"Жалпы білім беру ұйымдарына арналған жалпы білім беретін пәндердің, таңдау курстарының және факультативтердің үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі №115 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 6 қарашадағы № 327 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 7 қарашада № 35340 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жалпы білім беру ұйымдарына арналған жалпы білім беретін пәндердің, таңдау курстарының және факультативтердің үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі № 115 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8424 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
""Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 14) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақта:
5) тармақша алып тасталсын;
8) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"8) осы бұйрыққа 219 - 323-3 - қосымшаларға сәйкес ерекше білім беруге қажеттілігі бар білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұн бойынша бастауыш білім берудің жалпы білім беретін пәндерінің үлгілік оқу бағдарламалары;";
10) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"10) осы бұйрыққа 385 - 390-4 - қосымшаларға сәйкес ерекше білім беруге қажеттілігі бар білім алушыларға арналған жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін пәндерінің үлгілік оқу бағдарламалары;";
көрсетілген бұйрыққа 219 - қосымша осы бұйрыққа 1 - қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2 - қосымшаға сәйкес 219-1 - қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрыққа 220-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 4 - қосымшаға сәйкес 220-1 - қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрыққа 227 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).";
көрсетілген бұйрыққа 228 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 апреля 2013 года № 115 "Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам, курсам по выбору и факультативам для общеобразовательных организаций"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 6 ноября 2024 года № 327. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 ноября 2024 года № 35340
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 апреля 2013 года № 115 "Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам, курсам по выбору и факультативам для общеобразовательных организаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8424) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании" и Государственными общеобязательными стандартами образования дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031), ПРИКАЗЫВАЮ:";
в пункте 1:
подпункт 5) исключить;
подпункт 8) изложить в новой редакции:
"8) типовые учебные программы для обучающихся с особыми образовательными потребностями по общеобразовательным предметам начального образования согласно приложениям 219 – 323-3 к настоящему приказу;";
подпункт 10) изложить в новой редакции:
"10) типовые учебные программы для обучающихся с особыми образовательными потребностями по общеобразовательным предметам общего среднего образования согласно приложениям 385 – 390-4 к настоящему приказу;";
приложение 219 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 219-1 согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 220 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
дополнить приложением 220-1 согласно приложению 4 к настоящему приказу;
в приложении 227 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).";
в приложении 228 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:

көрсетілген бұйрыққа 271 - қосымша осы бұйрыққа 9 - қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 10 - қосымшаға сәйкес 271-1 - қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрыққа 272 - қосымша осы бұйрыққа 11 - қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 12 - қосымшаға сәйкес 272-1 - қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрыққа 283 - қосымша осы бұйрыққа 13 - қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес 283-1-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрыққа 284 - қосымша осы бұйрыққа 15 - қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 16 - қосымшаға сәйкес 284-1 - қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрыққа 289 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).";
294312 қосымшалар алынып тасталсын;
көрсетілген бұйрыққа 313 - 316 қосымшаларға осы бұйрыққа 1720 қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
317 - қосымша алынып тасталсын;
көрсетілген бұйрыққа 318 - 323 қосымшаларға осы бұйрыққа 21 - 26 қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2729 қосымшаларға сәйкес 323-1, 323-2 және 323-3 қосымшаларымен толықтырылсын;
324364 қосымшалар алынып тасталсын;
367380 қосымшалар алынып тасталсын;
көрсетілген бұйрыққа 381 және 382 қосымшалар осы бұйрыққа 30 және 31 қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
383 және 384 қосымшалар алынып тасталсын;
көрсетілген бұйрыққа 385 қосымша осы бұйрыққа 32 қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 386 қосымша осы бұйрыққа 33 қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
387 - қосымша алынып тасталсын;
көрсетілген бұйрыққа 388 - қосымша осы бұйрыққа 34 - қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
389 - қосымша алынып тасталсын;
көрсетілген бұйрыққа 390 - қосымша осы бұйрыққа 35 - қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 3639 қосымшаларға сәйкес 390-1, 390-2, 390-3 және 390-4 - қосымшаларымен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрыққа 447 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

приложение 271 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему приказу;
дополнить приложением 271-1 согласно приложению 10 к настоящему приказу;
приложение 272 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 11 к настоящему приказу;
дополнить приложением 272-1 согласно приложению 12 к настоящему приказу;
приложение 283 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 13 к настоящему приказу;
дополнить приложением 283-1 согласно приложению 14 к настоящему приказу;
приложение 284 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 15 к настоящему приказу;
дополнить приложением 284-1 согласно приложению 16 к настоящему приказу;
в приложении 289 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического оки профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).";
приложения 294312 исключить;
приложения 313316 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1720 к настоящему приказу;
приложение 317 исключить;
приложения 318323 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 2126 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 323-1, 323-2 и 323-3 согласно приложениям 2729 к настоящему приказу;
приложения 324 - 364 исключить;
приложения 367380 исключить;
приложения 381 и 382 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 30 и 31 к настоящему приказу;
приложения 383 и 384 исключить;
приложение 385 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 32 к настоящему приказу;
приложение 386 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 33 к настоящему приказу;
приложение 387 исключить;
приложение 388 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 34 к настоящему приказу;
приложение 389 исключить;
приложение 390 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 35 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 390-1, 390-2, 390-3 и 390-4 согласно приложениям 3639 к настоящему приказу;
в приложении 447 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Есту қабілеті бұзылған (естімейтін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-7 сыныптар үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 448 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Есту қабілеті бұзылған (естімейтін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 8-10 сыныптар үшін "Алгебра" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 449 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Есту қабілеті бұзылған (естімейтін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 8-10 сыныптар үшін "Геометрия" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 450 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Есту қабілеті бұзылған (естімейтін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптар үшін "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 451 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Есту қабілеті бұзылған (естімейтін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптар үшін "Бейімделген дене шыңықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 452 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Есту қабілеті бұзылған (естімейтін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптар үшін "Ым-ишараттық тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 453 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Есту қабілеті бұзылған (естімейтін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптар үшін "Ауызекі және тұрмыстық сөйлеу тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 454 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Математика" для обучающихся с нарушением слуха (неслышащие) 5-7 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 448 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Алгебра" для обучающихся с нарушением слуха (неслышащие) 8-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 449 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Геометрия" для обучающихся с нарушением слуха (неслышащие) 8-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 450 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Информатика" для обучающихся с нарушением слуха (неслышащие) 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 451 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с нарушением слуха (неслышащие) 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 452 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Жестовый язык" для обучающихся с нарушением слуха (неслышащие) 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 453 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Разговорно-обиходная речь" для обучающихся с нарушением слуха (неслышащие) 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 454 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Есту қабілеті бұзылған (естімейтін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптар үшін "Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру және есту қабілетін дамыту" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 461 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Есту қабілеті бұзылған (нашар еститін, кейіннен естімей қалған) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-7 сыныптар үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 462 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Есту қабілеті бұзылған (нашар еститін, кейіннен естімей қалған) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 8-10 сыныптар үшін "Алгебра" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 463 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Есту қабілеті бұзылған (нашар еститін, кейіннен естімей қалған) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 8-10 сыныптар үшін "Геометрия" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 464 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Есту қабілеті бұзылған (нашар еститін, кейіннен естімей қалған) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптар үшін "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 465 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Есту қабілеті бұзылған (нашар еститін, кейіннен естімей қалған) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптар үшін "Бейімделген дене шыңықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 466 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Есту қабілеті бұзылған (нашар еститін, кейіннен естімей қалған) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптар үшін "Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру және есту қабілетін дамыту" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 467 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Формирование произношения и развитие слухового восприятия" для обучающихся с нарушением слуха (неслышащие) 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 461 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Математика" для обучающихся с нарушением слуха (слабослышащие и позднеоглохшие) 5-7 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 462 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Алгебра" для обучающихся с нарушением слуха (слабослышащие и позднеоглохшие) 8-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 463 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Геометрия" для обучающихся с нарушением слуха (слабослышащие и позднеоглохшие) 8-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 464 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Информатика" для обучающихся с нарушением слуха (слабослышащие и позднеоглохшие) 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 465 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с нарушением слуха (слабослышащие и позднеоглохшие) 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 466 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Формирование произношения и развитие слухового восприятия" для обучающихся с нарушением слуха (слабослышащие и позднеоглохшие) 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 467 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:

"1. Есту қабілеті бұзылған (нашар еститін, кейіннен естімей қалған) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-7 сыныптар үшін "Түзету ырғағы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 474 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Көру қабілеті бұзылған (көрмейтін және нашар көретін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6 сыныптар үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 475 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Көру қабілеті бұзылған (көрмейтін және нашар көретін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 7-10 сыныптар үшін "Алгебра" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 476 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Көру қабілеті бұзылған (көрмейтін және нашар көретін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 7-10 сыныптар үшін "Геометрия" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 477 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Көру қабілеті бұзылған (көрмейтін және нашар көретін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптар үшін "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 478 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Көру қабілеті бұзылған (көрмейтін және нашар көретін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6 сыныптар үшін "Музыка" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
479 - қосымша алынып тасталсын;
көрсетілген бұйрыққа 480 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Көру қабілеті бұзылған (көрмейтін және нашар көретін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6 сыныптар үшін "Қалдық көру қабілетін сақтау және дамыту" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 481 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Коррекционная ритмика" для обучающихся с нарушением слуха (слабослышащие позднеоглохшие) 5-7 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 474 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Математика" для обучающихся с нарушением зрения (незрячие и слабовидящие) 5-6 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 475 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Алгебра" для обучающихся с нарушением зрения (незрячие и слабовидящие) 7-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 476 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Геометрия" для обучающихся с нарушением зрения (незрячие и слабовидящие) 7-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 477 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Информатика" для обучающихся с нарушением зрения (незрячие и слабовидящие) 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 478 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Музыка" для обучающихся с нарушением зрения (незрячие и слабовидящие) 5-6 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
приложение 479 исключить;
в приложении 480 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Охрана и развитие остаточного зрения и зрительного восприятия" для обучающихся с нарушением зрения (незрячие и слабовидящие) 5-6 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 481 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:

"1. Көру қабілеті бұзылған (көрмейтін және нашар көретін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптар үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 482 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Көру қабілеті бұзылған (көрмейтін және нашар көретін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптар үшін "Кеңістікте бағдарлау" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 483 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Көру қабілеті бұзылған (көрмейтін және нашар көретін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптар үшін "Мимика және пантомимиканы дамыту" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 484 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Көру қабілеті бұзылған (көрмейтін және нашар көретін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6 сыныптар үшін "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 491 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6 сыныптар үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 492 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 7-10 сыныптар үшін "Алгебра" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 493 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 7-10 сыныптар үшін "Геометрия" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 494 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с нарушением зрения (незрячие и слабовидящие) 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 482 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Пространственная ориентировка" для обучающихся с нарушением зрения (незрячие и слабовидящие) 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 483 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Развитие мимики и пантомимики" для обучающихся с нарушением зрения (незрячие и слабовидящие) 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 484 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Коррекция недостатков развития речи" для обучающихся с нарушением зрения (незрячие и слабовидящие) 5-6 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 491 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Математика" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 5-6 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 492 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Алгебра" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 7-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 493 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Геометрия" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 7-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 494 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:

"1. Тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптар үшін "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
495 - қосымша алынып тасталсын;
көрсетілген бұйрыққа 496 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптар үшін "Бейімделген дене шыңықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 497 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптар үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 498 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптар үшін "Емдік дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 505 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6 сыныптар үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 506 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 7-10 сыныптар үшін "Алгебра" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 507 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 7-10 сыныптар үшін "Геометрия" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 508 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Информатика" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
приложение 495 исключить;
в приложении 496 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 497 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 498 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Лечебная физическая культура" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 505 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Математика" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-6 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 506 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Алгебра" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 7-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 507 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Геометрия" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 7-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 508 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:

"1. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптар үшін "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 509 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6 сыныптар үшін "Музыка" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 510 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптар үшін "Бейімделген дене шыңықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 511 – қосымшада:
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптар үшін "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 518 – қосымшада:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптар үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы";
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптар үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.";
8 және 9 – тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"8. Математика пәні бойынша оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер, зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін қанағаттандыруды жүзеге асыруға бағытталған арнайы педагогикалық принциптеріне негізделген.
9. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың түзете-дамытушы бағыты оқу және оқыту әрекетінің арнайы әдістері мен тәсілдері арқылы қамтамасыз етіледі. Ойлау процестерінің енжарлығы, төмен танымдық белсенділік, ойлаудың жалпылау және абстракциялау қызметтерінің әлсіздігі, сөйлеу тілі дамуындағы ауытқулар ескеріледі. Оқушылармен жұмыс барысында олардың еліктеу қабілеттері және көрнекі-әрекеттік ойлауының сақтау мүмкіндіктеріне сүйенеді. Математиканы оқыту, білім алушылардың қабылдау, есте сақтау, сөйлеу және ойлау сияқты психикалық қызметтерін дамыту үшін жағдайлар жасайды. Басталған жұмысты соңына дейін аяқтау, күш жетерлік қиындықтарды жеңу, ұқыптылық пен дербестікті көрсету біліктілігін қалыптастыруға болады.";

"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Информатика" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 509 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Музыка" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-6 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 510 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 511 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Коррекция недостатков развития речи" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 5-10 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 518 к указанному приказу:
заголовок изложить в новой редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "Математика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-10 классов по обновленному содержанию":
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Математика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-10 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".";
пункты 8 и 9 изложить в новой редакции:
"8. Педагогические подходы к организации учебного процесса по математике основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта.
9. Принцип коррекционно-развивающей направленности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта обеспечивается специальными методами и приемами учебной и обучающей деятельности. Учитываются: инертность мыслительных процессов, низкая познавательная активность, слабость обобщающей и абстрагирующей функции мышления, отставание в речевом развитии. В работе с обучающимися опираются на сохранные возможности наглядно-действенного и формирующееся наглядно-образное мышление. Обучение математике создает условия для развития у обучающихся психических функций: восприятие, память, речь и мышление. Создается возможность формировать умения доводить начатую работу до конца, преодолевать посильные трудности, проявлять аккуратность и самостоятельность";

14 және 15 – тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"14. Арнайы педагогикалық басқарудың қажеттілігі принципі. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың оқу-танымдық әрекеті қиындатылған кезде педагог оқу тапсырмасының табысты орындалуын қамтамасыз ету үшін білім алушылардың әрекетінің жетілмеген компоненті қызметін атқарады. Зияты зақымдалған білім алушыларға математиканы оқыту процесінде арнайы педагогикалық басқарудың психологиялық негізі ретінде П.Я. Гальпериннің ақыл-ой әрекетін сатылы қалыптастыру теориясы алынады.
15. Педагогикалық міндеттер математиканы оқыту процесін ұйымдастыруда арнайы әдістемелік принциптер негізінде шешіледі. Зияты зақымдалған білім алушыларға жаңа материал аз көлемде беріледі, бұл абстрактілі математикалық ұғымдардың мәнін түсіну бойынша жеткіліксіз зияткерлік ресурстарымен, білім алушылардың зияткерлік қажудың жоғары болуымен шартталады.";
21 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"21. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылар қалыптастырылатын ұғымдарды басқа, ұқсас, қарама-қарсы ұғымдардан айрықшалайтын маңызды белгілерін анықтауда қиналады және ұғымдарды ұқсастыруға бейім болады. Оқыту процесінде педагог салыстыру, теңестіру және қарама-қарсы қою тәсілдерін қолданып, жаңа материалды меңгерудегі олқылықтардың алдын алады.";
23, 24, 25, 26 және 27 – тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"23. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау процесіне қойылатын талаптар ізгіліктендіру идеяларына сәйкес қабылданған.
24. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың математика пәні бойынша оқу материалын меңгеру нәтижелерін бағалау нормалары, мақсатты тұжырымдауға негізделген және білім алушылардың оқу жетістіктерін тексеру және бағалауын ұйымдастырудағы бірыңғай тәсілдерді жүзеге асыруға бағытталған.
25. Бағалаушы құралдар ретінде біліктер мен дағдыларды қалыптастыруға арналған тапсырмалар мен жаттығулар алынады. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың оқыту нәтижелерін бағалауда тестілеу қолданылмайды.
26. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау ішкі бағалау құралдары арқылы жүзеге асырылады. Бағдарламаны меңгеру нәтижелері білім беру процесі барысында бағаланады. Педагогтар жүйелі түрде бақылаушы бағалаушы әрекеттерді жүзеге асырады.
27. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың нәтижелілігін бағалау ағымдық (сабақта), мерзімді (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде жүзеге асырылады.";
34 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"34. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған математика курсының негізі, натурал сандар, бөлшектер мен негізгі шамалардың арифметикасын құрайды. Оқу курсының концентрлік құрылымы оқытылған материалға қайта оралу, олқылықтардың орнын толтыру, білім алушылардың білімдерін қайталау, тереңдету және жүйелеуді қарастырады.";
37 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

пункты 14 и 15 изложить в новой редакции:
"14. Принцип необходимости специального педагогического руководства. При возникновении затруднений в самостоятельной учебно-познавательной деятельности обучающихся с легкими нарушениями интеллекта, педагог берет на себя функции незрелого компонента деятельности обучающегося для обеспечения успешного выполнения учебного задания. Психологическим основанием специального педагогического руководства процесса обучения математике обучающихся с нарушениями интеллекта является теория поэтапного формирования умственных действий П.Я. Гальперина.
15. Педагогические задачи решаются при организации процесса обучения математике на основе специальных методических подходов. Новый материал подается обучающимся с нарушениями интеллекта малыми объемами, что обусловлено недостаточными интеллектуальными ресурсами по осмыслению абстрактных математических понятий, высокой интеллектуальной истощаемостью обучающихся.";
пункт 21 изложить в новой редакции:
"21. Обучающиеся с нарушениями интеллекта с трудом выделяют в формируемых понятиях существенные признаки, отличающие эти понятия от других, сходных, противоположных, и склонны к уподоблению понятий. В процессе обучения педагог предупреждает неточности усвоения нового материала, используя приемы сравнения, сопоставления и противопоставления.";
пункты 23, 24, 25, 26 и 27 изложить в новой редакции:
"23. Требования к процедурам оценивания учебных достижений, обучающихся с нарушениями интеллекта продиктованы идеями гуманизации.
24. Нормы оценки результатов усвоения учебного материала по математике обучающихся с легкими нарушениями интеллекта основаны на целеполагании, и направлены на осуществление единых подходов при организации проверки и оценки учебных достижений обучающихся.
25. Оценочными средствами являются задания и упражнения, которые использовались для формирования умений и навыков. Не используется тестирование при оценивании результатов обучения детей с легкими нарушениями интеллекта.
26. Оценивание достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта осуществляется средствами внутренней оценки. Результаты освоения Программы оцениваются в ходе образовательного процесса учителем на занятиях. Педагоги систематически осуществляют контролирующие оценочные действия.
27. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.";
пункт 34 изложить в новой редакции:
"34. Основу курса математики для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта составляет арифметика натуральных чисел, дробей и основных величин. Учебный курс имеет концентрическое строение, что предусматривает возвращаться к изученному материалу, восполнять пробелы, повторять, углублять и систематизировать знания обучающихся.";
пункт 37 изложить в новой редакции:

"37. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың даму және оқу материалдарын жеке түр мен көлемде меңгеру құқығын жүзеге асыра отыра мұғалім әр тақырып пен тараудың оқытылуына қажет сағаттар санын өздігінен анықтай алады. Оқу материалының келесі тақырыбына өту негіздемесі ретінде бірінші және екінші типологиялық топтардың бағдарламалық материалын меңгеруі алынады. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға әр сыныптың материалын толық көлемде меңгеру талабы қойылмайды."
50 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"50. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптардағы "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.";
жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 5-10 сыныптардағы "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптардағы "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымша";
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптардағы "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
көрсетілген бұйрыққа 519 – қосымшада:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 8-10 сыныптар үшін "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы";
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 8-10 сыныптар үшін "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.";
4, 5, 6 және 7 – тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"4. Пән бойынша оқыту процесін ұйымдастырудың педагогикалық әдіс-тәсілдері арнайы педагогиканың принциптеріне сәйкес орындалады:
1) зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың дайындығы, даму ерекшеліктері және деңгейіне білім беру жүйесінің бейімділік принципі;
2) зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқыту процесінің түзете-дамытушылық бағыты олардың мүмкіндіктері мен білім алудағы ерекше қажеттіліктерін ескере отырып оқыту әрекетінің арнайы әдіс-тәсілдерімен қамтамасыз етіледі;

"37. Реализуя право каждого ученика с легкими нарушениями интеллекта развиваться и усваивать учебный материал в индивидуальном темпе и объеме учитель самостоятельно определит количество часов, необходимое для изучения каждой темы и раздела с обучающимися своего класса. Основанием для перехода к изучению следующей темы является усвоение программного материала обучающимися первой и второй типологических групп. Обучающимся с нарушениями интеллекта не предъявляются требования усвоить учебный материал каждого класса в полном объеме.";
пункт 50 изложить в новой редакции:
"50. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Математика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-10 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.";
правый верхний угол приложения к Типовой учебной программе по учебному предмету "Математика" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 5-10 классов по обновленному содержанию изложить в следующей редакции:
"Приложение к Типовой учебной программе по учебному предмету "Математика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-10 классов по обновлҰнному содержанию";
заголовок изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Математика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-10 классов по обновленному содержанию";
в приложении 519 к указанному приказу:
заголовок изложить в новой редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "Информатика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 8-10 классов по обновленному содержанию";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Информатика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 8-10 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".";
пункты 4, 5, 6 и 7 изложить в новой редакции:
"4. Педагогические подходы к организации учебного процесса по предмету реализуются в соответствии с принципами специальной педагогики:
1) принцип адаптивности системы образования к уровню и особенностям развития и подготовки обучающихся с легкими нарушениями интеллекта;
2) коррекционно-развивающая направленность процесса обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта обеспечивается специальными методами и приемами учебной деятельности с учетом их особых образовательных потребностей и возможностей;

3) оқытудың әлеуметтік-бейімдеушілік бағыты тұлғаның әлеуметтік икемсіздігін төмендету немесе оны еңсеруді болжайды. Білім алушылардың өмірлік дағдысы және әлеуметтік өмірде қалыпты өмір сүруге қажетті арнайы жұмыстар қарастырылады. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың қарапайым компьютерлік сауаттылықты меңгеруі олардың заманауи қоғам өміріне әлдеқайда табысты енуіне және әлеуметтік дамуына жағдай жасайды;
4) оқытудағы әрекеттік тәсіл зияты зақымдалған білім алушылардың жеке даму ерекшеліктерін ескере отырып білім беру құрылымының негізгі заңдылықтарын ашатын психология ғылымының теориялық қағидаларына негізделеді. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жеке дамуы оларға тиімді қызметті (оқыту және заттық-тәжірибелік) ұйымдастырумен анықталатынын мойындауға негізделеді;
5) оқытудың практикалық бағыттылығы өтілген материал мен енді өтілетін материал және білім алушылардың тәжірибелік әрекеті арасындағы тығыз байланысты болжайды, тәжірибелік-бағдарлау міндеттерін шешу үшін бірінші реттік мағынаға ие білік пен дағдыларын қалыптастыруға негізделеді;
6) зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға қатысты сараланған және жеке ықпал ету тәсілі бағдарламаның мазмұнын әртүрлі меңгеру мүмкіндігімен сипатталатын ерекшеліктерін ескеруді болжайды және оқу материалын меңгеру біліктілік пен дағды, алған білімнің сапасында көрініс табады. Зияты зақымдалған оқушыларды оқыту процесі В.В. Воронкова бойынша 4 типологиялық топтың негізінде жүзеге асады. Білім алушылардың әр типологиялық тобы үшін педагог оқыту материалдарының қиындығын ескере отырып мүмкіндіктеріне сай іріктеп алады. Сонымен қатар оқыту жұмысының қарқыны, білім алушылардың әрекетті өздігінен орындау деңгейі, оқытудың әдіс-тәсілдері түрленеді. Білім алушыларды топқа бөлу шартты әрі жылжымалы түрде болады. Сараланған тәсіл оқытуды жекешелендірумен толықтырылады;
7) оқыту-танымдық және тәжірибелік қызметін арнайы педагогикалық басшылық ету қажеттілігі танымдық белсенділіктің төмендігі, ойлаудың аналитикалық және жалпылама қызметінің әлсіздігіне байланысты. Зияты зақымдалған білім алушылардың даму заңдылықтары мен сыныптағы әрбір оқушының танымдық мүмкіндіктерін біле отырып, педагог оқытудың арнайы әдістемесін ұйымдастырады және білім алушылардың оқу-танымдық әрекетін бағыттайды.
5. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың информатика бойынша оқу материалдарын меңгеру нәтижелерін бағалау нормалары бағдарламада көрсетілген мақсатты тұжырымдамаға негізделген және оқушылардың оқу жетістіктерін бағалау мен тексеруді ұйымдастырудың бірегей тәсілдерін жүзеге асыруға бағытталған.

3) социально-адаптирующая направленность обучения предполагает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности, предусматривается специальная работа по освоению обучающимися необходимых для участия в социальной жизни норм поведения, жизненных навыков. Приобретение базовой компьютерной грамотности обучающимися с легкими нарушениями интеллекта создает условия для их более успешного включения в жизнь современного общества и социального развития;
4) деятельностный подход в образовании основывается на теоретических положениях психологической науки, раскрывающих основные закономерности и структуру образования с учетом специфики развития личности обучающегося с нарушениями интеллекта. Cтроится на признании того, что развитие личности обучающихся с легкими нарушениями интеллекта определяется характером организации доступной им деятельности (предметно-практической и учебной);
5) практическая направленность обучения предполагает установление тесных связей между изучаемым материалом и практической деятельностью обучающихся, формирование знаний и умений, имеющих первостепенное значение для решения практико-ориентированных задач;
6) дифференцированный и индивидуальный подход к обучающимся с легкими нарушениями интеллекта предполагает учет их особых образовательных потребностей, которые проявляются в неоднородности возможностей освоения содержания Программы, наличием у них вариативных типологических особенностей, которые проявляются при усвоении учебного материала и влияют на качество получаемых знаний, умений и навыков. Образовательный процесс обучающихся с нарушениями интеллекта осуществляется на основе 4 типологических групп по В.В. Воронковой. Для каждой типологической группы педагог подбирает соответствующее их возможностям содержание учебного материала. Варьируются темп учебной работы, степень самостоятельности обучающихся, методы и приемы обучения. Деление обучающихся на группы условно и подвижно. Дифференцированный подход дополняется индивидуализацией обучения;
7) необходимость специального педагогического руководства учебно-познавательной и практической деятельностью обусловлена низкой познавательной активностью и слабостью, аналитической и обобщающей функций мышления. Зная общие закономерности развития обучающегося с нарушениями интеллекта, познавательные возможности каждого обучающегося класса, специальную методику обучения педагог организует и направляет учебно-познавательную деятельность обучающихся.
5. Нормы оценки результатов усвоения учебного материала по информатике обучающихся с легкими нарушениями интеллекта основаны на целеполагании, представленном в Программе, и направлены на осуществление единых подходов при организации проверки и оценки учебных достижений обучающихся.

6. Зияты зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау ішкі бағалау құралдарымен жүзеге асады. Оқыту бағдарламасын меңгерудің нәтижелері сыныпта тікелей мұғалімнің қатысуымен оқыту үдерісі барысында бағаланады, педагог бақылап бағалау әрекетін жүйелі түрде жүзеге асырады.
7. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың нәтижелілігін бағалау ағымдық (әр сабақта), мерзімдік (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде жүргізіледі.";
28 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"28. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 8-10 сыныптардағы "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.";
жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 8-10 сыныптардағы "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 8-10 сыныптардағы "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымша";
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 8-10 сыныптардағы "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
көрсетілген бұйрыққа 520 – қосымшада:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5 - сыныбы үшін "Айналадағы әлем" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы";
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5 - сыныбы үшін "Айналадағы әлем" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.";
5 – қосымша жаңа редакцияда жазылсын:
"5. "Айналадағы әлем" пәні бойынша оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдерінің жүзеге асырылуы зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың ерекше білім беру қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған арнайы педагогикалық принциптерге негізделген.";
11 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"11. Арнайы педагогикалық басшылықтың қажеттілік принципі. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушы дамуының жалпы заңдылығын, сыныптағы әрбір баланың танымдық мүмкіндігін, арнайы педагогикалық көмек тәсілдерін ескере отырып, педагог білім алушылардың оқу-танымдық әрекетін ұйымдастырып қана қоймай, сонымен бірге, бұл процессті басқара алады.";

6. Оценивание достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта осуществляется средствами внутренней оценки, результаты освоения Программы оцениваются в ходе образовательного процесса непосредственно учителем на занятиях, педагог систематически осуществляет контролирующие оценочные действия.
7. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.";
пункт 28 изложить в новой редакции:
"28. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Информатика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 8-10 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.";
правый верхний угол приложения к Типовой учебной программе по учебному предмету "Информатика" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 8-10 классов по обновленному содержанию изложить в следующей редакции:
"Приложение к Типовой учебной программе по учебному предмету "Информатика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 8-10 классов по обновлҰнному содержанию";
заголовок изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Информатика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 8-10 классов по обновленному содержанию";
в приложении 520 к указанному приказу:
заголовок изложить в новой редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "Мир вокруг" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5 класса по обновленному содержанию":
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Мир вокруг" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5 класса по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".";
пункт 5 изложить в новой редакции:
"5. Педагогические подходы к организации учебного процесса по предмету "Мир вокруг" основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта.";
пункт 11 изложить в новой редакции:
"11. Принцип необходимости специального педагогического руководства. Учитывая общие закономерности развития ребенка, познавательные возможности каждого ученика класса, способы специальной педагогической помощи педагог организует учебно-познавательную деятельность обучающихся и управляет этим процессом.";

16 және 17 – тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"16. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау ішкі бағалау құралдарымен жүзеге асады. Оқыту бағдарламасын меңгерудің нәтижелері сыныпта тікелей мұғалімнің қатысуымен оқыту процесі барысында бағаланады. Педагог бақылап бағалау әрекетін жүйелі түрде жүзеге асырады.
17. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың нәтижелілігін бағалау ағымдық (әр сабақта), мерзімдік (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде жүргізіледі.";
34 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"34. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-сыныбы үшін "Айналадағы әлем" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.";
жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 5 – сыныбы үшін "Айналадағы әлем" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5 - сыныбы үшін "Айналадағы әлем" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымша";
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5 – сыныбы үшін "Айналадағы әлем" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
көрсетілген бұйрыққа 521 – қосымшада:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 6-9 сыныптар үшін "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы";
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 6-9 сыныптар үшін "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.";
5 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"5. "Жаратылыстану" пәні бойынша оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер арнайы педагогика принциптеріне сәйкес жүзеге асырылады:
1) Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың түзете-дамыту бағыттылығы оқу әрекетінің арнайы әдістері және тәсілдерімен қамтамасыз етіледі. Ойлау процестерінің енжарлығы, танымдық белсенділіктің төмендігі, ойлау қызметінің жалпылау және абстракциялаудың әлсіздігі, сөйлеу тілі дамуының кешеуілдеуі ескеріледі. Білім алушылармен жұмыс барысында еліктеу қабілеттері және сақталған көрнекі-әрекеттік ойлау мүмкіндіктеріне сүйенеді. Тірі және өлі табиғат туралы қалыптасқан түсініктері білім алушылардың мынадай психикалық қызметтерін: қабылдау, есте сақтау, сөйлеу және ойлауды дамыту үшін жағдай жасайды. Бастаған жұмысты аяғына дейін жеткізу, күш жетерлік қиындықтарды жеңу, ұқыптылық пен дербестік көрсете білуі сияқты тұлғалық қасиеттері қалыптастырылады;

пункты 16 и 17 изложить в новой редакции:
"16. Оценивание достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта осуществляется средствами внутренней оценки. Результаты освоения Программы оцениваются в ходе образовательного процесса учителем на занятиях. Педагог систематически осуществляет контролирующие оценочные действия.
17. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.";
пункт 34 изложить в новой редакции:
"34. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе "Мир вокруг" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта для 5 класса по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.";
в текст правого верхнего угла приложения к Типовой учебной программе по учебному предмету "Мир вокруг" для 5 класса по обновленному содержанию вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
заголовок изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы по учебному предмету "Мир вокруг" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5 класса по обновленному содержанию";
в приложении 521 к указанному приказу:
заголовок изложить в новой редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "Естествознание" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 6-9 классов по обновленному содержанию";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Естествознание" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 6-9 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".";
пункт 5 изложить в новой редакции:
"5. Педагогические подходы к организации учебного процесса по "Естествознанию" реализуются в соответствии с принципами специальной педагогики:
1) коррекционно-развивающая направленность обучения обучающихся с легкими нарушениями интеллекта обеспечивается специальными методами и приемами учебной деятельности. Учитываются: инертность мыслительных процессов, низкая познавательная активность, слабость обобщающей и абстрагирующей функции мышления, отставание в речевом развитии. Формирование представлений о живой и неживой природе создает условия для развития у обучающихся психических функций: восприятие, память, речь, мышление. Формируются личностные качества: умения доводить начатую работу до конца, преодолевать посильные трудности, проявлять аккуратность и самостоятельность;

2) оқытудың әлеуметтік-бейімдеу бағыттылығы тұлғаның әлеуметтік бейімсіздігін жеңу немесе азайтуды болжайды. Әлеуметтік өмірге қатысуға қажетті тәртіп нормалары мен өмірлік дағдыларды білім алушылардың меңгеруі бойынша арнайы жұмыс қарастырылады;
3) оқытудағы әрекеттік тәсіл оқыту процесінде педагогтың басшылығымен оқу материалын ұғынуға жағдай жасайтын заттық-тәжірибелік әрекет қолдануды қарастырады. Заттық-тәжірибелік әрекет жоғары психикалық қызметтердің сенсомоторлық негізін дамытады (қабылдау, сөйлеу, ойлау), білім алушылардың өмірлік тәжірибесінің жеткіліксіздігін қалпына келтіреді, сонымен қоса білім, біліктер мен дағдыларды меңгеруге мүмкіндік береді. Оқу пәнінің мазмұнын меңгеру білім алушылардың бақылау жүргізуі, зертханалық және тәжірибелік жұмыстарды орындауы, тәжірибелер жүргізуі және экскурсияларға қатысуын қарастырады;
4) саралау және жекелеу тәсілі білім алушылардың оқу материалын меңгеру кезінде көрініс табатын вариативті типологиялық ерекшеліктерінің болуымен шартталған және алған білімі, біліктері мен дағдыларының сапасына әсер етеді. Білім беру процесі 4 типологиялық топты (В.В. Воронкова бойынша) қосатын педагогикалық топтастыру негізінде іске асырылады. Білім алушылардың әрбір типологиялық тобына педагог білім алушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес күрделілігі мен көлемінің қолжетімділігін ескере отырып, оқу материалының мазмұнын таңдайды. Оқу жұмысының жылдамдығы, білім алушының дербестік дәрежесі, оқыту әдістері мен тәсілдері түрленеді. Білім алушыларды топтарға бөлу шартты және қозғалмалы. Саралау тәсілі оқытуды жекешелендірумен толықтырылады;
5) оқу-танымдық және практикалық әрекетке арнайы педагогикалық басшылық ету қажеттілігі танымдық белсенділігінің төмендігі, ойлау қызметінің талдау және жалпылау әлсіздігімен шартталған.";
8, 9, 10 және 11 – тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"8. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың "Жаратылыстану" пәні бойынша оқу материалдарын меңгеру нәтижелерін бағалау нормалары бағдарламада берілген мақсаттылыққа бағытталып, білім алушылардың оқу жетістіктерін тексеру және бағалауды ұйымдастыру кезінде бірыңғай тәсілдерді жүзеге асыруға бағытталған.
9. Бағалау тәсілдері оқыту мақсаттарына сәйкес дағдылардың көмегімен қалыптастырылған тапсырмалар мен жаттығулар болып табылады. Зияты зақымдалған білім алушыларды оқыту нәтижелерін бағалау кезінде тестілеу қолданылмайды.
10. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау ішкі бағалау тәсілдерімен жүзеге асырылады. Бағдарламаны меңгеру нәтижелерін сабақтарда мұғалім білім беру процесі барысында бағалайды. Педагог жүйелі түрде бақылаушы бағалау әрекеттерін атқарады.

2) социально-адаптирующая направленность обучения предполагает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности. Предусматривается специальная работа по освоению обучающимся необходимых для участия в социальной жизни норм поведения, жизненных навыков;
3) деятельностный подход в обучении предполагает использование предметно-практической деятельности под руководством педагога, которая создает условия для осмысления учебного материала. Предметно-практическая деятельность развивает сенсомоторную основу высших психических функций (восприятия, речи, мышления), компенсирует недостаточность жизненного опыта обучающихся, позволяет овладевать знаниями, умениями и навыками. Овладение содержанием учебного предмета предполагает ведение обучающимися наблюдений, выполнение лабораторных и практических работ, проведение опытов и участие в экскурсиях;
4) дифференцированный и индивидуальный подход обусловлен наличием у обучающихся вариативных типологических особенностей, которые проявляются при усвоении учебного материала и влияют на качество получаемых знаний, умений и навыков. Образовательный процесс осуществляется на основе педагогической классификации, которая включает 4 типологические группы (по В.В. Воронковой), для каждой из которых педагог подбирает соответствующее возможностям обучающихся содержание учебного материала, с учетом доступной сложности и объема. Варьируются темп учебной работы, степень самостоятельности обучающихся, методы и приемы обучения. Деление обучающихся на группы условно и подвижно. Дифференцированный подход дополняется индивидуализацией обучения;
5) необходимость специального педагогического руководства учебно-познавательной и практической деятельностью обусловлена низкой познавательной активностью и слабостью, аналитической и обобщающей функций мышления.";
пункты 8, 9, 10 и 11 изложить в новой редакции:
"8. Нормы оценки результатов усвоения учебного материала по естествознанию обучающихся с легкими нарушениями интеллекта основаны на целеполагании, представленном в Программе, и направлены на осуществление единых подходов при организации проверки и оценки учебных достижений обучающихся.
9. Оценочными средствами являются задания и упражнения, с помощью которых формировались навыки, в соответствии с целями обучения. Не рекомендуется использовать тестирование при оценивании результатов обучения, обучающихся с нарушениями интеллекта.
10. Оценивание достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта осуществляется средствами внутренней оценки. Результаты освоения Программы оцениваются в ходе образовательного процесса учителем на занятиях. Педагог систематически осуществляет контролирующие оценочные действия.

11. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқыту нәтижелілігін бағалау ағымдағы (әр сабақтың), мерзімді (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде жүзеге асады.";
33 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"33. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 6-9 сыныптар үшін "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.";
жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 6-9 сыныптар үшін "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 6-9 сыныптар үшін "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымша";
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 6-9 сыныптар үшін "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
көрсетілген бұйрыққа 522 – қосымшада:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 6-9 сыныптар үшін "География" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы";
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 6-9 сыныптар үшін "География" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.";
5 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"5. География бойынша оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер арнайы педагогика принциптеріне сәйкес жүзеге асырылады:
1) зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың түзете-дамыту бағыттылығы оқу әрекетінің арнайы әдістерімен және тәсілдерімен қамтамасыз етіледі. Ойлау процестерінің енжарлығы, танымдық белсенділіктің төмендігі, ойлау қызметінің жалпылау және абстракциялау әлсіздігі, сөйлеу тілі дамуының кешеуілдеуі ескеріледі. Тірі және өлі табиғат туралы түсініктерін қалыптастыру білім алушыларда қабылдау, есте сақтау, сөйлеу,ойлау психикалық қызметтердің дамуына жағдай жасайды. бастаған жұмысты аяқтау, шамасы жететін қиындықтарды жеңу, ұқыптылық пен дербестік сияқты жеке қасиеттер қалыптастырылады;
2) оқытудың әлеуметтік-бейімдеу бағыттылығы тұлғаның әлеуметтік бейімсіздігін жеңу немесе азайтуды болжайды. Әлеуметтік өмірге қатысуға қажетті тәртіп нормаларын, өмірлік дағдыларды білім алушылардың меңгеруі бойынша арнайы жұмыс қарастырылады;

11. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.";
пункт 33 изложить в новой редакции:
"33. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Естествознание" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 6-9 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.";
правый верхний угол приложения к Типовой учебной программе по учебному предмету "Естествознание" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 6-9 классов по обновленному содержанию изложить в следующей редакции:
"Приложение к Типовой учебной программе по учебному предмету "Естествознание" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 6-9 классов по обновлҰнному содержанию";
заголовок изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Естествознание" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 6-9 классов по обновленному содержанию";
в приложении 522 к указанному приказу:
заголовок изложить в новой редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "География" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 6-9 классов по обновленному содержанию";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "География" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 6-9 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".";
пункт 5 изложить в новой редакции:
"5. Педагогические подходы к организации учебного процесса по географии реализуются в соответствии с принципами специальной педагогики:
1) коррекционно-развивающая направленность обучения обучающихся с легкими нарушениями интеллекта обеспечивается специальными методами и приемами учебной деятельности. Учитываются: инертность мыслительных процессов, низкая познавательная активность, слабость обобщающей и абстрагирующей функции мышления, отставание в речевом развитии. Формирование представлений о живой и неживой природе создает условия для развития у обучающихся психических функций: восприятие, память, речь, мышление. Формируются личностные качества: умения доводить начатую работу до конца, преодолевать посильные трудности, проявлять аккуратность и самостоятельность;
2) социально-адаптирующая направленность обучения предполагает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности. Предусматривается специальная работа по освоению обучающимся необходимых для участия в социальной жизни норм поведения, жизненных навыков;

3) оқытудағы әрекеттік тәсіл оқыту процесінде педагогтың басшылығымен оқу материалын ұғынуға жағдай жасайтын заттық-тәжірибелік әрекет қолдануды қарастырады. Заттық-тәжірибелік әрекет жоғары психикалық қызметтердің сенсомоторлық негізін дамытады (қабылдау, сөйлеу, ойлау), білім алушылардың өмірлік тәжірибесінің жеткіліксіздігін қалпына келтіреді, сонымен қоса білім, біліктер мен дағдыларды меңгеруге мүмкіндік береді. Оқу пәнінің мазмұнын меңгеру білім алушылардың бақылау жүргізуі, зертханалық және тәжірибелік жұмыстарды орындауы, тәжірибелер жүргізуі және экскурсияларға қатысуын қарастырады;
4) саралау және жекелеу тәсілі білім алушылардың оқу материалын меңгеру кезінде көрініс табатын вариативті типологиялық ерекшеліктерінің болуымен шартталған және алған білімі, біліктері мен дағдыларының сапасына әсер етеді. Білім беру процесі 4 типологиялық топты (В.В. Воронкова бойынша) қосатын педагогикалық топтастыру негізінде іске асырылады. Білім алушылардың әрбір типологиялық тобына педагог білім алушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес күрделілігі мен көлемінің қолжетімділігін ескере отырып, оқу материалының мазмұнын таңдайды. Оқу жұмысының жылдамдығы, білім алушының дербестік дәрежесі, оқыту әдістері мен тәсілдері түрленеді. Білім алушыларды топтарға бөлу шартты және қозғалмалы. Саралау тәсілі оқытуды жекешелендірумен толықтырылады;
5) оқу-танымдық және практикалық әрекетке арнайы педагогикалық басшылық ету қажеттілігі танымдық белсенділігінің төмендігі, ойлау қызметінің талдау және жалпылау әлсіздігімен шартталған.";
8, 9, 10 және 11 – тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"8. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың география бойынша оқу материалын меңгеру нәтижелерін бағалау нормалары бағдарламада көрсетілген мақсатты тұжырымға негізделген және білім алушылардың оқу жетістіктерін тексеру мен бағалауды ұйымдастыру кезінде бірыңғай тәсілдерді іске асыруға бағытталған.
9. Бағалау тәсілдері оқыту мақсаттарына сәйкес дағдылардың көмегімен қалыптастырылған тапсырмалар мен жаттығулар болып табылады. Зияты зақымдалған білім алушыларды оқыту нәтижелерін бағалау кезінде тестілеу қолданылмайды.
10. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау ішкі бағалау тәсілдерімен іске асырылады. Бағдарламаны меңгеру нәтижелерін сабақтарда мұғалім білім беру процесі барысында бақылаушы бағалау іс-әрекетін жүйелі түрде іске асырады.
11. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқыту нәтижелілігін бағалау ағымдағы (әр сабақтық), мерзімді (тақырыптық) және қорытынды бақылау.";
32 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

3) деятельностный подход в обучении предполагает использование предметно-практическая деятельность под руководством педагога, которая создает условия для осмысления учебного материала. Предметно-практическая деятельность развивает сенсомоторную основу высших психических функций (восприятия, речи, мышления), компенсирует недостаточность жизненного опыта обучающихся, позволяет овладевать знаниями, умениями и навыками. Овладение содержанием учебного предмета предполагает ведение обучающимися наблюдений, выполнение лабораторных и практических работ, проведение опытов и участие в экскурсиях;
4) дифференцированный и индивидуальный подход обусловлен наличием у обучающихся вариативных типологических особенностей, которые проявляются при усвоении учебного материала и влияют на качество получаемых знаний, умений и навыков. Образовательный процесс осуществляется на основе педагогической классификации, которая включает 4 типологические группы (по В.В. Воронковой), для каждой из которых педагог подбирает соответствующее возможностям обучающихся содержание учебного материала, с учетом доступной сложности и объема. Варьируются темп учебной работы, степень самостоятельности обучающихся, методы и приемы обучения. Деление обучающихся на группы условно и подвижно. Дифференцированный подход дополняется индивидуализацией обучения;
5) необходимость специального педагогического руководства учебно-познавательной и практической деятельностью обусловлена низкой познавательной активностью и слабостью, аналитической и обобщающей функций мышления.";
пункты 8, 9, 10 и 11 изложить в новой редакции:
"8. Нормы оценки результатов усвоения учебного материала по географии обучающихся с легкими нарушениями интеллекта основаны на целеполагании, представленном в Программе, и направлены на осуществление единых подходов при организации проверки и оценки учебных достижений обучающихся.
9. Оценочными средствами являются задания и упражнения, с помощью которых формировались навыки, в соответствии с целями обучения. Не рекомендуется использовать тестирование при оценивании результатов обучения обучающихся с нарушениями интеллекта.
10. Оценивание достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта осуществляется средствами внутренней оценки. Результаты освоения Программы оцениваются в ходе образовательного процесса учителем на занятиях. Педагог систематически осуществляет контролирующие оценочные действия.
11. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.";
пункт 32 изложить в новой редакции:

"32. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларына арналған 6-9 сыныптар үшін "Геграфия" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.";
жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 6-9 сыныптар үшін "География" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 6-9 сыныптар үшін "География" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымша";
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 6-9 сыныптар үшін "География" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
көрсетілген бұйрыққа 523 – қосымшада:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-9 сыныптар үшін "Қазақстан тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы";
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-9 сыныптар үшін "Қазақстан тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.";
6 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"6. "Қазақстан тарихы" пәні зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың тұлғасын дамыту мен тәрбиелеу процесінде, білім алушылардың азаматтық позициясын қалыптастыруда, оларды патриотизм және өз Отаны, оның тарихын құрметтеу рухында тәрбиелеуде маңызды рөл атқарады.";
8 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"8. Танымдық әрекетінің бұзылысына байланысты зияты зақымдалған білім алушыларға тарихи білімді игеру қиындығы деректер мен хронологиялық мәліметтердің көлемділігі, тарихи процестер мен оқиғалардың жаһаңдығымен байланысты, сондықтан олардың заңдылықтарын түсіну қиын.";
11, 12, 13 және 14 – тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"11. "Қазақстан тарихы" бойынша оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер арнайы педагогика принциптеріне сәйкес жүзеге асырылады:
1) зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың даму және дайындық деңгейі мен ерекшеліктеріне білім беру жүйесінің бейімделу қағидасы;
2) зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың түзете-дамыту бағыттылығы олардың ерекше білім алу қажеттіліктері мен мүмкіндіктерін ескере отырып оқу әрекетін арнайы әдістер және тәсілдермен қамтамасыз етеді;

"32. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "География" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 6-9 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.";
правый верхний угол приложения к Типовой учебной программе по учебному предмету "География" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 6-9 классов по обновленному содержанию изложить в следующей редакции:
"Приложение к Типовой учебной программе по учебному предмету "География" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 6-9 классов по обновлҰнному содержанию";
заголовок изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "География" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 6-9 классов по обновлҰнному содержанию";
в приложении 523 к указанному приказу:
заголовок изложить в новой редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "История Казахстана" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-9 классов по обновленному содержанию";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "История Казахстана" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-9 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".";
пункт 6 изложить в новой редакции:
"6. Предмет "История Казахстана" играет важную роль в процессе развития и воспитания личности, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта, формирования гражданской позиции обучающихся, воспитания их в духе патриотизма и уважения к своей Родине, ее историческому прошлому.";
пункт 8 изложить в новой редакции:
"8. Сложность усвоения исторических знаний обусловлена объемным количеством фактов, хронологических сведений, глобальностью исторических процессов и явлений, закономерности которых трудно осмыслить обучающимся с нарушениями интеллекта в связи с нарушениями познавательной деятельности.";
пункты 11, 12, 13 и 14 изложить в новой редакции:
"11. Педагогические подходы к организации учебного процесса по предмету реализуются в соответствии с принципами специальной педагогики:
1) принцип адаптивности системы образования к уровню и особенностям развития и подготовки обучающихся с легкими нарушениями интеллекта;
2) коррекционно-развивающая направленность процесса обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта обеспечивается специальными методами и приемами учебной деятельности с учетом их особых образовательных потребностей и возможностей;

3) оқытудың әлеуметтік-бейімдеу бағыттылығы тұлғаның әлеуметтік бейімсіздігін жеңу немесе азайтуды болжайды. Әлеуметтік өмірге қатысуға қажетті тәртіп нормалары мен өмірлік дағдыларды білім алушылардың меңгеруі бойынша арнайы жұмыс қарастырылады;
4) білім берудегі әрекеттік тәсіл зияты зақымдалған білім алушыларды тұлғалық тұрғыдан дамуы ерекшелігіне байланысты білім беру құрылымы мен оның негізгі заңдылықтарын ашатын психология ғылымының теориялық ережелеріне негізделеді. Онымен қоса жеңіл түрде зияты зақымдалған тұлғаны дамыту оларға қолжетімді қызметті ұйымдастыру сипатымен (заттық-тәжірибелік және оқу) анықталады;
5) оқытудың тәжірибелік бағыты зерттелетін материал мен білім алушылардың тәжірибелік әрекеті арасында тығыз байланыс орнату, тәжірибелік-бағыттық тапсырмаларды шешуге арналған бастапқы мәнге ие білім мен икемдерді қалыптастыру қарастырылады;
6) зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға саралау және жекелеу тәсілі олардың бағдарлама мазмұнын игеру мүмкіндіктерінің біртекті еместігі, оқу материалдарын игеру кезінде көрінетін және алынған білім, дағды мен біліктер сапасына ықпал ететін вариативті типологиялық ерекшеліктердің болуымен олардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескеруді болжайды. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған білім беру процесі 4 типологиялық топ (В.В. Воронкова бойынша) негізінде жүзеге асады. Әрбір типологиялық топқа педагог білім алушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес күрделілігі мен көлемінің қолжетімділігін ескере отырып, оқу материалының мазмұнын таңдайды. Оқу жұмысының жылдамдығы, білім алушының дербестік дәрежесі, оқыту әдістері мен тәсілдері түрленеді. Білім алушыларды топтарға бөлу шартты және қозғалмалы. Саралау тәсілі оқытуды жекешелендірумен толықтырылады;
7) оқу-танымдық және практикалық әрекетке арнайы педагогикалық басшылық ету қажеттілігі төменгі танымдық белсенділігі және ойлау қызметінің талдау және жалпылау әлсіздігімен шартталған. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың дербес оқу-танымдық әрекеті, әсіресе 3 және 4 типологиялық топтар үшін қиындыққа ұшырағанда педагог оқу тапсырмасын табысты орындауды қамтамасыз ету үшін білім алушы әрекетінің жетілмеген компоненті қызметін алады. Арнайы педагог зияты зақымдалған білім алушының жалпы даму заңдылықтарын біле отырып сыныптың әрбір білім алушысының танымдық мүмкіндіктері, оқытудың арнайы әдістемесін ұйымдастырады және білім алушылардың оқу-танымдық қызметтерін бағыттайды.
12. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың оқу материалын меңгеру нәтижелерін бағалау нормалары бағдарламада көрсетілген мақсатты тұжырымға негізделген және білім алушылардың оқу жетістіктерін тексеру мен бағалауды ұйымдастыру кезінде бірыңғай тәсілдерді іске асыруға бағытталған.

3) социально-адаптирующая направленность обучения предполагает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности. Предусматривается специальная работа по освоению обучающимися необходимых для участия в социальной жизни норм поведения и жизненных навыков;
4) деятельностный подход в образовании основывается на теоретических положениях психологической науки, раскрывающих основные закономерности и структуру образования с учетом специфики развития личности обучающегося с нарушениями интеллекта. И строится на признании того, что развитие личности обучающихся с легкими нарушениями интеллекта определяется характером организации доступной им деятельности (предметно-практической и учебной);
5) практическая направленность обучения предполагает установление тесных связей между изучаемым материалом и практической деятельностью обучающихся, формирование знаний и умений, имеющих первостепенное значение для решения практико-ориентированных задач;
6) дифференцированный и индивидуальный подход к обучающимся с легкими нарушениями интеллекта предполагает учет их особых образовательных потребностей, которые проявляются в неоднородности возможностей освоения содержания Программы, наличием у них вариативных типологических особенностей, которые проявляются при усвоении учебного материала и влияют на качество получаемых знаний, умений и навыков. Образовательный процесс осуществляется на основе 4 типологических групп по В.В. Воронковой, для которых педагог подбирает соответствующее их возможностям содержание учебного материала. При этом варьируются темп учебной работы, степень самостоятельности обучающихся, методы и приемы обучения. Деление обучающихся на группы условно и подвижно. Дифференцированный подход дополняется индивидуализацией обучения;
7) необходимость специального педагогического руководства учебной и практической деятельностью обусловлена низкой познавательной активностью и слабостью, аналитической и обобщающей функций мышления, обучающихся с интеллектуальной недостаточностью. Учитель организует и направляет учебно-познавательную деятельность обучающихся в соответствии с их индивидуальными образовательными возможностями.
12. Нормы оценки результатов усвоения учебного материала обучающихся с легкими нарушениями интеллекта основаны на целеполагании, представленном в Программе, и направлены на осуществление единых подходов при организации проверки и оценки учебных достижений обучающихся.

13. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктеріне баға беру ішкі бағалау тәсілдерімен жүзеге асырылады. Мұғалім Бағдарламаны меңгеру нәтижелерін сабақтарда білім беру барысында бағалайды. Педагог бақылаушы бағалау әрекетін жүйелі түрде қолданады.
14. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқыту нәтижелілігін бағалау ағымдағы (әр сабақтың), мерзімді (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде болады.";
18 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"18. Сипаттамалы бағалау даму мен оқытылғанның бар деңгейін ғана емес, онымен қоса білім алушымен жасалатын жұмыстың одан кейінгі қадамдарын анықтайды. Сипаттамалы баға білім алушылардың бойында дұрыс түрде өзін бағалаудың қалыптасуына ықпал етеді. Мұндай кезде білім алушыларды бір-бірімен салыстыруға болмайды. Білім алушының жетістіктерін өзінің бұған дейінгі табыстарымен салыстыруға болады. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға қатысты оқу жетістігі пайызы мен білім сапасын анықтау дұрыс емес.";
34 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"34. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-9 сыныптар үшін "Қазақстан тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.";
жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 7-9 сыныптар үшін "Қазақстан тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-9 сыныптар үшін "Қазақстан тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымша";
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-9 сыныптар үшін "Қазақстан тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
көрсетілген бұйрыққа 524 – қосымшада:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 8-10 сыныптар үшін "Қоғам және құқық" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы";
1 және 2 – тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 8-10 сыныптар үшін "Қоғам және құқық" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.

13. Оценивание достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта осуществляется только средствами внутренней оценки. Результаты освоения Программы оцениваются в ходе образовательного процесса непосредственно учителем на занятиях. Педагог систематически осуществляет контролирующие оценочные действия.
14. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного) и итогового контроля.";
пункт 18 изложить в новой редакции:
"18. Описательная оценка определяет не только наличный уровень развития и обученности, но и последующие шаги в работе с учеником. Описательная оценка дает возможность формировать у обучающихся адекватную самооценку. При этом недопустимо сравнение достижений, обучающихся друг с другом. Сравнивается достижения обучающегося с его собственными предшествующими достижениями. В отношении обучающихся с нарушениями интеллекта некорректно определять процент успеваемости и качества знаний.";
пункт 34 изложить в новой редакции:
"34. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к "Типовой учебной программе по учебному предмету "История Казахстана" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-9 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.";
правый верхний угол приложения к Типовой учебной программе по учебному предмету "История Казахстана" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 7-9 классов по обновленному содержанию изложить в следующей редакции:
"Приложение к Типовой учебной программе по учебному предмету "История Казахстана" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-9 классов по обновлҰнному содержанию";
заголовок изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "История Казахстана" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-9 классов по обновленному содержанию";
в приложении 524 к указанному приказу:
заголовок изложить в новой редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "Общество и право" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 8-10 классов по обновленному содержанию";
пункты 1 и 2 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Общество и право" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 8-10 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".

2. "Қоғам және құқық" оқу пәнінің мақсаты – зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың әлеуметтік бейімделуі үшін олардың құқықтық сауаттылығын көтеру, мемлекет заңдары мен қоғам нормаларын құрметтеу жолымен жағдайлар құру, өзінің азаматтық құқықтары мен міндеттерін жүзеге асыруға қажетті білім мен дағдыларды қалыптастыру.";
4, 5, 6 және 7 – тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
4. Берілген пән бойынша оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер арнайы педагогика принциптеріне сәйкес жүзеге асырылады:
1) зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың дамуы және дайындық деңгейі мен ерекшеліктеріне білім беру жүйесінің бейімделу принципі;
2) зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың түзете-дамыту бағыттылығы олардың ерекше білім беру қажеттіліктері мен мүмкіндіктерін ескере отырып оқу әрекетінің арнайы әдістері және тәсілдерімен қамтамасыз етіледі;
3) оқытудың әлеуметтік-бейімдеу бағыттылығы тұлғаның әлеуметтік бейімсіздігін жеңу немесе азайтуды қарастырады. Әлеуметтік өмірге қатысуға қажетті тәртіп нормалары, өмірлік дағдыларды зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың меңгеруі бойынша арнайы жұмыс қарастырылады;
4) білім берудегі әрекеттік тәсіл зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды тұлғалық тұрғыдан дамуы ерекшелігіне байланысты білім беру құрылымы мен оның негізгі заңдылықтарын ашатын психология ғылымының теориялық ережелеріне негізделеді. Зияты жеңіл түрде зақымдалған тұлғаны дамыту қолжетімді әрекетті (пәндік-тәжірибелік және оқу) ұйымдастыру сипатымен анықталатындығын мойындауға құрылады;
5) оқытудың тәжірибелік бағыты зерттелетін материал мен білім алушылардың тәжірибелік әрекеті арасында тығыз байланыс орнату, тәжірибелік-бағыттық тапсырмаларды шешуге арналған бастапқы мәнге ие білім мен біліктерді қалыптастыруды ұсынады;
6) зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға саралау және жекелеу тәсілі олардың бағдарлама мазмұнын игеру мүмкіндіктерінің біртекті еместігі, оқу материалдарын игеру кезінде көрінетін және алынған білім, дағды мен біліктер сапасына ықпал ететін вариативті типологиялық ерекшеліктердің болуымен олардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескеруді болжайды. Білім беру процесі педагог білім алушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес оқу материалының мазмұнын таңдайтын 4 типологиялық топ (В.В. Воронкова бойынша) негізінде жүзеге асады.Оқу жұмысының қарқыны, зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушының дербестік дәрежесі, оқыту әдістері мен тәсілдері түрленеді. Білім алушыларды топтарға бөлу шартты және қозғалмалы. Саралау тәсілі оқытуды жекешелендірумен толықтырылады;

2. Цель учебного предмета "Общество и право" – создание условий для социальной адаптации обучающихся с легкими нарушениями интеллекта путем повышения их правовой грамотности, уважения к законам государства и нормам общества, формирование знаний и навыков, необходимых для реализации ими своих гражданских прав и исполнения обязательств.";
пункты 4, 5, 6 и 7 изложить в новой редакции:
"4. Педагогические подходы к организации учебного процесса по данному предмету реализуются в соответствии с принципами специальной педагогики:
1) принцип адаптивности системы образования к уровню и особенностям развития и подготовки обучающихся с нарушениями интеллекта;
2) коррекционно-развивающая направленность обучения обучающихся с легкими нарушениями интеллекта обеспечивается специальными методами и приемами учебной деятельности с учетом их особых образовательных потребностей и возможностей;
3) социально-адаптирующая направленность обучения предполагает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности. Предусматривается специальная работа по освоению обучающимися с легкими нарушениями интеллекта необходимых для участия в социальной жизни норм поведения, жизненных навыков;
4) деятельностный подход в образовании основывается на теоретических положениях психологической науки, раскрывающих основные закономерности и структуру образования с учетом специфики развития личности обучающегося с нарушениями интеллекта. Строится на признании того, что развитие личности обучающихся с легкими нарушениями интеллекта определяется характером организации доступной им деятельности (предметно-практической и учебной);
5) практическая направленность обучения предполагает установление тесных связей между изучаемым материалом и практической деятельностью обучающихся, формирование знаний и умений, имеющих первостепенное значение для решения практико-ориентированных задач;
6) дифференцированный и индивидуальный подход предполагает учет неодинаковых возможностей освоения содержания программы, наличие у обучающихся с нарушениями интеллекта вариативных типологических особенностей, которые проявляются при усвоении учебного материала и влияют на качество получаемых знаний. Образовательный процесс осуществляется с учетом 4 типологических групп (по В.В. Воронковой), для которых педагог подбирает соответствующее их возможностям содержание учебного материала. Варьируются темп учебной работы, степень самостоятельности обучающихся с легкими нарушениями интеллекта, методы и приемы обучения. Деление обучающихся на группы условно и подвижно. Дифференцированный подход дополняется индивидуализацией обучения;

7) оқу-танымдық және практикалық әрекетке арнайы педагогикалық басшылық ету қажеттілігі төменгі танымдық белсенділігі және ойлау қызметінің талдау және жалпылау әлсіздігіне байланысты. Педагог зияты зақымдалған білім алушының жалпы даму заңдылықтарын, сыныптың әрбір білім алушысының танымдық мүмкіндіктері мен оқытудың арнайы әдістемесін біле отырып білім алушылардың оқу-танымдық қызметтерін ұйымдастырады және бағыттайды.
5. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың оқу материалын меңгеру нәтижелерін бағалау нормалары бағдарламада көрсетілген мақсатты тұжырымға негізделген және білім алушылардың оқу жетістіктерін тексеру мен бағалауды ұйымдастыру кезінде бірыңғай тәсілдерді іске асыруға бағытталған.
6. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау ішкі бағалау тәсілдерімен жүзеге асырылады. Бағдарламаны меңгеру нәтижелерін сабақтарда мұғалім білім беру процесі барысында бағалайды. Педагог жүйелі түрде бақылаушы бағалау әрекетін атқарады.
7. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқыту нәтижелілігін бағалау ағымдағы (әр сабақтың), мерзімді (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде болады.";
14 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"14. Әртүрлі әлеуметтік міндеттерді жүзеге асыруға қатысты білім алушылардың бойында прогностикалық дайындықты қалыптастыруға бағытталған жаттығуларды оқыту барысында қосу. Зияты зақымдалған білім алушыларға мүмкіндіктеріне қарай өзінің қалауы, істері мен әрекеттерінің салдарын болжауға оқыту қажет болып табылады. Түрлі практикалық жағдаяттарды сыныпта модельдеу барысында болжау ("егер мен тиянақты, нақты және анық сөйлесем, онда …", "егер мен лас болсам, не айтуды білмесем, онда …", "егер мен ақша алсам, оны тез жұмсасам, онда …") бойынша жаттығуларды қосылады. Осындай тәсілдер зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға өз қалауының салдарын түсініп, өзінің әрекеттері үшін жауапкершілікті сезінуге ықпалдасады.";
17 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"17. "Қоғам және құқық" пәні бойынша оқыту процесінің мазмұны оқыту мақсаттарының жүйесіне бағынышты және зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың алған білімдері, біліктері мен дағдыларын өздігінен еңбек ету және әртүрлі өмірлік жағдайларда қолдануға дайындықты қалыптастыруға бағытталған.";
19 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"19. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған "Қоғам және құқық" курсының мазмұнында құрылымы жеңілдетілген, көлемі анағұрлым қысқартылған және білімдер жүйесінің жалпылау деңгейі қарапайым бағдарлама берілген. Сонымен қатар, осы салаға тән білімдердің құрылымдық біртұтастығы сақталады.":
36 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

7) необходимость специального педагогического руководства учебно-познавательной и практической деятельностью обусловлена низкой познавательной активностью и слабостью, аналитической и обобщающей функций мышления. Педагог, зная общие закономерности развития обучающегося с нарушениями интеллекта, познавательные возможности каждого ученика класса, специальную методику обучения организует и направляет учебно-познавательную деятельность обучающихся.
5. Нормы оценки результатов усвоения учебного материала обучающихся с легкими нарушениями интеллекта основаны на целеполагании, представленном в Программе, и направлены на осуществление единых подходов при организации проверки и оценки учебных достижений обучающихся.
6. Оценивание достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта осуществляется средствами внутренней оценки. Результаты освоения Программы оцениваются в ходе образовательного процесса непосредственно учителем на занятиях. Педагог систематически осуществляет контролирующие оценочные действия.
7. Оценка результативности обучения школьников с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.";
пункт 14 изложить в новой редакции:
"14. Включать в процесс обучения упражнений на формирование у обучающихся прогностической готовности к реализации разнообразных социальных задач. Для обучающихся с нарушениями интеллекта необходимым является обучение, по мере возможности, прогнозированию последствий своего выбора, действий, поступков. В процессе моделирования различных практических ситуаций в классе необходимо включать упражнения по прогнозированию ("если я буду выглядеть аккуратным, говорить четко и внятно, то… ", "если я приду грязным, не буду знать, что говорить, то…", "если я получу деньги, и быстро потрачу, то …"). Такие приемы помогают обучающимся с легкими нарушениями интеллекта осознавать последствия своего выбора и нести ответственность за свои поступки.";
пункт 17 изложить в новой редакции:
"17. Содержание образовательного процесса по предмету "Общество и право" подчинено целям обучения и ориентировано на формирование у обучающихся с легкими нарушениями интеллекта готовности использовать приобретенные знания, умения и навыки в самостоятельной трудовой деятельности и в разных жизненных ситуациях.";
пункт 19 изложить в новой редакции:
"19. В содержании курса "Общество и право" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта предлагается более упрощенная по структуре Программа, значительно сокращенная по объему и элементарная по уровню обобщенности система знаний. При этом сохраняется структурная целостность, характерная для данной области знаний.";
пункт 36 изложить в новой редакции:

"36. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 8-10 сыныптар үшін "Қоғам және құқық" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.";
жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 8-10 сыныптардағы "Қоғам және құқық" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 8-10 сыныптар үшін "Қоғам және құқық" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымша";
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 8-10 сыныптар үшін "Қоғам және құқық" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
525 - қосымша алынып тасталсын;
көрсетілген бұйрыққа 526 – қосымшада:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Бейнелеу өнері" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы";
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Бейнелеу өнері" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.";
6 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"6. Бейнелеу өнері бойынша білім беруді ұйымдастыру арнайы педагогика принциптері негізінде жүзеге асырылады:
1) білім беру жүйесінің зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылар ерекшеліктеріне сай бейімделу принципі;
2) зияты жеңіл түрде зақымдалған балаларды оқытудың түзете-дамытушы бағыты олардың арнайы білім беру қажеттіліктері мен мүмкіндіктеріне сай арнайы әдіс-тәсілдерді қолдану арқылы жүзеге асады;
3) оқытудың әлеуметтік-бейімдеу бағыты жеке тұлғалық әлеуметтік бейімделмеушіліктің деңгейін азайтуды қамтиды. Білім алушылармен арнайы әлеуметтендіру жұмыстары атқарылып, әлеуметтік мінез-құлық нормалары мен өмірлік маңызды дағдылар қалыптастырылады;
4) білім берудегі әрекеттік тәсіл зияты зақымдалған білім алушыларды тұлғалық тұрғыдан дамуы ерекшелігіне байланысты білім беру құрылымы мен оның негізгі заңдылықтарын ашатын психология ғылымының теориялық ережелеріне негізделеді. Онымен қоса зияты жеңіл түрде зақымдалған тұлғаны дамыту оларға қолжетімді қызметті ұйымдастыру сипатымен (заттық-тәжірибелік және оқу) анықталады;

"36. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к
"Типовой учебной программе по учебному предмету "Общество и право" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 8-10 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.";
правый верхний угол приложения к Типовой учебной программе по учебному предмету "Общество и право" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 8-10 классов по обновленному содержанию изложить в следующей редакции:
"Приложение к Типовой учебной программе по учебному предмету "Общество и право" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 8-10 классов по обновлҰнному содержанию";
заголовок изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Общество и право" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 8-10 классов по обновленному содержанию";
приложение 525 исключить;
в приложении 526 к указанному приказу:
заголовок изложить в новой редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".";
пункт 6 изложить в новой редакции:
"6. Педагогические подходы к организации учебного процесса по данному предмету реализуются в соответствии с принципами специальной педагогики:
1) принцип адаптивности системы образования к уровню и особенностям развития и подготовки обучающихся с нарушениями интеллекта;
2) коррекционно-развивающая направленность обучения обучающихся с легкими нарушениями интеллекта обеспечивается специальными методами и приемами учебной деятельности с учетом их особых образовательных потребностей и возможностей;
3) формировать и развивать графические навыки и умения использования их в учебной и практической деятельности;
4) деятельностный подход в образовании основывается на теоретических положениях психологической науки, раскрывающих основные закономерности и структуру образования с учетом специфики развития личности обучающегося с нарушениями интеллекта. И строится на признании того, что развитие личности обучающихся с легкими нарушениями интеллекта определяется характером организации доступной им деятельности (предметно-практической и учебной);

5) оқытудың тәжірибелік бағыты – оқытылатын материал мен тәжірибенің тығыз байланысы білім алушылардың тәжірибеге бағытталған тапсырмаларды орындаулары үшін қажетті білім және дағдыларды меңгеруі арқылы беріледі;
6) зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға саралау және жекелеу тәсілі олардың бағдарлама мазмұнын игеру мүмкіндіктерінің біртекті еместігі, оқу материалдарын игеру кезінде көрінетін және алынған білім, дағды мен біліктер сапасына ықпал ететін вариативті типологиялық ерекшеліктердің болуымен олардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескеруді болжайды. Зияты зақымдалған білім алушыларға арналған білім беру процесі педагог білім алушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес күрделілігі мен көлемінің қолжетімділігін ескере отырып, оқу материалының мазмұнын таңдайтын 4 типологиялық топ (В.В. Воронкова бойынша) негізінде жүзеге асады. Оқу жұмысының жылдамдығы, білім алушының дербестік дәрежесі, оқыту әдістері мен тәсілдері түрленеді. Білім алушыларды топтарға бөлу шартты және қозғалмалы. Саралау тәсілі оқытуды жекешелендірумен толықтырылады;
7) оқыту-танымдық және тәжірибелік қызметін арнайы педагогикалық басшылық ету қажеттілігі танымдық белсенділіктің төмендігі, ойлаудың аналитикалық және жалпылама қызметінің әлсіздігіне байланысты. Педагог зияты зақымдалған білім алушылардың даму заңдылықтары мен сыныптағы әрбір оқушының танымдық мүмкіндіктерін біле отырып, оқытудың арнайы әдістемесін ұйымдастырады және білім алушылардың оқу-танымдық әрекетін бағыттайды.";
8, 9 және 10 – тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"8. Зияты жеңіл түрде зақымдалған балалардың оқу материалдарын меңгеруі нәтижелерін бағалау нормалары бағдарламада берілген мақсаттарға сай айқындалады және білім алушылардың оқу жетістіктерінтексеру мен бағалауда бірегей тұғырды жүзеге асыруға бағытталған.
9. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың білімді меңгеру дәрежесін педагог сабақ барысында тек ішкі бағалау құралдарымен тексереді. Бағдарламаны меңгеру нәтижелері білім беру үдерісі кезінде мұғаліммен бағаланады.
10. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқуының тиімділігін бағалау ағымдағы (сабақта), кезеңдік (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде жүзеге асырылады.";
24 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
24. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Бейнелеу" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Бейнелеу өнері" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Бейнелеу өнері" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымша";
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Бейнелеу өнері" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
көрсетілген бұйрыққа 527 – қосымшада:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Музыка" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы";
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

5) коррекция двигательной сферы путем использования вариативных и многократно повторяющихся графических действий с применением разнообразных изобразительных средств, и материала;
6) дифференцированный и индивидуальный подход к обучающимся с легкими нарушениями интеллекта предполагает учет их особых образовательных потребностей, которые проявляются в неоднородности возможностей освоения содержания Программы, наличием у них вариативных типологических особенностей, которые проявляются при усвоении учебного материала и влияют на качество получаемых знаний, умений и навыков. Образовательный процесс ориентируется на 4 типологических группы (по В.В.Воронковой), для каждой из которых педагог подбирает соответствующее их возможностям содержание учебного материала, с учетом доступной сложности и объема. Варьируются темп учебной работы, степень самостоятельности обучающихся, методы и приемы обучения. Деление обучающихся на группы условно и подвижно. Дифференцированный подход дополняется индивидуализацией обучения;
7) необходимость специального педагогического руководства учебно-познавательной и практической деятельностью обусловлена низкой познавательной активностью и слабостью, аналитической и обобщающей функций мышления. Педагог, зная общие закономерности развития обучающегося с нарушениями интеллекта, познавательные возможности каждого ученика класса, специальную методику обучения организует и направляет учебно-познавательную деятельность обучающихся.";
пункты 8, 9 и 10 изложить в новой редакции:
"8. Нормы оценки результатов усвоения учебного материала обучающихся с легкими нарушениями интеллекта основаны на целеполагании, представленном в Программе, и направлены на осуществление единых подходов при организации проверки и оценки учебных достижений обучающихся.
9. Оценивание достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта осуществляется средствами внутренней оценки. Результаты освоения Программы оцениваются в ходе образовательного процесса непосредственно учителем на занятиях. Педагог систематически осуществляет контролирующие оценочные действия.
10. Оценка результативности обучения школьников с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.";
пункт 24 изложить в новой редакции:
"24. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.";
правый верхний угол приложения к Типовой учебной программе по учебному предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 5-6 классов по обновленному содержанию изложить в следующей редакции:
"Приложение к Типовой учебной программе по учебному предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию";
заголовок изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию";
в приложении 527 к указанному приказу:
заголовок изложить в новой редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "Музыка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию":
пункт 1 изложить в новой редакции:

"1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Музыка" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.";
7 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"7. "Музыка" пәні бойынша оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдерінің жүзеге асырылуы зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың білім алудағы ерекше қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған арнайы педагогикалық принциптерге негізделген.";
9 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"9. Білім алуда ерекше қажеттілігі бар білім алушыларды оқыту мен тәрбиелеудегі әрекеттік тәсілдеме принципі психологияның "жетекші әрекет" түсінігіне негізделеді. Заттық-тәжірибелік әрекет зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыны дамытудың, оқу және музыкалық әрекетінің құрылымдық компоненттерін қалыптастырудың ерекше өтемдік құралы болып табылады.";
15 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"15. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды музыкалық мәдениетке тәрбиелеу жұмысы олардың ұлттық мәдениетке деген жағымды қатынасын қалыптастырумен бірге жүргізу үшін мұғалімі сабақ мазмұнына келесілерді қосады:
1) өз республикасының өмірін бейнелейтін Қазақстан композиторларының шығармашылық мұрасын зерделеу;
2) жеке және музыкалық аспаппен орындалатын халық әндері мен күйлерін зерделеу;
3) қазақ халық аспаптарының (домбыра, қобыз, сыбызғы) дыбысталуының тембрлік ерекшеліктерін зерделеу.";
23 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"23. Дыбыстаудағы кемшіліктер, сондай-ақ сөздік қорының кедейлігі зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға тән ерекшелік болып табылады, ал бұл оларға мәтіннің мағынасын түсінуге және меңгеруге бөгет жасайды. Бағдарламада анық және нақты дыбыстау, сондай-ақ сөзбен жүйелі жұмыс (түсініксіз сөздерді және жеке айтылымдарды түсіндіру) жүргізу қарастырылған.";
36 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"36. Осы бағдарламадағы оқу материалын сынып (тоқсан) бойынша шамамен бөлінген, мұғалім білім алушылардың меңгеру ерекшелігін ескере отырып, оқу материалын бір сыныптан келесі сыныпқа (бір тоқсаннан келесі тоқсанға) ауыстыруға құқылы. Зияты зақымдалған білім алушының жеке темпте, көлемде дамуға және оқу материалын меңгеруге құқысын жүзеге асыра отырып, мұғалім әр тақырыпты меңгеруге қажетті сағат санын өздігінен анықтайды. Әр сыныптағы оқу алдында өтілген материалды қайталаудан басталады.";
39 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Музыка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".";
пункт 7 изложить в новой редакции:
"7. Педагогические подходы к организации учебного процесса по предмету "Музыка" основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта.";
пункт 9 изложить в новой редакции:
"9. Принцип деятельностного подхода в обучении и воспитании обучающихся с особыми образовательными потребностями опирается на существующее в психологии понятие "ведущая деятельность". Предметно-практическая деятельность является специфическим средством компенсаторного развития обучающихся с легкими нарушениями интеллекта, формирования структурных компонентов учебной и музыкальной деятельности.";
пункт 15 изложить в новой редакции:
"15. Воспитание музыкальной культуры обучающихся с нарушениями интеллекта идет одновременно с формированием положительного отношения к национальной культуре за счет включения в содержание уроков следующее: изучение творческого наследия композиторов Казахстана, отражающих жизнь своей республики; изучение народных песен и кюев в вокальном и инструментальном звучании; изучение тембровых особенностей звучания казахских народных инструментов (домбры, кобыза, сыбызги).";
пункт 23 изложить в новой редакции:
"23. Особенностью обучающихся с нарушениями интеллекта является недостатки в произношении, а также отсутствие достаточного словарного запаса, что мешает им понять и усвоить смысл текста. Программой предусмотрена систематическая работа как над четким и ясным произношением, так и над словом (объяснение непонятных слов и отдельных выражений).";
пункт 36 изложить в новой редакции:
"36. Распределение учебного материала по классам (четвертям) в Программе является примерным, учитель вправе переносить изучение учебного материала из одного класса в следующий (из одной четверти в следующую) с учетом особенностей его усвоения обучающимися. Реализуя право каждого ученика с легкими нарушениями интеллекта развиваться и усваивать учебный материал в индивидуальном темпе и объеме, учитель самостоятельно определит количество часов, необходимое для изучения каждой темы, раздела с обучающимися своего класса. Обучение в каждом классе начинается с повторения ранее изученного материала.";
пункт 39 изложить в новой редакции:

"39. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Музыка" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.";
жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Музыка" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Музыка" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымша";
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Музыка" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
көрсетілген бұйрыққа 528 - қосымша осы бұйрыққа 40 - қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 529 – қосымшада:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Жалпы еңбекке даярлау" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы";
1 және 2 – тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Жалпы еңбекке даярлау" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. "Жалпы еңбекке даярлау" пәні зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың мүдделері мен психофизикалық мүмкіндіктерін есепке ала отырып, оларды болашақ кәсіпті саналы түрде, өздігінен таңдауға дайындау мақсатында оқу жоспарына ендірілген.";
4 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"4. Оқыту білім беру ұйымының мүмкіндіктеріне қарай бірнеше бағытта жүргізіледі. Әрбір еңбек түрі бойынша 5-6 сыныптарда орындауға жоспарланған жұмыс көлемі үлкен емес. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың қызығушылықтары, икемділіктері мен қабілеттері зерттеледі, әр білім алушымен келесі кезеңде кәсіптік оқыту еңбектің қандай түрінде жүргізілетіні анықталады.";
6 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"6. "Жалпы еңбекке даярлау" пәні бойынша оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдемелерінің жүзеге асырылуы зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың білім алудағы ерекше қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған арнайы педагогикалық принциптерге негізделген.";
8 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"39. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Музыка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.";
правый верхний угол приложения к Типовой учебной программе по учебному предмету "Музыка" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 5-6 классов по обновленному содержанию изложить в следующей редакции:
"Приложение к Типовой учебной программе по учебному предмету "Музыка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновлҰнному содержанию";
заголовок изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Музыка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию";
приложение 528 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 40 к настоящему приказу;
в приложении 529 к указанному приказу:
заголовок изложить в новой редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "Общетрудовая подготовка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию";
пункты 1 и 2 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Общетрудовая подготовка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".
2. Предмет "Общетрудовая подготовка" введен в учебный план с целью подготовки, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта к осознанному, самостоятельному выбору будущей профессии с учетом их интересов и психофизических возможностей.";
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Обучение проводится по нескольким направлениям исходя из возможностей организации образования. Объем работ по каждому виду труда, выполнение которых запланировано в 5-6 классах, невелик. Изучаются интересы, наклонности и способности, обучающихся с нарушениями интеллекта, определяется, в области какого вида труда будет осуществляться профессиональное обучение каждого обучающегося на последующем этапе.";
пункт 6 изложить в новой редакции:
"6. Педагогические подходы к организации учебного процесса по предмету "Общетрудовая подготовка" основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта.";
пункт 8 изложить в новой редакции:

"8. Ерекше білім беруге қажеттілігі бар білім алушыларды оқыту мен тәрбиелеудегі әрекеттік тәсілдеме принципі психологияның "жетекші әрекет" түсінігіне негізделеді. Заттық-тәжірибелік әрекет зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыны дамытудың, оқу және еңбек әрекетінің құрылымдық компоненттерін қалыптастырудың ерекше өтемдік құралы болып табылады.";
11 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"11. Өткен материалдарды үнемі қайталау және бекіту қажеттілігі зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың оқыған білімі мен дағдыларын жылдам ұмытып қалатындықтарымен түсіндіріледі. Әр сабақта қайталау үшін уақыт бөлінеді.";
13 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"13. Сабақтарда АКТ келесі мақсаттарда қолданылады:
1) көрнекілік пішіндегі және сөйлеу тілінің көмегімен қандай да бір заттық мазмұннан еркін өтіп, тікелей бақылаудан жасырын және кез келген қажетті күрделі белгілік пішіндегі танымдық нысандарды үлгілеу, бір тәсілден басқасына көшу;
2) зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушының өзінің әрекетін шынайы және кешеуілдетілген уақыт түзімінде талдауы үшін көзбен көруге болатын қосымша динамикалық тірек құру; топтық оқыту жағдайындағы жекеленген өнімдік әрекеттену мүмкіндігімен қамтамасыз ету; жекеленген сапалы оқыту мүмкіндігін кеңейту.";
20 және 21 – тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"20. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың оқудағы жетістіктерін бағалау шараларына қойылатын талаптар гуманизим идеяларына, осы санаттағы білім алушылардың мектептік оқуының табиғатына сәйкестігіне шартты болады.
21. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың қол еңбегі бойынша оқу материалдарын меңгеру нәтижелерін бағалау нормасы мақсатты тұжырымдауға негізделген және білім алушылардың оқудағы жетістіктерін тексеру мен бағалауды ұйымдастырудағы біріңғай тәсілдемені жүзеге асыруға бағытталған.";
23 және 24 – тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"23. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау тек ішкі бағалау құралдарымен ғана жүзеге асырылады. Бағдарламаны жүзеге асыру нәтижелері білім беру процесі барысында мұғаліммен сабақтарда тікелей бағаланады.
24. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың нәтижелілігін бағалау ағымды (сабақтағы), мерзімдік (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде жүзеге асырылады.";
37 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"37. Осы бағдарламадағы оқу материалын сынып (тоқсан) бойынша шамамен бөлінген, мұғалім білім алушылардың меңгеру ерекшелігін ескере отырып, оқу материалын бір сыныптан келесі сыныпқа (бір тоқсаннан келесі тоқсанға) ауыстыруға құқылы. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушының жеке қарқында, көлемде дамуға және оқу материалын меңгеруге құқысын жүзеге асыра отырып, мұғалім әр тақырыпты меңгеруге қажетті сағат санын өздігінен анықтайды. Әр сыныптағы оқу алдында өтілген материалды қайталаудан басталады.";
40 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"8. Принцип деятельностного подхода в обучении и воспитании обучающихся с особыми образовательными потребностями опирается на существующее в психологии понятие "ведущая деятельность". Предметно-практическая и трудовая деятельность является специфическими средствами компенсаторного развития обучающихся с легкими нарушениями интеллекта, формирования структурных компонентов учебной и трудовой деятельности.";
пункт 11 изложить в новой редакции:
"11. Необходимость в постоянном повторении и закреплении изученного материала объясняется такой особенностью обучающихся с легкими нарушениями интеллекта, как быстрое забывание изученных знаний и навыков. На каждом уроке отводится время для повторения.";
пункт 13 изложить в новой редакции:
"13. ИКТ на уроках используется с целью:
1) моделирования сложных и скрытых от непосредственного наблюдения объектов познания в любых необходимых знаковых формах, свободно переходя от одного и того же предметного содержания в наглядной форме и с помощью речи, переходить от одного способа к другому;
2) создания дополнительных визуальных динамических опор для анализа обучающимися с легкими нарушениями интеллекта собственной деятельности в режиме реального и отсроченного времени; обеспечения возможности для продуктивной индивидуальной деятельности в условиях группового обучения; расширения возможности качественной индивидуализации обучения.";
пункты 20 и 21 изложить в новой редакции:
"20. Требования к процедурам оценивания учебных достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта продиктованы идеями гуманизации, природосообразности школьного обучения этой категории обучающихся.
21. Нормы оценки результатов усвоения общетрудовых умений и навыков, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта основаны на целеполагании, и направлены на осуществление единых подходов при организации проверки и оценки учебных достижений обучающихся.";
пункты 23 и 24 изложить в новой редакции:
"23. Оценивание достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта осуществляется только средствами внутренней оценки. Результаты освоения Программы оцениваются в ходе образовательного процесса непосредственно учителем на занятиях.
24. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.";
пункт 37 изложить в новой редакции:
"37. Распределение учебного материала по классам (четвертям) в Программе является примерным, учитель вправе переносить изучение учебного материала из одного класса в следующий (из одной четверти в следующую) с учетом особенностей его усвоения обучающимися. Реализуя право каждого ученика с легкими нарушениями интеллекта развиваться и усваивать учебный материал в индивидуальном темпе и объеме, учитель самостоятельно определит количество часов, необходимое для изучения каждой темы, раздела с обучающимися своего класса. Последовательность изучения тем определяется учителем исходя из возможности образовательной организации в обеспечении учебно-трудового процесса необходимыми производственными материалами.";
пункт 40 изложить в новой редакции:

"40. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Жалпы еңбекке даярлау" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.";
жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Жалпы еңбекке даярлау" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы келесі редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Жалпы еңбекке даярлау" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымша";
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Жалпы еңбекке даярлау" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
көрсетілген бұйрыққа 530 – қосымшада:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы";
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.";
5 - 16 тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"5. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды еңбекке оқыту – олардың өмірде өз орындарын табуға, әлеуметтік ортаға бейімделуіне ең қолайлы құрал және жағдай болып табылады. Білім алушыларды еңбекке баулу оқуын тиімді ұйымдастыру, медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетелімдері, еңбек нарығының қазіргі жай-күйіне сәйкес ұсынылған кәсіптердің қолжетімділігі ескеріле отырып, бастапқы кәсіптік даярлықты немесе кәсіптік-техникалық білімді алу үшін жағдай жасалуын қамтамасыз етеді.
6. "Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша оқыту процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер арнайы педагогиканың қағидаларына негізделіп, зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың білім алудағы ерекше қажеттіліктерін қанағаттандыруды жүзеге асырады.
7. Еңбекке оқытудың барлық кезеңдерінде зияты зақымдалған білім алушыларға білім берудің үздіксіздігі мен өзара байланысын қамтитын сабақтастық қағидасы: кіші мектеп жасынан орта мектеп жасына дейін.

"40. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по предмету "Общетрудовая подготовка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.";
правый верхний угол приложения к Типовой учебной программе по учебному предмету "Общетрудовая подготовка" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 5-6 классов по обновленному содержанию изложить в следующей редакции:
"Приложение к Типовой учебной программе по учебному предмету "Общетрудовая подготовка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию";
правый верхний угол изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Общетрудовая подготовка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию";
в приложении 530 к указанному приказу:
заголовок изложить в новой редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".";
пункты 5 - 16 изложить в новой редакции:
"5. Трудовое обучение обучающихся с легкими нарушениями интеллекта – важнейшее условие и средство реализации возможностей их жизнеустройства, социальной адаптации и интеграции в общество. Эффективная организация трудового обучения обучающихся предполагает создание условий для получения начальной профессиональной подготовки или профессионально-технического образования с учетом доступности профессий, рекомендуемых согласно медицинским показаниям и противопоказаниям, и современного состояния рынка труда.
6. Педагогические подходы к организации учебного процесса по предмету "Профессионально-трудовое обучение" основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта.
7. Принцип преемственности, предполагающий взаимосвязь и непрерывность образования обучающихся с нарушением интеллекта на всех этапах трудового обучения: от младшего до старшего школьного возраста.

8. Еңбектің жекеленген түрлері мен оның құрамына енетін оқу пәндерінің ішкі өзара байланысы мен өзара тәуелділігінің болуын қамтамасыз ететін білім берудің мазмұнының тұтастығы қағидасы.
9. Оқу-еңбек іс-әрекеті барысында зияты зақымдалған білім алушылардың дамуындағы кемшіліктерді барынша түзетуді қамтитын коррекциялық бағыттылық қағидасы.
10. Оқу-еңбек іс-әрекетінің мазмұнын және тұлғалық жетістіктердің нәтижелерін анықтайтын білім алушылардың жас ерекшеліктерін ескеру қағидасы.
11. Әртүрлі әлеуметтік ортада мінез-құлықтың адекватты тәсілдерін, білім алушылардың адамгершілік ұғымдарын және түсініктерін (жағымды/жағымсыз; жақсы/жаман) қалыптастыруға бағытталған тәрбиелік оқыту қағидасы.
12. Оқытылатын материал мен білім алушылардың практикалық іс-әрекетінің арасындағы тығыз байланыстарды орнатуды қамтитын практикалық бағыттылық қағидасы; ең алдымен практикалық мәні бар міндеттерді шешуге бағытталған білім мен қабілеттерін қалыптастыруды болжайды.
13. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың өздеріне қолжетімді еңбек іс-әрекетінің барлық түрлерін, танымдық және оқу іс-әрекетінің әдістері мен тәсілдерін, коммуникативті іс-әрекет пен нормативті мінез-құлықтың әдістері мен тәсілдерін меңгеру мүмкіндігін қамтамасыз ететін іс-әрекетті қалыптастыруға бағыттылық қағидасы.
14. Оқу жағдаятында, меңгерген білімдер, біліктіліктер, дағдылар мен қатынастарды әртүрлі өмірлік жағдайларда қолдана алу қағидасы - бұл өз кезегінде білім алушылардың өзбетімен бағдарлауға және шынайы өмірдегі белсенді еңбек іс-әрекетіне даярлығын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
15. Зияты зақымдалған білім алушылардың алуан түрлі топтарының психикалық дамуының ерекшеліктерін ескеру қағидасы.
16. Бағдарлама әзірлеу негізіне дифференциалды және әрекеттік тәсілдер алынды.
1) дифференциалды тәсіл білім берудің мазмұнын меңгеру мүмкіндіктерінің әртектілігінде көрінетін білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін есепке алуды қамтиды. Оқу бағдарламаларын құрастыруда дифференциалды тәсілді қолдану, білім алушыларға дамудың жеке-дара әлеуетін жүзеге асыру мүмкіндігін беріп, мазмұнның алуан түрлілігін қамтамасыз етеді;
2) әрекеттік тәсіл білім алушылардың тұлғасының даму спецификасын есепке алып, білім берудің құрылымын және негізгі заңдылықтарды ашатын психология ғылымының теориялық қағидаларына негізделеді. Білім берудегі әрекеттік тәсіл зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың тұлғасының дамуы, олардың өздеріне қолжетімді іс-әрекетін ұйымдастырудың сипатымен анықталуын тануға құрылады (заттық-практикалық және оқу іс-әрекеті). Білім берудегі әрекеттік тәсілді жүзеге асырудың негізгі құралы ретінде, білім алушылардың білім беру мазмұнын меңгеруін қамтамасыз ететін танымдық және заттық-практикалық іс-әрекетті ұйымдастыру процесі ретінде оқыту алынады.";

8. Принцип целостности содержания образования, обеспечивающий наличие внутренних взаимосвязей и взаимозависимостей между отдельными видами труда и учебными предметами, входящими в их состав.
9. Принцип коррекционной направленности, предполагающий максимальное исправление недостатков развития, обучающихся с нарушениями интеллекта в процессе учебно-трудовой деятельности.
10. Принцип учета возрастных особенностей обучающихся, определяющий содержание учебно-трудовой деятельности и результаты личностных достижений.
11. Принцип воспитывающего обучения, направленный на формирование у обучающихся нравственных представлений (правильно/неправильно; хорошо/плохо) и понятий, адекватных способов поведения в разных социальных средах.
12. Принцип практической направленности, предполагающий установление тесных связей между изучаемым материалом и практической деятельностью обучающихся; формирование знаний и умений, имеющих первостепенное значение для решения практикоориентированных задач.
13. Принцип направленности на формирование деятельности, обеспечивающий возможность овладения обучающимися с легкими нарушениями интеллекта всеми видами доступной им трудовой деятельности по профилю труда, способами и приемами познавательной и учебной деятельности, коммуникативной деятельности и нормативным поведением.
14. Принцип переноса усвоенных знаний, умений, навыков и отношений, сформированных в условиях учебной ситуации, в различные жизненные ситуации, что позволяет обеспечить готовность обучающегося к самостоятельной ориентировке и активной трудовой деятельности в реальном мире.
15. Принцип учета особенностей психического развития разных групп, обучающихся с нарушением интеллекта.
16. В основу разработки Программы заложены дифференцированный и деятельностный подходы.
1) дифференцированный подход предполагает учет особых образовательных потребностей обучающихся, которые проявляются в неоднородности возможностей освоения содержания образования. Применение дифференцированного подхода к созданию учебных программ обеспечивает разнообразие содержания, предоставляя обучающимся возможность реализовать индивидуальный потенциал развития;
2) деятельностный подход основывается на теоретических положениях психологической науки, раскрывающих основные закономерности и структуру образования с учетом специфики развития личности обучающегося. Деятельностный подход в образовании строится на признании того, что развитие личности обучающихся с легкими нарушениями интеллекта определяется характером организации доступной им деятельности (предметно-практической и учебной). Основным средством реализации деятельностного подхода в образовании является обучение как процесс организации познавательной и предметно-практической деятельности обучающихся, обеспечивающий овладение ими содержанием образования.";

27 және 28 – тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"27. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау, тек ішкі бағалау құралдары арқылы жүзеге асырылады. Бағдарламаны меңгеру нәтижелерін мұғалім сабақтарда білім беру процесінің барысында тікелей бағалайды. Зияты зақымдалған білім алушылармен біртұтас педагогикалық процесс құрылатын, арнайы педагогиканың қағидаларына– "диагностика және коррекциялық-дамытушы жұмыстың бірлігіне" сүйеніп, педагогтар жүйелі түрде оқу жылының қорытындысы бойынша білім алушылардың жетістіктері мен даму мониторингін және бағалаушы бақылаушы әрекеттерді жүзеге асырады.
28. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың нәтижелерін бағалау, ағымдық бағалау, бақылау және қорытынды бағалау түрінде жүзеге асырылады.";
32 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"32. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқыту бағдарламасын меңгеру нәтижелері, қорытынды түрінде білім берудің аяқталу сәтінде бағаланады.";
36 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"36. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың көпшілігі үшін минималды деңгей міндетті болып саналады. Еңбек бойынша жекеленген білім алушылардың осы деңгейдегі жетістігінің болмауы, олардың Бағдарламаның осы нұсқасы бойынша білім алуына кедергі болып табылмайды. Егер білім алушы пәндік нәтижелерді меңгерудің минималды деңгейіне жетпегенде, онда психологиялық-медициналық-педагогикалық кеңес берудің ұсынысы және ата-аналардың келісімімен (заңды өкілдері) білім алушы жеке бағдарлама бойынша оқытуға көшіріледі.";
"Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша негізгі орта білім беру деңгейіндегі 7-9 (10) сыныптағы жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына 1-қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
""Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша 7-10 сыныптағы зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына 1-қосымша";
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу. Тігін ісі" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
"Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша негізгі орта білім беру деңгейіндегі 7-9 (10) сыныптағы жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына 2-қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
""Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша 7-10 сыныптағы зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына 2-қосымша";
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:

пункты 27 и 28 изложить в новой редакции:
"27. Оценивание достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта осуществляется только средствами внутренней оценки. Результаты освоения учебных программ оцениваются в ходе образовательного процесса непосредственно учителем на занятиях. Следуя принципу специальной педагогики – "единство диагностики и коррекционно-развивающей работы", на основе которого строится весь педагогический процесс с обучающимися с нарушениями интеллекта, педагоги систематически осуществляют контролирующие оценочные действия.
28. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего оценивания, контрольной и итоговой оценки.";
пункт 32 изложить в новой редакции:
"32. Результаты освоения программы трудового обучения обучающимися с легкими нарушениями интеллекта оцениваются как итоговые на момент завершения образования.";
пункт 36 изложить в новой редакции:
"36. Минимальный уровень является обязательным для большинства обучающихся с легкими нарушениями интеллекта. Отсутствие достижения этого уровня отдельными обучающимися по труду не является препятствием к получению ими образования по этому варианту программы. В том случае, если обучающийся не достигает минимального уровня овладения предметными результатами, по рекомендации психолого-медико-педагогической консультации и с согласия родителей (законных представителей) обучающийся переводится на обучение по индивидуальной программе.";
правый верхний угол приложения 1 к Типовой учебной программе по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 7-9 (10) классов по обновленному содержанию изложить в следующей редакции:
"Приложение 1 к Типовой учебной программе по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию";
заголовок изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Швейное дело" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию";
правый верхний угол приложения 2 к Типовой учебной программе по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 7-9 (10) классов по обновленному содержанию изложить в следующей редакции:
"Приложение 2 к Типовой учебной программе по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию";
заголовок изложить в новой редакции:

"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу. Ағаш ұстасы" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
"Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша негізгі орта білім беру деңгейіндегі 7-9 (10) сыныптағы жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына 3-қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
""Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша 7-10 сыныптағы зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына 3-қосымша";
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу. Сылау-сырлау ісі" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
"Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша негізгі орта білім беру деңгейіндегі 7-9 (10) сыныптағы жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына 4-қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
""Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша 7-10 сыныптағы зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына 4-қосымша";
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу. Слесарлық іс" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
"Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша негізгі орта білім беру деңгейіндегі 7-9 (10) сыныптағы жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына 5-қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
""Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша 7-10 сыныптағы зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына 5-қосымша";
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу. Аяқ киім ісі" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
"Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша негізгі орта білім беру деңгейіндегі 7-9 (10) сыныптағы жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына 6-қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:

"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Столярное дело" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию";
правый верхний угол приложения 3 к Типовой учебной программе по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 7-9 (10) классов по обновленному содержанию изложить в следующей редакции:
"Приложение 3 к Типовой учебной программе по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию";
заголовок изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Штукатурно-малярное дело" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию";
правый верхний угол приложения 4 к Типовой учебной программе по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 7-9 (10) классов по обновленному содержанию изложить в следующей редакции:
"Приложение 4 к Типовой учебной программе по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Слесарное дело" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию";
заголовок изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Слесарное дело" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию";
правый верхний угол приложения 5 к Типовой учебной программе по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 7-9 (10) классов по обновленному содержанию изложить в следующей редакции:
"Приложение 5 к Типовой учебной программе по учебному предмету Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию";
заголовок изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Обувное дело" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию";
правый верхний угол приложения 6 к Типовой учебной программе по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 7-9 (10) классов по обновленному содержанию изложить в следующей редакции:

""Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша 7-10 сыныптағы зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына 6-қосымша";
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу. Картонаж-мұқаба ісі" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
"Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша негізгі орта білім беру деңгейіндегі 7-9 (10) сыныптағы жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына 7-қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
""Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша 7-10 сыныптағы зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына 7-қосымша";
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу. Гүл өсіру және көгалдандыру" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
"Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша негізгі орта білім беру деңгейіндегі 7-9 (10) сыныптағы жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына 8-қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
""Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша 7-10 сыныптағы зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына 8-қосымша";
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу. Кіші медицина қызметкері" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
"Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша негізгі орта білім беру деңгейіндегі 7-9 (10) сыныптағы жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына 9-қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
""Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша 7-10 сыныптағы зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына 9-қосымша";
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу. Ас үй жұмысшысы" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";

"Приложение 6 к Типовой учебной программе по учебному предмету Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию";
заголовок изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Картонажно-переплетное дело" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию";
правый верхний угол приложения 7 к Типовой учебной программе по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 7-9 (10) классов по обновленному содержанию изложить в следующей редакции:
"Приложение 7 к Типовой учебной программе по учебному предмету Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию";
заголовок изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Цветовод- озеленитель" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию";
правый верхний угол приложения 8 к Типовой учебной программе по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 7-9 (10) классов по обновленному содержанию изложить в следующей редакции:
"Приложение 8 к Типовой учебной программе по учебному предмету Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию";
заголовок изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Младший медицинский персонал" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию";
правый верхний угол приложения 9 к Типовой учебной программе по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 7-9 (10) классов по обновленному содержанию изложить в следующей редакции:
"Приложение 9 к Типовой учебной программе по учебному предмету Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию";
заголовок изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Кухонный рабочий" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию";

"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу. Омарташылық" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
"Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша негізгі орта білім беру деңгейіндегі 7-9 (10) сыныптағы жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына 14-қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
""Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша 7-10 сыныптағы зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына 14-қосымша";
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу. Тоқу. Кестелеу" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
"Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша негізгі орта білім беру деңгейіндегі 7-9 (10) сыныптағы жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына 15-қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
""Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша 7-10 сыныптағы зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына 15-қосымша";
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу. Кіші қызмет көрсетуші" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
"Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша негізгі орта білім беру деңгейіндегі 7-9 (10) сыныптағы жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына 16-қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
""Кәсіби еңбекке баулу" пәні бойынша 7-10 сыныптағы зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына 16-қосымша";
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 7-10 сыныптар үшін "Кәсіби еңбекке баулу. Көркем еңбек" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
көрсетілген бұйрыққа 531 – қосымшада:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптар үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы";
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Пчеловодство" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию";
правый верхний угол приложения 14 к Типовой учебной программе по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 7-9 (10) классов по обновленному содержанию изложить в следующей редакции:
"Приложение 14 к Типовой учебной программе по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию";
заголовок изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Вязание. Вышивание" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию";
правый верхний угол приложения 15 к Типовой учебной программе по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 7-9 (10) классов по обновленному содержанию изложить в следующей редакции:
"Приложение 15 к Типовой учебной программе по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию";
заголовок изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Младший обслуживающий персонал" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию";
правый верхний угол приложения 16 к Типовой учебной программе по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 7-9 (10) классов по обновленному содержанию изложить в следующей редакции:
"Приложение 16 к Типовой учебной программе по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию";
заголовок изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение. Художественный труд" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 7-10 классов по обновленному содержанию";
в приложении 531 к указанным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-10 классов по обновленному содержанию";
пункт 1 изложить в новой редакции:

"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Түзету ырғағы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы";
1 және 2 – тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Түзету ырғағы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жалпы және дене дамуындағы, жалпы және сөйлеу тілдік қимыл-қозғалыстағы, эмоциялық-ерік аясындағы кемшіліктерді түзетуге; жеке тұлғалық жағымды қасиеттері (достық пейілді, тәртіптілікті, ұжымшылдықты) дарытуға, эстетикалық тұрғыдан тәрбиелеуге көмектесу.";
4 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"4. "Түзету ырағағы" пәні бойынша оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдемелерінің жүзеге асырылуы зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың білім алудағы ерекше қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған арнайы педагогикалық принциптерге негізделген.";
6 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"6. Түзете дамыту бағыттылық принципі оқу әрекетін арнайы әдіс-тәсілдермен қамтамасыз етеді. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың сенсорлық ақпараттарды қабылдау және өңдеу жылдамдылығының баяулығы, танымдық белсенділігінің төмендігі және танымдық қызығушылығының әлсіздігі, қоршаған орта туралы білімі мен түсінігінің шектеулілігі, сөйлеу тілі дамуының кешеуілдеуі, тәртіпті еркін реттеу қабілетінің дамымауы, қимыл-қозғалыстағы және қимыл-қозғалысты үйлестірудегі кемшіліктер есепке алынады.";
8 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"8. Арнайы педагогикалық басшылықтың қажеттілік принципі. Арнайы педагог зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушы дамуының жалпы заңдылығын, сыныптағы әрбір білім алушының танымдық мүмкіндігін, арнайы педагогикалық көмек тәсілдерін біле отырып, білім алушылардың оқу-танымдық әрекетін ұйымдастырып қана қоймай, сонымен бірге, бұл процесті басқара алады.";
10 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"10. Осы бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жас және психофизикалық даму ерекшеліктерін есепке ала отырып құрылған.
18 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:";
"18. Бағдарламадағы оқу материалы шоғырландыру қағидасының негізінде құрамдастырылған, бұл зияты зақымдалған білім алушыларда дағдыларды қалыптастырудың шынайы қиындықтарын есепке алуға мүмкіндік береді. Оқытудың әрбір жылында музыкалық-ритмикалық қимылдарды қайталау, бекіту және әдеттендіру үшін мүмкіндік тудырылады. Әрбір оқу жылында музыкалық-ырғақтық қимылдарды қайталауға, бекітуге және әдеттендіруге мүмкіндік тудырылады.";
30 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"Типовая учебная программа по учебному предмету "Коррекционная ритмика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию";
пункты 1 и 2 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Коррекционная ритмика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".
2. Цель учебного предмета способствовать общему развитию обучающихся с нарушениями интеллекта, преодолению недостатков физического развития, общей и речевой моторики, эмоционально-волевой сферы; воспитанию положительных качеств личности (дружелюбия, дисциплинированности, коллективизма), эстетическому воспитанию.";
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Педагогические подходы к организации учебного процесса по предмету "Коррекционная ритмика" основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта.";
пункт 6 изложить в новой редакции:
"6. Принцип коррекционно-развивающей направленности обучения обеспечивается специальными методами и приемами учебной и обучающей деятельности. При этом учитываются: замедленная скорость приема и переработки сенсорной информации обучающихся с легкими нарушениями интеллекта, отставание в речевом развитии, несформированность произвольной регуляции поведения, недостатки моторики и координации движений.";
пункт 8 изложить в новой редакции:
"8. Принцип необходимости специального педагогического руководства. Специальный педагог, зная общие закономерности развития, обучающегося с легкими нарушениями интеллекта, познавательные возможности каждого, способы специальной педагогической помощи не только организовывает учебно-познавательную деятельность обучающихся, но и управляет этим процессом.";
пункт 10 изложить в новой редакции:
"10. Настоящая Программа составлена с учетом возрастных и психофизических особенностей развития, обучающихся с нарушениями интеллекта, особенностей х двигательного развития.";
пункт 18 изложить в новой редакции:
"18. Учебный материал структурирован в Программе на основе концентрического принципа, что позволяет учитывать объективные трудности формирования навыков у обучающихся с нарушениями интеллекта. На каждом году обучения повторяется, закрепляется и доводится до автоматизма музыкально-ритмические движения.";
пункт 30 изложить в новой редакции:

"30. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Түзету ырғағы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.";
жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған 5-6 сыныптардағы "Түзету ырғағы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымшасының жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Түзету ырғағы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына қосымша";
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-6 сыныптар үшін "Түзету ырғағы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
533 - қосымша алынып тасталсын;
көрсетілген бұйрыққа 534 - қосымша осы бұйрыққа 41 - қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 534-1 - қосымша осы бұйрыққа 42 - қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 535 - қосымша осы бұйрыққа 43 - қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 536 - қосымша осы бұйрыққа 44 - қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 537 - қосымша осы бұйрыққа 45 - қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
538 - қосымша алынып тасталсын;
көрсетілген бұйрыққа 539 - қосымша осы бұйрыққа 46 - қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 540 - қосымша осы бұйрыққа 47 - қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 541 - қосымша осы бұйрыққа 48 - қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 542 - қосымша осы бұйрыққа 49 - қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 543 - қосымша осы бұйрыққа 50 - қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 544 - қосымша осы бұйрыққа 51 - қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 545 - қосымша осы бұйрыққа 52 - қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 546 - қосымша осы бұйрыққа 53 - қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 54 - қосымшаға сәйкес 546-1 - қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрыққа 547 - қосымша осы бұйрыққа 55 - қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

"30. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по предмету "Коррекционная ритмика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.";
правый верхний угол приложения к Типовой учебной программе по учебному предмету "Коррекционная ритмика" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 5-6 классов по обновленному содержанию изложить в следующей редакции:
"Приложение к Типовой учебной программе по учебному предмету "Коррекционная ритмика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию";
заголовок изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Коррекционная ритмика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-6 классов по обновленному содержанию";
приложение 533 исключить;
приложение 534 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 41 к настоящему приказу;
дополнить приложением 534-1 согласно приложению 42 к настоящему приказу;
приложение 535 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 43 к настоящему приказу;
приложение 536 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 44 к настоящему приказу;
приложение 537 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 45 к настоящему приказу;
приложение 538 исключить;
приложение 539 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 46 к настоящему приказу;
приложение 540 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 47 к настоящему приказу;
приложение 541 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 48 к настоящему приказу;
приложение 542 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 49 к настоящему приказу;
приложение 543 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 50 к настоящему приказу;
приложение 544 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 51 к настоящему приказу;
приложение 545 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 52 к настоящему приказу.
приложение 546 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 53 к настоящему приказу;
дополнить приложением 546-1 согласно приложению 54 к настоящему приказу;
приложение 547 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 55 к настоящему приказу;

осы бұйрыққа 56 - қосымшаға сәйкес 547-1 қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрыққа 554 – қосымшада:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы";
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.";
16 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"16. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау тек ішкі бағалаумен жүзеге асады.";
19 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"19. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың нәтижелілігін бағалау ағымдық (сабақ бойынша), кезеңдік (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде іске асырылады.";
41 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"41. Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4-сыныптар үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.";
ұзақ мерзімді жоспардың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
көрсетілген бұйрыққа 555 – қосымшада:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Айналадағы әлем" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы";
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Айналадағы әлем" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.";
13 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"13. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау тек ішкі бағалаумен жүзеге асырылады.";
16 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"16. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың нәтижелілігін бағалау ағымды (сабақ бойынша), кезеңдік (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде іске асырылады.";
35 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"35. Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Айналадағы әлем" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.";
ұзақ мерзімді жоспардың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:

дополнить приложением 547-1 согласно приложению 56 к настоящему приказу;
в приложении 554 к указанному приказу:
заголовок изложить в новой редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "Математика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Математика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".";
пункт 16 изложить в новой редакции:
"16. Оценивание достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта осуществляется только посредством внутренней оценки.";
пункт 19 изложить в новой редакции:
"19. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.";
пункт 41 изложить в новой редакции:
"41. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Математика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.";
заголовок долгосрочного плана изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Математика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию";
в приложении 555 к указанному приказу:
заголовок изложить в новой редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "Мир вокруг" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Мир вокруг" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".";
пункт 13 изложить в новой редакции:
"13. Оценивание достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта осуществляется только посредством внутренней оценки.";
пункт 16 изложить в новой редакции:
"16. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.";
пункт 35 изложить в новой редакции:
"35. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Мир вокруг" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.";
заголовок долгосрочного плана изложить в новой редакции:

"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Айналадағы әлем" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
556 - қосымша алынып тасталсын;
көрсетілген бұйрыққа 557 – қосымшада:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-3 сыныптар үшін "Қол еңбегі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы";
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-3 сыныптар үшін "Қол еңбегі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.";
5 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"5. "Қол еңбегі" пәні бойынша оқу процесін ұйымдастыруға арналған педагогикалық тәсілдерінің іске асырылуы зияты зақымдалған білім алушылардың арнайы оқу қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған.";
13 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"13. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың нәтижелілігін бағалау ағымдық (сабақ бойынша), кезеңдік (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде іске асырылады.";
31 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"31. Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-3-сыныптар үшін "Қол еңбегі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.";
ұзақ мерзімді жоспардың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-3 сыныптар үшін "Қол еңбегі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
көрсетілген бұйрыққа 558 – қосымшада:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 4-сыныбы үшін "Жалпы еңбекке даярлау" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы";
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 4-сыныбы үшін "Жалпы еңбекке даярлау" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.";
13 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"13. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау тек ішкі бағалаумен жүзеге асырылады.";
16 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Мир вокруг" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию";
приложение 556 исключить;
в приложении 557 к указанному приказу:
заголовок изложить в новой редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "Ручной труд" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-3 классов по обновленному содержанию";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Ручной труд" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-3 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".";
пункт 5 изложить в новой редакции:
"5. Программа по предмету "Ручной труд" составлена с учетом особенностей физического развития, моторики, соматического состояния, нервно-психического статуса и познавательной деятельности обучающихся с нарушениями интеллекта.";
пункт 13 изложить в новой редакции:
"13. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.";
пункт 31 изложить в новой редакции:
"31. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Ручной труд" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-3 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.";
заголовок долгосрочного плана изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Ручной труд" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-3 классов по обновленному содержанию";
в приложении 558 к указанному приказу:
заголовок изложить в новой редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "Общетрудовая подготовка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 4 класса по обновленному содержанию";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Общетрудовая подготовка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 4 класса по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".";
пункт 13 изложить в новой редакции:
"13. Оценивание достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта осуществляется только посредством внутренней оценки.";
пункт 16 изложить в новой редакции:

"16. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың нәтижелілігін бағалау ағымды (сабақ бойынша), кезеңдік (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде іске асырылады.";
28 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"28. Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 4-сыныбы үшін "Жалпы еңбекке даярлау" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.";
ұзақ мерзімді жоспардың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 4-сыныбы үшін "Жалпы еңбекке даярлау" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
көрсетілген бұйрыққа 559 – қосымшада:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Бейнелеу өнері" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы";
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Бейнелеу өнері" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.";
13 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"13. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау тек ішкі бағалаумен жүзеге асырылады.";
16 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"16. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың нәтижелілігін бағалау ағымды (сабақ бойынша), кезеңдік (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде іске асырылады.";
35 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"35. Бағдарлама зияты жеңіл зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4-сыныптар үшін "Бейнелеу өнері" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.";
ұзақ мерзімді жоспардың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Бейнелеу өнері" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
көрсетілген бұйрыққа 560 – қосымшада:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Музыка және ән" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы";
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"16. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.";
пункт 28 изложить в новой редакции:
"28. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Общетрудовая подготовка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 4 класса по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.";
заголовок долгосрочного плана изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Общетрудовая подготовка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 4 класса по обновленному содержанию";
в приложении 559 к указанному приказу:
заголовок изложить в новой редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".";
пункт 13 изложить в новой редакции:
"13. Оценивание достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта осуществляется только посредством внутренней оценки.";
пункт 16 изложить в новой редакции:
"16. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.";
пункт 35 изложить в новой редакции:
35. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.";
заголовок долгосрочного плана изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию";
в приложении 560 к указанному приказу:
заголовок изложить в новой редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "Музыка и пение" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию";
пункт 1 изложить в новой редакции:

"1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Музыка және ән" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.";
6 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"6. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды түзете-дамыта оқыту қағидасы арнайы әдістермен және оқу-әдістемелік тәсілдерімен қамтамасыз етіледі: үздіксіз қайталау, жаңа материалды менгеру үшін арнайы жағдай жасау, міндетті түрде көрнекіліктерді қолдану, балалардың заттық-тәжирибелік іс-әрекетін кеңінен пайдалану, орындаған жұмыстарын баяндап отыруды талап ету, оқу әрекетінің әр қадамына басшылық ету."
15 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"15. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың нәтижелілігін бағалау ағымдық (сабақ бойынша), кезеңдік (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде іске асырылады.";
33 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"33. Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4-сыныптар үшін "Музыка және ән" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.";
ұзақ мерзімді жоспардың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Музыка және ән" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
көрсетілген бұйрыққа 561 – қосымшада:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы";
1 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.";
5 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"5. Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың дене дамуының, моторикасының, соматикалық күйінің, жүйке-психикалық мәртебесі мен танымдық қызметінің ерекшеліктерін ескере отырып құрастырылған.";
13 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"13. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың нәтижелілігін бағалау ағымдық (сабақ бойынша), кезеңдік (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде іске асырылады.";
31 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Музыка и пение" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".";
пункт 6 изложить в новой редакции:
"6. Принцип компенсаторно-развивающей направленности обучения, учащихся с легкими нарушениями интеллекта обеспечивается специальными методами и приемами: непрерывное повторение, опора на наглядность, широкое использование предметно-практической деятельности обучающихся, алгоритмизация действий, требование оречевления деятельности, пошаговый инструктаж и контроль учебной деятельности.";
пункт 15 изложить в новой редакции:
"15. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.";
пункт 33 изложить в новой редакции:
"33. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Музыка и пение" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.";
заголовок долгосрочного плана изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Музыка и пение" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию";
в приложении 561 к указанному приказу:
заголовок изложить в новой редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".";
пункт 5 изложить в новой редакции:
"5. Программа составлена с учетом особенностей физического развития, моторики, соматического состояния, нервно-психического статуса и познавательной деятельности обучающихся с нарушениями интеллекта.";
пункт 13 изложить в новой редакции:
"13. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.";
пункт 31 изложить в новой редакции:

"31. Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4-сыныптар үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.";
ұзақ мерзімді жоспардың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
562 - қосымша алынып тасталсын;
көрсетілген бұйрыққа 563 – қосымшада:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Түзету ырғағы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы";
1 – тармақа жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Түзету ырғағы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.";
4 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"4. Бағдарлама зияты зақымдалған білім алушылардың дене дамуының, моторикасының, соматикалық күйінің, жүйке-психикалық мәртебесі мен танымдық қызметінің ерекшеліктерін ескере отырып құрастырылған.";
12 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"12. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың нәтижелілігін бағалау ағымдық (сабақ бойынша), кезеңдік (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде іске асырылады.";
29 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"29. Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4-сыныптар үшін "Түзету ырғағы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.";
ұзақ мерзімді жоспардың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Түзету ырғағы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар";
осы бұйрыққа 57 - қосымшаға сәйкес 563-1 қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрыққа 564 - қосымша осы бұйрыққа 58 - қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 59 - қосымшаға сәйкес 564-1 - қосымшамен толықтырылсын;

"31. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.";
заголовок долгосрочного плана изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию";
приложение 562 исключить;
в приложении 563 к указанному приказу:
заголовок изложить в новой редакции:
"Типовая учебная программа по учебному предмету "Коррекционная ритмика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Коррекционная ритмика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".";
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Программа составлена с учетом особенностей физического развития, моторики, соматического состояния, нервно-психического статуса и познавательной деятельности обучающихся с нарушениями интеллекта.";
пункт 12 изложить в новой редакции:
"12. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.";
пункт 29 изложить в новой редакции:
"29. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Коррекционная ритмика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.";
заголовок долгосрочного плана изложить в новой редакции:
"Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Коррекционная ритмика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию";
дополнить приложением 563-1 согласно приложению 57 к настоящему приказу;
приложение 564 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 58 к настоящему приказу;
дополнить приложением 564-1 согласно приложению 59 к настоящему приказу;

көрсетілген бұйрыққа 565 - қосымша осы бұйрыққа 60 - қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 61 - қосымшаға сәйкес 565-1 - қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрыққа 573 – қосымшада:
1 – тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 575 – қосымшада:
1 – тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 576 – қосымшада:
1 – тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Дүниетану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 577 – қосымшада:
1 – тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Музыка" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 578 – қосымшада:
1 – тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Көркем еңбек" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 579 – қосымшада:
1 – тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 580 - қосымша осы бұйрыққа 62 - қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 63 - қосымшаға сәйкес 580-1 - қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрыққа 581 - қосымша осы бұйрыққа 64 - қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

приложение 565 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 60 к настоящему приказу;
дополнить приложением 565-1 согласно приложению 61 к настоящему приказу;
в приложении 573 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Математика" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 575 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Естествознание" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 576 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Познание мира" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 577 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Музыка" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 578 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Художественный труд" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 579 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
приложение 580 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 62 к настоящему приказу;
дополнить приложением 580-1 согласно приложению 63 к настоящему приказу;
приложение 581 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 64 к настоящему приказу;

"1. Психикалық дамуы тежелген білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5 сыныптар үшін "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 716 – қосымшада:
1-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Есту қабілеті бұзылған (естімейтін) білім алушыларға арналған негізгі бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 717 – қосымшада:
1-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Есту қабілеті бұзылған (естімейтін) білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4-сыныптары үшін "Музыка және ырғақ" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 718 – қосымшада:
1-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Есту қабілеті бұзылған (естімейтін) білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Көркем еңбек" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 719 – қосымшада:
1-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Есту қабілеті бұзылған (естімейтін) білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 722 – қосымшада:
1-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Есту қабілеті зақымдалған (нашар еститін,кейінен естімей қалған) білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4-сыныптар үшін "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі-Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабының 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 723 – қосымшада:
1-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Есту қабілеті зақымдалған (нашар еститін, кейін естімей қалған) білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұнды үлгілік оқу бағдарламасы (әрі қарай – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабының 14) тармақшасы на сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 724 – қосымшада:
1-тармақ келесі редакцияда жазылсын:

"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Коррекция недостатков развития речи" для обучающихся с задержкой психического развития для 5-х классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 716 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Естествознание" для обучающихся с нарушением слуха (неслышащие) 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 717 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Музыка и ритмика" для обучающихся с нарушением слуха (неслышащие) 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 718 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Художественный труд" для обучающихся с нарушением слуха (неслышащие) 0 - 4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 719 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с нарушением слуха (неслышащие) 0 - 4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 722 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовая учебная программа по предмету "Естествознание" для обучающихся с нарушением слуха (слабослышащие, позднооглохшие) 1-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 723 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с нарушением слуха (слабослышащие, позднооглохшие) 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 724 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-сыныптар үшін "Айналамен таныстыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 725 – қосымшада:
1-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларға бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Музыка" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 728 – қосымшада:
1-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Психикалық дамуы тежелген білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Музыка" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5 бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 729 – қосымшада:
1-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Психикалық дамуы тежелген білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінінің 0-4 сыныптар үшін "Көркем еңбек" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5 бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрыққа 730 – қосымшада:
1-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Психикалық дамуы тежелген білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінінің 0-4 сыныптар үшін "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5 бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.".
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Инклюзивті және арнайы білім беру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін

"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Ознакомление с окружающим миром" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-х классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее - Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 725 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Музыка" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее - Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 728 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Музыка" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее - Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 729 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Художественный труд" для обучающихся с задержкой психического развития 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее - Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".";
в приложении 730 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Коррекция недостатков развития речи" для обучающихся с задержкой психического развития для 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".".
2. Департаменту инклюзивного и специального образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 6 қарашадағы
№ 327 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы "03" сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
219 - қосымша
Естімейтін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейіндегі 0 - сыныбы үшін "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Оқу бағдарламасы естімейтін білім алушылардың есту қабілетінің бұзылыстарына, жасына және жеке мүмкіндіктеріне сәйкес пәннің мазмұнын және білім, дағдылар мен қабілеттер көлемін айқындайтын білім беру және нормативтік құжат болып табылады.
3. "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)" пәнінің мақсаты – естімейтін білім алушылардың дактильді әліппені игеру үрдісі арқылы қарапайым грамматикалық ұғымдарды қалыптастыру, сөйлеу тілін дамыту, оқу және жазу дағдыларын қалыптастыру.
4. Оқыту міндеттері:
1) білім алушыларда сөйлеу әрекетінің әртүрлі түрлерін қалыптастыру;
2) әріптерді, буындарды, сөздерді дұрыс дактильдеуге үйрету;
3) оқушылардың қалдық есту қабілетін қолдана және дамыта отырып, сөйлеуге, оқуға және жазуға үйрету;
4) буындар бойынша сөздерді оқу дағдыларын дамыту, тұтас сөздерді оқығанын түсіне отырып оқу;
5) қазақ әліпбиінің әріптерімен (баспа, бас және кіші әріптер) таныстыру;
6) оқу дағдыларын (толық сөзбен оқу, дұрыс, мәнерлі, жылдам және түсінікті оқу) және жазу дағдыларын (баспа және жазбаша әріптерді ажырату, қатесіз жазу, каллиграфия ережелерін сақтай отырып сауатты, таза жазу) қалыптастыру және жетілдіру;

4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Г. Бейсембаев
Приложение 1 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 6 ноября 2024 года № 327
Приложение 219 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 03 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)" для неслышащих обучающихся 0-класса уровня начального образования (с казахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Учебная программа представляет собой образовательный и нормативный документ, определяющий содержание предмета и объем знаний, навыков и способностей в соответствиис нарушениями слуха, возрастными и индивидуальными возможностями слухового восприятия неслышащих обучающихся.
3. Цель программы "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)" - формирование простых грамматических понятий через процесс усвоения дактильной азбуки неслышащих обучающихся, развитие разговорной речи, формирование навыков чтения и письма.
4. Учебные задачи:
1) формировать у обучающихся различные виды речевой деятельности;
2) учить правильно дактилировать буквы, слоги, слова;
3) учить говорить, читать и писать, используя и развивая остаточный слух у обучающихся;
4) вырабатывать навыки чтения слов по слогам, читать целыми словами с пониманием прочитанного;
5) знакомить с буквами казахского алфавита (печатные, прописные и строчные буквы);
6) формировать и совершенствовать навыков чтения (читать целыми словами, правильное, выразительное, быстрое и понятное чтение) и навыков письма (различение печатных и письменных букв, письмо без ошибок, грамотное, чистое письмо с соблюдением правил каллиграфии);

7) сөйлеудің (дыбыстар, буындар, сөздер, сөйлемдер, мәтін) және орфографияның, тыныс белгілерінің бірліктері туралы түсінік қалыптастыру;
8) кітап пен оқуға деген қызығушылықты арттыру;
9) сөйлеу және қарым-қатынас мәдениетін дамыту;
10) сөздік қорын байыту және жинақтау, байланыстыра сөйлеу тілін дамыту;
11) рухани-адамгершілік қасиеттерді қалыптастыру, ана тіліне, мәдениетке, салт-дәстүрлерге деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу;
12) қарым-қатынас дағдыларын қалыптастыру (диалог кезінде басқа адамды есту және тыңдау қабілеті, диалогқа / әңгімеге қатысуға дайын болу);
13) білім алушыларда диалогтік және монологтық сөйлеудің негізгі дағдыларын қалыптастыру.
5. Түзете-дамыту міндеттері:
1) дыбыстарды дұрыс айту дағдыларын дамыту;
2) ауызша сөйлеу тілін дамыту;
3) қалдық есту қабілетін пайдалану және дамыту арқылы оқу, жазу және сөйлеу дағдыларын қалыптастыру;
4) сөздік қорын байыту және жинақтау;
5) қарым-қатынас дағдыларын қалыптастыру.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдер
6. Естімейтін білім алушылар сөйлеудің терең дамымауында, ауызша-логикалық ойлаудың қалыптаспауында, мнестикалық функциялардың төмендеуінде және танымдық белсенділікте көрінетін есту қабілетінің ауыр бұзылуына байланысты танымдық белсенділіктің бұзылуымен сипатталады. Естімейтін оқушының дамуы оның сөйлеу тілін меңгеруіне негізделген. Тілді ауызша, жазбаша, дактильді түрде игеру көрнекі-бейнелі ойлауды ауызша-логикалық ойлауға айналдыруға көмектеседі, мектеп білімін неғұрлым жетілдірілген негізде алуға мүмкіндік береді. Жалпы білім беру білімін қарым-қатынас құралы ретінде ауызша сөйлеуді меңгерумен бірлікте игере отырып, ауызша-логикалық ойлау дамиды, білім алушылардың танымдық мүмкіндіктері кеңейеді.
7. Оқыту үрдісінде жалпы және арнайы педагогикалық қағидалар іске асырылады:
1) онтогенетикалық қағида мұғалімді тіл дамуының дұрыс болжамына бағыттайды, сөйлеуді дамыту үрдісін терең зерттеуді, қол жеткізілген деңгейді бағалауды анықтауды және оны нормамен байланыстыруды білдіреді;
2) іс-әрекет қағидасы ойын, танымдық және заттық-практикалық ұйымдастыру арқылы нақты іс-әрекетте жаңа білімді практикалық пысықтауды ұйымдастыруға негізделген;
3) дамыта оқыту қағидасы баланың жақын даму аймағында оқу міндеттерін қоюды көздейді;
4) сараланған қыту қағидасы білім алушыларды деңгейлері мен қабілеттері бойынша оқытуды, критериалды бағалауды қолдауды көздейді;
5) жүйелілік қағидасы күрделі функционалды жүйе ретінде психикалық даму идеясына, тығыз өзара әрекеттесетін құрылымдық компоненттерге сүйенеді;

7) формировать понятие о членимости речи (звуки, слоги, слова, предложения, текст) и орфографии, пунктуации;
8) воспитывать интерес к книге и чтению;
9) развивать речь и культуру общения;
10) обогащать и накапливать словарный запас, развивать связную речь;
11) формировать духовно-нравственные качества, воспитывать любовь к родному языку, культуре, обычаям и традициям;
12) формировать коммуникативные навыки (умение слышать и слушать другого человека во время диалога, готовность участвовать в диалоге/беседе);
13) формировать базовые навыки диалогической и монологической речи у обучающихся.
5. Коррекционно-развивающие задачи:
1) развивать навыки правильного произношения звуков;
2) развивать устную речь;
3) формировать навыки чтения, письма и разговорной речи, используя и развивая остаточного слуха;
4) обогащать и накапливать словарный запас;
5) формировать коммуникативные навыки.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
6. Для неслышащих обучающихся характерны нарушения познавательной деятельности вследствие тяжелого нарушения слуха, которые выражаются в глубоком недоразвитии речи, несформированности словесно-логического мышления, снижении мнестических функций, познавательной активности. Развитие неслышащего школьника происходит на основе овладения им разговорной речью. Усвоение языка в устной, письменной, дактильной формах содействует преобразованию наглядно-образного мышления в словесно-логическое, открывает возможность приобретения школьных знаний на более совершенной основе. Овладевая общеобразовательными знаниями в единстве с овладением словесной речью как средством общения, развивается словесно-логическое мышление, расширяются познавательные возможности обучающихся.
7. В процессе обучения реализуются общие и специальные педагогические принципы:
1) онтогенетический принцип ориентирует учителя на правильный прогноз языкового развития, подразумевает глубокое изучение процесса речевого развития, определение оценки достигнутого уровня и соотнесение его с нормой;
2) деятельностный принцип основан на организации практической отработки новых знаний в реальной деятельности, путем организация игровой, познавательной и предметно-практической;
3) принцип развивающего обучения предполагает постановку учебных задач в зоне ближайшего развития ребенка;
4) принцип дифференцированного обучения предполагает обучение обучающихся по уровням и способностям, поддержку критериальным оцениванием;
5) принцип системности опирается на представление о психическом развитии как о сложной функциональной системе, структурные компоненты, которой находятся в тесном взаимодействии;

6) әлеуметтік бейімдеу бағыты қағидасы әлеуметтік өмірге қатысу үшін қажетті мінез-құлық нормалары мен коммуникативтік дағдыларды игеру бойынша арнайы жұмысты қамтиды.
8. Сауаттылықты оқытудың негізі қарапайым оқудан күрделі оқу материалына дейінгі оқытудың жалпы дидактикалық талабы, сондай-ақ естімейтін оқушылардың оқу-танымдық іс-әрекетінің ерекшеліктерін ескеру болып табылады:
1) дактильді сөйлеу естімейтін оқушылардың сауаттылығын игерудің негізі болып табылады, сөздің талдауы мен синтезін дамытуға, ауызша сөйлеуді, оқу мен жазуды қалыптастыруға, моториканы дамытуға ықпал етеді;
2) негізгі грамматикалық ұғымдардың қалыптасуы дыбыстарды тану мен ажыратудан басталады;
3) естімейтін білім алушыларды оқыту кезінде оқытудың концентрлік әдісі қолданылады, соның арқасында ауызша сөйлеу материалының фонетикалық шеңбері едәуір кеңейеді;
4) естімейтін білім алушыларды оқытудың арнайы әдістемелерін пайдалана отырып оқу қызметін ұйымдастыру.
9. Оқытудың арнайы әдістері мен құралдары.
1) оқытудың барлық кезеңінде ұжымдық пайдаланудағы стационарлық немесе сымсыз дыбыс күшейткіш аппаратураны, жеке есту аппараттарын пайдалану;
2) дактильді сөйлеу мен ым-ишара сөйлеу тілін оқытудың қосалқы құралы ретінде қолдану;
3) сөйлеу материалын еріннен оқу дағдыларын үйрету;
4) оқытудың сараланған әдістерін қолдану;
5) сабақта және сабақтан тыс уақыттарда сурдоаударымды пайдалану.
10. "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)" бағдарламасының пәнаралық байланыстары "Математика" "Заттық-тәжірибелік оқыту", "Қоршаған ортамен танысу", "Көркем еңбек" пәндерімен, "Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру және есту қабілетін дамыту" түзету компоненті пәнімен белгіленеді.
3-тарау. "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)" оқу пәнінің мазмұны
11. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі аптасына 8 сағатты, оқу жылында 256 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасының бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
12. Оқу пәнінің мазмұны:

6) принцип социально-адаптирующей направленности предполагает специальную работу по усвоению норм поведения и коммуникативных навыков, необходимых для участия в социальной жизни.
8. В основе обучения грамоте лежит общедидактическое требование обучения от простого к изучению более сложного учебного материала, а также учҰт особенностей учебно-познавательной деятельности неслышащих школьников:
1) дактильная речь является основой овладения грамотой неслышащих школьников, способствует развитию анализа и синтеза слова, формированию устной речи, чтения и письма, развитию моторики;
2) формирование основных грамматических понятий начинается с распознавания и различения звуков;
3) при обучении неслышащих обучающихся применяется концентрический метод обучения, благодаря которому фонетические рамки материала устной речи значительно расширяются;
4) организация учебной деятельности с использованием специальных методик обучения неслышащих обучающихся.
9. Специальные методы и средства обучения.
1) использование стационарной или беспроводной звукоусиливающей аппаратуры коллективного пользования, индивидуальных слуховых аппаратов в течение всего периода обучения;
2) использование дактильной речи и жестового языка, как вспомогательных средств обучения;
3) обучение навыкам чтения с губ речевого материала;
4) применение дифференцированных методов обучения;
5) использование сурдоперевода в урочной и внеурочной деятельности.
10. Межпредметные связи программы "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)" устанавливаются с учебными предметами "Математика", "Предметно-практическое обучение", "Ознакомление с окружающим миром", "Художественный труд", с предметом коррекционного компонента "Формирование произношения и развитие слухового восприятия".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)"
11. Объем учебной нагрузки по предмету составляет 8 часов в неделю, 256 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
12. Содержания учебного предмета:

1) әріптердің дактилемалары;
2) қазақ тілінің дыбыстары мен әріптер жүйесі;
3) тіл бірліктері: дыбыс-әріп, буын, сөз, сөйлем, мәтін;
4) қазақ тілінің кейбір грамматикалық құбылыстары;
5) қарапайым орфографиялық және пунктуациялық нормалар.
13. Бағдарламаның негізгі мазмұны. Оқу процесінде үш кезең бөлінеді: пропедевтикалық, әріптік, әріптен кейінгі. Нөлдік сыныпта пропедевтикалық кезең ұйымдастырылады, оған 72 сағат бөлінеді және 184 сағат ішінде әріптік оқу кезеңі.
14. 0 сыныпта әліппе кезеңіндегі дыбыстар мен әріптер тізбегі сурдопедагогиканың арнайы концентрлік әдісімен оқытылады:
1) I концентрдегі дыбыстар (негізгі дыбыстар): п, а, ә, м, в, о, ө, т, у, ұ, ү, л, с, и, н, ң, к, қ, э, ш, ф, х, һ, р;
2) ІІ концентрдегі дыбыстары (айтылуы қиын дыбыстар): ы, і, б, з, д*, ж*, г* ғ*, ч*, ц*, щ*, ь, ъ, й, я*(йа), ё*(йо), ю*(йу), е*(йэ).
* - ауыстырумен айтылатын дыбыстың белгіленуі.
15. Пропедевтикалық кезеңнің міндеттері:
1) оқу қызметіне қызығушылықты қалыптастыру;
2) фонемалық есту қалдықтарының дамуы;
3) сөйлеу туралы бастапқы идеяларды қалыптастыру (дыбыс, әріп-дактилема, буын, сөз, сөйлем);
4) қолдың ұсақ моторикасын дамыту (бояу, сурет салу, әр түрлі бағытта сызу, контур бойымен сызу, әріптік элементтерді жазу);
5) ойлауды, есте сақтауды, қиялды, қабылдауды, зейінді дамыту;
6) қазақ әліпбиінің әріптерімен танысу, дыбыстардың артикуляциясын үйрету.
16. Әріптік кезеңнің міндеттері:
1) оқу қызметіне қызығушылықты қалыптастыру;
2) қалдық есту қабілетіне сүйене отырып, ауызша-дактильді, есту-көру және естіп қабылдауын дамыту;
3) екпінді сақтай отырып, сөздерді дұрыс айта білу (еліктеу арқылы);
4) дыбыстық талдау және сөз синтезін жасай білу;
5) сөйлемнің басталуы бас әріптен басталады деген ұғымды қалыптастыру, сөйлемнің соңында нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі қойылады;
6) тілдік бірліктер туралы қарапайым ұғымдарды меңгеру (дыбыс, буын, сөз, сөйлем, мәтін);
7) тұтас сөздермен оқуға ауыса отырып, дұрыс, тегіс, біріккен буындық оқу дағдыларын қалыптастыру;
8) ауызша және жазбаша сөйлеу дағдыларын қалыптастыру;
9) білім алушылардың сөздік қорын байыту;
10) әріптер, буындар, сөздер, сөйлемдер жазу кезінде каллиграфиялық жазу дағдыларын қалыптастыру.
17. Бағдарламаның мазмұны 3 бөлімнен тұрады:
1) Дактильдеу, айтылым және тыңдалым (дактильдеу, ауызша сөйлеу және тыңдалым дағдыларын қалыптастыру)";
2) "Оқу және ауызша сөйлеу (ауызша сөйлеуді дамыту және оқу дағдыларын қалыптастыру)";

1) дактилемы букв;
2) система звуков и букв казахского языка;
3) единицы языка: звук-буква, слог, слово, предложение, текст;
4) некоторые грамматические явления казахского языка;
5) простые орфографические и пунктуационные нормы.
13. Базовое содержание Программы. В процессе обучения выделяются три периода: пропедевтический, букварный, послебукварный. В нулевом классе организуется пропедевтический период, на который отводится 72 часа, и букварный период обучения в течение 184 часа.
14. В 0 классе последовательность звуков и букв на этапе алфавита преподается с помощью специального концентрического метода сурдопедагогики:
1) Звуки I концентра (основные звуки): п, а, ә, м, в, о, ө, т, у, ұ, ү, л, с, и, н, ң, к, қ, э, ш, ф, х, һ, р;
2) Звуки II концентра (звуки, которые трудно произносить): ы, і, б, з, д*, ж*, г* ғ*, ч*, ц*, щ*, ь, ъ, й, я*(йа), ё*(йо), ю*(йу), е*(йэ).
* - обозначение звука произносимого с заменой.
15. Задачи пропедевтического периода:
1) формирование интереса к учебной деятельности;
2) развитие остатков фонематического слуха;
3) формирование первоначальных представлений о речи (звук, буква – дактилема, слог, слово, предложение);
4) развитие мелкой моторики рук (рискрашивание, рисование, черчение в разные стороны, обводение по контуру, написание буквенных элементов);
5) развитие мышления, памяти, воображения, восприятия, внимания;
6) знакомство с буквами казахского алфавита, обучение артикуляции звуков.
16. Задачи букварного периода:
1) формированиеинтереса к учебной деятельности;
2) развитие устно-дактильного, слухозрительного и слухового восприятия с опорой на остаточный слух;
3) умение правильно произносить слова, соблюдая ударения (по подражанию);
4) умения производить звуковой анализ и синтез слов;
5) формирование понятия о том, что начало предложения начинается с заглавной буквы, в конце предложения ставиться точка, вопросительный знак, восклицательный знак;
6) освоение элементарных понятий о языковых единицах (звук, слог, слово, предложение, текст);
7) формирование навыков правильного, плавного, слитного слогового чтения с переходом на чтение целыми словами;
8) формирование навыков устной и письменной речи;
9) обогащение словарного запаса обучающихся;
10) формирование навыков каллиграфического письма при написании букв, слогов, слов, предложений.
17. Содержание Программы включает 3 раздела:
1) "Дактилирование, говорение и слушание (формирование навыков дактилирования, говорения и слушания)";
2) "Чтение и устная речь (развитие устной речи и формирование навыков чтения)";

3) "Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру)".
18. "Дактильдеу, айтылым және тыңдалым (дактильдеу, ауызша сөйлеу және тыңдалым дағдыларын қалыптастыру)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) тілдің негізгі бірліктерін түсіну;
2) ауызша-дактилді сөйлеу тілін түсіну;
3) сөйлеудің негізгі формаларын іс жүзінде меңгеру;
4) вербалды емес қарым-қатынас құралдарын қолдану.
19. "Оқылым және ауызша сөйлеу (ауызша сөйлеуді дамыту және оқу дағдыларын қалыптастыру)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) сөздер мен сөйлемдердің аналитикалық оқылуы;
2) сөздерді дыбыстық талдау;
3) мәтінді талдау.
20. "Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) жазу жұмысына дайындық;
2) графикалық және каллиграфиялық нормаларды сақтау;
3) үлгі бойынша жазу;
4) өздігінен жазу.
21. Білім берудің негізгі мазмұны.
22. Дактильдеу, айтылым және тыңдалым (дактильдеу, ауызша сөйлеу және тыңдалым дағдыларын қалыптастыру) пропедевтикалық кезең:
1) әріптерді дактилемамен сәйкестендіру;
2) дыбыстар мен әріптерді ажырата білу, жазылған сөздің әріптік құрылымын білу;
3) мұғалімнің сөйлеуін ауызша-дактильді, есту-көру және есту арқылы қабылдау (пайдаланылған сөйлеу материалы);
4) мұғалім мен сыныптастарының қолынан дактиль арқылы айтылғын сөздерді оқу, ауызша-дактильді түрде қойылған сұрақтарға жауап беру.
23. Дактильдеу, айтылым және тыңдалым (дактильдеу, ауызша сөйлеу және тыңдалым дағдыларын қалыптастыру) әліппе кезеңі:
1) сөздің мәні мен мағынасын түсіну, сөзді дактильді және ауызша, жазбаша түрде қолдану, сөздік қорын байыту;
2) кейіннен баспа/ бас әріптермен жаза отырып, дактиль әліпбиінен/ бөлінген әліпбиден сөздерді ауызша-дактильдік нысанда жаңғырту;
3) оқытылған материал негізінде педагогтің көмегімен ауызша-дактильдік нысанда сөз тіркестері мен сөйлемдер құрастыру;
4) мұғалімнің (сыныптастарының, тәрбиешінің) өтініші бойынша қажетті сөздік кестелерін, сөздік карталарын таңдап, оларды суреттермен сәйкестендіру;
5) қарым-қатынастың вербальды емес түрін қолдану: мимика, ым - ишара, қимылдар;
6) коммуникативтік мақсаттарға (топта қарым-қатынас жасау, диалогты қолдау, сахналау, рөлдік ойындар) сәйкес ауызша-дактильдік нысанда қарым-қатынас дағдыларын пайдалану, сөйлеу этикеті сөздерін пайдалану, лексикалық тақырыптар негізінде сөздік қорын кеңейту.
Ескерту: дактильдеу материалының көлемі: 5-7 сөз, айтылым: 3-5 сөз, тыңдалым: 1-3 сөз.
24. Оқылым және ауызша сөйлеу (ауызша сөйлеуді дамыту және оқу дағдыларын қалыптастыру) пропедевтикалық кезең:
1) оқу қызметіне қызығушылықты қалыптастыру;
2) сөйлеудің минималды бірлігін түсіну: дыбыс, әріп;

3) "Письмо (формирование навыков письма)".
18. Раздел "Дактилирование, говорение и слушание (формирование навыков дактилирования, говорения и слушания)" включает следующие подразделы:
1) понимание основной единицы речи;
2) понимание устно-дактильной речи;
3) практическое овладение основными формами речи;
4) использование невербальных средств общения.
19. Раздел "Чтение и устная речь (развитие устной речи и формирование навыков чтения)" включает следующие подразделы:
1) аналитическое чтение слов и предложений;
2) звуковой анализ слова;
3) анализ текста.
20. Раздел "Письмо (формирование навыков письма)" включает следующие подразделы:
1) подготовка к овладению письмом;
2) соблюдение каллиграфических и графических норм;
3) письмо по образцу;
4) самостоятельное письмо.
21. Базовое содержание образования.
22. Дактилирование, говорение и слушание (формирование навыков дактилирования, говорения и слушания) пропедевтический период:
1) соотнесение дактилемы с буквами;
2) умение различать звуки и буквы, знать буквенную структуру написанного слова;
3) восприятие речи учителя устно-дактильно, слухозрительно и на слух (отработанный речевой материал);
4) считывание дактилируемых слов с руки учителя и одноклассников, ответы на вопросы, заданные в устно-дактильной форме.
23. Дактилирование, говорение и слушание (формирование навыков дактилирования, говорения и слушания) букварный период:
1) понимание значения и смысла слова, употребление слова в дактильной и устной, письменной форме по назначению, обогащение словарного запаса;
2) воспроизведение слов в устно-дактильной форме из дактильной азбуки/ разрезной азбуки, с последующей записью печатными/ прописными буквами;
3) составление словосочетаний и предложений в устно-дактильной форме с помощью педагога на основе изученного материала;
4) по просьбе учителя (одноклассников, воспитателя) выбрать необходимые словарные таблицы, словарные карточки, сопоставить их с картинками;
5) использование невербальных средств общения: мимика, жесты, позы;
6) использование навыков общения в устно-дактильной форме в соответствии с коммуникативными целями (общение в группе, поддержание диалога, инсценирование, ролевые игры), использование слов речевого этикета, расширение словарного запаса на основе лексических тем.
Примечание: объем материала дактилирования: 5-7 слов, говорения: 3-5 слов, слушания: 1-3 слова.
24. Чтение и устная речь (развитие устной речи и формирование навыков чтения) пропедевтический период:
1) формирование интереса к учебной деятельности;
2) понимание минимальной единицы речи: звук, буква;

3) сөздің дыбыстық құрамының бірлігін және оның лексикалық мағынасын түсіну;
4) буын минималды айтылу бірлігі ретінде, екпінді буынның анықтамасы, сөздерді буындарға бөлу.
25. Оқылым және ауызша сөйлеу (ауызша сөйлеуді дамыту және оқу дағдыларын қалыптастыру) әліппе кезеңі:
1) сурдопедагогика (концентрлер бойынша) әдістемесін қолдана отырып, әріптердің белгілі бір реттілігі ретінде қазақ әліпбиімен танысу;
2) сөйлеу, тыныс алу, артикуляциялық гимнастика, фонетикалық ырғақта дыбыстарды қою, автоматтандыру және саралау үшін арнайы әдістер мен құралдарды қолдану арқылы артикуляциялық аппаратты дамыту
3) еліктеу бойынша сөйлеудің негізгі ережелерін сақтау (мұғалімнің сөйлеуі ритмды, екпінді, қарқынды, кідірістер, қалыпты биіктіктегі дауысты беру, біріктіруді сақтауға арналған үлгі);
4) дыбыстық талдау. Есту және есту-көру арқылы дыбыстарды ажырата білу;
5) сөздің дыбыстық формасын оның әріптік жазбасы бойынша айту (оқу) және керісінше (жазу);
6) заттарды салыстыру (мұғалімнің көмегімен);
7) суреттер бойынша сөйлемдер құрастыру, педагогтің көмегімен берілген сөздерден сөйлемдер құрастыру;
8) қазақ тілінің белгілі бір ерекше дыбыстарын, оның ішінде айтылуы ұқсас а-ә, н-ы, у-ө, ә-ү, ы-і, к-қ, г-ғ, х-һ, о-ө дыбыстарын дұрыс айту қабілетін қалыптастыру;
9) білім алушылардың сөздік қорын байыту және жандандыру.
Ескерту: оқу материалының көлемі: : әліппе кезеңнің басында 3-5 сөз, соңында 6-10 сөз.
26. Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру) пропедевтикалық кезең:
1) жазуға дайындық (дұрыс отыру, жарықтандыру, дәптердің орналасуы және жазу кезінде қарындаш/қалам ұстай білу);
2) дәптер парағының кеңістігінде бағдарлау қабілетін қалыптастыру (жұмыс жолы, жоларалық кеңістік, жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік көлбеу сызықтар);
3) үлгі бойынша ою-өрнектерді, суреттерді салу, штрихтау, бояу;
4) каллиграфиялық нормаларға (бас әріптермен) сәйкес бас және кіші әріптер, буындар, сөздер, сөйлемдер жаза білу.
27. Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру) әліппе кезеңі:
1) каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып, бас және кіші әріптер мен олардың қосылыстарын, буындарын, сөздерін, сөйлемдерін жазу;
2) ауызша-дактильді, естіп-көру диктанттары (дактиль әліпбиін қолданбай сөйлеу материалын ернінен оқу);
3) арнайы ережелер бойынша қолжазба және баспа мәтіндерінен сөйлемдерді көшіру (дәл көшіру);
4) сөздердің жазылуы: сөздер-заттардың, қоршаған әлем құбылыстарының атаулары, заттардың белгілерін білдіретін сөздер, заттардың әрекеттерін білдіретін сөздер;

3) осознание единства звукового состава слова и его лексического значения;
4) слог как минимальная произносительная единица, определение ударного слога, деление слов на слоги.
25. Чтение и устная речь (развитие устной речи и формирование навыков чтения) букварный период:
1) знакомство с казахским алфавитом как определенной последовательностью букв с применением методики сурдопедагогики (по концентрам);
2) развитие артикуляционного аппарата путем применения специальных приемов и средств для постановки, автоматизации и дифференциации звуков в речи, дыхательной, артикуляционной гимнастики, фонетической ритмики;
3) соблюдение основных правил речи по подражанию (речь учителя-образец для соблюдения ритма, ударения, темпа, пауз; подачи голоса нормальной высоты, слитности);
4) звуковой анализ. Умение различать звуки на слух и слухо-зрительно;
5) воспроизведение звуковой формы слова по его буквенной записи (чтение) и наоборот (письмо);
6) сравнение предметов (с помощью педагога);
7) составление предложений по картинке, составление предложений из заданных слов с помощью педагога;
8) формирование умения правильно произносить определенные специфические звуки казахского языка, в том числе звуки а-ә, н-ң, у-ұ, ұ-ү, ы-і, к-қ, г-ғ, х-һ, о-ө со схожим произношением;
9) обогащение и активизация словарного запаса у обучающихся.
Примечание: объем материала чтения: в начале букварного периода 3-5 слов, в конце 6-10 слов.
26. Письмо (формирование навыков письма) пропедевтический период:
1) подготовка к письму (правильная посадка, освещение, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме);
2) формирование умения ориентироваться в пространстве тетрадного листа (рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные наклонные линии);
3) рисование, штриховка, обводка, воспроизведение орнаментов, рисунков по образцу;
4) умение писать заглавные и строчные буквы, слоги, слова, предложения в соответствии с каллиграфическими нормами (заглавными буквами).
27. Письмо (формирование навыков письма) букварный период:
1) письмо заглавных и строчных букв и их соединений, слогов, слов, предложений с соблюдением каллиграфических норм;
2) устно-дактильные, слухо-зрительные диктанты (считывание с губ речевого материала без применения дактильной азбуки);
3) списывание предложений с рукописного и печатного текстов по специальным правилам (точное копирование);
4) письмо слов: слова-названия предметов, явлений окружающего мира, слова, обозначающие признаки предметов, слова, обозначающие действия предметов;

5) қолжазба әріптердің (кіші және бас әріптердің) графикалық бейнесін талдау.
Ескертпе: І жартыжылдықтағы жазбаша жұмыстардың көлемі: графикалық диктант - 1-3 белгі, дактильді-әріптік диктант – 3-5 әріп, буындық диктант – 3-6 буын, сөздік диктант – 2-5 сөз, ауызша-дактильді диктант – 3-8 сөз. II жартыжылдықтың жазбаша жұмыстарының көлемі: графикалық диктант-3-6 белгі, дактильді-әріптік диктант – 5-10 әріп, буындық диктант – 6-8 буын, сөздік диктант-5-7 сөз, ауызша-дактильді диктант-8-12 сөз.
Параграф 2. Оқыту мақсатарының жүйесі
28. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодпен берілген. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандарды – бөлім мен бөлімшені, төртінші саны - оқу мақсатын нөмірлеуді білдіреді. Кодтауда 0.1.2.1 "0" – сынып, "1.2." – бөлім және бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
29. Пәннің мазмұны бөлімдер бойынша ұйымдастырылған. Әр бөлім өз кезегінде бөлімшелерге бөлінеді. Бөлімшелерде білім немесе түсінік, дағдылар немесе құзыреттер түрінде күтілетін нәтижелер түрінде ұсынылатын оқыту мақсаттары белгіленеді. Әрбір бөлімшелерде мұғалімге өз жұмысын жоспарлауға, білім алушылардың жұмысын бағалауға және оларды оқытудың келесі кезеңі туралы хабардар етуге мүмкіндік беретін оқу мақсаттарының реттілігі анықталған.
30. Оқыту мақсаттары жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1-кесте
Бөлім (сөйлеу әрекетінің түрлері) – дактильдеу, айтылым мен тыңдалым
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
1.1. Тілдің негізгі бірліктерін түсіну
0.1.1.1 әріптерді көрсету, дактильдеу, дыбыстарды айту (басқа дыбысқа ауыстырумен) (п, а, ә, м, т, о, ө, с, у, ұ, ү, н, ң);
0.1.1.2 әріптерді көрсету, дактильдеу, дыбыстарды айту (басқа дыбысқа ауыстырумен) (б, л, и, й, к, қ, ш, щ, ж, р, е);
0.1.1.3 әріптерді көрсету, дактильдеу, дыбыстарды айту (басқа дыбысқа ауыстырумен) (д, ы, і, в, э, ф, х, һ, з, г, ғ, ц, ч);
0.1.1.4 әріптерді көрсету, дактильдеу, дыбыстарды айту (басқа дыбысқа ауыстырумен) (э, ю, я, ь, ъ);
0.1.1.5 үлгі бойынша бөлінген әліпбиден буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін қосу (өз бетінше / мұғалімнің көмегімен);
0.1.1.6 әріптерді, буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін дактильді және баспа түрінде оқу және жазу;
0.1.1.7 әр түрлі сөз тіркестерімен сөйлемдер құрастыру (сөз-зат + сөз-әрекет; сөз-зат + сөз-әрекет + сөз-зат) (мұғалімнің көмегімен);
0.1.1.8 кім? не? сұрақтардың мағынасын ажырату (мұғалімнің көмегімен);
0.1.1.9 заттарды, адамдарды, жануарларды сипаттау (мұғалімнің көмегімен).
1.2. Ауызша-дактильді сөйлеу тілін түсіну
0.1.2.1 қолдан және еріннен оқылған, сондай-ақ естіп-көру арқылы қабылданған сөздер мен сөз тіркестерін жинақтау.

5) анализ графического образа рукописных букв (строчных и прописных).
Примечание: объем письменных работ I полугодия: графический диктант - 1-3 знака, дактильно-буквенный диктант – 3-5 букв, слоговой диктант – 3-6 слогов, словарный диктант – 2-5 слов, устно-дактильный диктант – 3-8 слов. Объем письменных работ II полугодия: графический диктант – 3-6 знака, дактильно-буквенный диктант – 5-10 букв, слоговой диктант – 6-8 слогов, словарный диктант – 5-7 слов, устно-дактильный диктант – 8-12 слов.
Параграф 2. Система целей обучения
28. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 0.1.2.1 "0"– класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
29. Содержание предмета организовано по разделам. Каждый раздел, в свою очередь, разделяется на подразделы. На подразделах устанавливаются цели обучения, которые представлены в форме ожидаемых результатов в виде знаний или понимания, навыков или компетенций. Внутри каждого подраздела определена последовательность целей обучения, которые позволяют учителю планировать свою работу, оценивать работу обучающихся и информировать их о следующем этапе обучения.
30 . Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
Таблица 1
Раздел (виды речевой деятельности) – дактилирование, говорение и слушание
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения
1.1. Понимание основной единицы речи
0.1.1.1 показать, дактилировать буквы, воспроизводить звуки (с заменой) (п, а, ә, м, т, о, ө, с, у, ұ, ү, н, ң);
0.1.1.2 показать, дактилировать буквы, воспроизводить звуки (с заменой) (б, л, и, й, к, қ, ш, щ, ж, р, е);
0.1.1.3 показать, дактилировать буквы, воспроизводить звуки (с заменой) (д, ы, і, в, э, ф, х, һ, з, г, ғ, ц, ч);
0.1.1.4 показать, дактилировать буквы, воспроизводить звуки (с заменой) (э, ю, я, ь, ъ);
0.1.1.5 складывать из разрезной азбуки слоги, слова и фразы по образцу (самостоятельно/с помощью учителя);
0.1.1.6 читать и писать буквы, слоги, слова и фразы данные в дактильном и печатном виде;
0.1.1.7 составить предложения с различными типами словосочетаний (слово-предмет + слово-действие; слово-предмет + слово-действие + слово-предмет) (с помощью учителя);
0.1.1.8 различить значение вопросов кто? что? (с помощью учителя);
0.1.1.9 описывать предметы, людей, животных (с помощью учителя).
1.2. Понимание устно-дактильной речи
0.1.2.1 складывать слова и фразы, считанные с руки и с губ, а также воспринятые слухо-зрительно.

1.3. Сөйлеудің негізгі формаларын практикалық меңгеру
0.1.3.1 суреттер, тақтайшалар, бақылаулар бойынша тақырыптық материалда дактильді әліпби арқылы мұғалімнің көмегімен және / немесе өз бетінше сөздер мен сөз тіркестерін құрастыру;
0.1.3.2 іс-әрекет пен затты көрсете отырып тапсырмаларды орындау (мұғалімнің көмегімен);
0.1.3.3 өтініш білдіру, алғыс айту, сәлемдесу, қоштасу (мұғалімнің көмегімен).
1.4. Қарым-қатынастың вербальды емес түрін қолдану
0.1.4.1 сөйлеу кезінде вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (мимика, ым-ишара, қозғалыстар) ойын әрекеті, сахналау кезінде қолдану.
Бөлім (сөйлеу әрекетінің түрлері) – оқылым және ауызша сөйлеу
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
2.1. Сөздер мен сөйлемдердің аналитикалық оқылуы
0.2.1.1 тақырыптарға сәйкес сөздерді ажырату және атау: мектеп/сынып, оқу құралдары, жыл мезгілдері, жемістер-көкөністер, жануарлар, ойыншықтар;
0.2.1.2 дактильді және бөлінген әліппеден буындарды, сөздерді, сөйлемдерді оқу және құрастыру (мұғалімнің көмегімен/өз бетінше);
0.2.1.3 дактиль, баспа, қолжазба түрінде берілген таныс сөздер мен сөз тіркестерін оқу;
0.2.1.4 бүтін сөздермен біріктіріп оқуға ауыса отырып буындарды біріктіре дактильдеу және оқу (мұғалімнің үлгісі бойынша)
0.2.1.5 схемалар арқылы буындар, сөздер, сөйлемдер құрастыру (мұғалімнің көмегімен).
2.2. Сөздерді дыбыстық талдау
0.2.2.1 сөздердегі жеке дыбыстарды, екпінді буындарды бөлу (еліктеу арқылы).
2.3. Сөздердің мағынасын түсіну, сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау
0.2.3.1 таныс сөздердің мағынасын түсіну, сөздерді дактильді және ауызша түрде бағыты бойынша қолдану (мұғалімнің көмегімен);
0.2.3.2 оқулықтан ауызша-дактильді және баспа түрінде берілген қарапайым нұсқауларды/ тапсырмаларды орындау;
0.2.3.3 заттар мен суреттерге арналған сөздері бар тақтайшаларды анықтау және таңдау;
0.2.3.4 оқылған материалдың мазмұнын сурет түрінде иллюстрация жасау;
0.2.3.5 мұғалімнің көмегімен / өз бетінше қарапайым сұрақтарға жауап беру және суреттерге, иллюстрацияларға/мәтінге қарапайым сұрақтар қою.
Бөлім (сөйлеу әрекетінің түрлері) – жазылым
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
3.1. Жазуды меңгеруге дайындық
0.3.1.1 партада дұрыс отыру, жазу кезінде қарындаш/қалам ұстау;
0.3.1.2 қағаз парағына, дәптерге (сызық, жоларалық интервал, жоғарғы және төменгі сызықтар, көлбеу сызық, тік сызық) бағдарлану;
0.3.1.3 суретті орындау кезінде саусақтардың, қолдың қимылдарын үйлестіру.
3.2 Графикалық және каллиграфиялық нормаларды сақтау
0.3.2.1 қағазға түзу және дөңгелектелген сызықтардан тұратын жиектерді салу;

1.3. Практическое овладение основными формами речи
0.1.3.1 составить слова и словосочетания с помощью дактильной азбуки с помощью учителя и/или самостоятельно на материале темы по картинкам, табличкам, наблюдениям;
0.1.3.2 выполнить поручения с указанием действия и предмета (с помощью учителя);
0.1.3.3 выразить просьбу, благодарить, приветствовать, прощаться (с помощью учителя).
1.4. Использование невербальных средств общения
0.1.4.1 использовать в речи невербальные средства общения (мимика, жесты, позы) во время игровой деятельности, инсценировках.
Раздел (виды речевой деятельности) – чтение и устная речь
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения
2.1. Аналитическое чтение слов и предложений
0.2.1.1 различить и назвать слова в соответствии с темами: школа/класс, учебные принадлежности, времена года, фрукты-овощи, животные, игрушки;
0.2.1.2 читать и составлять слоги, слова, предложения из дактильной и разрезной азбуки (с помощью учителя/самостоятельно);
0.2.1.3 читать знакомые слова и фразы, данные в дактильном, печатном, рукописном виде;
0.2.1.4 дактилировать и читать слоги слитно с переходом на слитное чтение целыми словами (по образцу учителя);
0.2.1.5 составить слоги, слова, предложения с помощью схем (с помощью учителя).
2.2. Звуковой анализ слова
0.2.2.1 выделить в словах отдельные звуки, ударные слоги (по подражанию).
2.3. Понимание значения слов, формулирование вопросов и ответов
0.2.3.1 понимать значение знакомых слов, употреблять слова в дактильной и устной форме по назначению (с помощью учителя);
0.2.3.2 выполнить простые инструкции/ задания данные в устно-дактильной и печатной форме из учебника;
0.2.3.3 определить и подбирать таблички со словами к предметам и картинкам;
0.2.3.4 иллюстрировать в виде зарисовок содержание прочитанного материала;
0.2.3.5 ответить на простые вопросы и задавать простые вопросы к картинкам, иллюстрациям/тексту с помощью учителя/ самостоятельно.
Раздел (виды речевой деятельности) –письмо
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения
3.1. Подготовка к овладению письмом
0.3.1.1 правильно сидеть за партой, держать карандаш/ручку при письме;
0.3.1.2 ориентироваться на листе бумаги, тетради (линия, межстрочный интервал, верхние и нижние линии, наклонная линия, вертикальная линия);
0.3.1.3 координировать движения пальцев рук, кисти руки при выполнении рисунка
3.2. Соблюдение каллиграфических и графических норм
0.3.2.1 рисовать на бумаге в клетку бордюры, состоящие из прямых и округленных линий;

0.3.2.2 тікелей/сопақ сызықтардан тұратын, берілген ұяшықтар санына тең заттарды қарындашпен салу (үй, шырша, үстел, орындық, шкаф);
0.3.2.3 жазу сызығын, жол аралығын, жолдың жоғарғы және төменгі бөлігін сақтай отырып әріп элементтерін (тік сызықтар, жоғарғы және төменгі жағында дөңгелектелген таяқшалар), ою-өрнектер мен суреттерді сызу.
3.3. Үлгі бойынша жазу
0.3.3.1 таныс әріптерді баспа түрінде жазу;
0.3.3.2 суреттерге үлгі бойынша/өз бетінше баспа әріптерімен қол қою;
0.3.3.3 бас және кіші әріптер, буындар, сөздер, сөйлемдер жазу;
0.3.3.4 қарапайым жазбаша әріптер жазу (р, у, д, з, ү, ұ)
3.4. Өздігінен жазу
0.3.4.1 өз атын, тегін, таныс сөздер мен сөз тіркестерін баспа әріптерімен жазу;
0.3.4.2 сұраққа жауап беру және өтінішті жазбаша түрде білдіру (мұғалімнің көмегімен);
0.3.4.3 сөздердің, сөйлемдердің жазылуын тексеру және мұғалімнің көмегімен қателерді түзету.
31. Осы оқу бағдарламасы "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)" пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес бастауыш білім беру деңгейіндегі (қазақ тілінде оқытатын) 0-сыныпты есту қабілеті бұзылған оқушыларға арналған.
32. Мұғалім оқушылардың сабақта оқу мақсаттарын игеруіне, әр кезеңнің міндеттерін орындауға байланысты үш кезеңдегі сағат санын еркін жоспарлай алады
Параграф 3. Естімейтін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейіндегі 0 - сыныбы үшін "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асырудың ұзақ мерзімді жоспары (қазақ тілінде оқыту)
Кезеңдер
Дактильдеу, айтылым мен тыңдалым
Ауызша сөйлеу мен оқылым
Жазылым
1-тоқсан
Пропедевтикалық кезең
0.1.1.1* әріптерді көрсету, дактильдеу, дыбыстарды айту (ауыстырумен) (п, а, ә, м, т, о, ө, с, у, ұ, ү, н, н);
0.1.1.5* бөлінген әліпбиден үлгі бойынша буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін қосу (өз бетінше / мұғалімнің көмегімен);
0.1.1.6* әріптерді, буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін дактильді және баспа түрінде оқу және жазу;
0.1.3.2* іс-әрекет пен заттарды көрсете отырып тапсырмаларды орындау (мұғалімнің көмегімен);
0.1.3.3* өтініш білдіру, алғыс айту, сәлемдесу, қоштасу (мұғалімнің көмегімен);
0.1.4.1* ойын әрекеті, сахналау кезінде сөйлеуде вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (мимика, ым-ишара, қимылдар) пайдалану.
0.2.1.1* тақырыптарға сәйкес сөздерді ажырату және атау: мектеп/сынып, оқу құралдары, жыл мезгілдері, жемістер-көкөністер, жануарлар, ойыншықтар;
0.2.1.2 буындарды, сөздерді оқу және құрастыру;
0.2.1.2* дактильді және бөлінген әліпбиден буындарды, сөздерді, сөйлемдерді оқу және құрастыру (мұғалімнің көмегімен/ өз бетінше);
0.2.1.3* дактиль, баспа, қолжазба түрінде берілген таныс сөздер мен сөз тіркестерін оқу;
0.2.1.5* схемалар арқылы буындар, сөздер, сөйлемдер құрастыру (мұғалімнің көмегімен).
0.3.1.1* партада дұрыс отыру, жазу кезінде қарындаш/қалам ұстау;
0.3.1.2* қағаз парағына, дәптерге (сызық, жоларалық интервал, жоғарғы және төменгі сызықтар, көлбеу сызық, тік сызық) бағдарлану;
0.3.1.3* қолдар мен саусақтарды дәл, үйлестірілген түрде қолдану;
0.3.2.1* қағазға түзу және дөңгелектелген сызықтардан тұратын жиектерді салу;
0.3.2.2* берілген ұяшықтар санына тең түзу/сопақ сызықтардан тұратын заттарды қарындашпен салу (үй, шырша, үстел, орындық, шкаф);
0.3.2.3* әріп элементтерін (тік сызықтар, жоғарғы және төменгі жағында дөңгелектелген таяқшалар), ою-өрнектер мен суреттерді сызу, жазу сызығын, жол аралығын, жолдың жоғарғы және төменгі бөлігін сақтау;
0.3.3.1 таныс әріптерді басып шығару;
0.3.4.1* өз атын, тегіңізді, таныс сөздер мен сөз тіркестерін баспа әріптерімен жазу.
2-тоқсан
Әліппе кезеңі
0.1.1.2* әріптерді көрсету, дактильдеу, дыбыстарды айту (басқа дыбысқа ауыстырумен) (б, л, и, й, к, қ, ш, щ, ж, р, е);
0.1.1.5* үлгі бойынша бөлінген әліпбиден буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін қосу (өз бетінше / мұғалімнің көмегімен);
0.1.1.6* әріптерді, буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін дактильді және баспа түрінде оқу және жазу;
0.1.1.8 кім? не? сұрақтардың мағынасын ажырату (мұғалімнің көмегімен);
0.1.3.1* суреттер, тақтайшалар, бақылаулар бойынша тақырыптық материалда дактильді әліпби арқылы мұғалімнің көмегімен және / немесе өз бетінше сөздер мен сөз тіркестерін құрастыру;
0.1.3.2* іс-әрекет пен затты көрсете отырып тапсырмаларды орындау (мұғалімнің көмегімен);
0.1.3.3* өтініш білдіру, алғыс айту, сәлемдесу, қоштасу (мұғалімнің көмегімен);
0.1.4.1* сөйлеу кезінде вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (мимика, ым-ишара, қозғалыстар) ойын әрекеті, сахналау кезінде қолдану.
0.2.1.2 дактильді және бөлінген әліппеден буындарды, сөздерді, сөйлемдерді оқу және құрастыру (мұғалімнің көмегімен/өз бетінше);
0.2.1.3* дактиль, баспа, қолжазба түрінде берілген таныс сөздер мен сөз тіркестерін оқу;
0.2.1.4 бүтін сөздермен біріктіріп оқуға ауыса отырып буындарды біріктіре дактильдеу және оқу (мұғалімнің үлгісі бойынша)
0.2.1.5* схемалар арқылы буындар, сөздер, сөйлемдер құрастыру (мұғалімнің көмегімен);
0.2.3.1* таныс сөздердің мағынасын түсіну, сөздерді дактильді және ауызша түрде бағыты бойынша қолдану (мұғалімнің көмегімен);
0.2.3.3* заттар мен суреттерге арналған сөздері бар тақтайшаларды анықтау және таңдау.
0.3.1.1* партада дұрыс отыру, жазу кезінде қарындаш/қалам ұстау;
0.3.1.2* қағаз парағына, дәптерге (сызық, жоларалық интервал, жоғарғы және төменгі сызықтар, көлбеу сызық, тік сызық) бағдарлану;
0.3.1.3* қолдар мен саусақтарды дәл, үйлестірілген түрде қолдану;
0.3.2.1* қағазға түзу және дөңгелектелген сызықтардан тұратын жиектерді салу;
0.3.2.2* берілген ұяшықтар санына тең түзу/сопақ сызықтардан тұратын заттарды қарындашпен салу (үй, шырша, үстел, орындық, шкаф);
0.3.2.3* әріп элементтерін (тік сызықтар, жоғарғы және төменгі жағында дөңгелектелген таяқшалар), ою-өрнектер мен суреттерді сызу, жазу сызығын, жол аралығын, жолдың жоғарғы және төменгі бөлігін сақтау;
0.3.3.1* таныс әріптерді басып шығару;
0.3.3.2* суреттерге үлгі бойынша/өз бетінше баспа әріптерімен қол қою;
0.3.4.1* өз атын, тегіңізді, таныс сөздер мен сөз тіркестерін баспа әріптерімен жазу.
3-тоқсан
Әліппе кезеңі
0.1.1.3* әріптерді көрсету, дактильдеу, дыбыстарды айту (басқа дыбысқа ауыстырумен) (д, ы, і, в, э, ф, х, һ, з, г, ғ, ц, ч);
0.1.1.5* үлгі бойынша бөлінген әліпбиден буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін қосу (өз бетінше / мұғалімнің көмегімен);
0.1.1.6* әріптерді, буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін дактильді және баспа түрінде оқу және жазу;
0.1.1.7* әр түрлі сөз тіркестерімен сөйлемдер құрастыру (сөз-зат + сөз-әрекет; сөз-зат + сөз-әрекет + сөз-зат) (мұғалімнің көмегімен);
0.1.1.8* кім? не? сұрақтардың мағынасын ажырату (мұғалімнің көмегімен);
0.1.1.9* заттарды, адамдарды, жануарларды сипаттау (мұғалімнің көмегімен).
0.1.2.1* қолдан және еріннен оқылған, сондай-ақ естіп-көру арқылы қабылданған сөздер мен сөз тіркестерін жинақтау;
0.1.3.1* суреттер, тақтайшалар, бақылаулар бойынша тақырыптық материалда дактильді әліпби арқылы мұғалімнің көмегімен және / немесе өз бетінше сөздер мен сөз тіркестерін құрастыру;
0.1.3.2* іс-әрекет пен затты көрсете отырып тапсырмаларды орындау (мұғалімнің көмегімен);
0.1.3.3* өтініш білдіру, алғыс айту, сәлемдесу, қоштасу (мұғалімнің көмегімен);
0.1.4.1* сөйлеу кезінде вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (мимика, ым-ишара, қозғалыстар) ойын әрекеті, сахналау кезінде қолдану.
0.2.1.2* дактильді және бөлінген әліппеден буындарды, сөздерді, сөйлемдерді оқу және құрастыру (мұғалімнің көмегімен/өз бетінше);
0.2.1.3* дактиль, баспа, қолжазба түрінде берілген таныс сөздер мен сөз тіркестерін оқу;
0.2.1.4 бүтін сөздермен біріктіріп оқуға ауыса отырып буындарды біріктіре дактильдеу және оқу (мұғалімнің үлгісі бойынша)
0.2.1.5* схемалар арқылы буындар, сөздер, сөйлемдер құрастыру (мұғалімнің көмегімен);
0.2.2.1* сөздердегі жеке дыбыстарды, екпінді буындарды бөлу (еліктеу арқылы);
0.2.3.1* таныс сөздердің мағынасын түсіну, сөздерді дактильді және ауызша түрде бағыты бойынша қолдану (мұғалімнің көмегімен);
0.2.3.2* оқулықтан ауызша-дактильді және баспа түрінде берілген қарапайым нұсқауларды/ тапсырмаларды орындау;
0.2.3.3* заттар мен суреттерге арналған сөздері бар тақтайшаларды анықтау және таңдау;
0.2.3.5* мұғалімнің көмегімен / өз бетінше қарапайым сұрақтарға жауап беру және суреттерге, иллюстрацияларға/мәтінге қарапайым сұрақтар қою.
0.3.3.1* таныс әріптерді баспа түрінде жазу;
0.3.3.2* суреттерге үлгі бойынша/өз бетінше баспа әріптерімен қол қою;
0.3.3.3* бас және кіші әріптер, буындар, сөздер, сөйлемдер жазу.
4-тоқсан
Әліппе кезеңі
0.1.1.4* әріптерді көрсету, дактильдеу, дыбыстарды айту (басқа дыбысқа ауыстырумен) (э, ю, я, ь, ъ);
0.1.1.5* үлгі бойынша бөлінген әліпбиден буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін қосу (өз бетінше / мұғалімнің көмегімен);
0.1.1.6* әріптерді, буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін дактильді және баспа түрінде оқу және жазу;
0.1.1.7* әр түрлі сөз тіркестерімен сөйлемдер құрастыру (сөз-зат + сөз-әрекет; сөз-зат + сөз-әрекет + сөз-зат) (мұғалімнің көмегімен);
0.1.1.8* кім? не? сұрақтардың мағынасын ажырату (мұғалімнің көмегімен);
0.1.1.9* заттарды, адамдарды, жануарларды сипаттау (мұғалімнің көмегімен).
0.1.2.1* қолдан және еріннен оқылған, сондай-ақ естіп-көру арқылы қабылданған сөздер мен сөз тіркестерін жинақтау;
0.1.3.1* суреттер, тақтайшалар, бақылаулар бойынша тақырыптық материалда дактильді әліпби арқылы мұғалімнің көмегімен және / немесе өз бетінше сөздер мен сөз тіркестерін құрастыру;
0.1.3.2* іс-әрекет пен затты көрсете отырып тапсырмаларды орындау (мұғалімнің көмегімен);
0.1.4.1* сөйлеу кезінде вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (мимика, ым-ишара, қозғалыстар) ойын әрекеті, сахналау кезінде қолдану.
0.2.1.2* дактильді және бөлінген әліппеден буындарды, сөздерді, сөйлемдерді оқу және құрастыру (мұғалімнің көмегімен/өз бетінше);
0.2.1.3* дактиль, баспа, қолжазба түрінде берілген таныс сөздер мен сөз тіркестерін оқу;
0.2.1.4 бүтін сөздермен біріктіріп оқуға ауыса отырып буындарды біріктіре дактильдеу және оқу (мұғалімнің үлгісі бойынша)
0.2.1.5* схемалар арқылы буындар, сөздер, сөйлемдер құрастыру (мұғалімнің көмегімен);
0.2.2.1* сөздердегі жеке дыбыстарды, екпінді буындарды бөлу (еліктеу арқылы);
0.2.3.1* таныс сөздердің мағынасын түсіну, сөздерді дактильді және ауызша түрде бағыты бойынша қолдану (мұғалімнің көмегімен);
0.2.3.2* оқулықтан ауызша-дактильді және баспа түрінде берілген қарапайым нұсқауларды/ тапсырмаларды орындау;
0.2.3.3* заттар мен суреттерге арналған сөздері бар тақтайшаларды анықтау және таңдау;
0.2.3.4 оқылған материалдың мазмұнын сурет түрінде иллюстрация жасау;
0.2.3.5* мұғалімнің көмегімен / өз бетінше қарапайым сұрақтарға жауап беру және суреттерге, иллюстрацияларға/мәтінге қарапайым сұрақтар қою.
0.3.3.3* бас және кіші әріптер, буындар, сөздер, сөйлемдер жазу;
0.3.3.4* қарапайым жазбаша әріптер жазу (р, у, д, з, ү, ұ);
0.3.4.2* сұраққа жауап беру және өтінішті жазбаша түрде білдіру (мұғалімнің көмегімен);
0.3.4.3* сөздердің, сөйлемдердің жазылуын тексеру және мұғалімнің көмегімен қателерді түзету.
Ескерту:

0.3.2.2 рисовать карандашом предметы, состоящие из прямых/овальных линий, размером в заданное число клеток (дом, Ұлка, стол, стул, шкаф);
0.3.2.3 рисовать элементы букв (вертикальные линии, закругленные палочки вверху и внизу), орнаменты и картинки, сохраняя линию письма, межстрочный интервал, верхнюю и нижнюю часть линии
3.3. Письмо по образцу
0.3.3.1 писать печатным шрифтом знакомые буквы;
0.3.3.2 подписывать картинки печатными буквами по образцу/самостоятельно;
0.3.3.3 писать прописные (заглавные) и строчные буквы, слоги, слова, предложения;
0.3.3.4 писать простейшие письменные буквы (р, у, д, з, ү, ұ)
3.4. Самостоятельное письмо
0.3.4.1 писать печатными буквами собственное имя, фамилию, знакомые слова и фразы;
0.3.4.2 ответить на вопрос и выразить просьбу письменно (с помощью учителя);
0.3.4.3 проверить написание слов, предложений и исправлять ошибки с помощью учителя.
31. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)" для учащихся с нарушением слуха (неслышащие) 0 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения).
32. Учитель может свободно планировать количество часов в три этапа, в зависимости от усвоения учащимися учебных целей на занятиях, выполнения задач каждого этапа.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)" для неслышащих обучающихся 0-класса уровня начального образования (с казахским языком обучения)
Периоды
Дактилирование, говорение и слушание
Устная речь и чтение
Письмо
1 четверть
Пропедевтический период
0.1.1.1* показать, дактилировать буквы, воспроизводить звуки (с заменой) (п, а, ә, м, т, о, ө, с, у, ұ, ү, н, ң);
0.1.1.5* складывать из разрезной азбуки слоги, слова и фразы по образцу (самостоятельно/с помощью учителя);
0.1.1.6* читать и писать буквы, слоги, слова и фразы данные в дактильном и печатном виде;
0.1.3.2* выполнить поручения с указанием действия и предмета (с помощью учителя);
0.1.3.3* выразить просьбу, благодарить, приветствовать, прощаться (с помощью учителя);
0.1.4.1* использовать в речи невербальные средства общения (мимика, жесты, позы) во время игровой деятельности, инсценировках.
0.2.1.1* различить и назвать слова в соответствии с темами: школа/класс, учебные принадлежности, времена года, фрукты-овощи, животные, игрушки;
0.2.1.2 читать и составлять слоги, слова,
0.2.1.2* читать и составлять слоги, слова, предложения из дактильной и разрезной азбуки (с помощью учителя/ самостоятельно);
0.2.1.3* читать знакомые слова и фразы, данные в дактильном, печатном, рукописном виде;
0.2.1.5* составить слоги, слова, предложения с помощью схем (с помощью учителя).
0.3.1.1* правильно сидеть за партой, держать карандаш/ручку при письме;
0.3.1.2* ориентироваться на листе бумаги, тетради (линия, межстрочный интервал, верхние и нижние линии, наклонная линия, вертикальная линия);
0.3.1.3* использовать кисти и пальцы рук точно, координированно;
0.3.2.1* рисовать на бумаге в клетку бордюры, состоящие из прямых и округленных линий;
0.3.2.2* рисовать карандашом предметы, состоящие из прямых/овальных линий, размером в заданное число клеток (дом, Ұлка, стол, стул, шкаф);
0.3.2.3* рисовать элементы букв (вертикальные линии, закругленные палочки вверху и внизу), орнаменты и картинки, сохраняя линию письма, межстрочный интервал, верхнюю и нижнюю часть линии;
0.3.3.1 писать печатным шрифтом знакомые буквы;
0.3.4.1* писать печатными буквами собственное имя, фамилию, знакомые слова и фразы.
2 четверть
Букварный период
0.1.1.2* показать, дактилировать буквы, воспроизводить звуки (с заменой) (б, л, и, й, к, қ, ш, щ, ж, р, е); 0.1.1.5* складывать из разрезной азбуки слоги, слова и фразы по образцу (самостоятельно/с помощью учителя);
0.1.1.6* читать и писать буквы, слоги, слова и фразы данные в дактильном и печатном виде;
0.1.1.8 различить знаячение вопросов кто? что? (с помощью учителя);
0.1.3.1* составить слова и словосочетания с помощью дактильной азбуки с помощью учителя и/или самостоятельно на материале темы по картинкам, табличкам, наблюдениям;
0.1.3.2* выполнить поручения с указанием действия и предмета (с помощью учителя);
0.1.3.3* выразить просьбу, благодарить, приветствовать, прощаться (с помощью учителя); 0.1.4.1* использовать в речи невербальные средства общения (мимика, жесты, позы) во время игровой деятельности, инсценировках.
0.2.1.2* читать и составлять слоги, слова, предложения из дактильной и разрезной азбуки (с помощью учителя/ самостоятельно);
0.2.1.3* читать знакомые слова и фразы, данные в дактильном, печатном, рукописном виде;
0.2.1.4 дактилировать и читать слоги слитно с переходом на слитное чтение целыми словами (по образцу учителя);
0.2.1.5* составить слоги, слова, предложения с помощью схем (с помощью учителя);
0.2.3.1* понимать значение знакомых слов, употреблять слова в дактильной и устной, форме по назначению (с помощью учителя);
0.2.3.3* определить и подбирать таблички со словами к предметам и картинкам.
0.3.1.1* правильно сидеть за партой, держать карандаш/ ручку при письме;
0.3.1.2* ориентироваться на листе бумаги, тетради (линия, межстрочный интервал, верхние и нижние линии, наклонная линия, вертикальная линия);
0.3.1.3* использовать кисти и пальцы рук точно, координированно; 0.3.2.1* рисовать на бумаге в клетку бордюры, состоящие из прямых и округленных линий;
0.3.2.2* рисовать карандашом предметы, состоящие из прямых/овальных линий, размером в заданное число клеток; (дом, Ұлка, стол, стул, шкаф);
0.3.2.3* рисовать элементы букв (вертикальные линии, закругленные палочки вверху и внизу), орнаменты и картинки, сохраняя линию письма, межстрочный интервал, верхнюю и нижнюю часть линии;
0.3.3.1* писать печатным шрифтом знакомые буквы;
0.3.3.2* подписывать картинки печатными буквами по образцу/ самостоятельно;
0.3.4.1* писать печатными буквами собственное имя, фамилию, знакомые слова и фразы.
3 четверть
Букварный период
0.1.1.3* показать, дактилировать буквы, воспроизводить звуки (с заменой) (д, ы, і, в, э, ф, х, һ, з, г, ғ, ц, ч);
0.1.1.5* складывать из разрезной азбуки слоги, слова и фразы по образцу (самостоятельно/с помощью учителя);
0.1.1.6* читать и писать буквы, слоги, слова и фразы данные в дактильном и печатном виде;
0.1.1.7* составить предложения с различными типами словосочетаний (слово-предмет + слово-действие; слово-предмет + слово-действие + слово-предмет) (с помощью учителя);
0.1.1.8* различить знаячение вопросов кто? что? (с помощью учителя);
0.1.1.9* описывать предметы, людей, животных (с помощью учителя);
0.1.2.1* складывать слова и фразы, считанные с руки и с губ, а также воспринятые слухо-зрительно;
0.1.3.1* составить слова и словосочетания с помощью дактильной азбуки с помощью учителя и/или самостоятельно на материале темы по картинкам, табличкам, наблюдениям;
0.1.3.2* выполнить поручения с указанием действия и предмета (с помощью учителя);
0.1.3.3* выразить просьбу, благодарить, приветствовать, прощаться (с помощью учителя);
0.1.4.1* использовать в речи невербальные средства общения (мимика, жесты, позы) во время игровой деятельности, инсценировках.
0.2.1.2* читать и составлять слоги, слова, предложения из дактильной и разрезной азбуки (с помощью учителя/ самостоятельно);
0.2.1.3* читать знакомые слова и фразы, данные в дактильном, печатном, рукописном виде;
0.2.1.4 дактилировать и читать слоги слитно с переходом на слитное чтение целыми словами (по образцу учителя);
0.2.1.5* составить слоги, слова, предложения с помощью схем (с помощью учителя);
0.2.2.1* выделить в словах отдельные звуки, ударные слоги (по подражанию);
0.2.3.1* понимать значение знакомых слов, употреблять слова в дактильной и устной, форме по назначению (с помощью учителя);
0.2.3.2* выполнить простые инструкции/ задания данные в устно-дактильной и печатной форме из учебника;
0.2.3.3* определить и подбирать таблички со словами к предметам и картинкам;
0.2.3.5* ответить на простые вопросы и задавать простые вопросы к картинкам, иллюстрациям/тексту с помощью учителя/ самостоятельно.
0.3.3.1* писать печатным шрифтом знакомые буквы;
0.3.3.2* подписывать картинки печатными буквами по образцу/ самостоятельо;
0.3.3.3* писать прописные (заглавные) и строчные буквы, слоги, слова, предложения.
4 четверть
Букварный период
0.1.1.4* показать, дактилировать буквы, воспроизводить звуки (с заменой) (э, ю, я, ь, ъ);
0.1.1.5* складывать из разрезной азбуки слоги, слова и фразы по образцу (самостоятельно/с помощью учителя);
0.1.1.6* читать и писать буквы, слоги, слова и фразы данные в дактильном и печатном виде;
0.1.1.7* составить предложения с различными типами словосочетаний (слово-предмет + слово-действие; слово-предмет + слово-действие + слово-предмет) (с помощью учителя); 0.1.1.8* различить значение вопросов кто? что? (с помощью учителя);
0.1.1.9* описывать предметы, людей, животных (с помощью учителя);
0.1.2.1* складывать слова и фразы, считанные с руки и с губ, а также воспринятые слухо-зрительно;
0.1.3.1* составить слова и словосочетания с помощью дактильной азбуки с помощью учителя и/или самостоятельно на материале темы по картинкам, табличкам, наблюдениям;
0.1.3.2* выполнить поручения с указанием действия и предмета (с помощью учителя);
0.1.3.3* выразить просьбу, благодарить, приветствовать, прощаться (с помощью учителя); 0.1.4.1* использовать в речи невербальные средства общения (мимика, жесты, позы) во время игровой деятельности, инсценировках.
0.2.1.2* читать и составлять слоги, слова, предложения из дактильной и разрезной азбуки (с помощью учителя/ самостоятельно);
0.2.1.3* читать знакомые слова и фразы, данные в дактильном, печатном, рукописном виде;
0.2.1.4 дактилировать и читать слоги слитно с переходом на слитное чтение целыми словами (по образцу учителя);
0.2.1.5* составить слоги, слова, предложения с помощью схем (с помощью учителя);
0.2.2.1* выделить в словах отдельные звуки, ударные слоги (по подражанию);
0.2.3.1* понимать значение знакомых слов, употреблять слова в дактильной и устной, форме по назначению (с помощью учителя);
0.2.3.2* выполнить простые инструкции/ задания данные в устно-дактильной и печатной форме из учебника;
0.2.3.3* определить и подбирать таблички со словами к предметам и картинкам;
0.2.3.4 иллюстрировать в виде зарисовок содержание прочитанного материала;
0.2.3.5* ответить на простые вопросы и задавать простые вопросы к картинкам, иллюстрациям/тексту с помощью учителя/ самостоятельно.
0.3.3.3* писать прописные (заглавные) и строчные буквы, слоги, слова, предложения;
0.3.3.4* писать простейшие письменные буквы (р, у, д, з, ү, ұ);
0.3.4.2* ответить на вопрос и выразить просьбу письменно (с помощью учителя);
0.3.4.3* проверить написание слов, предложений и исправлять ошибки с помощью учителя.
Примечание:

1) бір тоқсан ішіндегі оқыту мақсаттары тіл дағдыларының кез келген түрлерімен байланысады;
2) "*" белгісімен белгіленген оқыту мақсаттарын ішінара іске асыру ұсынылады
бұйрығына
2-қосымша
Естімейтін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейіндегі 1 - сыныбы үшін "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Оқу бағдарламасы естімейтін білім алушылардың есту қабілетінің бұзылыстарына, жасына және жеке мүмкіндіктеріне сәйкес пәннің мазмұнын және білім, дағдылар мен қабілеттер көлемін айқындайтын білім беру және нормативтік құжат болып табылады.
3. "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)" пәнінің мақсаты – естімейтін білім алушылардың дактильді әліппені игеру үрдісі арқылы қарапайым грамматикалық ұғымдарды қалыптастыру, сөйлеу тілін дамыту, оқу және жазу дағдыларын қалыптастыру.
4. Оқыту міндеттері:
1) білім алушыларда сөйлеу әрекетінің әртүрлі түрлерін қалыптастыру;
2) сөйлеу дағдыларын қалыптастыру: тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылым;
3) оқушылардың қалдық есту қабілетін қолдана және дамыта отырып, сөйлеуге, оқуға және жазуға үйрету;
4) сөйлеу тілінің дыбыстық ерекшеліктерін меңгеру;
5) сөздердегі дыбыстарды дұрыс айтуға оқыту, бүкіл сөзбен оқуға көше отырып дұрыс, тегіс, біріктірілген, буынды оқу дағдыларын қалыптастыру;
6) каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып, сөздерді сауатты жазу дағдыларын қалыптастыру;
7) қазақ тілі фонетикасы, лексикасы, грамматикасы мен пунктуациясы туралы бастапқы білім негіздерін қалыптастыру;
8) кітап пен оқуға деген қызығушылықты арттыру;
9) сөйлеу және қарым-қатынас мәдениетін қалыптастыру;
10) жұпта, топта, ұжымда жұмыс істеу дағдыларын енгізу;
11) сөздік қорын жинақтау және байыту, байланыстырып сөйлеу тілін дамыту;

1) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) цели обучения, обозначенные знаком "*", рекомендуется реализовать частично.
Приложение 2 к приказу
Типовая учебная программа по учебному предмету "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)" для неслышащих обучающихся 1-класса уровня начального образования (с казахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Учебная программа представляет собой образовательный и нормативный документ, определяющий содержание предмета и объем знаний, навыков и способности в соответствии с нарушениями слуха, возрастными и индивидуальными возможностями слухового восприятия неслышащих обучающихся.
3. Цель программы "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)" - формирование простых грамматических понятий через процесс усвоения дактильной азбуки неслышащих обучающихся, развитие разговорной речи, формирование навыков чтения и письма.
4. Учебные задачи:
1) формировать у обучающихся различные виды речевой деятельности;
2) формировать навыки речевой деятельности: аудирование, говорение, чтение и письмо;
3) учить говорить, читать и писать, используя и развивая остаточный слух у обучающихся;
4) овладеть звуковыми особенностями речи;
5) учить правильно произносить звуки в словах, формировать навыки правильного, плавного, слитного, слогового чтения с переходом на чтение целыми словами;
6) формировать навыки грамотного письма слов с соблюдением каллиграфических норм;
7) формирование первоначальных знаний о фонетике, лексике, грамматике и пунктуации казахского языка;
8) воспитывать интерес к книге и чтению;
9) прививать культуру речи и общения;
10) прививать навыки работы в парах, группах, коллективе;
11) накапливать и обогащать словарный запас, развивать связную речь;

12) ана тіліне, мәдениетіне, дәстүрлеріне деген сүйіспеншілікті қалыптастыру арқылы рухани-адамгершілік қасиеттерді қалыптастыру;
13) коммуникативтік дағдыларды қалыптастыру (диалог барысында басқа адамның сөзін тыңдай және ести білу, диалогқа/әңгімеге қатысу);
14) диалогтік және монологтық сөйлеудің негізгі дағдыларын қалыптастыру.
5. "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)" оқу пәні қазақ тілі пәніне кіріспе болып табылады, сондай-ақ естімейтін білім алушыларды ары қарай оқыту үшін негіз болып табылады.
6. Түзете-дамыту міндеттері:
1) дыбыстарды дұрыс айту дағдыларын дамыту;
2) ауызша сөйлеу тілін дамыту;
3) сөздік қорын байыту және жинақтау, үйлесімді сөйлеуді дамыту;
4) қалдық есту қабілетін дамыту;
5) ауызша және жазбаша сөйлеуді дамыту арқылы сөйлеу қызметін жетілдіру.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдер
7. Оқыту үрдісінде жалпы және арнайы педагогикалық қағидалар іске асырылады:
1) онтогенетикалық қағида мұғалімді тіл дамуының дұрыс болжамына бағыттайды, сөйлеуді дамыту үрдісін терең зерттеуді, қол жеткізілген деңгейді бағалауды анықтауды және оны нормамен байланыстыруды білдіреді;
2) іс-әрекет қағидасы ойын, танымдық және заттық-практикалық ұйымдастыру арқылы нақты іс-әрекетте жаңа білімді практикалық пысықтауды ұйымдастыруға негізделген;
3) дамыта оқыту қағидасы баланың жақын даму аймағында оқу міндеттерін қоюды көздейді;
4) сараланған қыту қағидасы білім алушыларды деңгейлері мен қабілеттері бойынша оқытуды, критериалды бағалауды қолдауды көздейді;
5) жүйелілік қағидасы күрделі функционалды жүйе ретінде психикалық даму идеясына, тығыз өзара әрекеттесетін құрылымдық компоненттерге сүйенеді;
6) әлеуметтік бейімдеу бағыты қағидасы әлеуметтік өмірге қатысу үшін қажетті мінез-құлық нормалары мен коммуникативтік дағдыларды игеру бойынша арнайы жұмысты қамтиды.
8. Сауаттылықты оқытудың негізі қарапайым оқудан күрделі оқу материалына дейінгі оқытудың жалпы дидактикалық талабы, сондай-ақ естімейтін оқушылардың оқу-танымдық іс-әрекетінің ерекшеліктерін ескеру болып табылады;
1) дактильді сөйлеу естімейтін оқушылардың сауаттылығын игерудің негізі болып табылады, сөздің талдауы мен синтезін дамытуға, ауызша сөйлеуді, оқу мен жазуды қалыптастыруға, моториканы дамытуға ықпал етеді;
2) негізгі грамматикалық ұғымдардың қалыптасуы дыбыстарды тану мен ажыратудан басталады;
3) білім алушыларды оқыту кезінде оқытудың концентрлік әдісі қолданылады, оның мақсаты 0-сыныпта оқытылған негізгі дыбыстарды сөзбен дұрыс және анық айту (п, а, н, м, в, о, ө, т, у, ұ, ү, л, с, ы, н, н, к, қ, э, ш, ф, х, һ, р;), 1-сыныпта II концентрдегі (айту қиын дыбыстар) ы, і, б, з, д*, ж*, г* ғ*, ч*, ц*, щ*, ь, ъ, й, я*(йа), ё*(йо), ю*(йу), е*(йэ) дыбыстардың анық, дұрыс айтылуын қалыптастыру және үйрету;

12) формировать духовно-нравственные качества через формирование любви к родному языку, культуре, традициям;
13) формировать коммуникативные навыки (умение слушать и слышать речь другого человека в ходе диалога, участвовать в диалоге/беседе);
14) формировать базовые навыки диалогической и монологической речи.
5. Учебный предмет "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)" является введением в дисциплину казахского языка, а также представляет собой основу для всего последующего обучения неслышащих обучающихся.
6. Коррекционно-развивающие задачи:
1) развивать навыки правильного произношения звуков;
2) развивать устную речь;
3) обогащать и накапливать словарный запас, развивать связную речь;
4) развивать остаточный слух;
5) совершенствовать речевую деятельность через развитие устной и письменной речи.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
7. В процессе обучения реализуются общие и специальные педагогические принципы:
1) онтогенетический принцип ориентирует учителя на правильный прогноз языкового развития, подразумевает глубокое изучение процесса речевого развития, определение оценки достигнутого уровня и соотнесение его с нормой;
2) деятельностный принцип основан на организации практической отработки новых знаний в реальной деятельности, путем организация игровой, познавательной и предметно-практической;
3) принцип развивающего обучения предполагает постановку учебных задач в зоне ближайшего развития ребенка;
4) принцип дифференцированного обучения предполагает обучение обучающихся по уровням и способностям, поддержку критериальным оцениванием;
5) принцип системности опирается на представление о психическом развитии как о сложной функциональной системе, структурные компоненты, которой находятся в тесном взаимодействии;
6) принцип социально-адаптирующей направленности предполагает специальную работу по усвоению норм поведения и коммуникативных навыков, необходимых для участия в социальной жизни.
8. В основе обучения грамоте лежит общедидактическое требование обучения от простого к более сложному учебному материалу, а также учет особенностей учебно-познавательной деятельности неслышащих школьников:
1) процесс обучения грамоте обучающихся осуществляется в процессе формирования навыков говорения, чтения, письма и слушания;
2) использование дактильной речи в качестве вспомогательного средства в первом классе;
3) при обучении обучающихся применяется концентрический метод обучения, цель которого формировать в словах правильно и внятно произносить основные звуки, (п, а, ә, м, в, о, ө, т, у, ұ, ү, л, с, и, н, ң, к, қ, э, ш, ф, х, һ, р;), которые изучались в 0 классе, в 1 классе формировать и приучать к четкому, правильному произношению звуков II концентра (трудно произносимые звуки) ы, і, б, з, д*, ж*, г* ғ*, ч*, ц*, щ*, ь, ъ, й, я*(йа), ё*(йо), ю*(йу), е*(йэ);

4) оқушылардың сөйлеу тілін қабылдауы естіп-көру және есту арқылы, ауызша-дактильді, ауызша, жазбаша, баспа түрінде жүзеге асырылады;
5) тыңдау қалдық фонематикалық естуді дамытуды, өткен сөйлеу материалын естіп – көру және есту арқылы пысықтауды білдіреді.
9. Оқытудың арнайы әдістері мен құралдары.
1) оқытудың барлық кезеңінде ұжымдық пайдаланудағы стационарлық немесе сымсыз дыбыс күшейткіш аппаратураны, жеке есту аппараттарын пайдалану;
2) дактильді сөйлеу мен ым-ишара сөйлеу тілін оқытудың қосалқы құралы ретінде қолдану;
3) сөйлеу материалын еріннен оқу дағдыларын үйрету;
4) оқытудың сараланған әдістерін қолдану;
5) сабақта және сабақтан тыс уақыттарда сурдоаударымды пайдалану.
10. "Әліппе, Ана тілі (тіл дамыту, жазу, оқу)" бағдарламасының пәнаралық байланыстары "Дүние тану", "Математика" "Заттық-тәжірибелік оқыту", "Көркем еңбек" пәндерімен, "Айналамен танысу", "Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру және есту қабілетін дамыту", "Түзету ырғағы" түзету компоненті пәндерімен белгіленеді.
3-тарау. "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)" пәнінің мазмұны
11. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі аптасына 8 сағатты, оқу жылында 264 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасының бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8170 болып тіркелген).
12. Оқу пәнінің мазмұны:
1) қазақ тілінің дыбыстары мен әріптер жүйесі;
2) тіл бірліктері: мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс;
3) қазақ тілінің кейбір грамматикалық құбылыстары;
4) қарапайым орфографиялық және пунктуациялық нормалар;
5) балалар көркем әдебиетінің шығармалары.
13. Бағдарламаның негізгі мазмұны: оқу үрдісінде үш кезең бөлінеді: пропедевтикалық, әріптік және әріптен кейінгі. Бірінші сыныпқа әліппе және әліппеден кейінгі кезең кіреді. 1 тоқсанда әліппе кезеңі ұйымдастырылады, онда 0 - сыныпта оқыған материалды қайталау жүзеге асырылады -72 сағат, 2 тоқсаннан бастап әріптік кезең 192 сағат ішінде ұйымдастырылады.

4) восприятие речи учащимися осуществляется слухо-зрительно и на слух, в устно-дактильной, устной, письменной, печатной форме;
5) слушание подразумевает развитие остаточного фонематического слуха, отработку пройденного речевого материала слухо–зрительно и на слух.
9. Специальные методы и средства обучения:
1) использование стационарной или беспроводной звукоусиливающей аппаратуры коллективного пользования, индивидуальных слуховых аппаратов в течение всего периода обучения;
2) использование дактильной и жестовой речи, как вспомогательных средств обучения;
3) обучение навыкам чтения с губ речевого материала;
4) применение дифференцированных методов обучения;
5) использование сурдоперевода в урочной и внеурочной деятельности.
10. Межпредметные связи программы "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)" устанавливаются с учебными предметами "Познание мира", "Математика", "Предметно-практическое обучение", "Художественный труд", с предметами коррекционного компонента: "Ознакомление с окружающим миром", "Формирование произношения и развитие слухового восприятия", "Коррекционная ритмика".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)"
11. Объем учебной нагрузки по предмету составляет 8 часов неделю, 264 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
12. Содержания учебного предмета:
1) система звуков и букв казахского языка;
2) единицы языка: текст, предложение, слово, слог, звук;
3) некоторые грамматические явления казахского языка;
4) минимум орфографических и пунктуационных норм;
5) произведения детской художественной литературы.
13. Базовое содержание Программы: в процессе обучения выделяются три периода: пропедевтический, букварный и послебукварный. Первый класс включает в себя букварный и послебукварный период. В 1 четверти организуется букварный период, в котором, осуществляется повторение материала, изученного в 0 классе - 72 часа, со 2 четверти организуется послебукварный период в течение 192 часа.

14. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) қазақ әліпбиінің әріптерін жаңғырту және ажырату, II концентр дыбыстарын қою және автоматтандыру жөніндегі жұмысты жалғастыру;
2) тілдік бірліктер туралы қарапайым ұғымдарды меңгеру (дыбыс, буын, сөз, сөйлем, мәтін);
3) оқулық мәтіндерінің материалында тұтас сөздермен оқуға ауыса отырып, дұрыс, тегіс, біріккен буындық оқу дағдыларын қалыптастыру;
4) ауызша және жазбаша сөйлеу дағдыларын қалыптастыру;
5) білім алушылардың сөздік қорын байыту.
15. Әліппеден кейінгі кезеңнің міндеттері:
1) оқу қызметіне қызығушылықты ояту;
2) сөйлеу қызметінің дағдыларын қалыптастыру;
3) қалдық есту қабілетіне сүйене отырып, ауызша-дактильді, естіп-көру және естіп қабылдауын дамыту;
4) тыңдау, сөйлеу, оқу және жазу дағдыларын қалыптастыру;
5) білім алушылардың сөздік қорын жинақтау және байыту;
6) дыбыстық талдау және сөз синтезін жүргізу қабілетін қалыптастыру;
7) сөздерді, мәтіндерді дұрыс, тегіс, мәнерлі, жылдам оқу дағдыларын қалыптастыру, оқу түрлері пайдалану: "іштей оқу", "жалғастырып оқу";
8) әліпби әріптерінің функциясын, бас және кіші, баспа және бас әріптердің айырмашылықтарын меңгеру;
9) каллиграфиялық жазу дағдыларын қалыптастыру.
16. Бағдарламаның мазмұны үш бөлімнен тұрады:
1) "Сөйлеу тілін дамыту (айтылым және тыңдалым)";
2) "Оқылым және тіл дамыту";
3) "Жазылым".
17. "Сөйлеу тілін дамыту (айтылым және тыңдалым)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) ауызша-дактилді сөйлеу тілін түсіну;
2) сөйлеудің негізгі формаларын практикалық меңгеру;
3) грамматикалық нормаларды сақтау
4) естіп, естіп-көру арқылы тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну;
5) қарым-қатынастың вербальды емес түрін қолдану.
18. "Оқылым және сөйлеу тілін дамыту" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) оқу түрлерін қолдану және сөздер мен сөйлемдердің аналитикалық оқылымы;
2) мәтінді талдау.
19. "Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) графикалық және каллиграфиялық нормаларды сақтау;
2) үлгі бойынша жазу;
3) өздігінен жазу.
20. Білім берудің негізгі мазмұны.
21. Сөйлеу тілін дамыту (айтылым және тыңдалым), әліппе кезеңі:
1) сөздің мағынасын түсіну, сөзді дактильді және ауызша, жазбаша түрде мақсаты бойынша қолдану;
2) кейіннен баспа/бас әріптермен жаза отырып, дактиль әліпбиінен/бөлінген әліпбиден сөздерді ауызша-дактильдік нысанда айту;
3) оқытылған материал негізінде педагогтің көмегімен ауызша-дактильдік нысанда сөз тіркестері мен сөйлемдер құрастыру;
4) коммуникативтік мақсаттарға (топта қарым-қатынас жасау, диалогты қолдау, сахналау, рөлдік ойындар) сәйкес ауызша-дактильдік нысанда қарым-қатынас дағдыларын пайдалану, сөйлеу этикеті сөздерін пайдалану, лексикалық тақырыптар негізінде сөздік қорын кеңейту.

14. Задачи букварного периода:
1) воспроизведение и различение букв казахского алфавита, продолжение работы по постановке и автоматизации звуков II концентра;
2) освоение элементарных понятий о языковых единицах (звук, слог, слово, предложение, текст);
3) формирование навыков правильного, плавного, слитного слогового чтения с переходом на чтение целыми словами на материале текстов учебника;
4) формирование навыков устной и письменной речи;
5) обогащение словарного запаса обучающихся.
15. Задачи послебукварного периода:
1) прививание интереса к учебной деятельности;
2) формирование навыков речевой деятельности;
3) развитие устно-дактильного, слухозрительного и слухового восприятияс опорой на остаточный слух;
4) формирование навыков аудирования, говорения, чтения и письма;
5) накопление и обогащение словарного запаса обучающихся;
6) формирование умения производить звуковой анализ и синтез слов;
7) формирование навыков правильного, плавного, выразительного, быстрого чтения слов, текстов, использования виды чтения: "про себя", "по цепочке";
8) освоение функции букв алфавита, различий заглавной и строчной, печатной и прописной букв;
9) формирование навыков каллиграфического письма.
16. Содержание программы включает три раздела:
1) "Развитие речи (говорение и слушание)";
2) "Чтение и развитие речи";
3) "Письмо".
17. Раздел "Развитие речи (говорение и слушание)" включает следующие подразделы:
1) понимание устно-дактильной речи;
2) практическое овладение основными формами речи;
3) соблюдение грамматических норм;
4) понимание на слух и слухо-зрительно содержания прослушанного текста;
5) использование невербальных средств общения.
18. Раздел "Чтение и развитие речи" включает следующие подразделы:
1) использование видов чтения и аналитическое чтение слов и предложений;
2) анализ текста.
19. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) соблюдение графических и каллиграфических норм;
2) письмо по образцу;
3) самостоятельное письмо.
20. Базовое содержание образования.
21. Развитие речи (говорение и слушание), букварный период:
1) понимание значения и смысла слова, употребление слова в дактильной и устной, письменной форме по назначению;
2) воспроизведение слов в устно-дактильной форме из дактильной азбуки/разрезной азбуки, с последующей записью печатными/прописными буквами;
3) составление словосочетаний и предложений в устно-дактильной форме с помощью педагога на основе изученного материала;
4) использование навыков общения в устно-дактильной форме в соответствии с коммуникативными целями (общение в группе, поддержание диалога, инсценирование, ролевые игры), использование слов речевого этикета, расширение словарного запаса на основе лексических тем.

22. Сөйлеу тілін дамыту (айтылым және тыңдалым), әліппеден кейінгі кезең:
1) мұғалімнің және басқа да білім алушылардың сөздерін есту және естіп-көру арқылы қабылдау және ажырату, естігеннің мағынасын түсіну;
2) сөздің мағынасын түсіну, бағыты бойынша сөзді қолдану;
3) мұғалімнің (тәрбиешінің, жолдасының) ауызша/ ауызша-дактильдік нысандағы, жазбаша нысандағы тапсырмаларын түсіну және орындау, орындалған іс-әрекеттер туралы қарапайым есеп жасау;
4) суреттер, тақтайшалар және бақылаулар бойынша ауызша/ ауызша-дактильдік нысанда қарапайым мәлімдемелерді тұжырымдау;
5) мұғалімнің өтініші бойынша сөздері бар тақтайшаларды, карточкаларды таңдау;
6) мұғалімге (тәрбиешіге, жолдасқа) сәлемдесумен, өтінішпен және назарымен жүгіну қабілетін қалыптастыру;
7) мұғалімнің қарапайым сұрақтарына жауаптарды өз бетінше/ мұғалімнің көмегімен тұжырымдау;
8) мұғалімнің көмегімен/өз бетінше тақырып бойынша сұрақтарды тұжырымдау;
9) сөздерді схемалар арқылы модельдеу;
10) зерделенген материалдың негізінде ауызша/ауызша-дактильдік нысанда сөз тіркестері мен сөйлемдерді тұжырымдау, оларды қою сөздерінің, суреттер мен кестелердің көмегімен оқу және жазу;
11) жай сөйлем түрінде, суреттің мазмұнын ауызша айту (мұғалімнің көмегімен көрсетілген әрекеттің сипаттамасы/өз бетінше);
12) суреттегі әрекетті түсіндіру және/немесе дәйекті қойылған сұрақтардың көмегімен тақырыпты сипаттау (жыл соңында);
13) сюжеттік иллюстрация бойынша немесе суреттер сериясы бойынша әңгіме құрастыру;
14) қарапайым диалогты қолдау (қарапайым сөйлеу конструкцияларынан тұратын сұрақ-жауап нысанында);
15) сұрақтарға сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау: кім? не? мен не істедім? не істеді? не істейді? олар не істеп жатыр? біз не істейміз? қайсысы? не? кім? немен? қайда? (не туралы? не?) қайда? (не үшін? не?) қайдан? (неден?) қашан? қалай?;
16) зат есімдердің, етістіктердің, сын есімдердің бастапқы формасын тұжырымдау;
17) зат есімнің жекеше және көпше түрін қолдану;
18) өткен тақырыптар бойынша ауызша және естіп-көру арқылы тапсырмаларын орындау, тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну;
19) тыңдау процесінде тілдік бірліктерді (сөз, сөйлем) ажырату, тыңдалған сөйлемдерді түсіну;
20) мимиканы, ым-ишара, дауысты, көз контактісін, интонацияны қолдану.
23."Оқылым және тіл дамыту" әліппе кезеңі:
1) сөйлеу, тыныс алу, артикуляциялық гимнастика, фонетикалық ырғақта дыбыстарды қою, автоматтандыру және саралау үшін арнайы әдістер мен құралдарды қолдану арқылы артикуляциялық аппаратты дамыту;
2) еліктеу бойынша сөйлеудің негізгі ережелерін сақтау (мұғалімнің сөйлеуі ырғақ, екпінді, қарқынды, үзілістерді сақтауға арналған үлгі);

22. Развитие речи (говорение и слушание), послебукварный период:
1) воспринимать и различать слова учителя и других обучающихся на слух и слухо-зрительно, понимание смысла услышанного;
2) понимание значения слова, применение слова по назначению;
3) понимание и выполнение поручений учителя, (воспитателя, товарища), данных в устной/ устно-дактильной форме, письменной форме, составление простого отчета о выполненных действиях;
4) формулирование простых высказываний в устной/ устно-дактильной форме по картинкам, табличкам и наблюдениям;
5) выбор табличек, карточек со словами по просьбе учителя;
6) формирование умения обращаться к учителю (воспитателю, товарищу) с приветствием, просьбой и обращением;
7) формулировать ответы на простые вопросы учителя самостоятельно/ с помощью учителя;
8) формулирование вопросов по теме с помощью учителя/самостоятельно;
9) моделирование слова с помощью схем;
10) формулирование словосочетания и предложения в устной/устно-дактильной форме на основе изученного материала, их чтение и запись с помощью постановочных слов, картинок и таблиц;
11) устное воспроизведение, в форме простого предложения, содержания картинки (описание демонстрируемого действия с помощью учителя/самостоятельно);
12) объяснение действия на картинке и/или описание предмета, с помощью последовательно заданных вопросов (в конце года);
13) составление рассказа по сюжетной иллюстрации или по серии картинок;
14) поддержание простого диалога (в вопросно-ответной форме, состоящего из простых речевых конструкций);
15) формулирование вопросов и ответов на вопросы: кто? что? что делал (-а, -и)? что сделал (-а, -и)? что делает? что делают? что будем делать? какой? какая? какое? какие? кого? что? чем? где? (на чем? в чем?) куда? (на что? во что?) откуда? (с чего? из чего?) когда? как?;
16) формулирование начальной формы существительных, глаголов, прилагательных;
17) использование единственного и множественного числа имен существительных;
18) выполнение заданий на слух и слухо-зрительно по пройденным темам, понимание содержания прослушанного материала;
19) различение языковых единиц (слово, предложение) в процессе слушания, понимание прослушанных предложений;
20) использование мимики, жестов, голоса, зрительного контакта, интонации.
23. Чтение и развитие речи, букварный период:
1) развитие артикуляционного аппарата путем применения специальных приемов и средств для постановки, автоматизации и дифференциации звуков в речи, дыхательной, артикуляционной гимнастики, фонетической ритмики;
2) соблюдение основных правил речи по подражанию (речь учителя-образец для соблюдения ритма, ударения, темпа, пауз);

3) дыбыстық талдау және сөз синтезін жасай білу;
4) схема бойынша сөздер мен сөйлемдердің құрылымын түсіну (сөздегі буындардың санын, сөйлемдегі сөздердің санын анықтау).
24. "Оқылым және сөйлеу тілін дамыту" әліппеден кейінгі кезең:
1) сөздер мен сөйлемдердің аналитикалық оқылымын қалыптастыру, мұғалімнің қойған екпін белгілерін немесе тыныс белгілерін сақтай отырып, оқу кезінде кідірістерді сақтау (еліктеу арқылы);
2) орфоэпия ережелерін сақтай отырып тұтас сөздермен оқуды қалыптастыру: бір дем шығаруда қысқа сөйлемдерді (6-8 буын), шағын әңгімелерді (40-80 сөз) оқу;
3) мәтінмен жұмыс істеудің аналитикалық дағдысын қалыптастыру: шығарманың атауын бөлу, мәтінмен көрсетілген бетті табу, қажетті суреттерді ретімен орналастыру, оқылған мәтінге қажетті суреттерді, иллюстрацияларды таңдау және сәйкестендіру, мұғалімнің көмегімен/өз бетінше оқылған бөліктердің мазмұнын бейнелеу;
4) сұрақтарға дұрыс жауаптар құра білу; іріктеп, рөлдер бойынша, хор оқуын қалыптастыру, оқығанын бағалау. Оқу тапсырмаларын орындау үшін қажетті ақпаратты іздеу (мұғалімнің басшылығымен);
5) оқиғаның кейіпкерлерін атай білу, кейіпкерлердің іс-әрекеттерін бағалау, суреттеу, аппликация арқылы оқиғалардың реттілігін жеткізу;
6) сюжеттік суреттер бойынша әңгімелер құрастыру. Сюжеттік суреттер бойынша әңгімелесу; қысқаша тақпақтар жаттау, өлеңдер жаттау, мақалдар мен мәтелдер, жұмбақтар жаттау;
7) ойды жазбаша түрде білдіру дағдыларын қалыптастыру: мәтіндерден сөздерді, сөз тіркестерін, қысқа сөйлемдерді жазу, сөздер мен суреттерді қолдана отырып шағын мәтіндерді жазу (мұғалімнің көмегімен), сөйлемнің интонациясына байланысты сөйлемдердің соңына тыныс белгілерін қою және жазу: нүкте, сұрақ, леп белгілері, санау кезінде үтір (мұғалімнің көмегімен, еліктеу бойынша);
8) оқу және жазу кезінде өзін-өзі бақылауды қалыптастыру, оқу және жазу үлгілерімен салыстыру (мұғалімдер).
Ескерту. Оқу материалының көлемі: бір дем шығаруда 6-8 сөйлем оқу, 40-80 сөзден тұратын қысқа мәтіндерді оқу.
25. "Жазылым" әліппе кезеңі:
1) жазу кезінде дұрыс отыру, дәптерді дұрыс қою, қарындашты/ қаламды дұрыс ұстау;
2) дәптер парағының кеңістігінде бағдарлау қабілетін қалыптастыру (жұмыс жолы, жоларалық кеңістік, жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік көлбеу сызықтар);
3) каллиграфиялық жазуды қалыптастыру: әріптерді, кіші әріптерді және олардың қосылыстарын, буындарды, сөздерді, сөйлемдерді каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып дұрыс, анық жазу.
26. "Жазылым" әліппеден кейінгі кезең:

3) умение производить звуковой анализ и синтез слов;
4) понимание структуры слов и предложений по схеме (определять количество слогов в слове, количество слов в предложении).
24. Чтение и развитие речи, послебукварный период:
1) формирование аналитического чтения слов и предложений, соблюдение при чтении пауз, ударения или знаков препинания, поставленных учителем (по подражанию);
2) формирование чтения целыми словами с соблюдением правил орфоэпии: чтения коротких предложений (6-8 слогов) на одном выдохе, небольших рассказов (40-80 слов);
3) формирование аналитического навыка работы с текстом: выделять название произведения, находить указанную страницу с текстом, располагать нужные картинки по порядку, отбирать и подбирать к прочитанному тексту нужные картинки, иллюстрации, изображать содержание частей прочитанного с помощью учителя/самостоятельно;
4) умение составлять правильные ответы на вопросы; формирование хорового чтения, выборочно, по ролям, оценивать прочитанное. Поиск информации, необходимой для выполнения учебных заданий (под руководством учителя);
5) умение называть действующих лиц рассказа, оценивать поступки героев, передавать последовательность событий с помощью зарисовок, аппликаций;
6) составление рассказов по сюжетным картинкам. Беседа по сюжетной картинке; заучивание коротких стихотворений, заучивание пословиц и поговорок, загадок;
7) формирование навыков выражения мысли в письменной форме: записывать слова, словосочетания, короткие предложения из текстов, списывать небольшие тексты с использованием слов и изображений (с помощью учителя), расставлять и писать знаки препинания в конце предложений, в зависимости от интонации высказывания: точку, вопросительный, восклицательный знаки, запятую при перечислении (с помощью учителя, по подражанию);
8) формирование самоконтроля при собственном чтении и письме, сравнение с образцами чтения и письма (учителя).
Примечание. Объем материала чтения: чтение на одном выдохе 6-8 предложений, чтение коротких текстов 40-80 слов.
25. Письмо, букварный период:
1) правильная посадка при письме, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме;
2) формирование умения ориентироваться в пространстве тетрадного листа (рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные наклонные линии);
3) формирование каллиграфического письма: письмо букв, строчных букв и их соединений, слогов, слов, предложений правильно, разборчиво с соблюдением каллиграфических норм.
26. Письмо, послебукварный период:

1) ауызша-тактильді, естіп-көру диктанттары (дактиль әліпбиін қолданбай сөйлеу материалын ернінен оқу);
2) арнайы қағидалар бойынша бас және баспа әріптермен жазылған мәтіннен сөйлемдерді көшіру (дәл көшіру);
3) сұрақтарға негізделген сөздердің аяқталуын жазу;
4) сөздерді буындарға бөлу, сөздерді буындар бойынша тасымалдау, сөздерді есту және естіп-көру арқылы қабылдау (мұғалімнің көмегімен/өз бетінше);
5) сөйлемнің басында жалқы есімдерді бас әріптерін жазу, сөйлемдердің соңында тыныс белгілерін қою;
6) бас әріптермен (жалқы есімдер) жазылған сөздерді ажырата білу және дұрыс жазу;
7) тақырыпқа байланысты сөздерді, схемаларды, суреттерді қолдана отырып қарапайым сөйлемдер жазу;
9) сөздер мен сөйлемдерді жазу, мұғалімнің көмегімен қателерді тексеру және түзету;
10) ауызша-тактильді, естіп-көру және еріннен оқу арқылы диктант жазу;
11) кітаптан шағын мәтіндерді қатесіз көшіріп жазу.
Ескертпе: І жартыжылдықтағы жазбаша жұмыстардың көлемі: дактильді диктант – 5-6 сөз, ауызша-дактильді диктант – 6-8 сөз, сөздік диктант – 5-6 сөз; II жартыжылдықтағы жазбаша жұмыстардың көлемі: ауызша-дактильді диктант – 8-12 сөз, сөздік диктант –10 сөзге дейін.
27. Жазбаша жұмыстардың санын мұғалім білім алушылардың танымдық үрдістерінің ерекшеліктеріне қарай белгілейді. Жазбаша жұмысты жүйелі түрде күнделікті ұйымдастыру ұсынылады.
Параграф 2. Оқыту мақсатарының жүйесі
28. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодпен берілген. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандарды – бөлім мен бөлімшені, төртінші саны - оқу мақсатын нөмірлеуді білдіреді. Кодтауда 1.1.2.1 "1" – сынып, "1.2." – бөлім және бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
29. Пәннің мазмұны оқыту бөлімдері бойынша ұйымдастырылған. Әр бөлім, өз кезегінде, одан әрі бөлімдерге бөлінеді. Бөлімдерде білім немесе ұғымдар, білік немесе дағдылар бойынша күтілетін нәтижелер түрінде ұсынылатын оқыту мақсаттары көрсетілген. Әрбір кіші бөлімнің ішінде мұғалімге өз жұмысын жоспарлауға, білім алушылардың еңбегін бағалауға, оларды оқытудың келесі кезеңі туралы хабардар етуге мүмкіндік беретін оқу мақсаттары дәйекті түрде айқындалған.
30. Оқыту мақсаттары жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1-кесте
Бөлім: сөйлеу тілін дамыту (айтылым және тыңдалым)
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
1.1 Ауызша-дактильді сөйлеу тілін түсіну
1.1.1.1 әріптерді көрсету, дактильдеу, дыбыстарды айту (басқа дыбысқа ауыстырумен) (ы, і, б, з, д*, ж*, г* ғ*, ч*, ц*, щ*, ь, ъ, й, я*(йа), ё*(йо), ю*(йу), е*(йэ);
1.1.1.2 дактилеманы, кеспе әріптерді пайдаланып сөздерді ауызша-дактиль түрінде айту;

1) устно-дактильные, слухо-зрительные диктанты (считывание с губ речевого материала без применения дактильной азбуки);
2) списывание предложений из текста, написанного прописными и печатными буквами по специальным правилам (точное копирование);
3) написание окончания слов с опорой на вопросы;
4) деление слов на слоги, перенос слова по слогам, воспринимать слова на слух, и слухо-зрительно (с помощью учителя/самостоятельно);
5) письмо заглавных букв имен собственных в начале предложения, постановка знаков препинания в конце предложений;
6) умение различать и правильно писать слова, написанные заглавными буквами (имена собственные);
7) написание простых предложений с использованием слов, схем, рисунков связанных с темой;
9) написание слов и предложений, проверять и исправлять ошибки с помощью учителя;
10) написание диктанта устно-дактильным, слухо-зрительным и считывание с губ;
11) списывание коротких текстов из книги без ошибок.
Примечание: объем письменных работ I полугодия: дактильный диктант – 5-6 слов, устно-дактильный диктант –6-8 слов, словарный диктант – 5-6 слов; объем письменных работ II полугодия: устно-дактильный диктант –8-12слов, словарный диктант – до 10 слов.
27. Количество письменных работ устанавливается учителем в зависимости от особенностей познавательных процессов обучающихся. Рекомендуется систематическая ежедневная организация письменной работы.
Параграф 2. Система целей обучения
28. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
29. Содержание предмета организовано по разделам обучения. Каждый раздел, в свою очередь, далее разделен на подразделы. В подразделах обозначены цели обучения, которые представлены в виде ожидаемых результатов по знаниям или понятиям, навыкам или умениям. Внутри каждого подраздела последовательно определены учебные цели, позволяющие учителю планировать свою работу, оценивать труд обучающихся, информировать их о следующем этапе обучения.
30. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
Таблица 1
Раздел: развитие речи (говорение и слушание)
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучение
1.1. Понимание устно-дактильной речи
1.1.1.1 показывать, дактилировать буквы, воспроизводить звуки (с заменой) (ы, і, б, з, д*, ж*, г* ғ*, ч*, ц*, щ*, ь, ъ, й, я*(йа), ё*(йо), ю*(йу), е*(йэ);
1.1.1.2 воспроизводить слова устно-дактильно с использованием дактилемы, разрезной азбуки;

1.1.1.3 меңгерген оқу материалдары негізінде мұғалімнің көмегімен ауызша-дактильді формада сөз тіркестері мен сөйлемдерді құрастыру;
1.1.1.4 мұғалім мен жолдастардың естіп-көру (ауызша-дактильді) және есту (пысықталған сөйлеу материалы) сөздерін қабылдау және ажырату;
1.1.1.5 сөздің мағынасын түсіне отырып, ауызша/ ауызша-дактилдік, жазбаша нысандағы сөздерді мақсаты бойынша қолдану;
1.1.1.6 мұғалімнің (тәрбиешінің, жолдасының) ауызша/ ауызша-дактильдік, жазбаша нысандағы тапсырмаларын орындау, орындалған іс-әрекеттер туралы есеп жасау;
1.1.1.7 суреттер, тақтайшалар және бақылаулар (өз бетінше / мұғалімнің көмегімен) арқылы ауызша/ ауызша-дактильді түрде қарапайым мәлімдемелер тұжырымдау.
1.2. Сөйлеудің негізгі формаларын практикалық меңгеру
1.1.2.1 мұғалімнің немесе жолдастың өтініші бойынша сөздері бар тақтайшалар мен карточкаларды таңдау;
1.1.2.2 заттарды, әрекеттерді, заттың сапасын көрсету және атау;
1.1.2.3 мұғалімге (тәрбиешіге, жолдасқа) сәлемдесу, өтініш білдіру, алғыс айту, сәлемдесу, қоштасу (мұғалімнің көмегімен);
1.1.2.4 мұғалімнің (тәрбиешінің, жолдасының) қарапайым сұрақтарына өз бетінше/ мұғалімнің көмегімен жауап беру;
1.1.2.5 тақырып бойынша сұрақтарды өз бетінше/ мұғалімнің көмегімен тұжырымдау;
1.1.2.6 сөздерді схемалар арқылы модельдеу;
1.1.2.7 зерттелген материалдың негізінде ауызша/ ауызша-дактилдік формада сөз тіркестері мен сөйлемдерді тұжырымдау, оларды сахналанған сөздер, суреттер, кестелер арқылы оқу және жазу (өз бетінше/ мұғалімнің көмегімен);
1.1.2.8 суреттің мазмұнын қарапайым сөйлем түрінде ауызша айту, көрсетілген әрекеттерді сипаттау (мұғалімнің көмегімен/ өз бетінше);
1.1.2.9 суреттегі әрекетті түсіндіру немесе тақырыпты дәйекті түрде қойылған сұрақтардың көмегімен сипаттау (жылдың соңында);
1.1.2.10 сюжеттік иллюстрация немесе суреттер сериясы бойынша әңгіме құрастыру;
1.1.2.11 қарапайым диалогты қолдау дағдыларын қолдану (қарапайым сөйлеу құрылымдарынан тұратын сұрақ-жауап түрінде).
1.3. Грамматикалық нормаларды сақтау
1.1.3.1 жауап беру және сұрақтар қою: кім? не? мен не істедім? не істеді? не істейді? олар не істеп жатыр? біз не істейміз? қайсысы? кім? не? не? қайда? (не туралы? не?) қайда? (не үшін? не?) қайдан? (неден?) қашан? қалай?;
1.1.3.2 зат есімдердің, етістіктердің, сын есімдердің бастапқы формасын табу;
1.1.3.3 зат есімнің жекеше және көпше түрін қолдану.
1.4. Тыңдалған мәтінді есту және естіп-көру арқылы мазмұнын түсіну
1.1.4.1 өткен тақырыптар бойынша есту және естіп-көру арқылы тапсырмаларын орындау, тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну;

1.1.1.3 составить слова и словосочетания в устно-дактильной форме с помощью учителя на основе изученного материала;
1.1.1.4 воспринимать и различать слухо-зрительно (устно-дактильно) и на слух (отработанный речевой материал) речь учителя и товарищей;
1.1.1.5 применить слова в устной/ устно-дактильной, письменной форме по назначению, с пониманием смысла слова;
1.1.1.6 выполнить поручения учителя (воспитателя, товарища), данных в устной/ устно-дактильной, письменной форме, составлять отчет о выполненных действиях;
1.1.1.7 сформулировать простые высказывания в устной/ устно-дактильной форме по картинкам, табличкам и наблюдениям (самостоятельно/ с помощью учителя.
1.2. Практическое овладение основными формами речи
1.1.2.1 выбрать таблички и карточки со словами по просьбе учителя или товарища;
1.1.2.2 показать и назвать предметы, действия, качества предмета;
1.1.2.3 обращаться к учителю (воспитателю, товарищу) с приветствием, выражать просьбу, благодарить, приветствовать, прощаться (с помощью учителя);
1.1.2.4 ответить на простые вопросы учителя (воспитателя, товарища) самостоятельно/ с помощью учителя;
1.1.2.5 формулировать вопросы по теме самостоятельно/ с помощью учителя;
1.1.2.6 моделировать слова с помощью схем;
1.1.2.7 формулировать словосочетания и предложения в устной/ устно-дактильной форме на основе изученного материала, читать и писать их с помощью постановочных слов, картинок, таблиц (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.1.2.8 воспроизводить устно в форме простого предложения содержание картинки, описать демонстрируемое действия (с помощью учителя/ самостоятельно);
1.1.2.9 объяснить действие на картинке или описывать предмет, с помощью последовательно заданных вопросов (в конец года);
1.1.2.10 составить рассказ по сюжетной иллюстрации или по серии картинок;
1.1.2.11 применять навыки поддержания простого диалога (в вопросно-ответной форме, состоящего из простых речевых конструкций).
1.3. Соблюдение грамматических норм
1.1.3.1 ответить и задать вопросы: кто? что? что делал (-а, -и)? что сделал (-а, -и)? что делает? что делают? что будем делать? какой? какая? какое? какие? кого? что? чем? где? (на чем? в чем?) куда? (на что? во что?) откуда? (с чего? из чего?) когда? как?;
1.1.3.2 находить начальную форму существительных, глаголов, прилагательных;
1.1.3.3 использовать единственное и множественное число имен существительных.
1.4. Понимание на слух и слухо-зрительно содержания прослушанного текста
1.1.4.1 выполнить задания на слух и слухозрительно по пройденным темам, понимание содержания прослушанного материала;

1.1.4.2 тыңдау үрдісінде тілдік бірліктерді (сөз, сөйлем) ажырату, тыңдалған сөйлемдерді түсіну.
1.5. Қарым-қатынастың вербальды емес түрін қолдану
1.1.5.1 мимиканы, ым-ишарат қимылдарын, дауысты, көз қимылын, интонацияны қолдану.
Бөлім: оқылым және сөйлеу тілін дамыту
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
2.1. Оқу түрлерін қолдану және сөздер мен сөйлемдерді аналитикалық оқу
1.2.1.1 буындардың, сөздердің, сөз тіркестерінің, сөйлемдердің сызбаларын оқу;
1.2.1.2 мұғалімнің қойған екпін белгілерін немесе тыныс белгілерін сақтай отырып, кідірістерді оқу кезінде сақтау (еліктеу арқылы);
1.2.1.3 оқу түрлерін қолдану (буын арқылы оқу, тұтас сөзбен оқу, таңдамалы оқу, хор арқылы оқу, рөл бойынша оқу);
1.2.1.4 қысқа сөйлемдерді (6-8 буыннан тұратын) бір демде тұтастай оқу;
1.2.1.5 шағын мәтіндерді оқу (40-80 сөзден тұратын);
1.2.1.6 сыныптасының оқығанын өз кітабы арқылы қадағалау, жалғастырып оқу;
1.2.1.7 сөздердің лексикалық мағынасы мен мәнін олардың мағыналарының жалпылануын ескере отырып түсіндіру (сөздер-заттар, сөздер-белгілер, сөздер-әрекеттер); мағынасы жағынан жақын/ қарама-қарсы (өз бетінше/ мұғалімнің көмегімен);
1.2.1.8 интонацияны сақтай отырып өлеңдерді мәнерлеп оқу, қысқа өлеңдерді жаттау, мақал-мәтелдер, жұмбақтар жаттау.
2.2. Мәтінді талдау
1.2.2.1 оқылған мәтінге/бөлікке қажетті суреттерді таңдау және салыстыру (өз бетінше/ мұғалімнің көмегімен);
1.2.2.2 әңгімеде кім туралы/ не туралы айтылғанын анықтау (өз бетінше/ мұғалімнің көмегімен);
1.2.2.3 оқылған мәтіннің мазмұнын суреттерге сүйене отырып, сұрақтар арқылы айту (өз бетінше/ мұғалімнің көмегімен);
1.2.2.4 оқиғаның кейіпкерлерін атау, кейіпкерлердің іс-әрекеттерін бағалау, суреттер, аппликация арқылы оқиғалар тізбегін жеткізу;
1.2.2.5 жанрларды олардың ерекшеліктері бойынша ажырату (әңгіме, өлең) (өз бетінше/ мұғалімнің көмегімен);
1.2.2.6 мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру (өз бетінше / мұғалімнің көмегімен);
1.2.2.7 оқиға кейіпкерлерінің әрекеттерін бағалау (мұғалімнің көмегімен/өздігінен);
1.2.2.8 оқылған мәтін бойынша қарапайым, нақтылайтын сұрақтарды (мұғалімнің көмегімен/ өз бетінше) тұжырымдау және осы сұрақтарға жауап беру.
Бөлім: жазылым
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
3.1. Графикалық және каллиграфиялық нормаларды сақтау
1.3.1.1 әріптердің элементтерін каллиграфиялық нормаларға сәйкес жазу (жұмыс жолы, жоларалық кеңістік, жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік көлбеу сызықтар);
1.3.1.2 бас және кіші әріптерді жазу.
3.2. Үлгі бойынша жазу
1.3.2.1 кіші әріптермен өз атын, тегін, таныс сөздер мен сөз тіркестерін жазу;

1.1.4.2 различить языковые единицы (слово, предложение) в процессе слушания, понимание прослушанных предложений.
1.5. Использование невербальных средств общения
1.1.5.1 использовать мимику, жесты, голос, зрительный контакт, интонацию.
Раздел: чтение и развитие речи
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучение
2.1. Использование видов чтения и аналитическое чтение слов и предложений
1.2.1.1 читать схемы слогов, слов, словосочетаний, предложений;
1.2.1.2 соблюдать при чтении смысловые паузы, руководствуясь знаками, расставленными учителем, или знаками препинания (по подражанию);
1.2.1.3 использовать виды чтения (послоговое чтение, чтение целыми словами, выборочное чтение, хоровое чтение, чтение по ролям);
1.2.1.4 читать короткие предложения (6-8 слогов) на одном выдохе;
1.2.1.5 читать небольшой рассказ (40-80 слов);
1.2.1.6 следить за чтением товарища, по своей книге, продолжать чтение после товарища;
1.2.1.7 объяснять лексическое значение и смысл слов с учетом обобщенности их значений (слова-предметы, слова-признаки, слова-действия); близкие/ противоположные по значению (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.1.8 читать стихи выразительно с соблюдением интонации, заучивание коротких стихов, заучивание пословиц и поговорок, загадок.
2.2. Анализ текста
1.2.2.1 выбирать и сопоставлять к прочитанному тексту/частью нужные картинки (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.2.2 определить, о ком/ о чем говорится в рассказе (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.2.3 воспроизводить содержание прочитанного текста с опорой на картинки, с помощью вопросов (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.2.4 назвать действующих лиц рассказа, оценивать поступки героев, передавать последовательность событий с помощью зарисовок, аппликаций;
1.2.2.5 различить жанры по их особенностям (рассказ, стихотворение) (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.2.6 ответить на вопросы по содержанию текста (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.2.7 оценить поступки действующих лиц (с помощью учителя/ самостоятельно);
1.2.2.8 формулировать простые, уточняющие вопросы (с помощью учителя/ самостоятельно) по прочитанному тексту и отвечать на эти вопросы.
Раздел: письмо
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучение
3.1. Соблюдение графических и каллиграфических норм
1.3.1.1 писать элементы букв в соответствии с каллиграфическими нормами (рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные наклонные линии);
1.3.1.2 писать прописью заглавные и строчные буквы.
3.2. Письмо по образцу
1.3.2.1 писать строчными буквами собственное имя, фамилию, знакомые слова и фразы;

1.3.2.2 тақырыпқа байланысты сөздерді, суреттерді қолдана отырып үлгі бойынша қарапайым сөйлемдер жазу;
1.3.2.3 мұғалімнің көмегімен оқылған әңгімелерден, өлеңдерден, сызбадан, белгілерден ақпаратты баяндау;
1.3.2.4 мұғалімнің көмегімен анықтамалық сөздерді қолдана отырып берілген тақырыпқа қарапайым сөйлемдер құру және жазу.
3.3. Өздігінен жазу
1.3.3.1 кітаптан қысқа мәтіндерді көшіру;
1.3.3.2 сөздердің, сөйлемдердің жазылуын тексеру және мұғалімнің көмегімен қателерді түзету;
1.3.3.3 берілген сұрақтардың көмегімен сөздердің жалғауларын дұрыс жазу;
1.3.3.4 қысқа сөйлемдер жазу - ойыншықтың/ жануардың/ табиғат объектілерінің сипаттамасы (таңдау бойынша, мұғалімнің көмегімен);
1.3.3.5 сөйлемді бас әріптермен жазу, сөйлемнің интонациясына байланысты сөйлемдердің соңына тыныс белгілерін қою: санау кезінде нүкте, сұрақ, леп белгілері, үтір;
1.3.3.6 сөздерді буындарға бөлу, сөздерді буындар бойынша тасымалдау, сөздерді есту және естіп-көру арқылы қабылдау (мұғалімнің көмегімен/өз бетінше);
1.3.3.7 жалқы есімдерді бас әріптермен жазу;
1.3.3.8 ауызша-тактильді, естіп-көру және еріннен оқу арқылы диктант жазу.
31. Осы оқу бағдарламасы "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)" пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес бастауыш білім беру деңгейіндегі (қазақ тілінде оқытатын) 1-сыныпты есту қабілеті бұзылған оқушыларға арналған.
32. Бөлімді және тақырыптарды зерттеуге сағаттарды бөлу мұғалімнің қалауы бойынша беріледі.
Параграф 3. Естімейтін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейіндегі 1 - сыныбы үшін "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асырудың ұзақ мерзімді жоспары (оқыту қазақ тілінде)
Кезеңдер
Сөйлеу тілін дамыту (айтылым мен тыңдалым)
Оқылым және сөйлеу тіл дамыту
Жазылым
1-тоқсан
Әліппе кезеңі
1.1.1.1 әріптерді көрсету, дактильдеу, дыбыстарды айту (басқа дыбысқа ауыстырумен) (ы, і, б, з, д*, ж*, г* ғ*, ч*, ц*, щ*, ь, ъ, й, я*(йа), ё*(йо), ю*(йу), е*(йэ);
1.1.1.2 дактилеманы, кеспе әріптерді пайдаланып сөздерді ауызша-дактиль түрінде айту;
1.1.1.3* меңгерген оқу материалдары негізінде мұғалімнің көмегімен ауызша-дактильді формада сөз тіркестері мен сөйлемдерді құрастыру;
1.1.2.1 мұғалімнің немесе жолдастың өтініші бойынша сөздері бар тақтайшалар мен карточкаларды таңдау;
1.1.2.3 мұғалімге (тәрбиешіге, жолдасқа) сәлемдесу, өтініш білдіру, алғыс айту, сәлемдесу, қоштасу (мұғалімнің көмегімен);
1.1.4.1* өткен тақырыптар бойынша есту және естіп-көру арқылы тапсырмаларын орындау, тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну;

1.3.2.2 писать простые предложения по образцу с использованием слов, рисунков, связанных с темой;
1.3.2.3 изложить информацию из прочитанных рассказов, стихотворений при помощи рисунка, схемы, знаков с помощью учителя;
1.3.2.4 составить и писать простые предложения на заданную тему, используя слова для справок с помощью учителя.
3.3. Самостоятельное письмо
1.3.3.1 списать короткие тексты с книги;
1.3.3.2 проверить написание слов, предложений и исправлять ошибки с помощью учителя;
1.3.3.3 писать окончания слов с опорой на вопросы;
1.3.3.4 писать короткие предложения - описание игрушки/ животного/ объектов природы (по выбору, с помощью учителя);
1.3.3.5 писать предложение с заглавных букв, ставить знаки препинания в конце предложений в зависимости от интонации высказывания: точка, вопросительный, восклицательный знаки, запятая при перечислении;
1.3.3.6 делить слова на слоги, переносить слова по слогам, воспринимать слова на слух, и слухо-зрительно (с помощью учителя/самостоятельно);
1.3.3.7 писать имена собственные с заглавными буквами;
1.3.3.8 писать диктанты устно-дактильно, слухо-зрительно и считывание с губ.
31. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Әліппе, Ана тілі (тіл дамыту, жазу, оқу)" для учащихся с нарушением слуха (неслышащие) 1 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения).
32. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Әліппе, Ана тілі (дактильді сөйлеу тілі, ауызша сөйлеу тілі, жазу, оқу)" для неслышащих обучающихся 1-класса уровня начального образования (с казахским языком обучения)
Период
Развитие речи (говорение и слушание)
Чтение и развитие речи
Письмо
1 четверть
Букварный период
1.1.1.1 показывать, дактилировать буквы, воспроизводить звуки (с заменой) (ы, і, б, з, д*, ж*, г* ғ*, ч*, ц*, щ*, ь, ъ, й, я*(йа), ё*(йо), ю*(йу), е*(йэ);
1.1.1.2* воспроизводить слова устно-дактильно с использованием дактилемы, разрезной азбуки;
1.1.1.3* составить слова и словосочетания в устно-дактильной форме с помощью учителя на основе изученного материала;
1.1.2.1 выбрать таблички и карточки со словами по просьбе учителя или товарища;
1.1.2.3 обращаться к учителю (воспитателю, товарищу) с приветствием, выражать просьбу, благодарить, приветствовать, прощаться (с помощью учителя);
1.1.4.1* выполнить задания на слух и слухозрительно по пройденным темам, понимание содержания прослушанного материала;

1.1.5.1* мимиканы, ым-ишарат қимылдарын, дауысты, көз қимылын, интонацияны қолдану.
1.2.1.1 буындардың, сөздердің, сөз тіркестерінің, сөйлемдердің сызбаларын оқу;
1.2.1.2 мұғалімнің қойған екпін белгілерін немесе тыныс белгілерін сақтай отырып, кідірістерді оқу кезінде сақтау (еліктеу арқылы);
1.2.1.3* оқу түрлерін қолдану (буын арқылы оқу, тұтас сөзбен оқу, таңдамалы оқу, хор арқылы оқу, рөл бойынша оқу);
1.3.1.1* әріптердің элементтерін каллиграфиялық нормаларға сәйкес жазу (жұмыс жолы, жоларалық кеңістік, жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік көлбеу сызықтар);
1.3.1.2 бас және кіші әріптерді жазу;
1.3.2.1* кіші әріптермен өз атын, тегін, таныс сөздер мен сөз тіркестерін жазу.
2-тоқсан
Әліппеден кейінгі кезең
1.1.1.2* дактилеманы, кеспе әріптерді пайдаланып сөздерді ауызша-дактиль түрінде айту;
1.1.1.3* меңгерген оқу материалдары негізінде мұғалімнің көмегімен ауызша-дактильді формада сөз тіркестері мен сөйлемдерді құрастыру;
1.1.1.4* мұғалім мен жолдастардың естіп-көру (ауызша-дактильді) және есту (пысықталған сөйлеу материалы) сөздерін қабылдау және ажырату;
1.1.1.5 сөздің мағынасын түсіне отырып, ауызша/ ауызша-дактилдік, жазбаша нысандағы сөздерді мақсаты бойынша қолдану;
1.1.1.6* мұғалімнің (тәрбиешінің, жолдасының) ауызша/ ауызша-дактильдік, жазбаша нысандағы тапсырмаларын орындау, орындалған іс-әрекеттер туралы есеп жасау;
1.1.2.1 мұғалімнің немесе жолдастың өтініші бойынша сөздері бар тақтайшалар мен карточкаларды таңдау;
1.1.2.2* заттарды, әрекеттерді, заттың сапасын көрсету және атау;
1.1.2.3 мұғалімге (тәрбиешіге, жолдасқа) сәлемдесу, өтініш білдіру, алғыс айту, сәлемдесу, қоштасу (мұғалімнің көмегімен);
1.1.2.4* мұғалімнің (тәрбиешінің, жолдасының) қарапайым сұрақтарына өз бетінше/ мұғалімнің көмегімен жауап беру;
1.1.2.6 сөздерді схемалар арқылы модельдеу;
1.1.4.1 өткен тақырыптар бойынша есту және естіп-көру арқылы тапсырмаларын орындау, тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну;
1.1.4.2 тыңдау үрдісінде тілдік бірліктерді (сөз, сөйлем) ажырату, тыңдалған сөйлемдерді түсіну;
1.1.5.1* мимиканы, ым-ишарат қимылдарын, дауысты, көз қимылын, интонацияны қолдану.
1.2.1.2 мұғалімнің қойған екпін белгілерін немесе тыныс белгілерін сақтай отырып, кідірістерді оқу кезінде сақтау (еліктеу арқылы);
1.2.1.3* оқу түрлерін қолдану (буын арқылы оқу, тұтас сөзбен оқу, таңдамалы оқу, хор арқылы оқу, рөл бойынша оқу);
1.2.1.4 қысқа сөйлемдерді (6-8 буыннан тұратын) бір демде тұтастай оқу;
1.2.1.5 шағын мәтіндерді оқу (40-80 сөзден тұратын);
1.2.1.6 сыныптасының оқығанын өз кітабы арқылы қадағалау, жалғастырып оқу;

1.1.5.1* использовать мимику, жесты, голос, зрительный контакт, интонацию
1.2.1.1* читать схемы слогов, слов, словосочетаний, предложений;
1.2.1.2 соблюдать при чтении смысловые паузы, руководствуясь знаками, расставленными учителем, или знаками препинания (по подражанию);
1.2.1.3* использовать виды чтения (послоговое чтение, чтение целыми словами, выборочное чтение, хоровое чтение, чтение по ролям)
1.3.1.1* писать элементы букв в соответствии с каллиграфическими нормами (рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные наклонные линии);
1.3.1.2 писать прописью заглавные и строчные буквы;
1.3.2.1* писать строчными буквами собственное имя, фамилию, знакомые слова и фразы
2 четверть
Послебукварный период
1.1.1.2* воспроизводить слова устно-дактильно с использованием дактилемы, разрезной азбуки;
1.1.1.3* составить слова и словосочетания в устно-дактильной форме с помощью учителя на основе изученного материала;
1.1.1.4* воспринимать и различать слухо-зрительно (устно-дактильно) и на слух (отработанный речевой материал) речь учителя и товарищей;
1.1.1.5 применить слова в устной/ устно-дактильной, письменной форме по назначению, с пониманием смысла слова;
1.1.1.6* выполнить поручения учителя (воспитателя, товарища), данных в устной/ устно-дактильной, письменной форме, составлять отчет о выполненных действиях;
1.1.2.1 выбрать таблички и карточки со словами по просьбе учителя или товарища;
1.1.2.2* показать и назвать предметы, действия, качества предмета;
1.1.2.3 обращаться к учителю (воспитателю, товарищу) с приветствием, выражать просьбу, благодарить, приветствовать, прощаться (с помощью учителя);
1.1.2.4* ответить на простые вопросы учителя (воспитателя, товарища) самостоятельно/ с помощью учителя;
1.1.2.6 моделировать слова с помощью схем; 1.1.4.1 выполнить задания на слух и слухозрительно по пройденным темам, понимание содержания прослушанного материала
1.1.4.2.различить языковые единицы (слово, предложение) в процессе слушания, понимание прослушанных предложений;
1.1.5.1* использовать мимику, жесты, голос, зрительный контакт, интонацию
1.2.1.2 соблюдать при чтении смысловые паузы, руководствуясь знаками, расставленными учителем, или знаками препинания (по подражанию);
1.2.1.3* использовать виды чтения (послоговое чтение, чтение целыми словами, выборочное чтение, хоровое чтение, чтение по ролям);
1.2.1.4 читать короткие предложения (6-8 слогов) на одном выдохе;
1.2.1.5 читать небольшой рассказ (40-80 слов);
1.2.1.6 следить за чтением товарища, по своей книге, продолжать чтение после товарища;

1.2.1.8* интонацияны сақтай отырып өлеңдерді мәнерлеп оқу, қысқа өлеңдерді жаттау, мақал-мәтелдер, жұмбақтар жаттау;
1.2.2.1* оқылған мәтінге/бөлікке қажетті суреттерді таңдау және салыстыру (өз бетінше/ мұғалімнің көмегімен);
1.2.2.4* оқиғаның кейіпкерлерін атау, кейіпкерлердің іс-әрекеттерін бағалау, суреттер, аппликация арқылы оқиғалар тізбегін жеткізу;
1.2.2.6 мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру (өз бетінше / мұғалімнің көмегімен).
1.3.1.2 бас және кіші әріптерді жазу;
1.3.2.1* кіші әріптермен өз атын, тегін, таныс сөздер мен сөз тіркестерін жазу;
1.3.2.2* тақырыпқа байланысты сөздерді, суреттерді қолдана отырып үлгі бойынша қарапайым сөйлемдер жазу;
1.3.3.1 кітаптан қысқа мәтіндерді көшіру.
3-тоқсан
Әліппеден кейінгі кезең
1.1.1.5 сөздің мағынасын түсіне отырып, ауызша/ ауызша-дактилдік, жазбаша нысандағы сөздерді мақсаты бойынша қолдану;
1.1.1.6* мұғалімнің (тәрбиешінің, жолдасының) ауызша/ ауызша-дактильдік, жазбаша нысандағы тапсырмаларын орындау, орындалған іс-әрекеттер туралы есеп жасау;
1.1.1.7* суреттер, тақтайшалар және бақылаулар (өз бетінше / мұғалімнің көмегімен) арқылы ауызша/ ауызша-дактильді түрде қарапайым мәлімдемелер тұжырымдау;
1.1.2.1 мұғалімнің немесе жолдастың өтініші бойынша сөздері бар тақтайшалар мен карточкаларды таңдау;
1.1.2.2* заттарды, әрекеттерді, заттың сапасын көрсету және атау;
1.1.2.3* мұғалімге (тәрбиешіге, жолдасқа) сәлемдесу, өтініш білдіру, алғыс айту, сәлемдесу, қоштасу (мұғалімнің көмегімен);
1.1.2.4* мұғалімнің (тәрбиешінің, жолдасының) қарапайым сұрақтарына өз бетінше/ мұғалімнің көмегімен жауап беру;
1.1.2.5 тақырып бойынша сұрақтарды өз бетінше/ мұғалімнің көмегімен тұжырымдау;
1.1.2.6 сөздерді схемалар арқылы модельдеу;
1.1.2.7* зерттелген материалдың негізінде ауызша/ ауызша-дактилдік формада сөз тіркестері мен сөйлемдерді тұжырымдау, оларды сахналанған сөздер, суреттер, кестелер арқылы оқу және жазу (өз бетінше/ мұғалімнің көмегімен);
1.1.2.8* суреттің мазмұнын қарапайым сөйлем түрінде ауызша айту, көрсетілген әрекеттерді сипаттау (мұғалімнің көмегімен/ өз бетінше);
1.1.3.1* жауап беру және сұрақтар қою: кім? не? мен не істедім? не істеді? не істейді? олар не істеп жатыр? біз не істейміз? қайсысы? кім? не? не? қайда? (не туралы? не?) қайда? (не үшін? не?) қайдан? (неден?) қашан? қалай?;
1.1.3.2* зат есімдердің, етістіктердің, сын есімдердің бастапқы формасын табу;
1.1.3.3* зат есімнің жекеше және көпше түрін қолдану;
1.1.4.1 өткен тақырыптар бойынша есту және естіп-көру арқылы тапсырмаларын орындау, тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну;

1.2.1.8* читать стихи выразительно с соблюдением интонации, заучивание коротких стихов, заучивание пословиц и поговорок, загадок;
1.2.2.1* выбирать и сопоставлять к прочитанному тексту/частью нужные картинки (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.2.4* назвать действующих лиц рассказа, оценивать поступки героев, передавать последовательность событий с помощью зарисовок, аппликаций;
1.2.2.6 ответить на вопросы по содержанию текста (самостоятельно/ с помощью учителя)
1.3.1.2 писать прописью заглавные и строчные буквы;
1.3.2.1* писать строчными буквами собственное имя, фамилию, знакомые слова и фразы;
1.3.2.2* писать простые предложения по образцу с использованием слов, рисунков, рисунков, связанных с темой;
1.3.3.1 списать короткие тексты с книги
3 четверть
Послебукварный период
1.1.1.5 применить слова в устной/ устно-дактильной, письменной форме по назначению, с пониманием смысла слова;
1.1.1.6* выполнить поручения учителя (воспитателя, товарища), данных в устной/ устно-дактильной, письменной форме, составлять отчет о выполненных действиях;
1.1.1.7* сформулировать простые высказывания в устной/ устно-дактильной форме по картинкам, табличкам и наблюдениям (самостоятельно/ с помощью учителя;
1.1.2.1 выбрать таблички и карточки со словами по просьбе учителя или товарища;
1.1.2.2* показать и назвать предметы, действия, качества предмета;
1.1.2.3* обращаться к учителю (воспитателю, товарищу) с приветствием, выражать просьбу, благодарить, приветствовать, прощаться (с помощью учителя);
1.1.2.4* ответить на простые вопросы учителя (воспитателя, товарища) самостоятельно/ с помощью учителя;
1.1.2.5 формулировать вопросы по теме самостоятельно/ с помощью учителя;
1.1.2.6 моделировать слова с помощью схем;
1.1.2.7* формулировать словосочетания и предложения в устной/ устно-дактильной форме на основе изученного материала, читать и писать их с помощью постановочных слов, картинок, таблиц (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.1.2.8*воспроизводить устно в форме простого предложения содержание картинки, описать демонстрируемое действия (с помощью учителя/ самостоятельно);
1.1.3.1* ответить и задать вопросы: кто? что? что делал (-а, -и)? что сделал (-а, -и)? что делает? что делают? что будем делать? какой? какая? какое? какие? кого? что? чем? где? (на чем? в чем?) куда? (на что? во что?) откуда? (с чего? из чего?) когда? как?;
1.1.3.2* находить начальную форму существительных, глаголов, прилагательных;
1.1.3.3*использовать единственное и множественное число имен существительных;
1.1.4.1 выполнить задания на слух и слухозрительно по пройденным темам, понимание содержания прослушанного материала

1.1.2.5 тақырып бойынша сұрақтарды өз бетінше/ мұғалімнің көмегімен тұжырымдау;
1.1.2.6 сөздерді схемалар арқылы модельдеу;
1.1.2.7* зерттелген материалдың негізінде ауызша/ ауызша-дактилдік формада сөз тіркестері мен сөйлемдерді тұжырымдау, оларды сахналанған сөздер, суреттер, кестелер арқылы оқу және жазу (өз бетінше/ мұғалімнің көмегімен);
1.1.2.8* суреттің мазмұнын қарапайым сөйлем түрінде ауызша айту, көрсетілген әрекеттерді сипаттау (мұғалімнің көмегімен/ өз бетінше);
1.1.2.9* суреттегі әрекетті түсіндіру немесе тақырыпты дәйекті түрде қойылған сұрақтардың көмегімен сипаттау (жылдың соңында);
1.1.2.10 сюжеттік иллюстрация немесе суреттер сериясы бойынша әңгіме құрастыру;
1.1.2.11 қарапайым диалогты қолдау дағдыларын қолдану (қарапайым сөйлеу құрылымдарынан тұратын сұрақ-жауап түрінде);
1.1.3.1* жауап беру және сұрақтар қою: кім? не? мен не істедім? не істеді? не істейді? олар не істеп жатыр? біз не істейміз? қайсысы? кім? не? не? қайда? (не туралы? не?) қайда? (не үшін? не?) қайдан? (неден?) қашан? қалай?;
1.1.3.2* зат есімдердің, етістіктердің, сын есімдердің бастапқы формасын табу;
1.1.3.3* зат есімнің жекеше және көпше түрін қолдану;
1.1.4.1 өткен тақырыптар бойынша есту және естіп-көру арқылы тапсырмаларын орындау, тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну;
1.1.4.2 тыңдау үрдісінде тілдік бірліктерді (сөз, сөйлем) ажырату, тыңдалған сөйлемдерді түсіну;
1.1.5.1* мимиканы, ым-ишарат қимылдарын, дауысты, көз қимылын, интонацияны қолдану.
1.2.1.2 мұғалімнің қойған екпін белгілерін немесе тыныс белгілерін сақтай отырып, кідірістерді оқу кезінде сақтау (еліктеу арқылы);
1.2.1.3* оқу түрлерін қолдану (буын арқылы оқу, тұтас сөзбен оқу, таңдамалы оқу, хор арқылы оқу, рөл бойынша оқу);
1.2.1.4 қысқа сөйлемдерді (6-8 буыннан тұратын) бір демде тұтастай оқу;
1.2.1.5 шағын мәтіндерді оқу (40-80 сөзден тұратын);
1.2.1.6 сыныптасының оқығанын өз кітабы арқылы қадағалау, жалғастырып оқу;
1.2.1.7* сөздердің лексикалық мағынасы мен мәнін олардың мағыналарының жалпылануын ескере отырып түсіндіру (сөздер-заттар, сөздер-белгілер, сөздер-әрекеттер); мағынасы жағынан жақын/ қарама-қарсы (өз бетінше/ мұғалімнің көмегімен);
1.2.1.8* интонацияны сақтай отырып өлеңдерді мәнерлеп оқу, қысқа өлеңдерді жаттау, мақал-мәтелдер, жұмбақтар жаттау;
1.2.2.1* оқылған мәтінге/бөлікке қажетті суреттерді таңдау және салыстыру (өз бетінше/ мұғалімнің көмегімен);
1.2.2.2 әңгімеде кім туралы/ не туралы айтылғанын анықтау (өз бетінше/ мұғалімнің көмегімен);
1.2.2.3* оқылған мәтіннің мазмұнын суреттерге сүйене отырып, сұрақтар арқылы айту (өз бетінше/ мұғалімнің көмегімен);

1.1.2.5 формулировать вопросы по теме самостоятельно/ с помощью учителя;
1.1.2.6 моделировать слова с помощью схем;
1.1.2.7* формулировать словосочетания и предложения в устной/ устно-дактильной форме на основе изученного материала, читать и писать их с помощью постановочных слов, картинок, таблиц (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.1.2.8* воспроизводить устно в форме простого предложения содержание картинки, описать демонстрируемое действия (с помощью учителя/ самостоятельно);
1.1.2.9* объяснить действие на картинке или описывать предмет, с помощью последовательно заданных вопросов (в конец года);
1.1.2.10 составить рассказ по сюжетной иллюстрации или по серии картинок;
1.1.2.11 применять навыки поддержания простого диалога (в вопросно-ответной форме, состоящего из простых речевых конструкций);
1.1.3.1* ответить и задать вопросы: кто? что? что делал (-а, -и)? что сделал (-а, -и)? что делает? что делают? что будем делать? какой? какая? какое? какие? кого? что? чем? где? (на чем? в чем?) куда? (на что? во что?) откуда? (с чего? из чего?) когда? как?;
1.1.3.2* находить начальную форму существительных, глаголов, прилагательных;
1.1.3.3* использовать единственное и множественное число имен существительных;
1.1.4.1 выполнить задания на слух и слухозрительно по пройденным темам, понимание содержания прослушанного материала;
1.1.4.2 различить языковые единицы (слово, предложение) в процессе слушания, понимание прослушанных предложений;
1.1.5.1* использовать мимику, жесты, голос, зрительный контакт, интонацию
1.2.1.2 соблюдать при чтении смысловые паузы, руководствуясь знаками, расставленными учителем, или знаками препинания (по подражанию);
1.2.1.3* использовать виды чтения (послоговое чтение, чтение целыми словами, выборочное чтение, хоровое чтение, чтение по ролям);
1.2.1.4 читать короткие предложения (6-8 слогов) на одном выдохе;
1.2.1.5 читать небольшой рассказ (40-80 слов);
1.2.1.6 следить за чтением товарища, по своей книге, продолжать чтение после товарища; 1.2.1.7* объяснять лексическое значение и смысл слов с учетом обобщенности их значений (слова-предметы, слова-признаки, слова-действия); близкие/ противоположные по значению (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.1.8* читать стихи выразительно с соблюдением интонации, заучивание коротких стихов, заучивание пословиц и поговорок, загадок;
1.2.2.1* выбирать и сопоставлять к прочитанному тексту/частью нужные картинки (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.2.2 определить, о ком/о чем говорится в рассказе (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.3.3* воспроизводить содержание прочитанного текста с опорой на картинки, с помощью вопросов (самостоятельно/ с помощью учителя);

1.2.2.4* оқиғаның кейіпкерлерін атау, кейіпкерлердің іс-әрекеттерін бағалау, суреттер, аппликация арқылы оқиғалар тізбегін жеткізу;
1.2.2.5 жанрларды олардың ерекшеліктері бойынша ажырату (әңгіме, өлең) (өз бетінше/ мұғалімнің көмегімен);
1.2.2.6 мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру (өз бетінше / мұғалімнің көмегімен);
1.2.2.7 оқиға кейіпкерлерінің әрекеттерін бағалау (мұғалімнің көмегімен/өздігінен);
1.2.2.8 оқылған мәтін бойынша қарапайым, нақтылайтын сұрақтарды (мұғалімнің көмегімен/ өз бетінше) тұжырымдау және осы сұрақтарға жауап беру.
1.3.2.2* тақырыпқа байланысты сөздерді, суреттерді қолдана отырып үлгі бойынша қарапайым сөйлемдер жазу;
1.3.2.3* мұғалімнің көмегімен оқылған әңгімелерден, өлеңдерден, сызбадан, белгілерден ақпаратты баяндау;
1.3.2.4 мұғалімнің көмегімен анықтамалық сөздерді қолдана отырып берілген тақырыпқа қарапайым сөйлемдер құру және жазу;
1.3.3.1 кітаптан қысқа мәтіндерді көшіру;
1.3.3.2 сөздердің, сөйлемдердің жазылуын тексеру және мұғалімнің көмегімен қателерді түзету;
1.3.3.3 берілген сұрақтардың көмегімен сөздердің жалғауларын дұрыс жазу;
1.3.3.4* қысқа сөйлемдер жазу - ойыншықтың/ жануардың/ табиғат объектілерінің сипаттамасы (таңдау бойынша, мұғалімнің көмегімен);
1.3.3.5 сөйлемді бас әріптермен жазу, сөйлемнің интонациясына байланысты сөйлемдердің соңына тыныс белгілерін қою: санау кезінде нүкте, сұрақ, леп белгілері, үтір;
1.3.3.6 сөздерді буындарға бөлу, сөздерді буындар бойынша тасымалдау, сөздерді есту және естіп-көру арқылы қабылдау (мұғалімнің көмегімен/өз бетінше);
1.3.3.7 жалқы есімдерді бас әріптермен жазу;
1.3.3.8 ауызша-тактильді, естіп-көру және еріннен оқу арқылы диктант жазу.
Ескерту:
1) бір тоқсан ішіндегі оқу мақсаттары тіл дағдыларының кез келген түрлерімен байланысады;
2) "*" белгісімен белгіленген оқу мақсаттарын ішінара іске асыру ұсынылады.
бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы "03" сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
220 - қосымша
Естімейтін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейіндегі 0 - сыныбы үшін "Букварь, Обучение грамоте (дактильная речь, устная речь, письмо, чтение)" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Букварь, Обучение грамоте (дактильная речь, устная речь, письмо, чтение)" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).

1.2.2.4* назвать действующих лиц рассказа, оценивать поступки героев, передавать последовательность событий с помощью зарисовок, аппликаций;
1.2.2.5 различить жанры по их особенностям (рассказ, стихотворение) (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.2.6 ответить на вопросы по содержанию текста (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.2.7 оценить поступки действующих лиц (с помощью учителя/ самостоятельно);
1.2.2.8 формулировать простые, уточняющие вопросы (с помощью учителя/ самостоятельно) по прочитанному тексту и отвечать на эти вопросы
1.3.2.2* писать простые предложения по образцу с использованием слов, рисунков, рисунков, связанных с темой;
1.3.2.3* изложить информацию из прочитанных рассказов, стихотворений при помощи рисунка, схемы, знаков с помощью учителя;
1.3.2.4 составить и писать простые предложения на заданную тему, используя слова для справок с помощью учителя;
1.3.3.1 списать короткие тексты с книги;
1.3.3.2 проверить написание слов, предложений и исправлять ошибки с помощью учителя;
1.3.3.3 писать окончания слов с опорой на вопросы;
1.3.3.4* писать короткие предложения - описание игрушки/ животного/ объектов природы (по выбору, с помощью учителя);
1.3.3.5 писать предложение с заглавных букв, ставить знаки препинания в конце предложений в зависимости от интонации высказывания: точка, вопросительный, восклицательный знаки, запятая при перечислении;
1.3.3.6 делить слова на слоги, переносить слова по слогам, воспринимать слова на слух, и слухо-зрительно (с помощью учителя/самостоятельно);
1.3.3.7 писать имена собственные с заглавными буквами;
1.3.3.8 писать диктанты устно-дактильно, слухо-зрительно и считывание с губ
Примечание:
1) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) цели обучения, обозначенные знаком "*", рекомендуется реализовать частично.
Приложение 3 к приказу
Приложение 220 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 03 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Букварь, Обучение грамоте (дактильная речь, устная речь, письмо, чтение)" для неслышащих обучающихся 0-класса уровня начального образования (с русским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Букварь, Обучение грамоте (дактильная речь, устная речь, письмо, чтение)" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).

2. Бағдарламаның мақсаты – есту қабілеті бұзылған білім алушылардың жеке сөйлеу және танымдық қабілеттерін ескере отырып, дактилдеу, сөйлеу, тыңдау және жазу дағдыларын меңгеру процесінде функционалдық сауатты тұлғаны қалыптастыру үшін жағдай жасау.
3. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) сөйлеу буындары туралы түсінік қалыптастыру (дыбыс, буын әрпі, сөз, сөйлем);
2) буындар бойынша сөздерді оқу дағдыларын қалыптастыру, оқығанын түсіне отырып, тұтас сөздерді оқу;
3) алфавиттің баспа және жазбаша әріптерін ажырата білуге, жазуға үйрету;
4) графомоторлық жазу дағдыларын қалыптастыру;
5) кітап оқуға деген қызығушылықты тәрбиелеу;
6) ақпаратты салыстыру, жалпылау білігін дамыту;
7) айналадағыларға достық қарым-қатынасты қалыптастыру, сөйлеу мен қарым-қатынас мәдениетін дамыту;
8) танымдық қызығушылықты қалыптастыру және сөйлеуді үйрену арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту;
9) қоршаған ортаны игеру арқылы оқытылатын тілге деген қызығушылық пен сүйіспеншілікті дамыту.
4. Бағдарламаның түзете-дамыта оқыту міндеттері:
1) естімейтін оқушыларда сөйлеу әрекетінің әртүрлі түрлерін қалыптастыру;
2) әріптерді, буындарды, сөздерді, сөйлемдерді дұрыс дактильдеуді үйрету;
3) қалдық естуін пайдалана және дамыта отырып, оқу, жазу, сөйлеу қабілеттерін қалыптастыру;
4) сөздік қорын байыту және белсендіру;
5) қалдық естуді (таныс дыбыстарды ажырату, олардың санын анықтау) және айтылуын (дыбыстарды дұрыс айту, дыбыстарды қою мен автоматтандырудың бастапқы кезеңінде дыбыстарды ауыстыруды дұрыс жүргізу мақсатты түрде дамыту;
6) ауызша сөйлеуді дамыту (диалогтік және бастапқы монологтық), қарым-қатынас дағдыларын, ауызша қарым-қатынас қажеттілігін дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Естімейтін білім алушылар сөйлеудің терең дамымауында, ауызша-логикалық ойлаудың қалыптаспауында, мнестикалық функциялардың төмендеуінде және танымдық белсенділікте көрінетін есту қабілетінің ауыр бұзылуына байланысты танымдық белсенділіктің бұзылуымен сипатталады. Естімейтін оқушының дамуы оның ауызша сөйлеуді меңгеруіне негізделген. Тілді ауызша, жазбаша, дактильді түрде игеру көрнекі-бейнелі ойлауды ауызша-логикалық ойлауға айналдыруға көмектеседі, мектеп білімін неғұрлым жетілдірілген негізде алуға мүмкіндік береді. Жалпы білім беру білімін қарым-қатынас құралы ретінде ауызша сөйлеуді меңгерумен бірлікте игере отырып, ауызша-логикалық ойлау дамиды, білім алушылардың танымдық мүмкіндіктері кеңейеді.

2. Цель программы – создание условий для формирования функциональной грамотной личности в процессе освоения навыков дактилирования, говорения, слушания и письма во взаимосвязи с формированием элементарных грамматических представлений с учетом индивидуальных речевых и когнитивных способностей обучающихся с нарушениями слуха.
3. Учебные задачи Программы:
1) формировать представление о членимости речи (звуке, букве слоге, слове, предложении);
2) вырабатывать навыки чтения слов по слогам, читать целыми словами с пониманием прочитанного;
3) учить различать, писать печатные и письменные буквы алфавита;
4) формировать графомоторные навыки письма;
5) воспитывать интерес к книге и чтению;
6) развивать умение сравнивать, обобщать информацию;
7) формировать доброжелательное отношение к окружающим, развивать речь и культуру общения;
8) развивать творческие способности через формирование познавательного интереса и стремления научиться говорить;
9) развивать интерес и любовь к изучаемому языку через освоение окружающего мира.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) формировать у неслышащих школьников различные виды речевой деятельности;
2) учить правильно дактилировать буквы, слоги, слова, предложения;
3) учить говорить, читать и писать, используя и развивая остаточный слух обучающихся;
4) накапливать и обогащать словарный запас;
5) целенаправленно развивать остаточный слух (выделять знакомые звуки, определять их количество) и произношение (правильно произносить звуки, правильно осуществлять допускаемую замену звуков на первоначальном этапе постановки и автоматизации звуков);
6) развивать устную речь (диалогическую и первоначальную монологическую), коммуникативные умения и навыки, потребность общения словесными средствами.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Для неслышащих обучающихся характерны нарушения познавательной деятельности вследствие тяжелого нарушения слуха, которые выражаются в глубоком недоразвитии речи, несформированности словесно-логического мышления, снижении мнестических функций, познавательной активности. Развитие неслышащего школьника происходит на основе овладения им словесной речью. Усвоение языка в устной, письменной, дактильной формах содействует преобразованию наглядно-образного мышления в словесно-логическое, открывает возможность приобретения школьных знаний на более совершенной основе. Овладевая общеобразовательными знаниями в единстве с овладением словесной речью как средством общения, развивается словесно-логическое мышление, расширяются познавательные возможности обучающихся.

6. Оқыту үрдісінде жалпы және арнайы педагогикалық қағидалар іске асырылады:
1) онтогенетикалық қағида мұғалімді тіл дамуының дұрыс болжамына бағыттайды, сөйлеуді дамыту үрдісін терең зерттеуді, қол жеткізілген деңгейді бағалауды анықтауды және оны нормамен байланыстыруды білдіреді;
2) іс-әрекет қағидасы ойын, танымдық және заттық-практикалық қызметті ұйымдастыру арқылы нақты қызметте жаңа білімдердің практикалық пысықталуын ұйымдастыруға негізделген;
3) коммуникациялық жүйенің құрылымдық-семантикалық қағидасы сөйлеу құралдарын таңдауды, оларды естімейтін білім алушылардың сөйлеуіне енгізу кезектілігін, оқытудың әрбір кезеңінде тілді оқыту жолдарын ұштастыруды айқындайды;
4) жүйелілік қағидасы күрделі функционалды жүйе ретінде психикалық даму идеясына, тығыз өзара әрекеттесетін құрылымдық компоненттерге сүйенеді;
5) дамыта оқыту қағидасы баланың жақын даму аймағында оқу міндеттерін қоюды көздейді;
6) оқу материалын ұсынудың жүйелілігі мен шоғырлану қағидасы оның құрамдас бөліктері арасында логикалық байланыс орнатылған кезде оқу тапсырмаларын, жаттығуларды таңдауды көздейді, игерілген білім мен дағдылар жаңа дағдылардың құрамдас бөлігі болып табылады;
7) оқытудың әлеуметтік бейімдеу бағыты қағидасы әлеуметтік өмірге қатысу үшін қажетті мінез-құлық нормалары мен коммуникативтік дағдыларды игеру жөніндегі арнайы жұмысты көздейді;
8) арнайы педагогикалық басшылық қағидасы өз қызметін өз бетінше ұйымдастырудың қиындықтарымен, кезең-кезеңімен ұйымдастыру мен нұсқау беру қажеттілігімен, педагогтің тұрақты жолдамалық көмегімен негізделеді.
7. Сауаттылықты оқытудың негізі қарапайым оқудан күрделі оқу материалына дейінгі оқытудың жалпы дидактикалық талабы, сондай-ақ естімейтін оқушылардың оқу-танымдық іс-әрекетінің ерекшеліктерін ескеру жатыр:
1) дактильді сөйлеу тілі естімейтін оқушылардың сауатын ашудың негізі болып табылады, дактильді сөйлеу тілін сауатты меңгеру сөзді талдау мен синтездеуді дамытуға, ауызша сөйлеуді, оқу мен жазуды қалыптастыруға, моториканы дамытуға ықпал етеді;
2) әріптік бейнелерді қабылдау барысында оқушылар алдымен әріптерді оқуды үйренеді, ал әріптерді жазуды үйрену кейінірек басталады;
3) естімейтін білім алушыларды оқыту кезінде концентрлік оқыту әдісі қолданылады;
4) оқу іс-әрекетін ұйымдастыруда есту қабілеті зақымдалған балаларға арналған арнайы әдістемелерді қолдану.

6. В процессе обучения реализуются общие и специальные педагогические принципы:
1) онтогенетический принцип ориентирует учителя на правильный прогноз языкового развития, подразумевает глубокое изучение процесса речевого развития, осуществление оценки достигнутого уровня и соотнесение его с нормой;
2) деятельностный принцип основан на организации практической отработки новых знаний в реальной деятельности, путем организации игровой, познавательной и предметно-практической деятельности;
3) структурно-семантический принцип коммуникационной системы определяет выбор речевых средств, последовательность их введения в речь неслышащих обучающихся, сочетание путей обучения языку на каждом этапе обучения;
4) принцип системности опирается на представление о психическом развитии как о сложной функциональной системе, структурные компоненты, которой находятся в тесном взаимодействии;
5) принцип развивающего обучения предполагает постановку учебных задач в зоне ближайшего развития ребенка;
6) принцип последовательности и концентричности предъявления учебного материала предполагает такой подбор учебных заданий, упражнений, когда между его составными частями устанавливается логическая связь, усвоенные знания и умения являются составной частью новых навыков;
7) принцип социально-адаптирующей направленности обучения предполагает специальную работу по освоению норм поведения и коммуникативных навыков, необходимых для участия в социальной жизни;
8) принцип специального педагогического руководства обусловлен трудностями самостоятельной организации собственной деятельности, потребности в пошаговой организации и инструктаже, постоянной направляющей помощи педагога.
7. В основе обучения грамоте лежит общедидактическое требование обучения от простого к изучению более сложного учебного материала, а также учет особенностей учебно-познавательной деятельности неслышащих школьников:
1) дактильная речь является основой овладения грамотой неслышащих школьников, способствует развитию анализа и синтеза слова, формированию устной речи, чтения и письма, развитию моторики;
2) восприятию буквенных образов — чтению учащиеся учатся раньше, чем воспроизведению их – письму, обучение письму начинается позже, не одновременно с овладением чтения;
3) при обучении неслышащих обучающихся применяется концентрический метод обучения, благодаря которому фонетические рамки материала устной речи значительно расширяются;
4) организация учебной деятельности с использованием специальных методик обучения неслышащих обучающихся.

8. Оқытудың арнайы әдістері мен құралдары:
1) оқытудың барлық кезеңінде стационарлық дыбыс күшейткіш жабдықтарды, жеке есту аппараттарын, сурдопедагогикалық арнайы жаттықтырғыш құралдарды қолдану;
2) дактильді және ым-ишарат сөйлеу тілін көмекші құрал ретінде пайдалану;
3) сөздерді еріннен оқуға дағдыландыру;
4) сабақ және сабақтан тыс уақыттарда сурдоаударымды пайдалану.
9. "Букварь, Обучение грамоте (дактильная речь, устная речь, письмо, чтение)" пәнін оқыту үрдісінде төмендегідей пәндермен пәнаралық байланыстар жүзеге асырылады: "Математика" "Заттық-тәжірибелік оқыту", "Қоршаған ортамен танысу", "Көркем еңбек", "Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру және есту қабілетін дамыту", "Түзету ырғағы".
3-тарау. "Букварь, Обучение грамоте (дактильная речь, устная речь, письмо, чтение)" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Букварь, Обучение грамоте (дактильная речь, устная речь, письмо, чтение)" пәнінің мазмұны
10. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі аптасына 8 сағат, оқу жылында 256 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасының бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
11. Оқу пәнінің мазмұнын іріктеу бірліктері:
1) әріптердің дактилемалары;
2) орыс тіліндегі дыбыстар мен әріптер жүйесі;
3) тіл бірліктері: дыбыс-әріп, буын, сөз, сөйлем, мәтін;
4) орыс тілінің кейбір грамматикалық құбылыстары;
5) қарапайым орфографиялық және пунктуациялық нормалар.
12. Бағдарламаның негізгі мазмұны. Оқыту үрдісі үш кезеңнен тұрады: пропедевтикалық кезең, әліппе кезеңі, әліппеден кейінгі кезең. 0-сыныпта пропедевтикалық кезең, оған 72 сағат және әліппе кезеңіне 184 сағат беріледі.
13. 0-сыныптағы әліппелік кезеңде әліпбидің барлық дыбыстары мен әріптері реттілікпен оқытылады:
1) I концентрлі дыбыстар: п, а, м, в, о, т, у, л, с, и, н, к, э, ш, ф, х, р;
2) ІІ концентр дыбыстары: ы*, б, з;
3) ІІІ концентр дыбыстары: й, я*(йа), ё*(йо), ю*(йу), е*(йэ), д*, ж*, г* ч*, ц*, щ*, ь, ъ;
* - ауыстырумен айтылатын дыбыстың белгіленуі.
14. Пропедевтикалық кезеңнің міндеттері
1) білім алушыларды алғашқы оқыту (жалпы және сөйлеу тілінің даму деңгейін анықтау);
2) оқу әрекетіне деген қызығушылығын қалыптастыру;
3) қалдық есту қабілетін есту, естіп-көру арқылы дамыту;
4) сөйлеу туралы алғашқы идеяларды қалыптастыру (дыбыс, әріп-дактилема, буын, сөз, сөйлем);

8. Специальные методы и средства обучения:
1) использование стационарной или беспроводной звукоусиливающей аппаратуры коллективного пользования, индивидуальных слуховых аппаратов в течение всего периода обучения;
2) использование дактильной речи жестового языка, как вспомогательных средств обучения;
3) обучение навыкам чтения с губ речевого материала;
4) использование сурдоперевода в урочной и внеурочной деятельности.
9. Межпредметные связи Программы устанавливаются с учебными предметами "Математика", "Предметно-практическое обучение", "Ознакомление с окружающим миром", "Художественный труд", с предметом коррекционного компонента "Формирование произношения и развитие слухового восприятия".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Букварь, Обучение грамоте (дактильная речь, устная речь, письмо, чтение)"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Букварь, Обучение грамоте (дактильная речь, устная речь, письмо, чтение)"
10. Объем учебной нагрузки по предмету составляет 8 часов в неделю, 256 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
11. Единицы отбора содержания учебного предмета:
1) дактилемы букв;
2) система звуков и букв русского языка;
3) единицы языка: звук-буква, слог, слово, предложение, текст;
4) некоторые грамматические явления русского языка;
5) минимум орфографических и пунктуационных норм.
12. Базовое содержание программы. В процессе обучения выделяются три периода: пропедевтический, букварный, послебукварный. В 0-классе организуется пропедевтический период, на который отводится 72 часа, и букварный период обучения в течение 184 часа.
13. В букварном периоде в 0-классе изучаются все звуки и буквы алфавита в последовательности:
1) Звуки I концентра: п, а, м, в, о, т, у, л, с, и, н, к, э, ш, ф, х, р ;
2) Звуки II концентра: ы*, б, з;
3) Звуки III концентра: й, я*(йа), ё*(йо), ю*(йу), е*(йэ), д*, ж*, г* ч*, ц*, щ*, ь, ъ;
* - обозначение звука произносимого с заменой.
14. Задачи пропедевтического периода:
1) первичное изучение обучающихся (выявление уровня общего и речевого развития);
2) привитие интереса к учебной деятельности;
3) развитие остатков фонематического слуха;
4) формирование первоначальных представлений о речи (звук, буква – дактилема, слог, слово, предложение);

5) дактилдеу кезінде кинестетикалық байланыстарды дамыту;
6) орыс әліпбиінің әріптерімен таныстыру, дыбыстардың артикуляциясын үйрену.
7) қолдың ұсақ моторикасын дамыту, жазуға дайындау;
8) ойлау, есте сақтау, қиял, қабылдау, зейінді дамыту.
15. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) сөйлеу әрекетінің дағдыларын қалыптастыру;
2) қалдық есту қабілетін есту, естіп-көру арқылы дамыту, ауызша-дактильді берілген сөздерді қабылдауды дамыту;
3) екпінді дауысты дыбыстар ұғымымен танысу;
4) сөздердің дыбыстық талдауын жүргізу, екпінді буынды ажырату (еліктеу бойынша);
5) әліппе әріптерінің қызметін, бас және кіші әріптердің, баспа және жазбаша әріптердің, каллиграфиялық жазудың айырмашылықтарын игеру
6) тілдік бірліктер туралы қарапайым ұғымдарды меңгеру (дыбыс, буын, сөз, сөйлем, мәтін);
7) тұтас сөздермен оқуға ауыса отырып, дұрыс, тегіс, біріктірілген силлабикалық оқу дағдыларын қалыптастыру
8) ауызша және жазбаша сөйлеу дағдыларын қалыптастыру;
9) білім алушылардың сөздік қорын байыту.
16. Бағдарлама мазмұны үш бөлімді қамтиды:
1) "Дактильдеу, айтылым және тыңдалым (дактильдеу, ауызша сөйлеу және тыңдалым дағдыларын қалыптастыру)";
2) "Ауызекі сөйлеу тілі мен оқылым (ауызекі сөйлеу тілімен оқылым дағдыларын қалыптастыру)";
3) "Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру)".
17. "Дактильдеу, айтылым және тыңдалым (дактильдеу, ауызша сөйлеу және тыңдалым дағдыларын қалыптастыру)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) тілдің негізгі бірліктерін түсіну;
2) ауызша-дактильді сөйлеу тілін түсіну;
3) сөйлеудің негізгі формаларын іс жүзінде меңгеру;
4) қарым-қатынастың вербальды емес түрін қолдану.
18. "Оқылым және ауызша сөйлеу тілі (ауызша сөйлеуді дамыту және оқу дағдыларын қалыптастыру)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) сөздер мен сөйлемдердің аналитикалық оқылуы;
2) сөздерді дыбыстық талдау;
3) сөздердің мағынасын түсіну, сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау.
19. "Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) жазу жұмысына дайындық;
2) графикалық және каллиграфиялық нормаларды сақтау;
3) үлгі бойынша жазу;
4) өздігінен жазу.
20. Білім берудің негізгі мазмұны.
21. Дактильдеу, айтылым және тыңдалым (дактильдеу, ауызша сөйлеу және тыңдалым дағдыларын қалыптастыру)" пропедевтикалық кезең:
1) әріптерді дактилемамен сәйкестендіру;
2) мұғалімнің сөзін ауызша-дактильді, естіп-көру және есту арқылы қабылдауға дағдыландыру (меңгерген тілдік материалды);
3) мұғалімнің және сыныптастарының дактиль арқылы айтылған сөздерін оқып, ауызша-дактильді түрде қойылған сұрақтарға жауап беру;
4) оқытылған материалда, суреттер, табличкалар, бақылаулар бойынша педагогтің көмегімен ауызша-дактильді түрде қарапайым сөздерді құру.

5) развитие кинестетических связей при дактилировании;
6) знакомство с буквами русского алфавита, обучение артикуляции звуков;
7) развитие мелкой моторики рук, подготовка к письму;
8) развитие мышления, памяти, воображения, восприятия, внимания.
15. Задачи букварного периода:
1) формирование навыков речевой деятельности;
2) развитие устно-дактильного, слухозрительного и слухового восприятия;
3) ознакомление с понятием ударные гласные звуки;
4) формирование умения производить звуковой анализ слов, обозначать ударный слог (по подражанию);
5) освоение функции букв алфавита, различий заглавной и строчной, печатной и прописной букв, каллиграфического письма;
6) освоение элементарных понятий о языковых единицах (звук, слог, слово, предложение, текст);
7) формирование навыков правильного, плавного, слитного слогового чтения с переходом на чтение целыми словами;
8) формирование навыков устной и письменной речи;
9) обогащение словарного запаса обучающихся.
16. Содержание Программы включает 3 раздела:
1) "Дактилирование, говорение и слушание (формирование навыков дактилирования, говорения и слушания)";
2) "Чтение и устная речь (развитие устной речи и формирование навыкоы чтения)";
3) "Письмо (формирование навыков письма)";
17. Раздел "Дактилирование, говорение и слушание (формирование навыков дактилирования, говорения и слушания)" включает следующие подразделы:
1) понимание основной единицы речи;
2) понимание устно-дактильной речи;
3) практическое овладение основными формами речи;
4) использование невербальных средств общения.
18. Раздел "Чтение и устная речь (развитие устной речи и формирование навыков чтения)" включает следующие подразделы:
1) аналитическое чтение слов и предложений;
2) звуковой анализ слова;
3) понимание значения слов, формулирование вопросов и ответов.
19. Раздел "Письмо (формирование навыков письма)" включает следующие подразделы:
1) подготовка к овладению письмом;
2) соблюдение каллиграфических и графических норм;
3) письмо по образцу;
4) самостоятельное письмо.
20. Базовое содержание образования.
21. Дактилирование, говорение и слушание (формирование навыков дактилирования, говорения и слушания) пропедевтический период:
1) соотнесение дактилемы с буквами русского языка;
2) восприятие речи учителя устно-дактильно, слухозрительно и на слух (отработанный речевой материал);
3) считывание дактилируемых слов с руки учителя и одноклассников, ответы на вопросы, заданные в устно-дактильной форме;
4) построение простых высказываний в устно-дактильной форме с помощью педагога на изученном материале, по картинкам, табличкам, наблюдениям.

22. Дактильдеу, айтылым және тыңдалым (дактильдеу, ауызша сөйлеу және тыңдалым дағдыларын қалыптастыру) әліппе кезеңі:
1) сөздің мағынасын түсіну, дактильді және ауызша сөйлеу тілін қолдану, жазбаша тілді мақсатына қарай қолдану, сөздік қорын байыту;
2) дактилеманы, кеспе әріптерді пайдаланып сөздерді ауызша-дактиль түрінде айту, баспа және жазба әріптермен жазу;
3) меңгерген оқу материалдары негізінде мұғалімнің көмегімен ауызша-дактильді формада сөз тіркестері мен сөйлемдерді құрастыру;
4) мұғалімнің (сыныптастарының, тәрбиешінің) тапсырмасы бойынша қажетті сөздік кестешелерді, сөздер жазылған карточкаларды таңдау, суреттермен сәйкестендіру;
5) қарым-қатынастың вербальды емес түрін қолдану (мимиканы, ым-ишарат қимылдарын, дауысты, көз қимылын, интонацияны қолдану);
6) ауызша-дактильді сөйлеу дағдыларын қалыптастыра отырып, лексикалық тақырыптар бойынша коммуникативті мақсаттарға сай (топтағы қарым-қатынас, диалогты сақтау, сахналау, рөлдік ойындар) сөздік қорын байыту.
Ескерту: дактильдеу материалының көлемі: 5-7 сөз, айтылым: 3-5 сөз, тыңдалым: 1-3 сөз.
23. Оқылым және ауызша сөйлеу тілі (ауызша сөйлеу тілін дамыту оқылым дағдыларын қалыптастыру) пропедевтикалық кезең:
1) сөйлеу тілінің минималды бірлігін түсіну: дыбыс, әріп;
2) сөздің дыбыстық құрамының бірлігін және оның лексикалық мағынасын түсіну;
3) буын минималды айтылу бірлігі ретінде, екпінді буынның анықтамасы, сөздерді буындарға бөлу.
24. Оқылым және ауызша сөйлеу тілі (ауызша сөйлеу тілін дамыту оқылым дағдыларын қалыптастыру) әліппе кезеңі:
1) әріптердің белгілі бір тізбегі ретінде орыс әліпбиімен танысу;
2) сөйлеу, тыныс алу, артикуляциялық гимнастика, фонетикалық ырғақта дыбыстарды қою, автоматтандыру және саралау үшін арнайы әдістер мен құралдарды қолдану арқылы артикуляциялық аппаратты дамыту;
3) еліктеу бойынша сөйлеудің негізгі ережелерін сақтау (мұғалімнің сөйлеуі ырғақ, екпінді, қарқынды, үзілістерді сақтауға арналған үлгі);
4) тұтас сөздерді, сөз тіркестерін, 2-6 сөзден тұратын сөйлемдерді оқуға және қысқа мәтіндерді дұрыс оқуға ауыса отырып, әртүрлі құрылымдағы сөздерді бірқалыпты, біріккен буынды оқуға үйрету;
5) сөздің дыбыстық формасын оның әріптік жазбасы бойынша айту (оқу) және керісінше (жазу).
6) заттарды салыстыру (мұғалімнің көмегімен);
7) сурет бойынша сөйлемдер құрастыру, мұғалімнің көмегімен берілген сөздерден сөйлемдер құрастыру.
Ескерту: оқу материалының көлемі: әріптік кезеңнің басында 3-5 сөз, соңында 6-10 сөз.
25. Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру) пропедевтикалық кезең:
1) жазу жұмысына дайындық (денені дұрыс ұстау, дұрыс отыру, дәптерді дұрыс қою, қарындашты/қаламды дұрыс ұстау);

22. Дактилирование, говорение и слушание (формирование навыков дактилирования, говорения и слушания) букварный период:
1) понимание значения и смысла слова, употребление слова в дактильной и устной, письменной форме по назначению, обогащение словарного запаса;
2) воспроизведение слов в устно-дактильной форме из дактильной азбуки/разрезной азбуки, с последующей записью печатными/прописными буквами;
3) составление словосочетаний и предложений в устно-дактильной форме с помощью педагога на основе изученного материала;
4) выбор нужных табличек, карточек со словами по просьбе учителя;
5) использование невербальных средств общения: мимика, жесты, позы,
6) использование навыков общения в устно-дактильной форме в соответствии с коммуникативными целями (общение в группе, поддержание диалога, инсценирование, ролевые игры), использование слов речевого этикета, расширение словарного запаса на основе лексических тем.
Примечание: объем материала дактилирования: 5-7 слов, говорения: 3-5 слов, слушания: 1-3 слова.
23. Чтение и устная речь (развитие устной речи и формирование навыков чтения) пропедевтический период:
1) понимание минимальной единицы речи: звук, буква;
2) осознание единства звукового состава слова и его лексического значения;
3) слог как минимальная произносительная единица, определение ударного слога, деление слов на слоги.
24. Чтение и устная речь (развитие устной речи и формирование навыков чтения) букварный период:
1) знакомство с русским алфавитом как определенной последовательностью букв;
2) развитие артикуляционного аппарата путем применения специальных приемов и средств для постановки, автоматизации и дифференциации звуков в речи, дыхательной, артикуляционной гимнастики, фонетической ритмики;
3) соблюдение основных правил речи по подражанию (речь учителя-образец для соблюдения ритма, ударения, темпа, пауз; подачи голоса нормальной высоты, слитности);
4) обучение плавному, слитному слоговому чтению слов различной структуры с переходом на чтение целыми словами, словосочетаний, предложений, состоящих из 2-6 слов, и правильному чтению коротких текстов;
5) воспроизведение звуковой формы слова по его буквенной записи (чтение) и наоборот (письмо).
6) сравнение предметов (с помощью педагога);
7) составление предложений по картинке, составление предложений из заданных слов с помощью педагога.
Примечание: объем материала чтения: в начале букварного периода 3-5 слов, в конце 6-10 слов.
25. Письмо (формирование навыков письма) пропедевтический период:
1) подготовка к письму (правильная посадка, освещение, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме);

2) дәптер бетінің кеңістігінде бағдарлау дағдысын қалыптастыру (жұмыс жолы, жоларалық кеңістік, жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік көлбеу сызықтар);
3) үлгі бойынша сурет салу, штрихтау, бастыру, ою-өрнектерді, суреттерді салу;
4) әріптердің қарапайым элементтерінің хаты.
26. Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру) әліппе кезеңі:
1) каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып, бас және кіші әріптер мен олардың қосылыстарын, буындарын, сөздерін, сөйлемдерін жазу;
2) әріптердің графикалық бейнесін талдау (кіші және үлкен);
3) ауызша-дактильді, естіп-көру арқылы диктанттар (дактиль әліпбиін қолданбай сөйлеу материалын ернінен оқу);
4) қолжазба және баспа мәтіндерінен сөйлемдерді көшіру;
5) сөздердің жазылуы: сөздер-заттардың, қоршаған әлем құбылыстарының атаулары, заттардың белгілерін білдіретін сөздер, заттардың әрекеттерін білдіретін сөздер;
6) сурет бойынша сөйлемдер құрастыру, мұғалімнің көмегімен берілген сөздерден сөйлемдер құрастыру.
Ескерту: І-жартыжылдықтағы жазбаша жұмыс көлемі: графикалық диктант – 1-3 белгі, дактильді-әріптік диктант – 3-5 әріп, буын диктанты – 3-6 буын, сөздік диктант – 2-5 сөз, ауызша-дактильді диктант – 3-8 сөз. ІІ-жартыжылдықтағы жазбаша жұмыс көлемі: графикалық диктант – 3-6 белгілер, дактильді-әріптік диктант – 5-10 әріп, буынды диктант – 6-8 буын, сөздік диктант – 5-7 сөз, ауызша-дактильді диктант – 8-12 сөз.
Параграф 2. Оқыту мақсатарының жүйесі
27. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодпен берілген. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандарды – бөлім мен бөлімшені, төртінші саны - оқу мақсатын нөмірлеуді білдіреді. Кодтауда 0.1.2.1 "0" – сынып, "1.2." – бөлім және бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі
28 . Оқыту мақсаттары жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1-кесте
Бөлім: дактильдеу, айтылым мен тыңдалым
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
1.1. Тілдің негізгі бірліктерін түсіну
0.1.1.1 әріптерді көрсету, дактильдеу, дыбыстарды айту (басқа дыбысқа ауыстырумен) (п, а, м, в, о,т, у, л, д, с, и, й, н, я, к);
0.1.1.2 әріптерді көрсету, дактильдеу, дыбыстарды айту (басқа дыбысқа ауыстырумен) (б, э, ы, ш, е, ч ,Ұ );
0.1.1.3 әріптерді көрсету, дактильдеу, дыбыстарды айту (басқа дыбысқа ауыстырумен) (ь,ъ, з, ж, р, г, ф, ю,ц, щ, х);
0.1.1.4 әріптерді көрсету, дактильдеу, дыбыстарды айту (дыбысталуы жақын дыбыстармен ауыстырусыз) (б, з);
0.1.1.5 бөлінген әліпбиден үлгі бойынша буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін қосу;
0.1.1.6 әріптерді, буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін дактильді және баспа түрінде оқу және жазу;
0.1.1.7 әр түрлі сөз тіркестерімен сөйлемдер құрастыру (сөз-зат + сөз-әрекет; сөз-зат + сөз-әрекет + сөз-зат) (мұғалімнің көмегімен);

2) формирование умения ориентироваться в пространстве тетрадного листа (рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные наклонные линии);
3) рисование, штриховка, обводка, воспроизведение орнаментов, рисунков по образцу;
4) письмо простейших элементов букв.
26. Письмо (формирование навыков письма) букварный период:
1) письмо заглавных и строчных букв и их соединений, слогов, слов, предложений с соблюдением каллиграфических норм;
2) анализ графического образа букв (строчных и прописных);
3) устно-дактильные, слухо-зрительные диктанты (считывание с губ речевого материала без применения дактильной азбуки);
4) списывание предложений с рукописного и печатного текстов;
5) письмо слов: слова-названия предметов, явлений окружающего мира, слова, обозначающие признаки предметов, слова, обозначающие действия предметов;
6) составление предложений по картинке, составление предложений из заданных слов с помощью педагога.
Примечание: объем письменных работ I полугодия: графический диктант – 1-3 знака, дактильно-буквенный диктант – 3-5 букв, слоговой диктант – 3-6 слогов, словарный диктант – 2-5 слов, устно-дактильный диктант – 3-8 слов. Объем письменных работ II полугодия: графический диктант – 3-6 знака, дактильно-буквенный диктант – 5-10 букв, слоговой диктант – 6-8 слогов, словарный диктант – 5-7 слов, устно-дактильный диктант –8-12 слов.
Параграф 2. Система целей обучения
27. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 0.1.2.1 "0" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
28. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
таблица 1
Раздел: дактилирование, говорение и слушание
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения
1.1. Понимание основной единицы речи
0.1.1.1 показать, дактилировать буквы, воспроизводить звуки (с заменой) (п, а, м, в, о, т, у, л, д, с, и, й, н, я, к);
0.1.1.2 показать, дактилировать буквы, воспроизводить звуки (с заменой) (б, э, ы, ш, е, ч, Ұ);
0.1.1.3 показать, дактилировать буквы, воспроизводить звуки (с заменой) (ь, ъ, з, ж, р, г, ф, ю, ц, щ, х);
0.1.1.4 показать, дактилировать буквы, воспроизводить звуки (без замены) (б, з);
0.1.1.5 складывать из разрезной азбуки слоги, слова и фразы по образцу;
0.1.1.6 читать и писать буквы, слоги, слова и фразы данные в дактильном и печатном виде;
0.1.1.7 составить предложения с различными типами словосочетаний (слово-предмет + слово-действие; слово-предмет + слово-действие + слово-предмет) (с помощью учителя);

0.1.1.8 жанды-жансыз мағынасын ажырату (кім? не?) (мұғалімнің көмегімен);
0.1.1.9 заттарды, адамдарды, жануарларды сипаттау (мұғалімнің көмегімен).
1.2. Ауызша-дактильді сөйлеу тілін түсіну
0.1.2.1 қолдан және еріннен оқылған сөздер мен сөз тіркестерін жинақтау, сондай-ақ есту-көру арқылы қабылдау.
1.3. Сөйлеудің негізгі формаларын практикалық меңгеру
0.1.3.1 мұғалімнің көмегімен және / өз бетінше тақырыптың материалында суреттер, тақтайшалар, бақылаулар бойынша дактиль әліпбидің көмегімен сөздер мен сөз тіркестерін құрастыру;
0.1.3.2 іс-әрекет пен затты көрсете отырып тапсырмаларды орындау (мұғалімнің көмегімен);
0.1.3.3 өтініш білдіру, алғыс айту, сәлемдесу, қоштасу (мұғалімнің көмегімен).
1.4. Вербальды емес қарым-қатынас құралдарын қолдану
0.1.4.1 ойын әрекеті, сахналау кезінде сөйлеу тілінде вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (мимика, ым-ишара, қозғалыстар) қолдану.
Бөлім: оқылым және ауызша сөйлеу тілі
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
2.1. Сөздер мен сөйлемдердің аналитикалық оқылуы
0.2.1.1 тақырыптарға сәйкес сөздерді ажырату және атау: мектеп/сынып, оқу құралдары, жыл мезгілдері, жемістер-көкөністер, жануарлар, ойыншықтар;
0.2.1.2 дактильді және кеспе әріптерден буындарды, сөздерді, сөйлемдерді оқу және құрастыру (мұғалімнің көмегімен/өз бетінше);
0.2.1.3 дактиль, баспа, қолжазба түрінде берілген таныс сөздер мен сөз тіркестерін оқу;
0.2.1.4 бүтін сөздермен біріккен оқуға ауыса отырып буындарды біріктіріп дактильдеу және оқу (мұғалімнің үлгісі бойынша);
0.2.1.5 схемалар арқылы буындар, сөздер, сөйлемдер құрастыру (мұғалімнің көмегімен).
2.2. Сөздерді дыбыстық талдау
0.2.2.1 сөздердегі жеке дыбыстарды, екпінді буындарды бөлу (еліктеу арқылы);
0.2.2.2 сөздерді буындарға бөлу.
2.3. Сөздердің мағынасын түсіну, сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау
0.2.3.1 таныс сөздердің мағынасын түсіну, мақсаты бойынша сөздерді дактильді және ауызша түрде қолдану (мұғалімнің көмегімен);
0.2.3.2 оқулықтан ауызша-дактильді және баспа түрінде берілген қарапайым нұсқаулықтарды/ тапсырмаларды орындау;
0.2.3.3 заттар мен суреттерге арналған сөздері бар тақтайшаларды анықтау және таңдау;
0.2.3.4 оқылған материалдың мазмұнын иллюстрация түрінде суреттеу;
0.2.3.5 мұғалімнің көмегімен/өз бетінше қарапайым сұрақтарға жауап беру, суреттерге, иллюстрацияларға/мәтінге қарапайым сұрақтар қою (мұғалімнің көмегімен).
Бөлім: жазылым
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
3.1. Жазуды меңгеруге дайындық
0.3.1.1 партада дұрыс отыру, жазу кезінде қарындаш/қалам ұстау;
0.3.1.2 қағаз парағына, дәптерге бағыттана алу;

0.1.1.8 различить значение одушевленности-неодушевленности (кто? что?) (с помощью учителя);
0.1.1.9 описывать предметы, людей, животных (с помощью учителя).
1.2. Понимание устно-дактильной речи
0.1.2.1 складывать слова и фразы, считанные с руки и с губ, а также воспринятые слухо-зрительно.
1.3. Практическое овладение основными формами речи
0.1.3.1 составить слова и словосочетания с помощью дактильной азбуки с помощью учителя и/или самостоятельно на материале темы по картинкам, табличкам, наблюдениям;
0.1.3.2 выполнять поручения с указанием действия и предмета (с помощью учителя);
0.1.3.3 выражать просьбу, благодарить, приветствовать, прощаться (с помощью учителя).
1.4. Использование невербальных средств общения
0.1.4.1 использовать в речи невербальные средства общения (мимика, жесты, позы) во время игровой деятельности, инсценировках.
Раздел: чтение и устная речь
Ключевые навыки
Цели обучения
2.1. Аналитическое чтение слов и предложений
0.2.1.1 различать и назвать слова в соответствии с темами: школа/класс, учебные принадлежности, времена года, фрукты-овощи, животные, игрушки;
0.2.1.2 читать и составлять слоги, слова, предложения из дактильной и разрезной азбуки (с помощью учителя/самостоятельно);
0.2.1.3 читать знакомые слова и фразы, данные в дактильном, печатном, рукописном виде;
0.2.1.4 дактилировать и читать слоги слитно с переходом на слитное чтение целыми словами (по образцу учителя);
0.2.1.5 составить слоги, слова, предложения с помощью схем (с помощью учителя).
2.2. Звуковой анализ слова
0.2.2.1 выделять в словах отдельные звуки, ударные слоги (по подражанию);
0.2.2.2 делить слова на слоги.
2.3. Понимание значения слов, формулирование вопросов и ответов
0.2.3.1 понимать значение знакомых слов, употреблять слова в дактильной и устной форме по назначению (с помощью учителя);
0.2.3.2 выполнять простые инструкции/ задания данные в устно-дактильной и печатной форме из учебника;
0.2.3.3 определить и подбирать таблички со словами к предметам и картинкам;
0.2.3.4 иллюстрировать в виде зарисовок содержание прочитанного материала;
0.2.3.5 отвечать на простые вопросы с помощью учителя/самостоятельно, задавать простые вопросы к картинкам, иллюстрациям/тексту (с помощью учителя).
Раздел: письмо
Ключевые навыки
Цели обучения
3.1. Подготовка к овладению письмом
0.3.1.1 правильно сидеть за партой, держать карандаш/ручку при письме;
0.3.1.2 ориентироваться на листе бумаги, тетради;

0.3.1.3 суретті салу кезінде саусақтардың, қолдың қимылдарын үйлестіру.
3.2. Каллиграфиялық және графикалық нормаларды сақтау
0.3.2.1 түзу және дөңгелектелген сызықтардан тұратын жиектерді қағазға торға салу;
0.3.2.2 қарындашпен берілген ұяшықтар санына сәйкес түзу / сопақ сызықтардан тұратын заттарды салу;
0.3.2.3 үлгі бойынша ою-өрнектерді, суреттерді салу, үлгі бойынша немесе өз бетінше әріптердің элементтерін салу.
3.3. Үлгі бойынша жазу
0.3.3.1 таныс әріптерді, сөздерді үлгі бойынша/өз бетінше жазу;
0.3.3.2 суреттерге үлгі бойынша/өз бетінше баспа әріптерімен қол қою;
0.3.3.3 баспа (бас) және кіші әріптер, буындар, сөздер, сөйлемдер жазу;
0.3.3.4 баспа (бас) және кіші әріптерді жазу (п, т, н, и, ш, л, м, а, о, е, с);
0.3.3.5 төменгі және жоғарғы жолдан тыс элементтері бар кіші әріптерді жазыңыз.
3.4. Өздігінен жазу
0.3.4.1 өз аты-жөнін, таныс сөздер мен сөз тіркестерін баспа әріптермен жазу;
0.3.4.2 сұраққа жауап беріп, сұранысты жазбаша түрде білдіру (мұғалімнің көмегімен);
0.3.4.3 сөздердің, сөйлемдердің дұрыс жазылуын тексеріп, қателерді мұғалімнің көмегімен түзету.
29. Бағдарлама естімейтін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0 сыныбына арналған "Букварь, Обучение грамоте (дактильная речь, устная речь, письмо, чтение)" пәнінің типтік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылуда.
30. Бөлімді және тақырыптарды зерттеуге сағаттарды бөлу мұғалімнің қалауы бойынша беріледі.
Параграф 3. Естімейтін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейіндегі 0 - сыныбы үшін "Букварь, Обучение грамоте (дактильная речь, устная речь, письмо, чтение)" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асырудың ұзақ мерзімді жоспары (оқыту қазақ тілінде)
Кезеңдер
Дактильдеу, айтылым мен тыңдалым
Оқылым және ауызша сөйлеу тілі
Жазылым
1-тоқсан
Пропедевтикалық кезең
0.1.1.1* әріптерді көрсету, дактильдеу, дыбыстарды айту (басқа дыбысқа ауыстырумен) (п, а, м, в, о,т, у, л, д, с, и, й, н, я, к);
0.1.1.5* бөлінген әліпбиден үлгі бойынша буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін қосу;
0.1.1.6* әріптерді, буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін дактильді және баспа түрінде оқу және жазу;
0.1.3.2* іс-әрекет пен затты көрсете отырып тапсырмаларды орындау (мұғалімнің көмегімен);
0.1.3.3* өтініш білдіру, алғыс айту, сәлемдесу, қоштасу (мұғалімнің көмегімен);
0.1.4.1* ойын әрекеті, сахналау кезінде сөйлеу тілінде вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (мимика, ым-ишара, қозғалыстар) қолдану.
0.2.1.1* тақырыптарға сәйкес сөздерді ажырату және атау: мектеп/сынып, оқу құралдары, жыл мезгілдері, жемістер-көкөністер, жануарлар, ойыншықтар;

0.3.1.3 координировать движения пальцев рук, кисти руки при выполнении рисунка.
3.2. Соблюдение каллиграфических и графических норм
0.3.2.1 рисовать на бумаге в клетку бордюры, состоящие из прямых и округленных линий;
0.3.2.2 рисовать карандашом предметы, состоящие из прямых/овальных линий, размером в заданное число клеток;
0.3.2.3 рисовать орнаменты, рисунки по образцу, элементы букв по образцу или самостоятельно.
3.3. Письмо по образцу
0.3.3.1. писать печатным шрифтом знакомые буквы, слова по образцу/самостоятельно;
0.3.3.2 подписывать картинки печатными буквами по образцу/самостоятельно;
0.3.3.3 писать прописные (заглавные) и строчные буквы, слоги, слова, предложения;
0.3.3.4 писать прописные (заглавные) и строчные буквы (п, т, н, и, ш, л, м, а, о, е, с);
0.3.3.5 писать строчные буквы с элементами, выходящими за нижнюю и верхнюю строчку.
3.4. Самостоятельное письмо
0.3.4.1 писать печатными буквами собственное имя, фамилию, знакомые слова и фразы;
0.3.4.2 отвечать на вопрос и выражать просьбу письменно (с помощью учителя);
0.3.4.3 проверять написание слов, предложений и исправлять ошибки с помощью учителя.
29. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Букварь, Обучение грамоте (дактильная речь, устная речь, письмо, чтение)" для учащихся с нарушением слуха (неслышащие) 0 класса уровня начального образования (с русским языком обучения)
30. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Букварь, Обучение грамоте (дактильная речь, устная речь, письмо, чтение)" для неслышащих обучающихся 0-класса уровня начального образования (с русским языком обучения)
Период
Дактилирование, говорение и слушание
Устная речь и чтение
Письмо
1 четверть
Пропедевтический период
0.1.1.1* показать, дактилировать буквы, воспроизводить звуки (с заменой) (п, а, м, в, о, т, у, л, д, с, и, й, н, я, к);
0.1.1.5* складывать из разрезной азбуки слоги, слова и фразы по образцу;
0.1.1.6* читать и писать буквы, слоги, слова и фразы данные в дактильном и печатном виде;
0.1.3.2* выполнять поручения с указанием действия и предмета ( с помощью учителя);
0.1.3.3* выражать просьбу, благодарить, приветствовать, прощаться (с помощью учителя);
0.1.4.1* использовать в речи невербальные средства общения (мимика, жесты, позы) во время игровой деятельности, инсценировках.
0.2.1.1* различать и назвать сова в соответствии с темами: школа/класс, учебные принадлежности, времена года, фрукты-овощи, животные, игрушки;

0.2.1.5* схемалар арқылы буындар, сөздер, сөйлемдер құрастыру (мұғалімнің көмегімен);
0.2.2.1* сөздердегі жеке дыбыстарды, екпінді буындарды бөлу (еліктеу арқылы);
0.2.2.2 сөздерді буындарға бөлу;
0.3.3.1* таныс әріптерді, сөздерді үлгі бойынша/өз бетінше жазу;
0.3.3.2* суреттерге үлгі бойынша/өз бетінше баспа әріптерімен қол қою;
0.3.1.1* партада дұрыс отыру, жазу кезінде қарындаш/қалам ұстау;
0.3.1.2* қағаз парағына, дәптерге бағыттана алу;
0.3.1.3* суретті салу кезінде саусақтардың, қолдың қимылдарын үйлестіру;
0.3.2.1* түзу және дөңгелектелген сызықтардан тұратын жиектерді қағазға торға салу;
0.3.2.2* қарындашпен берілген ұяшықтар санына сәйкес түзу / сопақ сызықтардан тұратын заттарды салу;
0.3.2.3* үлгі бойынша ою-өрнектерді, суреттерді салу, үлгі бойынша немесе өз бетінше әріптердің элементтерін салу.
2-тоқсан
Әліппе кезеңі
0.1.1.2* әріптерді көрсету, дактильдеу, дыбыстарды айту (басқа дыбысқа ауыстырумен) (б, э, ы, ш, е, ч ,Ұ );
0.1.1.5* бөлінген әліпбиден үлгі бойынша буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін қосу;
0.1.1.6* әріптерді, буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін дактильді және баспа түрінде оқу және жазу;
0.1.1.8* жанды-жансыз мағынасын ажырату (кім? не?) (мұғалімнің көмегімен);
0.1.3.1* мұғалімнің көмегімен және / өз бетінше тақырыптың материалында суреттер, тақтайшалар, бақылаулар бойынша дактиль әліпбидің көмегімен сөздер мен сөз тіркестерін құрастыру;
0.1.3.2* іс-әрекет пен затты көрсете отырып тапсырмаларды орындау (мұғалімнің көмегімен);
0.1.3.3* өтініш білдіру, алғыс айту, сәлемдесу, қоштасу (мұғалімнің көмегімен);
0.1.4.1* ойын әрекеті, сахналау кезінде сөйлеу тілінде вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (мимика, ым-ишара, қозғалыстар) қолдану.
0.2.1.2* дактильді және кеспе әріптерден буындарды, сөздерді, сөйлемдерді оқу және құрастыру (мұғалімнің көмегімен/өз бетінше);
0.2.1.3* дактиль, баспа, қолжазба түрінде берілген таныс сөздер мен сөз тіркестерін оқу;
0.2.1.4* бүтін сөздермен біріккен оқуға ауыса отырып буындарды біріктіріп дактильдеу және оқу (мұғалімнің үлгісі бойынша);
0.2.1.5* схемалар арқылы буындар, сөздер, сөйлемдер құрастыру (мұғалімнің көмегімен);
0.2.2.1* сөздердегі жеке дыбыстарды, екпінді буындарды бөлу (еліктеу арқылы);
0.2.2.2 сөздерді буындарға бөлу;
0.2.3.1* таныс сөздердің мағынасын түсіну, мақсаты бойынша сөздерді дактильді және ауызша түрде қолдану (мұғалімнің көмегімен);
0.2.3.3* заттар мен суреттерге арналған сөздері бар тақтайшаларды анықтау және таңдау.
0.3.1.1* партада дұрыс отыру, жазу кезінде қарындаш/қалам ұстау;
0.3.1.2* қағаз парағына, дәптерге бағыттана алу;

0.2.1.5* составить слоги, слова, предложения с помощью схем (с помощью учителя);
0.2.2.1* выделить в словах отдельные звуки, ударные слоги (по подражанию);
0.2.2.2 делить слова на слоги;
0.2.3.1* понимать значение знакомых слов, употреблять слова в дактильной и устной, форме по назначению (с помощью учителя);
0.2.3.2* выполнять простые инструкции /задания данные в устно-дактильной форме.
0.3.1.1* правильно сидеть за партой, держать карандаш/ручку при письме;
0.3.1.2* ориентироваться на листе бумаги, тетради;
0.3.1.3* координировать движения пальцев рук, кисти руки при выполнении рисунка;
0.3.2.1* рисовать на бумаге в клетку бордюры, состоящие из прямых и округленных линий;
0.3.2.2* рисовать карандашом предметы, состоящие из прямых/овальных линий, размером в заданное число клеток;
0.3.2.3* рисовать орнаменты, рисунки по образцу, элементы буквы по образцу/ самостоятельно.
2 четверть
Букварный период
0.1.1.2* показать, дактилировать буквы, воспроизводить звуки (с заменой) (б, э, ы, ш, е, ч, Ұ);
0.1.1.5* складывать из разрезной азбуки слоги, слова и фразы по образцу;
0.1.1.6* читать и писать буквы, слоги, слова и фразы данные в дактильном и печатном виде;
0.1.1.8* различить значение одушевленности-неодушевленности (кто? что?) (с помощью учителя);
0.1.3.1* составить слова и словосочетания с помощью дактильной азбуки с помощью учителя и/или самостоятельно на материале темы по картинкам, табличкам, наблюдениям;
0.1.3.2* выполнять поручения с указанием действия и предмета (с помощью учителя);
0.1.3.3* выражать просьбу, благодарить, приветствовать, прощаться ( с помощью учителя);
0.1.4.1* использовать в речи невербальные средства общения (мимика, жесты, позы) во время игровой деятельности, инсценировках.
0.2.1.2* читать и составлять слоги, слова, предложения из дактильной и разрезной азбуки (с помощью учителя/самостоятельно);
0.2.1.3* читать знакомые слова и фразы, данные в дактильном, печатном, рукописном виде;
0.2.1.4* дактилировать и читать слоги слитно с переходом на слитное чтение целыми словами (по образцу учителя);
0.2.1.5* составить слоги, слова, предложения с помощью схем (с помощью учителя);
0.2.2.1* выделить в словах отдельные звуки, ударные слоги (по подражанию);
0.2.2.2 делить слова на слоги;
0.2.3.1* понимать значение знакомых слов, употреблять слова в дактильной и устной, форме по назначению (с помощью учителя);
0.2.3.3* определить и подбирать таблички со словами к предметам и картинкам.
0.3.1.1* правильно сидеть за партой, держать карандаш/ручку при письме;
0.3.1.2* ориентироваться на листе бумаги, тетради;

0.2.3.5* мұғалімнің көмегімен/өз бетінше қарапайым сұрақтарға жауап беру, суреттерге, иллюстрацияларға/мәтінге қарапайым сұрақтар қою (мұғалімнің көмегімен).
0.3.3.3* баспа (бас) және кіші әріптер, буындар, сөздер, сөйлемдер жазу;
0.3.3.4* баспа (бас) және кіші әріптерді жазу (п, т, н, и, ш, л, м, а, о, е, с);
0.3.3.5* төменгі және жоғарғы жолдан тыс элементтері бар кіші әріптерді жазыңыз;
0.3.4.2* сұраққа жауап беріп, сұранысты жазбаша түрде білдіру (мұғалімнің көмегімен);
0.3.4.3* сөздердің, сөйлемдердің дұрыс жазылуын тексеріп, қателерді мұғалімнің көмегімен түзету.
Ескерту:
1) бір тоқсан ішіндегі оқу мақсаттары тіл дағдыларының кез келген түрлерімен байланысады;
2) "*" белгісімен белгіленген оқу мақсаттарын ішінара іске асыру ұсынылады.
бұйрығына
4-қосымша
Естімейтін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейіндегі 1 - сыныбы үшін "Букварь, Обучение грамоте (дактильная речь, устная речь, письмо, чтение)" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Букварь, Обучение грамоте (дактильная речь, устная речь, письмо, чтение)" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бағдарламаның мақсаты – естімейтін білім алушылардың қалдық естуін қолдану арқылы қарапайым грамматикалық ұғымдарды қалыптастыра отырып, ауызекі сөйлеуді, оқу мен жазуды оқыту және дамыту үрдісінде оқушылардың сөйлеу мен танымдық қабілеттерін ескеріп функционалдық сауатты тұлғаны қалыптастыруға жағдай жасау.
3. Бағдарламаның оқыту міндеттері:
1) естімейтін білім алушыларда сөйлеу әрекетінің түрлерін қалыптастыру;
2) сөйлеу әрекетінің тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылым түрлерін дамыту;
3) сөйлеу тілінің бірліктері (буын, сөз, сөйлем) туралы түсініктерін қалыптастыру;
4) қалдық есту қабілетін мақсатты түрде дамыту (дыбысты дұрыс айта білу, дыбыс шығару мен автоматтандырудың бастапқы кезеңінде дыбыстарды ұқсас дыбыстарға дұрыс алмастыра білу, таныс дыбыстарды бөліп көрсету, олардың саны мен сапасын анықтау);

0.2.3.5* отвечать на простые вопросы с помощью учителя/ самостоятельно, задавать простые вопросы к картинкам, иллюстрациям/тексту (с помощью учителя)
0.3.3.3* писать прописные (заглавные) и строчные буквы, слоги, слова, предложения;
0.3.3.4* писать прописные (заглавные) и строчные буквы (п, т, н, и, ш, л, м, а, о, е, с);
0.3.3.5* писать строчные буквы с элементами, выходящими за нижнюю и верхнюю строчку;
0.3.4.2* ответить на вопрос и выразить просьбу письменно (с помощью учителя);
0.3.4.3* проверить написание слов, предложений и исправлять ошибки с помощью учителя
Примечание:
1) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) цели обучения, обозначенные знаком "*", рекомендуется реализовать частично.
Приложение 4 к приказу
Типовая учебная программа по учебному предмету "Букварь, Обучение грамоте (дактильная речь, устная речь, письмо, чтение)" для обучающихся с нарушением слуха (неслышащие) 1-класса уровня начального образования (с русским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Букварь, Обучение грамоте (дактильная речь, устная речь, письмо, чтение)" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель Программы – создание условий для формирования функциональной грамотной личности в процессе обучения и развития устной речи, говорения, чтения и письма, во взаимосвязи с формированием элементарных грамматических представлений, слушания на основе использования остаточного речевого слуха обучающихся, с учетом индивидуальных речевых и когнитивных способностей обучающихся.
3. Учебные задачи Программы:
1) формировать у обучающихся различные виды речевой деятельности;
2) формировать навыки говорения, чтения и письма;
3) формировать представления о членимости речи (слоге, слове, предложении);
4) целеноправленно развивать остаточный слух (уметь правильно произносить звуки, уметь правильно осуществлять допускаемую замену звуков на первоначальном этапе постановки и автоматизации звуков, выделять знакомые звуки, определять их количество и качество);

5) сөздерді буынға бөліп оқу, тұтастай оқу, мәтінді түсініп оқу, мәнерлеп оқу, орфоэпиялық ережелерді қолдана білу дағдыларын дамыту;
6) каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып, сөздерді көркем, сауатты, қатесіз жазуға үйрету;
7) сөздік қорын байыту және белсендіру;
8) кітап оқуға қызығушылығын арттыру;
9)ақпаратты салыстыру, жалпылау қабілетін дамыту;
10) айналадағыларға достық қарым-қатынасты қалыптастыру, сөйлеу мен қарым-қатынас жасау мәдениетін дамыту;
11) танымдық қызығушылықты қалыптастыру және сөйлеуді үйрену арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту;
12) қоршаған ортаны тану арқылы оқытылатын тілге деген қызығушылық пен сүйіспеншілікті дамыту.
4. Бағдарламаның түзете-дамыта оқыту міндеттері:
1) сөйлеу дағдыларын қалыптастыра отырып, байланыстыра сөйлеуді дамыту;
2) баланың сөздік қорын анықтау, байыту және белсендіру;
3) жалпылай сөйлеу тілін қалыптастыру;
4) ауызша сөйлеу тілінің мәнерлілігі мен түсініктілігін дамыту;
5) коммуникативтік дағдыларын қалыптастыру.
2-тарау. Оқу үрдісін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесінде жалпы және арнайы педагогикалық тәсілдер жүзеге асырылады:
1) онтогенетикалық тәсіл (мұғалімге сөйлеу тілінің зақымдалу себебін анықтап, сөйлеуді дамыту үрдісін терең зерттеуді, қол жеткізілген деңгейді бағалауды және оны нормамен байланыстыруды бағыттайды);
2) әрекеттік тәсіл (білім алушылар оқу әрекетінде меңгерген жаңа білімінінің күнделікті тұрмыста, ойын барысында қолдануды үйренеді);
3) құрылымдық-семантикалық тәсіл қарым-қатынаста сөйлеу құралдарын таңда, оларды естімейтін білім алушылардың ауызша сөйлеу тіліне оқытудың әрбір кезеңіне реттілігімен енгізу;
4) жүйелілік тәсіл (тығыз өзара әрекеттесетін құрылымдық компоненттері бар күрделі функционалды жүйе ретінде психикалық даму идеясына негізделген);
5) дамыта оқыту тәсілі (дамудың жақын арадағы аймағы – білім алушының тапсырманы өз бетінше орындауын көздейді);
6) бірізділік тәсілі (оқыту барысында алынған білім мен дағдылар жаңа дағдылардың ажырамас бөлігі болып табылады, жаңа оқу міндеттерін, жаттығуларды таңдауды болжайды);
7) әлеуметтік бейімделу және бағдарлау тәсілі (әлеуметтік өмірге бейімделуге қажетті мінез-құлық нормалары мен қарым-қатынас дағдыларын дамытуға арналған арнайы жұмысты қамтиды);
8) арнайы педагогикалық басшылық тәсілі (өз қызметін дербес ұйымдастырудың қиындықтарымен, қадамдық ұйымдастыру және нұсқау беру қажеттілігімен, педагогтің тұрақты бағыттаушы көмегімен негізделген).

5) вырабатывать навыки чтения слов по слогам, целыми словами, читать с пониманием текста, читать выразительно, применяя правила орфоэпии;
6) научить каллиграфически писать буквы алфавита;
7) накапливать и обогащать словарный запас;
8) воспитывать интерес к книге и чтению;
9) развивать умение сравнивать, обобщать информацию;
10) формировать доброжелательное отношение к окружающим, развивать речь и культуру общения;
11) развивать творческие способности через формирование познавательного интереса и стремления научиться говорить;
12) развивать интерес и любовь к изучаемому языку через освоение окружающего мира.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развивать практические речевые навыки, связную речь;
2) уточнять, обогащать и активизировать словарный запас, расширять запас синтаксических конструкций;
3) формировать словесные обобщения;
4) развивать выразительность и внятность устной речи;
5) формировать коммуникативные навыки.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. В процессе обучения реализируются общие и специальные педагогические принципы:
1) онтогенетический принцип ориентирует учителя на правильный прогноз языкового развития, подразумевает глубокое изучение процесса речевого развития, определение оценки достигнутого уровня и соотнесение его с нормой;
2) деятельностный принцип основан на организации практической отработки новых знаний в реальной деятельности, путем организация игровой, познавательной и предметно-практической;
3) структурно-семантический принцип коммуникационной системы определяет выбор речевых средств, последовательность их введения в речь обучающихся, сочетание путей обучения языку на каждом этапе обучения;
4) принцип системности опирается на представление о психическом развитии как о сложной функциональной системе, структурные компоненты, которой находятся в тесном взаимодействии;
5) принцип развивающего обучения предполагает постановку учебных задач в зоне ближайшего развития ребенка;
6) принцип последовательности и концентричности предъявления учебного материала предполагает такой подбор учебных заданий, упражнений, когда между его составными частями устанавливается логическая связь, усвоенные знания и умения являются составной частью новых навыков;
7) принцип социально-адаптирующей направленности обучения предполагает специальную работу по освоению норм поведения и коммуникативных навыков необходимых для участия в социальной жизни;
8) принцип специального педагогического руководства обусловлен трудностями самостоятельной организации собственной деятельности, потребности в пошаговой организации и инструктаже, постоянной направляющей помощи педагога.

6. Сауат ашу пәнінің негізі қарапайымнан күрделіге қарай оқытудың жалпы дидактикалық талабына негізделеді, сонымен қатар, естімейтін білім алушылардың оқу-танымдық үрдістерінің ерекшеліктерін ескере отырып:
1) білім алушылардың танымдық белсенділігінің бұзылуы, есту қабілетінің күрт бұзылуына байланысты болып, олар сөйлеудің терең дамымауымен, сөздік-логикалық ойлаудың қалыптаспауымен, мнестикалық функциялардың төмендеуімен, танымдық белсенділіктің төмендеуімен көрінеді;
2) сөйлеу әрекетінің айтылым, тыңдалым, жазылым және оқылым дағдыларын қалыптастыру үрдісі арқылы естімейтін білім алушылардың сауаттылығының негізін қалап, білім алуға ынталы жеке тұлғаның дамуына мүмкіндік жасау;
3) естімейтін білім алушыларды оқыту кезінде концентрлік оқыту әдісі қолданылады.0 - сыныпта меңгерген негізгі дыбыстарды: а, о, у, и, э және дауыссыз дыбыстарды: п, т, к, ф, с, ш, х, в, м, н, л, р, II концентр дыбыстарын б, з анық, дұрыс айтуға дағдыландыру.1-сыныпта II концентр дыбыстарынан п, ф, г, д, с, ч, у, с және б дыбыстарын игереді. Негізгі дыбыстар қатарына кірмейтін дыбыстарды (І концентр дыбыстарын) ұқсас дыбыстармен ауыстыруға рұқсат етіледі;
4) оқушыларды оқу мен жазуға және сөйлеуге үйрету үрдісі қойылған немесе автоматтандырылған дыбыстар бойынша жүзеге асырылады;
5) оқушылардың сөздерді қабылдауы ауызша-дактилдік, ауызша, жазбаша түрінде есту және естіп-көру арқылы жүзеге асырылады;
6) тыңдалым-естімейтін білім алушылардың қалдық есту қабілетін дамыту, меңгерген сөздік материалын есту және естіп-көру арқылы қабылдауға дағдыландыру;
7. Арнайы оқыту үрдісі оқушылардың оқудағы және дамуындағы ерекшеліктер мен қиындықтарды жеңуге мүмкіндік береді. Компенсация тәсілі екі бағытта жүреді:
1) оқытуда алмастыру үрдісі жүзеге асады, көріп қабылдау арқылы ауызша сөйлеу тілі қалыптасады;
2) қалдықестуді дамыту және сөйлеуді дамыту бойынша жүйелі жұмыс нәтижесінде есту қабілетінің бұзылуының кері әсері төмендейді.
8. Арнайы білім берудің әдіс-тәсілдері:
1) оқытудың барлық кезеңінде стационарлық дыбыс күшейткіш жабдықтарды, жеке есту аппараттарын, сурдопедагогикалық арнайы жаттықтырғыш құралдарды қолдану;
2) дактильді және ым-ишарат сөйлеу тілін көмекші құрал ретінде пайдалану;
3) сөздерді еріннен оқуға дағдыландыру;
4) сабақ және сабақтан тыс уақыттарда сурдоаударымды пайдалану.

6. В основе обучения грамоте лежит общедидактическое требование обучения от простого к более сложному учебному материалу, а также учет особенностей учебно-познавательной деятельности обучающихся:
1) для обучающихся характерны нарушения познавательной деятельности, вследствие тяжелого нарушения слуха, которые выражаются в глубоком недоразвитии речи, не сформированности словесно-логического мышления, снижении мнестических функций, снижении познавательной активности;
2) процесс обучения грамоте обучающихся осуществляется в процессе формирования навыков говорения, чтения, письма и слушания в сопровождении дактильной речи, применяющейся в 1 классе, как вспомогательное средство;
3) при обучении обучающихся применяется концентрический метод обучения. В течение первого года обучения в 0 классе учащиеся овладевают достаточно четким произношением "основных звуков" I концентра к которым относятся гласные: а, о, у, и, э и согласные: п, т, к, ф, с, ш, х, в, м, н, л, р и II концентра б, з. Из звуков II концентра в 1 классе овладевают произношением р, ж, г, д, ц, ч, щ, ы и ъ. Для звуков, не входящих в число основных (звуки I концентра), допускается замена их соответствующими основными звуками;
4) обучение грамоте обучающихся проводится на звуках, произношение которых отработано или отрабатывается, автоматизируется в процессе обучению речи;
5) восприятие речи учащимися осуществляется слухо-зрительном на слух в устно-дактильной, устной, письменной, печатной форме;
6) слушание подразумевает развитие остаточного фонематического слуха, отработку пройденного речевого материала слухо- зрительно и на слух.
7. Специальный процесс обучения, позволяет компенсировать и преодолеть особенности и проблемы в обучении ив развитии обучающихся. Процесс компенсации происходит в двух направлениях:
1) осуществляется явление замещения, которое выражается в образовании новых путей для педагогического воздействия, формируется зрительное восприятие устной речи;
2) снижается отрицательное влияние нарушения слуха в результате систематической работы над развитием остаточного фонематического слуха и развития речи.
8. Специальные методы и средства обучения:
1) использование стационарной или беспроводной звукоусиливающей аппаратуры коллективного пользования, индивидуальных слуховых аппаратов в течение всего периода обучения;
2) использование дактильной речи и жестового языка, как вспомогательных средств обучения;
3) обучение навыкам чтения с губ речевого материала;
4) использование сурдоперевода в урочной и внеурочной деятельности.

9. "Әліппе, сауат ашу" пәнін оқыту үрдісінде төмендегідей пәндермен пәнаралық байланыстар жүзеге асырылады: "Математика" "Заттық-тәжірибелік оқыту", "Қоршаған ортамен танысу", "Көркем еңбек", "Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру және есту қабілетін дамыту", "Түзету ырғағы".
3-тарау. "Букварь, Обучение грамоте (дактильная речь, устная речь, письмо, чтение)" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Букварь, Обучение грамоте (дактильная речь, устная речь, письмо, чтение)" пәнінің мазмұны
10. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі аптасына 8 сағат, оқу жылында 264 - сағат.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
11. Оқу пәнінің мазмұнын таңдау бірліктері:
1) орыс тіліндегі дыбыстар мен әріптер жүйесі;
2) тілдік бірліктер: дыбыс-әріп, буын, сөз, сөйлем, мәтін;
3) орыс тілінің кейбір грамматикалық түсініктері;
4) қарапайым орфографиялық және пунктуациялық нормалар;
5) балаларға арналған көркем шығармалар.
12. Бағдарламаның негізгі мазмұны: оқыту процессі екі кезеңді қамтиды: әліппе кезеңі және әліппеден кейінгі кезең.Әліппе кезеңі: бірінші тоқсанды қамтиды - 72 сағат, 0 - сыныпта өтілген оқу материалдары қайталаланды, ал 2-тоқсаннан бастап әліппеден кейінгі кезең жүреді, ол 192 сағатты қамтиды.
13. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) орыс әліпбиінің әріптерін айту және ажырату, II концентр дыбыстарын: р, ж, г, д, ц, ч, щ, ы и ъ қоюды және автоматтандыруды жалғастыру;
2) тілдік бірліктер (дыбыс, буын, сөз, сөйлем, мәтін) және орфография, пунктуация туралы қарапайым түсініктерді меңгеру;
3) оқулықтағы мәтіндерді буындап оқудан бастап, тұтас, тегіс, үздіксіз оқуға көшу дағдыларын қалыптастыру;
4) ауызша және жазбаша сөйлеу тілін қалыптастыру;
5) оқушылардың сөздік қорын байыту.
14. Әліппеден кейінгі кезеңнің міндеттері:
1) оқу әрекетіне деген қызығушылығын қалыптастыру;
2) ауызша сөйлеу дағдысын қалыптастыру;
3) қалдық есту қабілетін есту, естіп-көру арқылы қабылдауын, ауызша-дактилді берілген сөздерді қабылдауды дамыту;
4) екпінді дауысты дыбыстар туралы ұғымды қалыптастыру;
5) бас әріп пен кіші әріптерді, баспа және жазба әріптерді ажырату, олардың арасындағы айырмашылықты меңгеру;
6) тілдік бірліктер (дыбыс, буын, сөз, сөйлем, мәтін) және дыбыстық талдау мен синтез туралы қарапайым түсініктерді меңгеру;

9. Межпредметные связи устанавливаются с учебными предметами "Познание мира", "Математика", "Предметно-практическое обучение", "Художественный труд", с предметами коррекционного компонента: "Ознакомление с окружающим миром", "Формирование произношения и развитие слухового восприятия", "Коррекционная ритмика".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Букварь, Обучение грамоте (дактильная речь, устная речь, письмо, чтение)"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Букварь, Обучение грамоте (дактильная речь, устная речь, письмо, чтение)"
10. Объем учебной нагрузки по предмету составляет 8 часов неделю, 264 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
11. Единицы отбора содержания учебного предмета:
1) система звуков и букв русского языка;
2) единицы языка: текст, предложение, слово, слог, звук;
3) некоторые грамматические явления русского языка;
4) минимум орфографических и пунктуационных норм;
5) произведения детской художественной литературы.
12. Базовое содержание Программы: в процессе обучения выделяются букварный и послебукварный периоды. В 1 четверти организуется букварный период, в котором, осуществляется повторение материала, изученного в 0 классе - 72 часа, со 2 четверти организуется послебукварный период в течение 192 часа.
13. Задачи букварного периода:
1) воспроизведение и различение букв русского алфавита, продолжение работы по постановке и автоматизации звуков II концентра: р, ж, г, д, ц, ч, щ, ы и ъ;
2) освоение элементарных понятий о языковых единицах (звук, слог, слово, предложение, текст);
3) формирование навыков правильного, плавного, слитного слогового чтения с переходом на чтение целыми словами на материале текстов учебника;
4) формирование навыков устной и письменной речи;
5) обогащение словарного запаса обучающихся.
14. Задачи после букварного периода:
1) прививание интереса к учебной деятельности;
2) формирование навыков речевой деятельности;
3) развитие остаточного фонематического слуха, восприятия речи устно-дактильно, слухозрительно и на слух;
4) формирование понятий: ударные гласные звуки;
5) освоение функции букв алфавита, различий заглавной и строчной, печатной и прописной букв;
6) освоение понятий о языковых единицах (звук, слог, слово, предложение, текст), формирование звукового анализа и синтеза;

7) каллиграфия нормаларын сақтап сауатты, қатесіз жазу дағдыларын қалыптастыру;
8) сөздерді анық, дұрыс, буындап оқуын дағдыландыру арқылы оқулықтағы мәтінді тұтас, бірқалыпты оқуға көшу;
9) орфографиялық және орфоэпиялық оқуды меңгеру;
10) оқушылардың сөздік қорын байыту және белсендіру.
15. Бағдарлама мазмұны үш бөлімді қамтиды:
1) "Тіл дамыту (айтылым және тыңдалым)" бөлімі;
2) "Оқылым және тіл дамыту" бөлімі;
3) "Жазылым" бөлімі.
16. "Тіл дамыту (айтылым және тыңдалым)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) ауызша-дактилді сөйлеу тілін түсіну;
2) сөйлеудің негізгі дағдыларын іс жүзінде меңгеру;
3) грамматикалық нормаларды сақтау;
4) қарым-қатынастың вербальды емес түрін қолдану.
17. "Оқылым және тіл дамыту" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) оқу түрлерін қолдану және сөздер мен сөйлемдердің аналитикалық оқылымы;
2) мәтінмен жұмыс және сөйлеу дағдыларын қалыптастыру.
18. "Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) графикалық және каллиграфиялық нормаларды сақтау;
2) үлгі бойынша жазу;
3) өздігінен жазу.
19. Білім берудің негізгі мазмұны.
20. "Тіл дамыту (айтылым және тыңдалым)" бөлімі әліппе кезеңі:
1) сөздің мағынасын түсіну, дактильді және ауызша сөйлеу тілін қолдану, жазбаша тілді мақсатына қарай қолдану, сөздік қорын байыту;
2) дактилеманы, кеспе әріптерді пайдаланып сөздерді ауызша-дактиль түрінде айту, содан кейін оларды баспа және жазба әріптермен жазу;
3) меңгерген оқу материалдары негізінде мұғалімнің көмегімен ауызша-дактильді формада сөз тіркестері мен сөйлемдерді құрастыру;
4) ауызша-дактильді сөйлеу дағдыларын қалыптастыра отырып, лексикалық тақырыптар бойынша коммуникативті мақсаттарға сай (топтағы қарым-қатынас, диалогты сақтау, сахналау, рөлдік ойындар) сөздік қорын байыту.
21. "Тіл дамыту (айтылым және тыңдалым)" бөлімі әліппеден кейінгі кезең:
1) мұғалім мен басқа білім алушылардың сөзін естіп, естіп-көру арқылы қабылдау және ажырату, естігенінің мәнісін түсінуі;
2) мұғалімнің (тәрбиешінің, достарының) нұсқауларын ауызша/ ауызша-дактильді немесе жазбаша түрде түсіну және орындау, есеп беру;
3) суреттерге, кестешелерге және бақылау арқылы ауызша/ауызша-дактилді түрде қарапайым мәлімдемелерді тұжырымдау (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен);
4) мұғалімнің немесе сыныптасының өтініші бойынша сөздік кестешелерді таңдау;
5) заттарды көрсету және атау, заттардың іс-әрекетін сипаттау қабілеттерін қалыптастыру;
6) мұғалімге, жолдасына сәлемдесу, қоштасу, өтініш жасау, алғыс айту;

7) формирование навыков каллиграфического письма при написании букв, слогов, слов, предложений;
8) формирование навыков правильного, плавного слогового чтения с переходом на чтение целыми словами на материале текстов учебника;
9) освоение орфографического и орфоэпического чтения;
10) накопление и обогащение словарного запаса обучающихся, запаса синтаксических конструкций.
15. Содержание Программы включает 3 раздела:
1) "Развитие речи (говорение и слушание)";
2) "Чтение и развитие речи";
3) "Письмо".
16. Раздел "Развитие речи (говорение и слушание)" включает следующие подразделы:
1) понимание устно-дактильной речи;
2) практическое овладение основными формами речи;
3) соблюдение грамматических норм;
4) использование невербальных средств общения.
17. Раздел "Чтение и развитие речи" включает следующие подразделы:
1) аналитическое чтение слов и предложений;
2) работа с текстом и формирование речевых умений.
18. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) соблюдение графических и каллиграфических норм;
2) письмо по образцу;
3) самостоятельное письмо.
19. Базовое содержание образования.
20. Развитие речи (говорение и слушание), букварный период:
1) понимание значения и смысла слова, употребление слова в дактильной и устной, письменной форме по назначению, обогащение словарного запаса;
2) воспроизведение слов в устно-дактильной форме из дактильной азбуки/разрезной азбуки, с последующей записью печатными/прописными буквами;
3) составление словосочетаний и предложений в устно-дактильной форме с помощью педагога на основе изученного материала;
4) использование навыков общения в устно-дактильной форме в соответствии с коммуникативными целями (общение в группе, поддержание диалога, инсценирование, ролевые игры), использование слов речевого этикета, расширение словарного запаса на основе лексических тем.
21. Развитие речи (говорение и слушание), послебукварный период:
1) понимание значения слова, применение слова в устной/устно-дактильной, письменной форме по назначению, обогащение словарного запаса;
2) понимание и выполнение поручений учителя, (воспитателя, товарища), данных в устной/устно-дактильной форме, письменной форме, составление простого отчета о выполненных действиях;
3) формулирование простых высказываний в устной/ устно-дактильной форме по картинкам, табличкам и наблюдениям;
4) выбор табличек, карточек со словами по просьбе учителя;
5) формирование умения показать и назвать предметы, действия, качества предмета;
6) формирование умения обращаться к учителю (воспитателю, товарищу) с приветствием, просьбой и обращением;

7) мұғалімнің (тәрбиешінің, жолдасының) сұрағына жауап беру (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен);
8) тақырып бойынша сұрақтарды құрастыру (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен);
9) сызбаларды қолдана отырып, сөздерді модельдеу;
10) оқылған тақырып негізінде сөз тіркестері мен сөйлемдерді ауызша/ ауызша-дактиль түрінде құрастыру, оларды берілген сөздердің көмегімен, суреттерді, кестешелерді қолдана отырып оқу және жазу (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен);
11) суреттің мазмұнын қарапайым сөйлем түрінде ауызша айту, көрсетілген іс-әрекетті сипаттау (мұғалімнің көмегімен/ өздігінен);
12) суреттегі берілген іс-әрекетті түсіндіру немесе кезекпен қойылған сұрақтарды қолдана отырып затты сипаттау (жыл соңында);
13) сюжеттік суреттер немесе суреттер топтамасы бойынша шағын әңгіме құрастыру;
14) қарапайым диалог жүргізу дағдыларын қолдану (қарапайым сөйлеу құрылымдарынан тұратын сұрақ-жауап түрінде);
15) сұрақтарға жауап беру және сұрақ қою: кім? не? не істедің? не істейсің? не істеді? олар не істеді? не істейміз? қандай? қай? кімге? неге? немен? кіммен? қалай? қайда? (немен? неден?) қайда? (не үшін? кім үшін?) қайдан? (неден?) қашан? қалай?;
16) зат есім, сын есім, сан есім, етістіктің бастапқы түрлерін білу және табу;
17) жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді білу және қолдану;
18) зат есімдерді ажырата білу;
19) мимиканы, ым-ишарат қимылдарын, дауысты, көз қимылын, интонацияны қолдану.
Ескерту: тыңдалым және айтылым материалының көлемі 10-15 сөз.
22. "Оқылым және тіл дамыту" әліппе кезеңі:
1) дыбыстарды қоюда, автоматтандыруда және дифференциациялауда арнайы фонетикалық, дыбыстық жаттығуларды жасау, арнайы зондтарды қолдану арқылы артикуляциялық аппаратты дамыту;
2) сөйлеудің негізгі ережелерін сақтау (мұғалімнің сөзі -үлгі) - (ырғақ, екпін, интонация);
3) сөздерді, сөз тіркестерін, 2-6 сөзден тұратын сөйлемдерді тұтас оқуға дағдыландыру арқылы қысқа мәтіндерді тұтас оқуға үйрету;
4) сурет және берілген сөздер бойынша мұғалімнің көмегімен сөйлем құрастыру;
5) сөздегі дыбыстардың айтылуын дұрыс сақтап оқу және жазу дағдыларын қалыптастыру.
23. "Оқылым және тіл дамыту" әліппеден кейінгі кезең:
1) сөздер мен сөйлемдердің аналитикалық оқылымын қалыптастыру, мұғалімнің қойған екпін белгілерін немесе тыныс белгілерін сақтай отырып, кідірістерді оқу кезінде сақтау (еліктеу арқылы);

7) формулировать ответы на простые вопросы учителя самостоятельно/с помощью учителя;
8) формулирование вопросов по теме с помощью учителя/самостоятельно;
9) моделирование слова с помощью схем;
10) формулирование словосочетания и предложения в устной/ устно-дактильной форме на основе изученного материала, их чтение и запись с помощью постановочных слов, картинок и таблиц;
11) устное воспроизведение, в форме простого предложения, содержания картинки (описание демонстрируемого действия с помощью учителя/самостоятельно);
12) объяснение действия на картинке и/или описание предмета, с помощью последовательно заданных вопросов (в конце года);
13) составление рассказа по сюжетной иллюстрации или по серии картинок;
14) поддержание простого диалога (в вопросно-ответной форме, состоящего из простых речевых конструкций);
15) формулирование вопросов и ответов на вопросы: кто? что? что делал (-а, -и)? что сделал (-а, -и)? что делает? что делают? что будем делать? какой? какая? какое? какие? кого? что? чем? где? (на чем? в чем?) куда? (на что? во что?) откуда? (с чего? из чего?) когда? как?;
16) формулирование начальной формы существительных на –а, -я: глаголов на –ть, прилагательных по существительному;
17) использование единственного и множественного числа имен существительных;
18) использование имен существительных женского, мужского, среднего рода;
19) использование мимики, жестов, голоса, зрительного контакта, интонации.
Примечание: объем материала аудирования и говорения - 10-15 слов.
22. Чтение и развитие речи, букварный период:
1) развитие артикуляционного аппарата путем применения специальных приемов и средств для постановки, автоматизации и дифференциации звуков в речи, дыхательной, артикуляционной гимнастики, фонетической ритмики;
2) соблюдение основных правил речи по подражанию (речь учителя-образец для соблюдения ритма, ударения, темпа, пауз; подачи голоса нормальной высоты, слитности);
3) обучение плавному, слитному слоговому чтению слов различной структуры с переходом на чтение целыми словами, словосочетаний, предложений, состоящих из 2-6 слов, и правильному чтению коротких текстов;
4) составление предложений по картинке, составление предложений из заданных слов с помощью педагога;
5) воспроизведение звуковой формы слова по его буквенной записи (чтение) и наоборот (письмо).
23. Чтение и развитие речи, послебукварный период:
1) формирование аналитического чтения: осмысленного, плавного чтения вслух целыми словами с соблюдением правил орфоэпии (изученных на занятиях по формированию произношения и развития слухового внимания), и ударения (в знакомых словах самостоятельно, новых, по надстрочным орфоэпическим знакам), смысловых пауз по подражанию;

2) орфоэпия нормаларын сақтай отырып сөздерді және сөйлемдерді (6-8 буыннан тұратын), шағын мәтіндерді (40-80 сөз құрайтын) тұтастай оқу;
3) мәтінді талдау дағдысын қалыптастыру: мәтін жанрын ажырату (әңгіме, ертегі, өлең), мәтін мазмұнына және мәтіннің бөлімдеріне сәйкес суреттерді таңдау/сәйкетендіру, оқылған мәтінде кім туралы және не туралы айтылғанын анықтау, мәтін мазмұнына сәйкес иллюстрацияларды ретімен таңдау, (өздігінен / мұғалімнің көмегімен);
4) хормен оқуды қалыптастыру;
5) мәтінмен жұмыс істеу барысында сөйлеу дағдыларын қалыптастыру: оқылған мәтіннің мазмұны бойынша мұғалімнің сұрақтарына жауап беру, кейіпкерлер мен заттарды атай білу, оқылған мәтіннің мазмұнын суреттер мен сұрақтар арқылы бекіту (мұғалімнің көмегімен), суреттерді, аппликацияларды, макеттерді, қолтаңбалы иллюстрацияларды, сызбаларды пайдалана отырып мәтіннен түсініксіз сөздерін табу және олардың мағынасын түсіну (мұғалімнің көмегімен/өз бетінше);
6) өлеңдерді интонациялық үзілістерді сақтай отырып үздіксіз оқу, жаттау(6-8 сөйлемненаспайтын) дағдыларын қалыптастыру;
7) өз ойын жазбаша жеткізе білу дағдысын қалыптастыру: мәтіннен сөздерді, сөз тіркестерін, қысқа сөйлемдерді және шағын мәтіндерді көшіріп жазу, сөйлемдердің соңына тыныс белгілерін (нүкте, сұраулы, леп белгісі, үтір) қойып жазу;
8) оқу мен жазуда өзін-өзі бақылау дағдыларын қалыптастыру, мұғалімнің оқу мен жазу үлгілерімен салыстыру.
Ескерту: оқу материалының көлемі: бір тыныста 6-8 сөз оқу, 40-80 сөзден тұратын қысқа мәтіндерді оқу.
24. "Жазылым" әліппе кезеңі:
1) жазу кезінде денсаулықты сақтау бойынша ұсыныстарды сақтау: дұрыс отыру, жарықтандыру, дәптердің орналасуы және жазу кезінде қарындаш / қалам ұстау мүмкіндігі, көзге арналған жаттығулар;
2) каллиграфиялық нормаларды сақтап жазу: әріптерді талапқа сай көркем жазу; әріптерді бір-бірімен дұрыс байланыстырып, үздіксіз әрі үзбей (ырғақты) жазу;
3) ауызша-дактильді, естіп-көру және еріннен оқу арқылы диктант жазу (еріннен оқу арқылы);
4) жазба мен баспа әріптермен жазылған мәтінінен сөйлемдерді арнайы ережелер бойынша көшіріп жазу;

2) формирование чтения вслух целыми словами с соблюдением правил орфоэпии: чтения коротких предложений (6-8 слогов) на одном выдохе, коротких текстов, небольших рассказов (40-80 слов) с четко выраженными событиями;
3) формирование аналитического навыка работы с текстом: выделять название произведения, находить указанную страницу с текстом, располагать нужные картинки по порядку, отбирать и подбирать к прочитанному тексту нужные картинки, иллюстрации, изображать содержание частей прочитанного с помощью учителя/самостоятельно;
4) формирование хорового чтения (для отработки умений регулировать силу голоса, воспроизводить мелодику и темп речи учителя);
5) формирование речевых умений при работе с текстом: ответы на вопросы учителя по содержанию прочитанного, перечислять действующих лиц и предметы, воспроизводить содержание прочитанного по картинкам и вопросам (с помощью учителя), передавать последовательность событий с помощью зарисовок, аппликаций, макетов, подписывать иллюстрации, зарисовки, находить непонятные слова в тексте и уточнять их значение у учителя (с помощью учителя/самостоятельно);
6) знакомство со стихотворными текстами и формирование навыков заучивания их наизусть, слитное чтение, с соблюдением смысловых пауз (по подражанию) - коротких стихотворений, не более 6-8 в учебный год;
7) формирование навыков выражения мысли в письменной форме: записывать слова, словосочетания, короткие предложения из текстов, списывать небольшие тексты с использованием слов и изображений (с помощью учителя), расставлять и писать знаки препинания в конце предложений, в зависимости от интонации высказывания: точку, вопросительный, восклицательный знаки, запятую при перечислении (с помощью учителя, по подражанию);
8) формирование самоконтроля при собственном чтении и письме, сравнивание с образцами чтения и письма (учителя).
Примечание. Объем материала чтения: чтение на одном выдохе 6-8 предложений, чтение коротких текстов 40-80 слов.
24. Письмо, букварный период:
1) соблюдение здоровье сберегающих рекомендаций при письме: правильная посадка, освещение, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме, гимнастика для зрения;
2) формирование каллиграфического письма: письмо букв, заглавных и строчных букв и их соединений, слогов, слов, предложений правильно, разборчиво с соблюдением каллиграфических норм;
3) устно-дактильные, слухо-зрительные диктанты (считывание с губ речевого материала без применения дактильной азбуки);
4) списывание предложений с рукописного и печатного текстов по специальным правилам (точное копирование);

5) заттардың, қоршаған дүние құбылыстарының атауларын, заттардың белгілерін білдіретін сөздерді, заттардың іс-әрекетін білдіретін сөздерді жазу;
6) сурет және берілген сөздер бойынша мұғалімнің көмегімен сөйлем құрастыру.
25. "Жазылым" әліппеден кейінгі кезең:
1) сөздерді оқу және жазу, ауызша-дактильді формадағы және естіп-көру арқылы қабылданған сөздерді, қысқаша мәтіндерді оқу және жазу, ауызша және жазбаша түрде берілген сұрақтарға жауап беру, өтініш, алғыс айту;
2) ереже бойынша жазбаша және баспа әріптермен берілген мәтіндерді көшіріп жазу дағдыларын автоматтандыру;
3) грамматикалық ережелерді сақтай отырып жазу дағдыларын қалыптастыру: сөздерді буынға бөлу, сөздерді буынға қарай тасымалдау (үлгі бойынша, мұғалімнің көмегімен/өз бетінше), сөзге әріптік талдау (сөздегі жеке әріптерді ерекшелеу, астын сызу) , грамматикалық құрылымдары бойынша жай сөйлем құрастыру, сөйлемнің басында жалқы есімдердің бас әріптерін жазу, сөйлем соңына тыныс белгілерін сөйлемнің интонациясына қарай қою (үлгі бойынша, мұғалімнің көмегімен/өз бетінше);
4) өздігінен жазу дағдыларын қалыптастыру: қысқа мәтіндерді көшіру, берілген тақырып бойынша жай сөйлемдер құрастыру және жазу (мұғалімнің көмегімен анықтамалық сөздерді пайдалану), сөздердің, сөйлемдердің жазылуын тексеру және қателерді түзету (мұғалімнің көмегімен / өздігінен);
5) көрнекі диктанттарды қолдана отырып, есте сақтау қабілеттері мен орфографиялық сауаттылығын дамыту: буындық, сөздік (ауызша-дактилдік, естіп-көру арқылы қабылдау).
Ескерту: бірінші жартыжылдықтағы жазбаша жұмыс көлемі: дактильді диктант - 5-6 сөз, ауызша-дактильді диктант - 6-8 сөз, сөздік диктант - 5-6 сөз; екінші жартыжылдықтағы жазбаша жұмыс көлемі: ауызша-дактильді диктант - 8-12 сөз, сөздік диктант -10 сөзге дейін.
Параграф 2. Оқыту мақсатарының жүйесі
26. Бағдарламада оқу мақсаттары кодпен берілген. Кодтың бірінші саны сыныпты, екінші және үшінші саны негізгі дағдылардың ретін, төртінші саны оқу мақсатының ретін көрсетеді. 1.1.2.1 кодында: "1" – сынып, "1" – бөлім, "2" - бөлімше, "1" – оқу мақсатының реті.
27. Оқу мақсаттары күтілетін нәтиже түрінде айқындалған:
1-кесте
Бөлім (тілдік ұғымдар) – тіл дамыту, айтылым және тыңдалым
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
1.1. Ауызша-дактильді сөйлеу тілін түсіну
1.1.1.1 әріптерді атау, дактильдеу, көрсету, дыбыстарды дұрыс айту (басқа дыбысқа ауыстырумен) (р, ж, г, д, ц, ч, щ, ы и ъ;);
1.1.1.2 үлгі бойынша кеспе әріптерден сөздер мен сөз тіркестерін құрастыру;

5) письмо слов: слова-названия предметов, явлений окружающего мира, слова, обозначающие признаки предметов, слова, обозначающие действия предметов;
6) составление предложений по картинке, составление предложений из заданных слов с помощью педагога.
25. Письмо, послебукварный период:
1) чтение и письмо слов, предложений, коротких текстов данных в устно-дактильной форме и воспринятых слухо-зрительно, ответы на вопросы, предъявленные в устной и письменной форме, выражение просьб, благодарности;
2) автоматизирование навыков списывания предложений с рукописного и печатного текста по правилам;
3) формирование навыков письма с соблюдением грамматических правил: деление слов на слоги, перенос слова по слогам (по образцу, с помощью учителя/самостоятельно),буквенный анализ слова (выделение в словах отдельных букв, их подчеркивание), составление простых предложений по грамматическим конструкциям (вопросам), письмо заглавных букв имен собственных и в начале предложения, постановка знаков препинания в конце предложений, в зависимости от интонации высказывания: точка, вопросительный, восклицательный знаки, запятая при перечислении (по образцу, с помощью учителя/самостоятельно);
4) формирование навыков самостоятельного письма: списывание коротких текстов, составление и письмо простых предложений на заданную тему (используя слова для справок с помощью учителя), проверка правильности написания слов, предложений и исправление ошибок (с помощью учителя/самостоятельно);
5) развитие оперативной памяти и орфографической грамотности, используя зрительные диктанты: слоговые, словарные (устно-дактильные, слухо-зрительные).
Примечание: объем письменных работ I полугодия: дактильный диктант – 5-6 слов, устно-дактильный диктант –6-8слов, словарный диктант – 5-6 слов; объем письменных работ II полугодия: устно-дактильный диктант –8-12слов, словарный диктант – до 10 слов.
Параграф 2. Система целей обучения
26. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
27. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
таблица 1
Раздел: развитие речи (говорение и слушание)
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучение
1.1. Понимание устно-дактильной речи
1.1.1.1 показывать, дактилировать буквы, воспроизводить звуки (с заменой) (р, ж, г, д, ц, ч, щ, ы и ъ;);
1.1.1.2 складывать из разрезной азбуки слова и фразы по образцу;

1.1.1.3 сөз тіркестерінің кез келген түрімен сөйлемдер құрастыру (сөз-зат + сөз-әрекет; сөз-зат + сөз-әрекет + сөз-зат) (мұғалімнің көмегімен);
1.1.1.4 жанды-жансыз (кім? не?) сұрақтарының мағынасын ажырату (мұғалім көмегімен);
1.1.1.5 мұғалімнің, жолдасының немесе оқылған тақырыптағы тілдік материалды ауызша-дактильді/ ауызша түрде қабыдау, ажырату;
1.1.1.6 сөздің мағынасын түсіну, сөздерді мақсатына қарай ауызша/ ауызша-дактилді және жазбаша түрде қолдану;
1.1.1.7 мұғалімнің (тәрбиешінің, достарының) нұсқауларын ауызша/ ауызша-дактильді немесе жазбаша түрде түсіну және орындау, есеп беру;
1.1.1.8 суреттер мен кестешелер арқылыауызша/ ауызша-дактилді түрде қарапайым мәлімдемелерді тұжырымдау (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен);
1.2. Сөйлеу тілінің негізгі дағдыларын іс жүзінде меңгеру
1.1.2.1 меңгерген оқу материалдары негізінде мұғалімнің көмегімен ауызша-дактильді формада сөз тіркестері мен сөйлемдерді құрастыру;
1.1.2.2 затты және оның іс-әрекетін көрсететін нұсқауларды орындау (мұғалімнің көмегімен);
1.1.2.3 мұғалімге, жолдасына сәлемдесу, қоштасу, өтініш жасау, алғыс айту;
1.1.2.4 мұғалімнің немесе сыныптастарының нұсқауы/ өтініші бойынша сөздік кестешелерді таңдау;
1.1.2.5 заттың атын, іс-қимылын, сапасын атау, көрсету;
1.1.2.6 мұғалімге (тәрбиешіге, досына) сәлемдесу, өтініш және алғыс айту;
1.1.2.7 мұғалімнің (тәрбиешінің, жолдасының) сұрағына жауап беру (өздігінен/мұғалімнің көмегімен);
1.1.2.8 тақырып бойынша сұрақтарды құрастыру (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен);
1.1.2.9 сызбаларды қолдана отырып, сөздерді модельдеу;
1.1.2.10 оқылған тақырып негізінде сөз тіркестері мен сөйлемдерді ауызша/ауызша-дактиль түрінде құрастыру, берілген сөздердің, суреттердің, кестешелердіңкөмегімен сөйлемдер құрастыру, оларды оқу және жазу (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен);
1.1.2.11 суреттің мазмұнын қарапайым сөйлем түрінде ауызша айту, көрсетілген іс-әрекетті сипаттау (мұғалімнің көмегімен/ өздігінен);
1.1.2.12 суреттегі берілген іс-әрекетті түсіндіру немесе кезекпен қойылған сұрақтарды қолдана отырып затты сипаттау (жыл соңында);
1.1.2.13 сюжеттік суреттер немесе суреттер топтамасы бойынша шағын әңгіме құрастыру;
1.1.2.14 қарапайым диалог жүргізу дағдыларын қолдану (қарапайым сөйлеу құрылымдарынан тұратын сұрақ-жауап түрінде)
1.3. Грамматикалық нормалардың сақталуы
1.1.3.1 сұрақтарға жауап беру және сұрақ қою: кім? не? не істедің? не істейсің? не істеді? олар не істеді? не істейміз? қандай? қай? кімге? неге? немен? кіммен? қалай? қайда? (немен? неден?) қайда? (не үшін? кім үшін?) қайдан? (неден?) қашан? қалай?;

1.1.1.3 составлять предложения с различными типами словосочетаний (слово-предмет + слово-действие; слово-предмет + слово-действие + слово-предмет) (с помощью учителя);
1.1.1.4 различать значение одушевленности-неодушевленности (кто? что?) (с помощью учителя);
1.1.1.5 воспринимать и различать слухо-зрительно (устно-дактильно) и на слух (отработанный речевой материал) речь учителя и товарищей;
1.1.1.6 применять слова в устной/ устно-дактильной, письменной форме по назначению, с пониманием смысла слова;
1.1.1.7 выполнять поручения учителя (воспитателя, товарища), данных в устной/ устно-дактильной, письменной форме, составлять отчет о выполненных действиях;
1.1.1.8 сформулировать простые высказывания в устной/устно-дактильной форме по картинкам, табличкам и наблюдениям (самостоятельно/с помощью учителя)
1.2. Практическое овладение основными формами речи
1.1.2.1 составлять слова и словосочетания с помощью дактильной азбуки с помощью учителя и/или самостоятельно на материале темы по картинкам, табличкам, наблюдениям;
1.1.2.2 выполнять поручения с указанием действия и предмета (с помощью учителя);
1.1.2.3выражать просьбу, благодарить, приветствовать, прощаться (с помощью учителя);
1.1.2.4 выбирать таблички и карточки со словами по просьбе учителя или товарища;
1.1.2.5 показывать и называть предметы, действия, качества предмета;
1.1.2.6 обращаться к учителю (воспитателю, товарищу) с приветствием, просьбой и обращением;
1.1.2.7 отвечать на простые вопросы учителя (воспитателя, товарища) самостоятельно/ с помощью учителя;
1.1.2.8 формулировать вопросы по теме самостоятельно/ с помощью учителя;
1.1.2.9 моделировать слова с помощью схем;
1.1.2.10 формулировать словосочетания и предложения в устной/ устно-дактильной форме на основе изученного материала, читать и писать их с помощью постановочных слов, картинок, таблиц (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.1.2.11 воспроизводить устно в форме простого предложения содержание картинки, описать демонстрируемое действия (с помощью учителя/ самостоятельно);
1.1.2.12 объяснять действие на картинке или описывать предмет, с помощью последовательно заданных вопросов (в конец года);
1.1.2.13 составлять рассказ по сюжетной иллюстрации или по серии картинок;
1.1.2.14 применять навыки поддержания простого диалога (в вопросно-ответной форме, состоящего из простых речевых конструкций)
1.3. Соблюдение грамматических норм
1.1.3.1 отвечать и задавать вопросы: кто? что? что делал (-а, -и)? что сделал (-а, -и)? что делает? что делают? что будем делать? какой? какая? какое? какие? кого? что? чем? где? (на чем? в чем?) куда? (на что? во что?) откуда? (с чего? из чего?) когда? как?;

1.1.3.2 зат есім, сын есім, сан есім, етістіктің бастапқы түрлерін білу және табу;
1.1.3.3 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді білу және қолдану;
1.1.3.4 зат есімдерді ажырату;
1.4. Қарым-қатынастың вербальды емес түрін қолдану.
1.1.4.1 мимиканы, ым-ишарат қимылдарын, дауысты, көз қимылын, интонацияны қолдану;
Бөлім (тілдік ұғымдар) – оқылым және тіл дамыту
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
2.1. Сөздер мен сөйлемдердің аналитикалық оқылымы
1.2.1.1 дактильмен, баспа және жазба әріптермен берілген таныс сөздер мен сөз тіркестерін оқу;
1.2.1.2 сөздерді тұтас, үздіксіз оқуға көшу, дактильдеу және оқу (мұғалімнің үлгісі бойынша);
1.2.1.3 сызбаларды пайдаланып сөздер, сөйлемдер құрау (мұғалімнің көмегімен);
1.2.1.4 буындардың, сөздердің, сөз тіркестерінің, сөйлемдердің сызбаларын оқу;
1.2.1.5 оқу кезінде мұғалімнің қойған екпін және тыныс белгілерін, кідірістерді сақтай отырып оқу (еліктеу арқылы);
1.2.1.6 оқудың түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, түсініп оқу, теріп оқу, рөлге бөліп оқу, хормен оқу) қолдану (өздігінен/мұғалім көмегімен);
1.2.1.7 қысқа сөйлемдерді (6-8 буыннан тұратын) бір демде тұтастай оқу;
1.2.1.8 шағын мәтіндерді оқу (40-80 сөзден тұратын);
1.2.1.9 сыныптасының оқығанын өз кітабы арқылы қадағалау, жалғастырып оқу;
1.2.1.10 сөздердің лексикалық мағынасын түсіндіру, мағынасы бойынша ұқсас және қарама-қарсы сөздерді түсіндіру; (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен);
2.2. Мәтінмен жұмыс, сөйлеу дағдыларын дамыту
1.2.2.1 сөздердегі екпінді буындарды табу (еліктеу арқылы);
1.2.2.2 оқылған мәтіннің мазмұнына қарай суреттер мен аппликациялар жасау;
1.2.1.3 таныс сөздердің мағынасын айту, сөздерді дактилдік және ауызша түрде өз мақсатына қарай қолдану (мұғалімнің көмегімен);
1.2.2.4 мәтін мазмұнына және мәтіннің бөлімдеріне сәйкес иллстрацияларды таңдау, сәйкетендіру (мұғалім көмегімен/ өздігінен);
1.2.2.5 оқылған мәтінде кім туралы және не туралы айтылғанын анықтау (өздігінен/мұғалімнің көмегімен);
1.2.2.6 көмекші құралдар (сурет немесе сюжетті суреттер және қойылған сұрақтар) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып, баяндау (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен);
1.2.2.7 мәтін мазмұнына сәйкес иллюстрацияларды орналастыру (өз бетінше/мұғалімнің көмегімен);
1.2.2.8 мәтін жанрын ажырату (әңгіме, ертегі, өлең); (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен);
1.2.2.9 мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен);
1.2.2.10 оқиға кейіпкерлерінің әрекеттерін бағалау (мұғалімнің көмегімен/ өздігінен);
1.2.2.11 оқылған мәтін бойынша қарапайым, нақтылайтын сұрақтарды (мұғалімнің көмегімен/ өздігінен) тұжырымдау және сол сұрақтарға жауап беру
Бөлім: жазылым
Бөлімше
(негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары

1.1.3.2 находить начальную форму существительных на -а, -я: глаголов на -ть, прилагательных по существительному;
1.1.3.3 использовать единственное и множественное число имен существительных;
1.1.3.4 использовать род имен существительных
1.4. Использование невербальных средств общения
1.1.4.1 использовать мимику, жесты, голос, зрительный контакт, интонацию
Раздел: чтение и развитие речи
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучение
2.1. Аналитическое чтение слов и предложений
1.2.1.1 читать знакомые слова и фразы, данные в дактильном, печатном, рукописном виде;
1.2.1.2 дактилировать и читать слова слитно с переходом на слитное чтение целыми предложениями (по образцу учителя);
1.2.1.3 составлять слова, предложения с помощью схем (с помощью учителя);
1.2.1.4 читать схемы слогов, слов, словосочетаний, предложений;
1.2.1.5 соблюдать при чтении смысловые паузы, руководствуясь знаками, расставленными учителем, или знаками препинания (по подражанию);
1.2.1.6 использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, учиться осознанному чтению);
1.2.1.7 читать короткие предложения (6-8 слогов) на одном выдохе;
1.2.1.8 читать небольшой рассказ (40-80 слов);
1.2.1.9 следить за чтением товарища, по своей книге, продолжать чтение после товарища;
1.2.1.10 объяснять лексическое значение и смысл слов с учетом обобщенности их значений (слова-предметы, слова-признаки, слова-действия); близкие/ противоположные по значению (самостоятельно/ с помощью учителя)
2.2. Работа с текстом и формирование речевых умений
1.2.2.1 выделять в словах ударные слоги (по подражанию);
1.2.2.2 иллюстрировать в виде зарисовок содержание прочитанного материала;
1.2.1.3 рассказывать значение знакомых слов, употреблять слова в дактильной и устной, форме по назначению (с помощью учителя);
1.2.2.4 выбирать к прочитанному тексту нужные картинки (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.2.5 определять, о ком/ о чем говорится в рассказе (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.2.6 воспроизводить содержание прочитанного текста с опорой на картинки, с помощью вопросов (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.2.7 упорядочивать иллюстрации по содержанию текста (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.2.8 различать жанры по их особенностям (рассказ, стихотворение) (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.2.9 отвечать на вопросы по содержанию текста (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.2.10 оценивать поступки действующих лиц (с помощью учителя/ самостоятельно);
1.2.2.11 формулировать вопросы к иллюстрациям/ тексту (с помощью учителя)
Раздел: письмо
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучение

3.1. Каллиграфиялық, графикалық нормаларды сақтау
1.3.1.1 әріптердің элементтерін каллиграфиялық нормаларға сәйкес жазу (жұмыс жолы, жоларалық кеңістік, жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік көлбеу сызықтар);
1.3.1.2 бас және кіші әріптерді жазу.
3.2. Үлгі бойынша жазу
1.3.2.1 қарапайым әріптерді жазба әріптермен жазу (п, т, н, и, ш, л, м, а, о, е, с);
1.3.2.2 сызықтан төмен және жоғары шығатын элементтері бар әріптер жазу;
1.3.2.3 өз аты-жөнін, таныс сөздер мен сөз тіркестерін жазу;
1.3.2.4 буындарды, сөздерді, сөйлемдерді жазба әріптермен жазу;
1.3.2.5 мұғалімнің көмегімен оқылған әңгімелер мен өлеңдерден, суреттерді, сызбаларды пайдаланып ақпаратты жеткізу;
1.3.2.6 мұғалімнің көмегімен анықтамалық сөздерді қолдана отырып, берілген тақырып бойынша жай сөйлемдер құрастыру және жазу;
3.3. Өздігінен жазу
1.3.3.1 сұраққа жазбаша жауап беру және сұрақ қоя білу (мұғалімнің көмегімен);
1.3.3.2 мұғалімнің көмегімен сөздердің, сөйлемдердің жазылуын тексеру және қателерін түзету;
1.3.3.3 кітаптан шағын мәтіндерді қатесіз көшіріп жазу;
1.3.3.4 бас әріппен жазылатын сөздерді (кісі аттары, жер-су атаулары, үй жануарларына арнайы қойылған аттар) ажырату, дұрыс жазу;
1.3.3.5 берілген сұрақтардың көмегімен сөздердің жалғауларын дұрыс жазу;
1.3.3.6 қысқа сөйлемдерді жазу (ойыншыққа сипаттама/ жануарға сипаттама/ табиғатты сипаттама);
1.3.3.7 сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою (үтір, нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі);
1.3.3.8 сөздерді буындарға бөлу және дұрыс тасымалдау, тасымалдауға болмайтын сөздерді есту, естіп-көру арқылы ажырату (мұғалім көмегімен/ өздігінен);
28. Бұл оқу бағдарламасы естімейтін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 1 сыныбына арналған "Букварь, обучение грамоте" пәнінің типтік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылуда.
29. Мұғалім сағат санын үш кезең бойынша сыныптағы білім алушылардың оқу мақсаттарын меңгеруіне, әр кезеңнің міндеттерін жүзеге асыруына орай еркін жоспарлай алады.
Параграф 3. Бастауыш білім беру деңгейінің 1 - сыныбына арналған "Букварь, обучение грамоте" пәнінің үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асырудың ұзақ мерзімді жоспары (оқыту орыс тілінде)
Кезеңдер
Тіл дамыту (айтылым мен тыңдалым)
Оқылым және тіл дамыту
Жазылым
1-тоқсан
Әліппе кезеңі
1.1.1.1* әріптерді атау, дактильдеу, көрсету, дыбыстарды дұрыс айту (басқа дыбысқа ауыстырумен) (р, ж, г, д, ц, ч, щ, ы, и, ъ;)
1.1.1.2* үлгі бойынша кеспе әріптерден сөздер мен сөз тіркестерін құрастыру

3.1. Соблюдение графических и каллиграфических норм
1.3.1.1 писать элементы букв в соответствии с каллиграфическими нормами (рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные наклонные линии);
1.3.1.2 писать прописью заглавные и строчные буквы.
3.2. Письмо по образцу
1.3.2.1 писать прописью простейшие буквы (п, т, н, и, ш, л, м, а, о, е, с);
1.3.2.2 писать прописью буквы с элементами, выходящими за нижнюю и верхнюю строчку;
1.3.2.3 писать строчными буквами собственное имя, фамилию, знакомые слова и фразы;
1.3.2.4 писать слоги, слова, предложения письменными буквами;
1.3.2.5 излагать информацию из прочитанных рассказов, стихотворений при помощи рисунка, схемы, знаков с помощью учителя;
1.3.2.6 составлять и писать простые предложения на заданную тему, используя слова для справок с помощью учителя
3.3. Самостоятельное письмо
1.3.3.1 отвечать на вопрос и выражать просьбу письменно (с помощью учителя);
1.3.3.2 проверять написание слов, предложений и исправлять ошибки с помощью учителя;
1.3.3.3 списать короткие тексты с книги;
1.3.3.4 проверять написание слов, предложений и исправлять ошибки с помощью учителя;
1.3.3.5 писать окончания слов с опорой на вопросы;
1.3.3.6 писать короткие предложения - описание игрушки/ животного/ объектов природы (по выбору, с помощью учителя);
1.3.3.7 ставить знаки препинания в конце предложений в зависимости от интонации высказывания: точка, вопросительный, восклицательный знаки, запятая при перечислении;
1.3.3.8 делить слова на слоги, переносить слова по слогам (самостоятельно/ с помощью учителя)
28. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Букварь, Обучение грамоте (дактильная речь, устная речь, письмо, чтение)" для учащихся с нарушением слуха (неслышащие) 1класса уровня начального образования (с русским языком обучения).
29. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программе по предмету "Букварь, Обучение грамоте (дактильная речь, устная речь, письмо, чтение)" для учащихся с нарушением слуха (неслышащие) 1 класса уровня начального образования (с русским языком обучения)
Период
Развитие речи (говорение и слушание)
Чтение и развитие речи
Письмо
1 четверть
Букварный период
1.1.1.1* показывать, дактилировать буквы, воспроизводить звуки (с заменой) (р, ж, г, д, ц, ч, щ, ы и ъ;);
1.1.1.2* складывать из разрезной азбуки слова и фразы по образцу;

1.1.1.3* сөз тіркестерінің кез келген түрімен сөйлемдер құрастыру (сөз-зат + сөз-әрекет; сөз-зат + сөз-әрекет + сөз-зат) (мұғалімнің көмегімен)
1.1.1.4* жанды-жансыз (кім? не?) сұрақтарының мағынасын ажырату (мұғалім көмегімен)
1.1.2.1* меңгерген оқу материалдары негізінде мұғалімнің көмегімен ауызша-дактильді формада сөз тіркестері мен сөйлемдерді құрастыру
1.1.2.2* затты және оның іс-әрекетін көрсететін нұсқауларды орындау (мұғалімнің көмегімен)
1.1.2.2* мұғалімге, жолдасына сәлемдесу, қоштасу, өтініш жасау, алғыс айту
1.2.1.1* дактильмен, баспа және жазба әріптермен берілген таныс сөздер мен сөз тіркестерін оқу
1.2.1.2* сөздерді тұтас, үздіксіз оқуға көшу, дактильдеу және оқу (мұғалімнің үлгісі бойынша)
1.2.1.3* сызбаларды пайдаланып сөздер, сөйлемдер құрау (мұғалімнің көмегімен)
1.2.2.1* сөздердегі екпінді буындарды табу (еліктеу арқылы)
1.2.2.2 оқылған мәтіннің мазмұнына қарай суреттер мен аппликациялар жасау
1.2.1.3* таныс сөздердің мағынасын айту, сөздерді дактилдік және ауызша түрде өз мақсатына қарай қолдану (мұғалімнің көмегімен)
1.3.1.1* жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу
1.3.2.1* қарапайым әріптерді жазба әріптермен жазу (п, т, н, и, ш, л, м, а, о, е, с)
1.3.2.2* сызықтан төмен және жоғары шығатын элементтері бар әріптер жазу;
1.3.3.1* сұраққа жазбаша жауап беру және сұрақ қоя білу (мұғалімнің көмегімен);
1.3.3.2* мұғалімнің көмегімен сөздердің, сөйлемдердің жазылуын тексеру және қателерін түзету
2-тоқсан
Әліппеден кейінгі кезең
1.1.1.5* мұғалімнің, жолдасының немесе оқылған тақырыптағы тілдік материалды ауызша-дактильді/ ауызша түрде қабыдау, ажырату
1.1.1.6* сөздің мағынасын түсіну, сөздерді мақсатына қарай ауызша/ ауызша-дактилді және жазбаша түрде қолдану
1.1.1.7* мұғалімнің (тәрбиешінің, достарының) нұсқауларын ауызша/ ауызша-дактильді немесе жазбаша түрде түсіну және орындау, есеп беру
1.1.1.8* суреттер мен кестешелер арқылы ауызша/ ауызша-дактилді түрде қарапайым мәлімдемелерді тұжырымдау (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен);
1.1.2.4 мұғалімнің немесе сыныптастарының нұсқауы/ өтініші бойынша сөздік кестешелерді таңдау
1.1.2.5* заттың атын, іс-қимылын, сапасын атау, көрсету
1.1.2.6 мұғалімге (тәрбиешіге, досына) сәлемдесу, өтініш және алғыс айту
1.1.2.7 мұғалімнің (тәрбиешінің, жолдасының) сұрағына жауап беру (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен)
1.1.2.9 сызбаларды қолдана отырып, сөздерді модельдеу
1.1.2.10* оқылған тақырып негізінде сөз тіркестері мен сөйлемдерді ауызша/ауызша-дактиль түрінде құрастыру, берілген сөздердің, суреттердің, кестешелердің көмегімен сөйлемдер құрастыру, оларды оқу және жазу (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен);

1.1.1.3* составлять предложения с различными типами словосочетаний (слово-предмет + слово-действие; слово-предмет + слово-действие + слово-предмет) (с помощью учителя);
1.1.1.4* различать значение одушевленности-неодушевленности (кто? что?) (с помощью учителя);
1.1.2.1* составлять слова и словосочетания с помощью дактильной азбуки с помощью учителя и/или самостоятельно на материале темы по картинкам, табличкам, наблюдениям;
1.1.2.2* выполнять поручения с указанием действия и предмета (с помощью учителя);
1.1.2.3*выражать просьбу, благодарность, приветствие, прощаться (с помощью учителя)
1.2.1.1* читать знакомые слова и фразы, данные в дактильном, печатном, рукописном виде;
1.2.1.2* дактилировать и читать слова слитно с переходом на слитное чтение целыми предложениями (по образцу учителя);
1.2.1.3* составлять слова, предложения с помощью схем (с помощью учителя);
1.2.2.1 выделять в словах ударные слоги (по подражанию);
1.2.2.2 иллюстрировать в виде зарисовок содержание прочитанного материала;
1.2.1.3* рассказывать значение знакомых слов, употреблять слова в дактильной и устной, форме по назначению (с помощью учителя)
1.3.1.1* писать элементы букв, прописные (заглавные) и строчные буквы и их соединения;
1.3.2.1* писать прописью простейшие буквы (п, т, н, и, ш, л, м, а, о, е, с);
1.3.2.2* писать прописью буквы с элементами, выходящими за нижнюю и верхнюю строчку;
1.3.3.1* отвечать на вопрос и выразить просьбу письменно (с помощью учителя);
1.3.3.2* проверять написание слов, предложений и исправлять ошибки с помощью учителя
2 четверть
Послебукварный период
1.1.1.5* воспринимать и различать слухо-зрительно (устно-дактильно) и на слух (отработанный речевой материал) речь учителя и товарищей;
1.1.1.6* применять слова в устной/ устно-дактильной, письменной форме по назначению, с пониманием смысла слова;
1.1.1.7* выполнять поручения учителя (воспитателя, товарища), данных в устной/ устно-дактильной, письменной форме, составлять отчет о выполненных действиях;
1.1.1.8* формулировать простые высказывания в устной/ устно-дактильной форме по картинкам, табличкам и наблюдениям (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.1.2.4* выбирать таблички и карточки со словами по просьбе учителя или товарища;
1.1.2.5* показывать и называть предметы, действия, качества предмета;
1.1.2.6 обращаться к учителю (воспитателю, товарищу) с приветствием, просьбой и обращением;
1.1.2.7 отвечать на простые вопросы учителя (воспитателя, товарища) самостоятельно/ с помощью учителя;
1.1.2.9 моделировать слова с помощью схем;
1.1.2.10* формулировать словосочетания и предложения в устной/ устно-дактильной форме на основе изученного материала, читать и писать их с помощью постановочных слов, картинок, таблиц (самостоятельно/ с помощью учителя);

1.1.4.1* мимиканы, ым-ишарат қимылдарын, дауысты, көз қимылын, интонацияны қолдану
1.2.1.4* буындардың, сөздердің, сөз тіркестерінің, сөйлемдердің сызбаларын оқу
1.2.1.5 оқу кезінде мұғалімнің қойған екпін және тыныс белгілерін, кідірістерді сақтай отырып оқу (еліктеу арқылы);
1.2.1.6* оқудың түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, түсініп оқу, теріп оқу, рөлге бөліп оқу, хормен оқу) қолдану (өздігінен/ мұғалім көмегімен)
1.2.1.7* қысқа сөйлемдерді (6-8 буыннан тұратын) бір демде тұтастай оқу
1.2.2.4 мәтін мазмұнына және мәтіннің бөлімдеріне сәйкес иллстрацияларды таңдау, сәйкетендіру (мұғалім көмегімен/ өздігінен)
1.2.2.5 оқылған мәтінде кім туралы және не туралы айтылғанын анықтау (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен)
1.2.2.7 мәтін мазмұнына сәйкес иллюстрацияларды орналастыру (өз бетінше/мұғалімнің көмегімен)
1.3.2.2* сызықтан төмен және жоғары шығатын элементтері бар әріптер жазу;
1.3.3.1* сұраққа жазбаша жауап беру және сұрақ қоя білу (мұғалімнің көмегімен);
1.3.3.2* мұғалімнің көмегімен сөздердің, сөйлемдердің жазылуын тексеру және қателерін түзету
1.3.1.2* бас әріптер мен кіші әріптерді байланыстырып, үздіксіз әрі үзбей (ырғақты) сөздер, сөйлемдер жазу
1.3.2.3* өз аты-жөнін, таныс сөздер мен сөз тіркестерін жазу
1.3.2.4* буындарды, сөздерді, сөйлемдерді жазба әріптермен жазу
1.3.3.3 кітаптан шағын мәтіндерді қатесіз көшіріп жазу
3-тоқсан
Әліппеден кейінгі кезең
1.1.1.5* мұғалімнің, жолдасының немесе оқылған тақырыптағы тілдік материалды ауызша-дактильді/ ауызша түрде қабыдау, ажырату
1.1.1.6* сөздің мағынасын түсіну, сөздерді мақсатына қарай ауызша/ ауызша-дактилді және жазбаша түрде қолдану
1.1.1.7* мұғалімнің (тәрбиешінің, достарының) нұсқауларын ауызша/ ауызша-дактильді немесе жазбаша түрде түсіну және орындау, есеп беру
1.1.1.8* суреттер мен кестешелер арқылы ауызша/ ауызша-дактилді түрде қарапайым мәлімдемелерді тұжырымдау (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен);
1.1.2.4 мұғалімнің немесе сыныптастарының нұсқауы/ өтініші бойынша сөздік кестешелерді таңдау
1.1.2.5* заттың атын, іс-қимылын, сапасын атау, көрсету
1.1.2.6* мұғалімге (тәрбиешіге, досына) сәлемдесу, өтініш және алғыс айту
1.1.2.7 мұғалімнің (тәрбиешінің, жолдасының) сұрағына жауап беру (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен)
1.1.2.9 сызбаларды қолдана отырып, сөздерді модельдеу
1.1.2.10* оқылған тақырып негізінде сөз тіркестері мен сөйлемдерді ауызша/ауызша-дактиль түрінде құрастыру, берілген сөздердің, суреттердің, кестешелердің көмегімен сөйлемдер құрастыру, оларды оқу және жазу (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен);
1.1.2.12* суреттегі берілген іс-әрекетті түсіндіру немесе кезекпен қойылған сұрақтарды қолдана отырып затты сипаттау (жыл соңында)

1.1.4.1* использовать мимику, жесты, голос, зрительный контакт, интонацию
1.2.1.4* читать схемы слогов, слов, словосочетаний, предложений;
1.2.1.5 соблюдать при чтении смысловые паузы, руководствуясь знаками, расставленными учителем, или знаками препинания (по подражанию);
1.2.1.6* использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, учиться осознанному чтению);
1.2.1.7* читать короткие предложения (6-8 слогов) на одном выдохе;
1.2.2.4 выбирать к прочитанному тексту нужные картинки (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.2.5 определять, о ком/ о чем говорится в рассказе (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.2.7 упорядочивать иллюстрации по содержанию текста (самостоятельно/ с помощью учителя)
1.3.2.2* писать прописью буквы с элементами, выходящими за нижнюю и верхнюю строчку;
1.3.3.1* отвечать на вопрос и выражать просьбу письменно (с помощью учителя);
1.3.3.2* проверять написание слов, предложений и исправлять ошибки с помощью учителя;
1.3.1.2* писать четко и правильно слова и предложения;
1.3.2.3* писать строчными буквами собственное имя, фамилию, знакомые слова и фразы;
1.3.2.4* писать слоги, слова, предложения письменными буквами;
1.3.3.3 списывать короткие тексты с книги
3 четверть
Послебукварный период
1.1.1.5* воспринимать и различать слухо-зрительно (устно-дактильно) и на слух (отработанный речевой материал) речь учителя и товарищей;
1.1.1.6* применять слова в устной/ устно-дактильной, письменной форме по назначению, с пониманием смысла слова;
1.1.1.7* выполнять поручения учителя (воспитателя, товарища), данных в устной/ устно-дактильной, письменной форме, составлять отчет о выполненных действиях;
1.1.1.8* формулировать простые высказывания в устной/ устно-дактильной форме по картинкам, табличкам и наблюдениям (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.1.2.4 выбирать таблички и карточки со словами по просьбе учителя или товарища;
1.1.2.5* показывать и называть предметы, действия, качества предмета;
1.1.2.6* обращаться к учителю (воспитателю, товарищу) с приветствием, просьбой и обращением;
1.1.2.7 отвечать на простые вопросы учителя (воспитателя, товарища) самостоятельно/ с помощью учителя;
1.1.2.9 моделировать слова с помощью схем;
1.1.2.10* формулировать словосочетания и предложения в устной/ устно-дактильной форме на основе изученного материала, читать и писать их с помощью постановочных слов, картинок, таблиц (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.1.2.12* объяснять действие на картинке или описать предмет, с помощью последовательно заданных вопросов (в конец года);

1.1.2.13* сюжеттік суреттер немесе суреттер топтамасы бойынша шағын әңгіме құрастыру
1.1.2.14* қарапайым диалог жүргізу дағдыларын қолдану (қарапайым сөйлеу құрылымдарынан тұратын сұрақ-жауап түрінде)
1.1.3.1* сұрақтарға жауап беру және сұрақ қою: кім? не? не істедің? не істейсің? не істеді? олар не істеді? не істейміз? қандай? қай? кімге? неге? немен? кіммен? қалай? қайда? (немен? неден?) қайда? (не үшін? кім үшін?) қайдан? (неден?) қашан? қалай?
1.1.3.2* зат есім, сын есім, сан есім, етістіктің бастапқы түрлерін білу және табу
1.1.3.3 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді білу және қолдану
1.1.3.4 зат есімдерді ажырату
1.1.4.1* мимиканы, ым-ишарат қимылдарын, дауысты, көз қимылын, интонацияны қолдану
1.2.1.4* буындардың, сөздердің, сөз тіркестерінің, сөйлемдердің сызбаларын оқу
1.2.1.5 оқу кезінде мұғалімнің қойған екпін және тыныс белгілерін, кідірістерді сақтай отырып оқу (еліктеу арқылы);
1.2.1.6* оқудың түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, түсініп оқу, теріп оқу, рөлге бөліп оқу, хормен оқу) қолдану (өздігінен/ мұғалім көмегімен)
1.2.1.7* қысқа сөйлемдерді (6-8 буыннан тұратын) бір демде тұтастай оқу
1.2.2.4 мәтін мазмұнына және мәтіннің бөлімдеріне сәйкес иллстрацияларды таңдау, сәйкетендіру (мұғалім көмегімен/ өздігінен)
1.2.2.5 оқылған мәтінде кім туралы және не туралы айтылғанын анықтау (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен)
1.2.2.7 мәтін мазмұнына сәйкес иллюстрацияларды орналастыру (өз бетінше/мұғалімнің көмегімен)
1.2.1.9* сыныптасының оқығанын өз кітабы арқылы қадағалау, жалғастырып оқу
1.2.1.10*сөздердің лексикалық мағынасын түсіндіру, мағынасы бойынша ұқсас және қарама-қарсы сөздерді түсіндіру; (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен);
1.2.2.6 көмекші құралдар (сурет немесе сюжетті суреттер және қойылған сұрақтар) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып, баяндау (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен)
1.2.2.9 мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен)
1.2.2.10 оқиға кейіпкерлерінің әрекеттерін бағалау (мұғалімнің көмегімен/ өздігінен)
1.3.1.2* бас әріптер мен кіші әріптерді байланыстырып, үздіксіз әрі үзбей (ырғақты) сөздер, сөйлемдер жазу
1.3.2.3* өз аты-жөнін, таныс сөздер мен сөз тіркестерін жазу
1.3.2.4* буындарды, сөздерді, сөйлемдерді жазба әріптермен жазу
1.3.2.5* мұғалімнің көмегімен оқылған әңгімелер мен өлеңдерден, суреттерді, сызбаларды пайдаланып ақпаратты жеткізу
1.3.2.6 мұғалімнің көмегімен анықтамалық сөздерді қолдана отырып, берілген тақырып бойынша жай сөйлемдер құрастыру және жазу
1.3.3.3 кітаптан шағын мәтіндерді қатесіз көшіріп жазу;

1.1.2.13* составлять рассказ по сюжетной иллюстрации или по серии картинок;
1.1.2.14* применять навыки поддержания простого диалога (в вопросно-ответной форме, состоящего из простых речевых конструкций);
1.1.3.1* отвечать и задавать вопросы: кто? что? что делал (-а, -и)? что сделал (-а, -и)? что делает? что делают? что будем делать? какой? какая? какое? какие? кого? что? чем? где? (на чем? в чем?) куда? (на что? во что?) откуда? (с чего? из чего?) когда? как?;
1.1.3.2* находить начальную форму существительных на –а, -я: глаголов на -ть, прилагательных по существительному;
1.1.3.4 использовать род имен существительных;
1.1.3.3 использовать единственное и множественное число имен;
1.1.4.1* использовать мимику, жесты, голос, зрительный контакт, интонацию
1.2.1.4* читать схемы слогов, слов, словосочетаний, предложений;
1.2.1.5 соблюдать при чтении смысловые паузы, руководствуясь знаками, расставленными учителем, или знаками препинания (по подражанию);
1.2.1.6* использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, учиться осознанному чтению);
1.2.1.7* читать короткие предложения (6-8 слогов) на одном выдохе;
1.2.2.4 выбирать к прочитанному тексту нужные картинки (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.2.5 определять, о ком/ о чем говорится в рассказе (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.2.7 упорядочивать иллюстрации по содержанию текста (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.1.9* следить за чтением товарища, по своей книге, продолжать чтение после товарища;
1.2.1.10* объяснять лексическое значение и смысл слов с учетом обобщенности их значений (слова-предметы, слова-признаки, слова-действия); близкие/противоположные по значению (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.2.6 воспроизводить содержание прочитанного текста с опорой на картинки, с помощью вопросов (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.2.9 отвечать на вопросы по содержанию текста (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.2.10 оценивать поступки действующих лиц (с помощью учителя/ самостоятельно)
1.3.1.2* писать четко и правильно слова и предложения;
1.3.2.3* писать строчными буквами собственное имя, фамилию, знакомые слова и фразы;
1.3.2.4* писать слоги, слова, предложения письменными буквами;
1.3.2.5* рассказывать информацию из прочитанных рассказов, стихотворений при помощи рисунка, схемы, знаков с помощью учителя;
1.3.2.6 составлять и писать простые предложения на заданную тему, используя слова для справок с помощью учителя;
1.3.3.3 списывать короткие тексты с книги;

1.3.3.4 бас әріппен жазылатын сөздерді (кісі аттары, жер-су атаулары, үй жануарларына арнайы қойылған аттар) ажырату, дұрыс жазу
1.3.3.5 берілген сұрақтардың көмегімен сөздердің жалғауларын дұрыс жазу
1.3.3.6* қысқа сөйлемдерді жазу – ойыншыққа сипаттама/ жануарға сипаттама/ табиғатты сипаттау
1.3.3.7* сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою (үтір, нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі)
1.3.3.8* сөздерді буындарға бөлу және дұрыс тасымалдау, тасымалдауға болмайтын сөздерді есту, естіп-көру арқылы ажырату (мұғалім көмегімен/ өздігінен
4-тоқсан
Әліппеден кейінгі кезең
1.1.1.7* мұғалімнің (тәрбиешінің, достарының) нұсқауларын ауызша/ ауызша-дактильді немесе жазбаша түрде түсіну және орындау, есеп беру
1.1.1.8* суреттер мен кестешелер арқылы ауызша/ ауызша-дактилді түрде қарапайым мәлімдемелерді тұжырымдау (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен);
1.1.2.5* заттың атын, іс-қимылын, сапасын атау, көрсету
1.1.2.6* мұғалімге (тәрбиешіге, досына) сәлемдесу, өтініш және алғыс айту
1.1.2.7 мұғалімнің (тәрбиешінің, жолдасының) сұрағына жауап беру (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен)
1.1.2.8 тақырып бойынша сұрақтарды құрастыру (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен)
1.1.2.10* оқылған тақырып негізінде сөз тіркестері мен сөйлемдерді ауызша/ауызша-дактиль түрінде құрастыру, берілген сөздердің, суреттердің, кестешелердің көмегімен сөйлемдер құрастыру, оларды оқу және жазу (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен);
1.1.2.11 суреттің мазмұнын қарапайым сөйлем түрінде ауызша айту, көрсетілген іс-әрекетті сипаттау (мұғалімнің көмегімен/ өздігінен)
1.1.2.12 суреттегі берілген іс-әрекетті түсіндіру немесе кезекпен қойылған сұрақтарды қолдана отырып затты сипаттау (жыл соңында)
1.1.2.13 сюжеттік суреттер немесе суреттер топтамасы бойынша шағын әңгіме құрастыру
1.1.2.14* қарапайым диалог жүргізу дағдыларын қолдану (қарапайым сөйлеу құрылымдарынан тұратын сұрақ-жауап түрінде)
1.1.3.1* сұрақтарға жауап беру және сұрақ қою: кім? не? не істедің? не істейсің? не істеді? олар не істеді? не істейміз? қандай? қай? кімге? неге? немен? кіммен? қалай? қайда? (немен? неден?) қайда? (не үшін? кім үшін?) қайдан? (неден?) қашан? қалай?
1.1.3.2* зат есім, сын есім, сан есім, етістіктің бастапқы түрлерін білу және табу
1.1.3.3* зат есімнің жекеше және көпше түрін қолданыңыз
1.1.3.4 зат есімдерді ажырату
1.1.4.1* мимиканы, ым-ишарат қимылдарын, дауысты, көз қимылын, интонацияны қолдану
1.2.1.6* оқудың түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, түсініп оқу, теріп оқу, рөлге бөліп оқу, хормен оқу) қолдану (өздігінен/ мұғалім көмегімен)

1.3.3.4 проверять написание слов, предложений и исправить ошибки с помощью учителя;
1.3.3.5 писать окончания слов с опорой на вопросы;
1.3.3.6* писать короткие предложения - описание игрушки/животного/ объектов природы (по выбору, с помощью учителя);
1.3.3.7* ставить знаки препинания в конце предложений в зависимости от интонации высказывания: точка, вопросительный, восклицательный знаки, запятая при перечислении;
1.3.3.8* делить слова на слоги, переносить слова по слогам (самостоятельно/ с помощью учителя)
4 четверть
Послебукварный период
1.1.1.7* выполнять поручения учителя (воспитателя, товарища), данных в устной/ устно-дактильной, письменной форме, составить отчет о выполненных действиях;
1.1.1.8* формулировать простые высказывания в устной/ устно-дактильной форме по картинкам, табличкам и наблюдениям (самостоятельно/ с помощью учителя;
1.1.2.5* показывать и называть предметы, действия, качества предмета;
1.1.2.6* обращаться к учителю (воспитателю, товарищу) с приветствием, просьбой и обращением;
1.1.2.7 отвечать на простые вопросы учителя (воспитателя, товарища) самостоятельно/ с помощью учителя;
1.1.2.8 формулировать вопросы по теме самостоятельно/ с помощью учителя;
1.1.2.10* формулировать словосочетания и предложения в устной/ устно-дактильной форме на основе изученного материала, читать и писать их с помощью постановочных слов, картинок, таблиц (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.1.2.11* воспроизводить устно в форме простого предложения содержание картинки, описывать демонстрируемое действия (с помощью учителя/ самостоятельно);
1.1.2.12* объяснять действие на картинке или описывать предмет, с помощью последовательно заданных вопросов (в конец года);
1.1.2.13 составлять рассказ по сюжетной иллюстрации или по серии картинок;
1.1.2.14* применять навыки поддержания простого диалога (в вопросно-ответной форме, состоящего из простых речевых конструкций);
1.1.3.1* отвечать и задавать вопросы: кто? что? что делал (-а, -и)? что сделал (-а, -и)? что делает? что делают? что будем делать? какой? какая? какое? какие? кого? что? чем? где? (на чем? в чем?) куда? (на что? во что?) откуда? (с чего? из чего?) когда? как?;
1.1.3.3* использовать единственное и множественное число имен существительных;
1.1.3.2* находить начальную форму существительных на -а, -я: глаголов на -ть, прилагательных по существительному;
1.1.3.4 использовать род имен существительных;
1.1.4.1* использовать мимику, жесты, голос, зрительный контакт, интонацию
1.2.1.6* использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, учиться осознанному чтению);

1.2.1.8* шағын мәтіндерді оқу (40-80 сөзден тұратын);
1.2.1.9* сыныптасының оқығанын өз кітабы арқылы қадағалау, жалғастырып оқу
1.2.1.10* сөздердің лексикалық мағынасын түсіндіру, мағынасы бойынша ұқсас және қарама-қарсы сөздерді түсіндіру; (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен);
1.2.2.5* оқылған мәтінде кім туралы және не туралы айтылғанын анықтау (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен)
1.2.2.6 көмекші құралдар (сурет немесе сюжетті суреттер және қойылған сұрақтар) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып, баяндау (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен)
1.2.2.7 мәтін мазмұнына сәйкес иллюстрацияларды орналастыру (өз бетінше/мұғалімнің көмегімен)
1.2.2.8 мәтін жанрын ажырату (әңгіме, ертегі, өлең); (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен)
1.2.2.9 мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен)
1.2.2.10 оқиға кейіпкерлерінің әрекеттерін бағалау (мұғалімнің көмегімен/ өздігінен)
1.2.2.11* оқылған мәтін бойынша қарапайым, нақтылайтын сұрақтарды (мұғалімнің көмегімен/ өздігінен) тұжырымдау және сол сұрақтарға жауап беру
1.3.1.2* бас әріптер мен кіші әріптерді байланыстырып, үздіксіз әрі үзбей (ырғақты) сөздер, сөйлемдер жазу
1.3.2.3* өз аты-жөнін, таныс сөздер мен сөз тіркестерін жазу
1.3.2.4* буындарды, сөздерді, сөйлемдерді жазба әріптермен жазу
1.3.2.5 мұғалімнің көмегімен оқылған әңгімелер мен өлеңдерден, суреттерді, сызбаларды пайдаланып ақпаратты жеткізу
1.3.2.6 мұғалімнің көмегімен анықтамалық сөздерді қолдана отырып, берілген тақырып бойынша жай сөйлемдер құрастыру және жазу
1.3.3.3 кітаптан шағын мәтіндерді қатесіз көшіріп жазу;
1.3.3.4 бас әріппен жазылатын сөздерді (кісі аттары, жер-су атаулары, үй жануарларына арнайы қойылған аттар) ажырату, дұрыс жазу
1.3.3.5 берілген сұрақтардың көмегімен сөздердің жалғауларын дұрыс жазу
1.3.3.6* қысқа сөйлемдерді жазу – ойыншыққа сипаттама/ жануарға сипаттама/ табиғатты сипаттау
1.3.3.7* сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою (үтір, нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі)
1.3.3.8* сөздерді буындарға бөлу және дұрыс тасымалдау, тасымалдауға болмайтын сөздерді есту, естіп-көру арқылы ажырату (мұғалім көмегімен/ өздігінен)
Ескерту:
1) бір тоқсан ішіндегі оқу мақсаттары тіл дағдыларының кез келген түрлерімен байланысады;
2) "*" белгісімен белгіленген оқу мақсаттарын ішінара жүзеге асыру ұсынылады.
бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы "03" сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
239 - қосымша
Нашар еститін, кейіннен естімей қалған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейіндегі 0 - сыныптары үшін "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)

1.2.1.8* читать небольшой рассказ (40-80 слов);
1.2.1.9* следить за чтением товарища, по своей книге, продолжать чтение после товарища;
1.2.1.10* объяснять лексическое значение и смысл слов с учетом обобщенности их значений (слова-предметы, слова-признаки, слова-действия); близкие/противоположные по значению (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.2.5* определять, о ком/ о чем говорится в рассказе (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.2.6 воспроизводить содержание прочитанного текста с опорой на картинки, с помощью вопросов (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.2.7 упорядочивать иллюстрации по содержанию текста (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.2.8 различать жанры по их особенностям (рассказ, стихотворение) (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.2.9 отвечать на вопросы по содержанию текста (самостоятельно/ с помощью учителя);
1.2.2.10 оценивать поступки действующих лиц (с помощью учителя/ самостоятельно);
1.2.2.11* формулировать вопросы к иллюстрациям/ тексту (с помощью учителя)
1.3.1.2* писать четко и правильно слова и предложения;
1.3.2.3* писать строчными буквами собственное имя, фамилию, знакомые слова и фразы;
1.3.2.4* писать слоги, слова, предложения письменными буквами;
1.3.2.5 рассказывать информацию из прочитанных рассказов, стихотворений при помощи рисунка, схемы, знаков с помощью учителя;
1.3.2.6 составлять и писать простые предложения на заданную тему, используя слова для справок с помощью учителя;
1.3.3.3 списывать короткие тексты с книги;
1.3.3.4 проверять написание слов, предложений и исправлять ошибки с помощью учителя;
1.3.3.5 писать окончания слов с опорой на вопросы;
1.3.3.6* писать короткие предложения - описание игрушки/животного/ объектов природы (по выбору, с помощью учителя);
1.3.3.7* ставить знаки препинания в конце предложений в зависимости от интонации высказывания: точка, вопросительный, восклицательный знаки, запятая при перечислении;
1.3.3.8* делить слова на слоги, переносить слова по слогам (самостоятельно/ с помощью учителя)
Примечание:
1) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) цели обучения, обозначенные знаком "*", рекомендуется реализовать частично.
Приложение 5 к приказу
Приложение 239 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 03 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Әліппе, Ана тілі" для слабослышащих, позднооглохших обучающихся 0 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бағдарламаның мақсаты – нашар еститін (кейіннен естімей қалған) білім алушылардың жас ерекшелік және типологиялық даму ерекшеліктерін ескере отырып, қарапайым грамматикалық түсініктерді қалыптастыруымен байланыста тыңдалым мен айтылым, оқылым және жазылым дағдыларын игеру процесінде функциональдық сауатты тұлғаны қалыптастыру үшін жағдай жасау.
3. Бағдарламаның оқыту міндеттері:
1) тыңдау, сөйлеу, оқу және жазу дағдыларын қалыптастыру;
2) оқушылардың ауызекі сөйлеу дағдыларын дамыту және сөздік қорын жандандыру;
3) сөйлеудің құрылымдық компоненттері (дыбыс, буын, сөз, сөйлем) туралы қарапайым түсінік қалыптастыру;
4) жаһандық оқу дағдыларын дамыту, буындарды оқыту, сөздерді буындар бойынша оқу;
5) әріптік баспа және жазбаша әріптерін ажырата және каллиграфиялық жазуды үйрету, жазу дағдыларын қалыптастыру;
6) білім алушыларда дұрыс оқу қызметін қалыптастыру;
7) оқуға және кітапқа деген қызығушылықты тәрбиелеу;
8) айналадағыларға тілектестік қарым-қатынасты қалыптастыру, сөйлеу мәдениетін және қарым-қатынас мәдениетін дамыту;
9) танымдық қызығушылықты қалыптастыру және өз сөзін жетілдіруге ұмтылу арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту;
10) қоршаған ортаны игеру арқылы оқытылатын тілге деген қызығушылық пен сүйіспеншілікті дамыту.
4. Кең ауқымды дағдылармен бірлікте жеке тұлғалық қасиеттерді дамыту білім алушылардың білім берудің базалық құндылықтарын бойына сіңіру үшін негіз болып табылады: "қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу".
5. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) сөйлеуді есту-көру және есту арқылы қабылдауды дамыту;
2) ауызекі сөйлеуді және дұрыс айтылымды дамыту;
3) оқушылардың сөйлеу уәждемесін арттыру;
4) көрнекі-бейнелі және ауызша-логикалық ойлауды қалыптастыру.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педогогикалық тәсілдер

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Әліппе, Ана тілі" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель Программы – создание условий для формирования функционально грамотной личности в процессе освоения навыков аудирования (слушания), говорения, чтения и письма во взаимосвязи с формированием элементарных грамматических представлений с учетом особенностей развития слабослышащих (позднооглохших) обучающихся.
3. Учебные задачи Программы:
1) формировать умения слушать, говорить, читать и писать;
2) развивать у обучающихся навыки разговорной речи и активизировать словарный запас;
3) формировать элементарное представление о структурных компонентах речи (звуке, слоге, слове, предложении);
4) вырабатывать навыки глобального чтения, чтение слогов, слов по слогам;
5) учить различать и каллиграфически писать печатные и письменные буквы алфавита, формировать навыки письма;
6) формировать у обучающихся правильную читательскую деятельность;
7) воспитывать интерес к чтению и книге;
8) формировать доброжелательное отношение к окружающим, развивать культуру речи и культуру общения;
9) развивать творческие способности через формирование познавательного интереса и стремления совершенствовать свою речь;
10) развивать интерес и любовь к изучаемому языку через освоение окружающего мира.
4. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра является основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни".
5. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развивать слухо-зрительное и слуховое восприятие речи;
2) формировать разговорную речь и правильное произношение;
3) повышать речевую мотивацию у обучающихся;
4) развивать наглядно-образное и словесно-логическое мышление.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса

6. Есту қабілетінің бұзылуы оқушылардың сөйлеу тіліне, барлық танымдық іс-әрекетінің даму барысына әсер етеді. Нашар еститін балаларда көбінесе сөйлеудің келесі бұзылыстары анықталады: айтылу кемшіліктері, шектеулі сөз қоры, сөздерді дұрыс түсінбеу және пайдаланбау, сөйлеудің грамматикалық құрылымының кемшіліктері (сөйлемнің дұрыс құрылмауы, сөйлемдегі сөздердің дұрыс сәйкес келмеуі), ауызша сөйлеуді шектеулі түсіну, оқылатын мәтінді шектеулі түсіну, ауызша сөйлеудің қиындықтары.
7. Мектепте оқытудың басында есту қабілеті нашар оқушылардың сөйлеу деңгейінің айырмашылығы айтарлықтай үлкен: сөйлеу примордиясының болуынан бастап жеке лексикалық-грамматикалық, фонетикалық және грамматикалық кемшіліктері бар салыстырмалы түрде қалыптасқан сөйлеуге дейін.
8. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері даму ерекшеліктерін ескеретін және білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін қанағаттандыруды қамтамасыз ететін арнайы педагогикалық қағидаларға негізделген.
9. Жүйелілік қағидасы күрделі функционалды жүйе, ол тығыз өзара әрекеттесетін құрылымдық компоненттер ретінде психикалық даму идеясына негізделген.
10. Дамытушылық оқыту қағидасы баланың проксималды даму аймағында оқу міндеттерін қоюды қамтиды. Қағиданы жүзеге асыру мұғалімнің мүмкіндіктерін, ерекшеліктерін және оқушылардың оқу материалын игерудегі жетістіктерін үнемі зерделуіне негізделген.
11. Жүйелі-әрекеттік тәсіл білім алушының білімді дайын күйінде емес, мұғалім практикалық тұрғыда, кезең-кезеңімен ұйымдастырған, сөйлеу, жалпы оқу және пәндік-терминологиялық лексиканы түсіндірумен, пысықтаумен және нақтылаумен қол жетімді қызмет (бақылау, эксперимент, жаттығулар) арқылы алады.
12. Жеке тұлғаға бағытталған тәсіл білім алушылардың жеке ерекшеліктерін (жас, физиологиялық, психологиялық, зияткерлік және білім беру қажеттіліктерін) ескере отырып, оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруды білдіреді.
13. Сараланған тәсіл гетерогенді контингент жағдайында білім алушыларды сәтті оқыту үшін қолданылады, ол есту қабілетінің бұзылу дәрежесін, танымдық, сөйлеу дамуының ерекшеліктерін ескере отырып топтарға бөлуге және оқытуда әр түрлі көлемдегі, күрделіліктегі тапсырмаларды қолдануды, белсенділік қарқыны мен мұғалімнің көмегін өзгертуді қамтиді.
14. Тіл үйретудің негізі болып табылатын коммуникативтік тәсіл нашар еститін білім алушылардың сөйлеу әрекетін дамытудың жетекші қағидасы ретінде әрбір оқу пәнінің құралдарымен – әртүрлі оқу жағдайларында білім мен дағдылармен алмасу, тілдік және сөйлеу нормалары жүйесін дұрыс пайдалану ретінде қарастырылады.

6. Нарушение слухового восприятия оказывает влияние на ход развития всей познавательной деятельности школьников, приводит к речевому недоразвитию. Слабослышащие дети часто обнаруживают следующие нарушения речи: недостатки произношения, ограниченный запас слов, неточное понимание и неправильное употребление слов, недостатки грамматического строя речи (неправильное построение предложения, неправильное согласование слов в предложении), ограниченное понимание обращенной устной речи, ограниченное понимание читаемого текста, трудности словесного общения.
7. К началу обучения в школе диапазон различий в уровне сформированности речи слабослышащих обучающихся достаточно велик: от наличия зачатков речи до относительно сложившейся речи с отдельными лексико-грамматическими, фонетическими и грамматическими недостатками.
8. Педагогические подходы к организации учебного процесса основаны на принципах специальной педагогики, учитывающих особенности развития и обеспечивающих удовлетворение особых образовательных потребностей обучающихся.
9. Принцип системности опирается на представление о психическом развитии как о сложной функциональной системе, структурные компоненты, которой находятся в тесном взаимодействии.
10. Принцип развивающего обучения предполагает постановку учебных задач в зоне ближайшего развития ребенка. Реализация принципа основывается на постоянном изучении учителем возможностей, особенностей и успехов в усвоении школьниками учебного материала.
11. Системно-деятельностный подход заключается в том, что обучающийся получает знания не в готовом виде, а добывает их сам через практическую, поэтапно организованную учителем, доступную деятельность (наблюдение, эксперимент, упражнения), с комментированием, проработкой и уточнением разговорной, общеучебной и предметно-терминологической лексики.
12. Личностно-ориентированный подход подразумевает организацию учебно-воспитательного процесса с учетом индивидуальных особенностей (возрастных, физиологических, психологических, интеллектуальных и образовательных потребностей) обучающихся.
13. Дифференцированный подход применяется для успешного обучения обучающихся в условиях неоднородного контингента, который предполагает распределение обучающихся в группы с учетом степени нарушения слуха, особенностей познавательного, речевого развития и использование в обучении заданий различного объема, сложности, варьируя темп деятельности и меру помощи педагога.
14. Коммуникативный подход, являясь основой обучения языку, рассматривается как ведущий принцип развития речевой деятельности, слабослышащих обучающихся средствами каждого учебного предмета – обмен знаниями и навыками в различных учебных ситуациях, правильное использование системы языковых и речевых норм.

15. Кешенді тәсіл әртүрлі саладағы мамандардың: невропатолог, сурдолог, психолог, отоларингологқа қажетті көмегі мен қолдауын қамтиды.
16. Арнайы педогогикалық процесте оқытудың полисенсорлық негізі қамтамасыз етіледі. Оқу процесіне: еріннен оқу дағдыларын дамыту бойынша жұмыс, оптикалық-акустикалық сөйлеу көріністерін дамытумен бірлікте сөйлеудің қозғалыс, кинестетикалық базасын қалыптастыратын сөйлеу техникасы бойынша арнайы жаттығулар, қалдық есту қабілетін дамыту және пайдалану бойынша жұмыс кіреді.
17. Нашар еститін білім алушыны оқыту үшін жазылым және оқылым – бұл тілді меңгерудің ең толық құралы, сонымен қатар танымдық белсенділікті дамыту құралы.
18. Әліппені оқыту дұрыс айтылған дыбыстар мен сөздер негізінде жүзеге асырылады. Дыбыстар мен әріптерді зерттеу дәйектілігі дыбыстардың айтылуын ассимиляциялау арқылы (тиісті дактильдік белгілер) және оларды есту арқылы ажырату мүмкіндігімен анықталады. Дыбыстар мен әріптерді зерттеу айтылымды қалыптастыру бағдарламасында көрсетілген ретпен жүзеге асырылады : п, а, м, т, о, с, у, н, е, л, ө, и, к, ү, ш, р, і, в, ф, з, ә, д, ж, г, б, қ, ц, ң, щ, ғ, й, ы, ұ, э, х, ч, һ, я, ю, Ұ, ь, ъ.
19. Келесідей дыбыстарды ауыстыруды пайдалана отырып, шамамен айтуға жол беріледі: ы, к, х, з, л, ж, г, қ, ғ, ң.
20. Оқу дағдыларын кезең-кезеңмен қалыптастыру міндеттерін біртіндеп күрделендіре отырып,сауаттылықты оқытудың әріптік кезеңінің төрт кезеңі бөлінеді. Бірінші кезеңде дыбыстар мен әріптер зертеледі: п, а, м, т, о. Екінші кезеңде - дыбыстар мен әріптер: с, у, н, е, л, ө, и, к, ү, ш, р, і, б, ф, з, ә.Үшінші кезеңде – дыбыстар мен әріптер: д, ж, г, б, қ, ц, ң, щ. Төртінші кезеңде -дыбыстар мен әріптер: ғ, й, ы, ұ, э, х, ч, һ, я, ю, Ұ, ь, ъ.
21.Тыңдау және сөйлеу тапсырмаларының мысалдары:
1) дауысты және дауыссыз дыбыстардың сенсорлық белгілерін таңдау;
2) сөздерден жеке дыбыстарды таңдау;
3) есту-көру және сөйлеуді есту арқылы қабылдау (дыбыс, буын, сөз, сөйлем);
4) берілген дыбыс пен берілген буын саны бар сөздерді атау.
22. Оқу дағдыларын дамыту бойынша тапсырмалардың мысалдары:
1) сөздің лексикалық мағынасы бойынша жұмыс;
2) сөздермен ойындар;
3) тіректерді (таяқтарды, геометриялық пішіндерді, шапалақтарды, қадамдарды) пайдалана отырып, 2-3 күрделі сөздерді буындарға бөлу;
4) дауысты және дауыссыз дыбыстарды тиісті түспен шартты белгілеу.
23. Жазу тапсырмаларының мысалдары:
1) Қол және саусақ қимылдарын үйлестіруді дамыту: саусақтарды жұдырыққа қысу және саусақтарды ашу, шарлармен ойындар, ілгектер, шертулер, сақиналар, саусақтарды бір-бірімен қарсы алу, моншақтарды байлау, байлау, өру, мозаикалық ойындар;

15. Комплексный подход предполагает необходимую помощь и поддержку специалистов разного профиля: врача-невропатолога, сурдолога, психолога, врача-отоларинголога.
16. В специальном педагогическом процессе обеспечивается полисенсорная основа обучения. В учебный процесс включаются: работа по развитию навыков чтения с губ, специальные упражнения по технике речи, формирующие двигательную, кинестетическую базу речи в единстве с развитием оптико-акустических речевых представлений, работа по развитию и использованию остаточного слуха.
17. Письмо и чтение для слабослышащих обучающихся являются самым полноценным средством овладения языком, а также средствами развития познавательной деятельности.
18. Обучение грамоте осуществляется на материале правильно произносимых звуков и слов. Последовательность изучения звуков и букв определяется усвоением произношения звуков (соответствующих дактильных знаков) и возможностями их различения на слух. Изучение звуков и букв осуществляется в последовательности, указанной в программе по формированию произношения: п, а, м, т, о, с, у, н, е, л, ө, и, к, ү, ш, р, і, в, ф, з, ә, д, ж, г, б, қ, ц, ң, щ, ғ, й, ы, ұ, э, х, ч, һ, я, ю, Ұ, ь, ъ.
19. Допускается приближенное произношение с использованием замен следующих звуков: ы, к, х, з, л, ж, г, қ, ғ, ң.
20. Выделяются четыре этапа букварного периода обучения грамоте с постепенным усложнением задач формирования навыков чтения от этапа к этапу. На первом этапе изучаются звуки и буквы: п, а, м, т, о. На втором этапе - звуки и буквы: с, у, н, е, л, ө, и, к, ү, ш, р, і, б, ф, з, ә. На третьем этапе – звуки и буквы: д, ж, г, б, қ, ц, ң, щ. На четвертом этапе – звуки и буквы: ғ, й, ы, ұ, э, х, ч, һ, я, ю, Ұ, ь, ъ.
21. Примеры заданий по слушанию и говорению:
1) выделение сенсорных признаков гласных и согласных звуков;
2) выделение отдельных звуков из слов;
3) слухо-зрительное и слуховое восприятие речи (звук, слог, слово, предложение);
4) называние слов с заданным количеством слогов, с заданным звуком.
22. Примеры заданий по развитию навыка чтения:
1) работа над лексическим значением слова;
2) игры со словами;
3) разбивка 2-3 сложных слов на слоги с использованием опор (палочек, геометрических форм, хлопки, шаги);
4) условное обозначение гласных и согласных звуков соответствующим цветом.
23. Примеры заданий по письму:
1) развитие координации движений кисти руки и пальцев: сжимание пальцев в кулачок и разжимание пальцев, игры с шарами, крючки, щелчки, колечки, приветствие пальчиков друг друга, нанизывание бус, шнуровка, плетение косичек, игры с мозаикой;

2) құраушы элементтерді анықтау мақсатында әріпті талдау;
3) сөздерді дыбыспен әріптік талдау және кейіннен жаза отырып, сөйлемдерді талдау;
4) дауысты дыбыстарды білдіретін фишкаларды әріптермен ауыстыру;
5) баспа үлгісінен сөздерді, сөйлемдерді көшіріп жазу;
6) тақтайшалардан тірек сөздер арқылы сөйлем құрастыру;
7) баспа әріптері бойынша жазу.
24. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар:
1) базалық АКТ дағдыларына сүйене отырып, АКТ мультимедиялық ресурстарын, интерактивті тақталарды және компьютерлерді пайдалану оқу процесін жаңғыртуға және жандандыруға, сондай-ақ білім алушылар мен педагог арасындағы ынтымақтастық пен қарым-қатынасқа ықпал етеді.
25. Білім алушылардың бұзылған функцияларын түзету мақсатында жеке есту аппараттары мен кохлеарлық импланттар қолданылады.
26. Бағдарламаның дидактикалық қамтамасыз етілуі:
1) жеке бөлінген Әліппе, макеттер, пәндік және сюжеттік суреттер, сурет салуға арналған керек-жарақтар, магниттік тақталар, кестелер, тапсырмалары бар карточкалар, дидактикалық ойындар, терілетін кенеп;
2) стендтерде немесе электрондық тасығыштарда, оқу режиміндегі қауіптер мен өзгерістер туралы ескертетін және аспаптардың, кабинеттер мен оқу сыныптарының атауларын белгілейтін, баспа кестелері түрінде ұсынылған мәтіндік ақпараттың болуы.
27. Демонстрациялық және көрнекі құралдарға қойылатын талаптар:
1) заттар визуалды және тактильді тексеруге ыңғайлы, ашық түсті, дәстүрлі, оңай танылатын пішінде болуы керек және негізгі бөлшектер анық және түспен ерекшеленуі керек;
2) бейнеленетін заттарға тән белгілер дәл берілуі тиіс және модельде немесе макетте зат бөліктерінің дұрыс пропорциялары мен арақатынасын сақтау маңызды; адамды немесе жануарды бейнелейтін ойыншықтар дененің барлық бөліктерін және олардың дұрыс пропорционалдық арақатынасын беруі тиіс;
3) бастауыш сыныптарға арналған оқу кестелері монографиялық, эстетикалық, оқылатын және табиғи заттарды алмастырмауы керек, бірақ оларға қосымша ретінде қолданылады;
4) оқытудың дыбыс-бейне жазу құралдары білім алушылардың есту қабілетінің жоғалу дәрежесін, жас ерекшеліктерін ескереді және ақпаратты көру талдағышы арқылы беретін экрандық, экрандық-дыбыстық, бір мезгілде көру және есту талдағышына әсер ететін және есту органы арқылы ақпарат беретін дыбыстық құралдарды қамтиды.
28. Пәнаралық байланыс "Математика", "Түзету ырғағы", "Қоршаған әлеммен танысу", "Музыка", "Көркем еңбек", "Айтылымды қалыптастыру және естіп қабылдауды дамыту" пәндерімен орнатылады.
3-тарау. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру

2) анализ буквы с целью выявления составляющих ее элементов;
3) звукобуквенный анализ слов и анализ предложений с последующей записью;
4) замена буквами фишек, обозначающих гласные звуки;
5) списывание слов, предложений с печатного образца;
6) составление предложения по опорным словам из табличек;
7) письмо по памяти печатными буквами.
24. Информационно-коммуникационные технологии: использование мультимедийных ресурсов, интерактивных досок и компьютеров опираясь на базовые ИКТ- навыки, способствует модернизации и активизации учебного процесса, а также сотрудничеству и общению между обучающимися и педагогом.
25. С целью коррекции и компенсации нарушенной функции, обучающиеся применяются личные слуховые аппараты и кохлеарные импланты.
26. Дидактическое обеспечение Программы:
1) индивидуальная разрезная азбука, макеты, предметные и сюжетные картинки, принадлежности для рисования, магнитные доски, таблицы, карточки с заданиями, дидактические игры, наборное полотно;
2) наличие текстовой информации, представленной в виде печатных таблиц на стендах или электронных носителях, предупреждающей об опасностях, изменениях в режиме обучения и обозначающей названия приборов, кабинетов и учебных классов.
27. Требования к демонстрационным и наглядным пособиям:
1) предметы должны быть удобными для зрительного и осязательного обследования, ярко окрашенными, традиционной, легко узнаваемой формы и основные детали должны быть четко выражены и выделены цветом;
2) характерные признаки изображаемых предметов должны быть точно переданы и важно соблюдение правильных пропорций и соотношения частей предмета в модели или макете; игрушки, изображающие человека или животное, должны передавать все части тела и правильное их пропорциональное соотношение;
3) учебные таблицы для начальных классов монографические, эстетичны, читаемы и не должны заменять натуральные объекты, а используются как дополнение к ним;
4) аудиовизуальные средства обучения учитывают степень потери слуха обучающихся, возрастные особенности и включают экранные, передающие информацию через зрительный анализатор, экранно-звуковые, воздействующие одновременно на зрительный и слуховой анализаторы и звуковые пособия, которые передают информацию через орган слуха.
28. Межпредметная связь устанавливается с учебными предметами: "Математика", "Коррекционная ритмика", "Ознакомление с окружающим миром", "Музыка", "Формирование произношения и развитие слухового восприятия".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Әліппе, Ана тілі"

Параграф 1. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің мазмұны
29. 0-сыныптағы пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі аптасына 7 сағатты, барлығы 224 сағатты құрайды.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
30. Оқу пәнінің мазмұнын іріктеу бірліктері:
1) қазақ тілінің дыбыстары мен әріптерінің жүйесі;
2) тіл бірліктері: дыбыс, буын, сөз,сөйлем, мәтін,;
3) қазақ тілінің кейбір грамматикалық құбылыстары;
4) орфографиялық және пунктуациялық нормалардың минимумы;
5) балалар көркем әдебиетінің шығармалары.
31. Бағдарламаның мазмұны. Оқу процесі кезеңдерге бөлінеді: әліппеге дейінгі, әліппелік, әліппеден кейінгі. Мектепке дейінгі сыныпта оқытудың әліппеге дейінгі кезеңі 91 сағат және оқытудың әліппелік кезеңі 133 сағат.
32. Әліппелік кезеңде 0-сыныпта келесі дыбыстар мен әріптер ретімен оқытылады:
1 кезең: п, а, м, т, о.
2 кезең: с, у, н, е, л, ө, и, к, ү, ш, р, і, б, ф, з, ә.
3 кезең: д, ж, г, б, қ, ц, ң, щ.
33. Әліппеге дейінгі кезеңі бірінші тоқсанда басталып,екінші тоқсанның қараша айымен аяқталады.Мұғалім сынып оқушыларының мүмкіндіктерін ескере отырып,тақырыппен танысуға арналған сағат санын дербес реттейді.
Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) 0-сыныпқа түскен білім алушыларды бастапқы зерделеу (жалпы және сөйлеу тілінің даму деңгейін анықтау);
2) оқуға деген қызығушылықты дамыту, мектептегі мінез-құлық ережелерін меңгеру;
3) есту қабілетін, ономатопея қабілетін дамыту;
4) тілдік қарым-қатынас дағдыларын үйрету;
5) сөйлеу туралы бастапқы түсініктерді қалыптастыру (сөз, сөйлем, буын, дыбыс);
6) фонематикалық қабылдауды, анализ, синтезді дамыту;
7) дыбысты дұрыс айтуды қалыптастыру;
8) ауызша сөйлеуді дамыту;
9) көру және кеңістіктік қабылдау түсініктерін қалыптастыру;
10) қол моторикасын дамыту, жазуды үйретуге дайындық;
11) оқу қызметінің дағдыларын қалыптастыру (оқу мақсатын қабылдау, іс-қимыл жоспарын ұстану, үлгіге бағдарлау, өзін-өзі бақылауды, өзін-өзі бағалауды жүзеге асыру).
34. Әліппені оқытудың әріптік кезеңі екінші тоқсанда басталып,төртінші тоқсанда аяқталады. Мұғалім сынып оқушыларының мүмкіндіктерін ескере отырып, дыбыспен және әріппен танысуға арналған сағат санын дербес реттейді.

Параграф 1. Содержание учебного предмета "Әліппе, Ана тілі"
29. Объем учебной нагрузки по предмету в 0 классе составляет 7 часов в неделю, всего 224 часа.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
30. Единицы отбора содержания учебного предмета:
1) система звуков и букв русского языка;
2) единицы языка: звук, слог, слово, предложение, текст;
3) некоторые грамматические явления русского языка;
4) минимум орфографических и пунктуационных норм;
5) произведения детской художественной литературы.
31. Содержание Программы. В процессе обучения выделяются периоды: добукварный, букварный, послебукварный. В нулевом классе организуется добукварный период обучения, на который отводится 91 час, и букварный период обучения в течение 133 часа.
32. В букварном периоде в нулевом классе изучаются следующие звуки и буквы в последовательности:
1 этап: п, а, м, т, о.
2 этап: с, у, н, е, л, ө, и, к, ү, ш, р, і, б, ф, з, ә.
3 этап: д, ж, г, б, қ, ц, ң, щ.
33. Добукварный период обучения грамоте начинается в первой четверти и заканчивается ноябрем месяцем второй четверти. Количество часов для изучаемой темы, учитель регулирует самостоятельно с учетом возможностей, обучающихся класса.
Задачи добукварного периода:
1) первичное изучение обучающихся, поступивших в нулевой класс (выявление уровня общего и речевого развития);
2) развитие интереса к обучению, усвоение правил поведения в школе;
3) развитие слухового внимания, способности к звукоподражанию;
4) привитие навыков речевого общения;
5) формирование первоначальных представлений о речи (слово, предложение, слог, звук);
6) развитие фонематического восприятия, анализа, синтеза;
7) формирование правильного звукопроизношения;
8) развитие устной речи;
9) формирование зрительного и пространственного восприятия и представлений;
10) развитие моторики руки, подготовка к обучению письму;
11) формирование навыков учебной деятельности (принятие учебной цели, следование плану действий, ориентирование на образец, осуществление самоконтроля, самооценки).
34. Букварный период обучения грамоте начинается во второй четверти и заканчивается в четвертой четверти. Количество часов на знакомство со звуком и буквой учитель регулирует самостоятельно с учетом возможностей, обучающихся класса.

35. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) Зерттелетін дыбыстардың дұрыс артикуляциясын игеру;
2) сөздік қорын кеңейту;
3) фонемалық процестердің дамуы (сөйлеу дыбыстарын қабылдау, берілген дыбыстың сөздегі орнын анықтау: бірінші,соңғы);
4) дауысты, дауыссыз дыбыстар, екпін ұғымдарынмен танысу;
5) зерттелген дыбыстарды әріптермен салыстыру;
6) тілдік бірліктер туралы қарапайым ұғымдарды бекіту (дыбыс, буын, сөз, сөз тіркесі, сөйлем ,мәтін);
7) дыбыстарды буындарға біріктіру, кері, тікелей ашық буындарды, меңгерілген буын құрылымдарынан сөздерді, қысқа сөйлемдерді жатқа оқу дағдыларын қалыптастыру;
8) қол жетімді сөйлеу деңгейінде үйлесімді монологтық және диалогтік сөйлеуді дамыту;
9) каллиграфия және графика нормаларына сәйкес жазу дағдыларын дамыту;
10) ауыз әдебиеті мен көркем шығармалар туындылары арқылы ұлттық құндылықтарға құрметпен қарауға тәрбиелеу.
36. Бағдарлама мазмұны 3 бөлімнен тұрады:
1) "Тыңдалым/есту-визуалды қабылдау және сөйлеу";
2) "Оқылым";
3) "Жазылым";
37. "Тыңдалым мен айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиді:
1) сараланған есту-көру және есту арқылы қабылдау;
2) тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну;
3) сөйлеудің диалогтық формасын практикалық игеру;
4) сөйлеудің әртүрлі бөліктерін, сөз тіркестерін қолдану;
5) тілдің негізгі грамматикалық заңдылықтарын практикалық меңгеру;
38. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиді:
1) сөздер мен сөйлемдерді оқу;
2) дыбыстар мен әріптерді білу;
3) сөзді дыбыстық- әріптік талдау;
4) сөздер мен сөйлемдерді аналитикалық оқу;
5) мәтінді талдау.
39. "Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиді:
1) жазуды меңгеруге дайындық;
2) графикалық, орфографикалық және каллиграфикалық нормаларды сақтау;
3) үлгі бойынша жазу;
4) диктант жазу;
5) өздігінен жазу (таныс сөздер) ;
6) дұрыс жазу ережелерімен танысу және оларды қолдану.
40. Білім берудің базалық мазмұны.
41. "Тыңдалым мен айтылым" дыбысқа дейінгі кезең:
1) қоршаған ортаның дыбыстарын тыңдау және ажырату, тыңдау, сөйлеу дыбыстарын анық айту;
2) мұғалім мен оқушылардың сөзін тыңдау, естігеннің мағынасын түсіну және дыбыс күшейткіш аппаратының көмегімен және онсыз, есту-көру немесе есту арқылы дыбысталатын сөзді бара бар қабылдау біліктерін қалыптастыру;
3) ұсынылған мәтіндегі ақпаратты түсіну, мәтіннің негізгі ойын анықтау, оның мазмұнын сұрақтар бойынша беру. Еріннен оқу. Ауызша-дактильді сөйлеуді түсіну;

35. Задачи букварного периода:
1) усвоение правильной артикуляции изучаемых звуков;
2) расширение словарного запаса;
3) развитие фонематических процессов (восприятие звуков речи, определение позиции данного звука в слове: первый, последний);
4) ознакомление с понятиями "гласные", "согласные звуки", "ударение";
5) соотнесение изученных звуков с буквами;
6) закрепление элементарных понятий о языковых единицах (звук, слог, слово, словосочетание, предложение, текст);
7) формирование навыков слияния звуков в слоги, плавного чтения обратных, прямых открытых слогов, прямых закрытых слогов, слов из усвоенных слоговых структур, коротких предложений;
8) развитие связной монологической и диалогической речи на доступном речевом уровне;
9) развитие навыков письма в соответствии с нормами каллиграфии и графики;
10) воспитание уважительного отношения к национальным ценностям через произведения устной литературы и художественных произведений.
36. Содержание Программы включает 3 раздела:
1) "Аудирование (слушание)/слухо-зрительное восприятие и говорение";
2) "Чтение";
3) "Письмо".
37. Раздел "Аудирование (слушание)/слухо-зрительное восприятие и говорение" включает следующие подразделы:
1) дифференцированное слухо-зрительное и слуховое восприятие;
2) понимание содержания прослушанного текста;
3) практическое овладение диалогической формой речи;
4) употребление в речи различных частей речи, словесных обобщении;
5) практическое овладение основными грамматическими закономерностями языка.
38. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) глобальное чтение слов и предложений;
2) знание звуков и букв;
3) звуко-буквенный анализ слова;
4) аналитическое чтение слов и предложений;
5) анализ текста.
39. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) подготовка к овладению письмом;
2) соблюдение графических, орфографических и каллиграфических норм;
3) письмо по образцу;
4) письмо под диктовку;
5) самостоятельное письмо (знакомые слова);
6) знакомство с правилами правописания и их применение.
40. Базовое содержание образования.
41. Аудирование (слушание)/слухо-зрительное восприятие и говорение, добукварный период:
1) слушание и различение звуков окружающей действительности, умение прислушиваться, четко произносить звуки речи;
2) формирование умений слушать речь учителя и обучающихся, понимание смысла услышанного и адекватное восприятие звучащей речи с помощью звукоусиливающей аппаратуры и без нее, слухо-зрительно или на слух;
3) понимание информации, содержащейся в предложенном тексте, определение основной мысли текста, передача его содержания по вопросам. Чтение с губ. Понимание устно-дактильной речи;

4) фонетикалық ырғақ жүргізу арқылы артикуляциялық аппаратты дамыту;
5) сөйлеудің диалогтық формасын практикалық игеру. Ауызша емес қарым-қатынас құралдарын (интонация, мимика, ым-ишара, позалар) қолдана отырып, сөйлесуді бастау, қолдау, аяқтау, назар аудару дағдыларын игеру;
6) екпінді, орфоэпиялық нормаларды және дұрыс интонацияны сақтай отырып, мәнерлеп және анық айту дағдыларын қалыптастыру;
7) оқу және тұрмыстық қарым-қатынас жағдайларында сөйлеу этикетінің нормаларын меңгеру (сәлемдесу, қоштасу, кешірім сұрау, Алғыс айту, өтініш білдіру);
8) сөздің мағынасы мен мәнін түсіне отырып, сөздік қорын кеңейту және сөзді мақсаты бойынша қолдану. Дактильді сөйлеуді сөздердің дыбыстық құрамын нақтылау үшін көмекші құрал ретінде пайдалану;
9) оқу міндетіне сәйкес ауызша монологиялық мәлімдемелерді практикалық меңгеру (сипаттау, баяндау, пайымдау);
10) сөйлеудің негізгі ережелерін сақтау (ырғақ, екпін, қарқын, үзіліс).
Ескерту: мұғалім тыңдау көлемін өзі реттейді.
42. Тыңдалым мен айтылым, әліпбилі к кезең:
1) заттарды жіктеу және жалпылама сөздерді таңдау, сұрақтарға толық жауап бере білуді қалыптастыру;
2) сөйлеу этикеті сөздерін қолдану, лексикалық тақырыптар негізінде сөздік қорын кеңейту;
3) сөздің мағынасы мен мағынасын түсіну, сөзді мақсаты бойынша қолдану;
4) орфоэпиялық нормаларға сәйкес сөздердің айтылуы, сөздердегі екпіннің дұрыс қойылуы;
5) оқушыларды қызықтыратын және берілген тақырыптарға монологиялық және диалогтық формада сөйлем құрау білігін қалыптастыру;
6) тыңдалған/оқылған мәтінді қайта айту (иллюстрациялар, тірек сөздер, мұғалімнің сұрақтары бойынша);
7) сюжеттік сурет бойынша, суреттер сериясы бойынша, берілген тақырыпқа сөйлемдер құрау;
8) мұғалімнің дауысынан қысқа өлеңдерді үйрену.
Ескерту: тыңдау материалының көлемі: 30 сек. - 1 мин; тыңдауға арналған көркем шығарманың көлемі 10 сөзден 0,5 бетке дейін (сюжеттік суретті қоса).
43. Оқылым, әліппеге дейінгі кезең:
1) жаһандық оқу дағдыларын дамыту (белгілерді ажырату және таңдау);
2) заттың сурет және сөзбен арақатынасы, "сөз" ұғымы;
3) орындалған әрекет бойынша сурет бойынша сөйлемдер құрау;
4) сөйлеудің интонациялық ұйымдастырылуын бақылау (сөйлемнің соңындағы интонация, хабарлама, сұрақ, леп), үзілістерді сақтау;
5) сөздің буындық құрылымының графикалық сызбасын құру, екпінді анықтау;
6) сөйлеу дыбыстарын тыңдау және анық айту, артикуляциялық жаттығуларды орындау;

4) развитие артикуляционного аппарата через проведение фонетической ритмики;
5) практическое овладение диалогической формой речи. Овладение умениями начать, поддержать, закончить разговор, привлечь внимание с использованием невербальных средств общения (интонация, мимика, жесты, позы);
6) формирование навыков выразительного и внятного произношения с соблюдением ударения, орфоэпических норм и правильной интонации;
7) овладение нормами речевого этикета в ситуациях учебного и бытового общения (приветствие, прощание, извинение, благодарность, обращение с просьбой);
8) расширение словарного запаса с пониманием значения и смысла слова и употребление слова по назначению. Использование дактильной речи в качестве вспомогательного средства для уточнения звукового состава слов;
9) практическое овладение устными монологическими высказываниями в соответствии с учебной задачей (описание, повествование, рассуждение);
10) соблюдение основных правил речи (ритм, ударение, темп, пауза).
Примечание: объем аудирования учитель регулирует самостоятельно.
42. Аудирование (слушание)/слухо-зрительное восприятие и говорение, букварный период:
1) классификация предметов и подбор обобщающих слов, формирование умения давать полные ответы на вопросы;
2) использование слов речевого этикета, расширение словарного запаса на основе лексических тем;
3) понимание значения и смысла слова, употребление слова по назначению;
4) произношение слов согласно орфоэпическим нормам, правильная постановка ударения в словах;
5) формирование умений строить высказывания в монологической и диалогической формах на заданные и интересующие обучающихся темы;
6) пересказ прослушанного/прочитанного текста (по иллюстрациям, опорным словам, вопросам учителя);
7) составление предложений по сюжетной картинке, по серии картинок, на заданную тематику;
8) разучивание коротких стихотворений с голоса учителя.
Примечание: объем материала аудирования: 30 сек.-1 мин; объем художественного произведения для слушания от 10 слов до 0,5 стр. (включая сюжетную картинку).
43. Чтение, добукварный период:
1) выработка навыков глобального чтения (различение и подбор табличек);
2) соотнесение предмета с картинкой и словом, понятие "слово";
3) составление предложений по картинке, по выполненному действию;
4) наблюдение за интонационной организацией речи (интонация конца предложения, сообщение, вопрос, восклицание), соблюдение пауз;
5) составление графической схемы слоговой структуры слова, определение ударения;
6) слушание и четкое произношение звуков речи, выполнение артикуляционных упражнений;

7) кейбір дауысты және дауыссыз дыбыстарды (а, у, м) сөздерден терминологияны пайдаланбай ажырату; осы дыбыстардан басталатын сөздерді тану және атау;
8) мұғалімнің оқыған мазмұны бойынша сұрақтарға иллюстрацияға сүйене отырып жауаптар;
9) "сөйлем" ұғымы, сөйлемнің шартты-графикалық схемасы; сөйлемді сөзге бөлу.
44. Оқылым, әліппе кезеңі (1, 2 және 3 кезеңдер):
1) зерттелетін дыбыстарды дұрыс және анық айту (1-кезең: п, а, м, т, о., 2- кезең: с, у, н, е, л, ө, и, к, ү, ш, р, і, б, ф, з, ә, 3-кезең: д, ж, г, б, қ, ц, ң, щ.);
2) осы дыбыстың сөзде болуын анықтау, оның сөздегі орнын анықтау: басында, соңында;
3) көрнекілікке сүйене отырып, берілген дыбысқа сөздерді іріктеу;
4) дыбыс пен әріптерді арақатынасы;
5) дыбыс пен әріптерді ажырату;
6) бірқатар дыбыстардан/әріптерден ұсынылған дыбысты/әріптерді таңдау;
7) әріптердің (бас, баспа) бейнелерін еске түсіру;
8) "буын" ұғымы; сөздерді буындарға бөлу және сөздерді буындарға бөліп айту;
9) дауысты және дауыссыз дыбыстардың шартты белгіленуі;
10) буынның (сөздің) графикалық дыбыстық моделінен үлгі-схемадағы дыбыстарды әріптермен белгілеуге көшу; буынның (сөздің) дыбыс әріптік моделін дауысты әріпке бағдарлай отырып "оқу" ;
11) меңгерілген дыбыстардан және әріптерден кері буындар құрастыру, бұл буындарды дауысты дыбыстардың ұзақ және қысқа айтылуымен оқи білу;
12) меңгерілген дыбыстардан және әріптерден тікелей ашық буындар құрастыру, оларды ұзақ және қысқа оқи білу, кері және тікелей ашық буындарды салыстыру, осы буындардан сөздерді оқу;
13) тікелей жабық буындарды құрастыру және оқу;
14) тыныс белгілеріне сәйкес сөйлемдерді интонациялау: нүкте, сұрақ және леп белгілері, үтірмен үзілістерді сақтау; бір сөйлемді екіншісінен бөлетін үзілістерді сақтау;
15) баланың жеке қарқынына сәйкес жылдамдықпен буынды оқу және толық сөздерді оқу;
16) иллюстрацияға сүйене отырып, оқылғанның мазмұны бойынша сұрақтарға жауаптар.
Ескерту: оқу материалының көлемі 2-3 сөзден және қысқа мәтіндерден (2-4 сөйлем) 2-3 сөйлемнен тұрады.
45. Жазу, әліппеге дейінгі кезең:
1) негізгі түстермен танысу, оларды ажырату;
2) заттардың көрсетілген тәртіппен орналасуы;
3) әріптердің графикалық бейнесіне ұқсайтын түрлі түсті жолақтардан сәйкестіктер орнату (н, ш, т);
4) жазу гигиенасы ережелерімен танысу; жазу кезінде дұрыс отырғызу, дәптердің орналасуы, қарындашты, қаламды дұрыс ұстау;
5) дәптер бетінің кеңістігінде (жұмыс жолы, жоларалық кеңістік, жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік көлбеу сызықтар), оқулық бетінің кеңістігінде (беттің жоғарғы, төменгі жағында) бағдарлай білуді қалыптастыру;

7) выделение из слов некоторых гласных и согласных звуков (а, у, м) без использования терминологии; узнавание и называние слов, начинающихся с данных звуков;
8) ответы на вопросы по содержанию прочитанного учителем с опорой на иллюстрации;
9) понятие "предложение", условно-графическая схема предложения; деление предложения на слова.
44. Чтение, букварный период (1, 2 и 3 этапы):
1) правильное и четкое произнесение изучаемых звуков (1 этап: п, а, м, т, о., 2- этап: с, у, н, е, л, ө, и, к, ү, ш, р, і, б, ф, з, ә. 3-этап: д, ж, г, б, қ, ц, ң, щ.);
2) определение наличия данного звука в слове, определение его места в слове: в начале, в конце;
3) подбор слов на заданный звук с опорой на наглядность;
4) соотнесение звука с буквой;
5) различение звука и буквы;
6) выделение предложенного (-ой) звука/буквы из ряда звуков/букв;
7) припоминание образов букв (печатных, прописных, заглавных);
8) понятие "слог"; деление слов на слоги и плавное проговаривание слов по слогам;
9) условное обозначение гласных и согласных звуков;
10) переход от графической звуковой модели слога (слова) к обозначению звуков в схеме-модели буквами; "чтение" звукобуквенной модели слога (слова) с ориентировкой на гласную букву;
11) образование из усвоенных звуков и букв обратных слогов, умение читать эти слоги с протяжным и кратким произношением гласных;
12) образование из усвоенных звуков и букв прямых открытых слогов, умение читать их протяжно и кратко, сравнение обратных и прямых открытых слогов, чтение слов из этих слогов;
13) составление и чтение прямых закрытых слогов;
14) интонирование предложений в соответствии со знаками препинания: точка, вопросительный и восклицательный знаки, соблюдение пауз при запятой; соблюдение пауз, которые отделяют одно предложение от другого;
15) плавное слоговое чтение и чтение целыми словами со скоростью, соответствующей индивидуальному темпу ребенка;
16) ответы на вопросы по содержанию прочитанного с опорой на иллюстрации.
Примечание: объем материала для чтения составляет 2-3 предложения из 2-3 слов и коротких текстов (2-4 предложения) в послоговой разбивке.
45. Письмо, добукварный период:
1) знакомство с основными цветами, их различение;
2) расположение предметов в указанном порядке;
3) воспроизведение из цветных полосок различных сочетаний, напоминающих графический образ букв (н, ш, т);
4) знакомство с правилами гигиены письма; правильная посадка при письме, расположение тетради, правильное удержание карандаша, ручки;
5) формирование умения ориентироваться в пространстве страницы тетради (рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные наклонные линии); в пространстве страницы учебника (вверху, внизу страницы);

6) ұсақ моториканы дамыту (саусақ гимнастикасының жаттығуларын, оның ішінде заттармен орындау; бояу, сурет салу, мозаикадан өрнек жасау, шаблон, трафарет бойынша соғу, контур бойынша сызу, нүктелер бойынша қосу, А4 форматындағы қағаздың сызылмаған парақтарындағы шектерді сақтай отырып, түрлі бағыттарда бояу және штрихтау, тақтада бормен жазу);
7) дәптерде ою-өрнекті сурет салу (түзу және кесінді сызықтардан тұратын жиектерді салу, қисық сызықтарды сызу, әріп пішініне ұқсас заттарды салу, таныс заттарды салу, түзу, қисық және кесінді сызықтардан жиектерді салу, геометриялық фигуралардан өрнектер салу, толқынды сызықтардан жиектерді салу);
8) әріптер элементтерінің жазулуы (тік таяқша, төменгі жағы дөңгелектелген тік таяқша, жоғарғы жағы дөңгелектелген тік таяқша, ілмек, жартылай сопақ, сопақ,бас әріптер элементтері);
9) сызбалардың көмегімен сөздің дыбыстық құрамын модельдеу; сөйлемді модельдеу.
46. Жазылым, әліппе кезеңі:
1) каллиграфиялық жазу дағдыларын қалыптастыру: қолжазба әріптерінің (кіші және үлкен) графикалық бейнесін талдау, олардың құрылымдық элементтерін салыстыру;
2) кіші және үлкен әріптер мен олардың қосындыларының кері және түзу буындардағы, сөздердегі, сөйлемдердегі каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып жазу (жоғарғы, орта, төменгі үзбелі және үзбелі);
3) дыбыстық-әріптік талдаудан кейін жазылуы айтылымға сәйкес келмейтін әріптерді, буындарды, сөздерді қолжазба қарпінен өз бетінше көшіріп жазу;
4) 2-3 сөзден тұратын буындарды, сөздерді, сөйлемдерді бөлінген әліппенің әріптерінен құрастырғаннан кейін баспа қарпінен көшіріп жазу;
5) адамдардың есімдерінде бас әріпті жазу;
6) алдын ала дыбыс әріптік талдаудан кейін әріптерді, буындарды және жекелеген сөздерді диктант арқылы жазу;буын бойынша жазудың іс-әрекеттерін пысықтау;
7) сөйлемдерді ережелерді ескере отырып жазу: сөйлемнің басындағы бас әріп, сөйлемнің соңындағы нүкте, сөйлемдегі сөздердің бөлек жазылуы;
8) сөз бен сөйлем туралы бастапқы түсінік, "пән" және "сөз" ұғымдарының аражігін ажырату пән атауы ретінде;
9) сурет бойынша сөйлемдер құрастыру, берілген сөздерден сөйлемдер құрастыру, сөйлемдегі сөздердің санын анықтау, сөйлемдердің графикалық модельдерін құрастыру.
Ескерту. 1. І-жартыжылдықтағы жазба жұмыстарының көлемі: графикалық диктант – 1-3 таңба, әріптік диктант – 2-3 әріп, буындық диктант-3-4 буын. II-жартыжылдықтағы жазба жұмыстарының көлемі: графикалық диктант - 4-5 таңба, әріптік диктант – 4-7 әріп, буындық диктант – 5-6 буын.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі

6) развитие мелкой моторики (выполнение упражнений пальчиковой гимнастики, в том числе с предметами; раскрашивание, рисование, составление узоров из мозаики, обводка по шаблону, трафарету, обводка по контуру, соединение по точкам, раскрашивание и штриховка в разных направлениях с соблюдением предела на нелинованных листах бумаги формата А4, письмо мелом на доске);
7) орнаментальное рисование в тетради (рисование бордюров, состоящих из отрезков прямых и ломаных линий, вычерчивание кривых линий, зарисовки предметов, напоминающих по форме буквы, рисование знакомых предметов, рисование бордюров из прямых, кривых и ломаных линий, рисование узоров из геометрических фигур, рисование бордюров из волнистых линий);
8) письмо элементов букв (прямая палочка, прямая палочка с закруглением внизу, с закруглением вверху, петелька, полуовалы, овалы, элементы заглавных букв);
9) моделирование звукового состава слова с помощью схем; моделирование предложения.
46. Письмо, букварный период:
1) формирование навыков каллиграфического письма: анализ графического образа рукописных букв (строчных и прописных), сопоставление их структурных элементов;
2) письмо строчных и прописных букв и их соединений (верхнее, среднее, нижнее отрывное и безотрывное) в обратных и прямых слогах, в словах, в предложениях с соблюдением каллиграфических норм;
3) самостоятельное списывание с рукописного шрифта букв, слогов, слов, написание которых не расходится с произношением после звуко-буквенного анализа;
4) списывание слогов, слов, предложения из 2-3 слов с печатного шрифта после составления их из букв разрезной азбуки;
5) написание заглавной буквы в именах людей;
6) письмо под диктовку букв, слогов, и отдельных слов после предварительного звукобуквенного анализа; отработка действий послогового письма;
7) письмо предложений с учетом правил: заглавная буква в начале предложения, точка в конце предложения, раздельное написание слов в предложении;
8) начальное представление о слове и предложении, разграничение понятий: "предмет" и "слово" как название предмета;
9) составление предложений по картинке, составление предложений из заданных слов, определение количества слов в предложении, составление графических моделей предложений.
Примечание. Объем письменных работ I полугодия: графический диктант - 1-3 знака, буквенный диктант – 2-3 буквы, слоговой диктант – 3-4 слога. Объем письменных работ II полугодия: графический диктант - 4-5 знака, буквенный диктант – 4-7 букв, слоговой диктант – 5-6 слогов.
Параграф 2. Система целей обучения

2.1. Ғаламдық сөздер мен сөйлемдерді оқу
0.2.1.1 заттар мен сүреттерге арналған сөздер жазылған тақтайшаларды табу және таңдау;
0.2.1.2 қарапайым сөйлемдерді сызбалардың көегімен (тақтайшалардан) және көрнекілікке сүйене отырып модельдеу
2.2. Дыбыстар мен әріптерді білу
0.2.2.1 үйренген әріптерді тану, атау, дактильдеу және дыбыстарын айту;
0.2.2.2 дыбысты әріп бейнесімен салыстыру, дыбыстар мен әріптерді ажырату атау;
0.2.2.3 артикуляциялық жаттығуларды орындау;
0.2.2.4 сөйлеу дыбыстарын дұрыс және анық айту;
0.2.2.5 ұсынылған дыбысты бірқатар дыбыстардан ажырату;
0.2.2.6 әріптерді олар білдіретін дыбыстармен
2.3. Дыбыс пен әріпті тану, ажырату
0.2.3.1 сызбалардың көмегімен сөздің дыбыстық құрамын модельдеу;
0.2.3.2 сөзбен жеке дыбыстарды, екпінді буындарды бөлу;
0.2.3.3 көрнекілікке сүйене отырып, берілген дыбысқа сөздерді таңдау;
0.2.3.4 берілген дыбыстың сөзде орналасқан орнын анықтау (сөздің басында, ортасында, соңында)
2.4. Сөздер мен сөйлемдерді аналитикалық оқу
0.2.4.1 кеспе әріптерден буын сөздер құрастыру;
0.2.4.2 баспа мәтінінен буындар бойынша сөздер мен сөз тіркестерін оқу;
0.2.4.3 сөз екпінін, орфоэпия нормаларын сақтау;
0.2.4.4 оқудың негізгі түрлерін пайдалану (тұтас сөздермен оқуға, саналы оқуға ауысумен буынды тегіс оқу);
0.2.4.5 сурет бойынша немесе орындалған әрекет бойынша ұсыныстар жасау
2.5. Мәтінді талдау
0.2.5.1 оқылған мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру
Бөлім: Жазылым
Бөлімше: Негізгі дағдылар
Оқыту мақсаттары
3.1. Жазуды игеруге дайындық
0.3.1.1 партада дұрыс отыру, жазу кезіңде қарындаш/қалам ұстау;
0.3.1.2 қағаз бетіне, дәптерге бағдарлану;
0.3.1.3 қолдар мен саусақтарды дәл, үйлесімді қолдану;
0.3.1.4 негізгі түстерді ажырату;
0.3.1.5 заттарды көрсетілген тәртіпте орналастыру;
0.3.1.6 түрлі-түсті жолақтардан әріптердің графикалық бейнесіне ұқсас түрлі комбинацияларды шығару (н, ш, т);
0.3.1.7 саусақ гимнастикасы жаттығуларын орындау
3.2. Графикалық, орфографикалық және каллиграфиялық нормаларды сақтау
0.3.2.1 түзу және дөңгелектелген сызықтардан тұратын жиектемелерді қағазға торға салу;
0.3.2.2 өрнек салу, үлгі бойынша суреттер салу;
0.3.2.3 тік/сопақ сызықтардан тұратын заттарды қарындашпен, берілген ұяшықтар санына салу;
0.3.2.4 әріптердің, әріптердің, сөздердің элементтерін үлгі бойынша/өз бетінше жазу;
0.3.2.5 кіші және бас әріптерді ажырату;
0.3.2.6 игерілген әріптерді баспа әріптермен жазу;
0.3.2.7 баспа, бас әріптерді тақтаға жазу;
0.3.2.8 қағаз парағына әріптерді саусақпен, қарындашпен, фломастермен жазу;
0.3.2.9 әріптерді құмда, суда, ауада және жазбадағы нүктелер бойынша жазу

2.1. Глобальное чтение слов и предложений
0.2.1.1 узнавать и подбирать таблички со словами к предметам и картинкам;
0.2.1.2 моделировать простые предложения с помощью схем (из табличек) и с опорой на наглядность
2.2. Знание звуков и букв
0.2.2.1 узнавать, называть, дактилировать изученные буквы и воспризводить их звуки;
0.2.2.2 соотносить звук с образом буквы, различать звуки и буквы;
0.2.2.3 выполнять артикуляционные упражнения;
0.2.2.4 правильно и четко произносить звуки речи;
0.2.2.5 выделять предложенный звук из ряда звуков;
0.2.2.6 называть буквы звуками, которые они обозначают
2.3. Звуко-буквенный анализ слова
0.2.3.1 моделировать звуковой состав слова с помощью схем;
0.2.3.2 выделять в словах отдельные звуки, ударные слоги;
0.2.3.3 подбирать слова на заданный звук с опорой на наглядность;
0.2.3.4 определять местонахождение заданного звука в слове (в начале слова, середине, конце)
2.4. Аналитическое чтение слов и предложений
0.2.4.1 составлять из разрезной азбуки слоги и слова;
0.2.4.2 читать слова и фразы по слогам с печатного текста;
0.2.4.3 соблюдать словесное ударение, нормы орфоэпии;
0.2.4.4 использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, осознанное чтение);
0.2.4.5 составлять предложения по картинке или по выполненному действию
2.5. Анализ текста
0.2.5.1 отвечать на вопросы по прочитанному тексту
Раздел: письмо
Ключевые навыки
Цели обучения
3.1. Подготовка к овладению письмом
0.3.1.1 правильно сидеть за партой, держать карандаш/ручку при письме;
0.3.1.2 ориентироваться на листе бумаги, тетради;
0.3.1.3 координировать движения пальцев рук, кисти руки при выполнении рисунка;
0.3.1.4 различать основные цвета;
0.3.1.5 располагать предметы в указанном порядке;
0.3.1.6 воспроизводить из цветных полосок различные сочетаний, напоминающие графический образ букв (н, ш, т);
0.3.1.7 выполнять упражнения пальчиковой гимнастики
3.2. Соблюдение графических и каллиграфических норм
0.3.2.1 рисовать на бумаге в клетку бордюры, состоящие из прямых и округленных линий;
0.3.2.2 рисовать орнаменты, рисунки по образцу;
0.3.2.3 рисовать карандашом предметы, состоящие из прямых/овальных линий, размером в заданное число клеток;
0.3.2.4 писать элементы букв, буквы, слова по образцу/самостоятельно;
0.3.2.5 различать строчные и прописные буквы;
0.3.2.6. писать печатным шрифтом изученные буквы;
0.3.2.7 писать печатные, прописные буквы на доске;
0.3.2.8 писать буквы на листе бумаги пальцами, карандашами, фломастерами;
0.3.2.9 писать буквы на песке, воде, в воздухе и по точкам в прописи

3.3. Үлгі бойынша жазу
0.3.3.1 әріптердің элементтерін, бас және кіші әріптерді, буындарды, сөздерді, сөз тіркестерін, сөйлемдерді бас әріптермен жазу;
0.3.3.2 буындарды, сөздерді, сөз тіркестерін баспа, бас әріптермен жазу;
0.3.3.3 ұсыныстарды баспа, бас әріптермен жазу;
0.3.3.4 үлгі бойынша баспа әріптерімен суреттерге қол қою
3.4. Диктант жазу
0.3.4.1 меңгерілген әріптерді, буындарды айтылумен жазу;
0.3.4.2 дыбыстық құрамын талдағаннан кейін сөзді айтылумен жазу;
0.3.4.3 жазылуы айтылымға сәйкес келмейтін сөздерді баспа әріптерімен айтылумен жазу
3.5. Өзіңдік жазу (таныс сөздер)
0.3.5.1 өз атын, тегін, таныс сөздер мен сөз тіркестерін баспа әріптермен жазу;
0.3.5.2 баспа әріптерімен суреттерге өз бетінше қол қою;
0.3.5.3 қолжазба қаріпінен әріптерді, буындарды өз бетінше жазу;
0.3.5.4 дыбыстық-әріптік талдаудан кейін жазылуы айтылымға сәйкес келмейтін сөздерді қолжазба шрифтінен өз бетінше жазу;
0.3.5.5 сурет бойынша сөйлемдер құрау;
0.3.5.6 берілген сөздерден сөйлемдер құрастыру, сөйлемдегі сөздердің санын анықтау;
0.3.5.7 сөйлемдердің графикалық үлгілерін құрастыру
3.6. Емле ережелерімен танысу және оларды қолдану
0.3.6.1 сөздерді бөлек жазу;
0.3.6.2 сөйлемнің басында бас әріпті (бас әріпті) жазу;
0.3.6.3 сөйлемнің соңына нүкте қою, сөйлемдегі сөздерді бөлек жазу;
0.3.6.4 сөз бен сөйлемді ажырату;
0.3.6.5 "пән" және "сөз" ұғымдарын ажырату
49. Осы оқу бағдарламасы қосымшаға сәйкес бастауыш білім беру деңгейінің "0" сыныбына арналған "Әліппе, Ана тілі" пәнінің үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
50. Бөлім мен тақырыптарды зерттеуге сағаттарды бөлу мұғалімнің қалауына қалдырылады.
Параграф 3. Нашар еститін, кейіннен естімей қалған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейіндегі 0 - сыныптары үшін "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асырудың ұзақ мерзімді жоспары (оқыту қазақ тілінде)
1-тоқсан
Кезең
Тыңдалым мен айтылым
Оқылым
Жазылым
Әліппеге дейінгі кезең
0.1.1.1 логикалық екпінді, кідірістерді, жай сөйлеу қарқынын сақтай отырып, сөздерді, сөз тіркестерін, сөйлемдерді (мұғаліммен бірге), рефлексивті түрде (мұғалімнен кейін қайталау), хормен айту;
0.1.1.2 дыбыстарды, буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін тыңдау,ажырату және айту(таныс сөздер материалында);
0.1.2.1 таныс сөздерді білу, затты немесе суретті көрсету;
0.1.2.2 сызбалардың көмегімен сөздерді модельдеу;
0.1.2.3 ауызша және жазбаша түрде қойылған сұрақтарға кестеге сүйеніп, көрнекілікпен және мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен жауап беру
0.1.3.1 іс-әрекетті және затты көрсете отырып, қажет болған жағдайда тақтайшаға сүйене отырып, тапсырмаларды орындау;
0.1.3.2 қажет болған жағдайда мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен қарым-қатынас процесінде сұрақтар қою және жауап беру;
0.1.3.4 әр түрлі қарым-қатынас жағдайларында сөйлеу этикетін қолдану (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешіру, өтініш, рұқсат сұрау, қоштасу);
0.1.3.5 сөйлеу барысында сипаттау/салыстыру сөздерін, қарым-қатынастың вербальды емес құралдарын (мимика, ым-ишаралар) пайдалану, хабарламаның интонациясын сақтау;
0.1.4.2 сөздерді топтарға бөлу, қажет болған жағдайда мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен жалпылау сөздерін қолдану;
0.1.5.4 жекеше және көпше зат есімдерді топтарға бөлу (бір, көп)
0.1.5.6 заттарды, адамдарды, жануарларды сипаттау және оларды қажет болған жағдайда көрнекілік пен тақтайшаға сүйене отырып сипаттамасы бойынша тану;
0.2.2.3 артикуляциялық жаттығуларды орындау;
0.2.2.4 сөйлеу дыбыстарын дұрыс және анық айту;
0.2.1.1 заттар мен суреттерге сөздер жазылған тақтайшаларды табу және таңдау;
0.2.1.2 қарапайым сөйлемдерді сызбалардың көмегімен (тақтайшаларда) және көрнекілікке сүйене отырып модельдеу
0.3.1.1 партада дұрыс отыру, жазу кезінде қарындаш/қалам ұстау;
0.3.1.2 қағаз бетіне, дәптерге бағдарлану;
0.3.1.3 суретті орындау кезінде қолдар мен саусақтарды дәл, үйлесімді қолдану;
0.3.1.4 негізгі түстерді ажырату;
0.3.1.5 заттарды көрсетілген тәртіпте орналастыру;
0.3.1.6 түрлі-түсті жолақтардан әріптердің графикалық бейнесіне ұқсас әр түрлі комбинацияларды шығару (н, ш, т);
0.3.1.7 саусақ гимнастикасы жаттығуларын орындау;
0.3.2.2 үлгі бойынша өрнек салу, суреттер салу;
0.3.2.1 түзу және дөңгелектелген сызықтардан тұратын жиектемелерді үлгі бойынша торлы қағазға салу;
0.3.2.3 тік/сопақ сызықтардан тұратын заттарды қарындашпен, берілген ұяшықтар санына салу
2-тоқсан
Әліппе кезеңі
0.1.1.1 логикалық екпінді, кідірістерді, жай сөйлеу қарқынын сақтай отырып, сөздерді, сөз тіркестерін, сөйлемдерді (мұғаліммен бірге), рефлексивті түрде (мұғалімнен кейін қайталау), хормен айту;
0.1.1.2 дыбыстарды, буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін тыңдау,ажырату және айту(таныс сөздер материалында);
0.1.1.3 әріптерді көрсету, дактилдеу, дыбыстарды айту;
0.1.2.1 таныс сөздерді білу, затты немесе суретті көрсету;
0.1.2.2 сызбалардың көмегімен сөздерді модельдеу;
0.1.2.3 ауызша және жазбаша түрде қойылған сұрақтарға тақтайшаға сүйеніп, көрнекілікпен және мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен жауап беру;
0.1.3.4 әр түрлі қарым-қатынас жағдайларында сөйлеу этикетін қолдану (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешіру, өтініш, рұқсат сұрау, қоштасу);
0.1.4.2 сөздерді топтарға бөлу, қажет болған жағдайда мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен жалпылау сөздерін қолдану;
0.1.3.1 іс-әрекетті және затты көрсете отырып, қажет болған жағдайда тақтайшаға сүйене отырып, тапсырмаларды орындау;
0.1.5.4 жекеше және көпше зат есімдерді топтарға бөлу (бір, көп);
0.1.5.5 зат есімнің жалпы белгілерін қажет болған жағдайда мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен бөліп көрсету;
0.1.3.2 қажет болған жағдайда мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен қарым-қатынас процесінде сұрақтар қою және жауап беру;
0.1.3.3 диалогта ауызша байланыстырып сөйлеуді қолдану;
0.1.3.5 сөйлеу барысында сипаттау/салыстыру сөздерін, қарым-қатынастың вербальды емес құралдарын (мимика, ым-ишаралар) пайдалану, хабарламаның интонациясын сақтау;
0.1.5.6 заттарды, адамдарды, жануарларды сипаттау және қажет болған жағдайда көрнекілік пен тақтайшаға сүйене отырып оларды сипаттамасы бойынша тану;
0.1.5.3жаны бар-жансыздық белгісі бойынша кім? немесе не? сұрақтарын ажырату
0.2.2.3 артикуляциялық жаттығуларды орындау;
0.2.2.4 сөйлеу дыбыстарын дұрыс және анық айту;
0.2.1.1 заттар мен суреттерге сөздер жазылған тақтайшаларды табу және таңдау;
0.2.1.2 қарапайым сөйлемдерді сызбалардың көмегімен (тақтайшалардан) және көрнекілікке сүйене отырып модельдеу;
0.2.2.1 үйретілген әріптерді тану, атау, дактилдеу және олардың дыбыстарын айту;
0.2.2.2 дыбысты әріп бейнесімен салыстыру, дыбыстар мен әріптерді ажырату;
0.2.2.6 әріптерді олар білдіретін дыбыстармен атау;
0.2.2.5 дыбыстар қатарынан ұсынылған дыбысты ажырату;
0.2.3.3 көрнекілікке сүйене отырып, берілген дыбысқа сөздерді таңдау;
0.2.4.1 тілінген әліппеден буындар мен сөздерді құрастыру;
0.2.4.2 басылған мәтіннен буындар бойынша сөздер мен сөз тіркестерін оқу;
0.2.4.5 сурет бойынша немесе орындалған әрекет бойынша сөйлемдер құрау;
0.3.1.1 партада дұрыс отыру, жазу кезінде қарындаш/қалам ұстау;
0.3.1.2 қағаз бетіне, дәптерге бағдарлану;
0.3.1.3 суретті орындауда қолдар мен саусақтарды дәл, үйлесімді қолдану;
0.3.1.4 негізгі түстерді ажырату;
0.3.1.5 заттарды көрсетілген тәртіпте орналастыру;
0.3.1.6 түрлі-түсті жолақтардан әріптердің графикалық бейнесіне ұқсас түрлі комбинацияларды шығару (н, ш, т);
0.3.1.7 саусақ гимнастикасы жаттығуларын орындау;
0.3.2.2 үлгі бойынша өрнек салу, суреттер салу;
0.3.2.1 түзу және дөңгелектелген сызықтардан тұратын жиектемелерді торлы қағазға салу;
0.3.2.3 тік/сопақ сызықтардан тұратын заттарды қарындашпен, берілген ұяшықтар санына салу;
0.3.2.8 қағаз парағына әріптерді саусақпен, қарындашпен, фломастермен жазу;
0.3.2.9 әріптерді құмда, суда, ауада және жазбадағы нүктелер бойынша жазу;

3.3. Письмо по образцу
0.3.3.1 списывать элементы букв, заглавные и строчные буквы;
0.3.3.2 списывать слоги, слова, словосочетания печатными, прописными буквами;
0.3.3.3 списывать предложения печатными, прописными буквами;
0.3.3.4 подписывать картинки печатными буквами по образцу
3.4. Письмо под диктовку
0.3.4.1 писать под диктовку усвоенные буквы, слоги;
0.3.4.2 писать под диктовку слова после анализа их звукового состава;
0.3.4.3 писать под диктовку печатными буквами слова, написание которых не расходится с произношением
3.5. Самостоятельное письмо (знакомые слова)
0.3.5.1 писать печатными буквами собственное имя, фамилию, знакомые слова и фразы;
0.3.5.2 подписывать картинки печатными буквами самостоятельно;
0.3.5.3 самостоятельно списывать с рукописного шрифта буквы, слоги;
0.3.5.4 самостоятельно списывать с рукописного шрифта слова, написание которых не расходится с произношением после звуко-буквенного анализа;
0.3.5.5 составлять предложения по картинке;
0.3.5.6 составлять предложения из заданных слов, определять количество слов в предложении;
0.3.5.7 составлять графические модели предложений
3.6. Знакомство с правилами правописания и их применение
0.3.6.1 писать раздельно слова;
0.3.6.2 писать прописную (заглавную) букву в начале предложения, в именах собственных;
0.3.6.3 ставить точку в конце предложения, раздельно писать слова в предложении;
0.3.6.4 различать слово и предложение;
0.3.6.5 различать понятия: "предмет" и "слово"
49. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Әліппе, Ана тілі" 0 класса уровня начального образования согласно приложению.
50. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Әліппе, Ана тілі" для слабослышащих, позднооглохших обучающихся 0 класса уровня начального образования (обучение на казахском языке)
1 четверть
Период
Слушание и говорение
Чтение
Письмо
Добукварный период
0.1.1.1 произносить сопряженно (вместе с учителем), отраженно (повторить за учителем), хором слова, фразы, предложения с соблюдением логического ударения, пауз, неторопливого темпа речи;
0.1.1.2 слушать, различать и воспроизводить звуки, слоги, слова и фразы (на материале знакомых слов);
0.1.2.1 узнавать знакомые слова, указывать на предмет или картинку;
0.1.2.2 моделировать слова с помощью схем;
0.1.2.3 отвечать на вопросы, предъявленные в устной и письменной форме с опорой на табличку, наглядность и с организующей помощью учителя;
0.1.3.1 выполнять поручения с указанием действия и предмета при необходимости с опорой на табличку;
0.1.3.2 отвечать и задавать вопросы в процессе общения при необходимости с организующей помощью учителя;
0.1.3.4 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание);
0.1.3.5 использовать в речи слова-описания/сравнения, неверебальные средства общения (мимика, жесты), соблюдать интонацию сообщения;
0.1.4.2 распределять слова по группам, использовать слова-обобщения при необходимости с организующей помощью учителя;
0.1.5.4 распределять по группам существительные единственного и множественного числа (один, много);
0.1.5.6 описывать предметы, людей, животных и узнавать их по описанию при необходимости с опорой на наглядность и табличку
0.2.2.3 выполнять артикуляционные упражнения;
0.2.2.4 правильно и четко произносить звуки речи;
0.2.1.1 узнавать и подбирать таблички со словами к предметам и картинкам;
0.2.1.2 моделировать простые предложения с помощью схем (из табличек) и с опорой на наглядность
0.3.1.1 правильно сидеть за партой, держать карандаш/ ручку при письме;
0.3.1.2 ориентироваться на листе бумаги, тетради;
0.3.1.3 координировать движения пальцев рук, кисти руки при выполнении рисунка;
0.3.1.4 различать основные цвета;
0.3.1.5 располагать предметы в указанном порядке;
0.3.1.6 воспроизводить из цветных полосок различные сочетания, напоминающие графический образ букв (н, ш, т);
0.3.1.7 выполнять упражнения пальчиковой гимнастики;
0.3.2.2 рисовать орнаменты, рисунки по образцу;
0.3.2.1 рисовать на бумаге в клетку бордюры, состоящие из прямых и округленных линий;
0.3.2.3 рисовать карандашом предметы, состоящие из прямых/овальных линий, размером в заданное число клеток
2 четверть
Добукварный период (ноябрь месяц)
Букварный период
1 этап: п, а, м, в. (декабрь месяц)
0.1.1.1 произносить сопряженно (вместе с учителем), отраженно (повторить за учителем), хором слова, фразы, предложения с соблюдением логического ударения, пауз, неторопливого темпа речи;
0.1.1.2 слушать, различать и воспроизводить звуки, слоги, слова и фразы (на материале знакомых слов);
0.1.1.3 показать, дактилировать буквы, воспроизводить звуки;
0.1.2.1 узнавать знакомые слова, указывать на предмет или картинку;
0.1.2.2 моделировать слова с помощью схем;
0.1.2.3 отвечать на вопросы, предъявленные в устной и письменной форме с опорой на табличку, наглядность и с организующей помощью учителя;
0.1.3.4 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения (приветсвие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание);
0.1.4.2 распределять слова по группам, использовать слова-обобщения при необходимости с организующей помощью учителя;
0.1.3.1 выполнять поручения с указанием действия и предмета при необходимости с опорой на табличку;
0.1.5.4 распределять по группам существительные единственного и множественного числа (один, много);
0.1.5.5 выделять родовые признаки существительных при необходимости с организующей помощью учителя;
0.1.3.2 отвечать и задавать вопросы в процессе общения при необходимости с организующей помощью учителя;
0.1.3.3 использовать устную связную речь в диалоге;
0.1.3.5 использовать в речи слова-описания/сравнения, неверебальные средства общения (мимика, жесты), соблюдать интонацию сообщения;
0.1.5.6 описывать предметы, людей, животных и узнавать их по описанию при необходимости с опорой на наглядность и табличку;
0.1.5.3 различать вопросы кто? или что? по признаку одушевленности-неодушевленности
0.2.2.3 выполнять артикуляционные упражнения;
0.2.2.4 правильно и четко произносить звуки речи;
0.2.1.1 узнавать и подбирать таблички со словами к предметам и картинкам;
0.2.1.2 моделировать простые предложения с помощью схем (из табличек) и с опорой на наглядность;
0.2.2.1 узнавать, называть, дактилировать изученные буквы и воспроизводить их звуки;
0.2.2.2 соотносить звук с образом буквы, различать звуки и буквы;
0.2.2.6 называть буквы звуками, которые они обозначают;
0.2.2.5 выделять предложенный звук из ряда звуков;
0.2.3.3 подбирать слова на заданный звук с опорой на наглядность;
0.2.4.1 составлять из разрезной азбуки слоги и слова;
0.2.4.2 читать слова и фразы по слогам с печатного текста;
0.2.4.5 составлять предложения по картинке или по выполненному действию
0.3.1.1 правильно сидеть за партой, держать карандаш/ ручку при письме;
0.3.1.2 ориентироваться на листе бумаги, тетради;
0.3.1.3 координировать движения пальцев рук, кисти руки при выполнении рисунка;
0.3.1.4 различать основные цвета;
0.3.1.5 располагать предметы в указанном порядке;
0.3.1.6 воспроизводить из цветных полосок различные сочетаний, напоминающие графический образ букв (н, ш, т);
0.3.1.7 выполнять упражнения пальчиковой гимнастики;
0.3.2.2 рисовать орнаменты, рисунки по образцу;
0.3.2.1 рисовать на бумаге в клетку бордюры, состоящие из прямых и округленных линий;
0.3.2.3 рисовать карандашом предметы, состоящие из прямых/овальных линий, размером в заданное число клеток;
0.3.2.8 писать буквы на листе бумаги пальцами, карандашами, фломастерами;
0.3.2.9 писать буквы на песке, воде, в воздухе и по точкам в прописи;

2. Бағдарламаның мақсаты - нашар еститін (кейіннен естімей қалған) білім алушылардың даму ерекшеліктерін ескере отырып, қарапайым грамматикалық түсініктерді қалыптастырумен өзара байланыста тыңдау, сөйлеу, оқу және жазу дағдыларын меңгеру процесінде функционалдық сауатты тұлғаны қалыптастыру үшін жағдайлар жасау.
3. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) тыңдау, сөйлеу, оқу және жазу, қарапайым нұсқауларды орындау қабілеттерін қалыптастыру;
2) білім алушылардың ауызекі сөйлеу дағдыларын дамыту және сөздік қорын жандандыру;
3) дактилологияны алфавиттік әріптерді көрсетумен қатар, сөйлеуді қабылдауды, сөздердің дыбыстық құрамын, сөйлеу дағдыларын қалыптастыру мен нақтылауды жеңілдету үшін қолдану;
4) сөйлеудің құрылымдық компоненттері (дыбыс, буын, сөз, сөйлем) туралы қарапайым түсінік қалыптастыру;
5) жаһандық оқу,сөздерді буындар мен тұтас сөздер бойынша оқу дағдыларын дамыту;
6) алфавиттің баспа және жазбаша әріптерін ажырату және каллиграфиялық жазуды үйрету, жазу дағдыларын қалыптастыру;
7) білім алушыларда дұрыс оқу қызметті қалыптастыру;
8) оқуға және кітапқа деген қызығушылықты тәрбиелеу;
9) басқалар мейірімді қарым-қатынас қалыптастыру,сөйлеу мәдениеті мен қарым-қатынас мәдениетін дамыту;
10) танымдық қызығушылықты қалыптастыру және өз сөзін жетілдіруге ұмтылу арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту;
11) қоршаған әлемді игеру арқылы оқытылатын тілге деген қызығушылық пен сүйіспеншілікті дамыту.
4. Кең ауқымды дағдылармен органикалық бірлікте тұлғалық қасиеттерді дамыту білім алушыларға:"қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім беру"білім берудің базалық құндылықтарын сіңіру үшін негіз болып болып табылады .
5. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) сөйлеуді есту-көру және есту арқылы қабылдауды дамыту;
2) сөйлеу тілін және дұрыс айтылуын қалыптастыру;
3) білім алушылардың сөйлеу уәждемесін арттыру;
4) көрнекі-бейнелі және ауызша-логикалық ойлауды қалыптастыру.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
6. Есту қабілетінің бұзылуы оқушылардың барлық танымдық іс-әрекетінің даму барысына әсер етеді, сөйлеудің дамымауына әкеледі. Нашар еститін балалар көбінесе келесі сөйлеу бұзылыстарын анықтайды: айтылымдағы кемшіліктер,сөздердің шектеулі қоры,сөздерді дұрыс түсінбеу және сөздерді дұрыс қолданбау, сөйлеудің грамматикалық құрылымдағы кемшіліктері (сөйлемді дұрыс емес құру, сөйлемдегі сөздерді дұрыс үйлестірмеу), ауызша сөйлеуді шектеулі түсіну, оқылатын мәтінді шектеулі түсіну, ауызша қарым-қатынас қиындықтары.

2. Цель Программы – создание условий для формирования функционально грамотной личности в процессе освоения навыков аудирования (слушания), говорения, чтения и письма во взаимосвязи с формированием элементарных грамматических представлений, учитывая особенности развития слабослышащих (позднооглохших) обучающихся.
3. Учебные задачи Программы:
1) формировать умения слушать, говорить, читать и писать, выполнять несложные инструкции;
2) развивать у обучающихся навыки разговорной речи и активизировать словарный запас;
3) использовать дактилологию одновременно с показом алфавитных букв, для облегчения восприятия речи, звукового состава слов, формирования и уточнения произносительных навыков;
4) формировать элементарное представление о структурных компонентах речи (звуке, слоге, слове, предложении);
5) вырабатывать навыки глобального чтения, чтения слов по слогам и целыми словами
6) научить различать и каллиграфически писать печатные и письменные буквы алфавита, формировать навыки письма;
7) формировать у обучающихся правильную читательскую деятельность;
8) воспитывать интерес к чтению и книге;
9) формировать доброжелательное отношение к окружающим, развивать культуру речи и культуру общения;
10) развивать творческие способности через формирование познавательного интереса и стремления совершенствовать свою речь;
11) развивать интерес и любовь к изучаемому языку через освоение окружающего мира.
4. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра является основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни".
5. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развивать слухо-зрительное и слуховое восприятие речи;
2) формировать разговорную речь и правильное произношение;
3) повышать речевую мотивацию у обучающихся;
4) развивать наглядно-образное и словесно-логическое мышление.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
6. Нарушение слухового восприятия оказывает влияние на ход развития всей познавательной деятельности школьников, приводит к речевому недоразвитию. Слабослышащие дети часто обнаруживают следующие нарушения речи: недостатки произношения, ограниченный запас слов, неточное понимание и неправильное употребление слов, недостатки грамматического строя речи (неправильное построение предложения, неправильное согласование слов в предложении), ограниченное понимание обращенной устной речи, ограниченное понимание читаемого текста, трудности словесного общения.

7. Мектепте оқудың басында есту қабілеті нашар оқушының сөйлеу деңгейіндегі айырмашылықтар айтарлықтай өте үлкен:сөйлеу бүршіктерінің болуынан бастап жеке лексикалық-грамматикалық, фонетикалық және грамматикалық кемшіліктері бар салыстырмалы түрде қалыптасқан сөйлеуге дейін.
8. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері даму ерекшеліктерін ескеретін және білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін қанағаттандыруды қамтамасыз ететін арнайы педагогика қағидаттарына негізделген.
9. Жүйелілік принципі күрделі функционалды жүйе ретінде, психикалық даму идеясына, тығыз өзара әрекеттесетін құрылымдық компоненттерге сүйенеді.
10. Дамытушылық оқыту принципі баланың жақын даму аймағында оқу міндеттерін қоюды қамтиды. Принципті іске асыру мұғалімнің оқушылардың оқу материалын игерудегі мүмкіндіктерін, ерекшеліктері мен жетістіктерін үнемі зерделеуіне негізделген .
11. Жүйелі-іс-әрекеттік тәсіл білім алушының білімді дайын күйінде емес, оны мұғалім кезең-кезеңімен ұйымдастырған практикалық, қол жетімді іс-әрекет (байқау,эксперимент, жаттығулар) түсініктеме беру, сөйлесу, жалпы білім беру және пәндік-терминологиялық лексиканы пысықтау және нақтылау арқылы өзі өндіретіндігінде.
12. Жеке тұлғаға бағытталған тәсіл білім алушылардың жеке ерекшеліктерін (жас, физиологиялық, психологиялық, зияткерлік және білім беру қажеттіліктерін) ескере отырып, оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруды білдіреді.
13. Дифференциалды тәcіл оқушыларды гетерогенді контингент жағдайында сәтті оқыту үшін қолданылады, бұл оқушыларды есту қабілетінің бұзылу дәрежесін,танымдық,сөйлеу дамуының ерекшеліктерін ескере отырып топтарға бөлуге және оқытуда әр түрлі көлемдегі, күрделіліктегі тапсырмаларды қолдануға,белсенділік қарқыны мен мұғалімнің көмек шарасын өзгертуге мүмкіндік береді.
14. Тілді оқытудың негізі бола отырып, коммуникативті тәсіл әр оқу пәні арқылы нашар еститін білім алушылардың сөйлеу әрекетін дамытудың жетекші қағидасы ретінде әрбір оқу пәнінің құралдарымен – әртүрлі оқу жағдайларында білім мен дағдылармен алмасу, тілдік және сөйлеу нормалары жүйесін дұрыс пайдалану ретінде қарастырылады.
15. Кешенді тәсіл әртүрлі саладағы мамандардың: невропатолог, сурдолог, психолог, отоларингологқа қажетті көмегі мен қолдауын қамтиды.
16. Арнайы педагогикалық процесте оқытудың полисенсорлық негізі қамтамасыз етіледі. Оқу процесіне: еріннен оқу дағдыларын дамыту бойынша жұмыс, оптикалық-акустикалық сөйлеу көріністерін дамытумен бірлікте сөйлеудің қозғалыс, кинестетикалық базасын қалыптастыратын сөйлеу техникасы бойынша арнайы жаттығулар, қалдық есту қабілетін дамыту және пайдалану бойынша жұмыс .

7. К началу обучения в школе диапазон различий в уровне сформированности речи слабослышащих обучающихся достаточно велик: от наличия зачатков речи до относительно сложившейся речи с отдельными лексико-грамматическими, фонетическими и грамматическими недостатками.
8. Педагогические подходы к организации учебного процесса основаны на принципах специальной педагогики, учитывающих особенности развития и обеспечивающих удовлетворение особых образовательных потребностей обучающихся.
9. Принцип системности опирается на представление о психическом развитии как о сложной функциональной системе, структурные компоненты, которой находятся в тесном взаимодействии.
10. Принцип развивающего обучения предполагает постановку учебных задач в зоне ближайшего развития ребенка. Реализация принципа основывается на постоянном изучении учителем возможностей, особенностей и успехов в усвоении школьниками учебного материала.
11. Системно-деятельностный подход заключается в том, что обучающийся получает знания не в готовом виде, а добывает их сам через практическую, поэтапно организованную учителем, доступную деятельность (наблюдение, эксперимент, упражнения), с комментированием, проработкой и уточнением разговорной, общеучебной и предметно-терминологической лексики.
12. Личностно-ориентированный подход подразумевает организацию учебно-воспитательного процесса с учетом индивидуальных особенностей (возрастных, физиологических, психологических, интеллектуальных и образовательных потребностей) обучающихся.
13. Дифференцированный подход применяется для успешного обучения обучающихся в условиях неоднородного контингента, который позволяет распределить обучающихся в группы с учетом степени нарушения слуха, особенностей познавательного, речевого развития и использовать в обучении задания различного объема, сложности, варьируя темп деятельности и меру помощи педагога.
14. Коммуникативный подход, являясь основой обучения языку, рассматривается как ведущий принцип развития речевой деятельности, слабослышащих обучающихся средствами каждого учебного предмета – обмен знаниями и навыками в различных учебных ситуациях, правильное использование системы языковых и речевых норм.
15. Комплексный подход предполагает необходимую помощь и поддержку специалистов разного профиля: врача-невропатолога, сурдолога, психолога, врача-отоларинголога.
16. В специальном педагогическом процессе обеспечивается полисенсорная основа обучения. В учебный процесс включаются: работа по развитию навыков чтения с губ, специальные упражнения по технике речи, формирующие двигательную, кинестетическую базу речи в единстве с развитием оптико-акустических речевых представлений, работа по развитию и использованию остаточного слуха.

17. Нашар еститін білім алушылар үшін жазу және оқу – бұл тілді игерудің ең толық құралы, сонымен қатар танымдық белсенділікті дамыту құралы болып табылады.
18. Сауаттылықты оқыту дұрыс айтылатын дыбыстар мен сөздердің материалында жүзеге асырылады. Дыбыстар мен әріптерді зерттеу кезектілігі дыбыстардың айтылуын (тиісті дактильдік белгілер)ассимиляциялау және оларды есту арқылы ажырату мүмкіндігімен анықталады. Дыбыстар мен әріптерді зерттеу айтылымды қалыптастыру бағдарламасында көрсетілген ретпен жүзеге асырылады: п, а, м, т, о, с, у, н, е, л, ө, и, к, ү, ш, р, і, в, ф, з, ә, д, ж, г, б, қ, ц, ң, щ, ғ, й, ы, ұ, э, х, ч, һ, я, ю, Ұ, ь, ъ.
19. Келесі дыбыстарды алмастыра отырып, шамамен айтуға рұқсат етіледі:ы,с,а,ғ,щ,д,г,ж,р,ц.
20. Оқу дағдыларын кезең-кезеңмен қалыптастыру міндеттерін біртіндеп күрделендіре отырып, оқытудың әріптік кезеңін төрт кезеңге бөледі. Бірінші кезеңде дыбыстар мен әріптер зерттеледі: п, а, м, т, о. Екінші кезеңде - дыбыстар мен әріптер: с, у, н, е, л, ө, и, к, ү, ш, р, і, б, ф, з, ә. Үшінші кезеңде – дыбыстар мен әріптер: д, ж, г, б, қ, ц, ң, щ. Төртінші кезеңде-дыбыстар мен әріптер: ғ, й, ы, ұ, э, х, ч, һ, я, ю, Ұ, ь, ъ .
21. Тыңдау және сөйлеу тапсырмаларының мысалдары:
1) дауысты және дауыссыз дыбыстардың сенсорлық белгілерін оқшаулау;
2) сөздерден жеке дыбыстарды оқшаулау;
3) сөйлеуді есту-көру және есту арқылы қабылдау (дыбыс, буын, сөз, сөйлем);
4) берілген буындар саны бар,берілген дыбысы бар сөздерді атау.
22. Оқу дағдыларын дамыту бойынша тапсырмалардың мысалдары:
1) сөздің лексикалық мағынасы бойынша жұмыс;
2) сөздермен ойындар;
3) тіректерді (таяқтарды, геометриялық пішіндерді, шапалақтарды, қадамдарды) пайдалана отырып, 2-3 күрделі сөздерді буындарға бөлу;
4) дауысты және дауыссыз дыбыстарды тиісті түспен шартты белгілеу.
23. Жазу тапсырмаларының мысалдары:
1) қол және саусақтардың қимылын үйлестіруді дамыту: саусақтарды жұдырыққа қысу және саусақтарды ашу, доп ойындары, ілгектер, шертулер, сақиналар, саусақтарды бір-бірімен қарсы алу, моншақтарды байлау, байлау, өру, мозаикалық ойындар;
2) құраушы элементтерді анықтау мақсатында әріпті талдау;
3) сөздерді дыбыстық әріппен талдау және кейіннен жаза отырып, сөйлемдерді талдау;
4) дауысты дыбыстарды білдіретін фишкаларды әріптермен ауыстыру;
5) баспа үлгісінен сөздерді, сөйлемдерді көшіріп жазу;
6) тақтайшалардан тірек сөздер бойынша сөйлемдер құрау;
7) жадқа баспа әріптерімен жазу.
24. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар:
1) базалық АКТ дағдыларына сүйене отырып, мультимедиялық ресурстарды, интерактивті тақталарды және компьютерлерді пайдалану оқу процесін жаңғыртуға және жандандыруға, сондай-ақ білім алушылар мен педагог арасындағы ынтымақтастық пен қарым-қатынасқа ықпал етеді.

17. Письмо и чтение для слабослышащих обучающихся являются самым полноценным средством овладения языком, а также средствами развития познавательной деятельности.
18. Обучение грамоте осуществляется на материале правильно произносимых звуков и слов. Последовательность изучения звуков и букв определяется усвоением произношения звуков (соответствующих дактильных знаков) и возможностями их различения на слух. Изучение звуков и букв осуществляется в последовательности, указанной в программе по формированию произношения: п, а, м, т, о, с, у, н, е, л, ө, и, к, ү, ш, р, і, в, ф, з, ә, д, ж, г, б, қ, ц, ң, щ, ғ, й, ы, ұ, э, х, ч, һ, я, ю, Ұ, ь, ъ.
19. Допускается приближенное произношение с использованием замен следующих звуков: ы, с, а, ғ, щ, д, г, ж, р, ц.
20. Выделяются четыре этапа букварного периода обучения грамоте с постепенным усложнением задач формирования навыков чтения от этапа к этапу. На первом этапе изучаются звуки и буквы: п, а, м, т, о. На втором этапе - звуки и буквы: с, у, н, е, л, ө, и, к, ү, ш, р, і, б, ф, з, ә. На третьем этапе – звуки и буквы: д, ж, г, б, қ, ц, ң, щ. На четвертом этапе – звуки и буквы: ғ, й, ы, ұ, э, х, ч, һ, я, ю, Ұ, ь, ъ.
21. Примеры заданий по слушанию и говорению:
1) выделение сенсорных признаков гласных и согласных звуков;
2) выделение отдельных звуков из слов;
3) слухо-зрительное и слуховое восприятие речи (звук, слог, слово, предложение);
4) называние слов с заданным количеством слогов, с заданным звуком.
22. Примеры заданий по развитию навыка чтения:
1) работа над лексическим значением слова;
2) игры со словами;
3) разбивка 2-3 сложных слов на слоги с использованием опор (палочек, геометрических форм, хлопки, шаги);
4) условное обозначение гласных и согласных звуков соответствующим цветом.
23. Примеры заданий по письму:
1) развитие координации движений кисти руки и пальцев: сжимание пальцев в кулачок и разжимание пальцев, игры с шарами, крючки, щелчки, колечки, приветствие пальчиков друг друга, нанизывание бус, шнуровка, плетение косичек, игры с мозаикой;
2) анализ буквы с целью выявления составляющих ее элементов;
3) звукобуквенный анализ слов и анализ предложений с последующей записью;
4) замена буквами фишек, обозначающих гласные звуки;
5) списывание слов, предложений с печатного образца;
6) составление предложения по опорным словам из табличек;
7) письмо по памяти печатными буквами.
24. Информационно-коммуникационные технологии:
1) использование ИКТ мультимедийных ресурсов, интерактивных досок и компьютеров опираясь на базовые ИКТ навыки, способствует модернизации и активизации учебного процесса, а также сотрудничеству и общению между обучающимися и педагогом.

25. Білім алушылардың бұзылған функцияларын түзету және орнын толтыру мақсатында жеке есту аппараттары мен кохлеарлық импланттар қолданылады.
26. Бағдарламаны дидактикалық қамтамасыз ету:
1) жеке бөлінген әліпби, макеттер, тақырыптық және сюжеттік суреттер, сурет салуға арналған керек-жарақтар, магниттік тақталар, кестелер, тапсырмалары бар карточкалар, дидактикалық ойындар, теру кенептері;
2) стендтерде немесе электрондық тасығыштарда оқу режиміндегі қауіптер, өзгерістер туралы ескертетін және аспаптардың, кабинеттер мен оқу сыныптарының атауларын белгілейтін баспа кестелері түрінде ұсынылған мәтіндік ақпараттың болуы.
27. Демонстрациялық және көрнекі құралдарға қойылатын талаптар:
1) заттар визуалды және сенсорлық тексеруге ыңғайлы, ашық түсті, дәстүрлі, оңай танылатын пішінді және негізгі бөлшектер анық және түспен ерекшеленуі керек;
2) бейнеленетін заттардың белгілері дәл берілуге тиіс және модельде немесе макетте заттың бөліктерінің дұрыс пропорциялары мен арақатынасын сақтау маңызды; адамды немесе жануарды бейнелейтін ойыншықтар дененің барлық бөліктерін және олардың дұрыс пропорционалдық арақатынасын беруі тиіс;
3) бастауыш сыныптарға арналған оқу кестелері монографиялық, эстетикалық, оқылатын және табиғи заттарды алмастырмауы керек, бірақ оларға қосымша ретінде қолданылады;
4) оқытудың дыбыс-бейне жазу құралдары білім алушылардың есту қабілетінің жоғалу дәрежесін, жас ерекшеліктерін ескереді және ақпаратты көру талдағышы арқылы беретін экрандық, ақпаратты көру және есту талдағышына бір мезгілде әсер ететін экрандық-дыбыстық, есту органы арқылы ақпарат беретін дыбыстық құралдарды қамтиды.
28. Пәнаралық байланыс "Математика", "Түзету ырғағы", "Қоршаған әлеммен танысу", "Музыка", "Көркем еңбек", "айтылымды қалыптастыру және есту қабілетін дамыту" пәндерімен орнатылады.
3-тарау. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің мазмұны
29. 1-сыныптағы пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі аптасына 7 сағатты, барлығы 231 сағатты құрайды.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
30. Оқу пәнінің мазмұнын іріктеу бірліктері:
1) орыс тілінің дыбыстары мен әріптерінің жүйесі;
2) тіл бірліктері: дыбыс, буын, сөз, сөз тіркесі, сөйлем, мәтін;

25. С целью коррекции и компенсации нарушенной функции, обучающихся применяются личные слуховые аппараты и кохлеарные импланты.
26. Дидактическое обеспечение Программы:
1) индивидуальная разрезная азбука, макеты, предметные и сюжетные картинки, принадлежности для рисования, магнитные доски, таблицы, карточки с заданиями, дидактические игры, наборное полотно;
2) наличие текстовой информации, представленной в виде печатных таблиц на стендах или электронных носителях, предупреждающей об опасностях, изменениях в режиме обучения и обозначающей названия приборов, кабинетов и учебных классов.
27. Требования к демонстрационным и наглядным пособиям:
1) предметы должны быть удобными для зрительного и осязательного обследования, ярко окрашенными, традиционной, легко узнаваемой формы и основные детали должны быть четко выражены и выделены цветом;
2) характерные признаки изображаемых предметов должны быть точно переданы и важно соблюдение правильных пропорций и соотношения частей предмета в модели или макете; игрушки, изображающие человека или животное, должны передавать все части тела и правильное их пропорциональное соотношение;
3) учебные таблицы для начальных классов монографические, эстетичны, читаемы и не должны заменять натуральные объекты, а используются как дополнение к ним;
4) аудиовизуальные средства обучения учитывают степень потери слуха обучающихся, возрастные особенности и включают экранные, передающие информацию через зрительный анализатор, экранно-звуковые, воздействующие одновременно на зрительный и слуховой анализаторы и звуковые пособия, которые передают информацию через орган слуха.
28. Межпредметная связь устанавливается с учебными предметами: "Математика", "Коррекционная ритмика", "Ознакомление с окружающим миром", "Музыка", "Формирование произношения и развитие слухового восприятия".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Әліппе, Ана тілі"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Әліппе, Ана тілі"
29. Объем учебной нагрузки по предмету в 1 классе составляет 7 часов в неделю, всего 231 час.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
30. Единицы отбора содержания учебного предмета:
1) система звуков и букв русского языка;
2) единицы языка: звук, слог, слово, словосочетания, предложения, текст;

3) орыс тілінің кейбір грамматикалық құбылыстары;
4) орфографиялық және пунктуациялық нормалардың минимумы;
5) аналитикалық оқуды үйрету;
6) балалар көркем әдебиетінің шығармалары.
31. Бағдарламаның мазмұны. Оқу процесі кезеңдерге бөлінеді: әліппеге дейінгі, әліппелік, әліппеден кейінгі .Бірінші сыныпта нөлдік сыныпта оқыған оқу материалын қайталау (Әліппеге дейінгі және әліппелік кезең 1 – ден 3-ке дейінгі кезеңдер) бірінші тоқсанда, екінші тоқсанда бөлінетін оқытудың әліппелік кезеңі және екінші жартыжылдық көлемінде әліппеден кейінгі кезең ұйымдастырылады.
32. Бірінші сыныптағы әліппелік кезеңде 4 кезеңнің дыбыстары мен әріптері оқытылады (п, а, м, т, о, с, у, н, е, л, ө, и, к, ү, ш, р, і, б, ф, з, ә, д, ж, г , б, қ, ң, щ, ғ, й, ы, ұ, э, х, ч, һ, я, ю, Ұ, ь, ъ).
33. Әліппелік кезеңі екінші тоқсанда оқытылады. Дыбыспен және әріппен танысуға арналған сағат санын мұғалім оқу материалын меңгеру деңгейіне, оқу мақсаттарына жеткізуге байланысты реттейді.
34. Әліппеге дейінгі кезең бірінші тоқсанда оқытылады. Мұғалім дыбыспен және әріппен танысу сағаттарының санын оқу материалын меңгеру деңгейіне,оқу мақсаттарына қол жеткізуге байланысты реттейді.
Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) білім алушылардың мүмкіндіктерін зерделеу (жалпы және сөйлеу тілінің даму деңгейін, 0-сыныпта қалыптасқан білім мен дағдылардың жай-күйін анықтау);
2) оқу қызметінің дағдыларын қалыптастыру;
3) сөйлеу қарым-қатынас дағдыларын жетілдіру;
4) оқуға деген қызығушылықты дамыту және коммуникативтік дағдыларды үйрету;
5) сөйлеу туралы түсініктерді қалыптастыруды жалғастыру (дыбыс,буын, сөз,сөйлем );
6) есту зейінін дамыту және дыбысты дұрыс айтуды қалыптастыру;
7) фонематикалық қабылдауды, талдауды, жинақтауды дамыту;
8) жазу дағдыларын дамыту;
9) ауызша және жазбаша сөйлеуді дамыту.
35. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) оқытылатын дыбыстардың дұрыс артикуляциясын игеру;
2) сөздік қорын кеңейту;
3) фонематикалық процестерді дамыту (сөйлеу дыбыстарын қабылдау, берілген дыбыстың сөздегі орнын анықтау: бірінші, соңғы);
4) "дауысты", "дауыссыз дыбыстар", "екпін" ұғымдарымен танысу;
5) 0-сыныпта оқыған дыбыстар мен әріптерді қайталау;
6) зерттелген дыбыстарды әріптермен салыстыру, бас және кіші, баспа және жазба әріптерді ажырату;
7) тілдік бірліктер туралы қарапайым ұғымдарды бекіту (дыбыс, буын, сөз, сөз тіркесі, сөйлем, мәтін);
8) дыбыстарды буындарға біріктіру, кері, тікелей ашық буындарды, тікелей жабық буындарды, меңгерілген буын құрылымдарынан сөздерді, қысқа сөйлемдерді біркелкі оқу дағдыларын қалыптастыру;

3) некоторые грамматические явления русского языка;
4) минимум орфографических и пунктуационных норм;
5) обучение аналитическому чтению;
6) произведения детской художественной литературы.
31. Содержание Программы. В процессе обучения выделяются периоды: добукварный, букварный, послебукварный. В первом классе организуется повторение учебного материала, изученного в нулевом классе (добукварный и букварный период с 1 по 3 этапы) – в рамках первой четверти, букварный период обучения- во второй четверти и послебукварный период обучения в течение второго полугодия.
32. В букварном периоде в первом классе изучаются звуки и буквы 4 этапа (п, а, м, т, о, с, у, н, е, л, ө, и, к, ү, ш, р, і, б, ф, з, ә, д, ж, г , б, қ, ң, щ, ғ, й, ы, ұ, э, х, ч, һ, я, ю, Ұ, ь, ъ).
33. Букварный период обучения грамоте изучается во второй четверти. Количество часов на знакомство со звуком и буквой учитель регулирует сам в зависимости от уровня усвоения учебного материала, достижения целей обучения.
34. Добукварный период обучения грамоте изучается в первой четверти. Количество часов на знакомство со звуком и буквой учитель регулирует сам в зависимости от уровня усвоения учебного материала, достижения целей обучения.
Задачи добукварного периода:
1) изучение возможностей обучающихся (выявление уровня общего и речевого развития, состояния знаний и навыков, сформированных в 0 классе);
2) формирование навыков учебной деятельности;
3) совершенствование навыков речевого общения;
4) развитие интереса к обучению и привитие коммуникативных навыков;
5) продолжение формирования представлений о речи (слово, предложение, слог, звук);
6) развитие слухового внимания и формирование правильного звукопроизношения;
7) развитие фонематического восприятия, анализа, синтеза;
8) развитие навыков письма;
9) развитие устной и письменной речи.
35. Задачи букварного периода:
1) усвоение правильной артикуляции изучаемых звуков;
2) расширение словарного запаса;
3) развитие фонематических процессов (восприятие звуков речи, определение позиции данного звука в слове: первый, последний);
4) ознакомление с понятиями "гласные", "согласные звуки", "ударение";
5) повторение звуков и букв, изученных в 0 классе;
6) соотнесение изученных звуков с буквами, различение заглавной и строчной, печатной и прописной букв;
7) закрепление элементарных понятий о языковых единицах (звук, слог, слово, словосочетание, предложение, текст);
8) формирование навыков слияния звуков в слоги, плавного чтения обратных, прямых открытых слогов, прямых закрытых слогов, слов из усвоенных слоговых структур, коротких предложений;

9) қолжетімді сөйлеу деңгейінде біртұтас монологиялық және диалогтік сөйлеуді дамыту;
10) каллиграфия және графика нормаларына сәйкес жазу дағдыларын дамыту;
11) ауызша және жазбаша сөйлеу дағдыларын қалыптастыру;
12) әріптер,буындар,сөздер, сөйлемдер жазу кезінде каллиграфиялық жазу дағдыларын қалыптастыру.
Ескертпе: жазбаша жұмыстардың санын білім алушылардың меңгеру деңгейі мен қажеттіліктеріне байланысты мұғаліммен белгіленеді. Жазбаша жұмыстарды жүйелі түрде күнделікті ұйымдастыру ұсынылады.
36. Әліппеден кейінгі кезең бірінші сыныптың екінші жартыжылдығында жүзеге асырылады.
37. Әліппеден кейінгі кезеңнің міндеттері:
1) сөздердің мағынасын түсінуді тексере отырып, сөздерді және олардың буындарын дауыстап оқуды үйрету;
2) оқулық мәтіндерінің материалында тұтас сөздермен оқуға ауыса отырып,анық буын оқу дағдысын дұрыс қалыптастыру;
3) сөздердегі дыбыстардың дұрыс үйлесімімен, дыбыстарды бұрмаламай және жіберіп алмай,оқуды түсінумен шағын мәтіндерді оқуға үйрету;
4) таныс сөздердегі екпінді сақтау, нүктелердегі үзілістерді сақтау білігін қалыптастыру;
5) практикалық сөйлеу дағдыларын дамыту және ауызша жалпылауды қалыптастыру;
6) қолжетімді сөйлеу деңгейінде үйлесімді монологтық және диалогтік сөйлеуді дамыту;
7) каллиграфия және графика нормаларына сәйкес жазу дағдыларын дамыту;
8) оқу және қарым-қатынас жағдайларын жасау негізінде сөйлеу этикетімен танысу;
9) ауыз әдебиеті мен көркем шығармалар туындылары арқылы ұлттық құндылықтарға құрметпен қарауға тәрбиелеу.
38. Бағдарламаның мазмұны 3 бөлімнен тұрады:
1) "Тыңдалым /есту-визуалды қабылдау және сөйлеу";
2) "Оқылым";
3) "Жазылым".
39. "Тыңдалым / есту-визуалды қабылдау және сөйлеу" бөлімі келесі бөлімдерді қамтиды:
1) сараланған есту-көру және есту арқылы қабылдау;
2) тыңдалған мәтіннің есту және есту-көру мазмұнын түсіну;
3) сөйлеудің диалогтық формасын практикалық меңгеру;
4) сөйлеуде сөйлеудің әртүрлі бөліктерін, ауызша жалпылауды қолдану;
5) тілдің негізгі грамматикалық заңдылықтарын практикалық меңгеру.
40. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) сөздер мен сөйлемдерді оқу;
2) дыбыстар мен әріптерді білу;
3) сөзді дыбыстық-әріптік талдау;
4) сөздер мен сөйлемдерді аналитикалық оқу;
5) мәтінді талдау.
41. "Жазылым" бөлімі келесідей кіші бөлімдерді қамтиды:
1) жазуды меңгеруге дайындық;
2) графикалық, орфографиялық және каллиграфиялық нормаларды сақтау;
3) үлгі бойынша хат;
4) диктант жазу;
5) дербес жазу (таныс сөздер);
6) емле ережелерімен танысу және оларды қолдану.

9) развитие связной монологической и диалогической речи на доступном речевом уровне;
10) развитие навыков письма в соответствии с нормами каллиграфии и графики;
11) формирование навыков устной и письменной речи;
12) формирование навыков каллиграфического письма при написании букв, слогов, слов, предложений.
Примечание: количество письменных работ устанавливается учителем в зависимости от уровня освоения и потребностей обучающихся. Рекомендуется систематическая ежедневная организация письменных работ.
36. Послебукварный период реализуется во втором полугодии первого класса.
37. Задачи послебукварного периода:
1) обучение чтению вслух слов и составляющих их слогов с проверкой понимания значения слов;
2) формирование навыка внятного послогового чтения с переходом на чтение целыми словами на материале текстов учебника;
3) обучение чтению небольших текстов с правильным сочетанием звуков в словах, без искажения и пропуска звуков, с пониманием прочитанного;
4) формирование умения соблюдать ударение в знакомых словах, соблюдать паузы на точках;
5) развитие практических речевых навыков и формирование словесных обобщений;
6) развитие связной монологической и диалогической речи на доступном речевом уровне;
7) развитие навыков письма в соответствии с нормами каллиграфии и графики;
8) знакомство с речевым этикетом на основе чтения и разыгрывания ситуаций общения;
9) воспитание уважительного отношения к национальным ценностям через произведения устной литературы и художественных произведений.
38. Содержание Программы включает 3 раздела:
1) "Аудирование (слушание)/слухо-зрительное восприятие и говорение";
2) "Чтение";
3) "Письмо".
39. Раздел "Аудирование (слушание)/слухо-зрительное восприятие и говорение" включает следующие подразделы:
1) дифференцированное слухо-зрительное и слуховое восприятие;
2) понимание на слух и слухо-зрительно содержания прослушанного текста;
3) практическое овладение диалогической формой речи;
4) употребление в речи различных частей речи, словесных обобщении;
5) практическое овладение основными грамматическими закономерностями языка.
40. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) глобальное чтение слов и предложений;
2) знание звуков и букв;
3) звуко-буквенный анализ слова;
4) аналитическое чтение слов и предложений;
5) анализ текста.
41. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) подготовка к овладению письмом;
2) соблюдение графических, орфографических и каллиграфических норм;
3) письмо по образцу;
4) письмо под диктовку;
5) самостоятельное письмо (знакомые слова);
6) знакомство с правилами правописания и их применение.

42. Білім берудің негізгі мазмұны.
43. "Тыңдалым/есту-визуалды қабылдау және сөйлеу" әліпеге дейінгі кезең:
1) қоршаған ортаның дыбыстарын тыңдау және ажырату, тыңдай білу, сөйлеу дыбыстарын анық айту;
2) мұғалім мен білім алушылардың сөздерін, аудио/бейнежазбаны тыңдау, естігеннің мағынасын түсіну, сұрақтарға дұрыс және дәл жауап беру дағдыларын қалыптастыру;
3) ауызша емес қарым-қатынас құралдарын қолдану (интонация, мимика, ым-ишара, дене тұрысы);
4) сөйлеудің негізгі ережелерін сақтау (ырғақ, екпін, қарқын, үзіліс)
5) артикуляциялық аппаратты фонетикалық ырғақ арқылы дамыту;
6) коммуникативтік мақсаттарға сәйкес қарым-қатынас дағдыларын дамыту;
7) мұғалімнің ауызша тапсырмасы бойынша қарапайым тапсырмаларды орындау; өз өтініштері мен тілектерін білдіру;
8) әртүрлі заттарды атау және олардың негізгі қасиеттері бойынша сипаттамасы;
9) суреттер бойынша тақтайшаға сүйеніп әңгімелесу (мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен);
10) тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, тыңдалған/оқылған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру.
44. "Тыңдалым/есту-визуалды қабылдау және сөйлеу" әліппелік кезең:
1) мұғалім мен оқушылардың сөзін тыңдау, естігеннің мағынасын түсіну және дыбыс күшейткіш аппаратураның көмегімен және оның көмегінсіз, есту-көру немесе есту арқылы дыбысталатын сөзді барабар қабылдау біліктерін қалыптастыру;
2) ұсынылған мәтіндегі ақпаратты түсіну, мәтіннің негізгі ойын анықтау, оның мазмұнын мәселелер бойынша беру. Еріннен оқу. Ауызша-дактильді сөйлеуді түсіну;
3) фонетикалық ырғақ жүргізу арқылы артикуляциялық аппаратты дамыту;
4) сөйлеудің диалогтық формасын практикалық игеру. Ауызша емес қарым-қатынас құралдарын (интонация, мимика, ым-ишара, позалар) қолдана отырып, сөйлесуді бастау, қолдау, аяқтау, назар аудару дағдыларын игеру;
5) екпінді, орфоэпиялық нормаларды және дұрыс интонацияны сақтай отырып, мәнерлеп және анық айту дағдыларын қалыптастыру;
6) оқу және тұрмыстық қарым-қатынас жағдайларында сөйлеу этикетінің нормаларын меңгеру (сәлемдесу, қоштасу, кешірім сұрау, алғыс айту, өтініш білдіру);
7) сөздің мағынасы мен мәнін түсіне отырып, сөздік қорын кеңейту және сөзді мақсаты бойынша қолдану. Дактильді сөзді сөздердің дыбыстық құрамын нақтылау үшін көмекші құрал ретінде пайдалану;
8) оқу міндетіне сәйкес ауызша монологиялық мәлімдемелерді практикалық меңгеру (сипаттау, баяндау, пайымдау);
9) әртүрлі заттарды атау және олардың негізгі қасиеттері бойынша сипаттамасы;
10) сөйлеудің негізгі ережелерін сақтау (ырғақ, екпін, қарқын, кідіріс).
Ескерту: мұғалім тыңдау көлемін дербес реттейді.

42. Базовое содержание образования.
43. Аудирование (слушание)/слухо-зрительное восприятие и говорение, добукварный период:
1) слушание и различение звуков окружающей действительности, умение прислушиваться, четко произносить звуки речи;
2) формирование умений слушать речь учителя и обучающихся, аудио/видеозаписи, понимать смысл услышанного, правильно и точно отвечать на вопросы;
3) использование невербальных средств общения (интонация, мимика, жесты, позы);
4) соблюдение основных правил речи (ритм, ударение, темп, пауза); 5) развитие артикуляционного аппарата через проведение фонетической ритмики;
6) развитие навыков общения в соответствии с коммуникативными целями;
7) выполнение простых поручений по словесному заданию учителя; выражение своих просьб и желаний;
8) называние различных предметов и характеристика их по основным свойствам;
9) беседы по картинкам с опорой на табличку (с организующей помощью учителя);
10) понимание содержания прослушанного текста, ответы на вопросы по содержанию прослушанного/прочитанного текста.
44. Аудирование (слушание)/слухо-зрительное восприятие и говорение, букварный период:
1) формирование умений слушать речь учителя и обучающихся, понимать смысл услышанного и адекватное восприятие звучащей речи с помощью звукоусиливающей аппаратуры и без нее, слухо-зрительно или на слух;
2) понимание информации, содержащейся в предложенном тексте, определение основной мысли текста, передача его содержания по вопросам. Чтение с губ. Понимание устно-дактильной речи;
3) развитие артикуляционного аппарата через проведение фонетической ритмики;
4) практическое овладение диалогической формой речи. Овладение умениями начать, поддержать, закончить разговор, привлечь внимание с использованием невербальных средств общения (интонация, мимика, жесты, позы);
5) формирование навыков выразительного и внятного произношения с соблюдением ударения, орфоэпических норм и правильной интонации;
6) овладение нормами речевого этикета в ситуациях учебного и бытового общения (приветствие, прощание, извинение, благодарность, обращение с просьбой);
7) расширение словарного запаса с пониманием значения и смысла слова и употребление слова по назначению. Использование дактильной речи в качестве вспомогательного средства для уточнения звукового состава слов;
8) практическое овладение устными монологическими высказываниями в соответствии с учебной задачей (описание, повествование, рассуждение);
9) называние различных предметов и характеристика их по основным свойствам;
10) соблюдение основных правил речи (ритм, ударение, темп, пауза).
Примечание: объем аудирования учитель регулирует сам.

45. "Тыңдалым/есту-визуалды қабылдау және сөйлеу" әліппеден кейінгі кезең:
1) заттарды жіктеу және жалпылама сөздерді таңдау, сұрақтарға толық жауап бере білуді қалыптастыру;
2) сөйлеу этикеті сөздерін қолдану, лексикалық тақырыптар негізінде сөздік қорын кеңейту;
3) сөздің мағынасы мен мәнін түсіну, сөзді мақсаты бойынша қолдану;
4) орфоэпиялық нормаларға сәйкес сөздердің айтылуы, сөздердегі екпіннің дұрыс қойылуы;
5) оқушыларды қызықтыратын және берілген тақырыптарға монологиялық және диалогтық формада сөйлем құрау білігін қалыптастыру;
6) тыңдалған/оқылған мәтінді қайта айту (иллюстрациялар, тірек сөздер, мұғалімнің сұрақтары бойынша);
7) сюжеттік сурет бойынша, суреттер сериясы бойынша, берілген тақырыпқа сөйлемдер құрау;
8) мұғалімнің дауысынан қысқа өлеңдерді үйрену.
Ескертпе: тыңдау материалының көлемі: 30 сек.-1 мин; тыңдауға арналған көркем шығарманың көлемі 10 сөзден 0,5 бетке дейін (сюжеттік суретті қоса).
46. "Оқылым" әліппеге дейінгі кезең:
1) сөйлеу дыбыстарын тыңдау және анық айту, артикуляциялық жаттығуларды орындау;
2) заттың суретпен және сөзбен арақатынасы, "сөз" ұғымы;
3) "буын" ұғымы; сөздерді буындарға бөлу және сөздерді буындар бойыншы тегіс айту;
4) тікелей жабық буындарды құрастыру және оқу;
5) терминологияны пайдаланбай дауысты және дауыссыз дыбыстардың шартты белгіленуі және ерекшеленуі;
6) сөздің дыбыстық формасын оның әріптік жазбасы бойынша айту (оқу) және керісінше (жазу);
7) "сөйлем" ұғымы, сөйлемнің шартты-графикалық сызбасы; сөйлемді сөзге бөлу;
8) орындалған іс-қимыл бойынша сурет бойынша сөйлемдер құрау.
47. "Оқылым" әліппе кезеңі:
1) 0-сыныпта оқыған дыбыстардың анық айтылуын бекіту (1-кезең - п, а, м, т, о. 2-кезең - с, у, н, е, л, ө, и, к, ү, ш, р, і, б, ф, з, ә. 3-кезең - д, ж, г, б, қ, ц, ң, щ);
2) үйретілетін дыбыстарды дұрыс және анық айту (4-кезеңде – ғ, й, ы, ұ, э, х, һ, я, ю, Ұ, ь, ъ.)
3) сөйлеу дыбыстарын тыңдау және анық айту, артикуляциялық жаттығуларды орындау;
4) берілген дыбыстың сөзде болуын анықтау, оның сөздегі орнын анықтау: басында, соңында;
5) көрнекілікке сүйене отырып, берілген дыбысқа сөздерді іріктеу;
6) дыбыстың әріппен арақатынасы;
7) дыбыс пен әріптің айырмашылығы (дыбыстарды естиміз және айтамыз, әріптерді көреміз, жазамыз, оқимыз);
8) дыбыстар/әріптер қатарынан ұсынылған дыбысты/әріпті таңдау;
9) әріптердің (баспа ,жазба, бас) бейнелерін еске түсіру;
10) буынның (сөздің) графикалық дыбыстық моделінен үлгі-схемадағы дыбыстарды әріптермен белгілеуге көшу; буынның (сөздің) дыбыс әріптік моделін дауысты әріпке бағдарлай отырып "оқу" ;

45. Аудирование (слушание)/слухо-зрительное восприятие и говорение, послебукварный период:
1) классификация предметов и подбор обобщающих слов, формирование умения давать полные ответы на вопросы;
2) использование слов речевого этикета, расширение словарного запаса на основе лексических тем;
3) понимание значения и смысла слова, употребление слова по назначению;
4) произношение слов согласно орфоэпическим нормам, правильная постановка ударения в словах;
5) формирование умений строить высказывания в монологической и диалогической формах на заданные и интересующие обучающихся темы;
6) пересказ прослушанного/прочитанного текста (по иллюстрациям, опорным словам, вопросам учителя);
7) составление предложений по сюжетной картинке, по серии картинок, на заданную тематику;
8) разучивание коротких стихотворений с голоса учителя.
Примечание: объем материала аудирования: 30 сек.-1 мин; объем художественного произведения для слушания от 10 слов до 0,5 стр. (включая сюжетную картинку).
46. Чтение, добукварный период:
1) слушание и четкое произношение звуков речи, выполнение артикуляционных упражнений;
2) соотнесение предмета с картинкой и словом, понятие "слово";
3) понятие "слог"; деление слов на слоги и плавное проговаривание слов по слогам;
4) составление и чтение прямых закрытых слогов;
5) условное обозначение и выделение из слов гласных и согласных звуков без использования терминологии;
6) воспроизведение звуковой формы слова по его буквенной записи (чтение) и наоборот (письмо);
7) понятие "предложение", условно-графическая схема предложения; деление предложения на слова;
8) составление предложений по картинке, по выполненному действию.
47. Чтение, букварный период:
1) закрепление четкого произношения звуков, изученных в 0 классе (1 этап: п, а, м, т, о. 2 этап - с, у, н, е, л, ө, и, к, ү, ш, р, і, б, ф, з, ә. 3 этап- д, ж, г, б, қ, ц, ң, щ);
2) правильное и четкое произнесение изучаемых звуков (4 этап: ғ, й, ы, ұ, э, х, һ, я, ю, Ұ, ь, ъ.);
3) слушание и четкое произношение звуков речи, выполнение артикуляционных упражнений;
4) определение наличия данного звука в слове, определение его места в слове: в начале, в конце;
5) подбор слов на заданный звук с опорой на наглядность;
6) соотнесение звука с буквой;
7) различение звука и буквы (звуки мы слышим и произносим, буквы видим, пишем, читаем);
8) выделение предложенного (-ой) звука/буквы из ряда звуков/букв;
9) припоминание образов букв (печатных, прописных, заглавных);
10) переход от графической звуковой модели слога (слова) к обозначению звуков в схеме-модели буквами; "чтение" звукобуквенной модели слога (слова) с ориентировкой на гласную букву;

11) меңгерілген дыбыстардан мен әріптерден кері буындар құрастыру, бұл буындарды дауысты дыбыстардың ұзақ және қысқа айтылуымен оқи білу;
12) меңгерілген дыбыстардан мен әріптерден ашық буындар құрастыру, оларды ұзақ және қысқа оқи білу, кері және тікелей ашық буындарды салыстыру, осы буындардан сөздерді оқу;
13) сөйлеуді интонациялық ұйымдастыруды сақтау (сөйлемнің соңындағы интонация, хабарлама, сұрақ, леп), үзілістерді және екпінді сақтау;
14) ъ,ь әріптерімен сөздер мен буындарды оқу;
15) оқудың негізгі түрлерін үйрету (бір қалыпты, бір буынды оқу, бір сөзбен оқу, саналы оқу);
16) иллюстрацияға сүйене отырып, мұғалімнің оқыған мазмұны бойынша сұрақтарға жауаптар.
Ескерту: оқу материалының көлемі 2-3 сөзден және қысқа мәтіндерден (5-6 сөйлем) 5-6 сөйлемді құрайды.
48. "Оқылым" әліппеден кейінгі кезең:
1) сөз бен сөйлемді ажырату;
2) қолжазба әріпінен сөздер мен қысқа сөйлемдерді оқуды үйрету;
3) тегіс буынды оқу және баланың жеке қарқынына сәйкес жылдамдықпен толық сөздерді оқу;
4) дыбыстарды бұрмаламай және жібермей, сөздердегі дыбыстардың дұрыс үйлесімімен оқу;
5) тыныс белгілеріне сәйкес сөйлемдерді интонациялау: нүкте, сұрақ және леп белгілері, үтірмен үзілістерді сақтау; бір сөйлемді екіншісінен бөлетін үзілістерді сақтау;
6) мазмұны жағынан қолжетімді, көлемі жағынан шағын мәтіндер мен өлеңдерді сөздерді, сөз тіркестерін, сөйлемдерді саналы түрде оқу;
7) иллюстрацияға сүйене отырып, оқығанның мазмұны бойынша мұғалімнің сұрақтарына жауап беру;
8) тақтайшаға сүйеніп, әрекет етуші тұлғаларды және заттарды атай білу;
9) орфоэпиялық оқумен танысу (тұтас сөздермен оқуға көшу кезінде) - айтылымды оқыту бағдарламасында көрсетілген орфоэпия қағидаларын сақтау;
10) орфографиялық оқу (айту) диктантпен жазғанда және жазғанда өзін-өзі бақылау құралы ретінде;
11) хормен оқу дағдыларын қалыптастыру (дауыс күшін реттеу біліктерін пысықтау үшін);
12) шығарманың атауын анықтай білу, мәтінмен көрсетілген бетті таба білу;
13) оқылған мәтінге қажетті суреттерді, иллюстрацияларды іріктеу, таңдау және орналастыру;
14) оқылған бөліктердің мазмұнын үлгі бойынша/өз бетінше бейнелеу;
15) өлең мәтіндерімен таныстыру және оларды жатқа айту дағдыларын қалыптастыру, мағыналық үзілістерді сақтай отырып, бірге оқу (еліктеу бойынша).
Ескерту:
1. Сюжеттік суретті қоса алғанда, көркем шығарманың көлемі 0,3 – 0,5 бет (50-70 сөз);
2. Оқытылған қысқа өлеңдердің санын мұғалім өздігінен реттейді.

11) образование из усвоенных звуков и букв обратных слогов, умение читать эти слоги с протяжным и кратким произношением гласных;
12) образование из усвоенных звуков и букв прямых открытых слогов, умение читать их протяжно и кратко, сравнение обратных и прямых открытых слогов, чтение слов из этих слогов;
13) соблюдение интонационной организации речи (интонация конца предложения, сообщение, вопрос, восклицание), соблюдение пауз и ударения;
14) чтение слов и слогов с буквами ь, ъ;
15) обучение основным видам чтения (плавное, слитное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, осознанное чтение);
16) ответы на вопросы по содержанию прочитанного учителем с опорой на иллюстрации.
Примечание: объем материала для чтения составляет 5-6 предложений из 2-3 слов и коротких текстов (5-6 предложения) в послоговой разбивке.
48. Чтение, послебукварный период:
1) различение слова и предложения;
2) обучение чтению слов и коротких предложений с рукописного шрифта;
3) плавное слоговое чтение и чтение целыми словами со скоростью, соответствующей индивидуальному темпу ребенка;
4) чтение с правильным сочетанием звуков в словах, без искажения и пропуска звуков;
5) интонирование предложений в соответствии со знаками препинания: точка, вопросительный и восклицательный знаки, соблюдение пауз при запятой; соблюдение пауз, которые отделяют одно предложение от другого;
6) осознанное чтение слов, словосочетаний, предложений, доступных по содержанию, небольших по объему текстов и стихотворений;
7) ответы на вопросы учителя по содержанию, прочитанного с опорой на иллюстрации;
8) уметь перечислять действующих лиц и предметы с опорой на табличку;
9) знакомство с орфоэпическим чтением (при переходе к чтению целыми словами) - соблюдение правил орфоэпии, указанных в программе по обучению произношения;
10) орфографическое чтение (проговаривание) как средство самоконтроля при письме под диктовку и при списывании;
11) формирование навыков хорового чтения (для отработки умений регулировать силу голоса);
12) уметь выделять название произведения, находить указанную страницу с текстом;
13) отбирать, подбирать и располагать к прочитанному тексту нужные картинки, иллюстрации;
14) изображать содержание частей прочитанного по образцу/самостоятельно;
15) знакомить со стихотворными текстами и формировать навыки заучивания их наизусть, читать слитно, с соблюдением смысловых пауз (по подражанию).
Примечание:
1) Объем художественного произведения 0,3 – 0,5 страниц (50-70 слов), включая сюжетную картинку;
2) Количество изучаемых коротких стихотворений учитель регулирует сам.

49. Жазылым, әліппеге дейінгі кезең:
1) жазу гигиенасы ережелерін сақтау; жазу кезінде дұрыс отырғызу, дәптердің орналасуы, қарындашты, қаламды дұрыс ұстау;
2) дәптер бетінің кеңістігінде (жұмыс жолы, жоларалық кеңістік, жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік көлбеу сызықтар); оқулық бетінің кеңістігінде (беттің жоғарғы, төменгі жағында) бағдарлай білуді қалыптастыру;
3) ұсақ моториканы дамыту (саусақ гимнастикасының жаттығуларын орындау);
4) әріптер элементтерін жазуды дамыту (түзу таяқша, төменгі жағында дөңгелектелген түзу таяқша, Ілмек, жартылай сопақ, сопақша,бас әріп элементтері);
5) сызбалардың көмегімен сөздің дыбыстық құрамын модельдеу; сөйлемді модельдеу;
6) 0-сыныпта оқыған әріптердің нақты емлесін бекіту (1-кезең: п, а, м, т, о. 2-кезең: с, у, н, е, л, ө, и, к, ү, ш, р, і, б, ф, з, ә. 3-кезең: д, ж, г, б, қ, ц, ң, щ).
50. "Жазылым" әліппе кезеңі:
1) дәптер бетінің кеңістігінде (жұмыс жолы, жоларалық кеңістік, жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік көлбеу сызықтар); оқулық бетінің кеңістігінде (беттің жоғарғы, төменгі жағында) бағдарлай білуді қалыптастыру;
2) ұсақ моториканы дамыту (саусақ гимнастикасы жаттығуларын орындау;
3) сызбалардың көмегімен сөздің дыбыстық құрамын модельдеу; сөйлемді модельдеу;
4) каллиграфиялық жазу дағдыларын қалыптастыру: қолжазба әріптерінің (кіші және үлкен) графикалық бейнесін талдау, олардың құрылымдық элементтерін салыстыру;
5) каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып, кіші және бас әріптер мен олардың қосылыстарының (жоғарғы,орта, төмеңгі үзбелі және үзбей) кері және тікелей буындарда, сөздерде, сөйлемдерде жазылуы;
6) 2-3 сөзден тұратын буындарды, сөздерді, сөйлемдерді бөлінген әліппенің әріптерінен құрастырғаннан кейін баспа шрифтінен көшіріп жазу;
7) адамдардың есімдерінде бас әріпті жазу;
8) алдын ала дыбыс әріптік талдаудан кейін әріптерді, буындарды және жекелеген сөздерді диктант бойынша жазу; буындық жазудың іс-әрекеттерін пысықтау.
51. Жазылым, әліппеден кейінгі кезең:
1) түсінікті, ұқыпты жазуды меңгеру;
2) ережелерді ескере отырып, сөйлемдерді жазу: сөйлемнің басындағы бас әріп, сөйлемнің соңындағы нүкте, сөйлемдегі сөздердің бөлек жазылуы;
3) дыбыстық-әріптік талдаудан кейін жазылуы айтылуымен сәйкес келмейтін әріптерді, буындарды, сөздерді қолжазба шрифтінен өз бетінше көшіріп жазу;
4) таныс сөздердің қолжазба әріптерімен өз бетінше жазу;
5) берілген сөздерден сурет бойынша сөйлемдер құрастыру, сөйлемдегі сөздердің санын анықтау, сөйлемдерді графикалық модельдеу;

49. Письмо, добукварный период:
1) соблюдение правил гигиены письма; правильная посадка при письме, расположение тетради, правильное удержание карандаша, ручки;
2) формирование умения ориентироваться в пространстве страницы тетради (рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные наклонные линии); в пространстве страницы учебника (вверху, внизу страницы);
3) развитие мелкой моторики (выполнение упражнений пальчиковой гимнастики;
4) развитие письма элементов букв (прямая палочка, прямая палочка с закруглением внизу, с закруглением вверху, петелька, полуовалы, овалы, элементы заглавных букв);
5) моделирование звукового состава слова с помощью схем; моделирование предложения;
6) закрепление четкого правописания букв, изученных в 0 классе (1 этап: п, а, м, т, о. 2 этап: с, у, н, е, л, ө, и, к, ү, ш, р, і, б, ф, з, ә. 3 этап: д, ж, г, б, қ, ц, ң, щ).
50. Письмо, букварный период:
1) формирование умения ориентироваться в пространстве страницы тетради (рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные наклонные линии); в пространстве страницы учебника (вверху, внизу страницы);
2) развитие мелкой моторики (выполнение упражнений пальчиковой гимнастики;
3) моделирование звукового состава слова с помощью схем; моделирование предложения;
4) формирование навыков каллиграфического письма: анализ графического образа рукописных букв (строчных и прописных), сопоставление их структурных элементов;
5) письмо строчных и прописных букв и их соединений (верхнее, среднее, нижнее отрывное и безотрывное) в обратных и прямых слогах, в словах, в предложениях с соблюдением каллиграфических норм;
6) списывание слогов, слов, предложений из 2-3 слов с печатного шрифта после составления их из букв разрезной азбуки;
7) написание заглавной буквы в именах людей;
8) письмо под диктовку букв, слогов, и отдельных слов после предварительного звукобуквенного анализа; отработка действий послогового письма.
51. Письмо, послебукварный период:
1) овладение разборчивым, аккуратным письмом;
2) письмо предложений с учетом правил: заглавная буква в начале предложения, точка в конце предложения, раздельное написание слов в предложении;
3) самостоятельное списывание с рукописного шрифта букв, слогов, слов, написание которых не расходится с произношением после звуко-буквенного анализа;
4) самостоятельное письмо рукописными буквами знакомых слов;
5) составление предложений по картинке, из заданных слов, определение количества слов в предложении, графическое моделирование предложений;

6) емле ережелерімен танысу және оларды қолдану: сөздердің бөлек жазылуы; ысқырық дыбыстардан кейін дауысты дыбысты белгілеу (ча—ща, чу—щу, жи—ши);
7) сөздерді буындар бойынша дауыссыз дыбыстарсыз тасымалдау;
8) өз бетінше жазу дағдысын қалыптастыру: қысқа мәтіндерді көшіру, берілген тақырыпқа қарапайым сөйлемдерді құрастыру және жазу (мұғалімнің көмегімен анықтама үшін сөздерді пайдалану), сөздердің, сөйлемдердің жазылуын тексеру және қателерді түзету (мұғалімнің көмегімен/өз бетінше);
9) сөздерді ажырату-заттардың, қоршаған әлем құбылыстарының атаулары; заттардың белгілерін білдіретін сөздер; сөйлеу кезіндегі, сөйлеу сәтіне дейінгі, сөйлегеннен кейінгі заттардың әрекеттерін білдіретін сөздер; бір затты, көптеген заттарды білдіретін сөздер; "ол" және "олар" сөздерімен байланысты сөздер.
Ескерту. 1. Мұғалім жазбаша жұмыс көлемін өзі реттейді.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі.
52. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодпен берілген. Кодтың бірінші саны сыныпты, екінші және үшінші саны – негізгі дағдылардың ретін, төртінші саны – оқыту мақсатының ретін көрсетеді. 1.1.2.1 кодында: "1" - сынып, "2.1"- негізгі дағдылар, "1" – оқыту мақсатының реті.
53. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
Бөлім:Тыңдалым/есту-визуальды қабылдау
Бөлімше(негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
1.1. Сараланған есту-көру және есту қабілеті
1.1.1.1 екпінді, үзілісті және ырғақты сақтай отырып, сөздерді сөз тіркестерін, сөйлемдерді хормен (мұғаліммен бірге), бейнелеп айту;
1.1.1.2 сөйлеу дыбыстарын, буындарды, сөздермен сөз тіркестерін тыңдау, ажырату және анық айту (таныс сөздер материалында);
1.1.1.3 әріптерді көрсету, дактилдеу, артикуляциялық аппаратты дамыту және дыбыстарды шығару;
1.1.1.4 сөздің дыбыстық-буындық құрылымын анықтау;
1.1.1.5 акустикалық және артикуляциялық ұқсас дыбыстарды ажырату;
1.1.1.6 дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату;
1.1.1.7 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен сөйлемнің құрамын (сөз, сөз саны) анықтау
1.2. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну
1.1.2.1 таныс сөздерді білу, затты немесе суретті көрсету;
1.1.2.2 сызбалардың көмегімен сөздерді модельдеу;
1.1.2.3 естігеннің мағынасын түсіну, тақтайшаға сүйене отырып,көрнекілік және мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен сұрақтарға дұрыс және дәл жауап беру;
1.1.2.4 ұсынылған мәтіннен негізгі ойды бөліп көрсету;
1.1.2.5 ұсынылған мәтінді қайта айту (иллюстрациялар, тірек сөздер, мұғалімнің сұрақтары бойынша)
1.3. Сөйлеудің диалогтық формасын практикалық игеру
1.1.3.1 іс-әрекетті және затты көрсете отырып, қажет болған жағдайда тақтайшаға сүйене отырып, тапсырмаларды орындау;

6) знакомство с правилами правописания и их применение: раздельное написание слов; обозначение гласных после шипящих (ча—ща, чу—щу, жи—ши);
7) перенос слов по слогам без стечения согласных;
8) формирование навыка самостоятельного письма: списывание коротких текстов, составление и написание простых предложений на заданную тему (используя слова для справок с помощью учителя), умение проверить написание слов, предложений и исправить ошибки (с помощью учителя/самостоятельно);
9) различать слова-названия предметов, явлений окружающего мира; слова, обозначающие признаки предметов; слова, обозначающие действия предметов в момент говорения, до момента говорения, после говорения; слова, обозначающие один предмет, много предметов; слова, которые соотносятся со словами "он", "она", "оно", "они".
Примечание. 1. Объем письменных работ учитель регулирует сам.
Параграф 2. Система целей обучения
52. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
53. Система целей обучения:
Раздел: аудирование (слушание)/слухо-зрительное восприятие и говорение
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения
1.1. Дифференцированное слухо-зрительное и слуховое восприятие
1.1.1.1 произносить сопряженно (вместе с учителем), отраженно (повторить за учителем), хором слова, фразы, предложения с соблюдением ударения, пауз и ритма;
1.1.1.2 слушать, различать и четко произносить звуки речи, слоги, слова и фразы (на материале знакомых слов);
1.1.1.3 показывать, дактилировать буквы, развивать артикуляционный аппарат и воспроизводить звуки;
1.1.1.4 определять звуко-слоговую структуру слова;
1.1.1.5 различать звуки, сходные акустически и артикуляторно;
1.1.1.6 различать гласные и согласные звуки;
1.1.1.7 определять состав предложения (слова, количество слов) с организующей помощью учителя
1.2. Понимание содержания прослушанного текста
1.1.2.1 узнавать знакомые слова, указывать на предмет или картинку;
1.1.2.2 моделировать слова с помощью схем;
1.1.2.3 понимать смысл услышанного, правильно и точно отвечать на вопросы с опорой на табличку, наглядность и с организующей помощью учителя;
1.1.2.4 выделять основную мысль из предложенного текста;
1.1.2.5 пересказать предложенный текст (по иллюстрациям, опорным словам, вопросам учителя)
1.3. Практическое овладение диалогической формой речи
1.1.3.1 выполнять поручения с указанием действия и предмета при необходимости с опорой на табличку;

1.1.3.2 тақтайшаға сүйеніп суретті сипаттау (мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен);
1.1.3.3 қажет болған жағдайда мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен қарым-қатынас процесінде сұрақтар қою және жауап беру;
1.1.3.4 диалогта ауызша байланысқан сөйлеуді қолдану, қарым-қатынас дағдыларын дамыту;
1.1.3.5 әр түрлі қарым-қатынас жағдайларында сөйлеу этикетін қолдану (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешіру, өтініш, рұқсат сұрау, қоштасу);
1.1.3.6 сөйлеу барысында сипаттау/салыстыру сөздерін, қарым-қатынастың дыбыссыз құралдарын (мимика, ым-ишаралар) пайдалану, хабарламаның интонациясын сақтау
1.4. Сөйлеудің әртүрлі бөліктерін, ауызша жалпылауды сөйлеуде қолдану
1.1.4.1 сөйлеу барысында кім ? не? не істеді? қандай? сұрақтарға жауап беретін сөздерді қолдану;
1.1.4.2 сөздерді топтарға бөлу, қажет болған жағдайда мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен жалпылау сөздерін қолдану;
1.1.4.3 оқылған сөздерді мақсаты бойынша қолдану
1.5. Тілдің негізгі грамматикалық заңдылықтарын практикалық игеру
1.1.5.1 әрекеттерді көрсету және сюжеттік сурет бойынша қарапайым сөйлемдер құрау;
1.1.5.2 сөз тіркестерінің әр түрлі типтерімен сөйлемдер құрастыру (зат+ іс-әрекет; зат+ іс-әрекет+зат);
1.1.5.3 жаны бар-жансыздық белгісі бойынша кім немесе не? сұрақтарын ажырату;
1.1.5.4 жекеше және көпше зат есімдерді топтарға бөлу (бір, көп);
1.1.5.5 зат есімнің белгілерін қажет болған жағдайда мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен бөліп көрсету;
1.1.5.6 заттарды, адамдарды, жануарларды атау және сипаттау, қажет болған жағдайда көрнекілік пен кестеге сүйене отырып, оларды сипаттама бойынша тану;
1.1.5.7 көрнекілікке және мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып қарапайым сөйлемдер мен шағын мәтін құрастыру;
1.1.5.8 мұғалімнің дауысынан қысқа өлеңдерді тыңдау және үйрену
Оқылым
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
2.1. Ғаламдық сөздер мен сөйлемдерді оқу
1.2.1.1 заттар мен суреттерге сөздер жазылған тақтайшаларды табу және таңдау;
1.2.1.2 қарапайым сөйлемдерді сызбалардың көмегімен (тақтайшалардан) және көрнекілікке сүйене отырып модельдеу;
1.2.1.3 хормен оқу дағдысын қалыптастыру
2.2. Дыбыстар мен әріптерді білу
1.2.2.1 0-сыныпта оқыған дыбыстарды анық айту (1-кезең: п, а, м, т, о. 2-кезең: с, у, н, е, л, ө, и, к, ү, ш, р, і, б, ф, з, ә. 3-кезең: д, ж, г, б, қ, ц, ң, щ);
1.2.2.2 зерттелетін әріптерді тану, атау, дактилдеу және олардың дыбыстарын айту (4 кезең: ғ, й, ы, ұ, э, х, ч, һ, я, ю, Ұ, ь, ъ, ъ);
1.2.2.3 ь, ъ әріптерімен буындар мен сөздерді оқу;
1.2.2.4 әріптердің (баспа , жазба, бас әріптер)бейнесін есте сақтау;
1.2.2.5 дыбысты әріп бейнесімен салыстыру, дыбыстар мен әріптерді ажырату;

1.1.3.2 описывать картинку с опорой на табличку (с организующей помощью учителя);
1.1.3.3 отвечать и задавать вопросы в процессе общения при необходимости с организующей помощью учителя;
1.1.3.4 использовать устную связную речь в диалоге, развивать коммуникативные навыки;
1.1.3.5 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание);
1.1.3.6 использовать в речи слова-описания/сравнения, неверебальные средства общения (мимика, жесты), соблюдать интонацию сообщения
1.4. Употребление в речи различных частей речи, словесных обобщении
1.1.4.1 употреблять в речи слова, отвечающие на вопросы кто? что? что делает? какой? какая? какое?;
1.1.4.2 распределять слова по группам, использовать слова-обобщения при необходимости с организующей помощью учителя;
1.1.4.3 употреблять в речи изученные слова по назначению
1.5. Практическое овладение основными грамматическими закономерностями языка
1.1.5.1 составлять простые предложения по демонстрации действий и сюжетной картинке;
1.1.5.2 составлять предложения с различными типами словосочетаний (предмет + действие; предмет + действие + предмет);
1.1.5.3 различать вопросы кто? или что? по признаку одушевленности-неодушевленности;
1.1.5.4 распределять по группам существительные единственного и множественного числа (один, много);
1.1.5.5 выделять родовые признаки существительных при необходимости с организующей помощью учителя;
1.1.5.6 называть и описывать предметы, людей, животных и узнавать их по описанию при необходимости с опорой на наглядность и табличку;
1.1.5.7 составлять простые предложения и небольшой текст с опорой на наглядность и вопросы учителя;
1.1.5.8 слушать и разучивать с голоса учителя короткие стихотворения
Раздел: чтение
Ключевые навыки
Цели обучения
2.1. Глобальное чтение слов и предложений
1.2.1.1 узнавать и подбирать таблички со словами к предметам и картинкам;
1.2.1.2 моделировать простые предложения с помощью схем (из табличек) и с опорой на наглядность;
1.2.1.3 формировать навык хорового чтения
2.2. Знание звуков и букв
1.2.2.1 четко произносить звуки, изученные в 0 классе (1 этап: п, а, м, т, о 2 этап: с, у, н, е, л, ө, и, к, ү, ш, р, і, б, ф, з, ә. 3 этап д, ж, г, б, қ, ц, ң, щ);
1.2.2.2 узнавать, называть, дактилировать изучаемые буквы и воспроизводить их звуки (4 этап: ғ, й, ы, ұ, э, х, ч, һ, я, ю, Ұ, ь, ъ, ъ). 1.2.2.3 читать слоги и слова с буквами ь, ъ;
1.2.2.4 припоминать образ букв (печатных, прописных, заглавных);
1.2.2.5 соотносить звук с образом буквы, различать звуки и буквы;

1.2.2.6 артикуляциялық жаттығуларды орындау;
1.2.2.7 сөйлеу дыбыстарын дұрыс және анық айту;
1.2.2.8 дыбыстар қатарынан ұсынылған дыбысты ажырату (дауысты және дауыссыз);
1.2.2.9 әріптерді олар білдіретін дыбыстармен атау
2.3. Сөзді дыбыстық-әріптік талдау білу
1.2.3.1 дауысты әріпке бағытталған сызбалардың көмегімен сөздің дыбыстық құрамын модельдеу;
1.2.3.2 сөзбен жеке дыбыстарды, екпінді буындарды бөлу;
1.2.3.3 көрнекілікке сүйене отырып, берілген дыбысқа сөздерді таңдау;
1.2.3.4 берілген дыбыстың сөзде орналасқан орнын анықтау (сөздің басында, ортасында, соңында);
1.2.3.5 сөздің дыбыстық формасын оның әріптік жазбасы бойынша айту (оқу)және керісінше (жазу);
1.2.3.6 меңгерілген дыбыстардан және әріптерден тура және кері буындарды құрастыру, оқи білу және салыстыра білу
2.4. Сөздер мен сөйлемдерді аналитикалық оқу
1.2.4.1 кесілген әліппеден буындар мен сөздерді құрастыру;
1.2.4.2 тікелей жабық буындарды құрастыру және оқу;
1.2.4.3 басылған мәтіннен буындар бойынша сөздер мен сөз тіркестерін оқу;
1.2.4.4 сөз екпінін, орфоэпия нормаларын сақтау;
1.2.4.5 оқудың негізгі түрлерін пайдалану (тұтас сөздермен оқуға, саналы оқуға ауысумен буынды тегіс оқу);
1.2.4.6 сурет бойынша немесе орындалған әрекет бойынша сөйлемдер құрау;
1.2.4.7 сөйлемнің шартты-графикалық сызбасын құру және сөйлемдерді сөзге бөлу;
1.2.4.8 сөз бен сөйлемді ажырату
2.5. Мәтінді талдау
1.2.5.1 оқылған мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру;
1.2.5.2 тақтайшаға сүйеніп әрекет етуші тұлғаларды және заттарды атау;
1.2.5.3 шығарманың атауын бөлектеу, мәтіннен көрсетілген бетті табу;
1.2.5.4 оқылған мәтінге қажетті суреттерді, иллюстрацияларды таңдау және орналастыру;
1.2.5.5 үлгі бойынша/өз бетінше оқылған бөліктердің мазмұнын бейнелеу;
1.2.5.6 өлең мәтіндерімен таныстыру және оларды жаттау дағдыларын қалыптастыру, мағыналық үзілістерді сақтай отырып, бірге оқу (еліктеу бойынша)
Бөлім: жазылым
Бөлімше:Негізгі дағдылар
Оқыту мақсаттары
3.1. Жазуды игеруге дайындық
1.3.1.1 партада дұрыс отыру, жазу кезінде қарындаш/қалам ұстау;
1.3.1.2 қағаз бетіне, дәптерге бағдарлану;
1.3.1.3 қолдар мен саусақтарды дәл, үйлесімді қолдану;
1.3.1.4 негізгі түстерді ажырату;
1.3.1.5 заттарды көрсетілген тәртіпте орналастыру;
1.3.1.6 түрлі-түсті жолақтардан әріптердің графикалық бейнесіне ұқсас әр түрлі комбинацияларды шығару;
1.3.1.7 саусақ гимнастикасы жаттығуларын орындау
3.2. Графикалық және каллиграфиялық нормалар
1.3.2.1 түзу және дөңгелектелген сызықтардан тұратын жиектемелерді торлы қағазға салу;

1.2.2.6 выполнять артикуляционные упражнения;
1.2.2.7 правильно и четко произносить звуки речи;
1.2.2.8 выделять предложенный звук из ряда звуков (гласные и согласные);
1.2.2.9 называть буквы звуками, которые они обозначают
2.3. Звуко-буквенный анализ слова
1.2.3.1 моделировать звуковой состав слова с помощью схем, с ориентировкой на гласную букву;
1.2.3.2 выделять в словах отдельные звуки, ударные слоги;
1.2.3.3 подбирать слова на заданный звук с опорой на наглядность;
1.2.3.4 определять местонахождение заданного звука в слове (в начале слова, середине, конце);
1.2.3.5 воспроизводить звуковую форму слова по его буквенной записи (чтение) и наоборот (письмо);
1.2.3.6 составлять прямые и обратные слоги из усвоенных звуков и букв, уметь читать и сравнивать
2.4. Аналитическое чтение слов и предложений
1.2.4.1 составлять из разрезной азбуки слоги и слова;
1.2.4.2 составлять и читать прямые закрытые слоги;
1.2.4.3 читать слова и фразы по слогам с печатного текста;
1.2.4.4 соблюдать словесное ударение, нормы орфоэпии;
1.2.4.5 использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, осознанное чтение);
1.2.4.6 составлять предложения по картинке или по выполненному действию;
1.2.4.7 составлять условно-графическую схему предложения и делить предложения на слова;
1.2.4.8 различать слова и предложения
2.5. Анализ текста
1.2.5.1 отвечать на вопросы по прочитанному тексту;
1.2.5.2 перечислять действующих лиц и предметы с опорой на табличку;
1.2.5.3 выделять название произведения, находить указанную страницу с текстом;
1.2.5.4 отбирать, подбирать и располагать к прочитанному тексту нужные картинки, иллюстрации;
1.2.5.5 изображать содержание частей прочитанного по образцу/самостоятельно;
1.2.5.6 знакомить со стихотворными текстами и формировать навыки заучивания их наизусть, читать слитно, с соблюдением смысловых пауз (по подражанию)
Раздел: письмо
Ключевые навыки
Цели обучения
3.1. Подготовка к овладению письмом
1.3.1.1 правильно сидеть за партой, держать карандаш/ручку при письме;
1.3.1.2 ориентироваться на листе бумаги, тетради;
1.3.1.3 пользоваться кистями и пальцами рук точно, координированно;
1.3.1.4 различать основные цвета;
1.3.1.5 располагать предметы в указанном порядке;
1.3.1.6 воспроизводить из цветных полосок различные сочетания, напоминающие графический образ букв (н, ш, т);
1.3.1.7 выполнять упражнения пальчиковой гимнастики
3.2. Соблюдение графических и каллиграфических норм
1.3.2.1 рисовать на бумаге в клетку бордюры, состоящие из прямых и округленных линий;

1.3.2.2 үлгі бойынша ою-өрнектер, суреттер салу;
1.3.2.3 тік/сопақ сызықтардан тұратын заттарды қарындашпен, берілген ұяшықтар санына салу;
1.3.2.4 әріптердің элементтерін, әріптерді, сөздерді үлгі бойынша/өз бетінше жазу;
1.3.2.5 кіші және үлкен әріптерді ажырату;
1.3.2.6. меңгерілген әріптерді баспа әріптермен жазу;
1.3.2.7 баспа, жазба әріптерді тақтаға жазу;
1.3.2.8 қағаз парағына әріптерді саусақпен, қарындашпен, фломастермен жазу;
1.3.2.9 әріптерді құмда, суда, ауада және жазбадағы нүктелер бойынша жазу;
1.3.2.10 0-сыныпта оқыған әріптерді анық жазу (1-кезең: п, а, м, т, о. 2-кезең: с, у, н, е, л, ө, и, к, ү, ш, р, і, б, ф, з, ә. 3-кезең: д, ж, г, б, қ, ц, ң, щ));
1.3.2.11 кіші және бас әріптерді олардың қосылыстарын ескере отырып жазу (жоғарғы, орта, төменгі жыртылатын және тоқтаусыз);
1.3.2.12 анық және ұқыпты жазу
3.3. Үлгі бойынша жазу
1.3.3.1 әріптердің элементтерін, бас және кіші әріптерді жазу;
1.3.3.2 буындарды, сөздерді, сөз тіркестерін баспа, жазба әріптермен жазу;
1.3.3.3 сөйлемдерді баспа, жазба әріптермен жазу;
1.3.3.4 үлгі бойынша баспа әріптерімен суреттерге қол қою
3.4. Диктант жазу
1.3.4.1 меңгерілген әріптерді, буындарды диктантпен жазу;
1.3.4.2 дыбыстық құрамын талдағаннан кейін сөздерді диктантпен жазу;
1.3.4.3 жазылуы айтылымға сәйкес келмейтін сөздерді баспа әріптерімен диктант арқылы жазу
3.5 Өздігінен жазу (таныс сөздер)
1.3.5.1 аты-жөнін бас әріппен жазу;
1.3.5.2 баспа әріптерімен суреттерге өз бетінше қол қою;
1.3.5.3 қолжазба қаріпінен әріптерді, буындарды өз бетінше жазу;
1.3.5.4 дыбыстық-әріптік талдаудан кейін жазылуы айтылымға сәйкес келмейтін сөздерді қолжазба шрифтінен өз бетінше жазу;
1.3.5.5 сурет бойынша сөйлемдер құрастыру;
1.3.5.6 берілген сөздерден сөйлемдер құрастыру, сөйлемдегі сөздердің санын анықтау;
1.3.5.7 сөйлемдердің графикалық үлгілерін құрастыру;
1.3.5.8 таныс сөздерді өз бетінше қолжазба әріптермен жазу;
1.3.5.9 қысқа мәтіндерді өз бетінше жаза білу, қателерді тексере және түзете білу (мұғалімнің көмегімен/өз бетінше)
3.6. Емле ережелерімен танысу және оларды қолдану
1.3.6.1 сөздің дыбыстық құрамын модельдеу сөздерді бөлек жазу;
1.3.6.2 сөйлемнің басында бас әріпті жазу;
1.3.6.3 сөйлемнің соңына нүкте қою, сөйлемдегі сөздерді бөлек жазу;
1.3.6.4 сөз бен сөйлемді ажырату;
1.3.6.5 "зат" және "сөз" ұғымдарын ажырату;
1.3.6.6 сөздерді дауыссыз дыбыстарсыз буынға ауыстыру;

1.3.2.2 рисовать орнаменты, рисунки по образцу;
1.3.2.3 рисовать карандашом предметы, состоящие из прямых/овальных линий, размером в заданное число клеток;
1.3.2.4 писать элементы букв, буквы, слова по образцу/самостоятельно;
1.3.2.5 различать строчные и прописные буквы;
1.3.2.6. писать печатным шрифтом изученные буквы;
1.3.2.7 писать печатные, прописные буквы на доске;
1.3.2.8 писать буквы на листе бумаги пальцами, карандашами, фломастерами;
1.3.2.9 писать буквы на песке, воде, в воздухе и по точкам в прописи;
1.3.2.10 четко прописывать буквы, изученные в 0 классе (1 этап: п, а, м, т, о. 2-этап: с, у, н, е, л, ө, и, к, ү, ш, р, і, б, ф, з, ә. 3-этап: д, ж, г, б, қ, ц, ң, щ);
1.3.2.11 писать строчные и прописные буквы с учетом их соединений (верхнее, среднее, нижнее отрывное и безотрывное);
1.3.2.12 писать разборчиво и аккуратно
3.3. Письмо по образцу
1.3.3.1 списывать элементы букв, заглавные и строчные буквы;
1.3.3.2 списывать слоги, слова, словосочетания печатными, прописными буквами;
1.3.3.3 списывать предложения печатными, прописными буквами;
1.3.3.4 подписывать картинки печатными буквами по образцу
3.4. Письмо под диктовку
1.3.4.1 писать под диктовку усвоенные буквы, слоги;
1.3.4.2 писать под диктовку слова после анализа их звукового состава;
1.3.4.3 писать под диктовку печатными буквами слова, написание которых не расходится с произношением
3.5. Самостоятельное письмо (знакомые слова)
1.3.5.1 писать с заглавной буквы имена, фамилии;
1.3.5.2 подписывать картинки печатными буквами самостоятельно;
1.3.5.3 самостоятельно списывать с рукописного шрифта буквы, слоги;
1.3.5.4 самостоятельно списывать с рукописного шрифта слова, написание которых не расходится с произношением после звуко-буквенного анализа;
1.3.5.5 составлять предложения по картинке;
1.3.5.6 составлять предложения из заданных слов, определять количества слов в предложении;
1.3.5.7 составлять графические модели предложений;
1.3.5.8 писать самостоятельно рукописными буквами знакомые слова;
1.3.5.9 списывать самостоятельно короткие тексты, уметь проверить и исправить ошибки (с помощью учителя/самостоятельно)
3.6. Знакомство с правилами правописания и их применение
1.3.6.1 моделировать звуковой состав слова писать раздельно слова;
1.3.6.2 писать прописную (заглавную) букву в начале предложения, в именах собственных;
1.3.6.3 ставить точку в конце предложения, раздельно писать слова в предложении;
1.3.6.4 различать слово и предложение;
1.3.6.5 различать понятия: "предмет" и "слово";
1.3.6.6 переносить слова по слогам без стечения согласных;

1.3.6.7 ысқырық дыбыстардан кейін дауысты дыбыстарды дұрыс жазу (ча—ща, чу—щу, жи—ши);
1.3.6.8 заттардың атауларын, заттардың белгілерін, заттардың әрекеттерін білдіретін сөздерді жазу;
1.3.6.9 "ол", "олар" сөздерімен сәйкес келетін сөздерді жазу
54. Осы оқу бағдарламасы қосымшада келтірілген бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Әліппе, Ана тілі" пәнінің үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
55. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Параграф 3. Нашар еститін, кейіннен естімей қалған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейіндегі 1 - сыныптары үшін "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асырудың ұзақ мерзімді жоспары (қазақ тілінде оқыту)
1-тоқсан
Кезең
Тыңдалым/есту-визуальды қабылдау және сөйлеу
Оқылым
Жазылым
Әліппеге дейінгі кезең (қыркүйек)
1.1.1.1 екпінді, үзілісті және ырғақты сақтай отырып, сөздерді сөз тіркестерін, сөйлемдерді хормен (мұғаліммен бірге), бейнелеп айту;
1.1.1.2 сөйлеу дыбыстарын, буындарды, сөздермен сөз тіркестерін тыңдау, ажырату және анық айту (таныс сөздер материалында);
1.1.4.2 сөздерді топтарға бөлу, қажет болған жағдайда мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен жалпылау сөздерін қолдану;
1.1.2.1 таныс сөздерді білу, затты немесе суретті көрсету;
1.1.2.2 сызбалардың көмегімен сөздерді модельдеу;
1.1.3.5 әр түрлі қарым-қатынас жағдайларында сөйлеу этикетін қолдану (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешіру, өтініш, рұқсат сұрау, қоштасу)
1.2.1.1 заттар мен суреттерге сөздер жазылған тақтайшаларды табу және таңдау;
1.2.2.6 артикуляциялық жаттығуларды орындау;
1.2.1.3 хормен оқу дағдысын қалыптастыру
1.3.1.1 партада дұрыс отыру, жазу кезінде қарындаш/ қалам ұстау;
1.3.1.2 қағаз бетіне, дәптерге бағдарлану;
1.3.1.3 қолдар мен саусақтарды дәл, үйлесімді қолдану;
1.3.1.4 негізгі түстерді ажырату;
1.3.1.5 заттарды көрсетілген тәртіпте орналастыру;
1.3.1.6 түрлі-түсті жолақтардан әріптердің графикалық бейнесіне ұқсас әр түрлі комбинацияларды шығару (н, ш, т);
1.3.1.7 саусақ гимнастикасы жаттығуларын орындау;
1.3.2.2 үлгі бойынша өрнек, суреттер салу;
1.3.2.1 түзу және дөңгелектелген сызықтардан тұратын жиектемелерді торлы қағазға салу;
1.3.2.3 тік/сопақ сызықтардан тұратын заттарды қарындашпен, берілген ұяшықтар санына салу
Әліппе кезеңі
(қазан)
1.1.1.3 әріптерді көрсету, дактилдеу, артикуляциялық аппаратты дамыту және дыбыстарды шығару;
1.1.1.4 сөздің дыбыстық-буындық құрылымын анықтау;
1.1.1.5 акустикалық және артикуляциялық ұқсас дыбыстарды ажырату;

1.3.6.7 правильно писать гласные после шипящих (ча—ща, чу—щу, жи—ши);
1.3.6.8 писать слова-названия предметов, слова, обозначающие признаки предметов, слова, обозначающие действия предметов;
1.3.6.9 писать слова, которые соотносятся со словами "он", "она", "оно", "они"
54. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Әліппе, Ана тілі" 1 класса уровня начального образования согласно приложению.
55. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Әліппе, Ана тілі" для слабослышащих, позднооглохших обучающихся 1 класса уровня начального образования (обучение на казахском языке)
1 четверть
Период
Аудирование (слушание)/слухо-зрительное восприятие и говорение
Чтение
Письмо
Добукварный период
(сентябрь)
1.1.1.1 произносить сопряженно (вместе с учителем), отраженно (повторить за учителем), хором слова, фразы, предложения с соблюдением ударения, пауз и ритма;
1.1.1.2 слушать, различать и четко произносить звуки речи, слоги, слова и фразы (на материале знакомых слов);
1.1.4.2 распределять слова по группам, использовать слова-обобщения при необходимости с организующей помощью учителя;
1.1.2.1 узнавать знакомые слова, указывать на предмет или картинку;
1.1.2.2 моделировать слова с помощью схем;
1.1.3.5 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание)
1.2.1.1 узнавать и подбирать таблички со словами к предметам и картинкам;
1.2.2.6 выполнять артикуляционные упражнения;
1.2.1.3 формировать навык хорового чтения
1.3.1.1 правильно сидеть за партой, держать карандаш/ручку при письме;
1.3.1.2 ориентироваться на листе бумаги, тетради;
1.3.1.3 пользоваться кистями и пальцами рук точно, координированно;
1.3.1.4 различать основные цвета;
1.3.1.5 располагать предметы в указанном порядке;
1.3.1.7 выполнять упражнения пальчиковой гимнастики;
1.3.2.1 рисовать на бумаге в клетку бордюры, состоящие из прямых и округленных линий;
1.3.2.2 рисовать орнаменты, рисунки по образцу;
1.3.2.3 рисовать карандашом предметы, состоящие из прямых/овальных линий, размером в заданное число клеток
Букварный период
(октябрь)
1.1.1.3 показывать, дактилировать буквы, развивать артикуляционный аппарат и воспроизводить звуки;
1.1.1.4 определять звуко-слоговую структуру слова;
1.1.1.5 различать звуки, сходные акустически и артикуляторно;

1.3.6.7 дауысты дыбыстардан кейін дұрыс жазу
бұйрығына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы "03" сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
240 - қосымша
Нашар еститін, кейіннен естімей қалған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0 - сыныптары үшін "Букварь, Обучение грамоте" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бағдарламаның мақсаты – нашар еститін (кейіннен естімей қалған) білім алушылардың даму ерекшеліктерін ескере отырып, қарапайым грамматикалық түсініктерді қалыптастыруымен өзара байланыста тыңдалым мен айтылым, оқылым және жазылым дағдыларын игеру процесінде функциональдық сауатты тұлғаны қалыптастыру үшін жағдай жасау.
3. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) тыңдау, сөйлеу, оқу және жазу дағдыларын қалыптастыру;
2) оқушылардың ауызекі сөйлеу дағдыларын дамыту және сөздік қорын белсендіру;
3) сөйлеудің құрылымдық компоненттері (дыбыс, буын, сөз, сөйлем) туралы қарапайым түсінік қалыптастыру;
4) жаһандық оқу дағдыларын, буындарды, сөздерді буындарға бөліп оқу;
5) алфавиттің баспа және жазбаша әріптерін ажыратуға және каллиграфиялық жазуға үйрету, жазу дағдыларын қалыптастыру;
6) білім алушыларда дұрыс оқырмандық қызметін қалыптастыру;
7) оқуға және кітапқа деген қызығушылықты тәрбиелеу;
8) айналадағыларға мейірімді қатынасты қалыптастыру, сөйлеу мәдениеті және қарым-қатынас мәдениетін дамыту;
9) танымдық қызығушылықты қалыптастыру және өз сөзін жетілдіруге ұмтылу арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту;
10) қоршаған әлемді игеру арқылы оқытылатын тілге деген қызығушылық пен сүйіспеншілікті дамыту.
4. Кең ауқымды органикалық дағдылармен бірлікте жеке тұлғалық қасиеттерді дамыту білім алушыларға білім берудің базалық құндылықтарын: "қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" бойына сіңіру үшін негіз болып табылады.

1.3.6.7 правильно писать гласные после шипящих (ча—ща, чу—щу, жи—ши)
Приложение 7 к приказу
Приложение 240 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 03 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Букварь, Обучение грамоте" для слабослышащих, позднооглохших обучающихся 0 класса уровня начального образования (с русским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Букварь, Обучение грамоте" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель Программы – создание условий для формирования функционально грамотной личности в процессе освоения навыков аудирования (слушания), говорения, чтения и письма во взаимосвязи с формированием элементарных грамматических представлений с учетом особенностей развития слабослышащих (позднооглохших) обучающихся.
3. Учебные задачи Программы:
1) формировать умения слушать, говорить, читать и писать;
2) развивать у обучающихся навыки разговорной речи и активизировать словарный запас;
3) формировать элементарное представление о структурных компонентах речи (звуке, слоге, слове, предложении);
4) вырабатывать навыки глобального чтения, чтение слогов, слов по слогам;
5) учить различать и каллиграфически писать печатные и письменные буквы алфавита, формировать навыки письма;
6) формировать у обучающихся правильную читательскую деятельность;
7) воспитывать интерес к чтению и книге;
8) формировать доброжелательное отношение к окружающим, развивать культуру речи и культуру общения;
9) развивать творческие способности через формирование познавательного интереса и стремления совершенствовать свою речь;
10) развивать интерес и любовь к изучаемому языку через освоение окружающего мира.
4. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра является основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни".

5. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) сөйлеуді есту-көру және есту арқылы қабылдауды дамыту;
2) ауызекі сөйлеуді және дұрыс айтылымды қалыптастыру;
3) оқушылардың сөйлеу уәждемесін арттыру;
4) көрнекі-бейнелі және сөздік-логикалық ойлауды дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
6. Есту қабілетінің бұзылуы оқушылардың барлық танымдық іс-әрекетінің даму барысына әсер етеді, сөйлеудің дамымауына әкеледі. Нашар еститін балаларда көбінесе сөйлеудің келесі бұзылыстарын анықтайды: айтылу кемшіліктері, шектеулі сөз қоры, сөздерді дұрыс түсінбеу және дұрыс пайдаланбау, сөйлеудің граммматикалық құрылымындағы кемшіліктері (сөйлемнің дұрыс құрылмауы, сөйлемдегі сөздердің дұрыс сәйкес келмеуі), ауызша сөйлеуді шектеулі түсіну, оқылатын мәтінді шектеулі түсіну, ауызша қарым-қатынастағы қиындықтар.
7. Мектепте оқытудың басында есту қабілеті нашар оқушылардың сөйлеу деңгейіндегі айырмашылықтар айтарлықтай үлкен: сөйлеу примордиясының болуынан бастап жеке лексикалық-грамматикалық, фонетикалық және грамматикалық кемшіліктері бар салыстырмалы түрде қалыптасқан сөйлеуге дейін.
8. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері даму ерекшеліктерін ескеретін және білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін қанағаттандыруды қамтамасыз ететін арнайы педагогика қағидаларына негізделген.
9. Жүйелілік принципі құрылымдық компоненттері өзара тығыз әрекеттесетін күрделі функционалды жүйе ретіндегі психикалық даму идеясына сүйенеді.
10. Дамытушылық оқыту қағидасы баланың жақын арадағы даму аймағында оқу міндеттерін қоюды қамтиды. Принципті іске асыру мұғалімнің мектеп оқушыларының оқу материалын игерудегі мүмкіндіктерін, ерекшеліктері мен жетістіктерін тұрақты зерделеуіне негізделген.
11. Жүйелі-іс-әрекеттік тәсіл білім алушының білімді дайын күйінде емес, кезең-кезеңімен мұғалім ұйымдастырған практикалық, қол жетімді іс-әрекет (байқау, эксперимент, жаттығулар), түсініктеме беру, сөйлесу, жалпы білім беру және пәндік-терминологиялық лексиканы пысықтау және нақтылау арқылы өзі алуынан тұрады.
12. Жеке тұлғаға бағытталған тәсіл білім алушылардың жеке ерекшеліктерін (жас, физиологиялық, психологиялық, зияткерлік және білім беру қажеттіліктерін) ескере отырып, оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруды білдіреді.
13. Сараланған тәсіл гетерогенді контингент жағдайында білім алушыларды сәтті оқыту үшін қолданылады, ол есту қабілетінің бұзылу дәрежесін, танымдық, сөйлеу дамуының ерекшеліктерін ескере отырып білім алушыларды топтарға бөлуді және оқытуда әр түрлі көлемдегі, күрделіліктегі тапсырмаларды қолдануды, іс-әрекет қарқыны мен педагогтің көмек көрсету өлшемін өзгертуді қамтиды.

5. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развивать слухо-зрительное и слуховое восприятие речи;
2) формировать разговорную речь и правильное произношение;
3) повышать речевую мотивацию у обучающихся;
4) развивать наглядно-образное и словесно-логическое мышление.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
6. Нарушение слухового восприятия оказывает влияние на ход развития всей познавательной деятельности школьников, приводит к речевому недоразвитию. Слабослышащие дети часто обнаруживают следующие нарушения речи: недостатки произношения, ограниченный запас слов, неточное понимание и неправильное употребление слов, недостатки грамматического строя речи (неправильное построение предложения, неправильное согласование слов в предложении), ограниченное понимание обращенной устной речи, ограниченное понимание читаемого текста, трудности словесного общения.
7. К началу обучения в школе диапазон различий в уровне сформированности речи слабослышащих обучающихся достаточно велик: от наличия зачатков речи до относительно сложившейся речи с отдельными лексико-грамматическими, фонетическими и грамматическими недостатками.
8. Педагогические подходы к организации учебного процесса основаны на принципах специальной педагогики, учитывающих особенности развития и обеспечивающих удовлетворение особых образовательных потребностей обучающихся.
9. Принцип системности опирается на представление о психическом развитии как о сложной функциональной системе, структурные компоненты, которой находятся в тесном взаимодействии.
10. Принцип развивающего обучения предполагает постановку учебных задач в зоне ближайшего развития ребенка. Реализация принципа основывается на постоянном изучении учителем возможностей, особенностей и успехов в усвоении школьниками учебного материала.
11. Системно-деятельностный подход заключается в том, что обучающийся получает знания не в готовом виде, а добывает их сам через практическую, поэтапно организованную учителем, доступную деятельность (наблюдение, эксперимент, упражнения), с комментированием, проработкой и уточнением разговорной, общеучебной и предметно-терминологической лексики.
12. Личностно-ориентированный подход подразумевает организацию учебно-воспитательного процесса с учетом индивидуальных особенностей (возрастных, физиологических, психологических, интеллектуальных и образовательных потребностей) обучающихся.
13. Дифференцированный подход применяется для успешного обучения обучающихся в условиях неоднородного контингента, который предполагает распределение обучающихся в группы с учетом степени нарушения слуха, особенностей познавательного, речевого развития и использование в обучении заданий различного объема, сложности, варьируя темп деятельности и меру помощи педагога.

14. Коммуникативтік тәсіл тілге үйретудің оқытудың негізі бола отырып, нашар еститін білім алушылардың сөйлеу әрекетін дамытудың жетекші қағидасы ретінде әрбір оқу пәнінің құралдарымен – әртүрлі оқу жағдайларында білім мен дағдылармен алмасу, тілдік және сөйлеу нормалары жүйесін дұрыс пайдалану ретінде қарастырылады.
15. Кешенді тәсіл әртүрлі саладағы мамандардың: невропатолог, сурдолог, психолог, дәрігер-отоларингологтың қажетті көмегі пен қолдауын қамтиды.
16. Арнайы педогогикалық процесте оқытудың полисенсорлық негізі қамтамасыз етіледі. Оқу процесіне: еріннен оқу дағдыларын дамыту бойынша жұмыс, оптикалық-акустикалық сөйлеу көріністерін дамытумен бірлікте сөйлеудің қозғалыс, кинестетикалық базасын қалыптастыратын сөйлеу техникасы бойынша арнайы жаттығулар, қалдық есту қабілетін дамыту және пайдалану бойынша жұмыс кіреді.
17. Жазу және оқу нашар еститін білім алушыны оқыту үшін - тілді меңгерудің ең толық құралы, сонымен қатар танымдық әрекетті дамыту құралы болып табылады.
18. Әліппені оқыту дұрыс айтылған дыбыстар мен сөздер негізінде жүзеге асырылады. Дыбыстар мен әріптерді зерттеу дәйектілігі дыбыстардың айтылуын ассимиляциялау арқылы (тиісті саусақ таңбалары) және оларды есту арқылы ажырату мүмкіндігімен анықталады. Дыбыстар мен әріптерді оқыту айтылымды қалыптастыру бағдарламасында көрсетілген ретпен жүзеге асырылады: п, а, м, в, о, т, у, л, д, с, и, й, н, я, к, б, э, ы, ш, е, ч, Ұ, ь, з, ж, р, г, ф, ъ, ю, ц, щ, х.
19. Келесідей дыбыстарды ауыстыруды пайдалана отырып, шамамен айтуға жол беріледі: ы, ч, щ, д, г, ж, р, ц.
20. Оқу дағдыларын кезең-кезеңмен қалыптастыру міндеттерін біртіндеп күрделендіре отырып, сауаттылықты оқытудың әріптік кезеңінің төрт кезеңі бөлінеді. Бірінші кезеңде: п, а, м, в дыбыстары мен әріптері оқытылады. Екінші кезеңде - о, т, у, л, д, с, и, й, н дыбыстары мен әріптері. Үшінші кезеңде – я, к, б, э, ы дыбыстары мен әріптері. Төртінші кезеңде - ш, е, ч, Ұ, ь, з, ж, р, г, ф, ъ, ю, ц, щ, х дыбыстары мен әріптері.
21. Тыңдалым және айтылым тапсырмаларының мысалдары:
1) дауысты және дауыссыз дыбыстардың сенсорлық белгілерін бөлу;
2) сөздерден жеке дыбыстарды бөлу;
3) сөйлеуді (дыбыс, буын, сөз, сөйлем) есту-көру және есту арқылы қабылдау;
4) берілген буындар саны бар, берілген дыбысы бар сөздерді атау.
22. Оқу дағдыларын дамыту бойынша тапсырмалардың мысалдары:
1) сөздің лексикалық мағынасы бойынша жұмыс;
2) сөздермен ойындар;
3) тіректерді (таяқтарды, геометриялық пішіндерді, шапалақтарды, қадамдарды) пайдалана отырып, 2-3 күрделі сөздерді буындарға бөлу;

14. Коммуникативный подход, являясь основой обучения языку, рассматривается как ведущий принцип развития речевой деятельности слабослышащих обучающихся средствами каждого учебного предмета – обмен знаниями и навыками в различных учебных ситуациях, правильное использование системы языковых и речевых норм.
15. Комплексный подход предполагает необходимую помощь и поддержку специалистов разного профиля: врача-невропатолога, сурдолога, психолога, врача-отоларинголога.
16. В специальном педагогическом процессе обеспечивается полисенсорная основа обучения. В учебный процесс включаются: работа по развитию навыков чтения с губ, специальные упражнения по технике речи, формирующие двигательную, кинестетическую базу речи в единстве с развитием оптико-акустических речевых представлений, работа по развитию и использованию остаточного слуха.
17. Письмо и чтение для слабослышащих обучающихся являются самым полноценным средством овладения языком, а также средствами развития познавательной деятельности.
18. Обучение грамоте осуществляется на материале правильно произносимых звуков и слов. Последовательность изучения звуков и букв определяется усвоением произношения звуков (соответствующих дактильных знаков) и возможностями их различения на слух. Изучение звуков и букв осуществляется в последовательности, указанной в программе по формированию произношения: п, а, м, в, о, т, у, л, д, с, и, й, н, я, к, б, э, ы, ш, е, ч, Ұ, ь, з, ж, р, г, ф, ъ, ю, ц, щ, х.
19. Допускается приближенное произношение с использованием замен следующих звуков: ы, ч, щ, д, г, ж, р, ц.
20. Выделяются четыре этапа букварного периода обучения грамоте с постепенным усложнением задач формирования навыков чтения от этапа к этапу. На первом этапе изучаются звуки и буквы: п, а, м, в. На втором этапе - звуки и буквы: о, т, у, л, д, с, и, й, н. На третьем этапе – звуки и буквы: я, к, б, э, ы. На четвертом этапе – звуки и буквы: ш, е, ч, Ұ, буква ь, з, ж, р, г, ф, буква ъ, ю, ц, щ, х.
21. Примеры заданий по слушанию и говорению:
1) выделение сенсорных признаков гласных и согласных звуков;
2) выделение отдельных звуков из слов;
3) слухо-зрительное и слуховое восприятие речи (звук, слог, слово, предложение);
4) называние слов с заданным количеством слогов, с заданным звуком.
22. Примеры заданий по развитию навыка чтения:
1) работа над лексическим значением слова;
2) игры со словами;
3) разбивка 2-3 сложных слов на слоги с использованием опор (палочек, геометрических форм, хлопки, шаги);

5) сөздің буындық құрылымының графикалық сызбасын құру, екпінді анықтау;
6) сөйлеу дыбыстарын тыңдау және анық айту, артикуляциялық жаттығуларды орындау;
7) кейбір дауысты және дауыссыз дыбыстарды (а, у, м) сөздерден терминологияны пайдаланбай ажырату; осы дыбыстардан басталатын сөздерді тану және атау;
8) мұғалімнің оқыған мазмұны бойынша сұрақтарға иллюстрацияға сүйене отырып жауап беру;
9) "сөйлем" ұғымы, сөйлемнің шартты-графикалық кестесі; сөйлемді сөзге бөлу.
44. Оқылым, әліппе кезеңі (1, 2 және 3 кезеңдер):
1) Зерттелетін дыбыстарды дұрыс және анық айту (1 кезең: п, а, м, в, 2 кезең: о, т, у, л, д, с, и, й, н, 3 кезең: я, к, б, э, ы.);
2) Осы дыбыстың сөзде болуын анықтау, оның сөздегі орнын (басында, соңында) анықтау:
3) көрнекілікке сүйене отырып, берілген дыбысқа сөздерді іріктеу;
4) дыбысты әріппен сәйкестендіру;
5) дыбыс пен әріптерді ажырату;
6) дыбыстар/әріптер қатарынан ұсынылған дыбысты/әріптерді таңдау;
7) әріптердің (баспа, үлкен, бас әріптер) бейнелерін еске түсіру;
8) "буын" ұғымы; сөздерді буындарға бөлу және сөздерді буындар бойынша созып айту;
9) дауысты және дауыссыз дыбыстардың шартты белгіленуі;
10) буынның (сөздің) графикалық дыбыстық моделінен үлгі-схемадағы дыбыстарды әріптермен белгілеуге көшу; буынның (сөздің) дыбыс әріптік моделін дауысты әріпке бағдарлай отырып "оқу";
11) меңгерілген дыбыстар мен әріптерден кері буын құрастыру, бұл буындарды дауысты дыбыстарды созып және қысқа айтумен оқи білу;
12) меңгерілген дыбыстар мен әріптерден тікелей ашық буындар құрастыру, оларды созып және қысқа оқи білу, кері және тікелей ашық буындарды салыстыру, осы буындардан сөздерді оқу;
13) тікелей жабық буындарды құрастыру және оқу;
14) тыныс белгілеріне сәйкес сөйлемдерді интонациялау: нүкте, сұрақ және леп белгілері, үтірмен кідірістерді сақтау; бір сөйлемді екіншісінен бөлетін кідірістерді сақтау;
15) баланың жеке қарқынына сәйкес жылдамдықпен баяу буындап оқу және толық сөздерді оқу;
16) иллюстрацияға сүйене отырып, оқылғанның мазмұны бойынша сұрақтарға жауаптар.
Ескерту: оқу материалының көлемін 2-3 сөзден тұратын 2-3 сөйлем және буындарған бөлінген қысқа мәтіндерден (2-4 сөйлем) құрайды.
45. Жазылым, әліппеге дейінгі кезең:
1) негізгі түстермен танысу, оларды ажырату;
2) заттардың көрсетілген тәртіппен орналасуы;
3) әріптердің графикалық бейнесіне (н, ш, т) ұқсайтын түрлі түсті жолақтарды жасау;
4) жазу гигиенасы ережелерімен танысу; жазу кезінде дұрыс отырғызу, дәптердің орналасуы, қарындашты, қаламды дұрыс ұстау;

5) составление графической схемы слоговой структуры слова, определение ударения;
6) слушание и четкое произношение звуков речи, выполнение артикуляционных упражнений;
7) выделение из слов некоторых гласных и согласных звуков (а, у, м) без использования терминологии; узнавание и называние слов, начинающихся с данных звуков;
8) ответы на вопросы по содержанию прочитанного учителем с опорой на иллюстрации;
9) понятие "предложение", условно-графическая схема предложения; деление предложения на слова.
44. Чтение, букварный период (1, 2 и 3 этапы):
1) правильное и четкое произнесение изучаемых звуков (1 этап: п, а, м, в., 2 этап: о, т, у, л, д, с, и, й, н., 3 этап: я, к, б, э, ы.);
2) определение наличия данного звука в слове, определение его места в слове: в начале, в конце;
3) подбор слов на заданный звук с опорой на наглядность;
4) соотнесение звука с буквой;
5) различение звука и буквы;
6) выделение предложенного (-ой) звука/буквы из ряда звуков/букв;
7) припоминание образов букв (печатных, прописных, заглавных);
8) понятие "слог"; деление слов на слоги и плавное проговаривание слов по слогам;
9) условное обозначение гласных и согласных звуков;
10) переход от графической звуковой модели слога (слова) к обозначению звуков в схеме-модели буквами; "чтение" звукобуквенной модели слога (слова) с ориентировкой на гласную букву;
11) образование из усвоенных звуков и букв обратных слогов, умение читать эти слоги с протяжным и кратким произношением гласных;
12) образование из усвоенных звуков и букв прямых открытых слогов, умение читать их протяжно и кратко, сравнение обратных и прямых открытых слогов, чтение слов из этих слогов;
13) составление и чтение прямых закрытых слогов;
14) интонирование предложений в соответствии со знаками препинания: точка, вопросительный и восклицательный знаки, соблюдение пауз при запятой; соблюдение пауз, которые отделяют одно предложение от другого;
15) плавное слоговое чтение и чтение целыми словами со скоростью, соответствующей индивидуальному темпу ребенка;
16) ответы на вопросы по содержанию прочитанного с опорой на иллюстрации.
Примечание: объем материала для чтения составляет 2-3 предложения из 2-3 слов и коротких текстов (2-4 предложения) в послоговой разбивке.
45. Письмо, добукварный период:
1) знакомство с основными цветами, их различение;
2) расположение предметов в указанном порядке;
3) воспроизведение из цветных полосок различных сочетаний, напоминающих графический образ букв (н, ш, т);
4) знакомство с правилами гигиены письма; правильная посадка при письме, расположение тетради, правильное удержание карандаша, ручки;

5) дәптер бетінің кеңістігін (жұмыс жолы, жоларалық кеңістік, жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік көлбеу сызықтар); оқулық бетінің кеңістігін (беттің жоғарғы, төменгі жағы) бағдарлай білуді қалыптастыру;
6) ұсақ моториканы дамыту (саусақ гимнастикасының, оның ішінде заттармен жаттығуларды орындау; бояу, сурет салу, мозаикадан өрнек жасау, шаблон, трафарет бойынша айналдырып сызу, контур бойынша айналдырып сызу, нүктелерді қосу, А4 форматындағы қағаздың сызылмаған парақтарындағы шектерді сақтай отырып, түрлі бағыттарда бояу және штрихтау, тақтада бормен жазу);
7) дәптерде ою-өрнекті сурет салу (түзу және кесінді сызықтардан тұратын жиектерді салу, қисық сызықтарды сызу, әріп пішініне ұқсас заттарды салу, таныс заттарды салу, түзу, қисық және кесінді сызықтардан жиектерді салу, геометриялық фигуралардан өрнектер салу, толқынды сызықтардан жиектерді салу);
8) әріптер элементтерінің жазылуы (тік таяқша,төменгі жағы дөңгелектелген және жоғарғы жағы дөңгелектелген тік таяқша, ілмек, жартылай сопақша, сопақша, бас әріптер элементтері);
9) сызбалардың көмегімен сөздің дыбыстық құрамын модельдеу; сөйлемді модельдеу.
46. Жазылым, әліппе кезеңі:
1) каллиграфиялық жазу дағдыларын қалыптастыру: қолжазба әріптерінің (кіші және үлкен) графикалық бейнесін талдау, олардың құрылымдық элементтерін салыстыру;
2) кіші және үлкен әріптер мен олардың қосындыларының (жоғарғы, орта, төменгі үзбелі және үзбелі) кері және түзу буындардағы, сөздердегі, сөйлемдердегі каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып жазылған жазылымы;
3) дыбыстық-әріптік талдаудан кейін жазылуы айтылымға сәйкес келмейтін әріптерді, буындарды, сөздерді қолжазба қәрпінен өз бетінше көшіріп жазу;
4) 2-3 сөзден тұратын буындарды, сөздерді, сөйлемдерді бөлінген әліпби әріптерінен құрастырғаннан кейін баспа қәрпінен көшіріп жазу;
5) адамдар есімдерін бас әріппен жазу;
6) алдын ала дыбыс әріптік талдаудан кейін әріптерді, буындарды және жекелеген сөздерді айтуға арналған жазылым; алдын ала дыбыстық әріптік талдаудан кейін әріптерді, буындарды және жекелеген сөздерді диктанттауға арналған жазылым; буыннан кейінгі жазылым іс-әрекеттерін пысықтау;
7) сөйлемдерді ережелерге сәйкес жазу: сөйлемнің басындағы бас әріп, сөйлемнің соңындағы нүкте, сөйлемдегі сөздердің бөлек жазылуы;
8) сөз бен сөйлем туралы бастапқы түсінік, "зат" және "сөз" ұғымдарын заттың атауы ретінде ажырату;
9) сурет бойынша сөйлемдер құрастыру, берілген сөздерден сөйлемдер құрастыру, сөйлемдегі сөздердің санын анықтау, сөйлемдердің графикалық модельдерін құрастыру.
Ескерту. 1. І-жартыжылдықтағы жазба жұмыстарының көлемі: графикалық диктант – 1-3 таңба, әріптік диктант – 2-3 әріп, буындық диктант-3-4 буын. II-жартыжылдықтағы жазба жұмыстарының көлемі: графикалық диктант - 4-5 таңба, әріптік диктант – 4-7 әріп, буындық диктант – 5-6 буын.

5) формирование умения ориентироваться в пространстве страницы тетради (рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные наклонные линии); в пространстве страницы учебника (вверху, внизу страницы);
6) развитие мелкой моторики (выполнение упражнений пальчиковой гимнастики, в том числе с предметами; раскрашивание, рисование, составление узоров из мозаики, обводка по шаблону, трафарету, обводка по контуру, соединение по точкам, раскрашивание и штриховка в разных направлениях с соблюдением предела на нелинованных листах бумаги формата А4, письмо мелом на доске);
7) орнаментальное рисование в тетради (рисование бордюров, состоящих из отрезков прямых и ломаных линий, вычерчивание кривых линий, зарисовки предметов, напоминающих по форме буквы, рисование знакомых предметов, рисование бордюров из прямых, кривых и ломаных линий, рисование узоров из геометрических фигур, рисование бордюров из волнистых линий);
8) письмо элементов букв (прямая палочка, прямая палочка с закруглением внизу, с закруглением вверху, петелька, полуовалы, овалы, элементы заглавных букв);
9) моделирование звукового состава слова с помощью схем; моделирование предложения.
46. Письмо, букварный период:
1) формирование навыков каллиграфического письма: анализ графического образа рукописных букв (строчных и прописных), сопоставление их структурных элементов;
2) письмо строчных и прописных букв и их соединений (верхнее, среднее, нижнее отрывное и безотрывное) в обратных и прямых слогах, в словах, в предложениях с соблюдением каллиграфических норм;
3) самостоятельное списывание с рукописного шрифта букв, слогов, слов, написание которых не расходится с произношением после звуко-буквенного анализа;
4) списывание слогов, слов, предложения из 2-3 слов с печатного шрифта после составления их из букв разрезной азбуки;
5) написание заглавной буквы в именах людей;
6) письмо под диктовку букв, слогов, и отдельных слов после предварительного звукобуквенного анализа; отработка действий послогового письма;
7) письмо предложений с учетом правил: заглавная буква в начале предложения, точка в конце предложения, раздельное написание слов в предложении;
8) начальное представление о слове и предложении, разграничение понятий: "предмет" и "слово" как название предмета;
9) составление предложений по картинке, составление предложений из заданных слов, определение количества слов в предложении, составление графических моделей предложений.
Примечание. Объем письменных работ I полугодия: графический диктант - 1-3 знака, буквенный диктант – 2-3 буквы, слоговой диктант – 3-4 слога. Объем письменных работ II полугодия: графический диктант - 4-5 знака, буквенный диктант – 4-7 букв, слоговой диктант – 5-6 слогов.

Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
47. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодпен берілген. Кодтың бірінші саны сыныпты, екінші және үшінші сан – бөлім мен бөлімшені, төртінші сан – оқыту мақсатының нөмірленуін білдіреді. 0.1.2.1 кодында "0" - сынып, "1.2" - бөлім және бөлімше "1" – оқыту мақсатының реттік нөмірі.
48. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
Бөлім: "Тыңдалым/ естіп-көріп қабылдау және айтылым"
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
1.1. Сараланған есту көру және есту қабылдауы
0.1.1.1 логикалық екпінді, кідірістерді, жай сөйлеу қарқынын сақтай отырып, сөздерді, сөз тіркестерін, сөйлемдерді (мұғаліммен бірге), рефлексивті түрде (мұғалімнен кейін қайталау), хормен айту;
0.1.1.2 дыбыстарды, буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін (таныс сөздер материалында) ажырату және қайта жаңғырту;
0.1.1.3. әріптерді көрсету, дактилдеу, дыбыстарды қайта жаңғырту;
0.1.1.4 сөздердің дыбыстық-буындық құрылымын анықтау;
0.1.1.5 акустикалық және артикуляциялық ұқсас дыбыстарды ажырату;
0.1.1.6 дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату;
0.1.1.7 мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен сөйлемнің құрамын (сөз, сөз саны) анықтау
1.2. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну
0.1.2.1 таныс сөздерді білу, затты немесе суретті көрсету;
0.1.2.2 сызбалардың көмегімен сөздерді модельдеу;
0.1.2.3 ауызша және жазбаша түрде қойылған сұрақтарға табличкаға сүйеніп, көрнекілікпен және мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен жауап беру
1.3. Сөйлеудің диалогтық формасын практикалық игеру
0.1.3.1 әрекетті және затты көрсете отырып, қажет болған жағдайда тақтайшаға сүйене отырып тапсырмаларды орындау;
0.1.3.2 қажет болған жағдайда мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен қарым-қатынас процесінде сұрақтар қою және жауап беру;
0.1.3.3 диалогта ауызша байланысқан сөйлеуді қолдану;
0.1.3.4 әртүрлі қарым-қатынас жағдайларында (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу) сөйлеу этикетін қолдану;
0.1.3.5 сөйлеу барысында сипаттау/салыстыру сөздерін, қарым-қатынастың бейвербальды құралдарын (мимика, ым-ишара) пайдалану, хабарламаның жеткізу интонациясын сақтау
1.4. Сөйлеудің әр түрлі бөліктерін, ауызша жалпылауды қолдану
0.1.4.1 Кім? Не? Не істеді? Қандай?сұрақтарына жауап беретін сөздерді түсіну және қолдану;
0.1.4.2 сөздерді топтарға бөлу, қажет болған жағдайда мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен жалпылау сөздерін қолдану
1.5. Тілдің негізгі грамматикалық заңдылықтарын практикалық игеру
0.1.5.1 көрсетілген әрекеттер және сюжеттік сурет бойынша қарапайым сөйлемдер құрастыру;
0.1.5.2 әр түрлі сөз тіркестері бар сөйлемдерді құрастыру: (зат + әрекет; зат + әрекет+зат);

Параграф 2. Система целей обучения
47. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 0.1.2.1 "0" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
48. Система целей обучения:
Раздел: аудирование (слушание)/слухо-зрительное восприятие и говорение
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения
1.1. Дифференцированное слухо-зрительное и слуховое восприятие
0.1.1.1 произносить сопряженно (вместе с учителем), отраженно (повторить за учителем), хором слова, фразы, предложения с соблюдением логического ударения, пауз, неторопливого темпа речи;
0.1.1.2 слушать, различать и воспроизводить звуки, слоги, слова и фразы (на материале знакомых слов);
0.1.1.3 показать, дактилировать буквы, воспроизводить звуки;
0.1.1.4 определять звуко-слоговую структуру слова;
0.1.1.5 различать звуки, сходные акустически и артикуляторно;
0.1.1.6 различать гласные и согласные звуки;
0.1.1.7 определять состав предложения (слова, количество слов) с организующей помощью учителя
1.2. Понимание содержания прослушанного текста
0.1.2.1 узнавать знакомые слова, указывать на предмет или картинку;
0.1.2.2 моделировать слова с помощью схем;
0.1.2.3 отвечать на вопросы, предъявленные в устной и письменной форме с опорой на табличку, наглядность и с организующей помощью учителя
1.3. Практическое овладение диалогической формой речи
0.1.3.1 выполнять поручения с указанием действия и предмета при необходимости с опорой на табличку;
0.1.3.2 отвечать и задавать вопросы в процессе общения при необходимости с организующей помощью учителя;
0.1.3.3 использовать устную связную речь в диалоге;
0.1.3.4 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание);
0.1.3.5 использовать в речи слова-описания/ сравнения, неверебальные средства общения (мимика, жесты), соблюдать интонацию сообщения
1.4. Употребление в речи различных частей речи, словесных обобщении
0.1.4.1 понимать и употреблять в речи слова отвечающие на вопросы Кто? Что? Что делает? Какой? Какая? Какое?;
0.1.4.2 распределять слова по группам, использовать слова-обобщения при необходимости с организующей помощью учителя
1.5. Практическое овладение основными грамматическими закономерностями языка
0.1.5.1 составлять простые предложения по демонстрации действий и сюжетной картинке;
0.1.5.2 составлять предложения с различными типами словосочетаний (предмет + действие; предмет + действие + предмет);

3. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) тыңдау, сөйлеу, оқу және жазу дағдыларын қалыптастыру, қарапайым нұсқауларды орындау;
2) оқушылардың ауызекі сөйлеу дағдыларын дамыту және сөздік қорын белсендіру;
3) сөйлеуді қабылдауды, сөздердің дыбыстық құрамын жеңілдету, айтылым дағдыларын қалыптастыру және нақтылау үшін әліпбилік әріптерді көрсетумен бір мезгілде дактилологияны пайдалануға жол берілмейді;
4) сөйлеудің құрылымдық компоненттері (дыбыс, буын, сөз, сөйлем) жайлы қарапайым түсінігін қалыптастыру;
5) жаһандық оқу дағдыларын, сөздерді буындап оқу және тұтас сөздерді оқу дағдыларын дамыту;
6) алфавиттің баспа және жазбаша әріптерін ажырату және каллиграфиялық жазуды үйрету, жазу дағдыларын қалыптастыру;
7) білім алушыларда дұрыс оқырмандық іс-әрекетті қалыптастыру;
8) оқуға және кітапқа деген қызығушылықты тәрбиелеу;
9) айналадағыларға мейірімді қатынасты қалыптастыру, сөйлеу мәдениетін және қарым-қатынас мәдениетін дамыту;
10) танымдық қызығушылықты қалыптастыру және өз сөзін жетілдіруге ұмтылу арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту;
11) қоршаған әлемді игеру арқылы оқытылатын тілге деген қызығушылық пен сүйіспеншілікті дамыту.
4. Кең ауқымды органикалық дағдылармен бірлікте жеке тұлғалық қасиеттерді дамыту білім алушыларға білім берудің базалық құндылықтарын: "қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" бойына сіңіру үшін негіз болып табылады.
5. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) сөйлеуді есту-көру және есту арқылы қабылдауды дамыту;
2) ауызекі сөйлеуді және дұрыс айтылымды қалыптастыру;
3) оқушылардың сөйлеу уәждемесін арттыру;
4) көрнекі-бейнелі және сөздік-логикалық ойлауды дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
6. Есту қабілетінің бұзылуы оқушылардың барлық танымдық іс-әрекетінің даму барысына әсер етеді, сөйлеудің дамымауына әкеледі. Нашар еститін балаларда көбінесе сөйлеудің келесі бұзылыстарын анықтайды: айтылу кемшіліктері, шектеулі сөз қоры, сөздерді дұрыс түсінбеу және дұрыс пайдаланбау, сөйлеудің грамматикалық құрылымындағы кемшіліктер (сөйлемнің дұрыс құрылмауы, сөйлемдегі сөздердің дұрыс сәйкес келмеуі), ауызша сөйлеуді шектеулі түсіну, оқылатын мәтінді шектеулі түсіну, ауызша қарым-қатынастағы қиындықтар.
7. Мектепте оқытудың басында есту қабілеті нашар оқытушының сөйлеу деңгейіндегі айырмашылықтар айтарлықтай үлкен: сөйлеу примордиясының болуынан бастап жеке лексикалық-грамматикалық, фонетикалық және грамматикалық кемшіліктері бар салыстырмалы түрде қалыптасқан сөйлеуге дейін.

3. Учебные задачи Программы:
1) формировать умения слушать, говорить, читать и писать, выполнять несложные инструкции;
2) развивать у обучающихся навыки разговорной речи и активизировать словарный запас;
3) использовать дактилологию одновременно с показом алфавитных букв, для облегчения восприятия речи, звукового состава слов, формирования и уточнения произносительных навыков;
4) формировать элементарное представление о структурных компонентах речи (звуке, слоге, слове, предложении);
5) вырабатывать навыки глобального чтения, чтения слов по слогам и целыми словами;
6) научить различать и каллиграфически писать печатные и письменные буквы алфавита, формировать навыки письма;
7) формировать у обучающихся правильную читательскую деятельность;
8) воспитывать интерес к чтению и книге;
9) формировать доброжелательное отношение к окружающим, развивать культуру речи и культуру общения;
10) развивать творческие способности через формирование познавательного интереса и стремления совершенствовать свою речь;
11) развивать интерес и любовь к изучаемому языку через освоение окружающего мира.
4. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра является основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни".
5. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развивать слухо-зрительное и слуховое восприятие речи;
2) формировать разговорную речь и правильное произношение;
3) повышать речевую мотивацию у обучающихся;
4) формировать наглядно-образное и словесно-логическое мышление.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
6. Нарушение слухового восприятия оказывает влияние на ход развития всей познавательной деятельности школьников, приводит к речевому недоразвитию. Слабослышащие дети часто обнаруживают следующие нарушения речи: недостатки произношения, ограниченный запас слов, неточное понимание и неправильное употребление слов, недостатки грамматического строя речи (неправильное построение предложения, неправильное согласование слов в предложении), ограниченное понимание обращенной устной речи, ограниченное понимание читаемого текста, трудности словесного общения.
7. К началу обучения в школе диапазон различий в уровне сформированности речи слабослышащих обучающихся достаточно велик: от наличия зачатков речи до относительно сложившейся речи с отдельными лексико-грамматическими, фонетическими и грамматическими недостатками.

4) орфографиялық және пунктуациялық нормалардың минимумы;
5) аналитикалық оқуға үйрету;
6) балалар көркем әдебиетінің шығармалары.
31. Бағдарламаның мазмұны. Оқу процесі: әліппеге дейінгі, әліппелік, әліппеден кейінгі кезеңдерге бөлінеді. 1-сыныпта 0-сыныпта оқыған оқу материалын қайталау ұйымдастырылады (әліппеге дейінгі және әліппелік кезең 1–ден 3-ке дейінгі кезеңде) - бірінші тоқсанда, екінші тоқсанда әліппелік кезең және екінші жартыжылдық әліппеден кейінгі кезеңге беріледі.
32. 1-сыныптағы әріптік кезеңде 4 кезеңнің дыбыстары мен әріптері оқытылады (ш, е, ч, Ұ, ь, з, ж, р, г, ф, ъ, ю, ц, щ, х).
33. Сауаттылықты оқытудың әріптік кезеңі екінші тоқсанда оқытылады. Дыбыспен және әріппен танысуға арналған сағат санын мұғалім оқу материалын игеру деңгейіне, оқу мақсаттарына жетуіне байланысты реттейді.
34. Әліппеге дейінгі кезеңі бірінші тоқсанда оқытылады. Дыбыспен және әріппен танысуға арналған сағат санын мұғалім оқу материалын игеру деңгейіне, оқу мақсаттарына жетуіне байланысты реттейді.
Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) білім алушылардың мүмкіндіктерін зерделеу (жалпы және сөйлеу тілінің даму деңгейін, 0-сыныпта қалыптасқан білім мен дағдылардың жай-күйін анықтау);
2) оқу қызметінің дағдыларын қалыптастыру;
3) тілдік қарым-қатынас дағдыларын жетілдіру;
4) оқуға деген қызығушылықты дамыту және коммуникативтік дағдыларды үйрету;
5) сөйлеу туралы түсініктерді қалыптастыруды жалғастыру (сөз, сөйлем, буын, дыбыс);
6) есту зейінін дамыту және дыбысты дұрыс айтуды қалыптастыру;
7) фонемалық қабылдауды, талдауды, синтезді дамыту;
8) жазу дағдыларын дамыту;
9) ауызша және жазбаша сөйлеуді дамыту.
35. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) оқытылатын дыбыстардың дұрыс артикуляциясын игеру;
2) сөздік қорын кеңейту;
3) фонемалық процестердің дамуы (сөйлеу дыбыстарын қабылдау, берілген дыбыстың сөздегі орнын анықтау: бірінші, соңғы);
4) "дауысты", "дауыссыз дыбыстар", "екпін" ұғымдарымен танысу;
5) 0-сыныпта оқыған дыбыстар мен әріптерді қайталау;
6) оқытылатын дыбыстарды әріптермен салыстыру, бас және кіші, баспа және бас әріптерді ажырату;
7) тілдік бірліктер туралы қарапайым ұғымдарды бекіту (дыбыс, буын, сөз, сөз тіркесі, сөйлем, мәтін);
8) дыбыстарды буындарға біріктіру, кері, тікелей ашық буындарды, тікелей жабық буындарды, меңгерілген буын құрылымдарынан сөздерді, қысқа сөйлемдерді жатқа оқу дағдыларын қалыптастыру;
9) қол жетімді сөйлеу деңгейінде үйлесімді монологиялық және диалогтік сөйлеуді дамыту;

4) минимум орфографических и пунктуационных норм;
5) обучение аналитическому чтению;
6) произведения детской художественной литературы.
31. Содержание Программы. В процессе обучения выделяются периоды: добукварный, букварный, послебукварный. В первом классе организуется повторение учебного материала, изученного в нулевом классе (добукварный и букварный период с 1 по 3 этапы) – в рамках первой четверти, букварный период обучения - во второй четверти и послебукварный период обучения в течение второго полугодия.
32. В букварном периоде в первом классе изучаются звуки и буквы 4 этапа (ш, е, ч, Ұ, буква ь, з, ж, р, г, ф, буква ъ, ю, ц, щ, х).
33. Букварный период обучения грамоте изучается во второй четверти. Количество часов на знакомство со звуком и буквой учитель регулирует сам в зависимости от уровня усвоения учебного материала, достижения целей обучения.
34. Добукварный период обучения грамоте изучается в первой четверти. Количество часов на знакомство со звуком и буквой учитель регулирует сам в зависимости от уровня усвоения учебного материала, достижения целей обучения.
Задачи добукварного периода:
1) изучение возможностей обучающихся (выявление уровня общего и речевого развития, состояния знаний и навыков, сформированных в 0 классе);
2) формирование навыков учебной деятельности;
3) совершенствование навыков речевого общения;
4) развитие интереса к обучению и привитие коммуникативных навыков;
5) продолжение формирования представлений о речи (слово, предложение, слог, звук);
6) развитие слухового внимания и формирование правильного звукопроизношения;
7) развитие фонематического восприятия, анализа, синтеза;
8) развитие навыков письма;
9) развитие устной и письменной речи.
35. Задачи букварного периода:
1) усвоение правильной артикуляции изучаемых звуков;
2) расширение словарного запаса;
3) развитие фонематических процессов (восприятие звуков речи, определение позиции данного звука в слове: первый, последний);
4) ознакомление с понятиями "гласные", "согласные звуки", "ударение";
5) повторение звуков и букв, изученных в 0 классе;
6) соотнесение изученных звуков с буквами, различение заглавной и строчной, печатной и прописной букв;
7) закрепление элементарных понятий о языковых единицах (звук, слог, слово, словосочетание, предложение, текст);
8) формирование навыков слияния звуков в слоги, плавного чтения обратных, прямых открытых слогов, прямых закрытых слогов, слов из усвоенных слоговых структур, коротких предложений;
9) развитие связной монологической и диалогической речи на доступном речевом уровне;

Ескерту: 1. Сюжеттік суретті қоса алғанда, көркем шығарманың көлемі 0,3 – 0,5 бет (50-70 сөз);
2. Оқытылған қысқа өлеңдердің санын мұғалім өздігінен реттейді.
49. Жазылым, әліппеге дейінгі кезең:
1) жазу гигиенасы ережелерін сақтау; жазу кезінде дұрыс отырғызу, дәптердің орналасуы, қарындашты, қаламды дұрыс ұстау;
2) дәптер бетінің кеңістігінде (жұмыс жолы, жоларалық кеңістік, жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік көлбеу сызықтар); оқулық бетінің кеңістігінде (беттің жоғарғы, төменгі жағында) бағдарлай білуді қалыптастыру;
3) ұсақ моториканы дамыту (саусақ гимнастикасының жаттығуларын орындау);
4) әріптер элементтерін жазуды дамыту (тік таяқша, төменгі жағында дөңгелектелген тік таяқша, жоғарғы жағында дөңгелектелген, ілмек, жартылай сопақ, аналық без, бас әріптер элементтері);
5) сызбалардың көмегімен сөздің дыбыстық құрамын модельдеу; сөйлемді модельдеу;
6) 0-сыныпта оқыған әріптердің нақты емлесін бекіту (1-кезең: п, а, м, в., 2-кезең: о, т, у, л, д, с, и, й, н. 3-кезең: я, к, б, э, ы)
50. Жазылым, әліппе кезеңі:
1) дәптер бетінің кеңістігінде (жұмыс жолы, жоларалық кеңістік, жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік көлбеу сызықтар) ; оқулық бетінің кеңістігінде (беттің жоғарғы, төменгі жағында) бағдарлай білуді қалыптастыру;
2) ұсақ моториканы дамыту (саусақ гимнастикасы жаттығуларын орындау;
3) сызбалардың көмегімен сөздің дыбыстық құрамын модельдеу; сөйлемді модельдеу;
4) каллиграфиялық жазу дағдыларын қалыптастыру: қолжазба әріптерінің (кіші және үлкен) графикалық бейнесін талдау, олардың құрылымдық элементтерін салыстыру;
5) кіші және үлкен әріптердің және олардың қосылыстарының кері және түзу буындардағы, сөздердегі, сөйлемдердегі каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып жазылуы (жоғарғы, орта, төменгі үзбелі және үзбелі);
6) 2-3 сөзден тұратын буындарды, сөздерді, сөйлемдерді бөлінген әліппенің әріптерінен құрастырғаннан кейін баспа қаріптерінен көшіріп жазу;
7) адамдардың есімдерін бас әріппен жазу;
8) алдын- ала дыбыс әріптік талдаудан кейін әріптерді, буындарды және жекелеген сөздерді айтуға арналған жазу; буыннан кейінгі іс-әрекеттерін пысықтау.
51. Жазылым, әліппеден кейінгі кезең:
1) анық, ұқыпты жазуды меңгеру;
2) сөйлемнің басындағы бас әріп, сөйлемнің соңындағы нүкте, сөйлемдегі сөздердің бөлек жазылуы -ережелерін ескере отырып сөйлемдерді жазу;
3) дыбыстық-әріптік талдаудан кейін жазылуы айтылымға сәйкес келмейтін әріптерді, буындарды, сөздерді қолжазба қарпінен өз бетінше көшіріп жазу;
4) таныс сөздердің қолжазба әріптерімен дербес жазу;

Примечание: 1. Объем художественного произведения 0,3 – 0,5 страниц (50-70 слов), включая сюжетную картинку;
2. Количество изучаемых коротких стихотворений учитель регулирует сам.
49. Письмо, добукварный период:
1) соблюдение правил гигиены письма; правильная посадка при письме, расположение тетради, правильное удержание карандаша, ручки;
2) формирование умения ориентироваться в пространстве страницы тетради (рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные наклонные линии); в пространстве страницы учебника (вверху, внизу страницы);
3) развитие мелкой моторики (выполнение упражнений пальчиковой гимнастики;
4) развитие письма элементов букв (прямая палочка, прямая палочка с закруглением внизу, с закруглением вверху, петелька, полуовалы, овалы, элементы заглавных букв);
5) моделирование звукового состава слова с помощью схем; моделирование предложения;
6) закрепление четкого правописания букв, изученных в 0 классе (1 этап: п, а, м, в. 2 этап: о, т, у, л, д, с, и, й, н. 3 этап: я, к, б, э, ы).
50. Письмо, букварный период:
1) формирование умения ориентироваться в пространстве страницы тетради (рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные наклонные линии); в пространстве страницы учебника (вверху, внизу страницы);
2) развитие мелкой моторики (выполнение упражнений пальчиковой гимнастики;
3) моделирование звукового состава слова с помощью схем; моделирование предложения;
4) формирование навыков каллиграфического письма: анализ графического образа рукописных букв (строчных и прописных), сопоставление их структурных элементов;
5) письмо строчных и прописных букв и их соединений (верхнее, среднее, нижнее отрывное и безотрывное) в обратных и прямых слогах, в словах, в предложениях с соблюдением каллиграфических норм;
6) списывание слогов, слов, предложений из 2-3 слов с печатного шрифта после составления их из букв разрезной азбуки;
7) написание заглавной буквы в именах людей;
8) письмо под диктовку букв, слогов, и отдельных слов после предварительного звукобуквенного анализа; отработка действий послогового письма.
51. Письмо, послебукварный период:
1) овладение разборчивым, аккуратным письмом;
2) письмо предложений с учетом правил: заглавная буква в начале предложения, точка в конце предложения, раздельное написание слов в предложении;
3) самостоятельное списывание с рукописного шрифта букв, слогов, слов, написание которых не расходится с произношением после звуко-буквенного анализа;
4) самостоятельное письмо рукописными буквами знакомых слов;

1.3.6.7 дауысты дыбыстардан кейін дұрыс жазу
бұйрығына
9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы "03" сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
271 - қосымша
Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0 - сыныптары үшін "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бағдарламаның мақсаты – айтылым, тыңдалым, жазылым және оқылым дағдыларын қалыптастыру процесі арқылы функционалды сауаттылығының негізін қалап, қарапайым грамматикалық ұғымдарды қалыптастыру, Сөйлеу тілінің ауыр бұзылыстары бар оқушылардың жеке сөйлеу және танымдық қабілеттерін ескере отырып білім алуға ынталы жеке тұлғаның дамуына мүмкіндік жасау.
3. Оқу бағдарламасының міндеттері:
1) дыбыс, буын, сөз, сөйлем, сөйлеу (мәтін) туралы қарапайым түсінік қалыптастыру;
2) дыбыстан буын, буыннан сөз, сөзден сөйлем құрап оқуға үйрету;
3) дыбысты әріппен таңбалап, әріптердің баспа және жазба түрлерін үйрету;
4) жазу дағдысын (қатесіз, көркем жазу) қалыптастыру;
5) оқушылардың дұрыс оқу іс-әрекетінің алғы шарттарын қалыптастыру; оқуға және кітапқа деген қызығушылықты арттыру;
6) ақпаратты талдау, салыстыру, жалпылау, жүйелеу қабілеттерін дамыту;
7) сөйлеу мәдениеті мен қарым-қатынас мәдениетін дамыту;
8) танымдық қызығушылығы және сөйлеу тілін жақсарту арқылы шығармашылық қабілетін дамыту;
9) айналасындағы әлем туралы тұтас түсініктерін қалыптастыру арқылы тілге деген қызығушылық пен сүйіспеншілікті дамыту;
10) коммуникативтік дағдыларын (өз ойын толық жеткізе білу, өзгенің пікірімен санаса білу, әңгімелесу, сөйлеу әдебін сақтау) қалыптастыру.
4. Түзету-дамытушылық міндеттер "Тіл дамуының кемістіктерін түзеу" түзету курсының міндеттерімен тікелей байланысты шешіледі:
1) фонетикалық қабылдау, талдау, жинақтау дағдыларын дамыту;

1.3.6.7 правильно писать гласные после шипящих (ча—ща, чу—щу, жи—ши)
Приложение 9 к приказу
Приложение 271 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 03 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Әліппе, Ана тілі" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Әліппе, Ана тілі" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель Программы – создание условий для формирования функционально грамотной личности в процессе освоения навыков аудирования (слушания), говорения, чтения и письма во взаимосвязи с формированием элементарных грамматических представлений с учетом индивидуальных речевых и когнитивных способностей обучающихся с тяжелыми нарушениями речи.
3. Учебные задачи Программы:
1) формировать элементарное представление о членимости речи (звуке, слоге, слове, предложении);
2) вырабатывать навыки осмысленного чтения по слогам слов несложной слоговой конструкции, предложений и простых текстов;
3) учить различать, писать и соотносить печатные и письменные буквы алфавита;
4) формировать навыки письма;
5) формировать у обучающихся предпосылки к правильной читательской деятельности; воспитывать интерес к чтению и книге;
6) развивать умение анализировать, сравнивать, обобщать, систематизировать информацию;
7) формировать доброжелательное отношение к окружающим, развивать культуру речи и культуру общения;
8) развивать творческие способности через формирование познавательного интереса и стремления совершенствовать свою речь;
9) развивать интерес к изучаемому языку через освоение окружающего мира;
10) развивать коммуникативные умения и навыки: умение слушать и слышать собеседника, готовность вести диалог.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развивать фонематические процессы (фонематическое восприятие, анализ, синтез и фонематические представления);

2) фонетикалық дағдыларды қалыптастыру (артикуляциялық моториканы және бет бұлшықеттерінің қозғалғыштығын, оқылатын дыбыстарды және олардың тіркестерін дұрыс айту дағдыларын дамыту, сөздердің буын құрамын пысықтау, оқылған буындар мен сөздер негізінде сөйлеудің ырғағы мен интонациясын дамыту);
3) жазбаша сөйлеу кезінде нақты дисграфикалық және аграмматикалық қателердің пайда болуына жол бермеу және/немесе түзеу;
4) ұсақ моториканы дамыту;
5) оптикалық-кеңістік белсенділіктің бұзылуын жеңу;
6) сөздік қорын байыту және белсендіру;
7) грамматикалық және синтаксистік құрылымдарды тілдің нормаларына сәйкес құра білуді қалыптастыру;
8) оқушылардың сөйлеу ерекшеліктерін ескере отырып, ауызша сөйлеудің әр түрлі түрлерін дамыту (сөйлесу-диалогтық, сипаттау-әңгімелеу);
9) оқу іс-әрекетінің құрылымын мақсатты түрде қалыптастыру: мақсатты түсіну және қабылдау, іс-әрекеттерді жоспарлау, мақсатқа жету құралдарын анықтау, басты нәрсеге назар аудара отырып, материалды белсенді өңдеу, өзін-өзі бақылау, "білім алушы, мектеп оқушысы" деген әлеуметтік рөлі арқылы өзін-өзі бағалау.
5. Кең ауқымдағы дағдылармен бірлікте жеке қасиеттердің дамуы: "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты білім берудің басты құндылықтарына оқушыларды дағдыландырудың негізі болып табылады.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
6. Оқу үдерісін ұйымдастырған кезде сөйлеу тілінің ауыр бұзылыстары бар оқушылардың даму ерекшеліктері ескеріледі.
7. Сөйлеу тілінің ауыр бұзылыстары бар оқушылардың функционалды сөйлеу жүйесінің жүйелік бұзылуын көрсететін типтік көріністер байқалады:
1) фонемалардың көпшілігінде, алмастыруларында, шатасуларында, бұрмалануларында көрінетін айтылу жүйесінің қалыптасу процесінің бұзылуы;
2) есту-сөйлеу жадының дамымауы: сөйлеу материалын нашар есте сақтау және көбейту;
3) жалпы бұлыңғыр сөйлеу: анық емес, біркелкі емес, біркелкі емес тыныс алу, экспрессивті интонация, түсініксіздік;
4) сөздің дыбыстық-буындық құрылымының бұрмалануы: буындарды қайта құру, буынға жабысып қалған сөздердің үзінділерін жеткіліксіз айту, дыбыстарды ассимиляциялау, бір-бірімен қатар тұрған сөздердің бөліктерін ауыстыру;
5) фонемаларды сараланған қабылдаудың қалыптасуының болмауы; ұқсас дыбыстар мен әріптерді жазбаша араласуы;
6) сөйлеудің мағыналық жағын бұзу: сөздікте құрамдас бөліктердің, бөлшектердің, фрагменттердің аттарын білдіретін сөздердің жоқтығы;
7) сөздердің дыбыстық және жағдаяттық ұқсастығы бойынша ауыстыру және шатастыру: орын алмастыратын сөздерді қолдануға бейімділік;

2) формировать фонетические навыки (развивать артикуляционную моторику и подвижность лицевой мускулатуры, навыки произношения изучаемых звуков и их сочетаний, отрабатывать слоговую структуру слов, развивать ритмико-интонационную организацию речи на материале прочитанных слогов и слов);
3) предупреждать возникновение и/или исправлять специфические ошибки дисгафического и аграмматического характера в письменной речи;
4) развивать тонкую моторику;
5) преодолевать нарушения оптико-пространственной деятельности;
6) обогащать и активизировать словарный запас;
7) формировать грамматические представления и умение конструировать синтаксические структуры в соответствии с нормами языка;
8) развивать различные виды устной речи (разговорно-диалогической, описательно-повествовательной) с учетом речевых особенностей обучающихся;
9) целенаправленно формировать компоненты учебной деятельности: осмысление и принятие учебной цели, планирование действий, определение средств достижения цели, выполнение текущего и итогового самоконтроля, самооценки.
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра является основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни".
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
6. При организации учебного процесса учитываются особенности развития обучающихся, имеющих тяжелые нарушения речи.
7. У обучающихся с тяжелыми нарушениями речи отмечаются системные нарушении речевой деятельности:
1) нарушение произносительной стороны речи: отсутствие, замена, смешение, искажение, нечеткость произношения большинства фонем; невнятность, неровное сбивчивое дыхание, интонационная невыразительность;
2) недоразвитие слухоречевой памяти: трудности запоминания и воспроизведения речевого материала;
3) искажения звуко-слоговой структуры слова: перестановка слогов, недоговаривание фрагментов слов, застревания на слоге, уподобление звуков, обмен частями слов, стоящих рядом друг с другом;
5) трудности дифференциации сходных фонем, смешение букв, сходных по графическому образу;
6) нарушения смысловой стороны речи: в словаре отсутствуют слова, обозначающие названия составных частей, деталей, фрагментов;
7) замены и смешения слов по звуковому и ситуационному сходству: склонность к использованию слов - заменителей;

8) синонимдік және антонимдік қатынастарды орната отырып, лексикалық топтардың ішінде болатын жүйелік байланыстар мен қатынастарды берудегі қиындықтар;
9) негізінен өнімсіз сөзжасамдық қосымшалардың қолданылуының бұзылуынан көрінетін сөзжасамдық процестердің дамымауы;
10) фразалық мағынадағы сөз тіркестерін, мақал-мәтелдерді түсіну және қолдану деңгейі жеткіліксіз;
11) құрылымдық-морфемалық аграмматизмнің көріністері: одақтасуды, сөйлемнің негізгі және қосымша мүшелерін ауыстыру, ауыстыру, инверсия, қосымшаны бұзу;
12) байланыстырып сөйлеудің өзіндік ерекшелігі: логикалық реттілікті бұзу, негізгі оқиғаларды жіберіп алу, жеке эпизодтардың қайталануы;
13) полиморфты дислексия және дисграфия сияқты оқудың және жазудың әртүрлі бұзылулары;
14) ауызша байланысқа, коммуникациялық жағдайда навигацияға қабілетсіздікке, ал сөйлеудің күрделі бұзылыстары кезінде-негативизмге және ауызша қарым-қатынастағы елеулі қиындықтарға деген қызығушылық.
8. Сөйлеу әркетін қалыптастырудағы бұзылыстар сенсорлық, инттелектуалды, аффективті-ерік және реттеуші салаларда болатын барлық психикалық процестерге кері әсер етеді:
1) зейіннің жеткіліксіз тұрақтылығы, оны таратудың шектеулі мүмкіндіктері;
2) ауызша есте сақтау және есте сақтау өнімділігінің төмендеуі;
3) танымдық белсенділіктің жетіспеушілігі;
4) ойлаудың спецификалық ерекшеліктері.
9. Оқыту процесінде жалпы және арнайы педагогикалық қағидалар жүзеге асырылады:
1) білім беруді ізгілендіру;
2) білім мазмұнының жалпы сөйлеу қабілеті дамымаған оқушының даму деңгейіне және сипаттамаларына бейімділігі;
3) оқытуды саралау және дараландыру;
4) уақытша шешімді қолдану
5) ғылым негіздерін тілдік нормаларды игерумен бірлікте игеру;
6) түзету-педагогикалық қызметтің әдістері мен тәсілдерін кешенді қолдану;
7) сөйлеу қабілеті бұзылуының жүйелілігі мен құрылымын қарастыру;
8) ақыл-ой әрекетін кезең-кезеңімен қалыптастыру қағидасы және оларды ауызша, жазбаша және ішкі сөйлеуде "сатылы", "жедел" шоғырландыру;
9) пәндік сөйлеу материалы бойынша табиғи сөйлеу қарым-қатынасы жағдайында сөйлеу дағдыларын қалыптастыру;
10) онтогенетикалық қағида.
10. Оқыту құндылыққа бағдарланған, тұлғаға бағытталған, жүйелік, белсенділікке негізделген, жеке-дара сараланған және коммуникативті тәсілдер негізінде жүзеге асырылады:
1) құндылыққа бағытталған тәсіл-білім беру қызметін ұйымдастыру және орындау тәсілі, оқушының сөйлеу және танымдық даму ерекшеліктерін ескере отырып, оның нәтижелерін белгілі бір құндылықтар тұрғысынан алу және пайдалану тәсілі;

8) трудности передачи системных связей и отношений, существующих внутри лексических групп, установления синонимических и антонимических отношений;
9) недоразвитие словообразовательных процессов, проявляющееся преимущественно в нарушении использования непродуктивных словообразовательных аффиксов;
10) недостаточный уровень понимания и употребления фраз, пословиц с переносным значением;
11) проявления структурно-морфемного аграмматизма: пропуск, замена союзов, главных и второстепенных членов предложения, инверсии, искажение окончаний слов;
12) своеобразие связной речи: нарушения логической последовательности событий, застревание на второстепенных деталях, пропуски главных событий, повторы отдельных эпизодов;
13) нарушения чтения и письма по типу полиморфной дислексии и дисграфии;
14) незаинтересованость в вербальном контакте, неумение ориентироваться в ситуации общения, а в случае выраженных речевых расстройств – негативизм и значительные трудности речевой коммуникации.
8. Нарушения речевой деятельности негативно влияют на все психические процессы, протекающие в сенсорной, интеллектуальной, аффективно-волевой и регуляторной сферах:
1) недостаточная устойчивость внимания, ограниченные возможности его распределения;
2) снижение вербальной памяти и продуктивности запоминания;
3) дефицитарность познавательной деятельности;
4) специфические особенности мышления.
9. В процессе обучения реализуются общие и специальные педагогические принципы:
1) гуманизация образования;
2) адаптивность содержания образования к уровню и особенностям развития школьника с тяжелыми нарушениями речи;
3) дифференциация и индивидуализация обучения;
4) использование "обходных путей";
5) усвоение основ наук в единстве с усвоением языковых норм;
6) комплексное использование методов и приемов коррекционно-педагогической деятельности;
7) системность и учет структуры речевого нарушения;
8) принцип поэтапного формирования умственных действий и "пошаговое", "пооперациональное" их закрепление в устной, письменной и внутренней речи;
9) формирование речевых навыков в условиях естественного речевого общения на предметном речевом материале;
10) онтогенетический принцип.
10. Обучение осуществляется на основе ценностно-ориентированного, личностно-ориентированного, системного, деятельностного, индивидуально-дифференцированного и коммуникативного подходов:
1) ценностно-ориентированный подход – способ организации и выполнения учебной деятельности, получения и использования ее результатов с позиций определенных ценностей с учетом особенностей речевого и когнитивного развития обучающегося;

2) тұлғалық-бағдарланған көзқарас сөйлеуді дамудың кемшіліктерін жоюға жоғары мотивациясы бар, үйлесімді, адамгершілік жағынан толыққанды, әлеуметтік белсенді, құзыретті және өзін-өзі дамытатын тұлғаны дамытуға жағдай жасау міндетінің қойылғандығын және шешілгендігін білдіреді;
3) белсенділік тәсілі - бұл білімді практикалық, сатылы қол жетімді іс-әрекеттер арқылы өз бетінше алуға жағдай жасау;
4) жеке сараланған тәсіл баланың жеке ерекшеліктеріне, сөйлеу қорытындысына, оның даму қарқынына байланысты тәрбиелік, түзету-дамытушылық және сөйлеу жұмысының формалары мен әдістерінің өзгергіштігін болжайды;
5) оқытудың коммуникативті тәсілі басқа адамдармен, ақпараттық ағындармен өзара әрекеттесу қажеттілігімен байланысты сөйлеу қабілеті нашар білім алушыларға коммуникативті қасиеттерді қалыптастыруды көздейді.
11. Бағдарламаның түзету бағытын жүзеге асыру оқыту процесінде арнайы жұмыс әдістері жүйесін қолдану арқылы жүзеге асырылады:
1) сөйлеу физиологиялық негізін дамытуға арналған жаттығулар (тыныс алу, еліктеу және артикуляциялық жаттығулар);
2) дыбыстық айтылымды машықтандыру және сөздердің буындық құрылымын пысықтауға бағытталған жаттығулар (дикцияны қыздыру, оқылатын дыбыстармен буын тізбегін шығаруға арналған имитациялық ойындар, қарама-қарсы немесе жиі аралас дыбыстарды кезектестіру);
3) фонематикалық процестерді қалыптастыруға, лексико-грамматикалық категорияларды және келісімді сөйлеуді қалыптастыруға бағытталған ойындар мен жаттығулар (буындар мен сөздер: анаграммалар, фигуралар, ребустар, жұмбақтар, сөзжұмбақтар, деформацияланған сөйлемді, мәтінді ажырату және қалпына келтіру, сызбаларға, сюжеттік серияларға, суреттерге сәйкес мәтінді ұжымдық құрастыру, сенсорлық жоспарға сәйкес мәтінді ұжымдық құрастыру, сенсорлық жоспарға сәйкес кезең-кезеңмен немес мұғалімнің көмегімен);
4) ұсақ моториканы дамытуға арналған тренингтер, жазу кезінде қаламды ұстаудың дұрыс қалпын бекіту және оптикалық-кеңістік көріністерді дамыту (саусақ жаттығулары, қолдар мен жетекші саусақтардың босаңсыту және сергіту массажы, модельдеу тестілеуді түзету, әріптер бейнесін талдау және синтездеу нұсқаларын қолдана отырып, кеңістік қатынастарды анықтайтын және қайта құратын қол жетімді деңгей, "көз-қол" механизмін қалыптастыру мен дамытудың арнайы әдістері);
5) психоэмоционалды тұрақсыздықтағы кинезиология элементтері;
6) артық жұмыс, церебростения және/немесе қорғаныс тежелісі көрінген жағдайда ырғақты жылыту, түсіру және демалу минуттары.
12. Сөйлеу тілінің ауыр бұзылыстары бар білім алушылар үшін мұғалім бір сөйлеу тәртібінің талаптарын орындайды.

2) личностно-ориентированный подход предполагает создание условий для развития гармоничной, нравственно полноценной, социально активной, компетентной и саморазвивающейся личности, с высокой мотивацией к преодолению недостатков речевого развития;
3) деятельностный подход заключается в создании условий для самостоятельного добывания знаний через практическую, поэтапную доступную деятельность;
4) индивидуально-дифференцированный подход реализуется вариативностью форм и способов учебной, коррекционно-развивающей и речевой работы в зависимости от индивидуальных особенностей школьника, речевого заключения, темпов его развития;
5) коммуникативный подход в обучении направлен на формирование у обучающихся с тяжелыми нарушениями речи коммуникативных качеств, связанных с необходимостью взаимодействовать с другими людьми, с информационными потоками.
11. Реализация коррекционной направленности Программы осуществляется за счет применения в процессе обучения системы специальных дидактических приемов:
1) упражнения для развития физиологической базы речи (дыхательная, мимическая и артикуляционная гимнастика);
2) упражнения, направленные на автоматизацию звукопроизношения и отработку слоговой структуры слов (дикционные разминки, имитационные игры на воспроизведение слоговых цепочек с изучаемыми звуками, чередование оппозиционных или часто смешиваемых звуков);
3) игры и упражнения, направленные на формирование фонематических процессов, формирование лексико-грамматических категорий и связной речи (игры со слогами и словами: анаграммы, перевҰртыши, нахождение слова в слове, ребусы, шарады, кроссворды, "превращения" слов, восстановление деформированного предложения, текста, коллективное составление текста по схемам, серии сюжетных картин, по сенсорному плану с пошаговой или предваряющей поддержкой педагога);
4) тренинги для развития тонкой моторики, закрепления правильной позы удержания ручки при письме и развитие оптико-пространственных представлений (пальцевой тренинг, расслабляющий и тонизирующий самомассаж кистей рук и пальцев ведущей руки, моделирование на доступном уровне, определение и воссоздание пространственных отношений, использование вариантов корректурных проб, анализ и синтез образа букв, специальные техники для формирования и развития механизма "Глаз-рука");
5) элементы кинезиологии при психоэмоциональной нестабильности;
6) ритмическая разминка, минутки разгрузки и отдыха при проявлениях переутомления, церебрастении и/или охранительного торможения.
12. В процессе обучения реализуются требования единого речевого режима.

13. Сабақты ұйымдастырудың ерекшелігі әр түрлі дидактикалық және әдістемелік материалдарды кеңінен қолдануды көздейді:
1) техникалық мультимедиялық құрылғылар және дидактикалық құралдар (ақпараттық тасымалдаушылар): "Мультимедиялық интерактивті білім беру бағдарламалық қамтамасыз ету және әдістемелік кешен" электронды ресурсы, дыбыстық сигналды бейнелейтін "Логпедиялық симулятор", көмекші құрылғы "Сөйлеуді игеру және дамытуға арналған сөйлеу тренажері байланыс";
2) мнемикалықкестелер, графикалық белгілер түрінде стендтерде немесе электрондық жеткізгіштерде ұсынылған ақпараттың болуы;
3) әр түрлі сөйлеу бұзылыстары бар оқушыларға арналған сараланған тапсырмаларды модельдеу.
14. Сауаттылыққа үйрету процесі дыбыстық талдамалы-синтетикалық әдіс негізінде жүзеге асады, оны қолдану ерекшеліктері сөйлеу қабілеті ауыр мектеп оқушыларын оқытуда келесідей жүзеге асырылады:
1) дыбыстар мен дыбыстарды есту арқылы ажырату мүмкіндігіне байланысты дыбыстар мен әріптерді зерттеу тәртібін өзгерту;
2) дамуында кемістігі жоқ мектеп оқушыларын оқытуда қабылданған әр дыбыс пен әріпті зерттеу уақытының ұлғаюы;
3) дыбыстарды дыбыстан ажыратуда және оқшаулауда, олардың сәйкес әріптермен дұрыс байланыстылығындағы қиындықтарды болдырмау және арнайы дисграфиялық қателердің алдын алу мақсатында тек дұрыс айтылған дыбыстар мен сөздер бойынша жүргізіледі;
4) сөздің дыбыстық-әріптік құрамында жылдам бағдарлау дағдысын дамыту;
5) жұптасқан акустикалық ұқсас дыбыстарды және олардың сәйкес әріптерін зерттеуге кететін уақыттың ұлғаюы;
6) барлық лексикалық материалдар оқушыларға таныс болуы керек, олар сөздердің мағынасын түсінеді және оларды шындықтың белгілі бір объектілері мен құбылыстарымен байланыстыра алады;
7) емле ережелерін меңгеру кезеңінде балалардың лексикалық-грамматикалық дамуындағы олқылықтарды толтыру және морфологиялық жалпылауды қалыптастыру бойынша терең жұмыстарды жүргізу;
8) өтілген материалдың жүйелі қайталануы мен бекіту арқылы енгізу;
9) бұрын алынған білім мен дағдыларды қолдануды талап ететін жаттығуларды жүйелі түрде қолдану;
10) дыбыстар мен әріптерді зерттеумен бір мезгілде грамматика мен орфографияның қарапайым ережелерін таныстыру;
11) жазуды үйретумен бірге оқуды үйрету: аудиторияда сол дыбыс және оған сәйкес баспа және жазбаша әріп зерттеледі; әрбір жаңа әріпті оқушылар тиісті дыбысты дұрыс айтуға қол жеткізген жағдайда ғана көрсете алады; әрбір жаңа әріппен танысу элементтерді талдау, бұрын зерттелген әріптермен салыстыру және салыстыру арқылы жүзеге асады; жаңа дыбыс буын құрылымының әр сөзін оқушылар алдын ала талдауы керек.

13. В процессе обучения применяются:
1) технические мультимедийные устройства и дидактические средства (носители информации): электронный ресурс "Мультимедийного интерактивного обучающего программно-методического комплекса", "Логопедический тренажер" с визуализацией звукового сигнала, ассистивное устройство "Речевой тренажер для усвоения и развития речевой коммуникации";
2) мнемотаблицы, графические символы на стендах или электронных носителях;
3) дифференцированные задания для обучающихся с различными видами речевых нарушений.
14. Процесс обучения грамоте осуществляется на основе звукового аналитико-синтетического метода, особенности применения которого при обучении школьников с тяжелыми нарушениями речи заключаются в следующем:
1) изменении порядка изучения звуков и букв на основе доступности различения звуков на слух и усвоения их произношения;
2) увеличении времени на изучение каждого звука и буквы, принятых при обучении школьников, не имеющих нарушений в развитии;
3) обучение ведется только на правильно произносимых звуках и словах с целью предупреждения затруднений в различении и выделении звуков из речи, в правильном соотнесении их с соответствующими буквами, предупреждении специфических дисграфических ошибок;
4) развитии навыка быстрой ориентировки в звукобуквенном составе слова;
5) увеличении времени на изучение парных акустических сходных звуков и соответствующих им букв;
6) весь словарный материал должен быть знаком учащимся, чтобы они понимали значение слов и умели соотносить их с определенными предметами и явлениями действительности;
7) проведении углубленной работы по формированию морфологических обобщений, восполняющей пробелы в лексико-грамматическом развитии детей и предупреждающей ошибки письма в период усвоения правил правописания;
8) введении систематического повторения и закрепления усваиваемого материала;
9) систематическом применении упражнений, требующих использования приобретенных ранее знаний и умений;
10) одновременном с изучением звуков и букв знакомство с элементарными правилами грамматики и правописания;
11) обучении чтению во взаимосвязи с обучением письму следующим образом: на уроках изучается один и тот же звук и соответствующая ему печатная и письменная буква; каждая новая буква может быть показана учащимся только в том случае, если уже достигнуто ими правильное произношение соответствующего звука; ознакомление с каждой новой буквой проводится путем анализа элементов, сравнения и сопоставления с ранее изученными буквами; каждое слово новой звуко-слоговой структуры должно быть предварительно проанализировано учащимися.

15. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің пәнаралық байланысы "Тіл дамуының кемістіктерін түзеу", "Қоршаған ортамен таныстыру және тіл дамыту" түзету компонентінің пәнімен, "Жаратылыстану", "Дүниетану" "Математика", "Еңбекке баулу", "Бейнелеу өнері" оқу пәндерімен тығыз байланысты.
3-тарау. Оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. Оқу пәнінің мазмұны
16. "Әліппе, Ана тілі" пәні бойынша оқу жүктемесі: 0-сыныпта аптасына 7 сағат, оқу жылында – 224 сағат.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
17. Оқу пәнінің мазмұнын таңдау бірліктері:
1) қазақ тілінің дыбыстық және әріптік жүйесінен;
2) негізгі тілдік бірліктерден (мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс);
3) қазақ тілі бойынша қарапайым грамматикалық дағдылардан;
4) орфоэпиялық, орфографиялық, пунктуациялық нормалардың қарапайым түсініктері;
5) балаларға арналған көркем әдебиет, халық ауыз әдебиетінің туындыларынан құралады.
18. "Әліппе, Ана тілі" пәнінің мазмұны. Оқыту процесінде үш кезеңнен тұрады: әліппеге дейінгі кезең, әліппе кезеңі, әліппеден кейінгі кезең. 0 сыныпта "Әліппе" пәнін оқыту екі кезең бойынша (әліппеге дейінгі кезең – 84 сағат, әліппе кезеңі – 140 сағат) ұйымдастырылады.
19. Әліппе кезеңінде 0-сыныпта келесі дыбыстар мен әріптер ретімен зерделенеді және сараланады: дайындық сынып оқушылары 24 әріпті өтеді (а, т, п, н, ғ, р, л, у, ш, й, о, қ, д, м, б, с, ы, ж, ұ, ә, ң, е, і, и).
20. Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) 0-сыныпқа келген оқушылардың алғашқы оқуы (жалпы және сөйлеудің даму деңгейін анықтау);
2) фонематикалық бейнелеуді дамыту;
3) сөйлеу туралы алғашқы ойларды қалыптастыру (ауызша сөйлеу, жазбаша сөйлеу);
4) сөйлеу құрылымы (сөйлем, сөз, буын, дыбыс, екпін) туралы бастапқы түсініктерді қалыптастыру;
5) сөйлеу дыбыстары, дауысты және дауыссыз дыбыстар туралы түсінік қалыптастыру;
6) қатаң, ұяң, үнді дауыссыздар туралы түсінік қалыптастыру;
7) бір және екі буынды сөздерге дыбыстық талдау жасау, екпінді буында белгілеу қабілетін қалыптастыру;
8) дауысты дыбыстарға бағдарланған сөздің дыбыстық үлгісін "оқуды" үйрену; сөйлемдердің кестелік-үлгілерін "оқу";
9) қолдың ұсақ моторикасын дамыту (бояу, сурет салу, әр түрлі бағытта көлеңке түсіру, үзік сызық бойымен жүргізу, әріптердің элементтерін жазу);

15. Межпредметные связи учебного предмета "Букварь, Обучение грамоте" устанавливаются с предметом коррекционного компонента "Коррекция недостатков развития речи", "Ознакомление с окружающим миром", с учебными предметами "Математика", "Трудовое обучение", "Изобразительное искусство".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета
Параграф 1. Содержание учебного предмета
16. Объем учебной нагрузки по предмету в 0 классе составляет 7 часов в неделю, всего – 224 часа.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом министра образования и науки Республики Казахстан № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170)".
17. Единицы отбора содержания учебного предмета:
1) система звуков и букв казахского языка;
2) единицы языка: текст, предложение, слово, слог, звук;
3) некоторые грамматические явления казахского языка;
4) минимум орфографических и пунктуационных норм;
5) произведения детской художественной литературы, произведения устного народного творчества.
18. Содержание Программы. В процессе обучения выделяются периоды: добукварный, букварный, послебукварный. В 0 классе организуется добукварный период обучения, на который отводится – 84 часа, и букварный период обучения в течение 140 часов.
19. В букварном периоде в 0 классе изучаются 24 буквы и дифференцируются следующие звуки и буквы в последовательности: (а, т, п, н, г, р, л, у, ш, у, о, к, д, м, б, с, ы, ж, ү, ә, ң, е, і, и).
20. Задачи добукварного периода:
1) первичное изучение обучающихся, поступивших в 0 класс (выявление уровня общего и речевого развития);
2) развитие фонематических представлений;
3) формирование первоначальных представлений о речи (речь устная, речь письменная);
4) формирование первоначальных представлений о структуре речи (предложение, слово, слог, звук, ударение);
5) формирование первоначальных представлений о звуках речи, гласных и согласных звуках;
6) формирование первоначальных представлений об ударных/безударных гласных звуках, мягких/твердых согласных звуках;
7) формирование умения производить звуковой анализ прямых и обратных слогов, односложных и двухсложных слов без стечения согласных, обозначать ударный слог;
8) обучение "чтению" звуковой модели слова с ориентировкой на гласные звуки; "чтению" схем-моделей предложений;
9) развитие мелкой моторики рук (раскрашивание, рисование, штриховка в разных направлениях, обведение по контуру, написание элементов букв);

10) жазу гигиенасының ережелерімен танысу;
11) сөздік қорын байыту және белсендіру;
12) грамматикалық ұғымдар мен синтаксистік құрылымдарды тіл нормаларына сәйкес құру дағдыларын қалыптастыру;
13) ойлауды, есте сақтауды, қиялды, қабылдауды, зейінді дамыту.
21. "Әліппе" пәнінде әліппе кезеңі бірінші тоқсанда басталады және төртінші тоқсанда аяқталады. Мұғалім сыныптағы оқушылардың мүмкіндіктерін ескере отырып, оқу материалын меңгеру деңгейіне байланысты дыбыспен және әріппен танысу үшін сағат санын реттейді.
22. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) оқу қызметіне қызығушылықты ояту;
2) зерттелетін дыбыстардың дұрыс артикуляциясын меңгеру;
3) дауысты және дауыссыз дыбыс ұғымымен таныстыру, екпін қоя білу, дауысты, дауыссыз дыбыстарды одан әрі тереңдете ажырату;
4) екпін, дауысты (жуан-жіңішке), дауыссыздар ұғымымен таныстыру;
5) өтілген дыбыстарды әріптермен байланыстыру, алфавит әріптерінің қызметін меңгеру, үлкен және кіші, баспа және бас әріптерді ажырату;
6) тілдік бірліктер туралы қарапайым түсініктерді бекіту (дыбыс, буын, сөз, сөйлем, мәтін);
7) әріптерді, буындарды, сөздерді, сөйлемдерді жазу кезінде каллиграфиялық жазу дағдыларын қалыптастыру;
8) сөздерді, сөйлемдер мен мәтіндерді дұрыс, біркелкі буындық оқу дағдыларын қалыптастыру;
10) орфографиялық оқуды меңгеру;
11) лексикалық және грамматикалық категорияларды меңгеру;
12) қолжетімді сөйлеу деңгейінде келісілген монолог пен диалогтық сөйлеуді дамыту.
23. Бағдарламаның мазмұны 3 бөлімнен тұрады:
1) "Тыңдалым (тыңдау) және айтылым (ауызша сөйлеу мен фонематикалық түсінікті дамыту)";
2) "Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбысталуын, әліпби әріптерін зерттеу)";
3) "Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру)".
24. "Тыңдалым (тыңдау) және айтылым (ауызша сөйлеу мен фонематикалық бейнелеуді дамыту)" бөліміне келесі бөлімшелер кіреді:
1) сөйлеудің негізгі бірліктерін тану (мәтін, сөйлем, сөз);
2) тыңдалған мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау;
3) тыңдалған материалды қайталау;
4) оқиғаларды болжау;
5) сөйлеу нормаларын сақтай отырып, қарым -қатынастың әр түрлі жағдайларына қатысу;
6) тыңдаушылардың назарын аудару;
7) құндылық туралы шешім қабылдау;
8) берілген тақырып бойынша әңгіме құрастыру;
9) сөздің дыбыстық түрін бағдарлау.
25. "Оқылым (оқу дағдысын қалыптастыру, сөздің дыбысталуын, алфавит әріптерін зерттеу)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) оқу түрлерін қолдану;
2) оқылған мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау;
3) мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау;
4) мәтіндегі лексикалық және синтаксистік бірліктердің рөлін түсіну;

10) знакомство с правилами гигиены письма;
11) обогащение и активизация словарного запаса;
12) формирование грамматических представлений и умений конструировать синтаксические структуры в соответствии с нормами языка;
13) развитие мышления, памяти, воображения, восприятия, внимания.
21. Букварный период обучения грамоте начинается в конце первой четверти и заканчивается в четвертой четверти. Количество часов на знакомство со звуком и буквой учитель регулирует самостоятельно в зависимости от уровня усвоения учебного материала, с учетом возможностей обучающихся класса.
22. Задачи букварного периода:
1) привитие интереса к учебной деятельности;
2) усвоение правильной артикуляции изучаемых звуков;
3) ознакомление с понятием твердых – мягких согласных звуков;
4) ознакомление с понятием звонкий-глухой согласный;
5) соотнесение изученных звуков с буквами, освоение функции букв алфавита, различение заглавной и строчной, печатной и прописной букв;
6) закрепление элементарных понятий о языковых единицах (звук, слог, слово, предложение, текст);
7) формирование навыков каллиграфического письма при написании букв, слогов, слов, предложений;
8) формирование навыков правильного, плавного слогового чтения слов, предложений и текстов;
10) освоение орфографического чтения;
11) освоение лексико-грамматических категорий;
12) развитие связной монологической и диалогической речи на доступном речевом уровне.
23. Содержание Программы включает 3 раздела:
1) "Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематических представлений)";
2) "Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита)";
3) "Письмо (формирование навыков письма)".
24. Раздел "Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематических представлений)" включает следующие подразделы:
1) узнавание основных единиц речи (текст, предложение, слово);
2) определение темы и основной мысли прослушанного текста;
3) пересказывание прослушанного материала;
4) прогнозирование событий;
5) участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм;
6) привлечение внимания слушателей;
7) высказывание оценочного суждения;
8) составление рассказа на заданную тему;
9) ориентирование в звуковой форме слова.
25. Раздел "Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита)" включает следующие подразделы:
1) использование видов чтения;
2) определение темы и основной мысли прочитанного текста;
3) определение структурных частей текста;
4) понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте;

5) сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау;
6) мәтіндердің түрлері мен жанрларын анықтау;
7) сөздердің графикалық түрін бағдарлау.
26. "Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру)" бөліміне келесі бөлімшелер кіреді:
1) мәтінге жоспар құру;
2) тыңдалған/оқылған материалдың мазмұнын ұсыну;
3) презентацияның әр түрлі формаларын қолдана отырып мәтін құру;
4) әр түрлі жанрдағы мәтіндерді шығармашылықпен жазу;
5) жұмыстағы қателерді табу және түзету;
6) каллиграфиялық және графикалық стандарттардың сақталуы;
7) орфографиялық нормаларды сақтау;
8) грамматикалық нормалардың сақталуы;
9) тыныс белгілерінің нормаларын сақтау.
27. Білім берудің негізгі мазмұны.
28. Тыңдалым (тыңдау) және айтылым (ауызша сөйлеу мен фонематикалық бейнелеуді дамыту) әліппеге дейінгі кезең:
1) диалогтық сөйлеуді қалыптастыру (сюжеттік суреттер сериясы бойынша әңгімелер, белгілі ертегілерге негізделген сюжеттік сурет бойынша, тәрбиелік диалогтар);
2) сөйлеу, оның адамдар өміріндегі рөлі, ауызша және жазбаша сөйлеу;
3) сөйлем, екі сөзден және үш сөзден тұратын сөйлемдерді талдау, нақты жағдайға негізделген суреттерден "бастауыш-баяндауыш" түріндегі сөйлемдерді дербес құрастыру;
4) сөз туралы өз ойының қалыптасуы (тәжірибелік деңгейде), сөйлем құрылымынан сөздің оқшаулануы, заттарды білдіретін сөздер мен іс-әрекетті қимылды білдіретін сөздер арасындағы тәжірибелік айырмашылық, сөздегі дыбыстарға еліктеумен танысу;
5) қысқа (жалаң) және ұзын (жайылма) сөз туралы түсінік, сөзді тәжірибе жүзінде буындарға (бөліктерге) бөлу, көмекші әдістерді қолдана отырып, буын санын анықтау;
6) дыбысты түсіну, бір буынды және екі буынды сөзде дыбыстарды тану, дауысты дыбыстардың артикуляциясын нақтылау, оларды сөз ішінде тану, дыбыстарды ажырату дыбыстың сөздегі орнын анықтау (басы, ортасы, соңы);
7) артикуляция мүшелерімен танысу, артикуляцияны дамытуға арналған статикалық және динамикалық жаттығулар, сөйлеу тынысын дамыту.
29. Тыңдалым (тыңдау) және айтылым (ауызша сөйлеу мен фонематикалық бейнелеуді дамыту) әліппе кезеңі:
1) диалогтік және монологтық сөйлеуді дамыту, лепті және сұраулы сөйлемдегі дауыс ырғағының айырмашылығы, қаратпа сөзді дамыту;
2) тыңдалған материалдың тақырыбы мен мазмұнын анықтау;
3) тыңдалған материалдың ізімен қайталауды құрастыру, күрделенген мәтінді қалпына келтіру және екі жай сөйлемнің себеп-салдарлық байланысын орнату, сюжеттік суреттер, сюжеттік сурет, сурет және/немесе сұрақ жоспары (15 сөзге дейін) негізінде әңгімелер құрастыру;
4) 3-5 сөзден тұратын сөйлемдер құрастыру және талдау, сөйлем мүшелерінің құрылымын кеңейту, сұраққа негізделген сөйлемнен сөздерді бөліп алу;

5) формулирование вопросов и ответов;
6) определение типов и жанров текстов;
7) ориентирование в графической форме слов.
26. Раздел "Письмо (формирование навыков письма)" включает следующие подразделы:
1) составление плана текста;
2) изложение содержания прослушанного/прочитанного материала;
3) создание текста с использованием различных форм представления;
4) творческое написание текстов в разных жанрах;
5) нахождение и исправление ошибок в работе;
6) соблюдение каллиграфических и графических норм;
7) соблюдение орфографических норм;
8) соблюдение грамматических норм;
9) соблюдение пунктуационных норм.
27. Базовое содержание образования.
28. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематических представлений) добукварный период:
1) формирование диалогической речи (беседы по серии сюжетных картинок, по сюжетной картинке на материале хорошо знакомых сказок, учебных диалогов);
2) речь, ее роль в жизни людей, речь устная и письменная;
3) предложение, анализ двухсловного и трехсловного предложения, самостоятельное составление предложений типа "субъект – предикат" по картинкам, на основе реальной ситуации;
4) формирование (на практическом уровне) представления о слове, выделение слова из структуры предложения, практическое различение слов, обозначающих предметы, и слов, обозначающих действия, знакомство со словом-звукоподражанием;
5) понятие о коротком и длинном слове, практическое деление слова на части (слоги), определение количества слогов с использованием вспомогательных приемов;
6) понимание звуков, распознавание звуков в односложных и двусложных словах, уточнение артикуляции гласных звуков, их распознавание в словах, разделение звуков, определение места звука в речи (начало, середина, конец);
7) знакомство с органами артикуляции, статические и динамические тренинги для развития артикуляции, развитие речевого дыхания.
29. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематических представлений) букварный период:
1) развитие диалогической и монологической связной речи, различение побудительной и вопросительной интонации, обращения;
2) определение темы и содержания прослушанного материала;
3) составление пересказов по следам прослушанного материала, восстановление деформированного текста и установление причинно-следственных связей двух простых предложений, составление рассказов по серии сюжетных картин, сюжетной картине, картинному и\или вопросному плану (до 15 слов);
4) составление и анализ предложений из 3-5 слов, расширение структуры предложения второстепенным членом, выделение из предложения слов с опорой на вопрос;

5) заттарды, әрекеттерді, белгілерді білдіретін сөздер арасындағы тәжірибелік айырмашылық; жалпылама сөздердің, ең көп қолданылатын антонимдердің, басқа оқу пәндерінде оқылатын тақырыптарға қатысты сөздердің, тұлғалық және есімдік тұлғалас сөздердің сөздігін кеңейту және белсендіру;
6) сөздегі екпіннің мағыналы рөлі, сөздегі екпіннің орнын анықтау;
7) сөзден сөз тіркестерін құрастыру және қолдану;
8) көптік жалғаулар, зат есімдердің жекеше және көпше түрінің құрылуы, қолданылуы мен саралануы;
9) дыбыстар мен әріптерді ажырату, дауысты-дауыссыз дыбыстардың сипаттамасы;
10) сөйлеудің физиологиялық негізін дамыту, дұрыс дыбыстауды меңгеру және оқылатын дыбыстарды айтуды машықтандыру, екпінді дұрыс сақтау, кідіріс, сөйлем соңының интонациялық безендірілуі, ауызша және жазбаша байланыс құралы кезінде тыңдаушының назарын аудару.
Ескерту: тыңдау материалының көлемі: 30 сек-1 мин; тыңдауға арналған көркем шығарманың көлемі 25-тен 35 сөзге дейін.
30. Оқылым (оқу дағдысын қалыптастыру, сөздің дыбысталуын, әліпби әріптерін зерттеу) әліппеге дейінгі кезең:
1) сөйлемнің сызбасын оқу, құру және талдау;
2) дауысты және дауыссыз дыбыстар туралы түсінік, олардың графикалық белгіленуі, дауыссыз және дауысты дыбыстардың графикалық саралануы мен белгіленуі;
3) сөздің буындық құрылымының графикасын құру, екпінді анықтау;
4) буындар мен сөздер схемасын құрастыру, салыстыру, буындар мен сөздерге дыбыстық талдау;
5) қазақ тіліндегі дыбыстарды, оның ішінде айтылуы ұқсас л – р, н – ң, с – з, с – ш, ж – ш, п – б, к – қ дыбыстарын дұрыс айтуға дағдыландыру.
31. Оқылым (оқу дағдысын қалыптастыру, сөздің дыбысталуын, әліпби әріптерін зерттеу) әліппе кезең:
1) сөздерді буындық және дыбыстық талдау, фишка мен әріптерден жасалған сөздердің графикалық схемаларын құрастыру және салыстыру;
2) өтілген әріптердің басылған бейнесін меңгеру, дыбыстар мен әріптерді ажырату, баспа әріптерінің бейнесін құру және қайта құру, дауыссыз дыбыстардың қаттылығы мен жұмсақтығын белгілеудегі әріптердің рөлін меңгеру, оларды сөйлемде және жалқы есімдерде қолдану;
3) кейінгі дауыстыға негізделген буынды оқу дағдысын қалыптастыру, сөздерді, сөйлемдерді, қысқа мәтіндерді үздіксіз буындық оқуды белсендіру;
4) сөздер, сөйлемдер, оқылған мәтін туралы түсінікті нақтылау, мәтіннің басы мен соңын анықтау, сөздер мен сөйлемдерді тақырыптық/сюжеттік суретпен байланыстыру, мәтінді сюжеттік суретпен байланыстыру, сюжеттік сериядағы суреттерді салыстыру, мәтіннің бөліктерінен немесе жеке сөйлемдерден мәтін кім туралы? не туралы? екенін анықтау, мәтіннен негізгі ойды анықтап тірек сөздерді бөліп айтту;

5) практическое различение слов, обозначающих предметы, действия, признаки; расширение и активизация словаря обобщающих слов, наиболее употребляемых антонимов, слов, связанных с изучаемыми темами по остальных учебным предметам, личные и указательные местоимения;
6) содержательная роль ударения в слове для определения места ударения в слове;
7) составлять и употреблять словосочетания из слов;
8) образование, употребление и дифференциация множественного, единственного и множественного числа существительных;
9) различение звуков и букв, описание гласных и согласных звуков;
10) развитие физиологической базы речи, усвоение правильной артикуляции и автоматизация произношения изучаемых звуков, соблюдение правильного ударения, пауз, интонационного оформления конца предложения, использование вербальных и невербальных средств общения и привлечения внимания слушателя.
Примечание: объем материала аудирования: 30 сек.-1 мин; объем художественного произведения для слушания от 25 до 35 слов.
30. Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита) добукварный период:
1) чтение, составление и анализ схемы предложений;
2) понятие о гласных и согласных звуках, их графическое обозначение, дифференциация и обозначения на графических схемах согласных и гласных звуков;
3) составление графической схемы слоговой структуры слова, определение ударения;
4) построение, сравнение схемы слогов и слов, звуковой анализ слогов и слов;
5) уметь правильно произносить звуки казахского языка, в том числе звуки л - р, н - ң, с - з, с - ш, ж - ш, п - б, к - қ со схожим произношением.
31. Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита) букварный период:
1) слоговой и звуковой анализ слов, составление и сравнение графических схем слов из фишек и букв;
2) усвоение печатного образа изучаемых букв, различение звуков и букв, конструирование и реконструирование образа печатных букв, усвоение роли букв при обозначении твердости и мягкости согласных звуков, их употребления в предложении и именах собственных;
3) формирование навыка чтения слога с опорой на последующую гласную, автоматизация слитного слогового чтения слов, предложений, коротких текстов;
4) работа по уточнению понимания прочитанных слов, предложений, текста, определение начала и конца текста, соотнесение слова и предложения с предметной/сюжетной картинкой, соотнесение текста с сюжетной картинкой, соотнесение картин сюжетной серии с частями текста или отдельными предложениями текста, ответы на вопросы о ком? /о чем? говорится в тексте, выделение ключевых слов по вопросам;

5) бөлінген әліпби әріптерінен буын, сөз және сөйлем құрастыру, буыннан сөз құрастыру.
Ескерту: оқуға берілген мәтін көлемі әліппе кезеңінің басында 2-3 сөйлемнен, соңында 5-7 сөйлемнен аспауы керек. Әр сөйлемдегі сөздердің саны 2-5-тен аспауы керек. Екінші жартыжылдықтың соңындағы оқу жылдамдығы минутына 10-тен 20 таңбаға дейін (оқушылардың танымдық және сөйлеу қабілеттеріне байланысты).
32. Жазылым (жазу дағдысын қалыптастыру) әліппеге дейінгі кезең:
1) контурды, нүктелі, көлеңкеленген, қабаттасқан кескіндерді тану, бөліктерден тақырыпты, тақырыптық суреттерді құрастыру, алдымен бірдей боялған, содан кейін түрлі түстермен боялған геометриялық фигуралар сериясын табу, үлгіге сәйкестендіру;
2) дененің оң және сол бөліктерінің атауларын нақтылау, заттардың, заттың бөліктерінің, геометриялық фигуралардың кеңістіктік орналасуын анықтау, тізбекті есте сақтау, 3-5 объектінің кеңістіктік орналасуы, кескіндер, суреттер;
3) қолдың ұсақ моторикасын дамыту, бояу, сурет салу, мозаикадан өрнектер салу, нүктелі кескіндерді белгілеу, көлеңке түсіру, жиек салу, баспа және жазбаша әріптердің негізгі элементтерін жазу;
4) жазу гигиенасы ережелерімен танысу, жазу кезінде отыру, қалам ұстау, жарық бағыты.
33. Жазылым (жазу дағдысын қалыптастыру) әліппе кезеңі:
1) әріптік штрих, кіші және үлкен әріптердің элементтері мен олардың байланыстарын есептен шығару: у, п, т, к, и, ш, р; м, ы, л; с, а; в, е; х, з, э, ж үлгілері бойынша, құрылысы, контуры бойынша ұқсас әріптерді салыстыру;
2) кіші және үлкен әріптерді жеке жазу, айтылуы мен жазылуы сәйкес келмейтін сөздерді жазу, баспа мәтінінен көшіру, баспа түрдегі әріп, буын, сөздер мен 2-3 сөзден тұратын бір жай сөйлемдерді жазбаша жазу;
3) сөйлемдегі сөздердің бөлек емлесі, сөз формаларын, сөз объектілерін, сөйлемдегі әрекеттер мен белгілерді жазбаша түрде ажырату;
4) сөзді алдын ала талдағаннан кейін емлесі айтылуымен сәйкес келетін белгілі сөздерді дербес жазу;
5) сөйлемнің шекарасын, сөйлем соңындағы белгілерді, бас әріппен жазылатын сөздерді (кісі аттары, жер-су атаулары, үй жануарларына арнайы қойылған аттар) ажырату, дұрыс жазу.
Ескерту: Жазбаша жұмыстың көлемі: графикалық диктант - 1-3 белгі, әріп диктанты - 3-5 әріп, буын диктанты - 3-6 буын, сөздік диктант - 2-4 сөз, диктант - 3-8 сөз.
Жазбаша жұмыстардың санын оқушылардың даму деңгейі мен қажеттіліктеріне қарай мұғалім белгілейді. жазбаша жұмысты жүйелі түрде күнделікті ұйымдастыру ұсынылады.

5) составление слогов, слов и предложений из букв разрезной азбуки, составление слов из слогов.
Примечание: объем текста, предоставленного для чтения, не должен превышать 2-3 предложений в начале букварного периода и 5-7 предложений в конце. Количество слов в каждом предложении не должно превышать 2-5. Темп чтения к концу второго полугодия составляет от 10 до 20 слов в минуту (в зависимости от когнитивных и речевых возможностей обучающихся).
32. Письмо (формирование навыков письма) добукварный период:
1) узнавание контурных, пунктирных, заштрихованных, наложенных изображений, составление предметных, сюжетных картинок из частей, нахождение серий из геометрических фигур, сначала одинаково раскрашенных, затем раскрашенных разными цветами, конструирование по образцу;
2) уточнение названий правых и левых частей тела, определение пространственного расположения предметов, частей предмета, геометрических фигур, запоминание последовательности, пространственного расположения 3-5 предметов, изображений, картинок;
3) развитие тонкой ручной моторики, раскрашивание, рисование, составление узоров из мозаики, обводка пунктирных изображений, штриховка, рисование бордюра, письмо основных элементов печатных и письменных букв;
4) знакомство с правилами гигиены письма, посадки при письме, удержание ручки, направление света.
33. Письмо (формирование навыков письма) букварный период:
1) письмо-обводка, списывание элементов строчных и заглавных букв и их соединений: у, п, т, к, и, ш, р; м, ы, л; с, а; в, е; х, з, э, ж по образцам, конструирование, сравнение букв, сходных по начертанию;
2) самостоятельное письмо строчных и заглавных букв, списывание с рукописного, печатного текста отдельных слов, написание которых не расходится с произношением и предложений с этими словами, трансляция печатного текста в рукописный на материале букв, слогов, слов, одного простого предложения из 2-3 слов;
3) раздельное написание слов в предложении, различение форм слова, слов-предметов, действий и признаков в предложениях на письме;
4) самостоятельное письмо хорошо знакомых слов, написание которых совпадает с произношением, после предварительного анализа слова;
5) правила написания границ предложения, знаки конца предложения, большая буква в именах людей и кличках животных, правописание жи-ши, правописание словарных слов ворона, корова, лопата, машина, молоко, сахар, сорока.
Примечание:
Объем письменных работ: графический диктант – 1-3 знака, буквенный диктант – 3-5 букв, слоговой диктант - 3-6 слогов, словарный диктант – 2-4 слова, диктант – 3-8 слов.
Количество письменных работ устанавливается учителем в зависимости от уровня освоения и потребностей обучающихся. Рекомендуется систематическая ежедневная организация письменных работ.

Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
34. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодпен берілген. Кодтың бірінші саны сыныпты, екінші және үшінші саны негізгі дағдылардың ретін, төртінші саны оқыту мақсатының ретін көрсетеді. 0.2.1.1 кодында: "0" – сынып, "2.1" – негізгі дағдылар, "1" –оқыту мақсатының реті.
35. Оқыту мақсаттары күтілетін нәтиже түрінде айқындалған:
Тыңдалым (тыңдау) және айтылым (ауызша сөйлеу мен фонематикалық бейнелеуді дамыту)
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1.1. Тыңдалым материалы арқылы бастапқы тілдік ұғымдарды тану
0.1.1.1 сөйлеу (мәтін), сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғымдарды ажырату;
0.1.1.2 графикалық сызбалар мен мұғалімнің сұрақтары негізінде ауызша және жазбаша сөйлеуді ажырата білу;
0.1.1.3 сөйлем ішінен жеке сөздерді таңдау;
0.1.1.4 мұғалімнің көмегімен сөйлем мен деформацияланған сөйлемдерді ажырату;
0.1.1.5 мұғалімнің көмегімен сөйлемдегі сөздің санын анықтау
1.2. Тыңдаған материалды мазмұндау
0.1.2.1 мәтінде кім/не туралы айтылғанын түсіну
1.3. Берілген тақырып бойынша әңгіме құрап айту
0.1.3.1 сюжет сериялары негізінде оқиғалар ретін сақтай отырып, тыңдалған материалды қайта баяндау;
0.1.3.2 2-3 сөйлемнен тұратын ретті қалпына келтіру
1.4. Оқиғаны болжау
0.1.4.1 иллюстрациялық материалға және/немесе мұғалімнің сұрақтарына негізделген сөйлем/мәтін кейіпкерлерін және олардың әрекеттерін атау
1.5. Коммуникативтік қатынаста тілдік нормаларды дұрыс қолдану
0.1.5.1 берілген тақырып бойынша қысқа диалогтарыға қатысу;
0.1.5.2 сұраққа қысқа және/немесе толық жауап беру;
0.1.5.3 әр түрлі қарым-қатынас жағдайларында сөйлеу әдебін қолдану (сәлемдесу, ризашылық білдіру, кешіру, сұрау, рұқсат сұрау, қоштасу)
1.6. Тыңдаушының назарын аудару
0.1.6.1 сөйлеу кезінде вербалды емес байланыс құралдарын қолдану (ым-ишара, қимылдар);
0.1.6.2 сөйлем соңындағы интонацияны қою (сұраулы, лепті)
1.7. Құндылық туралы шешім қабылдау
0.1.7.1 тірек сөздерді және/немесе жай сөйлемді қолдана отырып, тыңдалған мәтін кейіпкерлерінің іс-әрекеттерін мақұлдау/келіспеу
1.8. Берілген тақырып бойынша әңгіме құрастыру
0.1.8.1 сұрақтарға негізделген сюжеттік суретке негізделген 2-3 суреттен тұратын әңгіме сериясы үшін 10-15 сөзге дейін баяндау мәтінін құрастыру;
0.1.8.2 сурет, сурет жоспары негізінде мұғалімнің сұрақтары бойынша белгілі пәнді, жануарларды сипаттау
1.9. Сөздің дыбыстық құрамын бағдарлау
0.1.9.1 дыбыстарды буын, сөздерден табу (мұғалімнің көмегімен);
0.1.9.2 сөздер буындардан құралғанын түсіну, сөздегі буындар саны мен кезектілігін белгілеу;

Параграф 2. Система целей обучения
34. Цели обучения в Программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 0.2.1.1 "0"– класс, "2.1." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
35. Система целей обучения:
Раздел (виды речевой деятельности) – аудирование (слушание) и говорение
Подраздел
Цели обучения
1.1. Узнавание основных единиц речи (текст, предложение, слово)
0.1.1.1 различать текст, предложение, слово, звук;
0.1.1.2 различать устную и письменную речь с опорой на графические схемы и вопросы учителя;
0.1.1.3 выделять отдельные слова из предложения;
0.1.1.4 различать предложение и деформированное предложения с поддержкой учителя;
0.1.1.5 определять количество слов в предложении
1.2. Определение темы и основной мысли прослушанного текста
0.1.2.1 определять, о ком/о чем говорится в тексте с помощью учителя
1.3. Пересказывание прослушанного материала
0.1.3.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий с опорой на сюжетную серию картин;
0.1.3.2 восстанавливать последовательность 2-3 предложений
1.4. Прогнозирование событий
0.1.4.1 называть героев предложения /текста и их действия с опорой на иллюстративный материал и/или вопросы учителя
1.5. Участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм
0.1.5.1 участвовать в коротких учебных диалогах на заданную тему;
0.1.5.2 давать краткий и/или развернутый ответ на вопрос;
0.1.5.3 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание)
1.6. Привлечение внимания слушателей
0.1.6.1 использовать в речи невербальные средства общения (мимика, жесты);
0.1.6.2 соблюдать интонацию конца предложения (повествовательную, вопросительную, восклицательную)
1.7. Высказывание оценочного суждения
0.1.7.1 выразить одобрение/неодобрение действиям героев прослушанного текста, используя ключевые слова и/или простое предложение
1.8. Составление рассказа на заданную тему
0.1.8.1 составлять повествовательный текст в объеме до 10-15 слов по сюжетной серии из 2-3 картин, по сюжетной картине с опорой на вопросы;
0.1.8.2 описывать хорошо знакомый предмет, животное по вопросам учителя с опорой на картину, картинный план
1.9. Ориентирование в звуковой форме слова
0.1.9.1 находить звуки в слогах, словах (с помощью учителя);
0.1.9.2 понимать, что слова состоят из слогов, определять количество и последовательность слогов в слове;

0.1.9.3 сөздегі дыбыстың орнын анықтау (басы, ортасы, соңы);
0.1.9.4 сөздердің буыннан тұратындығын білу;
0.1.9.5 ұзын және қысқа сөздерді ажырату;
0.1.9.5 сөздерді буынға бөлу;
0.1.9.6 дыбыс пен екпіннің мәнін түсіну;
0.1.9.7 сөздердің дыбыстық-буындық құрамын дұрыс айту
Оқылым
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
2.1. Оқу түрлерін қолдану
0.2.1.1 сөздер, сөйлемдер сызбаларын оқу;
0.2.1.2 бөлінген алфавиттің буындары мен әріптерінен қарапайым сөздер құрастыру;
0.2.1.3 буындарды бірге оқып, сөздер мен жай сөйлемдерді дұрыс түсіну;
0.2.1.4 10-нан 15 сөзге дейінгі буындарды бірге оқып, 20 сөзге дейінгі қарапайым мәтіндерді дұрыс түсіну
2.2. Оқылған мәтіннің тақырыбы мен негізгі идеясын анықтау
0.2.2.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбын анықтау
2.3. Мәтіннің құрылымдық белгілерін анықтау
0.2.3.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің басын, ортасын және соңын анықтау
2.4. Лексикалық және синтаксистік бірліктердің мәтіндегі рөлін түсіну
0.2.4.1 объектілерді білдіретін сөздерді, олардың белгілері мен іс-әрекеттерін практикалық деңгейде атау және ажырату;
0.2.4.2 жалпы мағынасы бар қарапайым сөздерді білу;
0.2.4.3 сөйлеу кезінде есімдіктерді қолдану (мен, сен, ол, ол, олар, біз, сен, бұл, сол);
0.2.4.4 ең көп кездесетін антонимдерді атау (мұғалімнің көмегімен)
2.5.Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақ қою, жауап беру
0.2.5.1 сұраулы және лепті сөйлемді ажырата білу;
0.2.5.2 кім? не? не істеп жатыр? қайсысы? қандай? қайда? қашан? қалай? кімге? кімде? сөздерімен сұраулы сөйлемдерді түсіну және оларға дұрыс жауап беру
2.6. Мәтіндердің түрлері мен жанрларын анықтау
0.2.6.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің поэтикалық және прозалық түрлерін тану;
0.2.6.2 сипаттау және әңгімелеу мәтіндерінен мұғалімнің көмегімен тірек сөздерді (етістіктер мен сын есімдер) тауып алу
2.7. Сөздердің графикалық түріндегі бағдар
0.2.7.1 "дыбыс", "әріп" ұғымдарын ажыратып, оларды графикалық түрде белгілеу;
0.2.7.2 оқылған әріптердің баспа бейнесін тану және оны дыбыспен салыстыру;
0.2.7.3 баспа әріптерді жобалау және қайта құру
Жазылым
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
3.1. Оқыған/тыңдаған материалға жоспар құру
0.3.1.1 сурет, сызба, белгілермен толықтырып жай сөйлемдерді /мәтіндерді белгілеу
3.2. Оқылған/тыңдаған материалды айту
0.3.2.1 керекті сызбалар, суреттерді қолдана отырып, тындаған мәтіндердегі ақпаратты жеткізу (мұғалімнің көмегімен)
3.3. Мәтінді түрлі формада (тірек сөздер, сызбалар, суреттер, белгілер арқылы) құрастыру
0.3.3.1 сурет, белгі, сызбалар арқылы жай сөйлемдерді жазу
3.4. Әр түрлі жанрдағы мәтіндерді шығармашылықпен жазу

0.1.9.3 определять место звука в слове (начало, середина, конец);
0.1.9.4 знать, что слова состоят из слогов;
0.1.9.5 различать длинные и короткие слова;
0.1.9.5 делить слова на слоги;
0.1.9.6 понимать значение звука и ударение;
0.1.9.7 правильно произносить фонетическую структуру слов
Чтение
Ключевые навыки
Цели обучения
2.1. Использование видов чтения
0.2.1.1 читать и составлять графические схемы слогов, слов, предложений;
0.2.1.2 составлять простые слова из слогов и букв разрезной азбуки;
0.2.1.3 читать слитно по слогам и правильно понимать слова и простые предложения;
0.2.1.4 читать слитно по слогам в темпе от 10 до 15 слов в минуту и правильно понимать простые тексты до 20 слов
2.2. Определение темы и основной мысли прочитанного текста
0.2.2.1 определять тему текста с помощью учителя
2.3. Определение структурных частей текста
0.2.3.1 определять начало, середину и конец текста с помощью учителя
2.4. Понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте
0.2.4.1 называть и различать слова, обозначающие предметы, их признаки и действия на практическом уровне;
0.2.4.2 знать простые слова с обобщающим значением;
0.2.4.3 употреблять в речи личные и указательные местоимения (я, ты, он, она, они, мы, вы, этот, тот);
0.2.4.4 называть наиболее распространенные антонимы (с помощью учителя)
2.5. Формулирование вопросов и ответов
0.2.5.1 различать побудительные и вопросительные обращения;
0.2.5.2 понимать вопросительные предложения со словами кто? что? что делает? какой? какая? какое? какие? где? когда? как? куда? кому? у кого? кем? чем? и правильно отвечать на них
2.6. Определение типов и жанров текстов
0.2.6.1 распознавать поэтические и прозаические формы текста с помощью учителя;
0.2.6.2 выделять ключевые слова (глаголы и имена прилагательные) из описательных и повествовательных текстов с поддержкой учителя
2.7. Ориентирование в графической форме слов
0.2.7.1 различать понятия "звук", "буква" и обозначать их графически;
0.2.7.2 распознавать печатный образ изучаемых букв и сопоставлять его со звуком;
0.2.7.3 конструировать и реконструировать печатные буквы
Письмо
Ключевые навыки
Цели обучения
3.1. Составление плана текста
0.3.1.1 подбирать картинный план к рассказу
3.2. Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
0.3.2.1 определять и воссоздавать порядок сюжетной серии
3.3. Создание текста с использованием различных форм представления
0.3.3.1 составлять простые предложения из 2-3 слов на заданную тему, используя рисунки, знаки, схемы, опорные слова
3.4. Творческое написание текстов в разных жанрах

0.3.4.1 мұғалімнің көмегімен қарапайым сөйлемдерді (хабарлама, құттықтау) көшіріп жазу
3.5. Қатені табу, түзету
0.3.5.1 орфографиясы айтылуынан өзгеше емес сөздердің жазылуын тексеру және мұғалімнің көмегімен қателерін түзету
3.6. Көркем жазу талаптарын сақтау
0.3.6.1 жазу гигиенасының негізгі ережелерін сақтау;
0.3.6.2 дәптермен парақпен жұмыс жасағанда денесін дұрыс түзеп ұстау;
0.3.6.3 жұмыс сызығы мен жетекші сызықты ажырату;
0.3.6.4 әріптердің негізгі элементтерін және олардың кезектесуін үлгі бойынша жазу;
0.3.6.5 үзіліссіз байланысты қолдана отырып, үлкен (кіші) және кіші әріптер мен олардың байланыстарын үлгі бойынша жазу;
0.3.6.6 дұрыс байланыстарды сақтай отырып, оқылатын сөздер мен қысқа сөйлемдерді үлгі бойынша жазу;
0.3.6.7 әріптің, буынның, сөздің баспадан жазбашаға көшіріп жазу
3.7. Орфографиялық дағдылар
0.3.7.1 оқылған әріптерді, сөздерді және сөйлемдерді осы әріптермен басып шығарылған және қолмен жазылған қаріптен көшіру, олқылықтар, алмастырулар мен шатасуларға жол бермеу;
0.3.7.2 емлесі алдын-ала талдаудан кейін айтылуынан өзгеше болмайтын, бір-екі буынды сөздерді оқылған әріптермен өз бетінше жазу;
0.3.7.3 сөйлемнің басында бас әріппен жазылады (мұғалімнің көмегімен);
0.3.7.4 жалқы есімдерді бас әріппен жазу (мұғалімнің көмегімен)
3.8. Грамматикалық дағдылар
0.3.8.1 жазбаша сөйлеу кезінде сөздер-объектілерді, сөздер-белгілерді, сөз-әрекеттерді ажырату;
0.3.8.2 қарапайым сөйлемдерді (3-5 сөз) сөйлеу барысында қолдану
3.9. Пунктуациялық дағдылар
0.3.9.1 сөйлемнің соңына тыныс белгілерін қою: нүкте, сұрақ, леп белгісі
36. Осы оқу бағдарламасы қосымшада келтірілген Бастауыш білім беру деңгейінің 0-сыныбына арналған "Әліппе, Ана тілі" пәнінің үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
37. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Параграф 3. Сөйлеу тілінің ауыр бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейіндегі 0 - сыныптары үшін "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асырудың ұзақ мерзімді жоспары (оқыту қазақ тілінде)
1-тоқсан
Кезең
Тыңдалым мен айтылым
Оқылым
Жазылым
Әліппеге дейінгі кезең
0.1.1.1 сөйлеу (мәтін), сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғымдарды ажырату;
0.1.1.2 графикалық сызбалар мен мұғалімнің сұрақтары негізінде ауызша және жазбаша сөйлеуді ажырата білу;
0.1.1.5 мұғалімнің көмегімен сөйлемдегі сөздің санын анықтау;
0.1.5.1 берілген тақырып бойынша қысқа диалогтарыға қатысу;
0.1.6.1 сөйлеу кезінде вербалды емес байланыс құралдарын қолдану (ым-ишара, қимылдар);

0.3.4.1 списывать простые предложения (сообщение, поздравление) с помощью учителя
3.5. Нахождение и исправление ошибок в работе
0.3.5.1 проверять написание слов, написание которых не расходится с произношением, и исправлять ошибки с помощью учителя
3.6. Соблюдение каллиграфических и графических норм
0.3.6.1 соблюдать основные правила гигиены письма;
0.3.6.2 ориентироваться в схеме собственного тела, на листе, в тетради;
0.3.6.3 различать рабочую строку и межстрочное пространство;
0.3.6.4 писать основные элементы букв и их чередования по образцу;
0.3.6.5 писать прописные (заглавные) и строчные буквы и их соединения по образцу, используя безотрывное соединение;
0.3.6.6 писать разборчиво слова и короткие предложения по образцу, соблюдая правильные соединения;
0.3.6.7 транслировать печатный образ буквы, слога, слова в письменный
3.7. Соблюдение орфографических норм
0.3.7.1 списывать с печатного и рукописного шрифта изученные буквы, слова и предложения с этими буквами, не допуская пропусков, замен и смешений;
0.3.7.2 писать самостоятельно одно-двухсложные слова с изученными буквами, написание которых не расходится с произношением после предварительного анализа;
0.3.7.3 писать заглавную букву в начале предложения (с помощью учителя);
0.3.7.4 писать заглавную букву в именах собственных (с помощью учителя)
3.8. Соблюдение грамматических норм
0.3.8.1 различать в письменной речи слова-предметы, слова-признаки, слова-действия;
0.3.8.2 пользоваться в речи простыми распространенными предложениями (из 3-5 слов)
3.9. Соблюдение пунктуационных норм
0.3.9.1 ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
36. Настоящая учебная Программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Әліппе, Ана тілі" для 0 класса уровня начального образования согласно приложению.
37. Распределение часов на изучение разделов и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой учебной программе по предмету "Әліппе, Ана тілі" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения)
1 четверть
Период
Аудирование (слушание) и говорение
Чтение
Письмо
Добукварный период
0.1.1.1* различать текст, предложение, слово, звук;
0.1.1.2* различать устную и письменную речь с опорой на графические схемы и вопросы учителя;
0.1.1.5* определять количество слов в предложении;
0.1.5.1* участвовать в коротких учебных диалогах на заданную тему;
0.1.6.1* использовать в речи невербальные средства общения (мимика, жесты);

0.1.9.1 дыбыстарды буын, сөздерден табу (мұғалімнің көмегімен);
0.1.9.2 сөздер буындардан құралғанын түсіну, сөздегі буындар саны мен кезектілігін белгілеу;
0.1.9.6 дыбыс пен екпіннің мәнін түсіну;
0.1.9.7 сөздердің дыбыстық-буындық құрамын дұрыс айту
0.2.1.1 сөздер, сөйлемдер сызбаларын оқу;
0.2.4.1 объектілерді білдіретін сөздерді, олардың белгілері мен іс-әрекеттерін практикалық деңгейде атау және ажырату;
0.2.4.2 жалпы мағынасы бар қарапайым сөздерді білу;
0.2.5.1 сұраулы және лепті сөйлемді ажырата білу
0.3.2.1 керекті сызбалар, суреттерді қолдана отырып, тындаған мәтіндердегі ақпаратты жеткізу (мұғалімнің көмегімен);
0.3.3.1 сурет, белгі, сызбалар арқылы жай сөйлемдерді жазу;
0.3.6.1 жазу гигиенасының негізгі ережелерін сақтау;
0.3.6.2 дәптермен парақпен жұмыс жасағанда денесін дұрыс түзеп ұстау;
0.3.6.3 жұмыс сызығы мен жетекші сызықты ажырату;
0.3.6.4 әріптердің негізгі элементтерін және олардың кезектесуін үлгі бойынша жазу
2-тоқсан
Әліппе кезеңі
0.1.1.3 сөйлем ішінен жеке сөздерді таңдау;
0.1.1.4 мұғалімнің көмегімен сөйлем мен деформацияланған сөйлемдерді ажырату;
0.1.1.5 мұғалімнің көмегімен сөйлемдегі сөздің санын анықтау;
0.1.2.1 мәтінде кім/не туралы айтылғанын түсіну;
0.1.3.1 сюжет сериялары негізінде оқиғалар ретін сақтай отырып, тыңдалған материалды қайта баяндау;
0.1.5.2 сұраққа қысқа және/немесе толық жауап беру;
0.1.5.3 әр түрлі қарым-қатынас жағдайларында сөйлеу әдебін қолдану (сәлемдесу, ризашылық білдіру, кешіру, сұрау, рұқсат сұрау, қоштасу);
0.1.6.1 сөйлеу кезінде вербалды емес байланыс құралдарын қолдану (ым-ишара, қимылдар);
0.1.8.1 сұрақтарға негізделген сюжеттік суретке негізделген 2-3 суреттен тұратын әңгіме сериясы үшін 10-15 сөзге дейін баяндау мәтінін құрастыру;
0.1.9.3 сөздегі дыбыстың орнын анықтау (басы, ортасы, соңы);
0.1.9.4 сөздердің буыннан тұратындығын білу;
0.1.9.5 ұзын және қысқа сөздерді ажырату;
0.1.9.6 дыбыс пен екпіннің мәнін түсіну;
0.1.9.7 сөздердің дыбыстық-буындық құрамын дұрыс айту
0.2.1.1 сөздер, сөйлемдер сызбаларын оқу;
0.2.1.2 бөлінген алфавиттің буындары мен әріптерінен қарапайым сөздер құрастыру;
0.2.1.3 буындарды бірге оқып, сөздер мен жай сөйлемдерді дұрыс түсіну;
0.2.2.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбын анықтау;
0.2.4.2 жалпы мағынасы бар қарапайым сөздерді білу;
0.2.4.3 сөйлеу кезінде есімдіктерді қолдану (мен, сен, ол, ол, олар, біз, сен, бұл, сол);

0.1.9.1 находить звуки в слогах, словах (с помощью учителя);
0.1.9.2 понимать, что слова состоят из слогов, определять количество и последовательность слогов в слове;
0.1.9.6* определять количество звуков, их последовательность в прямых, обратных слогах, словах-звукоподражаниях
0.1.9.6 понимать значение звука и ударение;
0.1.9.7 правильно произносить фонетическую структуру слов
0.2.1.1 читать и составлять графические схемы слогов, слов, предложений;
0.2.4.1* называть и различать слова, обозначающие предметы, их признаки и действия на практическом уровне;
0.2.4.2* знать простые слова с обобщающим значением;
0.2.5.1* различать побудительные и вопросительные обращения
0.3.2.1* определять и воссоздавать порядок сюжетной серии;
0.3.3.1* составлять простые предложения из 2-3 слов на заданную тему, используя рисунки, знаки, схемы, опорные слова;
0.3.6.1* соблюдать основные правила гигиены письма;
0.3.6.2* ориентироваться в схеме собственного тела, на листе, в тетради;
0.3.6.3 различать рабочую строку и межстрочное пространство;
0.3.6.4* писать основные элементы букв и их чередования по образцу
2 четверть
Букварный период
0.1.1.3* выделять отдельные слова из предложения;
0.1.1.4* различать предложение и деформированное предложения с поддержкой учителя;
0.1.1.5* определять количество слов в предложении;
0.1.2.1* определять, о ком/о чем говорится в тексте с помощью учителя;
0.1.3.1* пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий с опорой на сюжетную серию картин;
0.1.5.2* давать краткий и/или развернутый ответ на вопрос;
0.1.5.3 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание);
0.1.6.1 использовать в речи невербальные средства общения (мимика, жесты);
0.1.8.1* составлять повествовательный текст в объеме до 10-15 слов по сюжетной серии из 2-3 картин, по сюжетной картине с опорой на вопросы;
0.1.9.3* определять место звука в слове (начало, середина, конец);
0.1.9.4* знать, что слова состоят из слогов;
0.1.9.5* различать длинные и короткие слова
0.1.9.6 понимать значение звука и ударение;
0.1.9.7 правильно произносить фонетическую структуру слов
0.2.1.1* читать и составлять графические схемы слогов, слов, предложений;
0.2.1.2* составлять простые слова из слогов и букв разрезной азбуки;
0.2.1.3* читать слитно по слогам и правильно понимать слова и простые предложения;
0.2.2.1 определять тему текста с помощью учителя;
0.2.4.2* знать простые слова с обобщающим значением;
0.2.4.3* употреблять в речи личные и указательные местоимения (я, ты, он, она, они, мы, вы, этот, тот)

0.2.5.1 сұраулы және лепті сөйлемді ажырата білу;
0.2.5.2*кім? не? не істеп жатыр? қайсысы? қандай? қайда? қашан? қалай? кімге? кімде? сөздерімен сұраулы сөйлемдерді түсіну және оларға дұрыс жауап беру;
0.2.7.1 "дыбыс", "әріп" ұғымдарын ажыратып, оларды графикалық түрде белгілеу;
0.2.7.2 оқылған әріптердің баспа бейнесін тану және оны дыбыспен салыстыру;
0.2.7.3 баспа әріптерді жобалау және қайта құру
0.3.6.5 үзіліссіз байланысты қолдана отырып, үлкен (кіші) және кіші әріптер мен олардың байланыстарын үлгі бойынша жазу;
0.3.6.6 дұрыс байланыстарды сақтай отырып, оқылатын сөздер мен қысқа сөйлемдерді үлгі бойынша жазу;
0.3.6.7 әріптің, буынның, сөздің баспадан жазбашаға көшіріп жазу;
0.3.7.3 сөйлемнің басында бас әріппен жазылады (мұғалімнің көмегімен);
0.3.7.1 оқылған әріптерді, сөздерді және сөйлемдерді осы әріптермен басып шығарылған және қолмен жазылған қаріптен көшіру, олқылықтар, алмастырулар мен шатасуларға жол бермеу;
0.3.8.2 қарапайым сөйлемдерді (3-5 сөз) сөйлеу барысында қолдану;
0.3.9.1* сөйлемнің соңына тыныс белгілерін қою: нүкте, сұрақ, леп белгісі
3-тоқсан
Әліппе кезеңі
0.1.1.5 мұғалімнің көмегімен сөйлемдегі сөздің санын анықтау;
0.1.3.2 2-3 сөйлемнен тұратын ретті қалпына келтіру;
0.1.6.2 сөйлем соңындағы интонацияны қою (сұраулы, лепті)
0.1.7.1 тірек сөздерді және / немесе жай сөйлемді қолдана отырып, тыңдалған мәтін кейіпкерлерінің іс-әрекеттерін мақұлдау / келіспеу;
0.1.8.1 сұрақтарға негізделген сюжеттік суретке негізделген 2-3 суреттен тұратын әңгіме сериясы үшін 10-15 сөзге дейін баяндау мәтінін құрастыру;
0.1.9.6 дыбыс пен екпіннің мәнін түсіну;
0.1.9.7 сөздердің дыбыстық-буындық құрамын дұрыс айту
0.2.1.1* сөздер, сөйлемдер сызбаларын оқу
0.2.1.2 бөлінген алфавиттің буындары мен әріптерінен қарапайым сөздер құрастыру;
0.2.1.3 буындарды бірге оқып, сөздер мен жай сөйлемдерді дұрыс түсіну;
0.2.3.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің басын, ортасын және соңын анықтау;
0.2.4.4 ең көп кездесетін антонимдерді атау (мұғалімнің көмегімен);
0.2.6.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің поэтикалық және прозалық түрлерін тану;
0.2.7.3 баспа әріптерді жобалау және қайта құру
0.3.7.4 жалқы есімдерді бас әріппен жазу (мұғалімнің көмегімен);
0.3.7.2 емлесі алдын-ала талдаудан кейін айтылуынан өзгеше болмайтын, бір-екі буынды сөздерді оқылған әріптермен өз бетінше жазу;
0.3.4.1 мұғалімнің көмегімен қарапайым сөйлемдерді (хабарлама, құттықтау) көшіріп жазу;

0.2.5.1* различать побудительные и вопросительные обращения;
0.2.5.2* понимать вопросительные предложения со словами кто? что? что делает? какой? какая? какое? какие? где? когда? как? куда? кому? у кого? кем? чем? и правильно отвечать на них;
0.2.7.1* различать понятия "звук", "буква" и обозначать их графически;
0.2.7.2* распознавать печатный образ изучаемых букв и сопоставлять его со звуком;
0.2.7.3* конструировать и реконструировать печатные буквы
0.3.6.5* писать прописные (заглавные) и строчные буквы и их соединения по образцу, используя безотрывное соединение;
0.3.6.6* писать разборчиво слова и короткие предложения по образцу, соблюдая правильные соединения;
0.3.6.7* транслировать печатный образ буквы, слога, слова в письменный;
0.3.7.3* писать заглавную букву в начале предложения (с помощью учителя);
0.3.7.1* списывать с печатного и рукописного шрифта изученные буквы, слова и предложения с этими буквами, не допуская пропусков, замен и смешений;
0.3.8.2 пользоваться в речи простыми распространенными предложениями (из 3-5 слов);
0.3.9.1* ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
3 четверть
Букварный период
0.1.1.5* определять количество слов в предложении;
0.1.3.2* восстанавливать последовательность 2-3 предложений;
0.1.6.2 соблюдать интонацию конца предложения (повествовательную, вопросительную, восклицательную);
0.1.7.1* выразить одобрение/неодобрение действиям героев прослушанного текста, используя ключевые слова и/или простое предложение;
0.1.8.1* составлять повествовательный текст в объеме до 10-15 слов по сюжетной серии из 2-3 картин, по сюжетной картине с опорой на вопросы;
0.1.9.6 понимать значение звука и ударение;
0.1.9.7 правильно произносить фонетическую структуру слов
0.2.1.1* читать и составлять графические схемы слогов, слов, предложений;
0.2.1.2* составлять простые слова из слогов и букв разрезной азбуки;
0.2.1.3* читать слитно по слогам и правильно понимать слова и простые предложения;
0.2.3.1 определять начало, середину и конец текста с помощью учителя;
0.2.4.4* называть наиболее распространенные антонимы (с помощью учителя);
0.2.6.1 распознавать поэтические и прозаические формы текста с помощью учителя;
0.2.7.3 конструировать и реконструировать печатные буквы
0.3.7.4* писать заглавную букву в именах собственных (с помощью учителя);
0.3.7.2* писать самостоятельно одно-двухсложные слова с изученными буквами, написание которых не расходится с произношением после предварительного анализа;
0.3.4.1* списывать простые предложения (сообщение, поздравление) с помощью учителя;

0.3.7.4 жалқы есімдерді бас әріппен жазу (мұғалімнің көмегімен);
0.3.9.1 сөйлемнің соңына тыныс белгілерін қою: нүкте, сұрақ, леп белгісі
4-тоқсан
Әліппе кезеңі
0.1.1.5 мұғалімнің көмегімен сөйлемдегі сөздің санын анықтау;
0.1.4.1 иллюстрациялық материалға және/немесе мұғалімнің сұрақтарына негізделген сөйлем/мәтін кейіпкерлерін және олардың әрекеттерін атау;
0.1.6.2 сөйлем соңындағы интонацияны қою (сұраулы, лепті);
0.1.7.1 тірек сөздерді және / немесе жай сөйлемді қолдана отырып, тыңдалған мәтін кейіпкерлерінің іс-әрекеттерін мақұлдау/ келіспеу;
0.1.8.2 сурет, сурет жоспары негізінде мұғалімнің сұрақтары бойынша белгілі пәнді, жануарларды сипаттау;
0.1.9.6 дыбыс пен екпіннің мәнін түсіну;
0.1.9.7 сөздердің дыбыстық-буындық құрамын дұрыс айту
0.2.1.1 сөздер, сөйлемдер сызбаларын оқу;
0.2.1.2 бөлінген алфавиттің буындары мен әріптерінен қарапайым сөздер құрастыру;
0.2.1.4 10-нан 15 сөзге дейінгі буындарды бірге оқып, 20 сөзге дейінгі қарапайым мәтіндерді дұрыс түсіну;
0.2.3.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің басын, ортасын және соңын анықтау;
0.2.4.4 ең көп кездесетін антонимдерді атау (мұғалімнің көмегімен);
0.2.6.2 сипаттау және әңгімелеу мәтіндерінен мұғалімнің көмегімен тірек сөздерді (етістіктер мен сын есімдер) тауып алу;
0.2.7.3 баспа әріптерді жобалау және қайта құру
0.3.7.3 сөйлемнің басында бас әріппен жазылады (мұғалімнің көмегімен);
0.3.8.1 жазбаша сөйлеу кезінде сөздер-объектілерді, сөздер-белгілерді, сөз-әрекеттерді ажырату;
0.3.8.2 қарапайым сөйлемдерді (3-5 сөз) сөйлеу барысында қолдану;
0.3.9.1 сөйлемнің соңына тыныс белгілерін қою: нүкте, сұрақ, леп белгісі
Ескерту:
1) әр тоқсандағы оқу мақсаттары сөйлеу әрекетінің әр түріне біріктіріледі;
2) "*" белгісімен көрсетілген оқу мақсаттары осы тоқсанда ішінара орындалуы және кеңейтілген немесе күрделі сөйлеу материалы бойынша келесі тоқсанда жұмысын жалғастыруы ұсынылады.
бұйрығына
10-қосымша
Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 1 - сыныптары үшін "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).

0.3.7.4 писать заглавную букву в именах собственных (с помощью учителя);
0.3.9.1* ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
4 четверть
Букварный период
0.1.1.5* определять количество слов в предложении;
0.1.4.1* называть героев предложения /текста и их действия с опорой на иллюстративный материал и/или вопросы учителя;
0.1.6.2 соблюдать интонацию конца предложения (повествовательную, вопросительную, восклицательную);
0.1.7.1* выразить одобрение/неодобрение действиям героев прослушанного текста, используя ключевые слова и/или простое предложение;
0.1.8.2 описывать хорошо знакомый предмет, животное по вопросам учителя с опорой на картину, картинный план;
0.1.9.6* понимать значение звука и ударение;
0.1.9.7* правильно произносить фонетическую структуру слов
0.2.1.1 читать и составлять графические схемы слогов, слов, предложений;
0.2.1.2 составлять простые слова из слогов и букв разрезной азбуки;
0.2.1.4 * читать слитно по слогам в темпе от 10 до 15 слов в минуту и правильно понимать простые тексты до 20 слов;
0.2.3.1* определять начало, середину и конец текста с помощью учителя
0.2.4.4 называть наиболее распространенные антонимы (с помощью учителя);
0.2.6.2 выделять ключевые слова (глаголы и имена прилагательные) из описательных и повествовательных текстов с поддержкой учителя;
0.2.7.3* конструировать и реконструировать печатные буквы
0.3.7.3* писать заглавную букву в начале предложения (с помощью учителя);
0.3.8.1* различать в письменной речи слова-предметы, слова-признаки, слова-действия;
0.3.8.2* пользоваться в речи простыми распространенными предложениями (из 3-5 слов);
0.3.9.1* ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
Примечание:
1) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) цели обучения, обозначенные знаком "*", рекомендуется в данной четверти реализовать частично и продолжать работу в последующих четвертях на расширенном и\или усложненном речевом материале.
Приложение 10 к приказу
Типовая учебная программа по учебному предмету "Букварь, Обучение грамоте" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 1 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Букварь, Обучение грамоте" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).

2. Бағдарлама құрылымы мен мазмұны А. Байтұрсынұлының келесідей ұстанымдары негізінде айқындалды, олар оқулық жазуда басшылыққа алынады:
1) дыбыспен жаттығу;
2) әрбір дыбыстың сөз жасаудағы қызметін есепке алу;
3) оңайдан қиынға, жеңілден күрделіге өту;
4) білімді тәжірибе арқылы өздігінен алу.
3. Әріп таныту реті А.Байтұрсынұлының еңбектерімен қатар лингвист және әдіскер ғалымдардың зерттеулері негізінде, олардың мәтінде кездесу жиілігіне, өзара тіркесімі мен сөзжасау қызметіне қарай құрылды.
4. Бағдарламаның мақсаты – айтылым, тыңдалым, жазылым және оқылым дағдыларын қалыптастыру процесі арқылы функционалды сауаттылығының негізін қалап, қарапайым грамматикалық ұғымдарды қалыптастыру, Сөйлеу тілінің ауыр бұзылыстары бар оқушылардың жеке сөйлеу және танымдық қабілеттерін ескере отырып білім алуға ынталы жеке тұлғаның дамуына мүмкіндік жасау.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) сөздерді, сөйлемдерді және қарапайым мәтінді оқу, мәтінді түсініп оқу, мәнерлеп және тез оқу дағдыларын дамыту;
2) дыбысты әріппен таңбалап, әріптердің баспа және жазба түрлерін үйрету;
3) жазу дағдысын (қатесіз, көркем жазу) қалыптастыру;
4) сөзді буындап оқуға, тұтас оқуға, мәтінді мәнерлеп, түсініп оқуға машықтандыру;
5) оқуға және кітапқа деген қызығушылықты арттыру;
6) ақпаратты талдау, салыстыру, жалпылау, жүйелеу қабілеттерін дамыту;
7) сөйлеу мәдениеті мен қарым-қатынас мәдениетін дамыту;
8) танымдық қызығушылығы және сөйлеу тілін жақсарту арқылы шығармашылық қабілетін дамыту;
9) айналасындағы әлем туралы тұтас түсініктерін қалыптастыру арқылы тілге деген қызығушылық пен сүйіспеншілікті дамыту;
10) коммуникативтік дағдыларын (өз ойын толық жеткізе білу, өзгенің пікірімен санаса білу, әңгімелесу, сөйлеу әдебін сақтау) қалыптастыру;
11) сөйлеу мүмкіндіктеріне қол жетімді формада өз ұстанымын білдіру қабілетін дамыту;
12) нәтижеге жетудің ең тиімді жолдарын анықтау
6. Түзету-дамытушылық міндеттер "Тіл дамуының кемістіктерін түзеу" түзету курсының міндеттерімен тікелей байланысты шешіледі:
1) фонетикалық қабылдау, талдау, жинақтау дағдыларын дамыту;
2) фонетикалық дағдыларды қалыптастыру (артикуляциялық моториканы және бет бұлшықеттерінің қозғалғыштығын, оқылатын дыбыстарды және олардың тіркестерін дұрыс айту дағдыларын дамыту);
3) орфоэпия ережелеріне сәйкес буындық құрылымын, әсіресе көп буынды және дауыссыз дыбыстардың қосылуын пысықтау;
4) оқылатын буындар мен сөздер негізінде сөйлеудің ырғақты және интонациялық ұйымдастырылуын дамыту
5) жазбаша сөйлеу кезінде нақты дисграфикалық және аграмматикалық қателердің пайда болуына жол бермеу және/немесе түзеу;

2. Структура и содержание программы определены на основе следующих принципов А. Байтурсынова, которыми руководствуется учебник:
1) здоровая тренировка;
2) учитывать функцию каждого звука в словообразовании;
3) переход от простого к сложному, от легкого к сложному;
4) самостоятельное получение знаний на практике.
3. Порядок букв, с работами А.Байтурсынова, он основан на исследованиях лингвистов и методистов, основанных на частоте встречаемости в их тексте, их сочетании и словообразовательной функции.
4. Цель Программы – создание условий для формирования функционально грамотной личности в процессе освоения навыков аудирования (слушания), говорения, чтения и письма во взаимосвязи с формированием элементарных грамматических представлений с учетом индивидуальных речевых и когнитивных способностей обучающихся с тяжелыми нарушениями речи.
5. Учебные задачи Программы:
1) вырабатывать навыки чтения слов, предложений и простого текста;
2) учить различать и каллиграфически писать печатные и письменные буквы алфавита;
3) формировать навыки письма;
4) формировать у обучающихся правильную читательскую деятельность через умение целенаправленно осмысливать текст;
5) воспитывать интерес к чтению и книге;
6) развивать умение анализировать, сравнивать, обобщать, систематизировать полученную информацию;
7) формировать познавательную деятельность;
8) развивать творческие способности через формирование познавательного интереса и стремления совершенствовать свою речь;
9) развивать коммуникативные умения и навыки: умение слушать и слышать собеседника, готовность вести диалог, признавать возможность существования различных точек зрения;
10) развивать умение высказывать свою позицию в доступной для речевых возможностей форме;
11) формировать умение анализировать, планировать и оценивать учебные действия, умение понимать причины успеха/неуспеха учебной деятельности;
12) определять наиболее эффективные способы достижения результата.
6. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развивать фонематические процессы: фонематическое восприятие, анализ, синтез и фонематические представления;
2) формировать фонетические навыки (развивать артикуляционную моторику и подвижность лицевой мускулатуры, навыки произношения изучаемых звуков и их сочетаний);
3) отрабатывать слоговую структуру слов, особенно многосложных и со стечением согласных, в соответствии с правилами орфоэпии;
4) развивать ритмико-интонационную организацию речи на материале прочитанных слогов и слов;
5) предупреждать возникновение и/или исправлять специфические ошибки дисгафического и аграмматического характера в письменной речи;

6) ұсақ моториканы дамыту;
7) оптикалық-кеңістік белсенділіктің бұзылуын жеңу;
8) нақты кеңістіктік-бағдарлау қателерді болдырмау және / немесе түзету;
9) сөздік қорын байыту және белсендіру;
10) грамматикалық және синтаксистік құрылымдарды тілдің нормаларына сәйкес құра білуді қалыптастыру;
11) оқушылардың сөйлеу ерекшеліктерін ескере отырып, ауызша сөйлеудің әр түрлі түрлерін дамыту (сөйлесу-диалогтық, сипаттау-әңгімелеу);
12) оқу іс-әрекетінің құрылымын мақсатты түрде қалыптастыру: мақсатты түсіну және қабылдау, іс-әрекеттерді жоспарлау, мақсатқа жету құралдарын анықтау, басты нәрсеге назар аудара отырып, материалды белсенді өңдеу, өзін-өзі бақылау, "білім алушы, мектеп оқушысы" деген әлеуметтік рөлі арқылы өзін-өзі бағалау.
7. Кең ауқымдағы дағдылармен бірлікте жеке қасиеттердің дамуы: "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты білім берудің басты құндылықтарына оқушыларды дағдыландырудың негізі болып табылады. Бұл құндылықтар оқушының тәртібі мен күнделікті іс-әрекеттерін ынталандыратын тұрақты тұлғалық бағдары болуы тиіс.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
8. Оқу үдерісін ұйымдастырған кезде сөйлеу тілінің ауыр бұзылыстары бар оқушылардың даму ерекшеліктері ескеріледі.
9. Сөйлеу тілінің ауыр бұзылыстары бар оқушылардың функционалды сөйлеу жүйесінің жүйелік бұзылуын көрсететін типтік көріністер байқалады:
1) фонемалардың көпшілігінде, алмастыруларында, шатасуларында, бұрмалануларында көрінетін айтылу жүйесінің қалыптасу процесінің бұзылуы;
2) есту-сөйлеу жадының дамымауы: сөйлеу материалын нашар есте сақтау және көбейту;
3) сөздің дыбыстық-буындық құрылымының бұрмалануы: элизия, қайталану, күту, персеверация, контаминация, дыбыстардың ассимиляциялануы, сөздердің бір-біріне жақын орналасуы;
4) сөздің дыбыстық-буындық құрылымының бұрмалануы: буындарды қайта құру, буынға жабысып қалған сөздердің үзінділерін жеткіліксіз айту, дыбыстарды ассимиляциялау, бір-бірімен қатар тұрған сөздердің бөліктерін ауыстыру;
5) фонемаларды сараланған қабылдаудың қалыптасуының болмауы; ұқсас дыбыстар мен әріптерді жазбаша араласуы;
6) сөйлеудің мағыналық жағын бұзу: сөздікте құрамдас бөліктердің, бөлшектердің, фрагменттердің аттарын білдіретін сөздердің жоқтығы;
7) сөздердің дыбыстық және жағдаяттық ұқсастығы бойынша ауыстыру және шатастыру: орын алмастыратын сөздерді қолдануға бейімділік;
8) синонимдік және антонимдік қатынастарды орната отырып, лексикалық топтардың ішінде болатын жүйелік байланыстар мен қатынастарды берудегі қиындықтар;

6) развивать тонкую моторику;
7) преодолевать нарушения оптико-пространственной деятельности;
8) предупреждать и/или исправлять специфические ошибки зрительно-пространственного характера;
9) обогащать и активизировать словарный запас;
10) формировать грамматические представления и умение конструировать синтаксические структуры в соответствии с нормами языка;
11) развивать различные виды устной речи (разговорно-диалогической, описательно-повествовательной) с учетом речевых особенностей обучающихся;
12) целенаправленно формировать структуру учебной деятельности: осмысление и принятие цели, планирование действий, определение средств достижения цели, самоконтроль, самооценка.
7. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра является основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
8. При организации учебного процесса учитываются особенности развития обучающихся, имеющих тяжелые нарушения речи.
9. У обучающихся с тяжелыми нарушениями речи отмечаются системные нарушения речевой деятельности:
1) нарушение произносительной стороны речи: отсутствие, замена, смешение, искажение нечеткость произношения большинства фонем; невнятность, неровное сбивчивое дыхание, интонационная невыразительность;
2) недоразвитие слухоречевой памяти: трудности запоминания и воспроизведения речевого материала;
3) искажения звуко-слоговой структуры слова: элизии, интерации, антиципации, персеверации, контаминации, уподобление звуков, обмен частями слов, стоящих рядом друг с другом;
5) трудности дифференциации сходных фонем, смешение букв, сходных по графическому образу;
6) нарушения смысловой стороны речи: в словаре отсутствуют слова, обозначающие названия составных частей, деталей, фрагментов;
7) замены и смешения слов по звуковому и ситуационному сходству: склонность к использованию слов - заменителей;
8) трудности передачи системных связей и отношений, существующих внутри лексических групп, установления синонимических и антонимических отношений;

2) мнемикалық кестелер, графикалық белгілер түрінде стендтерде немесе электрондық жеткізгіштерде ұсынылған ақпараттың болуы;
3) әр түрлі сөйлеу бұзылыстары бар оқушыларға арналған сараланған тапсырмаларды модельдеу.
16. Сауаттылыққа үйрету процесі дыбыстық талдамалы-синтетикалық әдіс негізінде жүзеге асады, оны қолдану ерекшеліктері сөйлеу қабілеті ауыр мектеп оқушыларын оқытуда келесідей:
1) дыбыстарды есту арқылы ажырату және оларды айтуда сіңіру мүмкіндігіне негізделген дыбыстар мен әріптерді зерттеу тәртібін өзгерту;
2) дамуында кемістігі жоқ мектеп оқушыларын оқытуда қабылданған әр дыбыс пен әріпті зерттеу уақытының ұлғаюы;
3) дыбыстарды дыбыстан ажыратуда және оқшаулауда, олардың сәйкес әріптермен дұрыс байланыстылығындағы қиындықтарды болдырмау және арнайы дисграфиялық қателердің алдын алу мақсатында тек дұрыс айтылған дыбыстар мен сөздер бойынша жүргізіледі;
4) сөздің дыбыстық-әріптік құрамына жылдам бағдарлау дағдысын дамыту;
5) жұптасқан акустикалық ұқсас дыбыстарды және олардың сәйкес әріптерін зерттеуге кететін уақыттың артуы;
6) барлық лексикалық материалдар оқушыларға таныс болуы керек, олар сөздердің мағынасын түсінеді және оларды шындықтың белгілі бір объектілері мен құбылыстарымен байланыстыра біледі;
7) емле ережелерін меңгеру кезеңінде балалардың лексикалық-грамматикалық дамуындағы олқылықтарды толтыру және жазудағы қателіктерге жол бермеу, морфологиялық жалпылауды қалыптастыру бойынша терең жұмыстарды жүргізу қажет;
8) жинақталған материалды жүйелі түрде қайталау мен бекітуді,
9) бұрын алынған білім мен дағдыларды пайдалануды қажет ететін осындай жаттығуларды қолдануды қамтамасыз ету қажет;
10) дыбыстар мен әріптерді зерттеумен қатар оларға қатысты грамматика мен орфографияның қарапайым ережелері берілуі керек.
11) әрбір жаңа әріпті оқушылар тиісті дыбысты дұрыс айтуға қол жеткізген жағдайда ғана көрсете алады; әрбір жаңа әріппен танысу элементтерді талдау, бұрын зерттелген әріптермен салыстыру және салыстыру арқылы жүзеге асады; жаңа дыбыс буын құрылымының әр сөзін оқушылар талдауы керек.
17. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің пәнаралық байланысы "Тіл дамуының кемістіктерін түзеу" түзету компонентінің пәнімен, "Дүниетану", "Жаратылыстану", "Математика", "Еңбекке баулу", "Бейнелеу өнері" оқу пәндерімен тығыз байланысты.
3-тарау. Оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. Оқу пәнінің мазмұны
18. "Әліппе, Ана тілі" пәні бойынша оқу жүктемесі:
1-сыныпта аптасына 7 сағат, оқу жылында 231 сағат.

2) мнемотаблицы, графические символы на стендах или электронных носителях;
3) дифференцированные задания для обучающихся с различными видами речевых нарушений.
16. Процесс обучения грамоте осуществляется на основе звукового аналитико-синтетического метода, особенности применения которого при обучении школьников с тяжелыми нарушениями речи заключаются в следующем:
1) изменении порядка изучения звуков и букв на основе доступности различения звуков на слух и усвоению их в произношении;
2) увеличении времени на изучение каждого звука и буквы, принятых при обучении школьников, не имеющих нарушений в развитии;
3) обучение ведется только на правильно произносимых звуках и словах с целью предупреждения затруднений в различении и выделении звуков из речи, в правильном соотнесении их с соответствующими буквами, предупреждении специфических дисграфических ошибок;
4) развитии навыка быстрой ориентировки в звукобуквенном составе слова;
5) увеличении времени на изучение парных акустических сходных звуков и соответствующих им букв;
6) весь словарный материал должен быть знаком учащимся, чтобы они понимали значения слов и умели соотносить их с определенными предметами и явлениями действительности;
7) проведении углубленной работы по формированию морфологических обобщений, восполняющей пробелы в лексико-грамматическом развитии детей и предупреждающей ошибки письма в период усвоения правил правописания;
8) введении систематического повторения и закрепления усваиваемого материала;
9) систематическом применении упражнений, требующих использования приобретенных ранее знаний и умений;
10) одновременном с изучением звуков и букв изучении/знакомстве элементарных правил грамматики и правописания;
11) каждая новая буква может быть показана учащимся только в том случае, если ими уже достигнуто правильное произношение соответствующего звука; ознакомление с каждой новой буквой проводится путем анализа элементов, сравнения и сопоставления с ранее изученными буквами; каждое слово новой звуко-слоговой структуры должно быть обязательно проанализировано учащимися.
17. Межпредметные связи Программы устанавливаются с предметом коррекционного компонента "Коррекция недостатков развития речи", с учебными предметами "Познание мира", "Естествознание", "Математика", "Трудовое обучение", "Изобразительное искусство".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Обучение грамоте"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Обучение грамоте"
18. Объем учебной нагрузки по предмету в первом классе составляет 7 часов в неделю, всего 231 час.

Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
19. "Әліппе, Ана тілі" пәнінің мазмұны. Оқыту процесінде үш кезеңнен тұрады: әліппеге дейінгі кезең - 25 сағат, әліппе кезеңі – 120 сағат, әліппеден кейінгі кезең –86 сағат.
20. Әліппе кезеңінде 1-сыныпта оқылатын дыбыстар мен әріптер қайталанады.
21. "Әліппе, Ана тілі" пәнінің мазмұны:
1) қазақ тілінің дыбыстық және әріптік жүйесінен;
2) негізгі тілдік бірліктері (мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс);
3) сөйлеу (ауызша сөйлеу, жазбаша сөйлеу) туралы түсініктерін қалыптастыру;
4) сөйлеу құрылымы (сөйлем, сөз, буын, дыбыс, екпін) туралы түсініктерін қалыптастыру.
22. Әліпбидегі әріптер мен әрбір әріптің дыбыстық мәнін, қарапайым тілдік ұғым мен түсініктерді меңгертудің реті мен көлемі:
1) 1-тоқсан: тілдік ұғымдар туралы қарапайым түсінік (сөйлеу дағдылары) (әліппеге дейінгі кезең) – 12 сағат; а, р, л, у, н, бекіту (2 сағат) – 12 сағат; с, о, т, қ, ы, з, м, е, д, ш, ұ, бекіту (2 сағат) – 24 сағат;
2) 2-тоқсан: б, й, к, і, ң, ғ, ж, ә, п, ү, бекіту (3 сағ) – 24 сағат; ө, г, и, я, ю, х, h, щ, в, э, Ұ, ц, ф, ч, ь-ъ, әліпби – 2 сағат, бекіту (4 сағат) – 24 сағат.
Ескерту: ң – 3 сағат, я, ю, х, һ, щ, в, э, Ұ, ц, ф, ч, ь-ъ 1 сағаттан; қалған дыбыс пен әріпке 2 сағаттан беріледі.
23. Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) оқытылатын дыбыстардың дұрыс артикуляциясы мен дыбысталуын меңгеру;
2) фонематикалық есту-тыңдауын дамыту;
3) дыбыс, буын, екпін, сөз, сөйлем, сөйлеу тілі туралы алғашқы ұғымдары мен түсініктерін қалыптастыру;
4) сөйлем басында бас әріп, сөйлем соңында нүкте, сұрақ, леп белгілері қойылатыны жөнінде түсініктерін қалыптастыру;
5) дауысты екпінді/екпінсіз дыбыстар, үнді, ұяң, жуан, жіңішке дауыссыз дыбыстар, дауысты дыбыстардың буын құраушы рөлі жөнінде түсініктерін қалыптастыру;
6) сызба-модельдерді қолдана отырып, сөзге дыбыстық талдау жасау, дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату, сөздерді буынға бөлу дағдыларын қалыптастыру;
7) берілген дыбысқа өз бетімен сөз ойлау, дыбыстаған (кейін оқыған) сөздер мен берілген дыбыстық-буындық сызба-моделдер арасындағы сәйкестікті табу;
8) қолдың ұсақ моторикасын дамыту (бояу, сурет салу, түрлі бағытта сызықтар жүргізу, сұлбасын салу, элементтерді жазу);
9) ойлау, есте сақтау, елестету, қабылдау қабілеттерін және тұрақты зейінін дамыту;

Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом министра образования и науки Республики Казахстан № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170)".
19. Содержание Программы: в процессе обучения выделяются три периода: добукварный период – 25 часов, букварный – 120 часов, послебукварный – 86 часов.
20. Осуществляется повторение изученных в 0 классе звуков и букв.
21. В букварном периоде:
1) система звуков и букв казахского языка;
2) единицы языка: текст, предложение, слово, слог, звук;
3) формирование представлений о речи (речь устная, речь письменная);
4) формирование представлений о структуре речи (предложение, слово, слог, звук, ударение).
22. Порядок и объем изучения букв алфавита и фонетического значения каждой буквы:
1) 1 четверть: базовое понимание языковых понятий (разговорные навыки) (добукварный период) - 12 часов; а, р, л, у, н, закрепление (2 часа) - 12 часов; с, о, т, қ, ы, з, м, е, д, ш, ү, закрепление (2 часа) - 24 часа;
2) 2 четверть: б, й, к, і, ң, ғ, ж, ә, п, ү, закрепление (3 часа) - 24 часа; ө, г, и, я, ю, х, ч, щ, в, э, Ұ, ц, ф, ч, ь-ъ, алфавит - 2 часа, закрепление (4 часа) - 24 часа.
Примечание: ң - 3 часа, я, ю, х, һ, щ, в, э, Ұ, ц, ф, ч, ь-ъ 1 час; оставшийся звук и буквам даются по 2 часа.
23. Задачи добукварного периода:
1) усвоение правильной артикуляции и звучания изучаемых звуков;
2) развитие фонематических представлений;
3) формирование первоначальных представлений о структуре речи (предложение, слово, слог, звук, ударение);
4) сформировать представление о том, что в начале предложения стоит заглавная буква, в конце предложения - точки, вопросы, восклицательные знаки;
5) формирование представлений о гласных звуках с ударением / без ударения, согласных звуках, о роли гласных звуков в образовании слогов;
6) звуковой анализ слов с помощью схем, формирование навыков различения звонких и глухих звуков, деление слов на слоги;
7) дальнейшее обучение "чтению" звуковой модели слова с ориентировкой на гласные звуки; "чтению" схем-моделей предложений;
8) развитие мелкой моторики рук (раскрашивание, рисование, штриховка в разных направлениях, обведение по контуру, написание элементов букв);
9) развитие мышления, памяти, воображения, восприятия, внимания;

10) ауызша, жазбаша тілін дамыту.
Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттерін айқындауда А.Байтұрсынұлының шағын сөзді әдісі, дыбыспен жаттығу әдісі негізге алынды.
Ескерту: тыңдау материалының көлемі 10 сөйлемнен, өлең шумақтары 3-тен аспауы керек.
24. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) оқу әрекетіне деген қызығушылығын дамыту;
2) фонематикалық есту-тыңдауын дамыту; дыбыстық талдау-жинақтау дағдыларын жетілдіру; дауысты және дауыссыз дыбыстар мен әріптер;
3) оқушылардың сөйлеу аппаратын жетілдіру және сөз, буын, дыбыстарды анық, қатты айтуға дағдыландыру;
4) әліпби әріптерін меңгерту, әріптердің баспа және жазба түрлерін, бас әріп және кіші әріпті ажыратуға үйрету;
5) орфографиялық оқуды меңгеру; орфоэпиялық оқу нормаларымен танысу; оқу гигиенасы ережелерімен танысу;
6) әріптерді, буындарды, сөздерді, сөйлемдерді жазуда каллиграфиялық дағдыларын қалыптастыру;
7) ауызша және жазбаша тілін дамыту арқылы сөйлеу әрекеттерін жетілдіру;
8) тіл бірліктері (дыбыс, буын, сөз, сөйлем) туралы ұғымдары мен түсініктерін кеңейту;
9) біртіндеп сөзді тұтас, дұрыс, түсініп оқуға дағдыландыру.
10) сөздік қорын байыту;
11) грамматикалық, пунктуациялық және орфографиялық ережелердің бастапқы практикалық дамуы.
25. Әліппе кезеңінің басынан бастап 1 сынып оқушылары әліппе сабақтарында өздерінің көпшілігі (дизартрияның ауыр түріндегі, ринолалиясы бар балаларды есептеменгенде) дұрыс дыбыстайтын дыбыстар мен әріптермен танысады.
26. Әріптер мен дыбыстарды өту тәртібі: дұрыс дыбыстайтын дыбыстардан артикуляциясы қиын дыбыстарға, кейін жіңішке, жуан дауыссыздар мен аффрикаттарға.
27. 1-сынып оқушылары 42 әріпті өтеді.
Әліппе кезеңінің міндеттерін айқындауда А.Байтұрсынұлының дыбысты әдісі, жалқылаулы-жалпылау әдісі, жазу-оқу әдісі негізге алынды.
Ескерту:
І-жартыжылдық бойынша жазба жұмыстарының көлемі: әліппеге дейінгі кезеңде графикалық диктант – 1-3 таңба, әліппе кезеңінде әріптік диктант – 3-5 әріп, буын диктанты – 3-6 буын, сөздік диктант – 2-5 сөз, диктант –3-12 сөз. Жазба жұмыстарының санын мұғалім білім алушылардың меңгеру деңгейі мен қажеттілігіне орай белгілейді. Жазба жұмыстарын күнделікті жүйелі ұйымдастыру ұсынылады.
28. Әліппеден кейінгі кезеңнің міндеттері:
1) мәтіндерді дұрыс, ырғақты оқуға дағдыландыру, "сыбырлап оқу", "іштей оқу", түсініп, мәнерлеп, шапшаң оқу дағдыларын қалыптастыру;
2) байланыстырып сөйлеуін дамыту (әңгімелеу);
3) каллиграфия талаптарын сақтай және сауатты, қатесіз жазу дағдыларын қалыптастыру.

10) формирование первоначальных представлений о речи (речь устная, речь письменная).
При определении задач добукварного периода за основу была взята методика коротких слов А.Байтурсынова, методика обучения звуку.
Примечание: объем материала для прослушивания не должен превышать 10 предложений, стихов - 3.
24. Задачи букварного периода:
1) привитие интереса к учебной деятельности;
2) дальнейшее развитие фонематических процессов (восприятия звуков, анализа и синтеза слов);
3) закрепление элементарных понятий о языковых единицах (звук, слог, слово, предложение, текст);
4) освоение функции букв алфавита, различий заглавной и строчной, печатной и прописной букв;
5) освоение орфографического чтения;
6) формирование первоначальных навыков каллиграфического письма при написании элементов букв, букв и их соединений;
7) развитие связной монологической и диалогической речи на доступном речевом уровне;
8) расширение понятий и представлений о языковых единицах (звуках, слогах, словах, предложениях);
9) постепенно научитесь читать слово целиком, правильно, доходчиво.
10) обогащение словарного запаса;
11) первоначальное практическое освоение грамматических, пунктуационных и орфографических правил.
25. С начала букварного периода первоклассники на уроках алфавита учат звуки и буквы, которые большинство из них (за исключением детей с тяжелой дизартрией, ринолалией) правильно произносят.
26. Порядок перехода букв и звуков: от звуков, которые произносятся правильно, к звукам, которые трудно артикулировать, затем к тонким, толстым согласным и аффрикатам.
27. Учащиеся 1 класса изучают 42 буквы.
При определении задач букварного периода учитывались звуковой метод, метод единного обобщения, метод письма-чтения А.Байтурсынова.
Предупреждение:
Объем письменных работ за первое полугодие: графический диктант в предалфавитном периоде - 1-3 знака, буквенный диктант в алфавитном периоде - 3-5 букв, слоговый диктант - 3-6 слогов, словарный диктант - 2. -5 слов, диктант - 3-12 слов. Количество письменных заданий определяется преподавателем в зависимости от уровня владения языком и потребностей учеников. Рекомендуется ежедневно организовывать письменную работу.
28. Задачи послебукварного периода:
1) дальнейшее совершенствование послогового чтения, переход к чтению целыми словами, формирование умения читать, используя "жужжащее чтение", чтение "про себя";
2) развитие связной речи (повествование);
3) совершенствование навыков письма в соответствии с нормами каллиграфии и графики, и постепенное ускорение темпа письма.

29. Сөйлеу тілінің ауыр бұзылыстары бар оқушылардың сөйлеу тілін дамыту түсінуге және оқуға қолжетерлік әдеби мәтіндерді тындау, оқу және талдау арқылы, шағын тақпақтарды, мақал- мәтелдерді, жұмбақтарды, жаттау арқылы жүзеге асырылады және бағдарламаның "Сыныптан тыс оқу" бөлімімен белгіленген.
30. Шығармалардың тақырыптары екі бағытта беріледі:
1) оқытылатын дыбыстардың (әріптердің) максималды саны бар мәтіндер;
2) оқушылардың тұлғасын дамыту міндеттерімен байланысты мәтіндер.
31. Әліппе кезеңіндегі сыныптан тыс уақытқа аптасына 20-40 минут бөлінеді. Жұмыс ең алдымен тындау, талдау немесе материалды ұжыммен жаттаудан басталады. Әліппе кезеңінің соңында балалар мәтіндерді өз бетімен оқи бастайды және мұғалімнің басшылығымен талдап үйренеді.
32. Бірінші сыныптың әліппеден кейінгі кезеңінде аптасына бір сабақ өз бетімен сыныптан тыс оқу сабағына арналады.
33. "Әліппе" пәнінің базалық білім мазмұны.
34. Тыңдалым және айтылым (ауызша сөйлеу тілі мен фонематикалық естуін дамыту):
1) мұғалім мен басқа оқушылардың сөйлеуін тыңдауы, естігенінің мәнісін түсінуі, сұраққа дұрыс және нақты жауап беруі, сөз мағынасын түсінуі, сөзді жұмсалу орнына және мағынасына қарай қолдана білуі, сыныптастарымен тілдесуде сөйлеу мәдениетін сақтай отырып, өзі туралы әңгімелеп беру;
2) ауызша сөйлесуде тілдік емес амалдарды (интонация, мимика, қол қимылдары, дене қимылдарын) қолдануы. Сюжетті суреттер бойынша әңгімелер құрастыру, ертегілер айту;
3) өлеңдер, санамақтар, мақалдар мен мәтелдер, жұмбақтар жаттау, жаңылтпаштарды жатқа айту арқылы артикуляциялық аппараттарын дамыту. Сөздің дыбыстық құрылымы. Дауысты дыбыстар, олардың жуан, жіңішке болып бөлінуі. Дауыссыз дыбыстар, олардың қатаң, ұяң, үнді болып жіктелуі. Буын – ең кіші айтылым бірлігі ретінде. Сөздердің буындарға бөлінуі. Дауысты дыбыстардың буынқұраушылық рөлі. Сөздің мағынасы;
4) сөйлем құрау. Сөйлемдерден қысқаша мәтіндер құрастыру. Мәтінді тыңдау барысында түсіну. Мұғалімнің ауызша сұрақтарына жауап беру. Сюжетті сурет бойынша немесе көргені, бастан кешкені, естігені туралы әңгімелесу; қысқаша тақпақтар жаттау, мазмұнын айтып беру;
5) түрлі жанрдағы шығармаларды салыстыру. Шығармадағы негізгі кейіпкерлерге мінездеме беру, сипаттама жазу дағдыларын қалыптастыру. Сөздің дыбыстық және әріптік құрамының сәйкестігін немесе сәйкес еместігін нақтылау;
6) сөздерді қазақ әдеби тілінің орфоэпиялық заңдарына сәйкес айта білу. Коммуникативтік мақсаттарға сай (топта сөйлесу, сұхбатқа қатысу, сахналау, рөлдік ойындар) сөйлеу мәдениеті этикеттерін пайдалану, лексикалық тақырыптар негізінде сөздік қорды кеңейту.

29. Развитие речи обучающихся с тяжелыми речевыми нарушениями достигается путем прослушивания, чтения и анализа литературных текстов, которые легко понять и прочитать, запоминания коротких стихов, пословиц, загадок, и это определено в разделе "Внеклассное чтение" программа.
30. Тематика работ представлена по двум направлениям:
1) тексты с максимальным количеством изученных звуков (букв);
2) тексты, связанные с задачами личностного развития обучающихся.
31. На внеклассное время в букварном периоде отводится 20-40 минут в неделю. Работа начинается с прослушивания, анализа или запоминания материала вместе с командой. По окончании этапа изучения алфавита дети начинают самостоятельно читать тексты и учатся их анализировать под руководством учителя.
32. В после букварный период первого класса один урок в неделю посвящен самостоятельной внеучебной деятельности.
33. Содержание Программы "Букварь" включает 3 раздела:
34. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха);
1) слушать учителя и других учеников, понимать значение того, что они слышат, правильно и четко отвечать на вопрос, понимать значение слова, использовать слово в соответствии с местом и значением слова, рассказывать о себе в разговоре с одноклассниками;
2) использовать неязыковые приемы (интонацию, мимику, жесты рук, движения тела) в устном общении. Составлять рассказы по картинкам, рассказывать сказки;
3) развитие артикуляционного аппарата путем запоминания стихов, счетов, пословиц и поговорок, загадок, запоминания загадок. Звуковая структура слова. Гласные звуки, их разделение на жуан и жіңішке. Согласные звуки, их классификация на қатаң, ұяң, үнді. Поколение как наименьшая единица произношения. Деление слов на слоги. Генеративная роль вокальных звуков. Значение слова;
4) составьте приговор. Составляйте короткие тексты из предложений. Понимание текста при прослушивании. Отвечая на устные вопросы учителя. Расскажите об истории в картинках или о том, что вы видели, пережили, слышали; заучивать короткие стихи, рассказывать содержание;
5) сравнение произведений разных жанров. Характеристика главных героев произведения, формирование описательных навыков. Уточнить соответствие или несоответствие звучания и буквенного строения слова;
6) уметь произносить слова в соответствии с орфографическими законами казахского литературного языка. Использование этикета речевой культуры в соответствии с коммуникативными целями (групповая беседа, участие в собеседовании, актерское мастерство, ролевые игры), расширение словарного запаса на основе лексической тематики.

Ескерту: тыңдау материалының көлемі 30 сек - 1 мин көлемі екінші жартыжылдықта 49 сөзден аспайды.
35. Оқылым:
1) сөздегі дыбыстардың саны мен бірізділігін анықтау. Дыбыстық талдау жасау. Дыбыстардың мағына ажыратушылық функциясын түсіну. Сөздер мен сөйлемдердің құрылымын сызба арқылы түсініп, тани білуі (сөздегі буын санын, сөйлемдегі сөз санын анықтау);
2) дыбыс пен әріпті ажырата тани білуі; әріп – дыбыстың таңбасы ретінде. Жазылған сөздің әріптік құрылымын тану. Түрлі құрылымдағы сөздерді, 2-6 сөзден тұратын сөйлемдерді, 4-8 сөйлемнен тұратын қысқаша мәтіндерді буындық тәсілмен ұласпалы оқуға үйрету, мәтінді мұғалімнің сұрағы бойынша теріп оқу. Дауыстап оқу. Сөйлеудің интонациялық ұйымдасуына бақылау жасау (аяғындағы интонация, леппен айту, сұраулы интонация);
3) сөздердің мағынасына бақылау жасау (мағынасы жуық сөздер, қарама-қарсы мағыналы, көп мағыналы). Мәтін туралы жалпы түсінік. Өз бетімен оқу барысында мәтінді түсінуі. Баяндау сипатындағы құрылымында ақаулары бар мәтінді қайта өңдей алуы. Тұтас сөздер арқылы оқуға өту, "іштей оқу". Оқылғанның мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру;
4) оқылған мәтін мазмұнының тақырыбымен байланыстылығы, түрлі жанрлардың ерекшеліктерін айқындау; көркем шығарманың тақырыбын, негізгі ойын анықтау; қойылған сұрақтарға дұрыс жауап құрастыра білу; көркем мәтін мен өзге (нұсқаулық, түйін) мәтіндерді интонациясын дұрыс қойып оқу (хабарлы, сұраулы, лепті) және олардың мазмұнын айтып беру; теріп оқу, рөлге бөліп оқу, оқылғанға баға беру (ұнайды/ ұнамайды). Керекті ақпаратты іздеуге Оқу тапсырмаларын орындауға (мұғалімнің жетекшілігімен). Мәтін, сурет, сызба түрінде берілген ақпаратты түсіну;
5) жылдың соңында оқу техникасының нормасы (ескерту: шылау, екі әріпті сөздер, қос сөздер жеке сөз ретінде саналады):
1-сыныпта оқушылардың басым пайызы минутына 25 сөз бен тыныс белгілерін оқиды, кемістіктің күрделі құрамы бар оқушылар минутына 15-20 сөз бен тыныс белгілерін оқиды.
6) қазақ тіліндегі дыбыстарды, оның ішінде айтылуы ұқсас л – р, н – ң, с – з, с – ш, ж – ш, п – б, к – қ дыбыстарын дұрыс айтуға дағдыландыру. Орыс тілінен енген сөздерде кездесетін дыбыстарды дұрыс айтуға жаттықтыру. Оқушылардың сөздік қорын байыту және белсендіру;
7) 1-жартыжылдықта оқу техникасын жүргізбеуге болады.
Ескерту: оқуға берілген мәтін көлемі әліппе кезеңнің басында 2-3 сөйлемнен, соңында 5-7 сөйлемнен аспауы керек. Әр сөйлемдегі сөздер саны 2-5-тен аспауы керек. Екінші жартыжылдықтың соңындағы оқу жылдамдығы минутына 15-тен 25 таңбаға дейін (оқушылардың танымдық және сөйлеу қабілеттеріне байланысты).

Примечание: объем прослушиваемого материала составляет 30 секунд - 1 минуту. объем не превышает 49 слов во втором полугодии.
35. Чтение:
1) определить количество и последовательность звуков в слове. Акустический анализ. Понимание функции звуков. Понять и распознать структуру слов и предложений графически (определить количество слогов в слове, количество слов в предложении);
2) уметь различать звуки и буквы; буква как символ звука. Узнавайте буквенную структуру написанного слова. Научить читать слова разного строения, предложения из 2-6 слов, короткие тексты из 4-8 предложений последовательно, набирать текст по желанию преподавателя. Зачитать. Контроль интонационной организации речи (интонация в конце, произношение, вопросительная интонация);
3) контроль над значением слов (слова со схожими значениями, противоположными значениями, множественными значениями). Общая концепция текста. Понимание текста при самостоятельном чтении. Уметь обрабатывать текст с дефектами в структуре повествования. Переход к чтению целыми словами, "внутреннее чтение". Ответы на вопросы по содержанию чтения;
4) соответствие содержания прочитанного текста теме, выявление особенностей разных жанров; определить тему произведения искусства, главную идею; уметь формулировать правильные ответы на вопросы; читать художественные тексты и другие (инструкции, резюме) тексты с правильной интонацией (информативные, вопросительные, красноречивые) и рассказывать их содержание; набор текста, ролевые игры, оценка чтения (нравится / не нравится). Найдите нужную информацию, выполните задания по чтению (под руководством учителя). Понимать информацию в виде текста, картинок, диаграмм;
5) норма учебной техники на конец учебного года (примечание: звонок, двухбуквенные слова, двойные слова считаются отдельными словами).
В 1 классе большинство учеников читают 25 слов и знаков препинания в минуту, а учащиеся с тяжелыми нарушениями речи читают 15-20 слов и знаков препинания в минуту.
6) уметь правильно произносить звуки казахского языка, в том числе звуки близкого произношения л - р, н - ң, с - з, с - ш, ж - ш, п - б, к - қ. Обучение правильному произношению звуков, которые встречаются в словах из русского языка. Обогащение и активизация словарного запаса обучающихся;
7) В I полугодии можно не проводить тренинги.
Примечание: объем текста не должен превышать 2-3 предложения в начале алфавита и 5-7 предложений в конце. Количество слов в каждом предложении не должно превышать 2-5. Скорость чтения в конце второго семестра составляет от 15 до 25 знаков в минуту (в зависимости от когнитивных и речевых способностей обучающихся).

36. Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру):
1) жазуға дайындық (дұрыс отыру, жарықтың дұрыс түсуі, дәптердің орналасуы мен қарындаш/қаламды жазу кезінде ұстау білігі).сызбалардың көмегімен сөздің дыбыстық құрамын модельдеу. Сөйлемді модельдеу. Жазу жұмысына дайындық жаттығулары (денені дұрыс ұстау, дұрыс отыру, дәптерді дұрыс қою, қарындашты/қаламды дұрыс ұстау). Кеңістікте бағдарлау дағдысын қалыптастыру (жазу жолы, жоларалық кеңістік, жолдың жоғарғы және төменгі сызығы, көлбеу, тік). Сурет салу, үзік сызықтар, ирек сызықтар, әріп элементтерін жазу;
2) әріп элементтерін, бас әріптер мен кіші әріптерді, сөйлемдердің буындарын графикалық нормаларды сақтай отырып, бір-бірімен дұрыс байланыстырып, үздіксіз әрі ырғақты жазу;
3) айтылуы мен жазылуында алшақтық жоқ сөздерден, пунктуациялық ережелерді ескере отырып, диктант жазу. Сөйлем құрамындағы сөздердің бөлек жазылатыны. Сөйлемнің бас әріптен басталып жазылатыны, сөйлемнің соңында нүкте қойылатыны. Сөйлем, шағын мәтіндерді (3-4 сөйлем) дұрыс құрастырып жазу. Есту, есте сақтау арқылы сөздерді (3-7 сөз), жай сөйлемдерді (1-2 сөйлем) жатқа жазу. Жазғанын үлгіге қарап тексеру; каллиграфиялық дұрыс жазу;
4) сөз және сөйлем. Сөздің мағынасы (сөздік жұмысы). Сөздерден сөйлем құрау. Сөйлемдерден шағын әңгіме (мәтін) құрау. Сөйлемнің тыныс белгілері (нүкте, леп белгісі, сұрақ белгісі);
5) ұғымдарды ажырату: зат және сөз заттың атауы ретінде. Қоршаған ортадағы заттардың, құбылыстардың сөз аталымдары. Сөздің белгілі бір мағына (заттардың атын, түсін, дәмін, көлемін, санын, іс-қимылын) беретінін ұғындыру, оларды орынды қолдануға үйрету. Бір затты, көп затты білдіретін сөздер. Дыбыс. Әріп. Бас әріп және кіші әріп. Дыбыс түрлері: дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату. Буын. Дыбыстардан буын құрау. Буындардан сөз құрау. Сөзді буынға бөлу. Дыбыстық-буындық талдау.
37. Дұрыс жазу ережелерімен танысу және оларды тәжірибеде қолдану:
1) бас әріппен жазылатын сөздерді (адамдардың есімдерін, жер-су аттарын, үй жануарларына берілген атауларды) анықтау, дұрыс жазу;
2) заттардың атаулары мен олардың санын, сынын, қимылын білдіретін сөздерді анықтау;
3) көптік жалғауды меңгеру және дұрыс қолдану;
4) жіктеу есімдіктерін ауызекі сөйлеуде дұрыс қолдану;
5) тәуелдік жалғауларын ауызекі сөйлеуде дұрыс қолдану;
6) іс-қимылды білдіретін сөздерді (етістік шақтарын) дұрыс қолдану;
7) сөйлемнің тыныс белгілерін (нүкте, үтір, сұрақ белгісі және леп белгісі) дұрыс қойып жазу;

36. Письмо (формирование навыков письма):
1) подготовка к письму (правильное сидение, правильное освещение, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме) Моделирование звуковой структуры слова с помощью рисунков. Моделирование предложений. Подготовительные упражнения к письму (правильная осанка, правильное сидение, правильное размещение тетрадей, правильное владение карандашом/ручкой). Формирование навыков пространственной ориентации (линия письма, межстрочный интервал, верхняя и нижняя линия дороги, горизонталь, вертикаль). Рисунок, пунктирные линии, изогнутые линии, элементы письма;
2) непрерывное и ритмичное написание буквенных элементов, прописных и строчных букв, слогов предложений, правильно соединенных между собой в соответствии с графическими нормами;
3) диктовка слов без произношения и орфографии с учетом правил пунктуации. Слова в предложении пишутся отдельно. Предложение начинается с заглавной буквы и заканчивается точкой. Правильно пишите предложения, короткие тексты (3-4 предложения). Запоминайте слова (3-7 слов), простые предложения (1-2 предложения) путем прослушивания и запоминания. Проверьте свое письмо на примере; каллиграфическое правильное письмо;
4) слова и предложения. Значение слова (словарная работа). Составляйте предложения из слов. Составьте короткий рассказ (текст) из предложений. Знаки препинания (точки, восклицательные, вопросительные знаки);
5) Различайте понятия: существительное и слово как существительное. Существительные предметов и явлений в окружающей среде. Объясните, что слово имеет определенное значение (имя, цвет, вкус, размер, количество, действие вещей), научите их использовать их соответствующим образом. Слова, которые означают одно, много вещей. Звук. Письмо. Прописные и строчные буквы. Типы звуков: различать звонкие и глухие звуки. Поколение. Создание суставов из звуков. Словообразование из слогов. Разделите слово на слоги. Акустический анализ.
37. Ознакомьтесь с правилами правильного письма и примените их на практике:
1) определение слов который пишется с большой буквы (имена людей, географические названия, имена домашних животных) и правильно написать;
2) определение названий вещей и слов, обозначающих их количество, критику, движение;
3) владение и правильное употребление множественного числа;
4) правильное употребление классификационных существительных в устной речи;
5) правильное использование добавок в устной речи;
6) правильное употребление слов (времен глаголов), обозначающих действия;
7) правильно писать знаки препинания (точки, запятые, вопросительные и восклицательные знаки);

8) мұғалім көмегімен сөздерді тасымалдау.
Ескерту:
Бірінші жартыжылдықтағы жазбаша жұмыстың көлемі: графикалық диктант - 2-4 таңба, әріптік диктант - 3-5 әріп, буындық диктант - 3-6 буын, сөздік диктант - 2-3 сөз, диктант - 3-8 сөздер.
Екінші жартыжылдықтағы жазбаша жұмыстың көлемі: сөздік диктант - 3-4 сөз, диктант - 10-15 сөз, мәтінді көшіру - 12-15 сөзден аспайды.
Жазбаша жұмыстардың санын оқушылардың даму деңгейі мен қажеттілігіне қарай мұғалім белгілейді. Жазбаша жұмысты жүйелі түрде күнделікті ұйымдастыру ұсынылады.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
38. Бағдарламада "Оқыту мақсаттары" кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгіде бірінші белгі – сыныбын, екінші және үшінші белгі – бөлімнің және бөлімшенің реттік санын, төртінші белгі оқыту мақсатының реттік номерін көрсетеді. Мысалы, 1.1.2.1. кодында "1" - сыныбы, "1" - "Тыңдалым және айтылым" бөлімі, "2" - бөлімшеcі, "1" - оқыту мақсатының реттік саны.
39. Оқыту мақсаттары күтілетін нәтиже түрінде айқындалған:
Тыңдалым мен айтылым
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1.1. Тыңдалым материалы арқылы бастапқы тілдік ұғымдарды түсіну
1.1.1.1 сөйлеу (мәтін), сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсіну;
1.1.1.2 графикалық схемалар мен мұғалімнің сұрақтарына негізделген ауызша мен жазбаша сөйлеу тілін ажырату;
1.1.1.3 тәжірибелік деңгейде сөйлем мен деформацияланған сөйлемді ажырату;
1.1.1.4 сөйлемдегі сөздердің санын анықтау;
1.1.1.5 ұсынылған сөздерден жеке сөздерді бөлу;
1.1.1.6 мәтіннен сөйлемдерді бөлу;
1.1.1.7 сөйлемдегі сөздерге сұрақтар қою;
1.1.1.8 мұғалімнің көмегімен, сөйлемдегі сөздер арасындағы байланысты анықтау;
1.1.1.9 мазмұнға және тыныс белгілеріне сәйкес келетін кідірістерді, қарқындарды, сөйлеу ырғағын сақтау
1.2. Тыңдаған материалды мазмұндау
1.1.2.1 тыңдалған мәтіннің кім туралы/ не туралы екенін мұғалімнің көмегімен анықтау;
1.1.2.2 мұғалімнің көмегімен тыңдалған мәтіннің тақырыбын анықтау
1.3. Оқиғаны болжау
1.1.3.1 тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау;
1.1.3.2 оқылған мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру;
1.1.3.3 3-5 жай сөйлемнен тұратын ретті қалпына келтіру;
1.1.3.4 сюжеттік серия, сурет жоспары және/немесе мұғалімнің сұрақтары негізінде оқиғалардың дәйектілігін сақтай отырып, тыңдалған материалды қайталау
1.4. Коммуникативтік қатынаста тілдік нормаларды дұрыс қолдану
1.1.4.1 коммуникативтік қатынаста сөз әдебін (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу) дұрыс қолдану
1.5. Тыңдаушының назарын аудару
1.1.5.1 заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолдану;

8) перенос слов с помощью учителя.
Примечание:
Объем письменных работ I полугодия: графический диктант - 2-4 знака, буквенный диктант – 3-5 букв, слоговой диктант - 3-6 слогов, словарный диктант - 2-3 слова, диктант –3-8 слов.
Объем письменных работ II полугодия: словарный диктант – 3-4 слова, диктант – 10-15 слов, списывание текста – не более 12-15 слов.
Количество письменных работ устанавливается учителем в зависимости от уровня освоения и потребностей обучающихся. Рекомендуется систематическая ежедневная организация письменных работ.
Параграф 2. Система целей обучения
38. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
39. Система целей обучения:
Аудирование (слушание) и говорение
Ключевые навыки
Цели обучения
1.1. Понимание основных единиц речи (текст, предложение, слово)
1.1.1.1 различать речь, текст, предложение, слово, звук;
1.1.1.2 различать устную и письменную речь с опорой на графические схемы и вопросы учителя;
1.1.1.3 различать предложение и деформированное предложение на практическом уровне;
1.1.1.4 определять количество слов в предложении;
1.1.1.5 выделять отдельные слова из предложения;
1.1.1.6 выделять предложения из текста;
1.1.1.7 ставить вопросы к словам предложения;
1.1.1.8 определять связь между словами в предложении с помощью вопросов;
1.1.1.9 соблюдать паузы, темп, ритм речи, соответствующих содержанию и знакам препинания
1.2. Определение темы и основной мысли прослушанного текста
1.1.2.1 определять о ком/о чем говорится в прослушанном тексте с помощью учителя;
1.1.2.2 определять тему прослушанного текста с помощью учителя
1.3. Пересказывание прослушанного материала
1.1.3.1 отвечать на вопросы по прочитанному тексту;
1.1.3.2 определять последовательность предложений в деформированном тексте с опорой на сюжетную серию и/или вопросы учителя;
1.1.3.3 восстанавливать последовательность 3-5 простых предложений;
1.1.3.4 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий с опорой на сюжетную серию, картинный план и/или вопросы учителя
1.4. Прогнозирование событий
1.1.4.1 называть героев текста и их действия с опорой на иллюстративный материал и/или вопросы учителя
1.5. Участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм
1.1.5.1 понимать и правильно употреблять в речи просьбы, поручения, приказания, инструкции;

1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу;
1.1.5.3 берілген тақырып бойынша оқу диалогтарына қатысу
1.6. Тыңдаған материал бойынша өз ойын айту
1.1.6.1 вербалды емес байланыс құралдарын (ым-ишара, қимылдар) қолдану;
1.1.6.2 сөйлем соңындағы интонацияны (сұраулы, лепті) сақтау
1.7. Берілген тақырып бойынша әңгіме құрау
1.1.7.1 тірек сөздерді және/немесе жай сөйлемді қолдана отырып, тыңдалған мәтін кейіпкерлерінің іс-әрекеттерін мақұлдау/келіспеу;
1.1.7.2 жай сөйлемді қолдана отырып, тыңдалған және/немесе оқылған мәтінге қатынасты білдіру
1.8. Сөздерді орфоэпиялық нормаға сәйкес айту
1.1.8.1 сюжеттік сурет бойынша және/немесе мұғалімнің сұрақтары негізінде 20 сөзден тұратын баяндау мәтінін құрастыру;
1.1.8.2 мұғалімнің сұрақтары негізінде және/немесе сурет жоспары негізінде пәндік сурет бойынша 15 сөзге дейін сипаттайтын мәтін құрастыру
1.9. Сөздің дыбыстық түріндегі бағдарлау
1.1.9.1 оқылатын дыбыстардың артикуляциялық құрылысы мен дыбысын меңгеру;
1.1.9.2 артикуляция мүшелерін атаулары бойынша ажырату;
1.1.9.3 өзін-өзі түзету үшін айнадағы визуалды бақылауды қолдана отырып, тілдің үйлесімді қимылдарын орындау;
1.1.9.4 дыбыстың сөздегі орнын анықтау (басы, ортасы, соңы);
1.1.9.5 ұзын және қысқа сөздерді ажырату;
1.1.9.6 сөздердің буыннан құралатынын білу;
1.1.9.7 көмекші техникаларға сүйене отырып, сөздің буын құрамын анықтау;
1.1.9.8 ауызша және жазбаша сөйлеудегі дауысты дыбыстарға негізделген сөздің буын құрамын анықтау;
1.1.9.9 екпіннің сөздегі орнын анықтау
Оқылым
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
2.1. Оқу түрлерін қолдану
1.2.1.1 сөйлем, сөз, буын, дыбыстың графикалық сызбасын "оқу";
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;
1.2.1.2 бөлінген алфавиттің буындары мен әріптерінен қарапайым сөздер мен сөйлемдер құрастыру;
1.2.1.3 буындарды бірге оқып, сөздерді, сөйлемдерді, қысқа мәтіндерді дұрыс түсіну;
1.2.1.4 минутына 15-тен 25 сөзге дейінгі слогдарды бірге оқып, 20-30 сөзге дейін (5-6 сөйлемнен аспайтын) қарапайым мәтіндерді дұрыс түсіну;
1.2.1.5 оқудың негізгі түрлерін қолдану (толық сөзбен оқуға ауыса отырып, мәнерлеп оқу, әдейі оқу);
1.2.1.6 орфоэпиялық және орфоэпиялық оқуды ажырату
2.2. Оқылған мәтіннің тақырыбы мен негізгі идеясын анықтау
1.2.2.1 мұғалімнің көмегімен тыңдалған мәтіннің тақырыбын анықтау;
1.2.2.2 мұғалімнің қолдауымен жай сөйлемді қолданып тыңдалған мәтіннің негізгі идеясын айту
2.3. Мәтіннің құрылымдық белгілерін анықтау

1.1.5.2 участвовать в учебных диалогах на заданную тему;
1.1.5.3 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание)
1.6. Привлечение внимания слушателей
1.1.6.1 использовать невербальные средства общения (мимика, жесты);
1.1.6.2 соблюдать интонацию конца предложения (повествовательную, вопросительную, восклицательную)
1.7. Высказывание оценочного суждения
1.1.7.1 выразить одобрение/неодобрение действиям героев прослушанного текста, используя ключевые слова и/или простое предложение;
1.1.7.2 высказать отношение к прослушанному и/или прочитанному тексту, используя простое предложение
1.8. Составление рассказа на заданную тему
1.1.8.1 составлять повествовательный текст в объеме до 20 слов по сюжетной картине и/или с опорой на вопросы учителя;
1.1.8.2 составлять описательный текст в объеме до 15 слов по предметной картине с опорой на вопросы учителя и/или с опорой на картинный план
1.9. Ориентирование в звуковой форме слова
1.1.9.1 усвоить артикуляционный уклад и звучание изучаемых звуков;
1.1.9.2 различать органы артикуляции по названиям
1.1.9.3 производить координированные движения языком, используя зрительный контроль в зеркало для самоконтроля;
1.1.9.4 определять место звука в слове (начало, середина, конец);
1.1.9. 5 различать длинные и короткие слова;
1.1.9.6 знать, что слова состоят из слогов;
1.1.9.7 определять слоговой состав слова с опорой на вспомогательные приемы;
1.1.9.8 определять слоговой состав слова с опорой на гласные звуки во внешней и внутренней речи;
1.1.9.9 определять место ударения в словах
Чтение
Ключевые навыки
Цели обучения
2.1. Использование видов чтения
1.2.1.1 читать и составлять графические схемы слогов, слов, предложений;
1.2.1.2 составлять простые слова и предложения из слогов и букв разрезной азбуки;
1.2.1.3 читать слитно по слогам и правильно понимать слова, предложения, короткие тексты;
1.2.1.4 читать слитно по слогам в темпе от 15 до 25 слов в минуту и правильно понимать простые тексты до 20-30 слов (не более 5-6 предложений);
1.2.1.5 использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, осознанное чтение);
1.2.1.6 различать орфографическое и орфоэпическое чтение
2.2. Определение темы и основной мысли прочитанного текста
1.2.2.1 определять тему прочитанного текста с помощью учителя;
1.2.2.2 назвать основную мысль прочитанного текста, используя простое предложение с поддержкой учителя
2.3. Определение структурных частей текста

1.2.3.1 мәтіннің ерекшеліктерін іс жүзінде ажырату: мағыналық тұтастық пен келісімділік;
1.2.3.2 мұғалімнің көмегімен тыңдалған мәтіннің басын, ортасын және соңын анықтау
2.4. Лексикалық және синтаксистік бірліктердің мәтіндегі рөлін түсіну
1.2.4.1 жалпылау мағынасы бар қарапайым сөздерді білу және қолдану;
1.2.4.2 сөйлеу барысында есімдіктерді дұрыс қолдану;
1.2.4.3 мағынасы жағынан ұқсас және қарама-қарсы зат есімдерді, етістіктерді, сын есімдерді табу
2.5. Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақ қою, жауап беру
1.2.5.1 мұғалімнің қолдауымен тыңдалған мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;
1.2.5.2 оқылған немесе тыңдалған мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру;
1.2.5.3 сұрақтың және/немесе тірек сөздердің негізінде тыңдалған мәтіннің мазмұны туралы сұрақ қою
2.6. Мәтіндердің түрлері мен жанрларын анықтау
1.2.6.1 мәтіннің поэтикалық және прозалық түрлерін тану;
1.2.6.2 сипаттайтын және баяндау мәтіндерінен мұғалімнің қолдауымен кілт сөздерді (етістіктер мен сын есімдер) шығарып алу;
1.2.6.3 Іс жүзінде негізгі сөздер негізінде баяндау мен сипаттау мәтінін ажырату
2.7. Сөздердің графикалық түріндегі бағдар
1.2.7.1 "дыбыс", "әріп" ұғымдарын ажыратып, оларды графикалық түрде белгілеу;
1.2.7.2 баспа және жазбаша хаттарды жобалау және қайта құру;
1.2.7.3 дауысты дыбыстарды қолданып, тікелей буындардағы дауыссыздардың қаттылығы мен жұмсақтығын көрсету
2.8. Дыбыс пен әріпті тану, ажырату
1.2.8.1 дыбыстың таңбасы – әріпті тану, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажырату;
1.2.8.2 дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну;
1.2.8.3 дыбыстың мағына ажыратудағы қызметін түсіну;
1.2.8.4 Ұ, я, ю әріптері мен ь, ъ таңбаларының ерекшеліктерін түсіну
2.9. Сөзді буынға бөлу
1.2.9.1 дауысты дыбыстардың буын құрайтынын білу, буын санын анықтау
Жазылым
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
3.1. Оқыған/тыңдаған материалға жоспар құру
1.3.1.1 әңгіме үшін сурет жоспарын таңдау;
1.3.1.2 сурет контурын, мәтін контурын және тақырып жасау (мұғалімнің көмегімен)
3.2. Оқылған/тыңдаған материалды айту
1.3.2.1 оқиға желісінің ретін анықтау және қайта құру;
1.3.2.2 оқытушының көмегімен суреттерді, сызбаларды, белгілерді пайдаланып тыңдалған/оқылған мәтіндерден ақпарат беру
3.3. Мәтінді түрлі формада (тірек сөздер, сызбалар, суреттер, белгілер арқылы) құрастыру
1.3.3.1 мұғалім қолдауымен суреттер, белгілер, сызбалар, тірек сөздерді қолдана отырып, берілген тақырып бойынша 3-5 сөйлемнен және 10-15 сөзден тұратын қарапайым мәтіндер құрастыру

1.2.3.1 практически различать особенности текста: смысловую целостность и связность;
1.2.3.2 определять начало, середину и конец прочитанного текста с помощью учителя
2.4. Понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте
1.2.4.1 выделять из прочитанного текста и употреблять простые слова с обобщающим значением;
1.2.4.2 выделять из прочитанного текста и употреблять в речи личные, притяжательные и указательные местоимения;
1.2.4.3 находить в прочитанном тексте существительные, глаголы, прилагательные сходные и противоположные по значению
2.5. Формулирование вопросов и ответов
1.2.5.1 различать побудительные и вопросительные предложения в прочитанном тексте;
1.2.5.2 отвечать на вопросы по прочитанному тексту;
1.2.5.3 задавать вопрос по содержанию текста с опорой на вопрос и/или ключевые слова
2.6. Определение типов и жанров текстов
1.2.6.1 распознавать поэтические и прозаические формы текста;
1.2.6.2 выделять ключевые слова (глаголы и имена прилагательные) из описательных и повествовательных текстов с поддержкой учителя;
1.2.6.3 практически различать повествовательный и описательные тексты с опорой на ключевые слова
2.7. Ориентирование в графической форме слов
1.2.7.1 различать понятия "звук", "буква" и обозначать их графически;
1.2.7.2 распознавать печатный и письменный образ изучаемых букв и сопоставлять его со звуком;
1.2.7.3 обозначать твердость и мягкость согласных в прямых слогах с помощью гласных букв
2.8. Извлечение необходимой информации из различных источников
1.2.8.1 звуковой символ - распознавание букв, разделение звука и букв;
1.2.8.2 различать звонкие и глухие звуки; понимать, что вокальные звуки делятся на толстые и тонкие;
1.2.8.3 понимать роль звука в различении значений;
1.2.8.4 понимать особенности букв Ұ, я, ю и символов ь, ъ
2.9. Сравнительный анализ текстов
1.2.9.1 знать, что гласные образуют слоги, определять количество слогов
Письмо
Ключевые навыки
Цели обучения
3.1. Составление плана текста
1.3.1.1 подбирать картинный план к рассказу;
1.3.1.2 составлять картинный план, план-схему текста и озаглавливать (с помощью учителя)
3.2. Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
1.3.2.1 определять и воссоздавать порядок сюжетной серии;
1.3.2.2 передавать информацию из прослушанных/прочитанных текстов, используя рисунки, схемы, знаки с помощью учителя
3.3. Создание текста с использованием различных форм представления
1.3.3.1 составлять простые тексты из 3-5 предложений и 10-15 слов на заданную тему, используя рисунки, знаки, схемы, опорные слова с поддержкой учителя

3.4. Әр түрлі жанрдағы мәтіндерді шығармашылықпен жазу
1.3.4.1 мұғалімнің көмегімен қарапайым сөйлемдер және/немесе мәтіндер (хабарлама, құттықтау) жазу
3.5. Қатені табу, түзету
1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету
3.6. Көркем жазу талаптарын сақтау
1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркемжазу талаптарына сай жазу;
1.3.6.2 жазу гигиенасының негізгі ережелерін сақтау;
1.3.6.3 дәптермен парақпен жұмыс жасағанда денесін дұрыс түзеп ұстау;
1.3.6.4 жұмыс сызығы мен жетекші сызықты ажырату;
1.3.6.5 әріптердің негізгі элементтерін және олардың кезектесуін үлгі бойынша жазу;
1.3.6.6 үзіліссіз байланысты қолдана отырып, үлкен (кіші) және кіші әріптер мен олардың байланыстарын үлгі бойынша жазу;
1.3.6.7 дұрыс байланыстарды сақтай отырып, оқылатын сөздер мен қысқа сөйлемдерді үлгі бойынша жазу;
1.3.6.8 әріптің, буынның, сөздің баспадан жазбашаға көшіріп жазу;
1.3.6.9 баспа және жазбаша хаттарды жобалау және қайта құру
3.7. Орфографиялық дағдылар
1.3.7.1 айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп және есту, есте сақтау арқылы жазу;
1.3.7.2 оқылған хаттарды, сөздерді және сөйлемдерді осы әріптермен басып шығарылған және қолмен жазылған қаріптен көшіру, олқылықтар, алмастырулар мен шатасуларға жол бермеу;
1.3.7.3 емлесі алдын-ала талдаудан кейін айтылуынан өзгеше болмайтын, бір-екі буынды сөздерді өз бетінше жазу;
1.3.7.4 сөйлемдегі сөздерді бөлек жазу;
1.3.7.5 сөйлемнің басында бас әріппен жаз (мұғалімнің көмегімен);
1.3.7.6 жалқы есімдерді бас әріппен жазу (мұғалімнің көмегімен);
1.3.7.7 мұғалімнің көмегімен тасымалдау ережелерін сақтау
3.8. Грамматикалық дағдылар
1.3.8.1 сөйлеу барысында жалғауларды дұрыс қолдану;
1.3.8.2 қарапайым сөйлемдерді сөйлеу кезінде қолдану (3-5 сөз)
3.9. Пунктуациялық дағдылар
1.3.9.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою;
1.3.9.2 сөйлем шекараларын сөйлемнің аяқталу белгілері негізінде іс жүзінде ажырату
40. Осы оқу бағдарламасы қосымшада келтірілген Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Әліппе, Ана тілі" пәнінің үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
41. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.

3.4. Творческое написание текстов в разных жанрах
1.3.4.1 писать простые предложения и/или тексты (сообщение, поздравление) с помощью учителя
3.5. Нахождение и исправление ошибок в работе
1.3.5.1 проверять написание слов, предложений/текста, написание которых расходится с произношением, и исправлять ошибки с помощью учителя
3.6. Соблюдение каллиграфических и графических норм
1.3.6.1 писать элементы букв, соотношение букв между собой в соответствии с требованиями художественного письма, сохраняя линию, межстрочный интервал, верхнюю и нижнюю строки;
1.3.6.2 соблюдать основные правила гигиены письма;
1.3.6.3 ориентироваться в схеме собственного тела, на листе бумаги, в тетради;
1.3.6.4 определять рабочую строку и межстрочное пространство;
1.3.6.5 писать основные элементы букв и их чередования по образцу;
1.3.6.6 писать прописные (заглавные) и строчные буквы и их соединения по образцу, используя безотрывное соединение;
1.3.6.7 писать разборчиво слова и короткие предложения по образцу, соблюдая правильные соединения;
1.3.6.8 транслировать печатный образ буквы, слога, слова в письменный образ;
1.3.6.9 конструировать и реконструировать печатные и письменные буквы
3.7. Соблюдение орфографических норм
1.3.7.1 списывать и записывать слова с одинаковым произношением и написанием путем прослушивания и запоминания;
1.3.7.2 списывать с печатного и рукописного шрифта изученные буквы, слова и предложения с этими буквами, не допуская пропусков, замен и смешений;
1.3.7.3 писать самостоятельно одно-двухсложные слова с изученными буквами, написание которых не расходится с произношением после предварительного анализа;
1.3.7.4 раздельно писать слова в предложении;
1.3.7.5 писать заглавную букву в начале предложения (с помощью учителя);
1.3.7.6 писать заглавную букву в именах собственных (с помощью учителя);
1.3.7.7 соблюдать правила переноса с помощью учителя
3.8. Соблюдение грамматических норм
1.3.8.1 правильно использовать суффиксы при разговоре;
1.3.8.2 пользоваться в речи простыми распространенными предложениями (из 3-5 слов)
3.9. Соблюдение пунктуационных норм
1.3.9.1 практически различать границы предложения с опорой на знаки конца предложения;
1.3.9.2 ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
40. Настоящая учебная Программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Букварь. Обучение грамоте" для 1 класса уровня начального образования согласно приложению.
41. Распределение часов на изучение разделов и тем предоставляется на усмотрение учителя.

Параграф 3. Сөйлеу тілінің ауыр бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейіндегі 1 - сыныптары үшін "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асырудың ұзақ мерзімді жоспары (оқыту қазақ тілінде)
1-тоқсан
Кезең
Тыңдалым мен
айтылым
Оқылым
Жазылым
Әліппеге дейінгі кезең
1.1.1.2* графикалық схемалар мен мұғалімнің сұрақтарына негізделген ауызша мен жазбаша сөйлеу тілін ажырату;
1.1.1.3* тәжірибелік деңгейде сөйлем мен деформацияланған сөйлемді ажырату;
1.1.1.4* сөйлемдегі сөздердің санын анықтау;
1.1.6.1 вербалды емес байланыс құралдарын (ым-ишара, қимылдар) қолдану;
1.1.9.1* оқылатын дыбыстардың артикуляциялық құрылысы мен дыбысын меңгеру
1.1.9.3* өзін-өзі түзету үшін айнадағы визуалды бақылауды қолдана отырып, тілдің үйлесімді қимылдарын орындау;
1.1.9.7* көмекші техникаларға сүйене отырып, сөздің буын құрамын анықтау;
1.1.9.8* ауызша және жазбаша сөйлеудегі дауысты дыбыстарға негізделген сөздің буын құрамын анықтау;
1.1.9.9* екпіннің сөздегі орнын анықтау
1.2.1.1* сөйлем, сөз, буын, дыбыстың графикалық сызбасын "оқу";
1.2.7.1* "дыбыс", "әріп" ұғымдарын ажыратып, оларды графикалық түрде белгілеу
1.3.1.1* әңгіме үшін сурет жоспарын таңдау;
1.3.6.1* жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркемжазу талаптарына сай жазу;
1.3.6.2* жазу гигиенасының негізгі ережелерін сақтау;
1.3.6.3* дәптермен парақпен жұмыс жасағанда денесін дұрыс түзеп ұстау;
1.3.6.4* жұмыс сызығы мен жетекші сызықты ажырату;
1.3.6.5 әріптердің негізгі элементтерін және олардың кезектесуін үлгі бойынша жазу;
Әліппе кезеңі
1.1.1.6* мәтіннен сөйлемдерді бөлу;
1.1.1.1* сөйлеу (мәтін), сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсіну;
1.1.1.7* сөйлемдегі сөздерге сұрақтар қою;
1.1.2.2* мұғалімнің көмегімен тыңдалған мәтіннің тақырыбын анықтау;
1.1.5.1* заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолдану;
1.1.9.2* артикуляция мүшелерін атаулары бойынша ажырату;
1.1.9.4* дыбыстың сөздегі орнын анықтау (басы, ортасы, соңы);
1.1.9.5* ұзын және қысқа сөздерді ажырату;
1.1.9.6* сөздердің буыннан құралатынын білу;
1.1.9.7* көмекші техникаларға сүйене отырып, сөздің буын құрамын анықтау;
1.1.9.8* ауызша және жазбаша сөйлеудегі дауысты дыбыстарға негізделген сөздің буын құрамын анықтау;
1.1.9.9* екпіннің сөздегі орнын анықтау
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу; түсініп оқу) қолдану
1.2.7.2 баспа және жазбаша хаттарды жобалау және қайта құру;

Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой учебной программе по предмету "Букварь, Обучение грамоте" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 1 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения)
1 четверть
Период
Аудирование (слушание) и говорение
Чтение
Письмо
Добукварный период
1.1.1.2* различать устную и письменную речь с опорой на графические схемы и вопросы учителя;
1.1.1.3* различать предложение и деформированное предложение на практическом уровне;
1.1.1.4* определять количество слов в предложении;
1.1.6.1 использовать невербальные средства общения (мимика, жесты);
1.1.9.1* различать речевые и неречевые звуки;
1.1.9.3* различать органы артикуляции по названиям;
1.1.9.7* определять слоговой состав слова с опорой на вспомогательные приемы;
1.1.9.8* определять слоговой состав слова с опорой на гласные звуки во внешней и внутренней речи;
1.1.9.9* определять место ударения в словах
1.2.1.1* читать и составлять графические схемы слогов, слов, предложений;
1.2.7.1* различать понятия "звук", "буква" и обозначать их графически
1.3.1.1* подбирать картинный план к рассказу;
1.3.6.1* писать элементы букв, соотношение букв между собой в соответствии с требованиями художественного письма, сохраняя линию, межстрочный интервал, верхнюю и нижнюю строки;
1.3.6.2* соблюдать основные правила гигиены письма;
1.3.6.3* ориентироваться в схеме собственного тела, на листе бумаги, в тетради;
1.3.6.4* определять рабочую строку и межстрочное пространство;
1.3.6.5 писать основные элементы букв и их чередования по образцу
Букварный период
1.1.1.6* выделять предложения из текста; 1.1.1.1* различать речь, текст, предложение, слово, звук;
1.1.1.7* различать на практическом уровне характерные признаки предложения, смысловой, языковой и интонационной законченности;
1.1.2.2* определять тему прослушанного текста с помощью учителя;
1.1.5.1* понимать и правильно употреблять в речи просьбы, поручения, приказания, инструкции;
1.1.9.2* различать органы артикуляции по названиям;
1.1.9.4* определять место звука в слове (начало, середина, конец);
1.1.9. 5* различать длинные и короткие слова;
1.1.9.6* знать, что слова состоят из слогов;
1.1.9.7* определять слоговой состав слова с опорой на вспомогательные приемы;
1.1.9.8* определять слоговой состав слова с опорой на гласные звуки во внешней и внутренней речи;
1.1.9.9* определять место ударения в словах
1.2.1.2 составлять простые слова и предложения из слогов и букв разрезной азбуки;
1.2.7.2 распознавать печатный и письменный образ изучаемых букв и сопоставлять его со звуком;

1.2.7.3 дауысты дыбыстарды қолданып, тікелей буындардағы дауыссыздардың қаттылығы мен жұмсақтығын көрсету
1.3.1.2 сурет контурын, мәтін контурын және тақырып жасау (мұғалімнің көмегімен);
1.3.6.4 жұмыс сызығы мен жетекші сызықты ажырату;
1.3.6.6 үзіліссіз байланысты қолдана отырып, үлкен (кіші) және кіші әріптер мен олардың байланыстарын үлгі бойынша жазу;
1.3.7.3 емлесі алдын-ала талдаудан кейін айтылуынан өзгеше болмайтын, бір-екі буынды сөздерді өз бетінше жазу;
1.3.7.5 сөйлемнің басында бас әріппен жаз (мұғалімнің көмегімен);
1.3.9.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою;
1.3.9.2 сөйлем шекараларын сөйлемнің аяқталу белгілері негізінде іс жүзінде ажырату
2-тоқсан
Әліппе кезеңі
1.1.1.5* ұсынылған сөздерден жеке сөздерді бөлу;
1.1.1.8* мұғалімнің көмегімен, сөйлемдегі сөздер арасындағы байланысты анықтау;
1.1.4.1* коммуникативтік қатынаста сөз әдебін (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу) дұрыс қолдану;
1.1.5.3* берілген тақырып бойынша оқу диалогтарына қатысу;
1.1.9.6* сөздердің буыннан құралатынын білу;
1.1.9.7 көмекші техникаларға сүйене отырып, сөздің буын құрамын анықтау;
1.1.9.8* ауызша және жазбаша сөйлеудегі дауысты дыбыстарға негізделген сөздің буын құрамын анықтау;
1.1.9.9* екпіннің сөздегі орнын анықтау
1.2.1.3* буындарды бірге оқып, сөздерді, сөйлемдерді, қысқа мәтіндерді дұрыс түсіну,
1.2.2.1* мұғалімнің көмегімен тыңдалған мәтіннің тақырыбын анықтау;
1.2.4.1 жалпылау мағынасы бар қарапайым сөздерді білу және қолдану;
1.2.5.1* мұғалімнің қолдауымен тыңдалған мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;
1.2.6.1* мәтіннің поэтикалық және прозалық түрлерін тану;
1.2.7.3 дауысты дыбыстарды қолданып, тікелей буындардағы дауыссыздардың қаттылығы мен жұмсақтығын көрсету
1.3.6.7* дұрыс байланыстарды сақтай отырып, оқылатын сөздер мен қысқа сөйлемдерді үлгі бойынша жазу;
1.3.6.8* әріптің, буынның, сөздің баспадан жазбашаға көшіріп жазу;
1.3.7.2* оқылған хаттарды, сөздерді және сөйлемдерді осы әріптермен басып шығарылған және қолмен жазылған қаріптен көшіру, олқылықтар, алмастырулар мен шатасуларға жол бермеу;
1.3.7.6* жалқы есімдерді бас әріппен жазу (мұғалімнің көмегімен);
1.3.8.2 қарапайым сөйлемдерді сөйлеу кезінде қолдану (3-5 сөз);
1.3.6.9 баспа және жазбаша хаттарды жобалау және қайта құру
3-тоқсан
Әліппе кезеңі
1.1.1.9* мазмұнға және тыныс белгілеріне сәйкес келетін кідірістерді, қарқындарды, сөйлеу ырғағын сақтау;
1.1.2.2* мұғалімнің көмегімен тыңдалған мәтіннің тақырыбын анықтау;

1.2.7.3 обозначать твердость и мягкость согласных в прямых слогах с помощью гласных букв
1.3.1.2 составлять картинный план, план-схему текста и озаглавливать (с помощью учителя);
1.3.6.4 правильно располагать буквы и слова на строке;
1.3.6.6 писать прописные (заглавные) и строчные буквы и их соединения по образцу, используя безотрывное соединение;
1.3.7.3 раздельно писать слова в предложении;
1.3.7.5 писать заглавную букву в начале предложения (с помощью учителя); 1.3.9.1 практически различать границы предложения с опорой на знаки конца предложения;
1.3.9.2 ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
2 четверть
Букварный период
1.1.1.5* выделять отдельные слова из предложения;
1.1.1.8* определять связь между словами в предложении с помощью вопросов;
1.1.4.1* называть героев текста и их действия с опорой на иллюстративный материал и/или вопросы учителя;
1.1.5.3* использовать речевой этикет в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание);
1.1.9.6* знать, что слова состоят из слогов;
1.1.9.7 определять слоговой состав слова с опорой на вспомогательные приемы;
1.1.9.8* определять слоговой состав слова с опорой на гласные звуки во внешней и внутренней речи;
1.1.9.9* определять место ударения в словах
1.2.1.3* читать слитно по слогам и правильно понимать слова, предложения, короткие тексты;
1.2.2.1* определять тему прочитанного текста с помощью учителя;
1.2.4.1 выделять из прочитанного текста и употреблять простые слова с обобщающим значением;
1.2.5.1* различать побудительные и вопросительные предложения в прочитанном тексте;
1.2.6.1* распознавать поэтические и прозаические формы текста;
1.2.7.3 обозначать твердость и мягкость согласных в прямых слогах с помощью гласных букв
1.3.6.7* писать разборчиво слова и короткие предложения по образцу, соблюдая правильные соединения;
1.3.6.8* транслировать печатный образ буквы, слога, слова в письменный образ;
1.3.7.2* списывать с печатного и рукописного шрифта изученные буквы, слова и предложения с этими буквами, не допуская пропусков, замен и смешений;
1.3.7.6* писать заглавную букву в именах собственных (с помощью учителя);
1.3.8.2 пользоваться в речи простыми распространенными предложениями (из 3-5 слов);
1.3.6.9 конструировать и реконструировать печатные и письменные буквы
3 четверть
Букварный период
1.1.1.9* соблюдать паузы, темп, ритм речи, соответствующих содержанию и знакам препинания;
1.1.2.2* определять тему прослушанного текста с помощью учителя;

1.1.3.2* оқылған мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру;
1.1.5.2* сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу;
1.2.6.2* сипаттайтын және баяндау мәтіндерінен мұғалімнің қолдауымен кілт сөздерді (етістіктер мен сын есімдер) шығарып алу;
1.1.7.1* тірек сөздерді және/ немесе жай сөйлемді қолдана отырып, тыңдалған мәтін кейіпкерлерінің іс-әрекеттерін мақұлдау/келіспеу;
1.1.8.1 сюжеттік сурет бойынша және/немесе мұғалімнің сұрақтары негізінде 20 сөзден тұратын баяндау мәтінін құрастыру;
1.1.9.7* көмекші техникаларға сүйене отырып, сөздің буын құрамын анықтау;
1.1.9.8* ауызша және жазбаша сөйлеудегі дауысты дыбыстарға негізделген сөздің буын құрамын анықтау;
1.1.9.9* екпіннің сөздегі орнын анықтау
1.2.1.4* минутына 15-тен 25 сөзге дейінгі слогдарды бірге оқып, 20-30 сөзге дейін (5-6 сөйлемнен аспайтын) қарапайым мәтіндерді дұрыс түсіну;
1.2.2.2* мұғалімнің қолдауымен жай сөйлемді қолданып тыңдалған мәтіннің негізгі идеясын айту;
1.2.4.2 сөйлеу барысында есімдіктерді дұрыс қолдану;
1.2.5.2 оқылған немесе тыңдалған мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру;
1.2.6.2* сипаттайтын және баяндау мәтіндерінен мұғалімнің қолдауымен кілт сөздерді (етістіктер мен сын есімдер) шығарып алу;
1.2.7.3* дауысты дыбыстарды қолданып, тікелей буындардағы дауыссыздардың қаттылығы мен жұмсақтығын көрсету;
1.2.9.1* дауысты дыбыстардың буын құрайтынын білу, буын санын анықтау
1.3.2.2* оқытушының көмегімен суреттерді, сызбаларды, белгілерді пайдаланып тыңдалған / оқылған мәтіндерден ақпарат беру;
1.3.4.1* мұғалімнің көмегімен қарапайым сөйлемдер және/ немесе мәтіндер (хабарлама, құттықтау) жазу;
1.3.5.1* мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету;
1.3.7.1 айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп және есту, есте сақтау арқылы жазу;
1.3.7.4 сөйлемдегі сөздерді бөлек жазу;
1.3.7.5 сөйлемнің басында бас әріппен жаз (мұғалімнің көмегімен);
1.3.7.6 жалқы есімдерді бас әріппен жазу (мұғалімнің көмегімен);
1.3.7.7 мұғалімнің көмегімен тасымалдау ережелерін сақтау
Әліппеден кейінгі кезең
1.1.1.1 сөйлеу (мәтін), сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсіну;
1.1.3.1 тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау;
1.1.3.3 3-5 жай сөйлемнен тұратын ретті қалпына келтіру;
1.1.7.2 жай сөйлемді қолдана отырып, тыңдалған және / немесе оқылған мәтінге қатынасты білдіру;
1.1.9.9 екпіннің сөздегі орнын анықтау
1.2.1.5* оқудың негізгі түрлерін қолдану (толық сөзбен оқуға ауыса отырып, мәнерлеп оқу, әдейі оқу);

1.1.3.2* определять последовательность предложений в деформированном тексте с опорой на сюжетную серию и/или вопросы учителя;
1.1.5.2* участвовать в учебных диалогах на заданную тему;
1.1.6.2* соблюдать интонацию конца предложения (повествовательную, вопросительную, восклицательную);
1.1.7.1* выразить одобрение/неодобрение действиям героев прослушанного текста, используя ключевые слова и/или простое предложение;
1.1.8.1 составлять повествовательный текст в объеме до 20 слов по сюжетной картине и/или с опорой на вопросы учителя;
1.1.9.7* определять слоговой состав слова с опорой на вспомогательные приемы;
1.1.9.8* определять слоговой состав слова с опорой на гласные звуки во внешней и внутренней речи;
1.1.9.9* определять место ударения в словах
1.2.1.4* читать слитно по слогам в темпе от 15 до 25 слов в минуту и правильно понимать простые тексты до 20-30 слов (не более 5-6 предложений);
1.2.2.2* назвать основную мысль прочитанного текста, используя простое предложение с поддержкой учителя;
1.2.4.2* выделять из прочитанного текста и употреблять простые слова с обобщающим значением;
1.2.5.2 отвечать на вопросы по прочитанному тексту;
1.2.6.2* выделять ключевые слова (глаголы и имена прилагательные) из описательных и повествовательных текстов с поддержкой учителя;
1.2.7.3* обозначать твердость и мягкость согласных в прямых слогах с помощью гласных букв;
1.2.9.1* знать, что гласные образуют слоги, определять количество слогов
1.3.2.2* передавать информацию из прослушанных/прочитанных текстов, используя рисунки, схемы, знаки с помощью учителя;
1.3.4.1* писать простые предложения и/или тексты (сообщение, поздравление) с помощью учителя;
1.3.5.1* проверять написание слов, написание которых не расходится с произношением и исправлять ошибки;
1.3.7.1 списывать и записывать слова с одинаковым произношением и написанием путем прослушивания и запоминания;
1.3.7.4 раздельно писать слова в предложении;
1.3.7.5 писать заглавную букву в начале предложения (с помощью учителя);
1.3.7.6 писать заглавную букву в именах собственных (с помощью учителя);
1.3.7.7 соблюдать правила переноса с помощью учителя
Послебукварный период
1.1.1.1 различать речь, текст, предложение, слово, звук;
1.1.3.1 отвечать на вопросы по прочитанному тексту;
1.1.3.3 восстанавливать последовательность 3-5 простых предложений;
1.1.7.2 высказать отношение к прослушанному и/или прочитанному тексту, используя простое предложение;
1.1.9.9 определять место ударения в словах
1.2.1.5* использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, осознанное чтение);

1.2.3.1* мәтіннің ерекшеліктерін іс жүзінде ажырату: мағыналық тұтастық пен келісімділік;
1.2.4.3* мағынасы жағынан ұқсас және қарама-қарсы зат есімдерді, етістіктерді, сын есімдерді табу;
1.2.5.3* сұрақтың және / немесе тірек сөздердің негізінде тыңдалған мәтіннің мазмұны туралы сұрақ қою;
1.2.8.1* дыбыстың таңбасы – әріпті тану, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажырату;
1.2.9.1 дауысты дыбыстардың буын құрайтынын білу, буын санын анықтау
1.3.3.1 мұғалім қолдауымен суреттер, белгілер, сызбалар, тірек сөздерді қолдана отырып, берілген тақырып бойынша 3-5 сөйлемнен және 10-15 сөзден тұратын қарапайым мәтіндер құрастыру;
1.3.5.1* мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету;
1.3.8.2* қарапайым сөйлемдерді сөйлеу кезінде қолдану (3-5 сөз)
4-тоқсан
Әліппеден кейінгі кезең
1.1.1.9* мазмұнға және тыныс белгілеріне сәйкес келетін кідірістерді, қарқындарды, сөйлеу ырғағын сақтау;
1.1.3.4* сюжеттік серия, сурет жоспары және/ немесе мұғалімнің сұрақтары негізінде оқиғалардың дәйектілігін сақтай отырып, тыңдалған материалды қайталау;
1.1.8.2* мұғалімнің сұрақтары негізінде және/немесе сурет жоспары негізінде пәндік сурет бойынша 15 сөзге дейін сипаттайтын мәтін құрастыру;
1.1.9.8* ауызша және жазбаша сөйлеудегі дауысты дыбыстарға негізделген сөздің буын құрамын анықтау;
1.1.9.9* екпіннің сөздегі орнын анықтау
1.2.1.6* орфоэпиялық және орфоэпиялық оқуды ажырату;
1.2.3.2* мұғалімнің көмегімен тыңдалған мәтіннің басын, ортасын және соңын анықтау;
1.2.4.3 мағынасы жағынан ұқсас және қарама-қарсы зат есімдерді, етістіктерді, сын есімдерді табу;
1.2.5.3* сұрақтың және/немесе тірек сөздердің негізінде тыңдалған мәтіннің мазмұны туралы сұрақ қою;
1.2.6.3* іс жүзінде негізгі сөздер негізінде баяндау мен сипаттау мәтінін ажырату;
1.2.7.3* дауысты дыбыстарды қолданып, тікелей буындардағы дауыссыздардың қаттылығы мен жұмсақтығын көрсету;
1.2.8.2* дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну
1.3.4.1* мұғалімнің көмегімен қарапайым сөйлемдер және / немесе мәтіндер (хабарлама, құттықтау) жазу;
1.3.7.6* жалқы есімдерді бас әріппен жазу (мұғалімнің көмегімен);
1.3.7.7* мұғалімнің көмегімен тасымалдау ережелерін сақтау;
1.3.8.1* сөйлеу барысында жалғауларды дұрыс қолдану;
1.3.8.2* қарапайым сөйлемдерді сөйлеу кезінде қолдану (3-5 сөз)
Ескерту:
1) әр тоқсандағы оқу мақсаттары сөйлеу әрекетінің әр түріне біріктіріледі;
2) "*" белгісімен көрсетілген оқу мақсаттары осы тоқсанда ішінара орындалуы және кеңейтілген немесе күрделі сөйлеу материалы бойынша келесі тоқсанда жұмысын жалғастыруы ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 6 қарашадағы
№ 327 бұйрығына
11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы "03" сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
272 - қосымша
Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0 - сыныптары үшін "Букварь, Обучение грамоте" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде)

1.2.3.1* практически различать особенности текста: смысловую целостность и связность;
1.2.4.3* выделять из прочитанного текста и употреблять в речи личные, притяжательные и указательные местоимения
1.2.5.3* отвечать на вопросы по прочитанному тексту;
1.2.8.1* отвечать на вопросы словами из прочитанного текста;
1.2.9.1 знать, что гласные образуют слоги, определять количество слогов
1.3.3.1* составлять простые тексты из 3-5 предложений и 10-15 слов на заданную тему, используя рисунки, знаки, схемы, опорные слова с поддержкой учителя;
1.3.5.1* проверять написание слов, предложений/текста, написание которых расходится с произношением, и исправлять ошибки с помощью учителя;
1.3.8.2* пользоваться в речи простыми распространенными предложениями (из 3-5 слов)
4 четверть
Послебукварный период
1.1.1.9* соблюдать паузы, темп, ритм речи, соответствующих содержанию и знакам препинания;
1.1.3.4* пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий с опорой на сюжетную серию, картинный план и/или вопросы учителя;
1.1.8.2* составлять описательный текст в объеме до 15 слов по предметной картине с опорой на вопросы учителя и/или с опорой на картинный план;
1.1.9.8* определять слоговой состав слова с опорой на гласные звуки во внешней и внутренней речи;
1.1.9.9* определять место ударения в словах
1.2.1.6* различать орфографическое и орфоэпическое чтение;
1.2.3.2* определять начало, середину и конец прочитанного текста с помощью учителя;
1.2.4.3 находить в прочитанном тексте существительные, глаголы, прилагательные сходные и противоположные по значению;
1.2.5.3* задавать вопрос по содержанию текста с опорой на вопрос и/или ключевые слова;
1.2.6.3* практически различать повествовательный и описательный тексты с опорой на ключевые слова;
1.2.7.3* обозначать твердость и мягкость согласных в прямых слогах с помощью гласных букв;
1.2.8.2* различать звонкие и глухие звуки; понимать, что вокальные звуки делятся на толстые и тонкие
1.3.4.1* писать простые предложения и\или тексты (сообщение, поздравление) с помощью учителя;
1.3.7.6* писать заглавную букву в именах собственных (с помощью учителя);
1.3.7.7* соблюдать правила переноса с помощью учителя;
1.3.8.1* правильно использовать суффиксы при разговоре;
1.3.8.2* пользоваться в речи простыми распространенными предложениями (из 3-5 слов)
Примечание:
1) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) цели обучения, обозначенные знаком "*", рекомендуется в данной четверти реализовать частично и продолжать работу в последующих четвертях на расширенном и\или усложненном речевом материале.
Приложение 11 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 6 ноября 2024 года № 327
Приложение 272 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 03 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Букварь, Обучение грамоте" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0 класса уровня начального образования (с русским языком обучения)

3) белсенділік тәсілі- бұл білімді практикалық, сатылы қол жетімді іс-әрекеттер арқылы өз бетінше алуға жағдай жасау;
4) жеке сараланған тәсіл баланың жеке ерекшеліктеріне, сөйлеу қорытындысына, оның даму қарқынына байланысты тәрбиелік, түзету-дамытушылық және сөйлеу жұмысының формалары мен әдістерінің өзгергіштігін болжайды;
5) оқытудың коммуникативтік тәсілі басқа адамдармен, ақпараттық ағындармен өзара әрекеттесу қажеттілігімен байланысты сөйлеу қабілеті нашар білім алушыларға коммуникативтік қасиеттерді қалыптастыруды көздейді.
11. Бағдарламаның түзету бағытын жүзеге асыру оқыту процесінде арнайы жұмыс әдістері жүйесін қолдану арқылы жүзеге асырылады:
1) сөйлеу физиологиялық негізін дамытуға арналған жаттығулар (тыныс алу, еліктеу және артикуляциялық жаттығулар);
2) дыбыстық айтылымды машықтандыру және сөздердің буындық құрылымын пысықтауға бағытталған жаттығулар (дикцияны қыздыру, оқылатын дыбыстармен буын тізбегін шығаруға арналған имитациялық ойындар, қарама-қарсы немесе жиі аралас дыбыстарды кезектестіру);
3) фонематикалық процестерді қалыптастыруға, лексикалық-грамматикалық категорияларды және келісімді сөйлеуді қалыптастыруға бағытталған ойындар мен жаттығулар (буындар мен сөздер: анаграммалар, фигуралар, ребустар, жұмбақтар, сөзжұмбақтар, деформацияланған сөйлемді, мәтінді ажырату және қалпына келтіру, сызбаларға, сюжеттік серияларға, суреттерге сәйкес мәтінді ұжымдық құрастыру, сенсорлық жоспарға сәйкес мәтінді ұжымдық құрастыру, сенсорлық жоспарға сәйкес кезең-кезеңмен немес мұғалімнің көмегімен);
4) ұсақ моториканы дамытуға арналған тренингтер, жазу кезінде қаламды ұстаудың дұрыс қалпын бекіту және оптикалық-кеңістік көріністерді дамыту (саусақ жаттығулары, қолдар мен жетекші саусақтардың босаңсыту және сергіту массажы, модельдеу тестілеуді түзету, әріптер бейнесін талдау және синтездеу нұсқаларын қолдана отырып, кеңістік қатынастарды анықтайтын және қайта құратын қол жетімді деңгей, "көз-қол" механизмін қалыптастыру мен дамытудың арнайы әдістері);
5) психоэмоционалды тұрақсыздықтағы кинезиология элементтері;
6) артық жұмыс, церебростения және/немесе қорғаныс тежелісі көрінген жағдайда ырғақты жылыту, түсіру және демалу минуттары.
12. Сөйлеу тілінің ауыр бұзылыстары бар білім алушылар үшін мұғалім бір сөйлеу тәртібінің талаптарын орындайды.
13. Сабақты ұйымдастырудың ерекшелігі әр түрлі дидактикалық және әдістемелік материалдарды кеңінен қолдануды көздейді:
1) техникалық мультимедиялық құрылғылар және дидактикалық құралдар (ақпараттық тасымалдаушылар): "Мультимедиялық интерактивті білім беру бағдарламалық қамтамасыз ету және әдістемелік кешен" электронды ресурсы, дыбыстық сигналды бейнелейтін "Логопедиялық симулятор", көмекші құрылғы "Сөйлеуді игеру және дамытуға арналған сөйлеу тренажері байланыс";

3) деятельностный подход заключается в создании условий для самостоятельного добывания знаний через практическую, поэтапную доступную деятельность;
4) индивидуально-дифференцированный подход реализуется вариативностью форм и способов учебной, коррекционно-развивающей и речевой работы в зависимости от индивидуальных особенностей школьника, речевого заключения, темпов его развития;
5) коммуникативный подход в обучении направлен на формирование у обучающихся с тяжелыми нарушениями речи коммуникативных качеств, связанных с необходимостью взаимодействовать с другими людьми, с информационными потоками.
11. Реализация коррекционной направленности Программы осуществляется за счет применения в процессе обучения системы специальных дидактических приемов:
1) упражнения для развития физиологической базы речи (дыхательная, мимическая и артикуляционная гимнастика);
2) упражнения, направленные на автоматизацию звукопроизношения и отработку слоговой структуры слов (дикционные разминки, имитационные игры на воспроизведение слоговых цепочек с изучаемыми звуками, чередование оппозиционных или часто смешиваемых звуков);
3) игры и упражнения, направленные на формирование фонематических процессов, формирование лексико-грамматических категорий и связной речи (игры со слогами и словами: анаграммы, перевертыши, нахождение слова в слове, ребусы, шарады, кроссворды, "превращения" слов, восстановление деформированного предложения, текста, коллективное составление текста по схемам, серии сюжетных картин, по сенсорному плану с пошаговой или предваряющей поддержкой педагога);
4) тренинги для развития тонкой моторики, закрепления правильной позы удержания ручки при письме и развитие оптико-пространственных представлений (пальцевой тренинг, расслабляющий и тонизирующий самомассаж кистей рук и пальцев ведущей руки, моделирование на доступном уровне, определение и воссоздание пространственных отношений, использование вариантов корректурных проб, анализ и синтез образа букв, специальные техники для формирования и развития механизма "Глаз-рука");
5) элементы кинезиологии при психоэмоциональной нестабильности;
6) ритмическая разминка, минутки разгрузки и отдыха при проявлениях переутомления, церебрастении и/или охранительного торможения.
12. В процессе обучения реализуются требования единого речевого режима.
13. В процессе обучения применяются:
1) технические мультимедийные устройства и дидактические средства (носители информации): электронный ресурс "Мультимедийного интерактивного обучающего программно-методического комплекса", "Логопедический тренажер" с визуализацией звукового сигнала, ассистивное устройство "Речевой тренажер для усвоения и развития речевой коммуникации";

4) 3-5 сөзден тұратын сөйлемдер құрастыру және талдау, сөйлем мүшелерінің құрылымын кеңейту, сұраққа негізделген сөйлемнен сөздерді бөліп алу;
5) заттарды, әрекеттерді, белгілерді білдіретін сөздер арасындағы тәжірибелік айырмашылық; жалпылама сөздердің, ең көп қолданылатын антонимдердің, басқа оқу пәндерінде оқылатын тақырыптарға қатысты сөздердің, тұлғалық және есімдік тұлғалас сөздердің сөздігін кеңейту және белсендіру;
6) ауызша сөйлеудегі дауысты дыбыстарға негізделген 2-3 буынды сөздерге буындық талдау жасау, дауысты дыбыстардың буын жасаушы рөлі, сөздегі екпіннің мағыналы рөлі, сөз формаларындағы екпіннің қозғалғыштығын іс жүзінде бақылау, екпіннің сөз құрамындағы орнын анықтау. екі буынды және үш буынды сөздер;
7) сөздің алдында тұратын көмекші с, к, на, под, над, сөздердің мағынасы, олардың саралануы, сөздің алдында тұратын көмекші сөздері бар сөз тіркестерінің жасалуы және қолданылуы;
8) көптік жалғаулар, зат есімдердің жекеше және көпше түрінің құрылуы, қолданылуы мен саралануы (сом - сомы, слон - слоны);
9) дауысты-дауыссыз негізіндегі дыбыстарды қабылдау және сипаттау, о-у, с-з, ы-и, ш-ж дыбыстары мен әріптерін ажырату;
10) сөйлеудің физиологиялық негізін дамыту, дұрыс дыбыстауды меңгеру және оқылатын дыбыстарды айтуды машықтандыру, екпінді дұрыс сақтау, кідіріс, сөйлем соңының интонациялық безендірілуі, ауызша және жазбаша байланыс құралы кезінде тыңдаушының назарын аудару.
Ескерту: тыңдау материалының көлемі: 30 сек - 1 мин; тыңдауға арналған көркем шығарманың көлемі 25 -тен 35 сөзге дейін.
30. Оқылым (оқу дағдысын қалыптастыру, сөздің дыбысталуын, әліпби әріптерін зерттеу) әліппеге дейінгі кезең:
1) сөйлемнің сызбасын оқу, құру және талдау;
2) дауысты және дауыссыз дыбыстар туралы түсінік, олардың графикалық белгіленуі, дауыссыз және дауысты дыбыстардың графикалық саралануы мен белгіленуі;
3) сөздің буындық құрылымының графикасын құру, екпінді анықтау;
4) буындар мен сөздер схемасын құрастыру, салыстыру, буындар мен сөздерге дыбыстық талдау, екі дауысты дыбыстан (ау, уа); мысалы ам, ум, ах, ох, ух (тұйық буын); мысалы му, на, да (ашық буын); бір буынды және екі буынды сөздер: мох, муха, каток.
31. Оқылым (оқу дағдысын қалыптастыру, сөздің дыбысталуын, әліпби әріптерін зерттеу) әліппе кезең:
1) сөздерді буындық және дыбыстық талдау, фишка мен әріптерден жасалған сөздердің графикалық схемаларын құрастыру және салыстыру утка, окна, банка, Томка, Антон, танк, кнут сияқты дауыссыз дыбыстардың қосылуы бар сөздер; косы, совы, сынок, сосны сияқты сөздер; (вымыла, упала) дауыссыз дыбыссыз үш буынды сөздер; ели, енот, роет, старые, песни; слов типа бантик, булка, кабина, бинт, белки, буханка, барабан сияқты сөздер;

4) составление и анализ предложений из 3-5 слов, расширение структуры предложения второстепенным членом, выделение из предложения слов с опорой на вопрос;
5) практическое различение слов, обозначающих предметы, действия, признаки; расширение и активизация словаря обобщающих слов, наиболее употребляемых антонимов, слов, связанных с изучаемыми темами по остальных учебным предметам, личные и указательные местоимения;
6) слоговой анализ слов из 2-3 слогов с опорой на гласные звуки во внешней речи, слогообразующая роль гласных звуков, смыслоразличительная роль ударения в слове, практическое наблюдение за подвижностью ударения в формах слова, определение места ударения в двухсложных и трехсложных словах;
7) значение предлогов с, к, на, под, над, их дифференциация, составление и употребление словосочетаний с предлогами;
8) образование, употребление и дифференциация единственного и множественного числа именительного падежа существительных с окончанием ы во множественном числе (сом - сомы, слон - слоны);
9) восприятие и характеристика звуков по признакам звонкий-глухой, дифференциация звуков и букв о-у, с-з, ы-и, ш-ж;
10) развитие физиологической базы речи, усвоение правильной артикуляции и автоматизация произношения изучаемых звуков, соблюдение правильного ударения, пауз, интонационного оформления конца предложения, использование вербальных и невербальных средств общения и привлечения внимания слушателя.
Примечание: объем материала аудирования: 30 сек. -1 мин; объем художественного произведения для слушания от 25 до 35 слов.
30. Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита) добукварный период:
1) чтение, составление и анализ схемы предложений;
2) понятие о гласных и согласных звуках, их графическое обозначение, дифференциация и обозначения на графических схемах согласных и гласных звуков;
3) составление графической схемы слоговой структуры слова, определение ударения;
4) составление, сравнение схемы слогов и слов, последовательный звуковой анализ слогов и слов: из двух гласных звуков (ау, уа); типа ам, ум, ах, ох, ух (слог гс); типа му, на, да (слог сг); слоговой и звуковой анализ односложных и двухсложных слов типа: мох, муха, каток.
31. Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита) букварный период:
1) слоговой и звуковой анализ слов, составление и сравнение графических схем слов из фишек и букв: слов со стечением согласных типа утка, окна, банка, Томка, Антон, танк, кнут; слов типа косы, совы, сынок, сосны; трехсложных слов без, стечений согласных (вымыла, упала); слов типа ели, енот, роет, старые, песни; слов типа бантик, булка, кабина, бинт, белки, буханка, барабан;

1.6. Тыңдаушының назарын аудару
0.1.6.1 сөйлеу кезінде вербалды емес байланыс құралдарын қолдану (ым-ишара, қимылдар);
0.1.6.2 сөйлем соңындағы интонацияны қою (сұраулы, лепті)
1.7. Құндылық туралы шешім қабылдау
0.1.7.1 тірек сөздерді және/немесе жай сөйлемді қолдана отырып, тыңдалған мәтін кейіпкерлерінің іс-әрекеттерін мақұлдау/келіспеу
1.8. Берілген тақырып бойынша әңгіме құрастыру
0.1.8.1 сұрақтарға негізделген сюжеттік суретке негізделген 2-3 суреттен тұратын әңгіме сериясы үшін 10-15 сөзге дейін баяндау мәтінін құрастыру;
0.1.8.2 сурет, сурет жоспары негізінде мұғалімнің сұрақтары бойынша белгілі пәнді, жануарларды сипаттау
1.9. Сөздің дыбыстық құрамын бағдарлау
0.1.9.1 сөйлеудегі тілдік және тілдік емес дыбыстарды ажырату;
0.1.9.2 сөйлеу дыбыстарын белгілеріне қарай сипаттау: дауыссыз-дауысты, екпінді-екпінді дауысты, көмекші құралдар бойынша тірегі бар қатаң-үнді дауыссыз дыбыс;
0.1.9.3 сөйлеу дыбыстарын белгілеріне қарай сипаттау: көмекші құралдардағы тірек дауысты-дауыссыз дыбыс;
0.1.9.4 бір буынды және екі буынды, үш буынды сөздер дауыссыз дыбыстардың бірігуінсіз жасалған бірқатар дыбыстардың ішінен зерттелетін дыбыстарды таңдау;
0.1.9.5 сөздегі дыбыстың орнын анықтау (басы, ортасы, соңы);
0.1.9.6 сөздер буындардан құралғанын түсіну, сөздегі буындар саны мен кезектілігін белгілеу;
0.1.9.7 бір буынды сөздердегі дыбыстардың санын, олардың қатарын, екі тура буыннан тұратын сөздерді анықтау;
0.1.9.8 қатаң дауыссыз және дауысты дыбыстарды, дауысты және дауыссыз дыбыстарды, қатты және жұмсақ оқылатын дауыссыз дыбыстарды ажырату;
0.1.9.9 буындық талдаудың ізі бойынша сөздердің дыбыстық сызбасын құрастыру
(мак, мама, каток, кошка сияқты);
0.1.9.10 кері және тура буыннан тұратын сөздердің сызбасын салыстыру;
0.1.9.11 ұзын және қысқа сөздерді ажырату;
0.1.9.12 сөздерді буынға бөлу;
0.1.9.13 көмекші тәсілдерге сүйене отырып сөздің буын құрамын анықтау;
0.1.9.14 ауызша сөйлеудегі дауысты дыбыстар негізінде сөздің буын құрамын анықтау;
0.1.9.15 тура буыннан екі және үш біріккен сөздердегі екпіннің орнын анықтау;
0.1.9.16 сөздегі дыбыс пен екпіннің мағыналық рөлін тәжірибелік деңгейде түсіну
Бөлім: оқылым
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
2.1. Оқу түрлерін қолдану
0.2.1.1 сөздер, сөйлемдер сызбаларын оқу;
0.2.1.2 бөлінген алфавиттің буындары мен әріптерінен қарапайым сөздер құрастыру;
0.2.1.3 буындарды бірге оқып, сөздер мен жай сөйлемдерді дұрыс түсіну;
0.2.1.4 10-нан 15 сөзге дейінгі буындарды бірге оқып, 20 сөзге дейінгі қарапайым мәтіндерді дұрыс түсіну

1.6. Привлечение внимания слушателей
0.1.6.1 использовать в речи невербальные средства общения (мимика, жесты);
0.1.6.2 соблюдать интонацию конца предложения (повествовательную, вопросительную, восклицательную)
1.7. Высказывание оценочного суждения
0.1.7.1 выразить одобрение/неодобрение действиям героев прослушанного текста, используя ключевые слова и/или простое предложение
1.8. Составление рассказа на заданную тему
0.1.8.1 составлять повествовательный текст в объеме до 10-15 слов по сюжетной серии из 2-3 картин, по сюжетной картине с опорой на вопросы;
0.1.8.2 описывать хорошо знакомый предмет, животное по вопросам учителя с опорой на картину, картинный план
1.9. Ориентирование в звуковой форме слова
0.1.9.1 различать речевые и неречевые звуки;
0.1.9.2 характеризовать звуки речи по признакам: согласный-гласный, ударный-безударный гласный, твердый-мягкий согласный с опорой на вспомогательные средства;
0.1.9.3 характеризовать звуки речи по признакам: звонкий-глухой согласный с опорой на вспомогательные средства;
0.1.9.4 выделять изучаемые звуки из ряда звуков, на фоне односложных и двухсложных, трехсложных слов без стечения согласных;
0.1.9.5 определять место звука в слове (начало, середина, конец);
0.1.9.6 определять количество звуков, их последовательность в прямых, обратных слогах, словах-звукоподражаниях;
0.1.9.7 определять количество звуков, их последовательность в односложных словах, словах из двух прямых слогов;
0.1.9.8 дифференцировать на слух согласные и гласные, звонкие и глухие, твердые и мягкие изученные согласные звуки;
0.1.9.9 составлять звуковую схему слов (типа мак, мама, каток, кошка) по следам слогового анализа;
0.1.9.10 сравнивать схемы слов, состоящих из обратного и прямого слога;
0.1.9. 11 различать длинные и короткие слова;
0.1.9.12 делить слова на слоги;
0.1.9.13 определять слоговой состав слова с опорой на вспомогательные приемы;
0.1.9.14 определять слоговой состав слова с опорой на гласные звуки во внешней речи;
0.1.9.15 определять место ударения в двух и трех сложных словах из прямых слогов;
0.1.9.16 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения в слове на практическом уровне
Раздел: чтение
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения
2.1. Использование видов чтения
0.2.1.1 читать и составлять графические схемы слогов, слов, предложений;
0.2.1.2 составлять простые слова из слогов и букв разрезной азбуки;
0.2.1.3 читать слитно по слогам и правильно понимать слова и простые предложения;
0.2.1.4 читать слитно по слогам в темпе от 10 до 15 слов в минуту и правильно понимать простые тексты до 20 слов

0.3.6.3 жұмыс сызығы мен жетекші сызықты ажырату;
0.3.6.4 әріптердің негізгі элементтерін және олардың кезектесуін үлгі бойынша жазу;
0.3.6.5 үзіліссіз байланысты қолдана отырып, үлкен (кіші) және кіші әріптер мен олардың байланыстарын үлгі бойынша жазу;
0.3.6.6 дұрыс байланыстарды сақтай отырып, оқылатын сөздер мен қысқа сөйлемдерді үлгі бойынша жазу;
0.3.6.7 әріптің, буынның, сөздің баспадан жазбашаға көшіріп жазу
3.7. Орфографиялық дағдылар
0.3.7.1 оқылған әріптерді, сөздерді және сөйлемдерді осы әріптермен басып шығарылған және қолмен жазылған қаріптен көшіру, олқылықтар, алмастырулар мен шатасуларға жол бермеу;
0.3.7.2 емлесі алдын-ала талдаудан кейін айтылуынан өзгеше болмайтын, бір-екі буынды сөздерді оқылған әріптермен өз бетінше жазу;
0.3.7.3 сөйлемнің басында бас әріппен жазылады (мұғалімнің көмегімен);
0.3.7.4 жалқы есімдерді бас әріппен жазу (мұғалімнің көмегімен);
0.3.7.5 жи-ши тіркестерінің емле ережесін атау, сөз құрамындағы бұл тіркестерді тану;
0.3.7.6 емлесі ворона, корова, лопата, машина, молоко, сахар, сорока сөздерінің айтылуынан өзгеше сөздер жазу
3.8. Грамматикалық дағдылар
0.3.8.1 жазбаша сөйлеу кезінде сөздер-объектілерді, сөздер-белгілерді, сөз-әрекеттерді ажырату;
0.3.8.2 -ы, -и, -а, -я жалғаулары бар зат есімдердің атау септігінің көпше түрін жасап, жазбаша түрде ажырату;
0.3.8.3 Жазбаша сөйлеуде сөйлемнен тыс сөздің алдында тұратын көмекші сөздер және зат есімнің септік жалғауы бар сөз тіркестерін в, на, под, над, у жекеше түрде қолдану және ажырату;
0.3.8.4 қарапайым сөйлемдерді (3-5 сөз) сөйлеу барысында қолдану
3.9. Пунктуациялық дағдылар
0.3.9.1 сөйлемнің соңына тыныс белгілерін қою: нүкте, сұрақ, леп белгісі
36. Осы оқу бағдарламасы қосымшада келтірілген Бастауыш білім беру деңгейінің 0 сыныбына арналған "Букварь, Обучение грамоте" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
37. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Параграф 3. Сөйлеу тілінің ауыр бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейіндегі 0 - сынып үшін "Букварь, Обучение грамоте" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (оқыту орыс тілінде)
1-тоқсан
Кезең
Тыңдалым мен айтылым
Оқылым
Жазылым
Әліппеге дейінгі кезең
0.1.1.1* сөйлеу (мәтін), сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғымдарды ажырату;
0.1.1.2* графикалық сызбалар мен мұғалімнің сұрақтары негізінде ауызша және жазбаша сөйлеуді ажырата білу;
0.1.1.5* мұғалімнің көмегімен сөйлемдегі сөздің санын анықтау;
0.1.5.1* берілген тақырып бойынша қысқа диалогтарыға қатысу;

0.3.6.3 различать рабочую строку и межстрочное пространство;
0.3.6.4 писать основные элементы букв и их чередования по образцу;
0.3.6.5 писать прописные (заглавные) и строчные буквы и их соединения по образцу, используя безотрывное соединение;
0.3.6.6 писать разборчиво слова и короткие предложения по образцу, соблюдая правильные соединения;
0.3.6.7 транслировать печатный образ буквы, слога, слова в письменный
3.7. Соблюдение орфографических норм
0.3.7.1 списывать с печатного и рукописного шрифта изученные буквы, слова и предложения с этими буквами, не допуская пропусков, замен и смешений;
0.3.7.2 писать самостоятельно одно-двухсложные слова с изученными буквами, написание которых не расходится с произношением после предварительного анализа;
0.3.7.3 писать заглавную букву в начале предложения (с помощью учителя);
0.3.7.4 писать заглавную букву в именах собственных (с помощью учителя);
0.3.7.5 называть правило правописания сочетаний жи-ши, узнавать эти сочетания в составе слова;
0.3.7.6 писать некоторые слова, написание которых расходится с произношением ворона, корова, лопата, машина, молоко, сахар, сорока
3.8. Соблюдение грамматических норм
0.3.8.1 различать в письменной речи слова-предметы, слова-признаки, слова-действия;
0.3.8.2 образовывать и различать в письменной речи формы множественного числа именительного падежа существительных с окончаниями -ы, -и, -а, -я;
0.3.8.3 употреблять и различать в письменной речи беспредложные падежные конструкции существительных и словосочетания существительных с предлогами в, на, под, над, у в единственном числе;
0.3.8.4 пользоваться в речи простыми распространенными предложениями (из 3-5 слов)
3.9. Соблюдение пунктуационных норм
0.3.9.1 ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
36. Настоящая учебная Программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Букварь. Обучение грамоте" для 0 класса уровня начального образования согласно приложению.
37. Распределение часов на изучение разделов и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой учебной программе по предмету "Букварь, Обучение грамоте" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0 класса уровня начального образования (с русским языком обучения)
1 четверть
Период
Слушание и говорение
Чтение
Письмо
Добукварный период
0.1.1.1* различать текст, предложение, слово, звук;
0.1.1.2* различать устную и письменную речь с опорой на графические схемы и вопросы учителя;
0.1.1.5* определять количество слов в предложении;
0.1.5.1* участвовать в коротких учебных диалогах на заданную тему;

0.1.6.1* сөйлеу кезінде вербалды емес байланыс құралдарын қолдану (ым-ишара, қимылдар);
0.1.9.1 сөйлеудегі тілдік және тілдік емес дыбыстарды ажырату;
0.1.9.2* сөйлеу дыбыстарын белгілеріне қарай сипаттау: дауыссыз-дауысты, екпінді-екпінді дауысты, көмекші құралдар бойынша тірегі бар қатаң-үнді дауыссыз дыбыс;
0.1.9.6* сөздер буындардан құралғанын түсіну, сөздегі буындар саны мен кезектілігін белгілеу;
0.1.9.11 ұзын және қысқа сөздерді ажырату;
0.1.9.12* сөздерді буынға бөлу;
0.1.9.10* кері және тура буыннан тұратын сөздердің сызбасын салыстыру;
0.1.1.3* сөйлем ішінен жеке сөздерді таңдау;
0.1.1.6* нақты жағдайға сүйене отырып, суреттер бойынша "субъекті – предикат", "субъект – предикат – объект" түріндегі сөйлемдер құрастыру
0.1.2.1* мәтінде кім/не туралы айтылғанын түсіну;
0.1.5.2* сұраққа қысқа және/немесе толық жауап беру
0.2.1.1 сөздер, сөйлемдер сызбаларын оқу;
0.2.4.1* объектілерді білдіретін сөздерді, олардың белгілері мен іс-әрекеттерін практикалық деңгейде атау және ажырату;
0.2.5.1* сұраулы және лепті сөйлемді ажырата білу;
0.2.4.2* жалпы мағынасы бар қарапайым сөздерді білу
0.3.2.1* керекті сызбалар, суреттерді қолдана отырып, тындаған мәтіндердегі ақпаратты жеткізу (мұғалімнің көмегімен);
0.3.3.1* сурет, белгі, сызбалар арқылы жай сөйлемдерді жазу;
0.3.6.1* жазу гигиенасының негізгі ережелерін сақтау;
0.3.6.2* дәптермен парақпен жұмыс жасағанда денесін дұрыс түзеп ұстау;
0.3.6.3 жұмыс сызығы мен жетекші сызықты ажырату;
0.3.6.4* әріптердің негізгі элементтерін және олардың кезектесуін үлгі бойынша жазу
2-тоқсан
Әліппе кезеңі
0.1.1.4* мұғалімнің көмегімен сөйлем мен деформацияланған сөйлемдерді ажырату;
0.1.3.1* сюжет сериялары негізінде оқиғалар ретін сақтай отырып, тыңдалған материалды қайта баяндау;
0.1.5.3 әр түрлі қарым-қатынас жағдайларында сөйлеу әдебін қолдану (сәлемдесу, ризашылық білдіру, кешіру, сұрау, рұқсат сұрау, қоштасу);
0.1.6.1 сөйлеу кезінде вербалды емес байланыс құралдарын қолдану (ым-ишара, қимылдар);
0.1.8.1* сұрақтарға негізделген сюжеттік суретке негізделген 2-3 суреттен тұратын әңгіме сериясы үшін 10-15 сөзге дейін баяндау мәтінін құрастыру;
0.1.9.3* сөйлеу дыбыстарын белгілеріне қарай сипаттау: көмекші құралдардағы тірек дауысты-дауыссыз дыбыс;
0.1.9.4* бір буынды және екі буынды, үш буынды сөздер дауыссыз дыбыстардың бірігуінсіз жасалған бірқатар дыбыстардың ішінен зерттелетін дыбыстарды таңдау;
0.1.9.5* сөздегі дыбыстың орнын анықтау (басы, ортасы, соңы)
0.1.9.7* бір буынды сөздердегі дыбыстардың санын, олардың қатарын, екі тура буыннан тұратын сөздерді анықтау;

0.1.6.1* использовать в речи невербальные средства общения (мимика, жесты);
0.1.9.1 различать речевые и неречевые звуки;
0.1.9.2* характеризовать звуки речи по признакам: согласный-гласный, ударный-безударный гласный, твердый-мягкий согласный с опорой на вспомогательные средства;
0.1.9.6* определять количество звуков, их последовательность в прямых, обратных слогах, словах-звукоподражаниях
0.1.9. 11 различать длинные и короткие слова;
0.1.9.12* делить слова на слоги;
0.1.9.10* сравнивать схемы слов, состоящих из обратного и прямого слога;
0.1.1.3* выделять отдельные слова из предложения;
0.1.1.6* составлять предложения типа "субъект – предикат", "субъект - предикат – объект" по картинкам, на основе реальной ситуации;
0.1.2.1* определять, о ком/о чем говорится в тексте с помощью учителя;
0.1.5.2* давать краткий и/или развернутый ответ на вопрос
0.2.1.1 читать и составлять графические схемы слогов, слов, предложений;
0.2.4.1* называть и различать слова, обозначающие предметы, их признаки и действия на практическом уровне;
0.2.5.1* различать побудительные и вопросительные обращения;
0.2.4.2* знать простые слова с обобщающим значением
0.3.2.1* определять и воссоздавать порядок сюжетной серии;
0.3.3.1* составлять простые предложения из 2-3 слов на заданную тему, используя рисунки, знаки, схемы, опорные слова;
0.3.6.1* соблюдать основные правила гигиены письма;
0.3.6.2* ориентироваться в схеме собственного тела, на листе, в тетради;
0.3.6.3 различать рабочую строку и межстрочное пространство;
0.3.6.4* писать основные элементы букв и их чередования по образцу
2 четверть
Букварный период
0.1.1.4* различать предложение и деформированное предложения с поддержкой учителя;
0.1.3.1* пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий с опорой на сюжетную серию картин;
0.1.5.3 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание);
0.1.6.1 использовать в речи невербальные средства общения (мимика, жесты);
0.1.8.1* составлять повествовательный текст в объеме до 10-15 слов по сюжетной серии из 2-3 картин, по сюжетной картине с опорой на вопросы;
0.1.9.3* характеризовать звуки речи по признакам: звонкий-глухой согласный с опорой на вспомогательные средства;
0.1.9.4* выделять изучаемые звуки из ряда звуков, на фоне односложных и двухсложных, трехсложных слов без стечения согласных;
0.1.9.5* определять место звука в слове (начало, середина, конец);
0.1.9.7* определять количество звуков, их последовательность в односложных словах, словах из двух прямых слогов;

0.1.9.8* қатаң дауыссыз және дауысты дыбыстарды, дауысты және дауыссыз дыбыстарды, қатты және жұмсақ оқылатын дауыссыз дыбыстарды ажырату;
0.1.9.13 көмекші тәсілдерге сүйене отырып сөздің буын құрамын анықтау
0.2.1.1* сөздер, сөйлемдер сызбаларын оқу;
0.2.1.2* бөлінген алфавиттің буындары мен әріптерінен қарапайым сөздер құрастыру;
0.2.1.3* буындарды бірге оқып, сөздер мен жай сөйлемдерді дұрыс түсіну;
0.2.2.1* мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбын анықтау;
0.2.4.3* сөйлеу кезінде есімдіктерді қолдану (мен, сен, ол, ол, олар, біз, сен, бұл, сол);
0.2.5.2* кім? не? не істеп жатыр? қайсысы? қандай? қайда? қашан? қалай? кімге? кімде? сөздерімен сұраулы сөйлемдерді түсіну және оларға дұрыс жауап беру;
0.2.7.1* "дыбыс", "әріп" ұғымдарын ажыратып, оларды графикалық түрде белгілеу;
0.2.7.2* дауыссыз дыбыстарды білдіретін әріптердің көп мағыналылығын түсіну (бір әріп екі дыбысты білдіреді: қатты және жұмсақ);
0.2.7.3 оқылатын әріптердің баспа кескінін тану және оны дыбыспен салыстыру;
0.2.7.4* баспа әріптерді жобалау және қайта құру;
0.2.7.5 дауысты дыбыстарды пайдаланып тура буындардағы дауыссыз дыбыстардың қаттылығы мен жұмсақтығын көрсету
0.3.6.5* үзіліссіз байланысты қолдана отырып, үлкен (кіші) және кіші әріптер мен олардың байланыстарын үлгі бойынша жазу;
0.3.6.6* дұрыс байланыстарды сақтай отырып, оқылатын сөздер мен қысқа сөйлемдерді үлгі бойынша жазу;
0.3.6.7* әріптің, буынның, сөздің баспадан жазбашаға көшіріп жазу;
0.3.7.3* сөйлемнің басында бас әріппен жазылады (мұғалімнің көмегімен);
0.3.7.1* оқылған әріптерді, сөздерді және сөйлемдерді осы әріптермен басып шығарылған және қолмен жазылған қаріптен көшіру, олқылықтар, алмастырулар мен шатасуларға жол бермеу;
0.3.8.4 қарапайым сөйлемдерді (3-5 сөз) сөйлеу барысында қолдану;
0.3.9.1* сөйлемнің соңына тыныс белгілерін қою: нүкте, сұрақ, леп белгісі
3-тоқсан
Әліппе кезеңі
0.1.1.6 нақты жағдайға сүйене отырып, суреттер бойынша "субъекті – предикат", "субъект – предикат – объект" түріндегі сөйлемдер құрастыру;
0.1.3.2* 2-3 сөйлемнен тұратын ретті қалпына келтіру;
0.1.6.2* сөйлем соңындағы интонацияны қою (сұраулы, лепті)
0.1.7.1* тірек сөздерді және/немесе жай сөйлемді қолдана отырып, тыңдалған мәтін кейіпкерлерінің іс-әрекеттерін мақұлдау/ келіспеу;
0.1.8.1* сұрақтарға негізделген сюжеттік суретке негізделген 2-3 суреттен тұратын әңгіме сериясы үшін 10-15 сөзге дейін баяндау мәтінін құрастыру;
0.1.9.9* буындық талдаудың ізі бойынша сөздердің дыбыстық сызбасын құрастыру
(мак, мама, каток, кошка сияқты);

0.1.9.8* дифференцировать на слух согласные и гласные, звонкие и глухие, твердые и мягкие изученные согласные звуки;
0.1.9.13 определять слоговой состав слова с опорой на вспомогательные приемы
0.2.1.1* читать и составлять графические схемы слогов, слов, предложений;
0.2.1.2* составлять простые слова из слогов и букв разрезной азбуки;
0.2.1.3* читать слитно по слогам и правильно понимать слова и простые предложения;
0.2.2.1* определять тему текста с помощью учителя
0.2.4.3* употреблять в речи личные и указательные местоимения (я, ты, он, она, они, мы, вы, этот, тот)
0.2.5.2* понимать вопросительные предложения со словами кто? что? что делает? какой? какая? какое? какие? где? когда? как? куда? кому? у кого? кем? чем? и правильно отвечать на них;
0.2.7.1* различать понятия "звук", "буква" и обозначать их графически;
0.2.7.2* понимать двузначность букв, обозначающих согласные звуки (одна и та же буква обозначает два звука: твердый и мягкий)
0.2.7.3 распознавать печатный образ изучаемых букв и сопоставлять его со звуком;
0.2.7.4* конструировать и реконструировать печатные буквы;
0.2.7.5* обозначать твердость и мягкость согласных в прямых слогах с помощью гласных букв
0.3.6.5* писать прописные (заглавные) и строчные буквы и их соединения по образцу, используя безотрывное соединение;
0.3.6.6* писать разборчиво слова и короткие предложения по образцу, соблюдая правильные соединения;
0.3.6.7* транслировать печатный образ буквы, слога, слова в письменный;
0.3.7.3* писать заглавную букву в начале предложения (с помощью учителя);
0.3.7.1* списывать с печатного и рукописного шрифта изученные буквы, слова и предложения с этими буквами, не допуская пропусков, замен и смешений;
0.3.8.4 пользоваться в речи простыми распространенными предложениями (из 3-5 слов);
0.3.9.1* ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
3 четверть
Букварный период
0.1.1.6 составлять предложения типа "субъект – предикат", "субъект - предикат – объект" по картинкам, на основе реальной ситуации;
0.1.3.2* восстанавливать последовательность 2-3 предложений;
0.1.6.2* соблюдать интонацию конца предложения (повествовательную, вопросительную, восклицательную);
0.1.7.1* выразить одобрение/неодобрение действиям героев прослушанного текста, используя ключевые слова и/или простое предложение;
0.1.8.1* составлять повествовательный текст в объеме до 10-15 слов по сюжетной серии из 2-3 картин, по сюжетной картине с опорой на вопросы;
0.1.9.9* составлять звуковую схему слов (типа мак, мама, каток, кошка) по следам слогового анализа;

0.1.9.14 ауызша сөйлеудегі дауысты дыбыстар негізінде сөздің буын құрамын анықтау
0.2.1.1* сөздер, сөйлемдер сызбаларын оқу;
0.2.1.2* бөлінген алфавиттің буындары мен әріптерінен қарапайым сөздер құрастыру;
0.2.1.3* буындар бойынша бірге оқып сөздер мен қарапайым сөйлемдерді дұрыс түсіну
0.2.3.1* мұғалімнің көмегімен мәтіннің басын, ортасын және соңын анықтау;
0.2.4.4* ең көп кездесетін антонимдерді атау (мұғалімнің көмегімен);
0.2.6.1* мұғалімнің көмегімен мәтіннің поэтикалық және прозалық түрлерін тану;
0.2.7.3 баспа әріптерді жобалау және қайта құру;
0.2.7.4* баспа әріптерді жобалау және қайта құру;
0.2.7.5* дауысты дыбыстарды пайдаланып тура буындардағы дауыссыз дыбыстардың қаттылығы мен жұмсақтығын көрсету
0.3.7.4* жалқы есімдерді бас әріппен жазу (мұғалімнің көмегімен);
0.3.7.2* емлесі алдын-ала талдаудан кейін айтылуынан өзгеше болмайтын, бір-екі буынды сөздерді оқылған әріптермен өз бетінше жазу;
0.3.4.1* мұғалімнің көмегімен қарапайым сөйлемдерді (хабарлама, құттықтау) көшіріп жазу;
0.3.7.5* жи-ши тіркестерінің емле ережесін атау, сөз құрамындағы бұл тіркестерді тану;
0.3.7.6* емлесі ворона, корова, лопата, машина, молоко, сахар, сорока сөздерінің айтылуынан өзгеше сөздер жазу;
0.3.9.1* сөйлемнің соңына тыныс белгілерін қою: нүкте, сұрақ, леп белгісі
4-тоқсан
Әліппе кезеңі
0.1.1.6 нақты жағдайға сүйене отырып, суреттер бойынша "субъекті – предикат", "субъект – предикат – объект" түріндегі сөйлемдер құрастыру;
0.1.4.1* иллюстрациялық материалға және/немесе мұғалімнің сұрақтарына негізделген сөйлем/мәтін кейіпкерлерін және олардың әрекеттерін атау;
0.1.6.2* сөйлем соңындағы интонацияны қою (сұраулы, лепті);
0.1.7.1* тірек сөздерді және / немесе жай сөйлемді қолдана отырып, тыңдалған мәтін кейіпкерлерінің іс-әрекеттерін мақұлдау/келіспеу;
0.1.8.2* сурет, сурет жоспары негізінде мұғалімнің сұрақтары бойынша белгілі пәнді, жануарларды сипаттау;
0.1.9.15* тура буыннан екі және үш біріккен сөздердегі екпіннің орнын анықтау;
0.1.9.16* сөздегі дыбыс пен екпіннің мағыналық рөлін тәжірибелік деңгейде түсіну
0.2.1.1 сөздер, сөйлемдер сызбаларын оқу;
0.2.1.2 бөлінген алфавиттің буындары мен әріптерінен қарапайым сөздер құрастыру;
0.2.1.4* 10-нан 15 сөзге дейінгі буындарды бірге оқып, 20 сөзге дейінгі қарапайым мәтіндерді дұрыс түсіну;
0.2.3.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің басын, ортасын және соңын анықтау;

0.1.9.14 определять слоговой состав слова с опорой на гласные звуки во внешней речи
0.2.1.1* читать и составлять графические схемы слогов, слов, предложений;
0.2.1.2* составлять простые слова из слогов и букв разрезной азбуки;
0.2.1.3* читать слитно по слогам и правильно понимать слова и простые предложения;
0.2.3.1* определять начало, середину и конец текста с помощью учителя;
0.2.4.4* называть наиболее распространенные антонимы (с помощью учителя);
0.2.6.1* распознавать поэтические и прозаические формы текста с помощью учителя;
0.2.7.3 распознавать печатный образ изучаемых букв и сопоставлять его со звуком;
0.2.7.4* конструировать и реконструировать печатные буквы;
0.2.7.5* обозначать твердость и мягкость согласных в прямых слогах с помощью гласных букв
0.3.7.4* писать заглавную букву в именах собственных (с помощью учителя);
0.3.7.2* писать самостоятельно одно-двухсложные слова с изученными буквами, написание которых не расходится с произношением после предварительного анализа;
0.3.4.1* списывать простые предложения (сообщение, поздравление) с помощью учителя;
0.3.7.5* называть правило правописания сочетаний жи-ши, узнавать эти сочетания в составе слова;
0.3.7.6* писать некоторые слова, написание которых расходится с произношением ворона, корова, лопата, машина, молоко, сахар, сорока;
0.3.9.1* ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
4 четверть
Букварный период
0.1.1.6 составлять предложения типа "субъект – предикат", "субъект - предикат – объект" по картинкам, на основе реальной ситуации;
0.1.4.1* называть героев предложения /текста и их действия с опорой на иллюстративный материал и/или вопросы учителя;
0.1.6.2* соблюдать интонацию конца предложения (повествовательную, вопросительную, восклицательную);
0.1.7.1* выразить одобрение/неодобрение действиям героев прослушанного текста, используя ключевые слова и/или простое предложение;
0.1.8.2* описывать хорошо знакомый предмет, животное по вопросам учителя с опорой на картину, картинный план;
0.1.9.15* определять место ударения в двух и трех сложных словах из прямых слогов;
0.1.9.16* понимать смыслоразличительную роль звука и ударения в слове на практическом уровне
0.2.1.1 читать и составлять графические схемы слогов, слов, предложений;
0.2.1.2 составлять простые слова из слогов и букв разрезной азбуки;
0.2.1.4 * читать слитно по слогам в темпе от 10 до 15 слов в минуту и правильно понимать простые тексты до 20 слов;
0.2.3.1 определять начало, середину и конец текста с помощью учителя

19. Әліппе кезеңінде:
1) 0-сыныпта оқылатын дыбыстар мен әріптер қайталанады.
2) оларды саралау бойынша жұмыс мынадай реттілікпен жүргізіледі: а-о, у-о, э-е, с-ш, з-ж, р-л;
3) дыбыстар мен әріптерді зерттеу және олардың дифференциациясы келесі ретпен жалғасады: г, ф; (п-б), (с-з), (ш-ж), (т-д), (к-г), (ф-в); я, ь, ю, Ұ; ч, (ч-т), (ч-с); й, (й-и), ь (ажырату), ъ; ц, (ц-с), (ц-т), (ц-ч); щ, (щ-ш), (щ-с), (щ-ч).
20. Әліппеден кейінгі кезеңнің негізгі міндеттері үшінші тоқсанның ортасынан бастап жүзеге асырылуда.
21. Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) оқушылардың мүмкіндіктерін зерттеу (0-сыныпта қалыптасқан жалпы және сөйлеу даму деңгейін, білім мен дағдының жағдайын анықтау);
2) оқу әрекетіне қызығушылықты ояту;
3) сөйлеу (ауызша сөйлеу, жазбаша сөйлеу) туралы түсініктерін қалыптастыру;
4) сөйлеу құрылымы (сөйлем, сөз, буын, дыбыс, екпін) туралы түсініктерін қалыптастыру;
5) сөйлеу құрылымы (сөйлем, сөз, буын, дыбыс, екпін) туралы бастапқы түсініктерді қалыптастыру;
6) сөйлеу ағымынан жеке сөздерді таңдай білу қабілетін дамыту;
7) затты, іс-әрекетті, заттың белгісін белгілеу арқылы сөздің негізгі қызметімен алғашқы таныстыру;
8) сөйлемді сөзбен толықтыра білу, сол немесе басқа сөздің сөйлемдегі орнын анықтау дағдысын нақтылау;
9) сөйлеу дыбыстары, дауысты және дауыссыз дыбыстар туралы түсініктерін нақтылау;
10) екпінді/екпінсіз дауыстылар, жұмсақ/қатаң дауыссыз дыбыстар туралы түсініктерін қалыптастыру;
11) дауысты дыбыстарға бағытталған сөздің дыбыстық үлгісін әрі қарай "оқуға" үйрету; Сөйлемдердің схема-модельдерін "оқу";
12) қолдың ұсақ моторикасын дамыту (түрлі бағытта бояу, сурет салу, көлеңкелеу, калька, әріп элементтерін жазу);
13) жазу гигиенасы ережелерін бекіту;
15) ойлауды, есте сақтауды, қиялды, қабылдауды, зейінді дамыту.
22. Әліппе кезеңі бірінші тоқсаннан басталып, үшінші тоқсанның ортасында аяқталады. Дыбыс пен әріппен танысу сағаттарын мұғалім оқу материалын меңгеру деңгейіне, оқу мақсатына жетуіне және әр кезеңдегі тапсырмалардың орындалуына байланысты өзі реттейді.
23. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) оқытылатын дыбыстардың дұрыс артикуляциясы мен дыбысталуын меңгеру;
2) оқытылатын дыбыстардың дұрыс артикуляциясы мен дыбысталуын меңгеру;
3) фонематикалық процестерді одан әрі дамыту (дыбыстарды қабылдау, сөздерді талдау және синтездеу);

19. В букварном периоде:
1) осуществляется повторение изученных в 0 классе звуков и букв;
2) проводится работа по их дифференциации в следующей последовательности: а-о, у-о, э-е, с-ш, з-ж, р-л;
3) продолжается изучение звуков и букв и их дифференциация в следующей последовательности: г, ф; (п-б), (с-з), (ш-ж), (т-д), (к-г), (ф-в); я, ь, ю, Ұ; ч, (ч-т), (ч-с); й, (й-и), ь (разделительный), ъ; ц, (ц-с), (ц-т), (ц-ч); щ, (щ-ш), (щ-с), (щ-ч).
20. Основные задачи послебукварного периода реализуются с середины третьей четверти.
21. Задачи добукварного периода:
1) изучение возможностей обучающихся (выявление уровня общего и речевого развития, состояния знаний и навыков, сформированных в 0 классе);
2) развитие фонематического слуха;
3) формирование представлений о речи (речь устная, речь письменная);
4) формирование представлений о структуре речи (предложение, слово, слог, звук, ударение);
5) развитие умения выделять из речевого потока отдельные слова;
6) первоначальное знакомство с основной функцией слова обозначением предмета, действия, признака предмета;
7) формирование умения дополнять предложение словом, определять место того или иного слова в предложении;
8) уточнение представлений о звуках речи, гласных и согласных звуках;
9) уточнение представлений об ударных/безударных гласных звуках, мягких/твердых согласных звуках;
10) закрепление умения производить звуковой анализ прямых и обратных слогов, односложных, двухсложных и трехсложных слов без стечения согласных, двухсложных слов с одним стечением согласных, определять и обозначать ударный слог;
11) дальнейшее обучение "чтению" звуковой модели слова с ориентировкой на гласные звуки; "чтению" схем-моделей предложений;
12) развитие мелкой моторики рук (раскрашивание, рисование, штриховка в разных направлениях, обведение по контуру, написание элементов букв);
13) закрепление правил гигиены письма;
14) развитие мышления, памяти, воображения, восприятия, внимания.
22. Букварный период обучения грамоте начинается в первой четверти и заканчивается в середине третьей четверти. Количество часов на знакомство со звуком и буквой учитель регулирует сам в зависимости от уровня усвоения учебного материала, достижения целей обучения и выполнения задач каждого периода.
23. Задачи букварного периода:
1) усвоение правильной артикуляции и звучания изучаемых звуков;
2) дальнейшее развитие фонематических процессов (восприятия звуков, анализа и синтеза слов);
3) ознакомление с понятием ударные, безударные гласные звуки, звонкий-глухой согласный, практическое наблюдение за подвижностью ударения;

4) екпінді, екпінсіз дауысты дыбыстар, дауысты-дауыссыз дыбыстар ұғымымен таныстыру, екпіннің қозғалғыштығын іс жүзінде бақылау;
5) орыс алфавитінің барлық әріптерімен танысу;
6) әліпби әріптерінің қызметін, бас және кіші әріптердің, баспа және бас әріптердің айырмашылығын меңгеру;
7) тілдік бірліктер (дыбыс, буын, сөз, сөйлем, мәтін) туралы қарапайым ұғымдарды бекіту;
8) әріп элементтерін, әріптерді және олардың жалғауларын жазу кезінде каллиграфиялық жазудың бастапқы дағдыларын қалыптастыру;
9) сөздерді, сөйлемдерді және мәтіндерді материал бойынша дұрыс, тегіс буынды оқу дағдыларын қалыптастыру;
10) орфографиялық оқуды меңгеру;
11) лексикалық және грамматикалық категорияларды түсіну мен қолдануды қалыптастыру;
12) қол жетімді сөйлеу деңгейінде үйлесімді монологтық және диалогтық сөйлеуді дамыту;
13) грамматикалық, пунктуациялық және орфографиялық ережелерді бастапқы тәжірибелік өңдеу.
24. Әліппеден кейінгі кезең үшінші тоқсанның ортасынан басталып, оқу жылының соңында аяқталады.
25. Әліппеден кейінгі кезеңнің міндеттері:
1) буынды буынға қосып оқуды одан әрі жетілдіру, тұтас сөзбен оқуға көшу, "сыбырлап оқу", "іштей" оқу арқылы оқу дағдысын қалыптастыру;
2) мәтінмен жұмыс істеудің бастапқы дағдыларын қалыптастыру;
3) байланыстырып сөйлеуді одан әрі дамыту: шағын әңгімелерді, ертегілерді, өлеңдерді тыңдау және түсіну; мұғалімнің жетекшілігімен бір тақырып бойынша (сурет немесе суреттер тізбегі бойынша) біріктірілген бірнеше сөйлемдер, әңгімелер құрастыру; қайталау, әңгімелеу;
4) каллиграфия мен графика нормаларына сәйкес жазу дағдыларын жетілдіру және жазу қарқынын біртіндеп жеделдету;
5) ауыз әдебиеті мен өнер туындылары арқылы ұлттық құндылықтарға құрметпен қарауға тәрбиелеу;
6) тыңдалым (тыңдау), тыңдалған материалды талдау арқылы дұрыс сөйлеуге назар аудару.
26. Бағдарламаның мазмұны 3 бөлімді қамтиды:
1) "Тыңдалым (тыңдау) және айтылым (ауызша сөйлеу және фонематикалық есту қабілетін дамыту)";
2) "Оқылым (оқу дағдысын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпбидің әріптерін зерттеу)";
3) "Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру)".
27. "Тыңдалым (тыңдау) және айтылым (ауызша сөйлеу және фонематикалық есту қабілетін дамыту)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) сөйлеудің негізгі бірліктерін (мәтін, сөйлем, сөз) тану;
2) тыңдалған мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау;
3) тыңдалған материалды қайталау;
4) оқиғаларды болжау;
5) сөйлеу нормаларын сақтай отырып, қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу;
6) тыңдаушылардың назарын аудару;
7) құндылық туралы қорытынды жасау;
8) берілген тақырып бойынша әңгіме құрастыру;

4) знакомство со всеми буквами русского алфавита;
5) освоение функции букв алфавита, различий заглавной и строчной, печатной и прописной букв;
6) закрепление элементарных понятий о языковых единицах (звук, слог, слово, предложение, текст);
7) формирование первоначальных навыков каллиграфического письма при написании элементов букв, букв и их соединений;
8) формирование навыков правильного, плавного слогового чтения на материале слов, предложений и текстов;
9) освоение орфографического чтения;
10) формирование понимания и использования лексико-грамматических категорий;
11) развитие связной монологической и диалогической речи на доступном речевом уровне;
12) первоначальное практическое освоение грамматических, пунктуационных и орфографических правил.
24. Послебукварный период начинается в середине третьей четверти и заканчивается в конце учебного года.
25. Задачи послебукварного периода:
1) дальнейшее совершенствование послогового чтения, переход к чтению целыми словами, формирование умения читать, используя "жужжащее чтение", чтение "про себя";
2) формирование первоначальных умений работать с текстом;
3) дальнейшее развитие связной речи: слушание и понимание небольших рассказов, сказок, стихотворений; составление нескольких предложений, объединенных одной темой (по картинке или серии картинок) под руководством учителя, рассказов; пересказ, рассказывание;
4) совершенствование навыков письма в соответствии с нормами каллиграфии и графики и постепенное ускорение темпа письма;
5) воспитание уважительного отношения к национальным ценностям через произведения устной литературы и художественных произведений;
6) привлечение внимания к правильной речи посредством аудирования (слушания), анализа прослушанного материала.
26. Содержание Программы включает 3 раздела:
1) "Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха)";
2) "Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита)";
3) "Письмо (формирование навыков письма)".
27. Раздел "Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематических представлений)" включает следующие подразделы:
1) узнавание основных единиц речи (текст, предложение, слово);
2) определение темы и основной мысли прослушанного текста;
3) пересказывание прослушанного материала;
4) прогнозирование событий;
5) участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм;
6) привлечение внимания слушателей;
7) высказывание оценочного суждения;
8) составление рассказа на заданную тему;

9) сөздің дыбыстық формасындағы бағдар.
28. "Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпбидің әріптерін зерттеу)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) оқудың түрлерін қолдану;
2) оқылатын мәтіннің тақырыбы мен негізгі идеясын анықтау;
3) мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау;
4) мәтіндегі лексикалық және синтаксистік бірліктердің рөлін түсіну;
5) сұрақтар мен жауаптарды құрастыру;
6) мәтіндердің түрлері мен жанрларын анықтау;
7) сөздердің графикалық түріндегі бағдарлау.
29. "Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру)" бөлімі келесі кіші бөлімдерді қамтиды:
1) мәтіндік жоспар құру;
2) тыңдалған/оқылған материалдың мазмұнын баяндау;
3) презентацияның әртүрлі формаларын пайдалана отырып мәтін құру;
4) әртүрлі жанрдағы мәтіндерді шығармашылықпен жазу;
5) жұмыстағы қателерді табу және түзету;
6) каллиграфиялық және графикалық стандарттарды сақтау;
7) орфографиялық нормаларды сақтау;
8) грамматикалық нормаларды сақтау;
9) пунктуациялық нормаларды сақтау.
30. Білім берудің негізгі мазмұны.
31. Тыңдалым (тыңдау) және айтылым (ауызша сөйлеу мен фонематикалық бейнелеудің дамуы), әліппеге дейінгі кезең:
1) сөйлемнің өзіне тән белгілерін, мағыналық, тілдік және интонациялық толықтығын практикалық деңгейде меңгеру. 4-6 сөзден тұратын сөйлемдегі сөз санын анықтау;
2) сөзбен тәжірибе жүзінде танысу. Екі және/немесе үш сөзді сөйлемдерден сөзді оқшаулау. Заттардың атын білдіретін сөздер кім? не? деген сұрақтарға жауап береді. Заттың іс-әрекетін білдіретін сөздер не істейді? не қылды? қайтті? деген сұрақтарға жауап береді. Заттардың белгілерін білдіретін сөздер қандай? қай? деген сұрақтарға жауап береді.
3) дыбыстық талдау мен синтезді дамыту. А, у, о дыбыстарының артикуляциясы мен дыбысталуын нақтылау. Сөзден бірінші екпінді дауысты дыбысты алу, бір буынды сөзден дауысты дыбысты алу. "о-у" дыбыстарының дифференциациясы. Дауысты және дауыссыз дыбыстар туралы түсінік. Сөз басынан бірінші дыбысты "м" оқшаулау, сөзден соңғы дауыссыз дыбысты оқшаулау;
4) буындық талдауды дамыту: дауыссыз жалғаулары жоқ екі-үш буынды сөздердің буын санын анықтау, екпінді буынды анықтау;
5) дыбыстық талдау мен синтезді дамыту: дауыссыз дыбыстардың жалғаулары жоқ бір буынды сөздерге реттік дыбыстық талдау (мак, муха, каток);
6) қысқаша тәрбиелік диалогтарға қатысу, мұғалімдер мен сыныптастарының сөзін тыңдау қабілетін дамыту;
7) сөйлеу этикетін қолдану, лексикалық тақырыптар негізінде сөздік қорын молайту;
8) вербалды емес коммуникация құралдарын (интонация, мимика, ым-ишара, поза) пайдалану.

9) ориентирование в звуковой форме слова.
28. Раздел "Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита)" включает следующие подразделы:
1) использование видов чтения;
2) определение темы и основной мысли прочитанного текста;
3) определение структурных частей текста;
4) понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте;
5) формулирование вопросов и ответов;
6) определение типов и жанров текстов;
7) ориентирование в графической форме слов.
29. Раздел "Письмо (формирование навыков письма)" включает следующие подразделы:
1) составление плана текста;
2) изложение содержания прослушанного/прочитанного материала;
3) создание текста с использованием различных форм представления;
4) творческое написание текстов в разных жанрах;
5) нахождение и исправление ошибок в работе;
6) соблюдение каллиграфических и графических норм;
7) соблюдение орфографических норм;
8) соблюдение грамматических норм;
9) соблюдение пунктуационных норм.
30. Базовое содержание образования.
31. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематических представлений) добукварный период:
1) усвоение на практическом уровне характерных признаков предложения, смысловой, языковой и интонационной законченности. Определение количества слов в предложениях из 4—6 слов;
2) практическое знакомство со словом. Выделение слова из двух и/или трехсловного предложения. Дифференциация слов, обозначающих предметы и отвечающих на вопросы кто? что? слов, обозначающих действие предмета и отвечающих на вопросы что делает? что делал? слов, обозначающих признаки предметов и отвечающих на вопросы какой? какая? какое? какие?;
3) развитие звукового анализа и синтеза. Уточнение артикуляции и звучания звуков а, у, о. Выделение первого ударного гласного из слова, выделение гласного из односложного слова. Дифференциация звуков "о-у". Понятие о гласных и согласных звуках. Вычленение первого сонорного "м" из начала слова, вычленение последнего согласного из слова;
4) развитие слогового анализа: определение количества слогов в двух- трехсложных словах без стечений согласных, определение ударного слога;
5) развитие звукового анализа и синтеза: последовательный звуковой анализ одно- двухсложных слов без стечений согласных (мак, муха, каток);
6) участие в коротких учебных диалогах, развитие умения слушать речь учителя и одноклассников;
7) использование слов речевого этикета, расширение словарного запаса на основе лексических тем;
8) использование невербальных средств общения (интонация, мимика, жесты, позы).

32. Тыңдалым (тыңдау) және айтылым (ауызша сөйлеу және фонематикалық есту қабілетін дамыту) әліппе кезеңі:
1) дауыссыз дыбыссыз екі және үш буынды сөздерге дыбыстық – буындық талдау (вымыла, упала). Бір, екі буынды дауыссыз дыбыстардың тіркесімі бар сөздерге буындық және дыбыстық талдау жасау;
2) в, на, у, с, к сөздің алдында тұратын көмекші сөздердің мағынасын нақтылау және саралау;
3) қатты және жұмсақ дауыссыз дыбыстар және дауыссыз дыбыстарды білдіретін әріптердің көп мағыналылығы (бір әріп қатты және жұмсақ екі дыбысты білдіреді) ұғымын сіңіру;
4) дыбыстардың белгілеріне қарай белгілерін бекіту: дауыссыз-дауысты, дауысты-дауыссыз, қатты-жіңішке. ы-и дыбыстары мен әріптерін ажырату. Дыбыстарды және әріптерді дифференциациялау е-э. с-ш, з-ж, р-л дыбыстары мен әріптерін ажырату. Ф дыбысы мен әрпі;
5) п-б, с-з, ш-ж, т-д, к-г, ф-в дауыссыз және дауыссыз дыбыстарды ажырату. ш-щ, щ-с, щ-ч дыбыстары мен әріптерін ажырату. с-ц, ц-т, ц-ч дыбыстары мен әріптерін ажырату;
6) дифтонгтарды пайдаланып дауыссыз дыбыстардың жұмсақтығын белгілеу;
7) мәтін туралы ойларды бекіту, оның ерекшеліктерін көрсету: мағыналық тұтастық пен келісімділік. Мәтін мен оқшау сөйлемдер жиынтығын салыстыру. Оқылған мәтінді қайталау. Сөйлемдегі сөздерге сұрақ қоя білуді қалыптастыру;
8) оқылған мәтін бойынша сұрақтарға жауаптар. Мұғалімнің көмегімен оқылған мәтіннің жоспарын құру;
9) оқылған мәтін бойынша белгілі пәнді, жануарды сипаттау (мұғалімнің жетекшілігімен);
10) сюжеттік топтама немесе сюжеттік сурет негізінде оқылған немесе естілген мәтінді қайта әңгімелеу немесе әңгіме;
11) мәтін мазмұны бойынша немесе оқу диалогтары кезінде сөйлемдер және/немесе қысқа мәтіндер құрастыру;
12) коммуникативтік мақсаттарға сәйкес қарым-қатынас дағдыларын дамыту (топта қарым-қатынас жасау, диалогқа қатысу, сахналау, рөлдік ойындар), сөйлеу этикеті сөздерін қолдану, лексикалық тақырыптар негізінде сөздік қорын молайту.
33. Тыңдалым (тыңдау) және айтылым (ауызша сөйлеуді және фонематикалық бейнелеуді дамыту), әліппеден кейінгі кезең:
1) сыртқы және ішкі сөйлеуде дауыссыз дыбыстардың тіркесуі бар үш, төрт буынды сөздерге буындық талдау жасау. Сөздегі екпінді және екпінсіз буындардың анықтамасы. Сөздердің әртүрлі формаларындағы екпінді өзгерту;
2) оқылған мәтінді қайталау барысында жалпы сөйлемнің (3-5 сөз) құрылымын бекіту. Мәтіннен сөйлемді оқшаулау. Сөйлемдегі сөздердің байланысын сұрақтар арқылы анықтау;
3) мазмұны мен тыныс белгілеріне сәйкес келетін сөйлеу интонациясын, үзілістерді, қарқынды, ырғақты сақтау;
4) деформацияланған мәтіндегі сөйлемдердің реттілігін анықтау. Шығармашылықпен қайталау (әңгіменің немесе ертегінің соңын өздігінен ойлап табу);

32. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха) букварный период:
1) звукослоговой анализ двух и трехсложных слов без стечений согласных (вымыла, упала). Слоговой и звуковой анализ одно-, двухсложных слов со стечением согласных;
2) уточнение значения предлогов в, на, у, с, к. Дифференциация предлогов в, на, у, с, к;
3) усвоение понятия о твердых и мягких согласных и о двузначности букв, обозначающих согласные звуки (одна и та же буква обозначает два звука твердый и мягкий);
4) закрепление характеристики звуков по признакам: согласный-гласный, звонкий-глухой, твердый-мягкий. Дифференциация звуков и букв ы-и. Дифференциация звуков и букв е-э. Дифференциация звуков и букв с-ш, з-ж, р-л. Звук и буква ф;
5) дифференциация звонких и глухих согласных п-б, с-з, ш-ж, т-д, к-г, ф-в. Дифференциация звуков и букв ш-щ, щ-с, щ-ч. Дифференциация звуков и букв с-ц, ц-т, ц-ч;
6) обозначение мягкости согласных с помощью дифтонгов;
7) закрепление представлений о тексте, выделение его особенностей: смысловой целостности и связности. Сравнение текста и набора изолированных предложений. Пересказ прочитанного текста. Формирование умения ставить вопросы к словам предложения;
8) ответы на вопросы по прочитанному тексту. Составление плана прочитанного текста с помощью учителя;
9) описание (под руководством учителя) хорошо знакомого предмета, животного на основе прочитанного текста;
10) пересказ или рассказ прочитанного или прослушанного текста с опорой на сюжетную серию или сюжетную картинку;
11) составление предложений и/или коротких текстов по содержанию текста или в ходе учебных диалогов;
12) развитие навыков общения в соответствии с коммуникативными целями (общение в группе, участие в диалоге, инсценирование, ролевые игры), использование слов речевого этикета, расширение словарного запаса на основе лексических тем.
33. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематических представлений) послебукварный период:
1) слоговой анализ трех-, четырехсложных слов со стечением согласных во внешней и внутренней речи. Определение ударного и безударного слога в слове. Изменение ударения в различных формах слов;
2) закрепление структуры распространенного предложения (из 3-5 слов) в процессе пересказа прочитанного текста. Выделение предложения из текста. Определение связи между словами в предложении с помощью вопросов;
3) соблюдение интонации, пауз, темпа, ритма речи, соответствующих содержанию и знакам препинания;
4) определение последовательности предложений в деформированном тексте. Творческий пересказ (самостоятельное придумывание конца рассказа или сказки);

5) мағынасы жағынан ұқсас және қарама-қарсы сөздерді (зат есім, етістік, сын есім) таба білу;
6) көп кездесетін сөздің алдында тұратын көмекші сөздердің мағынасын меңгерту, дұрыс қолдану және жазу (в, на, под, у, с, над, из, от, к). в-на, под-над, в-из, от-к, с-на сөздің алдында тұратын көмекші сөздердің саралануы;
7) қызықтыратын тақырыптар бойынша монологтық және диалогтік формада мәлімдемелер құрастыру дағдыларын дамыту (суреттерге, бақылауларға, көрген, басынан өткен және естіген/оқыған әңгімелер. Басқа адамдардың іс-әрекеті мен тәжірибесіне деген көзқарасты қолжетімді формада беру, вербалды және вербалды емес әдістермен өздерінің эмоционалдық күйлерін жеткізу);
8) тыңдалған/оқылған мәтінді мәтіндік карта негізінде және оған сүйенбей қайталап айтып беру (көрсетілімдер, тірек сөздер, жоспар бойынша);
9) лексикалық және/немесе тәрбиелік тақырыптар бойынша мақал-мәтелдерді, нақыл сөздерді, таза сөз тіркестерін, шағын өлеңдерді оқыту.
34. Оқылым (оқу дағдысын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпбидің әріптерін зерттеу) әліппеге дейінгі кезең:
1) әріптік белгіленуі бар графикалық диаграммаларды құрастыру;
2) дыбыс – тілдің кішкентай бірлігі, сөздер мен буындардың дыбыстық құрамы. Дыбыстардың дауысты және дауыссыз дыбыстарға жіктелуі (артикуляциялық, акустикалық, қызметтік аспектілері);
3) графикалық диаграммалар бойынша дыбыстардың қаттылығы мен жұмсақтығын белгілеу;
4) буындардың, сөздердің және сөйлемдердің графикалық үлгілерін оқу;
5) бір немесе бірнеше дыбыстарымен ерекшеленетін сөздерді салыстыру.
Ескерту: тыңдау материалының көлемі 30 сек – 1 мин, көлемі екінші жартыжылдықта 49 сөзден аспайды.
35. Оқылым (оқу дағдысын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпбидің әріптерін зерттеу), әліппе кезеңі:
1) әліпби әріптерін зерттеу (басылған және жазбаша сурет). Әріптердің баспа және жазба кескіндерін тарату және қайта жіберу. Бөлінген әліпбидің әріптерінен сөз, сөз тіркесін құрау;
2) оқылған әріптері бар сөздерді, сөйлемдерді оқу. Оқылған сөйлемдерді, мәтінді түсінуге жұмыс. Мәтінді саналы, тегіс оқу дағдысын бекіту. Оқылған сөздер, сөйлемдер, мәтіндер туралы түсініктерін нақтылау;
4) дыбыс пен әріпті ажырату;
5) дыбыстың әріппен белгіленуі; сөздің дыбыстық және әріптік құрамының сәйкестігін/ сәйкессіздігін белгілеу;
6) сөздердің орыс тілінің орфоэпиялық нормаларын сақтай отырып айтылуы;
7) дыбыс пен екпіннің мәнді рөлі ([мал] – [м’aл], [за́мок]– [замо́к]);
8) бір немесе бірнеше әріппен ерекшеленетін сөздерді салыстыру;
9) сөздің дыбыстық құрамы мен оның лексикалық мағынасының бірлігін сезіну;

5) умение находить слова, сходные и противоположные по значению (существительные, глаголы, прилагательные);
6) усвоение значения, правильного употребления и написания наиболее распространенных предлогов (в, на, под, у, с, над, из, от, к). Дифференциация предлогов в-на, под-над, в-из, от-к, с-на;
7) развитие умений строить высказывания в монологической и диалогической формах на заданные и интересующие обучающихся темы (беседы по картинкам, наблюдениям, об увиденном, пережитом и услышанном/прочитанном, передача отношения к поступкам и переживаниям других людей в доступной для обучающихся форме, включая вербальные и невербальные способы передачи собственных эмоциональных состояний);
8) пересказ прослушанного/прочитанного текста (по иллюстрациям, опорным словам, плану), с опорой на карту текста и без опоры на нее;
9) разучивание пословиц, поговорок, чистоговорок, коротких стихотворения по лексическим и/или учебным темам.
34. Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита) добукварный период:
1) составление графических схем с буквенным обозначением;
2) звук – минимальная единица языка, звуковое строение слов и слогов. Классификация звуков на гласные и согласные (артикуляционный, акустический, функциональный аспекты);
3) обозначение твердости и мягкости звуков на графических схемах;
4) чтение графических моделей слогов, слов и предложений;
5) сопоставление слов, различающихся одним или несколькими звуками.
Примечание: объем материала аудирования от 30 сек - 1 мин, объем не более 49 слов во втором полугодии.
35. Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита) букварный период:
1) изучение букв алфавита (печатный и письменный образ). Трансляция и ретрансляция печатного и письменного образа букв. Составление слов, словосочетаний с предлогами, предложений из букв разрезной азбуки;
2) чтение слов, предложений с изученными буквами. Работа над пониманием прочитанных предложений, текста. Закрепление навыка сознательного, плавного чтения текстов. Уточнение понимания прочитанных слов, предложений, текстов;
4) различение звука и буквы;
5) обозначение звука буквой; установление соответствия/ несоответствия звукового и буквенного состава слова;
6) произношение слов с соблюдением орфоэпических норм русского языка;
7) смыслоразличительная роль звука и ударения ([мал] – [м’aл], [за́мок] – [замо́к]);
8) сопоставление слов, различающихся одним или несколькими буквами;
9) осознание единства звукового состава слова и его лексического значения;

10) сөйлемдердің тыныс белгілеріне сәйкес интонациясы: нүкте, сұрақ және леп белгілері, үтір алдындағы үзілістердің сақталуы;
11) бір сөйлемді екіншісінен ажырататын үзілістерді сақтау;
12) оқу процесінде и-й, ш-щ, ш-и, п-р-г, б-в-д, т-н-м әріптерін ажырату;
13) мұғалімнің көмегімен жұмыстың тақырыбын, негізгі идеясын анықтау;
14) мәтін, суреттер, диаграммалар, пиктограммалар, белгілер түрінде берілген ақпаратты түсіну;
15) балалар кітаптарын оқуға қызығушылықты қалыптастыру, кітап мазмұнын тақырып бойынша, иллюстрациялар, атаулар бойынша шарлау;
16) мұғалімнің қолдауымен мәтіндердің (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиялары) алфавиттік тәртібін пайдалана отырып, дереккөздердегі ақпаратты анықтау.
36. Оқылым (оқу дағдысын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпбидің әріптерін зерттеу), әліппеден кейінгі кезең:
1) сөздердің орыс тілінің орфоэпиялық нормаларын сақтай отырып айтылуы. Сөздің дыбыстық құрамының бірлігін және оның лексикалық мағынасын білу;
2) оқу кезінде баяндауыш, сұрау, леп сөйлемнің интонациясын, санамалау интонациясын, үзілістерді сақтау;
3) сөздерді, сөйлемдерді, шағын мәтіндерді саналы мәнерлі, тегіс буынды оқу. Біртіндеп тұтас сөзбен оқуға көшу.
Ескерту: көркем шығарманың көлемі 0,3-тен 0,5 бетке дейін. Ғылыми және оқу мәтінінің көлемі 0,3 беттен аспауы керек.
4) әртүрлі жанрдағы шығармаларды белгілеріне қарай салыстыру, шығармада не айтылғанын, автордың бізді неге сендіргісі келгенін анықтау, шығармадағы басты кейіпкерлерге мінездеме беру қабілетін қалыптастыру;
5) е, е, ю, и әріптерінің сөз басында, дауысты дыбыстардан кейін, дауыссыз дыбыстардан кейін қолданылуы. Сөздегі ь және ъ б бөлгішінің мағынасы. [й’] дыбысының и, ю, е, е әріптері арқылы белгіленуі;
6) әріптердің нақты тізбегі ретінде орыс әліпбиімен танысу;
7) мәтінді дұрыс, логикалық, жүйелі қайталау қабілеттерін дамыту. Кітапханамен таныстыру. Кітап оқу және сақтау гигиенасы ережелерін сақтау;
8) мәнерлеп оқу дағдыларын дамыту;
9) сөйлемдердің тыныс белгілеріне сәйкес интонациясы: нүкте, сұрақ және леп белгілері, үтір алдындағы үзілістердің сақталуы; бір сөйлемді екіншісінен ажырататын үзілістерді сақтау;
10) әртүрлі жанрдағы шығармаларды белгілеріне қарай салыстыру, шығармада не айтылғанын, автордың бізді неге сендіргісі келгенін анықтау, шығармадағы басты кейіпкерлерге мінездеме беру қабілетін қалыптастыру;
11) жатқа 4-6 өлеңді, әнді, тақпақ, санамақтар, балалар кітабының 2-3 авторын білу.

10) интонирование предложений в соответствии со знаками препинания: точка, вопросительный и восклицательный знаки, соблюдение пауз при запятой;
11) соблюдение пауз, которые отделяют одно предложение от другого;
12) дифференциация букв и-й, ш-щ, ш-и, п-р-г, б-в-д, т-н-м в процессе чтения;
13) определение темы, главной мысли произведения с помощью учителя;
14) понимание информации, представленной в виде текста, рисунков, схем, пиктограмм, знаков;
15) формирование интереса к чтению детских книг, умение ориентироваться в содержании книги по названию, по иллюстрациям, по заголовкам;
16) определение информации в источниках, используя алфавитный порядок расположения текстов (словари, справочники, детские энциклопедии) с поддержкой учителя.
36. Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита) послебукварный период:
1) произношение слов с соблюдением орфоэпических норм русского языка. Осознание единства звукового состава слова и его лексического значения;
2) соблюдение интонации повествовательного, вопросительного, восклицательного предложения, интонации перечисления, пауз при чтении;
3) сознательное выразительное, плавное слоговое чтение слов, предложений, коротких текстов. Постепенный переход на чтение целыми словами.
Примечание: объем художественного произведения от 0,3 до 0,5 страниц. Объем научно-познавательного текста не должен превышать 0,3 страниц.
4) сравнение произведений разных жанров на основе их особенностей, формирование умения определять, о чем говорится в произведении, в чем хотел убедить нас автор, давать характеристику основным действующим лицам произведения;
5) употребление букв е, Ұ, ю, я в начале слова, после гласных, после согласных. Значение разделительного ь и ъ в слове. Обозначение звука [й’] с помощью букв я, ю, е, Ұ;
6) знакомство с русским алфавитом как определенной последовательностью букв;
7) развитие умения правильно, логично, последовательно пересказать текст. Знакомство с библиотекой. Соблюдение правил гигиены чтения и сохранности книг;
8) развитие навыка выразительного чтения;
9) интонирование предложений в соответствии со знаками препинания: точка, вопросительный и восклицательный знаки, соблюдение пауз при запятой; соблюдение пауз, которые отделяют одно предложение от другого;
10) сравнение произведений разных жанров на основе их особенностей, формирование умения определять, о чем говорится в произведении, в чем хотел убедить нас автор, давать характеристику основным действующим лицам произведения;
11) разучивание наизусть 4-6 стихотворений, песенок, потешек, считалок, знание 2-3 авторов детских книг.

Ескерту: оқуға берілген мәтіннің көлемі әліппе кезеңінің басында 2-3 сөйлемнен, соңында 5-7 сөйлемнен аспауы керек. Әр сөйлемдегі сөз саны 2-5-тен аспауы керек. Екінші жартыжылдықтың соңына қарай оқу жылдамдығы минутына 15-тен 25 сөзге дейін (оқушылардың танымдық және сөйлеу қабілетіне байланысты).
37. Жазылым (жазу дағдысын қалыптастыру), әліппеге дейінгі кезең:
1) көрнекі қабылдауды, кеңістікті бейнелеуді дамыту.
Ұсақ қол моторикасын дамыту;
2) жазу гигиенасы ережелерімен таныстыру. Гигиеналық сауатты жазу дағдыларын дамыту: дұрыс дене қалпын, дәптердің көлбеу орналасуын, жазу кезінде қалам, қарындашты ұстай білу;
3) бас әріптердің негізгі элементтерін сызу және жазу;
4) сурет салу, бояу, құрастыру, үлгілерді немесе жиектерді салу, нүктелі кескіндерді сызу, штрихтау;
5) ұсыныстар шекарасының графикалық белгіленуі.
38. Жазылым (жазу дағдысын қалыптастыру), әліппе кезеңі:
1) ұсақ қол моторикасын дамыту. Көрнекі қабылдауды, кеңістікті бейнелеуді дамыту;
2) гигиеналық жазу дағдыларын бекіту: дұрыс тұрыс, дәптердің көлбеу орналасуы, жазу кезінде қалам, қарындаш ұстай білу;
3) кіші әріптерді және олардың байланыстарын топтар бойынша жазу (олардың сұлбасын бірте-бірте күрделендіре отырып);
4) бас әріптер;
5) жазу барысында оптикалық жағынан ұқсас и-й, ш-щ, ш-и, п-р-г, б-в-д әріптерін саралау;
6) әріптердің және олардың сөздердегі байланыстарының үйлесімді және ырғақты жазылуын дамыту, әріптер мен сөздерді сызық бойынша дұрыс орналастыру;
7) сөздерді, сөйлемдерді, шағын мәтіндерді көшіру;
8) жи-ши, ча-ща емлесін меңгерту, сөйлемнің басында бас әріптің, сөйлем соңында нүктенің жазылуын сеземін;
9) жазылуы айтылуынан ерекшеленетін сөздердің жазылуын меңгеру (сөздік ретінде);
10) буындық жазуды пысықтау (дауыссыз дыбыстарды білдіретін әріптерді енгізу барысында, жұптылығы – қаттылығы, дауыстылығы – кереңдігі), қарапайым сөйлемдерді алдын ала айтылуымен және үлгілеуімен жазу;
11) сөздердегі әріптердің үздіксіз жазылуы және сөйлемдегі сөздердің бөлек жазылуы;
12) сөйлем шекараларының емлесі (сөйлем басындағы бас әріп, сөйлем соңындағы белгілер, жазбаша түрде сөйлем соңындағы белгілерді ажырату).
39. Жазу (жазу дағдысын қалыптастыру) әліппеден кейінгі кезең:
1) көрнекі қабылдауды, кеңістікті бейнелеуді және ұсақ қол моторикасын жетілдіру;
2) айтылу арқылы біркелкі анықталмаған сөздің әріптік белгісіндегі орны ретінде емле туралы жалпылама түсінік қалыптастыру;

Примечание: объем текста, предоставленного для чтения, не должен превышать 2-3 предложений в начале букварного периода и 5-7 предложений в конце. Количество слов в каждом предложении не должно превышать 2-5. Темп чтения к концу второго полугодия составляет от 15 до 25 слов в минуту (в зависимости от когнитивных и речевых возможностей обучающихся).
37. Письмо (формирование навыков письма) добукварный период:
1) развитие зрительного восприятия, пространственных представлений.
Развитие тонкой ручной моторики;
2) знакомство с правилами гигиены письма. Выработка гигиеничности навыков письма: правильной осанки, наклонного положения тетради, умения держать ручку, карандаш при письме;
3) обводка и письмо основных элементов печатных букв;
4) рисование, раскрашивание, составление, рисование узоров и/или бордюров, обводка пунктирных изображений, штриховка;
5) графическое обозначение границ предложений.
38. Письмо (формирование навыков письма) букварный период:
1) развитие тонкой ручной моторики, зрительного восприятия, пространственных представлений;
2) закрепление гигиенических навыков письма: правильной осанки, наклонного положения тетради, умения держать ручку, карандаш при письме;
3) письмо строчных букв и их соединений по группам (с постепенным усложнением их начертания);
4) письмо заглавных букв;
5) дифференциация оптически сходных букв и-й, ш-щ, ш-и, п-р-г, б-в-д в процессе письма;
6) выработка связного и ритмичного написания букв и их соединений в словах, правильное расположение букв и слов на строке;
7) списывание слов, предложений, коротких текстов;
8) усвоение правописания жи-ши, ча-ща, чу-щу правописания большой буквы в начале предложения и точки в конце предложения;
9) усвоение правописания слов, написание которых отличается от произношения (как словарных);
10) отработка послогового письма (в процессе введения букв, обозначающих согласные звуки, парные по мягкости – твердости, звонкости – глухости), запись простейших предложений с предварительным их проговариванием и моделированием;
11) слитное написание букв в словах и раздельное написание слов в предложении;
12) правописание границ предложения (заглавная буква в начале предложения, знаки конца предложения, различение знаков конца предложения на письме).
39. Письмо (формирование навыков письма) послебукварный период:
1) совершенствование зрительного восприятия, пространственных представлений и тонкой ручной моторики;
2) формирование обобщенного понятия об орфограмме как месте в буквенной записи слова, которое однозначно не определяется произношением;

3) чк-чн, -чт-, -щн-, ь және ъ әріптері тіркесімдерінің емлесі - бөлу белгілері, екпінсіз дауысты дыбыстардың (екі буынды сөздер) жазылуы, сөз соңындағы дауысты және дауыссыз дыбыстардың емлесі. мұғалімнің көмегі және/немесе диаграммалар мен жадынама негізінде;
4) аттардағы, әкесінің атындағы, адамдардың тегіндегі, жануарларға қойылған атаулар, географиялық атаулардағы бас әріптердің емлесі;
5) сөзді буындар бойынша жолдан жолға орау;
6) заттардың, қоршаған дүние құбылыстарының сөз атаулары, заттардың белгілерін білдіретін сөздер, заттардың сөйлеу кезіндегі, сөйлегенге дейінгі, сөйлегеннен кейінгі әрекеттерін білдіретін сөздер; бір затты, көп заттарды білдіретін сөздер, "ол", "ол", "ол", "олар" сөздеріне сәйкес келетін сөздер;
7) жазу процесін біртіндеп жеделдету;
8) жазылуында айтылуынан айырмашылығы жоқ сөздер мен сөздермен сөйлемдер диктант жазу;
9) берілген сөздерден сөйлем құрау және жазып алу, сөйлемдегі сөздердің санын анықтау, сөйлемдердің графикалық үлгілерін құрастыру.
Ескерту:
Бірінші жартыжылдықтағы жазба жұмыстарының көлемі: графикалық диктант – 2-4 таңба, әріптік диктант – 3-5 әріп, буындық диктант – 3-6 буын, сөздік диктант – 2-3 сөз, диктант – 3-8. сөздер.
Екінші жартыжылдықтағы жазба жұмыстарының көлемі: сөздік диктант – 3-4 сөз, диктант – 10-15 сөз, мәтінді көшіру – 12-15 сөзден аспайды. Жазбаша жұмыстардың санын оқушылардың даму деңгейіне және қажеттіліктеріне қарай мұғалім белгілейді. Жазбаша жұмысты күнделікті жүйелі ұйымдастыру ұсынылады.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
40. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодпен берілген. Кодтың бірінші саны сыныпты, екінші және үшінші саны негізгі дағдылардың ретін, төртінші саны оқыту мақсатының ретін көрсетеді. 1.1.2.1. кодында "1" - сыныбы, "1" - бөлімі, "2" - бөлімшеcі, "1" - оқыту мақсатының реттік саны.
41. Оқыту мақсаттары күтілетін нәтиже түрінде айқындалған:
Бөлім: тыңдалым мен айтылым
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
1.1. Тілдік негізгі ұғымдарды түсіну (мәтін, сөйлем, сөз)
1.1.1.1 сөйлеу (мәтін), сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсіну;
1.1.1.2 графикалық схемалар мен мұғалімнің сұрақтарына негізделген ауызша мен жазбаша сөйлеу тілін ажырату;
1.1.1.3 тәжірибелік деңгейде сөйлем мен деформацияланған сөйлемді ажырату;
1.1.1.4 сөйлемдегі сөздердің санын анықтау;
1.1.1.5 ұсынылған сөздерден жеке сөздерді бөлу;
1.1.1.6 мәтіннен сөйлемдерді бөлу;
•1.1.1.7 тәжірибелік деңгейде сөйлемнің өзіне тән белгілерін, мағыналық, тілдік және интонациялық толықтығын ажырату;
•1.1.1.8 сөз-заттарды, заттың іс-әрекетін білдіретін сөздерді және заттардың белгілерін білдіретін сөздерді ажырату және қандай сұрақтарға жауап беру қай? қандай?;

3) правописание сочетаний чк-чн, -чт-, -щн-, буквы ь и ъ – разделительные знаки, правописание безударных гласных (двусложные слова), правописание звонких и глухих согласных на конце слова с помощью учителя и/или с опорой на схемы и памятки;
4) правописание большой буквы в именах, отчествах, фамилиях людей, кличках животных, географических названиях;
5) перенос слов со строки на строку по слогам;
6) слова-названия предметов, явлений окружающего мира, слова, обозначающие признаки предметов, слова, обозначающие действия предметов в момент говорения, до момента говорения, после говорения; слова, обозначающие один предмет, много предметов, слова, которые соотносятся со словами "он", "она", "оно", "они";
7) постепенное ускорение процесса письма;
8) письмо под диктовку слов и предложений со словами, написание которых не отличается от произношения;
9) составление и запись предложений из заданных слов, определение количества слов в предложении, составление графических моделей предложений.
Примечание:
Объем письменных работ I полугодия: графический диктант - 2-4 знака, буквенный диктант – 3-5 букв, слоговой диктант - 3-6 слогов, словарный диктант - 2-3 слова, диктант –3-8 слов.
Объем письменных работ II полугодия: словарный диктант – 3-4 слова, диктант – 10-15 слов, списывание текста – не более 12-15 слов. Количество письменных работ устанавливается учителем в зависимости от уровня освоения и потребностей обучающихся. Рекомендуется систематическая ежедневная организация письменных работ.
Параграф 2. Система целей обучения
40. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
41. Система целей обучения:
Раздел: слушание и говорение
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения
1.1. Понимание основных единиц речи (текст, предложение, слово)
1.1.1.11.1.1.1 различать речь, текст, предложение, слово, звук;
1.1.1.21.1.1.2 различать устную и письменную речь с опорой на графические схемы и вопросы учителя;
1.1.1.31.1.1.3 различать предложение и деформированное предложение на практическом уровне;
1.1.1.41.1.1.4 определять количество слов в предложении;
1.1.1.51.1.1.5 выделять отдельные слова из предложения;
1.1.1.61.1.1.6 выделять предложения из текста;
1.1.1.71.1.1.7 различать на практическом уровне характерные признаки предложения, смысловой, языковой и интонационной законченности;
1.1.1.81.1.1.8 дифференцировать слова- предметы, слова, обозначающих действие предмета и слова, обозначающие признаки предметов и отвечающих на вопросы какой? какая? какое? какие?;

1.1.9.6 сөйлеу дыбыстарын белгілеріне қарай сипаттау: ұяң және/немесе қатаң арқылы тіректелген дауысты-дауыссыз дыбыс;
1.1.9.7 бір буынды және екі буынды, үш буынды, дауыссыз дыбыстардың жалғауы жоқ, бір буынды дыбыстардың фонында оқытылатын дыбыстарды бірқатар дыбыстардан ажырату;
1.1.9.8 дыбыстың сөздегі орнын анықтау (басы, ортасы, соңы);
1.1.9.9 дыбыстардың санын, олардың бір буынды сөздердегі тізбегін, екі немесе үш тура буыннан тұратын сөздерді, бір дауыссыз тізбегі бар сөздерді анықтау;
1.1.9.10 дауыссыз және дауысты, жуан және жіңішке, қатаң, ұяң және үнді дауыссыз дыбыстарды ажырату;
1.1.9.12 ысқырық пен ызың, шұғыл дыбыстарды ажырату;
1.1.9.11 дауыссыз дыбыстардың тіркесуі бар бір, екі буынды сөздерге буындық және дыбыстық талдау жасау;
1.1.9.12 ауызша және жазбаша сөйлеуде дауыссыз дыбыстардың сабақтастығы бар үш, төрт буынды сөздерге буындық талдау жасау;
1.1.9.13 кері және тура буыннан тұратын сөздердің сызбасын салыстыру;
1.1.9.14 кері және тура буыннан тұратын сөздердің сызбасын салыстыру;
1.1.9.15 ұзын және қысқа сөздерді ажырату;
1.1.9.16 сөздердің буыннан құралатынын білу;
1.1.9.17 көмекші тәсілдер негізінде сөздің буын құрамын анықтау;
1.1.9.18 ауызша және жазбаша сөйлеудегі дауысты дыбыстар негізінде сөздің буын құрамын анықтау;
1.1.9.19 сөздегі екпіннің орнын анықтау;
1.1.9.20 сөздегі дыбыс пен екпіннің мағыналық рөлін тәжірибелік деңгейде түсіну;
1.1.9.21 сөздердің әртүрлі формаларында екпіннің өзгеруін байқау
Бөлім: оқылым
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
2.1. Оқу түрлерін қолдану
1.2.1.1 сөйлем, сөз, буын, дыбыстың графикалық сызбасын "оқу";
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;
1.2.1.2 бөлінген алфавиттің буындары мен әріптерінен қарапайым сөздер мен сөйлемдер құрастыру;
1.2.1.3 буындарды бірге оқып, сөздерді, сөйлемдерді, қысқа мәтіндерді дұрыс түсіну;
1.2.1.4 минутына 15-тен 25 сөзге дейінгі слогдарды бірге оқып, 20-30 сөзге дейін (5-6 сөйлемнен аспайтын) қарапайым мәтіндерді дұрыс түсіну;
1.2.1.5 оқудың негізгі түрлерін қолдану (толық сөзбен оқуға ауыса отырып, мәнерлеп оқу, әдейі оқу);
1.2.1.6 орфоэпиялық және орфоэпиялық оқуды ажырату
2.2. Оқылған мәтіннің тақырыбы мен негізгі идеясын анықтау
1.2.2.1 мұғалімнің көмегімен тыңдалған мәтіннің тақырыбын анықтау;
1.2.2.2 мұғалімнің қолдауымен жай сөйлемді қолданып тыңдалған мәтіннің негізгі идеясын айту
2.3. Мәтіннің құрылымдық белгілерін анықтау
1.2.3.1 мәтіннің ерекшеліктерін іс жүзінде ажырату: мағыналық тұтастық пен келісімділік;
1.2.3.2 мұғалімнің көмегімен тыңдалған мәтіннің басын, ортасын және соңын анықтау

1.1.9.6 характеризовать звуки речи по признакам: звонкий-глухой согласный с опорой на вспомогательные средства и/или на слух;
1.1.9.7 выделять изучаемые звуки из ряда звуков, на фоне односложных и двухсложных, трехсложных слов без стечения согласных, с одним стечением согласных;
1.1.9.8 определять место звука в слове (начало, середина, конец);
1.1.9.9 определять количество звуков, их последовательность в односложных словах, словах из двух-трех прямых слогов, словах с одним стечением согласных;
1.1.9.10 дифференцировать на слух согласные и гласные, звонкие и глухие, твердые и мягкие изученные согласные звуки;
1.1.9.12 дифференцировать на слух свистящие и шипящие звуки;
1.1.9.11 выполнять слоговой и звуковой анализ одно, двухсложных слов со стечением согласных;
1.1.9.12 выполнять слоговой анализ трех-, четырехсложных слов со стечением согласных во внешней и внутренней речи;
1.1.9.13 сравнивать схемы слов, состоящих из обратного и прямого слога;
1.1.9.14 сравнивать схемы слов, состоящих из обратных и прямых слогов;
1.1.9. 15 различать длинные и короткие слова;
1.1.9.16 знать, что слова состоят из слогов;
1.1.9.17 определять слоговой состав слова с опорой на вспомогательные приемы;
1.1.9.18 определять слоговой состав слова с опорой на гласные звуки во внешней и внутренней речи;
1.1.9.19 определять место ударения в словах;
1.1.9.20 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения в слове на практическом уровне;
1.1.9.21 наблюдать изменение ударения в различных формах слов.
Раздел: чтение
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения
2.1. Использование видов чтения
1.2.1.1 читать и составлять графические схемы слогов, слов, предложений;
1.2.1.2 составлять простые слова и предложения из слогов и букв разрезной азбуки;
1.2.1.3 читать слитно по слогам и правильно понимать слова, предложения, короткие тексты;
1.2.1.4 читать слитно по слогам в темпе от 15 до 25 слов в минуту и правильно понимать простые тексты до 20-30 слов (не более 5-6 предложений);
1.2.1.5 использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, осознанное чтение);
1.2.1.6 различать орфографическое и орфоэпическое чтение
2.2. Определение темы и основной мысли прочитанного текста
1.2.2.1 определять тему прочитанного текста с помощью учителя;
1.2.2.2 назвать основную мысль прочитанного текста, используя простое предложение с поддержкой учителя
2.3. Определение структурных частей текста
1.2.3.1 практически различать особенности текста: смысловую целостность и связность;
1.2.3.2 определять начало, середину и конец прочитанного текста с помощью учителя

2.4. Лексикалық және синтаксистік бірліктердің мәтіндегі рөлін түсіну
1.2.4.1 заттардың атын білдіретін сөздер кім? не? деген сұрақтарға жауап береді. Заттың іс-әрекетін білдіретін сөздер не істейді? не қылды? қайтті? деген сұрақтарға жауап береді. Заттардың белгілерін білдіретін сөздер қандай? қай? деген сұрақтарға жауап береді.
1.2.4.2 жалпылау мағынасы бар қарапайым сөздерді білу және қолдану;
1.2.4.3 сөйлеу барысында есімдіктерді дұрыс қолдану;
1.2.4.4 мағынасы жағынан ұқсас және қарама-қарсы зат есімдерді, етістіктерді, сын есімдерді табу
2.5. Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақ қою, жауап беру
1.2.5.1 мұғалімнің қолдауымен тыңдалған мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;
1.2.5.2 мәтіннен кім? не? не істеп жатыр? қайсысы? қайда? қашан? қайда? кімге? кімде? қалай? сөздері бар сұраулы сөйлемдерді түсініп табу және оларға дұрыс жауап беру;
1.2.5.3 оқылған немесе тыңдалған мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру;
1.2.5.4 сұрақтың және/немесе тірек сөздердің негізінде тыңдалған мәтіннің мазмұны туралы сұрақ қою
2.6. Мәтіндердің түрлері мен жанрларын анықтау
1.2.6.1 мәтіннің поэтикалық және прозалық түрлерін тану;
1.2.6.2 сипаттайтын және баяндау мәтіндерінен мұғалімнің қолдауымен кілт сөздерді (етістіктер мен сын есімдер) шығарып алу;
1.2.6.3 іс жүзінде негізгі сөздер негізінде баяндау мен сипаттау мәтінін ажырату
2.7. Сөздердің графикалық түріндегі бағдар
1.2.7.1 "дыбыс", "әріп" ұғымдарын ажырату және оларды графикалық түрде белгілеу;
1.2.7.2 дауыссыз дыбыстарды білдіретін әріптердің көп мағыналылығын түсіну (бір әріп екі дыбысты білдіреді: қатты және жұмсақ);
1.2.7.3 оқылатын әріптердің баспа және жазбаша бейнесін тану және оны дыбыспен салыстыру;
1.2.7.5 дауысты дыбыстарды пайдаланып тура буындардағы дауыссыз дыбыстардың қаттылығы мен жұмсақтығын белгілеу;
1.2.7.6 "ь", "ъ" әріптері бар сөздердің дыбыстық және әріптік құрамы арасындағы сәйкессіздікті тәжірибелік деңгейде салыстыру;
1.2.7.7 дауысты дыбыстарды (и, я, е, ю, Ұ) және ь әрпін пайдаланып жазудағы дауыссыз дыбыстардың жұмсақтығын белгілету
2.8. Дыбыс пен әріпті тану, ажырату
1.2.8.1 оқылған мәтіндегі сөздермен сұрақтарға жауап беру;
1.2.8.2 мұғалімнің қолдауымен мәтіндердің алфавиттік тәртібін (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиялары) пайдалана отырып дереккөздерден ақпаратты табу
2.9. Сөзді буынға бөлу
1.2.9.1 практикалық деңгейде мәтін мен оқшау сөйлемдер жиынтығын салыстыру;

2.4. Понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте
1.2.4.1 дифференцировать в прочитанном тексте слова, обозначающие предметы и отвечающие на вопросы кто? что?, от слов, обозначающих действие предмета и отвечающих на вопросы что делает? что делал? и др., от слов, обозначающих признаки предметов и отвечающих на вопросы какой? какая? какое? какие?;
1.2.4.2 выделять из прочитанного текста и употреблять простые слова с обобщающим значением;
1.2.4.3 выделять из прочитанного текста и употреблять в речи личные, притяжательные и указательные местоимения;
1.2.4.4 находить в прочитанном тексте существительные, глаголы, прилагательные сходные и противоположные по значению
2.5. Формулирование вопросов и ответов
1.2.5.1 различать побудительные и вопросительные предложения в прочитанном тексте;
1.2.5.2 понимать и находить в тексте вопросительные предложения со словами кто? что? что делает? какой? какая? какое? какие? где? когда? как? куда? кому? у кого? кем? чем? и правильно отвечать на них;
1.2.5.3 отвечать на вопросы по прочитанному тексту;
1.2.5.4 задавать вопрос по содержанию текста с опорой на вопрос и/или ключевые слова
2.6. Определение типов и жанров текстов
1.2.6.1 распознавать поэтические и прозаические формы текста;
1.2.6.2 выделять ключевые слова (глаголы и имена прилагательные) из описательных и повествовательных текстов с поддержкой учителя;
1.2.6.3 практически различать повествовательный и описательные тексты с опорой на ключевые слова
2.7. Ориентирование в графической форме слов
1.2.7.1 различать понятия "звук", "буква" и обозначать их графически;
1.2.7.2 понимать двузначность букв, обозначающих согласные звуки (одна и та же буква обозначает два звука: твердый и мягкий);
1.2.7.3 распознавать печатный и письменный образ изучаемых букв и сопоставлять его со звуком;
1.2.7.5 обозначать твердость и мягкость согласных в прямых слогах с помощью гласных букв;
1.2.7.6 сравнивать расхождение звукового и буквенного состава слов с йотированными гласными, буквами "ь", "ъ" на практическом уровне;
1.2.7.7 обозначать мягкость согласных на письме с помощью гласных букв (и, я, е, ю, ё) и буквы ь
2.8. Извлечение необходимой информации из различных источников
1.2.8.1 отвечать на вопросы словами из прочитанного текста;
1.2.8.2 находить информацию в источниках, используя алфавитный порядок расположения текстов (словари, справочники, детские энциклопедии) с поддержкой учителя
2.9. Сравнительный анализ текстов
1.2.9.1 сравнивать текст и набор изолированных предложений на практическом уровне;

1.2.9.2 мұғалімнің көмегімен әртүрлі жанрдағы мәтіндерді (ертегі, әңгіме, поэма) салыстыру
Бөлім: жазылым
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
3.1. Оқыған/тыңдаған материалға жоспар құру
1.3.1.1 әңгіме үшін сурет жоспарын таңдау;
1.3.1.2 сурет контурын, мәтін контурын және тақырып жасау (мұғалімнің көмегімен)
3.2. Оқылған/тыңдаған материалды айту
1.3.2.1 оқиға желісінің ретін анықтау және қайта құру;
1.3.2.2 оқытушының көмегімен суреттерді, сызбаларды, белгілерді пайдаланып тыңдалған/оқылған мәтіндерден ақпарат беру
3.3. Мәтінді түрлі формада (тірек сөздер, сызбалар, суреттер, белгілер арқылы) құрастыру
1.3.3.1 мұғалім қолдауымен суреттер, белгілер, сызбалар, тірек сөздерді қолдана отырып, берілген тақырып бойынша 3-5 сөйлемнен және 10-15 сөзден тұратын қарапайым мәтіндер құрастыру
3.4. Әр түрлі жанрдағы мәтіндерді шығармашылықпен жазу
1.3.4.1 мұғалімнің көмегімен қарапайым сөйлемдер және/немесе мәтіндер (хабарлама, құттықтау) жазу;
1.3.4.2 мұғалімнің көмегімен әңгіменің немесе ертегінің аяғын ойлап табу
3.5. Қатені табу, түзету
1.3.5.1 жазылуында айтылуынан айырмашылығы жоқ сөздердің жазылуын тексеру және қателерін түзету;
1.3.5.2 орфографиясы айтылуынан өзгеше сөздердің, сөйлемдердің/мәтіннің жазылуын тексеру, қателерін мұғалімнің көмегімен түзету
3.6. Көркем жазу талаптарын сақтау
1.3.6.1 жазу гигиенасының негізгі ережелерін сақтау;
1.3.6.2 өз денесінің сызбасында, парақта, дәптерде бағдарлай білу;
1.3.6.3 жұмыс жолы мен жол аралығын белгілеу;
1.3.6.4 әріптердің негізгі элементтерін және олардың кезектесуін үлгі бойынша жазу;
1.3.6.5 үзіліссіз байланысты қолдана отырып, үлкен (кіші) және кіші әріптер мен олардың байланыстарын үлгі бойынша жазу;
1.3.6.6 дұрыс байланыстарды сақтай отырып, оқылатын сөздер мен қысқа сөйлемдерді үлгі бойынша жазу;
1.2.7.4 баспа және жазбаша хаттарды жобалау және қайта құру;
1.3.6.7 дұрыс жалғауларды сақтай отырып, үлгі бойынша сөздер мен қысқа сөйлемдерді түсінікті жазу;
1.3.6.8 әріптің, буынның, сөздің баспа бейнесін жазбаша кескінге аудару
3.7. Орфографиялық дағдылар
1.3.7.1 оқылған әріптерді, сөздерді және осы әріптермен сөйлемдерді баспа және жазба шрифтінен бос орындарға, ауыстыруларға және шатасуға жол бермей көшіру;
1.3.7.2 алдын ала талдаудан кейін жазылуында айтылуынан айырмашылығы жоқ, үйренген әріптері бар бір-екі буынды сөздерді өз бетінше жазу;
1.3.7.3 сөйлемдегі сөздерді бөлектеу;
1.3.7.4 алдын ала талдаудан кейін ворона, корова, лопата, машина, молоко, сахар, сорока дыбыстарының айтылуынан ерекшеленетін кейбір сөздерді жазу;

1.2.9.2 сравнивать тексты разных жанров (сказка, рассказ, стихотворение) с помощью учителя
Раздел: письмо
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения
3.1. Составление плана текста
1.3.1.1 подбирать картинный план к рассказу;
1.3.1.2 составлять картинный план, план-схему текста и озаглавливать (с помощью учителя)
3.2. Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
1.3.2.1 определять и воссоздавать порядок сюжетной серии;
1.3.2.2 передавать информацию из прослушанных/прочитанных текстов, используя рисунки, схемы, знаки с помощью учителя
3.3. Создание текста с использованием различных форм представления
1.3.3.1 составлять простые тексты из 3-5 предложений и 10-15 слов на заданную тему, используя рисунки, знаки, схемы, опорные слова с поддержкой учителя
3.4. Творческое написание текстов в разных жанрах
1.3.4.1 писать простые предложения и/или тексты (сообщение, поздравление) с помощью учителя;
1.3.4.2 придумывать конец рассказа или сказки с помощью учителя
3.5. Нахождение и исправление ошибок в работе
1.3.5.1 проверять написание слов, написание которых не расходится с произношением и исправлять ошибки;
1.3.5.2 проверять написание слов, предложений/текста, написание которых расходится с произношением, и исправлять ошибки с помощью учителя
3.6. Соблюдение каллиграфических и графических норм
1.3.6.1 соблюдать основные правила гигиены письма;
1.3.6.2 ориентироваться в схеме собственного тела, на листе бумаги, в тетради;
1.3.6.3 определять рабочую строку и межстрочное пространство;
1.3.6.4 правильно располагать буквы и слова на строке;
1.3.6.5 писать основные элементы букв и их чередования по образцу;
1.3.6.6 писать прописные (заглавные) и строчные буквы и их соединения по образцу, используя безотрывное соединение;
1.2.7.4 конструировать и реконструировать печатные и письменные буквы;
1.3.6.7 писать разборчиво слова и короткие предложения по образцу, соблюдая правильные соединения;
1.3.6.8 транслировать печатный образ буквы, слога, слова в письменный образ
3.7. Соблюдение орфографических норм
1.3.7.1 списывать с печатного и рукописного шрифта изученные буквы, слова и предложения с этими буквами, не допуская пропусков, замен и смешений;
1.3.7.2 писать самостоятельно одно-двухсложные слова с изученными буквами, написание которых не расходится с произношением после предварительного анализа;
1.3.7.3 раздельно писать слова в предложении;
1.3.7.4 писать некоторые слова, написание которых расходится с произношением ворона, корова, лопата, машина, молоко, сахар, сорока после предварительного анализа;

1.3.7.5 сөйлемнің басында бас әріпті жазу (мұғалімнің көмегімен);
1.3.7.6 жалқы есімдерді бас әріппен жазу (мұғалімнің көмегімен)
1.3.7.7 мұғалімнің көмегімен қарапайым сөздердегі жи-ши, жиі-ши, чу-щу тіркестерінің емле ережесін білу және қолдану, сөз құрамындағы осы тіркестерді анықтау;
1.3.7.8 мұғалімнің көмегімен тасымалдау ережелерін сақтау;
1.3.7.9 мұғалімнің көмегімен сөздің соңында және ортасында жіңішкелік белгісі бар сөздерді жазу;
1.3.7.10 жазылуы айтылуынан айырмашылығы жоқ диктант сөздерді және осы сөздерден жай сөйлемдерді дұрыс жазу
3.8. Грамматикалық дағдылар
1.3.8.1 жазбаша сөйлеуде зат-сөздерді, белгі-сөздерді, әрекет-сөздерді ажырату;
1.3.8.2 –ы, -и, -а, -я жалғаулары бар зат есімнің атау септігінің көпше түрін жасап, жазбаша сөйлеуде ажырату;
1.3.8.3 жиі кездесетін сөздің алдында тұратын көмекші сөздерді қолдану (в, на, под, у, с, над, из, от, к);
1.3.8.4 в-на, под-над, в-из, от-к, с-на сөздің алдында келетін көшемшелерді ажырату;
1.3.8.5 қарапайым сөйлемдерді сөйлеу кезінде қолдану (3-5 сөз)
3.9. Пунктуациялық дағдылар
1.3.9.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою;
1.3.9.2 сөйлем шекараларын сөйлемнің аяқталу белгілері негізінде іс жүзінде ажырату
42. Осы оқу бағдарламасы қосымшада келтірілген Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Букварь, Обучение грамоте" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
43. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Параграф 3. Сөйлеу тілінің ауыр бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейіндегі 1 - сыныптары үшін "Букварь, Обучение грамоте" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (оқыту орыс тілінде)
1-тоқсан
Кезең
Тыңдалым мен айтылым
Оқылым
Жазылым
Әліппеге дейінгі кезең
1.1.1.2* графикалық схемалар мен мұғалімнің сұрақтарына негізделген ауызша мен жазбаша сөйлеу тілін ажырату;
1.1.1.3* тәжірибелік деңгейде сөйлем мен деформацияланған сөйлемді ажырату;
1.1.1.4* сөйлемдегі сөздердің санын анықтау;
1.1.6.1* вербалды емес байланыс құралдарын (ым-ишара, қимылдар) қолдану;
1.1.9.1* оқылатын дыбыстардың артикуляциялық құрылысы мен дыбысын меңгеру
1.1.9.3* өзін-өзі түзету үшін айнадағы визуалды бақылауды қолдана отырып, тілдің үйлесімді қимылдарын орындау;
1.1.9.13* кері және тура буыннан тұратын сөздердің сызбасын салыстыру;
1.1.9.15* ұзын және қысқа сөздерді ажырату;
1.1.9.16* сөздердің буыннан құралатынын білу
1.2.1.1* сөйлем, сөз, буын, дыбыстың графикалық сызбасын "оқу";

1.3.7.5 писать заглавную букву в начале предложения (с помощью учителя);
1.3.7.6 писать заглавную букву в именах собственных (с помощью учителя)
1.3.7.7 знать и применять правило правописания сочетаний жи-ши, ча-ща, чу-щу в простых словах с поддержкой учителя, определять эти сочетания в составе слова;
1.3.7.8 соблюдать правила переноса с помощью учителя;
1.3.7.9 писать слова с мягким знаком на конце и в середине слова с помощью учителя;
1.3.7.10 правильно писать под диктовку слова, написание которых не расходится с произношением и простые предложения из этих слов
3.8. Соблюдение грамматических норм
1.3.8.1 различать в письменной речи слова-предметы, слова-признаки, слова-действия;
1.3.8.2 образовывать и различать в письменной речи формы множественного числа именительного падежа существительных с окончаниями -ы, -и, -а, -я;
1.3.8.3 употреблять наиболее распространенные предлоги (в, на, под, у, с, над, из, от, к);
1.3.8.4 дифференцировать предлоги в-на, под-над, в-из, от-к, с-на;
1.3.8.5 пользоваться в речи простыми распространенными предложениями (из 3-5 слов)
3.9. Соблюдение пунктуационных норм
1.3.9.1 практически различать границы предложения с опорой на знаки конца предложения;
1.3.9.2 ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
42. Настоящая учебная Программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Букварь. Обучение грамоте" для 1 класса уровня начального образования согласно приложению.
43. Распределение часов на изучение разделов и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой учебной программе по предмету "Букварь, Обучение грамоте" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 1 класса уровня начального образования (с русским языком обучения)
1 четверть
Период
Аудирование (слушание) и говорение
Чтение
Письмо
Добукварный период
1.1.1.2* различать устную и письменную речь с опорой на графические схемы и вопросы учителя;
1.1.1.3* различать предложение и деформированное предложение на практическом уровне;
1.1.1.4* определять количество слов в предложении;
1.1.6.1* использовать невербальные средства общения (мимика, жесты);
1.1.9.1* различать речевые и неречевые звуки;
1.1.9.3* различать органы артикуляции по названиям;
1.1.9.13* сравнивать схемы слов, состоящих из обратного и прямого слога;
1.1.9. 15* различать длинные и короткие слова
1.1.9.16* знать, что слова состоят из слогов
1.2.1.1* читать и составлять графические схемы слогов, слов, предложений;

1.2.7.1* "дыбыс", "әріп" ұғымдарын ажыратып, оларды графикалық түрде белгілеу
1.3.1.1* әңгіме үшін сурет жоспарын таңдау;
1.3.6.1* жазу гигиенасының негізгі ережелерін сақтау;
1.3.6.2* өз денесінің сызбасында, парақта, дәптерде бағдарлай білу;
1.3.6.3* жұмыс жолы мен жол аралығын белгілеу;
1.3.6.5* әріптердің негізгі элементтерін және олардың кезектесуін үлгі бойынша жазу
Әліппе кезеңі
1.1.1.6* мәтіннен сөйлемдерді бөлу;
1.1.1.1* сөйлеу (мәтін), сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсіну;
1.1.1.7* сөйлемдегі сөздерге сұрақтар қою;
1.1.2.1* тыңдалған мәтіннің кім туралы/не туралы екенін мұғалімнің көмегімен анықтау;
1.1.5.1* заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолдану;
1.1.9.2* артикуляция мүшелерін атаулары бойынша ажырату;
1.1.9.4* дыбыстың сөздегі орнын анықтау (басы, ортасы, соңы);
1.1.9.5* ұзын және қысқа сөздерді ажырату;
1.1.9.7* көмекші техникаларға сүйене отырып, сөздің буын құрамын анықтау;
1.1.9.14* кері және тура буыннан тұратын сөздердің сызбасын салыстыру;
1.1.9.17* көмекші тәсілдер негізінде сөздің буын құрамын анықтау
1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу; түсініп оқу) қолдану
1.2.7.2* дауыссыз дыбыстарды білдіретін әріптердің көп мағыналылығын түсіну (бір әріп екі дыбысты білдіреді: қатты және жұмсақ);
1.2.7.3* оқылатын әріптердің баспа және жазбаша бейнесін тану және оны дыбыспен салыстыру;
1.2.7.5* дауысты дыбыстарды пайдаланып тура буындардағы дауыссыз дыбыстардың қаттылығы мен жұмсақтығын белгілеу
1.3.1.2* сурет контурын, мәтін контурын және тақырып жасау (мұғалімнің көмегімен);
1.3.6.4* жұмыс сызығы мен жетекші сызықты ажырату;
1.3.6.6* үзіліссіз байланысты қолдана отырып, үлкен (кіші) және кіші әріптер мен олардың байланыстарын үлгі бойынша жазу;
1.3.7.3* емлесі алдын-ала талдаудан кейін айтылуынан өзгеше болмайтын, бір-екі буынды сөздерді өз бетінше жазу;
1.3.7.5* сөйлемнің басында бас әріппен жаз (мұғалімнің көмегімен);
1.3.9.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою;
1.3.9.2* сөйлем шекараларын сөйлемнің аяқталу белгілері негізінде іс жүзінде ажырату;
1.3.2.1* оқиға желісінің ретін анықтау және қайта құру
2-тоқсан
Әліппе кезеңі
1.1.1.5* ұсынылған сөздерден жеке сөздерді бөлу;

1.2.7.1* различать понятия "звук", "буква" и обозначать их графически
1.3.1.1* подбирать картинный план к рассказу;
1.3.6.1* соблюдать основные правила гигиены письма;
1.3.6.2* ориентироваться в схеме собственного тела, на листе бумаги, в тетради;
1.3.6.3* определять рабочую строку и межстрочное пространство;
1.3.6.5* писать основные элементы букв и их чередования по образцу
Букварный период
1.1.1.6* выделять предложения из текста; 1.1.1.1* различать речь, текст, предложение, слово, звук;
1.1.1.7* различать на практическом уровне характерные признаки предложения, смысловой, языковой и интонационной законченности;
1.1.2.1* определять о ком/о чем говорится в прослушанном тексте с помощью учителя;
1.1.5.1* понимать и правильно употреблять в речи просьбы, поручения, приказания, инструкции;
1.1.9.2* усвоить артикуляционный уклад и звучание изучаемых звуков;
1.1.9.4* производить координированные движения языком, используя зрительный контроль в зеркало для самоконтроля;
1.1.9.5* характеризовать звуки речи по признакам: согласный-гласный, ударный-безударный гласный, твердый-мягкий согласный с опорой на вспомогательные средства и/или на слух;
1.1.9.7* выделять изучаемые звуки из ряда звуков, на фоне односложных и двухсложных, трехсложных слов без стечения согласных, с одним стечением согласных;
1.1.9.14* сравнивать схемы слов, состоящих из обратных и прямых слогов;
1.1.9.17* определять слоговой состав слова с опорой на вспомогательные приемы
1.2.1.2 * составлять простые слова и предложения из слогов и букв разрезной азбуки;
1.2.7.2* понимать двузначность букв, обозначающих согласные звуки (одна и та же буква обозначает два звука: твердый и мягкий);
1.2.7.3* распознавать печатный и письменный образ изучаемых букв и сопоставлять его со звуком;
1.2.7.5* обозначать твердость и мягкость согласных в прямых слогах с помощью гласных букв
1.3.1.2* составлять картинный план, план-схему текста и озаглавливать (с помощью учителя);
1.3.6.4* правильно располагать буквы и слова на строке;
1.3.6.6* писать прописные (заглавные) и строчные буквы и их соединения по образцу, используя безотрывное соединение;
1.3.7.3* раздельно писать слова в предложении;
1.3.7.5* писать заглавную букву в начале предложения (с помощью учителя);
1.3.9.1* практически различать границы предложения с опорой на знаки конца предложения;
1.3.9.2* ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки;
1.3.2.1* определять и воссоздавать порядок сюжетной серии
2 четверть
Букварный период
1.1.1.5* выделять отдельные слова из предложения;

1.1.1.8* мұғалімнің көмегімен, сөйлемдегі сөздер арасындағы байланысты анықтау;
1.1.4.1* коммуникативтік қатынаста сөз әдебін (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу) дұрыс қолдану;
1.1.5.3* берілген тақырып бойынша оқу диалогтарына қатысу;
1.1.9.6* сөйлеу дыбыстарын белгілеріне қарай сипаттау: ұяң және/немесе қатаң арқылы тіректелген дауысты-дауыссыз дыбыс;
1.1.9.8* дыбыстың сөздегі орнын анықтау (басы, ортасы, соңы);
1.1.9.10* дауыссыз және дауысты, жуан және жіңішке, қатаң, ұяң және үнді дауыссыз дыбыстарды ажырату;
1.1.9.19* сөздегі екпіннің орнын анықтау
1.2.1.3* буындарды бірге оқып, сөздерді, сөйлемдерді, қысқа мәтіндерді дұрыс түсіну,
1.2.2.1* мұғалімнің көмегімен тыңдалған мәтіннің тақырыбын анықтау;
1.2.4.1* заттардың атын білдіретін сөздер кім? не? деген сұрақтарға жауап береді. Заттың іс-әрекетін білдіретін сөздер не істейді? не қылды? қайтті? деген сұрақтарға жауап береді. Заттардың белгілерін білдіретін сөздер қандай? қай? деген сұрақтарға жауап береді.
1.2.5.1* мұғалімнің қолдауымен тыңдалған мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;
1.2.6.1* мәтіннің поэтикалық және прозалық түрлерін тану
1.3.6.7* дұрыс байланыстарды сақтай отырып, оқылатын сөздер мен қысқа сөйлемдерді үлгі бойынша жазу;
1.3.6.8* әріптің, буынның, сөздің баспадан жазбашаға көшіріп жазу;
1.3.7.2* оқылған хаттарды, сөздерді және сөйлемдерді осы әріптермен басып шығарылған және қолмен жазылған қаріптен көшіру, олқылықтар, алмастырулар мен шатасуларға жол бермеу;
1.3.7.6* жалқы есімдерді бас әріппен жазу (мұғалімнің көмегімен);
1.3.8.3* жиі кездесетін сөздің алдында тұратын көмекші сөздерді қолдану (в, на, под, у, с, над, из, от, к);
1.2.7.4* баспа және жазбаша хаттарды жобалау және қайта құру
3-тоқсан
Әліппе кезеңі
1.1.1.9* мазмұнға және тыныс белгілеріне сәйкес келетін кідірістерді, қарқындарды, сөйлеу ырғағын сақтау;
1.1.2.2* мұғалімнің көмегімен тыңдалған мәтіннің тақырыбын анықтау;
1.1.3.2* оқылған мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру;
1.1.5.2* сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу;
1.2.6.2* сипаттайтын және баяндау мәтіндерінен мұғалімнің қолдауымен кілт сөздерді (етістіктер мен сын есімдер) шығарып алу;
1.1.7.1* тірек сөздерді және/немесе жай сөйлемді қолдана отырып, тыңдалған мәтін кейіпкерлерінің іс-әрекеттерін мақұлдау/ келіспеу;
1.1.8.1* сюжеттік сурет бойынша және / немесе мұғалімнің сұрақтары негізінде 20 сөзден тұратын баяндау мәтінін құрастыру;

1.1.1.8* дифференцировать слова- предметы, слова, обозначающих действие предмета и слова, обозначающие признаки предметов и отвечающих на вопросы какой? какая? какое? какие?;
1.1.4.1* называть героев текста и их действия с опорой на иллюстративный материал и/или вопросы учителя;
1.1.5.3* использовать речевой этикет в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание);
1.1.9.6* характеризовать звуки речи по признакам: звонкий-глухой согласный с опорой на вспомогательные средства и/или на слух
1.1.9.8* определять место звука в слове (начало, середина, конец);
1.1.9.10* дифференцировать на слух согласные и гласные, звонкие и глухие, твердые и мягкие изученные согласные звуки;
1.1.9.19* определять место ударения в словах
1.2.1.3* читать слитно по слогам и правильно понимать слова, предложения, короткие тексты;
1.2.2.1* определять тему прочитанного текста с помощью учителя;
1.2.4.1* дифференцировать в прочитанном тексте слова, обозначающих предметы и отвечающих на вопросы кто? что?, слов, обозначающих действие предмета и отвечающих на вопросы что делает? что делал? и др., слов, обозначающих признаки предметов и отвечающих на вопросы какой? какая? какое? какие?;
1.2.5.1* различать побудительные и вопросительные предложения в прочитанном тексте;
1.2.6.1* распознавать поэтические и прозаические формы текста
1.3.6.7* писать разборчиво слова и короткие предложения по образцу, соблюдая правильные соединения;
1.3.6.8* транслировать печатный образ буквы, слога, слова в письменный образ;
1.3.7.2* писать самостоятельно одно-двухсложные слова с изученными буквами, написание которых не расходится с произношением после предварительного анализа;
1.3.7.6* писать заглавную букву в именах собственных (с помощью учителя);
1.3.8.3* употреблять наиболее распространенные предлоги (в, на, под, у, с, над, из, от, к)
1.2.7.4* конструировать и реконструировать печатные и письменные буквы
3 четверть
Букварный период
1.1.1.9* ставить вопросы к словам предложения;
1.1.2.2* определять тему прослушанного текста с помощью учителя;
1.1.3.2* определять последовательность предложений в деформированном тексте с опорой на сюжетную серию и/или вопросы учителя;
1.1.5.2* участвовать в учебных диалогах на заданную тему;
1.1.6.2* соблюдать интонацию конца предложения (повествовательную, вопросительную, восклицательную);
1.1.7.1* выразить одобрение/неодобрение действиям героев прослушанного текста, используя ключевые слова и/или простое предложение;
1.1.8.1* составлять повествовательный текст в объеме до 20 слов по сюжетной картине и/или с опорой на вопросы учителя;

1.1.9.9 дыбыстардың санын, олардың бір буынды сөздердегі тізбегін, екі немесе үш тура буыннан тұратын сөздерді, бір дауыссыз тізбегі бар сөздерді анықтау;
1.1.9.12 ысқырық пен ызың, шұғыл дыбыстарды ажырату;
1.1.9.11* дауыссыз дыбыстардың тіркесуі бар бір, екі буынды сөздерге буындық және дыбыстық талдау жасау;
1.1.9.18* ауызша және жазбаша сөйлеудегі дауысты дыбыстар негізінде сөздің буын құрамын анықтау
1.2.1.4* минутына 15-тен 25 сөзге дейінгі слогдарды бірге оқып, 20-30 сөзге дейін (5-6 сөйлемнен аспайтын) қарапайым мәтіндерді дұрыс түсіну;
1.2.2.2* мұғалімнің қолдауымен жай сөйлемді қолданып тыңдалған мәтіннің негізгі идеясын айту;
1.2.4.2* сөйлеу барысында есімдіктерді дұрыс қолдану;
1.2.5.2* оқылған немесе тыңдалған мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру;
1.2.6.2* сипаттайтын және баяндау мәтіндерінен мұғалімнің қолдауымен кілт сөздерді (етістіктер мен сын есімдер) шығарып алу;
1.2.7.6* "ь", "ъ" әріптері бар сөздердің дыбыстық және әріптік құрамы арасындағы сәйкессіздікті тәжірибелік деңгейде салыстыру;
1.2.9.1* дауысты дыбыстардың буын құрайтынын білу, буын санын анықтау
1.3.2.2* оқытушының көмегімен суреттерді, сызбаларды, белгілерді пайдаланып тыңдалған/оқылған мәтіндерден ақпарат беру;
1.3.4.2* мұғалімнің көмегімен әңгіменің немесе ертегінің аяғын ойлап табу;
1.3.5.1* мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету;
1.3.7.1* оқылған әріптерді, сөздерді және осы әріптермен сөйлемдерді баспа және жазба шрифтінен бос орындарға, ауыстыруларға және шатасуға жол бермей көшіру;
1.3.7.4* алдын ала талдаудан кейін ворона, корова, лопата, машина, молоко, сахар, сорока дыбыстарының айтылуынан ерекшеленетін кейбір сөздерді жазу;
1.3.7.7* мұғалімнің көмегімен қарапайым сөздердегі жи-ши, ча-ща, чу-щу тіркестерінің емле ережесін білу және қолдану, сөз құрамындағы осы тіркестерді анықтау;
1.3.7.9* мұғалімнің көмегімен сөздің соңында және ортасында жіңішкелік белгісі бар сөздерді жазу;
1.3.8.4* в-на, под-над, в-из, от-к, с-на сөздің алдында келетін көсемшелерді ажырату
Әліппеден кейінгі кезең
1.1.1.11* мазмұнға және тыныс белгілеріне сәйкес келетін кідірістерді, қарқындарды, сөйлеу ырғағын сақтау;
1.1.3.1* тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау;
1.1.3.3* 3-5 жай сөйлемнен тұратын ретті қалпына келтіру;
1.1.7.2* жай сөйлемді қолдана отырып, тыңдалған және/ немесе оқылған мәтінге қатынасты білдіру;

1.1.9.9* определять количество звуков, их последовательность в односложных словах, словах из двух-трех прямых слогов, словах с одним стечением согласных;
1.1.9.12* дифференцировать на слух свистящие и шипящие звуки;
1.1.9.11* выполнять слоговой и звуковой анализ одно-, двухсложных слов со стечением согласных;
1.1.9.18* определять слоговой состав слова с опорой на гласные звуки во внешней и внутренней речи
1.2.1.4* читать слитно по слогам в темпе от 15 до 25 слов в минуту и правильно понимать простые тексты до 20-30 слов (не более 5-6 предложений);
1.2.2.2* назвать основную мысль прочитанного текста, используя простое предложение с поддержкой учителя;
1.2.4.2* выделять из прочитанного текста и употреблять простые слова с обобщающим значением;
1.2.5.2* понимать и находить в тексте вопросительные предложения со словами кто? что? что делает? какой? какая? какое? какие? где? когда? как? куда? кому? у кого? кем? чем? и правильно отвечать на них;
1.2.6.2* выделять ключевые слова (глаголы и имена прилагательные) из описательных и повествовательных текстов с поддержкой учителя;
1.2.7.6* сравнивать расхождение звукового и буквенного состава слов с йотированными гласными, буквами "ь", "ъ" на практическом уровне;
1.2.9.1* сравнивать текст и набор изолированных предложений на практическом уровне
1.3.2.2* передавать информацию из прослушанных/прочитанных текстов, используя рисунки, схемы, знаки с помощью учителя;
1.3.4.2* придумать конец рассказа или сказки с помощью учителя;
1.3.5.1* проверять написание слов, написание которых не расходится с произношением и исправлять ошибки;
1.3.7.1* списывать с печатного и рукописного шрифта изученные буквы, слова и предложения с этими буквами, не допуская пропусков, замен и смешений;
1.3.7.4* писать некоторые слова, написание которых расходится с произношением ворона, корова, лопата, машина, молоко, сахар, сорока после предварительного анализа;
1.3.7.7 знать и применять правило правописания сочетаний жи-ши, ча-ща, чу-щу в простых словах с поддержкой учителя, определять эти сочетания в составе слова;
1.3.7.9* писать слова с мягким знаком на конце и в середине слова с помощью учителя;
1.3.8.4* дифференцировать предлоги в-на, под-над, в-из, от-к, с-на
Послебукварный период
1.1.1.11* соблюдать паузы, темп, ритм речи, соответствующих содержанию и знакам препинания;
1.1.3.1* отвечать на вопросы по прочитанному тексту;
1.1.3.3* восстанавливать последовательность 3-5 простых предложений;
1.1.7.2* высказать отношение к прослушанному и/или прочитанному тексту, используя простое предложение;

1.1.9.20* сөздегі дыбыс пен екпіннің мағыналық рөлін тәжірибелік деңгейде түсіну
1.2.1.5* оқудың негізгі түрлерін қолдану (толық сөзбен оқуға ауыса отырып, мәнерлеп оқу, әдейі оқу);
1.2.3.1* мәтіннің ерекшеліктерін іс жүзінде ажырату: мағыналық тұтастық пен келісімділік;
1.2.4.3* мағынасы жағынан ұқсас және қарама-қарсы зат есімдерді, етістіктерді, сын есімдерді табу;
1.2.5.3* сұрақтың және/немесе тірек сөздердің негізінде тыңдалған мәтіннің мазмұны туралы сұрақ қою;
1.2.8.1* дыбыстың таңбасы – әріпті тану, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажырату;
1.2.9.2* мұғалімнің көмегімен әртүрлі жанрдағы мәтіндерді (ертегі, әңгіме, поэма) салыстыру
1.3.3.1* мұғалім қолдауымен суреттер, белгілер, сызбалар, тірек сөздерді қолдана отырып, берілген тақырып бойынша 3-5 сөйлемнен және 10-15 сөзден тұратын қарапайым мәтіндер құрастыру;
1.3.5.2* орфографиясы айтылуынан өзгеше сөздердің, сөйлемдердің/мәтіннің жазылуын тексеру, қателерін мұғалімнің көмегімен түзету;
1.3.8.5* қарапайым сөйлемдерді сөйлеу кезінде қолдану (3-5 сөз)
4-тоқсан
Әліппеден кейінгі кезең
1.1.1.10* мұғалімнің көмегімен, сөйлемдегі сөздер арасындағы байланысты анықтау;
1.1.3.4* сюжеттік серия, сурет жоспары және/ немесе мұғалімнің сұрақтары негізінде оқиғалардың дәйектілігін сақтай отырып, тыңдалған материалды қайталау;
1.1.8.2* мұғалімнің сұрақтары негізінде және/ немесе сурет жоспары негізінде пәндік сурет бойынша 15 сөзге дейін сипаттайтын мәтін құрастыру;
1.1.9.12* ауызша және жазбаша сөйлеуде дауыссыз дыбыстардың сабақтастығы бар үш, төрт буынды сөздерге буындық талдау жасау;
1.1.9.21* сөздердің әртүрлі формаларында екпіннің өзгеруін байқау
1.2.1.6* орфоэпиялық және орфоэпиялық оқуды ажырату;
1.2.3.2* мұғалімнің көмегімен тыңдалған мәтіннің басын, ортасын және соңын анықтау;
1.2.4.4* мағынасы жағынан ұқсас және қарама-қарсы зат есімдерді, етістіктерді, сын есімдерді табу;
1.2.5.4* сұрақтың және/немесе тірек сөздердің негізінде тыңдалған мәтіннің мазмұны туралы сұрақ қою;
1.2.6.3* іс жүзінде негізгі сөздер негізінде баяндау мен сипаттау мәтінін ажырату;
1.2.7.7* дауысты дыбыстарды (и, я, е, ю, Ұ) және ь әрпін пайдаланып жазудағы дауыссыз дыбыстардың жұмсақтығын белгілету;
1.2.8.2* мұғалімнің қолдауымен мәтіндердің алфавиттік тәртібін (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиялары) пайдалана отырып дереккөздерден ақпаратты табу
1.3.4.1* мұғалімнің көмегімен қарапайым сөйлемдер және/ немесе мәтіндер (хабарлама, құттықтау) жазу;
1.3.7.8* мұғалімнің көмегімен тасымалдау ережелерін сақтау;
1.3.7.10* жазылуы айтылуынан айырмашылығы жоқ диктант сөздерді және осы сөздерден жай сөйлемдерді дұрыс жазу;

1.1.9.20* понимать смыслоразличительную роль звука и ударения в слове на практическом уровне
1.2.1.5* использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, осознанное чтение);
1.2.3.1* практически различать особенности текста: смысловую целостность и связность;
1.2.4.3* выделять из прочитанного текста и употреблять в речи личные, притяжательные и указательные местоимения
1.2.5.3* отвечать на вопросы по прочитанному тексту;
1.2.8.1* отвечать на вопросы словами из прочитанного текста;
1.2.9.2* сравнивать тексты разных жанров (сказка, рассказ, стихотворение) с помощью учителя
1.3.3.1* составлять простые тексты из 3-5 предложений и 10-15 слов на заданную тему, используя рисунки, знаки, схемы, опорные слова с поддержкой учителя;
1.3.5.2* проверять написание слов, предложений/текста, написание которых расходится с произношением, и исправлять ошибки с помощью учителя;
1.3.8.5* пользоваться в речи простыми распространенными предложениями (из 3-5 слов)
4 четверть
Послебукварный период
1.1.1.10* определять связь между словами в предложении с помощью вопросов и поддержкой учителя;
1.1.3.4* пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий с опорой на сюжетную серию, картинный план и/или вопросы учителя;
1.1.8.2* составлять описательный текст в объеме до 15 слов по предметной картине с опорой на вопросы учителя и/или с опорой на картинный план;
1.1.9.12* выполнять слоговой анализ трех-, четырехсложных слов со стечением согласных во внешней и внутренней речи;
1.1.9.21* наблюдать изменение ударения в различных формах слов
1.2.1.6* различать орфографическое и орфоэпическое чтение;
1.2.3.2* определять начало, середину и конец прочитанного текста с помощью учителя;
1.2.4.4* находить в прочитанном тексте существительные, глаголы, прилагательные сходные и противоположные по значению;
1.2.5.4* задавать вопрос по содержанию текста с опорой на вопрос и/или ключевые слова;
1.2.6.3* практически различать повествовательный и описательный тексты с опорой на ключевые слова;
1.2.7.7* обозначать мягкость согласных на письме с помощью гласных букв (и, я, е, ю, Ұ) и буквы ь;
1.2.8.2* находить информацию в источниках, используя алфавитный порядок расположения текстов (словари, справочники, детские энциклопедии) с поддержкой учителя
1.3.4.1* писать простые предложения и\или тексты (сообщение, поздравление) с помощью учителя;
1.3.7.8* соблюдать правила переноса с помощью учителя;
1.3.7.10* правильно писать под диктовку слова, написание которых не расходится с произношением и простые предложения из этих слов;

1.3.8.1* жазбаша сөйлеуде зат-сөздерді, белгі-сөздерді, әрекет-сөздерді ажырату;
1.3.8.2* –ы, -и, -а, -я жалғаулары бар зат есімнің атау септігінің көпше түрін жасап, жазбаша сөйлеуде ажырату
Ескерту:
1) әр тоқсандағы оқу мақсаттары сөйлеу әрекетінің әр түріне біріктіріледі;
2) "*" белгісімен көрсетілген оқу мақсаттары осы тоқсанда ішінара орындалуы кеңейтілген және/немесе күрделі сөйлеу материалы бойынша келесі тоқсанда жұмысын жалғастыруы ұсынылады.
бұйрығына
13-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы "03" сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
283 - қосымша
Психикалық дамуы тежелген білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0 - сыныптары үшін "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Оқу Бағдарламасының мақсаты – психикалық дамуы тежелген білім алушылардың жеке ерекшеліктерін ескере отырып, қарапайым грамматикалық түсініктерді қалыптастырумен өзара байланыста тыңдау, айту, оқу және жазу дағдыларын меңгеру процесінде функционалдық сауатты тұлғаны қалыптастыру үшін жағдай жасау.
3. Оқу бағдарламасының міндеттері:
1) сөйлеу әрекетінің барлық түрлерін дамыту (тыңдау, айту, оқу және жазу);
2) сөйлеу, сөйлем, сөз, буын, дыбыс және әріп туралы қарапайым түсінік қалыптастыру;
3) фонемалық қабылдау, дыбыстық талдау және жинақтауды қалыптастыру;
4) қарапайым оқу дағдылары мен бастапқы жазу дағдыларын қалыптастыру;
5) әліпбидің баспа және жазбаша әріптерін ажыратуға, каллиграфиялық жазуға және сәйкестендіруге үйрету;
6) айналаға жағымды көзқарас қалыптастыру, сөйлеу мен қарым-қатынас мәдениетін дамыту;
7) қоршаған орта туралы түсініктерін кеңейту арқылы сөздік қорын нақтылау және арттыру.

1.3.8.1* различать в письменной речи слова-предметы, слова-признаки, слова-действия;
1.3.8.2* образовывать и различать в письменной речи формы множественного числа именительного падежа существительных с окончаниями -ы, -и, -а, -я
Примечание:
1) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) цели обучения, обозначенные знаком "*", рекомендуется в данной четверти реализовать частично и продолжать работу в последующих четвертях на расширенном и/или усложненном речевом материале.
Приложение 13 к приказу
Приложение 283 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 03 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Әліппе, Ана тілі" для обучающихся с задержкой психического развития 0 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Әліппе, Ана тілі" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель учебной Программы – создание условий для формирования функционально грамотной личности в процессе освоения навыков аудирования (слушания), говорения, чтения и письма во взаимосвязи с формированием элементарных грамматических представлений с учетом индивидуальных особенностей обучающихся с задержкой психического развития.
3. Учебные задачи Программы:
1) развивать все виды речевой деятельности (слушание, говорение, чтение и письмо);
2) формировать элементарное представление о речи, предложении, слове, слоге, ударении, звуке и букве;
3) формировать фонематическое восприятие, звуковой анализ и синтез;
4) формировать элементарные навыки чтения и первоначальные навыки письма;
5) научить различать, каллиграфически писать и соотносить печатные и письменные буквы алфавита;
6) формировать доброжелательное отношение к окружающим, развивать культуру речи и культуру общения;
7) уточнять и обогащать словарный запас посредством расширения представлений об окружающем мире;

8) "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясына негізделген төзімділік, отансүйгіштік, жалпыадамзаттық құндылықтарды дарыту.
4. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) фонемалық процестерді дамыту (фонемалық қабылдау, талдау, жинақтау және фонемалық түсініктер);
2) фонетикалық дағдыларды қалыптастыру (артикуляциялық моториканы және бет бұлшықеттерінің қозғалысын дамыту, өтілетін дыбыстар және олардың тіркестерін айту дағдыларын дамыту, сөздердің буындық құрылымын меңгеру, оқылған буындар мен сөздер материалында сөйлеудің ырғақты-интонациялық ұйымдастырылуын дамыту);
3) жазбаша сөйлеудегі дисграфиялық және аграмматикалық сипаттағы ерекше қателердің пайда болуының алдын алу және/немесе түзету;
4) ұсақ моториканы дамыту;
5) оптикалық-кеңістіктік қызметтің бұзылуын жеңу;
6) сөздік қорын белсендендіру және арттыру;
7) тіл нормаларына сәйкес грамматикалық ұғымдарды қалыптастыру және синтаксистік құрылымдарды құра білу;
8) білім алушылардың сөйлеу ерекшеліктерін ескере отырып, ауызекі сөйлеудің (ауызекі тілқатысу, сипаттау-баяндау) әр түрлі түрлерін дамыту;
9) оқу іс-әрекеті құрамдас бөліктерін мақсатты қалыптастыру: оқу мақсатын түсіну және қабылдау, іс-әрекеттерді жоспарлау, мақсатқа жету құралдарын анықтау, ағымдағы және қорытынды өзін-өзі бақылау, өзін-өзі бағалау.
5. Кең ауқымды дағдылармен бірлікте жеке тұлғалық қасиеттерді дамыту білім алушылардың білім берудің базалық құндылықтарын бойына сіңіру үшін негіз болып табылады: "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "сыйластық", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "жариялық", "өмір бойы білім алу".
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері
6. Оқу процесін ұйымдастыру кезінде білім алушылардың даму ерекшеліктері ескеріледі: танымдық белсенділігі мен жұмыс қабілетінің төмендігі, танымдық қызығушылықтарының әлсіздігі, қоршаған табиғи және әлеуметтік әлем туралы білім мен идеялардың шектеулілігі, көру-кеңістіктік, есту-сөйлеу ақпаратын қабылдау мен өңдеудің баяу жылдамдығы, ақыл-ой операцияларының қалыптаспауы (талдау, жинақтау, салыстыру, жалпылау, абстракциялау, саралау), сөйлеу дамуындағы артта қалу, мінез-құлықты еркін реттеудегі қиындықтар, моториканың және қозғалыс үйлесімінің жетіспеушілігі.
7. Оқу процесі арнайы педагогикалық ұстанымдары мен тәсілдеріне негізделіп, оларды жүзеге асыру психикалық дамуы тежелген оқушылардың ерекше білім беру қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған.
8. Оқытудың компенсаторлық-дамытушылық бағыты ұстанымы психикалық дамудың тежелу себептеріне сәйкес дененің сақталған функциялары мен жүйелерін қолдануға негізделген білім беру процесін құруды қамтиды. Оқу процесінде: төмен өнімділік пен өзін-өзін реттеудің жетілмегендігін ескере отырып, оқу материалын мөлшерлеу, көрнекі құралдарына сүйену, практикалық жаттығуларды ұйымдастырумен бірнеше рет қайталау, іс-әрекеттің жиі өзгеруі, оқытуды саралау мен даралау, ақыл-ой мен әрекеттерін кезеңімен қалыптастыру және "қадаммен", оларды ауызша, жазбаша, "іштей" сөйлеуде "операциялық" бекіту қолданылады; денсаулық сақтау технологияларын қолдану.

8) привить общечеловеческие ценности-патриотизм толерантность-основанные на общенациональной идее "Мәңгілік Ел".
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развивать фонематические процессы (фонематическое восприятие, анализ, синтез и фонематические представления);
2) формировать фонетические навыки (развивать артикуляционную моторику и подвижность лицевой мускулатуры, навыки произношения изучаемых звуков и их сочетаний, отрабатывать слоговую структуру слов, развивать ритмико-интонационную организацию речи);
3) предупреждать возникновение и/или исправлять специфические ошибки дисграфического и аграмматического характера в письменной речи;
4) развивать тонкую моторику;
5) преодолевать нарушения оптико-пространственной деятельности;
6) обогащать и активизировать словарный запас;
7) формировать грамматические представления и умение конструировать синтаксические структуры в соответствии с нормами языка;
8) развивать различные виды устной речи (разговорно-диалогической, описательно-повествовательной) с учетом речевых особенностей обучающихся;
9) целенаправленно формировать компоненты учебной деятельности: осмысление и принятие учебной цели, планирование действий, определение средств достижения цели, выполнение текущего и итогового самоконтроля, самооценки.
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра является основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни".
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
6. При организации учебного процесса учитываются особенности развития обучающихся: низкая познавательная активность и работоспособность, слабость познавательных интересов, ограниченность знаний и представлений об окружающем природном и социальном мире, замедленная скорость приема и переработки зрительно-пространственной, слухоречевой информации, несформированность умственных операций (анализ, синтез, сравнение, обобщение, абстрагирование, дифференциация), отставание в речевом развитии, трудности произвольной регуляции поведения, недостатки моторики и координации движений.
7. Процесс обучения построен на принципах и подходах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей обучающихся с задержкой психического развития.
8. Принцип компенсаторно-развивающей направленности обучения предполагает построение образовательного процесса с опорой на использование сохранных функций и систем организма в соответствии с причинами задержек психического развития. В учебном процессе применяются: дозированность учебного материала с учетом низкой работоспособности и незрелости саморегуляции, опора на средства наглядности, многократное повторение с организацией практических упражнений, частая смена видов деятельности, дифференциация и индивидуализация обучения, поэтапное формирование умственных действий и "пошаговое", "пооперациональное" их закрепление в устной, письменной и внутренней речи; использование здоровьесберегающих технологий.

9. Арнайы педагогикалық басшылықтың қажеттілік ұстанымы. Мұғалім оқушының дамуының жалпы заңдылықтарын, әр сынып оқушысының танымдық мүмкіндіктерін, арнайы педагогикалық көмек әдістерін біле отырып, осы үрдісті тиімді басқару үшін оқушылардың оқу-танымдық іс-әрекетін ұйымдастыруы керек. Оқушыларға оқу-танымдық қызметтің дербестігін көрсету қиын болған кезде, мұғалім оқушыға оқу міндетін орындауда сәттілік жағдайын қамтамасыз ететін оқушы қызметінің жетілмеген құрамдас бөлігінің міндеттерін алады. Мұғалімнің көмегі біртіндеп төмендеуі керек.
10. Белсенділік әдісі: сөйлеу, тыңдау, оқу, жазу дағдыларын қалыптастыру үшін оқушылардың белсенді танымдық іс-әрекетіне педагогикалық жағдай жасауды көздейді.
11. Коммуникативті тәсілге сәйкес оқу процесі коммуникативтік дағдыларды қалыптастыруға, жеке және топтық іс -әрекет үрдісінде өзінің және басқалардың жұмысын бағалау мен талдауға ықпал ететін тапсырмаларды қамтиды.
12. Оқудың тиімділігі мен іс -әрекетке ынтасын арттыру үшін, сондай-ақ зейін, ойлау, фонематикалық есту, танымдық қабілеттер, артикуляциялық моториканы дамыту мақсатында ақпараттық -коммуникациялық технологиялар (бұдан әрі - АКТ) қолданылады. АКТ -ны қолдану оқу процесін жекелендіруге мүмкіндік береді; сабақтағы жұмыс мазмұнына қызығушылығын арттырады.
13. Білім алушылардың жұмысқа қабілеттілігін ескере отырып, оқу процесінде АКТ мөлшерлі түрде пайдаланылады.
14. Бағдарламаның пәнаралық байланыстары түзетудің құрамдас бөлігінің келесі пәндерімен орнатылады: "Айналамен таныстыру және тіл дамыту", "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" .
3-тарау. Оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. Оқу пәнінің мазмұны
15. Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің мөлшері 0 сыныпта аптасына 6 сағатты, оқу жылында 192 сағатты құрайды.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
16. Оқу пәнінің мазмұнын таңдау бірліктері:
1) қазақ тілінің дыбыстар мен әріптер жүйесі;
2) тілдік бірліктер: мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс;
3) қазақ тілінің кейбір грамматикалық ерекшеліктері;
4) орфографиялық және пунктуациялық өлшемдердің ең аз мөлшері;

9. Принцип необходимости специального педагогического руководства. Педагог, зная общие закономерности развития школьника, познавательные возможности каждого ученика класса, способы специальной педагогической помощи должен так организовать учебно-познавательную деятельность школьников, чтобы эффективно управлять этим процессом. При затруднениях обучающихся проявлять самостоятельность учебно-познавательной деятельности педагог берет на себя функции незрелого компонента деятельности ученика, чем обеспечивает школьнику ситуацию успеха при выполнении учебного задания. Постепенно помощь педагога должна уменьшаться.
10. Деятельностный подход предполагает создание педагогических условий для активной познавательной деятельности обучающихся для формирования умений и навыков говорения, слушания, чтения, письма.
11. В соответствии с коммуникативным подходом процесс обучения включает задания, способствующие формированию умений общения, оценивания и анализа своей работы и работы других в процессе индивидуальной и групповой деятельности.
12. Для повышения эффективности обучения и мотивации деятельности применяются информационно-коммуникационные технологии (далее-ИКТ) в том числе, с целью развитии внимания, мышления, фонематического слуха, познавательных способностей, артикуляционной моторики. Использование ИКТ позволяет индивидуализировать процесс обучения; повысить интерес к содержанию работы на уроке.
13. ИКТ в учебном процессе используются дозировано с учетом работоспособности обучающихся.
14. Межпредметные связи Программы устанавливаются с предметами коррекционного компонента: "Ознакомление с окружающим миром и развитие речи", "Коррекция недостатков развития речи".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета
Параграф 1. Содержание учебного предмета
15. Объем учебной нагрузки по учебному предмету составляет: 0 класс – 6 часов в неделю, 192 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
16. Единицы отбора содержания учебного предмета:
1) система звуков и букв казахского языка;
2) единицы языка: текст, предложение, слово, слог, звук;
3) некоторые грамматические явления казахского языка;
4) минимум орфографических и пунктуационных норм;

5) балаларға арналған көркем әдебиет шығармалары және халық ауыз әдебиеті.
17. Бағдарламаның мазмұны. Оқыту барысында келесі кезеңдер орын алады: әліппеге дейінгі, әліппе, әліппеден кейінгі. 0-сыныпта әліппеге дейінгі оқу кезеңі ұйымдастырылады, оған- 54 сағат, ал әліппе кезеңіне 138 сағат бөлінеді.
18. 0-сыныптың әріп кезеңінде келесі дыбыстар мен әріптер ретімен оқытылады: а, р, л, у, н, с, о, т, қ, ы, з, м, е, д, ш, ұ, б, й, к, і, ң, ғ, ж, ә, п, ү, ө, г, и.
19. Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) 0-сыныпқа келген оқушыларды бастапқы зерделеу (жалпы және сөйлеудің даму деңгейін анықтау);
2) оқу әрекетіне қызығушылығын арттыру;
3) фонематикалық есту қабілетін дамыту;
4) сөйлеу тілінің құрылымы туралы бастапқы түсінік қалыптастыру: (сөйлем, сөз, буын, дыбыс);
5) қолдың ұсақ моторикасын, көру-моторлық үйлестіруді, көру-кеңістіктік бейнелерді дамыту;
6) жазу тазалығы ережелерімен танысу;
7) сөздік қорын белсендендіру және байыту;
8) тіл нормаларына сәйкес грамматикалық түсініктер мен синтаксистік құрылымдарды құру біліктілігін қалыптастыру;
9) ойлау, есте сақтау, қиял, зейінді дамыту.
20. Әліппе кезеңі екінші тоқсанда басталып, оқу жылының соңында аяқталады. Дыбыс пен әріппен танысу сағаттарын сыныптағы оқушылардың мүмкіндіктерін ескере отырып, оқу материалын меңгері деңгейіне қарай мұғалім өзі реттейді.
21. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) оқу қызметіне қызығушылықты ояту, сөйлеу дағдысын қалыптастыру;
2) қазақ әліпбиінің әріптерімен таныстыру, дыбыстарды дұрыс айтуды үйрену;
3) фонематикалық үрдістерді одан әрі дамыту (дыбыстарды қабылдау, дыбыстық талдау және жинақтау);
4) жуан және жіңішке дауысты дыбыстар туралы түсінікпен таныстыру;
5) әліпби әріптерінің қызметін меңгеру;
6) тіл бірліктері туралы қарапайым ұғымдарды меңгеру (дыбыс, буын, сөз, сөйлем, мәтін);
7) әріптерді, буындарды, сөздерді, сөйлемдерді жазу кезінде каллиграфиялық жазу дағдыларын қалыптастыру;
8) тұтас сөздерді оқуға ауыса отырып, дұрыс, буындап оқу дағдыларын қалыптастыру;
9) орфографиялық және орфоэпиялық оқуды меңгеру;
10) ауызша және жазбаша сөйлеу дағдыларын қалыптастыру;
11) оқушылардың сөздік қорын байыту;
12) байланысты монолог пен диалогтық сөйлеуді қолжетімді сөйлеу деңгейінде дамыту.
22. Бағдарламаның мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Тыңдалым (тыңдау) және сөйлеу (ауызша сөйлеу мен фонематикалық түсініктерді дамыту)";

5) произведения детской художественной литературы, произведения устного народного творчества.
17. Содержание Программы. В процессе обучения выделяются периоды: добукварный, букварный, послебукварный. В предшкольном классе организуется добукварный период обучения, на который отводится – 54 часов, и букварный период обучения в течение 138 часов.
18. В букварном периоде в 0 классе изучаются следующие звуки и буквы в последовательности: а, р, л, у, н, с, о, т, қ, ы, з, м, е, д, ш, ұ, б, й, к, і, ң, ғ, ж, ә, п, ү, ө, г, и.
19. Задачи добукварного периода:
1) первичное изучение обучающихся, поступивших в нулевой класс (выявление уровня общего и речевого развития);
2) привитие интереса к учебной деятельности;
3) развитие фонематического слуха;
4) формирование первоначальных представлений о структуре речи (предложение, слово, слог, звук, ударение);
5) развитие мелкой моторики рук, зрительно-моторной координации, зрительно-пространственных представлений;
6) знакомство с правилами гигиены письма;
7) обогащение и активизация словарного запаса;
8) формирование грамматических представлений и умений конструировать синтаксические структуры в соответствии с нормами языка;
9) развитие мышления, памяти, воображения, внимания.
20. Букварный период обучения грамоте начинается во второй четверти и заканчивается в конце учебного года. Количество часов на знакомство со звуком и буквой учитель регулирует сам в зависимости от уровня усвоения учебного материала, с учетом возможностей обучающихся класса.
21. Задачи букварного периода:
1) привитие интереса к учебной деятельности, формирование навыков речевой деятельности;
2) знакомство с буквами казахского алфавита, обучение правильной артикуляции звуков;
3) дальнейшее развитие фонематических процессов (восприятия звуков, звукового анализа и синтеза);
4) ознакомление с понятием гласные звуки;
5) освоение функции букв алфавита;
6) освоение элементарных понятий о языковых единицах (звук, слог, слово, предложение, текст);
7) формирование навыков каллиграфического письма при написании букв, слогов, слов, предложений;
8) формирование навыков правильного, плавного слогового чтения с переходом на чтение целыми словами;
9) освоение орфографического и орфоэпического чтения;
10) формирование навыков устной и письменной речи;
11) обогащение словарного запаса обучающихся;
12) развитие связной монологической и диалогической речи на доступном речевом уровне.
22. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) "Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематических представлений)";

2) "Оқылым" (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрылымын, әліпби әріптерін зерделеу)";
3) "Жазылым" (жазу дағдыларын қалыптастыру).
23. "Тыңдалым (тыңдау) және сөйлеу (ауызша сөйлеу мен фонематикалық түсініктерді дамыту)" бөліміне келесі бөлімшелер кіреді:
1) сөйлеудің негізгі бірліктерін тану (мәтін, сөйлем, сөз);
2) тыңдалған мәтіннің тақырыбы мен негізгі идеясын анықтау;
3) тыңдалған мәтінді айту;
4) оқиғаларды болжау;
5) сөйлеу нормаларын сақтай отырып, қарым -қатынастың әр түрлі жағдайларына қатысу;
6) тыңдаушылардың назарын аудару;
7) бағалау пайымын білдіру;
8) берілген тақырып бойынша әңгіме құрастыру;
9) сөздің дыбыстық қалпын бағдарлау.
24. "Оқылым (оқу дағдысын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрылымы, әліпби әріптері)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) оқу түрлерін қолдану;
2) оқылған мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау;
3) мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау;
4) мәтіндегі лексикалық және синтаксистік бірліктердің рөлін түсіну;
5) сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау;
6) мәтіндердің түрлері мен жанрларын анықтау;
7) сөздердің графикалық түрінде бағдарлау.
25. "Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру)" бөліміне келесі бөлімшелер кіреді:
1) мәтінге жоспар құру;
2) тыңдалған/оқылған материалдың мазмұнын айту;
3) елестетудің түрлі формаларын қолдана отырып мәтін құру;
4) ) жұмыстағы қателерді табу және түзету;
5) каллиграфиялық және графикалық нормалардың сақталуы;
6) орфографиялық нормалардың сақталуы;
7) грамматикалық нормалардың сақталуы;
8) тыныс белгілерінің нормаларын сақтау.
26. Оқудың негізгі мазмұны.
27. Тыңдалым мен айтылым (ауызша сөйлеу мен фонематикалық бейнелеуді дамыту):
1) мұғалім мен оқушылардың сөйлеуін, аудио/бейне жазбаларды тыңдау, естілгеннің мағынасын түсіну, сұрақтарға дұрыс және дәл жауап беру қабілеттерін қалыптастыру;
2) коммуникативті мақсаттарға сәйкес қарым-қатынас дағдылырын дамыту (топпен қарым-қатынас, диалогқа қатысу, сахналау, рөлдік ойындар), сөйлеу этикетін қолдану, лексикалық тақырыптарға негізделген сөздік қорын кеңейту;
3) вербалды емес байланыс құралдарын қолдану: (дауыс ырғағы, ым, ишарат, поза); сөйлеудің негізгі ережелерін ұстану (ырғақ, екпін, қарқын, кідіріс);
4) 2-4 сөзден тұратын сөйлемді талдау, нақты жағдайға негізделген суреттерден сөйлемдерді дербес құрастыру;
5) сөздің ойының қалыптасуы (практикалық деңгейде), сөздің сөйлем құрылымынан оқшаулануы, заттың, әрекеттің, сөздің, заттың белгілерін білдіретін сөздердің іс жүзінде ажырату;

2) "Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита)";
3) "Письмо (формирование навыков письма)".
23. Раздел "Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематических представлений)" включает следующие подразделы:
1) узнавание основных единиц речи (текст, предложение, слово);
2) определение темы и основной мысли прослушанного текста;
3) пересказывание прослушанного материала;
4) прогнозирование событий;
5) участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм;
6) привлечение внимания слушателей;
7) высказывание оценочного суждения;
8) составление рассказа на заданную тему;
9) ориентирование в звуковой форме слова.
24. Раздел "Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита)" включает следующие подразделы:
1) использование видов чтения;
2) определение темы и основной мысли прочитанного текста;
3) определение структурных частей текста;
4) понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте;
5) формулирование вопросов и ответов;
6) определение типов и жанров текстов;
7) ориентирование в графической форме слов.
25. Раздел "Письмо (формирование навыков письма)" включает следующие подразделы:
1) составление плана текста;
2) изложение содержания прослушанного/прочитанного материала;
3) создание текста с использованием различных форм представления;
4) нахождение и исправление ошибок в работе;
5) соблюдение каллиграфических и графических норм;
6) соблюдение орфографических норм;
7) соблюдение грамматических норм;
8) соблюдение пунктуационных норм.
26. Базовое содержание образования.
27. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематических представлений) добукварный период:
1) формирование умений слушать речь учителя и обучающихся, аудио/видеозаписи, понимать смысл услышанного, правильно и точно отвечать на вопросы;
2) развитие навыков общения в соответствии с коммуникативными целями (общение в группе, участие в диалоге, инсценирование, ролевые игры), использование слов речевого этикета, расширение словарного запаса на основе лексических тем;
3) использование невербальных средств общения: (интонация, мимика, жесты, позы); соблюдение основных правил речи (ритм, ударение, темп, пауза);
4) анализ предложения, состоящего из 2 - 4 слов, самостоятельное составление предложений по картинкам, на основе реальной ситуации;
5) формирование (на практическом уровне) представления о слове, выделение слова из структуры предложения, практическое различение слов, обозначающих предметы, действия, слов, признаки предмета;

6) қысқа және ұзын сөз туралы түсінік, сөзді практикалық түрде бөліктерге (буындарға) бөлу, көмекші әдістерді қолдана отырып буын санын анықтау;
7) дыбысты түсіну, сөйлеу мен айтылмайтын дыбыстарды ажырату, бір дыбысты және екі буынды сөздер аясында дыбыстарды тану, сөздегі дыбыстың орнын анықтау (басы, ортасы, соңы);
8) артикуляция мүшелерімен, артикуляцияны дамытуға, сөйлеу тынысын дамытуға арналған статикалық және динамикалық жаттығулармен танысу;
9) мұғалімнің сұрақтары бойынша сюжеттік сурет, сюжеттік суреттер сериясы бойынша сөйлемдер, шағын мәтіндер құрастыру;
10) тыңдау материалының көлемі: 20 - 40 сек.
28. Тыңдау және сөйлеу (ауызша сөйлеу мен фонематикалық бейнелеуді дамыту) әліппе кезеңі:
1) диалогтік және монологтық байланысты сөйлеуді дамыту, ынталандыру және сұраулық дауыс ырғағын ажырату, үндеу, тыңдалған мәтіннің тақырыбы мен мазмұнын анықтау, тыңдалған мәтін бойынша мазмұнын айту, құрылымы бұзылған мәтінді қалпына келтіру және екі жай сөйлем арасындағы себеп салдарын анықтау;
2) жаңылпаш, тақпақ, санамақ, мақал-мәтелдерді, жұмбақтарды жаттау арқылы артикуляциялық аппаратты дамыту;
3) сурет бойынша әңгімелеу, бақылау, көргендері, сезінгені, естігендері/ оқығандары туралы, басқа адамдардың іс-әрекеттері мен уайымдарына өз көзқарастарын білдіру, өздерінің көңіл күйлерін жеткізу тәсілдері;
4) сюжеттік суреттер мен суретсіз ертегілерді айту, сюжеттік сурет пен сюжеттік суреттер бойынша әңгімелер құрастыру, тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, иллюстрациялар, тірек сөздер, мұғалімнің сұрақтары арқылы тыңдалған/оқылған мәтінді қайталау;
5) сөздің мән мағынасын түсіну, сөзді дұрыс қолдану, сөздік қорын кеңейту; сөздерді орфоэпиялық нормалар бойынша айту;
6) тыңдау материалының көлемі: 30 - 45 сек.
29. Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрылымын, әліпбиді оқу), әліппеге дейінгі кезең.
1) сөз бен сөйлем, сөз бен сөйлем туралы бастапқы түсінік, заттың аталуы ретінде "зат" және "сөз" ұғымдарын ажырату;
2) сөйлем сызбасын оқу, құру және талдау;
3) сөздің буын құрылымының графикалық сызбасын құру;
4) дауысты және дауыссыз дыбыстар туралы түсінік (артикуляциялық, акустикалық, функционалдық аспектілері: дауысты дыбыстар еркін және әндетіп айтылады, жуан және жіңішке болып бөлінеді; дауыссыз дыбыстар кедергімен айтылады, қатаң, ұяң, үнді дауысты дыбыстар болып бөлінеді, дауысты және дауыссыздар дыбыстардың графикалық сызбамен белгілеу;

6) понятие о коротком и длинном слове, практическое деление слова на части (слоги), определение количества слогов с использованием вспомогательных приемов;
7) представление о звуке, различение речевых и неречевых звуков, узнавание звуков на фоне односложных и двухсложных слов, определение места звука в слове (начало, середина, конец);
8) знакомство с органами артикуляции, статические и динамические тренинги для развития артикуляции, развитие речевого дыхания;
9) составление предложений, коротких текстов с опорой на сюжетную картинку, серию сюжетных картин, по вопросам учителя;
10) объем материала аудирования: 20 – 40 сек.
28. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематических представлений) букварный период:
1) развитие диалогической и монологической связной речи, различение побудительной и вопросительной интонации, обращения, определение темы и содержания прослушанного материала, составление пересказов по следам прослушанного материала, восстановление деформированного текста и установление причинно-следственных связей двух простых предложений;
2) развитие артикуляционного аппарата через заучивание скороговорок, стихотворений, считалок, пословиц, поговорок, загадок;
3) беседы по картинкам, наблюдениям, об увиденном, пережитом и услышанном/прочитанном, передача отношения к поступкам и переживаниям других людей, способы передачи собственных эмоциональных состояний;
4) рассказывание сказок с опорой на серию сюжетных картинок и без опоры, составление рассказов по сюжетной картинке и по серии сюжетных картинок, понимание содержания прослушанного текста, пересказ прослушанного/прочитанного текста по иллюстрациям, опорным словам, вопросам педагога;
5) понимание значения и смысла слова, употребление слова по назначению, расширение словарного запаса; произношение слов согласно орфоэпическим нормам;
6) объем материала аудирования: 30 - 45 сек.
29. Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита), добукварный период:
1) слово и предложение, начальное представление о слове и предложении, разграничение понятий: "предмет" и "слово" как название предмета;
2) чтение, составление и анализ схемы предложений;
3) составление графической схемы слоговой структуры слова;
4) понятие о гласных и согласных звуках (артикуляционный, акустический, функциональный аспекты: гласные произносятся свободно, согласные с преградой, гласные состоят из голоса, согласные – из голоса и шума (звонкие), только шума (глухие)), их графическое обозначение, дифференциация и обозначения на графических схемах согласных и гласных звуков;

5) буындар мен сөздердің сызбасын құрастыру, салыстыру, екі дауысты дыбыстан тұратын буындарға дыбыстық талдау жасау (ай, я); кері буын, тікелей ашық буын, тікелей тұйық буын, екі буынды сөздер.
6) дауыссыздардың қатаң, ұяң, жіңішке болып жіктелуі.
30. "Оқылым (оқу дағдысын қалыптастыру, сөздің дыбысталуын, әліпби әріптерін оқу)" әліппе кезеңі.
1) буын - сөздерді дыбыстаудың ең аз бірлігі, сөзді буынға бөлу;
2) сөздің буындық және дыбыстық талдау жасау, сөздердің графикалық сызбасын құру және салыстыру;
3) дыбыстың мағынасын анықтау қызметі, бір немесе бірнеше дыбыспен ерекшеленетін сөздердің орналасуы;
4) дыбыстың әріппен таңбалануы; сөздің дыбыстық және әріптік құрамының сәйкестігін/сәйкессіздігін белгілеу; сөздердің орфоэпиялық нормаларын сақтай отырып айтылуы;
5) сөздің сызбалық дыбыстық үлгісінен әріптермен үлгілік сызбадағы дыбыстарды белгілеуге ауысу; сөздің дыбыстық әріптік үлгісін дауысты дыбысқа бағыттап "оқу";
6) буындарға, сөздерге дыбыстық талдау жасау;
7) дыбыс пен әріпті ажырату;
8) әр түрлі құрылымды сөздерді буынмен оқу арқылы бүтін сөзбен оқу, 2-4 сөзден тұратын сөйлемдерге көшу арқылы 3-4 сөйлемнен тұратын мәтіндерді дұрыс оқуға үйрету;
9) тыныс белгілеріне сәйкес сөйлемдердің дауыс ырғағы: нүкте, сұрақ және леп белгілері, үтір кезінде дауыс кідірісін сақтау; сөйлемдерді бір-бірінен ажырататын кідірісті сақтау;
10) әр түрлі жанрдағы шығармаларды олардың ерекшеліктеріне қарай салыстыру, шығармада не айтылғанын, автордың негізгі ойын анықтау қабілетін дамыту;
11) сөздің мағынасын байқау (мағынасы жақын және қарама-қарсы сөздер, көп мағыналы сөздер);
12) өз бетінше тыңдау және оқу кезінде мәтіннің мазмұнын түсіну;
13) оқығаның мазмұны бойынша сұрақтарға жауаптар;
14) мәтін, суреттер, диаграммалар, пиктограммалар, белгілер түрінде берілген ақпаратты түсіну;
15) орфографиялық оқуды диктант жазу мен көшіру кезінде өзін-өзі бақылау құралы ретінде қолдану.
Ескерту: әліппе кезеңінің басында оқылымға берілетін мәтін көлемі 2-3 сөйлемнен және жылдың соңында 3-5 сөйлемнен аспауы керек. Әр сөйлемдегі сөздер саны 2-5-тен аспауы керек.
31. Жазу (жазу дағдысын қалыптастыру), әліппеге дейінгі кезең:
1) кескінді, нүктелі, көлеңкеленген, қабаттасқан бейнелерді тану, тақырыпты, тақырыптық суреттерді бөліктерден құрастыру, суреттерді қатарда орналастырудың заңдылықтарын табу, үлгі бойынша құрастыру;

5) составление, сравнение схемы слогов и слов, последовательный звуковой анализ слогов, состоящих из двух гласных звуков; обратных слогов, прямых открытых слогов, прямых закрытых слогов, двухсложных слов.
6) классификация согласных по твҰрдости/мягкости и по звонкости.
30. Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита) букварный период:
1) слог как минимальная произносительная единица, деление слов на слоги;
2) слоговой и звуковой анализ слов, составление и сравнение графических схем слов;
3) смыслоразличительная роль звука, сопоставление слов, различающихся одним или несколькими звуками;
4) обозначение звука буквой; установление соответствия/ несоответствия звукового и буквенного состава слова; произношение слов с соблюдением орфоэпических норм казахского языка;
5) переход от графической звуковой модели слова к обозначению звуков в схеме-модели буквами; "чтение" звукобуквенной модели слова с ориентировкой на гласную букву;
6) проведение звукового и звукобуквенного анализа слогов, слов;
7) различение звука и буквы;
8) обучение плавному слоговому чтению слов различной структуры с переходом на чтение целыми словами, предложений, состоящих из 2-4 слов, и правильному чтению текстов, состоящих из 3-4 предложений;
9) интонирование предложений в соответствии со знаками препинания: точка, вопросительный и восклицательный знаки, соблюдение пауз при запятой; соблюдение пауз, которые отделяют одно предложение от другого;
10) сравнение произведений разных жанров на основе их особенностей, развитие умения определять, о чем говорится в произведении, в чем хотел убедить нас автор;
11) наблюдение над значением слова (слова, близкие и противоположные по смыслу, многозначные слова);
12) понимание содержания текста при прослушивании и самостоятельном чтении;
13) ответы на вопросы по содержанию прочитанного;
14) понимание информации, представленной в виде текста, рисунков, схем, пиктограмм, знаков;
15) орфографическое чтение как средство самоконтроля при письме под диктовку и списывании.
Примечание: объем текста, предоставленного для чтения, не должен превышать 2-3 предложений в начале букварного периода и 3-5 предложений в конце. Количество слов в каждом предложении не должно превышать 2-5.
31. Письмо (формирование навыков письма), добукварный период:
1) узнавание контурных, пунктирных, заштрихованных, наложенных изображений, составление предметных, сюжетных картинок из частей, нахождение закономерности в расположении изображений в ряду, конструирование по образцу;

2) денесінің бөліктерінде, өзіне қатысты кеңістікте бағдарлану, заттардың, заттың бөліктерінің, геометриялық пішіндердің кеңістіктікте 3-5 заттың орналасуын анықтай отырып, тізбекті есте сақтау;
3) қолдың ұсақ моторикасын дамыту, бояу, сурет салу, мозайкадан өрнектер жасау, нүктелі кескіндерді белгілеу, көлеңке түсіру, жиек салу, баспа және жазбаша әріптердің негізгі элементтерін жазу;
4) жазуда тазалық ережелерімен танысу, жазу кезінде дұрыс отыру, қалам ұстау, жарық бағыты.
32. Жазу (жазу дағдысын қалыптастыру), әліппе кезеңі:
1) жазуға дайындық (дұрыс отыру, жарықтандыру, дәптердің орналасуы және жазу кезінде қарындаш / қалам ұстау дағдысы);
2) дәптердегі қағаз бетінде (жұмыс жолы, сызық аралық кеңістік, жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік қиғаш сызықтар) бағдарлау қабілетін қалыптастыру;
3) баспа және жазба әріптердің (кіші және үлкен) графикалық бейнелерін талдау, олардың құрылымдық элементтерін салыстыру, әріп элементтерін жазу;
4) каллиграфиялық жазу дағдыларын қалыптастыру: кіші және үлкен әріптер мен олардың қосылыстарын жазу;
5) буындап жазу әрекеттерін пысықтау (дауыссыз дыбыстарды білдіретін әріптерді енгізу барысында), оларды алдын ала қарапайым үлгілеп, сөйлемдерді жазу;
6) айтылуы мен жазылуы сәйкес келмейтін сөз тіркестері және сөйлемдерден диктант жазу;
7) жазба және баспа түріндегі мәтіндегі сөйлемдерді көшіру;
8) тыныс белгілерінің ережелерін ескере отырып сөйлемдер жазу: нүкте, леп белгісі, сөйлем соңындағы сұрақ белгілері, сөйлемдегі сөздердің жеке жазылуы; сөйлемнің басындағы бас әріп;
9) сөз-заттардың атаулары, қоршаған әлем құбылыстары, заттардың белгілерін білдіретін сөздер, сөйлеу сәтінде, сөйлеу сәтіне дейін, сөйлегеннен кейін заттардың әрекетін білдіретін сөздер; бір затты білдіретін сөздер, көптеген объектілер, "ол", "олар" сөздеріне сәйкес келетін сөздер;
10) суреттен сөйлем құрастыру, берілген сөздерден сөйлем құрастыру, сөйлемдегі сөздердің санын анықтау, сөйлемдердің сызбаларын құрастыру.
11) сызбаның көмегімен сөздің дыбыстық құрамын үлгілеу; сөйлемді үлгілеу.
Ескерту:
Жазбаша жұмыстың көлемі: графикалық диктант - 1-3 таңба, әріптік диктант - 2-3 әріп, буындық диктант - 2-3 буын, диктант - 3-4 сөз. Жазбаша жұмыстардың санын оқушылардың даму деңгейі мен қажеттіліктеріне қарай мұғалім белгілейді.

2) ориентировка в частях собственного тела, в пространстве относительно себя, определение пространственного расположения предметов, частей предмета, геометрических фигур, запоминание последовательности, пространственного расположения 3-5 предметов, изображений, картинок;
3) развитие тонкой ручной моторики, раскрашивание, рисование, составление узоров из мозаики, обводка пунктирных изображений, штриховка, рисование бордюра, письмо основных элементов печатных и письменных букв;
4) знакомство с правилами гигиены письма, посадки при письме, удержание ручки, направление света.
32. Письмо (формирование навыков письма), букварный период:
1) подготовка к письму (правильная посадка, освещение, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме);
2) формирование умения ориентироваться в пространстве листа в тетради (рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные наклонные линии);
3) анализ графического образа печатных и рукописных букв (строчных и прописных), сопоставление их структурных элементов, письмо элементов букв;
4) формирование навыков каллиграфического письма: письмо строчных и прописных букв и их соединений;
5) отработка действий послогового письма (в процессе введения букв, обозначающих согласные звуки), запись простейших предложений с предварительным их моделированием;
6) письмо под диктовку слов, словосочетаний и предложений, написание которых не расходится с произношением;
7) списывание предложений, текста с рукописного и печатного образца;
8) письмо предложений с учетом правил пунктуации: точка, восклицательный, вопросительный знаки в конце предложения, раздельное написание слов в предложении; заглавная буква в начале предложения;
9) слова-названия предметов, явлений окружающего мира, слова, обозначающие признаки предметов, слова, обозначающие действия предметов в момент говорения, до момента говорения, после говорения; слова, обозначающие один предмет, много предметов, слова, которые соотносятся со словами "они";
10) составление предложений по картинке, составление предложений из заданных слов, определение количества слов в предложении, составление графических моделей предложений.
11) моделирование звукового состава слова с помощью схем; моделирование предложения.
Примечание:
Объем письменных работ: графический диктант - 1-3 знака, буквенный диктант – 2-3 буквы, слоговой диктант –2-3 слога, диктант –3-4 слова. Количество письменных работ устанавливается учителем в зависимости от уровня освоения и потребностей обучающихся.

Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
33. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодпен берілген. Кодтың бірінші саны сыныпты, екінші және үшінші сандары – бөлім мен бөлімше, төртінші саны оқыту мақсатының ретін көрсетеді. 0.1.2.1 кодында: "0" – сынып, "1.2" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқыту мақсатының реттік номері
34. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
Бөлім: тыңдалым мен айтылым
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
1.1. Сөйлеудің негізгі бірліктері туралы түсінік (мәтін, сөйлем, сөз)
0.1.1.1 сөйлемдегі сөздердің саны мен тізбегін есту арқылы анықтау;
0.1.1.2 сөйлемнің басы мен соңын анықтау;
0.1.1.3 берілген сөздерден сөйлем құрау;
0.1.1.4 сөз бен затты аталған сөзбен ажырату;
0.1.1.5 сөздерді лексикалық мағынасына қарай жіктеу: заттарды, адамдарды, жануарларды, табиғат құбылыстарын атайтын сөздер; заттардың белгілері мен әрекеттерін атайтын сөздер
1.2. Тыңдалған мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
0.1.2.1 мәтінде кім/не туралы айтылғанын атаңыз;
0.1.2.2 мұғалімнің көмегімен/ немесе иллюстрациялық материалға сүйене отырып, мәтін авторының не айтқысы келгенін анықтау
1.3. Тыңдалған материалдың мазмұнын баяндау
0.1.3.1 шағын мәтіндерді баяндау (өздігінен, мұғалімнің сұрақтары бойынша немесе мұғалімнің көмегімен)
1.4. Оқиғаларды болжау
0.1.4.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің мазмұнын тақырып (айдар) немесе иллюстрация бойынша болжау
1.5. Сөйлеу нормаларын сақтай отырып, қарым -қатынастың әр түрлі жағдайларына қатысу
0.1.5.1 мұғалімнің көмегімен/ иллюстрациялық материал арқылы ауызша қарым-қатынас жағдайында (өтініш, рұқсат сұрау) сұранысты және сыпайы түрде келіспеушілікті қолдану
0.1.5.2 берілген тақырып бойынша үлгіні қолдана отырып, әңгімелесушіні қысқа сөз тіркестерімен тыңдау және жауап беру (сәлемдесу, қоштасу)
1.6. Тыңдаушылардың назарын аудару
0.1.6.1 вербалды емес байланыс құралдарын (ым-ишара) қолданып, амандасу мен қоштасу әрекеттерін бейнелеу;
0.1.6.2 иллюстрациялық материалды қолдана отырып, қандай қимылдар мен ым-ишара нені білдіретінін анықтау (еске түсіру, қорқыту, таңдану, қорқыныш);
0.1.6.3 сөйлем соңындағы дауыс ырғағын ажырату (хабарлы, сұраулы, лепті)
1.7. Пікірін білдіру
0.1.7.1 тыңдаған/оқыған материал туралы қарапайым пікір білдіру ("маған ұнады/ұнамады")
1.8. Берілген тақырыпқа әңгіме құрастыру
0.1.8.1 сюжеттік суреттер желісімен әңгіме құрастыру /мұғалімнің сұрақтары бойынша/ тірек сөзтіркестері, сөйлемдер;
0.1.8.2 сурет, сурет жоспары бойынша мұғалімнің сұрақтарының көмегімен жақсы таныс затты, жануарды сипаттау
1.9. Сөздің дыбыстық түрінде бағдарлану
0.1.9.1. сөздегі дыбысты белгілеу, санын анықтау;

Параграф 2. Система целей обучения
33. Цели обучения в Программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 0.1.2.1 "0 – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
34. Система целей обучения:
Раздел: слушание и говорение
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения
1.1. Понимание основных единиц речи (текст, предложение, слово)
0.1.1.1 определять на слух количество и последовательность слов в предложении;
0.1.1.2 определять начало и конец предложения;
0.1.1.3 составлять предложения из заданных слов;
0.1.1.4 дифференцировать слово и предмет, названный этим словом;
0.1.1.5 классифицировать слова в соответствии с их лексическим значением: слова, называющие предметы, людей, животных, явления природы; слова, называющие признаки и действия предметов
1.2. Определение темы и основной мысли прослушанного текста
0.1.2.1 называть о ком/о чем говорится в тексте;
0.1.2.2 определять, что хотел сказать автор текста с помощью учителя/ или с опорой на иллюстративный материал
1.3. Пересказывание прослушанного материала
0.1.3.1 пересказывать короткие тексты (самостоятельно, по вопросам учителя или с помощью учителя)
1.4. Прогнозирование событий
0.1.4.1 предположить содержание текста по теме (заголовку) или иллюстрациям, с помощью учителя
1.5. Участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм
0.1.5.1 воспроизводить просьбу и вежливый отказ в ситуации речевого общения (просьба, спрашивать разрешения), с помощью учителя/ иллюстративного материала;
0.1.5.2 слушать и отвечать собеседнику короткими фразами, используя образец на заданную тему (приветствие, прощание)
1.6. Привлечение внимания слушателей
0.1.6.1 изображать с помощью невербальных средств общения (жестов и мимики) действия приветствия и прощания;
0.1.6.2 определять, о чем говорят жесты и мимика (воспоминание, угроза, удивление, испуг), используя иллюстративный материал;
0.1.6.3 различать интонацию конца предложения (повествовательную, вопросительную, восклицательную)
1.7. Высказывание оценочного суждения
0.1.7.1 высказывать простое мнение о прослушанном/прочитанном материале ("мне понравилось/не понравилось")
1.8. Составление рассказа на заданную тему
0.1.8.1 составлять рассказ с опорой на серию сюжетных картинок /по вопросам учителя/ опорных словосочетаний, предложений;
0.1.8.2 описывать хорошо знакомый предмет, животное по вопросам учителя с опорой на картину, картинный план
1.9. Ориентирование в звуковой форме слова
0.1.9.1 выделять звуки в словах, определять их количество;

0.1.9.2 дыбыстардың белгілерін ажырату (дауысты, дауыссыз);
0.1.9.3 дауыссыз дыбыстардың белгілерін ажырату (қатаң, ұяң, үнді);
0.1.9.4 сөздің дыбыстық сызбасын құру;
0.1.9.5. сөзден/буыннан есту арқылы дыбысты ажырату;
0.1.9.6. сөздегі дыбыстың орын анықтау (басы, ортасы, соңы);
0.1.9.7 дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату;
0.1.9.8 дауысты дыбыстарды ажырату;
0.1.9.9 дауыссыз дыбыстарды ажырату (қатаң, ұяң, үнді);
0.1.9.10 дауысты дыбыстардың көмегімен сөздегі буын құрамын анықтау
Бөлім: оқылым
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
2.1. Оқу түрлерін қолдану
0.2.1.1 сөздің/сөйлеснің сызбасын оқу;
0.2.1.2 сөздің/сөйлемнің сызбасын құру;
0.2.1.3 дыбыстарды атағанда сәйкес әріптердің баспа түрін көрсету;
0.2.1.4 заттың аталуын сөздің сызбасына сәйкестендіру;
0.2.1.5 кеспе әріптерден сөздер құрастыру және оқу;
0.2.1.6 екі-үш әріптен құралған буындар мен сөздерді оқу
2.2. Оқылған мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
0.2.2.1 мәтінді сөйлемдер тобынан ажырату;
0.2.2.2 мұғалімнің сұрақтары арқылы мәтінде (тақырыпта) кім немесе не туралы айтылғанын анықтау;
0.2.2.3 мұғалімнің сұрақтары/тірек сөз тіркестерін қолдана отырып, мәтіндегі негізгі ойды анықтау
2.3. Мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау
0.2.3.1 мұғалімнің көмегімен немесе сюжеттік суреттер арқылы мәтіннің басын, ортасын және соңын анықтау
2.4. Мәтіндегі лексикалық және синтаксистік бірліктердің рөлін түсіну
0.2.4.1 сөздің лексикалық маңызын және мағынасын түсіну;
0.2.4.2 мұғалімнің көмегімен заттарды сөздермен атау және ажырату;
0.2.4.3 мұғалімнің көмегімен заттың сынын білдіретін сөздерді атау және ажырату;
0.2.4.4 мұғалімнің көмегімен қимылды білдіретін сөздерді атау және ажырату;
0.2.4.5 мағынасы бойынша жақын/қарама -қарсы сөздерді атау және ажырату (мұғалімнің көмегімен немесе көрнекі материалмен);
0.2.4.6 көп мағыналы сөздерді атау және ажырату (мұғалімнің көмегімен немесе көрнекі материалмен)
2.5. Сұрақтар мен жауаптарды пайымдау
0.2.5.1 мәтінге/иллюстрацияға қарапайым сұрақтар қою (мұғалімнің көмегімен);
0.2.5.2 оқылған/тыңдалған мәтінге иллюстрациялар бойынша сұрақтарға жауап беру
2.6. Мәтіннің түрлері мен жанрларын анықтау
0.2.6.1 мұғалімнің көмегімен мәтін жанрын (жұмбақтар, мақал-мәтелдер) атау;
0.2.6.2 мұғалімнің көмегімен мәтін қай жанрға жататынын (өлеңдер, әңгімелер, ертегілер) атау
2.7. Сөздердің графикалық түрінде бағытталуы
0.2.7.1 "дыбыс", "әріп" ұғымдарын ажырату, оларды графикалық түрде белгілеу;
0.2.7.2 өтілген әріптердің баспа бейнесін тану, оны дыбыспен сәйкестендіру
Бөлім: жазылым
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары

0.1.9.2 различать признаки звуков (гласные/ согласные);
0.1.9.3 различать признаки согласных твердые/мягкие, звонкие/глухие);
0.1.9.4 составлять звуковую схему слова;
0.1.9.5 выделять по слуху звук из слога/ слова;
0.1.9.6 определять место звука в слове (начало, середина, конец);
0.1.9.7 различать гласные и согласные звуки;
0.1.9.8 различать гласные по произношению;
0.1.9.9 различать согласные (твердые и мягкие; звонкие);
0.1.9.10 определять слоговой состав слова с помощью гласных звуков
Раздел: чтение
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения
2.1. Использование видов чтения
0.2.1.1 читать схемы слов/предложений;
0.2.1.2 составлять схемы слов/предложений; 0.2.1.3 показать при выделении звуков, печатные буквы, соответствующие звукам;
0.2.1.4 соотносить схему слова с названием предмета;
0.2.1.5 составлять и читать слова из букв разрезной азбуки;
0.2.1.6 читать слоги и слова из двух-трех букв
2.2. Определение темы и основной мысли прочитанного текста
0.2.2.1 различать текст, от группы предложений;
0.2.2.2 определять о ком или о чем говорится в тексте (тему текста), с помощью вопросов учителя;
0.2.2.3 определять основную мысль текста с помощью вопросов учителя/опорных словосочетаний
2.3. Определение структурных частей текста
0.2.3.1 определять начало, середину и конец текста с помощью учителя или по сюжетным картинкам
2.4. Понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте
0.2.4.1 понимать лексическое значение и смысл слов;
0.2.4.2 называть и различать слова-предметы с помощью учителя;
0.2.4.3 называть и различать слова-признаки с помощью учителя;
0.2.4.4 называть и различать слова-действия с помощью учителя;
0.2.4.5 называть и различать слова близкие/ противоположные по значению (с помощью учителя или иллюстративного материала);
0.2.4.6 называть и различать многозначные слова (с помощью учителя или иллюстративного материала)
2.5. Формулирование вопросов и ответов
0.2.5.1 задавать простые вопросы к тексту/ иллюстрациям (с помощью учителя);
0.2.5.2 отвечать на вопросы по иллюстрациям к прочитанному/ прослушанному тексту
2.6. Определение типов и жанров текстов
0.2.6.1 называть к какому жанру относится текст (загадки, пословицы и поговорки) с помощью учителя;
0.2.6.2 называть к какому жанру относится текст (стихи, рассказы, сказки) с помощью учителя
2.7. Ориентирование в графической форме слов
0.2.7.1 различать понятия "звук", "буква" и обозначать их графически;
0.2.7.2 распознавать печатный образ изучаемых букв и сопоставлять его со звуком
Раздел: письмо
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения

3.1. Мәтінге жоспар құру
0.3.1.1 иллюстрациялық материал/ мұғалімнің көмегімен әңгімеге суретті жоспар құру;
0.3.1.2 мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбын қою
3.2. Тыңдалған/оқылған материалдың мазмұнын баяндау
0.3.2.1 шағын мәтіндерді баяндау (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен)
3.3. Ұсынудың әр түрлі әдістерін қолдана отырып мәтін құру
0.3.3.1 суретті, белгілерді, сызбаларды, тірек сөздерді қолдана отырып, тыңдалған мәтіндер бойынша ақпаратты баяндау.
3.4. Жұмыстағы қателерді табу және түзету
0.3.4.1 буындарды, айтылу емлесінен айырмашылығы жоқ сөздерді тексеру және мұғалімнің көмегімен қателерді түзету.
3.5. Каллиграфиялық және графикалық нормалардың сақталуы
0.3.5.1 заттың бейнесін кескіндеу және жеке бөлшектерден тұтас бейнені қалпына келтіру;
0.3.5.2 үлгі, трафарет бойынша сызу;
0.3.5.3 суретті тізбек, нүкте бойынша сызу;
0.3.5.4 cуреттің ішкі жиегін бояу, көлеңкелеу;
0.3.5.5 ұзын және қысқа таяқшаларды, ирек және дөңгелек сызықтарды салу (жазу);
0.3.5.6 тік, көлденең, қиғаш түзу сызықтарды салу (жазу);
0.3.5.7 түзу таяқшаны көлбеу сызықтармен қосып салу (жазу);
0.3.5.8 жоғары және төменгі жағы дөңгеленген түзу таяқшаны салу (жазу);
0.3.5.9 сопақша және жартылай сопақша салу (жазу);
0.3.5.10 ілмегі бар таяқша салу (жазу);
0.3.5.11 әріп элементтерінен жиектер жасау;
0.3.5.12 өтілген әріптердің баспа әріп элементтерін жазу;
0.3.5.13 өтілген әріптердің элементтерін жазу;
0.3.5.14 өтілген әріптер мен олардың қосылуын тазалық талаптарына сәйкес жазу
3.6. Орфографиялық нормаларды сақтау
0.3.6.1 дыбыстар мен әріптерді ажырату және оларды жазу;
0.3.6.2 мұғалімнің көмегімен сөйлемді бас әріппен жазу;
0.3.6.3 мұғалімнің көмегімен адамның атын, тегін бас әріппен жазу;
0.3.6.4. а-ә; ү-ұ; к-қ; г-ғ; н-ң; ы-і; о-ө айтылуы мен жазылуын ажырату;
0.3.6.5 жазылуы мен айтылуында айырмашылығы бар кейбір сөздерді жазу.
3.7. Грамматикалық нормалардың сақталуы
0.3.7.1 заттың атын, сынын, қимылын білдіретін сөздерді ажырату;
0.3.7.2 заттардың санын білдіретін сөздерді ажырату.
3.8. Тыныс белгілері нормаларының сақталуы
0.3.8.1 сөйлем соңына тыныс белгілерін дұрыс қою: нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі (мұғалімнің көмегімен)
35. Осы оқу бағдарламасы қосымшада келтірілген Бастауыш білім беру деңгейінің 0-сыныбына арналған "Әліппе, Ана тілі" пәнінің үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.

3.1. Составление плана текста
0.3.1.1 составлять картинный план к рассказу с помощью иллюстративного материала / учителя;
0.3.1.2 озаглавливать текст, с помощью учителя
3.2. Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
0.3.2.1 пересказывать короткие тексты (самостоятельно/ с помощью учителя)
3.3. Создание текста с использованием различных форм представления
0.3.3.1 воспроизводить информацию из прослушанных текстов при помощи рисунка, знаков, схемы, опорных слов
3.4. Нахождение и исправление ошибок в работе
0.3.4.1 проверять слоги, слова, написание которых не расходится с произношением, и исправлять ошибки с помощью учителя
3.5. Соблюдение каллиграфических и графических норм
0.3.5.1 расчленять изображение предмета на составные части и восстанавливать целое изображение предмета из отдельных частей;
0.3.5.2 обводить по шаблону, по трафарету;
0.3.5.3 обводить рисунок по контуру, по точкам;
0.3.5.4 раскрашивать, штриховать внутри контурного рисунка;
0.3.5.5 рисовать (писать) короткие и длинные палочки, округлые и волнистые линии;
0.3.5.6 рисовать (писать) вертикальные, горизонтальные, наклонные прямые линии;
0.3.5.7 рисовать (писать) прямую палочку в соединении с наклонной;
0.3.5.8 писать прямую наклонную линию с закруглением вверху и внизу;
0.3.5.9 рисовать (писать) овал и полуовал;
0.3.5.10 рисовать (писать) палочку с петелькой;
0.3.5.11 обводить элементы букв;
0.3.5.12 писать элементы печатных изученных букв;
0.3.5.13 писать элементы изученных букв;
0.3.5.14 писать изученные буквы и их соединения в соответствии с гигиеническими требованиями
3.6. Соблюдение орфографических норм
0.3.6.1 различать звуки и буквы и записывать их;
0.3.6.2 писать заглавную букву в начале предложения с помощью учителя;
0.3.6.3 писать заглавную букву в написании имен, фамилий с помощью учителя;
0.3.6.4 называть правило правописания сочетаний а-ә, ү-ұ, ка-қ, г-ғ, н-ң, ы-і, о-ө различать произношение и правописание;
0.3.6.5 писать некоторые слова, написание которых расходится с произношением (қоян-қойан, ұзын-ұзұн, лас-ылас);
3.7. Соблюдение грамматических норм
0.3.7.1 различать слова-предметы, слова-признаки, слова-действия;
0.3.7.2 различать слова, обозначающие один и много предметов
3.8. Соблюдение пунктуационных норм
0.3.8.1 правильно ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки (с помощью учителя)
35. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Әліппе. Букварь. Обучение грамоте" для 0 класса уровня начального образования согласно приложению.

36. Сағат сандарын бөлімдер мен тақырыптар бойынша бөлу мұғалімнің өз еркіне қалдырылады.
Параграф 3. Психикалық дамуы тежелген білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейіндегі 0 - сыныптары үшін "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру үшін ұзақ мерзімді жоспар (оқыту қазақ тілінде)
1-тоқсан
Кезең
Тыңдалым (тыңдау) және айту
Оқылым
Жазылым
Әліппегедейінгі
кезең
0.1.1.1 сөйлемдегі сөздердің саны мен тізбегін есту арқылы анықтау;
0.1.1.3 берілген сөздерден сөйлем құрау;
0.1.1.4 сөз бен затты аталған сөзбен ажырату;
0.1.5.1 мұғалімнің көмегімен/ иллюстрациялық материал арқылы ауызша қарым-қатынас жағдайында (өтініш, рұқсат сұрау) сұранысты және сыпайы түрде келіспеушілікті қолдану;
0.1.8.1 сюжеттік суреттер желісімен әңгіме құрастыру/мұғалімнің сұрақтары бойынша/ тірек сөзтіркестері, сөйлемдер;
0.1.9.1. сөздегі дыбысты белгілеу, санын анықтау;
0.1.9.2 дыбыстардың белгілерін ажырату (дауысты, дауыссыз);
0.1.9.3 дауыссыз дыбыстардың белгілері ажырату (қатаң, ұяң, үнді);
0.1.9.4 сөздің дыбыстық сызбасын құру
0.2.2.1 мәтінді сөйлемдер тобынан ажырату;
0.2.2.2 мұғалімнің сұрақтары арқылы мәтінде (тақырыпта) кім немесе не туралы айтылғанын анықтау;
0.3.1.1 иллюстрациялық материал/ мұғалімнің көмегімен әңгімеге суретті жоспар құру;
0.3.2.1 шағын мәтіндерді баяндау (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен);
0.3.3.1 суреттерді, белгілерді, сызбаларды,тірек сөздерді қолдану, тыңдалған мәтіндер бойынша ақпаратты баяндау;
0.3.5.1 заттың бейнесін кескіндеу және жеке бөлшектерден тұтас бейнені қалпына келтіру;
0.3.5.2 үлгі, трафарет бойынша сызу;
0.3.5.3 суретті тізбек, нүкте бойынша сызу;
0.3.5.4 суреттің ішкі жиегін бояу, көлеңкелеу;
0.3.5.5 ұзын және қысқа таяқшаларды, ирек және дөңгелек сызықтарды салу (жазу);
0.3.5.6 тік,көлденең,қиғаш түзу сызықтарды салу (жазу)
2-тоқсан
Әліппе
кезеңі
0.1.1.1 сөйлемдегі сөздердің саны мен тізбегін есту арқылы анықтау;
0.1.1.3 берілген сөздерден сөйлем құрау;
0.1.1.4 сөз бен затты аталған сөзбен ажырату;
0.1.2.1 мәтінде кім/не туралы айтылғанын атау;
0.1.3.1 шағын мәтіндерді баяндау (өздігінен, мұғалімнің сұрақтары бойынша немесе мұғалімнің көмегімен)
0.1.4.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің мазмұнын тақырыбы (айдар) немесе иллюстрация бойынша болжау;
0.1.5.1 мұғалімнің көмегімен/иллюстрациялық материал арқылы ауызша қарым-қатынас жағдайында(өтініш,рұқсат сұрау)сұранысты және сыпайы түрде келіспеушілікті қолдану;

36. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы по учебному предмету "Әліппе, Ана тілі" для обучающихся с задержкой психического развития 0 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения)
1 четверть
Период
Аудирование (слушание) и говорение
Чтение
Письмо
Добукварный период
0.1.1.1 определить на слух количество и последовательность слов в предложении;
0.1.1.3 составить предложения из заданных слов;
0.1.1.4 дифференцировать слово и предмет, названный этим словом;
0.1.5.1 воспроизводить просьбу и вежливый отказ в ситуации речевого общения (просьба, спрашивать разрешения), с помощью учителя/ иллюстративного материала;
0.1.8.1 составлять рассказ с опорой на серию сюжетных картинок /по вопросам учителя/ опорных словосочетаний, предложений;
0.1.9.1 выделять звуки в словах, определять их количество;
0.1.9.2 различать признаки звуков (гласные/ согласные);
0.1.9.3 различать признаки согласных твердые/мягкие, звонкие/глухие);
0.1.9.4 составлять звуковую схему слова
0.2.2.1 различать текст, от группы предложений;
0.2.2.2 определять о ком или о чем говорится в тексте (тему текста), с помощью вопросов учителя;
0.3.1.1 составить картинный план к рассказу с помощью иллюстративного материала/ учителя;
0.3.2.1 пересказывать короткие тексты (самостоятельно/ с помощью учителя);
0.3.3.1 воспроизводить информацию из прослушанных текстов при помощи рисунка, знаков, схемы, опорных слов;
0.3.5.1 расчленять изображение предмета на составные части и восстанавливать целое изображение предмета из отдельных частей;
0.3.5.2 обводить по шаблону, по трафарету;
0.3.5.3 обводить рисунок по контуру, по точкам;
0.3.5.4 раскрашивать, штриховать внутри контурного рисунка;
0.3.5.5 рисовать (писать) короткие и длинные палочки, округлые и волнистые линии;
0.3.5.6 рисовать (писать) вертикальные, горизонтальные, наклонные прямые линии
2 четверть
Букварный период
0.1.1.1 определить на слух количество и последовательность слов в предложении;
0.1.1.3 составить предложения из заданных слов;
0.1.1.4 дифференцировать слово и предмет, названный этим словом;
0.1.2.1 назвать о ком/о чем говорится в тексте;
0.1.3.1 пересказывать короткие тексты (самостоятельно, по вопросам учителя или с помощью учителя);
0.1.4.1 предположить содержание текста по теме (заголовку) или иллюстрациям, с помощью учителя;
0.1.5.1 воспроизводить просьбу и вежливый отказ в ситуации речевого общения (просьба, спрашивать разрешения), с помощью учителя/иллюстративного материала;

0.1.7.1тыңдаған/оқыған материал туралы қарапайым пікір білдіру("маған ұнады,ұнамады");
0.1.8.1 сюжеттік суреттер желісімен әңгіме құрастыру/мұғалімнің сұрақтары бойынша/ тірек сөзтіркестері, сөйлемдер;
0.1.9.1. сөздегі дыбысты белгілеу, санын анықтау;
0.1.9.2 дыбыстардың белгілерін ажырату (дауысты, дауыссыз);
0.1.9.3 дауыссыз дыбыстардың белгілерін ажырату (қатаң, ұяң, үнді);
0.1.9.4 сөздің дыбыстық сызбасын құру;
0.1.9.5. сөзден/буыннан есту арқылы дыбысты ажырату;
0.1.9.6. сөздегі дыбыстың орын анықтау (басы, ортасы, соңы);
0.1.9.7 дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату;
0.1.9.8 жуан және жіңішке дауысты дыбыстарды ажырату;
0.1.9.9 дауыссыз дыбыстарды ажырату (қатаң, ұяң, үнді);
0.1.9.10. сөздерді буынға бөлу
0.2.1.1 дыбысты анықтаған кезде сәйкес әріпті көрсету;
0.2.1.2 сөздің сызбасын заттың аталуымен сәйкестендіру;
0.2.2.1 мәтінді сөйлемдер тобынан ажырату;
0.2.2.2 мұғалімнің сұрақтары арқылы мәтінде (тақырыпта) кім немесе не туралы айтылғанын анықтау;
0.2.3.1 мұғалімнің көмегімен немесе сюжеттік суреттер арқылы мәтіннің басын, ортасын және соңын анықтау;
0.2.4.1 сөздердің лексикалық маңызын және мағынасын түсіну;
0.2.5.2 оқылған/ тыңдалған мәтінге иллюстрациялар бойынша сұрақтарға жауап беру;
0.2.6.1 мұғалімнің көмегімен мәтін жанрын (жұмбақтар, мақал -мәтелдер) атау;
0.2.6.2 мұғалімнің көмегімен мәтін қай жанрға жататынын (өлеңдер, әңгімелер, ертегілер) атау
0.2.7.1 "дыбыс", "әріп" ұғымдарын ажырату, оларды графикалық түрде белгілеу;
0.2.7.2 өтілген әріптердің баспа бейнесін тану, оны сәйкестендіру;
0.3.1.1 иллюстрациялық материал/мұғалімнің көмегімен әңгімеге суретті жоспар құру;
0.3.1.2 мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбын қою;
0.3.2.1 шағын мәтіндерді баяндау (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен);
0.3.3.1 суреттерді, белгілерді, сызбаларды, тірек сөздерді қолдану,тыңдалған мәтіндер бойынша ақпаратты баяндау;
0.3.5.4 суреттің ішкі жиегін бояу, көлеңкелеу;
0.3.5.5 ұзын және қысқа таяқшаларды,ирек және дөңгелек сызықтарды салу (жазу);
0.3.5.6 тік, көлденең, қиғаш түзу сызықтарды салу (жазу);
0.3.5.7 түзу таяқшаны көлбеу сызықтармен қосып салу( жазу);
0.3.5.8жоғары және төменгі жағы дөңгеленген түзу таяқшаны салу (жазу);
0.3.5.9 сопақша және жартылай сопақша салу (жазу);
0.3.5.10 ілмегі бар таяқша салу
3-тоқсан
Әліппе
кезеңі
0.1.1.2 сөйлемнің басы мен соңын анықтау;
0.1.1.3 берілген сөздерден сөйлем құрау;
0.1.1.5 сөздерді лексикалық мағынасына қарай жіктеу: заттарды, адамдарды, жануарларды, табиғат құбылыстарын атайтын сөздер; заттардың белгілері мен әрекеттерін атайтын сөздер;

0.1.7.1 высказывать простое мнение о прослушанном/ прочитанном материале ("мне понравилось/не понравилось");
0.1.8.1 составлять рассказ с опорой на серию сюжетных картинок/по вопросам учителя/ опорных словосочетаний, предложений;
0.1.9.1 выделять звуки в словах, определять их количество;
0.1.9.2 различать признаки звуков (гласные/ согласные);
0.1.9.3 различать признаки согласных твердые/мягкие, звонкие/глухие);
0.1.9.4 составлять звуковую схему слова;
0.1.9.5 выделять по слуху звук из слога/ слова;
0.1.9.6 определять место звука в слове (начало, середина, конец);
0.1.9.7 различать гласные и согласные звуки;
0.1.9.8 различать гласные по произношению;
0.1.9.9 различать согласные (твердые и мягкие; звонкие);
0.1.9.10 определять слоговой состав слова с помощью гласных звуков
0.2.1.1 составлять схемы слов/ предложений;
0.2.1.2 читать схемы слов/ предложений;
0.2.2.1 различать текст, от группы предложений;
0.2.2.2 определять о ком или о чем говорится в тексте (тему текста), с помощью вопросов учителя;
0.2.3.1 определять начало, середину и конец текста с помощью учителя или по сюжетным картинкам;
0.2.4.1 понимать лексическое значение и смысл слов;
0.2.5.2 отвечать на вопросы по иллюстрациям к прочитанному /прослушанному тексту;
0.2.6.1 называть к какому жанру относится текст (загадки, пословицы и поговорки) с помощью учителя; 0.2.6.2 называть к какому жанру относится текст (стихи, рассказы, сказки) с помощью учителя;
0.2.7.1 различать понятия "звук", "буква" и обозначать их графически;
0.2.7.2 распознавать печатный образ изучаемых букв и сопоставлять его со звуком
0.3.1.1 составить картинный план к рассказу с помощью иллюстративного материала/учителя;
0.3.1.2 озаглавливать текст, с помощью учителя;
0.3.2.1 пересказывать короткие тексты (самостоятельно/ с помощью учителя);
0.3.3.1 воспроизводить информацию из прослушанных текстов при помощи рисунка, знаков, схемы, опорных слов;
0.3.5.4 раскрашивать, штриховать внутри контурного рисунка;
0.3.5.5 рисовать (писать) короткие и длинные палочки, округлые и волнистые линии;
0.3.5.6 рисовать (писать) вертикальные, горизонтальные, наклонные прямые линии;
0.3.5.7 рисовать (писать) прямую палочку в соединении с наклонной;
0.3.5.8 писать прямую наклонную линию с закруглением вверху и внизу;
0.3.5.9 рисовать (писать) овал и полуовал;
0.3.5.10 рисовать (писать) палочку с петелькой
3 четверть
Букварный период
0.1.1.2 определить начало и конец предложения;
0.1.1.3 составить предложения из заданных слов;
0.1.1.5 классифицировать слова в соответствии с их лексическим значением: слова, называющие предметы, людей, животных, явления природы; слова, называющие признаки и действия предметов;

0.1.2.1 мәтінде кім/не туралы айтылғанын атау;
0.1.2.2 мұғалімнің көмегімен/немесе иллюстрациялық материалға сүйене отырып, мәтін авторының не айтқысы келгенін анықтау;
0.1.3.1 шағын мәтіндерді баяндау (өздігінен, мұғалімнің сұрақтары бойынша немесе мұғалімнің көмегімен);
0.1.4.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің мазмұнын тақырып (айдар) немесе иллюстрация бойынша болжау;
0.1.5.2 берілген тақырып бойынша үлгіні қолдана отырып, әңгімелесушіні қысқа сөз тіркестерімен тыңдау және жауап беру (сәлемдесу, қоштасу);
0.1.6.1 вербалды емес байланыс құралдарын (ым-ишара) қолданып, амандасу мен қоштасу әрекеттерін бейнелеу;
0.1.6.2 иллюстрациялық материалды қолдана отырып, қандай қимылдар мен ым-ишара нені білдіретінін анықтау (еске түсіру, қорқыту, таңдану, қорқыныш);
0.1.7.1 тыңдаған/оқыған материал туралы қарапайым пікір білдіру;
0.1.8.2 сурет, сурет жоспары бойынша мұғалімнің сұрақтарының көмегімен жақсы таныс затты, жануарды сипаттау;
0.1.9.4 сөздің дыбыстық сызбасын құру;
0.1.9.5 сөзден/буыннан есту арқылы дыбысты белгілеу;
0.1.9.6 сөздегі дыбыстың орын анықтау (басы, ортасы, соңы);
0.1.9.7 дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату;
0.1.9.8 жуан және жіңішке дауысты дыбыстарды ажырату;
0.1.9.9 дауыссыз дыбыстарды ажырату (қатаң, ұяң, үнді);
0.1.9.10 сөздерді буынға бөлу.
0.2.2.2 мұғалімнің сұрақтары арқылы мәтінде (тақырыпта) кім немесе не туралы айтылғанын анықтау;
0.2.3.1 мұғалімнің көмегімен немесе сюжеттік суреттер арқылы мәтіннің басын, ортасын және соңын анықтау;
0.2.4.1 сөздердің лексикалық мағызын және мағынасын түсіну;
0.2.4.2 мұғалімнің көмегімен заттарды сөздермен атау және ажырату;
0.2.4.3 мұғалімнің көмегімен заттың сынын білдіретін сөздерді атау және ажырату;
0.2.4.4 мұғалімнің көмегімен қимылды білдіретін сөздерді атау және ажырату;
0.2.5.1 мәтінге/ иллюстрацияға қарапайым сұрақтар қою (мұғалімнің көмегімен);
0.2.5.2 оқылған/ тыңдалған мәтінге иллюстрациялар бойынша сұрақтарға жауап беру;
0.2.6.1 мұғалімнің көмегімен мәтін жанрын (жұмбақтар, мақал -мәтелдер) атау;
0.2.6.2 мұғалімнің көмегімен мәтін қай жанрға жататынын (өлеңдер, әңгімелер, ертегілер) атау;
0.2.7.1 "дыбыс", "әріп" ұғымдарын ажырату, оларды графикалық түрде белгілеу;
0.2.7.2 өтілген әріптердің баспа бейнесін тану, оны дыбыспен сәйкестендіру
0.3.1.2 мұғалімнің көмегімен мәтінін тақырыбын қою;
0.3.2.1 шағын мәтіндерді баяндау (өздігінен/ мұғалімнің көмегімен);
0.3.4.1 буындарды, айтылу емлесінен айырмашылығы жоқ сөздерді тексеру және мұғалімнің көмегімен қателерді түзету;

0.1.2.1 назвать о ком /о чем говорится в тексте;
0.1.2.2 определить, что хотел сказать автор текста с помощью учителя/ или с опорой на иллюстративный материал;
0.1.3.1 пересказывать короткие тексты (самостоятельно, по вопросам учителя или с помощью учителя);
0.1.4.1 предположить содержание текста по теме (заголовку) или иллюстрациям, с помощью учителя;
0.1.5.2 слушать и отвечать собеседнику короткими фразами, используя образец на заданную тему (приветствие, прощание);
0.1.6.1 изобразить с помощью невербальных средств общения (жестов и мимики) действия приветствия и прощания;
0.1.6.2 определить, о чем говорят жесты и мимика (воспоминание, угроза, удивление, испуг), используя иллюстративный материал;
0.1.6.3 различать интонацию конца предложения (повествовательную, вопросительную, восклицательную);
0.1.7.1 высказывать простое мнение о прослушанном/ прочитанном материале ("мне понравилось/ не понравилось");
0.1.8.2 описывать хорошо знакомый предмет, животное по вопросам учителя с опорой на картину, картинный план;
0.1.9.4 составлять звуковую схему слова;
0.1.9.5 выделять по слуху звук из слога/слова;
0.1.9.6 определять место звука в слове (начало, середина, конец);
0.1.9.7 различать гласные и согласные звуки;
0.1.9.8 различать гласные ударные и безударные;
0.1.9.9 различать согласные твердые и мягкие;
0.1.9.10 воспроизводить деление слов на слоги
0.2.2.2 определять о ком или о чем говорится в тексте (тему текста), с помощью вопросов учителя;
0.2.3.1 определять начало, середину и конец текста с помощью учителя или по сюжетным картинкам;
0.2.4.1 понимать лексическое значение и смысл слов;
0.2.4.2 называть и различать слова-предметы с помощью учителя;
0.2.4.3 называть и различать слова-признаки с помощью учителя;
0.2.4.4 называть и различать слова-действия с помощью учителя;
0.2.5.1 задавать простые вопросы к тексту/ иллюстрациям (с помощью учителя);
0.2.5.2 отвечать на вопросы по иллюстрациям к прочитанному/ прослушанному тексту;
0.2.6.1 называть к какому жанру относится текст (загадки, пословицы и поговорки) с помощью учителя;
0.2.6.2 называть к какому жанру относится текст (стихи, рассказы, сказки) с помощью учителя;
0.2.7.1 различать понятия "звук", "буква" и обозначать их графически;
0.2.7.2 распознавать печатный образ изучаемых букв и сопоставлять его со звуком
0.3.1.2 озаглавливать текст, с помощью учителя;
0.3.2.1 пересказывать короткие тексты (самостоятельно/ с помощью учителя);
0.3.4.1 проверять слоги, слова, написание которых не расходится с произношением, и исправлять ошибки с помощью учителя;

2. Бағдарламаның мақсаты - психикалық дамуы тежелген білім алушылардың жеке ерекшеліктерін ескере отырып, қарапайым грамматикалық түсініктерді қалыптастырумен өзара байланыста тыңдау, айту, оқу және жазу дағдыларын меңгеру процесінде функционалдық сауатты тұлғаны қалыптастыру үшін жағдай жасау.
3. Бағдарламаның міндеттері:
1) сөйлеу әрекетінің барлық түрлерін дамыту (тыңдау, айту, оқу және жазу);
2) фонематикалық қабылдауды дамыту, талдау және жинақтау;
3) сөздерді, сөйлемдерді, шағын мәтіндерді оқу дағдыларын қалыптастыру; оқығанын түсінуге мүмкіндік беретін қарқынды және мәнерлі оқу;
4) сөздік қорын байыту;
5) оқуға және кітапқа деген қызығушылықты тәрбиелеу;
6) ақпаратты талдау, салыстыру, жалпылау, жүйелеу қабілетін дамыту;
7) сөйлеу мәдениеті мен қарым -қатынас мәдениетін дамыту;
8) қоршаған әлемді дамыту арқылы сөйлеу мәдениеті мен қарым-қатынас мәдениетіне достық қатынас қалыптастыру;
9) қарым-қатынас біліктілігі мен дағдыларын дамыту: әңгімелесушіні тыңдау мен ести білу қабілеті, диалог жүргізуге дайындық;
10) "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясына негізделген отансүйгіштік жалпыадамзаттық құндылықтарды дарыту.
4. Бағдарламаның түзету -дамыту міндеттері:
1) фонематикалық процестерді дамыту (фонематикалық қабылдау, талдау, синтез және фонематикалық көріністер);
2) фонетикалық дағдыларды қалыптастыру (бет бұлшықеттерінің артикуляциялық моторикасын және қозғалғыштығын дамыту, оқылатын дыбыстар мен олардың сәйкестігін айту дағдыларын дамыту, сөздердің буындық құрылымын пысықтау, оқылған буындар мен сөздер негізінде сөйлеудің ырғақты және дауыс екпінін дамыту);
3) ұсақ моториканы дамыту;
4) жазбаша сөйлеуде дисграфиялық және аграмматикалық сипаттағы нақты қателердің пайда болуына және/немесе түзетілуіне жол бермеу;
5) көру-кеңістіктік белсенділіктің бұзылуын еңсеру;
6) сөздік қорды байыту және белсендіру;
7) ауызша сөйлеу түрлерін (ауызекі-диалогтік, сипаттау-баяндау) дамыту;
8) оқу қызметінің құрамдас бөліктерін мақсатты түрде қалыптастыру: білім беру мақсатын түсіну және қабылдау, әрекеттерді жоспарлау, мақсатқа жету құралдарын анықтау, ағымдық және қорытынды өзін-өзі бақылау, өзін-өзі бағалауды жүзеге асыру.
5. Кең ауқымды дағдылармен бірлікте жеке тұлғалық қасиеттерді дамыту білім алушылардың білім берудің базалық құндылықтарын бойына сіңіру үшін негіз болып табылады: "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "сыйластық", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "жариялық", "өмір бойы білім алу".

2. Цель Программы – создание условий для формирования функционально грамотной личности в процессе освоения навыков аудирования (слушания), говорения, чтения и письма во взаимосвязи с формированием элементарных грамматических представлений с учетом индивидуальных особенностей обучающихся с задержкой психического развития.
3. Учебные задачи Программы:
1) развивать все виды речевой деятельности (слушание, говорение, чтение и письмо);
2) развивать фонематическое восприятие, анализ и синтез;
3) вырабатывать навыки чтения слов, предложений, небольших текстов; читать выразительно и в темпе, позволяющим понимать прочитанное;
4) обогащать словарный запас;
5) воспитывать интерес к чтению и книге;
6) развивать умение анализировать, сравнивать, обобщать, систематизировать информацию;
7) формировать доброжелательное отношение к окружающим, развивать культуру речи и культуру общения;
8) развивать интерес и любовь к изучаемому языку через освоение окружающего мира;
9) развивать коммуникативные умения и навыки: умение слушать и слышать собеседника, готовность вести диалог;
10) привить общечеловеческие ценности – патриотизм, толерантность, основанные на общенациональной идее "Мәңгілік Ел".
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развивать фонематические процессы (фонематическое восприятие, анализ, синтез и фонематические представления);
2) формировать фонетические навыки (развивать артикуляционную моторику и подвижность лицевой мускулатуры, навыки произношения изучаемых звуков и их сочетаний, отрабатывать слоговую структуру слов, развивать ритмико-интонационную организацию речи на материале прочитанных слогов и слов);
3) развивать тонкую моторику;
4) предупреждать возникновение или исправлять специфические ошибки дисграфического и аграмматического характера в письменной речи;
5) преодолевать нарушения оптико-пространственной деятельности;
6) обогащать и активизировать словарный запас;
7) развивать различные виды устной речи (разговорно-диалогической, описательно-повествовательной);
8) целенаправленно формировать компоненты учебной деятельности: осмысление и принятие учебной цели, планирование действий, определение средств достижения цели, выполнение текущего и итогового самоконтроля, самооценки.
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра является основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни".

2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері
6. Оқу процесін ұйымдастыру кезінде оқушылардың даму ерекшеліктері ескеріледі: танымдық белсенділігі мен еңбекке қабілетінің төмендігі, танымдық қызығушылықтың әлсіздігі, қоршаған табиғат және әлеумет туралы білім мен түсініктің шектеулігі, көру-кеңістіктік, есту-сөйлеу арқылы қабылдайтын ақпаратты қабылдау мен өңдеу жылдамдығының баяулығы, ойлау операцияларының қалыптаспауы (талдау, жинақтау, салыстыру, жалпылау, дерексіздендіру, бөлшектеу), сөйлеу тілінің қалыс қалуы, мінез-құлықты реттеудегі қиындықтар, қимыл-қозғалыстарды үйлестірудің жетіспеушілігі.
7. Оқыту процесі арнайы педагогиканың ұстанымдары мен тәсілдеріне негізделіп, оны жүзеге асыру психикалық дамуы тежелген оқушылардың ерекше білім беру қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған.
8. Оқытудың компенсаторлық-дамытушылық бағдарлану қағидасы психикалық дамудың тежелу себептеріне сәйкес ағзаның сақталған функциялары мен жүйелерін қолдануға негізделген оқу процесін құруды көздейді. Оқу процесінде мыналар қолданылады: өзін-өзі реттеудің төмен тиімділігі мен жетілмегендігін ескере отырып, көрнекі құралдарға сүйену оқу материалының дозасы, практикалық жаттығуларды ұйымдастырумен қатар бірнеше рет қайталануы, іс-әрекеттің жиі өзгеруі, оқудың саралануы мен даралануы, ойлау әрекеттерін кезеңімен қалыптастыру және оларды бірте бірте ауызша, жазбаша және ішкі сөйлеуде бекіту; денсаулық сақтау технологияларын қолдану.
9. Арнайы педагогикалық басшылықтың қажеттілік қағидасы. Мұғалім оқушының жалпы даму заңдылықтарын, сыныптағы әрбір оқушының танымдық мүмкіндіктерін, арнайы педагогикалық көмек әдістерін біле отырып, мектеп оқушыларының оқу-танымдық қызметін осы үрдісті тиімді басқаратындай етіп ұйымдастыруы керек. Оқушыларға оқу-танымдық іс-әрекеттің дербестігін көрсету қиын болған кезде, мұғалім оқушыға оқу міндетін орындауда сәттілік жағдайын қамтамасыз ететін оқушы қызметінің жетілмеген компонентінің функцияларын алады. Мұғалімнің көмегі біртіндеп төмендеуі керек.
10. Белсенділік әдісі оқушылардың белсенді танымдық іс -әрекетіне, сөйлеу, тыңдау, оқу, жазу біліктілігі пен дағдыларын қалыптастыруға педагогикалық жағдай жасауды көздейді.
11. Коммуникативті тәсілге сәйкес оқу процесіне қарым-қатынас дағдыларды қалыптастыруға, өздерінің және өзгелердің шығармашылық жұмысын жеке және топтық іс-әрекет үрдісінде бағалау мен талдауға ықпал ететін тапсырмалар кіреді.

Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
6. При организации учебного процесса учитываются особенности развития обучающихся: низкая познавательная активность и работоспособность, слабость познавательных интересов, ограниченность знаний и представлений об окружающем природном и социальном мире, замедленная скорость приема и переработки зрительно-пространственной, слухоречевой информации, несформированность умственных операций (анализ, синтез, сравнение, обобщение, абстрагирование, дифференциация), отставание в речевом развитии, трудности произвольной регуляции поведения, недостатки моторики и координации движений.
7. Процесс обучения построен на принципах и подходах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей обучающихся с задержкой психического развития.
8. Принцип компенсаторно-развивающей направленности обучения предполагает построение образовательного процесса с опорой на использование сохранных функций и систем организма в соответствии причинами задержек психического развития. В учебном процессе применяются: дозированность учебного материала с учетом низкой работоспособности и незрелости саморегуляции, опора на средства наглядности, многократное повторение с организацией практических упражнений, частая смена видов деятельности, дифференциация и индивидуализация обучения, поэтапное формирование умственных действий и "пошаговое", "пооперациональное" их закрепление в устной, письменной и внутренней речи; использование здоровьесберегающих технологий.
9. Принцип необходимости специального педагогического руководства. Педагог, зная общие закономерности развития школьника, познавательные возможности каждого ученика класса, способы специальной педагогической помощи должен так организовать учебно-познавательную деятельность школьников, чтобы эффективно управлять этим процессом. При затруднениях обучающихся проявлять самостоятельность учебно-познавательной деятельности педагог берет на себя функции незрелого компонента деятельности ученика, чем обеспечивает школьнику ситуацию успеха при выполнении учебного задания. Постепенно помощь педагога должна уменьшаться.
10. Деятельностный подход предполагает создание педагогических условий для активной познавательной деятельности обучающихся, для формирования умений и навыков говорения, слушания, чтения, письма.
11. В соответствии с коммуникативным подходом процесс обучения включает задания, способствующие формированию умений общения, оценивания и анализа своих творческих работ и работы других в процессе индивидуальной и групповой деятельности.

12. Оқыту мен іс-әрекеті мотивациясының тиімділігін арттыру үшін оқушылардың зейінін, ойлауын, фонематикалық естуін, танымдық қабілеттерін, артикуляциялық моторикасын дамыту мақсатында ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (бұдан әрі - АКТ) қолданылады. АКТ -ны қолдану оқу процесін дараландыруға мүмкіндік береді; сабақтағы жұмыстың мазмұнына қызығушылығын арттыру.
13. Білім алушылардың жұмысқа қабілеттілігін ескере отырып, оқу процесінде АКТ мөлшерлі түрде пайдаланылады.
14. Бағдарламаның пәнаралық байланыстары түзету компонентінің келесі пәндерімен орнатылады: "Айналамен таныстыру және тіл дамыту", "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету".
3-тарау. Оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. Оқу пәнінің мазмұны
15. Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі: 1 сынып - аптасына 6 сағатты, оқу жылында 198 сағатты құрайды.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
16. Оқу пәнінің мазмұнын таңдау бірліктері:
1) қазақ тілінің дыбыстар мен әріптер жүйесі;
2) тілдік бірліктер: мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс;
3) қазақ тілінің кейбір грамматикалық ерекшеліктері;
4) емле мен пунктуация нормаларының аз мөлшері;
5) балаларға арналған көркем әдебиет шығармалары және халық ауыз әдебиеті.
17. Бағдарламаның мазмұны. Оқу үдерісі үш кезеңге бөлінеді: әліппеге дейінгі кезең (қайталау) - 25 сағат, әліппе кезеңі - 100 сағат, әліппеден кейінгі кезең – 73 сағат.
18. Әліппе кезеніңде оқылған дыбыстар мен әріптер қайталанады: а, р, л, у, н, с, о, т, р, қ, ы, з, м, е, д, ш, ұ, б, й, к, і, ң, ғ, ж, ә, п, ү, ө, г, и және келесі дыбыстар мен әріптер мынадай реттілікпен оқытылады: я, ю, х, һ, щ, в, э, Ұ, ц, ф, ь, ъ.
19. Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) оқушылардың мүмкіндіктерін зерделеу (жалпы және сөйлеудің даму деңгейін, 0 сыныпта қалыптасқан білім мен дағдылардың жағдайын анықтау);
2) оқу қызметінің компоненттерін қалыптастыру;
3) фонематикалық көріністерді жетілдіру, талдау, синтез;
4) сөйлеу туралы алғашқы ойларды қалыптастыру (ауызша сөйлеу, жазбаша сөйлеу);
5) сөйлеу құрылымы туралы түсініктерді қалыптастыру (сөйлем, сөз, буын, дыбыс);
6) заттың алғашқы негізгі құрылымымен таныстыру: заттың атын, қимылын, сынын білдіретін сөздер;

12. Для повышения эффективности обучения и мотивации деятельности применяются информационно-коммуникационные технологии (далее - ИКТ) в том числе, с целью развитии внимания, мышления, фонематического слуха, познавательных способностей, артикуляционной моторики обучающихся. Использование ИКТ позволяет индивидуализировать процесс обучения; повысить интерес к содержанию работы на уроке.
13. ИКТ в учебном процессе используется дозировано с учетом работоспособности обучающихся.
14. Межпредметные связи Программы устанавливаются с предметами коррекционного компонента: "Ознакомление с окружающим миром и развитие речи", "Коррекция недостатков развития речи".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета
Параграф 1. Содержание учебного предмета
15. Объем учебной нагрузки по учебному предмету составляет: 1 класс – 6 часов в неделю, 198 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170)".
16. Единицы отбора содержания учебного предмета:
1) система звуков и букв казахского языка;
2) единицы языка: текст, предложение, слово, слог, звук;
3) некоторые грамматические явления казахского языка;
4) минимум орфографических и пунктуационных норм;
5) произведения детской художественной литературы, произведения устного народного творчества.
17. В процессе обучения выделяются три периода: добукварный (повторение) - 25 часов, букварный – 100 часов, послебукварный – 73 часов.
18. В букварном периоде повторяются изученные звуки и буквы: а, р, л, у, н, с, о, т, қ, ы, з, м, е, д, ш, ұ, б, й, к, і, ң, ғ, ж, ә, п, ү, ө, г, и: а также изучаются следующие звуки и буквы в последовательности: я, ю, х, һ, щ, в, э, Ұ, ц, ф, ь, ъ.
19. Задачи добукварного периода:
1) изучение возможностей обучающихся (выявление уровня общего и речевого развития, состояния знаний и навыков, сформированных в 0 классе);
2) формирование компонентов учебной деятельности;
3) совершенствование фонематических представлений, анализа, синтеза;
4) формирование первоначальных представлений о речи (речь устная, речь письменная);
5) формирование представлений о структуре речи (предложение, слово, слог, звук);
6) первоначальное знакомство с основной функцией слова обозначением предмета, действия, признака предмета;

7) сөйлеу дыбыстары туралы ойды бекіту: жуан және жіңішке дауысты және қатаң, ұяң,үнді дауыссыздар;
8) қолдың ұсақ моторикасын дамыту, жазу тазалық ережелерімен танысу;
9) ойлауды, есте сақтауды, қиялды, қабылдауды, зейінді дамыту.
20. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) оқу қызметіне қызығушылықты ояту, сөйлеу дағдысын қалыптастыру;
2) дыбыстарды дұрыс айту, қазақ әліпбиінің әріптерімен танысу және қайталау;
3) фонематикалық үрдістерді одан әрі дамыту (дыбыстарды қабылдау, дыбыстық талдау және жинақтау;
4) дауысты дыбыстар туралы ұғыммен танысу;
5) әліпби әріптерінің қызметін, бас және кіші әріп, баспа және бас әріп арасындағы айырмашылықты меңгеру;
6) әріптерді, буындарды, сөздерді, сөйлемдерді жазу кезінде каллиграфиялық жазу дағдыларын қалыптастыру;
7) толық сөзбен оқуға көшу арқылы дұрыс, тұтас буынды оқу дағдыларын қалыптастыру;
8) орфографиялық және орфоэпиялық оқуды меңгеру;
9) оқушылардың ауызша және жазбаша сөйлеу тілдерін дамыту;
10) оқушылардың сөздік қорын байыту;
11) қолжетімді сөйлеу деңгейінде келісілген монолог пен диалогтық сөйлеуді дамыту.
12) оқушының мүмкіндігіне, оқу материалын меңгеру деңгейіне қарай өтілген әріптер мен дыбыстарды қайталауға және жаңа өтілетін әріптер мен дыбыстарға берілетін сағат санын мұғалім өзі реттейді.
21. Әліппеден кейінгі кезең үшінші тоқсаннан басталып,оқу жылының соңында аяқталады.
22. Әліппеден кейінгі кезеңнің міндеттері:
1) толық сөзбен оқуға көшу, "іштей" оқу қабілетін қалыптастыру;
2) мәтінмен жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру:
3) байланыстыра сөйлеуді дамыту (қайталау,әңгімелеу, "ауызша сурет салу", жеке әсерлер, суреттер бойынша әңгімелер құрастыру;
4) каллиграфия мен графика нормаларына сәйкес жазу дағдыларын дамыту;
5) ауыз әдебиеті мен көркем шығармалар арқылы ұлттық құндылықтарға құрметпен қарауды тәрбиелеу;
6) тыңдау (тыңдалым), сөйлеу арқылы сөйлеу өнеріне баулу.
23. Бағдарламаның мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Тыңдау (тыңдалым) және сөйлеу (ауызша сөйлеу мен фонематикалық естуін дамыту)";
2) "Оқу (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбысталуын, әліпби әріптерін зерттеу)";
3) "Жазу (жазу дағдыларын қалыптастыру)".
24. "Тыңдау (тыңдалым) және сөйлеу (ауызша сөйлеу мен фонематикалық естуін дамыту)" бөліміне келесі бөлімшелер кіреді:
1) сөйлеудің негізгі бірліктерін тану (мәтін, сөйлем, сөз);
2) тыңдалған мәтіннің тақырыбы мен негізгі идеясын анықтау;

7) закрепление представлений о звуках речи: гласных и согласных звуках, мягких/твердых согласных звуках;
8) развитие мелкой моторики рук, знакомство с правилами гигиены письма;
9) развитие мышления, памяти, воображения, восприятия, внимания.
20. Задачи букварного периода:
1) привитие интереса к учебной деятельности, формирование навыков речевой деятельности;
2) повторение и знакомство с буквами казахского алфавита, обучение правильной артикуляции звуков;
3) дальнейшее развитие фонематических процессов (восприятия звуков, звукового анализа и синтеза);
4) ознакомление с понятием гласные звуки;
5) освоение функции букв алфавита, различий заглавной и строчной, печатной и прописной букв;
6) формирование навыков каллиграфического письма при написании букв, слогов, слов, предложений;
7) формирование навыков правильного, плавного слогового чтения с переходом на чтение целыми словами;
8) освоение орфографического и орфоэпического чтения;
9) формирование навыков устной и письменной речи;
10) обогащение словарного запаса обучающихся;
11) развитие связной монологической и диалогической речи на доступном речевом уровне.
12) Количество часов на повторение изученных звуков и букв, а также знакомство с новыми звуками и буквами учитель регулирует сам в зависимости от уровня усвоения учебного материала, с учетом возможностей обучающихся класса.
21. Послебукварный период обучения грамоте начинается в третьей четверти и заканчивается в конце учебного года.
22. Задачи послебукварного периода:
1) переход к чтению целыми словами, формирование умения читать "про себя";
2) формирование умений работать с текстом:
3) развитие связной речи (пересказ, рассказывание, "словесное рисование", составление рассказов по картинкам, личным впечатлениям);
4) развитие навыков письма в соответствии с нормами каллиграфии и графики;
5) воспитание уважительного отношения к национальным ценностям через произведения устной литературы и художественных произведений;
6) приобщение к искусству речи посредством аудирования (слушания), говорения;
23. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) "Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха)";
2) "Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита)";
3) "Письмо (формирование навыков письма)".
24. Раздел "Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха)" включает следующие подразделы:
1) узнавание основных единиц речи (текст, предложение, слово);
2) определение темы и основной мысли прослушанного текста;

3) тыңдалған материалды қайталау;
4) оқиғаларды болжау;
5) сөйлеу нормаларын сақтай отырып, қарым -қатынастың әр түрлі жағдайларына қатысу;
6) тыңдаушылардың назарын аудару;
7) құндылық туралы шешім қабылдау;
8) берілген тақырып бойынша әңгіме құрастыру;
9) сөздің дыбыстық түрінде бағдарлануы.
25. "Оқу (оқу дағдысын қалыптастыру, сөздің дыбысталуын, әліпби әріптерін зерттеу)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) оқу түрлерін қолдану;
2) оқылған мәтіннің тақырыбы мен негізгі идеясын анықтау;
3) мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау;
4) мәтіндегі лексикалық және синтаксистік бірліктердің рөлін түсіну;
5) сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау;
6) мәтіндердің түрлері мен жанрларын анықтау;
7) сөздің графикалық сызба түрінде бағдарлануы.
26. "Жазу (жазу дағдыларын қалыптастыру)" бөліміне келесі бөлімшелер кіреді:
1) мәтіндік жоспар құру;
2) тыңдалған/оқылған материалдың мазмұнын ұсыну;
3) әр түрлі әдістерді қолдана отырып, мәтін құру;
4) әр түрлі жанрдағы мәтіндерді шығармашылықпен жазу;
5) жұмыстағы қателерді табу және түзету;
6) каллиграфиялық және графикалық стандарттардың сақталуы;
7) орфографиялық нормаларды сақтау;
8) грамматикалық нормалардың сақталуы;
9) тыныс белгілерінің нормаларын сақтау.
27. Білім берудің негізгі мазмұны.
28. Тыңдау және сөйлеу (ауызша сөйлеу мен фонематикалық естуді дамыту):
1) мұғалім мен білім алушыны тыңдай білуді қалыптастыру;
2) мұғалім мен оқушылардың сөйлеуін, аудио/бейне жазбаларды тыңдау, естілгеннің мағынасын түсіну, сұрақтарға дұрыс және дәл жауап беру қабілеттерін қалыптастыру;
3) коммуникативті мақсаттарға сәйкес қарым-қатынас дағдыларын дамыту (топпен қарым-қатынас, диалогқа қатысу, сахналау, рөлдік ойындар);
4) вербалды емес байланыс құралдарын қолдану (дауыс ырғағы, ым-ишара,); сөйлеудің негізгі ережелерін ұстану (ырғақ, екпін, қарқын, үзіліс);
5) артикуляциялық аппаратты жаңылтпаш, өлең,санамақ,мақал-мәтел, жұмбақтарды жаттау арқылы дамыту;
6) сөйлеу этикетін білдіретін сөздерді қолдану, лексикалық тақырыптарға негізделген сөздік қорын кеңейту;
7) оқушыларды қызықтыратын берілген тақырыптар бойынша монологиялық және диалогтік формада мәлімдеме құрастыру, сурет бойынша әңгіме, бақылау, көргендері, көргендері мен естігендері / оқығандары туралы дағдыларды қалыптастыру;
8) басқа адамдардың іс-әрекеттері мен тәжірибелеріне көзқарастың ауысуы, өздерінің эмоционалды күйлерін беру тәсілдері;
9) сюжетті суретке қарап және суретсіз ертегі айту, сюжеттік сурет пен сюжетті суреттер сериясы бойынша әңгімелер құрастыру,
10) сөздің мағынасын түсіну, сөзді мақсатына сай қолдану, орфоэпиялық нормаларға сәйкес сөздерді айту;

3) пересказывание прослушанного материала;
4) прогнозирование событий;
5) участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм;
6) привлечение внимания слушателей;
7) высказывание оценочного суждения;
8) составление рассказа на заданную тему;
9) ориентирование в звуковой форме слова.
25. Раздел "Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита)" включает следующие подразделы:
1) использование видов чтения;
2) определение темы и основной мысли прочитанного текста;
3) определение структурных частей текста;
4) понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте;
5) формулирование вопросов и ответов;
6) определение типов и жанров текстов;
7) ориентирование в графической форме слов.
26. Раздел "Письмо (формирование навыков письма)" включает следующие подразделы:
1) составление плана текста;
2) изложение содержания прослушанного/прочитанного материала;
3) создание текста с использованием различных форм представления;
4) творческое написание текстов в разных жанрах;
5) нахождение и исправление ошибок в работе;
6) соблюдение каллиграфических и графических норм;
7) соблюдение орфографических норм;
8) соблюдение грамматических норм;
9) соблюдение пунктуационных норм.
27. Базовое содержание образования.
28. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха):
1) формирование умений слушать речь учителя и обучающихся,
2) слушать речь учителя и обучающихся аудио/видеозаписи, понимать смысл услышанного, правильно и точно отвечать на вопросы;
3) развитие навыков общения в соответствии с коммуникативными целями (общение в группе, участие в диалоге, инсценирование, ролевые игры);
4) использование невербальных средств общения (интонация, мимика, жесты, позы); соблюдение основных правил речи (ритм, темп, пауза);
5) развитие артикуляционного аппарата через заучивание скороговорок, стихотворений, считалок, пословиц, поговорок, загадок;
6) использование слов речевого этикета, расширение словарного запаса на основе лексических тем;
7) формирование умений строить высказывания в монологической и диалогической формах на заданные и интересующие обучающихся темы, беседы по картинкам, наблюдениям, об увиденном, пережитом и услышанном/прочитанном;
8) передача отношения к поступками переживаниям других людей, способы передачи собственных эмоциональных состояний;
9) рассказывание сказок с опорой на серию сюжетных картинок и без опоры, составление рассказов по сюжетной картинке и по серии сюжетных картинок;
10) понимание значения и смысла слова, употребление слова по назначению, произношение слов согласно орфоэпическим нормам, правильная постановка ударения в словах;

11) тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, тыңдалған/оқылған мәтінді (иллюстрацияларға, анықтамалық сөздерге, жоспарға сәйкес), мәтіндік картаға сүйене отырып және оған сүйенбей қайталау;
12) шағын мәтін,сөйлем құрастыру;
13) тыңдау материалының көлемі: 30 сек. - 1 мин.
29. Оқу (оқу дағдысын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпби әріптерін зерттеу):
1) фонетика мен графика;
2) дыбыс - тілдің аз өлшем бірлігі, сөздер мен буындардың дыбыстық құрылымы;
3) дыбыстарды дауысты және дауыссыз дыбыстарға жіктеу (артикуляциялық, акустикалық, функционалдық аспектілер: дауысты дыбыстар еркін айтылады, кедергісі бар дауыссыздар, дауысты дыбыстар дауыстардан тұрады, дауыссыздар - дауыс пен шудан (дауысты), тек шу (саңырау), дауыссыздар дербес буынды тек дауысты дыбыспен бірге құрайды;
4) дауыссыз дыбыстардың қатаң,ұяң,үнді болып жіктелуі;
5) дауысты және дауыссыз дыбыстардың әлсіз және күшті позициялары;
6) дыбыстың мағыналық рөлі, бір немесе бірнеше дыбыспен айырмашылыға бар сөздерді қатар қою;
7) сөздің дыбыстық бірлігі және оның лексикалық мағынасын түсіну;
8) дыбысты әріппен белгілеу; сөздің дыбыстық және әріптік құрамының сәйкестігін/сәйкессіздігін белгілеу; сөздердің орфоэпиялық нормаларын сақтап айту;
9) буын - сөздің дыбысталатын ең аз бөлігі, сөздерді буынға бөлу;
10) сөздің графикалық дыбыстық моделінен әріптердің модельдік сызбадағы дыбыстарды белгілеуге көшу; дауысты дыбысқа бағытталған сөздің дыбыстық әріптік үлгісін "оқу";
11) дыбыстық талдау жүргізу;
12) дыбыс пен әріпті ажырату (дыбыстарды естиміз және айтамыз, әріптерді көреміз, жазамыз, оқимыз);
13) орыс графикасының позициялық принципін меңгеру, дауыссыз дыбыстардың жіңішкелігін (я, ю, е, Ұ, и) және ь белгісі арқылы жазу, [й’] дыбысын я, ю, е, Ұ әріптерімен белгілеу;
14) я, ю, е, Ұ әріптерінің қосалқы рөлі;
15) әріптердің белгілі тізбегі ретінде әліпбимен танысу;
16) әр түрлі құрылымды сөздерді толық сөзбен, 2-6 сөзден тұратын сөйлемге ауысумен және 4-8 сөйлемнен тұратын мәтінді дұрыс оқуды үйрету, мұғалімнің сұрағы арқылы мәтіннен шағын үзінділерді таңдап оқуға үйрету.
Ескерту: Көркем шығарманың көлемі 0,25-тен 1 бетке дейін (сюжеттік суретті қоса). Ғылыми-танымдық мәтіннің көлемі 0,1-0,3 беттен аспауы керек;
17) сөйлеу кезінде дауыс ырғағының ұйымдасуын бақылау (сөйлем соңындағы дауыс ырғағы, хабарлы, сұраулы, лепті);
18) тыныс белгілеріне сәйкес сөйлемдерде дауыс ырғағын сақтау: нүкте, сұрақ және леп белгісі, үтірдегі үзілістерді, бір сөйлемді екінші сөйлемнен ажырататын үзілістерді сақтау;

11) понимание содержания прослушанного текста, пересказ прослушанного/прочитанного текста (по иллюстрациям, опорным словам, плану), с опорой на карту текста и без опоры на нее;
12) составление предложений, коротких текстов;
13) объем материала аудирования: 30 сек.-1 мин.
29. Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита):
1) фонетика и графика;
2) звук – минимальная единица языка, звуковое строение слов и слогов;
3) классификация звуков на гласные и согласные (артикуляционный, акустический, функциональный аспекты: гласные произносятся свободно, согласные с преградой, гласные состоят из голоса, согласные – из голоса и шума (звонкие), только шума (глухие), согласные самостоятельно образуют слог только вместе с гласными;
4) классификация согласных по твҰрдости/мягкости и по звонкости/ глухости;
5) слабая и сильная позиции для гласных и согласных звуков;
6) смыслоразличительная роль звука, сопоставление слов, различающихся одним или несколькими звуками;
7) осознание единства звукового состава слова и его лексического значения;
8) обозначение звука буквой; установление соответствия/ несоответствия звукового и буквенного состава слова; произношение слов с соблюдением орфоэпических норм русского языка;
9) слог как минимальная произносительная единица, деление слов на слоги;
10) переход от графической звуковой модели слова к обозначению звуков в схеме-модели буквами; "чтение" звукобуквенной модели слова с ориентировкой на гласную букву;
11) проведение звукового и звукобуквенного анализа;
12) различение звука и буквы (звуки мы слышим и произносим, буквы видим, пишем, читаем);
13) обозначение мягкости согласных звуков с помощью букв гласных (я, ю, е, Ұ, и) и буквы ь, обозначение звука [й’] с помощью букв я, ю, е, Ұ;
14) двойная роль букв я, ю, е, Ұ;
15) знакомство с алфавитом как определенной последовательностью букв;
16) обучение плавному слоговому чтению слов различной структуры с переходом на чтение целыми словами, предложений, состоящих из 2-6 слов, и правильному чтению текстов, состоящих из 4-8 предложений, обучение выборочному чтению небольших отрывков из текстов по вопросам учителя;
Примечание: Объем художественного произведения от 0,25 до 1 страниц (включая сюжетную картинку). Объем научно-познавательного текста не должен превышать 0,1-0,3 страниц.
17) наблюдение за интонационной организацией речи (интонация конца предложения, сообщение, вопрос, восклицание);
18) интонирование предложений в соответствии со знаками препинания: точка, вопросительный и восклицательный знаки, соблюдение пауз при запятой; соблюдение пауз, которые отделяют одно предложение от другого;

19) сөздің мағынасын байқау (мағынасы жақын және қарама–қарсы сөздер, көп мағыналы сөздер);
20) өз бетінше оқу кезінде мәтіннің мазмұнын түсіну, баяндау сипатындағы өзгерген хабарлау мәтінін оқу, басы немесе соңы берілген бойынша мәтін құрастыру; оқығанының мазмұнына қатысты сұрақтарға жауаптар;
21) әр түрлі жанрлардың ерекшеліктерін бөліп көрсету, шығарманың тақырыбын, негізгі ойын анықтау;
22) мәтіндерді мәнерлеп оқу, рөлдерге бөліп оқу, оқылғанның мазмұнына қатынасын ойын білдіру (ұнайды / ұнамайды, себебі ...);
23) оқу міндеттерін орындау үшін қажетті ақпаратты іздеу (мұғалімнің басшылығымен);
24) мәтін, суреттер, диаграммалар, пиктограммалар, белгілер түрінде берілген ақпаратты түсіну;
25) дауысты және дауыссыз дыбыстарды айту дағдыларын пысықтау, тұтас сөздермен және мағыналы бірліктермен оқу кезінде сөздерді айту (орфоэпиялық оқу);
26) диктант және көшіріп жазу кезінде орфографиялық оқу емлесін сақтау;
27) оқу жылдамдығы минутына 20-30 сөзді құрайды (жұрнақтар, жалғаулар, бөлшектер, шылау сөздер ретінде есептеледі).
30. Жазу (жазу дағдыларын дамыту):
1) баспа және жазба әріптердің (кіші және үлкен) графикалық бейнесін талдау, олардың құрылымдық элементтерін салыстыру, әріп элементтерін жазу;
2) каллиграфиялық жазу дағдысын қалыптастыру: кіші және үлкен әріптер мен олардың қосылыстарын жазу;
3) буындап жазу әрекетін пысықтау, қарапайым сөйлемдерді алдын ала үлгілеу арқылы жазу;
4) жазылуы мен айтылуында айырмашылығы жоқ сөздерді, сөз тіркестерін және сөйлемдерді жазу;
5) сөйлемдерді, жазылған және баспа мәтіннен мәтінді көшіру;
6) тыныс белгілерінің ережелерін ескере отырып сөйлемдер жазу: нүкте, сөйлем соңындағы леп белгісі, сөйлемдегі сөздердің бөлек жазылуы;
7) сөйлемнің басындағы бас әріп;
8) айтылуымен бірегей анықталмаған сөздің әріптік жазылуындағы орын ретінде орфографияның жалпыланған түсінігін қалыптастыру;
9) дыбыстарды әріптермен белгілеуге қатысы жоқ орфограммалар: жалқы есімдердегі және сөйлемнің басындағы бас әріптер, сөздер арасындағы қашықтық, буынға бөлу арқылы сөздерді жаңа жолға көшіру, сөйлем соңындағы тыныс белгілері;
10) а-ә; ү-ұ; к-қ; г-ғ; н-ң; ы-і; о-ө айтылуы мен жазылуын ажырату;
11) сөз және сөйлемнің мағынасын ажырату;
12) сөз-заттардың атаулары, қоршаған әлем құбылыстары, заттардың белгілерін білдіретін сөздер, сөйлеу сәтінде, сөйлеу сәтіне дейін, сөйлегеннен кейін заттардың әрекетін білдіретін сөздер; бір затты білдіретін сөздер, көптеген объектілер, "ол", "олар" сөздеріне сәйкес келетін сөздер;

19) наблюдение над значением слова (слова, близкие и противоположные по смыслу, многозначные слова);
20) понимание содержания текста при самостоятельном чтении, чтение деформированного текста повествовательного характера, составление текста по данному началу или концу; ответы на вопросы по содержанию прочитанного;
21) выделение особенностей различных жанров, определение темы, главной мысли произведения;
22) выразительное чтение текстов, чтение по ролям, высказывание отношения к содержанию прочитанного (нравится/не нравится, потому что…);
23) поиск необходимой информации для выполнения учебных заданий (под руководством учителя);
24) понимание информации, представленной в виде текста, рисунков, схем, пиктограмм, знаков;
25) отработка навыков произношения гласных и согласных звуков, произношение слов во время чтения целыми словами и смысловыми единицами (орфоэпическое чтение);
26) орфографическое чтение как средство самоконтроля при письме под диктовку и списывании;
27) норма скорости чтения 20-30 слов в минуту (предлоги, союзы, частицы, междометия считаются как слова).
30. Письмо (формирование навыков письма):
1) анализ графического образа печатных и рукописных букв (строчных и прописных), сопоставление их структурных элементов, письмо элементов букв;
2) формирование навыков каллиграфического письма: письмо строчных и прописных букв и их соединений;
3) отработка действий послогового письма, запись простых предложений с предварительным их моделированием;
4) письмо под диктовку слов, словосочетаний и предложений, написание которых не расходится с произношением;
5) списывание предложений, текста с рукописного и печатного текста;
6) письмо предложений с учетом правил пунктуации: точка, восклицательный вопросительный знаки в конце предложения, раздельное написание слов в предложении;
7) заглавная буква в начале предложения;
8) формирование обобщенного понятия об орфограмме как месте в буквенной записи слова, которое однозначно не определяется произношением;
9) орфограммы, не связанные с обозначением звуков буквами: большая буква в начале предложения, в именах собственных, интервалы между служебными и самостоятельными словами, перенос слов со строки на строку по слогам, знаки препинания в конце предложения;
10) различение произношения и правописания а-ә; ү-ұ; к-қ; г-ғ; н-ң; ы-і; о-ө;
11) различение значения слов и предложений;
12) слова-названия предметов, явлений окружающего мира, слова, обозначающие признаки предметов, слова, обозначающие действия предметов в момент говорения, до момента говорения, после говорения; слова, обозначающие один предмет, много предметов, слова, которые соотносятся со словами "он", "они";

13) сурет бойынша сөйлем құрастыру, берілген сөздерден сөйлем құрастыру, сөйлемдегі сөздердің санын анықтау, сөйлемдердің графикалық модельдерін құрастыру;
14) жазбаша жұмыстың көлемі: сөздік диктант - 3-5 сөз, диктант - 5-10 сөз, оқыту мәтінінің көлемі - 10-20 сөз, мәтінді көшіру - 10-15 сөзден аспайды, шығармашылық мәтіннің көлемі - 2-3 сөйлем (мұғалімнің көмегімен).
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
31. Бағдарламадағы оқыту мақсаттары кодтаумен берілген. Кодта бірінші сан сыныпты білдіреді, екінші және үшінші сандар - бөлім мен бөлімше, төртінші сан - оқыту мақсатының нөмірленуі. 1.1.2.1 "1" кодында - сынып, "1.2". - бөлім мен бөлімше, "1" - оқыту мақсатының реттік нөмірі.
32. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
Бөлім: тыңдалым және айтылым
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
1.1. Сөйлеудің негізгі бірліктерін түсіну (мәтін, сөйлем, сөз)
1.1.1.1 сөйлемдегі сөздердің саны мен реттілігін есту арқылы анықтау;
1.1.1.2 сөйлемнің басы мен соңын анықтау;
1.1.1.3 берілген сөздерден сөйлем құрастыру;
1.1.1.4 сөздерді олардың лексикалық мағынасына сәйкес жіктеу: заттарды, адамдарды, жануарларды, табиғат құбылыстарын атайтын сөздер; заттардың белгілері мен әрекеттерін атайтын сөздер;
1.1.1.5 мәтінді, сөйлемді, сөзді ажырату;
1.1.1.6 берілген тақырыпқа мәтін құрастыру
1.2. Тыңдалған мәтіннің тақырыбын және негізгі ойын анықтау
1.1.2.1 мәтінде кім/не туралы екенін айту;
1.1.2.2 иллюстрациялық материал мен мұғалімнің көмегі арқылы мәтін авторының не айтқысы келгенін анықтау;
1.1.2.3 оқығанның негізгі түсінігі бойынша мәтінге тақырып қою
1.3. Тыңдалған материалды қайталау
1.1.3.1 шағын мәтінді баяндау (өз бетінше, мұғалімнің сұрақтары бойынша, суретті жоспар бойынша);
1.1.3.2 мұғалімнің көмегімен оқиға кезеңдерін сақтай отырып шағын мәтінде баяндау
1.4. Оқиғаларды болжау
1.1.4.1 тақырып (аталуы)/немесе иллюстрациялар бойынша мәтін мазмұнын болжамдау
1.5. Сөйлеу нормаларын сақтай отырып, қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу
0.1.5.1 мұғалімнің көмегімен/иллюстрациялық материал арқылы ауызша қарым -қатынас жағдайында сұранысты және сыпайы түрде келіспеушілікті қолдану;
0.1.5.2 берілген тақырып бойынша үлгіні қолдана отырып, әңгімелесушіні қысқа сөз тіркестерімен тыңдау және жауап беру (сәлемдесу, қоштасу);
1.1.5.3 сөйлеу барысында қолдану: сәлемдесу, алғыс айту, кешірім сұрау, өтініш, сөйлеу нормаларын сақтап қоштасу (сөйлеу этикетін)
1.6. Тыңдаушылардың назарын аудару
1.1.6.1 қарым-қатынастың вербалды емес құралдарын (ым-ишарат пен мимика) өтініш пен рұқсат сұрауда қолдану;

13) составление предложений по картинке, составление предложений из заданных слов, определение количества слов в предложении, составление графических моделей предложений;
14) объем письменных работ: словарный диктант – 3-5 слов, диктант – 5-10 слов, объем текста обучающего изложения – 10-20 слов, списывание текста – не более 10-15 слов, объем творческого текста –2-3 предложения (с помощью учителя).
Параграф 2. Система целей обучения
31. Цели обучения в Программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
32. Система целей обучения:
Раздел: слушание и говорение
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения
1.1. Понимание основных единиц речи (текст, предложение, слово)
1.1.1.1 определять на слух количество и последовательность слов в предложении;
1.1.1.2 определять начало и конец предложения;
1.1.1.3 составлять предложения из заданных слов;
1.1.1.4 классифицировать слова в соответствии с их лексическим значением: слова, называющие предметы, людей, животных, явления природы; слова, называющие признаки и действия предметов;
1.1.1.5 различать текст, предложение, слово;
1.1.1.6 составлять текст на заданную тему
1.2. Определение темы и основной мысли прослушанного текста
1.1.2.1 называть о ком/о чем говорится в тексте;
1.1.2.2 определять, что хотел сказать автор текста с помощью учителя или с опорой на иллюстративный материал;
1.1.2.3 озаглавливать текст, на основании понимании основной мысли прочитанного
1.3. Пересказывание прослушанного материала
1.1.3.1 пересказывать короткие тексты (самостоятельно, по вопросам учителя, с опорой на картинный план);
1.1.3.2 пересказывать короткие тексты, сохраняя последовательность событий с помощью учителя
1.4. Прогнозирование событий
1.1.4.1 предположить содержание текста по теме (заголовку)/или иллюстрациям
1.5. Участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм
1.1.5.1 воспроизводить просьбу и вежливый отказ в ситуации речевого общения с помощью иллюстративного материала;
1.1.5.2 слушать и отвечать собеседнику короткими фразами, используя образец на заданную тему (приветствие, прощание);
1.1.5.3 воспроизводить в ситуации речевого общения: приветствие, выражение благодарности, прощение, просьбу, спрашивать разрешения, прощание с соблюдением речевых норм (речевого этикета)
1.6. Привлечение внимания слушателей
1.1.6.1 использовать невербальные средства общения (жестов и мимики) для приветствия и прощания;

1.1.6.2 иллюстрациялық материалды пайдалана отырып, ым-ишара мен мимика (есте сақтау, қорқыту, таңдану, қорқу) не туралы екенін анықтау;
1.1.6.3 сөйлемнің соңындағы тыныс белгілерін ажырату (баяндау, сұраулы, лепті)
1.7. Бағалау пайымының айтылуы
1.1.7.1 тыңдалған/оқылған материал туралы қарапайым пікір білдіру ("маған ұнады/ ұнамады");
1.1.7.2 тыңдаған/ оқыған мәтіннің негізінде өз ойын айту
1.8. Берілген тақырыпқа әңгіме құрастыру
1.1.8.1 сюжеттік суреттер сериясына сүйене отырып әңгіме құру /мұғалімнің сұрақтары бойынша /тірек сөз тіркестері, сөйлемдер;
1.1.8.2 сюжетті иллюстрация/суреттер арқылы әңгіме құрастыру
1.9. Сөздің дыбыстық формасында бағдарлау
1.1.9.1 буыннан дыбысты ажырату;
1.1.9.2 сөздегі дыбыстың орнын анықтау (басы, ортасы, соңы; бірінші, екінші ...);
1.1.9.3 сөздегі дыбыстарды бөлу, олардың санын анықтау;
1.1.9.4 дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату;
1.1.9.5 буынды анықтау және белгілеу;
1.1.9.6 жуан және жіңішке дауысты дыбыстарды ажырату;
1.1.9.7 дауыссыз дыбыстарды ажырату: қатаң, ұяң, үнді;
1.1.9.8 сөздің дыбыстық сызбасын құру;
1.1.9.9 сөздерді буындарға бөлу;
1.1.9.10 сөздегі буындар саны мен ретін анықтау
Бөлім: оқылым
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
2.1. Оқу түрлерін қолдану
1.2.1.1 сөздердің сызбаларын оқу және құрастыру;
1.2.1.2 сөйлемдердің сызбаларын оқу және құрастыру;
1.2.1.3 буындап оқып тұтас сөздермен оқуға ауысу;
1.2.1.4 тұтас сөздермен оқу;
1.2.1.5 түсініп оқуды қалыптастыру
2.2. Оқылған мәтіннің тақырыбын және негізгі ойын анықтау
1.2.2.1 мұғалімнің сұрақтарының көмегімен мәтінде кім немесе не туралы (мәтін тақырыбын) айтылғанын анықтау
2.3. Мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау
1.2.3.1 мұғалімнің көмегімен/немесе сюжеттік суреттер бойынша мәтіннің басын, ортасын, соңын анықтау
2.4. Мәтіндегі лексикалық және синтаксистік бірліктердің рөлін түсіну
1.2.4.1 заттың атын білдіретін сөздерді атау және ажырату;
1.2.4.2 заттың сынын білдіретін сөздерді атау және ажырату;
1.2.4.3 заттың қимылын білдіретін сөздерді атау және ажырату;
1.2.4.4 мағынасы жағынан жақын/қарама-қарсы сөздерді атау және ажырату (мұғалімнің/немесе иллюстрациялық материалдың көмегімен);
1.2.4.5 көп мағыналы сөздерді атау және ажырату (мұғалімнің/немесе иллюстрациялық материалдың көмегімен)
2.5. Сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау
1.2.5.1 мәтінге/иллюстрацияларға қарапайым сұрақтар қою (мұғалімнің көмегімен);
1.2.5.2 иллюстрациялар/оқылған мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру
2.6. Мәтіндердің түрлері мен жанрын анықтау
1.2.6.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің (жұмбақтар, мақал-мәтелдер) қай жанрға жататынын атау;

1.1.6.2 определять, о чем говорят жесты и мимика (воспоминание, угроза, удивление, испуг), используя иллюстративный материал;
1.1.6.3 различать, интонацию конца предложения (повествовательную, вопросительную, восклицательную)
1.7. Высказывание оценочного суждения
1.1.7.1 высказывать простое мнение о прослушанном/прочитанном материале ("мне понравилось/не понравилось");
1.1.7.2 высказывать собственное мнение о прослушанном/прочитанном материале с обоснованием
1.8. Составление рассказа на заданную тему
1.1.8.1 составлять рассказ с опорой на серию сюжетных картинок/по вопросам учителя/ опорных словосочетаний, предложений;
1.1.8.2 составлять рассказ по сюжетной иллюстрации/по серии картинок
1.9. Ориентирование в звуковой форме слова
1.1.9.1 выделять звук из слога;
1.1.9.2 определять место звука в слове (начало, середина, конец; первый, второй …);
1.1.9.3 выделять звуки в словах, определять их количество;
1.1.9.4 различать гласные и согласные звуки;
1.1.9.5 определять и обозначать слоги;
1.1.9.6 различать гласные; 1.1.9.7 различать согласные твердые и мягкие, звонкие;
1.1.9.8 составлять звуковую схему слова;
1.1.9.9 делить слова на слоги;
1.1.910 определять количество и порядок слогов в слове
Раздел (виды речевой деятельности) – чтение
Ключевые навыки
Цели обучения
2.1. Использование видов чтения
1.2.1.1 читать и составлять схемы слов;
1.2.1.2 читать и составлять схемы предложений;
1.2.1.3 читать плавно по слогам с переходом на чтение целыми словами;
1.2.1.4 читать целыми словами;
1.2.1.5 воспроизводить осознанное чтение
2.2. Определение темы и основной мысли прочитанного текста
1.2.2.1 определять о ком или о чем говорится в тексте (тему текста), с помощью вопросов учителя
2.3. Определение структурных частей текста
1.2.3.1 определять начало, середину и конец текста с помощью учителя/или по сюжетным картинкам
2.4. Понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте
1.2.4.1 называть и различать, слова-предметы;
1.2.4.2 называть и различать, слова-признаки;
1.2.4.3 называть и различать, слова-действия;
1.2.4.4 называть и различать, слова близкие/ противоположные по значению (с помощью учителя или иллюстративного материала);
1.2.4.5 называть и различать, многозначные слова (с помощью учителя или иллюстративного материала)
2.5. Формулирование вопросов и ответов
1.2.5.1 задавать простые вопросы к тесту/иллюстрациям (с помощью учителя);
1.2.5.2 отвечать на вопросы по иллюстрациям/ прочитанному тексту
2.6. Определение типов и жанров текстов
1.2.6.1 называть, к какому жанру относится текст (загадки, пословицы и поговорки) с помощью учителя;

1.2.6.2 мұғалімнің көмегімен мәтіннің (өлеңдер, әңгімелер, ертегілер) қай жанрға жататынын атау
2.7. Әр түрлі көздерден қажетті ақпаратты алу
1.2.7.1 әліпби қатарының орналасу тәртібін пайдалана отырып (сөздіктер, анықтамалар, балалар энциклопедиялары) дереккөздерден ақпарат табу
2.8. Мәтіндерді салыстырмалы талдау
1.2.8.1 әр түрлі жанрдағы мәтіндерді (ертегі, әңгіме, өлең) дайын жоспар бойынша, мұғалімнің сұрақтары бойынша салыстыру
2.9. Сөздердің графикалық түрінде бағдарлау
1.2.9.1 әріптің бейнесін тану және оны дыбыспен салыстыру;
1.2.9.2 дыбыстық талдауды орындау;
1.2.9.3 дауысты дыбыстарға дыбыстық талдау жасау (әртүрлі жағдайда);
1.2.9.4 ь белгісі бар сөздерге дыбыстық талдау жасау;
1.2.9.5 ъ белгісі бар сөздерге дыбыстық талдау жасау;
1.2.9.6 дыбысталған дауыстылардың әріп пен дыбыстар санының айырмашылығын анықтау;
1.2.9.7 ь (жіңішкелік белгісі) бар сөздерде дыбыс пен әріп санын анықтау;
1.2.9.8 әріптің орналасуына сәйкес дауысты (жуан/жіңішке), дауыссыз (қатаң, ұяң, үнді) дыбыстардың сөздегі қызметін анықтау;
1.2.9.9 ъ және ь белгілерінің сөздегі қызметін ажырату
Бөлім: жазылым
Бөілмше (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
3.1. Мәтін жоспарын құру
1.3.1.1 иллюстрациялық материал /мұғалімнің көмегімен әңгімеге сурет жоспарын құру;
1.3.1.2 мұғалімнің көмегімен мәтінге тақырып қою
3.2. Тыңдалған/оқылған материалдың мазмұнын баяндау
1.3.2.1 шағын мәтіндерді баяндау (өз бетінше/мұғалімнің көмегімен)
3.3. Әр түрлі формаларды қолдана отырып мәтін құру
1.3.3.1 мұғалімнің көмегімен суреттерді, белгілерді, сызбаларды, тірек сөздерді қолдана отырып, берілген тақырыпқа қарапайым сөйлемдер құрастыру;
1.3.3.2 мұғалімнің көмегімен суреттерді, белгілерді, сызбаларды, тірек сөздерді қолдана отырып, берілген тақырыпқа қысқа мәтіндер құрастыру
3.4. Әр түрлі жанрдағы мәтіндерді шығармашылықпен жазу
1.3.4.1 жанрдың ерекшеліктерін қолдана отырып, мұғалімнің көмегімен қарапайым сөйлемдерді (хабарлама, құттықтау, хат) жазу;
1.3.4.2 мұғалімнің көмегімен жанрдың ерекшеліктерін қолдана отырып, шағын мәтіндерді (хабарлама, құттықтау, хат) жазу
3.5. Жұмыстағы қателерді табу және түзету
1.3.5.1 сөздердің, сөйлемдердің жазылуын тексеру және мұғалімнің көмегімен қателерді түзету;
1.3.5.2 мәтіннің жазылуын тексеру және мұғалімнің көмегімен қателерді түзету
3.6. Каллиграфиялық және графикалық нормаларды сақтау
1.3.6.1 әріп элементтерін дұрыс жазу;
1.3.6.2 тазалық талаптарға сәйкес бас және кіші әріптерді дұрыс жазу;
1.3.6.3 тазалық талаптарға сәйкес әріптердің қосылуын дұрыс жазу;

1.2.6.2 называть, к какому жанру относится текст (стихи, рассказы, сказки) с помощью учителя
2.7. Извлечение необходимой информации из различных источников
1.2.7.1 находить информацию в источниках, используя алфавитный порядок расположения текстов (словари, справочники, детские энциклопедии)
2.8. Сравнительный анализ текстов
1.2.8.1 сравнивать тексты разных жанров (сказка, рассказ, стихотворение) по готовому плану, по вопросам учителя
2.9. Ориентирование в графической форме слов
1.2.9.1 распознавать образ буквы и сопоставлять его со звуком;
1.2.9.2 выполнять звуко - буквенный анализ слов;
1.2.9.3 выполнять звуко - буквенный анализ слов с йотированными гласными (в разных позициях);
1.2.9.4 выполнять звуко - буквенный анализ слов с ь;
1.2.9.5 выполнять звуко - буквенный анализ слов с ъ;
1.2.9.6 определять в словах с йотированными гласными расхождение количества букв и звуков;
1.2.9.7 определять в словах с ь расхождение количества звуков и букв;
1.2.9.8 определять какую работу выполняет буква в слове в зависимости от ее позиции (гласный как показатель мягкости/твердости согласных);
1.2.9.9 различать роль ь и ъ знаков в словах
Раздел: письмо
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения
3.1. Составление плана текста
1.3.1.1 составлять картинный план к рассказу с помощью иллюстративного материала /учителя;
1.3.1.2 озаглавливать текст, с помощью учителя
3.2. Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
1.3.2.1 пересказывать короткие тексты (самостоятельно/с помощью учителя)
3.3. Создание текста с использованием различных форм представления
1.3.3.1 составлять простые предложения на заданную тему, используя рисунки, знаки, схемы, опорные слова с помощью учителя;
1.3.3.2 составлять короткие тексты на заданную тему, используя рисунки, знаки, схемы, опорные слова с помощью учителя
3.4. Творческое написание текстов в разных жанрах
1.3.4.1 писать простые предложения (сообщение, поздравление, письмо) с помощью учителя, используя особенности жанра;
1.3.4.2 писать короткие тексты (сообщение, поздравление, письмо) с помощью учителя, используя особенности жанра
3.5. Нахождение и исправление ошибок в работе
1.3.5.1 проверять написание слов, предложений и исправлять ошибки с помощью учителя;
1.3.5.2 проверять написание текста и исправлять ошибки с помощью учителя.
3.6. Соблюдение каллиграфических и графических норм
1.3.6.1 правильно писать элементы букв;
1.3.6.2 правильно писать прописные (заглавные) и строчные буквы в соответствии с гигиеническими требованиями;
1.3.6.3 правильно писать соединения букв в соответствии с гигиеническими требованиями;

1.3.3.1 мұғалімнің көмегімен суреттерді, белгілерді, сызбаларды, тірек сөздерді қолдана отырып, берілген тақырыпқа қарапайым сөйлемдер құрастыру;
1.3.3.2 мұғалімнің көмегімен суреттерді, белгілерді, сызбаларды, тірек сөздерді қолдана отырып, берілген тақырыпқа қысқа мәтіндер құрастыру;
1.3.6.1 әріп элементтерін дұрыс жазу;
1.3.6.2 тазалық талаптарға сәйкес бас және кіші әріптерді дұрыс жазу;
1.3.6.3 тазалық талаптарға сәйкес әріптердің қосылуын дұрыс жазу;
1.3.6.4 дыбыстарды әріптермен дұрыс белгілеу
3-тоқсан
Әліппеден кейінгі кезең
1.1.1.5 мәтінді, сөйлемді, сөзді ажырату;
1.1.1.6 берілген тақырыпқа мәтін құрастыру;
1.1.2.2 иллюстрациялық материал мен мұғалімнің көмегі арқылы мәтін авторының не айтқысы келгенін анықтау;
1.1.2.3 оқығанның негізгі түсінігі бойынша мәтінге тақырып қою;
1.1.3.2 мұғалімнің көмегімен оқиға кезеңдерін сақтай отырып шағын мәтінде баяндау;
1.1.4.1 тақырып (аталуы)/немесе иллюстрациялар бойынша мәтін мазмұнын болжамдау:
1.1.5.3 сөйлеу барысында қолдану: сәлемдесу, алғыс айту, кешірім сұрау, өтініш, сөйлеу нормаларын сақтап қоштасу (сөйлеу этикетін);
1.1.6.1 қарым-қатынастың вербалды емес құралдарын (ым-ишарат пен мимика) өтініш пен рұқсат сұрауда қолдану;
1.1.6.2 иллюстрациялық материалды пайдалана отырып, ым-ишара мен мимика (есте сақтау, қорқыту, таңдану, қорқу) не туралы екенін анықтау;
1.1.6.3 сөйлемнің соңындағы тыныс белгілерін ажырату (баяндау, сұраулы, лепті);
1.1.7.2 тыңдаған/ оқыған мәтіннің негізінде өз ойын айту;
1.1.8.2 сюжетті иллюстрация/суреттер арқылы әңгіме құрастыру;
1.1.9.3 сөздегі дыбыстарды бөлу, олардың санын анықтау;
1.1.9.4 дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату;
1.1.9.5 буынды анықтау және белгілеу;
1.1.9.6 жуан және жіңішке дауысты дыбыстарды ажырату;
1.1.9.7 дауыссыз дыбыстарды ажырату: қатаң, ұяң, үнді;
1.1.9.8 сөздің дыбыстық сызбасын құру;
1.1.9.9 сөздерді буындарға бөлу;
1.1.9.10 сөздегі буындар саны мен ретін анықтау
1.2.1.3 буындап оқып тұтас сөздермен оқуға ауысу;
1.2.1.4 тұтас сөздермен оқу;
1.2.1.5 түсініп оқуды қалыптастыру;
1.2.2.1 мұғалімнің сұрақтарының көмегімен мәтінде кім немесе не туралы (мәтін тақырыбын) айтылғанын анықтау;
1.2.3.1 мұғалімнің көмегімен/немесе сюжеттік суреттер бойынша мәтіннің басын, ортасын, соңын анықтау;
1.2.4.1 заттың атын білдіретін сөздерді атау және ажырату;
1.2.4.2 заттың сынын білдіретін сөздерді атау және ажырату;
1.2.4.3 заттың қимылын білдіретін сөздерді атау және ажырату;
1.2.4.4 мағынасы жағынан жақын/қарама-қарсы сөздерді атау және ажырату (мұғалімнің/немесе иллюстрациялық материалдың көмегімен);

1.3.3.1 составлять простые предложения на заданную тему, используя рисунки, знаки, схемы, опорные слова с помощью учителя;
1.3.3.2 составлять короткие тексты на заданную тему, используя рисунки, знаки, схемы, опорные слова с помощью учителя; 1.3.6.1 правильно писать элементы букв;
1.3.6.2 правильно писать прописные (заглавные) и строчные буквы в соответствии с гигиеническими требованиями;
1.3.6.3 правильно писать соединения букв в соответствии с гигиеническими требованиями;
1.3.6.4 обозначать звуки сильных позиций буквами на письме
3 четверть
Послебукварный период
1.1.1.5 различать текст, предложение, слово;
1.1.1.6 составлять текст на заданную тему;
1.1.2.2 определять, что хотел сказать автор текста с помощью учителя или с опорой на иллюстративный материал;
1.1.2.3 озаглавливать текст, на основании понимании основной мысли прочитанного;
1.1.3.2 пересказывать короткие тексты, сохраняя последовательность событий с помощью учителя;
1.1.4.1 предположить содержание текста по теме (заголовку)/или иллюстрациям;
1.1.5.3 воспроизводить в ситуации речевого общения: приветствие, выражение благодарности, прощение, просьбу, спрашивать разрешения, прощание с соблюдением речевых норм (речевого этикета);
1.1.6.1 использовать невербальные средства общения (жестов и мимики) для приветствия и прощания;
1.1.6.2 определить, о чем говорят жесты и мимика (воспоминание, угроза, удивление, испуг), используя иллюстративный материал;
1.1.6.3 различать, интонацию конца предложения (повествовательную, вопросительную, восклицательную);
1.1.7.2 высказывать собственное мнение о прослушанном/ прочитанном материале с обоснованием;
1.1.8.2 составлять рассказ по сюжетной иллюстрации/ по серии картинок;
1.1.9.3 выделять звуки в словах, определять их количество;
1.1.9.4 различать гласные и согласные звуки;
1.1.9.5 определять и обозначать слоги;
1.1.9.6 различать гласные;
1.1.9.7 различать согласные твердые и мягкие, звонкие;
1.1.9.8 составлять звуковую схему слова;
1.1.9.9 делить слова на слоги;
1.1.9.10 определять количество и порядок слогов в слове
1.2.1.3 читать плавно по слогам с переходом на чтение целыми словами;
1.2.1.4 читать целыми словами;
1.2.1.5 воспроизводить осознанное чтение;
1.2.2.1 определять о ком или о чем говорится в тексте (тему текста), с помощью вопросов учителя;
1.2.3.1 определять начало, середину и конец текста с помощью учителя/или по сюжетным картинкам;
1.2.4.1 называть и различать, слова-предметы;
1.2.4.2 называть и различать, слова-признаки;
1.2.4.3 называть и различать, слова-действия;
1.2.4.4 называть и различать, слова близкие/
противоположные по значению (с помощью учителя или иллюстративного материала);

1.2.4.5 көп мағыналы сөздерді атау және ажырату (мұғалімнің/немесе иллюстрациялық материалдың көмегімен);
1.2.5.1 мәтінге/ иллюстрацияларға қарапайым сұрақтар қою (мұғалімнің көмегімен);
1.2.5.2 иллюстрациялар/ оқылған мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру;
1.2.6.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің (жұмбақтар, мақал-мәтелдер) қай жанрға жататынын атау;
1.2.6.2 мұғалімнің көмегімен мәтіннің (өлеңдер, әңгімелер, ертегілер) қай жанрға жататынын атау;
1.2.7.1 әліпби қатарының орналасу тәртібін пайдалана отырып (сөздіктер, анықтамалар, балалар энциклопедиялары) дереккөздерден ақпарат табу;
1.2.8.1 әр түрлі жанрдағы мәтіндерді (ертегі, әңгіме, өлең) дайын жоспар бойынша, мұғалімнің сұрақтары бойынша салыстыру;
1.2.9.1 әріптің бейнесін тану және оны дыбыспен салыстыру;
1.2.9.6 дыбысталған дауыстылардың әріп пен дыбыстар санының айырмашылығын анықтау;
1.2.9.7 ь (жіңішкелік белгісі) бар сөздерде дыбыс пен әріп санын анықтау;
1.2.9.8 әріптің орналасуына сәйкес дауысты (жуан/жіңішке), дауыссыз (қатаң, ұяң, үнді) дыбыстардың сөздегі қызметін анықтау;
1.2.9.9 ь және ъ белгілерінің қызметін ажырату
1.3.1.1 иллюстрациялық материал /мұғалімнің көмегімен әңгімеге сурет жоспарын құру;
1.3.1.2 мұғалімнің көмегімен мәтінге тақырып қою;
1.3.4.1 жанрдың ерекшеліктерін қолдана отырып, мұғалімнің көмегімен қарапайым сөйлемдерді (хабарлама, құттықтау, хат) жазу;
1.3.4.2 мұғалімнің көмегімен жанрдың ерекшеліктерін қолдана отырып, шағын мәтіндерді (хабарлама, құттықтау, хат) жазу;
1.3.5.1 сөздердің, сөйлемдердің жазылуын тексеру және мұғалімнің көмегімен қателерді түзету;
1.3.5.2 мәтіннің жазылуын тексеру және мұғалімнің көмегімен қателерді түзету;
1.3.6.2 тазалық талаптарға сәйкес бас және кіші әріптерді дұрыс жазу;
1.3.6.3 тазалық талаптарға сәйкес әріптердің қосылуын дұрыс жазу;
1.3.6.4 дыбыстарды әріптермен дұрыс белгілеу;
1.3.6.5. каллиграфиялық нормаларға сәйкес жазу;
1.3.7.2 тасымалдау ережесін сақтау (мұғалімнің көмегімен);
1.3.7.3 өз есімдерінде бас әріпті жазу (мұғалімнің көмегімен);
1.3.7.4 сөйлемнің басында бас әріпті жазу (мұғалімнің көмегімен);
1.3.7.5 ь (жіңішкелік белгісі) бар сөздерді жазу;
1.3.7.6 ъ (айыру белгісі) бар сөздерді жазу;
1.3.8.1 заттың атын, сынын, қимылын білдіретін сөздерді ажырату;
1.3.8.2 бір немесе бірнеше затты білдіретін сөздерді ажырату;
1.3.8.3 "ол", "олар" деген сөздермен сәйкес сөздерді таңдау;
1.3.8.4 сөйлеу кезінде, сөйлеу сәтіне дейін, сөйлегеннен кейін қимылды білдіретін сөздерді айту;
1.3.9.1 сөйлемнің соңында тыныс белгілерін дұрыс қою: нүкте, сұрақ, леп белгісі (мұғалімнің көмегімен)
4-тоқсан
Әліппеден кейінгі
кезең

1.2.4.5 называть и различать, многозначные слова (с помощью учителя или иллюстративного материала);
1.2.5.1 задавать простые вопросы к тесту/ иллюстрациям (с помощью учителя);
1.2.5.2 отвечать на вопросы по иллюстрациям/ прочитанному тексту;
1.2.6.1 называть, к какому жанру относится текст (загадки, пословицы и поговорки) с помощью учителя;
1.2.6.2 называть, к какому жанру относится текст (стихи, рассказы, сказки) с помощью учителя;
1.2.7.1 находить информацию в источниках, используя алфавитный порядок расположения текстов (словари, справочники, детские энциклопедии);
1.2.8.1 сравнивать тексты разных жанров (сказка, рассказ, стихотворение) по готовому плану, по вопросам учителя;
1.2.9.1 распознавать образ буквы и сопоставлять его со звуком;
1.2.9.6 определять в словах с гласными расхождение количества букв и звуков;
1.2.9.7 определять в словах с ь расхождение количества звуков и букв;
1.2.9.8 определять какую работу выполняет буква в слове в зависимости от ее позиции (гласный как показатель мягкости/твердости согласных);
1.2.9.9 различать роль ь и ъ знаков в словах
1.3.1.1 составить картинный план к рассказу с помощью иллюстративного материала /учителя;
1.3.1.2 озаглавливать текст, с помощью учителя;
1.3.4.1 писать простые предложения (сообщение, поздравление, письмо) с помощью учителя, используя особенности жанра;
1.3.4.2 писать короткие тексты (сообщение, поздравление, письмо) с помощью учителя, используя особенности жанра;
1.3.5.1 проверять написание слов, предложений и исправлять ошибки с помощью учителя;
1.3.5.2 проверять написание текста и исправлять ошибки с помощью учителя;
1.3.6.2 правильно писать прописные (заглавные) и строчные буквы в соответствии с гигиеническими требованиями;
1.3.6.3 правильно писать соединения букв в соответствии с гигиеническими требованиями;
1.3.6.4 обозначать звуки сильных позиций буквами на письме;
1.3.6.5. писать разборчиво в соответствии с нормами каллиграфии;
1.3.7.2 соблюдать правила переноса (с помощью учителя);
1.3.7.3 писать заглавную букву в именах собственных (с помощью учителя);
1.3.7.4 писать заглавную букву в начале предложения (с помощью учителя);
1.3.7.5 писать слова с мягким знаком;
1.3.7.6 писать слова с твердым знаком;
1.3.8.1 различать слова-предметы, слова-признаки, слова-действия;
1.3.8.2 различать слова, обозначающие один или несколько предметов;
1.3.8.3 подбирать слова, которые соотносятся со словами: "он", "они";
1.3.8.4 называть слова, обозначающие действия предметов в момент говорения, до момента говорения, после говорения;
1.3.9.1 правильно ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки (с помощью учителя)
4 четверть
Послебукварный период

12. Оқудың тиімділігі мен іс -әрекетке ынтасын арттыру үшін, сондай-ақ зейін, ойлау, фонематикалық есту, танымдық қабілеттер, артикуляциялық моториканы дамыту мақсатында ақпараттық -коммуникациялық технологиялар (бұдан әрі - АКТ) қолданылады. АКТ -ны қолдану оқу үрдісін жекелендіруге мүмкіндік береді; сабақтағы жұмыс мазмұнына қызығушылығын арттырады.
13. Білім алушылардың жұмысқа қабілеттілігін ескере отырып, оқу үрдісінде АКТ мөлшерлі түрде пайдаланылады.
14. Бағдарламаның пәнаралық байланыстары түзетудің құрамдас бөлігінің келесі пәндерімен орнатылады: "Айналамен таныстыру және тіл дамыту", "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету".
3-тарау. Оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. Оқу пәнінің мазмұны
15. Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің мөлшері 0 сыныпта аптасына - 6 сағатты, оқу жылында 192 сағатты құрайды.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
16. Оқу пәнінің мазмұнын таңдау бірліктері:
1) орыс тілінің дыбыстар мен әріптер жүйесі;
2) тілдік бірліктер: мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс;
3) орыс тілінің кейбір грамматикалық ерекшеліктері;
4) орфографиялық және пунктуациялық өлшемдердің ең аз мөлшері;
5) балаларға арналған көркем әдебиет шығармалары және халық ауыз әдебиеті.
17. Бағдарламаның мазмұны. Оқыту барысында келесі кезеңдер орын алады: әліппеге дейінгі, әліппе, әліппеден кейінгі. 0 сыныпта әліппеге дейінгі оқу кезеңі ұйымдастырылады, оған -54 сағат, ал әліппе кезеңіне 138 сағат бөлінеді.
18. 0- сыныптың әріп кезеңінде келесі дыбыстар мен әріптер ретімен оқытылады: а,у, о, м, с, х, р,ш, ы, л,н,к, т, и, п, з, й, г, в, д, б, ж.
19. Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) мектепке дейінгі сыныпқа келген оқушыларды бастапқы зерделеу (жалпы және сөйлеудің даму деңгейін анықтау);
2) оқу әрекетіне қызығушылығын арттыру;
3) фонематикалық есту қабілетін дамыту;
4) сөйлеу тілінің құрылымы туралы бастапқы түсінік қалыптастыру: (сөйлем, сөз, буын, дыбыс, екпін);
5) қолдың ұсақ моторикасын, көру-моторлық үйлестіруді, көру-кеңістіктік бейнелерді дамыту;
6) жазу тазалығы ережелерімен танысу;
7) сөздік қорын белсендендіру және байыту;
8) тіл нормаларына сәйкес грамматикалық түсініктер мен синтаксистік құрылымдарды құру біліктілігін қалыптастыру;

12. Для повышения эффективности обучения и мотивации деятельности применяются информационно-коммуникационные технологии (далее-ИКТ) в том числе, с целью развитии внимания, мышления, фонематического слуха, познавательных способностей, артикуляционной моторики. Использование ИКТ позволяет индивидуализировать процесс обучения; повысить интерес к содержанию работы на уроке.
13. ИКТ в учебном процессе используются дозировано с учетом работоспособности обучающихся.
14. Межпредметные связи Программы устанавливаются с предметами коррекционного компонента: "Ознакомление с окружающим миром и развитие речи", "Коррекция недостатков развития речи".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета
Параграф 1. Содержание учебного предмета
15. Объем учебной нагрузки по учебному предмету составляет: 0 класс – 6 часов в неделю, 192 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170)".
16. Единицы отбора содержания учебного предмета:
1) система звуков и букв русского языка;
2) единицы языка: текст, предложение, слово, слог, звук;
3) некоторые грамматические явления русского языка;
4) минимум орфографических и пунктуационных норм;
5) произведения детской художественной литературы, произведения устного народного творчества.
17. Содержание Программы. В процессе обучения выделяются периоды: добукварный, букварный, послебукварный. В 0 классе организуется добукварный период обучения, на который отводится – 54 часа, и букварный период обучения в течение 138 часов.
18. В букварном периоде в 0 классе изучаются следующие звуки и буквы в последовательности: а, у, о, м, с, х, р, ш, ы, л, н, к, т, и п, з, й, г, в, д, б, ж.
19. Задачи добукварного периода:
1) первичное изучение обучающихся, поступивших в нулевой класс (выявление уровня общего и речевого развития);
2) привитие интереса к учебной деятельности;
3) развитие фонематического слуха;
4) формирование первоначальных представлений о структуре речи (предложение, слово, слог, звук, ударение);
5) развитие мелкой моторики рук, зрительно-моторной координации, зрительно-пространственных представлений;
6) знакомство с правилами гигиены письма;
7) обогащение и активизация словарного запаса;
8) формирование грамматических представлений и умений конструировать синтаксические структуры в соответствии с нормами языка;

0.3.5.6 тік, көлденең, қиғаш түзу сызықтарды
салу (жазу);
0.3.5.7 түзу таяқшаны көлбеу сызықтармен қосып салу (жазу);
0.3.5.8 жоғары және төменгі жағы дөңгеленген түзу таяқшаны салу (жазу);
0.3.5.9 сопақша және жартылай сопақша салу (жазу);
0.3.5.10 ілмегі бар таяқша салу (жазу);
0.3.5.11 төменгі ілмегі бар түзу көлбеу сызық жазу;
0.3.5.12 өтілген әріптердің баспа әріп элементтерін жазу;
0.3.5.13 оң жаққа қараған жартылай сопақша жазу (үлкен және кіші);
0.3.5.14 сол жаққа қараған жартылай сопақша жазу (үлкен және кіші);
0.3.5.15 әріп элементтерінен жиектер жасау;
0.3.5.16 дөңгеленген және толқын сызықтар салу (жазу);
0.3.5.17 көлденең, тік қиғаш түзу сызықтар салу (жазу);
0.3. 5.18 өтілген әріптердің элементтерін жазу;
0.3.5.19 өтілген әріптердің бас және кіші әріптерін бастырып жазу;
0.3.5.20 өтілген әріптердің бас және кіші аріптерін жазу;
0.3.5.21 өтілген әріптер мен олардың қосылуын тазалық талаптарына сәйкес жазу
3.6. Орфографиялық нормаларды сақтау
0.3.6.1 дыбыстар мен әріптерді ажырату және оларды жазу;
0.3.6.2 мұғалімнің көмегімен сөйлемді бас әріппен жазу;
0.3.6.3 мұғалімнің көмегімен адамның атын, тегін бас әріппен жазу;
0.3.6.4 жи-ши тіркестерінің емле ережесін атау, бұл тіркестерді сөз құрамында тану;
0.3.6.5 жазылуы мен айтылуында айырмашылығы бар кейбір сөздерді жазу ворона, корова, лопата, машина, молоко, сахар, сорока
3.7. Грамматикалық нормалардың сақталуы
0.3.7.1 заттың атын, сынын, қимылын білдіретін сөздерді ажырату;
0.3.7.2 заттардың санын білдіретін сөздерді ажырату (бір, көп)
3.8. Тыныс белгілері нормаларының сақталуы
0.3.8.1 сөйлем соңына тыныс белгілерін дұрыс қою: нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі (мұғалімнің көмегімен)
35. Осы оқу бағдарламасы қосымшада келтірілген Бастауыш білім беру деңгейінің 0 сыныбына арналған "Букварь, Обучение грамоте" пәнінің үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
36. Сағат сандарын бөлімдер мен тақырыптар бойынша бөлу мұғалімнің өз еркіне қалдырылады.
Параграф 3. Психикалық дамуы тежелген білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейіндегі 0 - сыныптары үшін "Букварь, Обучение грамоте" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (оқыту орыс тілінде)
1) мектепке дейінгі сынып:
1-кесте
1-тоқсан
Кезең
Тыңдалым (тыңдау)
және айту
Оқылым
Жазылым
Әліппегедейінгі кезең
0.1.1.1 сөйлемдегі сөздердің саны мен тізбегін есту арқылы анықтау;

0.3.5.6 соединять две точки наклонной линией и прямой линией (длинную и короткую);
0.3.5.7 писать прямую наклонную линию с закруглением вверху (длинную и короткую);
0.3.5.8 писать прямую наклонную линию с закруглением внизу (длинную и короткую);
0.3.5.9 писать прямую наклонную линию с закруглением вверху и внизу (длинную и короткую);
0.3.5.10 писать овал (большой и маленький);
0.3.5.11 писать прямую наклонную линию с петелькой вверху;
0.3.5 12 писать прямую наклонную линию с петелькой внизу;
0.3.5.13 писать половину овала, который смотрит направо (большой и маленький);
0.3.5.14 писать половину овала, который смотрит налево (большой и маленький);
0.3.5.15 выполнять бордюры из элементов букв;
0.3.5.16 рисовать (писать) округлые и волнистые линии;
0.3.5.17 рисовать (писать) горизонтальные, вертикальные наклонные прямые линии;
0.3.5.18 писать элементы изученных букв;
0.3.5.19 обводить заглавные и строчные изученные буквы;
0.3.5.20 писать заглавные и строчные изученные буквы;
0.3.5.21 писать изученные буквы и их соединения в соответствии с гигиеническими требованиями
3.6. Соблюдение орфографических норм
0.3.6.1 различать звуки и буквы и записывать их;
0.3.6.2 писать заглавную букву в начале предложения с помощью учителя;
0.3.6.3 писать заглавную букву в написании имен, фамилий с помощью учителя;
0.3.6.4 называть правило правописания сочетаний жи-ши, узнавать эти сочетания в составе слова;
0.3.6.5 писать некоторые слова, написание которых расходится с произношением ворона, корова, лопата, машина, молоко, сахар, сорока
3.7. Соблюдение грамматических норм
0.3.7.1 различать слова-предметы, слова-признаки, слова-действия;
0.3.7.2 различать слова, обозначающие один и много предметов
3.8. Соблюдение пунктуационных норм
0.3.8.1 правильно ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки (с помощью учителя)
35. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Букварь, Обучение грамоте" для 0 класса уровня начального образования согласно приложению.
36. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы по учебному предмету "Букварь, Обучение грамоте" для обучающихся с задержкой психического развития 0 класса уровня начального образования (с русским языком обучения)
1) 0 класс:
таблица 1
1 четверть
Период
Аудирование (слушание) и говорение
Чтение
Письмо
Добукварный период
0.1.1.1 определять на слух количество и последовательность слов в предложении;

0.1.1.3 берілген сөздерден сөйлем құрау;
0.1.1.4 сөз бен затты аталған сөзбен ажырату;
0.1.5.1 мұғалімнің көмегімен/ иллюстрациялық материал арқылы ауызша қарым-қатынас жағдайында (өтініш, рұқсат сұрау) сұранысты және сыпайы түрде келіспеушілікті қолдану;
0.1.7.1 тыңдаған/оқыған материал туралы қарапайым пікір білдіру ("маған ұнады/ ұнамады");
0.1.8.1 сюжеттік суреттер желісімен әңгіме құрастыру/мұғалімнің сұрақтары бойынша/тірек сөзтіркестері, сөйлемдер;
0.1.9.1. сөздегі дыбысты белгілеу, санын анықтау;
0.1.9.2 дыбыстардың белгілерін ажырату (дауысты, дауыссыз);
0.1.9.3 дауыссыз дыбыстардың белгілерін ажырату (қатаң, ұяң, үнді);
0.1.9.4 сөздің дыбыстық сызбасын құру;
0.1.9.12 екпінді буынды анықтау және белгілеу
0.2.1.1 сөздердің/ сөйлемдердің сызбаларын оқу;
0.2.1.2 сөздердің/ сөйлемдердің сызбаларын құру;
0.2.5.2 оқылған/ тыңдалған мәтінге иллюстрациялар бойынша сұрақтарға жауап беру
0.3.1.1 иллюстрациялық материал/мұғалімнің көмегімен әңгімеге суретті жоспар құруы;
0.3.2.1 шағын мәтіндерді баяндау;
0.3.3.1 суретті, белгілерді, сызбаларды, тірек сөздерді қолдана отырып, тыңдалған мәтіндер бойынша ақпаратты баяндау;
0.3.5.1 үлгі, трафарет бойынша сызу;
0.3.5.2 сызбаны кескін бойымен, нүктелер бойынша сызу;
0.3.5.3 кескінді суреттің ішін бояу;
0.3.5.4 парақтың жоғарғы, төменгі, оң және сол жағын көрсету;
0.3.5.5 ұзын және қысқа таяқшаларды, ирек және дөңгелек сызықтарды салу (жазу);
0.3.5.6 тік, көлденең, қиғаш түзу сызықтарды салу (жазу);
0.3.5.16 дөңгеленген және толқын сызықтар салу (жазу);
0.3.5.17 көлденең, тік қиғаш түзу сызықтар салу (жазу)
2-тоқсан
Әліппе кезеңі
0.1.1.1 Сөйлемдегі сөздердің саны мен тізбегін есту арқылы анықтау;
0.1.1.2 сөйлемнің басы мен соңын анықтау;
0.1.1.3 берілген сөздерден сөйлем құрау;
0.1.1.4 сөз бен затты аталған сөзбен ажырату;
0.1.2.1 мәтінде кім/не туралы айтылғанын атаңыз;
0.1.3.1 шағын мәтіндерді баяндау (өздігінен, мұғалімнің сұрақтары бойынша немесе мұғалімнің көмегімен);
0.1.4.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің мазмұнын тақырып (айдар) немесе иллюстрация бойынша болжау;
0.1.5.1 мұғалімнің көмегімен/ иллюстрациялық материал арқылы ауызша қарым -қатынас жағдайында (өтініш, рұқсат сұрау) сұранысты және сыпайы түрде келіспеушілікті қолдану;
0.1.7.1 тыңдаған/оқыған материал туралы қарапайым пікір білдіру ("маған ұнады/ұнамады");
0.1.8.1 сюжеттік суреттер желісімен әңгіме құрастыру/мұғалімнің сұрақтары бойынша/тірек сөзтіркестері, сөйлемдер;
0.1.9.1. сөздегі дыбысты белгілеу, санын анықтау;

0.1.1.3 составлять предложения из заданных слов;
0.1.1.4 дифференцировать слово и предмет, названный этим словом;
0.1.5.1 воспроизводить просьбу и вежливый отказ в ситуации речевого общения (просьба, спрашивать разрешения), с помощью учителя/ иллюстративного материала;
0.1.7.1 высказывать простое мнение о прослушанном/ прочитанном материале ("мне понравилось/не понравилось");
0.1.8.1 составлять рассказ с опорой на серию сюжетных картинок/по вопросам учителя/ опорных словосочетаний, предложений;
0.1.9.1 выделять звуки в словах, определять их количество;
0.1.9.2 различать признаки звуков (гласные/согласные, гласные ударные/ безударные);
0.1.9.3 различать признаки согласных твердые/мягкие, звонкие/глухие);
0.1.9.4 составлять звуковую схему слова;
0.1.9.12 определять и обозначать ударный слог
0.2.1.1 читать схемы слов/предложений
0.2.1.2 составлять схемы слов/предложений;
0.2.5.2 отвечать на вопросы по иллюстрациям к прочитанному/ прослушанному тексту
0.3.1.1 составлять картинный план к рассказу с помощью иллюстративного материала/учителя;
0.3.2.1 пересказывать короткие тексты;
0.3.3.1 воспроизводить информацию из прослушанных текстов при помощи рисунка, знаков, схемы, опорных слов;
0.3.5.1 обводить по шаблону, по трафарету;
0.3.5.2 обводить рисунок по контуру, по точкам;
0.3.5.3 раскрашивать, штриховать внутри контурного рисунка;
0.3.5.4 показывать верх листа, низ листа, правую сторону листа, левую сторону листа;
0.3.5.5 различать широкую строчку и узкую строчку;
0.3.5.6 соединить две точки наклонной линией и прямой линией (длинную и короткую);
0.3.5.16 рисовать (писать) округлые и волнистые линии;
0.3.5.17 рисовать (писать) горизонтальные, вертикальные, наклонные прямые линии
2 четверть
Букварный период
0.1.1.1 определять на слух количество и последовательность слов в предложении;
0.1.1.2 определять начало и конец предложения;
0.1.1.3 составить предложения из заданных слов;
0.1.1.4 дифференцировать слово и предмет, названный этим словом;
0.1.2.1 называть о ком /о чем говорится в тексте;
0.1.3.1 пересказывать короткие тексты (самостоятельно, по вопросам учителя или с помощью учителя);
0.1.4.1 предположить содержание текста по теме (заголовку) или иллюстрациям, с помощью учителя;
0.1.5.1 воспроизводить просьбу и вежливый отказ в ситуации речевого общения (просьба, спрашивать разрешения), с помощью учителя/ иллюстративного материала;
0.1.7.1 высказывать простое мнение о прослушанном/ прочитанном материале ("мне понравилось/не понравилось");
0.1.8.1 составлять рассказ с опорой на серию сюжетных картинок/по вопросам учителя/ опорных словосочетаний, предложений;
0.1.9.1 выделять звуки в словах, определять их количество;

10. Белсенділік әдісі оқушылардың белсенді танымдық іс-әрекетіне, сөйлеу, тыңдау, оқу, жазу біліктілігі пен дағдыларын қалыптастыруға педагогикалық жағдай жасауды көздейді.
11. Коммуникативті тәсілге сәйкес оқу процесіне қарым-қатынас дағдыларды қалыптастыруға, өздерінің және өзгелердің шығармашылық жұмысын жеке және топтық іс-әрекет үрдісінде бағалау мен талдауға ықпал ететін тапсырмалар кіреді.
12. Оқыту мен іс-әрекеттің мотивациясының тиімділігін арттыру үшін оқушылардың зейінін, ойлауын, фонематикалық естуін, танымдық қабілеттерін, артикуляциялық моторикасын дамыту мақсатында ақпараттық -коммуникациялық технологиялар (бұдан әрі - АКТ) қолданылады. АКТ -ны қолдану оқу процесін дараландыруға мүмкіндік береді; сабақтағы жұмыстың мазмұнына қызығушылығын арттыру.
13. Білім алушылардың жұмысқа қабілеттілігін ескере отырып,оқу үрдісінде АКТ мөлшерлі түрде пайдаланылады.
14. Бағдарламаның пәнаралық байланыстары түзету компонентінің келесі пәндерімен орнатылады: "Айналамен таныстыру және тіл дамыту", "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету".
3-тарау. Оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. Оқу пәнінің мазмұны
15. Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі: 1-сынып - аптасына 6 сағатты, оқу жылында 198 сағатты құрайды.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
16. Оқу пәнінің мазмұнын таңдау бірліктері:
1) орыс тілінің дыбыстар мен әріптер жүйесі;
2) тілдік бірліктер: мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс;
3) орыс тілінің кейбір грамматикалық құбылыстары;
4) емле мен пунктуация нормаларының аз мөлшері;
5) балаларға арналған көркем әдебиет, ауызша халық шығармашылығы туындылары.
17. Бағдарламаның мазмұны. Оқу процесі үш кезеңге бөлінеді: әліппеге дейінгі кезең (қайталау) - 25 сағат, әліппе кезеңі - 100 сағат, әліппеден кейінгі кезең - 73 сағат.
18. Әліппе кезеніңде үйренген дыбыстар мен әріптер қайталанады:
а, у, о, ы, и; м, с, х, р, ш, л, н, к, т, п, з, й, г, в, д, б, ж; және келесі дыбыстар мен әріптер мынадай реттілікпен оқытылады: е, ь, я, ю, Ұ, ч, э, ц, ф, щ, ъ.
19. Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) оқушылардың мүмкіндіктерін зерделеу (жалпы және сөйлеудің даму деңгейін, 0-сыныпта қалыптасқан білім мен дағдылардың жағдайын анықтау);

10. Деятельностный подход предполагает создание педагогических условий для активной познавательной деятельности обучающихся, для формирования умений и навыков говорения, слушания, чтения, письма.
11. В соответствии с коммуникативным подходом процесс обучения включает задания, способствующие формированию умений общения, оценивания и анализа своих творческих работ и работы других в процессе индивидуальной и групповой деятельности.
12. Для повышения эффективности обучения и мотивации деятельности применяются информационно-коммуникационные технологии (далее - ИКТ) в том числе, с целью развитии внимания, мышления, фонематического слуха, познавательных способностей, артикуляционной моторики обучающихся. Использование ИКТ позволяет индивидуализировать процесс обучения; повысить интерес к содержанию работы на уроке.
13. ИКТ в учебном процессе используется дозировано с учетом работоспособности обучающихся.
14. Межпредметные связи Программы устанавливаются с предметами коррекционного компонента: "Ознакомление с окружающим миром и развитие речи", "Коррекция недостатков развития речи".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета
Параграф 1. Содержание учебного предмета
15. Объем учебной нагрузки по учебному предмету составляет: 1 класс – 6 часов в неделю, 198 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170)".
16. Единицы отбора содержания учебного предмета:
1) система звуков и букв русского языка;
2) единицы языка: текст, предложение, слово, слог, звук;
3) некоторые грамматические явления русского языка;
4) минимум орфографических и пунктуационных норм;
5) произведения детской художественной литературы, произведения устного народного творчества.
17. В процессе обучения выделяются три периода: добукварный период (повторение) - 25 часов, букварный – 100 часов, послебукварный - 73 часа.
18. В букварном периоде повторяются изученные звуки и буквы: а, у, о, ы, и; м, с, х, р, ш, л, н, к, т, п, з, й, г, в, д, б, ж; а также изучаются следующие звуки и буквы в последовательности: е, ь, я, ю, Ұ, ч, э, ц, ф, щ, ъ.
19. Задачи добукварного периода:
1) изучение возможностей, обучающихся (выявление уровня общего и речевого развития, состояния знаний и навыков, сформированных в 0 классе);

8) басқа адамдардың іс-әрекеттері мен тәжірибелеріне көзқарастың ауысуы, өздерінің эмоционалды күйлерін беру тәсілдері;
9) сюжетті суретке қарап және суретсіз ертегі айту, сюжеттік сурет пен сюжетті суреттер сериясы бойынша әңгімелер құрастыру,
10) сөздің мағынасын түсіну, сөзді мақсатына сай қолдану, орфоэпиялық нормаларға сәйкес сөздерді айту;
11) тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, тыңдалған/оқылған мәтінді (иллюстрацияларға, анықтамалық сөздерге, жоспарға сәйкес), мәтіндік картаға сүйене отырып және оған сүйенбей қайталау;
12) шағын мәтін,сөйлем құрастыру;
13) тыңдау материалының көлемі: 30 сек. - 1 мин.
29. Оқу (оқу дағдысын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, алфавит әріптерін зерттеу):
1) фонетика мен графика;
2) дыбыс - тілдің аз өлшем бірлігі, сөздер мен буындардың дыбыстық құрылымы;
3) дыбыстарды дауысты және дауыссыз дыбыстарға жіктеу (артикуляциялық, акустикалық, функционалдық аспектілер: дауысты дыбыстар еркін айтылады, кедергісі бар дауыссыздар, дауысты дыбыстар дауыстардан тұрады, дауыссыздар - дауыс пен шудан (дауысты), тек шу (саңырау), дауыссыздар дербес буынды тек дауысты дыбыспен бірге құрайды: [и-р’ис], [а-ист]);
4) дауыссыз дыбыстардың қатаң,ұяң,үнді болып жіктелуі;
5) дауысты және дауыссыз дыбыстардың әлсіз және күшті позициялары;
6) дыбыстың және екпіннің мағынасын ажырататын қызметі, бір немесе бірнеше дыбыспен айырмашылыға бар сөздерді қатар қою ([мал] – [м’aл], [за́мък] – [замо́к]);
7) сөздің дыбыстық бірлігі және оның лексикалық мағынасын түсіну;
8) дыбысты әріппен белгілеу; сөздің дыбыстық және әріптік құрамының сәйкестігін/сәйкессіздігін белгілеу; сөздердің орфоэпиялық нормаларын сақтап айту;
9) буын - сөздің дыбысталатын ең аз бөлігі, сөздерді буынға бөлу; екпінді және екпінсіз;
10) сөздің графикалық дыбыстық моделінен әріптердің модельдік сызбадағы дыбыстарды белгілеуге көшу; дауысты дыбысқа бағытталған сөздің дыбыстық әріптік үлгісін "оқу";
11) дыбыстық талдау жүргізу;
12) дыбыс пен әріпті ажырату (дыбыстарды естиміз және айтамыз, әріптерді көреміз, жазамыз, оқимыз);
13) орыс графикасының позициялық принципін меңгеру, дауыссыз дыбыстардың жіңішкелігін (я, ю, е, Ұ, и) және ь белгісі арқылы жазу, [й’] дыбысын я, ю, е, Ұ әріптерімен белгілеу;
14) я, ю, е, Ұ әріптерінің қосалқы рөлі;
15) әріптердің белгілі тізбегі ретінде орыс алфавитымен танысу;
16) әр түрлі құрылымды сөздерді толық сөзбен, 2-6 сөзден тұратын сөйлемге ауысумен және 4-8 сөйлемнен тұратын мәтінді дұрыс оқуды үйрету, мұғалімнің сұрағы арқылы мәтіннен шағын үзінділерді таңдап оқуға үйрету:

8) передача отношения к поступками переживаниям других людей, способы передачи собственных эмоциональных состояний;
9) рассказывание сказок с опорой на серию сюжетных картинок и без опоры, составление рассказов по сюжетной картинке и по серии сюжетных картинок;
10) понимание значения и смысла слова, употребление слова по назначению, произношение слов согласно орфоэпическим нормам, правильная постановка ударения в словах;
11) понимание содержания прослушанного текста, пересказ прослушанного/прочитанного текста (по иллюстрациям, опорным словам, плану), с опорой на карту текста и без опоры на нее;
12) составление предложений, коротких текстов;
13) объем материала аудирования: 30 сек.-1 мин.
29. Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита):
1) фонетика и графика;
2) звук – минимальная единица языка, звуковое строение слов и слогов;
3) классификация звуков на гласные и согласные (артикуляционный, акустический, функциональный аспекты: гласные произносятся свободно, согласные с преградой, гласные состоят из голоса, согласные – из голоса и шума (звонкие), только шума (глухие), согласные самостоятельно образуют слог только вместе с гласным: [и-р’ис], [а-ист]);
4) классификация согласных по твҰрдости/мягкости и по звонкости/ глухости;
5) слабая и сильная позиции для гласных и согласных звуков;
6) смыслоразличительная роль звука и ударения ([мал] – [м’aл], [за́мък] – [замо́к]), сопоставление слов, различающихся одним или несколькими звуками;
7) осознание единства звукового состава слова и его лексического значения;
8) обозначение звука буквой; установление соответствия/ несоответствия звукового и буквенного состава слова; произношение слов с соблюдением орфоэпических норм русского языка;
9) слог как минимальная произносительная единица, деление слов на слоги, ударные и безударные;
10) переход от графической звуковой модели слова к обозначению звуков в схеме-модели буквами; "чтение" звукобуквенной модели слова с ориентировкой на гласную букву;
11) проведение звукового и звукобуквенного анализа;
12) различение звука и буквы (звуки мы слышим и произносим, буквы видим, пишем, читаем);
13) овладение позиционным принципом русской графики, обозначение мягкости согласных звуков с помощью букв гласных (я, ю, е, Ұ, и) и буквы ь, обозначение звука [й’] с помощью букв я, ю, е, Ұ;
14) двойная роль букв я, ю, е, Ұ;
15) знакомство с русским алфавитом как определенной последовательностью букв;
16) обучение плавному слоговому чтению слов различной структуры с переходом на чтение целыми словами, предложений, состоящих из 2-6 слов, и правильному чтению текстов, состоящих из 4-8 предложений, обучение выборочному чтению небольших отрывков из текстов по вопросам учителя.

1.3.3.2 мұғалімнің көмегімен суреттерді, белгілерді, сызбаларды, тірек сөздерді қолдана отырып, берілген тақырыпқа қысқа мәтіндер құрастыру
3.4. Әр түрлі жанрдағы мәтіндерді шығармашылықпен жазу
1.3.4.1 жанрдың ерекшеліктерін қолдана отырып, мұғалімнің көмегімен қарапайым сөйлемдерді (хабарлама, құттықтау, хат) жазу;
1.3.4.2 мұғалімнің көмегімен жанрдың ерекшеліктерін қолдана отырып, шағын мәтіндерді (хабарлама, құттықтау, хат) жазу
3.5. Жұмыстағы қателерді табу және түзету
1.3.5.1 сөздердің, сөйлемдердің жазылуын тексеру және мұғалімнің көмегімен қателерді түзету;
1.3.5.2 мәтіннің жазылуын тексеру және мұғалімнің көмегімен қателерді түзету
3.6. Каллиграфиялық және графикалық нормаларды сақтау
1.3.6.1 әріп элементтерін дұрыс жазу;
1.3.6.2 тазалық талаптарға сәйкес бас және кіші әріптерді дұрыс жазу;
1.3.6.3 тазалық талаптарға сәйкес әріптердің қосылуын дұрыс жазу;
1.3.6.4 дыбыстарды әріптермен дұрыс белгілеу;
1.3.6.5 каллиграфиялық нормаларға сәйкес жазу
3.7. Орфографиялық нормаларды сақтау
1.3.7.1 жазылуы мен айтылуында айырмашылығы бар сөздерді көшіру/жазу (вода, снег, пенал);
1.3.7.2 тасымалдау ережесін сақтау (мұғалімнің көмегімен);
1.3.7.3 жи-ши, ча-ща, чу-щу жазылу емлесін қолдану;
1.3.7.4 -чк, -чн, -нщ, -шн жазылу емлесін қолдану;
1.3.7.5 өз есімдерінде бас әріпті жазу (мұғалімнің көмегімен);
1.3.7.6 сөйлемнің басында бас әріпті жазу (мұғалімнің көмегімен);
1.3.7.7 ь (жіңішкелік белгісі) бар сөздерді жазу;
1.3.7.8 ъ (айыру белгісі) бар сөздерді жазу
3.8. Грамматикалық нормаларды сақтау
1.3.8.1 заттың атын, сынын, қимылын білдіретін сөздерді ажырату;
1.3.8.2 бір немесе бірнеше затты білдіретін сөздерді ажырату;
1.3.8.3 "ол", "олар" деген сөздермен сәйкес сөздерді таңдау;
1.3.8.4 сөйлеу кезінде, сөйлеу сәтіне дейін, сөйлегеннен кейін қимылды білдіретін сөздерді айту
3.9. Пунктуациялық нормаларды сақтау
1.3.9.1 сөйлемнің соңында тыныс белгілерін дұрыс қою: нүкте, сұрақ, леп белгісі (мұғалімнің көмегімен)
33. Осы оқу бағдарламасы "Букварь, Обучение грамоте" пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары бойынша бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбы үшін қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
34. Бөлім мен тақырыптарды өтуге сағаттарды бөлу мұғалімнің өз еркіне қалдырылады.
Параграф 3. Психикалық дамуы тежелген білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейіндегі 1 - сыныптары үшін "Букварь, Обучение грамоте" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (оқыту орыс тілінде)
1-тоқсан
Кезең
Тыңдалым (тыңдау)
және айту
Оқылым
Жазылым
Әліппеге дейінгі
кезең
Әліппе
кезеңі

1.3.3.2 составлять короткие тексты на заданную тему, используя рисунки, знаки, схемы, опорные слова с помощью учителя
3.4. Творческое написание текстов в разных жанрах
1.3.4.1 писать простые предложения (сообщение, поздравление, письмо) с помощью учителя, используя особенности жанра;
1.3.4.2 писать короткие тексты (сообщение, поздравление, письмо) с помощью учителя, используя особенности жанра
3.5. Нахождение и исправление ошибок в работе
1.3.5.1 проверять написание слов, предложений и исправлять ошибки с помощью учителя;
1.3.5.2 проверять написание текста и исправлять ошибки с помощью учителя
3.6. Соблюдение каллиграфических и графических норм
1.3.6.1 правильно писать элементы букв;
1.3.6.2 правильно писать прописные (заглавные) и строчные буквы в соответствии с гигиеническими требованиями;
1.3.6.3 правильно писать соединения букв в соответствии с гигиеническими требованиями;
1.3.6.4 обозначать звуки сильных позиций буквами на письме;
1.3.6.5. писать разборчиво в соответствии с нормами каллиграфии
3.7. Соблюдение орфографических норм
1.3.7.1 списывать/писать слова, написание которых расходится с произношением (вода, снег, пенал);
1.3.7.2 соблюдать правила переноса (с помощью учителя);
1.3.7.3 применять правила правописания: жи-ши, ча-ща, чу-щу;
1.3.7.4 применять правила правописания: -чк, -чн, -нщ, -шн;
1.3.7.5 писать заглавную букву в именах собственных (с помощью учителя);
1.3.7.6 писать заглавную букву в начале предложения (с помощью учителя);
1.3.7.7 писать слова с мягким знаком на конце слова;
1.3.7.8 писать слова с мягким знаком в середине слова
3.8. Соблюдение грамматических норм
1.3.8.1 различать слова-предметы, слова-признаки, слова-действия;
1.3.8.2 различать слова, обозначающие один или несколько предметов;
1.3.8.3 подбирать слова, которые соотносятся со словами: "он", "она", "оно", "они";
1.3.8.4 называть слова, обозначающие действия предметов в момент говорения, до момента говорения, после говорения
3.9. Соблюдение пунктуационных норм
1.3.9.1 правильно ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки (с помощью учителя)
33. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Букварь, Обучение грамоте" для 1 класса уровня начального образования согласно приложению.
34. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Букварь, Обучение грамоте" для обучающихся с задержкой психического развития 1 класса уровня начального образования (с русским языком обучения)
1 четверть
Период
Аудирование (слушание) и говорение
Чтение
Письмо
Добукварный период
Букварный период

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-4 сыныптары үшін "Сөйлеу және коммуникацияны дамыту" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың негізгі мазмұны болып, шынайы тұрмыстық жағдайларда білім алушылардың көмексіз бағдарлауына ықпал ететін өмірлік дағдылары, әлеуметтік дұрыс дағдылары, болып табылады. Академиялық білім қалыптастыру аясында таным әрекетін қалыптастырудың бағытталған тәсілдерін игерудегі қиындықтармен негізделген, білім алушылардың мүмкіндіктерінің аздығы байқалады.
3. Бағдарлама мақсаты - білім алушылардың қатынастық қажеттіліктерін және оқу мен жазудың қарапайым дағдыларын қамтамасыз ететін, қатынас құралдарын (сөздік және сөзге қатысы жоқ) қалыптастыру.
4. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) қаратпа сөзді түсінуін және бейвербалды графикалық белгілердің (суреттер, фотолар, пиктограммалар және басқс графикалық бейнелер) мағынасын түсінуін қалыптастыру;
2) тіл арқылы қатынасқа түсуге ынтасын, игерілген дағдыларын тұрмыстық жағдайда қолдануын дамыту;
3) қатынасқа түсі білігін, қатынастың тілдік және балама құралдарын қолданып, қатынастың жалпы тәртіптегі ережелерін сақтай отырып, әңгімені қолдап, аяқтау дағдыларын қалыптастыру;
4) білім алушылардың жеке заттық, тұрмыстық, ойын әрекеттерімен байланысты сөздік қорын молайту.
5. Бағдарламаның түзете-дамыту міндеттері:
1) сабақтарға қызығушылықтарын дамыту, тілдік белсенділігін қолдап, мадақтау;
2) эмоционалды және әлеуметтік-тұлғалық дамуына жағдайлар жасау;
3) жалпы және артикуляциялық моторикасын дамыту, қимылдарының, қол саусақтарының ұсақ моторикасының тепе-тендігін жетілдіру;
4) көру-моторлы тепе тендігін, кеңістік түсініктерін дамыту;
5) еңбекқорлық, шыдамдылық, жұмыс жасауға қабілетін, бастаған істі аяғына дейін жеткізуге тәрбиелеу.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
6. Оқу процесін ұйымдастыру кезінде төмендегіні ескеру қажет:
1) ұжыммен оқу кезінде оқушылардың танымдық белсенділігінің төмендігі;
2) топтық жұмыс барысында мұғалімнің ынталандырушы, реттеуші, жоспарлаушы көмегіне деген реакциясының әлсіздігі;
3) коммуникативтік, реттеуші, жоспарлаушы сөйлеу функцияларының дамымауы;
4) бастауыш сынып оқушыларының өз белсенділігін сақтаудағы және бір сабақ бойы оқу пәнінің мазмұнына зейінін шоғырландырудағы шағын ресурсы;

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Развитие речи и коммуникация" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов (с русским языком обучения) (далее - Программа) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Основным содержанием обучения школьников с умеренными нарушениями интеллекта являются жизненные навыки, навыки социально приемлемого поведения, овладение которыми будет способствовать уменьшению потребности обучающихся в помощи в типичных бытовых ситуациях. В сфере формирования академических знаний у обучающихся наблюдается малый ресурс возможностей, обусловленный выраженными трудностями формирования целенаправленных приемов познавательной деятельности.
3. Цель Программы - формирование у обучающихся средств общения (речевых и неречевых), обеспечивающих удовлетворение коммуникативных потребностей, а также элементарных навыков чтения и письма.
4. Учебные задачи Программы:
1) формировать понимание обращҰнной речи и смысла доступных невербальных графических знаков (рисунков, фотографий, пиктограмм и других графических изображений), неспецифических жестов;
2) развивать мотивацию к речевому общению, использованию усвоенных навыков в бытовых ситуациях;
3) формировать умение вступать в контакт, поддерживать и завершать его, используя языковые и альтернативные средства коммуникации, соблюдая общепринятые правила общения;
4) расширять словарный запас, связанный с личным предметным, бытовым, игровым опытом обучающихся.
5. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развивать интерес к занятиям, поддерживать и поощрять речевую активность;
2) создавать условия для эмоционального и социально-личностного развития обучающихся;
3) развивать общую и артикуляционную моторику, координацию движений, мелкую моторику кистей и пальцев рук;
4) развивать зрительно-моторную координацию, пространственные представления;
5) воспитывать трудолюбие, терпеливость, работоспособность, умение доводить начатое дело до завершения.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
6. При организации учебного процесса необходимо учитывать:
1) низкую познавательную активность учащихся в условиях коллективного обучения;
2) слабую реакцию на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемую во фронтальной работе;
3) недоразвитие коммуникативной, регулятивной, планирующей функций речи;
4) малый ресурс младших школьников в поддержании собственной активности и концентрации внимания на содержании одного учебного предмета в течение урока;

5) қалыптасатын дағдыларды машықтандырудың қиындықтары.
7. Бастауыш сыныптарда педагогикалық іс - шаралар практикалық дағдыларды игеру тәсілдерін қалыптастыруға бағытталған-мұғалімнің іс-әрекетіне еліктеу, үлгі бойынша жұмыс істеу, ересектер мен балалармен ынтымақтастық.
8. Арнайы педагогика қағидаларына негізделген оқушыларды оқыту және тәрбиелеу процесі оқушылардың өзіндік белсенділігін, мүмкін болатын ең жоғары бастама мен тәуелсіздікті дамытуға ықпал етеді.
9. Педагогтер оқушылардың бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, жеке қарқынмен даму құқығын құрметтейді; үнемі өзгеріп отыратын мүмкіндіктерді зерттейді, білім беру қажеттіліктерін бағалайды, дағдыларды дамыту мен игерудегі минималды ілгерілеулерді тіркейді. Кез-келген прогресс оқуда оң нәтиже ретінде қарастырылады.
10. Педагогтер осы бағдарламадан әрбір оқушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын, сондай-ақ оқушылардың білім беру, тұлғалық жетістіктерін бағалаудың жеке мүмкіндіктері мен нәтижелерін ескере отырып, оқыту әдістерін, нысандарын, құралдарын дербес таңдайды.
11. Оқу-тәрбие процесі Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың бүкіл кезеңі ішінде пәндік іс-әрекетте құрылады. Оқушылардың қажеттіліктеріне сәйкес пәндік ортаны құру кезінде келесі ережелер орындалады:
1) білім мен дағдыларды жаңа жағдайға көшірудің елеулі қиындықтарына байланысты осы дағдылар пайдаланылатын жағдайға барынша жақын жағдайда жүзеге асыру іскерліктері мен дағдыларын қалыптастыру;
2) сабақтарды ұйымдастыруға арналған үй-жайларды жарақтандыру нақты өмірлік жағдайларды көрсетуі тиіс;
3) мектептегі әлеуметтік-тұрмыстық және заттық-орта білім алушылардың психофизиологиялық ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отырып ұйымдастырылады (қозғалыс белсенділігі үшін, демалу үшін орындар қажет).
4) заттық орта білім алушылардың мүмкіндіктерінің өзгеруіне сәйкес өзгеруге тиіс.
12. Педагог әр түрлі оқу пәндерінің мазмұнын бір сабаққа біріктіреді. Оқытудың интеграцияланған сипаты пәндік оқытуға біртіндеп көшумен мектепте оқудың алғашқы 2-4 жылында пәнсіз оқытумен жүзеге асырылады. Пәнсіз оқыту кезеңінде оқушылардың мақсатты іс-әрекетін ұйымдастыру үшін тақырыптық жоспарлау қолданылады.
13. Бағдарлама оқу жылының әр аптасы үшін түпкілікті тақырыпты анықтайды. Тақырыптар мен олардың реттілігін анықтау кезінде Мен – баламын" концентрациясынан (оқушының өзі туралы түсініктерін қалыптастыру, өзіне деген оң көзқарасын қалыптастыру), "Бала және оның әлемі" концентрациясына (жақын орта: отбасы, үй, ойыншықтары, өз мектебі, сыныбы, сыныптастары туралы түсініктерін қалыптастыру) өту принципі қолданылды), әрі қарай "Бала және үлкен әлем" концентрациясына (өсімдіктер, жануарлар әлемі, табиғат құбылыстары).

5) трудности автоматизации формируемых навыков.
7. В начальных классах педагогические мероприятия направлены на формирование способов усвоения практических навыков - умение подражать действиям педагога, работать по образцу, сотрудничать со взрослым и детьми.
8. Процесс обучения и воспитания школьников, основанный на принципах специальной педагогики, способствует развитию собственной активности обучающихся, максимально возможной инициативы и самостоятельности.
9. Педагоги уважают право школьников развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя свои уникальные особенности; постоянно изучают изменяющиеся возможности, оценивают образовательные потребности, фиксируют минимальные продвижения в развитии и усвоении навыков. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата в обучении.
10. Педагоги самостоятельно выбирают доступное для каждого учащегося содержание обучения из настоящей Программы, а также методы, формы, средства обучения с учетом индивидуальных возможностей и результатов оценки образовательных, личностных достижений учащихся.
11. Учебно-воспитательный процесс строится в предметной деятельности на протяжении всего периода обучения обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта. При создании предметной среды, соответствующей потребностям учащихся, выполняются следующие правила:
1) формирование умений и навыков осуществлять в ситуации максимально приближенной к той, в которой эти навыки будут использованы, что обусловлено значительными трудностями переноса знаний и навыков в новую ситуацию;
2) оснащение помещений для организации занятий должны отражать реальные жизненные ситуации;
3) социально-бытовая и предметно-развивающая среда в школе организуется с учетом психофизиологических особенностей и потребностей обучающихся (необходимы места для двигательной активности, для отдыха).
4) предметная среда должна меняться в соответствии с изменением возможностей обучающихся.
12. Педагог интегрирует содержание разных учебных предметов на одном уроке. Интегрированный характер обучения реализуется беспредметным обучением в первые 2-4 года обучения в школе с постепенным переходом к предметному обучению. Для организации целенаправленной деятельности учащихся в период беспредметного обучения применяется сквозное тематическое планирование.
13. В Программе определена сквозная тема для каждой недели учебного года. При определении тематик и их последовательности использован принцип перехода от концентра "Я - ребенок" (формирование у школьника представлений о себе, формирование положительного отношения к себе), к концентру "Ребенок и его мир" (формирование представлений о ближайшем окружении: своей семье, доме, своих игрушках, своей школе, классе, одноклассниках), и далее к концентру "Ребенок и большой мир" (мир растений, животных, явления природы).

14. Әр сыныпта қайталанатын және біртіндеп кеңеюді, зерттелетін ұғымдардың, сөздіктің, фразеологизмнің, практикалық жаттығулардың күрделілігін қамтитын концентрациялық қағидаға сәйкес қайталанады. Мектептің педагогикалық кеңесі оқушылардың аймақтық ерекшеліктері мен мүмкіндіктерін ескере отырып, тақырыптар мен өтпелі тақырыптар тізбегіне өзгерістер енгізе алады.
15. Зияты орташа түрде зақымдалған оқушылардың сөйлеу тілі дамуы (оның болмауына дейін) және қарым-қатынаста айқын қиындықтар бар. Әрбір нақты жағдайда бар проблемалар педагогикалық құралдармен өтеледі.
16. Бағдарлама материалында сөйлеуді түсінуді дамыту, ауызша және балама қарым-қатынас құралдарын қалыптастыру, білім алушылардың көрнекі және тиімді ойлауын дамыту бойынша дәйекті жұмыс құрылады. Педагог тарапынан білім алушылардың өз қызметі мен іс-әрекетін сөйлеу сүйемелдеуі мөлшерленген және түсінуге қолжетімді болуы тиіс.
17. Оқыту процесі тек мазмұнды ғана емес, сонымен қатар ұйымдастырушылық формаларды да қатаң реттеуді қарастырмайды.
18. Оқу сабағын ұйымдастырған кезде әр оқушыда осындай қажеттілік туындаған кезде қызмет түрін өзгерту немесе демалу мүмкіндігі қамтамасыз етіледі. Жеке жұмысты жеке қарқынмен орындау, педагогтің жеке көмегін алу үшін жағдайлар қамтамасыз етіледі.
19. Білім алушыларға сабақ барысында сынып бөлмесінде еркін қозғалуға, оқу тапсырмаларын үстел басында, кілемде, тұрып, сыныптастарымен бірлесіп немесе сыныптастарының жұмысын бақылап отыруға мүмкіндік беріледі.
20. М.Монтессори педагогикалық жүйесін басқа арнайы педагогикалық әдістер мен технологиялармен, соның ішінде PECS карталарын, пиктограммаларды, жаһандық оқу әдісін қолдана отырып, арнайы дайындалған заттық- дамыту ортада қолдану ұсынылады.
21. Білім алушылардың сөйлеу және коммуникативтік дағдылары қалыптасатын негізгі қызмет түрлері:
1) пәндік-практикалық қызмет (еліктеу-орындаушылық, жаттығу, тұрмыстық, шығармашылық);
2) ойын қызметі: (пәндік және дидактикалық, сюжеттік-рөлдік, іскерлік ойындар; заттық модельдеу);
3) қарым-қатынас: (өз қалауларын, білімдерін, іс-әрекеттерін сұрақ немесе жауап түрінде ауызша ресімдеу үлгілерін игеру үшін лексикалық материалды қайталап немесе бірлесіп қайталау, жаттанды сөздер, фразалар, дыбыстарға еліктеулерді айту).
4) оқу қызметі (жаттығулар).
22. Оқыту барысында тәжірибелік және көрнекі әдістер жетекші орын алады. Ауызша әдістер айтарлықтай аз рөл атқарады, олар көрнекі оқыту әдістерін және оқушылардың өзіндік әрекеттерін толықтырады. Педагогтің сөзі дұрыс болуы керек, қосымша ақпараттан арылуы керек. Педагог нақты жаттығулардың түрлерін, оларды сыныпта өткізу тәсілдері мен орнын (жұмыс үстелінде, тақтада, теру алаңында, ойын бұрышында, кілемде) мұқият ойластырады.

14. Сквозная тематика повторяется в каждом классе в соответствии с принципом концентричности, предполагающим повторение и постепенное расширение, усложнение изучаемых понятий, словаря, фразеологии, практических упражнений. Педагогический совет школы может внести изменения в тематику и последовательность сквозных тем с учетом региональных особенностей и возможностей учащихся.
15. У обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта имеют место выраженные трудности в развитии речи (вплоть до ее отсутствия) и общения. Существующие проблемы в каждом конкретном случае, компенсируются педагогическими средствами.
16. Выстраивается последовательная работа по развитию понимания речи, формированию вербальных и альтернативных средств общения, развитию наглядно-действенного мышления обучающихся на материале Программы. Речевое сопровождение собственной деятельности и деятельности обучающихся со стороны педагога должно быть дозированным и доступным пониманию.
17. Процесс обучения не предусматривает жесткого регламентирования не только содержания, но и организационных форм.
18. При организации учебного занятия обеспечивается возможность изменить вид деятельности или отдохнуть в тот момент, когда такая необходимость возникает у каждого ученика. Обеспечиваются условия для выполнения индивидуальной работы, в индивидуальном темпе, получения индивидуальной помощи педагога.
19. Обучающимся предоставляется возможность свободно передвигаться в классной комнате во время урока, выполнять учебные задания сидя за столом, на ковре, стоя, в сотрудничестве с одноклассниками или наблюдая за работой одноклассников.
20. Рекомендуется использование педагогической системы М.Монтессори в специально подготовленной предметной развивающей среде в сочетании с другими специальными педагогическими методами и технологиями, в том числе метод коммуникации с использованием карточек PECS, пиктограмм, метод глобального чтения.
21. Основные виды деятельности, в которых формируется речевые и коммуникативные навыки обучающихся:
1) предметно-практическая деятельность (подражательно-исполнительская, тренировочная, бытовая, творческая);
2) игровая деятельность: (предметные и дидактические, сюжетно-ролевые, деловые игры; предметное моделирование);
3) общение: (сопряженное и отраженное проговаривание лексического материала, для освоения образцов словесного оформления своих желаний, знаний, действий в форме вопроса или ответа, проговаривание заученных звукоподражаний, слов, фраз).
4) учебная деятельность (упражнения).
22. В ходе обучения ведущее место занимают практические и наглядные методы. Словесные методы играют значительно меньшую роль, они дополняют наглядные методы обучения и собственную деятельность обучающихся. Речь педагога должна быть правильной, избавлена от дополнительной информации. Учитель тщательно продумывает виды конкретных упражнений, способы и место их проведения в классной комнате (за рабочим столом, у доски, наборного полотна, в игровом уголке, на ковре).

23. Көрнекі пәндік құралдарға қойылатын негізгі талаптар:
1) моторлы-қол жетімді, мотивацияланған (арнайы дайындықсыз және ауызша сөйлеу тілін уақытша алмастыратын қарапайым, айналасындағыларға түсінікті) қимылдар, заттар, тым тартымды емес ойыншықтар-қарапайым;
2) манипуляциялау үшін қажет анық суреттер (орналастыру, желімдеу және т. б.);
3) оқушыға таныс адамдар мен нысандардың фотосуреттері;
4) арнайы қарапайым қаріппен жазылған сөздер;
5) клеенка мен картоннан, матадан жасалған ойыншық-кітаптар;
6) оқушылар өз ойындарында қолданатын әртүрлі заттар мен ойыншықтар бейнеленген суреттер;
7) әр оқушының, қызметкерлердің, туыстардың, сүйікті жануарлардың фотосуреттері бар альбомдар;
8) оқушылардың эмоционалдық, тұрмыстық, әлеуметтік және ойын тәжірибесін көрсететін сурет материалы;
9) саусақ театрына арналған қуыршақтар жиынтығы; ертегілерді драматизациялауға арналған бибабо қуыршақтары; жануарлар бейнеленген қолғаптар;
10) сурет салуға арналған тақталар; кілемше, фланелеграф; "сурет салуға арналған тақта"; пиктограммалар.
24. Өмірлік жағдайларды драматизациялау үшін дидактикалық ойындар қолданылады. Ойындарды жүргізу кезінде белгілі бір қарқынмен жүру керек, ойын жаттығуларын студенттерге арналған сұрақтармен қанықтырмау керек. Оқушыларды мұғалім мен сыныптастарының іс-әрекеттерін бақылауға, сыныптастарының жауаптарын тыңдауға, жалпы ойынға қатысу кезегін күтуге үйрету керек.
25. Білім алушылардың жетістіктерін бағалау үшін сипаттамалық бағалау пайдаланылады, ол білім алушының жетістіктерінің сапалық көрсеткіші болып табылады. Білім алушылардың жетістіктерін сипаттау кезінде дағдыларды меңгерудің дербестік дәрежесі міндетті түрде көрсетіледі: өз бетінше, үлгі бойынша, еліктеу бойынша, көмекші, балама құралдардың көмегімен.
26. Сынып бөлмесіндегі сабақтар мектептің басқа үй-жайларында да, одан тыс жерлерде де (дүкен, пошта, сквер, саябақ, спорт алаңы, тірі бұрыш, кітапхана және басқалар) өткізілетін экскурсиялармен, бақылаулармен кезектесіп отырады.
27. Бағдарламада оқу пәнінің мазмұнын анықтау үшін бағдарлы негіз болатын және білім алушыларды оқытудың жеке бағдарламаларын құру кезінде мұғалім басшылыққа алатын оқыту мақсаттарының жүйесі тұжырымдалған.
28. Бағдарламаның мазмұны ұсынымдық сипатта болады. Мұғалім оқушылардың жеке мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін ескере отырып, кез келген өзгерістер енгізуге құқылы, оның ішінде жеңіл ақыл ойы зақымдалған білім алушылар үшін "Әліппе, Ана тілі" бағдарламасынан жекелеген мақсаттарды қосу есебінен бағдарлама мазмұнының күрделенуін алуға болады.

23. Основные требования к наглядным предметным средствам:
1) моторно-доступные, мотивированные, иконические (простые, понятные для окружающих без специальной подготовки и временно заменяющие устную речь) жесты, предметы, игрушки-простые, не слишком привлекательные;
2) яркие картинки, с которыми можно манипулировать (раскладывать, приклеивать и т.п.);
3) фотографии людей и объектов, с которыми ученик знаком;
4) слова, написанные специальным простым шрифтом;
5) книжки-игрушки из клеенки и картона, ткани;
6) картинки с изображением различных предметов и игрушек, которые учащиеся используют в своих играх;
7) альбомы с фотографиями каждого ученика, сотрудников, родственников, любимых животных;
8) картинный материал отражающий эмоциональный, бытовой, социальный и игровой опыт учащихся;
9) наборы кукол для пальчикового театра; куклы-бибабо для драматизации сказок; рукавички и перчатки с изображением животных;
10) доски для рисования; ковролинограф, фланелеграф; "стена для рисования"; пиктограммы.
24. Используются дидактические игры, игры-драматизации жизненных ситуаций. При проведении игр необходимо соблюдать определенный темп, не перенасыщать игровые упражнения вопросами к обучающимся. Следует обучать школьников наблюдать за действиями учителя и одноклассников, слушать ответы одноклассников, ожидать своей очереди участия в общей игре.
25. Занятия в классной комнате чередуются с экскурсиями, наблюдениями, проводимыми как в других помещениях школы, так и за ее пределами (магазин, почта, сквер, парк, спортивная площадка, живой уголок, библиотека и прочие).
26. Для оценивания достижений обучающихся используется описательная оценка, которая является качественным показателем достижений обучающегося. При описании достижений обучающихся обязательно указывается степень самостоятельности владения навыками: самостоятельно, по образцу, по подражанию, с помощью вспомогательных, альтернативных средств.
27. В Программе сформулирована система целей обучения, которые служат ориентировочной основой для определения содержания учебного предмета и которыми руководствуется учитель при создании индивидуальных программ обучения обучающихся.
28. Содержание Программы носит рекомендательный характер. Педагог имеет право вносить любые изменения с учетом индивидуальных возможностей и потребностей учащихся, в том числе усложнения содержания программы за счет включения отдельных целей из программы: "Букварь, обучение грамоте" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта.

3-тарау. "Сөйлеу және коммуникацияны дамыту" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Сөйлеу және коммуникацияны дамыту" оқу пәнінің мазмұны
29. "Сөйлеу және коммуникацияны дамыту" оқу пәні бойынша 1-4 сыныптарда оқу жүктемесі:
1) 1-сыныпта – аптасына 4 сағат, оқу жылында 132 сағатты құрайды;
2) 2-сыныпта – аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты құрайды;
3) 3-сыныпта – аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты құрайды;
4) 4-сыныпта – аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты құрайды.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8170 болып тіркелген).
30. "Тіл дамыту" оқу пәнінің Бағдарлама мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Тіл дамыту";
2) "Қатынас";
3) "Графомоторлы дағдыларды және жазу элементтерін дамыту".
31. "Тіл дамыту" бөлімі келесі бөлімшелерді құрайды:
1) сөйлеу кезіндегі тыныс алу және артикуляциялық моторика;
2) сөйлеу тілін түсіну;
3) айтылым;
4) оқу элементтері.
32. "Қатынас" бөлімі:
1) қатынастық іс-әрекет:
2) тіл арқылы қатынас жасау.
33. "Графомоторлы дағдыларды және жазу элементтерін дамыту" бөлімі келесі бөлімшелерді құрайды:
1) қолдың моторикасы;
2) көру-моторлы тепе тендік пен кеңістіктік түсініктер;
3) жазу элементтері.
34. "Сөйлеу және коммуникацияны дамыту" пәнінің 1 сыныптағы базалық мазмұны:
1) тіл дамыту. Сөйлеу кезіндегі тыныс алуы және артикуляциялық моторика: жатып, отырғанда және тұрғанда сөйлеу кезіндегі тыныс алуын дамытуға арналған жаттығуларды орындау, тамаққа алақанның көмегімен дауыс перделерінің дірілін сезіну. Дауысты, тіл мен еріннің қозғалғыштығын дамыту. Мұғалімнің бет-әлпетіне және оның іс-әрекетіне еліктеу (күлімсіреу, қайғыру, бетті жабу, ауызды жабу, ұртқа үрлеу, еріндерден түтікше жасап созу, тілді шығару). Сөйлеу тілін түсіну: сөзге қатысы жоқ дыбыстарды тану және ажырату (табиғат көше, музыкалық аспаптардың дыбыстары, дыбыстық ойыншықтар). Дыбыс күшін ажырату (қатты, тыныш), меңзегіш қимылды түсіну және қолдану. "Қайда?" сұрағына жауап ретінде затты табу (қарау, демонстрациялық қимыл, сөз: мұнда, анда). Дыбыстық сигнал бойынша ойын әрекетін орындау, ым-ишара бойынша, екі сөзден тұратын нұсқаулар бойынша, мысалы, "Қуыршақты бер". "Қолыңды бер", "Допты ал" сияқты сөйлемдерді түсіну. Таныс заттар мен әрекеттерді тану және атау; ойыншықтармен жаттығулар жасау: "Аюдың қалай секіретінін көрсет?" және суреттермен, мысалы: "Аюдың отырғанын көрсет?". Фотосуреттерде, суреттерде және сюжеттік суреттерде бейнеленген таныс заттар мен әрекеттерді тану және атау. Заттың, іс-әрекеттің оның кескінімен байланысы (түрлі-түсті сурет, ақ-қара, контурлық, жартылай сурет). Мұғалімнің сипаттамасы бойынша заттарды, ойыншықтарды тану (бір-екі белгісі бойынша). Сюжеттік суреттерді тану және табу. Аудио-бейнежазбаны қолдана отырып, қысқа өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау. Мұғалім шығарған әр түрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (тақпақтар, өлеңдер, сөйлемдер, ертегілер). Айтылым: мұғалімнің соңынан дыбыстарды және буындарды қайталау (қа-қа, мә-мә, иа-иа), қысқа тақпақтарды ойын жағдайларында қайталау. Тыңдағанның мазмұны бойынша, мұғалімнің көмегімен, сұрақтарға сөзбен, қимылмен жауап беру арқылы әңгімеге қатысу. Мұғалімін айтқан қысқа тақпақтарын жаттап, қарапайым қимылдармен байланыстыру. Ойын әрекеттерін дыбысқа еліктеу, ым-ишара, сөздер, қимылдармен үйлестіру. Суреттерді, сөздер жазылған карточкаларды қолданып, сөйлемдерді интонациясын келтіріп, педагогтің соңынан қайталау. Мұғаліммен бірге таныс ертегіні ойыншыққа сүйене отырып, айтып беру. Оқу элементтері: балаларға арналған кішкентай кітапшалардағы суреттерді қарап, беттерін ашып, тақыыптар бойынша кітапшалар жасау, мұғаліммен (ата аналармен) бірге, оқушының өмірінен алынған, баланың қызығуына қатысты жағдайлар бейнеленген фотолардан жеке кітапшасын (альбом) жасау. Өзінің және сыныптастарының аттары жазылған карточкаларды сәйкестендіріп, іріктеу. Ұсынылған сөзді басқа сөздер ішінен танып, шапалақ соғу, карточкаларды көтеру. Заттар, әрекеттер, белгілерге сәйкес атаулары жазылған карточкалармен сәйкестендіру. Ұсынылатын көркем әдебиет тізімі: балаларға арналған шағын фольклор түрлері, халық ертегілері, тақпақтары: "Ақ қоян", "Аю отыр партада", "Қошақанды кайрау", "Тәй-тәйқуыршақ" (Ұ.Есдәулетұлы), "Ал, санаңдар!", "Ата ақылы" (С.Мәуленов), "Сыйлаймын" (Ш.Мұхамеджанов), "Қуыр, қуыр, қуырмаш", ертегілер: "Үш аю", "Бауырсақ", "Үйшік", "Маша мен аю", мазақтамалар: "Ерке", "Тәттіқұмар".

Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Развитие речи и коммуникация"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Развитие речи и коммуникация"
29. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) в 1 классе - 4 часа в неделю, 132 часов в учебном году;
2) во 2 классе - 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
3) в 3 классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
4) в 4 классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
30. Базовое содержание учебного предмета "Развитие речи и коммуникация" включает следующие разделы:
1) "Развитие речи";
2) "Коммуникация";
3) "Развитие графомоторных навыков и элементов письма".
31. Раздел "Развитие речи" включает следующие подразделы:
1) речевое дыхание и артикуляционная моторика;
2) понимание речи;
3) говорение;
4) элементы чтения.
32. Раздел: "Коммуникации"
1) коммуникативное поведение;
2) речевая коммуникация.
33. Раздел "Развитие графомоторных навыков и элементов письма" включает следующие подразделы:
1) ручная моторика;
2) зрительно-моторная координация и пространственные представления;
3) элементы письма.
34. Базовое содержание учебного предмета "Развитие речи и коммуникация" для 1 класса:
1) развитие речи. Речевое дыхание и артикуляционная моторика: выполнение упражнений на развитие речевого дыхания в положении лежа, сидя и стоя, на ощущение вибрации голосовых связок с помощью ладони, приложенной к горлу. Развитие голоса, подвижности языка и губ. Подражание выражению лица учителя и его действиям (улыбается, грустит, закрывает лицо, закрывает рот, надувает щеки, вытягивать губы трубочкой, высовывать язык). Понимание речи: узнавание и различение неречевых звуков (звуки природы, улицы, музыкальные инструменты, звучащие игрушки). Различение силы звука (громко, тихо), понимание и использование указательного жеста. Отыскивание предмета в ответ на вопрос: Где…? (взглядом, указательным жестом, словом: там, здесь). Выполнение игрового действия по звуковому сигналу, по слову, по жесту, по двухсловной инструкции, например, "Дай куклу". Понимание выражения типа "дай руку", "на мячик". Узнавание и называние знакомых предметов и действий; выполнение упражнений с игрушками: "Покажи, как мишка прыгает?" и картинками. например: "Покажи, где мишка сидит?". Узнавание и называние знакомых предметов и действий, изображенных на фото, рисунках и сюжетных картинах. Соотнесение предмета, действия с его изображением (цветное изображение, черно-белое, контурное, частичное изображение). Узнавание предметов, игрушек по описанию учителя (один-два признака). Узнавание и нахождение пары сюжетных картинок. Слушание коротких стихотворений, сказок, рассказов с использованием ауди-видеозаписи. Слушание различных речевых интонаций, воспроизводимых педагогом (потешек, стихов, предложений, сказок). Говорение: отраженное повторение за учителем звукоподражаний и слогов (қа-қа, мә-мә, иа-иа), слов, потешек, в игровых ситуациях. Участие в беседе по содержанию прослушанного, с помощью учителя, через ответы на вопросы словом, жестом, изображением. Разучивание со слов учителя потешек и коротких стихов, сопровождаемых простыми движениями. Сопровождение игровых действий звукоподражаниями, жестами, словами и движениями. Повторение предложения за педагогом с правильным интонированием с использованием картинок, карточек со словами. Совместно с учителем оречевление знакомой сказки с опорой на игрушки. Элементы чтения: рассматривание иллюстраций в детских книжках-малышках, перелистывание страниц, создание тематических книжек- малышек, совместно с учителем (родителями), создание личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими события жизни и интересы самого ученика. Узнавание и выбор карточек со своим именем и именами одноклассников. Узнавание данного слова на слух в ряду других слов (хлопки, сигнальные карточки). Подбор карточек с названиями к соответствующим предметам, действиям и признакам в соответствии со сквозной тематикой. Примерный перечень литературных произведений: малые формы детского фольклора, народные песенки, потешки: "Ақ қоян", "Аю отыр партада", "Қошақанды кайрау", "Тәй-тәй қуыршақ" (Ұ.Есдәулетұлы), "Ал, санаңдар!", "Ата ақылы" (С.Мәуленов), "Сыйлаймын" (Ш.Мұхамеджанов), "Қуыр, қуыр, қуырмаш", ертегілер: "Үш аю", "Бауырсақ", "Үйшік", "Маша мен аю", мазақтамалар: "Ерке", "Тәттіқұмар".

2) қатынас. Қатынастық іс-әрекет: қатынас жағдайына жағымды эмоционалды қатынасты білдіру. Ересек адамның, басқа оқушының бетіне қарау, әңгімелесушімен көз байланысын орнату. Өз бетін айнадан көру, зерттеу, "Айнадан не көрдің?" сұрағына жауап беру. Өз атын естігенде әрекет білдіру, жауап беру. Басқа адамның эмоционалды күйлерін (қуаныш, ашулану, қорқыныш) көрсету және тану. Әңгімелесушімен сәлемдесу және қоштасу, қимыл, сөз, әрекет арқылы (басын изеу, қолын созу, күлу). Әңгімелесушімен ым-ишара, сөз, әрекет (басты изеу, қолды созу, күлімдеу) арқылы амандасу, қоштасу. Өзіне назар аудару, келісу-келіспеуін дыбыс, ым-ишара, сөзбен, басын изеу арқылы жеткізу. Дыбыс, ым-ишара, пиктограмма, сөз қолдану арқылы көмек сұрауын білдіру. Өзінің қалауын көзімен, ым-ишара (бас изеу, күлімсіреу), сөз, іс-әрекет арқылы білдіру. Тіл арқылы қатынас жасау: әңгімелесушімен көз арқылы қатынас орнату, әңгіме барысында арақашықтық, кезектілік сақтау. Сұрақтар қою, әңгімелесі кезінде берілген тақырып бойынша диалогты қолдау. Мұғалімнің көмегі арқылы, өз әрекеттерін сөзбен үйлестіру. Мұғаліммен бірге суреттерді, пиктограммаларды және сөздер жазылған карталарды қолдана отырып, ойыншық, сүйікті заттарын сипаттайтын 1-3 қысқа сөйлем құрастыру. Адамдардың, жануарлардың қимылдары мен бейнелеріне еліктеу ойындарына, таныс ертегілерді, әңгімелерді, өлеңдерді драматизациялау ойындарына қатысу. Ойын жағдайларын жеке сөздермен, қимылдармен және іс-әрекеттермен байланыстыру. Мерекеде, күнделікті өмірде, дүкенде, саябақта әртүрлі жағдайларда басқалармен сөз арқылы қатынасқа түсуге дайындығын және ұмтылуын білдіру;
3) графомоторлы дағдыларды және жазу элементтерін дамыту. Қолдың моторикасы: мұғалімнің қолы, саусағының және қолының ерікті қимылдарын бақылау, мұғалімге еліктеп, қарапайым қимылдарды орындау. Әр түрлі заттарды қолдана отырып массаж жаттығуларын жасау. Қарындаш пен қылқаламды, борды дұрыс ұстап үйрену (қарындашты жұдырықпен ұстамай, қағазды бос қолымен ұстау). Көру-моторлы тепе тендік пен кеңістіктік түсініктерін үйлестіру: түсі (сары, қызыл, көк) және өлшемі (қысқа - ұзын) таяқшалар немесе қағаз жолақтары (1-5 таяқша) бойынша таңдау және топтастыру. Геометриялық пішіндердің жолақтарынан көрсету бойынша құру (1-2 пішін). Мұғалімнің іс-әрекетіне еліктеп, таяқшалардан, пластилиннен, қамырдан, сымнан әр түрлі заттарды құру (қоршау, шөп, орындық, үстел, тарақ). Мұғалімнің сурет салуын қарап, бақылау (құм мен жармада, тақтада бормен немесе қылқаламмен, маркермен үлкен парақта). Саусақпен, қарындашпен, маркермен әр түрлі кеңістіктерде (ватман, жарма, клеенка) сурет еркін сурет салу. Оқушының алақанын қағазға (құм, жарма, тақта) жағу, мұғалімнің көмегімен өз алақанында саусақпен (қарындашпен, бормен, қылқаламмен, таяқшамен) сызу. Трафарет бойынша дөңгелектеу (таныс заттар, геометриялық пішіндер), оларды бояу. Үлгі бойынша 2 элементтен тұратын жолақта және шеңберде өрнек жасау. Әр түрлі сызықтардан, пішіндерден, бейнелерден жиектердің кең жолында (10 см) сурет салу, жұмысты солдан оңға қарай жүргізу. Жазу элементтері: нүктелерді саусақпен "жазуды" орындау (әртүрлі әдістерді қолдану). Көлденең (жол) және тік (шөп, қоршау) сызықтарды саусақпен құмға, жармаға, параққа қарындашпен "жазу". Қағаз парағында түзу және қисық, қисық сызықтар "жазу". Карточкаға жазылған өз атын сызықтар сызылмаған параққа қарындашпен, маркермен, қаламмен жазу.

2) коммуникация. Коммуникативное поведение: проявление позитивного эмоционального отношения к ситуации общения. Удержание взгляда на лице взрослого, другого ученика, установление зрительного контакта с собеседником. Изучение отражения в зеркале собственного лица, ответ на вопрос: "Кто там?". Реагирование на собственное имя и отклик на него. Проявление и узнавание эмоциональных состояний (радость, злость, страх) другого человека. Приветствие и прощание с собеседником, посредством жеста, слова, действия (кивает головой, протягивает руку, улыбается). Привлечение к себе внимания, выражение согласия (несогласия) звуком, жестом, словом, кивком головы. Обращение с просьбой о помощи с использованием звука, жеста, пиктограммы, слова. Выражение своих желаний с использованием взгляда, указательного жеста, изображения, слова; выражение благодарности посредством жеста, слова, действия (кивком головой, улыбкой). Речевая коммуникация: поддержание зрительного контакта с собеседником, соблюдение дистанции, очередности в разговоре. Задавание вопросов, поддерживание диалога на заданную тему. Оречевление своих действий (вместе с учителем). Совместно с учителем составление 1-3 коротких описательных предложений об игрушке, любимых вещах, с использованием картинок, пиктограмм и карточек со словами. Участие в играх-имитациях движений и образов людей, животных, играх-драматизациях знакомых сказок, рассказов, стихотворений. Сопровождение игровых ситуаций отдельными словами, жестами и движениями. Проявление готовности и стремление к речевому общению с окружающими в различных ситуациях на празднике, в быту, в магазине, в парке;
3) развитие графомоторных навыков и элементов письма. Ручная моторика: наблюдение за произвольными движениями рук, пальцев и кистей рук учителя, выполнение простых движений по подражанию учителю. Выполнение массажных упражнений с использованием различных предметов. Использование правильного захвата карандаша и кисти, мела (не сжимая карандаш в кулаке, придерживая бумагу свободной рукой). Зрительно-моторная координация и пространственные представления: выбор и группировка по цвету (желтый, красный, синий) и размеру (короткая- длинная) палочек или полосок бумаги (1-5 палочек). Выкладывание из полосок геометрических фигур по показу (1-2 фигуры). Конструирование различных объектов из палочек, пластилина, теста, проволоки по подражанию действиям педагога (забор, трава, стул, стол, расческа). Наблюдение за рисованием учителя (на песке и манке, мелом на доске или кистью, фломастером, волоконным карандашом, маркером на большом листе бумаги). Свободное рисование на различных поверхностях (на ватмане, на манке, клеенки) пальцем, карандашом, маркером. Прикладывание ладони учащегося к бумаге (песку, манке, доске), обводка собственной ладони пальцем (карандашом, мелом, кистью, палочкой) с помощью учителя. Обведение по трафарету (знакомые предметы, геометрические фигуры), раскрашивание их. Составление узора в полоске и в круге из 2 элементов по подражанию, по образцу. Рисование в пределах широкой строки (10 см) бордюров из различных линий, фигур, силуэтов, ведя работу слева направо. Элементы письма: выполнение "письма" точек пальцем (с использованием различных техник). Выполнение "письма" горизонтальных (дорожка) и вертикальных (трава, забор) линий пальцем на песке, манке, карандашом на листе. Выполнение "письма" на листе бумаги (прямые и извилистые, кривые) линий. Копирование своего имени с карточки на нелинованный лист бумаги карандашом, фломастером, ручкой.

35. "Тіл дамуының кемшіліктерін түзету" пәнінің 2 сыныптағы базалық мазмұны: 1) "Тіл дамыту" бөлімі. Сөйлеу кезіндегі тыныс алу және артикуляциялық моторика: жату, отыру және тұру қалпында сөйлеу кезіндегі тыныс алуын дамытуға арналған жаттығуларды орындау, тамақты ұстап, алақанның көмегімен дауыс перделерінің дірілін сезіну. Дауысты, тіл мен еріннің қозғалғыштығын дамыту. Суреттерге сәйкес үлгі бойынша артикуляциялық гимнастиканы орындау. Сөйлеу тілін түсіну: сөзге қатысы жоқ дыбыстарды тану және ажырату (табиғат дыбыстары, көшедегі, музыкалық аспаптар, дыбыс шығаратын ойыншықтар). Дыбыстың күші мен темпін ажырату (қатты, ақырын, жылдам, баяу), көрсету қимылын түсіну және қолдану; сұраққа жауап ретінде тақырыпты табу: қайда? (көрсету қимылымен, сөзбен: Анда, мұнда, осында). Дыбыстық белгі (шапалақ, қоңырау, ысқырық) бойынша екі сөзден құралған нұсқау бойынша ойын әрекетін орындау. Таныс заттар мен әрекеттерді суреттерден тану және атау; ойыншықтармен жаттығулар жасау: "Аюдың қалай секіретінін, ұйықтайтынын, жуынатынын көрсет?". Мысалы: "Аюдың жатқанын көрсет?". Фотосуреттерде, суреттерде және сюжеттік суреттерде бейнеленген таныс заттар мен әрекеттерді тану және атау. Суретте бейнеленген затты, әрекетті оның бейнесімен салыстыру (түрлі-түсті сурет, ақ-қара, контурлық сурет). Аудио-бейнежазбаны қолдана отырып, қысқа өлеңдер, ертегілер, әңгімелерді тыңдау. Аудио-бейнежазбаны қолдана отырып, қысқа өлеңдер, ертегілер, әңгімелерді тыңдау. Мұғалім айтқан әртүрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (тақпақтар, өлеңдер, сөйлемдер, ертегілер). Айтылым: мұғалімнің соңынан дыбыстарға еліктеу, буын, сөздер, тақпақтарды ойын жағдайында қайталау. Тыңдағанның мазмұны бойынша, мұғалімнің көмегімен, сұрақтарға сөзбен, қимылмен, суретпен жауап беру арқылы әңгімеге қатысу. Мұғалімнің сөзінен тақпақтарды жаттау және айтып, қимылдармен үйлестіру. Педагогтің соңынан сөйлемдерді дұрыс интонациямен, суреттер, сөздер жазылған карточкаларды қолданып, қайталау. Таныс ертегіні суреттерге сүйеніп, мұғалімнің көмегімен айтып беру. Оқу элементтері: балаларға арналған кішкентай кітапшалар, журналдардағы суреттерді қарау. Кітапшаларды парақтап, сурет бейнеленген бетті табу. Тақырып бойынша ата-аналар, педагогтің көмегімен кішкентай кітапшалар жасау. Оқушының өмірі мен қызығушылықтары бейнеленген фотолардан кітапша, (альбом) жасау. Отбасы мүшелері мен мұғалімдердің аты-жөні жазылған тақтайшаларды тану және таңдау. Заттық, сюжеттік суреттерге және жалпылау карталарына негізделген сөздерді тану және атау, мысалы: үстел, орындық, шкаф, жиһаз. Заттарға арналған іс-қимыл атаулары бар карталарды іріктеу, мысалы: ұшақ ұшады, құс ұшады, зымыран ұшады. Заттардың әртүрлі белгілерін көрсететін карталарды таңдау. Ұсынылатын көркем әдебиет тізімі төмендегідей болады: санамақтар: "Ақ қоян", "Аю", "Бір үйде біз нешеуміз", "Ал, санаңдар!", "Ал санайық, санайық", "Кел санайық!", тақпақтар: "Қазақстан –Республикам менің" (Д.Әбілев), "Күзгі жапырақтар" (Қ.Шаңғытбаев), "Отан" (Е.Өтетілеуұлы), "Көкөніс" (Ғ.Өкеев), "Қуыр, қуыр, қуырмаш", ертегілер: "Үш аю", "Бауырсақ", "Үйшік", "Мақта қыз бен мысық", "Арыстан мен түлкі", әңгімелер: "Неліктен ойнамайды?", "Ұшқан ұя", "Немере", "Шие тергенде", "Жалқау немере", мазақтамалар: "Ерке", "Тәттіқұмар", "Ашқарақ", "Мақтаншақ", Сөздік ойындар: "Ойынға шақыру", "Қаламақ", "Тышқан мен мысық".

35. Базовое содержание учебного предмета "Развитие речи и коммуникация" для 2 класса:
1) раздел "Развитие речи". Речевое дыхание и артикуляционная моторика: выполнение упражнений на развитие речевого дыхания в положении лежа, сидя и стоя, на ощущение вибрации голосовых связок с помощью ладони приложенной к горлу. Развитие голоса, подвижности языка и губ. Выполнение артикуляционной гимнастики по образцу, по картинкам. Понимание речи: узнавание и различение неречевых звуков (звуки природы, улицы, музыкальные инструменты, звучащие игрушки). Различение силы и темпа звука (громко, тихо, быстро, медленно), понимание и использование указательного жеста; отыскивание предмета в ответ на вопрос: Где…? (указательным жестом, словом: там, здесь). Выполнение игрового действия по звуковому сигналу (хлопок, колокольчик, свисток), по слову, по жесту, по двухсловной инструкции. Узнавание и называние знакомых предметов и действий; выполнение упражнений с игрушками: "Покажи, как мишка прыгает, спит, умывается?" и картинками. например: "Покажи, где мишка лежит?" Узнавание и называние знакомых предметов и действий, изображенных на фото, рисунках и сюжетных картинах. Соотнесение предмета, действия с его изображением (цветное изображение, черно-белое, контурное, частичное изображение). Слушание коротких стихотворений, сказок, рассказов с использованием ауди-видеозаписью. Слушание различных речевых интонаций, воспроизводимых педагогом (потешек, стихов, предложений, сказок). Говорение: сопряженное повторение за учителем звукоподражаний и слогов, слов, потешек, в игровых ситуациях. Участие в беседе по содержанию прослушанного, с помощью учителя, через ответы на вопросы словом, жестом, изображением. Разучивание со слов учителя и рассказывание потешек и коротких стихов, сопровождаемых простыми движениями. Сопровождение игровых действий звукоподражаниями, жестами, словами и движениями. Повторение предложения за педагогом с правильным интонированием, с использованием картинок, карточек со словами. Оречевление знакомой сказки с опорой на картинки с помощью учителя. Элементы чтения: рассматривание иллюстраций в детских книжках-малышках, журналах. Перелистывание страниц, нахождение страницы по картинке. Создание тематических книжек- малышек, совместно с учителем (родителями). Создание личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими события жизни и интересы самого ученика. Узнавание и выбор табличек с именами членов семьи и учителей. Узнавание и называние слов с опорой на предметные, сюжетные картинки по обобщающим понятиям. Например: стол, стул, шкаф — это мебель. Подбор карточек с названиями действий к предметам, например: самолет летит, птица летит, ракета летит. Подбор карточек, иллюстрирующих разные признаки предмета. Примерный перечень литературных произведений. Народные песенки, потешки и сказки: "Ақ қоян", "Аю", "Бір үйде біз нешеуміз", "Ал, санаңдар!", "Ал санайық, санайық", "Кел санайық!", стихотворения: "Қазақстан –Республикам менің" (Д.Әбілев), "Күзгі жапырақтар" (Қ.Шаңғытбаев), "Отан" (Е.Өтетілеуұлы), "Көкөніс" (Ғ.Өкеев), "Қуыр, қуыр, қуырмаш", сказки: "Үш аю", "Бауырсақ", "Үйшік", "Мақта қыз бен мысық", "Арыстан мен түлкі", рассказы: "Неліктен ойнамайды?", "Ұшқан ұя", "Немере", "Шие тергенде", "Жалқау немере", потешки: "Ерке", "Тәттіқұмар", "Ашқарақ", "Мақтаншақ", Речевые игры: "Ойынға шақыру", "Қаламақ", "Тышқан мен мысық".

2) қатынас. Қатынастық іс-әрекет: қатынас жағдайына жағымды эмоционалды қатынасты білдіру. Ересек адамның, басқа оқушының бетіне қарау, әңгімелесушімен көз байланысын орнату. Өз бетін айнадан көру, зерттеу, бөліктерін көрсету, атау. "Айнадан не көрдің?" сұрағына жауап беру. Өз атын естігенде әрекет білдіру, жауап беру. Ересектермен қатынас кезінде есімін, фамилиясын, жынысын білу, қолдану. Басқа адамның эмоционалды күйлерін (қуаныш, ашулану, қорқыныш, тандану) көрсету және тану. Әңгімелесушімен сәлемдесу және қоштасу, қимыл, сөз, әрекет арқылы (басын изеу, қолын созу, күлу). Әңгімелесушімен сәлемдесу және қоштасу, қимыл, сөз, әрекет арқылы (басын изеу, қолын созу, күлу). Өзіне назар аудару, келісу-келіспеуін дыбыс, ым-ишара, сөзбен, басын изеу арқылы жеткізу. Дыбыс, ым-ишара, пиктограмма, сөз қолдану арқылы көмек сұрауын білдіру. Өзінің қалауын көзімен, ым-ишара (бас изеу, күлімсіреу), сөз, іс-әрекет арқылы білдіру. Ризашылығын көзімен, ым-ишара (бас изеу, күлімсіреу, қол созу), сөз, іс-әрекет арқылы білдіру. Тіл арқылы қатынас жасау: әңгімелесушімен арақашықтық пен кезектілік сақтау. Сұрақтар қою, берілген тақырып бойынша диалогты қолдау. Өз әрекеттерін сөзбен үйлестіру (мұғаліммен бірге). Мұғалімнің көмегімен қысқа сөйлемдер құрастыру, есімдіктерді қолдану-менікі (менің), сенікі (сенің) ойыншық, сүйікті заттар туралы, суреттерді, пиктограммаларды және сөз карталарын қолдану. Адамдардың, жануарлардың, құстардың қимылдары мен бейнелеріне еліктеу ойындарына қатысу. Мұғалімнің қимылдарын көрсету және оқушыларға таныс ертегілерді, әңгімелерді, өлеңдерді драматизациялау ойындарында бейнеге сәйкес келетін ойыншықты, затты таңдау. Рөлге сәйкес ойын жағдайларын жеке сөздермен, қимылдармен және іс-әрекеттермен сүйемелдеу. Рөлдік сәйкестендіруге арналған сөйлеумен жұптық ойындарға қатысу. Жануарлардың, адамдардың, құстардың бейнелері мен қимыл қозғалыстарын білдіретін ойын-имитацияларға қатысу. Мұғалімнің қозғалыстарын оқушының қайталауы, ойыншық, заттарды бейнеге сәйкес таныс ертегі, әңгіме, тақпақтарды қолданып, ойын-драматизацияда қолдану. Рөлге сәйкес ойын жағдайларын жеке сөздермен, қимылдармен және іс-әрекеттермен сүйемелдеу. Тіл арқылы рөлдік сәйкестендіруге арналған жұптық ойындарға қатысу;
3) графомоторлы дағдылармен жазу элементтерін дамыту. Қолдың моторикасы: қол, саусақ және қолының ерікті қимылдарын еліктеп, үлгі бойынша орындау. Саусақтардың қарапайым қалыптарын үлгі бойынша орындау және ұстап тұру. Көру-моторлы тепе тендік пен кеңістіктік түсініктерін үйлестіру: геометриялық пішіндердің жолақтарынан үлгі бойынша құру (1-2 пішін). Таяқшалардан, пластилиннен, қамырдан, сымнан әр түрлі заттарды үлгі бойынша, есте сақтауы бойынша (қоршау, шөп, орындық, үстел, тарақ) құру. Мұғалімнің сурет салуын бақылау (құм мен жармада, бормен тақтада немесе қылқаламмен, маркермен, қарындашпен, үлкен қағазда маркермен). Саусақпен, қарындашпен, маркермен әр түрлі беттерге (ватманға, жармаға, клеенкаға) еркін сурет салу. Оқушының алақанын қағазға (құм, жарма, тақта) төсеу. Мұғалімнің көмегімен өз алақанын саусағымен (қарындашпен, бормен, қылқаламмен, таяқшамен) сызу. Трафарет пен шаблондар бойынша шеңбер (таныс заттар, геометриялық пішіндер) сызу, бояу. Үлгі бойынша 2 элементтен тұратын жолақта және шеңберде өрнек жасау. Әр түрлі сызықтардан, пішіндерден, бейнелерден жиектердің кең жолында (10 см) сурет салу, жұмысты солдан оңға қарай жүргізу. Жазу элементтері: нүктелерді саусақпен "жазуды" орындау (әртүрлі әдістерді қолдану). Көлденең (жол) және тік (шөп, қоршау) сызықтарды саусақпен құмға, жармаға, параққа қарындашпен "жазу". Қағаз парағында түзу және қисық сызықтарды "жазу". Карточкаға жазылған өз есімін сызықтар сызылмаған параққа қарындашпен, фломастермен, қаламмен жазу. Карточкалардан сөздерді кішкентай кітапшаларға көшіріп жазу.

2) коммуникация. Коммуникативное поведение: проявление позитивного эмоционального отношения к ситуации общения. Удержание взгляда на лице взрослого, другого ученика, установление зрительного контакта с собеседником. Изучение отражения в зеркале собственного лица и показывание его частей. Реагирование на собственное имя и отклик на него. Использование имени, фамилии и пола в общении со взрослыми. Проявление и узнавание эмоциональных состояний: радость, испуг, огорчение, удивление. Приветствие и прощание с собеседником, посредством жеста, слова, действия (кивает головой, протягивает руку, улыбается). Привлечение к себе внимания, выражение согласия (несогласия) звуком, жестом, словом, кивком головы. Обращение с просьбой о помощи с использованием звука, жеста, пиктограммы, слова. Выражение своих желаний с использованием взгляда, указательного жеста, изображения, слова. Выражение благодарности посредством жеста, слова, действия (кивком головой, улыбкой, протягиванием руки). Речевая коммуникация: соблюдение дистанции и очередности в разговоре. Задавание вопросов, поддерживание диалога на заданную тему. Оречевление своих действий (вместе с учителем). Составление коротких предложений с помощью учителя, с использованием местоимений –мой (моя), - твой (твоя) об игрушке, любимых вещах, с использованием картинок, пиктограмм и карточек со словами. Участие в играх-имитациях движений и образов людей, животных, птиц. Показывание движений учителем и выбор учащимся игрушки, предмета, соответствующего образу, в играх-драматизациях знакомых сказок, рассказов, стихотворений. Сопровождение игровых ситуаций отдельными словами, жестами и движениями в соответствии с ролью. Участие в парных играх с речью на ролевую идентификацию; Выполнение массажных упражнений с использованием различных предметов. Использование правильного захвата карандаша, кисти, мела (не сжимая карандаш в кулаке, придерживая бумагу свободной рукой).
3) развитие графомоторных навыков и элементов письма. Ручная моторика: выполнение произвольных движений руками, пальцами и кистями рук по подражанию, по образцу. Выполнение и удержание простых пальчиковых поз по подражанию, по образцу. Выполнение массажных упражнений с использованием различных предметов. Использование правильного захвата карандаша, кисти, мела (не сжимая карандаш в кулаке, придерживая бумагу свободной рукой). Зрительно-моторная координация и пространственные представления: выбор и группировка по цвету (желтый, красный, синий, зеленый) и размеру (короткая- длинная) палочек или полосок бумаги (1-6 палочек). Выкладывание из полосок геометрических фигур по показу (1-2 фигуры). Конструирование различных объектов из палочек, пластилина, теста, проволоки по образцу, по памяти (забор, трава, стул, стол, расческа). Наблюдение за рисованием учителя (на песке и манке, мелом на доске или кистью, фломастером, волоконным карандашом, маркером на большом листе бумаги). Свободное рисование на различных поверхностях (на ватмане, на манке, клеенки) пальцем, карандашом, маркером. Прикладывание ладони учащегося к бумаге (песку, манке, доске). Обводка собственной ладони пальцем (карандашом, мелом, кистью, палочкой) с помощью учителя. Обведение по трафарету и шаблонам (знакомые предметы, геометрические фигуры). Раскрашивание их. Составление узора в полоске и в круге из 2 элементов по подражанию, по образцу. Рисование в пределах широкой строки (10 см) бордюров из различных линий, фигур, силуэтов, ведя работу слева направо. Элементы письма: выполнение "письма" точек пальцем (с использованием различных техник). Выполнение "письма" линий в различных направлениях пальцем на песке, манке, карандашом на листе. Выполнение "письма" на листе бумаги горизонтальных (прямые и извилистые, кривые) и вертикальных линий. Копирование своего имени с карточки на нелинованный лист бумаги карандашом, фломастером, ручкой. Копирование слов с карточек в книжки малышки.

36. "Тіл дамуының кемшіліктерін түзету" пәнінің 3 сыныптағы базалық мазмұны:
1) тіл дамыту. Сөйлеу кезіндегі тыныс алу және артикуляциялық моторика: жату, отыру және тұру қалпында сөйлеу кезіндегі тыныс алуын дамытуға арналған жаттығуларды орындау. Терең диафрагмалды-қабырғалық тыныс алуды дамыту (шусыз бірқалыпты тыныс алу мен дем шығару). Қимылдардың көлемі мен біркелкілігін жақсартуға арналған артикуляциялық жаттығуларды орындау. Сөйлеу тілін түсіну: заттың, құбылыстың, әрекеттің дыбысын тану және ажырату (күн күркірейді, машина сигнал береді, есік ашылады). Дыбыстың күші мен қарқынын ажырату (қатты, тыныш, жылдам, баяу), дыбыстық жиілікті есту қабілетін дамыту, мысалы: "үлкен қоңырау-кішкентай қоңырау" ойыны. Ойын әрекетін дыбыстық сигнал бойынша, ым-ишара бойынша, екі сөзден тұратын сөздік нұсқау бойынша орындау. Фотода, суреттерде және сюжеттік суреттерде бейнеленген, таныс заттар мен әрекеттерді тану және атау; ойыншықтармен және суреттермен жаттығулар жасау, мысалы: "Сен ата, мен көрсетемін". таныс заттар мен әрекеттерді тану және атау. Заттың, іс-әрекеттің оның кескінімен байланысы (түрлі-түсті сурет, ақ-қара, контурлық, жартылай сурет). Аудио-бейнежазбаны қолдана отырып, қысқа өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау. Мұғалім шығарған сөйлеу интонациясын тыңдау және ажырату (тақпақтар, өлеңдер, сөйлемдер, ертегілер). Оқушылар меңгерген есімдік + зат есім үлгісіндегі, екі сөзден тұратын сөйлемдер құрастыру. Айтылым: (ааааа- қыз жылап жатыр, ууууу- қасқырдың ұлуы) дыбыстау, дыбыстарға еліктеу, буындар мен сөздерді, тақпақты ойын жағдайында қайталау. Тыңдағанның мазмұны бойынша, мұғалімнің көмегімен, сұрақтарға жауап беру арқылы ым-ишара, сөз, сурет, сөйлем арқылы әңгімеге қатысу. Мұғалімнің сөздерінен үйрену және қарапайым қимылдармен сүйемелденетін қысқа (есте сақтау бойынша 1-4 жол) тақпақтарды айту. Ойын әрекеттерін ым-ишара, қимылдармен, сөздермен үйлестіру. Өлеңдерді, шағын тақпақтарды жалғастырып айту, содан кейін оларды өз бетінше айту, "сөйлем" терминінің мағынасын түсіну, сөйлемді шартты белгімен белгілеу – ұзын жолақ. Мұғаліммен бірге иллюстрацияға сүйене отырып, таныс ертегіні әңгімелеп беру. Оқу элементтері: балаларға арналған кішкентай кітапшалардағы суреттерді қарап тамашалау. Кітап беттерін ашу, ертегі, әңгіменің басын табу. Мұғаліммен (ата - аналармен) бірге балаларға арналған тақырыптық кітаптар жасау. Оқушының өміріндегі оқиғалар мен қызығушылықтарды бейнелейтін фотосуреттермен оқушының жеке кітабын (альбомын) құру. Өзінің аты жазылған картаны тану және пайдалану. "Сөз" терминінің мағынасын түсіну, Кім? Не? сұрақтары бойынша карталарды таңдау. Элементтерге арналған іс-қимылдардың атаулары бар карталарды таңдау, мысалы: бала жатыр, жүгіріп келеді, бала отыр. Заттардың белгілерінің атауы жазылған карточкаларды таңдау: мөлшері, түсі және пішіні бойынша. Ұсынылатын көркем әдебиет тізімі төмендегідей болады: сөздік ойындар: "Қаламақ", "Тышқан мен мысық", тақпақтар: "Қой" (Т.Жексенбай), "Кірқоймас" (К.Чуковский аударған| Ф.Оңғарсынова), "Тазалықтың досы" (А.Меңжанова), "Көмек" (Н.Айтов), "Әже", "Доп", "Достық", "Біздің әулет" (Б.Кірісбаев), әңгімелер: "Үй хайуандары" (М. Дулатов), "Салақтық" (Ы.Алтынсарин), ертегілер: "Ит пен мысық адамға қалай дос болды?", "Күшік пен мысық", "Жеті қазынаның бірі" (Халық ауыз әдебиеті), мазақтамалар: "Ерке", "Тәттіқұмар", "Ашқарақ", "Мақтаншақ", Сөздік ойындар: "Ойынға шақыру", "Қаламақ", "Тышқан мен мысық".

36. Базовое содержание учебного предмета "Развитие речи и коммуникация" для 3 класса:
1) развитие речи. Речевое дыхание и артикуляционная моторика: выполнение упражнений на развитие речевого дыхания в положении лежа, сидя и стоя. Вырабатывание глубокого диафрагмально-реберного дыхания (бесшумный спокойный вдох и плавный выдох). Выполнение артикуляционных упражнений с увеличением объема и плавности движений, на переключение движений. Понимание речи: узнавание и различение по звуку предмета, явления, действия (гром гремит, машина сигналит, дверь открывается). Различение силы и темпа звука (громко, тихо, быстро, медленно), развитие звукочастотного слуха, например, игра: "Колокол-колокольчик". Выполнение игрового действия по звуковому сигналу, по слову, по жесту, по двухсловной инструкции. Узнавание и называние знакомых предметов и действий; выполнение упражнений с игрушками и картинками, например, "Называй, а я показываю". Узнавание и называние знакомых предметов и действий, изображенных на фото, рисунках и сюжетных картинах. Соотнесение предмета, действия с его изображением (цветное изображение, черно-белое, контурное, частичное изображение). Слушание коротких стихотворений, сказок, рассказов с использованием ауди-видеозаписью. Слушание и различение речевых интонаций, воспроизводимых педагогом (потешек, стихов, предложений, сказок). Составление двухсловных предложений, включающих усвоенные учащимися существительные в именительном падеже, указательные местоимения: указательное местоимение + именительный падеж существительного, произносимое с вопросительной интонацией (Это учитель? Это врач?); указательное местоимение + именительный падеж существительного (Вот учитель. Это врач.). Говорение: артикулирование звуков (ааааа- плачет девочка, ууууу - воет волк, ооооо-болит зуб), звукоподражаний и слогов, слов, потешек, в игровых ситуациях. Участие в беседе по содержанию прослушанного, с помощью учителя, через ответы на вопросы посредством жеста, слова, изображения, предложения. Разучивание со слов учителя и рассказывание потешек и коротких стихов, сопровождаемых простыми движениями (1-4 строчки по памяти). Сопровождение игровых действий звукоподражаниями, жестами, словами и движениями. Договаривание стихов, потешек (сопряжено), а затем и самостоятельное оречевление их, понимание значения термина "предложение", обозначение предложения условным знаком – длинной полоской. Совместно с учителем оречевление знакомой сказки с опорой на иллюстрацию. Элементы чтения: рассматривание иллюстраций в детских книжках-малышках, журналах. Перелистывание страниц, нахождение начала сказки, рассказа. Создание тематических книжек- малышек, совместно с учителем (родителями). Создание личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими события жизни и интересы самого ученика. Узнавание и использование карточки со своим именем. Понимание значения термина "слово", выбор карточек по вопросам: Кто? Что? Выбор карточек с названиями действий к предметам, например, "Мальчик лежит, бежит, сидит". Подбор карточек с названием признаков предметов (величина, цвет, форме). Примерный перечень литературных произведений: речевые игры: "Қаламақ", "Тышқан мен мысық", стихотворения: "Қой" (Т.Жексенбай), "Кірқоймас" (К.Чуковский аударған| Ф.Оңғарсынова), "Тазалықтың досы" (А.Меңжанова), "Көмек" (Н.Айтов), "Әже", "Доп", "Достық", "Біздің әулет" (Б.Кірісбаев), рассказы: "Үй хайуандары" (М. Дулатов), "Салақтық" (Ы.Алтынсарин), сказки: "Ит пен мысық адамға қалай дос болды?", "Күшік пен мысық", "Жеті қазынаның бірі" (Халық ауыз әдебиеті), потешки: "Ерке", "Тәттіқұмар", "Ашқарақ", "Мақтаншақ", речевые игры: "Ойынға шақыру", "Қаламақ", "Тышқан мен мысық".

2) қатынас. Қатынастық іс-әрекет: қатынас жағдайына жағымды эмоционалды қатынасты білдіру. Ересек адамның, басқа оқушының бетіне қарау, әңгімелесушімен көз байланысын орнату. Өзін айнадан, сыныптасын, мұғалімді қарап, бақылау. Ересектермен қатынас кезінде есімі мен тегін қолдану. Сөйлеушінің заттарын атау (бетінің бөліктері, киімдер). Басқа адамның эмоционалды күйлерін (қуаныш, ашулану, қорқыныш, тандану, байсалдылық) көрсету және тану. Әңгімелесушімен сәлемдесу және қоштасу, қимыл, сөз, әрекет арқылы (басын изеу, қолын созу, сәлем, сау бол). Өзіне назар аудару, келісу-келіспеуін дыбыс, ым-ишара, сөзбен, фраза арқылы жеткізу. Дыбыс, ым-ишара, пиктограмма, сөз, фраза қолдану арқылы көмек сұрауын білдіру. Өзінің қалауын көзімен, ым-ишара (бас изеу, күлімсіреу), сөз, фраза арқылы білдіру. Ризашылығын көзімен, ым-ишара (бас изеу, рахмет), сөз, іс-әрекет арқылы білдіру. Тіл арқылы қатынас жасау: әңгімелесушімен арақашықтық пен кезектілік сақтау. Сұрақтар қою, берілген тақырып бойынша диалогты қолдау. Өз әрекеттерін сөзбен үйлестіру (мұғаліммен бірге). Мұғалімнің көмегімен сүйікті заттары туралы суреттер, пиктограммалар, сөздер жазылған карталар арқылы 1-3 қысқа сипаттама сөйлемдер құрастыру. Адамдардың, жануарлардың, құстардың қимылдары мен бейнелеріне, таныс ертегі, әңгімелердің, тақпақтардың мәтінін қолданып, еліктеу ойындарына қатысу. Атқаратын рөліне сәйкес, ойын жағдайларын жеке сөздер, ым-ишара, қимылдармен үйлестіру. Өзінің ойын кезіндегі рөлдік диалогына қатысу;
3) графомоторлы дағдылар мен жазу элементтерін дамыту. Қолдың моторикасы: қол, саусақ және қолының ерікті қимылдарын еліктеп, есте сақтауы бойынша орындау. Саусақтардың қарапайым қалыптарын үлгі және сөздік нұсқау бойынша орындау және ұстап тұру. Әртүрлі заттарды (доптар, сақинашалар, қарындаштар) қолданып, массаж жаттығуларын орындау. Қарындаш, қылқалам, бор, қаламды дұрыс ұстау (жұдырықпен қыспай, еркін қолмен парақты ұстап). Көру-моторлы тепе-тиендік пен қеңістіктік түсініктер: түсі (сары, қызыл, көк, жасыл, ақ, қара) және өлшемі (қысқа, орташа, ұзын) таяқшалар немесе қағаз жолақтары (2-8 таяқша) бойынша таңдау және топтастыру. Геометриялық пішіндердің жолақтарынан үлгі бойынша құру (2-4 пішін). Таяқшалардан, пластилиннен, қамырдан, сымнан, есте сақтауы бойынша әр түрлі заттарды құрастыру. Мұғалімнің тақтада бормен немесе қылқаламмен, маркермен, қарындашпен, үлкен қағазда сурет салуын бақылау. Саусақпен, қарындашпен, маркермен әр түрлі тегістіктерде (ватманға, жармаға, клеенкаға) еркін сурет салу. Өз алақаны саусағымен (қарындашпен, бормен, қылқаламмен, таяқшамен) сызу, мұғалімнің көмегімен композициялар жасау. Әріптерге ұқсайтын нысандарды салу. Трафарет, сұлба бойынша сызу (таныс заттар, геометриялық пішіндер). Оларды бояу. Жолақшада, шаршыда, дөңгелекте АТАТ, ААТТААТТ, ААТААТ сызбасы бойынша оюлар жазу. Әр түрлі сызықтардан, пішіндерден, бейнелерден жиектердің кең жолында (5 см) сурет салу, жұмысты солдан оңға қарай жүргізу. Жазу элементтері: нүктелерді саусақпен "жазуды" орындау (әртүрлі әдістерді қолдану). Құмда, жармада, қарындашпен парақ бетіне әртүрлі бағыттарда жазу. Парақ бетінде тік және көлденең (тік, қисық, ирек) сызықтарды "жазу". Карточкаға жазылған өз есімін сызықтар сызылмаған параққа қарындашпен, фломастермен, қаламмен жазу. Карточкалардан сөздерді кішкентай кітапшаларға көшіріп жазу.

2) коммуникация. Коммуникативное поведение: проявление позитивного эмоционального отношения к ситуации общения. Удержание взгляда на лице взрослого, другого ученика. Установление зрительного контакта с собеседником. Рассматривание в зеркале себя, одноклассника, учителя. Использование имени и отчества в общении со взрослыми. Называние предметов, относящихся к говорящему (части лица, одежда). Проявление и узнавание эмоциональных состояний (радость, испуг, огорчение, удивление, спокойствие, разочарование). Приветствие и прощание с собеседником посредством слова, действия (кивает головой, протягивает руку, привет, пока). Привлечение к себе внимания, выражение согласия (несогласия) звуком, жестом, словом, фразой. Обращение с просьбой о помощи с использованием звука, жеста, пиктограммы, слова, фразы. Выражение своих желаний с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы. Выражение благодарности посредством жеста, слова, действия (кивком головой, спасибо). Речевая коммуникация: соблюдение дистанции и очередности в разговоре. Задавание вопросов, поддерживание диалога на заданную тему. Оречевление своих действий (вместе с учителем). Совместно с учителем составление 1-3 коротких описательных предложений о знакомых предметах, любимых вещах с использованием картинок, пиктограмм и карточек со словами. Участие в играх-имитациях движений и образов людей, животных и птиц, сопровождаемых текстом песен или стихов, в играх-драматизациях знакомых сказок, рассказов, стихотворений. Сопровождение игровых ситуаций отдельными словами, жестами и движениями в соответствии с исполняемой ролью. Участие в ролевом диалоге с называнием своей игровой роли;
3) развитие графомоторных навыков и элементов письма. Ручная моторика: выполнение произвольных движений руками, пальцами и кистями рук по образцу, по памяти. Выполнение и удержание простых пальчиковых поз по образцу, по словесной инструкции. Выполнение массажных упражнений с использованием различных предметов (мячики, валики, кольца, карандаш). Использование правильного захвата карандаша, кисти, мела, ручки (не сжимая карандаш в кулаке, придерживая бумагу свободной рукой). Зрительно-моторная координация и пространственные представления: выбор и группировка по цвету (желтый, красный, синий, зеленый, белый, черный) и размеру (короткая, средняя, длинная) палочек или полосок бумаги (2-8 палочек). Выкладывание из полосок геометрических фигур по показу (2-4 фигуры). Конструирование различных объектов из палочек, пластилина, теста, проволоки по образцу, по памяти. Наблюдение за рисованием учителя (мелом на доске или кистью, фломастером, волоконным карандашом, маркером на большом листе бумаги). Свободное рисование на различных поверхностях (на ватмане, на манке, клеенки) пальцем, карандашом, маркером. Обводка собственной ладони пальцем (карандашом, мелом, кистью, палочкой), создание композиций, с помощью учителя, например, "Рыбка в аквариуме". Рисование предметов, по форме напоминающих буквы. Обведение по трафарету и шаблонам (знакомые предметы, геометрические фигуры). Раскрашивание их. Составление узора в полосе, квадрате, круге с чередованием элементов по схеме АТАТ, ААТТААТТ, ААТААТ. Рисование в пределах широкой строки (5 см) бордюров из различных линий, фигур, силуэтов, ведя работу слева направо. Элементы письма: выполнение "письма" точек пальцем, карандашом, фломастером, ручкой (с использованием различных техник). Выполнение "письма" линий в различных направлениях пальцем на песке, манке, карандашом на листе. Выполнение "письма" на листе бумаги горизонтальных (прямые и извилистые, кривые) и вертикальных линий. Копирование своего имени с карточки на нелинованный лист бумаги карандашом, фломастером, ручкой. Копирование слов с карточек в книжки малышки.

2) қатынас. Қатынастық іс-әрекет: қатынас жағдайына жағымды эмоционалды қатынасты білдіру. Ересек адамның, басқа оқушының бетіне қарау, әңгімелесушімен көз байланысын орнату. Өзін айнадан, сыныптасын, мұғалімді қарап, бақылау. Ересектермен қатынас кезінде есімі мен тегін қолдану. Сөйлеушінің заттарын атау. Басқа адамның эмоционалды күйлерін (қуаныш, ашулану, қорқыныш, тандану, байсалдылық, көңілсіздік) көрсету және тану. Әңгімелесушімен сәлемдесу және қоштасу, қимыл, сөз, әрекет арқылы (басын изеу, қолын созу, сәлем, сау бол). Өзіне назар аудару, келісу-келіспеуін дыбыс, ым-ишара, сөзбен, фраза арқылы жеткізу. Дыбыс, ым-ишара, пиктограмма, сөз, фраза қолдану арқылы көмек сұрауын білдіру. Өзінің қалауын көзімен, ым-ишара (бас изеу, күлімсіреу), сөз, фраза арқылы білдіру. Ризашылығын көзімен, ым-ишара (бас изеу, рахмет) арқылы білдіру. Тіл арқылы қатынас жасау: әңгімелесушімен көз арқылы қатынас орнату, ересектермен, сыныптастарымен арақашықтық пен кезектілікті сақтау. Сұрақтар қою, берілген тақырып бойынша диалогты қолдау. Өз әрекеттерін сөзбен үйлестіру (мұғаліммен бірге). Мұғалімнің көмегімен сүйікті заттары туралы суреттер, пиктограммалар, сөздер жазылған карталар арқылы 2-4 қысқа сипаттама сөйлемдер құрастыру. Адамдардың, жануарлардың, құстардың қимылдары мен бейнелеріне, таныс ертегі, әңгімелердің, тақпақтардың мәтінін қолданып, еліктеу ойындарына қатысу. Атқаратын рөліне сәйкес, ойын жағдайларын жеке сөздер, ым-ишара, қимылдармен үйлестіру. Өзінің ойын кезіндегі рөлін атап, ойын диалогына қатысу;
3) графомоторлы дағдылар мен жазу элементтерін дамыту. Қолдың моторикасы: қол, саусақ және қолының ерікті қимылдарын еліктеп, есте сақтауы бойынша орындау. Саусақтардың қарапайым қалыптарын үлгі және сөздік нұсқау бойынша орындау және ұстап тұру. Әртүрлі заттарды (доптар, сақинашалар, қарындаштар) және тақпақтарды қолданып, массаж жаттығуларын орындау. Қарындаш, қылқалам, бор, қаламды дұрыс ұстау (жұдырықпен қыспай, еркін қолмен парақты ұстап). Көру-моторлы тепе-тендік пен кеңістіктік түсініктер: түсі (сары, қызыл, көк, жасыл, ақ, қара, қоңыр) және өлшемі (қысқа, орташа, ұзын) таяқшалар немесе қағаз жолақтары (2-10 таяқша) бойынша таңдау және топтастыру. Геометриялық пішіндердің (2-4 пішін) жолақтарынан үлгі бойынша құру. Әртүрлі нысандар мен әріптерді құрастыру: А,Ә,О,И әріптерін таяқшалардан, пластилиннен, қамырдан, сымнан, есте сақтауы бойынша құрастыру. Мұғалімнің тақтада бормен немесе қылқаламмен, маркермен, қарындашпен, үлкен қағазда сурет салуын бақылау. Саусақпен, қарындашпен, маркермен әр түрлі тегістіктердегі (ватманға, жармаға, клеенкаға) суреттерді аяқтап салу. Өз алақаны саусағымен (қарындашпен, бормен, қылқаламмен, таяқшамен) сызу, мұғалімнің көмегімен топтық композициялар жасау. Әріптерді жазу: А, Ә, У, О, Ө, И әртүрлі тегістіктерде, А4 парақтарында. Трафарет пен шаблон бойынша (таныс заттар, геометриялық пішіндер, А,Ә,У,О,Ө,И әріптері), бояу. Нысандар мен әріптерді контурлар мен нүктелер бойынша сызу. АТАТ, ААТТ, ААТТ, АТАТ сызбасы бойынша элементтердің кезектесуі бар жолақта, шаршыда, шеңберде өрнек салу. Әр түрлі сызықтардан, пішіндерден, бейнелерден жиектердің кең жолында (3-5 см) сурет салу, жұмысты солдан оңға қарай жүргізу. Жазу элементтері: нүктелерді саусақпен, қарындашпен, қаламмен заттың контуры бойымен (әртүрлі әдістерді қолдана отырып) орындау. 3-5 см. жолда саусақпен, жармада, қарындашпен, парақта "жазу". Қағаз парағында көлденең (түзу және қисық, қисық) және тік сызықтарды "жазу". Әріптерді сызылмаған қағазға үлгі бойынша, мұғалімнің диктанты бойынша басып жазу. Өз атын үлгіге қарап, қарындашпен, маркермен, сызылмаған қағаз парағына басып жазу. Парақтардағы сөздерді баланың кішкентай кітапшаларына көшіріп жазу. Танысқан әріптерді таныс және таныс емес сөздерден табу және басып жазу.

2) коммуникация. Коммуникативное поведение: проявление позитивного эмоционального отношения к ситуации общения. Удержание взгляда на лице взрослого, другого ученика. Установление зрительного контакта с собеседником. Рассматривание в зеркале себя, одноклассника, учителя. Использование имени, фамилии и пола в общении со взрослыми. Называние предметов, относящихся к говорящему. Проявление и узнавание эмоциональных состояний (радость, испуг, огорчение, удивление, спокойствие, разочарование). Приветствие и прощание с собеседником, посредством слова, действия (кивает головой, протягивает руку, привет, пока). Привлечение к себе внимания, выражение согласия (несогласия) звуком, жестом, словом, фразой. Обращение с просьбой о помощи с использованием звука, жеста, пиктограммы, слова, фразы. Выражение своих желаний с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы. Выражение благодарности посредством жеста, слова, действия (кивком головой, спасибо). Речевая коммуникация: поддержание зрительного контакта с собеседником, соблюдение дистанции, очередности в разговоре со взрослым и сверстником. Задавание вопросов, поддерживание диалога на заданную тему, например, "У врача". Оречевление своих действий (вместе с учителем). Совместно с учителем составление 2-4 коротких описательных предложений о знакомых предметах, любимых вещах, с использованием картинок, пиктограмм и карточек со словами. Участие в играх-имитациях движений и образов людей, животных и птиц, по образцу, словесной инструкции, в играх-драматизациях знакомых сказок, рассказов, стихотворений. Сопровождение игровых ситуаций отдельными словами, жестами и движениями в соответствии с исполняемой ролью. Участие в ролевом диалоге с называнием своей игровой роли;
3) развитие графомоторных навыков и элементов письма. Ручная моторика: выполнение произвольных движений руками, пальцами и кистями рук по образцу, памяти, словесной инструкции. Выполнение и удержание простых пальчиковых поз по образцу, по словесной инструкции. Выполнение массажных упражнений с использованием различных предметов (мячики, валики, кольца, карандаш) и стихов. Использование правильного захвата карандаша, кисти, мела, ручки (не сжимая карандаш в кулаке, придерживая бумагу свободной рукой). Зрительно-моторная координация и пространственные представления: выбор и группировка по цвету (желтый, красный, синий, зеленый, белый, черный, коричневый) и размеру (короткая, средняя, длинная) палочек или полосок бумаги (2-10 палочек). Выкладывание из полосок геометрических фигур по показу (2-4 фигуры). Конструирование различных объектов и букв: А, Ә, О, И из палочек, пластилина, теста, проволоки по образцу, по памяти Прослеживание за рисованием учителя (мелом на доске или кистью, фломастером, волоконным карандашом, маркером на большом листе бумаги) и дорисовывать изображение. Свободное рисование на различных поверхностях (на ватмане, на манке, клеенки) пальцем, карандашом, маркером. Обводка собственной ладони пальцем (карандашом, мелом, кистью, палочкой), создание групповых композиций, с помощью учителя, например, "Цыплята на лугу". Рисование букв: А, Ә, У, О, Ө, И на различных поверхностях, листах формата А4. Обведение по трафарету и шаблонам (знакомые предметы, геометрические фигуры, буквы А, Ә, У, О, Ө, И), раскрашивание их. Обведение предметов и букв по контурам и точкам. Составление узора в полосе, квадрате, круге с чередованием элементов по схеме АТАТ, ААТТ, ААТТ, АТАТ. Рисование в пределах широкой строки (3-5 см) бордюров из различных линий, фигур, силуэтов, ведя работу слева направо. Элементы письма: выполнение "письма" точек пальцем, карандашом, ручкой по контуру предмета (с использованием различных техник). Выполнение "письма" в строке (3-5 см) в различных направлениях пальцем на песке, манке, карандашом на листе. Выполнение "письма" на листе бумаги горизонтальных (прямые и извилистые, кривые) и вертикальных линий. Печатание букв на нелинованной бумаге по образцу, под диктовку учителя. Печатание своего имени с карточки на нелинованный лист бумаги карандашом, фломастером, ручкой. Копирование слов с карточек в книжки-малышки. Нахождение и обведение изученных букв в знакомых и незнакомых словах.

Параграф 2. Оқу мақсаттарының жүйесі
38. Бағдарламада ұсынылған оқыту мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгіде бірінші белгі – сыныбын, екінші және үшінші белгі – бөлімнің және бөлімшенің реттік санын, төртінші белгі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 1.2.1.4 кодында "1" - сыныбы, "2.1" - бөлім және бөлімше, "4" - оқыту мақсатының реттік саны
39. Бөлімдер мен сыныптар бойынша оқу мақсаттарының жүйесі:
1) "Тіл дамыту" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 сынып
2 сынып
3 сынып
4 сынып
1.1. Сөйлеу кезіндегі тыныс алу және артикуляциялық моторика
1.1.1.1 өзінін бет мүшелерін көрсету: ауыз, мұрын
2.1.1.1 өзінің және суретте артикуляциялық аппаратының мүшелерін көрсету: ауыз, мұрын, ерін, тіс, тіл
3.1.1.1 өзінің және суретте бет мүшелерін, аппаратының мүшелерін көрсету: ауыз, мұрын, ерін, тіс, тіл
4.1.1.1 өзінің және суретте бет мүшелерін, аппаратының мүшелерін көрсету: ауыз, мұрын, ерін, тіс, тіл
1.1.1.2 мұғалімнің соңынан дұрыс тыныс алуға еліктеу: мұрынмен дем алып-ауызбен шығару (жатып және тұрып тұрған жағдайда)
2.1.1.2 дұрыс тыныс алуға арналған жаттығуларды жасау
3.1.1.2 дұрыс тыныс алуға арналған жаттығуларды жасау: терең диафрагмалды-қабырғалық тыныс алуға жаттықтыру (жатып, тұрып тұрған жағдайда), тыныш беркелкі дем алып ақырындап шығару)
4.1.1.2 тыныс алу (диафрагмальды-қабырғалық). Қысқа және тыныш дем алу (иықтарды көтермей), тыныш беркелкі дем шығару (ұртты томпайтпау)
1.1.1.3 мұғалімге еліктеп, дыбыстарды айтқан кезде алақанды тамаққа тигізіп, дірілді сезіну
2.1.1.3 мұғалімге еліктеп, дыбыстарды айтқан кезде алақанды тамаққа тигізіп, дірілді сезіну
3.1.1.3 сөйлеу моторикасын дамытуға арналған жаттығуларды орындау: қимылдардың көлемі мен біркелкілігін дамытуға арналған жаттығулар
4.1.1.3 жаттығуларды орындау және артикуляциялық гимнастиканы үлгі (сурет, сөздік нұсқау) бойынша орындап, сол қалыпты ұстап тұру
1.1.1.4 мұғалімнің бетіне қарап қайталау (айна алдында және онсыз) және оның әрекеттеріне еліктеу (жымию, мұңаю, бетін жабу, аузын ашу, жабу, ұртың топмайту, еріндерімен түткіше жасау, тілді шығару, тілді алға артқа, оңға, солға қозғалту)
2.1.1. 4 артикуляциялық жаттығуларды сурет, үлгі бойынша орындау
1.2. Сөйлеу тілін түсіну
1.1.2.1 сөзге қатысы жоқ, табиғат, көше дыбыстары, музыкалық аспаптардың, ойыншықтардың дыбыстарын тану, ажырату
2.1.2.1 сөзге қатысы жоқ дыбыстарды (табиғат, көше, музыкалық аспаптардың) ажырату
3.1.2.1 дыбысталуы бойынша затты, құбылысты, әрекетті табу
4.1.2.1 [а, ә, у, о, ө, и] дыбыстарын заттық сурет-белгілерге сүйеніп, дыбыстарды айтқан кездегі артикуляция мүшелерінің қалпы салынған суреттерді қабылдау негізінде
1.1.2.2 дыбыстың күшін ажырату (қатты-ақырын)
2.1.2.2 дыбыстың күші мен темпін ажырату (қатты- ақырын, жылдам-баяу)
3.1.2.2 дыбыстың шығу көзін белгілеу; дыбыстың жиілігін естуін дамыту (мысалы, "Үлкен қоңырау- кішкене қоңырау" ойыны барысында дыбыстың күшін есту)
4.1.2.2 сөзге қатысы жоқ дыбыстарды тану, дыбыстың шығу көзін табу; дыбыстың күші мен темпін ажырат; сөзге қатысы жоқ және сөзге қатысы бар дыбыстарға еліктеу, ырғақты құрылымдарды қайталау (бір ден үшке дейінгі ырғақты белгілерді)
1.1.2.3 қайда? сұрағына затты көзімен табу, саусақпен, ыммен көрсету, сөзбен атау (міне, әне, анда)
2.1.2.3 қайда? сұрағына затты көзімен табу, саусақпен, ыммен көрсету, сөзбен атау (міне, әне, анда)
3.1.2.3 дыбыстық белгі, ым-ишара, сөз, екі сатылы сөздік нұсқау бойынша ойын қозғалыстарын орындау
4.1.2.3 дыбыстық белгі, ым-ишара, сөз, екі-үш сатылы сөздік нұсқау бойынша ойын қозғалыстарын орындау
1.1.2.4 дыбыстық белгі, ым-ишара, сөз, бір-екі сөзден тұратын нұсқау бойынша ойын әрекеттерін орындау
2.1.2.4 дыбыстық белгі, ым-ишара, сөз, екі сөздік нұсқау бойынша ойын әрекеттерін орындау
3.1.2.4 қоршаған орта заттарын атау (сөйлеу тілінің деңгейі бойынша)
4.1.2.4 қоршаған орта заттарын атау (сөйлеу тілінің деңгейі бойынша)
1.1.2.5 тұрмыстағы таныс заттарды, ойыншықтарды, әрекеттерді тану, атау
2.1.2.5 балалардың сөйлеу мүмкіндіктеріне қарай, қоршаған орта заттарын тану атау
3.1.2.5 заттармен, суреттермен жаттығулар жасау: "Мен атаймын, ал сен көрсет" нұскауы бойынша
4.1.2.5 заттармен, суреттермен жаттығулар жасау: "Сен ата, ал сен көрсетемін" нұскауы бойынша
1.1.2.6 мұғалімнің көмегімен ойыншықтармен, суреттермен жаттығулар орындау: "Аю қалай секіретінін көрсет"
2.1.2.6 ойыншықтарменжаттығулар орындау: "Аю қалай секіретінін, ұйықтайтынын, жуынатынын көрсет" "Қоян секіріп тұрған суретті көрсет, қай суретте бақа секіріп тұрғанын көрсет"
3.1.2.6 фото, суреттерде бейнеленген заттарды сөзбен атау
4.1.2.6 фото, суреттерде бейнеленген заттарды сөзбен атау
1.1.2.7 фото, сюжетті суреттерде бейнеленген таныс заттарды тану және атау
2.1.2.7 көрсету ым-ишарамен сөздерді қолданып, фото мен суреттерде бейнеленген заттарды тану және атау
3.1.2.7 заттарды суреттер (түрлі-түсті сурет-иллюстрация, оқушыға арнап мұғалім салған контурлы сурет, екі-төрт бөлшектен құралған сурет) бойынша табу
4.1.2.7 заттарды сурет (түрлі-түсті сурет-иллюстрация, заттың көлеңкесі, екі-бес бөлшектен құралған сурет) бойынша табу
1.1.2.8 затты оның бейнесімен салыстыру (ақ-қара, түрлі-түсті, контурлы, бөлшектенген)
2.1.2.8 заттарды суреттерге (түрлі-түсті бейнесі, ақ-қара, контуры, заттың 2-3 бөлшегі бойынша) сәйкестендіріп табу
3.1.2.8 педагогтің сұрақтары бойынша сюжетті суреттер сериясын (2-3) құру
4.1.2.8 сюжетті суреттер сериясын (2-4) құру, бейнеленген жағдаяттарды әңгімелеп айту
1.1.2.9 сюжетті суреттер жұптарын тану және құру
2.1.2.9 сюжетті суретте бейнеленген заттар, жағдаяттарды тану, атау
3.1.2.9 тақпақ, ертегі, әңгімелерді иллюстрацияларға сүйеніп тындау
4.1.2.9 тақпақ, ертегі, әңгімелерді тындау
1.1.2.10 аудио-бейнежазбаларды қолданып, қысқа тақпақтар, ертегі, әңгімелерді тындау
2.1.2.10 қысқа тақпақтар, ертегі, әңгімелерді тындау
3.1.2.10 оқушылар меңгерген атау септігіндегі зат есімдерді қолданып, екі сөзден құралған сөйлемдер құру
4.1.2.10 әртүрлі интонацияны қолданып, ойындардың сюжеттері бойынша екі сөзден құралған сөйлемдерді құру
1.1.2.11 педагогтің әртүрлі интонацияларын тындау (тақпақтар, ертегілер, сөйлемдер)
2.1.2.11 педагогтің әртүрлі (сұраулы, лепті) интонацияларын тындау және ажырату
1.3. Айтылым
1.1.3.1 мұғалімнің соңынан дыбыстарды, буындарды, сөздерді ойын жағдайларында қайталау
2.1.3.1 мұғалімнің соңынан немесе еліктеп, дыбыстарды, буындарды, сөздерді ойын жағдайында қайталау
3.1.3.1 [а, ә, у, и, о, ө] дыбыстарының жеке айтылуын дұрыс (қыз әндетеді: а-а-а, қасқыр ұлиды: у-у-у); дыбыстарға еліктеу, тақпақтарды айту материалында ерте және орта онтогенез дыбыстарын (тік буындар: қа-қа-қа, қо-қо-қо) айту
4.1.3.1 сөздік нұсқау бойынша дыбыстарды, буын, сөз, сөйлемдерді ойын жағдайында және жаттығуларда қайталау
1.1.3.2 мұғалімнің көмегімен тындаған сөйлем, мәтін, ертегілердердің мазмұнына ым-ишарамен, сөйлеммен жауап беру
2.1.3.2 мұғалімнің көмегімен тындаған сөйлем, мәтін, ертегі мазмұны бойынша сұрақтарға ым-ишара, сөз, сөйлеммен жауап беру
3.1.3.2 тындаған сөйлем, мәтін, ертегі мазмұны бойынша сұрақтарға ым-ишара, сөз, сөйлеммен жауап беру
4.1.3.2 тындаған сөйлем, мәтін, ертегі мазмұны бойынша сұрақтарға ым-ишара, сөз, сөйлеммен жауап беру
1.1.3.3 мұғалімнің сөзіненқарапайым қимылдармен үйлестіріп, қысқа тақпақтарды жаттау
2.1.3.3 1-2 жол көлеміндегі тақпақтарды айту (педагогтің соңынан қайталап, қимылдар мен иллюстрацияялар қолдану арқылы)
3.1.3.3 төрт жол көлеміндегі тақпақтарды есіне түсіру арқылы және қимылдар мен иллюстрацияларды қолданып айту
4.1.3.3 төрт жол көлеміндегі тақпақтарды есіне түсіру арқылы және қимылдар мен иллюстрацияларды қолданып айту
1.1.3.4 мұғалімнің сипаттамасы (1-2 ерекшелігі) бойынша заттарды тану
2.1.3.4 мұғалімнің сипаттамасы (2-3 ерекшелігі) бойынша заттарды тану
3.1.3.4 тақпақтарды тындау және мұғаліммен бірге жалғастырып айту, өз бетінше әңгімелеп айту
4.1.3.4 тақпақтарды тындау және мұғаліммен бірге жалғастырып айту, өз бетінше әңгімелеп айту), кейін өзбетінше әңгімелеу (қатынастың барлық құралдары қолданылады)
1.1.3.5 педагогтің соңынан дұрыс интонациямен сөйлемді қайталау
2.1.3.5 бақылаған әрекет бойынша мұғалім сұрақтарының көмегі арқылы сөйлем құру
3.1.3.5 "сөйлем" терминінің мәнін түсіну, сөйлемді шартты белгімен –ұзын жолақшамени белгілеу
4.1.3.5 моделдеу арқылы, шартты белгілер- ұзын, қысқа жолақшаларды қоданып моделдеу арқылы сөйлемдегі сөздер санын белгілеу
1.1.3.6 таныс ертегіні ойыншықтарға сүйеніп, айтып беру (мұғалімнің көмегімен)
2.1.3.6 суреттерге сүйеніп, мұғалімнің көмегімен таныс ертегіні әңгімелеп, айту
3.1.3.6 суреттерге сүйеніп, ертегінің мазмұнын айту
4.1.3.6 ертегіге қатысты суреттерге сүйеніп, мазмұнын әңгімелеп айту
1.4. Оқу элементтері
1.1.4.1 балаларға арналған кітаптарды иллюстрациялар-ды қарау
2.1.4.1 балаларға арналған кітаптар мен журналдарды қарау
3.1.4.1 кітаптарды, балалар және жарнамалық журнал мен газеттерді қарау
4.1.4.1 кітап және журналдардан аталған затты, іс-әрекеттерді табу
1.1.4.2 кітап беттерін мұқият парақтау
2.1.4.2 кітапты мұқият парақтап, керекті бетті табу
3.1.4.2 кітапты мұқият парақтап, ертегі, әңгіме, оқиғаның басын көрсету
4.1.4.2 кітапты мұқият парақтап, иллюстрация бойынша мұғалімнің оқуын қадағалау
1.1.4.3 мұғаліммен және ата-анамен бірге тақырыптық кітапшалар жасау және "оқу"
2.1.4.3 мұғаліммен және ата-анамен бірге тақырыптық кітапшалар жасау (жапсырмалар-дан, журналдан кесілген суреттер, карточкалардан)
3.1.4.3 мұғаліммен және ата-анамен бірге тақырыптық кітапшалар жасау (жапсырма, суреттер, пиктограмма, сөздік карточкалардан)
4.1.4.3 мұғаліммен және ата-анамен бірге тақырыптық кітапшалар жасау (жапсырма, суреттер, пиктограмма, сөздік карточкалардан)
1.1.4.4 мұғаліммен және ата-анамен бірге оқушының өмірі мен қызығушылын бейнелейтін оқушының жеке альбомын жасау және "оқу"
2.1.4.4 оқушының өміріндегі оқиғалар мен қызығушылықта-рын бейнелейтін фотосуреттермен жеке альбом жасау және "оқу"
3.1.4.4 оқушының өміріндегі оқиғалар мен қызметін бейнелейтін фотосуреттермен жеке альбом жасау және "оқу"
4.1.4.4 оқушының өміріндегі оқиғалар мен қызметін бейнелейтін фотосуреттермен жеке альбом жасау және "оқу"
1.1.4.5 сыныптастары-ның есімі жазылған карточкалардан өз есімі бар карточканы тану және таңдау
2.1.4.5 отбасы мүшелері мен мұғалімдердің есімі жазылған карточкаларды тану және таңдау
3.1.4.5 өз есімі мен сыныптастары-ның есімі жазылған карточкаларды пайдалану
4.1.4.5 өз есімі мен сыныптастары-ның есімі жазылған карточкаларды пайдалану
1.1.4.6 берілген сөзді басқа сөздер қатарынан есту арқылы тану (шапалақтау, сигналды карточкалар)
2.1.4.6 мұғалімнің тапсырмасы бойынша сөзді атау (тақырыптық, сюжеттік суреттер, әрекеттерді бақылау)
3.1.4.6 сөзді шартты белгімен белгілеу (қағаз жолағымен)
4.1.4.6 сөзді шартты белгімен белгілеу (қағаз жолағымен)
1.1.4.7 затқа сүйене отырып, сөздік карточкалар арасында оны табу және таңдау
2.1.4.7 суретке сүйене отырып, заттар мен жалпылау карталары білдіретін сөздері бар карточкаларды таңдау Мысалы: үстел, орындық, шкаф – жиһаз
3.1.4.7 суреттерге сүйене отырып, кім? не? сұрақтарына жауап беретін сөздері бар карточкаларды таңдау
4.1.4.7 тақырыптар бойынша сөздері бар карточкаларды жіктеу: ана, әке, ата, әже – отбасы
1.1.4.8 заттың іс-әрекетін білдіретін сөзі жазылған карточкаларды тану және таңдау
2.1.4.8 белгілі заттарға байланысты іс-әрекетті білдіретін сөздері бар карточкаларды тану және таңдау: құс, ұшақ, зымыран – ұшады (суретін көрсету)
3.1.4.8 затқа байланысты әрекеттерді білдіретін сөздері бар карточкаларды тану және таңдау: бала жүрді, жатыр, жүгірді (суреттен көрсету)
4.1.4.8 затқа байланысты әрекетті білдіретін сөздері бар карточкаларды таңдау: құс – ұшады, ұлу – жорғалайды (суреттерге негізделіп)
1.1.4.9 заттың белгілерін білдіретін сөздері бар карточкаларды тану және таңдау
2.1.4.9 заттардың көлемін білдіретін сөздері бар карточкаларды таңдау
3.1.4.9 заттардың түсін, пішінін, көлемін білдіретін сөздері бар карточкаларды таңдау (суреттерге негізделіп)
4.1.4.9 заттардың белгілерін білдіретін сөздері бар карточкаларды таңдау (суреттерге негізделіп)
4.1.4.10 А әріпін тану және көрсету (10, 5см өлшемінде кесілген контур бойынша)
4.1.4.11 У әріпін тану және көрсету (10, 5см өлшемінде кесілген контур бойынша)
4.1.4.12 О әріпін тану және көрсету (10, 5см өлшемінде кесілген контур бойынша
4.1.4.13 И әріпін тану және көрсету (10, 5см өлшемінде кесілген контур бойынша)
4.1.4.14 дауыссыз артикуляция негізінде А, Ә, Ө, О, У, И дауысты дыбыстарын тану және айту
4.1.4.15 А, Ә, Ө, О, У, И әріптері бейнеленген карточкаларды көрсету (10, 5см өлшемінде)

Параграф 2. Система целей обучения
38. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.2.1.4 "1" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
39. Система целей обучения дана по разделам и классам:
1) раздел "Развитие речи":
Подразделы
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1. Речевое дыхание и артикуляционная моторика
1.1.1.1 показывать свои части лица: рот, нос
2.1.1.1 показывать свои части лица и части лица на картинке: нос, рот, губы, зубы, язык
3.1.1.1 показывать свои части лица и части лица на картинке: нос, рот, губы, зубы, язык
4.1.1.1 показывать свои части лица и части лица на картинке: нос, рот, губы, зубы, язык
1.1.1.2 подражать правильному дыханию вслед за учителем: вдох- носом, выдох- через рот в положении лежа, сидя и стоя
2.1.1.2 выполнять упражнения на развитие правильного дыхания
3.1.1.2 выполнять упражнения на развитие правильного дыхания: вырабатывать глубокое диафрагмально-реберное дыхание (лежа, стоя), бесшумный спокойный вдох и плавный выдох)
4.1.1.2 выполнять (диафрагмально-реберного) дыхания. Делать короткий и бесшумный вдох (не поднимая плечи), спокойный и плавный выдох (не надувая щеки)
1.1.1.3 прикладывать ладонь к горлу, ощущать вибрацию при произнесении звуков подражая учителю
2.1.1.3 прикладывать ладонь к горлу, ощущать вибрацию при произнесении звуков подражая учителю
3.1.1.3 выполнять упражнения на развитие речевой моторики: упражнения на увеличение объема и плавности движений
4.1.1.3 выполнять упражнения и удерживать заданную позу в процессе выполнения упражнений общей артикуляторной гимнастики по образцу, картинке и словесной инструкции
1.1.1.4 подражать выражению лица учителя (перед зеркалом и без него) и его действиям (улыбается, грустит, закрывает лицо, закрывает рот, надувает щеки, вытягивает губы трубочкой, показывает язык, двигает языком верх вниз, вправо -влево)
2.1.1. 4 выполнять артикуляционную гимнастику по картинкам, по образцу
1.2. Понимание речи
1.1.2.1 узнавать и различать неречевые звуки природы, улицы, музыкальные инструменты, звучащие игрушки
2.1.2.1 различать неречевые звуки природы, улицы, музыкальные инструменты
3.1.2.1 угадывать по звуку предмет, явление, действие
4.1.2.1 различать звуки [а, у, о, и] с опорой на предметные картинки-символы, на основе восприятия их беззвучной артикуляции, с опорой на картинки, изображающие положение губ при произнесении звуков
1.1.2.2 различать силу звука (громко- тихо )
2.1.2.2 различать силу и темп звука (громко-тихо, быстро- медленно)
3.1.2.2 определять местонахождения источника звука; развивать звукочастотный слух (например, определение силы звука в игре "Колокол — колокольчик")
4.1.2.2 узнавать неречевые звуки, определять местонахождение источника звука, различать силу звука, темп и ритм звучания; подражать темпу и ритму неречевых и речевых звучаний, воспроизводить ритмические структуры (от одного до трех ритмических сигналов)
1.1.2.3 отыскивать и показывать предмет взглядом, указательным жестом, словом "там", "здесь" в ответ на вопроc "Где?"
2.1.2.3 отыскивать и показывать предмет взглядом, указательным жестом, словом "там", "здесь" в ответ на вопрос "Где?"
3.1.2.3 выполнять игровые действия по звуковому сигналу, по жесту, по слову, по словесной инструкции из 2-слов
4.1.2.3 выполнять игровые действия по звуковому сигналу, по жесту, по слову, по словесной инструкции из двух-трех слов
1.1.2.4 выполнять игровые действия по звуковому сигналу, по жесту, по слову, по словесной инструкции из 1-2-х слов
2.1.2.4 выполнять игровые действия по звуковому сигналу, по жесту, по слову, по словесной инструкции из 2-х слов
3.1.2.4 называть (в соответствии с уровнем речевого развития) предметы окружающей действительности
4.1.2.4называть (в соответствии с уровнем речевого развития) предметы окружающей действительности
1.1.2.5 узнавать и называть знакомые предметы обихода, игрушки и действия
2.1.2.5 узнавать и называть (в соответствии с уровнем речевого развития) предметы окружающей действительности
3.1.2.5 выполнять упражнения с предметами, картинками по инструкции "Я называю, а ты показывай"
4.1.2.5 выполнять упражнения с предметами, игрушками, картинками по инструкции "Ты называй, а я показываю"
1.1.2.6 выполнять упражнения с игрушками: "Покажи, как Мишка прыгает?" и картинками: "Покажи, где мишка прыгает?" по подражанию учителю
2.1.2.6 выполнять упражнения с игрушками: "Покажи, как Мишка прыгает, спит, умывается?" и картинками: "Покажи, где мальчик сидит, лежит, стоит?"
3.1.2.6 называть предметы, изображенные на фото, рисунках, картинах, словами
4.1.2.6 называть предметы, изображенные на фото, рисунках, картинах, словами
1.1.2.7 узнавать и называть знакомые предметы. изображенные на фото, рисунках и сюжетных картинках
2.1.2.7 узнавать и называть предметы, изображенные на фото и рисунках с использованием указательного жеста и слов
3.1.2.7 находить предметы по картинкам (цветная картинка-иллюстрация, контурная картинка, картинка, нарисованная учителем для ученика, картинка, составленная из двух-четырех частей)
4.1.2.7 находить предметы по картинкам (цветная картинка-иллюстрация, тень изображения, контурная картинка, по части картинки, составленной из двух-пяти частей)
1.1.2.8 соотносить предмет с его изображением (цветное ,черно-белое, контурное, частичное )
2.1.2.8 находить предметы по картинкам (цветное изображение, черно-белое, по контуру, по части изображения из 2-3 частей)
3.1.2.8 составлять серию сюжетных картин (2-3) по вопросам педагога
4.1.2.8 составлять серию сюжетных картин (2-4), рассказывать об отображенных событиях
1.1.2.9 узнавать и составлять пары сюжетных картин
2.1.2.9 узнавать и называть предметы и события, отображенные на сюжетной картине
3.1.2.9 слушать стихотворения, сказки, рассказы с опорой на иллюстрации
4.1.2.9 слушать стихотворения, сказки, рассказы
1.1.2.10 слушать короткие стихотворения, сказки, рассказы с использованием ауди-видеозаписей, иллюстраций
2.1.2.10 слушать короткие стихотворения, сказки, рассказы
3.1.2.10 составлять двухсловные предложения, включающие усвоенные существительные в именительном падеже, указательные местоимения: указательное местоимение + именительный падеж существительного, произносимое с вопросительной интонацией (Это учитель? Это врач?); указательное местоимение + именительный падеж существительного (Вот учитель. Это врач)
4.1.2.10 составлять двухсловные предложения по сюжетам игр, с использованием различных интонаций
1.1.2.11 слушать различные речевые интонации, воспроизводимые педагогом (потешек, стихов, предложений, сказок)
2.1.2.11 слушать и различать вопросительные и восклицательные интонации, воспроизводимые педагогом
1.3. Говорение
1.1.3.1 отраженно повторять за учителем звукоподражания, слоги, слова в игровых ситуациях
2.1.3.1 сопряжено и по подражанию воспроизводить звукоподражания, слоги, слова в игровых ситуациях
3.1.3.1 правильно артикулировать звуки [а, у, и, о] в изолированной позиции (девочка поет: а-а-а, волк воет: у-у-у); на материале звукоподражаний, потешек артикулировать согласные раннего и среднего онтогенеза (прямые слоги: га-га-га, ко-ко-ко)
4.1.3.1 воспроизводить по словесной инструкции звукоподражания, слоги, слова и фразы в игровых ситуациях и упражнениях
1.1.3.2 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного предложения, текста, сказки, словом, жестом, предложением с помощью учителя
2.1.3.2 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного предложения, текста, сказки, словом, жестом, предложением с помощью учителя
3.1.3.2 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного предложения, текста, сказки, словом, жестом, предложением
4.1.3.2 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного предложения, текста, сказки, словом, жестом, предложением
1.1.3.3 разучивать со слов учителя короткие потешки, стихи, сопровождаемые простыми движениями
2.1.3.3 рассказывать потешки, стихи в объеме 1-2 строк повторяя за педагогом с использованием движений, иллюстраций
3.1.3.3 рассказывать потешки, стихи в объеме четырех строк по памяти с использованием движений, иллюстраций
4.1.3.3 рассказывать потешки, стихи в объеме свыше четырех строк по памяти с использованием движений, иллюстраций
1.1.3.4 узнавать предметы по описанию учителя (один-два наиболее характерных признака)
2.1.3.4 узнавать предметы по описанию учителя (два-три наиболее характерных признака)
3.1.3.4 договаривать стихи, потешки при прослушивании (сопряжено), а затем и самостоятельно рассказывать их
4.1.3.4 договаривать при прослушивании стихов (сопряжено), а затем и самостоятельно рассказывать их (используются все доступные средства общения)
1.1.3.5 повторять предложение за педагогом с правильным интонированием
2.1.3.5 составлять предложение по наблюдаемому действию с помощью вопросов учителя
3.1.3.5 понимать значение термина "предложение" обозначать предложение условным знаком – длинной полоской
4.1.3.5 определять количество слов в предложении с помощью моделирования с использованием условных знаков- длинной и коротких полосок
1.1.3.6 оречевлять знакомую сказку с опорой на игрушки с помощью учителя
2.1.3.6 оречевлять знакомую сказку по вопросам учителя и с опорой на картинки
3.1.3.6 пересказывать содержание сказки с опорой на иллюстрации
4.1.3.6 пересказывать содержание сказки с опорой на серию иллюстраций к сказке
1.4. Элементы чтения
1.1.4.1 рассматривать иллюстрации в детских книжках малышках
2.1.4.1 рассматривать книжки и детские журналы
3.1.4.1 рассматривать книжки, детские и рекламные журналы и газеты
4.1.4.1 рассматривать книжки, журналы, находить названные предметы, действия
1.1.4.2 аккуратно перелистывать страницы в книжке
2.1.4.2 аккуратно перелистывать страницы, находить нужную страницу
3.1.4.2 аккуратно перелистывать страницы, уметь показать начало потешки, сказки, рассказа
4.1.4.2 аккуратно перелистывать страницы, следить за чтением учителя по иллюстрации
1.1.4.3 совместно с учителем и родителем создавать и "читать" тематические книжки-малышки
2.1.4.3 создавать тематические книжки- малышки, совместно с учителем и родителем (из наклеек, картинок, вырезанных из журналов, карточек со словами)
3.1.4.3 создавать тематические книжки- малышки, совместно с учителем и родителем (из наклеек, картинок, фотографий, пиктограмм, карточек со словами)
4.1.4.3 создавать тематические книжки- малышки, совместно с учителем и родителем (из наклеек, картинок, фотографий, пиктограмм, карточек со словами)
1.1.4.4 совместно с учителем и родителем создавать и "читать" личный альбом учащегося, отражающий события жизни и интереса самого ученика
2.1.4.4 создавать и "читать" личный альбом с фотографиями, отражающими события жизни и интересы самого ученика
3.1.4.4 создавать и "читать" личный альбом с фотографиями, отражающими деятельность и события жизни самого ученика
4.1.4.4 создавать и "читать" личный альбом с фотографиями, отражающими деятельность и события жизни ученика
1.1.4.5 узнавать и выбирать карточку со своим именем из имен одноклассников
2.1.4.5 узнавать и выбирать карточки с именами членов семьи и учителей
3.1.4.5 использовать карточки с своим именем и именами одноклассников
4.1.4.5 использовать карточки со своим именем, именами других одноклассников
1.1.4.6 узнавать данное слово на слух в ряду других слов (хлопки, сигнальные карточки)
2.1.4.6 называть слово по заданию учителя (с опорой на предметные, сюжетные картинки, наблюдение действий)
3.1.4.6 обозначать слово условным знаком – полоской бумаги
4.1.4.6 обозначать слово условным знаком – полоской бумаги
1.1.4.7 узнавать и выбирать карточки со словами, обозначающими предметы, с опорой на предмет
2.1.4.7 подбирать карточки со словами, обозначающими предметы и карточки обобщение, с опорой на картинку. Например: стол, стул, шкаф- мебель
3.1.4.7 подбирать карточки со словами, обозначающие предметы по вопросам: Кто? Что?, с опорой на изображения
4.1.4.7 классифицировать карточки со словами, по темам: нос, глаз, ухо, лоб - части лица; мама, папа, сын, дочь-семья
1.1.4.8 узнавать и выбирать карточки со словами, обозначающими действия предмета
2.1.4.8 подбирать карточки со словами, обозначающими действия предмета: самолет, птица, ракета -летит
(с опорой на картинку)
3.1.4.8 подбирать карточки со словами, обозначающими действия предмета: Мальчик идет, лежит, бежит (с опорой на картинку)
4.1.4.8 подбирать карточки со словами, обозначающими действия предмета: птица -летит, улитка- ползет (с опорой на картинку)
1.1.4.9 узнавать и выбирать карточки со словами, обозначающими признаки предмета
2.1.4.9 подбирать карточки со словами, обозначающими величину предмета
3.1.4.9 подбирать карточки со словами, обозначающими, признаки предмета:
(цвет, форма, величина) с опорой на картинку) Например: яблоко красное, круглое, большое
4.1.4.9 подбирать карточки со словами, обозначающими признаки предметов с опорой на картинку
4.1.4.10 узнавать и показывать букву А (буквы вырезаны по контуру — размер 10 и 5 см)
4.1.4.11 узнавать и показывать букву У (буквы вырезаны по контуру — размер 10 и 5 см
4.1.4.12 узнавать и показывать букву О (буквы вырезаны по контуру — размер 10 и 5 см
4.1.4.13 узнавать и показывать букву И (буквы вырезаны по контуру — размер 10 и 5 см
4.1.4.14 узнавать и воспроизводить гласные А, Ә, Ө, О, У, И на основе восприятия их беззвучной артикуляции.
4.1.4.15 выбрать карточку с буквой А, Ә, Ө, О, У, И среди картинок (размер картинок 10 и 5 см)

2) "Қатынас" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
2.1. Қатынастық іс-әрекет
1 сынып
2 сынып
3 сынып
4 сынып
1.2.1.1 қарым-қатынас жағдайына көңілді эмоционалды қатынасты білдіру
2.2.1.1 қарым-қатынас жағдайына жағымды эмоционалды қатынасты көрсету
3.2.1.1 басқалармен байланысқа түсу және қарым-қатынас жағдайына жағымды эмоционалды қатынас көрсету
4.2.1.1 өз бетінше басқалармен байланысқа түсу және қарым-қатынас жағдайына жағымды эмоционалды қатынас көрсету
1.2.1.2 сөйлейлеп жатқан ересек адаммен және құрдасымен көз байланысын сақтау
2.2.1.2 ересек адаммен және сыныптасымен көз байланысын сақтау (нұсқау беру кезінде, әңгімелесу барысында)
3.2.1.2 әңгімелесушімен көз байланысын сақтау (нұсқау беру кезінде, әңгімелесу барысында)
4.2.1.2 әңгімелесушімен көз байланысын сақтау (нұсқаулықты ұсынған кезде, әңгіме барысында)
1.2.1.3 айнада өзіне қарап, сұраққа жауап беру: бұл кім?
2.2.1.3 айнаға өзіне қарау, бетінің бөліктерін көрсету
3.2.1.3 айнада өзін, сыныптасын, мұғалімдерді қарау
4.2.1.3 айнада өзін, сыныптасын, мұғалімдерді қарау
1.2.1.4 өз атына жауап беру
2.2.1.4 өзін атау және өз атына, тегіне, жынысына жауап беру, ересектерді атымен және әкесінің атымен атау (есімдері)
3.2.1.4 өзін атау және өз атына, тегіне, жынысына жауап беру, ересектерді атымен және әкесінің атымен атау (есімдері)
4.2.1.4 өзін атау және өз атына, тегіне, жынысына жауап беру, ересектерді атымен және әкесінің атымен атау (есімдері)
1.2.1.5 эмоционалды күйлерді көрсету және тану (қуаныш, ашу, қорқыныш)
2.2.1.5 әңгімелесушінің эмоционалды күйлерін ажырату және қайталау (қуаныш, қорқыныш, қайғы, таңдану)
3.2.1.5 әңгімелесушінің эмоционалды күйлерін ажырату және қайталау (қуаныш, қорқыныш, қайғы, таңдану, тыныштық, ашу)
4.2.1.5 әңгімелесушінің эмоционалды күйлерін ажырату және қайталау (қуаныш, қорқыныш, қайғы, таңдану, тыныштық, көңілсіздік)
1.2.1.6 әңгімелесушімен сәлемдесіп, жест, сөз, іс-әрекет арқылы қоштасу (басын изеу, қолын созу, күлу)
2.2.1.6 әңгімелесушімен сәлемдесіп, адамдармен жест, сөз, іс-қимыл арқылы қоштасу (басын изеу, қолын созу, күлімсіреу)
3.2.1.6 әңгімелесушімен сәлемдесіп, жест, сөз, іс-қимыл арқылы қоштасу (сөздерді қолданады: сәлем, сау болыңыз)
4.2.1.6 әңгімелесушімен сәлемдесіп, жест, сөз, іс-әрекет арқылы қоштасу (мұғалімнің сыныбына кірген тұру, сөздерді қолданы: Сәлеметсіз бе, сау болыңыз)
1.2.1.7 өзіне назар аудару, келісім мен келіспеушілікті дыбыспен, қимылмен, сөзбен, бас изеп білдіру
2.2.1.7 өзіне назар аудару және келісімді (келіспеушілікті) дыбыспен, қимылмен, сөзбен білдіру
3.2.1.7 өзіне назар аудару және келісімді (келіспеушілікті) дыбыспен, қимылмен, сөзбен білдіру
4.2.1.7 өзіне назар аудару және келісімді білдіру (келіспеушілікті) дыбыспен, сөз тіркесімен
1.2.1.8 дыбысты, қимылды, пиктограмманы, сөзді қолдана отырып, көмек сұрау
2.2.1.8 дыбысты, қимылды, пиктограмманы, сөзді қолдана отырып, көмек сұрау
3.2.1.8 қимылды, пиктограмманы, сөздерді, сөз тіркестерін қолдана отырып, көмек сұрау
4.2.1.8 қимылды, пиктограмманы, сөздерді, сөз тіркестерін қолдана отырып, көмек сұрау
1.2.1.9 өз қалауын көзбен, демонстрациялық қимылмен, суретпен, сөзбен білдіру
2.2.1.9 өз қалауын көзбен, көрсеткіш қимылмен, суретпен, сөзбен білдіру: иә-жоқ
3.2.1.9 көрсеткіш қимылды, бейнені, сөздерді қолдана отырып, өз қалауын білдіру
4.2.1.9 көрсеткіш қимылды, бейнені, сөздерді, сөз тіркестерін қолдана отырып өз қалауын білдіру: мен қалаймын, боламын, қаламаймын, болмаймын, қаламаймын
1.2.1.10 мимиканы, қимылды, сөзді, әрекетті пайдаланып ризашылық білдіру (басын изеу, күлу)
2.2.1.10 қимылдарды, сөздерді, әрекеттерді қолдану арқылы алғыс білдіру (басын изеу, қолын созу, күлу)
3.2.1.10. ризашылық білдіру іс-қимыл қимылдарын, рахмет сөзін қолдану
4.2.1.10 қимылдарды, сөздерді, әрекеттерді қолдану арқылы алғыс білдіру (басың изеу, қолың кеудеге қойып, рахмет айту)
2.2. Тіл арқылы қатынас жасау
1.2.2.1 әңгімеде қашықтықты және кезектілікті сақтау
2.2.2.1 ересек адаммен және құрдастарымен сөйлесуде қашықтық пен кезектілікті сақтау
3.2.2.1 ересек адаммен және құрдастарымен сөйлесуде қашықтық пен кезектілікті сақтау
4.2.2.1 ересек адаммен және құрдастарымен сөйлесуде қашықтық пен кезектілікті сақтау
1.2.2.2 сұрақтар қою және жауап беру, мұғалімнің көмегімен диалогты қолдау
2.2.2.2 мұғаліммен бірлесіп, өз іс-әрекеттері туралы айту
3.2.2.2 әрекеттер, суреттер, ертегілер сюжеттері бойынша екі сөзді құрастыру (мұғалімнің көмегімен)
4.2.2.2 іс-әрекеттердің, суреттердің, әңгімелердің сюжеттері бойынша екі-үш сөзден тұратын ұсыныстар айту (мұғалімнің көмегімен)
1.2.2.3 адамдар мен жануарлардың қимылдары мен бейнелеріне еліктеу ойындарына қатысу
2.2.2.3 қозғалыста жануарлар мен құстардың бейнелерін көрсету, мұғалім көрсеткен қозғалыс бойынша ойыншықты таңдау
3.2.2.3 диалогтік сөйлеуін дамытуға арналған коммуникативті жағдаяттық ойындарға қатысу, мысалы: "Менің отбасым"
4.2.2.3 оқушылардың диалогтік сөйлеуін дамытуға арналған коммуникативті жағдаяттық ойындарға қатысу, мысалы: "Дәрігердің қабылдауында"
1.2.2.4 таныс ертегілерді, өлеңдерді драматизациялау ойындарына қатысу
2.2.2.4 таныс ертегілерді драматизациялау ойындарына қатысу, іс-әрекеттерді орындау және рөлге сәйкес сөздік және сөзсіз құралдарды қолдану
3.2.2.4 қозғалыста әндер мен өлеңдер мәтінімен сүйемелденетін іс - әрекеттерді жасау; қозғалыста іс-әрекеттерді орындайтын қуыршақтардың, жануарлардың, құстардың бейнелерін жасау
4.2.2.4 іс-әрекетті мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша қозғалысқа келтіру
1.2.2.5 мерекеде, күнделікті өмірде әртүрлі жағдайларда басқалармен сөйлесуге дайын болу және ұмтылу
2.2.2.5 екі сөзден тұратын сөйлемдерді қолдана отырып, өзін ойын рөлінде атай отырып, сөйлеумен жұптық ойындарға қатысу
3.2.2.5 таныс ертегілерді драматизациялау ойындарына қатысу, іс-әрекеттерді орындау және рөлге сәйкес сөздік және сөзсіз құралдарды қолдану
4.2.2.5 таныс ертегілерді драматизациялау ойындарына қатысу, іс-әрекеттерді орындау және рөлге сәйкес сөздік және сөзсіз құралдарды қолдану
3.2.2.6 ойын рөлін атай отырып, қарапайым рөлдік диалогты ойнату
4.2.2.6 ойын рөлін атай отырып, қарапайым рөлдік диалогты ойнату

2) Раздел: "Коммуникация"
Подразделы
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1. Коммуникативное поведения
1.2.1.1 проявлять позитивное эмоциональное отношение к ситуации общения
2.2.1.1 демонстрировать положительное эмоциональное отношение к ситуации общения.
3.2.1.1 вступать в контакт с окружающими и проявлять позитивное эмоциональное отношение к ситуации общения
4.2.1.1 самостоятельно вступать в контакт с окружающими и проявлять позитивное эмоциональное отношение к ситуации общения
1.2.1.2 поддерживать зрительный контакт с говорящим взрослым и сверстником
2.2.1.2 поддерживать зрительный контакт с взрослым и одноклассником (при предъявлении инструкции, в ходе беседы)
3.2.1.2 поддерживать зрительный контакт с собеседником (при предъявлении инструкции, в ходе беседы)
4.2.1.2 поддерживать зрительный контакт с собеседником. (при предъявлении инструкции, в ходе беседы)
1.2.1.3 смотреть на себя в зеркале, отвечать на вопрос: Кто там?
2.2.1.3 смотреть на себя в зеркало, показывать части своего лица
3.2.1.3 рассматривать в зеркале себя, одноклассника, учителя
4.2.1.3 рассматривать в зеркале себя, одноклассника, учителя
1.2.1.4 откликаться на свое имя
2.2.1.4 называть себя и откликаться на свое имя, фамилию, пол, называть взрослых по именам и отчествам (именам)
3.2.1.4 называть себя и откликаться на свое имя, фамилию, пол, называть взрослых по именам и отчествам (именам)
4.2.1.4 называть себя и откликаться на свое имя, фамилию, пол, называть взрослых по именам и отчествам (именам)
1.2.1.5 проявлять и узнавать эмоциональные состояния (радость, злость, страх)
2.2.1.3 различать и воспроизводить эмоциональные состояния собеседника? (радость, испуг, огорчение, удивление)
3.2.1.3 различать и воспроизводить эмоциональные состояния собеседника. (радость, испуг, огорчение, удивление, спокойствие, злость)
4.2.1.3 различать и воспроизводить эмоциональные состояния собеседника. (радость, испуг, огорчение, удивление, спокойствие, разочарование)
1.2.1.6 приветствовать собеседника и прощаться, посредством жеста, слова, действия (кивает головой, протягивает руку, улыбается)
2.2.1.6 приветствовать собеседника и прощаться с людьми, посредством жеста, слова, действия (кивает головой, протягивает руку, улыбается)
3.2.1.6 приветствовать собеседника и прощаться, посредством жеста, слова, действия (использует слова: привет, пока)
4.2.1.6 приветствовать собеседника и прощаться, посредством жеста, слова, действия (поднимается при входе в класс учителя, используют слова: здравствуйте, до свидания)
1.2.1.7 привлекать к себе внимание, выражать согласие и несогласие звуком, жестом, словом, кивком головы
2.2.1.7привлекать к себе внимание и выражать согласие (несогласия) звуком, жестом, словом,
3.2.1.7 привлекать к себе внимание и выражать согласие (несогласия) звуком, жестом, словом,
4.2.1.7 привлекать к себе внимание и выражать согласие (несогласия) звуком словом, фразой
1.2.1.8 обращаться с просьбой о помощи с использованием звука, жеста, пиктограммы, слова
2.2.1.8 обращаться с просьбой о помощи с использованием жеста, пиктограммы, слова
3.2.1.8 обращаться с просьбой о помощи с использованием жеста, пиктограммы, слова, фразы
4.2.1.8 обращаться с просьбой о помощи с использованием жеста, пиктограммы, слова, фразы
1.2.1.9 выражать свои желания с использованием взгляда, указательного жеста, изображения, слова
2.2.1.9 выражать свои желания с использованием взгляда, указательного жеста, изображения, слова: да-нет
3.2.1.9 выражать свои желания с использованием указательного жеста, изображения, слова
4.2.1.9 выражать свои желания с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы: хочу, буду, не хочу, не буду, я не буду, я не хочу
1.2.1.10 выражать благодарность используя мимику, жест, слово, действие (кивать головой, улыбаться)
2.2.1.10 выражать благодарность используя жесты, слова, действия (кивать головой, протягивать руку, улыбаться)
3.2.1.10. выражать благодарность используя жесты действия, слово: спасибо
4.2.1.10 выражать благодарность используя жесты, слова, действия (кивать головой, прикладывать руку к груди, говорить: спасибо)
2.2. Речевая коммуникация
1.2.2.1 соблюдать дистанцию и очередность в разговоре
2.2.2.1 соблюдать дистанцию и очередность в разговоре со взрослым и сверстником
3.2.2.1 соблюдать дистанцию и очередность в разговоре со взрослым и сверстником
4.2.2.1 соблюдать дистанцию и очередность в разговоре со взрослым и сверстником
1.2.2.2 задавать и отвечать вопросы, поддерживать диалог при помощи учителя
2.2.2.2 совместно с учителем рассказывать о своих действиях
3.2.2.2 составлять двухсловные предложения по сюжетам действий, картинок, сказок. (с помощью учителя)
4.2.2.2 составлять двух-трехсловные предложения по сюжетам действий, картинок, рассказов (с помощью учителя)
1.2.2.3 участвовать в играх имитациях движений и образов людей и животных
2.2.2.3 передавать в движении образы животных и птиц; выбирать игрушку по движению, показанному учителем
3.2.2.3 участвовать в игровых коммуникативных ситуациях для развития диалогической речи. Например: "Моя семья"
4.2.2.3 участвовать в игровых коммуникативных ситуациях для развития диалогической речи учащихся. Например: "У врача"
1.2.2.4 участвовать в играх драматизациях знакомых сказок, стихов и потешек
2.2.2.4 участвовать в играх-драматизациях знакомых сказок, выполнять действия и использовать речевые и неречевые средства в соответствии с ролью
3.2.2.4 передавать в движении действия, сопровождаемые текстом песен и стихотворений; передавать в движении образы кукол, животных, птиц, выполняющих действия
4.2.2.4 передавать в движении действия по словесной инструкции учителя.
1.2.2.5 проявлять готовность и стремиться к речевому общению с окружающими в различных ситуациях на празднике, в быту
2.2.2.5 участвовать в парных играх с речью, с называнием себя в игровой роли, с использованием предложений из 2-х слов
3.2.2.5 участвовать в играх-драматизациях знакомых сказок, выполнять действия и использовать речевые и неречевые средства в соответствии с ролью
4.2.2.5участвовать в играх-драматизациях знакомых сказок, выполнять действия и использовать речевые и неречевые средства в соответствии с ролью
3.2.2.6 разыгрывать несложный ролевой диалог, с называнием своей игровой роли
4.2.2.6 разыгрывать не сложный ролевой диалог, с называнием своей игровой роли

3) "Графоторлық дағдыларды және жазу элементтерін дамыту" бөлімі
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 сынып
2 сынып
3 сынып
4 сынып
3.1. Қолдың моторикасы
1.3.1.1 мұғалімнің қолдарымен, саусақтарымен және қолдарымен ерікті қимылдар жасауын бақылау, оған еліктеу
2.3.1.1 қолдарымен, саусақтарымен және білектерімен ерікті қимылдарды үлгі бойынша орындау (бөлек, ауыспалы және дәйекті қимылдар)
3.3.1.1 қолдың ерікті қимылдарын үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша орындау (бөлек, ауыспалы және дәйекті қимылдар)
4.3.1.1 қолдарымен, саусақтарымен және білектермен ерікті қимылдарды үлгі бойынша, ауызша нұсқауларға сәйкес орындау (жеке, ауыспалы, дәйекті қозғалыстар және қозғалыстар сериясы)
1.3.1.2 саусақтардың бүгілуі мен кеңеюін орындау, мұғалімге еліктеу отырып саусақтарының әртүрлі позицияларға бүгу
2.3.1.2 қолдың қозғалысын қоршаған әр түрлі заттарға ұқсас етіп орындау. Мысалы, "ешкі", "ұлу", "ұя"
3.3.1.2 мұғалімнің үлгісі мен ауызша нұсқауы бойынша қол қимылдарын орындау: жұдырықтарды қысу және ашу, қолды шайқау және бұлғау, буындардағы қозғалыс амплитудасын біртіндеп арттыру
4.3.1.2 саусақ жаттығуларын мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша белгілі бір ырғақта, қарқында, өлеңдермен сүйемелдеумен орындау
1.3.1.3 мұғалімнің көмегімен әртүрлі заттарды (конустар, жаңғақтар, каштан) қолдана отырып, қол массажын жасау
2.3.1.3 табиғи материалдармен қол жаттығуларын орындау: "құмыраны бүршікпен толтыру", "жаңғақтарды сұрыптау"
3.3.1.3 әртүрлі заттарды (массажер, доптар, роликтер, сақиналар) қолдана отырып, қолға өзіндік массаж орындау
4.3.1.3 әртүрлі заттарды (массажер, доптар, роликтер, сақиналар) қолдана отырып, қолға өзіндік массаж орындау
1.3.1.4 қарындаш пен щетканы, борды дұрыс қолдану (қарындашты жұдырықта қыспау, қағазды бос қолымен қағазды ұстау, қылқалам мен борды дұрыс ұстау)
2.3.1.4 қарындаш пен қылқаламды, борды дұрыс пайдалану (қарындашты жұдырықпен ұстамау, қағазды бос қолмен ұстау, қылқалам мен борды дұрыс ұстау)
3.3.1.4 қарындаш пен қылқаламды, борды дұрыс пайдалану (қарындашты жұдырықпен ұстамау, қағазды бос қолмен ұстау, қылқалам мен борды дұрыс ұстау)
4.3.1.4 қарындаш пен қылқаламды, борды дұрыс пайдалану (қарындашты жұдырықпен ұстамау, қағазды бос қолмен ұстау, қылқалам мен борды дұрыс ұстау)
3.2. Көру-моторлы тепе тендік пен кеңістіктік түсініктер
1.3.2.1 түсі (сары, қызыл, көк) және өлшемі (қысқа – ұзын) бойынша таяқшалар немесе қағаз (картон) жолақтарын таңдау және топтау (20, 2 см; 10, 2 см-ден 1-5 таяқша)
2.3.2.1 жолақтардан, таяқшалардан (сары, қызыл, көк, жасыл; қысқа – ұзын; 1-6 таяқша) заттарды, геометриялық пішіндерді үлгі бойынша орналастыру
3.3.2.1 түсі (сары, қызыл, көк) және өлшемі (қысқа – ұзын) бойынша таяқшалар немесе қағаз (картон) жолақтарын таңдау және топтау (2-8 таяқша)
4.3.2.1 түсі (сары, қызыл, көк) және өлшемі (қысқа – ұзын) бойынша таяқшалар немесе қағаз (картон) жолақтарын таңдау және топтау (2-10 таяқша)
1.3.2.2 мұғалімнің іс-әрекетіне еліктеу арқылы таяқшалардан, пластилиннен, сымнан әр түрлі заттарды құрастыру (қоршау, шөп, орындық, үстел, тарақ)
2.3.2.2 таяқшалардан, пластилиннен, сымнан, үлгі бойынша, жад бойынша әртүрлі заттарды құрастыру
3.3.2.2 үлгі бойынша таяқшалардан, пластилиннен, сымнан әріптерге ұқсайтын графикалық кескін жасау
4.3.2.2 А, Ә, Ө, О, У, И әріптерінің кескінін үлгі бойынша сымнан және таяқшалардан,пластилиннен, қамырдан жасау
1.3.2.3 мұғалімнің сурет салуын бақылау (бормен тақтаға немесе қылқаламмен, талшықты қарындашпен, үлкен қағазға маркермен)
2.3.2.3 мұғалімнің сурет салуын бақылау және суреттерді тану (бормен тақтаға немесе қылқаламмен, талшықты қарындашпен, үлкен қағазға маркермен)
3.3.2.3 мұғалімнің сурет салуын бақылау және суреттерді тану (бормен тақтаға немесе қылқаламмен, талшықты қарындашпен, үлкен қағазға маркермен)
4.3.2.3 мұғалімнің сурет салуын бақылау және ауызша нұсқаулар арқылы суретті аяқтау (бормен тақтаға немесе қылқаламмен, талшықты қарындашпен, үлкен қағазға маркермен)
1.3.2.4 саусақпен, қарындашпен, маркермен әр түрлі беттерге (ватманға, жармаға) еркін сурет салу
2.3.2.4 саусақпен, қарындашпен, маркермен әр түрлі беттерге (ватманға, жармаға) еркін сурет салу
3.3.2.4 саусақпен, қарындашпен, маркермен әр түрлі беттерге (альбомда, жармаға) еркін сурет салу
4.3.2.4 үлкен қағаз парақтарына қаламдармен, щеткалармен, қарындаштармен түзу және бұралмалы сызықтар салу, содан кейін сызбаны сюжет болатындай етіп толықтыру, мысалы: "доп жолмен домалап барады"
1.3.2.5 таныс заттардың суреттерін, геометриялық пішіндерді трафарет бойынша сызу, оларды бояу
2.3.2.5 әр түрлі беттерде, А4 парақтарында әріптерге ұқсас заттарды салу
3.3.2.5 әр түрлі беттерде, А4 парақтарында әріптерге ұқсас заттарды салу
4.3.2.5 А, О, Ә, Ө, У, И әріптерін әр түрлі беттерде, А4 парақтарына салу
1.3.2.6 еліктеу бойынша 2 элементтен тұратындай шеңбер және жолақ үлгісін жасау
2.3.2.6 трафареттер мен шаблондар бойынша таныс заттардың суреттерін, геометриялық пішіндерді сызу
3.3.2.6 трафареттер мен шаблондар бойынша таныс заттардың суреттерін, геометриялық пішіндерді сызу
4.3.2.6 трафареттер мен шаблондар бойынша таныс заттардың суреттерін, геометриялық пішіндерді А, О, Ә, Ө, У, И әріптерін сызу
1.3.2.7 солдан оңға қарай кеңдігі 10 см аспайтын жолға әртүрлі пішіндер мен олардың элементтерінен тұратын тізбектерді салу
2.3.2.7 заттарға ұқсайтын пішіндердің контурлары мен нүктелері бойынша сурет салу
3.3.2.7 контурлар мен нүктелер бойынша сурет салу
4.3.2.7 контурлар мен нүктелер бойынша пішіндер, әріптер салу
2.3.2.8 үлгі бойынша геометриялық пішіндерде жолақтар жазу
3.3.2.8 АБАБ, ААББ ААББ, ААББ сызбасы бойынша шаршыда, шеңберде дайын элементтерден жолақтар жазу
4.3.2.8 АБАБ, ААББ ААББ, ААББ сызбасы бойынша шаршыда, шеңберде дайын элементтерден жолақтар жазу
2.3.2.9 солдан оңға қарай жұмыс жасай отырып, әр түрлі пішіндер мен олардың элементтерін шекарада (10-5 см) сызу
3.3.2.9 солдан оңға қарай жұмыс жасай отырып, әр түрлі пішіндер мен олардың элементтерін шекарада (5 см) сызу
4.3.2.9 солдан оңға қарай жұмыс жасай отырып, әр түрлі пішіндер мен олардың элементтерін шекарада (5-3 см) сызу
3.3. Жазу элементтері
1.3.3.1 нүктелерді саусақпен "жазу" (әртүрлі әдістерді қолдану)
2.3.3.1 әр түрлі ыдыстарға құйылған жармаға (құмға) саусақпен; фломастерлермен, қағаз парағындағы маркерлермен, тақтадағы бормен нүктелерді "жазу"
3.3.3.1 музыкалық аспаптардың ырғақ соққылары немесе мұғалімнің шапалақтары бойынша саусақпен жарма немесе құмға, маркерлермен нүктелерді "жазу"
4.3.3.1 ауызша нұсқаулар бойынша саусақпен жарма немесе құмға, маркерлермен нүктелерді "жазу"
1.3.3.2 көлденең (жол) және тік (шөп, қоршау) сызықтарды саусақпен құмға, жармаға, қарындашпен қағаз парағына "жазу"
2.3.3.2 әр түрлі беттерде әр түрлі бағытта сызықтарды "жазу" (түзу, қисық, қисық)
3.3.3.2 әр түрлі беттерде әр түрлі бағытта сызықтарды "жазу" (түзу, қисық, қисық)
4.3.3.2 фломастерлермен, маркерлермен, қарындаштармен, қағаз парағындағы қаламмен нүктелер мен нүктелер бойынша тік және көлденең түзу және бұралмалы сызықтарды "жазу"
1.3.3.3 алақанды қағазға (құм, жарма, тақта) қойып, мұғалімнің көмегімен саусақтарды контур бойымен (қарындашпен, бормен, қылқаламмен, таяқшамен) сызу
2.3.3.3 алақанды айналдырып сызу, мұғалімнің көмегімен суреттерді аяқтау (сегізаяқ, балық, құс)
3.3.3.3 алақанды айналдырып сызу, мұғалімнің көмегімен суреттерді аяқтау (сегізаяқ, балық, құс)
4.3.3.3 алақанды айналдырып сызу, топтық суреттер салу
1.3.3.4 өз есімін карточкадан қағаз бетіне қарындаш, фломастермен көшіріп жазу
2.3.3.4 өз есімін карточкадан қағаз бетіне қарындаш, фломастермен көшіріп жазу
3.3.3.4 өз есімін қағаз бетіне қарындаш, фломастермен жазу
4.3.3.4 өз есімін қағаз бетіне қарындаш, фломастермен жазу
1.3.3.5 сөздерді карточкалардан көшіріп жазу
2.3.3.5 сөздерді карточкалардан тапсырмасы берілген қағаз беттеріне көшіріп жазу
3.3.3.5 сөздерді карточкалардан тапсырмасы берілген қағаз беттеріне көшіріп жазу
4.3.3.5 сөздерді карточкалардан тапсырмасы берілген қағаз беттеріне көшіріп жазу
4.3.3.6 А, У, О, Ә, Ө, И әріптерін айту бойынша А4 қағаз бетіне жазу
4.3.3.7 таныс және бейтаныс сөздерден үйренген әріптерді табу және белгілеу

3) раздел: Развитие графомоторных навыков и элементов письма
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1. Ручная моторика
1.3.1.1 наблюдать, как учитель выполняет произвольные движения руками, пальцами и кистями рук, подражать ему
2.3.1.1 выполнять произвольные движения руками, пальцами и кистями рук по подражанию, по образцу (отдельные, попеременные и последовательные движения)
3.3.1.1 выполнять произвольные движения руками, пальцами и кистями рук по образцу, по словесной инструкции (отдельные, попеременные и последовательные движения)
4.3.1.1 выполнять произвольные движения руками, пальцами и кистями рук по образцу, по словесной инструкции (отдельные, попеременные, последовательные движения и серии движений)
1.3.1.2 выполнять сгибание и разгибание пальцев рук, складывать пальцы рук в различные позиции по подражанию педагогу
2.3.1.2 выполнять движения кистями рук, напоминающие различные предметы, окружающей действительности. например, "Коза", "Улитка", "Гнездо"
3.3.1.2 выполнять движения кистями рук по образцу и словесной инструкции учителя: сжать и разжать кулаки, встряхнуть и помахать кистями, постепенно увеличивая амплитуду движений в суставах
4.3.1.2 выполнять пальчиковые упражнения по словесной инструкции педагога в определенном ритме, темпе, в сопровождении стихов
1.3.1.3 выполнять массаж рук с использованием различных предметов (шишки, орехи, каштаны) с помощью педагога
2.3.1.3 выполнять упражнения для рук с природными материалами: "Наполнить банку желудями", "Сортируем шишки и каштаны"
3.3.1.3 выполнять самомассаж рук с использованием различных предметов (массажер: мячи, валики, кольца)
4.3.1.3 выполнять самомассаж рук с использованием различных предметов (массажеры: мячи, валики, кольца, карандаш)
1.3.1.4 правильно пользоваться карандашом и кистью, мелом (не сжимать карандаш в кулаке, придерживать бумагу свободной рукой, правильно держать кисть и мел)
2.3.1.4 правильно пользоваться карандашом и кистью, мелом (не сжимать карандаш в кулаке, придерживать бумагу свободной рукой, правильно держать кисть и мел)
3.3.1.4 правильно пользоваться карандашом и кистью, мелом (не сжимать карандаш в кулаке, придерживать бумагу свободной рукой, правильно держать кисть и мел)
4.3.1.4 правильно пользоваться карандашом и кистью, мелом (не сжимать карандаш в кулаке, придерживать бумагу свободной рукой, правильно держать кисть и мел)
3.2. Зрительно-моторная координация и пространственные представления
1.3.2.1 выбирать и группировать по цвету (желтый, красный, синий) и размеру (короткая- длинная) палочки или полоски бумаги (картона) размер 20 см на 2 см;10 см на 2 см (1-5 палочек)
2.3.2.1 выкладывать по образцу предметы, геометрические фигуры из полосок, палочек (желтый, красный, синий, зеленый; короткая- длинная; 1-6 палочек)
3.3.2.1 выбирать и группировать по цвету (желтый, красный, синий, зеленый, белый, черный) и размеру (короткая- средняя -длинная) палочки или полоски бумаги: 2-8 палочек)
4.3.2.1 выбирать и группировать по цвету (желтый, красный, синий, зеленый, белый, черный, коричневый) и размеру (короткая- средняя -длинная) палочки или полоски бумаги: 2-10 палочек)
1.3.2.2 конструировать различные предметы из палочек, пластилина, теста проволоки по подражанию действиям педагога (забор, трава, стул, стол, расческа)
2.3.2.2 конструировать различные предметы из палочек, пластилина, теста проволоки по образцу, по памяти
3.3.2.2 конструировать графический образ, буквы из палочек, пластилина, теста проволоки по образцу
4.3.2.2 конструировать графический образ буквы А, Ә, Ө, О из палочек, пластилина, теста, проволоки памяти, по названию буквы
1.3.2.3 наблюдать за рисованием учителя (мелом на доске или кистью, фломастером, волоконным карандашом, маркером на большом листе бумаги)
2.3.2.3 наблюдать за рисованием учителя и узнавать изображение (мелом на доске или кистью, фломастером, волоконным карандашом, маркером на большом листе бумаги)
3.3.2.3 наблюдать за рисованием учителя и узнавать изображение (мелом на доске или кистью, фломастером, волоконным карандашом, маркером на большом листе бумаги)
4.3.2.3 наблюдать за рисованием учителя и дорисовывать изображение по словесной инструкции (мелом на доске или кистью, фломастером, волоконным карандашом, маркером на большом листе бумаги)
1.3.2.4 свободно рисовать на различных поверхностях (на ватмане, на манке, клеенки) пальцем, карандашом, маркером
2.3.2.4 свободно рисовать на различных поверхностях (на ватмане, на манке, клеенке) пальцем, карандашом, маркером
3.3.2.4 свободно рисовать на различных поверхностях (в альбоме, на манке, клеенке) пальцем, карандашом, маркером
4.3.2.4 рисовать на больших листах бумаги фломастерами, кистями, карандашами прямые и извилистые линии, дополняя затем рисунок так, чтобы получился сюжет, например, "По извилистой дорожке катится мяч"
1.3.2.5 обводить по трафарету образы знакомых предметов, геометрические фигуры, раскрашивать их
2.3.2.5 рисовать предметы по форме напоминающие буквы на различных поверхностях, листах А4
3.3.2.5 рисовать предметы по форме напоминающие буквы на различных поверхностях, листах А4
4.3.2.5 рисовать буквы А, О, Ә, Ө, У, И на различных поверхностях, листах А4, альбомах разлинованных 3-5 см
1.3.2.6 составлять узор в полоске и в круге из 2х элементов по подражанию
2.3.2.6 обводить по трафаретам и шаблонам образы знакомых предметов, геометрические фигуры
3.3.2.6 обводить по трафаретам и шаблонам образы знакомых предметов, геометрические фигуры
4.3.2.6 обводить по трафаретам и шаблонам образы знакомых предметов, геометрические фигуры, буквы А, О, Ә, Ө, У, И
1.3.2.7 рисовать в пределах широкой строки (10 см) бордюры из различных фигур и их элементов, ведя работу слева направо
2.3.2.7 рисовать по контурам и точкам фигуры, напоминающие предметы
3.3.2.7 рисовать по контурам и точкам фигуры
4.3.2.7 рисовать по контурам и точкам фигуры, буквы
2.3.2.8 составлять узор в геометрических фигурах по образцу
3.3.2.8 составлять узоры из готовых элементов с чередованием по схеме АБАБ, ААББААББ, ААБААБ в квадрате, в круге, на полоске
4.3.2.8 составлять узоры из готовых элементов в квадрате, в круге, в полоске с чередованием элементов по схеме АБАБ, ААББААББ, ААБААБ
2.3.2.9 рисовать в пределах строки (10-5 см) бордюры из различных фигур и их элементов, ведя работу слева направо
3.3.2.9 рисовать в пределах строки (5 см) бордюры из различных фигур и их элементов, ведя работу слева направо
4.3.2.9 рисовать в пределах строки (5см-3см) бордюры из различных фигур и их элементов, ведя работу слева направо
3.3. Элементы письма
1.3.3.1 "писать" точки пальцем (с использованием различных техник)
2.3.3.1 "писать" точки пальцем на манке (песке), фломастерами, маркерами на листе бумаги, мелом на доске
3.3.3.1 "писать" точки пальцем на манке или песке, фломастерами, маркерами на листе бумаги под ритмичные удары музыкальных инструментов или хлопки учителя
4.3.3.1 "писать" точки по контуру предмета фломастерами, маркерами, карандашами, ручкой на листе бумаги в заданном направлении, по словесной инструкции
1.3.3.2 "писать" горизонтальные(дорожка) и вертикальные (трава, забор) линии пальцем на песке, манке, карандашом на листе бумаги
2.3.3.2 "писать" на различных поверхностях линии в различных направлениях (прямые, кривые, извилистые)
3.3.3.2 "писать" на различных поверхностях линии в различных направлениях (прямые, кривые, извилистые)
4.3.3.2 "писать" вертикальные и горизонтальные прямые и извилистые линии по точкам и пунктирам фломастерами, маркерами, карандашами, ручкой на листе бумаги
1.3.3.3 прикладывать свою ладонь к бумаге (песку, манке, доске) — обводить пальцем по контуру (карандашом, мелом, кистью, палочкой) с помощью учителя
2.3.3.3 обводить свою ладонь и с помощью учителя, дорисовывать рисунки (осьминог, рыбка, птица)
3.3.3.3 обводить свои ладони и создавать композиции (например: рыбки в аквариуме) с помощью учителя
4.3.3.3 обводить свои ладони и создавать групповые композиции
1.3.3.4 списывать свое имя с карточки на нелинованный лист бумаги карандашом, фломастером
2.3.3.4 списывать свое имя с карточки на нелинованный лист бумаги карандашом, фломастером, ручкой
3.3.3.4 печатать свое имя на нелинованном листе бумаги карандашом, фломастером, ручкой
4.3.3.4 печатать свое имя на нелинованном листе бумаги карандашом, фломастером, ручкой
1.3.3.5 списывать с карточек слова в книжки -малышки
2.3.3.5 списывать с карточек слова в книжки- малышки, листы со своим заданием
3.3.3.5 списывать с карточек слова в книжки- малышки, листы со своим заданием
4.3.3.5 копировать с карточек слова в книжки- малышки, листы со своим заданием
4.3.3.6 печатать буквы А, У, О, Ә, Ө, И под диктовку на нелинованной бумаге А4
4.3.3.7 находить и обводить изученные буквы в знакомых и незнакомых словах

3-тарау. "Сөйлеу және коммуникацияны дамыту" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Сөйлеу және коммуникацияны дамыту" оқу пәнінің мазмұны
29. "Сөйлеу және коммуникацияны дамыту" оқу пәні бойынша 1-4 сыныптарда оқу жүктемесі:
1) 1-сыныпта – аптасына 4 сағат, оқу жылында 132 сағатты құрайды;
2) 2-сыныпта – аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты құрайды;
3) 3-сыныпта – аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты құрайды;
4) 4-сыныпта – аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты құрайды.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
30. "Тіл дамыту" оқу пәнінің Бағдарлама мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Тіл дамыту";
2) "Қатынас";
3) "Графомоторлы дағдыларды және жазу элементтерін дамыту".
31. "Тіл дамыту" бөлімі келесі бөлімшелерді құрайды:
1) сөйлеу кезіндегі тыныс алу және артикуляциялық моторика;
2) сөйлеу тілін түсіну;
3) айтылым;
4) оқу элементтері.
32. "Қатынас" бөлімі:
1) қатынастық іс-әрекет:
2) тіл арқылы қатынас жасау.
33. "Графомоторлы дағдыларды және жазу элементтерін дамыту" бөлімі келесі бөлімшелерді құрайды:
1) қолдың моторикасы;
2) көру-моторлы тепе тендік пен кеңістіктік түсініктер;
3) жазу элементтері.
34. "Сөйлеу және коммуникацияны дамыту" пәнінің 1 сыныптағы базалық мазмұны:
1) тіл дамыту. Сөйлеу кезіндегі тыныс алуы және артикуляциялық моторика: жатып, отырғанда және тұрғанда сөйлеу кезіндегі тыныс алуын дамытуға арналған жаттығуларды орындау, тамаққа алақанның көмегімен дауыс перделерінің дірілін сезіну. Дауысты, тіл мен еріннің қозғалғыштығын дамыту. Мұғалімнің бет-әлпетіне және оның іс-әрекетіне еліктеу (күлімсіреу, қайғыру, бетті жабу, ауызды жабу, ұртқа үрлеу, еріндерден түтікше жасап созу, тілді шығару). Сөйлеу тілін түсіну: сөзге қатысы жоқ дыбыстарды тану және ажырату (табиғат көше, музыкалық аспаптардың дыбыстары, дыбыстық ойыншықтар). Дыбыс күшін ажырату (қатты, тыныш), меңзегіш қимылды түсіну және қолдану. "Қайда?" сұрағына жауап ретінде затты табу (қарау, демонстрациялық қимыл, сөз: мұнда, анда). Дыбыстық сигнал бойынша ойын әрекетін орындау, ым-ишара бойынша, екі сөзден тұратын нұсқаулар бойынша, мысалы, "Қуыршақты бер". "Қолыңды бер", "Допты ал" сияқты сөйлемдерді түсіну. Таныс заттар мен әрекеттерді тану және атау; ойыншықтармен жаттығулар жасау: "Аюдың қалай секіретінін көрсет?" және суреттермен, мысалы: "Аюдың отырғанын көрсет?". Фотосуреттерде, суреттерде және сюжеттік суреттерде бейнеленген таныс заттар мен әрекеттерді тану және атау. Заттың, іс-әрекеттің оның кескінімен байланысы (түрлі-түсті сурет, ақ-қара, контурлық, жартылай сурет). Мұғалімнің сипаттамасы бойынша заттарды, ойыншықтарды тану (бір-екі белгісі бойынша). Сюжеттік суреттерді тану және табу. Аудио-бейнежазбаны қолдана отырып, қысқа өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау. Мұғалім шығарған әр түрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (тақпақтар, өлеңдер, сөйлемдер, ертегілер). Айтылым: мұғалімнің соңынан дыбыстарды және буындарды қайталау (уа, иго-го-го, ко-ко), қысқа тақпақтарды ойын жағдайларында қайталау. Тыңдағанның мазмұны бойынша, мұғалімнің көмегімен, сұрақтарға сөзбен, қимылмен жауап беру арқылы әңгімеге қатысу. Мұғалімін айтқан қысқа тақпақтарын жаттап, қарапайым қимылдармен байланыстыру. Ойын әрекеттерін дыбысқа еліктеу, ым-ишара, сөздер, қимылдармен үйлестіру. Суреттерді, сөздер жазылған карточкаларды қолданып, сөйлемдерді интонациясын келтіріп, педагогтың соңынан қайталау. Мұғаліммен бірге таныс ертегіні ойыншыққа сүйене отырып, айтып беру. Оқу элементтері: балаларға арналған кішкентай кітапшалардағы суреттерді қарап, беттерін ашып, тақыыптар бойынша кітапшалар жасау, мұғаліммен (ата аналармен) бірге, оқушының өмірінен алынған, баланың қызығуына қатысты жағдайлар бейнеленген фотолардан жеке кітапшасын (альбом) жасау. Өзінің және сыныптастарының аттары жазылған карточкаларды сәйкестендіріп, іріктеу. Ұсынылған сөзді басқа сөздер ішінен танып, шапалақ соғу, карточкаларды көтеру. Заттар, әрекеттер, белгілерге сәйкес атаулары жазылған карточкалармен сәйкестендіру. Ұсынылатын көркем әдебиет тізімі: балаларға арналған шағын фольклор түрлері, халық ертегілері, тақпақтары: "Водичка-водичка", "Ладушки", "Катя, Катя маленька", "Кую-кую ножку", "Сорока-ворона", "Кисонька -мурысонька", "Идет коза рогатая", ертегілер: "Курочка-ряба", "Как Курочка Петушка спасала", "Репка", "Колобок", "Теремок", "Маша и медведь". С. Михалковтың "Песенка друзей", А.Бартоның "Игрушки", С. Капутикянның "Маша обедает";

Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Развитие речи и коммуникация"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Развитие речи и коммуникация"
29. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) в 1 классе - 4 часа в неделю, 132 часа в учебном году;
2) во 2 классе - 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
3) в 3 классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
4) в 4 классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №8170).
30. Базовое содержание учебного предмета "Развитие речи и коммуникация" включает следующие разделы:
1) "Развитие речи";
2) "Коммуникация";
3) "Развитие графомоторных навыков и элементов письма".
31. Раздел "Развитие речи" включает следующие подразделы:
1) речевое дыхание и артикуляционная моторика;
2) понимание речи;
3) говорение;
4) элементы чтения.
32. Раздел: "Коммуникации"
1) коммуникативное поведение;
2) речевая коммуникация.
33. Раздел "Развитие графомоторных навыков и элементов письма" включает следующие подразделы:
1) ручная моторика;
2) зрительно-моторная координация и пространственные представления;
3) элементы письма.
34. Базовое содержание учебного предмета "Развитие речи и коммуникация" для 1 класса:
1) развитие речи. Речевое дыхание и артикуляционная моторика: выполнение упражнений на развитие речевого дыхания в положении лежа, сидя и стоя, на ощущение вибрации голосовых связок с помощью ладони, приложенной к горлу. Развитие голоса, подвижности языка и губ. Подражание выражению лица учителя и его действиям (улыбается, грустит, закрывает лицо, закрывает рот, надувает щеки, вытягивать губы трубочкой, высовывать язык). Понимание речи: узнавание и различение неречевых звуков (звуки природы, улицы, музыкальные инструменты, звучащие игрушки). Различение силы звука (громко, тихо), понимание и использование указательного жеста. Отыскивание предмета в ответ на вопрос: где…? (взглядом, указательным жестом, словом: там, здесь). Выполнение игрового действия по звуковому сигналу, по слову, по жесту, по двухсловной инструкции, например, "Дай куклу". Понимание выражения типа "дай руку", "на мячик". Узнавание и называние знакомых предметов и действий; выполнение упражнений с игрушками: "Покажи, как мишка прыгает?" и картинками. например: "Покажи, где мишка сидит?". Узнавание и называние знакомых предметов и действий, изображенных на фото, рисунках и сюжетных картинах. Соотнесение предмета, действия с его изображением (цветное изображение, черно-белое, контурное, частичное изображение). Узнавание предметов, игрушек по описанию учителя (один-два признака). Узнавание и нахождение пары сюжетных картинок. Слушание коротких стихотворений, сказок, рассказов с использованием ауди-видеозаписи. Слушание различных речевых интонаций, воспроизводимых педагогом (потешек, стихов, предложений, сказок). Говорение: отраженное повторение за учителем звукоподражаний и слогов (уа, иго-го-го, ко-ко), слов, потешек, в игровых ситуациях. Участие в беседе по содержанию прослушанного, с помощью учителя, через ответы на вопросы словом, жестом, изображением. Разучивание со слов учителя потешек и коротких стихов, сопровождаемых простыми движениями. Сопровождение игровых действий звукоподражаниями, жестами, словами и движениями. Повторение предложения за педагогом с правильным интонированием с использованием картинок, карточек со словами. Совместно с учителем оречевление знакомой сказки с опорой на игрушки. Элементы чтения: рассматривание иллюстраций в детских книжках-малышках, перелистывание страниц, создание тематических книжек- малышек, совместно с учителем (родителями), создание личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими события жизни и интересы самого ученика. Узнавание и выбор карточек со своим именем и именами одноклассников. Узнавание данного слова на слух в ряду других слов (хлопки, сигнальные карточки). Подбор карточек с названиями к соответствующим предметам, действиям и признакам в соответствии со сквозной тематикой. Примерный перечень литературных произведений: малые формы детского фольклора, народные песенки, потешки: "Водичка-водичка", "Ладушки", "Катя, Катя маленька", "Кую- кую ножку", "Сорока -ворона", "Кисонька -мурысонька", "Идет коза рогатая", Сказки: "Курочка-ряба", "Как Курочка Петушка спасала", "Репка", "Колобок", "Теремок", "Маша и медведь". Произведения писателей и поэтов: С. Михалков "Песенка друзей", А.Барто "Игрушки", С. Капутикян "Маша обедает";

35. "Тіл дамуының кемшіліктерін түзету" пәнінің 2 сыныптағы базалық мазмұны:
1) "Тіл дамыту" бөлімі. Сөйлеу кезіндегі тыныс алу және артикуляциялық моторика: жату, отыру және тұру қалпында сөйлеу кезіндегі тыныс алуын дамытуға арналған жаттығуларды орындау, тамақты ұстап, алақанның көмегімен дауыс перделерінің дірілін сезіну. Дауысты, тіл мен еріннің қозғалғыштығын дамыту. Суреттерге сәйкес үлгі бойынша артикуляциялық гимнастиканы орындау. Сөйлеу тілін түсіну: сөзге қатысы жоқ дыбыстарды тану және ажырату (табиғат дыбыстары, көшедегі, музыкалық аспаптар, дыбыс шығаратын ойыншықтар). Дыбыстың күші мен темпін ажырату (қатты, ақырын, жылдам, баяу), көрсету қимылын түсіну және қолдану; сұраққа жауап ретінде тақырыпты табу: қайда? (көрсету қимылымен, сөзбен: Анда, мұнда, осында). Дыбыстық белгі (шапалақ, қоңырау, ысқырық) бойынша екі сөзден құралған нұсқау бойынша ойын әрекетін орындау. Таныс заттар мен әрекеттерді суреттерден тану және атау; ойыншықтармен жаттығулар жасау: "Аюдың қалай секіретінін, ұйықтайтынын, жуынатынын көрсет?". Мысалы: "Аюдың жатқанын көрсет?". Фотосуреттерде, суреттерде және сюжеттік суреттерде бейнеленген таныс заттар мен әрекеттерді тану және атау. Суретте бейнеленген затты, әрекетті оның бейнесімен салыстыру (түрлі-түсті сурет, ақ-қара, контурлық сурет). Аудио-бейнежазбаны қолдана отырып, қысқа өлеңдер, ертегілер, әңгімелерді тыңдау. Аудио-бейнежазбаны қолдана отырып, қысқа өлеңдер, ертегілер, әңгімелерді тыңдау. Мұғалім айтқан әртүрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (тақпақтар, өлеңдер, сөйлемдер, ертегілер). Айтылым: мұғалімнің соңынан дыбыстарға еліктеу, буын, сөздер, тақпақтарды ойын жағдайында қайталау. Тыңдағанның мазмұны бойынша, мұғалімнің көмегімен, сұрақтарға сөзбен, қимылмен, суретпен жауап беру арқылы әңгімеге қатысу. Мұғалімнің сөзінен тақпақтарды жаттау және айтып, қимылдармен үйлестіру. Педагогтың соңынан сөйлемдерді дұрыс интонациямен, суреттер, сөздер жазылған карточкаларды қолданып, қайталау. Таныс ертегіні суреттерге сүйеніп, мұғалімнің көмегімен айтып беру. Оқу элементтері: балаларға арналған кішкентай кітапшалар, журналдардағы суреттерді қарау. Кітапшаларды парақтап, сурет бейнеленген бетті табу. Тақырып бойынша ата-аналар, педагогтың көмегімен кішкентай кітапшалар жасау. Оқушының өмірі мен қызығушылықтары бейнеленген фотолардан кітапша (альбом) жасау. Отбасы мүшелері мен мұғалімдердің аты-жөні жазылған тақтайшаларды тану және таңдау. Заттық, сюжеттік суреттерге қарап, заттарды тану, атау және жалпылау, мысалы: үстел, орындық, шкаф – бұл жиһаз. Іс-қимыл атаулары бар карталарды заттарға сәйкес іріктеу, мысалы: ұшақ ұшады, құс ұшады, зымыран ұшады. Заттардың әртүрлі белгілерін көрсететін карталарды таңдау. Ұсынылатын көркем әдебиет тізімі. Ұлттық әндер, санамақтар, ертегілер: "Волк и козлята", "Два жадных медвежонка", "Заячья избушка". Әдеби шығармалар: Л.Н.Толстойдің "Рассказы из Азбуки", К.Д.Ушинскийдің "Ласточка". Жазушылар мен ақындардың шығармалары: С.Я.Маршактың "Хороший день", "Багаж"; А Бартоның "Почему Вовка рассердился", В.Бороздиннің "Радуйтесь вместе с нами"; Ю Гарейдің "Спи, моя хорошая"; В.Орловтың "Тихо, тихо, тихо, тихо"; Е.Благининаның "Посидим в тишине"; Э. Мошковскаяның "Плакали ночью желтые клены"; В. Берестовтің "Лето"; Г.Ладонщиковтың "Я люблю тебя, Буренка"; А. Кардашовтың "Кот"; А.Ахундованың "Хорошая погода";

35. Базовое содержание учебного предмета "Развитие речи и коммуникация" для 2 класса:
1) раздел "Развитие речи". Речевое дыхание и артикуляционная моторика: выполнение упражнений на развитие речевого дыхания в положении лежа, сидя и стоя, на ощущение вибрации голосовых связок с помощью ладони, приложенной к горлу. Развитие голоса, подвижности языка и губ. Выполнение артикуляционной гимнастики по образцу, по картинкам. Понимание речи: узнавание и различение неречевых звуков (звуки природы, улицы, музыкальные инструменты, звучащие игрушки). Различение силы и темпа звука (громко, тихо, быстро, медленно), понимание и использование указательного жеста; отыскивание предмета в ответ на вопрос: где…? (указательным жестом, словом: там, здесь). Выполнение игрового действия по звуковому сигналу (хлопок, колокольчик, свисток), по слову, по жесту, по двухсловной инструкции. Узнавание и называние знакомых предметов и действий; выполнение упражнений с игрушками: "Покажи, как мишка прыгает, спит, умывается?" и картинками. Например: "Покажи, где мишка лежит?" Узнавание и называние знакомых предметов и действий, изображенных на фото, рисунках и сюжетных картинах. Соотнесение предмета, действия с его изображением (цветное изображение, черно-белое, контурное, частичное изображение). Слушание коротких стихотворений, сказок, рассказов с использованием ауди-видеозаписью. Слушание различных речевых интонаций, воспроизводимых педагогом (потешек, стихов, предложений, сказок). Говорение: сопряженное повторение за учителем звукоподражаний и слогов, слов, потешек, в игровых ситуациях. Участие в беседе по содержанию прослушанного, с помощью учителя, через ответы на вопросы словом, жестом, изображением. Разучивание со слов учителя и рассказывание потешек и коротких стихов, сопровождаемых простыми движениями. Сопровождение игровых действий звукоподражаниями, жестами, словами и движениями. Повторение предложения за педагогом с правильным интонированием, с использованием картинок, карточек со словами. Оречевление знакомой сказки с опорой на картинки с помощью учителя. Элементы чтения: рассматривание иллюстраций в детских книжках-малышках, журналах. Перелистывание страниц, нахождение страницы по картинке. Создание тематических книжек- малышек, совместно с учителем (родителями). Создание личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими события жизни и интересы самого ученика. Узнавание и выбор табличек с именами членов семьи и учителей. Узнавание и называние слов с опорой на предметные, сюжетные картинки по обобщающим понятиям. Например: стол, стул, шкаф — это мебель. Подбор карточек с названиями действий к предметам, например: самолет летит, птица летит, ракета летит. Подбор карточек, иллюстрирующих разные признаки предмета. Примерный перечень литературных произведений. Народные песенки, потешки и сказки: "Волк и козлята", "Два жадных медвежонка", "Заячья избушка". Произведения классиков литературы: Л.Н.Толстой "Рассказы из Азбуки", К.Д.Ушинский "Ласточка". Произведения писателей и поэтов: С.Я.Маршак "Хороший день", "Багаж"; А Барто "Почему Вовка рассердился", В.Бороздин "Радуйтесь вместе с нами"; Ю Гарей "Спи, моя хорошая"; В.Орлов "Тихо, тихо, тихо, тихо"; Е.Благинина "Посидим в тишине"; Э. Мошковская "Плакали ночью желтые клены"; В. Берестов "Лето"; Г. Ладонщиков "Я люблю тебя, Буренка"; А. Кардашов "Кот"; А. Ахундова "Хорошая погода";

2) қатынас. Қатынастық іс-әрекет: қатынас жағдайына жағымды эмоционалды қатынасты білдіру. Ересек адамның, басқа оқушының бетіне қарау, әңгімелесушімен көз байланысын орнату. Өз бетін айнадан көру, зерттеу, бөліктерін көрсету, атау. "Айнадан не көрдің?" сұрағына жауап беру. Өз атын естігенде әрекет білдіру, жауап беру. Ересектермен қатынас кезінде есімін, фамилиясын, жынысын білу, қолдану. Басқа адамның эмоционалды күйлерін (қуаныш, ашулану, қорқыныш, тандану) көрсету және тану. Әңгімелесушімен сәлемдесу және қоштасу, қимыл, сөз, әрекет арқылы (басын изеу, қолын созу, күлу). Әңгімелесушімен сәлемдесу және қоштасу, қимыл, сөз, әрекет арқылы (басын изеу, қолын созу, күлу). Өзіне назар аудару, келісу-келіспеуін дыбыс, ым-ишара, сөзбен, басын изеу арқылы жеткізу. Дыбыс, ым-ишара, пиктограмма, сөз қолдану арқылы көмек сұрауын білдіру. Өзінің қалауын көзімен, ым-ишара (бас изеу, күлімсіреу), сөз, іс-әрекет арқылы білдіру. Ризашылығын көзімен, ым-ишара (бас изеу, күлімсіреу, қол созу), сөз, іс-әрекет арқылы білдіру. Тіл арқылы қатынас жасау: әңгімелесушімен арақашықтық пен кезектілік сақтау. Сұрақтар қою, берілген тақырып бойынша диалогты қолдау. Өз әрекеттерін сөзбен үйлестіру (мұғаліммен бірге). Мұғалімнің көмегімен қысқа сөйлемдер құрастыру, есімдіктерді қолдану-менікі (менің), сенікі (сенің) ойыншық, сүйікті заттар туралы, суреттерді, пиктограммаларды және сөз карталарын қолдану. Адамдардың, жануарлардың, құстардың қимылдары мен бейнелеріне еліктеу ойындарына қатысу. Мұғалімнің қимылдарын көрсету және оқушыларға таныс ертегілерді, әңгімелерді, өлеңдерді драматизациялау ойындарында бейнеге сәйкес келетін ойыншықты, затты таңдау. Рөлге сәйкес ойын жағдайларын жеке сөздермен, қимылдармен және іс-әрекеттермен сүйемелдеу. Рөлдік сәйкестендіруге арналған сөйлеумен жұптық ойындарға қатысу. Жануарлардың, адамдардың, құстардың бейнелері мен қимыл қозғалыстарын білдіретін ойын-имитацияларға қатысу. Мұғалімнің қозғалыстарын оқушының қайталауы, ойыншық, заттарды бейнеге сәйкес таныс ертегі, әңгіме, тақпақтарды қолданып, ойын-драматизацияда қолдану. Рөлге сәйкес ойын жағдайларын жеке сөздермен, қимылдармен және іс-әрекеттермен сүйемелдеу. Тіл арқылы рөлдік сәйкестендіруге арналған жұптық ойындарға қатысу;
3) графомоторлы дағдылармен жазу элементтерін дамыту. Қолдың моторикасы: қол, саусақ және қолының ерікті қимылдарын еліктеп, үлгі бойынша орындау. Саусақтардың қарапайым қалыптарын үлгі бойынша орындау және ұстап тұру. Түрлі заттарды қолданып массаж жаттығуларын орындау. Қарындашты, қылқаламды, борды дұрыс ұстау (қарындашты жұдырықпен қыспай, қағазды бос қолмен ұстау). Көру-моторлы тепе тендік пен кеңістіктік түсініктерін үйлестіру: таяқшалардан немесе қағаз жолақтарынан (1-6 таяқша) түсі (сары, қызыл, көк, жасыл) және өлшемі (қысқа-ұзын) бойынша таңдау және топтастыру. Көрсетілім бойынша жолақтардан геометриялық пішіндерді құрастыру (1-2 пішін). Таяқшалардан, пластилиннен, қамырдан, сымнан әр түрлі заттарды үлгі бойынша, есте сақтауы бойынша (қоршау, шөп, орындық, үстел, тарақ) құру. Мұғалімнің сурет салуын бақылау (құм мен жармада, бормен тақтада немесе қылқаламмен, маркермен, қарындашпен, үлкен қағазда маркермен). Саусақпен, қарындашпен, маркермен әр түрлі беттерге (ватманға, жармаға, клеенкаға) еркін сурет салу. Оқушының алақанын қағазға (құм, жарма, тақта) төсеу. Мұғалімнің көмегімен өз алақанын саусағымен (қарындашпен, бормен, қылқаламмен, таяқшамен) сызу. Трафарет пен шаблондар бойынша шеңбер (таныс заттар, геометриялық пішіндер) сызу, бояу. Үлгі бойынша 2 элементтен тұратын жолақта және шеңберде өрнек жасау. Әр түрлі сызықтардан, пішіндерден, бейнелерден жиектердің кең жолында (10 см) сурет салу, жұмысты солдан оңға қарай жүргізу. Жазу элементтері: нүктелерді саусақпен "жазуды" орындау (әртүрлі әдістерді қолдану). Көлденең (жол) және тік (шөп, қоршау) сызықтарды саусақпен құмға, жармаға, параққа қарындашпен "жазу". Қағаз парағында түзу және қисық сызықтарды "жазу". Карточкаға жазылған өз есімін сызықтар сызылмаған параққа қарындашпен, фломастермен, қаламмен жазу. Карточкалардан сөздерді кішкентай кітапшаларға көшіріп жазу.

2) коммуникация. Коммуникативное поведение: проявление позитивного эмоционального отношения к ситуации общения. Удержание взгляда на лице взрослого, другого ученика, установление зрительного контакта с собеседником. Изучение отражения в зеркале собственного лица и показывание его частей. Реагирование на собственное имя и отклик на него. Использование имени, фамилии и пола в общении со взрослыми. Проявление и узнавание эмоциональных состояний: радость, испуг, огорчение, удивление. Приветствие и прощание с собеседником, посредством жеста, слова, действия (кивает головой, протягивает руку, улыбается). Привлечение к себе внимания, выражение согласия (несогласия) звуком, жестом, словом, кивком головы. Обращение с просьбой о помощи с использованием звука, жеста, пиктограммы, слова. Выражение своих желаний с использованием взгляда, указательного жеста, изображения, слова. Выражение благодарности посредством жеста, слова, действия (кивком головой, улыбкой, протягиванием руки).
Речевая коммуникация: соблюдение дистанции и очередности в разговоре. Задавание вопросов, поддерживание диалога на заданную тему. Оречевление своих действий (вместе с учителем). Составление коротких предложений с помощью учителя, с использованием местоимений –мой (моя), - твой (твоя) об игрушке, любимых вещах, с использованием картинок, пиктограмм и карточек со словами. Участие в играх-имитациях движений и образов людей, животных, птиц. Показывание движений учителем и выбор учащимся игрушки, предмета, соответствующего образу, в играх-драматизациях знакомых сказок, рассказов, стихотворений. Сопровождение игровых ситуаций отдельными словами, жестами и движениями в соответствии с ролью. Участие в парных играх с речью на ролевую идентификацию;
3) развитие графомоторных навыков и элементов письма. Ручная моторика: выполнение произвольных движений руками, пальцами и кистями рук по подражанию, по образцу. Выполнение и удержание простых пальчиковых поз по подражанию, по образцу, например, "Коза", "Улитка", "Гнездо". Выполнение массажных упражнений с использованием различных предметов. Использование правильного захвата карандаша, кисти, мела (не сжимая карандаш в кулаке, придерживая бумагу свободной рукой). Зрительно-моторная координация и пространственные представления: выбор и группировка по цвету (желтый, красный, синий, зеленый) и размеру (короткая- длинная) палочек или полосок бумаги (1-6 палочек). Выкладывание из полосок геометрических фигур по показу (1-2 фигуры). Конструирование различных объектов из палочек, пластилина, теста, проволоки по образцу, по памяти (забор, трава, стул, стол, расческа). Наблюдение за рисованием учителя (на песке и манке, мелом на доске или кистью, фломастером, волоконным карандашом, маркером на большом листе бумаги). Свободное рисование на различных поверхностях (на ватмане, на манке, клеенки) пальцем, карандашом, маркером. Прикладывание ладони учащегося к бумаге (песку, манке, доске). Обводка собственной ладони пальцем (карандашом, мелом, кистью, палочкой) с помощью учителя. Обведение по трафарету и шаблонам (знакомые предметы, геометрические фигуры). Раскрашивание их. Составление узора в полоске и в круге из 2 элементов по подражанию, по образцу. Рисование в пределах широкой строки (10 см) бордюров из различных линий, фигур, силуэтов, ведя работу слева направо. Элементы письма: выполнение "письма" точек пальцем (с использованием различных техник). Выполнение "письма" линий в различных направлениях пальцем на песке, манке, карандашом на листе. Выполнение "письма" на листе бумаги горизонтальных (прямые и извилистые, кривые) и вертикальных линий. Копирование своего имени с карточки на нелинованный лист бумаги карандашом, фломастером, ручкой. Копирование слов с карточек в книжки малышки.

36. "Тіл дамуының кемшіліктерін түзету" пәнінің 3 сыныптағы базалық мазмұны:
1) тіл дамыту. Сөйлеу кезіндегі тыныс алу және артикуляциялық моторика: жату, отыру және тұру қалпында сөйлеу кезіндегі тыныс алуын дамытуға арналған жаттығуларды орындау. Терең диафрагмалды-қабырғалық тыныс алуды дамыту (шусыз бірқалыпты тыныс алу мен дем шығару). Қимылдардың көлемі мен біркелкілігін жақсартуға арналған артикуляциялық жаттығуларды орындау. Сөйлеу тілін түсіну: заттың, құбылыстың, әрекеттің дыбысын тану және ажырату (күн күркірейді, машина сигнал береді, есік ашылады). Дыбыстың күші мен қарқынын ажырату (қатты, тыныш, жылдам, баяу), дыбыстық жиілікті есту қабілетін дамыту, мысалы: "үлкен қоңырау-кішкентай қоңырау" ойыны. Ойын әрекетін дыбыстық сигнал бойынша, ым-ишара бойынша, екі сөзден тұратын сөздік нұсқау бойынша орындау. Фотода, суреттерде және сюжеттік суреттерде бейнеленген, таныс заттар мен әрекеттерді тану және атау; ойыншықтармен және суреттермен жаттығулар жасау, мысалы: "Сен ата, мен көрсетемін". таныс заттар мен әрекеттерді тану және атау. Заттың, іс-әрекеттің оның кескінімен байланысы (түрлі-түсті сурет, ақ-қара, контурлық, жартылай сурет). Аудио-бейнежазбаны қолдана отырып, қысқа өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау. Мұғалім шығарған сөйлеу интонациясын тыңдау және ажырату (тақпақтар, өлеңдер, сөйлемдер, ертегілер). Оқушылар меңгерген есімдік + зат есім үлгісіндегі, екі сөзден тұратын сөйлемдер құрастыру. Айтылым: (ааааа- қыз жылап жатыр, ууууу- қасқырдың ұлуы) дыбыстау, дыбыстарға еліктеу, буындар мен сөздерді, тақпақты ойын жағдайында қайталау. Тыңдағанның мазмұны бойынша, мұғалімнің көмегімен, сұрақтарға жауап беру арқылы ым-ишара, сөз, сурет, сөйлем арқылы әңгімеге қатысу. Мұғалімнің сөздерінен үйрену және қарапайым қимылдармен сүйемелденетін қысқа (есте сақтау бойынша 1-4 жол) тақпақтарды айту. Ойын әрекеттерін ым-ишара, қимылдармен, сөздермен үйлестіру. Өлеңдерді, шағын тақпақтарды жалғастырып айту, содан кейін оларды өз бетінше айту, "сөйлем" терминінің мағынасын түсіну, сөйлемді шартты белгімен белгілеу – ұзын жолақ. Мұғаліммен бірге иллюстрацияға сүйене отырып, таныс ертегіні әңгімелеп беру. Оқу элементтері: балаларға арналған кішкентай кітапшалардағы суреттерді қарап тамашалау. Кітап беттерін ашу, ертегі, әңгіменің басын табу. Мұғаліммен (ата - аналармен) бірге балаларға арналған тақырыптық кітаптар жасау. Оқушының өміріндегі оқиғалар мен қызығушылықтарды бейнелейтін фотосуреттермен оқушының жеке кітабын (альбомын) құру. Өзінің аты жазылған картаны тану және пайдалану. "Сөз" терминінің мағынасын түсіну, Кім? Не? сұрақтары бойынша карталарды таңдау. Элементтерге арналған іс-қимылдардың атаулары бар карталарды таңдау, мысалы: бала жатыр, жүгіріп келеді, бала отыр. Заттардың белгілерінің атауы жазылған карточкаларды таңдау: мөлшері, түсі және пішіні бойынша. Ұсынылатын көркем әдебиет тізімі: ұлттық әндер мен мазақтамалар: "Жили у бабуси два веселых гуся". Ертегілер: "Кот, петух и лиса", "Три поросенка". Әдеби шығармалар: Л.Н.Толстойдің "Косточка"; Ф.Тютчевтің "Весна". Жазушылар мен ақындардың шығармалары: К.Чуковскийдің "Муха-цокотуха"; С.Маршактың "Сказка о глупом мышонке"; Е.Пермяктің "Торопливый ножик"; З. Александроваеың "Кролики", Н. Соконскаяның "Где мой, пальчик?"; А. Ахундованың "Окно";

36. Базовое содержание учебного предмета "Развитие речи и коммуникация" для 3 класса:
1) развитие речи. Речевое дыхание и артикуляционная моторика: выполнение упражнений на развитие речевого дыхания в положении лежа, сидя и стоя. Вырабатывание глубокого диафрагмально-реберного дыхания (бесшумный спокойный вдох и плавный выдох). Выполнение артикуляционных упражнений с увеличением объема и плавности движений, на переключение движений. Понимание речи: узнавание и различение по звуку предмета, явления, действия (гром гремит, машина сигналит, дверь открывается). Различение силы и темпа звука (громко, тихо, быстро, медленно), развитие звукочастотного слуха, например, игра: "Колокол-колокольчик". Выполнение игрового действия по звуковому сигналу, по слову, по жесту, по двухсловной инструкции. Узнавание и называние знакомых предметов и действий; выполнение упражнений с игрушками и картинками, например, "Называй, а я показываю". Узнавание и называние знакомых предметов и действий, изображенных на фото, рисунках и сюжетных картинах. Соотнесение предмета, действия с его изображением (цветное изображение, черно-белое, контурное, частичное изображение). Слушание коротких стихотворений, сказок, рассказов с использованием ауди-видеозаписью. Слушание и различение речевых интонаций, воспроизводимых педагогом (потешек, стихов, предложений, сказок). Составление двухсловных предложений, включающих усвоенные учащимися существительные в именительном падеже, указательные местоимения: указательное местоимение + именительный падеж существительного, произносимое с вопросительной интонацией (Это учитель? Это врач?); указательное местоимение + именительный падеж существительного (Вот учитель. Это врач.). Говорение: артикулирование звуков (ааааа- плачет девочка, ууууу- воет волк, ооооо-болит зуб), звукоподражаний и слогов, слов, потешек, в игровых ситуациях. Участие в беседе по содержанию прослушанного, с помощью учителя, через ответы на вопросы посредством жеста, слова, изображения, предложения. Разучивание со слов учителя и рассказывание потешек и коротких стихов, сопровождаемых простыми движениями (1-4 строчки по памяти). Сопровождение игровых действий звукоподражаниями, жестами, словами и движениями. Договаривание стихов, потешек (сопряжено), а затем и самостоятельное оречевление их, понимание значения термина "предложение", обозначение предложения условным знаком – длинной полоской. Совместно с учителем оречевление знакомой сказки с опорой на иллюстрацию. Элементы чтения: рассматривание иллюстраций в детских книжках-малышках, журналах. Перелистывание страниц, нахождение начала сказки, рассказа. Создание тематических книжек- малышек, совместно с учителем (родителями). Создание личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими события жизни и интересы самого ученика. Узнавание и использование карточки со своим именем. Понимание значения термина "слово", выбор карточек по вопросам: Кто? Что? Выбор карточек с названиями действий к предметам, например: Мальчик лежит, бежит, сидит. Подбор карточек с названием признаков предметов (величина, цвет, форме). Примерный перечень литературных произведений. Народные песенки и потешки: "Жили у бабуси два веселых гуся". Сказки: "Кот, петух и лиса", "Три поросенка". Произведения классиков литературы: Л.Н.Толстой "Косточка"; Ф.Тютчев "Весна". Произведения писателей и поэтов: К.Чуковский "Муха-цокотуха"; С.Маршак "Сказка о глупом мышонке"; Е.Пермяк "Торопливый ножик"; З. Александрова "Кролики", Н. Соконская "Где мой, пальчик?"; А. Ахундова "Окно";

2) қатынас. Қатынастық іс-әрекет: қатынас жағдайына жағымды эмоционалды қатынасты білдіру. Ересек адамның, басқа оқушының бетіне қарау, әңгімелесушімен көз байланысын орнату. Өзін айнадан, сыныптасын, мұғалімді қарап, бақылау. Ересектермен қатынас кезінде есімі мен тегін қолдану. Сөйлеушінің заттарын атау (бетінің бөліктері, киімдер). Басқа адамның эмоционалды күйлерін (қуаныш, ашулану, қорқыныш, тандану, байсалдылық) көрсету және тану. Әңгімелесушімен сәлемдесу және қоштасу, қимыл, сөз, әрекет арқылы (басын изеу, қолын созу, сәлем, сау бол). Өзіне назар аудару, келісу-келіспеуін дыбыс, ым-ишара, сөзбен, фраза арқылы жеткізу. Дыбыс, ым-ишара, пиктограмма, сөз, фраза қолдану арқылы көмек сұрауын білдіру. Өзінің қалауын көзімен, ым-ишара (бас изеу, күлімсіреу), сөз, фраза арқылы білдіру. Ризашылығын көзімен, ым-ишара (бас изеу, рахмет), сөз, іс-әрекет арқылы білдіру. Тіл арқылы қатынас жасау: әңгімелесушімен арақашықтық пен кезектілік сақтау. Сұрақтар қою, берілген тақырып бойынша диалогты қолдау. Өз әрекеттерін сөзбен үйлестіру (мұғаліммен бірге). Мұғалімнің көмегімен сүйікті заттары туралы суреттер, пиктограммалар, сөздер жазылған карталар арқылы 1-3 қысқа сипаттама сөйлемдер құрастыру. Адамдардың, жануарлардың, құстардың қимылдары мен бейнелеріне, таныс ертегі, әңгімелердің, тақпақтардың мәтінін қолданып, еліктеу ойындарына қатысу. Атқаратын рөліне сәйкес, ойын жағдайларын жеке сөздер, ым-ишара, қимылдармен үйлестіру. Өзінің ойын кезіндегі рөлдік диалогына қатысу;
3) графомоторлы дағдылар мен жазу элементтерін дамыту. Қолдың моторикасы: қол, саусақ және қолының ерікті қимылдарын еліктеп, есте сақтауы бойынша орындау. Саусақтардың қарапайым қалыптарын үлгі және сөздік нұсқау бойынша орындау және ұстап тұру. Әртүрлі заттарды (доптар, сақинашалар, қарындаштар) қолданып, массаж жаттығуларын орындау. Қарындаш, қылқалам, бор, қаламды дұрыс ұстау (жұдырықпен қыспай, еркін қолмен парақты ұстап). Көру-моторлы тепе-тиендік пен қеңістіктік түсініктер: түсі (сары, қызыл, көк, жасыл, ақ, қара) және өлшемі (қысқа, орташа, ұзын) таяқшалар немесе қағаз жолақтары (2-8 таяқша) бойынша таңдау және топтастыру. Геометриялық пішіндердің жолақтарынан үлгі бойынша құрастыру (2-4 пішін). Таяқшалардан, пластилиннен, қамырдан, сымнан, есте сақтауы бойынша әр түрлі заттарды құрастыру. Мұғалімнің тақтада бормен немесе қылқаламмен, маркермен, қарындашпен, үлкен қағазда сурет салуын бақылау. Саусақпен, қарындашпен, маркермен әр түрлі тегістіктерде (ватманға, жармаға, клеенкаға) еркін сурет салу. Өз алақаны саусағымен (қарындашпен, бормен, қылқаламмен, таяқшамен) сызу, мұғалімнің көмегімен композициялар жасау. Әріптерге ұқсайтын нысандарды салу. Трафарет, сұлба бойынша сызу (таныс заттар, геометриялық пішіндер). Оларды бояу. Жолақшада, шаршыда, дөңгелекте АБАБ, ААББААББ, ААБААБ сызбасы бойынша оюлар жазу. Әр түрлі сызықтардан, пішіндерден, бейнелерден жиектердің кең жолында (5 см) сурет салу, жұмысты солдан оңға қарай жүргізу. Жазу элементтері: нүктелерді саусақпен "жазуды" орындау (әртүрлі әдістерді қолдану). Құмда, жармада, қарындашпен парақ бетіне әртүрлі бағыттарда жазу. Парақ бетінде тік және көлденең (тік, қисық, ирек) сызықтарды "жазу". Карточкаға жазылған өз есімін сызықтар сызылмаған параққа қарындашпен, фломастермен, қаламмен жазу. Карточкалардан сөздерді кішкентай кітапшаларға көшіріп жазу.

2) коммуникация. Коммуникативное поведение: проявление позитивного эмоционального отношения к ситуации общения. Удержание взгляда на лице взрослого, другого ученика. Установление зрительного контакта с собеседником. Рассматривание в зеркале себя, одноклассника, учителя. Использование имени и отчества в общении со взрослыми. Называние предметов, относящихся к говорящему (части лица, одежда). Проявление и узнавание эмоциональных состояний (радость, испуг, огорчение, удивление, спокойствие, разочарование). Приветствие и прощание с собеседником посредством слова, действия (кивает головой, протягивает руку, привет, пока). Привлечение к себе внимания, выражение согласия (несогласия) звуком, жестом, словом, фразой. Обращение с просьбой о помощи с использованием звука, жеста, пиктограммы, слова, фразы. Выражение своих желаний с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы. Выражение благодарности посредством жеста, слова, действия (кивком головой, спасибо). Речевая коммуникация: соблюдение дистанции и очередности в разговоре. Задавание вопросов, поддерживание диалога на заданную тему. Оречевление своих действий (вместе с учителем). Совместно с учителем составление 1-3 коротких описательных предложений о знакомых предметах, любимых вещах с использованием картинок, пиктограмм и карточек со словами. Участие в играх-имитациях движений и образов людей, животных и птиц, сопровождаемых текстом песен или стихов, в играх-драматизациях знакомых сказок, рассказов, стихотворений. Сопровождение игровых ситуаций отдельными словами, жестами и движениями в соответствии с исполняемой ролью. Участие в ролевом диалоге с называнием своей игровой роли;
3) развитие графомоторных навыков и элементов письма. Ручная моторика: выполнение произвольных движений руками, пальцами и кистями рук по образцу, по памяти. Выполнение и удержание простых пальчиковых поз по образцу, по словесной инструкции. Выполнение массажных упражнений с использованием различных предметов (мячики, валики, кольца, карандаш). Использование правильного захвата карандаша, кисти, мела, ручки (не сжимая карандаш в кулаке, придерживая бумагу свободной рукой). Зрительно-моторная координация и пространственные представления: выбор и группировка по цвету (желтый, красный, синий, зеленый, белый, черный) и размеру (короткая, средняя, длинная) палочек или полосок бумаги (2-8 палочек). Выкладывание из полосок геометрических фигур по показу (2-4 фигуры). Конструирование различных объектов из палочек, пластилина, теста, проволоки по образцу, по памяти. Наблюдение за рисованием учителя (мелом на доске или кистью, фломастером, волоконным карандашом, маркером на большом листе бумаги). Свободное рисование на различных поверхностях (на ватмане, на манке, клеенки) пальцем, карандашом, маркером. Обводка собственной ладони пальцем (карандашом, мелом, кистью, палочкой), создание композиций, с помощью учителя, например, "Рыбка в аквариуме". Рисование предметов по форме напоминающих буквы. Обведение по трафарету и шаблонам (знакомые предметы, геометрические фигуры). Раскрашивание их. Составление узора в полосе, квадрате, круге с чередованием элементов по схеме АБАБ, ААББААББ, ААБААБ. Рисование в пределах широкой строки (5 см) бордюров из различных линий, фигур, силуэтов, ведя работу слева направо. Элементы письма: выполнение "письма" точек пальцем, карандашом, фломастером, ручкой (с использованием различных техник). Выполнение "письма" линий в различных направлениях пальцем на песке, манке, карандашом на листе. Выполнение "письма" на листе бумаги горизонтальных (прямые и извилистые, кривые) и вертикальных линий. Копирование своего имени с карточки на нелинованный лист бумаги карандашом, фломастером, ручкой. Копирование слов с карточек в книжки малышки.

37. "Тіл дамуының кемшіліктерін түзету" пәнінің 4 сыныптағы базалық мазмұны:
1) тіл дамыту. Сөйлеу кезіндегі тыныс алу және артикуляциялық моторика: жату, отыру және тұру қалпында сөйлеу кезіндегі тыныс алуын дамытуға арналған жаттығуларды орындау. Терең диафрагмалды-қабырғалық тыныс алуды дамыту (шусыз бірқалыпты тыныс алу мен дем шығару). Артикуляциялық жаттығуларды өз бетінше үлгі, сурет, есте сақтауы, сөздік нұсқау бойынша орындау. Сөйлеу тілін түсіну: дауысты дыбыстарды (а,о,у,и) заттық суреттерге сүйене отырып, дыбыссыз артикуляция негізінде тану және ажырату. Сөзге қатысы жоқ дыбыстарды тану, дыбыстың шығу көзін табу. Дыбыстың күші мен қарқынын ажырату (қатты, тыныш, жылдам, баяу). Ойын әрекетін дыбыстық сигнал бойынша, ым-ишара бойынша, екі сөзден тұратын сөздік нұсқау бойынша орындау. Таныс заттар мен әрекеттерді тану және атау. Заттармен жаттығулар орындау "Мен атаймын, ал сен көрсет" және керісінше. Фотода, суреттерде және сюжеттік суреттерде бейнеленген таныс заттар мен әрекеттерді тану және атау. Заттың, іс-әрекеттің оның бейнесімен сәйкестендіру (түрлі-түсті сурет, ақ-қара, контурлық). Аудио-бейнежазбаны қолдана отырып, қысқа өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау. Мұғалімнің айтқан әр түрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (тақпақтар, өлеңдер, сөйлемдер, ертегілер). Айтылым: сөздік нұсқау бойынша дыбыстарға еліктеу, буын, сөздер, тақпақтар, ойын жағдайларында айту. Тыңдағанның мазмұны бойынша, мұғалімнің көмегімен, сұрақтарға сөзбен, қимылмен, суретпен, сөйлеммен жауап беру арқылы әңгімеге қатысу. Мұғалімнің сөздерінен тақпақтар, қысқа өлеңдерді қарапайым қимылдармен үйлестіріп, жаттау (есте сақтау бойынша 1-4 жол). Сөйлемді мұғалімнен кейін дұрыс интонациямен, суреттерді, сөздер жазылған парақшаларды қолдана отырып қайталау. Иллюстрацияға сүйене отырып, таныс ертегіні айтып беру. Буын, сөз, тақпақтарды тындап, мұғаліммен бірге, өз бетінше жалғастырып айту. Иллюстрациялар сериясына сүйене отырып, ертегінің мазмұнын баяндау. Оқу элементтері: балалардың кітаптарындағы, журналдардағы иллюстрацияларды қарау. Парақтарды ашуу, мұғалім атаған заттарды, әрекеттер мен белгілерді кітапта табу. Мұғаліммен (ата-аналармен) бірге сәбилерге арналған тақырыптық кітаптар жасау. Оқушының өміріндегі оқиғалар мен қызығушылықтарды бейнелейтін фотосуреттермен оқушының жеке кітабын (альбомын) жасау. Өз есімі жазылған парақшаны балалар өз жұмыстарына есімдерін жазу үшін танып, қолдану. "Сөз", "сөйлем" терминдерінің мағынасын және белгілеуін түсіну (көк жолақшамен белгілеу). Карточкаларды тақырып бойынша іріктеу және топтастыру, мысалы: "Мұрын, ауыз, көз, құлақ, бет – бастың бөліктері". Заттардың әрекеттерін парақта жазылған атауларымен сәйкестендіру, мысалы: "құс ұшады, ұлу өрмелейді". Сөздік нұсқау бойынша заттардың қасиеттерін білдіретін сөздер жазылған парақтар іріктеу. А, У, О, И әріптерін тану және атау. Контуры бойынша (10-5 см) кесілген әріптерді тану және атау. А, У, О, И дыбыстарын дыбыссыз артикуляция негізінде тану және қайталау. А, У, О, И әріптері жазылған парақтарді іріктеу. Өткен әріптерді өзінің есімінін атауынан, сөздерден табу. Ұсынылатын көркем әдебиет тізімі. Ұлттық ертегілер мен мазақтамалар: "Приди, приди солнышко". Ертегілер: "Заяц, лиса и петух", "Красная шапочка", "Снегурочка". Әдеби шығармалар: К.Ушинскийдің "Умей обождать"; И.Суриковтың "Детство". Произведения писателей и поэтов: К.Чуковский "Муха-цокотуха"; С.Михалковтың "Дядя Степа", В.Маяковскийдің "Что такое хорошо и что такое плохо"; В.Осееваның "Волшебное слово"; Я Акимнің "Цветные огоньки"; К. Серованың "Колокольчик", "Одуванчик"; Н. Сладковтың "Сорока и волк", А. Усанованың "Строители"; Г. Ландощиковтың "Сквозь пургу";

37. Базовое содержание учебного предмета "Развитие речи и коммуникация" для 4 класса:
1) развитие речи. Речевое дыхание и артикуляционная моторика: выполнение упражнений на развитие речевого дыхания в положении лежа, сидя и стоя. Вырабатывание глубокого диафрагмально-реберного дыхания (бесшумный спокойный вдох и плавный выдох). Самостоятельное выполнение артикуляционных упражнений по образцу, картинке, памяти, словесной инструкции. Понимание речи: узнавание и различение гласных звуков (а,о,у,и) с опорой на предметные картинки, на основе беззвучной артикуляции. Узнавание неречевых звуков, определение местонахождения источника звука. Различение силы, темпа и ритма звука (громко, тихо, быстро, медленно). Выполнение игрового действия по звуковому сигналу, по слову, по жесту, по двухсловной инструкции. Узнавание и называние знакомых предметов и действий. Выполнение упражнений с предметами: "Я называю, а ты показывай" и наоборот. Узнавание и называние знакомых предметов и действий, изображенных на фото, рисунках и сюжетных картинах. Соотнесение предмета, действия с его изображением (цветное изображение, черно-белое, контурное, частичное изображение).
Слушание коротких стихотворений, сказок, рассказов с использованием ауди-видеозаписью. Слушание различных речевых интонаций, воспроизводимых педагогом (потешек, стихов, предложений, сказок).
Говорение: воспроизведение по словесной инструкции звукоподражаний и слогов, слов, потешек, в игровых ситуациях. Участие в беседе по содержанию прослушанного, с помощью учителя, через ответы на вопросы словом, жестом, изображением, предложением. Разучивание со слов учителя и рассказывание потешек, коротких стихов, сопровождаемых простыми движениями (1-4 строчки по памяти). Повторение предложения за педагогом с правильным интонированием, с использованием картинок, карточек со словами. Оречевление знакомой сказки с опорой на иллюстрацию. Договаривание слогов, слов при прослушивании стихов, поговорок, чистоговорок (сопряжено, затем самостоятельно). Рассказывание содержания сказки с опорой на серию иллюстраций. Элементы чтения: рассматривание иллюстраций в детских книжках-малышках, журналах. Перелистывание страниц, нахождение в книжке, названых учителем предметов, действий и признаков. Создание тематических книжек-малышек, совместно с учителем (родителями). Создание личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими события жизни и интересы самого ученика. Узнавание и использование карточки со своим именем для подписывания работ и подбора заданий. Понимание значения термина "слово", "предложение", обозначение их (синей полоской бумаги). Подбор и классификация карточек по тематике, например, "Нос, рот, глаза, ухо, щека - это части головы". Подбор карточек с названиями действий к предметам, например, "птица летит, улитка ползет". Подбор карточек, обозначающих признаки предметов по словесной инструкции. Узнавание и называние букв А, У, О,И вырезанных по контуру( 10-5 см). Узнавание и воспроизведение звуков А, У, О, И на основе их беззвучной артикуляции. Подбор карточек с буквами А, У, О, И. Нахождение изученных букв в своем имени, в знакомых словах.
Народные песенки и потешки: "Приди, приди солнышко". Сказки: "Заяц, лиса и петух", "Красная шапочка", "Снегурочка". Произведения классиков литературы: К.Ушинский "Умей обождать"; И.Суриков "Детство". Произведения писателей и поэтов: К.Чуковский "Муха-цокотуха"; С.Михалков "Дядя Степа", В.Маяковский "Что такое хорошо и что такое плохо"; В.Осеева "Волшебное слово"; Я Аким "Цветные огоньки"; К. Серова "Колокольчик", "Одуванчик"; Н. Сладков "Сорока и волк", А. Усанова "Строители"; Г. Ландощиков "Сквозь пургу";

2) қатынас. Қатынастық іс-әрекет: қатынас жағдайына жағымды эмоционалды қатынасты білдіру. Ересек адамның, басқа оқушының бетіне қарау, әңгімелесушімен көз байланысын орнату. Өзін айнадан, сыныптасын, мұғалімді қарап, бақылау. Ересектермен қатынас кезінде есімі мен тегін қолдану. Сөйлеушінің заттарын атау. Басқа адамның эмоционалды күйлерін (қуаныш, ашулану, қорқыныш, тандану, байсалдылық, көңілсіздік) көрсету және тану. Әңгімелесушімен сәлемдесу және қоштасу, қимыл, сөз, әрекет арқылы (басын изеу, қолын созу, сәлем, сау бол). Өзіне назар аудару, келісу-келіспеуін дыбыс, ым-ишара, сөзбен, фраза арқылы жеткізу. Дыбыс, ым-ишара, пиктограмма, сөз, фраза қолдану арқылы көмек сұрауын білдіру. Өзінің қалауын көзімен, ым-ишара (бас изеу, күлімсіреу), сөз, фраза арқылы білдіру. Ризашылығын көзімен, ым-ишара (бас изеу, рахмет) арқылы білдіру. Тіл арқылы қатынас жасау: әңгімелесушімен көз арқылы қатынас орнату, ересектермен, сыныптастарымен арақашықтық пен кезектілікті сақтау. Сұрақтар қою, берілген тақырып бойынша диалогты қолдау. Өз әрекеттерін сөзбен үйлестіру (мұғаліммен бірге). Мұғалімнің көмегімен сүйікті заттары туралы суреттер, пиктограммалар, сөздер жазылған карталар арқылы 2-4 қысқа сипаттама сөйлемдер құрастыру. Адамдардың, жануарлардың, құстардың қимылдары мен бейнелеріне, таныс ертегі, әңгімелердің, тақпақтардың мәтінін қолданып, еліктеу ойындарына қатысу. Атқаратын рөліне сәйкес, ойын жағдайларын жеке сөздер, ым-ишара, қимылдармен үйлестіру. Өзінің ойын кезіндегі рөлін атап, ойын диалогына қатысу;
3) графомоторлы дағдылар мен жазу элементтерін дамыту. Қолдың моторикасы: қол, саусақ және қолының ерікті қимылдарын еліктеп, есте сақтауы бойынша орындау. Саусақтардың қарапайым қалыптарын үлгі және сөздік нұсқау бойынша орындау және ұстап тұру. Әртүрлі заттарды (доптар, сақинашалар, қарындаштар) және тақпақтарды қолданып, массаж жаттығуларын орындау. Қарындаш, қылқалам, бор, қаламды дұрыс ұстау (жұдырықпен қыспай, еркін қолмен парақты ұстап). Көру-моторлы тепе-тендік пен кеңістіктік түсініктер: түсі (сары, қызыл, көк, жасыл, ақ, қара, қоңыр) және өлшемі (қысқа, орташа, ұзын) таяқшалар немесе қағаз жолақтары (2-10 таяқша) бойынша таңдау және топтастыру. Геометриялық пішіндердің (2-4 пішін) жолақтарынан үлгі бойынша құру. Әртүрлі нысандар мен әріптерді құрастыру: А, У, О, И әріптерін таяқшалардан, пластилиннен, қамырдан, сымнан, есте сақтауы бойынша құрастыру. Мұғалімнің тақтада бормен немесе қылқаламмен, маркермен, қарындашпен, үлкен қағазда сурет салуын бақылау. Саусақпен, қарындашпен, маркермен әр түрлі тегістіктердегі (ватманға, жармаға, клеенкаға) суреттерді аяқтап салу. Өз алақаны саусағымен (қарындашпен, бормен, қылқаламмен, таяқшамен) сызу, мұғалімнің көмегімен топтық композициялар жасау. Әріптерді жазу: А,У,О, И, әртүрлі тегістіктерде, А4 парақтарында. Трафарет пен шаблон бойынша (таныс заттар, геометриялық пішіндер, А, У, О, И әріптері), бояу. Нысандар мен әріптерді контурлар мен нүктелер бойынша сызу. АБАБ, ААББААББ, ААБААБ сызбасы бойынша элементтердің кезектесуі бар жолақта, шаршыда, шеңберде өрнек салу. Әр түрлі сызықтардан, пішіндерден, бейнелерден жиектердің кең жолында (3-5 см) сурет салу, жұмысты солдан оңға қарай жүргізу. Жазу элементтері: нүктелерді саусақпен, қарындашпен, қаламмен заттың контуры бойымен (әртүрлі әдістерді қолдана отырып) орындау. 3-5 см. жолда саусақпен, жармада, қарындашпен, парақта "жазу". Қағаз парағында көлденең (түзу және қисық, қисық) және тік сызықтарды "жазу". Әріптерді сызылмаған қағазға үлгі бойынша, мұғалімнің диктанты бойынша басып жазу. Өз атын үлгіге қарап, қарындашпен, маркермен, сызылмаған қағаз парағына басып жазу. Парақтардағы сөздерді баланың кішкентай кітапшаларына көшіріп жазу. Танысқан әріптерді таныс және таныс емес сөздерден табу және басып жазу.

2) коммуникация. Коммуникативное поведение: проявление позитивного эмоционального отношения к ситуации общения. Удержание взгляда на лице взрослого, другого ученика. Установление зрительного контакта с собеседником. Рассматривание в зеркале себя, одноклассника, учителя. Использование имени, фамилии и пола в общении со взрослыми. Называние предметов, относящихся к говорящему. Проявление и узнавание эмоциональных состояний (радость, испуг, огорчение, удивление, спокойствие, разочарование). Приветствие и прощание с собеседником, посредством слова, действия (кивает головой, протягивает руку, привет, пока). Привлечение к себе внимания, выражение согласия (несогласия) звуком, жестом, словом, фразой. Обращение с просьбой о помощи с использованием звука, жеста, пиктограммы, слова, фразы. Выражение своих желаний с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы. Выражение благодарности посредством жеста, слова, действия (кивком головой, спасибо).
Речевая коммуникация: поддержание зрительного контакта с собеседником, соблюдение дистанции, очередности в разговоре со взрослым и сверстником. Задавание вопросов, поддерживание диалога на заданную тему, например, "У врача". Оречевление своих действий (вместе с учителем). Совместно с учителем составление 2-4 коротких описательных предложений о знакомых предметах, любимых вещах, с использованием картинок, пиктограмм и карточек со словами. Участие в играх-имитациях движений и образов людей, животных и птиц, по образцу, словесной инструкции, в играх-драматизациях знакомых сказок, рассказов, стихотворений. Сопровождение игровых ситуаций отдельными словами, жестами и движениями в соответствии с исполняемой ролью. Участие в ролевом диалоге с называнием своей игровой роли;
3) развитие графомоторных навыков и элементов письма. Ручная моторика: выполнение произвольных движений руками, пальцами и кистями рук по образцу, памяти, словесной инструкции. Выполнение и удержание простых пальчиковых поз по образцу, по словесной инструкции. Выполнение массажных упражнений с использованием различных предметов (мячики, валики, кольца, карандаш) и стихов. Использование правильного захвата карандаша, кисти, мела, ручки (не сжимая карандаш в кулаке, придерживая бумагу свободной рукой). Зрительно-моторная координация и пространственные представления: выбор и группировка по цвету (желтый, красный, синий, зеленый, белый, черный, коричневый) и размеру (короткая, средняя, длинная) палочек или полосок бумаги (2-10 палочек). Выкладывание из полосок геометрических фигур по показу (2-4 фигуры). Конструирование различных объектов и букв: А, У, О, И из палочек, пластилина, теста, проволоки по образцу, по памяти Прослеживание за рисованием учителя (мелом на доске или кистью, фломастером, волоконным карандашом, маркером на большом листе бумаги) и дорисовывать изображение. Свободное рисование на различных поверхностях (на ватмане, на манке, клеенки) пальцем, карандашом, маркером. Обводка собственной ладони пальцем (карандашом, мелом, кистью, палочкой), создание групповых композиций, с помощью учителя, например, "Цыплята на лугу". Рисование букв: А, У, О, И на различных поверхностях, листах формата А4. Обведение по трафарету и шаблонам (знакомые предметы, геометрические фигуры, буквы А, У, О, И), раскрашивание их. Обведение предметов и букв по контурам и точкам. Составление узора в полосе, квадрате, круге с чередованием элементов по схеме АБАБ, ААББААББ, ААБААБ. Рисование в пределах широкой строки (3-5 см) бордюров из различных линий, фигур, силуэтов, ведя работу слева направо. Элементы письма: выполнение "письма" точек пальцем, карандашом, ручкой по контуру предмета (с использованием различных техник). Выполнение "письма" в строке (3-5 см) в различных направлениях пальцем на песке, манке, карандашом на листе. Выполнение "письма" на листе бумаги горизонтальных (прямые и извилистые, кривые) и вертикальных линий. Печатание букв на нелинованной бумаге по образцу, под диктовку учителя. Печатание своего имени с карточки на нелинованный лист бумаги карандашом, фломастером, ручкой. Копирование слов с карточек в книжки-малышки. Нахождение и обведение изученных букв в знакомых и незнакомых словах.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1 - 4 сыныптары үшін "Санау" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың негізгі мазмұны өмірлік дағдылар, әлеуметтік қолайлы мінез-құлық дағдылары болып табылады, оларды игеру оқушылардың әдеттегі тұрмыстық жағдайларда көмекке деген қажеттілігін азайтуға ықпал етеді. Академиялық білімді қалыптастыру саласында білім алушыларда танымдық іс-әрекеттің мақсатты әдістерін қалыптастырудағы айқын қиындықтарға байланысты мүмкіндіктердің шағын ресурсы байқалады.
3. Бағдарлама мақсаты-білім алушыларда тұрмыстық жағдайларда, қол жетімді шаруашылық-еңбек қызметінде, қоршаған әлемде бағдарлау үшін қажетті қарапайым математикалық түсініктерді қалыптастыру.
4. Бағдарлама міндеттері:
1) оқушыларда сандық түсініктер мен ұғымдарды қалыптастыру (шамалар, сандық, кеңістіктік, уақыттық, заттардың ауырлығы мен формасы туралы);
2) қол жетімді санау және есептеу дағдыларын қалыптастыру;
3) алған дағдылар мен біліктілікті өмірлік жағдайларда қолдануға үйрету.
5. Түзете-дамыту міндеттері:
1) көрнекі және тиімді ойлауды, танымдық белсенділікті, қозғалыс ептілігін, жағымды эмоционалдық және ерікті қасиеттерді қалыптастыруға және дамытуға ықпал ету;
2) еңбекқорлыққа, шыдамдылыққа, басталған істі аяқтауға жеткізе білуге, дербестік пен тәуелсіздікке тәрбиелеуге;
3) көзді және бұлшықет сезімдерін дамыту;
4) сабаққа деген қызығушылықты, басқа білім алушылармен және ересектермен өзара іс-қимыл жасау және ынтымақтасу қабілетін дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
6. Қарапайым математикалық ұғымдар, санау және есептеу дағдылары алаңдатады және және оларды меңгеру оқушылардан күрделі психикалық әрекеттер жүйесін орындауды талап етеді. Оқушылардың зияткерлік іс-әрекетінің терең дамымауы бағдарлама мазмұнын игеруде елеулі қиындықтар туғызады, сондықтан оқу тапсырмалары, ең алдымен, оқушылардың практикалық іс-әрекетін, көрнекі және тиімді ойлауын, өмірлік дағдыларын дамыту құралы ретінде қолданылады.
7. Оқу процесін ұйымдастыру кезінде мыналарды ескеру қажет:
1) ұжымдық оқыту жағдайында оқушылардың танымдық белсенділігінің төмендігі;
2) фронтальды жұмыста қолданылатын мұғалімнің бағыттаушы, ынталандырушы көмегіне әлсіз реакция;
3) сөйлеудің коммуникативтік, реттеуші, жоспарлау функцияларының өрескел дамымауы;

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "СчҰт" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов (далее Программа) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Основным содержанием обучения школьников с умеренными нарушениями интеллекта являются жизненные навыки, навыки социально приемлемого поведения, овладение которыми будет способствовать уменьшению потребности обучающихся в помощи в типичных бытовых ситуациях. В сфере формирования академических знаний у обучающихся наблюдается малый ресурс возможностей, обусловленный выраженными трудностями формирования целенаправленных приемов познавательной деятельности.
3. Цель Программы - формирование у обучающихся элементарных математических представлений необходимых в бытовых ситуациях, доступной хозяйственно-трудовой деятельности, для ориентировки в окружающем мире.
4. Учебные задачи Программы:
1) формировать у учащихся дочисловые представления и понятия (величинные, количественные, пространственные, временные, о тяжести и форме предметов);
2) формировать доступные счетно-вычислительные навыки;
3) учить использовать полученные умения и навыки в жизненных ситуациях.
5. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) способствовать формированию и развитию наглядно-действенного мышления, познавательной активности, моторной ловкости, положительных эмоционально-волевых качеств;
2) воспитывать трудолюбие, терпеливость, умение доводить начатое дело до завершения, самостоятельность;
3) развивать глазомер и мускульные ощущения;
4) развивать интерес к занятиям, умения взаимодействовать и сотрудничать с другими обучающимися и взрослыми.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
6. Элементарные математические понятия, счетно-вычислительные навыки носят отвлеченный характер и овладение ими требует от обучающихся выполнения системы сложных умственных действий. Глубокое недоразвитие интеллектуальной деятельности школьников вызывает серьезные трудности усвоения содержания Программы, поэтому учебные задания используются, прежде всего, как средство развития у школьников практической деятельности, наглядно-действенного мышления, жизненных навыков.
7. При организации учебного процесса необходимо учитывать:
1) низкую познавательную активность учащихся в условиях коллективного обучения;
2) слабую реакцию на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемую во фронтальной работе;
3) грубое недоразвитие коммуникативной, регулятивной, планирующей функций речи;

4) оқушыларының өз белсенділігін сақтаудағы және қырық бес минут ішінде бір оқу пәнінің мазмұнына зейінін шоғырландырудағы шағын ресурсы;
5) қалыптасатын дағдыларды автоматтандырудың қиындықтары.
8. Педагогикалық іс - шаралар практикалық дағдыларды игеру тәсілдерін қалыптастыруға бағытталған-мұғалімнің іс-әрекетіне еліктеу, үлгі бойынша жұмыс істеу, ересектер мен балалармен ынтымақтастық.
9. Арнайы педагогика принциптеріне негізделген мектеп оқушыларын оқыту мен тәрбиелеу процесі оқушылардың өзіндік белсенділігін, барынша мүмкін болатын бастамасы мен дербестігін дамытуға ықпал етеді.
10. Мұғалімдер оқушылардың бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, жеке қарқынмен даму құқығын құрметтейді; үнемі өзгеріп отыратын мүмкіндіктерді зерттейді, білім беру қажеттіліктерін бағалайды, дағдыларды дамыту мен игерудегі минималды ілгерілеулерді тіркейді. Кез-келген прогресс оқуда оң нәтиже ретінде қарастырылады.
11. Педагогтер осы бағдарламадан әрбір оқушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын, сондай-ақ оқушылардың білім беру, тұлғалық жетістіктерін бағалаудың жеке мүмкіндіктері мен нәтижелерін ескере отырып, оқыту әдістерін, нысандарын, құралдарын дербес таңдайды.
12. Оқу-тәрбие процесі Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың бүкіл кезеңі ішінде пәндік іс-әрекетте құрылады. Оқушылардың қажеттіліктеріне сәйкес пәндік ортаны құру кезінде келесі ережелер орындалады:
1) білім мен дағдыларды жаңа жағдайға көшірудің елеулі қиындықтарына байланысты осы дағдылар пайдаланылатын жағдайға барынша жақын жағдайда жүзеге асыру іскерліктері мен дағдыларын қалыптастыру;
2) сабақтарды ұйымдастыруға арналған жер шынайы өмірлік жағдайларды көрсетуі тиіс;
3) мектептегі әлеуметтік-тұрмыстық және заттық-дамытушы орта білім алушылардың психофизиологиялық ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отырып ұйымдастырылады (қозғалыс белсенділігі үшін, демалу үшін орындар қажет).
4) заттық орта білім алушылардың мүмкіндіктерінің өзгеруіне сәйкес өзгеруге тиіс.
13. Мұғалім бір сабақта әртүрлі пәндердің мазмұнын біріктіреді. Оқытудың кіріктірілген сипаты мектептегі алғашқы 2-4 жылда заттық оқытуға біртіндеп көшумен заттық емес білім беру арқылы жүзеге асады. Затсыз оқыту кезеңінде оқушылардың мақсатты іс-әрекетін ұйымдастыру үшін тақырыптық жоспарлау қолданылады.
14. Бағдарлама оқу жылының әр аптасы үшін түпкілікті тақырыпты анықтайды. Тақырыптар мен олардың реттілігін анықтау кезінде "мен - бала" концентрінде (оқушының өзі туралы түсініктерін қалыптастыру, өзіне деген оң көзқарасын қалыптастыру), "бала және оның әлемі" концентрінде (жақын орта: отбасы, үй, ойыншықтары, өз мектебі, сыныбы, сыныптастары туралы түсініктерді қалыптастыру) өту принципі қолданылды), әрі қарай "бала және үлкен әлем" концентрінде (өсімдіктер, жануарлар әлемі, табиғат құбылыстары).

4) малый ресурс младших школьников в поддержании собственной активности и концентрации внимания на содержании одного учебного предмета в течение сорока пяти минут;
5) трудности автоматизации формируемых навыков.
8. В начальных классах педагогические мероприятия направлены на формирование способов усвоения практических навыков - умение подражать действиям педагога, работать по образцу, сотрудничать со взрослым и детьми.
9. Процесс обучения и воспитания школьников, основанный на принципах специальной педагогики, способствует развитию собственной активности обучающихся, максимально возможной инициативы и самостоятельности.
10. Педагоги уважают право школьников развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя свои уникальные особенности; постоянно изучают изменяющиеся возможности, оценивают образовательные потребности, фиксируют минимальные продвижения в развитии и усвоении навыков. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата в обучении.
11. Педагоги самостоятельно выбирают доступное для каждого учащегося содержание обучения из настоящей Программы, а также методы, формы, средства обучения с учетом индивидуальных возможностей и результатов оценки образовательных, личностных достижений учащихся.
12. Учебно-воспитательный процесс строится в предметной деятельности на протяжении всего периода обучения обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта. При создании предметной среды, соответствующей потребностям учащихся, выполняются следующие правила:
1) формирование умений и навыков осуществлять в ситуации максимально приближенной к той, в которой эти навыки будут использованы, что обусловлено значительными трудностями переноса знаний и навыков в новую ситуацию;
2) оснащение помещений для организации занятий должны отражать реальные жизненные ситуации;
3) социально-бытовая и предметно-развивающая среда в школе организуется с учетом психофизиологических особенностей и потребностей обучающихся (необходимы места для двигательной активности, для отдыха).
4) предметная среда должна меняться в соответствии с изменением возможностей обучающихся.
13. Педагог интегрирует содержание разных учебных предметов на одном уроке. Интегрированный характер обучения реализуется беспредметным обучением в первые 2-4 года обучения в школе с постепенным переходом к предметному обучению. Для организации целенаправленной деятельности учащихся в период беспредметного обучения применяется сквозное тематическое планирование.
14. В Программе определена сквозная тема для каждой недели учебного года. При определении тематик и их последовательности использован принцип перехода от концентра "Я - ребенок" (формирование у школьника представлений о себе, формирование положительного отношения к себе), к концентру "Ребенок и его мир" (формирование представлений о ближайшем окружении: своей семье, доме, своих игрушках, своей школе, классе, одноклассниках), и далее к концентру "Ребенок и большой мир" (мир растений, животных, явления природы).

15. Қайталау және бірте-бірте кеңейту, оқытылатын ұғымдарды, сөздіктерді, фразеологизмдерді, практикалық жаттығуларды күрделендіріп отыруды көздейтін шоғырлану принципіне сәйкес қиылысатын тақырыптар әр сыныпта қайталанады. Мектептің педагогикалық кеңесі аймақтық ерекшеліктер мен оқушылардың мүмкіндіктерін ескере отырып, пәнге және тоғысқан тақырыптардың ретіне өзгерістер енгізе алады.
16. Бағдарламаның мазмұны шоғырлану қағидасына сәйкес құрылымдалған. Әрбір тақырыпта алдымен пән, содан кейін функционалдық және практикалық маңызы ашылады, содан кейін мүмкіндігінше математикалық қатынастар саласы. Тақырыптардың қайталануы оқушылардың қалыптастырған дағдыларының автоматтандырылуын қамтамасыз етеді.
17. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушылардың сөйлеу тілінің дамуында (оның болмауына дейін) және қарым-қатынас жасауында айқын қиындықтар бар. Әрбір нақты жағдайда бар проблемалар педагогикалық құралдармен өтеледі.
18. Бағдарлама материалында сөйлеуді түсінуді дамыту, ауызша және балама қарым-қатынас құралдарын қалыптастыру, білім алушылардың көрнекі және тиімді ойлауын дамыту бойынша дәйекті жұмыс құрылады. Педагог тарапынан білім алушылардың өз қызметі мен іс-әрекетін сөйлеу сүйемелдеуі мөлшерленген және түсінуге қолжетімді болуы тиіс.
19. Оқыту процесі тек мазмұнды ғана емес, ұйымдастыру формаларын да қатаң реттеуді қарастырмайды.
20. Оқу сабағын ұйымдастырған кезде әр оқушыда осындай қажеттілік туындаған кезде қызмет түрін өзгерту немесе демалу мүмкіндігі қамтамасыз етіледі. Жеке жұмысты жеке қарқынмен орындау, педагогтің жеке көмегін алу үшін жағдайлар қамтамасыз етіледі.
21. Оқушыларға сабақ барысында сыныпта еркін қозғалуға, оқу тапсырмаларын үстел басында, кілемде отырып, тұрып, сыныптастарымен бірлесе отырып немесе сыныптастарының жұмысын бақылап орындауға мүмкіндік беріледі.
22. М.Монтессоридің педагогикалық жүйесін арнайы дайындалған пәндік дамытушылық ортада басқа арнайы педагогикалық әдістер мен технологиялармен үйлестіре пайдалану ұсынылады.
23. Алдын ала сандық бейнелерді қалыптастыру үшін студенттер Монтессори материалдарын пайдаланады: "Қызғылт мұнара", "Қоңыр баспалдақтар", "Қызыл таяқшалар", "Цилиндр кірістірулері бар блоктар", "Түрлі-түсті цилиндрлер", "Салмақ тақтайшалары", "Кірістіру қораптары", "Геометриялық денелер", "Геометриялық жәшіктер", "Геометриялық басқатырғыштар", "Конструктивті үшбұрыштар", "Металл кірістіру жақтаулары"; Фребель дидактикалық материалдары, Кюизинер таяқшалары, Дьенеш логикалық блоктары, Коос текшелері, сусымалы заттар, су, шынайы заттар (ыдыс-аяқ, ас құралдары, киім-кешек, аяқ киім, ойыншықтар, оқу заттары), өнеркәсіптік дидактикалық материалдар, үстел ойындары (геометриялық, математикалық лото, домино) және мұғалімнің өз бетімен дайындаған дидактикалық материалдары.

15. Сквозная тематика повторяется в каждом классе в соответствии с принципом концентричности, предполагающим повторение и постепенное расширение, усложнение изучаемых понятий, словаря, фразеологии, практических упражнений. Педагогический совет школы может внести изменения в тематику и последовательность сквозных тем.
16. Содержание Программы структурировано в соответствии с принципом концентричности. В каждой теме сначала раскрывается предметная, затем функциональная и практическая значимость, и далее, по возможности, сфера математических отношений. Повторяемость тематики обеспечивает автоматизацию формируемых у учащихся навыков.
17. У обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта имеют место выраженные трудности в развитии речи (вплоть до ее отсутствия) и общения. Существующие проблемы в каждом конкретном случае, компенсируются педагогическими средствами.
18. Выстраивается последовательная работа по развитию понимания речи, формированию вербальных и альтернативных средств общения, развитию наглядно-действенного мышления обучающихся на материале Программы. Речевое сопровождение собственной деятельности и деятельности обучающихся со стороны педагога должно быть дозированным и доступным пониманию.
19. Процесс обучения не предусматривает жесткого регламентирования не только содержания, но и организационных форм.
20. При организации учебного занятия обеспечивается возможность изменить вид деятельности или отдохнуть в тот момент, когда такая необходимость возникает у каждого ученика. Обеспечиваются условия для выполнения индивидуальной работы, в индивидуальном темпе, получения индивидуальной помощи педагога.
21. Обучающимся предоставляется возможность свободно передвигаться в классной комнате во время урока, выполнять учебные задания сидя за столом, на ковре, стоя, в сотрудничестве с одноклассниками или наблюдая за работой одноклассников.
22. Рекомендуется использование педагогической системы М.Монтессори в специально подготовленной предметной развивающей среде в сочетании с другими специальными педагогическими методами и технологиями.
23. Для формирования дочисловых представлений у учащихся используются Монтессори-материалы: "Розовая башня", "Коричневая лестница", "Красные штанги", "Блоки с цилиндрами-вкладышами", "Цветные цилиндры", "Весовые таблички", "Вкладывающиеся коробочки", "Геометрические тела", "Геометрический комод", "Геометрические пазлы", "Конструктивные треугольники", "Металлические рамки-вкладыши"; дидактические материалы ФрҰбеля, палочки Кюизинера, логические блоки Дьенеша, кубики Кооса, сыпучие вещества, вода, реальные предметы (посуда, столовые приборы, одежда, обувь, игрушки, учебные вещи), дидактические материалы, изготовленные промышленным способом, настольные игры (геометрическое, математическое лото, домино) и дидактические материалы, подготовленные учителем самостоятельно.

24. Санау және есептеу дағдыларын қалыптастыру үшін Монтессори материалдары қолданылады: "Сандық жолақтар", Бүдірлі сандар", "Шағын және үлкен шоттар", "Сандар мен фишкалар", "Үстелдегі сандық жолақтар", "Сеген тақталары", Нумикон дидактикалық нұсқаулық, "Дидактикалық тасбақа", санау таяқшалары, абак, тік абакус, сандық фигуралар, санауға арналған шағын заттар (көлемдік және жазық), табиғи материал (ақжелкен, каштан, малтатас, жаңғақ, қабық), ойыншықтар, тақырыптық суреттер, "Сандық баспалдақ", сандар мен математикалық белгілер кассасы, нақты заттар (ыдыс-аяқ, ас құралдары, киім-кешек, аяқ киім, ойыншықтар, оқу заттары).
25. Оқытуда, ойында, практикалық және көрнекі әдістер білім алушылардың ойын және практикалық іс-әрекетіне енгізілген мөлшерленген ауызша оқыту әдістерін шектеулі пайдалана отырып қолданылады.
26. Оқушыларға дидактикалық ойындар, өмірлік жағдаяттарды драматизациялау ойындары ұсынылады. Ойындарды өткізу кезінде белгілі бір қарқынды сақтау керек, ойын жаттығуларын оқушыларға сұрақтармен асыра толтырмау керек. Мектеп оқушыларын мұғалім мен сыныптастарының іс-әрекетін байқауға, сыныптастарының жауаптарын тыңдауға, ортақ ойынға қатысу үшін өз кезегін күтуге үйрету керек.
27. Сынып бөлмесіндегі сабақтар мектептің басқа үй-жайларында да, одан тыс жерлерде де (дүкен, пошта, алаң, саябақ, спорт алаңы, тұрғын бұрыш, кітапхана және т.б.) өткізілетін экскурсиялармен, бақылаулармен кезектесіп отырады.
28. Білім алушылардың жетістіктерін бағалау үшін сипаттамалық бағалау пайдаланылады, ол білім алушының жетістіктерінің сапалық көрсеткіші болып табылады. Білім алушылардың жетістіктерін сипаттау кезінде дағдыларды меңгерудің дербестік дәрежесі міндетті түрде көрсетіледі: дербес, үлгі бойынша, еліктеу бойынша, педагогпен бірлескен іс-қимылдардың көмегімен.
29. Бағдарламада оқу пәнінің мазмұнын анықтау үшін нұсқаулық негіз болатын және оқушылардың жеке оқу бағдарламаларын құру кезінде мұғалімді басшылыққа алатын оқыту мақсаттарының жүйесі тұжырымдалған. Белгілі бір сабаққа оқу мақсаттарын таңдағанда, оларды нақтылауға, бірнеше бөлікке бөлуге болады.
30. Бағдарламаның мазмұны ұсынымдық сипатқа ие, мұғалім әр сынып оқушысының мүмкіндіктері мен нақты жетістіктеріне сәйкес оқу мазмұны мен қарқынына кез-келген өзгерістер енгізуге құқылы.
3-тарау. "Санау" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Санау" пәнінің мазмұны
31. "Санау" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1 -сынып – аптасына 3сағат, оқу жылында – 99 сағатты;

24. Для формирования счетно-вычислительных навыков используются Монтессори-материалы: "Числовые штанги", "Шероховатые цифры", "ВеретҰна", "Малые и большие счеты", "Цифры и чипсы", "Настольные числовые штанги", "Доски Сегена", дидактическое пособие Нумикон, "Дидактическая черепаха", счетные палочки, абаки, вертикальные счеты, числовые фигуры, мелкие предметы для счета (объемные и плоскостные), природный материал (желуди, каштаны, шишки, камешки, орехи, ракушки), игрушки, предметные картинки, "числовая лесенка", касса цифр и математических знаков, реальные предметы (посуда, столовые приборы, одежда, обувь, игрушки, учебные вещи).
25. В обучении применяются игровые, практические и наглядные методы с ограниченным использованием словесных методов обучения, которые дозировано включаются в игровую и практическую деятельность учащихся.
26. Обучающимся предлагаются дидактические игры, игры-драматизации жизненных ситуаций. При проведении игр необходимо соблюдать определенный темп, не перенасыщать игровые упражнения вопросами к обучающимся. Следует обучать школьников наблюдать за действиями учителя и одноклассников, слушать ответы одноклассников, ожидать своей очереди участия в общей игре.
27. Занятия в классной комнате чередуются с экскурсиями, наблюдениями, проводимыми как в других помещениях школы, так и за ее пределами (магазин, почта, сквер, парк, спортивная площадка, живой уголок, библиотека и прочие).
28. Для оценивания достижений обучающихся используется описательная оценка, которая является качественным показателем достижений обучающегося. При описании достижений обучающихся обязательно указывается степень самостоятельности владения навыками: самостоятельно, по образцу, по подражанию, с помощью совместных с педагогом действий.
29. В Программе сформулирована система целей обучения, которые служат ориентировочной основой для определения содержания учебного предмета и которыми руководствуется учитель при создании индивидуальных программ обучения школьников. При выборе учебных целей к конкретному уроку возможна их конкретизация, разбиение на несколько частей.
30. Содержание Программы носит рекомендательный характер, педагог имеет право вносить любые изменения в содержание и темп обучения каждого ученика класса в соответствии с его возможностями и реальными достижениями.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Счет"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Счет"
31. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Счет" составляет:
1) в 1 классе - 3 часа в неделю, 99 часов в учебном году;

2) 2 -сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағатты;
3) 3 -сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағатты;
4) 4 -сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағатты құрайды.
Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
32. "Санау" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Санға дейінгі ұғымдар";
2) "Нөмірлеу";
3) "Арифметикалық амалдар" (3,4 сыныптар);
4) "Шамалар";
5) "Арифметикалық есептер" (3, 4 сыныптар);
6) "Көрнекі геометрия элементтері".
33. "Санға дейінгі ұғымдар" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) заттардың қасиеті;
2) шаманы білдіретін ұғымдар;
3) сандық ұғымдар;
4) заттардың ауырлығын білдіретін ұғымдар;
5) кеңістіктік ұғымдар;
6) уақытты білдіретін ұғымдар.
34. "Нөмірлеу" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) санау әрекеті;
2) сандарды тану, атау, жазу;
3) жиындар мен сандарды салыстыру, сан құрамы.
35. "Арифметикалық амалдар" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) жиындар мен сандарды қосу;
2) жиындар мен сандарды алу.
36. "Шамалар" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) шамаларды өлшеу;
2) шама бірліктері (ұзындығы, көлемі, құны).
37. "Арифметикалық есептер" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) тапсырмалар – драматизация.
38. "Көрнекі геометрия элементтері" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) геометриялық денелер мен фигуралар;
2) геометриялық пішіндерді құрастыру, модельдеу және салу.
39. 1-сыныпқа арналған "Санау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) санға дейінгі ұғымдар. Заттардың қасиетітоптан үлгі бойынша нысанды таңдау, ол үлгі сияқты қасиеттерге ие (мақсаты, түсі, пішіні бойынша). Сөздерді түсіну: "бірдей, әртүрлі, ұқсас, ұқсас емес, бірдей, бәрі, қалғандары". Шаманы білдіретін ұғымдар: "үлкен-кіші", "көп-кем". Көлемі бойынша екі көлемді затты сипап сезіну, көру тәсілдермен (тәсілдермен) салыстыру (зерттеу); екі жазықтық затты салыстыруда беттестіру, жапсарластыруды қолдану. Сөздерді түсіну: "үлкен-кіші". Үлкен/кіші затты тану ("көрсету, әкелу, қою, беру, үлкен/кіші алу..."). Сұраққа жауап: "Ең үлкендері қайсы ...?". Заттарды көлеміне қарай топтастыру: "үлкендері бар" - "кішкентайлары бар". Шаманы білдіретін ұғымдар "жоғары-төмен": салыстыру әдісімен биіктігі бойынша екі нысанды салыстыру (зерттеу). Заттың биіктік белгісін тану жоғары/төмен ("жоғары/төмен көрсету..."), "... биіктіктері қайсы?" деген сұраққа жауап. Заттарды биіктікке қарай топтастыру: "мұнда биік" – "онда төмен". Ойын және өмірлік жағдайдағы заттардың өлшемдерінің параметрлерін есепке алу (үлкен қуыршақ үшін үлкен көйлек таңдау; шағын гаражға шағын көлік қою; үлкен қасықпен сорпа ішу, кішкене қасықпен шайға қант салу). сандық ұғымдар: "көп – аз; бір, жоқ". Екі топтағы заттарды саны бойынша көрнекі салыстыру. Сөздерді түсіну – "көп – аз; бір, жоқ". Заттардың екі тобын салыстыру жағдайындағы шаманы тану: "көп – аз", "бір – бір зат емес" (мұнда көп қой, ал мұнда аз; бір/жоқ). "Мұнда қанша, сонда?" Деген сұраққа жауап. Сұйықтар мен сусымалы қатты заттардың мөлшері туралы идеялар: екі бірдей ыдыстағы сұйық, сусымалы қатты заттарды көрнекі түрде салыстыру. "Көп, аз, бос" сөздерін түсіну. Сұйықтар мен сусымалы заттарды салыстыру жағдайындағы мөлшерді тану: "көп, аз, бос" (қай жерде көп / аз / бос екенін көрсетіңіз). "Мұнда қанша, сонда?" Деген сұраққа жауап. Заттардың ауырлық дәрежесі туралы түсінік: "ауыр-жеңіл", екі затты ауырлық күші бойынша бұлшықетті салыстыру. "Ауыр-жеңіл" сөздерін түсіну. "Қолдағы" салмағы бойынша салыстырылған екі заттың әрқайсысының массасын тану ("көрсету, қою, беру, алу ауыр / жеңіл ..."). Кеңістіктік ұғымдар: "мұнда – сонда", "алға-артқа", "мұнда", "жақын", "жоғарыда - төмен", "алдын-артында", "жақын - алыс". Заттың орналасқан жерін білдіретін сөздерді түсіну: "мұнда-ана", "мұнда", "жақын". Меңзеу қимылының көмегімен затты ауызша нұсқау бойынша орналастыру: "алға-артқа", "мына жерде", "мұнда", "келесі"; меңзеу қимылын қолданбай: "келесі". "Қайда ...?" деген сұраққа жауап. "осында", "онда", "жақын жерде" сөздерін қолдану. Уақытты білдіретін ұғымдар: "алдымен – содан кейін", "бүгін – ертең". Өз өміріндегі оқиғаларды, режим сәттерін салыстыру, мұғалімнің/ересектің нұсқауларын "алдымен - содан кейін", "бүгін", "ертең" сөздерімен түсіну. "Қашан...?" деген сұраққа жауап, "бүгін", "ертең" сөздерін қолдану;

2) во 2 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 3 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 4 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
32. Базовое содержание предмета "Счет" включает следующие разделы:
1) "Дочисловые понятия";
2) "Нумерация чисел" (3,4 классы);
3) "Арифметические действия" (4 класс);
4) "Величины" (3,4 классы);
5) "Арифметические задачи" (3-4 класс);
6) "Элементы наглядной геометрии".
33. Раздел "Дочисловые понятия" включает следующие подразделы:
1) свойства предметов;
2) величинные понятия;
3) количественные понятия;
4) понятия о тяжести предметов;
5) пространственные понятия;
6) временные понятия.
34. Раздел "Нумерация чисел" включает следующие подразделы:
1) счетная деятельность;
2) узнавание, называние, запись чисел;
3) сравнение множеств и чисел, состав числа.
35. Раздел "Арифметические действия" включает следующие подразделы:
1) сложение множеств и чисел;
2) вычитание множеств и чисел.
36. Раздел "Величины" включает следующие подразделы:
1) измерение величин;
2) единицы величин (длины, объема, стоимости).
37. Раздел "Арифметические задачи" включает подраздел:
1) задачи – драматизации.
38. Раздел "Элементы наглядной геометрии" включает следующие подразделы:
1) геометрические тела и фигуры;
2) конструирование и построение геометрических фигур.
39. Базовое содержание учебного предмета "Счет" для 1 класса:
1) дочисловые понятия. Свойства предметов: выделение из группы предмета по образцу, который обладает такими же свойствами, как образец (по назначению, цвету, форме). Понимание слов: "такой же, другой, похож, не похож, одинаковые, все, остальные".
Величинные понятия: "большой-маленький", "больше-меньше". Сравнение (исследование) двух объемных предметов по величине способами (приемами) - ощупывание, зрительное соотнесение; двух плоскостных объектов способами – зрительное соотнесение, наложение, приложение. Понимание слов: "большой-маленький". Узнавание большого/маленького предмета ("покажи, принеси, положи, дай, отдай, возьми большой/маленький…"). Ответ на вопрос: "Какие по величине …?". Группировка предметов по величине: "тут большие" - "там маленькие". Величинные понятия "высокий-низкий": сравнение (исследование) двух предметов по высоте способом сопоставления. Узнавание признака высоты предмета высокий/низкий ("покажи высокий/низкий…"), ответ на вопрос: "Какие по высоте …?". Группировка предметов по признаку высоты: "тут высокие" - "там низкие". Учет параметров величины предметов в игровой и жизненной ситуации (для большой куклы выбрать большое платье; в маленький гараж поместить маленькую машину; суп есть большой ложкой, сахар в чай класть маленькой ложкой).
Количественные понятия: "много – мало; один- ни одного". Визуальное сравнение двух групп предметов по количеству. Понимание слов- "много – мало; один- ни одного". Узнавание количества в ситуации сравнения двух групп предметов: "много – мало", "один- ни одного предмета" (положи сюда много, а туда- мало; один/ни одного). Ответ на вопрос "Сколько здесь, там?". Представления о количестве жидкостей и сыпучих веществ: визуальное сравнение жидкости, сыпучих веществ в двух одинаковых емкостях. Понимание слов "много, мало, пусто". Узнавание количества в ситуации сравнения жидкостей и сыпучих веществ: "много, мало, пусто" (покажи, где много/мало/пусто). Ответ на вопрос "Сколько здесь, там?".
Понятие о тяжести предметов: "тяжелый-легкий", мускульное сравнение двух предметов по тяжести. Понимание слов "тяжелый-легкий". Узнавание массы каждого из двух сравниваемых по весу предметов "на руку" ("покажи, положи, дай, отдай, возьми тяжелый/легкий …").
Пространственные понятия: "тут – там", "туда-сюда", "здесь", "рядом", "вверху – внизу", "спереди – сзади", "близко – далеко". Понимание слов, указывающих на местоположение предмета: "тут – там", "здесь", "рядом". Размещение предмета по словесной инструкции с использованием указательного жеста: "туда-сюда", "тут – там", "здесь", "рядом"; без использования указательного жеста: "рядом". Ответ на вопрос: "Где …?" с использованием слов "тут", "там", "здесь", "рядом".
Временные понятия: "сначала – потом", "сегодня – завтра". Соотнесение событий собственной жизни, режимных моментов, понимание инструкций учителя/взрослого со словами: "сначала – потом", "сегодня", "завтра". Ответ на вопрос: "Когда …?" с использованием слов "сегодня", "завтра";

2) көрнекі геометрия элементтері. Геометриялық денелер текше, шар ("текше", "шар"). Текше мен доптың пішінін сезіну арқылы зерттеу, текше мен шардың қасиеттерін зерттеу: шар домалайды, текше домаламайды, текше тұрады. Шар мен текшенің геометриялық денелерін үлгі бойынша, атауы бойынша таңдау. Шар тәрізді заттар мен ойыншықтарды табу, текше ("шарға ұқсас, бірдей; текшеге ұқсас, бірдей"). Геометриялық фигуралар: шеңбер, шаршы, сопақ. Шеңбердің, сопақша мен квадраттың жазықтық модельдерін жанасу арқылы зерттеу. Геометриялық паздлдарды құрастыру, жақтауларға дөңгелек, сопақ және шаршы төсемдерді салу. Шеңберлердің, сопақшалардың және квадраттардың геометриялық фигураларын үлгі бойынша, атауы бойынша таңдау. Геометриялық фигуралар: нүкте, түзу сызық. Нүктелерді, түзу сызықтарды саусақпен құмға, жармаға, борға еліктеу бойынша, үлгі бойынша, аты бойынша модельдеу.
40. 2-сыныпқа арналған "Санау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) санға дейінгі ұғымдар. Шаманы білдіретін ұғымдар: "қалың-жұқа", "қалыңырақ-жұқарақ". Қалыңдығы бойынша екі затты салыстыру (зерттеу) – сипап сезіну, көру арқылы. Сөздерді түсіну: "қалың-жұқа". Заттың белгісін тану қалың/жұқа ("көрсету, әкелу, қою, беру, алу қалың/жұқа"). Сұрақтың жауабы: "қалыңдығы қандай?". Заттарды қалыңдығына қарай топтастыру: "мұнда қалың" - "онда жұқа". Шаманы білдіретін ұғымдар "ұзын-қысқа", "ұзынырақ-қысқарақ". Көріп салыстыру (зерттеу) әдісімен ұзындық бойынша екі затты бір затты екіншісіне қою немесе жапсарластыру әдісі. Заттың белгісін тану: ұзын / қысқа ("көрсету, әкелу, қою, беру, ұзын / қысқа алу ..."). Сұраққа жауап: "... ұзындығы қандай?". Заттарды ұзындығына қарай топтастыру: "мұнда ұзын" - "онда қысқа". Заттың көлемін (үлкен, кіші, биік, аласа, жуан, жіңішке, ұзын, қысқа) сипаттайтын сын есімдерді зат есімдермен, мұғалімге еліктеп, өз бетінше белсенді сөйлеуде үйлестіру. Ойын және өмірлік жағдайдағы заттардың өлшемдерінің параметрлерін есепке алу (ұзын және қысқа қарындаштарды қолайлы қораптарға салу, ұзын сабақтары бар гүлдерді биік вазаға салу). сандық ұғымдар: "көп – аз; көбірек аз". Екі топтағы заттарды саны бойынша көрнекі салыстыру. Сөздерді түсіну – "көп – аз; көбірек азырақ". "Көп – аз" заттардың екі тобын салыстыру жағдайындағы шаманы тану (қай жерде көп/аз екенін көрсет). "Мұнда қанша, сонда?" Деген сұраққа жауап. Мұғалімнің еліктеуіне сәйкес заттардың санын көбейту және азайту (заттарды қосу, кейбір заттарды алып тастау арқылы), ауызша нұсқау бойынша өз бетінше: "Көп / аз жаса ...". "Қосты ма, азырақ болды ма?", "Алып кетті, азырақ болды ма?" деген сұрақтарға жауап. Сұйықтар мен сусымалы қатты заттардың мөлшері туралы түсініктер: екі бірдей ыдыстағы сұйық, сусымалы қатты заттарды көзбен көріп салыстыру; "көп, аз" сөздерін түсіну. Сұйықтар мен сусымалы заттарды салыстыру жағдайындағы мөлшерді тану: "көп, аз, көбірек, азырақ" (қай жерде көп / аз / көбірек / азырақ екенін көрсету). "Мұнда қанша, сонда?" деген сұраққа жауап. Сусымалы заттар мен сұйықтықтардың мөлшерін (қосу, толықтыру, толтыру, алу, құю, сусымалы заттардың, сұйықтықтардың бір бөлігін төгу арқылы) мұғалімге еліктеп, ауызша нұсқау бойынша өз бетінше көбейту және азайту: "Көбірек жаса. / азырақ жаса ...". Сұрақтарға жауап: "қосылды (толтырылды, толықтырылды), көп немесе аз болды ма?", "Алып кетті (құйылды, төгілді), көп пе, аз ба?". Заттардың ауырлығын білдіретін ұғымдар: "ауыр-жеңіл", "ауырырақ-жеңілірек" таразыны қолдана отырып, ауырлығы бойынша екі затты салыстыру. "Ауыр-жеңіл", "ауырлау-жеңілдеу" сөздерін түсіну. Ауыр/жеңіл затты көрсету: "Қай зат ауыр/жеңіл? Қай зат ауырлау/жеңілдеу? екі заттың ауырлығы (салмағы) бойынша табақ таразысының көмегімен салыстыру нәтижелері бойынша (бір зат бір таразы табаға, екіншісі таразылардың екінші табасына орналастырылады). Екі заттың әрқайсысының қасиеттерін ауырлық дәрежесі бойынша салыстыру кезінде атау: "Ауырлығы бойынша салыстыр. Бұл қандай зат? Екінші зат қандай?" Кеңістіктік ұғымдар: "жақын", "жоғарыда - төмен", "алдыңғы - артында", "оң-сол", "жақын - алыс". Өз денесінің бөліктерінде бағдарлау: жоғарғы жағында - бас, мойын, кеуде; төмен жағында - аяқ; алдыңғы жағында - бет, кеуде, асқазан; артында - бастың артқы жағы, арқа, оң - сол қол, аяқ, көз, құлақ, бет мұғалімге көрсетілгендей: "Алдыңда не бар екенін көрсет". Заттарды (ойыншықтарды) ең жақын кеңістікте көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша орналастыру: алыс, жақын, айналасында, жоғары, төмен, алдында (өзінің алдында), артына мысалы, "Оны алдыңызға қойыңыз". "алыс, жақын, айналасында, жоғары, төмен, алдымда, артымда сөздерін қолданып, "Қайда ...?" деген сұраққа жауап беру. Бірнеше заттарды (ойыншықтарды) көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, нұсқау бойынша: "Ойыншықтарды бір қатарға қою". Уақытты білдіретін ұғымдар: "алдымен - содан кейін", "бүгін - ертең - кеше", "таң", "түн". Өз өміріндегі оқиғаларды, режим сәттерін салыстыру, мұғалімнің / ересектің нұсқауларын түсіну: "алдымен - содан кейін", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "түн" сөздерімен. Сұраққа жауап: "Қашан ...?". Иллюстрациялық материалды (көрнекі кесте) пайдалана отырып сабақта режимдік сәттердің ретін (тәртібін) (таңғы ас, мектеп, түскі ас, серуендеу және т.б.) орындау;

2) элементы наглядной геометрии. Геометрические тела куб, шар ("кубик", "шарик"). Исследование формы куба и шара ощупыванием, исследование свойств куба и шара: шар катится, куб не катится, куб стоит. Выбор из геометрических тел шара и куба по образцу, по названию. Отыскивание предметов и игрушек, имеющих форму шара, куба ("похож на шар, такой же; похож на куб, такой же").
Геометрические фигуры: круг, квадрат, овал. Исследование плоскостных моделей круга, овала и квадрата ощупыванием. Складывание геометрических пазлов, вкладывание круглых, овальных и квадратных вкладышей в рамки. Выбор из геометрических фигур кругов, овалов и квадратов по образцу, по названию.
Геометрические фигуры: точка, прямая линия. Моделирование точек, прямых линий пальцем на песке, манке, мелом на доске по подражанию, по образцу, по названию.
40. Базовое содержание учебного предмета "Счет" для 2 класса:
1) дочисловые понятия. Величинные понятия: "толстый-тонкий", "толще-тоньше". Сравнение (исследование) двух предметов по толщине способами (приемами) - ощупывание, зрительное соотнесение. Понимание слов: "толстый-тонкий". Узнавание признака предмета толстый/тонкий ("покажи, принеси, положи, дай, отдай, возьми толстый/тонкий…"). Ответ на вопрос: "Какие по толщине…?". Группировка предметов по признаку толщины: "тут толстые" - "там тонкие". Величинные понятия "длинный-короткий", "длинее-короче". Сравнение (исследование) двух предметов по длине способом зрительного соотнесения, способом приложения или наложения одного предмета на другой. Узнавание признака предмета: длинный/короткий ("покажи, принеси, положи, дай, отдай, возьми длинный/короткий…"). Ответ на вопрос: "Какие по длине …?". Группировка предметов по признаку длины: "тут длинные" - "там короткие". Согласование прилагательных, характеризующих величину предмета (большой, маленький, высокий, низкий, толстый, тонкий, длинный, короткий) с именами существительными в роде по подражанию учителю, самостоятельно в активной речи. Учет параметров величины предметов в игровой и жизненной ситуации (разложить длинные и короткие карандаши в подходящие коробки, поместить цветы с длинными стеблями в высокую вазу).
Количественные понятия: "много – мало; больше-меньше". Визуальное сравнение двух групп предметов по количеству. Понимание слов- "много – мало; больше-меньше". Узнавание количества в ситуации сравнения двух групп предметов "много – мало", (покажи, где много/мало). Ответ на вопрос "Сколько здесь, там?". Увеличение и уменьшение количества предметов (добавлением предметов, удалением части предметов) по подражанию учителю, самостоятельно по словесному указанию: "Сделай больше/ сделай меньше …". Ответ на вопросы: "Добавили, стало больше или меньше?", "Забрали, стало больше или меньше?".
Представления о количестве жидкостей и сыпучих веществ: визуальное сравнение жидкости, сыпучих веществ в двух одинаковых емкостях; понимание слов "много, мало". Узнавание количества в ситуации сравнения жидкостей и сыпучих веществ: "много, мало, больше, меньше" (покажи, где много/мало/больше/меньше). Ответ на вопрос "Сколько здесь, там?". Увеличение и уменьшение количества сыпучих веществ и жидкостей (добавлением, доливанием, досыпанием, удалением, отливанием, отсыпанием части сыпучих веществ, жидкости) по подражанию учителю, самостоятельно по словесному указанию: "Сделай больше/ сделай меньше …". Ответ на вопросы: "Добавили (долили, досыпали), стало больше или меньше?", "Забрали (отлили, отсыпали), стало больше или меньше?".
Понятия о тяжести предметов: "тяжелый-легкий", "тяжелее-легче" сравнение двух предметов по тяжести с использованием чашечных весов. Понимание слов "тяжелый-легкий", "тяжелее- легче". Указание на тяжелый/легкий предмет: "Какой предмет тяжелый/легкий? Какой предмет тяжелее/легче?" по результатам сравнения двух предметов по тяжести (весу) с помощью чашечных весов (один предмет кладется на одну чашку весов, другой предмет – на вторую чашку весов). Называние свойств каждого из двух предметов при их сравнении по тяжести: "Сравни по тяжести. Какой этот предмет? Какой второй предмет?"
Пространственные понятия: "рядом", "вверху – внизу", "спереди – сзади", "правая-левая", "близко – далеко". Ориентировка в частях собственного тела: вверху – голова, шея, грудь; внизу – ноги; спереди – лицо, грудь, живот; сзади – затылок, спина, правая – левая рука, нога, глаз, ухо, щека по показу учителю, по просьбе: "Покажи, что у тебя спереди". Размещение предметов (игрушек) относительно себя в ближайшем пространстве: далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой по показу, по образцу, по словесной инструкции, например, "Положи перед собой". Ответ на вопрос: "Где …?" с использованием слов "далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди меня, за мной. Размещение нескольких предметов (игрушек) в ряд по показу, по образцу, по инструкции: "Поставь игрушки в ряд".
Временные понятия: "сначала – потом", "сегодня – завтра – вчера", "утром", "ночью". Соотнесение событий собственной жизни, режимных моментов, понимание инструкций учителя/взрослого со словами: "сначала – потом", "вчера", "сегодня", "завтра",", "утром", "ночью". Ответ на вопрос: "Когда …?". Выполнение последовательности (порядка) режимных моментов (завтрак, занятия в школе, обед, прогулка и другие), видов деятельности на уроке с использованием иллюстративного материала (визуального расписания);

2) көрнекі геометрия элементтері: Геометриялық денелер текше, шар ("текше", "шар"). Текше мен доптың пішінін сезіну арқылы оқу, текше мен доптың қасиеттерін зерттеу: доп домалап жатыр, текше домаламайды, текше тұрады. Доп пен текшенің геометриялық денелерін үлгі бойынша, атына сәйкес таңдау. Шардың, текшенің пішіні бар заттар мен ойыншықтарды іздеу ("шарға ұқсайды, бірдей; текшеге ұқсайды, бірдей"). Суреттерде, фотосуреттерде текшені, шарды тану. Геометриялық пішіндер: шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш. Шеңбердің, шаршының, сопақтың, үшбұрыштың жазық модельдерін сезіну арқылы зерттеу. Геометриялық пазлдарды құрастыру, жақтауларға дөңгелек, шаршы, сопақ, үшбұрышты кірістірулерді кірістіру. Дөңгелектердің, шаршылардың, сопақтардың және әртүрлі өлшемдегі үшбұрыштардың геометриялық пішіндерін үлгіге сәйкес атау бойынша таңдау. Геометриялық пішіндер: нүкте, түзу, қисық сызық. Саусақпен құмға, жармаға, тақтаға бормен, жіптердің көмегімен, сымға еліктеу арқылы, үлгі бойынша, аты бойынша нүктелер, түзу сызықтар, қисық (орамалы) сызықтарды модельдеу. Таяқшаларды пайдаланып шаршыны, үшбұрышты модельдеу (санақ, Кюизинер таяқшалары).
41. 3 -сыныпқа арналған "Санау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) санға дейінгі ұғымдар. Шаманы білдіретін ұғымдар: "кең-тар", "кеңірек-тарлау". Екі затты ені бойынша көру тәсілімен, бір затты екіншісіне беттестіру немесе қабаттастыру тәсілімен салыстыру (зерттеу). Сөздерді түсіну: "кең-тар". Заттың белгісін тану: кең/тар ("көрсету, әкелу, қою, беру, кең/тар"). Сұрақтың жауабы: "...ені қандай?". Заттарды ені бойынша топтастыру: "мұнда кең" - "онда тар". Шаманы білдіретін ұғымдар "терең-таяз", "тереңірек-таязырақ": екі затты тереңдік негізінде визуалды түрде салыстыру (зерттеу). Тереңдік белгісін тану ("көрсет, әкел, қой, бер, терең/таяз тәрелкені ал"). Заттың көлемін (үлкен, кіші, биік, аласа, жуан, жіңішке, ұзын, қысқа, кең, тар, терең, таяз) сипаттайтын сын есімдерді мен сан есімдерді мұғаліміне еліктеу, өз бетінше белсенді сөйлеу тілінде үйлестіру. Ойын және өмірлік жағдайдағы заттардың өлшемдерінің параметрлерін есепке алу (сорпа үшін біз терең табақтарды аламыз, котлеттер үшін біз кішкентай табақты таңдаймыз). сандық ұғымдар: "бірдей", "сонша", "сондай". Заттарды жұпқа біріктіру, сөздерді түсіну: "барлығы", "әрқайсысы", "барлығында", "жұп", "артық (артық)", "жетіспейді". Екі топтағы заттар санын мұғалімнің көрсетуі бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша, "қай заттардың көп/аз екенін салыстыру" нұсқауы бойынша өз бетіңізше жұптастыру арқылы салыстыру. Екі топтағы заттар санының теңдігін анықтау: "әр заттың жұбы бар". "Қосымша заттар" негізінде топтағы заттардың көбірек санын анықтау. Топтағы заттардың аз санын анықтау: жұп құру үшін "заттар жетіспейді". Мұғалімге еліктеу арқылы заттардың санын көбейту және азайту (заттарды қосу, заттардың бір бөлігін алып тастау), ауызша нұсқау бойынша өздігінен: "Көп жаса/ аз жаса". "Олар көп қосты ма, аз қалды ма?", "Алып тастады, аз қалды ма?" деген сұрақтарға жауап. Сұйықтар мен сусымалы қатты заттардың мөлшері туралы түсініктер: екі бірдей ыдыстағы сұйық, сусымалы қатты заттарды көрнекі түрде салыстыру. Сұйықтар мен сусымалы заттарды салыстыру жағдайындағы мөлшерді тану – "бірдей", "сонша". деген сұраққа жауап "Салыстыру. Мұнда қанша? Сусымалы заттар мен сұйықтықтардың мөлшерін (қосу, толықтыру, толтыру, алу, құю, сусымалы заттардың, сұйықтықтардың бір бөлігін төгу арқылы) мұғалімге еліктеп, ауызша нұсқау бойынша өз бетінше көбейту және азайту: "Көбірек істеу. / азырақ істе ...". "Қосылды (толтырды, толықтырылды), көп болды ма, аз болды ма?", "Алды ма (құйды, төгілді), көп пе, аз қалды ма?" деген сұрақтарға жауап. Ойындағы және өмірлік жағдайдағы сандық сипаттарды есепке алу (шайға дастархан жаю, әр қонаққа тостаған қою, әр қонаққа кәмпит беру, тексеру – барлығында ыдыс бар ма? Кімде кәмпит жетіспеді?). Заттардың ауырлығын білдіретін ұғымдар: "ауыр-жеңіл", "ауырырақ-жеңілірек", "ауырлығы бірдей". Бұлшықет сезімдерін, таразыларды пайдалана отырып, екі затты ауырлығы арқылы салыстыру. Екі затты ауырлық дәрежесі бойынша салыстыру нәтижелеріне негізделген ауыр/жеңіл заттың көрсеткіші. Бірдей ауырлықтағы заттардың жұптарын құрастыру (Монтессори салмақ тақталарын пайдалану). Нұсқауларға сәйкес ауырлық дәрежесі бойынша салыстыру кезінде екі заттың әрқайсысының қасиеттерін атау: "Ауырлығы бойынша салыстыру. Бұл қандай зат? Екінші зат қандай? ("ауыр, жеңіл, ауырлығы бірдей" ("салмақ")). Кеңістіктік ұғымдар: "жақын", "жоғарыда-төменде", "алдыңғы-арттың", "оң-солдың", "жақын – алыстың", "ортада, ортасында", "арасында". Заттарды (ойыншықтарды) ең жақын кеңістікте орналастыру: алыс, жақын, айналасында, жоғары, төмен, алдында (өзінің алдында), артына көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау, мысалы, "Оны алдыңызға қойыңыз". Екі, үш заттың бір-біріне қатысты орналасуы: "алдында, артында, арасында, ішінде, үстінде" көрсету бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша. Оқушының берілген бағыттағы қозғалысы: "алға, артқа, оңға, солға, бүйірге" көрсету бойынша, ауызша нұсқау бойынша. Заттың қозғалуы (мысалы, көлік, доп): үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша "алға, артқа, жоғары, төмен, оңға, солға, бүйірге". "Қайда ...?" деген сұраққа жауап. сөздерді қолданып "алыс, жақын, жақын, жоғары, төмен, алдымда, артымда. Бірнеше заттарды (ойыншықтарды) көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, нұсқау бойынша: "Ойыншықтарды бір қатарға қою". Жеке және жалпы пайдалануға арналған тұрмыстық заттарды, ойыншықтарды, оқу құралдарын орналастыру және жылжыту оларды сабақта және сабақтан тыс уақытта мақсатты пайдалану жағдайында, сондай-ақ олармен жұмыс істегеннен кейін сөрелерде сақтау орындарына оралған кезде жүзеге асырылады, жәшіктерде, шкафтарда, сөмкелерде. Кезектілік тәртібін бақылау: мұғалімнің көрсетуі мен ауызша нұсқауы бойынша" шеткі, бірінші, соңғы, бұрын, кейін, үшін", ойын және өмірлік жағдайда ұстану тәртібін қолдану. Уақытты білдіретін ұғымдар: "алдымен - содан кейін", "қазір-кейін", "бүгін - ертең - кеше", "таңертең", "күндізгі", "кеш", "түн". Өз өміріндегі оқиғаларды, режим сәттерін салыстыру, мұғалімнің / ересектің нұсқауларын: "алдымен - содан кейін", "қазір - кейін", "кеше", "бүгін", "ертең", "таң" сөздерімен түсіну. , "күндіз", "кешке", "түнде". Сұраққа жауап: "Қашан ...?". Көрнекілік материалды (көрнекі кесте) пайдалана отырып сабақтағы күнделікті сәттердің (таңғы ас, мектеп, түскі ас, серуендеу және т.б.) тізбегін (тәртібін) орындау.
"Суреттерді ретімен орналастырыңыз, алдымен, содан кейін келесі" нұсқаулары бойынша иллюстрациялық материалды (көрнекі кесте) пайдалана отырып, режим сәттерінің тізбегін орнату. Белгіленген тәртіппен ойнау, белгіленген тәртіпті жеке тәжірибемен салыстыру.

2) элементы наглядной геометрии: Геометрические тела куб, шар ("кубик", "шарик"). Исследование формы куба и шара ощупыванием, исследование свойств куба и шара: шар катится, куб не катится, куб стоит. Выбор из геометрических тел шара и куба по образцу, по названию. Отыскивание предметов и игрушек, имеющих форму шара, куба ("похож на шар, такой же; похож на куб, такой же"). Узнавание куба, шара на иллюстрациях, фотографиях.
Геометрические фигуры: круг, квадрат, овал, треугольник. Исследование плоскостных моделей круга, квадрата, овала, треугольника ощупыванием. Складывание геометрических пазлов, вкладывание круглых, квадратных, овальных и треугольных вкладышей в рамки. Выбор из геометрических фигур кругов, квадратов, овалов и треугольников разного размера по образцу, по названию.
Геометрические фигуры: точка, прямая линия, кривая линия. Моделирование точек, прямых, кривых (извилистых) линий пальцем на песке, манке, мелом на доске, с помощью ниток, проволоки по подражанию, по образцу, по названию. Моделирование квадрата, треугольника с помощью палочек (счетных, палочек Кюизинера).
41. Базовое содержание учебного предмета "Счет" для 3 класса:
1) дочисловые понятия. Величинные понятия: "широкий – узкий", "шире-уже". Сравнение (исследование) двух предметов по ширине способом зрительного соотнесения, способом приложения или наложения одного предмета на другой. Понимание слов: "широкий-узкий". Узнавание признака предмета: широкий/узкий ("покажи, принеси, положи, дай, отдай, возьми широкий/узкий…"). Ответ на вопрос: "Какие по ширине…?". Группировка предметов по признаку ширины: "тут широкие" - "там узкие". Величинные понятия "глубокий-мелкий", "глубже-мельче": сравнение (исследование) двух предметов (объектов) по признаку глубины способом ощупывания, визуально. Узнавание признака глубины ("покажи, принеси, поставь, дай, отдай, возьми глубокую/мелкую тарелку…"). Согласование прилагательных, характеризующих величину предмета (большой, маленький, высокий, низкий, толстый, тонкий, длинный, короткий, широкий, узкий, глубокий, мелкий) с именами существительными в роде и числе по подражанию учителю, самостоятельно в активной речи. Учет параметров величины предметов в игровой и жизненной ситуации (для супа возьмем глубокие тарелки, для котлеты выберем мелкую тарелку).
Количественные понятия: "столько же", "столько же, сколько", "одинаково", "одинаковое количество". Объединение предметов в пары, понимание слов: "все", "каждый", "у всех", "у каждого", "пара", "лишний (лишние)", "не хватает".
Сравнение количества предметов в двух группах приемом (способом) попарного соотнесения по показу учителя, по образцу, по словесной инструкции, самостоятельно по инструкции: "Сравни, каких предметов больше/меньше". Определение равенства количеств предметов в двух группах по признаку: "у каждого предмета есть пара". Определение большего количества предметов в группе по признаку "лишние предметы". Определение меньшего количества предметов в группе по признаку: "предметов не хватает" для составления пары. Увеличение и уменьшение количества предметов (добавлением предметов, удалением части предметов) по подражанию учителю, самостоятельно по словесному указанию: "Сделай больше/ сделай меньше …". Ответ на вопросы: "Добавили, больше или меньше стало?", "Забрали, больше или меньше осталось?".
Представления о количестве жидкостей и сыпучих веществ: визуальное сравнение жидкости, сыпучих веществ в двух одинаковых емкостях. Узнавание количества в ситуации сравнения жидкостей и сыпучих веществ – "одинаково", "столько же". Ответ на вопрос "Сравни. Сколько здесь, там?". Увеличение и уменьшение количества сыпучих веществ и жидкостей (добавлением, доливанием, досыпанием, удалением, отливанием, отсыпанием части сыпучих веществ, жидкости) по подражанию учителю, самостоятельно по словесному указанию: "Сделай больше/ сделай меньше …". Ответ на вопросы: "Добавили (долили, досыпали), больше или меньше стало?", "Забрали (отлили, отсыпали), больше или меньше осталось?". Учет количественных характеристик в игровой и жизненной ситуации (накрыть стол к чаю, поставить для каждого гостя пиалу, угостить каждого гостя конфетой, проверить – у каждого есть пиала? Кому не хватило конфеты?).
Понятия о тяжести предметов: "тяжелый-легкий", "тяжелее-легче" "одинаковые по тяжести". Сравнение двух предметов по тяжести с использованием мускульных ощущений, чашечных весов. Определение тяжелого и легкого предметов в результате сравнения двух предметов по тяжести. Составление пар предметов одинаковой тяжести (с использованием весовых табличек Монтессори-материалов). Называние свойств каждого из двух предметов при их сравнении по тяжести по инструкции: "Сравни по тяжести. Какой этот предмет? Какой второй предмет?" ("тяжелый, легкий, одинаковые по тяжести").
Пространственные понятия: "рядом", "вверху – внизу", "спереди – сзади", "справа-слева", "близко – далеко", "в середине, посередине", "между". Размещение предметов (игрушек) относительно себя в ближайшем пространстве: далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой по показу, по образцу, по словесной инструкции, например, "Положи перед собой". Размещение двух, трех предметов относительно друг друга: "перед, за, между, в, на" по показу, по образцу, по словесной инструкции.
Движение обучающегося в заданном направлении: "вперед, назад, вправо, влево, в сторону" по показу, по словесной инструкции. Передвижение предмета (например, машинки, мяча): "вперед, назад, вверх, вниз, вправо, влево, в сторону" по образцу, по словесной инструкции. Ответ на вопрос: "Где …?" с использованием слов "далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди меня, за мной.
Размещение нескольких предметов (игрушек) в ряд по показу, по образцу, по инструкции: "Поставь игрушки в ряд". Размещение и передвижение бытовых предметов, игрушек, учебных принадлежностей личного и общего пользования осуществляются в ситуациях их целенаправленного использования на уроках и во внеучебное время, а также при возвращении после работы с ними на места их хранения на полки, в коробки, в шкафы, сумки. Наблюдение порядка следования: "крайний, первый, последний, перед, после, за" по показу и словесной инструкции учителя, использование порядка следования в игровой и жизненной ситуации.
Временные понятия: "сначала – потом", "сейчас- после", "сегодня – завтра – вчера", "утром", "днем", "вечером", "ночью". Соотнесение событий собственной жизни, режимных моментов, понимание инструкций учителя/взрослого со словами: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра",", "утром", "днем", "вечером", "ночью". Ответ на вопрос: "Когда …?". Выполнение последовательности (порядка) режимных моментов (завтрак, занятия в школе, обед, прогулка и другие), видов деятельности на уроке с использованием иллюстративного материала (визуального расписания).
Установление последовательности режимных моментов с использованием иллюстративного материала (визуального расписания) по инструкции: "Разложи картинки по порядку, что сначала, что потом". Обыгрывание установленного порядка, сопоставление установленного порядка с личным опытом.

2) сандарды нөмірлеу. 1, 2, 3, 4, 5 сандары. Сандық фигуралар бойынша реттелген жиындарды (1, 2, 3, 4, 5) қабылдау, реттелген жиындарды қайта есептеусіз сан ретінде атау: бір, екі, үш, төрт, бес. 1-ден 5-ке дейінгі негізгі сандарды ретімен ата. Қайта есептеусіз жиынтықтан бір, екі, үш затты таңдау, таңдалған зат санының айналасында қолмен айналу қозғалысын орындау және "қанша?" сұрағына жауап ретінде соңғы санды атау. Заттар санының саусақтардың санына қатынасы: "бірдей". Топтағы заттардың саны 5-ке дейін, заттарды алдын-ала қатарға қойып, әр затқа қол тигізіп, әр затты саусақпен көрсетіп, санау. 1, 2, 3, 4, 5 сандарын үлгі бойынша, атауы бойынша, көлемді үлгілерді, кедір-бұдыр сандарды сезіну тәсілімен тану (кассада болу). Иілгіштік материал (ермексаз, саз, қамыр) арқылы фигураларды модельдеу. Сандардың контурлық кескінін бояу, штрихтау, бастыру. Сан қатарында 1-ден 5-ке дейінгі сандар тізбегін орнату. Заттар топтарын жұптық қатынас тәсілдерімен салыстыру, қайта есептеу. 2, 3, 4, 5 заттан тұратын жиынтықтарды екі топқа үлгі бойынша бөлу (5 жаңғақты екі табаққа бөл, бір табаққа қанша, екіншісіне қанша? Қалай басқаша бөлуге болады?). Ойын және өмірлік жағдайлардағы сандық сипаттамаларды есепке алу;
3) шамалар. Монеталардың тану үлгісі бойынша 1 тг, 2 тг, 5 тг, атауына сәйкес. "Дүкен" ойынында тиындарды пайдалану. Сұйық, сусымалы заттардың мөлшерін шартты өлшемдермен (қасық, стақан, кесе) зерттелген сан шегінде (1, 2, 3, 4, 5 рет) көрсету бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша өлшеу. Заттың ұзындығы бойынша шартты ұзындық өлшемін зерттелген сан шегінде (1, 2, 3, 4, 5 рет) көрсету бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша төсеу. Сұйықтықты, сусымалы заттарды өлшеу, зерттелетін санның шегінде объектінің ұзындығын өлшеу үшін қолданылатын шартты өлшемдердің санын есептеуді жүзеге асыру (Монтессори материалдарының қызыл-көк таяқшаларын пайдалану). Сұйықтықты, сусымалы затты өлшеу, заттың ұзындығын өлшеу үшін қолданылатын шартты өлшемдер санын зерттелетін сан шегінде сандармен белгілеу;
4) арифметикалық есептер (тапсырмалар-ашық нәтиже беретін драматизация). Оқытылатын сан шамасында заттар санының өзгеруімен (ұлғаюы, азаюы) мұғалімнің заттық жағдайды ойнауы (драматизациясы). Оқытушы мен оқушының зерттелетін сан шамасында заттар санын өзгерту бойынша ойын әрекеттерін бірлесіп орындау. Оқушының оқытылатын сан шамасында заттар санын өзгерту бойынша мұғалімнің іс-әрекетіне еліктеу бойынша ойын әрекеттерін орындау. Оқытушы ұсынған үлгі бойынша оқушының ойын әрекеттерін орындауы зерттелетін сан шамасында заттар санын өзгерту. Мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша оқушының ойын әрекеттерін орындау ("құмыраға 3 қызыл гүл мен 2 ақ гүл сал"). Мұғалімнің сұрағына жауап: "қанша болды (қалды)?", заттарды қайта санау туралы сұраққа жауап табу;
4) көрнекі геометрия элементтері. Геометриялық денелер – шар, текше, брус.
Геометриялық денелерді үлгі бойынша, аты бойынша тану. Геометриялық денелердің (текше, брус, шар) атауларын өз сөзінде қолдану. Иллюстрацияларда, фотосуреттерде текшені, брус, шарды тану. Геометриялық фигура: тіктөртбұрыш. Әртүрлі өлшемдегі тіктөртбұрыштардың жазық модельдерін сипап сезіну арқылы зерттеу. Геометриялық пазлдарды құрастыру, жақтауларға дөңгелек, сопақ, шаршы, тікбұрышты кірістірулерді кірістіру. Геометриялық фигураларды таңдау: шеңбер, сопақ, шаршы, үшбұрыш, әртүрлі өлшемдегі тіктөртбұрыштар үлгісі бойынша, аты бойынша. Шаршы мен тіктөртбұрышты ажырату. Геометриялық пішіндер: нүкте, түзу, қисық сызық, шеңбер. Нүктелері, түзулер, қисық сызықтар, шеңберлер, шаршылар, үшбұрыштар, тіктөртбұрыштарды жармада, құмда саусақпен, тақтаға бормен еліктеу, үлгі бойынша, атауы бойынша модельдеу. Таяқшалар арқылы шаршыны, үшбұрышты, төртбұрышты модельдеу. Үлгі контуры және трафарет шеңбері, сопақ, шаршы, үшбұрыш, тіктөртбұрыш. Алынған фигура контурының ішіне штрихтау.

2) нумерация чисел. Числа 1, 2, 3, 4, 5. Глобальное восприятие упорядоченных множеств (1, 2, 3, 4, 5) на числовых фигурах, называние упорядоченных множеств числительными без пересчета: один, два, три, четыре, пять. Называние количественных числительных от 1 до 5 по порядку. Выделение одного, двух, трех предметов из множества без пересчета, выполнение обводящего движения рукой вокруг выделенного количества предметов и называние итогового числа в ответ на вопрос "Сколько?". Соотнесение количества предметов с количеством пальцев: "Столько же".
Счет предметов в группе в пределах 5 с предварительным выставлением предметов в ряд, дотрагиваясь до каждого предмета, указывая на каждый предмет пальцем.
Узнавание (нахождение в кассе) цифр 1, 2, 3, 4, 5 по образцу, по названию, способом ощупывания объемных образцов, шероховатых цифр. Моделирование цифр с помощью пластического материала (пластилин, глина, тесто). Раскрашивание, штриховка, обводка контурного изображения цифр. Соотношение числительного (слова), количества предметов (множества), цифры (знака).
Установление последовательности чисел от 1 до 5 в числовом ряду. Сравнение групп предметов способами попарного соотнесения, пересчетом. Разложение множеств из 2, 3, 4, 5 предметов на две группы по подражанию, по образцу (разложи 5 шишек на две тарелки, сколько на одной тарелке, сколько на другой? Как по-другому можно разложить?). Учет количественных характеристик в игровой и жизненной ситуациях;
3) величины. Узнавание монет 1 тг, 2 тг, 5 тг по образцу, по названию. Использование монет в игре "Магазин".
Отмеривание количества жидкости, сыпучих веществ условными мерами (ложкой, стаканом, чашкой) в пределах изучаемого числа (1, 2, 3, 4, 5 раз) по показу, по образцу, по словесной инструкции. Укладывание условной меры длины по длине предмета в пределах изучаемого числа (1, 2, 3, 4, 5 раз) по показу, по образцу, по словесной инструкции. Осуществление подсчета количества условных мер, использованных для отмеривания жидкости, сыпучего вещества, измерения длины предмета в пределах изучаемого числа (с использованием красно-синих штанг Монтессори-материалов). Обозначение количества условных мер, использованных для отмеривания жидкости, сыпучего вещества, измерения длины предмета, цифрами в пределах изучаемого числа;
4) арифметические задачи (задачи-драматизации с открытым результатом). Проигрывание (драматизация) педагогом предметной ситуации с изменением количества предметов (увеличение, уменьшение) в пределах изучаемого числа. Совместное выполнение игровых действий педагогом и учеником по изменению количества предметов в пределах изучаемого числа. Выполнение игровых действий учеником по подражанию действиям педагога по изменению количества предметов в пределах изучаемого числа. Выполнение игровых действий учеником по образцу, предлагаемому педагогом по изменению количества предметов в пределах изучаемого числа. Выполнение игровых действий учеником по словесной инструкции учителя ("поставь в вазу 3 красных цветка и 2 белых цветка"). Ответ на вопрос учителя: "Сколько стало (осталось)?", нахождение ответа на вопрос пересчетом предметов;
5) элементы наглядной геометрии. Геометрические тела – шар, куб, брус.
Узнавание геометрических тел по образцу, по названию. Использование названий геометрических тел (куб, брус, шар) в собственной речи. Узнавание куба, бруса, шара на иллюстрациях, фотографиях.
Геометрическая фигура: прямоугольник. Исследование плоскостных моделей прямоугольников разного размера ощупыванием. Складывание геометрических пазлов, вкладывание круглых, овальных, квадратных, прямоугольных вкладышей в рамки. Выбор из геометрических фигур: кругов, овалов, квадратов, треугольников, прямоугольников разного размера по образцу, по названию. Дифференциация квадрата и прямоугольника.
Геометрические фигуры: точка, прямая линия, кривая линия, окружность. Моделирование точек, прямых, кривых линий, окружностей, квадрата, треугольника, прямоугольника пальцем на песке, манке, мелом на доске по подражанию, по образцу, по названию. Моделирование квадрата, треугольника, прямоугольника с помощью палочек. Обводка шаблона и трафарета круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника. Штриховка внутри полученного контура фигуры.

42. 4 -сыныпқа арналған "Санау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) санға дейінгі ұғымдар. Шаманы білдіретін ұғымдар: "үлкен-кіші", "биік-аласа", "жуан-жіңішке", "ұзын-қысқа", "кең-тар", "терең-таяз". Көріп салыстыру әдісімен, қолдану немесе қабаттастыру әдістерімен екі затты шамасы бойынша салыстыру. Заттың өлшем белгісін атау бойынша тану: үлкен / кіші, биік / аласа, жуан / жіңішке, ұзын / қысқа, кең / тар терең / кіші екі затты салыстыру жағдайында ("көрсету, әкелу, қою, беру, беру, алу ..."). Сұрақтарға жауап: "ұзындығы/ ені/биіктігі, қалыңдығы, өлшемі қандай?". Заттарды шамасы бойынша топтастыру. 3-5 затты шамасы бойынша ретке келтіру (ұзындығы, ені, биіктігі, шамасы, қалыңдығы бойынша). Ұқсас сипаттамалары бар заттардың жұптарын құру: бірдей ұзындық, бірдей биіктік, бірдей қалыңдық, бірдей ені көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша. Көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, өздігімен ойын, тұрмыстық жағдайлардағы заттар сипаттамаларының шамасын есепке алу. Заттың мөлшерін сипаттайтын сын есімдерді зат есімдермен (үлкен текше, кішкентай қасық, үлкен алма) және санмен (ұзын лента, қысқа лента) мұғалімге еліктеп, белсенді сөйлеуде дербес үйлестіру. сандық ұғымдар: "бірдей", "сонша", "осынша". Саны бойынша салыстыру кезінде екі жиыннан жұптарға заттарды біріктіру. Сөздерді түсіну:" барлығы", "әрқайсысы", "барлығында", "жұпта", "артық (артық)", "жетіспейді". Екі топтағы заттар санын мұғалімнің көрсетуі бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша, нұсқаулыққа сәйкес жұптастыру арқылы салыстыру: "қай заттар көп/аз немесе көп екенін салыстыр". "Жетіспейтіндерді" қосу, "артық" алу арқылы салыстырылатын екі топтағы заттардың санын теңестіру. Ойын және өмірлік жағдайдағы сандық сипаттамаларды есепке алу (кезекші, әр оқушыға қарындаш, шыныаяқ бер, қосымша шыныаяқтарды шкафқа сал; сурет салу альбомдарын тарат, альбомдар кімге жетіспеді? Тағы қанша альбом қажет?). Заттардың ауырлығы туралы түсінік: "ауыр-жеңіл", "ауырырақ-жеңілірек", "ауырлығы бірдей". Бұлшықет сезімдерін, таразыны қолдана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру. Ауырлығы бойынша екі затты салыстыру нәтижелері бойынша ауыр/жеңіл затты көрсету. Нұсқаулыққа сәйкес ауырлықпен салыстырған кезде екі заттың әрқайсысының қасиеттерін атау: "ауырлық бойынша салыстыр. Бұл зат қандай? Екінші зат қандай?" ("ауыр, жеңіл, ауырлығы бірдей" ("салмақ"). Заттарды салмағы бойынша топтастыру (ауыр/жеңіл). Кеңістіктік ұғымдар: өзіне қатысты заттарды (ойыншықтарды) жақын кеңістікке орналастыру: алыс, жақын, айналасында, жоғарыда, төменде, өзіңнің алдыңда (өзіңнің алдыңда), өзіңнің артыңда көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша. Бір-біріне қатысты екі, үш затты орналастыру: "бұрын, үшін, арасында, ішінде, үстінде, астында" көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша. Білім алушының берілген бағыттағы қозғалысы: "алға, артқа, оңға, солға, бүйірге" көрсетілім бойынша, ауызша нұсқау бойынша. Заттың қозғалысы (мысалы, машина, доп): "алға, артқа, жоғары, төмен, оңға, солға, бүйірге" үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша. Бірнеше заттарды (ойыншықтарды) көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, нұсқау бойынша: "Ойыншықтарды бір қатарға қою". Тізбектілік тәртібін бақылау: "шеткі, бірінші, соңғы, арасында" көрсету және мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша. Көрнекі үлгі бойынша тізбекті орындау, заттардың қатардағы кезектесу реті (моншақ, мозаика). Ауызша нұсқауларды орындау тәртібін белгілеу ("Шалқан" ертегісін сахналау). Мұғалімнің талабы бойынша бірінші, соңғы, шеткі заттың, кез келгеннен кейінгі, қатардағы кез келгеннің алдында тұрған затты көрсету. Ойын мен өмірлік жағдаятта реттілік тәртібін қолдану. Тұрмыстық заттарды, ойыншықтарды, жеке және жалпы пайдаланымдағы оқу құралдарын орналастыру және жылжыту оларды сабақтарда және сабақтан тыс уақытта мақсатты пайдалану жағдайларында, сондай-ақ олармен жұмыс істегеннен кейін оларды сақтау орындарына сөрелерге, қораптарға, шкафтарға, сөмкелерге қою кезінде жүзеге асырылады. Фланелеграфта, магниттік тақтада, қағаз парағында, еліктеу бойынша, үлгі бойынша (ортасында, ортада, үстінде, астында, оң жақта, сол жақта) шығармашылық жеке және топтық жұмыстарды орындау кезінде жазықтық кескіндерді орналастыру. Уақытты білдіретін ұғымдар: "алдымен-содан кейін", "қазір – кейін", "бүгін – ертең – кеше", "таңертең", "күндіз", "кешке", "түнде". Өз өміріндегі оқиғалардың, режимдік сәттердің арақатынасы, мұғалімнің/ересек адамның нұсқауларын "алдымен – кейін", "қазір – кейін", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "күндіз", "ешке", "түнде деген сөздермен түсіну. Сұрақтың жауабы: "Қашан?". Режимдік сәттердің реттілігін (тәртібін) (таңғы ас, мектептегі сабақтар, түскі ас, серуендеу және т.б.), иллюстрациялық материалды (көрнекі кестені) пайдалана отырып, сабақтағы қызмет түрлерін орындау. Күннің бөліктеріне тән өз іс-әрекетінің иллюстрацияларында тану: таң, күн, кеш, түн. Күннің бөліктеріне тән өз іс-әрекетіңіздің дәйектілігін белгілеу: таңертең, түстен кейін, кешке, нұсқаулыққа сәйкес: "суреттерді ретімен орналастыр, алдымен, содан кейін". Аптадағы күндердің атаулары мен реттілігімен практикалық танысу. Жыртылатын күнтізбе мен табель күнтізбесін пайдалану тәсілін бақылау;

42. Базовое содержание учебного предмета "Счет" для 4 класса:
1) дочисловые понятия. Величинные понятия: "большой-маленький", "высокий-низкий", "толстый-тонкий", "длинный-короткий", "широкий – узкий", "глубокий-мелкий". Сравнение двух предметов по признаку величины способом зрительного соотнесения, способом сопоставления, способами приложения или наложения. Узнавание признака величины предмета по названию: большой/маленький, высокий/низкий, толстый/тонкий, длинный/короткий, широкий/узкий глубокий/мелкий в ситуации сравнения двух предметов ("покажи, принеси, положи, дай, отдай, возьми …"). Ответ на вопрос: "Какие по длине/ ширине/высоте, толщине, величине…?". Группировка предметов по признаку величины. Упорядочение 3-5 предметов по признаку величины (по длине, ширине, высоте, величине, толщине). Составление пар предметов со сходными величинными характеристиками: такой же длины, такой же высоты, одинаковой толщины, одинаковой ширины по показу, по образцу, по словесной инструкции. Учет величинных характеристик предметов в игровой, бытовой ситуациях по показу, по образцу, самостоятельно. Согласование прилагательных, характеризующих величину предмета с именами существительными в роде (большой кубик, маленькая ложка, большое яблоко) и числе (длинные ленты, короткая лента) по подражанию учителю, самостоятельно в активной речи.
Количественные понятия: "столько же", "столько же, сколько", "одинаково", "одинаковое количество". Объединение предметов из двух множеств в пары при сравнении по количеству. Понимание слов: "все", "каждый", "у всех", "у каждого", "пара", "лишний (лишние)", "не хватает". Сравнение количества предметов в двух группах приемом (способом) попарного соотнесения по показу учителя, по образцу, по словесной инструкции, самостоятельно по инструкции: "Сравни, каких предметов больше/меньше или их столько же". Уравнивание количеств предметов в двух сравниваемых группах добавлением "недостающих", удалением "лишних". Учет количественных характеристик в игровой и жизненной ситуации (дежурный, раздай каждому ученику стаканчик для карандашей, лишние стаканчики убери в шкаф; раздай альбомы для рисования, кому не хватило альбомов? Сколько еще альбомов нужно?).
Понятие о тяжести предметов: "тяжелый-легкий", "тяжелее-легче" "одинаковые по тяжести". Сравнение двух предметов по тяжести с использованием мускульных ощущений, чашечных весов. Указание на тяжелый/легкий предмет по результатам сравнения двух предметов по тяжести. Называние свойств каждого из двух предметов при их сравнении по тяжести по инструкции: "Сравни по тяжести. Какой этот предмет? Какой второй предмет?" ("тяжелый, легкий, одинаковые по тяжести" ("весу"). Группировка предметов по тяжести (тяжелые/легкие).
Пространственные понятия: размещение предметов (игрушек) относительно себя в ближайшем пространстве: далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой по показу, по образцу, по словесной инструкции. Размещение двух, трех предметов относительно друг друга: "перед, за, между, в, на, над, под" по показу, по образцу, по словесной инструкции.
Движение обучающегося в заданном направлении: "вперед, назад, вправо, влево, в сторону" по показу, по словесной инструкции. Передвижение предмета (например, машинки, мяча): "вперед, назад, вверх, вниз, вправо, влево, в сторону" по образцу, по словесной инструкции.
Размещение нескольких предметов (игрушек) в ряд по показу, по образцу, по инструкции: "Поставь игрушки в ряд". Наблюдение порядка следования: "крайний, первый, последний, между" по показу и словесной инструкции учителя. Воспроизведение порядка следования по наглядному образцу, порядка чередования предметов в ряду (бусины, мозаика). Установления порядка следования по словесной инструкции (драматизация сказки "Репка"). Указание по просьбе педагога на первый, последний, крайний предмет, предмет, следующий за каким-либо, стоящий перед каким-либо в ряду. Использование порядка следования в игровой и жизненной ситуации. Размещение и передвижение бытовых предметов, игрушек, учебных принадлежностей личного и общего пользования осуществляются в ситуациях их целенаправленного использования на уроках и во внеучебное время, а также при возвращении после работы с ними на места их хранения на полки, в коробки, в шкафы, сумки.
Размещение плоскостных изображений при выполнении творческих индивидуальных и групповых работ на фланелеграфе, магнитной доске, листе бумаги, по подражанию, по образцу (в центре, посередине, над, под, справа, слева).
Временные понятия: "сначала – потом", "сейчас- после", "сегодня – завтра – вчера", "утром", "днем", "вечером", "ночью". Соотнесение событий собственной жизни, режимных моментов, понимание инструкций учителя/взрослого со словами: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра",", "утром", "днем", "вечером", "ночью". Ответ на вопрос: "Когда …?". Выполнение последовательности (порядка) режимных моментов (завтрак, занятия в школе, обед, прогулка и другие), видов деятельности на уроке с использованием иллюстративного материала (визуального расписания). Узнавание на иллюстрациях собственной деятельности, характерной для частей суток: утро, день, вечер, ночь.
Установление последовательности собственной деятельности, характерной для частей суток: утро, день, вечер, ночь по инструкции: "Разложи картинки по порядку, что сначала, что потом". Практическое ознакомление с названиями и последовательностью дней в неделе. Наблюдение способа использования отрывного календаря и табеля- календаря;

2) нөмірлеу. 1-ден 7-ге дейінгі сандық сандарды атауды (мүмкіндігінше жеке оқушылар үшін 10-ға дейін) мұғалім ретімен көрсетеді. Топтағы заттарды 7 (мүмкіндігінше 10 шамасында) қатардағы заттарды алдын ала орнату арқылы, әрбір затты ұстай отырып, әрбір затты саусақпен көрсету арқылы қайта есептеу. Санау арқылы жиынтықтан 1-7 (8, 9, 10 мүмкіндігімен) заттарды таңдау, таңдалған заттар санын қолмен қимылдау және "Қанша?" деген сұраққа жауап ретінде соңғы санды атау. Заттардың санын саусақтардың санымен салыстыру. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 (мүмкіндігінше 8, 9 және 10) сандарын үлгі бойынша, аты бойынша (кассада болу); көлемді үлгілерді, кедір-бұдыр сандарды сезіну тәсілімен тану. Иілгіш материал (ермексаз, саз, қамыр) арқылы фигураларды модельдеу. Сандардың контурлық кескінін бояу, штрихтау, бастыру. Сандарды құмға, жармаға саусақпен, тақтаға бормен, сызылмаған қағазға қарындаш, фломастермен, үлгі бойынша үлкен торға, контур бойына оқушыға ыңғайлы етіп жазу. Санның (сөздің), заттардың (жиындардың) санының қатынасы, сандарды пайдаланып санның жазылуы. 1-ден 7-ге дейінгі сандар тізбегінің атауы (мүмкіндігінше 10-ға дейін) сандық қатарға, жадқа негізделген. Заттар топтарын жұптық қатынас тәсілдерімен салыстыру, мүмкін болса, қайта есептеу арқылы. Жиынтықтарды бөлу 2, 3, 4, 5, 6, 7 (мүмкіндігінше 8, 9, 10) модель бойынша екі топқа арналған заттар (екі стаканға 9 қарындаш сал, бір стаканда қанша, екіншісінде қанша ? Оны басқаша орналастыр). Санау әрекеттерін, ойын, тұрмыстық жағдайлардағы сандық көріністерді, режимдік сәттерді пайдалану (үстелге әр табақтың жанына 1 қасық қойып, ыдысқа сыныптағы оқушыларға сәйкес көп тәтті нан сал);
3) арифметикалық әрекеттер. Көрсетілім бойынша заттардың санын көбейту және азайту (заттарды қосу, заттардың бір бөлігін алып тастау), ауызша нұсқау бойынша өз бетіңізше: "көп жаса/ аз жаса". Заттар, сұйықтықтар мен сусымалы заттар санының ұлғаю жағдайын "+" (қосу) белгісімен, " - " (алу) белгісімен мөлшердің азаю жағдайын, ойын жағдайларында "=" (тең) белгісімен заттар, сұйықтықтар мен сусымалы заттар санының тең болу жағдайын белгілеу. "+" (қосу), " - " (алу), "=" (тең) белгілерін қолдана отырып, заттық – тәжірибелік әрекет бойынша мұғаліммен бірлескен іс-әрекетте, еліктеу бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша үлгі бойынша 5 шамасында қосу және азайту мысалдарын құрастыру;

2) нумерация. Называние количественных числительных от 1 до 7 (при возможности для отдельных учащихся до10) по порядку отраженно за педагогом. Пересчет предметов в группе в пределах 7 (при возможности в пределах 10) с предварительным выставлением предметов в ряд, дотрагиваясь до каждого предмета, указывая на каждый предмет пальцем. Выделение 1-7 (при возможности 8, 9, 10) предметов из множества с использования счета, выполнение обводящего движения рукой вокруг выделенного количества предметов и называние итогового числа в ответ на вопрос "Сколько?". Соотнесение количества предметов с количеством пальцев.
Узнавание (нахождение в кассе) цифр 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 (по возможности 8, 9 и числа 10) по образцу, по названию, способом ощупывания объемных образцов, шероховатых цифр. Моделирование цифр с помощью пластического материала (пластилин, глина, тесто). Раскрашивание, штриховка, обводка контурного изображения цифр.
Письмо цифр пальцем на песке, манке, мелом на доске, карандашом, фломастером, ручкой на нелинованной бумаге, в крупной клетке по образцу, по контуру удобным ученику способом.
Соотношение числительного (слова), количества предметов (множества), записи числа с помощью цифр. Называние последовательности чисел от 1 до 7 (по возможности до 10) в числовом ряду с опорой на числовой ряд, по памяти. Сравнение групп предметов способами попарного соотнесения, по возможности пересчетом.
Разложение множеств из 2, 3, 4, 5, 6, 7 (по возможности 8, 9, 10) предметов на две группы по подражанию, по образцу (расставь 9 карандашей в два стакана, сколько в одном стакане, сколько во втором ? Разложи по-другому). Использование счетной деятельности, количественных представлений в игровых, бытовых ситуациях, режимных моментах (накрывая на стол положить рядом с каждой тарелкой по 1 ложке, положить на блюдо столько пирожков, сколько учеников в классе);
3) арифметические действия. Увеличение и уменьшение количества предметов (добавлением предметов, удалением части предметов) по показу, самостоятельно по словесному указанию: "Сделай больше/ сделай меньше …". Обозначение ситуации увеличения количества предметов, жидкостей и сыпучих веществ знаком "+" (плюс), ситуации уменьшения количества знаком "–" (минус), ситуации равенства количеств предметов, жидкостей и сыпучих веществ знаком "=" (равно) в игровых ситуациях.
Составление примеров на сложение и вычитание по следам предметно-практической деятельности с использованием знаков "+" (плюс), "–" (минус), "=" (равно) в пределах 5 в совместной деятельности с педагогом, по подражанию, по образцу по словесной инструкции;

4) шамалар. 1 тг., 2 тг., 5 тг., (мүмкіндігінше 10 тг.) үлгі бойынша, атауы бойынша тиындарды тану. "Дүкен" ойынында тиындарды пайдалану. сұйықтықтың, сусымалы заттардың мөлшерін шартты шаралармен (қасықпен, стаканмен, шыныаяқпен) көрсету бойынша 5 рет, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша өлшеу. Заттың ұзындығы бойынша шартты өлшемді көрсету бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша оқыған санның шамасында жасап көру. Сұйықтықты, сусымалы затты өлшеу, заттың ұзындығын оқыған санның шамасында өлшеу үшін пайдаланылған шартты шаралардың санын есептеуді жүзеге асыру (Монтессори-материалдардың қызыл-көк штангаларын пайдалана отырып). Сұйықтықты, сусымалы затты өлшеу, заттың ұзындығын өлшеу үшін пайдаланылған шартты шаралар санын оқыған санның шамасындағы сандармен белгілеу;
5) Арифметикалық есептер (тапсырмалар-ашық нәтиже беретін драматизация ). Ашық нәтижемен 5 шамасындағы заттар санының өзгеруімен (ұлғаюы, азаюы) мұғалімнің заттық жағдайды ойнауы (драматизациясы). 5 шамасындағы заттар санын өзгерту бойынша педагог пен оқушының ойын әрекеттерін бірлесіп орындауы. 5 шамасында заттар санын өзгерту бойынша мұғалімнің іс-әрекетіне еліктеу бойынша оқушының ойын әрекеттерін орындау. 5 шамасында заттар санын өзгерту бойынша педагог ұсынған үлгі бойынша оқушының ойын әрекеттерін орындауы. Оқушының ауызша нұсқауларға сәйкес ойын әрекеттерін орындау ("4 қызыл шеңбер алыңыз. Тағы 1 сары шеңбер алыңыз"). Мұғалімнің сұрағына жауап: "қанша болды (қалды)?". Заттарды қайта санау арқылы сұраққа жауап табу. "+" (қосу), " - " (алу), "=" (тең) белгілерін қолдана отырып, драматизациялау бойынша мұғаліммен бірлескен іс-әрекетте, еліктеу бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша үлгі бойынша 5 шамасында қосу және азайту үшін мысалдар құрастыру;
6) көрнекі геометрия элементтері. Геометриялық денелер – шар, текше, брус.
Геометриялық денелерді үлгі бойынша, аты бойынша тану. Геометриялық денелердің (текше, брус, шар) атауларын өз сөзінде қолдану. Иллюстрацияларда, фотосуреттерде текшені, брус, шарды тану. Геометриялық пішіндер: шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш, төртбұрыш. Әртүрлі өлшемдегі тіктөртбұрыштардың жазық модельдерін сипап сезіну арқылы зерттеу. Геометриялық пішіндердің үлгілерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру. Геометриялық пазлдарды құрастыру. Әртүрлі көлемдегі геометриялық фигуралар үлгілерінен үлгі бойынша, атау бойынша шеңбер, сопақ, шаршы, үшбұрыш, тіктөртбұрыш түстері бойынша таңдау. Модель бойынша құрастыруда геометриялық пішіндердің үлгілерін пайдалану. Геометриялық пішіндер: нүкте, түзу, қисық сызық, шеңбер. Нүктелер, түзулер, қисық сызықтар, шеңберлер, шаршылар, үшбұрыштар, тіктөртбұрыштар, құмда, жармада саусақпен, тақтаға бормен, сызылмаған қағазға фломастер, қарындашпен еліктеу, үлгі бойынша, атауы бойынша үлгілеу. Сопақ, шаршы, шеңбер, үшбұрыш, тіктөртбұрышты контуры және трафарет бойынша бастыру. Алынған фигура контурының ішін штрихтау.

4) величины. Узнавание монет 1 тг., 2 тг., 5 тг., (по возможности 10 тг.) по образцу, по названию. Использование монет в игре "Магазин".
Отмеривание количества жидкости, сыпучих веществ условными мерами (ложкой, стаканом, чашкой) в пределах изучаемого числа по показу, по образцу, по словесной инструкции. Укладывание условной меры длины по длине предмета в пределах изучаемого числа по показу, по образцу, по словесной инструкции. Осуществление подсчета количества условных мер, использованных для отмеривания жидкости, сыпучего вещества, измерения длины предмета в пределах изучаемого числа (с использованием красно-синих штанг Монтессори-материалов). Обозначение количества условных мер, использованных для отмеривания жидкости, сыпучего вещества, измерения длины предмета, цифрами в пределах изучаемого числа;
5) арифметические задачи (задачи-драматизации с открытым результатом). Проигрывание (драматизация) педагогом предметной ситуации с изменением количества предметов (увеличение, уменьшение) в пределах 5 с открытым результатом. Совместное выполнение игровых действий педагогом и учеником по изменению количества предметов в пределах 5. Выполнение игровых действий учеником по подражанию действиям педагога по изменению количества предметов в пределах 5. Выполнение игровых действий учеником по образцу, предлагаемому педагогом по изменению количества предметов в пределах 5. Выполнение игровых действий учеником по словесной инструкции ("Возьми 4 красных круга. Возьми еще 1 желтый круг"). Ответ на вопрос учителя: "Сколько стало (осталось)?". Нахождение ответа на вопрос пересчетом предметов. Составление примеров на сложение и вычитание по следам драматизации с использованием знаков "+" (плюс), "–" (минус), "=" (равно) в пределах 5 в совместной деятельности с педагогом, по подражанию, по образцу по словесной инструкции;
6) элементы наглядной геометрии. Геометрические тела – шар, куб, брус.
Узнавание геометрических тел по образцу, по названию. Использование названий геометрических тел (куб, брус, шар) в собственной речи. Узнавание куба, бруса, шара на иллюстрациях, фотографиях.
Геометрические фигуры: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник. Исследование плоскостных моделей прямоугольников разного размера ощупыванием. Группировка моделей геометрических фигур по цвету, форме, размеру. Складывание геометрических пазлов, вкладывание вкладышей в рамки. Выбор из моделей геометрических фигур разного размера, цвета круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника по образцу, по названию. Использование моделей геометрических фигур для конструирования по показу, по образцу.
Геометрические фигуры: точка, прямая линия, кривая линия, окружность. Моделирование точек, прямых, кривых линий, окружностей, квадрата, треугольника, прямоугольника пальцем на песке, манке, мелом на доске, фломастером, карандашом, ручкой на нелинованной бумаге по подражанию, по образцу, по названию. Обводка шаблона и трафарета круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника. Штриховка внутри полученного контура фигуры.

43. Оқу материалы бағдарламада шоғырлану принципіне сәйкес бөлінеді, бұл дағдылардың үздіксіз қайталануын және бекітілуін қамтамасыз етеді. Оқушыларға бағдарламаға енгізілген барлық дағдыларды сөзсіз игеру талаптары қойылмайды.
44. Әр сыныпта оқыту бұрын меңгерілген материалды қайталаудан басталуы керек.
Параграф 2. Оқу мақсаттарының жүйесі
45. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлімше ретін, төртінші сан - оқу мақсатының реттік нөмірін білдіреді Мысалы, 1.2.1.4 кодталуында: "1" – сынып, "2.1" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік саны.
46. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлімдер мен сыныптар бойынша берілген:
1) "Санға дейінгі ұғымдар" бөлімі
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 -сынып
2 -сынып
3 -сынып
4 -сынып
1.1. Заттардың қасиеті
1.1.1.1 заттардың тобынан үлгіде көрсетілгендей қасиеттері бірдей (түсіне, көлеміне, түріне қарай) мұғаліммен бірлескен іс-әрекет арқылы бөліп көрсету "Бірдей ал"
2.1.1.1 заттардың тобынан үлгіде көрсетілгендей қасиеттері бірдей (түсіне, көлеміне, түріне қарай) мұғаліммен бірлескен іс-әрекет арқылы бөліп көрсету "Бірдей ал"
3.1.1.1 заттардың тобынан үлгіде көрсетілгендей қасиеттері бірдей (түсіне, көлеміне, түріне қарай) мұғаліммен бірлескен іс-әрекет арқылы бөліп көрсету "Бірдей ал"
4.1.1.1 сөздік нұсқауларды орындау: "барлығы", "бірдей", "әрқайсысы", "әртүрлі"
1.1.1.2 сөздік нұсқауларды орындау: "бәрі", "бәрі бірдей", "қалғандары", "басқалар"
2.1.1.2 сөздік нұсқауларды орындау: "бәрі", "бәрі бірдей", "қалғандары", "басқалар"
3.1.1.2 сөздік нұсқауларды орындау: "барлығы", "бірдей", "әрқайсысы", "әртүрлі"
1.2. Шаманы білдіретін ұғымдар
1.1.2.1 мұғалімнің көрсетілімі бойынша, мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша және өздігімен үлкен және кішкентай көлемді заттарды салыстыру кезінде көріп салыстыру, сипап сезіну әдістерін қолдану
2.1.2.1 мұғалімнің көрсетілімі бойынша, мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша және өздігімен жуан және жіңішке заттарды салыстыру кезінде көріп салыстыру, сипап сезіну әдістерін қолдану
3.1.2.1 заттарды ені бойынша салыстыру кезінде көріп салыстыру, сипап сезіну әдістерін қолдану
4.1.2.1 екі затты көлемі, ұзындығы, биіктігі, ені, қалыңдығы, тереңдігі бойынша көріп салыстыру әдісімен, беттестіру тәсілдерімен салыстыру
1.1.2.2 көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқауларға сәйкес үлкен және кішкентай жалпақ заттарды салыстыру кезінде қабаттасу әдістерін қолдану
2.1.2.2 салыстырылып отырған екі жуан, жіңішке затты сұрай бойынша танып білу және көрсету
3.1.2.2 заттарды еніне қарай салыстырғанда мұғалімнің көрсетуі бойынша, үлгі бойынша, мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша, өздігінен қолданба тәсілдерін пайдалану

43. Учебный материал распределен в Программе в соответствии с принципом концентричности, что обеспечивает непрерывное повторение и закрепление навыков. К учащимся не предъявляются требования безусловного усвоения всех навыков, включенных в Программу.
44. Обучение в каждом классе следует начинать с повторения ранее изученного материала.
Параграф 2. Система целей обучения
45. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.2.1.4 "1" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
46. Система целей обучения дана по разделам и классам:
1) раздел "Дочисловые понятия"
Подразделы
Учебные цели
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1. Свойства предметов
1.1.1.1 выделять из группы предмет по образцу (такой же формы, цвета, назначения) совместными с педагогом действиями, по показу, "Возьми такой же"
2.1.1.1 выделять из группы предмет по образцу (такой же формы, цвета, назначения) совместными с педагогом действиями, по показу, "Возьми такой же"
3.1.1.1 выделять из группы предмет по образцу (такой же формы, цвета, назначения) совместными с педагогом действиями, по показу, "Возьми такой же"
4.1.1.1 выполнять инструкции со словами: "все", "одинаковые", "каждый", "разные"
1.1.1.2 выполнять инструкции со словами: "все", "все одинаковые", "остальные", "другие"
2.1.1.2 выполнять инструкции со словами: "все", "все одинаковые", "остальные", "другие"
3.1.1.2 выполнять инструкции со словами: "все", "одинаковые", "каждый", "разные"
1.2. Величинные понятия
1.1.2.1 пользоваться приемами зрительного соотнесения, ощупывания при сравнении больших и маленьких объемных предметов по величине по показу учителя, по словесной инструкции учителя, самостоятельно
2.1.2.1 пользоваться приемами зрительного соотнесения, ощупывания при сравнении толстых и тонких предметов по показу учителя, по словесной инструкции учителя, самостоятельно
3.1.2.1 пользоваться приемами зрительного соотнесения при сравнении предметов по ширине
4.1.2.1 сравнивать два предмета по величине, длине, высоте, ширине, толщине, глубине способом зрительного соотнесения, способом сопоставления, способами приложения или наложения
1.1.2.2 пользоваться приемами наложения при сравнении по величине больших и маленьких плоских объектов по показу, по образцу, по словесной инструкции
2.1.2.2 узнавать и показывать по просьбе толстый, тонкий предмет из двух сравниваемых
3.1.2.2 пользоваться приемами приложения, наложения при сравнении предметов по ширине по показу учителя, по образцу, по словесной инструкции учителя, самостоятельно

4.1.2.2 екі затты салыстыру жағдайында өлшемдік белгісін аты бойынша тану: үлкен/кішкентай, биік/төмен, қалың/жұқа, ұзын/қысқа, кең/тар терең/ таяз
1.1.2.3 сұраныс бойынша салыстырылып отырған екі үлкен, кіші затты танып білу және көрсету
2.1.2.3 қалыңдығымен салыстырған кезде 2 заттың әрқайсысының қасиетін атау: "қалыңдығы қандай ..?"
3.1.2.3 сұраныс бойынша салыстырылып отырған екі кең, тар затты танып білу және көрсету
4.1.2.3 сұраққа жауап беру кезінде заттың шамасының белгісін атау: "ұзындығы/ ені/биіктігі, қалыңдығы, өлшемі қандай?"
1.1.2.4 2 затты өлшемі бойынша салыстыру кезінде олардың әрқайсысының қасиетін атау: "Өлшемі қандай ..?"
2.1.2.4 заттарды топтарға бөлу (жіктеу) қалыңдық белгісі бойынша көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, сипаттаманың шамасы бойынша (мұнда қалың-жұқа)
3.1.2.4 ені бойынша салыстыру кезінде 2 заттың әрқайсысының қасиетін атау: "Ені қандай..?"
4.1.2.4 заттарды ұзындық/ені/биіктігі, қалыңдығы, өлшемі бойынша үлгі бойынша, шама сипаттамасының атауы бойынша топтарға бөлу
1.1.2.5 көрсеткіш бойынша шама белгісі бойынша, үлгі бойынша, сипаттама шамасының атауы бойынша заттарды топтарға бөлу (жіктеу) (мұнда үлкендер бар-кішкентайлар бар)
2.1.2.5 ойын, тұрмыстық, заттық қызметтегі заттардың қалыңдығын үлгі бойынша, өз бетінше көрсету
3.1.2.5 заттарды топтарға бөлу (жіктеу) ені бойынша көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, сипаттаманың өлшемі бойынша (мұнда кең-тар)
4.1.2.5 көлемі, ұзындығы, ені, биіктігі, қалыңдығы бойынша көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша 3-5 затты ретімен қатарға қою
1.1.2.6 өз бетінше, үлгі бойынша, көрсету арқылы ойын, тұрмыстық, заттық әрекеттерде заттардың көлемін есепке алу
2.1.2.6 заттарды ұзындығы бойынша салыстыру кезінде көріп салыстыру әдістерін қолдану
3.1.2.6 өз бетінше, үлгі бойынша, көрсету арқылы ойын, тұрмыстық, заттық әрекеттерде заттардың енін есепке алу
4.1.2.6 көрсету бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша өлшем сипаттамалары ұқсас заттарды жұп жасау: бірдей ұзындық, бірдей биіктік, бірдей қалыңдық, ені бірдей
1.1.2.7 мұғалімнің көрсетуі бойынша, үлгі бойынша, мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша заттарды биіктігі бойынша салыстыру кезінде көзбен көріп салыстыру әдістерін қолдану
2.1.2.7 ұзындығы бойынша заттарды салыстыру кезінде мұғалімнің көрсетуі бойынша, үлгі бойынша, өз бетінше, мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша, қабаттастыру тәсілдерін қолдану
3.1.2.7 мұғалімнің көрсетуі бойынша, мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша, өз бетінше терең және ұсақ заттарды, объектілерді салыстыру кезінде көріп салыстыру, ұстап сезіну әдістерін қолдану

4.1.2.2 узнавать признак величины предмета по названию: большой/маленький, высокий/низкий, толстый/тонкий, длинный/короткий, широкий/узкий глубокий/мелкий в ситуации сравнения двух предметов
1.1.2.3 узнавать и показывать по просьбе большой-маленький предмет из двух сравниваемых
2.1.2.3 называть свойство каждого из 2 предметов при их сравнении по толщине: "Какой по толщине ...?"
3.1.2.3 узнавать и показывать по просьбе широкий, узкий предмет из двух сравниваемых
4.1.2.3 называть признак величины предмета при ответе на вопрос: "Какие по длине/ ширине/высоте, толщине, величине…?";
1.1.2.4 называть свойство каждого из 2 предметов при их сравнении по величине: "Какой по величине...?"
2.1.2.4 распределять предметы в группы (классифицировать) по признаку толщины по показу, по образцу, по названию величинной характеристики (тут толстые-там тонкие)
3.1.2.4 называть свойство каждого из 2 предметов при их сравнении по ширине; "Какой по ширине ...?"
4.1.2.4 распределять предметы в группы по длине/ ширине/высоте, толщине, величине по образцу, по названию величинной характеристики
1.1.2.5 распределять предметы в группы (классифицировать) по признаку величины по показу, по образцу, по названию величинной характеристики (тут большие-там маленькие)
2.1.2.5 учитывать толщину предметов в игровой, бытовой, предметной деятельности по показу, по образцу, самостоятельно
3.1.2.5 распределять предметы в группы (классифицировать) по признаку ширины по показу, по образцу, по названию величинной характеристики (тут широкие-там узкие)
4.1.2.5 упорядочивать 3-5 предметов в ряду по величине, длине, ширине, высоте, толщине по показу, по образцу, по словесной инструкции
1.1.2.6 выбирать предмет по величине, для игровой, бытовой, предметной деятельности по показу, по образцу, самостоятельно
2.1.2.6 пользоваться приемами зрительного соотнесения при сравнении предметов по длине
3.1.2.6 учитывать ширину предметов в игровой, бытовой, предметной деятельности по показу, по образцу, самостоятельно
4.1.2.6 составлять пары предметов со сходными величинными характеристиками: такой же длины, такой же высоты, одинаковой толщины, одинаковой ширины по показу, по образцу, по словесной инструкции
1.1.2.7 пользоваться приемами зрительного соотнесения, сопроставления при сравнении предметов по высоте по показу учителя, по образцу, по словесной инструкции учителя
2.1.2.7 пользоваться приемами приложения, наложения при сравнении предметов по длине по показу учителя, по образцу, по словесной инструкции учителя, самостоятельно
3.1.2.7 пользоваться приемами зрительного соотнесения, ощупывания при сравнении глубоких и мелких предметов, объектов по показу учителя, по словесной инструкции учителя, самостоятельно

4.1.2.7 ойын, тұрмыстық, заттық әрекеттерде көрсету бойынша, үлгі бойынша, өздігінен заттардың мөлшерін есепке алу
1.1.2.8 салыстырылып отырған екі биік -төмен тұрған затты танып білу және көрсету
2.1.2.8 сұрау бойынша салыстырылып отырған екі ұзын -қысқа затты танып білу және көрсету
3.1.2.8 сұрау бойынша салыстырылып отырған екі терең – таяз затты танып білу және көрсету
4.1.2.8 белсенді сөйлеуде өз бетінше мұғалімге еліктеу арқылы заттың көлемін сипаттайтын сын есімдерді (үлкен текше, кішкентай қасық, үлкен алма) және (ұзын таспа, қысқа лента) сан есімдерімен үйлестіру
1.1.2.9 биіктігі бойынша салыстыру кезінде 2 заттың әрқайсысының қасиетін атау: "Биіктігі қандай?"
2.1.2.9 биіктігі бойынша салыстыру кезінде 2 заттың әрқайсысының қасиетін атау: "Ұзындығы бойынша қандай?"
3.1.2.9 заттарды іріктеуде тереңдігі бойынша топтарға бөлу (жіктеу), шама сипаттамасының атына қарай (мұнда терең, сол жерде таяз)
1.1.2.10 биіктік белгісі бойынша көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, сипаттаманың өлшемі бойынша атауы бойынша заттарды топтарға бөлу (жіктеу) (мұнда жоғары-төмен)
2.1.2.10 ұзындық белгісі бойынша көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, сипаттаманың өлшемі бойынша атауы бойынша заттарды топтарға бөлу (жіктеу) (мұнда ұзын-қысқа)
3.1.2.10 ойын, тұрмыстық, заттық әрекеттерде заттардың тереңдігін есепке алу
1.1.2.11 ойын, тұрмыстық, заттық әрекеттерде заттардың биіктігін есепке алу
2.1.2.11 ойын, тұрмыстық, заттық әрекетте заттардың ұзындығын ескеру, үлгі бойынша, өз бетінше көрсету
3.1.2.11 белсенді сөйлеуде өз бетінше мұғалімге еліктеу арқылы заттың шамасын сипаттайтын сын есімдерді (үлкен, кіші, биік, аласа, жуан, жіңішке, ұзын, қысқа, кең, тар, терең, таяз) сан есімдерімен үйлестіру
2.1.2.12 белсенді сөйлеуде өз бетінше мұғалімге еліктеу арқылы заттың шамасын сипаттайтын сын есімдерді (үлкен, кішкентай, биік, төмен, қалың, жұқа, ұзын, қысқа) сан есімдерімен үйлестіру
1.3. Сандық ұғымдар
1.1.3.1 мөлшерін білу:" көп – аз", заттардың екі тобын көріп салыстыру жағдайында (қай жерде көп/аз екенін көрсету)
2.1.3.1 санын тану: "көп – аз", "көбірек-азырақ", "бірде-бір зат емес" заттардың екі тобын көрнекі салыстыру жағдайында (қай жерде көп / аз; көбірек/ азырақ екенін көрсету)
3.1.3.1 екі топтағы заттарды көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша жұптастыру

4.1.2.7 учитывать величинные параметры предмета в игровой, бытовой ситуации по показу, по образцу, самостоятельно
1.1.2.8узнавать и показывать по просьбе высокий-низкий предмет из двух сравниваемых
2.1.2.8 узнавать и показывать по просьбе длинный-короткий предмет из двух сравниваемых
3.1.2.8 узнавать и показывать по просьбе глубокий-мелкий предмет из двух сравниваемых
4.1.2.8 согласовывать прилагательные, характеризующие величину предмета с именами существительными в роде (большой кубик, маленькая ложка, большое яблоко) и числе (длинные ленты, короткая лента) по подражанию учителю, самостоятельно в активной речи
1.1.2.9 называть свойство каждого из 2 предметов при их сравнении по высоте: "Какой по высоте?"
2.1.2.9 называть свойство каждого из 2 предметов при их сравнении по длине: "Какой по длине?"
3.1.2.9 распределять предметы в группы (классифицировать) по признаку глубины по образцу, по названию величинной характеристики (тут глубокие-там мелкие)
1.1.2.10 распределять предметы в группы (классифицировать) по признаку высоты по показу, по образцу, по названию величинной характеристики (тут высокие-там низкие)
2.1.2.10 распределять предметы в группы (классифицировать) по признаку длины по показу, по образцу, по названию величинной характеристики (тут длинные-там короткие)
3.1.2.10 учитывать глубину предметов в игровой, бытовой, предметной деятельности по показу, по образцу
1.1.2.11 учитывать высоту предметов в игровой, бытовой, предметной деятельности по показу, по образцу
2.1.2.11 учитывать длину предметов в игровой, бытовой, предметной деятельности по показу, по образцу, самостоятельно
3.1.2.11 согласовывать прилагательные, характеризующие величину предмета (большой, маленький, высокий, низкий, толстый, тонкий, длинный, короткий, широкий, узкий, глубокий, мелкий) с именами существительными в роде и числе по подражанию учителю, самостоятельно в активной речи
2.1.2.12 согласовывать прилагательные, характеризующие величину предмета (большой, маленький, высокий, низкий, толстый, тонкий, длинный, короткий) с именами существительными в роде по подражанию учителю, самостоятельно в активной речи
1.3. Количественные понятия
1.1.3.1 узнавать количества: "много – мало", в ситуации визуального сравнения двух групп предметов (покажи, где много/мало)
2.1.3.1 узнавать количества: "много – мало", "больше-меньше", "ни одного предмета" в ситуации визуального сравнения двух групп предметов (покажи, где много/мало; больше/меньше)
3.1.3.1 объединять предметы двух групп в пары по показу, по образцу, по словесной инструкции

4.1.3.1 заттарды көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша жұптастыру
1.1.3.2 санын білу: "бірде-бір зат" саны бойынша визуалды салыстыру жағдайында (бір / жоқ)
2.1.3.2 мұғалімге еліктеу арқылы заттардың санын көбейту және азайту (заттарды қосу, заттардың бір бөлігін алып тастау), ауызша нұсқау бойынша өз бетінше: "көп жаса/ аз жаса"
3.1.3.2 нұсқауларды "барлық заттар, топтағы әрбір зат, жұп заттар" деген сөздермен орындау
4.1.3.2 нұсқауларды "барлығы", "әрқайсысы", "барлығында", "жұп", "артық", "жетіспейді" деген сөздермен орындау
1.1.3.3 көрнекі салыстыру жағдайында сұйықтықтар мен сусымалы заттардың мөлшерін білу (қай жерде көп/аз/бос екенін көрсету)
2.1.3.3 көрнекі салыстыру жағдайында сұйықтықтар мен сусымалы заттардың мөлшерін білу (қай жерде көп/аз/көбірек/азырақ екенін көрсету)
3.1.3.3 екі топтағы заттардың санын жұптастыру әдісімен мұғалімнің көрсетуі бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша, өзбетімен (көп, аз, бірдей) салыстыру
4.1.3.3 екі топтағы заттардың санын мұғалімнің көрсетуі бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша, өз бетінше (көп, аз, бірдей) жұптастыру арқылы салыстыру
1.1.3.4 сұраққа жауап беру "Салыстыр. Мұнда қанша бар?" заттар топтарын салыстыру кезінде (көп / аз)
2.1.3.4 сусымалы заттар мен сұйықтықтардың мөлшерін мұғалімге еліктеп, өз бетінше ауызша нұсқауларға сәйкес көбейту және азайту: "Көп жаса/ аз жаса ..."
3.1.3.4 жұптық қатынастан кейін екі топтағы заттардың тең (бірдей) және тең емес санын (көп/аз) тану (қай жерде көп/аз/бірдей екенін көрсету)
4.1.3.4 жұптық қатынастан кейін екі топтағы заттардың тең (бірдей) және тең емес санын (көп/аз) тану (қай жерде көп/аз/бірдей екенін көрсету)
1.1.3.5 сұраққа жауап беру " Салыстыр. Мұнда қанша бар ?"заттардың жиынтығын салыстыру кезінде, сұйықтықтарды салыстыру кезінде, сусымалы заттарды салыстыру кезінде (көп / аз / бос)
2.1.3.5 заттар жиынын салыстыру кезінде санын атау: "мұнда қанша, сонда?" деген сұраққа жауап бергенде "көп / аз / көбірек / азырақ"
3.1.3.5 екі бірдей ыдыста сұйықтықтар мен сусымалы заттардың тең мөлшерін тану (қай жерде көп / аз, бірдей екенін көрсет)
4.1.3.5 "Қанша?" деген сұраққа жауап бере отырып, заттардың, сұйықтардың және сусымалы заттардың топтарын (көп, аз, бірдей) салыстыру нәтижесін атау
2.1.3.6 санды атау: "мұнда қанша?" деген сұраққа жауап бергенде "көп / аз / көбірек / азырақ" сұйық, сусымалы қатты заттарды салыстыру кезінде

4.1.3.1 объединять предметы в пары по показу, по образцу, по словесной инструкции
1.1.3.2 узнавать количества: "один- ни одного предмета" в ситуации визуального сравнения по количеству (один/ни одного)
2.1.3.2 увеличивать и уменьшать количества предметов (добавлением предметов, удалением части предметов) по подражанию учителю, самостоятельно по словесному указанию: "Сделай больше/ сделай меньше …"
3.1.3.2 выполнять инструкции со словами: "все предметы, каждый предмет в группе, пара предметов"
4.1.3.2 выполнять инструкции со словами "все", "каждый", "у всех", "у каждого", "пара", "лишний (лишние)", "не хватает"
1.1.3.3 узнавать количества жидкостей и сыпучих веществ в ситуации визуального сравнения (покажи, где много/мало/пусто);
2.1.3.3 узнавать количества жидкостей и сыпучих веществ в ситуации визуального сравнения (покажи, где много/мало/больше/меньше)
3.1.3.3 сравнивать количества предметов в двух группах приемом (способом) попарного соотнесения по показу учителя, по образцу, по словесной инструкции, самостоятельно (больше, меньше, столько же)
4.1.3.3 сравнивать количества предметов в двух группах приемом (способом) попарного соотнесения по показу учителя, по образцу, по словесной инструкции, самостоятельно (больше, меньше, столько же)
1.1.3.4 отвечать на вопрос "Сравни. Сколько здесь, там?" при сравнении групп предметов (много/мало)
2.1.3.4 увеличивать и уменьшать количества сыпучих веществ и жидкостей по подражанию учителю, самостоятельно по словесному указанию: "Сделай больше/ сделай меньше …"
3.1.3.4 узнавать равное (столько же) и неравное количество (больше/меньше) предметов в двух группах после попарного соотнесения (покажи, где больше/меньше/столько же)
4.1.3.4 узнавать равное (столько же) и неравное количество (больше/меньше) предметов в двух группах после попарного соотнесения (покажи, где больше/меньше/столько же)
1.1.3.5 отвечать на вопрос "Сравни. Сколько здесь, там?" при сравнении множеств предметов, при сравнении жидкостей, при сравнении сыпучих веществ (много/мало/пусто)
2.1.3.5 называть количество: "много/мало/больше/меньше" при ответе на вопрос "Сколько здесь, там?" при сравнении множеств предметов
3.1.3.5 узнавать равное количество жидкостей и сыпучих веществ в двух одинаковых емкостях (покажи, где больше/меньше, одинаково)
4.1.3.5 называть результат сравнения групп предметов, жидкостей и сыпучих веществ (больше, меньше, столько же, одинаково) отвечая на вопрос "Сколько?"
2.1.3.6 называть количество: "много/мало/больше/меньше" при ответе на вопрос "Сколько здесь, там?" при сравнении жидкостей, при сравнении сыпучих веществ

3.1.3.6 "Қанша?" деген сұраққа жауап бере отырып, заттардың, сұйықтардың және сусымалы заттардың топтарын (көп, аз, бірдей) салыстыру нәтижесін атау
4.1.3.6 "жетіспейтін" заттарды қосу, "артық" заттарды алу арқылы салыстырылатын екі топтағы заттардың санын теңестіру
3.1.3.7 көрсетілім бойынша заттардың санын көбейту және азайту (заттарды қосу, заттардың бір бөлігін алып тастау), ауызша нұсқау бойынша өз бетінше: "көп жаса/ аз жаса ..."
4.1.3.7 ойындағы және өмірлік жағдайдағы сандық сипаттарды ескеру
3.1.3.8 көрсетілім бойынша сусымалы заттар мен сұйықтықтардың мөлшерін көбейту және азайту, ауызша нұсқау бойынша өз бетінше: "көп жаса/ аз жаса"
1.4. Заттардың ауырлығын білдіретін ұғымдар
1.1.4.1 әртүрлі практикалық іс-әрекеттер мен ойын жағдайларында (ауыр, жеңіл заттарды алып жүру, ауыстыру, қою) заттың бұлшықет арқылы салмағын сезіну
2.1.4.1 мұғалімнің талабымен ауырлық дәрежесі бойынша екі затты қолға ұстап салыстыру нәтижелері бойынша ауыр/жеңіл затты көрсету
3.1.4.1 мұғалімнің сұрауымен ауырлық дәрежесі бойынша екі затты қолға ұстап салыстыру нәтижелері бойынша ауыр/жеңіл затты көрсету
4.1.4.1 мұғалімнің сұрауымен ауырлық дәрежесі бойынша екі затты қолға ұстап салыстыру нәтижелері бойынша ауыр/жеңіл затты көрсету
1.1.4.2 қолға ұстап ауырлығы бойынша екі затты салыстыру, жеңіл, ауыр заттарды анықтау
2.1.4.2 мұғалімнің өтініші бойынша ауыр/жеңіл затты таразымен ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру нәтижелері бойынша көрсету
3.1.4.2 мұғалімнің өтініші бойынша ауыр/жеңіл затты таразымен ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру нәтижелері бойынша көрсету
4.1.4.2 мұғалімнің өтініші бойынша ауыр/жеңіл затты таразымен ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру нәтижелері бойынша көрсету
1.1.4.3. қолға ұстап ауырлығы бойынша екі затты салыстыру нәтижелері бойынша мұғалімнің талабы бойынша ауыр/жеңіл затты көрсету
2.1.4.3 ауырлығы бойынша салыстыру кезінде 2 заттың әрқайсысының салмағын атау: ("ауыр", "жеңіл", "ауырырақ", "жеңілірек")
3.1.4.3 бұлшықеттік сезімдерге сүйеніп бірдей салмақтағы жұп заттарды ("салмақ тақтайшалары" Монтессори) таразыға орналастыру
4.1.4.3 салмағы бойынша салыстырған кезде 2 заттың әрқайсысының салмағын атау: ("ауыр", "жеңіл", "ауырырақ", "жеңілірек", "салмағы бірдей")
3.1.4.4 салмағы бойынша салыстырған кезде 2 заттың әрқайсысының салмағын атау: ("ауыр", "жеңіл", "ауырырақ", "жеңілірек", "салмағы бірдей")
4.1.4.4 заттарды салмағы бойынша топтастыру (ауыр/жеңіл)
1.5. Кеңістіктік ұғымдар
2.1.5.1 мұғалім көрсеткендей, өтініші бойынша сұрақтарға жауап бере отырып, дене мүшелерінің орналасуын көрсету: жоғарғы жағында не бар? - бас, мойын, кеуде; төменде не бар? - аяқ; алдында не бар - бет, кеуде, асқазан; артқы жағы - бастың артқы жағы, артқы жағы

3.1.3.6 называть результат сравнения групп предметов, жидкостей и сыпучих веществ (больше, меньше, столько же, одинаково) отвечая на вопрос "Сколько?"
4.1.3.6 уравнивать количества предметов в двух сравниваемых группах добавлением "недостающих", удалением "лишних" предметов
3.1.3.7 увеличивать и уменьшать количества предметов (добавлением предметов, удалением части предметов) по показу, самостоятельно по словесному указанию: "Сделай больше/ сделай меньше …"
4.1.3.7 учитывать количественные характеристик в игровой и жизненной ситуации
3.1.3.8 увеличивать и уменьшать количества сыпучих веществ и жидкостей по показу, самостоятельно по словесному указанию: "Сделай больше/ сделай меньше …"
1.4. Понятия о тяжести предметов
1.1.4.1 ощущать мускульно массу предмета в разных видах практической деятельности и игровых ситуациях (перенос, перекладывание, складывание тяжелых, легких предметов)
2.1.4.1 показывать по результатам сравнения двух предметов по тяжести "на руку" тяжелый/легкий предмет по просьбе учителя
3.1.4.1 показывать по результатам сравнения двух предметов по тяжести "на руку" тяжелый/легкий предмет по просьбе учителя
4.1.4.1 показывать по результатам сравнения двух предметов по тяжести "на руку" тяжелый/легкий предмет по просьбе учителя
1.1.4.2 сравнивать два предмета по тяжести "на руку", определять легкий, тяжелый предметы
2.1.4.2 показать по результатам сравнения двух предметов по тяжести с помощью чашечных весов тяжелый/легкий предмет по просьбе учителя
3.1.4.2 показывать по результатам сравнения двух предметов по тяжести с помощью чашечных весов тяжелый/легкий предмет по просьбе учителя
4.1.4.2 показывать по результатам сравнения двух предметов по тяжести с помощью чашечных весов тяжелый/легкий предмет по просьбе учителя
1.1.4.3. показывать тяжелый/легкий предмет после сравнения массы двух предметов на руку по словесной инструкции учителя
2.1.4.3 называть массу каждого из 2 предметов при их сравнении по тяжести: ("тяжелый", "легкий", "тяжелее", "легче")
3.1.4.3 устанавливать пару предметов одинакового веса используя мускульные ощущения, ("весовые таблички" Монтессори) чашечные весы
4.1.4.3 называть массу каждого из 2 предметов при их сравнении по весу: ("тяжелый", "легкий", "тяжелее", "легче", "одинаковые по весу")
3.1.4.4 называть массу каждого из 2 предметов при их сравнении по весу: ("тяжелый", "легкий", "тяжелее", "легче", "одинаковые по весу")
4.1.4.4 группировать предметы по весу (тяжелые/легкие)
1.5. Пространственные понятия
2.1.5.1 показывать расположение частей своего тела, отвечая на вопросы: что вверху? – голова, шея, грудь; что внизу? – ноги; что спереди – лицо, грудь, живот; что сзади – затылок, спина по показу учителю, по просьбе

3.1.5.1 көрсету бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулар бойынша өзіне қатысты заттарды (ойыншықтарды) ең жақын кеңістікке орналастыру: алыс, жақын, айналасында, жоғары, төмен, алдына (өзінің алдында), артына
4.1.5.1 көрсету бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулар бойынша өзіне қатысты заттарды (ойыншықтарды) ең жақын кеңістікке орналастыру: алыс, жақын, айналасында, жоғары, төмен, алдына (өзінің алдында), артына
1.1.5.2 мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша затты "алға-артқа", "мұнда-мұнда", "осында", "жақын жерде" сөздерімен және меңзеу қимылымен орналастыру
2.1.5.2 көрсету бойынша, мұғалім үлгісі бойынша, сөздік нұсқаулар бойынша өзіне қатысты заттарды (ойыншықтарды) ең жақын кеңістікке орналастыру: алыс, жақын, айналасында, жоғары, төмен, алдына (өзінің алдында), артына
3.1.5.2 өтініш бойынша дене мүшелерінің орналасуын көрсету: "оң – сол қолды, аяқты, көзді, құлақты, бетті көрсету
4.1.5.2 көрсету бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулар бойынша екі, үш затты бір-біріне қатысты орналастыру: "алдында, артында, арасында, ішінде, үстінде, астында"
1.1.5.3 "Қайда ...?" деген сұраққа жауап беру. "осында", "сонда", "жақын жерде" сөздерін және/немесе меңзеу қимылын қолдану
2.1.5.3 "Қайда ...?" деген сұраққа жауап беру. "алыс, жақын, айналасында, жоғары, төменде, алдымда, артымда" сөздерін қолдану
3.1.5.3 екі, үш затты бір-біріне қатысты орналастыру: еліктеу, үлгі бойынша, ауызша нұсқау арқылы "бұрын, артында, арасында, ішінде, үстінде"
4.1.5.3 берілген бағытта қозғалу: "алға, артқа, оңға, солға, бүйірге" көрсетілім бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша
2.1.5.4 бірнеше заттарды (ойыншықтарды) көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, нұсқауларға сәйкес қатарға орналастыру: "ойыншықтарды қатарға қой"
3.1.5.4 берілген бағытта қозғалу:" алға, артқа, оңға, солға, бүйірге " еліктеу, ауызша нұсқаулық бойынша
4.1.5.4 затты жылжыту (мысалы, машина, доп): "алға, артқа, жоғары, төмен, оңға, солға, бүйірге" көрсетілім бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша
3.1.5.5 затты жылжыту (мысалы, машина, доп):" алға, артқа, жоғары, төмен, оңға, солға, бүйірге " көрсетілім бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша
4.1.5.5 "Қайда ...?" деген сұраққа жауап беру. "алыс, жақын, жақын, жоғары, төменде, алдымда, артымда" сөздерін қолдану
3.1.5.6 "Қайда ...?" деген сұраққа жауап беру. "алыс, жақын, жақын, жоғары, төменде, алдымда, артымда" сөздерін қолдану
4.1.5.6 бірнеше заттарды (ойыншықтарды) көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, нұсқауларға сәйкес қатарға орналастыру: "ойыншықтарды қатарға қой"
3.1.5.7 бірнеше заттарды (ойыншықтарды) олардың суреттерін (суреттерін) көрсету бойынша қатарға, үлгі бойынша, "ойыншықтарды қатарға қой"нұсқаулығы бойынша орналастыру

3.1.5.1 размещать предметы (игрушки) относительно себя в ближайшем пространстве: далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой по показу, по образцу, по словесной инструкции
4.1.5.1 размещать предметы (игрушки) относительно себя в ближайшем пространстве: далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой по показу, по образцу, по словесной инструкции
1.1.5.2 размещать предмет по словесной инструкции учителя со словами "туда-сюда", "тут – там", "здесь", "рядом" и указательному жесту
2.1.5.2 размещать предметы (игрушки) относительно себя в ближайшем пространстве: далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой по показу, по образцу учителя, по словесной инструкции
3.1.5.2 показывать расположение частей своего тела по просьбе: "Покажи правую – левую руку, ногу, глаз, ухо, щеку
4.1.5.2 размещать два, три предмета относительно друг друга: "перед, за, между, в, на, над, под" по показу, по образцу, по словесной инструкции
1.1.5.3 отвечать на вопрос: "Где …?" с использованием слов "тут", "там", здесь", "рядом" и/или указательного жеста
2.1.5.3 отвечать на вопрос: "Где …?" с использованием слов: "далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди меня, за мной"
3.1.5.3 размещать два, три предмета относительно друг друга: "перед, за, между, в, на" по подражанию, по образцу, по словесной инструкции
4.1.5.3 двигаться в заданном направлении: "вперед, назад, вправо, влево, в сторону" по показу, по словесной инструкции
2.1.5.4 размещать несколько предметов (игрушек) в ряд по показу, по образцу, по инструкции: "Поставь игрушки в ряд"
3.1.5.4 двигаться в заданном направлении: "вперед, назад, вправо, влево, в сторону" по подражанию, по словесной инструкции
4.1.5.4 передвигать предмет (например, машинку, мяч): "вперед, назад, вверх, вниз, вправо, влево, в сторону" по показу, по словесной инструкции
3.1.5.5 передвигать предмет (например, машинку, мяч): "вперед, назад, вверх, вниз, вправо, влево, в сторону" по показу, по словесной инструкции
4.1.5.5 отвечать на вопрос: "Где …?" с использованием слов "далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди меня, за мной"
3.1.5.6 отвечать на вопрос: "Где …?" с использованием слов "далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди меня, за мной"
4.1.5.6 размещать несколько предметов (игрушек) в ряд по показу, по образцу, по инструкции: "Поставь игрушки в ряд"
3.1.5.7 размещать несколько предметов (игрушек) их изображений (картинок) в ряд по показу, по образцу, по инструкции: "Поставь игрушки в ряд"

4.1.5.7 мұғалімнің көрсетуі мен ауызша нұсқауы бойынша заттар мен олардың бейнелерінің ретін бақылау" шеткі, бірінші, соңғы, арасында"
3.1.5.8 мұғалімнің көрсетуі және ауызша нұсқаулары бойынша "шеткі, бірінші, соңғы, бұрын, кейін, артта" кезектілігін сақтау
4.1.5.8 мұғалімнің сұрауы бойынша бірінші, соңғы, шеткі заттарды, кез келгеннен кейінгі, қатардағы кез келгеннің алдында тұрған заттарды көрсету
4.1.5.9 көрнекі үлгі бойынша (моншақтар, мозаика)заттардың кезектесу тәртібін, заттарды қатарға кезектестіру тәртібін орындау
4.1.5.10 ауызша нұсқауларды орындау тәртібін белгілеу ("Шалқан" ертегісін сахналау)
4.1.5.11 ойын және өмірлік жағдаяттардағы реттілікті қолдану (мысалы, көрнекі кесте)
4.1.5.12 шығармашылық жеке және топтық жұмыстарды орындау кезінде фланелографта, магниттік тақтада, парақта еліктеу, үлгі бойынша (ортада, ортада, жоғарыда, төменде, оң жақта, сол жақта) жазық кескіндерді орналастыру.
1.6.Уақытты білдіретін ұғымдар
1.1.6.1 өз өміріндегі оқиғаларды, режимдік сәттерді "алдымен – содан кейін", "бүгін", "ертең"сөздерімен байланыстыру
2.1.6.1 өз өміріндегі оқиғаларды, режимдік сәттерді "алдымен – кейінірек", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "түнде" сөздерімен байланыстыру
3.1.6.1 өз өміріндегі оқиғаларды, режимдік сәттерді "алдымен – кейін", "қазір - кейін", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "күндіз", "кешке", "түнде" сөздерімен байланыстыру
4.1.6.1 өз өміріндегі оқиғаларды, режимдік сәттерді "алдымен – кейін", "қазір - кейін", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "күндіз", "кешке", "түнде" сөздерімен байланыстыру
1.1.6.2 мұғалімнің/ересектердің нұсқауларын орындау: "алдымен - содан кейін"
2.1.6.2 мұғалімнің/ересектердің нұсқауларын орындау: "алдымен - содан кейін"
3.1.6.2 мұғалімнің/ересек адамның нұсқауларын "алдымен – кейін", "қазір - кейін"деген сөздермен орындау
4.1.6.2 мұғалімнің/ересек адамның нұсқауларын "алдымен – кейін", "қазір - кейін"деген сөздермен орындау
1.1.6.3 "Қашан ...?" деген сұраққа жауап беру "бүгін", "ертең" сөздерін қолдану
2.1.6.3 "Қашан ...?" деген сұраққа жауап беру. "алдымен - содан кейін", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "түн" сөздерін қолдану
3.1.6.3 "Қашан ...?" деген сұраққа жауап беру. "алдымен-содан", "қазір-кейін", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "түстен кейін", "кешке", "түнде" сөздерін қолдану
4.1.6.3 "Қашан ...?" деген сұраққа жауап беру. "алдымен-содан", "қазір-кейін", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "түстен кейін", "кешке", "түнде" сөздерін қолдану
2.1.6.4 иллюстрациялық материалды (көрнекі кесте) пайдалана отырып сабақта режим сәттерінің, іс-әрекет түрлерінің реттілігін (тәртібін) сақтау

4.1.5.7 наблюдать порядка следования предметов и их изображений: "крайний, первый, последний, между" по показу и словесной инструкции учителя
3.1.5.8 наблюдать порядок следования: "крайний, первый, последний, перед, после, за" по показу и словесной инструкции учителя
4.1.5.8 показать по просьбе педагога первый, последний, крайний предмет, предмет, следующий за каким-либо, стоящий перед каким-либо в ряду
4.1.5.9 воспроизводить порядок следования предметов, порядок чередования предметов в ряду по наглядному образцу (бусины, мозаика)
4.1.5.10 устанавливать порядок следования по словесной инструкции (драматизация сказки "Репка")
4.1.5.11 использовать порядок следования в игровой и жизненной ситуациях (например, визуальное расписание)
4.1.5.12 размещать плоскостные изображения при выполнении творческих индивидуальных и групповых работ на фланелеграфе, магнитной доске, листе бумаги, по подражанию, по образцу (в центре, посередине, над, под, справа, слева)
1.6. Временные понятия
1.1.6.1 соотносить события собственной жизни, режимные моменты со словами: "сначала – потом", "сегодня", "завтра"
2.1.6.1 соотносить события собственной жизни, режимные моменты со словами: "сначала – потом", "вчера", "сегодня", "завтра", "утром", "ночью"
3.1.6.1 соотносить события собственной жизни, режимные моменты, со словами: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра", "утром", "днем", "вечером", "ночью"
4.1.6.1 соотносить события собственной жизни, режимные моменты, со словами: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра", "утром", "днем", "вечером", "ночью"
1.1.6.2 выполнять инструкции педагога/взрослого со словами: "сначала – потом"
2.1.6.2 выполнять инструкции педагога/взрослого со словами: "сначала – потом"
3.1.6.2 выполнять инструкции педагога/взрослого со словами: "сначала – потом", "сейчас- после"
4.1.6.2 выполнять инструкции педагога/взрослого со словами: "сначала – потом", "сейчас- после"
1.1.6.3 отвечать на вопрос: "Когда …?" используя слова: "сегодня", "завтра"
2.1.6.3 отвечать на вопрос: "Когда …?" используя слова: "сначала – потом", "вчера", "сегодня", "завтра",", "утром", "ночью"
3.1.6.3 отвечать на вопрос: "Когда …?" используя слова: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра",", "утром", "днем", "вечером", "ночью"
4.1.6.3 отвечать на вопрос: "Когда …?" используя слова: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра",", "утром", "днем", "вечером", "ночью"
2.1.6.4 придерживаться последовательности (порядка) режимных моментов, видов деятельности на уроке с использованием иллюстративного материала (визуального расписания)

3.1.6.4 иллюстрациялық материалды (көрнекі кесте) пайдалана отырып, сабақтағы әрекеттер тізбегін қадағалау
4.1.6.4 иллюстрациялық материалды (көрнекі кесте) пайдалана отырып, сабақтағы әрекеттер тізбегін қадағалау
3.1.6.5 нұсқаулыққа сәйкес иллюстрациялық материалды (визуалды кестені) қолдана отырып, сабақта режимдік сәттердің, іс-әрекеттің реттілігін табу:" Суреттерді ретімен орналастыр, алдымен не, содан кейін"
4.1.6.5 иллюстрацияларда тәулік бөліктеріне тән өзіндік іс-әрекет түрлерін тану: таңертең, түстен кейін, кешке, түнде
4.1.6.6. жыртылатын күнтізбе мен табель күнтізбесін пайдалану тәсілдерін байқау
2) "Нөмірлеу" бөлімі
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 -сынып
2 -сынып
3 -сынып
4 -сынып
2.1. Санау әрекеті
3.2.1.1 1-ден 5-ке дейінгі топтағы заттардың есебін жүргізіңіз, мұғаліммен бірге, көрсетілім бойынша, өз бетінше орналастыру
4.2.1.1 1-7 (мүмкін болса, 8, 9, 10) затты мұғаліммен бірлесе отырып, көрсету бойынша, нұсқау бойынша санау арқылы бөлу ("5 текшені ал")
3.2.1.2 барлық заттарды қайта санағаннан кейін қолмен шеңбер қимылын қолдану
4.2.1.2 барлық заттарды қайта санағаннан кейін қолмен шеңбер қимылын қолдану
3.2.1.3 "Қанша?" сұрағына жауап беру, соңғы санды атау, заттарды қайта санау кезінде атау
4.2.1.3 "Қанша?" сұрағына жауап беру, соңғы санды атау, заттарды қайта санау кезінде атау
3.2.1.4 нұсқау бойынша көрсетілімге сәйкес мұғаліммен бірлесе 1-ден санап, жиынтықтан бір, екі, үш, төрт, бес затты таңдау ("3 қасық ал")
4.2.1.4 ойында, күнделікті жағдайларда, режим сәтінде санау әрекеттерін қолдану
2.2. Сандарды тану, атау, жазу
3.2.2.1 қайта санаусыз сандық фигуралардағы нүктелер санын атау: 1, 2, 3, 4, 5
4.2.2.1 1-ден 7-ге дейінгі сандық сандарды атау (мүмкіндігінше 10-ға дейін) мұғалімге, сандық қатарға, жадқа сүйене отырып, ретімен көрсету
3.2.2.2 1-ден 5-ке дейінгі сандық сандарды мұғалімге, жадына сүйеніп атау
4.2.2.2 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 (мүмкіндігінше 8,9 және 10 саны) үлгі бойынша, аты бойынша сипап сезу, көру арқылы сандарды тану
3.2.2.3 1, 2, 3, 4, 5 сандарын үлгі бойынша, сипап сезу арқылы, көзбен көріп, аты бойынша тану
4.2.2.3 иілгіш материалды (ермексаз, саз, қамыр) пайдаланып 1-7 сандарын (мүмкіндігінше 0, 8, 9) модельдеу
3.2.2.4 иілгіш материалмен (ермексаз, саз, қамыр)1-5 сандарын модельдеу

3.1.6.4 придерживаться последовательности видов деятельности на уроке с использованием иллюстративного материала (визуального расписания)
4.1.6.4 придерживаться последовательности видов деятельности на уроке с использованием иллюстративного материала (визуального расписания)
3.1.6.5 устанавливать последовательность режимных моментов, видов деятельности на уроке с использованием иллюстративного материала (визуального расписания) по инструкции: "Разложи картинки по порядку, что сначала, что потом"
4.1.6.5 узнавать на иллюстрациях виды собственной деятельности, характерные для частей суток: утро, день, вечер, ночь
4.1.6.6. наблюдать способы использования отрывного календаря и табеля- календаря
2) раздел "Нумерация"
Подразделы
Учебные цели
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1. Счетная деятельность
3.2.1.1 вести счет предметов в группе от 1 до 5 предварительно разместив предметы в ряд сопряженно с учителем, по показу, самостоятельно
4.2.1.1 выделять 1-7 (по возможности 10) предметов из множества, присчитывая по 1 сопряженно с учителем, по показу, по инструкции ("Возьми 5 кубиков")
3.2.1.2 использовать обводящий жест рукой после пересчета всех предметов
4.2.1.2 использовать обводящий жест рукой после пересчета всех предметов
3.2.1.3 отвечать на вопрос "Сколько?", называя последнее числительное, названное при пересчета предметов
4.2.1.3 отвечать на вопрос "Сколько?", называя последнее числительное, названное при пересчета предметов
3.2.1.4 выделять один, два, три, четыре, пять предметов из множества, присчитывая по 1 сопряженно с учителем, по показу, по инструкции ("Возьми 3 ложки")
4.2.1.4 использовать счетную деятельность в игровых, бытовых ситуациях, режимных моментах
2.2. Узнавание, называние, запись чисел
3.2.2.1 называть количество точек на числовых фигурах без пересчета: 1, 2, 3, 4, 5
4.2.2.1 называть количественные числительные от 1 до 7 (по возможности до 10) по порядку отраженно за педагогом, с опорой на числовой ряд, по памяти
3.2.2.2 называть количественные числительные от 1 до 5 по порядку отраженно за педагогом, по памяти
4.2.2.2 узнавать цифры 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 (по возможности 8, 9, число 10) по образцу (покажи такую же), с помощью ощупывания, обводки пальцем шершавого образца, по названию визуально
3.2.2.3 узнавать цифры 1, 2, 3, 4, 5 по образцу (покажи такую же), с помощью ощупывания, обводки пальцем шершавого образца, по названию визуально
4.2.2.3 моделировать цифры 1-7 (по возможности 0, 8, 9) с помощью пластического материала (пластилин, глина, тесто)
3.2.2.4 моделировать цифры 1-5 с помощью пластического материала (пластилин, глина, тесто)

4.2.2.4 1-7 сандарының контурлық кескіндерін бояу, штрихтау, сызу (мүмкіндігінше 8,9 және 10 сандары)
3.2.2.5 1-5 сандарының контурлық кескіндерін бояу, штрихтау, сызу
4.2.2.5 сандарды сәйкестендіру, сандардың әрқайсысына қатысты заттар саны: 0,1,2,3,4,5,6,7 (мүмкіндігінше 8,9 және 10 саны)
3.2.2.6 сандарды сәйкестендіру, сандардың әрқайсысына қатысты заттар саны: 1,2,3,4,5
4.2.2.6 1-ден 7-ге дейінгі заттардың санын (мүмкіндігінше 8, 9 және 10) саусақтардың санымен салыстыру
3.2.2.7 заттардың санын 1,2,3,4,5 саусақ санымен салыстыру
4.2.2.7 1-ден 7-ге дейінгі (мүмкіндігінше 10-ға дейін) сандары бар карточкаларды көрсету бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша сандық қатарға олардың орналасу реті бойынша қою
3.2.2.8 1-ден 5-ке дейінгі сандары бар карточкаларды көрсету бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша сан қатарына реті бойынша қою
4.2.2.8 үлгі бойынша сандарды жадыда сақтап саусақпен құмға, жармаға, оқушыға ыңғайлы етіп жазу
4.2.2.9 үлгі бойынша сандарды жадыда сақтап бормен тақтаға, сызылмаған қағазға, қарындаш, фломастер, үлкен торға оқушыға ыңғайлы етіп жазу
2.3. Жиындар мен сандарды салыстыру, сан құрамы
3.2.3.1 заттардың топтарын жұптастыру тәсілімен, 5 шамасында қайта есептеу тәсілімен салыстыру
4.2.3.1 екі топтағы заттардың санын жұптастыру әдісімен, 7 (10) шамасында қайта есептеу тәсілімен салыстыру
3.2.3.2 еліктеу, үлгі бойынша заттарды екі топқа 2, 3, 4, 5 жиынтығын орналастыру
4.2.3.2 еліктеу, үлгі бойынша заттарды екі топқа 2, 3, 4, 5, 6, 7 (8, 9, 10) жиынтығын орналастыру
3) "Арифметикалық амалдар" бөлімі
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 -сынып
2 -сынып
3 -сынып
4 -сынып
3.1. Жиындар мен сандарды қосу
4.3.1.1 көрсетілім бойынша заттардың, сұйықтықтардың және сусымалы заттардың санын көбейту, ауызша нұсқау бойынша өз бетіңізше: "көбірек жаса...".
4.3.1.2 сұраққа жауап беру: "Қостыңыз ба (толтырдыңыз, толықтырдыңыз) көбейді ме, азайды ма?"
4.3.1.3 ойын жағдайында заттардың, сұйықтықтардың және сусымалы заттардың көбеюін "+" (қосу) белгісімен белгілеу
4.3.1.4 ойын жағдаяттарында "=" (тең) белгісімен заттардың, сұйықтықтардың және сусымалы заттардың мөлшерлерінің теңдігін көрсету
4.3.1.5 педагогпен бірлескен қызметте, көрсетілім бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша үлгі бойынша сандары, "+" "(қосу), " = " (тең) белгілері бар карточкаларды пайдалана отырып, заттық – тәжірибелік әрекет бойынша 5 шамасында қосуға мысалдар құрастыру
3.2 Жиындар мен сандарды алу
4.3.2.1 ауызша нұсқау бойынша өз бетінше, көрсетілім бойынша заттардың, сұйықтықтардың, сусымалы заттардың санын азайту: "Азырақ жаса ...".

4.2.2.4 раскрашивать, штриховать, обводить контурные изображения цифр 1-7 (по возможности 8,9,10)
3.2.2.5 раскрашивать, штриховать, обводить контурные изображения цифр 1-5
4.2.2.5 соотносить числительное, количество предметов с каждой из цифр: 0,1,2,3,4,5,6,7 (по возможности 8,9 и числом 10)
3.2.2.6 соотносить числительное, количество предметов с каждой из цифр: 1,2,3,4,5
4.2.2.6 соотносить количество предметов от 1 до 7 (по возможности до 10) с количеством пальцев
3.2.2.7 соотносить количество предметов с количеством пальцев 1,2,3,4,5
4.2.2.7 выставлять карточки с числами от 1 до 7 (по возможности до 10) по порядку их следования в числовом ряду по показу, по образцу, по словесной инструкции
3.2.2.8 выставлять карточки с числами от 1 до 5 по порядку их следования в числовом ряду по показу, по образцу, по словесной инструкции
4.2.2.8 писать цифры по образцу, по памяти пальцем на песке, манной крупе, удобным для ученика способом
4.2.2.9 писать цифры по образцу, по памяти мелом на доске, карандашом, фломастером, ручкой на нелинованной бумаге, в крупной клетке удобным для ученика способом
2.3. Сравнение множеств и чисел, состав числа
3.2.3.1 сравнивать группы предметов способами попарного соотнесения, способом пересчета в пределах 5
4.2.3.1 сравнивать количества предметов в двух группах способом попарного соотнесения, способом пересчета в пределах 7 (10)
3.2.3.2 раскладывать множества из 2, 3, 4, 5 предметов на две группы по подражанию, по образцу
4.2.3.2 раскладывать множества из 2, 3, 4, 5, 6, 7 ( 8, 9, 10) предметов на две группы по подражанию, по образцу
3) раздел "Арифметические действия"
подразделы
Учебные цели
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1. Сложение множеств и чисел
4.3.1.1 увеличивать количество предметов, жидкостей и сыпучих веществ по показу, самостоятельно по словесному указанию: "Сделай больше …".
4.3.1.2 отвечать на вопрос: "Добавили (долили, досыпали) больше или меньше стало?"
4.3.1.3 обозначать увеличение количества предметов, жидкостей и сыпучих веществ знаком "+" (плюс), в игровых ситуациях
4.3.1.4 обозначать равенства количеств предметов, жидкостей и сыпучих веществ знаком "=" (равно) в игровых ситуациях
4.3.1.5 составлять примеры на сложение в пределах 5 по следам предметно-практической деятельности с использованием карточек с цифрами, знаками "+" (плюс), "=" (равно) в совместной деятельности с педагогом, по показу, по образцу по словесной инструкции
3.2. Вычитание множеств и чисел
4.3.2.1 уменьшать количество предметов, жидкостей, сыпучих веществ по показу, самостоятельно по словесной инструкции: "Сделай меньше …"

4.3.2.2 сұраққа жауап беру: "Алдық, көп қалды ма немесе аз қалды ма?"
4.3.2.3 ойын жағдайларында заттар, сұйықтықтар, сусымалы заттар санының азаюын "–" (азайту) белгісімен белгілеу
4.3.2.4 педагогпен бірлескен қызметте, көрсетілім бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша үлгі бойынша сандары, " - "(азайту), " = " (тең) белгілері бар карточкаларды пайдалана отырып, заттық – тәжірибелік әрекет бойынша 5 шамасында азайтуға мысалдар құрастыру
4) "Шамалар" бөлімі
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 -сынып
2 -сынып
3 -сынып
4 -сынып
4.1. Шамаларды өлшеу
3.4.1.1 сұйықтықтың, сусымалы заттардың мөлшерін шартты шаралармен (қасықпен, стаканмен, шыныаяқпен) зерттелетін сан шегінде көрсету бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша өлшеу
4.4.1.1 сұйық, сусымалы заттардың мөлшерін шартты өлшемдермен (қасық, стақан, кесе) көрсету бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша 5 рет шамасында өлшеу.
3.4.1.2 көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша зерттелетін сан шегінде заттың ұзындығы бойынша шартты өлшем салу
4.4.1.2 шартты өлшемді заттың ұзындығы бойынша 5 рет көрсету бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша орындау
3.4.1.3 зерттелетін сан шегінде сұйықтықты, сусымалы затты өлшеу, заттың ұзындығын өлшеу үшін пайдаланылған шартты шаралар санын есептеуді жүзеге асыру
4.4.1.3 сұйықтықты, сусымалы затты өлшеу, заттың ұзындығын өлшеу үшін пайдаланылған шартты шаралар санын 5 шамасында есептеуді жүзеге асыру
3.4.1.4 зерттелетін сан шегінде сұйықтықты, сусымалы затты өлшеу, заттың ұзындығын өлшеу үшін пайдаланылған шартты шаралардың санын цифрлармен белгілеу
4.4.1.4 сұйықты, сусымалы заттарды өлшеу, заттың ұзындығын өлшеу үшін қолданылатын шартты өлшемдердің санын 5 шамасында сандармен көрсету
4.2. Шамалардың өлшем бірліктері
3.4.2.1 1 тг, 2 тг, 5 тг тиындарды үлгі бойынша, атауы бойынша тану
4.4.2.1 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг тиындарды үлгі бойынша, атауы бойынша тану
3.4.2.2 "Дүкен" ойынында 1 тг, 2 тг, 5 тг тиындарды пайдалану
4.4.2.2 "Дүкен" ойынында 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг тиындарды пайдалану
5) "Арифметикалық есептер" бөлімі
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 - сынып
2 - сынып
3 - сынып
4 - сынып
5.1 Тапсырмалар - драмалау
3.5.1.1 ашық нәтижемен 5 шегінде заттар санының өзгеруімен (көбеюі, азаюы) мұғалімнің заттық жағдаятты ойнауын (драматизациясын) бақылау
4.5.1.1 ашық нәтижемен 5 шегінде заттар санының өзгеруімен (көбеюі, азаюы) мұғалімнің заттық жағдаятты ойнауын (драматизациясын) бақылау

4.3.2.2 отвечать на вопрос: "Забрали (отлили, отсыпали) больше или меньше осталось?"
4.3.2.3 обозначать уменьшение количества предметов, жидкостей, сыпучих веществ знаком "–" (минус) в игровых ситуациях
4.3.2.4 составлять примеры на вычитание в пределах 5 по следам предметно-практической деятельности с использованием карточек с цифрами, знаками "–" (минус), "=" (равно) в совместной деятельности с педагогом, по показу, по образцу по словесной инструкции
4) раздел "Величины"
подразделы
Учебные цели
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
4.1. Измерение величин
3.4.1.1 отмеривать количество жидкости, сыпучих веществ условными мерами (ложкой, стаканом, чашкой) в пределах изучаемого числа по показу, по образцу, по словесной инструкции
4.4.1.1 отмеривать количество жидкости, сыпучих веществ условными мерами (ложкой, стаканом, чашкой) в пределах 7 (по возможности 10) раз по показу, по образцу, по словесной инструкции
3.4.1.2 укладывать условную меру по длине предмета в пределах изучаемого числа по показу, по образцу, по словесной инструкции
4.4.1.2 укладывать условную меру по длине предмета в пределах 7 (по возможности 10) раз по показу, по образцу, по словесной инструкции
3.4.1.3 осуществлять подсчет количества условных мер, использованных для отмеривания жидкости, сыпучего вещества, измерения длины предмета в пределах изучаемого числа
4.4.1.3 осуществлять подсчет количества условных мер, использованных для отмеривания жидкости, сыпучего вещества, измерения длины предмета в пределах 7 (по возможности 10)
3.4.1.4 обозначать количество условных мер, использованных для отмеривания жидкости, сыпучего вещества, измерения длины предмета, цифрами в пределах изучаемого числа
4.4.1.4 обозначать количество условных мер, использованных для отмеривания жидкости, сыпучего вещества, измерения длины предмета, цифрами в пределах 7 (по возможности 10)
4.2. Единицы измерения величин
3.4.2.1 узнавать монеты 1 тг., 2 тг., 5 тг. по образцу, по названию
4.4.2.1 узнавать монеты 1 тг., 2 тг., 5 тг., 10 тг. по образцу, по названию
3.4.2.2 использовать монеты 1 тг., 2 тг., 5 тг. в игре "Магазин"
4.4.2.2 использовать монеты 1 тг., 2 тг., 5 тг, 10 тг. в игре "Магазин"
5) раздел "Арифметические задачи"
Подразделы
Учебные цели
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
5.1. Задачи-драматизации
3.5.1.1 наблюдать проигрывание (драматизация) педагогом предметной ситуации с изменением количества предметов (увеличение, уменьшение) в пределах 5 с открытым результатом
4.5.1.1 наблюдать проигрывание (драматизация) педагогом предметной ситуации с изменением количества предметов (увеличение, уменьшение) в пределах 5 с открытым результатом

3.5.1.2 ашық нәтижемен 5 шегінде заттар санын өзгерту бойынша ойын әрекеттерін педагогпен бірлесіп, көрсету бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша орындау
4.5.1.2 ашық нәтижемен 5 шегінде заттар санын өзгерту бойынша ойын әрекеттерін педагогпен бірлесіп, көрсету бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша орындау
3.5.1.3 "қанша болды (қалды)?" сұрағына жауап табу заттарды қайта санау арқылы
4.5.1.3 "қанша болды (қалды)?" сұрағына жауап табу заттарды қайта санау арқылы
4.5.1.4 ауызша нұсқау бойынша еліктеу, үлгі бойынша мұғаліммен бірлескен іс-әрекетте 5 шамасындағы сандармен "+" (қосу), "=" (тең) белгілері бар тақтайшаларды пайдаланып драматизация ізі бойынша қосуға мысалдар құрастыру
4.5.1.5 ауызша нұсқау бойынша мұғаліммен бірлескен іс-әрекетте 5 шамасында "-" (азайту), "=" (тең) сандары мен белгілері бар тақталарды пайдаланып, драматизация ізі бойынша еліктеу арқылы, үлгі бойынша азайтуға мысалдар құрастыру
6) "Көрнекі геометрия элементтері" бөлімі
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 - сынып
2 - сынып
3 - сынып
4 - сынып
6.1. Геометриялық денелер мен фигуралар
1.6.1.1 шардың пішінін көзбен және сезіну арқылы тексеру
2.6.1.1 куб және шардың пішінін көзбен және сезіну арқылы тексеру
3.6.1.1 текшені, брус, шарды үлгі бойынша, атауы бойынша тану
4.6.1.1 текшені, брус, шарды үлгі бойынша, атауы бойынша тану
1.6.1.2 текшенің пішінін көзбен және сипап сезіну арқылы зерттеу
2.6.1.2 текше мен шардың қасиеттерін зерттеу: домалайды, домаламайды
3.6.1.2 текшені, брус, шарды иллюстрацияларда, фотосуреттерді үлгі бойынша, атауы бойынша тану
4.6.1.2 текшені, брус, шарды иллюстрацияларда, фотосуреттерді үлгі бойынша, атауы бойынша тану
1.6.1.3 шар мен текшенің қасиеттерін зерттеу: шар домалайды, текше домаламайды
2.6.1.3 геометриялық денелерден кубты, шарды үлгі бойынша атауы бойынша таңдау
3.6.1.3 ойын жағдаяттарында геометриялық денелердің атауларын (текше, брус, шар) өз сөзінде қолдану
4.6.1.3 ойын жағдаяттарында геометриялық денелердің атауларын (текше, брус, шар) өз сөзінде қолдану
1.6.1.4 геометриялық денелерден үлгі бойынша, атауы бойынша шарды таңдау
2.6.1.4 ұсынылған заттар мен ойыншықтардың ішінен текше, доп тәрізді пішінді таңдау ("текшеге, допқа ұқсайды")
3.6.1.4 әртүрлі өлшемдегі тіктөртбұрыштардың жазық үлгілерін сипап сезіну және көру арқылы зерттеу
4.6.1.4 шеңберлердің, сопақтардың, шаршылардың, үшбұрыштардың, әртүрлі өлшемдегі төртбұрыштардың жазық үлгілерін сипап сезіну арқылы зерттеу
1.6.1.5 атауы бойынша, үлгі бойынша геометриялық денелерден текшені таңдау
2.6.1.5 текшенің, иллюстрациядағы шардың, фотосуреттердің үлгісі бойынша, атауы бойынша тану

3.5.1.2 выполнять игровые действия по изменению количества предметов в пределах 5 с открытым результатом совместно с педагогом, по показу, по образцу, по словесной инструкции
4.5.1.2 выполнять игровые действия по изменению количества предметов в пределах 5 с открытым результатом совместно с педагогом, по показу, по образцу, по словесной инструкции
3.5.1.3 находить ответ на вопрос "Сколько стало (осталось)?" пересчетом предметов
4.5.1.3 находить ответ на вопрос "Сколько стало (осталось)?" пересчетом предметов
4.5.1.4 составлять примеры на сложение по следам драматизации с использованием табличек с цифрами и знаками "+" (плюс), "=" (равно) в пределах 5 в совместной деятельности с педагогом, по подражанию, по образцу по словесной инструкции
4.5.1.5 составлять примеры на вычитание по следам драматизации с использованием табличек с цифрами и знаками "–" (минус), "=" (равно) в пределах 5 в совместной деятельности с педагогом, по подражанию, по образцу по словесной инструкции
6) раздел "Элементы наглядной геометрии"
Подразделы
Учебные цели
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
6.1. Геометрические тела и фигуры
1.6.1.1 исследовать форму шара визуально и ощупыванием
2.6.1.1 исследовать форму куба и шара визуально и ощупыванием
3.6.1.1 узнавать куб, шар, брус по образцу, по названию
4.6.1.1 узнавать куб, шар, брус по образцу, по названию
1.6.1.2 исследовать форму куба визуально и ощупыванием
2.6.1.2 исследовать свойства куба и шара: катится, не катится
3.6.1.2 узнавать куб, брус, шар на иллюстрациях, фотографиях по образцу, по названию
4.6.1.2 узнавать куб, брус, шар на иллюстрациях, фотографиях по образцу, по названию
1.6.1.3 исследовать свойства шара и куба: шар катится, куб не катится
2.6.1.3 выбирать из геометрических тел куб, шар по образцу, по названию
3.6.1.3 использовать названия геометрических тел (куб, брус, шар) в собственной речи в игровых ситуациях
4.6.1.3 использовать названия геометрических тел (куб, брус, шар) в собственной речи в игровых ситуациях
1.6.1.4 выбирать из геометрических тел шар по образцу, по названию
2.6.1.4 выбирать из предложенных предметы и игрушки, имеющие форму куба, шара ("похож на куб, шар, такой же")
3.6.1.4 исследовать плоскостные модели прямоугольников разного размера ощупыванием и визуально
4.6.1.4 исследовать плоскостные модели кругов, овалов, квадратов, треугольников прямоугольников разного размера ощупыванием
1.6.1.5 выбирать из геометрических тел куб по образцу, по названию
2.6.1.5 узнавать изображения куба, шара на иллюстрациях, фотографиях по образцу, по названию

3.6.1.5 геометриялық пазылдарды құрастыру, жақтауларға дөңгелек, сопақ, шаршы, үшбұрышты, тікбұрышты кірістірулерді салу
4.6.1.5 геометриялық пішіндердің үлгілерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру
1.6.1.6 ұсынылған заттар мен ойыншықтардың ішінен доп тәрізді пішінді таңдау ("допқа ұқсас, бірдей)
2.6.1.6 геометриялық денелердің (текше, шар) атауларын өз сөзінде қолдану
3.6.1.6 геометриялық пішіндердің үлгілерінен үлгіге сәйкес шеңбер, сопақ, шаршы, үшбұрыш, тіктөртбұрыштар атауы бойынша таңдау
4.6.1.6 геометриялық пазылдарды құрастыру, жақтауларға кірістіру
1.6.1.7 ұсынылған заттар мен ойыншықтардың ішінен текше пішіні барын (текшеге ұқсас, бірдей) таңдау
2.6.1.7 шеңбердің, сопақтың, шаршының, үшбұрыштың жазық үлгілерін сипап сезіну және көріп зерттеу
3.6.1.7 ойын жағдаяттарында өз сөзінде шеңбер, сопақ, шаршы, үшбұрыш геометриялық фигуралардың атауларын қолдану
4.6.1.7 әртүрлі өлшемдегі геометриялық фигуралардың үлгілерінен, түстері бойынша шеңберлер, сопақшалар, шаршылар, үшбұрыштар, тіктөртбұрыштар үлгісіне сәйкес атауы бойынша таңдау
1.6.1.8 шеңбердің жазық үлгілерін сипап сезіну және көріп зерттеу
2.6.1.8 геометриялық пазылдарды құрастыру, жақтауларға дөңгелектерді, сопақ және үшбұрыш, төртбұрышты ойықшаларға салу
4.6.1.8 сипап сезе отырып ("сиқырлы қап" ойыны) шар, текше, брус, шеңбер, сопақ, тікбұрыш, үшбұрышты таба алу
1.6.1.9 шаршының жазық үлгілерін сипап сезіну және көріп зерттеу
2.6.1.9 геометриялық пішіндердің үлгілерінен шеңберлер, сопақшалар, шаршылар, үшбұрыштар үлгісіне сәйкес атауы бойынша таңдау
4.6.1.9 шеңбер, сопақ, шаршы, үшбұрыш, тіктөртбұрыш геометриялық фигуралардың атауларын өз сөзінде қолдану
1.6.1.10 сопақшаның жазық үлгілерін сипап сезіну және көріп зерттеу
1.6.1.11 геометриялық пазылдарды құрастыру, жақтауларға дөңгелектерді, сопақ және төртбұрышты салу
1.6.1.12 геометриялық фигуралардан шеңберлерді, сопақтарды және квадраттарды үлгісіне сәйкес атауы бойынша таңдау
6.2. Геометриялық пішіндерді құрастыру, модельдеу және салу
1.6.2.1 нүктелерді, түзу сызықтарды саусақпен құмға, жармаға еліктеу, үлгі бойынша, аты бойынша салу
2.6.2.1 нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды саусақпен құмға, жармаға еліктеу, үлгі бойынша, аты бойынша салу
3.6.2.1 нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, шаршыларды, үшбұрыштарды, тіктөртбұрыштарды құмда саусақпен, жармаларды еліктеу арқылы, үлгі бойынша, аты бойынша бейнелеу
4.6.2.1 үлгі бойынша, көрсету бойынша құрастыру үшін геометриялық фигуралардың үлгілерін пайдалану
1.6.2.2 тақтаға еліктеу бойынша, үлгі бойынша, аты бойынша бормен нүкте, түзу сызу

3.6.1.5 складывать геометрические пазлы, вкладывать круглые, овальные, квадратные, треугольные, прямоугольные вкладыши в рамки
4.6.1.5 группировать модели геометрических фигур по цвету, форме, размеру
1.6.1.6 выбирать из предложенного материала предметы и игрушки, имеющие форму шара, ("похож на шар, такой же)
2.6.1.6 использовать названия геометрических тел (куб, шар) в собственной речи
3.6.1.6 выбирать из моделей геометрических фигур круги, овалы, квадраты, треугольники, прямоугольники разного размера по образцу, по названию
4.6.1.6 складывать геометрические пазлы, вкладывать вкладыши в рамки
1.6.1.7 выбирать из предложенных предметы и игрушки, имеющие форму куба ("похож на куб, такой же)
2.6.1.7 исследовать плоскостные модели круга, овала, квадрата, треугольника ощупыванием и визуально
3.6.1.7 использовать названия геомтерических фигур круг, овал, квадрат, треугольник в собственной речи в игровых ситуациях
4.6.1.7 выбирать из моделей геометрических фигур разного размера, цвета круги, овалы, квадраты, треугольники, прямоугольники по образцу, по названию
1.6.1.8 исследовать плоскостные модели круга ощупыванием и визуально
2.6.1.8 складывать геометрические пазлы, вкладывать круглые, овальные, квадратные, треугольные вкладыши в рамки
4.6.1.8 находить шар, куб, брус модели круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника на ощупь (игра "Чудесный мешочек")
1.6.1.9 исследовать плоскостные модели квадрата ощупыванием и визуально
2.6.1.9 выбирать из моделей геометрических фигур круги, овалы, квадраты, треугольники по образцу, по названию
4.6.1.9 использовать названия геометрических фигур: круг, овал, квадрат, треугольник, прямоугольник в собственной речи
1.6.1.10 исследовать плоскостные модели овала ощупыванием и визуально
1.6.1.11 складывать геометрические пазлы, вкладывать круглые, овальные и квадратные вкладыши в рамки
1.6.1.12 выбирать из геометрических фигур круги, овалы и квадраты по образцу, по названию
6.2. Конструирование, моделирование и построение геометрических фигур
1.6.2.1 изображать точки, прямые линии пальцем на песке, манной крупе, по подражанию, по образцу, по названию
2.6.2.1 изображать точки, прямые, кривые линии пальцем на песке, манной крупе по подражанию, по образцу, по названию
3.6.2.1 изображать точки, прямые, кривые линии, окружности, квадраты, треугольники, прямоугольники пальцем на песке, манной крупе по подражанию, по образцу, по названию
4.6.2.1 использовать модели геометрических фигур для конструирования по показу, по образцу
1.6.2.2 изображать точки, прямые линии мелом на доске по подражанию, по образцу, по названию

2.6.2.2 тақтаға еліктеу бойынша, үлгі бойынша, аталуы бойынша бормен нүкте, түзу, қисық сызық сызу
3.6.2.2 нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, шаршыларды, үшбұрыштарды, тіктөртбұрыштарды тақтаға бормен, фломастер, сызылмаған қағазға қарындашпен еліктеу, үлгі бойынша, атауы бойынша салу
4.6.2.2 нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, сопақшаларды, квадраттарды, үшбұрыштарды, тіктөртбұрыштарды саусақпен құмға, жармаға еліктеп, үлгі бойынша, аты бойынша бейнелеу
2.6.2.3 таяқшаларды пайдаланып квадратты, үшбұрышты модельдеу
3.6.2.3 таяқшаларды пайдаланып шаршыны, үшбұрышты, тіктөртбұрышты модельдеу
4.6.2.3 нүктелер, түзулер, қисық сызықтар, шеңберлер, сопақшалар, шаршылар, үшбұрыштар, тіктөртбұрыштар, қарындаш, фломастермен сызылмаған қағазға еліктеу, үлгі бойынша, атауы бойынша салу
3.6.2.4 шеңбер, сопақ, шаршы, үшбұрыш, тіктөртбұрыш шаблонын және трафаретін өз бетінше сызу
4.6.2.4 шеңбер, сопақ, шаршы, үшбұрыш, тіктөртбұрыш шаблонын және трафаретін өз бетінше сызу
3.6.2.5 көрсету бойынша, өз бетімен шеңбердің, сопақшаның, квадраттың, үшбұрыштың, тіктөртбұрыштың ішін штрихтап сызу
4.6.2.5 көрсету бойынша, өз бетімен шеңбердің, сопақшаның, квадраттың, үшбұрыштың, тіктөртбұрыштың ішін штрихтап сызу
47. Бағдарлама Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-4 сыныптары үшін "Санау" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
48. Оқу материалын осы бағдарламада оқу жылдары (сыныптар) және тоқсандар бойынша бөлу ұсынымдық сипатта болады. Мұғалім оқу материалының күрделілігін төмендету немесе арттыру, әрбір білім алушының мүмкіндіктері мен нақты жетістіктерін ескере отырып, Жеке оқу бағдарламасындағы оқу материалының көлемін ұлғайту немесе азайту үшін кез келген бөлімнің оқу материалын төрттен бірінен (сыныптан) екіншісіне ауыстыруға құқылы.
Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-4 сыныптары үшін "Санау" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспары
1) 1 - сынып:
Өтпелі ортақ тақырып
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 -тоқсан
1-2 апта: білім алушыларды бақылау және тексеру
3 апта"Мен, менің денем"
4 апта"Жемістер, жидектер"
5 апта
"Көкөністер"
6 апта"Менің ойыншықтарым" 7 апта"Менің отбасым"
8 апта "Менің үйім"
9 апта "Менің мектебім"
1.1.Заттардың қасиеті
1.1.1.1 заттардың тобынан үлгіде көрсетілгендей қасиеттері бірдей (түсіне, көлеміне, түріне қарай) мұғаліммен бірлескен іс-әрекет арқылы бөліп көрсету "Бірдей ал"

2.6.2.2 изображать точки, прямые, кривые линии мелом на доске по подражанию, по образцу, по названию
3.6.2.2 изображать точки, прямые, кривые линии, окружности квадраты, треугольники, прямоугольники мелом на доске, фломастером, карандашом на нелинованной бумаге по подражанию, по образцу, по названию
4.6.2.2 изображать точки, прямые, кривые линии, окружности, овалы, квадраты, треугольники, прямоугольники пальцем на песке, манной крупе по подражанию, по образцу, по названию
2.6.2.3 моделировать квадрат, треугольник с помощью палочек
3.6.2.3 моделировать квадрат, треугольник, прямоугольник с помощью палочек
4.6.2.3 изображать точки, прямые, кривые линии, окружности, овалы, квадраты, треугольники, прямоугольники фломастером, карандашом, ручкой на нелинованной бумаге по подражанию, по образцу, по названию
3.6.2.4 обводить шаблон и трафарет круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника по показу, самостоятельно
4.6.2.4 обводить шаблон и трафарет круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника по показу, самостоятельно
3.6.2.5 выполнять штриховку внутри контура круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника по показу, самостоятельно
4.6.2.5 выполнять штриховку внутри контура круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника по показу, самостоятельно
47. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы учебному по предмету "Счет" для учащихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов. В долгосрочном плане обозначен предполагаемый объем учебных целей для каждого раздела программы.
48. Распределение учебного материала по годам обучения (классам) и четвертям в настоящей программе носит рекомендательный характер. Учитель имеет право перенести учебный материал любого раздела из одной четверти (класса) в другую для снижения или увеличения сложности учебного материала, увеличить или уменьшить объем учебного материала в индивидуальной учебной программе с учетом возможностей и реальных достижений каждого обучающегося.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Счет" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов
1) 1 класс
Сквозные недельные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1-2 неделя: наблюдение и обследование обучающихся
3 неделя "Я, мое тело"
4 неделя "Фрукты, ягоды"
5 неделя "Овощи"
6 неделя "Мои игрушки"
7 неделя "Моя семья"
8 неделя "Мой дом"
9 неделя "Моя школа"
1.1. Свойства предметов
1.1.1.1 выделять из группы предмет по образцу (такой же формы, цвета, назначения) совместными с педагогом действиями, по показу: "Возьми такой же"

4.1.6.3 "Қашан ...?" деген сұраққа жауап беру. "алдымен-содан", "қазір-кейін", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "түстен кейін", "кешке", "түнде" сөздерін қолдану
4.1.6.4 иллюстрациялық материалды (көрнекі кесте) пайдалана отырып, сабақтағы әрекеттер тізбегін қадағалау
6.1. Геометриялық денелер мен фигуралар
4.6.1.8 сипап сезе отырып ("сиқырлы қап" ойыны) шар, текше, брус, шеңбер, сопақ, тікбұрыш, үшбұрышты таба алу
4.6.1.9 шеңбер, сопақ, шаршы, үшбұрыш, тіктөртбұрыш геометриялық фигуралардың атауларын өз сөзінде қолдану
4.6.1.3 ойын жағдаяттарында геометриялық денелердің атауларын (текше, брус, шар) өз сөзінде қолдану
6.2. Геометриялық пішіндерді құрастыру, модельдеу және салу
4.6.2.3 нүктелер, түзулер, қисық сызықтар, шеңберлер, сопақшалар, шаршылар, үшбұрыштар, тіктөртбұрыштар, қарындаш, фломастермен сызылмаған қағазға еліктеу, үлгі бойынша, атауы бойынша салу
4.6.2.4 шеңбер, сопақ, шаршы, үшбұрыш, тіктөртбұрыш шаблонын және трафаретін өз бетінше сызу
4.6.2.5 көрсету бойынша, өз бетімен шеңбердің, сопақшаның, квадраттың, үшбұрыштың, тіктөртбұрыштың ішін штрихтап сызу
бұйрығына
20-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
316 - қосымша
Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1 - 4 сыныптары үшін "Айналадағы әлем" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-4 сыныптары үшін "Айналадағы әлем" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Зияты орташа түрде зақымдалған мектеп оқушыларын оқытудың негізгі мазмұны өмірлік дағдылар, қоғамға қолайлы мінез-құлық дағдылары болып табылады, оларды меңгеру білім алушылардың күнделікті типтік жағдайларда көмекке мұқтаждығын азайтуға көмектеседі. Академиялық білімді қалыптастыру аясында білім алушылардың мүмкіндіктер қоры аз, себебі танымдық іс-әрекеттің мақсатты әдістерін қалыптастырудағы айқын қиындықтары байқалады.
3. Бағдарламаның мақсаты білім алушыларда жақын қоршаған ортаның объектілері мен құбылыстары туралы түсініктерін қалыптастыру, білім алушыларды оқыту мен алғашқы әлеуметтендірудің түзете-дамыту функциясын жүзеге асыру болып табылады.
4. Бағдарламаның оқу мақсаттары:
1) өзі және қоршаған әлем туралы түсініктерін қалыптастыру;
2) адам өміріне қажетті тұрмыстық заттар туралы қарапайым түсініктерді қалыптастыру;

4.1.6.3 отвечать на вопрос: "Когда …?" используя слова: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра",", "утром", "днем", "вечером", "ночью"
4.1.6.4 придерживаться последовательности видов деятельности на уроке с использованием иллюстративного материала (визуального расписания)
6.1. Геометрические тела и фигуры
4.6.1.8 находить шар, куб, брус модели круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника на ощупь (игра "Чудесный мешочек")
4.6.1.9 использовать названия геометрических фигур: круг, овал, квадрат, треугольник, прямоугольник в собственной речи
4.6.1.3 использовать названия геометрических тел (куб, брус, шар) в собственной речи в игровых ситуациях
6.2. Конструирование, моделирование и построение геометрических фигур
4.6.2.3 изображать точки, прямые, кривые линии, окружности, овалы, квадраты, треугольники, прямоугольники фломастером, карандашом, ручкой на нелинованной бумаге по подражанию, по образцу, по названию
4.6.2.4 обводить шаблон и трафарет круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника по показу, самостоятельно
4.6.2.5 выполнять штриховку внутри контура круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника по показу, самостоятельно
Приложение 20 к приказу
Приложение 316 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 03 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Мир вокруг" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Мир вокруг" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Основным содержанием обучения школьников с умеренными нарушениями интеллекта являются жизненные навыки, навыки социально приемлемого поведения, овладение которыми будет способствовать уменьшению потребности обучающихся в помощи в типичных бытовых ситуациях. В сфере формирования академических знаний у обучающихся наблюдается малый ресурс возможностей, обусловленный выраженными трудностями формирования целенаправленных приемов познавательной деятельности.
3. Цель Программы – формирование у обучающихся представлений о предметах и явлениях ближайшего окружения, реализация коррекционно-развивающей функции обучения и первичной социализации обучающихся.
4. Учебные задачи Программы:
1) формировать представления о себе и окружающем мире;
2) формировать элементарные представления о бытовых предметах, необходимых в жизни человека;

3) әлеуметтік дағдылар мен құзыреттерді, микроәлеуметтік орта туралы қарапайым түсініктерді қалыптастыру;
4) дербестікті дамыту, оқушылардың белсенділігін қолдау.
5. Бағдарламаның түзете-дамыту міндеттері :
1) айналадағы адамдардың, өсімдіктердің, жануарлардың, табиғат құбылыстарының алуан түрлілігіне қызығушылықты ояту;
2) танымдық белсенділікті, негізгі психикалық функцияларды (қабылдау, есте сақтау, зейін, ойлау, мінез-құлық пен белсенділікті реттеу) дамыту;
3) сөйлеу тілі және қарым-қатынастың басқа түрлері арқылы айналадағылармен қарым-қатынас жасау қабілетін қалыптастыру, оқушылардың сөздік қорын молайту;
4) табиғи, әлеуметтік және технологиялық ортада қауіпсіз мінез-құлық дағдыларын қалыптастыру.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
6. Оқу процесін ұйымдастыру кезінде мыналарды ескеру қажет:
1) ұжымдық оқыту жағдайындағы оқушылардың танымдық белсенділігінің төмендігін;
2) фронтальды жұмыста қолданылатын мұғалімнің бағыттаушы, ынталандырушы көмегіне әлсіз реакциясын;
3) сөйлеудің коммуникативтік, реттеуші, жоспарлау функцияларының өрескел дамымауы;
4) қырық бес минут ішінде бір оқу пәнінің мазмұнына назар аудару және өз белсенділігін қамтамасыз ету үшін кіші жастағы оқушылардың шағын ресурсын;
5) қалыптастырып жатқан дағдыларды машықтандырудың қиындықтарын.
7. Педагогикалық іс-шаралар ересектермен және балалармен әрекеттесуды, ынтымақтастықты орнатуды қамтитын дағдалардың қажетті алғышарттары мен меңгеру амалдарын қалыптастыруға бағытталған.
8. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларды оқыту мен тәрбиелеу үрдісін ұйымдастыру арнайы педагогика қағидаларына негізделеді.
9. Педагогтер оқушылардың өзіндік ерекшеліктеріне қарай, өзіндік қарқынмен даму құқығын құрметтейді; өзгермелі мүмкіндіктерді үнемі зерттейді, білім беру қажеттіліктерін бағалайды, оқушылардың дағдыларды дамыту мен меңгерудегі минималды жетістіктерін тіркейді. Кез келген прогресс оқудың оң нәтижесі ретінде қарастырылады.
10. Педагогтер осы Бағдарламадан әрбір білім алушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын, сондай-ақ білім алушылардың жеке мүмкіндіктері мен тұлғалық және білім алудағы жеке жетістіктерін бағалау нәтижелерін ескере отырып, әдістерді, нысандарды, оқу-әдістемелік құралдарды дербес таңдайды.
11. Оқу-тәрбиелеу үрдісі оқудың барлық кезеңінде пәндік іс-әрекет негізінде құрылады. Оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыратын пәндік ортаны құру кезінде келесі ережелер сақталады:
1) дағдылар мен біліктіліктерді қалыптастыруды сол дағдылар қолданылатын жағдайға барынша жақын жағдаятында жүзеге асыру, бұл білім мен дағдыны жаңа жағдаятына көшірудегі елеулі қиындықтарға байланысты;

3) формировать элементарные представления о микросоциальном окружении, социальные навыки и компетенции;
4) развивать самостоятельность, поддерживать активность обучающихся.
5. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) вызывать интерес к разнообразию окружающего мира людей, растений, животных, природных явлений;
2) развивать познавательную активность, базовые психические функции (восприятие, память, внимание, мышление, регуляцию поведения и деятельности);
3) формировать способность объясняться с окружающими с помощью речи и других видов коммуникации, обогащать словарный запас обучающихся;
4) формировать навыки безопасного поведения в природной, социальной и технологической среде.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
6. При организации учебного процесса необходимо учитывать:
1) низкую познавательную активность учащихся в условиях коллективного обучения;
2) слабую реакцию на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемую во фронтальной работе;
3) грубое недоразвитие коммуникативной, регулятивной, планирующей функций речи;
4) малый ресурс младших школьников в поддержании собственной активности и концентрации внимания на содержании одного учебного предмета в течение сорока пяти минут;
5) трудности автоматизации формируемых навыков.
7. В начальных классах педагогические мероприятия направлены на формирование необходимых предпосылок и способов усвоения навыков, включающих сотрудничество со взрослым и детьми.
8. Организация процесса обучения и воспитания обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта основана на принципах специальной педагогики.
9. Педагоги уважают право школьников развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя свои уникальные особенности; постоянно изучают изменяющиеся возможности, оценивают образовательные потребности, фиксируют минимальные продвижения в развитии и усвоении навыков у учащихся. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата в обучении.
10. Педагоги самостоятельно выбирают доступное для каждого учащегося содержание обучения из настоящей Программы, а также методы, формы, средства обучения с учетом индивидуальных возможностей и результатов оценки образовательных, личностных достижений учащихся.
11. Учебно-воспитательный процесс строится в предметной деятельности на протяжении всего периода обучения. При создании предметной среды, соответствующей потребностям учащихся, выполняются следующие правила:
1) формирование умений и навыков осуществлять в ситуации максимально приближенной к той, в которой эти навыки будут использованы, что обусловлено значительными трудностями переноса знаний и навыков в новую ситуацию;

2) сабақты ұйымдастыруға арналған бөлмелерді жабдықтау нақты өмірлік жағдайларды бейнелеуі керек;
3) оқушылардың мүмкіндіктерінің өзгеруіне сәйкес пәндік ортаны өзгерту (күрдендіру, кеңейту).
12. Әрбір сабақтың мазмұны оқушыға іс-әрекеттің әр түрлерін (пәндік, ойын, сөйлеу, құрдастарымен және ересектермен қарым-қатынас) пайдалана отырып, түрлі анализаторларға негізделіп жақын әлеуметтік және пәндік ортаның ерекшеліктерін, өз қабілетін тануына ықпал етеді. Мұғалімдер бір сабақта әртүрлі пәндердің мазмұнын интеграциялау арқылы біріктіреді.
13. Білім берудің интеграцияланған сипаты мектептегі оқудың алғашқы 2-4 жылында пәндік емес білім беру арқылы жүзеге асырылады, кейін ол пәндік оқытуға кезең-кезеңімен ауысады. Оқушылардың пәндік емес оқыту кезінде мақсатты іс-әрекетін ұйымдастыру үшін өтпелі тақырыптық жоспарлау қолданылады.
14. Бағдарлама оқу жылының әр аптасы үшін өтпелі ортақ тақырыпты анықтайды. Тақырыптарды және олардың реттілігін анықтау кезінде "Мен баламын" концентрінен (оқушының өзі туралы түсініктерін қалыптастыру, өзіне деген оң көзқарасын қалыптастыру) "Бала және оның әлемі" концентріне (жақын ортасы жайлы: оның отбасы, үйі, ойыншықтары, мектебі, сыныбы, сыныптастары туралы түсінік қалыптастыру) және одан әрі "Бала және үлкен әлем" концентріне (өсімдіктер, жануарлар әлемі, табиғат құбылыстары) өту қағидасы қолданылған.
15. Қайталауды және бірте-бірте кеңейтуді, оқытылатын ұғымдарды, лексиканы, фразеологизмдерді, практикалық жаттығуларды күрделендіріп отыруды көздейтін концентрлік қағидасына сәйкес өтпелі тақырыптар әр сыныпта ортақ тақырып ретінде қайталанады. Мектептің педагогикалық кеңесі аймақтық ерекшеліктерді және оқушылардың мүмкіндіктерін ескере отырып, пәнге және ортақ тақырыптардың ретіне өзгерістер енгізе алады.
16. Білім алушыларда ойлаудың, қарым-қатынастың, сөйлеу тілінің (оның жоқтығына дейін) дамуында спецификалық проблемалары бар. Бұл проблемаларды компенцациялау әрбір жеке жағдайда педагогикалық құралдар арқылы жүзеге асады. Сөйлеуді түсінуді дамыту, вербальды және баламалы қарым-қатынас құралдарын қалыптастыру, оқушылардың бейнелеу-әрекеттік ойлауын дамыту бойынша жүйелі жұмыстар бірізділікпен жүргізіледі. Мұғалімнің сөйлеуі, өзінің және балалардың іс-әрекетін сөйлеумен сүйемелдеуі мөлшерлі және оқушыларға түсінікті болуы керек.
17. Оқыту үрдісі тек мазмұнды ғана емес, ұйымдастыру формаларын да қатаң реттеуді қарастырмайды. Академиялық білімді қалыптастыруға бағытталған сабақты дәстүрлі түрде өткізудің тиімділігі төмен.

2) оснащение помещений для организации занятий должны отражать реальные жизненные ситуации;
3) изменять (усложнять, расширять) предметную среду в соответствии с меняющимися возможностями обучающихся.
12. Содержание каждого урока должно помогать ученику познать свои возможности, особенности ближайшего социального и предметного окружения с опорой на разные анализаторы, используя изучаемые объекты в разных видах деятельности (предметной, игровой, речевой, общении со сверстниками и взрослыми). Педагоги интегрируют содержание разных учебных предметов на одном уроке.
13. Интегрированный характер обучения реализуется беспредметным обучением в первые 2-4 года обучения в школе с постепенным переходом к предметному обучению. Для организации целенаправленной деятельности учащихся в период беспредметного обучения применяется сквозное тематическое планирование.
14. В Программе определена сквозная тема для каждой недели учебного года. При определении тематик и их последовательности использован принцип перехода от концентра "Я - ребенок" (формирование у школьника представлений о себе, формирование положительного отношения к себе), к концентру "Ребенок и его мир" (формирование представлений о ближайшем окружении: своей семье, доме, своих игрушках, своей школе, классе, одноклассниках), и далее к концентру "Ребенок и большой мир" (мир растений, животных, явления природы).
15. Сквозная тематика повторяется в каждом классе в соответствии с принципом концентричности, предполагающим повторение и постепенное расширение, усложнение изучаемых понятий, словаря, фразеологии, практических упражнений. Педагогический совет школы может внести изменения в тематику и последовательность сквозных тем с учетом региональных особенностей и возможностей учащихся.
16. У обучающихся имеют место специфические проблемы в развитии речи (вплоть до ее отсутствия), мышления, общения. Существующие проблемы в каждом конкретном случае, компенсируются педагогическими средствами. Выстраивается последовательная работа по развитию понимания речи, формированию вербальных и альтернативных средств общения, развитию наглядно-действенного мышления обучающихся. Речевое сопровождение собственной деятельности и деятельности обучающихся со стороны педагога должно быть дозированным и доступным пониманию обучающихся.
17. Процесс обучения не предусматривает жесткого регламентирования не только содержания, но и организационных форм. Традиционное проведение урока, ориентированное на формирование академических знаний, имеет низкую эффективность.

18. Сабақты ұйымдастырған кезде әр оқушыға қажеттілік туындаған сәтте іс-әрекет түрін өзгертуге немесе демалуға болатындай мүмкіндікті қарастырады. Жеке жұмысты орындау, жеке қарқынмен жұмыс жасау, мұғалімнің жеке көмегін алу үшін жағдайлар жасалады.
19. Оқушыларға сабақ барысында сыныпта еркін қозғалуға, оқу тапсырмаларын үстел басында, кілемде отырып, тұрып, сыныптастарымен бірлесіп орындауға, сыныптастарының жұмысын бақылауға мүмкіндік беріледі.
20. Арнайы педагогика қағидаларына сәйкес құрылған педагогикалық іс-шаралар оқушылардың өзіндік белсенділігін, олардың бастамашылдығы мен дербестігін дамытуға бағытталған. М.Монтессоридің педагогикалық жүйесін арнайы дайындалған пәндік дамытушылық ортада басқа арнайы педагогикалық әдістер мен технологиялармен ұштастыра пайдалану ұсынылады.
21. Бағдарламаны игеру барысында білім алушылардың белсенділігі мен дербестігі қалыптасатын қызметтің негізгі түрлері:
1) қоғамдық өмірдің құбылыстарын, жанды және жансыз табиғатын бақылау;
2) пәндік-практикалық қызмет;
3) ойын әрекеттері және ойын іс-әрекеті;
4) әлеуметтік-тұрмыстық іс-әрекет;
5) білім алушылармен және жақын ортаның ересектерімен қарым-қатынас;
6) оқу қызметі (оқушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес).
22. "Айналадағы әлем" пәні бойынша сабақтарда оқытудың негізгі әдістері: мұғалімнің әрекет әдісін көрсетуі, көрсету және үлгі бойынша жаттығулар, ұйымдастырылмаған және арнайы ұйымдастырылған бақылаулар, оқушылардың өмірлік тәжірибесін кеңейтуге, нақтылауға ықпал ететін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану.
23. Практикалық дағдыларды қалыптастыру үшін мыналарды пайдалану керек:
1) бала мен ересек адамның бірлескен әрекеттері, еліктеу әрекеттері;
2) оқытушының жетекшілігімен объектілерді қарау;
3) табиғат құбылыстарын, қоршаған дүние объектілерін, тірі объектілерді серуендер мен экскурсиялар кезінде бақылаулар;
4) затттардың, объектілердің олардың сәйкес бейнелерімен үйлестіру, одан кейін оларды атау немесе ыммен көрсету;
5) заттарды, иллюстрацияларды дербес атау және/немесе педагогтың ауызша нұсқауы бойынша көрсету;
6) заттармен ойын жағдайында пайдалану, оларды функционалдық маңызына сәйкес қолдану, заттардың, объектілерждің қасиеттері мен сапаларын практикалық әрекет арқылы тану.
24. Бағдарламаның мазмұны ұсыныс түрінде берілген. Педагог оқушылардың жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескере отырып, кез келген өзгерістер енгізуге құқылы. Дағдылардың ойдағыдай нәтижелі қалыптасатын жағдайында, зиятының жеңіл түрінде бұзылыстары бар білім алушыларға арналған "Айналадағы әлем" пәні бойынша Бағдарламаның оқу материалын пайдалануға болады.

18. При организации урока обеспечивается возможность изменить вид деятельности или отдохнуть в тот момент, когда такая необходимость возникает у каждого ученика. Обеспечиваются условия для выполнения индивидуальной работы, в индивидуальном темпе, получения индивидуальной помощи педагога.
19. Обучающимся предоставляется возможность свободно передвигаться в классной комнате во время урока, выполнять учебные задания сидя за столом, на ковре, стоя, в сотрудничестве с одноклассниками, наблюдать за работой одноклассников.
20. Педагогические мероприятия, выстроенные в соответствии с принципами специальной педагогики, направлены на развитие собственной активности обучающихся, их инициативы и самостоятельности. Рекомендуется использование педагогической системы М.Монтессори в специально подготовленной предметной развивающей среде в сочетании с другими специальными педагогическими методами и технологиями.
21. Основные виды деятельности, в которых формируется активность и самостоятельность обучающихся при усвоении Программы:
1) наблюдение живой и неживой природы и явлений социальной жизни;
2) предметно-практическая деятельность;
3) игровые действия и игровая деятельность;
4) социально-бытовая деятельность;
5) коммуникация с обучающимися и взрослыми ближайшего окружения;
6) учебная деятельность (в соответствии с возможностями обучающихся).
22. Основные методы обучения на уроках по предмету "Мир вокруг": показ способа действия учителем, упражнения по показу и по образцу, непреднамеренное и преднамеренное наблюдения, использование информационно-коммуникационных технологий (ИКТ), которые способствуют расширению, уточнению жизненного опыта обучающихся.
23. Для формирования практических навыков следует использовать:
1) совместные действия ребенка и взрослого, действия по подражанию;
2) рассматривание объектов под руководством учителя;
3) наблюдения на прогулках и экскурсиях за явлениями природы, предметами окружающего мира, живыми объектами;
4) соотнесение предметов с соответствующими изображениями с последующим называнием или указанием на них с помощью жеста;
5) самостоятельное называние и /или показ по словесной инструкции педагога предметов, иллюстраций;
6) обыгрывание предметов, практическое использование их в соответствии с функциональным назначением, практическое познание свойств и качеств предметов, объектов.
24. Содержание Программы носит рекомендательный характер. Педагог имеет право вносить любые изменения с учетом индивидуальных возможностей и потребностей учащихся. При успешном формировании навыков возможно использование учебного материала из Программы по предмету "Мир вокруг" для обучающихся с легкими интеллектуальными нарушениями.

25. Бағдарлама мазмұны білім алушының жеке оқу бағдарламаларын дайындаудың негізі болып табылады, жеке бағдарламалар оқушылардың қол жеткізген мақсаттарын ескере отырып, жарты жылда бір рет қайта қаралады. Жеке оқу бағдарламасы арнайы білім беру қажеттіліктерін бағалау негізінде құрастырылады.
26. Оқу жетістіктерін баллдық бағалау қолданылмайды. Мектеп оқушыларының жетістіктерін бағалау үшін сипаттамалық бағалау қолданылады.
3-тарау. "Айналадағы әлем" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Айналадағы әлем" оқу пәнінің мазмұны
27. "Айналадағы әлем" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 66 сағат;
2) 2-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 3-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 4-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат.
Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
28. "Айналадағы әлем" оқу пәнінің негізгі мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды :
1) "Мен және қоғам";
2) "Табиғат";
3) "Менің Отаным – Қазақстан".
29. "Мен және қоғам" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) мен және менің отбасым, достарым;
2) менің үйім;
3) мектеп.
30. "Табиғат" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) табиғаттағы маусымдық өзгерістер;
2) өсімдіктер;
3) жануарлар.
31. "Менің Отаным – Қазақстан" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
1) менің қалам, ауылым;
2) көлік. Жол ережелері;
3) халыққа қызмет көрсету аясы.
32. "Айналадағы әлем" оқу пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) мен және қоғам. Мен және менің отбасым, достарым: өз есімін айту, отбасы мүшелерінің есімдерін атау. Отбасы мүшелеріне қамқорлық жасау. Отбасылық альбомын құрастыру. Сыныптастарын есімдері бойынша тану. Менің үйім: ас үйге, жатын бөлмеге, қонақ бөлмеге (үстел, орындықтар, диван, кереует, шкаф) арналған бөлмелер мен жиһаздардың тағайындалуы. Ойыншықтарды атау. Мектеп: ересек адамның көмегімен мектеп аумағындағы бөлмелерде (дәліз, сынып, асхана, дәретхана, жатын бөлме, спорт залы) бағдарлау. Сыныптар мен бөлмелердің есіктерін ақырын ашу-жабу, орындықтың шусыз қозғалту. Сыныпта өзінің жұмыс орнын тану, оқу құралдарына, дидактикалық материалдарға ұқыптылықпен қарау. Мектеп қоңырауының мағынасын түсіну. Мектепте, сыныпта өзін-өзі ұстау ережелерін сақтау: айқайламау, жүгірмеу, айналаңдағы адамдарға агрессивті әрекеттерді көрсетпеу. Мұғалімдерге, сыныптастарына, мектеп жұмысына деген жағымды эмоционалды қатынас. Сабақта және сабақтан кейін сыныптастармен, мұғалімдермен қарым-қатынас жасаудың әлеуметтік қолайлы тәсілдерін пайдалану. Ойыншықтар мен оқу заттарды ажырату;

25. Программа является основой для составления индивидуальных учебных программ, содержание которых пересматривается 1 раз в полугодие с учетом достигнутых учащимся целей. Индивидуальная учебная программа составляется на основе оценки особых образовательных потребностей.
26. Бальная оценка учебных достижений не используется. Для оценки достижений школьников применяется описательная оценка.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Мир вокруг"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Мир вокруг"
27. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Мир вокруг" составляет:
1) в 1 классе - 2 часа в неделю, 66 часов в учебном году;
2) во 2 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 3 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 4 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
28. Базовое содержание учебного предмета "Мир вокруг" включает следующие разделы:
1) "Я и общество";
2) "Природа";
3) "Моя родина - Казахстан".
29. Раздел "Я и общество" включает следующие подразделы:
1) я и моя семья, мои друзья;
2) мой дом;
3) школа.
30. Раздел "Природа" включает следующие подразделы:
1) сезонные изменения в природе;
2) растения;
3) животные.
31. Раздел "Моя родина – Казахстан" включает следующие подразделы:
1) мой город, село;
2) транспорт. Правила дорожного движения.
3) сфера обслуживания населения.
32. Базовое содержание учебного предмета "Мир вокруг" для 1 класса:
1) я и общество. Я и моя семья, мои друзья: называние своего имени, имен членов семьи. Заботливое отношение к членам семьи. Составление семейного альбома. Узнавание одноклассников по именам. Мой дом: назначение комнат и мебели для кухни, спальни, гостиной (стол, стулья, диван, кровать, шкаф). Называние своих игрушек. Школа: ориентирование в помещениях школы (коридор, классная комната, столовая, туалет, спальня, спортивный зал) с помощью взрослого. Бесшумное открывание-закрывание дверей классов и помещений, бесшумное перемещение стула. Узнавание своего рабочего места в классе, бережное отношение к учебным предметам, дидактическим материалам. Понимание значение школьного звонка. Выполнение правил поведения в школе, классе: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей. Позитивное эмоциональное отношение к педагогам, одноклассникам, школьным занятиям. Использование социально приемлемых способов общения с одноклассниками, учителями в урочное и внеурочное время. Различение игрушек и учебных вещей;

2) табиғат. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер: жыл мезгілдерінің ауысуын, ауа райы жағдайын бақылау (жылы, суық, аяз, күн, жел, жаңбыр, қар). Табиғаттағы өзгерістерді бақылау: жапырақ түсі, жапырақтың түсуі, шөптердің қурап қалуы, ағаштардың қысқы тыныштық кезеңі, ағаштар мен бұталардың гүлденуі, гүлдердің құлпырап ашылуы. Жаңбырды, қарды, желді тікелей сезіну арқылы тану. Жыл мезгілдеріне байланысты киімді зерттеу. Жыл мезгіліне сәйкес таза ауадағы ойындар. Мектеп ауласына экскурсия. Өсімдіктер: көкөністер мен жемістерді түсіне, пішініне, дәміне қарай ажырату (мысалы, сәбіз, алма). Бақшадағы, жылыжайдағы және бақшадағы бақылаулар. Жануарлар: үй жануарларының (мысық), жабайы жануарлардың (қоян), құстардың (тауықтың), жабайы құстардың (торғай), жәндіктердің (қоңыз), аквариум балықтарының сыртқы түрін, әдеттерін зерттеу. Жануарлар мен құстардың қозғалып жүруін, қоректенуін бақылау;
3) менің Отаным – Қазақстан. Менің қалам, ауылым: әнұранды тыңдау, әнұран орындалғанда оқушының өзін-өзі ұстауы, Қазақстан туына зерделеп қарау. Қала, ауыл бойынша экскурсиялар. Жақын ортаның негізгі объектілері. Көлік (автобус). Қалада жаяу жүру ережелерін меңгеру. Бағдаршамның сигналдарын тану. Қоғамдық көлікті қолдану ережелері. Экскурсиялар. Халыққа қызмет көрсету секторы: дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіп тауарлары), базарларға, емханаларға, дәріханаларға ересек адаммен бару. Тауарларды, дәрі-дәрмектерді сатып алу, сатып алушы мен сатушы, пошта қызметкері, дәріхана, медициналық қызметкерлер арасындағы әрекеттесу үрдісін бақылау. Қоғамдық орындарда өзін-өзі ұстау ережелерін сақтау: айғайламау, жүгірмеу, айналаңдағы адамдарға агрессивті әрекеттерді көрсетпеу; қоршаған ортаға қатысты деструктивті әрекеттерді қолданбау, басқа адамдардың заттарына қол тигізбеу, өзгелердің заттарын алмау.
33. "Айналадағы әлем" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) мен және қоғам. Мен және менің отбасым, достарым: өз есімін атау, отбасы мүшелерінің (ана, әке, әже, ата) есімдерін атау. Отбасылық альбомды зерделеп қарау (отбасындағы мерекелер – отбасы мүшелерінің туған күндері, Жаңа жыл). Отбасы мүшелерін фотосуреттерінен тану, атау. Сыныптастарының есімдерін атау. Менің үйім: өз үйін, жақын айналадағы заттарды тану. Ас үйге, жатын бөлмеге, қонақ бөлмеге арналған бөлмелер мен жиһаздардың (үстел, орындықтар, диван, кереует, гардероб) функционалды маңызын біліп айту. Отбасында қолынан келетін шаруашылық міндеттерін орындау. Мектеп: мектеп аумағындағы бөлмелерде (дәліз, сынып, асхана, дәретхана, жатын бөлме, спорт залы) ересек адамның көмегімен, өз бетінше бағдарлау. Сыныптар мен бөлмелердің есіктерін ақырын ашу-жабу, орындықтың шусыз қозғалту. Саныпта өзінің жұмыс орнын тану, оқу құрал-жабдықтарына, заттарға, дидактикалық материалдарға ұқыптылықпен қарау. Өз портфелін және оқу заттарын тану (қарындаш қорабы, дәптер). Мұғалімнің көмегімен сабаққа қажетті заттарды портфельден алып шығару, мұғалімнің көмегімен сабақтан кейін заттарды портфельге қайта салу. Мектеп портфелін, қарындаш қорабын, фломастер салынған қорапты, қаламсауытты ашу және жабу. Қораптан фломастер, қарындаштарды ақырын шығарып, орнына қайтару. Мектеп қоңырауының мағынасын түсіну. Мектепте, сыныпта өзін-өзі ұстау ережелерін сақтау: айқайламау, жүгірмеу, айналаңдағы адамдарға агрессивті әрекеттерді көрсетпеу; қоршаған заттық және табиғи ортаға қатысты деструктивті әрекеттерді қолданбау. Мұғалімдерге, сыныптастарына, мектеп жұмысына деген жағымды эмоционалы оң көзқарасын білдіру. Сабақта және сабақтан кейін сыныптастармен, мұғалімдермен қарым-қатынас жасаудың әлеуметтік қолайлы тәсілдерін пайдалану;

2) природа. Сезонные изменения в природе: наблюдения за сменой времен года, состоянием погоды (тепло, холодно, мороз, солнце, ветер, дождь, снег). Наблюдения за изменениями в природе: окраска листьев, листопад, увядание трав, зимний покой деревьев, цветение деревьев и кустарников, распускание цветов. Узнавание дождя, снега, ветра при непосредственном контакте. Изучение одежды в соответствии со временем года. Игры на свежем воздухе в соответствии со временем года. Экскурсии в школьный двор. Растения: различение овощей и фруктов по цвету, форме, вкусу (например, морковь, яблоко). Наблюдения в огороде, теплице и фруктовом саду. Животные: изучение внешнего вида, повадок домашних животных (кошка), диких животных (заяц), домашних птиц (курица), диких птиц (воробей), насекомых (жук), аквариумных рыбок. Наблюдения за передвижением животных и птиц, кормление;
3) моя родина - Казахстан. Мой город, село: слушание гимна, поведение ученика при звучании гимна, рассматривание флага Казахстана. Экскурсии по городу, селу. Основные объекты близлежащего окружения. Транспорт (автобус). Овладение правилами передвижения по городу пешком. Изучение сигналов светофора. Поведение в общественном транспорте. Экскурсии. Сфера обслуживания населения: посещение вместе со взрослым магазинов (продуктовых и промышленных товаров), рынков, поликлиники, аптеки. Наблюдение процесса покупки товаров, лекарств, общения покупателя с продавцом, работником почты, аптеки, медицинским персоналом. Выполнение правил поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей; не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать, не брать чужих вещей.
33. Базовое содержание учебного предмета "Мир вокруг" для 2 класса:
1) я и общество. Я и моя семья, мои друзья: называние своего имени, называние имен членов семьи (мама, папа, бабушка, дедушка). Рассматривание семейного альбома (праздники в семье - дни рождения членов семьи, Новый год). Узнавание, называние фотографий членов семьи. Называние имен одноклассников. Мой дом: узнавание своего дома, объектов ближайшего окружения. Называние назначения комнат и мебели для кухни, спальни, гостиной (стол, стулья, диван, кровать, шкаф). Выполнение посильных домашних обязанностей в семье. Школа: ориентирование в помещениях школы (коридор, классная комната, столовая, туалет, спальня, спортивный зал) с помощью взрослого, самостоятельно. Бесшумное открывание-закрывание дверей классов и помещений, бесшумное перемещение стула. Узнавание своего рабочего места в классе, бережное отношение к учебным предметам, дидактическим материалам. Узнавание своего портфеля и своих учебных вещей (пенала, тетрадей). Аккуратное извлечение из портфеля необходимых учебных предметов к уроку с помощью учителя, возвращение в портфель учебных предметов после урока с помощью учителя. Открывание и закрывание портфеля, пенала, коробки с фломастерами, карандашами. Аккуратное вынимание фломастеров, карандашей из коробки и возвращение их на место. Понимание значения школьного звонка. Выполнение правил поведения в школе, классе: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей; не применять разрушительных действий в отношении окружающего предметного и природного мира. Позитивное эмоциональное отношение к педагогам, одноклассникам, школьным занятиям. Использование социально приемлемых способов общения с одноклассниками, учителями в урочное и внеурочное время;

2) табиғат. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер: ауа райы жағдайын бақылау (жылы, суық, аяз, күн, жел, жаңбыр, қар). Кешегі мен бүгінгі ауа райын салыстыру, ауа райын, күз айларындағы табиғаттың өзгеруін (қатты суыт, жаңбырлы күндер). Мұғалімнің күз айларын атауы. Күз айларында өсімдіктер мен жануарлардың тіршілігіндегі өзгерістерді бақылау: жапырақ түсінің өзгеруі, жапырақтың түсуі, құстардың кетуі. Жылдың әр мезгіліндегі табиғаттағы өзгерістерді бақылау. Көктем айларында табиғатта болатын өзгерістерді бақылау (ауа райының жылынуы, мұз айдыны, қардың еруі, құстардың келуі, бүршік жарылуы). Жыл мезгіліне сай киім. Жыл мезгіліне сәйкес таза ауадағы ойындар. Мектеп ауласына экскурсия. Өсімдіктер: көкөністерді түсі, пішіні, өлшемі, дәмі, иісі (сәбіз, қияр) бойынша салыстыру және ажырату. Жемістерді түсі, пішіні, көлемі, дәмі, иісі (алма, алмұрт) бойынша салыстыру және ажырату. Бақшадағы, жылыжайдағы және жеміс бағындағы бақылаулар. Көкөністер мен жемістерді салыстыру. Көкөністер мен жемістерді көрнекі үлгі бойынша жіктеу, жалпылау сөздерді қолдану. Бөлме өсімдіктеріне күтім жасау (суару). Жидектер (таңқурай). Жидектер қосылған тағамдар. Жануарлар: үй жануарларының (мысық, ит) сыртқы түрін, негізгі дене мүшелерін, әдеттерін зерттеу. Үй жануарларына күтім жасау. Жабайы жануарлардың (қоян, түлкі) сыртқы түрін, негізгі мүшелерін, әдет-ғұрпын, қоректенетін жерін, мекендеу ортасын зерттеу. Үй құстарының (тауық, үйрек), жергілікті жабайы құстардың (мысалы, көгершін, торғай) сыртқы түрін, денесінің негізгі бөліктерін, қоректенуін зерттеу. Жәндіктердің (қоңыз, көбелек), өзен балықтарының сыртқы түрі мен қозғалу әдістерін зерттеу;
3) менің Отаным – Қазақстан. Менің қалам, ауылым: Әнұранды тыңдау, әнұран орындалған кездегі оқушының дұрыс тұрысын сақтау. Қазақстанның туын тану. Домбыраны қарап зерттеу, домбыра үнін тыңдау. Қала, ауыл бойынша экскурсиялар. Көлік: бағдаршамда жол ережесін сақтау, зебра арқылы өту. Автокөліктердің, автобустардың қозғалысын бақылау. Қоғамдық көлікте жүріс-тұрыс ережелерін сақтау. Экскурсиялар. Халыққа қызмет көрсету секторынан: дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіп тауарлары), базарларға, емханаларға, дәріханаларға ересек адаммен бару. Тауарларды, дәрі-дәрмектерді сатып алу үрдісін, сатып алушы мен сатушы, пошта қызметкері, дәріхана, медициналық қызметкерлер арасындағы қарым-қатынасын бақылау. Қоғамдық орындарда өзін-өзі ұстау ережелерін сақтау: айғайламау, жүгірмеу, айналаңдағы адамдарға агрессивті әрекеттерді көрсетпеу; қоршаған объективті ортаға қатысты деструктивті әрекеттерді қолданбау, басқа адамдардың заттарына қол тигізбеу. Сатушымен, дәрігермен, пошта, дәріхана қызметкерлерімен қарым-қатынас жасаудың әлеуметтік жағымды тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет үшін рахмет айту, көмектесу. Қоғамдық орындарда есіктерді шусыз ашу-жабу. Қоғамдық орында қоршаған орта объектілеріне ұқыптылықпен қарау.

2) природа. Сезонные изменения в природе: наблюдение состояния погоды (тепло, холодно, мороз, солнце, ветер, дождь, снег). Сравнение погоды вчера и сегодня, наблюдение за погодой, изменениями в природе в осенние месяцы (похолодание, дождливые дни). Называние осенних месяцев учителем. Наблюдения за изменениями в жизни растений и животных в осенние месяцы: окраска листьев, листопад, отлет птиц. Наблюдение за изменениями в природе в разное время года. Наблюдение за изменениями в природе в весенние месяцы (потепление, сосульки, таяние снега, прилет птиц, распускание почек). Одежда в соответствии со временем года. Игры на свежем воздухе в соответствии со временем года. Экскурсии в школьный двор. Растения: сравнение и различение овощей по цвету, форме, величине, вкусу, запаху (морковь, огурец). Сравнение и различение фруктов по цвету, форме, величине, вкусу, запаху (яблоко, груша). Наблюдения в огороде, теплице и фруктовом саду. Сравнение овощей и фруктов. Классификация овощей и фруктов по наглядному образцу, употребление обобщающих слов. Уход за комнатными растениями (полив). Ягоды (малина). Употребление в пищу ягод. Животные: изучение внешнего вида, основных частей тела, повадок домашних животных (кошка, собака). Забота о домашних животных. Изучение внешнего вида, основных частей тела, повадок диких животных (заяц, лиса), их питания, мест обитания. Изучение внешнего вида, основных частей тела домашних птиц (курица, утка), местных диких птиц (например, голубь, воробей), их питания. Изучение внешнего вида и способов передвижения насекомых (жук, бабочка), речных рыб;
3) моя родина - Казахстан. Мой город, село: слушание гимна, поведение ученика при звучании гимна. Узнавание флага Казахстана. Рассматривание домбры, слушание звуков домбры. Экскурсии по городу, селу. Транспорт: выполнение правил дорожного движения по сигналу светофора, использование пешеходного перехода "зебра". Наблюдение за движением машин, автобусов. Выполнение правил поведения в общественном транспорте. Экскурсии. Сфера обслуживания населения: посещение вместе со взрослым магазинов (продуктовых и промышленных товаров), рынков, поликлиники, аптеки. Наблюдение процесса покупки товаров, лекарств, общения покупателя с продавцом, работником почты, аптеки, медицинским персоналом. Выполнение правил поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей; не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать чужих вещей. Использование социально одобряемых способов общения с продавцом, врачом, работником почты, аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь. Бесшумное открывание-закрывание дверей в общественных помещениях. Бережное отношение к предметам окружающей обстановки в общественном месте.

34. 3-сыныпқа арналған "Айналадағы әлем" пәнінің негізгі мазмұны:
1) Мен және қоғам. Мен және менің отбасым, достарым: өз есімін, тегін (фамилиясын), отбасы мүшелерінің есімдерін атау. Отбасы мүшелеріне қамқорлық жасау. Отбасылық альбомға шолу жасау (отбасындағы мерекелер, отбасы мүшелерінің туған күндері, Жаңа жыл). Отбасы мүшелерінің суреттерін тану, атау. Сыныптастарының есімдерін атау. Менің үйім: өз үйің, айналадағы заттарды тану, олардың мақсатын атау. Пәтерді, үйді тазалауға көмектесу. Ас үй, жатын бөлме, қонақ бөлмесін танып, оларды атау, жиһаздарын (үстел, орындықтар, диван, кереует, гардероб) тағайындалу маңызын білу және айту. Мектеп: мектеп ғимаратында еркін жүріп өз сыныбына, дәретханаға, асханаға, дәрігерлік кабинетке, жатын бөлмеге, спортзалға жол тауып бару. Сыныптағы мұғалім үстелін, оқушылардың жұмыс үстелін, оқулықтар мен дидактикалық материалдарға арналған шкафты, тақтаны атаулары бойынша тану. Сыныптар мен бөлмелердің есіктерін шусыз ашу-жабу, орындықтың ақырын қозғалту. Сыныпта өз жұмыс орнын тану, жұмыс орнын ретке келтіру. Оқу заттарына, дидактикалық материалдарға ұқыптылықпен қарау. Өз мектеп портфелін және оқу заттарын тану (қарындаш қорап, дәптер). Портфельден сабаққа қажетті заттарды мұқият шығару: мұғалімнің көмегімен, өз бетінше. Сабақтан кейін оқу заттарын портфельге ақырындап қайта салу: оқытушының көмегімен, өз бетінше. Портфельді, қарындаштар, фломастер салынған қорапты, қаламсауытты ашу және жабу. Қораптан фломастер, қарындаштарды ақырын шығарып, орнына қайтару. Проблемалық жағдайда мұғалімнен, сыныптастарынан көмек сұрау, көмекке ризашылық білдіру; сыныптасына көмектескісі келетінін көрсету. Басқа оқушыларға кедергі келтірмей, солармен қатар жұмыс жасау.
2) табиғат. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер: табиғаттың күзгі өзгерістерін бақылау (ауа райынның салқындауы, жаңбырлы ауа райы, салқын жел, жапырақтың түсуі, шөптердің, гүлдердің солуы). Жылы климатқа ұшып бара жатқан құстарды көру. Қыс мезгіліндегі табиғаттағы өзгерістерді бақылау (ауа райының суығы, аяз, қар, мұз, мұзтайғақ). Көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (ауа райының жылуы, қардың еруі, құстардың келуі, бүршік жаруы, даланың гүлденуі). Күнделікті ауа-райын бақылау (ашық, бұлтты, суық, күн шығуы, қар, жаңбыр ). Жыл мезгіліне сай киім таңдау. Жыл мезгіліне сәйкес таза ауадағы ойындар. Жылдың әр мезгілінде табиғатқа экскурсиялар. Өсімдіктер: көкөністерді (сәбіз, қияр, қырыққабат) және жемістерді (алма, алмұрт, банан) түсіне, пішініне, иісіне қарай ажырату. Бақшадағы, жылыжайдағы және жеміс бағындағы бақылаулар. Жидектерді түсі, пішіні, көлемі, дәмі, иісі бойынша ажырату (мысалы, таңқурай, қарақат). Жергілікті ағаштардың (мысалы, қайың) және гүлдердің (мысалы, түймедақ) сыртқы түрін зерттеу. Үй өсімдіктерге күтім жасау (түпқоймаларын жуу). Экскурсиялар. Жануарлар: үй жануарларының (мысық, ит, сиыр) сыртқы түрін, негізгі дене мүшелерін, әдеттерін, қоректенуін зерттеу. Үй жануарларына күтім жасау. Жабайы жануарлардың (қоян, түлкі, аю) сыртқы түрін, денесінің негізгі бөліктерін, әдеттерін, қылықтарын, қоректенуін, өмір салтын зерттеу. Үй құстарының (тауық, әтеш, қаз) және жергілікті құстардың (мысалы, торғай, көгершін) сыртқы түрін, денесінің негізгі бөліктерін, өмір салтын, күтімін зерттеу. Жәндіктердің (қоңыз, көбелек, шыбын) және балықтардың сыртқы түрін, дене мүшелерін (басы, денесі, құйрығы), қозғалу тәсілін бақылау;

34. Базовое содержание учебного предмета "Мир вокруг" для 3 класса:
1) я и общество. Я и моя семья, мои друзья: называние своего имени и фамилии, имен членов своей семьи. Заботливое отношение к членам семьи. Рассматривание семейного альбома (праздники в семье, дни рождения членов семьи, Новый год). Узнавание, называние фотографий членов семьи. Называние имен одноклассников. Мой дом: узнавание своего дома, объектов ближайшего окружения, называние их назначения. Помощь в уборке квартиры, дома. Называние назначение комнат и мебели для кухни, спальни, гостиной (стол, стулья, диван, кровать, шкаф). Школа: самостоятельное перемещение в школьном здании к своей классной комнате, туалету, столовой, кабинету врача, спальне, спортивному залу. Узнавание в классной комнате стола учителя, рабочих столов учащихся, шкафа для учебников и дидактических материалов, классной доски по названию. Бесшумное открывание-закрывание дверей классов и помещений, бесшумное перемещение стула. Узнавание своего рабочего места в классе, приведение в порядок своего рабочего места. Бережное отношение к учебным предметам, дидактическим материалам. Узнавание своего портфеля и своих учебных вещей (пенала, тетрадей). Аккуратное извлечение из портфеля необходимых учебных предметов к уроку с помощью учителя, самостоятельно. Возвращение в портфель учебных предметов после урока с помощью учителя, самостоятельно. Открывание и закрывание портфеля, пенала, коробки с фломастерами, карандашами. Аккуратное вынимание фломастеров, карандашей из коробки и возвращение их на место. Обращение за помощью к учителю, одноклассникам в проблемных ситуациях, выражение благодарности за помощь; проявление желание помочь однокласснику. Работать рядом, не мешая другим ученикам.
2) природа. Сезонные изменения в природе: наблюдение осенних изменений в природе (похолодание, дождливая погода, холодные ветра, листопад, увядание трав, цветов). Наблюдение отлҰта птиц в теплые края. Наблюдение за изменениями в природе зимой (холод, мороз, снег, лҰд, гололҰд). Наблюдение за изменениями в природе весной (потепление, таяние снега, прилет птиц, распускание почек, цветение). Ежедневное наблюдение за погодой (ясно, пасмурно, холодно, солнечно, снег, дождь). Выбор одежды в соответствии со временем года. Игры на свежем воздухе в соответствии со временем года. Экскурсии в природу в разные времена года. Растения: различение по цвету, форме, запаху овощей (морковь, огурец, капуста) и фруктов (яблоко, груша, банан). Наблюдения в огороде, теплице и фруктовом саду. Различение ягод по цвету, форме, величине, вкусу, запаху (например, малина, смородина). Изучение внешнего вида местных деревьев (например, береза) и цветов (например, ромашка). Уход за комнатными растениями (мытье поддонов). Экскурсии. Животные: изучение внешнего вида, основных частей тела, повадок, питания домашних животных (кошка, собака, корова). Забота о домашних животных. Изучение внешнего вида, основных частей тела, повадок, питания, образа жизни диких животных (заяц, лиса, медведь). Изучение внешнего вида, основных частей тела, образа жизни, ухода за домашними птицами (курица, петух, гусь) и местными птицами (например, воробей, голубь). Наблюдение внешнего вида, частей тела, способа передвижения насекомых (жук, бабочка, муха) и рыб (голова, туловище, хвост);

3) менің Отаным – Қазақстан. Менің қалам, ауылым: Әнұранды тыңдау, әнұран орындалған кездегі оқушының тұрыс ұстанымдарын сақтау. Қазақстанның туын тану. Домбыраны, домбыраның үнін тану. Білім алушының тұратын аймақтың негізгі көрікті жерлерін аралау (өзен, көл, таулар). Қала, ауыл бойынша экскурсиялар; мектептен үйге дейінгі жол. Көлік: бағдаршам сигналы бойынша жол ережесін сақтап жүру. "Зебра" өтпе жолын пайдалану. Автокөліктердің, автобустардың, пойыздардың қозғалысын бақылау. Жол ережесін сақтамаудың қауіптілігін түсіну. Қоғамдық көлікте жүріс-тұрыс ережелерін сақтау. Мектеп пен үйге баратын жолды білу. Экскурсиялар. Халыққа қызмет көрсету секторы: дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіп тауарлары), базарларға, емханаларға, дәріханаларға ересек адаммен бару. Тауарларды, дәрі-дәрмектерді сатып алу үрдісін бақылау, сатып алушы мен сатушы, дәріхана, пошта қызметкері, медициналық қызметкерлер арасындағы қарым-қатынас. Қоғамдық орындарда өзін-өзі ұстау ережелерін сақтау: айқайламау, жүгірмеу, айналаңдағы адамдарға агрессивті әрекеттер жасамау, қоршаған ортаға зиян келтіретін әрекеттерді қолданбау, басқа адамдардың заттарына қол тигізбеу. Сатушымен, дәрігермен, дәріхана мен пошта қызметкерімен қарым-қатынас жасаудың әлеуметтік жағымды тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет үшін рахмет айту, көмектесу. Қоғамдық орындарда есіктерді ақырын, шусыз ашу-жабу. Өзіне-өзі қызмет көрсетуді талап ететін азық-түлік дүкенінде ересек адаммен бірге заттарды таңдау. Өнімдерді кассаға апару үшін себеттер, арбаларды пайдалану. Таңдалған бұйымдарды себетке, қоларбаға дұрыс орналастыру. Дүкенде ересек адаммен бірге қоларбаны жылжыту. Таңдалған өнімді кассирдің, сатушының алдындағы үстелге дұрыс қою. "Дүкен" рөлдік ойыны. Қоғамдық орында қоршаған орта объектілеріне ұқыптылықпен қарау.
35. 4-сыныпқа арналған "Айналадағы әлем" пәнінің негізгі мазмұны:
1) Мен және қоғам. Мен және менің отбасым, достарым: өз аты-жөнін, тегін, отбасы мүшелерінің есімдерін атау. Отбасы мүшелеріне қамқорлық жасау. Отбасылық альбомға шолу жасау (отбасындағы мерекелер, отбасы мүшелерінің туған күндері, Жаңа жыл). Отбасы мүшелерінің суреттерін тану, атау. Сыныптастарының есімдерін атау. Менің үйім: мектепке баратын жолды білу. Отбасындағы тәртіп ережелерін орындау. Шаруашылық міндеттерін, отбасындағы қолынан келетін тапсырмаларды орындау. Ас үйге, жатын бөлмеге, қонақ бөлмеге арналған бөлмелер мен олардың жиһаздарын (үстел, орындықтар, диван, кереует, гардероб) атау, тағайындау мақсаттарын айту. Мектеп: мектеп ғимаратында еркін жүру: өз сыныбына, дәретханаға, асханаға, дәрігерлік кабинетке, спортзалға өз бетінше бару. Сыныптағы мұғалім үстелін, оқушылардың жұмыс үстелін, оқулықтар мен дидактикалық материалдарға арналған шкафты, тақтаны атауы бойынша тану. Сыныптар мен бөлмелердің есіктерін шусыз ашу-жабу, орындықтың ақырын, абайлап қозғалту. Сыныпта жұмыс орнын тану, жұмыс орнын ретке келтіру. Жұмыс үстелінің бетін, терезе алдын, тақтаны дымқыл шүберекпен сүрту. Сыныптағы едендегі қоқыстарды жинау үшін еден щеткасын, сыпырғышты, қалақты пайдалану. Оқу заттарына, құралдарына, дидактикалық материалдарға ұқыптылықпен қарау. Дидактикалық материалдар мен оқу құралдарын қолданылғаннан кейін оларды шкафтағы орындарына қою. Өз мектеп портфелін және оқу заттарын тану (қарындаш қорап, дәптер). Мұғалімнің көмегімен сабаққа қажетті заттарды портфельден шығарып алу. Сабақтан кейін оқу заттарын портфеліне рет-ретімен қайта салу. Портфельді, қарындаштар, фломастер салынған қорапты, қаламсауытты ашу және жабу. Қораптан фломастер, қарындаштарды ақырын шығарып, орнына қайтару. Проблемалық жағдайда мұғалімнен, сыныптастарынан көмек сұрау. Көмек үшін рақмет айту. Сыныптасқа көмектесуге, бірлесіп жұмыс жасауға ұмтылу, өтініш білдірту Басқа оқушыларға кедергі келтірмей, қатар жұмыс істеу;

3) моя родина – Казахстан. Мой город, село: слушание гимна, поведение ученика при звучании гимна. Узнавание флага Казахстана. Узнавание домбры, звучания домбры. Посещение основных достопримечательностей местности, в которой живет обучающийся (река, озеро, горы). Экскурсии по городу, селу; дорога из школы до дома. Транспорт: выполнение правил дорожного движения по сигналу светофора. Использование пешеходного перехода "зебра". Наблюдение за движением машин, автобусов, поезда. Понимание опасности при невыполнении правил дорожного движения. Выполнение правил поведения в общественном транспорте. Узнавание дороги в школу и домой. Экскурсии. Сфера обслуживания населения: посещение вместе со взрослым магазинов (продуктовых и промышленных товаров), рынков, поликлиники, аптеки. Наблюдение процесса покупки товаров, лекарств, общения покупателя с продавцом, работником почты, аптеки, медицинским персоналом. Выполнение правил поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать чужих вещей. Использование социально одобряемых способов общения с продавцом, врачом, работником почты, аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь. Бесшумное открывание-закрывание дверей в общественных помещениях. Совместный со взрослым выбор товаров в продуктовом магазине-самообслуживания. Использование корзинки, тележки для переноса продуктов к кассе. Аккуратное размещение выбранных товаров в корзинке, тележке. Совместное со взрослым передвижение тележки в помещении магазина. Аккуратное перемещение выбранного товара на стол перед кассиром, продавцом. Сюжетно-ролевая игра "Магазин". Бережное отношение к предметам окружающей обстановки в общественном месте.
35. Базовое содержание учебного предмета "Мир вокруг" для 4 класса:
1) я и общество. Я и моя семья, мои друзья: называние своего имени и фамилии, имен членов своей семьи. Заботливое отношение к членам семьи. Рассматривание семейного альбома (праздники в семье, дни рождения членов семьи, Новый год). Узнавание, называние фотографий членов семьи. Называние имен одноклассников. Мой дом: узнавание дороги до школы. Выполнение правил поведения в семье. Выполнение обязанностей по дому, посильных поручений в семье. Название назначения комнат и мебели для кухни, спальни, гостиной (стол, стулья, диван, кровать, шкаф). Школа: самостоятельное перемещение в школьном здании к своей классной комнате, туалету, столовой, кабинету врача, спортивному залу. Узнавание в классной комнате стола учителя, рабочих столов учащихся, шкафа для учебников и дидактических материалов, классной доски по названию. Бесшумное открывание-закрывание дверей классов и помещений, бесшумное перемещение стула. Узнавание своего рабочего места в классе, приведение в порядок своего рабочего места. Протирание влажной тряпкой крышки рабочего стола, подоконника, классной доски. Использование половой щетки, веника, совка для сбора мусора на полу в классной комнате. Бережное отношение к учебным предметам, дидактическим материалам. Возвращение на место в шкаф на полку дидактических материалов и пособий после их использования. Узнавание своего портфеля и своих учебных вещей (пенала, тетрадей). Аккуратное извлечение из портфеля необходимых учебных предметов к уроку с помощью учителя. Возвращение в портфель учебных предметов после урока. Открывание и закрывание портфеля, пенала, коробки с фломастерами, карандашами. Аккуратное вынимание фломастеров, карандашей из коробки и возвращение их на место. Обращение за помощью к учителю, одноклассникам в проблемных ситуациях. Выражение благодарности за помощь. Проявление желания помочь однокласснику, работать вместе. Работать рядом, не мешая другим ученикам;

2) табиғат. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер: ауа райын күнделікті бақылау, табиғаттағы күзгі өзгерістер (күзде өсімдіктер мен жануарлар). Күзге арналған киім таңдау. Балалардың күзгі ойындары. Бақшада, бақта күзгі жұмыстарды орындау. Табиғаттағы қысқы өзгерістерді бақылау (қыста өсімдіктер мен жануарлар). Қыс мезгіліне киім таңдау. Балаларға арналған қысқы ойындар. Мұздың қасиеттерін бақылау. Табиғаттағы көктемгі өзгерістерді бақылау (көктемдегі өсімдіктер мен жануарлар). Көктемге арналған киім таңдау. Балалардың көктемгі ойындары. Бақшада, бақта көктемгі жұмыстарды орындау. Жазда табиғаттағы өзгерістерді бақылау (жазда өсімдіктер мен жануарлар). Жазғы киімдерді таңдау. Балаларға арналған жазғы ойындар. Жазғы егін жинау. Күнделікті ауа-райын бақылау. Жылдың әр мезгілінде табиғатқа экскурсиялар. Табиғи материалдар жинағы. Табиғи материалдардан қолөнер бұйымдарын, аппликация жасау. Өсімдіктер: көкөністер мен жемістерді сыртқы түріне, түсіне, пішініне, иісіне, дәміне қарай ажырату. Бақшадағы, жылыжайдағы және бақтағы бақылаулар. Көрнекі үлгі бойынша көкөністер мен жемістерді топтастыру. Жидектердің сыртқы түрі, түсі, пішіні, иісі, дәмі бойынша ажырату. Жергілікті ағаштарды, бұталарды бақылау және атау. Ағаштар мен бұталарды ажырату. Бөлме өсімдіктеріне күтім жасау. Жануарлар: үй жануарларының сыртқы түрін, мінез-құлқын, қоректенуін, пайдасын, үй жануарларына күтім жасау жолдарын зерттеу. Үй жануарларына ат қою. Жабайы жануарлардың (қоян, түлкі, аю, кірпі) сыртқы түрін, өмір салтын, қоректенуін зерттеу. Жануарлар туралы ертегін қоюға қатысу. Құстардың сыртқы түрін, өмір салтын, қоректенуін зерттеу. Құстар туралы ертегін қоюға қатысу. Жергілікті құстарды бақылау. Қыста құстарға көмектесу. Құстарға жем салу астауларын (үйшіктерін) жасау. Тұрғын үй маңындағы құстарды бақылау (мектеп ауласына экскурсия). Жәндіктердің (құмырсқа, шыбын, қоңыз) сыртқы түрін бақылау. Топқа бөлу: үй жануарлары, жабайы аңдар; құстар, жәндіктер. Кейбір балық түрлерін (мысалы, сом, шортан, тұқы) тану және атау;
3) менің Отаным – Қазақстан. Менің қалам (ауылым): Әнұранды тыңдау, Гимн орындалғанда оқушының өзін-өзі дұрыс ұстауы, Қазақстанның туын тану. Музыкалық аспаптың атын айту, домбыра үнін тану. Оқушы тұратын аймақтың негізгі көрікті жерлерін тану және атау (өзен, көл, тау, орман). Қала, ауыл бойынша экскурсиялар. Өз қалаңның, ауылыңның негізгі мекемелері: дүкен, мектеп, емхананың мақсатын тану және атау. Мектептен үйге баратын жолды білу. Қала, ауыл бойынша экскурсиялар. Көлік: мұғалімнің қалауы бойынша көлік құралдарын тану және атау. Жаяу жүргіншілерге арналған жерүсті және жерасты өтпе жолы арқылы көшеден өту ережелерін сақтау. Тротуармен жүру. Жолда жүру ережелерін сақтамаудың қауіптілігін түсіну. Қоғамдық көлікте жүріс-тұрыс ережелерін сақтау. Халыққа қызмет көрсету секторынан: дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіп тауарлары), базарларға, емханаларға, дәріханаларға, кафелерге ересек адаммен бару. Тауарды сатып алу үрдісін, сатып алушы мен сатушы, дәріхана, пошта қызметкері, медициналық қызметкерлер арасындағы қарым-қатынасты бақылау. Қоғамдық орындарда өзін-өзі ұстау ережелерін сақтау: айқайламау, жүгірмеу, айналаңдағы адамдарға агрессивті әрекеттер жасамау, қоршаған ортаға зиян келтіретін әрекеттерді қолданбау, басқа адамдардың заттарына қол тигізбеу. Сатушымен, дәрігермен, пошта қызметкерімен, дәріханамен қарым-қатынас жасаудың әлеуметтік жағымды тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет үшін рахмет, көмектесу. Қоғамдық орындарда есіктерді шусыз ашу-жабу. Өзіне-өзі қызмет көрсетеді талап ететін азық-түлік дүкенінде ересек адаммен бірге заттарды таңдау. Өнімдерді кассаға апару үшін себетті, қоларбаны пайдалану: таңдалған тауарларды себетке, қоларбаға ұқыпты орналастыру. Дүкенде ересек адаммен бірге арбаны жылжыту. Таңдалған өнімді кассирдің, сатушының алдындағы үстелге дұрыс қою. "Дүкен" рөлдік ойыны. Кафеге бару, дастархан басында отыру ережелерін сақтау, бейтаныс адамдармен сөйлесу (кафе қызметкерлері), әдепті тамақтану, ас құралдары, майлықтарды дұрыс пайдалану.

2) природа. Сезонные изменения в природе: ежедневное наблюдение за погодой, за осенними изменениями в природе (растения и животные осенью). Выбор одежды для осени. Игры детей осенью. Выполнение осенних работ в огороде, в саду. Наблюдение зимних изменений в природе (растения и животные зимой). Выбор одежды зимой. Игры детей зимой. Наблюдение за свойством льда. Наблюдение весенних изменений в природе (растения и животные весной). Выбор одежды для весны. Игры детей весной. Выполнение весенних работ в огороде, в саду. Наблюдение за изменениями в природе летом (растения и животные летом). Выбор одежды для лета. Игры детей летом. Сбор летнего урожая. Ежедневные наблюдения за погодой. Экскурсии в природу в разные времена года. Сбор природного материала. Изготовление поделок, аппликаций из природного материала. Растения: различение по внешнему виду, цвету, форме, запаху, вкусу, способам употребления в пищу овощей и фруктов. Наблюдения в огороде, теплице и фруктовом саду. Группировка овощей и фруктов по наглядному образцу. Различение по внешнему виду, цвету, форме, запаху, вкусу ягод. Наблюдение и называние местных деревьев, кустарников. Различение дерева и кустарника. Уход за комнатными растениями. Животные: изучение внешнего вида, поведения, питания, пользы домашних животных, способов ухода за домашними животными. Называние детенышей домашних животных. Изучение внешнего вида, образа жизни, питания диких животных (заяц, лиса, медведь, Ұж). Участие в инсценировке сказки "Теремок". Изучение внешнего вида, образа жизни, питания домашних птиц. Участие в инсценировке сказки "Курочка Ряба". Наблюдение местных птиц. Помощь птицам зимой. Изготовление кормушки. Наблюдение за птицами вблизи жилья (экскурсия в школьный двор). Наблюдение внешнего вида насекомых (муравей, муха, жук). Разделение на группы: домашние животные, дикие животные; птицы, насекомые. Узнавание и называние некоторых видов рыб (например, сом, щука, карась);
3) моя родина – Казахстан. Мой город (село): слушание гимна, поведение ученика при звучании гимна, узнавание флага Казахстана. Называние музыкального инструмента домбра, узнавание звучания домбры. Узнавание и называние основных достопримечательностей местности, в которой живет обучающийся (река, озеро, горы, леса). Экскурсии по городу, селу. Узнавание и называние назначения основных учреждений своего города, села: магазин, школа, поликлиника. Узнавание дороги из школы домой. Экскурсии по городу, селу. Транспорт: узнавание и называние транспортных средств на усмотрение учителя. Выполнение правил перехода улицы с использованием пешеходного перехода "зебра". Выполнение движения по тротуару. Понимание опасности при несоблюдении правил дорожного движения. Выполнение правил поведения в общественном транспорте. Сфера обслуживания населения: посещение вместе со взрослым магазинов (продуктовых и промышленных товаров), рынков, поликлиники, аптеки, кафе. Наблюдение процесса покупки товаров, общения покупателя с продавцом, работником почты, аптеки, медицинским персоналом. Выполнение правил поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать чужих вещей. Использование социально одобряемых способов общения с продавцом, врачом, работником почты, аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь. Бесшумное открывание-закрывание дверей в общественных помещениях. Совместный со взрослым выбор товаров в продуктовом магазине-самообслуживания. Использование корзинки, тележки для переноса продуктов к кассе: аккуратное размещение выбранных товаров в корзинке, тележке. Совместное со взрослым передвижение тележки в помещении магазина. Аккуратное перемещение выбранного товара на стол перед кассиром, продавцом. Сюжетно-ролевая игра "Магазин". Посещение кафе, применение навыков поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток.

2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
36. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодтау арқылы берілген. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бағдарламаның бөлімі мен бөлімшесін, төртінші сан білім беру мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 1.2.1.4 кодтауында "1" – сынып, "2.1" – кіші бөлім, "4" – оқу мақсатының нөмірленуі.
37. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлімдер мен сыныптар бойынша берілген:
1) "Мен және қоғам" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 сынып
2-сынып
3-сынып
4 сынып
1.1. Мен және менің отбасым, достарым
1.1.1.1 ересектермен және құрдастарымен сөйлесуде көз байланысын орнату
2.1.1.1 өз атына, тегіне әудесу
3.1.1.1 өз атына әудесу, өз атын айту
4.1.1.1 өз аты мен тегіне, әудесу, өз аты мен тегін айту
1.1.1.2 өз атына әудесу
2.1.1.2 әңгімелесушімен амандасу, онымен сөзбен немесе ыммен қоштасу
3.1.1.2 көмек сұрау, тілегін үнмен (сөзбен) білдіру
4.1.1.2 суреттегі отбасы мүшелерін тану, көрсету, атау: анасын, әкесін, әжесін, атасын, ағаларын, апа-сіңлілерін
1.1.1.3 сұхбаттаспен амандасу, онымен басын изеп, қол бұлғап, сөзбен қоштасу
2.1.1.3 фотосуреттерде отбасы мүшелерін тану және көрсету: ана, әке, әже, ата
3.1.1.3 суреттегі отбасы мүшелерін тану, көрсету, атау: ана, әке, әже, ата
4.1.1.3 фотосуреттердегі жақын туыстарды - апкелерді, ағаларды, нағашыларды, бөлелерді, інілерді тану, көрсету, атау
1.1.1.4 өзіне назар аударту, келісуді (келіспеуді) білдіру, ризашылықты үнмен (сөзбен), бас изеумен, ыммен білдіру
2.1.1.4 отбасылық фотосуреттерінен жақын туыстарын тану
3.1.1.4 отбасы мүшелерін аттарымен тану және атау
4.1.1.4 отбасының кіші мүшелеріне қамқорлық, үлкендерге құрмет көрсету
1.1.1.5 өзін, анасын немесе ең жақын адамын суреттен тану
2.1.1.5 отбасы мүшелеріне қамқорлық жасау (есікті ұстау, кесе, тәпішке, көзілдірік беру)
3.1.1.5 отбасы мүшелеріне қамқорлық жасау (есікті ұстау, кесе, тәпішке, көзілдірік беру)
4.1.1.5 отбасындағы өз міндеттерін орындау
1.1.1.6 отбасы мүшелеріне қамқорлық көрсету (орындықты көтеру, кесе беру, есікті ұстау)
2.1.1.6 жақын адамы ауырса, оған жанашырлық білдіру (сипау, құшақтау, заттарды әкелу)
3.1.1.6 отбасындағы өз міндеттерін орындау
4.1.1.6 сыныптастарын, достарын атымен, мұғалімдерін аты мен әкесінің аты бойынша шақыру
1.1.1.7 жақын адамы ауырып қалса, оған жанашырлық білдіру (сипау, құшақтау, заттарды әкелу)
2.1.1.7 жеке заттарын тану
3.1.1.7 сыныптастарын, достарын атағанда көрсету
4.1.1.7 өткен отбасылық мерекелер туралы ауызша немесе альтернативті коммуникацияларды пайдалана отырып, қарапайым мәлімдемелер құрастыру

Параграф 2. Система целей обучения
36. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.2.1.4 "1" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
37. Система целей обучения дана по разделам и классам:
1) раздел "Я и общество":
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1. Я и моя семья, мои друзья
1.1.1.1 устанавливать зрительный контакт при общении со взрослым и сверстником
2.1.1.1 откликаться на свое имя и фамилию
3.1.1.1 откликаться и называть своҰ имя
4.1.1.1 откликаться и называть своҰ имя и фамилию
1.1.1.2 откликаться на свое имя
2.1.1.2 приветствовать собеседника, прощаться с ним словом или жестом
3.1.1.2 обращаться за помощью, выражать свое желание звуком (словом)
4.1.1.2 узнавать, показывать, называть на фотографии членов семьи: мама, папа, бабушка, дедушка, братья, сестры
1.1.1.3 приветствовать собеседника, прощаться с ним кивком головы, взмахом руки, словом
2.1.1.3 узнавать и показывать на фотографии членов семьи: мама, папа, бабушка, дедушка
3.1.1.3 узнавать, показывать, называть на фотографии членов семьи: мама, папа, бабушка, дедушка
4.1.1.3 узнавать, показывать, называть на фотографиях близких родственников – тети, дяди, двоюродные сестры, братья
1.1.1.4 привлекать к себе внимание, выражать согласие (несогласие), благодарность звуком (словом), кивком головы, жестом
2.1.1.4 узнавать на семейных фотографиях ближайших родственников
3.1.1.4 узнавать и называть членов семьи по именам
4.1.1.4 проявлять заботу о младших членах семьи, уважение к старшим членам семьи
1.1.1.5 узнавать на фотографии себя, маму или близкого человека
2.1.1.5 проявлять заботу о членах семьи (придержать дверь, подать чашку, тапочки, очки)
3.1.1.5 проявлять заботу о членах семьи (придержать дверь, подать чашку, тапочки, очки)
4.1.1.5 выполнять свои обязанности в семье
1.1.1.6 проявлять заботу о членах семьи (пододвинуть стул, подать чашку, придержать дверь)
2.1.1.6 выражать сочувствие близкому человеку, при болезни (гладит, обнимает, приносит вещи)
3.1.1.6 выполнять свои обязанности в семье
4.1.1.6 называть по имени одноклассников, друзей, учителей по имени и отчеству
1.1.1.7 выражать сочувствие близкому человеку, при болезни (гладит, обнимает, приносит вещи)
2.1.1.7 узнавать свои личные вещи
3.1.1.7 показывать одноклассников, друзей при назывании их имен
4.1.1.7 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации о проведенных семейных праздниках

1.1.1.8 ұнататын сыныптасыңызға назар білдіру
2.1.1.8 сыныптасын аты бойынша тану
3.1.1.8 келісу (келіспеу), ризашылықты үнмен (сөзбен) білдіру
1.1.1.9 жеке заттарын тану
1.2. Менің үйім
1.1.2.1 өз үйін, үй ауласын фотосуреттен тану
2.1.2.1 өз үйін, үй ауласын фотосуреттен тану
3.1.2.1 жақын қоршаған орта объектілерін тану (аялдама, дүкен, алаң, стадион)
4.1.2.1 мектепке бару және қайту жолын тану
1.1.2.2 үйдегі бөлмелерді тану: жатын бөлме, ас үй, ванна, дәретхана, олардың мақсатын білу
2.1.2.2 жақын ортада бағдарлау: жақын маңдағы объектілерді тану (дүкен, саябақ, аялдама)
3.1.2.2 өз үйін, подъезін, қабатын, пәтерін білу
4.1.2.2 отбасындағы мінез-құлық, тәртіп ережелерін сақтау (үлкендер демалып жатқанда шуламау; отбасының басқа мүшелеріне агрессия көрсетпеу, дастархан басында тамақ ішу)
1.1.2.3 ас үй жиһазын, қонақ бөлме жиһазын, жатын бөлме жиһазын тану
2.1.2.3 отбасында қол жетімді тапсырмаларды орындау (аяқ киім дұрыс қою, лас табақты ыдыс-аяқ жуатын шұңғылшаға салу)
3.1.2.3 ас үйдің, жатын бөлменің және олардың жиһаздарының, (үстел, орындықтар, диван, кереует, гардероб) мақсатын білу
4.1.2.3 үлкендердің еңбегін құрметтеу, отбасында қол жетімді тапсырмаларды орындау (пәтерді жинауға көмектесу: заттарды шкафқа қою, шыныаяқтарды жуу, қасықтарды сүрту)
1.1.2.4 өз ойыншықтарын тану
2.1.2. 4 үйде өзін-өзі ұстау ережелерін сақтау, пәтерде, үйдің ауласында тазалықты сақтау
3.1.2.4 пәтерді, үйді тазалауға барынша көмек көрсету (орындықтарды орналастыру, үстелдегі ыдыстарды ыдыс-аяқ жуатын шұңғылшаға алу)
4.1.2.4 үйдегі міндеттерін орындау
2.1.2.5 көмек сұрау, тілегін үнмен (сөзбен ) білдіру
3.1.2.5 ата-аналарға, ересектерге өтініш, тілек білдірту, тапсырма беру, үлкендер мен құрдастарға сөйлегенде сабырлық сақтап, сыпайы сөйлеу, олардың сөзін үзбеу
4.1.2.5 ауызша немесе балама коммуникацияны пайдалана отырып, өз тілектері мен сұраныстарын білдіру үшін қарапайым мәлімдемелер құрастыру
2.1.2.6 үлкендер мен балалармен амандасу, бас изеумен, қол бұлғаумен, сөзбен қоштасу
3.1.2.6 ауызша немесе баламалы түрде ересектермен және балалармен амандасу, олармен қоштасу, өтініш білдіру, келісімін (келіспегенін) білдіру
1.3. Мектеп
1.1.3.1 ересек адамның көмегімен мектеп ішінде бағдарлау: дәліздерде, сыныпта, асханада, дәретханада, жатын бөлмеде, спорт залында; үлкендердің көмегімен сыныпта өз жұмыс орнын табу
2.1.3.1 мектеп ғимараты ішінде бағдарлау: сыныптар, дәліздер, дәретхана, асхана
3.1.3.1 мектеп бөлмелердің мақсатын түсіну: сынып, жатын бөлме, асхана, киім ілетін бөлме, акт залының, кітапхананың мақсатын түсіну.

1.1.1.8 реагировать на предпочитаемого одноклассника
2.1.1.8 узнавать одноклассника по его имени
3.1.1.8 выражать согласие (несогласие), благодарность звуком (словом)
1.1.1.9 узнавать свои личные вещи
1.2. Мой дом
1.1.2.1 узнавать на фотографии свой дом, свой двор
2.1.2.1 узнавать на фотографии свой дом, свой двор
3.1.2.1 узнавать объекты ближайшего окружения (остановка, магазин, сквер, стадион)
4.1.2.1 узнавать дорогу в школу и домой
1.1.2.2 узнавать комнаты в доме: спальня, кухня, ванна, туалет, знать их назначение
2.1.2.2 ориентироваться в ближайшем окружении: узнавать близлежащие объекты (магазин, парк, остановка)
3.1.2.2 знать свой дом, подъезд, этаж, квартиру
4.1.2.2 выполнять правила поведения в семье (не шуметь, когда старшие отдыхают; не проявлять агрессию по отношению к другим членам семьи, принимать пищу за столом)
1.1.2.3 узнавать кухонную мебель, мебель для гостиной, спальни
2.1.2.3 выполнять посильные поручения в семье (поставить правильно обувь, убрать грязную тарелку в раковину)
3.1.2.3 знать назначение комнат и мебели для кухни, спальни (стол, стулья, диван, кровать, шкаф)
4.1.2.3 уважать труд взрослых, выполнять посильные поручения в семье (помогать в уборке квартиры: убрать вещи в шкаф, помыть чашки, вытереть ложки)
1.1.2.4 узнавать свои игрушки
2.1.2.4 выполнять правила поведения дома, сохранять чистоту в квартире, во дворе дома
3.1.2.4 оказывать посильную помощь в уборке квартиры, дома (расставить стулья, убрать со стола посуду в раковину)
4.1.2.4 выполнять свои обязанности по дому
2.1.2.5 обращаться за помощью, выражать свое желание звуком (словом)
3.1.2.5 обращаться к родителям, к взрослым с просьбами, желаниями, поручениями, спокойно и вежливо обращаться со старшими, сверстниками, не перебивать их коммуникации
4.1.2.5 строить элементарные высказывания по выражению своих желаний и просьб с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2.1.2.6 приветствовать взрослых и детей, прощаться кивком головы, взмахом руки, словом
3.1.2.6 приветствовать взрослых и детей, прощаться с ними, выражать просьбы, согласие (несогласие) с помощью вербальной или альтернативной
1.3. Школа
1.1.3.1 ориентироваться в помещениях школы: коридорах, классной комнате, столовой, туалете, спальне, спортивном зале с помощью взрослого; находить свое рабочее место в классе с помощью взрослого
2.1.3.1 ориентироваться в школьном здании: классы, коридоры, туалет, столовая
3.1.3.1 понимать назначение школьных помещений: класс, спальная комната, столовая, гардероб, актовый зал, библиотека

4.1.3.1 мектептің ішкі және сыртқы аймақтарында бағдарлау
1.1.3.2 мектептегі ішкі бөлмелерін тану және ажырату: сыныптар, дәліздер, асхана, дәретхана, дәрігер, логопед, психолог кабинеттері
2.1.3.2 мектеп жиһазының мақсатын түсіну: тақта, парта, орындық
3.1.3.2. спорт залының, акт залының, кітапхананың мақсатын түсіну
4.1.3.2 сыныптастарын атымен атау
1.1.3.3 мектеп қоңырауларына орай әрекет ету (сабаққа, сабақтан)
2.1.3.3 партада дұрыс отыру
3.1.3.3 мектепттегі тәртіп ережелерін сақтау
4.1.3.3 мектеп бөлмелердің тағайындалу мақсаттарын түсіну
1.1.3.4 мектептегі оқушылардың тәртіп ережелерін сақтау: сабақ кезінде шу шығармау, қоңырау соққанда ғана сыныптан шығу
2.1.3.4 сабақ кезінде, үзіліс кезінде кезекшінің міндеттерін орындау: мұғалімге ойыншықтарды жинауға, орындықтарды реттеуге көмектесу
3.1.3.4 мектептің (интернаттың) күн тәртібін сақтау
4.1.3.4 оқу құралдарын мақсатына сай пайдалану
1.1.3.5 оқу құралдарын: қарындашты (қаламды) тану оқу заттарына, дидактикалық материалдарына ұкыпты қарау
2.1.3.5 мұғалім мен тәрбиешінің қарапайым, қол жетімді нұсқауларын орындау. Мысалы: "Майраны шақыр", "Орындықты орнына қой"
3.1.3.5 кезекшінің міндеттерін орындау
4.1.3.5 оқушылардың тәртіп ережелерін сақтау
1.1.3.6 ойыншықтарды тану: доп, машиналар, қуыршақ
2.1.3.6 мектеп құралдарын тану және көрсету: үлгі бойынша (осындай затты бер), аты бойынша (қарындашты ал, портфельді аш)
3.1.3.6 оқу құралдарын мақсатына сай пайдалану
4.1.3.6 мұғалімнің, тәрбиешінің талаптарын, өтініштерін орындау
1.1.3.7 мұғалімдерге, сыныптастарына, мектеп жұмысына жағымды эмоционалды қатынасын білдіру
2.1.3.7 мектеп құралдарын мақсатына қарай пайдалану (қарындаш, портфель)
3.1.3.7 өтініш немесе тілекті сөзбен (дыбыспен) немесе ым- ишарамен білдіру
4.1.3.7 мектептің (интернаттың) күнделікті тәртібін сақтауға
2.1.3.8 оқу заттары мен ойыншықтарды ажырату
4.1.3.8 мектеп ұжымындағы мінез-құлық нормаларын, тәртіп ережелерін орындау
2.1.3.9 оқу заттарын портфельден шығару
4.1.3.9 вербалды немесе альтернативті коммуникацияны пайдалана отырып, қарапайым мәлімдемелерді құрастыру
2.1.3.10 мектеп заттарын портфельге салу
2) "Табиғат" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 сынып
2-сынып
3-сынып
4 сынып
2.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
1.2.1.1 күн сайын ауа райы жағдайын бақылап отыру (жылы, суық, жаңбыр, қар, жел)
2.2.1.1 мұғалімнен кейін жыл мезгілдерінің атауларын қайталау: көктем, жаз, күз, қыс
3.2.1.1 күн сайын ауа райын бақылау (ашық, бұлтты, суық, күн ашық, қар, жаңбыр)
4.2.1.1 сурет бойынша жыл мезгілін анықтау
1.2.1.2 қардың салқындығын сезіну және оның жылы қолда еруін көру

4.1.3.1 ориентироваться во внутренней и наружной территории школы
1.1.3.2 узнавать и различать школьные помещения: классы, коридоры, столовая, туалет, кабинет врача, логопеда, психолога
2.1.3.2 понимать назначение предметов школьной мебели: доска, парта, стул
3.1.3.2. понимать назначение спортивного зала, актового зала, библиотеки
4.1.3.2 называть одноклассников по имени
1.1.3.3 реагировать на школьные звонки (на урок, с урока)
2.1.3.3 правильно сидеть за партой
3.1.3.3 выполнять правила поведения в школьных помещениях
4.1.3.3 понимать назначение школьных помещений
1.1.3.4 соблюдать правила поведения обучающихся в школе: не шуметь во время уроков, выходить из класса только по звонку
2.1.3.4 выполнять обязанности дежурного во время уроков, на перемене: помогать учителю собирать игрушки, расставлять стулья
3.1.3.4 соблюдать режим дня школы (школы-интерната)
4.1.3.4 использовать по назначению учебные принадлежности
1.1.3.5 узнавать учебные принадлежности: карандаш (ручка), бережно относиться к учебным предметам, дидактическим материалам
2.1.3.5 выполнять посильные поручения учителя и воспитателя. Например: "Позови Майру", "Поставь стул на место"
3.1.3.5 выполнять обязанности дежурного ученика
4.1.3.5 выполнять правила поведения ученика
1.1.3.6 узнавать игрушки: мяч, машины, кукла
2.1.3.6 узнавать и показывать школьные принадлежности по образцу (дай такой предмет), по названию (возьми карандаш, открой портфель)
3.1.3.6 использовать по назначению учебные принадлежности
4.1.3.6 выполнять просьбы учителя, воспитателя
1.1.3.7 проявлять позитивное эмоциональное отношение к педагогам, одноклассникам, школьным занятиям
2.1.3.7 использовать по назначению школьные принадлежности (карандаш, портфель)
3.1.3.7 выражать просьбу или желание словом (звуком) или жестом
4.1.3.7 соблюдать режим дня школы (школы-интерната)
2.1.3.8 различать учебные вещи и игрушки
4.1.3.8 выполнять нормы поведения в школьном сообществе
2.1.3.9 доставать из портфеля учебные вещи
4.1.3.9 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2.1.3.10 складывать в портфель учебные вещи
2) раздел "Природа":
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1. Сезонные изменения в природе
1.2.1.1 наблюдать за состоянием погоды каждый день (тепло, холодно, дождь, снег, ветер)
2.2.1.1 повторять за учителем названия времен года: весна, лето, осень, зима
3.2.1.1 наблюдать за погодой каждый день (ясно, пасмурно, холодно, солнечно, снег, дождь)
4.2.1.1 узнавать время года по картинке
1.2.1.2 ощущать холод снега и наблюдать его таяние в теплой руке

2.2.1.2 күн сайын ауа райының өзгеруін бақылау (жылы, суық, күн, жел, жаңбыр, қар)
3.2.1.2 табиғаттағы, өсімдіктер мен жануарлардың тіршілігіндегі өзгерістерді бақылау: күзде, қыста, көктемде, жазда (жасыл жапырақтар - жапырақтар сарғайған - жапырақтар түсті, құстар ұшып кетті)
4.2.1.2 сюжетті сурет бойынша бақшадағы, бақтағы күзгі және көктемгі жұмыстарды тану
1.2.1.3 жаңбырды, қарды, желді тікелей сезіну арқылы тану
2.2.1.3 күз айларындағы ауа-райын, табиғаттың өзгеруін бақылау: салқындау, күрт суыту, жаңбырлы күндер
3.2.1.3 күзгі салқындау, жаңбырлы ауа райы, салқын жел, жапырақтардың түсуі, шөптердің, гүлдердің солуы, құстардың кетуін айтып көрсету
4.2.1.3 суреттен күзгі жапырақтарды табу
1.2.1.4 жыл мезгілдерінің белгілерін қадағалау: жапырақ түсі, жапырақтың түсуі, шөптердің, гүлдердің солуы; ағаштардың қысқы тыныштығы, ағаштардағы бүршіктер, бұталар, гүлдер, ағаштар мен бұталардың гүлденуі, бұталар мен ағаштардағы гүлдердің, жемістер мен жидектердің гүлденуі
2.2.1.4 күз айларында өсімдіктер мен жануарлардың тіршілігіндегі өзгерістерді бақылау: жапырақтың түсуі, жапырақтарды түсі бойынша ажырату, құстардың кетуі
3.2.1.4 қыста табиғатта болатын өзгерістерді атау немесе көрсету - суық, аяз, қар, мұз, мұзтайғақ
4.2.1.4 күзгі салқындау, жаңбырлы ауа райы, салқын жел, жапырақтардың түсуі, шөптердің, гүлдердің солуы, құстардың кетуі атап көрсету
1.2.1.5 жыл маусымына сай киіну
2.2.1.5 өсімдіктер мен жануарлар тіршілігінің қыстағы өзгерістерін бақылау: қар, жапырақсыз ағаштар
3.2.1.5 мұзтайғақ жағдайда мұздың қасиетін түсіну (тайғақ, құлау мүмкін)
4.2.1.5 суреттен жаз, қыс, күз, көктем мезгіліндегі табиғат бейнелерін тауып көрсету
1.2.1.6 жыл маусымыны сәйкес таза ауада ойнау
2.2.1.6 қардың салқындығын сезіну және оның жылы қолда еруін көру
3.2.1.6 табиғаттың көктемдегі өзгерістерін атау немесе көрсету – ауаның жылынуы, қардың еруі, құстардың келуі, бүршік жарылуы, даланың гүлденуі
4.2.1.6 күн сайын ауа райын бақылау (ашық, бұлтты, суық, күн шуақты, қар, жаңбыр)
2.2.1.7 мұз қатқан кездегі мұздың қасиетін түсіну (тайғақ, құлау мүмкін)
3.2.1.7 табиғаттың жазғы өзгерістерін атау немесе көрсету
4.2.1.7 қыста табиғатта болатын өзгерістерді атау немесе көрсету - суық, аяз, қар, мұз, мұз
2.2.1.8 көктем айларындағы табиғаттағы өзгерістерді бақылау: ауаның жылынуы, мұз сүңгілері, қардың еруі, құстардың келуі, бүршік жарылуы
3.2.1.8 ұсынылған суреттердің ішінен қыс, жаз бейнесін таңдау
4.2.1.8 мұзтайғақ жағдайда мұздың қасиетін түсіну (тайғақ, құлау мүмкін)
2.2.1.9 жаз айларында табиғаттағы өзгерістерді бақылау: күн жарқырайды, гүлдер гүлдейді

2.2.1.2 наблюдать за изменениями погоды каждый день (тепло, холодно, солнце, ветер, дождь, снег)
3.2.1.2 наблюдать за изменениями в природе: в жизни растений и животных осенью, зимой, весной, летом (листья зеленые-листья пожелтели-листья опали, птицы улетают)
4.2.1.2 узнавать осенние и весенние работы на огороде, в саду по изображению на сюжетной картинке
1.2.1.3 узнавать дождь, снег, ветер при непосредственном контакте
2.2.1.3 наблюдать за погодой, изменениями в природе в осенние месяцы: похолодание, дождливые дни
3.2.1.3 указывать на осеннее похолодание, дождливую погоду, холодные ветра, листопад, увядание трав, цветов, отлет птиц
4.2.1.3 находить на картинке осенние листья
1.2.1.4 наблюдать признаки времен года: окраску листьев, листопад, увядание трав, цветов; зимний покой деревьев, почки на деревьях, кустарниках, цветах, цветение деревьев и кустарников, распускание цветов, плоды и ягоды на кустах и деревьях
2.2.1.4 наблюдать за изменениями в жизни растений и животных в осенние месяцы: листопад, различать листья по цвету, отлет птиц
3.2.1.4 называть или указывать на изменения в природе зимой – холод, мороз, снег, лед, гололед
4.2.1.4 указывать на осеннее похолодание, дождливую погоду, холодные ветра, листопад, увядание трав, цветов, отлет птиц
1.2.1.5 одеваться в соответствии со временем года
2.2.1.5 наблюдать за изменениями в жизни растений и животных зимой: снег, деревья без листьев
3.2.1.5 понимать свойство льда при гололеде (скользко, можно упасть)
4.2.1.5 находить и показывать на картинке изображения природы летом, зимой, осенью, весной
1.2.1.6 играть на свежем воздухе в соответствии со временем года
2.2.1.6 ощущать холод снега и наблюдать его таяние в теплой руке
3.2.1.6 называть или указывать на изменения в природе весной – потепление, таяние снега, прилет птиц, распускание почек, цветение
4.2.1.6 наблюдать за погодой каждый день (ясно, пасмурно, холодно, солнечно, снег, дождь)
2.2.1.7 понимать свойство льда при гололеде (скользко, можно упасть)
3.2.1.7 называть или указывать на изменения в природе летом
4.2.1.7 называть или указывать на изменения в природе зимой – холод, мороз, снег, лед, гололед
2.2.1.8 наблюдать за изменениями в природе в весенние месяцы: потепление, сосульки, таяние снега, прилет птиц, распускание почек
3.2.1.8 выделять из предложенных картинок изображение зимы, лета
4.2.1.8 понимать свойство льда при гололеде (скользко, можно упасть)
2.2.1.9 наблюдать за изменениями в природе в летние месяцы: ярко светит солнце, расцветают цветы

3.2.1.9 маусымға сай киіну
4.2.1.9 маусымға сай киіну
2.2.1.10 маусымға сай киіну
3.2.1.10 маусымға сәйкес таза ауада ойнау
4.2.1.10 жыл мезгіліне сай киінген балаларды суреттен көрсету
2.2.1.11 маусымға сәйкес таза ауада ойнау
3.2.1.11 өтініш немесе тілекті сөзбен (үнмен) немесе ым- ишарамен білдіру
4.2.1.11 әр түрлі маусымда ашық ауада ойындар ойнау
4.2.1.12 көктемде табиғаттағы өзгерістерді байқау (жылы болды, қар еріді)
4.2.1.13 вербалды немесе альтернативті коммуникацияны пайдалана отырып, қарапайым чсөйлемдерді құрастырып айту
2.2. Өсімдіктер
1.2.2.1 таныс көкөністерді үлгісі бойынша (тура осындай бер), аты бойынша (сәбізді ал), дәмі бойынша (мысалы, сәбіз) тану
2.2.2.1 көкөністерді үлгі бойынша тану және көрсету (сәбіз, қияр)
3.2.2.1көкөністерді көрсету және атау: сәбіз, қияр, орамжапырақ
4.2.2.1суреттегі көкөністерді көрсетіп, атау
1.2.2.2 екі көкөністен сәбізді үлгісі, атауы, дәмі бойынша таңдау
2.2.2.2 сәбіз мен қиярды үлгілері, аттары, дәмі бойынша басқа көкөністердің ішінен ажыратып табу
3.2.2.2 көкөністердің түсін, пішінін, дәмін атау
4.2.2.2 суреттегі жемістерді көрсету және атау
1.2.2.3 үлгісі, өлшемдері бойынша екінің ішінен таңдау (үлкен сәбізді бер)
2.2.2.3 жемістерді үлгісі мен атауы бойынша тану және көрсету (алма, алмұрт)
3.2.2.3 жемістерді көрсету және атау: алма, алмұрт, банан
4.2.2.3 көкөністер мен жемістердің түсін, пішінін, дәмін атау
1.2.2.4 таныс жемістерді үлгісі, атауы, дәмі бойынша тану (мысалы, алма)
2.2.2.4 алма мен алмұртты басқа жемістердің ішінен үлгісі, атауы, дәмі бойынша табу
3.2.2.4 жемістердің түсін, пішінін, дәмін, иісін ажырату және атау
4.2.2.4 көкөністер мен жемістерді көрнекі үлгі бойынша, жалпылаушы сөз бойынша топтастыру
1.2.2.5 екі жемістің бірін үлгісіне, атауына, дәміне қарай таңдау, мысалы, алманы
2.2.2.5 өлшемі мен аты бойынша таңдау жасау (маған үлкен қияр бер, маған үлкен алма бер)
3.2.2.5 көкөністер мен жемістерді көрнекі үлгі бойынша топтастыру, жалпылаушы сөздерді қолдану арқылы
4.2.2.5 көкөністерден дайындалған тағамдарды тану және атау (салат, көкөніс сорпасы)
1.2.2.6 өлшеміне, үлгіге сәйкес таңдау жасау (маған кішкентай алма бер)
2.2.2.6 көкөністер мен жемістерді көрнекі үлгі бойынша топтастыру
3.2.2.6 жидектерді (таңқурай, қарақат) тану және атау
4.2.2.6 жемістерден дайындалған тағамдарды тану және атау (тосап, компот)
1.2.2.7 жемістер мен көкөністерді үлгісіне, атауына, дәміне қарай ажырату, мысалы, сәбіз мен алманы
2.2.2.7 жидектерді (таңқурай) сыртқы түрі бойывнша (үлгіге сәйкес), дәміне қарай тану және табу

3.2.1.9 одеваться в соответствии со временем года
4.2.1.9 одеваться в соответствии со временем года
2.2.1.10 одеваться в соответствии со временем года
3.2.1.10 играть на свежем воздухе в соответствии со временем года
4.2.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
2.2.1.11 играть на свежем воздухе в соответствии со временем года
3.2.1.11 выражать просьбу или желание словом (звуком) или жестом
4.2.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
4.2.1.12 наблюдать за изменениями в природе весной (стало тепло, тает снег)
4.2.1.13 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2.2. Растения
1.2.2.1 узнавать знакомые овощи по образцу (дай такой же), по названию (возьми морковь), вкусу (например, морковь)
2.2.2.1 узнавать и показывать овощи по образцу, по названию (морковь, огурец)
3.2.2.1 показывать и называть овощи: морковь, огурец, капуста
4.2.2.1 показывать и называть овощи на картинке
1.2.2.2
выбирать из двух знакомых овощей -морковь по образцу, по названию и вкусу
2.2.2.2 находить морковь и огурец среди других овощей по образцу, по названию, по вкусу
3.2.2.2 называть цвет, форму, вкус овощей
4.2.2.2 показывать и называть фрукты на картинке
1.2.2.3 осуществлять выбор из двух по величине, по образцу (дай большую морковь)
2.2.2.3 узнавать и показывать по образцу и названию фрукты (яблоко, груша
3.2.2.3 показывать и называть фрукты: яблоко, груша, банан
4.2.2.3 называть цвет, форму, вкус овощей и фруктов
1.2.2.4 узнавать знакомые фрукты по образцу, названию, вкусу (например, яблоко)
2.2.2.4 находить яблоко и грушу среди других фруктов по образцу, по названию, по вкусу
3.2.2.4 различать и называть цвет, форму, вкус, запах фруктов
4.2.2.4 группировать овощи и фрукты по наглядному образцу, по обобщающему слову
1.2.2.5 выбирать из двух фруктов, например, яблоко по образцу, названию, вкусу
2.2.2.5 осуществлять выбор по величине и по названию (дай большой огурец, дай большое яблоко)
3.2.2.5 группировать овощи и фрукты по наглядному образцу, с употреблением обобщающих слов
4.2.2.5 узнавать и называть блюда, приготовленные из овощей (салат, овощной суп)
1.2.2.6 осуществлять выбор по величине, по образцу (дай маленькое яблоко)
2.2.2.6 группировать овощи и фрукты по наглядному образцу
3.2.2.6 узнавать и называть ягоды (малина, смородина)
4.2.2.6 узнавать и называть блюда, приготовленные из фруктов (варенье, компот)
1.2.2.7 различать фрукт и овощ, например, морковь и яблоко по образцу, по названию, по вкусу
2.2.2.7 узнавать и находить ягоды (малина) по внешнему виду (по образцу), по вкусу

3.2.2.7 жидектердің түсін, пішінін, дәмін атау
4.2.2.7 жақын жерде (жергілікті аумағында) жиі кездесетін жидектерді тану және атау
1.2.2.8 бақшадағы, жылыжайдағы көкөністердің өсуін, бақтағы жемістердің өсуін бақылау
2.2.2.8 бөлме өсімдіктерін су сепкішпен суару
3.2.2.8 жергілікті ағаштарды тану және атау
4.2.2.8 жидектерден жасалған тағамдарды тану және атау
2.2.2.9 бақшадағы, жылыжайдағы көкөністердің өсуін, бақтағы жемістер мен жидектердің өсуін бақылау
3.2.2.9 гүлдерді танып, атау - түймедақ
4.2.2.9 жақын жерде (жергілікті аумағында) жиі кездесетін ағаштарды тану және атау
3.2.2.10 бөлме өсімдіктерін күту ережелерін сақтау (түпқоймасын жуу)
4.2.2.10 үлгі бойынша ағаш бөліктерін көрсету
3.2.2.11 ауызша немесе альтернативті коммуникацияны пайдалана отырып, қарапайым сөйлемдерді құрастыру
4.2.2.11 бұта мен ағашты ажырату
3.2.2.12 бақшадағы, жылыжайдағы көкөністердің өсуін, бақтағы жемістер мен жидектердің өсуін бақылау
4.2.2.12 үлкен жапырақтары бар бөлме өсімдіктерді күту ережелерін сақтау: фикус, бегония (түпқоймаларды жуу, жапырақтарды шаңнан тазарту)
4.2.2.13 ауызша немесе альтернативті коммуникацияны пайдалана отырып, қарапайым сөйлемдерді құрастыру
4.2.2.14 бақшадағы, жылыжайдағы көкөністердің өсуін, бақтағы жемістер мен жидектердің өсуін бақылау
2.3. Жануарлар
1.2.3.1 үй жануарларын (мысалы, мысықты) үлгісі, атауы бойынша тану
2.2.3.1 үй жануарларын (мысықты, итті) үлгісі, атаулары бойынша тану
3.2.3.1 үй жануарларын көрсету және атау (мысық, ит, сиыр)
4.2.3.1 суреттен үй жануарларын көрсету және атау
1.2.3.2 үлгі бойынша екі үй жануарларының ішінен мысықты таңдау, макеттер, иллюстрациялар арқылы атау
2.2.3.2 мысықтар мен иттерді дауысынан тану
3.2.3.2 үй жануарларының негізгі дене мүшелерін атау (бас, дене, табан, құйрық)
4.2.3.2 үй жануарларының негізгі дене мүшелерін атау (бас, дене, табан, құйрық)
1.2.3.3 үлгі бойынша екі өлшемнен таңдау жасау (үлкен мысықты көрсет)
2.2.3.3 мысық пен иттің денесінің негізгі бөліктерін (басы, денесі, табаны, құйрығы) үлгіге сәйкес, атауы бойынша көрсету
3.2.3.3 мысықты, итті, сиырды дауыс үндерінен тану
4.2.3.3 үлгі бойынша екі өлшемнен таңдау жасау (үлкен мысықты көрсет)
1.2.3.4 жабайы жануарларды (мысалы, қоянды) үлгісі, аты бойынша тану
2.2.3.4 үй жануарларын күту (су беру, жем беру)
3.2.3.4 жануарлардың орындайтын әрекеттерін атау (мысық сүт ішеді, сиыр шөп жейді, ит үйшігінде отырады)
4.2.3.4 үй жануарлардың төлдерін тану және атау (марғау, күшік, бұзау)
1.2.3.5 екі жабайы аңнан қоянды үлгісіне, атауына сәйкес таңдау

3.2.2.7 называть цвет, форму, вкус ягод
4.2.2.7 узнавать и называть наиболее распространенные в данной местности ягоды
1.2.2.8 наблюдать за ростом овощей на огороде, в теплице, за ростом фруктов в саду
2.2.2.8 поливать из лейки комнатные растения
3.2.2.8 узнавать и называть местные деревья
4.2.2.8 узнавать и называть блюда, приготовленные из ягод
2.2.2.9 наблюдать за ростом овощей на огороде, в теплице, за ростом фруктов и ягод в саду
3.2.2.9 узнавать и называть цветы – ромашка
4.2.2.9 узнавать и называть деревья, наиболее распространенные в данной местности
3.2.2.10 выполнять правила ухода за комнатными растениями (мытье поддонов)
4.2.2.10 показывать части дерева по образцу
3.2.2.11 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
4.2.2.11 различать кустарник и дерево
3.2.2.12 наблюдать за ростом овощей на огороде, в теплице, за ростом фруктов и ягод в саду
4.2.2.12 выполнять правила ухода за комнатными растениями с крупными листьями: фикус, бегония (мытье поддонов, удаление пыли с листьев)
4.2.2.13 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
4.2.2.14 наблюдать за ростом овощей на огороде, в теплице, за ростом фруктов и ягод в саду
2.3. Животные
1.2.3.1 узнавать домашних животных (например, кошка) по образцу, названию
2.2.3.1 узнавать домашних животных (кошка, собака) по образцу, названию
3.2.3.1 показывать и называть домашних животных (кошка, собака, корова)
4.2.3.1 показывать и называть на картинке домашних животных
1.2.3.2 выбирать из двух домашних животных кошку по образцу, названию с использованием моделей, иллюстраций
2.2.3.2 узнавать кошку и собаку по голосу
3.2.3.2 называть основные части тела домашних животных (голова, туловище, лапы, хвост)
4.2.3.2 называть основные части тела домашних животных (голова, туловище, лапы, хвост)
1.2.3.3 осуществлять выбор из двух по величине, по образцу (покажи большую кошку)
2.2.3.3 показывать основные части тела кошки и собаки (голова, туловище, лапы, хвост) по образцу, по названию
3.2.3.3 узнавать кошку, собаку, корову по голосу
1.2.3.3 осуществлять выбор из двух по величине, по образцу (покажи большую кошку)
1.2.3.4 узнавать диких животных (например, заяц) по образцу, названию
2.2.3.4 проявлять заботу о домашних животных (дать воды, насыпать корм)
3.2.3.4 называть действия, выполняемые животными (кошка пьет молоко, корова ест сено, собака сидит в будке)
4.2.3.4 узнавать и называть детенышей домашних животных (котенок, щенок, теленок)
1.2.3.5 выбирать из двух диких животных – зайца, по образцу, названию

2.2.3.5 жабайы жануарларды (қоян, түлкі) үлгісі, аты бойынша тану
3.2.3.5 үй жануарларын қамқорлық білдіру, оларға күтім жасауға көмектесу
4.2.3.5 жануарлардың адамға қалай көмектесетінін атап айту (сиыр сүт береді, мысық тышқандарды ұстайды, ит үйді күзетеді)
1.2.3.6 екі заттан (суреттен) таңдау жасау: өлшемі бойынша, улгі бойынша (тура осындай бер), аты бойынша (үлкен қоян бер)
2.2.3.6 мұғалімнен кейін қайталау, қоян мен түлкінің әдеттеріне еліктеу
3.2.3.6 жабайы жануарларды (қоян, түлкі, аю) көрсету және атау
4.2.3.6 үй жануарларын қамқорлық білдіру, оларға күтім жасауға көмектесу
1.2.3.7 үлгісі бойынша, аты бойынша мысық пен қоянды ажырату
2.2.3.7 үш жануардың ішінен үлгі бойынша қоянды, түлкіні таңдау (осы сияқтыны көрсет)
3.2.3.7 мұғалімнен кейін қайталау, қоян, түлкі, аюдың әдеттеріне еліктеу (музыкалық сүйемелдеу)
4.2.3.7 суреттегі жабайы жануарларды көрсету және атау (қоян, түлкі, аю, кірпі)
1.2.3.8 үй құстарын (мысалы, тауық) үлгі бойынша, аты бойынша тану
2.2.3.8 атауына сәйкес таңдау жасау(түлкіні көрсет, қоянды көрсет)
3.2.3.8 жануарлардың орындайтын әрекеттерін атау (қоян секіреді)
4.2.3.8 суреттен қоянды жазда, қоянды қыста, аюды жазда, аюды қыста тану
1.2.3.9 екі құстың ішінен үлгісіне, атауына сәйкес біреуін, мысалы, тауықты таңдау
2.2.3.9 құсты (тауықты, қазды) үлгісі, атауы бойынша тану
3.2.3.9 жабайы жануарлардың төлдерін тану және атау (көжек, конжық, жаутаң)
4.2.3.9 жануарлар туралы ертегін сахналауға қатысу, жануарлардың әдеттерін мұғалімнің соңынан қайталау
1.2.3.10 екі құстың ішінен аты бойынша біреуін таңдау (тауықты көрсет)
2.2.3.10 үш құстың ішінен үлгі бойынша тауықты, қазды таңдау (осы сияқты көрсет)
3.2.3.10 құсты дауыс үнінен тану (тауық, әтеш, қаз)
4.2.3.10 жабайы жануарлардың төлдерін тану және атау (көжек, конжық, жаутаң)
1.2.3.11 жабайы құстардың табиғаттағы әдеттерін байқау, (мысалы, торғайды) аттауы бойынша тану
2.2.3.11 заттың аттауы бойынша таңдау жасау (тауықты көрсет, қазды көрсет)
3.2.3.11 құстардың қимылдарын айту (тауық шоқиды, әтеш шақырады, қаз жүзеді)
4.2.3.11 үй жануарларын сыртқы түрі бойынша тану, суреттен көрсету, және атау
1.2.3.12 табиғаттағы жәндіктерді бақылау (мысалы, қоңыз), аттауы бойынша тану
2.2.3.12 жергілікті құстарды үлгісі бойынша, аты бойынша тану (торғай, көгершін)
3.2.3.12 мұғалімнің соңынан қайталап, үй құстарының әдеттеріне еліктеу
4.2.3.12 құстарды дауыстары бойынша ажырату
1.2.3.13 аквариумдағы балықтарды бақылау, балыққа жем беру
2.2.3.13 торғайларды, көгершіндерді бақылап қарау
3.2.3.13 жергілікті құстарды сыртқы түрі, дауысы бойынша тану және атау (көгершін, торғай)

2.2.3.5 узнавать диких животных (заяц, лиса) по образцу, названию
3.2.3.5 проявлять заботу о домашних животных, помогать ухаживать за ними
4.2.3.5 называть, как животные помогают человеку (корова дает молоко, кошка ловит мышей, собака сторожит дом)
1.2.3.6 осуществлять выбор из двух предметов (картинок) по величине, по образцу (дай такого же), по названию (дай большого зайца)
2.2.3.6 повторять за учителем, подражать повадкам зайца и лисы
3.2.3.6 показывать и называть диких животных (заяц, лиса, медведь)
4.2.3.6 проявлять заботу о домашних животных, помогать ухаживать за ними
1.2.3.7 различать кошку и зайца по образцу, по названию
2.2.3.7 выбирать из трех животных зайца, лису по образцу (покажи такого же)
3.2.3.7 повторять за учителем, подражать повадкам зайца, лисы, медведя (музыкальное сопровождение)
4.2.3.7 показывать на картинке и называть диких животных (заяц, лиса, медведь, Ұж)
1.2.3.8 узнавать домашних птиц (например, курица) по образцу, по названию
2.2.3.8 осуществлять выбор по названию (покажи лису, покажи зайца)
3.2.3.8 называть действия, выполняемые животными (заяц прыгает)
4.2.3.8 узнавать на картинке зайца летом и зайца зимой, медведя летом и медведя зимой
1.2.3.9 выбирать из двух домашних птиц, например, курицу по образцу, названию
2.2.3.9 узнавать домашних птиц (курица, гусь) по образцу, названию
4.2.3.9 узнавать и называть детенышей диких животных (зайчонок, медвежонок, лисенок)
4.2.3.9 участвовать в инсценировке сказки "Теремок", повторять за учителем повадки животных
1.2.3.10 осуществлять выбор из двух домашних птиц по названию (покажи курицу)
2.2.3.10 выбирать из трех птиц курицу, гуся по образцу, (покажи такого же)
3.2.3.10 узнавать домашних птиц по голосу (курица, петух, гусь)
4.2.3.10 узнавать и называть детенышей диких животных (зайчонок, медвежонок, лисенок)
1.2.3.11 наблюдать повадки диких птиц в природе, узнавать (например, воробей) по названию
2.2.3.11 осуществлять выбор по названию (покажи курицу, покажи гуся)
3.2.3.11 называть действия, выполняемые домашними птицами (курица клюет зерна, петух кукарекает, гусь плавает в пруду)
4.2.3.11 узнавать по внешнему виду, показывать на картинке и называть домашних птиц
1.2.3.12 наблюдать насекомых в природе (например, жук) узнавать по названию
1.2.3.12 узнавать местных птиц (воробей, голубь) по образцу, по названию
3.2.3.12 повторять за учителем, подражать повадкам домашних птиц
4.2.3.12 различать домашних птиц по голосам
1.2.3.13 наблюдать рыб в аквариуме, давать рыбкам корм
2.2.3.13 наблюдать за воробьями, голубями
3.2.3.13 узнавать и называть местных птиц (голубь, воробей) по внешнему виду, по голосу

4.2.3.13 құстарға тән әрекеттерін атау
2.2.3.14 құс қоректендіру үйшігіне жем салу
3.2.3.14 жергілікті құстарды бақылау
4.2.3.14 құстар туралы ертегін сахналауға қатысу
2.2.3.15 табиғаттағы жәндіктерді бақылап, үлгісі, атауы бойынша тану (мысалы, қоңыз, көбелек
3.2.3.15 қоректендіру үйшігіне жем салу
4.2.3.15 жергілікті құстарды сыртқы түрі бойынша тану, суреттен көрсету, атау
2.2.3.16 өзен балықтарын бақылау, қарастыру
3.2.3.16 жәндіктерді сыртқы түрі бойынша тану және атау (қоңыз, көбелек, шыбын)
4.2.3.16 жергілікті құстарды бақылау және күтіп қарау (қоректендіру үйшігі)
3.2.3.17 балықтың дене мүшелерін тану және атау (бас, дене, құйрық)
4.2.3.17 суреттен жәндіктерді тану, көрсету және атау (қоңыз, көбелек, шыбын, құмырсқа)
4.2.3.18 үй жануарлары мен жабайы аңдарды, құстарды, жәндіктерді ажыратыу және үлгі бойынша, жалпылаушы сөз бойынша топтастыру
4.2.3.19 балықтың кейбір түрлерін тану және атау (мысалы, жайын, шортан, мөңке)
4.2.3.20 вербалды немесе баламалы коммуникацияны пайдалана отырып, қарапайым сөйлемдер құрастыру (жануарлардың, құстардың, жәндіктер және балықтардың қылықтары, қозғалыс әдеттері туралы)
3) "Менің Отаным – Қазақстан" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 сынып
2-сынып
3-сынып
4 сынып
3.1. Менің қалам, ауылым
1.3.1.1 әнұранды бір орында тұрып, оң қолды жүрек тұсына қойып тыңдау
2.3.1.1 әнұранды бір орында тұрып, оң қолды жүрек тұсына қойып тыңдау
3.3.1.1 ауылдың (қаланың) ішінен өз үйін тану
4.3.1.1 үйін, жиі баратын демалыс және ойын-сауық орындарын фотосуретте тану
1.3.1.2 Қазақстан туын танып, көрсету
2.3.1.2 Қазақстан туын танып, көрсету
3.3.1.2 өз ауылында, (қаласында) мектептен үйге дейінгі жолды тану
4.3.1.2 үйден мектепке және кері қайту жолын тану
1.3.1.3 туған ауылдың (қаланың) ішінен өз үйін тану
2.3.1.3 домбыраны тану, домбыраның үнін тану
3.3.1.3 қаланың демалыс саябағы мен үнемі баратын дүкенін тану
4.3.1.3 оқушы тұратын аймақтың негізгі көрікті жерлерін (өзен, көл, тау, орман) тану
1.3.1.4 қаланың демалыс саябағы мен үнемі баратын дүкенін тану
2.3.1.4 өзі тұратын қаладағы (ауылдағы) өз үйіне баратын жолды тану
3.3.1.4 өзі тұратын аймақтың негізгі көрікті жерлерін (өзен, көл, таулар) тану
4.3.1.4 өз қаласының, ауылының негізгі мекемелерінің мақсатын түсіну: дүкен, емхана, мектеп
2.3.1.5 көшелердің мерекелік безендірілуіне көңіл бөлу (қала, ауыл бойынша экскурсиялар кезінде)
3.3.1.5 өз қаласының, ауылының негізгі мекемелерінің мақсатын түсіну: дүкен, мектеп
4.3.1.5 қала мен ауылдың айырмашылығын түсіну

4.2.3.13 называть действия, выполняемые домашними птицами
2.2.3.14 насыпать корм в кормушку для птиц
3.2.3.14 наблюдать за местными птицами
4.2.3.14 участвовать в инсценировке сказки "Курочка Ряба"
2.2.3.15 наблюдать за насекомыми в природе, узнавать по образцу, по названию (например, жук, бабочка
3.2.3.15 насыпать корм в кормушку
4.2.3.15 узнавать по внешнему виду, показывать на картинке, называть местных птиц
2.2.3.16 наблюдать, рассматривать речных рыб
3.2.3.16 узнавать и называть насекомых (жук, бабочка, муха) по внешнему виду
4.2.3.16 наблюдать за местными птицами, заботиться о них (кормушка)
3.2.3.17 узнавать и называть части тела рыб (голова, туловище, хвост)
4.2.3.17 узнавать на картинке, показывать и называть насекомых (жук, бабочка, муха, муравей)
4.2.3.18 различать и группировать: домашние животные-дикие животные, птицы, насекомые по образцу, по обобщающему слову
4.2.3.19 узнавать и называть некоторые виды рыб (например, сом, щука, карась)
4.2.3.20 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации (о повадках, способах передвижения, животных, птиц, насекомых и рыб)
3) раздел "Моя родина - Казахстан":
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1. Мой город, село
1.3.1.1 слушать гимн, стоя смирно и приложив правую руку к сердцу
2.3.1.1 слушать гимн, стоя смирно и приложив правую руку к сердцу
3.3.1.1 узнавать свой дом в родном городе (селе)
4.3.1.1 узнавать на фотографии свой дом, часто посещаемые объекты отдыха и развлечений
1.3.1.2 узнавать и показывать флаг Казахстана
2.3.1.2 узнавать и показывать флаг Казахстана
3.3.1.2 узнавать дорогу от школы до дома в своем городе (селе)
4.3.1.2 узнавать дорогу из дома до школы и обратно
1.3.1.3 узнавать свой дом в родном городе (селе)
2.3.1.3 узнавать домбру, узнавать звучание домбры
3.3.1.3 узнавать городской парк отдыха и регулярно посещаемый магазин
4.3.1.3 узнавать основные достопримечательности местности, в котором живет обучающийся (река, озеро, горы, леса)
1.3.1.4 узнавать городской парк отдыха и регулярно посещаемый магазин
2.3.1.4 узнавать дорогу до дома в городе (села), в котором живет
3.3.1.4 узнавать основные достопримечательности местности, в котором живет (река, озеро, горы)
4.3.1.4 понимать назначения основных учреждений своего города, села: магазин, поликлиника, школа
2.3.1.5 обращать внимание на праздничное оформление улиц (во время экскурсии по городу, селу)
3.3.1.5 понимать назначения основных учреждений своего города, села: магазин, школа
4.3.1.5 понимать различия между городом и селом

2.3.1.6 қаланың демалыс саябағы мен үнемі баратын дүкенін тану
3.3.1.6 Қазақстан Республикасының әнұраны орындалған кезінде оң қолын жүрек тұсына қойып тік тұру
4.3.1.6 Қазақстан Республиканың әнұраны орындалған кезінде оң қолды жүрек тұсына қойып тік тұру қалпын сақтау
2.3.1.7 туған ауылдың (қаланың) ішінен өз үйін тану
3.3.1.7 Қазақстан туын тану және көрсету
4.3.1.7 Қазақстан туын тану және көрсету
3.3.1.8 2-3 тудың ішінен Қазақстан туын тауып көрсету ерекшелеу
4.3.1.8 ұсынылған 2-3 таңбаның ішінен Қазақстан туын тауып таңдау
3.3.1.9 домбыраны тану және атау
4.3.1.9 домбыраны тану және көрсету
3.3.1.10 домбыра үнін тану
4.3.1.10 домбыра үнін тану
4.3.1.11 ауызша немесе альтернативті коммуникацияны пайдалана отырып, қарапайым сөйлемдерді құрастыру
3.2. Көлік. Жол жүру ережелері
1.3.2.1 қалада жүру үшін қоғамдық көлігін тану (автокөлік, автобус, трамвай)
2.3.2.1 көлік түрлерін тану (автомобиль, автобус, трамвай, пойыз)
3.3.2.1 суретте қаланың, ауылдың негізгі көлік түрлерін атаулары бойынша көрсету
4.3.2.1 негізгі көлік түрлерін атау: автобус, автомобиль, пойыз, ұшақ, пароход
1.3.2.2 бағдаршамдарды тану және оны көрсету
2.3.2.2 суреттегі бағдаршамды тану және оны көрсету
3.3.2.2 суреттен көлік түрлерін атаулары бойынша көрсету: автобус, жеңіл көлік, трамвай, пойыз
4.3.2.2 көлік түрлерінің қозғалыс амалдарын атау (автобус, автомобиль – жүреді, пойыз – жүреді, ұшақ – ұшады, пароход – жүзеді)
1.3.2.3 қоғамдық көлікте өзін-өзі ұстау ережелерін сақтау: бос орындыққа отырып жүру
2.3.2.3 ойын жағдайында бағдаршам талаптарын орындау
3.3.2.3 мектепке бару және қайту жолын тану, білу
4.3.2.3 жолда жүру ережелерін сақтау
1.3.2.4 қалада жүру ережелерін сақтау (ересек адамның қолынан ұстап тротуармен жаяу жүру)
2.3.2.4 қоғамдық көлікте өзін-өзі ұстау ережелерін сақтауға: бос орындыққа отыру; ақырын сөйлеу, айқайламау
3.3.2.4 қоғамдық көлікте өзін дұрыс ұстау
4.3.2.4 көшеден өту ережелерін сақтау
2.3.2.5 қала бойынша қозғалыс ережелерін сақтау (тротуармен жүру, ересек адамның қолынан ұстау)
3.3.2.5 бағдаршамның жанған түстеріне сәйкес көшеден өту ережелерін сақтау
4.3.2.5 бағдаршам сигналдарын және олардың мағынасын атау (қызыл – тоқта, сары – кү, жасыл – жүр)
2.3.2.6 ересек адамның сүйемелдеуімен жолды "зебра" бойымен кесіп өту (экскурсия кезінде, ойын жағдайында)
3.3.2.6 ересектердің еріп жүрумен жолды жаяу жүргіншілерге арналған жерүсті және жерасты өткелдерімен кесіп өту
4.3.2.6 ересектердің сүйемелдеуімен жолды "зебра" бойымен, жер асты өткелі арқылы кесіп өту

2.3.1.6 узнавать городской парк отдыха и регулярно посещаемый магазин
3.3.1.6 смирно стоять при исполнении гимна Республики Казахстан, приложив правую руку к сердцу
4.3.1.6 смирно стоять при исполнении гимна Республики, приложив правую руку к сердцу
2.3.1.7 узнавать свой дом в родном городе (селе)
3.3.1.7 узнавать и показывать флаг Казахстана
4.3.1.7 узнавать и показывать флаг Казахстана
3.3.1.8 находить и выделять флаг Казахстана из 2-3 флагов
4.3.1.8 находить и выделять из 2-3 предлагаемых символов флаг Казахстана
3.3.1.9 узнавать и называть домбру
4.3.1.9 узнавать и показывать домбру
3.3.1.10 узнавать звучание домбры
4.3.1.10 узнавать звучание домбры
4.3.1.11 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
3.2. Транспорт. Правила дорожного движения
1.3.2.1 узнавать общественный транспорт для передвижения по городу (машина, автобус, трамвай)
2.3.2.1 узнавать виды транспорта (машина, автобус, трамвай, поезд)
3.3.2.1 показывать на картинке основные виды транспорта города, села по их названию
4.3.2.1 называть основные виды транспорта: автобус, машина, поезд, самолет, пароход
1.3.2.2 узнавать светофор и показывать его
2.3.2.2 узнавать светофор на картинке и показывать его
3.3.2.2 показывать на картинке виды транспорта: автобус, машина, трамвай, поезд по их названию
4.3.2.2 называть способы передвижения видов транспорта (автобус, машина – едет, поезд – идет, самолет – летит, пароход - плывет)
1.3.2.3 соблюдать правила поведения в общественном транспорте: ехать, сидя на свободном месте
2.3.2.3 выполнять требования сигналов светофора в игровой ситуации
3.3.2.3 узнавать дорогу в школу и домой
4.3.2.3 соблюдать правила дорожного движения
1.3.2.4 соблюдать правила передвижения по городу (пешее движение по тротуару, держа за руку взрослого)
2.3.2.4 соблюдать правила поведения в общественном транспорте: ехать, сидя на свободном месте; не кричать в общественном транспорте
3.3.2.4 правильно вести себя в общественном транспорте
4.3.2.4 соблюдать правила перехода улицы
2.3.2.5 соблюдать правила передвижения по городу (пешее движение по тротуару, держа за руку взрослого)
3.3.2.5 соблюдать правила перехода улицы на знаки светофора
4.3.2.5 называть сигналы светофора и их значение (красный – стоп, желтый-жди, зеленый - иди)
2.3.2.6 переходить проезжую часть по "зебре" в сопровождении взрослого (во время экскурсий, в игровой ситуации)
3.3.2.6 переходить проезжую часть по "зебре", по подземному переходу в сопровождении взрослых
3.3.2.6 переходить проезжую часть по "зебре", по подземному переходу в сопровождении взрослых

3.3.2.7 жол ережесін сақтамаудың қауіптілігін түсіну
4.3.2.7 көшеде өзін-өзі ұстау ережелерін сақтау: тротуармен жүру, қоқыс тастамау, айқайламау, итермеу
4.3.2.8 мектепке бару және қайту жолдарын табу
4.3.2.9 жол қозғалысы ережелерін сақтамаудың қауіптілігін түсіну
4.3.2.10 ауызша немесе альтернативті коммуникацияны пайдалана отырып, қарапайым сөйлемдерді құрастыру
3.3. Халыққа қызмет көрсету объектілері
1.3.3.1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіп тауарлары), базарларға, емханаларға, дәріханаларға бару
2.3.3.1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіп тауарлары), базарларға, емханаларға, дәріханаларға бару
3.3.3.1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіп тауарлары), базарларға, емханаларға, дәріханаларға бару
4.3.3.1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіп тауарлары), базарларға, емханаларға, дәріханаларға бару
1.3.3.2 тауарларды, дәрі-дәрмектерді сатып алу үрдісін, сатып алушы мен сатушы, пошта қызметкері, дәріхана, медициналық персонал арасындағы қарым-қатынасты бақылау
2.3.3.2 тауарларды, дәрі-дәрмектерді сатып алу үрдісін, сатып алушы мен сатушы, пошта қызметкері, дәріхана, медициналық персонал арасындағы қарым-қатынасты бақылау
3.3.3.2 қоғамдық орындарда, айналасындағы заттарға күтіммен қарау
4.3.3.2 ересек адаммен бірге өзіне-өзі қызмет көрсететін азық-түлік дүкенінде заттарды таңдау
1.3.3.3 қоғамдық орындарда өзін-өзі ұстау ережелерін сақтау: айғайламау, жүгірмеу, айналаңдағы адамдарға агрессивті әрекеттер жасамау; қоршаған орта объектілеріне қатысты деструктивті әрекеттерді қолданбау, өзге адамдардың заттарына қол тигізбеу (алмау)
2.3.3.3 қоғамдық орындарда өзін-өзі ұстау ережелерін сақтауға: айқайламауға, жүгірмеуге , айналаңыздағы адамдарға агрессивті әрекеттер жасамауға ; қоршаған орта объектілеріне қатысты деструктивті әрекеттерді қолданбау, өзге адамдардың заттарына қол тигізбеу (алмау)
3.3.3.3 ересек адаммен бірге өзіне-өзі қызмет көрсететін азық-түлік дүкенінде тауарларды таңдау
4.3.3.3 өзіне-өзі қызмет көрсетуді талап ететін дүкеніндегі өнімдерді кассаға апару үшін себетті, арбаны пайдалану: таңдалған тауарларды себетке, арбаға мұқият салу.
2.3.3.4 сатушымен, дәрігермен, пошта қызметкерімен, дәріханамен қарым-қатынас жасаудың әлеуметтік қолайлы тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет үшін рахмет, көмек
3.3.3.4 өзіне-өзі қызмет көрсететін дүкендегі өнімдерді кассаға апару үшін себетті, арбаны пайдалану: таңдалған өнімдерді себетке, арбаға мұқият орналастыру.
4.3.3.4 "Дүкен" рөлдік ойынын ойнау, сатушы, сатып алушы рөлін орындау

3.3.2.7 понимать опасность при несоблюдении правил дорожного движения
4.3.2.7 соблюдать правила поведения на улице: двигаться по тротуару, не сорить, не кричать, не толкаться
4.3.2.8 узнавать дорогу в школу и домой
4.3.2.9 понимать опасность при несоблюдении правил дорожного движения
4.3.2.10 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
3.3. Объекты обслуживания населения
1.3.3.1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлиники, аптеки
2.3.3.1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлиники, аптеки
3.3.3.1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлиники, аптеки
4.3.3.1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлиники, аптеки
1.3.3.2 наблюдать процесс покупки товаров, лекарств, общения покупателя с продавцом, работником почты, аптеки, медицинским персоналом
2.3.3.2 наблюдать процесс покупки товаров, лекарств, общения покупателя с продавцом, работником почты, аптеки, медицинским персоналом
3.3.3.2 бережно относиться к предметам окружающей обстановки в общественном месте
4.3.3.2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания
1.3.3.3 выполнять правила поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей; не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать (не брать) чужих вещей
2.3.3.3 выполнять правила поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей; не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать (не брать) чужих вещей
3.3.3.3 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания
4.3.3.3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
2.3.3.4 использовать социально одобряемые способы общения с продавцом, врачом, работником почты, аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь
3.3.3.4 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
4.3.3.4 играть в сюжетно-ролевую игру "Магазин", брать на себя роль продавца, покупателя

3.3.3.5 "Дүкен" рөлдік ойынын ойнау, сатушы, сатып алушы рөлін орындау
4.3.3.5 кафеге бару, дастархан басында мәдениетті мінез-құлық дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлері) қарым-қатынас жасау, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
38. Бағдарлама Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-4 сыныптары үшін "Айналадағы әлем" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
39. Оқу мақсаттарын сыныптар мен тоқсандар бойынша бөлу ұсыныс түрінде берілген. Мұғалім әр оқушының мүмкіндіктерін ескере отырып, оқу мақсаттарын жеке анықтайды.
Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-4 сыныптары үшін "Айналадағы әлем" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспары
1) 1- сынып :
Өтпелі тақырыптар
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1-2 апта: білім алушыларды бақылау және тексеру;
3 апта "Мен, менің денем";
4 апта "Жемістер, жидектер";
5-апта "Көкөністер";
6-апта "Менің ойыншықтарым";
7-апта "Менің отбасым";
8-апта "Менің үйім"
9-апта "Менің мектебім"
1.1. Мен және менің отбасым, достарым
1.1.1.1 ересектермен және құрдастарымен сөйлесуде көз байланысын орнату
1.1.1.2 өз атына әудесу
1.1.1.3 сұхбаттаспен амандасу, онымен басын изеп, қол бұлғап, сөзбен қоштасу
1.1.1.4 өзіне назар аударту, келісуді (келіспеуді) білдіру, ризашылықты үнмен (сөзбен), бас изеумен, ыммен білдіру
1.1.1.5 өзін, анасын немесе ең жақын адамын суреттен тану
1.1.1.6 отбасы мүшелеріне қамқорлық жасау (орындықты көтеру, кесе беру, есікті ұстау)
1.1.1.7 жақын адамы ауырып қалса, оған жанашырлық білдіру (сипап, құшақтау, заттарды әкелу)
1.1.1.8 ұнататын сыныптасыңызға назар білдіру
1.1.1.9 жеке заттарын тану
2.2. Өсімдіктер
1.1.2.1 өз үйін, үй ауласын фотосуреттен тану
1.1.2.2 үйдегі бөлмелерді тану: жатын бөлме, ас үй, ванна, дәретхана, олардың мақсатын білу
1.1.2.3 ас үй жиһазын, қонақ бөлме жиһазын, жатын бөлме жиһазын тану
1.1.2.4 өз ойыншықтарын тану
1.2.2.5 екі жемістің бірін үлгісіне, атауына, дәміне қарай таңдау, мысалы, алманы
1.2.2.6 өлшеміне, үлгіге сәйкес таңдау жасау (маған кішкентай алма бер)
1.2.2.7 жемістер мен көкөністерді үлгісіне, атауына, дәміне қарай ажырату, мысалы, сәбіз мен алманы
1.2.2.8 бақшадағы, жылыжайдағы көкөністердің өсуін, бақтағы жемістердің өсуін бақылау

3.3.3.5 играть в сюжетно-ролевую игру "Магазин", брать на себя роль продавца, покупателя
4.3.3.5 посещать кафе, применять навыки культурного поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
38. Настоящая Программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Мир вокруг" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов. В долгосрочном плане обозначен предполагаемый объем учебных целей для каждого раздела Программы.
39. Распределение учебных целей по классам и четвертям носит рекомендательный характер. Учитель самостоятельно выберет учебные цели индивидуально для каждого ученика с учетом его возможностей.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Мир вокруг" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов
1) 1 класс:
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1-2 неделя: наблюдение и обследование обучающихся;
3 неделя "Я, мое тело";
4 неделя "Фрукты, ягоды";
5 неделя "Овощи";
6 неделя "Мои игрушки";
7 неделя "Моя семья";
8 неделя "Мой дом"
9 неделя "Моя школа"
1.1. Я и моя семья, мои друзья
1.1.1.1 устанавливать зрительный контакт
1.1.1.2 откликаться на свое имя
1.1.1.3 приветствовать собеседника, прощаться с ним кивком головы, взмахом руки, словом
1.1.1.4 привлекать к себе внимания, выражать согласие (несогласие), благодарность звуком (словом)
1.1.1.5 узнавать на фотографии маму или близкого человека
1.1.1.6 проявлять заботу о членах семьи (пододвинуть стул, подать чашку, придержать дверь)
1.1.1.7 выражать сочувствие близкому человеку, при болезни (гладит, обнимает, приносит вещи)
1.1.1.8 реагировать на предпочитаемого одноклассника
1.1.1.9 узнавать свои личные вещи
2.2. Растения
1.2.2.1 узнавать знакомые овощи по образцу (дай такой же), по названию (возьми морковь), вкусу (например, морковь)
1.2.2.2 выбирать из двух овощей, например, морковь по образцу, по названию, по вкусу
1.2.1.3 осуществлять выбор из двух по величине, по образцу (дай большую морковь)
1.2.2.4 узнавать знакомые фрукты по образцу, названию, вкусу (например, яблоко)
1.2.2.5 выбирать из двух фруктов, например, яблоко по образцу, названию, вкусу
1.2.2.6 осуществлять выбор по величине, по образцу (дай маленькое яблоко)
1.2.2.7 различать фрукт и овощ, например, морковь и яблоко по образцу, по названию, по вкусу
1.2.2.8 наблюдать за ростом овощей на огороде, в теплице, за ростом фруктов в саду

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1 - 4 сыныптары үшін "Өзіне-өзі қызмет көрсету" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың негізгі мазмұны өмірлік дағдылар, әлеуметтік қолайлы мінез-құлық дағдылары болып табылады, оларды игеру оқушылардың әдеттегі тұрмыстық жағдайларда көмекке деген қажеттілігін азайтуға ықпал етеді. Академиялық білімді қалыптастыру саласында білім алушыларда танымдық іс-әрекеттің мақсатты әдістерін қалыптастырудағы айқын қиындықтарға байланысты мүмкіндіктердің шағын ресурсы байқалады.
3. Бағдарламаның мазмұнын мұғалім, тәрбиешілер (оқушының мектепте болған барлық уақыты ішінде, өзіне-өзі қызмет көрсетуге және гигиеналық рәсімдерді орындауға байланысты табиғи жағдайларда, режимдік сәттерде) және оқушылардың ата-аналары (үйде, қоғамдық орындарда, кез келген өмірлік жағдайларда) жүзеге асырады.Мұғалімдер мен отбасының қызметін үйлестіруді және мақұлдауды сынып жетекші жүзеге асырады.
4. Бағдарламаның мақсаты – білім алушылардың денсаулықты сақтауға, күнделікті өмірде барынша мүмкін болатын дербестік пен дербестікке қажетті практикалық біліктілік пен дағдылар жүйесін дамыту болып табылады.
5. Бағдарлама міндеттері:
1) оқушыларда өздері, дене мүшелері және олардың мақсаты, мүмкіндіктері, жақын әлеуметтік ортасы туралы алғашқы түсініктерін қалыптастыру;
2) жеке гигиена саласындағы дағдыларды қалыптастыру;
3) адам күнделікті пайдаланатын тұрмыстық заттар туралы білімді қалыптастыру;
4) тамақтануды ұйымдастыру, киімге, аяқ киімге және басқа да тұрмыстық заттарға күтім жасау саласында қарапайым өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларын, тұрмыстық және еңбек дағдыларын қалыптастыру;
5) төтенше жағдайларда, қоғамдық орындарда, үйде, көшедегі әртүрлі жағдайларда мінез-құлық ережелерін сақтау дағдыларын қалыптастыру.
6. Түзете – дамыту міндеттері:
1) сабаққа деген ынтасын, белсенділігін, қызығушылығын ояту;
2) гигиеналық процедуралар мен өзіне-өзі қызмет көрсетуге, көмек сұрауға, қабылдауға және көмек көрсетуге қатысты қажеттіліктерінөлеңге жеткізудің вербалды емес және вербалды тәсілдерін қалыптастыру;
3) жақын ортадағы адамдарға оң көзқарасты, мінез-құлық пен қарым-қатынастың қолайлы тәсілдерін, құрдастарымен және ересектермен ынтымақтастық қабілеттерін қалыптастыру;
4) еңбекқорлыққа, шыдамдылыққа, жұмысқа қабілеттілікке, басталған істі соңына дейін жеткізе білуге тәрбиелеу.

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Самообслуживание" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Основным содержанием обучения школьников с умеренными нарушениями интеллекта являются жизненные навыки, навыки социально приемлемого поведения, овладение которыми будет способствовать минимизации потребности, обучающихся в помощи в типичных бытовых ситуациях. В сфере формирования академических знаний у обучающихся наблюдается малый ресурс возможностей, обусловленный выраженными трудностями формирования целенаправленных приемов познавательной деятельности.
3. Содержание Программы реализуется учителем, воспитателями (в течение всего времени пребывания ученика в школе, в естественных ситуациях, связанных с самообслуживанием и выполнением гигиенических процедур, режимных моментах) и родителями учащихся (в домашних условиях, общественных местах, любых жизненных ситуациях). Координацию и согласованность деятельности педагогов и семьи осуществляет учитель класса.
4. Цель Программы – формирование у учащихся системы практических навыков и умений необходимых для сохранения здоровья, максимально возможной самостоятельности и независимости в быту.
5. Учебные задачи Программы:
1) формировать у учащихся первоначальные представления о себе, частях своего тела и их назначении, своих возможностях, ближайшем социальном окружении;
2) формировать навыки в области личной гигиены;
3) формировать знания о предметах быта, используемых человеком ежедневно;
4) формировать элементарные навыки самообслуживания, бытовые и трудовые умения в области организации питания, ухода за своей одеждой, обувью и другими предметами обихода;
5) формировать умения следовать правилам поведения в различных ситуациях дома, на улице, в общественных местах, в экстремальных ситуациях.
6. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) вызывать интерес к занятиям, активность, любознательность;
2) формировать невербальные и вербальные способы сообщения о своих потребностях в отношении гигиенических процедур и самообслуживания, умения обращаться за помощью, принимать и оказывать помощь;
3) формировать позитивное отношение к людям близкого окружения, приемлемые способы поведения и общения, умения сотрудничать со сверстниками и взрослыми;
4) воспитывать трудолюбие, терпеливость, работоспособность, умение доводить начатое дело до конца.

2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
7. Оқу үрдісін ұйымдастыру кезінде мыналарды ескеру қажет:
1) ұжымдық оқыту жағдайында оқушылардың танымдық белсенділігінің төмендігі;
2) сабақта фронтальды жұмыста қолданылатын мұғалімнің көмегін ынталандыратын нұсқаулыққа әлсіз реакция;
3) сөйлеудің коммуникативті, реттеуші, жоспарлау функцияларының айқын дамымауы;
4) білім алушылардың белсенділігі мен зейінін сабақ бойы бір оқу пәнінің мазмұнында сақтай алмау;
5) қалыптасатын дағдыларды автоматандырудың қиындықтары.
8. Арнайы педагогика қағидаттарына негізделген оқушыларды оқыту және тәрбиелеу процесі білім алушылардың өзіндік белсенділігін, барынша ықтимал бастамасы мен дербестігін дамытуға бағытталады.
9. Мұғалімдер оқушылардың бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, жеке қарқынмен даму құқығын құрметтейді; өзгермелі мүмкіндіктерді үнемі зерттейді, білім беру қажеттіліктерін бағалайды, оқушылардың өзіне-өзі қызмет көрсету және гигиена дағдыларын дамыту мен игерудегі минималды ілгерілеулерді тіркейді. Оқу барысындағы кез-келген ілгерілеу оң нәтиже ретінде қарастырылады.
10. Педагогтер осы бағдарламадан әрбір оқушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын, сондай-ақ оқушылардың білім беру, тұлғалық жетістіктерін бағалаудың жеке мүмкіндіктері мен нәтижелерін ескере отырып, оқыту әдістерін, нысандарын, құралдарын дербес таңдайды.
11. Оқу-тәрбие процесі бүкіл оқу кезеңінде пәндік іс-әрекетте құрылады. Оқушылардың қажеттіліктеріне сәйкес пәндік ортаны құру кезінде келесі ережелер орындалады:
1) білім мен дағдыларды жаңа жағдайға көшірудің айтарлықтай қиындықтарына байланысты осы дағдылар қолданылатын жағдайға мүмкіндігінше жақын жағдайда жүзеге асыру біліктілігі мен дағдыларын қалыптастыру;
2) дағдыларды қалыптастыру процесінде нақты заттар мен гигиена құралдарын қолдану;
3) білім алушылардың өзгермелі мүмкіндіктеріне сәйкес пәндік ортаны өзгерту (біртіндеп күрделендіре отырып, кеңейту).
12. Әр сабақтың мазмұны оқушыға әртүрлі іс-әрекеттерде (пәндік, ойын, сөйлеу, құрдастарымен және ересектермен қарым-қатынас) зерттелетін объектілерді қолдана отырып, әртүрлі анализаторларға сүйене отырып, өзінің мүмкіндіктерін, жақын әлеуметтік және пәндік ортаның ерекшеліктерін білуге көмектесуі керек. Мұғалімдер әртүрлі оқу пәндерінің мазмұнын бір сабаққа біріктіреді.
13. Оқыту мазмұнының интеграциялық сипаты оқудың алғашқы 2-4 жылында пәнсіз оқыту болып біртіндеп пәндік оқытуға көшумен жүзеге асырылады. Пәнсіз оқыту кезеңінде оқушылардың мақсатты іс-әрекетін ұйымдастыру үшін тақырыптық жоспарлау қолданылады.

Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
7. При организации учебного процесса необходимо учитывать:
1) низкую познавательную активность учащихся в условиях коллективного обучения;
2) слабую реакцию на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемую во фронтальной работе на уроке;
3) выраженное недоразвитие коммуникативной, регулятивной, планирующей функций речи;
4) невозможность поддерживать активность и внимание обучающихся в течение урока на содержании одного учебного предмета;
5) трудности автоматизации формируемых навыков.
8. Процесс обучения и воспитания школьников, основанный на принципах специальной педагогики, направляется на развитие собственной активности обучающихся, максимально возможной инициативы и самостоятельности.
9. Педагоги уважают право школьников развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя свои уникальные особенности; постоянно изучают изменяющиеся возможности, оценивают образовательные потребности, фиксируют минимальные продвижения в развитии и усвоении навыков самообслуживания и гигиены у учащихся. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата в обучении.
10. Педагоги самостоятельно выбирают доступное для каждого учащегося содержание обучения из настоящей Программы, а также методы, формы, средства обучения с учетом индивидуальных возможностей и результатов оценки образовательных, личностных достижений учащихся.
11. Учебно-воспитательный процесс строится в предметной деятельности на протяжении всего периода обучения. При создании предметной среды, соответствующей потребностям учащихся, выполняются следующие правила:
1) формирование умений и навыков осуществлять в ситуации максимально приближенной к той, в которой эти навыки будут использованы, что обусловлено значительными трудностями переноса знаний и навыков в новую ситуацию;
2) использовать в процессе формирования навыков реальные предметы и средства гигиены;
3) изменять (усложнять) предметную среду в соответствии с меняющимися возможностями обучающихся.
12. Содержание каждого урока должно помогать ученику познать свои возможности, особенности ближайшего социального и предметного окружения с опорой на разные анализаторы, используя изучаемые объекты в разных видах деятельности (предметной, игровой, речевой, общении со сверстниками и взрослыми). Педагоги интегрируют содержание разных учебных предметов на одном уроке.
13. Интегрированный характер содержания обучения реализуется беспредметным обучением в первые 2-4 года обучения в школе с постепенным переходом к предметному обучению. Для организации целенаправленной деятельности учащихся в период беспредметного обучения применяется сквозное тематическое планирование.

14. Бағдарлама оқу жылының әр аптасы үшін өтпелі тақырыпты анықтайды.Тақырыптар мен олардың реттілігін анықтау кезінде "мен - бала" концентрациясынан (оқушының өзі туралы түсініктерін қалыптастыру, өзіне деген оң көзқарасын қалыптастыру), "бала және оның әлемі" концентрациясына (жақын орта туралы түсініктерін қалыптастыру) өту принципі қолданылды: (өз отбасына, үйіне, ойыншықтарына, мектебіне, сыныбына, сыныптастарына) және одан әрі "бала және үлкен әлем" (өсімдіктер, жануарлар әлемі, табиғат құбылыстары) концентрациясына өтеді.
15. Өтпелі ортақ тақырыптар қайталау және бірте-бірте кеңейту, оқытылатын ұғымдарды, лексиканы, фразеологизмдерді, практикалық жаттығуларды күрделендіріп отыруды көздейтін концентрлік принципке сәйкес әр сыныпта қайталанады. Мектептің педагогикалық кеңесі оқушылардың ерекшеліктері мен мүмкіндіктерін ескере отырып, тақырыптар мен өтпелі тақырыптар тізбегіне өзгерістер енгізе алады.
16. Бағдарламаның мазмұны концентрация принципіне сәйкес құрылымдалған. Әр тақырыпта алдымен пәндік, содан кейін функционалды және семантикалық жақтары, содан кейін мүмкіндігінше қарым-қатынас саласы ашылады.Бұрын оқығанды қайталау оқушылардың бойында қалыптасатын дағдыларды автоматтандыруды қамтамасыз етеді.
17. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушылардың сөйлеуді дамытуда (оның болмауына дейін) және қарым-қатынаста айқын қиындықтар бар. Әрбір нақты жағдайда бар проблемалар педагогикалық құралдармен өтеледі.
18. Бағдарлама материалында сөйлеуді түсінуді дамыту, ауызша және балама қарым-қатынас құралдарын қалыптастыру, білім алушылардың көрнекі және тиімді ойлауын дамыту бойынша дәйекті жұмыс құрылуда. Педагог тарапынан білім алушылардың қызметі мен өз іс-әрекетін сөйлеу арқылы сүйемелдеуі мөлшерленген және түсінуге қолжетімді болуы тиіс.
19. Оқыту процесі тек мазмұнды ғана емес, сонымен қатар ұйымдастырушылық формаларды да қатаң реттеуді қарастырмайды.
20. Оқу сабағын ұйымдастырған кезде әр оқушыда қажеттілік туындаған кезде қызмет түрін өзгерту немесе демалу мүмкіндігі қамтамасыз етіледі. Жеке жұмысты жеке қарқынмен орындау, мұғалімнің жеке көмегін алу үшін жағдайлар жасалады.
21. Білім алушыларға сабақ барысында сынып бөлмесінде еркін қозғалуға, оқу тапсырмаларын үстел басында, кілемде, тұрып, сыныптастарымен бірлесіп немесе сыныптастарының жұмысын бақылап отыруға мүмкіндік беріледі.
22. М.Монтессоридің педагогикалық жүйесін арнайы дайындалған пәндік дамытушы ортада басқа арнайы педагогикалық әдістер мен технологиялармен бірге қолдану ұсынылады.

14. В Программе определена сквозная тема для каждой недели учебного года. При определении тематик и их последовательности использован принцип перехода от концентра "Я - ребенок" (формирование у школьника представлений о себе, формирование положительного отношения к себе), к концентру "Ребенок и его мир" (формирование представлений о ближайшем окружении: своей семье, доме, своих игрушках, своей школе, классе, одноклассниках), и далее к концентру "Ребенок и большой мир" (мир растений, животных, явления природы).
15. Сквозная тематика повторяется в каждом классе в соответствии с принципом концентричности, предполагающим повторение и постепенное расширение, усложнение изучаемых понятий, словаря, фразеологии, практических упражнений. Педагогический совет школы может внести изменения в тематику и последовательность сквозных тем с учетом региональных особенностей и возможностей учащихся.
16. Содержание Программы также структурировано в соответствии с принципом концентричности. В каждой теме сначала раскрывается предметная, затем функциональная и смысловая стороны, и далее, по возможности, сфера отношений. Повторение ранее изученного обеспечивает автоматизацию формируемых у учащихся навыков.
17. У обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта имеют место выраженные трудности в развитии речи (вплоть до ее отсутствия) и общения. Существующие проблемы в каждом конкретном случае, компенсируются педагогическими средствами.
18. Выстраивается последовательная работа по развитию понимания речи, формированию вербальных и альтернативных средств общения, развитию наглядно-действенного мышления обучающихся на материале Программы. Речевое сопровождение собственной деятельности и деятельности обучающихся со стороны педагога должно быть дозированным и доступным пониманию.
19. Процесс обучения не предусматривает жесткого регламентирования не только содержания, но и организационных форм.
20. При организации учебного занятия обеспечивается возможность изменить вид деятельности или отдохнуть в тот момент, когда такая необходимость возникает у каждого ученика. Обеспечиваются условия для выполнения индивидуальной работы в индивидуальном темпе, получения персональной помощи педагога.
21. Обучающимся предоставляется возможность свободно передвигаться в классной комнате во время урока, выполнять учебные задания сидя за столом, на ковре, стоя, в сотрудничестве с одноклассниками или наблюдая за работой одноклассников.
22. Рекомендуется использование педагогической системы М.Монтессори в специально подготовленной предметной развивающей среде в сочетании с другими специальными педагогическими методами и технологиями.

23. Әлеуметтік дағдыларды қалыптастыру және өзіне-өзі қызмет көрсету үшін арнайы дайындалған пәндік дамытушы ортада қасықпен себуге, қолды жууға, тістерді тазалауға, тарақ пен айна қолдануға, кірді жууға, кірді кептіруге, үтікті пайдаланып кірді үтіктеуге арналған жинақтар, ыдыс жууға арналған жинақ, еденнен қоқысты, үстелден шаңды жинауға арналған жинақ, айналар мен әйнектерді жууға арналған, бекіткіштері бар жақтаулар жиынтығы (түймелер, түйреуіштер, ілгектер, жіптер, шілтерлер), аяқ киімді тазартуға арналған жиынтық, жеңіл тағамдар дайындауға арналған құралдармен жабдықталады.
24. Оқытуда күнделікті режимге сәйкес өзіне-өзі қызмет көрсетудің табиғи өмірлік жағдайлары, оқушылардың ойын және практикалық іс-әрекеттеріне қолжетімді ауызша оқыту әдістерін пайдалана отырып, ойын, практикалық және көрнекі әдістер қолданылады.
25. Дидактикалық ойындар, ойыншықтарды қолданатын сюжеттік ойындар, өмірлік жағдайларды драматизациялау ойындары қолданылады. Ойындарды өткізу кезінде өлшенген қарқынмен жүру керек, ойын жаттығуларын білім алушыларға сұрақтармен қанықтырмау керек.Оқушыларды мұғалім мен сыныптастарының іс-әрекеттерін бақылауға, осы әрекеттерді қайталауға, сыныптастарының жауаптарын тыңдауға, жалпы ойынға қатысу кезегін күтуге үйрету керек.
26. Сыныптағы сабақтар мектептің басқа бөлмелерінде де, одан тыс жерлерде де өткізілетін экскурсиялармен, бақылаулармен, асханада, жатын бөлмеде, санитарлық бөлмелерде практикалық жаттығулармен ауысады.
27. Өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларын, гигиеналық дағдыларды және мінез-құлық мәдениетін игерудің маңызды шарты-мұғалімнің, тәрбиешінің және оқушылардың ата-аналарының (заңды өкілдерінің) іс-әрекеттерінің үйлесімділігі.Сабақта, сабақтан тыс уақытта оқушыларда қалыптасатын гигиеналық дағдылар мен өзіне-өзі қызмет көрсету дағдылары отбасында бекітіледі.Ата-аналар мұғалімдерге өзін-өзі күту дағдыларын, жеке гигиенаны, отбасы мен қоғамдағы мінез-құлық мәдениетін қолданудың жетістігі туралы үнемі ақпарат беріп отыруы керек.
28. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау үшін сипаттамалық бағалау пайдаланылады, бұл білім алушының жетістіктерінің сапалық көрсеткіші болып табылады.Жетістіктерді бағалауды мұғалімдер, тәрбиешілер, ата-аналар ұйымдастырылған сабақтар мен өмірлік жағдайлар үрдісінде әр оқушының іс-әрекетін бақылау негізінде жүргізеді.
29. Білім алушылардың өзіне-өзі қызмет көрсету және мәдени-гигиеналық дағдылар саласындағы жетістіктерін сипаттау кезінде жетістіктер картасында дағдыларды меңгерудің дербестік дәрежесі міндетті түрде көрсетіледі: дербес; фотосуреттерге, суреттерге және пиктограммаларға бағдарлана отырып; үлгі бойынша; еліктеу бойынша; педагогпен (ата-аналармен) бірлескен іс-қимылдардың көмегімен.

23. Для формирования социальных навыков и самообслуживания в специально подготовленной предметной развивающей среде размещаются наборы для переливания, пересыпания ложкой, для мытья рук, чистки зубов, использования расчески и зеркала, стирки белья, сушки белья, глажения белья с использованием утюга, набор для мытья посуды, для уборки мусора с пола, пыли со стола, набор, для мытья зеркал и стекол, набор рамок с застежками (пуговицами, молниями, булавками, крючками, кнопками, бантами, шнуровками), набор для чистки обуви, для приготовления легких блюд.
24. В обучении используются естественные жизненные ситуации по самообслуживанию в соответствии с режимом дня, игровые, практические и наглядные методы с ограниченным использованием словесных методов обучения, которые дозировано включаются в игровую и практическую деятельность учащихся.
25. Применяются дидактические игры, сюжетные игры с использованием игрушек, игры-драматизации жизненных ситуаций. При проведении игр необходимо соблюдать размеренный темп, не перенасыщать игровые упражнения вопросами к обучающимся. Следует обучать школьников наблюдать за действиями учителя и одноклассников, повторять эти действия, слушать ответы одноклассников, ожидать своей очереди участия в общей игре.
26. Занятия в классной комнате чередуются с экскурсиями, наблюдениями, практическими упражнениями в столовой, спальне, санитарных комнатах, проводимыми как в других помещениях школы, так и за ее пределами.
27. Важным условием овладения навыками самообслуживания, гигиеническими навыками и культурой поведения является согласованность действий учителя, воспитателя и родителей (законных представителей) учащихся. Гигиенические навыки и навыки самообслуживания, формируемые у школьников на уроках, во внеучебное время, закрепляются в семье. Родители должны регулярно предоставлять педагогам информацию об успешности использования навыков самообслуживания, личной гигиены, культуры поведения в условиях семьи и социума.
28. Для оценивания достижений обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта используется описательная оценка, которая является качественным показателем достижений обучающегося. Оценка достижений проводится учителем, воспитателями, родителями на основе наблюдения деятельности каждого ученика в процессе организованных занятий и жизненных ситуациях.
29. При описании достижений обучающихся в области самообслуживания и культурно-гигиенических навыков в карте достижений обязательно указывается степень самостоятельности владения навыками: самостоятельно; ориентируясь на фото, картинки и пиктограммы; по образцу; по подражанию; с помощью совместных с педагогом (родителями) действий.

30. Бағдарламада оқу пәнінің мазмұнын анықтау үшін нұсқаулық негіз болатын және оқушылардың жеке оқу бағдарламаларын құру кезінде мұғалімнің басшылыққа алатын оқыту мақсаттарының жүйесі тұжырымдалған.Бағдарламада оқу пәнінің мазмұнын анықтау үшін негізгі нұсқаулық болатын және оқушылардың жеке оқу бағдарламаларын құру кезінде мұғалімнің басшылыққа алатын оқыту мақсаттарының жүйесі тұжырымдалған.
31. Бағдарламаның мазмұны және оны сыныптар бойынша бөлу ұсынымдық сипатқа ие, мұғалім әр сынып оқушысының мүмкіндіктері мен нақты жетістіктеріне сәйкес оқу мазмұны мен қарқынына кез-келген өзгерістер енгізуге құқылы.
3-тарау. "Өзіне-өзі қызмет көрсету" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Өзіне-өзі қызмет көрсету" оқу пәнінің мазмұны
32. "Өзіне-өзі қызмет көрсету" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1 сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылына 66 сағатты;
2) 2 сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылына 68 сағатты;
3) 3 сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылына 68 сағатты;
4) 4 сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылына 68 сағатты құрайды.
Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
33."Өзіне-өзі қызмет көрсету" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Жеке гигиена";
2) "Тамақтану мәдениеті";
3) "Киім мен аяқ киімге күтім жасау";
34. "Жеке гигиена" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) адамның дене мүшелері, қызметі;
2) жеке күтім заттары мен құралдары;
3) дене күтімі, денсаулықты сақтау.
35. "Тамақтану мәдениеті" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) азық-түлік;
2) ыдыс-аяқ, ас құралдары, оларға күтім жасау, асхана киімдері
3) тамақтану мәдениеті;
4) асхана жиһазы және оған күтім жасау.
36. "Киім мен аяқ киімге күтім жасау" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) киім және аяқ киім;
2) киіну-шешіну дағдылары;
3) киімге күтім жасау;
4) аяқ киімге күтім жасау.
37.1-сыныпқа арналған "Өзіне-өзі қызмет көрсету" пәнінің базалық мазмұны:
1) жеке гигиена. Адамның дене мүшелері - бас, мойын, кеуде қуысы, қолдар, аяқтар; бас – көз, құлақ, мұрын, ауыз, ерін, бет, тіл, тістер, шаш; кеуде – іш, арқа; қолдар - алақан, саусақтар, тырнақтар; аяқтар – тізе, аяқ, саусақтар, тырнақтар. Дене мүшелерін мұғалімге еліктеу арқылы, атауы бойынша, мұғалім айтып тұрған шағын өленге, тақпаққа ілесе көрсету. Басқа оқушының және қуыршақтың дене мүшелерін көрсету. Мұғалімнің көмегімен алақанды құммен, жармамен көлденең айналдыру. Дене мүшелерін атау (мүмкіндігінше). Заттар мен гигиена құралдары: сабын, сабын ыдысы, сүлгі, орамал, тіс пастасы, тіс щеткасы, тарақ, айна және олардың қолданылу мақсаты. Атауы бойынша тану (көрсету), жеке гигиена заттарын (сүлгі, тіс щеткасы, тарақ, қол орамал) таңба белгілері бойынша тану. Дене күтімі, денсаулықты сақтау: заттарды дұрыс ұстау, қолданғаннан кейін орнына қайта ұқыпты орналастыру. Қолды (бетті) жуу ретін меңгеру: жеңдерді қайыру, су құбыры шүмегін ашу, судың температурасын реттеу, сабынды алу, қолды, сабынды сулау, алақандарды сабындау, сабынды сабын қорабына қою, қолдың артқы жағын, саусақтардың арасын сабындау, сабынды жуу, жабу (мұғалімнің, ересек адамның көмегінің әртүрлі дәрежесімен). Сүлгіні пайдалану тәртібі: сүлгіні таңбасы бойынша табу, қолды және бетінді орамалмен сүрту, сүлгіні ілгішке қайта ілу (мұғалімнің, ересек адамның көмегінің әртүрлі дәрежесінде). Бет орамалды қолдану тәртібі: мұрынды жазылған бет орамалмен сүрту, орамалды пайдаланып түшкіру, орамалды бүктеу, орамалды көрсетілім бойынша киім қалтасына, ауызша нұсқауларға сәйкес орналастыру.Айна алдында шашты тарау, қажет болған жағдайда мұғалімнің, ересек адамның көмегімен; қуыршақтың шашын тарау. Тістерді тазалау- әр түрлі щеткалар арасында тіс щеткасын тану, өз тіс щеткасын тану, тіс щетканы дұрыс ұстау.Айна алдында тістерді тазалау тәртібін орындау: тіс щеткасының қылшықтарын сумен сулау, тіс пастасының қақпағын бұрап алу, тіс пастасын щеткаға сығу, тістерді еліктеп тазалау кезінде тік және көлденең қимылдарды орындау; тіс пастасының қақпағын бұрау, ауыз қуысын шаю, тіс щеткасының қылшықтарын шаю. Дәретханаға барғаннанкейін өз киімінді ретке келтіру;

30. В Программе сформулирована система целей обучения, которые служат ориентировочной основой для определения содержания учебного предмета и которыми руководствуется учитель при создании индивидуальных программ обучения школьников. При выборе учебных целей к конкретному уроку возможна их конкретизация, разбиение на несколько частей в соответствии с этапами формирования навыка и реальными достижениями ученика.
31. Содержание Программы и его распределение по классам носит рекомендательный характер, педагог имеет право вносить любые изменения в содержание и темп обучения каждого ученика класса в соответствии с его возможностями и реальными достижениями.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Самообслуживание"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Самообслуживание"
32. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Самообслуживание" составляет:
1) в 1 классе - 2 часа в неделю, 66 часов в учебном году;
2) во 2 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 3 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 4 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170)".
33. Базовое содержание учебного предмета "Самообслуживание" включает следующие разделы:
1) "Личная гигиена";
2) "Культура питания";
3) "Уход за одеждой и обувью";
34. Раздел "Личная гигиена" включает следующие подразделы:
1) части тела человека, их функции;
2) предметы и средства личной гигиены;
3) уход за телом, сохранение здоровья.
35. Раздел "Культура питания" включает следующие подразделы:
1) продукты питания;
2) посуда, столовые приборы, уход за ними, столовое белье;
3) культура приема пищи;
4) столовая мебель и уход за ней.
36. Раздел "Уход за одеждой и обувью" включает следующие подразделы:
1) одежда и обувь;
2) навыки одевания-раздевания;
3) уход за одеждой;
4) уход за обувью.
37. Базовое содержание учебного предмета "Самообслуживание" для 1 класса:
1) личная гигиена. Части тела человека – голова, шея, туловище, руки, ноги; голова – глаза, уши, нос, рот, губы, щеки, язык, зубы, волосы; туловище – живот, спина; руки- ладонь, пальцы, ногти; ноги – колени, стопы, пальцы, ногти. Показ своих частей тела по подражанию учителю, по названию, с сопровождением потешек, стихов, которые рассказывает учитель. Показ частей тела другого ученика, показ частей тела куклы. Обводка ладони на горизонтальной поверхности с песком, манкой с помощью учителя. Называние своих частей тела (по возможности).
Предметы и средства гигиены: мыло, мыльница, полотенце, носовой платок, зубная паста, зубная щетка, расческа, зеркало, их назначение. Узнавание (показ) по названию, узнавание личных предметов гигиены (полотенце, зубная щетка, расческа, носовой платок) по символам.
Уход за телом, сохранение здоровья: правильное удержание предметов, аккуратное возвращение на место после использования. Усвоение порядка мытья рук (лица): засучивание рукавов, открывание кранов с водой, регулирование температуры воды, взятие мыла, смачивание кистей рук и мыла, намыливание ладоней рук, возвращение мыла в мыльницу, намыливание тыльной стороны рук, между пальцев, смывание мыла, закрывание кранов (с разной степенью помощи учителя, взрослого). Порядок использования полотенца: нахождение своего полотенца по символу, метке, вытирание рук и лица развернутым полотенцем, возвращение полотенца на вешалку (с разной степенью помощи учителя, взрослого). Порядок использования носового платка: вытирание носа развернутым платком, чихание с использованием носового платка, складывание носового платка, размещение носового платка в кармане одежды по показу, по словесной инструкции. Расчесывание волос перед зеркалом, при необходимости с помощью учителя, взрослого; расчесывание волос куклы. Чистка зубов – узнавание зубной щетки среди щеток другого назначения, узнавание своей зубной щетки, правильное удержание щетки. Выполнение порядка чистки зубов перед зеркалом: смачивание щетины зубной щетки водой, откручивание колпачка зубной пасты, выдавливание зубной пасты на щетку, выполнение вертикальных и горизонтальных движений при чистке зубов по подражанию; закручивание колпачка зубной пасты, полоскание ротовой полости, промывание щетины зубной щетки. Приведение в порядок собственной одежды после посещения туалета;

2) тамақтану мәдениеті. Азық-түлік: жиі тұтынатын тағамдарды зерттеу (нан, тоқаш, печенье, сүт, шай, компот, шырын, сорпа, котлет, жемістер, көкөністер, тәтті тағамдар; және басқалары, оқушылардың мүмкіндіктерін ескере отырып, мұғалімнің қалауы бойынша). Қарау, дәм сынағы, бірқатар өнімдер мен тағамдарды үлгі бойынша, атауы бойынша тану, өнімдер мен тағамдардың атауы (мүмкіндігінше), фотосуретте, суретте тану. Ыдыс-аяқ, ас құралдары, оларға күтім жасау, асхана киімдері: асхана жиһазын (үстел, орындық, отырғыш, ыдыс-аяқ шкафы) атауы бойынша тану. Шай қасықтар мен ас қасықтарды, шанышқыларды, шыныаяқтарды, табақтарды, майлықтарды атауы бойынша тану. Шай мен ас қасықты, шанышқыны, кесені, стаканды дұрыс ұстау. Қауіпті заттарды (шанышқыны) және оларды тамақтану кезінде қауіпсіз пайдалану тәсілдерін зерттеу. Тамақтанар алдында қолды жуу, тамақ ішкеннен кейін ауызды сумен шаю. Тамақтану мәдениеті: үстелдегі мінез-құлық ережелерін орындау (үстелде тік отыру, шынтағынды үстелге қоймау, тамақтану кезінде сөйлеспеу).Тамақтану ережелерін орындау: тағамды абайлап, ұзақ, асықпай шайнау, нанды тістеп немесе екі қолмен үзіп жеу, тамақты жеуде әдеп сақтау, нанды үгутпеу, шашпау, табақ пен стақандағы тағамды шашыратпау. Ас құралдарын мақсатына сай пайдалану (шай қасық және ас қасық, шанышқы, майлық ұстағыш). Қантты шай қасықпен шайға салып, араластыру. Қайнатылған жұмыртқаның қабығын алып тастау, шырын, компотты кішкене құмырадан кесеге немесе шыныаяққа құю, тамақтану кезінде және одан кейін қағаз майлықты қолдану.Тамақтанғаннан кейін ризашылық білдіру. Асхана жиһазы және оған күтім жасау: үстелден пайдаланылған ыдыс-аяқ пен ас үй құралдарын тазалау, үстел үстіндегі нан үгіндісін сүрту. Рөлдік ойындар: "Қонақтар", "Қуыршақты тамақтандыру". Ересек адамның көмегімен мерекелік дастархан жаюға қатысу;
3) Киім мен аяқ киімге күтім жасау. Киім және аяқ киім: ұл мен қыздың күнделікті киімдерін жыл мезгіліне сәйкес зерттеу (шалбар, көйлек, юбка, жейде, көйлек, алжапқыш, шұлық, колготки, спорттық костюм, куртка, қалпақ, мойынорағыш, қолғап және т.б., оқушылардың мүмкіндіктері мен климаттық ерекшеліктерін ескере отырып, мұғалімнің қалауы бойынша).Үлгі бойынша, атауы бойынша бірқатар басқа киімдерді қарау, ұстап көру, тану. Өз киім заттарын табу. Ұлдар мен қыздарға арналған киімдерді ажырату. Қыздар мен ұлдарға арналған күнделікті аяқ киімді жыл мезгіліне сәйкес танып білу (бәтеңке, туфли, етік, жаздық аяқ киім (сандалдар), кроссовка, үй тәпішкесі): басқа да аяқ киімдерді үлгі бойынша, атауы бойынша қарау, ұстап көру, тану. Аяқ киімді табу (мүмкіндігінше) киім мен аяқ киімді атау, фотосуретте, суретте тану. Киіну-шешіну дағдылары: өз киімдерін (шалбар, жейде, юбка, күртеше, көйлек, алжапқыш, шұлық, колготки, спорттық костюм, куртка, қалпақ, мойынорағыш, қолғап және т.б.) оқушылардың мүмкіндіктері мен климаттық ерекшеліктерін ескере отырып, мұғалімнің қалауы бойынша ересек адамның көмегімен белгілі бір ретпен, өз бетінше алып тастау және кию.Көрсетілім бойынша, ауызша нұсқауларға сәйкес қуыршақты киіндіру және шешіндіру. Үлкендердің көмегімен, өз бетінше, сыныптасының киімінде, көрсетілім бойынша қуыршақтың киімінде, өз бетінше өз киімінде бекіткіштерді (түймелерді, сыдырмаларды) ағыту және түймелеу. Оң және сол қолға арналған қолғапты анықтау, бірнеше қолғапты, шұлықты жұпқа бөлу. Аяқ киімді шешіп алу, бекіткішті (сыдырма, жабыстырғыш) шешіп ағыту, аяқ киімді кию, үлкендердің көмегімен, өз бетінше көрсету бойынша бекіткішті (сыдырма, жабыстырғыш) түймелеу. Оң және сол аяққа арналған аяқ киімді анықтау, бірнеше аяқ киімді жұпқа бөлу. Киімге күтім жасау: өз киімін іліп қою (ілгекке, орындық арқасына), бет орамалдарын, киімін бүктеу, киімнің өң және теріс жақтарын ажырату. Бүктелген орамалдарды, киімдерінді шкафтағы сөреге, орындыққа көрсетілім бойынша, ауызша нұсқауларға сәйкес орналастыру. Аяқ киімге күтім жасау: аяқ киімді аяқ киім сөресіне, аяқ киім науасына қою. Былғары аяқ киімді көрсетілім бойынша, ауызша нұсқауларға сәйкес жұмсақ, құрғақ шүберекпен сүрту.

2) культура питания. Продукты питания: изучение часто употребляемых в пищу продуктов и блюд (хлеб, булочка, печенье, молоко, чай, компот, сок, суп, котлета, фрукты, овощи, сладкие блюда; и другие, на усмотрение учителя с учетом возможностей учащихся). Рассматривание, проба на вкус, узнавание из ряда продуктов и блюд по образцу, по названию, называние (по возможности) продуктов и блюд, узнавание на фото, рисунке.
Посуда, столовые приборы, уход за ними, столовое белье: узнавание столовой мебели (стол, стул, табурет, шкаф для посуды) по названию. Узнавание чайной и столовой ложек, вилки, стакана, чашки, тарелки, салфетницы по названию. Правильное удержание чайной и столовой ложек, вилки; чашки, стакана. Изучение опасных предметов (вилка) и способов безопасного использования во время еды. Мытье рук перед едой, полоскание рта водой после приема пищи.
Культура приема пищи: выполнение правил поведения за столом (сидеть за столом прямо, не класть локти на стол, не разговаривать во время еды). Выполнение правил приема пищи: жевать пищу тщательно, не торопясь, хлеб откусывать или отламывать по кусочку, принимать пищу аккуратно, не крошить хлеб на столе, не разбрызгивать еду из тарелки и стакана. Использование столовых приборов по назначению (чайная и столовая ложки, вилка, салфетница). Накладывание сахара в чай чайной ложкой и размешивание. Снятие скорлупы с вареного яйца, переливание сока, компота из небольшого кувшина в стакан или чашку, использование бумажной салфетки во время и после еды. Выражение благодарности после приема пищи.
Столовая мебель и уход за ней: уборка со стола использованной посуды и приборов, сметание крошек со стола. Сюжетно-ролевые игры: "Гости", "Кормление куклы". Посильное участие в сервировке праздничного стола с помощью взрослого;
3) уход за одеждой и обувью. Одежда и обувь: изучение повседневной одежды для мальчика и девочки в соответствии с сезоном (брюки, рубашка, юбка, блузка, платье, фартук, носки, колготки, спортивный костюм, куртка, шапка, шарф, варежки и другое, на усмотрение учителя с учетом возможностей учащихся и климатических особенностей). Рассматривание, ощупывание, узнавание из ряда других предметов одежды по образцу, по названию. Нахождение своих предметов одежды. Различение одежды для мальчика и одежды для девочки. Изучение повседневной обуви для девочки и мальчика в соответствии с сезоном (ботинки, туфли, сапоги, сандалии, кроссовки, домашние тапочки): рассматривание, ощупывание, узнавание из ряда других предметов обуви по образцу, по названию. Нахождение своей обуви. Называние (по возможности) предметов одежды и обуви, узнавание на фото, рисунке.
Навыки одевания-раздевания: снимание и надевание своей одежды (брюк, рубашки, юбки, блузки, платья, фартука, носков, колготок, спортивного костюма, куртки, шапки, шарфа, варежек и другой, на усмотрение учителя с учетом возможностей учащихся и климатических особенностей) в определенной последовательности с помощью взрослого, самостоятельно. Снимание и надевание одежды на куклу по показу, по словесной инструкции. Расстегивание и застегивание застежек (пуговиц, молний) на своей одежде по показу, с помощью взрослого, самостоятельно, на одежде одноклассника, на одежде куклы по показу, самостоятельно. Определение варежки для правой и левой руки, распределение нескольких варежек, носков в пары. Снятие обуви, расстегивание застежки (замок, липучка), надевание обуви, застегивание застежки (замок, липучка) по показу, с помощью взрослого, самостоятельно. Определение обуви для правой и левой ноги, распределение нескольких предметов обуви в пары.
Уход за одеждой: развешивание своей одежды (на крючок, на спинке стула), складывание носовых платков, своей одежды, различение лицевой и изнаночной стороны одежды. Размещение сложенных носовых платков, своей одежды на полке в шкафу, на стуле по показу, по словесной инструкции.
Уход за обувью: размещение своей обуви на обувной полке, на поддоне для обуви. Протирание кожаной обуви мягкой сухой тряпочкой по показу, по словесной инструкции.

38. 2-сыныпқа арналған "Өзіне-өзі қызмет көрсету" пәнінің базалық мазмұны:
1) жеке гигиена.1-сынып материалын қайталау. Қағаз сүлгіні пайдалану. "Қуыршақты шомылдыру" сюжеттік ойын. Проблемалық жағдайда көмек сұрай білу (сүлгі жоқ, су құбыры шүмегі ашылмайды), көмек үшін Алғыс айту. Басқа оқушыға гигиеналық процедураларды орындауға көмектесу (су құбыры шүмегін ашып-жабу, сабынды беру, сүлгіні табу, шашты тарау);
2) тамақтану мәдениеті. 1-сынып материалын қайталау. Дәстүрлі азық-түлік қаптамаларын танып білу (мүмкіндігінше атау): бөтелке (сүт), қорап (печенье, кәмпит). Қаптамаларды ашу (печенье қорабы, кәмпиттер қорабы, йогурт, сүзбе ірімшігі, шырын пакеті): тығынды бұрап алу, қаптаманы қайшымен кесу, қақпақты алу, картон қорапты ашу және тағамды алу. Мандарин, банан қабығын аршу. Шай ыдыстарын, шай қасықтарды жуу және шаю, ыдыс-аяқ пен қасықтарды сүлгімен сүрту. Проблемалық жағдайларда көмек сұрай білу (қасық жоқ, нан таусылды, майлық жетіспеді), көмек үшін алғыс айту. Басқа оқушыға көмек көрсету (майлық беру, қасық әкелу, шырын құю). Үстел мен дастархан бетін дымқыл шүберекпен сүрту;
3) киім мен аяқ киімге күтім жасау. 1-сынып материалын қайталау. Киім бөліктерін (жең, жаға, аяқ, белбеу, қалта) атауы бойынша тану. Аяқ киімнің бөліктерін (табаны, өкшесі) атауы бойынша тану. Қыс мезгіліне арналған киімдердің жіктелуі - жазға арналған. Үйге арналған аяқ киімнің жіктелуі – ашық ауада, қыста-жазда. Ересектердің көмегімен өз киімінде ілмектерді (түймелерді, сыдырма) өз бетінше ағыту және түймелеу . Ересектердің көмегімен шоуда галстук, мойынорағышты өз бетінше шешу.Сыныптасының киіміндегі, қуыршақ киіміндегі бекіткіштерді (түймелерді, сыдырма) ағыту және түймелеу . Аяқ киімді шешіп алу, бекіткішті ағыту (сыдырма, жабыстырғыш, шілтер). Киім мен аяқ киімді ілгіште, сөреде табу. Проблемалық жағдайларда көмек сұрай білу (киімді терісінен оңға айналдыру, сыдырманы жабу), көмек үшін Алғыс айту. Басқа оқушыға көмек көрсету (түймелерді тағу, мойынорағышты байлау, алжапқышты кию).Үлкен айна көмегімен сыртқы келбетін бақылау (жағаның орналасуы, бекіткіштің күйі, киімнің тазалығы). Киімді терісінен оңға айналдыру. Ылғал киімдерді, қолғаптарды кептіру. Киімді щеткамен тазалау.Кір сабынмен жуу, қол орамалын шаю және кір ілгішке ілу, киім қыстырғыштарын пайдалану. Ылғал аяқ киімді кептіру, резеңке аяқ киімді көрсетілім бойынша жуу және сүрту, ауызша нұсқауларға сәйкес. Былғары аяқ киімді аяқ киімге арналған ылғалды губкамен тазалау.

38. Базовое содержание учебного предмета "Самообслуживание" для 2 класса:
1) личная гигиена. Повторение материала 1 класса. Использование бумажного полотенца. Сюжетная игра "Купание куклы". Умение просить помощи в проблемных ситуациях (нет полотенца, не открывается кран), благодарить за помощь. Оказание помощи в выполнении гигиенических процедур другому ученику (открыть-закрыть кран, подать мыло, найти полотенце, расчесать волосы);
2) культура питания. Повторение материала 1 класса. Изучение (по возможности называние) традиционных упаковок продуктов питания: бутылка (молока), пачка (печенья), коробка (конфет). Открывание упаковок (пачка печенья, коробка конфет, йогурт, творожный сырок, пакет с соком): откручивание пробки, разрезание ножницами упаковки, снимание крышки, открывание картонной коробки и извлечение продуктов питания. Снятие кожуры с мандарина, банана. Мытье и ополаскивание чайной посуды, чайных ложек в тазике, вытирание посуды и ложек полотенцем. Умение просить помощи в проблемных ситуациях (нет ложки, закончился хлеб, не хватило салфетки), благодарить за помощь. Оказание помощи другому ученику (подать салфетку, принести ложку, налить сок). Вытирание стола и клеенки влажной тряпочкой;
3) уход за одеждой и обувью. Повторение материала 1 класса. Узнавание частей одежды (рукав, воротник, штанина, пояс, карман) по названию. Узнавание частей обуви (подошва, каблук) по названию. Классификация предметов одежды для зимы - для лета. Классификация обуви для дома – для улицы, для зимы – для лета. Расстегивание и застегивание застежек (пуговиц, молний), на своей одежде по показу, с помощью взрослого, самостоятельно. Развязывание завязок, шарфа по показу, с помощью взрослого, самостоятельно. Расстегивание и застегивание застежек (пуговиц, молний) на одежде одноклассника, на одежде куклы. Снятие обуви, расстегивание застежки (замок, липучка, шнурки). Отыскивание своей одежды и обуви на вешалке, на полке. Умение просить помощи в проблемных ситуациях (вывернуть одежду на лицевую сторону, застегнуть замок), благодарить за помощь. Оказание помощи другому ученику (застегнуть пуговицы, завязать шарф, надеть фартук). Контроль своего внешнего вида с помощью большого зеркала (положение воротника, состояние застежки, чистота одежды). Выворачивание своей одежды на лицевую сторону. Сушка мокрой одежды, варежек, перчаток. Чистка одежды с помощью щетки. Стирка с хозяйственным мылом, полоскание и развешивание на веревке носового платочка, использование прищепок. Сушка мокрой обуви, мытье и протирание резиновой обуви по показу, по словесной инструкции. Чистка кожаной обуви с помощью губки, пропитанной составом для ухода за обувью.

39. 3-сыныпқа арналған "Өзіне-өзі қызмет көрсету" пәнінің базалық мазмұны:
1) жеке гигиена. 1 - 2 сынып материалын қайталау. Адам денесінің бөліктері: иек, желке; қолдар (оң-сол) –шынтақ, саусақтар (бас бармақ, балаң үйрек, ортан терек, шылдыр шүмек, кішкентай бөбек), тырнақтар (оң-сол). Адам денесінің негізгі бөліктерінің функциялары: біз аяқтарымызбен жүреміз, қолдарымызбен заттарды аламыз, жұмыс істейміз, көзімізбен қараймыз, құлағымызбен тыңдаймыз, аузымызбен тамақтанамыз, сөйлейміз. Дене бөліктерін суретте, суретте көрсету.Сұйық сабынды қолдану. Электрлік қол кептіргішті пайдалану. Тырнаққа күтім жасау үшін щетканы қолдану. Шаш қыстырғыштарын, шаш байламдарын пайдалану;
2) тамақтану мәдениеті. 1 - 2 сынып материалын қайталау. Суреттегі өнімдер мен тағамдарды тану. Қаптамаларды ашу (печенье қорабы, кәмпиттер қорабы, йогурт, сүзбе ірімшігі, шырын пакеті): тығынды бұрап алу, қаптаманы қайшымен кесу, қақпақты алу, картон қорапты ашу. Азық-түлікті және оларды ұқыпты алу, табаққа, кесеге, пиалаға, шыныаяққа алмастыру.Атауы бойынша терең және таяз табақтарды тану. Қауіпті заттарды зерттеу: пышақ, қайшы, сіріңке, шам, қауіпсіз пайдалану әдістері. Өрт кезіндегі мінез-құлық (айқайлау, көмекті қатты шақыру). Пышақпен немесе кескіш затпен жарақат алу кезіндегі мінез-құлық (көмекке шақыру). Нанға май жағып, ірімшікті, шұжықты нанның бір бөлігіне жағу. Бананды, бір тілім нанды, жұмыртқаны 2-ге, 4-ке бөліп кесу. Көкөністер мен жемістерді жеу алдында жуу. Дастарханды үстелден алу және бүктеу;
3) киім мен аяқ киімге күтім жасау. 1 - 2 сынып материалын қайталау.
Оқушылардың мүмкіндіктері мен климаттық ерекшеліктерін ескере отырып, мұғалімнің қалауы бойынша жыл мезгіліне сәйкес ұл мен қызға арналған күнделікті және мерекелік киімдерді зерттеу, ұлттық киімдерді зерттеу. Киімнің бөліктерін (манжеттер, белбеу, ілмек) атауы бойынша тану. Маусымға сәйкес қыздар мен ұлдарға арналған күнделікті және мерекелік аяқ киімдерді зерттеу, көрсетілім бойынша, аты бойынша тану. Аяқ киімнің бөліктерін атауы бойынша тану (бекіткіш). Киім мен аяқ киімнің жіктелуі (әр күн үшін) – мерекелік. Ересектердің көмегімен өз бетінше галстуктарды, мойынорағышты, байлау және шешу. Ересектердің көмегімен ілмекті (шілтерді) көрсету арқылы өздігінен бекіту. Былғары аяқ киімді щеткамен және аяқ киімге арналған креммен тазалау.
40. 4-сыныпқа арналған "Өзіне-өзі қызмет көрсету" пәнінің базалық мазмұны:
1) жеке гигиена. 1, 2, 3 сыныптардың материалдарын қайталау. Тырнақты тазалау құралдарын пайдалану;

39. Базовое содержание учебного предмета "Самообслуживание" для 3 класса:
1) личная гигиена. Повторение материала 1- 2 классов. Части тела человека: подбородок, затылок; руки (правая-левая) - локоть, пальцы (большой, указательный, средний, безымянный, мизинец), ногти (правая-левая). Функции основных частей тела человека: ногами ходим, руками берем предметы, работаем, глазами смотрим, ушами слушаем, с помощью рта едим, говорим. Показ частей тела на своей фотографии, на рисунке. Использование жидкого мыла. Использование электрической сушилки для рук. Использование щеточки для ухода за ногтями. Использование заколок, резинок для волос;
2) культура питания. Повторение материала 1- 2 классов. Узнавание продуктов и блюд на фото, рисунке. Открывание упаковок (пачка печенья, коробка конфет, йогурт, творожный сырок, пакет с соком): откручивание пробки, разрезание ножницами упаковки, снимание крышки, открывание картонной коробки, развязывание завязок. Аккуратное извлечение продуктов питания и их, перемещение на тарелку, в вазу, пиалу, чашку. Узнавание глубокой и мелкой тарелок, по названию. Изучение опасных предметов: нож, ножницы, спички, свечи, способов безопасного использования. Поведение при пожаре (закричать, громко позвать на помощь). Поведение при нанесении травмы колющим или режущим предметом (позвать на помощь). Намазывание масла на хлеб, выкладывание сыра, колбасы на кусочек хлеба. Разрезание банана, кусочка хлеба, яйца на 2, 4 части. Мытье овощей и фруктов перед употреблением в пищу. Снятие и складывание полотняной скатерти со стола;
3) уход за одеждой и обувью. Повторение материала 1- 2 классов. Изучение повседневной и праздничной одежды для мальчика и девочки в соответствии с сезоном на усмотрение учителя с учетом возможностей учащихся и климатических особенностей, изучение национальной одежды. Узнавание частей одежды (манжеты, ремень, пряжка) по названию. Изучение повседневной и праздничной обуви для девочки и мальчика в соответствии с сезоном, узнавание по показу, по названию. Узнавание частей обуви (застежка) по названию. Классификация одежды и обуви повседневная (на каждый день) – праздничная. Развязывание и завязывание завязок, шарфа, платка по показу, с помощью взрослого, самостоятельно. Застегивание застежки (шнурки) по показу, с помощью взрослого, самостоятельно. Чистка кожаной обуви с помощью щетки и крема для обуви.
40. Базовое содержание учебного предмета "Самообслуживание" для 4 класса:
1) личная гигиена. Повторение материала 1, 2, 3 классов. Использование пилочки для ногтей;

2) тамақтану мәдениеті. 1, 2, 3 сыныптардың материалдарын қайталау. Сыртқы түрі, иісі бойынша жарамсыз тағамдарды анықтау (құрт жеген өрік, шіріген алма, бүлінген шұжық). Көкіністерді, жемістерді, жидектерді жеу алдында жуу. Үстелге мата дастарханды ересек адамның немесе сыныптастың көмегімен, өз бетінше жаю.
3) киім мен аяқ киімге күтім жасау. 1, 2, 3 сыныптардың материалын қайталау. Киімдегі бекіткіштерді (түймелер, түйреуіштер, ілгектер) атауы бойынша тану. Аяқ киімнің бөліктерін (тілшек) атауы бойынша тану. Өз киіміндегі, сыныптасының киіміндегі, көрсетілім бойынша қуыршақ киіміндегі, ересек адамның көмегімен бекіткіштерді (түймелерді, түйреуіштерді, ілгектерді) өз бетінше ағыту және түймелеу.
Параграф 2. Оқу мақсаттарының жүйесі
41. Оқыту мақсаттары бағдарламада кодтаумен ұсынылған. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан –бағдарламаның бөлімдері мен бөлімшелері, төртінші сан оқу мақсатының нумерациясын көрсетеді. Мысалы, 1.2.1.4: "1"–сынып, "2.1" - бөлімше, "1" –бөлімше, "4" –оқу мақсатының нумерациясы.
42. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлімдер мен сыныптар бойынша берілген:
1) "Жеке гигиена" бөлімі:
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4 -сынып
1.1. Адамның дене мүшелері, қызметі
1.1.1.1 дене бөліктерін көрсету: аты және мұғалімге еліктеу бойынша бас, мойын, кеуде, қолдар, аяқтар
2.1.1.1 мұғалімге еліктеу, атауы бойынша мүмкіндігінше өзінің дене бөліктерін атау: бас, мойын, кеуде, қолдар, аяқтар
3.1.1.1 мұғалімге еліктеу, атауы бойынша мүмкіндігінше өзінің дене бөліктерін атау және оның қызметін айту: бас, мойын, кеуде, қолдар, аяқтар
4.1.1.1 мұғалімге еліктеу, атауы бойынша мүмкіндігінше өзінің дене бөліктерін атау және оның қызметін айту: бас, мойын, кеуде, қолдар, аяқтар
1.1.1.2 мұғалімге еліктеу бойынша өз бас бөліктерін көрсету: көз, құлақ, мұрын, ауыз, ерін, жақ, тіл, тіс, шаш
2.1.1.2 мұғалімге еліктеп, аты бойынша; мүмкін болса, өзіңнің бас бөліктерін көрсет: көз, құлақ, мұрын, ауыз, ерін, бет, маңдай, иек, тіл, тіс, шашын
3.1.1.2 мұғалімге еліктеп, аты бойынша; мүмкін болса, өзіңнің бас бөліктерін көрсет және оның қызметтерін айт: көз, құлақ, мұрын, ауыз, ерін, бет, маңдай, иек, тіл, тіс, шаш
4.1.1.2 мұғалімге еліктеп, аты бойынша; мүмкін болса, өзіңнің бас бөліктерін көрсет және оның қызметтерін айт: көз, құлақ, мұрын, ауыз, ерін, бет, маңдай, иек, тіл, тіс, шаш
1.1.1.3 мұғалімге еліктеп, аты бойынша дене бөліктерін көрсет: асқазан, арқа; алақан, саусақтар, тырнақтар; тізе, аяқ, саусақ, тырнақ

2) культура питания. Повторение материала 1, 2, 3 классов. Определение продуктов, непригодных для еды по внешнему виду, запаху (червивая слива, гнилое яблоко, испорченная колбаса). Мытье овощей, фруктов, ягод перед употреблением в пищу. Расстилание полотняной скатерти на столе с помощью взрослого или одноклассников, самостоятельно;
3) уход за одеждой и обувью. Повторение материала 1, 2, 3 классов. Узнавание застежек на одежде (кнопки, булавки, крючки) по названию. Узнавание частей обуви (язычок) по названию. Расстегивание и застегивание застежек (кнопок, булавок, крючков) на своей одежде, на одежде одноклассника, на одежде куклы по показу, с помощью взрослого, самостоятельно.
Параграф 2. Система целей обучения
41. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.2.1.4 "1" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
42. Система целей обучения дана по разделам и классам:
1) раздел "Личная гигиена":
Подразделы
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1. Части тела человека, их функции
1.1.1.1 показывать части своего тела:
голова, шея, туловище, руки, ноги по подражанию учителю, по названию
2.1.1.1 показывать части своего тела: голова, шея, туловище, руки, ноги
по подражанию учителю, по названию; по возможности называть части своего тела
3.1.1.1 показывать части своего тела: голова, шея, туловище, руки, ноги
по подражанию учителю, по названию; называть части своего тела и их функции
4.1.1.1 показывать части своего тела: голова, шея, туловище, руки, ноги
по подражанию педагогу, по названию; называть части своего тела и их функции
1.1.1.2 показывать части своей
головы: глаза, уши, нос, рот, губы, щеки, язык, зубы, волосы по подражанию педагогу, по названию
2.1.1.2 показывать части своей головы: глаза, уши, нос, рот, губы, щеки, лоб, подбородок, язык, зубы, волосы по подражанию педагогу, по названию; по возможности называть части своей
головы
3.1.1.2 показывать части своей головы: глаза, уши, нос, рот, губы, щеки, лоб, подбородок, затылок, язык, зубы, волосы по подражанию педагогу, по названию; называть части своей
головы и их функции
4.1.1.2 показывать части своей головы: глаза, уши, нос, рот, губы, щеки, лоб, подбородок, затылок, язык, зубы, волосы по подражанию педагогу, по названию; называть части своей
головы и их функции
1.1.1.3 показывать части своего тела: живот, спина; ладонь, пальцы, ногти; колени, стопы, пальцы, ногти по подражанию педагогу, по названию

2.1.1.3 мұғалімге еліктеу, аты бойынша; мүмкіндігінше денеңіздің бөліктерін атаңыз, денеңіздің бөліктерін көрсетіңіз: иық, кеуде, асқазан, арқа; қолдар (оң-сол) - шынтақ, алақан саусақтар, тырнақтар; аяқтар (оң-сол) - тізе, аяқ, саусақтар (үлкен, кішкентай саусақ), тырнақтар
3.1.1.3 мұғалімге еліктеу, аты бойынша; дене мүшелерін атау дене мүшелерін көрсету: иық, кеуде, іш, арқа; қолдар (оң-сол) - шынтақ, алақан, саусақтар (бас бармақ, балаң үйрек, ортаңғы, шылдыр шүлмек, кішкентай саусақ), тырнақтар; аяқтар (оң-сол) - тізе, аяқ
4.1.1.3 мұғалімге еліктеу, аты бойынша; дене мүшелерін атау дене мүшелерін көрсету: Кеуде қуысы-иық, кеуде, іш, арқа; қолдар (оң-сол) - шынтақ, алақан, саусақтар, тырнақтар; аяқтар (оң-сол) - тізе, аяқ, саусақтар (бас бармақ, балаң үйрек, ортаңғы, шылдыр шүлмек, кішкентай саусақ), тырнақтар
1.1.1.4 дене мүшелерін мұғалімге еліктеу арқылы, аты бойынша, мұғалім айтатын өлеңдермен бірге көрсету
2.1.1.4 өз дене мүшелерін мұғалімге еліктеу арқылы, аты бойынша, мұғалім айтатын өлеңдермен бірге көрсету
3.1.1.4 өз дене мүшелерін мұғалімге еліктеу арқылы, аты бойынша, мұғалім айтатын өлеңдермен бірге көрсету
4.1.1.4 өз дене мүшелерін мұғалімге еліктеу арқылы, аты бойынша, мұғалім айтатын өлеңдермен бірге көрсету
1.1.1.5 мұғалімге еліктеп, аты бойынша басқа оқушының дене мүшелерін көрсету
2.1.1.5 мұғалімге еліктеп, аты бойынша басқа оқушының дене мүшелерін көрсетіп, мүмкіндігінше атау
3.1.1.5 мұғалімге еліктеп, аты бойынша басқа оқушының дене мүшелерін көрсету және атау
4.1.1.5 басқа оқушының дене мүшелерін көрсету
1.1.1.6 мұғалімге еліктеу, аты бойынша қуыршақ денесінің бөліктерін көрсету
2.1.1.6 мұғалімнің еліктеуі бойынша, аты бойынша қуыршақ денесінің бөліктерін көрсету және мүмкіндігінше атау
3.1.1.6 мұғалімге еліктеу, аты бойынша қуыршақ денесінің бөліктерін көрсету
4.1.1.6 қуыршақ денесінің бөліктерін көрсету және атау
1.1.1.7 мұғалімнің көмегімен, өзбетінше алақанды құммен, жармамен науаға салу
2.1.1.7 фотосуреттен өз дене бөліктерін көрсету және олардың қызметтерін (мүмкіндігінше) атау
3.1.1.7 фотосуреттен өз дене бөліктерін көрсету және олардың қызметтерін (мүмкіндігінше) атау
4.1.1.7 фотосуреттен өз дене бөліктерін көрсету және олардың қызметтерін (мүмкіндігінше) атау
1.1.1.8 дененің бөліктерін атау, олардың мақсатын атау (мүмкіндігінше)
2.1.1.8 мұғалімнің көмегімен, өзбетінше алақанды құммен, жармамен науаға салу
3.1.1.8 суреттегі адам денесінің бөліктерін көрсету және атау
4.1.1.8 суреттегі адам денесінің бөліктерін көрсету және атау
3.1.1.9 мұғалімнің көмегімен, өзбетінше алақанды құммен, жармамен науаға салу

2.1.1.3 показывать части своего тела: плечи, грудь, живот, спина; руки (правая-левая)- локоть, ладонь, пальцы, ногти; ноги (правая-левая) – колени, стопы, пальцы (большой, мизинец), ногти по подражанию педагогу, по названию; по возможности называть части своего тела
3.1.1.3 показывать части своего тела: плечи, грудь, живот, спина; руки (правая-левая) - локоть, ладонь, пальцы (большой, указательный, средний, безымянный, мизинец), ногти; ноги (правая-левая) – колени, стопы, по подражанию педагогу, по названию; называть части своего тела
4.1.1.3 показывать части своего тела: туловище – плечи, грудь, живот, спина; руки (правая-левая) - локоть, ладонь, пальцы, ногти; ноги (правая-левая)– колени, стопы, пальцы (большой, указательный, средний, безымянный, мизинец), ногти по подражанию педагогу, по названию; называть части своего тела
1.1.1.4 показывать части своего тела в сопровождении стихов, потешек, называемых педагогом
2.1.1.4 показывать части своего тела в сопровождении стихов, потешек, называемых педагогом
3.1.1.4 показывать части своего тела в сопровождении стихов, потешек, называемых педагогом
4.1.1.4 показывать части своего тела в сопровождении стихов, потешек, называемых педагогом
1.1.1.5 показывать части тела другого ученика по подражанию педагогу, по названию
2.1.1.5 показывать и по возможности называть части тела другого ученика по подражанию педагогу, по названию
3.1.1.5 показывать и называть части тела другого ученика по подражанию педагогу, по названию
4.1.1.5 показывать и называть части тела другого ученика
1.1.1.6 показывать части тела куклы по подражанию педагогу, по названию
2.1.1.6 показывать и по возможности называть части тела куклы по подражанию педагогу, по названию
3.1.1.6 показывать и называть части тела куклы по подражанию педагогу, по названию
4.1.1.6 показывать и называть части тела куклы
1.1.1.7 обводить свою ладонь на подносе с песком, манкой с помощью учителя, самостоятельно
2.1.1.7 показывать и называть части своего тела на своей фотографии их назначение (по возможности)
3.1.1.7 показывать и называть части своего тела на своей фотографии, их назначение (по возможности)
4.1.1.7 показывать и называть части своего тела на своей фотографии, их назначение
1.1.1.8 называть части своего тела, называть их назначение (по возможности)
2.1.1.8
обводить свою ладонь на подносе с песком, манкой с помощью учителя, самостоятельно
3.1.1.8 показывать и называть части тела человека на рисунке
4.1.1.8 показывать и называть части тела человека на рисунке
3.1.1.9 обводить свою ладонь на подносе с песком, манкой с помощью учителя, самостоятельно

4.1.1.9 мұғалімнің көмегімен, өзбетінше алақанды құммен, жармамен науаға салу
3.1.1.10 мұғалімнің көмегімен, өзбетінше алақанды қағаз бетіне қарындаштың көмегімен сызу
4.1.1.10 мұғалімнің көмегімен, өзбетінше алақанды қағаз бетіне қарындаштың көмегімен сызу
1.2. Жеке күтім заттары мен құралдары
1.1.2.1 үлгі,атауы бойынша және мүмкіндігінше гигиеналық заттарды тану (көрсету, алу): сабын, сабын ыдысы, сүлгі, орамал, тарақ, айна
2.1.2.1 үлгі,атауы бойынша және мүмкіндігінше гигиеналық заттарды тану және атау (көрсету, алу): сабын, сабын ыдысы, сүлгі, орамал, тарақ, айна
3.1.2.1 үлгі, атауы бойынша және мүмкіндігінше гигиеналық заттарды тану (көрсету, алу): сабын, сабын ыдысы, сүлгі, орамал, тарақ, айна
4.1.2.1 үлгі, атауы бойынша және мүмкіндігінше гигиеналық заттарды тану (көрсету, алу): сабын, сабын ыдысы, сүлгі, орамал, тарақ, айна
1.1.2.2 үлгі, атауы бойынша және мүмкіндігінше гигиена құралдарын тану (көрсету, алу): иіс сабын, тіс пастасы, сусабын, крем
2.1.2.2 үлгі, атауы бойынша және мүмкіндігінше гигиена құралдарын тану (көрсету, алу): иіс сабын, тіс пастасы, сусабын, крем
3.1.2.2 үлгі, атауы бойынша және мүмкіндігінше гигиена құралдарын тану (көрсету, алу): иіс сабын, тіс пастасы, сусабын, крем
4.1.2.2 үлгі, атауы бойынша және мүмкіндігінше гигиена құралдарын тану (көрсету, алу): иіс сабын, тіс пастасы, сусабын, крем
1.1.2.3 үлгі бойынша басқа мақсатта қолданылатын щеткалар арасында тіс щеткасын тану
2.1.2.3 атауы бойынша басқа мақсаттағы щеткалар арасында тіс щеткасын тану
3.1.2.3 атауы бойынша басқа мақсаттағы щеткалар арасында тіс щеткасын тану
4.1.2.3 атауы бойынша басқа мақсаттағы щеткалар арасында тіс щеткасын тану
1.1.2.4 сабын, сабын ыдысы, сүлгі, орамал тіс пастасы, тіс щеткасы, тарақ, айна мақсатына сай қолдану
2.1.2.4 сабын, сабын ыдысы, сүлгі, орамал тіс пастасы, тіс щеткасы, тарақ, айна мақсатына сай қолдану
3.1.2.4 сабын, сабын ыдысы, сүлгі, орамал тіс пастасы, тіс щеткасы, тарақ, айна мақсатына сай қолдану
4.1.2.4 сабын, сабын ыдысы, сүлгі, орамал тіс пастасы, тіс щеткасы, тарақ, айна мақсатына сай қолдану
1.1.2.5 жеке гигиена заттарын (сүлгі, тіс щеткасы, тарақ, орамал) таңбасы бойынша тану
2.1.2.5 жеке гигиена заттарын (сүлгі, тіс щеткасы, тарақ, орамал) таңбасы бойынша тану
3.1.2.5 жеке гигиена заттарын (сүлгі, тіс щеткасы, тарақ, орамал) таңбасы бойынша тану
4.1.2.5 жеке гигиена заттарын (сүлгі, тіс щеткасы, тарақ, орамал) таңбасы бойынша тану

4.1.1.9 обводить свою ладонь на подносе с песком, манкой с помощью учителя, самостоятельно
3.1.1.10 обводить свою ладонь карандашом на бумаге с помощью учителя, самостоятельно
4.1.1.10 обводить свою ладонь карандашом на бумаге с помощью учителя, самостоятельно
1.2. Предметы и средства личной гигиены
1.1.2.1 узнавать (показывать, брать) по образцу, по названию и по возможности называть предметы гигиены: мыло, мыльницу, полотенце, носовой платок, расческу, зеркало
2.1.2.1 узнавать (показывать, брать) по образцу, по названию и по возможности называть предметы гигиены: мыло, мыльницу, полотенце, расческу, зеркало
3.1.2.1 узнавать (показывать, брать) по образцу, по названию и называть предметы гигиены: мыло, мыльницу, полотенце, расческу, зеркало
4.1.2.1 узнавать (показывать, брать) по образцу, по названию и называть предметы гигиены: мыло, мыльницу, полотенце, расческу, зеркало
1.1.2.2 узнавать (показывать, брать) по образцу, по названию и, по возможности, называть средства гигиены: туалетное мыло, зубную пасту, шампунь, крем
2.1.2.2 узнавать (показывать, брать) по образцу, по названию и, по возможности, называть средства гигиены: туалетное мыло, зубную пасту, шампунь, крем
3.1.2.2 узнавать (показывать, брать) по образцу, по названию и называть средства гигиены: туалетное мыло, зубную пасту, шампунь, крем
4.1.2.2 узнавать (показывать, брать) по образцу, по названию и называть средства гигиены: туалетное мыло, зубную пасту, шампунь, крем
1.1.2.3 узнавать зубную щетку среди щеток другого назначения по образцу
2.1.2.3 узнавать зубную щетку среди щеток другого назначения по названию
3.1.2.3 узнавать зубную щетку среди щеток другого назначения по названию
4.1.2.3 узнавать зубную щетку среди щеток другого назначения по названию
1.1.2.4 использовать по назначению мыло, мыльницу, полотенце, носовой платок зубную пасту, зубную щетку, расческу, зеркало
2.1.2.4 использовать по назначению мыло, мыльницу, полотенце, зубную пасту, зубную щетку, расческу, зеркало
3.1.2.4 использовать по назначению мыло, мыльницу, полотенце, зубную пасту, зубную щетку, щеточку для ногтей, расческу, зеркало
4.1.2.4 использовать по назначению мыло, мыльницу, полотенце, зубную пасту, зубную щетку, щеточку для ногтей, расческу, зеркало
1.1.2.5 узнавать личные предметы гигиены (полотенце, зубную щетку, расческу, носовой платок) по символам
2.1.2.5 узнавать личные предметы гигиены (полотенце, зубную щетку, расческу) по символам
3.1.2.5 узнавать личные предметы гигиены (полотенце, зубную щетку, расческу) по символам
4.1.2.5 узнавать личные предметы гигиены (полотенце, зубную щетку, расческу) по символам

1.1.2.6 жеке гигиена заттарын (сабын, тіс щеткасы мен паста, сүлгі, тарақ, орамал) дұрыс ұстау, қолданғаннан кейін орнына қайта ұқыпты қою
2.1.2.6 жеке гигиена заттарын (сабын, тіс щеткасы мен паста, сүлгі, тарақ, орамал) дұрыс ұстау, қолданғаннан кейін орнына қайта ұқыпты қою
3.1.2.6 жеке гигиена заттарын (сабын, тіс щеткасы мен паста, сүлгі, тарақ, орамал) дұрыс ұстау, қолданғаннан кейін орнына қайта ұқыпты қою
4.1.2.6 жеке гигиена заттарын (сабын, тіс щеткасы мен паста, сүлгі, тарақ, орамал) дұрыс ұстау, қолданғаннан кейін орнына қайта ұқыпты қою
1.3. Дене күтімі, денсаулықты сақтау
1.1.3.1 көрсету бойынша қолды жуу тәртібін ұстану
2.1.3.1 көрсету бойынша қолды жуу тәртібін ұстану
3.1.3.1 көрсету бойынша қолды жуу тәртібін ұстану
4.1.3.1 көрсету бойынша қолды жуу тәртібін ұстану
1.1.3.2 бетті жуу тәртібін ұстану
2.1.3.2 бетті жуу тәртібін ұстану
3.1.3.2 сұйық сабын қолдану
4.1.3.2 сұйық сабын қолдану
1.1.3.3 көрсету бойынша сүлгіні, бет орамалды пайдалану тәртібін ұстану
2.1.3.3 сүлгіні, бет орамалды пайдалану тәртібін ұстану
3.1.3.3 тырнаққа күтім жасау үшін щетканы қолдану
4.1.3.3тырнаққа күтім жасау үшін щетканы қолдану
1.1.3.4 айна алдында шашынтарау
2.1.3.4 қағаз сүлгіні орамалды қолдану
3.1.3.4 бетті жуу тәртібін ұстану
4.1.3.4 тырнақты тазалау құралдарын пайдалану
1.1.3.5 қуыршақтың шашын тарау
2.1.3.5 айна алдында өз шашын тарау
3.1.3.5 сүлгіні, бет орамалды пайдалану тәртібін ұстану
4.1.3.5бетті жуу тәртібін ұстану
1.1.3.6 көрсету бойынша айна алдында тісті тазалау тәртібін ұстану
2.1.3.6 қуыршақтың шашын тарау
3.1.3.6 қағаз сүлгіні орамалды қолдану
4.1.3.6 қағаз сүлгіні орамалды қолдану тәртібін ұстану
1.1.3.7 дәретханаға барғаннан кейін өз киімін ретке келтіру
2.1.3.7 көрсету бойынша айна алдында тісті тазалау тәртібін ұстану
3.1.3.7 электрлік қол кептіргішті қолдану
4.1.3.7 қағаз сүлгіні орамалды қолдану
2.1.3.8 дәретханаға барғаннан кейін өз киімін ретке келтіру
3.1.3.8 айна алдында өз шашын тарау
4.1.3.8электрлік қол кептіргішті қолдану
2.1.3.9 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (сүлгі жоқ, су құбыры шүмегі ашылмайды)
3.1.3.9 қуыршақ шашын тарау
4.1.3.9 айна алдында өз шашын тарау
2.1.3.10 көрсетілген көмекке алғыс айту

1.1.2.6 правильно удерживать предметы личной гигиены (мыло, зубную щетку и пасту, полотенце, расческу, носовой платок), аккуратно возвращать на место после использования
2.1.2.6 правильно удерживать предметы личной гигиены (мыло, зубную щетку и пасту, полотенце, расческу), аккуратно возвращать на место после использования
3.1.2.6 правильно удерживать предметы личной гигиены (мыло, зубную щетку и пасту, полотенце, расческу, щеточку для ногтей), аккуратно возвращать на место после использования
4.1.2.6 правильно удерживать предметы личной гигиены (мыло, зубную щетку и пасту, полотенце, расческу, щеточку для ногтей, пилочку для ногтей), аккуратно возвращать на место после использования
1.3. Уход за телом, сохранение здоровья
1.1.3.1 придерживаться порядка мытья рук по показу
2.1.3.1 придерживаться порядка мытья рук
3.1.3.1 придерживаться порядка мытья рук
4.1.3.1 придерживаться порядка мытья рук
1.1.3.2 придерживаться порядка мытья лица по показу
2.1.3.2 придерживаться порядка мытья лица
3.1.3.2 пользоваться жидким мылом
4.1.3.2 пользоваться жидким мылом
1.1.3.3 придерживаться порядка использования полотенца, носового платка по показу
2.1.3.3 придерживаться порядка использования полотенца, носового платка
3.1.3.3 использовать щеточку для ухода за ногтями
4.1.3.3 использовать щеточку для ухода за ногтями
1.1.3.4 расчесывать свои волосы перед зеркалом по показу
2.1.3.4 пользоваться бумажными полотенцем, носовым платком
3.1.3.4 придерживаться порядка мытья лица
4.1.3.4 использовать пилочку для ногтей
1.1.3.5 расчесывать волосы куклы
2.1.3.5 расчесывать свои волосы перед зеркалом
3.1.3.5 придерживаться порядка использования полотенца, носового платка
4.1.3.5 придерживаться порядка мытья лица
1.1.3.6 придерживаться порядка чистки зубов перед зеркалом по показу
2.1.3.6 расчесывать волосы куклы
3.1.3.6 пользоваться бумажными полотенцем, носовым платком
4.1.3.6 придерживаться порядка использования полотенца, носового платка
1.1.3.7 приводить в порядок свою одежду после посещения туалета
2.1.3.7 придерживаться порядка чистки зубов перед зеркалом по показу
3.1.3.7 пользоваться электрической сушилкой для рук
4.1.3.7 пользоваться бумажным полотенцем, носовым платком
2.1.3.8 приводить в порядок свою одежду после посещения туалета
3.1.3.8 расчесывать свои волосы перед зеркалом
4.1.3.8 пользоваться электрической сушилкой для рук
2.1.3.9 просить помощи в проблемных ситуациях (нет полотенца, не открывается кран)
3.1.3.9 расчесывать волосы куклы
4.1.3.9 расчесывать свои волосы перед зеркалом
2.1.3.10 благодарить за оказанную помощь

3.1.3.10 шаш қыстырғыштары мен резеңкені қолдану
4.1.3.10 қуыршақ шашын тарау
2.1.3.11 басқа оқушыға гигиеналық процедураларды орындауға көмектесу (су құбыры шүмегін ашу-жабу, сабын беру, сүлгіні табу, шашты тарау)
3.1.3.11 айна алдында тісті тазалау тәртібін ұстану
4.1.3.11 шашқа арналған қыстырғыштар мен резеңкені қолдану
2.1.3.12 "Қуыршақты шомылдыру" сюжеттік ойынын ойнау
3.1.3.12дәретханаға барғаннан кейін өз киімін ретке келтіру
4.1.3.12 айна алдында тісті тазалау тәртібін ұстану
3.1.3.13 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (сүлгі жоқ, су құбыры шүмегі ашылмайды)
4.1.3.13 дәретханаға барғаннан кейін өз киімін ретке келтіру
3.1.3.14 көрсетілген көмекке алғыс айту
4.1.3.14проблемалық жағдайларда көмек сұрау (сүлгі жоқ, су құбыры шүмегі ашылмайды)
3.1.3.15 басқа оқушыға гигиеналық процедураларды орындауға көмектесу (су құбыры шүмегін ашу-жабу, сабын беру, сүлгіні табу, шашты тарау)
4.1.3.15көрсетілген көмекке алғыс айту
3.1.3.16 "Қуыршақты шомылдыру" сюжеттік ойынын ойнау
4.1.3.16 басқа оқушыға гигиеналық процедураларды орындауға көмектесу (су құбыры шүмегін ашу-жабу, сабын беру, сүлгіні табу, шашты тарау)
4.1.3.17 "Қуыршақты шомылдыру" сюжеттік ойынын ойнау
2) "Тамақтану мәдениеті":
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1сынып
2 сынып
3сынып
4 сынып
2.1. Азық-түлік
1. 2. 1. 1 үлгі және атауы бойынша жиі қолданылатын бірқатар тағамдарды (нан, тоқаш, печенье, сүт, шай, компот, шырын, сорпа, жемістер, көкөністер, ірімшік, айран, котлет, макарон және тәтті тағамдар) тану
2. 2. 1. 1 үлгі және атауы бойынша жиі қолданылатын бірқатар тағамдарды (нан, тоқаш, печенье, сүт, шай, компот, шырын, сорпа, жемістер, көкөністер, ірімшік, айран, котлет, макарон және тәтті тағамдар) тану
3. 2. 1. 1 үлгі және атауы бойынша жиі қолданылатын бірқатар тағамдарды (нан, шұжық, сары май, манты, тоқаш, печенье, сүт, шай, компот, шырын, сорпа, жемістер, көкөністер, ірімшік, айран, котлет, макарон және тәтті тағамдар) тану
4. 2. 1. 1 үлгі және атауы бойынша жиі қолданылатын бірқатар тағамдарды (нан, шұжық, сары май, манты, тоқаш, печенье, сүт, шай, компот, шырын, сорпа, жемістер, көкөністер, ірімшік, айран, котлет, макарон және тәтті тағамдар) тану
1. 2. 1. 2 мүмкіндігінше жиі қолданылатын тағамдар мен азық-түліктерді атау
2. 2. 1. 2 көзді жұмып иісеп білу, сипап көру арқылы жиі тұтынылатын тағамдарды (нан, печенье, жемістер, көкіністер) тану
3. 2. 1. 2 көзді жұмып иісеп білу, сипап көру арқылы жиі тұтынылатын тағамдарды (нан,кәмпит, шай, шырын, печенье, жемістер, көкіністер) тану
4. 2. 1. 2 көзді жұмып иісеп білу, сипап көру арқылы жиі тұтынылатын тағамдарды (нан, кәмпит, шай, шырын, печенье, жемістер, көкөністер) тану
1. 2. 1. 3 атауы бойынша фотосуретте, суретте жиі қолданылатын азық-түлік пен тағамдарды білу
2. 2. 1. 3 мүмкіндігінше жиі қолданылатын азық-түлік пен тағамдарды атау
3. 2. 1. 3 жиі қолданылатын азық-түлік пен тағамдарды атау
4. 2. 1. 3 жиі қолданылатын азық-түлік пен тағамдарды атау
2. 2. 1. 4 атауы бойынша фотосуретте, суретте жиі қолданылатын азық-түлік пен тағамдарды тану
3. 2. 1. 4 атауы бойынша фотосуретте, суретте жиі қолданылатын азық-түлік пен тағамдарды тану
4. 2. 1. 4 атауы бойынша фотосуретте, суретте жиі қолданылатын азық-түлік пен тағамдарды тану
2. 2. 1. 5 дәстүрлі азық-түлік қаптамаларын зерттеу (мүмкіндігінше атау): бөтелке (сүт), пакет (печенье), қорап (кәмпит)
3. 2. 1. 5 дәстүрлі азық-түлік қаптамаларын зерттеу (мүмкіндігінше атау): бөтелке (сүт), пакет (печенье), қорап (кәмпит)
4. 2. 1. 5дәстүрлі азық-түлік қаптамаларын зерттеу (мүмкіндігінше атау): бөтелке (сүт), пакет (печенье), қорап (кәмпит)
2. 2. 1. 6 қаптамаларды ашу (печенье қорабы, кәмпиттер қорабы, йогурт, сүзбе ірімшігі, шырын пакеті): тығынды бұрап алу, қаптаманы қайшымен кесу, қақпақты алу, картон қорапты ашу және тағамды алу. Мандарин, банан қабығын аршу
3. 2. 1. 6 қаптамаларды ашу (печенье қорабы, кәмпиттер қорабы, йогурт, сүзбе ірімшігі, шырын пакеті): тығынды бұрап алу, қаптаманы қайшымен кесу, қақпақты алу, картон қорапты ашу және тағамды алу. Мандарин, банан қабығын аршу
4. 2. 1. 6 қаптамаларды ашу (печенье қорабы, кәмпиттер қорабы, йогурт, сүзбе ірімшігі, шырын пакеті): тығынды бұрап алу, қаптаманы қайшымен кесу, қақпақты алу, картон қорапты ашу және тағамды алу. Мандарин, банан қабығын аршу
4. 2. 1. 7 сыртқы түрі, иісі бойынша жарамсыз тағамдарды анықтау (құрт жеген өрік, шіріген алма, бүлінген шұжық)

3.1.3.10 пользоваться заколками и резинками для волос
4.1.3.10 расчесывать волосы куклы
2.1.3.11 оказывать помощь в выполнении гигиенических процедур другому ученику (открыть-закрыть кран, подать мыло, найти полотенце, расчесать волосы)
3.1.3.11 придерживаться порядка чистки зубов перед зеркалом
4.1.3.11 пользоваться заколками и резинками для волос
2.1.3.12 играть в сюжетную игру "Купание куклы"
3.1.3.12 приводить в порядок свою одежду после посещения туалета
4.1.3.12 придерживаться порядка чистки зубов перед зеркалом
3.1.3.13 просить помощи в проблемных ситуациях (нет полотенца, не открывается кран)
4.1.3.13 приводить в порядок свою одежду после посещения туалета
3.1.3.14 благодарить за оказанную помощь
4.1.3.14 просить помощи в проблемных ситуациях (нет полотенца, не открывается кран)
3.1.3.15 оказывать помощь в выполнении гигиенических процедур другому ученику (открыть-закрыть кран, подать мыло, найти полотенце, расчесать волосы)
4.1.3.15 благодарить за оказанную помощь
3.1.3.16 играть в сюжетную игру "Купание куклы"
4.1.3.16 оказывать помощь в выполнении гигиенических процедур другому ученику (открыть-закрыть кран, подать мыло, найти полотенце, расчесать волосы)
4.1.3.17 играть в сюжетную игру Купание куклы"
2) "Культура питания":
Подразделы
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1. Продукты питания
1.2.1.1 узнавать из ряда продуктов и блюд часто употребляемые в пищу продукты и блюда (хлеб, булочка, печенье, молоко, чай, компот, сок, суп, котлета, фрукты, овощи, сладкие блюда) по образцу, по названию
2.2.1.1 узнавать из ряда продуктов и блюд часто употребляемые в пищу продукты и блюда (хлеб, булочка, печенье, молоко, творог, кефир, чай, компот, сок, суп, котлета, пюре, макароны, фрукты, овощи, сладкие блюда) по образцу, по названию
3.2.1.1 узнавать из ряда продуктов и блюд часто употребляемые в пищу продукты и блюда (хлеб, булочка, масло, сыр, колбаса, печенье, молоко, творог, кефир, чай, компот, сок, суп, котлета, пюре, макароны, манты, плов, фрукты, овощи, сладкие блюда) по образцу, по названию
4.2.1.1 узнавать из ряда продуктов и блюд часто употребляемые в пищу продукты и блюда (хлеб, булочка, масло, сыр, колбаса, печенье, молоко, творог, кефир, чай, компот, сок, суп, котлета, пюре, макароны, манты, плов, фрукты, овощи, сладкие блюда) по образцу, по названию
1.2.1.2 по возможности называть часто употребляемые в пищу продукты и блюда
2.2.1.2 узнавать с закрытыми глазами, по запаху, на ощупь часто употребляемые в пищу продукты (хлеб, печенье, фрукты, овощи)
3.2.1.2 узнавать с закрытыми глазами, по запаху, на ощупь часто употребляемые в пищу продукты (хлеб, печенье, конфеты, сок, чай, фрукты, овощи)
4.2.1.2 узнавать с закрытыми глазами, по запаху, на ощупь часто употребляемые в пищу продукты (хлеб, печенье, конфеты, сок, чай, фрукты, овощи)
1.2.1.3 узнавать на фото, рисунке часто употребляемые в пищу продукты и блюда по названию
2.2.1.3 по возможности называть часто употребляемые в пищу продукты и блюда
3.2.1.3 называть часто употребляемые в пищу продукты и блюда
4.2.1.3 называть часто употребляемые в пищу продукты и блюда
2.2.1.4 узнавать на фото, рисунке часто употребляемые в пищу продукты и блюда по названию
3.2.1.4 узнавать на фото, рисунке часто употребляемые в пищу продукты и блюда по названию
4.2.1.4 узнавать и называть на фото, рисунке часто употребляемые в пищу продукты и блюда
2.2.1.5 узнавать традиционные упаковки продуктов питания: бутылка (молока), пачка (печенья), коробка (конфет)
3.2.1.5 узнавать традиционные упаковки продуктов питания: бутылка (молока), пачка (печенья), пакет (молока), пакетик (сока), коробка (конфет)
4.2.1.5 узнавать традиционные упаковки продуктов питания: бутылка (молока), пачка (печенья), пакет (молока), пакетик (сока), коробка (конфет)
2.2.1.6 открывать упаковки (пачка печенья, коробка конфет, йогурт, творожный сырок, пакет с соком): откручивать пробки, разрезать ножницами упаковки, снимать крышки, открывать картонную коробку и извлекать продукты питания; снимать кожуру с мандарина, банана
3.2.1.6 открывать упаковки (пачка печенья, коробка конфет, йогурт, творожный сырок, пакет с соком): откручивать пробки, разрезать ножницами упаковки, открывать картонную коробку, развязывать завязки, снимать крышки, извлекать продукты питания и, перемещать их на тарелку, в вазу, пиалу, чашку; снимать кожуру с мандарина, банана
4.2.1.6 открывать упаковки (пачка печенья, коробка конфет, йогурт, творожный сырок, пакет с соком): откручивать пробки, разрезать ножницами упаковки, открывать картонную коробку, развязывать завязки, снимать крышки, извлекать продукты питания и, перемещать их на тарелку, в вазу, пиалу, чашку; снимать кожуру с мандарина, банана
4.2.1.7 определять продукты, непригодные для еды по внешнему виду, запаху (червивая слива, гнилое яблоко, испорченная колбаса)

2.2. Ыдыс-аяқ, ас құралдары, оларға күтім жасау, асхана киімдері
1. 2. 2. 1 шай мен ас қасықты, шанышқыны, кесені, шыныаяқты, табақты, майлықты тану, ажырату
2. 2. 2. 1 атауы бойынша шай мен ас қасықты, шанышқыны, кесені, шыныаяқты, табақты, майлықты тану
3. 2. 2. 1 атауы бойынша шай мен ас қасықты, шанышқыны, кесені, шыныаяқты, табақты, жайпақ және көже ішетін тәрелкені, майлықты тану
4. 2. 2. 1 атауы бойынша шай мен ас қасықты, шанышқыны, кесені, шыныаяқты, табақты, жайпақ және көже ішетін тәрелкені, майлықты тану
1. 2. 2. 2 шай қасық пен ас қасықты, шанышқыны қолданған кезде дұрыс ұстау; кесе, шыны
2. 2. 2. 2 шай қасық пен ас қасықты, шанышқыны, пышақты қолданған кезде дұрыс ұстау; кесе, шыны
3. 2. 2. 2 шай қасық пен ас қасықты, шанышқыны, пышақты қолданған кезде дұрыс ұстау; кесе, шыны, гүл салғыш
4. 2. 2. 2 шай қасық пен ас қасықты, шанышқыны, пышақты қолданған кезде дұрыс ұстау; кесе, шыны, гүл салғыш
1. 2. 2. 3 тамақтану кезінде шанышқыны қауіпсіз пайдалану тәсілдерін қолдану
2. 2. 2. 3 тамақтану кезінде шанышқыны, пышақты қауіпсіз пайдалану тәсілдерін қолдану
3. 2. 2. 3 тамақтану кезінде шанышқыны, пышақты қауіпсіз пайдалану тәсілдерін қолдану
4. 2. 2. 3 тамақтану кезінде шанышқыны, пышақты қауіпсіз пайдалану тәсілдерін қолдану
2. 2. 2. 4 шай ыдыстарын, шай қасықтарды жуу және шаю, ыдыс-аяқ пен қасықтарды сүлгімен сүрту
3. 2. 2. 4 ойын жағдайында өрт кезіндегі мінез-құлық (айқайлау, көмекті қатты шақыру)
4. 2. 2. 4 ойын жағдайында өрт кезіндегі мінез-құлық (айқайлау, көмекті қатты шақыру)
3. 2. 2. 5 пышақпен немесе кескіш затпен жарақат алған кезде көмек сұрау
4. 2. 2. 5 пышақпен немесе кескіш затпен жарақат алған кезде көмек сұрау
3. 2. 2. 6 үстелге мата дастарханды жаю және жинау
4. 2. 2. 6 өз бетінше және көмек арқылы Үстелге мата дастарханды жаю және жинау
3. 2. 2. 7 шай ыдыстарын, шай қасықтарды жуу және шаю, ыдыс-аяқ пен қасықтарды сүлгімен сүрту
4. 2. 2. 7 шай ыдыстарын, шай қасықтарды жуу және шаю, ыдыс-аяқ пен қасықтарды сүлгімен сүрту
3. 2. 2. 8 ересек адамның көмегімен асханадағы үстелге мерекелік дастархан жасауға қатысу
4. 2. 2. 8 ересек адамның көмегімен асханадағы үстелге мерекелік дастархан жасауға қатысу
2.3. Тамақтану мәдениеті
1. 2. 3. 1 тамақтанар алдында қолды жуу; тамақтаннан кейін ауызды сумен шаю
2. 2. 3. 1 тамақтанар алдында қолдыжуу; тамақтаннан кейін ауызды сумен шаю
3. 2. 3. 1 тамақтанар алдында қолдыжуу; тамақтаннан кейін ауызды сумен шаю
4. 2. 3. 1 тамақтанар алдында қолдыжуу; тамақтаннан кейін ауызды сумен шаю
1. 2. 3. 2 үстел басындағы мінез-құлық ережелерін ұстану
2. 2. 3. 2 үстел басындағы мінез-құлық ережелерін ұстану
3. 2. 3. 2 тамақтану барысында үстел басындағы мінез-құлық ережелерін ұстану
4. 2. 3. 2 тамақтану барысында үстел басындағы мінез-құлық ережелерін ұстану
1. 2. 3. 3 дұрыс тамақтану ережесін ұстану
2. 2. 3. 3 дұрыс тамақтану ережесін орындау
3. 2. 3. 3 дұрыс тамақтану ережесін орындау
4. 2. 3. 3 дұрыс тамақтану ережесін орындау
1. 2. 3. 4 ас құралдарын мақсатына сай қолданыңыз (шай қасық және ас қасық, шанышқы, майлық ұстағыш)
2. 2. 3. 4 ас құралдарын мақсатына сай қолданыңыз (шай қасық және ас қасық, шанышқы, майлық ұстағыш)
3. 2. 3. 4 ас құралдарын мақсатына сай қолданыңыз (шай қасық және ас қасық, шанышқы, майлық ұстағыш)
4. 2. 3. 4 ас құралдарын мақсатына сай қолданыңыз (шай қасық және ас қасық, шанышқы, майлық ұстағыш)
1. 2. 3. 5 қантты шай қасықпен шайға салып, араластыра алу
2. 2. 3. 5 қантты шай қасықпен шайға салып, араластыра алу
3. 2. 3. 5 қантты шай қасықпен шайға салып, араластыра алу
4. 2. 3. 5 қантты шай қасықпен шайға салып, араластыра алу
1. 2. 3. 6 қайнатылған жұмыртқаның қабығын алып тастау
2. 2. 3. 6 қайнатылған жұмыртқаның қабығын алып тастау
3. 2. 3. 6 қайнатылған жұмыртқаның қабығын алып тастау
4. 2. 3. 6 қайнатылған жұмыртқаның қабығын алып тастау
1. 2. 3. 7 компотты кішкене құмырадан кесеге немесе шыныаяққа құю
2. 2. 3. 7 компотты кішкене құмырадан кесеге немесе шыныаяққа құю
3. 2. 3. 7 компотты кішкене құмырадан кесеге немесе шыныаяққа құю
4. 2. 3. 7 компотты кішкене құмырадан кесеге немесе шыныаяққа құю
1. 2. 3. 8 тамақтану және тамақтан кейін кезінде қағаз майлылықты қолдану
2. 2. 3. 8 тамақтану және тамақтан кейін кезінде қағаз майлылықты қолдану
3. 2. 3. 8 майды нанға жағу, шұжық пен ірімшікті нан тіліміне қоя алу
4. 2. 3. 8 майды нанға жағу, шұжық пен ірімшікті нан тіліміне қоя алу
1. 2. 3. 9 тамақтанған кейін вербалды/ вербалды емес құралдар арқылы алғыс айту
2. 2. 3. 9 тамақтанған кейін вербалды/ вербалды емес құралдар арқылы алғыс айту
3. 2. 3. 9 көрсету бойыншабананды, бір тілім нанды, жұмыртқаны көрсетілгендей 2, 4 бөлікке кесу
4. 2. 3. 9 көрсету бойынша өзбетінше бананды, бір тілім нанды, жұмыртқаны көрсетілгендей 2, 4 бөлікке кесу
1. 2. 3. 10 рөлдік ойындар:" Қонақтар","Қуыршақты тамақтандыру" ойнау
2. 2. 3. 10 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (қасық жоқ, нан таусылды, майлық жеткіліксіз болды)
3. 2. 3. 10 көкөністер мен жемістерді жеу алдында жуу
4. 2. 3. 10 көкөністер мен жемістерді жеу алдында жуу
1. 2. 3. 11 ересек адамның көмегімен асханадағы үстелге мерекелік дастархан жасауға қатысу
2. 2. 3. 11көмек үшін алғыс айту
3. 2. 3. 11 тамақтану және тамақтан кейін кезінде қағаз майлылықты қолдану
4. 2. 3. 11 тамақтану және тамақтан кейін кезінде қағаз майлылықты қолдану
2. 2. 3. 12 басқа оқушыға көмек көрсету (майлық алып беру, қасық әкелу, шырын құю)
3. 2. 3. 12 тамақтанған кейін вербалды/ вербалды емес құралдар арқылы алғыс айту
4. 2. 3. 12 тамақтану барысында жақсы тәбет тілеу, тамақтанған кейін вербалды/ вербалды емес құралдар арқылы алғыс айту
2. 2. 3. 13 рөлдік ойындар:" Қонақтар","Қуыршақты тамақтандыру" ойнау
3. 2. 3. 13 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (қасық жоқ, нан таусылды, майлық жеткіліксіз болды)
4. 2. 3. 13 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (қасық жоқ, нан таусылды, майлық жеткіліксіз болды, тамақтаннан кейін өзің жайсыз сезіну)
2. 2. 3. 14 ересек адамның көмегімен асханадағы үстелге мерекелік дастархан жасауға қатысу
3. 2. 3. 14 көмек үшін алғыс айту
4. 2. 3. 14 көмек үшін алғыс айту
3. 2. 3. 15 басқа оқушыға көмек көрсету (майлық алып беру, қасық әкелу, шырын құю)
4. 2. 3. 15 басқа оқушыға көмек көрсету (майлық алып беру, қасық әкелу, шырын құю)
3. 2. 3. 16 рөлдік ойындар:" Қонақтар","Қуыршақты тамақтандыру
4. 3. 2. 16 рөлдік ойындар:" Қонақтар","Қуыршақты тамақтандыру

2.2. Посуда, столовые приборы, уход за ними, столовое белье
1.2.2.1 узнавать, различать чайную и столовую ложки, вилку, стакан, чашку, тарелку, салфетницу
2.2.2.1 узнавать чайную и столовую ложки, вилку, нож, пиалу, стакан, чашку, тарелку, салфетницу по названию
3.2.2.1 узнавать по названию и называть чайную и столовую ложки, вилку, нож, пиалу, стакан, чашку, глубокую и мелкую тарелки, салфетницу, вазу
4.2.2.1 узнавать по названию и называть чайную и столовую ложки, вилку, нож, пиалу, стакан, чашку, глубокую и мелкую тарелки, салфетницу, вазу
1.2.2.2 правильно удерживать при использовании чайную и столовую ложки, вилку; чашку, стакан
2.2.2.2 правильно удерживать при использовании чайную и столовую ложки, вилку, нож; чашку, стакан, пиалу
3.2.2.2 правильно удерживать при использовании чайную и столовую ложки, вилку, нож; чашку, стакан, пиалу, вазу
4.2.2.2 правильно удерживать при использовании чайную и столовую ложки, вилку, нож; чашку, стакан, пиалу, вазу
1.2.2.3 применять способы безопасного использования вилки во время еды
2.2.2.3 применять способы безопасного использования вилки, ножа
3.2.2.3 применять способы безопасного использования вилки, ножа
4.2.2.3 применять способы безопасного использования вилки, ножа
2.2.2.4 мыть и ополаскивать чайную посуду, чайные ложки в тазике, вытирать посуду и ложки полотенцем
3.2.2.4 имитировать поведение при пожаре (закричать, громко позвать на помощь) в игровой ситуации
4.2.2.4 имитировать поведение при пожаре (закричать, громко позвать на помощь) в игровой ситуации
3.2.2.5 просить о помощи при получении травмы колющим или режущим предметом
4.2.2.5 просить о помощи при получении травмы колющим или режущим предметом
3.2.2.6 снимать и складывать полотняную скатерть со стола
4.2.2.6 снимать и стелить полотняную скатерть на стол с помощью, самостоятельно
3.2.2.7 мыть и ополаскивать чайную посуду, чайные ложки в тазике, под краном вытирать посуду и ложки полотенцем
4.2.2.7 мыть и ополаскивать чайную посуду, чайные ложки в тазике, под краном, вытирать посуду и ложки полотенцем
3.2.2.8 принимать участие в сервировке праздничного стола, накрывать на стол в столовой с помощью взрослого
4.2.2.8 принимать участие в сервировке праздничного стола, накрывать на стол в столовой с помощью взрослого
2.3. Культура приема пищи
1.2.3.1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
2.2.3.1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
3.2.3.1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
4.2.3.1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
1.2.3.2 выполнять правила поведения за столом
2.2.3.2 выполнять правила поведения за столом
3.2.3.2 выполнять правила поведения за столом во время еды
4.2.3.2 выполнять правила поведения за столом во время еды
1.2.3.3 выполнять правила приема пищи
2.2.3.3 выполнять правила приема пищи
3.2.3.3 выполнять правила приема пищи
4.2.3.3 выполнять правила приема пищи
1.2.3.4 использовать столовые приборы по назначению (чайная и столовая ложки, вилка, салфетница)
2.2.3.4 использовать столовые приборы по назначению (чайная и столовая ложки, вилка, нож, салфетница)
3.2.3.4 использовать столовые приборы по назначению (чайная и столовая ложки, вилка, салфетница)
4.2.3.4 использовать столовые приборы по назначению (чайная и столовая ложки, вилка, нож, салфетница)
1.2.3.5 накладывать сахар в чай чайной ложкой и размешивать
2.2.3.5 накладывать сахар в чай чайной ложкой и размешивать
3.2.3.5 накладывать сахар в чай чайной ложкой и размешивать
4.2.3.5 накладывать сахар в чай чайной ложкой и размешивать
1.2.3.6 снимать скорлупу с вареного яйца
2.2.3.6 снимать скорлупу с вареного яйца
3.2.3.6 снимать скорлупу с вареного яйца
4.2.3.6 снимать скорлупу с вареного яйца
1.2.3.7 переливать сок, компот из небольшого кувшина в стакан или чашку
2.2.3.7 переливать сок, компот из небольшого кувшина в стакан, чашку, пиалу
3.2.3.7 переливать сок, компот из небольшого кувшина в стакан или чашку
4.2.3.7 переливать сок, компот из небольшого кувшина в стакан, чашку, пиалу
1.2.3.8 пользоваться бумажной салфеткой во время и после еды;
2.2.3.8 пользоваться бумажной салфеткой во время и после еды
3.2.3.8 намазывать масло на хлеб, выкладывать сыр, колбасу на кусочек хлеба
4.2.3.8 намазывать масло на хлеб, выкладывать сыр, колбасу на кусочек хлеба
1.2.3.9 благодарить после приема пищи используя вербальные/невербальные средства
2.2.3.9 благодарить после приема пищи используя вербальные/невербальные средства
3.2.3.9 разрезать банан, кусочек хлеба, яйца на 2, 4 части по показу
4.2.3.9 разрезать банан, кусочек хлеба, яйца на 2, 4 части по показу, самостоятельно
1.2.3.10 играть в сюжетно-ролевые игры: "Гости", "Кормление куклы"
2.2.3.10 просить помощи в проблемных ситуациях (нет ложки, закончился хлеб, не хватило салфетки)
3.2.3.10 мыть овощи и фрукты перед употреблением в пищу
4.2.3.10 мыть овощи, фрукты, ягоды перед употреблением в пищу
1.2.3.11 принимать участие в сервировке праздничного стола с помощью взрослого
2.2.3.11 благодарить за помощь
3.2.3.11 пользоваться бумажной и полотняной салфеткой во время и после еды
4.2.3.11 пользоваться бумажной и полотняной салфеткой во время и после еды
2.2.3.12 оказывать помощь другому ученику (подать салфетку, принести ложку, налить сок)
3.2.3.12 благодарить после приема пищи используя вербальные/невербальные средства
4.2.3.12 желать приятного аппетита перед приемом пищи, благодарить после приема пищи используя вербальные/невербальные средства
2.2.3.13 играть в сюжетно-ролевые игры: "Гости", "Кормление куклы"
3.2.3.13 просить помощи в проблемных ситуациях (нет ложки, закончился хлеб, не хватило салфетки)
4.2.3.13 просить помощи в проблемных ситуациях (нет ложки, закончился хлеб, не хватило салфетки, плохое самочувствие после приема пищи)
2.2.3.14 принимать участие в сервировке праздничного стола с помощью взрослого
3.2.3.14 благодарить за помощь
4.2.3.14 благодарить за помощь
3.2.3.15 оказывать помощь другому ученику (подать салфетку, принести ложку, налить сок)
4.2.3.15 оказывать помощь другому ученику (подать салфетку, принести ложку, налить сок)
3.2.3.16 играть в сюжетно-ролевые игры: "Гости", "Кормление куклы"
4.3.2.16 играть в сюжетно-ролевые игры: "Гости", "Кормление куклы"

2.4. Асхана жиһазы және оған күтім жасау
1. 2. 4. 1 асхана жиһазын тану: үстел, орындық, ыдыс-аяққа арналған шкаф
2. 2. 4. 1 асхана жиһазын тану: атауы бойынша үстел, орындық, ыдыс-аяққа арналған шкаф
3. 2. 4. 1 асхана жиһазын тану және атау: үстел, орындық, ыдыс-аяққа арналған шкаф
4. 2. 4. 1 асхана жиһазын тану және атау: үстел, орындық, ыдыс-аяққа арналған шкаф
1. 2. 4. 2 пайдаланылған ыдыс-аяқ пен құралдарды үстелден алу (науаға салу)
2. 2. 4. 2 пайдаланылған ыдыс-аяқ пен құралдарды үстелден алу (науаға салу)
3. 2. 4. 2 пайдаланылған ыдыс-аяқ пен құралдарды үстелден алу (науаға салу, кір ыдысқа арналған үстелге қою)
4. 2. 4. 2 пайдаланылған ыдыс-аяқ пен құралдарды үстелден алу (науаға салу, кір ыдысқа арналған үстелге қою)
1. 2. 4. 3 үстелдегі үгінділерді щетканың көмегімен сүрту
2. 2. 4. 3 үстелдегі үгінділерді щетканың көмегімен сүрту
3. 2. 4. 3 үстелдегі үгінділерді щетканың көмегімен сүрту
4. 2. 4. 3 үстелдегі үгінділерді щетканың көмегімен сүрту
2. 2. 4. 4 үстел мен дастарған үстін дымқыл шүберекпен сүрту
3. 2. 4. 4 үстел мен дастарған үстін дымқыл шүберекпен сүрту
4. 2. 4. 4 үстел мен дастарған үстін дымқыл шүберекпен сүрту
3) "Киім мен аяқ киімге күтім жасау":
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-сынып
2 -сынып
3 -сынып
4 -сынып
3.1. Киім және аяқ киім
1. 3. 1. 1 ұстап көру және үлгі, атауы бойынша ұл мен қыздардың күнделікті маусымдық кимідерін тану
2. 3. 1. 1 ұстап көру және үлгі, атауы бойынша ұл мен қыздардың күнделікті маусымдық кимідерін тану
3. 3. 1. 1 ұстап көру және үлгі, атауы бойынша ұл мен қыздардың маусымдық, мерекелік және ұлттық кимідерін тану
4. 3. 1. 1 ұстап көру және үлгі, атауы бойынша басқа заттардың ішінен ұл мен қыздардың маусымдық, мерекелік және ұлттық кимідерін тану
1. 3. 1. 2 өз киімдерін табу және атау: шалбар, көйлек, юбка, жейде, көйлек, алжапқыш, шұлық, колготки, спорттық костюм, куртка, бас киім, мойынорағыш, қолғап
2. 3. 1. 2 өз киімдерін табу және атау: шалбар, көйлек, юбка, жейде, көйлек, алжапқыш, шұлық, колготки, спорттық костюм, куртка, бас киім, мойынорағыш, қолғап
3. 3. 1. 2 өз киімдерін табу және атау: шалбар, көйлек, юбка, жейде, көйлек, алжапқыш, шұлық, колготки, спорттық костюм, куртка, бас киім, мойынорағыш, қолғап
4. 3. 1. 2 өз киімдерін табу және атау: шалбар, көйлек, юбка, жейде, көйлек, алжапқыш, шұлық, колготки, спорттық костюм, куртка, бас киім, мойынорағыш, қолғап
1. 3. 1. 3 ұлдарға қыздарға арналған киімдерді ажырату, топтастыру
2. 3. 1. 3 киімнің бөліктерін тану және көрсету: жеңі, жағасы, аяғы, белбеуі, аты бойынша қалтасы
3. 3. 1. 3 киімнің бөліктерін тану және көрсету: жеңдер, манжеттер, жаға, белбеу, қалта, белбеу, аты бойынша ілмек
4. 3. 1. 3 киімнің бөліктерін тану және көрсету: жеңдер, манжеттер, жағалар, белбеу, қалта, белбеу, ілмек, түймелер, түйреуіштер, ілгектер
1. 3. 1. 4 үлгі бойынша, атауы бойынша маусымдық аяқ киімді қарау, сезіну, басқа да бірқатар заттардан тану
2. 3. 1. 4 ұлға, қыздарға арналған киімдерді ажырату, топтастыру
3. 3. 1. 4 ұлға, қыздарға арналған киімдерді ажырату, топтастыру
4. 3. 1. 4 ұлға, қыздарға арналған киімдерді ажырату, топтастыру
1. 3. 1. 5 өз аяқ киімін табу: бәтеңке, туфли, етік, жеңіл сандал, кроссовка, үй тәпішкесі
2. 3. 1. 5 маусымдық аяқ киімді үлгі бойынша, атауы бойынша қарау, ұстап көру, тану
3. 3. 1. 5 маусымдық аяқ киімді үлгі бойынша, атауы бойынша қарау, ұстап көру, тану
4. 3. 1. 5 үлгі бойынша, аты бойынша маусымдық аяқ киімді тану
1. 3. 1. 6 таныс киім мен аяқ киім заттарын (мүмкіндігінше) атау
2. 3. 1. 6 өз аяқ киімін табу: бәтеңке, туфли, етік, жеңіл сандал, кроссовка, үй тәпішкесі
3. 3. 1. 6 өз аяқ киімін табу: бәтеңке, туфли, етік, жеңіл сандал, кроссовка, үй тәпішкесі
4. 3. 1. 6 өз аяқ киімін табу: бәтеңке, туфли, етік, жеңіл сандал, кроссовка, үй тәпішкесі
1. 3. 1. 7 фотосуреттен, суреттен таныс киім мен аяқ киім заттарын тану
2. 3. 1. 7 аяқ киімнің бөліктерін тану: атауы бойынша табаны, өкшесі
3. 3. 1. 7 аяқ киімнің бөліктерін тану: атауы бойынша табаны, өкшесі
4. 3. 1. 7 аяқ киімнің бөліктерін тану: атауы бойынша табаны, өкшесі
2. 3. 1. 8 таныс киім мен аяқ киім заттарын (мүмкіндігінше) атау
3. 3. 1. 8 таныс киім мен аяқ киім заттарын (мүмкіндігінше) атау
4. 3. 1. 8 таныс киім мен аяқ киім заттарын (мүмкіндігінше) атау
2. 3. 1. 9 фотосуреттен, суреттен таныс киім мен аяқ киім заттарын тану
3. 3. 1. 9 фотосуреттен, суреттен таныс киім мен аяқ киім заттарын тану
4. 3. 1. 9 фотосуреттен, суреттен таныс киім мен аяқ киім заттарын тану
2. 3. 1. 10 киім заттарын топтарға бөлу: қыс, жаз
3. 3. 1. 10 киім заттарын топтарға бөлу: Қыс мезгіліне, Жаз мезгіліне арналған; күнделікті (әр күн үшін), мерекелік
4. 3. 1. 10 киім заттарын топтарға бөлу: Қыс мезгіліне, Жаз мезгіліне арналған; күнделікті (әр күн үшін), мерекелік
2. 3. 1. 11 аяқ киім заттарын топтарға бөлу: үйге, көшеге; қыста, жазда
3. 3. 1. 11 аяқ киім заттарын топтарға бөлу: үйге, көшеге; қыста, жазда
4. 3. 1. 11 аяқ киім заттарын топтарға бөлу: үйге, көшеге; қыста, жазда

2.4. Столовая мебель и уход за ней
1.2.4.1 узнавать столовую мебель: стол, стулья, шкаф для посуды по названию
2.2.4.1 узнавать столовую мебель: стол, стулья, шкаф для посуды по названию
3.2.4.1 узнавать и называть столовую мебель: стол, стулья, табуретки, шкаф для посуды
4.2.4.1 узнавать и называть столовую мебель: стол, стулья, табуретки, шкаф для посуды
1.2.4.2 убирать со стола использованную посуду и приборы (ставить на поднос)
2.2.4.2 убирать со стола использованную посуду и приборы (ставить на поднос)
3.2.4.2 убирать со стола использованную посуду и приборы (ставить на поднос, на стол для использованной посуды, в раковину)
4.2.4.2 убирать со стола использованную посуду и приборы (ставить на поднос, на стол для использованной посуды, в раковину)
1.2.4.3 сметать крошки со стола с помощью щетки
2.2.4.3 сметать крошки со стола с помощью щетки
3.2.4.3 сметать крошки со стола с помощью щетки
4.2.4.3 сметать крошки со стола с помощью щетки
2.2.4.4
вытирать стол и клеенку влажной тряпочкой
3.2.4.4 вытирать стол и клеенку влажной тряпочкой
4.2.4.4 вытирать стол и клеенку влажной тряпочкой
3) "Уход за одеждой и обувью":
Подразделы
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1. Одежда и обувь
1.3.1.1 рассматривать, ощупывать узнавать по образцу, по названию повседневную сезонную одежду мальчика, девочки
2.3.1.1 рассматривать, ощупывать узнавать по образцу, по названию повседневную сезонную одежду мальчика, девочки
3.3.1.1 рассматривать, ощупывать узнавать по образцу, по названию повседневную сезонную и праздничную одежду мальчика, девочки, национальную одежду
4.3.1.1 рассматривать, ощупывать узнавать по названию из ряда других предметов повседневную сезонную, праздничную одежду мальчика, девочки, национальную одежду
1.3.1.2 находить, узнавать свою одежду: брюки, рубашку, юбку, блузку, платье, фартук, носки, колготки, спортивный костюм, куртку, шапку, шарф, варежки
2.3.1.2 находить, узнавать свою одежду: брюки, рубашка, свитер, джинсы, юбка, блузка, платье, фартук, носки, колготки, спортивный костюм, куртка, пальто, шуба, шапка, шарф, кепка, панама, варежки, перчатки
3.3.1.2 находить, узнавать свою одежду: брюки, рубашка, свитер, джинсы, шорты, юбка, блузка, платье, фартук, носки, колготки, спортивный костюм, куртка, пальто, шуба, шапка, шарф, кепка, панама, варежки, перчатки
4.3.1.2 находить, узнавать свою одежду: брюки, рубашка, свитер, джинсы, шорты, жилет, юбка, блузка, платье, сарафан, фартук, носки, колготки, спортивный костюм, куртка, пальто, шуба, плащ, шапка, шарф, кепка, панама, варежки, перчатки
1.3.1.3 различать, группировать одежду для мальчика и одежду для девочки
2.3.1.3 узнавать и показывать части одежды: рукав, воротник, штанина, пояс, карман по названию
3.3.1.3 узнавать и показывать части одежды: рукава, манжеты, воротник, штанина, пояс, карман, ремень, пряжка по названию
4.3.1.3 узнавать и показывать части одежды: рукава, манжеты, воротник, штанина, пояс, карман, ремень, пряжка, кнопки, булавки, крючки по названию
1.3.1.4 рассматривать, ощупывать, узнавать из ряда других предметов сезонную обувь по образцу, по названию
2.3.1.4 различать, группировать одежду для мальчика и одежду для девочки
3.3.1.4 различать, группировать одежду для мальчика и одежду для девочки
4.3.1.4 различать, группировать одежду для мальчика и одежду для девочки
1.3.1.5 находить свою обувь: ботинки, туфли, сапоги, сандалии, кроссовки, домашние тапочки
2.3.1.5 рассматривать, ощупывать, узнавать сезонную обувь по образцу, по названию
3.3.1.5 рассматривать, ощупывать, узнавать сезонную обувь по образцу, по названию
4.3.1.5 узнавать сезонную обувь по образцу, по названию
1.3.1.6 называть (по возможности) знакомые предметы одежды и обуви
2.3.1.6 находить свою обувь: ботинки, туфли, сапоги, сандалии, кроссовки, домашние тапочки
3.3.1.6 находить свою обувь: ботинки, туфли, сапоги, сандалии, кроссовки, домашние тапочки
4.3.1.6 находить свою обувь: ботинки, туфли, сапоги, сандалии, кроссовки, домашние тапочки
1.3.1.7 узнавать на фото, рисунке знакомые предметы одежды и обуви
2.3.1.7 узнавать части обуви: подошва, каблук по названию
3.3.1.7 узнавать части обуви: подошва, каблук, застежка по названию
4.3.1.7 узнавать части обуви: подошва, каблук, застежка, язычок по названию
2.3.1.8 называть (по возможности) знакомые предметы одежды и обуви
3.3.1.8 называть (по возможности) знакомые предметы одежды и обуви
4.3.1.8 называть (по возможности) знакомые предметы одежды и обуви
2.3.1.9 узнавать на фото, рисунке знакомые предметы одежды и обуви
3.3.1.9 узнавать на фото, рисунке знакомые предметы одежды и обуви
4.3.1.9 узнавать на фото, рисунке знакомые предметы одежды и обуви
2.3.1.10 распределять предметы одежды в группы: для зимы, для лета
3.3.1.10 распределять предметы одежды в группы: для зимы, для лета; повседневная (на каждый день), праздничная
4.3.1.10 распределять предметы одежды в группы: для зимы, для лета; повседневная (на каждый день), праздничная
2.3.1.11 распределять предметы обуви в группы: для дома, для улицы; для зимы, для лета
3.3.1.11 распределять предметы обуви в группы: для дома, для улицы; для зимы, для лета
4.3.1.11 распределять предметы обуви в группы: для дома, для улицы; для зимы, для лета

3.2. Киіну-шешіну дағдылары
1. 3. 2. 1 өз киімін ересек адамның көмегімен өзбетінше белгілі бір реттілікпен шешіп, кию
2. 3. 2. 1 өз киімін ересек адамның көмегімен белгілі бір реттілікпен шешіп, кию
3. 3. 2. 1 өз киімін ересек адамның көмегімен белгілі бір реттілікпен шешіп, кию
4. 3. 2. 1 өз киімін ересек адамның көмегімен белгілі бір реттілікпен шешіп, кию
1. 3. 2. 2 ойын жағдайындағы ауызша нұсқауларға сәйкес, көрсету бойынша қуыршаққа киімді кигізу, шешу
2. 3. 2. 2 ойын жағдайындағы ауызша нұсқауларға сәйкес, көрсету бойынша қуыршаққа киімді кигізу, шешу
3. 3. 2. 2 ойын жағдайындағы ауызша нұсқауларға сәйкес, көрсету бойынша өзбетінше қуыршаққа киімді кигізу, шешу
4. 3. 2. 2 ойын жағдайындағы ауызша нұсқауларға сәйкес, көрсету бойынша өзбетінше қуыршаққа киімді кигізу, шешу
1. 3. 2. 3 өз киіміндегі ілмектерді (түймелерді, сыдырманы) көрсету бойынша, ересек адамның көмегімен өз бетінше ағыту және түймелеу
2. 3. 2. 3 өз киіміндегі ілмектерді (түймелерді, сыдырманы) көрсету бойынша, ересек адамның көмегімен өз бетінше ағыту және түймелеу
3. 3. 2. 3 өз киіміндегі ілмектерді (түймелерді, сыдырманы) көрсету бойынша, ересек адамның көмегімен өз бетінше ағыту және түймелеу
4. 3. 2. 3 ересек адамның көмегімен өз киіміндегі ілмектерді (түймелер, сыдырма, тоғалар, түймелер, түйреуіштер, ілгектер) өз бетінше ағыту және түймелеу
1. 3. 2. 4 қуыршақ киіміндегі ілмектерді (түймелерді, сыдырманы) көрсету бойынша, ересек адамның көмегімен өз бетінше ағыту және түймелеу
2. 3. 2. 4 қуыршақ және сыныптасының киіміндегі ілмектерді (түймелерді, сыдырманы) көрсету бойынша, өз бетінше ағыту және түймелеу
3. 3. 2. 4 қуыршақ және сыныптасының киіміндегі ілмектерді (түймелерді, сыдырманы) көрсету бойынша, өз бетінше ағыту және түймелеу
4. 3. 2. 4 қуыршақ және сыныптасының киіміндегі ілмектерді (түймелер, сыдырма, тоғалар, түймелер, түйреуіштер, ілгектер) көрсету бойынша, өз бетінше ағыту және түймелеу
1. 3. 2. 5 оң және сол қолға арналған қолғаптарды таңдау
2. 3. 2. 5 байламдарды, мойынорағышты көрсету арқылы, ересек адамның көмегімен, өз бетінше шешу
3. 3. 2. 5 байламдарды, мойынорағышты көрсету арқылы, ересек адамның көмегімен, өз бетінше шешу және тағу
4. 3. 2. 5 байламдарды, мойынорағышты көрсету арқылы, ересек адамның көмегімен, өз бетінше шешу және тағу
1. 3. 2. 6 шұлық пен қолғаптың жұбын табу
2. 3. 2. 6 оң және сол қолға арналған қолғап пен шұлықты таңдау
3. 3. 2. 6 оң және сол қолға арналған қолғап пен перчатканы таңдау
4. 3. 2. 5 оң және сол қолға арналған қолғап пен перчатканы таңдау
1. 3. 2. 7 көрсету бойынша ересек адамның көмегімен өз бетінше аяқ киімдегі бекіткіштерді (жабыстырғыш, сыдырма) шешу
2. 3. 2. 7 шұлық пен қолғаптың, перчатканың жұбын табу
3. 3. 2. 7 шұлық пен қолғаптың, перчатканың жұбын табу
4. 3. 2. 7 шұлық пен қолғаптың, перчатканың жұбын табу
1. 3. 2. 8 көрсету бойынша, ересек адамның көмегімен өз бетінше аяқ киімдегі бекіткіштерді (жабыстырғыш, сыдырма) шешу
2. 3. 2. 8 көрсету бойынша ересек адамның көмегімен өз бетінше аяқ киімдегі бекіткіштерді (жабыстырғыш, сыдырма) шешу
3. 3. 2. 8 көрсету бойынша ересек адамның көмегімен өз бетінше аяқ киімдегі бекіткіштерді (жабыстырғыш, сыдырма, бауын) шешу
4. 3. 2. 8 көрсету бойынша ересек адамның көмегімен өз бетінше аяқ киімдегі бекіткіштерді (жабыстырғыш, сыдырма, бауын) шешу
1. 3. 2. 9 оң және сол аяққа арналған аяқ киімді анықтау
2. 3. 2. 9 көрсету бойынша ересек адамның көмегімен өз бетінше аяқ киімдегі бекіткіштерді (жабыстырғыш, сыдырма) тағу және кию
3. 3. 2. 9 көрсету бойынша ересек адамның көмегімен өз бетінше аяқ киімдегі бекіткіштерді (жабыстырғыш, сыдырма, бауын) тағу және кию
4. 3. 2. 9 көрсету бойынша ересек адамның көмегімен өз бетінше аяқ киімдегі бекіткіштерді (жабыстырғыш, сыдырма, бауын) тағу және кию
1. 3. 2. 10 бірнеше аяқ киімді жұпқа бөлу
2. 3. 2. 10 оң және сол аяққа арналған аяқ киімді анықтау
3. 3. 2. 10 оң және сол аяққа арналған аяқ киімді анықтау
4. 3. 2. 10 оң және сол аяққа арналған аяқ киімді анықтау
2. 3. 2. 11 бірнеше аяқ киімді жұпқа бөлу
3. 3. 2. 11 бірнеше аяқ киімді жұпқа бөлу
4. 3. 2. 11 бірнеше аяқ киімді жұпқа бөлу
2. 3. 2. 12 өз киімі мен аяқ киімін ілгіштен, шкафтағы сөреден табу
3. 3. 2. 12 өз киімі мен аяқ киімін ілгіштен, шкафтағы сөреден табу
4. 3. 2. 12 өз киімі мен аяқ киімін ілгіштен, шкафтағы сөреден табу
2. 3. 2. 13 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (киімді терісінен оңға айналдыру, сыдырманы бекіту), көмек үшін Алғыс айту
3. 3. 2. 13 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (киімді терісінен оңға айналдыру, сыдырманы бекіту), көмек үшін Алғыс айту
4. 3. 2. 13 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (киімді терісінен оңға айналдыру, сыдырманы бекіту), көмек үшін Алғыс айту
2. 3. 2. 14 басқа оқушыға көмек көрсету (түймелерді бекіту, мойынорағышты байлау, алжапқыш кию)
3. 3. 2. 14 басқа оқушыға көмек көрсету (түймелерді бекіту, мойынорағышты байлау, алжапқыш кию)
4. 3. 2. 14 басқа оқушыға көмек көрсету (түймелерді бекіту, мойынорағышты байлау, алжапқыш кию)
2. 3. 2. 15 үлкен айна көмегімен сыртқы келбетін бақыла у(жағаның орналасуы, бекіткіштің күйі, киімнің тазалығы)
3. 3. 2. 15 үлкен айна көмегімен сыртқы келбетін бақыла у(жағаның орналасуы, бекіткіштің күйі, киімнің тазалығы)
4. 3. 2. 15 үлкен айна көмегімен сыртқы келбетін бақыла у(жағаның орналасуы, бекіткіштің күйі, киімнің тазалығы)

3.2. Навыки одевания-раздевания
1.3.2.1 снимать и надевать свою одежду в определенной последовательности с помощью взрослого, самостоятельно
2.3.2.1 снимать и надевать свою одежду в определенной последовательности с помощью взрослого, самостоятельно
3.3.2.1 снимать и надевать свою одежду в определенной последовательности с помощью взрослого, самостоятельно
4.3.2.1 снимать и надевать свою одежду в определенной последовательности с помощью взрослого, самостоятельно
1.3.2.2 снимать и надевать одежду на куклу по показу, по словесной инструкции в игровой ситуации
2.3.2.2 снимать и надевать одежду на куклу по показу, по словесной инструкции в игровой ситуации
3.3.2.2 снимать и надевать одежду на куклу по показу, по словесной инструкции, самостоятельно в игровой ситуации
4.3.2.2 снимать и надевать одежду на куклу по показу, по словесной инструкции, самостоятельно в игровой ситуации
1.3.2.3 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, молнии) на своей одежде по показу, с помощью взрослого, самостоятельно
2.3.2.3 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, молнии) на своей одежде по показу, с помощью взрослого, самостоятельно
3.3.2.3 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, молнии) на своей одежде по показу, с помощью взрослого, самостоятельно
4.3.2.3 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, молнии, пряжек, кнопки, булавки, крючки) на своей одежде по показу, с помощью взрослого, самостоятельно
1.3.2.4 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, молнии) на одежде одноклассника, на одежде куклы по показу, самостоятельно
2.3.2.4 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, молнии) на одежде одноклассника, на одежде куклы по показу, самостоятельно
3.3.2.4 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, молнии, пряжки) на одежде одноклассника, на одежде куклы по показу, самостоятельно
4.3.2.4 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, молнии, пряжки, кнопки, булавки, крючки) на одежде одноклассника, на одежде куклы по показу, самостоятельно
1.3.2.5 подбирать варежки для правой и левой руки
2.3.2.5 развязывать завязки, шарф по показу, с помощью взрослого, самостоятельно
3.3.2.5 развязывать и завязывать завязки, шарф, платок по показу, с помощью взрослого, самостоятельно
4.3.2.5 развязывать и завязывать завязки, шарф, платок по показу, с помощью взрослого, самостоятельно
1.3.2.6 подбирать пару к варежке, носку
2.3.2.6 подбирать варежки, перчатки для правой и левой руки
3.3.2.6 подбирать варежки, перчатки для правой и левой руки
4.3.2.5 подбирать варежки, перчатки для правой и левой руки
1.3.2.7 снимать обувь, расстегивая застежки (замок, липучка) по показу, с помощью взрослого, самостоятельно
2.3.2.7 подбирать пару к варежке, перчатке, носку
3.3.2.7 подбирать пару к варежке, перчатке, носку
4.3.2.7 подбирать пару к варежке, перчатке, носку
1.3.2.8 надевать обувь, застегивать застежки (замок, липучка) по показу, с помощью взрослого, самостоятельно
2.3.2.8 снимать обувь, расстегивая застежки (замок, липучка) по показу, с помощью взрослого, самостоятельно
3.3.2.8 снимать обувь, расстегивая застежки (замок, липучка, шнурки) по показу, с помощью взрослого, самостоятельно
4.3.2.8 снимать обувь, расстегивая застежки (замок, липучка, шнурки) по показу, с помощью взрослого, самостоятельно
1.3.2.9 определять обувь для правой и левой ноги
2.3.2.9 надевать обувь, застегивать застежки (замок, липучка) по показу, с помощью взрослого, самостоятельно
3.3.2.9 надевать обувь, застегивать застежки (замок, липучка, шнурки) по показу, с помощью взрослого, самостоятельно
4.3.2.9 надевать обувь, застегивать застежки (замок, липучка, шнурки) по показу, с помощью взрослого, самостоятельно
1.3.2.10 распределять несколько предметов обуви в пары
2.3.2.10 определять обувь для правой и левой ноги
3.3.2.10 определять обувь для правой и левой ноги
4.3.2.10 определять обувь для правой и левой ноги
2.3.2.11 распределять несколько предметов обуви в пары
3.3.2.11 распределять несколько предметов обуви в пары
4.3.2.11распределять несколько предметов обуви в пары
2.3.2.12 отыскивать свою одежду и обувь на вешалке, на полке в шкафу
3.3.2.12 отыскивать свою одежду и обувь на вешалке, на полке в шкафу
4.3.2.12 отыскивать свою одежду и обувь на вешалке, на полке в шкафу
2.3.2.13 просить помощи в проблемных ситуациях (вывернуть одежду на лицевую сторону, застегнуть замок), благодарить за помощь
3.3.2.13 просить помощи в проблемных ситуациях (вывернуть одежду на лицевую сторону, застегнуть замок), благодарить за помощь
4.3.2.13 просить помощи в проблемных ситуациях (вывернуть одежду на лицевую сторону, застегнуть замок), благодарить за помощь
2.3.2.14 оказывать помощь другому ученику (застегнуть пуговицы, завязать шарф, надеть фартук)
3.3.2.14 оказывать помощь другому ученику (застегнуть пуговицы, завязать шарф, надеть фартук)
4.3.2.14 оказывать помощь другому ученику (застегнуть пуговицы, завязать шарф, надеть фартук)
2.3.2.15 контролировать свой внешний вид с помощью большого зеркала (положение воротника, состояние застежки, чистота одежды)
3.3.2.15 контролировать свой внешний вид с помощью большого зеркала (положение воротника, состояние застежки, чистота одежды)
4.3.2.15 контролировать свой внешний вид с помощью большого зеркала (положение воротника, состояние застежки, чистота одежды)

3.3. Киімге күтім жасау
1. 3. 3. 1 өз киімінді ілгекке, орындықтың артына іліп қою
2. 3. 3. 1 өз киімінді ілгекке, орындықтың артына іліп қою
3. 3. 3. 1 өз киімінді ілгекке, орындықтың артына іліп қою
4. 3. 3. 1 өз киімінді ілгекке, орындықтың артына іліп қою
1. 3. 3. 2 өз киіміне бет орамалын бүктеп салу
2. 3. 3. 2өз киіміне бет орамалын бүктеп салу
3. 3. 3. 2өз киіміне бет орамалын, қалың майлылықты бүктеп салу
4. 3. 3. 2өз киіміне бет орамалын, қалың майлылықты бүктеп салу
1. 3. 3. 3 киімнің ішкі және сыртқы жағын ажырату
2. 3. 3. 3 киімнің ішкі және сыртқы жағын ажырату
3. 3. 3. 3 киімнің ішкі және сыртқы жағын ажырату
4. 3. 3. 3 киімнің ішкі және сыртқы жағын ажырату
2. 3. 3. 4 киімді сырт жағына бұру
3. 3. 3. 4 киімді сырт жағына ішкі жағына аудару
4. 3. 3. 4 киімді сырт жағына ішкі жағына аудару
1. 3. 3. 4 көрсету бойынша, ауызша нұсқауларға сәйкес бүктелген орамалдарды, киімдерді шкафтағы сөреге, орындыққа орналастыру
2. 3. 3. 5 көрсету бойынша, ауызша нұсқауларға сәйкес бүктелген орамалдарды, киімдерді шкафтағы сөреге, орындыққа орналастыру
3. 3. 3. 5 көрсету бойынша, ауызша нұсқауларға сәйкес бүктелген орамалдарды, киімдерді шкафтағы сөреге, орындыққа орналастыру
4. 3. 3. 5 көрсету бойынша, ауызша нұсқауларға сәйкес бүктелген орамалдарды, киімдерді шкафтағы сөреге, орындыққа орналастыру
2. 3. 3. 6 ылғал киімдерді, қолғаптарды, перчатканы құрғату
3. 3. 3. 6 ылғал киімдерді, қолғаптарды, перчатканы құрғату
4. 3. 3. 6 ылғал киімдерді, қолғаптарды, перчатканы құрғату
2. 3. 3. 7 сыртқы киімді киім щеткасымен тазалау
3. 3. 3. 7 сыртқы киімді киім щеткасымен тазалау
4. 3. 3. 7 сыртқы киімді киім щеткасымен тазалау
2. 3. 3. 8 кір сабынмен жуу, қол орамалын шаю және кір ілгішке ілу, киім қыстырғыштарын пайдалану
3. 3. 3. 8 кір сабынмен жуу, қол орамалын шаю және кір ілгішке ілу, киім қыстырғыштарын пайдалану
4. 3. 3. 8 қол орамалын, қуыршақты кір сабынмен жуу, шаю және кір ілгішке ілу, киім қыстырғыштарын пайдалану
3. 3. 3. 9 бет орамалын, зығыр майлылықтарды үтікпен үтіктеу
4. 3. 3. 9 бет орамалын, зығыр майлылықтарды үтікпен үтіктеу
3.4. Аяқ киімге күтім жасау
1. 3. 4. 1 көрсету бойынша аяқ киімін аяқ киім сөресіне, аяқ киім науасына орналастыру
2. 3. 4. 1көрсету бойынша аяқ киімін аяқ киім сөресіне, аяқ киім науасына орналастыру
3. 3. 4. 1 ауызша нұсқауларға сәйкес көрсету бойынша аяқ киімін аяқ киім сөресіне, аяқ киім науасына өз бетінше орналастыру
4. 3. 4. 1 ауызша нұсқауларға сәйкес көрсету бойынша аяқ киімін аяқ киім сөресіне, аяқ киім науасына өз бетінше орналастыру
1. 3. 4. 2 көрсету бойынша былғары аяқ киімді жұмсақ құрғақ шүберекпен сүрту
2. 3. 4. 2 көрсету бойынша былғары аяқ киімді жұмсақ құрғақ шүберекпен сүрту
3. 3. 4. 2 көрсету бойынша, ауызша нұсқауларға сәйкес, былғары аяқ киімді жұмсақ, құрғақ шүберекпен сүрту
4. 3. 4. 2 көрсету бойынша, ауызша нұсқауларға сәйкес, былғары аяқ киімді жұмсақ, құрғақ шүберекпен сүрту
2. 3. 4. 3 ылғалды аяқ киімді кептіру
3. 3. 4. 3 ылғалды аяқ киімді кептіру
4. 3. 4. 3 ылғалды аяқ киімді кептіру
2. 3. 4. 4 резеңке аяқ киімді көрсетілім бойынша, ауызша нұсқауларға сәйкес жуу және сүрту
3. 3. 4. 4 резеңке аяқ киімді көрсетілім бойынша, ауызша нұсқауларға сәйкес жуу және сүрту
4. 3. 4. 4 резеңке аяқ киімді көрсетілім бойынша, ауызша нұсқауларға сәйкес өзбетінше жуу және сүрту
2. 3. 4. 5 көрсету бойынша, ауызша нұсқауларға сәйкес былғары аяқ киімді аяқ киімге арналған ылғалды губкамен тазалау
3. 3. 4. 5 көрсету бойынша, ауызша нұсқауларға сәйкес былғары аяқ киімді аяқ киімге арналған ылғалды губкамен тазалау
4. 3. 4. 5 көрсету бойынша, ауызша нұсқауларға сәйкес өзбетінше былғары аяқ киімді аяқ киімге арналған ылғалды губкамен тазалау
3. 3. 4. 6 былғары аяқ киімді щеткамен және аяқ киімге арналған креммен тазалау
4. 3. 4. 6 былғары аяқ киімді щеткамен және аяқ киімге арналған креммен тазалау

3.3. Уход за одеждой
1.3.3.1 развешивать свою одежду на крючок, на спинке стула
2.3.3.1 развешивать свою одежду на крючок, на вешалку, на спинке стула
3.3.3.1 развешивать свою одежду на крючок, на вешалку, на спинке стула
4.3.3.1 развешивать свою одежду на крючок, на вешалку, на спинке стула
1.3.3.2 складывать носовые платки, свою одежду
2.3.3.2 складывать носовые платки, свою одежду
3.3.3.2 складывать носовые платки, полотняные салфетки, свою одежду
4.3.3.2 складывать носовые платки, полотняные салфетки, свою одежду
1.3.3.3 различать лицевую и изнаночную стороны одежды
2.3.3.3 различать лицевую и изнаночную стороны одежды
3.3.3.3 различать лицевую и изнаночную стороны одежды
4.3.3.3 различать лицевую и изнаночную стороны одежды
2.3.3.4 выворачивать одежду на лицевую сторону
3.3.3.4 выворачивать одежду на лицевую сторону
4.3.3.4 выворачивать одежду на лицевую сторону
1.3.3.4 размещать сложенные носовые платки, свою одежду на полке в шкафу, на стуле по показу, по словесной инструкции
2.3.3.5 размещать сложенные носовые платки, свою одежду на полке в шкафу, на стуле по показу, по словесной инструкции
3.3.3.5 размещать сложенные носовые платки, полотняные салфетки, свою одежду на полке в шкафу, на стуле по показу, по словесной инструкции
4.3.3.5 размещать сложенные носовые платки, полотняные салфетки, свою одежду на полке в шкафу, на стуле по показу, по словесной инструкции
2.3.3.6 сушить мокрую одежду, варежки, перчатки
3.3.3.6 сушить мокрую одежду, варежки, перчатки
4.3.3.6 сушить мокрую одежду, варежки, перчатки
2.3.3.7 чистить верхнюю одежду с помощью платяной щетки
3.3.3.7 чистить верхнюю одежду с помощью платяной щетки
4.3.3.7 чистить верхнюю одежду с помощью платяной щетки
2.3.3.8 стирать с хозяйственным мылом, полоскать и развешивать на веревке носовой платок, использовать прищепки
3.3.3.8 стирать с хозяйственным мылом, полоскать и развешивать на веревке носовой платок, использовать прищепки
4.3.3.8 стирать с хозяйственным мылом, полоскать и развешивать на веревке носовой платок, полотняные салфетки, кукольную одежду, использовать прищепки
3.3.3.9 гладить носовые платки, полотняные салфетки утюгом
4.3.3.9 гладить носовые платки, полотняные салфетки утюгом
3.4. Уход за обувью
1.3.4.1 размещать свою обувь на обувной полке, на поддоне для обуви по показу
2.3.4.1 размещать свою обувь на обувной полке, на поддоне для обуви по показу
3.3.4.1 размещать свою обувь на обувной полке, на поддоне для обуви по показу, по словесной инструкции, самостоятельно
4.3.4.1 размещать свою обувь на обувной полке, на поддоне для обуви по показу, по словесной инструкции, самостоятельно
1.3.4.2 протирать кожаную обувь мягкой сухой тряпочкой по показу
2.3.4.2 протирать кожаную обувь мягкой сухой тряпочкой по показу
3.3.4.2 протирать кожаную обувь мягкой сухой тряпочкой по показу, по словесной инструкции, самостоятельно
4.3.4.2 протирать кожаную обувь мягкой сухой тряпочкой по показу, по словесной инструкции, самостоятельно
2.3.4.3 сушить мокрую обувь
3.3.4.3 сушить мокрую обувь
4.3.4.3 сушить мокрую обувь
2.3.4.4 мыть и протирать резиновую обувь по показу, по словесной инструкции
3.3.4.4 мыть и протирать резиновую обувь по показу, по словесной инструкции
4.3.4.4 мыть и протирать резиновую обувь по показу, по словесной инструкции, самостоятельно
2.3.4.5 чистить кожаную обувь с помощью губки, пропитанной составом для ухода за обувью по показу, по словесной инструкции
3.3.4.5 чистить кожаную обувь с помощью губки, пропитанной составом для ухода за обувью по показу, по словесной инструкции
4.3.4.5 чистить кожаную обувь с помощью губки, пропитанной составом для ухода за обувью по показу, по словесной инструкции, самостоятельно
3.3.4.6 чистить кожаную обувь с помощью щетки и крема для обуви
4.3.4.6 чистить кожаную обувь с помощью щетки и крема для обуви

43. Бағдарлама Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-4 сыныптары үшін "Өзіне-өзі қызмет көрсету" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
44. Оқу мақсаттарын сыныптар мен тоқсандар бойынша бөлу ұсыныс түрінде берілген. Мұғалім әр оқушының мүмкіндіктерін ескере отырып, оқу мақсаттарын жеке анықтайды.
Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-4 сыныптары үшін "Өзіне-өзі қызмет көрсету" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 1-сынып:
Өтпелі ортақ тақырып
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1-2 апта: білім алушыларды бақылау және зерттеу; апта "Мен және менің дене бітімім;
4 –апта "Жеміс-жидектер";
5 - апта "Көкіністер"; 6-апта "Менің ойыншықтарым";
7 –апта "Менің отбасым";
8-апта "Менің үйім" 9 –апта "Менің мектебім"
1.1. Адамның дене мүшелері, қызметі
1.1.1.1 дене бөліктерін көрсету: аты және мұғалімге еліктеу бойынша бас, мойын, кеуде, қолдар, аяқтар
1.1.1.2 мұғалімге еліктеу бойынша өз бас бөліктерін көрсету: көз, құлақ, мұрын, ауыз, ерін, жақ, тіл, тіс, шаш
1.1.1.3 мұғалімге еліктеп, аты бойынша дене бөліктерін көрсет: асқазан, арқа; алақан, саусақтар, тырнақтар; тізе, аяқ, саусақ, тырнақ
1.1.1.4 дене мүшелерін мұғалімге еліктеу арқылы, аты бойынша, мұғалім айтатын өлеңдермен бірге көрсету
1.1.1.5 мұғалімге еліктеп, аты бойынша басқа оқушының дене мүшелерін көрсету
1.1.1.6 мұғалімге еліктеу, аты бойынша қуыршақ денесінің бөліктерін көрсету
1.1.1.7 мұғалімнің көмегімен, өзбетінше алақанды құммен, жармамен науаға салу
1.1.1.8 дененің бөліктерін атау, олардың мақсатын атау (мүмкіндігінше)
1.2. Жеке күтім заттары мен құралдары
1.1.2.1 үлгі,атауы бойынша және мүмкіндігінше гигиеналық заттарды тану (көрсету, алу): сабын, сабын ыдысы, сүлгі, орамал, тарақ, айна
1.1.2.2 үлгі, атауы бойынша және мүмкіндігінше гигиена құралдарын тану (көрсету, алу): иіс сабын, тіс пастасы, сусабын, крем
1.1.2.3 үлгі бойынша басқа мақсатта қолданылатын щеткалар арасында тіс щеткасын тану
1.1.2.4 сабын, сабын ыдысы, сүлгі, орамал тіс пастасы, тіс щеткасы, тарақ, айна мақсатына сай қолдану
1.1.2.5 жеке гигиена заттарын (сүлгі, тіс щеткасы, тарақ, орамал) таңбасы бойынша тану
1.1.2.6 жеке гигиена заттарын (сабын, тіс щеткасы мен паста, сүлгі, тарақ, орамал) дұрыс ұстау, қолданғаннан кейін орнына қайта ұқыпты қою

43. Настоящая Программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Самообслуживание" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов. В долгосрочном плане обозначен примерный объем учебных целей для каждого раздела.
44. Распределение учебных целей по классам и четвертям в долгосрочном плане носит рекомендательный характер. Учитель самостоятельно выберет для каждого ученика доступные учебные цели с учетом его возможностей и уровня обученности.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Самообслуживание" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов
1) 1 класс:
Сквозная тема недели
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1-2 неделя: наблюдение и обследование обучающихся;
3 неделя "Я, мое тело";
4 неделя "Фрукты, ягоды";
5 неделя "Овощи";
6 неделя "Мои игрушки";
7 неделя "Моя семья";
8 неделя "Мой дом"
9 неделя "Моя школа"
1.1. Части тела человека, их функции
1.1.1.1 показывать части своего тела: голова, шея, туловище, руки, ноги по подражанию учителю, по названию
1.1.1.2 показывать части своей головы: глаза, уши, нос, рот, губы, щеки, язык, зубы, волосы по подражанию педагогу, по названию
1.1.1.3 показывать части своего тела: живот, спина; ладонь, пальцы, ногти; колени, стопы, пальцы, ногти по подражанию педагогу, по названию
1.1.1.4 показывать части своего тела в сопровождении стихов, потешек, называемых педагогом
1.1.1.5 показывать части тела другого ученика по подражанию педагогу, по названию
1.1.1.6 показывать части тела куклы по подражанию педагогу, по названию
1.1.1.7 обводить свою ладонь на подносе с песком, манкой с помощью учителя, самостоятельно
1.1.1.8 называть части своего тела, называть их назначение (по возможности)
1.2. Предметы и средства личной гигиены
1.1.2.1 узнавать (показывать, брать) по образцу, по названию и по возможности называть предметы гигиены: мыло, мыльницу, полотенце, носовой платок, расческу, зеркало
1.1.2.2 узнавать (показывать, брать) по образцу, по названию и, по возможности, называть средства гигиены: туалетное мыло, зубную пасту, шампунь, крем
1.1.2.3узнавать зубную щетку среди щеток другого назначения по образцу
1.1.2.4 использовать по назначению мыло, мыльницу, полотенце, носовой платок зубную пасту, зубную щетку, расческу, носовой платок
1.1.2.5 узнавать личные предметы гигиены (полотенце, зубную щетку, расческу, носовой платок) по символам
1.1.2.6 правильно удерживать предметы личной гигиены (мыло, зубную щетку и пасту, полотенце, расческу, носовой платок), аккуратно возвращать на место после использования

1.3. Дене күтімі, денсаулықты сақтау
1.1.3.1көрсету бойынша қолды жуу тәртібін ұстану
1.1.3.2 көрсету бойынша бетті жуу тәртібін ұстану
1.1.3.3 көрсету бойынша сүлгіні, бет орамалды пайдалану тәртібін ұстану
1.1.3.4 айна алдында шашынтарау
1.1.3.5 қуыршақтың шашын тарау
1.1.3.6 көрсету бойынша айна алдында тісті тазалау тәртібін ұстану
1.1.3.7 дәретханаға барғаннан кейін өз киімін ретке келтіру
2.1. Азық-түлік
1.2.1.1 үлгі және атауы бойынша жиі қолданылатын бірқатар тағамдарды (нан, тоқаш, печенье, сүт, шай, компот, шырын, сорпа, жемістер, көкөністер, ірімшік, айран, котлет, макарон және тәтті тағамдар) тану
1.2.1.2 мүмкіндігінше жиі қолданылатын тағамдар мен азық-түліктерді атау
2.3. Тамақтану мәдениеті
1.2.3.1 тамақтанар алдында қолдыжуу; тамақтаннан кейін ауызды сумен шаю
1.2.3.2 үстел басындағы мінез-құлық ережелерін ұстану
1.2.3.3 дұрыс тамақтану ережесін ұстану
1.2.3.4 ас құралдарын мақсатына сай қолданыңыз (шай қасық және ас қасық, шанышқы, майлық ұстағыш)
1.2.3.8 тамақтану және тамақтан кейін кезінде қағаз майлылықты қолдану
1.2.3.9 тамақтанған кейін вербалды/ вербалды емес құралдар арқылы алғыс айту
2-тоқсан
1 - апта "Менің киімім";
2-апта "Менің аяқ киімім";
3-апта "Азық түлік";
4 –апта "Шай ыдыстары";
5 – апта "Жиһаз";
6 - апта "Жаңа жыл мерекесі";
7 - апта "Жаңа жыл мерекесі"
3.1. Киім және аяқ киім
1.3.1.1 ұстап көру және үлгі, атауы бойынша ұл мен қыздардың күнделікті маусымдық кимідерін тану
1.3.1.2 өз киімдерін табу және атау: шалбар, көйлек, юбка, жейде, көйлек, алжапқыш, шұлық, колготки, спорттық костюм, куртка, бас киім, мойынорағыш, қолғап
1.3.1.4 үлгі бойынша, атауы бойынша маусымдық аяқ киімді қарау, сезіну, басқа да бірқатар заттардан тану
1.3.1.5 өз аяқ киімін табу: бәтеңке, туфли, етік, жеңіл сандал, кроссовка, үй тәпішкесі
1.3.1.6 таныс киім мен аяқ киім заттарын (мүмкіндігінше) атау
3.2. Киіну-шешіну дағдылары
1.3.2.1 өз киімін ересек адамның көмегімен, өзбетінше белгілі бір реттілікпен шешіп, кию
1.3.2.3 өз киіміндегі ілмектерді (түймелерді, сыдырманы) көрсету бойынша, ересек адамның көмегімен өз бетінше ағыту және түймелеу
1.3.2.4 қуыршақ киіміндегі ілмектерді (түймелерді, сыдырманы) көрсету бойынша, ересек адамның көмегімен өз бетінше ағыту және түймелеу
1.3.2.7 көрсету бойынша ересек адамның көмегімен өз бетінше аяқ киімдегі бекіткіштерді (жабыстырғыш, сыдырма) шешу
1.3.2.8 көрсету бойынша, ересек адамның көмегімен өз бетінше аяқ киімдегі бекіткіштерді (жабыстырғыш, сыдырма) шешу
3.3. Киімге күтім жасау
1.3.3.1 өз киімінді ілгекке, орындықтың артына іліп қою

1.3. Уход за телом, сохранение здоровья
1.1.3.1 придерживаться порядка мытья рук по показу
1.1.3.2 придерживаться порядка мытья лица по показу
1.1.3.3 придерживаться порядка использования полотенца, носового платка по показу
1.1.3.4 расчесывать свои волосы перед зеркалом по показу
1.1.3.5 расчесывать волосы куклы
1.1.3.6 придерживаться порядка чистки зубов перед зеркалом по показу
1.1.3.7 приводить в порядок свою одежду после посещения туалета
2.1. Продукты питания
1.2.1.1 узнавать из ряда продуктов и блюд часто употребляемые в пищу продукты и блюда (хлеб, булочка, печенье, молоко, чай, компот, сок, суп, котлета, фрукты, овощи, сладкие блюда) по образцу, по названию
1.2.1.2 по возможности называть часто употребляемые в пищу продукты и блюда
2.3. Культура приема пищи
1.2.3.1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
1.2.3.2 выполнять правила поведения за столом
1.2.3.3 выполнять правила приема пищи
1.2.3.4использовать столовые приборы по назначению (чайная и столовая ложки, вилка, салфетница)
1.2.3.8 пользоваться бумажной салфеткой во время и после еды
1.2.3.9 благодарить после приема пищи используя вербальные/невербальные средства
2 четверть
1 неделя "Моя одежда";
2 неделя "Моя обувь";
3 неделя "Продукты питания";
4 неделя "Чайная посуда";
5 неделя "Мебель";
6 неделя "Праздник Новый год";
7 неделя "Праздник Новый год"
3.1. Одежда и обувь
1.3.1.1 рассматривать, ощупывать узнавать по образцу, по названию повседневную сезонную одежду мальчика, девочки
1.3.1.2 находить, узнавать свою одежду: брюки, рубашку, юбку, блузку, платье, фартук, носки, колготки, спортивный костюм, куртку, шапку, шарф, варежки
1.3.1.4 рассматривать, ощупывать, узнавать сезонную обувь по образцу, по названию
1.3.1.5 находить свою обувь: ботинки, туфли, сапоги, сандалии, кроссовки, домашние тапочки
1.3.1.6 называть (по возможности) знакомые предметы одежды и обуви
3.2. Навыки одевания-раздевания
1.3.2.1 снимать и надевать свою одежду в определенной последовательности с помощью взрослого, самостоятельно
1.3.2.3 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, молнии) на своей одежде по показу, с помощью взрослого, самостоятельно
1.3.2.4 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, молнии) на одежде одноклассника, на одежде куклы по показу, самостоятельно
1.3.2.7 снимать обувь, расстегивая застежки (замок, липучка) по показу, с помощью взрослого, самостоятельно
1.3.2.8 надевать обувь, застегивать застежки (замок, липучка) по показу, с помощью взрослого, самостоятельно
3.3. Уход за одеждой
1.3.3.1 развешивать свою одежду на крючок, на спинке стула

1.3.3.2 өз киіміне бет орамалын бүктеп салу
1.3.3.4 көрсету бойынша, ауызша нұсқауларға сәйкес бүктелген орамалдарды, киімдерді шкафтағы сөреге, орындыққа орналастыру
3.4. Аяқ киімге күтім жасау
1.3.4.1 көрсету бойынша аяқ киімін аяқ киім сөресіне, аяқ киім науасына орналастыру
2.1. Азық-түлік
1.2.1.1 үлгі және атауы бойынша жиі қолданылатын бірқатар тағамдарды (нан, тоқаш, печенье, сүт, шай, компот, шырын, сорпа, жемістер, көкөністер, ірімшік, айран, котлет, макарон және тәтті тағамдар) тану
1.2.1.2 мүмкіндігінше жиі қолданылатын тағамдар мен азық-түліктерді атау
2.2. Ыдыс-аяқ, ас құралдары, оларға күтім жасау, асхана киімдері
1.2.2.1 шай мен ас қасықты, шанышқыны, кесені, шыныаяқты, табақты, майлықты тану, ажырату
1.2.2.2 шай қасық пен ас қасықты, шанышқыны қолданған кезде дұрыс ұстау; кесе, шыны
2.3. Тамақтану мәдениеті
1.2.3.5 қантты шай қасықпен шайға салып, араластыра алу
1.2.3.8 тамақтану және тамақтан кейін кезінде қағаз майлылықты қолдану
1.2.3.9 тамақтанған кейін вербалды/ вербалды емес құралдар арқылы алғыс айту
1.2.3.11 ересек адамның көмегімен асханадағы үстелге мерекелік дастархан жасауға қатысу
2.4. Асхана жиһазы және оған күтім жасау
1.2.4.1 асхана жиһазын тану: үстел, орындық,ыдыс-аяққа арналған шкаф
1.2.4.3 үстелдегі үгінділерді щетканың көмегімен сүрту
3-тоқсан
1 – апта "Қысқы қызықтар";
2-апта "Қысқы киім мен аяқ киім";
3 –апта "Үй жануарлар"; 4 – апта "Жабайы жануарлар" 5- апта "Үй құстары";
6 –апта "Жабайы құстар";
7 - апта "Транспорт"; 8-апта "Анамыздың мерекесі"; "Наурыз мерекесі"
3.1 Киім және аяқ киім
1.3.1.6 таныс киім мен аяқ киім заттарын (мүмкіндігінше) атау
3.2 Киіну-шешіну дағдылары
1.3.2.5 оң және сол қолға арналған қолғаптарды таңдау
1.3.2.6 шұлық пен қолғаптың жұбын табу
1.3.2.9 определять обувь для правой и левой ноги
3.3 Киімге күтім жасау
1.3.3.3 киімнің ішкі және сыртқы жағын ажырату
3.4 Аяқ киімге күтім жасау
1.3.4.1 көрсету бойынша аяқ киімін аяқ киім сөресіне, аяқ киім науасына орналастыру
2.1 Азық-түлік
1.2.1.1 үлгі және атауы бойынша жиі қолданылатын бірқатар тағамдарды (нан, тоқаш, печенье, сүт, шай, компот, шырын, сорпа, жемістер, көкөністер, ірімшік, айран, котлет, макарон және тәтті тағамдар) тану
1.2.1.2 мүмкіндігінше жиі қолданылатын тағамдар мен азық-түліктерді атау
2.2 Ыдыс-аяқ, ас құралдары, оларға күтім жасау, асхана киімдері
1.2.2.1 шай мен ас қасықты, шанышқыны, кесені, шыныаяқты, табақты, майлықты тану, ажырату
1.2.2.2 шай қасық пен ас қасықты, шанышқыны қолданған кезде дұрыс ұстау; кесе, шыны
2.3 Тамақтану мәдениеті
1.2.3.2 үстел басындағы мінез-құлық ережелерін ұстану

1.3.3.2 складывать носовые платки, свою одежду
1.3.3.4 размещать сложенные носовые платки, свою одежду на полке в шкафу, на стуле по показу, по словесной инструкции
3.4. Уход за обувью
1.3.4.1 размещать свою обувь на обувной полке, на поддоне для обуви по показу
2.1. Продукты питания
1.2.1.1 узнавать из ряда продуктов и блюд часто употребляемые в пищу продукты и блюда (хлеб, булочка, печенье, молоко, чай, компот, сок, суп, котлета, фрукты, овощи, сладкие блюда) по образцу, по названию
1.2.1.2 по возможности называть часто употребляемые в пищу продукты и блюда
2.2. Посуда, столовые приборы, уход за ними, столовое белье
1.2.2.1 узнавать, различать чайную и столовую ложки, вилку, стакан, чашку, тарелку, салфетницу
1.2.2.2 правильно удерживать при использовании чайную и столовую ложки, вилку; чашку, стакан
2.3. Культура приема пищи
1.2.3.5 накладывать сахар в чай чайной ложкой и размешивать
1.2.3.8 пользоваться бумажной салфеткой во время и после еды
1.2.3.9 благодарить после приема пищи используя вербальные/невербальные средства
1.2.3.11 принимать участие в сервировке праздничного стола с помощью взрослого
2.4. Столовая мебель и уход за ней
1.2.4.1 узнавать столовую мебель: стол, стулья, шкаф для посуды по названию
1.2.4.3сметать крошки со стола с помощью щетки
3 четверть
1 неделя "Зимние забавы";
2 неделя "Зимняя одежда и обувь";
3 неделя "Домашние животные";
4 неделя "Дикие животные"
5 неделя "Домашние птицы";
6 неделя "Дикие птицы";
7 неделя "Транспорт";
8 неделя "Мамин праздник";
"Праздник Наурыз"
3.1. Одежда и обувь
1.3.1.6 называть (по возможности) знакомые предметы одежды и обуви
3.2. Навыки одевания-раздевания
1.3.2.5 подбирать варежки для правой и левой руки
1.3.2.6 подбирать пару к варежке, носку
1.3.2.9 определять обувь для правой и левой ноги
3.3. Уход за одеждой
1.3.3.3 различать лицевую и изнаночную стороны одежды
3.4. Уход за обувью
1.3.4.1 размещать свою обувь на обувной полке, на поддоне для обуви по показу
2.1. Продукты питания
1.2.1.1 узнавать из ряда продуктов и блюд часто употребляемые в пищу продукты и блюда (хлеб, булочка, печенье, молоко, чай, компот, сок, суп, котлета, фрукты, овощи, сладкие блюда) по образцу, по названию
1.2.1.2 по возможности называть часто употребляемые в пищу продукты и блюда
2.2. Посуда, столовые приборы, уход за ними, столовое белье
1.2.2.1 узнавать, различать чайную и столовую ложки, вилку, стакан, чашку, тарелку, салфетницу
1.2.2.2 правильно удерживать при использовании чайную и столовую ложки, вилку; чашку, стакан
2.3. Культура приема пищи
1.2.3.2 выполнять правила поведения за столом

2.2.3.9 тамақтанған кейін вербалды/ вербалды емес құралдар арқылы алғыс айту
2.2.3.10 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (қасық жоқ, нан таусылды, майлық жеткіліксіз болды)
2.4. Асхана жиһазы және оған күтім жасау
2.2.4.3 үстелдегі үгінділерді щетканың көмегімен сүрту
4-тоқсан
1 – апта "Ағаш";
2 –апта "Гүлдер";
3 – апта "Жәндіктер";
4 - апта "Көктем мезгіліне арналған киімдер";
5 – апта "Балықтар"; 6 –апта "Жемістер"; 7 – апта "Көкіністер"; 8 – апта "Жеміс-жидектер"; 9 –апта "Жаз мезгіліне арналған киімдер"; "Балалардың жаз мезгіліндегі қызықтары"
3.1. Киім және аяқ киім
2.3.1.9 фотосуреттен, суреттен таныс киім мен аяқ киім заттарын тану
2.3.1.10 киім заттарын топтарға бөлу: қыс, жаз
2.3.1.11 аяқ киім заттарын топтарға бөлу: үйге, көшеге; қыста, жазда
3.2. Киіну-шешіну дағдылары
2.3.2.3 өз киіміндегі ілмектерді (түймелерді, сыдырманы) көрсету бойынша, ересек адамның көмегімен өз бетінше ағыту және түймелеу
2.3.2.12 өз киімі мен аяқ киімін ілгіштен, шкафтағы сөреден табу
2.3.2.13 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (киімді терісінен оңға айналдыру, сыдырманы бекіту), көмек үшін Алғыс айту
2.3.2.14 басқа оқушыға көмек көрсету (түймелерді бекіту, мойынорағышты байлау, алжапқыш кию)
2.3.2.15 үлкен айна көмегімен сыртқы келбетін бақыла у(жағаның орналасуы, бекіткіштің күйі, киімнің тазалығы)
3.3. Киімге күтім жасау
2.3.3.7 сыртқы киімді киім щеткасымен тазалау
2.3.3.8 кір сабынмен жуу, қол орамалын шаю және кір ілгішке ілу, киім қыстырғыштарын пайдалану
3.4. Аяқ киімге күтім жасау
2.3.4.5 көрсету бойынша, ауызша нұсқауларға сәйкес былғары аяқ киімді аяқ киімге арналған ылғалды губкамен тазалау
2.1. Азық-түлік
2.2.1.6 қаптамаларды ашу (печенье қорабы, кәмпиттер қорабы, йогурт, сүзбе ірімшігі, шырын пакеті): тығынды бұрап алу, қаптаманы қайшымен кесу, қақпақты алу, картон қорапты ашу және тағамды алу. Мандарин, банан қабығын аршу
2.2. Ыдыс-аяқ, ас құралдары, оларға күтім жасау, асхана киімдері
2.2.2.4 шай ыдыстарын, шай қасықтарды жуу және шаю, ыдыс-аяқ пен қасықтарды сүлгімен сүрту
2.3. Тамақтану мәдениеті
2.2.3.11 көмек үшін алғыс айту
2.2.3.12 басқа оқушыға көмек көрсету (майлық алып беру, қасық әкелу, шырын құю)
2.2.3.13 рөлдік ойындар: "Қонақтар", "Қуыршақты тамақтандыру" ойнау
2.2.3.14 ересек адамның көмегімен асханадағы үстелге мерекелік дастархан жасауға қатысу
2.4. Асхана жиһазы және оған күтім жасау
2.2.4.4 үстел мен дастарған үстін дымқыл шүберекпен сүрту
3) 3-сынып
Өтпелі ортақ тақырып
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1-2 апта: білім алушыларды бақылау және зерттеу;
3-апта "Мен және менің отбасым;
4 –апта "Менің дене бітімім. Мен-ұлмым, Мен-қызбын";
5-апта "Көкіністер";
6 –апта "Жеміс-жидектер"; 7 –апта "Менің сүйікті ойыншықтарым";
8 – апта "Менің үйім";
9 –апта "Менің мектебім"

2.2.3.9 благодарить после приема пищи используя вербальные/невербальные средства
2.2.3.10 просить помощи в проблемных ситуациях (нет ложки, закончился хлеб, не хватило салфетки)
2.4. Столовая мебель и уход за ней
2.2.4.3 сметать крошки со стола с помощью щетки
4 четверть
1 неделя "Деревья";
2 неделя "Цветы";
3 неделя "Насекомые";
4 неделя "Одежда для весны";
5 неделя "Рыбы";
6 неделя "Фрукты";
7 неделя "Овощи";
8 неделя "Ягоды";
9 неделя "Одежда для лета"; "Летние забавы детей"
3.1. Одежда и обувь
2.3.1.9 узнавать на фото, рисунке знакомые предметы одежды и обуви
2.3.1.10 распределять предметы одежды в группы: для зимы, для лета
2.3.1.11 распределять предметы обуви в группы: для дома, для улицы; для зимы, для лета
3.2. Навыки одевания-раздевания
2.3.2.3 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, молнии) на своей одежде по показу, с помощью взрослого, самостоятельно
2.3.2.12 отыскивать свою одежду и обувь на вешалке, на полке в шкафу
2.3.2.13 просить помощи в проблемных ситуациях (вывернуть одежду на лицевую сторону, застегнуть замок), благодарить за помощь
2.3.2.14 оказывать помощь другому ученику (застегнуть пуговицы, завязать шарф, надеть фартук)
2.3.2.15 контролировать свой внешний вид с помощью большого зеркала (положение воротника, состояние застежки, чистота одежды)
3.3. Уход за одеждой
2.3.3.7 чистить верхнюю одежду с помощью платяной щетки
2.3.3.8 стирать с хозяйственным мылом, полоскать и развешивать на веревке носовой платок, использовать прищепки
3.4. Уход за обувью
2.3.4.5 чистить кожаную обувь с помощью губки, пропитанной составом для ухода за обувью по показу, по словесной инструкции
2.1. Продукты питания
2.2.1.6 открывать упаковки (пачка печенья, коробка конфет, йогурт, творожный сырок, пакет с соком): откручивать пробки, разрезать ножницами упаковки, снимать крышки, открывать картонную коробку и извлекать продукты питания; снимать кожуру с мандарина, банана
2.2. Посуда, столовые приборы, уход за ними, столовое белье
2.2.2.4 мыть и ополаскивать чайную посуду, чайные ложки в тазике, вытирать посуду и ложки полотенцем
2.3. Культура приема пищи
2.2.3.11 благодарить за помощь
2.2.3.12 оказывать помощь другому ученику (подать салфетку, принести ложку, налить сок)
2.2.3.13 играть в сюжетно-ролевые игры: "Гости", "Кормление куклы"
2.2.3.14 принимать участие в сервировке праздничного стола с помощью взрослого
2.4. Столовая мебель и уход за ней
2.2.4.4 вытирать стол и клеенку влажной тряпочкой
3) 3 класс
Сквозная тема недели
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1-2 неделя наблюдение и обследование обучающихся;
3 неделя "Я и моя семья";
4 неделя "Мое тело. Я - мальчик, я - девочка";
5 неделя "Овощи";
6 неделя "Фрукты, ягоды";
7 неделя "Мои любимые игры";
8 неделя "Мой дом";
9 неделя "Моя школа"

4.3.1.11 аяқ киім заттарын топтарға бөлу: үйге, көшеге; қыста, жазда
3.2. Киіну-шешіну дағдылары
4.3.2.13 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (киімді терісінен оңға айналдыру, сыдырманы бекіту), көмек үшін Алғыс айту
4.3.2.14 басқа оқушыға көмек көрсету (түймелерді бекіту, мойынорағышты байлау, алжапқыш кию)
4.3.2.15 үлкен айна көмегімен сыртқы келбетін бақыла у(жағаның орналасуы, бекіткіштің күйі, киімнің тазалығы)
3.3. Киімге күтім жасау
4.3.3.8 қол орамалын, қуыршақты кір сабынмен жуу, шаю және кір ілгішке ілу, киім қыстырғыштарын пайдалану
4.3.3.9 бет орамалын, зығыр майлылықтарды үтікпен үтіктеу
3.4. Аяқ киімге күтім жасау
4.3.4.5 көрсету бойынша, ауызша нұсқауларға сәйкес өзбетінше былғары аяқ киімді аяқ киімге арналған ылғалды губкамен тазалау
4.3.4.6 былғары аяқ киімді щеткамен және аяқ киімге арналған креммен тазалау
бұйрығына
22-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
319 - қосымша
Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1 - 4 сыныптары үшін "Заттық-тәжірибелік әрекет" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-4 сыныптары үшін "Заттық-тәжірибелік әрекет" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың негізгі мазмұны өмірлік дағдылар, әлеуметтік қолайлы мінез-құлық дағдылары болып табылады, оларды игеру оқушылардың әдеттегі тұрмыстық жағдайларда көмекке деген қажеттілігін төмендетуге ықпал етеді. Академиялық білімді қалыптастыру саласында білім алушыларда танымдық іс-әрекеттің мақсатты әдістерін қалыптастырудағы айқын қиындықтарға байланысты мүмкіндіктердің шағын ресурсы байқалады.
3. Бағдарламаның мазмұнын мұғалім, тәрбиешілер (оқушының мектепте болған барлық уақыты, режимдік сәттер ішінде) және оқушылардың ата-аналары (үйде, кез келген өмірлік жағдайларда) жүзеге асырады. Мұғалімдер мен отбасының қызметін үйлестіруді және әрекеттердің келістілігін сынып мұғалімі жүзеге асырады.
4. Бағдарлама мақсаты-білім алушыларда балалардың қол еңбегінің қарапайым операцияларын меңгеру үшін қажетті күнделікті ұғымдарды, іс-әрекет тәсілдерін, түсініктер мен дағдыларды қалыптастыру.
5. Бағдарламаның оқу мақсаттары:
1) объектілермен практикалық әрекеттерді орындауға тұрақты мотивацияны қалыптастыру;
2) білім алушыларда мақсатты сәйкестендіру және құрал-саймандық әрекет арқылы заттық әрекеттерді қалыптастыру;

4.3.1.11 распределять предметы обуви в группы: для дома, для улицы; для зимы, для лета
3.2. Навыки одевания-раздевания
4.3.2.13 просить помощи в проблемных ситуациях (вывернуть одежду на лицевую сторону, застегнуть замок), благодарить за помощь
4.3.2.14 оказывать помощь другому ученику (застегнуть пуговицы, завязать шарф, надеть фартук)
4.3.2.15 контролировать свой внешний вид с помощью большого зеркала (положение воротника, состояние застежки, чистота одежды)
3.3. Уход за одеждой
4.3.3.8 стирать с хозяйственным мылом, полоскать и развешивать на веревке носовой платок, полотняные салфетки, кукольную одежду, использовать прищепки
4.3.3.9 гладить носовые платки, полотняные салфетки утюгом
3.4. Уход за обувью
4.3.4.5 чистить кожаную обувь с помощью губки, пропитанной составом для ухода за обувью по показу, по словесной инструкции, самостоятельно
4.3.4.6 чистить кожаную обувь с помощью щетки и крема для обуви
Приложение 22 к приказу
Приложение 319 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 03 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Предметно-практическая деятельность" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Предметно-практическая деятельность" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Основным содержанием обучения школьников с умеренными нарушениями интеллекта являются жизненные навыки, навыки социально приемлемого поведения, овладение которыми будет способствовать снижению потребности обучающихся в помощи в типичных бытовых ситуациях. В сфере формирования академических знаний у обучающихся наблюдается малый ресурс возможностей, обусловленный выраженными трудностями формирования целенаправленных приемов познавательной деятельности.
3. Содержание Программы реализуется учителем, воспитателями (в течение всего времени пребывания ученика в школе, режимных моментах) и родителями учащихся (в домашних условиях, любых жизненных ситуациях). Координацию и согласованность деятельности педагогов и семьи осуществляет учитель класса.
4. Цель Программы - формирование у обучающихся житейских понятий, способов действий, представлений и навыков, необходимых для овладения элементарными операциями детского ручного труда.
5. Учебные задачи Программы:
1) формировать устойчивую мотивацию к выполнению практических действий с предметами;
2) формировать у обучающихся целенаправленные соотносящие и орудийные предметные действия;

3) өз қызметін жоспарлау мен бақылаудың қарапайым дағдыларын қалыптастыру;
4) білім алушыларды әртүрлі материалдармен (адам жасаған және табиғи), олардың қасиеттері мен қолданылуымен таныстыру;
5) заттарды нақты өмірлік жағдайларда пайдалану дағдыларын дамыту.
6. Бағдарламаның түзете-дамыту міндеттері:
1) қолдың тактильді сезімдерін дамыту және тактильді тәжірибені кеңейту;
2) көру қабылдауын, көру және есту зейінін, көз-қимыл үйлестіруін дамыту;
3) жалпы моториканы, қол қимылдарын үйлестіруді, ұсақ моториканы дамыту;
4) кеңістіктік түсініктерді дамыту;
5) білім алушыларда жағымды эмоциялар мен өз сезімдерін білдіру қабілеттерін тәрбиелеуге;
6) шыдамдылыққа, табандылыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу;
7) коммуникативті дағдыларды (вербалды және вербалды емес), сыныптастарына көмектесу, бірлесіп жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру;
8) оқушылардың белсенділігі мен дербестігін қалыптастыру.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
7. Заттық-тәжірибелік әрекет– Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушылар үшін ең түсінікті және қолжетімді. Мектеп оқушылары ересектермен ынтымақтастықты пайдалана отырып, заттық іс-әрекеттерге қосылады, ол бірте-бірте оқушылардың бір-бірімен ынтымақтастығына айналады, бұл коммуникативті дағдылар мен қоғамға қолайлы мінез-құлықтың дамуына ықпал етеді.
8. Білім алушыларда заттық-тәжірибелік әрекетті дамыту оның қалыптасуының онтогенетикалық заңдылықтарын ескере отырып жүзеге асырылуы керек. Заттық-тәжірибелік әрекет сәйкестендіру және құрал-саймандық әрекеттерді қалыптастыруды, олардың функционалдық мақсатына сәйкес нақты заттарды қолдануды қамтиды.
9. Заттық-тәжірибелік әрекетте көрнекі-тиімді ойлау, сөйлеудің әртүрлі функциялары (номинативті, реттеуші, жоспарлаушы) дамиды. Оның негізінде репродуктивті, шаруашылық-тұрмыстық, қарапайым еңбек, ойын қызметі, өзіне-өзі қызмет көрсету қалыптасады.
10. Оқу процесін ұйымдастыру кезінде мыналарды ескеру қажет:
1) ұжымдық оқыту жағдайында оқушылардың танымдық белсенділігінің төмендігін;
2) сабақта фронтальды жұмыста пайдаланатын мұғалімнің бағыттаушы, ынталандырушы көмегіне әлсіз әсерін;
3) сөйлеудің коммуникативті, реттеуші, жоспарлау функцияларының айқын дамымауын;
4) білім алушылардың белсенділігі мен зейінін сабақ бойы бір оқу пәнінің мазмұнында сақтай алмауын;
5) қалыптасып жатқан дағдыларды автоматтандырудағы қиындықтарды.
11. Арнайы педагогика қағидаттарына негізделген оқушыларды оқыту және тәрбиелеу процесі білім алушылардың өзіндік белсенділігін, барынша мүмкін болатын бастамасы мен дербестігін дамытуға бағытталады.

3) формировать элементарные навыки планирования и контроля собственной деятельности;
4) познакомить обучающихся с различными материалами (созданными человеком и природными), их свойствами и назначением;
5) развивать навыки использования предметов быта в реальных жизненных ситуациях.
6. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развивать тактильные ощущения кистей рук и расширять тактильный опыт;
2) развивать зрительное восприятие, зрительное и слуховое внимание, зрительно-двигательную координацию;
3) развивать общую моторику, координацию движений рук, мелкую моторику;
4) развивать пространственные представления;
5) воспитывать у обучающихся положительные эмоции и умения выражать свои чувства;
6) формировать терпение, настойчивость, аккуратность;
7) формировать навыки коммуникации (речевой и неречевой), умение помогать одноклассникам, работать сообща;
8) формировать у обучающихся активность и самостоятельность.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
7. Практическая деятельность наиболее понятна и доступна обучающимся с умеренными нарушениями интеллекта. Школьников включают в предметную деятельность используя сотрудничество со взрослым, которое постепенно перерастает в сотрудничество обучающихся друг с другом, что способствует развитию коммуникативных навыков и социально приемлемого поведения.
8. Развитие предметно-практической деятельности у обучающихся следует осуществлять с учетом онтогенетических закономерностей ее формирования. Предметно-практическая деятельность предполагает формирование соотносящих и орудийных действий, применение реальных предметов в соответствии с их функциональным назначением.
9. В предметно-практической деятельности происходит развитие наглядно-действенного мышления, различных функций речи (номинативной, регулирующей, планирующей). На ее основе формируются продуктивная, хозяйственно-бытовая, элементарная трудовая, игровая деятельность, самообслуживание.
10. При организации учебного процесса необходимо учитывать:
1) низкую познавательную активность учащихся в условиях коллективного обучения;
2) слабую реакцию на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемую во фронтальной работе на уроке;
3) выраженное недоразвитие коммуникативной, регулятивной, планирующей функций речи;
4) невозможность поддерживать активность и внимание обучающихся в течение урока на содержании одного учебного предмета;
5) трудности автоматизации формируемых навыков.
11. Процесс обучения и воспитания школьников, основанный на принципах специальной педагогики, направляется на развитие собственной активности обучающихся, максимально возможной инициативы и самостоятельности.

12. Мұғалімдер оқушылардың бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, жеке қарқынмен даму құқығын құрметтейді; өзгермелі мүмкіндіктерді үнемі зерттейді, білім беру қажеттіліктерін бағалайды, оқушылардың дағдыларын дамыту мен игерудегі минималды ілгерілеулерді тіркейді. Кез-келген прогресс оқуда оң нәтиже ретінде қарастырылады.
13. Педагогтер осы бағдарламадан әрбір оқушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын, сондай-ақ оқушылардың білім беру, тұлғалық жетістіктерін бағалаудың жеке мүмкіндіктері мен нәтижелерін ескере отырып, оқыту әдістерін, нысандарын, құралдарын дербес таңдайды.
14. Оқу-тәрбие процесі бүкіл оқу кезеңінде заттық іс-әрекетте құрылады. Заттық ортаны құру кезінде келесі ережелер орындалады:
1) білім мен дағдыларды жаңа жағдайға көшірудің елеулі қиындықтарына байланысты осы дағдылар пайдаланылатын жағдайға барынша жақын жағдайда жүзеге асыру іскерліктері мен дағдыларын қалыптастыру;
2) дағдыларды қалыптастыру процесінде нақты объектілерді пайдалану;
3) оқушылардың өзгермелі мүмкіндіктеріне сәйкес заттық ортаны өзгерту (күрделендіру).
15. Әр сабақтың мазмұны оқушыға өз мүмкіндіктерін, әртүрлі анализаторларға сүйене отырып, жақын әлеуметтік және заттық ортаның ерекшеліктерін білуге көмектесуі керек. Мұғалімдер әртүрлі оқу пәндерінің мазмұнын бір сабаққа біріктіреді.
16. Оқытудың интеграцияланған сипаты заттық оқытуға біртіндеп көшумен мектепте оқудың алғашқы 2-4 жылында затсыз оқытумен жүзеге асырылады. Затсыз оқыту кезеңінде оқушылардың мақсатты іс-әрекетін ұйымдастыру үшін тақырыптық жоспарлау қолданылады.
17. Бағдарлама оқу жылының әр аптасы үшін түпкілікті тақырыпты анықтайды. Тақырыптар мен олардың реттілігін анықтау кезінде "мен – бала" концентрінде (оқушының өзі туралы түсініктерін қалыптастыру, өзіне деген оң көзқарасын қалыптастыру), "бала және оның әлемі" концентрінде (жақын орта: отбасы, үй, ойыншықтары, өз мектебі, сыныбы, сыныптастары туралы түсініктерді қалыптастыру) өту принципі қолданылды), әрі қарай "бала және үлкен әлем" концентрінде (өсімдіктер, жануарлар әлемі, табиғат құбылыстары).
18. Оқытылатын ұғымдарды, сөздіктерді, фразеологизмдерді, практикалық жаттығуларды қайталау және бірте-бірте кеңейтуды, күрделендіріп отыруды көздейтін шоғырлану принципіне сәйкес ортақ тақырыптар әр сыныпта қайталанады. Мектептің педагогикалық кеңесі аймақтық ерекшеліктер мен оқушылардың мүмкіндіктерін ескере отырып, пәнге және тоғысқан тақырыптардың ретіне өзгерістер енгізе алады.

12. Педагоги уважают право школьников развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя свои уникальные особенности; постоянно изучают изменяющиеся возможности, оценивают образовательные потребности, фиксируют минимальные продвижения в развитии и усвоении навыков у учащихся. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата в обучении.
13. Педагоги самостоятельно выбирают доступное для каждого учащегося содержание обучения из настоящей Программы, а также методы, формы, средства обучения с учетом индивидуальных возможностей и результатов оценки образовательных, личностных достижений учащихся.
14. Учебно-воспитательный процесс строится в предметной деятельности на протяжении всего периода обучения. При создании предметной среды выполняются следующие правила:
1) формирование умений и навыков осуществлять в ситуации максимально приближенной к той, в которой эти навыки будут использованы, что обусловлено значительными трудностями переноса знаний и навыков в новую ситуацию;
2) использовать в процессе формирования навыков реальные предметы;
3) изменять (усложнять) предметную среду в соответствии с меняющимися возможностями обучающихся.
15. Содержание каждого урока должно помогать ученику познать свои возможности, особенности ближайшего социального и предметного окружения с опорой на разные анализаторы. Педагоги интегрируют содержание разных учебных предметов на одном уроке.
16. Интегрированный характер обучения реализуется беспредметным обучением в первые 2-4 года обучения в школе с постепенным переходом к предметному обучению. Для организации целенаправленной деятельности учащихся в период беспредметного обучения применяется сквозное тематическое планирование.
17. В Программе определена сквозная тема для каждой недели учебного года. При определении тематик и их последовательности использован принцип перехода от концентра "Я - ребенок" (формирование у школьника представлений о себе, формирование положительного отношения к себе), к концентру "Ребенок и его мир" (формирование представлений о ближайшем окружении: своей семье, доме, своих игрушках, своей школе, классе, одноклассниках), и далее к концентру "Ребенок и большой мир" (мир растений, животных, явления природы).
18. Сквозная тематика повторяется в каждом классе в соответствии с принципом концентричности, предполагающим повторение и постепенное расширение, усложнение изучаемых понятий, словаря, фразеологии, практических упражнений. Педагогический совет школы может внести изменения в тематику и последовательность сквозных тем с учетом региональных особенностей и возможностей обучающихся.

19. Бағдарламаның мазмұны шоғырлану қағидасына сәйкес құрылымдалған. Оқу материалы мазмұнының қайталануы оқушыларда қалыптасқан дағдыларды автоматтандыруды қамтамасыз етеді және дағдыларды басқа өмірлік жағдайларға көшіруге жағдай жасайды.
20. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушылардың сөйлеу тілінің дамуында (оның болмауына дейін) және қарым-қатынас жасауында айқын қиындықтар бар. Әрбір нақты жағдайда бар проблемалар педагогикалық құралдармен өтеледі.
21. Сөйлеуді түсінуді дамыту, вербальды және баламалы қарым-қатынас құралдарын қалыптастыру бойынша жүйелі жұмыстар жүргізіледі. Педагог тарапынан өз әрекеттерін және білім алушылардың әрекеттерін сөйлеумен сүйемелдеуі мөлшерлі және түсінікті болуы тиіс.
22. Оқыту процесі тек мазмұнды ғана емес, сонымен қатар ұйымдастырушылық формаларды да қатаң реттеуді қарастырмайды.
23. Заттық-тәжірибелік әрекетті қалыптастыру бойынша білім алушылармен педагогикалық жұмыс мұғалімнің әр білім алушымен эмоционалды байланысын орнатудан, оқушы үшін тартымды заттық іс-әрекетті таңдауға көмек көрсетуден, жұмысты жеке қарқынмен орындау мүмкіндігін қамтамасыз етуден, оны міндетті түрде аяқтауға жеткізуден және көрнекі нәтиже алудан басталады. Бұл білім алушылардың белсенділігін, дербестігін және жауапкершілігін қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
24. Сабақтың нақты кеңістіктік-мезгілдік құрылымы болады. Әрекеттің белгілі бір түрлері сынып бөлмесіндегі белгілі бір орынмен байланыста қарастырылады (мысалы, сумен және сусымалы заттармен жаттығулар). Күрделі тапсырмалар қарапайым тапсырмалармен, ал ширығу босаңсумен кезектестірілуге тисті.
25. Білім алушыларда дағдыларды қалыптастыру өте көп жаттығуларды орындауды талап етеді. Педагогтың көмегі біртіндеп азая түседі: бірлескен әрекеттен еліктеу бойынша әрекетке, ары қарай үлгі бойынша әрекетке, ең соңында ересек адамның сөздік нұсқауы бойынша орындалатын әрекеттерге ауысады. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушылар үшін педагогтың заттық әрекеттің орындалуын, құралдарды пайдалану тәсілдерін, бұйымды, белгілі бір жұмысты орындау бірізділігін анық, асықпай көрсеткені маңызды.
26. Білім алушылар үшін мұғалімнің пәндік іс-әрекетті, құралдарды пайдалану тәсілін, белгілі бір қол жұмысын орындау ретін нақты баяу көрсетуі маңызды.
27. Оқу сабағын ұйымдастырған кезде әр оқушыда осындай қажеттілік туындаған кезде қызмет түрін өзгерту немесе демалу мүмкіндігі қамтамасыз етіледі.
28. Білім алушыларға сабақ барысында сынып бөлмесінде еркін қозғалуға, оқу тапсырмаларын үстел басында, кілемде, тұрып, сыныптастарымен бірлесіп немесе сыныптастарының жұмысын бақылап отыруға мүмкіндік беріледі.

19. Содержание Программы также структурировано в соответствии с принципом концентричности. Повторяемость содержания учебного материала обеспечивает автоматизацию формируемых у учащихся навыков и создание условий для переноса навыков в другие жизненные ситуации.
20. У обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта имеют место выраженные трудности в развитии речи (вплоть до ее отсутствия) и общения. Существующие проблемы в каждом конкретном случае, компенсируются педагогическими средствами.
21. Выстраивается последовательная работа по развитию понимания речи, формированию вербальных и альтернативных средств общения. Речевое сопровождение собственной деятельности и деятельности обучающихся со стороны педагога должно быть дозированным и доступным пониманию.
22. Процесс обучения не предусматривает жесткого регламентирования не только содержания, но и организационных форм.
23. Педагогическая работа с обучающимися по формированию предметно-практической деятельности начинается с налаживания эмоционального контакта педагога с каждым обучающимся, оказания помощи в выборе привлекательной для ученика предметной деятельности, обеспечение возможности выполнить работу в индивидуальном темпе с обязательным доведением ее до завершения и получения наглядно воспринимаемого результата. Это обеспечит формирование активности, самостоятельности и ответственности у обучающихся.
24. Каждое упражнение с предметами имеет четкую пространственно-временную структуру. Некоторые виды деятельности связаны с определенным местом в классной комнате (например, упражнения с водой и сыпучими веществами). Сложные задания чередуются с простыми, а напряжение с расслаблением.
25. Формирование навыков у обучающихся требует выполнения большого числа упражнений. Степень помощи педагога должна постепенно уменьшаться: от совместных действий к действиям по подражанию, далее к действиям по образцу и, наконец, к действиям по словесной инструкции взрослого, самостоятельной деятельности. Следует поддерживать стремление ученика самостоятельно выбрать то или иное упражнение с предметами, повторить это упражнение несколько раз.
26. Для обучающихся важен четкий медленный показ педагогом выполнения предметного действия, способа использования инструментов, последовательности выполнения определенной ручной работы.
27. При организации учебного занятия обеспечивается возможность изменить вид деятельности или отдохнуть в тот момент, когда такая необходимость возникает у каждого ученика.
28. Обучающимся предоставляется возможность свободно передвигаться в классной комнате во время урока, выполнять учебные задания сидя за столом, на ковре, стоя, в сотрудничестве с одноклассниками или наблюдая за работой одноклассников.

29. М.Монтессоридің педагогикалық жүйесін арнайы дайындалған заттық дамытушы ортада басқа арнайы педагогикалық әдістер мен технологиялармен бірге қолдану ұсынылады.
30. Заттық әрекеттерді қалыптастыру үшін арнайы дайындалған пәндік дамытушы ортада құюға, қасықпен себуге, еденнен қоқыстарды, үстелден шаңды жинауға арналған жиынтықтар, түймеліктері бар жақтаулар жиынтығы (түймелер, сырмалар, түйреуіштер, ілгектер, ілмек, шілтерлер, баулар), аяқ киімді тазалауға арналған жиынтық орналастырылады.
31. Оқытуда оқушылардың ойын және практикалық іс-әрекеттеріне мөлшерленген ауызша оқыту әдістерін шектеулі пайдалана отырып, ойын әдістері қолданылады.
32. Дидактикалық ойындар, ойыншықтарды қолданатын сюжетті ойындар, өмірлік жағдаяттарды драматизациялау ойындары кеңінен қолданылады. Ойындарды өткізу кезінде ойын жаттығуларын оқушыларға сұрақтармен қанықтырмай, өлшенген қарқынды сақтау қажет. Мектеп оқушыларын мұғалім мен сыныптастарының іс-әрекетін байқауға, осы әрекеттерді қайталауға, сыныптастарының жауаптарын тыңдауға, ортақ ойынға қатысу үшін өз кезегін күтуге үйрету керек.
33. Сыныптағы сабақтар мектептің басқа аумақтарында да, одан тыс жерлерде де жүргізілетін экскурсиялармен, бақылаулармен кезектесіп отырады.
34. Заттық-тәжірибелік әрекетті игерудің маңызды шарты мұғалімнің, тәрбиешінің және оқушылардың ата-аналарының (заңды өкілдерінің) іс-әрекеттерінің келісімділігі болып табылады. Оқушыларда сабақта қалыптасатын дағдылар отбасында бекітіледі. Ата-аналар мұғалімдерге пәндік қызметті, отбасы мен қоғам жағдайындағы мінез-құлық мәдениетін пайдаланудың сәттілігі туралы үнемі ақпарат беріп отыруы керек.
35. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау үшін оқушы жетістіктерінің сапалық көрсеткіші болып табылатын сипаттамалық бағалау қолданылады. Жетістіктерді бағалауды мұғалім, тәрбиешілер, ата-аналар әр оқушының іс-әрекетін бақылау негізінде жүзеге асырады.
36. Жетістік картасында білім алушылардың жетістіктерін сипаттау кезінде дағдылардың өзін-өзі қамтамасыз ету дәрежесі көрсетілуі тиіс: өз бетінше; үлгі бойынша; еліктеу арқылы; мұғаліммен (ата-анамен) бірлескен әрекеттердің көмегімен.
37. Бағдарламада оқу пәнінің мазмұнын анықтау үшін нұсқаулық негіз болатын және оқушылардың жеке оқу бағдарламаларын құру кезінде мұғалімді басшылыққа алатын оқыту мақсаттарының жүйесі тұжырымдалған. Белгілі бір сабаққа оқу мақсаттарын таңдағанда, оларды нақтылауға, дағдыларды қалыптастыру кезеңдеріне және оқушының нақты жетістіктеріне сәйкес бірнеше бөлікке бөлуге болады.

29. Рекомендуется использование педагогической системы М.Монтессори в специально подготовленной предметной развивающей среде в сочетании с другими специальными педагогическими методами и технологиями.
30. Для формирования предметных (соотносящих и орудийных) действий в специально подготовленной предметной развивающей среде размещаются наборы для переливания, пересыпания ложкой, для уборки мусора с пола, пыли со стола, набор рамок с застежками (пуговицами, молниями, булавками, крючками, кнопками, бантами, шнуровками), набор для чистки обуви.
31. В обучении используются игровые методы с ограниченным использованием словесных методов обучения, которые дозировано включаются в игровую и практическую деятельность учащихся.
32. Широко используются дидактические игры, сюжетные игры с использованием игрушек, игры-драматизации жизненных ситуаций. При проведении игр необходимо соблюдать размеренный темп, не перенасыщать игровые упражнения вопросами к обучающимся. Следует обучать школьников наблюдать за действиями учителя и одноклассников, повторять эти действия, слушать ответы одноклассников, ожидать своей очереди участия в общей игре.
33. Занятия в классной комнате чередуются с экскурсиями, наблюдениями, проводимыми как в других помещениях школы, так и за ее пределами.
34. Важным условием овладения предметно-практической деятельностью является согласованность действий учителя, воспитателя и родителей (законных представителей) учащихся. Навыки, формируемые у школьников на уроках, закрепляются в семье. Родители должны регулярно предоставлять педагогам информацию об успешности использования предметной деятельности, культуры поведения в условиях семьи и социума.
35. Для оценивания достижений обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта используется описательная оценка, которая является качественным показателем достижений обучающегося. Оценка достижений проводится учителем, воспитателями, родителями на основе наблюдения деятельности каждого ученика.
36. При описании достижений обучающихся в карте достижений обязательно указывается степень самостоятельности владения навыками: самостоятельно; по образцу; по подражанию; с помощью совместных с педагогом (родителями) действий.
37. В Программе сформулирована система целей обучения, которые служат ориентировочной основой для определения содержания учебного предмета и которыми руководствуется учитель при создании индивидуальных программ обучения школьников. При выборе учебных целей к конкретному уроку возможна их конкретизация, разбиение на несколько частей в соответствии с этапами формирования навыка и реальными достижениями ученика.

3-тарау. "Заттық-тәжірибелік әрекет" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Заттық-тәжірибелік әрекет" пәнінің мазмұны
38. "Заттық-тәжірибелік әрекет" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1 -сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 66 сағатты;
2) 2 -сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағатты;
3) 3 -сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағатты;
4) 4 -сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағатты құрайды.
Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
39. "Заттық-тәжірибелік әрекет" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Заттық-тәжірибелік әрекет";
2) "Құрастыру".
40. "Заттық-тәжірибелік әрекет" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сәйкестендіру әрекеті;
2) құрал-саймандық әрекет;
3) заттарды таңдау және топтастыру.
41. "Құрастыру" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) құрастыру.
42. 1-сыныпқа арналған "Заттық-тәжірибелік әрекет" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) заттық-тәжірибелік әрекет. Сәйкестендіру әрекеттері: қорапқа, тостағанға, дорбаға, бөтелкеге, шелекке заттарды (шарлар, текшелер, конустар) салу (шығару, алу). Кең және тар мойны бар ыдыстарды ұсақ заттармен толтыру. Сеген тақталарына геометриялық фигуралардың модельдерін салу. Панельді бірдей және әртүрлі түсті мозаикамен толтыру. Ашу және жабу: есіктерді, әр түрлі мөлшердегі және пішіндегі қораптарды қақпақтармен; су шүмегін, сөмкедегі және киімдегі сырманы; матрешканы, маркерлерді, желімді. Үнсіз ұқыпты жылжыту, орындықты, заттары бар науаны (су құмыра, қораптар, дидактикалық материалдар) тасымалдау. Ұқыпты итеру, тарту, затты жылжыту, доңғалақты арбаларды, сөмкелерді, доңғалақты чемоданды итеріп жылжыту. Құтының, бөтелкенің, үлкен сомындардың қақпағын бұрап ашу-бұрап жабу. Үлкен және кішкентай сақиналарды ілмек өзекке тізу, жабысқақ қапсырманы, шыртылдақтарды және түймелерді салу шешу, ағыту. Жіпті домалатып орау, жіпті шарғыға орау. Күзгі жапырақтар мен тірі гүлдерден гүлшоқ жасау. Құрал-саймандық әрекет: құмырадан құмыраға, кесеге, стақанға жарманы ауыстырып салу (суды құю); қасықпен құю, кұйғыш арқылы құю және салу. Жармаларды електен өткізу. Бекіту (ажырату) пластмассадан, ағаштан жасалған киім қыстырғыштары. Көбікті көпірту. Үстелге төгілген суды шүберекпен сүрту, жерге төгілген суды швабрамен сүрту. Сөрелердің, үстелдердің, жабық өсімдіктердің жапырақтарының шаңын шүберекпен, сорғышпен сүрту. Заттарды таңдау және топтау: тану, табу, көрсету, жұптастырылған объектілерді таңдау ("бірдей"). Затты суреттегі, фотодағы бейнесімен сәйкестендіру Түсі, өлшемі, пішіні бірдей заттарды (геометриялық пішіндер, таяқшалар, шарлар) бірнеше заттардың ішінен таңдау. Мата қиындыларын, жіптерді сұрыптау. Жиналған табиғи материалдарды тану, атау (жапырақтар, емен жаңғақтары, талшын жаңғақтары, бүршіктер, жаңғақтар, тұқым, гүлдер). Табиғи материалдарды сұрыптау, сақтауға арналған жәшіктерге, құтыларға, дорбаларға салу. Үстел ойындары (лото, домино және т.б.);

Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Предметно-практическая деятельность"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Предметно-практическая деятельность"
38. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Предметно-практическая деятельность" составляет:
1) в 1 классе - 2 часа в неделю, 66 часов в учебном году;
2) во 2 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 3 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 4 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
39. Базовое содержание учебного предмета "Предметно-практическая деятельность" включает следующие разделы:
1) "Предметно-практические действия";
2) "Конструирование".
40. Раздел "Предметно-практические действия" включает подразделы:
1) соотносящие действия;
2) орудийные действия;
3) выбор и группировка предметов.
41. Раздел "Конструирование" включает подраздел:
1) конструирование.
42. Базовое содержание учебного предмета "Предметно-практическая деятельность" для 1 класса:
1) предметно-практические действия. Соотносящие действия: складывание (вынимание, извлечение) предметов (шары, кубики, шишки) в коробку, миску, полотняный мешочек, бутылку, ведерко. Заполнение мелкими предметами сосудов с широким и узким горлышком. Вкладывание моделей геометрических фигур в доски-Сегена. Заполнение панели мозаикой одного и разного цвета. Открывание и закрывание: двери, коробок разного размера и формы крышками; водопроводного крана, замка-молнии на сумке и одежде; матрешки, фломастеров, клея. Бесшумное аккуратное отодвигание, перенос стула, подноса с предметами (кувшин с водой, коробки, дидактические материалы). Аккуратное толкание, подтягивание, перемещение предмета, тележки на колесиках, сумки, чемодана на колесиках. Откручивание (закручивание) крышки банки, бутылки, больших гаек. Нанизывание на толстый стержень-трубу, крючок больших и маленьких колец. Расстегивание (застегивание) застежек-липучек, пуговиц. Сматывание ниток в клубок, наматывание нитки на катушку. Составление букетов из осенних листьев и живых цветов.
Орудийные действия: пересыпание крупы (переливание воды) из кувшина в кувшин, в чашку, стакан; переливание ложкой, пересыпание и переливание с использованием воронки. Просеивание крупы через сито. Пристегивание (отстегивание) пластмассовых, деревянных прищепок. Сбивание пены венчиком. Вытирание пролитой на стол воды тряпкой, пролитой на пол воды шваброй. Вытирание пыли с полок, стола, листьев комнатных растений с использованием тряпки и губки.
Выбор и группировка предметов: узнавание, нахождение, показ, подбор парных предметов ("такой же"). Соотношение предмета с его изображением на картинке, фото. Выбор предметов (геометрических фигур, палочек, шариков) одного цвета, размера, формы из нескольких. Сортировка лоскутов тканей, ниток. Узнавание, называние собранных природных материалов (листья, желуди, каштаны, шишки, орехи, крылатки, семена, цветы). Сортировка природных материалов, складывание для хранения в коробки, банки, мешочки. Настольные игры (лото, домино, другие);

2) құрастыру. Еліктеу, үлгі бойынша құрылыс материалдарынан құрылыстарды орындау (мұнаралар, жолдар, үйлер, қақпалар, рельстер, үстел, орындық, басқалар). Мұғалімнің басшылығымен жағдаятты ойын ойнау. Контурлық кескінге санау таяқшаларын қою. Таныс заттардың (қақпа, жолдар, үй, қоршау, орындық, үстел, әткеншек) еліктеу мен бейнесінің үлгісі бойынша санау таяқшаларымен салу. Үлгіні алдын ала қарап, тігінен, көлденеңінен кесілген екі бөліктен тұратын бөлінген суреттерді құрастыру.
43. 2-сыныпқа арналған "Заттық-тәжірибелік әрекет" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) заттық-тәжірибелік әрекет. сәйкестендіру әрекеттері: емен, талшын жаңғақтарын, бұршақтарды бір ыдыстан екіншісіне ауыстыру. Үрмебұршақты (жемістің сүйектерін, шақаларды) қораптың кішкентай тесігіне екі саусақпен (шымши ұстау тәсілімен) итере салу. Геометриялық денелерді қораптың сәйкес ойықтарына түсіру. Сеген тақталарына геометриялық фигуралардың үлгілерін кірістіру, түймелер тақтасында бір түсті мозаикаларды қатарға қою. Есіктерді, су шүмектерін, есік құлыптарының әртүрлі түрлерін, киімдер мен сөмкелердегі сырмаларды, матрешканы, фломастерді, желімді ұқыпты ашу және жабу. Орындықты жылжыту, итеру және тарту, науаны заттармен жылжыту (су құмыра, қораптар, дидактикалық материалдар). Доңғалақтардағы арбаны, сөмкені, чемоданды ұқыпты итеру, тарту, тасымалдау. Банкалардың, бөтелкелердің, үлкен сомындардың қақпағын бұрап алу (бұрау). Үлкен моншақтарды сымға өткізу. Үстел үстіндегі кішкентай зырылдауықты айналдыру. Жапсырма түймеліктерді, түймелерді ағыту, ашу (түймелеу). Бірнеше қалың жіптерді біреуіне ширату. Жіптерді қорапқа салу. Жіптерді үзу. Бау тоқу, белдік, қол сөмкесінің тұтқасын жасау. Матаның қиындыларын қорапқа, сөмкеге салу. Матаға әр түрлі пішінді заттарды орау. Күзгі жапырақтар мен тірі гүлдерден гүлшоқ жасау. Олармен орындалған заттар мен әрекеттерді атау. Құрал-саймандық әрекет: жарманы бір ыдыстан екіншісіне қасықпен, қалақшамен салу; суды құмырадан құмыраға, кесеге, стақанға құю; қасықпен құю, құйғыш арқылы құю (салу). Жармаларды електен өткізу. Бекіту (ажырату) пластмассадан, ағаштан жасалған киім қыстырғыштары. Көбікті көпірту. Үстелге төгілген суды шүберекпен сүрту, жерге төгілген суды швабрамен сүрту. Сөрелердің, үстелдердің, жабық өсімдіктердің жапырақтарының шаңын шүберек пен сорғышпен сүрту. Заттарды таңдау және топтау: тану, табу, көрсету, жұптастырылған объектілерді таңдау ("бірдей"). Затты суреттегі, фотодағы бейнесімен сәйкестендіру Түсі, өлшемі, пішіні бірдей заттарды (геометриялық пішіндер, таяқшалар, шарлар) бірнеше заттардың ішінен таңдау. Мата қиындыларын, жіптерді сұрыптау. Жиналған табиғи материалдарды тану, атау (жапырақтар, емен жаңғақтары, талшын жаңғақтары, бүршіктер, жаңғақтар, тұқым, гүлдер). Табиғи материалдарды сұрыптау, сақтауға арналған жәшіктерге, банкаларға, дорбаларға салу. Үстел ойындары (лото, домино және т.б.), үстел ойындарының атауы мен аталуы бойынша көрсету;

2) конструирование. Выполнение построек из строительных материалов по подражанию, образцу (башни, дорожки, дома, ворота, рельсы, стол, стул, других). Обыгрывание ситуации под руководством учителя. Накладывание счетных палочек на контурное изображение. Складывание из счетных палочек по подражанию и образцу образов знакомых предметов (ворота, дорожки, дом, забор, стул, стол, качели). Складывание разрезных картинок из двух частей, разрезанных по вертикали, горизонтали с предварительным рассмотрением образца.
43. Базовое содержание учебного предмета "Предметно-практическая деятельность" для 2 класса:
1) предметно-практические действия. Соотносящие действия: перекладывание каштанов, желудей, фасолин из одной миски в другую. Проталкивание фасолин (косточек, монет) в маленькое отверстие коробки двумя пальцами (пинцетным, щипцовым захватом). Опускание геометрических тел в соответствующие прорези коробки. Вкладывание моделей геометрических фигур в доски-Сегена, выкладывание на панели кнопок мозаики одного цвета в ряд. Аккуратное открывание и закрывание дверей, водопроводного крана, различного вида дверных замков, замка-молнии на одежде и сумке, матрешки, фломастеров, клея. Бесшумное отодвигание, задвигание и перенос стула, перемещение подноса с предметами (кувшин с водой, коробки, дидактические материалы). Аккуратное толкание, подтягивание, перевозка тележки, сумки, чемодана на колесиках. Откручивание (закручивание) крышки банок, бутылок, больших гаек. Нанизывание крупных бусин на шнур. Раскручивание настольной маленькой юлы. Расстегивание (застегивание) застежки-липучки, пуговиц. Скручивание несколько толстых ниток в одну. Складывание ниток в коробку. Разрывание ниток. Плетение шнура, изготовление пояса, ручки для сумочки. Складывание лоскутков ткани в коробку, мешочек. Завертывание в ткань предметов разной формы. Составление букетов из осенних листьев и живых цветов. Называние предметов и действий, выполненных с ними.
Орудийные действия: пересыпание крупы ложкой, совочком из одной миски в другую; переливание воды из кувшина в кувшин, в чашку, стакан; переливание ложкой, пересыпание и переливание с использованием воронки. Просеивание крупы через сито. Пристегивание (отстегивание) пластмассовых, деревянных прищепок. Сбивание пены венчиком. Вытирание пролитой на стол воды тряпкой, пролитой на пол воды шваброй. Вытирание пыли с полок, стола, листьев комнатных растений с использованием тряпки и губки.
Выбор и группировка предметов: узнавание, нахождение, показ, подбор парных предметов ("такой же"). Соотношение предмета с его изображением на картинке, фото. Выбор предметов (геометрических фигур, палочек, шариков) одного цвета, размера, формы из нескольких. Группировка предметов по цвету, по размеру, форме. Называние предметов, с которыми выполняются действия, их свойств (размер, цвет, форму). Сортировка лоскутов тканей, ниток по цвету. Сортировка лоскутков ткани по цвету и фактуре. Узнавание, называние собранных природных материалов (листья, желуди, каштаны, шишки, орехи, крылатки, семена, цветы). Сортировка природных материалов, складывание для хранения в коробки, банки, мешочки. Настольные игры (лото, домино, мемори, другие). Показ по названию и называние настольных игр;

2) құрастыру. Еліктеу, үлгі бойынша құрылыс материалдарынан ғимараттарды жасау (мұнаралар, жолдар, үйлер, қақпалар, рельстер, үстел, орындық, диван, төсек, басқалар). Мұғалімнің басшылығымен жағдаятты ойынға айналдыру. Контурлық кескінге санау таяқшаларын қою. Таныс заттардың бейнелерін (қақпа, жолдар, үй, қоршау, орындық, үстел, әткеншек, ағаш, бұта, баспалдақ, басқалар) еліктеу, үлгі, ауызша нұсқаулық бойынша санау таяқшаларынан құрастыру. Көлденең және тігінен 3-4 бөлікке кесілген, диагональ бойынша 2 бөлікке кесілген, басқатырғыштарды еліктеу және үлгі бойынша бөлінген суреттерді құрастыру. Құрастырылған ғимараттарды ң атауы, алынған кескіндер, суреттердің бөліктерін атауы бойынша көрсету.
44. 3 сыныпқа арналған "Заттық-тәжірибелік әрекет" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) заттық-тәжірибелік әрекет. сәйкестендіру әрекеттері: ұсақ тастарды, қабыршықтарды бір ыдыстан екіншісіне ауыстыру. Таяқтарды, шырпыларды қораптағы кішкене тесіктерге салу. Су шүмегін, есіктің әртүрлі үлгідегі құлыптары, сөмкедегі сырма, киім-кешек, матрешка, фломастер, желім ашу (жабу). Арбаларды, сөмкелерді, чемодандарды дөңгелектерімен итеру, тарту, тасымалдау. Бөтелкелердің, үлкен сомындардың қақпақтарын бұрап алу (бұрау). Моншақтарды жіпке тізу. Жұмыс үстелінің шағын үстіңгі бетін ашу. Түймелерді (түймелеу) жапсырма түймелікті, ілмектерді ашу (жабу). Заттарды атау және олармен орындалатын әрекеттер. Бауды, белдікті түрлі түсті қалың жіптерден жасау. Кітаптарға бетбелгі жасау, жіптерді байлау, жуан жіптерді бантикке байлау. Табиғи материалдардан бұйымдарды көрсету, үлгі, ермексазды қолдану арқылы бөлшектерді қосу. Орындалған жұмыстың кезеңдері туралы мұғалімнің сұрақтарына жауап беру (алғаш не істедің? Одан кейін не істедің?). Құрал-саймандық әрекет: жармаларды (суды) бір ыдыстан басқасына ауыстырып салу (құю): құманнан құманға, тостағанға, стақанға; қасықпен құю, құйғышпен құю. Жармаларды електен өткізу. Шарларды електен су құйылған ыдыстан жұмыртқа контейнеріне ауыстыру. Бекіту (ажырату) пластмассадан, ағаштан жасалған киім қыстырғыштары. Бұлғауышпен көпірту. Үстелге төгілген суды шүберекпен сүрту, жерге төгілген суды швабрамен сүрту. Сөрелердің, үстелдердің, жабық өсімдіктердің жапырақтарының шаңын шүберек пен сорғышпен сүрту. Айнаны сорғышпен, жуғыш затпен, шүберекпен жуу. Қалың жіптерді, маталарды қайшымен қию. Матаны киім (орамал) және күнделікті өмірде (майлық, дастархан) ретінде пайдалану. Заттарды таңдау және топтау: тақырыпты суреттегі, фотосуреттегі, контурлық немесе көлеңкелі кескінмен байланыстыру. Бір түсті, өлшемдегі, бірнеше пішіндегі заттарды (геометриялық фигуралар, таяқшалар, шарлар, басқалар) таңдау. Заттарды түсі, өлшемі, пішіні бойынша топтастыру. Жіптерді ұзындығы, қалыңдығы, түсі бойынша топтастыру. Жіптің түсі, қалыңдығы, құрылымы бойынша топтастыру. Әрекеттер орындалатын заттардың атауы, олардың қасиеттері (мөлшері, түсі, формасы). Жиналған табиғи материалдарды тану, атау. Табиғи материалдарды сұрыптау, сақтау үшін қораптарға, банкаларға, сөмкелерге салу. Үстел ойындары (лото, домино, мемори, басқалар). Үстел ойындарының атауы мен аталуы бойынша көрсету.

2) конструирование. Выполнение построек из строительных материалов по подражанию, образцу (башни, дорожки, дома, ворота, рельсы, стол, стул, диван, кровать, другое). Обыгрывание ситуации под руководством учителя. Накладывание счетных палочек на контурное изображение. Складывание из счетных палочек по подражанию, образцу, словесной инструкции образов знакомых предметов (ворота, дорожки, дом, забор, стул, стол, качели, дерево, куст, елочка, кормушка, лестница, другое). Складывание разрезных картинок по подражанию и образцу разрезанных по горизонтали и вертикали на 3-4 части, разрезанных на 2 части по диагонали, складывание пазлов. Называние выполненных построек, полученных изображений, показ частей изображений по названию.
44. Базовое содержание учебного предмета "Предметно-практическая деятельность" для 3 класса:
1) предметно-практические действия. Соотносящие действия: перекладывание мелких камешков, ракушек из одной миски в другую. Проталкивать палочек, спичек в маленькие отверстия коробочки. Открывание (закрывание) водопроводного крана, дверных замков различного вида, замка-молнии на сумке, одежде, матрешки, фломастеров, клея. Аккуратное толкание, подтягивание, перевозка тележки, сумки, чемодана на колесиках. Откручивание (закручивание) крышки банок, бутылок, больших гаек. Нанизывание бусин на шнур, леску. Раскручивание настольной маленькой юлы. Расстегивание (застегивание) застежки-липучки, пуговиц, пряжек. Называние предметов и действий, выполненных с ними. Изготовление из толстых ниток разного цвета шнура, пояса. Изготовление закладки для книг, связывание ниток, завязывание толстых ниток бантиком. Изготовление изделий из природных материалов по показу, образцу, соединение деталей с помощью пластилина. Ответы на вопросы учителя к этапам выполненной работы (что сделал сначала? Что сделал потом?).
Орудийные действия: пересыпание крупы (переливание воды) из кувшина в кувшин, в чашку, стакан; переливание ложкой, пересыпание и переливание с использованием воронки. Просеивание крупы через сито. Перекладывание шариков ситом из миски с водой в контейнер для яиц. Пристегивание (отстегивание) пластмассовых, деревянных прищепок. Сбивание пены венчиком. Вытирание пролитой на стол воды тряпкой, пролитой на пол воды шваброй. Вытирание пыли с полок, стола, листьев комнатных растений с использованием тряпки и губки. Мытье зеркала с использованием губки, моющего средства, тряпочки. Разрезание толстых ниток, ткани ножницами. Использование ткани в качестве предметов одежды (шарф) и быта (салфетка, скатерть).
Выбор и группировка предметов: соотнесение предмета с его изображением на картинке, фото, с его контурным или теневым изображением. Выбор предметов (геометрических фигур, палочек, шариков, других) одного цвета, размера, формы из нескольких. Группировка предметов по цвету, по размеру, форме. Группировка ниток по длине, толщине, цвету. Группировка лоскутов ткани по цвету, толщине, фактуре. Называние предметов, с которыми выполняются действия, их свойств (размер, цвет, форму). Узнавание, называние собранных природных материалов. Сортировка природных материалов, складывание для хранения в коробки, банки, мешочки. Настольные игры (лото, домино, "Мемори", другие). Показ по названию и называние настольных игр;

2) құрастыру. Көрсетілім мен үлгі бойынша 5-6 көлемді фигураларды құрастыру (екі қабатты үй, қақпа, гараж, пойыз, вагон). Ауызша нұсқау бойынша таныс ғимараттарды жасау. Мұғалімнің жетекшілігімен жағдаятты ойнауға айналдыру. Көрсету бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша жазық геометриялық пішіндерден заттардың суреттерін құрастыру. Үлгі, сурет, сөйлеу нұсқаулығы бойынша санау таяқшаларынан заттардың, өрнектердің, фигуралардың кескіндерін құрастыру. Панельге әртүрлі түсті мозаикалардың екі параллель қатарын төсеу. 5-7 бөліктен бөлінген суреттерді құрастыру. Ертегілер иллюстрацияларындағы кесінділерді кесілген бөліктермен толтыру. Құрамдас бөліктерден (бас, дене, құйрық, аяқ-қол) қарапайым кескіндерді құрастыру. Пазлдарды құрастыру. Құрастырылған ғимараттарды атау, нәтижесінде алынған кескіндер, атаулары бойынша кескіндердің бөліктерін көрсету.
45. 4 сыныпқа арналған "Заттық-тәжірибелік әрекет" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) заттық-тәжірибелік әрекет. сәйкестендіру әрекеттері: Шыны шарларды ұяшықтарға, ұсақ моншақтарды шыны саутқа (Монтессори материалдары) салу. Су шүмегін, есіктің әртүрлі үлгідегі құлыптары, сөмкедегі, киімдегі сырма, матрешка, фломастер, желімді ашу (жабу). Науаны заттармен (су құмырасы, қораптар, дидактикалық материалдар) жайлап жылжыту. Арбаларды, сөмкелерді, чемодандарды дөңгелектерімен итеру, тарту, тасымалдау. Бөтелкелердің, үлкен сомындардың қақпақтарын бұрап алу (тарту). Үстел үстіндегі кішкентай зырылдауықты айналдырыру. Ұсақ моншақтарды, майда моншақтарды жіпке өткізу. Жапсырма түймеліктерді, батырма түймеліктерді ағыту (түймелеу). Панельге әр түрлі түсті мозаикаларды бір қатарға қою, түстерді белгілі бір ретпен ауыстырып қою. Заттарды атау және олармен орындалатын әрекеттер. Қалың жіптерден бау жасау, жуан жіпке түйін, бантик байлау. Орындалатын жұмыстың кезеңдері туралы мұғалімнің сұрақтарына жауап беру (алғаш не істедің? Содан кейін не істедің?) Орамал байлау (шешу). Құрал-саймандық әрекет: сұйықтықты құманнан (шәйнектен) стақанға; тостағанға, кесеге құю. Суды бір табақтан екінші табаққа сорғыш арқылы ауыстыру. Көбікті көпірту. Заттарды бір ыдыстан екінші ыдысқа қысқышпен, пинцетпен тасымалдау. Үстелге төгілген суды шүберекпен, еденге суды швабрамен сүрту. Сөрелердің, үстелдердің, жабық өсімдіктердің жапырақтарының шаңын шүберек пен сорғышпен сүрту. Инемен тігу, түйін байлау. Инемен "ине төмен-ине жоғары" тігісін орындау. Мұғалімнің көмегімен екі тесігі бар түймені қадап тігу. Матаны қайшымен қию. Заттарды таңдау және топтастыру: суреттегі объектінің кескінінің, фотоның оның контурымен немесе көлеңкелі кескінімен сәйкестендіру. Объектіні оның контурымен немесе көлеңкелі кескінімен салыстыру. Түсі, өлшемі, пішіні бірдей заттарды (геометриялық пішіндер, таяқшалар, шарлар) бірнеше заттардың ішінен таңдау. Заттарды түсі, өлшемі, пішіні бойынша топтастыру. Әрекеттер орындалатын заттарды, олардың қасиеттерін атау (көлемі, түсі, пішіні). Заттарды шамасы бойынша саралау (кішіден үлкенге, үлкеннен кішіге). Үстел ойындары (лото, домино, мемори, басқалар). Үстел ойындарының атауы мен аталуы бойынша көрсету.

2) конструирование. Выполнение постройки из 5-6 объемных фигур по показу и образцу (двухэтажный дом, ворота, гараж, поезд, автомобиль). Выполнение знакомых построек по словесной инструкции. Обыгрывание ситуации под руководством учителя. Составление образов предметов из плоских геометрических форм по показу, по образцу, по словесной инструкции. Составление из счетных палочек образов предметов, узоров, фигур по образцу, картинке, речевой инструкции. Выкладывание на панели двух параллельных рядов мозаики разного цвета. Складывание разрезных картинок из 5-7 частей. Заполнение вкладок в иллюстрациях сказок с вырезанными частями. Складывание простых изображений из составных частей (голова, тело, хвост, конечности). Складывание пазлов. Называние выполненных построек, полученных изображений, показ частей изображений по названию.
45. Базовое содержание учебного предмета "Предметно-практическая деятельность" для 4 класса:
1) предметно-практические действия. Соотносящие действия: Раскладывание стеклянных шариков в ячейки, мелких бусин в стеклянные колбы (Монтессори-материалы). Открывание (закрывание) водопроводного крана, дверных замков различного вида, замка-молнии на сумке, одежде, матрешки, фломастеров, клея. Аккуратное перемещение подноса с предметами (кувшин с водой, коробки, дидактические материалы). Аккуратное толкание, подтягивание, перевозка тележки, сумки, чемодана на колесиках. Откручивание (закручивание) крышки банок, бутылок, больших гаек. Раскручивание настольной маленькой юлы. Нанизывание мелких бусин, бисера на леску, нитку. Расстегивание (застегивание) застҰжек-липучек, застҰжек-кнопок. Выкладывание на панели мозаики разного цвета в ряд, чередуя цвета в определенном порядке. Называние предметов и действий, выполненных с ними. Изготовление шнура из толстых ниток, завязывание узелка на толстой нити, бантика. Ответы на вопросы учителя к этапам выполненной работы (что сделал сначала? Что сделал потом?) Завязывание (развязывание) косынки.
Орудийные действия: пересыпание крупы ложкой, с использование воронки, просеивание крупы ситом. Переливание жидкости из кувшина (чайника) в стакан, чашку, пиалу. Перемещение воды из одной миски в другую с помощью губки. Сбивание пены венчиком. Перекладывание предметов из одной емкости в другую с помощью щипцов, пинцета. Вытирание пролитой на столе воды тряпкой, на пол воду шваброй. Вытирание пыли с полок, стола, листьев комнатных растений с использованием тряпки и губки. Вдевание нитки в иголку, завязывание узелка. Шитье иголкой по проколам: "игла вниз- игла вверх". Пришивание пуговицы с двумя отверстиями с помощью педагога. Разрезание ткани ножницами.
Выбор и группировка предметов: соотнесение изображения предмета на картинке, фото с его контурным или теневым изображением. Соотнесение предмета с его контурным или теневым изображением. Выбор предметов (геометрических фигур, палочек, шариков) одного цвета, размера, формы из нескольких. Группировка предметов по цвету, по размеру, форме. Называние предметов, с которыми выполняются действия, их свойств (размер, цвет, форма). Ранжирование предметов по величине (от меньшего к большему, от большего к меньшему). Настольные игры (лото, домино, "Мемори", другие). Показ по названию и называние настольных игр;

2) құрастыру. Көрсету, үлгі, ауызша нұсқау, жоспар бойынша 6-10 бөлікке дейінгі құрылыс материалдарынан құрылысты орындау (жасау). Жағдаятты мұғалімнің жетекшілігімен ойнаға айналдыру. Көрсету бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша жалпақ геометриялық пішіндерден заттың бейнесін салу. Үлгі, сурет, сөйлеу нұсқаулығы бойынша санау таяқшаларынан әртүрлі фигуралар, өрнектер, таныс әріптер, сандар құрастыру. Кесілген нысан мен сюжетті суреттерді құрастыру. Құрастырылған ғимараттарды атау, нәтижесінде алынған кескіндер, атаулары бойынша кескіндердің бөліктерін көрсету. Пазлдар құрастыру. Көрсету, үлгі, ауызша нұсқау бойынша жолақ, шаршы, шеңбердегі геометриялық пішіндерден өрнектер құрастыру.
46. Бағдарламаның мазмұны және оқу материалын сыныптар бойынша бөлу ұсынымдық сипатқа ие, мұғалім сыныптың әрбір білім алушының мүмкіндіктері мен ерекше білім беру қажеттіліктеріне сәйкес оны оқыту мазмұны мен оқу қарқынына кез келген өзгерістер енгізуге құқылы.
Параграф 2. Оқу мақсаттарының жүйесі
47. Бағдарламада оқыту мақсаттары әр сыныпқа кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 1.1.1.4 "1" – - сынып, "1.1" – бөлімше, "4" – оқу мақсаты.
48. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлімдер мен сыныптар бойынша берілген:
1) "Заттық-тәжірибелік әрекет":
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1 - сынып
2 - сынып
3 - сынып
4 - сынып
1.1. Сәйкестендіру әрекеті
1.1.1.1 заттарды (шар, текше, бүр) қорапқа, ыдысқа салу
2.1.1.1 шетен, емен жаңғақтарын қалақпен (қолмен) бір сауыттан басқа сауытқа салу
3.1.1.1 ұсақ тастарды қасықпен бір сауыттан басқа сауытқа салу
4.1.1.1 шыны шарларды ұяшықтарға салу
1.1.1.2 заттарды қолмен (уыстап және біртіндеп) қораптан, сауыттан, дорбадан алып шығу
2.1.1.2 үрмебұршақты қасықпен (қолмен) бір сауыттан басқа сауытқа салу
3.1.1.2 кішкентай шарларды елекпен су құйылған сауыттан жұмыртқа салатын сауытқа салу
4.1.1.2 ұсақ моншақтарды шыны сауытқа салу
1.1.1.3 аузы кең және тар сауыттарды ұсақ заттармен толтыру
2.1.1.3 үрмебұршақты (жемістің сүйектерін, шақаларды) қораптың кішкентай тесігіне екі саусақпен (шымши ұстау тәсілімен) итере салу
3.1.1.3 таяқшаларды, шырпыларды кішкентай тесіктерге итере салу
4.1.1.3 су құбырының шүмегін ашу және жабу
1.1.1.4 көлемді геометриялық денелерді қораптың тиісті саңылауларына түсіру
2.1.1.4 геометриялық денелерді қораптың тиісті саңылауларына түсіру
3.1.1.4 су құбырының шүмегін ашу және жабу
4.1.1.4 есіктің әр түрлі құлыптарын ашу және жабу

2) конструирование. Выполнение постройки из строительных материалов из 6-10 деталей по показу, по образцу, по словесной инструкции, по замыслу. Обыгрывание ситуации под руководством учителя. Составление образа предмета из плоских геометрических форм по показу, по образцу, по словесной инструкции. Составление из счетных палочек различных фигур, узоров, знакомых букв, цифр по образцу, картинке, речевой инструкции. Складывание разрезных предметных и сюжетных картинок. Называние выполненных построек, полученных изображений, показ частей изображений по названию. Складывание пазлов. Составление узоров из геометрических фигур в полосе, квадрате, круге по показу, образцу, словесной инструкции.
46. Содержание Программы и распределение учебного материала по классам носит рекомендательный характер, педагог имеет право вносить любые изменения в содержание и темп обучения каждого обучающегося класса в соответствии с его возможностями и реальными достижениями.
Параграф 2. Система целей обучения
47. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.1.1.4 "1" – класс, "1.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
48. Система целей обучения дана по разделам и классам:
1) "Предметно-практические действия":
Подразделы
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1. Соотносящие действия
1.1.1.1 складывать предметы (шары, кубики, шишки) в коробку, миску
2.1.1.1 перекладывать каштаны, желуди совочком (руками) из одной миски в другую
3.1.1.1 перекладывать мелкие камешки ложкой из одной миски в другую
4.1.1.1 раскладывать стеклянные шарики в ячейки
1.1.1.2 вынимать предметы рукой (горстью и по одному) из коробки, миски, мешочка
2.1.1.2 перекладывать фасолины ложкой (руками) из одной миски в другую
3.1.1.2 перекладывать шарики ситом из миски с водой в контейнер для яиц
4.1.1.2 раскладывать мелкие бусины в стеклянные колбы
1.1.1.3 заполнять мелкими предметами сосуды с широким и узким горлышком
2.1.1.3 проталкивать фасолины (косточки, монетки) в маленькое отверстие коробки двумя пальцами (пинцетным, щипцовым захватом)
3.1.1.3 проталкивать палочки, спички в маленькие отверстия
4.1.1.3 открывать и закрывать водопроводный кран
1.1.1.4 опускать объемные геометрические тела в соответствующие прорези коробки
2.1.1.4 опускать геометрические тела в соответствующие прорези коробки
3.1.1.4 открывать и закрывать водопроводный кран
4.1.1.4 открывать и закрывать различного вида дверные замки

1.1.1.5 Сеген тақтасына геометриялық фигуралардың модельдерін салу
2.1.1.5 Сеген тақтасына геометриялық фигуралардың модельдерін салу
3.1.1.5 есіктің әр түрлі құлыптарын ашу және жабу
4.1.1.5 киімнің және сөмкенің сырмасын ашу және жабу
1.1.1.6 есікті дыбыссыз ашу және жабу
2.1.1.6 есікті дыбыссыз ашу және жабу
3.1.1.6 киімнің және сөмкенің сырмасын ашу және жабу
4.1.1.6 матрешканы, фломастерді, желімді ашу және жабу
1.1.1.7 көлемдері мен пішіндері әр түрлі қораптарды сәйкес қақпақтармен жабу және ашу
2.1.1.7 су құбырының шүмегін ашу және жабу
3.1.1.7 матрешканы, фломастерді, желімді ашу және жабу
4.1.1.7 заттарды, заттар (суы бар құмыра, қораптар, дидактикалық материалдар) салынған подносты үстелге, сөреге абайлап апару және қою
1.1.1.8 су құбырының шүмегін ашу және жабу
2.1.1.8 есіктің әр түрлі құлыптарын ашу және жабу
3.1.1.8 заттарды, заттар (суы бар құмыра, қораптар, дидактикалық материалдар) салынған подносты үстелге, сөреге абайлап апару және қою
4.1.1.8 затты, арбаны, сөмкені, дөңгелекті шемоданды итеру, тарту, тасымалдау
1.1.1.9 киімнің және сөмкенің сырмасын ашу және жабу
2.1.1.9 киімнің және сөмкенің сырмасын ашу және жабу
3.1.1.9 арбаны, сөмкені, дөңгелекті шемоданды итеру, тарту, тасымалдау
4.1.1.9 түрлі түсті мозаикаларды белгілі бір ретпен түстерді ауыстыра отырып, панельге қатарынан орналастыру
1.1.1.10 матрешканы, фломастерді, желімді ашу және жабу
2.1.1.10 матрешканы, фломастерді, желімді ашу және жабу
3.1.1.10 құтының, бөтелкенің қақпағын бұрап ашу-бұрап жабу
4.1.1.10 құтының, бөтелкенің қақпағын бұрап ашу-бұрап жабу
1.1.1.11 орындықты дыбыссыз қозғау, итеру және басқа жерге апару
2.1.1.11 орындықты дыбыссыз қозғау, итеру және басқа жерге апару
3.1.1.11 үлкен сомындарды бұрап жабу-бұрап ашу
4.1.1.11 үлкен сомындарды бұрап жабу-бұрап ашу
1.1.1.12 заттарды, заттар (суы бар құмыра, қораптар, дидактикалық материалдар) салынған подносты үстелге, сөреге абайлап апару және қою
2.1.1.12 заттарды, заттар (суы бар құмыра, қораптар, дидактикалық материалдар) салынған подносты үстелге, сөреге абайлап апару және қою
3.1.1.12 зырылдауықты айналдыру
4.1.1.12 кішкентай үстел үсті зырылдауықты айналдыру
1.1.1.13 арбаны, сөмкені, дөңгелекті шемоданды итеру, тарту, тасымалдау
2.1.1.13 арбаны, сөмкені, дөңгелекті шемоданды итеру, тарту, тасымалдау
3.1.1.13 моншақтарды бауға тізу
4.1.1.13 ұсақ моншақтарды, шытыра моншақты қармақ бауға, жіпке тізу
1.1.1.14 құтының, бөтелкенің қақпағын бұрап ашу-бұрап жабу
2.1.1.14 құтының, бөтелкенің қақпағын бұрап ашу-бұрап жабу

1.1.1.5 вкладывать модели геометрических фигур в доски-Сегена
2.1.1.5 вкладывать модели геометрических фигур в доски-Сегена
3.1.1.5 открывать и закрывать различного вида дверные замки
4.1.1.5 открывать и закрывать замок-молнию на одежде и сумке
1.1.1.6 бесшумно открывать и закрывать дверь
2.1.1.6 бесшумно открывать и закрывать дверь
3.1.1.6 открывать и закрывать замок-молнию на одежде и сумке
4.1.1.6 открывать закрывать матрешку, фломастер, клей
1.1.1.7 открывать и закрывать коробки разного размера и формы соответствующими крышками
2.1.1.7 открывать и закрывать водопроводный кран
3.1.1.7 открывать закрывать матрешку, фломастер, клей
4.1.1.7 аккуратно переносить и ставить предметы, поднос с предметами (кувшин с водой, коробки, дидактические материалы) на стол, на полку
1.1.1.8 открывать и закрывать водопроводный кран
2.1.1.8 открывать и закрывать различного вида дверные замки
3.1.1.8 аккуратно переносить и ставить предметы, поднос с предметами (кувшин с водой, коробки, дидактические материалы) на стол, на полку
4.1.1.8 толкать, подтягивать, перевозить предмет, тележку, сумку, чемодан на колесах
1.1.1.9 открывать и закрывать замок-молнию на одежде и сумке
2.1.1.9 открывать и закрывать замок-молнию на одежде и сумке
3.1.1.9 толкать, подтягивать, перевозить, тележку, сумку, чемодан на колесах
4.1.1.9 выкладывать на панели мозаики разного цвета в ряд, чередуя цвета в определенном порядке
1.1.1.10 открывать закрывать матрешку, фломастер, клей
2.1.1.10 открывать закрывать матрешку, фломастер, клей
3.1.1.10 откручивать-закручивать крышки банок, бутылок
4.1.1.10 откручивать-закручивать крышки банок, бутылок
1.1.1.11 бесшумно отодвигать, задвигать и переносить стул
2.1.1.11 бесшумно отодвигать, задвигать и переносить стул
3.1.1.11 закручивать-откручивать большие гайки
4.1.1.11 закручивать-откручивать большие гайки
1.1.1.12 аккуратно переносить и ставить предметы, поднос с предметами (кувшин с водой, коробки, дидактические материалы) на стол, на полку
2.1.1.12 аккуратно переносить и ставить предметы, поднос с предметами (кувшин с водой, коробки, дидактические материалы) на стол, на полку
3.1.1.12 раскручивать юлу
4.1.1.12 раскручивать маленькую настольную юлу
1.1.1.13 толкать, подтягивать, перевозить тележку, сумку, чемодан на колесах
2.1.1.13 толкать, подтягивать, перевозить тележку, сумку, чемодан на колесах
3.1.1.13 нанизывать бусины на шнур
4.1.1.13 нанизывать мелкие бусы, бисер на леску, нитку
1.1.1.14 откручивать-закручивать крышки банок, бутылок
2.1.1.14 откручивать-закручивать крышки банок, бутылок

3.1.1.14 жабысқақ қапсырманы, шыртылдақтарды және түймелерді салу шешу, ағыту
4.1.1.14 жабысқақ қапсырманы, шыртылдақтарды және түймелерді, айылбастарды, түйреуіштерді салу шешу, ағыту
1.1.1.15 үлкен сомындарды бұрап жабу-бұрап ашу
2.1.1.15 үлкен сомындарды бұрап жабу-бұрап ашу
3.1.1.15 қалың жіптерден бау, белдік жасау
4.1.1.15 қалың жіптерден бау жасау
1.1.1.16 резенкелерді жуан түтік өзекке тізу
2.1.1.16 зырылдауықты айналдыру
3.1.1.16 түстері әртүрлі екі жуан жіптен бау тоқу
4.1.1.16 қалың жіпке түйін, бантик байлау
1.1.1.17 үлкен және кішкентай сақиналарды ілмек өзекке тізу
2.1.1.17 ірі моншақтарды бауға тізу
3.1.1.17 кітапқа бетбелгі жасау
4.1.1.17 әр түрлі байлау түрлерін орындау
1.1.1.18 пирамиданың сақиналарын тізу
2.1.1.18 жабысқақ қапсырманы, шыртылдақтарды және түймелерді салу шешу, ағыту
3.1.1.18 жіптерді байлау, қалың жіптерді бантикпен байлау
4.1.1.18 орамалды шешу және байлау
1.1.1.19 жабысқақ қапсырманы, шыртылдақтарды және түймелерді салу шешу, ағыту
2.1.1.19 бірнеше жуан жіпті бір жіп етіп шиыру
3.1.1.19 матаны киім (шарф) және тұрмыстық заттар (майлық, дастархан) ретінде пайдалану
4.1.1.19 үлгі, көрсету бойынша табиғи материалдардан бұйымдар жасау; бөлшектерді пластилинмен біріктіру
1.1.1.20 панельдерді бірдей және әртүрлі түсті мозаикамен толтыру
2.1.1.20 панельге бір түсті мозаикаларды қатарға қою
3.1.1.20 панельге әр түрлі түсті мозаиканың екі параллель қатарын қою
4.1.1.20 көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулыққа сәйкес табиғи материалдардан композициялар жасау
1.1.1.21 жіпті домалатып орау
2.1.1.21 жіптерді қорапқа салу
3.1.1.21 көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулыққа сәйкес табиғи материалдардан композициялар жасау
4.1.1.21 олармен орындалған заттар мен әрекеттерді атау
1.1.1.22 жіпті шарғыға орау
2.1.1.22 жіпті үзу
3.1.1.22 матаға, қағазға әр түрлі пішінді заттарды орау
4.1.1.22
орындалатын жұмыстың кезеңдері туралы мұғалімнің сұрақтарына жауап беру (алғаш не істедің? Ары қарай не істедің?)
1.1.1.23 күзгі жапырақтар мен тірі гүлдерден гүлшоқ жасау
2.1.1.23 жжуан жіптерді шиыру, бау өру, белбеу, сөмкенің ұстағышын жасау
3.1.1.23 күзгі жапырақтар мен тірі гүлдерден гүлшоқ жасау
4.1.1.23 аяқ киімді байлау
2.1.1.24 мата қиықтарын қорапқа, дорбаға салу
3.1.1.24 олармен орындалған заттар мен әрекеттерді атау
4.1.1.24 қалың жіптерден немесе сымнан өрім жасау
2.1.1.25 матаға, қағазға әр түрлі пішінді заттарды орау
3.1.1.25 орындалатын жұмыстың кезеңдері туралы мұғалімнің сұрақтарына жауап беру (алғаш не істедің? Ары қарай не істедің?)

3.1.1.14 расстегивать-застегивать застежки-липучки, застежки-пуговицы, пряжки
4.1.1.14 расстегивать-застегивать застежки-липучки, застежки-кнопки, застежки-пуговицы, застежки-пряжки, кнопки, булавки, крючки
1.1.1.15 закручивать-откручивать большие гайки
2.1.1.15 закручивать-откручивать большие гайки
3.1.1.15 изготовлять из толстых ниток шнурок, поясок
4.1.1.15 изготовлять шнур из толстых ниток
1.1.1.16 нанизывать резинки на толстый стержень-трубу
2.1.1.16 раскручивать юлу
3.1.1.16 плести шнур из двух толстых ниток разного цвета
4.1.1.16 завязывать узелок на толстой нити, бантик
1.1.1.17нанизывать большие и маленькие кольца на стержень, крючок
2.1.1.17 нанизывать крупные бусы на шнур
3.1.1.17 изготовлять закладку для книг
4.1.1.17 выполнять шнуровку разных видов
1.1.1.18 нанизывать кольца пирамиды
2.1.1.18 расстегивать-застегивать застежки-липучки, застежки-пуговицы
3.1.1.18 связывать нитки, завязывать толстые нитки бантиком
4.1.1.18 завязывать –развязывать косынку
1.1.1.19 расстегивать-застегивать застежки-липучки, застежки-пуговицы
2.1.1.19 скручивать несколько толстых ниток в одну
3.1.1.19 использовать ткань в качестве предметов одежды (шарф) и быта (салфетка, скатерть)
4.1.1.19 изготовлять изделия из природных материалов по показу, образцу; соединение деталей с помощью пластилина
1.1.1.20 заполнять панели мозаикой одного и разного цвета
2.1.1.20 выкладывать на панели мозаики одного цвета в ряд
3.1.1.20 выкладывать на панели двух параллельных рядов мозаики разного цвета
4.1.1.20 изготовлять композиции из природных материалов по показу, по образцу, по словесной инструкции
1.1.1.21 сматывать нитки в клубок
2.1.1.21 складывать нитки в коробку
3.1.1.21 изготовлять изделия из природных материалов по показу, образцу; соединять детали с помощью пластилина
4.1.1.21 называть предметы и действия, выполненные с ними
1.1.1.22 наматывать нитки на катушку
2.1.1.22 разрывать нитки
3.1.1.22 заворачивать в ткань, в бумагу предметы разной формы
4.1.1.22 отвечать на вопросы учителя к этапам выполненной работы (что сделал сначала? Что сделал потом?)
1.1.1.23 составлять букеты из осенних листьев и живых цветов
2.1.1.23 скручивать толстые нитки, плести шнур, изготавливать пояс, ручку для сумочки
3.1.1.23 составлять букеты из осенних листьев и живых цветов
4.1.1.23 шнуровать ботинки
2.1.1.24 складывать лоскутки ткани в коробку, мешочек
3.1.1.24 называть предметы и действия, выполненные с ними
4.1.1.24 плести косичку из толстых ниток или шнура
2.1.1.25 заворачивать в ткань предметы разной формы
3.1.1.25 отвечать на вопросы учителя к этапам выполненной работы (что сделал сначала? Что сделал потом?)

4.1.1.25 матаға, қағазға әр түрлі пішінді заттарды орау
2.1.1.26 күзгі жапырақтар мен тірі гүлдерден гүлшоқ жасау
2.1.1.27 олармен орындалған заттар мен әрекеттерді атау
1.2. Құрал-саймандық әрекет
1.1.2.1 жарманы құмырадан құмыраға төгу
2.1.2.1 жарманы құмырадан құмыраға төгу
3.1.2.1 жарманы қасықпен салу
4.1.2.1 жарманы қасықпен салу
1.1.2.2 жарманы қасықпен салу
2.1.2.2 жарманы қасықпен салу
3.1.2.2 құйғыш арқылы жарманы төгу
4.1.2.2 құйғыш арқылы жарманы төгу
1.1.2.3 құйғыш арқылы жарманы төгу
2.1.2.3 құйғыш арқылы жарманы төгу
3.1.2.3 жарманы елеуішпен елеу
4.1.2.3 жарманы елеуішпен елеу
1.1.2.4 жарманы елеуішпен елеу
2.1.2.4 жарманы елеуішпен елеу
3.1.2.4 суды құмырадан құмыраға құю
4.1.2.4 суды құмырадан (шәйнектен) стақанға, кесеге құю
1.1.2.5 суды құмырадан құмыраға құю
2.1.2.5 суды құмырадан құмыраға құю
3.1.2.5 суды құмырадан (шәйнектен) стақанға, кесеге құю
4.1.2.5 ыдыс жуғыш жөкенің көмегімен (сорғыш) суды бір сауыттан басқасына ауыстыру
1.1.2.6 суды құмырадан (шәйнектен) стақанға, кесеге құю
2.1.2.6 суды құмырадан (шәйнектен) стақанға, кесеге құю
3.1.2.6 ыдыс жуғыш жөкенің көмегімен (сорғыш) суды бір сауыттан басқасына ауыстыру
4.1.2.6 бұлғауышпен көпірту
1.1.2.7 ыдыс жуғыш жөкенің көмегімен (сорғыш) суды бір сауыттан басқасына ауыстыру
2.1.2.7 ыдыс жуғыш жөкенің көмегімен (сорғыш) суды бір сауыттан басқасына ауыстыру
3.1.2.7 бұлғауышпен көпірту
4.1.2.7 қысқыштарды, пинцеттерді пайдаланып заттарды бір ыдыстан екіншісіне ауыстыру
1.1.2.8 бұлғауышпен көпірту
2.1.2.8 бұлғауышпен көпірту
3.1.2.8 үстелге төгілген суды шүберекпен сүрту
4.1.2.8 үстелге төгілген суды шүберекпен сүрту
1.1.2.9 үстелге төгілген суды шүберекпен сүрту
2.1.2.9 үстелге төгілген суды шүберекпен сүрту
3.1.2.9 еденге төгілген суды швабрамен сүрту
4.1.2.9 еденге төгілген суды швабрамен сүрту
1.1.2.10 еденге төгілген суды швабрамен сүрту
2.1.2.10 еденге төгілген суды швабрамен сүрту
3.1.2.10 шүберек пен жөкені пайдалана отырып, үстелдің, сөренің, бөлме өсімдіктері жапырақтарының шаңын сүрту
4.1.2.10 шүберек пен жөкені пайдалана отырып, үстелдің, сөренің, бөлме өсімдіктері жапырақтарының шаңын сүрту
1.1.2.11 шүберек пен жөкені пайдалана отырып, үстелдің, сөренің, бөлме өсімдіктері жапырақтарының шаңын сүрту
2.1.2.11 шүберек пен жөкені пайдалана отырып, үстелдің, сөренің, бөлме өсімдіктері жапырақтарының шаңын сүрту
3.1.2.11 пластмассадан, ағаштан жасалған киім қыстырғыштарын бекіту-ағыту
4.1.2.11 инеге жіп сабақтау, жіпті түю
1.1.2.12 пластмассадан, ағаштан жасалған киім қыстырғыштарын бекіту-ағыту

4.1.1.25 заворачивать в ткань, в бумагу предметы разной формы
2.1.1.26 составлять букеты из осенних листьев и живых цветов
2.1.1.27 называть предметы и действия, выполненные с ними
1.2. Орудийные действия
1.1.2.1 пересыпать крупу из кувшина в кувшин
2.1.2.1 пересыпать крупу из кувшина в кувшин
3.1.2.1 пересыпать крупу ложкой
4.1.2.1 пересыпать крупу ложкой
1.1.2.2 пересыпать крупу ложкой
2.1.2.2 пересыпать крупу ложкой
3.1.2.2 пересыпать крупу, используя воронку
4.1.2.2 пересыпать крупу, используя воронку
1.1.2.3 пересыпать крупу, используя воронку
2.1.2.3 пересыпать крупу, используя воронку
3.1.2.3 просеивать крупу с использованием сита
4.1.2.3 просеивать крупу с использованием сита
1.1.2.4 просеивать крупу с использованием сита
2.1.2.4 просеивать крупу с использованием сита
3.1.2.4 переливать воду из кувшина в кувшин
4.1.2.4 переливать воду из кувшина (чайника) в стакан, чашку, пиалу
1.1.2.5 переливать воду из кувшина в кувшин
2.1.2.5 переливать воду из кувшина в кувшин
3.1.2.5 переливать воду из кувшина (чайника) в стакан, чашку, пиалу
4.1.2.5 перемещать воду из одной миски в другую с помощью губки
1.1.2.6 переливать воду из кувшина (чайника) в стакан, чашку, пиалу
2.1.2.6 переливать воду из кувшина (чайника) в стакан, чашку, пиалу
3.1.2.6 перемещать воду из одной миски в другую с помощью губки
4.1.2.6 сбивать пену венчиком
1.1.2.7 перемещать воду из одной миски в другую с помощью губки
2.1.2.7 перемещать воду из одной миски в другую с помощью губки
3.1.2.7 сбивать пену венчиком
4.1.2.7 перекладывать предметы из одной емкости в другую с помощью щипцов, пинцета
1.1.2.8 сбивать пену венчиком
2.1.2.8 сбивать пену венчиком
3.1.2.8 вытирать пролитую на стол воду тряпкой
4.1.2.8 вытирать пролитую на стол воду тряпкой
1.1.2.9 вытирать пролитую на стол воду тряпкой
2.1.2.9 вытирать пролитую на стол воду тряпкой
3.1.2.9 вытирать пролитую на пол воду шваброй
4.1.2.9 вытирать пролитую на пол воду шваброй
1.1.2.10 вытирать пролитую на пол воду шваброй
2.1.2.10 вытирать пролитую на пол воду шваброй
3.1.2.10 вытирать пыль с полок, стола, листьев комнатных растений с использованием тряпки и губки
4.1.2.10 вытирать пыль с полок, стола, листьев комнатных растений с использованием тряпки и губки
1.1.2.11 вытирать пыль с полок, стола, листьев комнатных растений с использованием тряпки и губки
2.1.2.11 вытирать пыль с полок, стола, листьев комнатных растений с использованием тряпки и губки
3.1.2.11 пристегивать-отстегивать пластмассовые, деревянные прищепки
4.1.2.11 вдевать нитку в иголку, завязывать узелок
1.1.2.12 пристегивать-отстегивать пластмассовые, деревянные прищепки

2.1.2.12 пластмассадан, ағаштан жасалған киім қыстырғыштарын бекіту-ағыту
3.1.2.12 жуан жіптерді қайшымен кесу
4.1.2.12 инемен "ине төмен-ине жоғары" тігісін орындау
2.1.2.13 әрекеттерді және олар орындалатын заттарды (құралдарды) атау
3.1.2.13 матаны қайшымен кесу
4.1.2.13 педагогтің көмегімен екі тесікті түймені қадау
3.1.2.14 сабынды пайдалана отырып, айнаны жуу
4.1.2.14 матаны қайшымен кесу
3.1.2.15 әрекеттерді және олар орындалатын заттарды (құралдарды) атау
4.1.2.15 сабынды пайдалана отырып, айнаны жуу
4.1.2.16 әрекеттерді және олар орындалатын заттарды (құралдарды) атау
1.3. Заттарды таңдау және топтастыру
1.1.3.1 жұп заттарды тану, табу, көрсету, таңдау ("дәл осындай")
2.1.3.1 жұп заттарды тану, табу, көрсету, таңдау ("дәл осындай")
3.1.3.1 бірнеше түстен бір түсті заттарды таңдау
4.1.3.1 бірнеше түстен бір түсті заттарды таңдау
1.1.3.2 заттың оның суреттегі, фотодағы бейнесімен ара қатынасын табу
2.1.3.2 заттың оның суреттегі, фотодағы бейнесімен ара қатынасын табу
3.1.3.2 заттарды түсі бойынша топтастыру
4.1.3.2 заттарды түсі бойынша топтастыру
1.1.3.3 бірнеше түстен бір түсті заттарды таңдау
2.1.3.3 бірнеше түстен бір түсті заттарды таңдау
3.1.3.3 бірнеше заттың ішінен мөлшері сондай заттарды таңдау
4.1.3.3 бірнеше заттың ішінен мөлшері сондай заттарды таңдау
1.1.3.4 үлгі ретінде бірнеше заттың ішінен мөлшері сондай заттарды таңдау
2.1.3.4 заттарды түсі бойынша топтастыру
3.1.3.4
заттарды көлемі бойынша топтастыру
4.1.3.4 заттарды көлемі бойынша топтастыру
1.1.3.5 үлгі ретінде бірнеше заттың ішінен пішіні сондай заттарды таңдау
2.1.3.5 бірнеше заттың ішінен мөлшері сондай заттарды таңдау
3.1.3.5 бірнеше заттың ішінен пішіні сондай заттарды таңдау
4.1.3.5 заттарды көлемі бойынша сұрыптау
1.1.3.6. бір түстісанау таяқшаларды таңдау
2.1.3.6
заттарды көлемі бойынша топтастыру
3.1.3.6 заттарды пішіні бойынша топтастыру
4.1.3.6 бірнеше заттың ішінен пішіні сондай заттарды таңдау
1.1.3.7 мата қиықтары мен жіптерді түсіне қарай топтастыру
2.1.3.7 бірнеше заттың ішінен пішіні сондай заттарды таңдау
3.1.3.7 заттың оның суреттегі, фотодағы бейнесімен ара қатынасын табу
4.1.3.7 заттарды пішіні бойынша топтастыру
1.1.3.8 жиналған табиғи материалдарды тану, атау
2.1.3.8
заттарды пішіні бойынша топтастыру
3.1.3.8 заттың оның суреттегі, фотодағы сұлбасы немесе көлеңкелі бейнесімен ара қатынасын табу
4.1.3.8 заттарды және олардың қасиеттерін (өлшемі, түсі, пішіні) атау
1.1.3.9 табиғи материалдарды сұрыптау, оларды сақтау үшін қораптарға, құтыларға, дорбаларға салу

2.1.2.12 пристегивать-отстегивать пластмассовые, деревянные прищепки
3.1.2.12 разрезать толстые нитки ножницами
4.1.2.12 шить иголкой по проколам: "игла вниз- игла вверх"
2.1.2.13 называть действия и предметы (орудия) с помощью которых они выполнены
3.1.2.13 разрезать ткань ножницами
4.1.2.13 пришивать пуговицу с двумя отверстиями с помощью педагога
3.1.2.14 мыть зеркало с использованием губки, моющего средства и тряпочки
4.1.2.14 разрезать ткань ножницами
3.1.2.15 называть действия и предметы (орудия) с помощью которых они выполнены
4.1.2.15 мыть зеркало с использованием губки, моющего средства и тряпочки
4.1.2.16 называть действия и предметы (орудия) с помощью которых они выполнены
1.3. Выбор и группировка предметов
1.1.3.1 узнавать, находить, показывать, подбирать парные предметы ("такой же")
2.1.3.1 узнавать, находить, показывать, подбирать парные предметы ("такой же")
3.1.3.1 выбирать предметы одного цвета из нескольких
4.1.3.1 выбирать предметы одного цвета из нескольких
1.1.3.2 соотносить предмет с его изображением на картинке, фото
2.1.3.2 соотносить предмет с его изображением на картинке, фото
3.1.3.2 группировать предметы по цвету
4.1.3.2 группировать предметы по цвету
1.1.3.3 выбирать предметы одного цвета из нескольких
2.1.3.3 выбирать предметы одного цвета из нескольких
3.1.3.3 выбирать из нескольких предмет такого же размера
4.1.3.3 выбирать из нескольких предмет такого же размера
1.1.3.4 выбирать из нескольких предмет такого же размера, как образец
2.1.3.4 группировать предметы по цвету
3.1.3.4 группировать предметы по размеру
4.1.3.4 группировать предметы по размеру
1.1.3.5 выбирать из нескольких предмет такой же формы, как образец
2.1.3.5 выбирать из нескольких предмет такого же размера
3.1.3.5 выбирать из нескольких предмет такой же формы
4.1.3.5 ранжировать предметы по величине
1.1.3.6. выбирать счетные палочки одного цвета
2.1.3.6 группировать предметы по размеру
3.1.3.6 группировать предметы по формы
4.1.3.6 выбирать из нескольких предмет такой же формы
1.1.3.7 сортировать лоскуты тканей, нитки по цвету
2.1.3.7 выбирать из нескольких предмет такой же формы
3.1.3.7 соотносить предмет с его изображением на картинке, фото
4.1.3.7 группировать предметы по форме
1.1.3.8 узнавать, называть собранные природные материалы
2.1.3.8 группировать предметы по форме
3.1.3.8 соотносить изображение предмета на картинке, фото с его контурным или теневым изображением
4.1.3.8 называть предметы и их свойства (размер, цвет, форму)
1.1.3.9 сортировать природные материалы, складывать для хранения в коробки, банки, мешочки

2.1.3.9 жіптерді түсі бойынша сұрыптау
3.1.3.9 жіптерді ұзындығы, қалыңдығы, түсі бойынша топтау
4.1.3.9 заттың оның суреттегі, фотодағы сұлбасы немесе көлеңкелі бейнесімен ара қатынасын табу
1.1.3.10 үстел ойындарын ойнау (лото, домино, жұптық суреттер)
2.1.3.10 мата қиындыларын түсі мен құрылымы бойынша сұрыптау
3.1.3.10 мата қиындыларын түсі мен құрылымы, қалыңдығы бойынша топтастыру
4.1.3.10 заттың сұлбасы немесе көлеңкелі бейнесімен ара қатынасын табу
2.1.3.11 жиналған табиғи материалдарды тану, атау
3.1.3.11 табиғи материалдарды тану, атау
4.1.3.11 жиналған табиғи материалдарды тану, атау
2.1.3.12 табиғи материалдарды сұрыптау, оларды сақтау үшін қораптарға, құтыларға, дорбаларға салу
3.1.3.12 табиғи материалдарды сұрыптау, оларды сақтау үшін қораптарға, құтыларға, дорбаларға салу
4.1.3.12 табиғи материалдарды сұрыптау, оларды сақтау үшін қораптарға, құтыларға, дорбаларға салу
2.1.3.13 үстел ойындарын ойнау (лото, домино, жұптық суреттер, басқалар)
3.1.3.13 үстел ойындарын ойнау (лото, домино, мемориал, жұптық суреттер, басқалар)
4.1.3.13 үстел ойындарын ойнау (лото, домино, мемориал, жұптық суреттер, басқалар)
2.1.3.14 заттарды және олардың қасиеттерін (өлшемі, түсі, пішіні) атау
3.1.3.14 заттарды және олардың қасиеттерін (өлшемі, түсі, пішіні) атау
4.1.3.14 үстел ойындарын көрсету және атау
2.1.3.15 үстел ойындарын көрсету және атау
3.1.3.15 үстел ойындарын көрсету және атау
2) "Құрастыру":
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1 - сынып
2 - сынып
3 - сынып
4 - сынып
2.1. Құрастыру
1.2.1.1 құрылыс материалдарынан ғимараттарды еліктеу, үлгі бойынша орындау: мұнаралар, жолдар, үйлер, қақпалар, рельстер, үстел, орындық
2.2.1.1 құрылыс материалдарынан ғимараттарды еліктеу, үлгі бойынша орындау: мұнаралар, жолдар, үйлер, қақпалар, рельстер, үстел, орындық, диван, кереует
3.2.1.1 көрсету бойынша, үлгі бойынша 5-6 көлемді пішіндерден екі қабатты үй, тұрақ салу, қақпа, пойыз, автомобиль жасау
4.2.1.1 көрсету бойынша, үлгі бойынша, сөздік нұсқау бойынша, ойша 6-10 бөлікті материалдардан құрылыс жасау
1.2.1.2 мұғалімнің басшылығымен құрастыру ойын ойнау
2.2.1.2 мұғалімнің басшылығымен құрастыру ойын ойнау
3.2.1.2 сөздік нұсқау бойынша таныс құрылыс жұмыстарын орындау
4.2.1.2 мұғалімнің басшылығымен құрастыру ойын ойнау
1.2.1.3 санау таяқшаларын сұлбалық бейнелерге салу
2.2.1.3 санау таяқшаларын түстерін есепке ала отырып, сұлбалық бейнелерге салу
3.2.1.3 мұғалімнің басшылығымен құрастыру ойын ойнау
4.2.1.3 көрсету бойынша, үлгі бойынша, сөздік нұсқау бойыншажазық геометриялық пішіндерден бейнелер құрастыру

2.1.3.9 сортировать нитки по цвету
3.1.3.9 группировать нитки по длине, толщине, цвету
4.1.3.9 соотносить изображение предмета на картинке, фото с его контурным или теневым изображением
1.1.3.10 играть в настольные игры (лото, домино, парные картинки)
2.1.3.10 сортировать лоскутки по цвету и фактуре ткани
3.1.3.10 группировать лоскуты ткани по цвету, толщине, фактуре
4.1.3.10 соотносить предмет с его контурным или теневым изображением
2.1.3.11 узнавать, называть собранные природные материалы
3.1.3.11 узнавать, называть природные материалы
4.1.3.11 узнавать, называть собранные природные материалы
2.1.3.12 сортировать природные материалы, складывать для хранения в коробки, банки, мешочки
3.1.3.12 сортировать природные материалы, складывать для хранения в коробки, банки, мешочки
4.1.3.12 сортировать природные материалы, складывать для хранения в коробки, банки, мешочки
2.1.3.13 играть в настольные игры (лото, домино, парные картинки, другое)
3.1.3.13 играть в настольные игры (лото, домино, мемори, парные картинки, другое)
4.1.3.13 играть в настольные игры (лото, домино, парные картинки, мемори, другое)
2.1.3.14 называть предметы и их свойства (размер, цвет, форму)
3.1.3.14 называть предметы и их свойства (размер, цвет, форму)
4.1.3.14 показывать и называть настольные игры
2.1.3.15 показывать и называть настольные игры
3.1.3.15 показывать и называть настольные игры
2) "Конструирование":
Подразделы
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1. Конструирование
1.2.1.1 выполнять постройки из строительных материалов по подражанию, образцу: башни, дорожки, дома, ворота, рельсы, стол, стул
2.2.1.1 выполнять постройки из строительных материалов по подражанию, образцу: башни, дорожки, дома, ворота, рельсы, стол, стул, скамейки, диван, кровать
3.2.1.1 выполнять постройки из 5-6 объемных фигур по показу и образцу: двухэтажный дом, ворота, гараж, поезд, автомобиль, другое
4.2.1.1 выполнять постройки из строительных материалов из 6-10 деталей по показу, по образцу, по словесной инструкции, по замыслу
1.2.1.2 обыгрывать выполненные постройки под руководством учителя
2.2.1.2 обыгрывать выполненные постройки под руководством учителя
3.2.1.2 выполнять знакомые постройки по словесной инструкции
4.2.1.2 обыгрывать выполненные постройки под руководством учителя
1.2.1.3 накладывать счетные палочки на контурное изображение
2.2.1.3 накладывать счетные палочки на контурное изображение с учетом цвета
3.2.1.3обыгрывать выполненные постройки под руководством учителя
4.2.1.3 составлять образы предметов из плоских геометрических форм по показу, по образцу, по словесной инструкции

1.2.1.4 үлгі бойынша, сурет бойынша, сөздік нұсқау бойынша санау таяқшаларынан үй, қақпа, жол, қабырға , үстел, орындық, әткеншектерді құрастыру
2.2.1.4 үлгі бойынша, сурет бойынша, сөздік нұсқау бойынша санау таяқшаларынан ағаш, бұта, шырша, жемсалғыш, сатыны құрастыру
3.2.1.4 көрсету бойынша, үлгі бойынша, сөздік нұсқау бойыншажазық геометриялық пішіндерден бейнелер құрастыру
4.2.1.4 үлгі бойынша, сурет бойынша, сөздік нұсқау бойынша санау таяқшаларынан өрнектерді, таныс әріптерді, цифрларды құрастыру
1.2.1.5 алдын ала үлгіні қарай отырып, кесінді суреттердің көлденеңінен , тігінен қиылған екі бөлігін қосу
2.2.1.5 еліктеу бойынша, үлгі бойынша көлденеңінен , тігінен қиылған 3-4 бөлікке, қиғаш 2 бөлікке қиылған суреттерді құрастыру
3.2.1.5 сөздік нұсқау бойынша санау таяқшаларынан көрсету бойынша, үлгі бойынша, сөздік нұсқау бойынша өрнектер мен пішіндерді құрастыру
4.2.1.5 бөлінген тақырыптық және сюжеттік суреттерді құрастыру
1.2.1.6 Құрастырылған ғимараттарды , алынған суреттерді атау
2.2.1.6 пазлдарды құрастыру
3.2.1.6 5-7 бөліктен тұратын суреттерді құрастыру
4.2.1.6 көрсету, үлгі бойынша, сөздік нұсқау бойынша геометриялық пішіндерден жолақта, шаршыда, дөңгелекте өрнек құрау
2.2.1.7 Құрастырылған ғимараттарды , алынған суреттерді атау, суреттердің бөліктерін атауы бойынша көрсету
3.2.1.7 ертегілер суреттеріндегі қойындыларды кесілген бөліктермен толтыру
4.2.1 7 кесілген фрагменттері бар ертегі суреттеріндегі қойындыларды толтыру
3.2.1.8 құрылымдық бөліктерден (бас, дене, құйрық, аяқ-қол) қарапайым бейнелерді құрастыру
4.2.1.8 құрамдас бөліктерден жануарлардың, адамдардың, өсімдіктердің қарапайым суреттерін құрастыру
3.2.1 9 пазлдарды құрастыру
4.2.1.9 пазлдарды құрастыру
3.2.1.10 Құрастырылған ғимараттарды , алынған суреттерді атау, суреттердің бөліктерін көрсету және атау
4.2.1.10 Құрастырылған ғимараттарды , алынған суреттерді атау, суреттердің бөліктерін көрсету және атау
49. Бағдарлама Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-4 сыныптары үшін "Заттық-тәжірибелік әрекет" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
50. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-4 сыныптары үшін "Заттық-тәжірибелік әрекет" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспары

1.2.1.4 складывать из счетных палочек по подражанию и образцу: ворота, дорожки, дом, забор, стул, стол, качели
2.2.1.4 складывать из счетных палочек по подражанию, образцу, по словесной инструкции: дерево, куст, елочку, кормушку, лестницу
3.2.1.4 составлять образы предметов из плоских геометрических форм по показу, по образцу, по словесной инструкции
4.2.1.4 составлять из счетных палочек различные фигуры, узоры, знакомые буквы, цифры по образцу, картинке, речевой инструкции
1.2.1.5 складывать разрезные картинки из двух частей, разрезанных по вертикали, горизонтали с предварительным рассмотрением образца
2.2.1.5 складывать картинки по подражанию и образцу разрезанные по горизонтали и вертикали на 3-4 части, разрезанные на 2 части по диагонали
3.2.1.5 составлять из счетных палочек образы предметов, узоры, фигуры по образцу, картинке, речевой инструкции
4.2.1.5 складывать разрезные предметные и сюжетные картинки
1.2.1.6 называть выполненные постройки, полученные изображения
2.2.1.6 складывать пазлы
3.2.1.6 складывать разрезные картинки из 5-7 частей
4.2.1.6 составлять узоры из геометрических фигур в полосе, квадрате, круге по показу, образцу, словесной инструкции
2.2.1.7 называть выполненные постройки, полученные изображения, показывать части изображений по названию
3.2.1.7 заполнять вкладки в иллюстрациях сказок с вырезанными частями
4.2.1 7 заполнять вкладки в иллюстрациях сказок с вырезанными фрагментами
3.2.1.8 складывать простые изображения из составных частей (голова, тело, хвост, конечности)
4.2.1.8 складывать простые изображения животных, людей, растений из составных частей
3.2.1 9 складывать пазлы
4.2.1.9 складывать пазлы
3.2.1.10 называть выполненные постройки, полученные изображения, показывать и называть части изображений
4.2.1.10 называть выполненные постройки, полученные изображения, показывать и называть части изображений
49. Настоящая Программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Предметно-практическая деятельность" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов. В долгосрочном плане обозначен предполагаемый перечень учебных целей для каждого раздела Программы.
50. Распределение учебных целей по классам и четвертям носит примерный характер. Учитель самостоятельно выберет учебные цели индивидуально для каждого ученика с учетом его возможностей.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Предметно-практическая деятельность" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов

2. Бағдарламаның мақсаты – білім алушылардың музыкалық іс-әрекеті барысында тыңдау, орындаушылық және қозғалыс қабілеттерін дамыту, қарапайым эстетикалық сезімдерін қалыптастыру.
3. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) музыкалық сабақтарға оң көзқарас қалыптастыру;
2) музыкаға деген эмоционалдық ықыластылыққа және музыкамен қимыл ырғағына тәрбиелеу;
3) музыкалық-орындаушылық дағдыларды қалыптастыру;
4) би қимылдарын үйрету.
4. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) ырғақ сезімін, музыкалық есте сақтауды дамыту;
2) білім алушылардың әншілік тыныс алуын, әншілік аппаратын дамыту;
3) моторикалық ептілікті, тепе-теңдік сезімін, кеңістікте бағдарлануды, қозғалыстарды үйлестіруді қалыптастыру;
4) эмоционалдық-ерікті саланы және оң жеке қасиеттерді дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесін ұйымдастыру кезінде мыналар ескеріледі:
1) ұжымдық оқыту жағдайында білім алушылардың танымдық белсенділігінің төмендігі;
2) алдыңғы жұмыста қолданылатын педагогтің көмегін ынталандыратын бағыттаушыға төмен реакция;
3) білім алушылардың сабақ бойы өз белсенділігін және оқу материалының мазмұнына зейін қойып сақтаудың шағын ресурсы;
4) қалыптасатын дағдыларды автоматтандырудың қиындықтары.
6. Білім алушылардың ерекшелігі мынадай сөйлеудегі елеулі бұзылыстар болып табылады: сөйлеуді түсінудегі қиындықтар, тар сөздік қоры, дыбыстық айтылымның бұзылысы және сөйлеудің грамматикалық құрылымы, білім алушылардың бір бөлігінде белсенді сөйлеудің толық болмауы байқалады. Білім алушыларға ән мәтінінің мағынасын түсіну, оны жатқа есте сақтау қиын.
7. Оқу процесін ұйымдастыру арнайы педагогика қағидаларына негізделген.
8. Педагогтар білім алушылардың бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, жеке қарқынмен даму құқығын құрметтейді; өзгермелі мүмкіндіктерді үнемі зерттейді, білім беру қажеттіліктерін бағалайды, білім алушылардың дағдыларын дамыту мен оны игерудегі минималды ілгерілеулерді бекітеді. Кез-келген прогресс оқудағы оң нәтиже ретінде қарастырылады.
9. Педагогтар осы Бағдарламадан әрбір білім алушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын, сондай-ақ білім алушылардың білім беру, тұлғалық жетістіктерін бағалаудың жеке мүмкіндіктері мен нәтижелерін ескере отырып, оқыту әдістерін, нысандарын, құралдарын дербес таңдайды.
10. Сабақты ұйымдастыру кезінде әр білім алушыда қажеттілік туындаған кезде қызмет түрін өзгерту мүмкіндігі қамтамасыз етіледі. Жеке жұмысты жеке қарқынмен орындау, педагогтың жеке көмегін алу үшін жағдайлар қамтамасыз етіледі.

2. Цель Программы – развитие слушательских, исполнительских и двигательных навыков в процессе музыкальной деятельности, формирование простейших эстетических чувств.
3. Учебные задачи Программы:
1) формировать положительное отношение к музыкальным занятиям;
2) воспитывать эмоциональную отзывчивость на музыку и движения под музыку;
3) формировать музыкально-исполнительские навыки;
4) обучать танцевальным движениям.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развивать чувство ритма, музыкальную память;
2) развивать певческое дыхание, певческий аппарат обучающихся;
3) формировать моторную ловкость, чувство равновесия, ориентировку в пространстве, координацию движений;
4) развивать эмоционально-волевую сферу и положительные личностные качества.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. При организации учебного процесса учитываются:
1) низкая познавательная активность учащихся в условиях коллективного обучения;
2) слабая реакция на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемую во фронтальной работе;
3) недостаточный ресурс обучающихся в поддержании собственной активности и концентрации внимания на содержании учебного материала в течение урока;
4) трудности автоматизации формируемых навыков.
6. Особенностью обучающихся является серьезные речевые нарушения: трудности понимания обращенной речи, узкий словарный запас, нарушения звукопроизношения и грамматического строя речи, у части обучающихся наблюдается полное отсутствие активной речи. Школьникам трудно понять смысл текста песни, запомнить его наизусть.
7. Организация процесса обучения основывается на принципах специальной педагогики.
8. Педагоги уважают право школьников развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя свои уникальные особенности; постоянно изучают изменяющиеся возможности, оценивают образовательные потребности, фиксируют минимальные продвижения в развитии и усвоении навыков учащихся. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата в обучении.
9. Педагоги самостоятельно выбирают доступное для каждого учащегося содержание обучения из настоящей Программы, а также методы, формы, средства обучения с учетом индивидуальных возможностей и результатов оценки образовательных, личностных достижений учащихся.
10. При организации урока обеспечивается возможность изменить вид деятельности в тот момент, когда такая необходимость возникает у каждого ученика. Обеспечиваются условия для выполнения индивидуальной работы, в индивидуальном темпе, получения индивидуальной помощи педагога.

11. Музыка және ырғақ сабақтарын дайындау және өткізу барысында педагог мынадай талаптарды ұстануы тиіс:
1) музыкалық материалды оның тәрбиелік мәнін, эстетикалық құндылығын, білім алушылардың даму деңгейіне сәйкестігін ескере отырып таңдау;
2) музыкалық шығарманы орындаудың жоғары деңгейі (оның ішінде жазбада ойнатылатын);
3) музыкалық шығарманың мазмұнымен танысқан кезде білім алушылармен қолжетімді қысқа сөздік қарым-қатынас;
4) музыканы тыңдау кезінде бейнелі көрнекілікті кеңінен қолдану (бейнесюжеттер, иллюстрациялар, драмаландыру, шығарманың мазмұнына сәйкес келетін суреттер сериясы);
5) музыкалық шығарманың ритмді бейнесін, қарқынын, динамикасын жақсы меңгеруге ықпал ететін білім алушылардың қозғалыс белсенділігін ұйымдастыру.
12. Білім алушыларды музыкаға тәрбиелеудің негізі музыкалық қабілеттерін дамытудың ең белсенді әдісі ретінде ән айту болып табылады. Маңызды түзету-дамыту құралы хормен ән айту болып табылады. Ән мәтіндері, әуендердің әсемдігі білім алушылардың эмоционалдық әсерленушілігін қалыптастыруға ықпал етеді.
13. Педагог әндерді таңдайды және білім алушылардың музыкалық және әншілік дайындығына, олардың даму деңгейіне байланысты олармен жұмыс істеу ретін белгілейді. Бүкіл әнді орындау қиынға соғатын білім алушылармен жұмыс істегенде, педагог оларға әннің жеке бөліктерін айтуды ұсынады.
14. Сөйлемейтін білім алушылар әнге еліктейді, әуен ырғағыға тербеледі, ритмдік қимылдарды қолдарымен орындайды, әуен ырғағыға енеді.
15. Ән айтуға дайындық жаттығулары логопедиялық ырғақ жаттығулары, артикуляциялық жаттығу, тыныс алу жаттығулары болып табылады. Құстардың, жануарлардың, көліктің, музыкалық аспаптардың дыбыстарына еліктеу педагогке мектептегі білім алушыларды қызықтыруға және сабақты түрлендіруге көмектеседі.
16. Әр сабақтың ажырамас бөлігі білім алушылардың музыкалық көкжиегін кеңейтуге және олардың музыкалық қабылдауын қалыптастыруға ықпал ететін музыканы тыңдау болып табылады.
17. Музыканы тыңдау бойынша жұмыстың мазмұны мен ұйымдастырылуы білім алушылардың жасына және психофизикалық ерекшеліктеріне байланысты. Білім алушылар назарының ерекшеліктерін ескере отырып, шаршап қалуларын болдырмау үшін музыкалық шығарманың дыбысы 1,5-2 минуттан аспауы керек.
18. Музыка тыңдау бүкіл сабақ арқылы өтеді, жаңа шығармамен танысу барысында балалар музыка тыңдайды, музыкалық экспрессивтіліктің әртүрлі құралдарымен, жанрларымен, музыкалық аспаптардың дыбысымен танысады.
19. Музыкалық шығарманы бірнеше сабақта және сабақтан тыс уақытта қайталап тыңдаған дұрыс. Шығарманы қайта тыңдаған кезде әртүрлі ойын қимылдарын, шу оркестріндегі ойынды енгізген пайдалы. Мұндай әдістер білім алушыларға шығарманың құрылымын, оның қарқынын, ырғақтың суретін, әуеннің қозғалыс бағытын анықтауға көмектеседі. Әр қайта тыңдаған кезде музыкалық шығарма барған сайын танымал бола бастайды, оң эмоциялар тудырады.

11. В ходе подготовки и проведения уроков Музыки и ритмики учитель должен придерживаться требований:
1) подбор музыкального материала с учетом его воспитательного значения, эстетической ценности, соответствия уровню развития обучающихся;
2) высокий уровень исполнения музыкального произведения (в том числе воспроизводимого в записи);
3) доступное немногословное общение с обучающимися при знакомстве с содержанием музыкального произведения;
4) широкое применение образной наглядности при прослушивании музыки (видеосюжетов, иллюстраций, драматизации, серии картинок, соответствующих содержанию произведения);
5) организация двигательной активности обучающихся, способствующей лучшему усвоению ритмического рисунка, темпа, динамики музыкального произведения.
12. Основой музыкального воспитания учащихся является пение как наиболее активный способ развития музыкальных способностей. Важным коррекционно-развивающим средством является хоровое пение. Тексты песен, красота мелодий способствуют формированию эмоциональных переживаний учащихся.
13. Учитель выбирает песни и устанавливает последовательность работы над ними в зависимости от музыкальной и певческой подготовки обучающихся, уровня их развития. При работе с обучающимися, которым трудно воспроизвести всю песню, учитель предлагает им спеть отдельные части песни.
14. Не говорящие обучающиеся имитируют пение, раскачиваются в такт мелодии, выполняют ритмические движения руками, притопывают в такт мелодии.
15. Подготовительными упражнениями к пению являются упражнения логопедической ритмики, артикуляционная гимнастика, дыхательные упражнения. Имитация звуков птиц, животных, транспорта, музыкальных инструментов, помогает педагогу заинтересовать школьников, и разнообразить урок.
16. Неотъемлемой частью каждого урока является слушание музыки, которое способствует расширению музыкального кругозора обучающихся и формирует у них музыкальное восприятие.
17. Содержание и организация работы по слушанию музыки зависит от возрастных и психофизических особенностей обучающихся. С учетом особенностей внимания обучающихся, звучание музыкального произведения не должно превышать 1,5-2 минуты, чтобы не вызывать утомления.
18. Слушание музыки происходит через весь урок, в процессе ознакомления с новым произведением дети слушают музыку, знакомятся с различными средствами музыкальной выразительности, жанрами, звучанием музыкальных инструментов.
19. Целесообразно повторное прослушивание музыкального произведения на нескольких уроках и во внеурочное время. Во время повторного прослушивания полезно вводить различные игровые движения, игру в шумовом оркестре. Такие приемы помогают обучающимся определить строение произведения, его темп, ритмический рисунок, направление движения мелодии. С каждым повторным прослушиванием музыкальное произведение становится все более узнаваемым, вызывает положительные эмоции.

20. Музыкалық материал сабақтың келесі кезеңдерінде біртіндеп күрделене отырып, ән айтуды қиындатып, содан кейін қозғалыстар қосуға болатындай етіп таңдалады.
21. Музыкалық-ырғақты жаттығулар процесінде білім алушылар залдың ішінде жүріп, шеңбер жасап тұрады, жұптасып тұрады, бейнелік қимылдар жасайды. Мұғалім ырғақты сезімін, би қимылдарын дәйекті қалыптастыру үшін арналған жаттығулар, музыкалық ойындар жүйесін таңдайды.
22. Музыка және ырғақ сабақтары музыкалық аспаптармен (фортепиано, баян, аккордеон), оның ішінде білім алушыларға арналған (музыкалық балға, асатаяқ (немесе сылдырмақ), дабыл, тайтұяқ (немесе маракас), металлофон, үрмелі гармоника, пианино, сыбызғы, домбыра, музыкалық орталықпен, музыкалық шығармалардың аудио жиынтығымен, иллюстрациялық және бейнежазба материалдармен жабдықталуы тиіс.
23. Бағдарлама зейін қою қағидасына сәйкес құрылған, бұл оқытудың әрбір жылында бұрын алған дағдыларды қайталауға, бекітуге, жетілдіруге мүмкіндік береді.
24. Бағдарламаның мазмұны ұсынымдық сипатта болады. Педагог білім алушылардың жеке мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін ескере отырып, кез келген өзгерістер енгізуге құқылы. Музыкалық-ырғақты құралдар жүйесі білім алушылардың қозғалыс саласының жағдайын ескере отырып, сабақтарда әртүрлі болады.
25. Оқу жетістіктерін балдық бағалау қолданылмайды. Жетістіктерді бағалау үшін сипаттамалық бағалау қолданылады.
3-тарау. "Музыка және ырғақ" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Музыка және ырғақ" оқу пәнінің мазмұны
26. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта - аптасына 2 сағат, оқу жылында 66 сағат;
2) 2-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 3-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 4-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат.
Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің № 500 "Қазақстан Республикасының бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді Мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген) бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты.
27. "Музыка және ырғақ" оқу пәнінің негізгі мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Музыка тыңдау";
2) "Ән айту";
3) "Музыкалық-ырғақты жаттығулар".
28. "Музыка тыңдау" бөліміне мынадай кіші бөлім кіреді:
1) музыка тыңдау.
29. "Ән айту" бөлімі мынадай шағын бөлімді қамтиды:
1) ән айту.
30. "Музыкалық-ырғақты жаттығулар" бөлімі мынадай шағын бөлімді қамтиды:

20. Музыкальный материал подбирается таким образом, чтобы его можно было закреплять с постепенным усложнением на последующих этапах урока, усложнить пением, а затем добавить движения.
21. В процессе музыкально-ритмических упражнений обучающиеся передвигаются по залу, становятся в круг, в пары, выполняют образные движения. Педагог подбирает систему упражнений, музыкальных игр для целенаправленного, последовательного формирования чувства ритма, танцевальных движений.
22. Уроки музыки и ритмики оснащаются музыкальными инструментами (фортепиано, баян, аккордеон), в том числе для обучающихся (музыкальный молоточек, погремушки, колокольчик, асатаяқ, бубны, маракасы, тайтұяқ, металлофон, духовая гармоника, пианино, дудочки, домбра), музыкальным центром, набором аудиозаписей музыкальных произведений, иллюстративным и видеоматериалом.
23. Программа построена в соответствии с принципом концентричности, что позволяет на каждом году обучения повторять, закреплять, совершенствовать навыки, полученные ранее.
24. Содержание Программы носит рекомендательный характер. Педагог имеет право вносить любые изменения с учетом индивидуальных возможностей и потребностей учащихся. Система музыкально-ритмических средств варьируется на занятиях с учетом состояния двигательной сферы обучающихся.
25. Бальная оценка учебных достижений не используется. Для оценки достижений используется описательная оценка.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Музыка и ритмика"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Музыка и ритмика"
26. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) в 1 классе - 2 часа в неделю, 66 часов в учебном году;
2) во 2 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 3 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 4 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
27. Базовое содержание учебного предмета "Музыка и ритмика" включает следующие разделы:
1) "Слушание музыки";
2) "Пение";
3) "Музыкально-ритмические упражнения".
28. Раздел "Слушание музыки" включает подраздел:
1) слушание музыки.
29. Раздел "Пение" включает подраздел:
1) пение.
30. Раздел "Музыкально-ритмические упражнения" включает подраздел:

1) музыкалық-ырғақты жаттығулар.
31.1-сыныпқа арналған "Музыка және ырғақ" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) музыка тыңдау. Музыка тыңдау кезіндегі ережелер, мультфильмдерден әуендер тыңдау, музыканың дыбыстық күшін анықтау (қатты, ақырын), музыкалық жанрды тану (бесік жыры), музыкалық аспаптардың дыбысталуын тану (музыкалық балға, қоңырау, сылдырмақ);
2) ән айту. Ән айту ережелері, ересектермен ән айту, жеңіл мәтінді қысқа әндер, құстардың дауысына еліктеу (балапан, әтеш, үйрек), артикуляциялық жаттығу (бет, ерін, тіл), дауысты дыбыстардағы әнді айту (а, у, о);
3) музыкалық-ырғақты жаттығулар. Музыкалық-ырғақты жаттығуларды орындау кезіндегі ережелер, шеңбер жасап тұру, шеңбер бойымен қозғалу (жабу, ашу), шеңбер бойымен қозғалу (еркін қадаммен, аяқтың ұшымен, аяқтың ұшымен жүгірумен, кішкентай секірумен, бір-бірінің қолдарын ұстаумен және бір-бірден). Заттармен (ойыншықтармен) қозғалыстарды орындау. Қозғалыстарды ауыстыру, құстардың қозғалысына еліктеу (балапан, әтеш, үйрек). Еліктеу қимылдары және музыкалық аспаптарда ойнау (музыкалық балға, қоңырау, сылдырмақ), шу оркестрі.
Ұсынылатын музыкалық материал: "Әлди әлди" мультфильмнен Жазира Байырбекованың "Әлди әлди" әні, "Умка" мультфильмінен Е.Крылатовтың, Ю.Яковлевтің "Колыбельная медведицы" әні, "В лесу родилась Ұлочка" мультфильмінен Л.Бекман, Р.Кудашеваның "В лесу родилась Ұлочка" әні, "Как львенок и черепаха пели песню" мультфильмінен Г.Гладковтың, С.Козловтың "Песенка львенка и черепахи" әні, "Чебурашка и крокодил Гена" мультфильмінен В.Шаинскийдің, Эдуард Успенскийдің "Голубой вагон" әні, Ю.Селиверстованың "Весна и малыши", Ю.Селиверстованың "Мы с игрушками попляшем", "Мамонтенок" мультфильмінен В.Шаинский мен Д.Непомнящийдің "Песня про маму" әні, "Крошка Енот" мультфильмінен В.Шаинский мен М.Пляцковский "От улыбки" әні, "Приключения поросенка Фунтика" мультфильмінен В.Львовский мен В.Шульжиктің "Доброта" әні, И.Брамстың "Колыбельная"; музыкасын жазған А.Островский, сөзін жазған З.Петрова "Спят усталые игрушки"; музыкасын жазған И.Кишкон, сөзін жазған И.Планид "Осень"; Ю.Селиверстованың "Вот гуляем мы с дружком"; Ю.Селиверстованың "Становись скорей в кружок"; музыкасын жазған Т.Потатенко, сөзін жазған Н.Найденова "Ңлка"; Ю.Островский мен Е.Тиличееванің "Спи мой мишка" әні.
32. 2-сыныпқа арналған "Музыка және ырғақ" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) музыка тыңдау. Музыкалық шығармаларды тыңдау кезіндегі ережелер, балалар әндерінің әуендерін тыңдау, музыканың дыбыстық күшін анықтау (қатты, ақырын). Музыкалық шығармалардың жылдамдығын анықтау (баяу, жылдам), музыкалық шығарманың сипатын тану (көңілді, мұңды), музыкалық жанрларды тану (бесік жыры, ән), музыкалық аспаптардың дыбысталуын тану (музыкалық балға, қоңырау, сылдырмақ, дабыл, барабан, маракас);

1) музыкально-ритмические упражнения.
31. Базовое содержание учебного предмета "Музыка и ритмика" для 1 класса:
1) слушание музыки. Правила при прослушивании музыки, прослушивание мелодий из мультфильмов, определение силы звучания музыки (громко, тихо), узнавание музыкального жанра (колыбельная), узнавание звучания музыкальных инструментов (музыкальный молоточек, колокольчик, погремушка);
2) пение. Правила при исполнении песен, пение со взрослым, короткие попевки с легким текстом, звукоподражание птицам: цыпленок, петух, утка; артикуляционная гимнастика для щҰк, губ, языка; пение на гласных звуках [а], [о], [у];
3) музыкально-ритмические упражнения. Правила при выполнении музыкально-ритмических упражнений, построение в круг, движения по кругу (смыкание, размыкание), движения по кругу (свободным шагом, на носочках, бегом на носочках, маленькими прыжками, взявшись за руки и по одному). Выполнять движения с предметами (игрушки). Чередование движений, имитация движений птиц (цыплят, петуха, утки). Имитационные движения и игра на музыкальных инструментах (музыкальный молоточек, колокольчик, погремушка), шумовой оркестр.
Рекомендуемый музыкальный материал: Жазира Байырбекова "Әлди әлди" из мультфильма "Әлди әлди", Е.Крылатов, Ю.Яковлев песня "Колыбельная медведицы" из мультфильма "Умка", Р.Кудашева, Л.Бекман, песня "В лесу родилась елочка" из мультфильма "В лесу родилась елочка", Г.Гладков, С.Козлов, "Песенка львенка и черепахи" из мультфильма "Как львенок и черепаха пели песню", В.Шаинский, песня "Голубой вагон" из мультфильма "Чебурашка и крокодил Гена", Ю.Селиверстова "Весна и малыши", Ю.Селиверстова "Мы с игрушками попляшем", В.Шаинский, Д.Непомнящий, "Песня про маму" из мультфильма "Мамонтенок", В.Шаинский, М.Пляцковский, песня "От улыбки" из мультфильма "Крошка Енот", В.Львовский, В.Шульжик, песня "Доброта" из мультфильма "Приключения поросенка Фунтика", И.Брамс "Колыбельная", О.Анофриев "Спят усталые игрушки", музыка И.Кишко, слова И.Планиды песня "Осень", Ю.Селиверстова "Вот гуляем мы с дружком", Ю.Селиверстова "Становись скорей в кружок", Т.Потатенко, Н.Найденова песня "Елка", Ю.Островский, Е.Тиличеева песня "Спи мой мишка".
32. Базовое содержание учебного предмета "Музыка и ритмика" для 2 класса:
1) слушание музыки. Правила при прослушивании музыкальных произведений, прослушивание мелодий из детских песен, определение силы звучания музыки (громко, тихо). Узнавание темпа музыкального произведения (медленно, быстро), узнавание характера музыкального произведения (веселый, грустный), узнавание музыкальных жанров (колыбельная, песня), узнавание звучания музыкальных инструментов (музыкальный молоточек, колокольчик, погремушка, бубен, барабан, маракас);

2) ән айту. Ән айту кезіндегі ережелер, әннің басталуы мен аяқталуын анықтау, әннің сипатын анықтау (көңілді, мұңды). Жануарлар дыбысына еліктеу (мысық, қасқыр, аю), артикуляциялық жаттығу, тыныс алу жаттығулары, дауысты дыбыстарды әндету (а, у, о, и, э, ы);
3) музыкалық-ырғақты жаттығулар. Музыкалық-ырғақты жаттығуларды орындау кезіндегі ережелер, шахмат тәртібін құру, әуеннің басы мен соңындағы қозғалыстар, қимылдар (басты төмен еңкейту және бұрулар, қолды сермеу қимылдары, денемен еңкею және иілу, орнында тұрып секіру қимылдары). Заттармен (лентамен) жасалатын қозғалыстарды орындау. Қимылдарды ауыстыру, би қимылдары (денемен бұрылу арқылы жартылай отыру). Жануарлардың қимылдарына еліктеу (мысық, аю, қасқыр). Еліктеу қимылдары және музыкалық аспаптарда ойнау (музыкалық балға, қоңырау, сылдырмақ, дабыл, барабан, маракас), шу оркестрі.
Ұсынылатын музыкалық материал: Б.Байкадамова, М.Алимбаева "Кел, билейік", казақ күйі "Аққу" күйші Сүгір Әліұлы, Н.Фаустовтың "Колыбельная"; М.Раухвергтің "Гуляем и пляшем"; музыкасын жазған М.Красев, сөзін жазған З.Александрова "Маленькой Ұлочке холодно зимой"; музыкасын жазған М.Красев, сөзін жазған О.Высотская "Саночки"; музыкасын жазған Е.Тиличива "Березка"; музыкасын жазған В.Герчик "Песенка друзей"; музыкасын жазған З.Левина, сөзін жазған Л.Некрасова "Что нам осень принесет"; музыкасын жазған А.Филиппенко, сөзін жазған Т.Вагина "Новогодний хоровод"; Л.Бетховеннің "Весело. Грустно"; П.И.Чайковскийдің "Грустная песенка"; музыкасын жазған Е.А.Гомонов, сөзін жазған А.Ануфриев "Пляска медвежат"; Ю.Селиверстованың "Становись скорей в кружок"; Ю.Селиверстованың "Танец с листочками" әні.
33. 3-сыныпқа арналған "Музыка және ырғақ" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) музыка тыңдау. Музыкалық шығармаларды тыңдау кезіндегі ережелер, шығарманы фрагменттер бойынша тану, музыкалық шығармалардың ұзақтығын анықтау (қысқа, ұзын), музыкалық жанрды тану (бесік жыры, ән, би), музыкалық аспаптардың дыбыстарын ажырату (музыкалық балға, қоңырау, сылдырмақ, дабыл, барабан, маракас, пианино, металлофон);
2) ән айту. Әнді орындау кезіндегі ережелер, иллюстрация бойынша әндер, дирижерлік қимыл (назар, бастама, ән айту). Көлік дыбыстарын ажырату (жеңіл қөлік, пойыз, ұшақ), артикуляциялық жаттығу, тыныс алу жаттығулары, дауысты дыбыстарды әндету (а, у, о), дауыс күшімен (қатты, ақырын);
3) музыкалық-ырғақты жаттығулар. Музыкалық-ырғақты жаттығуларды орындау кезіндегі ережелер, жұптасып тұру, шеңбер бойымен жұптасып қозғалу (еркін қадаммен, аяқтың ұшымен, аяқтың ұшымен жүгіру), бір-біріне қарама-қарсы жұптасып қозғалу (секіру, басты төмен еңкейту және бұрулар, қолды сермеу қимылдары, денемен бұрылу арқылы жартылай отыру). Қадамдардың түрлері (ұзын қадам, қысқа қадам), жұптардың тізбектей қозғалысы. Заттармен (гулдермен) қозғалыстарды орындау. Көлікке еліктеу қимылы (автомобиль, пойыз, ұшақ), еліктеу қимылдары және музыкалық аспаптарда ойнау (музыкалық балға, қоңырау, сылдырмақ, асатаяқ (немесе сылдырмақ), дабыл, тайтұяқ (немесе маракас), барабан, пианино, металлофон), шу оркестрі.
Ұсынылатын музыкалық материал: Ә.Дүйсенбиев, Ә.Бейсеуов - Ақ маман, қазақ халық күйі "Салкыма", чех халық музыкасы "Парная пляска"; музыкасын жазған Е.Зарицкая, сөзін жазған И.Шевчук "Раз ладошка, два ладошка"; В.Шаинскийдің "Антошка"; А.Филиппенконың "Веселый музыкант"; Л.Мироновтың "Мы запели песенку"; М.Красевтің "Падают листья"; Ю.Селиверстованың "Грибочки", "Ңлочка-малышка", "Зайки танцевали", "Зарядка", "Летка-енька", "На пороге новый год", "Наши дети в санки сели", "Солнечная полька", "Танец басенок", "У меня, у тебя, звонкие ладошки", "Хороши весной в саду цветочки" әні.

2) пение. Правила при исполнении песен, определение начала и конца звучания пения, определение характера песни (веселая, грустная). Звукоподражание животным (кошка, волк, медведь), артикуляционная гимнастика, дыхательные упражнения, пение на гласных звуках (а, у, о, и, э, ы);
3) музыкально-ритмические упражнения. Правила при выполнении музыкально-ритмических упражнений, построение в шахматный порядок, движения на начало и конец мелодии, движения (наклоны и повороты головы, маховые движения рук, наклоны и перегибы корпуса, прыжковые движения на месте). Выполнять движения с предметами (ленты). Чередование движений, танцевальное движение (полуприседание с поворотом корпуса). Имитация движений животных (кошки, медведя, волка). Имитационные движения и игра на музыкальных инструментах музыкальный молоточек, погремушки, колокольчик, асатаяқ, бубны, барабан, маракасы, тайтұяқ, металлофон, шумовой оркестр.
Рекомендуемый музыкальный материал: Б.Байкадамова, М.Алимбаева " Кел, билейік", кюй "Аққу" композитора Сүгір Әлиіұлы, Н.Фаустова "Колыбельная", М.Раухвергер "Гуляем и пляшем", М.Красев, З.Александрова "Маленькой Ұлочке холодно зимой", М.Красева, О.Высотская "Саночки", Е.Тиличеева "Березка", В.Герчик "Песенка друзей", З.Левина, Л.Некрасова "Что нам осень принесет", А.Филиппенко, Т.Вагина "Новогодний хоровод", Л.Бетховен "Весело. Грустно", П.И.Чайковский "Грустная песенка", Е.А.Гомонова, А.Ануфриева "Пляска медвежат", Ю.Селиверстова "Становись скорей в кружок", Ю.Селиверстова "Танец с листочками".
33. Базовое содержание учебного предмета "Музыка и ритмика" для 3 класса:
1) слушание музыки. Правила при прослушивании музыкальных произведений, узнавание произведения по фрагментам, определение длительности музыкальных произведений (короткие, длинные), узнавание музыкального жанра (колыбельная, песня, танец), различение звуков музыкальных инструментов (музыкальный молоточек, колокольчик, погремушка, бубен, барабан, маракас, пианино, металлофон);
2) пение. Правила при исполнении песен, песни по иллюстрации, дирижерский жест (внимание, начало, пение). Различение звуков транспорта (автомобиль, поезд, самолет), артикуляционная гимнастика, дыхательные упражнения, пение на гласные звуки (а, у, о), с силой звука (громко, тихо);
3) музыкально-ритмические упражнения. Правила при выполнении музыкально-ритмических упражнений, построение парами, движения парами по кругу (свободным шагом, на носочках, бег на носочках), движения в парах лицом друг к другу (прыжки, наклоны и повороты головы, маховые движения рук, полуприседание с поворотом корпуса). Разновидности шагов (длинный шаг, короткий шаг), движения в парах по последовательности. Выполнять движения с предметами (цветы). Имитационные движения транспорта (автомобиль, поезд, самолет), имитационные движения и игра на музыкальных инструментах (музыкальный молоточек, колокольчик, погремушка, бубен, барабан, маракас, пианино, металлофон), шумовой оркестр.
Рекомендуемый музыкальный материал: Ә.Дүйсенбиев, Ә.Бейсеуов – "Ақ мамам", казахский народный кюй "Салкыма", чешская народная музыка "Парная пляска", И.Шевчук, Е.Зарицкая "Раз ладошка, два ладошка", В.Шаинский "Антошка", А.Филиппенко "Веселый музыкант", Л.Миронова "Мы запели песенку", М.Красева "Падают листья", Ю.Селиверстова "Грибочки", "Ңлочка-малышка", "Зайки танцевали", "Зарядка", "Летка-енка", "На пороге новый год", "Наши дети в санки сели", "Солнечная полька", "Танец бусинок", "У меня, у тебя, звонкие ладошки", "Хороши весной в саду цветочки".

34. 4-сыныпқа арналған "Музыка және ырғақ" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) музыка тыңдау. Музыкалық шығармаларды, кіріспе бойынша шығармаларды тыңдау кезіндегі ережелері. Дыбыстарды дыбыс биіктігі бойынша ажырату (төмен, жоғары), музыкалық жанрларды тану (бесік жыры, ән, би, марш), музыкалық аспаптардың дыбыстарын ажырату (музыкалық балға, қоңырау, сылдырмақ, дабыл, барабан, маракас, пианино, металлофон, домбыра, сыбызғы, үрмелі гармоника);
2) ән айту. Ән айту кезіндегі ережелер, мұғаліммен бірге ән айту (жеке, хор, до1-ля1 диапазонында), артикуляциялық жаттығу, тыныс алу жаттығулары, дауысты дыбыстарды әнге салып айту (и, э, ы), дауыс күшімен (қатты, ақырын);
3) музыкалық-ырғақты жаттығулар. Музыкалық-ырғақты жаттығуларды орындау кезіндегі ережелер, шеңбер бойымен бір жұпта қозғалу, отырумен және толық бойымен қозғалыстар (төмен, жоғары), қозғалыстар (марш қадамы, бүйірлік қадам, бүйірлік шоқырақ, тікелей шоқырақ), орнында, қимылда, жұпта. Қимылдарды ауыстыру, дәйекті қозғалыстар. Еліктеу қимылдары және музыкалық аспаптарда ойнау (музыкалық балға, қоңырау, сылдырмақ, дабыл, барабан, маракас, пианино, металлофон, домбыра, сыбызғы, үрмелі гармоника). Шу оркестрі, пианинода бір саусақпен белгіленген до1-до2 пернелер бойынша гамма ойыны.
Ұсынылатын музыкалық материал: Р. Рымбаева "Айгөлек", С.Құрманғазы "Перовский марш", қазақ халық күйі "Ақ желкен", М.Глинканың "Полька"; С.Рахманиновтың "Итальянская полька"; В.Шаинскийдің "Вместе весело шагать"; А.Филиппенконың "Бравые солдаты"; П.И.Чайковскийдің "Марш деревянных солдатиков"; сөзін жазған Н.Френкель, С.Тиличеев "Лошадка"; Ю.Селиверстованың "Дед мороз в зале музыкальном", "Ласковая песенка", "Лесной оркестр", "Научите танцевать", "Песни осени поем", "Снег-снежок", "Солнечный зайчик", "Танец гномиков", "Танец по кругу" әндері.
35. Бағдарламаның мазмұнын оқу жылдары (сыныптар) бойынша бөлу үлгілік сипатқа ие. Педагог оқу мақсаттарының көлемі мен күрделілігін өз бетінше анықтауға, музыкалық материалды (мүмкіндігінше өтпелі тақырыптарға сәйкес), сондай-ақ сынып оқушыларының мүмкіндіктерін ескере отырып, дағдыларды қалыптастыру үшін қажетті уақытты таңдауға құқылы.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
36. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодтау арқылы ұсынылған. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бағдарламаның бөлімі мен шағын бөлімін, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, кодтаудағы 1.2.1.4 "1" – сынып, "2.1" – бөлім және шағын бөлім, "4" – оқу мақсатын нөмірлеу.

34. Базовое содержание учебного предмета "Музыка и ритмика" для 4 класса:
1) слушание музыки. Правила при прослушивании музыкальных произведений, произведения по вступлению. Различение звуков по высоте звучания (низкий, высокий), узнавание музыкальных жанров (колыбельная, песня, танец, марш), различение звуков музыкальных инструментов (музыкальный молоточек, колокольчик, погремушка, бубен, барабан, маракас, пианино, металлофон, домбра, дудочка, духовая гармоника);
2) пение. Правила при исполнении песен, пение совместно с педагогом (соло, хором, в диапазоне до1-ля1), артикуляционная гимнастика, дыхательные упражнения, пение на гласных звуках (и, э, ы), с силой звука (громко, тихо);
3) музыкально-ритмические упражнения. Правила при выполнении музыкально-ритмических упражнений, движения по кругу по одному с перестроением в пары, движения в приседании и в полный рост обозначающие (низко, высоко), движения (маршевый шаг, боковой приставной шаг, боковой галоп, прямой галоп), на месте, в продвижении, в парах. Выполнять движения с предметами (флажки). Чередование движений, движения по последовательности. Имитационные движения и игра на музыкальных инструментах (музыкальный молоточек, колокольчик, погремушка, бубен, барабан, маракас, пианино, металлофон, домбра, дудочка, духовая гармоника). Шумовой оркестр, игра гаммы по отмеченным клавишам до1-до2 одним пальцем на пианино.
Рекомендуемый музыкальный материал: Р. Рымбаева, "Айгөлек", С.Курмангазы "Перовский марш", казахский народный кюй "Ақ желкен", М.Глинка "Полька", С. Рахманинов "Итальянская полька", В.Шаинский "Вместе весело шагать", А.Филиппенко, "Бравые солдаты", П.И.Чайковский, "Марш деревянных солдатиков", Н.Френкель, С.Тиличеев "Лошадка", Ю.Селиверстова "Дед мороз в зале музыкальном", "Ласковая песенка", "Лесной оркестр", "Научите танцевать" "Песни осени поем", "Снег- снежок" Слова и музыка: Е.Макшанцева, "Солнечный зайчик", "Танец гномиков", "Танец по кругу".
35. Распределение содержания Программы по годам обучения (классам) носит примерный характер. Учитель вправе самостоятельно определить объем и сложность учебных целей, выбирать музыкальный материал (по возможности в соответствии со сквозными темами), а также время, необходимое для формирования навыков с учетом возможностей учащихся класса.
Параграф 2. Система целей обучения
36. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.2.1.4 "1" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.

37. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлімдер мен сыныптар бойынша берілген:
1) "Музыка тыңдау" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1. Музыка тыңдау
1.1.1.1 музыкалық материалды тыңдау кезінде дұрыс отыру, тұру, тыңдау
2.1.1.1 музыкалық шығарманы дұрыс отырып соңына дейін мұқият тыңдау
3.1.1.1 музыка тыңдау мәдениетін орындау (алаңдамау, шығарманы соңына дейін тыңдау)
4.1.1.1 музыкалық шығарманы тыңдау, музыканың көңіл-күйін, сипатын дұрыс сезіну
1.1.1.2 мультфильмдерден ойнатылған әуендерді тану
2.1.1.2 балалар әндерінен ойнатылған таныс әуендерді тану
3.1.1.2 фрагменттерден ойнатылған таныс шығармаларды тану
4.1.1.2 кіріспе шығармалар арқылы таныс шығармаларды тану
1.1.1.3 дыбыс күшіндегі өзгерістерді байқау (қатты, ақырын)
2.1.1.3 дыбыс күшіндегі өзгерістерді ажырату (қатты, ақырын)
3.1.1.3 дыбыс күшіндегі өзгерістерді байқау және атау (қатты, ақырын)
4.1.1.3 дыбыстың күшіндегі өзгерістерді тану, атау (қатты, ақырын)
1.1.1.4 музыкалық шығарманың мәнерлі құралдарын байқау (баяу, жылдам)
2.1.1.4 музыкалық шығарманың мәнерлі құралдарын ажырату (баяу, жылдам)
3.1.1.4 музыкалық шығарманың мәнерлі құралдарын байқау және атау (баяу, жылдам)
4.1.1.4 музыкалық шығарманың мәнерлі құралдарын тану және атау (баяу, жылдам)
1.1.1.5 музыкалық шығарманың сипатын байқау (көңілді, мұңды)
2.1.1.5 музыкалық шығарманың сипатын тану (көңілді, мұңды)
3.1.1.5 дыбыстардың биіктігі бойынша өзгеретін (төмен, жоғары) музыкалық экспрессивтіліктің әртүрлі құралдарын байқау
4.1.1.5 дыбыстардың дыбыстық биіктігі бойынша өзгеретін (төмен, жоғары) музыкалық экспрессивтіліктің әртүрлі құралдарын ажырату
1.1.1.6 музыкалық шығарманың сипатын ажырату (көңілді, мұңды)
2.1.1.6 музыкалық шығарманың дыбысталу ұзақтығын байқау (қысқа, ұзақ)
3.1.1.6 музыкалық шығарманың дыбысталу ұзақтығын ажырату (қысқа, ұзақ)
4.1.1.6 музыкалық шығарманың дыбысталу ұзақтығын байқау және ажырату (қысқа, ұзақ)
1.1.1.7 музыкалық жанрды тыңдау (бесік жыры)
2.1.1.7 музыкалық жанрды тыңдау (ән)
3.1.1.7 музыкалық жанрды тыңдау (би)
4.1.1.7 музыкалық жанрды тыңдау (марш)
1.1.1.8 музыкалық жанрды тану (бесік жыры)
2.1.1.8 музыкалық жанрды тану (ән)
3.1.1.8 жеке музыкалық жанрларды тану (бесік жыры, би)
4.1.1.8 жеке музыкалық жанрларды тану (ән, марш)
1.1.1.9 музыкалық аспаптарды (музыкалық балға) үлгі бойынша, атауы бойынша тану
2.1.1.9 музыкалық аспаптарды (дабыл) үлгі бойынша, атауы бойынша тану

37. Система целей обучения дана по разделам и классам:
1) раздел "Слушание музыки":
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1. Слушание музыки
1.1.1.1 соблюдать тишину при прослушивании музыкального материала
2.1.1.1 слушать музыкальное произведение до конца
3.1.1.1 выполнять культуру слушания музыки (не отвлекаться, дослушивать произведение до конца)
4.1.1.1 спокойно слушать музыку, вслушиваться в музыкальное звучание, адекватно реагировать на характер музыкального произведения
1.1.1.2 узнавать мелодии из мультфильмов
2.1.1.2 узнавать знакомые мелодии из детских песен
3.1.1.2 узнавать знакомые произведения по фрагментам
4.1.1.2 узнавать знакомые произведения по вступлению
1.1.1.3 замечать изменения в силе звучания (громко, тихо)
2.1.1.3 различать изменения в силе звучания (громко, тихо)
3.1.1.3 замечать и называть изменения в силе звучания (громко, тихо)
4.1.1.3 узнавать, называть изменения в силе звучания (громко, тихо)
1.1.1.4 замечать выразительные средства музыкального произведения (медленно, быстро)
2.1.1.4 различать выразительные средства музыкального произведения (медленно, быстро)
3.1.1.4 замечать и называть выразительные средства музыкального произведения (медленно, быстро)
4.1.1.4 узнавать и называть выразительные средства музыкального произведения (медленно, быстро)
1.1.1.5 замечать характер музыкального произведения (веселый, грустный)
2.1.1.5 узнавать характер музыкального произведения (веселый, грустный)
3.1.1.5 замечать различные средства музыкальной выразительности, с изменением звуков по высоте звучания (низкий, высокий)
4.1.1.5 различать различные средства музыкальной выразительности, с изменением звуков по высоте звучания (низкий, высокий)
1.1.1.6 различать характер музыкального произведения (веселый, грустный)
2.1.1.6 замечать длительность звучания музыкального произведения (короткие, длинные)
3.1.1.6 различать длительность звучания музыкального произведения (короткие, длинные)
4.1.1.6 замечать и различать длительность звучания музыкального произведения (короткие, длинные)
1.1.1.7 слушать музыкальный жанр (колыбельная)
2.1.1.7 слушать музыкальный жанр (песня)
3.1.1.7 слушать музыкальный жанр (танец)
4.1.1.7 слушать музыкальный жанр (марш)
1.1.1.8 узнавать музыкальный жанр (колыбельная)
2.1.1.8 узнавать музыкальный жанр (песня)
3.1.1.8 узнавать отдельные музыкальные жанры (колыбельная, танец)
4.1.1.8 узнавать отдельные музыкальные жанры (песня, марш)
1.1.1.9 узнавать музыкальные инструменты (музыкальный молоточек) по образцу, по названию
2.1.1.9 узнавать музыкальные инструменты (бубен) по образцу, по названию

3.1.1.9 жеке музыкалық жанрларды тану (ән, би)
4.1.1.9 жеке музыкалық жанрларды ажырату және атау (би, марш)
1.1.1.10 музыкалық аспаптарды (қоңырау (асатаяқ)) үлгі бойынша, атауы бойынша тану
2.1.1.10 музыкалық аспаптарды (барабан) үлгі бойынша, атауы бойынша тану
3.1.1.10 музыкалық аспаптарды (пианино) үлгі бойынша, атауы бойынша тану
4.1.1.10 жеке музыкалық жанрларды тану (ән, би, марш)
1.1.1.11 музыкалық аспаптарды (қоңырау, (асатаяқ)) үлгісі бойынша, атауы бойынша тану
2.1.1.11 музыкалық аспаптарды (маракас (тайтұяқ)) үлгісі бойынша, атауы бойынша тану
3.1.1.11 музыкалық аспаптарды (металлофон) үлгісі бойынша, атауы бойынша тану
4.1.1.11 музыкалық аспаптарды (домбыра) үлгісі бойынша, атауы және дыбысталуы бойынша тану
1.1.1.12 музыкалық аспаптардың (музыкалық балға, қоңырау; (асатаяқ)) дыбысын есту арқылы ажырату
2.1.1.12 музыкалық аспаптардың (барабан, сылдырмақ) дыбысын есту арқылы ажырату
3.1.1.12 музыкалық аспаптардың (пианино, металлофон) үндерін ажырату: үлгісі бойынша, атауы және дыбысталуы бойынша
4.1.1.12 музыкалық аспаптарды (сыбызғы) үлгісі бойынша, атауы және дыбысталуы бойынша тану
1.1.1.13 музыкалық аспаптардың (музыкалық балға, сылдырмақ) дыбысын есту арқылы ажырату
2.1.1.13 музыкалық аспаптардың (барабан, сылдырмақ, маракас (тайтұяқ)) дыбысын есту арқылы ажырату
3.1.1.13 музыкалық аспаптардың (пианино, барабан, сылдырмақ, маракас (тайтұяқ) ) дыбысын есту арқылы ажырату
4.1.1.13 музыкалық аспаптарды (үрмелі гармоника) үлгісі бойынша, атауы бойынша тану
1.1.1.14 музыкалық аспаптардың (қоңырау, сылдырмақ) дыбысын есту арқылы ажырату
2.1.1.14 музыкалық аспаптардың (барабан, музыкалық балға, қоңырау) дыбысын есту арқылы ажырату
3.1.1.14 музыкалық аспаптардың (металлофон, барабан, сыбызғы, маракас (тайтұяқ)) дыбысын есту арқылы ажырату
4.1.1.14 музыкалық аспаптардың (домбыра, сыбызғы) дыбысын есту арқылы ажырату
1.1.1.15 музыкалық аспаптардың (музыкалық балға, қоңырау, сылдырмақ) дыбысын есту арқылы ажырату
2.1.1.15 музыкалық аспаптардың (барабан, сыбызғы, маракас, музыкалық балға, қоңырау) дыбысын есту арқылы ажырату
4.1.1.15 музыкалық аспаптардың (домбыра, үрмелі гармоника) дыбысын есту арқылы ажырату
4.1.1.16 музыкалық аспаптардың (сыбызғы, үрмелі гармоника, домбыра) дыбысын есту арқылы ажырату
4.1.1.17 музыкалық аспаптардың (домбыра, сыбызғы, үрмелі гармоника) дыбысын есту арқылы ажырату
4.1.1.18 музыкалық аспаптардың (домбыра, сыбызғы, үрмелі гармоника, пианино, металлофон)дыбысын есту арқылы ажырату

3.1.1.9 узнавать отдельные музыкальные жанры (песня, танец)
4.1.1.9 различать и называть отдельные музыкальные жанры (песня, танец)
1.1.1.10 узнавать музыкальные инструменты (колокольчик, асатаяқ) по образцу, по названию
2.1.1.10 узнавать музыкальные инструменты (барабан, тайтуяқ) по образцу, по названию
3.1.1.10 узнавать музыкальные инструменты (пианино) по образцу, по названию
4.1.1.10 узнавать отдельные музыкальные жанры (песня, танец, марш)
1.1.1.11 узнавать музыкальные инструменты (погремушка, асатаяқ) по образцу, по названию.
2.1.1.11 узнавать музыкальные инструменты (маракас, тайтұяқ) по образцу, по названию.
3.1.1.11 узнавать музыкальные инструменты (металлофон) по образцу, по названию.
4.1.1.11 узнавать музыкальные инструменты (домбра) по образцу, по названию и звучанию.
1.1.1.12 различать на слух звучание музыкальных инструментов (музыкальный молоточек, колокольчик, асатаяқ)
2.1.1.12 различать на слух звучание музыкальных инструментов (барабан, бубен)
3.1.1.12 различать на слух звучание музыкальных инструментов (пианино, металлофон) по образцу, по названию и звучанию
4.1.1.12 узнавать музыкальные инструменты (дудочка) по образцу, по названию и звучанию.
1.1.1.13 различать на слух звучание музыкальных инструментов (музыкальный молоточек, погремушка)
2.1.1.13 различать на слух звучание музыкальных инструментов (барабан, бубен, маракас, тайтұяқ)
3.1.1.13 различать на слух звучание музыкальных инструментов (пианино, барабан, бубен, маракас, тайтұяқ)
4.1.1.13 узнавать музыкальные инструменты (духовая гармоника) по образцу, по названию
1.1.1.14 различать на слух звучание музыкальных инструментов (колокольчик, погремушка).
2.1.1.14 различать на слух звучание музыкальных инструментов (барабан, музыкальный молоточек, колокольчик)
3.1.1.14 различать на слух звучание музыкальных инструментов (металлофон, барабан, бубен, маракас, тайтұяқ)
4.1.1.14 различать на слух звучание музыкальных инструментов (домбра, дудочка)
1.1.1.15 различать на слух звучание музыкальных инструментов (музыкальный молоточек, колокольчик, погремушка)
2.1.1.15 различать на слух звучание музыкальных инструментов (барабан, бубен, маракас, музыкальный молоточек, колокольчик)
4.1.1.15 различать на слух звучание музыкальных инструментов (домбра, духовая гармоника)
4.1.1.16 различать на слух звучание музыкальных инструментов (дудочка, духовая гармоника, домбыра)
4.1.1.17 различать на слух звучание музыкальных инструментов (домбра, дудочка, духовая гармоника)
4.1.1.18 различать на слух звучание музыкальных инструментов (домбра, дудочка, духовая гармоника, пианино, металлофон)

2) "Ән айту" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.2. Ән айту
1.2.2.1 ән айтқан кезде дұрыс қалыпты қабылдауға тырысу – денеге және мойын бұлшықетіне күш түсірмей, иықты жазу арқылы отыру немесе тұру
2.2.2.1 ән айту кезінде өз орнын тану, дұрыс отыру, тұру
3.2.2.1 ән айтқан кезде дене мүсінін дұрыс ұстау
4.2.2.1 ән айту үшін орнында тұру және дайындалу
1.2.2.2 әнді педагогпен бірге айтуға тырысу, педагогтың дауысын тыңдау
2.2.2.2 педагогпен бірге дауысты дыбыстар мен бұындарды созып әндету, әуеннің басталуын және аяқталуын сезу
3.2.2.2 педагогпен бірге дауысты дыбыстар мен бұындарды созып әндету, таныс әндерді тану және иллюстрация арқылы атау және көрсету
4.2.2.2 "и" дыбысына әуендерді әндету, дыбыстың түрлі күшімен (ақырын, қатты)
1.2.2.3 педагогпен бірге дауысты дыбыстарды (а, о, у) әндетуге тырысу
2.2.2.3 педагогпен бірге дауысты дыбыстарды (а, о, у, и, э, ы) әндетуге тырысу, әндетуді уақытында бастау және аяқтау
3.2.2.3 дауысты дыбыстарды (а, о, у) дыбыстың түрлі күшімен (ақырын, қатты) әндету
4.2.2.3 "э" дыбысына әуендерді әндету, дыбыстың түрлі күшімен (ақырын, қатты)
1.2.2.4 әнді педагогпен бірге тыныш қалыпты қарқынмен және дауыстап, бірқалыпты, күш түсірмей айтуға тырысу
2.2.2.4 әннің сипатын тану (көңілді, мұңды)
3.2.2.4 "назар аудар, бастау, ән айту" дирижерлік қимылын тану
4.2.2.4 "ы" дыбысына әуендерді әндету, дыбыстың түрлі күшімен (ақырын, қатты)
1.2.2.5 беттің бөліктерін (бет, ерін, мұрын, ауыз, көз, маңдай, қас) тану және көрсету
2.2.2.5 беттің бөліктерін (бет, ерін, мұрын, ауыз, көз, маңдай, қас) көрсету және атау
3.2.2.5 бет пен дененің бөліктерін көрсету және атау (бет, ерін, мұрын, ауыз, көз, маңдай, қас, құлақ, бас, мойын, иық, кеуде, іш, арқа, қол, шынтақ, қолдың білезігі, алақан, саусақтар, аяқ, тізе, табан, аяқтың ұшы, өкше)
4.2.2.5 ойыншықтардағы дене бөліктерін тану және көрсету (бас, мойын, кеуде, арқа, іш, қол, қол, аяқ, тізе, табан)
1.2.2.6 педагогпен бірге құстардың дыбыстарына еліктеу (балапан)
2.2.2.6 педагогпен бірге жануарлардың дыбыстарына еліктеу (мысық)
3.2.2.6 педагогпен бірге көліктердің дыбыстарына еліктеу (автомобиль)
4.2.2.6 педагогпен бірге музыкалық аспаптың дыбыстарына еліктеу (барабан)
1.2.2.7 педагогпен бірге құстардың дыбыстарына еліктеу (әтеш)
2.2.2.7 педагогпен бірге жануарлардың дыбыстарына еліктеу (қасқыр)
3.2.2.7 педагогпен бірге көліктердің дыбыстарына еліктеу (поезд)
4.2.2.7 педагогпен бірге музыкалық аспаптың дыбыстарына еліктеу (сыбызғы)
1.2.2.8 педагогпен бірге құстардың дыбыстарына еліктеу (үйрек)
2.2.2.8 педагогпен бірге жануарлардың дыбыстарына еліктеу (аю)

2) раздел "Пение":
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.2. Пение
1.2.2.1 стремиться принимать правильную позу при пении – сидеть или стоять с расправленными плечами, не напрягая корпуса и мышц шеи
2.2.2.1 узнавать свое место, правильно сидеть, стоять при пении
3.2.2.1 принимать правильное положение корпуса при пении
4.2.2.1 строиться и готовиться к пению
1.2.2.2 стремиться петь вместе с педагогом, прислушиваться к звучанию голоса педагога
2.2.2.2 подпевать с педагогом гласные звуки и слоги в распевках, реагировать на начало и конец звучания мелодии
3.2.2.2 подпевать с педагогом гласные звуки и слоги в распевках, узнавать знакомые песни и показывать по иллюстрации
4.2.2.2 пропевать мелодии на гласный звук – и, с разной силой звука (громко, тихо)
1.2.2.3 стремиться петь совместно с педагогом гласные звуки (а, у, о)
2.2.2.3 стремиться петь совместно с педагогом гласные звуки (а,у,о,и,э,ы), своевременно начинать и заканчивать пение
3.2.2.3 пропевать гласные звуки (а, у, о) с силой звука (громко, тихо)
4.2.2.3 пропевать мелодии на гласный звук – э, с разной силой звука (громко, тихо)
1.2.2.4 стремиться петь совместно с педагогом в спокойном умеренном темпе и громкости, плавно, без напряжения
2.2.2.4 узнавать характер песни (веселая, грустная)
3.2.2.4 узнавать дирижерский жест "внимание, начало, пение"
4.2.2.4 пропевать мелодии на гласный звук – ы, с разной силой звука (громко, тихо)
1.2.2.5 узнавать и показывать части лица (щеки, губы, нос, рот, глаза, лоб, брови)
2.2.2.5 показать и назвать части лица (щеки, губы, нос, рот, глаза, лоб, брови)
3.2.2.5 показать и назвать части лица и тела (щеки, губы, нос, рот, глаза, лоб, брови, уши, голова, шея, плечи, грудь, живот, спина, рука, локоть, кисть, ладонь, пальцы, нога, колено, стопа, носок, пятка)
4.2.2.5 узнать и показать части тела на игрушках (голова, шея, грудь, спина, живот, рука, кисть, нога, колено, стопа)
1.2.2.6 совместно с педагогом имитировать звуки птиц (цыпленок)
2.2.2.6 совместно с педагогом имитировать звуки животных (кошка
3.2.2.6 совместно с педагогом имитировать звуки транспорта (автомобиль)
4.2.2.6 совместно с педагогом имитировать звуки музыкального инструмента (барабан)
1.2.2.7 совместно с педагогом имитировать звуки птиц (петух)
2.2.2.7 совместно с педагогом имитировать звуки животных (волк)
3.2.2.7 совместно с педагогом имитировать звуки транспорта (поезд)
4.2.2.7 совместно с педагогом имитировать звуки музыкального инструмента (дудочка)
1.2.2.8 совместно с педагогом имитировать звуки птиц (утка)
2.2.2.8 совместно с педагогом имитировать звуки животных (медведь)

3.2.2.8 педагогпен бірге көліктердің дыбыстарына еліктеу (ұшақ)
4.2.2.8 ән айту алдында артикуляциялық жаттығуды көрсету арқылы орындау
1.2.2.9 педагогтың артынан бетке арналған артикуляциялық жаттығуды қайталауға тырысу
2.2.2.9 ән айтпас бұрын педагогтың артынан артикуляциялық жаттығуды қайталау
3.2.2.9 ән айтпас бұрын артикуляциялық жаттығуларды орындау
4.2.2.9 педагогтың артынан музыкалық сүйемелдеумен тыныс алу жаттығуларын орындау
1.2.2.10 педагогтың артынан ерінге арналған артикуляциялық жаттығуды қайталауға тырысу
2.2.2.10 педагогтың артынан тыныс алу жаттығуларын қайталау
3.2.2.10 педагогтың артынан еліктеуші тыныс алу жаттығуларын қайталау
4.2.2.10 педагогпен бірге кысқа қарапайым әндерді айту
1.2.2.11 педагогтың артынан тілге арналған артикуляциялық жаттығуды қайталауға тырысу
2.2.2.11 и –дауысты дыбыстағы әуендерді айту
3.2.2.11 а –дауысты дыбыстағы әуендерді әртүрлі дауыс күшімен айту (қатты, ақырын)
4.2.2.11 до1-ля1 диапозонында педагогпен бірге кысқа қарапайым әндерді айту (соло, хормен)
1.2.2.12 а – дауысты дыбыстағы әуендерді айтуға тырысу
2.2.2.12 э – дауысты дыбыстағы әуендерді айту
3.2.2.12 у –дауысты дыбыстағы әуендерді әртүрлі дауыс күшімен айту (қатты, ақырын)
4.2.2.12 педагогпен бірге қарапайым, кысқа әндерді айту
1.2.2.13 у – дауысты дыбыстағы әуендерді айтуға тырысу
2.2.2.13 ы – дауысты дыбыстағы әуендерді айту
3.2.2.13 о –дауысты дыбыстағы әуендерді әртүрлі дауыс күшімен айту (қатты, ақырын)
1.2.2.14 о – дауысты дыбыстағы әуендерді айтуға тырысу
3) "Музыкалық-ырғақты жаттығулар" бөлімі:
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.3. Музыкалық-ырғақты жаттығулар
1.3.3.1 музыкалық-ырғақты жаттығуларды тірек нүктелер бойынша орындау үшін сапта (шеңберде) өз орнына тұру
2.3.3.1 музыкалық-ырғақты жаттығуларды орындау үшін сапта (шахмат тәртібімен) өз орнында болу
3.3.3.1 музыкалық-ырғақты жаттығуларды орындау үшін сапқа тұрып, бастапқы қалыпқа тұру
4.3.3.1 музыкалық-ырғақты жаттығулар жасау үшін орнында тұру және дайындалу
1.3.3.2 педагогпен бірге, қолыстасып, музыканының әуенімен шеңберді жабуға және ашуға тырысу
2.3.3.2 музыкамен бос жерге қозғалу, дыбыстық сигнал бойынша өз орындарына тұру
3.3.3.2 жұптасып тұру, өз жұбын тану
4.3.3.2 музыкамен шеңбер бойымен бір-бірден қозғалу және сигнал бойынша жұп болып тұру
1.3.3.3 қол ұстасып, еркін қадаммен шеңбер бойымен қозғалуға тырысу
2.3.3.3 музыкамен қозғалу, әуен дыбысының басы мен соңына дейін әрекет ету
3.3.3.3 музыкамен қозғалу, әуен дыбысының басы мен соңына дейін әрекет ету

3.2.2.8 совместно с педагогом имитировать звуки транспорта (самолет)
4.2.2.8 выполнять по показу артикуляционную гимнастику перед пением
1.2.2.9 стремиться повторить за педагогом артикуляционную гимнастику для щек
2.2.2.9 повторить за педагогом артикуляционную гимнастику перед пением
3.2.2.9 выполнять упражнения артикуляционной гимнастики перед пением
4.2.2.9 выполнять за педагогом дыхательные упражнения под музыкальное сопровождение
1.2.2.10 стремиться повторить за педагогом артикуляционную гимнастику для губ
2.2.2.10 повторить за педагогом дыхательные упражнения
3.2.2.10 повторить за педагогом имитирующие дыхательные упражнения
4.2.2.10 исполнять несложные песенки-попевки совместно с педагогом
1.2.2.11 стремиться повторить за педагогом артикуляционную гимнастику для языка
2.2.2.11 пропевать мелодии на гласный звук – и
3.2.2.11 пропевать мелодии на гласный звук –а, с разной силой звука (громко, тихо)
4.2.2.11 петь несложные песни (соло, хором) совместно с педагогом в диапазоне до1-ля1
1.2.2.12 стремиться пропевать мелодии на гласный звук – а
2.2.2.12 пропевать мелодии на гласный звук – э
3.2.2.12 пропевать мелодии на гласный звук – у, с разной силой звука (громко, тихо)
4.2.2.12 совместно с педагогом исполнять несложные песенки-попевки
1.2.2.13 стремиться пропевать мелодии на гласный звук – у
2.2.2.13 пропевать мелодии на гласный звук – ы
3.2.2.13 пропевать мелодии на гласный звук – о, с разной силой звука (громко, тихо)
1.2.2.14 стремиться пропевать мелодии на гласный звук – о
3) раздел "Музыкально-ритмические упражнения":
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.3. Музыкально-ритмические упражнения
1.3.3.1 занимать свое место в строю (круг), для выполнения музыкально-ритмических упражнений по опорным точкам
2.3.3.1 занимать свое место в строю (шахматный порядок), для выполнения музыкально-ритмических упражнений
3.3.3.1 строиться и принимать исходное положение, для выполнения музыкально-ритмических упражнений
4.3.3.1 строиться и готовиться к музыкально-ритмическим упражнениям
1.3.3.2 стремиться под музыку смыкать и размыкать круг, взявшись за руки совместно с педагогом
2.3.3.2 под музыку двигаться в рассыпную, и встать на свои места по звуковому сигналу
3.3.3.2 строиться в пары, находить свою пару
4.3.3.2 под музыку двигаться по кругу по одному, и по сигналу строиться в пару
1.3.3.3 стремиться под музыку двигаться по кругу, свободным шагом взявшись за руки
2.3.3.3 двигаться под музыку, реагировать на начало и конец звучания мелодии
3.3.3.3 под музыку двигаться парами по кругу свободным шагом

4.3.3.3 отырудағы, толық бойымен тұрудағы қозғалысты ажырату (төмен, жоғары)
1.3.3.4 қол ұстасып, аяқтың ұшымен шеңбер бойымен музыкамен қозғалуға тырысу
2.3.3.4 музыкамен қозғалысты уақтылы бастау және аяқтау
3.3.3.4 музыкамен аяқтың ұшымен шеңбер бойымен жұптасып қозғалу
4.3.3.4 бір орында тұрып, музыкаға марш қадамын орындау (жалаушамен, жалаусыз)
1.3.3.5 қол ұстасып, аяқтың ұшымен жүгіріп, шеңбер бойымен қозғалуға тырысу
2.3.3.5 педагогтың артынан музыкаға басты еңкейтуді және бұруды орындау (лентамен, лентасыз)
3.3.3.5 музыкамен шеңбер бойымен жұп болып аяқтың ұшымен жүгіру
4.3.3.5 музыкаға марш қадамын орындап алға жылжу (жалаушамен, жалаусыз)
1.3.3.6 бір-біріне кедергі жасамай, еркін қадаммен шеңбер бойымен, бір-бірден қозғалуға тырысу (ойыншықтармен, ойыншықтарсыз)
2.3.3.6 педагогтың артынан музыкаға қолды сермеу қимылдарын орындау (лентамен, лентасыз)
3.3.3.6 музыкамен бір-біріне қарама-қарсы жерде жұппен секіру
4.3.3.6 музыкамен жұптасып алға жылжу үшін марш қадамын орындау
1.3.3.7 музыкамен шеңбер бойымен, бір-біріне кедергі жасамай, аяқтың ұшымен қозғалуға тырысу
2.3.3.7 баяу музыкамен басты еңкейтуді және бұруды, ал жылдам музыкамен қолды сермеу қимылын орындау (лентамен, лентасыз)
3.3.3.7 музыкамен бір-біріне қарама-қарсы жұпта басты еңкейтуді және бұруды орындау
4.3.3.7 музыкамен бүйірлік қадаммен қозғалу (жалаушамен, жалаусыз)
1.3.3.8 музыкамен шеңбер бойымен, бір-біріне кедергі келтірмей, аяқтың ұшымен жүгіруге тырысу (ойыншықпен, ойыншықсыз)
2.3.3.8 педагогтың артынан музыкамен денемен еңкеюді және иілуді орындау (лентамен, лентасыз)
3.3.3.8 бір-біріне қарама-қарсы жұпта музыкамен қолды сермеу қимылдарын орындау
4.3.3.8 музыкамен жұптасып бүйірлік қадаммен қозғалу
1.3.3.9 шеңбер бойымен қозғалуға тырысу, бір-бірден, бір-біріне кедергі жасамай, шағын секірулермен (ойыншықпен, ойыншықсыз)
2.3.3.9 педагогтың артынан орнында тұрып музыкамен секіру қимылдарын орындау (лентамен, лентасыз)
3.3.3.9 бір-біріне қарама-қарсы жұпта, орнында тұрып музыкамен секіру қимылдарын орнындау
4.3.3.9 музыкамен бүйірімен шоқырақтап қозғалу (жалаушамен, жалаусыз)
1.3.3.10 музыкамен еркін қадамды, сигнал бойынша аяқтың ұшымен қадамды кезектесіп жасауға тырысу
2.3.3.10 педагогтың артынан музыкамен би қимылын орындау (денемен бұрылумен жартылай отыру)
3.3.3.10 бір-біріне қарама-қарсы жұпта музыкаға денені бұрып жартылай отыруды орындау (гүлмен, гүлсіз)
4.3.3.10 музыкамен жұптасып бүйірімен шоқырақтап қозғалу
1.3.3.11 музыкамен еркін қадамды кезектесіп жасауға, сигнал бойынша жүгіруге тырысу

4.3.3.3 различать движения в приседании, в полный рост (низко, высоко)
1.3.3.4 стремиться под музыку двигаться по кругу, на носочках взявшись за руки
2.3.3.4 под музыку своевременно начинать и заканчивать движение
3.3.3.4 под музыку двигаться парами по кругу на носочках
4.3.3.4 под музыку выполнять маршевый шаг на месте (без флажков, с флажками)
1.3.3.5 стремиться под музыку двигаться по кругу, бегом носочках взявшись за руки.
2.3.3.5 выполнять под музыку за педагогом, наклоны и повороты головы (без лент, с лентами)
3.3.3.5 под музыку двигаться парами по кругу бегом на носочках
4.3.3.5 под музыку выполнять маршевый шаг в продвижении (без флажков, с флажками
1.3.3.6 стремиться под музыку двигаться по кругу, по одному, не мешая друг другу, свободным шагом (без игрушек и с игрушками)
2.3.3.6 выполнять под музыку за педагогом, маховые движения рук (без лент, с лентами)
3.3.3.6 под музыку прыгать парами на месте, лицом друг к другу
4.3.3.6 под музыку выполнять маршевый шаг в продвижении в паре
1.3.3.7 стремиться под музыку двигаться по кругу, по одному, не мешая друг другу, на носочках (без игрушек и с игрушками)
2.3.3.7 выполнять на медленную музыку наклоны и повороты головы, а на быструю маховые движения рук (без лент, с лентами)
3.3.3.7 в паре лицом друг к другу под музыку выполнять, наклоны и повороты головы
4.3.3.7 под музыку двигаться боковым приставным шагом (без флажков, с флажками)
1.3.3.8 стремиться под музыку двигаться по кругу, по одному, не мешая друг другу, бегом на носочках (без игрушек и с игрушками)
2.3.3.8 выполнять под музыку за педагогом, наклоны и перегибы корпуса (без лент, с лентами)
3.3.3.8 под музыку в паре лицом друг к другу выполнять, маховые движения рук
4.3.3.8 под музыку двигаться боковым приставным шагом в паре
1.3.3.9 стремиться под музыку двигаться по кругу, по одному, не мешая друг другу, маленькими прыжками (без игрушек и с игрушками)
2.3.3.9 выполнять под музыку за педагогом, прыжковые движения на месте (без лент, с лентами)
3.3.3.9 под музыку в паре лицом друг к другу выполнять, прыжковые движения на месте
4.3.3.9 под музыку двигаться боковым галопом (без флажков, с флажками)
1.3.3.10 стремиться под музыку чередовать свободный шаг, шаг на носочках по сигналу
2.3.3.10 выполнять под музыку за педагогом танцевальное движение (полуприседание с поворотом корпуса)
3.3.3.10 под музыку в паре лицом друг к другу выполнять, полуприседание с поворотом корпуса (без цветов, с цветами)
4.3.3.10 под музыку двигаться боковым галопом в паре
1.3.3.11 стремиться под музыку чередовать свободный шаг, бег по сигналу

2.3.3.11 музыкамен еңкеюді, басты сигнал бойынша қолды сермеу қимылдарымен бұруды кезектестіру
3.3.3.11 педагогтың артынан музыкамен қайталау (ұзақ қадам, қысқа қадам)
4.3.3.11 музыкамен тікелей шоқырақтап қозғалу (жалаушамен, жалаусыз)
1.3.3.12 музыкамен аяқтың ұшымен қадамды, сигнал бойынша орнында тұрып секіруді кезектестіруге тырысу
2.3.3.12 музыкамен орнында тұрып секіру арқылы денемен сигнал бойынша еңкеюді және иілуді кезектестіру
3.3.3.12 ұзын қадамды, қысқа қадамды орындау (гүлмен, гүлсіз)
4.3.3.12 музыкамен жұптасып тікелей шоқырақтап қозғалу
1.3.3.13 музыкамен қозғалыстарды кезектілікпен орындауға тырысу (еркін қадам, аяқтың ұшымен қадам, жүгіру, секіру), сигнал бойынша қозғалысты өзгерту
2.3.3.13 музыкамен қимылдарды кезектілікпен орындау (еңкеюлер, басты бұру, қолды сермеу қимылы, денемен еңкею және иілу, секіру), сигнал бойынша қозғалысты өзгерту
3.3.3.13 музыкамен қимылдарды жұптасып кезектілікпен орындау (еркін қадам, аяқтың ұшымен қадам, жүгіру, секіру), сигнал бойынша қозғалысты өзгерту
4.3.3.13 музыкамен марштық қадамды, бүйірлік қадамды, сигнал бойынша шоқырақ қадамды кезектестіру
1.3.3.14 музыкамен еліктеу қимылдарын жасауға тырысу (балапан)
2.3.3.14 музыкамен еліктеу қимылдарын жасауға тырысу (мысық)
3.3.3.14 музыкамен қимылдарды жұптасып кезектілікпен орындау (еңкею, басты бұру, қолды сермеу қимылдары, денемен еңкею және иілу, секіру), сигнал бойынша қозғалысты өзгерту
4.3.3.14 музыкамен марштық қадамды, бүйірлік қадамды, сигнал бойынша шоқырақ қадамды кезектестіру
1.3.3.15 музыкамен еліктеу қимылдарын жасауға тырысу (әтеш)
2.3.3.15 музыкамен еліктеу қимылдарын жасауға тырысу (аю)
3.3.3.15 музыкамен еліктеу қимылдарын жасауға тырысу (автомобиль)
4.3.3.15 музыкамен марштық қадамды, бүйірлік қадамды, сигнал бойынша шоқырақ қадамды кезектестіру
1.3.3.16 музыкамен еліктеу қимылдарын жасауға тырысу (үйрек)
2.3.3.16 музыкамен еліктеу қимылдарын жасауға тырысу (қасқыр)
3.3.3.16 музыкамен еліктеу қимылдарын жасауға тырысу (поезд)
4.3.3.16 музыкамен марштық қадамды, бүйірлік қадамды, сигнал бойынша шоқырақ қадамды кезектестіру
1.3.3.17 музыкалық аспапта (музыкалық балға) музыкамен ойын қимылына еліктеуге тырысу
2.3.3.17 музыкалық аспапта (сылдырмақ) музыкамен ойын қимылына еліктеу
3.3.3.17 музыкамен еліктеу қимылдарын жасауға тырысу (ұшақ)
4.3.3.17 музыкалық аспапта (домбыра) музыкамен ойын қимылына еліктеуге тырысу
1.3.3.18 музыкалық аспапта (музыкалық балға) музыканы еркін түрде ойнауға тырысу

2.3.3.11 под музыку чередовать наклоны, повороты головы с маховыми движениями рук по сигналу
3.3.3.11 под музыку повторить за педагогом (длинный шаг, короткий шаг), (без цветов, с цветами)
4.3.3.11 под музыку двигаться прямым галопом (без флажков, с флажками)
1.3.3.12 стремиться под музыку чередовать шаг на носочках, прыжки на месте по сигналу.
2.3.3.12 под музыку чередовать наклоны и перегибы корпуса с прыжками на месте по сигналу.
3.3.3.12 выполнять длинный шаг, короткий шаг, (без цветов, с цветами).
4.3.3.12 под музыку двигаться прямым галопом в паре.
1.3.3.13 стремиться под музыку выполнять движения по последовательности (свободный шаг, шаг на носочках, бег, прыжки), менять движение по сигналу
2.3.3.13 под музыку выполнять движения по последовательности (наклоны, повороты головы, маховые движения рук, наклоны и перегибы корпуса, прыжки), менять движение по сигналу
3.3.3.13 под музыку выполнять движения в паре по последовательности (свободный шаг, шаг на носочках, бег, прыжки), менять движение по сигналу
4.3.3.13 под музыку чередовать маршевый шаг, приставной шаг, боковой галоп по сигналу
1.3.3.14 стремиться под музыку имитировать движения (цыплят)
2.3.3.14 под музыку имитировать движения (кошка)
3.3.3.14 под музыку выполнять движения в паре по последовательности (наклоны, повороты головы, маховые движения рук, наклоны и перегибы корпуса, прыжки), менять движение по сигналу
4.3.3.14 под музыку чередовать маршевый шаг, приставной шаг, боковой галоп, прямой галоп по сигналу
1.3.3.15 стремиться под музыку имитировать движения (петуха)
2.3.3.15 под музыку имитировать движения (медведь)
3.3.3.15 под музыку имитировать в движении (автомобиль)
4.3.3.15 под музыку выполнять движения по последовательности маршевый шаг, приставной шаг, боковой галоп, прямой галоп по сигналу
1.3.3.16 стремиться под музыку имитировать движения (утки)
2.3.3.16 под музыку имитировать движения (волк)
3.3.3.16 под музыку имитировать в движении (поезд)
4.3.3.16 под музыку выполнять движения в паре по последовательности маршевый шаг, приставной шаг, боковой галоп, прямой галоп по сигналу
1.3.3.17 стремиться имитировать в движении под музыку игру на музыкальном инструменте (музыкальный молоточек)
2.3.3.17 имитировать в движении под музыку игру на музыкальном инструменте (бубен)
3.3.3.17 под музыку имитировать в движении (самолет)
4.3.3.17 имитировать в движении под музыку игру на музыкальном инструменте (домбра)
1.3.3.18 стремиться играть под музыку в произвольной форме на музыкальном инструменте (музыкальный молоточек)

2.3.3.18 музыкалық аспапта (сылдырмақ) музыканы еркін түрде ойнауға тырысу
3.3.3.18 музыкалық аспапта (пианино) музыкамен ойын қимылына еліктеу
4.3.3.18 музыкалық аспапта (домбыра) музыканы еркін түрде ойнауға тырысу
1.3.3.19 музыкалық аспапта (қоңырау) музыкамен ойын қимылына еліктеуге тырысу
2.3.3.19 музыкалық аспапта (барабан) музыкамен ойын қимылына еліктеу
3.3.3.19 музыкалық аспапта (пианино) музыканы еркін түрде ойнау
4.3.3.19 музыкалық аспапта (сыбызғы) музыкамен ойын қимылына еліктеу
1.3.3.20 музыкалық аспапта (қоңырау) музыканы ойнауға тырысу
2.3.3.20 музыкалық аспапта (барабан) музыка шығарманың ырғақты бейнесін шығару
3.3.3.20 музыкалық аспапта (металлофон) музыканы еркін түрде ойнау
4.3.3.20 музыкалық аспапта (сыбызғы) музыканы еркін түрде ойнау
1.3.3.21 музыкалық аспапта (сылдырмақ) музыкамен ойын қимылына еліктеуге тырысу
2.3.3.21 музыкалық аспапта музыка шығарманың ырғақты бейнесін шығару (маракас)
3.3.3.21 музыкалық аспаптарда (фортепиано, металлофон) бір уақытта барлық сыныппен бірге
шығарманың ырғақты бейнесін орындау
4.3.3.21 музыкалық аспаптарда (домбыра, сыбызғы, үрмелі гармоника) бір уақытта бүкіл сыныппен музыканы еркін түрде ойнау
1.3.3.22 музыкалық аспапта (сылдырмақ) музыканы еркін түрде ойнауға тырысу
2.3.3.22 музыкалық аспаптарда (сылдырмақ, барабан, маракас) бір уақытта бүкіл сыныппен ойнау
4.3.3.22 музыкалық аспапта (фортепиано) бір саусақпен до1-до2 белгіленген пернелер бойынша гамма ойнау
1.3.3.23 музыкалық аспаптарда (музыкалық балға, қоңырау, сылдырмақ) музыканы бір уақытта бүкіл сыныппен еркін түрде ойнау
38. Бағдарлама Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-4 сыныптары үшін "Музыка және ырғақ" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарында әрбір бөлім бойынша жүзеге асырылатын оқу мақсаттарының көлемі көрсетілген.
39. Оқу мақсаттарын сыныптар мен тоқсандар бойынша бөлу ұсынымдық сипатта болады. Педагог өз мүмкіндіктерін ескере отырып, әр білім алушы үшін қолжетімді оқу мақсаттарын дербес анықтайды.
Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-4 сыныптары үшін "Музыка және ырғақ" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар

2.3.3.18 играть под музыку в произвольной форме на музыкальном инструменте (бубен)
3.3.3.18 имитировать в движении под музыку игру на музыкальном инструменте (пианино)
4.3.3.18 играть под музыку в произвольной форме на музыкальном инструменте (домбра)
1.3.3.19 стремиться имитировать в движении под музыку игру на музыкальном инструменте (колокольчик)
2.3.3.19 имитировать в движении под музыку игру на музыкальном инструменте (барабан)
3.3.3.19 играть под музыку в произвольной форме на музыкальном инструменте (пианино)
4.3.3.19 имитировать в движении под музыку игру на музыкальном инструменте (дудочка)
1.3.3.20 стремиться играть под музыку на музыкальном инструменте (колокольчик)
2.3.3.20 воспроизводить на музыкальных инструментах ритмический рисунок произведения (барабан)
3.3.3.20 играть под музыку в произвольной форме на музыкальном инструменте (металлофон)
4.3.3.20 играть под музыку в произвольной форме на музыкальном инструменте (дудочка)
1.3.3.21 стремиться имитировать в движении под музыку игру на музыкальном инструменте (погремушка)
2.3.3.21 воспроизводить на музыкальных инструментах ритмический рисунок произведения (маракас)
3.3.3.21 играть под музыку определҰнный ритмический рисунок одновременно всем классом на музыкальных инструментах (пианино, металлофон)
4.3.3.21 играть под музыку в произвольной форме одновременно всем классом на музыкальных инструментах (домбра, дудочка, духовая гармоника)
1.3.3.22 стремиться играть под музыку в произвольной форме на музыкальном инструменте (погремушка)
2.3.3.22 играть под музыку одновременно всем классом на музыкальных инструментах (бубен, барабан, маракас)
4.3.3.22 играть гамму по отмеченным клавишам до1- до2 одним пальцем на музыкальном инструменте (пианино)
1.3.3.23 стремиться играть под музыку в произвольной форме одновременно всем классом на музыкальных инструментах (музыкальный молоточек, колокольчик, погремушка)
38. Настоящая Программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Музыка и ритмика" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
39. Распределение учебных целей по классам и четвертям носит рекомендательный характер. Учитель самостоятельно определит доступные учебные цели индивидуально для каждого ученика с учетом его возможностей.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Музыка и ритмика" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов

1.3.3.13 музыкамен қозғалыстарды кезектестіріп орындауға тырысу (еркін қадам, аяқтың ұшымен қадам, жүгіру, секіру), сигнал бойынша қозғалысты өзгерту
1.3.3.23 музыкалық аспаптарда (музыкалық балға, қоңырау, сылдырмақ) бір уақытта бүкіл сыныппен музыкамен еркін түрде ойнауға тырысу
2) 2-сынып:
Өтпелі ортақ тақырып
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1-2-ші апта білім алушыларды бақылау және тексеру;
3-апта "Мен және менің отбасым"; 4-апта "Менің денем. Мен - ұлмын, мен - қызбын";
5-апта "Көкөністер";
6-апта "Жеміс-жидектер"; 7-апта "Менің ойыншықтарым";
8-апта "Менің үйім";
9-апта "Менің мектебім"
2.1. Музыка тыңдау
2.1.1.1музыкалық шығарманы дұрыс отырып соңына дейін мұқият тыңдау
2.1.1.2 балалар әндерінен ойналатын таныс әуендерді тану
2.1.1.3 дыбыс күшінің өзгеруін ажырату (қатты, ақырын)
2.1.1.4 музыкалық шығарманың мәнерлі құралдарын ажырату (баяу, жылдам)
2.1.1.5 музыкалық шығарманың сипатын тану (көңілді, мұңды)
2.1.1.7 музыкалық жанрды (ән) тыңдау
2.1.1.9 музыкалық аспаптарды (сылдырмақ) үлгісі бойынша, атауы бойынша тану
2.2. Ән айту
2.2.2.1 ән айтуды орындау кезінде өз орнын тану, дұрыс отыру, тұру
2.2.2.2 педагогпен бірге дауысты дыбыстар мен бұындарды созып әндету, әуеннің басталуын және аяқталуын сезу
2.2.2.3 педагогпен бірге дауысты дыбыстарды (а, о, у, и, э, ы) әндетуге тырысу, әндетуді уақытында бастау және аяқтау
2.2.2.4 әннің сипатын тану (көңілді, мұңды)
2.2.2.5 беттің бөліктерін көрсету және атау (бет, ерін, мұрын, ауыз, көз, маңдай, қас)
2.2.2.6 педагогпен бірге жануарлардың дыбыстарына еліктеу (мысық)
2.2.2.11 и –дауысты дыбыстағы әуендерді айту
2.3. Музыкалық-ырғақты жаттығулар
2.3.3.1 музыкалық-ырғақты жаттығуларды орындау үшін сапта өз орнында (шахмат тәртібімен) тұру
2.3.3.2 музыкамен бос жерге жылжу және дыбыстық сигнал бойынша өз орындарында тұру
2.3.3.3 музыкамен қозғалу, әуен дыбысының басы мен соңына дейін әрекет ету
2.3.3.4 музыкамен қозғалысты уақтылы бастау және аяқтау
2.3.3.5 педагогтың артынан музыкаға басты еңкейтуді және бұруды орындау (лентамен, лентасыз)
2.3.3.14 музыкамен қимылдарға еліктеу (мысық)
2.3.3.17 музыкалық аспаптағы (сылдырмақ) ойын музыкасымен қозғалуға еліктеу
2.3.3.18 музыкалық аспаптағы (сылдырмақ) музыканы еркін түрде ойнау
2-тоқсан
1-апта "Менің киімдерім"; 2-апта "Менің аяқ киімдерім"; 3-апта "Азық-түлік";
4-апта "Шай ыдыстары"; 5-апта "Жиһаз";
6-апта "Жаңа жыл мерекесі"; 7-апта "Жаңа жыл мерекесі"
2.1. Музыка тыңдау
2.1.1.1музыкалық шығарманы дұрыс отырып соңына дейін мұқият тыңдау
2.1.1.2 балалар әндерінен ойналатын таныс әуендерді тану
2.1.1.3 дыбыс күшінің өзгеруін ажырату (қатты, ақырын)

1.3.3.13 стремиться под музыку выполнять движения по последовательности (свободный шаг, шаг на носочках, бег, прыжки), менять движение по сигналу
1.3.3.23 стремиться играть под музыку в произвольной форме одновременно всем классом на музыкальных инструментах (музыкальный молоточек, колокольчик, погремушка)
2) 2 класс:
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1-2 неделя наблюдение и обследование обучающихся;
3 неделя "Я и моя семья";
4 неделя "Мое тело. Я - мальчик, я - девочка";
5 неделя "Овощи";
6 неделя "Фрукты, ягоды";
7 неделя "Мои игрушки";
8 неделя "Мой дом";
9 неделя "Моя школа"
2.1. Слушание музыки
2.1.1.1 слушать музыкальное произведение до конца
2.1.1.2 узнавать знакомые мелодии из детских песен
2.1.1.3 различать изменения в силе звучания (громко, тихо)
2.1.1.4 различать выразительные средства музыкального произведения (медленно, быстро)
2.1.1.5 узнавать характер музыкального произведения (веселый, грустный)
2.1.1.7 слушать музыкальный жанр (песня)
2.1.1.9 узнавать музыкальные инструменты (бубен) по образцу, по названию
2.2. Пение
2.2.2.1 узнавать свое место, правильно сидеть, стоять при пении
2.2.2.2 подпевать с педагогом гласные звуки и слоги в распевках, реагировать на начало и конец звучания мелодии
2.2.2.4 узнавать характер песни (веселая, грустная)
2.2.2.5 показать и назвать части лица (щҰки, губы, нос, рот, глаза, лоб, брови)
2.2.2.6 совместно с педагогом имитировать звуки животных (кошка)
2.2.2.11 пропевать мелодии на гласный звук – и
2.3. Музыкально-ритмические упражнения
2.3.3.1 занимать свое место в строю (шахматный порядок), для выполнения музыкально-ритмических упражнений
2.3.3.2 под музыку двигаться в рассыпную, и встать на свои места по звуковому сигналу
2.3.3.3 двигаться под музыку, реагировать на начало и конец звучания мелодии
2.3.3.4 под музыку своевременно начинать и заканчивать движение
2.3.3.5 выполнять под музыку за педагогом, наклоны и повороты головы (без лент, с лентами)
2.3.3.14 под музыку имитировать движения (кошка)
2.3.3.17 имитировать в движении под музыку игру на музыкальном инструменте (бубен)
2.3.3.18 играть под музыку в произвольной форме на музыкальном инструменте (бубен)
2 четверть
1 неделя "Моя одежда";
2 неделя "Моя обувь";
3 неделя "Продукты питания";
4 неделя "Чайная посуда";
5 неделя "Мебель";
6 неделя "Праздник Новый год";
7 неделя "Праздник Новый год"
2.1. Слушание музыки
2.1.1.1 слушать музыкальное произведение до конца
2.1.1.2 узнавать знакомые мелодии из детских песен
2.1.1.3 различать изменения в силе звучания (громко, тихо)

2.3.3.1 музыкалық-ырғақты жаттығуларды орындау үшін сапта өз орнында (шахмат тәртібімен) тұру
2.3.3.2 музыкамен бос жерге жылжу және дыбыстық сигнал бойынша өз орындарына тұру
2.3.3.4 музыкамен қимылды уақтылы бастау және аяқтау
2.3.3.10 педагогтың артынан музыкамен би қимылын орындау (денемен бұрылу арқылы жартылай отыру)
2.3.3.13 музыкамен қимылдарды кезектілікпен орындау (еңкею, басты бұру, қолды сермеу қимылы, денемен еңкею және иілу, секіру), сигнал бойынша қозғалысты өзгерту
2.3.3.22 музыкалық аспаптарда (сылдырмақ, барабан, маракас) бір мезгілде бүкіл сыныппен еркін түрде ойнау
3) 3-сынып:
Өтпелі ортақ тақырып
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1-2-апта білім алушыларды бақылау және тексеру;
3-апта "Мен және менің отбасым"
4-апта "Менің денем. Мен - ұлмын, мен - қызбын"
5-апта "Көкөністер" 6-апта "Жеміс-жидектер" 7-апта "Менің сүйікті ойындарым" 8-апта "Менің үйім"
9-апта "Менің мектебім"
3.1. Музыка тыңдау
3.1.1.1 музыка тыңдау мәдениетін орындау (алаңдау, шығарманы соңына дейін тыңдау)
3.1.1.2 фрагменттерден таныс шығармаларды тану
3.1.1.3 дыбыс күшінің өзгерістерін байқау және атау (қатты, ақырын)
3.1.1.4 музыкалық шығарманың мәнерлі құралдарын байқау және атау (баяу, жылдам)
3.1.1.5 дыбыстардың биіктігі бойынша өзгеруімен (төмен, жоғары) музыкалық мәнерліліктің әртүрлі құралдарын байқау
3.1.1.6 музыкалық шығарманың дыбысталу ұзақтығын ажырату (қысқа, ұзақ)
3.1.1.7 музыкалық жанрды (би) тыңдау
3.1.1.10 музыкалық аспаптарды (пианино) үлгісі бойынша, атауы бойынша тану
3.2. Ән айту
3.2.2.1 ән айтқан кезде дене мүсінін дұрыс ұстау
3.2.2.2 педагогпен бірге дауысты дыбыстар мен бұындарды созып әндету, таныс әндерді тану және иллюстрация арқылы атау және көрсету
3.2.2.3 дауысты дыбыстарды (а, о, у) дыбыстың түрлі күшімен (ақырын, қатты) әндету
3.2.2.5 бет пен дененің бөліктерін көрсету және атау (бет, ерін, мұрын, ауыз, көз, маңдай, қас, құлақ, бас, мойын, иық, кеуде, іш, арқа, қол, шынтақ, қолдың білезігі, алақан, саусақтар, аяқ, тізе, табан, аяқтың ұшы, өкше)
3.2.2.6 педагогпен бірге көлік дыбыстарына еліктеу (автомобиль)
3.2.2.9 ән айту алдында артикуляциялық жаттығуларды орындау
3.3. Музыкалық-ырғақты жаттығулар
3.3.3.1 музыкалық-ырғақты жаттығуларды орындау үшін сапқа тұрып, бастапқы қалыпқа тұру
3.3.3.2 жұптасып тұру, өзінің жұбын тану
3.3.3.3 музыкамен еркін қадаммен шеңбер бойымен жұптасып қозғалу
3.3.3.7 музыкамен бір-біріне қарама-қарсы жұпта басты еңкейтуді және бұруды орындау
3.3.3.15 педагогпен бірге көлік қимылдарына еліктеу (автомобиль)

2.3.3.1 занимать свое место в строю (шахматный порядок), для выполнения музыкально-ритмических упражнений
2.3.3.2 под музыку двигаться в рассыпную, и встать на свои места по звуковому сигналу
2.3.3.4 под музыку своевременно начинать и заканчивать движение
2.3.3.10 выполнять под музыку за педагогом танцевальное движение (полуприседание с поворотом корпуса)
2.3.3.13 под музыку выполнять движения по последовательности (наклоны, повороты головы, маховые движения рук, наклоны и перегибы корпуса, прыжки), менять движение по сигналу
2.3.3.22 играть под музыку одновременно всем классом на музыкальных инструментах (бубен, барабан, маракас)
3) 3 класс:
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1-2 неделя наблюдение и обследование обучающихся
3 неделя "Я и моя семья"
4 неделя "Мое тело. Я - мальчик, я - девочка"
5 неделя "Овощи"
6 неделя "Фрукты, ягоды"
7 неделя "Мои любимые игры"
8 неделя "Мой дом"
9 неделя "Моя школа"
3.1. Слушание музыки
3.1.1.1 выполнять культуру слушания музыки (не отвлекаться, дослушивать произведение до конца)
3.1.1.2 узнавать знакомые произведения по фрагментам
3.1.1.3 замечать и называть изменения в силе звучания (громко, тихо)
3.1.1.4 замечать и называть выразительные средства музыкального произведения (медленно, быстро)
3.1.1.5 замечать различные средства музыкальной выразительности, с изменением звуков по высоте звучания (низкий, высокий)
3.1.1.6 различать длительность звучания музыкального произведения (короткие, длинные)
3.1.1.7 слушать музыкальный жанр (танец)
3.1.1.10 узнавать музыкальные инструменты (пианино) по образцу, по названию
3.2. Пение
3.2.2.1 принимать правильное положение корпуса при пении
3.2.2.2 подпевать с педагогом гласные звуки и слоги в распевках, узнавать знакомые песни и показывать по иллюстрации
3.2.2.3 пропевать гласные звуки (а, у, о) с силой звука (громко, тихо)
3.2.2.5 показать и назвать части лица и тела (щҰки, губы, нос, рот, глаза, лоб, брови, уши, голова, шея, плечи, грудь, живот, спина, рука, локоть, кисть, ладонь, пальцы, нога, колено, стопа, носок, пятка)
3.2.2.6 совместно с педагогом имитировать звуки транспорта (автомобиль)
3.2.2.9 выполнять упражнения артикуляционной гимнастики перед пением
3.3. Музыкально-ритмические упражнения
3.3.3.1 строиться и принимать исходное положение для выполнения музыкально-ритмических упражнений
3.3.3.2 строиться в пары, находить свою пару
3.3.3.3 под музыку двигаться парами по кругу свободным шагом
3.3.3.7 в паре лицом друг к другу под музыку выполнять, наклоны и повороты головы
3.3.3.15 под музыку имитировать в движении (автомобиль)

3.2.2.13 о – дауысты дыбысындағы әуендерді әртүрлі дауыс күшімен (қатты, ақырын) айту
3.3. Музыкалық-ырғақты жаттығулар
3.3.3.1 музыкалық-ырғақты жаттығуларды орындау үшін сапқа тұрып, бастапқы қалыпқа тұру
3.3.3.2 жұптасып тұру, өз жұбын тану
3.3.3.6 музыкамен бір-біріне қарама-қарсы жерде жұппен секіру
3.3.3.10 бір-біріне қарама-қарсы жұпта музыкаға денені бұрып жартылай отыруды орындау (гүлмен, гүлсіз)
3.3.3.13 музыкамен қимылдарды жұп болып кезектілікпен орындау (еркін қадам, аяқтың ұшымен қадам, жүгіру, секіру), сигнал бойынша қозғалысты өзгерту
3.3.3.14 музыкамен қимылдарды жұп болып кезектілікпен орындау (еңкею, басты бұру, қолмен сермеу қимылдары, денемен еңкею және иілу), сигнал бойынша қозғалысты өзгерту
3.3.3.21 музыкалық аспаптарда (фортепиано, металлофон) бір уақытта барлық сыныппен бірге шығарманың ырғақты бейнесін орындау
4) 4-сынып:
Өтпелі ортақ тақырып
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1-2 апта білім алушыларды бақылау және қадағалау; 3-апта "Мен және менің отбасым"; 4-апта "Менің денем. Мен - ұлмын, мен – қызбын";
5-апта "Көкөністер"; 6-апта "Жеміс-жидектер"; 7-апта "Менің сүйікті ойындарым"; 8-апта "Менің үйім";
9-апта "Менің мектебім"
4.1. Музыка тыңдау
4.1.1.1 музыкалық шығарманы тыңдау, музыканың көңіл-күйін, сипатын дұрыс сезіну
4.1.1.2 кіріспе арқылы таныс шығармаларды тану
4.1.1.3 дыбыс күшінің өзгерістерін тану, атау (қатты, ақырын)
4.1.1.4 музыкалық шығарманың мәнерлі құралдарын тану және атау (баяу, жылдам)
4.1.1.5 дыбыстардың биіктігі бойынша өзгеруімен (төмен, жоғары) музыкалық мәнерліліктің әртүрлі құралдарын ажырату
4.1.1.6 музыкалық шығарманың дыбысталу ұзақтығын байқау және ажырату (қысқа, ұзақ)
4.1.1.7 музыкалық жанрды (марш) тыңдау
4.1.1.11 музыкалық аспаптарды (домбыра) үлгісі бойынша, атауы және дыбысталуы бойынша тану
4.2. Ән айту
4.2.2.1 ән айтуға тұру және дайындалу
4.2.2.2 "и" дыбысына әуендерді әндету, дыбыстың түрлі күшімен (ақырын, қатты)
4.2.2.5 ойыншықтардың дене бөліктерін тану және көрсету (бас, мойын, кеуде, арқа, іш, қол, қолдың білезігі, аяқ, тізе, табан)
4.2.2.8 ән айту алдында көрсету бойынша артикуляциялық жаттығуды орындау
4.3. Музыкалық-ырғақты жаттығулар
4.3.3.1 музыкалық-ырғақты жаттығуларға тұру және дайындалу
4.3.3.2 музыкамен шеңбер бойымен бір-бірден қозғалу және сигнал бойынша жұптасып тұру
4.3.3.4 бір орында тұрып, музыкаға марш қадамын орындау (жалаушамен, жалаусыз)
4.3.3.5 музыкаға марш қадамын орындап алға жылжу (жалаушамен, жалаусыз)

3.2.2.13 пропевать мелодии на гласный звук – о, с разной силой звука (громко, тихо)
3.3. Музыкально-ритмические упражнения
3.3.3.1 строиться и принимать исходное положение, для выполнения музыкально-ритмических упражнений
3.3.3.2 строиться в пары, находить свою пару
3.3.3.6 под музыку прыгать парами на месте, лицом друг к другу
3.3.3.10 под музыку в паре лицом друг к другу выполнять, полуприседание с поворотом корпуса (без цветов, с цветами)
3.3.3.13 под музыку выполнять движения в паре по последовательности (свободный шаг, шаг на носочках, бег, прыжки), , менять движение по сигналу
3.3.3.14 под музыку выполнять движения в паре по последовательности (наклоны, повороты головы, маховые движения рук, наклоны и перегибы корпуса, прыжки), менять движение по сигналу
3.3.3.21 играть под музыку определҰнный ритмический рисунок одновременно всем классом на музыкальных инструментах (пианино, металлофон)
4) 4 класс:
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1-2 неделя наблюдение и обследование обучающихся;
3 неделя "Я и моя семья";
4 неделя "Мое тело. Я - мальчик, я - девочка";
5 неделя "Овощи";
6 неделя "Фрукты, ягоды";
7 неделя "Мои любимые игры";
8 неделя "Мой дом";
9 неделя "Моя школа"
4.1. Слушание музыки
4.1.1.1 спокойно слушать музыку, вслушиваться в музыкальное звучание, адекватно реагировать на характер музыкального произведения
4.1.1.2 узнавать знакомые произведения по вступлению
4.1.1.3 узнавать, называть изменения в силе звучания (громко, тихо)
4.1.1.4 узнавать и называть выразительные средства музыкального произведения (медленно, быстро)
4.1.1.5 различать различные средства музыкальной выразительности, с изменением звуков по высоте звучания (низкий, высокий)
4.1.1.6 замечать и различать длительность звучания музыкального произведения (короткие, длинные)
4.1.1.7 слушать музыкальный жанр (марш)
4.1.1.11 узнавать музыкальные инструменты (домбра) по образцу, по названию и звучанию
4.2. Пение
4.2.2.1 строиться и готовиться к пению
4.2.2.2 пропевать мелодии на гласный звук – и, с разной силой звука (громко, тихо)
4.2.2.5 узнать и показать части тела на игрушках (голова, шея, грудь, спина, живот, рука, кисть, нога, колено, стопа)
4.2.2.8 выполнять по показу артикуляционную гимнастику перед пением
4.3. Музыкально-ритмические упражнения
4.3.3.1 строиться и готовиться к музыкально-ритмическим упражнениям
4.3.3.2 под музыку двигаться по кругу по одному, и по сигналу строиться в пару
4.3.3.4 под музыку выполнять маршевый шаг на месте (без флажков, с флажками)
4.3.3.5 под музыку выполнять маршевый шаг в продвижении (без флажков, с флажками)

4.2.2.7 педагогпен бірге музыкалық аспаптың (сыбызғы) дыбысына еліктеу
4.2.2.8 ән айту алдында көрсету бойынша артикуляциялық жаттығуды орындау
4.2.2.12 педагогпен бірге қарапайым, кысқа әндерді айту
4.3. Музыкалық-ырғақты жаттығулар
4.3.3.1 музыкалық-ырғақты жаттығу жасауға орнында тұру және дайындалу
4.3.3.13 музыкамен марштық қадамды, бүйірлік қадамды, сигнал бойынша бүйірімен шоқырақтауды кезектестіру
4.3.3.14 музыкамен марштық қадамды, бүйірлік қадамды, сигнал бойынша тікелей шоқырақтауды кезектестіру
4.3.3.15 музыкамен марштық қадамды, бүйірлік қадамды, бүйірлік қадамды, сигнал бойынша тікелей шоқырақтауды кезектестіру бойынша қимылдарды орындау
4.3.3.16 музыкамен марштық қадамды, бүйірлік қадамды, бүйірлік қадамды, сигнал бойынша тікелей шоқырақтауды кезектестіру бойынша жұптасқан қимылдарды орындау
4.3.3.22 музыкалық аспапта (фортепиано) бір саусақпен белгіленген до1-до2 пернелері бойынша гамманы ойнау
бұйрығына
24-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
321 - қосымша
Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1 - 4 сыныптары үшін "Бейнелеу өнері" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1 - 4 сыныптары үшін "Бейнелеу өнері" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты – бастапқы бейнелеу қабілеттері мен дағдылардың, оқушыларға қолжетімді бейнелеу және сәндік өнер түрлерін қабылдау, жинақталған бейнелеу өнерінің тәжірибесін оқу және өмірлік жағдайларда пайдалану жүйесін қалыптастыру.
3. Бағдарламаның оқу мақсаттары:
1) қарапайым бейнелеу қабілеттері мен дағдыларын әртүрлі бейнелеу техникасында қалыптастыру және алған дағдыларын практикалық-маңызды әрекеттерде қолдану;
2) пластикалық материалдарды қолдану және олардан пішіндер жасау дағдыларын қалыптастыру және дамыту;
3) аппликация жасауға арналған формаларды дұрыс орналастыру және жапсыру дағдыларын қалыптастыру;
4) бейнелеу әрекеті процесінде сөйлеудің сүйемелдеу және реттеуші функцияларын дамыту.
4. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) көру-қозғалыс координациясын дамыту;
2) бейнелейтін заттарды жан-жақты зерттеу (полисенсорлық негізде), қоршаған ортадағы заттарды салыстыру, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарды табу қабілеттерін қалыптастыру;
3) бейнелеу әрекеті аясында оқушыларға қолжетімді вербалды (заттардың, олармен жасалған іс-әрекеттердің, заттардың белгілерінің сөз-атаулары) және вербалды емес (ым-ишара, мимика, пантомимика) формаларда сөйлеу дағдыларын қалыптастыру;

4.2.2.7 совместно с педагогом имитировать звуки музыкального инструмента (дудочка)
4.2.2.8 выполнять по показу артикуляционную гимнастику перед пением
4.2.2.12 совместно с педагогом исполнять несложные песенки-попевки
4.3. Музыкально-ритмические упражнения
4.3.3.1 строиться и готовиться к музыкально-ритмическим упражнениям
4.3.3.13 под музыку чередовать маршевый шаг, приставной шаг, боковой галоп по сигналу
4.3.3.14 под музыку чередовать маршевый шаг, приставной шаг, боковой галоп, прямой галоп по сигналу
4.3.3.15 под музыку выполнять движения по последовательности маршевый шаг, приставной шаг, боковой галоп, прямой галоп по сигналу
4.3.3.16 под музыку выполнять движения в паре по последовательности маршевый шаг, приставной шаг, боковой галоп, прямой галоп по сигналу
4.3.3.22 играть гамму по отмеченным клавишам до1-до2 одним пальцем на музыкальном инструменте (пианино)
Приложение 24 к приказу
Приложение 321 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 03 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Цель Программы - формирование системы первоначальных изобразительных умений и навыков, через восприятие доступных обучающимся видов изобразительного и декоративно-прикладного искусства, использование накопленного изобразительного опыта в учебных и жизненных ситуациях.
3. Учебные задачи Программы:
1) формировать элементарные изобразительные умения и навыки в разной технике изображения и применять полученные умения в практически-значимой деятельности;
2) формировать и развивать умения пользоваться пластичными материалами и создавать из них формы;
3) формировать умения выкладывать и наклеивать формы для аппликации;
4) развивать сопровождающую и регулирующую функции речи в процессе изобразительной деятельности.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развивать зрительно-двигательную координацию;
2) формировать умение обследовать объект изображения на полисенсорной основе, сравнивать, находить сходство и различие объектов окружающей действительности;
3) формировать речевые навыки в рамках изобразительной деятельности в доступной для обучающихся вербальной (слова-названия предметов, действий с ними, признаков предметов) и невербальной (жесты, мимика, пантомимика) формах;

4) құрдастар мен мұғалімге қатысты эмоционалды жағымды қабылдауды қалыптастыру;
5) бірлескен іс-әрекет барысында үлкендермен және сыныптастарымен ынтымақтаса білу қабілетін қалыптастыру.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесін ұйымдастыру кезінде мыналар ескеріледі:
1) ұжымдық оқыту жағдайында танымдық белсенділіктің төмендігі;
2) фронтальды жұмыста қолданылатын мұғалімнің бағыттаушы, ынталандырушы көмегіне әлсіз реакция;
3) білім алушылардың қырық бес минут бойы бір оқу пәнінің мазмұнына назар аударып, белсенді болуынының шағын ресурсы;
4) қалыптасып жатқан дағдыларды автоматтандырудағы қиындықтар.
6. Педагогикалық іс-шаралар қажетті алғышарттарды, дағдылардың, соның ішінде ересектермен және балалармен ынтымақтаста әрекет жасаудың амалдарын қалыптастыруға бағытталған.
7. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларды оқыту мен тәрбиелеу процесін ұйымдастыру арнайы педагогика принциптеріне негізделеді.
8. Педагогтер оқушылардың өзіндік ерекшеліктерін сақтай отырып, өзіндік қарқынмен даму құқығын құрметтейді; балалардың мүмкіндіктерінің өзгеруін үнемі зерттеп қадағалайды, оқушылардың білім беру қажеттіліктерін бағалайды және дағдыларды меңгеру мен дамуындағы минималды болса да жетістіктерін бақылайды және тіркейді. Кез келген прогресс оқудың оң нәтижесі ретінде қарастырылады .
9. Педагогтер осы Бағдарламадан әрбір білім алушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын , сондай-ақ білім алушылардың жеке мүмкіндіктері мен оқу, жеке жетістіктерін бағалау нәтижелерін ескере отырып, әдістерді, нысандарды, оқу-әдістемелік құралдарды дербес таңдайды.
10. Білім берудің интеграцияланған сипаты мектептегі оқудың алғашқы 2-4 жылында пәндік емес білім беру арқылы жүзеге асырылады, кейін ол пәндік оқытуға кезең-кезеңімен ауысады. Оқушылардың пәндік емес оқыту кезінде мақсатты іс-әрекетін ұйымдастыру үшін өтпелі тақырыптық жоспарлау қолданылады.
11. Бағдарламада оқу жылының әр аптасы үшін өтпелі тақырып белгіленген. Тақырыптарды және олардың реттілігін анықтау кезінде "Мен баламын" концентрінен (оқушының өзі туралы түсініктерін қалыптастыру, өзіне деген оң көзқарасын қалыптастыру) "Бала және оның әлемі" концентріне ( жақын ортасы жайлы: оның отбасы, үйі, ойыншықтары, мектебі, сыныбы, сыныптастары туралы түсінік қалыптастыру) және одан әрі "Бала және үлкен әлем" концентріне (өсімдіктер, жануарлар әлемі, табиғат құбылыстары) өту принципі қолданылған.
12. Қайталауды және бірте-бірте кеңейтуді, оқытылатын ұғымдарды, лексиканы, фразеологизмдерді, практикалық жаттығуларды күрделендіріп отыруды көздейтін концентрлік принципке сәйкес өтпелі тақырыптар әр сыныпта ортақ тақырып ретінде қайталанады. Мектептің педагогикалық кеңесі аймақтық ерекшеліктерді және оқушылардың мүмкіндіктерін ескере отырып, пәнге және ортақ тақырыптардың ретіне өзгерістер енгізе алады.

4) формировать эмоционально-положительное восприятие сверстников и педагога;
5) формировать умения сотрудничать со взрослыми и одноклассниками во время совместной деятельности.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. При организации учебного процесса учитываются:
1) низкая познавательная активность в условиях коллективного обучения;
2) слабая реакция на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемую во фронтальной работе;
3) малый ресурс обучающихся в поддержании собственной активности и концентрации внимания на содержании одного учебного предмета в течение сорока пяти минут;
4) трудности автоматизации формируемых навыков.
6. Педагогические мероприятия направлены на формирование необходимых предпосылок и способов усвоения навыков, включающих сотрудничество со взрослым и детьми.
7. Организация процесса обучения и воспитания обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта основана на принципах специальной педагогики.
8. Педагоги уважают право школьников развиваться в индивидуальном темпе, учитывая индивидуальные особенности каждого обучающегося; постоянно изучают изменяющиеся возможности, оценивают образовательные потребности, фиксируют минимальные продвижения в развитии и усвоении навыков у обучающихся. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата в обучении.
9. Педагоги самостоятельно выбирают доступное для каждого обучающегося содержание обучения из настоящей Программы, а также методы, формы, средства обучения с учетом индивидуальных возможностей и результатов оценки образовательных, личностных достижений обучающихся.
10. Интегрированный характер обучения реализуется беспредметным обучением в первые 2-4 года обучения в школе с постепенным переходом к предметному обучению. Для организации целенаправленной деятельности обучающихся в период беспредметного обучения применяется сквозное тематическое планирование.
11. В Программе определена сквозная тема для каждой недели учебного года. При определении тематик и их последовательности использован принцип перехода от концентра "Я - ребенок" (формирование у школьника представлений о себе, формирование положительного отношения к себе), к концентру "Ребенок и его мир" (формирование представлений о ближайшем окружении: своей семье, доме, своих игрушках, своей школе, классе, одноклассниках), и далее к концентру "Ребенок и большой мир" (мир растений, животных, явления природы).
12. Сквозная тематика повторяется в каждом классе в соответствии с принципом концентричности, предполагающим повторение и постепенное расширение, усложнение изучаемых понятий, словаря, фразеологии, практических упражнений. Педагогический совет школы может внести изменения в тематику и последовательность сквозных тем с учетом региональных особенностей и возможностей обучающихся.

13. Білім алушыларда ойлаудың, қарым-қатынастың, сөйлеу тілінің (оның жоқтығына дейін) дамуында спецификалық проблемалары бар. Бұл проблемаларды компенцациялау әрбір жеке жағдайда педагогикалық құралдар арқылы жүзеге асады. Сөйлеуді түсінуді дамыту, вербальды және баламалы қарым-қатынас құралдарын қалыптастыру, оқушылардың бейнелеу-әрекеттік ойлауын дамыту бойынша жүйелі жұмыстар бірізділікпен жүргізіледі. Мұғалімнің сөйлеуі, өзінің және балалардың іс-әрекетін сөйлеумен сүйемелдеуі мөлшерлі және оқушыларға түсінікті болуы керек.
14. Оқыту процесі тек мазмұнды ғана емес, ұйымдастыру формаларын да қатаң реттеуді қарастырмайды.
15. Сабақты ұйымдастырып жүргізген кезде әр оқушы үшін қажеттілік туындаған сәтте іс-әрекет түрін өзгертуге мүмкіндіктің болуын қамтамасыз етеді. Жеке жұмысты орындау, жеке қарқынмен жұмыс жасау, мұғалімнің жеке көмегін алу үшін жағдайлар жасалады. Оқушыларға сабақ барысында сыныпта еркін қозғалуға мүмкіндік беріледі .
16. Бейнелеу өнерін оқыту құзыреттілік негізінде құрылады.
1) әлеуметтік құзыреттілік оқушылардың адамдарға, жалпы бейнелеу өнеріне, халықтық және сәндік-қолданбалы өнер туындыларына, табиғатқа, іс-әрекет өнімдеріне, сабақта және оқу іс-әрекетінен тыс уақытта қауіпсіз өмір сүру ережелерін сақтауға оң көзқарасын қалыптастыру жұмыстарын қамтиды;
2) коммуникативті құзіреттілік сөйлеуді түсінуді дамытудан, оқушылардың сөздік қорын байытудан, бейнелеу әрекеті аясында балаларға қол жетімді вербалды (заттардың, олармен жасалған іс-әрекеттердің, заттардың белгілерінің сөз-атаулары) немесе вербалды емес (ым-ишара, мимика, пантомима және т.б.) формаларында қарым-қатынастың мақсаты мен жағдайятына сәйкес сөйлеу іс-әрекетін тіл арқылы жүзеге асыру дағдыларын қалыптастырудан тұрады.
3) танымдық-ақпараттық құзіреттілік оқушылардың бейнелейтін нысанды жан-жақты (полисенсорлық негізде) зерттеу дағдыларын, қоршаған ортадағы заттарды салыстыру, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу, алған білімдері мен дағдыларын өзінің практикалық іс-әрекетінде қолдану дағдыларын қалыптастыру бойынша жұмысты қамтиды;
4) көрнекі құзыреттілік – бейнелеу құралдарымен және материалдарымен жұмыс істеудің қарапайым дағдыларын қалыптастыру мен дамытуды, бейнелеу әрекетінің дағдыларын меңгеруді, мұғаліммен бірлескен іс-әрекетте қоршаған орта нысандарын еліктеу негізінде, тікелей заттың өзіне қарап, үлгі бойынша қол жетімді деңгейде бейнелеу қабілетін дамытуды; жұмыс орнын ұйымдастыру дағдыларын қалыптастыруды қамтиды.

13. У обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта имеют место специфические проблемы в развитии речи (вплоть до ее отсутствия), мышления, общения. Существующие проблемы в каждом конкретном случае, компенсируются педагогическими средствами. Выстраивается последовательная работа по формированию понимания речи, вербальных и альтернативных средств общения, развитию наглядно-действенного мышления обучающихся. Речевое сопровождение деятельности обучающихся со стороны педагога должно быть дозированным и доступным пониманию обучающихся.
14. Процесс обучения не предусматривает жесткого регламентирования не только содержания, но и организационных форм.
15. При организации урока обеспечивается возможность изменить вид деятельности в тот момент, когда такая необходимость возникает у каждого ученика. Обеспечиваются условия для выполнения индивидуальной работы, в индивидуальном темпе, получения индивидуальной помощи педагога. Обучающимся предоставляется возможность свободно передвигаться в классной комнате во время урока.
16. Обучение изобразительному искусству строится на компетентностной основе:
1) социальная компетенция предполагает работу по развитию у обучающихся позитивного отношения к людям, к произведениям изобразительного, народного и декоративно-прикладного искусства, природе, продуктам деятельности, к соблюдению правил безопасной жизнедеятельности на уроках и во внеучебной деятельности;
2) коммуникативная компетенция заключается в работе по развитию понимания обращенной речи, обогащению словаря обучающихся, формированию умений средствами языка осуществлять речевую деятельность в соответствии с целями и ситуацией общения в рамках изобразительной деятельности в доступной для них вербальной (слова-названия предметов, действий с ними, признаков предметов) или невербальной (жесты, мимика, пантомимика и т.п.) форме;
3) познавательно-информационная компетенция предполагает работу по формированию у обучающихся умений обследовать объект изображения на полисенсорной основе, умений сравнивать, находить сходство и различие объектов окружающей действительности, использовать полученные знания и умения в собственной практической деятельности;
4) изобразительная компетенция заключается в формировании и развитии элементарных умений и навыков в работе с изобразительными инструментами и материалами, владению навыками изобразительной деятельности, развитию способности на доступном уровне изображать объекты окружающей действительности в совместной деятельности с педагогом, по подражанию, с натуры, по образцу; в формировании умений организовывать рабочее место.

17. Сабақтарды жоспарлау кезінде оқушылардың жеке ерекшеліктеріне сәйкес көмек алуға мүмкіндік беретін саралау және дараландыру принципі сақталады.
18. Сабақтың құрылымы мен оқыту әдістемесі дидактикалық мақсаттар мен оқу материалының мазмұны негізінде және сыныптағы әрбір оқушының психофизиологиялық мүмкіндіктеріне қарай құрылады.
19. Бейнелеу өнері сабағының құрылымы:
1) ұйымдастыру кезеңі – кабинеттің дайындығы; сабақтың басталуын ұйымдастыру; оқушылардың сабаққа дайындығы; жұмысқа мақсат қою; ойын элементтерін қосу;
2) жаңа оқу материалмен таныстыру – зерттелетін заттар мен құбылыстардағы басты нәрсені бөліп көрсету; көрнекі құралдарды қолдану, пәнаралық байланыстарын пайдалану; жаттығуларды орындау;
3) практикалық жұмыс;
4) қорытындылау – жұмыстардың көрмесі; жұмысты талдау; оқушының іс-әрекетін мұғалімнің бағалауы.
20. Сабақта оқушылардың бейнелеу әрекетін ұйымдастыру үшін әртүрлі әдістер мен тәсілдер қолданылады:
1) зерттеу, жан-жақты карастыру,
2) бақылау,
3) бейнеленетін заттармен ойнау;
4) еліктеу әрекеттері,
5) бірлескен әрекеттер;
6) үлгі бойынша әрекет;
7) сөздік нұсқау бойынша оқушының өз іс-әрекеті.
21. Сабақтарға музыкалық терапия, арт-терапия, ертегі терапиясы, музыкаға сурет салу, жасалған қолөнер бұйымдармен ойнау элементтерін енгізу оқу-тәрбиелік бағытта да, түзету-дамыту бағытында да сабақтың тиімділігін арттырады.
22. Оқытудың аудиовизуалды құралдары ең күшті оқыту әсерге ие, олар оқылатын материалды бейнелі қабылдауын және оны қөрнекі нақтылауын қабылдау мен есте қалдыру үшін неғұрлым қолжетімді формада қамтамасыз етеді, өйткені өмір құбылыстарын көрсету көркемдік құралдармен (кино және фотосурет, көркем оқу, сурет салу, музыка) жүзеге асады.
23. Сабақта міндетті түрде оқушылардың сөйлеу тілін дамыту бойынша арнайы жұмыс жүргізіледі: көзбен қабылданатын бейне мен оның ауызша белгіленуі арасында байланыс орнатылады, сөз мағынасын түсіну, әр оқушының мұғалім мен құрбылары туралы эмоционалды жағымды қабылдауын қалыптастыру, бірлескен іс-әрекет кезінде ынтымақтастық қарым-қатынас орнату, іс-әрекет процесі мен нәтижесінен жағымды эмоцияларды білдіре білу жұмыстары жүргізіледі.
24. Оқушылардың сенсомоторлы сферасын дамытуға, бұлшық ет тонусын қалыпқа келтіруге, көру-қозғалыс координациясын, саусақтардың сараланған қимыл-қозғалысын, көру арқылы бақылаын дамытуға бағытталған жаттығуларын өткізу сабақтың міндетті құрамдас бөлігі болып табылады.
25. Бейнелеу іс-әрекетпен айналысуға арналған сынып кеңістігін функционалдық аймақтарға бөлуді ұйымдастырады:

17. При планировании уроков соблюдается принцип дифференциации и индивидуализации, что позволит обучающимся получать помощь в соответствии с индивидуальными особенностями.
18. Структура урока и методика обучения определяется дидактическими целями, содержанием учебного материала и психофизиологическими возможностей каждого обучающегося класса.
19. Структура урока изобразительного искусства:
1) организационный момент - готовность кабинета; организационное начало урока; готовность обучающихся к уроку; целевая установка на работу; введение игрового момента;
2) знакомство с новым материалом- выделение главного в изучаемых объектах и явлениях; использование наглядности; межпредметных связей; выполнение упражнений;
3) практическая работа;
4) подведение итогов - выставка работ; анализ работ; оценка деятельности обучающихся учителем.
20. Для организации изобразительной деятельности обучающихся на уроке применяются разнообразные методы и приемы:
1) обследование, рассматривание;
2) наблюдение;
3) обыгрывание предметов, подлежащих изображению;
4) действия по подражанию;
5) совместные действия;
6) действия по образцу;
7) собственные действия ученика по вербальной инструкции.
21. Включение в уроки элементов музыкотерапии, арттерапии, сказкотерапии, рисования под музыку, обыгрывание выполненных поделок повышают эффективность уроков как в образовательной, так и в коррекционно-развивающей направленности.
22. Аудиовизуальные средства обучения оказывают наиболее сильное обучающее воздействие, обеспечивают образное восприятие изучаемого материала и его наглядную конкретизацию в форме наиболее доступной для восприятия и запоминания, поскольку отображение жизненных явлений совершается художественными средствами (кино и фотосъемка, художественное чтение, живопись, музыка).
23. На уроке обязательно проводится специальная работа по речевому развитию обучающихся: устанавливается связь между зрительно воспринимаемым образом и его словесным обозначением, проводится работа над пониманием значения слов; формирование эмоционально-положительного восприятия каждым обучающимся педагога и сверстников, установление отношений сотрудничества во время совместной деятельности, умение выражать положительные эмоции от процесса и результата деятельности.
24. Обязательным компонентом урока является выполнение упражнений, направленных на развитие сенсомоторной сферы обучающихся, нормализацию мышечного тонуса, зрительно-двигательной координации, дифференцированных движений пальцев рук, зрительного контроля.
25. Предполагается деление пространства классной комнаты для занятий изобразительной деятельностью на функциональные зоны:

1) мұғалім үшін жұмыс аймағы;
2) оқушыларға арналған жұмыс аймағы;
3) жеке гигиена аймағы (ыстық және суық сумен);
4) экспозиция үшін және арнайы құрал-жабдықтар мен материалдарды, табиғи және әдістемелік қорды, сабаққа арналған оқу-әдістемелік кешендерді жалпы сақтауға арналған аймақ.
26. Кеңсенің қолайлы орналасуы солтүстік немесе солтүстік-батыс жағы; кеңсенің жеткілікті жарықтандырылуы, кеңседегі қабырғалар мен жиһаздың бірыңғай ахроматикалық ашық түсті схемасы; кеңсенің декоративті дизайны (фрескалар, мозаика, макеттер, сәндік-қолданбалы өнер туындылары); уақытша экспозициялар (бейнелеу өнерінің әртүрлі түрлері мен жанрларына арналған балалар жұмыстарының көрмелері, репродукциялар, стендтер) қамтамасыз етіледі.
27. 1-3 сыныпта бейнелеу әрекетіне қажетті негізгі дағдыларды қалыптастырады (бейнелеу алды іс-әрекет): сенсомоторлық дағдыларды дамыту; кеңістікте бағдарлау , пішінді, өлшемді, түсті қабылдау; көрнекі іс-әрекеттің материалдарымен және құралдарымен танысу, көрнекі бақылау мен көру-қозғалыс координациясын дамыту.
28. Бейнелеу өнері туындыларын демонстрациялау сабақ аясында тоқсанына 1-2 рет өткізіледі. Демонстрацияға алынатын өнер туындылардың саны 1-2 картинадан, немесе 1 шағын мүсіннен, немесе 2-3 иллюстрациядан немесе сәндік-қолданбалы өнер туындылардан артық емес болғаны шарт. Шығарманың сюжеті, мазмұны оқушыларға түсінікті болуы керек.
29. Сабақ барысында мінез- құлық дағдыларын қалыптастыру және жұмыс орнын ұйымдастыру бойынша арнайы жұмыстар жүргізіледі.
30. Бағдарламаның мазмұны ұсынымдық сипатта берілген, мұғалім сыныптағы әрбір оқушының мүмкіндіктері мен нақты жетістіктеріне сәйкес оқыту мазмұны мен оқу қарқынына кез келген өзгерістер енгізуге құқылы.
31. Бағдарламада оқу пәнінің мазмұнын анықтау үшін бағдарлы негіз болатын және білім алушыларды оқытудың жеке бағдарламаларын құру кезінде мұғалім басшылыққа алатын оқыту мақсаттарының жүйесі тұжырымдалған. Белгілі бір сабаққа оқу мақсаттарын таңдағанда оларды бірнеше бөліктерге бөліп нақтылауға болады.
32. Жетістіктерді бағалау үшін сипаттамалық бағалау қолданылады, ол білім алушылардың жетістіктерінің сапалық көрсеткіші болып табылады. Оқушылардың жетістіктерін сипаттау кезінде дағдыларды меңгерудегі балалардың дербестік дәрежесін көрсету керек: өз бетінше, үлгі бойынша, еліктеу арқылы, мұғаліммен бірлескен әрекеттердің көмегімен.
3-тарау. "Бейнелеу өнері" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Бейнелеу өнері" оқу пәнінің мазмұны
33. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі :

1) рабочую зону – для учителя;
2) рабочую – для обучающихся;
3) для личной гигиены (с горячей и холодной водой);
4) для экспозиции, общего хранения специального оборудования и материалов, натурного и методического фонда, учебные материалы к уроку.
26. Предпочтительное расположение кабинета - северная или северо-западная сторона; обеспечивается достаточное освещение кабинета, единая ахроматическая светлая цветовая гамма для стен и мебели в кабинете; декоративное оформление кабинета (росписи, мозаики, макеты, произведения декоративно-прикладного искусства); временные экспозиции (выставки детских работ, репродукции, стенды, посвященные различным видам и жанрам изобразительного искусства).
27. В 1-3 классах формируются базовые навыки, необходимые для изобразительной деятельности (доизобразительная деятельность): развитие сенсомоторики; ориентировка в пространстве, восприятие формы, величины, цвета; знакомство с материалами и средствами изобразительной деятельности, развитие зрительного контроля и зрительно-двигательной координации.
28. Демонстрация произведений изобразительного искусства проводится как часть урока 1-2 раза в четверть. Рекомендуется рассматривать не более 1-2 картин или 1 скульптуру малых форм, или 2-3 иллюстрации или произведения декоративно-прикладного искусства. Сюжет, содержание произведения должны быть понятны обучающимся.
29. На уроках проводится специальная работа по формированию навыков поведения и организации рабочего места.
30. Содержание Программы носит рекомендательный характер, педагог имеет право вносить любые изменения в содержание и темп обучения каждого ученика класса в соответствии с его возможностями и реальными достижениями.
31. В Программе сформулирована система целей обучения, которые служат ориентировочной основой для определения содержания учебного предмета и которыми руководствуется учитель при создании индивидуальных программ обучения школьников. При выборе учебных целей к конкретному уроку возможна их конкретизация, разбиение на несколько частей.
32. Для оценивания достижений используется описательная оценка, которая является качественным показателем достижений обучающегося. При описании достижений, обучающихся обязательно указывается степень самостоятельности владения навыками: самостоятельно, по образцу, по подражанию, с помощью совместных с педагогом действий.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Изобразительное искусство"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Изобразительное искусство"
33. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:

1) 1-сыныпта – аптасына 2 сағат , оқу жылында 66 сағатты;
2) 2-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
3) 3-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
4) 4-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің № 500 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8170 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген типтік оқу жоспарына байланысты.
34. "Бейнелеу өнері" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Еңбекті ұйымдастыру мәдениеті";
2) "Бейнелеу алды іс-әрекет" ( 1, 2, 3 сыныптар);
3) "Бейнелеу өнері туындыларын қабылдау";
4) "Мүсіндеу" (1, 2, 3, 4-сыныптар).
5) "Аппликация" бөлімі (1, 2, 3, 4-сыныптар).
6) "Сурет салу" бөлімі (1, 2, 3, 4-сыныптар).
35. "Еңбекті ұйымдастыру мәдениеті" бөлімі келесі бөлімшені қамтиды:
1) қауіпсіздік ережелері мен мінез-құлық ережелерін сақтау.
36. "Бейнелеу алды іс-әрекет" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) заттың негізгі белгілері – пішіні, өлшемі, түсі;
2) кеңістік туралы түсініктер;
3) уақыттық түсініктер;
4) нүкте, штрих, сызық, таңба.
37. "Бейнелеу өнері туындыларын қабылдау" келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) халық қолданбалы өнер бұйымдары;
2) иллюстрациялар;
3) сурет салу, мүсін, сәулет өнерлерінің бұйымдары.
38. "Мүсіндеу" бөлімі мынадай келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) ермексаздан сурет салу;
2) кең көлемді өнімдер;
3) композиция.
39. "Аппликация" бөлімі мынадай келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) заттық аппликация;
2) сәндік аппликация;
3) сюжеттік аппликация.
40. "Сурет салу" бөлімі мынадай келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) заттық сурет салу;
2) сәндік сурет салу;
3) сюжеттік сурет салу.
41. 1-сыныпқа арналған "Бейнелеу өнері" пәнінің базалық мазмұны:
1) еңбекті ұйымдастыру мәдениеті. Өнер кабинетінде қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін сақтау: тәртіп ережелерін сақтау бойынша мұғалімнің іс-әрекетін бақылау (бір-біріне кедергі жасамай қатарлас жұмыс істеу; бөтен құралдарды алмау; құралдар мен материалдарды ауызға салмау., оларды еденге және сыныптастарына лақтырмау; рұқсатсыз тұрмау, мұғалімнің үстелінен ештеңе алмау, кабинеттен шықпау, практикалық жұмысты тұрып орындауға рұксат беріледі). Жұмыс орнын ұйымдастыру бойынша жаттығуларды орындау: ұсынылған қызмет түріне арналған құралдар мен материалдарды бірігіп немесе көрсету арқылы алып орналастыру, құралдар мен материалдарды жұмыстан кейін өз орындарына жинау. Жұмыстан кейін қолды жуу немесе дымқыл шүберекпен сүрту, қоқысты белгіленген орынға шығару;

1) в 1 классе - 2 часа в неделю, 66 часов в учебном году;
2) во 2 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 3 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 4 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
34. Базовое содержание учебного предмета "Изобразительное искусство" включает следующие разделы:
1) "Культура организации труда";
2) "Доизобразительная деятельность" (1, 2, 3 классы);
3) "Восприятие произведений изобразительного искусства";
4) "Лепка" (1, 2, 3, 4 классы);
5) "Аппликация" (1, 2, 3, 4 классы);
6) "Рисование" (1, 2, 3, 4 классы).
35. "Культура организации труда" включает подраздел:
1) соблюдение техники безопасности и правил поведения.
36. Раздел "Доизобразительная деятельность" включает подразделы:
1) основные признаки предмета – форма, величина, цвет;
2) представления о пространстве;
3) временные представления;
4) точка, штрих, линия, пятно.
37. Раздел "Восприятие произведений изобразительного искусства" включает подразделы:
1) предметы народного декоративно-прикладного искусства;
2) иллюстрации;
3) предметы живописи, скульптуры, архитектуры.
38. Раздел "Лепка" включает подразделы:
1) пластилиновая живопись;
2) объемные изделия;
3) композиция.
39. Раздел "Аппликация" включает подразделы:
1) предметная аппликация;
2) декоративная аппликация;
3) сюжетная аппликация.
40. Раздел "Рисование" включает подразделы:
предметное рисование;
декоративное рисование;
сюжетное рисование.
41. Базовое содержание учебного предмета "Изобразительное искусство" для 1 класса:
1) культура организации труда. Соблюдение техники безопасности и правил поведения в кабинете ИЗО: наблюдение за действиями учителя по соблюдению правил поведения (работать рядом, не мешая друг другу; не брать чужие инструменты; инструменты и материалы не брать в рот, не бросать на пол и в одноклассников; без разрешения не вставать, не брать ничего со стола учителя, не выходить из кабинета, практическую работу разрешается выполнять стоя). Выполнение упражнений по организации рабочего места: раскладывание сопряженно или по показу инструментов и материалов для предложенного вида деятельности, складывание инструментов и материалов на свои места после работы. Мытье или вытирание влажной тряпочкой рук после работы, вынос мусора в отведҰнное место;

2) бейнелеу алды іс-әрекет. Заттың негізгі белгілері (пішіні, өлшемі, түсі): затты тактильді-визуалды зерттеу. Мұғалімнің іс-әрекетіне еліктеу арқылы, үлгі бойынша және ауызша нұсқаулар бойынша түс (қызыл, көк, сары), пішін (текше, шар), өлшем (үлкен, кішкентай) белгілерін қоршаған ортадағы нысандарынан, ойын жағдайында, суреттерден (мысалы, ... сияқты тап) тауып белгілеу. Табиғи заттарды олардың көлемдік және жазық кескіндермен үйлестіріп байланыстыру, заттарды ойында қолдану, олардың функционалдық мақсатын анықтау. Пішіні немесе түсі, немесе өлшемі бойынша бірдей заттарды, фигураларды біріктіру. Әртүрлі көлемдегі (түсті) заттармен және ойыншықтармен практикалық әрекеттерді орындау. Шарды кез келген көпбұрыштан ажырату. Үстел үстінде дөңгелек заттарды домалату; жазық және көлемді фигуралар үшін сәйкес тесіктерді табу (Монтессори жабдықтары, Сеген тақталары ). Әр түрлі құрылыс жинақтарымен ойындар. Кеңістікте қозғалу, дене мүшелерінің қалыптарын өзгерту (қолды көтеру, алға созу, бір қолды көтеру т.б.) мұғалімнің іс-әрекетіне еліктеу бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша әртүрлі ойын жаттығуларын орындау. Әртүрлі заттардың орналасуы, парақ бетіне (жоғарыға, астына, ортасына) сызба нүктелерін мұғаліммен бірігіп, көрсету бойынша, ауызша нұсқау бойынша салу. Дененің, беттің негізгі бөліктерін қуыршақтан, өзіңнен тауып, көрсету, атау. Мұғалімнің көмегімен алақан мен саусақтардың контурын қарындашпен сызу, әртүрлі ойын жаттығулары кезінде қолды контурлық кескінмен салыстыру ("Саусақтар сәлемдеседі" және т.б.). Жыл мезгілдерін, ауа райының қарапайым құбылыстарын (суық, жылы, жаңбыр жауды, қар жауды) оларға тән белгілерінің негізінде (табиғаттағы бақылаулар бойынша, суреттегі бейнелеуден) қарап тану, мүмкіншілігіне қарай атау. Табиғат құбылыстарын оларға сәйкес еліктеу қимылдары арқылы бейнелеу (суық – қабағын түйіп, бүрісу, жылы – күлімсіреу, жаңбыр – "тырс, тырс" деп үстелдің бетін саусақтармен тақылдату және т.б.). Күн мен айды табиғаттан және иллюстрациялардан тану. Суреттерден, адамдардың іс-әрекетінен тәулік уақытын тану. Нүкте, сызық, таңба: әртүрлі текстуралы сусыма заттың бетіне (ұнтақ жарма, құм) сызықтар салу. Сурет салу техникасын меңгеру: жетекші қолға қарындашты, фломастерді, борды, қылқаламды дұрыс ұстау (мұғалімнің көмегімен). Бос қолмен парақты басу, берілген контур бойынша қарындаш, қалам, фломастер арқылы сызықтар салу. Қылқаламға гуашь бояуын ала білу. Қылқаламды қағаздан ажыратпай ұстап, бүкіл бетімен сызықтар салу. Әр түрлі сызықтарды (тік, көлденең, көлбеу), штрихтарды, таңбаларын (қара және түсті) қағаз парағына шетінен асырмай салу. Қарама-қарсы түсті қағазға бормен, ақ гуашь алынға қылқаламмен сызықтар, нүктелер, штрихтар салу. Нүктелерді саусақтармен, мақта таяқшасымен салу. Дақтармен сурет салу (екі рет бүктелген парақтың бүктемесіне гуашь бояуын жағады, парақты бүктейді, содан кейін ашады). Парақты кең сызықтармен, штрихтармен бояу (саусақ, қылқалам, борлар);

2) доизобразительная деятельность. Основные признаки предмета (форма, величина, цвет): тактильно-зрительное обследование предмета. Выделение признаков цвета (красный, синий, желтый), формы (куб, шар), величины (большой, маленький) в предметах по подражанию действиям учителя, по образцу и по словесной инструкции в окружающей действительности, в игровой ситуации, на картинке (например, найди такой же, как …). Соотнесение натуральных предметов с объемными и плоскостными изображениями, обыгрывание предметов, определение их функционального назначения. Объединение одинаковых по форме или цвету, или величине предметов, фигур. Выполнение практических действий с предметами и игрушками различной величины (цвета). Дифференциация шара от любого многоугольника. Прокатывание предметов круглой формы по столу; нахождение соответствующих отверстий для плоскостных и объемных фигур (вкладыши Монтессори, доски Сегена).
Игры с различными строительными наборами. Выполнение различных игровых упражнений на перемещение в пространстве, на изменение положений частей тела (поднять руки, вытянуть их вперед, поднять одну руку и т.п.) по подражанию действиям педагога, по образцу, по словесной инструкции. Расположение различных предметов, рисование точек на листе (вверху, внизу, посередине) сопряженно с учителем, по показу, по словесной инструкции. Нахождение, показ, называние основных частей тела и лица на кукле, на себе. Обведение по контурам ладони и пальцев карандашом с помощью учителя, соотнесение кисти руки с контурным изображением в процессе различных игровых упражнений ("Пальчики здороваются" и т.п.). Узнавание и, по возможности, называние на основе наиболее характерных признаков (по наблюдениям в природе, по изображениям на картинках) времени года, простейших явлений погоды (холодно, тепло, идет дождь, идет снег). Изображение соответствующих явлений природы с помощью имитационных действий (холодно – нахмуриться и сжаться, тепло – улыбнуться, дождь – постукивание пальцами рук по поверхности стола со словами: "кап, кап" и т.п.). Узнавание солнца и луны в природе и по иллюстрациям. Узнавание времени суток по картинкам, по действиям людей. Точка, линия, пятно: рисование линий на различной по фактуре сыпучей поверхности (манка, песок).
Освоение техники рисования: правильное удерживание карандаша, фломастера, мелка, кисти в ведущей руке (с помощью педагога). Прижимание листа свободной рукой, проведение линий карандашом, ручкой, фломастером по заданному контуру. Умение набирать краску гуашь на кисть. Рисование линий всей поверхностью ворса, без отрыва кисти от бумаги. Рисование различных линий (вертикальных, горизонтальных, наклонных), штрихов, пятен (черных и цветных) на листе бумаги, не выходя за край. Рисование линий, точек, штрихов мелком, кистью с белой гуашью на бумаге контрастного цвета. Рисование точек пальцами, ватной палочкой. Рисование кляксами (на сгиб сложенного вдвое листа наносится краска гуашь, лист складывается, затем разворачивается). Закрашивание листа широкими линиями, штрихами (пальцем, кистью, мелками);

3) өнер туындыларын қабылдау. Өнер туындыларын қоршаған ортадан танып белгілеу, зерттеп қарау (ағаш және саздан жасалған ойыншықтар), ойын жағдаятына қосу, жағымды эмоция, қызығушылық таныту. Атақты халық ертегілеріне иллюстрацияларды қарау. Салынған дейнелерді және негізгі бейнелеудің әсерлілік құралдарын (түсі, пішінін, өлшемін) тану, көрсету және мүмкіндігінше атау. Туыстарының фотосуреттерін қарау;
4) мүсіндеу. Ермексаздың негізгі қасиеттерімен танысу үшін тапсырмасыз мүсіндеу: пластилинді екі қолмен илеу, төсемнің үстінде мүсіндеу. Кесу формаларын, саусақтарды пайдаланып, ермексазда із қалдыру. Ермексаз кесегінен түйіршіктерді саусақтармен жұлу және шымшу, бір түсті ермексаз түйіршігін қатты негізде жағу, қарапайым контурлық кескіннің ішіне қызыл, сары, көк, жасыл, ақ, қара түсті ермексазды жағу (мұғаліммен бірге немесе оған еліктеу арқылы). Көлемді бұйымдар: мұғалімнің көрсетуі бойынша пластикалық материалдармен жұмыс істеудің қарапайым әдістерін (балауыз ермексаз, шарикті пластилин, саз балшық, тұзды қамыр, модельдеу пастасы, мүсіндеу массасы) бақылау. Пластикалық массасын қолдармен илеу, ермексаз кесегін алақанның тік және айналмалы қозғалыстарымен үстел үстінде жаймалау. Дөңгелек пішінді ермексаз кесегін жалпайту, домаланған пішіннің ұштарын біріктіру. Ермексаздың кесегінен түйіршіктерді жұлып алып, оларды табаққа салу (үлкенін үлкенге, кішкентайларды кішіге). Бұйымды мүсіндеп жатқан мұғалімнің іс-әрекетін бақылау, нақты затты табу, мүсіндеу алдында көлемді пішіндерді визуалды - тактильді тексеріп қарау (тұтас қабылдау, ойнау, пішінді, түсті анықтау). 1-2 бөліктен тұратын бұйымдарды мүсіндеу. Композиция: мұғалімнің көмегімен ұжымдық композициялар құрастыру, жасаған бұйымдармен ойнау;
5) аппликация. Заттық аппликация: дайын пішіндерден мүсіндеу тәсілдерін көрсету кезіндегі мұғалімнің іс-әрекетін бақылау, парақтың барлық бетіне қарама-қарсы түсті дайын пішіндерді койып орналастыру жаттығулары. Қолдануға қажетті құрал-жабдықтармен (желім таяқшасы, қағаз, төсегіш, майлық, дайын дайындамалар) танысу. Қағазды жырту, бүгу арқылы дайындамалар жасау. Мұғалімнің көмегімен негізгі жұмыс тәсілдерін орындау жаттығулары: дайын дайындаманың теріс жағының бүкіл бетіне желім жағу тек төсегіштің бетінде, дайындаманы қағазға желімдеу, дайындаманы майлықпен қағазға басу, дайындаманы бір қолмен басу, әрекеттерді екі қолмен жасау. 1-2 бөліктен тұратын қарапайым заттарды жапсыру. Сәндік аппликация: бір элементтің қайталануынан тұратын өрнекті қағаздың бүкіл бетіне және көлденең жолаққа жапсыру. Пішіндері бірдей, бірақ түсі әртүрлі 2 элементті қайталау арқылы аппликация өрнегін жапсыру. Сюжеттік аппликация: дайын пішіндерді алдынала дайындалған негізге желімдеу, мұғалімнің көмегімен, көрсетуі бойынша пішіндерді парақ кеңістігінде мақсатқа сай орналастыру. Педагогпен бірге ұжымдық аппликацияны жасау;

3) восприятие произведений изобразительного искусств. Выделение произведений искусства из окружающей среды, рассматривание (деревянные и глиняные игрушки), обыгрывание, выражение положительных эмоций, интереса. Рассматривание иллюстраций к известным народным сказкам. Узнавание, показ и, по возможности, называние изображенных предметов и основных средств выразительности (цвет, форма, величина). Рассматривание фотографий родных людей;
4) лепка. Лепка без задания для знакомства с основными свойствами пластилина: разминание пластилина двумя руками, лепка на подложке. Оставление отпечатков на куске пластилина с помощью форм для вырезания, пальцев. Отрывание и отщипывание пальцами от куска пластилина комочков, размазывание комочка пластилина одного цвета на жҰсткой основе, размазывание пластилина красного, желтого, синего, зеленого, белого, черного цветов внутри простого контурного изображения (совместно с учителем или по подражанию ему). Объемные изделия: наблюдения за учителем при показе элементарных приҰмов работы с пластическими материалами (пластилин восковой, пластилин шариковый, пластилин-глина, солҰное тесто, паста для моделирования, масса для лепки). Разминание пластичной массы в руках, раскатывание куска пластилина прямыми и круговыми движениями ладоней на столе. Расплющивание куска пластилина округлой формы, соединение концов скатанной колбаски. Отрывание комочков от куска пластилина и выкладывание на тарелку (большие – на большую, маленькие – на маленькую). Наблюдение за деятельностью учителя, выполняющего лепку изделия и нахождение реального предмета, зрительно-тактильное обследование объҰмных форм перед лепкой (целостное восприятие, обыгрывание, определение формы, цвета). Лепка изделий, состоящих из 1-2 частей. Композиция: составление коллективных композиций с помощью учителя, обыгрывание выполненных поделок;
5) аппликация. Предметная аппликация: наблюдение за действиями педагога при демонстрации приемов аппликации из готовых форм, упражнения в раскладывании готовых форм контрастных цветов по всему листу бумаги. Знакомство с оборудованием, необходимым для аппликации (клей-карандаш, бумага, подложка, салфетка, готовые заготовки). Изготовление заготовок способами разрывания, сминания бумаги. Упражнения в выполнении с помощью учителя основных приемов работы: нанесение клея на поверхность изнаночной стороны готовой заготовки только на подложке, наклеивание заготовки на бумагу, прижимание заготовки салфеткой к бумаге, прижимание заготовки одной рукой, действия двумя руками. Наклеивание простых предметов из 1-2 частей. Декоративная аппликация: наклеивание узора с повтором одного элемента по всему листу бумаги и в горизонтальной полосе. Аппликация с повтором 2 элементов одинаковых по форме, но разных по цвету. Сюжетная аппликация: наклеивание на подготовленную основу готовых форм, целесообразное распределение форм на пространстве листа с помощью учителя, по показу. Выполнение коллективной аппликации совместно с педагогом;

6) сурет салу. Мұғалімнің тақтада, қағазда, құмда сурет салу кезінде іс-әрекетін бақылау. Суретте көрсетілген нақты затты табу. Сызылған заттарын ойын іс-әрекетіне қосу. Сурет салу алдында заттарды қарау: тұтас қабылдау, ойнату, заттың контур бойымен сипау арқылы пішінін анықтау, заттың түсін анықтау. Дәстүрлі емес бейнелеу әдістерімен сурет салу: саусақпен кескіндемесі (саусақпен, алақанмен сурет салу), картоптан, көбіктен, мақта тампондарынан жасалған штамп басу арқылы қағаз парағына бояуларды түсіру, бүкіл қағаз парағына бедерлі таңбаларды ырғақпен басу (қағаз парағының шетінен шықпай). Трафарет арқылы контурлы және түрлі-түсті бейнелерді қарындашпен салу; бейнеленетін заттарды қағаз парақтың бүкіл бетіне салу (қағаз парағының шетінен шықпай). Қағаз парағын бояу: көбікті резеңке тампондармен, губкамен айналмалы, тік, көлденең қозғалыстармен бояу. Дөңгелек заттардың суретін дайын контур арқылы салу. Дайын контур бойымен пішіндері бірдей, бірақ өлшемдері әртүрлі бөліктерден тұратын заттардың суретін салу (аққала). Ұсақ бөлшектері жоқ заттар салыңған контурлық суреттерді бояу, тұзды қамырдан фигураларды бояу, басқалардың арасында өз суретін тану. Сәндік сурет салу: мақта тяқшасымен және гуашьпен нүктелерден өрнек салу. Дөңгелек заттарды нүктелер өрнегімен безендіру. Сюжеттік сурет салу: ұсақ бөлшектерсіз қарапайым сюжетті дайын контурлық суреттерді (бояғыш парақтарды) бояу.
42. 2-сыныпқа арналған "Бейнелеу өнері" пәнінің базалық мазмұны:
1) еңбекті ұйымдастыру мәдениеті. Бейнелеу өнері кабинетіндегі қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін сақтау. Мұғалімнің талаптарын орындау, қарапайым нұсқауларды орындау, жұмыс орнын ұйымдастыру жаттығуларын орындау: ұсынылған іс-әрекет түріне арналған құралдар мен материалдарды көрсету бойыша, ауызша нұсқау бойынша жайып қою, жұмыстан кейін құрал-саймандар мен материалдарды өз орындарында жинап қою, ермексаз қалдықтарын түстері бойынша бөліктерге мыжып жинау, жұмыстан кейін қолды жуу немесе дымқыл шүберекпен сүрту, қоқысты белгіленген орынға шығару;
2) бейнелеу алды іс-әрекет. Заттың негізгі белгілері (пішіні, өлшемі, түсі). Затты тактильді-визуалды зерттеп қарау: үлгі бойынша және ауызша нұсқау бойынша заттардағы түс (қызыл, көк, сары, жасыл), пішін (текше, шар, шаршы, шеңбер), өлшемі (үлкен, кішкентай) белгілерін қоршаған ортадан, ойын жағдаяттарында, суреттерден тауып белгілеу, олардың функционалдық мақсатын анықтау. Табиғи заттарды олардың көлемді және жазық кескіндерімен үйлестіріп байланыстыру. Пішіні мен түсі, пішіні мен өлшемі бойынша бірдей заттарды, фигураларды біріктіре отырып, ойын жағдаятында қолдану. Түсі бірдей пішіндері әртүрлі заттармен және ойыншықтармен практикалық әрекеттерді орындау (қызыл текшелерді үстелге, ал қызыл шарларды қорапқа сал). Шеңберді кез келген көпбұрыштан ажырату. Монтессори жабдықтары, Сеген тақталары секілді жабдықтарда жазық және көлемді фигураларға сәйкес тесіктерді табу. Трафареттер арқылы шеңбердің, шаршының контурларын сызу және оларды бояу (мұғаліммен бірігіп, мұғалімнің жартылай көмегімен және өз бетімен). Кеңістікте қозғалуға арналған әртүрлі ойын жаттығуларын орындау, дене мүшелерінің қалпыларын өзгерту (оң қолды көтеру, жоғары қарау, т.б.) мұғалімнің іс-әрекетіне еліктеу, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша. Үстел үстіндегі әртүрлі заттардың орналасуы, параққа нүктелерді мұғаліммен бірге, көрсету бойынша, ауызша нұсқау арқылы сызу (оң, сол, орта жақтарына). Жыл мезгілін оған тән белгілеріне (адамдардың киімдері, суреттегі бейнелері бойынша) қарай тану және мүмкін болса атау. Көрнекіліктер бойынша күн мен айды тәулік уақытының белгісі ретінде тану және анықтау. Суреттерден, адамдардың іс-әрекетінен тәулік уақытын тану, атау. Нүкте, сызық, таңба: сурет салу техникасын жетілдіру. Қарындашты, фломастерді, борды, қылқаламды жетекші қолмен дұрыс ұстау. Бос қолмен парақты басып отыру, берілген контур бойынша қарындаш, қалам, фломастер арқылы сызықтар салу. Қылқаламды қағаздан ажыратпай, бүкіл түгімен сызықтар салу. Әр түрлі сызықтарды (тік, көлденең, қиғаш, сынық сызықтар), штрихтарды, нүктелерді, дақтарды (қара және түрлі-түсті) қағаз парағына шетінен асырмай салу. Қарама-қарсы түсті қағазға бормен, ақ гуашь алынған қылқаламмен сызықтар, нүктелер, штрихтар салу. Мақта таяқшасымен нүктелерді салу. Парақты гуашь жағылған қылқаламмен кең сызықтар салып бояу;

6) рисование. Наблюдение за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге, на песке. Нахождение реального предмета, изображенного на рисунке. Обыгрывание нарисованных предметов. Обследование предметов перед рисованием: целостное восприятие, обыгрывание, определение формы путем обведения по контуру, определение цвета. Рисование в нетрадиционных техниках изображения: пальцевой живописи (рисование пальцами, ладонью), печатание красками на листе бумаги с помощью штампа из картофеля, поролоновых тампонов, ватной палочки, ритмичное нанесение оттисков по всему листу бумаги (не заходя за край листа бумаги). Рисование карандашом контурных и цветных изображений по трафарету; рисование изображаемых предметов по всему листу бумаги (не заходя за край листа бумаги). Закрашивание листа бумаги краской тампонами из поролона, губкой круговыми, вертикальными, горизонтальными движениями. Рисование предметов округлой формы по заданному контуру. Рисование предметов, состоящих из частей одинаковой формы, но разных по величине (снеговик) по заданному контуру. Раскрашивание контурных предметных рисунков без мелких деталей, раскрашивание фигур из соленого теста, узнавание своего рисунка среди других. Декоративное рисование: рисование узора из точек ватной палочкой и гуашью. Украшение предметов круглой формы узором из точек. Сюжетное рисование: закрашивание готовых контурных рисунков (раскрасок) с простым сюжетом без мелких деталей.
42. Базовое содержание учебного предмета "Изобразительное искусство" для 2 класса:
1) культура организации труда. Соблюдение техники безопасности и правил поведения в кабинете ИЗО. Выполнение требований учителя, выполнение простых поручений, выполнение упражнений по организации рабочего места: раскладывание по словесной инструкции и по показу инструментов и материалов для предложенного вида деятельности, складывание инструментов и материалов на свои места после работы, сминание остатков пластилина по цветам в целый кусок, мытье или вытирание влажной тряпочкой рук после работы, вынос мусора в отведҰнное место;
2) доизобразительная деятельность. Основные признаки предмета (форма, величина, цвет). Тактильно-зрительное обследование предмета: выделение признаков цвета (красный, синий, желтый, зеленый), формы (куб, шар, квадрат, круг), величины (большой, маленький) в предметах по образцу и по словесной инструкции в окружающей действительности, в игровой ситуации, на картинке, определение их функционального назначения. Соотнесение натуральных предметов с объемными и плоскостными изображениями. Обыгрывание предметов, объединение одинаковых по форме и цвету, форме и величине предметов, фигур. Выполнение практических действий с предметами и игрушками различной формы одинакового цвета (положи красные кубики на стол, а красные шары – в коробку). Дифференциация круга от любого многоугольника. Нахождение соответствующих отверстий для плоскостных и объемных фигур (вкладыши Монтессори, доски Сегена). Обводка по трафаретам и закрашивание круга, квадрата (сопряженно, с частичной помощью педагога и самостоятельно). Выполнение различных игровых упражнений на перемещение в пространстве, на изменение положений частей тела (поднять правую руку, посмотреть вверх, вниз и т.п.) по подражанию действиям педагога, по образцу, по словесной инструкции. Расположение различных предметов на столе, рисование точек на листе (справа, слева, посередине) сопряженно с учителем, по показу, по словесной инструкции. Узнавание и, по возможности, называние на основе наиболее характерных признаков (по одежде людей, по изображениям на картинках) времени года. Узнавание и определение солнца и луны, как признака времени суток, по иллюстрациям. Узнавание и называние времени суток по картинкам, по действиям людей. Точка, линия, пятно: совершенствование техники рисования. Правильное удерживание карандаша, фломастера, мелка, кисти в ведущей руке. Прижимание листа свободной рукой, проведение линий карандашом, ручкой, фломастером по заданному контуру. Рисование линий всей поверхностью ворса, без отрыва кисти от бумаги. Рисование различных линий (вертикальных, горизонтальных, наклонных, ломаных), штрихов, пятен (черных и цветных) на листе бумаги, не выходя за край. Рисование линий, точек, штрихов мелком, кистью с белой гуашью на бумаге контрастного цвета. Рисование ватной палочкой точек. Закрашивание листа широкими линиями кистью с гуашью;

3) бейнелеу өнері туындыларын қабылдау. Халық қолданбалы өнерінің бұйымдары: қоршаған ортадан өнер туындыларын іріктеп алу, зерделеп қарау, халық шеберлерінің киізден жасаған бұйымдарындағы көркем бейнелеу құралдарын (түсі, өлшемі) іріктеп қарау, ойынға айналдыру, жағымды эмоцияларды, қызығушылықты білдіру. Көрнекіліктер: әйгілі халық ертегілеріне жасалған иллюстрацияларды қарау. Бейнеленген заттарды, әрекеттерді тану, көрсету және мүмкін болса атау. Кескіндеме, мүсін, сәулет өнерінің бұйымдары: таныс адамдардың, әр түрлі жыл мезгіліндегі таныс пейзаждардың фотосуреттері;
4) мүсіндеу. Ермексаз кескіндемесі: мұғалімнің көмегімен және дауыспен берілген ырғақ бойынша кесу формамен ермексазда ырғақты із қалдыру (мысалы, тық, тық). Ермексаз кесегінен кішкентай түйіршіктерін жұлып, оларды қатты негіздің үстіне қойылған қарапайым контурлық суреттің ішіне мұғаліммен бірге немесе еліктеу арқылы жағу. Көлемді бұйымдар: пласттикалық материалдарының қасиеттері туралы түсініктерін бекіту үшін тапсырмасыз мүсіндеу, екі қолмен ермексазды езу, төсегіш үстінде мүсіндеу. Пластикалық материалдармен жұмыс істеудің қарапайым әдістерін көрсету: пластикалық массаны қолдармен илеу, үстел үстінде алақандардың тура және айналмалы қозғалыстармен ермексаз бөлігін домалатып жаю; дөңгелек пішінді ермексаз бөлігін басып жалпайту. Ермексаз бөліктерін бөлу әдістері: шымшу, бұрап алу, кесу. Бұйым бөлшектерін қосудың амалдары: басып қосу. Мұғалімнің бұйымды мүсіндеу бойынша орындайтын іс-әрекетін бақылау және мүсіндеудің нақты затын табу. Мүсіндеу алдында үш өлшемді пішіндерді визуалды-тактильді тексеру ( біртұтас қабылдау, ойнау, пішінді, түсті анықтау). Дөңгелек және сопақ пішінді заттарды, екі бөліктен жасалған заттарды мүсіндеу. Композиция: мұғалімнің көмегімен ұжымдық композициялар құрастыру,оларды ойын жағдаятында қолдану;
5) аппликация. Заттық аппликация: мұғалімнің үлгіні талдауы, талқылауы және мүмкіншілігінше, аппликацияның бөлшектерін тану, көрсету, атау деңгейінде оқушыларды талқылауға ынталандыру. Әр түрлі пішіндегі (өлшемдері, түстері) дайын дайындамалардың кең көлденең жолағында орналастыруды жаттықтыру, белгілі бір ретпен көрсетілімге сәйкес, мұғаліммен бірігіп, мұғалімнің көмегімен. Қағазға дайындамаларды жапсыру жаттығулары. 2-3 бөліктен тұратын карапайым заттық суретті көрсетілім бойынша құрастыруды жаттықтыру. 2-3 бөліктен тұратын қарапайым заттық аппликацияны көрсетілімнен кейін құрастыруды және жабыстыруды жаттықтыру. Дайын пішіндерден аппликация жасау тәсілдерін демонстациялау кезінде мұғалімнің іс-әрекетін, қағазды жырту, мыжу арқылы дайындамалар жасау тәсілдерін бақылау. Түстердің белгіленуімен берілген контурға жыртылған қағаз дайындамаларды салып және желімдеп, екі түсті аппликацияны мұғаліммен бірігіп құрастыру. Мұғалімнің көмегімен берілген контур бойынша мыжылған қағаз дайындамаларынан (1-2 түсті) аппликацияларды құрастыру және жапсыру. Сәндік аппликация: үш-төрт бірдей элементтерден тұратын көлденең жолаққа бүкіл қағаз бетіне өрнек салу, содан кейін көрсетілім және үлгі бойынша желімдеу. Көлденең жолаққа 1 элементтің қайталануынан тұратын кезектесуді сақтай отырып, өрнек құрастыру және жапсыру, мұғаліммен бірігіп. Сюжетті аппликация: үлгі бойынша 2-3 бөліктен қарапайым сюжетті аппликацияны құрастыру және жапсыру;

3) восприятие произведений изобразительного искусства. Предметы народного декоративно-прикладного искусства: выделение произведений искусства из окружающей среды, рассматривание, выделение средств художественной выразительности (цвет, величина) в изделиях народных мастеров из войлока, обыгрывание, выражение положительных эмоций, интерес. Иллюстрации: рассматривание иллюстраций к известным народным сказкам. Узнавание, показ и, по возможности, называние изображенных предметов, действий. Предметы живописи, скульптуры, архитектуры: фотографии знакомых людей, знакомых пейзажей в разное время года;
4) лепка. Пластилиновая живопись: оставление ритмичных отпечатков формой для вырезания на куске пластилина с помощью педагога и задаваемого голосом ритма (например, тук, тук). Отрывание небольших кусочков пластилина от куска и размазывание их внутри простого контурного изображения на жҰсткой основе совместно с учителем или по подражанию. Объемные изделия: лепка без задания для закрепления представлений о свойствах пластических материалов, разминание пластилина двумя руками, лепка на подложке.
Демонстрация элементарных приҰмов работы с пластическими материалами: разминание пластичной массы в руках, раскатывание куска пластилина прямыми и круговыми движениями ладоней на столе; расплющивание куска пластилина округлой формы. Приемы деления пластилина на части: отщипывание, откручивание, отрезание. Приемы соединения частей изделия: прижатие. Наблюдение за деятельностью учителя, выполняющего лепку изделия и нахождение реального предмета. Зрительно-тактильное обследование объҰмных форм перед лепкой (целостное восприятие, обыгрывание, определение формы, цвета). Лепка предметов округлой и овальной формы, предметов из двух частей. Композиция: составление коллективных композиций с помощью учителя, обыгрывание выполненных поделок;
5) аппликация. Предметная аппликация: анализирование образца учителем с вовлечением, по возможности, в обсуждение обучающихся на уровне узнавания, показа, называния деталей аппликации. Упражнения в раскладывании в широкой горизонтальной полосе готовых заготовок разной формы (величины, цвета), в определенной последовательности по показу, сопряженно, с помощью учителя. Упражнения в наклеивании заготовок на бумагу. Упражнения в составлении предметной картинки из 2-3 частей после показа. Составление и наклеивание простой предметной аппликации из двух-трех частей после показа, сопряженно. Наблюдение за действиями педагога при демонстрации приемов аппликации из готовых форм, изготовления заготовок способами разрывания, сминание бумаги. Составление и наклеивание двухцветной аппликации из рваных заготовок в заданном контуре с обозначением цветов сопряженно. Составление и наклеивание аппликации из заготовок из мятой бумаги (1-2 цвета) в заданном контуре с помощью учителя. Декоративная аппликация: составление узора по всему листу бумаги, в горизонтальной полосе из трех-четырех одинаковых элементов с последующим наклеиванием по показу и образцу. Составление и наклеивание узора на горизонтальной полосе, с соблюдением чередования по одному признаку сопряженно с педагогом. Сюжетная аппликация: составление и наклеивание простой сюжетной аппликации из 2-3 частей по образцу;

6) сурет салу. Заттық салу салу: сурет салу техникасын сақтау: жетекші қолында қарындаш, фломастер, қылқаламды дұрыс ұстау, қағазды бір қолмен басып ұстау, сурет салуда қолдың қозғалысын көзбен сүйемелдеу, қарындашқа қатты баспау, қағазды жыртып қоймау, қағазда анық сызықтар қалдыру, қылқаламның түгін жалбыратпай, бояуда қылқаламға қатты баспау. Түстерді ажырату және бейнелеу процесінде қолдану: қызыл, көк, сары, жасыл, ақ, қара. Тақтада, қағазда, құмда сурет салу кезінде мұғалімнің іс-әрекетін бақылау. Қағаз парағының бетіне тапсырмасыз сурет салу (қағаздың бетіне толықтай, шетінен шықпай). Салған суреттерді ойынға қосу. Сурет салу алдында заттарды қарау: тұтас қабылдау, ойынға қосу, контур бойымен сипау арқылы пішінді анықтау, түсін анықтау. Трафарет арқылы контурлық және түрлі-түсті бейнелерді қарындашпен салу. Поролон тампондарын, губканы қолдану арқылы қағаз парағын гуашьпен бояу үшін айналмалы, тік, көлденең қозғалыстарын орындау және боялған парақты аппликация негізі ретінде қолдану. Берілген контур бойымен дөңгелек, шаршы, үшбұрышты ("үй шатыры" деп белгіленеді) формаларын салу. Берілген контур бойынша әртүрлі көлемдегі 2 пішіннен тұратын заттардың суретін салу: мұғаліммен бірігу іс-әрекетінде немесе мұғалімнің көмегімен жүзеге асырылады. Контурдың шетінен шықпай, үлкен заттық суреттердің контурын бояу. Тұзды қамырдан фигураларды (дөнгелек тоқаштарды) бояу, мұғалімнің көмегін пайдалана білу, өз жұмысын және сыныптастарының салған суреттерін жан-жақты қарау, өз суретін өзге суреттердің арасынан тану. Сәндік сурет: дәстүрлі емес бейнелеу әдістерімен сурет салу. Картоптан жасалған штамппен басып сурет салу, қағаз парақтың шетінен өтпей, толықтай бетіне штамппен ырғақты басып, сурет салу. Педагогтың көмегімен кең көлденең жолаққа гуашь жағылған жапырақтармен басып өрнек салу. Бірлесіп немесе мұғалімнің көмегімен гуашьпен мөр басып өрнек салу (парақ, штамп, губка). Бозғылт түспен берілген ою-өрнекті мұғалімнің көмегімен, көрсетілгенүлгі бойынша бояу. Сюжеттік сурет: тірек сызықтар бойымен контур суреттің бөлшектерін салу; ұсақ бөлшектерсіз, сюжеті қарапайым дайын контурлық суретті бояу.
43. 3-сыныпқа арналған "Бейнелеу өнері" пәнінің базалық мазмұны:
1) еңбекті ұйымдастыру мәдениеті. Бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін сақтау: құралдармен және материалдармен жұмыс істеу кезінде тәртіп ережелерін және қауіпсіздік техникасын сақтау. Қайшымен жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау дағдыларын қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау. Жұмыс үстелінде тәртіпті сақтау, қажетті қызмет түріне арналған құралдар мен материалдарды ауызша нұсқаулар бойынша және/немесе сурет бойынша орналастыру, жұмыстан кейін құралдар мен материалдарды өз орындарына қою, ермексаз қалдықтарын түсі бойынша бір бөлікке (кесекке) біріктіріп жинау, жұмыстан кейін қолды жуу немесе дымқыл шүберекпен сүрту, қоқыстарды белгіленген орынға шығару. Кезекшінің міндеттерімен танысу, ауызша нұсқауларға сәйкес кабинеттегі жұмыстарды орындау (шүберек сулау, үстелді сүрту, құралдарды шығарып қою немесе жинау және т.б) кезекші орындайтын жұмыс алгоритмін жаттықтыру;

6) рисование. Предметное рисование: соблюдение техники рисования: удерживание карандаша, фломастера, кисти в ведущей руке, придерживание бумаги одной рукой, сопровождение взглядом движения руки с изобразительным инструментом, не слишком сильно нажимать на карандаш, не рвать бумагу грифелем, оставлять на бумаге четкие линии, вести кисть по бумаге без лишнего нажима, не лохматя ворс. Различение и использование в процессе изображения цветов: красный, синий, желтый, зеленый, белый, черный. Наблюдение за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге, на песке. Рисование без задания по всему листу бумаги (не заходя за край листа бумаги). Обыгрывание нарисованных предметов. Обследование предметов перед рисованием: целостное восприятие, обыгрывание, определение формы путем обведения по контуру, определение цвета. Рисование карандашом контурных и цветных изображений по трафарету. Закрашивание листа бумаги гуашью тампонами из поролона, губкой круговыми, вертикальными, горизонтальными движениями для последующего выполнения аппликации. Рисование предметов округлой, квадратной, треугольной (обозначается "как крыша") формы по заданному контуру. Рисование предметов из 2 форм разной величины по заданному контуру сопряженно или с помощью учителя. Раскрашивание контурных крупных предметных рисунков, не выходя за границы рисунка. Раскрашивание фигур из соленого теста (бублики), использование помощи учителя, рассматривание своей работы и рисунков одноклассников, узнавание своего рисунка среди других. Декоративное рисование: рисование в нетрадиционных техниках изображения. Печатание штампом из картофеля, ритмичное нанесение оттисков по всей ширине листа бумаги, не заходя за край. Печатание узора листьями с гуашью в широкой горизонтальной полосе с помощью учителя. Печатание узора (лист, штамп, губка) гуашью сопряженно или с помощью учителя. Раскрашивание орнамента с узором, выделенного бледным цветом, по показу, с помощью учителя. Сюжетное рисование: дорисовывание по опорным линиям деталей контурного рисунка, раскрашивание готовых контурных рисунков с простым сюжетом без мелких деталей.
43. Базовое содержание учебного предмета "Изобразительное искусство" для 3 класса:
1) культура организации труда. Соблюдение техники безопасности и правил поведения в кабинете ИЗО: соблюдение правил поведения и техники безопасности при работе с инструментами и материалами. Выполнение упражнений по формированию навыков соблюдения ТБ при работе с ножницами. Соблюдение порядка на рабочем столе, раскладывание по словесной инструкции и рисунку инструментов и материалов для предложенного вида деятельности, складывание инструментов и материалов на свои места после работы, сминание остатков пластилина по цветам в цельный кусок (брусок), мытье или вытирание влажной тряпочкой рук после работы, вынос мусора в отведенное место.
Ознакомление с обязанностями дежурного, выполнение простых поручений учителя по организации работы в кабинете (намочи тряпку, вытри стол, разложи или собери инструменты и т.п.) по словесной инструкции, выполнение упражнений по формированию алгоритма действий дежурного;

2) бейнелеу алды әрекет. Заттың негізгі белгілері (пішіні, өлшемі, түсі). Мұғалімнің азғана көмегін пайдаланып затты тактильді-визуалды зерттеу. Табиғи затты көлемдік және жазық кескіндермен үйлестіру, затты ойында қолдану, функционалдық мақсатын анықтау. Заттардың, фигуралардың пішіні, түсі, өлшемі бойынша ажырату. Заттарды ұқсас белгілері бойынша біріктіру. Әртүрлі заттармен практикалық әрекеттерді орындау (барлық қызыл заттарды оңға, көк заттарды солға және т.б. қою). Шеңбер мен шарды, шаршы мен текшені ажырату. Геометриялық фигуралардың контурын шаблондар бойынша сызу және бояу (мұғалімнің жартылай көмегімен және өз бетімен). Жұмыс барысында қызыл, көк, сары, жасыл, қара, ақ түстерді ажырату және пайдалану. Кеңістікті бейнелеу: орналастыру жері туралы ауызша нұсқау бойынша парақ бетіне нүктелерді салу; ауызша нұсқау бойынша затты үстел үстіне, сынып ішінде орналастыру бойынша практикалық әрекеттерді орындау. Қарама-қарсы жыл мезгілдерін ( қыс және жаз) және тәулік бөліктерін (күн мен түн) табиғаттағы бақылаулар, суреттердегі бейнелер, сипатты белгілері бойынша тану және атау;
3) өнер туындыларын қабылдау. Халық қолданбалы өнерінің бұйымдары: қоршаған ортадан өнер туындыларын іріктеп алу, жаң-жақты қарау, халық шеберлерінің қыштан жасалған бұйымдарындағы көркем бейнелеу құралдарын (түсі, өлшемі) аңыктау, оларды ойында қолдану, жағымды эмоциялар, қызығушылық таныту. Иллюстрациялар: Қазақстан халқының ұлттық киімдері бейнеленген иллюстрацияларды қарау, бейнеленген заттарды тану, көрсету, мүмкіндігінше атау. Кескіндеме, мүсін, сәулет өнерінің бұйымдары: аймақтың көрнекті ғимараттары (фотосуреттер, картиналар, нақты ғимараттар). Шағын мүсіндік пішіндер;
4) мүсіндеу. Ермексаз кескіндемесі: ермексаз кесегінен кішкентай түйіршіктерін жұлып, оларды қатты негіздің үстіне қойылған қарапайым контурлық суреттің ішіне мұғалімге еліктеу бойынша жағу. Қатты негіздің үстінде дайын контур ішіне көлемді ермексаз аппликацияны мүсіндеу мұғаліммен бірлесіп. Көлемді бұйымдар: мүсіндеу алдында заттарды зерттеп қарап алу (нысанды қарау, сипап сезіну, ондағы негізгі және қосымша бөліктердің пішіні мен түсін белгілеу) мұғалімнің көмегімен. Мұғалімнің бұйымды мүсіндеуін бақылау. Мүсіндерді тану, атау, шынайы затпен салыстыру. Ермексаздың бір тұтас кесегінен 1 бөлшектен тұратын ыдыстарды алдынала зерттеп болғаннан кейін, тікелей ыдыстың өзіне қарап мүсіндеу, олардың негізгі белгілерін домалату, басу, тегістеу, тарту тәсілдері арқылы көрсете білу; сюжетті ойындарда дайын бұйымдарды пайдалану. Объектіні конструктор жинау секілді түрінде (2-3 бөліктен тұратын) еліктеу бойынша мүсіндеу, мұғалімнің көмегін пайдалану арқылы формасын шығару, үлгімен салыстыру. Композиция: мұғалімнің көмегімен оқушылардың жасаған қолөнер бұйымдарынан ұжымдық композициялар құрастыру, орындалған шығармалармен ойнау;

2) доизобразительная деятельность. Основные признаки предмета (форма, величина, цвет). Тактильно-зрительное обследование предмета с незначительной помощью учителя. Соотнесение натурального предмета с объемным и плоскостным изображениями, обыгрывание предмета, определение функционального назначения. Различение разных по форме, цвету, величине предметов, фигур. Объединение предметов по сходным признакам. Выполнение практических действий с предметами различных по признакам (все красные предметы поставь справа, синие – слева и т. п.). Дифференциация круга и шара, квадрата и куба. Обводка по шаблонам и закрашивание геометрических фигур (с частичной помощью педагога и самостоятельно. Различение и использование в процессе изображения красного, синего, желтого, зеленого, черного, белого цветов. Представления о пространстве: рисование точек на листе по словесной инструкции о местоположении; выполнение практических действий по расположению предмета на столе, в классе по словесной инструкции. Узнавание (по наблюдениям в природе, по изображениям на картинках, по характерным признакам) и называние контрастных времен года (лето и зима) и частей суток (день и ночь). Объединение картинок с признаками и соответствующего временного понятия;
3) восприятие произведений изобразительного искусства. Предметы народного декоративно-прикладного искусства: выделение произведений искусства из окружающей среды, рассматривание, выделение средств художественной выразительности (цвет, величина) в изделиях народных мастеров из керамики, обыгрывание, выражение положительных эмоций, интереса. Иллюстрации: рассматривание иллюстраций с национальной одеждой народа Казахстана, узнавание, показ и, по возможности, называние изображенных предметов. Предметы живописи, скульптуры, архитектуры: примечательные здания региона (фотографии, картины, реальные здания). Малые скульптурные формы;
4) лепка. Пластилиновая живопись: отрывание небольших кусочков пластилина от куска и размазывание их внутри простого контурного предметного изображения на жҰсткой основе по подражанию. Лепка объемной пластилиновой аппликации внутри готового контура на жесткой основе сопряженно с учителем. Объемные изделия: обследование предметов перед лепкой (рассматривание, ощупывание предмета, выделение в нем формы и цвета основных и дополнительных частей) с помощью учителя. Наблюдение за лепкой предметов учителем. Узнавание, называние, сравнение с реальным предметом Лепка посуды (из 1 части) из целого куска пластилина с натуры после обследования, передача их основных признаков с помощью приемов: раскатывания, вдавливания, сплющивания, оттягивания; использование готовых изделий в сюжетных играх.
Лепка предмета конструкторским способом (из 2-3частей) по подражанию, передача формы, сравнение ее с образцом с помощью учителя. Композиция: составление коллективных композиций из поделок, обучающихся с помощью учителя, обыгрывание выполненных композиций;

5) аппликация. Заттық аппликация: мұғалімнің үлгіні талдауы, талқылауы және мүмкіншілігінше, аппликацияның бөлшектерін тану, көрсету, атау деңгейінде оқушыларды талқылауға ынталандыру. Қағазды жырту, мыжу арқылы дайындамалар жасау. Дайын фонға үлгі бойынша, сөйлеу нұсқаулығы бойынша дайындамаларды орналастыру және жапсыру. Берілген контурдағы жыртылған дайындамалардан аппликацияларды құрастыру және жапсыру. Берілген контурда мыжылған қағаз дайындамаларынан (1-2 түсті) үш өлшемді аппликация жасау және жапсыру. Сәндік аппликация: берілген түзу бойымен қағазды қию жаттығулары. Берілген сызық бойынша жолақтарды кесу жаттығулары. Бір өлшемді, екі түсті жолақтар түрінде аппликацияға арналған дайындаманы кесу. Қағаз бетіне 3-4 жолақты түстерін белгілі кезекпен ауыстырып жабыстыру арқылы 2 бөлітен тұратын өрнекті құрастыру және оларды көрсету және/немесе үлгі бойынша жапсыру. Сюжетті аппликация: үлгі бойынша мұғалімнің көмегімен қарапайым сюжеттік аппликацияны құрастыру және жапсыру;
6) сурет салу. Заттық суретсалу: сурет салу техникасын сақтау. Түстерді ажырату және бейнелеу процесінде қолдану: қызыл, көк, сары, жасыл, ақ, қара. Тақтада, қағазда, құмда сурет салу кезінде мұғалімнің іс-әрекетін бақылау. Қағаз парағының бетіне тапсырмасыз сурет салу (қағаздың бетіне толықтай, шетінен шықпай). Сурет салу алдында заттарды қарау: тұтас қабылдау, ойынға қосу, контур бойымен сипау арқылы пішінді анықтау, түсін анықтау. Сурет салу алдында заттарды тексеру (біртұтас қабылдау, ойнату, контур бойымен калька арқылы пішінді анықтау, түсін анықтау). Трафаретте, шаблонда контур және түрлі-түсті бейнелерді қарындашпен салу. Трафарет, шаблон арқылы сызылған заттарды қарындашпен сызықтан шықпай бояу. Акварельмен бояуды үйрету. қағаз парағын бояуды кең щеткамен жағып бояу, бояуда көлденең қозғалыстарды орындау, боялған парақты кейін аппликация жасауға қолдану. Берілген контур бойымен әр түрлі формадағы: дөңгеленген, төртбұрышты, үшбұрышты ("үй шатыры" деп белгіленген) заттардың қарындашпен суретін салу. Берілген контур бойымен әртүрлі пішіндерден (дөңгелек және бұрыштық) тұратын заттарды қарындашпен салу: мүғаліммен бірігіп немесе мұғалімнің көмегімен жүзеге асырылады. Сызба шекарасынан шықпай, үлкен контурлық суреттерді бояу. Тұзды қамырдан жасалған фигураларды бояу. Суреттегі заттың тірек сызықтармен берілген бөлшектерін сызықтарды жалғастырып сызу. Өз жұмысын мен сыныптастардың суреттерін қарастыру, басқалардың арасында өз суретін тану. Сәндік сурет салу: дәстүрлі емес бейнелеу әдістерімен сурет салу. Көлденең кең жолаққа картоптан жасалған штамппен басып 1 элементтен тұратын өрнек салу. Педагогтың көмегімен кең көлденең жолаққа гуашь жағылған жапырақтармен басып өрнек салу. Бірлесіп немесе мұғалімнің көмегімен бояумен мөр басып өрнек салу (парақ, штамп, губка). Алдынала бояуы бозғылт түспен дайындалған ұлттық ою-өрнекті мұғалімнің көмегімен, көрсетілген үлгі бойынша бояу. Мұғалімнің көмегімен тірек нүктелерінің бойымен көлденең жолаққа қылқаламмен сүйкеп өту техникасын қолданып бояуды сілтей жағу арқылы өрнек салу. Контурлық суреттегі заттарды безендіру. Сюжетті сызба: қарапайым сюжеттік сызықпен контурлық сызбаларды (бояғыш беттерді) бояу.

5) аппликация. Предметная аппликация: анализ образца учителем с вовлечением в обсуждение обучающихся на уровне узнавания, показа, называния деталей аппликации. Изготовление заготовок способами разрывания, сминания бумаги. Выкладывание и наклеивание заготовок на готовый фон по образцу, по речевой инструкции. Составление и наклеивание аппликации из рваных заготовок в заданном контуре. Составление и наклеивание объҰмной аппликации из заготовок из мятой бумаги (1-2 цвета) в заданном контуре. Декоративная аппликация: упражнения в резании бумаги по заданной прямой линии. Упражнения в вырезании полосок по заданной линии. Вырезание заготовок для аппликации в форме полосок одной величины, двух цветов. Выкладывание узора (2 части) на листе бумаги из 3-4 полосок с чередованием по цвету и наклеивание их по показу и по образцу. Сюжетная аппликация: составление и наклеивание простой сюжетной аппликации с помощью педагога по образцу;
6) рисование. Предметное рисование: соблюдение техники рисования. Различение и использование в процессе изображения цветов: красный, синий, желтый, зеленый, белый, черный. Наблюдение за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге, на песке. Рисование без задания по всему листу бумаги (не заходя за край листа бумаги). Обследование предметов перед рисованием (целостное восприятие, обыгрывание, определение формы путем обведения по контуру, определение цвета). Рисование карандашом контурных и цветных изображений по трафарету, шаблону. Раскрашивание карандашом предметов, нарисованных с помощью трафарета, шаблона, не выходя за линии. Освоение приемов рисования акварельными красками. Закрашивание листа бумаги краской широкой кистью, горизонтальными движениями для последующего выполнения аппликации. Рисование карандашом предметов округлой, квадратной, треугольной (обозначается "как крыша") формы по заданному контуру. Рисование карандашом предметов, состоящих из разных форм (округлых и угловатых) по заданному контуру сопряженно или с помощью учителя. Раскрашивание контурных крупных предметных рисунков, не выходя за границы рисунка. Раскрашивание фигур из соленого теста. Дорисовывание по опорным линиям деталей предмета. Рассматривание своей работы и рисунков одноклассников, узнавание своего рисунка среди других. Декоративное рисование: рисование в нетрадиционных техниках изображения. Печатание штампом из картофеля узора из 1 элемента в горизонтальной широкой полосе. Печатание узора листьями и краской в широкой горизонтальной полосе с помощью учителя. Печатание орнамента (лист, штамп, лист, штамп) краской с помощью учителя. Раскрашивание орнамента с национальным узором, выделенного бледным цветом, на готовой заготовке по показу, с помощью учителя. Рисование узора из мазков кистью приемом примакивания на горизонтальной полосе по опорным точкам, с помощью учителя. Украшение предметов на контурных рисунках. Сюжетное рисование: раскрашивание контурных рисунков (раскрасок) с простым сюжетом.

44. 4-сыныпқа арналған "Бейнелеу өнері" пәнінің базалық мазмұны:
1) еңбекті ұйымдастыру мәдениеті. Бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін сақтау: сабақта мұғаліммен бірігіп жұмыс істеу, құралдармен жұмыс істеу кезіндегі тәртіп пен қауіпсіздік ережелерін сақтау, қайшымен жұмыс кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтауға жаттығулар жасау. Оқушылардың қайшымен жұмыс жасау кезіндегі өз әрекеттерін көрсету және дауыстап айту (мүмкіндігінше). Жұмыс орнындағы тәртіпті сақтау, ұсынылған қызмет түріне арналған құралдар мен материалдарды ауызша нұсқаулар мен сызба бойынша орналастыру, жұмыстан кейін құралдар мен материалдарды өз орындарына дұрыс қою, ермексаз қалдықтарын түстері бойынша жинап біріктіру, жұмыстан кейін қолды жуу немесе дымқыл шүберекпен сүрту, қоқыстарды белгіленген орынға шығару. Кезекшінің іс-әрекет алгоритмін ауызша нұсқау бойынша немесе өз бетінше орындау;
2) өнер туындыларын қабылдау. Халық қолданбалы өнерінің бұйымдары: қоршаған ортадан өнер туындыларын танып көрсету, қарастыра білу, көркем бейнелеу құралдарын ажырату (түсі, өлшемі). Халық шеберлерінің бұйымдарындағы ұлттық ою-өрнектер, жағымды эмоцияларды, қызығушылықты білдіру. Иллюстрациялар: балалар әдебиетіндегі иллюстрациялар. Бейнеленген заттарды, сюжетті тану, көрсету және мүмкін болса атау. Кескіндеме, мүсін, сәулет өнерінің бұйымдары: шағын мүсіндік пішіндер, қазақ суретшілерінің картиналары (А. Қастеев "Киіз үйдің ішкі көрінісі");
3) мүсіндеу. Ермексаз кескіндемесі: ермексаз кесегінен кішкентай түйіршіктерін жұлып, оларды қатты негіздің үстіне қойылған қарапайым контурлық суреттің ішіне мұғалімге еліктеу бойынша жағу. Қатты негіздің үстінде дайын контур ішіне көлемді ермексаз аппликацияны мүсіндеу мұғаліммен бірлесіп. Көлемді бұйымдар: мүсіндеу алдында заттарды зерттеп қарап алу (затты қарау, сипап сезіну, ондағы негізгі және қосымша бөліктердің пішіні мен түсін белгілеу) мұғалімнің көмегімен. Мұғалімнің бұйымдарды мүсіндеуін бақылау. Мүсіндерді тану, атау, шынайы затпен салыстыру. Ермексаздың бір тұтас кесегінен 1 бөлшектен тұратын ыдыстарды алдынала зерттеп болғаннан кейін, тікелей ыдыстың өзіне қарап мүсіндеу, олардың негізгі белгілерін домалату, басу, тегістеу, тарту тәсілдері арқылы көрсете білу; дайын бұйымдарды сюжетті ойындарда пайдалану. 2-3 бөліктен тұратын затты конструкторлық әдіспен еліктеу бойынша мүсіндеу, мұғалімнің көмегін пайдалану арқылы формасын шығару, үлгімен салыстыру. Композиция: мұғалімнің көмегімен оқушылардың жасаған қолөнер бұйымдарынан ұжымдық композициялар құрастыру, орындалған шығармалармен ойнау;

44. Базовое содержание учебного предмета "Изобразительное искусство" для 4 класса:
1) культура организации труда. Соблюдение техники безопасности и правил поведения в кабинете ИЗО: сотрудничество с учителем на уроке, соблюдение правил поведения и техники безопасности при работе с инструментами, упражнения в выполнении правил техники безопасности при работе с ножницами. Демонстрация и озвучивание (по возможности) обучающимся своих действий при работе с ножницами. Соблюдение порядка на рабочем месте, раскладывание по словесной инструкции и рисунку инструментов и материалов для предложенного вида деятельности, складывание инструментов и материалов на свои места после работы, сминание остатков пластилина по цветам в цельный кусок (брусок), мытье или вытирание влажной тряпочкой рук после работы, вынос мусора в отведҰнное место. Выполнение алгоритма действий дежурного по словесной инструкции или самостоятельно;
2) восприятие произведений изобразительного искусства. Предметы народного декоративно-прикладного искусства: выделение произведений искусства из окружающей среды, рассматривание, выделение средств художественной выразительности (цвет, величина). Национальные орнаменты в изделиях народных мастеров, выражение положительных эмоций, интереса. Иллюстрации: иллюстрации в детской литературе. Узнавание, показ и, по возможности, называние изображенных предметов, сюжетов. Предметы живописи, скульптуры, архитектуры: малые скульптурные формы, картины казахстанских художников (А. Кастеев "Вид юрты изнутри");
3) лепка. Пластилиновая живопись: отрывание небольших кусочков пластилина от куска и размазывание их внутри простого контурного предметного изображения на жҰсткой основе по подражанию. Лепка объемной пластилиновой аппликации внутри готового контура на жесткой основе сопряженно с учителем. Объемные изделия: обследование предметов перед лепкой (рассматривание, ощупывание предмета, выделение в нем формы и цвета основных и дополнительных частей, пространственное взаимоотношение) с помощью учителя. Наблюдение за лепкой предметов учителем. Узнавание, называние, сравнение с реальным предметом.
Лепка посуды из целого куска пластилина с натуры после обследования с помощью приемов: раскатывания, оттягивание всех краев сплюснутого шара, вдавливание середины шара для получения полой формы нанесение элементов декора из маленьких комочков из пластилина сопряженно с учителем, с помощью учителя. Использование готовых изделий в сюжетных играх.
Лепка предметов конструкторским способом (из 2-3частей) по подражанию, передача формы, сравнение ее с образцом с помощью учителя. Композиция: составление коллективных композиций из поделок, обучающихся с помощью учителя, обыгрывание выполненных композиций;

4) аппликация. Заттық аппликация: тану, көрсету, аппликацияның бөлшектерін атау және орындау ретілігін айту деңгейінде талқылауға оқушыларды қатыстыра отырып, мұғалімнің үлгіні талдауы. Дайын фонға үлгі бойынша, сөйлеу нұсқаулығы бойынша дайындамаларды орналастыру және жапсыру жаттығулары. Қағаз парағының кеңістігінде бағдарлау жаттығулары: жоғарғы, төменгі, оң, сол, орта. Коллаж техникасын меңгеру: мұғалімнің көмегімен қағаз негізін бояу және дайын формалардан аппликация жасау. Дайын формалардан аппликация жасау және "саусақпен сурет салу", мұғаліммен біріккен іс-әрекетінде, мұғалімнің көмегімен. Коллаж техникасын көрсету бойынша мұғалімнің іс-әрекетін бақылау. Қағазды жырту, мыжу арқылы дайындамалар жасау. Жыртылған дайындамалардан аппликацияларды құрастыру және оларды берілген контурға жапсыру. Мыжылған қағаз дайындамаларынан (1-2 түсті) көлемді аппликацияны құрастыру және берілген контурға жапсыру. Сәндік аппликация: берілген сызық бойынша қағазды қию жаттығулары. Шаршыны қиып алуды үйрену жаттығулары. Бір өлшемді, екі түсті төртбұрышты аппликация үшін дайындаманы киып дайындау. Көлденең жолаққа 3-4 шаршыдан тұратын ою-өрнекті түр-түсін кезектестіріп құрастыру, одан кейін оларды көрсетілім мен үлгі бойынша жапсыру. Сюжетті қосымша: мұғалімнің көмегімен және үлгі бойынша қарапайым сюжеттік аппликацияны құрастыру және жапсыру. Мұғалімнің көмегімен, үлгі бойынша ұжымдық сюжеттік аппликацияны құрастыру және жапсыру; коммуникативті дағдыларды және топта жұмыс істеу қабілетін дамыту;
5) сурет салу. Заттық сурет салу: сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру. Түстерді ажырату және бейнелеу процесінде қолдану: қызыл, көк, сары, жасыл, ақ, қара. Мұғалімнің суреттерді тақтада, қағазда орындау кезіндегі іс-әрекетін бақылау. Қағаз парағының барлық жағына тапсырмасыз сурет салу (қағаз парағының шетінен шықпай). Сурет салу алдында заттарды зерттеп қарау. Қоршаған ортадағы нысандарға тікелей қарап, солардың суретін салу мұғаліммен бірге, мұғалімнің көмегімен. Берілген контур бойымен және/немесе мұғалімнің көмегімен екі түрлі пішіннен тұратын заттардың суретін салу. Трафаретте, шаблон арқылы контурлық және түрлі-түсті бейнелерді қарындашпен салу. Трафарет, шаблон арқылы салыңған суреттерді қарындашпен сызықтан шықпай бояу. Берілген контур бойымен жылдың әр мезгіліндегі ағаштардың суреттін салу. Тұзды қамырдан жасалған фигураларды, заттық силуэттік формаларын гуашьпен бояу (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ; халық ойыншықтары). Суретте бейнеленген заттың тірек сызықтарымен белгіленген бөлшектерін салып, суретті бітіру. Өзінің жұмысын және сыныптастарының салған суреттерін мұқият қарастыру. Мұғалімнің көмегімен өзінің және өзгенің жұмысын бағалау. Сәндік сурет салу: ақшыл түспен берілген ұлттық ою-өрнектің суретін, үлгідегідей, мұғалімнің көмегімен бояу. Мұғалімнің көмегімен тірек нүктелерінің бойымен көлденең жолаққа қылқаламмен бояуды сілтей жағу (сүйкеп өту техникасы) және нүктелер (қылқаламның ұшымен) қою арқылы өрнек салу. Сюжетті сурет салу: ұсақ бөлшектері жоқ қарапайым сюжеттік контурлық суреттерді (бояуға арналған дайын қітапша беттерін) бояу.

4) аппликация. Предметная аппликация: анализ образца учителем с вовлечением в обсуждение обучающихся на уровне узнавания, показа, называния деталей аппликации и порядка выполнения. Упражнения в выкладывании и наклеивание заготовок на готовый фон по образцу, по речевой инструкции. Упражнения в ориентировании на плоскости листа бумаги: вверху, внизу, справа, слева, посередине. Осваивание техники коллажа: закрашивание бумажной основы краской и аппликация из готовых форм с помощью педагога.
Аппликация из готовых форм и "пальчиковая живопись" с помощью педагога, сопряженно. Наблюдение за действиями педагога при демонстрации техники коллажа. Изготовление заготовок способами разрывания, сминания бумаги. Составление и наклеивание аппликации из рваных заготовок в заданном контуре. Составление и наклеивание объҰмной аппликации из заготовок из мятой бумаги (1-2 цвета) в заданном контуре. Декоративная аппликация: упражнения в резании бумаги по заданной линии. Упражнения в вырезании квадрата. Вырезание заготовок для аппликации квадратной формы одной величины, двух цветов. Выкладывание узора в горизонтальной полосе из 3-4 квадратов с чередованием по цвету с последующим наклеиванием по показу и образцу.
Сюжетная аппликация: составление и наклеивание простой сюжетной аппликации с помощью педагога, по образцу. Составление и наклеивание коллективной сюжетной аппликации с помощью педагога по образцу; развитие навыка общения и умения работать в команде;
5) рисование. Предметное рисование: соблюдение и совершенствование техники рисования. Различение и использование в процессе изображения цветов: красный, синий, желтый, зеленый, белый, черный. Наблюдение за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге. Рисование без задания по всему листу бумаги (не заходя за край листа бумаги). Обследование предметов перед рисованием. Рисование объектов окружающего мира с натуры сопряженно, с помощью учителя. Рисование предметов, состоящих из двух разных форм по заданному контуру или с помощью учителя. Рисование карандашом контурных и цветных изображений по трафарету, шаблону.
Раскрашивание карандашом предметов, нарисованных с помощью трафарета, шаблона, не выходя за линии. Рисование деревьев в разное время года по заданному контуру. Раскрашивание гуашью предметных силуэтных форм (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки) раскрашивание фигур из соленого теста. Дорисовывание по опорным линиям деталей изображенного предмета. Рассматривание своей работы и рисунков одноклассников. Оценивание своей и чужой работы с помощью учителя.
Декоративное рисование: раскрашивание орнамента с национальным узором, выделенного бледным цветом, по показу, с помощью учителя. Рисование узора из мазков кистью (приемом примакивания) и точек (кончиком кисти) на горизонтальной полосе по опорным точкам, с помощью учителя. Сюжетное рисование: раскрашивание контурных рисунков (раскрасок) с простым сюжетом без мелких деталей.

Параграф 2. Оқу мақсаттарының жүйесі
45. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодтау арқылы берілген. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бағдарламаның бөлімі мен бөлімшесін, төртінші сан білім беру мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 1 .2.1.4 кодтауында "1" – сынып, "2.1" – кіші бөлім, "4" – оқу мақсатының нөмірленуі.
46. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлімдер мен сыныптар бойынша берілген:
1) "Еңбекті ұйымдастыру мәдениеті" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1- сынып
2 -сынып
3- сынып
4 сынып
1.1. Бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін сақтау
1.1.1.1 тәртіп ережелерін сақтау
2.1.1.1 тәртіп ережелерін сақтау
3.1.1.1 тәртіп ережелерін сақтау
4.1.1.1 тәртіп ережелерін сақтау
1.1.1.2 жұмыс орнын берілген қызмет түріне дайындау мұғалімнің көрсетуі, үлгі бойынша
2.1.1.2 мұғалімің өтініштерін, талаптар мен тапсырмаларын орындау
3.1.1.2 мұғалімің өтініштерін, талаптар мен тапсырмаларын орындау
4.1.1.2 мұғалімің өтініштерін, талаптар мен тапсырмаларын орындау
1.1.1.3 жұмыс аяқталғаннан кейін жұмыс орнын жинап ретке келтіру: көрсетілгендей, үлгі бойынша
2.1.1.3 берілген қызмет түріне қарай жұмыс орнын дайындау: еліктеу бойынша, көрсетілгендей, үлгі бойынша
3.1.1.3 берілген қызмет түріне қарай жұмыс орнын дайындау
4.1.1.3 берілген қызмет түріне қарай жұмыс орнын дайындау
1.1.1.4 құралдарды, материалдарды, олармен жасалатын әрекеттерді тану және көрсету: көрсетілгендей, үлгі бойынша
2.1.1.4 үлгі бойынша шоу бойынша жұмыс аяқталғаннан кейін жұмыс орнын ретке келтіру
3.1.1.4 жұмысты аяқтағаннан кейін жұмыс орнын ретке келтіру
4.1.1.4 жұмысты аяқтағаннан кейін жұмыс орнын ретке келтіру
1.1.1.5 пластикалық материалдармен жұмыс істегенде қауіпсіздік ережелерін сақтау
2.1.1.5 пластикалық материалдармен жұмыс істегенде қауіпсіздік ережелерін сақтау
3.1.1.5 кезекшінің міндеттерін орындау
4.1.1.5 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін орындау
3.1.1.6 пластикалық материалдармен жұмыс жасауда қауіпсіздік ережелерін сақтау
4.1.1.6 пластикалық материалдармен жұмыс істегенде қауіпсіздік ережелерін сақтау
3.1.1.7 қайшымен жұмыс істегенде қауіпсіздік ережелерін сақтау
4.1.1.7 қайшымен жұмыс істегенде қауіпсіздік ережелерін сақтау
2) "Алдын ала бейнелеу әрекеті" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1- сынып
2 -сынып
3- сынып
4 сынып
2.1. Заттың негізгі белгілері – пішіні, өлшемі, түсі
1.2.1.1 түстерді (қызыл, көк, сары) үлгі бойынша, атауы бойынша тану және көрсету
2.2.1.1 заттарды қарастыру: қоршаған ортада, ойын жағдайында, суреттерде түстерді тану, көрсету, атау
3.2.1.1 мұғалімнің азғана көмегі арқылы затты зерттеп қарау

Параграф 2. Система целей обучения
45. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.2.1.4 "1" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
46. Система целей обучения дана по разделам и классам:
1) раздел "Культура организации труда":
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения в кабинете ИЗО
1.1.1.1 соблюдать правила поведения
2.1.1.1 соблюдать правила поведения
3.1.1.1 соблюдать правила поведения
4.1.1.1 соблюдать правила поведения
1.1.1.2 подготавливать рабочее место для заданного вида деятельности по показу, по образцу
2.1.1.2 выполнять требования и поручения учителя
3.1.1.2 выполнять требования и поручения учителя
4.1.1.2 выполнять требования и поручения учителя
1.1.1.3 приводить в порядок рабочее место после окончания работы по показу, по образцу
2.1.1.3 подготавливать по подражанию рабочее место для заданного вида деятельности по показу, по образцу
3.1.1.3 подготавливать рабочее место для заданного вида деятельности
4.1.1.3 подготавливать рабочее место для заданного вида деятельности
1.1.1.4 узнавать и показывать инструменты, материалы, действия с ними по показу, по образцу
2.1.1.4 приводить в порядок рабочее место после окончания работы по показу, по образцу
3.1.1.4 приводить в порядок рабочее место после окончания работы
4.1.1.4 приводить в порядок рабочее место после окончания работы
1.1.1.5 соблюдать ТБ при работе с пластическими материалами
2.1.1.5 соблюдать ТБ при работе с пластическими материалами
3.1.1.5 выполнять обязанности дежурного
4.1.1.5 выполнять обязанности дежурного по кабинету ИЗО
3.1.1.6 соблюдать ТБ при работе с пластическими материалами
4.1.1.6 соблюдать ТБ при работе с пластическими материалами
3.1.1.7 соблюдать ТБ при работе с ножницами
4.1.1.7 соблюдать ТБ при работе с ножницами
2) раздел "Доизобразительная деятельность":
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1. Основные признаки предмета (форма, величина, цвет)
1.2.1.1 узнавать и показывать цвета (красный, синий, желтый) по образцу, по названию
2.2.1.1 обследовать предметы: узнавать, показывать, называть цвета в окружающей действительности, в игровой ситуации, на картинке
3.2.1.1 обследовать предмет с незначительной помощью учителя

1.2.1.2 форманы (текше, шар) үлгісіне сәйкес, атауына сәйкес тану және көрсету
2.2.1.2. заттарға зерделеп қарау: заттардың формаларын үлгісіне сәйкес, атауына сәйкес қоршаған ортада, ойын жағдайында, суретте тану, көрсету және атау
3.2.1.2 формасы, түсі, көлемі бойынша әртүрлі заттарды, фигураларды ажырату
1.2.1.3. өлшемді (үлкен, кішкентай) үлгісіне сәйкес, атауына сәйкес тану және көрсету
2.2.1.3 заттарға зерделеп қарау: өлшемді үлгісіне сәйкес, атауына сәйкес қоршаған ортада, ойын жағдайында, суретте тану, көрсету және атау
3.2.1.3 заттарды ұқсас белгілері бойынша біріктіру (көлемі, формасы, түсі, мақсат-маңызы)
1.2.1.4 заттарды мұғалімнің көмегімен бір белгісі бойынша біріктіру (көлемі, түсі, пішіні бойынша)
2.2.1.4 нақты заттарды суреттегі көлемді, жазық кескіндермен үйлестіру
3.2.1.4 әр түрлі заттармен практикалық әрекеттерді орындау (заттың не үшін екендігін біліп, онымен қалай әрекет ететінін көрсету)
1.2.1.5 заттармен практикалық әрекеттерді орындау (заттарды кішіден үлкенге қарай бір қатарға, үлкен – кіші – улкен тәртібімен көрсетілгендей, үлгі бойынша қою
2.2.1.5 заттардың функционалдық мақсатын анықтау
3.2.1.5 шеңбер мен шарды, шаршы мен текшені ажырату
1.2.1.6 шарды кез келген көпбұрыштан ажырату
2.2.1.6 бір түсті әртүрлі пішіндегі заттармен практикалық әрекеттерді орындау
3.2.1.6 әр түрлі өлшемдегі геометриялық фигураларды (шаршы, шеңбер, сопақ) шаблон арқылы сызу және бояу
2.2.1.7 шеңберді, шаршыны трафарет арқылы сызу және бояу
3.2.1.7 заттың көлемін (үлкен, кіші) сипаттайтын сын есімдерді зат есімдермен жақ түрінде, жекеше, көпше түрінде үйлестіру: мұғалімге еліктеу арқылы, өз бетінше белсенді сөйлеуінде
3.2.1.8 бейнелеу процесінде қызыл, сары, жасыл, қара, ақ түстерді ажырату және қолдану
2.2. Кеңістік туралы түсініктер
1.2.2.1 дене мүшелерінің кеңістіктегі орнын өзгерту тапсырмаларын көрсетілім бойынша орындау
2.2.2.1 дене мүшелерінің кеңістіктегі орнын өзгерту тапсырмаларын көрсетілім бойынша орындау
3.2.2.1 орналастыру туралы ауызша нұсқау бойынша параққа нүктелерді салу
1.2.2.2 қолды оның контурлық бейнесімен салыстыру
2.2.2.2 параққа нүктелерді (жоғары, төмен, ортасына, оң, сол жаққа) салу: көрсетілім бойынша, үлгі бойынша
3.2.2.2. ауызша нұсқау бойынша затты сынып ішінде, үстел үстінде орналастыру бойынша практикалық әрекеттерді орындау
1.2.2.3 заттарды орналастыру, параққа нүктелерді салу (жоғарғы, төмен, орта): үлгі бойынша, көрсету бойынша
2.2.2.3 сұрақтарға жауап беру арқылы дене мүшелерінің орналасуын көрсету: жоғарғы жағында не бар? - бас, мойын, кеуде; Төменде не бар? - аяқ; Алдында не бар - бет, кеуде, асқазан; Артқы жағыңда не бар? - желке, арқа, мұғалім көрсетуі, өтініші бойынша

1.2.1.2 узнавать и показывать форму (куб, шар) по образцу, по названию
2.2.1.2. обследовать предметы: узнавать, показывать, называть форму в окружающей действительности, в игровой ситуации, на картинке
3.2.1.2 различать разные по форме, цвету, величине предметы, фигуры
1.2.1.3. узнавать и показывать величину (большой, маленький) по образцу, по названию
2.2.1.3 обследовать предметы: узнавать, показывать, называть величину в окружающей действительности, в игровой ситуации, на картинке
3.2.1.3 объединять предметы по сходным признакам (величине, форме, цвету, назначению)
1.2.1.4 объединять предметы по одному признаку с помощью учителя (по величине, по цвету, по форме)
2.2.1.4 соотносить реальные предметы с объемными, плоскостными изображениями на картинке
3.2.1.4 выполнять практические действия с предметами различными по признакам (зная назначение предмета, показать, как им действовать)
1.2.1.5 выполнять практические действия с предметами (выкладывать в ряд предметы от меньшего к большему, большой – маленький – большой по показу, по образцу)
2.2.1.5 определять функциональное назначение предметов
3.2.1.5 дифференцировать круг и шар, квадрат и куб
1.2.1.6 дифференцировать шар от любого многоугольника
2.2.1.6 выполнять практические действия с предметами различной формы одинакового цвета
3.2.1.6 обводить по шаблону и закрашивать геометрические фигуры (квадрат, круг, овал) различные по величине
2.2.1.7 обводить по трафарету круг, квадрат и закрашивать
3.2.1.7 согласовывать прилагательные, характеризующие величину предмета (большой, маленький,) с именами существительными в роде и числе по подражанию учителю, самостоятельно в активной речи
3.2.1.8 различать и использовать в процессе изображения красный, желтый, зеленый, черный, белый цвета
2.2. Представления о пространстве
1.2.2.1 выполнять задания на изменение положения частей тела в пространстве по показу
2.2.2.1 выполнять задания на изменение положения частей тела в пространстве по показу
3.2.2.1 рисовать точки на листе по словесной инструкции о местоположении
1.2.2.2 соотносить кисть руки с ее контурным изображением
2.2.2.2 рисовать точки на листе (вверху, внизу, посередине, справа, слева) по показу, по образцу
3.2.2.2. выполнять практические действия по расположению предмета в классе, на столе по словесной инструкции
1.2.2.3 располагать предметы, рисовать точки на листе (вверху, внизу, посередине) по показу, по образцу
2.2.2.3 показывать расположение частей своего тела, отвечая на вопросы: что вверху? – голова, шея, грудь; что внизу? – ноги; Что спереди – лицо, грудь, живот; Что сзади – затылок, спина, по показу учителя, по просьбе

3.2.2.3 заттарды (ойыншықтарды) жақын кеңістікке өзіне қатысты: алыс, жақын, жақын, жоғары, төмен, алдында (өзінің алдына), артына орналастыру: көрсету бойынша, үлгі бойынша, сәйкес ауызша нұсқауға
2.2.2.4 заттарды (ойыншықтарды) жақын кеңістікке өзіне қатысты: алыс, жақын, жанында, жоғары, төмен, алдына (алдыңа), артына орналастыру: көрсету бойынша, мұғалім үлгісі бойынша, ауызша нұсқауларға сәйкес
3.2.2.4 өтініш бойынша дене мүшелерінің орналасуын көрсету: "Маған оң – сол қол, аяқ, көз, құлақ, щекке көрсет".
2.2.2.5 "Қайда ...?" деген сұраққа жауап беруде "алыс, жақын, қасында, жоғары, төменде, алдымда, артымда" сөздерін қолдану
3.2.2.5 екі, үш затты бір-біріне қатысты "алдында, артында, арасында, ішінде, үстінде" орналастыру: еліктеу, үлгі бойынша, ауызша нұсқау арқылы
2.2.2.6 заттарды (ойыншықтарды) бір қатарға қою: "Ойыншықтарды бір қатарға қой" өтінішті орындау, нұсқауы бойынша бірнеше заттарды (ойыншықтарды) шоу бойынша, үлгі бойынша, қатарға қою.
3.2.2.6 берілген бағытта қозғалу: "алға, артқа, оңға, солға, бүйірге" еліктеу, ауызша нұсқау арқылы
3.2.2.7 заттарды (мысалы, ойыншықты, допты) "алға, артқа, жоғары, төмен, оңға, солға, бір жаққа" жылжыту: көрсету бойынша, ауызша нұсқауларға сәйкес
3.2.2.8 "алыс, жақын, жанында, жоғары, төменде, алдымда, артымда" сөздерін қолданып "Қайда?" деген сұраққа жауап беру
3.2.2.9 бірнеше затты (ойыншықтарды), олардың бейнелерін (суреттерін) бір қатарға қою: көрсету бойынша, үлгі бойынша, "Ойыншықтарды бір қатарға қою" нұсқаулығы бойынша
3.2.2.10 "шеткі, бірінші, соңғы, дейін, кейін артта" кезектілігінің тәртібін бақылау: мұғалімнің көрсетуі және ауызша нұсқауы бойынша
2.3. Уақыттық түсініктер
1.2.3.1 жыл мезгілдеріне сәйкес табиғаттағы өзгерістерді бақылау
2.2.3.1 жыл мезгіліне тән белгілерді адамдардың киімдері, суреттегі бейнелері бойынша тану, атау
3.2.3.1 қарама-қарсы жыл мезгілдерін (жаз және қыс) және күн бөліктерін тану (күн мен түн) (табиғаттағы бақылаулардан, суреттердегі бейнелерден, сипаттық белгілерден) және атау
1.2.3.2 өз өміріндегі оқиғаларды, режим сәттерін "таңертең", "күндіз түсте", "кешке", "түнде" сөздерімен үйлестіру
2.2.3.2 күн мен айды тәулік уақытының белгісі ретінде тану және белгілеу
3.2.3.2 жыл мезгілдерін бейнелейтін суреттерді біріктіру (қыс, көктем, жаз, күз)
2.2.3.3 өз өміріндегі оқиғаларды, күн тәртібіндегі сәттерді "алдымен - содан кейін", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "түнде" сөздерімен ұйқастыру
3.2.3.3 күн бөліктерін бейнелейтін суреттерді біріктіру (күн, түн, таңертең, кеш)
2.2.3.4 мұғалімнің/ ересектердің "алдымен - содан кейін" сөздері бар нұсқауларын орындау

3.2.2.3 размещать предметы (игрушки) относительно себя в ближайшем пространстве: далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой по показу, по образцу, по словесной инструкции
2.2.2.4 размещать предметы (игрушки) относительно себя в ближайшем пространстве: далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой по показу, по образцу учителя, по словесной инструкции
3.2.2.4 показывать расположение частей своего тела по просьбе: "Покажи правую – левую руку, ногу, глаз, ухо, щеку
2.2.2.5 отвечать на вопрос: "Где …?" с использованием слов: "далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди меня, за мной"
3.2.2.5 размещать два, три предмета относительно друг друга: "перед, за, между, в, на" по подражанию, по образцу, по словесной инструкции
2.2.2.6 размещать несколько предметов (игрушек) в ряд по показу, по образцу, по инструкции: "Поставь игрушки в ряд"
3.2.2.6 двигаться в заданном направлении: "вперед, назад, вправо, влево, в сторону" по подражанию, по словесной инструкции
3.2.2.7 передвигать предмет (например, машинку, мяч): "вперед, назад, вверх, вниз, вправо, влево, в сторону" по показу, по словесной инструкции
3.2.2.8 отвечать на вопрос: "Где …?" с использованием слов "далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди меня, за мной"
3.2.2.9 размещать несколько предметов (игрушек), их изображений (картинок) в ряд по показу, по образцу, по инструкции: "Поставь игрушки в ряд"
3.2.2.10 наблюдать порядок следования: "крайний, первый, последний, перед, после, за" по показу и словесной инструкции учителя
2.3. Временные представления
1.2.3.1 наблюдать изменения в природе, соответствующие разному времени года
2.2.3.1 узнавать, называть характерные признаки времени года по одежде людей, по изображениям на картинке
3.2.3.1 узнавать (по наблюдениям в природе, по изображениям на картинках, по характерным признакам) и называть контрастные времена года (лето и зима) и части суток (день и ночь)
1.2.3.2 соотносить события собственной жизни, режимные моменты со словами: "утром", "днем", "вечером", "ночью"
2.2.3.2 узнавать и определять солнце и луну, как признак времени суток
3.2.3.2 объединять картинки с изображением времен года (зима, весна, лето, осень)
2.2.3.3 соотносить события собственной жизни, режимные моменты со словами: "сначала – потом", "вчера", "сегодня", "завтра", "утром", "ночью"
3.2.3.3 объединять картинки с изображением частей суток (день, ночь, утро, вечер)
2.2.3.4 выполнять инструкции педагога/ взрослого со словами: "сначала – потом"

3.2.3.4 өз өміріндегі оқиғаларды, режим сәттерін "алдымен - содан кейін", "қазір - кейін", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "күндіз", "кешке", "түнде"
2.2.3.5 "... қашан ...?" деген сұраққа жауап беруде "алдымен - содан кейін", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "түнде" сөздерді қолдану
3.2.3.5 мұғалімнің/ ересектердің "алдымен - содан кейін", "қазір - кейін" сөздері бар нұсқауларын орындау
2.2.3.6 иллюстрациялық материалды (визуалды кесте) пайдалана отырып сабақта режим сәттерінің, іс-әрекет түрлерінің ретін (тәртібін) сақтау
3.2.3.6 "....қашан ...?" деген сұраққа жауап беруде "алдымен - содан кейін", "қазір-кейін", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", " күндіз", "түстен кейін", "кешке", "түнде" сөздерін қолдану
3.2.3.7 иллюстрациялық материалды (визуалды кесте) пайдалана отырып сабақта іс-әрекет түрлерінің ретін (тәртібін) сақтау
3.2.3.8 иллюстрациялық материалды (визуалды кесте) пайдалана отырып сабақта режим сәттерінің, іс-әрекет түрлерінің ретін (тәртібін) "Суреттерді рет-ретімен орналастыр, алдымен не, келесі не" нұсқау бойынша орнату
2.4. Нүкте, штрих, сызық, таңба
1.2.4.1 сусымалы заттың бетіне саусақтармен, таяқшалармен сызықтар салу
2.2.4.1 нүктелерді, түзу, қисық сызықтарды саусақпен құм, жарма бетіне сызу: еліктеу арқылы, үлгі бойынша, атауы бойынша
3.2.4.1 фигулардағы нүктерлер санын қайта санаусыз айту: 1, 2, 3, 4, 5
1.2.4.2 сурет салу техникасын сақтау
2.2.4.2 тақтаға бормен нүкте, түзу, қисық сызықтар салу: еліктеу, үлгі, атауы бойынша
3.2.4.2 1 ден 5дейін сандарды ретпен атау: мұғалімнің артынан қайталап, өз бетінше есте сақтау бойынша
1.2.4.3 бояу жаққышқа гуашь алу
2.2.4.3 қарындашты, фломастерді, борды, қылқаламды басым қолмен дұрыс ұстау; парақты бос қолмен басып туру
3.2.4.3 берілген контурдың бойымен нүкте бойынша қарындашпен сызықтар сызу
1.2.4.4 қарындашпен ерікті бағытта сызықтар салу: үлгі бойынша, көрсетілім бойынша
2.2.4.4 берілген контур бойымен қарындашпен сызықтарды көрсетілім бойынша сызу
3.2.4.4 қағаздан қол үзбей қылқаламмен, қарындашпен, фломастермен сызықтар сызу
1.2.4.5 қағаздан қол үзбей қылқаламмен, сурет салу: үлгі бойынша көрсетілім бойынша
2.2.4.5 қағаздан қол үзбей қылқаламмен сызу, сурет салу
3.2.4.5 қағаздың шетінен шықпай сызықтар салу
1.2.4.6 саусақпен, мақта таяқшасымен үлгіге сәйкес, көрсету бойынша сурет салу
2.2.4.6 қағаз парағының шетінен шықпай сызықтар салу: үлгі бойынша көрсету бойынша
3.2.4.6 еліктеу, көрсету, үлгі бойынша сызықтар салу
2.2.4.7 гуаш бояуы бар жалпақ жаққышпен кең сызықтар салып парақты бояу үлгіге сәйкес

3.2.3.4 соотносить события собственной жизни, режимные моменты со словами: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра", "утром", "днем", "вечером", "ночью"
2.2.3.5 отвечать на вопрос: "Когда …?" используя слова: "сначала – потом", "вчера", "сегодня", "завтра", "утром", "ночью"
3.2.3.5 выполнять инструкции педагога/взрослого со словами: "сначала – потом", "сейчас- после"
2.2.3.6 придерживаться последовательности (порядка) режимных моментов, видов деятельности на уроке с использованием иллюстративного материала (визуального расписания)
3.2.3.6 отвечать на вопрос: "Когда …?" используя слова: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра",", "утром", "днем", "вечером", "ночью"
3.2.3.7 придерживаться последовательности видов деятельности на уроке с использованием иллюстративного материала (визуального расписания)
3.2.3.8 устанавливать последовательность режимных моментов, видов деятельности на уроке с использованием иллюстративного материала (визуального расписания) по инструкции: "Разложи картинки по порядку, что сначала, что потом"
2.4. Точка, линия, пятно
1.2.4.1 рисовать линии на сыпучей поверхности с помощью пальцев, палочки
2.2.4.1 изображать точки, прямые, кривые линии пальцем на песке, манной крупе по подражанию, по образцу, по названию
3.2.4.1 называть количество точек на фигурах без пересчета: 1, 2, 3, 4, 5
1.2.4.2 соблюдать технику рисования
2.2.4.2 изображать точки, прямые, кривые линии мелом на доске по подражанию, по образцу, по названию
3.2.4.2 называть количественные числительные от 1 до 5 по порядку отраженно за педагогом, по памяти
1.2.4.3 набирать гуашь на кисть
2.2.4.3 правильно удерживать карандаш, фломастер, мел, кисть в ведущей руке; прижимая лист свободной рукой
3.2.4.3 проводить линии карандашом по заданному контуру по точкам
1.2.4.4 проводить линии карандашом в произвольном направлении по показу, по образцу
2.2.4.4 проводить линии карандашом по заданному контуру по показу
3.2.4.4 рисовать линии кистью, карандашом, фломастером без отрыва от бумаги
1.2.4.5 рисовать линии кистью без отрыва от бумаги по показу, по образцу
2.2.4.5 рисовать линии кистью без отрыва от бумаги
3.2.4.5 рисовать линии, не выходя за край листа бумаги
1.2.4.6 рисовать пальцем, ватной палочкой по показу, по образцу
2.2.4.6 рисовать линии, не выходя за край листа бумаги по показу, по образцу
3.2.4.6 рисовать линии по подражанию, по показу, по образцу
2.2.4.7 закрашивать лист широкими линиями кистью с гуашью по показу, по образцу

3.2.4.7 атаулары бойынша сызықтар салу (түзу, толқынды, қисық)
2.2.4.8 үлгі бойынша көрсетілім бойынша мақта таяқшасымен нүктелерді салу
3) "Бейнелеу өнері туындыларын қабылдау" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1- сынып
2 -сынып
3- сынып
4 сынып
3.1. Халық қолданбалы өнер бұйымдары
1.3.1.1 оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
2.3.1.1 оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
3.3.1.1 оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
4.3.1.1 оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
1.3.1.2 ағаш және керамикалық ойыншықтарды өңдеу
2.3.1.2 қарастыру киізден жасалған бұйымдар
3.3.1.2 қарастыру қыштан жасалған халық шеберлерінің бұйымдары
4.3.1.2 халық шеберлерінің бұйымдарындағы ұлттық ою-өрнек элементтерін тану және көрсету
1.3.1.3 үлгі бойынша халық ойыншықтарын қоршаған ортадан оқшаулау
2.3.1.3 сынама бойынша киіз бұйымдарын қоршаған ортадан бөліп алу
3.3.1.3 керамикалық бұйымдарды тексеру (түсі, өлшемі, мақсаты)
4.3.1.3 қарастыру әшекейлі халық шеберлерінің бұйымдары
1.3.1.4 ағаш, керамикалық ойыншықтарды соғу
2.3.1.4 киізден жасалған бұйымдарды тексеру (түсі, өлшемі, мақсаты)
3.3.1.4 керамикалық бұйымдарды қоршаған ортадан үлгі бойынша, атауы бойынша оқшаулау
4.3.1.4 халық шеберлерінің бұйымдарындағы ұлттық ою-өрнек элементтерін танып, көрсету
2.3.1.5 киізден жасалған бұйымдармен ойнау
3.3.1.5 керамикадан жасалған бұйымдармен ойнау
4.3.1.5 ою-өрнектері бар бұйымдарды қоршаған ортадан ажырату
3.2. Иллюстрациялар
1.3.2.1 иллюстрацияны зерттеп қарау
2.3.2.1 иллюстрацияны зерттеп қарау
3.3.2.1 иллюстрацияны зерттеп қарау
4.3.2.1 иллюстрацияны зерттеп қарау
1.3.2.2 бейнеленген заттарды көрсету, атау (мүмкіндігінше).
2.3.2.2 көрсету, иллюстрацияда бейнеленген кейіпкерлерді ата
3.3.2.2 бейнеленген заттарды, олардың түсін, пішінін, өлшемін тану, көрсету, атау
4.3.2.2 бейнеленген заттарды, олардың түсін, пішінін, өлшемін тану, көрсету, атау
1.3.2.3 бейнеленген заттардың түсін, пішінін, өлшемін көрсету, атау (мүмкіндігінше)
2.3.2.3 иллюстрацияда белгілі бір әрекеттерді орындайтын кейіпкерлерді көрсету (отыру, тұру, жату)
3.3.2.3 "Суреттерді рет-ретімен орналастыр, біріншісі не, келесісі" деген нұсқау бойынша иллюстрациялық материалды (көрнекі кесте) пайдалана отырып сабақтағы іс-әрекеттер ретін белгілеу.
4.3.2.3 бөліктеріне тән өзіндік іс-әрекет түрлерін тану : таңертең, түстен кейін, кешке, түнде
1.3.2.4 вербалды емес коммуникация құралдарын қолдану (басты нысанға бұру, ымдау және т.б.)

3.2.4.7 рисовать линии по названию (прямая, волнистая, кривая)
2.2.4.8 рисовать точки ватной палочкой по показу, по образцу
3) раздел "Восприятие произведений изобразительного искусства":
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1. Предметы народного декоративно-прикладного искусства
1.3.1.1 проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
2.3.1.1 проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
3.3.1.1 проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
4.3.1.1 проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
1.3.1.2 рассматривать деревянные и керамические игрушки
2.3.1.2 рассматривать изделия из войлока
3.3.1.2 рассматривать изделия народных мастеров из керамики
4.3.1.2 узнавать и показывать элементы национального орнамента в изделиях народных мастеров
1.3.1.3 выделять народные игрушки из окружающей среды по образцу
2.3.1.3 выделять изделия из войлока из окружающей среды по образцу
3.3.1.3 обследовать изделия из керамики (цвет, величина, назначение)
4.3.1.3 рассматривать изделия народных мастеров с орнаментом
1.3.1.4 обыгрывать деревянные, керамические игрушки
2.3.1.4 обследовать изделия из войлока (цвет, величина, назначение)
3.3.1.4 выделять изделия из керамики из окружающей среды по образцу, по названию
4.3.1.4 узнавать и показывать элементы национального орнамента в изделиях народных мастеров
2.3.1.5 обыгрывать изделия из войлока
3.3.1.5 обыгрывать изделия из керамики
4.3.1.5 выделять изделия с орнаментом из окружающей среды
3.2. Иллюстрации
1.3.2.1 рассматривать иллюстрацию
2.3.2.1 рассматривать иллюстрацию
3.3.2.1 рассматривать иллюстрацию
4.3.2.1 рассматривать иллюстрацию
1.3.2.2 показывать, называть (по возможности) изображенные предметы
2.3.2.2 показывать, называть изображенных на иллюстрации персонажей
3.3.2.2 узнавать, показывать, называть изображенные предметы, их цвет, форму, величину
4.3.2.2 узнавать, показывать, называть изображенные предметы, их цвет, форму, величину
1.3.2.3 показывать, называть (по возможности) цвет, форму, величину изображенных предметов
2.3.2.3 показывать на иллюстрации персонажей, выполняющих определенные действия (сидит, стоит, лежит)
3.3.2.3устанавливать последовательность видов деятельности на уроке с использованием иллюстративного материала (визуального расписания) по инструкции: "Разложи картинки по порядку, что сначала, что потом"
4.3.2.3 узнавать на иллюстрациях виды собственной деятельности, характерные для частей суток: утро, день, вечер, ночь
1.3.2.4 использовать невербальные средства коммуникации (поворот головы в сторону объекта, указательный жест и т.п.)

4.3.2.4 ауызша нұсқауларды орындау тәртібін белгілеу ("Шалқан" ертегісі бойынша иллюстрациялар) "Қайда?" деген сұраққа жауап беріңіз. "бірінші, соңғы, кейін, бұрын" сөздерін қолдану
4.3.2.5 мұғалімнің көрсетуі және ауызша нұсқауы бойынша заттардың және олардың кескіндерінің бірізділігін сақтау: "шеткі, бірінші, соңғы, арасында".
4.3.2.6 мұғалімнің талабы бойынша иллюстрацияда бірінші, соңғы, шеткі нысанды, кез келгеннен кейінгі, кез келгеннің алдында тұрған нысанды көрсету
4.3.2.7 шығармашылық жеке және топтық жұмыстарды орындау кезінде фланелографта, магниттік тақтада, парақта еліктеу, үлгі бойынша (ортада, ортада, жоғарыда, төменде, оңда, сол жақта) жазық кескіндерді орналастыру
4.3.2.8 ойын жағдаятында бірізділік тәртібін қолдану
4.3.2.9 шығармашылық жеке және топтық жұмыстарды орындау кезінде фланелографта, магниттік тақтада, парақта еліктеу, үлгі бойынша (ортада, ортасында, жоғарыда, төменде, оңда, сол жақта) жазық кескіндерді орналастыру.
3.3. Сурет салу, мүсін, сәулет өнерлерінің бұйымдары
1.3.3.1 фотосуреттерден туыстарын тану, көрсету және атау
2.3.3.1 фотосуреттердегі таныс адамдарды тану, көрсету және атау
3.3.3.1 өлкенің көрнекті ғимараттарын мұғалімнің көмегімен тану, көрсету және атау
4.3.3.1 қарастыру, тану, мұғалімнің көмегімен суреттердегі кейбір заттарды атау
2.3.3.2 пейзаждық кескіндемедегі жыл мезгілін тану және атау
3.3.3.2 ұсақ мүсіндік пішіндерді мұғалімнің көмегімен тексеру, тану, атау
4.3.3.2 ұсақ мүсіндік пішіндерді мұғалімнің көмегімен зерделеп қарастыру
4.3.3.3 көркем шығармалардағы нақты заттарды тану және атау
4.3.3.4 заттарды өзіне қатысты ең жақын кеңістікке орналастыру: алыс, жақын, қасында, жоғары, төмен, алдына (өзінің алдында), артына көрсету бойынша, үлгі бойынша, сөздік нұсқау
4.3.3.5 екі, үш затты бір-біріне қатысты орналастыру: "алдында, артында, арасында, ішінде, үстінде, астында" көрсету бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша.
4.3.3.6 берілген бағытта қозғалу: "алға, артқа, оңға, солға" көрсетілімге сәйкес, ауызша нұсқауларға сәйкес
4.3.3.7 затты (мысалы, көлікті, допты): ауызша нұсқауларға сәйкес көрсетілімге бойынша "алға, артқа, жоғары, төмен, оңға, солға" жылжыту
4.3.3.8 "Ойыншықтарды бір қатарға қой" нұсқауы бойынша, үлгі бойынша, көрсетілімге сәйкес бірнеше заттарды (ойыншықтарды) қатарға қою.
4) "Мүсіндеу" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
4.1. Ермексаздан сурет салу
1.4.1.1 мүсіндеу, илеу, бұрап үзіп алу, бояу әдістерімен мүсіндеу
2.4.1.1 ермексаздың бір бөлігін үзіп алу үшін ритмикалық таңбаларды пішіннің ішінде қалдыру

4.3.2.4 устанавливать порядок следования по словесной инструкции (иллюстрации к сказке "Репка") отвечать на вопрос: "Где?" с использованием слов "первый, последний, следом за, перед"
4.3.2.5 наблюдать порядок следования предметов и их изображений: "крайний, первый, последний, между" по показу и словесной инструкции учителя
4.3.2.6 показать по просьбе педагога первый, последний, крайний предмет, предмет, следующий за каким-либо, стоящий перед каким-либо в ряду на иллюстрации
4.3.2.7 размещать плоскостные изображения при выполнении творческих индивидуальных и групповых работ на фланелеграфе, магнитной доске, листе бумаги, по подражанию, по образцу (в центре, посередине, над, под, справа, слева)
4.3.2.8 использовать порядок следования в игровой ситуации
4.3.2.9 размещать плоскостные изображения при выполнении творческих индивидуальных и групповых работ на фланелеграфе, магнитной доске, листе бумаги, по подражанию, по образцу (в центре, посередине, над, под, справа, слева)
3.3. Предметы живописи, скульптуры, архитектуры
1.3.3.1 узнавать, показывать и называть родных людей на фотографиях
2.3.3.1 узнавать, показывать и называть знакомых людей на фотографиях
3.3.3.1 узнавать, показывать и называть с помощью учителя примечательные здания региона
4.3.3.1 рассматривать, узнавать, называть некоторые предметы на картинах с помощью учителя
2.3.3.2 узнавать и называть время года на картине с пейзажем
3.3.3.2 обследовать, узнавать, называть с помощью учителя малые скульптурные формы
4.3.3.2 обследовать с помощью учителя малые скульптурные формы
4.3.3.3 узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы
4.3.3.4 размещать предметы относительно себя в ближайшем пространстве: далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой по показу, по образцу, по словесной инструкции
4.3.3.5 размещать два, три предмета относительно друг друга: "перед, за, между, в, на, над, под" по показу, по образцу, по словесной инструкции
4.3.3.6 двигаться в заданном направлении: "вперед, назад, вправо, влево, в сторону" по показу, по словесной инструкции
4.3.3.7 передвигать предмет (например, машинку, мяч): "вперед, назад, вверх, вниз, вправо, влево, в сторону" по показу, по словесной инструкции
4.3.3.8 размещать несколько предметов (игрушек) в ряд по показу, по образцу, по инструкции: "Поставь игрушки в ряд"
4) раздел "Лепка":
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
4.1. Пластилиновая живопись
1.4.1.1 лепить с помощью приемов: разминание, отщипывание, размазывание
2.4.1.1 оставлять ритмичные отпечатки формой для вырезания на куске пластилина

3.4.1.1 ермексазды аппликациялауды жағу әдісімен орындау
4.4.1.1 ермексазды аппликацияны жағу әдісімен орындау
2.4.1.2 контурлық суреттің ішінде жағу әдісімен ермексазбен сурет салу
3.4.1.2 дайын контурдың ішінде көлемді аппликацияны мүсіндеу
4.4.1.2 дайын контурдың ішінде көлемді аппликацияны мүсіндеу
4.2. Кең көлемді өнімдер
1.4.2.1 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу алдында затты тексеріп алу
2.4.2.1 тапсырмасыз өз бетінше мүсіндеу
3.4.2.1 текшені, шарды үлгісі бойынша, атауы бойынша тану
4.4.2.1 мүсіндеу алдында заттарды тексеріп алу
1.4.2.2 кесектерді тақтай үстінде домалатып жаю, жалпақтау, біріктіру, үзіп алу әдістерінің көмегімен мүсіндеу
2.4.2.2 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу алдында затты тексеріп алу
3.4.2.2 иллюстрациядағы, фотосуреттегі текшені, білеуді, шарды үлгісі бойынша, атауы бойынша тану
4.4.2.2 текшені, шарды, білеуді үлгісі бойынша, атауы бойынша тану
1.4.2.3 мұғалімнің әрекетін бақылау
2.4.2.3 текше мен шардың пішінін көзбен көру және ұстап көру арқылы зерттеу
3.4.2.3 ойын жағдайындағы жеке сөздерде геометриялық денелердің атауларын (текше, білеу, шар) қолдану
4.4.2.3 иллюстрациядағы, фотосуреттегі текшені, білеуді, шарды үлгісі бойынша, атауы бойынша тану
1.4.2.4 шардың пішінін көзбен көру және ұстап көру арқылы зерттеу
2.4.2.4 текше мен шардың домалайтын немесе домаламайтын қасиеттерін зерттеу
3.4.2.4 мүсіндеу алдында заттарды тексеріп алу
4.4.2.4 мұғалімнің жасаған мүсінін бақылау, нақты заттың атауын білу, атау және салыстыру
1.4.2.5 текшенің пішінін көзбен көру және ұстап көру арқылы зерттеу
2.4.2.5 геометриялық денелерден текшені, шарды үлгісі бойынша, атауы бойынша таңдау
3.4.2.5 мұғалімнің жасаған мүсінін бақылау, нақты заттың атауын білу, атау және салыстыру
4.4.2.5 пластикалық материалдың (ермексаз, саз, қамыр) көмегімен 1-7 сандарын (мүмкіндігінше 0, 8, 9) үлгілеу
1.4.2.6 геометриялық денелерден шарды үлгісі бойынша, атауы бойынша таңдау
2.4.2.6 ұсынылған заттар мен ойыншықтардан текшенің, шардың пішініне ұқсас заттарды таңдау ("текшеге ұқсас, шар, соған ұқсас")
3.4.2.6 ермексаздың тұтас кесегінен бұйымдық ыдыстар мүсіндеу
4.4.2.6 көзбен көру және ұстап көру арқылы 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 (мүмкіндігінше 8,9,10) сандарын үлгісі бойынша, атауы бойынша тану
1.4.2.7 геометриялық денелерден текшені үлгісі бойынша, атауы бойынша таңдау
2.4.2.7 иллюстрациядағы, фотосуреттегі текшені, шарды үлгісі бойынша, атауы бойынша тану
3.4.2.7 жаймалау, қысу, жалпайту, созу әдістерімен мүсіндеу
4.4.2.7 санау қызметін 7 шегінде пайдалану
1.4.2.8 ұсынылған заттар мен ойыншықтардан шардың пішіні бар заттарды таңдау ("шарға ұқсас, сондай)

3.4.1.1 выполнять пластилиновую аппликацию способом размазывания
4.4.1.1 выполнять пластилиновую аппликацию способом размазывания
2.4.1.2 рисовать пластилином приемом размазывания внутри контурного рисунка
3.4.1.2 лепить объемную аппликацию внутри готового контура
4.4.1.2 лепить объемную аппликацию внутри готового контура
4.2. Объемные изделия
1.4.2.1 обследовать предмет перед лепкой с помощью учителя
2.4.2.1 лепить без задания самостоятельно
3.4.2.1 узнавать куб, шар, брус по образцу, по названию
4.4.2.1 обследовать предметы перед лепкой ию
1.4.2.2 лепить с помощью приемов: раскатывание на столе, расплющивание, соединение, отрывание комочков
2.4.2.2 обследовать предмет пред лепкой с помощью учителя
3.4.2.2 узнавать куб, брус, шар на иллюстрациях, фотографиях по образцу, по названию
4.4.2.2 узнавать куб, шар, брус по образцу, по назван
1.4.2.3 наблюдать за действиями учителя
2.4.2.3 исследовать форму куба и шара визуально и ощупыванием
3.4.2.3 использовать названия геометрических тел (куб, брус, шар) в собственной речи в игровых ситуациях
4.4.2.3 узнавать куб, брус, шар на иллюстрациях, фотографиях по образцу, по названию
1.4.2.4 исследовать форму шара визуально и ощупыванием
2.4.2.4 исследовать свойства куба и шара: катится, не катится
3.4.2.4 обследовать предметы перед лепкой
4.4.2.4 наблюдать за лепкой учителя, узнавать, называть, сравнивать с реальным предметом
1.4.2.5 исследовать форму куба визуально и ощупыванием
2.4.2.5 выбирать из геометрических тел куб, шар по образцу, по названию
3.4.2.5 наблюдать за лепкой учителя, узнавать, называть, сравнивать с реальным предметом
4.4.2.5 моделировать цифры 1-7 (по возможности 0, 8, 9) с помощью пластического материала (пластилин, глина, тесто)
1.4.2.6 выбирать из геометрических тел шар по образцу, по названию
2.4.2.6 выбирать из предложенных предметы и игрушки, имеющие форму куба, шара ("похож на куб, шар, такой же")
3.4.2.6 лепить посуду из целого куска пластилина с натуры
4.4.2.6 узнавать цифры 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 (по возможности 8,9,10) по образцу, по названию с помощью ощупывания, визуально
1.4.2.7 выбирать из геометрических тел куб по образцу, по названию
2.4.2.7 узнавать изображения куба, шара на иллюстрациях, фотографиях по образцу, по названию
3.4.2.7 лепить приемами: раскатывания, вдавливания, сплющивания, оттягивания
4.4.2.7 использовать счетную деятельность в пределах 7
1.4.2.8 выбирать из предложенных предметы и игрушки, имеющие форму шара, ("похож на шар, такой же)

2.4.2.8 жеке сөздерде геометриялық денелердің атауларын (текше, шар) қолдану
3.4.2.8 1, 2, 3, 4, 5 сандарын ұстап көру және көзбен көру арқылы үлгісі бойынша тану
4.4.2.8 1-ден бастап 7-ге дейінгі (мүмкіндігінше 10-ға дейін) есептік сан есімдерді педагогтың артынан еске түсіру арқылы сандық қатарға сүйене отырып, рет-ретімен атау
1.4.2.9 ұсынылған заттар мен ойыншықтардан текше пішіндес заттарды таңдау ("текшеге ұқсас, сондай)
2.4.2.9 үстелдің үстінде түзу және дөңгелектеп домалату, жіңішкелеп кесу, бұрау, үзіп алу, қысу мүсіндеу әдістерін қолдану
3.4.2.9 пластикалық материалдың (ермексаз, саз, қамыр) көмегімен 1-5 сандарын үлгілеу
4.4.2.9 ермексаздың тұтас кесегінен бұйымдық ыдысты мүсіндеу
1.4.2.10 1-2 бөліктен тұратын безендірілмеген бұйымдарды мүсіндеу
2.4.2.10 сопақша және дөңгелек пішіндегі заттарды мүсіндеу
3.4.2.10 сюжеттік ойындарда дайын бұйымдарды қолдану
4.4.2.10 жаймалау, қысу, жалпайту, созу әдістерімен мүсіндеу
1.4.2.11 дөңгелек пішіндегі заттарды мүсіндеу
3.4.2.11 заттарды конструктивтік әдіспен мүсіндеу (1-2 бөліктен)
4.4.2.11 сюжеттік ойындарда дайын бұйымдарды ұтып алу
3.4.2.12 бұйымды үлгімен салыстыру
4.4.2.12 ойын жағдайында жеке сөздерде геометриялық денелердің атауларын (текше, білеу, шар) қолдану
4.4.2.13 көрсету бойынша, үлгі бойынша құрастыру үшін геометриялық фигуралардың модельдерін пайдалану
4.4.2.14 заттарды конструктивтік әдіспен мүсіндеу (2-3 бөліктен)
4.4.2.15 бұйымды үлгімен салыстыру
4.3. Композиция
1.4.3.1 ұжымдық композицияны жасауға қатысу
2.4.3.1 ұжымдық композицияны жасауға қатысу 2.4.3.2 композицияны ойынға қосу
3.4.3.1 ұжымдық композицияны жасауға қатысу 3.4.3.2 композицияны ойынға қосу
4.4.3.1 ұжымдық композицияны жасауға қатысу 4.4.3.2 композицияны ойынға қосу
5) "Аппликация" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
5.1. Заттық аппликация
1.5.1.1 шеңбердің жазықтық модельдерін ұстап көру және көзбен көру арқылы зерттеу
2.5.1.1 мұғалімнің үлгіні тану, көрсету, бөлшектерді атау деңгейінде талдауына қатысу
3.5.1.1 мұғалімнің үлгіні тану, көрсету, бөлшектерді атау деңгейінде талдауына қатысу
4.5.1.1 мұғалімнің үлгіні бөлшектерді, аппликациямен жұмыс тәртібін атау деңгейінде талдауына қатысу
1.5.1.2 шаршының жазықтық модельдерін ұстап көру және көзбен көру арқылы зерттеу
2.5.1.2 шеңбердің, сопақшаның, шаршының, үшбұрыштың жазықтық модельдерін ұстап көру және көзбен көру арқылы зерттеу
3.5.1.2 әртүрлі көлемдегі үшбұрыштардың жазықтық модельдерін ұстап көру және көзбен көру арқылы зерттеу
4.5.1.2 парақ кеңістігінде (оң, сол, жоғарғы, төменгі, ортаңғы) көрсету бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулар бойынша бағдарлау

2.4.2.8 использовать названия геометрических тел (куб, шар) в собственной речи
3.4.2.8 узнавать цифры 1, 2, 3, 4, 5 по образцу, с помощью ощупывания, визуально по названию
4.4.2.8 называть количественные числительные от 1 до 7 (по возможности до 10) по порядку отраженно за педагогом, с опорой на числовой ряд, по памяти
1.4.2.9 выбирать из предложенных предметы и игрушки, имеющие форму куба ("похож на куб, такой же)
2.4.2.9 использовать приемы лепки: раскатывание на столе прямыми и круговыми движениями, резание стекой, откручивание, отщипывание, прижатие
3.4.2.9 моделировать цифры 1-5 с помощью пластического материала (пластилин, глина, тесто)
4.4.2.9 лепить посуду из целого куска пластилина с натуры
1.4.2.10 лепить неоформленные изделия из 1-2 частей
2.4.2.10 лепить предметы овальной и округлой формы
3.4.2.10 обыгрывать готовые изделия в сюжетных играх
4.4.2.10 лепить приемами: раскатывания, вдавливания, сплющивания, оттягивания
1.4.2.11лепить предметы округлой формы
3.4.2.11 лепить предметы конструктивным способом (из 1-2частей)
4.4.2.11 обыгрывать готовые изделия в сюжетных играх
3.4.2.12 сравнивать изделие с образцом
4.4.2.12 использовать названия геометрических тел (куб, брус, шар) в собственной речи в игровых ситуациях
4.4.2.13 использовать модели геометрических фигур для конструирования по показу, по образцу
4.4.2.14 лепить предметы конструктивным способом (из 2-3 частей)
4.4.2.15 сравнивать изделие с образцом
4.3. Композиция
1.4.3.1 участвовать в составлении коллективной композиции
2.4.3.1 участвовать в составлении коллективной композиции 2.4.3.2 обыгрывать композицию
3.4.3.1 участвовать в составлении коллективной композиции 3.4.3.2 обыгрывать композицию
4.4.3.1 участвовать в составлении коллективной композиции 4.4.3.2обыгрывать композицию
5) раздел "Аппликация":
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
5.1. Предметная аппликация
1.5.1.1 исследовать плоскостные модели круга ощупыванием и визуально
2.5.1.1 принимать участие в анализе образца учителем на уровне узнавания, показа, называния деталей
3.5.1.1 принимать участие в анализе образца учителем на уровне узнавания, показа, называния деталей
4.5.1.1 принимать участие в анализе образца учителем на уровне называния деталей, порядка работы над аппликацией
1.5.1.2 исследовать плоскостные модели квадрата ощупыванием и визуально
2.5.1.2 исследовать плоскостные модели круга, овала, квадрата, треугольника ощупыванием и визуально
3.5.1.2 исследовать плоскостные модели прямоугольников разного размера ощупыванием и визуально
4.5.1.2 ориентироваться в пространстве листа (справа, слева, вверху, внизу, посередине) по показу, по образцу, по словесной инструкции

1.5.1.3 сопақшаның жазықтық модельдерін ұстап көру және көзбен көру арқылы зерттеу
2.5.1.3 көрсету бойынша, үлгі бойынша таяқшалардың көмегімен шаршыны, үшбұрышты үлгілеу
3.5.1.3 көрсету бойынша, үлгі бойынша қағазды жырту, мыжу әдістерімен дайындамалар жасау
4.5.1.3 бейнеленген затты бояу, үлгі бойынша, көрсетілім бойынша дайын бөліктерден аппликация, коллаж жасау тәсілдерін қолдану
1.5.1.4 геометриялық пазлдарды жинау, жиектемеге дөңгелек, сопақша және төртбұрышты қосымшаларды салу
2.5.1.4 дайын пішіндерді (1 белгі бойынша әртүрлі) бүкіл қағаздың парағына көрсету бойынша, үлгі бойынша орналастыру
3.5.1.4 геометриялық пазлдарды жинау, жиектемеге дөңгелек, сопақша және төртбұрышты қосымшаларды салу
4.5.1.4 қағаз парағында саусақпен сурет салу техникасын, коллаж жасау үшін дайын бөліктерден үлгі бойынша, көрсетілім бойынша аппликация жасау техникасын қолдану
1.5.1.5 көрсету бойынша, үлгі бойынша дайын бірдей пішіндерді бүкіл қағаздың парағына орналастыру
2.5.1.5 геометриялық пазлдарды жинау, жиектемеге дөңгелек, сопақша және үшбұрышты қосымшаларды салу
3.5.1.5 геометриялық фигуралардың модельдерінен әртүрлі өлшемдегі шеңберлерді, сопақшаларды, шаршыларды және тіктөртбұрыштарды таңдау
4.5.1.5 көрсетілім бойынша, үлгі бойынша берілген контурда мыжылған қағаз (2-3 түсті) дайындамалардан көлемді аппликация құрастыру және жабыстыру
1.5.1.6 дайын пішіндерден аппликациялаудың негізгі әдістерін орындау
2.5.1.6 геометриялық фигуралардың модельдерінен үлгі бойынша, атауы бойынша шеңберлерді, шаршыларды және үшбұрыштарды таңдау
3.5.1.6 көрсету бойынша, үлгі бойынша дайын фонға дайындамаларды орналастыру және жабыстыру
1.5.1.7 1-2 бөліктен тұратын таныс заттың аппликациясын орындау
2.5.1.7 көрсеткеннен кейін 2-3 бөліктен тұратын заттық суретті жасау және жабыстыру
3.5.1.7 мұғаліммен бірге берілген контурда мыжылған қағаз дайындамалардан (1-2 түсті) көлемді аппликация жасау және жабыстыру
2.5.1.8 көрсету бойынша, үлгі бойынша қағазды жырту, мыжу әдістерімен дайындамалар жасау
3.5.1.8 ойын жағдайында жеке сөздерде шеңбер, сопақша, шаршы, үшбұрыш геометриялық фигуралардың атауларын қолдану
2.5.1.9 көрсетілім бойынша, үлгі бойынша түстері белгіленген контурға жыртылған дайындамалардан (2 түсті) аппликация жасау
2.5.1.10 көрсету бойынша, үлгі бойынша берілген контурға мыжылған қағаз дайындамалардан жасалған аппликацияны (1-2 түсті) жабыстыру
5.2. Сәндік аппликация
1.5.2.1 көрсету бойынша, үлгі бойынша бүкіл параққа 1-2 элементті қайталаумен өрнекті жабыстыру
2.5.2.1 көрсету бойынша, үлгі бойынша үш-төрт бірдей элементтен тұратын қағаздың бүкіл парағына артынан желімдеумен өрнек жасау

1.5.1.3 исследовать плоскостные модели овала ощупыванием и визуально
2.5.1.3 моделировать квадрат, треугольник с помощью палочек по показу, по образцу
3.5.1.3 делать заготовки способами разрывания, сминания бумаги по показу, по образцу
4.5.1.3 использовать приҰмы закрашивания изображҰнного предмета краской, создание аппликации, коллажа из готовых деталей по показу, по образцу
1.5.1.4 складывать геометрические пазлы, вкладывать круглые, овальные и квадратные вкладыши в рамки
2.5.1.4 раскладывать готовые формы (разные по 1 признаку) по всему листу бумаги по показу, по образцу
3.5.1.4 складывать геометрические пазлы, вкладывать круглые, овальные, квадратные, треугольные, прямоугольные вкладыши в рамки
4.5.1.4 использовать технику пальчикового рисования красками на листе бумаги,
использовать технику выполнения аппликации из готовых форм для создания коллажа по показу, по образцу
1.5.1.5 раскладывать готовые одинаковые формы по всему листу бумаги по показу, по образцу
2.5.1.5 складывать геометрические пазлы, вкладывать круглые, овальные, квадратные, треугольные вкладыши в рамки
3.5.1.5 выбирать из моделей геометрических фигур круги, овалы, квадраты, треугольники, прямоугольники разного размера по образцу, по названию
4.5.1.5 выполнять объҰмную аппликацию (составлять, наклеивать) из заготовок мятой бумаги (2-3 цвета) в заданном контуре по показу, по образцу
1.5.1.6 выполнять основные приемы аппликации из готовых форм
2.5.1.6 выбирать из моделей геометрических фигур круги, овалы, квадраты, треугольники по образцу, по названию
3.5.1.6 выкладывать и наклеивать заготовки на готовый фон по показу, по образцу
1.5.1.7 выполнять аппликацию знакомого предмета из 1-2 частей
2.5.1.7 составлять и наклеивать предметную картинку из 2-3 частей после показа
3.5.1.7 составлять и наклеивать объемную аппликацию из заготовок из мятой бумаги (1-2цвета) в заданном контуре сопряженно с учителем
2.5.1.8 делать заготовки способами разрывания, сминания бумаги по показу, по образцу
3.5.1.8 использовать названия геометрических фигур круг, овал, квадрат, треугольник в собственной речи в игровых ситуациях
2.5.1.9 выполнять обрывную аппликацию из заготовок рваной бумаги (2 цвета) в заданном контуре с обозначением цветов по показу, по образцу
2.5.1.10 наклеивать аппликацию из заготовок из мятой бумаги (1-2 цвета) в заданном контуре по показу, по образцу
5.2. Декоративная аппликация
1.5.2.1 наклеивать узор с повтором 1-2 элементов по всему листу по показу, по образцу
2.5.2.1 составлять узор по всему листу бумаги из трех-четырех одинаковых элементов с последующим наклеиванием по показу и образцу

3.5.2.1 көрсету бойынша қағазды берілген сызықпен кесу 3.5.2.2 көрсету бойынша қағаздың жолағын берілген сызықпен кесу
4.5.2.1 ұстап көру арқылы әртүрлі өлшемдегі шеңберлердің, сопақшалардың, шаршылардың, тіктөртбұрыштардың, үшбұрыштардың жазықтық модельдерін зерттеу
1.5.2.2 көрсету бойынша, үлгі бойынша көлденең жолақта 1-2 элементті қайталаумен өрнекті жабыстыру
2.5.2.2 көрсету бойынша, үлгі бойынша үш-төрт бірдей элементтен тұратын көлденең жолақта артынан желімдеумен өрнек жасау
4.5.2.2 геометриялық фигуралардың модельдерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру
3.5.2.3 көрсету бойынша, үлгі бойынша 3-4 жолақтан тұратын өрнекті қағаз параққа түсі бойынша кезектесіп орналастыру
4.5.2.3 геометриялық пазлдарды жинау, жиектемеге қосымшаларды салу
4.5.2.4 геометриялық фигуралардың модельдерінен үлгі бойынша, атауы бойынша шеңберлердің, сопақшалардың, шаршылардың, үшбұрыштардың түсін таңдау
4.5.2.5 жеке сөздерде шеңбер, сопақша, шаршы, үшбұрыш, тіктөртбұрыш геометриялық фигуралардың атауларын қолдану
4.5.2.6 қағазды берілген сызықпен кесу
4.5.2.7 шаршыны контурмен кесу
4.5.2.8 түсі бойынша 3-4 шаршы жолаққа артынан желімдеумен өрнек салу
5.3. Сюжеттік аппликация
1.5.3.1 көрсету бойынша, үлгі бойынша дайын негізге дайын пішіндерді желімдеу
2.5.3.1 көрсету бойынша, үлгі бойынша 1-2 бөліктен тұратын қарапайым сюжеттік аппликацияны жасау және желімдеу
3.5.3.1 көрсету бойынша, үлгі бойынша 2-3 бөліктен тұратын қарапайым сюжеттік аппликацияны жасау және желімдеу
4.5.3.1 көрсету бойынша, үлгі бойынша өз ойынан 3-4 бөліктен тұратын қарапайым сюжеттік аппликацияны жасау және желімдеу
1.5.3.2 көрсету бойынша, үлгі бойынша парақта пішіндерді бөлу
2.5.3.2 мұғалімнің көмегімен ұжымдық композициялар жасауға қатысу
3.5.3.2 үлгі бойынша, көрсету бойынша ұжымдық композициялар жасауға қатысу
4.5.3.2 ұжымдық композициялар жасауға қатысу
1.5.3.3 мұғалімнің көмегімен ұжымдық композициялар жасауға қатысу
4.5.3.3 командамен араласу және жұмыс істеу
4.5.3.4 композицияны ойынға қосу
6) "Сурет салу" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
6.1. Заттық сурет салу
1.6.1.1 мұғалімнің бейнелеу әрекетін бақылау
2.6.1.1 сурет салу техникасын сақтау
3.6.1.1 сурет салу техникасын сақтау
4.6.1.1 сурет салу техникасын сақтау
1.6.1.2 нақты затты суреттегі бейнесімен үйлестіру
2.6.1.2 сурет салу процесінде қызыл, көк, сары, жасыл, ақ, қара түстерді ажырату және қолдану
3.6.1.2 қағаз парағында еркін сурет салу
4.6.1.2 сурет салу процесінде қызыл, көк, сары, жасыл, ақ, қара түстерді ажырату және қолдану

3.5.2.1 резать бумагу по заданной линии по показу 3.5.2.2 вырезать полоски из бумаги по заданной линии по показу
4.5.2.1 исследовать плоскостные модели кругов, овалов, квадратов, треугольников прямоугольников разного размера ощупыванием
1.5.2.2 наклеивать узор с повтором 1-2 элементов в горизонтальной полосе по показу, по образцу
2.5.2.2 составлять узор в горизонтальной полосе из трех-четырех одинаковых элементов с последующим наклеиванием по показу и образцу
4.5.2.2 группировать модели геометрических фигур по цвету, форме, размеру
3.5.2.3 выкладывать узор на листе бумаги из 3-4 полосок с чередованием по цвету и наклеивать их по показу и по образцу
4.5.2.3 складывать геометрические пазлы, вкладывать вкладыши в рамки
4.5.2.4 выбирать из моделей геометрических фигур разного размера, цвета круги, овалы, квадраты, треугольники, прямоугольники по образцу, по названию
4.5.2.5 использовать названия геометрических фигур: круг, овал, квадрат, треугольник, прямоугольник в собственной речи
4.5.2.6 резать бумагу по заданной линии
4.5.2.7 вырезать квадрат по контуру
4.5.2.8 выкладывать узор в полосе из 3-4 квадратов с чередованием по цвету с последующим наклеиванием
5.3. Сюжетная аппликация
1.5.3.1 наклеивать готовые формы на готовое основание по показу, по образцу
2.5.3.1 составлять и наклеивать простую сюжетную аппликацию из 1-2 частей по показу, по образцу
3.5.3.1 составлять и наклеивать простую сюжетную аппликацию из 2-3 частей по показу, по образцу
4.5.3.1 составлять и наклеивать простую сюжетную аппликацию из 3 частей по показу, по образцу, по собственному замыслу
1.5.3.2 распределять формы на листе по показу, по образцу
2.5.3.2 участвовать в составлении коллективных композиций с помощью учителя
3.5.3.2 участвовать в составлении коллективных композиций по образцу, по показу
4.5.3.2 участвовать в составлении коллективных композиций
1.5.3.3 участвовать в составлении коллективных композиций с помощью учителя
4.5.3.3 общаться и работать в команде
4.5.3.4обыгрывать композицию
6) раздел "Рисование":
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
6.1. Предметное рисование
1.6.1.1 наблюдать за изобразительной деятельностью учителя
2.6.1.1 соблюдать технику рисования
3.6.1.1 соблюдать технику рисования
4.6.1.1 соблюдать технику рисования
1.6.1.2 соотносить предмет с изображением на рисунке
2.6.1.2 различать и использовать в процессе изображения цвета: красный, синий, желтый, зеленый, белый, черный
3.6.1.2 свободное рисование на листе бумаги
4.6.1.2 различать и использовать в процессе изображения цвета: красный, синий, желтый, зеленый, белый, черный

1.6.1.3 сурет салу алдында затты тексеріп көру
2.6.1.3 бүкіл параққа тапсырмасыз сурет салу
3.6.1.3 сурет салу алдында затты тексеріп көру
4.6.1.3 мұғалімнің бейнелеу әрекетін бақылау
1.6.1.4 көрсету бойынша, үлгі бойынша саусақпен, алақанмен сурет салу
2.6.1.4 сурет салу алдында затты тексеріп көру
3.6.1.4 көрсету бойынша, үлгі бойынша трафаретпен контурлық кескіндерді қарындашпен салу
4.6.1.4 бүкіл параққа тапсырмасыз сурет салу
1.6.1.5 көрсету бойынша, үлгі бойынша құралдар мен бояу арқылы бедерлеме жасау
2.6.1.5 көрсету бойынша, үлгі бойынша контурлық кескіндерді трафаретпен қарындашпен салу
3.6.1.5 көрсету бойынша, үлгі бойынша 1-5 сандарының контурлық суреттерін бояу, штрихтау, сызу
4.6.1.5 көрсету бойынша, үлгі бойынша, еліктеу бойынша құмда, ұнтақ жармасында нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, сопақшаларды, шаршыларды, үшбұрыштарды, тіктөртбұрыштарды саусақпен бейнелеу
1.6.1.6 көрсету бойынша, үлгі бойынша контурлық кескіндерді трафаретпен салу
2.6.1.6 көрсету бойынша, үлгі бойынша қағаз парақты поролон тампонмен бояу
3.6.1.6 қағаз парақты қылқаламмен және бояумен бояу
4.6.1.6 көрсету бойынша, үлгі бойынша, еліктеу бойынша сызығы жоқ қағазда нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, сопақшаларды, шаршыларды, үшбұрыштарды, тіктөртбұрыштарды фломастермен, қарындашпен, қаламсаппен бейнелеу
1.6.1.7 көрсету бойынша, үлгі бойынша қағаз парақты поролон тампонмен бояу
2.6.1.7 көрсету бойынша, үлгі бойынша берілген контурмен шеңберлі, шаршылы, үшбұрышты пішіндегі заттарды салу
3.6.1.7 берілген контур бойынша шеңберлі, шаршылы, үшбұрышты пішіндегі заттарды салу
4.6.1.7 көрсету бойынша, өз бетінше шеңбердің, сопақшаның, шаршының, үшбұрыштың, тіктөртбұрыштың шаблоны мен трафаретін айналдыра бояу
1.6.1.8 көрсету бойынша, үлгі бойынша шеңбер пішіндегі заттарды салу
2.6.1.8 берілген контур бойынша әртүрлі мөлшердегі 2 пішіннен тұратын заттардың суретін салу
3.6.1.8 берілген контур бойынша дөңгелек және бұрыштық пішіндерден тұратын заттарды қарындашпен салу
4.6.1.8 көрсету бойынша, өз бетінше шеңбер, сопақша, шаршы, үшбұрыш, тіктөртбұрыш контурының ішінде штрихтауды орындау
1.6.1.9 көрсету бойынша, үлгі бойынша тұзды қамырдан жасалған пішінді поролон тампонмен саусақпен бояу
2.6.1.9 көрсету бойынша, үлгі бойынша тұзды қамырдан жасалған пішінді қылқаламды немесе поролон тампонды қолданып акварельмен бояу
3.6.1.9 үлкен заттық контурлық суреттерді бояу
4.6.1.9 сандардың контурлық кескіндерін бояу, штрихтау, айналдыра сызу
1.6.1.10 көрсету бойынша, үлгі бойынша контурлық заттық суреттерді қарындашпен ұсақ бөлшектерсіз бояу

1.6.1.3обследовать предмет перед рисованием
2.6.1.3 рисовать без задания по всему листу
3.6.1.3 обследовать предмет перед рисованием
4.6.1.3 наблюдать за изобразительной деятельностью учителя
1.6.1.4 рисовать пальцами, ладонью по показу, по образцу
2.6.1.4 обследовать предмет перед рисованием
3.6.1.4 рисовать карандашом контурные изображения по трафарету, шаблону по показу, по образцу
4.6.1.4 рисовать без задания по всему листу бумаги
1.6.1.5 выполнять оттиски с помощью приспособлений и краски по показу, по образцу
2.6.1.5 рисовать карандашом контурные изображения по трафарету по показу, по образцу
3.6.1.5 выполнять штриховку, обводить по контуру, раскрашивать изображения цифр 1-5 по показу, по образцу
4.6.1.5 изображать точки, прямые, кривые линии, окружности, овалы, квадраты, треугольники, прямоугольники пальцем на песке, манной крупе по подражанию, по образцу, по названию
1.6.1.6 рисовать контурные изображения по трафарету по показу, по образцу
2.6.1.6 закрашивать лист бумаги краской тампонами из поролона по показу, по образцу
3.6.1.6 закрашивать лист бумаги кистью и краской
4.6.1.6 изображать точки, прямые, кривые линии, окружности, овалы, квадраты, треугольники, прямоугольники фломастером, карандашом, ручкой на нелинованной бумаге по подражанию, по образцу, по названию
1.6.1.7 закрашивать лист бумаги краской тампонами из поролона по показу, по образцу
2.6.1.7 рисовать предметы округлой, квадратной, треугольной формы по заданному контуру по показу, по образцу
3.6.1.7 рисовать предметы округлой, квадратной, треугольной формы по заданному контуру
4.6.1.7 обводить шаблон и трафарет круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника по показу, самостоятельно
1.6.1.8 рисовать предметы округлой формы по показу, по образцу
2.6.1.8 рисовать предметы из 2 форм разной величины по заданному контуру
3.6.1.8 рисовать карандашом предметы, состоящие из округлых и угловатых форм по заданному контуру
4.6.1.8 выполнять штриховку внутри контура круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника по показу, самостоятельно
1.6.1.9 раскрашивать фигуры из соленого теста в технике пальчикового рисования красками, тампонами из поролона по показу, по образцу
2.6.1.9 раскрашивать фигуры из соленого теста акварельными красками с использованием кисти или тампона из поролона по показу, по образцу
3.6.1.9 раскрашивать крупные предметные контурные рисунки
4.6.1.9 раскрашивать, штриховать, обводить контурные изображения цифр
1.6.1.10 раскрашивать контурные предметные рисунки без мелких деталей карандашом по показу, по образцу

2.6.1.10 өз жұмысын және сыныптастарының суреттерін қарау
3.6.1.10. тұзды қамырдан жасалған пішіндерді қылқаламды қолданып акварельмен бояу
4.6.1.10 сурет салу алдында затты тексеріп алу
1.6.1.11 көрсету бойынша, үлгі бойынша берілген контурмен 2 бірдей бөліктен тұратын дөңгелек заттың суретін салу
3.6.1.11 көрсету бойынша, үлгі бойынша заттың кескін бөлшектерін тірек сызықтары бойынша салып бітіру
4.6.1.11 берілген контур бойынша екі түрлі пішіндегі заттарды салу
1.6.1.12 басқалардың арасынан өз суретіңді тану
4.6.1.12 контурлық кескіндерді трафарет, шаблон бойынша қарындашпен салу және бояу
4.6.1.13 жылдың әр мезгілінде ағаштардың суретін салу
4.6.1.14 заттық силуэттерді (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ; халық ойыншықтары) гуашпен бояу
4.6.1.15 заттың кескінінің бөлшектерін тірек сызықтары бойынша салып бітіру
6.2. Сәндік сурет салу
1.6.2.1 мақта тампонымен нүктелерден өрнек салу
2.6.2.1 дәстүрлі емес техникада сурет салу
3.6.2.1 көрсету бойынша, үлгі бойынша дәстүрлі емес техникада сурет салу
4.6.2.1 өрнек жасау үшін пайдаланылған заттардың санын 1-5 шегінде есептеуді жүзеге асыру
1.6.2.2 нүктелерден жасалған шеңбер пішінді өрнекті безендіру
2.6.2.2 мұғаліммен бірге жолақтағы өрнекті үлгіде басып шығару
3.6.2.2 көрсету бойынша, үлгі бойынша жолақтағы өрнекті үлгіде басып шығару
4.6.2.2 өрнек жасау үшін пайдаланылған заттар санын 1-5 шегінде белгілеу
2.6.2.3 элементтері ақшыл түспен берілген ою-өрнекті бояу
3.6.2.3 жапырақтарға бояуды салып, көлденең жолақта мөр басып өрнек шығару: көрсетілім бойынша, үлгі бойынша
4.6.2.3 дайын дайындамадағы ұлттық өрнекті бояу
3.6.2.4. көрсетілімге сәйкес, үлгі бойынша бояумен мөр басып ауыспалы элементтерінен (жапырақ, штамп, жапырақ, штамп) тұратын ою-өрнекті шығару
4.6.2.4 нүктелерден тұратын өрнекті қылқаламның ұшымен және көлденең жолақта суретті сулау әдісімен қылқаламмен бояу арқылы салу
3.6.2.5. дайын дайындамада элементтері ақшыл түспен көрсетілген ұлттық ою-өрнекті үлгіге сәйкес, көрсетілгендей бояу
4.6.2.5 көрсету бойынша, үлгі бойынша нүктелерден тұратын контурлық суреттердегі өрнекті заттарды қылқаламның ұшымен безендіру
3.6.2.6 көрсету бойынша, үлгі бойынша өрнекті жолақта суретті сулау әдісімен қылқаламмен салу
3.6.2.7 көрсету бойынша, үлгі бойынша нүктелерден тұратын контурлық суреттердегі өрнекті заттарды мақта тампондармен безендіру
6.3. Сюжеттік сурет салу
1.6.3.1 көрсету бойынша, үлгі бойынша контурлық суреттерді қарапайым сюжетпен ұсақ бөлшектерсіз бояу
2.6.3.1 көрсету бойынша, үлгі бойынша контурлық суреттің бөлшектерін тірек сызықтары бойынша салып бітіру

2.6.1.10 рассматривать свою работу и рисунки одноклассников
3.6.1.10. раскрашивать фигуры из соленого теста акварельной краской с использованием кисти
4.6.1.10 обследовать предмет перед рисованием
1.6.1.11 рисовать предметы из 2 одинаковых частей округлой формы по заданному контуру по показу, по образцу
3.6.1.11 дорисовывать по опорным линиям детали изображения предмета по показу, по образцу
4.6.1.11рисовать предметы из двух разных форм по заданному контуру
1.6.1.12 узнавать свой рисунок среди других
4.6.1.12 рисовать и закрашивать карандашом контурные изображения по трафарету, шаблону
4.6.1.13 рисовать деревья в разное время года
4.6.1.14 раскрашивать гуашью предметные силуэты (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки)
4.6.1.15 дорисовывать по опорным линиям детали изображения предмета
6.2. Декоративное рисование
1.6.2.1 рисовать узор из точек ватной палочкой
2.6.2.1 рисовать в нетрадиционной технике
3.6.2.1 рисовать в нетрадиционной технике по показу, по образцу
4.6.2.1 осуществлять подсчет количества предметов, использованных для составления орнамента в пределах 5
1.6.2.2 украшать предмет круглой формы узором из точек
2.6.2.2 печатать узор в полосе штампами сопряженно с учителем
3.6.2.2 печатать узор в полосе штампами по показу, по образцу
4.6.2.2 обозначать количество предметов, использованных для составления орнамента, цифрами в пределах 5
2.6.2.3 раскрашивать орнамент с выделенными бледным цветом элементами
3.6.2.3 наносить краску на листья и выполнять печать узора в горизонтальной полосе по показу, по образцу
4.6.2.3
раскрашивать национальный орнамент на заготовке
3.6.2.4. печатать орнамент с чередованием элементов (лист, штамп, лист, штамп) краской по показу, по образцу
4.6.2.4 рисовать узор из точек кончиком кисти и мазков кистью приемом примакивания на горизонтальной полосе по опорным точкам
3.6.2.5. раскрашивать национальный орнамент с заданным предполагаемым бледным цветом на готовой заготовке по показу, по образцу
4.6.2.5 украшать предметы на контурных рисунках узором из точек кончиком кисти по показу, по образцу
3.6.2.6 рисовать узор кистью приемом примакивания на полосе по показу, по образцу
3.6.2.7 украшать предметы на контурных рисунках узором из точек ватными палочками по показу, по образцу
6.3. Сюжетное рисование
1.6.3.1 раскрашивать контурные рисунки с простым сюжетом без мелких деталей по показу, по образцу
2.6.3.1 дорисовывать по опорным линиям детали контурного рисунка по показу, по образцу

3.6.3.1 контурлық суреттерді қарапайым сюжетпен ұсақ бөлшектерсіз бояу
4.6.3.1 контурлық суреттерді қарапайым сюжетпен ұсақ бөлшектерсіз бояу
2.6.3.2 контурлық суреттерді қарапайым сюжетпен ұсақ бөлшектерсіз бояу
3.6.3.2 суретті шеттен шықпай бояу
4.6.3.2 суреттің шекарасын сақтау
4.6.3.3 штрихтың бағытын сақтау
4.6.3.4 үлгі бойынша, өз бетінше контурлық сюжеттік суреттің бөлшектерін салып бітіру
47. Бағдарлама Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-4 сыныптары үшін "Бейнелеу өнері" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарында әрбір бөлім бойынша оқу мақсаттарының көлемі көрсетілген.
48. Бағдарламада оқу материалын оқу жылдары (сыныптар) және тоқсандар бойынша бөлу шамамен берілген. Мұғалім әрбір оқушының мүмкіндіктері мен нақты жетістіктерін ескере отырып, оқу материалының күрделілігін азайту немесе көбейту, оқу материалының көлемін ұлғайту немесе азайту үшін оқу материалын бір тоқсаннан (сыныптан) екіншісіне ауыстыруға құқылы.
Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-4 сыныптары үшін "Бейнелеу өнері" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 1- сынып :
Ортақ өтпелі тақырыптар
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1-2 апта _ Оқушыларды бақылау және тексеру
3 апта "Мен, менің денем"
4 апта "Жеміс-жидектер"
5 апта "Көкөністер"
6 апта "Менің ойыншықтарым"
7 апта "Менің отбасым"
8 апта "Менің үйім"
9-апта "Менің сыныбым, менің сыныптастарым"
1.1. Бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін сақтау
1.1.1.1 тәртіп ережелерін сақтау
1.1.1.2 жұмыс орнын берілген қызмет түріне дайындау мұғалімнің көрсетуі, үлгі бойынша
1.1.1.3 жұмыс аяқталғаннан кейін жұмыс орнын жинап ретке келтіру: көрсетілгендей, үлгі бойынша
1.1.1.4 құралдарды, материалдарды, олармен жасалатын әрекеттерді тану және көрсету: көрсетілгендей, үлгі бойынша
1.1.1.5 пластикалық материалдармен жұмыс істегенде қауіпсіздік ережелерін сақтау
3.3. Сурет салу, мүсін, сәулет өнерлерінің бұйымдары
1.3.3.1 фотосуреттерден туыстарын тану, көрсету және атау
3.1. Халық қолданбалы өнер бұйымдары
1.3.1.1 оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
1.3.1.2 ағаш және керамикалық ойыншықтарды өңдеу
1.3.1.3 үлгі бойынша халық ойыншықтарын қоршаған ортадан оқшаулау
1.3.1.4 ағаш, керамикалық ойыншықтарды соғу
2.1. Заттың негізгі белгілері – пішіні, өлшемі, түсі
1.2.1.1 түстерді (қызыл, көк, сары) үлгі бойынша, атауы бойынша тану және көрсету
1.2.1.2 форманы (текше, шар) үлгісіне сәйкес, атауына сәйкес тану және көрсету

3.6.3.1 раскрашивать контурные рисунки с простым сюжетом без мелких деталей
4.6.3.1 раскрашивать контурные рисунки с простым сюжетом без мелких деталей
2.6.3.2 раскрашивать контурные рисунки с простым сюжетом без мелких деталей
3.6.3.2 соблюдать границу при раскрашивании рисунка
4.6.3.2 соблюдать границу рисунка
4.6.3.3 соблюдать направление штрихов
4.6.3.4 дорисовывать детали контурного сюжетного рисунка по образцу, самостоятельно
47. Настоящая Программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей в каждом разделе.
48. Распределение учебного материала по годам обучения (классам) и четвертям в программе является примерным. Учитель имеет право перенести учебный материал из одной четверти (класса) в другую для снижения или увеличения сложности учебного материала, увеличить или уменьшить объем учебного материала с учетом возможностей и реальных достижений каждого обучающегося.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов
1) 1 класс:
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1-2 нед. Наблюдение и обследование обучающихся, 3 нед. "Я, мое тело",
4 нед. "Фрукты, ягоды"
5 нед. "Овощи"
6 нед. "Мои игрушки"
7 нед. "Моя семья"
8 нед. "Мой дом"
9 нед."Моя школа"
1.1. Соблюдение техники безопасности и правил поведения в кабинете ИЗО
1.1.1.1 соблюдать правила поведения в кабинете ИЗО
1.1.1.2 подготавливать рабочее место для заданного вида деятельности
1.1.1.3 приводить в порядок рабочее место после окончания работы
1.1.1.4 узнавать и показывать инструменты и материалы; называть действия, выполняемые с инструментами
1.1.1.5 соблюдать ТБ при работе с пластическими материалами
3.3. Предметы живописи, скульптуры, архитектуры
1.3.3.1 узнавать, показывать и называть родных людей на фотографиях
3.1. Предметы народного декоративно-прикладного искусства
1.3.1.1 проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
1.3.1.2 рассматривать деревянные и керамические игрушки
1.3.1.3 выделять народные игрушки из окружающей среды по образцу
1.3.1.4 обыгрывать деревянные, керамические игрушки
2.1. Основные признаки предмета (форма, величина, цвет)
1.2.1.1 узнавать и показывать цвета (красный, синий, желтый) по образцу, по названию
1.2.1.2 узнавать и показывать форму (куб, шар) по образцу, по названию

Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1 - 4 сыныптары үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1 - 4 сыныптары үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарлама мақсаты - білім алушылардың денсаулығын нығайту және сақтау, дене бітімінің дамуын қамтамасыз ету, әлеуметтік мінез-құлық, қарым-қатынас дағдыларын қалыптастыру.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) денсаулықты нығайтуға жағдай жасау, жалпы дене бітімінің дұрыс дамуына жәрдемдесу, ағзаның қоршаған ортаның қолайсыз әсерлеріне төзімділігін арттыру;
2) қозғалыс техникасының негіздерін үйрету, өмірлік қажетті дағдылар мен біліктілікті қалыптастыру;
3) қозғалыс (шартты және үйлесімді) қабілеттерін және физикалық қабілеттерін дамыту;
4) қарапайым қозғалыстар қорын олардың біртіндеп күрделенуімен кеңейту; әлеуметтік-тұрмыстық және еңбек дағдыларын дамыту үшін негіз болып табылатын қозғалыс әрекеттерін зерттеу және жетілдіру;
5)кеңістіктегі қабылдау мен бағдарлауды дамыту;
6) қажетті білім, білік және гигиеналық дағдыларды қалыптастыру;
7) дене жаттығуларымен өз бетінше айналысуға, оларды демалу, жаттығу, өнімділікті арттыру мақсатында саналы түрде қолдануға қажеттілік пен қабілеттілікке тәрбиелеу.
4. Түзете – дамыту міндеттері:
1) негізгі қозғалыс техникасын түзету – жүру, жүгіру, секіру, өрмелеу, лақтыру, симметриялы және асимметриялық қозғалыстар, заттармен жаттығулар;
2) үйлесімділік қабілеттерін дамыту және түзету, кеңістіктегі бағдарлау, қозғалыстардың ырғақтығы мен дәлдігі, бұлшықет-буын сезімі, қол-көз координациясы;
3) жоғалған немесе бұзылған функциялардың орнын толтыру, сақталған функциялардың есебінен қозғалыстың жаңа түрлерін қалыптастыру;
4) соматикалық бұзылулардың алдын алу және түзету-қалып, сколиоз, жалпақ табан, дене бітімі, тыныс алу және жүрек-тамыр жүйесі, суық тию мен жұқпалы аурулардың, жарақаттану мен микротравмалардың алдын алу;
5) көру және есту сигналдарының (күші, қашықтығы, бағыты бойынша) тактильді сезімдерімен тері – кинестетикалық қабылдаудың саралауы, көру және есту жадысының вестибулярлық тітіркенуге төзімділіктің дамуы секілді сенсорлық жүйелерді дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесін ұйымдастыру кезінде ескеріледі:

Типовая учебная программа по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Цель Программы – укрепление и охрана здоровья, физическое развитие обучающихся, формирование социального поведения, коммуникативных навыков.
3. Учебные задачи Программы:
1) создание условий для укрепления здоровья, содействие общему физическому развитию, повышению сопротивляемости организма к неблагоприятным воздействиям внешней среды;
2) обучение основам техники движений, формирование жизненно необходимых умений и навыков;
3) развитие двигательных (кондиционных и координационных) способностей, развитие физических способностей;
4) расширение запаса простых движений с их постепенным усложнением; изучение и совершенствование двигательных действий, являющихся основой для выработки социально-бытовых и трудовых умений и навыков;
5) развитие восприятия и ориентировки в пространстве;
6) формирование необходимых знаний, умений и гигиенических навыков;
7) воспитание потребности и умения самостоятельно заниматься физическими упражнениями, сознательно применять их в целях отдыха, тренировки, повышения работоспособности.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) коррекция техники основных движений – ходьбы, бега, прыжков, лазания, метания, симметричных и ассиметричных движений, упражнений с предметами;
2) коррекция и развитие координационных способностей, ориентировки в пространстве, ритмичности и точности движений, мышечно-суставного чувства, зрительно-моторной координации;
3) компенсация утраченных или нарушенных функций, формирование новых видов движений за счет сохранных функций;
4) профилактика и коррекция соматических нарушений – осанки, сколиоза, плоскостопия, телосложений, дыхательной и сердечно-сосудистой систем, профилактика простудных и инфекционных заболеваний, травматизма и микротравм;
5) коррекция и развитие сенсорных систем – дифференцировка зрительных и слуховых сигналов (по силе, расстоянию, направлению), развитие зрительной и слуховой памяти, развитие устойчивости к вестибулярным раздражениям, дифференцировка тактильных ощущений и кожно-кинестетических восприятий.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. При организации учебного процесса учитываются:

1) ұжымдық оқыту жағдайында төмен танымдық белсенділік;
2) фронатльды жұмыста қолданылатын мұғалімнің көмегін ынталандырушы және бағыттаушыға әлсіз реакция;
3) білім алушылардың өз белсенділігін сақтаудағы және қырық бес минут ішінде бір оқу пәнінің мазмұнына зейінін шоғырландырудағы шағын ресурсы;
4) қалыптасатын дағдыларды автоматтандырудың қиындықтары.
6. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдерінің негізінде зиятының орташа бұзылуы бар адамдардың өмірін "қалыпқа келтіру" тұжырымдамасы жатыр. Жеке даму, әлеуметтік тәжірибені қалыптастыру, оқушыларды қоршаған адамдарға, заттарға, іс-әрекеттерге, қарым-қатынастарға тарту үшін жағдай жасау көзделеді.
7. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларды оқыту және тәрбиелеу процесін ұйымдастыру арнайы педагогика қағидаттарына негізделген.
8. Мұғалімдер оқушылардың бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, жеке қарқынмен даму құқығын құрметтейді;үнемі өзгеріп отыратын мүмкіндіктерді зерттейді, білім беру қажеттіліктерін бағалайды, оқушылардың дағдыларын дамыту мен игерудегі минималды ілгерілеулерді тіркейді. Кез келген жетістік оқуда оң нәтиже ретінде қарастырылады.
9. Педагогтар осы бағдарламадан әрбір оқушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын, сондай-ақ оқушылардың білім беру, тұлғалық жетістіктерін бағалаудың жеке мүмкіндіктері мен нәтижелерін ескере отырып, оқыту әдістерін, нысандарын, құралдарын дербес таңдайды.
10. Оқу-тәрбие процесі бүкіл оқу кезеңінде пәндік іс-әрекетте құрылады. Оқушылардың қажеттіліктеріне сәйкес пәндік ортаны құру кезінде келесі ережелер орындалады:
1) білім мен дағдыларды жаңа жағдайға көшірудің айтарлықтай қиындықтарына байланысты осы дағдылар қолданылатын жағдайға мүмкіндігінше жақын жағдайда жүзеге асыру дағдылары мен біліктіліктерін қалыптастыру;
2) сабақтарды ұйымдастыруға арналған жабдықтар нақты өмірлік жағдайларды көрсетуі керек;
3) білім алушылардың өзгермелі мүмкіндіктеріне сәйкес пәндік ортаны өзгерту (қиындату, кеңейту).
11. Әлеуметтену құралы ретінде ойлауды, тілді және коммуникацияны дамыту қағидасы. Зияты орташа түрде зақымдалған балаларда сөйлеуді (оның болмауына дейін), ойлауды, қарым-қатынасты дамытуда ерекше проблемалар бар. Әрбір нақты жағдайда туындаған мәселені басқа педагогикалық құралдармен өтеледі. Сөйлеуді түсінуді кеңейту, ауызша және балама қарым-қатынас құралдарын қалыптастыру, білім алушылардың көрнекі-әрекеттік ойлауын дамыту бойынша дәйекті жұмыс құрылуда. Педагог тарапынан білім алушылар әрекетін сөйлеу арқылы сүйемелдеу оларға қолжетімді және түсінікті болуы қажет.

1) низкая познавательная активность в условиях коллективного обучения;
2) слабая реакция на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемую во фронтальной работе;
3) малый ресурс обучающихся в поддержании собственной активности и концентрации внимания на содержании одного учебного предмета в течение сорока пяти минут;
4) трудности автоматизации формируемых навыков.
6. В основе педагогических подходов к организации учебного процесса лежит концепция "нормализации" жизни лиц с выраженным умеренным нарушением интеллекта. Предполагается создание условий для индивидуального развития, формирования социального опыта, вовлечения школьников в окружающий их мир людей, предметов, действий, отношений.
7. Организация процесса обучения и воспитания обучающихся с умеренным нарушением интеллекта основана на принципах специальной педагогики.
8. Педагоги уважают право школьников развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя свои уникальные особенности; постоянно изучают изменяющиеся возможности, оценивают образовательные потребности, фиксируют минимальные продвижения в развитии и усвоении навыков у учащихся. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата в обучении.
9. Педагоги самостоятельно выбирают доступное для каждого учащегося содержание обучения из настоящей Программы, а также методы, формы, средства обучения с учетом индивидуальных возможностей и результатов оценки образовательных, личностных достижений учащихся.
10. Учебно-воспитательный процесс строится в предметной деятельности на протяжении всего периода обучения. При создании предметной среды, соответствующей потребностям учащихся, выполняются следующие правила:
1) формирование умений и навыков осуществлять в ситуации максимально приближенной к той, в которой эти навыки будут использованы, что обусловлено значительными трудностями переноса знаний и навыков в новую ситуацию;
2) оснащение помещений для организации занятий должны отражать реальные жизненные ситуации;
3) изменять (усложнять, расширять) предметную среду в соответствии с меняющимися возможностями обучающихся.
11. Принцип развития мышления, языка и коммуникации, как средств социализации. У обучающихся с умеренным нарушением интеллекта имеют место специфические проблемы в развитии речи (вплоть до ее отсутствия), мышления, общения. Существующие проблемы в каждом конкретном случае, компенсируются другими педагогическими средствами. Выстраивается последовательная работа по расширению понимания речи, формированию вербальных и альтернативных средств общения, развитию наглядно-действенного мышления обучающихся. Речевое сопровождение деятельности обучающихся со стороны педагога должно быть дозированным и доступным пониманию обучающихся.

12. Оқыту процесі ұйымдастырушылық формаларымен қатар, мазмұнын да қатаң түрде реттеуді қарастырмайды. Қайталауды және бірте-бірте кеңейтуді, оқытылатын ұғымдарды, лексиканы, фразеологизмдерді, практикалық жаттығуларды күрделендіріп отыруды көздейтін концентрлік принципке сәйкес өтпелі тақырыптар әр сыныпта ортақ тақырып ретінде қайталанады. Мектептің педагогикалық кеңесі аймақтық ерекшеліктерді және оқушылардың мүмкіндіктерін ескере отырып, пәнге және ортақ тақырыптардың ретіне өзгерістер енгізе алады.
13. Сабақты ұйымдастырған кезде әр оқушының қажеттілігі туындаған кезде қызмет түрін өзгерту мүмкіндігі қамтамасыз етіледі. Жеке жұмысты жеке қарқынмен орындау, педагогтің жеке көмегін алу үшін жағдайлар қамтамасыз етіледі. Білім алушыларға сабақ барысында сынып бөлмесінде еркін қозғалуға мүмкіндік беріледі.
14. Арнайы педагогика қағидаттарына сәйкес құрылған педагогикалық іс-шаралар білім алушылардың өзіндік белсенділігін, олардың бастамалары мен дербестігін дамытуға бағытталған.
15. Білім алушылардың белсенділігі мен дербестігінің дамуы келесі дидактикалық шарттар орындалған кезде орын алады:
1) қозғалыс әрекеттерін кішкене қадамдарға бөлу. Жаңа қозғалыстарды үйрену кезінде әр түрлі қозғалыс нұсқаларын қолдану (әр түрлі бастапқы позициялар, әр түрлі орындау қарқыны, амплитудасы);
2) саусақтардың нәзік қимылдарын ерікті түрде реттеуге мүмкіндік беретін жаттығуларды ұсыну;
3) ерікті реттеудің күнделікті қозғалыстарын қолдану;
4) танымдық қызметті дамытуға бағытталған арнайы педагогикалық әдістерді қолдану (қозғалыс атауларын, қарқыны бойынша қозғалыс комбинацияларын, көлемін, күшің есте сақтау; ойын ережелерін түсіну);
5) спорттық құрал-жабдықтарды (кегльдер, әртүрлі диаметрлі доптар) пайдалану кезінде, топтағы серіктестермен өзара әрекеттесу кезінде, эмоцияларды басқару кезінде білім алушылардың мотор мүмкіндіктерін кеңейту, қабылдау;
6) болашақта өмірде қолданылатын қолданбалы моториканы қалыптастыру (шаңғы тебу, велосипед тебу, жақын туризм, жүзу) ;
7) дене қасиеттерін жетілдіру (күш, жылдамдық, төзімділік, икемділік, ептілікті дамытуға арналған жаттығулар);
8) қоғамға интеграциялау үшін алғышарттар жасайтын спорттық іс-шараларды (интеграциялық спорт топтары, білім алушылардың дене мүмкіндіктері бойынша спорттық жарыстар) өткізу;
9) көркем-музыкалық жаттығуларды: ырғақ, би, хореография жәнеырғақпластика элементтерін; танымдық қызметті белсендіретін өлеңдер, жұмбақтар, санамақтарқолдану;

12. Процесс обучения не предусматривает жесткого регламентирования организационных форм и содержания обучения. Сквозная тематика повторяется в каждом классе в соответствии с принципом концентричности, предполагающим повторение и постепенное расширение, усложнение изучаемых понятий, словаря, фразеологии, практических упражнений. Педагогический совет школы может внести изменения в тематику и последовательность сквозных тем с учетом региональных особенностей и возможностей учащихся.
13. При организации урока обеспечивается возможность изменить вид деятельности в тот момент, когда такая необходимость возникает у каждого ученика. Обеспечиваются условия для выполнения индивидуальной работы, в индивидуальном темпе, получения индивидуальной помощи педагога. Обучающимся предоставляется возможность свободно передвигаться в классной комнате во время урока.
14. Педагогические мероприятия, выстроенные в соответствии с принципами специальной педагогики, направлены на развитие собственной активности обучающихся, их инициативы и самостоятельности.
15. Развитие активности и самостоятельности обучающихся происходит при выполнении следующих дидактических условий:
1) разделять двигательные действия на маленькие шаги. При разучивании новых движений применять разные варианты движений (разные исходные положения, разный темп выполнения, амплитуду);
2) предлагать упражнения, обеспечивающие произвольную регуляцию тонких движений пальцев рук;
3) использовать повседневные движения произвольной регуляции;
4) применять специальные педагогические приемы, направленные на развитие интеллектуальной деятельности (запоминание названий движений, комбинаций движений по темпу, объему, усилию, плавности; понимание правил игры,);
5) расширять двигательные возможности, обучающихся при использовании спортивного инвентаря (кегли, мячи разного диаметра), при взаимодействии с партнерами в группе, при управлении эмоциями, прием);
6) формировать прикладные двигательные навыки, которые в будущем найдут применение в жизни (ходьба на лыжах, велосипедная подготовка, ближний туризм, плавание);
7) совершенствовать физические качества (упражнения на развитие силы, быстроты, выносливости, гибкости, ловкости);
8) проводить спортивные мероприятия, создающие предпосылки для интеграции в общество (интеграционные спортивные группы, спортивные соревнования по физическим возможностям обучающихся);
9) применять художественно-музыкальные упражнения: ритмика, танец, элементы хореографии и ритмопластики; с речитативами, стихами, загадками, счетом, активизирующие познавательную деятельность;

10) жаттығуларды бірнеше рет қайталау, дұрыс көрсетіліммен біріктіру, қарапайым қозғалыстардан тұратын спорттық ойындарды таңдау;
11) адам денесінің құрылымы туралы идеяларды бекіту: бас-бет, бастың артқы жағы, маңдай, иек, мойын; Кеуде бөлігі-арқа, кеуде, іш, бүйір; қолдар-иық, шынтақ, қол, саусақтар; аяқтар-жамбас, тізе, аяқ, өкше, шұлық, саусақтар;
12) мұғалімнің білім алушылармен өзара әрекеттесуінің әртүрлі формаларын қолдану: мұғалімнің жетекшілігімен жеке орындалатын жаттығулар, жұптар мен шағын топтарда орындалатын жаттығулар.
16. Бейімделген дене шынықтыру сабағын ұйымдастырған кезде қажет:
1) әр оқушының жеке ерекшеліктерін ескеру (морфофункционалды даму, сақталған функциялардың жай-күйі, медициналық қарсы көрсеткіштер, қозғалыс функциялары мен үйлестіру қабілеттерінің жай-күйі, дене шынықтыру деңгейі, қимылдарды үйрену қабілеті, дене шынықтырумен айналысуға деген көзқарас);
2) сабақтардың эмоционалдылығын қамтамасыз ету (музыка, ойын әдістері, дәстүрлі емес жабдықтар);
4) тапсырмаларды нақты орындау үшін жағдай жасау, көмек көрсету, қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
5) кішкентай жетістіктері үшін мектеп оқушыларын мадақтау, мақұлдау, қолдау;
6) оқу-танымдық үдеріс нәтижелерінің динамикасын және оқушылардың функционалдық жағдайын бақылау.
17. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау үшін сипаттамалық бағалау пайдаланылады, бұл білім алушының жетістіктерінің сапалық көрсеткіші болып табылады.Білім алушылардың жетістіктерін сипаттау кезінде дағдыларды меңгерудің дербестік дәрежесі міндетті түрде көрсетіледі: дербес, үлгі бойынша, еліктеу бойынша, педагогпен бірлескен іс-қимылдардың көмегімен.
18. Бағдарламада оқу пәнінің мазмұнын анықтау үшін бағдарлы негіз болатын және білім алушыларды оқытудың жеке бағдарламаларын құру кезінде мұғалімді басшылыққа алатын оқыту мақсаттарының жүйесі тұжырымдалған. Белгілі бір сабаққа оқу мақсаттарын таңдағанда, оларды нақтылауға, бірнеше бөлікке бөлуге болады.
19. Бағдарламаның мазмұны ұсынымдық сипатқа ие, мұғалім әр сынып оқушысының мүмкіндіктері мен нақты жетістіктеріне сәйкес оқу мазмұны мен қарқынына кез-келген өзгерістер енгізуге құқылы.
3-тарау. "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің мазмұны
20. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1 сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылына 99 сағатты;
2) 2 сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылына 102 сағатты;

10) многократно повторять упражнения, сочетать с правильным показом, подбирать подвижные и спортивные игры, состоящие из простых элементарных движений;
11) закреплять представления о строении тела человека: голова — лицо, затылок, лоб, подбородок, шея; туловище — спина, грудь, живот, бок; руки — плечо, локоть, кисть, пальцы; ноги — бедро, колено, стопа, пятка, носок, пальцы;
12) использовать разные формы взаимодействия педагога с учащимися: индивидуально выполняемые упражнения под руководством учителя, упражнения, выполняемые в парах и малых группах.
16. При организации урока адаптивной физической культуры необходимо:
1) учитывать индивидуальные особенности каждого ученика (морфофункциональное развитие, состояние сохранных функций, медицинские противопоказания, состояние двигательных функций и координационных способностей, уровень физической подготовленности, способность к обучению движениям, отношение к занятиям физическими упражнениями);
2) обеспечивать эмоциональность занятий (музыка, игровые методы, нетрадиционное оборудование);
4) создавать условия для реального выполнения заданий, оказывать помощь, обеспечивать безопасность;
5) поощрять, одобрять, хвалить школьников за малейшие успехи;
6) контролировать динамику результатов учебно-познавательного процесса и функциональное состояние учащихся.
17. Для оценивания достижений обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта используется описательная оценка, которая является качественным показателем достижений обучающегося. При описании достижений обучающихся обязательно указывается степень самостоятельности владения навыками: самостоятельно, по образцу, по подражанию, с помощью совместных с педагогом действий.
18. В Программе сформулирована система целей обучения, которые служат ориентировочной основой для определения содержания учебного предмета и которыми руководствуется учитель при создании индивидуальных программ обучения обучающихся. При выборе учебных целей к конкретному уроку возможна их конкретизация, разбиение на несколько частей.
19. Содержание Программы носит рекомендательный характер, педагог имеет право вносить любые изменения в содержание и темп обучения каждого ученика класса в соответствии с его возможностями и реальными достижениями.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Адаптивная физическая культура"
Параграф 1. Содержание учебного предмета
20. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) в 1 классе - 3 часа в неделю, 99 часов в учебном году;
2) во 2 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;

3) 3 сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылына 102 сағатты;
4) 4 сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылына 102 сағатты құрайды.
Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
21. "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Қозғалыс қызметін ұйымдастыру;
2) "Қауіпсізмінез-құлықжәне салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру".
22. "Қозғалыс қызметін ұйымдастыру" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту;
2) тыныс алу жаттығулары;
3) жүктеменің әртүрлі түрлерін реттеу;
4) бұлшықет тонусын нығайту;
5) қозғалыс ойындар және спорттық ойындардың элементтері.
23. "Қауіпсізмінез-құлықжәне салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру"бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру.
24. 1-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) қозғалыс қызметін ұйымдастыру. Жалпы дамыту жаттығулары, "Сапқа тұр!", қатарға, бағанға тұру. Доптарды, құрсауларды ұстау. Үлгі және еліктеу, мұғалімнің нұсқаулары мен командаларын бойынша орындау. Бағанда бір-бірден жүру, бір қатарға салу, гимнастикалық орындық бойынша қозғалу, жалпы дамытушы командаларды орындау: "Сапқа тұрамыз!", "Алға адым бас!", "Жүгіру маршы", "Тоқта!", "Шеңберге тұр!", "Отыр!", "Тұр!", "Жаттығуды баста!". Жүгірумен қатар жүру.Бір және екі аяқпен секіру. Доптарды екі қолмен, бір қолмен сыныптасына беру. Еденде әртүрлі көлемдегі шарларды домалату. Доптарды бір қолмен бір жерден лақтыру. Мұғалімнің жетекшілігімен ашық ойындардағы мақсатты әрекеттер.Ішпен, арқамен, төрт аяқпен жорғалау, домалату (бөрене тәрізді). Гимнастикалық төсеніштерде жорғалау: жату, тізерлеу, еңкейу. Өрмелеу және өрмелеп түсу. Гимнастикалық баспалдақтың төменгі рельсімен бүйірлік баспалдақтармен жағына жылжу. Іште, арқада жатқан бастапқы позициядан денені бұру. Дене бүйіріне қарай домалайды. Аяқтың саусақтарынан өкшеге қарай айналдыру арқылы көтеру. Кедергілерден өту, баспалдақпен және тіреусіз түсу және көтерілу;
2) қауіпсіздік мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру. Дене шынықтыру сабақтарында күн тәртібін және жеке гигиенаны, қауіпсіздік ережелерін сақтау;тек арнайы дене шынықтыру киіммен келу, мұғалімге еліктеу жаттығуларын орындау.Жаттығуды орындау кезінде дененің дұрыс орналасуы және қалпы. Құрал-жабдықтардың атауы. Тыныс алу түрлері: кеуде, іш және аралас тыныс алу. Дұрыс қалыпты бақылау.

3) в 3 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 4 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
21. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" включает следующие разделы:
1) "Организация двигательной деятельности";
2) "Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни".
22. Раздел "Организация двигательной деятельности" включает следующие подразделы:
1) развитие основных двигательных навыков;
2) дыхательные упражнения;
3) регулирование различных видов нагрузки;
4) укрепление мышечного тонуса;
5) подвижные игры и элементы спортивных игр.
23. Раздел "Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни" включает подраздел:
1) формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни.
24. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 1 класса:
1) организация двигательной деятельности. Общеразвивающие упражнения, выполнение команды "Становись!", построение в шеренгу, в колонну. Удерживание мячей, обручей. Выполнение инструкции и команды учителя по подражанию, по образцу. Ходьба в колонне по одному, построение в одну шеренгу, перемещения по гимнастической скамейке, выполнение общеразвивающих команд: "Построились!", "Шагом марш!", "Бегом марш!", "Стой!", "Встали в круг в круг!", "Сели!", "Встали!", "Упражнение начинай!". Чередование ходьбы с бегом. Подпрыгивание на одной и двух ногах. Передача мячей однокласснику двумя руками, одной рукой. Прокатывание мячей разного размера по полу. Метание мячей одной рукой с места. Целенаправленные действия в подвижных играх под руководством учителя. Ползание на животе, спине, на четвереньках, перекатывание (как бревнышко). Ползание по гимнастическим матам: лежа, на коленях, в приседе. Лазанье и перелазание. Передвижение по нижней рейке гимнастической лестницы в сторону приставными шагами. Перевороты тела из исходного положения лежа на животе, спине. Перекаты тела в стороны. Поднимание на носках с перекатом на пятки. Переступание через препятствия, спуск и подъем по ступенькам с опорой и без нее;
2) формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни. Соблюдение режима дня и личной гигиены, правила безопасности на уроках физической культуры; приходить только в специальной спортивной форме, выполнение упражнений по подражанию учителю. Правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений. Называние снарядов. Типы дыхания: грудное, брюшное и смешанное дыхание. Контролировать осанку.

25. 2-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) қозғалыс қызметін ұйымдастыру. Жалпы дамыту жаттығулары – бір-бірден бағанды құру және қайта құру, тік тұру, бағанға қайта құру, "Оңға!", "Солға!", "Тұр! ", "Кеттік!", "Жүгір!", "Тоқта!".Қол және иық белдеуіне, бас пен мойынға, денеге, аяққа арналған жаттығулар. Бұлшықет тонусын күшейту – бұлшық еттерді босаңсыту жаттығулары, саусақтардың және қолдардың бұлшықеттерін күшейтуге арналған жаттығулар, бастың, қолдың, дененің қозғалыстары сигнал бойынша тоқтау бойынша тобық буындарының бұлшықеттерін күшейтуге арналған жаттығулар.Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту – бір-бірден бағанада жүру, буындарды құру, жүрумен кезектесіп жүгіру. Гимнастикалық орындықта сызылған белгілер бойынша жүріп, көрнекі бақылаусыз бағдарларға бұрылады.Бір жерден белгіленген бағдарға ұзындыққа секіру және оны көрнекі бағдарсыз көшіру. Ауызша нұсқау бойынша қолдың, дененің, аяқтың бастапқы қалпын бекіту.Жеңіл атлетика арқылы моторикасын дамыту – бірінен соң бірі және жұппен жүру, қозғалыс қарқынын жылдамдату және баяулату, мұғалімнің артындағы бұралмалы жолмен жүру, көлбеу тақтамен жүру.Тепе-теңдік жаттығулары – орындықта. Мұғалімнің белгісі бойынша бұрылады; аяқтың саусақтарымен, өкшелерімен, аяқтың ішкі және сыртқы жақтарымен залды айналып жүгіру (жүру). Арақашықтықта орналасқан заттардың (ойыншықтар, кегльдер, тіректер) арасында бағанға жүгіру. Басына зат қойып орындықта жүру.20-30 см биіктіктен секіру, екі аяқпен жолда, сызылған жолда, заттармен және заттарсыз, тікелей жүгіруден биіктікте секіру, гимнастикалық орындықтан секіру, ұзын және қысқа арқанмен секіру.Лақтыру-допты екі қолмен ұстауға ынталану және оны лақтыру. Допты басынан жоғары ұстап лақтыру. Әр түрлі импровизацияланған заттарды (құм дорбасы, доп, резеңке ойыншық) оң және сол қолыңызбен қашықтыққа лақтыру. Допты сақинаға лақтыру. Өрмелеу, өрмелеп түсу, заттарды (орындық, бөрене, тақта) қолдана отырып және заттарсыз төрт аяқпен жорғалау. Қозғалыс, спорттық, ұлттық ойындар-мұғалімнің жетекшілігімен қозғалыс және спорттық ойындарда қарапайым ережелерді орындау;
2) қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру. Күн тәртібін және жеке гигиенаны сақтау. Сабақ кезінде қауіпсіз жүріс-тұрыс ережелері:мұғалім айтқандай және көрсеткендей тек сол жаттығуларды орындау және мұғалімнің рұқсатынсыз алған спорттық жабдықтармен кез-келген жаттығуды орындайтын оқушыға жақындамау қажет және белгіленген ережелерді сақтау.Жаттығуларды орындау кезінде дененің, кеудені дұрыс ұстау қалпы; құрал-жабдықтар атауы;бөрене, арқан, гимнастикалық қабырға. Негізгі спорттық терминология. Тыныс алудың дамуы-қозғалыс сипатына сәйкес тыныс алу тереңдігі мен қарқынының өзгеруі (еліктеу, қол шапалақтау, санау);Жату, тұру, отыру позицияларында диафрагмалық, қабырға және аралас тыныс алу жаттығулары (еліктеу, қол шапалақтау, санау). Кеуде, іш және аралас тыныс алу. Дене қалпын бақылау.

25. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 2 класса:
1) организация двигательной деятельности. Общеразвивающие упражнения - построение и перестроение в колонну по одному, равнение в затылок, перестроение из одной шеренги в две, команды "Направо!", "Налево!", "Построились!", "Шагом марш!", "Бегом марш!", "Стой на месте!". Упражнения для рук и плечевого пояса, головы и шеи, туловища, ног. Укрепление мышечного тонуса - упражнения на расслабление мышц, упражнения на укрепление мышц пальцев и кистей рук, упражнения на укрепление мышц голеностопных суставов, движения головы, рук, туловища с остановкой по сигналу. Развитие пространственно-временной ориентации - ходьба в колонне по одному, построение в звенья, чередование бега с ходьбой. Повороты к ориентирам без зрительного контроля, ходьба по ориентирам, начерченным на гимнастической скамейке. Прыжки в длину с места в обозначенный ориентир и воспроизведение его без зрительного ориентира. Фиксирование исходного положения рук, туловища, ног согласно словесной инструкции. Развитие двигательных навыков через легкую атлетику - ходьба друг за другом по одному и парами ускоряя и замедляя темп движения, ходьба по извилистой дорожке за учителем, ходьба по наклонной доске. Упражнения на равновесие - по скамейке. Повороты по сигналу учителя; бег (ходьба) по залу на носках, пятках, внутренних и наружных сторонах стопы. Бег в колонне между расставленными предметами (игрушки, кегли, стойки). Ходьба по скамейке с предметом на голове. Спрыгивание с высоты 20-30 см, прыжки на двух ногах по дорожке, по начерченной дорожке, с предметами и без предметов, в высоту с прямого разбега, спрыгивание с гимнастической скамейки, прыжки через длинную и короткую скакалку. Метание - бросание мяча, стараясь поймать его двумя руками. Бросание мяча из-за головы. Бросание различных подручных предметов (мешочек с песком, мяч, резиновая игрушка) в даль правой и левой рукой. Забрасывание мяча в кольцо. Лазания, перелазания, ползания на четвереньках разными видами с использованием предметов (скамейка, бревно, доска) и без них. Подвижные, спортивные, национальные игры - выполнение простых правил в подвижных и спортивных играх под руководством учителя;
2) формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни. Соблюдение режима дня и личной гигиены. Правила безопасного поведения во время занятий: выполнять только те упражнения и только так, как говорит и показывает учитель, не подходить близко к ученику, который выполняет какое-либо упражнение, к инвентарю и спортивным снарядам без разрешения учителя, соблюдать установленные правила. Правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений; название снарядов: бревно, канат, гимнастическая стенка. Базовая спортивная терминология. Развитие дыхания - изменение глубины и темпа дыхания в соответствии с характером движения (по подражанию, под хлопки, под счет). Упражнения на диафрагмальное, реберное и смешанное дыхание в положениях лежа, стоя, сидя (по подражанию, под хлопки, под счет). Грудное, брюшное и смешанное дыхание. Контроль осанки.

26. 3-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) қозғалыс қызметін ұйымдастыру. Жалпы дамыту жаттығулары–сапқа тұру және қайта құру ережелері:бағанға бір-бірден тұру, бастың артқы жағындағы теңестіру. Бір қатарға тұру, белгілеу бойынша теңестіру. Бағдарлар бойынша бұрылыстар. Команда беру: "Тұр!", "Отыр!", "Кеттік!", "Біз жүгірдік!", "Тоқта!". Гимнастикалық таяқшалармен, жалаулармен, шағын шеңберлермен жаттығулар кешені. Бұлшықет тонусын нығайту: бұлшықеттерді босаңсыту жаттығулары, саусақтар мен қолдардағы, тобықтағы, кеуде қуысының бұлшықеттерін күшейту жаттығулары, бастың, қолдың, кеуденің әртүрлі қимылдары сигнал бойынша тоқтайды.Гимнастикалық жаттығуларды заттармен (гимнастикалық таяқшалар, жалаулар, үлкен және кіші доптар, кіші құрсаулар), үлкен және кіші шарлармен орындау.Белгіленген (сызылған) дәліз бойынша баяу қарқынмен төрт аяқпен жорғалау, гимнастикалық қабырғаға өрмелеу, кедергіге көтерілу, кедергіден өту. Тепе-теңдік жаттығулары: тақтада, орындықта, бір аяқпен жүру.Тепе-теңдік жаттығуларын орындау: мұғалімнің сигналы бойынша бұрылыстары бар түзу орындықта. Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту: белгіленген жерде құрылыс жаттығуларын орындау, бағдар бойынша шеңбер құру, бағдарлар бойынша жүру, екі аяқтың нүктесінен сызылған бағдар бойынша ұзындыққа секіру.Қимыл-қозғалыс дағдыларын дамыту: жұппен бірінен соң бірі жүру, қозғалыс қарқынын жылдамдату және баяулату, мұғалімнің артындағы бұралмалы жолмен, көлбеу тақтаның бойымен, аяқтың саусақтарымен, өкшелерімен, аяқтың ішкі және сыртқы жақтарымен бөлмеде жүру. Арақашықтықта орналастырылған объектілер арасында баған бойынша жүгіру; 20-30 см биіктіктен секіру.Сызылған жол бойымен екі аяқпен секіру. Секіру – заттармен және заттарсыз.Аяқтан аяққа секіру, ілулі тұрған затты түртіп орнында секіру. Бір жерден ұзындыққа, ұзын және қысқа арқан арқылы секіру.Заттарды (орындық, бөрене, тақтай) және оларсыз әртүрлі әдістермен өрмелеу, өрмелеп түсу, төрт аяқпен жорғалау жаттығулары.Допты бастың артынан, оң және сол қолмен қашықтыққа лақтыру. Допты жерден әртүрлі биіктікте бекітілген сақинаға лақтыру. Ойында диаметрі әртүрлі допты ерікті түрде лақтыру.Волейбол добын (баскетбол, қол добы) лақтыру және қағып алу. Доп тұрған жерден қабырғаға оң, сол қолмен лақтыру. Қозғалыс ойындар – жалпы дамыту жаттығуларының элементтері бар ойындар, жүгіру және секіру, лақтыру, доп алу ойындары. Түзету және ұжымдық ойындар.Спорттық ойындардың элементтері: пионерболда, волейболда допты лақтыру және беру; футболда пас беру, дриблинг, допты соғу, әр түрлі қашықтықтан қақпаға соғу.Баскетбол ойынында допты беру, лақтыру. Дриблинг, пас беру, допты гандбол қақпасына лақтыру. Спорттық ойындар элементтері бар мобильді ойындар. Қазақтың ұлттық ойындары: мұғалімнің жетекшілігімен "Асық ату", "Бес тас" ойындарындағы технология элементтері, әдісі;

26. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 3 класса:
1) организация двигательной деятельности. Общеразвивающие упражнения - правила построения и перестроения: построение в колонну по одному, равнение в затылок. Построение в одну шеренгу, равнение по разметке. Повороты по ориентирам. Команды "Встать!", "Сесть!", "Пошли!", "Побежали!", "Остановились!". Комплексы упражнений с гимнастическими палками, флажками, малыми обручами. Укрепление мышечного тонуса: упражнения на расслабление мышц, упражнения на укрепление мышц пальцев и кистей рук, голеностопных суставов, туловища, различные движения головы, рук, туловища с остановкой по сигналу. Выполнение гимнастических упражнений с предметами (гимнастические палки, флажки, большие и малые мячи, малые обручи), большими и малыми мячами. Переползание на четвереньках в медленном темпе по отмеченному (начерченному) коридору, лазание по гимнастической стенке, подлезание под препятствие, перелазание через препятствие. Упражнения на равновесие: ходьба по доске, скамейке, стойка на одной ноге. Выполнение упражнений на равновесие: по прямой скамейке с поворотами по сигналу учителя. Развитие пространственно-временной ориентации: выполнение упражнений на построение в обозначенном месте, построение в круг по ориентиру, ходьба по ориентирам, прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир. Развитие двигательных навыков: ходьба парами друг за другом ускоряя и замедляя темп движения, ходьба по извилистой дорожке за учителем, по наклонной доске, по залу на носках, пятках, внутренних и наружных сторонах стопы. Бег в колонне между расставленными предметами; спрыгивание с высоты 20-30 см. Прыжки на двух ногах по начерченной дорожке. Прыжки - с предметами и без предметов. Прыжки с ноги на ногу, подпрыгивание вверх на месте с касанием висящего предмета. Прыжки в длину с места, через длинную и короткую скакалку. Упражнения на лазания, перелазания, ползания на четвереньках разными видами с использованием предметов (скамейка, бревно, доска) и без них. Бросание мяча из-за головы, в даль правой и левой рукой. Забрасывание мяча в кольцо, прикрепленное на разной высоте от земли. Произвольное метание мяча разного диаметра в игре. Бросание и ловля волейбольного (баскетбольного, гандбольного) мяча. Метание с места мяча в стенку правой, левой рукой. Подвижные игры - игры с элементами общеразвивающих упражнений, игры с бегом и прыжками, игры с бросанием, ловлей мячей. Коррекционные и коллективные игры. Элементы спортивных игр: подачи и передачи мяча в пионерболе, волейболе; передача, ведение, отбивание мяча, попадание в ворота с разного расстояния в футболе. Передача, бросок мяча в баскетболе. Ведение, передачи, броски мяча в гандбольные ворота. Подвижные игры с элементами спортивных игр. Национальные казахские игры: элементы техники, тактики в играх "Асык ату", "Бес тас" под руководством учителя;

2) қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру. Күн тәртібін және жеке бас гигиенасын сақтау; сабақ кезіндегі қауіпсіздік ережелерін; дененің дұрыс орналасуы, жаттығуларды орындау кезіндегі қалпы; құрал-жабдықтардың атау: баскетбол тақтасы, волейбол торы (стенд), тепе-теңдік арқалығы, гимнастикалық орындық, қабырға.Тыныс алуды дамыту – негізгі ережелерді жүзеге асыру және тыныс алу жаттығуларына арналған қозғалыстардың комбинациясы, әртүрлі бастапқы позицияларда мұрын және ауыз арқылы тыныс алу - отыру, тұру, жату қалпында.Дем шығару кезінде дыбыстардың айтылуымен жүру кезіндегі тыныс алу жаттығулары: кеуде, құрсақ және аралас тыныс алу. Позаны бақылау. Өзінің де, сыныптастарының да денсаулығына ұқыпты, жауапты және сауатты қатынасу.
27. 4-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) қозғалыс қызметін ұйымдастыру. Жалпы дамыту жаттығулары – мұғалімнің нұсқауы бойынша бағанға, сапқа тұрғызу, санау арқылы бір орнында (оң, сол) бұрылу.Қадамдар жасау арқылы қосылу және бөліну. Бұрылыспен қозғалыста залдың ортасы арқылы бір-бірден бағандардан екі бағанға дейін қайта құру. Командаларды орындау: "Кеңірек қадам!", "Жиі қадам!". Қолдың, аяқтың, дененің, бастың негізгі позициялары орнында және қозғалыста орындалады. Қолдың бірдей және қарама-қарсы қимылдарымен аяқтың, дененің қимылдарын біріктіруге арналған жаттығулар. "Тік тұр!", "Сапқа тұр!", "Еркін тұр!", "Оңға!", "Солға!" командаларын орындау.Бұлшықет тонусын күшейту – қол мен саусақ бұлшық еттерін дамытуға, бұлшықеттерді босаңсытуға, дұрыс дене қалпын қалыптастыруға, тобық буындары мен аяқтардың, дененің бұлшықеттерін күшейтуге арналған жаттығулар. Гимнастикалық таяқшалармен жаттығулар кешендері. Арқасымен "көпір" жату қалпында 2-3 домалау (қатаң жеке) Кіші құрсаумен, үлкенді-кішілі доптармен, секіргішпен, үрленген доптармен жаттығулар.Өрмелеу жаттығулары – гимнастикалық қабырғаға қарама-қарсы және ұқсас тәсілдермен жоғары және төмен, бүйірлік баспалдақтармен бүйірге, аяқ пен қолға сүйеніп көлбеу гимнастикалық орындықта (бұрыш 20-30 градус) орындау. Гимнастикалық шеңберлер арқылы өрмелеу; ілу жаттығулары - гимнастикалық қабырғада бүгілген қолдармен. Орындыққа баса назар аудару. Тепе-теңдікті сақтау жаттығулары – гимнастикалық орындықта заттың үстінен басып жүру, еденнен зат алу. Қолдың әртүрлі позицияларымен бір аяққа тұру.Кеңістіктік – уақыттық бағдарды дамыту - көрнекі бақылаусыз оңға, солға бұрылу белгілеріне сәйкес шеңберден шаршыға қайта құру. Көзбен бақылай отырып, көзді жұмып жаттығуларды ойнатумен (тұру, жату) белгілер бойынша денені бүгуге және белгілі бір биіктікке шығаруға арналған жаттығулар. Көзді жұмып гимнастикалық орындықта төрт аяқпен жорғалау. Допты берілген биіктікке секіретіндей етіп еденге соғу күшін мөлшерлеу: тізеге, белге, иыққа. Қимыл-қозғалыс дағдыларын дамыту - басқа қарқынмен, қол жаттығуларымен, көзбен бақылаумен және бақылаусыз жүру.3 минутқа дейін баяу жүгіру. (оқушылардың физикалық мүмкіндіктеріне қарай). Жүрумен кезектесіп жүгіру, шаттлмен жүгіру. 30 м-ге дейінгі жылдамдықпен жүгіру.Алға жылжып аяқтан аяққа секіру, аяқты ұзындыққа бүгу, жүгіруден басып өту.Кішкентай допты оң және сол қолмен қашықтықтан көлденең және тік нысанаға бір жерден лақтыру; бірте-бірте күрделенетін заттардың астына, заттардың үстіне өрмелеу және өрмелеп түсу жаттығулары. Ұялы, спорттық, ұлттық ойындар. Спорттық ойындар – футбол, волейбол, баскетбол, гандбол (мұғалімнің таңдауы бойынша);

2) формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни. Соблюдение режима дня и личной гигиены; правила безопасности во время занятий; правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений; называние снарядов: баскетбольный щит, волейбольная сетка (стойка), бревно, гимнастическая скамейка, стенка. Развитие дыхания - выполнение основных положений и сочетание движений на дыхательные упражнения, дыхание через нос и рот в различных исходных положениях – сидя, стоя, лежа. Дыхательные упражнения во время ходьбы с проговариванием звуков на выдохе: грудное, брюшное и смешанное дыхание. Контроль осанки. Бережное, ответственное и компетентное отношение к здоровью, как собственному, так и одноклассников.
27. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 4 класса:
1) организация двигательной деятельности. Общеразвивающие упражнения - построение в колонну, шеренгу по инструкции учителя, повороты на месте (направо, налево) под счет. Размыкание и смыкание приставными шагами. Перестроение из колонны по одному в колонну по два через середину зала в движении с поворотом. Выполнение команд: "Шире шаг!", "Реже шаг!". Основные положения рук, ног, туловища, головы, выполняемые на месте и в движении. Упражнения на сочетание движений ног, туловища с одноименными и разноименными движениями рук. Выполнение команд "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!", "Направо!", "Налево!", расчет по порядку. Укрепление мышечного тонуса - упражнения на развитие мышц кистей рук и пальцев, расслабление мышц, формирование правильной осанки, укрепление мышц голеностопных суставов и стоп, туловища. Комплексы упражнений с гимнастическими палками. Перекаты в группировке, из положения лежа на спине "мостик", 2-3 кувырка вперед (строго индивидуально). Упражнения с малыми обручами, большими и малыми мячами, скакалками, набивными мячами. Упражнения на лазания - по гимнастической стенке вверх и вниз разноименным и одноименным способами, в сторону приставными шагами, по наклонной гимнастической скамейке (угол 20-30 гр.) с опорой на стопы и кисти рук. Пролезание сквозь гимнастические обручи; упражнения на висы - на гимнастической стенке на согнутых руках. Упор на скамейке. Упражнения на равновесие - ходьба по гимнастической скамейке с перешагиванием через предмет, с доставанием предмета с пола. Стойка на одной ноге с различным положением рук. Развитие пространственно-временной ориентации -перестраивание из круга в квадрат по ориентирам, повороты направо, налево без контроля зрения. Упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами. Переползание на четвереньках по гимнастической скамейке с закрытыми глазами. Дозирование силы удара мячом об пол, чтобы он отскочил на заданную высоту: до колен, до пояса, до плеч. Развитие двигательных навыков - ходьба в различном темпе, с выполнением упражнений для рук, с контролем и без контроля зрения. Медленный бег до 3 мин. (по физическим возможностям обучающихся). Бег в чередовании с ходьбой, челночный бег. Бег на скорость до 30 м. Прыжки с ноги на ногу с продвижением вперед, в длину согнув ноги, с разбега способом перешагивания. Метание малого мяча правой и левой рукой на дальность в горизонтальную и вертикальную цель с места; упражнения на лазание и перелазание через предметы, под предметами с постепенным усложнением. Подвижные, спортивные, национальные игры. Спортивные игры – футбол, волейбол, баскетбол, гандбол (на выбор учителя);

2) қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру. Күн тәртібін және жеке гигиенаны сақтау (жаттығудан кейін қолды, бетті жуу). Сабақ кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Дененің дұрыс орналасуы, жаттығуларды орындау кезіндегі қалпы. Құрал-жабдықтардың аты.Салауатты және қауіпсіз өмір салты құндылықтарын қабылдау және жүзеге асыру, спорт және сауықтыру іс-шаралары сабақтарында дене бітімін өзін-өзі жетілдіру қажеттілігі. Адам денсаулығына кері әсерін тигізетін факторлар туралы түсініктерді меңгеру, жаман әдеттерді өмірден шығару. Тыныс алуды дамыту – тыныс алу жаттығуларының негізгі ережелері мен қимыл-қозғалыстарын үйлестіруді жүзеге асыру, әртүрлі бастапқы қалыптарда мұрын және ауыз арқылы тыныс алу – отыру, тұру, жату қалпы, жүру кезінде дыбыстарды тыныс шығаруда айту, кеудемен тыныс алы, ішпен тыныс алу, аралас тыныс алу жаттығулары. Кеудені дұрыс ұстауын бақылау. Өзінің де, сыныптастарының да денсаулығына ұқыпты, жауапты және құзыретті көзқарас.
Параграф 2. Оқу мақсаттарының жүйесі
28. Оқыту мақсаттары бағдарламада кодтаумен ұсынылған. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан – бағдарламаның бөлімдері мен бөлімшелері, төртінші сан оқу мақсатының нумерациясын көрсетеді. Мысалы, 1.2.1.4: "1"–сынып, "2.1" - бөлімше, "1" –бөлімше, "4" –оқу мақсатының нумерациясы.
29. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлімдер мен сыныптар бойынша берілген:
1) "Қозғалыс қызметін ұйымдастыру" бөлімі:
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 сынып
2 сынып
3 сынып
4 сынып
1.1. Негізгі қимыл дағдыларын дамыту
1.1.1.1 жаттығу залында өзін-өзі ұстау ережелерін сақтау
2.1.1.1 сабақта өзін-өзі ұстау ережелерін сақтау
3.1.1.1 жаттығу залында өзін-өзі ұстау ережелерін сақтау
4.1.1.1 жаттығу залында жүріс-тұрыс және қозғалыс ережелерін сақтау
1.1.1.2 мұғалімнің бұйрықтарын орындап, бір-бірден бағанды құру және қайта құру, бастың артқы жағына туралау
2.1.1.2 сапқа тұру және қайта құрылу ережесін сақтау: басты тік ұстау арқылы бір-бірден бағанға тұру, белгілеу бойынша бір қатарға тұру
3.1.1.2 қол ұстасып, бір сызықтан шеңберге дейін қайта құруды орындау; сапта, бағанада қолдарын созу; командаларды орындау: "Бұрыл!" "Тік тұр!", "Еркін тұр!", "Орында, адыммен жүр!", "Адамдық марш!", "Керемет, тоқта!".
4.1.1.2 санау арқылы бір орнында (оң, сол) бұрылу. Қадамдар жасау арқылы қосылу және бөліну; бұрылыспен қозғалыста залдың ортасы арқылы бір-бірден бағандардан екі бағанға дейін қайта құру
1.1.1.3 бір-бірінің соңынан еру; шеңбер бойымен жұппен жүру; шеңберге сапқа тұру
2.1.1.3 бір-бірден, шағын топтарда және бүкіл сыныппен түзу сызықта жүру; ойыншықтар арасындағы орама сызық бойымен жүру; өз орнына сапқа тұру

2) формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни. Соблюдение режима дня и личной гигиены (умывание рук, лица после занятий физическими упражнениями). Правила безопасности во время занятий. Правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений. Название снарядов. Принятие и реализация ценностей здорового и безопасного образа жизни, потребности в физическом самосовершенствовании на занятиях спортивно-оздоровительной деятельности. Владение понятиями о факторах, пагубно влияющих на здоровье человека, исключение из своей жизни вредных привычек. Развитие дыхания - выполнение основных положений и сочетание движений на дыхательные упражнения, дыхание через нос и рот в различных исходных положениях – сидя, стоя, лежа, дыхательные упражнения во время ходьбы с проговариванием звуков на выдохе, грудное, брюшное и смешанное дыхание. Контроль осанки. Бережное, ответственное и компетентное отношение к здоровью, как собственному, так и одноклассников.
Параграф 2. Система целей обучения
28. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.2.1.4 "1" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
29. Система целей обучения дана по разделам и классам:
1) раздел "Организация двигательной деятельности":
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1. Развитие основных двигательных навыков
1.1.1.1 выполнять правила поведения в физкультурном зале
2.1.1.1 соблюдать правила поведения на занятии
3.1.1.1 соблюдать правила поведения в зале
4.1.1.1 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале
1.1.1.2 выполнять команды учителя по построению и перестроению в колонну по одному, равнению в затылок
2.1.1.2 выполнять правила построения и перестроения: построение в колонну по одному, равнение в затылок; построение в одну шеренгу, равнение по разметке
3.1.1.2 выполнять перестроение из одной шеренги в круг, взявшись за руки; размыкание на вытянутые руки в шеренге, в колонне; повороты по ориентирам выполнять команды: "Равняйсь!" "Смирно!", "Вольно!", "На месте шагом марш!", "Шагом марш!", "Класс, стой!"
4.1.1.2 выполнять повороты на месте (направо, налево) подсчет; размыкание и смыкание приставными шагами; перестроение из колонны по одному в колонну по два через середину зала в движении с поворотом
1.1.1.3 ходить друг за другом; ходить парами по кругу; строиться в круг
2.1.1.3 ходить по одному, небольшими группами и всем классом в прямом направлении; ходить по извилистой линии между игрушками; становиться на свое место в строю

3.1.1.3 аяқтың ұшымен шеңбер бойымен жүру; өз орнына сапқа тұру
4.1.1.3 бағанада, жұппен залдың ортасынан жүріп өту, буындар бойынша сапқа тұру; өз орнына сапқа тұру
1.1.1.4 команданы орындау: "Сапқа тұр!", "Адамдық марш!", "Жүгір!".
2.1.1.4 Тұр!", "Отыр!", "Жүгір!", "Тоқта!" командаларын орындау.
3.1.1.4 мұғалімнің артынан қозғала отырып, бағаннан бір-бірден шеңберге қайта құру; қол ұстасып бағаннан ортасынан екі бағанға бір-бірден тұру
4.1.1.4 бір қатардан екіге және керісінше қайта құру
1.1.1.5 мұғалімнің жетекшілігімен қол мен иық белдеуіне, бас пен мойынға, денеге, аяққа арналған қарапайым жаттығулар жиынтығын орындау
2.1.1.5 мұғалімнің нұсқауымен қолдың, аяқтың, дененің, бастың негізгі позицияларын орнында және қозғалыста орындау
3.1.1.5 гимнастикалық таяқтармен, шағын шеңберлермен, үлкен және кіші доптармен жаттығулар кешенін орындау
4.1.1.5 жалпы дамыту және түзету жаттығуларының қарапайым кешендерін өз бетінше орындау
1.1.1.6 дене мүшелерін көрсету: кеуде қуысы, бас, мойын, қолдар, аяқ
2.1.1.6 қол мен иық белдеуінің, кеуде қуысының, аяқтың бұлшықеттерін дамытуға арналған жаттығулар жасау
3.1.1.6 қол және иық белдеуі, кеуде қуысы,тобық бұлшықеттерін дамытуға арналған жаттығулар жасау
4.1.1.6 шама келетін жаттығуларды өзбетінше орындау
1.1.1.7 биік емес (5 см) заттардан, арқаннан атап өту
2.1.1.7 тар жолдан жүру (ені 25 см)
3.1.1.7 аяқтың ұшымен жүру, заттар арасында ирек жолмен жүру
4.1.1.7 жүгіруді жаяу жүруді кезекпен орындау
1.1.1.8 жолда жүгіру (ені 30-40 см, ұзындығы 7 м); бір-бірден, топпен жүгіру
2.1.1.8 еденге қойылған арқан бойымен бір-бірінің артынан жүгіру
3.1.1.8 аяқтың ұшымен жүру, заттар арасында ирек жолмен жүру
4.1.1.8 топтармен және бір-бірден 15-20 м жүгіруді орындау
1.1.1.9 төмен заттардан секіру (биіктігі 15 см)
2.1.1.9 орнында екі аяқпен секіру, орындықтың айналасында екі аяқпен секіру
3.1.1.9 қол ұстасып, бірге секіру
4.1.1.9 орнынан ұзындыққа секіру
1.1.1.10 шарларды бір-біріне домалату (1,5м қашықтық); доптарды 1,5-2 м қашықтықтан қақпаға айналдыру
2.1.1.10 лақтыру жаттығуын орындау: допты, құм дорбаларын (допты) қашықтыққа лақтыру
3.1.1.10 допты қорапқа, себетке лақтыру (биіктігі 1 м); доптарды себетке басынан жоғары қарай лақтыру (себеттің биіктігі 1-2 м, қашықтық 1,5 м)
4.1.1.10 доптарды түйреуіштер арасында айналдыру (қашықтық 3 м, қақпаның ені 30 см); доптарды бастың артынан себетке лақтыру (жеке белгілі бір қашықтықта)
1.1.1.11 түзу сызық бойымен еңбектеу, тақтаймен (ені 30 см, ұзындығы 1,5 м) жорғалау, доғаның астына көтерілу (биіктігі 60 см)

3.1.1.3 ходить по кругу на носках; становиться на свое место в строю
4.1.1.3 ходить в колоне, парами через центр зала, строиться в звенья; становиться на свое место в строю
1.1.1.4 выполнять команды: "Построились!", "Шагом марш!", "Бегом марш!"
2.1.1.4 выполнять команды Встать!", "Сесть!", "Побежали!", "Остановились!"
3.1.1.4 перестраиваться из колонны по одному в круг, двигаясь за учителем; из колонны по одному в колонну по двое через середину, взявшись за руки
4.1.1.4 перестраиваться из одной шеренги в две и наоборот
1.1.1.5 выполнять простые комплексы упражнений для рук и плечевого пояса, головы и шеи, туловища, ног под руководством учителя
2.1.1.5 выполнять на месте и в движении основные положения рук, ног, туловища, головы по команде учителя
3.1.1.5 выполнять комплексы упражнений с гимнастическими палками, малыми обручами, большими и малыми мячами
4.1.1.5 самостоятельно выполнять простые комплексы общеразвивающих и корригирующих упражнений
1.1.1.6 показывать части своего тела: голова, шея, руки, ноги, туловище
2.1.1.6 выполнять упражнения на развитие мышц рук и плечевого пояса, туловища, ног
2.1.1.6 выполнять упражнения на развитие мышц рук и плечевого пояса, туловища, голеностопного сустава
4.1.1.6 выполнять посильные упражнения самостоятельно
1.1.1.7 ходить, переступая через веревку, невысокие (5 см) предметы
2.1.1.7 ходить по узкой дорожке (ширина 25 см)
3.1.1.7 ходить на носках, ходить между предметами змейкой
4.1.1.7 чередовать бег с ходьбой
1.1.1.8 бегать по дорожке (шириной 30-40 см, длиной 7 м); бегать по одному, стайкой
2.1.1.8 бегать друг за другом вдоль каната, положенного на пол
3.1.1.8 бегать на носках, бегать между предметами змейкой
4.1.1.8 выполнять перебежки группами и по одному 15-20м
1.1.1.9 спрыгивать с невысоких предметов (высота 15 см)
2.1.1.9прыгать на месте на двух ногах, прыгать вокруг стульчика на двух ногах
3.1.1.9 прыгать вдвоем, взявшись за руки
4.1.1.9 прыгать в длину с места
1.1.1.10 катать шарики друг другу (расстояние 1,5 м); прокатывать мячи в ворота с расстояния 1,5-2 м
2.1.1.10 выполнять упражнение на метание: бросать мяч, мешочки с песком (мячом) на дальность
3.1.1.10 бросать мяч в ящик, корзину (высота 1 м); бросать мячи в корзину из-за головы (высота корзины 1-2 м., расстояние 1,5 м)
4.1.1.10 прокатывать мячи между кеглями (расстояние 3 м, ширина ворот 30 см); бросать мячи в корзину из-за головы (расстояние индивидуально)
1.1.1.11 ползать на четвереньках по прямой линии, по доске (шириной 30 см, длиной 1,5 м.), подлезать под дугу (высота 60 см)

2.1.1.11 ені 30 см, ұзындығы 1,5 м көлбеу жазықтықта (тақтада) тізеге көтерілу
3.1.1.11 аяқтың бір ұшымен 30 см көтерілген жиі рельстері бар көлбеу баспалдаққа көтерілу; көлбеу баспалдаққа көтерілу және одан түсу
4.1.1.11 тік гимнастикалық қабырғаға көтерілу және одан ерікті түрде түсу (биіктігі 1,5 м)
1.2. Тыныс алу жаттығулары
1.1.2.1 жату, тұру, отыру позицияларында диафрагмалық, қабырға және аралас тыныс алу жаттығуларын орындау (еліктеу, қол шапалақтау, санау)
2.1.2.1 тыныс алу жаттығуларының орындау
3.1.2.1 тыныс алу жаттығулар кешендерін орындау
4.1.2.1 кеуде қуысының қозғалысымен тыныс алуды күшейту
1.1.2.2 тыныс алуды әртүрлі қозғалыстармен үйлестіру
2.1.2.2 мұрын мен ауыз арқылы тыныс алуды әртүрлі бастапқы позицияларда орындау – отыру, тұру, жату
3.1.2.2 тыныс алуды әртүрлі қозғалыстармен үйлестіру
4.1.2.2 жүру, жүгіру, секіру кезінде ырғақты тыныс алу
1.1.2.3 мұғаліммен бірге жүру кезінде тыныс алу жаттығуларын жасау
2.1.2.3 дем шығару кезінде дыбыстарды айту арқылы серуендеу кезінде тыныс алу жаттығуларын жасау
3.1.2.3 жалпы даму жаттығуларын орындау кезінде тыныс алу тереңдігі мен қарқынын өзгерту
4.1.2.3 қозғалыс сипатына сәйкес тыныс алу тереңдігі мен қарқынының ерікті өзгеруін қадағалау
1.1.2.4 қозғалыс сипатына сәйкес тыныс алу тереңдігі мен қарқынын өзгерту (еліктеу, шапалақтау, санау)
2.1.2.4 қозғалыс әрекеттерін орындау кезінде тыныс алу жаттығуларын орындау
3.1.2.4 әр түрлі қарқынмен қарапайым жаттығуларды орындау кезінде дұрыс тыныс алуды қадағалау
4.1.2.4 әр түрлі бағыттағы жаттығулар кешенін орындау кезінде дұрыс тыныс алу
1.3. Жүктеменің әртүрлі түрлерін реттеу
1.1.3.1 мұғалімнің басшылығымен қарапайым қимылдарды орындау кезінде туындауы мүмкін қиындықтарды жеңу
2.1.3.1 мұғалімнің басшылығымен және қарапайым физикалық жаттығуларды орындау кезінде туындауы мүмкін қиындықтарды өз бетінше жеңу
3.1.3.1 қарапайым және өзгертілген физикалық жаттығуларды орындау кезінде қиындықтарды жеңу
4.1.3.1 қарапайым және өзгертілген физикалық жаттығуларды орындау кезінде қиындықтарды жеңу
1.1.3.2 мұғалімнің сигналы бойынша аялдамалармен жүру ("Тоқта!", ысқырық, шапалақ)
2.1.3.2 еденнен, қабырғадан секіргеннен кейін допты ұстап алу
3.1.3.2 гимнастикалық таяқшаны екі қолмен, төменнен ұстап, көлденең күйде лақтыру және ұстау
4.1.3.2 көлемі, пішіні, түсі, ауырлығы бойынша заттарды таңдаумен жаттығулар жасау
1.1.3.3 заттарды жинау (көрсетілген белгілер бойынша: мөлшері, түсі, формасы)

2.1.1.11 лазать на коленях по наклонной плоскости (доске) шириной 30 см, длиной 1,5 м.
3.1.1.11 лазать по наклонной лесенке с частыми рейками, поднятой одним концом на 30 см.; влезать на наклонную лесенку и спускаться с нее
4.1.1.11 влезать на вертикальную гимнастическую стенку и спускаться с нее произвольно (высота 1,5 м)
1.2. Дыхательные упражнения
1.1.2.1 выполнять упражнения на диафрагмальное, реберное и смешанное дыхание в положениях лежа, стоя, сидя (по подражанию, под хлопки, под счет)
2.1.2.1 выполнять дыхательные упражнения по подражанию, под хлопки, под счет
3.1.2.1 выполнять комплексы дыхательных упражнений
4.1.2.1 выполнять усиленное дыхание с движением грудной клетки
1.1.2.2 согласовывать дыхание с различными движениями
2.1.2.2 выполнять дыхание через нос и рот в различных исходных положениях – сидя, стоя, лежа
3.1.2.2 согласовывать дыхание с различными движениями
4.1.2.2 осуществлять ритмичное дыхание в ходьбе, беге, подпрыгивании
1.1.2.3 выполнять дыхательные упражнения во время ходьбы вместе с учителем
2.1.2.3 выполнять дыхательные упражнения во время ходьбы с проговариванием звуков на выдохе
3.1.2.3 изменять глубину и темп дыхания при выполнении общеразвивающих упражнений
4.1.2.3 следить за произвольным изменением глубины и темпа дыхания в соответствии с характером движений
1.1.2.4 изменять глубину и темп дыхания в соответствии с характером движения (по подражанию, под хлопки, под счет)
2.1.2.4 выполнять дыхательные упражнения при выполнении двигательных упражнений
3.1.2.4 следить за правильным дыханием при выполнении простейших упражнений в различном темпе
4.1.2.4 осуществлять правильное дыхание при выполнении комплексов упражнений разной направленности
1.3. Регулирование различных видов нагрузки
1.1.3.1 под руководством учителя преодолевать возможные трудности, возникающие при выполнении простых движений
2.1.3.1 под руководством учителя и самостоятельно преодолевать возможные трудности, возникающие при выполнении простых физических упражнений
3.1.3.1 преодолевать трудности при выполнении простых и измененных физических упражнений
4.1.3.1 преодолевать трудности при выполнении простых и измененных физических упражнений
1.1.3.2 ходить с остановками по сигналу учителя (по команде "Стой!", по свистку, хлопку)
2.1.3.2 выполнять ловлю мяча после отскока от пола, от стены
3.1.3.2 выполнять подбрасывание и ловлю гимнастической палки в горизонтальном положении двумя руками, хватом снизу
4.1.3.2 выполнять упражнения с выбором предметов по размеру, форме, цвету, тяжести
1.1.3.3 собирать предметы (по указанным признакам: величине, цвету, форме)

2.1.3.3 мұғалімнің бұйрығымен қозғалыс әрекеттерін орындау ("Қадам Жаса!", "Тоқта!".), сигнал (ысқырық, шапалақ, музыка), ыммен
3.1.3.3 жетекші қолда шеңберді айналдыруды, әртүрлі сигналдар (шапалақтау, ысқырық, команда) бойынша басынан бастап жүгіруді, бақылау
4.1.3.3 допты еденге секіру биіктігіне соғу және гимнастикалық таяқшаны екі қолмен жоғарыдан ұстап алу, лақтыру және аулау; бір қолмен ұстау
3.1.3.4 көзбен бақылаудың көмегінсіз нақты биіктікке және қозғалыс жасау арқылы қолды көтеруді орындау
1.4. Бұлшықет тонусын нығайту
1.1.4.1 мұғалімнің жетекшілігімен бұлшықеттерді босаңсыту жаттығуларын орындау
2.1.4.1 мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша бұлшықеттерді босаңсыту тапсырмаларын орындау
3.1.4.1 мұғалімнің ауызша нұсқауларына сәйкес жаттығулар жасау: қолдар мен саусақтардың, тобық пен аяқтың, кеуде қуысының бұлшықеттерін дамыту және босаңсыту
4.1.4.1 өз бетінше жаттығулар жасау: қолдар мен саусақтардың, тобық буындары мен аяқтардың бұлшықеттерін дамыту және босаңсыту, денені нығайту, дұрыс позаны қалыптастыру
1.1.4.2 саусақтар мен қолдардағы бұлшықеттерді күшейту жаттығуларын орындау кезінде қысымды сезіну
2.1.4.2 бұлшықетті босаңсыту жаттығуларын орындау
3.1.4.2 гимнастикалық таяқтармен, жалаулармен, кішкентай жаттығулармен жаттығулар кешенін орындау
4.1.4.2 мұғалімнің көмегімен (алға, артқа) айналу комбинациясын орындау, "көпір" жасау
1.1.4.3 іште, арқада жатып бастапқы қалыптан дененің айналуын орындау
2.1.4.3 жұмсақ беті бар көлбеу жазықтықта домалап, дененің айналуын орындау
3.1.4.3 бір аяқпен отырып, екінші аяқтың ұшымен өкшесін көтеріп топпен арқада жатып домалауды орындау
4.1.4.3 бір аяқпен, екіншісімен еденге параллель орындау
1.1.4.4 денені бір жақтан екінші жаққа домалату, өкшені айналдыра отырып, аяқтың ұшымен көтеруді орындау
2.1.4.4 топтастыруды бір аяқта тұрып, екінші аяқты тіреуіште сүйеніп, арқаға жату арқылы орындау
3.1.4.4 бір тіректің бетінен екіншісіне атап өту: гимнастикалық төсеніштер, орындықтар бойымен
4.1.4.4 қолды жан-жаққа қою арқылы орындау жаттығулар:"Қарлығаш, көлбеу жұмсақ бетінен бүйірге қарай айналдыру
1.5. Қозғалыс ойындар және спорттық жаттығулар элементтері
1.1.5.1 қозғалыс ойындар және спорттық жаттығулар элементтерін орындау кезінде өз денсаулығы туралы хабарлау
2.1.5.1 қозғалыс ойындар және спорттық жаттығулар элементтерін орындау кезінде өз денсаулығы туралы хабарлау
3.1.5.1 қозғалыс ойындар және спорттық жаттығулар элементтерін орындау кезінде пайда болатын денсаулықтағы ақауларды, жайсыз сезімдері туралы хабарлау

2.1.3.3 выполнять двигательные действия по команде учителя ("Шагом марш!", "Стой!".), сигналу (свистком, хлопками, музыкой), жестом
3.1.3.3 выполнять вращение обруча на ведущей руке, бег со старта по различным сигналам (хлопок, свисток, команда), контроля
4.1.3.3 выполнять удары мяча о пол на высоту подскока и ловля, подбрасывание и ловля гимнастической палки двумя руками хватом сверху; ловля одной рукой
3.1.3.4 выполнять поднимание рук до определенной высоты и воспроизведение движения без зрительного контроля
1.4. Укрепление мышечного тонуса
1.1.4.1 выполнять под руководством учителя упражнения на расслабление мышц
2.1.4.1 выполнять задания на расслабление мышц по словесной инструкции учителя
3.1.4.1 по словесной инструкции учителя выполнять упражнения на: развитие и расслабление мышц кистей рук и пальцев, голеностопных суставов и стоп, туловища
4.1.4.1 самостоятельно, выполнять упражнения на: развитие и расслабление мышц кистей рук и пальцев, голеностопных суставов и стоп, укрепление туловища, формирование правильной осанки
1.1.4.2 ощущать напряжение при выполнении упражнений на укрепление мышц пальцев и кистей рук
2.1.4.2 выполнять упражнения на расслабление мышц
3.1.4.2 выполнять комплексы упражнений с гимнастическими палками, флажками, малыми
4.1.4.2 выполнять кувырок (вперед, назад), комбинацию из кувырков, "мостик" с помощью учителя
1.1.4.3 выполнять перевороты тела из исходного положения лежа на животе, спине
2.1.4.3 выполнять перевороты тела, скатываясь по наклонной плоскости с мягкой поверхностью
3.1.4.3 выполнять перекаты в группировке на спине, в приседе, стойку на одной ноге, вторая поставлена на подъем стопы опорной ноги
4.1.4.3 выполнять стойку на одной ноге, вторая параллельно полу
1.1.4.4 выполнять перекаты тела в стороны, поднимание на носках с перекатом на пятки
2.1.4.4 выполнять группировку в приседе, лежа на спине, стойку на одной ноге, вторая поставлена на подъем стопы опорной ноги
3.1.4.4 выполнять перешагивание с поверхности одной опоры на другую: по стопкам гимнастических матов, по скамейкам
4.1.4.4 выполнять упражнение руки в стороны, "ласточка", кувырок в сторону с наклонной мягкой поверхности
1.5. Подвижные игры и элементы спортивных упражнений
1.1.5.1 сообщать о самочувствии во время подвижных игр и во время выполнения элементов спортивных упражнений
2.1.5.1 сообщать о самочувствии во время подвижных игр и во время выполнения элементов спортивных упражнений
3.1.5.1 сообщать о самочувствии, ощущениях, связанных со здоровьем, которые возникают во время подвижных игр и во время выполнения элементов спортивных упражнений

4.1.5.1 қозғалыс ойындар және спорттық жаттығулар элементтерін орындау кезінде өз денсаулығы туралы хабарлау
1.1.5.2 таза ауада серуенге қатысу
2.1.5.2 таңертеңгілік жаттығулар, дене шынықтыру минуттары, дене шынықтыру сабақтары, денсаулықты нығайту жаттығуларын орындау
3.1.5.2 оқу жылында болатын дене шынықтыру-сауықтыру шараларына, ашық алаңда және ғимарат та болатын қозғалыс ойындарына қатысу
4.1.5.2 өзінің оқу және мектептен тыс қызметін ескере отырып, күн тәртібін сақтау
1.1.5.3 дене шынықтыруға арналған киім мен жабдықты ажырату
2.1.5.3 дене шынықтыруға арналған киім мен жабдықты атау және ажырату
3.1.5.3 сабақты өткізу шарттарына байланысты киім мен аяқ киімді таңдау
4.1.5.3 сабақты өткізу шарттарына байланысты киім мен аяқ киімді таңдау
1.1.5.4 "Картоп отырғызу", "Пойыз", "Қоңыздар", "Құрсауға түс" ойын жаттығуларын орындау
2.1.5.4 "Көліктен сақ бол", "Балықшылар", "Машиналар", "Құрсауды қуып жет", "Допты итер" ойын жаттығуларын орындау
3.1.5.4 "Үкі", "Парашютшілер", "Жолақтармен секіру", ойын жаттығуларын орындау
4.1.5.4 "Мысық пен тышқан", "Тарт-тартамыз", "Допты дәл түсір", "Такси" ойын жаттығуларын орындау
1.1.5.5 "Ыстық доп" "Шеңбер бойымен допты лақтыру", "Құлама!" "Орамал бұлғады", "Түйреуіштерге дәл салу" ойын жаттығуларын орындау
2.1.5.5 "Текшелерді ізде", "Допты түсіріп алма", "Қорапты ұр", "Кегельбан", "Бір, екі, сол — сарбаздар сияқты", "Кірді шай", "Суды шайқау" ойын жаттығуларын орындау
3.1.5.5 "Бірінші бол", "Паравоз", "Құлатып алма", "Отырықшы футбол", "Кегельбан", "Слалом", "Тышқан қақпаны" ойын жаттығуларын орындау
4. 1.5.5 "Тәртіпті доп", "Құрсау арқылы", "Тірі себет", "Дөңгелек доп", "Түйреуіштерге дәл салу", "бір, екі, жоғарғы!" ойын жаттығуларын орындау
2) "Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру" бөлімі:
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 сынып
2 сынып
3 сынып
4 сынып
2.1. Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
1.2.1.1 денеге қысым түсіру барысында ауырсыну немесе ыңғайсыздық сезімі туралы қол жетімді тәсілдермен хабарлау
2.2.1.1 денеге қысым түсіру барысында ауырсыну немесе ыңғайсыздық сезімі туралы қол жетімді тәсілдермен хабарлау
3.2.1.1 қарқынды жаттығуларды орындауда ауырсыну немесе ыңғайсыздық сезімі туралы қол жетімді тәсілдермен хабарлау
4.2.1.1 жаттығу кезінде ауырсынуды өз бетіңізше анықтау
1.2.1.2 дене жаттығуын орындау кезінде қауіпсіз мінез-құлықты таныту
2.2.1.2 дене жаттығу кезінде қауіпсіз мінез-құлық және жарақаттанудың алдын алу дағдыларын таныту
3.2.1.2 дене жаттығу кезінде қауіпсіз мінез-құлық және жарақаттанудың алдын алу дағдыларын таныту

4.1.5.1 сообщать о самочувствии во время подвижных игр и спортивных упражнений
1.1.5.2 участвовать в прогулке на свежем воздухе
2.1.5.2 выполнять упражнения утренней зарядки, физкультминуток, уроков физической культуры, закаливания
3.1.5.2 участвовать в физкультурно- оздоровительных мероприятиях в течение учебного дня, в подвижных играх в помещении и на открытом воздухе
4.1.5.2 соблюдать режим дня с учҰтом своей учебной и внешкольной деятельности
1.1.5.3 различать одежду и инвентарь, предназначенные для занятий спортом
2.1.5.3 различать и называть одежду и инвентарь, предназначенные для занятий спортом
3.1.5.3 подбирать одежду и обувь в зависимости от условий проведения занятий
4.1.5.3 подбирать одежду и обувь в зависимости от условий проведения занятий
1.1.5.4 выполнять игровые упражнения "Посадка картофеля", "Поезд", "Жуки", "Попади в обруч"
2.1.5.4 выполнять игровые упражнения "Берегись автомобиля", "Рыбаки", "Машины", "Догони обруч", "Толкни мяч"
3.1.5.4 выполнять игровые упражнения "Совушка", "Парашютисты", "Прыжки по полоскам", "Аист"
4.1.5.4 выполнять игровые упражнения "Кошка и мышка", "Тянем-потянем", "Попади в мяч", "Такси"
1.1.5.5 выполнять игровые упражнения "Горячий мяч", "Мяч по кругу", "Не сбей!", "Помахали платком", "Попади в кегли"
2.1.5.5 выполнять игровые упражнения "Поищем кубики", "Не урони мяч", "Отбей коробку", "Кегельбан", "Раз, два, левой — как солдаты", "Полощем белье", "Стряхиваем воду"
3.1.5.5 выполнять игровые упражнения "Стань первым", "Паровозик", "Не задень", "Сидячий футбол", "Кегельбан", "Слалом", "Мышеловка"
4. 1.5.5 выполнять игровые упражнения "Послушный мячик", "Через обруч", "Живая корзина", "Мяч по кругу", "Попади в кегли", "Раз, два, топ!"
2) раздел "Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни":
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
1.2.1.1 сообщать доступными способами о болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки
2.2.1.1 сообщать доступными способами о болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки
3.2.1.1 сообщать о болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта при выполнении посильных упражнений
4.2.1.1 определять самостоятельно болезненные ощущения при выполнении упражнений
1.2.1.2 проявлять безопасное поведение во время занятий физическими упражнениями
2.2.1.2 проявлять навыки безопасного поведения и предупреждения травматизма во время занятий физическими упражнениями
3.2.1.2 проявлять навыки безопасного поведения и предупреждения травматизма во время занятий физическими упражнениями

4.2.1.2 дене жаттығу кезінде қауіпсіз мінез-құлық және жарақаттанудың алдын алу дағдыларын таныту
1.2.1.3 ересек адамның көмегімен спорт залында, киім ауыстыратын бөлмеде, дәретханада бағдарлана алу
2.2.1.3 жарақат алғанда қолдан келерлік көмек көрсете алу
3.2.1.3 спорттық бөлмелердің, спорттық жабдықтардың (доп, гантель, арқан) және құралдар (бөрене, гимнастикалық орындық, қабырға) қызметін түсіну
4.2.1.3 дене шынықтыру залында бағдарлана алу, дене шынықтыру бөлмелерінің қызметін, дене шынықтыру құралдарын (баскетбол қалқаны, волейбол торы (тірек), бөрене, гимнастикалық орындық, қабырға) және инвентаряны түсіну
1.2.1.4 құрдастарымен қарым-қатынас кезінде мінез-құлық ережелерін сақтау
2.2.1.4 дене шынықтыру залында бағдарлана алу
3.2.1.4 физикалық іс-әрекетке әртүрлі контексте қатысу мүмкіндіктерін анықтау
4.2.1.4 моторикасын ескере отырып әртүрлі контексте физикалық іс-әрекетке қатысу мүмкіндігін анықтау
2.2.1.5 денеге қысым түсіру қызметке өз мүмкіндіктерін дербес анықтау
3.2.1.5 сабақ барысында құдастарына мейірімділік таныту
4.2.1.5 сабақ барысында құрдастарына мейірімділік таныту
2.2.1.6 құрдастарымен қарым-қатынас жасау кезінде дұрыс мінез-құлық ережелерін сақтау
30. Бағдарлама Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-4 сыныптары үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
31. Оқу мақсаттарын сыныптар мен тоқсандар бойынша бөлу ұсыныс түрінде берілген. Мұғалім оқу материалының күрделілігін төмендету немесе арттыру, әрбір білім алушының мүмкіндіктері мен нақты жетістіктерін ескере отырып, оқу материалының көлемін ұлғайту немесе азайту үшін оқу материалын бірінші тоқсаннан (сыныптан) екінші тоқсанға ауыстыра алады.
Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-4 сыныптары үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 1-сынып:
Өтпелі ортақ тақырыптар
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1-2 апта:білім алушыларды бақылау және зерттеу;
3 апта "Мен және менің дене бітімім;
4 –апта "Жеміс-жидектер";
5 - апта"Көкіністер"; 6-апта "Менің ойыншықтарым";
7 –апта "Менің отбасым";
8-апта "Менің үйім" 9 –апта "Менің мектебім"
1.1. Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
1.1.1.1 жаттығу залында өзін-өзі ұстау ережелерін сақтау
1.1.1.2 мұғалімнің бұйрықтарын орындап, бір-бірден бағанды құру және қайта құру, бастың артқы жағына туралау
1.1.1.3 бір-бірінің соңынан еру; шеңбер бойымен жұппен жүру; шеңберге сапқа тұру

4.2.1.2 проявлять безопасное поведение для предупреждения травматизма во время занятий физическими упражнениями
1.2.1.3 ориентироваться в спортивном зале, раздевалке, туалете с помощью взрослого
2.2.1.3 оказывать посильную помощь при травмах
3.2.1.3 понимать назначение спортивных помещений, спортивного инвентаря (мяч, гантеля, скакалка) и снарядов (бревно, гимнастическая скамейка, стенка)
4.2.1.3 ориентироваться в спортивном зале, понимать назначение спортивных помещений, спортивных снарядов (баскетбольный щит, волейбольная сетка (стойка), бревно, гимнастическая скамейка, стенка) и инвентаря
1.2.1.4 соблюдать правила поведения при общении со сверстниками
2.2.1.4 ориентироваться в спортивном зале
3.2.1.4 определять возможности участия в физической деятельности в разных контекстах
4.2.1.4 определять возможность участвовать в физической деятельности в разных контекстах с учетом своих двигательных возможностей
2.2.1.5 определять собственные возможности участия в физической деятельности
3.2.1.5 доброжелательно относиться к одноклассникам во время занятий
4.2.1.5 доброжелательно относиться к одноклассникам во время занятий
2.2.1.6 соблюдать правила поведения при общении со сверстниками
30. Настоящая Программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов.
31. Распределение учебного материала по годам обучения (классам) и четвертям в настоящей программе является примерным. Учитель имеет право перенести учебный материал из одной четверти (класса) в другую для снижения или увеличения сложности учебного материала, увеличить или уменьшить объем учебного материала с учетом возможностей и реальных достижений каждого обучающегося.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов
1) 1 класс:
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1-2 неделя: наблюдение и обследование обучающихся;
3 неделя "Я, мое тело";
4 неделя "Фрукты, ягоды";
5 неделя "Овощи";
6 неделя "Мои игрушки";
7 неделя "Моя семья";
8 неделя "Мой дом" 9 неделя "Моя школа"
1.1. Развитие основных двигательных навыков
1.1.1.1 выполнять правила поведения в физкультурном зале
1.1.1.2 выполнять команды учителя по построению и перестроению в колонну по одному, равнению в затылок
1.1.1.3 ходить друг за другом; ходить парами по кругу; строиться в круг

1.1.5.5 "Ыстық доп", "Шеңбер бойымен допты лақтыру", "Құлама!", "Орамал бұлғады", "Түйреуіштерге дәл салу" ойын жаттығуларын орындау
1.2. Тыныс алу жаттығулары
1.1.2.1 жату, тұру, отыру позицияларындадиафрагмалық, қабырға және аралас тыныс алу жаттығуларын орындау (еліктеу, қол шапалақтау, санау)
1.1.2.2 тыныс алуды әртүрлі қозғалыстармен үйлестіру
1.1.2.3 мұғаліммен бірге жүру кезінде тыныс алу жаттығуларын жасау
1.1.2.4 қозғалыс сипатына сәйкес тыныс алу тереңдігі мен қарқынын өзгерту (еліктеу, шапалақтау, санау)
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
1.2.1.1 денеге қысым түсіру барысында ауырсыну немесе ыңғайсыздық сезімі туралы қол жетімді тәсілдермен хабарлау
1.1. Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
1.1.1.7 биік емес (5 см.) заттардан, арқаннан атап өту
1.1.1.8 жолда жүгіру (ені 30-40 см., ұзындығы 7 м.); бір-бірден, топпен жүгіру
1.1.1.9 төмен заттардан секіру (биіктігі 15 см.)
1.1.1.10 шарларды бір-біріне домалату (1,5 м. қашықтық); доптарды 1,5-2 м. қашықтықтан қақпаға айналдыру
1.1.1.11 түзу сызық бойымен еңбектеу, тақтаймен (ені 30 см., ұзындығы 1,5 м.) жорғалау, доғаның астына көтерілу (биіктігі 60 см.)
1 – апта "Ағаш";
2 –апта "Гүлдер";
3 – апта "Жәндіктер";
4 - апта "Көктем мезгіліне арналған киімдер";
5 – апта "Балықтар"; 6 –апта "Жемістер"; 7 – апта "Көкіністер";
8 – апта "Жеміс-жидектер";
9 –апта "Жаз мезгіліне арналған киімдер";
"Балалардың жаз мезгіліндегі қызықтары"
4 – тоқсан
1.5. Қозғалыс ойындар және спорттық ойындардың элементтері
1.1.5.1 қозғалыс ойындар және спорттық жаттығулар элементтерін орындау кезінде өз денсаулығы туралы хабарлау
1.1.5.2 таза ауада серуенге қатысу
1.1.5.3дене шынықтыруға арналған киім мен жабдықты ажырату
1.1.5.4 "Картоп отырғызу", "Пойыз", "Қоңыздар", "Құрсауға түс" ойын жаттығуларын орындау
1.1.5.5 "Ыстық доп" "Шеңбер бойымен допты лақтыру", "Құлама!", "Орамал бұлғады", "Түйреуіштерге дәл салу" ойын жаттығуларын орындау
2.1. Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
1.2.1.2 сабақ барысында дене жаттығуларын орындауда қауіпсіз мінез-құлық таныту
1.2.1.3 ересек адамның көмегімен спорт залында, киім ауыстыратын бөлмеде, дәретханада бағдарлана алу
1.2.1.4 құрдастарымен қарым-қатынас кезінде мінез-құлық ережелерін сақтау
2) 2- сынып:
Өтпелі ортақ тақырыптар
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1-2 апта: білім алушыларды бақылау және зерттеу; апта "Мен және менің отбасым; 4 –апта "Менің дене бітімім. Мен-ұлмым, Мен-қызбын";
5-апта "Көкіністер"; 6 –апта "Жеміс-жидектер";
7 –апта "Менің ойыншықтарым";
8 – апта "Менің үйім"; 9 –апта "Менің мектебім"

1.1.5.5 выполнять игровые упражнения "Горячий мяч", "Мяч по кругу", "Не сбей!", "Помахали платком", "Попади в кегли"
1.2. Дыхательные упражнения
1.1.2.1 выполнять упражнения на диафрагмальное, реберное и смешанное дыхание в положениях лежа, стоя, сидя (по подражанию, под хлопки, под счет)
1.1.2.2 согласовывать дыхание с различными движениями
1.1.2.3 выполнять дыхательные упражнения во время ходьбы вместе с учителем
1.1.2.4 изменять глубину и темп дыхания в соответствии с характером движения (по подражанию, под хлопки, под счет)
2.1.Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
1.2.1.1 сообщать доступными способами о болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки
1.1. Развитие основных двигательных навыков
1.1.1.7 ходить, переступая через веревку, невысокие (5 см.) предметы
1.1.1.8 бегать по дорожке (шириной 30-40 см., длиной 7 м.); бегать по одному, стайкой
1.1.1.9 спрыгивать с невысоких предметов (высота 15 см.)
1.1.1.10 катать шарики друг другу (расстояние 1,5 м.); прокатывать мячи в ворота с расстояния 1,5-2 м.
1.1.1.11 ползать на четвереньках по прямой линии, по доске (шириной 30 см., длиной 1,5 м.), подлезать под дугу (высота 60 см.)
1 неделя "Деревья";
2 неделя Цветы";
3 неделя "Насекомые";
4 неделя "Одежда для весны";
5 неделя "Рыбы";
6 неделя "Фрукты";
7 неделя "Овощи";
8 неделя "Ягоды";
9 неделя "Одежда для лета";
"Летние забавы детей"
4 четверть
1.5. Подвижные игры и элементы спортивных упражнений
1.1.5.1 сообщать о самочувствии во время подвижных игр и во время выполнения элементов спортивных упражнений
1.1.5.2 участвовать в прогулке на свежем воздухе
1.1.5.3 различать одежду и инвентарь, предназначенные для занятий спортом
1.1.5.4 выполнять игровые упражнения "Посадка картофеля", "Поезд", "Жуки", "Попади в обруч"
1.1.5.5 выполнять игровые упражнения "Горячий мяч", "Мяч по кругу", "Не сбей!", "Помахали платком", "Попади в кегли"
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
1.2.1.2 проявлять навыки безопасного поведения во время занятий физическими упражнениями
1.2.1.3 ориентироваться в спортивном зале, раздевалке, туалете с помощью взрослого
1.2.1.4 соблюдать правила поведения при общении со сверстниками
2) 2 класс:
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1-2 неделя наблюдение и обследование обучающихся; 3 неделя "Я и моя семья";
4 неделя "Мое тело. Я - мальчик, я - девочка";
5 неделя "Овощи";
6 неделя "Фрукты, ягоды";
7 неделя "Мои игрушки";
8 неделя "Мой дом";
9 неделя "Моя школа"

3. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) әртүрлі анализаторларға мақсатты жүйелі әсер ету арқылы сенсорлық тәжірибені байыту;
2) кеңістіктік-уақыттық бағдарды қалыптастыру және дамыту;
3) графомоторлық дағдыларды қалыптастыру және дамыту;
4) өнімді қызметтің әртүрлі түрлеріне (оқу, бейнелеу, тұрмыстық және еңбек) негіз болатын қарапайым қызмет әдістерін қалыптастыру және дамыту.
4. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) көру, есту, кинестетикалық және кинетикалық қабылдауды, қоршаған объектілердің ерекше қасиеттерін қабылдауды дамыту-жаңалықтар;
2) қоршаған әлемді оның объектілерінің барлық қасиеттерінде, қасиеттері мен белгілерінде (түсі, пішіні, жетегі, қашықтығы, дәмі, иісі, дыбысы, ритағы және т. б.) қабылдау қабілетін қалыптастыру;
3) көз-қимыл және мотор үйлестіруді дамыту;
4) кеңістіктік бағдарлауды дамыту;
5) ірі және ұсақ моториканы дамыту;
6) ерікті мінез-құлықты, эмоционалдық саланы түзету және дамыту;
7) танымдық процестерді түзету және дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесін ұйымдастыру кезінде мыналарды ескеру қажет:
1) ұжымдық оқыту жағдайында оқушылардың танымдық белсенділігінің төмендігі;
2) алдыңғы жұмыста қолданылатын мұғалімнің көмегін ынталандыратын бағыттаушыға әлсіз реакция;
3) коммуникативтік, реттеуші, жоспарлаушы сөйлеу функцияларының өрескел дамымауы;
4) бастауыш сынып оқушыларының өз белсенділігін сақтаудағы және қырық бес минут ішінде бір оқу пәнінің мазмұнына зейінін шоғырландырудағы шағын ресурсы;
5) қалыптасатын дағдыларды автоматтандырудың қиындықтары.
6. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдерінің негізінде зияты айқын бұзылған адамдардың өмірін "қалыпқа келтіру" тұжырымдамасы жатыр. Жеке даму, әлеуметтік тәжірибені қалыптастыру, оқушыларды қоршаған адамдарға, заттарға, іс-әрекеттерге, қарым-қатынастарға тарту үшін жағдай жасау көзделеді.
7. Бастауыш сыныптарда педагогикалық іс - шаралар практикалық дағдыларды игеру тәсілдерін қалыптастыруға бағытталған-мұғалімнің іс-әрекетіне еліктеу, үлгі бойынша жұмыс істеу, ересектер мен балалармен ынтымақтастық.
8. Мұғалімдер оқушылардың бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, жеке қарқынмен даму құқығын құрметтейді; үнемі өзгеріп отыратын мүмкіндіктерді зерттейді, білім беру қажеттіліктерін бағалайды, дағдыларды дамыту мен игерудегі шағын жетістіктерді тіркейді. Кез-келген прогресс оқуда оң нәтиже ретінде қарастырылады.

3. Учебные задачи Программы:
1) обогащать чувственный опыт через целенаправленное систематическое воздействие на различные анализаторы;
2) формировать и развивать пространственно-временную ориентацию;
3) формировать и развивать графомоторные навыки;
4) формировать и развивать приемы элементарной деятельности, которые послужат основой разных видов продуктивной деятельности (учебной, изобразительной, бытовой и трудовой).
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развитие зрительного, слухового, кинестетического и кинетического восприятия, восприятия особых свойств объектов окружающей действительности;
2) формирование способности воспринимать окружающий мир во всем многообразии свойств, качеств и признаков его объектов (цвет, форма, величина, отдаленность, вкус, запах, звук, ритм и т.п.);
3) развитие зрительно-двигательной и моторной координации;
4) развитие пространственной ориентации;
5) развитие крупной и мелкой моторики;
6) коррекция и развитие произвольного поведения, эмоциональной сферы;
7) коррекция и развитие познавательных процессов.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. При организации учебного процесса необходимо учитывать:
1) низкую познавательную активность учащихся в условиях коллективного обучения;
2) слабую реакцию на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемую во фронтальной работе;
3) грубое недоразвитие коммуникативной, регулятивной, планирующей функций речи;
4) малый ресурс младших школьников в поддержании собственной активности и концентрации внимания на содержании одного учебного предмета в течение сорока пяти минут;
5) трудности автоматизации формируемых навыков.
6. В основе педагогических подходов к организации учебного процесса лежит концепция "нормализации" жизни лиц с выраженным нарушением интеллекта. Предполагается создание условий для индивидуального развития, формирования социального опыта, вовлечения школьников в окружающий их мир людей, предметов, действий, отношений.
7. В начальных классах педагогические мероприятия направлены на формирование способов усвоения практических навыков - умение подражать действиям педагога, работать по образцу, сотрудничать со взрослым и детьми.
8. Педагоги уважают право школьников развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя свои уникальные особенности; постоянно изучают изменяющиеся возможности, оценивают образовательные потребности, фиксируют минимальные продвижения в развитии и усвоении навыков. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата в обучении.

9. Педагогтер осы бағдарламадан әрбір оқушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын, сондай-ақ оқушылардың жеке мүмкіндіктері мен білім беру, жеке жетістіктерін бағалау нәтижелерін ескере отырып, оқыту әдістерін, нысандарын, құралдарын дербес таңдайды.
10. Оқу-тәрбие процесі зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың бүкіл кезеңі ішінде пәндік іс-әрекетте құрылады. Оқушылардың қажеттіліктеріне сәйкес пәндік ортаны құру кезінде келесі ережелер орындалады:
1) білім мен дағдыларды жаңа жағдайға көшірудің елеулі қиындықтарына байланысты осы дағдылар пайдаланылатын жағдайға барынша жақын жағдайда жүзеге асыру іскерліктері мен дағдыларын қалыптастыру;
2) сабақтарды ұйымдастыруға арналған ғимарат ішін жарақтандыру нақты өмірлік жағдайларды көрсетуі тиіс;
3) мектептегі әлеуметтік-тұрмыстық және пәндік-дамытушы орта білім алушылардың психофизиологиялық ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отырып ұйымдастырылады (қозғалыс белсенділігі үшін, демалу үшін орындар қажет).
4) заттық орта білім алушылардың мүмкіндіктерінің өзгеруіне сәйкес өзгеруге тиіс.
11. Мұғалім әр түрлі оқу пәндерінің мазмұнын бір сабаққа біріктіреді. Оқытудың интеграцияланған сипаты заттық оқытуға біртіндеп көшумен мектепте оқудың алғашқы 2-4 жылында затсыз оқытумен жүзеге асырылады.
12. Затсыз оқыту кезеңінде оқушылардың мақсатты іс-әрекетін ұйымдастыру үшін тақырыптық жоспарлау қолданылады. Бағдарлама оқу жылының әр аптасы үшін түпкілікті тақырыпты анықтайды. Әр сыныпта әр сыныпта қайталанатын және біртіндеп кеңеюді, зерттелетін ұғымдардың, сөздіктің, фразеологизмнің, практикалық жаттығулардың күрделілігін қамтитын концентрация принципіне сәйкес қайталанады. Мектептің педагогикалық кеңесі оқушылардың аймақтық ерекшеліктері мен мүмкіндіктерін ескере отырып, тақырыптар мен тақырыптар тізбегіне өзгерістер енгізе алады.
13. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларда сөйлеуді дамытуда (оның болмауына дейін) және қарым-қатынаста айқын қиындықтар бар. Сөйлеуді түсінуді дамыту, ауызша және балама қарым-қатынас құралдарын қалыптастыру бойынша дәйекті жұмыс құрылуда.
14. Оқытудың алғашқы кезеңдерінде оқушылардың ойын және практикалық іс-әрекетіне енгізілген мөлшерленген ауызша оқыту әдістерін қолдана отырып, негізінен ойын, практикалық және көрнекі әдістер қолданылады. Сөйлеудің өзіндік іс-әрекеті мен мұғалім тарапынан оқушылардың әрекеті мөлшерлі және түсінікті болуы керек.

9. Педагоги самостоятельно выбирают доступное для каждого учащегося содержание обучения из настоящей Программы, а также методы, формы, средства обучения с учетом индивидуальных возможностей и результатов оценки образовательных, личностных достижений учащихся.
10. Учебно-воспитательный процесс строится в предметной деятельности на протяжении всего периода обучения обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта. При создании предметной среды, соответствующей потребностям учащихся, выполняются следующие правила:
1) формирование умений и навыков осуществлять в ситуации максимально приближенной к той, в которой эти навыки будут использованы, что обусловлено значительными трудностями переноса знаний и навыков в новую ситуацию;
2) оснащение помещений для организации занятий должны отражать реальные жизненные ситуации;
3) социально-бытовая и предметно-развивающая среда в школе организуется с учетом психофизиологических особенностей и потребностей обучающихся (необходимы места для двигательной активности, для отдыха).
4) предметная среда должна меняться в соответствии с изменением возможностей обучающихся.
11. Педагог интегрирует содержание разных учебных предметов на одном уроке. Интегрированный характер обучения реализуется беспредметным обучением в первые 2-4 года обучения в школе с постепенным переходом к предметному обучению.
12. Для организации целенаправленной деятельности учащихся в период беспредметного обучения применяется сквозное тематическое планирование. В Программе определена сквозная тема для каждой недели учебного года. Сквозная тематика повторяется в каждом классе в соответствии с принципом концентричности, предполагающим повторение и постепенное расширение, усложнение изучаемых понятий, словаря, фразеологии, практических упражнений. Педагогический совет школы может внести изменения в тематику и последовательность сквозных тем с учетом региональных особенностей и возможностей учащихся.
13. У обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта имеют место выраженные трудности в развитии речи (вплоть до ее отсутствия) и общения. Выстраивается последовательная работа по развитию понимания речи, формированию вербальных и альтернативных средств общения.
14. На первых этапах обучения применяются преимущественно игровые, практические и наглядные методы с использованием словесных методов обучения, которые дозировано включаются в игровую и практическую деятельность обучающихся. Речевое сопровождение собственной деятельности и деятельности обучающихся со стороны педагога должно быть дозированным и доступным пониманию.

15. Сенсорлық стандарттарды объективті әлемде бағдарлау әдісі ретінде игеру, сенсорлық-перцептивті әрекеттерді қалыптастыру біртіндеп сөзбен бекітілуі керек: балаларға өз іс-әрекеттерін сөйлеумен сүйемелдеуге, өз іс-әрекеттерін және басқалардың іс-әрекеттерін жоспарлауға және бағалауға үйретеді.
16. Оқыту процесі тек мазмұнды ғана емес, сонымен қатар ұйымдастырушылық формаларды да қатаң реттеуді қарастырмайды. Оқу сабағын ұйымдастырған кезде әр оқушыда осындай қажеттілік туындаған кезде қызмет түрін өзгерту немесе демалу мүмкіндігі қамтамасыз етіледі. Жеке жұмысты жеке қарқынмен орындау, педагогтің жеке көмегін алу үшін жағдайлар қамтамасыз етіледі.
17. Оқушыларға сабақ барысында сыныпта еркін қозғалуға, оқу тапсырмаларын үстел басында, кілемде отырып, тұрып, сыныптастарымен бірлесе отырып немесе сыныптастарының жұмысын бақылап орындауға мүмкіндік беріледі.
18. М.Монтессоридің педагогикалық жүйесін арнайы дайындалған заттық дамытушылық ортада басқа арнайы педагогикалық әдістер мен технологиялармен ұштастыра пайдалану ұсынылады.
19. Бағдарламаны игеру кезінде білім алушылардың белсенділігі мен дербестігі қалыптасатын негізгі қызмет түрлері:
1) тірі және жансыз табиғат пен әлеуметтік өмір құбылыстарын байқау;
2) заттық-тәжірибелік әрекет;
3) ойын әрекеттері және ойын қызметі;
4) білім алушылардың шаруашылық-еңбек қызметі;
5) әлеуметтік-тұрмыстық қызмет;
6) жақын ортадағы (микросоциум) балалармен және ересектермен қарым-қатынас;
7) оқу қызметі (білім алушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес).
20. Оқушыларға дидактикалық ойындар, өмірлік жағдаяттарды драматизациялау ойындары ұсынылады. Ойындарды өткізу кезінде белгілі бір қарқынды сақтау керек, ойын жаттығуларын оқушыларға сұрақтармен асыра толтырмау керек. Мектеп оқушыларын мұғалім мен сыныптастарының іс-әрекетін байқауға, сыныптастарының жауаптарын тыңдауға, ортақ ойынға қатысу үшін өз кезегін күтуге үйрету керек.
21. "Сенсорлық даму" пәні аясындағы түзету жұмыстары әр оқу жылында білім мен тәрбиенің бүкіл процесіне енеді. Сыныптағы сабақтар мектептің басқа аумақтарында да, одан тыс жерлерде де (дүкен, пошта, алаң, саябақ, спорт алаңы, тұрғын бұрыш, кітапхана және т.б.) жүргізілетін экскурсиялармен, бақылаулармен кезектесіп отырады.
22. Сабақтарды өткізу процесінде келесі жұмыс түрлерін қолдануға болады: дидактикалық ойындар, арт-терапия, графикалық, динамикалық және көз қимылдату жаттығулары, саусақ ойындары, мобильді және компьютерлік оқу ойындары мен бағдарламалары. Сенсормоторлық дағдылар балалар шығармашылығының әртүрлі түрлерінде тиімді дамиды: сурет салу, аппликация, модельдеу, дизайн, өру, тоқу, кесте тігу, тігу, мозаикаларды құрастыру, жіппен жазу, оригами.

15. Овладение сенсорными эталонами как способами ориентировки в предметном мире, формирование сенсорно-перцептивных действий должно постепенно закрепляться в слове: детей учат сопровождать собственные действия речью, планировать и оценивать собственные действия и деятельность других.
16. Процесс обучения не предусматривает жесткого регламентирования не только содержания, но и организационных форм. При организации учебного занятия обеспечивается возможность изменить вид деятельности или отдохнуть в тот момент, когда такая необходимость возникает у каждого ученика. Обеспечиваются условия для выполнения индивидуальной работы, в индивидуальном темпе, получения индивидуальной помощи педагога.
17. Обучающимся предоставляется возможность свободно передвигаться в классной комнате во время урока, выполнять учебные задания сидя за столом, на ковре, стоя, в сотрудничестве с одноклассниками или наблюдая за работой одноклассников.
18. Рекомендуется использование педагогической системы М.Монтессори в специально подготовленной предметной развивающей среде в сочетании с другими специальными педагогическими методами и технологиями.
19. Основные виды деятельности, в которых формируется активность и самостоятельность обучающихся при усвоении Программы:
1) наблюдение живой и неживой природы и явлений социальной жизни;
2) предметно-практическая деятельность;
3) игровые действия и игровая деятельность;
4) хозяйственно-трудовая деятельность обучающихся;
5) социально-бытовая деятельность;
6) коммуникация с детьми и взрослыми ближайшего окружения (микросоциума);
7) учебная деятельность (в соответствии с возможностями обучающихся).
20. Обучающимся предлагаются дидактические игры, игры-драматизации жизненных ситуаций. При проведении игр необходимо соблюдать определенный темп, не перенасыщать игровые упражнения вопросами к обучающимся. Следует обучать школьников наблюдать за действиями учителя и одноклассников, слушать ответы одноклассников, ожидать своей очереди участия в общей игре.
21. Коррекционная работа в рамках предмета "Сенсорное развитие" пронизывает весь процесс обучения и воспитания на каждом году обучения. Занятия в классной комнате чередуются с экскурсиями, наблюдениями, проводимыми как в других помещениях школы, так и за ее пределами (магазин, почта, сквер, парк, спортивная площадка, живой уголок, библиотека и прочие).
22. В процессе проведения занятий могут применяться следующие виды работы: дидактические игры, арттерапия, графические, динамические и глазодвигательные упражнения, пальчиковые игры, подвижные и компьютерные развивающие игры, программы. Сенсомоторика эффективно развивается в различных видах детского творчества: рисование, аппликация, лепка, конструирование, плетение, вязание, вышивание, шитьҰ, выкладывание мозаики, ниткопись, оригами.

23. "Сенсорлық даму" тақырыбындағы түзету сабақтары зияты орташа түрде зақымдалған білім алушылардың мектеп білімін барынша толық меңгеруіне, қоршаған шындықты білуіне және әлеуметтенуіне негіз жасауға арналған.
24. Оқытушы зияты орташа түрде зақымдалған білім алушының өмірді қалыпқа келтіруге қажетті білім, білік, дағдыларды меңгеруіне кедергі болатын нақты қиындықтарды зерделеуі қажет. Бұл ретте іс-әрекеттің мотивациялық-бағдарлық, операциялық, бақылау және бағалау сияқты компоненттерін меңгеру деңгейін бағалау талап етіледі.
25. Сауалнама нәтижелері оқушылардың қазіргі даму деңгейінің анықталған аймағы негізінде құрылатын және жылжымалы құрамға ие топшаларды қалыптастыруда шешуші болып табылады. Жеке оқушылар үшін белгілі бір кезеңге жеке түзету сабақтары жоспарланған.
26. Арнайы түзету және дамыту жұмыстары уақыт өте келе әртүрлі заттар мен материалдармен ерікті мақсатты әрекеттерге айналатын қарапайым нақты манипуляцияларды қалыптастырудан басталатын заттық-тәжірибелік қызметтің әртүрлі түрлерін қалыптастыруға бағытталған.
27. Бағдарламаның мазмұны ұсынымдық сипатта болады, өйткені зияты орташа түрде зақымдалған білім алушының дамуы біркелкі еместігімен, жоғары психикалық функциялардың дамуының жеке қарқынымен және оның жеке тәжірибесімен сипатталады. Педагог психофизикалық дамудың өзекті деңгейін және білім алушының қажеттіліктерін ескере отырып, кез келген өзгерістер енгізуге құқылы.
28. Игерудің жеке және пәндік жоспарланған нәтижелері білім алушылардың жеке мүмкіндіктері мен нақты білім беру қажеттіліктеріне сәйкес келетін мүмкін (шамамен) ретінде қарастырылуы керек. Пән бойынша оқу жетістіктерін балдық бағалау пайдаланылмайды. Жетістіктерді бағалау үшін сипаттамалық бағалау қолданылады.
3-тарау. "Сенсорлық даму" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Сенсорлық даму" оқу пәнінің мазмұны
29. "Сенсорлық даму" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1 -сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 66 сағатты;
2) 2 -сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағатты;
3) 3 -сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағатты;
4) 4 -сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағатты құрайды.
Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазпқстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).

23. Коррекционные занятия по "Сенсорному развитию" призваны создать основу для возможно более полного овладения обучающимся с умеренным нарушением интеллекта школьными знаниями, познания окружающей действительности и социализации.
24. Педагогу необходимо изучить специфические затруднения, препятствующие обучающемуся с умеренным нарушением интеллекта овладевать знаниями, умениями и навыками, необходимыми для нормализации жизнедеятельности. Одновременно требуется оценить уровень овладения такими компонентами деятельности, как мотивационно-ориентировочный, операциональный, контрольно-оценочный.
25. Результаты обследования являются определяющими при формировании подгрупп, которые создаются на основе выявленной зоны актуального уровня развития обучающихся и имеют подвижный состав. Для отдельных обучающихся на определенный срок планируются индивидуальные коррекционные занятия.
26. Специальная коррекционно-развивающая работа направляется на формирование разнообразных видов предметно-практической деятельности, которая начинаться с формирования элементарных специфических манипуляций, преобразуемых со временем в произвольные целенаправленные действия с различными предметами и материалами.
27. Содержание Программы носит рекомендательный характер, так как развитие школьника с умеренными нарушениями интеллектахарактеризуется неравномерностью, индивидуальным темпом развития высших психических функций, его личного опыта. Педагог имеет право вносить любые изменения с учетом актуального уровня психофизического развития и потребностей обучающегося.
28. Индивидуальные и предметные планируемые результаты освоения должны рассматриваться в качестве возможных (примерных), соответствующих индивидуальным возможностям и специфическим образовательным потребностям обучающихся. Бальная оценка учебных достижений по дисциплине не используется. Для оценки достижений используется описательная оценка.
Глава 3. Организация содержания предмета "Сенсорное развитие"
Параграф 1. Содержание предмета "Сенсорное развитие"
29. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) в 1 классе - 2 часа в неделю, 66 часов в учебном году;
2) во 2 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 3 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 4 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).

30. "Сенсорлық даму" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Сенсорлық процестерді дамыту";
2) "Кеңістікте бағдарлауды дамыту";
3) "Ұсақ моториканы дамыту".
31. "Сенсорлық процестерді дамыту" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) көріп қабылдау және зейін;
2) түс, пішін, өлшемді ажырату;
3) есту қабылдау және зейін;
4) тактильді-қозғалысты дамыту;
5) кинестетикалық және кинетикалық даму.
32. "Кеңістікте бағдарлауды дамыту" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) өз денесінде бағдарлау;
2) қоршаған кеңістікте бағдарлау;
3) қағаз парағында, үстел бетінде бағдарлау.
33. "Ұсақ моториканы дамыту" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) қол және саусақты дамыту.
34. 1-сыныпқа арналған "Сенсорлық даму" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Сенсорлық процестерді дамыту. Көріп қабылдау және зейін: көзқарасты бекіту, қозғалмайтын және қозғалмалы объектіні көзбен қадағалау, объектілерді тану. Заттың оның кескінімен байланысы. Қарапайым объектілерді имитациялау, ою-өрнектер жасау. Бірқатар заттардағы өзгерістерді анықтау. Заттардың қасиеттерін зерттеу: негізгі түстерді ажырату, екі қарама-қарсы заттарды өлшемі, қалыңдығы, биіктігі, ені бойынша ажырату. Есту қабылдау және зейін: сөйлеу және сөйлеуге жатпайтын дыбыстарға реакциялар, дыбыстың басталуы мен аяқталуы, дыбысқа еліктеуді ажырату. Тактильді-моторлық қабылдау және заттардың ерекше қасиеттерін қабылдау: бағдарлаудың іздеу әдістері (әр түрлі жағынан қарау, сезіну, қолдану, қабаттасу). Тағамның дәмін тану. Үлгі бойынша көлемді фигуралар мен заттарды, иістерге реакцияны анықтау. Кинестетикалық және кинетикалық даму: адамның жанасуына реакциялар, материалдармен жанасу, дене бетіне қысым. Адамдар мен жануарлардың қозғалысын бақылау:
2) Кеңістікте бағдарлауды дамыту. Өз денесінде бағдарлау. дене мүшелерін ажырату. Қоршаған кеңістіктегі бағдарлау: нұсқау қимылымен "мұнда-анда", "алға-артқа", "осында", "жақын" объектілерінің орналасуын ажырату. "Қуыршақ қайда?". Сынып бөлмесіндегі бағдарлау. Мұғалімнің көмегімен кеңістіктік қатынастарды модельдеу. Қағаз парағына, үстел бетіне бағдарлау: заттарды көрсетілім бойынша қатарға орналастыру, қағаз парақта фишкаларды еліктеу арқылы орналастыру, үлгі бойынша орналастыру, үлгі бойынша 2 бөліктен тұратын тақырыптық суреттер құрастыру. Геометриялық пішіндерді бояу;
3) Ұсақ моториканы дамыту. Қол және саусақты дамыту: саусақ ойындары, жазу құралдарын ұстауға және қолдануға арналған арнайы жаттығулар. Мозаикадан еліктеу, үлгі бойынша өрнектер құрастыру. Сопақшаны, шарларды домалату кезіндегі пішіндеу қозғалыстары.

30. Базовое содержание предмета "Сенсорное развитие" включает следующие разделы:
1) "Развитие сенсорных процессов";
2 "Развитие ориентации в пространстве";
3) "Развитие мелкой моторики".
31. Раздел "Развитие сенсорных процессов" включает подразделы:
1) зрительное восприятие и внимание;
2) различение цвета, формы, величины;
3) слуховое восприятие и внимание;
4) тактильно-двигательное развитие;
5) кинестетическое и кинетическое развитие.
32. Раздел "Развитие ориентации в пространстве" включает подразделы:
1) ориентировка в схеме собственного тела;
2) ориентировка в окружающем пространстве;
3) ориентировка на листе бумаги, поверхности стола.
33. Раздел "Развитие мелкой моторики" включает подраздел:
1) развитие движений кистей и пальцев рук.
34. Базовое содержание предмета "Сенсорное развитие" для 1 класса:
1) развитие сенсорных процессов. Зрительное восприятие и внимание: фиксация взгляда, прослеживание взглядом неподвижного и подвижного объекта, узнавание объектов. Соотнесение предмета с его изображением. Конструирование по подражанию простых объектов, составление орнаментов. Определение изменений в ряду предметов. Исследование свойств предметов: различение основных цветов, различение двух контрастных предметов по размеру, толщине, высоте, ширине. Слуховое восприятие и внимание: реакции на речевые и неречевые звучания, начало и конец звучания, различение звукоподражаний. Тактильно-двигательное восприятие и восприятие особых свойств предметов: поисковые способы ориентировки (рассматривание с разных сторон, ощупывание, приложение, наложение). Узнавание продуктов питания на вкус. Определение на ощупь объемных фигур и предметов по образцу, реакции на запахи. Кинестетическое и кинетическое развитие: реакции на прикосновения человека, соприкосновение с материалами, давление на поверхность тела. Наблюдения за движениями людей и животных:
2) развитие ориентации в пространстве. Ориентировка в схеме собственного тела. различение частей тела. Ориентировка в окружающем пространстве: различение расположения объектов "тут-там", "туда-сюда", "здесь", "рядом" по указательному жесту. Использование указательного на вопрос "Где кукла?". Ориентация в помещении класса. Моделирование пространственных отношений с помощью педагога. Ориентировка на листе бумаги, поверхности стола: размещение предметов в ряд по показу, раскладывание фишек на листе бумаги по подражанию, образцу, составление предметных картинок из 2 частей по подражанию и образцу. Закрашивание геометрических форм;
3) развитие мелкой моторики. Развитие движений кистей и пальцев рук: пальчиковые игры, специальные упражнения для удержания и пользования письменных принадлежностей. Составление узоров из мозаики по подражанию, образцу. Формообразующие движения при скатывании колбасок, шаров.

35. 2 -сыныпқа арналған "Сенсорлық даму" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Сенсорлық процестерді дамыту. Көріп қабылдау және көру зейін: заттарды, адамдарды, жануарларды (негізгі элементтер, объект бөлшектері) қарау. Үй ішіндегі және суреттердегі заттарды іздеу. Өзгелер мен өз заттарын ажырату. Үлгі бойынша геометриялық фигуралардан, таяқшалардан, моншақтардан ою-өрнектер жасау. Қатардағы заттардың орналасу ретін есте сақтау. Көлемді және жазықтық геометриялық фигураларды ажырату (шар, текше, шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш). Үлкен және кішкентай, қалың және жұқа заттарды көрсету, ауызша нұсқаулық бойынша, өз бетінше салыстыру. Есту қабылдау және зейін: дыбыстарды ажырату, музыкалық ойыншықтардың локализациясы мен дыбыстық сипатын анықтау (дыбыс деңгейі, бір-көп), таныс дауыстарды тану, дыбысқа еліктеуді ажырату. Заттардың тактильді-моторлы қабылдауы және ерекше қасиеттерін қабылдау: арнайы тексеру қозғалыстары (сипау, илеу, түрту, қысу). Сұйық және қатты тағамдардың (ыстық, суық) контрастты температурасын ажырату. Үлгі бойынша көлемді және жазық заттарды жұптастыру. Қарама-қарсы иістерді ажырату (жағымды және жағымсыз). Кинестетикалық және кинетикалық даму: вербалды емес коммуникациялар (мимика, пантомимика). Объектілерден келетін дірілге реакция. Еліктеу қимылдарын орындау, дене қимылдарына еліктеу, мимика;
2) Кеңістікте бағдарлауды дамыту. Дене бөліктерінің кеңістіктік орналасуына бағдарлау: бас-жоғарғы, аяқтар-төменгі, кеуде - ортасында, қолдар - дененің жанында. Оң және сол қолды ажырату. Заттардың өздеріне және бір-біріне қатысты орналасуы: алыс, жақын, айналасында, жоғарыда, төменде, өзінен (өзінен) бұрын, өзінен кейін, көрсетілім бойынша, үлгі бойынша. Нұсқау бойынша мұғалімнің, басқа балалардың артынан ғимарат ішінде орын ауыстыру. Еліктеу арқылы кеңістіктік қатынастарды модельдеу (ғимараттар, құрылыс). Үлгі бойынша 3 бөліктен тұратын тақырыптық суреттерді құрастыру;
3) Ұсақ моториканы дамыту. Қолдар мен саусақтардың қозғалысын дамыту, саусақ ойындары, трафареттерді штрихтау. Үлгі бойынша мозаикадан өрнектер жасау. Геометриялық пішіндер мен қарапайым заттарды ермексазбен мүсіндеу. Сурет: үлгі бойынша сызық шегінде түзу, көлбеу, сынған сызықтардан тұратын жиектер, нүктелер бойынша сызықтар.
36. 3 -сыныпқа арналған "Сенсорлық даму" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Сенсорлық процестерді дамыту. Көріп қабылдау және зейін: заттарды, бөлшектерді, бөліктерін көріп зерттеу, қасиеттерін анықтау. Бірдей заттардың жұбын табу. Бөлшектерімен ерекшеленетін тақырыптық және сюжеттік суреттерді салыстыру. Сурет контуры бойынша таныс заттарды тану. Суреттегі геометриялық фигуралардың құрылысы. Көзге арналған гимнастика қимылдары. Түсті әрекетке сигнал ретінде пайдалану. Геометриялық пішіндердің жіктелуі. Көрсету, үлгі, ауызша нұсқаулық бойынша өз бетінше заттарды ені бойынша салыстыру кезінде қолдану тәсілдері, қабаттасу, беттестіру. Есту қабылдау және зейін: 2-3 таңдау кезінде шулы және музыкалық аспаптардың дыбысын ажырату; ерлер, әйелдер, балалар дауыстарының айырмашылығы. Шуларға эмоционалды реакция. Сөзсіз дыбыстардың ұзақтығы (ұзақ-қысқа), әуеннің сипаты (көңілді, қайғылы), музыкалық ойыншықтардағы дыбыстарды ойнату бойынша ажырату. Мимика мен пантомимикамен бірге жүретін қоршаған орта дыбыстарына еліктеу. Заттардың тактильді-моторлы қабылдауы және ерекше қасиеттерін қабылдау: бағдарлаудың іздеу әдістері (сезіну, сипау, илеу, түрту, қысу). Сөз бойынша заттарды табу. Заттардың салмағын ажырату. Сөйлеу немесе пантомимикалық құралдар арқылы иісті таңдаудағы артықшылықтар. Кинестетикалық және кинетикалық даму: жануарлар мен адамдардың қозғалыстарына, табиғи құбылыстарға, эмоционалды күйді көрсететін бет қимылдарына еліктеу. Құрылымы мен тұтқырлығы әртүрлі материалдармен жанасу. Дененің орналасуына реакциялар (көлденең, тік). Команда бойынша қозғалысты орындау;

35. Базовое содержание предмета "Сенсорное развитие" для 2 класса:
1) развитие сенсорных процессов. Зрительное восприятие и зрительное внимание: рассматривание предметов, людей, животных (основные элементы, детали объекта). Поиск предметов в помещении и на картинках. Различение чужих и собственных вещей. Составление орнаментов из геометрических фигур, палочек, бусин по образцу. Запоминание последовательности расположения предметов в ряду. Различение объемных и плоскостных геометрических фигур (шар, куб, круг, квадрат, овал, треугольник). Сравнение больших и маленьких, толстых и тонких предметов по показу, словесной инструкции, самостоятельно. Слуховое восприятие и внимание: различение звучаний, определение локализации и характера звучания музыкальных игрушек (громкость, один-много), узнавание знакомых голосов, различение звукоподражаний. Тактильно-двигательное восприятие и восприятие особых свойств предметов: специальные обследующие движения (поглаживание, разминание, постукивание, сжимание). Различение контрастной температуры жидкой и твердой пищи (горячая, холодная). Установление пары между объемным и плоскостным предметом по образцу. Различение контрастных запахов (приятный и неприятный). Кинестетическое и кинетическое развитие: невербальные коммуникации (мимика, пантомимика). Реакция на вибрацию, исходящую от объектов. Выполнение движений по подражанию, имитация движений тела, мимики;
2) развитие ориентации в пространстве. Ориентировка в пространственном расположении частей тела: голова - наверху, ноги - внизу, туловище - посредине, руки - рядом с туловищем. Различение правой и левой руки. Положение предметов относительно себя и относительно друг друга: далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой по показу, по образцу. Перемещение в помещении вслед за педагогом, другими детьми, по инструкции. Моделирование пространственных отношений по подражанию (постройки, конструирование). Составление предметных картинок из 3 частей по образцу;
3) развитие мелкой моторики. Развитие движений кистей и пальцев рук, пальчиковые игры, штриховка трафаретов произвольная. Составление узоров из мозаики по образцу. Лепка из пластилина геометрических форм и простых предметов. Рисование: бордюры, состоящие из прямых, наклонных, ломаных линий в пределах строки, линии по точкам по данному образцу.
36. Базовое содержание предмета "Сенсорное развитие" для 3 класса:
1) развитие сенсорных процессов. Зрительное восприятие и внимание: зрительное обследование предметов, частей, деталей, выявление свойств. Нахождение пары одинаковых предметов. Сравнение предметных и сюжетных картинок, отличающиеся деталями. Узнавание знакомых предметов по контуру изображения. Конструирование из геометрических фигур по картинке. Движения гимнастики для глаз по подражанию. Использование цвета в качестве сигнала к действию. Классификация геометрических форм. Приемы приложения, наложения при сравнении предметов по ширине по показу, образцу, словесной инструкции, самостоятельно. Слуховое восприятие и внимание: различение звучания шумовых и музыкальных инструментов при выборе из 2-3; различие мужских, женских, детских голосов. Эмоциональная реакция на шумы. Различение неречевых звучаний по длительности (долго-кратко), характера мелодии (веселая, грустная), воспроизведение звуков на музыкальных игрушках. Подражание звукам окружающей среды, сопровождая мимикой и пантомимикой. Тактильно-двигательное восприятие и восприятие особых свойств предметов: поисковые способы ориентировки (ощупывание, поглаживание, разминание, постукивание, сжимание). Нахождение предметов на ощупь по слову. Различение веса предметов. Предпочтения при выборе запаха с помощью речи или пантомимических средств. Кинестетическое и кинетическое развитие: имитация движений животных и людей, природных явлений, мимических движений, отражающих эмоциональное состояние. Соприкосновение с материалами, различными по фактуре и вязкости. Реакции на положение тела (горизонтальное, вертикальное). Выполнение движения по команде;

2) Кеңістікте бағдарлауды дамыту. Қағаз парақта бағдарлау (ортасы, ортасында, жоғарғы, төменгі, сол жақта, оң жақта). Дененің оң және сол жақтарын ажырату. Заттардың өздеріне қатысты орналасуын анықтау: алыс, жақын, айналасында, жоғарыда, төменде, өзіңнің алдыңда, өзіңнің артыңда, үлгі бойынша. Мектеп бөлмесінде бағдарлау. Жобалау кезінде кеңістіктік қатынастарды модельдеу (конструкторлардың көлемді бөліктерінен құрылыстар);
3) Ұсақ моториканы дамыту. Қолдар мен саусақтардың қозғалысын дамыту: саусақ ойындары; баулар мен бантикті байлау және шешу, жақтаудағы тік, көлденең және көлбеу сызықтармен үлгі бойынша штрихтау. Сурет салу: шекаралар, ою-өрнектер. Сызылған нүктелер бойынша бастырып сызу. Затты тану, ойластыру бойынша мозаикадан үлгі жасау.
37. 4 -сыныпқа арналған "Сенсорлық даму" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Сенсорлық процестерді дамыту. Көріп қабылдау және зейін: бағдарлаудың іздеу әдістері (жоспарлы бақылау) затты оның жеке бөліктері бойынша, қабаттасқан немесе суретте тану. Заттардың сыртқы қасиеттері мен құрамына назар аудару (сынақ және қателік, практикалық сынау). Сипаттама бойынша затты тану. Сурет бойынша, табиғаттан, дизайн, схема бойынша геометриялық фигуралардан құрылыс). Схема бойынша геометриялық фигуралардан, таяқшалардан, моншақтардан ою-өрнектер жасау. Көзге арналған гимнастика. Негізгі түстерді ажырату (қызыл, жасыл, көк, сары, ақ, қара). Заттардың суреттеріндегі текшені, шарды тану. Заттарды екі белгі бойынша біріктіру (үлкен қызыл шарлар). Көріп, сипап сезу арқылы қабаттасуды қолдана отырып, шамасы, ұзындығы, биіктігі, ені, қалыңдығы, тереңдігі бойынша затты салыстыру. Есту қабылдау және зейін: 4-5-тен таңдау кезінде дыбыстық сипаты бойынша күрт ерекшеленетін ойыншықтарды есту арқылы ажырату. Күлкі, жылау, айқайлау, сыбырлау, дыбыс қарқынын ажырату және тану. Ойынды дыбыстық ойыншықтарда буындарды айту, шапалақтау, соғу арқылы ойнату. Сигналдарға реакция (тоқта, автомобильдің дыбысы). Тактильді-моторлы қабылдау және заттардың ерекше қасиеттерін қабыл алу: әр түрлі қызмет түрлеріндегі тактильді-қозғалыс сезімталдығы (мүсіндеу, саусақпен сурет салу, саусақ ойындары). Әр түрлі өнімдерді консистенциясы бойынша ажырату (сұйық, қатты, тұтқыр, борпылдақ). Заттардың жанасу қасиеттері (жұмсақ, қатты, тегіс, өрескел). Иістерді ажырату (гүл, цитрус, қылқан жапырақты, ваниль, кофе). Кинестетикалық және кинетикалық даму: ертегі кейіпкерлеріне, мультфильмдер мен фильмдерге еліктеу. Дененің әртүрлі беттермен жанасуына реакция. Ойдан шығарылған заттармен әрекеттер. Қозғалыстар тізбегін өз бетінше орындау (2-3-тен). Позалар мен қозғалыстарды ойнату ("Айна"типті ойындар). Мимика мен пантомимикамен эмоцияларды кейіпкерлерді ертегілер мен мультфильмдерді жеткізу;

2) развитие ориентации в пространстве. Ориентировка на листе бумаги (центр, посередине, верх, низ, слева, справа). Различение правых и левых частей тела. Определение положения предметов относительно себя: далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя, за собой по показу, по образцу. Ориентировка в помещении школы. Моделирование пространственных отношений при конструировании (постройки из объемных деталей конструкторов);
3) развитие мелкой моторики. Развитие движений кистей и пальцев рук: пальчиковые игры; завязывание и развязывание шнурков и бантов, штриховка по образцу вертикальными, горизонтальными и наклонными линиями в рамке. Рисование: бордюров, ритмизованных орнаментов. Обводка по нанесенным точкам. Узнавание предмета, составление узора из мозаики по замыслу.
37. Базовое содержание предмета "Сенсорное развитие" для 4 класса:
1) развитие сенсорных процессов. Зрительное восприятие и внимание: поисковые способы ориентировки (планомерное наблюдение) узнавание предмета по его отдельным частям, в наложенном или зашумленном изображении. Ориентация на внешние свойства и качества предметов (метод проб и ошибок, практическое примеривание). Узнавание предмета по описанию. Конструирование из геометрических фигур по картинке, с натуры, по замыслу, схеме). Составление орнаментов из геометрических фигур, палочек, бусин по схеме. Гимнастика для глаз. Отсроченное воспроизведение изображения и конструкции. Различение основных цветов (красный, зеленый, синий, желтый, белый, черный). Узнавание куба, шара в изображениях предметов. Объединение предметов по двум признакам (большие красные шары). Сравнение по величине, длине, высоте, ширине, толщине, глубине с использованием соотнесения, сопоставления, приложения или наложения, зрительно. Слуховое восприятие и внимание: различение на слух резко различающихся по характеру звучаний игрушек при выборе из 4-5. Различение и узнавание смеха, плача, крика, шепота, темпов звучания. Воспроизведение игры на звучащих игрушках с произнесением слогов, отхлопыванием, отстукиванием. Реакция на сигналы (стоп, гудок автомобиля). Воспроизведение простейших ритмов по подражанию. Тактильно-двигательное восприятие и восприятие особых свойств предметов: тактильно-двигательная чувствительность в различных видах деятельности (лепка, рисование пальцами, пальчиковые игры). Различение различных продуктов по консистенции (жидкий, твердый, вязкий, сыпучий). Свойства предметов наощупь (мягкие, жесткие, гладкие, шершавые). Различение запахов (цветочный, цитрусовый, хвойный, ванильный, кофейный). Кинестетическое и кинетическое развитие: имитация сказочных персонажей, героев мультфильмов и фильмов. Реакция на соприкосновение тела с разными видами поверхностей. Действия с воображаемыми предметами. Самостоятельное выполнение последовательности движений (из 2-3). Воспроизведение поз и движений (игры типа "Зеркало"). Передача мимикой и пантомимикой эмоций персонажей сказок и мультфильмов;

2) Кеңістікте бағдарлауды дамыту. Өзіне және фотосуретке дене мүшелерін, басқа адамдардың, жануарлардың дене мүшелерін ажырату және атау. Дененің оң және сол жақтарын, дене бөліктерін алдыңғы және артқы жағынан көрсету және атау. Заттардың өзіне қатысты орналасуын, заттардың бір-біріне қатысты орналасуын анықтау: алыс, жақын, айналасында, жоғарыда, төменде, өзіңнің алдында/алдыңда/артында, жоғарыда, төменде, астында. Мектеп учаскесінде бағдарлау. Дизайн және схема бойынша кеңістіктік қатынастарды модельдеу. Қағаз парағында бағдарлау (ортасы, жоғарғы, төменгі, сол, оң, бұрыш, сол жақ бұрыштар, жоғарғы оң жақ бұрыш);
3) Ұсақ моториканы дамыту. Қолдар мен саусақтардың қозғалысын дамыту, саусақ ойындары. Әр түрлі сызықтармен штрихтау. Сурет контурын көшіру. Үлгі бойынша мозаикадан заттың бейнесін жасау. Жануарларды, адамдарды, қоршаған орта объектілерін ермексазбен мүсіндеу. Қиғаш түзу және нүктелі сызықтардың әртүрлі конфигурацияларының толқынды сызықтарын жүргізу. Конфигурациясы бойынша баспа әріптерінің элементтеріне ұқсас фигураларды салу.
Параграф 2. Оқу мақсаттарының жүйесі
38. Бағдарламада оқыту мақсаттары әр сыныпқа кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 1.2.1.4 "1" – - сынып, "2.1" – бөлімше, "4" – оқу мақсаты.
39. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлімдер мен сыныптар бойынша берілген:
1) "Сенсорлық процестерді дамыту" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 -сынып
2 -сынып
3 -сынып
4 -сынып
1.1. Көріп қабылдау және зейін
1.1.1.1 адамның бетіне, қозғалмалы және қозғалмайтын заттарға назар аудару
2.1.1.1 заттарды, адамдарды, жануарларды қарау: объектінің негізгі элементтері, бөлшектері
3.1.1.1 заттарды мақсатты түрде зерттеу, көріп зерттеу, негізгі элементтерді, бөлшектерді, қасиеттерді оқшаулау
4.1.1.1 бағдарлаудың іздеу тәсілдерін қолдану (жоспарлы бақылау)
1.1.1.2 қозғалатын затты көзбен қадағалау (көлденең, тігінен, шеңбер бойымен, алға / артқа)
2.1.1.2 сұраныс бойынша затты іздеу (доп қайда?)
3.1.1.2 жұп заттарды табу (осындай бер)
4.1.1.2 затты оның жеке бөліктері арқылы тану
1.1.1.3 өз заттарын іздеу, тану және табу
2.1.1.3 бөлмеден, жиынтықтан берілген затты табу
3.1.1.3 объектілердің сыртқы қасиеттері мен сапасына іс жүзінде назар аудару (сынау және қателік әдісі)
4.1.1.3 объектілердің сыртқы қасиеттері мен сапасына іс жүзінде назар аудару (сынау және қателесу әдісі, тәжірибелік қолдану)
1.1.1.4 затты оның бейнесімен байланыстыру

2) развитие ориентации в пространстве. Различение и называние частей тела на себе и на фотографии, частей тела других людей, животных. Показ и называние правых и левых частей тела, частей тела спереди и сзади. Определение положения предметов относительно себя, взаиморасположения предметов относительно друг друга: далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя/перед/за собой, вверху, внизу, над, под. Ориентировка на школьном участке. Моделирование пространственных отношений по замыслу и схеме. Ориентировка на листе бумаги (центр, посередине, верх, низ, слева, справа, угол, левые углы, верхний правый угол);
3) развитие мелкой моторики. Развитие движений кистей и пальцев рук, пальчиковые игры. Штриховка различными видами линий. Копирование контура рисунка. Составление изображения предмета из мозаики по образцу. Лепка из пластилина животных, людей, объектов окружающей среды. Проведение волнистых линий различных конфигураций наклонных прямых и пунктирных линий. Рисование фигур, сходные по конфигурации с элементами печатных букв.
Параграф 2. Система целей обучения
38. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.2.1.4 "1" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
39. Система целей обучения дана по разделам и классам:
1) раздел "Развитие сенсорных процессов":
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1. Зрительное восприятие и внимание
1.1.1.1 фиксировать взгляд на лице человека, подвижном и неподвижном предметах
2.1.1.1 рассматривать предметы, людей, животных: основные элементы, детали объекта
3.1.1.1 целенаправленно рассматривать предметы, зрительно обследовать, вычленять основные элементы, детали, свойства
4.1.1.1 применять поисковые способы ориентировки (планомерное наблюдение)
1.1.1.2 прослеживать взглядом за движущимся предметом (по горизонтали, по вертикали, по кругу, вперед/назад)
2.1.1.2 искать предмет по просьбе (где мяч?)
3.1.1.2 находить пары предметов (дай такой)
4.1.1.2 узнавать предмет по его отдельным частям
1.1.1.3 искать, узнавать и находить собственные вещи
2.1.1.3 находить заданный предмет в помещении, из множества
3.1.1.3 практически ориентироваться на внешние свойства и качества предметов (метод проб и ошибок)
4.1.1.3 практически ориентироваться на внешние свойства и качества предметов (метод проб и ошибок, практическое примеривание)
1.1.1.4 соотносить предмет с его изображением

2.1.1.4 суреттерден тиісті затты немесе әрекетті табу (кім жүгіреді?)
3.1.1.4 бөлшектерімен ерекшеленетін заттық және сюжеттік суреттерді салыстыру
4.1.1.4 сюжеттік суреттерде сюжеттік желіні, ұйқаспайтын жерін бөліп көрсету (болады, болмайды)
1.1.1.5 сөз бойынша көптеген басқалардың ішінен затты іздеу және тез табу
2.1.1.5 суреттегі көптеген басқалардың ішінен затты іздеу және тез табу
3.1.1.5 суреттің контуры бойынша таныс затты тану
4.1.1.5 қабаттасқан немесе шулы кескіндегі таныс нысанды тану
1.1.1.6 нұсқаулыққа сәйкес бөлмедегі затты табыңыз: қуыршақ қайда?
2.1.1.6 өзінің және басқа адамдардың киімдерін, шкафын, үстелін ажырату
3.1.1.6 нұсқауларға сәйкес затты табу: барлық қызыл түсті көрсету
3.1.1.6 сипаттама бойынша затты табу: жасыл, тәтті, дөңгелек
1.1.1.7 еліктеу бойынша геометриялық фигуралардан құрастыру (үй, қоршау)
2.1.1.7 табиғаттан алынған геометриялық пішіндерден құрастыру
3.1.1.7 сурет бойынша геометриялық фигуралардан құрастыру
4.1.1.7 геометриялық пішіндерден сурет бойынша, табиғаттан, жоспар, сызба бойынша құрастыру
1.1.1.8 еліктеу арқылы геометриялық фигуралардан, таяқшалардан, моншақтардан ою-өрнектер жасау
2.1.1.8 үлгі бойынша геометриялық фигуралардан, таяқшалардан, моншақтардан ою-өрнектер жасау
3.1.1.8 геометриялық пішіндерден, таяқшалардан, моншақтардан үлгі мен сөз бойынша ою-өрнек жасау
4.1.1.8 схема бойынша геометриялық пішіндерден, таяқшалардан, моншақтардан ою-өрнектер жасау
3.1.1.9 көзге арналған гимнастика қимылдарын орындау
4.1.1.9 нұсқау бойынша өз бетінше еліктеу арқылы көзге арналған гимнастика қимылдарын орындау
1.1.1.9 заттар қатарындағы өзгерістерді анықтау (не жоғалып кетті?)
2.1.1.9 қатардағы заттардың орналасу ретін есте сақтау
3.1.1.9 заттардың орналасқан орнын еске түсіру
4.1.1.9 кейінге қалдырылған кескіндер мен конструкцияларды жасау
1.2. Түс, пішін, өлшемді ажырату
1.1.2.1 түсі бойынша күрт ерекшеленетін үлгіге сәйкес заттарды таңдау - басым белгі (2 қарама-қарсы түс)
2.1.2.1 түсі бойынша күрт ерекшеленетін үлгіге сәйкес заттарды таңдау - басым белгі (3 қарама-қарсы түс)
3.1.2.1 заттарды түсі бойынша үлгісі бойынша біріктіру
4.1.2.1 негізгі түстерді ажырату (қызыл, жасыл, көк, сары, ақ, қара)
1.1.2.2 қоршаған ортада таныс түстерді табу
2.1.2.2 аппликация мен құрастыру заттарды орналастыру кезінде түстерді үлгі бойынша ауыстыру
3.1.2.2 түстерді әрекет сигналы ретінде пайдалану
4.1.2.2 сөз бойынша сәйкес түсті табу, таныс заттардың түсін атау
1.1.2.3 пішіні бойынша күрт ерекшеленетін заттарды үлгі бойынша таңдау (осындай бер)
2.1.2.3 үлгі бойынша текшені, шар, брус тану

2.1.1.4 находить на картинках соответствующий предмет или действие (кто бежит?)
3.1.1.4 сравнивать предметные и сюжетные картинки, отличающиеся деталями
4.1.1.4 выделять в сюжетных картинках сюжетную линию, нелепицы (бывает-не бывает)
1.1.1.5 искать и быстро находить предмет из множества других по слову
2.1.1.5 искать и быстро находить предмет из множества других по слову, картинке
3.1.1.5 узнавать знакомый предмет по контуру изображения
4.1.1.5 узнавать знакомый предмет в наложенном или зашумленном изображении
1.1.1.6 находить предмет в помещении по инструкции: где кукла?
2.1.1.6 различать собственные и чужие предметы одежды, шкаф, стол
3.1.1.6 находить предмет по инструкции: покажи все красное
3.1.1.6 находить предмет по описанию: зеленое, сладкое, круглое
1.1.1.7 конструировать из геометрических фигур по подражанию (дом, забор)
2.1.1.7 конструировать из геометрических фигур с натуры
3.1.1.7 конструировать из геометрических фигур по картинке
4.1.1.7 конструировать из геометрических фигур по картинке, с натуры, по замыслу, схеме
1.1.1.8 составлять орнаменты из геометрических фигур, палочек, бусин по подражанию
2.1.1.8 составлять орнаменты из геометрических фигур, палочек, бусин по образцу
3.1.1.8 составлять орнаменты из геометрических фигур, палочек, бусин по образцу и слову
4.1.1.8 составлять орнаменты из геометрических фигур, палочек, бусин по схеме
3.1.1.9 выполнять движения гимнастики для глаз по подражанию
4.1.1.9 выполнять движения гимнастики для глаз по подражанию, самостоятельно по инструкции
1.1.1.9 определять изменения в ряду предметов (что пропало?)
2.1.1.9 запоминать последовательность расположения предметов в ряду
3.1.1.9 припоминать места расположения предметов
4.1.1.9 отсрочено воспроизводить изображения и конструкции
1.2. Различение цвета, формы, величины
1.1.2.1 выбирать по образцу предметы, резко различающиеся по цвету -доминантному признаку (2 контрастных цвета)
2.1.2.1 выбирать по образцу предметы, резко различающиеся по цвету -доминантному признаку (3 контрастных цвета)
3.1.2.1 объединять предметы по цвету по образцу
4.1.2.1 различать основные цвета (красный, зеленый, синий, желтый, белый, черный)
1.1.2.2 находить знакомые цвета в окружающей обстановке
2.1.2.2 чередовать цвета по образцу при раскладывании предметов в аппликации и конструировании
3.1.2.2 использовать цвета в качестве сигнала к действию
4.1.2.2 находить соответствующий цвет по слову, называть цвет знакомых предметов
1.1.2.3 выбирать по образцу предметы, резко различающиеся по форме (дай такой)
2.1.2.3 узнавать куб, шар, брус по образцу

3.1.2.3 текшені, шар, брус аты бойынша табу
4.1.2.3 геометриялық денелердің (текше, шар, брус) атауларын өз сөзінде қолдану
1.1.2.4 шар мен текшенің қасиеттерін зерттеу: шар домалайды, текше домаламайды
2.1.2.4 шар мен текшенің қасиеттерін ажырату (шар дөңгелек, дөңгелектерді көрсет)
3.1.2.4 заттар мен ойыншықтардан геометриялық пішіндерді тану (шарға ұқсас, бірдей)
4.1.2.4 заттардың суреттеріндегі текшені, шарды тану
1.1.2.5 шеңбердің, сопақшаның, квадраттың жазықтық модельдерін сипап сезу және визуалды түрде ажырату
2.1.2.5 шеңбердің, сопақшаның, квадраттың, үшбұрыштың жазықтық модельдерін сипап сезу және визуалды түрде ажырату
3.1.2.5 геометриялық фигуралардың атауларын қолдану шеңбер, сопақ, шаршы, үшбұрыш
4.1.2.5 шеңбер, сопақша, шаршы, үшбұрыш, тіктөртбұрышты әртүрлі көлемдегі, түсті фигуралардан (үлгі бойынша, аты бойынша) ажырату
1.1.2.6 геометриялық пазылдарды құрастыру, жақтауларға дөңгелек, сопақ және төртбұрышты кірістірулерді салу
2. 1.2.6 геометриялық пазылдарды құрастыру, дөңгелек, сопақ, шаршы, үшбұрышты, тікбұрышты кірістірулерді салу
3.1.2.6 геометриялық пішіндерді жіктеу
4.1.2.6 заттарды екі белгі бойынша біріктіру (үлкен қызыл шарлар)
1.1.2.7 үлкен және кішкентай көлемді заттарды көрсету, ауызша нұсқаулық, өз бетінше салыстыру кезінде көзбен сәйкестендіру
2.1.2.7 көрсетілім бойынша ауызша нұсқаулық, өз бетінше қалың және жұқа заттарды салыстыру кезінде көріп байланыстыру
3.1.2.7 заттарды ені бойынша салыстыру кезінде көзбен көріп салыстыру әдістерін қолдану
4.1.2.7 екі затты өлшемі, ұзындығы, биіктігі, ені, қалыңдығы, тереңдігі бойынша көріп салыстыру, қабаттастыру арқылы салыстыру
1.1.2.8 көрсетілімге, үлгіге, ауызша нұсқаулыққа сәйкес үлкен және кішкентай жалпақ заттарды салыстыру кезінде қабаттасуды қолдану
2.1.2.8 сұраныс бойынша екі заттың қалың, жұқа затын тану және көрсету
3.1.2.8 өз бетінше, үлгі, ауызша нұсқау бойынша заттарды ені бойынша салыстыру кезінде қабаттастыру, беттестіру әдістерін қолдану
4.1.2.8 атауы бойынша ажырату: үлкен-кішкентай, биік-төмен, қалың-жұқа, ұзын-қысқа, кең-тар терең-таяз
1.1.2.9 өлшемі бойынша қарама-қарсы 2 затты ажырату (үлкен, кіші)
2.1.2.9 2 затты өлшемі бойынша әртүрлі тәсілдермен салыстыру (үлкен, кішірек, салыстыру)
3.1.2.9 3 затты өлшемі бойынша салыстыру (үлкен, кіші, ең кішкентай)
4.1.2.9 біртекті заттарды кішіден үлкенге қарай орналастыру
1.3. Есту қабылдау және зейін
1.1.3.1 қоршаған орта дыбыстарына жауап беру: сөйлеу, музыка, шу

3.1.2.3 находить куб, шар, брус по названию
4.1.2.3 использовать названия геометрических тел (куб, шар, брус) в собственной речи
1.1.2.4 исследовать свойства шара и куба: шар катится, куб не катится
2.1.2.4 различать свойства шара и куба (шар круглый, покажи все круглое)
3.1.2.4 узнавать в предметах и игрушках геометрические формы (похож на шар, такой же)
4.1.2.4 узнавать куб, шар в изображениях предметов
1.1.2.5 различать плоскостные модели круга, квадрата и овала ощупыванием и визуально
2.1.2.5 различать плоскостные модели круга, овала, квадрата, треугольника ощупыванием и визуально
3.1.2.5 использовать названия геометрических фигур круг, овал, квадрат, треугольник
4.1.2.5 различать круги, овалы, квадраты, треугольники, прямоугольники из фигур разного размера, цвета (по образцу, по названию)
1.1.2.6 складывать геометрические пазлы, вкладывать круглые, овальные и квадратные вкладыши в рамки
2. 1.2.6 складывать геометрические пазлы, вкладывать круглые, овальные, квадратные, треугольные, прямоугольные вкладыши
3.1.2.6
классифицировать геометрические формы
4.1.2.6 объединять предметы по двум признакам (большие красные шары)
1.1.2.7 зрительно соотносить ощупывать при сравнении больших и маленьких объемных предметов по показу, словесной инструкции, самостоятельно
2.1.2.7 зрительно соотносить, ощупывать при сравнении толстых и тонких предметов по показу, словесной инструкции, самостоятельно
3.1.2.7 пользоваться приемами зрительного соотнесения при сравнении предметов по ширине
4.1.2.7 сравнивать два предмета по величине, длине, высоте, ширине, толщине, глубине с использованием соотнесения, сопоставления, приложения или наложения, зрительно
1.1.2.8 пользоваться наложением при сравнении больших и маленьких плоских объектов по показу, образцу, словесной инструкции
2.1.2.8 узнавать и показывать по просьбе толстый, тонкий предмет из двух
3.1.2.8 пользоваться приемами приложения, наложения при сравнении предметов по ширине по показу, образцу, словесной инструкции, самостоятельно
4.1.2.8 различать по названию: большой-маленький, высокий-низкий, толстый-тонкий, длинный-короткий, широкий-узкий глубокий-мелкий
1.1.2.9 различать 2 предмета контрастных величин по величине (большой, маленький)
2.1.2.9 сравнивать разными способами 2 предмета по величине (большой, меньше, сравни)
3.1.2.9 сравнивать 3 предмета по величине (большой, меньше, самый маленький)
4.1.2.9 распределять однородные предметы по порядку от маленького до самого большого
1.3. Слуховое восприятие и внимание
1.1.3.1 реагировать на звуки окружающей действительности: речи, музыки, шумов

2.1.3.1 2-ден таңдау кезінде ойыншықтардың дыбыстарының табиғаты бойынша күрт ерекшеленетінін есту арқылы ажырату: барабан-сырнай
3.1.3.1 2-3-тен таңдау кезінде шу мен музыкалық аспаптардың дыбыстарын ажырату
4.1.3.1 4-5-тен таңдау кезінде ойыншықтардың табиғаты бойынша күрт ерекшеленетін дыбыстарын естіп ажырату
1.1.3.2 таныс адамдардың дауысына жауап беру
2.1.3.2 таныс адамдардың дауыстарын тану, көрсету немесе атымен атау
3.1.3.2 ерлер, әйелдер, балалар дауыстарын есту арқылы ажырату
4.1.3.2 күлу, жылау, айқайлау, сыбырлауды ажырату және шығару
1.1.3.3 құлақ, иық, бел деңгейінде орналасқан қозғалмайтын дыбыс көзінің орнын анықтау
1.1.3.3 локализацияны анықтау және дыбыс көзінің қозғалысын қадағалау
3.1.3.3 шуларға эмоционалды түрде жауап беру: қолмен қатты және жағымсыз шудан қорғану, жағымды дыбыстарға қуанышты мимикамен, есту зейінімен, қимылдармен жауап беру
4.1.3.3 сигналдарға жауап беру (тоқта, автомобильдің дыбысы және т. б.)
1.1.3.4 музыкалық ойыншықтардың дыбысының басталуы мен аяқталуына жауап беру
2.1.3.4 сөзсіз дыбыстарды дыбыс деңгейі бойынша ажырату (қатты және тыныш), музыкалық ойыншықтарда ойнау
3.1.3.4 сөзсіз дыбыстарды ұзақтығы бойынша ажырату (ұзақ-қысқа), музыкалық ойыншықтарда ойнау
4.1.3.4 дыбыстың қарқынын есту арқылы ажырату; дыбыстық ойыншықтарда буындарды айту, шапалақтау, соғу арқылы ойнау
1.1.3.5 дыбысқа еліктеу мен қоршаған орта дыбыстарын ажырату, дыбыстың шығу көзімен сәйкестендіру
2.1.3.5 дыбысқа еліктеуді ажырату, дыбыс көзімен байланыстыру және атау (не естілді?)
3.1.3.5 мимика және пантомима сүйемелдеуімен қоршаған ортаның дыбыстарына еліктеу
4.1.3.5 қоршаған ортаның таныс дыбыстарында еркін бағдарлау
2.1.3.6 дыбыстардың санын есту арқылы ажырату: біреуі көп; музыкалық ойыншықтарда ойнау
3.1.3.6 музыкалық ойыншықтар мен қимылдар арқылы әуеннің табиғатын (көңілді, мұңды) ажырату және жаңғырту
4.1.3.6 еліктеу арқылы қарапайым ырғақтарды ойнату
1.4. Тактильді-моторлық қабылдау және заттардың ерекше қасиеттерін қабылдау
1.1.4.1 бағдарлаудың іздеу әдістерін қолдану: әр түрлі жағынан қарау, сипап сезіну, қабаттасу
2.1.4.1 арнайы тексеру қозғалыстарын қолдану (сипау, илеу, түрту, қысу)
3.1.4.1 бағдарлаудың іздеу әдістерін қолдану: сезіну, сипау, илеу, түрту, соғу, қысу
4.1.4.1 әр түрлі әрекет түрлерінде тактильді-моторлы сезімталдықты қолдану: модельдеу; саусақпен сурет салу; саусақ ойындары
1.1.4.2 тағамды дәміне қарай тану (алма, нан, кәмпит)

2.1.3.1 различать на слух резко различающиеся по характеру звучаний игрушек при выборе из 2: барабан–дудка
3.1.3.1 различать звучания шумовых и музыкальных инструментов при выборе из 2-3
4.1.3.1 различать на слух резко различающиеся по характеру звучаний игрушек при выборе из 4-5
1.1.3.2 реагировать на голос знакомых людей
2.1.3.2 узнавать голоса знакомых людей, показывать или называть по имени
3.1.3.2 различать на слух мужские, женские, детские голоса
4.1.3.2 различать и воспроизводить смех, плач, крик, шепот
1.1.3.3 определять расположение неподвижного источника звучания, расположенного на уровне уха, плеча, талии
1.1.3.3 определять локализацию и следить за передвижением звучащего источника
3.1.3.3 эмоционально реагировать на шумы: защищаться от громкого и неприятного шума руками, на приятные звуки отвечать радостной мимикой, слуховым сосредоточением, движениями
4.1.3.3 реагировать на сигналы (стоп, гудок автомобиля и т.п.)
1.1.3.4 реагировать на начало и конец звучания музыкальных игрушек
2.1.3.4 различать неречевые звучания по громкости (громко-тихо), воспроизводить на музыкальных игрушках
3.1.3.4 различать неречевые звучания по длительности (долго-кратко), воспроизводить на музыкальных игрушках
4.1.3.4 различать на слух темп звучания; воспроизводить игрой на звучащих игрушках с произнесением слогов, отхлопыванием, отстукиванием
1.1.3.5 различать звукоподражания и звучания окружающей среды, соотносить с источником звучания
2.1.3.5 различать звукоподражания, соотносить с источником звучания и называть (что звучало?)
3.1.3.5 подражать звукам окружающей среды, сопровождая мимикой и пантомимикой
4.1.3.5 свободно ориентироваться в знакомых звучаниях окружающей среды
2.1.3.6 различать на слух количество звучаний: один–много; воспроизводить игрой на музыкальных игрушках
3.1.3.6 различать и воспроизводить на музыкальных игрушках и движениями характер мелодии (веселая, грустная)
4.1.3.6 воспроизводить простейшие ритмы по подражанию
1.4. Тактильно-двигательное восприятие и восприятие особых свойств предметов
1.1.4.1 применять поисковые способы ориентировки: рассматривание с разных сторон, ощупывание, приложение, наложение
2.1.4.1 применять специальные обследующие движения (поглаживание, разминание, постукивание, сжимание)
3.1.4.1 применять поисковые способы ориентировки: ощупывание, поглаживание, разминание, постукивание сжимание
4.1.4.1 применять тактильно-двигательную чувствительность в различных видах деятельности: лепка; рисование пальцами; пальчиковые игры
1.1.4.2 узнавать продукты питания на вкус (яблоко, хлеб, конфета)

2.1.4.2 сұйық және қою тағамдардың (ыстық, суық)қарама-қарсы температуралық режимдерін ажырату
3.1.4.2 өнімдердің негізгі дәмдік қасиеттерін ажырату (ащы, тәтті, қышқыл, тұзды)
4.1.4.2 консистенциясы әртүрлі өнімдерді ажыратыңыз (сұйық, қатты, тұтқыр, борпылдақ))
1.1.4.3 үлгі бойынша жанасу кезінде көлемді фигуралар мен заттарды анықтау (Ғажайып дорба)
2.1.4.3 саны ұлғайған кезде үлгі бойынша көлемді және жалпақ затқа жұпты жанасу арқылы таңдау
3.1.4.3 сөз бойынша затты сипап сезу арқылы табу
4.1.4.3 үлгіге, сөзге, суретке сәйкес жұбын табу үшін санын көбейту кезінде таңдау
1.1.4.4 үлгі бойынша заттардың мөлшері мен пішінін жанасу арқылы ажырату
2.1.4.4 әр түрлі заттардың контраст температурасын ажырату
3.1.4.4 заттарды салмағы бойынша ажырату (ауыр-жеңіл)
4.1.4.4 заттардың қасиеттерін ажырату (жұмсақ, қатты, тегіс, өрескел)
1.1.4.5 иістерді сезу
2.1.4.5 қарама-қарсы иістерді ажырату (жағымды және жағымсыз)
3.1.4.5 сөйлеу немесе пантомима құралдарының көмегімен иісті таңдау кезінде артықшылықтарды білдіру
4.1.4.5 иістерді ажырату (гүлді, цитрустық, қылқан жапырақты, ванильді, кофе)
1.5. Кинестетикалық және кинетикалық даму
1.1.5.1 адамның жанасуына барабар эмоционалды-моторлы жауап беру
2.1.5.1 вербалды емес қарым-қатынастарды әртүрлі тәсілдермен білдіру (мимика, пантомимика)
3.1.5.1 жануарлар мен адамдардың қозғалысына еліктеу (қоян сияқты)
4.1.5.1 ертегі кейіпкерлеріне, мультфильмдер мен фильмдердің кейіпкерлеріне еліктеу
1.1.5.2 материалдармен (ағаш, металл, су және т. б.) жанасуға барабар жауап беру
2.1.5.2 әртүрлі температурадағы материалдармен жанасуға адекватты жауап беру
3.1.5.2 текстурасы мен тұтқырлығы бойынша әртүрлі материалдармен жанасуға барабар жауап беру
4.1.5.2 дененің әртүрлі беттермен жанасуына барабар жауап беру
1.1.5.3 дене бетіндегі қысымға барабар жауап беру
2.1.5.3 объектілерден келетін дірілге барабар жауап беру
3.1.5.3 дененің жағдайына адекватты жауап беру (көлденең, тік)
4.1.5.3 ойдан шығарылған заттармен әрекет ету
1.1.5.4 басқа адамдардың қимылдарының орындалуын бақылау және қозғалыстарды қайталау
2.1.5.4 еліктеу арқылы қимылдарды орындау
3.1.5.4 бұйрық бойынша қозғалыстарды орындау
4.1.5.4 қозғалыстардың реттілігін өз бетінше орындау (2-3-тен)
1.1.5.5 жануарлардың қозғалысын бақылау
2.1.5.5 жануарлардың қозғалысына еліктеу
3.1.5.5 табиғи құбылыстарға еліктеу (жаңбыр, жел)
4.1.5.5 позалар мен қозғалыстарды жасау ("Айна" сияқты ойындар)
2.1.5.6 еліктеу арқылы мимикалық қозғалыстарды жасау

2.1.4.2 различать контрастные температурные режимы жидкой и твердой пищи (горячую, холодную)
3.1.4.2 различать основные вкусовые качества продуктов (горький, сладкий, кислый, соленый)
4.1.4.2 различать продукты, различные по консистенции (жидкий, твердый, вязкий, сыпучий)
1.1.4.3 определять на ощупь объемные фигуры и предметы по образцу (Чудесный мешочек)
2.1.4.3 подбирать на ощупь пару к объемному и плоскому предмету по образцу при увеличении количества
3.1.4.3 находить предмет на ощупь по слову
4.1.4.3 подбирать на ощупь пару к предмету по образцу, слову, картинке при увеличении количества
1.1.4.4 различать на ощупь величину и форму предметов по образцу
2.1.4.4 различать контрастную температуру разных предметов
3.1.4.4 различать предметы по весу (тяжелый-легкий)
4.1.4.4 различать свойства предметов (мягкие, жесткие, гладкие, шершавые)
1.1.4.5 реагировать на запахи
2.1.4.5 различать контрастные запахи (приятный и неприятный)
3.1.4.5 выражать предпочтения при выборе запаха с помощью речи или пантомимических средств
4.1.4.5 различать запахи (цветочный, цитрусовый, хвойный, ванильный, кофейный)
1.5. Кинестетическое и кинетическое развитие
1.1.5.1 адекватно эмоционально-двигательно реагировать на прикосновения человека
2.1.5.1 выражать разными способами невербальные коммуникации (мимика, пантомимика)
3.1.5.1 имитировать движения животных и людей (как зайка)
4.1.5.1 имитировать сказочных персонажей, героев мультфильмов и фильмов
1.1.5.2 адекватно реагировать на соприкосновение с материалами (дерево, металл, вода)
2.1.5.2 адекватно реагировать на соприкосновение с материалами, различными по температуре
3.1.5.2 адекватно реагировать на соприкосновение с материалами, различными по фактуре и вязкости
4.1.5.2 адекватно реагировать на соприкосновение тела с разными видами поверхностей
1.1.5.3 адекватно реагировать на давление на поверхность тела
2.1.5.3 адекватно реагировать на вибрацию, исходящую от объектов
3.1.5.3 адекватно реагировать на положение тела (горизонтальное, вертикальное)
4.1.5.3 действовать с воображаемыми предметами
1.1.5.4 наблюдать за выполнением движений другими людьми и воспроизводить движения
2.1.5.4 выполнять движения по подражанию
3.1.5.4 выполнять движения по команде
4.1.5.4 самостоятельно выполнять последовательность движений (из 2-3)
1.1.5.5 наблюдать за движениями животных
2.1.5.5 имитировать движения животных
3.1.5.5 имитировать природные явления (дождь, ветер)
4.1.5.5 воспроизводить позы и движения (игры типа "Зеркало")
2.1.5.6 воспроизводить мимические движения по подражанию

3.1.5.6 эмоционалды күйді көрсететін мимикалық қозғалыстарды қайталау
4.1.5.6 ертегі мен мультфильм кейіпкерлерінің эмоцияларын мимикамен және пантомимикамен жеткізу
2) "Кеңістікте бағдарлауды дамыту" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 -сынып
2 -сынып
3 -сынып
4 -сынып
2.1. Өз денесінде бағдарлау
1.2.1.1 дене мүшелерін ажырату (мұрын, көз көрсет)
2.2.1.1 дене бөліктерінің кеңістіктік орналасуын бағдарлау: басы-жоғарыда, аяқтары-төменде, денесі-ортасында, қолдары-дененің жанында
3.2.1.1 дененің оң және сол жақтарын ажырату, бұл алдыңғы, артқы
4.2.1.1 өзінде және фотосуретте дене бөліктерін, басқа адамдардың, жануарлардың дене бөліктерін, дененің оң және сол жақтарын, алдыңғы, артқы жағын ажырату және атау
2.2.1.2 оң және сол қолды ажырату
2.2. Қоршаған кеңістікте бағдарлау
1.2.2.1 меңзеу қимылы арқылы "мұнда – сонда", "алға-артқа", "осында", "қасында" заттардың орнын ажырату
2.1.2.1. заттардың өздеріне қатысты орналасуын ажырату: алыс, жақын, айналасында, жоғарыда, төменде, өзінен бұрын (алдында), артында көрсетілім бойынша, мұғалімнің үлгісі бойынша
3.1.2.1. көрсетілім бойынша, үлгі бойынша заттардың өздеріне қатысты орналасуын ажырату: алыс, жақын, жоғарыда, төменде, алдында, артында
4.1.1.2 заттардың өздеріне қатысты орналасуын, заттардың бөліктерінің өзара орналасуын ажырату: алыс, жақын, айналасында, жоғарыда, төменде, өзіңнің алдыңда / артында, жоғарыда,төменде, астында
1.2.2.2 "Қуыршақ қайда?" деген сұраққа жестпен көрсету
2.2.2.2 көрсетілім бойынша заттардың бір-біріне қатысты орналасуын ажырату:" алдында, артында, арасында, ішінде, үстінде, астында "
3.2.2.2 бір-біріне қатысты 2-3 затты орналастыру: "бұрын, артында, арасында, ішінде, үстінде, астында" көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша
4.2.2.2. бір-біріне қатысты 2-3 затты орналастыру: "алдында, артында, арасында, ішінде, үстінде, астында" көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша
1.2.2.3 сынып бөлмесінде бағдарлау, өзінің үстел, орындығын табу
2.2.2.3 мұғалімнің, басқа балалардың артынан үй-жайда мұғалімнің нұсқауы бойынша қозғалу
3.2.2.3 мектепте бағдарлау, сынып, дәретхана, асхана табу
4.2.2.3 мектеп ауласында бағдарлау, мектептің кіреберісіне, қақпаға апаратын жолды табу және т.б.
1.2.2.4 мұғалімнің көмегімен кеңістіктік қарым-қатынастарды модельдеу (қуыршақ жиһазын орналастыру, үстелдің жайылуы және т.б.)
2.2.2.4 еліктеу арқылы кеңістіктік қатынастарды модельдеу (ғимараттар, құрылыс және т. б.)
3.2.2.4 табиғаттан кеңістіктік қатынастарды модельдеу (ғимараттар, құрылыстар, т.б.)
4.2.2.4 жоспарланған және схема бойынша кеңістіктік қатынастарды модельдеу

3.1.5.6 воспроизводить мимические движения, отражающие эмоциональное состояние
4.1.5.6 мимикой и пантомимикой передавать эмоции персонажей сказок и мультфильмов
2) раздел "Развитие ориентации в пространстве":
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1. Ориентировка в схеме собственного тела
1.2.1.1 различать части тела (покажи нос, глаза)
2.2.1.1 ориентироваться в пространственном расположении частей тела: голова - наверху, ноги - внизу, туловище - посредине, руки - рядом с туловищем
3.2.1.1 различать правые и левые части тела, что спереди, что сзади
4.2.1.1 различать и называть части тела на себе и на фотографии, части тела других людей, животных, правые и левые части тела, что спереди, что сзади
2.2.1.2 различать правую и левую руку
2.2. Ориентировка в окружающем пространстве
1.2.2.1 различать расположение объектов "тут - там", "туда-сюда", "здесь", "рядом" по указательному жесту
2.1.2.1. различать положение предметов относительно себя: далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой по показу, по образцу учителя
3.1.2.1. различать положение предметов относительно себя: далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя, за собой по показу, по образцу
4.1.1.2 различать положение предметов относительно себя, взаиморасположение частей предметов: далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя/перед/за собой, вверху, внизу, над, под
1.2.2.2 показывать жестом на вопрос "Где кукла?"
2.2.2.2 различать положение предметов относительно друг друга: "перед, за, между, в, на, над, под" по показу
3.2.2.2 размещать 2-3 предмета относительно друг друга: "перед, за, между, в, на, над, под" по показу, по образцу, по словесной инструкции
4. 2.2.2. размещать 2-3 предмета относительно друг друга: "перед, за, между, в, на, над, под" по показу, по образцу, по словесной инструкции
1.2.2.3 ориентироваться в помещении класса, находить собственный стол, стул
2.2.2.3 Перемещаться в помещении вслед за педагогом, другими детьми, по инструкции педагога
3.2.2.3 ориентироваться в помещении школы, находить класс, туалет, столовую
4.2.2.3 ориентироваться на школьном участке, находить путь ко входу в школу, к воротам и пр.
1.2.2.4 моделировать пространственные отношения с помощью педагога (расстановка кукольной мебели, сервировка стола и пр.)
2.2.2.4 моделировать пространственные отношения по подражанию (постройки, конструирование)
3.2.2.4 моделировать пространственные отношения с натуры (постройки, конструирование)
4.2.2.4 моделировать пространственные отношения по замыслу и схеме

2.3. Қағаз парағында, үстел бетінде бағдарлау
1.2.3.1 көрсетілім бойынша бірнеше заттарды қатарға қой: "ойыншықтарды қатарға қой"
2.2.3.1 үстелге жазық және көлемді заттарды үлгі бойынша тік және көлденең бағытта, құрылым бойынша (солдан-оңға, жоғарыдан-төменге, орталықта) қою
3.2.3.1 затты "алға, артқа, жоғары, төмен, оңға, солға, бүйірге " көрсетілім бойынша, ауызша нұсқау бойынша жылжыту
4.2.3.1 сұрақтарға жауап беру: "қай жерде? Қайда ..?"(алға, артқа, жоғары, төмен, оңға, солға, бүйірге)
1.2.3.2 еліктеу, үлгі бойынша үлестірмелі қағаздарды параққа қою
2.2.3.2 қағаз парақта бағдарлау (ортасы, ортасында, жоғарғы, төменгі, сол, оң)
3.2.3.2 қағаз парақта бағдарлау (ортасы, ортасында, жоғарғы, төменгі, сол, оң)
4.2.3.2 қағаз парақта бағдарлау (ортасы, ортасында, жоғарғы, төменгі, сол, оң, бұрыш, сол жақ бұрыштар, жоғарғы оң жақ бұрыш)
1.2.3.3 үлгіге еліктеу бойынша 2 бөліктен заттық суреттер құрастыру
2.2.3.3 үлгі бойынша 3 бөліктен заттық суреттер құрастыру
3.2.3.3 үлгі бойынша 4 бөліктен заттық суреттер құрастыру
4.2.3.3 сөз бойынша 4 бөліктен заттық сурет құрастыру
1.2.3.4. фишкалар мен геометриялық фигураларды орнын көрсете отырып, еліктеп қағаз парағында орналастыру
2.2.3.4 үлгі бойынша фишкаларды қағаз парағына орналастыру
3.2.3.4 нұсқаулыққа сәйкес қағаз парақта фишкаларды орналастыру
4.2.3.4 фишкалар мен геометриялық фигуралардың орналасуына түсінік беру
1.2.3.5 геометриялық фигураларды бояу
2.2.3.5 заттық суреттерді бояу
3.2.3.5 суреттің жетіспейтін бөліктерін аяқтау
3.2.3.5 суреттің жетіспейтін бөліктерін аяқтау
3) "Ұсақ моториканы дамыту" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 -сынып
2 -сынып
3 -сынып
4 -сынып
3.1. Қол мен саусақты дамыту
1.3.1.1 мұғаліммен саусақ ойындарын ойнау (саусақтарды жұдырықпен қысу, саусақтарды ашу, саусағыңызбен көрсету, заттың контурын сызу және саусақпен сурет салу, т.б.)
2.3.1.1 түймелерді, үлкен моншақтарды жіпке тізу, жарманы сұрыптау; түймелерді, сырманы, түймелерді, ілмектерді бекіту және ашу
3.3.1.1 бауларды, бантикті байлау және шешу
4.3.1.1 күнделікті өмірде және сабақта нақты қимылдар жасау (байлау, шешу, бекіту)
1.3.1.2 жазу құралдарын ұстау үшін арнайы жаттығулар жасау
2.3.1.2 трафареттерді ерікті түрде штрихтау
3.3.1.2 жақтауда тік, көлденең және көлбеу сызықтармен үлгі бойынша штрихтау
4.3.1.2 әртүрлі типтегі сызықтармен штрихтау
1.3.1.3 тік көлденең және тік сызықтарды сызу
2.3.1.3 суреттерді контур бойымен сызу

2.3. Ориентировка на листе бумаги, поверхности стола
1.2.3.1 размещать несколько предметов в ряд по показу: "Поставь игрушки в ряд"
2.2.3.1 Раскладывать на столе плоскостные и объемные предметы в вертикальном и горизонтальном направлении по образцу, по инструкции (слева-направо, сверху-вниз, в центре)
3.2.3.1 передвигать предмет "вперед, назад, вверх, вниз, вправо, влево, в сторону" по показу, по словесной инструкции
4.2.3.1 отвечать на вопросы: "Где …? Куда ...?" (вперед, назад, вверх, вниз, вправо, влево, в сторону)
1.2.3.2 раскладывать раздаточный материал на листе бумаги по подражанию, образцу
2.2.3.2 ориентироваться на листе бумаги (центр, посередине, верх, низ, слева, справа)
3.2.3.2 ориентироваться на листе бумаги (центр, посередине, верх, низ, слева, справа)
4.2.3.2 ориентироваться на листе бумаги (центр, посередине, верх, низ, слева, справа, угол, левые углы, верхний правый угол)
1.2.3.3 составлять предметные картинки из 2 частей по подражанию образцу
2.2.3.3 составлять предметную картинку из 3 частей по образцу
3.2.3.3 составлять предметную картинку из 4 частей по образцу
4.2.3.3 составлять предметную картинку из 4 частей по слову
1.2.3.4. располагать фишки и геометрические формы на листе бумаги по подражанию с указанием положения
2.2.3.4 располагать фишки на листе бумаги по образцу с указанием положения
3.2.3.4 перемещать фишки на листе бумаги по инструкции
4.2.3.4 комментировать перемещения фишек и геометрических форм
1.2.3.5 закрашивать геометрические формы
2.2.3.5 раскрашивать предметные рисунки
3.2.3.5 раскрашивать незакрашенную часть картинки
3.2.3.5 дорисовывать недостающие части рисунка
3) раздел "Развитие мелкой моторики":
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1. Развитие движений кистей и пальцев рук
1.3.1.1 играть с педагогом в пальчиковые игры (сжимать пальцы в кулачок, разжимать пальцы, указывать пальцем, обводить пальцем контур предмета и рисунка)
2.3.1.1 нанизывать на шнурок пуговицы, крупные бусины, сортировать крупу; застегивать и расстегивать пуговицы, молнии, кнопки, крючки
3.3.1.1 завязывать и развязывать шнурки, банты
4.3.1.1 производить точные движения в быту и на уроках (завязывание, развязывание, застегивание)
1.3.1.2 выполнять специальные упражнения для удержания письменных принадлежностей
2.3.1.2 штриховать трафареты произвольно
3.3.1.2 штриховать по образцу вертикальными, горизонтальными и наклонными линиями в рамке
4.3.1.2 штриховать различными видами линий
1.3.1.3 проводить прямые горизонтальные и вертикальные линии
2.3.1.3 обводить изображения по контуру

3.3.1.3 суреттерді қойылған нүктелер бойынша бастырып сызу
4.3.1.3 суреттің контурын көшіру
1.3.1.4 еліктеу, үлгі бойынша мозаикадан өрнек құрастыру
2.3.1.4 үлгі бойынша мозаикадан өрнек құрастыру
3.3.1.4 мозаикадан жоспар бойынша өрнек құрастыру
4.3.1.4 үлгі бойынша мозаикадан заттың суретін жасау
1.3.1.5 сопақшаны, шарларды айналдыру кезінде қалыптау қозғалыстарын жасау
2.3.1.5 ермексаздан геометриялық пішіндерді, қарапайым заттарды мүсіндеу (домалау, шымшу, басу, тегістеу)
3.3.1.5 ермексаздан қарапайым заттарды, жануарларды, адамдарды мүсіндеу
4.3.1.5 ермексаздан жануарларды, адамдарды, қоршаған орта объектілерін мүсіндеу
1.3.1.6 түзу көлденең сызықтар сызу
2.3.1.6 сызық ішінде түзу, көлбеу, сынған сызықтардан тұратын жиектерді салу
3.3.1.6 үйренген элементтердің шекараларын салу
4.3.1.6 әр түрлі конфигурациялардың толқынды, көлбеу түзу және нүктелі сызықтар сызу
1.3.1.7 бағытты өзгерте отырып, шектеулі кеңістікте сызықтар жүргізу
2.3.1.7 осы үлгі бойынша нүктелер бойынша сызықтар жүргізу
3.3.1.7 ырғақты ою-өрнектерді салу
3.3.1.7 конфигурациясы бойынша баспа әріптерінің элементтеріне ұқсас фигураларды салу
42. Бағдарлама зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-4 сыныптары үшін "Сенсорлық даму" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспар әр бөлімдегі оқу мақсаттарының шамамен көлемін көрсетеді.
43. Оқу мақсаттарын сыныптар мен тоқсандар бойынша бөлу ұсынымдық сипатта болады. Мұғалім әр оқушының қабілетін ескере отырып, оқу мақсаттарын жеке анықтайды.
Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-4 сыныптары үшін "Сенсорлық даму" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспары
1) 1 -сынып:
Өтпелі ортақ тақырып
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 -тоқсан
1-2 апта: Білім алушыларды бақылау және тексеру;
3 апта "Мен, менің денем";
4 апта "Жемістер, жидектер";
5 апта "Көкөністер";
6 апта "Менің ойыншықтарым";
7 апта "Менің отбасым";
8 апта "Менің үйім"
9 апта "Менің мектебім"
1.1. Көріп қабылдау және зейін
1.1.1.1 адамның бетіне, қозғалмалы және қозғалмайтын заттарға назар аудару
1.1.1.2 қозғалатын затты көзбен қадағалау (көлденең, тігінен, шеңбер бойымен, алға / артқа)
1.2. Түс, пішін, өлшемді ажырату
1.1.2.1 түсі бойынша күрт ерекшеленетін үлгіге сәйкес заттарды таңдау - басым белгі (2 қарама-қарсы түс)
1.1.2.2 қоршаған ортадан таныс түстерді табу
1.3. Есту қабылдау және зейін
1.1.3.1 қоршаған орта дыбыстарына жауап беру: сөйлеу, музыка, шу

3.3.1.3 обводить изображений по нанесенным точкам
4.3.1.3 копировать контур рисунка
1.3.1.4 составлять узор из мозаики по подражанию, образцу
2.3.1.4 составлять узор из мозаики по образцу
3.3.1.4 составлять узор из мозаики по замыслу
4.3.1.4 составлять изображение предмета из мозаики по образцу
1.3.1.5 производить формообразующие движения при скатывании колбасок, шаров
2.3.1.5 лепить из пластилина геометрические формы, простые предметы (скатывание, прищипывание, вдавливание, сглаживание)
3.3.1.5 лепить из пластилина простые предметы, животных, людей
4.3.1.5 лепить из пластилина животных, людей, объекты окружающей среды
1.3.1.6 проводить прямые горизонтальные линии
2.3.1.6 рисовать бордюры, состоящие из прямых, наклонных, ломаных линий в пределах строки
3.3.1.6 рисовать бордюры из усвоенных элементов
4.3.1.6 проводить волнистые линии различных конфигураций наклонных прямых и пунктирных линий
1.3.1.7 проводить линии в ограниченном пространстве с изменением направления
2.3.1.7 проводить линии по точкам по данному образцу
3.3.1.7 рисовать ритмизованные орнаменты
3.3.1.7 рисовать фигуры, сходные по конфигурации с элементами печатных букв
42. Настоящая Программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по предмету "Сенсорное развитие" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов. В долгосрочном плане обозначен примерный объем учебных целей в каждом разделе.
43. Распределение учебных целей по классам и четвертям носит рекомендательный характер. Учитель определит учебные цели индивидуально для каждого ученика с учетом его возможностей.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Сенсорное развитие" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов
1) 1 класс:
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1-2 неделя: наблюдение и обследование обучающихся;
3 неделя "Я, мое тело";
4 неделя "Фрукты, ягоды";
5 неделя "Овощи";
6 неделя "Мои игрушки";
7 неделя "Моя семья";
8 неделя "Мой дом"
9 неделя "Моя школа"
1.1. Зрительное восприятие и внимание
1.1.1.1 фиксировать взгляд на лице человека, подвижном и неподвижном предметах
1.1.1.2 прослеживать взглядом за движущимся предметом (по горизонтали, по вертикали, по кругу, вперед/назад)
1.2. Различение цвета, формы, величины
1.1.2.1 выбирать по образцу предметы, резко различающиеся по цвету - доминантному признаку (2 контрастных цвета)
1.1.2.2 находить знакомые цвета в окружающей обстановке
1.3. Слуховое восприятие и внимание
1.1.3.1 реагировать на звуки окружающей действительности: речи, музыки, шумов

4.1.1.8 схема бойынша геометриялық пішіндерден, таяқшалардан, моншақтардан ою-өрнектер жасау
4.1.1.9 нұсқау бойынша өз бетінше еліктеу арқылы көзге арналған гимнастика қимылдарын орындау
1.2. Түс, пішін, өлшемді ажырату
4.1.2.8 атауы бойынша ажырату: үлкен-кішкентай, биік-төмен, қалың-жұқа, ұзын-қысқа, кең-тар терең-таяз
4.1.2.9 біртекті заттарды кішіден үлкенге қарай орналастыру
1.3. Есту қабылдау және зейін
4.1.3.5 қоршаған ортаның таныс дыбыстарында еркін бағдарлау
4.1.3.6 еліктеу арқылы қарапайым ырғақтарды ойнату
1.4. Тактильді-моторлық қабылдау және заттардың ерекше қасиеттерін қабылдау
4.1.4.5 иістерді ажырату (гүлді, цитрустық, қылқан жапырақты, ванильді, кофе)
1.5. Кинестетикалық және кинетикалық даму
4.1.5.5 позалар мен қозғалыстарды жасау ("Айна" сияқты ойындар)
4.1.5.6 ертегі мен мультфильм кейіпкерлерінің эмоцияларын мимикамен және пантомимикамен жеткізу
2.1. Өз денесінде бағдарлау
4.2.1.1 өзінде және фотосуретте дене бөліктерін, басқа адамдардың, жануарлардың дене бөліктерін, дененің оң және сол жақтарын, алдыңғы, артқы жағын ажырату және атау
2.2. Қоршаған кеңістікте бағдарлау
4.2.2.4 жоспарланған және схема бойынша кеңістіктік қатынастарды модельдеу
2.3. Қағаз парағында, үстел бетінде бағдарлау
3.2.3.5 суреттің жетіспейтін бөліктерін аяқтау
3.1. Қол мен саусақты дамыту
3.3.1.7 конфигурациясы бойынша баспа әріптерінің элементтеріне ұқсас фигураларды салу
бұйрығына
27-қосымша
Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-4 сыныптары үшін "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде жүргізілетін)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-4 сыныптары үшін "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарлама мақсаты –оқушы үшін қол жетімді әр түрлі әлеуметтік өзара әрекеттесу тәжірибесін, жеке психофизикалық мүмкіндіктер мен танымдық қабілеттерді ескере отырып, оқу іс-әрекетіне сәтті бейімделу және одан әрі әлеуметтену үшін байланыс құралдарын қалыптастыру.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) тіл біліктерін дамытудың алғышарттарын қалыптастыру: тілдің дыбысталуына назарын аудару, сөйлеу кезіндегі ырғақты сезінуін, артикуляторлы қимыл-қозғалыстарға еліктеу біліктерін, дауыстау пен тыныс алуын, сөйлеу элементтерін есте сақтап, кейін қайталау, ана тілінің 4 немесе одан да көп дыбыстарын танып қайталауын дамыту;

4.1.1.8 составлять орнаменты из геометрических фигур, палочек, бусин по схеме
4.1.1.9 выполнять движения гимнастики для глаз по подражанию, самостоятельно по инструкции
4.1.1.10 отсрочено воспроизводить изображения и конструкции
1.2. Различение цвета, формы, величины
4.1.2.8 различать по названию: большой-маленький, высокий-низкий, толстый-тонкий, длинный-короткий, широкий-узкий глубокий-мелкий
4.1.2.9 распределять однородные предметы по порядку от маленького до самого большого
1.3. Слуховое восприятие и внимание
4.1.3.5 свободно ориентироваться в знакомых звучаниях окружающей среды
4.1.3.6 воспроизводить простейшие ритмы по подражанию
1.4. Тактильно-двигательное восприятие и восприятие особых свойств предметов
4.1.4.5 различать запахи (цветочный, цитрусовый, хвойный, ванильный, кофейный)
1.5. Кинестетическое и кинетическое развитие
4.1.5.5 воспроизводить позы и движения (игры типа "Зеркало")
4.1.5.6 мимикой и пантомимикой передавать эмоции персонажей сказок и мультфильмов
2.1. Ориентировка в схеме собственного тела
4.2.1.1 различать и называть части тела на себе и на фотографии, части тела других людей, животных, правые и левые части тела, что спереди, что сзади
2.2. Ориентировка в окружающем пространстве
4.2.2.4 моделировать пространственные отношения по замыслу и схеме
2.3. Ориентировка на листе бумаги, поверхности стола
3.2.3.5 дорисовывать недостающие части рисунка
3.1. Развитие кистей и пальцев рук
3.3.1.7 рисовать фигуры, сходные по конфигурации с элементами печатных букв
Приложение 27 к приказу
Типовая учебная программа по учебному предмету "Коррекция недостатков развития речи" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов (с казахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Коррекция недостатков развития речи" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов (далее - Программа) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Цель Программы – формирование опыта социального взаимодействия на основе разнообразных, доступных ученику, средств коммуникации для успешной адаптации к учебной деятельности и дальнейшей социализации с учетом индивидуальных психофизических возможностей, и познавательных способностей.
3. Учебные задачи Программы:
1) формировать предпосылки к развитию речевых умений: внимание к звучащей речи, чувство речевого ритма, способность к подражанию артикуляторным движениям, подаче дыхания и голоса, запоминанию и отсроченному воспроизведению речевых элементов, узнавание и воспроизведение 4-х и более звуков родной речи;

2) адекватты вербалды тәртібінің алғышартты дағдыларын дамыту;
3) қарапайым мәтінді тындап, түсіну дағдыларын қалыптастыру, оны мәтіннің мазмұнымен сәйкестендіру білігі;
4) осы Бағдарламада және басқа арнайы оқу бағдарламалары аясында зияты орташа түрде зақымдалған білім алушылардың сөздік қорын анықтау және дамыту.
4. Бағдарламаның түзете-дамыту міндеттері:
1) білім алушыларды вербалды, бейвербалды және альтернативті құралдар арқылы қатынасқа түсуді, ересектермен және басқа балалармен тіл арқылы әрекеттесуге қажеттілігін ояту;
2) оқыту нысанының сөйлеу тұйықтығын жою мақсатында функционалды рөлін меңгеруге жағдай жасау;
3) сөйлеу тілінің психомоторлы базасының элементтерін қол жетерлік деңгейде қалыптастыру: сенсорлы-перцептивті процестер, көру-моторлы тепе тендік, қолдың және саусақтардың еркін қимылдары, кеңістік туралы түсініктері, жоғарғы психикалық қызметтердің элементтері.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Бұл бағдарламаныңмазмұны өмірлік маңызды бейімделу және сөйлеу дағдыларын игеруге тәжірибелік бағытталған.
6. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушылардағы когнитивті және сөйлеу дамуының кемшіліктері олардың басқалармен толыққанды коммуникативті байланыстарының қалыптасуына кедергі келтіреді, мінез-құлықтың бұзылуына және әлеуметтік бейімделуге әкеледі, нәтижесінде "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" сабақтарында сөйлеу дағдылары сөйлеу тілінің барлық функциялары аясында жүзеге асырылады: коммуникативті, танымдық, реттеуші.
7. Бір сыныптың оқушылары ақыл ойы мен психофизикалық дамудың бұзылуының әртүрлі деңгейімен, белгілі бір психикалық функцияның, практикалық дағдылардың қалыптасу деңгейімен сипатталады.
8. Оқу процесін ұйымдастыру кезінде білім алушылардың ерекше жалпы психофизикалық ерекшеліктері ескеріледі:
1) психикалық бұзылулардың психикалық және соматикалық аурулармен, эмоционалды-ерік аясының бұзылуымен үйлесуі;
2) көру, есту, тірек-қимыл аппаратының жергілікті немесе жүйелі бұзылуларының болуы;
3) дамудың біркелкі дамуы және негізгі жүйке процестерінің тепе-теңдігінің бұзылуы-тежелуі мен қозу: кейбіреулерінде баяу қарқын, сәйкессіздік, сөйлеу қозғалыстарының ыңғайсыздығы байқалады, ал басқаларында ретсіз, мақсатсыз әрекеттермен үйлесетін қозғыштық жоғарылайды;
4) сөйлеу тілінің барлық құрылымдық компоненттерінің вариативті бұзылыстары: фонетикалық-фонематикалық, лексикалық және грамматикалық, бұл ауызша және жазбаша сөйлеуді қалыптастыруды қиындатады немесе мүмкін емес етеді, вербалды емес және балама коммуникацияның әртүрлі құралдарын қолдануды талап етеді.

2) развивать первоначальные навыки адекватного вербального поведения;
3) формировать элементарные навыки слушания и понимания простейшего текста, умение соотносить его содержание с иллюстрацией;
4) уточнять и развивать словарный запас в пределах, означенных данной Программой и другими специальными учебными программами для обучающихся с умеренным нарушением интеллекта.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) способствовать формированию у обучающихся потребности в коммуникации и готовности к общению со взрослым и другими детьми с использованием вербальных, невербальных и альтернативных средств;
2) создать условия для усвоения функциональной роли субъекта обучения, преодоления речевой замкнутости, обучающихся для включения их в сотрудничество;
3) сформировать на доступном уровне элементы психомоторной базы речи: сенсорно-перцептивные процессы, зрительно-моторную координацию, свободные движения пальцев и кисти руки, пространственные представления, элементы высших психических функций.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Содержание данной программы имеет практическую направленность на приобретение жизненно необходимых адаптивно-речевых умений и навыков.
6. Недостатки когнитивного и речевого развития у школьников с умеренными нарушениями интеллекта препятствуют становлению у них полноценных коммуникативных связей с окружающими, приводят к нарушениям поведения и социальной дезадаптации, вследствие чего речевые навыки на занятиях по "Коррекции недостатков развития речи" отрабатываются в контексте всех функций речи: коммуникативной, познавательной, регулятивной.
7. Ученики одного класса характеризуются разной степенью выраженности нарушения интеллекта и психофизического развития, неодинаковым уровнем сформированности той или иной психической функции, практического навыка.
8. При организации учебного процесса учитываются наиболее общие психофизические особенности обучающихся:
1) сочетание ментальных расстройств с психическими и соматическими заболеваниями, расстройствами эмоционально-волевой сферы;
2) наличие локальных или системных нарушений зрения, слуха, опорно-двигательного аппарата;
3) неравномерность развития и нарушение равновесия основных нервных процессов - торможения и возбуждения: у одних отмечается замедленный темп, рассогласованность, неловкость речевых движений, у других – повышенная возбудимость, сочетающаяся с хаотичной нецеленаправленной деятельностью;
4) вариативные нарушения всех структурных компонентов речи: фонетико-фонематического, лексического и грамматического, что затрудняет или делает невозможным формирование устной и письменной речи, требует использования разнообразных средств невербальной и альтернативной коммуникации.

9. Ауызша сөйлеу тілін меңгерген мектеп оқушыларына қолдың және артикуляциялық мүшелердің ұсақ, дәл сараланған қозғалыстарын жүзеге асыруда айтарлықтай қиындықтары тән, олар: бір қалыпты ұстап тұру, затты қолмен ұстап алу, тілдің ұшын жоғары немесе төмен бүгу, дыбысты айтуының бұзылыстарын,сөйлеу тілінің анықтылығын түзету процесін қиындатататын, бір қалыптан екінші қалыпқа ауысу.
10. Осы санаттағы білім алушылардың ауызша сөйлеу тіліне төмендегілер тән: импрессивті және экспрессивті аграмматизмдер (сөйлеу тілінде сөзжасам мен сөзөзгерту жоқ), сөз таптарын қайталау, басқа адамдардың сөздері мен сөз тіркестерін семантикалық мазмұнын ескермей (механикалық түрде) қолдану, эхолалия.
11. Зияты орташа түрде зақымдалған оқушыларды оқыту және тәрбиелеу ересектермен және басқа балалармен ынтымақтастық арқылы тәжірибелік сөйлеу дағдыларын қалыптастыруды қамтиды.
12. Осы бағдарлама аясында ауызша және жазбаша сөйлеу тілінің бұзылыстарын түзету жұмысының бағыттылығы жалпы дидактикалық және арнайы қағидаларды белгілейді:
1) гуманизм –оқушының мүмкіндіктеріне сену, субъекттілі, позитивті ықпал ету;
2) жүйелілік– білім алушыны тұтас, сапал бірлігіны, динамикалық түрле дамуға қабілетті нысан ретінде қарастыру; оның сөйлеу мүмкіндіктерін психикалық дамудың басқа жақтарымен байланыста қарастыру;
3) реализм қағидасы–оқушының нақты мүмкіндіктері мен оның дамуының жағдайын, диагностикалау мен түзете-дамыту жұмысының ескеру;
4) онтогенетикалық - логопедиялық ықпал ету әдістемесін құрастырған кезде қалыпты жағдайда тілдің әртүрлерінің қызметтері мен қалыптасу заңдылықтарын ескеру;
5) этиопатогенез қағидасы–логопедтің оқушының ерекше білім алуға қажеттілігін белгілеу үшін сөйлеу тілі бұзылыстарының жеке механизмдері мен себептерін ескеру.
13. Бағдарламаның тиімді іске асырылуын оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық ықпал ету қамтамасыздандырады:
1) іс-әрекеттік ықпал ету, осыған сәйкес, логопед түзете-дамыту жұмысы барысында бала жасына сай жетекші әрекетке сүйенеді;
2) жекеше-дифференциалды ықпал ету, осыған сәйкес логопед оқушының жеке мүмкіндіктеріне қарай, түзете-дамыту жұмысының мақсатын, мазмұнын, формаларын, тәсілдерін бейімдейді;
3) жүйелі ықпал ету, осыған сәйкес, түзете-дамытуда міндетті түрде дыбыс айту, фонематикалық процестерге, лексика мен грамматикалық жағына әсер етуді көздейді.

9. Для школьников, владеющих вербальной речью, наиболее типичными являются трудности в осуществлении тонких точных дифференцированных движений руки и артикуляционных органов: удержание позы, захват предмета, загибание кончика языка вверх или вниз, переключение с одного положения на другое, что затрудняет процесс коррекции произношения, преодоления гнусавости и смазанности речи.
10. Для устной речи обучающихся данной категории характерны: импрессивный и экспрессивный аграмматизмы (отсутствуют служебные части речи, страдает словоизменение по родам, числам, падежам, временам) при характерных повторах одних и тех же оборотов речи, не к месту (механическое) использование чужих слов и выражений без учета смыслового содержания, эхолалия.
11. Обучение и воспитание школьников с умеренным нарушением интеллекта предполагает формирование практических речевых навыков через сотрудничество со взрослым и другими детьми.
12. Направленность работы по преодолению расстройств устной и письменной речи в контексте данной Программы определяют общедидактические и специальные принципы:
1) гуманизма - веры в возможности ученика, субъектного, позитивного подхода;
2) системности - рассмотрения обучающегося как целостного, качественного своеобразного, динамично развивающего субъекта; рассмотрения его речевых нарушений во взаимосвязи с другими сторонами психического развития;
3) реалистичности - учҰта реальных возможностей ученика и ситуации его развития, единства диагностики и коррекционно-развивающей работы;
4) онтогенеза - предполагающего, что при разработке методики логопедического воздействия будут учтены закономерности и последовательность формирования различных форм и функций речи в норме;
5) этиопатогенеза - предполагающего, что логопедом учитываются факторы и механизмы индивидуальных речевых нарушений для определения особых образовательных потребностей.
13. Эффективную реализацию Программы обеспечивают педагогические подходы к организации учебного процесса:
1) деятельностный подход, согласно которому логопед в ходе коррекционно-развивающей работы опирается на ведущий вид деятельности, свойственный возрасту;
2) индивидуально-дифференцированный подход, согласно которому логопед варьирует содержание, формы и способы коррекционно-развивающей работы в зависимости от индивидуальных особенностей ученика, целей работы;
3) системный подход, предполагающий обязательную взаимосвязь коррекционно-развивающих воздействий на звукопроизношение, фонематические процессы, лексику и грамматический строй речи.

14. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушылармен логопедиялық жұмыстың ерекшеліктері:
1) оқытудың арнайы әдістері мен құралдарын пайдалану, "айналма жолдарды" құру, мысалы, баспа бейнелерді, заттық және графикалық алгоритмдерді, электрондық коммуникация құралдарын, сыртқы ынталандыруларды пайдалану;
2) визуалды, аудиалды және тактильді айқындылықты пайдалана отырып, анализаторларды барынша қосу;
3) саусақтардың нәзік қимылдарының манипулятивті әрекеттерін сөзбен байланыстыруын дамыту;
4) оқушылардың еліктеу қабілеттеріне және көрнекі-әрекеттік ойлаудың сақталған мүмкіндіктеріне сүйене отырып логопедиялық ырғақ элементтерін кеңінен қолдану;
5) танымдық қажеттіліктерді қоздыру үшін негізгі эмоцияларды өзектендіру;
6) материалды қарапайым элементтерге нақтылап бөлу: оқыту әр элемент бойынша жүргізіледі, содан кейін ғана олар тұтастай біріктіріледі, ал білім алушылар жалпылауға үйренеді;
7) логопедиялық материалдың жиі қайталануы, оны жаңа жағдайда қолдану;
8) оқушының сәл де болса оқу жетістіктерін міндетті түрде ескеру және эмоционалды бағалау;
9) білім беру ортасының ерекше кеңістіктік, уақыттық және семантикалық ұйымдастырумен оқытуды сапалы жекешелендіру: мысалы, ақыл ой бұзылыстарымен ұштастыра отырып, аутисттік спектрі бар зияты зақымдалған білім алушылар топтық сабақтарға дейін, ең алдымен кезеңділікпен қоршаған орта құбылыстарының өзара байланыстылығын түсінуге мүмкіндік беретін, білім беру кеңістігі мен уақытты құруда жеке дайындыққа мұқтаж,
10) білім беру кеңістігінің шекарасын белгілеу өз кезегінде білім беру кеңістігін максималды кеңейту мен қажеттілікті ескеруді көздей отырып, білім беру ұйымынан тыс жерде әлеуметтік қарым-қатынасқа түсу дағдыларын қалыптастыру: дүкендерде, кафе, емхана, қоғамдық көліктерде.
15. Түзету-логопедиялық жұмыс нәтижелілігін қамтамасыз ету үшін мұғалім-логопед арнайы әдіс-тәсілдерді қолданады:
а) тәжірибелік (жаттығулар: еліктеу-орындау, жаттықтыру,түзеу, шығармашылық; ойындар: дидактикалық, сюжетті-рөлді, іскерлік; заттық моделдеу);
б) көрнекілік (графикалық, символдық, иллюстрациялық, шынайы);
в) өзінің тілегін, білімін, әрекеттерін сұрақ-жауапты үлгілерді меңгеру үшін, лексикалық материалды бірлесіп, ілесіп қайталау тәсілі арқылы, сөздік (сөз, логопедтің әңгімесі, әңгіме, сөйлеу тілін талдау), жаттанды фразаны қайталау.

14. Особенностями логопедической работы с обучающимися с умеренным нарушением интеллекта является:
1) использование специальных методов и средств обучения, построение "обходных путей", например, использование печатных изображений, предметных и графических алгоритмов, электронных средств коммуникации, внешних стимулов;
2) максимальное включение анализаторов с использованием визуальной, аудиальной и тактильной наглядности;
3) развитие тонких движений пальцев рук с оречевлением манипулятивных действий;
4) широкое использование элементов логопедической ритмики – с опорой на подражательные способности учащихся и сохранные возможности наглядно-действенного мышления;
5) актуализация базовых эмоций - для возбуждения познавательных потребностей;
6) детальное расчленение материала на простейшие элементы: обучение ведется по каждому элементу, и лишь затем они объединяются в целое, а обучающиеся подводятся к обобщению;
7) большая повторяемость логопедического материала, применение его в новой ситуации;
8) обязательная фиксация и эмоциональная оценка малейших учебных достижений школьника;
9) качественная индивидуализация обучения с особой пространственной, временной и смысловой организацией образовательной среды: например, обучающиеся с нарушением интеллекта в сочетании с расстройствами аутистического спектра изначально нуждаются в индивидуальной подготовке до реализации групповых занятий, в особом структурировании образовательного пространства и времени, дающим им возможность поэтапно ("пошагово") понимать последовательность и взаимосвязь явлений и событий окружающей среды;
10) определение границ образовательного пространства, что предполагает учет потребности в максимальном расширении образовательного пространства, в выводе его за пределы образовательной организации для формирования навыков социальной коммуникации в естественных условиях: в магазине, кафе, поликлинике, общественном транспорте.
15. Для обеспечения результативности коррекционно-логопедического процесса учитель-логопед использует специальные методы и приемы:
а) практические (упражнения: подражательно-исполнительские, тренировочные, коррекционные, творческие; игры: дидактические, сюжетно-ролевые, деловые; предметное моделирование);
б) наглядные (графические, символические, иллюстративные, натуральные);
в) словесные (слово, рассказ логопеда, беседа, анализ речи) с использованием приема сопряженного и отраженного проговаривания лексического материала, для освоения образцов словесного оформления своих желаний, знаний, действий в форме вопроса или ответа, проговаривание заученных фраз.

16. ҚР БҒМ 22.01.2016 жылғы № 70 бұйрығына сәйкес, білім алушылардың ынтасын арттыру, өмірлік және оқу дағдыларын неғұрлым сапалы қалыптастыру мақсатында, логопедиялық сабақтарда әртүрлі көрнекілікті пайдалана отырып, анализаторларды барынша қосу үшін дидактикалық дамытушы ортаны орынды реттеу жағдайында оқытудың техникалық құралдары қолданылады:
1) логопедиялық сабақтардың бөліктері немесе тұтас сабақтар "Интербелсенді дыбыстық тақта (дыбысты машықтандыру, логиканы дамыту, ойцн терапиясы мен дыбыстың сапасы, күші, бағытын ажырату)", "Акустикалық тактилді тақта" қолдану арқылы, сенсорлы бөлмеде өткізілуі мүмкін
2) мультимедиялық интербелсенді дамытушы бағдарламалық-әдістемелік кешеннің үшөлшемді аксессуарлары мен карточкалары бар электронды ресурс, интербелсенді тақтатәжірибелік тілді дамыту жұмысында кеңінен пайдаланылады;
3) Түзетуде сергіту сәттерінде, әсіреседизартрия мен ринофониясы бар балалармен жұмыста "Логопедиялық жаттықтырғыш" дыбыстық белгіні көрнекілікпен сәйкестендіруде өзіндік сөйлеу тілін бақылауда кеңінен қолданылады;
4) "Тілдік қатынасты меңгеру және дамытуға арналған тілдік жаттықтырғыш" құралын мұғалім-логопед фразалық сөйлеу тілін меңгермеген білім алушылармен жұмыста қолданады.
17. Оқушылардың психофизикалық, неврологиялық ерекшеліктерін ескеріп, сөйлеу қабілетінің полиморфты және тереңдігі аясында олардың жұмыс қабілеттілігінің төмендеуін ескере отырып, логопед-мұғалім мультимедиялық, электронды құрылғыларды санитарлық нормалар мен ережелерге қатаң сәйкес, шектеулі және қатаң мөлшерде қолданады, алайда, дәстүрлі (нақты) дидактикалық ресурстарды кеңінен қолданады:
1) жануарларды, ертегі кейіпкерлерін, тұрмыстық заттарды бейнелейтін ойыншықтар;
2) жазықтық және үлестірме материал (карточкалар, суреттер, пазлдар);
3) қуыршақ – сахналау және ойын-драматизациялар және ұлттық ойындар үшін ұлттық костюмдер, декорациялар мен аксессуарлар;
4) оқушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес келетін әдебиеттер, оның ішінде суреттері, әңгімелері, өлеңдері бар кітаптар; халық және авторлық ертегілер.
18. Бағдарлама бірқатар шарттарды орындау кезінде жалпы білім берудің негізін қалайды:
1) сабақтарда пәндер бойынша өтпелі тақырыптық жоспарлауға сәйкес дидактикалық материал пайдаланылады;
2) жалпы білім беретін пәндер бойынша мұғалім-логопедтің басшылығымен сабақтар мен сабақтарға өзара қатысу үдерісінде және қорытындылары бойынша білім алушылардың әрқайсысының сөйлеу дамуының жай-күйі, әлеуетті мүмкіндіктері мен болжамы туралы кәсіби білімнің толық бейнесін қалыптастырады;

16. Для повышения мотивации обучающихся, более качественного формирования жизненных и учебных навыков, максимального включения анализаторов с использованием разнообразной наглядности на логопедических занятиях применяются технические средства обучения в условиях целесообразного обустройства дидактической развивающей среды, согласно Приказу № 70 МОН РК от 22.01.2016 года:
1) фрагменты логопедических занятий или целостные занятия могут проводиться в условиях сенсорной комнаты с применением "Интерактивной звуковой панели для звукового воздействия, развития логики, игровой терапии и различения качества, силы и направления звука", "Акустической настенной тактильной панели";
2) максимально широко применяется электронный ресурс мультимедийного интерактивного обучающего программно-методического комплекса, включающего интерактивную панель, трехмерные аксессуары и карточки для организации практической речевой работы;
3) "Логопедический тренажер" с визуализацией звукового сигнала используется для эффективного самоконтроля речи при проведении специальных дыхательных и голосовых упражнений на коррекционных минутках, особенно в работе с обучающимися с дизартрическим компонентом и ринофонией;
4) ассистивное (поддерживающее) устройство "Речевой тренажер для усвоения и развития речевой коммуникации" учитель-логопед использует в работе с обучающимися, не владеющими фразовой речью.
17. Учитывая психофизические, неврологические особенности обучающихся, снижение их работоспособности на фоне полиморфности и глубины речевого нарушения, учитель-логопед использует мультимедийные, электронные устройства в строгом соответствии с санитарными нормами и правилами, ограниченно и строго дозированно, отдавая предпочтение традиционным (реальным) дидактическим ресурсам, широко используя:
1) игрушки, изображающие животных, героев сказок, предметы быта;
2) плоскостной раздаточный материал (карточки, картинки, пазлы);
3) кукол – Би-ба-бо и в национальных костюмах, декорации и аксессуары - для инсценировок и игр-драматизаций и национальных игр;
4) литературу, соответствующую возможностям школьников, в том числе, книги с картинками, рассказами, стихами; народными и авторскими сказками.
18. Программа закладывает фундамент общеобразовательной подготовки при выполнении ряда условий:
1) на занятиях используется дидактический материал в соответствии со сквозным тематическим планированием по предметам;
2) учитель по общеобразовательным предметам под руководством логопеда в процессе и по итогам взаимопосещений уроков и занятий формирует полную картину профессиональных знаний о состоянии, потенциальных возможностях и перспективах речевого развития каждого из обучающихся;

3) "Айналадағы әлем", "Музыка және ырғақ", "Қол еңбегі" "Бейнелеу өнері", "Сенсорлық даму", "Сөйлеу және коммуникацияны дамыту", "Заттық -тәжірибелік әрекет" оқу пәндерімен пәнаралық өзара байланыс орнатылады, оларды зерделеу кезінде логопедиялық сабақтарда қалыптастырылатын коммуникативтік және басқа да сөйлеу дағдылары бекітіледі және дамиды.
19. Зияты орташа түрінде зақымдалған балаларда академиялық тілдік білімді қалыптастыруға бағытталған логопедиялық сабақтың дәстүрлі өткізілуінің тиімділігі төмен, сол себепті тіл дамуының кемшіліктерін түзету процесі мазмұнды және/немесе ұйымдық нысандарды қатаң реттеуді көздемейді.
20. Сабақ барысында логопед әр оқушыда осындай қажеттілік туындаған сәтте – жеке жұмысты орындауға жағдай жасау үшін, жеке қарқынмен, мұғалімнің жеке көмегін алу үшін қызмет түрінің өзгеруін қамтамасыз етеді.
21. Білім алушыларға сабақ барысында логопедиялық кабинеттің кеңістігінде еркін қозғалуға мүмкіндік беріледі.
22. Орташа ақыл ойы кемістігі бар білім алушылардың тіл дамуының кемшіліктерін түзету бойынша оқу іс-әрекетінің барлық нысандары мен түрлері өздерінің белсенділігін, бастамашылығы мен дербестігін қалыптастыруға бағытталған.
23. Орташа ақыл ойы кемістігі бар білім алушылардың жетістіктерін бағалау сипаттамалық квалиметриялық құралдарды пайдалана отырып жүргізіледі: жеке сөйлеу картасында міндетті түрде сөйлеу дағдысын меңгерудің дербестік дәрежесі (дербес, үлгі бойынша, еліктеу бойынша, педагогпен бірлескен іс-қимылдардың көмегімен) және үлгі бойынша іс-әрекеттерді орындау кезінде көрсетілетін педагогикалық көмек түрі көрсетіледі (ұйымдастырушы, бағыттаушы, эмоционалды).
24. Бағдарламада оқушылардың тіл дамуының кемшіліктерін түзету бойынша жеке бағдарламаларының мазмұнын анықтауға бағыттаушы негіз болатын оқыту мақсаттарының жүйесі тұжырымдалған. Мектептің педагогикалық кеңесі оқушылардың аймақтық ерекшеліктері мен мүмкіндіктерін ескере отырып, тақырыптар мен өтпелі тақырыптар тізбегіне өзгерістер енгізе алады.
25. Тіл дамуының кемшіліктерін түзетудің жеке бағдарламасы логопед-мұғалім белгіленген тәртіппен жүргізетін логопедиялық диагностика негізінде жасалады.
3-тарау. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" оқу пәнінің мазмұны
26. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" оқу пәні бойынша 1-4 сыныптарда оқу жүктемесі:
1) 1-сыныпта – аптасына 4 сағат, оқу жылында 132 сағатты құрайды;
2) 2-сыныпта – аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды;

3) устанавливается межпредметная взаимосвязь с учебными предметами: "Сенсорное развитие", "Мир вокруг", "Развитие речи и коммуникация", "Предметно-практическая деятельность", при изучении которых коммуникативные и речевые навыки, формируемые на логопедических занятиях, закрепляются и развиваются.
19. Традиционное проведение логопедического занятия, ориентированное на формирование академических языковых знаний у детей с умеренным нарушением интеллекта, имеет низкую эффективность, в связи с чем процесс коррекции недостатков развития речи не предусматривает жесткого регламентирования содержания и/или организационных форм.
20. В ходе занятия логопед обеспечивает смену вида деятельности в тот момент, когда такая необходимость возникает у каждого ученика, – для создания условий к выполнению индивидуальной работы, в индивидуальном темпе, получения индивидуальной помощи педагога.
21. Обучающимся предоставляется возможность свободно передвигаться в пространстве логопедического кабинета в течение занятия.
22. Все формы и виды учебной деятельности по коррекции недостатков развития речи, обучающихся с умеренным нарушением интеллекта направлены на формирование их собственной активности, инициативы и самостоятельности.
23. Оценивание достижений обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта проводится с использованием описательного квалиметрического инструментария: в индивидуальной Речевой карте обязательно указывается степень самостоятельности владения речевым умением (самостоятельно, по образцу, по подражанию, с помощью совместных с педагогом действий) и вид педагогической помощи, оказываемой при выполнении действий по образцу (организующая, направляющая, эмоциональная).
24. В Программе сформулирована система целей обучения, которые служат ориентировочной основой для определения содержания индивидуальных программ коррекции недостатков развития речи учащихся.
25. Индивидуальная программа коррекции недостатков развития речи составляется на основе логопедической диагностики, которую учитель-логопед проводит в установленном порядке.
Глава 3. Организация содержания предмета "Коррекция недостатков развития речи"
Параграф 1. Содержание предмета "Коррекция недостатков развития речи"
26. Объем учебной нагрузки по предмету "Коррекция недостатков развития речи" в 1-4 классах составляет:
1) в 1 классе – 4 часа в неделю, 132 часа в учебном году;
2) во 2 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;

3) 3-сыныпта – аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды;
4) 4-сыныпта – аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы үлгілік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
27. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" оқу пәнінің Бағдарлама мазмұны 4 бөлімді қамтиды:
1) "Сөйлеу тілінің психомоторлық негізі";
2) "Қатынас";
3) "Тілдің дыбысталуы";
4) "Оқылым мен жазылым".
28. "Сөйлеу тілінің психомоторлық негізі" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сенсорлы тәжірибе;
2) моторика және кеңістіктік туралы түсініктері.
29. "Қатынас" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) вербалды қатынас;
2) бейвербалды қатынас.
30. "Тілдің дыбысталуы" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) дыбысталған тілді түсіну;
2) айтылым.
31. "Оқылым мен жазылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) балама оқу;
2) графика және жазу.
32. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінің 1 сыныптағы базалық мазмұны:
1) сөйлеу тілінің психомоторлық негізі. Қоршаған орта дыбыстарын тыңдау, есту зейінін көрсету, қимылдармен және ым ишарамен негізгі өмірлік функцияларды көрсету (тыныс алу, қарау, тыңдау, иіскеу, сөйлеу, тамақтану). Белгілі бір және дерексіз кескіндердегі (пиктограммалардағы) таныс заттардың визуалды бейнелерін тану – тұтастай алғанда, бөлшектері бойынша, оларға тән дыбыстары бойынша. Музыка тыңдау кезінде қарама-қарсы эмоцияларды білдіретін дене және бет қимылдарын тану;
2) қатынас. Таныс қарым-қатынас жағдайында ересектермен және құрдастарымен қол жетімді байланыс құралдары арқылы қатынасқа түсу (баламаларын қоса). Ересектермен және құрдастарымен қарым-қатынас жасауға қызығушылық таныту. Мұғалімді, балаларды және ертегі кейіпкерлерін қарсы алу үшін қолды пайдалану. Ересек адамның сөйлеуіне қызығушылық және мәтінді оқу процесінде оның дауысына назар аудару. Қаратпа сөйлеуге оңды жауап беру (мимика-ым-ишара және вербалды құралдар);
3) тілдің дыбысталуы. Нұсқау бойынша бірінші тақырыптық концентр шеңберіндегі екі - үш заттың және/немесе суреттердің арасынан бір затты табу – "Мен баламын: менің денем. Менің сезімдерім мен қажеттіліктерім". Нұсқауларды түсіну, бірлескен іс-қимыл деңгейінде тыныс алу-дауыстық және артикуляциялық жаттығуларды орындау. Тақырыптың сурет, пиктограмма және сөзбен байланысы. Есту арқылы тану, берілген дыбыстың айтылуы (А, Т, Ә, О, Ө, У, И, М). Айтылым кемшіліктерін жою, сөйлеу кезіндегі тыныс алуын, дауыс, артикуляциялық қозғалыстардың кинетикалық және кинестетикалық негізін дамыту, дикциялық жаттығулар және дыбыстарды мүмкіндігінше қол жетімді жеке айқындық деңгейінде айту;
4) оқылым және жазылым. Есту зейіні мен естіун шоғырландыруын дамыту. Ересектерге иллюстрациялары бар шағын мәтіндерді оқуға деген қызығушылықты қалыптастыру, үстел үсті ойынын таңдауға оң көзқарасты білдіру. Қылқаламмен, саусақпен, алақанмен бояу, әртүрлі жазу элементтерін таңдау және пайдалану. Көрсету және үлгі бойынша қарапайым тапсырмаларды орындау, бірінші концентр тақырыбы бойынша пиктограммаларды тану және ажырату (ұсынылған екі суреттің бірі)-"Мен баламын".

3) в 3 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
4) в 4 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
27. Базовое содержание предмета "Коррекция недостатков развития речи" включает следующие разделы:
1) "Психомоторная основа речи";
2) "Коммуникация";
3) "Звучащая речь";
4) "Чтение и письмо".
28. Раздел "Психомоторная основа речи" включает подразделы:
1) сенсорный опыт;
2) моторика и пространственные представления.
29. Раздел "Коммуникация" включает подразделы:
1) вербальная коммуникация;
2) невербальная коммуникация.
30. Раздел "Звучащая речь" включает подразделы:
1) понимание звучащей речи;
2) говорение.
31. Раздел "Чтение и письмо" включает подразделы:
1) альтернативное чтение;
2) графика и письмо.
32. Базовое содержание предмета "Коррекция недостатков развития речи" для 1 класса:
1) психомоторная основа речи. Слушание звуков окружающей действительности, демонстрация слухового сосредоточения, показ жестом и пантомимой основных жизненно важных функций (дыхание, рассматривание, слушание, вдыхание запаха, говорение, потребление пищи). Узнавание визуальных образов знакомых предметов в конкретном и абстрактном изображениях (пиктограммах) – в целом, по деталям, по характерным звукам. Распознавание телесных и мимических движений, выражающих контрастные эмоции при прослушивании музыки;
2) коммуникация. Контакт со взрослыми и сверстниками в знакомой ситуации взаимодействия доступными средствами коммуникации (включая альтернативные). Проявление интереса ко взаимодействию со взрослыми и сверстниками. Использование руки для приветствия педагога, детей и сказочных персонажей. Интерес к речи взрослого и сосредоточение на его голосе в процессе чтения текста. Положительное реагирование (мимико-жестикуляторными и вербальными средствами) на обращенную речь;
3) звучащая речь. Нахождение по инструкции одного предмета среди двух - трех предметов и/или изображений в рамках первого тематического концентра – "Я-ребенок: МоҰ тело. Мои чувства и потребности". Понимание инструкций, выполнение дыхательно-голосовых и артикуляционных упражнений на уровне совместных действий. Соотнесение предмета с картинкой, пиктограммой и словом. Узнавание на слух, произношение заданного звука (А, Т, Ә, О, Ө, У, И, М). Устранение индивидуальных недостатков говорения, развитие речевого дыхания, голоса, кинетической и кинестетической основы артикуляционных движений, дикционные упражнения и произнесение звуков на максимально доступном индивидуальном уровне четкости;
4) чтение и письмо. Развитие слухового внимания и слухового сосредоточения. Формирование интереса к чтению взрослым коротких текстов с иллюстрациями, выражение положительного отношения к выбору настольно-печатной игры. Раскрашивание и рисование кисточкой, пальцем, ладошкой, выбор и использование разных пишущих предметов. Выполнение элементарных заданий по показу и по образцу, узнавание и различение (один образ из двух предложенных) пиктограмм по тематике первого концентра - "Я ребенок".

33. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінің 2 сыныптағы базалық мазмұны:
1) сөйлеу тілінің психомоторлық негізі. Затқа назар аударып, көз үзбей қарау, белгілі және дерексіз кескіндердегі (пиктограммалардағы) таныс заттардың визуалды бейнелерін тану. Өзінің дене бөліктерін өзінде және пиктограммада көрсету, әртүрлі пішінде ұсынылған ұқсас немесе берілген заттарды және олардың бейнелерін тану сәтін көрсету;
2) қатынас. Өзінің қажеттіліктері мен тілектерің қол жетімді құралдармен білдіру, қуаныш, қайғы, таңданудың бет-әлпеті арқылы көргендеріне деген көзқарасын көрсету. Ойын жағдайында қатынастық белсенділіктің көрінісі, өзара әрекеттесудің қол жетімді тәсілдері аясында "серіктестің" әлеуметтік рөлін түсіну. Қатынастық мақсаттар үшін қарапайым белгілерді пайдалану. Ынталандырушы интонацияны түсіну. Кеңістікке қатысты сөздердің мағынасын түсіну және орындау. Сөзбен сүйемелдеу арқылы саусақ ойындары процесінде ересек адамның іс-әрекетіне еліктеу бойынша ойын әрекеттерін орындау, сөзбен біргелестіріп, ойыншықпен тақырыптық-ойын және бейнелеу әрекеттерін орындау;
3) тілдің дыбысталуы. Тыңдалған мәтіннің жалпы нақты мазмұнын қабылдау және түсіну, ересек адамның сөйлеген сөзіне оң жауап беру (ым-ишара және вербалды құралдар). Айтылым кемшіліктерін түзету, сөйлеу кезінде тыныс алуын, дауыс, артикуляциялық қозғалыстардың кинетикалық және кинестетикалық негізін дамыту, дикциялық жаттығулар және дыбыстарды мүмкіндігінше қол жетімді жеке айқындық деңгейінде еліктеу арқылы айту. Бірінші-екінші типтегі буындық құрылымы бар сөздерді қайталау, әртүрлі заттарды атау, олардың суреттері және осы заттарды негізгі белгілері бойынша сипаттау;
4) оқылым және жазылым. Оқу тәжірибесінде қолжетімді біліктерді игеру, әліпбиді жаттау (А, Т, У, П, Н), графикалық ұқсастығы бар (А және М) әріптердің жұптарын ажырату. Нақты жағдайда нұсқау бойынша, жазатын затпен бағытталған әрекеттер орындап жаттығу.Қарапайым графо-моторлы біліктерді қалыптастыру, бірінші және екінші концентр тақырыптары бойынша пиктограммаларды (ұсынылған үш-төртеуінен біреуін) тану және ажырату-"Мен баламын", "Бала және жақын орта".
34. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінің 3 сыныптағы базалық мазмұны:
1) сөйлеу тілінің психомоторлық негізі. Дыбыстық ынталандыру заттарды күші, сапасы және бағыты бойынша ажырату. Ұқсас заттарды сипап сезіп, ажыратып және атауын атау, еліктеуіш ойындар: қозғалыста қуыршақтардың, жануарлардың, құстардың бейнелерін көрсету. Дабыл, қарапайым дыбыстық-сөздік сүйемелдеуімен барабан соққыларына арналған жолдар мен кілемшелермен ырғақты жүру;

33. Базовое содержание предмета "Коррекция недостатков развития речи" для 2 класса:
1) психомоторная основа речи. Фиксация взгляда на предмете, узнавание визуальных образов знакомых предметов в конкретном и абстрактном изображениях (пиктограммах). Показ частей тела на себе и пиктограмме, демонстрация момента распознавания сходных или заданных предметов и их образов, представленных в разной модальности;
2) коммуникация. Выражение собственных потребностей и желаний доступными средствами, демонстрация своего отношения к увиденному посредством мимических поз радости, грусти, удивления. Проявление коммуникативной активности в игровых ситуациях, понимание социальной роли "партнера" - в контексте доступных способов взаимодействия. Использование элементарных знаков (символов) для коммуникативных целей. Понимание побудительной интонации. Понимание и выполнение сопряженно инструкции в одно действие с пространственными предлогами в, на, под. Выполнение игровых действий по подражанию действиям взрослого в процессе пальчиковых игр с речевым сопровождением, выполнение предметно-игрового и отобразительного действия с игрушкой в сопровождении речевого высказывания;
3) звучащая речь. Восприятие и понимание общего фактического содержания прослушанного текста, положительное реагирование (мимико-жестикуляторными и вербальными средствами) на обращенную речь взрослого. Устранение индивидуальных недостатков говорения, развитие речевого дыхания, голоса, кинетической и кинестетической основы артикуляционных движений, дикционные упражнения и произнесение звуков по подражанию на максимально доступном индивидуальном уровне чҰткости. Воспроизведение слов со слоговой структурой первого-второго типов, называние различных предметов, их изображений и характеристика этих предметов по основным свойствам;
4) чтение и письмо. Овладение доступными умениями в практике глобального чтения, изучение алфавита (А, Т, У, П, Н), различение пар букв, имеющих графическое сходство (А и М). Упражнение в выполнении целенаправленных действий с пишущим предметом по словесной инструкции в конкретной ситуации. Формирование элементарных графо-моторных умений, узнавание и различение (один образ из трех-четырех предложенных) пиктограмм по тематике первого и второго концентров-"Я ребенок", "Ребенок и его близкий мир".
34. Базовое содержание предмета "Коррекция недостатков развития речи" для 3 класса:
1) психомоторная основа речи. Различение аудиостимулов по силе, качеству и направленности. Дифференциация на ощупь и называние сходных предметов, игры в имитации: передача в движении образов кукол, животных, птиц. Ритмичная ходьба по дорожкам и коврикам под удары бубна, барабана с элементарным звуко-речевым сопровождением;

2) қатынас. Логикалық негіздеме жасауға тырысып, күнделікті жағдайларда және жеке тәжірибеде жалпы қабылданған бейвербалды қарым - қатынас құралдарын игеру - адамға қажетті киім мен аяқ киімді сыртқы келбеті бойынша, көңіл - күйі бойынша, дәлелмен таңдау (үлкен ағай-үлкен етік, көңілді Шалқар-қызыл жейде), өнімді орнату, қолдау және байланыстың аяқталуы. Қатынастың баламалы құралдарымен танысу. Ертегі кейіпкерінің ойын жағдайына эмоционалды оң реакцияны көрсету. Ересек адамның қимылдары мен кейіпкерлердің іс-әрекеттерін бақылау және түсіну, ертегі кейіпкерлерінеойын әрекетіне жауап беру (ым-ишара құралдары мен әрекеттері). "Отбасы", "Көлікте", "Дәрігерде", "Көшеде" және т. б. сюжеттермен өзін ойын рөлінде атай отырып, қарапайым рөлдік диалогты орындау;
3) тілдің дыбысталуы. Айтылымның жеке кемшіліктерін жою, сөйлеу кезіндегі тыныс алуын, дауысын, артикуляциялық қимылдардың кинетикалық және кинестетикалық негізерін дамыту. Аса қолжетімді анықтық деңгейде үлгі және еліктеу бойынша дыбытарды айту және дикциялық жаттығуларды орындау. Буындық құрылымдардың бірінші-екінші типтеріне жататын сөздердібір буыннан екіншіге біртіндеп ауысу арқылы, қайталау. Сын есім, зат есім және жиі қолданатын етістіктермен сөздік қорын молайту. Өз атынан үлгі бойынша екі сөзден құралған сөлемдерді моделдеу және құру;
4) оқылым және жазылым. Иллюстрация мен оның элементтерінің ересек адам оқыған таныс мәтінмен байланыстыру. Қолжетімді вербалды, бейвербалды құралдарды (сөзбен, дыбыспен, қимылмен, іс-қимылмен), баламалы құралдарды (графикалық, баспа, электрондық құрылғы бейнелері) пайдалана отырып, ойын әрекеттерінің ережелерін, тәртібін есте сақтау. Бірінші, екінші және үшінші концентр тақырыбына арналған пиктограммаларды тану, ажырату (ұсынылған төрт-бес суреттің бір-екеуі)- "Мен баламын", "Бала және оны қоршаған жақын орта", "Бала және үлкен әлем". Бастырып сызу, штрихтау және сурет салу, бетті қара, түрлі-түсті қарындаштармен, шарикті қаламдармен сызу, АТ, АТАТ, ААТТААТТ, ААТААТ сызбасы бойынша шаршы, шеңбер, жолақшада кезектесіп, дайын элементтерден өрнектер жасау.
35. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінің 4 сыныптағы базалық мазмұны:
1) сөйлеу тілінің психомоторлық негізі. Марш ырғағымен музыкалық бөлімнің ырғақты негізін қайталау. Кеңістіктік және уақыттық түсініктерін анықтау, бір уақытта ұсынылған екі-үш элементтен тұратын қатарды қайталау.Үлгі бойынша үш массаж элементтерін қолданып, өз қолының саусақтарына массаж жасау. "Көз- қол" атты тепе тендікті дамытуға арналған жаттығу, тізбектерді құру;

2) коммуникация. Усвоение общепринятых невербальных средств общения в житейских ситуациях и личном опыте с попыткой логического обоснования, - подбор необходимой одежды и обуви человеку по его внешнему виду, по настроению, с аргументацией (дядя большой - ботинки большие, Асхат веселый - рубашка красная), продуктивным установлением, поддержанием и завершением контакта. Знакомство с альтернативными средствами коммуникации. Демонстрация эмоционально-положительной реакции на игровую ситуацию со сказочным персонажем. Фиксация и прослеживание взором движений и действий взрослого с персонажами, реагирование (мимико-жестикуляторными средствами и действиями) на игровое действие со сказочными персонажами. Разыгрывание несложного ролевого диалога, с называнием себя в игровой роли с сюжетами "Семья", "В транспорте", "У доктора", "На улице" и другие;
3) звучащая речь. Устранение индивидуальных недостатков говорения, развитие речевого дыхания, голоса, кинетической и кинестетической основы артикуляционных движений. Дикционные упражнения и произнесение звуков по подражанию и образцу на максимально доступном индивидуальном уровне чҰткости. Воспроизведение слов, относящихся к первому-третьему типам слоговых структур с плавным переходом с одного слога на другой. Расширение словаря за счет наиболее употребительных глаголов, существительных и прилагательных. Моделирование и составление двухсловных предложений в виде сообщений от собственного имени по образцу;
4) чтение и письмо. Соотнесение иллюстрации и ее элементов со знакомым текстом, прочитанным взрослым. Запоминание правил, порядка игровых действий с использованием доступных вербальных, невербальных средств (словом, звуком, жестом, действием), альтернативных средств (изображения графические, печатные, электронное устройство). Узнавание, различение (один-два образа из четырех-пяти предложенных) пиктограмм по тематике первого, второго и третьего концентров-"Я ребенок", "Ребенок и его близкий мир", "Ребенок и большой мир". Обводка, штриховка и рисование, разлиновка страницы простыми, цветными карандашами, шариковыми ручками, составление узоров из готовых элементов с чередованием по схеме АТ, АТАТ, ААТТААТТ, ААТААТ в квадрате, в круге, на полоске.
35. Базовое содержание предмета "Коррекция недостатков развития речи" для 4 класса:
1) психомоторная основа речи. Воспроизведение ритмической основы музыкального фрагмента с маршевым ритмом. Уточнение пространственных и временных представлений, воспроизведение ряда из 2-х - 3-х элементов с одномоментного предъявления. Самомассаж пальцев и кистей рук, с применением 3-х массажных приемов по образцу. Упражнения на развитие координации "глаз-рука", выстраивание ассоциативных цепочек;

2) қатынас. Ертегі кейіпкерінің атынан ересек адамның сөйлеген сөзіне және заттық-ойын әрекеттеріне оң жауап (ым-ишара және ауызша құралдарарқылы). Көрсету қимыл мен сөйлеу тілін қолдана отырып, өзінің фотосуретін (немесе жалпы фотосуреттен) басқалардан табу. Қысқа ертегілерді тыңдау, ертегі кейіпкерлерін таңдау, қол жетімді вербалды және бейвербалды құралдарды (көзқараспен, ым-ишарамен, қимылмен, іс-әрекетпен) қолдана отырып, сюжеттік ойыншықты ойнауға қызығушылық таныту, бөлімнің мазмұны әр оқушының әр түрлі өзара әрекеттесу жағдайларындағы жеке мүмкіндіктерін ескере отырып талданады. Оқу әрекеттеріне арналған бір-екі сатылы нұсқауларды дәл орындау: тыңдауы, өлеңдер мен ертегілердің мәтінінен суреттер мен пиктограммаларды табуы. Өзгелердің назарын өзіне, сыртқы келбетіне және іс-әрекеттеріне, репликалар арқылы тартуы, бағалауды күтуі;
3) тілдің дыбысталуы. Сөйлеу тілін немесе пиктограммаларды қолдана отырып, ойыншықтар, сүйікті заттар, оқушылар үшін қызықты жағдайлар мен оқиғалар туралы қысқаша сипаттама әңгімелер құрастыру. Таныс балалар мен ересектердің есімдерін білдіретін сөздерді тану және айту (5-6 есім). Бірінші - бесінші типтегі буындық құрылымы бар сөздерді бір буыннан екіншісіне, дауыссыз дыбыстар қатар келген сөздерде бір дауыссыз дыбыстан екіншісіне өтіп, қайталау. Суреттер, бақылаулар, көрген, бастан кешкен және естіген/оқығаны туралы әңгімелер. Монологтік және диалогтік формаларда "мәлімдеме" құру, сөйлеу тілінің дыбысталуының негізгі ережелерін сақтауы (ырғақ, екпін, қарқын, темп, әуезділік, интонация, кідіру), кім? не? сұрақтары бойынша сөйлемді аяқтау білігі. Осы сұрақтың сөздеріне сүйене отырып, қойылған сұраққа жауаптар, моделдер мен үлгілер бойынша екі-үш сөз тіркестерін дербес құру;
4) оқылым және жазылым. Ойын ережелерін білім алушыға әр түрлі қол жетімді тәсілдер арқылы жеткізу (бірлескен іс-әрекеттер, көрсету және еліктеу, өз бетінше әрекет етуі). Қарапайым графикалық тапсырмаларды түрлі-түсті қарындаштармен орындау, үлкен қағаз парақтарына фломастерлермен, щеткалармен, қарындаштармен түзу және қисық сызықтарды, бұрышты нысандарды салу. Тіректер бойынша А, О, Т әріптерінің "хаты": трафареттер (биіктігі 10 см), нүктелер, сызықша іздері - дербес немесе мұғалімнің көмегімен.
36.Бағдарламаның мазмұнын оқу жылдары (сыныптар) бойынша бөлу шамамен болады. Логопед оқу мақсаттарының көлемі мен күрделілігін, сондай-ақ әрбір білім алушының қабілеттері мен мүмкіндіктерін, нақты жетістіктерін ескере отырып, дағдыларды қалыптастыру үшін қажетті уақытты жекебелгілеуге құқылы.

2) коммуникация. Положительное реагирование (мимико-жестикуляторными и вербальными средствами) на обращенную речь взрослого от лица сказочного персонажа и предметно-игровые действия. Выделение своей фотографии среди других (или на общей фотографии) с использованием указательного жеста и речи. Прослушивание коротких сказок, выбор сказочных персонажей, проявление интереса к обыгрыванию сюжетной игрушки с использованием доступных вербальных и невербальных средств (взглядом, жестикулярно-мимическими средствами, жестом, действием), при том что содержание раздела дифференцируется с учетом индивидуальных возможностей каждого ученика в разных ситуациях взаимодействия. Точное выполнение одно-двуступенчатых инструкций на учебные действия: слушание, нахождение картинки и пиктограммы по тексту стихов и сказок. Привлечение внимания окружающих к себе, своему внешнему виду и своим поступкам, с помощью реплик, ожидание оценки;
3) звучащая речь. Составление коротких описательных рассказов об игрушках, любимых вещах, интересных для обучающихся ситуаций и событий с использованием речи или пиктограмм. Распознавание и произношение слов, обозначающие имена знакомых детей и взрослых (5-6 имен). Воспроизведение слов со слоговой структурой первого-пятого типов с плавным переходом с одного слога на другой, в стечении- с одного согласного на другой. Беседы по картинкам, по наблюдениям, об увиденном, пережитом и услышанном/прочитанном. Построение "высказывания" в монологической и диалогической формах, соблюдение основных правил звучащей речи (ритм, ударение, темп, плавность, интонация, пауза), умение закончить предложение по вопросу кто? что? Ответы на заданный вопрос с опорой на слова этого вопроса, самостоятельное конструирование двух-трехсловных фраз по моделям и образцам;
4) чтение и письмо. Передача правил игры разными доступными обучающемуся способами (совместными действиями, по показу и подражанию, самостоятельными действиями). Выполнение элементарных графических заданий разноцветными карандашами, размашистое рисование на больших листах бумаги фломастерами, кистями, карандашами прямых и извилистых линий, объектов угловатой формы. "Письмо" букв А, О, М по опорам: трафаретам (высотой 10 см), точкам, штриховым следам - самостоятельно или с помощью педагога.
36. Распределение содержания Программы по годам обучения (классам) носит примерный характер. Логопед вправе самостоятельно определить объем и сложность учебных целей, а также время, необходимое для формирования навыков с учетом возможностей и реальных достижений каждого обучающегося.

Параграф 2. Оқу мақсаттарының жүйесі
37. Бағдарламада ұсынылған оқыту мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгіде бірінші белгі – сыныбын, екінші және үшінші белгі – бөлімнің және бөлімшенің реттік санын, төртінші белгі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 1.1.2.1 кодында "1" - сыныбы, "1.2" - бөлім және бөлімше, "1" - оқыту мақсатының реттік саны
38. Бөлімдер мен сыныптар бойынша оқу мақсаттарының жүйесі:
1) "Сөйлеу тілінің психомоторлық негізі" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 сынып
2 сынып
3 сынып
4 сынып
1.1. Сенсорлы тәжірибе.
1.1.1.1 жақында қозғалып келе жатқан затты көзімен бақылау (жазықтықта, тігінен, дөңгелек бойына, алға/артқа) 1 минут ішінде
2.1.1.1 1 минут бойы баланың алдында (баланың оң жағында, сол жағында) жоғары, төмен және көз деңгейінде орналасқан қозғалмайтын затқа көзді тоқтату
3.1.1.1 белгілі бір түсті, бейнені және толық емес, шатасқан суреттегі таныс заттарды 10-15 секундта тану
4.1.1.1 заттық суреттердегі, сюжеттік суреттердегі, Равен матрицасындағы, қарапайым пазл-композициялардағы бөлшек пен бүтінді сәйкестендіру
1.1.1.2 адамның бетіне, фотосуретке 30 секундқа қарау
2.1.1.2 мұғаліммен бірге дене бөліктерін фотосуретте және өзіңізде көрсету
3.1.1.2 қозғалатын қашықтағы нысанды көзбен қадағалау
4.1.1.2 сөзге қатысы жоқ дыбыстардың күшін ажырату: табиғат дыбыстары мен дауыстарына еліктепқатты және ақырын дыбыстау
1.1.1.3 суреттерден ойыншықтарды табу (түрлі-түсті сурет-иллюстрация, оқушының көзінше ересек адам салған сурет, екі-төрт бөліктен тұратын сурет)
2.1.1.3 дене бөліктері бейнеленген пиктограммаларды іріктеп, дене бөліктерін өзінде, қуыршақта көрсету, суретте, пиктограммада бөліктерді атауға тырысу
3.1.1.3 нысандардың түстері (қызыл, көк, сары, жасыл, қара, қоңыр) түсі бойынша тану (ажырату) заттар мен суреттерді, қарындашты таңдау
4.1.1.3 стандарттарды қолдана отырып, шөпке, аспанға, күнге, суға, қарға тән түсті бөлектеу), нысанды түс, түс (жануарларды) белгісі бойынша тану
1.1.1.4 таныс ойыншықты жеке бөлшектері, оған тән дыбыстары бойынша (дыбыстық ойыншықтар), сипап сезу арқылытану
2.1.1.4 көлемі, құрылымы жағынан ұқсас таныс заттарды сипап сезу арқылы тану, дыбыспен, ым-ишарамен, қозғалыспен тану, көрсету
3.1.1.4 ағаш, металл, пластмасса, желіммен, әртүрлі температурадағы сумен жанасудаәр түрлі реакция білдіру, температурадағы су
4.1.1.4 заттарды жалпы белгісі бойынша стереогноз процесінде топтастыру: "Кедір-бұдыр (тегіс) затты көрсет, ата")
1.1.1.5 құлақ (иық, бел) тұсында тұрған дыбыстың қозғалмайтын көзін табу
2.1.1.5 табиғат дыбыстарын (жаңбыр, құстар мен аңдардың дауысы) және музыкалық аспаптардың дыбысын (ысқырық, барабан, ысқырық) тану
3.1.1.5 дыбыстың қозғалмайтын алыста тұрған көзін нысанмен сәйкестендіріп, табу және дыбысталуы бірдейлерді табу
4.1.1.5 бөліктің ырғақты негізін марш ырғағымен сәкестендіріп, қайталау
1.2.Моторика және кеңістік туралы түсініктері.
1.1.2.1 педагогпен бірлесіп, статикалық және динамикалық тепе тендікке арналған саусақ жаттығуларын орындау
2.1.2.1 педагогпен бірлесіп, өзінің қол саусақтарына массаж жасау (үлгі бойынша 3 тәсілден тұратын массаж)
3.1.2.1 оң және сол қолдарының саусақтарын кезекпен, ырғақпен жақындатып, қосып, айқастыруды қайталау
4.1.2.1 үлгі бойынша, үш массаж тәсілін қолданып, массаж құралымен, өзінің қол саусақтарына массаж жасау
1.1.2.2 педагогпен бірге, еліктеу бойынша жұдырықтарды жұму, ашу
2.1.2.2 жұдырықтарды ырғақты түрде жұму, ашу, заттарды әртүрлі ұстау әрекетін жасай отырып, ұсақ заттарды сұрыптау
3.1.2.2 жылы су құйылған ыдысқа қолын салып, жылыту, түгі бар орамалмен сүртіп, құрғату
4.1.2.2 құрастырғыш және құру-шашу, ойыншықтармен ойнау: педагогпен бірге немесе еліктеу бойынша
1.1.2.3 кабинет кеңістігінде бағдарлау, алдыға, артқа бағыттарын көрсету
2.1.2.3 кеңістігінде бағдарлау, алдыға, жоғары төмен, алдыға артқа бағыттарын көрсету
3.1.2.3 имитация-ойындарын ойнау: қуыршақ, жануарлардың қимылдарын келтіру
4.1.2.3 педагог атаған бағыт бойынша қозғалу: алдыға артқа, жоғары, төмен
1.1.2.4 педагог берген бағыт және қолдан ұстау бойынша сенсорлы жолдармен қозғалу
2.1.2.4 педагогтің әрекеттеріне еліктеу және үлгі бойынша қимылдың бағытын көрсету
3.1.2.4 беттің/бастың бөліктерін көрсету және нұсқау бойынша атау: көздер, мұрын, ауыз, құлақтар, шаш
4.1.2.4 ірі және ұсақ қимылдардан тұратын қарама қарсы әрекеттерді дамыту үшін "керісінше" ойынын ойнау-
1.1.2.5 берілген бағытта ойыншықпен (сылдырмақ, таяқшасы бар лента), сенсорлы және ойын жолдарымен жүру
2.1.2.5 аудио- қимыл жаттығуларды орындау "Тында және биле..." (тақпақтың мәтініне сәйкес)
3.1.2.5 жолдармен, кілемшемен жүру "Топ-топ", барабанның соққысына сәйкес "топ-топ" деп аяқпен топылдатып жүру
4.1.2.5 екі жалпы қимылдар қатарын, екі элементтен тұратын қозғалысты екі қолмен, бір ұсынғаннан қайталау

Параграф 2. Система целей обучения
37. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
38. Система целей обучения дана по разделам и классам:
1) раздел "психомоторная основа речи":
Подразделы
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1. Сенсорный опыт
1.1.1.1 прослеживать взглядом движущийся, близко расположенный предмет (по горизонтали, по вертикали, по кругу,
вперед/назад) в течение 1 минуты
2.1.1.1 фиксировать взгляд на неподвижном предмете, расположенном выше, ниже и на уровне глаз, напротив ребенка (справа, слева от ребенка) в течение 1 минуты
3.1.1.1 узнавать знакомые предметы в конкретном цветном, силуэтном и неполном, зашумленном изображении за 10-15 секунд
4.1.1.1 соотносить часть и целое в предметных картинках, сюжетных картинах, на матрицах Равена, простых пазл-композициях
1.1.1.2 фиксировать взгляд на лице человека, на фотографии в течение 30 секунд
2.1.1.2 показывать части тела на фотографии и на себе -совместно с учителем
3.1.1.2 прослеживать взглядом движущийся удаленный объект
4.1.1.2 различать силу неречевых звуков: громко-тихо, подражая звукам и голосам природы
1.1.1.3 находить игрушки по картинкам (цветная картинка-иллюстрация, картинка, нарисованная взрослым на глазах у ученика, картинка, составленная из двух-четырех частей)
2.1.1.3 выбирать пиктограммы с изображением частей тела и показывать части тела на себе, на кукле, на фотографии, на пиктограмме, пытаться называть части
3.1.1.3 узнавать (различать) цвета объектов (красный, синий, желтый, зеленый, черный, коричневый, подбирать по цвету предметы и изображения, карандаш
4.1.1.3 выделять цвет, характерный для травы, неба, солнца, воды, снега), пользуясь эталонами, узнавать объект по признаку цвета, окраса (животных)
1.1.1.4 узнавать знакомую игрушку по отдельным деталям, по характерным звукам (звучащие игрушки), на ощупь
2.1.1.4 распознавать на ощупь знакомые предметы, сходные по размеру, фактуре, демонстрировать распознавание звуком, мимикой, движением
3.1.1.4 по-разному реагировать на соприкосновение с деревом, металлом, клейстером, пластмассой, водой разной температуры
4.1.1.4 группировать предметы в процессе стереогноза по общему признаку: "Достань все шероховатые (гладкие, округлые)
1.1.1.5 локализовать неподвижный источник звука, расположенный на уровне уха (плеча, талии).
2.1.1.5 узнавать звуки природы (шум дождя, голоса птиц и зверей) и звучание музыкальных инструментов (свистулька, барабан, дудочка)
3.1.1.5 локализовать неподвижный удаленный источник звука, соотнося его с объектом, находя одинаковые по звучанию объекты
4.1.1.5 воспроизводить ритмическую основу фрагмента с ритмом марша (прихлопы, притопы), демонстрируя радость
1.2. Моторика и пространственные представления
1.1.2.1 выполнять совместно с педагогом пальцевые упражнения на статическую и динамическую координацию
2.1.2.1 выполнять совместно с педагогом самомассаж пальцев и кистей рук, применяя 3 массажных приема по образцу
3.1.2.1 воспроизводить ритмичное сближение, соединение, скрещивание пальцев рук, попеременно правой и левой руки
4.1.2.1 выполнять самомассаж пальцев и кистей рук, применяя 3 массажных приемов с массажером по образцу
1.1.2.2 выполнять сжимание, разжимание кулаков совместно с педагогом, по подражанию его движениям
2.1.2.2 ритмично сжимать - разжимать кулаки, сортировать мелкие предметы, выполняя разные захваты
3.1.2.2 согревать руки в ванночке или в тазике с теплой водой, растирать их плотным махровым полотенцем досуха
4.1.2.2 манипулировать конструктором и сборно-разборными игрушками: вместе с педагогом, по подражанию
1.1.2.3 ориентироваться в пространстве кабинета, показывать направления вперед, назад
2.1.2.3 ориентироваться в пространстве, показывать направления: вперед, назад, вверх, вниз
3.1.2.3 играть в игры-имитации, передавая в движении образы кукол, животных, птиц
4.1.2.3 двигаться в пространстве по направлению, названному педагогом: вперед, назад, вверх, вниз
1.1.2.4 двигаться по сенсорным дорожкам за руку и по направлению, заданному педагогом с помощью указательного жеста
2.1.2.4 показывать направление движения по подражанию действиям педагога и по образцу
3.1.2.4 показывать и называть части лица\головы: глаза, нос, рот, уши, волосы по словесной инструкции
4.1.2.4 играть в игру "наоборот"- на противоположные действия, включающие крупные и мелкие движения
1.1.2.5 ходить в заданном направлении с игрушкой (погремушкой, ленточкой, прикрепленной к палочке), по сенсорной и игровой тропе
2.1.2.5 выполнять аудиально- двигательные упражнения типа "Слушай и танцуй вместе..." (по тексту стихотворения)
3.1.2.5 ходить по дорожкам, коврику "Топ-топ", коврику "Гофр" под удары бубна, барабана, приговаривая "топ-топ"
4.1.2.5 повторять с одного предъявления цепочку из двух общих движений, комбинацию из двух элементов предметы двумя руками

2) "Қатынас" бөлімі:
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 сынып
2 сынып
3 сынып
4 сынып
2.1. Бейвербалды қатынас.
1.2.1.1 ойыншықтарды қолданып, қатынастың бейвербалды құралдарын қолданып, арнайы ұйымдастырылған ойын жағдайында өз нәтижелеріне қол жеткізгеніне қуанышын білдіру
2.2.1.1 негізгі эмоцияларды білдіретін эәне олардың негізгі белгілерін бейнелейтін суреттермен ойнау (көздің қимылдарын сәйкес ерін мен қастың қимылдарымен сәйкестендіру)
3.2.1.1 айна алдында бет әлпеті бойынша тану эмоционалды жағдайларды атай білу: күледі, жылайды, мимикалық қимылдарды адекватты пантомимикамен толықтыру
4.2.1.1 досы, педагогі, өзіндегі киімдерді, заттарды қарап, көрсету атау- айнаға қарап, суреттен, пиктограмма, фото, видео бойынша
1.2.1.2 ым-ишара, патомимикамен көрсету: "Мен: көремін, естимін, тыныс аламын, иіскеймін, айтамын, тамақтанамын", "Қолдарым – мен бәрін жасай аламын", "Аяқтар — мен жүремін", "Мен көңілдімін, күлемін, жылаймын", "Мен ойнаймын, менің ойыншықтарым"
2.2.1.2 сөйлеу тілінің анықтылығын есту, сұраулы ояту интонациясына сәйкес мимикалық реакцияларды түсіну
3.2.1.2 өзін айнадан көру, өзін, өзінің бейнесін айнадан көрсету, суланған қылқалам, саусақпен өзінің айнадағы бейнесін сызу
4.2.1.2 айнаға қарау, өзінің сыртқы бейнесін бағалау, өз киімінің, шаш үлгісінің кемшіліктерін түзеу, бой түзеу
1.2.1.3 музыка тындау кезінде эмоциялардың ым-мшара қимылдарын "оқу"
2.2.1.3 педагог бетінің қимылдарына еліктеу (айна алдында немесе онсыз) және оның қимылдарын еліктеу (аяйды, құшақтайды, басынан сипайды; қуанады-қол шапалақтайды)
3.2.1.3 педагог ұсынған бейнеге сәйкес берілген үш ойыншықтан біреуйн тандайды
4.2.1.3 ым-ишара ойындарын ойнайды, педагогтің соңынан, фрагмент, ойыншық немесе суретті көрсету бойынша қоян, аю, түлкінің қимылдарын қайталайды
2.2. Вербалды қатынас.
1.2.2.1 бір әрекеттік нұсқауды түсіну (Ал! Отыр! Бер!)
2.2.2.1 айтылған бір әрекеттік кеңістікке қатысты сөздермен нұсқауды түсіну және орындау
3.2.2.1 жеке гигиена, оған қажетті заттар туралы тақпақтарды қатынастың вербалды және бейвербалды құралдарды қолдану арқылы айту
4.2.2.1 ойын рөлінде өзін атауы қажет рөлдік диалог құру ("Ана мен бала", "Отбасы" ойындары)
1.2.2.2 аты мен фамилиясына аудио және сөйлеу реакцияларын білдіру
2.2.2.2 өзін атау және арнайы жасалған жағдайда, атын естігенде жауап беру
3.2.2.2 жеке гигиена заттарын және ойын-драматизацияға арналған заттарды тақпақ сөздеріне қарай іріктеу
4.2.2.2 педагогтің көмегімен үйдегі тұрмыс, табиғат, көшедегі ("Дәрігерде", "Көшеден жүргінші жолымен өтеміз") қарапайым сюжеттерді моделдеу
1.2.2.3 қоршағандармен әртүрлі жағдайларда тұрмыста, мерекелерде қарапайым сөз арқылы қатынасқа дайындығын көрсету ("Иә ма жоқ па?")
2.2.2.3 сөз арқылы рөлдік ойындарға екі сөзден құралған сөйлемдерді қолданып, жұптасып қатысу
3.2.2.3 рөлдік ойында өзін атап, қарапайым рөлдік диалог орнату ("Отбасы", "Автобуста", "Дәрігер", "Көше"
4.2.2.3 оқу әрекеттерін орындауға қатысты бір-екі сатылы нұсқауларды мұқият тындап, орындау: тындау, тақпақтар мен ертегі мәтіндері бойынша пиктограммалар мен суреттерді табу
1.2.2.4 мультимедия құралдары көмегімен жазылған сөздерді (тақпақтар, ертегілер) қызығуын көрсетіп тындауын
2.2.2.4 отбасы мүшелерінің бір біріне сүйіспеншілікпен қарап, қатынасын білдіретін рөлдік ойындарды ым-ишара, сөздер арқылы білдіріп, ойнау
3.2.2.4 киімдер үлгілерін қолданып, сюжеті бірнеше әрекеттен тұратын ойындарды топпен 2-3 адам болып ойнау: "Мен жүргізушімін", "Мен-дәрігермін", "Мен аспазбын"
4.2.2.4 репликалардың көмегімен басқалардың назарын өзіне, сыртқы келбетіне және олардың бағалауын күте отырып, өз іс-әрекеттеріне аудара білу

2) раздел "Коммуникация":
Подразделы
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1. Невербальная коммуникация
1.2.1.1 выражать радость от достижения своих целей в специально созданных игровых ситуациях, с помощью невербальных средств общения, используя игрушки
2.2.1.1 играть с картинками, изображающими основные эмоции и их главные признаки (совмещать выражение глаз с соответствующим положение губ, бровей)
3.2.1.1 распознавать по лицу, изобразить перед зеркалом и уметь назвать эмоциональные состояния: смеется, плачет, дополнять мимические движения адекватной пантомимикой
4.2.1.1 рассматривать и показывать предметы одежды на друге, на педагоге, на себе,- глядя в зеркало, на картинке, на пиктограмме, на фото и видео
1.2.1.2 показывать жестом и пантомимой: "Я: вижу, дышу, нюхаю, говорю, кушаю, слышу", "Руки - я все делаю", "Ноги - я хожу", "Я смеюсь, радуюсь, плачу", "Я играю, мои игрушки"
2.2.1.2 слышать выразительность речи учителя, понимать мимические реакции, адекватные воспринятой вопросительной и побудительной интонации
3.2.1.2 рассматривать себя в зеркале, показывать указательным жестом себя и своҰ отражение в зеркале, обводить мокрой кистью, пальцем очертания своего зеркального изображения
4.2.1.2 смотреть на себя в зеркало, оценивать свой внешний вид, стремиться устранить недостатки в одежде, прическе, уметь приосаниться
1.2.1.3 читать телесные и мимические движения, выражающие контрастные эмоции при прослушивании музыки
2.2.1.3 подражать выражению лица педагога (перед зеркалом и без) и его действиям (жалеет-обнимает, гладит по голове; радуется-хлопает в ладоши)
3.2.1.3 выбирать игрушку (животное) из трех данных, в соответствии с образом, представленным педагогом
4.2.1.3 играть в имитационные игры, повторять движения медведя, зайца и лисы, за педагогом, по музыкальному фрагменту, по показу игрушки или картинки
2.2. Вербальная коммуникация
1.2.2.1 понимать и выполнять сопряженно инструкцию в одно действие без предлога (Иди! Сядь! На! Дай!)
2.2.2.1 понимать и выполнять сопряженно инструкцию в одно действие с пространственными предлогами в, на, под
3.2.2.1 рассказывать стихи о личной гигиене, о предметах гигиены, комбинируя вербальные и невербальные средства общения
4.2.2.1 инициировать несложный ролевый диалог, в котором необходимо назвать себя в игровой роли (игры "Дочки-матери", "Семья")
1.2.2.2 давать аудиальные и речевые реакции на имя, фамилию, пол
2.2.2.2 называть себя и откликаться на свои имена в специально созданных ситуациях
3.2.2.2 выбирать с обоснованием предметы личной гигиены и предметы-заместители для игр-драматизаций по содержанию стихов
4.2.2.2 моделировать с помощью педагога простые сюжеты о безопасности в доме, в природе и на улице: "На приеме у врача", "Переходим улицу по пешеходному переходу"
1.2.2.3 демонстрировать готовность и стремление к речевому общению с окружающими в различных ситуациях на празднике, в быту (Да?)
2.2.2.3 участвовать в парных играх с речью на полоролевую идентификацию с использованием двухсловных предложений
3.2.2.3 разыгрывать несложный ролевой диалог, с называнием себя в игровой роли ("Семья", "Автобус", "Доктор", "Улица"
4.2.2.3 внимательно выслушивать и точно выполнять одно-двухступенчатые инструкции на выполнение учебных действий: слушание, нахождение картинки и пиктограммы по тексту стихов и сказок
1.2.2.4 слушать речь (потешки, стишки, сказки), записанную с помощью мультимедиа-устройств, в том числе, речевой коммуникатор, демонстрируя интерес
2.2.2.4 играть в ролевые игры, отражающие доброе, заботливое отношение членов семьи друг к другу, выраженное с помощью мимики, жестов, слов
3.2.2.4 играть в группе по 2-3 человека в игры с сюжетом из нескольких действий, в которых необходимо обоснованно выбрать и использовать детали костюмов: "Я - водитель", "Я - пожарный", "Я - врач"
4.2.2.4 уметь с помощью реплик привлечь внимание окружающих к себе, своему внешнему виду и своим поступкам, ожидая их оценки

3) "Тілдің дыбысталуы" бөлімі:
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1сынып
2 сынып
3 сынып
4 сынып
3.1. Тілдің дыбысталуы.
1.3.1.1 ойындарға арналған заттарды қолдану мүмкіндіктерін ұсыну: қуыршақтармен, диванда, орындықтарда, үстелде жұмсақ пішінді ойыншықтармен ойнау
2.3.1.1 вербалды және бейвербалды қатынас құралдарын қолданып, мұғалімнің ауызша өтініші бойынша заттарды және олардың суреттерін көрсету, атау
3.3.1.1 таныс ойыншықтарды және олармен байланысты әрекеттерді мұғалімнің қысқаша ауызша және ым-ишара сипаттамасы бойынша тану
4.3.1.1 педагогтің қысқаша ауызша сипаттамасы бойынша таныс заттарды, табиғат пен тұрмыс нысандарын бір немесе екі тән белгілер бойынша тану және көрсету
1.3.1.2 "Мен-баламын" ("Менің денем және Мен", "Менің сезімдерім мен қажеттіліктерім") тақырыптық шеңбердегі заттар мен суреттерді үш заттың ішінен нұсқаулыққа сәйкес тауып, оларды көрсету, атау
2.3.1.2 үш зат пен суреттің арасынан "Бала әлемі" тақырыбы (менің ойыншықтарым, үйім, Отбасым, мектебім және достарым) ішіндегі заттарды табу: қуыршақ, доп, аю, текшелер, барабан, машина, шелек, көрсету және атау
3.3.1.2 өмірдегі және суреттердегі негізгі эмоционалды күйлердің атауларын түсіну және ажырату: күлу, жылау, қуану, мұңаю
4.3.1.2 тыңдалған мәтіннің жалпы нақты мазмұнын затпен, суретпен, пиктограмманың мазмұнымен сәйкестендіріп, түсіну және тану
3.2. Айтылым.
1.3.2.1 өзінің тыныс алу, дауыс шығару және артикуляция мүшелерін табу және көрсету, дауыс перделерінің дірілін сезіну
2.3.2.1 айна алдында ерін мен тілге арналған жаттығуларды орындау: күлу-түтікше, тілді көрсету-тілді жасыру (үлгі бойынша) еліктеу бойынша.
3.3.2.1 "Бақа" қимылдарын сөздік нұсқау бойынша - тілін шығарып, көзін бақырайтып, "Қоян" - қорқақтығын көрсету, орнында секіру, "Кеме" - тілді жоғарғы және төменгі тістер арасына қысып тұрып уілдеу
4.3.2.1 дыбыстарды айту кезінде олардың дыбыссыз артикуляциясын қабылдау негізінде және еріннің орнын бейнелейтін суреттерге, заттық сурет-таңбаларға сүйене отырып, [произношение заданного звука (а, ә, о, ө, у, и)] дыбыстарын ажырату, ырғақты және анық айту.
1.3.2.2 бірлескен іс-қимыл деңгейінде тыныс алу-дауыстық және артикуляциялық жаттығуларды орындау
2.3.2.2 аузы ашылатын, тілі қимылдайтын, Бибабо қуыршағының (логопед қимылдатып тұрған) қимылдарын "оқу", аузын ашып, тілін қозғалтып, қимылдарды қайталау
3.3.2.2 (а, ә, о, ө, у, и)] дыбыстарын оңаша күйде дұрыс айту (қыз ән айтады: а-а, қасқыр айқайлайды: оо-оо-оо); дыбысқа еліктеу материалы негізінде ерте және орта онтогенездегі дауыссыз дыбыстардың артикуляциясын жасау
4.3.2.2 қысқа және үнсіз тыныс алу (иығын көтермей), тыныш және біркелкі дем шығару (ұртқа үрлемей)
1.3.2.3 [а, ә, у, и, о, ө] дыбыстарын жеке дұрыс айту {қыз ән айтады: а-а-а, Қасқыр ұлиды: у-у-у); дыбысқа еліктеу, тақпақтар материалында
2.3.2.3 а, ә, у, о, ө, м н, х дыбыстарымен дауыссыздан дауыстыға, бір буыннан екіншісіне біртіндеп ауысып, сөздің буындық құрылымын сақтап, буындарды еліктеу арқылы және логопедпен бірге ДДс, ДДс, Дс+Дс моделдерін қайталап және еліктеп (ат, от, ма, та, ах, өт, мама, на) айту
3.3.2.3 дыбыстарды анық айту: а, ә, у, о, ө, м, н дыбыстарын анық айту, буын мен сөздегі кез-келген орында Д-Дс (ат, ата, та-та-та), ДсД+ДсД+ДсД
4.3.2.3 сөздің буындық құрылымын бір буыннан екінші буынға, бір дауыссыздан екінші буынға біртіндеп модел бойынша қайталау: ДсД+ДДс
1.3.2.4 ерте және орта онтогенез дауыссыздарын тік буындарды айту: қа-қа-қа, та-та-та
2.3.2.4 атау септігінде меңгерген зат есімдерден, есімдіктерден модел бойынша сұрақ-жауаптар құру (Бұл не?) және жауап беру (Міне қуыршақ.)
3.3.2.4 қойылған дыбыстарды буындарда, сөздерде анық айту (жеке көрсеткіштері бойынша), педагогпен бірге қысқа тақпақтарды айту
4.3.2.4 екі-үш бөліктен құралған буындар тізбегін ырғақты, екпінді ауыстыра отырып, қайталау
1.3.2.5 дауысты, тірек дауыссыз дыбыстардың орнын ауыстырып, буындар серияларын құрып, айту (қойылған дыбыстардың бәрін дұрыс айту)
2.3.2.5 заттық сурет-белгілерге сүйеніп, [а, ә, у, о, ө] дауысты дыбыстарды артикуляциясын көрсетіп, дауыссыз айтуда ажырату (еріндердің қалпы салынған сурет бойынша)
3.3.2.5 екі сөзден құралған сөйлемдерді хабарлама түрінде құрып, педагогтің эмоционалды ынталандыруы негізінде өз атынан айту ("Мен..", "Біз..."), екінші жақта ("Сен...", "Сендер..."), үшінші жақта ("Ол...", "Олар..."), графикалық сызбаларды қолданып
4.3.2.5 жеке гигиена, гигиеналық құралдар туралы екі-төрт жол тақпақтарын айту (вербалды және бейвербалды құралдарды қолдану арқылы)
1.3.2.6 ынталандыруға жауап беру, ересектерді атымен және әкесінің атымен (есімдерімен) атау, фразаны қарым-қатынастың бейвербалды құралдарымен толықтыру (мимика, қимыл)
2.3.2.6 дыбыстап сөйлеуді тыңдау, тыныш және қатты, баяу және жылдам сөйлеуді ажырату
3.3.2.6 мазмұны мен суреттер сериясын алдын-ала талқылауға негізделген шағын мәтіндерді айтып беру (оқушылардың жеке мүмкіндіктеріне сүйене отырып)
4.3.2.6 логопедпен бірге сурет жоспарын, пиктограммалар мен сөйлеу тілін қолданып, ойыншықтар, сүйікті заттар, қызықты жағдайлар туралы қысқаша сипаттама әңгімелер құру
1.3.2.7 тілек, өтініш білдіру кезінде сөйлеу этикетінің қарапайым формаларын қолданып, сенсорлық планшетті қолданып сұрақтарды тыңдау және түсіну
2.3.2.7 үлгі бойынша фразаны үлгі бойынша толықтыру, жетілдіру: зат есім+етістік
3.3.2.7 ілік септігіндегі зат есім + "Жоқ"… моделін қолдану арқылы екі сөзден құралған сөйлем құру (Аюдың төлі ме? Жоқ. Аюдың төлі емес. )
4.3.2.7 есімдіктерді қолдана отырып, экскурсия іздері бойынша диалогты бастап, жүргізу
4) "Оқылым және жазылым" бөлімі:
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 сынып
2 сынып
3 сынып
4 сынып

3) раздел "Звучащая речь":
Подразделы
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1.
Понимание звучащей речи
1.3.1.1 представлять возможности применения предметов для игр: можно играть с куклами, мягкими образными игрушками на диване, на стульях, за столом
2.3.1.1 показывать предметы и их изображения по словесной просьбе учителя, называть с использованием вербальных и невербальных средств общения
3.3.1.1 узнавать знакомые игрушки и связанные с ними действия по краткому словесному и жестовому описанию педагога по одному -двум наиболее характерным признакам
4.3.1.1 узнавать и показывать знакомые предметы, объекты природы и быта по краткому словесному описанию педагога по одному -двум наиболее характерным признакам
1.3.1.2 находить по инструкции среди трех предметов предметы и изображения в рамках тематического концентра "Я-ребенок" (МоҰ тело и я, Мои чувства и потребности), показывать и называть их
2.3.1.2 находить среди трех предметов и изображений предметы в рамках тематического концентра "Мир ребенка" (Мои игрушки, мой дом, моя семья, моя школа и друзья): куклу, мячик, медвежонка, кубики, барабан, машину, ведерко, показывать и называть их
3.3.1.2 понимать и различать в жизни и по изображениям названия основных эмоциональных состояний: смеется, плачет, радуется, грустит
4.3.1.2 демонстрировать понимание общего фактического содержания прослушанного текста соотнесением содержания с предметом, предмета с картинкой, пиктограммой и словом
3.2.
Говорение
1.3.2.1 находить и показывать у себя органы дыхания, голосообразования и артикуляции, чувствовать вибрацию голосовых связок
2.3.2.1 выполнять упражнения для губ и языка перед зеркалом: улыбка — трубочка, показать язык — спрятать язык (по образцу). по подражанию
3.3.2.1 выполнять словесному указанию позы "Крокодил", — широко открыть рот, "Веселый Петрушка" губы в улыбку, "Поцелуй Петрушку"-губы трубочкой, "Дразнилка" —высунуть язык вперед
4.3.2.1 различать, ритмично и отчетливо произносить звуки (а, ә, о, ө, у, и) с опорой на предметные картинки-символы, на основе восприятия их беззвучной артикуляции, с опорой на картинки, изображающие положение губ при произнесении звуков
1.3.2.2 выполнять дыхательно-голосовые и артикуляционные упражнения на уровне совместных действий
2.3.2.2 "читать" движения, которые выполняет кукла бибабо (на рукавичках) с открывающимся ртом и подвижным языком (игрушкой манипулирует педагог) и повторять движения языком и губами, называя действие куклы Бибабо
3.3.2.2 правильно артикулировать звуки [а, у, и, о] в изолированной позиции (девочка поет: а-а-а, волк воет: у-у-у); на материале звукоподражаний, потешек воспроизводить артикуляции согласных раннего и среднего онтогенеза (прямые слоги: га-га-га, ко-ко-ко)
4.3.2.2 выполнять короткий и бесшумный вдох (не поднимая плечи), спокойный и плавный выдох (не надувая щеки)
1.3.2.3 правильно артикулировать звуки [а, ә, у, и, о, ө] в изолированной позиции {девочка поет: а-а-а, волк воет: у-у-у); на материале звукоподражаний, потешек
2.3.2.3 сопряженно и по подражанию воспроизводить слоговую структуру слова с плавным переходом с согласного на гласный, с одного слога на другой в словах моделей СГ, ГС, СГ+СГ на основе звуков а, ә, у, о, ө, м, н, х (ат, от, ма, та, ах, өт, мама, на)
3.3.2.3 отчетливо произносить звуки: ә, у, о, ө, м, н в любой позиции в слоге и слове Г+СГ (ат, ата, та-та-та), СГ+СГ+СГ
4.3.2.3 воспроизводить слоговую структуру слова с плавным переходом с одного слога на другой, в стечении- с одного согласного на другой в словах модели: СГ+СГС
1.3.2.4 артикулировать согласные раннего и среднего онтогенеза в пропевании прямых слогов: қа-қа-қа, та-та-та
2.3.2.4 по модели из усвоенных существительных в именительном падеже, местоимений: составлять вопросы-ответы (Что это? Это кукла.);
3.3.2.4 четко произносить поставленные (по индивидуальным показателям) звуки в слогах, словах воспроизводить совместно с педагогом 1-2 чистоговорки на каждый "дежурный" (поставленный) звук
4.3.2.4 воспроизводить ритмический рисунок – с имитацией серии слогов из двух и трех элементов с меняющимся ударением
1.3.2.5 трансформировать серии слогов с изменением в них гласного, опорного согласного, четко произнося все поставленные звуки на основе рациональной голосоподачи
2.3.2.5 различать гласные звуки [а, ә, у, о, ө] с опорой на предметные картинки-символы, на основе восприятия их беззвучной артикуляции, с опорой на картинки, изображающие положение губ при произнесении звуков
3.3.2.5 составлять двухсловные предложения в виде сообщений от собственного имени в ответ на эмоциональное стимулирование педагога ("Я.…", "Мы..."), второго лица ("Ты...", "Вы..."), от третьего лица ("Он...", "Они..."), используя "графические подсказки", символические изображения и другие наглядные опоры
4.3.2.5 рассказывать двух-четырехстрочные стихи (с использованием вербальных и невербальных средств общения) о личной гигиене, о предметах гигиены
1.3.2.6 отвечать на стимулирование, называть взрослых по именам и отчествам(именам), дополнять фразу невербальными средствами общения (мимика, жест)
2.3.2.6 вслушиваться в звучащую речь, различать тихую и громкую, медленную и быструю речь
3.3.2.6 пересказывать небольшие тексты с опорой на предварительное обсуждение его содержания и серию картинок (исходя из индивидуальных возможностей учащихся)
4.3.2.6 составлять совместно с логопедом короткие описательные рассказы об игрушках, любимых вещах, интересных ситуациях с использованием картинного плана, пиктограмм и речи
1.3.2.7 слушать и понимать вопросы, использовать элементарные формы речевого этикета при выражении желания, просьбы, использовать сенсорный план
2.3.2.7 воспроизводить по аналогии, дополнять, распространять фразу модели 3: Существительное +глагол
3.3.2.7 использовать модель "Нет" +существительное в родительном падеже при составлении двухсловных предложений (Есть ветер? Нет ветра? Дует ветер.)
4.3.2.7 инициировать и вести диалог по следам экскурсии, с использованием местоимений
4) раздел "Чтение и письмо":
Подразделы
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс

4.1. Балама оқу.
1.4.1.1 "ойыншықтар", "қуыршақ", "доп", "машина" пиктограммаларын тану және ажырату
2.4.1.1 "мама", "папа", "бала", "ата", "әже" пиктограммаларын тану және пайдалану
3.4.1.1 "ағаш", "шырша", "гүл" пиктограммаларын тану және пайдалану
4.4.1.1 "Мектеп пәндері" сериясындағы пиктограммалармен жұмыс істеу: "дәптер", "қарындаш", "бояулар", "санау", "жазу", "сурет салу"
1.4.1.2 көлденең, тік, қиғаш сызықтар мен сопақшаларды салыстыру, ажырату және сызу
2.4.1.2 "аға", "апай", "ит", "ат", "мысық", "қар" "жаңбыр" "ауыз", "аяқ", "жылау", "тамақтану" пиктограммаларын фотосуреттермен сәйкестендіру
3.4.1.2 А-ны тану (контур бойымен кесілген әріп - биіктігі 10 және 5 см)
4.4.1.2 сөздегі "А", "Ә", "Ө", "У", "М", "Н" дыбыстарының орнын анықтау (сөздің басында немесе соңында)
1.4.1.3 антропоморфты ойыншықтармен және суреттермен визуалды және аудио жаттығулар жасау: "Қоян мен аюды мұқият қарап, тыңдап, көрсет..."
2.4.1.3 нысандардың егжей-тегжейін көрсету үшін (қоянның құлағы) - немесе олардың суреті бар суретті таңдау
3.4.1.3 "Жануарлар" сериясынан пиктограммаларды тану және оларды суреттермен және көлемді моделдермен сәйкестендіру
4.4.1.3 элементтерден құрастыру, қайта құру, "А", "У", "Ә", "Ө", "Т" әріптерін оқу
1.4.1.4 өлеңнің әр жолына екі суреттің бірін таңдау
2.4.1.4 Етістік бойынша нұсқауларын түсіну "Дұрыстап қара ... тында және көрсет" және "Атап шық, ал мен көрсетемін" орындау
3.4.1.4 басқалардың ішінен екі бірдей пиктограмманы таңдау (мысалы, "қуыршақ" — "аю" — "машина" — "қуыршақ" және т.б.).
4.4.1.4 "Медициналық кабинет", "Жаяу жүргіншілер өткелі", "Жаяу жүргіншілер қозғалысына тыйым салынады" деген ақпараттық, ескерту және тыйым салу белгілерін таңдау, бағдаршам сигналдарын "оқу"
4.2. Графика және жазылым.
1.4.2.1 жазу үшін заттарды қарастыру және көзін тоқтату, оларды барлық жағынан қарау үшін қолына ұстап жылжыту (мұғаліммен бірге)
2.4.2.1 үлкен щеткамен, губкамен, қолмен түрлі-түсті дақтар жасау және оларды нақты заттармен (күн, бұлт) байланыстыру, оларды мұғалімнің көмегімен атау
3.4.2.1 қарапайым, түрлі-түсті қарындаштармен, шарикті қаламмен сызу және бояу, қағаз парағын бояумен бояу (үлкен щеткамен)
4.4.2.1 қылқаламның ұшымен бояу және жанасу әдістерімен бояулармен сурет салу, үлгі бойынша жолақшада нүктелермен өрнектер салу
1.4.2.3 заттық бейнелермен балалардың бейнелерін қуыршақтың, доптың, аюдың, текшелердің, барабанның, машинаның, шелектің бейнелерімен сәйкестендіру
2.4.2.3 альбом бетінде маркермен, қарындаштармен дөңгелектелген заттарды салу және оларды мұғалімнің көмегімен бояу (доп, бағдаршам).
3.4.2.3 қылқаламның ұшын пайдаланып бояулармен бояу ("Үйде шамдар жанды", "Ағаштар бүршік атты", "Жапырақтар гүлдеді")
4.4.2.3 нүктелер мен үзілмелі нүктелер бойынша тік және көлденең түзу және қисық сызықтарды "жазу"
1.4.2.4 "Көліктің жолы", "Суда қаз жүзеді", "Тамшылар" сызықтарын ажырату
2.4.2.4 бормен тақтаға, дымқыл саусақпен түрлі-түсті қағазда дөңгелек пішіндер мен сызықтарды ауызша нұсқау бойынша ырғақты түрде сурет салу
3.4.2.4 жолақшада нүктелерден оюларды сызу
4.4.2.4 текше, шеңберде, жолақта дайын элементтердің үлгілерін құру
1.4.2.5 жарқын дақтарға, бояуларға, штрихтарға, соққыларға эмоционалды түрде жауап беру, нақты заттармен, оқушылармен байланыстыру
2.4.2.5 ішкі трафареттерге, металл пішіндерге қара қарындашпен айналдыра сызу (М. Монтессори материалдары)
3.4.2.5 дайын элементтерден АТАТ, ААТТААТТ сызбасы бойынша оюларды текшеде, жолақшада жазу
4.4.2.5 элементтерді АТАТ,ААТТААТТ сызбасы бойынша жазу ("Анамның моншақтары" AТАТ, AAТТAAТТ, AAТAAТ, тізбектегі элементтерді ауыстыру
1.4.2.6 қарындашты жұдырықпен қысып, қағазды бос қолмен ұстап, щетканы немесе қарындашты дұрыс ұстау
2.4.2.6 нүктені тану, "жазу": әр түрлі контейнерлерге (науаға, ыдысқа) салынған жармаға (құмға) саусақпен, маркер, фломастермен қағаз парағында музыкалық аспаптардың ырғақты соққыларына немесе мұғалімнің шапалақтарына сәйкес "жазу"
3.4.2.6 жолақта және шеңберде мұғалімнің іс-әрекетіне еліктеп және үлгі бойынша өрнек салу (орманда-үлкен және кішкентай шыршалар; көшеде-биік және төмен үйлер
4.4.2.6 үлкен қағаз парақтарында маркермен, щеткалармен, қарындаштармен түзу және қисық сызықтарды салу
3.4.2.7 мұғалімнің көмегімен және өз бетінше сызғыш бойынша парақты сызып шығу
4.4.2.7 А, Ә, О, Ө, Т, М, Н, (биіктігі 10 см) трафарет бойынша өз бетінше немесе мұғалімнің көмегімен "жазу"

4.1. Альтернативное чтение
1.4.1.1 узнавать и различать пиктограммы "игрушки", "кукла", "мяч", "машина"
2.4.1.1 узнавать и использовать пиктограммы "мама", "папа", "ребенок", "дедушка", "бабушка"
3.4.1.1 узнавать и использовать пиктограммы: "дерево", "елка", "цветок" и т. п.
4.4.1.1 работать с пиктограммами из серии "Школьные предметы": "тетрадь", "карандаш", "краски", "считать", "писать", "рисовать"
1.4.1.2 сравнивать, различать и чертить по обводке горизонтальные, вертикальные, косые линии и овалы
2.4.1.2 соотносить пиктограммы с фотографиями: "брат", "сестра". "собака", "лошадь", "кошка", "снег" "дождь" "рот", "ноги", "плакать", "есть"
3.4.1.2 узнавать А (букву, вырезанную по контуру — высотой 10 и 5 см)
4.4.1.2 определять местоположение звуков А", "Ә", "Ө", "У", "М", "Н" в слове (в начале или в конце слова)
1.4.1.3 выполнять визуальные и аудиальные упражнения с антропоморфными игрушками и картинками: "Внимательно рассмотри зайца и медведя, слушай и показывай..."
2.4.1.3 называть по показу детали объектов (уши зайца) или выбирать картинку с их изображением
3.4.1.3 узнавать пиктограммы из серии "Животные" и соотносить их с картинками и объемными моделями
4.4.1.3 конструировать, реконструировать из элементов, прочитывать буквы "А", "У", "Ә", "Ө", "Т"
1.4.1.4 подбирать к каждой строке стихотворения одну из двух картинок
2.4.1.4 понимать, различать по глаголу и выполнять инструкции "Внимательно рассмотри …слушай и показывай" и "Называй, а я показываю"
3.4.1.4 выбрать две одинаковые пиктограммы среди ряда других (например, "кукла" — "мишка" — "машина" — "кукла" и др.).
4.4.1.4 выбирать информационные, предупреждающие и запрещающие знаки: "Медицинский кабинет", "Пешеходный переход", "Движение пешеходов запрещено". "читать" сигналы светофора
4.2. Графика и письмо
1.4.2.1 рассматривать предметы для письма и фиксировать взгляд, перемещать их в руке для рассматривания их со всех сторон (совместно с педагогом)
2.4.2.1 создавать цветные пятна большой кистью, губкой, рукой и ассоциировать их н с реальными объектами (солнце, тучи), называть их с помощью педагога
3.4.2.1 обводить и штриховать простыми, цветными карандашами, шариковыми ручками, закрашивать краской лист бумаги (широкой кистью)
4.4.2.1 рисовать красками приемами примакивания и касания кончиком кисти, составление узоров из точек и мазков на полоске по образцу
1.4.2.3 соотносить предметные изображения и изображения детей с предметами: с куклой, с мячом, с медвежонком, с кубиками, с барабаном, с машиной, с ведерком
2.4.2.3 рисовать фломастерами, карандашами на альбомных листах бумаги округлые предметы и закрашивать их с помощью педагога (мяч, неваляшка, светофор).
3.4.2.3 рисовать красками, используя кончик кисти ("В доме зажглись огни", "Горошки на платье", "Набухли почки", "Распустились листочки", "Салют")
4.4.2.3 "писать" вертикальные и горизонтальные прямые и извилистые линий по точкам и пунктирам
1.4.2.4 различать линии "Дорожка для машины", "По речке плывет уточка", "Капельки"
2.4.2.4 ритмично рисовать мелом на доске, мокрым пальцем на цветной бумаге округлых форм и линий по словесной инструкции
1.4.2.4 составлять узоры из точек и мазков на полоске
1.4.2.3 составлять узоры из готовых элементов в квадрате, в круге, в полоске
1.4.2.5 эмоционально откликаться на яркие пятна, мазки, штрихи рассматривать, ассоциировать с реальными объектами, учащимися
2.4.2.5 рисовать по внутренним трафаретам, обводке металлическим рамкам и вкладышам простыми и цветными карандашами с использованием (материал М. Монтессори)
3.4.2.5 составлять узоры из готовых элементов с чередованием по схеме АТАТ, ААТТААТТ в квадрате, в круге, на полоске
4.4.2.5 чередовать элементы по схеме АТАТ, ААТТААТТ ("Мамины бусы"), менять элементы в цепочках
1.4.2.6 сжимать карандаш в кулаке, придерживать бумагу свободной рукой, правильно держать кисть или карандаш)
2.4.2.6 узнавать, "писать" точку: пальцем на манке (песке), насыпанной в различные емкости (на поднос, в миску), фломастерами, маркерами на листе бумаги-под ритмичные удары музыкальных инструментов или хлопки педагога
3.4.2.6 составлять узор в полоске и в круге по подражанию действиям учителя и по образцу (лес — большие и маленькие елочки; улица — высокие и низкие дома
4.4.2.6 рисовать размашисто на больших листах бумаги фломастерами, кистями, карандашами прямых и извилистых линий, объектов угловатой формы
3.4.2.7 разлиновывать лист по линейке с помощью педагога и самостоятельно
4.4.2.7 "писать" по трафаретам буквы А, Ә, О, Ө, Т, М, Н, (высотой 10 см) -самостоятельно или с помощью педагога

39. Бағдарлама зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-4 сыныптары үшін "Белсенді қозғалуға бағытталған жеке және топтық сабақтар" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
40. Оқу мақсаттарын сыныптар мен тоқсандар бойынша бөлу ұсыныс түрінде берілген. Мұғалім әр оқушының мүмкіндіктерін ескере отырып, оқу мақсаттарын жеке анықтайды.
Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-4 сыныптары үшін "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспары
1) 1 сынып
Өтпелі ортақ тақырыптар
Бөлімшелер / Оқу мақсаты
Сөйлеу тілінің психомоторлық негізі
Қатынас
Тілдің дыбысталуы
Оқылым және жазылым
1 тоқсан
1-2 апта: оқушыларды бақылау және тексеру;
3-ші апта "Мен, менің денем";
4-ші апта "Жемістер, жидектер";
5 –ші апта "Көкөністер"; 6-ші апта "Менің ойыншықтарым";
7 –ші апта "Менің отбасым";
8-ші апта "Менің үйім" 9-ші апта "Менің мектебім"
1.1.1.1 жақында қозғалып келе жатқан затты көзімен бақылау (жазықтықта, тігінен, дөңгелек бойына, алға/артқа) 1 минут ішінде
1.1.2.1 педагогпен бірлесіп, статикалық және динамикалық тепе тендікке арналған саусақ жаттығуларын орындау
1.3.1.1 ойындарға арналған заттарды қолдану мүмкіндіктерін ұсыну: қуыршақтармен, диванда, орындықтарда, үстелде жұмсақ пішінді ойыншықтармен ойнау
1.4.1.1 "ойыншықтар", "қуыршақ", "доп", "машина" пиктограммаларын тану және ажырату
1.1.2.1 педагогпен бірлесіп, статикалық және динамикалық тепе тендікке арналған саусақ жаттығуларын орындау
1.2.2.2 аты мен фамилиясына аудио және сөйлеу реакцияларын білдіру
1.4.2.1 жазу үшін заттарды қарастыру және көзін тоқтату, оларды барлық жағынан қарау үшін қолына ұстап жылжыту (мұғаліммен бірге)
2 тоқсан
1 –ші апта "Менің киімім";
2 –ші апта "Менің аяқ киімім";
3-ші апта "Азық түлік"; 4 –ші апта "Ыдыстар";
5 –ші апта "Жиһаз";
6-ші апта "Шырша мерекесі";
7 –ші апта "Шырша мерекесі"
1.1.1.2 адамның бетіне, фотосуретке 30 секундқа қарау
1.2.1.2 ым-ишара, патомимикамен көрсету: "Мен: көремін, естимін, тыныс аламын, иіскеймін, айтамын, тамақтанамын", "Қолдарым – мен бәрін жасай аламын", "Аяқтар — мен жүремін", "Мен көңілдімін, күлемін, жылаймын", "Мен ойнаймын, менің ойыншықтарым"
1.3.1.2 "Мен-баламын" ("Менің денем және Мен", "Менің сезімдерім мен қажеттіліктерім") тақырыптық шеңбердегі заттар мен суреттерді үш заттың ішінен нұсқаулыққа сәйкес тауып, оларды көрсету, атау
1.4.1.2 көлденең, тік, қиғаш сызықтар мен сопақшаларды салыстыру, ажырату және сызу
1.1.2.2 педагогпен бірге, еліктеу бойынша жұдырықтарды жұму, ашу
1.2.2.3 қоршағандармен әртүрлі жағдайларда тұрмыста, мерекелерде қарапайым сөз арқылы қатынасқа дайындығын көрсету
1.3.2.1 өзінің тыныс алу, дауыс шығару және артикуляция мүшелерін табу және көрсету, дауыс перделерінің дірілін сезіну
1.4.2.3 заттық бейнелермен балалардың бейнелерін қуыршақтың, доптың, аюдың, текшелердің, барабанның, машинаның, шелектің бейнелерімен сәйкестендіру
1.1.2.3 кабинет кеңістігінде бағдарлау,алдыға, артқа бағыттарын көрсету
3 тоқсан
1-ші апта "Қыс қызығы";
2 –ші апта "Қыстық киім және аяқ киім"; 3-ші апта "Үй жануарлары"; 4-апта "Жабайы аңдар"
5 –ші апта "Үй құстары";
6-ші апта "Жабайы құстар";
7-ші апта "Көлік";
8-ші апта "М Анамының мерекесі";
"Наурыз мерекесі"
1.1.1.3 суреттерден ойыншықтарды табу (түрлі-түсті сурет-иллюстрация, оқушының көзінше ересек адам салған сурет, екі-төрт бөліктен тұратын сурет)
1.2.1.3 музыка тындау кезінде эмоциялардың ым-мшара қимылдарын "оқу"
1.3.2.1 өзінің тыныс алу, дауыс шығару және артикуляция мүшелерін табу және көрсету, дауыс перделерінің дірілін сезіну
1.4.1.3 антропоморфты ойыншықтармен және суреттермен визуалды және аудио жаттығулар жасау
1.1.1.4 таныс ойыншықты жеке бөлшектері, оған тән дыбыстары бойынша (дыбыстық ойыншықтар), сипап сезу арқылытану
1.2.2.4 мультимедия құралдары көмегімен жазылған сөздерді (тақпақтар, ертегілер) қызығуын көрсетіп тындауын
1.3.2.3 [а, ә, у, и, о, ө] дыбыстарын жеке дұрыс айту {қыз ән айтады: а-а-а, Қасқыр ұлиды: у-у-у); дыбысқа еліктеу, тақпақтар материалында
1.4.2.4 "Көліктің жолы", "Суда қаз жүзеді", "Тамшылар" сызықтарын ажырату
1.1.2.4 педагог берген бағыт және қолдан ұстау бойынша сенсорлы жолдармен қозғалу
1.3.2.5 дауысты, тірек дауыссыз дыбыстардың орнын ауыстырып, буындар серияларын құрып, айту (қойылған дыбыстардың бәрін дұрыс айту)
1.4.2.5 жарқын дақтарға, бояуларға, штрихтарға, соққыларға эмоционалды түрде жауап беру, нақты заттармен, оқушылармен байланыстыру
4 тоқсан
1-ші апта "Ағаштар";
2-ші апта "Гүлдер";
3-ші апта "Жәндіктер"; 4-ші "Көктем киімдері";
5 –ші апта "Балықтар";
6-ші апта "Жемістер";
7-ші апта "Көкөністер"; 8-ші апта "Жидектер"; 9-ші апта "Жаздық киімдер";
"Балалардың жаздық ойындары"
1.1.1.5 құлақ (иық, бел) тұсында тұрған дыбыстың қозғалмайтынкөзін табу
1.2.2.1 бір әрекеттік нұсқауды түсіну (Ал! Отыр! Бер!)
1.3.2.4 ерте және орта онтогенез дауыссыздарын тік буындарды айту: қа-қа-қа, та-та-та
1.4.1.4 өлеңнің әр жолына екі суреттің бірін таңдау
1.1.2.5 берілген бағытта ойыншықпен (сылдырмақ, таяқшасы бар лента), сенсорлы және ойын жолдарымен жүру
1.3.2.6 ынталандыруға жауап беру, ересектерді атымен және әкесінің атымен (есімдерімен) атау, фразаны қарым-қатынастың бейвербалды құралдарымен толықтыру (мимика, қимыл)
1.4.2.6 қарындашты жұдырықпен қысып, қағазды бос қолмен ұстап, щетканы немесе қарындашты дұрыс ұстау
1.3.2.7 тілек, өтініш білдіру кезінде сөйлеу этикетінің қарапайым формаларын қолданып, сенсорлық планшетті қолданып сұрақтарды тыңдау және түсіну
Төртінші тоқсанның соңғы екі аптасы: Білім алушылардың сөйлеу құралдарының жағдайын логопедиялық тексеруден өткізу.

39. Настоящая Программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по предмету "Коррекция недостатков развития речи" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
40. Распределение учебных целей по классам и четвертям носит рекомендательный характер, что определяет возможность ставить учебные цели индивидуально для каждого ученика с учетом его возможностей
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Коррекция недостатков развития речи" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов
1) 1 класс
Сквозные темы
Разделы/ Цели обучения
Психомоторная основа речи
Коммуникация
Звучащая речь
Чтение и письмо
1 четверть
1-2 неделя: наблюдение и обследование обучающихся;
3 неделя "Я, мое тело";
4 неделя "Фрукты, ягоды";
5 неделя "Овощи";
6 неделя "Мои игрушки";
7 неделя "Моя семья"; 8 неделя "Мой дом"
9 неделя "Моя школа"
1.1.1.1 прослеживать взглядом движущийся, близко расположенный, предмет (по горизонтали, по вертикали, по кругу, вперед/назад) в течение 1 минуты
1.2.1.1 выражать радость от достижения своих целей в специально созданных игровых ситуациях, с помощью невербальных средств общения, используя игрушки
1.3.1.1 представлять возможности применения предметов для игр: можно играть с куклами, мягкими образными игрушками на диване, на стульях, за столом
1.4.1.1 узнавать и различать пиктограммы "игрушки", "кукла", "мяч", "машина"
1.1.2.1 выполнять совместно с педагогом пальцевые упражнения на статическую и динамическую координацию
1.2.2.2 давать аудиальные и речевые реакции на имя, фамилию, пол
1.4.2.1 рассматривать предметы для письма и фиксировать взгляд, перемещать их в руке для рассматривания их со всех сторон (совместно с педагогом)
1 неделя "Моя одежда";
2 неделя "Моя обувь"; 3 неделя "Продукты питания";
4 неделя "Чайная посуда";
5 неделя "Мебель";
6 неделя "Праздник Новый год"; 7 неделя "Праздник Новый год"
2 четверть
1.1.1.2 фиксировать взгляд на лице человека, на фотографии в течение 30 секунд
1.2.1.2 показывать жестом и пантомимой: "Я: вижу, дышу, нюхаю, говорю, кушаю, слышу", "Руки — я все делаю", "Ноги— я хожу", "Я смеюсь, радуюсь, плачу", "Я играю, мои игрушки"
1.3.1.2 находить по инструкции среди трех предметов предметы и изображения в рамках тематического концентра "Я-ребенок" (МоҰ тело и я, Мои чувства и потребности), показывать и называть их
1.4.1.2 сравнивать, различать и чертить по обводке горизонтальные, вертикальные, косые линии и овалы
1.1.2.2 выполнять сжимание, разжимание кулаков совместно с педагогом, по подражанию его движениям
1.2.2.3 демонстрировать готовность и стремление к речевому общению с окружающими в различных ситуациях на празднике, в быту
1.3.2.2 выполнять дыхательно-голосовые и артикуляционные упражнения на уровне совместных действий
1.4.2.3 соотносить предметные изображения и изображения детей с предметами: с куклой, с мячом, с медвежонком, с кубиками, с барабаном, с машиной, с ведерком
1.1.2.3 ориентироваться в пространстве кабинета, уметь показать направления вперед, назад
3 четверть
1 неделя "Зимние забавы";
2 неделя "Зимняя одежда и обувь";
3 неделя "Домашние животные";
4 неделя "Дикие животные"
5 неделя "Домашние птицы";
6 неделя "Дикие птицы";
7 неделя "Транспорт"; 8 неделя "Мамин праздник";
"Праздник Наурыз"
1.1.1.3 находить игрушки по картинкам (цветная картинка-иллюстрация, картинка, нарисованная взрослым на глазах у ученика, картинка, составленная из двух-четырех частей).
1.2.1.3 читать телесные и мимические движения, выражающие контрастные эмоции при прослушивании музыки
1.3.2.1 находить и показывать у себя органы дыхания, голосообразования и артикуляции, чувствовать вибрацию голосовых связок
1.4.1.3 выполнять визуальные и аудиальные упражнения с антропоморфными игрушками и картинками
1.1.1.4 узнавать знакомую игрушку по отдельным деталям, по характерным звукам (звучащие игрушки), на ощупь
1.2.2.4 слушать речь (потешки, стишки, сказки), записанную с помощью мультимедиа-устройств, в том числе, речевой коммуникатор, демонстрируя интерес
1.3.2.3 правильно артикулировать звуки [а, ә, у, и, о, ө] в изолированной позиции {девочка поет: а-а-а, волк воет: у-у-у); на материале звукоподражаний, потешек
1.4.2.4 различать линии "Дорожка для машины", "По речке плывет уточка", "Капельки"
1.1.2.4 двигаться по сенсорным дорожкам за руку и по направлению, заданному педагогом с помощью указательного жеста
1.3.2.5 трансформировать серии слогов с изменением в них гласного, опорного согласного, четко произнося все поставленные звуки на основе рациональной голосоподачи
1.4.2.5 эмоционально откликаться на яркие пятна, мазки, штрихи рассматривать, ассоциировать с реальными объектами учащимися
4 четверть
1 неделя "Деревья";
2 неделя Цветы";
3 неделя "Насекомые"; 4 неделя "Одежда для весны";
5 неделя "Рыбы";
6 неделя "Фрукты";
7 неделя "Овощи";
8 неделя "Ягоды";
9 неделя "Одежда для лета"; "Летние забавы детей"
1.1.1.5 локализовать неподвижный источник звука, расположенный на уровне уха (плеча, талии).
1.2.2.1 понимать и выполнять сопряженно инструкцию в одно действие без предлога (Иди! Сядь! На! Дай!)
1.3.2.4 артикулировать согласные раннего и среднего онтогенеза в пропевании прямых слогов: га-га-га, ко-ко-ко
1.4.1.4 подбирать к каждой строке стихотворения одну из двух картинок.
1.1.2.5 ходить в заданном направлении с игрушкой (погремушкой, ленточкой, прикрепленной к палочке), по сенсорной и игровой тропе
1.3.2.6 отвечать на стимулирование называть взрослых по именам и отчествам(именам), дополнять фразу невербальными средствами общения (мимика, жест
1.4.2.6 сжимать карандаш в кулаке, придерживать бумагу свободной рукой, правильно держать кисть или карандаш)
1.3.2.7 слушать и понимать вопросы, использовать элементарные формы речевого этикета при выражении желания, просьбы, использовать сенсорный план
Последние 2 недели четвертой четверти: Логопедическая диагностика состояния речевых средств обучающихся

3) тілдің дыбысталуы. Тыңдалған мәтіннің жалпы нақты мазмұнын қабылдау және түсіну, ересек адамның сөйлеген сөзіне оң жауап беру (ым-ишара және вербалды құралдар). Айтылым кемшіліктерін түзету, сөйлеу кезінде тыныс алуын, дауыс, артикуляциялық қозғалыстардың кинетикалық және кинестетикалық негізін дамыту, дикциялық жаттығулар және дыбыстарды мүмкіндігінше қол жетімді жеке айқындық деңгейінде еліктеу арқылы айту. Бірінші-екінші типтегі буындық құрылымы бар сөздерді қайталау, әртүрлі заттарды атау, олардың суреттері және осы заттарды негізгі белгілері бойынша сипаттау;
4) оқылым және жазылым. Оқу тәжірибесінде қолжетімді біліктерді игеру, әліпбиді жаттау (А, Т, У, П, Н), графикалық ұқсастығы бар (А және М) әріптердің жұптарын ажырату. Нақты жағдайда нұсқау бойынша, жазатын затпен бағытталған әрекеттер орындап жаттығу. Қарапайым графо-моторлы біліктерді қалыптастыру, бірінші және екінші концентр тақырыптары бойынша пиктограммаларды (ұсынылған үш-төртеуінен біреуін) тану және ажырату-"Мен баламын", "Бала және жақын орта".
34. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінің 3 сыныптағы базалық мазмұны:
1) сөйлеу тілінің психомоторлық негізі. Дыбыстық ынталандыру заттарды күші, сапасы және бағыты бойынша ажырату. Ұқсас заттарды сипап сезіп, ажыратып және атауын атау, еліктеуіш ойындар: қозғалыста қуыршақтардың, жануарлардың, құстардың бейнелерін көрсету. Дабыл, қарапайым дыбыстық-сөздік сүйемелдеуімен барабан соққыларына арналған жолдар мен кілемшелермен ырғақты жүру;
2) қатынас. Логикалық негіздеме жасауға тырысып, күнделікті жағдайларда және жеке тәжірибеде жалпы қабылданған бейвербалды қарым - қатынас құралдарын игеру - адамға қажетті киім мен аяқ киімді сыртқы келбеті бойынша, көңіл - күйі бойынша, дәлелмен таңдау (үлкен ағай-үлкен етік, көңілді Шалқар-қызыл жейде), өнімді орнату, қолдау және байланыстың аяқталуы. Қатынастың баламалы құралдарымен танысу. Ертегі кейіпкерінің ойын жағдайына эмоционалды оң реакцияны көрсету. Ересек адамның қимылдары мен кейіпкерлердің іс-әрекеттерін бақылау және түсіну, ертегі кейіпкерлерінеойын әрекетіне жауап беру (ым-ишара құралдары мен әрекеттері). "Отбасы", "Көлікте", "Дәрігерде", "Көшеде" және т. б. сюжеттермен өзін ойын рөлінде атай отырып, қарапайым рөлдік диалогты орындау;
3) тілдің дыбысталуы. Айтылымның жеке кемшіліктерін жою, сөйлеу кезіндегі тыныс алуын, дауысын, артикуляциялық қимылдардың кинетикалық және кинестетикалық негізерін дамыту. Аса қолжетімді анықтық деңгейде үлгі және еліктеу бойынша дыбытарды айту және дикциялық жаттығуларды орындау. Буындық құрылымдардың бірінші-екінші типтеріне жататын сөздердібір буыннан екіншіге біртіндеп ауысу арқылы, қайталау. Сын есім, зат есім және жиі қолданатын етістіктермен сөздік қорын молайту. Өз атынан үлгі бойынша екі сөзден құралған сөлемдерді моделдеу және құру;
4) оқылым және жазылым. Иллюстрация мен оның элементтерінің ересек адам оқыған таныс мәтінмен байланыстыру. Қолжетімді вербалды, бейвербалды құралдарды (сөзбен, дыбыспен, қимылмен, іс-қимылмен), баламалы құралдарды (графикалық, баспа, электрондық құрылғы бейнелері) пайдалана отырып, ойын әрекеттерінің ережелерін, тәртібін есте сақтау. Бірінші, екінші және үшінші концентр тақырыбына арналған пиктограммаларды тану, ажырату (ұсынылған төрт-бес суреттің бір-екеуі)- "Мен баламын", "Бала және оны қоршаған жақын орта", "Бала және үлкен әлем". Бастырып сызу, штрихтау және сурет салу, бетті қара, түрлі-түсті қарындаштармен, шарикті қаламдармен сызу, АТ, АТАТ, ААТТААТТ, ААТААТ сызбасы бойынша шаршы, шеңбер, жолақшада кезектесіп, дайын элементтерден өрнектер жасау.

3) звучащая речь. Восприятие и понимание общего фактического содержания прослушанного текста, положительное реагирование (мимико-жестикуляторными и вербальными средствами) на обращенную речь взрослого. Устранение индивидуальных недостатков говорения, развитие речевого дыхания, голоса, кинетической и кинестетической основы артикуляционных движений, дикционные упражнения и произнесение звуков по подражанию на максимально доступном индивидуальном уровне чҰткости. Воспроизведение слов со слоговой структурой первого-второго типов, называние различных предметов, их изображений и характеристика этих предметов по основным свойствам;
4) чтение и письмо. Овладение доступными умениями в практике глобального чтения, изучение алфавита (А, М, У, О), различение пар букв, имеющих графическое сходство (А и М). Упражнение в выполнении целенаправленных действий с пишущим предметом по словесной инструкции в конкретной ситуации. Формирование элементарных графо-моторных умений, узнавание и различение (один образ из трех-четырех предложенных) пиктограмм по тематике первого и второго концентров-"Я ребенок", "Ребенок и его близкий мир".
34. Базовое содержание предмета "Коррекция недостатков развития речи" для 3 класса:
1) психомоторная основа речи. Различение аудиостимулов по силе, качеству и направленности. Дифференциация на ощупь и называние сходных предметов, игры в имитации: передача в движении образов кукол, животных, птиц. Ритмичная ходьба по дорожкам и коврикам под удары бубна, барабана с элементарным звуко-речевым сопровождением;
2) коммуникация. Усвоение общепринятых невербальных средств общения в житейских ситуациях и личном опыте с попыткой логического обоснования, - подбор необходимой одежды и обуви человеку по его внешнему виду, по настроению, с аргументацией (дядя большой - ботинки большие, Асхат веселый - рубашка красная), продуктивным установлением, поддержанием и завершением контакта. Знакомство с альтернативными средствами коммуникации. Демонстрация эмоционально-положительной реакции на игровую ситуацию со сказочным персонажем. Фиксация и прослеживание взором движений и действий взрослого с персонажами, реагирование (мимико-жестикуляторными средствами и действиями) на игровое действие со сказочными персонажами. Разыгрывание несложного ролевого диалога, с называнием себя в игровой роли с сюжетами "Семья", "В транспорте", "У доктора", "На улице" и т.д.;
3) звучащая речь. Устранение индивидуальных недостатков говорения, развитие речевого дыхания, голоса, кинетической и кинестетической основы артикуляционных движений. Дикционные упражнения и произнесение звуков по подражанию и образцу на максимально доступном индивидуальном уровне четкости. Воспроизведение слов, относящихся к первому-третьему типам слоговых структур с плавным переходом с одного слога на другой. Расширение словаря за счет наиболее употребительных глаголов, существительных и прилагательных. Моделирование и составление двухсловных предложений в виде сообщений от собственного имени по образцу;
4) чтение и письмо. Соотнесение иллюстрации и ее элементов со знакомым текстом, прочитанным взрослым. Запоминание правил, порядка игровых действий с использованием доступных вербальных, невербальных средств (словом, звуком, жестом, действием), альтернативных средств (изображения графические, печатные, электронное устройство). Узнавание, различение (один-два образа из четырех-пяти предложенных) пиктограмм по тематике первого, второго и третьего концентров-"Я ребенок", "Ребенок и его близкий мир", "Ребенок и большой мир". Обводка, штриховка и рисование, разлиновка страницы простыми, цветными карандашами, шариковыми ручками, составление узоров из готовых элементов с чередованием по схеме АБАБ, ААББААББ, ААБААБ в квадрате, в круге, на полоске.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1 - 4 сыныптары үшін "Белсенді қозғалуға бағытталған жеке және топтық сабақтар" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты – білім алушылардың денсаулығын жақсарту және олардың өмірдің әртүрлі салаларында (оқу, тұрмыстық, еңбек) барынша өзін-өзі жүзеге асыруын қамтамасыз ететін қимыл-қозғалыс қабілеттері мен жеке қасиеттерін дамытудың жеке қол жетімді деңгейіне қол жеткізу.
3. Бағдарламаның оқу мақсаттары:
1) қозғалыс белсенділігін ынталандыру, қозғалыс дағдыларын қалыптастыру, дене қасиеттерін дамыту;
2) қозғалыс ауқымын кеңейту және ықтимал бұзылыстардың алдын алу; сенсорлық-перцептивті іс-әрекетін жетілдіру;
3) қозғалыстар мен әрекеттердің дәлдігі мен мақсаттылығын қалыптастыру;
4) спорттық терминологияны қолдану негізінде балалардың сөздік қорын байыту;
5) ойын және ерікті қозғалыс әрекетін қалыптастыру үшін оңтайлы қозғалыс режимін және педагогикалық жағдайларды қамтамасыз ету;
4. Бағдарламаның түзете-дамыту міндеттері:
1) әлеуметтік тұрмыстық және еңбек дағдылары мен икемдерін дамытудың негізі болып табылатын қозғалыс әрекеттерін зерделеу және жетілдіру;
2) дене дамуының бұзылуын түзету; координациялау қабілеттерін дамыту; көру-қозғалыс координациясын жақсарту;
3) дененің жұмыс қабілетінің тұрақты көрсеткіштерін қол жеткізілген деңгейде сақтау;
4) вербалды және вербалды емес қарым-қатынас дағдыларын дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесін ұйымдастыру кезінде мыналарды ескеру қажет:
1) ұжымдық оқыту жағдайында оқушылардың танымдық белсенділігінің төмендігі;
2) алдыңғы жұмыста қолданылатын мұғалімнің көмегін ынталандыратын бағыттаушыға әлсіз реакция;
3) коммуникативтік, реттеуші, жоспарлаушы сөйлеу функцияларының өрескел дамымауы;
4) бастауыш сынып оқушыларының өз белсенділігін сақтаудағы және қырық бес минут ішінде бір оқу пәнінің мазмұнына зейінін шоғырландырудағы шағын ресурсы;
5) қалыптасатын дағдыларды автоматтандырудың қиындықтары.
6. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдерінің негізінде зияты айқын және орташа бұзылылған адамдардың өмірін "қалыпқа келтіру" тұжырымдамасы жатыр. Оқушылардың жеке дамуына, әлеуметтік тәжірибені қалыптастыруына жағдай жасау және оларды қоршаған ортадағы адамдарға, заттарға, іс-әрекеттерге, қарым-қатынастарға тарту көзделеді.

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Индивидуальные и групповые занятия активно-двигательного характера" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов (далее - Программа) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Цель Программы - укрепление здоровья учащихся и достижение ими индивидуально доступного уровня развития двигательных способностей и личностных качеств, предоставляющих максимально возможную самореализацию в различных сферах жизнедеятельности (учебной, бытовой, трудовой).
3. Учебные задачи Программы:
1) мотивация двигательной активности, формирование двигательных умений и навыков, развитие физических качеств;
2) расширение диапазона движений и профилактика возможных нарушений; совершенствование сенсорно-перцептивной деятельности;
3) формирование точности и целенаправленности движений и действий;
4) обогащение словарного запаса детей на основе использования спортивной терминологии;
5) обеспечение оптимального двигательного режима и педагогических условий формирования игровой и произвольной двигательной деятельности;
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) изучение и совершенствование двигательных действий, являющихся основой для выработки социально бытовых и трудовых умений и навыков;
2) коррекция нарушений физического развития; развитие координационных способностей; совершенствование зрительно-двигательной координации;
3) поддержание устойчивой физической работоспособности на достигнутом уровне;
4) развитие вербальных и невербальных коммуникативных навыков.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. При организации образовательного процесса необходимо учитывать следующее:
1) низкая познавательная активность в условиях коллективного обучения;
2) слабая реакция на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемую во фронтальной работе;
3) невозможность поддерживать активность обучающихся в течение сорока пяти минут на содержании одного учебного предмета;
4) минимальный ресурс младших школьников в сохранении активности и концентрации на содержании одного учебного предмета в течение сорока пяти минут;
5) трудности автоматизации формируемых навыков.
6. В основе педагогических подходов к организации учебного процесса лежит концепция "нормализации" жизни лиц с выраженным и умеренным нарушением интеллекта. Предполагается создание условий для индивидуального развития, формирования социального опыта, вовлечения школьников в окружающий их мир людей, предметов, действий, отношений.

7. Бастауыш сыныптарда педагогикалық іс-шаралар эмпирикалық білімді меңгеру үшін қажетті алғышарттарды, психикалық құралдар мен әдістерді, соның ішінде ересектермен және балалармен ынтымақтастықты құруға бағытталған.
8. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларды оқыту мен тәрбиелеу процесін ұйымдастыру арнайы педагогика принциптеріне негізделеді.
9. Оқушының өзіндік ерекшеліктерін сақтай отырып, жеке қарқынмен даму құқығын тану принципі. Педагогтар үнемі өзгеріп отыратын мүмкіндіктерді зерттейді, білім беру қажеттіліктерін бағалайды және оқушылардың дағдыларын дамыту мен меңгерудегі минималды жетістіктерді тіркейді. Кез келген прогресс оқудың оң нәтижесі ретінде қарастырылады.
10. Мұғалімнің әрбір оқушының жеке мүмкіндіктері мен оқу, жеке жетістіктерін бағалау нәтижелерін ескере отырып, оқытудың мазмұнын, әдістерін, формаларын, дидактикалық құралдарын өз бетінше таңдау принципі.
11. Оқушылардың практикалық іс-әрекеті мен әлеуметтік дағдыларын қалыптастыру үшін тиісті мектеп ортасын құру принципі:
1) икемдер мен дағдыларды қалыптастыру осы дағдылар қолданылатын жағдайға барынша жақын жағдайда жүзеге асырылады, бұл білім мен дағдыларды жаңа жағдайға ауыстырудағы елеулі қиындықтарға байланысты;
2) сабақтарды ұйымдастыруға арналған бөлмелердің жабдықталуы әртүрлі өмірлік жағдайларды бейнелейді;
3) мектептегі әлеуметтік-тұрмыстық және пәндік-дамытушы орта оқушылардың психофизиологиялық ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отырып ұйымдастырылады (дене жаттығулары үшін, демалыс үшін ұйымдастырылған, санитарлық- гигиеналық орындар қажет).
4) оқушылардың қажеттіліктерін өзгеруіне қарай пәндік орта да өзгереді .
12. Бағдарламаны іске асырудың дидактикалық тәсілдері :
1) ынтымақтастықта оқу;
2) көпдеңгейлі және сараланған тәсіл;
3) денсаулықты сақтау, ойын, тұлғаға бағытталу, ақпараттық-коммуникациялық тәсілдер;
4) арнайы жабдықтар мен құрылғыларды пайдалану.
13. Білім алушымен нақты жеке және шағын топтық жұмыстың мазмұны оның психофизикалық жай-күйінің ерекшеліктерін зерттеудің (диагностиканың) нәтижелерімен анықталады.
14. Тексеру барысында қол жеткізілген даму деңгейі ғана емес, міндетті түрде жақын даму аймағы да анықталады. Сонымен қатар, іс-әрекет компоненттерін меңгеру деңгейі бағаланады, оның ішінде: мотивациялық-бағдарлық, операционалды, бақылау және бағалау.
15. Диагностика нәтижелері жеке және/немесе топтық сабақ жүргізу үшін топтарды және топшаларды құруда шешуші фактор болып табылады.

7. В начальных классах педагогические мероприятия направлены на формирование необходимых предпосылок, ментальных средств и способов усвоения эмпирических знаний, включающих сотрудничество со взрослым и детьми.
8. Организация процесса обучения и воспитания обучающихся с умеренным нарушением интеллекта основана на принципах специальной педагогики.
9. Принцип признания права, обучающегося развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя при этом свои уникальные особенности. Педагоги постоянно изучают изменяющиеся возможности, оценивают образовательные потребности, фиксируют минимальные продвижения в развитии и усвоении навыков у учащихся. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата обучении.
10. Принцип самостоятельного выбора педагогом содержания, методов, форм, дидактических средств обучения каждого школьника с учетом индивидуальных возможностей и результатов оценки образовательных, личностных достижений.
11. Принцип создания соответствующей школьной среды для формирования практической деятельности и социальных навыков у обучающихся:
1) формирование умений и навыков осуществляется в ситуации максимально приближенной к той, в которой эти навыки будут использованы, что обусловлено значительными трудностями переноса знаний и навыков в новую ситуацию;
2) оснащения помещений для организации занятий отражают различные жизненные ситуации;
3) социально-бытовая и предметно-развивающая среда в школе организуется с учетом психофизиологических особенностей и потребностей обучающихся (необходимы места для двигательной активности, для отдыха, санитарно-гигиенические).
4) предметная среда меняется в соответствии с изменением потребностей обучающихся.
12. Дидактические подходы реализации Программы:
1) обучение в сотрудничестве;
2) разноуровневый и дифференцированный подход;
3) здоровьесберегающие, игровые, личностно-ориентированные, информационно-коммуникативные подходы;
4) использование специального оборудования и приспособлений.
13. Содержание конкретной индивидуальной и групповой работы с обучающимся определяется по результатам обследования особенностей (диагностики) его психофизического состояния.
14. В процессе обследования выявляется не только достигнутый уровень развития, но и зона ближайшего развития. Одновременно оценивается уровень овладения компонентами деятельности: мотивационно-ориентировочным, операциональным, контрольно-оценочным.
15. Результаты диагностики являются определяющим фактором при формировании групп и подгрупп для проведения индивидуальных и/или групповых занятий.

16. Сабақтарды өткізу әдістемесі мыналарды қамтиды:
1) оқу-тәрбие процесінің коррекциялық бағыттылығы;
2) қарапайым қозғалыс әрекеттерін қалыптастыру үшін қажетті уақытты жоспарлау, кейіннен алынған дағдыларды жаңа жағдайлар мен жағдаяттарда қайта-қайта бекіту, жаңа дағдыларды қалыптастыру барысында да оларды үнемі қайталау;
3) оқушының қимыл-қозғалыс тәжірибесінде автоматтандырылған, жеткілікті түрде меңгерілген икемдер мен дағдылар негізінде жаңа қимыл-қозғалыстар мен әрекеттерге көшу ;
4) оқушылардың жеке мүмкіндіктерін ескере отырып, бүкіл сабақтың немесе жеке жаттығулардың дене белсенділігін реттеу (тапсырмалардың көлемі, қарқындылығы және күрделілігі).
17. Түзете-дамыту жұмыс сапасының негізгі өлшемі оқушылардың қозғалыс дағдыларын меңгеруінің оң динамикасы және денсаулық жағдайы болып табылады. Оқушының моторикасының дамуы мен денсаулығының жай-күйі мен динамикасын бақылау міндетті болып табылады. Осы мақсатта жыл сайын әр оқушыға "Дене дамуының жеке картасы" жүргізіледі.
18. Сабақтар санитарлық-гигиеналық және өрт қауіпсіздігі талаптарына сай келетін арнайы жабдықталған спорттық-сауықтыру залдарында өткізіледі. Бөлмелер Бағдарламаны іске асыру үшін қажетті спорттық құрал-жабдықтармен және инвентарлармен жабдықталады.
19. Бағдарламаны іске асыруға арналған техникалық құралдар мен жабдықтар: жұмсақ модульдер, гамак, әткеншек, сенсорлық интеграцияға арналған тренажерлар, қол және аяқ массажерлері; әртүрлі мөлшердегі және конфигурациядағы фитболдар; қол, білезік, қос әрекет эспандерлері; іздік, массаж жолдары; механикотерапиялық тренажерлар; доптар, медицинболдар; гимнастикалық таяқтар, құрсаулар (әртүрлі қалыңдықтағы және өлшемдегі); сенсорлық, теңгеруші жолдары; құрғақ бассейн; тактильді жолдар мен шарлар; ұсақ моториканы жаттықтыу құрылғылар, аспалы платформалар, арқандар, сақиналар, өрмелеуге арналған түтіктер, өрмелеуге арналған "бөшкелер", шарикті бассейндер, құрылысқа арналған жұмсақ модульдер, Үкінің шұлығы, салмақты көрпелер, шарфтар, теңгергіш және тактильді жолсызықтары, жалғыз қалуға арналған бұрыш (шатыр, үйшік).
20. Бағдарламаның мазмұны ұсыныс түрінде берілген. Мұғалім оқушылардың жеке мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін ескере отырып, бағдарлама мазмұнына кез келген өзгерістер енгізуге құқылы. Қайталауды және бірте-бірте кеңейтуді, оқытылатын ұғымдарды, лексиканы, фразеологизмдерді, практикалық жаттығуларды күрделендіріп отыруды көздейтін концентрлік принципке сәйкес өтпелі тақырыптар әр сыныпта ортақ тақырып ретінде қайталанады. Мектептің педагогикалық кеңесі аймақтық ерекшеліктерді және оқушылардың мүмкіндіктерін ескере отырып, пәнге және ортақ тақырыптардың ретіне өзгерістер енгізе алады

16. Методика проведения занятий предполагает:
1) коррекционную направленность образовательного процесса;
2) планирование необходимого времени для формирования элементарных двигательных действий с последующим многократным закреплением полученных умений в новых условиях и ситуациях, постоянным их повторением в ходе формирования новых навыков;
3) переход к новым движениям и действиям на основе уже автоматизированных в двигательном опыте ученика, достаточно освоенных умений и навыков;
4) регламентацию физических нагрузок всего занятия или отдельных упражнений (объем, интенсивность и сложность заданий) с учетом индивидуальных возможностей учащихся.
17. Основным критерием качества коррекционно-развивающей работы выступает положительная динамика в освоении двигательных умений и навыков и состояние здоровья учащихся. Контроль за состоянием и динамикой моторного развития и здоровья ученика является обязательным. С этой целью для каждого ученика ежегодно ведется "Индивидуальная карта физического развития".
18. Уроки проводятся в специально оборудованных спортивных и тренажерных залах, удовлетворяющих санитарно-гигиеническим и противопожарным требованиям. Помещения оснащаются спортивным оборудованием и инвентарем, необходимым для реализации Программы.
19. Технические средства и оборудование для реализации Программы: мягкие модули, гамак, качели, тренажеры для сенсорной интеграции, массажеры ручные, ножные; фитболы различных размеров и конфигураций; эспандеры ручные, кистевые, двойного действия; следовые, массажные дорожки; тренажеры механотерапевтические; мячи, медицинболы; гимнастические палки, обручи (разной толщины и размеров); сенсорная, балансировочная дорожка; сухой бассейн; тактильные дорожки и шарики; тренажеры для мелкой моторики, подвесные платформы, канаты, кольца, трубы для пролезания, "бочки" для залезания, шариковые бассейны, мягкие модули для конструирования, чулок Совы, утяжеленные одеяла, шарфы, балансиры и тактильные дорожки, уголок (палатка, домик) для уединения.
20. Содержание Программы носит рекомендательный характер. Педагог имеет право вносить любые изменения в ее содержание с учетом индивидуальных возможностей и потребностей обучающихся. Сквозная тематика повторяется в каждом классе в соответствии с принципом концентричности, предполагающим повторение и постепенное расширение, усложнение изучаемых понятий, словаря, фразеологии, практических упражнений. Педагогический совет школы имеет право менять тематику и последовательность сквозных тем с учетом региональных особенностей и возможностей учащихся.

21. Бағдарламаның мазмұны жеке бағдарламаларды дайындауға негіз болып табылады. Жеке бағдарлама арнайы білім беру қажеттіліктерін бағалау негізінде құрастырылады, оны мұғалімдер белгіленген тәртіппен жүргізеді.
22. Оқу жетістіктерін баллдық бағалау қолданылмайды. Жетістікті бағалау үшін сипаттамалық бағалау қолданылады.
3-тарау. "Белсенді қозғалуға бағытталған жеке және топтық сабақтар" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Белсенді қозғалуға бағытталған жеке және топтық сабақтар" оқу пәнінің мазмұны
23. "Белсенді қозғалуға бағытталған жеке және топтық сабақтар" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 33 сағат;
2) 2-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 3-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
4) 4-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат.
Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
24. "Белсенді қозғалуға бағытталған жеке және топтық сабақтар" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Қимыл-қозғалыс дағдыларын және арқаны тік ұстауды қалыптастыру";
2) "Қозғалыстардың координациясы мен үйлесімділігін дамыту".
25. "Қимыл- қозғалыс дағдыларын және арқаны тік ұстауды қалыптастыру" бөлімі келесідегідей бөлімшелерді қамтиды:
1) арқаны тік ұстауды және тепе-теңдікті ұстауды дамыту;
2) жалпы моториканы дамыту;
3) ұсақ моториканы дамыту;
4) тыныс алуды қалыпқа келтіру;
5) тактильді-моторлы қабылдауды қалыптастыру.
26. "Қозғалыстардың координациясы мен үйлесімділігін дамыту" бөлімі келесідегідей бөлімшелерді қамтиды:
1) өз денесінде бағдарлану;
2) кеңістікті бағдарлау;
3) қозғалыстардың координациясын дамыту;
4) дененің әрекеттері мен қимылдарын үйлестіруді дамыту.
27. "Белсенді қозғалуға бағытталған жеке және топтық сабақтар" пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Қимыл-қозғалыс дағдыларын және арқаны тік ұстауды қалыптастыру" бөлімі. Киім формасы, сабақта өзін-өзі ұстау және қозғалыс ережелері, жеке бас гигиенасы ережелері туралы білім негіздері. Дене мүсінін тік ұстау параметрлері және оны мұғалімнің жетекшілігімен тексеру. Жаттығу кезінде тыныс алу, қалпына келтіретін тыныс алу. Мұғалімнің жетекшілігімен қарапайым жаттығулар мен тыныс алу жаттығуларының элементтерін орындау арқылы денсаулықты нығайту және денені шынықтыру. Жалпы моториканы дамыту: мұғалімнің (көрсету, сөздік) нұсқауы бойынша әрекеттер, қозғалыстар жасау, бұрылыстар, қол қимылдарымен бұрылыстар, бағытты өзгертіп жүру. "Із іздеуші" ойыны, жорғалау, отырып тұру, аяқты ырғалып басу, теңселу, еңкею, сапқа тұру және қайта тұру. Сөйлеу сүйемелдеумен саусақ гимнастикасы. Екі қолдың жұмысын синхрондауға арналған жаттығулар: (үлкен кіші) шарды алу. Заттардың және жазық фигуралардың өлшемдерін сипалап қарау арқылы анықтау: үлкен – кіші, "Ғажайып қап" ойыны. Дененің, аяқ-қолдардың әртүрлі қалыптарын сезіну түйсіктерді қалыптастыру, "Теңіз толқиды" ойыны;

21. Содержание Программы является основой для составления индивидуальных программ. Индивидуальная программа составляется на основе оценки особых образовательных потребностей, которую педагоги проводят в установленном порядке.
22. Бальная оценка учебных достижений не используется. Для оценки достижений используется описательная оценка.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Индивидуальные и групповые занятия активно-двигательного характера"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Индивидуальные и групповые занятия активно-двигательного характера"
23. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Индивидуальные и групповые занятия активно-двигательного характера" составляет:
1) в 1 классе - 1 час в неделю, 32 часа в учебном году;
2) во 2 классе - 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 3 классе - 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 4 классе - 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
24. Базовое содержание учебного предмета "Индивидуальные и групповые занятия активно-двигательного характера" включает следующие разделы:
1) "Формирование моторных навыков и осанки";
2) "Развитие координации и согласованности движений".
25. Раздел "Формирование моторных навыков и осанки" включает следующие подразделы:
1) развитие осанки и равновесия;
2) развитие общей моторики;
3) развитие мелкой моторики;
4) нормализация дыхания;
5) формирование тактильно-двигательного восприятия.
26. Раздел "Развитие координации и согласованности движений" включает следующие подразделы:
1) ориентировка в собственном теле;
2) ориентировка в пространстве;
3) развитие координации движений;
4) развитие согласованности действий и движений телом.
27. Базовое содержание учебного предмета "Индивидуальные и групповые занятия активно-двигательного характера" для 1 класса:
1) раздел "Формирование моторных навыков и осанки". Основы знаний о форме одежды, правилах поведения и передвижения на занятиях, правилах личной гигиены. Параметры правильной осанки и ее проверка под руководством учителя. Дыхание при выполнении упражнений, восстановительное дыхание. Укрепление здоровья и закаливание организма с помощью выполнений несложных упражнений и элементов дыхательной гимнастики под руководством учителя. Развитие крупной моторики: действия, движения по инструкции учителя (показ, слово), повороты, повороты с движениями рук, ходьба с изменениями направления. Игра "Следопыты", ползание, приседания, перекаты, наклоны, перестроения. Пальчиковая гимнастика с речевым сопровождением. Упражнения на синхронность работы обеих рук: взять большой (маленький мяч). Определение на ощупь величины предметов и плоскостных фигур: большой –маленький, игра "Чудесный мешочек". Формирование ощущений от разных поз тела, верхних, нижних конечностей, игра "Море волнуется";

2) "Қозғалыстардың координациясы мен үйлесімділігін дамыту" бөлімі. Мұғалімнің жетекшілігімен қозғалыстың кеңістіктік-уақыттық дифференциациясын және дәлдігін дамытуға арналған жаттығулар. Тепе-теңдік жаттығулары: "Аяқ ізі"; қол және көз қимылдарын үйлестіруді дамыту, заттармен жаттығулар (доп, секіру жібі, құрсау, гимнастикалық таяқ, жалаушалар, ленталар). Еліктеу арқылы баспен, қолмен, денемен қозғалыстарды, қалыптарды орындау. Релаксация, босаңсу, кернеу, созылу жаттығуларын орындау. Жатып, отырып, тұрып тыныс алу жаттығулары. Сезімдерді вербализациялау, "Көрсет және тап" ойыны (жануарлардың қимылдарына еліктеу). Теңгергіштерді, әткеншектерді, гамакты, ілулі платформаны, допты бассейнді, Үкі шұлығын, салмақты көрпелерді, шарфты пайдаланып жаттығуларды орындау. Жұмсақ модульдерден құрастыру.
28. "Белсенді қозғалуға бағытталған жеке және топтық сабақтар" пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Қимыл-қозғалыс дағдыларын және арқаны тік ұстауды қалыптастыру" бөлімі. Киім формасы, сабақта өзін-өзі ұстау және қозғалыс ережелері, жеке бас гигиенасы ережелері туралы білім негіздері. Дене мүсінін тік ұстау параметрлері және оны мұғалімнің жетекшілігімен тексеру. Биіктігі 10-15 см заттардың үстінен асып жүру, жылдамдықты бірте-бірте азайтып жүгіруден жылдам жүруге көшу. Көру талдауды қалыптастыру (2-3 бөліктен тұратын заттарды зерделеу), ойын: "Заттарды салыстыр", "Қандай бөлік жетіспейді?" (шелектің тұтқасы, қуыршақтың қолы). Жорғалау, өрмелеу: объектіге жету үшін, 2 метрге дейін қашықтыққа, тартылған жіптің астынан (биіктігі 50 см), диаметрі 50 см құрсаудың ішімен өрмелеп өту, гимнастикалық баспалдақпен ересектердің сақтандырумен өрмелеу - жоғары және төмен (биіктігі 2 м-ге дейін), қолдың көмегімен, қолдың көмегінсіз тартылған жіптен асып өрмелеу. Затты көтеру және лақтыру дағдысын қалыптастыру, затты ұстап тұру және басқа орынға апару, құм салынған дорбаны итеру, допты алға итеру, допты (диаметрі 25 см) тұру, отыру калыптан алға қарай домалату, мұғаліммен жұптасып; допты алып жүру, (диаметрі 6-8 см) допты астыға қарай, қашықтыққа лақтыру. Қасында тұрған (отырған) адамға оңға – солға бұрылыстар жасау арқылы заттарды беру, алға және оңға-солға еңкеюі;
2) "Қозғалыстардың координациясы мен үйлесімділігін дамыту" бөлімі. Өз денесінде бағдарлау (аяқ, қол, бас, іш), жаттығу залында бағдарлау: берілген бағытта қозғалу (алға, артқа). Жаяу жүру және тепе-теңдікті сақтау жаттығулары: еденде жатқан жолсызығымен түзу бағытта жүру, бір ұшы еденнен 5 см-ге көтерілген тақтаның үстінде ересек адамның көмегімен жоғары және аяғына дейін төмен қарай жүру (тақтайдың ені 25 см, ұзындығы 1,5 - 2 м), гимнастикалық орындыққа көтерілу және түсу, жерде жатқан арқанның немесе таяқтың үстінен аттап өту. Босаңсу, кернеу, созылу жаттығуларын орындау. Жатып, отырып, тұрып тыныс алу жаттығуларын жасау. Роликті тақтайға ішпен жату калпында алға жылжу. Теңгергіштерді, әткеншектерді, гамакты, ілулі платформаны, допты бассейнді, Үкі шұлығын, салмақты көрпелерді, шарфты пайдаланып жаттығуларды орындау. Жұмсақ модульдерден құрастыру.

2) раздел "Развитие координации и согласованности движений". Упражнения для развития пространственно-временной дифференцировки и точности движения под руководством учителя. Упражнения на равновесие: "Дорожка следов"; развитие координации движений рук и глаз, упражнения с предметами (мяч, скакалка, обруч, гимнастическая палка, флажки, ленты). Выполнение движений, поз головой, руками, телом по подражанию. Выполнение упражнений на расслабление, напряжение, растяжки. Дыхательные упражнения лежа, сидя, стоя. Вербализация ощущений, игра "Покажи и угадай" (имитация движений животных). Выполнение упражнений с использованием балансиров, качелей, гамака, подвесной платформы, шарикового бассейна, чулка Совы, утяжеленных одеяла, шарфа. Конструирование из мягких модулей.
28. Базовое содержание учебного предмета "Индивидуальные и групповые занятия активно-двигательного характера" для 2 класса:
1) раздел "Формирование моторных навыков и осанки". Основы знаний о форме одежды, правилах поведения и передвижения на занятиях, правилах личной гигиены. Параметры правильной осанки и ее проверка под руководством учителя. Ходьба с перешагиванием через предметы высотой 10-15 см, переход от бега к быстрой ходьбе, постепенно снижая скорость. Формирование зрительного анализа (обследование предметов, состоящих из 2-3 деталей), игра: "Сравни предметы", "Какой детали не хватает?" (у ведра ручки, у куклы – руки). Ползанье, лазанье: для доставания предмета, на расстояние до 2-х м, подлезание под веревку (высота 50 см), пролезание в обруч (диаметр 50 см), лазание со страховкой взрослого по гимнастической лестнице – вверх и вниз (высота до 2 м), перелазание через веревку с помощью рук, без помощи рук. Формирование навыка поднимать и бросать предмет, удержание предмета и его перенесение, отталкивание мешка с песком, толкание вперед мяча, катание мяча (диаметр 25 см) вперед из исходного положения стоя, сидя, в паре со учителем, перенос мяча, бросание мяча (диаметр 6-8 см) вниз, вдаль. Повороты вправо – влево, передавая предметы рядом стоящему (сидящему), наклоны вперед и в стороны;
2) раздел "Развитие координации и согласованности движений". Ориентировка в собственном теле (ноги, руки, голова, живот), Ориентировка в спортивном зале: движение в заданном направлении (вперед, назад). Ходьба и упражнения в равновесии: ходьба в прямом направлении по лежащей на полу дорожке, с помощью взрослого вверх по доске, приподнятой одним концом от пола на 5 см (ширина доски 25 см, длина 1,5 – 2 м) и вниз до конца, подъем на гимнастическую скамейку и спуск с нее, перешагивание через веревку, положенную на землю, или палку. Выполнение упражнений на расслабление, напряжение, растяжки. Дыхательные упражнения лежа, сидя, стоя. Продвижение вперед из положения лежа на животе на роликовой доске. Выполнение упражнений с использованием балансиров, качелей, гамака, подвесной платформы, шарикового бассейна, чулка Совы, утяжеленных одеяла, шарфа. Конструирование из мягких модулей.

29. "Белсенді қозғалуға бағытталған жеке және топтық сабақтар" пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Қимыл-қозғалыс дағдыларын және арқаны тік ұстауды қалыптастыру" бөлімі. Мұғалімнің көмегімен топшаларға бөлініп немесе бүкіл топпен бір-бірден қолоннаға, сапта, шеңберге көрнекі бағдар (сызылған шеңбер, сызық, реттеліп қойылған кеглилер), ауызша нұсқаулар бойынша тұру. Қол буын жаттығулары, иық белдеуінің бұлшықеттерін дамыту және күшейту: жаңғақтарды домалату, шарларды уқалау, балаларға арналған экспандер немесе резеңке сақинамен қолды қысу және ашу, "Саусақтардың сәлемдесуі" ойыны, денеге жақындатып, алыстатып қолды бүгу және созу, қолды жалауша ұстап көтеру және бастың үстінен жалашамен бұлғау (сол және оң қолды кезектестіру), екі қолды бастың үстінен жоғары бірдей көтеру, оларды бұлғау, заттарды бір қолдан екіншісіне ауыстыру алдында, артыңда, бастың үстінде. Дұрыс дене мүсінін қалыптастыруға, арқа бұлшықеттерін дамыту мен нығайтуға, омыртқаның икемділігін арттыруға және жалпақ аяқтың алдын алуға арналған жаттығулар: допты бір-біріне бастың үстінде алға-артқа беру, "Велосипед" жаттығуы, аяқтың ұшымен жүру, мұғалімнің артынан көрнекі бағыттау құралы бойынша (жалау, дыбыстық доп) жұппен әртүрлі бағытта жүру, мұғалімнің артынан жұппен шеңбер бойымен жүру, жыланша ирелендеп, заттардың арасында бытырап шашылып еркін жүру, сымның, текшелердің үстінен аттап өту. Фактуралық сырты бетпен жүру (массаж төсеніші, массаж жолсызығы), көлденең күйден тік күйге өз-бетінше көтерілу және керісінше. Жануарлардың тыныс алуына еліктеу (ит дем алады, тышқан дем алады) , еліктеу элементтері бар мұғалім көрсеткен қимылдары бойнша қозғалу: "үлкен допты үрлеу", "доптың желі шығып кетті", "үлпекке үрлеу", "әлсіз жел", "қатты жел";
2) "Қозғалыстардың координациясы мен үйлесімділігін дамыту" бөлімі. Өз денесінде бағдарлау (аяқ, қол). Спортзалда бағдарлау: берілген бағытта қозғалыс (алға, артқа). Жаяу жүру және тепе-теңдік жаттығулары: еденде жатқан жолмен түзу бағытта жүру, бір ұшы еденнен 5 см-ге көтерілген тақтадың бойымен ересек адамның көмегімен үстімен ары-бері жүру (тақтайдың ені 25 см, ұзындығы 1,5 – 2м.), гимнастикалық орындықта көтерілу және түсу, жерде жатқан арқанның немесе таяқтың үстінен өту. Босаңсу, кернеу, созылу жаттығуларын орындау. Жату, отыру, тұру тыныс алу жаттығулары. Ішпен роликті тақтайда жатып, алға қарай жылжу. Дене мүсінін тік ұстау (вертикалды заттарға сүйеніп, еденде жатқан кезінде), көмекші құралдарсыз дұрыс дене қалпын ұстау. Теңгергіштерді, әткеншектерді, гамакты, ілулі платформаны, допты бассейнді, Үкі шұлығын, салмақты көрпелерді, шарфты пайдаланып жаттығуларды орындау. Жұмсақ модульдерден құрастыру.

29. Базовое содержание учебного предмета "Индивидуальные и групповые занятия активно-двигательного характера" для 3 класса:
1) раздел "Формирование моторных навыков и осанки". Построение в колонну по одному, в шеренгу, в круг по подгруппам и всей группой помощью учителя по зрительному ориентиру (нарисованный круг, линия, расставленные кегли), по словесной инструкции учителя. Упражнения для кистей рук, для развития и укрепления мышц плечевого пояса: катание орехов, массажных мячей, сжимание и разжимание кистей рук с детским эспандером или резиновым кольцом, игра "Пальчики здороваются", сгибание и разгибание рук с отведением и приведением к туловищу, поднимание руки с флажком и помахивание им над головой (чередование левой и правой руки), одновременно двух рук над головой, помахивание ими, перекладывание предметов из одной руки в другую перед собой, за спиной, над головой. Упражнения для формирования правильной осанки, развитие и укрепления мышц спины, гибкости позвоночника и профилактики плоскостопия: передача мяча друг другу над головой вперед и назад, упражнение "Велосипед", ходьба на носках, парами в разных направлениях по зрительному ориентиру за учителем (с флажком, звуковым мячом), ходьба в парах по кругу, змейкой, в рассыпную между предметами, с перешагиванием через шнур, кубики за учителем. Хождение по фактурной поверхности (массажному коврику, массажной дорожке), самостоятельный подъем из горизонтального положения в вертикальное и наоборот. Имитирование дыхания животных (собака дышит, мышь дышит), движения по показу учителя с элементами имитаций: "надуваем большой шар", "шарик сдулся", "дуем на пушинку", "тихий ветерок", "сильный ветер";
2) раздел "Развитие координации и согласованности движений". Ориентировка в собственном теле (нога, рука). Ориентировка в спортивном зале: движение в заданном направлении (вперед, назад). Ходьба и упражнения в равновесии: ходьба в прямом направлении по лежащей на полу дорожке, с помощью взрослого вверх по доске, приподнятой одним концом от пола на 5 см (ширина доски 25 см, длина 1,5 – 2 м и вниз до конца, подъем на опрокинутый вверх на гимнастическую скамейку и спуск с нее, перешагивание через веревку, положенную на землю, или палку. Выполнение упражнений на расслабление, напряжение, растяжки. Дыхательные упражнения лежа, сидя, стоя. Продвижение вперед из положения лежа на животе на роликовой доске. Принятие правильной осанки у поверхности (стоя у вертикальной поверхности, лежа на полу), без вспомогательных средств. Выполнение упражнений с использованием балансиров, качелей, гамака, подвесной платформы, шарикового бассейна, чулка Совы, утяжеленных одеяла, шарфа. Конструирование из мягких модулей.

30. "Белсенді қозғалуға бағытталған жеке және топтық сабақтар" пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Қимыл-қозғалыс дағдыларын және арқаны тік ұстауды қалыптастыру" бөлімі. Плинтусы жоқ қабырғаның касында денені тік ұстап тұру (бастың артқы жағы, жауырлар, бөкселер, өкшелер қабырғаға тиеді). Арқа бұлшық еттерін нығайтуға арналған жаттығулар: "Мысық", "Кітап", "Құс". Жалпақтабанды алдын алу жаттығулары: аяқты бүгу және жазу, аяқтың өқшесімен тұрып ұшымен тұруға ауысу, аяқ саусақтарын қозғалту, аяқ өкшелерін, ұштарын біріктіру және ажырату. Аяқ басын саусақтарды қозғалту арқылы жылжыту, аяқ басын екінші аяқтың бойымен сырғыту, тобық буынның айналмалы қозғалысы. Жаттығулар: "Жүру", "Ат". Көз қозғалыстары: жоғары, төмен, солдан оңға қарай және кері қарай, бір жағына және екінші жағына қарай, көзді қатты жабу, ашу және жылдам-жылдап жыпылықтату. Тыныс алу гимнастикасы: мұғалімнің нұсқауы бойынша дем алу және дем шығару ұзақтығын өзгерту, қолды екі жағына созып жоғары көтеру – бүкіл денемен жоғары созылу - дем алу, қолды төмен түсіру - босаңсу - дем шығару, диафрагмалық тыныс алуды үйрену, ойын тәрізді жаттығулар: "Гүлді иіске", "Қолымызды жылытамыз";
2) "Қозғалыстардың координациясы мен үйлесімділігін дамыту" бөлімі. Вестибулярлық аппаратты ынталандыратын тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Мұғалімнің жетекшілігімен жүрудің әртүрлі түрлерінің комбинациясын жасау: жамбастың жоғары көтерілуімен, жартылай жүрелеп жүру. Еденде аяқ ұшымен тұру, гимнастикалық орындықта тұру. Жаттығулар: "Дегелек", "Қарлығаш". Қол қозғалыстарымен үйлестіріп кеудені еңкейту, бұру. Аяқты алға, артқа жатқан қалпында сермеу, аяқты кезекпен көтеру. Релаксация, кернеу, созылу жаттығуларын орындау. Жатып, отырып, тұрып тыныс алу жаттығулары. Етпетінен жату қалыпта: басты көтеру, қолды тіреп артқа қарай иілу. Теңгергіштерді, әткеншектерді, гамакты, ілулі платформаны, допты бассейнді, Үкі шұлығын, салмақты көрпелерді, шарфты, оңаша қалу бұрышты (шатыр, үйшік) пайдаланып жаттығуларды орындау. Жұмсақ модульдерден құрастыру.
Параграф 2. Оқу мақсаттарының жүйесі
31. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодпен берілген. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бағдарламаның бөлімі мен бөлімшесін, төртінші сан білім беру мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 1.2.1.4 кодтауында "1" – сынып, "2.1" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының нөмірленуі.
32. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлімдер мен сыныптар бойынша берілген:
1) "Қимыл-қозғалыс дағдыларын және арқаны тік ұстауды қалыптастыру" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1- сынып
2-сынып
3-сынып
4 сынып

30. Базовое содержание учебного предмета "Индивидуальные и групповые занятия активно-двигательного характера" для 4 класса:
1) раздел "Формирование моторных навыков и осанки". Стойка у стены без плинтуса с правильной осанкой (затылок, лопатки, ягодицы, пятки касаются стенки). Упражнения для укрепления мышц спины: "Кошечка", "Книжка", "Птица". Упражнения для профилактики плоскостопия: сгибание и разгибание стопы, перекаты стопы с пятки на носок, движения пальцами стоп, сводить и разводить пятки, носки. Передвижение стоп при помощи пальцев, скольжение стопой по голени другой ноги, круговое движение в голеностопном суставе. Упражнения: "Ходьба", "Лошадка". Движения глазами вверх, вниз, слева направо и обратно, в одну и другую сторону, крепко зажмурить глаза, затем открыть их, быстро моргать. Дыхательная гимнастика: изменение длительности вдоха и выдоха по инструкции учителя, руки через стороны вверх – потянуться – вдох, руки вниз - расслабиться – выдох, обучение диафрагмальному дыханию, упражнения игрового характера: "Нюхаем цветок", "Греем руки";
2) раздел "Развитие координации и согласованности движений". Упражнения на равновесие, стимулирующие вестибулярный аппарат. Сочетание разных видов ходьбы под руководством учителя: с высоким подниманием бедра, в полуприседе. Стойка на полу на носках, на гимнастической скамейке. Упражнения: "Аист", "Ласточка". Наклоны и повороты туловища в сочетании с движениями рук. Взмахи ногой вперед, назад, в положении лежа на спине, поочередное поднимание ног. Выполнение упражнений на расслабление, напряжение, растяжки. Дыхательные упражнения лежа, сидя, стоя. В положении лежа на животе: поднимание головы, прогибание назад с опорой на руки. Выполнение упражнений с использованием балансиров, качелей, гамака, подвесной платформы, шарикового бассейна, чулка Совы, утяжеленных одеяла, шарфа, уголка (палатка, домик) для уединения. Конструирование из мягких модулей.
Параграф 2. Система целей обучения
31. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число обозначает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.2.1.4 "1" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
32. Система целей обучения дана по разделам и классам:
1) раздел "Формирование моторных навыков и осанки":
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс

1.1. Арқаны тік ұстауды және тепе-теңдікті ұстауды дамыту
1.1.1.1 ішпен жатып арқаға қарай айналып мұғалімнің көмегімен ауысу
2.1.1.1 ішпен жатып арқаға қарай және кері қарай айналып мұғалімнің көмегімен ауысу
3.1.1.1 ішпен жатып арқаға қарай мұғалімнің нұсқасы бойынша айланып ауысу
4.1.1.1 ішпен жатып арқаға қарай және кері қарай айналып ауысу
1.1.1.2 мұғалімнің артынан ені 1 метр дәліз бойымен жүру
2.1.1.2 мұғалімнің басшылығымен түзу бағытпен жүру
3.1.1.2 мұғалімнің жетекшілігімен белгіленген бағдаршамдар бойынша жүру
4.1.1.2 белгіленген белгілер бойынша жүру
1.1.1.3 гимнастикалық орындықта мұғалімнің көмегімен жүру
2.1.1.3 мұғалімнің бақылауымен гимнастикалық орындықтың үстінде жүру
3.1.1.3 мұғалімнің бақылауымен гимнастикалық орындықтың үстінде жүру
4.1.1.3 гимнастикалық орындықта жүру
1.2. Жалпы моториканы дамыту
1.1.2.1 ересек адамның көрсетуі бойынша әрекеттерді орындау: "Іздер жолы"
2.1.2.1 ересек адамның көрсетуі бойынша әрекеттерді орындау: бұрылыстар, сапқа қайта тұру
3.1.2.1 ересек адамның көрсетуі бойынша жаттығуларды орындау: бұрылыстар, сапты қайта құру, тепетеңдікті сақтау жаттығулары
4.1.2.1 сөйлеу нұсқаулығыбоынша заттармен және заттарсыз тізбектелген қозғалыстар қатарын орындау
1.1.2.2 мұғалімнің жетекшілігімен бір қатарға тұру
2.1.2.2 мұғалімнің жетекшілігімен қатарға тұру, сапқа тұру
3.1.2.2 еліктеу бойынша жаттығуларды орындау
4.1.2.2 сигнал бойынша сапта өз орнын табу
1.1.2.3 мұғалімнің жетекшілігімен сапқа тұру
2.1.2.3 мұғалімнің жетекшілігімен бір-бірден бағанға тұру
3.1.2.3 жүгіруге бірқалыпты ауыса отырып, аяқ саусақтарымен, өкшелерімен және аяқтың ішкі доғаларымен жүру
4.1.2.3 жүгіруге бірқалыпты ауыса отырып, аяқ саусақтарымен, өкшелерімен және аяқтың ішкі доғаларымен жүру
1.1.2.4 еліктеу арқылы бір орнында тұрып секіру
2.1.2.4 еліктеу арқылы бір орнында тұрып секіру
3.1.2.4 үлкен және орташа өлшемді доптарды қағып алу және лақтыру
4.1.2.4 5 м қашықтықтан доптылақтырып нысанаға тигізу
1.1.2.5 шеңберде тұрып допты қолдан қолға беру
2.1.2.5 шеңберде тұрып бір үлкен допты бір-біріне беру
3.1.2.5 шеңберде тұрып бір үлкен допты бір-біріне беру
4.1.2.5 допты жерден алу, лақтыру және қағып алу
1.1.2.6 мұғалімнің мысалы ретін қөрсетуі бойынша құм салынған дорбаны лақтыру
2.1.2.6 мұғалімнің көрсеткен үлгісі бойынша құм салынған дорбаны (теннис добын) лақтыру
3.1.2.6 құм дорбасын ауызша нұсқау бойынша лақтыру
4.1.2.6 құм салынған дорбаны нысанаға лақтыру
1.1.2.7 мұғалімнің көмегімен жаттығуларды орындау: ішпен жатып, аяқты кезекпен көтеру, арқамен жатып, "велосипед" жасау
2.1.2.7 мұғалімнің көмегімен жаттығуларды орындау: ішпен жатып, аяқты кезектесіп және бірге көтеру, арқамен жатып, аяқты кезекпен көтеру, "велосипед" жасау

1.1. Развитие осанки и равновесия
1.1.1.1 перекатываться с живота на спину с помощью учителя
2.1.1.1 перекатываться с живота на спину и обратно с помощью учителя
3.1.1.1 перекатываться с живота на спину и обратно по словесной инструкции учителя
4.1.1.1 перекатываться с живота на спину и обратно
1.1.1.2 ходить по коридору шириной в 1 метр за учителем
2.1.1.2 ходить в прямом направлении под руководством учителя
3.1.1.2 ходить по обозначенным ориентирам под руководством учителя
4.1.1.2 ходить по обозначенным ориентирам
1.1.1.3 ходить по гимнастической скамейке с поддержкой учителя
2.1.1.3 ходить по гимнастической скамейке под наблюдением учителя
3.1.1.3 ходить по гимнастической скамейке под наблюдением учителя
4.1.1.3 ходить по гимнастической скамейке
1.2. Развитие крупной моторики
1.1.2.1 выполнять действия по показу взрослого: "Дорожка следов"
2.1.2.1 выполнять действия по показу взрослого: повороты, перестроения
3.1.2.1 выполнять упражнения по показу: повороты, перестроения, упражнения на равновесие
4.1.2.1 выполнять по речевой инструкции ряд последовательных движений без предметов и с предметами
1.1.2.2 вставать в ряд под руководством учителя
2.1.2.2 вставать в ряд, строиться в шеренгу под руководством учителя
3.1.2.2 выполнять упражнения по подражанию
4.1.2.2 находить свое место в шеренге по сигналу
1.1.2.3 строиться в шеренгу под руководством учителя
2.1.2.3 вставать колонной по одному под руководством учителя
3.1.2.3 ходить на носках, на пятках и внутренних сводах стоп с плавным переходом в бег
4.1.2.3 ходить на носках, на пятках и внутренних сводах стоп с плавным переходом в бег
1.1.2.4 прыгать на месте по подражанию
2.1.2.4 прыгать на месте по подражанию
3.1.2.4 ловить и бросать мячи большого и среднего размера
4.1.2.4 попадать мячом в цель с расстояния 5 м
1.1.2.5 передавать мяч из рук в руки, стоя в кругу
2.1.2.5 передавать друг другу один большой мяч, стоя в кругу
3.1.2.5 передавать друг другу один большой мяч, стоя в кругу
4.1.2.5 поднимать с пола, бросать и ловить мяч
1.1.2.6 метать мешочек с песком по примеру учителя
2.1.2.6 метать мешочек с песком (теннисный мяч) по примеру учителя
3.1.2.6 метать мешочек с песком под словесную инструкцию
4.1.2.6 метать в цель мешочек с песком
1.1.2.7 выполнять упражнения с помощью учителя: лҰжа на животе, поднимание ног поочередно, лежа на спине, "велосипед"
2.1.2.7 выполнять упражнения с помощью учителя: лежа на животе, поднимание ног поочередно и вместе, лежа на спине, поочередное поднимание ног, "велосипед"

3.1.2.7 мұғалімнің көмегімен жаттығуларды орындау: ішпен жатып, аяқты кезектесіп және бірге көтеру, басты көтеру, арқамен жатып, аяқты кезекпен көтеру, "велосипед" жасау, денені көтеру
4.1.2.7 мұғалімнің жетекшілігімен жаттығуларды орындау: ішпен жатып, аяқты кезектесіп және бірге көтеру, басты көтеру, арқамен жатып, аяқты кезекпен көтеру, "велосипед"жасау, денені көтеру
1.3. Ұсақ моториканы дамыту
1.1.3.1 сөйлеу сүйемелдеуімен саусақ жаттығуларын еліктеу арқылы орындау: бір, екі, үш, төрт, бес, саусақтарды ез-ез. Бір, екі, үш, төрт, бес саусақтарды санаймыз тез-тез-тез
2.1.3.1 логомоториканы мұғаліммен бірге орындау – әр саусақтың жұмсақ ұшьарын бас бармақпен кезекпен жалғау арқылы "Сақина" құрастыру
3.1.3.1 мұғаліммен бірге "Мүйіздер" ойынын ойнау
4.1.3.1 "Крестик-нолик", "Жұдырық-қабырға-алақан" ойынын мұғаліммен бірге орындау
1.1.3.2 заттармен саусақ гимнастикасын мұғалімнің артынан қайталап орындау (кыстырғыштар, қырлы қарындаш, бүршіктер, суджок доп )
2.1.3.2 заттармен саусақ гимнастикасын мұғалімнің жетекшілігімен орындау (кыстырғыштар, қырлы қарындаш, бүршіктер, суджок доп )
3.1.3.2 заттармен саусақ гимнастикасын орындау (кыстырғыштар, қырлы қарындаш, бүршіктер, суджок доп )
4.1.3.2 заттармен саусақ гимнастикасын орындау (кыстырғыштар, қырлы қарындаш, бүршіктер, суджок доп )
1.4. Тыныс алуды қалыпқа келтіру
1.1.4.1 тегіс созылыңқы, ұзақ дем шығаруды дамытуға арналған жаттығуларды мұғаліммен бірге орындау
2.1.4.1 тегіс созылыңқы, ұзақ дем шығаруды дамытуға арналған жаттығуларды мұғаліммен бірге орындау
3.1.4.1 тегіс созылыңқы, ұзақ дем шығаруды дамытуға арналған жаттығуларды мұғалімнің жетекшілігімен орындау
4.1.4.1 тегіс созылыңқы, ұзақ дем шығаруды дамытуға арналған жаттығуларды орындау
1.1.4.2 сөйлеу кезіндегі дұрыс тыныс алуға арналған жаттығуларды мұғалімнің артынан кайталап орындау
2.1.4.2 сөйлеу кезіндегі дұрыс тыныс алуға арналған жаттығуларды, тақпақ түріндегі жаттығуларды мұғаліммен бірге орындау
3.1.4.2 сөйлеу кезіндегі дұрыс тыныс алуға арналған жаттығуларды, тақпақ түріндегі жаттығуларды мұғалімнің жетекшілігімен орындау
4.1.4.2 сөйлеу кезіндегі дұрыс тыныс алуға арналған жаттығуларды, тақпақ түріндегі жаттығуларды орындау
1.1.4.3 дұрыс тыныс алу арқылы бұлшық еттерін босаңсыту жаттығуларын мұғалімге еліктеп, артынан қайталап орындау
2.1.4.3 дұрыс тыныс алу арқылы бұлшық еттерін босаңсыту жаттығуларын мұғалімге еліктеп орындау
3.1.4.3 дұрыс тыныс алу арқылы бұлшық еттерін босаңсыту жаттығуларын мұғалімнің бақылауымен орындау
4.1.4.3 дұрыс тыныс алу арқылы бұлшықеттерін босаңсыту жаттығуларын орындау

3.1.2.7 выполнять упражнения с помощью учителя: лҰжа на животе, поднимание ног поочерҰдно и вместе, поднимание головы, лҰжа на спине, поочерҰдное поднимание ног, "велосипед", поднимание туловища
4.1.2.7 выполнять упражнения под руководством учителя: лежа на животе, поднимание ног поочередно и вместе, поднимание головы, лҰжа на спине, поочерҰдное поднимание ног, "велосипед", поднимание туловища .
1.3. Развитие мелкой моторики
1.1.3.1 выполнять пальчиковую гимнастику с речевым сопровождением по подражанию: раз, два, три, четыре, пять, вышли пальчики гулять. Раз, два, три, четыре, пять, Будем пальчики считать
2.1.3.1 выполнять логомоторику вместе с учителем - поочередно соединять подушечку каждого пальца с большим пальцем, образуя "Колечко"
3.1.3.1 выполнять игру "Рожки" вместе с учителем
4.1.3.1 выполнять игру "Крестики-нолики", "Кулак-ребро-ладонь" вместе с учителем
1.1.3.2 повторять за учителем пальчиковую гимнастику с предметами (прищепки, ребристый карандаш, шишки, мяч су-джок)
2.1.3.2 выполнять пальчиковую гимнастику с предметами (прищепки, ребристый карандаш, шишки, мяч су-джок) под руководством учителя
3.1.3.2 выполнять пальчиковую гимнастику с предметами (прищепки, ребристый карандаш, шишки, мяч су-джок)
4.1.3.2 выполнять пальчиковую гимнастику с предметами (прищепки, ребристый карандаш, шишки, мяч су-джок)
1.4. Нормализация дыхания
1.1.4.1 выполнять упражнения на развитие плавного, длительного выдоха вместе с учителем
2.1.4.1 выполнять упражнения на развитие плавного, длительного выдоха вместе с учителем
3.1.4.1 выполнять упражнения на развитие плавного, длительного выдоха под руководством учителя
4.1.4.1 выполнять упражнения на развитие плавного, длительного выдоха
1.1.4.2 повторять за учителем упражнения для правильного речевого дыхания
2.1.4.2 выполнять упражнения для правильного речевого дыхания, упражнения в стихотворной форме вместе с учителем
3.1.4.2 выполнять упражнения для правильного речевого дыхания, упражнения в стихотворной форме под руководством учителя
4.1.4.2 выполнять упражнения для правильного речевого дыхания, упражнения в стихотворной форме
1.1.4.3 выполнять упражнения на расслабление мышц за счет правильного дыхания по подражанию за учителем
2.1.4.3 выполнять упражнения на расслабление мышц за счет правильного дыхания по подражанию учителю
3.1.4.3 выполнять упражнения на расслабление мышц за счет правильного дыхания под контролем учителя
4.1.4.3 выполнять упражнения на расслабление мышц за счет правильного дыхания

1.1.4.4 дем шығаруда чу-чу-чу (паровоз), ш-ш-ш (вагондар), у-у-у (ұшақ), ш-ш-ш (қоңыз) дыбыстардың айтылумен тыныс алу жаттығуларын еліктеу арқылы орындау
2.1.4.4 мұрын және ауыз арқылы тыныс алуды әртүрлі бастапқы қалыпта: отыруда, тұруда, жатуда жаттықтыру жаттығуларын мұғалімнің жетекшілігімен орындау
3.1.4.4 әртүрлі бастапқы қалыпта: отыруда, тұруда, жатуда мұрын және ауыз арқылы тыныс алу жаттығуларын, жүру кезінде дем шығаруда дыбыстарды айтылуымен тыныс алу жаттығуларын мұғалімнің жетекшілігімен орындау
4.1.4.4 әртүрлі бастапқы қалыпта: жатуда, отыруда, тұруда мұрын және ауыз арқылы тыныс алу жаттығуларын, жүру кезінде дем шығаруда дыбыстарды айтылумен тыныс алу жаттығуларын орындау
1.5. Тактильді-моторлы қабылдауды қалыптастыру
1.1.5.1 пластилинді домалату жаттығуларын мұғалімге еліктеп, артынан қайталап орындау
2.1.5.1 пластилинді домалату жаттығуларын ауызша нұскау бойынша орындау
3.1.5.1 мозаикамен жаттығуларды орындау: "Қандай түс жоқ болып кетті", "Гүлді жина"
4.1.5.1 заттар мен жазық фигуралардың өлшемін сипалау арқылы анықтау: үлкен – кіші, "Ғажайып қап" ойыны
1.1.5.2 тактильді сезгіштікті дамыту жаттығуларын мұғалімге еліктеу арқылы орындау
2.1.5.2 тактильді сезгіштікті дамыту жаттығуларын мұғалімнің жетекшілігімен орындау
3.1.5.2 тактильді сезгіштікті дамыту жаттығуларын мұғалімнің жетекшілігімен орындау
4.1.5.2 тактильді сезгіштікті дамыту жаттығуларын мұғалімнің жетекшілігімен орындау
2) "Қозғалыстардың координациясы мен үйлесімділігін дамыту"
бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 сынып
2-сынып
3-сынып
4 сынып
2.1. Өз денесінде бағдарлану
1.2.1.1 оң, сол қолдың қозғалыстарын мұғалімнің артынан қайталау
2.2.1.1 мұғалімнің көмегімен қозғалыстарды орындау (қолды жоғары көтеру, алға созу)
3.2.1.1 мұғалімнің көмегімен қозғалыстарды орындау (қолды жоғары, алға, бүйірге, иыққа)
4.2.1.1 сөйлеу нұсқауы бойынша қимыл-қозғалыстарды орындау (қолды жоғары, алға, бүйірге, иыққа, бастың артына)
1.2.1.2 мұғалімге еліктеп және артынан қайталап бет сызбасында бағдарлауға арналған жаттығуларды орындау: "Менің бетімде не бар"
2.2.1.2 мұғалімге еліктеп, артынан қайталап бет сызбасында бағдарлауға арналған жаттығуларды орындау: "Менің бетімде не бар" "Сен жасау білесін бе?"
3.2.1.2 мұғалімге еліктеп, артынан қайталап бет сызбасында бағдарлауға арналған жаттығуларды орындау: "Менің бетімде не бар" "Сен жасай аласың ба?", "Менің денем".
4.2.1.2 мұғалімге еліктеу арқылы бет сызбасында бағдарлауға арналған жаттығуларды орындау: "Менің бетімде не бар" "Сен жасау білесін бе?" "Менің денем", "Қолдан аяққа"

1.1.4.4 выполнять упражнения на дыхание с произнесением звуков на выдохе: чу-чу-чу (паровоз), ш-ш-ш (вагоны), у-у-у (самолҰт), ж-ж-ж (жук) по подражанию
2.1.4.4 выполнять упражнения для тренировки дыхания через нос и рот в различных исходных положениях: сидя, стоя, лҰжа под руководством учителя
3.1.4.4 выполнять упражнения на дыхание через нос и рот в различных исходных положениях: сидя, стоя, лҰжа, дыхание во время ходьбы с произнесением звуков на выдохе под руководством учителя
4.1.4.4 выполнять упражнения на дыхание в различных исходных положениях (лежа, сидя, стоя), дыхание во время ходьбы с произнесением звуков на выдохе
1.5. Формирование тактильно-двигательного восприятия
1.1.5.1 выполнять упражнения в раскатывании пластилина по подражанию за учителем
2.1.5.1 выполнять упражнения в раскатывании пластилина по речевой инструкции
3.1.5.1 выполнять задания с мозаикой: "Какого цвета не стало", "Собери цветок"
4.1.5.1 определять на ощупь величину предметов и плоскостных фигур: большой – маленький, игра "Чудесный мешочек"
1.1.5.2 выполнять упражнения на тактильную чувствительность по подражанию учителю
2.1.5.2 выполнять упражнения на тактильную чувствительность под руководством учителя
3.1.5.2 выполнять упражнения на тактильную чувствительность под руководством учителя
4.1.5.2 выполнять упражнения на тактильную чувствительность
2) раздел "Развитие координации и согласованности движений":
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1. Ориентировка в собственном теле
1.2.1.1 повторять движения правой, левой рукой за учителем
2.2.1.1 выполнять движения с помощью учителя (руки вверх, вперед)
3.2.1.1 выполнять движения с помощью учителя (руки вверх, вперед, в стороны, на плечи)
4.2.1.1 выполнять движения по речевой инструкции (руки вверх, вперед, в стороны, на плечи, за голову)
1.2.1.2 выполнять упражнения для ориентации в схеме лица: "Что у меня на лице" по подражанию за учителем
2.2.1.2 выполнять упражнения для ориентации в схеме лица: "Что у меня на лице", "Вы можете?" по подражанию за учителем
3.2.1.2 выполнять упражнения для ориентации в схеме лица и тела: "Что у меня на лице", "Вы можете?", "Мое тело" по подражанию за учителем
4.2.1.2 выполнять упражнения для ориентации в схеме лица и тела: "Что у меня на лице", "Вы можете?", "Мое тело", "С руки на ногу" по подражанию за учителем

1.2.1.3 босаңсу жаттығуларын жатып орындау
2.2.1.3 тіп-тік созылып жату, босаңсу жаттығуларын орындау
3.2.1.3 босаңсу жаттығуларын орындау
4.2.1.3 қолдың, аяқтың бұлшық еттерін босаңсыту жаттығуларын орындау
1.2.1.4 мұғалімге еліктеп, артынан қайталап қолдың бұлшық еттерін босаңсыту жаттығуларын орындау
2.2.1.4 қолдың бұлшық еттерін босаңсыту жаттығуларын орындау
3.2.1.4 қолдың бұлшық еттерін босаңсыту жаттығуларын орындау
4.2.1.4 қолдың бұлшық еттерін босаңсыту жаттығуларын орындау
1.2.1.5 салмақты заттарды (көрпе, шарф) қолданумен жаттығуларды, Үкі шұлығында отыруды еліктеу арқылы орындау
2.2.1.5 Үкі шұлығын қолданумен жаттығуларды орындау: шұлықта аунап жүру немесе жорғалау, "Теңіз толқиды, бір!"
3.2.1.5 Үкі шұлығын қолданып жаттығуларды орындау
4.2.1.5 Үкі шұлығын қолданып жаттығуларды орындау
1.2.1.6 сенсорлық теңгеру жолын қолданып жаттығуларды орындау
2.2.1.6 құрғақ бассейнді, тактильді жолдар мен кіші шарларды қолданып жаттығуларды орындау
3.2.1.6 ұсақ моториканы дамытуға арналған тренажерларды, ілулі платформаларын, арқандарды қолданып жаттығуларды орындау
4.2.1.6 теңгергішті, тактильді жолдарды, оңаша қалу бұрышты (шатыр, үй) қолданып жаттығуларды орындау
2.2. Кеңістікті бағдарлау
1.2.2.1 өз денесінде бағдарлау жаттығуларын мұғалімге еліктеп, артынан қайталап орындау
2.2.2.1 жақын ортада бағдарлау жаттығуларын мұғалімге еліктеп орындау
3.2.2.1 жақын ортада бағдарлау жаттығуларын мұғалімнің жетекшілігімен орындау
4.2.2.1 жақын ортада бағдарлау жаттығуларын орындау
1.2.2.2 белгіленген жерде (шеңберлерде, шаршыларда) қатарға тұруды оқытушының жетекшілігімен орындау
2.2.2.2 белгіленген жерде (шеңберлерде, шаршыларда) созылған қол аралықпен бір лек қатарға тұруды мұғалімнің жетекшілігімен орындау
3.2.2.2 белгіленген жерде (шеңберлерде, шаршыларда) созылған қол аралықпен бір лек қатарға, бағдар бойынша шеңберге тұруды мұғалімнің жетекшілігімен орындау
4.2.2.2 белгіленген жерде (шеңберлерде, шаршыларда) созылған қол аралықпен бір лек қатарға, бағдар бойынша шеңберге тұруды орындау
1.2.2.3 қол қимылдарымен бұрылыстарды, бағытты өзгертіп жүруді мұғалімге еліктеп, артынан қайталап орындау
2.2.2.3 алға, артқа, бір жаққа қарай жылжу арқылы шеңберді кеңейтіп, кішірейтіп белгіленген жерде (шеңберлерде, шаршыларда) қатарға тұруды мұғалімнің жетекшілігімен орындау
3.2.2.3 алға, артқа, бір жаққа қарай жылжу арқылы шеңберді кеңейтіп, кішірейтіп белгіленген жерде (шеңберлерде, шаршыларда) қатарға тұруды мұғалімнің жетекшілігімен орындау

1.2.1.3 выполнять упражнения лежа на расслабление
2.2.1.3 выполнять упражнения лежа на вытягивание в струночку, на расслабление
3.2.1.3 выполнять упражнения на расслабление
4.2.1.3 выполнять упражнения для снятия напряжения с мышц туловища, рук, ног
1.2.1.4 выполнять упражнения на расслабление мышц рук
по подражанию за учителем
2.2.1.4 выполнять упражнения на расслабление мышц рук
3.2.1.4 выполнять упражнения на расслабление мышц рук
4.2.1.4 выполнять упражнения на расслабление мышц рук
1.2.1.5 выполнять упражнения с использованием утяжелителей (одеяло, шарф), сидеть в чулке Совы по подражанию
2.2.1.5 выполнять упражнения с использованием чулка Совы: перекаты или ползанья в Чулке, "Море волнуется, раз!"
3.2.1.5 выполнять упражнения с использованием чулка Совы
4.2.1.5 выполнять упражнения с использованием чулка Совы
1.2.1.6 выполнять упражнения с использованием сенсорной, балансировочной дорожки
2.2.1.6 выполнять упражнения с использованием сухого бассейна; тактильных дорожек и шариков
3.2.1.6 выполнять упражнения с использованием тренажеров для мелкой моторики, подвесных платформ, канатов
4.2.1.6 выполнять упражнения с использованием балансира, тактильных дорожек, уголка (палатка, домик) для уединения
2.2. Ориентировка в пространстве
1.2.2.1 выполнять упражнения на ориентировку в собственном теле по подражанию за учителем
2.2.2.1 выполнять упражнения на ориентировку в ближайшем пространстве по подражанию учителю
3.2.2.1 выполнять упражнения на ориентировку в ближайшем пространстве под руководством учителя
4.2.2.1 выполнять упражнения на ориентировку в ближайшем пространстве
1.2.2.2 выполнять построение в обозначенном месте (в кругах, квадратах) под руководством учителя
2.2.2.2 выполнять построение в обозначенном месте (в кругах, квадратах), в колонну с интервалом на вытянутые руки под руководством учителя
3.2.2.2 выполнять построение в обозначенном месте (в кругах, квадратах), в колонну с интервалом на вытянутые руки, в круг по ориентиру под руководством учителя
4.2.2.2 выполнять построение в обозначенном месте (в кругах, квадратах), в колонну с интервалом на вытянутые руки, в круг по ориентиру
1.2.2.3 выполнять повороты с движениями рук, ходить с изменением направления по подражанию за учителем
2.2.2.3 построение в обозначенном месте (в кругах, квадратах) с увеличением и уменьшением круга движением вперҰд, назад, в сторону под руководством учителя
3.2.2.3 построение в обозначенном месте (в кругах, квадратах) с увеличением и уменьшением круга движением вперҰд, назад, в сторону под руководством учителя

4.2.2.3 алға, артқа, бір жаққа қарай жылжу арқылы шеңберді кеңейтіп, кішірейтіп белгіленген жерде (шеңберлерде, шаршыларда) қатарға тұруды орындау
1.2.2.4 сызылған бағдарға қарай аттауды мұғалімге еліктеп, артынан қайталап орындау
2.2.2.4 сызылған бағдарға қарай секіруді мұғалімнің көмегімен орындау
3.2.2.4 сызылған белгіге қарай екі аяқпен серпу арқылы бір жерден ұзындыққа секіруді мұғалімнің көмегімен орындау
4.2.2.4 еденде сызылған бағдарлар бойынша жүру
1.2.2.5 екі буынды нұсқау бойынша мақсатты әрекеттерді орындау
2.2.2.5 2-3 бөліктен тұратын заттарды зерттеу және салыстыру
3.2.2.5 2-3 бөліктен тұратын заттарды зерттеп қарау, дидактикалық ойын: "Қандай бөлік жетіспейді?"
4.2.2.5 сызылған белгіге қарай екі аяқпен серпу арқылы бір жерден ұзындыққа секіру
4.2.2.6 2-3 бөліктен тұратын заттарды тексеру, "Не өзгерді?" дидактикалық ойыны
2.3. Қозғалыстардың координациясын дамыту
1.2.3.1 гимнастикалық қабырғада ұсталып тұру
2.2.3.1 орындықта ерікті түрде жорғалау
3.2.3.1 орындықтардың, қақпалардың, әртүрлі құрылыстардың астына жорғалау
4.2.3.1 гимнастикалық қабырғада ұсталып тұру және жоғары, төмен көтерілу, түсу
1.2.3.2 гимнастикалық орындықта төрт аяқпен жорғалау
2.2.3.2 орындықтың үстінен өрмелеу өту
3.2.3.2 орындықтың, қақпаның, әртүрлі құрылымдардың үстінен өрмелеп өту
4.2.3.2 қолды алға, екі жаққа созып, тақта мен орындықтың үстімен жүру
1.2.3.3 мұғалімнің көмегімен орындықта ерікті түрде жорғалау
2.2.3.3 оқытушының көмегімен орындықтың үстінде жорғалау және оның астынан жорғалап өту
3.2.3.3 мұғалімнің көмегімен орындықтың үстінде жорғалау және оның астынан жорғалап өту
4.2.3.3 орындықтың үстімен және астынан жорғалау
1.2.3.4 мұғалімнің көмегімен керме үстінде ұсталып тұра алу
2.2.3.4 мұғалімнің көмегімен керме үстінде ұсталып тұра алу (10 сек)
3.2.3.4 текшелерді, "кірпіштерді" басып жүру; тізені жоғары көтеріп құтан тәрізді жүру
4.2.3.4 аяқтың ұшымен таяқтан аттап жүру
1.2.3.5 мұғалімнің жетекшілігімен жұмсақ модульдерден құрастыру
2.2.3.5 мұғалім көрсеткендей жұмсақ модульдерден құрастыру
3.2.3.5 үлгі бойынша жұмсақ модульдерден құрастыру
4.2.3.5 жоба бойынша жұмсақ модульдерден құрастыру
1.2.3.6 моншақтарды қармақ жібіне тізу
2.2.3.6 қозғалыс координациясын дамытуға арналған жаттығуларды орындау
3.2.3.6 қол қозғалыстардың координациясын дамытуға арналған жаттығуларын орындау
4.2.3.6 объектілерді салмақ бойынша салыстыру жаттығуларын орындау, "Жеңіл-ауыр", "Сегіздік" ойыны
1.2.3.7 мұғалім көрсеткендей туннельдермен өрмелеп шығу
2.2.3.7 мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша туннельдерден жорғалап шығу
3.1.4.7 әткеншек тебу үшін тербелу жаттығуларын орындау

4.2.2.3 выполнять построение в обозначенном месте с увеличением и уменьшением круга движением вперҰд, назад, в сторону
1.2.2.4 выполнять шаг в начерченный ориентир по подражанию за учителем
2.2.2.4 выполнить прыжок в начерченный ориентир с помощью учителя
3.2.2.4 выполнить прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир с помощью учителя
4.2.2.4 ходьба по ориентирам, начерченным на полу
1.2.2.5 выполнять целенаправленные движения по двухступенчатой инструкции
2.2.2.5 выполнять обследование и сравнение предметов, состоящих из 2-3 деталей
3.2.2.5 выполнять обследование предметов, состоящих из 2-3 деталей, дидактическая игра: "Какой детали не хватает?"
4.2.2.5 выполнить прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир
4.2.2.6 выполнять обследование предметов, состоящих из 2-3 деталей, дидактическая игра: "Что изменилось?"
2.3. Развитие координации движений
1.2.3.1 удерживаться на гимнастической стенке
2.2.3.1 ползать по скамейке произвольным способом
3.2.3.1 подлезать под скамейкой, воротами, различными конструкциями
4.2.3.1 удерживаться на гимнастической стенке и лазать по ней вверх и вниз
1.2.3.2 ползать по гимнастической скамейке на четвереньках
2.2.3.2 перелазать через скамейку
3.2.3.2 перелазать через скамейку, ворота, различные конструкции
4.2.3.2 ходить по доске и скамейке, вытянув руки в разные стороны, вперед
1.2.3.3 ползать по скамейке произвольным способом с помощью учителя
2.2.3.3 ползать по скамейке и проползать под ней с помощью учителя
3.2.3.3 ползать по скамейке и проползать под ней с помощью учителя
4.2.3.3 ползать по скамейке и проползать под ней
1.2.3.4 удерживаться на перекладине с помощью учителя
2.2.3.4 удерживаться на перекладине (10 с) с помощью учителя
3.2.3.4 ходить, наступая на кубы, "кирпичики"; ходить, высоко поднимая колени, как цапля
4.2.3.4 ходить на носках с перешагиванием через палки
1.2.3.5 конструировать из мягких модулей под руководством учителя
2.2.3.5 конструировать из мягких модулей по показу учителя
3.2.3.5 конструировать из мягких модулей по образцу
4.2.3.5 конструировать из мягких модулей по замыслу
1.2.3.6 нанизывать бусы на леску,
2.2.3.6 выполнять упражнения на координацию движений
3.2.3.6 выполнять упражнения на координацию движений рук
4.2.3.6 выполнять упражнения на сравнение предметов по тяжести, игра "Легко - тяжело", "Восьмерки"
1.2.3.7 пролезать в тоннели по показу учителя
2.2.3.7 пролезать в тоннели по словесной инструкции учителя
3.2.3.7 выполнять упражнения для раскачивания на качелях

4.2.3.7 әткеншекте, гамакта тербелу үшін жаттығуларды орындау
2.4. Дененің әрекеттері мен қимылдарын үйлестіруді дамыту
1.2.4.1 қимыл-қозғалыстарды үйлестіру жаттығуларын мұғалімге еліктеп, артынын қайталап орындау
2.2.4.1 қимыл-қозғалыстарды үйлестіру жаттығуларын мұғалімге еліктеп, артынын қайталап орындау
3.2.4.1 қимыл-қозғалыстарды үйлестіру жаттығуларын мұғалімнің нұсқауы бойынша орындау
4.2.4.1 геометриялық фигуралары бар сенсорлық жол бойымен қозғалыстарды орындау және мұғалімнің нұсқауына сәйкес қозғалыс бағытын өзгерту
1.2.4.2 қол және аяқтардың қимылдары мен қалыптарын затпен және затсыз мұғалім көрсеткендей орындау
2.2.4.2 бас пен дененің қимылдары мен қалпын мұғалім көрсеткендей орындау, "Теңіз уайымдады" ойыны
3.2.4.2 мұғалімнің екі және үш буынды нұсқауы бойынша әрекеттерді орындау (2 қадам алға – оңға бұрылу, бір қадам артқа)
4.2.4.2 қозғалыстардың статикалық координациясын дамытуға арналған жаттығуларды орындау
3.2.4.3 екі қолдың жұмысын үйлестіру жаттығуларды орындау (шнурмен, моншақтармен, түймелермен)
4.2.4.3 әртүрлі сапалары мен қасиеттеріне қарай заттарды сипалау арқылы ажырату жаттығуларын орындау ("Ғажайып дорба": дөңес, ойыс, тікенді, тегіс)
33. Бағдарлама зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-4 сыныптары үшін "Белсенді қозғалуға бағытталған жеке және топтық сабақтар" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
34. Оқу мақсаттарын сыныптар мен тоқсандар бойынша бөлу ұсыныс түрінде берілген. Мұғалім әр оқушының мүмкіндіктерін ескере отырып, оқу мақсаттарын жеке анықтайды.
Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-4 сыныптары үшін "Белсенді қозғалуға бағытталған жеке және топтық сабақтар" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 1- сынып:
Ортақ тақырыптар
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1-2 апта: білім алушыларды бақылау және тексеру;
3 апта "Мен, менің денем";
4 апта "Жемістер, жидектер";
5-апта "Көкөністер";
6-апта "Менің ойыншықтарым"; 7-апта "Менің отбасым";
8-апта "Менің үйім"
9-апта "Менің мектебім"
1.1. арқаны тік ұстауды және тепе-теңдікті ұстауды дамыту
1.1.1.1 ішпен жатып арқаға қарай айналып мұғалімнің көмегімен ауысу
1.1.1.2 мұғалімнің артынан ені 1 метр дәліз бойымен жүру
1.1.1.3 гимнастикалық орындықта мұғалімнің көмегімен жүру
1.2. жалпы моториканы дамыту
1.1.2.1 ересек адамның көрсетуі бойынша әрекеттерді орындау: "Іздер жолы"
1.1.2.2 мұғалімнің жетекшілігімен бір қатарға тұру
1.1.2.3 мұғалімнің жетекшілігімен сапқа тұру

4.2.3.7 выполнять упражнения для раскачивания на качелях, в гамаке
2.4. Развитие согласованности действий и движений телом
1.2.4.1 выполнять упражнения на согласованность движений по подражанию за учителем
2.2.4.1 выполнять упражнения на согласованность движений по подражанию за учителем
3.2.4.1 выполнять упражнения на согласованность движений по инструкции учителя
4.2.4.1 выполнять движения по сенсорной дорожке с геометрическими фигурами и менять направление движения в соответствии с инструкцией учителя
1.2.4.2 выполнять движения и позы руками, ногами с предметами и без них по показу учителя
2.2.4.2 выполнять движения и позы головы и тела "Море волнуется" по показу учителя
3.2.4.2 выполнять движения по двух- и трҰхступенчатой инструкции учителя (2 шага вперед — поворот направо, один шаг назад)
4.2.4.2 выполнять упражнения на развитие статической координации движений
3.2.4.3 выполнять упражнения (со шнуром, с бусами, пуговицами) на согласованность работы обеих рук
4.2.4.3 выполнять упражнения по дифференцировке предметов на ощупь по разным качествам и свойствам ("Чудесный мешочек": выпуклый, вогнутый, колючий, гладкий)
33. Настоящая Программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Индивидуальные и групповые занятия активно-двигательного характера" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов.
34. Распределение учебных целей по классам и четвертям носит рекомендательный характер. Учитель определяет учебные цели индивидуально для каждого ученика с учетом его возможностей.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Индивидуальные и групповые занятия активно-двигательного характера" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 1-4 классов
1) 1 класс:
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1-2 неделя: наблюдение и обследование обучающихся;
3 неделя "Я, мое тело";
4 неделя "Фрукты, ягоды";
5 неделя "Овощи";
6 неделя "Мои игрушки";
7 неделя "Моя семья";
8 неделя "Мой дом" 9 неделя "Моя школа"
1.1. развитие осанки и равновесия
1.1.1.1 перекатываться с живота на спину с помощью учителя
1.1.1.2 ходить по коридору шириной в 1 метр за учителем
1.1.1.3 ходить по гимнастической скамейке с поддержкой учителя
1.2. развитие крупной моторики
1.1.2.1 выполнять действия по показу взрослого: "Дорожка следов"
1.1.2.2 вставать в ряд под руководством учителя
1.1.2.3 строиться в шеренгу под руководством учителя

1.1.2.4 еліктеу арқылы бір орнында тұрып секіру
1.3. ұсақ моториканы дамыту
1.1.3.1 еліктеу арқылы сөйлеу сүйемелдеуімен саусақ жаттығуларын орындау: Бір, екі, үш, төрт, бес, Саусақтар серуендеуге шықты . Бір екі үш төрт бес, Саусақтарды санайық
1.1.3.2 мұғалімнің артындағы заттармен (киім түйреуіш, қырлы қарындаш, конус, сужок доп ) саусақ гимнастикасын орындау
1 апта "Менің киімдерім";
2-апта "Менің аяқ киімім";
3 апта "Тағам";
4 апта "Шәй ыдыстары";
5 апта "Жиһаз"; 6-апта "Жаңа жыл мерекесі"; 7-апта "Жаңа жыл мерекесі"
2 тоқсан
1.4. тыныс алуды қалыпқа келтіру
1.1.4.1 тегіс созылыңқы, ұзақ дем шығаруды дамытуға арналған жаттығуларды мұғаліммен бірге орындау
1.1.4.2 сөйлеу кезіндегі дұрыс тыныс алуға арналған жаттығуларды мұғалімнің артынан кайталап орындау
1.1.4.3 дұрыс тыныс алу арқылы бұлшық еттерін босаңсыту жаттығуларын мұғалімге еліктеп, артынан қайталап орындау
1.1.4.4 дем шығаруда чу-чу-чу (паровоз), ш-ш-ш (вагондар), у-у-у (ұшақ), ш-ш-ш (қоңыз) дыбыстардың айтылумен тыныс алу жаттығуларын еліктеу арқылы
1.5. тактильді-моторлы қабылдауды қалыптастыру
1.1.5.1 пластилинді домалату жаттығуларын мұғалімге еліктеп, артынан қайталап орындау
1.1.5.2 тактильді сезгіштікті дамыту жаттығуларын мұғалімге еліктеу арқылы орындау
1 апта "Қысқы қызықтар";
2-апта "Қысқы киім және аяқ киім";
3-апта "Үй жануарлары";
4-апта "Жабайы жануарлар"
5-апта "Құс еті"; 6-апта "Жабайы құстар";
7-апта "Көлік"; 8-ші апта "Аналар мерекесі"; "Наурыз мейрамы"
3 тоқсан
2.1. өз денесінде бағдарлану
1.2.1.1 оң, сол қолдың қозғалыстарын мұғалімнің артынан қайталау
1.2.1.2 мұғалімге еліктеп және артынан қайталап бет сызбасында бағдарлауға арналған жаттығуларды орындау: "Менің бетімде не бар"
1.2.1.3 денені босаңсыту жаттығуларын жатып орындау
1.2.1.4 мұғалімге еліктеп, артынан қайталап қолдың бұлшық еттерін босаңсыту жаттығуларын орындау
1.2.1.5 салмақты заттарды (көрпе, шарф) қолданумен жаттығуларды, Үкі шұлығында отыруды еліктеу арқылы орындау
1.2.1.6 сенсорлық теңгеру жолын қолданып жаттығуларды орындау
1.2. жалпы моториканы дамыту
1.1.2.5 шеңберде тұрып допты қолдан қолға беру
1.1.2.6 мұғалімнің мысалы ретін қөрсетуі бойынша құм салынған дорбаны лақтыру
1.1.2.7 мұғалімнің көмегімен жаттығуларды орындау: ішпен жатып, аяқты кезекпен көтеру, арқамен жатып, "велосипед" жасау
2.2. кеңістікті бағдарлау
1.2.2.1 өз денесінде бағдарлау жаттығуларын мұғалімге еліктеп, артынан қайталап орындау
1.2.2.2 белгіленген жерде (шеңберлерде, шаршыларда) қатарға тұруды мұғалімнің жетекшілігімен орындау
2.3. қозғалыстардың координациясын дамыту

1.1.2.4 прыгать на месте по подражанию, упражнение "Зайцы!"
1.3. развитие мелкой моторики
1.1.3.1 выполнять пальчиковую гимнастику с речевым сопровождением по подражанию: Раз, два, три, четыре, пять, вышли пальчики гулять. Раз, два, три, четыре, пять, будем пальчики считать
1.1.3.2 выполнять пальчиковую гимнастику с предметами (прищепки, ребристый карандаш, шишки, мяч суджок) за учителем
1 неделя "Моя одежда";
2 неделя "Моя обувь";
3 неделя "Продукты питания";
4 неделя "Чайная посуда";
5 неделя "Мебель";
6 неделя "Праздник Новый год";
7 неделя "Праздник Новый год"
2 четверть
1.4. нормализация дыхания
1.1.4.1 выполнять упражнения на развитие плавного, длительного выдоха вместе с учителем
1.1.4.2 повторять за учителем упражнения для правильного речевого дыхания
1.1.4.3 выполнять упражнения на расслабление мышц за счет правильного дыхания по подражанию за учителем
1.1.4.4 выполнять упражнения на дыхание с выговариванием звуков на выдохе: чу-чу-чу (паровоз), ш-ш-ш (вагоны), у-у-у (самолҰт), ж-ж-ж (жук) по подражанию
1.5. формирование тактильно-двигательного восприятия
1.1.5.1 выполнять упражнения в раскатывании пластилина по подражанию за учителем
1.1.5.2 выполнять упражнения на тактильную чувствительность по подражанию учителю
1 неделя "Зимние забавы";
2 неделя "Зимняя одежда и обувь";
3 неделя "Домашние животные";
4 неделя "Дикие животные"
5 неделя "Домашние птицы";
6 неделя "Дикие птицы";
7 неделя "Транспорт";
8 неделя "Мамин праздник";
"Праздник Наурыз"
3 четверть
2.1. Ориентировка в собственном теле
1.2.1.1 повторять движения правой, левой рукой за учителем
1.2.1.2 выполнять упражнения для ориентации в схеме лица: "Что у меня на лице" по подражанию за учителем
1.2.1.3 выполнять упражнения лежа на расслабление тела
1.2.1.4 выполнять упражнения на расслабление мышц рук: по подражанию за учителем
1.2.1.5 выполнять упражнения с использованием утяжелителей (одеяло, шарф), сидеть в Чулке Совы по подражанию
1.2.1.6 выполнять упражнения с использованием сенсорной, балансировочной дорожки
1.2 Развитие крупной моторики
1.1.2.5 передавать мяч из рук в руки, стоя в кругу
1.1.2.6 метать мешочек с песком по примеру учителя
1.1.2.7 выполнять упражнения с помощью учителя: лҰжа на животе, поднимание ног поочерҰдно, лҰжа на спине, "велосипед"
2.2. Ориентировка в пространстве
1.2.2.1 выполнять упражнения на ориентировку в собственном теле
1.2.2.2 выполнять построение в обозначенном месте (в кругах, квадратах) под руководством учителя
2.3. Развитие координации движений

2. Бағдарлама мақсаты – білім алушылардың жеке психофизикалық және танымдық қабілеттерін ескере отырып, табысты әлеуметтену үшін сөйлеу дағдыларын жетілдіру арқылы коммуникативтік құзыреттілігін қалыптастыру.
3. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) сенсорлы-перцептивті қабілетін, дыбысталған сөйлеу тіліне зейіні мен қызығушылығын дамыту;
2) қарым-қатынастың вербалды және бейвербалды құралдарын қолдану қажеттілігін, сөйлеу кезіндегі тәртіп негіздерін қалыптастыру;
3) қарапайым мәтінді тындап, түсіну дағдыларын, оның мазмұнын суреттермен сәйкестендіру білігін жетілдіру;
4) сөздердің дыбыстық-буындық құрамын қалыптастыру үшін ырғақты сезімін, дауыс пен тыныс алуын дамыту;
5) аталмыш Бағдарлама мазмұнына және зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған басқа оқу бағдарламаларына сәйкес, сөздік қорын анықтау және дамыту;
6) тіл арқылы қарым-қатынаста адекватты вербалды оқыту тәсілдерін жетілдіру.
4. Бағдарламаның түзете-дамыту міндеттері:
1) көру-моторлы тепе-тендігін, ұсақ және артикуляциялық моториканы, жоғарғы психикалық функцияларды дамыту;
2) сөйлеу тілінің мағыналық қызметін дамытуға әрекеттесу;
3) сөйлеу тілінің реттеуші қызметін дамыту негізінде тәртіптің ерікті реттелуін қалыптастыру;
4) әріптер мен цифрлардың бейнесін жазуға дайындық ретінде, қолжетерлік деңгейде графомоторлы дағдыларын дамыту;
5) ынтымақтастыққа қосу үшін білім алушылардың сөйлеу тұйықтығын жеңуге ықпал ету.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Бұл бағдарламаның мазмұны өмірлік маңызды бейімделу және сөйлеу дағдыларын игеруге практикалық тұрғыдан бағытталған;
6. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушылардың сөйлеу тілін дамыту ерекшеліктері келесі факторларға байланысты:
1) ойлау іс-әрекетінің бұзылуы;
2) жалпы және ұсақ моториканың кемшіліктері;
3) қоршаған ортамен өзара іс-әрекеттергі қиындықтар;
4) қарым-қатынас тәсілдері мен құралдарын өзгерту;
5) сөзбен белгілеу және вербализациялау жеткіліксіздігі;
6) қоршаған ортаны танудың бұрмалануы;
7) әлеуметтік тәжірибенің кедейлігі, тұлғаның қалыптасуындағы өзгерістер.
7. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларда сөйлеу тілі дамуының кемшіліктері жүйелі болып табылады: дыбыс айтуы, фонематикалық қабылдау, грамматикалық құрылым, сөздік қоры және фразалық үйлесімді сөйлеу тұтастай алғанда бұзылудың орташа және ауыр түрімен байланысты.
8. Білім алушылардың ерекше білім беру қажеттіліктерін анықтау кезінде әлеуметтік коммуникация мақсатында сөйлеу тілін меңгеру деңгейін ескеру маңызды:

2. Цель Программы – формирование коммуникативной компетенции обучающихся посредством совершенствования речевых умений для успешной социализации с учетом индивидуальных психофизических и познавательных способностей.
3. Учебные задачи Программы:
1) развивать сенсорно-перцептивную способность, внимание и интерес к звучащей речи;
2) формировать потребность в использовании вербальных и невербальных средств общения, основы речевого поведения;
3) совершенствовать навыки слушания и понимания простейшего текста, умение соотносить его содержание с иллюстрацией;
4) развивать чувство речевого ритма, голос и дыхание для формирования звуко-слоговой структуры слов;
5) уточнять и развивать словарный запас в соответствии с содержанием данной Программой и другими учебными программами для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта;
6) совершенствовать приемы адекватного вербального поведения в процессе речевой коммуникации.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развивать зрительно-моторную координацию, тонкую и артикуляционную моторику, элементы высших психических функций;
2) способствовать развитию смысловой, обозначающей функции речи;
3) формировать способы волевой саморегуляции поведения на основе развития регулирующей функции речи;
4) формировать на доступном уровне графомоторные умения для подготовки к воспроизведению образов букв и цифр;
5) способствовать преодолению речевой замкнутости обучающихся для включения их в сотрудничество.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Содержание данной программы имеет практическую направленность на приобретение жизненно необходимых адаптивно-речевых умений и навыков
6. Особенности развития речи обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта обусловлены следующими факторами:
1) нарушением умственной работоспособности;
2) недостатками общей и мелкой моторики;
3) трудностями во взаимодействии с окружающим миром;
4) изменением способов коммуникации и средств общения;
5) недостаточностью словесного опосредствования, в частности — вербализации;
6) искажением познания окружающего мира;
7) бедностью социального опыта, изменениями в становлении личности.
7. Недостатки развития речи у детей с умеренными нарушениями интеллекта носят системный характер: звукопроизношение, фонематическое восприятие, грамматический строй, словарный запас и фразовая связная речь в целом соотносятся со среднетяжелой и тяжҰлой степенью нарушения.
8. При определении особых образовательных потребностей, обучающихся важно учитывать уровень владения речью в целях социальной коммуникации:

1) Қарапайым сөйлеу тілін меңгерген: қарапайым сөздермен және сөйлемдермен өз қажеттіліктерін білдіре алады, орындалған іс-әрекет туралы хабарлай алады, ересек адамның сұрағына жеке сөздермен, сөз тіркестерімен немесе сөз тіркестерімен жауап бере алады;
2) сөйлеу тілінің сипаты: сөйлеу тілі кеңейтілген сөйлеу деңгейінде дамыған болады, бірақ көбінесе әлеуметтік коммуникация мәселелерін шешуге бағытталмайды;
3) балама қатынас басым: сөйлеу тілін меңгермеген, табиғи ым-ишаралар, графикалық бейнелер, вокализациялар, жеке буындар және стереотиптік сөздер жиынтығы арқылы байланыс жасай алады;
4) сөйлеу тілін меңгермеген: коммуникацияны жүзеге асырмайды бұл ретте сөзшығармашылығы, сөзжасам іс жүзінде жоқ.
9. Бір сыныптың оқушылары зият пен психофизикалық дамудың бұзылуының әр түрлі деңгейімен, белгілі бір психикалық функцияның, практикалық дағдылардың қалыптасу деңгейінің теңсіздігімен сипатталады, бұл сөйлеу тілінің дамуын өзекті деңгейіне сүйене отырып, логопедиялық жұмысты жүргізу тиімділігін анықтайды.
10. Оқу процесін ұйымдастыру кезінде білім алушылардың неғұрлым жалпы психофизикалық ерекшеліктері ескеріледі:
1) психикалық бұзылулардың психикалық және соматикалық аурулармен, эмоционалды-ерікті саланың бұзылуымен үйлесуі;
2) көру, есту, тірек-қимыл аппаратының жергілікті немесе жүйелі бұзылуларының болуы;
3) дамудың біркелкі дамуы және негізгі жүйке процестерінің тепе-теңдігінің бұзылуы-тежелу және қозу: кейбіреулерінде баяу қарқын, сәйкессіздік, сөйлеу қозғалыстарының ыңғайсыздығы байқалады, ал басқаларында ретсіз, мақсатсыз әрекеттермен үйлесетін қозғыштық жоғарылайды;
4) сөйлеудің барлық құрылымдық компоненттерінің вариативті бұзылыстары: фонетикалық-фонематикалық, лексикалық және грамматикалық, бұл ауызша және жазбаша сөйлеуді қалыптастыруды қиындатады немесе мүмкін емес етеді, бейвербалды және балама коммуникацияның әртүрлі құралдарын қолдануды талап етеді.
11. Ауызша сөйлеу тілін меңгерген оқушылар үшін қолдың және артикуляциялық мүшелердің ұсақ дәл сараланған қозғалыстарын жүзеге асырудағы қиындықтары тән: затты ұстау, позаны ұстап тұру, тілдің ұшын жоғары немесе төмен бүгу, бір позициядан екіншісіне ауысу, бұл дыбыс айтуды түзету процесін, мұрыннан сөйлеуді жоюды қиындатады.
12. Осы санаттағы білім алушылардың ауызша сөйлеу тілі мыналармен сипатталады: импрессивті және экспрессивті тілдегі аграмматизмдер (сөйлеу тілінде кейбір сөз таптары жоқ, септік, тәуелдік, көптік, жіктік жалғаулар арқылы сөз өзгерту, сөзжасау дағдылары жетілмеген), сөйлеу тілі бұрылыстарының қайталануы кезінде, басқа адамдардың сөздері мен сөз тіркестерін семантикалық мазмұнын ескермей (механикалық) қолдану, эхолалия.

1) владеет элементарной речью: может выразить простыми словами и предложениями свои потребности, сообщить о выполненном действии, ответить на вопрос взрослого отдельными словами, словосочетаниями или фразой;
2) формальный характер речи: речь может быть развита на уровне развернутого высказывания, но часто не направлена на решение задач социальной коммуникации;
3) преобладает альтернативная коммуникация: не владея речью, может осуществлять коммуникацию при помощи естественных жестов, графических изображений, вокализаций, отдельных слогов и стереотипного набора слов;
4) не владеет речью: не осуществляет коммуникацию при этом практически отсутствует словотворчество, словообразование.
9. Ученики одного класса характеризуются разной степенью выраженности нарушения интеллекта и психофизического развития, неодинаковым уровнем сформированности той или иной психической функции, практического навыка, что предопределяет целесообразность ведения логопедической работы, исходя из актуального уровня развития речи ребенка.
10. При организации учебного процесса учитываются наиболее общие психофизические особенности обучающихся:
1) сочетание ментальных расстройств с психическими и соматическими заболеваниями, расстройствами эмоционально-волевой сферы;
2) наличие локальных или системных нарушений зрения, слуха, опорно-двигательного аппарата;
3) неравномерность развития и нарушение равновесия основных нервных процессов - торможения и возбуждения: у одних отмечается замедленный темп, рассогласованность, неловкость речевых движений, у других – повышенная возбудимость, сочетающаяся с хаотичной нецеленаправленной деятельностью;
4) вариативные нарушения всех структурных компонентов речи: фонетико-фонематического, лексического и грамматического, что затрудняет или делает невозможным формирование устной и письменной речи, требует использования разнообразных средств невербальной и альтернативной коммуникации.
11. Для школьников, владеющих вербальной речью, наиболее типичными являются трудности в осуществлении тонких точных дифференцированных движений руки и артикуляционных органов: захват предмета, удержание позы, загибание кончика языка вверх или вниз, переключение с одного положения на другое, что затрудняет процесс коррекции произношения, преодоления гнусавости и смазанности речи.
12. Для устной речи обучающихся данной категории характерны: импрессивный и экспрессивный аграмматизмы (отсутствуют служебные части речи, страдает словоизменение по родам, числам, падежам, временам) при характерных повторах одних и тех же оборотов речи, не к месту (механическое) использование чужих слов и выражений без учета смыслового содержания, эхолалия.

13. Зияты орташа түрде зақымдалған оқушыларды оқыту және тәрбиелеу ересектермен және басқа балалармен ынтымақтастық арқылы практикалық сөйлеу дағдыларын қалыптастыруды қамтиды.
14. Осы бағдарлама аясында ауызша және жазбаша тілдің бұзылуын жою бойынша жұмыстың бағыты жалпы дидактикалық және арнайы принциптерді анықтайды:
1) гуманизм-оқушының мүмкіндігіне деген сенім, субъективті, оң көзқарас;
2) логопедиялық әсердің ғылымы-балалардың мүмкіндіктері туралы жаңа ғылыми деректерді пайдалану, бей дәстүрлі озық әдістемелерді қолдану;
3) жүйелілік - білім алушыны тұтас, сапалы өзіндік, серпінді дамытушы субъект ретінде қарау; оның сөйлеу бұзылыстарын психикалық дамудың басқа жақтарымен өзара байланыста қарау;
4) реализм-оқушының нақты мүмкіндіктерін және оның даму жағдайын, диагностика мен түзету-дамыту жұмысының бірлігін есепке алу;
5) балалардың саналылығы мен белсенділігі-әртүрлі материалда және әртүрлі жағдайларда ұқсас әрекеттерді ойын сипатындағы әртүрлі тапсырмалары арқылы, бірнеше рет орындау;
6) онтогенез-логопедиялық әсер ету әдістемесін әзірлеу кезінде нормада сөйлеудің әртүрлі нысандары мен функцияларын қалыптастырудың заңдылықтары мен реттілігінің ескерілуі;
7) этиопатогенез-логопед ерекше білім беру қажеттіліктерін айқындау үшін жеке сөйлеу бұзылыстарының факторлары мен тетіктерін ескеруі.
15. Бағдарламаны тиімді іске асырылуын оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері қамтамасыз етеді:
1) іс-әрекеттік ықпал ету - түзете-дамыту жұмысы барысында мұғалім- логопед баланың жасына сай жетекші қызмет түріне сүйенуі;
2) кешенді ықпал- барлық мамандардың келісілген іс-әрекеттерін қамтамасыз ете отырып, әртүрлі технологиялардың (психологиялық, педагогикалық, медициналық ұсынымдарды ескере отырып) бір объектіге кешенді әсері ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалармен жұмыста неғұрлым тиімділігін арттыру;
3) жүйелі ықпал ету – мұғалім- логопед өз жұмысында дыбыстың айтылуына, фонематикалық процестерге, сөз қорына және сөйлеудің грамматикалық құрылымына түзете-дамыту әсерлерінің міндетті өзара байланысын жүзеге асыратын;
4) жеке-дифференциалды ықпал ету – мұғалім- логопед білім алушының жеке ерекшеліктеріне, жұмыс мақсаттарына байланысты түзете-дамыту жұмысының мазмұнын, нысандары мен тәсілдерін өзгертуі.
16. Білім алушылармен логопедиялық жұмыстың ерекшеліктері:

13. Обучение и воспитание школьников с умеренным нарушением интеллекта предполагает формирование практических речевых навыков через сотрудничество со взрослым и другими детьми.
14. Направленность работы по преодолению расстройств устной и письменной речи в контексте данной Программы определяют общедидактические и специальные принципы:
1) гуманизма - веры в возможности ученика, субъектного, позитивного подхода;
2) научности логопедического воздействия - использования новых научных данных о возможностях детей, применение нетрадиционных передовых методик;
3) системности - рассмотрения обучающегося как целостного, качественного своеобразного, динамично развивающего субъекта; рассмотрения его речевых нарушений во взаимосвязи с другими сторонами психического развития;
4) реалистичности - учета реальных возможностей ученика и ситуации его развития, единства диагностики и коррекционно-развивающей работы;
5) сознательности и активности детей – с разнообразием заданий игрового характера, позволяющим осуществлять многократное выполнение аналогичных действий на различном материале и в разных условиях,
6) онтогенеза - предполагающего, что при разработке методики логопедического воздействия будут учтены закономерности и последовательность формирования различных форм и функций речи в норме;
7) этиопатогенеза - предполагающего, что логопедом учитываются факторы и механизмы индивидуальных речевых нарушений для определения особых образовательных потребностей.
15. Эффективную реализацию Программы обеспечивают педагогические подходы к организации учебного процесса:
1) деятельностный подход, согласно которому учитель-логопед в ходе коррекционно-развивающей работы опирается на ведущий вид деятельности, свойственный возрасту;
2) комплексный подход, согласно которому наиболее эффективным в работе с детьми с особыми образовательными потребностями является комплексное воздействие различных технологий (психологических, педагогических, с учетом медицинских рекомендаций) на один объект, с обеспечением согласованных действий всех специалистов;
3) системный подход, согласно которому учитель-логопед в своей работе осуществляет обязательную взаимосвязь коррекционно-развивающих воздействий на звукопроизношение, фонематические процессы, лексику и грамматический строй речи;
4) индивидуально-дифференцированный подход, согласно которому учитель-логопед варьирует содержание, формы и способы коррекционно-развивающей работы в зависимости от индивидуальных особенностей обучающегося, целей работы.
16. Особенностями логопедической работы с обучающимися является:

1) визуалды, аудиалды және тактильді көрнекілікті пайдалана отырып, анализаторларды барынша қосу;
2) оқытудың арнайы әдістері мен құралдарын пайдалану, "айналма жолдарды" құру, мысалы, баспа кескіндерін, заттық және графикалық алгоритмдерді, электрондық коммуникация құралдарын, сыртқы ынталандыруларды пайдалану;
3) манипуляциялық әрекеттерді сөз арқылы саусақтардың ұсақ қимылдарын дамыту;
4) оқушылардың еліктеу қабілеттеріне және көрнекі-әрекеттік ойлаудың сақталған мүмкіндіктеріне сүйене отырып, логопедиялық ырғақ элементтерін кеңінен қолдану;
5) негізгі эмоцияларды өзектендіру-танымдық қажеттіліктерді қоздыру үшін;
6) материалды қарапайым элементтерге егжей-тегжейлі бөлу: оқыту әр элемент бойынша жүргізіледі, содан кейін ғана олар тұтастай біріктіріледі, ал білім алушыларды жалпылауға оқыту;
7) логопедиялық материалдың көп қайталануы, оны жаңа жағдайда қолдану;
8) оқушының ең қарапайым оқу жетістіктерін міндетті түрде тіркеу және эмоционалды бағалау;
9) білім беру ортасын ерекше кеңістіктік, уақытша және семантикалық ұйымдастырумен оқытуды сапалы жекелендіру. Мысалы, аутизм спектрінің бұзылуымен бірге интеллектуалды бұзылулары бар білім алушылар бастапқыда топтық сабақтарды жүзеге асырмас бұрын жеке дайындықты қажет етеді, атап айтқанда оларға білім беру кеңістігі мен уақытын құрылымдау кезең-кезеңмен ("қадам-қадаммен") бірізділікті және қоршаған орта құбылыстары мен оқиғаларының байланысы;
10) білім беру кеңістігінің шекараларын айқындау, бұл білім беру кеңістігін барынша кеңейтуге, оны табиғи жағдайларда: дүкенде, кафеде, емханада, қоғамдық көлікте әлеуметтік қарым-қатынас дағдыларын қалыптастыру үшін білім беру ұйымынан тыс жерге шығаруға қажеттілікті ескеруді көздейді.
17. Логопедиялық көмектің тиімділігін қамтамасыз ету үшін логопед-мұғалім арнайы әдістер мен тәсілдерді қолданады:
1) практикалық (жаттығу, еліктеу-орындаушылық жаттығулар, соның ішінде ойын түзету тыныс алу, дикциялық және мимикалық жаттығулар, шығармашылық ойындар; дидактикалық, сюжеттік-рөлдік, іскерлік ойындар; заттық модельдеу);
2) көрнекі (графикалық, символдық, иллюстрациялық, табиғи);
3) сөздік (логопедтің әңгімесі, хабарлама әңгіме, қайталау - жатталған сөз тіркестерін айту) - лексикалық материалды логопедпен бірге және оның соңынан қайталап айтуын қолдана отырып, өз тілектерін, білімдерін, іс-әрекеттерін сұрақ немесе жауап түрінде ауызша ресімдеу үлгілерін игеру.

1) максимальное включение анализаторов с использованием визуальной, аудиальной и тактильной наглядности;
2) использование специальных методов и средств обучения, построение "обходных путей", например, использование печатных изображений, предметных и графических алгоритмов, электронных средств коммуникации, внешних стимулов;
3) развитие тонких движений пальцев рук с оречевлением манипулятивных действий;
4) широкое использование элементов логопедической ритмики – с опорой на подражательные способности учащихся и сохранные возможности наглядно-действенного мышления;
5) актуализация базовых эмоций - для возбуждения познавательных потребностей;
6) детальное расчленение материала на простейшие элементы: обучение ведется по каждому элементу, и лишь затем они объединяются в целое, а обучающиеся подводятся к обобщению;
7) большая повторяемость логопедического материала, применение его в новой ситуации;
8) обязательная фиксация и эмоциональная оценка малейших учебных достижений школьника;
9) качественная индивидуализация обучения с особой пространственной, временной и смысловой организацией образовательной среды. Например, обучающиеся с нарушением интеллекта в сочетании с расстройствами аутистического спектра изначально нуждаются в индивидуальной подготовке до реализации групповых занятий, в особом структурировании образовательного пространства и времени, дающим им возможность поэтапно ("пошагово") понимать последовательность и взаимосвязь явлений и событий окружающей среды;
10) определение границ образовательного пространства, что предполагает учет потребности в максимальном расширении образовательного пространства, в выводе его за пределы образовательной организации для формирования навыков социальной коммуникации в естественных условиях: в магазине, кафе, поликлинике, общественном транспорте.
17. Для обеспечения результативности логопедической помощи учитель-логопед использует специальные методы и приемы:
1) практические (упражнения тренировочные, подражательно-исполнительские, включая игровые коррекционные дыхательные, дикционные и мимические упражнения, игры творческие; игры дидактические, сюжетно-ролевые, деловые; предметное моделирование);
2) наглядные (графические, символические, иллюстративные, натуральные);
3) словесные (рассказ логопеда, беседа сообщающая, воспроизводящая- проговаривание заученных фраз) - с использованием приема сопряженного и отраженного проговаривания лексического материала, для освоения образцов словесного оформления своих желаний, знаний, действий в форме вопроса или ответа.

18. ҚР БҒМ 22.01.2016 жылғы №70 бұйрығына сәйкес білім алушылардың ынтасын арттыру, өмірлік және оқу дағдыларын неғұрлым сапалы қалыптастыру, логопедиялық сабақтарда әртүрлі көрнекілікті пайдалана отырып, анализаторларды барынша қосу үшін дидактикалық дамытушы ортаны орынды ұйымдастыру жағдайында оқытудың техникалық құралдары қолданылады:
1) логопедиялық сабақтардың бөліктері немесе тұтас сабақтар сенсорлық бөлме жағдайында "дыбыстық әсер ету, логиканы дамыту, ойын терапиясы және дыбыстың сапасын, күші мен бағытын ажырату үшін "Интербелсенді дыбыстық тақта", "Акустикалық тактилді тақта" қолдана отырып жүргізілуі мүмкін;
2) практикалық сөйлеу жұмысын ұйымдастыруға арналған интерактивті панельді, үшөлшемді аксессуарлары мен карточкаларды қамтитын мультимедиялық интерактивті оқыту бағдарламалық-әдістемелік кешенінің электрондық ресурсы барынша кеңінен қолданылады;
3) дыбыстық сигналды визуализациялайтын "Логопедиялық жаттықтырғыш" арнайы тыныс алу және дауыс жаттығуларын жүргізу кезінде, әсіресе дизартриялық компоненті және ринофониясы бар білім алушылармен жұмыста сөйлеу тілін тиімді дамыту, өзін-өзі бақылау үшін пайдаланылады;
4) "Тілдік қатынасты меңгеру және дамытуға арналған тілдік жаттықтырғыш" ассоциативті (қолдаушы) құралын мұғалім-логопед фразалық сөйлеу тілін меңгермеген білім алушылармен жұмыста қолданады.
19. Оқушылардың психофизикалық, неврологиялық ерекшеліктерін ескеріп, сөйлеу қабілетінің полиморфты және тереңдігі аясында олардың жұмыс қабілеттілігінің төмендеуін ескере отырып, логопед-мұғалім мультимедиялық, электронды құрылғыларды санитарлық нормалар мен ережелерге қатаң сәйкес, шектеулі және қатаң мөлшерде қолданады, алайда, дәстүрлі (нақты) дидактикалық ресурстарды кеңінен қолданады:
1) жануарларды, ертегі кейіпкерлерін, тұрмыстық заттарды бейнелейтін ойыншықтар;
2) жазықтық және үлестірме материал (карточкалар, суреттер, басқатырғыштар);
3) Би-ба-бо және ұлттық киім киген қуыршақтар, декорациялар мен аксессуарлар – сахналау, ойын-драматизациялар және ұлттық ойындар үшін;
4) оқушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес әдебиеттер, сонымен қоса, суретті кітаптар, ертегілер, әңгімелер, тақпақтар; халық және авторлық ертегілер.
20. Бағдарлама бірқатар шарттарды орындау кезінде жалпы білім беруге дайындықтың негізін қалайды:
1) мұғалім- логопед ПМПК ұсынымдарына сәйкес әр баламен жұмысты жоспарлайды және жүзеге асырады;
2) мұғалім- логопедтің басшылығымен осы сыныптың білім алушыларымен жұмыс істейтін барлық педагогтер мен психологтар сабақтарға өзара қатысу, бақылауларды талдау үдерісінде және қорытындылары бойынша еркін сындарлы диалог негізінде білім алушылардың әрқайсысының сөйлеу дамуының жай-күйі, әлеуетті мүмкіндіктері мен перспективалары туралы кәсіби білімнің толық бейнесін қалыптастырады;

18. Для повышения мотивации обучающихся, более качественного формирования жизненных и учебных навыков, максимального включения анализаторов с использованием разнообразной наглядности на логопедических занятиях применяются технические средства обучения в условиях целесообразного обустройства дидактической развивающей среды, согласно Приказу №70 МОН РК от 22.01.2016 года:
1) фрагменты логопедических занятий или целостные занятия могут проводиться в условиях сенсорной комнаты с применением "Интерактивной звуковой панели для звукового воздействия, развития логики, игровой терапии и различения качества, силы и направления звука", "Акустической настенной тактильной панели";
2) максимально широко применяется электронный ресурс мультимедийного интерактивного обучающего программно-методического комплекса, включающего интерактивную панель, трехмерные аксессуары и карточки для организации практической речевой работы;
3) "Логопедический тренажер" с визуализацией звукового сигнала используется для эффективного самоконтроля речи при проведении специальных дыхательных и голосовых упражнений, особенно в работе с обучающимися с дизартрическим компонентом и ринофонией;
4) ассистивное (поддерживающее) устройство "Речевой тренажер для усвоения и развития речевой коммуникации" учитель-логопед использует в работе с обучающимися, не владеющими фразовой речью.
19. Учитывая психофизические, неврологические особенности обучающихся, снижение их работоспособности на фоне полиморфности и глубины речевого нарушения, учитель-логопед использует мультимедийные, электронные устройства в строгом соответствии с санитарными нормами и правилами, ограниченно и строго дозированно, отдавая предпочтение традиционным (реальным) дидактическим ресурсам, широко используя:
1) трехмерные игрушки, изображающие животных, героев сказок, предметы быта;
2) плоскостной раздаточный материал (карточки с буквами, слогами и словами для глобального чтения, картинки, пазлы, планшеты для букв);
3) кукол – Би-ба-бо и в национальных костюмах, декорации и аксессуары - для инсценировок, игр-драматизаций и национальных игр;
4) литературу, соответствующую возможностям школьников, в том числе, книги с картинками, рассказами, стихами; народными и авторскими сказками.
20. Программа закладывает фундамент общеобразовательной подготовки при выполнении ряда условий:
1) учитель-логопед планирует и осуществляет работу с каждым ребенком в соответствии с рекомендациями ПМПК;
2) под руководством учителя-логопеда все педагоги и психологи, работающие с обучающимися данного класса, в процессе и по итогам взаимопосещений уроков и занятий, анализа наблюдений, на основе свободного конструктивного диалога формируют полную картину профессиональных знаний о состоянии, потенциальных возможностях и перспективах речевого развития каждого из обучающихся;

3) мұғалім- логопед білім алушылардың ата-аналарына (заңды өкілдеріне) баланың сөйлеу тілін дамыту мәселелері бойынша ақпараттық, консультациялық және әдістемелік көмек көрсетеді, бағдарлама ата-аналардың белсенді қатысуымен іске асырылады;
4) бағдарламалық талаптарды іске асыруда "Тіл дамыту және қатынас", "Адам және әлем", "Айналадағы әлем", "Танымдық даму" , "Музыка және ырғақ", "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәндерімен пәнаралық өзара байланыс орнатылады, оларды зерделеу кезінде логопедиялық сабақтарда қалыптастырылатын коммуникативтік және басқа да сөйлеу дағдылары бекітіледі және дамытылады.
5) мектеп әкімшілігінің өкілдері мен мұғалім- логопед түзете-дамыту жұмыстарының сапасын бағалау мониторингін, талдауын және өзін-өзі талдауын жүргізеді.
21. Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзетудің жеке бағдарламасы мұғалім логопед белгіленген тәртіппен жүргізетін логопедиялық диагностика негізінде жасалады.
22. Зиятының орташа түрде бұзылыстары балаларда академиялық тілдік білімді қалыптастыруға бағытталған логопедиялық сабақтың дәстүрлі өткізілуінің тиімділігі төмен, осыған байланысты сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету процесі мазмұнды және/немесе ұйымдық нысандарды қатаң реттеуді көздемейді.
23. Сабақ барысында мұғалім- логопед әр оқушыда осындай қажеттілік туындаған сәтте – жеке жұмысты орындауға жағдай жасау үшін, жеке қарқынмен, мұғалімнің жеке көмегін алу үшін қызмет түрінің өзгеруін қамтамасыз етеді.
24. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушылардың сөйлеу тілі дамытудағы кемшіліктерді түзету бойынша оқу іс-әрекетінің барлық нысандары мен түрлері өздерінің белсенділігін, бастамашылығы мен дербестігін қалыптастыруға бағытталған,
25. Сөйлеу тілі дамуындағы кемшіліктерді түзету бойынша сабақтарды мұғалім- логопед жабдықталған кабинетте, біртекті сөйлеу тілі бұзылыстары, даму деңгейі бар үш-бес адамнан тұратын топтарды жинақтай отырып жүргізеді. Сөйлеу патологиясының күрделілігіне және түзету кезеңіне байланысты білім алушы аптасына 2-3 рет логопед сабақтарына қатысады.
26. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау сипаттамалық бағалауды пайдалана отырып жүргізіледі. Жеке сөйлеу картасында сөйлеу қабілетінің жеке деңгейі (өз бетінше, үлгі бойынша, еліктеу бойынша, мұғаліммен бірлескен іс-әрекеттердің көмегімен) және үлгі бойынша іс-әрекеттерді орындау кезінде көрсетілетін педагогикалық көмек түрі міндетті түрде көрсетіледі (ұйымдастырушы, бағыттаушы, эмоционалды), білім алушылардың жетістіктерінің балдық белгісі пайдаланылмайды.

3) учитель-логопед оказывает родителям (законным представителям) обучающихся информационную, консультативную и методическую помощь по вопросам развития речи ребенка, Программа реализуется при активном участии родителей;
4) в реализации программных требований устанавливается межпредметная взаимосвязь с учебными предметами: "Развитие речи и коммуникация", "Естествознание", "Человек и мир", "Музыка и ритмика", "Социально-бытовая ориентировка", при изучении которых коммуникативные и другие речевые навыки, формируемые на логопедических занятиях, закрепляются и развиваются.
5) представители администрации школы и учитель - логопед проводят мониторинг оценки качества, анализ и самоанализ коррекционно-развивающей работы.
21. Индивидуальная программа коррекции недостатков развития речи составляется на основе логопедической диагностики, которую учитель-логопед проводит в установленном порядке.
22. Традиционное проведение логопедического занятия, ориентированное на формирование академических языковых знаний у детей с умеренным нарушением интеллекта, имеет низкую эффективность, в связи с чем процесс коррекции недостатков развития речи не предусматривает жесткого регламентирования содержания и/или организационных форм.
23. В ходе занятия учитель - логопед обеспечивает смену вида деятельности в тот момент, когда такая необходимость возникает у каждого ученика, – для создания условий к выполнению индивидуальной работы, в индивидуальном темпе, получения индивидуальной помощи педагога.
24. Все формы и виды учебной деятельности по коррекции недостатков развития речи обучающихся с умеренным нарушением интеллекта направлены на формирование их собственной активности, инициативы и самостоятельности,
25. Занятия по коррекции недостатков развития речи проводит учитель-логопед в специально оборудованном кабинете, комплектуя группы из трҰх – пяти человек, имеющих однородные нарушения речи, уровень развития. В зависимости от сложности речевой патологии и этапа коррекции обучающийся посещает занятия с логопедом 2 - 3 раза в неделю.
26. Оценивание достижений обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта проводится с использованием описательной оценки. В индивидуальной Речевой карте обязательно указывается степень самостоятельности владения речевым умением (самостоятельно, по образцу, по подражанию, с помощью совместных с педагогом действий) и вид педагогической помощи, оказываемой при выполнении действий по образцу (организующая, направляющая, эмоциональная), бальная отметка достижений обучающихся не используется.

27. Бағдарламада логопедиялық диагностика деректерімен қатар оқушылардың сөйлеу тілін дамытудағы кемшіліктерді түзетудің жеке бағдарламаларының мазмұнын анықтауға бағыттаушы негіз болатын оқыту мақсаттарының жүйесі тұжырымдалған.
3-тарау. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінің мазмұны
28. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" оқу пәні бойынша 5-7 сыныптардағы оқу жүктемесі:
1) 5-сыныпта – аптасына 4 сағат, оқу жылында -136 сағат;
2) 6-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылына -68 сағат;
3) 7-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында - 68 сағат.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8170 болып тіркелген).
29."Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" оқу пәнінің Бағдарлама мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Тілдің психологиялық базасы";
2) "Сөздерді түсіну және айту";
3) "Фразалық сөйлеу тілі және қарым-қатынас";
4) "Оқу және жазу".
30. "Тілдің психологиялық базасы" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сенсорлы гнозис және праксис;
2) жоғарғы психикалық функциялар қызмет элементтері.
31. "Сөздерді түсіну және айту" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сөздің дыбыстық-буындық құрамы;
2) сөздің семантикалық құрылымы.
32. "Фразалық сөйлеу тілі және қарым-қатынас" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сөйлем және мәтін;
2) вербалды және бейвербалды қатынас.
33. "Оқу және жазу" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) балама оқу;
2) графика және жазу.
34. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінің 5 сыныптағы базалық мазмұны:
1) тілдің психологиялық базасы.
Қоршаған ортаның дыбыстарын тыңдау, естуінің шоғырлануын көрсету, белгілі бір және дерексіз бейнелердегі таныс заттардың визуалды бейнелерін тез тану. Дыбыстық ынталандыруды күші, сапасы және бағыты бойынша ажырату. Таныс заттардың символдық және нүктелік кескіндерін тану. Жанасу үшін саралау және ұқсас заттарды атау. Әртүрлі модальділікті қабылдау процесінде заттарды топтастыру. Музыкалық фрагментті негізін марш пен вальс ырғағымен қайталау. Ырғақты құрылымдарды қайталау: екіден төртке дейін ырғақты сигналдар. Сөзге қатысы жоқ дыбыстарды тану, әртүрлі формалармен, дыбыстармен, ырғақты қозғалыстармен танысу-үлгі бойынша таңдау, тану, салыстыру, топтарға біріктіру, еліктеу және қарапайым үлгі бойынша қайталау. Логикалық жаттығулар – адамға қажетті киім мен аяқ киімді сыртқы түріне, көңіл – күйіне қарай таңдау– түсіндірумен: үлкен ағайда-үлкен етік, көңілді Асхатта-қызыл жейде. Зейінді шоғырландыру және қоршаған оқиғаларға жауап беру. Схемалық сенсорлық жоспар бойынша тақырыпты бақылау және зерттеу. Затты, суретті және пиктограмманы сәйкестендіру. Түсті қағаз жолақтарын қолдану арқылы түс белгісі бойынша киім заттарын таңдау;

27. В Программе сформулирована система целей обучения, которые, наряду с данными логопедического обследования, служат ориентировочной основой для определения содержания индивидуальных программ коррекции недостатков развития речи учащихся.
Глава 3. Организация содержания предмета "Коррекция недостатков развития речи"
Параграф 1. Содержание предмета "Коррекция недостатков развития речи"
28. Объем учебной нагрузки по предмету "Коррекция недостатков развития речи" в 5-7 классах составляет:
1) в 5 классе – 4 часа в неделю, 136 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году;
3) во 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по предмету определяется типовым учебным планом, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №8170).
29. Базовое содержание предмета "Коррекция недостатков развития речи" включает следующие разделы:
1) "Психологическая база речи";
2) "Понимание и произношение слов";
3) "Фразовая речь и общение";
4) "Чтение и письмо".
30. Раздел "Психологическая база речи" включает подразделы:
1) сенсорный гнозис и праксис;
2) элементы высших психических функций.
31. Раздел "Понимание и произношение слов" включает подразделы:
1) звуко-слоговая структура слова;
2) семантическая структура слова.
32. Раздел "Фразовая речь и общение" включает подразделы:
1) предложение и текст;
2) вербальная и невербальная коммуникация.
33. Раздел "Чтение и письмо" включает подразделы:
1) альтернативное чтение;
2) графика и письмо.
34. Базовое содержание предмета "Коррекция недостатков развития речи" для 5 класса:
1) психологическая база речи. Слушание звуков окружающей действительности, демонстрация слухового сосредоточения, быстрое узнавание визуальных образов знакомых предметов в конкретном и абстрактном изображениях. Различение аудиостимулов по силе, качеству и направленности. Распознавание символических и пунктирных изображений знакомых предметов. Дифференциация на ощупь и называние сходных предметов. Группировка предметов в процессе восприятия различной модальности. Воспроизведение ритмической основы музыкального фрагмента с маршевым и вальсовым ритмом. Воспроизведение ритмических структур: от двух до четырех ритмических сигналов. Узнавание неречевых звуков, знакомство с разнообразием форм, звуков, ритмических движений, – выделение по образцу, узнавание, сравнение, объединение в группы, воспроизведение по подражанию и простейшему образцу. Логические упражнения, – подбор необходимой одежды и обуви человеку по его внешнему виду, по настроению, – с аргументацией: дядя большой – ботинки большие, Асхат веселый – рубашка красная. Концентрация внимания и реагирование на окружающие события. Наблюдение и исследование предмета по схематическому сенсорному плану. Соотнесение предмета, рисунка и пиктограммы. Подбор предметов одежды по признаку цвета путем приложения полосок цветной бумаги;

2) сөздерді түсіну және айту. Еліктеуге арналған тыныс алу- дауыстық және артикуляциялық жаттығулар. Дұрыс физиологиялық (диафрагмалық-қабырға) тыныс алуды, қысқа және үнсіз тыныс алуды (иықты көтермей), тыныш және бірқалыпты (ұртты толтырмай) дем шығаруды бекіту. Дауысты дыбыстарды біртіндеп айта білу, олардың санын көбейту. Артикуляциялық аппараттың және саусақ моторикасының қозғалғыштығын дамыту. Бір буыннан екіншісіне біркелкі ауысу. Ысқырық және ызың фонемалардың дифференциациясы (с-ш, з-ж, ц-с). Дыбыстардың жеке айтылу бұзылыстарын түзету: ысқырық, ызың және сонор дыбыстарды қою, бекіту және анықтау. Әріптер мен дыбыстармен танысу: а, ә, у, о, і, т, м, с, х, оларды жеке күйде дұрыс және айқын айту, оларды әр түрлі интонациясы мен қарқыны бар сөздердің басында немесе соңында ажырату (еліктеуге негізделген). Йот дауысты дыбыстары бар сөздер (а, е), дифтонгтың орнын анықтау. Екі буынды сөздерді жабық буынмен және ортасында дауыссыз дыбыстар қатар келген жағдайда машықтандыру (Нұрлан, Арлан). Бір, екі, үш буынды сөздердің ырғақ үлгісін қайталау, үш буынды сөздерді дауысыз дыбыстар қатар келмейтін жағдайда және жабық буында (телефон, қалашық), дауыссыз дыбыстар қатар келген жағдайда (ескерткіш, бастық, сатушы, Ақмарал) машықтандыру. Қатаң және ұяң дауыссыздарды ажырату, сөздерді жасау ау, уа, ах, ух, үх, – олардың мағынасын нақтылау, сюжеттік бейнелермен және етістіктермен байланыстыру (қоңырау шалу, жылау, таңдану, шаршау). Предикативті сөздікті жүйелеу, дауысты дыбыстар қатарын көбейте отырып, біртіндеп айта білу, бір буыннан екіншісіне біртіндеп ауысу. Берілген дыбыспен (әріппен) сөздерді оқыған кезде оны дыбыстың жеке фонетикалық қиындықтарын (ц-с, сағ-т, сағ-щ) ескеріп, естіп "табу".
Сөздікті белсендіру (мимика), адамның көңіл-күйі (жақсы, жаман, қалыпты), оның эмоциялары және олардың көрінісі (қуаныш, күлкі, таңдану, немқұрайлылық, өкініш, қайғы, қайғы, қайғы, жылау, ашу), жеке сезімдер (жақсы көру, нәзіктік). Енжар және белсенді заттық сөздікті молайту: көкөністер (шалқан), жидектер (құлпынай және таңқурай) - атау, тану, түсі, пішіні мен дәмі бойынша салыстыру, ағаштар (шырша, қарағай) - жапырақтары (инелері), жаңғақтары мен тұқымдары бойынша, саңырауқұлақтар-жеуге жарамды және жеуге жарамсыз, бөлме өсімдіктері мен үй жануарлары. Іс-әрекеттің мағынасы бар етістік лексикасы. Осы және өткен шақ зат есімдері мен етістіктерінің көпше түрін түсіну және қолдану, екпінсіз көпше түрі, кішірейткіш мән беретін жұрнақтар. Етістіктерді ажырату: жуу, сүрту, тазалау, шаю, жанармай құю, түзету, кептіру –табыс септігіндегі тәуелді зат есімдермен бірге. Жиһаз және төсек-орын бұйымдарының атауы және оларға күтім жасау (тазалау, жинау, дымқыл, құрғақ шүберек). Дене мүшелерін және олардың функцияларын өзінде, қуыршақта табу, нұсқауларға сәйкес көрсету және атау. Тазалық заттары, жеке белгілер мен сыртқы қасиеттерді білдіретін сын есімдер, етістіктер: жуыну, шомылу, киіну, шешіну, тарақ. Етістік жұрнақтарының мағынасын түсіну –ші, -ше, -шек, -ша, - дай, -дей, -тай, -тей, -хана;

2) понимание и произношение слов. Дыхательные-голосовые и артикуляционные упражнения по подражанию. Закрепление правильного физиологического (диафрагмально-реберного) дыхания, короткого и бесшумного вдоха (не поднимая плечи), спокойного и плавного выдоха (не надувая щҰки). Умение плавно произносить ряд гласных, наращивая количество. Развитие подвижности артикуляционного аппарата и пальцевой моторики. Плавное переключение с одного слога на другой. Дифференциация свистящих и шипящих фонем (с-ш, з-ж, ц-ч). Преодоление индивидуальных нарушений произношения: постановка, закрепление и уточнение свистящих, шипящих и сонорных звуков. Изучение букв и звуков: а, ә, у, о, і, т, м, с, х, правильное и отчетливое произнесение их в изолированной позиции, различение их в начале или в конце слов с различной интонацией и темпом (на основе подражания). Слова с йотированными гласными (я, е), определение места дифтонга. Отработка двусложных слов с закрытым слогом и стечением в середине (Нурлан, Павлик). Воспроизведение ритмического рисунка одно-, двух-, трҰхсложных слов, отработка трҰхсложных слов без стечения и с закрытым слогом (телефон, самолет), со стечением и закрытым слогом (памятник, начальник, продавец, Акмарал). Дифференциация твердых и мягких согласных, образование слов ау, уа, ах, ух, – уточнение их смысла, соотнесение с сюжетными изображениями и глаголами (зовҰт, плачет, удивляется, устал). Систематизация предикативного словаря, умение плавно произносить ряд гласных, наращивая количество, плавное переключение с одного слога на другой. Нахождение на слух и при чтении слов с заданным звуком (буквой), в соответствии с индивидуальными фонетическими затруднениями, (ц-с, сағ-т, сағ-щ).
Активизация словаря (выражение лица), настроение человека (хорошее, плохое, нормальное), его эмоции и их выражение (радость, смех, удивление, равнодушие, сожаление, грусть, печаль, горе, плач, злость), личные чувства (любовь, нежность). Накопление пассивного и активного предметного словаря: овощи (редис), ягоды (клубника и малина) – называние, распознавание, сравнение по окраске, форме и вкусу, деревья (ель, сосна) – по листочкам (хвоинкам), по шишкам и семенам, грибы – съедобные и несъедобные, комнатные растения и домашние животные. Глагольная лексика со значением действий. Понимание и употребление множественного числа существительных и глаголов настоящего и прошедшего времени с безударным окончанием во множественном числе, уменьшительно-ласкательных суффиксов. Различение глаголов: мыть, вытирать, чистить, полоскать, заправлять, расправлять, сушить – в сочетании с зависимыми существительными в винительном падеже. Название предметов мебели и постельного белья и ухода за ними (делать уборку, наводить порядок, мокрая, сухая тряпка). Нахождение, показ по инструкции и называние частей тела и их функций у себя, у куклы. Предметы туалета, прилагательные, обозначающие индивидуальные признаки и внешние качества, возвратные глаголы: умывается, купается, одевается, раздевается, причҰсывается. Префиксальные и залоговые отношения глагола, понимание значения суффиксов –ші, -ше, -шек, -ша, - дай, -дей, -тай, -тей, -хана;

3) фразалық сөйлеу тілі және қарым-қатынас. Адекватты вербалды қатынас пен тәртіп элементтерін дамыту (денесін түзу ұстай білу, сөйлеушінің бетіне қарау, оған біреу қарағанда мән беру, назар аудару). Қарым-қатынас кезінде мимикалық, жест-ишара және пантомимикалық позалар (тану, қайта құру) тиісті сөзбен, позамен, ым-ишарамен және мимикамен сезімдер мен көңіл-күйді сүйемелдеу). Жақсы таныс заттардың атауларын қосып, сөз тіркестерін құру. Иелік есімдіктері бар көп сатылы нұсқаулықты түсіну (менікі – сенікі), салыстырмалы түрде сапалы сын есімдер (аз – көп, қалыңырақ – жұқа). Қысқа қарапайым сюжеттердің (ертегілер, шағын тақпақтар, санамақтар) мағынасын түсінуді қалыптастыру. Үлгі, модель және графикалық сызба бойынша қарапайым фразаны құрастыру. Өтініштерді білдіретін жеке сөздерді айтуға және қайталауға мотивацияны дамыту. Затты беруді сұрай білу. Модельдер бойынша фразаны тұжырымдау: бұйрық райындағы етістік (Суғар!), етістік қосу табыс септігіндегі зат есім (таңқурайды жина!), зат есім қосу етістік (Нұрлан жуды). Қимыл-қозғалыстармен бірге, қоса, хормен айтылғанды септіктерде қолдануға арналған практикалық жаттығулар. Модельдер бойынша фразаны тұжырымдау: есім қосу зат есім қосу етістік, сын есім қосу зат есім қосу етістік: мен көзімді жуамын, кітапты көремін, мұрныммен гүлді иіскеймін. Педагогтің сөзіне кез-келген сөздік-дыбыстық өрнектерде сөйлеу еліктеуін белсендіру, мұғалім – логопедтен кейін қысқа өлеңдер, сөйлеу, моторлы әрекеттерімен бірге сөйлеу-эмоционалды бірлік, өзара әрекеттесу аясында қайталап айту. Логопедпен бірге жоспар, сызба, фото және бейнематериал бойынша сипаттама- әңгіме құру. "Үй өсімдіктеріне күтім жасау" (жапырақтардың шанын жуу, суару) модель бойынша әңгіме, "үй жануарлары (қоян, мысық, ит)" сенсорлы жоспары бойынша сипаттама-әңгіме құрастыру.
Табиғат туралы әңгімеге белсенді қатысу, саябақта тәртіп ережелерін орындау. Тыйым салу белгілерін ұжыммен бояу (саябаққа экскурсия бойынша). Киім элементтерінің атауларын белсенді қолдану (жаға, қалта), киім заттарын салыстыру, үйлестіру: көгілдір жемпір, қара шалбар (жаттау). Ұжымдық әңгіме құрастыру- "Досымның портреті" сипаттамасы. Қызығушылықтар мен хобби туралы әңгімелер. Сенсорлы жоспар бойынша "Менің сүйікті тағамым", "Менің Отаным", "Менің қалам", "Туған өлкенің көрікті жерлері" сипаттамасын құрастыру. Графикалық жоспар бойынша өзінің және бір-бірінің, тәрбиешінің немесе ата-ананың портреттерін түсіндіріп салу, құралдар мен палитраны таңдау, бір-бірінің портреттерімен бөлісу және суреттерді тану. Сұрақ бойынша сөйлемді аяқтай білу: кім? не? Осы сұрақтың сөздеріне сүйене отырып қойылған сұраққа жауап беру;

3) фразовая речь и общение. Развитие элементов адекватного вербального поведения и общения, (умение держаться прямо, смотреть в лицо говорящему, реагировать на обращение к нему). Мимические, жестовые и пантомимические позы во время общения (распознавание, воссоздание сопровождение своих чувств и настроения адекватным словом, позой, жестом и мимикой). Словосочетания с названиями хорошо знакомых предметов. Понимание многоступенчатой инструкции с притяжательными местоимениями (мой – твой), качественными прилагательными в сравнительной степени (меньше – больше, толще – тоньше). Формирование понимания смысла коротких простых сюжетов (сказок, потешек, чистоговорок.). Составление простой нераспространенной фразы по образцу, модели и графической схеме. Развитие мотивации на высказывание и повторение отдельных слов, обозначающих просьбы. Умение попросить передать предмет. Формулировка фразы по моделям: глагол в повелительном наклонении (Полей!), глагол плюс существительное в винительном падеже (Собери малину!), существительное плюс глагол (Нурлан моет). Практические упражнения в падежном управлении, использование сопряжҰнной, отражҰнной и хоровой речи с движениями. Формулировка фразы по моделям: существительное плюс глагол плюс существительное, прилагательное плюс существительное плюс глагол: у меня глаза, я вижу книгу, у меня есть нос(ик), я нюхаю цветок (чек). Активизация речевого подражания слову педагога в любых рече-звуковых выражениях, проговаривание вслед за учителем-логопедом коротких стихотворений, речевок, чистоговорок в сопровождении двигательных действий, – на фоне эмоционального единения, взаимодействия. Составление рассказа – описания по плану, схеме, фото- и видеоматериалу совместно с логопедом. Составление рассказа по модели "Уход за комнатными растениями" (обмывание листьев от пыли, поливка), рассказа-описания по сенсорному плану "Домашние животные (кролик, кошка, собака)".
Активное участие в беседе на тему о природе, выполнение правил поведения в парке. Коллективное раскрашивание запрещающих знаков (по следам экскурсии в парк). Активное использование названий элементов одежды (воротник, карман), сравнение предметов одежды, согласование: кофта голубая, а брюки черные (заучивание). Составление коллективного рассказа-описания "Портрет друга". Беседы об интересах и увлечениях. Составление рассказа-описания "Моя любимая еда" по сенсорному плану. Комментированное рисование портретов себя и друг друга, педагога или родителей по графическому плану, выбор инструментов и палитры, обмен портретами друг друга и узнавание изображений. Умение закончить предложение по вопросу кто? что? Ответы на заданный вопрос с опорой на слова этого вопроса;

4) "Оқу және жазу". Символ мен пиктограмманы қолдану "Мен –өзім, менің денем", "Ұй тұрмысындағы заттар". "Тамақ даярлау", "дастархан жаю" пиктограммалармен танысу. "Мен атаймын, сен көрсет" "Бірдей суреттерді тап" пиктограммаларды қолданып жаттығулар орындау. Кеспелі әліпби әріптерімен, моделдермен жұмыс, графикалық жазуларды жүргізу. Мұғалім-логопедпен бірге көрнекі көлемді және жазықтық модельдердің көмегімен картиналар мен суреттердің мазмұнын ойнау. Өлеңдер мен ертегілерді, қысқа әңгімелер мен кейіпкерлердің есімдерін тыңдау және қарапайым талқылау (иллюстрациялар бойынша көрсету). Тыңдау кезінде өлеңдерді басын логопед айтса, жалғастырған түрде айту, содан кейін өзін-өзі қайталау (барлық қол жетімді байланыс құралдарын қолдана отырып). Әріптер мен сөздерді оқу ("жаһандық оқу" – бағдарламаның екінші бөлімімен интеграциялау).
Дауысты дыбыстарды ажырату [а, ә, у, и, о, у, і, е] дыбыстарды айту кезінде еріннің орнын бейнелейтін дыбыстардың дыбыссыз артикуляциясын қабылдау негізінде тақырыптық суреттерге-символдарға сүйене отырып және оларды А, Ә, О, Ө, У, И, Ы, І, Е суреттер арасында әріптердің бірі бар карточканы таңдау, тиісті заттар мен суреттерге бекітілген карточкалар бойынша сөздерді "оқу" ("визуалды сканерлеу" және кескінге сүйену негізінде), белгілі бір суреттегі осы сөздермен карточкаларды орналастыру немесе оларды тақтаға, терезеге бекіту және т. б. п., пиктограммалармен қол қойылған сөздерді оқу: үй, мұрын, терезе, тақта, үстел, орындық және А, Ә, О, Ө, У, И, У, Е әріптерін қабаттастыру (төсеу) – сөздегі екпінді дауыстыға сәйкес, оларды және басқа таныс сөздерді нақты заттармен, суреттермен және пиктограммалармен байланыстыру. Суреттерден затты, аналогтық ойыншықты табу (түрлі-түсті сурет – иллюстрация, контурлық сурет, оқушыға мұғалім салған сурет, төрт бөліктен тұратын сурет-кітаптағы мұғаліммен бірге тыңдалған немесе "оқылған" мәтінге).
Суретті пиктограммалармен байланыстыру бейвербалды және ауызша қарым-қатынас құралдарын қолдану арқылы атау. Гигиена ережелері, тұрмыстық заттар, ересектердің жұмысы, қауіпсіз мінез-құлық туралы бейнеленген суреттерді, балалар кітаптарын таңдау жаттығулары (мұғалімнің көмегімен). Ақпаратты, ескерту және тыйым салу белгілерін таңдаудағы жаттығулар: "Дәріхана", "Мектеп", "Аурухана", "Балалар", "Жаяу жүргіншілер жолы", "Жаяу жүргіншілер өткелі", "Жаяу жүргіншілер қозғалысына тыйым салынады", "Автобус және (немесе) троллейбус аялдамасы", "Медициналық кабинет". Үш және екі секциялы бағдаршамның сигналдарын "оқу". Саусақ, үстел, қолғап театрының кейіпкерлері, бибабо қуыршақтары, "Ересектер еңбегі" сериясындағы картиналар мазмұнының көрнекі көлемді және жазықтық үлгілері арқылы оқушылармен бірлесіп ойнау. Мұғалім оқыған ертегілер, әңгімелер немесе өлеңдер (иллюстрацияларды көрсетпей) негізінде өткізілетін ойындарға қатысу, онда оқушылар осы шығармалардың кейіпкерлерін таниды және атайды (көрсетеді, бейнелейді). Оқушыларды мұғалім оқыған мәтін бойынша әрекеттерді бейнелеуге тарту.
Сыртқы және ішкі трафареттерді қолданатын жаттығулар (әр түрлі өлшемдегі бір сурет): қарапайым, түрлі-түсті қарындаштармен, шарикті қаламдармен штрихтау және көлеңкелеу. Парақтағы тақырыптық аппликация элементтерінің кеңістіктік орналасуы. АБАБ, ААББ АББА, ААБААБ схемасы бойынша мұғалім-логопедпен бірлесіп немесе оның ең аз көмегі арқылы квадратта, шеңберде, жолақта дайын элементтерден қарапайым үлгілерді құрастыру. Әр түрлі әдістерді қолдана отырып, қағаз парағының бетін бояу кезінде қолдың дұрыс қимылдарын бекіту. Графомоторлық дағдыларды дамытуға арналған жаттығулар: үлкен қағаз парақтарына киізден жасалған қаламдармен, щеткалармен, қарындаштармен түзу және бұралмалы сызықтар салу, нүктелерді, соққыларды, шеңберлерді, кресттерді, толқынды сызықтарды қағазға, құмға (жармаға) қайталау және кезектестіру жаттығулары. Саусақтармен, қарындаштармен, қаламдармен арнайы таңдалған музыкаға контурлық кескін бойынша "жазу" – темпті қарқындатумен. Нүктелер бойынша және өз бетінше жазу.
Парақты (көлденең және тік сызықтар) торкөздер түрінде (мұғалім-логопедтің көмегімен) сызғыш бойымен созу. Өз алақаныңызды сызу және алынған суреттерден композиция жасау (төртінші сыныпты, екінші жартыжылдықты қараңыз), сөйлеу түрінде мұғалім- логопедпен бірге барлық әрекеттерге түсініктеме беру. Қарындашпен, қаламмен сызғыш бойынша "жазу" (оқушылардың жеке мүмкіндіктеріне сүйене отырып), А,Ә, О, Ө, У, И, Е, У әріптерінің трафареттері бойынша "жазу" (әріптердің өлшемі – 5-10 см), ұқсас әріптерді ажырату және салу.

4) чтение и письмо. Использование символов и пиктограмм в рамках тем "Я – сам, моҰ тело", "Предметы домашнего быта". Знакомство с пиктограммами "готовить", "накрывать на стол". Упражнения с использованием пиктограмм "Покажи то, что я назову", "Найди одинаковые картинки". Работа с буквами разрезной азбуки, моделями, ведение графических записей. Совместное с учителем-логопедом разыгрывание содержания картин и картинок с помощью наглядных объемных и плоскостных моделей. Прослушивание и элементарное обсуждение стихов и сказок, коротких рассказов и имен героев (показ по иллюстрациям) произведений. Сопряженное договаривание стихов при прослушивании, с последующим самостоятельным пересказом (с использованием всех доступных средств общения). Чтение букв и слов ("глобальное чтение" – интеграция со вторым разделом Программы).
Различение гласных звуков [а, ә, у, и, о, у, і, е] с опорой на предметные картинки-символы на основе восприятия беззвучной артикуляции звуков, изображающей положение губ при произнесении звуков и соотнесение их с образами букв А, Ә, О, Ө, У, И, Ы, І, Е. Выбор карточки с одной из букв среди картинок, "чтение" слов по карточкам, прикрепленным к соответствующим предметам и картинкам (на основе "зрительного сканирования" и опоры на изображение), раскладывание карточек с этими словами на определенной картинке или прикрепление их к доске, к окну и т. п., чтение слов, подписанных под пиктограммами: дом, нос, окно, доска, стол, стул и накладывание (подкладывание) букв А, Ә, О, Ө, У, И, У, Е – в соответствии с ударной гласной в слове, соотнесение их и других знакомых слов с реальными предметами, картинками и пиктограммами. Нахождение предмета, игрушки-аналога по картинкам (цветная картинка-иллюстрация, контурная картинка, картинка, нарисованная учителем для ученика, картинка, составленная из четырех частей – к прослушанному или "прочитанному" с учителем тексту в книге). Соотнесение картинки с пиктограммами и называние с использованием невербальных и вербальных средств общения. Упражнения в выборе (с помощью учителя) детских книг с иллюстрациями, повествующими о правилах гигиены, о предметах домашнего быта, о труде взрослых, о безопасном поведении. Упражнения в выборе информационных, предупреждающих и запрещающих знаков: "Аптека", "Школа", "Больница", "Дети", "Пешеходная дорожка", "Пешеходный переход", "Движение пешеходов запрещено", "Место остановки автобуса и (или) троллейбуса", "Медицинский кабинет". "Чтение" сигналов трех- и двухсекционного светофора. Разыгрывание совместно с учащимися с помощью персонажей пальчикового, настольного, перчаточного театра, кукол бибабо, наглядных объемных и плоскостных моделей содержания картин из серии "Труд взрослых". Участие в играх, проводимых на основе прочитанных учителем сказки, рассказа или стихотворения (без показа иллюстраций), в которых учащиеся узнают и называют (показывают, изображают) персонажей этих произведений. Привлечение учащихся к изображению действий по прочитанному учителем тексту.
Упражнения с использованием внешних и внутренних трафаретов (одно изображение разного размера): обводка и штриховка простыми, цветными карандашами, шариковыми ручками. Пространственное расположение элементов предметной аппликации на листе. Составление простых узоров из готовых элементов в квадрате, в круге, в полоске с чередованием по схеме АБАБ, ААББААББ, ААБААБ совместно с учителем-логопедом или при его минимальной помощи. Закрепление правильных движений руки при закрашивании поверхности листа бумаги, используя различные техники. Упражнения на развитие графомоторных навыков: рисование на больших листах бумаги фломастерами, кистями, карандашами прямых и извилистых линий, упражнения на повторность и чередование точек, мазков, кружков, крестиков, волнистых линий на бумаге, на песке (манке). "Письмо" пальцами, карандашами, ручками по контурному изображению под специально подобранную музыку – с ускорением темпа. Письмо по точкам пунктирам и самостоятельно. Разлиновывание листа (горизонтальные и вертикальные линии) по линейке в виде клеточек (с помощью учителя-логопеда). Обводка собственной ладони и создание композиции из полученных изображений (см. четвертый класс, второе полугодие), совместное с учителем-логопедом в речевой форме комментирующим все действия. "Письмо" (исходя из индивидуальных возможностей учеников) линий по линейке карандашом, ручкой, "письмо" по трафаретам букв А,Ә, О, Ө, У, И, Е, У (размер букв – 5-10 см), различение и конструирование похожих букв.

35. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінің 6 сыныптағы базалық мазмұны:
1) тілдің психологиялық базасы. Сызықтық естіп есте сақтау жаттығулары: сөйлемдегі сөздерді құрастыру, содан кейін бірлесіп қайталау (тізбек бойынша: Мен – Мен қалаймын – мен жүргім келеді – Мен жалғыз жүргім келеді). Берілген ырғақпен сөйлеумен бірге қол қимылдарын дамыту. Кішкентай заттарды бір уақытта екі қолмен әртүрлі ұстап қорапқа салу. Себеп пен салдарды анықтау, сюжеттік суреттер бойынша құбылыстар мен оқиғалардың логикасы (басында не болды, содан кейін не болды). Есту қабілетін дамыту: сөзге қатысы жоқ дыбыстарды тембральды қабылдауды, зейінді, ырғақ сезімін қалыптастыруға, дыбыс көзін табуға, сөзге қатысы жок дыбыстардың қарқыны мен ритағына еліктеуге бағытталған дыбыстың күшін, қарқыны мен дыбысталуын ажырату.
Ырғақты құрылымдарды қайталау (екіден беске дейін ырғақты сигналдар). Дененің әртүрлі бөліктерінің, бастың, артикуляциялық органдардың, саусақтар мен қолдардың ерікті қозғалыстарын үлгі бойынша және ауызша нұсқаулар бойынша дамыту: жеке, ауыспалы, дәйекті қозғалыстар және бірқатар қозғалыстар. Әр түрлі массажерлерді (арнайы және импровизацияланған) қолдана отырып, қолдың өзін-өзі массаж жасау дағдыларын қалыптастыру және осы дағдыларды бекіту. Екі қолмен және бір қолмен көру бақылауымен сезіну тәсілдерімен заттарды көзбен-тактильді тексеру;
2) сөздерді түсіну және айту. Басында немесе соңында дауыссыздар қатар келген (қант, серт) бір буынды сөздерді жинақтау. Жеке айтылу қиындықтарын жеңу. "Әдептілік" тақырыбындағы етістік, номинативті және атрибутивті сөздікті белсендіру: дұрыс жүру (тегіс), отыру (түзу), тұру, тұру (тез, бірақ асықпай), қолды ұстау, тіке қарау, кезекте тыныш отыру, тыныштық пен ренжімеу, жол беру, есікті ашу, болу мейірімді (содан кейін олар сізге бірдей жауап береді, сыпайы – жағымды, әдепсіз – жағымсыз), "рахмет", "кешіріңіз" деп айту. Сөздікті белсендіру: "мерекелік киім", "зергерлік бұйымдар", "моншақтар", "шаш үлгісі", "өзін-өзі күту" (қолдар, шаштар, тістер), "гигиена", "гигиеналық құралдар", "суық, "жылы", "ыңғайлы", "спорт", "дене шынықтыру", "жаттығу";
3) фразалық сөйлеу тілі және қарым-қатынас. Практикалық әрекеттер бойынша әңгіме құрастыру. Сурет-графикалық жоспарды өз бетінше құру (қажетті суреттерді таңдап, ретке келтіріңіз), модельді пысықтау: сын есім плюс зат есім плюс предлог плюс үстеу немесе зат есім (сыпайы бала дәрігерге алғыс айтады). Модель бойынша сюжеттік сурет бойынша сөйлемдер құрастыру: зат есім (есімдік) плюс етістік – есімдік және предикативті компоненті жоқ сын есім (ол күреседі – ол зұлым). Дұрыс әрекеттермен бірге жүретін жолдарды пайдалану (есіктерді ашу, ауыр салмақты көтеруге көмектесу, өз орныңызды алуды ұсыну). Сюжеттік суреттер мен іс-әрекеттерден мінез ерекшеліктерін анықтау. Киім үлгілері, шаш үлгілері бейнеленген журналдарды қарау және оларды талқылау.
"Қуыршақты киіндір" әңгіме-ойынына қатысу. Өмірлік жағдайларды талдау элементтерімен Диалог, әңгімелесушілердің мәлімдемелерін өз бақылауларымен толықтыру, дау ережелері (сөйлеуді білмейтін балалар диалогқа вербалды емес қарым – қатынас құралдары-пиктограмма, қимыл, мимика арқылы қатысады). Суреттерде бейнеленген әңгімелер туралы әңгімелесу қабілеті ("кімдікі дұрыс, кімдікі дұрыс емес?"), білім алушылардың артықшылықтары мен кемшіліктерін ұжымдық талқылау ("Мен туралы бәрін айт", "Менің Отаным", "Менің қалам", "Туған өлкенің көрікті жерлері" немесе "Жақсылық пен жамандық еліне саяхат" ойындары барысында, онда білім алушы көзін жұмып, Жақсылық пен жамандықты білдіреді және былай деп жазады: "жақсылық – бұл" + сурет, "жамандық – бұл" + сурет). Жаман әдеттер туралы маскалар мен костюмдерді ұжымдық дайындауға қатысу. Суреттерді, пиктограммаларды және сөйлеу құралдарын қолдана отырып, тамақ туралы қысқаша сипаттамалық әңгімелер құрастыру. "Бұл кім?", "Сатушы не істейді?", "Дүкеннің осы бөлімінде қандай өнімдер сатылады?", "Сіз шайға печенье немесе бауырсақ сатып аласыз ба?". Білім алушыларды өз атынан ("Мен нан сатып аламын", "Біз мерекеге торт сатып аламыз"), екінші және үшінші тұлғалардан ("Ол...", "Олар...") "графикалық анықтамаларды", символдық бейнелерді және басқа да көрнекі тіректерді пайдалана отырып;

35. Базовое содержание предмета "Коррекция недостатков развития речи" для 6 класса:
1) психологическая база речи. Тренировка линейной слуховой памяти: наращивание слов в предложении с последующим отраженным повтором (по цепочке: я – я хочу – я хочу гулять – я хочу гулять один). Развитие движений кистей рук совместно с речью в заданном ритме. Раскладывание в коробку мелких предметов одновременно двумя руками разными захватами. Определение причины и следствия, логика явлений и событий по сюжетным картинкам (что было в начале, а что потом). Развитие слухового восприятия: различение силы звука, темпа и ритма звучания, направленное на формирование тембрального восприятия неречевых звуков, внимания, чувства ритма, определение местонахождения источника звука, способности подражать темпу и ритму неречевых звуков. Воспроизведение ритмических структур (от двух до пяти ритмических сигналов). Развитие произвольных движений различных частей тела, головы, артикуляционных органов, пальцев и кистей рук по образцу и по словесной инструкции: отдельные, попеременные, последовательные движения и серии движений. Формирование навыков самомассажа рук с использованием различных массажеров (специальных и импровизированных) и закрепление этих навыков. Зрительно-тактильное обследование предметов приемами ощупывания двумя руками и одной рукой под зрительным контролем;
2) понимание и произношение слов. Отработка односложных слов со стечениями в начале или конце (хлеб, танк). Преодоление индивидуальных затруднений в произношении. Активизация глагольного, номинативного и атрибутивного словаря по тематике "хорошие манеры": правильное хождение (ровно), сидение (прямо), стояние, вставание (быстро, но не торопясь), держание руки, прямой взгляд, умение спокойно сидеть в очереди, успокоиться и не обижаться, уступить место, открыть дверь, быть доброжелательным (тогда тебе отвечают тем же, вежливый – приятно, невежливый – неприятно), говорить "спасибо", "извините". Активизация словаря: "праздничная одежда", "украшения", "бусы", "прическа", "уход за собой" (за руками, волосами лицом, зубами), "гигиена", "гигиенические средства", "холодно", "тепло", "удобно", "спорт", "физкультура", "зарядка";
3) фразовая речь и общение. Составление рассказа по практическим действиям. Самостоятельное построение картинно-графического плана (выбрать и разложить по порядку нужные картинки), отработка модели: прилагательное плюс существительное плюс предлог плюс наречие или существительное (вежливый мальчик благодарит врача). Составление предложений по сюжетной картинке по модели: существительное (местоимение) плюс глагол – местоимение плюс прилагательное с пропущенным предикативным компонентом (он дерется – он злой). Использование реплик, сопровождающих правильные действия (открывание дверей, помощь в переноске тяжестей, предложение занять твое место). Определение черт характера по сюжетным картинкам и поступкам. Рассматривание журналов с изображением моделей одежды, причесок и их обсуждение. Участие в беседе-игре "Одень куклу". Диалог с элементами анализа жизненных ситуаций, дополнение высказываний собеседников собственными наблюдениями, правила ведения спора (дети, не владеющие речью, участвуют в диалоге при помощи средств невербальной коммуникации – пиктограмма, жест, мимика). Способность вести беседы об историях, изображенных на картинках ("Кто прав, а кто не прав?"), коллективное обсуждение достоинств и недостатков обучающихся (в ходе игр "Расскажи всҰ обо мне" или "Путешествие в страну добра и зла", где обучающийся, закрыв глаза, представляет Добро и Зло и пишет: "добро – это" + рисунок, "зло – это" + рисунок). Участие в коллективном изготовлении масок и костюмов о вредных привычках. Составление коротких описательных рассказов о продуктах питания с использованием картинок, пиктограмм и речевых средств. Разыгрывание ситуаций с ответами на вопросы "Кто это?", "Что делает продавец?", "Какие продукты продаются в этом отделе магазина?", "Покупаешь печенье или баурсаки к чаю?". Стимулирование обучающихся к составлению предложений в виде сообщений от собственного имени ("Я покупаю хлеб", "Мы купим торт для праздника"), от второго и третьего лица ("Он...", "Они...") с использованием "графических подсказок", символических изображений и других наглядных опор;

4) оқылым және айтылым. Қосымша элементтермен (и-ш, о-а), элементтердің кеңістіктік орналасуымен (б-д), сондай-ақ сызу қиын (з, к) ерекшеленетін, өтілген дыбыстар мен әріптердің, сызбасы ұқсас әріптердің қайталануы. Сөйлемнің басында және соңында бас әріппен жазу дағдысы. Азық-түлік, жануарлар, балықтар, табиғат, адамдардың кәсіптері (Сатушы, кассир, сауыншы, балықшы, цирк) бейнеленген суреттерді қолданатын аудио және визуалды жаттығулар. Екі-үш суреттен қажетті суретті таңдау және Өлеңді тыңдауға, қысқа әңгімеге немесе әрекетті бейнелейтін суретті көрсетуге негізделген қимылдарды орындау. Мұғалім-логопед жасаған тақырыптық пиктографиялық стендтерден ақпаратты "оқу" (тамақ, күн тәртібі, демалу және т.б. туралы), тыңдау кезінде өлеңдерді келісу (конъюгация), содан кейін оларды өз бетінше баяндау. Оқушыларды мұғалім оқыған мәтін бойынша іс-әрекетке шақыру. Әріптер мен сөздерді оқу ("жаһандық оқу"). М, Н, Ң, П, Б әріптерімен танысу (өлшемі 5 және 3 см контур бойымен кесілген), артикуляцияны визуалды бақылаусыз есту қабылдауына негізделген әріптерді көрсету, суреттер мен сандар арасында әріптері бар карточканы таңдау. "Визуалды сканерлеу" және кескінге сүйену негізінде тиісті заттар мен суреттерге бекітілген карточкалар бойынша сөздерді "оқу".
Таныс әріптерден (Ана, ата, апа) тұратын сөздер басылған карточкалармен танысу. Тиісті суреттерге сөздермен карточкаларды орналастыру немесе оларды нақты заттарға бекіту: тақтаға, терезеге және т. б., таныс сөздерді заттармен, суреттермен байланыстыру пиктограммалардың астындағы сөздерді оқу және А, Ә, О, Ө, У, И, Е, Ы, І, М, Н, П, Б әріптерін осындай әріптерге қою (төсеу) сөздердегі әріптер. Журналдарды "оқу": журнал беттерін ашу, қарау, "иллюстрациялармен", "мақала атауларымен" және "мәтіндермен" танысу, оқушыларға балалар мен ата-аналарға арналған заманауи журналдардан және басқа журналдардан мақалалар көрсету және оқу. Ауызша және вербалды емес қарым-қатынас құралдарын қолдана отырып, суреттерді атау және жағдайларды сахналау.
Дауысты дыбыстарды белгілермен белгілеу: [a] – шеңбер, [o] – сопақ, [у] – кішкентай шеңбер, [ы] – көлденең созылған кең сопақ, [и] – көлденең созылған тар сопақ, [э] – тігінен созылған сопақ. Барлық дыбыстардың белгілермен, содан кейін сәйкес басылған әріптермен дәйекті байланысы (дыбыстар әр түрлі дауыс күшімен, интонациямен айтылады). Зерттелген сөздердегі әріптерді тану (ана, әке, әйел, орындық, үстел, үй).
Ағаштан, пластмассадан, картоннан жасалған ішкі және сыртқы трафареттерді қарапайым және түрлі-түсті қарындаштармен, шарикті қаламдармен штрихтау және көлеңкелеу, мұғаліммен бірге бояулармен сурет салу (қылқаламмен жағу, жағу, қылқаламның ұшымен түрту). Қағаз жолағындағы, квадраттағы, шеңбердегі, сопақшадағы нүктелер мен соққылардан үлгі бойынша өрнектер жасау (үлгіні көбейту алдында алдын ала талдаумен). Пішіні бірдей, бірақ мөлшері әртүрлі бөліктерден тұратын заттарды салу. А, О, У, И, Е, Ы, М, Н әріптерінің трафареттері бойынша "хат" (оқушылардың жеке мүмкіндіктеріне қарай), мектеп керек-жарақтарының "өшіргіш", "қарындаш", "дәптер", "қалам" пиктограммаларымен арақатынасы. "Еркін жазу" қағидаты бойынша әріптердің "хаты" (М.Монтессори бойынша). Бастапқы, екі және бірнеше тірек нүктелері бойынша көлденең, тік, қисық сызықтарды салу. Музыкалық аспаптардың ыырғақты соққыларына немесе мұғалімнің шапалақтарына сәйкес торкөз және жол дәптеріне сызықтар жазу — >.

4) чтение и письмо. Повторение пройденных звуков и букв, букв сходных по начертанию, отличающихся добавочными элементами (и-ш, о-а), пространственным расположением элементов (б-д), а также трудными по начертанию (з, к). Навык написания прописной буквы в начале предложения и точки в конце. Аудиальные и визуальные упражнения с использованием картинок, изображающих продукты питания, животных, рыб, природу, профессии людей (продавец, кассир, доярка, рыбак, циркач). Выбор нужной картинки из двух-трех и выполнение движений на основе прослушивания стихотворения, короткого рассказа или показа картинки, изображающей действие. "Чтение" информации с созданных учителем-логопедом тематических пиктографических стендов (о еде, режиме дня, отдыхе и т. д.), договаривание стихов при прослушивании (сопряженно) с последующим самостоятельным их рассказыванием. Побуждение учащихся к действиям по прочитанному учителем тексту. Чтение букв и слов ("глобальное чтение"). Знакомство с буквами М, Н, Ң, П, Б (вырезанными по контуру размером 5 и 3 см), показ букв на основе слухового восприятия без зрительного контроля артикуляции, выбор карточки с буквами среди картинок и цифр. "Чтение" слов по карточкам, прикрепленным к соответствующим предметам и картинкам, на основе "зрительного сканирования" и опоры на изображение. Знакомство с карточками, на которых напечатаны слова, состоящие из знакомых букв (Ана, ата, апа). Раскладывание карточек со словами на соответствующие картинки или прикрепление их к реальным предметам: к доске, окну и т. п., соотнесение знакомых слов с предметами, картинками чтение слов под пиктограммами и накладывание (подкладывание) букв А, Ә, О, Ө, У, И, Е, Ы, І, М, Н, П, Б к таким же буквам в словах. "Чтение" журналов: перелистывание страниц, просмотр, знакомство с "иллюстрациями", "названиями статей" и "текстов", показ и чтение учащимся статей из современных журналов для детей и родителей и других журналов. Называние изображений и инсценировка ситуаций с использованием вербальных и невербальных средства общения. Обозначение гласных звуков символами: [а] – кружок, [о] – овал, [у] – маленький кружок, [ы] – горизонтально вытянутый широкий овал, [и] – горизонтально вытянутый узкий овал, [э] – вертикально вытянутый овал. Последовательное соотнесение всех звуков со значками, затем с соответствующими печатными буквами (звуки произносятся с различной силой голоса, интонацией). Распознавание букв в изученных словах (мама, папа, баба, стул, стол, дом).
Обводка и штриховка внутренних и внешних трафаретов из дерева, пластмассы, картона простыми и цветными карандашами, шариковыми ручками, совместное с учителем рисование красками (мазки, примакивание, касание кончиком кисти). Составление узоров по образцу (с предварительным анализом образца перед его воспроизведением) из точек и мазков на бумажной полоске, в квадрате, круге, овале. Рисование предметов, состоящих из частей одинаковой формы, но разных по величине. "Письмо" по трафаретам букв , О, У, И, Е, Ы, М, Н (исходя из индивидуальных возможностей учеников), соотнесение школьных принадлежностей с пиктограммами "ластик", "карандаш", "тетрадь", "ручка". "Письмо" букв по принципу "свободного письма" (по М. Монтессори"). Рисование горизонтальных, вертикальных, ломаных линий по начальной, по двум и нескольким опорным точкам. "Письмо" линий в тетради в клетку и в линейку под ритмические удары музыкальных инструментов или хлопки учителя, "письмо" стрелок: —>.

36. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінің 7 сыныптағы базалық мазмұны:
1) тілдің психологиялық базасы. Кинестетикалық праксис пен гнозисті топтастыру үшін типтік жалпыламалар. "Л" и "А" әріптердің моделінің стереогнозы. Қарым-қатынас кезінде мимикалық позалар мен қуаныш, таңдану, сәлемдесу қимылдары, таңдану, қорқыныш, қайғы реакцияларын түсіну және қолдану. Сериялау операциялары, оның бөліктерінен объектіні синтездеу, таныс заттардың стереогнозы, бейнелеу жағдайындағы әрекеттер (табиғат дыбыстары – сөйлеу дыбыстары). Көлемді, дәлдікті, жылдамдықты, белсенділікті, үйлестіруді сақтай отырып, қозғалтқыш бағдарламасын дәл орындау. Белгілі бір бұлшықет топтарына бағытталған моторлық импульстарды ынталандыру, кинестетикалық талдау және синтез процестерін қалыптастыру, саусақтардың қозғалыстарының кинестетикалық афферентациясы, еліктеу және ауызша Нұсқау бойынша мимикалық бұлшықеттердің қозғалысын дамыту негізінде (еліктеу, үлгі бойынша) және өздігінен (ауызша нұсқау бойынша) саусақтардың қозғалысын кинестетикалық ұйымдастыруды дамыту (көзді қысу, ұртқа үрлеу, қастарды көтеру және қабағын түйу). Сөйлеудің интонациялық экспрессивтілігін қолдану және басқалардың сөйлеу мәнерлілігін есту қабілеті. Заттарды (текшелер, басқатырғыштар, мозаика) манипуляциялау процесінде конструктивті праксисті, қол-көз координациясын және моторлы жадын дамыту.
Оқушылардың қозғалыс стереотиптері мен графикалық қабілеттерін дамыту (көлеңкелеу, сурет салу, графикалық қатарлар). Әрекеттер мен қозғалыстардың етістіктермен және "Көңілді адамдар" ойын түрі бойынша кеңістіктік координаттарды білдіретін сөздермен байланысын бекіту;
2) сөздері түсіну және айтылым. Қарама-қарсы дауысты дыбыстарды ([и-у], [и-о], [а-у], [е – у]) және артикуляцияға жақын дауыссыз дыбыстарды ашық буындарда (жұмсақ таңдайдың қатысуымен-[м-б], [н-д]) ажырату жаттығулары негізінде фонематикалық қабылдауды дамыту], білім беру орны бойынша – [п-т], [пт], [м-н]). Жүйелі ұйымдастырылған қозғалыстарды орындау кезінде ауызша праксистің даму процесінде артикуляциялық қозғалыстардың кинестетикалық негізін қалыптастыру (артикуляциялық гимнастиканың арнайы кешендері). Дұрыс айтылатын дыбыстарды артикуляциялау кезінде әртүрлі артикуляциялық органдардың жағдайын нақтылау арқылы мотор-кинестетикалық кері байланысты дамыту, қажетті артикуляциялық қалыпты (артикуляциялық гимнастиканың арнайы кешендері) табу және ұстау процесінде дыбыстардың нормативтік артикуляциялық тәсілдерін қалыптастыру, дыбыс шығаруға дайындық кезеңінде арнайы жаттығуларды орындау барысында артикуляциялық мүшелерінің нормативтік құрылымдарын қалыптастыру; жеке қиындықтарды жеңу. Дауысты және дауыссыз дыбыстарды (дауысты және дауыссыз, қатты және жұмсақ) қайталау, оларды ажырату, "Р және Л, М және Б" артикуляциялық ұқсас дыбыстарды, мұрын және ауыз дауыссыз дыбыстарын ажырату (ауа ағынының бағытын кинестетикалық бақылау). Деформацияланған сөзбен жұмыс, сөз бен схеманың, сөз бен модельдің арақатынасы. Екі буынды сөздермен жұмыс (пана), төрт буынды ашық буынды сөздермен). Дауысты және дауыссыз, қатты және жұмсақ дауыссыз дыбыстарды ажырату.
Жұмыста, таңертең, түстен кейін, кешке сәлемдесу сөздерін қолдану, "Сәлем" және "Қайырлы күн" реңктерін ажырату. Қоштасу кезінде белгілер мен мимиканы қолдану: "Қайырлы күн, сәлем, сәлем (көңілді)". Стикерлермен жұмыс істеу қабілеті (сюжеттер бойынша сәлемдесу жолдарын оқу және тарату). "Күлімсіреу" және "күлкі" ұғымдарын ажырату. "Туған күн" тақырыбындағы сөздікті жандандыру (дастархан, сыйлық, алғыс сөздер), оқу пәндерінің атаулары, тұрмыстық заттар, тамақтану нормалары мен режимі, Негізгі тамақ өнімдері (нан, жарма, ұн өнімдері, сүт және сүт өнімдері, қант, көкөністер, жемістер, балық) көкөністер мен жемістерді өңдеудегі реттілік (сұрыптау, жуу, сақтау). -Ші-жұрнағы, зат есімнің сөзжасамы, сын есімдердің сөзжасамы арқылы зат есімдердің сөзжасамына бақылау жасау. "Театр" тақырыбындағы сөздікті белсендіру (талғампаз, әдемі, пальто, гардероб, бағдарлама сатып алыңыз, фойеде). Ситуациялық телефон диалогында предикативті сөздікті белсендіру (айту, телефонды алу, теру, ұялы телефон, тыңдау, өзін таныстыру үшін сөздер мен сөз тіркестері, тікелей телефонға сөйлеу, анық, сыбырламай, айқайламай). Септік жалғаулармен көрсетілген кеңістіктік қатынастарды түсіну, заттардың, әрекеттердің, күйлердің, белгілердің, қасиеттер мен қасиеттердің (түс, пішін, шама, дәм) атауларын білдіретін сөздердің мағыналарын нақтылау және оларды пиктограммалармен байланыстыру негізінде оқушылардың экспрессивті сөздігін кеңейту. Сөз қорына объектілерді елеулі белгілері бойынша ажырату және жалпылау негізінде бөлінген қарапайым ұғымдарды білдіретін сөздерді, сондай-ақ түрлерді, жалпы және дерексіз жалпыланған ұғымдарды білдіретін сөздерді (жақсылық, жамандық, сұлулық) енгізу, экспрессивті сөздікте сан есімдерін бекіту (қалыптасқан сандық көріністер шегінде), қысқаша сипаттамалық әңгімелер құрастыру жемістер, жидектер, көкөністер;

36. Базовое содержание предмета "Коррекция недостатков развития речи" для 7 класса:
1) психологическая база речи. Родо-видовые обобщения по моделям для классификации, кинестетического праксиса и гнозиса. Стереогноз моделей букв "Л" и "А". Понимание и использование при общении мимических поз и реакций радости, восхищения, жестов приветствия, удивления, испуга, грусти. Операции сериации, синтеза предмета из его частей, стереогноза знакомых предметов, действий в ситуации для изображения (звуки природы – звуки речи). Точное выполнение двигательной программы с сохранением объема, точности, темпа, активности, координации. Развитие кинестетической организации движений пальцев рук на основе зрительного восприятия (по подражанию, по образцу) и самостоятельно (по словесной инструкции) на основе стимуляции двигательных импульсов, направленных к определенным группам мышц, формирования процессов кинестетического анализа и синтеза, кинестетических афферентаций движений пальцев рук, развития движений мимической мускулатуры по подражанию и словесной инструкции (зажмурить глаза, надуть щеки, поднять и нахмурить брови). Использование интонационной выразительности речи и умение слышать выразительность речи других. Развитие конструктивного праксиса, зрительно-моторной координации и двигательной памяти в процессе манипулирования предметами (кубиками, пазлами, мозаикой). Развитие двигательных стереотипов и графических способностей учащихся (штриховка, дорисовка, графические ряды). Закрепление связи действий и движений с глаголами и со словами, обозначающими пространственные координаты по типу игры "Веселые человечки";
2) понимание и произношение слов. Развитие фонематического восприятия на основе упражнений по различению контрастных гласных ([и-у], [и-о], [а-у], [е – у]) и близких по артикуляции согласных звуков в открытых слогах (по участию мягкого неба – [м-б], [н-д], по месту образования – [п-т], [пт], [м-н]). Формирование кинестетической основы артикуляторных движений в процессе развития орального праксиса при выполнении последовательно организованных движений (специальные комплексы артикуляторной гимнастики). Развитие двигательно-кинестетической обратной связи путем уточнения положения различных артикуляторных органов во время артикулирования правильно произносимых звуков, формирование нормативных артикуляторных укладов звуков в процессе нахождения и удержания необходимой артикуляторной позы (специальные комплексы артикуляторной гимнастики), преодоление индивидуальных затруднений. Повторение гласных и согласных (звонких и глухих, твердых и мягких) звуков, их различение, различение артикуляторно сходных звуков "Р и Л, М и Б", согласных носовых и ротовых (кинестетический контроль направления воздушной струи). Работа с деформированным словом, соотнесение слова и схемы, слова и модели. Работа с двусложными словами с двумя стечениями (клетка), четырехсложными словами из открытых слогов (гусеница). Дифференциация звонких и глухих, твердых и мягких согласных.
Использование слов приветствия на работе, утром, днем, вечером, различение оттенков "привет" и "Добрый день". Использование реплик и мимики при прощании: "Добрый день, здравствуй, привет (весело и бодро)". Способность к работе со стикерами (чтение и распределение реплик приветствия по сюжетам). Различение понятий "улыбка" и "смех". Активизация словаря по тематике "День рождения" (накрыть стол, подарок, слова благодарности), названия учебных предметов, предметов быта, норм и режима питания, основных продуктов питания (хлеб, крупа, мучные изделия, молоко и молочные продукты, сахар, овощи, фрукты, рыба) последовательности в обработке овощей и фруктов (сортировка, мытье, хранение). Наблюдение за словообразованием существительных с помощью суффикса -ші-, словообразованием глаголов, словообразованием прилагательных. Активизация словаря по тематике "Театр" (нарядно, красиво, сдать пальто, гардероб, купить программку, в фойе). Активизация предикативного словаря в ситуативном телефонном диалоге (сказать, снять трубку, набрать номер, мобильный телефон, слушаю, слова и фразы для представления себя, говорить прямо в трубку, внятно, не шепча, не крича). Понимание пространственных взаимоотношений, выраженных падежными окончаниями, расширение экспрессивного словаря учащихся на базе уточнения значений слов, обозначающих названия предметов, действий, состояний, признаков, свойств и качеств (цвет, форма, величина, вкус) и соотнесения их с пиктограммами. Введение в лексикон слов, обозначающих элементарные понятия, выделенные на основе различения и обобщения предметов по существенным признакам, а также слов, выражающих видовые, родовые и отвлеченные обобщенные понятия (добро, зло, красота), закрепление в экспрессивном словаре имен числительных (в пределах формируемых количественных представлений), совместное составление коротких описательных рассказов о фруктах, ягодах, овощах;

3) фразалық сөйлеу тілі және қарым-қатынас. Бейтаныс ересек адамға сөйлейтін сөз тіркестерін қолдану: тиісті ережелерді есте сақтау негізінде көлікке отыруға шақырудан сыпайы бас тарту (ешқашан бейтаныс адаммен жүруге келіспе, әрқашан отбасыңа немесе достарыңа қайда бара жатқаныңызды және кіммен бірге екенінді айт, өз атыңды айту керек және қашан болмайтын жағдайларды ажырата біл). Құттықтауларды, тілектерді құттықтау хатына жаза білу, кіші және үлкен сыйлықтарды тапсыру кезінде сөз тіркестерін, сыйлықты қабылдау кезінде сөз тіркестерін айта білу. Отбасы мүшелерінің күнделікті тұрмыстық қызметіне қатысу: сатып алу, тамақ дайындау, тазалау, жуу, жуу, ұсақ жөндеу. Үй-жайлардың, жиһаздардың, функциялардың, безендірудің мақсатын сипаттайтын, сөз тіркестерін бір-екі сөзбен, көрсетумен, қимылмен, сөз тіркестерін түрлендірумен толықтыратын "Пәтерге экскурсия (фотосуреттер немесе бейнелер бойынша)" үйлесімді әңгіме құру (жасыл кастрөл шкафта тұр. Көк кастрөл үстелде тұр. Шәйнектің артында сары кастрөл тұр). Модель бойынша фразаны жаттықтыру: зат есім (есімдік) плюс сын есім плюс етістік (мен театрда әдемі киінемін). Фотосуреттердің реттілігін орнату арқылы мұғалімнің сұрақтары бойынша әңгіме құрастыру – экскурсияның іздері бойынша, суреттерді көшірмелерге жабыстыру, бірнеше ұсынылған нұсқалардың ішінен стильге сәйкес келетін көшірмені таңдау.
Арнайы ұйымдастырылған коммуникативті жағдайларда диалогтық сөйлеуді мақсатты түрде оқыту (әңгімеде, тапсырмаларды орындау кезінде, үстел үсті ойындарымен сабақ барысында және т.б.). Жақсы таныс ертегілер мен әңгімелерді пиктографиялық кодтар, сөйлеу құралдары, мұғалімнің көмегімен әңгімелеу, сипаттамалық әңгімелерді бірлесіп құрастыру (ойыншық, сурет бойынша). Сөздік және сөзге қатысы жоқ қарым-қатынас құралдарын қолдана отырып, күнделікті мазмұны бар сюжеттік суреттер сериясы бойынша баяндау әңгімелерін құрастыру (пиктограммалар, сурет немесе заттың егжей-тегжейін көрсететін мұғалім-логопедтің қимылдары бойынша). Жеке тәжірибеден (мектеп медициналық кабинетінде, емханада, дәріханада дәрігерге бару) сұрақ-жауап формасы негізінде қысқа әңгімелер құрастыру. Рөлдік ойындарға қатысу "Біздің театр. Біздің қойылым" (сұраққа жауап Сіздікі қай орын?), "Телефонмен сөйлесу" (атыңды ата, қайдан қоңырау шалдың, не болғанын айт, қай жерде болғанын айт, ересек адамның айтқанын мұқият тыңда, айтқанын жаса), "Супермаркет" (белгілі бір тауарларды табуға көмектесуді сұра), "Туған күн" (Ерлан Сауле мен Сапарды шақырды және олар Ерланның ата-анасына өздері туралы айтып берді. "Комикстермен" жұмыс – "бұлтқа" өз атыңды, тегіңді, мекен-жайыңды, кімге және не беру керектігін жазу). "Менің Отаным", "Менің қалам", "Туған өлкенің көрікті жерлері" тақырыптарында әңгімелесу, сұрақтарға жауап беру және оларды қою мүмкіндігі ("Сен қай қалада тұрасың", "Қанша адам", "Қандай жиһаз", "Қандай бөлме", "Не істегенді ұнатасың?"), пиктограммалар немесе суреттер түрінде "Мен үйде не істеймін" әңгімесін, "Мен және менің отбасым" коллажын құрастыра отырып, олардың отбасы өміріндегі оқиғаларға ұқсас оқиғаларды бейнелейтін журналдар мен газеттерден фотосуреттер, суреттер таңдаңыз. Диалогты бастау (еліктеу бойынша) немесе ұйымдастырушы бағыттаушы көмекпен);

3) фразовая речь и общение. Использование фраз, которые говорят незнакомому взрослому: вежливый отказ на приглашение сесть в машину на основе заучивания соответствующих правил (никогда не соглашайся пойти с незнакомым человеком, всегда сообщай родным или друзьям, куда ты идешь и с кем, различай ситуации, когда надо называть своҰ имя, а когда нет). Умение составлять и записывать поздравления, пожелания на поздравительной открытке, произносить фразы при вручении подарков младшим и старшим, фразы в момент приема подарка. Участие в повседневной бытовой деятельности членов семьи: покупках, приготовлении пищи, уборке, мытье, стирке, мелком ремонте. Создание связного рассказа "Экскурсия по квартире (по фотографиям или видео)" с описанием назначения помещений, мебели, функций, убранства, дополняя фразы одним-двумя словами, показом, жестом, преобразованием фраз (Зеленая кастрюля стоит в шкафу. Синяя кастрюля стоит на столе. Желтая кастрюля стоит за чайником). Отработка фразы по модели: существительное (местоимение) плюс глагол плюс существительное плюс наречие или существительное (Я одеваюсь в театр нарядно. Мама сдает пальто в гардероб). Составление рассказа по вопросам педагога с помощью установления последовательности фотографий – по следам экскурсии, приклеивание картинок к репликам, выбор подходящей по стилистике реплики из нескольких предложенных.
Целенаправленное обучение диалогической речи в специально организованных коммуникативных ситуациях (в беседе, при выполнении поручений, в процессе занятий с настольно-печатными играми и т. д.). Рассказывание хорошо знакомых сказок и рассказов с помощью пиктографических кодов, речевых средств, с помощью учителя, совместное составление описательных рассказов (по игрушке, по картинке). Составление повествовательных рассказов по серии сюжетных картинок с бытовым содержанием с использованием речевых и неречевых средств общения (по пиктограммам, жестам учителя-логопеда, указывающим на деталь изображения или предмета). Совместное составление коротких рассказов на основе вопросно-ответной формы речи из личного опыта (посещения врача в школьном медкабинете, поликлинике, аптеке). Участие в ролевых играх "Наш театр. Наш спектакль" (ответ на вопрос какое у тебя место?), "Разговор по телефону" (назвать свое имя, откуда звонишь, рассказать, что случилось, где случилось, слушать внимательно, что скажет взрослый, сделать то, что тебе сказали), "Супермаркет" (просьба помочь найти те или иные товары), "День рождения" (Ерлан пригласил Сауле и Катю, Сауле и Катя рассказывают родителям Ерлана о себе, о том, где и с кем они живут. Работа с "комиксами" – вписывание в "облако" своего имени, фамилии, адреса, кому и что дарить). Умение беседовать, отвечать на вопросы и задавать их ("Где ты живешь", "Сколько человек", "Какая мебель", "Какая комната", "Что ты любишь делать?"), оформляя в виде пиктограмм или картинок рассказ "Что я делаю дома", коллаж "Я и моя семья", подбирать фотографии, картинки из журналов и газет с изображением событий, похожих на события из жизни их семьи. Инициирование диалога (по подражанию) или с организующей направляющей помощью);

4) оқу және жазу. Е, е, және, ю, мен әріптерімен жұмсақтықты белгілеу кезінде қатты және жұмсақ дауыссыздарды ажырату, сөздің соңы мен ортасындағы дауыссыздардың жұмсақтығын білдіретін ь әрпі. Қолжазба материалын оқу дағдысы, жалпы қауіпсіздік белгілері мен ақпараттарды Жаһандық оқу (тану) (тоқтату, қауіпті, улану, жеуге жарамсыз, ауысу, дүкен, дәріхана). Мұғалім-логопедтің көмегімен тақырыптық пиктографиялық стендтер құру және оқушылардың сабақтарда осы стендтерде ұсынылған ақпаратты "оқу", "жинау", "жұлу, "суару" пиктограммаларымен танысу. Пиктограммалармен жаттығулар. Әдеби шығармаларды оқу, иллюстрациялар мен картиналарды қарау, ертегілерді, өлеңдерді, қысқа әңгімелерді тыңдау, шығармалардың кейіпкерлерін атау (иллюстрацияларда көрсету). Тыңдау барысында өлеңдерді үйлестіру, содан кейін оларды барлық қол жетімді құралдармен дербес айту. Мұғалім-логопед оқыған мәтін бойынша драматизация ойындары, әріптер мен сөздерді оқу ("жаһандық оқу"), дауысты дыбыстардың артикуляциясын тиісті белгішелермен белгілеп "оқу", жазылған дыбыстарды әр түрлі дауыс күшімен, интонациямен айту. Белгілі бір суреттерге сәйкес сөздермен карталарды ашу: жаңбыр, қыс, қар, көктем, жаз. Пиктограммалармен қол қойылған сөздерді оқу және сөздердегі сол әріптерге А, Ә, О, Ө, У, Ү, Ұ, И, Е, П, Б, М, Т, Д, Н, Ң әріптерін қабаттастыру (төсеу). Танысқан сөздердегі әріптерді тану (ана, әке, әйел, орындық, үстел, үй). Дауысты дыбыстардың дыбыссыз артикуляциясы және оларды символдық кескіндер мен әріптермен байланыстыру. Таныс сөздерді заттармен, суреттермен, пиктограммалармен байланыстыру. Әріптерді буынға дәйекті түрде қосу-біріктіру (ма, му, мы, мо, ми), содан кейін кері буынға (бөлінген алфавит әріптерінен буындарды құрастыру), таныс сөздерден буындарды таңдау (ана, пана, атта, атпа), басылған\жазылған сөздегі тиісті буынға буыны бар картаны қолдану, инсульт және қарапайым Түрлі-түсті қарындаштармен, шарикті қаламдармен. Әріптер мен сандардың контурлық кескіндерін қағаз парағына, екі параққа — сандар мен әріптерге, А, Ә, О, Ө, У, Ү, Ұ, И, Е, У, П, Б, М, Т, Д, Н әріптерінің трафареттері бойынша "хат" (әріптердің мөлшері — 1-3 см) желімдеу. Контур сызықтары (нүктелері) бойынша әріптерді жазу, музыкалық аспаптардың ырғағы соққыларына немесе мұғалімнің шапалақтауына сай торкөз және жол дәптерге сызықтарды "жазу": ұзын сызық және қысқа сызық, бірдей сызықтар. Мектеп керек-жарақтарын пиктограммалармен байланыстыру, тиісті пәнді және оған арналған пиктограмманы таңдау: "Бормен қайда жазуға болады?", "Олар қағазға не жазады?", "Қарындашты қағаздан қалай өшіруге болады?".

4) чтение и письмо. Различение твердых и мягких согласных при обозначении мягкости буквами е, и, ю, я, буква ь для обозначения мягкости согласных в конце и в середине слова. Навык чтения рукописного материала, глобальное чтение (узнавание) распространенных знаков безопасности и информации (стоп, опасно, яд, не пригодно для еды, переход, магазин, аптека). Создание с помощью учителя-логопеда тематических пиктографических стендов и "чтение" учащимися информации, представленной на этих стендах на уроках. Знакомство с пиктограммами "собирать", "срывать", "поливать". Упражнения с пиктограммами. Чтение литературных произведений, рассматривание иллюстраций и картин, слушание сказок, стихов, коротких рассказов, называние героев (показ на иллюстрациях) произведений. Сопряженное договаривание стихов в ходе прослушивания, а затем самостоятельное рассказывание их с использованием всех доступных средства общения. Игры-драматизации по прочитанному учителем-логопедом тексту, чтение букв и слов ("глобальное чтение"), "чтение" обозначения артикуляции гласных звуков соответствующими значками, произнесение записанных звуков с разной силой голоса, интонацией.
Знакомство с буквами Т, Д. Раскладывание карточек с соответствующими словами на определенные картинки: дождь, зима, снег, весна, лето. Чтение слов, подписанных под пиктограммами и накладывание (подкладывание) букв А, Ә, О, Ө, У, Ү, Ұ, И, Е, П, Б, М, Т, Д, Н, Ң к этим же буквам в словах. Узнавание букв в изученных словах (мама, папа, баба, стул, стол, дом). Беззвучная артикуляции гласных и соотнесение их с символическими изображениями и буквами. Соотнесение знакомых слов с предметами, картинками, пиктограммами. Последовательное соединение букв в слог-слияние (ма, му, мы, мо, ми), затем в обратный слог (составление слогов из букв разрезной азбуки), выделение слогов из знакомых слов (мама, машина), прикладывание карточки со слогом к соответствующему слогу в напечатанном\написанном слове, обводка и штриховка простыми, цветными карандашами, шариковыми ручками. Наклеивание контурных изображений букв и цифр на лист бумаги, на два листа — цифры и буквы, "письмо" по трафаретам букв А, Ә, О, Ө, У, Ү, Ұ, И, Е, У, П, Б, М, Т, Д, Н (размер букв — 1-3 см). Письмо букв по контурным линиям (точкам), "письмо" линий в тетради в клетку и в линейку под ритмичные удары музыкальных инструментов или хлопки учителя: длинная линия и короткая линия, одинаковые линии. Соотнесение школьных принадлежностей с пиктограммами, выбор соответствующего предмета и пиктограммы к нему: "Где можно писать мелом?", "Чем пишут на бумаге?", "Чем можно стереть карандаш с бумаги?".

Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
37. Бағдарламада ұсынылған оқыту мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгіде бірінші белгі – сыныбын, екінші және үшінші белгі – бөлімнің және бөлімшенің реттік санын, төртінші белгі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 5.1.1.1 кодында "05 - сыныбы, "1.1" - бөлім және бөлімше, "1" - оқыту мақсатының реттік саны.
38. Оқу мақсаттары бөлімдер мен сыныптар бойынша берәлген:
1) "Тілдің психологиялық базасы" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
1.1. Сенсорлы гнозис және праксис
5.1.1.1 қоршаған орта дыбыстарын тындау, естуінің шоғырлануын көрсету
6.1.1.1 берілген темппен ырғақта қол саусақтарын айналдырып қиымлдар жасау
7.1.1.1 әртүрлі массажерларды (арнайы және алмастырушы) қолданып, өз бетінше 2-3 тәсілден массаж жасау
5.1.1.2 жақын жерде қозғалып келе жатқан затты көзімен бақылау (көлденеңінен, тігінен, шеңбер бойынша, алдыға/артқа) бір минут
6.1.1.2 қорапқа ұсақ заттарды бір мезгілде үлгі бойынша, әртүрлі тәсілмен, екі қолмен салу
7.1.1.2 таныс заттарды нақты түрлі түсті, бейнелік, толық емес, бір-біріне салынған суреттерден 10-15 секундта тану
5.1.1.3 адамның түріне, фотосуретіне 30 секунд көзін тоқтату
6.1.1.3 дене мүшелері, басымен, артикуляция мүшелері, саусақтарымен үлгі және сөздік нұсқау бойынша ерікті қимылдар орындау: жеке, кезектескен, бірінен соң бірі, қимылдар сериясы
7.1.1.3 қимылдарды етістіктермен, кеңістіктік координаталарды білдіретін сөздермен "Көңілді адамдар" типі бойынша үйлестіру
5.1.1.4 таныс затты жеке бөліктері, оларға тән дыбыстары (дыбыс шығаратын ойыншықтар) бойынша, сипап сезіп тану
6.1.1.4 дыбыс көзін табу және орнын белгілеп, көрсету
7.1.1.4 сөзге қатысы жоқ дыбыстардың күшін (қатты-ақырын) және алыстығын (алыс-жақын) табиғат дыбыстарын ажырату
5.1.1.5 ырғақты суретті дыбыстың күшін ажырата отырып қайталау (екіден төртке дейінгі сигналдар)
5.1.1.6 қозғалыссыз көзден жоғары, төмен, көз бойындағы, қарама-қарсы тұрған затты көзімен бақылау 1 минут бойы
1.2. Жоғарғы психикалық функциялар қызмет элементтері
5.1.2.1 адамға қажетті киім мен аяқ киімді сыртқы түріне, көңіл-күйіне қарай-дәлелмен таңдау
6.1.2.1 бөлік пен бүтінді тақырыптық суреттерде, сюжеттік картиналарда, Равен матрицаларында, қарапайым басқатырғыштар композицияларында байланыстыру
7.1.2.1 топтастыру моделі спецификациясы бойынша түрліне қарай жалпылау
5.1.2.2 тиісті мимикалық және пантомимикалық позаларды қабылдап, зейінді көрсету және қоршаған оқиғаларға жауап беру
6.1.2.2 бірізділік бойынша есту жадының жеткілікті көлемді көрсете отырып,, сөйлемдегі сөздерді құрастыру, содан кейін қайталанатын қайталау-тізбек бойынша: Мен; Мен қалаймын; Мен жүргім келеді
7.1.2.2 адекватты интонацияға сәйкес келетін мимикалық реакцияларды тану
5.1.2.3 схемалық сенсорлық жоспар бойынша тақырыпты тыңдау, қарау және тактильді зерттеу
6.1.2.3 құбылыстар мен оқиғалардың себептері мен салдарын, логикасын анықтау: басында не болды, содан кейін не болды-4-5 сюжеттік суреттер сериясы бойынша
7.1.2.3 бір ұсыныстан екі-үш жалпы қозғалыс тізбегін, заттарды екі қолмен ұстап тұрған екі элементтің тіркесімін қайталау
5.1.2.4 өткен тақырыптар бойынша зат, сурет және питограмманыы сәйкестендіру
6.1.2.4 айнаға өзіне қарап, сыртқы келбетіне сын көзбен қарау, бағалау, жөндеуге тырысу (шашын, киімін, т.б.)
7.1.2.4 адамдардың сезімдері мен қажеттіліктері туралы тыңдалған мәтіннің жалпы нақты мазмұнын тиісті мимикалық позамен, мазмұнның тақырыппен, суретпен, пиктограммамен және сөзбен байланысын түсіну
5.1.2.5 практикалық іс-әрекет процесінде жануарларға қамқорлық пен қауіпсіз мінез-құлықты көрсету
5.1.2.6 қызығушылық пен қызығушылықты көрсете отырып, қоршаған оқиғаларға, диалогтарға көрнекі назар мен реакцияны шоғырландыру

Параграф 2. Система целей обучения
37. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 5.1.2.1 "5" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
38. Система целей обучения дана по разделам и классам:
1) раздел "Психологической базы речи":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
1.1. Сенсорный гнозис и праксис
5.1.1.1 слушать звуки окружающей действительности, демонстрируя слуховое сосредоточение
6.1.1.1 выполнять круговые вращения кистей рук совместно с речью в заданном темпе и ритме
7.1.1.1 самостоятельно выполнять 2-3 приема самомассажа рук с использованием различных массажеров (специальных и импровизированных)
5.1.1.2 прослеживать взглядом движущийся, близко расположенный предмет (по горизонтали, по вертикали, по кругу, вперед/назад) в течение 1 минуты
6.1.1.2 складывать в коробку мелкие предметы одновременно двумя руками разными захватами по образцу
7.1.1.2 узнавать знакомые предметы в конкретном цветном, силуэтном и неполном, зашумленном изображении за 10-15 секунд
5.1.1.3 фиксировать взгляд на лице человека, на фотографии в течение 30 секунд
6.1.1.3 выполнять произвольные движения различных частей тела, головы, артикуляционных органов, пальцев и кистей рук по образцу и по словесной инструкции: отдельные, попеременные, последовательные движения и серии движений
7.1.1.3 устанавливать связи действий и движений с глаголами и со словами, обозначающими пространственные координаты по типу игры "Веселые человечки"
5.1.1.4 узнавать знакомый предмет по отдельным деталям, по характерным звукам (звучащие игрушки), на ощупь
6.1.1.4 определять местонахождение источника звука и указывать в его сторону жестом
7.1.1.4 различать силу (громко-тихо) и удаленность (близко-далеко) неречевых звуков, подражая звукам и голосам природы
5.1.1.5 воспроизводить ритмические структуры (от двух до четырех ритмических сигналов), различая силу звука, темп и ритм звучания
5.1.1.6 фиксировать взгляд на неподвижном предмете, расположенном выше, ниже и на уровне глаз, напротив (справа, слева) в течение 1 минуты
1.2. Элементы высших психических функций
5.1.2.1 подбирать необходимую одежду и обувь человеку по его внешнему виду, по настроению, - с аргументацией
6.1.2.1 соотносить часть и целое в предметных картинках, сюжетных картинах, на матрицах Равена, простых пазл-композициях
7.1.2.1 выполнять родо-видовые обобщения по моделям для классификации
5.1.2.2 демонстрировать концентрацию внимания и реагировать на окружающие события, принимая адекватные мимические и пантомимические позы
6.1.2.2 наращивать слова в предложении с последующим отраженным повтором - по цепочке: я; я хочу; я хочу гулять; я хочу гулять один, демонстрируя достаточный объем линейной слуховой памяти
7.1.2.2 распознавать мимические реакции, адекватные воспринятой интонации
5.1.2.3 прислушиваться, вглядываться и тактильно исследовать предмет по схематическому сенсорному плану
6.1.2.3 определять причины и следствия, логику явлений и событий: что было в начале, а что потом,- раскладывая серию из 4-5 сюжетных картин
7.1.2.3 повторять с одного предъявления цепочку из двух-трех общих движений, комбинацию из двух элементов, удерживая предметы двумя руками
5.1.2.4 соотносить предмет, рисунок и пиктограмму в рамках изучаемых тем
6.1.2.4 смотреть на себя в зеркало, критически оценивать свой внешний вид, стремиться устранить недостатки в одежде, прическе, уметь приосаниться
7.1.2.4 демонстрировать понимание общего фактического содержания прослушанного текста о чувствах и потребностях людей адекватной мимической позой, соотнесением содержания с предметом, предмета с картинкой, пиктограммой и словом
5.1.2.5 демонстрировать заботливое отношение к животным и безопасное поведение в процессе практических действий
5.1.2.6 концентрировать зрительное внимание и реагирование на окружающие события, диалоги, демонстрируя интерес и вовлеченность

2) "Сөздерді түсіну және айту" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
2.1. Сөздің дыбыстық-буындық құрамы
5.2.1.1 еліктеуге арналған тыныс алу- дауыстық және артикуляциялық жаттығулар. Дұрыс физиологиялық (диафрагмалық-қабырға) тыныс алуды, қысқа және үнсіз тыныс алуды (иықты көтермей), тыныш және бірқалыпты (ұртты толтырмай) дем шығаруды бекіту
6.2.1.1 жалпы артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау процесінде берілген позаны ұстаңыз (еліктеу және ауызша нұсқау бойынша)
7.2.1.1 қарама-қарсы дауысты дыбыстарды ([и-у], [и-о], [а-у], [е-у]) және артикуляцияға жақын дауыссыз дыбыстарды ашық буындарда (жұмсақ таңдайдың қатысуымен: [м-б], [н-д]; жасалу орны бойынша: [п-т], [тна], [м-н]
5.2.1.2 дауысты дыбыстарды біртіндеп айта білу, олардың санын көбейту.
6.2.1.2 дыбыстарды айту кезінде еріннің орналасуын бейнелейтін суреттерге сүйене отырып, олардың дыбыссыз артикуляциясын қабылдау негізінде объективті суреттер-символдарға сүйене отырып, дыбыстарды айту
7.2.1.2 саналы түрде дұрыс айтылатын дыбыстарды артикуляциялау кезінде әртүрлі артикуляциялық мүшелерінің қалпын (позицияларын) көбейту
5.2.1.3 үлгі бойынша дыбыстау процесінде бір буыннан екіншісіне біркелкі ауысу
6.2.1.3 ақаулы фонемалары жоқ ашық буындардың құрылымының үш буынды сөздерін анық және тұтас айту (Асық ал, ата!"
7.2.1.3 саналы түрде қажетті артикуляциялық позаны табу және ұстап тұру процесінде дыбыстардың нормативтік артикуляциялық тәсілдерін жаңғырту (артикуляциялық гимнастиканың арнайы кешендері)
5.2.1.4 ысқырық және ызың фонемалардың жеке айтылуын дифференциациялау (с-ш, з-ж, ц-с)
6.2.1.4 ерте және орта онтогенездің дауыссыз дыбыстарымен дауысты дыбыстардың тіркесімін айту [м,б,п, т, д, н, к, г, х, в, ф]
7.2.1.4 3-4 элементтен (артикуляциялық гимнастиканың арнайы кешендері) жүйелі түрде жасалған қозғалыстарды орындау
5.2.1.5 қойылған дыбыстарды айту кезінде күш-жігерді, дыбыстарды, буындарды, сөздерді анық және нақты айтуға ұмтылуды көрсету
6.2.1.5 жеке айтылу қиындықтарын жеңе отырып, басында немесе соңында (нан, тас) бір буынды сөздерді анық айту
7.2.1.5 дауысты дыбыстарды, жұптасқан дауысты және дауыссыз, қатты және жұмсақ дауыссыздарды ажырату, артикуляциялық ұқсас дыбыстарды [Р және Л], [М және Б] ажырату, мұрын және ауыз дауыссыз дыбыстары, ауа ағынының бағытын кинестетикалық бақылауды жүзеге асыру
5.2.1.6 дыбыстарды жеке күйде дұрыс және айқын айту, дауыстылар [а, ә, у, о, і], дауыссыздар [т, м, с, х], оларды сөздің басы мен соңында ажырату
5.2.1.7 екі-үш буынды сөздерді дауысыз дыбыстар қатар келмейтін жағдайда және жабық буында (шана, телефон, қалашық), дауыссыз дыбыстар қатар келген жағдайда (алма, ескерткіш, бастық, сатушы, Ақмарал) анық айту, йот дауысты дыбыстары бар сөздер (а, е), дифтонгтың орнын анықтау
5.2.1.8 екі буынды сөздерді тұйық буынмен және ортасында (Нұрлан, Асқар), үш буынды сөздерді тұйық буынмен (телефон, қалампыр) анық айту
5.2.1.9 бір, екі, үш буынды сөздердің ырғақты үлгісін үлгі бойынша көбейту
5.2.1.10 артикуляция мүшелерінің орналасуын атау және білу
2.2. Сөздің семантикалық құрылымы
5.2.2.1 ата-аналардың, мұғалімдердің аты-жөнін, жасын, атын және әкесінің атын, айналасындағылардың, өмірге қажетті заттардың аттарын білу және сұрау бойынша атай білу
6.2.2.1 үйіңнің мекен-жайын, мектептің (балалар үйінің) мекен-жайын, елдің, астананың атауларын білу және сұрау бойынша атай білу
7.2.2.1 жақын сөздер мен сөз тіркестерінің мағыналарының реңктерін ажырату: "күлімсіреу" және "күлкі", "сәлем" және "Қайырлы күн", қоштасу және сәлемдесу кезінде мимиканы қайталау ("Қайырлы күн, сәлем, сәлем (көңілді және көңілді)
5.2.2.2 сөйлеуде адамның бет-әлпетін, эмоциясын, көңіл-күйін (жақсы, жаман, қалыпты), эмоциясын (қуаныш), қайғысын (мұңаюын), білдіретін сөздерді белсенді қолдану), күйлер (қайғыру, ауыру, біреуді сағыну)
6.2.2.2 сөйлеуде "әдептілік" тақырыбында етістік, номинативті және атрибутивті сөздікті қолдану: қалай дұрыс жүру керек (тура), отыру (түзу), тұру (тез, бірақ асықпау), қолды ұстау, қарау, жөтелу, түшкіру, күлу, тұру, кезекте тұру, жол беру, есікті ашу, мейірімді болу
7.2.2.2 "Туған күн" тақырыбы бойынша әртүрлі грамматикалық категориялардың сөздерін түсіну және белсенді қолдану: үстел, сыйлық, алғыс сөздерін қою
5.2.2.3 практикалық материалда сөзжасау дағдыларын қолдану
6.2.2.3 "Әдептілік" тақырыбы бойынша сын есімге жұпты саналы түрде таңдау: әдепсіз-жағымсыз, сыпайы-жағымды
7.2.2.3 мұғалім-логопедпен бірге бақылау және –шы жұрнағы арқылы сөзжасау
5.2.2.4 көкөністерді, жемістерді, ағаштарды, саңырауқұлақтарды, бөлме өсімдіктерін және үй жануарларын атау, тану, түсі, пішіні және дәмі бойынша салыстыру
6.2.2.4 сөйлеу этикетінің сөздерін саналы және белсенді қолданыңыз: рахмет, кешіріңіз, өтінемін
7.2.2.4 оқу пәндерінің, тұрмыстық заттардың, негізгі тағамдардың атауларын ажырату және қолдану: нан, жарма, ұн өнімдері, сүт және сүт өнімдері, қант, көкөністер, жемістер, балық, тамақтану нормалары мен режимі туралы түсінікке ие болу
5.2.2.5 бөлме өсімдіктері мен жануарларға, жиһазға, киімге күтім жасау әрекеттерінің мағынасы бар етістік және номинативті лексиканы түсіну және белсенді қолдану, жуу, сүрту, тазалау, шаю, жуу, жанармай құю, түзету, жасау (тазалау) сөздерінің мағыналарын ажырату, септіктердің жалғауларын түсіну
6.2.2.5 "Киім және сән" тақырыбы аясында әртүрлі грамматикалық категориялардың сөздерін түсіну, саналы және белсенді қолдану: мерекелік киім, зергерлік бұйымдар, моншақтар, шаш үлгісі, қол, шаш күтімі, тарақ, өзін-өзі күту, суық, жылы, ыңғайлы
7.2.2.5 мұғалім- логопедтің көмегімен көрнекі тіректер арқылы етістіктерде көбейте білу және көкөністер мен жемістерді өңдеудегі жүйелілік: сұрыптау, жуу; сақтау (тамақ), етістіктердің префиксальды сөзжасамын қадағалау( жуу, сақтау, сұрыптау, тастау)
5.2.2.6 осы және өткен шақ зат есімдері мен етістіктерінің көптік жалғауын көпше жалғауымен түсіну және қолдану
6.2.2.6 "Денсаулық" тақырыбы аясында әртүрлі грамматикалық категориялардың сөздерін түсіну, саналы және белсенді қолдану: спорт, дене шынықтыру, жаттығу)
7.2.2.6 "Театр" тақырыбы бойынша әр түрлі грамматикалық категориялардың сөздерін ажырату және қолдану: талғампаз, әдемі, пальто, гардероб, бағдарлама сатып алыңыз, фойеде
5.2.2.7 зат есімнің кішіреіткіш мән беретін жұрнақтардың мағынасын түсіну және қолдану (-ше,- ша)
6.2.2.7 адамның негізгі сезімдерін, тәжірибелері мен қажеттіліктерін білдіретін әртүрлі грамматикалық категориялардың (тыныштал, кейбір жағдайларда ренжіме, кездейсоқ ауырған немесе ренжіткен, қиындық тудырған, мейірімді, сюжеттік суреттерден мінез-құлық ерекшеліктерін анықтайтын жағдайлар сөздерін түсіну, саналы және белсенді қолдану
7.2.2.7 кеңістіктік жағдайларды септік жалғауларын түсіну
5.2.2.8 "Менің денем және мен", "Менің үйім, менің отбасым" (дымқыл, құрғақ) тақырыптары бойынша сын есімдер мен зат есімдерді, дене мүшелерінің атаулары мен белгілерін және олардың функцияларын, сыртқы түрі мен сипатын, дәретхана заттарын қолдана отырып, "сәйкестік" байланыс түрімен сөз тіркестерін құрастыру
7.2.2.8 ситуациялық телефон диалогында предикативті сөздік пен ілеспе үстеулер мен зат есімдерді ажырату және қолдану: айту, телефонды көтеру, теру, ұялы телефон, тыңдау, үшін таныстыру ("Ақмарал тыңдайды", "Әңгімені аяқтайды"), тікелей телефонға сөйлеу, анық, сыбырламау, айқайламау, мұқият тыңдау
5.2.2.9 сөйлеу кезінде етістіктерді қолданыңыз: жуыну, шомылу, киіну, шешіну, тарау
7.2.2.9 абстрактілі және жалпылау ұғымдарын білдіретін сөздердің мағыналарын түсіну және ажырату (жақсылық, жамандық, сұлулық)
5.2.2.10 әр түрлі интонациясы мен қарқыны бар сөздерді анық айту (еліктеуге негізделген)
7.2.2.10 сандық атауларды түсіну, ажырату және белсенді қолдану (қалыптасқан сандық көріністер шегінде)
5.2.2.11 үш буынды сөздерді қиылысқан және жабық буынмен (ескерткіш, бастық, сатушы, Ақмарал) анық айту

2) раздел "Понимание и произношение слов":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
2.1. Звуко-слоговая структура слова
5.2.1.1 выполнять дыхательные-голосовые и артикуляционные упражнения по подражанию, выдерживая правильное физиологическое (диафрагмально-реберное) дыхание: короткий и бесшумный вдох (не поднимая плечи), спокойный и плавный выдох (не надувая щек)
6.2.1.1 удерживать заданную позу в процессе выполнения упражнений общей артикуляторной гимнастики (по подражанию и по словесной инструкции)
7.2.1.1 различение контрастных гласных ([и-у], [и-о], [а-у], [е-у]) и близких по артикуляции согласных звуков в открытых слогах (по участию мягкого неба: [м-б], [н-д]; по месту образования: [п-т], [тна], [м-н]
5.2.1.2 плавно тянуть ряд гласных, наращивая их количество
6.2.1.2 произносить поставленные звуки с опорой на предметные картинки-символы, на основе восприятия их беззвучной артикуляции, с опорой на картинки, изображающие положение губ при произнесении звуков
7.2.1.2 воспроизводить положения различных артикуляторных органов во время артикулирования правильно произносимых звуков
5.2.1.3 плавно переключаться с одного открытого слога на другой в процессе произношения по образцу
6.2.1.3 произносить достаточно четко и плавно трехсложные слова конструкции из открытых слогов, не содержащие дефектных фонем "(Асық ал, ата!"
7.2.1.3 воспроизводить нормативные артикуляторные уклады звуков в процессе нахождения и удержания необходимой артикуляторной позы (специальные комплексы артикуляторной гимнастики)
5.2.1.4 различать на слух свистящие и шипящие фонемы [с-ш, з-ж, ц-ч] в изолированной позиции
6.2.1.4 произносить звукосочетания гласных с согласными раннего и среднего онтогенеза [м, б, п, т, д, н, к, г, х, в, ф]
7.2.1.4 выполнять последовательно организованные движения из 3-4 элементов (специальные комплексы артикуляторной гимнастики)
5.2.1.5 демонстрировать старание при произнесении поставленных звуков, стремление к четкому и внятному проговариванию звуков, слогов, слов
6.2.1.5 отчетливо произносить односложные слова со стечениями в начале или конце (нан, тас), преодолевая индивидуальные затруднения в произношении
7.2.1.5 повторять, различать гласные, парные звонкие и глухие, твердые и мягкие согласные, различать артикуляторно сходные звуки [Р и Л]; [М и Б], согласные носовые и ротовые, осуществляя кинестетический контроль направления воздушной струи
5.2.1.6 произносить правильно и отчетливо гласные [а, ә, у, о, і], согласные [т, м, с, х], в изолированной позиции, различать их в начале или в конце слов
5.2.1.7 отчетливо произносить слова из двух-трех слогов без стечения и со стечением в середине (шана, телефон, қалашық), (алма, ескерткіш, бастық, сатушы, Ақмарал) слова с йотированными гласными [а, е]- сопряженно, по подражанию, по образцу- в зависимости от индивидуальных возможностей, определять место дифтонга в слове
5.2.1.8 отчетливо произносить двусложные слова с закрытым слогом и стечением в середине (Нұрлан, Асқар), трехсложные слова с закрытым слогом (телефон, қалампыр)
5.2.1.9 воспроизводить по образцу ритмический рисунок одно-, двух-, трҰхсложных слов
5.2.1.10 называть и знать место расположения органов артикуляции
2.2. Семантическая структура слова
5.2.2.1 назвать по запросу свое имя и фамилию, возраст, имя и отчество родителей, педагогов, названия окружающих, самых необходимых для жизни, предметов
6.2.2.1 назвать по запросу свой домашний адрес, адрес школы (детского дома), названия страны, столицы
7.2.2.1 различать оттенки значений близких по смыслу слов и выражений: "улыбка" и "смех", "привет" и "добрый день", подавать реплики и воспроизводить мимику при прощании и приветствии ("добрый день, здравствуй, привет (весело и бодро)
5.2.2.2 активно использовать в речи слова, обозначающие выражение лица, эмоции, настроение человека (хорошее, плохое, нормальное), его эмоции (радость-(ный), печаль(-ный), грусть(-ный)), состояния (грустить, болеть, скучать по кому-либо)
6.2.2.2 употреблять в речи глагольный, номинативный и атрибутивный словарь по тематике "хорошие манеры": как правильно ходить (ровно), сидеть (прямо), вставать (быстро, но не торопиться), держать руки, взгляд, кашель, чихание, смех, стоять, сидеть в очереди, уступить место, открыть дверь, быть доброжелательным
7.2.2.2 понимать и активно использовать слова различных грамматических категорий по тематике "День рождения": накрыть стол, подарок, слова благодарности
5.2.2.3 различать на практическом материале префиксальные и залоговые отношения глагола
6.2.2.3 подбирать пару к прилагательному по тематике "Хорошие манеры": невежливый - неприятно, вежливый – приятно
7.2.2.3 наблюдать и совместно с учителем-логопедом проводить практическое словообразование существительных с помощью суффикса -шы-
5.2.2.4 называть, распознавать, сравнивать по окраске, форме и вкусу овощи, фрукты, деревья, грибы, комнатные растения и домашних животных
6.2.2.4 активно употреблять слова речевого этикета: спасибо, извините, пожалуйста
7.2.2.4 различать и употреблять в речи названия учебных предметов, предметов быта, основных продуктов питания: хлеб, крупа, мучные изделия, молоко и молочные продукты, сахар, овощи, фрукты, рыба иметь
5.2.2.5 активно использовать глагольную и номинативную лексику со значением действий по уходу за комнатными растениями и животными, мебелью, одеждой, различая значения слов мыть, вытирать, чистить, полоскать, стирать, заправлять, расправлять, делать (уборку), конструировать словосочетания со связью "предложно-падежное управление"
6.2.2.5 активно употреблять слова различных грамматических категорий в рамках темы "Одежда и мода": праздничная одежда, украшения, бусы, прическа, уход за руками, волосами, причесываться, ухаживать за собой, холодно, тепло, удобно
7.2.2.5 называть, используя глаголы, последовательность в обработке овощей и фруктов: сортировать, мыть; хранить
5.2.2.6 употреблять множественное число существительных и глаголов настоящего и прошедшего времени с безударным окончанием во множественном числе
6.2.2.6 активно употреблять слова различных грамматических категорий в рамках темы "Здоровье": спорт, физкультура, делать зарядку)
7.2.2.6 различать и употреблять в речи слова различных грамматических категорий по тематике "Театр": нарядно, красиво, сдать пальто, гардероб, купить программку, в фойе
5.2.2.7 употреблять уменьшительно-ласкательные суффиксы существительных (-ше,- ша)
6.2.2.7 употреблять слова различных грамматических категорий, обозначающие основные ощущения, переживания и потребности человека
7.2.2.7 использовать предлоги и падежные окончания, обозначающие пространственные отношения
5.2.2.8 конструировать по образцу словосочетания с типом связи "согласование", используя прилагательные и существительные по тематикам "Мое тело и я", "Мой дом, моя семья" (мокрый, сухой), названия и признаки частей тела и их функций, внешности и характера, предметов туалета
7.2.2.8 различать и употреблять в речи предикативный словарь и сопутствующие наречия, существительные в ситуативном телефонном диалоге: сказать, снять трубку, набрать номер, мобильный телефон, слушаю, для представляться ("Акмарал слушает", "заканчиваю разговор"), говорить прямо в трубку, внятно, не шептать, не кричать, слушать внимательно
5.2.2.9 использовать в речи глаголы: умывается, купается, одевается, раздевается, причесывается
7.2.2.9 понимать и различать значения слов, обозначающих отвлеченные и обобщенные понятия (добро, зло, красота)
5.2.2.10 отчҰтливо произносить слова с различной интонацией и темпом (на основе подражания)
7.2.2.10 различать и активно использовать имена числительные (в пределах формируемых количественных представлений)
5.2.2.11 внятно сопряженно произносить трехсложные слова со стечением и закрытым слогом (памятник, начальник, продавец, Акмарал)

3) "Фразалық сөйлеу тілі және қарым-қатынас" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
3.1. Сөйлем және мәтін
5.3.1.1 Өз атынан эмоциямен (педагогтың көмегімен) хабарлама түріндегі екі сөзден құралған сөйлемдерді құру ("Мен...", "Біз..."), екінші жақтан ("Сен...", "Сендер..."), үшінші жақтан ("Ол...", "Олар..."), "графикалық көмекті" символикалық суреттерді, бсқа да көрнекіліктерді қолданып
6.3.1.1 басшылық көмекпен практикалық әрекеттер туралы әңгіме құрастыру
7.3.1.1 бейтаныс ересек адамға айтатын сөз тіркестерін білу, суреттерден сыпайы бас тарту туралы сөздерді білу және айту
5.3.1.2 сөздерді, сын есімдерді септіктерде дұрыс қолданып, жақсы таныс заттарды қолданып, жай жайылма сөйлемдер құру
6.3.1.2 сурет-графикалық жоспар құру (қажетті суреттерді немесе диаграммаларды таңдап, ретке келтіріп)
7.3.1.2 өткен тақырыптар бойынша фразалық модельдерді қолдана отырып, үй - жайлардың, жиһаздардың, безендірудің сыртқы түрі мен мақсатын сипаттай отырып, "Пәтерге саяхат (фотосуреттер немесе бейнелер бойынша)" үйлесімді әңгіме құрастыру
5.3.1.3 логопед соңынан тақпақ, санамақтарды қайталау
6.3.1.3 моделге сәйкес сөз тіркесін жасау: сын есім плюс зат есім плюс зат есім (есім сөз)плюс етістік (Әдепті бала дәрігерге алғыс айтады) мұғалім-логопедтің басшылығымен
7.3.1.3 сөз тіркесін бір-екі сөзбен, көрсетумен, қимылмен толықтыру, түрлендіру, предикаттың бетін, уақыты мен санын, субъектінің немесе толықтырудың бетін, санын және жынысын өзгерту, белгілер мен сөздер-заттарды ауыстыру, грамматикалық және тақырыптық контекстті өзгертпеей (шкафта Жасыл кастрөл бар. Көк кастрөл үстелде тұр. Шәйнектің артында сары кастрөл тұр)
5.3.1.4 қысқа қарапайым ертегілердің, әңгімелердің сюжеттерін иллюстрацияға сүйене отырып қол жетімді деңгейде түсіну және өз сөзімен жеткізу
6.3.1.4 есіктердің ашылуымен бірге жүретін жол беру, ауыр салмақ көтеруге көмектесу, өз орныңызды алу туралы ұсыныс жасау
7.3.1.4 модель бойынша сөз тіркестерін құру: зат есім (есімдік) плюсзат есім плюс етістік "Кино" тақырыбындағы зат есім. Театр. Көрме" (Мен театрға әдемі киінемін. Анам пальтосын гардеробқа тапсырады)
5.3.1.5 сөйлеу әрекетіне қызығушылық таныту, жеке сөздерді, сөз тіркестерін айтуға және қайталауға деген ұмтылыс – эмоционалды бірлік аясында, табиғат немесе отбасы туралы әңгімеде өзара әрекеттесуге ұмтылу
6.3.1.5 адамның мінезін анықтау сюжеттік сурет бойынша, модель бойынша сөйлемдер құрастыру кезіндегі оның әрекеттері: зат есім (есімдік) плюс етістік-есімдік плюс сын есім (Ол төбелеседі-ол зұлым), ойын-әңгімеге қатысу
7.3.1.5 Мұғалім-логопедтің сұрақтары бойынша фотосуреттердің реттілігін орнатып, кезінде-экскурсияның іздері бойынша арқылы әңгіме құру, суреттерді көшірмелерге жапсыру
5.3.1.6 “Үй өсімдіктеріне күтім жасау" туралы модель бойынша әңгіме (3-5 сөйлемнен)
6.3.1.6 киім үлгілері, шаш үлгілері бейнеленген журналдарды қарауды және талқылауды бастау, киім үлгілері мен шаш үлгілерін талқылау бойынша диалогқа қатысу, "Қуыршақты киіндір" ойынын ойнау
7.3.1.6 ұсынылған бірнеше жолдан стильге сәйкес келетін репликаны таңдау арқылы әңгімелер құру
5.3.1.7 “Үй жануарлары (қоян, мысық, ит)" сенсорлық жоспары, фото және бейнематериалы бойынша сипаттама-әңгіме құру, "Менің сүйікті тағамым"
6.3.1.7 суреттерде бейнеленген өмірлік жағдайларды талдау элементтерімен "Кімдікі дұрыс, кімдікі дұрыс емес?", дауды жүргізу ережелерін сақтай отырып, әңгімелесушілердің мәлімдемелерін өз бақылауларымен толықтыру
7.3.1.7 тапсырмаларды орындау кезінде, үстел үсті ойындарымен сабақ барысында әңгімені бастау және өрістету
5.3.1.8 жалпы талаптар мен ережелерді саналы түрде орындай отырып, тыйым салу белгілерін ұжымдасып, бояуға қатысу (саябаққа экскурсия ізімен)
6.3.1.8 бірінші, екінші және үшінші жақтан ұйымдастырушылық және бағыттаушы көмекті пайдалана отырып: графикалық кеңестер, символдық бейнелер және басқа да көрнекі тіректер арқылы қысқаша сипаттама әңгімелер құрастыру ("Мен нан сатып аламын", "Біз мерекеге торт сатып аламыз", "Ол...", "Олар...)-
7.3.1.8 жақсы таныс ертегілер мен әңгімелерді пиктографиялық кодтардың, сөйлеу құралдарының көмегімен-мұғалімнің басшылығымен айтып беру
5.3.1.9 модельдер бойынша сөз тіркестерін тұжырымдау: зат есім плюс зат есім, зат есім плюс етістік, сын есім плюс зат есім плюс етістік: Менің көзім бар, кітапты көремін, мұрным бар , гүлді иіскеймін (тексеру)
6.3.1.9 жеке тәжірибеден сұрақ-жауап сөйлеу формасы негізінде қысқа әңгімелер құрастыру
7.3.1.9 мұғалім-логопед бірге пішіні, түсі, мөлшері, дәмі көрсетілген сипаттамалық әңгімелер құру- жемістер, жидектер, көкөністер туралы (нақты тақырып бойынша, муляж, сурет бойынша)
5.3.1.10 бояғышты таңдау, киім элементтерін бейнелеу және атау: жаға, қалта, жең, сын есімдермен үйренген келісімдерді қолдана отырып, киім заттарын салыстыру арқылы портреттерді, досыңызды, тәрбиеші немесе ата-анаңды түсіндіруге қатыс: көгілдір куртка, ал шалбар қара
7.3.1.10 сөздік және сөзге қатысы жоқ қарым-қатынас құралдарын қолдана отырып, күнделікті мазмұны бар сюжеттік суреттер сериясы бойынша баяндау әңгімелерін (сурет немесе заттың егжей-тегжейін көрсететін мұғалім- логопедтің пиктограммалары, қимылдары бойынша) –мұғалім- логопедпен бірлесіп жасау
5.3.1.11 қызығушылықтары туралы әңгімелерге қатысу
5.3.1.12 табыс септігінде (кімге?неге?) сөйлемді аяқтау сұрақтың сөздеріне сүйене отырып тұжырымдау
3.2. Вербалды және бейвербалды қатынас
5.3.2.1 денені тік ұстау, әңгімелесушінің көзіне тік қарау, мимика, ым-ишара, патомимика қолданып, сұраққа жауап беру
6.3.2.1 екі - төрт сатылы нұсқауларды орындау кезінде мимика, қимыл арқылы есту зейінін және бағытталған сөйлеуге назар аудару
7.3.2.1 рөлдік ойындарда бейтаныс ересек адамға айтатын сөз тіркестерін түсіну, білу және белсенді қолдану, көлікке отыруға шақырудан сыпайы бас тарту, оның "мейірімді" бетіне қарама
5.3.2.2 тану, қайта құру өз сезімдері мен көңіл-күйлерін барабар сөзбен сүйемелдеу
6.3.2.2 өмірлік жағдайларды талдау элементтерімен диалогты бастау, дау ережелерін сақтай отырып, әңгімелесушілердің мәлімдемелерін өз бақылауларымен толықтыру (сөйлеуді білмейтін балалар ауызша емес қарым-қатынас құралдары арқылы диалогқа қатысады: пиктограмма, қимыл, мимика)
7.3.2.2 "Бейтаныс адамдармен мінез-құлық ережелерін" жатқа білу, рәміздерге, суреттерге сүйене отырып (хормен) көбейту
5.3.2.3 көп сатылы нұсқауды түсіну (менің –сенің)
6.3.2.3 "Дүкенде" сюжеттік картинасы бойынша сұрақтарға жауап беру: "Бұл кім?", "Сатушы не істейді?", "Дүкеннің осы бөлімінде қандай өнімдер сатылады?, "Сен шайға печенье немесе бауырсақ аласың ба?"- ситуациялық ойында пысықталған сөз тіркестері мен интонацияларды кейіннен жандандыра отыру
7.3.2.3 өз атың атауың керек болған кезде, ал жоқ кезде, сыпайы бас тартудың үйренген тұжырымдамаларын қолдана отырып, рөлдік ойындарда суреттерді талдау кезінде ережелерді білетіндігінді көрсету
5.3.2.4 модельдер бойынша сөз тіркестерін тұжырымдай отырып, тақырыпты беруді сұрау: бұйрық райындағы етістік (Суғар!), зат есім плюс табыс септігінде етістік, хормен және қимылмен үйлестіру
6.3.2.4 "Дәрігердің қабылдауын күту" сюжетті-рөлді ойынын бастау, жүргізу және логикалық түрде аяқтау
7.3.2.4 құттықтауларды, тілектерді құттықтау хатына (қағаз және виртуалды\цифрлық) жазу, кіші және үлкен сыйлықтарды тапсыру және қабылдау жағдайына үйренген сөз тіркестерін, мимикалық позалар мен қимылдарды пайдалану
6.3.2.5 өз суреттерімен пайымдауларды нығайта отырып, өз бойындағы және басқа да білім алушылардың артықшылықтары мен кемшіліктерін ұжымдық талқылауға қатысу
7.3.2.5 күнделікті өмір, отбасы мүшелерінің қызметі: сатып алу, тамақ дайындау, тазалау, жуу, жуу, ұсақ жөндеу тақырыбындағы рөлдік ойындарды бастау, ашу, қолдау және қисынды түрде аяқтау

3) раздел "Фразовая речь и общение":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
3.1. Предложение и текст
5.3.1.1 составлять двухсловные предложения в виде сообщений от собственного имени в ответ на эмоциональное стимулирование педагога ("Я...", "Мы..."), второго лица ("Ты...", "Вы..."), от третьего лица ("Он...", "Они..."), используя "графические подсказки", символические изображения и другие наглядные опоры
6.3.1.1 составлять рассказ по практическим действиям с направляющей помощью
7.3.1.1 произносить слова, которые говорят незнакомому взрослому, воспроизводить формулировки вежливого отказа по картинкам
5.3.1.2 составлять простые распространенные предложения на основе отработанных словосочетаний с предложно-падежным управлением и названиями хорошо знакомых предметов качественными прилагательными в сравнительной степени (меньше-больше, толще-тоньше)
6.3.1.2 составлять картинно-графический план (выбрать и разложить по порядку нужные картинки или схемы)
7.3.1.2 составлять связный рассказ "Экскурсия по квартире (по фотографиям или видео)"- с описанием внешнего вида и назначения\ функции помещений, мебели, убранство, используя изученные модели фраз
5.3.1.3 проговаривать вслед за учителем-логопедом чистоговорки, потешки, считалки, заклички
6.3.1.3 составлять фразу по модели модели: прилагательное плюс существительное плюс предлог плюс наречие или существительное (Вежливый мальчик благодарит врача) с направляющей помощью учителя-логопеда
7.3.1.3 дополнять фразу одним-двумя словами, показом, жестом, преобразовывать, изменяя лицо, время и число сказуемого, лицо, число и род подлежащего или дополнения, заменять слова-признаки и слова-предметы, изменять\не изменять грамматический и предметный контекст (Зеленая кастрюля стоит в шкафу. Синяя кастрюля стоит на столе. Желтая кастрюля стоит за чайником)
5.3.1.4 понимать смысл и передавать своими словами на доступном уровне сюжеты коротких простых сказок, рассказов-повествований- с опорой на иллюстрации
6.3.1.4 подавать реплики, сопровождающие открывание дверей, помощь в переноске тяжестей, предложение занять твое место
7.3.1.4 конструировать фразы по модели: существительное (местоимение) плюс глагол плюс существительное плюс наречие или существительное в рамках темы "Кино.Театр. Выставка" (Я одеваюсь в театр нарядно. Мама сдает пальто в гардероб)
5.3.1.5 демонстрировать интерес к речевой деятельности, желание высказываться и повторять отдельные слова, словосочетания и фразы – на фоне эмоционального единения, стремления к взаимодействию в разговоре о природе или семье
6.3.1.5 определять характер человека по его поступкам при составлении предложений по сюжетной картинке, по модели: существительное (местоимение) плюс глагол – местоимение плюс прилагательное (с пропущенным предикативным компонентом) (Он дерется - он злой), участвовать в беседе- игре
7.3.1.5 составлять рассказ с помощью установления последовательности фотографий по вопросам учителя-логопеда, с при приклеивании картинок к репликам, – по следам экскурсии
5.3.1.6 составлять рассказ (3-5 предложений) "Уход за комнатными растениями" - по модели
6.3.1.6 инициировать рассматривание и их обсуждение журналов с изображением моделей одежды, причесок, участвовать в диалоге по обсуждению моделей одежды и причесок, играть в игру "Одень куклу"
7.3.1.6 составлять рассказы с выбором подходящей по стилистике реплики из нескольких предложенных
5.3.1.7 составлять рассказ-описание по сенсорному плану, фото- и видеоматериалу "Домашние животные (кролик, кошка, собака), "Моя любимая еда"
6.3.1.7 инициировать диалог с элементами анализа жизненных ситуаций, изображенных на картинках со смыслом "Кто прав, а кто не прав?", дополнять высказывания собеседников собственными наблюдениями, соблюдая правила ведения спора
7.3.1.7 инициировать и разворачивать беседу при выполнении поручений, в процессе занятий с настольно-печатными играми
5.3.1.8 участвовать в коллективном раскрашивании запрещающих знаков (по следам экскурсии в парк)
6.3.1.8 составлять короткие описательные рассказы от первого, второго и третьего лица ("Я покупаю хлеб", "Мы купим торт для праздника", "Он...", "Они...")- с использованием организующей и направляющей помощи: графических подсказок, символических изображений и других наглядных опор
7.3.1.8 пересказывать хорошо знакомые сказки и рассказы с помощью пиктографических кодов, речевых средств, с направляющей помощью учителя
5.3.1.9 формулировать фразы по моделям: существительное плюс глагол плюс существительное, прилагательное плюс существительное плюс глагол: у меня глаза, я вижу книгу, у меня есть нос, я нюхаю цветок
6.3.1.9 составлять короткие рассказы на основе вопросно-ответной формы речи из личного опыта
7.3.1.9 составлять совместно с учителем-логопедом описательные рассказы с указанием на форму, цвет, размер, вкус- о фруктах, ягодах, овощах (по реальному предмету, муляжу, по картинке)
5.3.1.10 участвовать в комментированном рисовании портретов, друга, педагога или родителей, с выбором палитры, изображением и называнием элементов одежды: воротник, карман, рукав, сравнением предметов одежды, используя заученные согласования с прилагательными: кофта голубая, а брюки черные
7.3.1.10 составлять совместно с учителем-логопедом повествовательные рассказы по серии сюжетных картинок с бытовым содержанием с использованием речевых и неречевых средств общения (по пиктограммам, жестам учителя-логопеда, указывающим на деталь изображения или предмета)
5.3.1.11 участвовать в беседах об интересах и увлечениях
5.3.1.12 заканчивать предложение прямым дополнением по вопросу кого? что?, формулировать ответы на заданный вопрос с опорой на слова этого вопроса
3.2. Вербальная и невербальная коммуникация
5.3.2.1 держаться прямо, смотреть в лицо говорящему, реагировать на обращение, адекватно используя мимические, жестовые и пантомимические позы во время общения
6.3.2.1 демонстрировать слуховое сосредоточение и внимание к обращенной речи с помощью мимики, жеста при выполнении двух- четырехступенчатых инструкций
7.3.2.1 активно использовать в сюжетно-ролевых играх фразы, которые говорят незнакомому взрослому, давать вежливый отказ на приглашение сесть в машину, не смотря на его "доброе" лицо,
5.3.2.2 распознавать, воссоздавать сопровождать свои чувства и настроения адекватным словом
6.3.2.2 инициировать диалог с элементами анализа жизненных ситуаций, дополнять высказывания собеседников собственными наблюдениями, соблюдая правила ведения спора (дети, не владеющие речью, участвуют в диалоге при помощи средств невербальной коммуникации: пиктограмма, жест, мимика)
7.3.2.2 знать наизусть "Правила поведения с незнакомыми людьми", воспроизводить (хором) с опорой на символы, картинки
5.3.2.3 понимать многоступенчатую инструкцию с притяжательными местоимениями (мой – твой)
6.3.2.3 отвечать на вопросы к сюжетной картине "В магазине": "Кто это?", "Что делает продавец?", "Какие продукты продаются в этом отделе магазина?", "Ты окупаешь печенье или баурсаки к чаю?" - с последующей активизацией отработанных фраз и интонаций в ситуативной игре
7.3.2.3 разграничивать ситуации, когда надо называть своҰ имя, а когда нет, демонстрировать знания правил при анализе картинок, в сюжетно-ролевых играх, применяя заученные формулировки вежливого отказа
5.3.2.4 просить передать предмет, формулируя фразы по моделям: глагол в повелительном наклонении (Полей!), глагол плюс существительное в винительном падеже (Дай лейку!) в сопряжҰнной, отражҰнной и хоровой речи с движениями
6.3.2.4 инициировать, разворачивать, поддерживать и логично заканчивать сюжетно-ролевую игру "В ожидании приема у врача"
7.3.2.4 составлять и записывать поздравления, пожелания на поздравительной открытке (бумажной и виртуальной/цифровой) , использовать заученные фразы, мимические позы и жесты для ситуации вручения и приема подарков младшим (от младших) и старшим (от старших)
6.3.2.5 участвовать в коллективном обсуждении достоинств и недостатков у себя и других обучающихся, подкрепляя суждения своими рисунками
7.3.2.5 инициировать, разворачивать, поддерживать и логично заканчивать сюжетно-ролевые игры на тематику повседневного быта, деятельности членов семьи: покупки, приготовление пищи, уборка, мытье, стирка, мелкий ремонт

4) "Оқу және жазу" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
4.1. Балама оқу
5.4.1.1 "Мен, менің денем"; "Тұрмыстық заттар" тақырыптары аясында символдар мен пиктограммаларды оқу
6.4.1.1 сөйлемнің басында бас әріп жазу ережесін және сөйлемнің соңындағы нүктені сақтау
7.4.1.1 қатты және жұмсақ дауыссыздарды ажырату (е, Ұ, и, ю, я, ь) 7.4.1.2 орфоэпия ережелерін сақтай отырып оқу, қолжазба материалы
5.4.1.2 "пісіру", "дастархан жаю" пиктограммаларын біліп, қолдану
6.4.1.2 тыңдалған мәтінге суреттерді таңдау азық-түлік, жануарлар, балық, табиғат, адамдардың кәсіптері, іс-әрекеттері (Сатушы, кассир, сауыншы, балықшы, цирк қызметкері)
7.4.1.3 жалпы қауіпсіздік белгілері мен ақпараттарды тану-таңбаларды жаһандық "оқу": тоқтау, қауіпті, улану; жеуге жарамсыз; ауысу, дүкен, дәріхана)
5.4.1.3 суреттер мен суреттердің мазмұнын “Мәтін бойынша мен не атайтынымды көрсет", “Бірдей суреттерді тап" пиктограммаларын қолдана отырып, оқылған мазмұнға қатысты көрнекі көлемді және жазықтық модельдер арқылы айту
6.4.1.3 тақпақ немесе қысқа әңгіменің тыңдалған мәтініне сәйкес қимылдарды орындау
7.4.1.4 мұғалім- логопед жасаған тақырыптық пиктографиялық стендтерде (тамақ, жыл мезгілдері және табиғат құбылыстары туралы, мұғалім- логопедтің көмегімен стендтен ақпаратты "оқу") бағдарлау; мәтінді тындап, оқығанда сәйксе писктограммаларды тандау "жинау", "жұлу", "суғару" сөздерді тану
5.4.1.4 логопед-мұғаліммен бірге шығармалардың кейіпкерлерін атаңыз, оларды иллюстрацияларда көрсетіп қарапайым деңгейде тақпақтар мен ертегілерді, қысқа әңгімелерді тыңдап, талқылау
6.4.1.4 мұғалім- логопед жасаған тақырыптық пиктографиялық стендтерде (тамақ, күн тәртібі, демалыс және т. б. туралы), мұғалім- логопедтің көмегімен стендтен ақпаратты "оқу" арқылы бағдарлау
5.4.1.5 тыңдау кезінде өлең жолындағы соңғы сөзді келісу, содан кейін барлық қол жетімді байланыс құралдарын қолдана отырып, дербес қайталау
6.4.1.5 М, Н әріптерін атау (5-және 3см контуры бойынша кесілген)
7.4.1.5 әдеби шығармаларды оқу, иллюстрациялар мен суреттерге мақсатты түрде қарау, талқылауға қатысу
5.4.1.6 дыбыстардың дыбыссыз артикуляциясын қабылдау негізінде, дыбыстарды айту кезінде еріннің орнын бейнелейтін суреттерге сүйене отырып, жартылай жаһандық және жаһандық оқуды (АУ, УА-УА, ООО) қолдана отырып, а, О, У, И, Е, У, буындар мен сөздерді оқу
6.4.1.6 "көру сканерлеуі" негізінде тиісті пәндер мен суреттерге тіркелген карточкалар бойынша М, Н әріптері бар сөздерді "оқу" ("жаһандық оқу")
7.4.1.6 бейтаныс ертегілерді, өлеңдерді, қысқа әңгімелерді тыңдау, кейіпкерлерді шығармаларға арналған иллюстрацияларда алдын-ала көрсету
5.4.1.7 суреттердің, әріптер мен сандары бар карточкалардың арасынан А, Ә, О, Ө немесе У әрпі бар карточкаларды таңдау
6.4.1.7 тиісті суреттерге сөздермен карточкаларды орналастыру немесе оларды нақты заттарға бекіту: тақтаға, терезеге және т. б., пиктограммалардың астындағы сөздерді оқып, сөздердегі бірдей әріптерге А,Ә, О, Ө, У,Ү, Ұ, И, Е, Ы, М, Н әріптерін қою
7.4.1.7 өз бетінше өлең жолындағы соңғы 1-2 сөзді-семантикалық болжам бойынша немесе тыңдау барысында рифмо-ырғақтық ассоциация бойынша, содан кейін барлық қол жетімді құралдарды қолдана отырып, өлеңдерді өз бірлесіп аяқтап айту
5.4.1.8 тиісті заттар мен суреттерге бекітілген карточкалар бойынша сөздерді "оқу" ("визуалды сканерлеу" және кескінге сүйену негізінде)
6.4.1.8 балалар мен ата-аналар туралы журналдарды, сән журналдарын қызығушылықпен "оқыңыз": иллюстрацияларды, мақала атауларын қарау, "зерттеу"
7.4.1.8 алғаш естіген мәтінге негізделген драмалық ойындарды бастау, сюжетті ашу, іс-әрекеттерді ойлап табу
5.4.1.9 танысқан сөздері бар карточкаларды белгілі бір суреттерге салыңыз немесе оларды тақтаға, терезеге бекіту
6.4.1.9 артикуляцияны визуалды бақылаусыз есту қабылдауына негізделген Б, П әріптерін көрсету, суреттер мен сандар арасында Б, П әріптері бар карталарды іріктеу
7.4.1.9 суреттер мен сандар арасында Т, Д әріптері бар карталарды таңдау, Т, Д әріптерін оқу, оларды әр түрлі дауыс күшімен, интонациямен айту
5.4.1.10 пиктограммалармен жазылған сөздерді оқыңыз: үй, мұрын, терезе, тақта, орындық, жаһандық оқу әдісін қолдана отырып, оларды нақты заттармен байланыстыру
6.4.1.10 таныс әріптерден сөздердің құрамын білу: ана, әке, апа, үй осы сөздермен карталарды ажырату, мұғалім- логопедтің тапсырмасы бойынша қажетті сөзді таңдау, жаңа және таныс сөздерді заттармен, суреттермен, пиктограммалармен байланыстыру
7.4.1.10 "жаңбыр, қыс, қар, көктем, жаз, ана, әке, үйе т. б." сөздерін жаһандық түрде оқып, пиктограммалармен қол қойып, А, Ә, О, Ө, У, Ұ, Ү, И, Е, Ы, П, Б, М, Т, Д, Н әріптерін қою 7.4.1.11 сөздеріндегі сол әріптерге әріптерді дыбыссыз артикуляция арқылы тану және оларды символдық бейнелермен сәйкестендіру
5.4.1.11 А, Ә, О, Ө, У,Ү, Ұ, И, Э әріптерін екпінге қарай басып қою
6.4.1.11 дауысты дыбыстардың белгілерін графикалық белгілермен білу және ажырату: әр дыбысты белгішемен, содан кейін сәйкес басылған әріппен дәйекті түрде байланыстыру-дыбыстар әр түрлі дауыстық күшпен, интонациямен айтылады, оқытылған сөздердегі әріптерді тану
5.4.1.12 суреттегі затты, ойыншықты - аналогты (түрлі-түсті сурет-иллюстрация, контурлық сурет, оқушыға мұғалім салған сурет, төрт бөліктен тұратын сурет – кітаптағы мұғаліммен бірге тыңдалған немесе "оқылған" мәтінге) табу
4.2. Графика және жазу
5.4.2.1 кеспелі әліпби әріптерін графикалық көшіру (А, Ә, О, Ө, У, Ү, Ұ)
6.4.2.1 кеспелі әліпби әріптерін графикалық көшіру (А, Ә, О, Ө, У, Ү, Ұ)
7.4.2.1 әріптерді буынға біріктіру (ма, му, біз, мо, ми), содан кейін бөлінген алфавит әріптерінен буындарды құрастыру кезінде кері (ат, ом, ум, аң) буынға дәйекті түрде қосу
5.4.2.2 мұғалім-логопедтің нұсқауы бойынша өткен А, О, Ө, У, Ү,Ұ, Е әріптерінің үлгілері мен моделдерін (5-10 см) қара, түрлі-түсті қарындаштар, шарикті қаламдар айнала сызып бояу
6.4.2.2 танысқан П,Б,С,Т,Л,Д,М әріптерін ағаштан, пластмассадан, картоннан жасалған модельдерді, трафареттер мен шаблондарды (5-10 см) айнала сызу
7.4.2.2 таныс сөздерден буындарды таңдау (ана, шана), басылған\жазылған сөздегі тиісті ұяға буын бар карталарды салу
5.4.2.3 АБАБ, ААББ АББА, ААБББААБ сызбасы бойынша мұғалім-логопедпен бірлесіп немесе оның азғана көмегі арқылы шаршы, шеңберде, жолақта дайын элементтерден қарапайым өрнектер жасау
6.4.2.3 қағаз жолағында нүктелер мен соққылардың үлгілерін жасай отырып, бояулармен өрнектер жасау
7.4.2.3 трафареттер, контурлы сызықтар (нүктелер) бойынша "жазу" А, Ә, О, Ө, У, Ү, Ұ, И, Э, Ы, І, П, Б, М, Т, Д, Н (әріптердің өлшемі — 1-3 см)
5.4.2.4 әртүрлі әдістерді қолдана отырып, қағаз парағының бетін бояған кезде қарындашты дұрыс ұстай отырып, жұмыс қолыңызды дұрыс жылжыту
6.4.2.4 бірдей пішінді, бірақ мөлшері әртүрлі бөліктерден тұратын заттарды салу, үлгіні қайталамас бұрын талдай отырып, жолақта, шаршыда, шеңберде, сопақшада (үлгі бойынша) үлгі жасау
7.4.2.4 мектеп керек-жарақтарын білдіретін сөздерді пиктографиялық түрде "жазу", заттарды пиктограммалармен байланыстыру, сұрақ бойынша оған сәйкес пән мен пиктограмманы таңдау; "сұрақ-нұсқауға" жауапты тауып оқу: "Бормен қай жерге жазуға болады?", "Қағазға немен жауға болады?", "Қарындашты қағаздан қалай өшіруге болады?"
5.4.2.5 үлкен қағаз парақтарына қылқаламмен, қарындаш,қаламмен түзу және қисық сызықтар салу
6.4.2.5 А, Ә, О, Ө, У, Ү, Ұ, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң әріптерін трафарет бойынша жазу (әріптердің өлшемі — 3 см) —балалардың жеке мүмкіндіктеріне қарай
5.4.2.6 қағазда, құмда (жармада) нүктелерді, сызбаларды, шеңберлерді, кресттерді, толқынды сызықтарды қайталау және кезектестіру жаттығуларын орындау
6.4.2.6 музыкалық аспаптардың ырғақты соққыларына немесе мұғалімнің шапалақтарына сәйкес, арнайы торкөз және жол дәптеріне көлденең, тік, сынған сызықтарды бастапқы, екі және бірнеше тірек нүктелерін салу
5.4.2.7 саусақтармен, қарындаштармен, қаламдармен контурлық кескін бойынша арнайы таңдалған музыкамен – жылдамдықпен, нүктелермен және өз бетіңізше "жазу"
6.4.2.7 сызықтарды жазу: —>
5.4.2.8 парақты тігінен және көлденеңінен сызғышпен және торкөздер бойынша сызу линейке в виде клеточек (мұғалім-логопедтің көмегімен)
6.4.2.8 қосымша элементтермен ерекшеленетін ұқсас графемаларды ажырату: и-ш, о-а, о-ө, к-қ, ү-ұ элементтердің кеңістіктік орналасуы: б-д-в сызбасы қиын з, к
5.4.2.9 өз алақанын саусақпен сызу және алынған суреттерден композиция жасаңыз

4) раздел "Чтение и письмо":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
4.1. Альтернативное чтение
4.2 Графика и письмо
5.4.1.1 читать символы и пиктограммы в рамках тем "Я - сам, моҰ тело"; "Предметы домашнего быта"
6.4.1.1 соблюдать правило о прописной букве в начале предложения и точке в конце предложения
7.4.1.1 различать твердые и мягкие согласные при обозначении мягкости буквами е, Ұ, и, ю, я, ь 7.4.1.2 читать с соблюдением правил орфоэпии рукописный материал
5.4.1.2 узнавать и использовать пиктограммы "готовить", "накрывать на стол"
6.4.1.2 подбирать к прослушанному тексту картинки, изображающие продукты питания, животных, рыб, природу, профессии людей, действия (продавец, кассир, доярка, рыбак, циркач)
7.4.1.3 узнавать распространенные знаки безопасности и информации - глобальное "чтение" символов: стоп, опасно, яд; не пригодно для еды; переход, магазин, аптека)
5.4.1.3 разыгрывать содержание картин и картинок с помощью наглядных объемных и плоскостных моделей, относящихся к содержанию прочитанного, с использованием пиктограмм "Покажи то, что я назову из текста", "Найди одинаковые картинки"
6.4.1.3 выполнять движения в соответствии с прослушанным текстом стихотворения или короткого рассказа
7.4.1.4 ориентироваться в тематических пиктографических стендах, созданных учителем-логопедом (о еде, временах года и природных явлениях, "читая" информацию со стенда с помощью учителя-логопеда)
5.4.1.4 слушать и обсуждать на элементарном уровне совместно с учителем-логопедом стихи и сказки, короткие рассказы, называть героев произведений, показывая их на иллюстрациях
6.4.1.4 ориентироваться в тематических пиктографических стендах, созданных учителем-логопедом (о еде, режиме дня, отдыхе и т. д.), "читая" информацию со стенда с помощью учителя-логопеда)
7.4.1.4 узнавать слова "собирать", "срывать", "поливать", при прослушивании и чтении текстов, подбирать соответствующие пиктограммы
5.4.1.5 договаривать сопряженно последнее слово в строке стихотворения при прослушивании, с последующим самостоятельным пересказом с использованием всех доступных средств общения
6.4.1.5 называть буквы М, Н, вырезанные по контуру — размер 5 и 3 см)
7.4.1.5 читать литературные произведения, целенаправленно рассматривая иллюстрации и картины, участвовать в обсуждении
5.4.1.6 читать буквы А, О, У, И, Э, Ы, слоги и слова, применяя полуглобальное и глобальное чтение (АУ, УА-УА, ООО) с опорой на предметные картинки-символы, на основе восприятия беззвучной артикуляции звуков, с опорой на картинки, изображающие положение губ при произнесении звуков
6.4.1.6 "читать" слова с буквами М, Н ("глобальное чтение"), по карточкам, прикрепленным к соответствующим предметам и картинкам, на основе "зрительного сканирования"
7.4.1.6 слушать незнакомые сказки, стихи, короткие рассказы, называя героев с предварительным показом на иллюстрациях к произведениям
5.4.1.7 выбирать карточки с буквой А, Ә, О, Ө или У среди картинок, карточек с буквами и цифрами
6.4.1.7 раскладывать карточки со словами на соответствующие картинки или прикреплять их к реальным предметам: к доске, окну и т. п., читать слова под пиктограммами и накладывать (подкладывать) буквы ,Ә, О, Ө, У,Ү, Ұ, И, Е, Ы, М, Н к таким же буквам в словах
7.4.1.7 сопряженно договаривать последние 1-2 слова в строке стихотворения -по смысловой догадке или рифмо-ритмической ассоциации в ходе прослушивания с последующим самостоятельным рассказыванием стихов с использованием всех доступных средства общения
5.4.1.8 "читать" слова по карточкам, прикрепленным к соответствующим предметам и картинкам (на основе "зрительного сканирования" и опоры на изображение)
6.4.1.8 "читать" с интересом журналы о детях и родителях, журналы моды: просматривать, "изучать" иллюстрации, названия статей
7.4.1.8 инициировать игры-драматизации по впервые услышанному тексту, разворачивая сюжет, придумывая действия
5.4.1.9 накладывать карточки с изученными словами на определенные картинки или прикреплять их к доске, к окну
6.4.1.9 показывать буквы Б, Пна основе слухового восприятия без зрительного контроля артикуляции, выбирать карточки с буквами Б, П среди картинок и цифр
7.4.1.9 читать буквы Т, Д, произнося их с разной силой голоса, интонацией, выбирать карточки с буквами Т, Д среди картинок и цифр
5.4.1.10 читать слова, подписанные под пиктограммами: дом, нос, окно, доска, стул, пользуясь методом глобального чтения, соотнося их с реальными предметами
6.4.1.10 знать состав слов из знакомых букв: ана, әке, апа, үй, различать карточки с этими словами, отбирать нужное слово по заданию учителя-логопеда, соотносить новые и уже знакомые слова с предметами, картинками, пиктограммами
7.4.1.10 читать глобальным способом слова "дождь, зима, снег, весна, лето, мама, папа, баба, стул, стол, дом и др.", подписанные под пиктограммами и накладывать (подкладывать) буквы А, Ә, О, Ө, У, Ұ, Ү, И, Е, Ы, П, Б, М, Т, Д, Н к этим же буквам в словах
5.4.1.11 накладывать (подкладывать) буквы А, Ә, О, Ө, У, Ү, Ұ, И, Э в соответствии с ударной гласной в слове
6.4.1.11 различать обозначения гласных звуков графическими символами: последовательно соотносить каждый звук со значком, затем с соответствующей печатной буквой, -звуки произносятся с различной силой голоса, интонацией, распознавание букв в изученных слова
7.4.1.11 узнавать буквы по беззвучной артикуляции и соотносить их с символическими изображениями
5.4.1.12 находить предмет, игрушку- аналог по картинке (цветная картинка-иллюстрация, контурная картинка, картинка, нарисованная учителем для ученика, картинка, составленная из четырех частей – к прослушанному или "прочитанному" с учителем тексту в книге)
5.4.2.1 графически копировать буквы разрезной азбуки (А, Ә, О, Ө, У, Ү, Ұ)
6.4.2.1 графически копировать буквы разрезной азбуки (А, Ә, О, Ө, У, Ү, Ұ)
7.4.2.1 последовательно соединять буквы в слог-слияние (ма, му, мо, ми), затем в обратный слог при составлении слогов из букв разрезной азбуки
5.4.2.2 ощупывать обводить модели и шаблоны (5-10 см) изученных букв А, О, Ө, У, Ү, Ұ, Е заштриховывать, раскрашивать трафаретные изображения по указанию учителя-логопеда простыми, цветными карандашами, шариковыми ручками
6.4.2.2 ощупывать и обводить модели, трафареты и шаблоны (5-10 см) изученных букв П, Б, С Т, Л, Д, М, из дерева, пластмассы, картона
7.4.2.2 выделять слоги из знакомых слов (мама, машина), прикладывать карточки со слогом к соответствующему слогу в напечатанном\написанном слове
5.4.2.3составлять простые узоры из готовых элементов в квадрате, в круге, в полоске с чередованием по схеме АБАБ, ААББААББ, ААБААБ совместно с учителем-логопедом или при его минимальной помощи
6.4.2.3 рисовать красками мазки, делать примакивание, составляя узоры из точек и мазков на бумажной полоске
7.4.2.3 "писать" по трафаретам, контурным линиям (точкам)буквы А, Ә, О, Ө, У, Ү, Ұ, И, Э, Ы, І, П, Б, М, Т, Д, Н (размер букв — 1-3 см)
5.4.2.4 правильно двигать рабочей рукой с правильным захватом карандаша при закрашивании поверхности листа бумаги, используя различные техники
6.4.2.4 рисовать предметы, состоящие из частей одинаковой формы, но разных по величине, составлять узор в полоске, квадрате, круге, овале (по образцу), анализируя образец перед его воспроизведением
7.4.2.4 "писать" пиктографически слова, обозначающие школьные принадлежности, соотносить предметы с пиктограммами, выбирать соответствующий предмета и пиктограммы к нему по вопросу-инструкции: "найди и прочитай ответ на вопрос "Где можно писать мелом?", "Чем пишут на бумаге?", "Чем можно стереть карандаш с бумаги?"
5.4.2.5 рисовать на больших листах бумаги прямые и извилистые линии фломастерами, кистями, карандашами
6.4.2.5 воспроизводить буквы А, Ә, О, Ө, У, Ү, Ұ, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң по трафаретам (размер букв — 3 см) —исходя из индивидуальных возможностей учеников
5.4.2.6 выполнять упражнения на повторность и чередование точек, мазков, кружков, крестиков, волнистых линий на бумаге, на песке (манке)
6.4.2.6 рисовать горизонтальные, вертикальные, ломаные линии по начальной, по двум и нескольким опорным точкам в тетради в клетку и в линейку под ритмические удары музыкальных инструментов или хлопки учителя
5.4.2.7 "писать" пальцами, карандашами, ручками по контурному изображению под специально подобранную музыку – с ускорением темпа, по точкам, пунктирам и самостоятельно
6.4.2.7 "писать" стрелки: —>
5.4.2.8 разлиновывать лист горизонтальными и вертикальными линиями по линейке в виде клеточек (с помощью учителя-логопеда)
6.4.2.8 различать сходные графемы, отличающиеся добавочными элементами: и-ш, о-а, о-ө, к-қ, ү-ұ пространственным расположением элементов:б-д-в трудные по начертанию з, к
5.4.2.9 обводить собственную ладонь и создавать композицию из полученных изображений

39. Бағдарлама зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-7 сыныптары үшін "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспарының негізінде жүзеге асырылады.
40. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы негізінде мұғалім-логопед оқушылардың жеке қажеттіліктерін ескеріп, жеке бағдарламалар құрастырады
Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-7-сыныптары үшін "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар (оқыту қазақ тілінде)
1) 5 сынып:
1-кесте
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1."Тілдің психологиялық базасы"
1.1. Сенсорлы гнозис және праксис
5.1.1.1 қоршаған орта дыбыстарын тындау, естуінің шоғырлануын көрсету ;
5.1.1.2 жақын жерде қозғалып келе жатқан затты көзімен бақылау (көлденеңінен, тігінен, шеңбер бойынша, алдыға/артқа) бір минут
1.2. жоғарғы психикалық функциялар қызмет элементтері
5.1.2.1 адамға қажетті киім мен аяқ киімді сыртқы түріне, көңіл-күйіне қарай-дәлелмен таңдау ;
5.1.2.2;тиісті мимикалық және пантомимикалық позаларды қабылдап, зейінді көрсету және қоршаған оқиғаларға жауап беру
2. "Сөздерді түсіну және айту"
2.1. Сөздің дыбыстық-буындық құрамы
5.2.1.1 еліктеуге арналған тыныс алу- дауыстық және артикуляциялық жаттығулар. Дұрыс физиологиялық (диафрагмалық-қабырға) тыныс алуды, қысқа және үнсіз тыныс алуды (иықты көтермей), тыныш және бірқалыпты (ұртты толтырмай) дем шығаруды бекіту;
5.2.1.2 дауысты дыбыстарды біртіндеп айта білу, олардың санын көбейту;
5.2.1.3 үлгі бойынша дыбыстау процесінде бір буыннан екіншісіне біркелкі ауысу
2.2. Сөздің семантикалық құрылымы
5.2.2.1 ата-аналардың, мұғалімдердің аты-жөнін, жасын, атын және әкесінің атын, айналасындағылардың, өмірге қажетті заттардың аттарын білу және сұрау бойынша атай білу;
5.2.2. 2 сөйлеуде адамның бет-әлпетін, эмоциясын, көңіл-күйін (жақсы, жаман, қалыпты), эмоциясын (қуаныш), қайғысын (мұңаюын), білдіретін сөздерді белсенді қолдану), күйлер (қайғыру, ауыру, біреуді сағыну);
5.2.2.3 практикалық материалда сөзжасау дағдыларын қолдану
3. "Фразалық сөйлеу тілі және қарым-қатынас"
3.1. Сөйлем және мәтін
5.3.1.1 Өз атынан эмоциямен (педагогтың көмегімен) хабарлама түріндегі екі сөзден құралған сөйлемдерді құру ("Мен...", "Біз..."), екінші жақтан ("Сен...", "Сендер..."), үшінші жақтан ("Ол...", "Олар..."), "графикалық көмекті" символикалық суреттерді, бсқа да көрнекіліктерді қолданып;
5.3.1.2 сөздерді, сын есімдерді септіктерде дұрыс қолданып, жақсы таныс заттарды қолданып, жай жайылма сөйлемдер құру;
5.3.1.3 логопед соңынан тақпақ, санамақтарды қайталау
3.2. Вербалды және бейвербалды қатынас
5.3.2.1 денені тік ұстау, әңгімелесушінің көзіне тік қарау, мимика, ым-ишара, патомимика қолданып, сұраққа жауап беру
4."Оқу және жазу"
4.1. Балама оқу
5.4.1.1 "Мен, менің денем"; "Тұрмыстық заттар" тақырыптары аясында символдар мен пиктограммаларды оқу;
5.4.1.2 "пісіру", "дастархан жаю" пиктограммаларын біліп, қолдану;
5.4.1.3 суреттер мен суреттердің мазмұнын “Мәтін бойынша мен не атайтынымды көрсет", "Бірдей суреттерді тап" пиктограммаларын қолдана отырып, оқылған мазмұнға қатысты көрнекі көлемді және жазықтық модельдер арқылы айту
4.2. Графика және жазу
5.4.2.1 кеспелі әліпби әріптерін графикалық көшіру (А, Ә, О, Ө, У, Ү, Ұ);
5.4.2.2 мұғалім-логопедтің нұсқауы бойынша өткен А, О, Ө, У, Ү,Ұ, Е әріптерінің үлгілері мен моделдерін (5-10 см) қара, түрлі-түсті қарындаштар, шарикті қаламдар айнала сызып бояу
2 четверть
1. "Тілдің психологиялық базасы"
1.1 Сенсорлы гнозис және праксис
5.1.1.3 адамның түріне, фотосуретіне 30 секунд көзін тоқтату
1.2. жоғарғы психикалық функциялар қызмет элементтері
5.1.2.3 схемалық сенсорлық жоспар бойынша тақырыпты тыңдау, қарау және тактильді зерттеу

39. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по предмету "Коррекция недостатков развития речи" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-7 классов.
40. Распределение часов на изучение раздела и определение целей обучения предоставляется на усмотрение учителя-логопеда с учетом возможностей и потребностей обучающихся. На основе Типовой учебной программы по предмету "Коррекция недостатков развития речи" учитель – логопед составляет индивидуальные программы занятий с учетом индивидуальных потребностей обучающегося.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Коррекция недостатков развития речи" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-7 классов
1) 5 класс:
таблица 1
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1.
Сенсорный гнозис и праксис
5.1.1.1слушать звуки окружающей действительности, демонстрируя слуховое сосредоточение
5.1.1.2прослеживать взглядом движущийся, близко расположенный предмет (по горизонтали, по вертикали, по кругу, вперед/назад) в течение 1 минуты
1.2.
Элементы высших психических функций
5.1.2.1подбирать необходимую одежду и обувь человеку по его внешнему виду, по настроению, - с аргументацией
5.1.2.2демонстрировать концентрацию внимания и реагировать на окружающие события, принимая адекватные мимические и пантомимические позы
2. "Понимание и произношение слов"
2.1.
Звуко-слоговая структура слова
5.2.1.1выполнять дыхательные-голосовые и артикуляционные упражнения по подражанию, выдерживая правильное физиологическое (диафрагмально-реберное) дыхание: короткий и бесшумный вдох (не поднимая плечи), спокойный и плавный выдох (не надувая щек)
5.2.1.2плавно тянуть ряд гласных, наращивая их количество
5.2.1.3плавно переключаться с одного открытого слога на другой в процессе произношения по образцу
2.2.
Семантическая структура слова
5.2.2.1 назвать по запросу своҰ имя и фамилию, возраст, имя и отчество родителей, педагогов, названия окружающих, самых необходимых для жизни, предметов
5.2.2.2активно использовать в речи слова, обозначающие выражение лица, эмоции, настроение человека (хорошее, плохое, нормальное), его эмоции (радость-(ный), печаль(-ный), грусть(-ный)), состояния (грустить, болеть, скучать по кому-либо)
5.2.2.3 различать на практическом материале префиксальные и залоговые отношения глагола
3. "Фразовая речь и общение":
3.1.
Предложение и текст
5.3.1.1 составлять двухсловные предложения в виде сообщений от собственного имени в ответ на эмоциональное стимулирование педагога ("Я...", "Мы..."), второго лица ("Ты...", "Вы..."), от третьего лица ("Он...", "Они..."), используя "графические подсказки", символические изображения и другие наглядные опоры
5.3.1.2 составлять простые распространенные предложения на основе отработанных словосочетаний с предложно-падежным управлением и названиями хорошо знакомых предметов качественными прилагательными в сравнительной степени (меньше-больше, толще-тоньше)
5.3.1.3проговаривать вслед за учителем-логопедом чистоговорки, потешки, считалки, заклички
3.2.
Вербальная и невербальная коммуникация
5.3.2.1держаться прямо, смотреть в лицо говорящему, реагировать на обращение, адекватно используя мимические, жестовые и пантомимические позы во время общения
4. "Чтение и письмо"
4.1.
Чтение
5.4.1. 1читать символы и пиктограммы в рамках тем "Я - сам, моҰ тело"; "Предметы домашнего быта;
5.4.1.2 узнавать и использовать пиктограммы "готовить", "накрывать на стол"
5.4.1.3разыгрывать содержание картин и картинок с помощью наглядных объемных и плоскостных моделей, относящихся к содержанию прочитанного, с использованием пиктограмм "Покажи то, что я назову из текста", "Найди одинаковые картинки"
4.2.
Письмо
5.4.2.1 графически копировать буквы разрезной азбуки (А, Ә, О, Ө, У, Ү, Ұ);
5.4.2.2 ощупывать обводить модели и шаблоны (5-10 см) изученных букв А, О, Ө, У, Ү, Ұ, Е заштриховывать, раскрашивать трафаретные изображения по указанию учителя-логопеда простыми, цветными карандашами, шариковыми ручками
2 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1.
Сенсорный гнозис и праксис
5.1.1.3фиксировать взгляд на лице человека, на фотографии в течение 30 секунд
1.2.
Элементы высших психических функций
5.1.2.3 прислушиваться, вглядываться и тактильно исследовать предмет по схематическому сенсорному плану

2. "Сөздерді түсіну және айту"
2.1. Сөздің дыбыстық-буындық құрамы
5.2.1.4 ысқырық және ызың фонемалардың жеке айтылуын дифференциациялау (с-ш, з-ж, ц-с);
5.2.1.5 қойылған дыбыстарды айту кезінде күш-жігерді, дыбыстарды, буындарды, сөздерді анық және нақты айтуға ұмтылуды көрсету
Сөздің семантикалық құрылымы
5.2.2.4 көкөністерді, жемістерді, ағаштарды, саңырауқұлақтарды, бөлме өсімдіктерін және үй жануарларын атау, тану, түсі, пішіні және дәмі бойынша салыстыру;
5.2.2.5 бөлме өсімдіктері мен жануарларға, жиһазға, киімге күтім жасау әрекеттерінің мағынасы бар етістік және номинативті лексиканы түсіну және белсенді қолдану, жуу, сүрту, тазалау, шаю, жуу, жанармай құю, түзету, жасау (тазалау) сөздерінің мағыналарын ажырату, септіктердің жалғауларын түсіну
3. "Фразалық сөйлеу тілі және қарым-қатынас"
3.1. Сөйлем және мәтін
5.3.1.4 қысқа қарапайым ертегілердің, әңгімелердің сюжеттерін иллюстрацияға сүйене отырып қол жетімді деңгейде түсіну және өз сөзімен жеткізу;
5.3.1.5 сөйлеу әрекетіне қызығушылық таныту, жеке сөздерді, сөз тіркестерін айтуға және қайталауға деген ұмтылыс – эмоционалды бірлік аясында, табиғат немесе отбасы туралы әңгімеде өзара әрекеттесуге ұмтылу;
5.3.1.6 "Үй өсімдіктеріне күтім жасау" туралы модель бойынша әңгіме (3-5 сөйлемнен)
3.2. Вербалды және бейвербалды қатынас
5.3.2.2 тану, қайта құру өз сезімдері мен көңіл-күйлерін барабар сөзбен сүйемелдеу
4. "Оқу және жазу"
4.1. Балама оқу
5.4.1.4 логопед-мұғаліммен бірге шығармалардың кейіпкерлерін атаңыз, оларды иллюстрацияларда көрсетіп қарапайым деңгейде тақпақтар мен ертегілерді, қысқа әңгімелерді тыңдап, талқылау;
5.4.1.5 тыңдау кезінде өлең жолындағы соңғы сөзді келісу, содан кейін барлық қол жетімді байланыс құралдарын қолдана отырып, дербес қайталау;
5.4.1.6 дыбыстардың дыбыссыз артикуляциясын қабылдау негізінде, дыбыстарды айту кезінде еріннің орнын бейнелейтін суреттерге сүйене отырып, жартылай жаһандық және жаһандық оқуды (АУ, УА-УА, ООО) қолдана отырып, А, О, У, И, Е, У, буындар мен сөздерді оқу
4.2. Графика және жазу
5.4.2.4 әртүрлі әдістерді қолдана отырып, қағаз парағының бетін бояған кезде қарындашты дұрыс ұстай отырып, жұмыс қолыңызды дұрыс жылжыту;
5.4.2.5 үлкен қағаз парақтарына қылқаламмен, қарындаш,қаламмен түзу және қисық сызықтар салу;5.4.2.6 қағазда, құмда (жармада) нүктелерді, сызбаларды, шеңберлерді, кресттерді, толқынды сызықтарды қайталау және кезектестіру жаттығуларын орындау
3 тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасы"
1.1 Сенсорлы гнозис және праксис
5.1.1.4 таныс затты жеке бөліктері, оларға тән дыбыстары (дыбыс шығаратын ойыншықтар) бойынша, сипап сезіп тану;
5.1.1.5 ырғақты суретті дыбыстың күшін ажырата отырып қайталау (екіден төртке дейінгі сигналдар)
1.2. Жоғарғы психикалық функциялар қызмет элементтері
5.1.2.4 өткен тақырыптар бойынша зат, сурет және питограмманыы сәйкестендіру;
5.1.2.5 практикалық іс-әрекет процесінде жануарларға қамқорлық пен қауіпсіз мінез-құлықты көрсету

2. "Понимание и произношение слов"
2.1.
Звуко-слоговая структура слова
5.2.1.4 различать на слух свистящие и шипящие фонемы [с-ш, з-ж, ц-ч] в изолированной позиции
5.2.1.5 демонстрировать старание при произнесении поставленных звуков, стремление к четкому и внятному проговариванию звуков, слогов, слов
2.2.
Семантическая структура слова
5.2.2.4 называть, распознавать, сравнивать по окраске, форме и вкусу овощи, фрукты, деревья, грибы, комнатные растения и домашних животных
5.2.2.5 понимать и активно использовать глагольную и номинативную лексику со значением действий по уходу за комнатными растениями и животными, мебелью, одеждой, различая значения слов мыть, вытирать, чистить, полоскать, стирать, заправлять, расправлять, делать (уборку), конструировать словосочетания со связью "предложно-падежное управление"
3. "Фразовая речь и общение":
3.1.
Предложение и текст
5.3.1.4понимать смысл и передавать своими словами на доступном уровне сюжеты коротких простых сказок, рассказов-повествований- с опорой на иллюстрации
5.3.1.5демонстрировать интерес к речевой деятельности, желание высказываться и повторять отдельные слова, словосочетания и фразы – на фоне эмоционального единения, стремления к взаимодействию в разговоре о природе или семье
5.3.1.6составлять рассказ (3-5 предложений) "Уход за комнатными растениями" - по модели
3.2.
Вербальная и невербальная коммуникация
5.3.2.2р распознавать, воссоздавать сопровождать свои чувства и настроения адекватным словом
4. "Чтение и письмо"
4.1.
Чтение
5.4.1.4 слушать и обсуждать элементарном уровне совместно с учителем-логопедом стихи и сказки, короткие рассказы, называть героев произведений, показывая их на иллюстрациях
5.4.1.5 договаривать сопряженно последнее слово в строке стихотворения при прослушивании, с последующим самостоятельным пересказом с использованием всех доступных средств общения
5.4.1.6 читать буквы А, О, У, И, Э, Ы, слоги и слова, применяя полуглобальное и глобальное чтение ( АУ, УА-УА, ООО) с опорой на предметные картинки-символы, на основе восприятия беззвучной артикуляции звуков, с опорой на картинки, изображающие положение губ при произнесении звуков
4.2.
Письмо
5.4.2.4правильно двигать рабочей рукой с правильным захватом карандаша при закрашивании поверхности листа бумаги, используя различные техники,
5.4.2.5рисовать на больших листах бумаги прямые и извилистые линии фломастерами, кистями, карандашами
5.4.2.6 выполнять упражнения на повторность и чередование точек, мазков, кружков, крестиков, волнистых линий на бумаге, на песке (манке)
3 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1.
Сенсорный гнозис и праксис
5.1.1.4узнавать знакомый предмет по отдельным деталям, по характерным звукам (звучащие игрушки), на ощупь
5.1.1.5воспроизводить ритмические структуры (от двух до четырех ритмических сигналов), различая силу звука, темп и ритм звучания
1.2.
Элементы высших психических функций
5.1.2.4соотносить предмет, рисунок и пиктограмму в рамках изучаемых тем
5.1.2.5демонстрировать заботливое отношение к животным и безопасное поведение в процессе практических действий

2. "Сөздерді түсіну және айту"
2.1. Сөздің дыбыстық-буындық құрамы
5.2.1.6 дыбыстарды жеке күйде дұрыс және айқын айту, дауыстылар [а, ә, у, о, і], дауыссыздар [т, м, с, х], оларды сөздің басы мен соңында ажырату;
5.2.1.7 екі-үш буынды сөздерді дауысыз дыбыстар қатар келмейтін жағдайда және жабық буында (шана, телефон, қалашық), дауыссыз дыбыстар қатар келген жағдайда (алма, ескерткіш, бастық, сатушы, Ақмарал) анық айту, йот дауысты дыбыстары бар сөздер (а, е), дифтонгтың орнын анықтау;
5.2.1.8 екі буынды сөздерді тұйық буынмен және ортасында (Нұрлан, Асқар), үш буынды сөздерді тұйық буынмен (телефон, қалампыр) анық айту
2.2. Сөздің семантикалық құрылымы
5.2.2.6 осы және өткен шақ зат есімдері мен етістіктерінің көптік жалғауын көпше жалғауымен түсіну және қолдану;
5.2.2.7 зат есімнің кішіреіткіш мән беретін жұрнақтардың мағынасын түсіну және қолдану (-ше,- ша);
5.2.2.8 "Менің денем және мен", "Менің үйім, менің отбасым" (дымқыл, құрғақ) тақырыптары бойынша сын есімдер мен зат есімдерді, дене мүшелерінің атаулары мен белгілерін және олардың функцияларын, сыртқы түрі мен сипатын, дәретхана заттарын қолдана отырып, "сәйкестік" байланыс түрімен сөз тіркестерін құрастыру
3. "Фразалық сөйлеу тілі және қарым-қатынас"
3.1. Сөйлем және мәтін
5.3.1.7 “Үй жануарлары (қоян, мысық, ит)" сенсорлық жоспары, фото және бейнематериалы бойынша сипаттама-әңгіме құру, "Менің сүйікті тағамым";
5.3.1.8 жалпы талаптар мен ережелерді саналы түрде орындай отырып, тыйым салу белгілерін ұжымдасып, бояуға қатысу (саябаққа экскурсия ізімен);
5.3.1.9 модельдер бойынша сөз тіркестерін тұжырымдау: зат есім плюс зат есім, зат есім плюс етістік, сын есім плюс зат есім плюс етістік: Менің көзім бар, кітапты көремін, мұрным бар , гүлді иіскеймін (тексеру)
3.2. Вербалды және бейвербалды қатынас
5.3.2.3 көп сатылы нұсқауды түсіну (менің –сенің)
4. "Оқу және жазу"
4.1. Балама оқу
5.4.1.7 суреттердің, әріптер мен сандары бар карточкалардың арасынан А, Ә, О, Ө немесе У әрпі бар карточкаларды таңдау;
5.4.1.8 тиісті заттар мен суреттерге бекітілген карточкалар бойынша сөздерді "оқу" ("визуалды сканерлеу" және кескінге сүйену негізінде);
5.4.1.9 танысқан сөздері бар карточкаларды белгілі бір суреттерге салыңыз немесе оларды тақтаға, терезеге бекіту
4.2. Графика және жазу
5.4.2.6 қағазда, құмда (жармада) нүктелерді, сызбаларды, шеңберлерді, кресттерді, толқынды сызықтарды қайталау және кезектестіру жаттығуларын орындау;
5.4.2.7 саусақтармен, қарындаштармен, қаламдармен контурлық кескін бойынша арнайы таңдалған музыкамен – жылдамдықпен, нүктелермен және өз бетіңізше "жазу"
4 тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасы"
1.1 Сенсорлы гнозис және праксис
5.1.1.6 қозғалыссыз көзден жоғары, төмен, көз бойындағы, қарама-қарсы тұрған затты көзімен бақылау 1 минут бойы;
1.2. Жоғарғы психикалық функциялар қызмет элементтері
5.1.2.6 қызығушылық пен қызығушылықты көрсете отырып, қоршаған оқиғаларға, диалогтарға көрнекі назар мен реакцияны шоғырландыру

2. "Понимание и произношение слов"
2.1.
Звуко-слоговая структура слова
5.2.1.6 произносить правильно и отчетливо гласные [а, ә, у, о, і], согласные [т, м, с, х], в изолированной позиции, различать их в начале или в конце слов;
5.2.1.7 отчетливо произносить слова из двух-трех слогов без стечения и со стечением в середине (шана, телефон, қалашық), (алма, ескерткіш, бастық, сатушы, Ақмарал) слова с йотированными гласными [а, е]- сопряженно, по подражанию, по образцу- в зависимости от индивидуальных возможностей, определять место дифтонга в слове;
5.2.1.8 отчетливо произносить двусложные слова с закрытым слогом и стечением в середине (Нұрлан, Асқар), трехсложные слова с закрытым слогом (телефон, қалампыр)
2.2.
Семантическая структура слова
5.2.2.6употреблять множественное число существительных и глаголов настоящего и прошедшего времени с безударным окончанием во множественном числе;
5.2.2.7употреблять уменьшительно-ласкательные суффиксы существительных (-ше,- ша);
5.2.2.8 конструировать по образцу словосочетания с типом связи "согласование", используя прилагательные и существительные по тематикам "Мое тело и я", "Мой дом, моя семья"(мокрый, сухой), названия и признаки частей тела и их функций, внешности и характера, предметов туалета
3. "Фразовая речь и общение":
3.1.
Предложение и текст
5.3.1.7 составлять рассказ-описание по сенсорному плану, фото- и видеоматериалу "Домашние животные (кролик, кошка, собака), "Моя любимая еда";
5.3.1.8 участвовать в коллективном раскрашивании запрещающих знаков (по следам экскурсии в парк);
5.3.1.9 формулировать фразы по моделям: существительное плюс глагол плюс существительное, прилагательное плюс существительное плюс глагол: у меня глаза, я вижу книгу, у меня есть нос, я нюхаю цветок
3.2.
Вербальная и невербальная коммуникация
5.3.2.3 понимать многоступенчатую инструкцию с притяжательными местоимениями (мой – твой)
4. "Чтение и письмо"
4.1.
Чтение
5.4.1.7 выбирать карточки с буквой А, Ә, О, Ө или У среди картинок, карточек с буквами и цифрами;
5.4.1.8 "читать" слова по карточкам, прикрепленным к соответствующим предметам и картинкам (на основе "зрительного сканирования" и опоры на изображение);
5.4.1.9 накладывать карточки с изученными словами на определенные картинки или прикреплять их к доске, к окну
4.2.
Письмо
5.4.2.6 выполнять упражнения на повторность и чередование точек, мазков, кружков, крестиков, волнистых линий на бумаге, на песке (манке);
5.4.2.7 "писать" пальцами, карандашами, ручками по контурному изображению под специально подобранную музыку – с ускорением темпа, по точкам, пунктирам и самостоятельно
4 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1.
Сенсорный гнозис и праксис
5.1.1.6 фиксировать взгляд на неподвижном предмете, расположенном выше, ниже и на уровне глаз, напротив (справа, слева) в течение 1 минуты
1.2.
Элементы высших психических функций
5.1.2.6 концентрировать зрительное внимание и реагирование на окружающие события, диалоги, демонстрируя интерес и вовлеченность

2. "Сөздерді түсіну және айту"
2.1. Сөздің дыбыстық-буындық құрамы
5.2.1.9 бір, екі, үш буынды сөздердің ырғақты үлгісін үлгі бойынша көбейту;
5.2.1.10 артикуляция мүшелерінің орналасуын атау және білу
2.2. Сөздің семантикалық құрылымы
5.2.2.9 сөйлеу кезінде етістіктерді қолданыңыз: жуыну, шомылу, киіну, шешіну, тарау;
5.2.2.10 әр түрлі интонациясы мен қарқыны бар сөздерді анық айту (еліктеуге негізделген);
5.2.2.11 үш буынды сөздерді қиылысқан және жабық буынмен (ескерткіш, бастық, сатушы, Ақмарал) анық айту
3. "Фразалық сөйлеу тілі және қарым-қатынас"
3.1. Сөйлем және мәтін
5.3.1.10 бояғышты таңдау, киім элементтерін бейнелеу және атау: жаға, қалта, жең, сын есімдермен үйренген келісімдерді қолдана отырып, киім заттарын салыстыру арқылы портреттерді, досыңызды, тәрбиеші немесе ата-анаңды түсіндіруге қатыс: көгілдір куртка, ал шалбар қара;
5.3.1.11 қызығушылықтары туралы әңгімелерге қатысу;
5.3.1.12 табыс септігінде (кімге?неге?) сөйлемді аяқтау ;сұрақтың сөздеріне сүйене отырып тұжырымдау
3.2. Вербалды және бейвербалды қатынас
5.3.2.4 модельдер бойынша сөз тіркестерін тұжырымдай отырып, тақырыпты беруді сұрау: бұйрық райындағы етістік (Суғар!), зат есім плюс табыс септігінде етістік, хормен және қимылмен үйлестіру
4. "Оқу және жазу"
4.1. Балама оқу
5.4.1.10 пиктограммалармен жазылған сөздерді оқыңыз: үй, мұрын, терезе, тақта, орындық, жаһандық оқу әдісін қолдана отырып, оларды нақты заттармен байланыстыру;
5.4.1.11 А, Ә, О, Ө, У,Ү, Ұ, И, Э әріптерін екпінге қарай басып қою;
5.4.1.12 суреттегі затты, ойыншықты - аналогты (түрлі-түсті сурет-иллюстрация, контурлық сурет, оқушыға мұғалім салған сурет, төрт бөліктен тұратын сурет – кітаптағы мұғаліммен бірге тыңдалған немесе "оқылған" мәтінге) табу
4.2. Графика және жазу
5.4.2.8 парақты тігінен және көлденеңінен сызғышпен және торкөздер бойынша сызу линейке в виде клеточек (мұғалім-логопедтің көмегімен;
5.4.2.9 өз алақанын саусақпен сызу және алынған суреттерден композиция жасаңыз
2) 6 -сынып:
Кесте- 2
Бөлім
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасы"
1.1 Сенсорлы гнозис және праксис
6.1.1.1 берілген темппен ырғақта қол саусақтарын айналдырып қиымлдар жасау
1.2. Жоғарғы психикалық функциялар қызмет элементтері
6.1.2.1 бөлік пен бүтінді тақырыптық суреттерде, сюжеттік картиналарда, Равен матрицаларында, қарапайым басқатырғыштар композицияларында байланыстыру

2. "Понимание и произношение слов"
2.1.
Звуко-слоговая структура слова
5.2.1.9 воспроизводить по образцу ритмический рисунок одно-, двух-, трҰхсложных слов;
5.2.1.10 называть место расположения органов артикуляции
2.2.
Семантическая структура слова
5.2.2.9 использовать в речи глаголы: умывается, купается, одевается, раздевается, причҰсывается;
5.2.2.10 отчҰтливо произносить слова с различной интонацией и темпом (на основе подражания);
5.2.2.11 внятно сопряженно произносить трехсложные слова со стечением и закрытым слогом (памятник, начальник, продавец, Акмарал
3. "Фразовая речь и общение":
3.1.
Предложение и текст
5.3.1.10 участвовать в комментированном рисовании портретов, друга, педагога или родителей, с выбором палитры, изображением и называнием элементов одежды: воротник, карман, рукав, сравнением предметов одежды, используя заученные согласования с прилагательными: кофта голубая, а брюки черные;
5.3.1.11 участвовать в беседах об интересах и увлечениях;
5.3.1.12 заканчивать предложение прямым дополнением по вопросу кого? что? формулировать ответы на заданный вопрос с опорой на слова этого вопроса
3.2.
Вербальная и невербальная коммуникация
5.3.2.4 просить передать предмет, формулируя фразы по моделям: глагол в повелительном наклонении (Полей!), глагол плюс существительное в винительном падеже (Дай лейку!) в сопряжҰнной, отражҰнной и хоровой речи с движениями
4. "Чтение и письмо"
4.1.
Чтение
5.4.1.10 читать слова, подписанные под пиктограммами: дом, нос, окно, доска, стул, пользуясь методом глобального чтения, соотнося их с реальными предметами;
5.4.1.11 накладывать (подкладывать) буквы А, Ә, О, Ө, У, Ү, Ұ, И, Э в соответствии с ударной гласной в слове;
5.4.1.12 находить предмет, игрушку- аналог по картинке (цветная картинка-иллюстрация, контурная картинка, картинка, нарисованная учителем для ученика, картинка, составленная из четырех частей – к прослушанному или "прочитанному" с учителем тексту в книге)
4.2.
Письмо
5.4.2.8 разлиновывать лист горизонтальными и вертикальными линиями по линейке в виде клеточек (с помощью учителя-логопеда);
5.4.2.9 обводить собственную ладонь и создавать композицию из полученных изображений
2) 6 класс:
таблица 2
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1.
Сенсорный гнозис и праксис
6.1.1.1 выполнять круговые вращения кистей рук совместно с речью в заданном темпе и ритме
1.2.
Элементы высших психических функций
6.1.2.1 соотносить часть и целое в предметных картинках, сюжетных картинах, на матрицах Равена, простых пазл-композициях

2. "Сөздерді түсіну және айту"
2.1. Сөздің дыбыстық-буындық құрамы
6.2.1.3 ақаулы фонемалары жоқ ашық буындардың құрылымының үш буынды сөздерін анық және тұтас айту (Асық ал, ата!";
6.2.1.4 ерте және орта онтогенездің дауыссыз дыбыстарымен дауысты дыбыстардың тіркесімін айту [м,б,п, т, д, н, к, г, х, в, ф]
2.2. Сөздің семантикалық құрылымы
6.2.2.4 сөйлеу этикетінің сөздерін саналы және белсенді қолданыңыз: рахмет, кешіріңіз, өтінемін;
6.2.2.5 "Киім және сән" тақырыбы аясында әртүрлі грамматикалық категориялардың сөздерін түсіну, саналы және белсенді қолдану: мерекелік киім, зергерлік бұйымдар, моншақтар, шаш үлгісі, қол, шаш күтімі, тарақ, өзін-өзі күту, суық, жылы, ыңғайлы
6.2.2.6 "Денсаулық" тақырыбы аясында әртүрлі грамматикалық категориялардың сөздерін түсіну, саналы және белсенді қолдану: спорт, дене шынықтыру, жаттығу)
3. "Фразалық сөйлеу тілі және қарым-қатынас"
3.1. Сөйлем және мәтін
6.3.1.5 адамның мінезін анықтау сюжеттік сурет бойынша, модель бойынша сөйлемдер құрастыру кезіндегі оның әрекеттері: зат есім (есімдік) плюс етістік-есімдік плюс сын есім (Ол төбелеседі-ол зұлым), ойын-әңгімеге қатысу;
6.3.1.6 киім үлгілері, шаш үлгілері бейнеленген журналдарды қарауды және талқылауды бастау, киім үлгілері мен шаш үлгілерін талқылау бойынша диалогқа қатысу, "Қуыршақты киіндір" ойынын ойнау;
6.3.1.7 суреттерде бейнеленген өмірлік жағдайларды талдау элементтерімен "Кімдікі дұрыс, кімдікі дұрыс емес?", дауды жүргізу ережелерін сақтай отырып, әңгімелесушілердің мәлімдемелерін өз бақылауларымен толықтыру
3.2. Вербалды және бейвербалды қатынас
6.3.2.3 "Дүкенде" сюжеттік картинасы бойынша сұрақтарға жауап беру: "Бұл кім?", "Сатушы не істейді?", "Дүкеннің осы бөлімінде қандай өнімдер сатылады?, "Сен шайға печенье немесе бауырсақ аласың ба?"- ситуациялық ойында пысықталған сөз тіркестері мен интонацияларды кейіннен жандандыра отыру;
6.3.2.4 "Дәрігердің қабылдауын күту" сюжетті-рөлді ойынын бастау, жүргізу және логикалық түрде аяқтау
4. "Оқу және жазу"
4.1. Балама оқу
6.4.1.6 "көру сканерлеуі" негізінде тиісті пәндер мен суреттерге тіркелген карточкалар бойынша М, Н әріптері бар сөздерді "оқу" ("жаһандық оқу");
6.4.1.7 тиісті суреттерге сөздермен карточкаларды орналастыру немесе оларды нақты заттарға бекіту: тақтаға, терезеге және т. б., пиктограммалардың астындағы сөздерді оқып, сөздердегі бірдей әріптерге А, Ә, О, Ө, У,Ү, Ұ, И, Е, Ы, М, Н әріптерін қою:
6.4.1.8 балалар мен ата-аналар туралы журналдарды, сән журналдарын қызығушылықпен "оқыңыз": иллюстрацияларды, мақала атауларын қарау, "зерттеу"
4.2. Графика және жазу
6.4.2.4 бірдей пішінді, бірақ мөлшері әртүрлі бөліктерден тұратын заттарды салу, үлгіні қайталамас бұрын талдай отырып, жолақта, шаршыда, шеңберде, сопақшада (үлгі бойынша) үлгі жасау;
6.4.2.6 музыкалық аспаптардың ырғақты соққыларына немесе мұғалімнің шапалақтарына сәйкес, арнайы торкөз және жол дәптеріне көлденең, тік, сынған сызықтарды бастапқы, екі және бірнеше тірек нүктелерін салу
4 тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасы"
1.1 Сенсорлы гнозис және праксис
6.1.1.4 дыбыс көзін табу және орнын белгілеп, көрсету
1.2. Жоғарғы психикалық функциялар қызмет элементтері
6.1.2.4 айнаға өзіне қарап, сыртқы келбетіне сын көзбен қарау, бағалау, жөндеуге тырысу (шашын, киімін, т.б.)

2. "Понимание и произношение слов"
2.1.
Звуко-слоговая структура слова
6.2.1.3 произносить достаточно четко и плавно трехсложные слова конструкции из открытых слогов, не содержащие дефектных фонем "(Асық ал, ата!";
6.2.1.4 произносить звукосочетания гласных с согласными раннего и среднего онтогенеза [м, б, п, т, д, н, к, г, х, в, ф]
2.2.
Семантическая структура слова
6.2.2.4 активно употреблять слова речевого этикета: спасибо, извините, пожалуйста
6.2.2.5активно употреблять слова различных грамматических категорий в рамках темы "Одежда и мода": праздничная одежда, украшения, бусы, прическа, уход за руками, волосами, причесываться, ухаживать за собой, холодно, тепло, удобно;
6.2.2.6активно употреблять слова различных грамматических категорий в рамках темы "Здоровье": спорт, физкультура, делать зарядку)
3. "Фразовая речь и общение":
3.1.
Предложение и текст
6.3.1.5 определять характер человека по его поступкам при составлении предложений по сюжетной картинке, по модели: существительное (местоимение) плюс глагол – местоимение плюс прилагательное (с пропущенным предикативным компонентом) (Он дерется - он злой), участвовать в беседе- игре;
6.3.1.6 инициировать рассматривание и их обсуждение журналов с изображением моделей одежды, причесок, участвовать в диалоге по обсуждению моделей одежды и причесок, играть в игру "Одень куклу";
6.3.1.7 инициировать диалог с элементами анализа жизненных ситуаций изображенных на картинках со смыслом "Кто прав, а кто не прав?", дополнять высказывания собеседников собственными наблюдениями, соблюдая правила ведения спора
3.2.
Вербальная и невербальная коммуникация
6.3.2.3 отвечать на вопросы к сюжетной картине "В магазине": "Кто это?", "Что делает продавец?", "Какие продукты продаются в этом отделе магазина?", "Ты окупаешь печенье или баурсаки к чаю?" - с последующей активизацией отработанных фраз и интонаций в ситуативной игре;
6.3.2.4 инициировать, разворачивать, поддерживать и логично заканчивать сюжетно-ролевую игру "В ожидании приема у врача"
4. "Чтение и письмо"
4.1.
Чтение
6.4.1.6 "читать" слова с буквами М, Н ("глобальное чтение"), по карточкам, прикрепленным к соответствующим предметам и картинкам, на основе "зрительного сканирования";
6.4.1.7 раскладывать карточки со словами на соответствующие картинки или прикреплять их к реальным предметам: к доске, окну и т. п., читать слова под пиктограммами и накладывать (подкладывать) буквы, Ә, О, Ө, У,Ү, Ұ, И, Е, Ы, М, Н к таким же буквам в словах;
6.4.1.8 "читать" с интересом журналы о детях и родителях, журналы моды: просматривать, "изучать" иллюстрации, названия статей
4.2.
Письмо
6.4.2.4 рисовать предметы, состоящие из частей одинаковой формы, но разных по величине, составлять узор в полоске, квадрате, круге, овале (по образцу), анализируя образец перед его воспроизведением;
6.4.2.5 воспроизводить буквы А, Ә, О, Ө, У, Ү, Ұ, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң по трафаретам (размер букв — 3 см) —исходя из индивидуальных возможностей учеников;
6.4.2.6 рисовать горизонтальные, вертикальные, ломаные линии по начальной, по двум и нескольким опорным точкам в тетради в клетку и в линейку под ритмические удары музыкальных инструментов или хлопки учителя
4 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1
Сенсорный гнозис и праксис
6.1.1.4 определять местонахождение источника звука и указывать в его сторону жестом
1.2.
Элементы высших психических функций
6.1.2.4 смотреть на себя в зеркало, критически оценивать свой внешний вид, стремиться устранить недостатки в одежде, прическе, уметь приосаниться

2. "Сөздерді түсіну және айту"
2.1. Сөздің дыбыстық-буындық құрамы
6.2.1.5 жеке айтылу қиындықтарын жеңе отырып, басында немесе соңында (нан, тас) бір буынды сөздерді анық айту
2.2. Сөздің семантикалық құрылымы
6.2.2.6 "Денсаулық" тақырыбы аясында әртүрлі грамматикалық категориялардың сөздерін түсіну, саналы және белсенді қолдану: спорт, дене шынықтыру, жаттығу)
3. "Фразалық сөйлеу тілі және қарым-қатынас"
3.1. Сөйлем және мәтін
6.3.1.8 бірінші, екінші және үшінші жақтан ұйымдастырушылық және бағыттаушы көмекті пайдалана отырып: графикалық кеңестер, символдық бейнелер және басқа да көрнекі тіректер арқылы қысқаша сипаттама әңгімелер құрастыру ("Мен нан сатып аламын", "Біз мерекеге торт сатып аламыз", "Ол...", "Олар...);
6.3.1.9 жеке тәжірибеден сұрақ-жауап сөйлеу формасы негізінде қысқа әңгімелер құрастыру
3.2. Вербалды және бейвербалды қатынас
6.3.2.5 өз суреттерімен пайымдауларды нығайта отырып, өз бойындағы және басқа да білім алушылардың артықшылықтары мен кемшіліктерін ұжымдық талқылауға қатысу
4. "Оқу және жазу"
4.1. Балама оқу
6.4.1.9 артикуляцияны визуалды бақылаусыз есту қабылдауына негізделген Б, П әріптерін көрсету, суреттер мен сандар арасында Б, П әріптері бар карталарды іріктеу
6.4.1.10 таныс әріптерден сөздердің құрамын білу: ана, әке, апа, үй осы сөздермен карталарды ажырату, мұғалім- логопедтің тапсырмасы бойынша қажетті сөзді таңдау, жаңа және таныс сөздерді заттармен, суреттермен, пиктограммалармен байланыстыру;
6.4.1.11 дауысты дыбыстардың белгілерін графикалық белгілермен білу және ажырату: әр дыбысты белгішемен, содан кейін сәйкес басылған әріппен дәйекті түрде байланыстыру-дыбыстар әр түрлі дауыстық күшпен, интонациямен айтылады, оқытылған сөздердегі әріптерді тану
4.2. Графика және жазу
6.4.2.7 сызықтарды жазу:
6.4.2.8 қосымша элементтермен ерекшеленетін ұқсас графемаларды ажырату: и-ш, о-а, о-ө, к-қ, ү-ұ элементтердің кеңістіктік орналасуы: б-д-в сызбасы қиын з, к
3) 7-сынып:
кесте 3
Бөлім
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 -тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасы"
1.1 Сенсорлы гнозис және праксис
7.1.1.1 әртүрлі массажерларды (арнайы және алмастырушы) қолданып, өз бетінше 2-3 тәсілден массаж жасау
1.2. Жоғарғы психикалық функциялар қызмет элементтері
7.1.2.1 топтастыру моделі спецификациясы бойынша түрліне қарай жалпылау
2. "Сөздерді түсіну және айту"
2.1. Сөздің дыбыстық-буындық құрамы
7.2.1.1 қарама-қарсы дауысты дыбыстарды ([и-у], [и-о], [а-у], [е-у]) және артикуляцияға жақын дауыссыз дыбыстарды ашық буындарда (жұмсақ таңдайдың қатысуымен: [м-б], [н-д]; жасалу орны бойынша: [п-т], [тна], [м-н]
2.2. Сөздің семантикалық құрылымы
7.2.2.1 жақын сөздер мен сөз тіркестерінің мағыналарының реңктерін ажырату: "күлімсіреу" және "күлкі", "сәлем" және "Қайырлы күн", қоштасу және сәлемдесу кезінде мимиканы қайталау ("Қайырлы күн, сәлем ,сәлем (көңілді және көңілді);
7.2.2.2 "Туған күн" тақырыбы бойынша әртүрлі грамматикалық категориялардың сөздерін түсіну және белсенді қолдану: үстел, сыйлық, алғыс сөздерін қою

2. "Понимание и произношение слов"
2.1.
Звуко-слоговая структура слова
6.2.1.5 отчетливо произносить односложные слова со стечениями в начале или конце (нан, тас), преодолевая индивидуальные затруднения в произношении
2.2.
Семантическая структура слова
6.2.2.6 употреблять слова различных грамматических категорий, обозначающие основные ощущения, переживания и потребности человека
3. "Фразовая речь и общение":
3.1.
Предложение и текст
6.3.1.8 составлять короткие описательные рассказы от первого, второго и третьего лица ("Я покупаю хлеб", "Мы купим торт для праздника", "Он...", "Они...")- с использованием организующей и направляющей помощи: графических подсказок, символических изображений и других наглядных опор;
6.3.1.9 составлять короткие рассказы на основе вопросно-ответной формы речи из личного опыта
3.2.
Вербальная и невербальная коммуникация
6.3.2.5 участвовать в коллективном обсуждении достоинств и недостатков у себя и других обучающихся, подкрепляя суждения своими рисунками
4. "Чтение и письмо"
4.1.
Чтение
6.4.1.9 знать буквы П, Б, показывать их на основе слухового восприятия без зрительного контроля артикуляции, выбирать карточки с буквами П, Б среди картинок и цифр;
6.4.1.10 знать состав слов из знакомых букв: ана, әке, апа, үй, различать карточки с этими словами, отбирать нужное слово по заданию учителя-логопеда, соотносить новые и уже знакомые слова с предметами, картинками, пиктограммами;
6.4.1.11 различать обозначения гласных звуков графическими символами: последовательно соотносить каждый звук со значком, затем с соответствующей печатной буквой, -звуки произносятся с различной силой голоса, интонацией, распознавание букв в изученных словах
4.2.
Письмо
6.4.2.7 "писать" стрелки: —>
6.4.2.8 различать сходные графемы, отличающиеся добавочными элементами: и-ш, о-а, о-ө, к-қ, ү-ұ пространственным расположением элементов:б-д-в трудные по начертанию з, к
3) 7 класс:
таблица 3
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1.
Сенсорный гнозис и праксис
7.1.1.1 самостоятельно выполнять 2-3 приема самомассажа рук с использованием различных массажеров (специальных и импровизированных)
1.2.
Элементы высших психических функций
7.1.2.1 выполнять родо-видовые обобщения по моделям для классификации
2. "Понимание и произношение слов"
2.1.
Звуко-слоговая структура слова
7.2.1.1 различение контрастных гласных ([и-у], [и-о], [а-у], [е-у]) и близких по артикуляции согласных звуков в открытых слогах (по участию мягкого неба: [м-б], [н-д]; по месту образования: [п-т], [тна], [м-н]
2.2.
Семантическая структура слова
7.2.2.1 различать оттенки значений близких по смыслу слов и выражений: "улыбка" и "смех", "привет" и "добрый день", подавать реплики и воспроизводить мимику при прощании и приветствии ("добрый день, здравствуй, привет (весело и бодро);
7.2.2.2 понимать и активно использовать слова различных грамматических категорий по тематике "День рождения": накрыть стол, подарок, слова благодарности

3. "Фразалық сөйлеу тілі және қарым-қатынас"
3.1. Сөйлем және мәтін
7.3.1.1 бейтаныс ересек адамға айтатын сөз тіркестерін білу, суреттерден сыпайы бас тарту туралы сөздерді білу және айту;
7.3.1.2 өткен тақырыптар бойынша фразалық модельдерді қолдана отырып, үй - жайлардың, жиһаздардың, безендірудің сыртқы түрі мен мақсатын сипаттай отырып, "Пәтерге саяхат (фотосуреттер немесе бейнелер бойынша)" үйлесімді әңгіме құрастыру;
7.3.1.3 сөз тіркесін бір-екі сөзбен, көрсетумен, қимылмен толықтыру, түрлендіру, предикаттың бетін, уақыты мен санын, субъектінің немесе толықтырудың бетін, санын және жынысын өзгерту, белгілер мен сөздер-заттарды ауыстыру, грамматикалық және тақырыптық контекстті өзгертпеей (шкафта Жасыл кастрөл бар. Көк кастрөл үстелде тұр. Шәйнектің артында сары кастрөл тұр)
3.2. Вербалды және бейвербалды қатынас
7.3.2.1 рөлдік ойындарда бейтаныс ересек адамға айтатын сөз тіркестерін түсіну, білу және белсенді қолдану, көлікке отыруға шақырудан сыпайы бас тарту, оның "мейірімді" бетіне қарама
4. "Оқу және жазу"
4.1.Балама оқу
7.4.1.1 қатты және жұмсақ дауыссыздарды ажырату (е, Ұ, и, ю, я, ь);
7.4.1.3 жалпы қауіпсіздік белгілері мен ақпараттарды тану-таңбаларды жаһандық "оқу": тоқтау, қауіпті, улану; жеуге жарамсыз; ауысу, дүкен, дәріхана)
4.2.Графика және жазу
7.4.2.1 әріптерді буынға біріктіру (ма, му, біз, мо, ми), содан кейін бөлінген алфавит әріптерінен буындарды құрастыру кезінде кері буынға дәйекті түрде қосыңыз
2 тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасы"
1.1 Сенсорлы гнозис және праксис
7.1.1.2 таныс заттарды нақты түрлі түсті, бейнелік, толық емес, бір-біріне салынған суреттерден 10-15 секундта тану
1.2. Жоғарғы психикалық функциялар қызмет элементтері
7.1.2.2 адекватты интонацияға сәйкес келетін мимикалық реакцияларды тану
2. "Сөздерді түсіну және айту"
2.1. Сөздің дыбыстық-буындық құрамы
7.2.1.2 саналы түрде дұрыс айтылатын дыбыстардың артикуляциясы кезінде әртүрлі артикуляциялық органдардың позицияларын көбейту
2.2. Сөздің семантикалық құрылымы
7.2.2.3 мұғалім-логопедпен бірге бақылау және –шы жұрнағы арқылы сөзжасау;
7.2.2.4 оқу пәндерінің, тұрмыстық заттардың, негізгі тағамдардың атауларын ажырату және қолдану: нан, жарма, ұн өнімдері, сүт және сүт өнімдері, қант, көкөністер, жемістер, балық, тамақтану нормалары мен режимі туралы түсінікке ие болу
3. ""Фразалық сөйлеу тілі және қарым-қатынас"
3.1. Сөйлем және мәтін
7.3.1.4 модель бойынша сөз тіркестерін құру: зат есім (есімдік) плюсзат есім плюс етістік "Кино" тақырыбындағы зат есім. Театр. Көрме" (Мен театрға әдемі киінемін. Анам пальтосын гардеробқа тапсырады);
7.3.1.5 Мұғалім-логопедтің сұрақтары бойынша фотосуреттердің реттілігін орнатып, кезінде-экскурсияның іздері бойынша арқылы әңгіме құру, суреттерді көшірмелерге жапсыру
3.2. Вербалды және бейвербалды қатынас
7.3.2.2 "Бейтаныс адамдармен мінез-құлық ережелерін" жатқа білу, рәміздерге, суреттерге сүйене отырып (хормен) көбейту
4. "Оқу және жазу"
4.1. Балама оқу
7.4.1.4 мұғалім- логопед жасаған тақырыптық пиктографиялық стендтерде (тамақ, жыл мезгілдері және табиғат құбылыстары туралы, мұғалім- логопедтің көмегімен стендтен ақпаратты "оқу") бағдарлау; мәтінді тындап, оқығанда сәйксе писктограммаларды тандау "жинау", "жұлу", "суғару" сөздерді тану
4.2. Графика және жазу
7.4.2.2 таныс сөздерден буындарды таңдау (ана, шана), басылған\жазылған сөздегі тиісті ұяға буын бар карталарды салу
3 тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасы"
1.1. Сенсорлы гнозис және праксис
7.1.1.3 қимылдарды етістіктермен, кеңістіктік координаталарды білдіретін сөздермен "Көңілді адамдар" типі бойынша үйлестіру
1.2. Жоғарғы психикалық функциялар қызмет элементтері
7.1.2.3 бір ұсыныстан екі-үш жалпы қозғалыс тізбегін, заттарды екі қолмен ұстап тұрған екі элементтің тіркесімін қайталау

3. "Фразовая речь и общение":
3.1.
Предложение и текст
7.3.1.1 произносить слова, которые говорят незнакомому взрослому, воспроизводить формулировки вежливого отказа по картинкам;
7.3.1.2 составлять связный рассказ "Экскурсия по квартире (по фотографиям или видео)"- с описанием внешнего вида и назначения / функции помещений, мебели, убранства, используя изученные модели фраз;
7.3.1.3 владеть практическими приемами трансформации фразы: дополнять одним-двумя словами, показом, жестом, преобразовывать, изменяя лицо, время и число сказуемого, лицо, число и род подлежащего или дополнения, заменять слова-признаки и слова-предметы, изменять\не изменять грамматический и предметный контекст (ЗелҰная кастрюля стоит в шкафу. Синяя кастрюля стоит на столе. ЖҰлтая кастрюля стоит за чайником)
3.2.
Вербальная и невербальная коммуникация
7.3.2.1 использовать в сюжетно-ролевых играх фразы, которые говорят незнакомому взрослому, давать вежливый отказ на приглашение сесть в машину, не смотри на его "доброе" лицо
4. "Чтение и письмо"
4.1.
Чтение
7.4.1.1 различать твердые и мягкие согласные при обозначении мягкости буквами е, Ұ, и, ю, я, ь;
7.4.1.2 читать с соблюдением правил орфоэпии: сочетания жи, ши, ча, ща, чу, щу; рукописный материал;
7.4.1.3 узнавать распространенные знаки безопасности и информации - глобальное "чтение" символов: стоп, опасно, яд; не пригодно для еды; переход, магазин, аптека
4.2.
Письмо
7.4.2.1последовательно соединенять буквы в слог-слияние (ма, му, мы, мо, ми), затем в обратный слог при составлении слогов из букв разрезной азбуки
2 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1
Сенсорный гнозис и праксис
7.1.1.2 узнавать знакомые предметы в конкретном цветном, силуэтном и неполном, зашумленном изображении за 10-15 секунд
1.2.
Элементы высших психических функций
7.1.2.2 распознавать мимические реакции, адекватные воспринятой интонации
2. "Понимание и произношение слов"
2.1.
Звуко-слоговая структура слова
7.2.1.2 воспроизводить положения различных артикуляторных органов во время артикулирования правильно произносимых звуков
2.2.
Семантическая структура слова
7.2.2.3 наблюдать и совместно с учителем-логопедом проводить практическое
словообразование существительных с помощью суффикса -шы-;
7.2.2.4 употреблять в речи названия учебных предметов, предметов быта, основных продуктов питания: хлеб, крупа, мучные изделия, молоко и молочные продукты, сахар, овощи, фрукты, рыба
3. "Фразовая речь и общение":
3.1.
Предложение и текст
7.3.1.4 конструировать фразы по модели: существительное (местоимение) плюс глагол плюс существительное плюс наречие или существительное в рамках темы "Кино. Театр. Выставка" (Я одеваюсь в театр нарядно. Мама сдает пальто в гардероб);
7.3.1.5 составлять рассказ с помощью установления последовательности фотографий по вопросам учителя-логопеда, с при приклеивание картинок к репликам, – по следам экскурсии
3.2.
Вербальная и невербальная коммуникация
7.3.2.2 знать наизусть "Правила поведения с незнакомыми людьми", воспроизводить (хором) с опорой на символы, картинки
4. "Чтение и письмо"
4.1.
Чтение
7.4.1.4 ориентироваться в тематических пиктографических стендах, созданных учителем-логопедом (о еде, временах года и природных явлениях, "читая" информацию со стенда с помощью учителя-логопеда);
7.4.1.4 узнавать слова "собирать", "срывать", "поливать", при прослушивании и чтении текстов, подбирать соответствующие пиктограммы
4.2.
Письмо
7.4.2.2 выделять слоги из знакомых слов (мама, машина), прикладывать карточки со слогом к соответствующему слогу в напечатанном/написанном слове
3 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1.
Сенсорный гнозис и праксис
7.1.1.3 устанавливать связи действий и движений с глаголами и со словами, обозначающими пространственные координаты по типу игры "Веселые человечки"
1.2.
Элементы высших психических функций
7.1.2.3 повторять с одного предъявления цепочку из двух-трех общих движений,
комбинацию из двух элементов, удерживая предметы двумя руками

2. "Сөздерді түсіну және айту"
2.1. Сөздің дыбыстық-буындық құрамы
7.2.1.3 саналы түрде қажетті артикуляциялық позаны табу және ұстап тұру процесінде дыбыстардың нормативтік артикуляциялық тәсілдерін жаңғырту (артикуляциялық гимнастиканың арнайы кешендері);
7.2.1.4 3-4 элементтен (артикуляциялық гимнастиканың арнайы кешендері) жүйелі түрде жасалған қозғалыстарды орындау
2.2. Сөздің семантикалық құрылымы
7.2.2.5 мұғалім- логопедтің көмегімен көрнекі тіректер арқылы етістіктерде көбейте білу және көкөністер мен жемістерді өңдеудегі жүйелілік: сұрыптау, жуу; сақтау (тамақ), етістіктердің префиксальды сөзжасамын қадағалау (жуу, сақтау, сұрыптау, тастау);
7.2.2. "Театр" тақырыбы бойынша әр түрлі грамматикалық категориялардың сөздерін ажырату және қолдану: талғампаз, әдемі, пальто, гардероб, бағдарлама сатып ал, фойеде;
7.2.2.7 кеңістіктік жағдайларды септік жалғауларын түсіну
3. "Фразалық сөйлеу тілі және қарым-қатынас"
3.1. Сөйлем және мәтін
7.3.1.6 ұсынылған бірнеше жолдан стильге сәйкес келетін репликаны таңдау арқылы әңгімелер құру;
7.3.1.7 тапсырмаларды орындау кезінде, үстел үсті ойындарымен сабақ барысында әңгімені бастау және өрістету;
7.3.1.8 жақсы таныс ертегілер мен әңгімелерді пиктографиялық кодтардың, сөйлеу құралдарының көмегімен-мұғалімнің басшылығымен айтып беру;
3.2. Вербалды және бейвербалды қатынас
7.3.2.3 өз атың атауың керек болған кезде, ал жоқ кезде, сыпайы бас тартудың үйренген тұжырымдамаларын қолдана отырып, рөлдік ойындарда суреттерді талдау кезінде ережелерді білетіндігінді көрсету;
7.3.2.4 құттықтауларды, тілектерді құттықтау хатына (қағаз және виртуалды\цифрлық) жазу, кіші және үлкен сыйлықтарды тапсыру және қабылдау жағдайына үйренген сөз тіркестерін, мимикалық позалар мен қимылдарды пайдалану
4. "Оқу және жазу"
4.1. Балама оқу
7.4.1.5 әдеби шығармаларды оқу, иллюстрациялар мен картиналарды мақсатты түрде қарау, талқылауға қатысу;
7.4.1.6 бейтаныс ертегілерді, өлеңдерді, қысқа әңгімелерді тыңдау, кейіпкерлерді шығармаларға арналған иллюстрацияларда алдын-ала көрсету;
7.4.1.7 өз бетінше өлең жолындағы соңғы 1-2 сөзді-семантикалық болжам бойынша немесе тыңдау барысында рифмо-ырғақтық ассоциация бойынша, содан кейін барлық қол жетімді құралдарды қолдана отырып, өлеңдерді өз бірлесіп аяқтап айту
4.2. Графика және жазу
7.4.2.3 трафареттер, контурлы сызықтар (нүктелер) бойынша "жазу" А, Ә, О, Ө, У, Ү, Ұ, И, Э, Ы, І, П, Б, М, Т, Д, Н (әріптердің өлшемі — 1-3 см)
4 тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасы"
1.1. Сенсорлы гнозис және праксис
7.1.1.4 сөзге қатысы жоқ дыбыстардың күшін (қатты-ақырын) және алыстығын
(алыс-жақын) табиғат дыбыстарын ажырату
1.2. Жоғарғы психикалық функциялар қызмет элементтері
7.1.2.4 адамдардың сезімдері мен қажеттіліктері туралы тыңдалған мәтіннің жалпы нақты мазмұнын тиісті мимикалық позамен, мазмұнның тақырыппен, суретпен, пиктограммамен және сөзбен байланысын түсіну

2. "Понимание и произношение слов"
2.1.
Звуко-слоговая структура слова
7.2.1.3воспроизводить нормативные артикуляторные уклады звуков в процессе нахождения и удержания необходимой артикуляторной позы (специальные комплексы артикуляционной гимнастики);
7.2.1.4 выполнять последовательно организованные движения из 3-4 элементов (специальные комплексы артикуляционной гимнастики)
2.2.
Семантическая структура слова
7.2.2.5 называть, используя глаголы, последовательность в обработке овощей и фруктов: сортировать, мыть, хранить (пищу);
7.2.2.6 употреблять в речи слова различных грамматических категорий по тематике "Театр": нарядно, красиво, сдать пальто, гардероб, купить программку, в фойе;
7.2.2.7 использовать предлоги и падежные окончания, обозначающие пространственные отношения
3. "Фразовая речь и общение":
3.1.
Предложение и текст
7.3.1.6 составлять рассказы с выбором подходящей по стилистике реплики из нескольких предложенных;
7.3.1.7 инициировать и разворачивать беседу при выполнении поручений, в процессе занятий с настольно-печатными играми;
7.3.1.8 пересказывать хорошо знакомые сказки и рассказы с помощью пиктографических кодов, речевых средств,- с направляющей помощью учителя-логопеда
3.2.
Вербальная и невербальная коммуникация
7.3.2.3 разграничивать ситуации, когда надо называть своҰ имя, а когда нет, демонстрировать знания правил при анализе картинок, в сюжетно-ролевых играх, применяя заученные формулировки вежливого отказа;
7.3.2.4 составлять и записывать поздравления, пожелания на поздравительной открытке (бумажной и виртуальной/цифровой) , использовать заученные фразы, мимические позы и жесты для ситуации вручения и приема подарков младшим ( от младших) и старшим ( от старших)
4. "Чтение и письмо"
4.1.
Чтение
7.4.1.5 читать литературные произведения, целенаправленно рассматривая иллюстрации и картины, участвовать в обсуждении;
7.4.1.6 слушать незнакомые сказки, стихи, короткие рассказы, называя героев с предварительным показом на иллюстрациях к произведениям ;
7.4.1.7 сопряженно договаривать последние 1-2 слова в строке стихотворения -по смысловой догадке или рифмо-ритмической ассоциации в ходе прослушивания с последующим самостоятельным рассказыванием стихов с использованием всех доступных средства общения
4.2.
Письмо
7.4.2.3 "писать" по трафаретам, контурным линиям (точкам) буквы А, Ә, О, Ө, У, Ү, Ұ, И, Э, Ы, І, П, Б, М, Т, Д, Н (размер букв — 1-3 см)
4 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1
Сенсорный гнозис и праксис
7.1.1.4 различать силу (громко-тихо) и удаленность ( близко-далеко) неречевых звуков, подражая звукам и голосам природы
1.2.
Элементы высших психических функций
7.1.2.4 демонстрировать понимание общего фактического содержания прослушанного текста о чувствах и потребностях людей адекватной мимической позой, соотнесением содержания с предметом, предмета с картинкой, пиктограммой и словом

2. "Сөздерді түсіну және айту"
2.1. Сөздің дыбыстық-буындық құрамы
7.2.1.5 дауысты дыбыстарды, жұптасқан дауысты және дауыссыз, қатты және жұмсақ дауыссыздарды ажырату, артикуляциялық ұқсас дыбыстарды [Р және Л], [М және Б] ажырату, мұрын және ауыз дауыссыз дыбыстары, ауа ағынының бағытын кинестетикалық бақылауды жүзеге асыру
2.2. Сөздің семантикалық құрылымы
7.2.2.8 ситуациялық телефон диалогында предикативті сөздік пен ілеспе үстеулер мен зат есімдерді ажырату және қолдану: айту, телефонды көтеру, теру, ұялы телефон, тыңдау, үшін таныстыру ("Ақмарал тыңдайды", "Әңгімені аяқтайды"), тікелей телефонға сөйлеу, анық, сыбырламау, айқайламау, мұқият тыңдау;
7.2.2.9 абстрактілі және жалпылау ұғымдарын білдіретін сөздердің мағыналарын түсіну және ажырату (жақсылық, жамандық, сұлулық)
7.2.2.10 сандық атауларды түсіну, ажырату және белсенді қолдану (қалыптасқан сандық көріністер шегінде)
3. "Фразалық сөйлеу тілі және қарым-қатынас"
3.1. Сөйлем және мәтін
7.3.1.9 мұғалім-логопед бірге пішіні, түсі, мөлшері, дәмі көрсетілген сипаттамалық әңгімелер құру- жемістер, жидектер, көкөністер туралы (нақты тақырып бойынша, муляж, сурет бойынша);
7.3.1.10 сөздік және сөзге қатысы жоқ қарым-қатынас құралдарын қолдана отырып, күнделікті мазмұны бар сюжеттік суреттер сериясы бойынша баяндау әңгімелерін (сурет немесе заттың егжей-тегжейін көрсететін мұғалім- логопедтің пиктограммалары, қимылдары бойынша) –мұғалім- логопедпен бірлесіп жасау
3.2. Вербалды және бейвербалды қатынас
7.3.2.5 күнделікті өмір, отбасы мүшелерінің қызметі: сатып алу, тамақ дайындау, тазалау, жуу, жуу, ұсақ жөндеу тақырыбындағы рөлдік ойындарды бастау, ашу, қолдау және қисынды түрде аяқтау
4. "Оқу және жазу"
4.1. Балама оқу
7.4.1.8 алғаш естіген мәтінге негізделген драмалық ойындарды бастау, сюжетті ашу, іс-әрекеттерді ойлап табу;
7.4.1.9 суреттер мен сандар арасында Т, Д әріптері бар карталарды таңдау, Т, Д әріптерін оқу, оларды әр түрлі дауыс күшімен, интонациямен айту;
7.4.1.10 "жаңбыр, қыс, қар, көктем, жаз, ана, әке, үйе т. б." сөздерін жаһандық түрде оқып, пиктограммалармен қол қойып, А, Ә, О, Ө, У, Ұ, Ү, И, Е, Ы, П, Б, М, Т, Д, Н әріптерін қою;
7.4.1.11 сөздеріндегі сол әріптерге әріптерді дыбыссыз артикуляция арқылы тану және оларды символдық бейнелермен сәйкестендіру
4.2. Графика және жазу
7.4.2.4 мектеп керек-жарақтарын білдіретін сөздерді пиктографиялық түрде "жазу", заттарды пиктограммалармен байланыстыру, сұрақ бойынша оған сәйкес пән мен пиктограмманы таңдау; "сұрақ-нұсқауға" жауапты тауып оқу: "Бормен қай жерге жазуға болады?", "Қағазға немен жауға болады?", "Қарындашты қағаздан қалай өшіруге болады?"
бұйрығына
31-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы "03" сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
382 - қосымша
Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-7-сыныптары үшін "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде)

2. "Понимание и произношение слов"
2.1.
Звуко-слоговая структура слова
7.2.1.5 повторять, различать гласные, парные звонкие и глухие, твердые и мягкие согласные, различать артикуляторно сходные звуки [Р и Л]; [М и Б], согласные носовые и ротовые, осуществляя кинестетический контроль направления воздушной струи
2.2.
Семантическая структура слова
7.2.2.8 употреблять в речи предикативный словарь и сопутствующие наречия и существительные в ситуативном телефонном диалоге: сказать, снять трубку, набрать номер, мобильный телефон, слушаю, представляться ("Акмарал слушает", "заканчиваю разговор"), говорить прямо в трубку, внятно, не шептать, не кричать, слушать внимательно;
7.2.2.9 понимать и различать значения слов, обозначающих отвлеченные и обобщенные понятия (добро, зло, красота);
7.2.2.10 понимать и активно использовать имена числительные (в пределах формируемых количественных представлений)
3. "Фразовая речь и общение":
3.1.
Предложение и текст
7.3.1.9 составлять совместно с учителем-логопедом описательные рассказы с указанием на форму, цвет, размер, вкус- о фруктах, ягодах, овощах (по реальному предмету, муляжу, по картинке);
7.3.1.10 составлять совместно с учителем-логопедом повествовательные рассказы по серии сюжетных картинок с бытовым содержанием с использованием речевых и неречевых средств общения (по пиктограммам, жестам учителя-логопеда, указывающим на деталь изображения или предмета)
3.2.
Вербальная и невербальная коммуникация
7.3.2.5 инициировать, разворачивать, поддерживать и логично заканчивать сюжетно-ролевые игры на тематику повседневного быта, деятельности членов семьи: покупки, приготовление пищи, уборка, мытье, стирка, мелкий ремонт
4. "Чтение и письмо"
4.1.
Чтение
7.4.1.8 инициировать игры-драматизации по впервые услышанному тексту, разворачивая сюжет, придумывая действия;
7.4.1.9 читать буквы Т, Д, произнося их с разной силой голоса, интонацией, выбирать карточки с буквами Т, Д среди картинок и цифр;
7.4.1.10 читать глобальным способом слова "дождь, зима, снег, весна, лето, мама, папа, баба, стул, стол, дом и др.", подписанные под пиктограммами и накладывать (подкладывать) буквы А, Ә, О, Ө, У, Ұ, Ү, И, Е, Ы, П, Б, М, Т, Д, Н к этим же буквам в словах;
7.4.1.11 узнавать буквы по беззвучной артикуляции и соотносить их с символическими изображениями
4.2.
Письмо
7.4.2.4 "писать" пиктографически слова, обозначающие школьные принадлежности, соотносить предметы с пиктограммами, выбирать соответствующий предмета и пиктограммы к нему по вопросу-инструкции: "найди и прочитай ответ на вопрос "Где можно писать мелом?", "Чем пишут на бумаге?", "Чем можно стереть карандаш с бумаги?"
Приложение 31 к приказу
Приложение 382 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Коррекция недостатков развития речи" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-7 классов

2) сөздерді түсіну және айту. Еліктеуге арналған тыныс алу- дауыстық және артикуляциялық жаттығулар. Дұрыс физиологиялық (диафрагмалық-қабырға) тыныс алуды, қысқа және үнсіз тыныс алуды (иықты көтермей), тыныш және бірқалыпты (ұртты толтырмай) дем шығаруды бекіту. Дауысты дыбыстарды біртіндеп айта білу, олардың санын көбейту. Артикуляциялық аппараттың және саусақ моторикасының қозғалғыштығын дамыту. Бір буыннан екіншісіне біркелкі ауысу. Ысқырық және ызың фонемалардың дифференциациясы (с-ш, з-ж, ц-с). Дыбыстардың жеке айтылу бұзылыстарын түзету: ысқырық, ызың және сонор дыбыстарды қою, бекіту және анықтау. Әріптер мен дыбыстармен танысу: а, у, о, м, с, х, оларды жеке күйде дұрыс және айқын айту, оларды әр түрлі интонациясы мен қарқыны бар сөздердің басында немесе соңында ажырату (еліктеуге негізделген). Йот дауысты дыбыстары бар сөздер (а, е), дифтонгтың орнын анықтау. Екі буынды сөздерді жабық буынмен және ортасында дауыссыз дыбыстар қатар келген жағдайда машықтандыру (Нұрлан, Павлик). Бір, екі, үш буынды сөздердің ырғақ үлгісін қайталау, үш буынды сөздерді дауысыз дыбыстар қатар келмейтін жағдайда және жабық буында (телефон, қалашық), дауыссыз дыбыстар қатар келген жағдайда (ескерткіш, бастық, сатушы, Ақмарал) машықтандыру. Қатаң және ұяң дауыссыздарды ажырату, сөздерді жасау ау, уа, ах, ух, – олардың мағынасын нақтылау, сюжеттік бейнелермен және етістіктермен байланыстыру (қоңырау шалу, жылау, таңдану, шаршау). Предикативті сөздікті жүйелеу, дауысты дыбыстар қатарын көбейте отырып, біртіндеп айта білу, бір буыннан екіншісіне біртіндеп ауысу. Берілген дыбыспен (әріппен) сөздерді оқыған кезде оны дыбыстың жеке фонетикалық қиындықтарын (ц-с, ч-ть, ч-щ) ескеріп, естіп "табу".
Сөздікті белсендіру (мимика), адамның көңіл-күйі (жақсы, жаман, қалыпты), оның эмоциялары және олардың көрінісі (қуаныш, күлкі, таңдану, немқұрайлылық, өкініш, қайғы, қайғы, қайғы, жылау, ашу), жеке сезімдер (жақсы көру, нәзіктік). Енжар және белсенді заттық сөздікті молайту: көкөністер (шалқан), жидектер (құлпынай және таңқурай) - атау, тану, түсі, пішіні мен дәмі бойынша салыстыру, ағаштар (шырша, қарағай) - жапырақтары (инелері), жаңғақтары мен тұқымдары бойынша, саңырауқұлақтар-жеуге жарамды және жеуге жарамсыз, бөлме өсімдіктері мен үй жануарлары. Іс-әрекеттің мағынасы бар етістік лексикасы. Осы және өткен шақ зат есімдері мен етістіктерінің көпше түрін түсіну және қолдану, екпінсіз көпше түрі, кішірейткіш мән беретін жұрнақтар. Етістіктерді ажырату: жуу, сүрту, тазалау, шаю, жанармай құю, түзету, кептіру –табыс септігіндегі тәуелді зат есімдермен бірге. Жиһаз және төсек-орын бұйымдарының атауы және оларға күтім жасау (тазалау, жинау, дымқыл, құрғақ шүберек). Дене мүшелерін және олардың функцияларын өзінде, қуыршақта табу, нұсқауларға сәйкес көрсету және атау. Тазалық заттары, жеке белгілер мен сыртқы қасиеттерді білдіретін сын есімдер, етістіктер: жуыну, шомылу, киіну, шешіну, тарақ; -онок-, -Ұнок- жұрнақтарының мағынасын түсіну, -к-, -ок-, -чик- (ручка, ножка, пальчик, гребешок);

2) понимание и произношение слов. Дыхательные-голосовые и артикуляционные упражнения по подражанию. Закрепление правильного физиологического (диафрагмально-реберного) дыхания, короткого и бесшумного вдоха (не поднимая плечи), спокойного и плавного выдоха (не надувая щҰки). Умение плавно произносить ряд гласных, наращивая количество. Развитие подвижности артикуляционного аппарата и пальцевой моторики. Плавное переключение с одного слога на другой. Дифференциация свистящих и шипящих фонем (с-ш, з-ж, ц-ч). Преодоление индивидуальных нарушений произношения: постановка, закрепление и уточнение свистящих, шипящих и сонорных звуков. Изучение букв и звуков: а, у, о, м, с, х, правильное и отчетливое произнесение их в изолированной позиции, различение их в начале или в конце слов с различной интонацией и темпом (на основе подражания). Слова с йотированными гласными (я, е), определение места дифтонга. Отработка двусложных слов с закрытым слогом и стечением в середине (Нурлан, Павлик). Воспроизведение ритмического рисунка одно-, двух-, трехсложных слов, отработка трҰхсложных слов без стечения и с закрытым слогом (телефон, самолет), со стечением и закрытым слогом (памятник, начальник, продавец, Акмарал). Дифференциация твердых и мягких согласных, образование слов ау, уа, ах, ух, – уточнение их смысла, соотнесение с сюжетными изображениями и глаголами (зовҰт, плачет, удивляется, устал). Систематизация предикативного словаря, умение плавно произносить ряд гласных, наращивая количество, плавное переключение с одного слога на другой. Нахождение на слух и при чтении слов с заданным звуком (буквой), в соответствии с индивидуальными фонетическими затруднениями, (ц-с, ч-ть, ч-щ).
Активизация словаря (выражение лица), настроение человека (хорошее, плохое, нормальное), его эмоции и их выражение (радость, смех, удивление, равнодушие, сожаление, грусть, печаль, горе, плач, злость), личные чувства (любовь, нежность). Накопление пассивного и активного предметного словаря: овощи (редис), ягоды (клубника и малина) – называние, распознавание, сравнение по окраске, форме и вкусу, деревья (ель, сосна) – по листочкам (хвоинкам), по шишкам и семенам, грибы – съедобные и несъедобные, комнатные растения и домашние животные. Глагольная лексика со значением действий. Понимание и употребление множественного числа существительных и глаголов настоящего и прошедшего времени с безударным окончанием во множественном числе, уменьшительно-ласкательных суффиксов. Различение глаголов: мыть, вытирать, чистить, полоскать, заправлять, расправлять, сушить – в сочетании с зависимыми существительными в винительном падеже. Название предметов мебели и постельного белья и ухода за ними (делать уборку, наводить порядок, мокрая, сухая тряпка). Нахождение, показ по инструкции и называние частей тела и их функций у себя, у куклы. Предметы туалета, прилагательные, обозначающие индивидуальные признаки и внешние качества, возвратные глаголы: умывается, купается, одевается, раздевается, причҰсывается. Префиксальные и залоговые отношения глагола, понимание значения суффиксов -онок-, -Ұнок-, практическое словообразование с суффиксами -к-, -ок-, -чик- (ручка, ножка, пальчик, гребешок);

3) фразалық сөйлеу тілі және қарым-қатынас. Адекватты вербалды қатынас пен тәртіп элементтерін дамыту (денесін түзу ұстай білу, сөйлеушінің бетіне қарау, оған біреу қарағанда мән беру, назар аудару). Қарым-қатынас кезінде мимикалық, жест-ишара және пантомимикалық позалар (тану, қайта құру) тиісті сөзбен, позамен, ым-ишарамен және мимикамен сезімдер мен көңіл-күйді сүйемелдеу). Жақсы таныс заттардың атауларын қосып, сөз тіркестерін құру. Иелік есімдіктері бар көп сатылы нұсқаулықты түсіну (менікі – сенікі), салыстырмалы түрде сапалы сын есімдер (аз – көп, қалыңырақ – жұқа). Қысқа қарапайым сюжеттердің (ертегілер, шағын тақпақтар, санамақтар) мағынасын түсінуді қалыптастыру. Үлгі, модель және графикалық сызба бойынша қарапайым фразаны құрастыру. Өтініштерді білдіретін жеке сөздерді айтуға және қайталауға мотивацияны дамыту. Затты беруді сұрай білу. Модельдер бойынша фразаны тұжырымдау: бұйрық райындағы етістік (Суғар!), етістік қосу табыс септігіндегі зат есім (таңқурайды жина!), зат есім қосу етістік (Нұрлан жуды). Қимыл-қозғалыстармен бірге, қоса, хормен айтылғанды септіктерде қолдануға арналған практикалық жаттығулар. Модельдер бойынша фразаны тұжырымдау: есім қосу зат есім қосу етістік, сын есім қосу зат есім қосу етістік: мен көзімді жуамын, кітапты көремін, мұрныммен гүлді иіскеймін. Педагогтің сөзіне кез-келген сөздік-дыбыстық өрнектерде сөйлеу еліктеуін белсендіру, мұғалім – логопедтен кейін қысқа өлеңдер, сөйлеу, моторлы әрекеттерімен бірге сөйлеу-эмоционалды бірлік, өзара әрекеттесу аясында қайталап айту. Логопедпен бірге жоспар, сызба, фото және бейнематериал бойынша сипаттама- әңгіме құру. "Үй өсімдіктеріне күтім жасау" (жапырақтардың шанын жуу, суару) модель бойынша әңгіме, "үй жануарлары (қоян, мысық, ит)" сенсорлы жоспары бойынша сипаттама-әңгіме құрастыру.
Табиғат туралы әңгімеге белсенді қатысу, саябақта тәртіп ережелерін орындау. Тыйым салу белгілерін ұжыммен бояу (саябаққа экскурсия бойынша). Киім элементтерінің атауларын белсенді қолдану (жаға, қалта), киім заттарын салыстыру, үйлестіру: көгілдір жемпір, қара шалбар (жаттау). Ұжымдық әңгіме құрастыру- "Досымның портреті" сипаттамасы. Қызығушылықтар мен хобби туралы әңгімелер. Сенсорлы жоспар бойынша "Менің сүйікті тағамым", "Менің Отаным", "Менің қалам", "Туған өлкенің көрікті жерлері" сипаттамасын құрастыру. Графикалық жоспар бойынша өзінің және бір-бірінің, тәрбиешінің немесе ата-ананың портреттерін түсіндіріп салу, құралдар мен палитраны таңдау, бір-бірінің портреттерімен бөлісу және суреттерді тану. Сұрақ бойынша сөйлемді аяқтай білу: кім? не? Осы сұрақтың сөздеріне сүйене отырып қойылған сұраққа жауап беру;

3) фразовая речь и общение. Развитие элементов адекватного вербального поведения и общения, (умение держаться прямо, смотреть в лицо говорящему, реагировать на обращение к нему). Мимические, жестовые и пантомимические позы во время общения (распознавание, воссоздание сопровождение своих чувств и настроения адекватным словом, позой, жестом и мимикой). Словосочетания по типу предложно-падежного управления с названиями хорошо знакомых предметов. Понимание многоступенчатой инструкции с притяжательными местоимениями (мой – твой), качественными прилагательными в сравнительной степени (меньше – больше, толще – тоньше). Формирование понимания смысла коротких простых сюжетов (сказок, потешек, чистоговорок.). Составление простой нераспространенной фразы по образцу, модели и графической схеме. Развитие мотивации на высказывание и повторение отдельных слов, обозначающих просьбы. Умение попросить передать предмет. Формулировка фразы по моделям: глагол в повелительном наклонении (Полей!), глагол плюс существительное в винительном падеже (Собери малину!), существительное плюс глагол (Нурлан моет). Практические упражнения в падежном управлении, использование сопряжҰнной, отражҰнной и хоровой речи с движениями. Формулировка фразы по моделям: существительное плюс глагол плюс существительное, прилагательное плюс существительное плюс глагол: у меня глаза, я вижу книгу, у меня есть нос(ик), я нюхаю цветок (чек). Активизация речевого подражания слову педагога в любых речезвуковых выражениях, проговаривание вслед за учителем-логопедом коротких стихотворений, речевок, чистоговорок в сопровождении двигательных действий, – на фоне эмоционального единения, взаимодействия. Составление рассказа – описания по плану, схеме, фото- и видеоматериалу совместно с логопедом. Составление рассказа по модели "Уход за комнатными растениями" (обмывание листьев от пыли, поливка), рассказа-описания по сенсорному плану "Домашние животные (кролик, кошка, собака)".
Активное участие в беседе на тему о природе, выполнение правил поведения в парке. Коллективное раскрашивание запрещающих знаков (по следам экскурсии в парк). Активное использование названий элементов одежды (воротник, карман), сравнение предметов одежды, согласование: кофта голубая, а брюки черные (заучивание). Составление коллективного рассказа-описания "Портрет друга". Беседы об интересах и увлечениях. Составление рассказа-описания "Моя любимая еда" по сенсорному плану. Комментированное рисование портретов себя и друг друга, педагога или родителей по графическому плану, выбор инструментов и палитры, обмен портретами друг друга и узнавание изображений. Умение закончить предложение по вопросу кто? что? Ответы на заданный вопрос с опорой на слова этого вопроса;

4) "Оқу және жазу". Символ мен пиктограмманы қолдану "Мен –өзім, менің денем", "Ұй тұрмысындағы заттар". "Тамақ даярлау", "дастархан жаю" пиктограммалармен танысу. "Мен атаймын, сен көрсет" "Бірдей суреттерді тап" пиктограммаларды қолданып жаттығулар орындау. Кеспелі әліпби әріптерімен, моделдермен жұмыс, графикалық жазуларды жүргізу. Мұғалім-логопедпен бірге көрнекі көлемді және жазықтық модельдердің көмегімен картиналар мен суреттердің мазмұнын ойнау. Өлеңдер мен ертегілерді, қысқа әңгімелер мен кейіпкерлердің есімдерін тыңдау және қарапайым талқылау (иллюстрациялар бойынша көрсету). Тыңдау кезінде өлеңдерді басын логопед айтса, жалғастырған түрде айту, содан кейін өзін-өзі қайталау (барлық қол жетімді байланыс құралдарын қолдана отырып). Әріптер мен сөздерді оқу ("жаһандық оқу" – бағдарламаның екінші бөлімімен интеграциялау).
Дауысты дыбыстарды ажырату [а, у, и, о, ы, э] дыбыстарды айту кезінде еріннің орнын бейнелейтін дыбыстардың дыбыссыз артикуляциясын қабылдау негізінде тақырыптық суреттерге-символдарға сүйене отырып және оларды А, О, У, И, Ы, Э. суреттер арасында әріптердің бірі бар карточканы таңдау, тиісті заттар мен суреттерге бекітілген карточкалар бойынша сөздерді "оқу" ("визуалды сканерлеу" және кескінге сүйену негізінде), белгілі бір суреттегі осы сөздермен карточкаларды орналастыру немесе оларды тақтаға, терезеге бекіту және т. б. п., пиктограммалармен қол қойылған сөздерді оқу: үй, мұрын, терезе, тақта, үстел, орындық және А, О, У, И, Ы, Э әріптерін қабаттастыру (төсеу) – сөздегі екпінді дауыстыға сәйкес, оларды және басқа таныс сөздерді нақты заттармен, суреттермен және пиктограммалармен байланыстыру. Суреттерден затты, аналогтық ойыншықты табу (түрлі-түсті сурет – иллюстрация, контурлық сурет, оқушыға мұғалім салған сурет, төрт бөліктен тұратын сурет-кітаптағы мұғаліммен бірге тыңдалған немесе "оқылған" мәтінге).
Суретті пиктограммалармен байланыстыру бейвербалды және ауызша қарым-қатынас құралдарын қолдану арқылы атау. Гигиена ережелері, тұрмыстық заттар, ересектердің жұмысы, қауіпсіз мінез-құлық туралы бейнеленген суреттерді, балалар кітаптарын таңдау жаттығулары (мұғалімнің көмегімен). Ақпаратты, ескерту және тыйым салу белгілерін таңдаудағы жаттығулар: "Дәріхана", "Мектеп", "Аурухана", "Балалар", "Жаяу жүргіншілер жолы", "Жаяу жүргіншілер өткелі", "Жаяу жүргіншілер қозғалысына тыйым салынады", "Автобус және (немесе) троллейбус аялдамасы", "Медициналық кабинет". Үш және екі секциялы бағдаршамның сигналдарын "оқу". Саусақ, үстел, қолғап театрының кейіпкерлері, бибабо қуыршақтары, "Ересектер еңбегі" сериясындағы картиналар мазмұнының көрнекі көлемді және жазықтық үлгілері арқылы оқушылармен бірлесіп ойнау. Мұғалім оқыған ертегілер, әңгімелер немесе өлеңдер (иллюстрацияларды көрсетпей) негізінде өткізілетін ойындарға қатысу, онда оқушылар осы шығармалардың кейіпкерлерін таниды және атайды (көрсетеді, бейнелейді). Оқушыларды мұғалім оқыған мәтін бойынша әрекеттерді бейнелеуге тарту.
Сыртқы және ішкі трафареттерді қолданатын жаттығулар (әр түрлі өлшемдегі бір сурет): қарапайым, түрлі-түсті қарындаштармен, шарикті қаламдармен штрихтау және көлеңкелеу. Парақтағы тақырыптық аппликация элементтерінің кеңістіктік орналасуы. АБАБ, ААББ АББА, ААБААБ схемасы бойынша мұғалім-логопедпен бірлесіп немесе оның ең аз көмегі арқылы квадратта, шеңберде, жолақта дайын элементтерден қарапайым үлгілерді құрастыру. Әр түрлі әдістерді қолдана отырып, қағаз парағының бетін бояу кезінде қолдың дұрыс қимылдарын бекіту. Графомоторлық дағдыларды дамытуға арналған жаттығулар: үлкен қағаз парақтарына киізден жасалған қаламдармен, щеткалармен, қарындаштармен түзу және бұралмалы сызықтар салу, нүктелерді, соққыларды, шеңберлерді, кресттерді, толқынды сызықтарды қағазға, құмға (жармаға) қайталау және кезектестіру жаттығулары. Саусақтармен, қарындаштармен, қаламдармен арнайы таңдалған музыкаға контурлық кескін бойынша "жазу" – темпті қарқындатумен. Нүктелер бойынша және өз бетінше жазу.
Парақты (көлденең және тік сызықтар) торкөздер түрінде (мұғалім-логопедтің көмегімен) сызғыш бойымен созу. Өз алақаныңызды сызу және алынған суреттерден композиция жасау (төртінші сыныпты, екінші жартыжылдықты қараңыз), сөйлеу түрінде мұғалім- логопедпен бірге барлық әрекеттерге түсініктеме беру. Қарындашпен, қаламмен сызғыш бойынша "жазу" (оқушылардың жеке мүмкіндіктеріне сүйене отырып), А, О, У, И, Э, Ы әріптерінің трафареттері бойынша "жазу" (әріптердің өлшемі – 5-10 см), ұқсас әріптерді ажырату және салу.

4) чтение и письмо. Использование символов и пиктограмм в рамках тем "Я – сам, моҰ тело", "Предметы домашнего быта". Знакомство с пиктограммами "готовить", "накрывать на стол". Упражнения с использованием пиктограмм "Покажи то, что я назову", "Найди одинаковые картинки". Работа с буквами разрезной азбуки, моделями, ведение графических записей. Совместное с учителем-логопедом разыгрывание содержания картин и картинок с помощью наглядных объемных и плоскостных моделей. Прослушивание и элементарное обсуждение стихов и сказок, коротких рассказов и имен героев (показ по иллюстрациям) произведений. Сопряженное договаривание стихов при прослушивании, с последующим самостоятельным пересказом (с использованием всех доступных средств общения). Чтение букв и слов ("глобальное чтение" – интеграция со вторым разделом Программы). Различение гласных звуков [а, у, и, о, ы, э] с опорой на предметные картинки-символы на основе восприятия беззвучной артикуляции звуков, изображающей положение губ при произнесении звуков и соотнесение их с образами букв А, О, У, И, Ы, Э. Выбор карточки с одной из букв среди картинок, "чтение" слов по карточкам, прикрепленным к соответствующим предметам и картинкам (на основе "зрительного сканирования" и опоры на изображение), раскладывание карточек с этими словами на определенной картинке или прикрепление их к доске, к окну и т. п., чтение слов, подписанных под пиктограммами: дом, нос, окно, доска, стол, стул и накладывание (подкладывание) букв А, О, У, И, Ы, Э – в соответствии с ударной гласной в слове, соотнесение их и других знакомых слов с реальными предметами, картинками и пиктограммами. Нахождение предмета, игрушки-аналога по картинкам (цветная картинка-иллюстрация, контурная картинка, картинка, нарисованная учителем для ученика, картинка, составленная из четырех частей – к прослушанному или "прочитанному" с учителем тексту в книге). Соотнесение картинки с пиктограммами и называние с использованием невербальных и вербальных средств общения. Выбор детских книг, повествующих о правилах гигиены, предметах домашнего быта, труде взрослых, безопасном поведении - по иллюстрациям с помощью учителя. Упражнения в выборе информационных, предупреждающих и запрещающих знаков: "Аптека", "Школа", "Больница", "Дети", "Пешеходная дорожка", "Пешеходный переход", "Движение пешеходов запрещено", "Место остановки автобуса и (или) троллейбуса", "Медицинский кабинет". "Чтение" сигналов трех- и двухсекционного светофора. Разыгрывание совместно с учащимися с помощью персонажей пальчикового, настольного, перчаточного театра, кукол бибабо, наглядных объемных и плоскостных моделей содержания картин из серии "Труд взрослых". Участие в играх, проводимых на основе прочитанных учителем сказки, рассказа или стихотворения (без показа иллюстраций), в которых учащиеся узнают и называют (показывают, изображают) персонажей этих произведений. Привлечение учащихся к изображению действий по прочитанному учителем тексту.
Упражнения с использованием внешних и внутренних трафаретов (одно изображение разного размера): обводка и штриховка простыми, цветными карандашами, шариковыми ручками. Пространственное расположение элементов предметной аппликации на листе. Составление простых узоров из готовых элементов в квадрате, в круге, в полоске с чередованием по схеме АБАБ, ААББААББ, ААБААБ совместно с учителем-логопедом или при его минимальной помощи. Закрепление правильных движений руки при закрашивании поверхности листа бумаги, используя различные техники. Упражнения на развитие графомоторных навыков: рисование на больших листах бумаги фломастерами, кистями, карандашами прямых и извилистых линий, упражнения на повторность и чередование точек, мазков, кружков, крестиков, волнистых линий на бумаге, на песке (манке). "Письмо" пальцами, карандашами, ручками по контурному изображению под специально подобранную музыку – с ускорением темпа. Письмо по точкам пунктирам и самостоятельно. Разлиновывание листа (горизонтальные и вертикальные линии) по линейке в виде клеточек (с помощью учителя-логопеда). Обводка собственной ладони и создание композиции из полученных изображений (см. четвертый класс, второе полугодие), совместное с учителем-логопедом в речевой форме комментирующим все действия. "Письмо" (исходя из индивидуальных возможностей учеников) линий по линейке карандашом, ручкой, "письмо" по трафаретам букв А, О, У, И, Э, Ы (размер букв – 5-10 см), различение и конструирование похожих букв.

35. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінің 6 сыныптағы базалық мазмұны:
1) тілдің психологиялық базасы. Сызықтық естіп есте сақтау жаттығулары: сөйлемдегі сөздерді құрастыру, содан кейін бірлесіп қайталау (тізбек бойынша: Мен – Мен қалаймын – мен жүргім келеді – Мен жалғыз жүргім келеді). Берілген ырғақпен сөйлеумен бірге қол қимылдарын дамыту. Кішкентай заттарды бір уақытта екі қолмен әртүрлі ұстап қорапқа салу. Себеп пен салдарды анықтау, сюжеттік суреттер бойынша құбылыстар мен оқиғалардың логикасы (басында не болды, содан кейін не болды). Есту қабілетін дамыту: сөзге қатысы жоқ дыбыстарды тембральды қабылдауды, зейінді, ырғақ сезімін қалыптастыруға, дыбыс көзін табуға, сөзге қатысы жок дыбыстардың қарқыны мен ритағына еліктеуге бағытталған дыбыстың күшін, қарқыны мен дыбысталуын ажырату. Ырғақты құрылымдарды қайталау (екіден беске дейін ырғақты сигналдар). Дененің әртүрлі бөліктерінің, бастың, артикуляциялық органдардың, саусақтар мен қолдардың ерікті қозғалыстарын үлгі бойынша және ауызша нұсқаулар бойынша дамыту: жеке, ауыспалы, дәйекті қозғалыстар және бірқатар қозғалыстар. Әр түрлі массажерлерді (арнайы және импровизацияланған) қолдана отырып, қолдың өзін-өзі массаж жасау дағдыларын қалыптастыру және осы дағдыларды бекіту. Екі қолмен және бір қолмен көру бақылауымен сезіну тәсілдерімен заттарды көзбен-тактильді тексеру;
2) сөздерді түсіну және айту. Басында немесе соңында дауыссыздар қатар келген (қант, серт) бір буынды сөздерді жинақтау. Жеке айтылу қиындықтарын жеңу. "Әдептілік" тақырыбындағы етістік, номинативті және атрибутивті сөздікті белсендіру: дұрыс жүру (тегіс), отыру (түзу), тұру, тұру (тез, бірақ асықпай), қолды ұстау, тіке қарау, кезекте тыныш отыру, тыныштық пен ренжімеу, жол беру, есікті ашу, болу мейірімді (содан кейін олар сізге бірдей жауап береді, сыпайы – жағымды, әдепсіз – жағымсыз), "рахмет", "кешіріңіз" деп айту. Сөздікті белсендіру: "мерекелік киім", "зергерлік бұйымдар", "моншақтар", "шаш үлгісі", "өзін-өзі күту" (қолдар, шаштар, тістер), "гигиена", "гигиеналық құралдар", "суық, "жылы", "ыңғайлы", "спорт", "дене шынықтыру", "жаттығу";
3) фразалық сөйлеу тілі және қарым-қатынас. Практикалық әрекеттер бойынша әңгіме құрастыру. Сурет-графикалық жоспарды өз бетінше құру (қажетті суреттерді таңдап, ретке келтіріңіз), модельді пысықтау: сын есім плюс зат есім плюс предлог плюс үстеу немесе зат есім (сыпайы бала дәрігерге алғыс айтады). Модель бойынша сюжеттік сурет бойынша сөйлемдер құрастыру: зат есім (есімдік) плюс етістік – есімдік және предикативті компоненті жоқ сын есім (ол күреседі – ол зұлым). Дұрыс әрекеттермен бірге жүретін жолдарды пайдалану (есіктерді ашу, ауыр салмақты көтеруге көмектесу, өз орныңызды алуды ұсыну). Сюжеттік суреттер мен іс-әрекеттерден мінез ерекшеліктерін анықтау. Киім үлгілері, шаш үлгілері бейнеленген журналдарды қарау және оларды талқылау.
"Қуыршақты киіндір" әңгіме-ойынына қатысу. Өмірлік жағдайларды талдау элементтерімен Диалог, әңгімелесушілердің мәлімдемелерін өз бақылауларымен толықтыру, дау ережелері (сөйлеуді білмейтін балалар диалогқа вербалды емес қарым – қатынас құралдары-пиктограмма, қимыл, мимика арқылы қатысады). Суреттерде бейнеленген әңгімелер туралы әңгімелесу қабілеті ("кімдікі дұрыс, кімдікі дұрыс емес?"), білім алушылардың артықшылықтары мен кемшіліктерін ұжымдық талқылау ("Мен туралы бәрін айт", "Менің Отаным", "Менің қалам", "Туған өлкенің көрікті жерлері" немесе "Жақсылық пен жамандық еліне саяхат" ойындары барысында, онда білім алушы көзін жұмып, Жақсылық пен жамандықты білдіреді және былай деп жазады: "жақсылық – бұл" + сурет, "жамандық – бұл" + сурет). Жаман әдеттер туралы маскалар мен костюмдерді ұжымдық дайындауға қатысу. Суреттерді, пиктограммаларды және сөйлеу құралдарын қолдана отырып, тамақ туралы қысқаша сипаттамалық әңгімелер құрастыру. "Бұл кім?", "Сатушы не істейді?", "Дүкеннің осы бөлімінде қандай өнімдер сатылады?", "Сіз шайға печенье немесе бауырсақ сатып аласыз ба?". Білім алушыларды өз атынан ("Мен нан сатып аламын", "Біз мерекеге торт сатып аламыз"), екінші және үшінші тұлғалардан ("Ол...", "Олар...") "графикалық анықтамаларды", символдық бейнелерді және басқа да көрнекі тіректерді пайдалана отырып;

35. Базовое содержание предмета "Коррекция недостатков развития речи" для 6 класса:
1) психологическая база речи. Тренировка линейной слуховой памяти: наращивание слов в предложении с последующим отраженным повтором (по цепочке: я – я хочу – я хочу гулять – я хочу гулять один). Развитие движений кистей рук совместно с речью в заданном ритме. Раскладывание в коробку мелких предметов одновременно двумя руками разными захватами. Определение причины и следствия, логика явлений и событий по сюжетным картинкам (что было в начале, а что потом). Развитие слухового восприятия: различение силы звука, темпа и ритма звучания, направленное на формирование тембрального восприятия неречевых звуков, внимания, чувства ритма, определение местонахождения источника звука, способности подражать темпу и ритму неречевых звуков. Воспроизведение ритмических структур (от двух до пяти ритмических сигналов). Развитие произвольных движений различных частей тела, головы, артикуляционных органов, пальцев и кистей рук по образцу и по словесной инструкции: отдельные, попеременные, последовательные движения и серии движений. Формирование навыков самомассажа рук с использованием различных массажеров (специальных и импровизированных) и закрепление этих навыков. Зрительно-тактильное обследование предметов приемами ощупывания двумя руками и одной рукой под зрительным контролем;
2) понимание и произношение слов. Отработка односложных слов со стечениями в начале или конце (хлеб, танк). Преодоление индивидуальных затруднений в произношении. Активизация глагольного, номинативного и атрибутивного словаря по тематике "хорошие манеры": правильное хождение (ровно), сидение (прямо), стояние, вставание (быстро, но не торопясь), держание руки, прямой взгляд, умение спокойно сидеть в очереди, успокоиться и не обижаться, уступить место, открыть дверь, быть доброжелательным (тогда тебе отвечают тем же, вежливый – приятно, невежливый – неприятно), говорить "спасибо", "извините". Активизация словаря: "праздничная одежда", "украшения", "бусы", "прическа", "уход за собой" (за руками, волосами лицом, зубами), "гигиена", "гигиенические средства", "холодно", "тепло", "удобно", "спорт", "физкультура", "зарядка";
3) фразовая речь и общение. Составление рассказа по практическим действиям. Самостоятельное построение картинно-графического плана (выбрать и разложить по порядку нужные картинки), отработка модели: прилагательное плюс существительное плюс предлог плюс наречие или существительное (вежливый мальчик благодарит врача). Составление предложений по сюжетной картинке по модели: существительное (местоимение) плюс глагол – местоимение плюс прилагательное с пропущенным предикативным компонентом (он дерется – он злой). Использование реплик, сопровождающих правильные действия (открывание дверей, помощь в переноске тяжестей, предложение занять твое место). Определение черт характера по сюжетным картинкам и поступкам. Рассматривание журналов с изображением моделей одежды, причесок и их обсуждение. Участие в беседе-игре "Одень куклу". Диалог с элементами анализа жизненных ситуаций, дополнение высказываний собеседников собственными наблюдениями, правила ведения спора (дети, не владеющие речью, участвуют в диалоге при помощи средств невербальной коммуникации – пиктограмма, жест, мимика). Способность вести беседы об историях, изображенных на картинках ("Кто прав, а кто не прав?"), коллективное обсуждение достоинств и недостатков, обучающихся (в ходе игр "Расскажи всҰ обо мне" или "Путешествие в страну добра и зла", где обучающийся, закрыв глаза, представляет Добро и Зло и пишет: "добро – это" + рисунок, "зло – это" + рисунок). Участие в коллективном изготовлении масок и костюмов о вредных привычках. Составление коротких описательных рассказов о продуктах питания с использованием картинок, пиктограмм и речевых средств. Разыгрывание ситуаций с ответами на вопросы "Кто это?", "Что делает продавец?", "Какие продукты продаются в этом отделе магазина?", "Покупаешь печенье или баурсаки к чаю?". Стимулирование обучающихся к составлению предложений в виде сообщений от собственного имени ("Я покупаю хлеб", "Мы купим торт для праздника"), от второго и третьего лица ("Он...", "Они...") с использованием "графических подсказок", символических изображений и других наглядных опор;

4) оқылым және айтылым. Қосымша элементтермен (и-ш, о-а), элементтердің кеңістіктік орналасуымен (б-д), сондай-ақ сызу қиын (з, к) ерекшеленетін, өтілген дыбыстар мен әріптердің, сызбасы ұқсас әріптердің қайталануы. Сөйлемнің басында және соңында бас әріппен жазу дағдысы. Азық-түлік, жануарлар, балықтар, табиғат, адамдардың кәсіптері (Сатушы, кассир, сауыншы, балықшы, цирк) бейнеленген суреттерді қолданатын аудио және визуалды жаттығулар. Екі-үш суреттен қажетті суретті таңдау және Өлеңді тыңдауға, қысқа әңгімеге немесе әрекетті бейнелейтін суретті көрсетуге негізделген қимылдарды орындау. Мұғалім-логопед жасаған тақырыптық пиктографиялық стендтерден ақпаратты "оқу" (тамақ, күн тәртібі, демалу және т.б. туралы), тыңдау кезінде өлеңдерді келісу (конъюгация), содан кейін оларды өз бетінше баяндау. Оқушыларды мұғалім оқыған мәтін бойынша іс-әрекетке шақыру. Әріптер мен сөздерді оқу ("жаһандық оқу"). М, Н, П, Б әріптерімен танысу (өлшемі 5 және 3 см контур бойымен кесілген), артикуляцияны визуалды бақылаусыз есту қабылдауына негізделген әріптерді көрсету, суреттер мен сандар арасында әріптері бар карточканы таңдау. "Визуалды сканерлеу" және кескінге сүйену негізінде тиісті заттар мен суреттерге бекітілген карточкалар бойынша сөздерді "оқу".
Таныс әріптерден (МАМА, ПАПА, БАБА) тұратын сөздер басылған карточкалармен танысу. Тиісті суреттерге сөздермен карточкаларды орналастыру немесе оларды нақты заттарға бекіту: тақтаға, терезеге және т. б., таныс сөздерді заттармен, суреттермен байланыстыру пиктограммалардың астындағы сөздерді оқу және А, О, У, И, Э, Ы, М, Н, П, Б әріптерін осындай әріптерге қою (төсеу) сөздердегі әріптер. Журналдарды "оқу": журнал беттерін ашу, қарау, "иллюстрациялармен", "мақала атауларымен" және "мәтіндермен" танысу, оқушыларға балалар мен ата-аналарға арналған заманауи журналдардан және басқа журналдардан мақалалар көрсету және оқу. Ауызша және вербалды емес қарым-қатынас құралдарын қолдана отырып, суреттерді атау және жағдайларды сахналау.
Дауысты дыбыстарды белгілермен белгілеу: [a] – шеңбер, [o] – сопақ, [у] – кішкентай шеңбер, [ы] – көлденең созылған кең сопақ, [и] – көлденең созылған тар сопақ, [э] – тігінен созылған сопақ. Барлық дыбыстардың белгілермен, содан кейін сәйкес басылған әріптермен дәйекті байланысы (дыбыстар әр түрлі дауыс күшімен, интонациямен айтылады). Зерттелген сөздердегі әріптерді тану (ана, әке, әйел, орындық, үстел, үй).
Ағаштан, пластмассадан, картоннан жасалған ішкі және сыртқы трафареттерді қарапайым және түрлі-түсті қарындаштармен, шарикті қаламдармен штрихтау және көлеңкелеу, мұғаліммен бірге бояулармен сурет салу (қылқаламмен жағу, жағу, қылқаламның ұшымен түрту). Қағаз жолағындағы, квадраттағы, шеңбердегі, сопақшадағы нүктелер мен соққылардан үлгі бойынша өрнектер жасау (үлгіні көбейту алдында алдын ала талдаумен). Пішіні бірдей, бірақ мөлшері әртүрлі бөліктерден тұратын заттарды салу. А, О, У, И, Э, Ы, М, Н әріптерінің трафареттері бойынша "хат" (оқушылардың жеке мүмкіндіктеріне қарай), мектеп керек-жарақтарының "өшіргіш", "қарындаш", "дәптер", "қалам" пиктограммаларымен арақатынасы. "Еркін жазу" қағидаты бойынша әріптердің "хаты" (М.Монтессори бойынша). Бастапқы, екі және бірнеше тірек нүктелері бойынша көлденең, тік, қисық сызықтарды салу. Музыкалық аспаптардың ыырғақты соққыларына немесе мұғалімнің шапалақтарына сәйкес торкөз және жол дәптеріне сызықтар жазу — >.

4) чтение и письмо. Повторение пройденных звуков и букв, букв сходных по начертанию, отличающихся добавочными элементами (и-ш, о-а), пространственным расположением элементов (б-д), а также трудными по начертанию (з, к). Навык написания прописной буквы в начале предложения и точки в конце. Аудиальные и визуальные упражнения с использованием картинок, изображающих продукты питания, животных, рыб, природу, профессии людей (продавец, кассир, доярка, рыбак, циркач). Выбор нужной картинки из двух-трех и выполнение движений на основе прослушивания стихотворения, короткого рассказа или показа картинки, изображающей действие. "Чтение" информации с созданных учителем-логопедом тематических пиктографических стендов (о еде, режиме дня, отдыхе и т. д.), договаривание стихов при прослушивании (сопряженно) с последующим самостоятельным их рассказыванием. Побуждение учащихся к действиям по прочитанному учителем тексту. Чтение букв и слов ("глобальное чтение"). Знакомство с буквами М, Н, П, Б (вырезанными по контуру размером 5 и 3 см), показ букв на основе слухового восприятия без зрительного контроля артикуляции, выбор карточки с буквами среди картинок и цифр. "Чтение" слов по карточкам, прикрепленным к соответствующим предметам и картинкам, на основе "зрительного сканирования" и опоры на изображение. Знакомство с карточками, на которых напечатаны слова, состоящие из знакомых букв (МАМА, ПАПА, БАБА). Раскладывание карточек со словами на соответствующие картинки или прикрепление их к реальным предметам: к доске, окну и т. п., соотнесение знакомых слов с предметами, картинками чтение слов под пиктограммами и накладывание (подкладывание) букв А, О, У, И, Э, Ы, М, Н, П, Б к таким же буквам в словах. "Чтение" журналов: перелистывание страниц, просмотр, знакомство с "иллюстрациями", "названиями статей" и "текстов", показ и чтение учащимся статей из современных журналов для детей и родителей и других журналов. Называние изображений и инсценировка ситуаций с использованием вербальных и невербальных средства общения. Обозначение гласных звуков символами: [а] – кружок, [о] – овал, [у] – маленький кружок, [ы] – горизонтально вытянутый широкий овал, [и] – горизонтально вытянутый узкий овал, [э] – вертикально вытянутый овал. Последовательное соотнесение всех звуков со значками, затем с соответствующими печатными буквами (звуки произносятся с различной силой голоса, интонацией). Распознавание букв в изученных словах (мама, папа, баба, стул, стол, дом).
Обводка и штриховка внутренних и внешних трафаретов из дерева, пластмассы, картона простыми и цветными карандашами, шариковыми ручками, совместное с учителем рисование красками (мазки, примакивание, касание кончиком кисти). Составление узоров по образцу (с предварительным анализом образца перед его воспроизведением) из точек и мазков на бумажной полоске, в квадрате, круге, овале. Рисование предметов, состоящих из частей одинаковой формы, но разных по величине. "Письмо" по трафаретам букв А, О, У, И, Э, Ы, М, Н (исходя из индивидуальных возможностей учеников), соотнесение школьных принадлежностей с пиктограммами "ластик", "карандаш", "тетрадь", "ручка". "Письмо" букв по принципу "свободного письма" (по М. Монтессори"). Рисование горизонтальных, вертикальных, ломаных линий по начальной, по двум и нескольким опорным точкам. "Письмо" линий в тетради в клетку и в линейку под ритмические удары музыкальных инструментов или хлопки учителя, "письмо" стрелок: —>.

36. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінің 7 сыныптағы базалық мазмұны:
1) тілдің психологиялық базасы. Кинестетикалық праксис пен гнозисті топтастыру үшін типтік жалпыламалар. "Л" и "А" әріптердің моделінің стереогнозы. Қарым-қатынас кезінде мимикалық позалар мен қуаныш, таңдану, сәлемдесу қимылдары, таңдану, қорқыныш, қайғы реакцияларын түсіну және қолдану. Сериялау операциялары, оның бөліктерінен объектіні синтездеу, таныс заттардың стереогнозы, бейнелеу жағдайындағы әрекеттер (табиғат дыбыстары – сөйлеу дыбыстары). Көлемді, дәлдікті, жылдамдықты, белсенділікті, үйлестіруді сақтай отырып, қозғалтқыш бағдарламасын дәл орындау. Белгілі бір бұлшықет топтарына бағытталған моторлық импульстарды ынталандыру, кинестетикалық талдау және синтез процестерін қалыптастыру, саусақтардың қозғалыстарының кинестетикалық афферентациясы, еліктеу және ауызша Нұсқау бойынша мимикалық бұлшықеттердің қозғалысын дамыту негізінде (еліктеу, үлгі бойынша) және өздігінен (ауызша нұсқау бойынша) саусақтардың қозғалысын кинестетикалық ұйымдастыруды дамыту (көзді қысу, ұртқа үрлеу, қастарды көтеру және қабағын түйу). Сөйлеудің интонациялық экспрессивтілігін қолдану және басқалардың сөйлеу мәнерлілігін есту қабілеті. Заттарды (текшелер, басқатырғыштар, мозаика) манипуляциялау процесінде конструктивті праксисті, қол-көз координациясын және моторлы жадын дамыту.
Оқушылардың қозғалыс стереотиптері мен графикалық қабілеттерін дамыту (көлеңкелеу, сурет салу, графикалық қатарлар). Әрекеттер мен қозғалыстардың етістіктермен және "Көңілді адамдар" ойын түрі бойынша кеңістіктік координаттарды білдіретін сөздермен байланысын бекіту;
2) сөздері түсіну және айтылым. Қарама-қарсы дауысты дыбыстарды ([и-у], [и-о], [а-у], [э – у]) және артикуляцияға жақын дауыссыз дыбыстарды ашық буындарда (жұмсақ таңдайдың қатысуымен-[м-б], [н-д]) ажырату жаттығулары негізінде фонематикалық қабылдауды дамыту], білім беру орны бойынша – [п-т], [тнк], [м-н]). Жүйелі ұйымдастырылған қозғалыстарды орындау кезінде ауызша праксистің даму процесінде артикуляциялық қозғалыстардың кинестетикалық негізін қалыптастыру (артикуляциялық гимнастиканың арнайы кешендері). Дұрыс айтылатын дыбыстарды артикуляциялау кезінде әртүрлі артикуляциялық органдардың жағдайын нақтылау арқылы мотор-кинестетикалық кері байланысты дамыту, қажетті артикуляциялық қалыпты (артикуляциялық гимнастиканың арнайы кешендері) табу және ұстау процесінде дыбыстардың нормативтік артикуляциялық тәсілдерін қалыптастыру, дыбыс шығаруға дайындық кезеңінде арнайы жаттығуларды орындау барысында артикуляциялық мүшелерінің нормативтік құрылымдарын қалыптастыру; жеке қиындықтарды жеңу. Дауысты және дауыссыз дыбыстарды (дауысты және дауыссыз, қатты және жұмсақ) қайталау, оларды ажырату, "Р және Л, М және Б" артикуляциялық ұқсас дыбыстарды, мұрын және ауыз дауыссыз дыбыстарын ажырату (ауа ағынының бағытын кинестетикалық бақылау). Деформацияланған сөзбен жұмыс, сөз бен схеманың, сөз бен модельдің арақатынасы. Екі буынды сөздермен жұмыс (пана), төрт буынды ашық буынды сөздермен). Дауысты және дауыссыз, қатты және жұмсақ дауыссыз дыбыстарды ажырату.
Жұмыста, таңертең, түстен кейін, кешке сәлемдесу сөздерін қолдану, "Сәлем" және "Қайырлы күн" реңктерін ажырату. Қоштасу кезінде белгілер мен мимиканы қолдану: "Қайырлы күн, сәлем, сәлем (көңілді)". Стикерлермен жұмыс істеу қабілеті (сюжеттер бойынша сәлемдесу жолдарын оқу және тарату). "Күлімсіреу" және "күлкі" ұғымдарын ажырату. "Туған күн" тақырыбындағы сөздікті жандандыру (дастархан, сыйлық, алғыс сөздер), оқу пәндерінің атаулары, тұрмыстық заттар, тамақтану нормалары мен режимі, Негізгі тамақ өнімдері (нан, жарма, ұн өнімдері, сүт және сүт өнімдері, қант, көкөністер, жемістер, балық) көкөністер мен жемістерді өңдеудегі реттілік (сұрыптау, жуу, сақтау). -Ник-жұрнағы, зат есімнің сөзжасамы, сын есімдердің сөзжасамы арқылы зат есімдердің сөзжасамына бақылау жасау. "Театр" тақырыбындағы сөздікті белсендіру (талғампаз, әдемі, пальто, гардероб, бағдарлама сатып алыңыз, фойеде). Ситуациялық телефон диалогында предикативті сөздікті белсендіру (айту, телефонды алу, теру, ұялы телефон, тыңдау, өзін таныстыру үшін сөздер мен сөз тіркестері, тікелей телефонға сөйлеу, анық, сыбырламай, айқайламай). Септік жалғаулармен көрсетілген кеңістіктік қатынастарды түсіну, заттардың, әрекеттердің, күйлердің, белгілердің, қасиеттер мен қасиеттердің (түс, пішін, шама, дәм) атауларын білдіретін сөздердің мағыналарын нақтылау және оларды пиктограммалармен байланыстыру негізінде оқушылардың экспрессивті сөздігін кеңейту. Сөз қорына объектілерді елеулі белгілері бойынша ажырату және жалпылау негізінде бөлінген қарапайым ұғымдарды білдіретін сөздерді, сондай-ақ түрлерді, жалпы және дерексіз жалпыланған ұғымдарды білдіретін сөздерді (жақсылық, жамандық, сұлулық) енгізу, экспрессивті сөздікте сан есімдерін бекіту (қалыптасқан сандық көріністер шегінде), қысқаша сипаттамалық әңгімелер құрастыру жемістер, жидектер, көкөністер;

36. Базовое содержание предмета "Коррекция недостатков развития речи" для 7 класса:
1) психологическая база речи. Родовидовые обобщения по моделям для классификации, кинестетического праксиса и гнозиса. Стереогноз моделей букв "Л" и "А". Понимание и использование при общении мимических поз и реакций радости, восхищения, жестов приветствия, удивления, испуга, грусти. Операции сериации, синтеза предмета из его частей, стереогноза знакомых предметов, действий в ситуации для изображения (звуки природы – звуки речи). Точное выполнение двигательной программы с сохранением объема, точности, темпа, активности, координации. Развитие кинестетической организации движений пальцев рук на основе зрительного восприятия (по подражанию, по образцу) и самостоятельно (по словесной инструкции) на основе стимуляции двигательных импульсов, направленных к определенным группам мышц, формирования процессов кинестетического анализа и синтеза, кинестетических афферентаций движений пальцев рук, развития движений мимической мускулатуры по подражанию и словесной инструкции (зажмурить глаза, надуть щеки, поднять и нахмурить брови). Использование интонационной выразительности речи и умение слышать выразительность речи других. Развитие конструктивного праксиса, зрительно-моторной координации и двигательной памяти в процессе манипулирования предметами (кубиками, пазлами, мозаикой). Развитие двигательных стереотипов и графических способностей учащихся (штриховка, дорисовка, графические ряды). Закрепление связи действий и движений с глаголами и со словами, обозначающими пространственные координаты по типу игры "Веселые человечки";
2) понимание и произношение слов. Развитие фонематического восприятия на основе упражнений по различению контрастных гласных ([и-у], [и-о], [а-у], [э-у]) и близких по артикуляции согласных звуков в открытых слогах (по участию мягкого неба – [м-б], [н-д], по месту образования – [п-т], [тнк], [м-н]). Формирование кинестетической основы артикуляторных движений в процессе развития орального праксиса при выполнении последовательно организованных движений (специальные комплексы артикуляторной гимнастики). Развитие двигательно-кинестетической обратной связи путем уточнения положения различных артикуляторных органов во время артикулирования правильно произносимых звуков, формирование нормативных укладов органов артикуляции в процессе выполнения специальных упражнений на этапе подготовки к постановке звука, преодоление индивидуальных затруднений. Повторение гласных и согласных (звонких и глухих, твердых и мягких) звуков, их различение, различение артикуляторно сходных звуков "Р и Л, М и Б", согласных носовых и ротовых (кинестетический контроль направления воздушной струи). Работа с деформированным словом, соотнесение слова и схемы, слова и модели. Работа с двусложными словами с двумя стечениями (клетка), четырехсложными словами из открытых слогов (гусеница). Дифференциация звонких и глухих, твердых и мягких согласных.
Использование слов приветствия на работе, утром, днем, вечером, различение оттенков "привет" и "Добрый день". Использование реплик и мимики при прощании: "Добрый день, здравствуй, привет (весело и бодро)". Способность к работе со стикерами (чтение и распределение реплик приветствия по сюжетам). Различение понятий "улыбка" и "смех". Активизация словаря по тематике "День рождения" (накрыть стол, подарок, слова благодарности), названия учебных предметов, предметов быта, норм и режима питания, основных продуктов питания (хлеб, крупа, мучные изделия, молоко и молочные продукты, сахар, овощи, фрукты, рыба) последовательности в обработке овощей и фруктов (сортировка, мытье, хранение). Наблюдение за словообразованием существительных с помощью суффикса -ник-, префиксальным словообразованием глаголов, словообразованием прилагательных. Активизация словаря по тематике "Театр" (нарядно, красиво, сдать пальто, гардероб, купить программку, в фойе). Активизация предикативного словаря в ситуативном телефонном диалоге (сказать, снять трубку, набрать номер, мобильный телефон, слушаю, слова и фразы для представления себя, говорить прямо в трубку, внятно, не шепча, не крича). Понимание пространственных взаимоотношений, выраженных предлогами и падежными окончаниями, расширение экспрессивного словаря учащихся на базе уточнения значений слов, обозначающих названия предметов, действий, состояний, признаков, свойств и качеств (цвет, форма, величина, вкус) и соотнесения их с пиктограммами. Пополнение словаря элементарными понятиями, выделенными на основе различения и обобщения предметов по существенным признакам, а также слов, выражающих видовые, родовые и отвлеченные обобщенные понятия (добро, зло, красота), закрепление в экспрессивном словаре имен числительных (в пределах формируемых количественных представлений), совместное составление коротких описательных рассказов о фруктах, ягодах, овощах;

3) фразалық сөйлеу тілі және қарым-қатынас. Бейтаныс ересек адамға сөйлейтін сөз тіркестерін қолдану: тиісті ережелерді есте сақтау негізінде көлікке отыруға шақырудан сыпайы бас тарту (ешқашан бейтаныс адаммен жүруге келіспе, әрқашан отбасыңа немесе достарыңа қайда бара жатқаныңызды және кіммен бірге екенінді айт, өз атыңды айту керек және қашан болмайтын жағдайларды ажырата біл). Құттықтауларды, тілектерді құттықтау хатына жаза білу, кіші және үлкен сыйлықтарды тапсыру кезінде сөз тіркестерін, сыйлықты қабылдау кезінде сөз тіркестерін айта білу. Отбасы мүшелерінің күнделікті тұрмыстық қызметіне қатысу: сатып алу, тамақ дайындау, тазалау, жуу, ұсақ жөндеу. Үй-жайлардың, жиһаздардың, функциялардың, безендірудің мақсатын сипаттайтын, сөз тіркестерін бір-екі сөзбен, көрсетумен, қимылмен, сөз тіркестерін түрлендірумен толықтыратын "Пәтерге экскурсия (фотосуреттер немесе бейнелер бойынша)" үйлесімді әңгіме құру (жасыл кастрөл шкафта тұр. Көк кастрөл үстелде тұр. Шәйнектің артында сары кастрөл тұр). Модель бойынша фразаны жаттықтыру: зат есім (есімдік) плюс сын есім плюс етістік (мен театрда әдемі киінемін). Фотосуреттердің реттілігін орнату арқылы мұғалімнің сұрақтары бойынша әңгіме құрастыру – экскурсияның іздері бойынша, суреттерді көшірмелерге жабыстыру, бірнеше ұсынылған нұсқалардың ішінен стильге сәйкес келетін көшірмені таңдау.
Арнайы ұйымдастырылған коммуникативті жағдайларда диалогтық сөйлеуді мақсатты түрде оқыту (әңгімеде, тапсырмаларды орындау кезінде, үстел үсті ойындарымен сабақ барысында және т.б.). Жақсы таныс ертегілер мен әңгімелерді пиктографиялық кодтар, сөйлеу құралдары, мұғалімнің көмегімен әңгімелеу, сипаттамалық әңгімелерді бірлесіп құрастыру (ойыншық, сурет бойынша). Сөздік және сөзге қатысы жоқ қарым-қатынас құралдарын қолдана отырып, күнделікті мазмұны бар сюжеттік суреттер сериясы бойынша баяндау әңгімелерін құрастыру (пиктограммалар, сурет немесе заттың егжей-тегжейін көрсететін мұғалім-логопедтің қимылдары бойынша). Жеке тәжірибеден (мектеп медициналық кабинетінде, емханада, дәріханада дәрігерге бару) сұрақ-жауап формасы негізінде қысқа әңгімелер құрастыру. Рөлдік ойындарға қатысу "Біздің театр. Біздің қойылым" (сұраққа жауап Сіздікі қай орын?), "Телефонмен сөйлесу" (атыңды ата, қайдан қоңырау шалдың, не болғанын айт, қай жерде болғанын айт, ересек адамның айтқанын мұқият тыңда, айтқанын жаса), "Супермаркет" (белгілі бір тауарларды табуға көмектесуді сұра), "Туған күн" (Ерлан Сауле мен Сапарды шақырды және олар Ерланның ата-анасына өздері туралы айтып берді. "Комикстермен" жұмыс – "бұлтқа" өз атыңды, тегіңді, мекен-жайыңды, кімге және не беру керектігін жазу). "Менің Отаным", "Менің қалам", "Туған өлкенің көрікті жерлері" тақырыптарында әңгімелесу, сұрақтарға жауап беру және оларды қою мүмкіндігі ("Сен қай қалада тұрасың", "Қанша адам", "Қандай жиһаз", "Қандай бөлме", "Не істегенді ұнатасың?"), пиктограммалар немесе суреттер түрінде "Мен үйде не істеймін" әңгімесін, "Мен және менің отбасым" коллажын құрастыра отырып, олардың отбасы өміріндегі оқиғаларға ұқсас оқиғаларды бейнелейтін журналдар мен газеттерден фотосуреттер, суреттер таңдаңыз. Диалогты бастау (еліктеу бойынша) немесе ұйымдастырушы бағыттаушы көмекпен);

3) фразовая речь и общение. Использование фраз, которые говорят незнакомому взрослому: вежливый отказ на приглашение сесть в машину на основе заучивания соответствующих правил (никогда не соглашайся пойти с незнакомым человеком, всегда сообщай родным или друзьям, куда ты идешь и с кем, различай ситуации, когда надо называть своҰ имя, а когда нет). Умение составлять и записывать поздравления, пожелания на поздравительной открытке, произносить фразы при вручении подарков младшим и старшим, фразы в момент приема подарка. Участие в повседневной бытовой деятельности членов семьи: покупках, приготовлении пищи, уборке, мытье, стирке, мелком ремонте. Создание связного рассказа "Экскурсия по квартире (по фотографиям или видео)" с описанием назначения помещений, мебели, функций, убранства, дополняя фразы одним-двумя словами, показом, жестом, преобразованием фраз (Зеленая кастрюля стоит в шкафу. Синяя кастрюля стоит на столе. ЖҰлтая кастрюля стоит за чайником). Отработка фразы по модели: существительное (местоимение) плюс глагол плюс существительное плюс наречие или существительное (Я одеваюсь в театр нарядно. Мама сдает пальто в гардероб). Составление рассказа по вопросам педагога с помощью установления последовательности фотографий – по следам экскурсии, приклеивание картинок к репликам, выбор подходящей по стилистике реплики из нескольких предложенных.
Целенаправленное обучение диалогической речи в специально организованных коммуникативных ситуациях (в беседе, при выполнении поручений, в процессе занятий с настольно-печатными играми и т. д.). Рассказывание хорошо знакомых сказок и рассказов с помощью пиктографических кодов, речевых средств, с помощью учителя, совместное составление описательных рассказов (по игрушке, по картинке). Составление повествовательных рассказов по серии сюжетных картинок с бытовым содержанием с использованием речевых и неречевых средств общения (по пиктограммам, жестам учителя-логопеда, указывающим на деталь изображения или предмета). Совместное составление коротких рассказов на основе вопросно-ответной формы речи из личного опыта (посещения врача в школьном медкабинете, поликлинике, аптеке). Участие в ролевых играх "Наш театр. Наш спектакль" (ответ на вопрос какое у тебя место?), "Разговор по телефону" (назвать свое имя, откуда звонишь, рассказать, что случилось, где случилось, слушать внимательно, что скажет взрослый, сделать то, что тебе сказали), "Супермаркет" (просьба помочь найти те или иные товары), "День рождения" (Ерлан пригласил Сауле и Катю, Сауле и Катя рассказывают родителям Ерлана о себе, о том, где и с кем они живут. Работа с "комиксами" – вписывание в "облако" своего имени, фамилии, адреса, кому и что дарить). Умение беседовать, отвечать на вопросы и задавать их ("Где ты живешь", "Сколько человек", "Какая мебель", "Какая комната", "Что ты любишь делать?"), оформляя в виде пиктограмм или картинок рассказ "Что я делаю дома", коллаж "Я и моя семья", подбирать фотографии, картинки из журналов и газет с изображением событий, похожих на события из жизни их семьи. Инициирование диалога (по подражанию) или с организующей направляющей помощью);

4) оқу және жазу. Е, Ұ, и, ю, я, әріптерімен жұмсақтықты белгілеу кезінде қатты және жұмсақ дауыссыздарды ажырату, сөздің соңы мен ортасындағы дауыссыздардың жұмсақтығын білдіретін ь әрпі. "Чи", "ши", "ча", "ша", "чу", "шу" тіркестерін дұрыс жаза білу. Қолжазба материалын оқу дағдысы, жалпы қауіпсіздік белгілері мен ақпараттарды Жаһандық оқу (тану) (тоқтату, қауіпті, улану, жеуге жарамсыз, ауысу, дүкен, дәріхана). Мұғалім-логопедтің көмегімен тақырыптық пиктографиялық стендтер құру және оқушылардың сабақтарда осы стендтерде ұсынылған ақпаратты "оқу", "жинау", "жұлу, "суару" пиктограммаларымен танысу. Пиктограммалармен жаттығулар. Әдеби шығармаларды оқу, иллюстрациялар мен картиналарды қарау, ертегілерді, өлеңдерді, қысқа әңгімелерді тыңдау, шығармалардың кейіпкерлерін атау (иллюстрацияларда көрсету). Тыңдау барысында өлеңдерді үйлестіру, содан кейін оларды барлық қол жетімді құралдармен дербес айту. Мұғалім-логопед оқыған мәтін бойынша драматизация ойындары, әріптер мен сөздерді оқу ("жаһандық оқу"), дауысты дыбыстардың артикуляциясын тиісті белгішелермен белгілеп "оқу", жазылған дыбыстарды әр түрлі дауыс күшімен, интонациямен айту.
Белгілі бір суреттерге сәйкес сөздермен карталарды ашу: жаңбыр, қыс, қар, көктем, жаз. Пиктограммалармен қол қойылған сөздерді оқу және сөздердегі сол әріптерге А, О, У, И, Э, Ы, П, Б, М, Т, Д, Н әріптерін қабаттастыру (төсеу). Танысқан сөздердегі әріптерді тану (ана, әке, әйел, орындық, үстел, үй). Дауысты дыбыстардың дыбыссыз артикуляциясы және оларды символдық кескіндер мен әріптермен байланыстыру. Таныс сөздерді заттармен, суреттермен, пиктограммалармен байланыстыру. Әріптерді буынға дәйекті түрде қосу-біріктіру (ма, му, мы, мо, ми), содан кейін кері буынға (бөлінген алфавит әріптерінен буындарды құрастыру), таныс сөздерден буындарды таңдау (ана, пана, атта, атпа), басылған\жазылған сөздегі тиісті буынға буыны бар картаны қолдану, инсульт және қарапайым Түрлі-түсті қарындаштармен, шарикті қаламдармен. Әріптер мен сандардың контурлық кескіндерін қағаз парағына, екі параққа — сандар мен әріптерге, А, О, У, И, Э, Ы, П, Б, М, Т, Д, Н әріптерінің трафареттері бойынша "хат" (әріптердің мөлшері — 1-3 см) желімдеу. Контур сызықтары (нүктелері) бойынша әріптерді жазу, музыкалық аспаптардың ырғағы соққыларына немесе мұғалімнің шапалақтауына сай торкөз және жол дәптерге сызықтарды "жазу": ұзын сызық және қысқа сызық, бірдей сызықтар. Мектеп керек-жарақтарын пиктограммалармен байланыстыру, тиісті пәнді және оған арналған пиктограмманы таңдау: "Бормен қайда жазуға болады?", "Олар қағазға не жазады?", "Қарындашты қағаздан қалай өшіруге болады?".

4) чтение и письмо. Различение твердых и мягких согласных при обозначении мягкости буквами е, Ұ, и, ю, я, буква ь для обозначения мягкости согласных в конце и в середине слова. Умение правильно писать сочетания "жи", "ши", "ча", "ща", "чу", "щу". Навык чтения рукописного материала, глобальное чтение (узнавание) распространенных знаков безопасности и информации (стоп, опасно, яд, не пригодно для еды, переход, магазин, аптека). Создание с помощью учителя-логопеда тематических пиктографических стендов и "чтение" учащимися информации представленной на этих стендах на уроках. Знакомство с пиктограммами "собирать", "срывать", "поливать". Упражнения с пиктограммами. Чтение литературных произведений, рассматривание иллюстраций и картин, слушание сказок, стихов, коротких рассказов, называние героев (показ на иллюстрациях) произведений. Сопряженное договаривание стихов в ходе прослушивания, а затем самостоятельное рассказывание их с использованием всех доступных средства общения. Игры-драматизации по прочитанному учителем-логопедом тексту, чтение букв и слов ("глобальное чтение"), "чтение" обозначения артикуляции гласных звуков соответствующими значками, произнесение записанных звуков с разной силой голоса, интонацией.
Знакомство с буквами Т, Д. Раскладывание карточек с соответствующими словами на определенные картинки: дождь, зима, снег, весна, лето. Чтение слов, подписанных под пиктограммами и накладывание (подкладывание) букв А, О, У, И, Э, Ы, П, Б, М, Т, Д, Н к этим же буквам в словах. Узнавание букв в изученных словах (мама, папа, баба, стул, стол, дом). Беззвучная артикуляции гласных и соотнесение их с символическими изображениями и буквами. Соотнесение знакомых слов с предметами, картинками, пиктограммами. Последовательное соединение букв в слог-слияние (ма, му, мы, мо, ми), затем в обратный слог (составление слогов из букв разрезной азбуки), выделение слогов из знакомых слов (мама, машина), прикладывание карточки со слогом к соответствующему слогу в напечатанном\написанном слове, обводка и штриховка простыми, цветными карандашами, шариковыми ручками. Наклеивание контурных изображений букв и цифр на лист бумаги, на два листа — цифры и буквы, "письмо" по трафаретам букв А, О, У, И, Э, Ы, П, Б, М, Т, Д, Н (размер букв — 1-3 см). Письмо букв по контурным линиям (точкам), "письмо" линий в тетради в клетку и в линейку под ритмичные удары музыкальных инструментов или хлопки учителя: длинная линия и короткая линия, одинаковые линии. Соотнесение школьных принадлежностей с пиктограммами, выбор соответствующего предмета и пиктограммы к нему: "Где можно писать мелом?", "Чем пишут на бумаге?", "Чем можно стереть карандаш с бумаги?".

3) "Фразалық сөйлеу тілі және қарым-қатынас" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
3.1. Сөйлем және мәтін
5.3.1.1 Өз атынан эмоциямен (педагогтың көмегімен) хабарлама түріндегі екі сөзден құралған сөйлемдерді құру ("Мен...", "Біз..."), екінші жақтан ("Сен...", "Сендер..."), үшінші жақтан ("Ол...", "Олар..."), "графикалық көмекті" символикалық суреттерді, бсқа да көрнекіліктерді қолданып
6.3.1.1 басшылық көмекпен практикалық әрекеттер туралы әңгіме құрастыру
7.3.1.1 бейтаныс ересек адамға айтатын сөз тіркестерін білу, суреттерден сыпайы бас тарту туралы сөздерді білу және айту
5.3.1.2 сөздерді, сын есімдерді септіктерде дұрыс қолданып, жақсы таныс заттарды қолданып, жай жайылма сөйлемдер құру
6.3.1.2 сурет-графикалық жоспар құру (қажетті суреттерді немесе диаграммаларды таңдап, ретке келтіріп)
7.3.1.2 өткен тақырыптар бойынша фразалық модельдерді қолдана отырып, үй - жайлардың, жиһаздардың, безендірудің сыртқы түрі мен мақсатын сипаттай отырып, "Пәтерге саяхат (фотосуреттер немесе бейнелер бойынша)" үйлесімді әңгіме құрастыру
5.3.1.3 логопед соңынан тақпақ, санамақтарды қайталау
6.3.1.3 моделге сәйкес сөз тіркесін жасау: сын есім плюс зат есім плюс зат есім (есім сөз)плюс етістік (Әдепті бала дәрігерге алғыс айтады) мұғалім-логопедтің басшылығымен
7.3.1.3 сөз тіркесін бір-екі сөзбен, көрсетумен, қимылмен толықтыру, түрлендіру, предикаттың бетін, уақыты мен санын, субъектінің немесе толықтырудың бетін, санын және жынысын өзгерту, белгілер мен сөздер-заттарды ауыстыру, грамматикалық және тақырыптық контекстті өзгертпеей (шкафта Жасыл кастрөл бар. Көк кастрөл үстелде тұр. Шәйнектің артында сары кастрөл тұр)
5.3.1.4 қысқа қарапайым ертегілердің, әңгімелердің сюжеттерін иллюстрацияға сүйене отырып қол жетімді деңгейде түсіну және өз сөзімен жеткізу
6.3.1.4 есіктердің ашылуымен бірге жүретін жол беру, ауыр салмақ көтеруге көмектесу, өз орныңызды алу туралы ұсыныс жасау
7.3.1.4 модель бойынша сөз тіркестерін құру: зат есім (есімдік) плюсзат есім плюс етістік "Кино" тақырыбындағы зат есім. Театр. Көрме" (Мен театрға әдемі киінемін. Анам пальтосын гардеробқа тапсырады)
5.3.1.5 сөйлеу әрекетіне қызығушылық таныту, жеке сөздерді, сөз тіркестерін айтуға және қайталауға деген ұмтылыс – эмоционалды бірлік аясында, табиғат немесе отбасы туралы әңгімеде өзара әрекеттесуге ұмтылу
6.3.1.5 адамның мінезін анықтау сюжеттік сурет бойынша, модель бойынша сөйлемдер құрастыру кезіндегі оның әрекеттері: зат есім (есімдік) плюс етістік-есімдік плюс сын есім (Ол төбелеседі-ол зұлым), ойын-әңгімеге қатысу
7.3.1.5 Мұғалім-логопедтің сұрақтары бойынша фотосуреттердің реттілігін орнатып, кезінде-экскурсияның іздері бойынша арқылы әңгіме құру, суреттерді көшірмелерге жапсыру
5.3.1.6 “Үй өсімдіктеріне күтім жасау" туралы модель бойынша әңгіме (3-5 сөйлемнен)
6.3.1.6 киім үлгілері, шаш үлгілері бейнеленген журналдарды қарауды және талқылауды бастау, киім үлгілері мен шаш үлгілерін талқылау бойынша диалогқа қатысу, "Қуыршақты киіндір" ойынын ойнау
7.3.1.6 ұсынылған бірнеше жолдан стильге сәйкес келетін репликаны таңдау арқылы әңгімелер құру
5.3.1.7 “Үй жануарлары (қоян, мысық, ит)" сенсорлық жоспары, фото және бейнематериалы бойынша сипаттама-әңгіме құру, "Менің сүйікті тағамым"
6.3.1.7 суреттерде бейнеленген өмірлік жағдайларды талдау элементтерімен "Кімдікі дұрыс, кімдікі дұрыс емес?", дауды жүргізу ережелерін сақтай отырып, әңгімелесушілердің мәлімдемелерін өз бақылауларымен толықтыру
7.3.1.7 тапсырмаларды орындау кезінде, үстел үсті ойындарымен сабақ барысында әңгімені бастау және өрістету
5.3.1.8 жалпы талаптар мен ережелерді саналы түрде орындай отырып, тыйым салу белгілерін ұжымдасып, бояуға қатысу (саябаққа экскурсия ізімен)
6.3.1.8 бірінші, екінші және үшінші жақтан ұйымдастырушылық және бағыттаушы көмекті пайдалана отырып: графикалық кеңестер, символдық бейнелер және басқа да көрнекі тіректер арқылы қысқаша сипаттама әңгімелер құрастыру ("Мен нан сатып аламын", "Біз мерекеге торт сатып аламыз", "Ол...", "Олар...)-
7.3.1.8 жақсы таныс ертегілер мен әңгімелерді пиктографиялық кодтардың, сөйлеу құралдарының көмегімен-мұғалімнің басшылығымен айтып беру
5.3.1.9 модельдер бойынша сөз тіркестерін тұжырымдау: зат есім плюс зат есім, зат есім плюс етістік, сын есім плюс зат есім плюс етістік: Менің көзім бар, кітапты көремін, мұрным бар , гүлді иіскеймін (тексеру)
6.3.1.9 жеке тәжірибеден сұрақ-жауап сөйлеу формасы негізінде қысқа әңгімелер құрастыру
7.3.1.9 мұғалім-логопед бірге пішіні, түсі, мөлшері, дәмі көрсетілген сипаттамалық әңгімелер құру- жемістер, жидектер, көкөністер туралы (нақты тақырып бойынша, муляж, сурет бойынша)
5.3.1.10 бояғышты таңдау, киім элементтерін бейнелеу және атау: жаға, қалта, жең, сын есімдермен үйренген келісімдерді қолдана отырып, киім заттарын салыстыру арқылы портреттерді, досыңызды, тәрбиеші немесе ата-анаңды түсіндіруге қатыс: көгілдір куртка, ал шалбар қара
7.3.1.10 сөздік және сөзге қатысы жоқ қарым-қатынас құралдарын қолдана отырып, күнделікті мазмұны бар сюжеттік суреттер сериясы бойынша баяндау әңгімелерін (сурет немесе заттың егжей-тегжейін көрсететін мұғалім- логопедтің пиктограммалары, қимылдары бойынша) –мұғалім- логопедпен бірлесіп жасау
5.3.1.11 қызығушылықтары туралы әңгімелерге қатысу
5.3.1.12 табыс септігінде (кімге?неге?) сөйлемді аяқтау сұрақтың сөздеріне сүйене отырып тұжырымдау
3.2. Вербалды және бейвербалды қатынас
5.3.2.1 денені тік ұстау, әңгімелесушінің көзіне тік қарау, мимика, ым-ишара, патомимика қолданып, сұраққа жауап беру
6.3.2.1 екі - төрт сатылы нұсқауларды орындау кезінде мимика, қимыл арқылы есту зейінін және бағытталған сөйлеуге назар аудару
7.3.2.1 рөлдік ойындарда бейтаныс ересек адамға айтатын сөз тіркестерін түсіну, білу және белсенді қолдану, көлікке отыруға шақырудан сыпайы бас тарту, оның "мейірімді" бетіне қарама
5.3.2.2 тану, қайта құру өз сезімдері мен көңіл-күйлерін барабар сөзбен сүйемелдеу
6.3.2.2 өмірлік жағдайларды талдау элементтерімен диалогты бастау, дау ережелерін сақтай отырып, әңгімелесушілердің мәлімдемелерін өз бақылауларымен толықтыру (сөйлеуді білмейтін балалар ауызша емес қарым-қатынас құралдары арқылы диалогқа қатысады: пиктограмма, қимыл, мимика)
7.3.2.2 "Бейтаныс адамдармен мінез-құлық ережелерін" жатқа білу, рәміздерге, суреттерге сүйене отырып (хормен) көбейту
5.3.2.3 көп сатылы нұсқауды түсіну (менің –сенің)
6.3.2.3 "Дүкенде" сюжеттік картинасы бойынша сұрақтарға жауап беру: "Бұл кім?", "Сатушы не істейді?", "Дүкеннің осы бөлімінде қандай өнімдер сатылады?, "Сен шайға печенье немесе бауырсақ аласың ба?"- ситуациялық ойында пысықталған сөз тіркестері мен интонацияларды кейіннен жандандыра отыру
7.3.2.3 өз атың атауың керек болған кезде, ал жоқ кезде, сыпайы бас тартудың үйренген тұжырымдамаларын қолдана отырып, рөлдік ойындарда суреттерді талдау кезінде ережелерді білетіндігінді көрсету
5.3.2.4 модельдер бойынша сөз тіркестерін тұжырымдай отырып, тақырыпты беруді сұрау: бұйрық райындағы етістік (Суғар!), зат есім плюс табыс септігінде етістік, хормен және қимылмен үйлестіру
6.3.2.4 "Дәрігердің қабылдауын күту" сюжетті-рөлді ойынын бастау, жүргізу және логикалық түрде аяқтау
7.3.2.4 құттықтауларды, тілектерді құттықтау хатына (қағаз және виртуалды\цифрлық) жазу, кіші және үлкен сыйлықтарды тапсыру және қабылдау жағдайына үйренген сөз тіркестерін, мимикалық позалар мен қимылдарды пайдалану
6.3.2.5 өз суреттерімен пайымдауларды нығайта отырып, өз бойындағы және басқа да білім алушылардың артықшылықтары мен кемшіліктерін ұжымдық талқылауға қатысу
7.3.2.5 күнделікті өмір, отбасы мүшелерінің қызметі: сатып алу, тамақ дайындау, тазалау, жуу, жуу, ұсақ жөндеу тақырыбындағы рөлдік ойындарды бастау, ашу, қолдау және қисынды түрде аяқтау

3) раздел "Фразовая речь и общение":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
3.1. Предложение и текст
5.3.1.1 составлять двухсловные предложения в виде сообщений от собственного имени в ответ на эмоциональное стимулирование педагога ("Я...", "Мы..."), второго лица ("Ты...", "Вы..."), от третьего лица ("Он...", "Они..."), используя "графические подсказки", символические изображения и другие наглядные опоры совместно с учителем-логопедом
6.3.1.1 составлять рассказ по практическим действиям с направляющей помощью учителя-логопеда
7.3.1.1 произносить слова, которые говорят незнакомому взрослому, воспроизводить формулировки вежливого отказа по картинкам совместно с учителем-логопедом
5.3.1.2 составлять простые распространенные предложения на основе отработанных словосочетаний с предложно-падежным управлением и названиями хорошо знакомых предметов качественными прилагательными в сравнительной степени (меньше-больше, толще-тоньше) совместно с учителем-логопедом
6.3.1.2 составлять картинно-графический план (выбрать и разложить по порядку нужные картинки или схемы) совместно с учителем-логопедом
7.3.1.2 составлять связный рассказ "Экскурсия по квартире (по фотографиям или видео)"- с описанием внешнего вида и назначения\ функции помещений, мебели, убранство, используя изученные модели фраз - совместно с учителем-логопедом
5.3.1.3 проговаривать вслед за учителем-логопедом или совместно с учителем-логопедом чистоговорки, потешки, считалки, заклички
6.3.1.3 составлять фразу по модели: прилагательное плюс существительное плюс предлог плюс наречие или существительное (Вежливый мальчик благодарит врача) с организующей и направляющей помощью учителя-логопеда
7.3.1.3 дополнять фразу одним-двумя словами, показом, жестом, преобразовывать, изменяя лицо, время и число сказуемого, лицо, число и род подлежащего или дополнения, заменять слова-признаки и слова-предметы, изменять\не изменять грамматический и предметный контекст (Зеленая кастрюля стоит в шкафу. Синяя кастрюля стоит на столе. ЖҰлтая кастрюля стоит за чайником)- совместно с учителем-логопедом
5.3.1.4 понимать смысл и передавать своими словами на доступном уровне сюжеты коротких простых сказок, рассказов-повествований- с опорой на иллюстрации
6.3.1.4 подавать реплики, сопровождающие открывание дверей, помощь в переноске тяжестей, предложение занять твое место - совместно с учителем-логопедом
7.3.1.4 конструировать фразы по модели: существительное (местоимение) плюс глагол плюс существительное плюс наречие или существительное в рамках темы "Кино.Театр. Выставка" (Я одеваюсь в театр нарядно. Мама сдает пальто в гардероб) - совместно с учителем-логопедом
5.3.1.5 демонстрировать интерес к речевой деятельности, желание высказываться и повторять отдельные слова, словосочетания и фразы – на фоне эмоционального единения, стремления к взаимодействию в разговоре о природе или семье - совместно с учителем-логопедом
6.3.1.5 определять характер человека по его поступкам при составлении предложений по сюжетной картинке, по модели: существительное (местоимение) плюс глагол – местоимение плюс прилагательное (с пропущенным предикативным компонентом) (Он дерется - он злой), участвовать в беседе- игре совместно с учителем-логопедом
7.3.1.5 составлять рассказ с помощью установления последовательности фотографий по вопросам учителя-логопеда, с при приклеивание картинок к репликам, – по следам экскурсии - совместно с учителем-логопедом
5.3.1.6 составлять рассказ (3-5 предложений) "Уход за комнатными растениями" - по модели совместно с учителем-логопедом
6.3.1.6 инициировать рассматривание и их обсуждение журналов с изображением моделей одежды, причесок, участвовать в диалоге по обсуждению моделей одежды и причесок, играть в игру "Одень куклу"- совместно с учителем-логопедом
7.3.1.6 составлять рассказы с выбором подходящей по стилистике реплики из нескольких предложенных -совместно с учителем-логопедом
5.3.1.7 составлять рассказ-описание по сенсорному плану, фото- и видеоматериалу "Домашние животные (кролик, кошка, собака), "Моя любимая еда"- совместно с учителем-логопедом
6.3.1.7 инициировать диалог с элементами анализа жизненных ситуаций изображенных на картинках со смыслом "Кто прав, а кто не прав?", дополнять высказывания собеседников собственными наблюдениями, соблюдая правила ведения спора- совместно с учителем-логопедом
7.3.1.7 инициировать и разворачивать беседу при выполнении поручений, в процессе занятий с настольно-печатными играми- совместно с учителем-логопедом
5.3.1.8 участвовать в коллективном раскрашивании запрещающих знаков (по следам экскурсии в парк) - совместно с учителем-логопедом
6.3.1.8 составлять короткие описательные рассказы от первого, второго и третьего лица ("Я покупаю хлеб", "Мы купим торт для праздника", "Он...", "Они...")- с использованием организующей и направляющей помощи: графических подсказок, символических изображений и других наглядных опор- совместно с учителем-логопедом
7.3.1.8 пересказывать хорошо знакомые сказки и рассказы с помощью пиктографических кодов, речевых средств - совместно с учителем-логопедом
5.3.1.9 формулировать фразы по моделям: существительное плюс глагол плюс существительное, прилагательное плюс существительное плюс глагол: у меня глаза, я вижу книгу, у меня есть нос(ик), я нюхаю цветок (чек)- совместно с учителем-логопедом
6.3.1.9 составлять короткие рассказы на основе вопросно-ответной формы речи из личного опыта - совместно с учителем-логопедом
7.3.1.9 составлять совместно с учителем-логопедом описательные рассказы с указанием на форму, цвет, размер, вкус- о фруктах, ягодах, овощах (по реальному предмету, муляжу, по картинке)
5.3.1.10 участвовать в комментированном рисовании портретов, друга, педагога или родителей, с выбором палитры, изображением и называнием элементов одежды: воротник, карман, рукав, сравнением предметов одежды, используя заученные согласования с прилагательными: кофта голубая, а брюки черные - совместно с учителем-логопедом
7.3.1.10 составлять совместно с учителем-логопедом повествовательные рассказы по серии сюжетных картинок с бытовым содержанием с использованием речевых и неречевых средств общения (по пиктограммам, жестам учителя-логопеда, указывающим на деталь изображения или предмета)
5.3.1.11участвовать в беседах об интересах и увлечениях- совместно с учителем-логопедом
5.3.1.12 заканчивать предложение прямым дополнением по вопросу кого? что?, формулировать ответы на заданный вопрос с опорой на слова этого вопроса- совместно с учителем-логопедом
3.2. Вербальная и невербальная коммуникация
5.3.2.1 держаться прямо, смотреть в лицо говорящему, реагировать на обращение, адекватно используя мимические, жестовые и пантомимические позы во время общения
6.3.2.1 демонстрировать слуховое сосредоточение и внимание к обращенной речи с помощью мимики, жеста при выполнении двух- четырехступенчатых инструкций
7.3.2.1 активно использовать в сюжетно-ролевых играх фразы, которые говорят незнакомому взрослому, давать вежливый отказ на приглашение сесть в машину, не смотря на его "доброе" лицо,
5.3.2.2 распознавать, воссоздавать сопровождать свои чувства и настроения адекватным словом- совместно с учителем-логопедом
6.3.2.2 инициировать диалог с элементами анализа жизненных ситуаций, дополнять высказывания собеседников собственными наблюдениями, соблюдая правила ведения спора ( дети, не владеющие речью, участвуют в диалоге при помощи средств невербальной коммуникации: пиктограмма, жест, мимика)- совместно с учителем-логопедом
7.3.2.2 знать наизусть "Правила поведения с незнакомыми людьми", воспроизводить (хором) с опорой на символы, картинки совместно с учителем-логопедом
5.3.2.3 понимать многоступенчатую инструкцию с притяжательными местоимениями (мой – твой)
6.3.2.3 отвечать на вопросы к сюжетной картине "В магазине": "Кто это?", "Что делает продавец?", "Какие продукты продаются в этом отделе магазина?", "Ты окупаешь печенье или баурсаки к чаю?" - с последующей активизацией отработанных фраз и интонаций в ситуативной игре совместно с учителем-логопедом
7.3.2.3 разграничивать ситуации, когда надо называть своҰ имя, а когда нет, демонстрировать знания правил при анализе картинок, в сюжетно-ролевых играх, применяя заученные формулировки вежливого отказа -совместно с учителем-логопедом
5.3.2.4 просить передать предмет, формулируя фразы по моделям: глагол в повелительном наклонении (Полей!), глагол плюс существительное в винительном падеже (Дай лейку!) в сопряжҰнной, отражҰнной и хоровой речи с движениями совместно с учителем-логопедом
6.3.2.4 инициировать, разворачивать, поддерживать и логично заканчивать сюжетно-ролевую игру "В ожидании приема у врача" - совместно с учителем-логопедом
7.3.2.4 составлять и записывать поздравления, пожелания на поздравительной открытке (бумажной и виртуальной/цифровой) , использовать заученные фразы, мимические позы и жесты для ситуации вручения и приема подарков младшим (от младших) и старшим (от старших)- совместно с учителем-логопедом
6.3.2.5 участвовать в коллективном обсуждении достоинств и недостатков у себя и других обучающихся, подкрепляя суждения своими рисунками- совместно с учителем-логопедом
7.3.2.5 инициировать, разворачивать, поддерживать и логично заканчивать сюжетно-ролевые игры на тематику повседневного быта, деятельности членов семьи: покупки, приготовление пищи, уборка, мытье, стирка, мелкий ремонт- совместно с учителем-логопедом

39. Бағдарлама зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-7 сыныптары үшін "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспарының негізінде жүзеге асырылады.
40. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы негізінде мұғалім-логопед оқушылардың жеке қажеттіліктерін ескеріп, жеке бағдарламалар құрастырады
Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-7-сыныптары үшін "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар (оқыту орыс тілінде)
1) 5 сынып:
1-кесте
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1."Тілдің психологиялық базасы"
1.1. Сенсорлы гнозис және праксис
5.1.1.1 қоршаған орта дыбыстарын тындау, естуінің шоғырлануын көрсету ;
5.1.1.2 жақын жерде қозғалып келе жатқан затты көзімен бақылау (көлденеңінен, тігінен, шеңбер бойынша, алдыға/артқа) бір минут
1.2. жоғарғы психикалық функциялар қызмет элементтері
5.1.2.1 адамға қажетті киім мен аяқ киімді сыртқы түріне, көңіл-күйіне қарай-дәлелмен таңдау ;
5.1.2.2;тиісті мимикалық және пантомимикалық позаларды қабылдап, зейінді көрсету және қоршаған оқиғаларға жауап беру
2. "Сөздерді түсіну және айту"
2.1. Сөздің дыбыстық-буындық құрамы
5.2.1.1 еліктеуге арналған тыныс алу- дауыстық және артикуляциялық жаттығулар. Дұрыс физиологиялық (диафрагмалық-қабырға) тыныс алуды, қысқа және үнсіз тыныс алуды (иықты көтермей), тыныш және бірқалыпты (ұртты толтырмай) дем шығаруды бекіту;
5.2.1.2 дауысты дыбыстарды біртіндеп айта білу, олардың санын көбейту;
5.2.1.3 үлгі бойынша дыбыстау процесінде бір буыннан екіншісіне біркелкі ауысу
2.2. Сөздің семантикалық құрылымы
5.2.2.1 ата-аналардың, мұғалімдердің аты-жөнін, жасын, атын және әкесінің атын, айналасындағылардың, өмірге қажетті заттардың аттарын білу және сұрау бойынша атай білу;
5.2.2. 2 сөйлеуде адамның бет-әлпетін, эмоциясын, көңіл-күйін (жақсы, жаман, қалыпты), эмоциясын (қуаныш), қайғысын (мұңаюын), білдіретін сөздерді белсенді қолдану), күйлер (қайғыру, ауыру, біреуді сағыну);
5.2.2.3 практикалық материалда сөзжасау дағдыларын қолдану
3. "Фразалық сөйлеу тілі және қарым-қатынас"
3.1. Сөйлем және мәтін
5.3.1.1 Өз атынан эмоциямен (педагогтың көмегімен) хабарлама түріндегі екі сөзден құралған сөйлемдерді құру ("Мен...", "Біз..."), екінші жақтан ("Сен...", "Сендер..."), үшінші жақтан ("Ол...", "Олар..."), "графикалық көмекті" символикалық суреттерді, бсқа да көрнекіліктерді қолданып;
5.3.1.2 сөздерді, сын есімдерді септіктерде дұрыс қолданып, жақсы таныс заттарды қолданып, жай жайылма сөйлемдер құру;
5.3.1.3 логопед соңынан тақпақ, санамақтарды қайталау
3.2. Вербалды және бейвербалды қатынас
5.3.2.1 денені тік ұстау, әңгімелесушінің көзіне тік қарау, мимика, ым-ишара, патомимика қолданып, сұраққа жауап беру
4."Оқу және жазу"
4.1. Балама оқу
5.4.1.1 "Мен, менің денем"; "Тұрмыстық заттар" тақырыптары аясында символдар мен пиктограммаларды оқу;
5.4.1.2 "пісіру", "дастархан жаю" пиктограммаларын біліп, қолдану;
5.4.1.3 суреттер мен суреттердің мазмұнын “Мәтін бойынша мен не атайтынымды көрсет", "Бірдей суреттерді тап" пиктограммаларын қолдана отырып, оқылған мазмұнға қатысты көрнекі көлемді және жазықтық модельдер арқылы айту
4.2. Графика және жазу
5.4.2.1 кеспелі әліпби әріптерін графикалық көшіру (А, Ә, О, Ө, У, Ү, Ұ);
5.4.2.2 мұғалім-логопедтің нұсқауы бойынша өткен А, О, У, Ы, Э, И, әріптерінің үлгілері мен моделдерін (5-10 см) қара, түрлі-түсті қарындаштар, шарикті қаламдар айнала сызып бояу
2 четверть
1. "Тілдің психологиялық базасы"
1.1 Сенсорлы гнозис және праксис
5.1.1.3 адамның түріне, фотосуретіне 30 секунд көзін тоқтату
1.2. жоғарғы психикалық функциялар қызмет элементтері
5.1.2.3 схемалық сенсорлық жоспар бойынша тақырыпты тыңдау, қарау және тактильді зерттеу

39. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по предмету "Коррекция недостатков развития речи" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-7 классов.
40. Распределение часов на изучение раздела и определение целей обучения предоставляется на усмотрение учителя-логопеда с учетом возможностей и потребностей обучающихся. На основе Типовой учебной программы по предмету "Коррекция недостатков развития речи" учитель – логопед составляет индивидуальные программы занятий с учетом индивидуальных потребностей обучающегося.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы по учебному предмету "Коррекция недостатков развития речи" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-7 классов
1) 5 класс:
таблица 1
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1. Сенсорный гнозис и праксис
5.1.1.1слушать звуки окружающей действительности, демонстрируя слуховое сосредоточение 5.1.1.2прослеживать взглядом движущийся, близко расположенный предмет (по горизонтали, по вертикали, по кругу, вперед/назад) в течение 1 минуты
1.2. Элементы высших психических функций
5.1.2.1подбирать необходимую одежду и обувь человеку по его внешнему виду, по настроению, - с аргументацией; 5.1.2.2демонстрировать концентрацию внимания и реагировать на окружающие события, принимая адекватные мимические и пантомимические позы
2. "Понимание и произношение слов"
2.1. Звуко-слоговая структура слова
5.2.1.1 выполнять дыхательные-голосовые и артикуляционные упражнения по подражанию, выдерживая правильное физиологическое (диафрагмально-реберное) дыхание: короткий и бесшумный вдох (не поднимая плечи), спокойный и плавный выдох (не надувая щек);
5.2.1.2плавно тянуть ряд гласных, наращивая их количество;
5.2.1.3 плавно переключаться с одного открытого слога на другой в процессе произношения по образцу
2.2. Семантическая структура слова
5.2.2.1 назвать по запросу своҰ имя и фамилию, возраст, имя и отчество родителей, педагогов, названия окружающих, самых необходимых для жизни, предметов;
5.2.2.2 активно использовать в речи слова, обозначающие выражение лица, эмоции, настроение человека (хорошее, плохое, нормальное), его эмоции (радость-(ный), печаль(-ный), грусть(-ный)), состояния (грустить, болеть, скучать по кому-либо); 5.2.2.3 различать на практическом материале префиксальные и залоговые отношения глагола
3. "Фразовая речь и общение":
3.1. Предложение и текст
5.3.1.1 составлять двухсловные предложения в виде сообщений от собственного имени в ответ на эмоциональное стимулирование педагога ("Я...", "Мы..."), второго лица ("Ты...", "Вы..."), от третьего лица ("Он...", "Они..."), используя "графические подсказки", символические изображения и другие наглядные опоры с помощью учителя-логопеда;
5.3.1.2 составлять простые распространенные предложения на основе отработанных словосочетаний с предложно-падежным управлением и названиями хорошо знакомых предметов качественными прилагательными в сравнительной степени (меньше-больше, толще-тоньше)- с помощью учителя-логопеда;
5.3.1.3проговаривать вслед за учителем-логопедом чистоговорки, потешки, считалки, заклички- с помощью учителя-логопеда;
3.2. Вербальная и невербальная коммуникация
5.3.2.1держаться прямо, смотреть в лицо говорящему, реагировать на обращение, адекватно используя; мимические, жестовые и пантомимические позы во время общения;
4. "Чтение и письмо"
4.1 Чтение
5.4.1.1 читать символы и пиктограммы в рамках тем "Я - сам, моҰ тело"; "Предметы домашнего быта";
5.4.1.2 узнавать и использовать пиктограммы "готовить", "накрывать на стол";
5.4.1.3разыгрывать содержание картин и картинок с помощью наглядных объемных и плоскостных моделей, относящихся к содержанию прочитанного, с использованием пиктограмм "Покажи то, что я назову из текста", "Найди одинаковые картинки";
4.2 Письмо
5.4.2.1 графически копировать буквы разрезной азбуки А, О, У; 5.4.2.2ощупывать обводить модели и шаблоны (5-10 см) изученных букв А, О, У, Ы, Э, И, заштриховывать, раскрашивать трафаретные изображения по указанию учителя-логопеда простыми, цветными карандашами, шариковыми ручками
2 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1 Сенсорный гнозис и праксис
5.1.1.3фиксировать взгляд на лице человека, на фотографии в течение 30 секунд;
1.2. Элементы высших психических функций
5.1.2.3 прислушиваться, вглядываться и тактильно исследовать предмет по схематическому сенсорному плану;

2. "Сөздерді түсіну және айту"
2.1. Сөздің дыбыстық-буындық құрамы
5.2.1.4 ысқырық және ызың фонемалардың жеке айтылуын дифференциациялау (с-ш, з-ж, ц-с);
5.2.1.5 қойылған дыбыстарды айту кезінде күш-жігерді, дыбыстарды, буындарды, сөздерді анық және нақты айтуға ұмтылуды көрсету
Сөздің семантикалық құрылымы
5.2.2.4 көкөністерді, жемістерді, ағаштарды, саңырауқұлақтарды, бөлме өсімдіктерін және үй жануарларын атау, тану, түсі, пішіні және дәмі бойынша салыстыру;
5.2.2.5 бөлме өсімдіктері мен жануарларға, жиһазға, киімге күтім жасау әрекеттерінің мағынасы бар етістік және номинативті лексиканы түсіну және белсенді қолдану, жуу, сүрту, тазалау, шаю, жуу, жанармай құю, түзету, жасау (тазалау) сөздерінің мағыналарын ажырату, септіктердің жалғауларын түсіну
3. "Фразалық сөйлеу тілі және қарым-қатынас"
3.1. Сөйлем және мәтін
5.3.1.4 қысқа қарапайым ертегілердің, әңгімелердің сюжеттерін иллюстрацияға сүйене отырып қол жетімді деңгейде түсіну және өз сөзімен жеткізу;
5.3.1.5 сөйлеу әрекетіне қызығушылық таныту, жеке сөздерді, сөз тіркестерін айтуға және қайталауға деген ұмтылыс – эмоционалды бірлік аясында, табиғат немесе отбасы туралы әңгімеде өзара әрекеттесуге ұмтылу;
5.3.1.6 "Үй өсімдіктеріне күтім жасау" туралы модель бойынша әңгіме (3-5 сөйлемнен)
3.2. Вербалды және бейвербалды қатынас
5.3.2.2 тану, қайта құру өз сезімдері мен көңіл-күйлерін барабар сөзбен сүйемелдеу
4. "Оқу және жазу"
4.1. Балама оқу
5.4.1.4 логопед-мұғаліммен бірге шығармалардың кейіпкерлерін атаңыз, оларды иллюстрацияларда көрсетіп қарапайым деңгейде тақпақтар мен ертегілерді, қысқа әңгімелерді тыңдап, талқылау;
5.4.1.5 тыңдау кезінде өлең жолындағы соңғы сөзді келісу, содан кейін барлық қол жетімді байланыс құралдарын қолдана отырып, дербес қайталау;
5.4.1.6 дыбыстардың дыбыссыз артикуляциясын қабылдау негізінде, дыбыстарды айту кезінде еріннің орнын бейнелейтін суреттерге сүйене отырып, жартылай жаһандық және жаһандық оқуды (АУ, УА-УА, ООО) қолдана отырып, А, О, У, И, Е, У, буындар мен сөздерді оқу
4.2. Графика және жазу
5.4.2.4 әртүрлі әдістерді қолдана отырып, қағаз парағының бетін бояған кезде қарындашты дұрыс ұстай отырып, жұмыс қолыңызды дұрыс жылжыту;
5.4.2.5 үлкен қағаз парақтарына қылқаламмен, қарындаш,қаламмен түзу және қисық сызықтар салу;5.4.2.6 қағазда, құмда (жармада) нүктелерді, сызбаларды, шеңберлерді, кресттерді, толқынды сызықтарды қайталау және кезектестіру жаттығуларын орындау
3 тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасы"
1.1 Сенсорлы гнозис және праксис
5.1.1.4 таныс затты жеке бөліктері, оларға тән дыбыстары (дыбыс шығаратын ойыншықтар) бойынша, сипап сезіп тану;
5.1.1.5 ырғақты суретті дыбыстың күшін ажырата отырып қайталау (екіден төртке дейінгі сигналдар)
1.2. Жоғарғы психикалық функциялар қызмет элементтері
5.1.2.4 өткен тақырыптар бойынша зат, сурет және питограмманыы сәйкестендіру;
5.1.2.5 практикалық іс-әрекет процесінде жануарларға қамқорлық пен қауіпсіз мінез-құлықты көрсету

2. "Понимание и произношение слов"
2.1. Звуко-слоговая структура слова
5.2.1.4 различать на слух свистящие и шипящие фонемы [с-ш, з-ж, ц-ч] в изолированной позиции;
5.2.1.5 демонстрировать старание при произнесении поставленных звуков, стремление к четкому и внятному проговариванию звуков, слогов, слов ;
2.2. Семантическая структура слова
5.2.2.4 называть, распознавать, сравнивать по окраске, форме и вкусу овощи, фрукты, деревья, грибы, комнатные растения и домашних животных;
5.2.2.5 понимать и активно использовать глагольную и номинативную лексику со значением действий по уходу за комнатными растениями и животными, мебелью, одеждой, различая значения слов мыть, вытирать, чистить, полоскать, стирать, заправлять, расправлять, делать (уборку), конструировать словосочетания со связью "предложно-падежное управление"
3. "Фразовая речь и общение":
3.1. Предложение и текст
5.3.1.4понимать смысл и передавать своими словами на доступном уровне сюжеты коротких простых сказок, рассказов-повествований- с опорой на иллюстрации и помощь учителя-логопеда;
5.3.1.5демонстрировать интерес к речевой деятельности, желание высказываться и повторять отдельные слова, словосочетания и фразы – на фоне эмоционального единения, стремления к взаимодействию в разговоре о природе или семье - с помощью учителя-логопеда;
5.3.1.6составлять рассказ (3-5 предложений) "Уход за комнатными растениями" - по модели и с помощью учителя-логопеда
3.2. Вербальная и невербальная коммуникация
5.3.2.2р распознавать, воссоздавать сопровождать свои чувства и настроения адекватным словом- с помощью учителя-логопеда;
4. "Чтение и письмо"
4.1 Чтение
5.4.1.4 слушать и обсуждать элементарном уровне совместно с учителем-логопедом стихи и сказки, короткие рассказы, называть героев произведений,, показывая их на иллюстрациях;
5.4.1.5 договаривать сопряженно последнее слово в строке стихотворения при прослушивании, с последующим самостоятельным пересказом с использованием всех доступных средств общения;
5.4.1.6 читать буквы А, О, У, И, Э, Ы, слоги и слова, применяя полуглобальное и глобальное чтение ( АУ, УА-УА, ООО) с опорой на предметные картинки-символы, на основе восприятия беззвучной артикуляции звуков, с опорой на картинки, изображающие положение губ при произнесении звуков
4.2 Письмо
5.4.2.4правильно двигать рабочей рукой с правильным захватом карандаша при закрашивании поверхности листа бумаги, используя различные техники, ; 5.4.2.5рисовать на больших листах бумаги прямые и извилистые линии фломастерами, кистями, карандашами; 5.4.2.6 выполнять упражнения на повторность и чередование точек, мазков, кружков, крестиков, волнистых линий на бумаге, на песке (манке)
3 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1 Сенсорный гнозис и праксис
5.1.1.4узнавать знакомый предмет по отдельным деталям, по характерным звукам (звучащие игрушки), на ощупь; 5.1.1.5воспроизводить ритмические структуры (от двух до четырех ритмических сигналов), различая силу звука, темп и ритм звучания
1.2. Элементы высших психических функций
5.1.2.4соотносить предмет, рисунок и пиктограмму в рамках изучаемых тем;
5.1.2.5демонстрировать заботливое отношение к животным и безопасное поведение в процессе практических действий

2. "Сөздерді түсіну және айту"
2.1. Сөздің дыбыстық-буындық құрамы
5.2.1.6 дыбыстарды жеке күйде дұрыс және айқын айту, дауыстылар [а, у, о], дауыссыздар [м, с, х], оларды сөздің басы мен соңында ажырату;
5.2.1.7 екі-үш буынды сөздерді дауысыз дыбыстар қатар келмейтін жағдайда және жабық буында (шана, телефон, қалашық), дауыссыз дыбыстар қатар келген жағдайда (алма, ескерткіш, бастық, сатушы, Ақмарал) анық айту, йот дауысты дыбыстары бар сөздер (я, е), дифтонгтың орнын анықтау;
5.2.1.8 екі буынды сөздерді тұйық буынмен және ортасында, үш буынды сөздерді тұйық буынмен (телефон, қалампыр) анық айту
2.2. Сөздің семантикалық құрылымы
5.2.2.6 осы және өткен шақ зат есімдері мен етістіктерінің көптік жалғауын көпше жалғауымен түсіну және қолдану;
5.2.2.7 зат есімнің кішірейткіш жұрнақтарын қолдану (-онок-, -Ұнок-, -чек-, -чик-, -к-, -ок-);
5.2.2.8 "Менің денем және мен", "Менің үйім, менің отбасым" (дымқыл, құрғақ) тақырыптары бойынша сын есімдер мен зат есімдерді, дене мүшелерінің атаулары мен белгілерін және олардың функцияларын, сыртқы түрі мен сипатын, дәретхана заттарын қолдана отырып, "сәйкестік" байланыс түрімен сөз тіркестерін құрастыру
3. "Фразалық сөйлеу тілі және қарым-қатынас"
3.1. Сөйлем және мәтін
5.3.1.7 “Үй жануарлары (қоян, мысық, ит)" сенсорлық жоспары, фото және бейнематериалы бойынша сипаттама-әңгіме құру, "Менің сүйікті тағамым";
5.3.1.8 жалпы талаптар мен ережелерді саналы түрде орындай отырып, тыйым салу белгілерін ұжымдасып, бояуға қатысу (саябаққа экскурсия ізімен);
5.3.1.9 модельдер бойынша сөз тіркестерін тұжырымдау: зат есім плюс зат есім, зат есім плюс етістік, сын есім плюс зат есім плюс етістік: Менің көзім бар, кітапты көремін, мұрным бар , гүлді иіскеймін (тексеру)
3.2. Вербалды және бейвербалды қатынас
5.3.2.3 көп сатылы нұсқауды түсіну (менің –сенің)
4. "Оқу және жазу"
4.1. Балама оқу
5.4.1.7 суреттердің, әріптер мен сандары бар карточкалардың арасынан А, Ә, О, Ө немесе У әрпі бар карточкаларды таңдау;
5.4.1.8 тиісті заттар мен суреттерге бекітілген карточкалар бойынша сөздерді "оқу" ("визуалды сканерлеу" және кескінге сүйену негізінде);
5.4.1.9 танысқан сөздері бар карточкаларды белгілі бір суреттерге салыңыз немесе оларды тақтаға, терезеге бекіту
4.2. Графика және жазу
5.4.2.6 қағазда, құмда (жармада) нүктелерді, сызбаларды, шеңберлерді, кресттерді, толқынды сызықтарды қайталау және кезектестіру жаттығуларын орындау;
5.4.2.7 саусақтармен, қарындаштармен, қаламдармен контурлық кескін бойынша арнайы таңдалған музыкамен – жылдамдықпен, нүктелермен және өз бетіңізше "жазу"
4 тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасы"
1.1 Сенсорлы гнозис және праксис
5.1.1.6 қозғалыссыз көзден жоғары, төмен, көз бойындағы, қарама-қарсы тұрған затты көзімен бақылау 1 минут бойы;
1.2. Жоғарғы психикалық функциялар қызмет элементтері
5.1.2.6 қызығушылық пен қызығушылықты көрсете отырып, қоршаған оқиғаларға, диалогтарға көрнекі назар мен реакцияны шоғырландыру

2. "Понимание и произношение слов"
2.1. Звуко-слоговая структура слова
5.2.1.6 произносить правильно и отчетливо гласные [а, у, о], согласные [м, с, х] в изолированной позиции, различать их в начале или в конце слов;
5.2.1.7 отчетливо произносить слова из двух-трех слогов без стечения и со стечением в середине (Сауле, ручка, тарелка, панамка), слова с йотированными гласными [я, е]- сопряженно, по подражанию, по образцу- в зависимости от индивидуальных возможностей, определять место дифтонга в слове;
5.2.1.8 отчетливо произносить двусложные слова с закрытым слогом и стечением в середине (Нурлан, Павлик), трехсложные слова с закрытым слогом (телефон, самолет)
2.2. Семантическая структура слова
5.2.2.6употреблять множественное число существительных и глаголов настоящего и прошедшего времени с безударным окончанием во множественном числе;
5.2.2.7употреблять уменьшительно-ласкательные суффиксы существительных (-онок-, -Ұнок-, -чек-, -чик-, -к-, -ок-);
5.2.2.8 конструировать по образцу словосочетания с типом связи "согласование", используя прилагательные и существительные по тематикам "Мое тело и я", "Мой дом, моя семья"(мокрый, сухой), названия и признаки частей тела и их функций, внешности и характера, предметов туалета
3. "Фразовая речь и общение":
3.1. Предложение и текст
5.3.1.7 составлять рассказ-описание по сенсорному плану, фото- и видеоматериалу "Домашние животные (кролик, кошка, собака), "Моя любимая еда"- с помощью учителя-логопеда; 5.3.1.8 участвовать в коллективном раскрашивании запрещающих знаков (по следам экскурсии в парк)- с помощью учителя-логопеда; 5.3.1.9 формулировать фразы по моделям: существительное плюс глагол плюс существительное, прилагательное плюс существительное плюс глагол: у меня глаза, я вижу книгу, у меня есть нос(ик), я нюхаю цветок (чек) с помощью учителя-логопеда
3.2. Вербальная и невербальная коммуникация
5.3.2.3 понимать многоступенчатую инструкцию с притяжательными местоимениями (мой – твой);
4. "Чтение и письмо"
4.1 Чтение
5.4.1.7 выбирать карточки с буквой А, О или У среди картинок, карточек с буквами и цифрами;
5.4.1.8 "читать" слова по карточкам, прикрепленным к соответствующим предметам и картинкам (на основе "зрительного сканирования" и опоры на изображение);
5.4.1.9 накладывать карточки с изученными словами на определенные картинки или прикреплять их к доске, к окну
4.2 Письмо
5.4.2.6 выполнять упражнения на повторность и чередование точек, мазков, кружков, крестиков, волнистых линий на бумаге, на песке (манке);
5.4.2.7 "писать" пальцами, карандашами, ручками по контурному изображению под специально подобранную музыку – с ускорением темпа, по точкам, пунктирам и самостоятельно
4 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1 Сенсорный гнозис и праксис
5.1.1.6 фиксировать взгляд на неподвижном предмете, расположенном выше, ниже и на уровне глаз, напротив (справа, слева) в течение 1 минуты;
1.2. Элементы высших психических функций
5.1.2.6 концентрировать зрительное внимание и реагирование на окружающие события, диалоги, демонстрируя интерес и вовлеченность;

3. "Фразалық сөйлеу тілі және қарым-қатынас"
3.1. Сөйлем және мәтін
7.3.1.1 бейтаныс ересек адамға айтатын сөз тіркестерін білу, суреттерден сыпайы бас тарту туралы сөздерді білу және айту;
7.3.1.2 өткен тақырыптар бойынша фразалық модельдерді қолдана отырып, үй - жайлардың, жиһаздардың, безендірудің сыртқы түрі мен мақсатын сипаттай отырып, "Пәтерге саяхат (фотосуреттер немесе бейнелер бойынша)" үйлесімді әңгіме құрастыру;
7.3.1.3 сөз тіркесін бір-екі сөзбен, көрсетумен, қимылмен толықтыру, түрлендіру, предикаттың бетін, уақыты мен санын, субъектінің немесе толықтырудың бетін, санын және жынысын өзгерту, белгілер мен сөздер-заттарды ауыстыру, грамматикалық және тақырыптық контекстті өзгертпеей (шкафта Жасыл кастрөл бар. Көк кастрөл үстелде тұр. Шәйнектің артында сары кастрөл тұр)
3.2. Вербалды және бейвербалды қатынас
7.3.2.1 рөлдік ойындарда бейтаныс ересек адамға айтатын сөз тіркестерін түсіну, білу және белсенді қолдану, көлікке отыруға шақырудан сыпайы бас тарту, оның "мейірімді" бетіне қарама
4. "Оқу және жазу"
4.1.Балама оқу
7.4.1.1 қатты және жұмсақ дауыссыздарды ажырату (е, Ұ, и, ю, я, ь);
7.4.1.3 жалпы қауіпсіздік белгілері мен ақпараттарды тану-таңбаларды жаһандық "оқу": тоқтау, қауіпті, улану; жеуге жарамсыз; ауысу, дүкен, дәріхана)
4.2.Графика және жазу
7.4.2.1 әріптерді буынға біріктіру (ма, му, біз, мо, ми), содан кейін бөлінген алфавит әріптерінен буындарды құрастыру кезінде кері буынға дәйекті түрде қосыңыз
2 тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасы"
1.1 Сенсорлы гнозис және праксис
7.1.1.2 таныс заттарды нақты түрлі түсті, бейнелік, толық емес, бір-біріне салынған суреттерден 10-15 секундта тану
1.2. Жоғарғы психикалық функциялар қызмет элементтері
7.1.2.2 адекватты интонацияға сәйкес келетін мимикалық реакцияларды тану
2. "Сөздерді түсіну және айту"
2.1. Сөздің дыбыстық-буындық құрамы
7.2.1.2 саналы түрде дұрыс айтылатын дыбыстардың артикуляциясы кезінде әртүрлі артикуляциялық органдардың позицияларын көбейту
2.2. Сөздің семантикалық құрылымы
7.2.2.3 логопед мұғаліммен бірлесе отырып -ник- жұрнағын, ал сын есімдерді -n-, -nn- жұрнақтарын қолданып, зат есімнен сөзжасамды практикалық жүргізу;
7.2.2.4 оқу пәндерінің, тұрмыстық заттардың, негізгі тағамдардың атауларын ажырату және қолдану: нан, жарма, ұн өнімдері, сүт және сүт өнімдері, қант, көкөністер, жемістер, балық, тамақтану нормалары мен режимі туралы түсінікке ие болу

3. "Фразовая речь и общение":
3.1. Предложение и текст
7.3.1.1 произносить слова, которые говорят незнакомому взрослому, воспроизводить формулировки вежливого отказа по картинкам с помощью учителя-логопеда;
7.3.1.2 составлять связный рассказ "Экскурсия по квартире (по фотографиям или видео)"- с описанием внешнего вида и назначения / функции помещений, мебели, убранства, используя изученные модели фраз - с помощью учителя-логопеда;
7.3.1.3 владеть практическими приемами трансформации фразы: дополнять одним-двумя словами, показом, жестом, преобразовывать, изменяя лицо, время и число сказуемого, лицо, число и род подлежащего или дополнения, заменять слова-признаки и слова-предметы, изменять\не изменять грамматический и предметный контекст (ЗелҰная кастрюля стоит в шкафу. Синяя кастрюля стоит на столе. ЖҰлтая кастрюля стоит за чайником)- с помощью учителя-логопеда
3.2. Вербальная и невербальная коммуникация
7.3.2.1 использовать в сюжетно-ролевых играх фразы, которые говорят незнакомому взрослому, давать вежливый отказ на приглашение сесть в машину, не смотри на его "доброе" лицо- с помощью учителя-логопеда
4. "Чтение и письмо"
4.1 Чтение
7.4.1.1 различать твердые и мягкие согласные при обозначении мягкости буквами е, Ұ, и, ю, я, ь;
7.4.1.2 читать с соблюдением правил орфоэпии: сочетания жи, ши, ча, ща, чу, щу; рукописный материал;
7.4.1.3 узнавать распространенные знаки безопасности и информации - глобальное "чтение" символов: стоп, опасно, яд; не пригодно для еды; переход, магазин, аптека
4.2 Письмо
7.4.2.1последовательно соединять буквы в слог-слияние (ма, му, мы, мо, ми), затем в обратный слог при составлении слогов из букв разрезной азбуки
2 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1 Сенсорный гнозис и праксис
7.1.1.2 узнавать знакомые предметы в конкретном цветном, силуэтном и неполном, зашумленном изображении за 10-15 секунд
1.2. Элементы высших психических функций
7.1.2.2 распознавать мимические реакции, адекватные воспринятой интонации
2. "Понимание и произношение слов"
2.1. Звуко-слоговая структура слова
7.2.1.1 различать гласные ([и-у], [и-о], [а-у], [э-у]) и близкие по артикуляции согласные звуки [м-б], [н-д]; [п-т], [тнк], [м-н] - в открытых слогах
2.2. Семантическая структура слова
7.2.2.3 наблюдать и совместно с учителем-логопедом проводить практическое словообразование существительных с помощью суффикса -ник-, и прилагательных – с помощью суффиксов –н-,-нн-;
7.2.2.4 употреблять в речи названия учебных предметов, предметов быта, основных продуктов питания: хлеб, крупа, мучные изделия, молоко и молочные продукты, сахар, овощи, фрукты, рыба

Көру қабілеті зақымдалған (көрмейтін, нашар көретін) білім алушыларға арналған жалпы орта білім беру деңгейінің 11 - 12 сыныптары үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бағдарламаның мақсаты - қоршаған әлем туралы тұтас көзқарас негізінде қоғамдық мінез-құлық жүйесін қалыптастыру; көру қабілеті зақымдалған тұлғаларды қазіргі өмір жағдайларына әлеуметтік-психологиялық және тұрмыстық бейімдеу болып табылады.
3. Бағдарламаның міндеттері:
1) көру қабілеті зақымдалған білім алушыларда өзіне-өзі қызмет көрсетудің, жеке гигиенаның, әлеумет пен тұрмыста бағдарлаудың дағдыларын әдетке айналдыру;
2) әлеуметтік ортаның ерекшеліктерін адекватты бағалау біліктерін және өзін-өзі бақылау мен өз тәртібін реттеу дағдыларын жетілдіру;
3) мінез-құлықтың этикалық нормаларын ұғындыру, эстетикалық тәрбиелеу;
4) әлеуметтік мәдени бағыттағы ұйымдармен, кәсіпорындармен тәжирибеде танысу;
5) адамгершілік-даралық қасиеттерді тәрбиелеу: еңбексүйгіштік, жанашырлық, үлкендерге құрмет, қазақ халқының салт-дәстүрлері мен әдет-ғұрыптарын ұстану;
6) өз бетінше жұмыс іздеу мен жұмысқа орналасу қажетті біліктіліктерге ие болу.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
4. Бағдарлама концентрикалық қағида бойынша әзірленген, онда оқу материалы келесі сыныпта мазмұнын одан әрі кеңейту және күрделендіру, оның жеке элементтерін тереңдету және нақтылау арқылы қайталанады.
5. Көрмейтін, нашар көретін білім алушыларды оқыту құндылықты-бағдарлау, тұлғалық-бағдарланған, іс-әрекеттік, дифференциациялық, коммуникативтік тәсілдемелер негізінде жүзеге асырылады.
6. Оқытудағы құндылықты-бағдарлау тәсілдемесі оқыту процесінде қазақ халқының ұлттық салт-дәстүрлері мен әдет-ғұрыптарын құрметтеуге; Қазақстан Республикасының Конституциясында, Бала құқықтары туралы, мүгедектердің құқықтары туралы заңдарда жазылған құқықтар мен міндеттерді білуіне бағытталады. Басым құндылықтарды таңдау білім алушыларға білім беруде, қолжетімді кәсіптік қызметте және әлеуметте өз мүмкіндіктерін тиімді іске асыруға мүмкіндік береді, бұл өз елінің лайықты азаматы және патриоты болуға көмектеседі.

Типовая учебная программа по учебному предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с нарушениями зрения (незрячие, слабовидящие) 11-12 классов уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Социально-бытовая ориентировка" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель Программы - формирование системы адекватного общественного поведения на основе целостного представления об окружающем мире; социально-психологической и бытовой адаптации лиц с нарушениями зрения к современным условиям жизни.
3. Задачи Программы:
1) автоматизция необходимых навыков самообслуживания, личной гигиены, ориентации в социуме и в быту,
2) совершенствование умений и навыков адекватно оценивать особенности социальной среды, навыков самоконтроля и саморегуляции поведения;
3) формирование этических норм поведения, развитие эстетического вкуса;
4) практическое знакомство с организациями, предприятиями социокультурного назначения;
5) воспитание нравственно-личностных качеств: трудолюбие, умение сопереживать, уважение к старшим, приверженность традициям и обычаям казахского народа.
6) способствовать владению умениями самостоятельного поиска работы и трудоустройства;
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. Программа построена на основе принципа концентричности, при котором учебный материал повторяется в следующем классе с дальнейшим расширением и усложнением содержания, углублением и конкретизацией отдельных его элементов.
5. Обучение незрячих, слабовидящих осуществляется на основе ценностно-ориентированного, личностно-ориентированного, деятельностного, дифференцированного, коммуникативного подходов.
6. Ценностно-ориентированный подход в обучении направлен на формирование уважения к национальным традициям и обычаям казахского народа, знание прав и обязанностей, изложенных в Конституции Республики Казахстан; в Законах о правах ребенка, о правах инвалидов. Выбор приоритетных ценностей позволяет обучающимся эффективно реализовать свои возможности в образовании, в доступной профессиональной деятельности и в социуме, что поможет стать достойным гражданином и патриотом своей страны.

7. Тұлғалық-бағдарланған тәсілдеме әлеуметтегі күнделікті өмірге дайын адамның мінез-құлық үлгісін қалыптастыруға, сабақтарда адамның әлеуметтік маңызды қасиеттерін тәрбиелеуге, эмоциялық-жігерлік саланы, психикалық процестерді дамытуға ықпал етеді.
8. Іс-әрекеттік тәсілдеме негізінде өзіне-өзі, отбасына қызмет көрсету, қазіргі қоғамда бейімделу, әлеумет пен тұрмыста бағдарлану, өз бетінше жұмыс іздеу және жұмысқа орналасу үшін жеткілікті практикалық біліктер мен дағдыларды дамытуда іске асырылады. Оқытуда жеке заттық-тәжирибелік қызмет, күнделікті өмір жағдайын модельдеу, ситуациялық-рөлдік ойындар, сауда, тұрмыстық және мәдени мекемелерге экскурсиялар мен тренингтер қолданылады.
9. Диффенцияциялық тәсілдеме білім алушылардың әртүрлі топтары үшін оқу процесінің саралауды білдіреді: көрмейтіндер, қалдық көруі бар, нашар көретіндер. Сараланымдық жұмысты ұйымдастырудың шарты - күрделілігімен, танымдық қызығушылығымен, мұғалім тарапынан көмек сипатымен ерекшеленетін сараланған тапсырмаларды қолдана отырып, ұжымдық, топтық және жеке жұмыс болып табылады.
10. Коммуникативтік тәсілдеме әдептілік, ақ пейілділік, сыпайылық, жанжалсыздық сезіміне негізделген тұлғааралық әрекеттестікті болжайды; сөздік қатынас процесінде білім алушылар оқу және іскерлік ынтымақтастық орнатады, ұстанымдарды үйлестіру және өзара мүдделерді ескеру негізінде ортақ шешім табады, құрдастарының пікірін құрметтейді.
11. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану Интернет-ресурстарды пайдалана отырып, ақпаратты іздеуді, өңдеуді және алмасуды оқытуға бағытталған, бұл оқу процесін жаңғыртуға және белсендіруге, сондай-ақ білім алушылар мен педагог арасындағы ынтымақтастық пен қарым-қатынасқа ықпал етеді.
12. ӘТБ бағдарламасының материалдары бірнеше оқу пәндерімен байланысты: география, тарих, химия, биология, информатика, қазақ тілі, технология, бейімделген дене тәрбиесі, кеңістіктік бағдарлау, мимика мен пантомимиканы дамыту.
13. Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған сыныптарда келесі тифлотехникалық құралдарды пайдалану көзделген:
1) дауыс сүйемелдеуі бар тұрмыстық техника және тұрмыстық аспаптар;
2) "JAWS" бағдарламалық жасақтамасы бар ноутбук;
3) JawsforWindows ақпаратына визуалды емес қолжетімділікті дыбыстаушы бағдарламасы бар компьютер;
4) сканерлеу және оқуға арналған "Книголюб" бағдарламасы, диктофон;
5) жеке оптикалық түзету құралдары (еселігі әртүрлі лупалар), электрондық ұлғайтқыш құрылғылар – портативті және стационарлық;
6) әртүрлі өлшемдегі таяқтар (пластикалық, металл, жиналмалы, телескопиялық, лазерлік, жарық, локаторлық);

7. Личностно-ориентированный подход способствует формированию модели поведения человека, готового к повседневной жизни в социуме, воспитанию социально-значимых качеств личности на уроках, развитию эмоционально-волевой сферы, психических процессов.
8. Деятельностный подход на уроках реализуется в развитии практических умений и навыков, достаточных для самообслуживания, помощи семье, адаптации в современном обществе, ориентации в социуме и быту, самостоятельном поиске работы и трудоустройстве. В обучении используется собственная предметно-практическая деятельность, моделирование ситуации повседневной жизни, ситуативно-ролевые игры, тренинги и экскурсии в торговые, бытовые и культурные учреждения.
9. Дифференцированный подход подразумевает дифференциацию учебного процесса для различных групп, обучающихся: незрячие, с остаточным зрением и слабовидящие. Условием организации дифференцированной работы является коллективная, групповая и индивидуальная работа с применением дифференцированных заданий, которые различаются по сложности, по познавательным интересам, по характеру помощи со стороны учителя.
10. Коммуникативный подход предполагает межличностное взаимодействие, основанное на чувстве такта, доброжелательности, вежливости, бесконфликтности; в процессе речевого общения обучающиеся устанавливают учебное и деловое сотрудничество, находят общее решение на основе согласования позиций и учҰта взаимных интересов, уважают мнение сверстников.
11. Использование информационно-коммуникационных технологий (ИКТ) направлено на обучение поиску, обработке и обмену информацией с использованием Интернет-ресурсов, что способствует модернизации и активизации учебного процесса, а также сотрудничеству и общению между обучающимися и педагогом.
12. Программа СБО связана с другими учебными предметами: география, история, химия, биология, информатика, язык, технология, адаптивная физическая культура, пространственная ориентировка, развитие мимики и пантомимики.
13. В классах для незрячих и слабовидящих обучающихся предусматривается использование следующих тифлотехнических средств:
1) бытовая техника и бытовые приборы с голосовым сопровождением;
2) ноутбук с программным обеспечением "JAWS";
3) компьютер с озвучивающей программой невизуального доступа к информации Jaws for Windows;
4) программа "Книголюб" для сканирования и чтения, диктофон;
5) индивидуальные оптические средства коррекции (лупы различной кратности), электронные увеличивающие устройства – портативные и стационарные;
6) трости разных размеров (пластиковые, металлические, складные, телескопические, лазерные, световые, локаторные);

7) лавсан қабықшасының парақтары бар "Школьник" аспабы, "Графика", "Ориентир" аспабтары, жазуға арналған аспап, Брайль приборы мен қағазы, грифельдер, тактильді белгілері бар сызғыш, трафареттер.
14. Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау бойынша сабақтар Бағдарламада көзделген теориялық және практикалық жұмыстардың барлық түрлерінің толық көлемде орындалуын қамтамасыз ететін арнайы жабдықталған кабинетте өткізіледі. Кабинеттің пәндік ортасын ұйымдастыру кезінде санитарлық-гигиеналық нормалар мен қауіпсіздік техникасы ережелері ескеріледі. Кабинет дауыс сүйемелдеуі бар тұрмыстық техникамен және тұрмыстық аспаптармен жабдықталады.
15. Білім алушылардың жетістіктерін бағалау сапалық-сипаттамалы сипатқа ие және оқытудың табыстылығын мониторингтеуге негізделеді, бұл оқыту нәтижесін үш деңгей бойынша қадағалауды көздейді:
1) меңгеріп алуға ұмтылады;
2 көмекпен меңгереді (ересек, құрдас);
3) жетекші құзыреттер бойынша дербес өзі меңгереді.
3-тарау. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің мазмұны
16. Оқу жүктемесінің көлемі құрайды:
1) 11-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты;
2) 12-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
17. Бағдарламаның мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Жеке гигиена";
2) "Киім және аяқ киім кию мәдениеті";
3) "Тұрғын үй";
4) "Қазақстандық отбасы";
5) "Мінез-құлық мәдениеті";
6) "Сауда";
7) "Байланыс құралдары";
8) "Тұрмыстық мекемелер";
9) "Көлік";
10) "Ерекше білім алу қажеттілігі бар азаматтардың құқықтары мен міндеттері" бөлімі;
11) "Тамақтану және аспаздық" бөлімі;
12) "Медициналық көмек" бөлімі.
18. "Жеке гигиена" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) жастардың жеке гигиена ережелері;
2) көз гигиенасы;
3) күтім және косметика;
4) денсаулық.
19. "Киім және аяқ киім кию мәдениеті" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) сән және стиль;
2) киім мен аяқ киімге күнделікті күтім жасау.
20. "Тұрғын үй" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) пәтердегі жиһазды тиімді орналастыру. Интерьер;
2) үй-жайды таза ұстау.
21. "Қазақстандық отбасы" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) отбасылық қарым-қатынас;
2) 1 жастан 3 жасқа дейінгі балаға күтім жасау;

7) прибор "Школьник" с листами лавсановой пленки, прибор "Графика", "Ориентир", прибор для письма, брайлевская бумага, грифели, линейка с тактильными метками, трафареты.
14. Занятия по социально-бытовой ориентировке проводятся в специально оборудованном кабинете, обеспечивающем выполнение в полном объеме всех видов теоретических и практических работ, предусмотренных Программой. При организации предметной среды кабинета учитываются санитарно-гигиенические нормы и правила техники безопасности. Кабинет оснащается бытовой техникой и бытовыми приборами с голосовым сопровождением.
15. Оценка достижений обучающихся имеет качественно-описательный характер и основывается на мониторинге успешности обучения, что предполагает отслеживание результата обучения по трҰм уровням:
1) стремится овладеть;
2) владеет с помощью (взрослого, ровесника);
3) владеет самостоятельно по ведущим компетенциям.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка"
16. Объем учебной нагрузки составляет:
1) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 12 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
17. Содержание программы включает следующие разделы:
1) "Личная гигиена";
2) "Культура одежды и обуви";
3) "Жилище";
4) "Казахстанская семья";
5) "Культура поведения";
6) "Торговля";
7) "Средства связи";
8) "Бытовые учреждения";
9) "Транспорт";
10) "Права и обязанности граждан с особыми образовательными потребностями";
11) "Питание и кулинария";
12) "Медицинская помощь".
18. Раздел "Личная гигиена" включает подразделы:
1) правила личной гигиены молодых людей;
2) гигиена зрения;
3) уход и косметика;
4) здоровье.
19. Раздел "Культура одежды и обуви" включает подразделы:
1) мода и стиль;
2) повседневный уход за одеждой и обувью.
20. Раздел "Жилище" включает подразделы:
1) рациональная расстановка мебели в квартире. Интерьер;
2) содержание помещения в чистоте.
21. Раздел "Казахстанская семья" включает подразделы:
1) семейные отношения;
2) уход за ребенком в возрасте от 1 года до 3 лет;

3) отбасы бюджеті.
22. "Мінез-құлық мәдениеті" бөлімі келесі бөлімшені қамтиды:
1) жалпы мәдени құзыреттер.
23. "Сауда" бөлімі келесі бөлімшені қамтиды:
1) сауда мекемелері.
24. "Байланыс құралдары" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) ұялы байланыс. Интернет;
2) интернет-сауда;
3) ақша аударымдары.
25. "Тұрмыстық мекемелер" бөлімі келесі бөлімшені қамтиды:
1) тұрмыстық мекемелер және олардың мақсаты.
26. "Көлік" бөлімі келесі бөлімшені қамтиды:
1) қалааралық көлік.
27. "Ерекше білім алу қажеттілігі бар азаматтардың құқықтары мен міндеттері" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) нормативтік құжаттар;
2) әлеуметтік мекемелер;
3) қаланың оқу орындары;
4) жұмысқа орналастыру.
28. "Тамақтану және аспаздық" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) тамақтану өнімдерінің әртүрлілігі және олардың маңызы;
2) ас үй жабдығы, ыдыс-аяқ және асхана аспаптары;
3) тамақ дайындау.
29. "Медициналық көмек" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) инфекциялық аурулар;
2) алғашқы медициналық көмек көрсету.
30. 11-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәнінің базалық мазмұны:
"Жеке гигиена" бөлімі:
1) жастардың жеке гигиена ережелері;
2) үйде, мектепте, экскурсия кезінде жеке гигиена ережелері;
3) дене мен шашқа күтім жасау;
4) қол күтімі;
5) көз гигиенасы;
6) көруді қорғау;
7) күтім және косметика;
8) бет терісіне күтім жасаудың қажеттілігі мен маңыздылығы;
9) косметикалық құралдар; макияж;
10) адамгершілік және денсаулық;
11) жыныстық жолмен берілетін аурулар топтары, аурудың белгілері мен симптомдары;
12) ерте жыныстық байланыстардың алдын алу, ерте жүктіліктің алдын алу;
13) зиянды әдеттер және олардың адам денсаулығына әсері;
"Киім және аяқ киім кию мәдениеті" бөлімі:
1) сән және стиль;
2) сатып алу кезінде киім мен аяқ киімді таңдау;
3) киімді жаңарту нұсқалары (ұсақ бөлшектерді ауыстыру);
4) тауарларды қайтару және айырбастау қағидалары;
5) киім мен аяқ киімге күнделікті күтім жасау;
6) нұсқаулық бойынша жуу кезінде тұрмыстық техниканы пайдалану;
7) электр аспаптарымен, кесетін құралдармен қауіпсіз жұмыс істеу қағидалары;
8) киімді үтіктеу;
"Тұрғын үй" бөлімі:
1) пәтердегі жиһазды тиімді орналастыру;
2) Интерьер: интерьер детальдары;
3) үй-жайды таза ұстау;
4) тұрғын үй-жайды үнемі және маусымдық тазалау;
5) пәтерлерді тазалауға арналған жуу құралдары;
"Қазақстандық отбасы" бөлімі:
1) отбасылық қатынастар;
2) отбасын құру шарттары, негізгі отбасылық қатынастар;
3) отбасындағы бос уақытты, демалысты ұйымдастыру нысандары;
4) шаруашылық жүргізу бойынша міндеттерді бөлу;
5) 1 жастан 3 жасқа дейінгі балаға күтім жасау;
6) емшектегі балаға күтім жасау қағидалары (қуыршақты тамақтандыру, шомылдыру, киіндіру);

3) бюджет семьи.
22. Раздел "Культура поведения" включает подраздел:
1) общекультурные компетенции.
23. Раздел "Торговля" включает подраздел:
1) торговые учреждения.
24. Раздел "Средства связи" включает подразделы:
1) мобильная связь. Интернет;
2) интернет-магазин;
3) денежные переводы.
25. Раздел "Бытовые учреждения" включает подраздел:
1) бытовые учреждения и их назначение.
26. Раздел "Транспорт" включает подраздел:
1) междугородный транспорт.
27. Раздел "Права и обязанности граждан с особыми образовательными потребностями" включает подразделы:
1) нормативные документы;
2) социальные учреждения;
3) учебные заведения города;
4) трудоустройство.
28. Раздел "Питание и кулинария" включает подразделы:
1) разнообразие продуктов питания и их значение;
2) кухонное оборудование, посуда и столовые приборы;
3) приготовление пищи.
29. Раздел "Медицинская помощь" включает подразделы:
1) инфекционные заболевания;
2) оказание первой медицинской помощи.
30. Базовое содержание предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 11 класса:
раздел "Личная гигиена":
1) правила личной гигиены молодых людей;
2) правила личной гигиены дома, в школе, во время экскурсий;
3) уход за телом и волосами;
4) уход за руками;
5) гигиена глаз;
6) охрана зрения;
7) уход и косметика;
8) необходимость и важность ухода за кожей лица;
9) косметические средства; макияж;
10) нравственность и здоровье;
11) группы заболеваний передающихся половым путҰм, симптомы и признаки заболевания;
12) профилактика ранних половых связей, предупреждение ранней беременности;
13) вредные привычки и их влияние на здоровье человека;
раздел "Культура одежды и обуви":
1) мода и стиль;
2) выбор одежды и обуви при покупке;
3) варианты обновления одежды (замена мелких деталей);
4) правила возврата и обмена товаров;
5) повседневный уход за одеждой и обувью;
6) использование бытовой техники при стирке по инструкции;
7) правила безопасной работы с электроприборами, с колющими и режущими инструментами;
8) утюжка одежды;
раздел: "Жилище":
1) рациональная расстановка мебели в квартире;
2) Интерьер: детали интерьера;
3) содержание помещения в чистоте;
4) регулярная и сезонная уборка жилого помещения;
5) моющие средства для уборки квартир;
раздел "Казахстанская семья":
1) семейные отношения;
2) условия создания семьи, основные семейные отношения;
3) формы организации досуга, отдыха в семье;
4) распределение обязанностей по ведению хозяйства;
5) уход за ребенком в возрасте от 1 года до 3 лет;
6) правила ухода за грудным ребҰнком (кормить, купать, одевать, пеленать куклу);

7) балалар төсек-орнын, ыдыс-аяқты, ойыншықтарды, киімді күтіп-ұстауға қойылатын санитариялық-гигиеналық талаптар;
8) отбасы бюджеті;
9) табыс көздерінің түрлері: отбасы мүшелерінің жалақысы, зейнетақы, стипендия, мемлекеттік дотациялар (жәрдемақылар;
10) бюджет пен отбасы құрамын ескере отырып, шығыстарды жоспарлау;
11) жалақы немесе зейнетақы алуға сенімхат жасау;
"Мінез-құлық мәдениеті" бөлімі:
1) жалпы мәдени құзыреттер;
2) мәдениет мекемелеріндегі мінез-құлық эстетикасы;
3) сөйлеу этикеті;
"Сауда" бөлімі:
1) сауда мекемелері, олардың мақсаты: сауда мекемелері;
2) сауда секциялары мен бөлімдері;
3) түрлі тауарлардың түрлері мен құны;
4) дүкендегі тәртіп ережелері;
"Байланыс құралдары" бөлімі:
1) ұялы байланыстың негізгі түрлері. Интернет;
2) интернет желісіндегі қауіпсіздік;
3) интернет - дүкен;
4) интернет-дүкендердің қызметтері;
5) ақша аударымдары;
6) картадан картаға онлайн - аударымдар;
"Тұрмыстық мекемелер" бөлімі:
1) тұрмыстық мекемелер және олардың мақсаты;
2) сұлулық салондары және көрсетілетін қызмет түрлері: шаш күтімі, бет және дене күтімі, пилинг, массаж сияқты.
"Көлік" бөлімі:
1) қалалық көлік, қалааралық көлік;
2) қалааралық көлік мекемесінің орналасқан жері: автовокзал, теміржол вокзалы, аэровокзал.
"Мүгедектігі бар азаматтардың құқықтары мен міндеттері":
1) нормативтік құжаттар;
2) "Мүгедектігі бар азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының заңдары (22-бап № 287-VI);
3) әлеуметтік қызмет көрсету мекемелері;
4) жеке тұлғаның қолы, оның дәстүрлі және электронды түрлері;
5) Egov.kz электрондық үкімет қызметтері;
6) қаланың оқу орындары;
7) мамандық таңдау;
8) жоғары және орта арнаулы оқу орындары;
9) жоғары және орта арнаулы оқу орындарына түсуге арналған құжаттар;
10) жұмысқа орналастыру жөніндегі мекемелер мен бөлімдер;
11) жұмысқа орналасу үшін арналған құжаттар;
"Тамақтану және аспаздық" бөлімі:
1) тамақтану өнімдерінің әртүрлілігі және олардың маңызы;
2) ас үй жабдықтары, ыдыс-аяқ және асхана аспаптары;
3) ас үйдің механикалық құрылғылары мен электр жабдықтары (ет тартқыш, көкөніс кескіш, миксер, шырын сыққыш) және қауіпсіздік техникасы ережелері;
4) тамақ дайындау;
5) 1 жастан 3 жасқа дейінгі балалардың тамақтануы;
6) мерекелік дастарқан мәзірі;
7) мерекелік дастарқанды жабдықтау;
"Медициналық көмек" бөлімі:
1) жұқпалы аурулар;
2) ауа тамшыларымен тасымалданатын вирустық жұқпалы аурулар;
3) жұқпалы аурулардың алдын алу;
4) стандартты емес жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсету.
31. 12-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәнінің базалық мазмұны:
"Жеке гигиена" бөлімі:

7) санитарно-гигиенические требования к содержанию детской постели, посуды, игрушек, одежды;
8) бюджет семьи;
9) виды источников дохода: зарплата членов семьи, пенсия, стипендия, государственные дотации (пособия, субсидия и др.);
10) основные статьи расходов;
11) планирование расходов с учҰтом бюджета и состава семьи;
12) составления доверенности на получение зарплаты или пенсии;
раздел "Культура поведения":
1) общекультурные компетенции;
2) эстетика поведения в учреждениях культуры;
3) речевой этикет;
раздел "Торговля":
1) торговые учреждения, их назначения: торговые учреждения;
2) торговые секции и отделы;
3) виды и стоимость различных товаров;
4) правила поведения в магазине;
раздел "Средства связи":
1) мобильная связь. Интернет;
2) Интернет; безопасность в сети интернета;
3) интернет - магазин;
4) услуги интернет - магазинов;
5) денежные переводы;
7) онлайн - переводы с карты на карту;
раздел "Бытовые учреждения":
1) бытовые учреждения и их назначение;
2) СПА салоны и виды оказываемых услуг. По уходу за волосами, лицом, телом, пилинги, массажи;
раздел "Транспорт":
1) городской транспорт, междугородный транспорт;
2) местонахождение учреждений междугороднего транспорта: автовокзал, железнодорожный вокзал, аэровокзал;
раздел "Права и обязанности граждан с инвалидностью":
1) нормативные документы;
2) законы Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью" (Статья 22. № 287-VI);
3) функции и значение социальных учреждений обслуживания;
4) подпись, удостоверяющая личность, ее традиционный и электронный форматы;
5) услуги электронного правительства Egov.kz;
6) учебные заведения города;
7) выбор профессии;
8) высшие и средне-специальные учебные заведения;
9) документы для поступления в высшие и средне-специальные учебные заведения;
10) трудоустройство и учреждения и отделы по трудоустройству;
11) документы для поступления на работу;
раздел "Питание и кулинария":
1) разнообразие продуктов питания и их значение;
2) кухонное оборудование, посуда и столовые приборы;
3) кухонные механические приспособления и электрооборудование (мясорубка, овощерезка, миксер, соковыжималка) и правила техники безопасности;
4) приготовление пищи;
5) питание детей от 1 года до 3 лет;
6) меню праздничного стола;
7) сервировка праздничного стола;
раздел "Медицинская помощь":
1) инфекционные заболевания;
2) вирусные инфекционные заболевания переносимые воздушно-капельным путем;
3) профилактика инфекционных заболеваний;
4) оказание первой медицинской помощи в нестандартных ситуациях.
31. Базовое содержание предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 12 класса:
раздел "Личная гигиена":

1) жастардың жеке гигиена ережелері;
2) қырыну және депиляция ережелері;
3) маникюр мен педикюр;
4) жеке гигиена;
5) көзге күтім жасау;
6) күтім жасау: қыздар мен бозбалаларға арналған косметиканың маңызы;
7) косметикалық құралдар; макияж;
8) адамгершілік және денсаулық: жыныстық жолмен берілетін инфекциялар;
9) отбасын жоспарлау, контрацепция әдістері, түсіктің зияны;
10) салауатты өмір салты;
"Киім және аяқ киім кию мәдениеті" бөлімі:
1) сән және стиль;
2) киім стилі, сән;
3) қолданылу мақсатына сәйкес сатып алу кезінде киім мен аяқ киімді таңдау;
4) киімнің көмегімен өзін көрсете білу;
5) тұтынушының құқықтары;
6) киім мен аяқ киімге күнделікті күтім жасау;
7) үй жағдайында үлбір және күдері бұйымдарын тазалау;
8) үй жағдайында түрлі маталардан жасалған киімдегі ұсақ дақтарды кетіру құралдары мен ережелері;
9) киім мен аяқ киімді жөндеу;
"Тұрғын үй" бөлімі:
1) пәтердегі жиһазды тиімді орналастыру;
2) Интерьер: өзінің тұрғын үйін көркейту;
3) көркемдеп безендіру;
4) үй-жайды таза ұстау;
5) косметикалық жөндеу;
6) құрылыс материалдарымен, электр құралдарымен, жуу, тазалау құралдарымен жұмыс істеу кезіндегі санитарлық-гигиеналық талаптар және қауіпсіздік техникасы ережелері;
"Қазақстандық отбасы" бөлімі:
1) отбасылық қатынастар;
2) "неке" және "отбасы";
3) әр түрлі отбасылық жағдайлар;
4) отбасылық дәстүрлер;
5) 1 жастан 3 жасқа дейінгі балаға күтім жасау;
6) 1 жастан 3 жасқа дейінгі балаларға арналған дамыту ойындары;
7) отбасы бюджеті;
8) жинақ ақшалар, салымдар түрлері;
9) кредит, депозит.
"Мінез-құлық мәдениеті" бөлімі:
1) жалпы мәдени құзыреттер;
2) қоғамдық орындардағы қатынасу мен мінез-құлық этикасы.
"Сауда" бөлімі:
1) сауда мекемелері, олардың мақсаты: көтерме және бөлшек сауда мекемелері;
2) көтерме және бөлшек сауда дүкендеріндегі тауарлардың түрлері мен құны;
3)тұтынушылардың құқықтары және оларды қорғау.
"Байланыс құралдары" бөлімі:
1) ұялы байланыс;
2) Интернет;
3) байланыс түрлері;
4) интернет қосымшалары;
5) интернеттегі ақпараттық қауіпсіздік ережелері;
6) интернет – дүкен;
7) тауарлар каталогы;
8) тапсырысты рәсімдеу;
9) ақша аударымдары;
10) ақша аударымдарының түрлері;
"Тұрмыстық мекемелер" бөлімі:
1) тұрмыстық мекемелер және олардың мақсаты;
2) пәтерлерді жөндеу және жинау жөніндегі фирмалар, олардың мақсаты;
"Көлік" бөлімі:
1) қалааралық көлік;
2) қоғамдық көлік қызметтері: қалалық, қала маңындағы, қалааралық көлік;
3) Индрайвер, Яндекс-такси т б. қолдану;
"Мүгедектігі бар азаматтардың құқықтары мен міндеттері" бөлімі:
1) "Мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының заңдары (32-1 - бап. № 287-VI); әлеуметтік мекемелер;

1) правила личной гигиены молодых людей;
2) правила бритья и депиляции;
3) маникюр и педикюр;
4) гигиена глаз;
5) уход за глазами;
6) уход и косметика: значение косметики для девушки и юноши;
7) косметические средства; макияж;
8) нравственность и здоровье: инфекции, передаваемые половым путҰм;
9) планирование семьи, методы контрацепции, вред аборта;
10) здоровый образ жизни;
раздел "Культура одежды и обуви":
1) мода и стиль;
2) стиль одежды, мода;
3) выбор одежды и обуви при покупке в соответствии с назначением;
4) коррекция фигуры с помощью одежды, подбор деталей;
5) права потребителя;
6) повседневный уход за одеждой и обувью;
7) чистка меховых и замшевых изделий в домашних условиях;
8) средства и правила выведения мелких пятен на одежде из разных видов тканей в домашних условиях;
9) ремонт одежды и обуви;
раздел: "Жилище":
1) рациональная расстановка мебели в квартире. Интерьер;
2) благоустройство собственного жилища;
3) художественное оформление;
4) содержание помещения в чистоте;
5) косметический ремонт;
6) санитарно-гигиенические требования и правила техники безопасности при работе со строительными материалами, с электроприборами, моющими, чистящими средствами;
раздел "Казахстанская семья":
1) семейные отношения;
2) "брак" и "семья";
3) различные семейные ситуации;
4) семейные традиции;
5) уход за ребенком в возрасте от 1 года до 3 лет;
6) развивающие игры для детей от 1 до 3;
7) бюджет семьи;
8) сбережения, виды вкладов;
9) кредит, депозит.
раздел "Культура поведения":
1) общекультурные компетенции;
2) этика общения и поведение в общественных местах.
раздел "Торговля":
1) торговые учреждения, их назначения: оптовые и розничные торговые учреждения;
2) виды и стоимость товаров в оптово-розничных магазинах;
3) права потребителей и их защита.
раздел "Средства связи":
1) мобильная связь;
2) Интернет; виды связи;
3) интернет приложения;
4) правила информационной безопасности в интернете;
5) интернет – магазин;
6) каталог товаров;
7) оформление заказа;
8) денежные переводы;
9) виды денежных переводов;
раздел "Бытовые учреждения":
1) бытовые учреждения и их назначение;
2) фирмы по ремонту и уборке квартир, их назначения;
раздел "Транспорт":
1) междугородный транспорт;
2) услуги общественного транспорта: городской, пригородный, междугородный транспорт;
3) пользование услугами Индрайвер, Яндекс-такси и т. п.;
раздел "Права и обязанности граждан с инвалидностью":
1) законы Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью" (Статья 32-1. № 287-VI); социальные учреждения;

2) әлеуметтік қызмет көрсету мекемелерінің орналасуы;
3) қаланың оқу орындары;
4) жоғары және орта арнаулы оқу орындары;
5) жоғары және орта арнаулы оқу орындарына түсу үшін арналған құжаттар;
6) жұмысқа орналастыру;
7) халықты жұмысқа орналастыру жөніндегі мекемелер;
8) жұмысқа орналасу үшін құжаттар;
9) іскерлік қағаздардың тізбесі және оларды жазуға қойылатын талаптар.
"Тамақтану және аспаздық" бөлімі:
1) тамақтану өнімдерінің әртүрлілігі және олардың маңызы;
2) дұрыс тамақтану және пайдалы өнімдер;
3) ас үй жабдықтары, ыдыс-аяқ және асхана аспаптары;
4) тұрмыстық электр құралдарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық: электр және газ плитасы, электр және газ тұмшапеші, микротолқынды пеш, ыдыс-аяқ жуатын машина;
5) тамақ дайындау;
6) ұлттық тағамдардың рецептері және оларды дайындау;
7) көкөністерді, жемістерді, жидектерді консервілеу;
"Медициналық көмек" бөлімі:
1) жұқпалы аурулар;
2) вирустық және жұқпалы аурулар топтары, аурудың белгілері мен симптомдары, жұқпалы аурулардың көздері;
3) алғашқы медициналық көмек;
4) "Жедел жәрдем" келгенге дейін жүрек және гипертониялық ұстамалар кезінде алғашқы жәрдем көрсету.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
32. Әр сыныпқа арналған бағдарламада оқыту мақсаттары кодталған. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімшені, төртінші сан – оқыту мақсатының нөмірленуін білдіреді. Мысалы: 11.2.1.3 кодында "11" – бұл сынып, "2.1" – бөлімше, "3" - оқыту мақсатының нөмірленуі.
33. Мақсаттар жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Жеке гигиена" бөлімі:
1-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
1.1 Жастардың жеке гигиена ережелері
11.1.1.1 үйде, мектепте, экскурсия кезінде жеке гигиена ережелерін сақтау;
11.1.1.2 денені және шашты жуу, сабын, теріні және шашты жууға арналған сусабын олардың жағдайын (майлы, құрғақ, қалыпты) ескере отырып таңдау;
11.1.1.3 тактильдік қабылдаудың негізгі құралы ретінде қолға күтім жасау және ұқыпты қарау
12.1.1.1 жастардың жеке гигиена ережелерін сақтау;
12.1.1.2 денеге және шашқа күтім жасау, қырыну, депиляция жасау;
12.1.1.3 тырнақтардың тазалығы мен тазалығын қадағалау, маникюр мен педикюр жасай алау;
12.1.1.4 маникюр, ұстара керек-жарақтарын пайдаланудың санитарлық-гигиеналық ережелерін сақтау
1.2 Көз гигиенасы
11.1.2.1 телебағдарламаларды оқу және қарау, компьютерде жұмыс істеу кезінде көру қабілетін қорғау ережелерін сақтау, жұмыс орнының жарықтандырылуын реттеу;
11.1.2.2 көз дәрігерінің көру қабілетін уақтылы тексеру, контактілі линзаларды, түзету көзілдіріктерін кию

2) расположение учреждений социального обслуживания;
3) учебные заведения города;
4) высшие и средне-специальные учебные заведения;
5) документы для поступления в высшие и средне-специальные учебные заведения;
6) трудоустройство;
7) учреждения по трудоустройству населения;
8) документы для поступления на работу;
9) деловые бумаги и требования к их написанию.
раздел "Питание и кулинария":
1) разнообразие продуктов питания и их значение;
2) здоровое питание и полезные продукты;
3) кухонное оборудование, посуда и столовые приборы;
4) инструктаж по технике безопасности при использовании бытовых электроприборов: электрическая и газовая плита, электрическая и газовая духовка, микроволновая печь, посудомоечная машина;
5) приготовление пищи;
6) рецепты и приготовление национальных блюд;
7) консервирование овощей, фруктов, ягод;
раздел "Медицинская помощь":
1) инфекционные заболевания;
2) группы вирусных и инфекционных заболеваний, симптомы и признаки заболевания, источники инфекционных заболеваний;
3) первая медицинская помощь;
4) оказание первой помощи при сердечном и гипертоническом приступе до приезда "Скорой помощи".
Параграф 2. Система целей обучения
32. Цели обучения в Программе для каждого класса представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третьи числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию учебной цели. Например: в кодировке 11.2.1.3, "11" – это класс, "2.1" – подраздел, "3" – нумерация учебной цели.
33. Ожидаемые результаты по системе целей:
1) раздел "Личная гигиена":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
1.1 Правила личной гигиены молодых людей
11.1.1.1 соблюдать правила личной гигиены дома, в школе, во время экскурсий;
11.1.1.2 мыть тело и волосы, подбирать мыло, шампунь для мытья кожи и волос с учетом их состояния (жирные, сухие, нормальные);
11.1.1.3 ухаживать и бережно относиться к рукам как к основному средству тактильного восприятия
12.1.1.1 соблюдать правила личной гигиены молодых людей;
12.1.1.2 ухаживать за телом и волосами, бриться, делать депиляцию;
12.1.1.3 следить за чистотой и опрятностью ногтей, делать маникюр и педикюр;
12.1.1.4 соблюдать санитарно-гигиенические правила пользования маникюрными, бритвенными принадлежностями
1.2 Гигиена зрения
11.1.2.1 соблюдать правила охраны зрения при чтении и просмотре телепередач, работе за компьютером, регулировать освещение рабочего места;
11.1.2.2 своевременно проверять зрение у окулиста, носить контактные линзы, коррекционные очки

12.1.2.1 көзді жуу және сүрту, көзге арналған қауіпсіз тамшыларын қолдану;
12.1.2.2 көзге арналған жаттығулар жасау, көз дәрігерінің ұсынған көзілдірік тренажерлерін қолдану
1.3 Күтім және косметика
11.1.3.1 терінің жай-күйін ескере отырып, косметика құралдарын (лосьон, кремдер және табиғи құралдар) пайдалана отырып, бет терісіне күтім жасай алу;
11.1.3.2 косметика ассортиментіне назар аудару және олардың мақсатын білу;
11.1.3.3 макияжды дұрыс жағу, косметиканы қалыпты мөлшерде қолдану
12.1.3.1 терінің күйіне, жыл мезгіліне байланысты косметиканы таңдай алу;
12.1.3.2 косметиканы таңдағанда қолда тексеріп алу, хош иістерді мұқият таңдау;
12.1.3.3 қарапайым макияжды жасау және оны косметикалық құралдардың көмегімен сүрту
1.4 Адамгершілік және денсаулық
11.1.4.1 жыныстық жолмен берілетін аурулар тобын, аурудың белгілері мен симптомдарын білу;
11.1.4.2 жыныстық қатынастардың моральдық негізі мен этикалық нормаларын түсіну және ерте жыныстық қатынастарға түсу үшін заңды жауапкершілік алу;
11.1.4.1 зиянды әдеттердің (темекі шегу, алкоголь қабылдау, есірткі) адам денсаулығына кері әсерін біліп бағалау
12.1.4.1 басқа адамның саналы түрде жұқтыруы (жыныстық жолмен берілетін инфекциялар) қылмыстық құқық бұзушылық екенін түсіну;
12.1.4.2 балаларды жоспарлау туралы, контрацепция әдістері туралы, түсік түсірудің зиянды салдары туралы білу;
12.1.4.3 салауатты белсенді өмір салтын ; жаман әдеттерге қарсы тұру
2) 2-бөлім "Киім және аяқ киім кию мәдениеті":
2-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
2.1 Сән және стиль
11.2.1.1 өзінің өлшеміне, алдағы іс-шараның жеке ерекшеліктері мен сипатына сәйкес киім мен аяқ киімді таңдау;
11.2.1.2 ресми ресурстарда онлайн режиміндегі күн тәртібін қадағалау;
11.2.1.3 киімді ұсақ бөлшектермен жаңарту, аксессуарларды дұрыс қолдану;
11.2.1.4 тауарларды қайтару және айырбастау ережелерін білу
12.2.1.1 киімнің сәні мен стилін түсіну;
12.2.1.2 алдағы іс-шараның жеке ерекшеліктері мен сипатына сәйкес өлшемдерді білу, киім, аяқ киім киіп көру және сатып алу;
12.2.1.3 киім, аксессуарлар көмегімен өзін әдемілеу;
12.2.1.4 мақсаты мен өз мүмкіндіктерін ескере отырып, тауарларды ұтымды таңдау; тұтынушының құқықтарын пайдалану
2.2 Күнделікті киім мен аяқ киімге күтім жасау
11.2.2.1 киім мен аяқ киімді сақтауға дайындау, кремді таңдау және аяқ киімді тазалау;
11.2.2.2 кірді қолмен және кір жуғыш машинаның көмегімен жуу;
11.2.2.3 түймелерді, киімді жыртылған тігісі бойынша, шалбарды тіге алу; сақтаулы анализаторларды пайдалана отырып, тесетін және кесетін құралдармен қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін сақтау;

12.1.2.1 промывать и протирать глаза, пользоваться безопасными пипетками;
12.1.2.2 выполнять упражнения для глаз, использовать очки-тренажеры, рекомендованные окулистом
1.3 Индивидуальность и косметика
11.1.3.1 ухаживать за кожей лица с использованием средств косметики (лосьон, кремы и природные средства) с учетом состояния кожи;
11.1.3.2 ориентироваться в ассортименте косметических средств и знать их назначение;
11.1.3.3 правильно наносить макияж, в меру пользоваться косметическими средствами
12.1.3.1 выбирать косметические средства в зависимости от состояния кожи, времени года;
12.1.3.2 тестировать косметику на руке, аккуратно выбирать ароматы;
12.1.3.3 выполнять несложный макияж и удалять его с помощью косметических средств
1.4 Нравственность и здоровье
11.1.4.1 знать группы заболеваний, передающихся половым путҰм, симптомы и признаки заболевания;
11.1.4.2 осознавать нравственную основу и этические нормы взаимоотношений полов и нести правовую ответственность за вступление в ранние сексуальные связи;
11.1.4.1 знать и оценивать негативное влияние вредных привычек на здоровье человека (курение, приҰм алкоголя, наркотики)
12.1.4.1 осознавать, что сознательное заражение другого лица (инфекции, передаваемые половым путҰм) является уголовно наказуемым деянием;
12.1.4.2 знать о планировании детей, о способах контрацепции, о вредных последствиях аборта;
12.1.4.3 вести здоровый активный образ жизни; противостоять вредным привычкам
2) раздел 2 "Культура одежды и обуви":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
2.1 Мода и стиль
11.2.1.1 подбирать одежду и обувь в соответствии со своим размером, с индивидуальными особенностями и характером предстоящего мероприятия;
11.2.1.2 отслеживать модную повестку онлайн на официальных ресурсах;
11.2.1.3 обновлять одежду с помощью мелких деталей, правильно использовать аксессуары;
11.2.1.4 знать правила возврата и обмена товаров
12.2.1.1 разбираться в моде и стили в одежде;
12.2.1.2 ориентироваться в размерах, примерять и покупать одежду, обувь в соответствии с индивидуальными особенностями и характером предстоящего мероприятия;
12.2.1.3 корректировать фигуру с помощью одежды, аксессуаров;
12.2.1.4 рационально выбирать товары, учитывая их назначение и собственные возможности; использовать права потребителя
2.2 Повседневный уход за одеждой и обувью
11.2.2.1 подготавливать одежду и обувь к хранению, подбирать крем и чистить кожаную обувь;
11.2.2.2 стирать белье вручную и с помощью стиральной машины;
11.2.2.3 пришивать пуговицы, зашивать одежду по распоровшемуся шву, подшить брюки, соблюдать правила безопасной работы с колющими и режущими инструментами используя сохранные анализаторы;

11.2.2.4 матаның қасиеттеріне байланысты киімді дұрыс үтіктеу, электр құрылғыларымен қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін сақтау
12.2.2.1 киімдерді күту тәсілдерін, замш және теріден жасалған аяқ киімдерді тазалау ережелерін білу;
12.2.2.2 дақтарды әртүрлі тәсілдермен және құралдармен кетіру, санитарлық-гигиеналық талаптарды және дақтарды кетіретін құралдармен жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша ережелерін сақтау;
12.2.2.3 киімді қолмен сапалы жөндеу, электр аспаптарымен, кескіш құралдарымен қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін сақтау;
12.2.2.4 киім мен аяқ киімді жөндеуге тапсыру
3) 3-бөлме "Тұрғын үй":
3-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
3.1 Пәтердегі жиһазды тиімді орналастыру. Интерьер
11.3.1.1 пәтердегі жиһаздың мөлшерін, аумағының ерекшеліктерін, бөлмелердің қызметын, жиһаздың орналасуын (макетте) ескере отырып орналастыру;
11.3.1.2 интерьер детальдарын таңдау
12.3.1.1 өз үйің көркемдей алу, интерьер детальдарын таңдай алу;
12.3.1.2 өз тұрғын үйін көркемдеп безендіру бойынша білімдерін қолдану
3.2 Үй-жайды таза ұстау
11.3.2.1 пәтердегі, мектептегі апта сайынғы, жалпы және маусымдық тазалауды толық көлемде жүргізу;
11.3.2.2 үй-жайды жинау кезінде тұрмыстық электр құралдарын және жуу, тазалау құралдарын пайдалану, қауіпсіздік ережелерін сақтау
12.3.2.1 қарапайым жөндеу жұмыстарын жүргізе алу;
12.3.2.2 құрылыс материалымен, электр аспаптарымен, жуу және тазалау құралдарымен жұмыс істеу кезінде санитарлық-гигиеналық талаптарды және қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтау
4) 4-бөлім "Қазақстандық отбасы":
4-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
4.1 Отбасылық қатынастар
11.4.1.1 отбасында жағымды қарым-қатынас құрудың аспектілерін білу: бірлескен демалыс пен демалысты ұйымдастыру, міндеттерді біркелкі бөлу;
11.4.1.2 отбасының мұқтаж мүшесіне назар аудару, қолдау көрсету, қолдан келгенше көмек көрсету
12.4.1.1 "Неке" және "отбасы" ұғымдарын түсіндіру; отбасылық дәстүрлерді нығайту;
12.4.1.2 әр түрлі отбасылық жағдайларды талдау және бағалау
4.2 1 жастан 3 жасқа дейінгі балаға күтім жасау
11.4.2.1 емшектегі балаға күтім жасау ережелерін білу: қуыршақты тамақтандандыру, шомылдыру, киіндіру;
11.4.2.2 балалар төсек-орының, киімдерін, ыдыстарын, ойыншықтарын таза ұстау туралы, санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау туралы білу
12.4.2.1 балалардың әртүрлі қасиеттері мен танымдық дағдыларын дамыту үшін білім беру дамыту ойындарын білу
4.3 Отбасы бюджеті
11.4.3.1 отбасылық бюджет кірістерінің негізгі баптарын атау;
11.4.3.2 бюджет пен отбасы құрамын ескере отырып, ағымдағы қажеттіліктерге, мәдени іс-шараларға және күтпеген сатып алуларға арналған шығыстарды ұтымды жүргізу;

11.2.2.4 правильно выполнять утюжку одежды в зависимости от свойств ткани, соблюдать правила безопасной работы с электроприборами
12.2.2.1 знать способы ухода одеждой; правила чистки замшевой обуви;
12.2.2.2 выводить пятна различными способами и средствами, соблюдать санитарно-гигиенические требования и правила по Т.Б. при работе со средствами для выведения пятен;
12.2.2.3 качественно
производить мелкий ремонт одежды ручным способом, соблюдать правила безопасной работы с электроприборами, с колющими и режущими инструментами;
12.2.2.4 сдавать одежду и обувь в ремонт
3) раздел 3 "Жилище":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
3.1 Рациональная расстановка мебели в квартире. Интерьер
11.3.1.1 расставлять мебель в квартире с учетом размера, особенностей площади, назначения комнат, наличия мебели (на макете);
11.3.1.2 подбирать детали интерьера
12.3.1.1 владеть навыками благоустройства собственного жилища, подбирать детали интерьера;
12.3.1.2 применять знания по художественному оформлению своего жилья
3.2 Содержание помещения в чистоте
11.3.2.1 производить еженедельную, генеральную и сезонную уборку в квартире, в школе в полном объеме;
11.3.2.2 пользоваться бытовыми электроприборами и моющими, чистящими средствами при уборке помещения, соблюдать правила безопасности
12.3.2.1 уметь производить косметический ремонт;
12.3.2.2 соблюдать санитарно-гигиенические требования и правила техники безопасности при работе со строительным материалом, с электроприборами, моющими и чистящими средствами
4) раздел 4 "Казахстанская семья":
таблица 4
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
4.1 Семейные отношения
11.4.1.1 знать аспекты создания положительного взаимоотношения в семье: организация совместного досуга и отдыха, равномерное распределение обязанностей;
11.4.1.2 оказывать внимание, поддержку, посильную помощь нуждающемуся члену семьи
12.4.1.1 объяснять понятия "брак" и "семья"; укреплять семейные традиции;
12.4.1.2 анализировать и оценивать различные семейные ситуации
4.2 Уход за ребенком в возрасте от 1 года до 3 лет
11.4.2.1 знать правила ухода за грудным ребҰнком: кормить, купать, одевать, пеленать куклу;
11.4.2.2 знать о правилах содержания в порядке детской постели, одежды, посуды, инрушек, о соблюдении санитарно-гигиенических требований
12.4.2.1 знать развивающие игры для развития разных качеств и познавательных умений малышей
4.3 Бюджет семьи
11.4.3.1 называть основные статьи доходов семейного бюджета;
11.4.3.2 рационально вести расходы с учҰтом бюджета и состава семьи, на текущие потребности, культурные мероприятия и непредвиденные покупки;

11.4.3.3 жалақы немесе зейнетақы алуға сенімхат жасау, мемлекеттік субсидиялар (жәрдемақы, субсидия және т. б.) туралы білу
12.4.3.1 тұтынушыға қолжетімді кредиттер мен депозиттердің түрлері туралы түсінікке ие болу;
12.4.3.2 банкте шот ашу үшін тиімді шарттарды таңдау;
12.4.3.3 қаржы операцияларында қызмет көрсету бойынша банк қызметкерлеріне жүгіну
5) 5-бөлім "Мінез-құлық мәдениеті":
5-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
5.1 Жалпы мәдени құзыреттер
11.5.1.1 театрда, кинотеатрларда, музей залдарында, оқу залында әдеп нормаларын сақтау;
11.5.1.2 ақсақалдармен және құрдастарымен сөйлесу кезінде әдепті болу және сыпайы әрекет ету
12.5.1.1 қоғамдық орындарда этикет ережелерін сақтау;
12.5.1.2 қазақ халқының салт-дәстүрлері мен әдет-ғұрыптарын және мінез-құлық мәдениетін сақтау
6) 6-бөлім "Сауда":
6-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
6.1 Сауда мекемелері, олардың мақсаты
11.6.1.1 сауда мекемелерін шартты белгілер, витриналар, маңдайша-атаулар, тактильді тақтайшалар бойынша есту арқылы тану;
11.6.1.2 сауда бөлімдері мен секцияларын анықтау;
11.6.1.3 ең қажетті тауарлардың құнын таңдау және білу, оны пайдалануға кепілдік мерзімін анықтау, чекті тауарға кепілдік мерзімі ішінде сақтау;
11.6.1.4 дүкенде (кезекте, өнімді сатып алған кезде) мінез-құлық тактикасын таңдау
12.6.1.1 бөлшек сауда дүкендерінен көтерме сауда дүкендерін ажырату;
12.6.1.2 көтерме және бөлшек сауда дүкендерінде ұсынылатын тауарлардың бағасы мен сапасын талдау;
12.6.1.3 қажетті тауарларды оның сапасына (сыртқы түріне, дәміне), санына, бағасына сәйкес сатып алу;
12.6.1.4 сатып алынған заттарға төлеу кезінде ақшаны, бонустық банк карталарын пайдалану;
12.6.1.5 сатып алушының құқықтарын және сауда мекемелеріндегі тәртіп ережелерін білу (Қазақстан Республикасының Заңы. 30.12.20 ж. № 397-VI тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы)
7) 7-бөлім "Байланыс құралдары":
7-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
7.1 Ұялы байланыс. Интернет
11.7.1.1 негізгі байланыс құралдарын (телефон, ұялы телефон, компьютерлік, спутниктік байланыс, электрондық пошта) пайдалану;
11.7.1.2 әлеуметтік желілерді, электрондық поштаны қауіпсіз пайдалану ережелерін білу, компьютерлік алаяқтардан сақтану
12.7.1.1 байланыстың әр түрінің ерекшеліктерін және олардың қазіргі қоғам жағдайындағы қажеттілігін түсіну;
12.7.1.2 интернет-қосымша арқылы қажетті ақпаратты іздеуді жүзеге асыру;
12.7.1.3 желідегі пайдаланушының қауіпсіздік ережелерін сақтау (әлеуметтік желілердегі алаяқтық және агрессия)
7.2 Интернет – дүкен
11.7.2.1 интернет – дүкендердің қызметтері туралы білу;

11.4.3.3 знать о правилах составления доверенности на получение зарплаты или пенсии, государственные дотации (пособия, субсидия и др.)
12.4.3.1 иметь представление о видах кредитов и депозитов, доступных потребителю;
12.4.3.2 выбирать выгодные условия для открытия счҰта в банке;
12.4.3.3 обращаться к сотрудникам банка по оказанию услуг в финансовых операциях
5) раздел 5 "Культура поведения":
таблица 5
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
5.1 Общекультурные компетенции
11.5.1.1 соблюдать этические нормы поведения в театре, кинотеатрах, залах музея, читальном зале;
11.5.1.2 тактично и вежливо вести себя во время разговора со старшими и сверстниками
12.5.1.1 соблюдать правила этикета в общественных местах;
12.5.1.2 соблюдать традиции и обычаи казахского народа; культуру поведения
6) раздел 6 "Торговля":
таблица 6
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
6.1 Торговые учреждения, их назначения
11.6.1.1 узнавать торговые учреждения на слух, по условным обозначениям, витринам,
вывескам-названиям, тактильным табличкам;
11.6.1.2 определять торговые секции и отделы;
11.6.1.3 выбирать и знать стоимость наиболее необходимых товаров, выяснить срок гарантии на его использование, хранить чек в течение срока гарантии на товар;
11.6.1.4 выбирать тактику поведения в магазине (в очереди, при покупке товара)
12.6.1.1 различать оптовые магазины от розничных;
12.6.1.2 анализировать цены и качество товаров предлагаемых
в оптово и розничных магазинах;
12.6.1.3 приобретать нужные товары в соответствии с еҰ качеством (внешний вид, вкус), количеством, ценой;
12.6.1.4 использовать деньги, бонусные банковские карты при оплате покупок;
12.6.1.5 знать права покупателя и правила поведения в торговых учреждениях (Закон Республики Казахстан. О защите прав потребителей от 30.12.20 г. № 397-VI)
7) раздел 7 "Средства связи":
таблица 7
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
7.1 Мобильная связь. Интернет
11.7.1.1 пользоваться основными средствами связи (телефон, сотовая, компьютерная, спутниковая связь, электронная почта);
11.7.1.2 знать правила безопасного пользования социальными сетями, электронной почтой, предостерегать себя от компьютерных мошенников
12.7.1.1 понимать особенности каждого вида связи и их необходимость в современных условиях жизни общества;
12.7.1.2 осуществлять поиск нужной информации через интернет-приложение;
12.7.1.3 соблюдать правила безопасности пользователя в сети (мошенничество и агрессия в социальных сетях)
7.2 Интернет – магазин
11.7.2.1 знать об услугах интернет – магазинов;

11.7.2.2 көру қабілеті зақымдалған адамдар үшін Интернет –дүкендердің ыңғайлылығы мен қолжетімділігін түсіну
12.7.2.1 интернет - дүкендердің қызметтерін пайдалану;
12.7.2.2 тауарды каталог бойынша таңдау және тапсырысты интернет-дүкенде рәсімдеу
7.3 Ақша аударымдары
11.7.3.1 бір төлем жүйесінің ішінде картадан картаға ақша аудару
12.7.3.1 пошта, банк, терминал және интернет-банкинг арқылы әртүрлі тәсілдермен ақша аударымдарын жүргізу
8) 8-бөлім "Тұрмыстық мекемелер":
8-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
8.1 Тұрмыстық мекемелер және олардың мақсаты
11.8.1.1 тұрмыстық мекемелердің кәсіпорындары ұсынатын қызметтердің алуан түріне назар аудару;
11.8.1.2 тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорнының қызметкерлерімен қарым-қатынас нормаларын сақтау;
11.8.1.3 орындалған қызметтер үшін есеп айырысу
12.8.1.1 пәтерлерді жөндеу және жинау бойынша тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындарының қызметтерін пайдалану;
12.8.1.2 тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындарының қызметкерлеріне сұрақ қою және өтініш білдіру;
12.8.1.3 орындалған қызметтер үшін есеп айырысу
9) 9-бөлім "Көлік":
9-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
9.1 Қалааралық көлік
11.9.1.1 қалааралық көлік мекемелерін табу және олар: автовокзал, теміржол вокзалы, аэровокзалдарға бағдарлану;
11.9.1.2 жол қозғалысы ережелерін сақтау
12.9.1.1 қоғамдық көлік қызметтерінде бағдарлану: қалалық, қала маңындағы, қалааралық көлік (анықтама бюросына жүгіну, электрондық таблодағы ақпаратты және диктордың хабарландыруларын қадағалау, кассадан билеттерді сатып алу, интернет арқылы билетке тапсырыс беру және броньдау)
10) 10-бөлім "Мүгедектігі бар азаматтардың құқықтары мен міндеттері":
10-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
10.1 Нормативтік құжаттар
11.10.1.1 мүгедектерге техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар беру саласында "Мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын қолдану (22-бап. № 287-VI)
12.10.1.1 көзі көрмейтін мүгедектердің құқықтары мен міндеттерін (ақылы қосымша демалыс, қысқартылған жұмыс күні, инвотакси, жеке көмекші қызметіне және әлеуметтік жәрдемақы төлеуге құқық. 32-1 - бап. № 287-VI) пайдалану
10.2 Әлеуметтік мекемелер
11.10.2.1 әлеуметтік қызмет көрсету мекемелерінің функциялары мен маңызын түсіну;
11.10.2.2 Egov.kz электрондық үкімет қызметтерін пайдалану
12.10.2.1 әлеуметтік қызмет көрсету мекемелерінің мекенжайын, сайтын білу;
12.10.2.2 жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің қызметкерлеріне әлеуметтік сұрақтар бойынша хабарласу
10.3 Қаланың оқу орындары
11.10.3.1 көрмейтін және нашар көретін адамдар үшін қолжетімді мамандықты анықтау және таңдаған мамандыққа бағдарлана отырып, оқу орнын таңдау;
11.10.3.2
жоғары және орта арнаулы оқу орындарына түсу үшін қажетті құжаттар тізбесін атау

11.7.2.2 осознавать удобство и доступность интернет – магазинов для людей с нарушениями зрения
12.7.2.1 пользоваться услугами интернет - магазинов;
12.7.2.2 выбирать товар по каталогу и оформлять заказ в интернет - магазине
7.3 Денежные переводы
11.7.3.1 переводить деньги с карты на карту внутри одной платежной системы
12.7.3.1 совершать денежные переводы различными способами через почту, банк, терминал и интернет-банкинг
8) раздел 8 "Бытовые учреждения":
таблица 8
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
8.1 Бытовые учреждения и их назначение
11.8.1.1 ориентироваться в многообразии предлагаемых услуг предприятиями бытовых учреждений;
11.8.1.2 соблюдать нормы общения с работниками предприятия бытового обслуживания;
11.8.1.3 производить расчет за выполненные услуги
12.8.1.1 пользоваться услугами предприятий бытового обслуживания по ремонту и уборки квартир;
12.8.1.2 обращаться с вопросом и просьбой к работникам предприятий бытового обслуживания;
12.8.1.3 производить расчет за выполненные услуги
9) раздел 9 "Транспорт":
таблица 9
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
9.1 Междугородный транспорт
11.9.1.1 находить учреждения междугороднего транспорта и ориентироваться в них: автовокзал, железнодорожный вокзал, аэровокзал;
11.9.1.2 соблюдать правила дорожного движения
12.9.1.1 ориентироваться в услугах общественного транспорта: городской, пригородный, междугородный транспорт (обращаться в справочное бюро, следить за информацией на электронном табло и объявлениями диктора, приобретать билеты в кассе, заказать и бронировать билет через интернет)
10) раздел 10 "Права и обязанности граждан с инвалидностью":
таблица 10
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
10.1 Нормативные документы
11.10.1.1 применять законы Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов" в области предоставления инвалидам технических вспомогательных (компенсаторных) средств (Статья 22. № 287-VI)
12.10.1.1 использовать права и обязанности инвалидов по зрению (оплачиваемый дополнительный отпуск, укороченный рабочий день, право на услугу инватакси, индивидуального помощника и выплату социальных пособий. Статья 32-1. № 287-VI)
10.2 Социальные учреждения
11.10.2.1 понимать функции и значение социальных учреждений обслуживания;
11.10.2.2 пользоваться услугами электронного правительства Egov.kz
12.10.2.1 знать адрес, сайт учреждений социального обслуживания;
12.10.2.2 обращаться по социальным вопросам к сотрудникам отдела занятости и социальных программ
10.3 Учебные заведения города
11.10.3.1 определить для себя специальность доступную для незрячих и слабовидящих и выбрать учебное заведения, ориентируясь на выбранную профессию;
11.10.3.2 называть перечень документов, необходимых для поступления в высшие и средне-специальные учебные заведения

12.10.3.1 таңдалған оқу орнына дейінгі бағытты анықтау;
12.10.3.2 талапкердің оқу орнына түсу шарттарын білу, жоғары және орта арнаулы оқу орындарына түсу кезінде мүгедектердің құқықтарын пайдалану;
12.10.3.3 жоғары және орта арнаулы оқу орындарына түсу үшін құжаттарды атау және іс қағаздарын рәсімдеу
10.4 Жұмысқа орналастыру
11.10.4.1 жұмысқа орналастыру мекемелері мен бөлімдерін білу;
11.10.4.2 ҚР азаматының негізгі құжаттарын атау;
11. 10.4.3 жұмысқа кіру үшін құжаттар тізімін атау;
11.10.4.4 жұмысқа қабылдау туралы өтініш жазу, сауалнаманы толтыру
12.10.4.1 жұмыспен қамту мекемелері мен бөлімдерінің орналасқан жерін анықтау;
12.10.4.2 жұмысқа орналасу кезінде мекемелердің кадрлар бөліміне хабарласу;
12.10.4.3 жұмысқа орналасу кезінде ұсынылатын құжаттарды атау және іс қағаздарын (өтініш, сауалнама) рәсімдеу;
12.10.4.4 жағдайларға назар аудару: еңбек шартын жасау, еңбек өтілін ескере отырып, бір жұмыстан екінші жұмысқа ауысу, еңбекке жарамсыздық парағын рәсімдеу
11) 11-бөлім "Тамақтану және аспаздық":
11-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
11.1 Тамақтану өнімдерінің әртүрлілігі және олардың маңызы
11.11.1.1 денсаулықты сақтау үшін қажет түрлі өнімдерді пайдалану
12.11.1.1 дұрыс тамақтану және пайдалы өнімдер туралы ақпаратты синтездеу;
12.11.1.2 тамақтану режимін сақтау
11.2 Ас үй жабдықтары, ыдыс-аяқ және асхана аспаптары
11.11.2.1 ас үйдің механикалық құрылғылары мен электр жабдықтарын (ет тартқыш, көкөніс кескіш, миксер, шырын сыққыш) пайдалану және қауіпсіздік ережелерін сақтау
12.11.2.1 газ плитаны, электр және газ пешін, микротолқынды пешті, ыдыс жуғышты өз бетінше пайдалану және қауіпсіздік ережелерін сақтау
11.3 Тағам дайындау
11.11.3.1 1 жастан 3 жасқа дейінгі балаға жеке тағамдар дайындау;
11.11.3.2 мерекелік дастарқан мәзірін жасау және оны жабдықтау
12.11.3.1 ең ерекше ұлттық тағамның рецептерін жазып алу және оны дайындау;
12.11.3.2 көкөністерді, жемістерді, жидектерді консервілеу
12) 12-бөлім "Медициналық көмек":
12-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
12.1 Жұқпалы аурулар
11.12.1.1 ауа тамшыларымен тасымалданатын вирустық, жұқпалы аурулардың түрлерін, аурудың белгілері мен симптомдарын, жұқпалы аурулардың көздерін білу;
11.12.1.2 ауа тамшыларымен тасымалданатын жұқпалы аурулардың алдын-алудың қажетті шараларын қабылдау (қолды жиі жуу, қолды спирті бар антисептикпен өңдеу,
бір-бірінен қауіпсіз қашықтықта болу, маска кию, үйде болу, егер өзін нашар сезінсе, медициналық көмекке жүгіну, эпидемия кезінде қоғамдық мекемелерге бармау)

12.10.3.1 определять маршрут до выбранного учебного заведения;
12.10.3.2 знать условия поступления абитуриента в учебное заведение, использовать права инвалидов при поступлении в высшие и средне-специальные учебные заведения;
12.10.3.3 называть документы и оформлять деловые бумаги для поступления высшие и средне-специальные учебные заведения
10.4 Трудоустройство
11.10.4.1 знать учреждения и отделы по трудоустройству;
11.10.4.2 называть основные документы гражданина РК;
11. 10.4.3 называть перечень документов для поступления на работу;
11.10.4.4 писать заявление о принятии на работу, заполнять анкету
12.10.4.1 определять местоположение учреждений и отделы по трудоустройству;
12.10.4.2 обращаться в отделы кадров учреждений при устройстве на работу;
12.10.4.3 называть документы и оформлять деловые бумаги (заявление, анкета), предоставляемые при устройстве на работу;
12.10.4.4 ориентироваться в ситуациях: заключения трудового договора, перехода с одной работы на другую с учетом трудового стажа, оформления больничного листа
11) раздел 11 "Питание и кулинария":
таблица 11
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
11.1 Разнообразие продуктов питания и их значение
11.11.1.1 использовать разнообразные продукты, которые необходимы для поддержания хорошего здоровья
12.11.1.1 синтезировать информацию о здоровом питании и полезных продуктах;
12.11.1.2 соблюдать режим питания
11.2 Кухонное оборудование, посуда и столовые приборы
11.11.2.1 использовать кухонные механические приспособления и электрооборудование (мясорубка, овощерезка, миксер, соковыжималка) и соблюдать правила техники безопасности
12.11.2.1 самостоятельно пользоваться газовой плитой, электрической и газовой духовкой, микроволновой печью, посудомоечной машиной и соблюдать правила техники безопасности
11.3 Приготовление пищи
11.11.3.1 готовить отдельные блюда для ребенка от 1 года до 3 лет;
11.11.3.2 составлять меню праздничного стола и сервировать его
12.11.3.1 записывать рецепты наиболее характерного национального блюда и приготовление его;
12.11.3.2 консервировать овощи, фрукты, ягоды
12) раздел 12 "Медицинская помощь":
таблица 12
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
12.1 Инфекционные заболевания
11.12.1.1 знать виды вирусных, инфекционных заболеваний переносимых воздушно-капельным путь, симптомы и признаки заболевания, источники инфекционных заболеваний;
11.12.1.2 принимать необходимые меры профилактики от инфекционных заболеваний, переносимых воздушно-капельным путем (часто мыть руки, обрабатывать спиртосодержащим антисептиком для рук,
держаться на безопасном расстоянии друг от друга, носить маску, оставаться дома при недомогание,
обращаться за медицинской помощью, не посещать общественные заведения при эпидемии)

12.12.1.1 вирустық және жұқпалы аурулардың топтарын, аурудың белгілері мен симптомдарын, жұқпалы аурулардың себептерін білу;
12.12.1.2 өзіңізді және айналаңыздағыларды вирустық инфекциялардан қорғау және қажетті алдын алу шараларын қабылдау;
12.12.1.3 вирустық инфекциялардың алдын - алудың ең тиімді әдісі - бұл спецификалық профилактика – вакцинация екенін білу
12.2 Алғашқы медициналық көмек көрсету
11.12.2.1 стандартты емес жағдайларда (термиялық күю, талу, үсу, жоғары температура, соғылу және сыну кезінде) алғашқы көмек көрсету;
11.12.2.2 алғашқы медициналық көмек көрсету кезінде қырағылық, жұмылғыштық жинақтылық таныту
12.12.2.1 "Жедел жәрдем" келгенге дейін жүрек және гипертониялық ұстамалар кезінде көмек көрсету;
12.12.2.2 дәрігерді үйге шақыру, дәрігермен қарым-қатынас жасау дағдыларын меңгеру
34. Осы бағдарлама қосымшаға сәйкес көру қабілеті зақымдалған (көрмейтін, нашар көретін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 11-12 сыныптары үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасына ұзақ мерзімді жоспар негізінде іске асырылады.
Ұзақ мерзімді жоспарда әрбір бөлімде жүзеге асырылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
35. Бөлім мен тақырыптарды зерттеуге арналған сағаттарды бөлу мұғалімнің қалауы бойынша беріледі.
Параграф 3. Көру қабілеті зақымдалған (көрмейтін, нашар көретін) білім алушыларға арналған жалпы орта білім беру деңгейінің 11 - 12 сыныптары үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 11-сынып:
1-кесте
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Жеке гигиена
1.1 Жастардың жеке гигиена ережелері
11.1.1.1 үйде, мектепте, экскурсия кезінде жеке гигиена ережелерін сақтау;
11.1.1.2 денені және шашты жуу, сабын, теріні және шашты жууға арналған сусабын, олардың жағдайын (майлы, құрғақ, қалыпты) ескере отырып таңдау;
11.1.1.3 тактильді қабылдаудың негізгі құралы ретінде қолдарға күтім жасау және ұқыпты қарау
1.2 Көз гигиенасы
11.1.2.1 телебағдарламаларды оқу және қарау, компьютерде жұмыс істеу кезінде көру қабілетін қорғау ережелерін сақтау, жұмыс орнының жарықтандырылуын реттеу;
11.1.2.2 көз дәрігерінде көзді уақтылы тексеру, контактілі линзаларды, түзету көзілдіріктерін кию
1.3 Күтім және косметика
11.1.3.1 терінің жай-күйін ескере отырып, косметика құралдарын (лосьон, кремдер және табиғи құралдар) пайдалана отырып, бет терісіне күтім жасау;
11.1.3.2 косметика ассортиментіне назар аудару және олардың мақсатын білу;
11.1.3.3 макияжды дұрыс жағу, косметиканы қалыпты мөлшерде қолдану

12.12.1.1 знать группы вирусных и инфекционных заболеваний, симптомы и признаки заболевания, источники инфекционных заболеваний;
12.12.1.2 защищать себя и окружающих от вирусных инфекций и принимать необходимые меры профилактики;
12.12.1.3 осознавать, что самый эффективный способ профилактики вирусных инфекций является специфическая профилактика - вакцинация
12.2 Оказание первой медицинской помощи
11.12.2.1 оказывать первую помощь в нестандартных ситуациях (при термических ожогах, обмороках, обморожениях, высокой температуре, ушибах и переломах);
11.12.2.2 проявлять бдительность, мобильность при оказании первой медицинской помощи
12.12.2.1 оказывать помощь при сердечном и гипертоническом приступе до приезда "Скорой помощи";
12.12.2.2 вызывать врача на дом, владеть навыками общения с врачом
34. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с нарушением зрения (незрячие, слабовидящие) 11-12 классов уровня общего среднего образования согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
35. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с нарушением зрения (незрячие, слабовидящие) 11-12 классов уровня общего среднего образования
1) 11 класс:
таблица 1
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Личная гигиена
1.1 Правила личной гигиены молодых людей
11.1.1.1 соблюдать правила личной гигиены дома, в школе, во время экскурсий;
11.1.1.2 мыть тело и волосы, подбирать мыло, шампунь для мытья кожи и волос с учетом их состояния (жирные, сухие, нормальные);
11.1.1.3 ухаживать и бережно относиться к рукам как к основному средству тактильного восприятия
1.2 Гигиена зрения
11.1.2.1 соблюдать правила охраны зрения при чтении и просмотре телепередач, работе за компьютером, регулировать освещение рабочего места;
11.1.2.2 своевременно проверять зрение у окулиста, носить контактные линзы, коррекционные очки
1.3 Уход и косметика
11.1.3.1 ухаживать за кожей лица с использованием средств косметики (лосьон, кремы и природные средства) с учетом состояния кожи;
11.1.3.2 ориентироваться в ассортименте косметических средств и знать их назначение;
11.1.3.3 правильно наносить макияж, в меру пользоваться косметическими средствами

1.4 Адамгершілік және денсаулық
11.1.4.1 жыныстық жолмен берілетін аурулар тобын, аурудың белгілері мен симптомдарын білу;
11.1.4.2 жыныстық қатынастардың моральдық негізі мен этикалық нормаларын түсіну және ерте жыныстық қатынастарға түсу үшін заңды жауапкершілік алу;
11.1.4.1 зиянды әдеттердің (темекі шегу, алкоголь, есірткі қабылдау) адам денсаулығына кері әсерін беретінін бағалау
2. Киім және аяқ киім кию мәдениеті
2.1 Сән және стиль
11.2.1.1 алдағы іс-шараның жеке ерекшеліктері мен сипатына сәйкес киім мен аяқ киімді таңдау;
11.2.1.2 онлайн түрде сәнді күн тәртібін ресми ресурстарда бақылау;
11.2.1.3 киімді ұсақ бөлшектермен жаңарту, аксессуарларды дұрыс қолдану;
11.2.1.4 тауарларды қайтару және айырбастау ережелерін білу
2.2 Күнделікті киім мен аяқ киімге күтім жасау
11.2.2.1 киім мен аяқ киімді сақтауға дайындау, аяқ киім кремін таңдау және аяқ киімді тазалау;
11.2.2.2 кірді қолмен және кір жуғыш машинаның көмегімен жуу;
11.2.2.3 түймелерді , киімді жыртылған тігісі бойынша, шалбарды тіге алу; сақтаулы анализаторларды пайдалана отырып, тесетін және кесетін құралдармен қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін сақтау;
11.2.2.4 матаның қасиеттеріне байланысты киімді дұрыс үтіктеу, электр құрылғыларымен қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін сақтау
2-тоқсан
3. Тұрғын үй
3.1 Пәтердегі жиһазды тиімді орналастыру. Интерьер
11.3.1.1 пәтердегі жиһаздың мөлшерін, аумағының ерекшеліктерін, бөлмелердің мақсатын, жиһаздың болуын (макетте) ескере отырып орналастыру;
11.3.1.2 интерьер детальдарын таңдау
3.2 Үй-жайды таза ұстау
11.3.2.1 пәтерде, мектепте апта сайын, жалпы және маусымдық тазалауды толық көлемде жүргізу;
11.3.2.2 үй-жайды жинау кезінде тұрмыстық электр құралдарын және жуу, тазалау құралдарын пайдалану, қауіпсіздік ережелерін сақтау
4. Қазақстандық отбасы
4.1 Отбасылық қатынастар
11.4.1.1 отбасында жағымды қарым-қатынас құрудың аспектілерін білу: бірлескен демалыс пен демалысты ұйымдастыру, міндеттерді біркелкі бөлу;
11.4.1.2 отбасының мұқтаж мүшесіне назар аудару, қолдау, қолжетімді көмек көрсету
4.2 1 жастан 3 жасқа дейінгі балаға күтім жасау
11.4.2.1 балаға күтім жасау ережелерін білу: қуыршақты тамақтандандыру, шомылдыру, киіндіру;
11.4.2.2 балалар төсек-орынын, киімдерін, ыдыстарын, ойыншықтарын таза ұстау, санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
4.3 Отбасы бюджеті
11.4.3.1 отбасылық бюджет кірістерінің негізгі баптарын білу;
11.4.3.2 бюджет пен отбасы құрамын ескере отырып, ағымдағы қажеттіліктерге, мәдени іс-шараларға және күтпеген сатып алуларға шығындарды тиімді жүргізу;

1.4 Нравственность и здоровье
11.1.4.1 знать группы заболеваний, передающихся половым путҰм, симптомы и признаки заболевания;
11.1.4.2 осознавать нравственную основу и этические нормы взаимоотношений полов и нести правовую ответственность за вступление в ранние сексуальные связи;
11.1.4.1 оценивать негативное влияние вредных привычек на здоровье человека (курение, приҰм алкоголя, наркотики)
2. Культура одежды и обуви
2.1 Мода и стиль
11.2.1.1 подбирать одежду и обувь в соответствии со своим размером, с индивидуальными особенностями и характером предстоящего мероприятия;
11.2.1.2 отслеживать модную повестку в онлайн на официальных ресурсах;
11.2.1.3 обновлять одежду с помощью мелких деталей, правильно использовать аксессуары;
11.2.1.4 знать правила возврата и обмена товаров
2.2 Повседневный уход за одеждой и обувью
11.2.2.1 подготавливать одежду и обувь к хранению, подбирать крем и чистить обувь;
11.2.2.2 стирать белье вручную и с помощью стиральной машины;
11.2.2.3 пришивать пуговицы, зашивать одежду по распоровшемуся шву, подшить брюки, соблюдать правила безопасной работы с колющими и режущими инструментами используя сохранные анализаторы;
11.2.2.4 правильно выполнять утюжку одежды в зависимости от свойств ткани, соблюдать правила безопасной работы с электроприборами
2 четверть
3. Жилище
3.1 Рациональная расстановка мебели в квартире. Интерьер
11.3.1.1 расставлять мебель в квартире с учетом размера, особенностей площади, назначения комнат, наличия мебели (на макете);
11.3.1.2 подбирать детали интерьера
3.2 Содержание помещения в чистоте
11.3.2.1 производить еженедельную, генеральную и сезонную уборку в квартире, в школе, в полном объеме;
11.3.2.2 пользоваться бытовыми электроприборами и моющими, чистящими средствами при уборке помещения, соблюдать правила безопасности
4. Казахстанская семья
4.1 Семейные отношения
11.4.1.1 знать аспекты создания положительного взаимоотношения в семье: организация совместного досуга и отдыха, равномерное распределение обязанностей;
11.4.1.2 оказывать внимание, поддержку, посильную помощь нуждающемуся члену семьи
4.2 Уход за ребенком в возрасте от 1 года до 3 лет
11.4.2.1 знать правила ухода за грудным ребҰнком: кормить, купать, одевать;
11.4.2.2 содержать в порядке детскую постель, одежду, посуду, игрушки, соблюдать санитарно-гигиенические требования
4.3 Бюджет семьи
11.4.3.1 знать основные статьи доходов семейного бюджета;
11.4.3.2 рационально вести расходы с учҰтом бюджета и состава семьи, на текущие потребности, культурные мероприятия и непредвиденные покупки;

10.4 Жұмысқа орналастыру
11.10.4.1 жұмысқа орналастыру мекемелері мен бөлімдерін білу;
11.10.4.2 ҚР азаматының негізгі құжаттарын атау;
11. 10.4.3 жұмысқа тұру үшін құжаттар тізімін атау;
11.10.4.4 жұмысқа қабылдау туралы өтініш жазу, сауалнаманы толтыру
4-тоқсан
11. Тамақтану және аспаздық
11.1 Тағамдардың әртүрлілігі және олардың маңызы
11.11.1.1 денсаулықты сақтау үшін қажетті түрлі өнімдерді пайдалану
11.2 Ас үй жабдықтары, ыдыс-аяқ және асхана аспаптары
11.11.2.1 ас үйге арналған механикалық құрылғылар мен электр жабдықтарын (ет тартқыш, көкөніс кескіш, араластырғыш, шырын сыққыш) қолдану және қауіпсіздік ережелерін сақтау
11.3 Тағам дайындау
11.11.3.1 1 жастан 3 жасқа дейінгі балаға жеке тағамдар дайындау;
11.11.3.2 мерекелік дастарқан мәзірін жасау және оны жабдықтау
12. Медициналық көмек
12.1 Жұқпалы аурулар
11.12.1.1 ауа тамшыларымен тасымалданатын вирустық, жұқпалы аурулардың түрлерін, аурудың белгілері мен белгілерін, жұқпалы аурулардың себептерін білу;
11.12.1.2 ауа тамшыларымен тасымалданатын жұқпалы аурулардың алдын-алудың қажетті шараларын қабылдау (қолды жиі жуу, қолдарды спирті бар антисептикпен өңдеу, бір-бірінен қауіпсіз қашықтықты ұстаңу,
маска кию, үйде болу егер сіз өзіңізді нашар сезінсеңіз, медициналық көмекке жүгіну, эпидемия кезінде қоғамдық мекемелерге бармау)
12.2 Алғашқы медициналық көмек көрсету
11.12.2.1 стандартты емес жағдайларда алғашқы көмек көрсету (термиялық күю, талу, үсу, жоғары температура, соғылу және сыну кезінде);
11.12.2.2 алғашқы медициналық көмек көрсету кезінде ұтқырлық таныту
2) 12-сынып:
2-кесте
Бөлім
Бөлімше
Оқу мақсаты
1-тоқсан
1.Жеке гигиена
1.1 Жастардың жеке гигиена ережелері
12.1.1.1 жас адамдардың жеке гигиенасы ережелерін сақтау;
12.1.1.2 денеге және шашқа күтім жасау, қырыну, депиляция жасау;
12.1.1.3 тырнақтардың тазалығы мен ұқыптылығын қадағалау, маникюр мен педикюр жасау;
12.1.1.4 маникюр, қырынуға арналған керек-жарақтарын пайдаланудың санитарлық-гигиеналық ережелерін сақтау
1.2 Көз гигиенасы
12.1.2.1 көзді жуу және сүрту, қауіпсіз тамшыларды қолдану;
12.1.2.2 көзге арналған жаттығулар жасау, көз дәрігері ұсынған көзілдірік тренажерлерін қолдану
1.3 Күтім және косметика
12.1.3.1 терінің күйіне, жыл мезгіліне байланысты косметиканы таңдау;
12.1.3.2 косметиканы таңдағанда қолда тексеріп алу, хош иістерді мұқият таңдау;
12.1.3.3 қарапайым макияжды жасау және оны косметиканың көмегімен сүрту

10.4 Трудоустройство
11.10.4.1 знать учреждения и отделы по трудоустройству;
11.10.4.2 называть основные документы гражданина РК;
11. 10.4.3 называть перечень документов для поступления на работу;
11.10.4.4 писать заявление о принятии на работу, заполнять анкету
4 четверть
11. Питание и кулинария
11.1 Разнообразие продуктов питания и их значение
11.11.1.1 использовать разнообразные продукты, которые необходимы для поддержания хорошего здоровья
11.2 Кухонное оборудование, посуда и столовые приборы
11.11.2.1 использовать кухонные механические приспособления и электрооборудование (мясорубка, овощерезка, миксер, соковыжималка) и соблюдать правила техники безопасности
11.3 Приготовление пищи
11.11.3.1 готовить отдельные блюда для ребенка от 1 года до 3 лет;
11.11.3.2 составлять меню праздничного стола и сервировать его
12. Медицинская помощь
12.1 Инфекционные заболевания
11.12.1.1 знать виды вирусных, инфекционных заболеваний переносимых воздушно-капельным путь, симптомы и признаки заболевания, источники инфекционных заболеваний;
11.12.1.2 принимать необходимые меры профилактики от инфекционных заболеваний переносимых воздушно-капельным путем (часто мыть руки, обрабатывать спиртосодержащим антисептиком для рук,
держаться на безопасном расстоянии друг от друга, носить маску, оставаться дома при недомогании, обращаться за медицинской помощью, не посещать общественные заведения при эпидемии)
12.2 Оказание первой медицинской помощи
11.12.2.1 оказывать первую помощь в нестандартных ситуациях (при термических ожогах, обмороках, обморожениях, высокой температуре, ушибах и переломах);
11.12.2.2 проявлять внимательность, мобильность при оказании первой медицинской помощи
2) 12 класс:
таблица 2
Раздел
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1. Личная гигиена
1.1 Правила личной гигиены молодых людей
12.1.1.1 соблюдать правила личной гигиены молодых людей;
12.1.1.2 ухаживать за телом и волосами, бриться, делать депиляцию;
12.1.1.3 следить за чистотой и опрятностью ногтей, делать маникюр и педикюр;
12.1.1.4 соблюдать санитарно-гигиенические правила пользования маникюрными, бритвенными принадлежностями
1.2 Гигиена зрения
12.1.2.1 промывать и протирать глаза, пользоваться безопасными пипетками;
12.1.2.2 выполнять упражнения для глаз, использовать очки-тренажеры, рекомендованные окулистом
1.3 Уход и косметика
12.1.3.1 выбирать косметические средства в зависимости от состояния кожи, времени года;
12.1.3.2 тестировать косметику на руке, аккуратно выбирать ароматы;
12.1.3.3 выполнять несложный макияж и удалять его с помощью косметических средств

1.4 Адамгершілік және денсаулық
12.1.4.1 басқа адамның саналы түрде жұқтыруы (жыныстық жолмен берілетін инфекциялар) қылмыстық іс екенін түсіну;
12.1.4.2 балаларды жоспарлау, контрацепция әдістері, түсік түсірудің зиянды салдары туралы білу;
12.1.4.3 салауатты өмір салтын ұстану; жаман әдеттерге қарсы тұру, белсенді өмір салтын ұстану
2. Киім және аяқ киім кию мәдениеті
2.1 Сән және стиль
12.2.1.1 киімнің сәні мен стилін білу;
12.2.1.2 алдағы іс-шараның жеке ерекшеліктері мен сипатына сәйкес өлшемдерді білу, киім, аяқ киім киіп көру және сатып алу;
12.2.1.3 киім, аксессуарлар көмегімен фигураны реттеу;
12.2.1.4 мақсаты мен өз мүмкіндіктерін ескере отырып, тауарларды ұтымды таңдау; тұтынушының құқықтарын пайдалану
2.2 Күнделікті киім мен аяқ киімге күтім жасау
12.2.2.1 киімдерді күту тәсілдерін, күдері аяқ киімдерді тазалау ережелерін білу;
12.2.2.2 дақтарды әртүрлі тәсілдермен және құралдармен кетіру, дақтарды кетіретін құралдармен жұмыс кезінде санитарлық - гигиеналық талаптар мен қауіпсіздік ережелерін сақтау;
12.2.2.3 киімді сапалы жөндеу, электр аспаптарымен, тесу және кесу құралдарымен қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін сақтау;
12.2.2.4 киім мен аяқ киімді жөндеуге тапсыру
2-тоқсан
3. Тұрғын үй
3.1 Пәтердегі жиһазды тиімді орналастыру. Интерьер
12.3.1.1 өз үйіңізді жақсарту дағдыларын меңгеру, интерьер детальдарын таңдау;
12.3.1.2 өз тұрғын үйін көркемдеп безендіру бойынша білімдерін қолдану
3.2 Үй-жайды таза ұстау
12.3.2.1 косметикалық жөндеу жұмыстарын жүргізу;
12.3.2.2 құрылыс материалымен, электр аспаптарымен, жуу және тазалау құралдарымен жұмыс істеу кезінде санитарлық - гигиеналық талаптарды және қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтау
4. Қазақстандық отбасы
4.1 Отбасылық қатынастар
12.4.1.1 "неке" және "отбасы" ұғымдарын түсіндіру; отбасылық дәстүрлерді нығайту;
12.4.1.2 әр түрлі отбасылық жағдайларды талдау және бағалау
4.2 1 жастан 3 жасқа дейінгі балаға күтім жасау
12.4.2.1 балалардың әртүрлі қасиеттері мен танымдық дағдыларын дамыту үшін білім беру ойындарын білу
4.3 Отбасы бюджеті
12.4.3.1 тұтынушыға қолжетімді кредиттер мен депозиттердің түрлері туралы түсінікке ие болу;
12.4.3.2 банкте шот ашу үшін тиімді шарттарды таңдау;
12.4.3.3 қаржы операцияларында қызмет көрсету бойынша банк қызметкерлеріне жүгіну
5. Мінез -құлық мәдениеті
5.1 Жалпы мәдени құзыреттер
12.5.1.1 қоғамдық орындарда этикет ережелерін сақтау;
12.5.1.2 қазақ халқының салт-дәстүрін, мінез-құлық мәдениетін сақтау
6. Сауда

1.4 Нравственность и здоровье
12.1.4.1 осознавать, что сознательное заражение другого лица (инфекции, передаваемые половым путҰм) является уголовно наказуемым деянием;
12.1.4.2 знать о планировании детей, о способах контрацепции, о вредных последствиях аборта;
12.1.4.3 вести здоровый образ жизни; противостоять вредным привычкам, проявлять активную жизненную позицию
2. Культура одежды и обуви
2.1 Мода и стиль
12.2.1.1 разбираться в моде и стили в одежде;
12.2.1.2 ориентироваться в размерах, примерять и покупать одежду, обувь в соответствии с индивидуальными особенностями и характером предстоящего мероприятия;
12.2.1.3 корректировать фигуру с помощью одежды, аксессуаров;
12.2.1.4 рационально выбирать товары, учитывая их назначение и собственные возможности; использовать права потребителя
2.2 Повседневный уход за одеждой и обувью
12.2.2.1 знать способы ухода за одеждой; правила чистки замшевой обуви;
12.2.2.2 выводить пятна различными способами и средствами, соблюдать санитарно-гигиенические требования и правила по технике безопасности при работе со средствами для выведения пятен;
12.2.2.3 качественно
производить мелкий ремонт одежды, соблюдать правила безопасной работы с электроприборами, с колющими и режущими инструментами;
12.2.2.4 сдавать одежду и обувь в ремонт
2 четверть
3. Жилище
3.1 Рациональная расстановка мебели в квартире. Интерьер
12.3.1.1 владеть навыками благоустройства собственного жилища, подбирать детали интерьера;
12.3.1.2 применять знания по художественному оформлению своего жилья
3.2 Содержание помещения в чистоте
12.3.2.1 производить косметический ремонт;
12.3.2.2 соблюдать санитарно-гигиенические требования и правила техники безопасности при работе со строительным материалом, с электроприборами, моющими и чистящими средствами
4. Казахстанская семья
4.1 Семейные отношения
12.4.1.1 объяснять понятия "брак" и "семья"; укреплять семейные традиции;
12.4.1.2 анализировать и оценивать различные семейные ситуации
4.2 Уход за ребенком в возрасте от 1 года до 3 лет
12.4.2.1 знать развивающие игры для развития разных качеств и познавательных умений малышей
4.3 Бюджет семьи
12.4.3.1 иметь представление о видах кредитов и депозитов, доступных потребителю;
12.4.3.2 выбирать выгодные условия для открытия счҰта в банке;
12.4.3.3 обращаться к сотрудникам банка по оказанию услуг в финансовых операциях
5. Культура поведения
5.1 Общекультурные компетенции
12.5.1.1 соблюдать правила этикета в общественных местах;
12.5.1.2 соблюдать традиции и обычаи казахского народа; культуру поведения
6. Торговля

6.1 Сауда мекемелері, олардың мақсаты
12.6.1.1 бөлшек сауда дүкендерінен көтерме сауда дүкендерін ажырату;
12.6.1.2 көтерме және бөлшек сауда дүкендерінде ұсынылатын тауарлардың бағасы мен сапасын талдау;
12.6.1.3 қажетті тауарларды оның сапасына (сыртқы түріне, дәміне), санына, бағасына сәйкес сатып алу;
12.6.1.4 сатып алуларды төлеу кезінде ақшаны, бонустық банк карталарын пайдалану;
12.6.1.5 сатып алушының құқықтарын және сауда мекемелеріндегі тәртіп ережелерін білу (Қазақстан Республикасының Заңы.30.12.20 ж. № 397-VI тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы жарлыққа қол қойды)
3-тоқсан
7. Байланыс құралдары
7.1 Ұялы байланыс. Интернет
12.7.1.1 байланыстың әр түрінің ерекшеліктерін және олардың қазіргі қоғам жағдайындағы қажеттілігін түсіну;
12.7.1.2 интернет-қосымша арқылы қажетті ақпаратты іздеуді жүзеге асыру;
12.7.1.3 желідегі пайдаланушының қауіпсіздік ережелерін сақтау (әлеуметтік желілердегі алаяқтық және агрессия)
7.2 Интернет – дүкен
12.7.2.1 интернет - дүкендердің қызметтерін пайдалану;
12.7.2.2 каталог бойынша өнімді таңдау және интернет-дүкенде тапсырыс беру
7.3 Ақша аударымдары
12.7.3.1 пошта, банк, терминал және интернет-банкинг арқылы әртүрлі тәсілдермен ақша аударымдарын жүргізу
8. Тұрмыстық мекемелер
8.1 Тұрмыстық мекемелер және олардың мақсаты
12.8.1.1 пәтерлерді жөндеу және тазалау бойынша тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындарының қызметтерін пайдалану;
12.8.1.2 тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындарының қызметкерлеріне сұрақ және өтініш білдіру;
12.8.1.3 орындалған қызметтер үшін есеп айырысу
9. Көлік
9.1 Қалааралық көлік
12.9.1.1 қоғамдық көлік қызметтерінде бағдарлану: қалалық, қала маңындағы, қалааралық көлік (анықтама бюросына жүгіну, электрондық таблодағы ақпаратты және диктордың хабарландыруларын қадағалау, кассадан билеттерді сатып алу, интернет арқылы билетке тапсырыс беру және броньдау).
10. Мүгедектігі бар азаматтардың құқықтары мен міндеттері
10.1 Нормативтік құжаттар
12.10.1.1 көзі көрмейтін мүгедектердің құқықтары мен міндеттерін пайдалану (ақылы қосымша демалыс, қысқартылған жұмыс күні, инвотакси, жеке көмекші қызметіне және әлеуметтік жәрдемақы төлеуге құқық. 32-1 бап. № 287-VI)
10.2 Әлеуметтік мекемелер
12.10.2.1 әлеуметтік қызмет көрсету мекемелерінің мекен-жайын, сайтын білу;
12.10.2.2 әлеуметтік мәселелер бойынша жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің қызметкерлеріне хабарласу
10.3 Қаланың оқу орындары
12.10.3. таңдалған оқу орнына дейінгі бағытты анықтау;
12.10.3.2 талапкердің оқу орнына түсу шарттарын білу, жоғары және орта арнаулы оқу орындарына түсу кезінде мүгедектердің құқықтарын пайдалану;

6.1 Торговые учреждения, их назначения
12.6.1.1 различать оптовые магазины от розничных;
12.6.1.2 анализировать цены и качество товаров предлагаемых
в оптово и розничных магазинах;
12.6.1.3 приобретать нужные товары в соответствии с еҰ качеством (внешний вид, вкус), количеством, ценой;
12.6.1.4 использовать деньги, бонусные банковские карты при оплате покупок;
12.6.1.5 знать права покупателя и правила поведения в торговых учреждениях (Закон Республики Казахстан. О защите прав потребителей от 30.12.20 г. № 397-VI)
3 четверть
7. Средства связи
7.1 Мобильная связь. Интернет
12.7.1.1 понимать особенности каждого вида связи и их необходимость в современных условиях жизни общества;
12.7.1.2 осуществлять поиск нужной информации через интернет-приложение;
12.7.1.3 соблюдать правила безопасности пользователя в сети (мошенничество и агрессия в социальных сетях)
7.2 Интернет – магазин
12.7.2.1 пользоваться услугами интернет - магазинов;
12.7.2.2 выбирать товар по каталогу и оформлять заказ в интернет - магазине
7.3 Денежные переводы
12.7.3.1 совершать денежные переводы различными способами через почту, банк, терминал и интернет-банкинг
8. Бытовые учреждения
8.1 Бытовые учреждения и их назначение
12.8.1.1 пользоваться услугами предприятий бытового обслуживания по ремонту и уборки квартир;
12.8.1.2 обращаться с вопросом и просьбой к работникам предприятий бытового обслуживания;
12.8.1.3 производить расчет за выполненные услуги
9. Транспорт
9.1 Междугородный транспорт
12.9.1.1 ориентироваться в услугах общественного транспорта: городской, пригородный,
междугородный транспорт (обращаться в справочное бюро, следить за информацией на электронном табло и объявлениями диктора, приобретать билеты в кассе, заказать и бронировать билет через интернет)
10. Права и обязанности граждан с инвалидностью
10.1 Нормативные документы
12.10.1.1 использовать права и обязанности инвалидов по зрению (оплачиваемый дополнительный отпуск, укороченный рабочий день, право на услугу инватакси, индивидуального помощника и выплату социальных пособий. Статья 32-1. № 287-VI)
10.2 Социальные учреждения
12.10.2.1 знать адрес, сайт учреждений социального обслуживания;
12.10.2.2 обращаться по социальным вопросам к сотрудникам отдела занятости и социальных программ
10.3 Учебные заведения города
12.10.3.1 определять маршрут до выбранного учебного заведения;
12.10.3.2 знать условия поступления абитуриента в учебное заведение, использовать права инвалидов при поступлении в высшие и средне-специальные учебные заведения;

12.10.3.3 жоғары және орта арнаулы оқу орындарына түсу үшін құжаттарды атау және іс қағаздарын рәсімдеу
10.4 Жұмысқа орналастыру
12.10.4.1 мекемелер мен жұмыспен қамту бөлімдерінің орналасқан жерін анықтау;
12.10.4.2 жұмысқа орналасу кезінде мекемелердің кадрлар бөліміне хабарласу;
12.10.4.3 жұмысқа орналасу кезінде ұсынылатын құжаттарды атаңыз және іскерлік қағаздарды (өтініш, сауалнама) рәсімдеу;
12.10.4.4 жағдайларға назар аударыңыз: еңбек шартын жасау, еңбек өтілін ескере отырып, бір жұмыстан екінші жұмысқа ауысу, еңбекке жарамсыздық парағын рәсімдеу
4-тоқсан
11. Тамақтану және аспаздық
11.1 Тағам өнімдерінің әртүрлілігі және олардың маңызы
12.11.1. дұрыс тамақтану және пайдалы өнімдер туралы ақпаратты синтездеу;
12.11.1.2 тамақтану режимін сақтау
11.2 Ас үй жабдықтары, ыдыс-аяқ және асхана аспаптары
12.11.2.1 газ плитасын, электр және газ пешін, микротолқынды пешті, ыдыс жуғышты өз бетінше пайдалану және қауіпсіздік ережелерін сақтау
11.3 Тағам дайындау
12.11.3.1 ең тән ұлттық тағамның рецептерін жазып, оны дайындау;
12.11.3.2 көкөністерді, жемістерді, жидектерді консервілеу
12. Медициналық көмек
12.1 Жұқпалы аурулар
12.12.1.1 вирустық және жұқпалы аурулардың топтарын, аурудың белгілері мен симптомдарын, жұқпалы аурулардың себептерін білу;
12.12.1.2 өзіңізді және айналаңыздағыларды вирустық инфекциялардан қорғау және қажетті алдын алу шараларын қабылдау;
12.12.1.3 вирустық инфекциялардың алдын-алудың ең тиімді әдісі - бұл спецификалық профилактика -вакцинация екенін түсіну
12.2 Алғашқы медициналық көмек көрсету
12.12.2.1 "Жедел жәрдем" келгенге дейін жүрек және гипертониялық ұстамалар кезінде көмек көрсету;
12.12.2.2 дәрігерді үйге шақыру, дәрігермен қарым-қатынас жасау дағдыларын меңгеру
Ескерту:
1) бір тоқсан ішіндегі оқыту мақсаттары сөйлеу қызметінің түрлері бойынша біріктіріледі;
2) ұсынылған ұзақ мерзімді жоспар ұлгі ретінде, оқушылардың оқу материалды игеру қарқынына байланысты мұғалім өзгертулер енгізе алады;
3) барлық оқу мақсаттарын концентрлік тәсілмен іске асыру ұсынылады: әрбір мақсат келесі тоқсанда кеңейтілген және/немесе күрделенген сөйлеу материалында тереңдете отырып қайталанады.
бұйрығына
33-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы "03" сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
386 - қосымша
Көру қабілеті зақымдалған (көрмейтін, нашар көретін) білім алушыларға арналған жалпы орта білім беру деңгейінің 11 - 12 сыныптары үшін "Кеңістікте бағдарлау" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы

12.10.3.3 называть документы и оформлять деловые бумаги для поступления высшие и средне-специальные учебные заведения
10.4 Трудоустройство
12.10.4.1 определять местоположение учреждений и отделы по трудоустройству;
12.10.4.2 обращаться в отделы кадров учреждений при устройстве на работу;
12.10.4.3 называть документы и оформлять деловые бумаги (заявление, анкета), предоставляемые при устройстве на работу;
12.10.4.4 ориентироваться в ситуациях: заключения трудового договора, перехода с одной работы на другую с учетом трудового стажа, оформления больничного листа
4 четверть
11. Питание и кулинария
11.1 Разнообразие продуктов питания и их значение
12.11.1.1 синтезировать информацию о здоровом питании и полезных продуктах;
12.11.1.2 соблюдать режим питания
11.2 Кухонное оборудование, посуда и столовые приборы
12.11.2.1 самостоятельно пользоваться газовой плитой, электрической и газовой духовкой, микроволновой печью, посудомоечной машиной и соблюдать правила техники безопасности
11.3 Приготовление пищи
12.11.3.1 записывать рецепты наиболее характерного национального блюда и готовить его;
12.11.3.2 консервировать овощи, фрукты, ягоды
12. Медицинская помощь
12.1 Инфекционные заболевания
12.12.1.1 знать группы вирусных и инфекционных заболеваний, симптомы и признаки заболевания, источники инфекционных заболеваний;
12.12.1.2 защищать себя и окружающих от вирусных инфекций и принимать необходимые меры профилактики;
12.12.1.3 осознавать, что самый эффективный способ профилактики вирусных инфекций является специфическая профилактика - вакцинация
12.2 Оказание первой медицинской помощи
12.12.2.1 оказывать помощь при сердечном и гипертоническом приступе до приезда "Скорой помощи";
12.12.2.2 вызывать врача на дом, владеть навыками общения с врачом
Примечание:
1) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) данный долгосрочный план носит рекомендательный характер, учитель сам в зависимости от темпа усвоения материала обучающимися может вносить изменения по собственному усмотрению;
3) все учебные цели рекомендуется реализовывать концентрическим способом: повторять с последующим углублением в каждой последующей четверти на расширенном и/или усложненном речевом материале.
Приложение 33 к приказу
Приложение 386 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 03 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Пространственная ориентировка" для обучающихся с нарушением зрения (незрячие, слабовидящие) 11-12 классов уровня общего среднего образования

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Кеңістікте бағдарлау" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бағдарламаның мақсаты - көрмейтін және нашар көретін балалардың қоршаған орта туралы біртұтас түсініктерін қалыптастыру, қоғамнан оңашалануды жеңу, кеңістікте бағдарланудың жиынтық амалдарын меңгеру болып табылады.
3. Бағдарламаның міндеттері:
1) қоршаған кеңістіктегі нысандар мен құбылыстар жайлы нақты, адекватты түсініктерін жетілдіру;
2) кеңістік терминдерді түсінуді және оларды өздігінен қолдана алуын жүзеге асыру;
3) макро- және микрокеңістік түсініктерін, ондағы заттар мен нысандардың бір-біріне қатысты орналасуы туралы елестетулерін қалыптастыру;
4) практикалық бағдарлауда кеңістік туралы түрлі полисенсорлық ақпаратты пайдалануға үйрету;
5) елді мекендер мен шағын аудандардың, жекелеген бағыттардың, үй-жайлардың макеттері және схемаларымен жұмыс жасау дағдыларын дамыту;
6) көрмейтін білім алушылардың көру қабілеті қалыпты жағдайдағы құрдастарымен және ересектермен кеңістікте бірлесе бағдарлауға үйрету, жалпымәдени, коммуникативті құзыреттіліктерді қалыптастыру;
7) тифлотехникалық құралдар көмегінің тәсілдерімен (ақ трость, локатор, дыбыстық белгілер мен бағыт беру жүйесі ) кеңістікте бағдарлауды меңгеру;
8) қоғамдық орындардың, көліктердің, қала көшелерінің маршруттарын еске сақтап, еркін бағдарлай алуын дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
4. "Кеңістікте бағдарлау" пәнінің бағдарламасы концентрикалық қағида бойынша әзірленген, онда оқу материалы келесі сыныпта мазмұнын одан әрі кеңейту және қиындату, оның жеке элементтерін тереңдету және нақтылау арқылы қайталанады.
5. Бағдарлама білім беру нормативтік құжатының дәстүрлі функцияларымен қатар көрмейтін және нашар көретін оқушылардың оқу үдерісін ұйымдастырудың инновациялық педагогикалық тұғырларының сипаттамасымен ерекшеленеді. Педагогикалық тұғырларын оқу процессін құрудағы негізгі нұсқаулық ретінде қарастырамыз.

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Пространственная ориентировка" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель Программы - формирование целостного представления об окружающем мире, овладение обобщҰнными способами ориентировки в пространстве, преодоление изолированности в обществе.
3. Задачи Программы:
1) развивать точных, адекватных представлений о предметах и явлениях окружающей среды;
2) совершенствование понимания пространственных терминов и умений самостоятельно оперировать ими;
3) овладение представлениями о макро- и микро-пространстве, определение местоположения предметов и объектов относительно друг друга и собственного тела;
4) обучение использованию полученной полисенсорной информации о пространстве в практической ориентировке;
5) развитие умения работать с макетами и схемами помещений, отдельных маршрутов, микрорайонов и населенных пунктов; переносить сформированные топографические представления на план: составлять схемы помещений, маршрутов, изученного пространства;
6) обучение незрячих обучающихся ориентировке совместно со зрячими сверстниками и взрослыми; формирование общекультурной, коммуникативной компетенции;
7) овладение приемами и способами ориентировки с помощью тифлотехнических средств (тростей, локаторов, звуковых маяков и систем навигации);
8) развитие навыков запоминания маршрута и закрепление умений ориентироваться на улицах города, в транспорте, в общественных местах.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. Программа учебного предмета "Пространственная ориентировка" построена концентрическим способом, при котором один и тот же учебный материал повторяется в последующих классах с дальнейшим расширением и усложнением содержания, углублением и конкретизацией отдельных его элементов.
5. В Программе сочетаются традиционные функции учебно-нормативного документа с описаниями инновационных педагогических подходов к организации образовательного процесса незрячих и слабовидящих обучающихся. Подходы к обучению являются основными ориентирами в построении учебного процесса по предмету.

6. Көрмейтін, нашар көретін білім алушыларды оқыту құндылықты-бағдарлау, тұлғалық-бағдарланған, іс-әрекеттік, дифференциациялық, коммуникативтік тәсілдемелер негізінде және коммуникативті-ақпараттық технологиялар пайданалуымен жүзеге асырылады.
7. Оқытудағы құндылықты-бағдарлау тәсілдемесі оқыту процесінде оқушылардың бойына "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "сыйластық", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық" тәрбиенің негізгі құндылықтарын сіңірудің негізі болып табылады. Бұл құндылықтар оқушының мінез -құлқы мен күнделікті әрекетін ынталандыратын тұрақты жеке бағдар болуға арналған.
8. Тұлғалық-бағдарланған тәсілдеме білім алушылардың келесі қәсиеттерін дамытуға ықпал етеді:
1) өзінің мүмкіндіктерін ескере отырып, табысқа жету/сәтсіздік себептерін жеткілікті түрде бағалай алу;
2) қоршаған кеңістіктен қорқуды жеңу, жеке өзін-өзі бағалаудағы және басқаларға тәуелді қатынастағы жалған басымдықтарды жою;
3) дербестікке, жеке мотивацияның қалыптасуына, қызығушылық пен белсенділік танытуға.
9. Іс-әрекеттік тәсілдеме негізінде өзіне-өзі, отбасына қызмет көрсету, қазіргі қоғамда бейімделу, әлеумет пен тұрмыста бағдарлану, өз бетінше оқу орнын, жұмыс іздеу және жұмысқа орналасу үшін жеткілікті практикалық біліктер мен дағдыларды дамытуда іске асырылады. Оқытуда жеке заттық-тәжірибелік қызмет, күнделікті өмір жағдайын модельдеу, ситуациялық-рөлдік ойындар, сауда, тұрмыстық және мәдени мекемелерге экскурсиялар мен тренингтер қолданылады.
10. Іс-әрекеттік тәсілдеме үйренушіге мүмкіндік береді:
1) сұрақтар қою және қорытынды жасау; күрделілігі әр түрлі маршруттарды құруда оқу-танымдық міндеттерді шешуге арналған модельдер мен схемаларды құру, оларды қолдану және түрлендіру;
2) нәтижеге жету процесінде өз қызметін бақылау, бағдарлану мен ұтқырлыққа байланысты өзгермелі жағдайға сәйкес өз әрекеттерін реттеу; оқу тапсырмасының дұрыстығын, оны шешудің өзіндік мүмкіндіктерін бағалау.
11. Сыныптағы басым әрекет - бұл ақ трость пен навигацияны қолдана отырып, мұғалімнің көмегімен және өз бетінше қалалық/аудандық маршруттарын менгеруге арналған практикалық сабақ. Қала бойынша топпен қозғалу кезінде ассистен қатысуы мүмкін, оның рөлін ата-ана алуға болады.
12. Диффенциациялық тәсілдеме білім алушылардың әртүрлі топтары үшін оқу процесінің саралауды білдіреді:
1) көзі көрмейтін (толық көрмейтін);
2) көзі көрмейтін – көру сезімінің толық болмауы, жарық сезуі немесе қалдық көруі бар (жақсы көретін көзінде 0,04-ке дейін түзетумен);

6. Обучение незрячих и слабовидящих осуществляется на основе ценностно-ориентированного, личностно-ориентированного, деятельностного, дифференцированного, коммуникативного подходов и информационно-коммуникативных технологий (далее - ИКТ).
7. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами учащегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
8. Личностно-ориентированный подход способствует:
1) формированию адекватной самооценки с осознанием собственных возможностей, способности адекватно судить о причинах своего успеха/неуспеха;
2) преодолению страха перед окружающим пространством, устранению ложных приоритетов в личной самооценке и иждивенческого отношения к окружающим;
3) способствует формированию и развитию личной мотивации в самостоятельности, активности и интереса.
9. Деятельностный подход на уроках реализуется в развитии практических умений и навыков, достаточных для самообслуживания, помощи семье, адаптации в современном обществе, ориентации в социуме и быту, самостоятельном поиске места учебы, работы и трудоустройстве. В обучении используется собственная предметно-практическая деятельность, моделирование ситуации повседневной жизни, ситуативно-ролевые игры, тренинги и экскурсии в торговые, бытовые и культурные учреждения.
10. Деятельностный подход позволяет обучающемуся:
1) задавать вопросы и делать выводы; создавать, применять и преобразовывать модели и схемы для решения учебных и познавательных задач в построении маршрутов различной сложности;
2) осуществлять контроль своей деятельности в процессе достижения результата, корректировать свои действия в соответствии с изменяющейся ситуацией, связанной с ориентированием и мобильностью; оценивать правильность выполнения учебной задачи, собственные возможности еҰ решения.
11. Приоритетным видом деятельности на уроках является практическое занятие по освоению маршрутов передвижения по городу при помощи учителя и самостоятельно, используя трость и навигацию. При групповом передвижении по городу может привлекаться ассистент, роль которого может исполнять родитель.
12. Дифференцированный подход подразумевает дифференциацию учебного процесса для различных групп обучающихся:
1) незрячие (абсолютная слепота);
2) незрячие – с полным отсутствием зрительных ощущений, со светоощущением или остаточным зрением (до 0,04 на лучше видящем глазу с коррекцией);

3) жарық қабылдағыштық қасиеті бар;
4) жақсы көретін көзінде 0,04 және одан төмен қалдықты көруі бар және одан төмен ауыстырылатын түзетумен;
5) оптикалық түзету жағдайында жақсы көретін көзінде 0,05-0,4 көру өткірлігімен.
Көру қабілеті 0-ден 0,04-ке дейінгі оқушылардың қалдық көруімен қолданылуы шамалы немесе мүлде жоқ, сол себептен кеңістікте бағдарлауда тактильді-есту әдісін басым пайдаланады. Ал көру өткірлігі 0,05-0,4 дейін нашар көретін оқушылар бағдарлауды үйрету кезінде көріп қабылдауды қолданады, кейбіреулерінде көру аумағы тар, кеңістіктік көру зақымдалған болуы мүмкін – яғни олар реттелетін визуалды жүктемені сақтау керек.
13. Сараланымдық жұмысты ұйымдастырудың шарты - күрделілігімен, танымдық қызығушылығымен, мұғалім тарапынан көмек сипатымен ерекшеленетін сараланған тапсырмаларды қолдана отырып, ұжымдық, топтық және жеке жұмыс болып табылады.
14. Коммуникативтік тәсілдеме әдептілік, ақ пейілділік, сыпайылық сезіміне негізделген тұлғааралық әрекеттестікті болжайды; сөздік қатынас процесінде білім алушылар оқу және іскерлік ынтымақтастық орнатады, ұстанымдарды үйлестіру және өзара мүдделерді ескеру негізінде ортақ шешім табады, құрдастарының пікірін құрметтейді.
15. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар мен GPS -навигацияны, мультимедиялық ресурстар мен бұқаралық ақпарат құралдарын, интерактивті тақталар мен тифлокомплексті қолдану оқу үдерісін жаңғыртуға және жандандыруға, сондай-ақ оқушылар мен мұғалімдер арасындағы ынтымақтастық пен қарым –қатынасты дамытуға ықпал етеді.
16. "Кеңістіктікте бағдарлау" пәні бойынша ең тиімді технологиялар мен оқыту әдістері: күнделікті өмірдің жағдайын модельдеу, ситуациялық рөлдік ойындар, тренингтер мен сауда, тұрмыстық және мәдени мекемелерге экскурсиялар; презентациялар.
17. Кеңістіктік бейнені қалыптастыру әдістемесі шартты түрде үш кезеңге бөлінеді, олардың әрқайсысы нақты міндет қояды:
1) бірінші кезеңде маршруттың бастапқы кеңістіктік бейнесі туралы түсінік беріледі: маршруттың негізгі объектілерінің орналасуы туралы жалпы түсінік (схема ретінде) жасалады; маршруттың бастапқы жері, соңы, маршруттың конфигурациясы, маршрутты құрайтын сегменттердің салыстырмалы ұзындығы туралы кеңістіктік кескін анықталады;
2) екінші кезеңде кеңістіктің тұтас бейнесі бөліктерге бөлініп, маршруттың әрбір бөлігі толығырақ зерттеледі;

3) со светоощущением;
4) с остаточным зрением на лучше видящем глазу 0,04 и ниже с переносимой коррекцией;
5) с остротой зрения 0,05-0,4 на лучше видящем глазу в условиях оптической коррекции.
Обучающиеся с остротой зрения в пределах от 0 до 0,04 с коррекцией очками на лучшем видящем глазу имеют незначительное остаточное зрение или совсем ничего не видят и используют тактильно-слуховой способ ориентирования в пространстве, наряду с этим, используют остаточное зрение при ориентировании и передвижении. Лица с остротой зрения от 0,05 до 0,4 с коррекцией стеклами на лучшем глазу относятся к группе слабовидящих - при обучении ориентировке они пользуются зрительным восприятием, однако зрительное восприятие при не полным, искаженным, у некоторых сужено поле зрения, нарушено пространственное зрение; они нуждаются в соблюдении регламентированной зрительнойнагрузке.
13. Условием организации дифференцированной работы является коллективная, групповая и индивидуальная работа с применением индивидуальных и дифференцированных заданий, которые различаются по сложности, по познавательным интересам, по характеру помощи со стороны учителя.
14. Коммуникативный подход предполагает межличностное взаимодействие, основанное на чувстве такта, доброжелательности, вежливости; в процессе речевого общения обучающиеся устанавливают учебное и деловое сотрудничество, находят общее решение на основе согласования позиций и учҰта взаимных интересов, уважают мнение сверстников.
15. Использование информационно-коммуникационных технологий и GPS навигации, мультимедийных ресурсов и средств массовой информации, интерактивных досок и тифлокомплекса способствует модернизации и активизации учебного процесса, а также сотрудничеству и общению между обучающимся и педагогом.
16. Наиболее эффективными технологиями и методами обучения по предмету "Пространственная ориентировка" являются: моделирование ситуации повседневной жизни, ситуативно-ролевые игры, тренинги и экскурсии в торговые, бытовые и культурные учреждения; презентации.
17. Методика формирования пространственного образа условно делится на три этапа, каждый из которых ставит конкретную задачу:
1) на первом этапе формируется первичный пространственный образ маршрута: создается общее представление (образ) о расположении маршрута на местности; определяется точка отсчета, конфигурация маршрута, пространственный образ об относительной длине отрезков, составляющих маршрут;
2) на втором этапе сложившийся обобщенный образ пространства дробится на части и каждый из участков маршрута изучается более подробно;

3) үшінші кезеңде маршруттың зерттелген бөліктері жинақталады да тұтас бейне болып қарастырылады.
18. "Кеңістіктікте бағдарлау" пәні бірнеше пәндер бойынша біліктіліктерін жетілдіруге ықпал ететін курс болып табылады: "География" - топографиялық дағдылардың дамуына; "Геометрия" - кеңістікті анықтайтын кеңістіктік және геометриялық терминдердің мағынасын анықтауына; "Мимика мен пантомимака" - вербальды және вербальды емес қарым-қатынас дағдыларын қалыптасуына; "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" - өзіне-өзі қызмет ету дағдыларын қолдануға; "Бейімделген дене тәрбиесі" - еркін қимыл-қозғалыс әрекеттірін үйлестіруді жетілдіруіне ықпал етеді.
19. Кеңістікті бағдарлау сабақтары рельефті-графикалық баспа құралдарымен, көпдеңгейлі демонстрациялық материалмен (үйлер мен ағаштардың үлгілері, автомобильдердің үлгілері, жол белгілері, бағдаршам) жабдықталған арнайы жабдықталған кеңседе өтеді; оптикалық құралдар (үлкейткіштер, дүрбілер, моноклдар), тифлотехникалық құралдар: тактильді жолдар, кілемдер, әр түрлі топырақты қораптар, әр түрлі мөлшердегі таяқшалар (пластмасса, металл, жиналмалы, телескопиялық, лазер, жарық, локатор); техникалық (электронды компас, лазер) және жарық локаторлары, (тифлокомплекс) жабдықталған арнайы кабинеттерде өтуі тиіс. Макеттер құрастыру кезінде "Ориентир" "Графика" құрылғылары қолданылады.
20. Білім алушылардың жетістіктерін бағалау сапалық-сипаттамалы сипатқа ие және оқытудың табыстылығын мониторингтеуге негізделеді. Оқыту нәтижесін үш деңгей бойынша қадағалауды көздейді:
1) меңгеріп алуға ұмтылады;
2) көмекпен меңгереді (ересек адам, құрдас);
3) жетекші құзыреттер бойынша дербес өзі меңгереді.
3-тарау. "Кеңістікте бағдарлау" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Кеңістікте бағдарлау" пәнінің мазмұны
21. "Кеңістікте бағдарлау" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 11-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
2) 12-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
22. "Кеңістікте бағдарлау" пәнінің мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Кеңістікте бағдарлауда сақталған талдағыштарды кешенді пайдалану";

3) на третьем этапе изученные части маршрута синтезируются в целостный адекватный пространственный образ. Ведущим методом организации учебного процесса является экскурсия.
18. Предмет "Пространственная ориентировка" является интегрированным курсом, который включает в себя знания из нескольких предметов: "Геграфия" - развитию топографических навыков; "Геометрия" – оперированию пространственно-геометрическими терминами, определяющими пространство; "Мимика и пантомимика" – развитию навыков вербальной и невербальной коммуникации; "Социально-бытовая ориентировка" – использованию навыков самообслуживания; "Адаптивная физкультура" – развитию координации движения.
19. Занятия по пространственной ориентировке проводятся в специально оборудованном кабинете, оснащҰнном рельефно-графическими печатными пособиями, разноуровневым демонстрационным материалом (макеты домов и деревьев, модели машин, дорожных знаков, светофоров); оптическими средствами (лупы, бинокли, монокли), тифлотехническими средствами: тактильными (дорожки, коврики, ящики с различным грунтом, трости разных размеров (пластиковые, металлические, складные, телескопические, лазерные, световые, локаторные); техническими (электронный компас, лазерные и световые локаторы, тифлокомплекс). При построении макетов используются приборы "Ориентир" "Графика".
20. Оценка достижений обучающихся имеет качественно-описательный эмоциональный характер (формировать правильное отношение к своим возможностям) и основывается на мониторинге успешности развития. Результативность обучения отслеживается по трҰм уровням и имеет описательный характер:
1) стремится овладеть;
2) владеет с помощью (взрослого, ровесника);
3) владеет самостоятельно по ведущим компетенциям.
Глава 3. Организация содержания предмета "Пространственная ориентировка"
Параграф 1. Содержание предмета "Пространственная ориентировка"
21. Объем учебной нагрузки по предмету "Пространственная ориентировка" составляет:
1) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 12 классе –1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
22. Содержание предмета "Пространственная ориентировка" включает следующие разделы:
1) "Комплексное использование сохранных анализаторов в пространственной ориентировке";

2) "Дұрыс жүру және денені тік ұстау";
3) "Алып жүрушімен бірге жүру";
4) "Жабық кеңістікте бағдарлау";
5) "Еркін кеңістікте бағдарлау";
6) "Қарым-қатынас мәдениеті".
23. "Кеңістікте бағдарлауда сақталған талдағыштарды кешенді пайдалану" бөлімі келесі бөлімшені қамтиды:
1) қалдық көру, сипап-сезу, есту, иіс сезімдерді пайдалану.
24. "Дұрыс жүру және денені тік ұстау" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) жүру кезінде денені тік ұстау;
2) ақ тростьің көмегімен жүру.
25. "Алып жүрушімен бірге жүру" бөлімі келесі бөлімшені қамтиды:
1) ересектермен және құрдастармен бірге жүру.
26. "Жабық кеңістікте бағдарлау" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) денсаулық сақтау объектілері;
2) әлеуметтік мақсаттағы мекемелер;
3) білім беру ұйымдары;
4) сауда және ойын-сауық мекемелері.
27. "Еркін кеңістікте бағдарлау" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) еркін кеңістіктің объектілері;
2) топографиялық дағдыларды дамыту;
3) жол қозғалыс ережелері;
4) көлік;
5) мен тұратын аймақ/қала;
6) спорт және ойын-сауық.
28. "Қарым-қатынас мәдениеті" бөлімі келесі бөлімшені қамтиды:
1) қарым-қатынастағы ұлттық мәдени құндылықтар.
29. 11-сыныпқа арналған "Кеңістікте бағдарлау" пәнінің базалық мазмұны:
кеңістікте бағдарлауда сақталған талдағыштарды кешенді пайдалану:
1) барикалық, бимануалды сипап сезу арқылы қабылдау;
2) сенсорлық эталондарды пайдалана алу;
3) дыбыстық сигналдар мен бағдаршамдарға бағдар;
4) тербелісті қабылдау арқылы кедергілерді анықтау;
5) иістерді жіктеу;
дұрыс жүру және денені тік ұстау:
1) әр түрлі қызмет түрлерінде денені тік ұстап жүрудің сақталуын бақылау;
2) "Навигация" қосымшаны пайдалана алу, онымен жүру;
3) ақ трость көмегімен баспалдақпен түсу және көтерілу, ақ трость көмегімен үй-жайға кіру және шығу;
алып жүрушімен бірге жүру:
1) алып жүрушімен қатынасу, алып жүрушінің қызметі, белгіленген пункттің негізгі бағдарларын дәл сипаттауға үйрету;
2) бірігіп кедергілерден өту, жол арқылы өту, көктайғақ, тар жол, бұрылыстар, түсу және көтерілу кезінде бірге жүру тәсілдері;
жабық кеңістікте бағдарлау:
1) ғимараттар үй-жайларының схемалары, жоспарлары;
2) объектілердің көкжиек жақтарына қатысты орналасуы;
3) негізгі қозғалыс маршруттарын талдау және сипаттау;
4) мектеп, үй, мекеме аумағында бағдарларды пайдалану;
5) тұрмыстық аспаптарды пайдалануды бағдарлау;
6) бейтаныс үй-жайларда: ауруханаларда, емханаларда, автовокзалдарда, кинотеатрларда, сұлулық салондарында, оқу ғимараттарында, азық-түлік дүкендерінде;
еркін кеңістікте бағдарлау:
1) "карта-жол" типі бойынша бағдарлау;
2) ауруханаларға, емханаларға, ЖОО-на, сұлулық салондарына, кафелерге дейін маршруттарды құру;

2) "Правильная ходьба и осанка";
3) "Ходьба с сопровождающим";
4) "Ориентировка в замкнутом пространстве";
5) "Ориентировка в свободном пространстве";
6) "Культура общения".
23. Раздел "Комплексное использование сохранных анализаторов в пространственной ориентировке" включает подраздел:
1) остаточное зрительное, тактильное, слуховое, обонятельное восприятие.
24. Раздел "Правильная ходьба и осанка" включает подразделы:
1) правильная осанка при ходьбе;
2) ходьба при помощи трости.
25. Раздел "Ходьба с сопровождающим" включает подраздел:
1) ходьба со взрослыми и сверстниками.
26. Раздел "Ориентировка в замкнутом пространстве" включает подразделы:
1) объекты здравоохранения;
2) учреждения социального назначения;
3) организации образования;
4) торговые и развлекательные учреждения.
27. Раздел "Ориентировка в свободном пространстве" включает подразделы:
1) объекты свободного пространства;
2) развитие топографических навыков;
3) правила дорожного движения;
4) транспорт;
5) местность/город в котором я живу;
6) спорт и развлечения.
28. Раздел "Культура общения" включает подраздел:
1) национальные культурные ценности в общении.
29. Базовое содержание предмета "Пространственная ориентировка" для 11 класса:
комплексное использование сохранных анализаторов в пространственной ориентировке:
1) барическое, бимануальное осязательное восприятие;
2) выделение сенсорных эталонов;
3) ориентир на звуковые маячки и светофоры;
4) определение препятствий посредством вибрационного восприятия;
5) классификация запахов;
правильная ходьба и осанка:
1) контроль за сохранением осанки в различных видах деятельности;
2) ходьба с навигацией;
3) спуск и подъем по лестнице при помощи трости, вход и выход из помещения при помощи трости;
ходьба с сопровождающим:
1) общение с сопровождающим, функции сопровождающего, учить точно описывать основные ориентиры пункта назначения;
2) приемы совместной ходьбы при преодолении препятствий, переходе через проезжую часть, при гололеде, узкой дорожке, поворотах, спуске и подъеме;
ориентировка в замкнутом пространстве:
1) планы помещений зданий;
2) расположение объектов относительно сторон горизонта;
3) анализ и описание основных маршрутов передвижения;
4) использование ориентиров на территории школы, дома, учреждений;
5) ориентировка в использовании бытовых приборов;
6) ориентировка в незнакомых помещениях: больницах, поликлиниках, автовокзалах, кинотеатрах, салонах красоты, в учебных зданиях, продуктовых магазинах;
ориентировка в свободном пространстве:
1) развитие ориентировки по типу "карта-путь";
2) выстраивание маршрутов до больницы, поликлиники, вузов, салонов красоты, кафе;

3) макро - және микро- кеңістік туралы, онда бір-біріне және өз денесіне қатысты заттар мен объектілердің орналасуы туралы түсініктер;
4) үй-жайлардың макеттерімен және сызбаларымен, жекелеген маршруттармен, шағын аудандар мен елді мекендердің сызбаларымен жұмыс істеу;
5) қалыптасқан топографиялық көріністерді жоспарға ауыстыруды үйрену: үй-жайлардың, маршруттардың, зерттелген кеңістіктің сызбаларын құру.
6) көзі көрмейтін және нашар көретін адамдарды бағдарлауды ескере отырып, жол қозғалысы ережелері;
7) қалалық көлік маршруттарын зерделеу;
8) әртүрлі көлік түрлерінің алғашқы және соңғы аялдамаларында, негізгі маршруттардың қиылысу аялдамаларында бағдарлау;
9) магистральдардың, көшелердің орналасуы;
10) жол қиылыстарының түрлері;
11) жол қозғалысы ережелері;
12) яндекс-таксиді пайдалану дағдылары;
13) ғимараттардың, ескерткіштердің әртүрлілігі: спорт жарыстары өткізілетін үй-жайлар;
14) театрлар мен кинотеатрлар;
15) сауда үйлері;
16) тамақтану пункттері, саябақтар, серуендеу маршруттары;
17) көру қабілеті зақымдалғанадамдардың өміріндегі спорт, спорттық және ойын-сауық іс-шаралары, ареналар, спорт алаңдары, спорт жарыстарындағы мінез-құлық ережелері, параолимпиадалық спорт түрлері.
қарым-қатынас мәдениеті:
18) әр түрлі жағдайлардағы сөйлеу этикеті.
30. 12-сыныпқа арналған "Кеңістікте бағдарлау" пәнінің базалық мазмұны:
кеңістікте бағдарлауда сақталған талдағыштарды кешенді пайдалану:
1) барикалық, бимануалды сипап сезу арқылы қабылдау;
2) сенсорлық эталондарды бөлу;
3) дыбыстық маяктар мен бағдаршамдарға бағдар;
4) тербелісті қабылдау арқылы кедергілерді анықтау;
5) иістерді жіктеу;
дұрыс жүру және денені тік ұстау:
1) әр түрлі қызмет түрлерінде денені тік ұстап жүрудің сақталуын бақылау;
2) ғимарат ішінде бағдарлау;
3) навигациямен жүру;
4) ақ трость көмегімен баспалдақпен түсу және көтерілу, ақ трость көмегімен үй-жайға кіру және шығу;
алып жүрушімен бірге жүру:
1) алып жүрушінің қызметі, онымен қарым-қатынас жасау;
2) белгіленген пункттің негізгі бағдарларын дәл сипаттауға үйрету;
3) бірігіп кедергілерден өту, жол арқылы өту, көктайғақ, тар жол, бұрылыстар, түсу және көтерілу кезінде бірге жүру тәсілдері;
жабық кеңістікте бағдарлау:
1) ғимараттар үй-жайларының жоспарлары;
2) объектілердің көкжиек жақтарына қатысты орналасуы;
3) негізгі қозғалыс бағыттарын талдау және сипаттау;
4) мектеп, ЖОО, колледж, үй, әлеуметтік мақсаттағы мекемелер, сауда орталықтар аумағында бағдарларды пайдалану;
5) тұрмыстық аспаптарды пайдалануды бағдарлау;
6) бейтаныс үй-жайларда: ауруханаларда, емханаларда, автовокзалдарда, кинотеатрларда, сұлулық салондарында бағдарлау;

3) представления о макро- и микро-пространстве, расположение в нҰм предметов и объектов относительно друг друга и собственного тела;
4) работа с макетами и схемами помещений, отдельными маршрутами, схемами микрорайонов и населенных пунктов;
5) учить переносить сформированные топографические представления на план: составлять схемы помещений, маршрутов, изученного пространства;
6) правила дорожного движения с учетом ориентировки незрячих и слабовидящих;
7) изучение маршрутов городского транспорта;
8) ориентировка на начальной и конечной остановках различных видов транспорта, остановках пересечения основных маршрутов;
9) расположение магистралей, улиц;
10) виды перекрестков;
11) правила дорожного движения;
12) навыки пользования Яндекс-такси;
13) разновидности зданий, памятников: помещения, где проводятся спортивные соревнования;
14) театры и кинотеатры;
15) торговые дома;
16) пункты питания, парки, прогулочные маршруты;
17) спорт в жизни лиц с нарушением зрения, спортивные и досуговые мероприятия, арены, спортплощадки, правила поведения на спортивных соревнованиях, параолимпийские виды спорта;
18) культура общения: речевой этикет в различных ситуациях.
30. Базовое содержание предмета "Пространственная ориентировка" для 12 класса:
комплексное использование сохранных анализаторов в пространственной ориентировке:
1) барическое, бимануальное осязательное восприятие;
2) выделение сенсорных эталонов;
3) ориентир на звуковые маячки и светофоры;
4) определение препятствий посредством вибрационного восприятия;
5) классификация запахов;
правильная ходьба и осанка:
1) контроль за сохранением осанки в различных видах деятельности;
2) ориентировка внутри здания;
3) ходьба с навигацией;
4) спуск и подъем по лестнице при помощи трости, вход и выход из помещения при помощи трости;
ходьба с сопровождающим:
1) функции сопровождающего, ходьба с сопровождающим;
2) общение с ним;
3) учить точно описывать основные ориентиры пункта назначения;
4) приемы совместной ходьбы при преодолении препятствий, переходе через дорогу, при гололеде, узкой дорожке, поворотах, спуске и подъеме;
ориентировка в замкнутом пространстве:
1) планы помещений зданий;
2) расположение объектов относительно сторон горизонта;
3) анализ и описание основных маршрутов передвижения;
4) использование ориентиров на территории школы, вуза, колледжа, дома, учреждений социального назначения, ТЦР;
5) ориентировка в использовании бытовых приборов;
6) ориентировка в незнакомых помещениях: больницах, поликлиниках, автовокзалах, кинотеатрах, салонах красоты;

7) қоғамдық орындарда өзін-өзі ұстау мәдениеті;
8) іскерлік қарым-қатынас дағдылары;
9) оқу ғимараттарында бағдарлау;
10) сатып алу;
11) қазақ ұлттық асханасы, азық-түлік дүкендері.
еркін кеңістікте бағдарлау:
1) "карта-жол" типі бойынша бағдарлауды дамыту;
2) ауруханаларға, емханаларға, ЖОО-на, колледждерге сұлулық салондарына, кафелерге дейін маршруттарды құру;
3) макро- және микро-кеңістікпен жұмыс істеу, онда бір-біріне және өз денесіне қатысты заттар мен объектілердің орналасуы;
4) үй-жайлардың макеттерімен және сызбаларымен, жекелеген маршруттармен, шағын аудандар мен елді мекендердің сызбаларымен жұмыс істеу;
5) қалыптасқан топографиялық көріністерді жоспарға ауыстыруды үйрету: үй-жайлардың, маршруттардың, зерттелген кеңістіктің сызбаларын құру;
6) көзі көрмейтін және нашар көретін адамдарды бағдарлауды ескере отырып, жол қозғалысы ережелері;
7) қалалық көлік маршруттарын зерделеу;
8) әртүрлі көлік түрлерінің алғашқы және соңғы аялдамаларында, негізгі маршруттардың қиылысу аялдамаларында бағдарлау;
9) магистральдардың, көшелердің орналасуы;
10) жол қиылысы түрлері;
11) жол қозғалысы ережелері;
12) Яндекс-такси, Индрайвер, Уберді пайдалану дағдылары;
13) ғимараттардың, ескерткіштердің әртүрлілігі: спорт жарыстары өткізілетін үй-жайлар;
14) театрлар мен кинотеатрлар;
15) сауда үйлері;
16) тамақтану пункттері, саябақтар, серуендеу маршруттары;
17) көру қабілеті зақымдалғанадамдардың өміріндегі спорт, спорттық және ойын-сауық іс-шаралары, ареналар, спорт алаңдары, спорт жарыстарындағы мінез-құлық ережелері, параолимпиадалық спорт түрлері.
18 ) қарым-қатынас мәдениеті: әр түрлі жағдайлардағы сөйлеу этикеті.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
31. Әр сыныпқа арналған бағдарламада оқыту мақсаттары кодталған. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімшені, төртінші сан – оқыту мақсатының нөмірленуін білдіреді. Мысалы: 11.2.1.3 кодында "11" – бұл сынып, "2.1" – бөлімше, "3" - оқыту мақсатының нөмірленуі.
32. Мақсаттар жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) 1-бөлім "Сақталған талдағыштарды кешенді пайдалану":
1-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
1.1. Қалдық көру, сипап-сезу, есту, иіс сезімдерді пайдалану
11.1.1.1 қоршаған болмыс объектілерін зерттеу үшін сақталған (барикалық, бимануалды, есту) талдағыштарды пайдалана алу;
11.1.1.2 қалдық көру кезінде өзіңің визуалды қабылдауыңың жеткіліксіздігін түсіну;
11.1.1.3 жарық пен көлеңкені қолдана отырып, қауіпсіз қозғалу дағдыларын меңгеру;
11.1.1.4 қоршаған ортаға тән дыбыстар мен иістердің көмегімен кеңістікті талдай алу;
1.1.1.5 практикалық бағытта бұлшықет, есту қабілетін қолдану;

7) культура поведения в общественных местах;
8) навыки делового общения;
9) ориентировка в учебных зданиях;
10) покупки;
11) казахская национальная кухня, продуктовые магазины.
ориентировка в свободном пространстве:
1) развитие ориентировки по типу "карта-путь";
2) выстраивание маршрутов до больницы, поликлиники, вузов, колледжей салонов красоты, кафе;
3) работа с макро- и микро-пространством, расположение в нҰм предметов и объектов относительно друг друга и собственного тела;
4) работа с макетами и схемами помещений, отдельными маршрутами, схемами микрорайонов и населенных пунктов;
5) учить переносить сформированные топографические представления на план: составлять схемы помещений, маршрутов, изученного пространства;
6) правила дорожного движения с учетом ориентировки незрячих и слабовидящих;
7) изучение маршрутов городского транспорта;
8) ориентировка на начальной и конечной остановках различных видов транспорта, остановках пересечения основных маршрутов;
9) расположение магистралей, улиц;
10) виды перекрестков;
11) правила дорожного движения;
12) навыки пользования "Яндекс-такси", "Индрайвер", "Убер";
13) разновидности зданий, памятников: помещения, где проводятся спортивные соревнования;
14) театры и кинотеатры;
15) торговые дома;
16) пункты питания, парки, прогулочные маршруты;
17) спорт в жизни лиц с нарушением зрения, спортивные и досуговые мероприятия, арены, спортплощадки, правила поведения на спортивных соревнованиях, параолимпийские виды спорта;
18) культура общения: речевой этикет в различных ситуациях.
Параграф 2. Система целей обучения
31. Цели обучения в Программе для каждого класса представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третьи числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию учебной цели. Например: в кодировке 11.2.1.3, "11" – это класс, "2.1" – подраздел, "3" – нумерация учебной цели.
32. Ожидаемые результаты по системе целей:
1) раздел 1 "Комплекное использование сохранных анализаторов":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
1.1. Остаточное зрительное, тактильное, слуховое, обонятельное восприятие
11.1.1.1 использовать сохранные анализаторы (барическое, бимануальное, слуховое) для обследования объектов окружающей действительности;
11.1.1.2 понимать несовершенство собственного зрительного восприятия при остаточном зрении;
11.1.1.3 владеть навыками безопасного передвижения, используя светотени;
11.1.1.4 анализировать пространство с помощью характерных звуков и запахов окружающей среды;
11.1.1.5 использовать мышечное, слуховое восприятие в практической ориентировке;

11.1.1.6 кедергілерді тербелісті қабылдау арқылы анықтауға болатындығын түсіну
12.1.1.1 полисенсорлық ақпаратты практикалық бағдарлауда пайдалана алу
12.1.1.2 қалдық көру кезінде өзіңің визуалды қабылдауыңың жеткіліксіздігін түсіну;
12.1.1.3 көру қабілетінің жеткіліксіздігін өтеу дағдыларын меңгеру;
12.1.1.4 жарық пен көлеңкені қолдана отырып, қауіпсіз қозғалу дағдыларын меңгеру;
12.1.1.5 қоршаған ортаға тән дыбыстар мен иістердің көмегімен кеңістікті талдау;
12.1.1.6 практикалық бағытта бұлшықет, есту қабілетін қолдана білу;
12.1.1.7 кедергілерді тербелісті қабылдау арқылы анықтау
2) 2-бөлім "Дұрыс жүру және денені тік ұстау":
2-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
2.1. Дұрыс жүру және денені тік ұстау
11.2.1.1 бүкірейіп жүрудің сәнсіз екенін түсіну;
11.2.1.2 жүру кезінде және басқа да іс-қимылдар кезінде өз денесін тік ұстауды бақылау;
11.2.1.3 бүкірейіп жүрудің алдын алу үшін арналған жаттығуларды білу және орындау;
11.2.1.4 смартфондағы "Навигация" қосымшасын пайдалану
12.2.1.1 адамның басқалардың эстетикалық қабылдауы үшін денені тік ұстап жүрудің маңыздылығын және оның өмір саласына тиімсіз әсерін түсіну;
12.2.1.2 денені тік ұстап жүру және басқа да іс-қимылдар кезінде өзін-өзі бақылауды жүзеге асыру;
12.2.1.3 бүкірейіп жүрудің алдын алу үшін жаттығулар жасау;
12.2.1.4 навигациямен жүру дағдыларын меңгеру
2.2. Ақ тростьтің көмегімен жүру
11.2.2.1 ақ тростьтың түрлерін тану, белгілі бір іс-қимылда өзіңіз үшін ең оңтайлысын ерекшелеу;
11.2.2.2 ақ тростьты таңдау дағдыларын меңгеру (жоғарғы ұшы қолтық асты аймағы, төменгі ұшы еденге дейін);
11.2.2.3 ақ тростьтың көмегімен жол жабындарын (асфальт, плитка, тас, шөп және т.б.), құлама, айналма жолдарын анықтау;
11.2.2.4 ақ тростьтың көмегімен жиектастар, арықтар, бұталар, ағаштар түріндегі кедергілерді тану, олардан өте білу
12.2.2.1 ақ тростьті таңдай алу (жоғарғы ұшы қолтық асты аймағы, төменгі ұшы еденге дейін);
12.2.2.2 өзіне Gov/kz әлеуметтік қызметтер порталынан ақ тростьты таңдау және тапсырыс беру;
12.2.2.3 ақ трость көмегімен жол жабындарын (асфальт, плитка, тас, шөп және т.б.), құлама, айналма жолдарын, ғимараттарға өту жолдарын анықтау;
12.2.2.4 ақ тростьтың көмегімен жиектастар, арықтар, бұталар, ағаштар түріндегі кедергілерді тану, олардан өте білу
3) 3-бөлім "Алып жүрушімен бірге жүру":
3-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
3.1. Ересектермен және құрдастармен бірге жүру
11.3.1.1 алып жүрушінің көмегін қабылдай алу, онымен әдептілікті сақтап қарым-қатынасу;
11.3.1.2 бірге серуендеу кезінде өз қалауын түсіндіре білу, баратын жердің негізгі бағдарларын дәл сипаттау;

11.1.1.6 понимать, что можно определять препятствия с помощью вибрационного восприятия
12.1.1.1 использовать полисенсорную информацию в практической ориентировке;
12.1.1.2 понимать несовершенство собственного зрительного восприятия при остаточном зрении;
12.1.1.3 владеть навыками компенсации недостаточного зрительного восприятия;
12.1.1.4 владеть навыками безопасного передвижения, используя светотени;
12.1.1.5 анализировать пространство с помощью характерных звуков и запахов окружающей среды;
12.1.1.6 использовать мышечное, слуховое восприятие в практической ориентировке;
12.1.1.7 определять препятствия с помощью вибрационного восприятия
2) раздел 2 "Правильная ходьба и осанка":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
2.1. Правильная ходьба и осанка
11.2.1.1 понимать этетическое и оздоравливающее значение правильной осанки;
11.2.1.2 контролировать собственную осанку при ходьбе и других видах деятельности;
11.2.1.3 знать и выполнять упражнения на профилактику сутулости;
11.2.1.4 использовать приложения "Навигация" в смартфоне
12.2.1.1 понимать значение правильной осанки для эстетического восприятия человека окружающими и влянии этого на сферы жизни;
12.2.1.2 осуществлять самоконтроль за осанкой при ходьбе и других видах деятельности;
12.2.1.3 выполнять упражнения на профилактику сутулости;
12.2.1.4 владеть навыками ходьбы с навигацией
2.2. Ходьба при помощи трости
11.2.2.1 распознавать виды белых тростей выделять наиболее оптимальную для себя в определенной деятельности;
11.2.2.2 владеть навыками индивидуального подбора трости (верхний конец под мышечную область, нижний конец до пола);
11.2.2.3 распознавать при помощи трости дорожные покрытия (асфальт, плитка, камень, трава), съезды, объезды;
11.2.2.4 распознавать при помощи трости препятствия в виде бордюров, арыков, кустарников, деревьев, уметь преодолевать их
12.2.2.1 владеть навыками индивидуального подбора трости (верхний конец под мышечную область , нижний конец до пола;
12.2.2.2 подбирать себе и заказывать трость на портале социальных услуг Gov/kz;
12.2.2.3 распознавать при помощи трости дорожные покрытия (асфальт, плитка, камень, трава), съезды, объезды, проходы к зданиям;
12.2.2.4 распознавать при помощи трости препятствия в виде бордюров, арыков, кустарников, деревьев, уметь преодолевать их
3) раздел 3 "Ходьба с сопровождающим":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
3.1. Ходьба со взрослым и сверстниками
11.3.1.1 принимать помощь сопровождающего, обращаться с ним вежливо с соблюдением этических норм;
11.3.1.2 уметь объяснить свои предпочтения при совместной ходьбе, точно описывать основные ориентиры пункта назначения;

11.3.1.3 кедергілерден өту, жолды, тар жолды кесіп өту, түсу және көтерілу кезінде кезекшімен бірігіп жүре алу
12.3.1.1 алып жүрушінің функцияларын түсіну, қажет болған жағдайда оған жүгіну;
12.3.1.2 белгіленген пункттің негізгі бағдарларын дәл, нақты сипаттай білу;
12.3.1.3 кедергілерден өту, жол арқылы өту, көктайғақ, тар жол, бұрылыстар, түсу және көтерілу кезінде бірге жүру тәсілдерін игеру;
12.3.1.4 қозғалыс кезінде бірлескен қызметті үйлестіру;
12.3.1.5 әдеп нормаларын сақтай отырып, алып жүрушімен қатынасу
4) 4-бөлім "Жабық кеңістікте бағдарлау":
4-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
4.1. Денсаулық сақтау объектілері
11.4.1.1 жақын жерде орналасқан денсаулық сақтау объектілерін білу;
11.4.1.2 "карта-жол" типі бойынша емханаға/ ауруханаға/ дәріханаға маршрут құру;
11.4.1.3 емхана ішіндегі жүрудің негізгі маршруттарын білу: тіркеу бөлімі, дәрігерлер, талдауға арналған зертханалар, рентген және т.б.;
11.4.1.4 емхана ішінде қозғалу кезінде тактильді жолды пайдалану;
11.4.1.5 қажет болған жағдайда көмек сұрай білу
12.4.1.1 жақын жерде орналасқан денсаулық сақтау объектілерін білу
12.4.1.2 "карта-жол" типі бойынша емханаға/ ауруханаға/ дәріханаға маршрут құру;
12.4.1.3 емхана ішіндегі жүрудің негізгі маршруттарын құру: тіркеу бөлімі, дәрігерлер, талдауға арналған зертханалар, рентген және т.б.;
12.4.1.4 емхана ішінде қозғалу кезінде тактильді жолды пайдалану;
12.4.1.5 қажет болған жағдайда көмек сұрай білу;
12.4.1.6 емхана/ аурухана/дәріхана ішінде өздігінен бағдарлау
4.2. Әлеуметтік мақсаттағы мекемелер
11.4.2.1 жақын жерде орналасқан әлеуметтік мақсаттағы объектілерді (ХҚКО, оңалту орталықтарын) білу;
11.4.2.2 ХҚКО-да қандай қызмет түрлерін алуға болатынын түсіну;
11.4.2.3 әлеуметтік мақсаттағы объектіге бармас бұрын "карта-жол" типі бойынша маршрут құру;
11.4.2.4 үй-жай ішінде қозғалу кезінде тактильді жолды пайдалану;
11.4.2.5 қажет болған жағдайда көмек сұрай білу
12.4.2.1 жақын жерде орналасқан әлеуметтік мақсаттағы объектілерді (ХҚКО, оңалту орталықтарын) білу;
12.4.2.2 ХҚКО-да қандай қызмет түрлерін алуға болатынын түсіну;
12.4.2.3 қашықтықтан анықтама алу, құжаттарды рәсімдеу үшін Egov/kz қосымшасын пайдалану;
12.4.2.4 әлеуметтік мақсаттағы объектіге бармас бұрын "карта-жол" типі бойынша маршрут құру;
12.4.2.5 үй-жай ішінде қозғалу кезінде тактильді жолды пайдалану;
12.4.2.6 қажет болған жағдайда көмек сұрай білу
4.3. Білім беру ұйымдары

11.3.1.3 ходить с сопровождающим при преодолении препятствий, переходе через дорогу, узкой дорожке, спуске и подъеме
12.3.1.1 понимать функции сопровождающего, обращаться к нему в случае необходимости;
12.3.1.2 уметь точно, конкретно описать основные ориентиры пункта назначения;
12.3.1.3 владеть приемами совместной ходьбы при преодолении препятствий, переходе через дорогу, при гололеде, узкой дорожке, поворотах, спуске и подъеме;
12.3.1.4 уметь координировать совместную деятельность во время передвижения;
12.3.1.5 общаться с сопровождающим с соблюдением этических норм
4) раздел 4 "Ориентировка в замкнутом пространстве":
таблица 4
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
4.1. Объекты здравоохранения
11.4.1.1 знать объекты здравоохранения, находящиеся поблизости;
11.4.1.2 выстраивать маршрут по типу "карта-путь" до поликлиники/ больницы/аптеки;
11.4.1.3 знать основные маршруты следования внутри поликлиники: регистратура, врачи, лаборатории для анализов, рентген;
11.4.1.4 использовать тактильную дорожку при передвижении внутри поликлиники;
11.4.1.5 уметь обратиться за помощью в случае необходимости
12.4.1.1 знать объекты здравоохранения;
12.4.1.2 выстраивать маршрут по типу "карта-путь" до поликлиники/ больницы/аптеки;
12.4.1.3 выстраивать основные маршруты следования внутри поликлинники: регистратура, врачи, лаборатории для анализов, рентген;
12.4.1.4 использовать тактильную дорожку при передвижении внутри поликлиники;
12.4.1.5 уметь обратиться за помощью в случае необходимости;
12.4.1.6 самостоятельно ориентироваться внутри поликлиники/больницы/аптеки
4.2. Учреждения социального назначения
11.4.2.1 называть объекты социального назначения (ЦОНы, реабилитационные центры), находящиеся поблизости;
11.4.2.2 называть какие виды услуг можно получить в ЦОНе;
11.4.2.3 перед посещением объекта социального назначения выстраивать маршрут по типу "карта-путь";
11.4.2.4 использовать тактильную дорожку при передвижении внутри помещения;
11.4.2.5 уметь обратиться за помощью в случае необходимости
12.4.2.1 называть объекты социального назначения (ЦОНы, реабилитационные центры), находящиеся поблизости;
12.4.2.2 называть какие виды услуг можно получить в ЦОНе;
12.4.2.3 использовать приложение Egov/kz для получения справок, оформления документов дистанционно;
12.4.2.4 перед посещением объекта социального назначения выстраивать маршрут по типу "карта-путь";
12.4.2.5 использовать тактильную дорожку при передвижении внутри помещения;
12.4.2.6 уметь обратиться за помощью в случае необходимости
4.3. Организации образования

11.4.3.1 қызықтыратын білім беру ұйымдары (колледждер, ЖОО) туралы ақпаратты таба білу;
11.4.3.2 білім беру ұйымының сайтында көзі көрмейтіндер (дыбыстау) немесе нашар көретіндер (үлкейтілген қаріп) үшін бейімделуді бар болған жағдайда пайдалану;
11.4.3.3 білім беру ұйымдарына бармас бұрын "карта-жол" типі бойынша маршрут құру және оған дейінгі маршрутты игеру;
11.4.3.5 үй-жай ішінде қозғалу кезінде тактильді жолды пайдалану;
11.4.3.6 қажет болған жағдайда көмек сұрай білу
12.4.3.1 қызықтыратын білім беру ұйымдары (колледждер, ЖОО) туралы ақпаратты таба білу;
12.4.3.2 білім беру ұйымының сайтында көзі көрмейтіндер (дыбыстау) немесе нашар көретіндер (үлкейтілген қаріп) үшін бейімделуді бар болған жағдайда пайдалану;
12.4.3.3 құжаттарды қашықтықтан тапсыру үшін ұйымдардың сайттарын немесе Egov/kz қосымшасын пайдалану;
12.4.3.4 білім беру ұйымдарына бармас бұрын "карта-жол" типі бойынша маршрут құру және оған дейінгі маршрутты игеру;
12.4.3.5 үй-жай ішінде қозғалу кезінде тактильді жолды пайдалану;
12.4.3.6 қажет болған жағдайда көмек сұрай білу
4.4. Сауда және ойын-сауық мекемелері
11.4.4.1 сауда, ойын-сауық орталықтарының функцияларын түсіну;
11.4.4.2 сауда ойын-сауық орталықтарындағы негізгі бағдарларды білу: қанша кіру-шығу есіктері бар, паркингке, көшеге шығу есіктері, қабаттар саны, эскалаторлардың, фуд-кордтардың, дүкендердің орналасуы;
11.4.4.3 сауда ойын-сауық мекемелерінде жақсы бағдарлау үшін айналма қозғалыспен (соның ішінде азық-түлік дүкендерінде) жүру жақсы екенін түсіну;
11.4.4.4 сауда ойын-сауық мекемелеріне бармас бұрын "карта-жол" типі бойынша маршрут құру және маршрутты игеру;
11.4.4.5 үй-жай ішінде қозғалу кезінде тактильді жолды пайдалану;
11.4.4.6 қажет болған жағдайда көмек сұрай білу
11.4.4.1 сауда, ойын-сауық орталықтарының функцияларын түсіну;
11.4.4.2 сауда ойын-сауық орталықтарындағы негізгі бағдарларды білу: қанша кіру-шығу есіктері бар, паркингке, көшеге шығу есіктері, қабаттар саны, эскалаторлардың, фуд-кордтардың, дүкендердің орналасуы;
11.4.4.3 сауда ойын-сауық мекемелерінде жақсы бағдарлау үшін айналма қозғалыспен (соның ішінде азық-түлік дүкендерінде) жүру жақсы екенін түсіну;
11.4.4.4 сауда ойын-сауық мекемелеріне бармас бұрын "карта-жол" типі бойынша маршрут құру және маршрутты игеру;
11.4.4.5 үй-жай ішінде қозғалу кезінде тактильді жолды пайдалану;
11.4.4.6 қажет болған жағдайда көмек сұрай білу;
12.4.4.7 сауда ойын-сауық орталықтарында өздігінен бағдарлау
5) 5-бөлім "Еркін кеңістікте бағдарлау":
5-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
5.1. Еркін кеңістіктің объектілері

11.4.3.1 уметь находить информацию об интересующих организациях образования (колледжи, вузы);
11.4.3.2 на сайте организации образования при наличии использовать адаптацию для незрячих (озвучивание) или слабовидящих (укрупненный шрифт);
11.4.3.3 перед посещением организации образования выстраивать маршрут по типу "карта-путь" и освоение маршрута до него;
11.4.3.5 использовать тактильную дорожку при передвижении внутри помещения;
11.4.3.6 уметь обратиться за помощью в случае необходимости
12.4.3.1 уметь находить информацию об интересующих организациях образования (колледжи, вузы);
12.4.3.2 на сайте организации образования при наличии использовать адаптацию для незрячих (озвучивание) или слабовидящих (укрупненный шрифт);
12.4.3.3 использовать сайты организаций или приложение Egov/kz для подачи документов дистанционно;
12.4.3.4 перед посещением организации образования выстраивать маршрут по типу "карта-путь" и освоение маршрута до него;
12.4.3.5 использовать тактильную дорожку при передвижении внутри помещения;
12.4.3.6 уметь обратиться за помощью в случае необходимости
4.4. Торговые и развлекательные учреждения
11.4.4.1 понимать функции торговых, развлекательных центров;
11.4.4.2 знать основные ориентиры в торгово-развлекательных центрах: сколько входов-выходов, выходы на паркинг, на улицу, этажность, расположение экскалаторов, фуд-кордов , магазинов;
11.4.4.3 понимать, что для лучшей ориентации в ТЦР лучше двигаться по круговой (в том числе продуктовых магазинах);
11.4.4.4 перед посещением ТРЦ выстраивать маршрут по типу "карта-путь" и освоение маршрута;
11.4.4.5 использовать тактильную дорожку при передвижении внутри помещения;
11.4.4.6 уметь обратиться за помощью в случае необходимости
12.4.4.1 понимать функции торговых, развлекательных центров;
12.4.4.2 знать основные ориентиры в торгово-развлекательных центрах: сколько входов-выходов, выходы на паркинг, на улицу, этажность, расположение экскалаторов, фуд-кордов , магазинов;
12.4.4.3 понимать, что для лучшей ориентации в ТЦР лучше двигаться по круговой (в том числе продуктовых магазинах);
12.4.4.4 перед посещением ТРЦ выстраивать маршрут по типу "карта-путь" и освоение маршрута;
12.4.4.5 использовать тактильную дорожку при передвижении внутри помещения;
12.4.4.6 уметь обратиться за помощью в случае необходимости;
12.4.4.7 самостоятельно ориентироваться в торговых-развлекательных центрах
5) раздел 5 "Ориентировка в свободном пространстве":
таблица 5
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
5.1. Объекты свободного пространства

11.5.1.1 еркін кеңістік объектілері: аудандар, шағын аудандар, магистральдар, көшелер, олардың қиылыстары, жол түйістері, жол айрықтары, көпірлер туралы ақпаратты талдау және жинақтау;
11.5.1.2 бейтаныс жерлерде: авто-теміржол вокзалдарында, әуежайларда, сұлулық салондарында, кафелерде, мейрамханаларда, саябақтарда, табиғатта және т.б. бағдарлау кезінде алдыңғы тәжірибені пайдалана алу
12.5.1.1 еркін кеңістік объектілері: аудандар, шағын аудандар, магистральдар, көшелер, олардың қиылысуы, жол айрықтары, көпірлер туралы тұтас түсінікке ие болу;
12.5.1.2 бейтаныс жерлерде: авто-теміржол вокзалдарында, әуежайларда, сұлулық салондарында, кафелерде, мейрамханаларда, саябақтарда, табиғатта және т.б. бағдарлау кезінде алдыңғы тәжірибені проекциялау
5.2. Топографиялық дағдыларды дамыту
11.5.2.1 кез-келген ғимарат/маршрут/ аймақ сызбаға ауыстырылуы мүмкін екенін түсіну;
11.5.2.2 сызбалармен, үй-жайлар, маршруттар, аймақ, қала карталарымен жұмыс істей білу;
11.5.2.3 зерттелген кеңістіктің үй-жайларының, маршруттарының сызбаларын жасау;
12.5.2.4 белгілі бір маршрут сызбасының презентациясын дербес өзі дайындау
12.5.2.1. кез-келген ғимарат/маршрут/ аймақ сызбаға ауыстырылуы мүмкін екенін түсіну;
12.5.2.2 сызбалармен, үй-жайлар, маршруттар, аймақ, қала карталарымен жұмыс істей білу;
12.5.2.3 зерттелген кеңістіктің үй-жайларының, маршруттарының сызбаларын жасау;
12.5.2.4 белгілі бір маршрут сызбасының презентациясын дербес өзі дайындау
5.3. Жол қозғалыс ережелері
11.5.3.1 көзі көрмейтіндерді және нашар көретіндерді бағдарлауды ескере отырып, жол қозғалысының негізгі ережелерін сақтау;
11.5.3.2 жол қозғалысы ережелерін бұзғаны үшін құқықтық жауапкершілікті сезіну;
11.5.3.3 жол-көлік оқиғасы кезіндегі жүріс-тұрыстың негізгі тактикасын білу
12.5.3.1 көрмейтіндердің және нашар көретіндердің бағдарлауын ескере отырып, жол қозғалысының негізгі ережелерін сақтау;
12.5.3.2 жол қозғалысы ережелерін бұзғаны үшін құқықтық жауапкершілікті сезіну;
12.5.3.3 жол-көлік оқиғасы кезіндегі жүріс-тұрыстың негізгі тактикасын білу
5.4. Көлік
11.5.4.1 қоғамдық көліктің қажетті маршруттарын білу және оларды қозғалыс кезінде пайдалану;
11.5.4.2 бағдарларды қолдану: жол ұзындығы, дыбыстар, аялдамалар саны, бұрылыстар, диктордың түсініктемелері;
11.5.4.3 әртүрлі көлік түрлерінің (автобус, троллейбус, метро) алғашқы және соңғы аялдамаларында бағдарлай білу;
11.5.4.4 негізгі маршруттардың қиылысу аялдамаларында бағдарлай білу және көліктен шығу кезінде аялдаманы анықтау;
11.5.4.5 Яндекс-такси, Убер; Индрайверді және т.б. пайдалану дағдыларына ие болу;

11.5.1.1 анализировать и обобщать информацию об объектах свободного пространства: районы, микрорайоны, магистрали, улицы, их пересечения, перекрестки, развязки, мосты;
11.5.1.2 использовать предыдущий опыт при ориентировании в незнакомых местах: авто- железнодорожных вокзалах, аэропортах, салонах красоты, кафе, ресторанах, парках, на природе и т.п.
12.5.1.1 иметь целостное представление об объектах свободного пространства: районы, микрорайоны, магистрали, улицы, их пересечения, развязки, мосты;
12.5.1.2 проецировать предыдущий опыт при ориентировании в незнакомых местах: авто- железнодорожных вокзалах, аэропортах, салонах красоты, кафе, ресторанах, парках, на природе и т.п.
5.2. Развитие топографических навыков
11.5.2.1 понимать, что любое здание/маршрут/ местность будет перенесено на схему;
11.5.2.2 уметь работать со схемами, картами помещений, маршрутов, местности, города;
11.5.2.3 составлять схемы помещений, маршрутов изученного пространства
12.5.2.1.понимать, что любое здание/маршрут/ местность будет перенесено на схему;
12.5.2.2 уметь работать со схемами, картами помещений, маршрутов, местности, города;
12.5.2.3 составлять схемы помещений, маршрутов изученного пространства;
12.5.2.4 самостоятельно готовить презентацию схемы определенной местности
5.3. Правила дорожного движения
11.5.3.1 знать и соблюдать основные правила дорожного движения с учетом ориентировки незрячих и слабовидящих;
11.5.3.2 осознавать правовую ответственность на нарушение правил дорожного движения;
11.5.3.3 знать основные тактики поведения при дорожно-транспортном произшествии
12.5.3.1 соблюдать основные правила дорожного движения с учетом ориентировки незрячих и слабовидящих;
12.5.3.2 осознавать правовую ответственность на нарушение правил дорожного движения;
12.5.3.3 знать и выполнять основные тактики поведения при дорожно-транспортном произшествии
5.4. Транспорт
11.5.4.1 знать необходимые маршруты общественного транспорта и пользоваться ими при передвижении;
11.5.4.2 использовать ориентиры: протяженность пути, звуки, количество остановок, повороты, комментарии диктора;
11.5.4.3 уметь ориентироваться на начальной и конечной остановках различных видов транспорта (автобус, троллейбус, метро);
11.5.4.4 уметь ориентироваться на остановках пересечения основных маршрутов и определять остановку при выходе из транспорта;
11.5.4.5 иметь навыки пользования Яндекс-такси, Убер; Индрайвер и т.п.;

11.5.4.6 қажет болған жағдайда көмек сұрай білу
12.5.4.1 қоғамдық көліктің қажетті маршруттарын пайдалану;
12.5.4.2 бағдарларды қолдану: жол ұзындығы, дыбыстар, аялдамалар саны, бұрылыстар, диктордың түсініктемелері;
12.5.4.3 әртүрлі көлік түрлерінің (автобус, троллейбус, метро) алғашқы және соңғы аялдамаларында бағдарлай білу;
12.5.4.4 негізгі маршруттардың қиылысу аялдамаларында бағдарлай білу және көліктен шығу кезінде аялдаманы анықтау;
12.5.4.5 Яндекс-такси, Убер; Индрайверді және т.б. пайдалану дағдыларына ие болу;
12.5.4.6 қажет болған жағдайда көмек сұрай білу
5.5. Мен тұратын аймақ/қала
11.5.5.1 тұрғылықты аймақ туралы толық түсінікке ие болу: мен тұратын ауыл/қала, негізгі магистральдар, көшелер, елді мекен орталығы, негізгі көрнекі жерлер (саябақтар, ескерткіштер, өзен, көпірлер, білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік мақсаттағы ұйымдардың ғимараттары, дүкендер, кафелер);
11.5.5.2 тұрғылықты аймақтағы қозғалыстың негізгі маршруттарында еркін бағдарлау: мектеп, үй, көршілер, емхана;
11.5.5.3 бейтаныс жерлерде: саябақтарда, табиғатта, экскурсияларда бағдарлау кезінде өткен бағдарлау тәжірибесін қолдана білу
12.5.5.1 тұрғылықты аймақ туралы толық түсінікке ие болу: мен тұратын ауыл/қала, негізгі магистральдар, көшелер, елді мекен орталығы, негізгі көрнекі жерлер (саябақтар, ескерткіштер, өзен, көпірлер, білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік мақсаттағы ұйымдардың ғимараттары, дүкендер, кафелер);
12.5.5.2 тұрғылықты аймақтағы қозғалыстың негізгі маршруттарында еркін бағдарлау: мектеп, үй, көршілер, емхана;
12.5.5.3 бейтаныс жерлерде: саябақтарда, табиғатта, экскурсияларда бағдарлау кезінде таныс жерде өткен бағдарлау тәжірибесін пайдалану
5.6. Спорт және ойын-сауық
11.5.6.1 адам өміріндегі спорт дене шынықтыруының маңыздылығын түсіну;
11.5.6.2 спорт түрлері, параолимпиада спорт түрлері, еркін уақытты өткізудің басқа да нысандары туралы тұтас түсінікке ие болу;
11.5.6.3 спорт жарыстары өткізілетін үй-жайлардың ерекшеліктерін, жүріс-тұрыс және қауіпсіздік ережелерін білу және түсіну;
11.5.6.4 спорт алаңдарының мақсатын, жабдықтардың түрлерін, пайдалану ережелерін білу, спорттық іс-шараларға қатысу;
11.5.6.5 негізгі серуендеу маршруттарын құру
12.5.6.1 адам өміріндегі спорт дене шынықтыруының маңыздылығын түсіну;
12.5.6.2 спорт түрлері, параолимпиада спорт түрлері, еркін уақытты өткізудің басқа да нысандары туралы тұтас түсінікке ие болу;
12.5.6.3 спорт жарыстары өткізілетін жерде ережелерді, жүріс-тұрыс және қауіпсіздік ережелерін сақтау;
12.5.6.4 спорт алаңдарының мақсатын, жабдықтардың түрлерін, пайдалану ережелерін білу, спорттық іс-шараларға қатысу;

11.5.4.6 уметь обратиться за помощью в случае необходимости
12.5.4.1 использовать необходимые маршруты общественного транспорта;
12.5.4.2 использовать ориентиры: протяженность пути, звуки, количество остановок, повороты, комментарии диктора;
12.5.4.3 уметь ориентироваться на начальной и конечной остановках различных видов транспорта (автобус, троллейбус, метро);
12.5.4.4 уметь ориентироваться на остановках пересечения основных маршрутов и определять остановку при выходе из транспорта;
12.5.4.5 иметь навыки пользования Яндекс-такси, Убер; Индрайвер и т.п.;
12.5.4.6 уметь обратиться за помощью в случае необходимости
5.5. Местность/ город в котором я живу
11.5.5.1 иметь целостное представление о местности проживания: аул/город в котором я живу, основные магистрали, улицы, центр местности, основные достопримечательности (парки, памятники, речка, мосты, здания организаций образования, здравоохранения, социального назначения, магазины, кафе);
11.5.5.2 свободно ориентироваться в основных маршрутах передвижения в местности проживания: школа, дом, соседи, поликлиника;
11.5.5.3 использовать опыт ориентирования в знакомой местности при ориентировании в незнакомых местах: парках, на природе, экскурсиях
12.5.5.1 иметь целостное представление о местности проживания: аул/город в котором я живу, основные магистрали, улицы, центр местности, основные достопримечательности (парки, памятники, речка, мосты, здания организаций образования, здравоохранения, социального назначения, магазины, кафе);
12.5.5.2 свободно ориентироваться в основных маршрутах передвижения в местности проживания: школа, дом, соседи, поликлиника;
12.5.5.3 использовать опыт ориентирования в знакомой местности при ориентировании в незнакомых местах: парках, на природе, экскурсиях
5.6. Спорт и развлечения
11.5.6.1 понимать значение физкультуры спорта в жизни людей;
11.5.6.2 иметь целостное представление о видах спорта, о параолимпийских видах спорта, других формах досуга;
11.5.6.3 знать и понимать особенности помещений, где проводятся спортивные соревнования, правилах поведения и безопасности;
11.5.6.4 знать назначение спортплощадок, виды оборудования, правила пользования, участие в спортивных мероприятиях;
11.5.6.5 выстраивать основные прогулочные маршруты
12.5.6.1 понимать значение физкультуры спорта в жизни людей;
12.5.6.2 иметь целостное представление о видах спорта, о параолимпийских видах спорта, других формах досуга;
12.5.6.3 соблюдать правила поведения и безопасности, на площадках где проводятся спортивные соревнования;
12.5.6.4 знать назначение спортплощадок, виды оборудования, правила пользования, участие в спортивных мероприятиях;

12.5.6.5 негізгі серуендеу маршруттарын құру;
12.5.6.6 ойын-сауық, спорттық іс-шараларды ұйымдастыра білу
6) 6-бөлім "Қарым-қатынас мәдениеті":
6-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
6.1. Қарым-қатынастағы ұлттық мәдени құндылықтар
11.6.1.1 қоғамдық орындарда: театрда, кинотеатрларда, музей залдарында, кітапханада және т.б. әдеп нормаларын сақтау;
11.6.1.2 үлкендермен және құрдастармен, қызмет көрсететін персоналмен әдепті және сыпайы сөйлесу
12.6.1.1 қоғамдық орындарда әдеп ережелерін сақтау;
12.6.1.2 қазақ халқының салт-дәстүрін, мінез-құлық мәдениетін ұстану
33. Осы бағдарлама қосымшаға сәйкес көру қабілеті зақымдалған(көрмейтін және нашар көретін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 11-12 сыныптары үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасына ұзақ мерзімді жоспар негізінде іске асырылады.
Ұзақ мерзімді жоспарда әрбір бөлімде жүзеге асырылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
34. Бөлім мен тақырыптарды зерттеуге арналған сағаттарды бөлу мұғалімнің қалауы бойынша беріледі.
Параграф 3. Көру қабілеті зақымдалған (көрмейтін, нашар көретін) білім алушыларға арналған жалпы орта білім беру деңгейінің 11 - 12 сыныптары үшін "Кеңістікте бағдарлау" пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 11-сынып:
1-кесте
Бөлім
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Сақталған талдағыштарды кешенді пайдалану
1.1. Қалдық көру, сипап-сезу, есту, иіс сезімдерді пайдалану
11.1.1.1 қоршаған болмыс объектілерін зерттеу үшін сақталған (барикалық, бимануалды, есту) талдағыштарды пайдалана алу;
11.1.1.2 қалдық көру кезінде өзіңің визуалды қабылдауыңың жеткіліксіздігін түсіну;
11.1.1.3 жарық пен көлеңкені қолдана отырып, қауіпсіз қозғалу
2. Дұрыс жүру және денені тік ұстау
2.1. Дұрыс жүру және денені тік ұстау
11.2.1.1 бүкірейіп жүрудің сәнсіз екенін түсіну;
11.2.1.2 жүру кезінде және басқа да іс-қимылдар кезінде өз денесін тік ұстауды бақылау;
11.2.1.3 бүкірейіп жүрудің алдын алу үшін
2.2. Ақ тростьтің көмегімен жүру
11.2.2.1 ақ тростьтың түрлерін тану, белгілі бір іс-қимылда өзіңіз үшін ең оңтайлысын ерекшелеу;
11.2.2.2 ақ тростьты таңдау дағдыларын меңгеру (жоғарғы ұшы қолтық асты аймағы, төменгі ұшы еденге дейін);
11.2.2.3 ақ тростьтың көмегімен жол жабындарын (асфальт, плитка, тас, шөп және т.б.), құлама, айналма жолдарын анықтау
3. Алып жүрушімен бірге жүру
3.1. Ересектермен және құрдастармен бірге жүру
11.3.1.1 алып жүрушінің көмегін қабылдай алу, онымен әдептілікті сақтап қарым-қатынасу;

12.5.6.5 выстраивать основные прогулочные маршруты;
12.5.6.6 иметь навыки организации досуговых, спортивных мероприятий
6) раздел "Культура общения":
таблица 6
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
6.1. Национальные культурные ценности в общении
11.6.1.1 соблюдать этические нормы поведения в общественных местах: театре кинотеатрах, залах музея, библиотеке;
11.5.1.2 тактично и вежливо вести себя во время разговора со старшими и сверстниками, обслуживающим персоналом
12.6.1.1 соблюдать правила этикета в общественных местах;
12.6.1.2 соблюдать традиции и обычаи казахского народа; культуру поведения
33. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по предмету "Пространственная ориентировка" для обучающихся с нарушением зрения (незрячие, слабовидящие) 11-12 классов уровня общего среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
34. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Пространственная ориентировка" для обучающихся (незрячие и слабовидящие) 11 - 12 классов уровня общего среднего образования
1) 11 класс:
таблица 1
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Комплексное использование сохранных анализаторов
1.1. Остаточное зрительное, тактильное, слуховое, обонятельное восприятие
11.1.1.1 использовать сохранные анализаторы (барическое, бимануальное, слуховое) для обследования объектов окружающей действительности;
11.1.1.2 понимать несовершенство собственного зрительного восприятия при остаточном зрении;
11.1.1.3 владеть навыками безопасного передвижения, используя светотени
2. Правильная ходьба и осанка
2.2. Правильная ходьба и осанка
11.2.1.1 понимать этетическое и оздоравливающее значение правильной осанки;
11.2.1.2 контролировать собственную осанку при ходьбе и других видах деятельности;
11.2.1.3 знать и выполнять упражнения на профилактику сутулости
2.2. Ходьба при помощи трости
11.2.2.1 распознавать виды белых тростей выделять наиболее оптимальную для себя в определенной деятельности;
11.2.2.2 владеть навыками индивидуального подбора трости (верхний конец под мышечную область, нижний конец до пола);
11.2.2.3 распознавать при помощи трости дорожные покрытия (асфальт, плитка, камень, трава), съезды, объезды
3. Ходьба с сопровождающим
3.1. Ходьба со взрослым и сверстниками
11.3.1.1 принимать помощь сопровождающего, обращаться с ним вежливо с соблюдением этических норм;

11.3.1.2 бірге серуендеу кезінде өз қалауын түсіндіре білу, баратын жердің негізгі бағдарларын дәл сипаттау;
4. Жабық кеңістікте бағдарлау
4.1. Денсаулық сақтау объектілері
11.4.1.1 жақын жерде орналасқан денсаулық сақтау объектілерін білу;
11.4.1.2 "карта-жол" типі бойынша емханаға / ауруханаға / дәріханаға маршрут құру
4.2. Әлеуметтік мақсаттағы мекемелер
11.4.2.1 жақын жерде орналасқан әлеуметтік мақсаттағы объектілерді (ХҚКО, оңалту орталықтарын) білу;
11.4.2.2 ХҚКО-да қандай қызмет түрлерін алуға болатынын түсіну;
11.4.2.3 әлеуметтік мақсаттағы объектіге бармас бұрын "карта-жол" типі бойынша маршрут құру
4.3. Білім беру ұйымдары
11.4.3.1 қызықтыратын білім беру ұйымдары (колледждер, ЖОО) туралы ақпаратты таба білу;
11.4.3.2 білім беру ұйымының сайтында көзі көрмейтіндер (дыбыстау) немесе нашар көретіндер (үлкейтілген қаріп) үшін бейімделуді бар болған жағдайда пайдалану
5. Еркін кеңістікте бағдарлау
5.1. Еркін кеңістіктің объектілері
11.5.1.1 еркін кеңістік объектілері: аудандар, шағын аудандар, магистральдар, көшелер, олардың қиылыстары, жол түйістері, жол айрықтары, көпірлер туралы ақпаратты талдау және жинақтау;
11.5.1.2 бейтаныс жерлерде: авто-теміржол вокзалдарында, әуежайларда, сұлулық салондарында, кафелерде, мейрамханаларда, саябақтарда, табиғатта және т.б. бағдарлау кезінде алдыңғы тәжірибені пайдалана алу
5.3. Жол қозғалыс ережелері
11.5.3.1 көзі көрмейтіндерді және нашар көретіндерді бағдарлауды ескере отырып, жол қозғалысының негізгі ережелерін сақтау;
11.5.3.2 жол қозғалысы ережелерін бұзғаны үшін құқықтық жауапкершілікті сезіну
6. Қарым-қатынас мәдениеті
6.1. Қарым-қатынастағы ұлттық мәдени құндылықтар
11.6.1.1 қоғамдық орындарда: театрда, кинотеатрларда, музей залдарында, кітапханада және т.б. әдеп нормаларын сақтау
2-тоқсан
1. Сақталған талдағыштарды кешенді пайдалану
1.1. Қалдық көру, сипап-сезу, есту, иіс сезімдерді пайдалану
11.1.1.1 қоршаған болмыс объектілерін зерттеу үшін сақталған (барикалық, бимануалды, есту) талдағыштарды пайдалана алу;
11.1.1.4 қоршаған ортаға тән дыбыстар мен иістердің көмегімен кеңістікті талдай алу;
11.1.1.5 практикалық бағытта бұлшықет, есту қабілетін қолдану
2. Дұрыс жүру және денені тік ұстау
2.1. Дұрыс жүру және денені тік ұстау
11.2.1.2 жүру кезінде және басқа да іс-қимылдар кезінде өз денесін тік ұстауды бақылау;
11.2.1.3 бүкірейіп жүрудің алдын алу үшін арналған жаттығуларды білу және орындау
2.2. Ақ тростьтің көмегімен жүру
11.2.2.2 ақ тростьты таңдау дағдыларын меңгеру (жоғарғы ұшы қолтық асты аймағы, төменгі ұшы еденге дейін);

11.3.1.2 уметь объяснить свои предпочтения при совместной ходьбе, точно описывать основные ориентиры пункта назначения;
4. Ориентировка в замкнутом пространстве
4.1. Объекты здравоохранения
11.4.1.1 знать объекты здравоохранения, находящиеся поблизости;
11.4.1.2 выстраивать маршрут по типу "карта-путь" до поликлиники/больницы/аптеки
4.2. Учреждения социального назначения
11.4.2.1 знать объекты социального назначения (ЦОНы, реабилитационные центры), находящиеся поблизости;
11.4.2.2 понимать какие виды услуг можно получить в ЦОНе;
11.4.2.3 перед посещением объекта социального назначения выстраивать маршрут по типу "карта-путь"
4.3. Организации образования
11.4.3.1 уметь находить информацию об интересующих организациях образования (колледжи, вузы);
11.4.3.2 на сайте организации образования при наличии использовать адаптацию для незрячих (озвучивание) или слабовидящих (укрупненный шрифт)
5. Ориентировка в свободном пространстве
5.1. Объекты свободного пространства
11.5.1.1 анализировать и обобщать информацию об объектах свободного пространства: районы, микрорайоны, магистрали, улицы, их пересечения, перекрестки, развязки, мосты;
11.5.1.2 использовать предыдущий опыт при ориентировании в незнакомых местах: авто- железнодорожных вокзалах, аэропортах, салонах красоты, кафе, ресторанах, парках, на природе и т.п.
5.3. Правила дорожного движения
11.5.3.1 знать и соблюдать основные правила дорожного движения с учетом ориентировки незрячих и слабовидящих;
11.5.3.2 осознавать правовую ответственность на нарушение правил дорожного движения
6. Культура общения
6.1. Национальные культурные ценности в общении
11.6.1.1 соблюдать этические нормы поведения в общественных местах: театре кинотеатрах, залах музея, библиотеке.
2 четверть
1. Комплексное использование сохранных анализаторов
1.1. Остаточное зрительное, тактильное, слуховое, обонятельное восприятие
11.1.1.1 использовать сохранные анализаторы (барическое, бимануальное, слуховое) для обследования объектов окружающей действительности;
11.1.1.4 анализировать пространство с помощью характерных звуков и запахов окружающей среды;
11.1.1.5 использовать мышечное, слуховое восприятие в практической ориентировке
2. Правильная ходьба и осанка
2.1. Правильная ходьба и осанка
11.2.1.2 контролировать собственную осанку при ходьбе и других видах деятельности;
11.2.1.3 знать и выполнять упражнения на профилактику сутулости
2.2. Ходьба при помощи трости
11.2.2.2 владеть навыками индивидуального подбора трости (верхний конец под мышечную область, нижний конец до пола);

12.5.4.2 бағдарларды қолдану: жол ұзындығы, дыбыстар, аялдамалар саны, бұрылыстар, диктордың түсініктемелері
5.5. Мен тұратын аймақ/қала
12.5.5.2 тұрғылықты аймақтағы қозғалыстың негізгі маршруттарында еркін бағдарлау: мектеп, үй, көршілер, емхана;
12.5.5.3 бейтаныс жерлерде: саябақтарда, табиғатта, экскурсияларда бағдарлау кезінде таныс жерде өткен бағдарлау тәжірибесін пайдалану
5.6. Спорт және ойын-сауық
12.5.6.3 спорт жарыстары өткізілетін жерде ережелерді, жүріс-тұрыс және қауіпсіздік ережелерін сақтау
6. Қарым-қатынас мәдениеті
6.1. Қарым-қатынастағы ұлттық мәдени құндылықтар
12.6.1.1 қоғамдық орындарда әдеп ережелерін сақтау;
12.6.1.2 қазақ халқының салт-дәстүрін, мінез-құлық мәдениетін ұстану
Ескерту:
1) бір тоқсан ішіндегі оқыту мақсаттары сөйлеу қызметінің түрлері бойынша біріктіріледі;
2) ұсынылған ұзақ мерзімді жоспар ұлгі ретінде, оқушылардың оқу материалды игеру қарқынына байланысты мұғалім өзгертулер енгізе алады;
3) барлық оқу мақсаттарын концентрлік тәсілмен іске асыру ұсынылады: әрбір мақсат келесі тоқсанда кеңейтілген және/немесе күрделенген сөйлеу материалында тереңдете отырып қайталанады.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 6 қарашадағы
№ 327 бұйрығына
34-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы "03" сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
388 - қосымша
Көру қабілеті зақымдалған (көрмейтін, нашар көретін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 11 - 12 сыныптары үшін "Мимика және пантомимиканы дамыту" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Мимика және пантомимиканы дамыту" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бағдарлама мақсаты – адами өзара қарым-қатынас өнері туралы, өзіне деген, құрбыларына, ересек адамдарға қатысты эмоционалды-уәждемелік ұстанымдары туралы жүйелі білімді қалыптастыру; сонымен бірге тұлғалық дамуына септігін тигізетін, қоғамдағы адекватты тәртіп үшін қажетті коммуникативті дағдыларды, біліктілікті және тәжірибені меңгерту.

12.5.4.2 использовать ориентиры: протяженность пути, звуки, количество остановок, повороты, комментарии диктора
5.5. Местность/город в котором я живу
12.5.5.2 свободно ориентироваться в основных маршрутах передвижения в местности проживания: школа, дом, соседи, поликлиника;
12.5.5.3 использовать опыт ориентирования в знакомой местности при ориентировании в незнакомых местах: парках, на природе, экскурсиях
5.6 .Спорт и развлечения
12.5.6.3 соблюдать правила поведения и безопасности , на площадках где проводятся спортивные соревнования
6.Культура общения
6.1. Национальные культурные ценности в общении
12.6.1.1 соблюдать правила этикета в общественных местах;
12.6.1.2 соблюдать традиции и обычаи казахского народа; культуру поведения
Примечание:
3) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
4) данный долгосрочный план носит рекомендательный характер, учитель сам в зависимости от темпа усвоения материала обучающимися может вносить изменения по собственному усмотрению;
3) все учебные цели рекомендуется реализовывать концентрическим способом: повторять с последующим углублением в каждой последующей четверти на расширенном и/или усложненном речевом материале.
Приложение 34 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 6 ноября 2024 года № 327
Приложение 388 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 03 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Развитие мимики и пантомимики" для обучающихся с нарушением зрения (незрячие, слабовидящие) 11-12 классов уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Развитие мимики и пантомимики" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель Программы – формирование системы знаний об искусстве человеческих взаимоотношений, эмоционально-мотивационных установок по отношению к себе, сверстникам, взрослым людям; приобретение коммуникативных навыков, умения и опыта, необходимых для адекватного поведения в обществе.

3. Бағдарлама міндеттері:
1) әңгімелесушінің эмоционалды жай-күйін қабылдауы мен өзінің сезімін білдіруін дамыту;
2) адамға қажетті мимиканы, мәнерлі қимылдарды, жесттер мен дене қалыптарын қабылдау және өздігінен жасау біліктілігін жетілдіру;
3) өзіндегі, әңгімелесушідегі, әдеби шағарма кейіпкеріндегі эмоциональды жай-күйін сөзбен сипаттау және олардың сыртқы көріністерін сипаттау дағдыларын дамыту;
4) қарым-қатынасқа деген және айналадағы адамдарға қызығушылығын дамыту;
5) өзінің тәртібі мен айналадағы адамдардың істерін сыртқы көріністері бойынша талдау арқылы өзін реттеу, өзін бақылау және адекватты бағалау іс-әрекетінің негіздерін қалыптастыру;
6) айналадағыларға деген өзара құрмет, өзара сенім және басқаларға жан ашу сезімін дамыту;
7) қарым-қатынастың вербалді және вербалді емес құралдарының көмегімен еркін практикалық іс-әрекетте мәдени тәртіптің қалыптасқан дағдыларын қолдану.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
4. Айналадағы шынайлықты көру арқылы дистанты (қашықтықта) қабылдау мүмкіндігінен айрылған және орын толтыру тәсілдеріне үйретілмеген балаларда эмоциялар, мимика, жесттер мен пантомимика туралы түсініктері беріксіз, көмескі болады, мұның барлығы тұлға аралық қарым-қатынасты, кейін әлеуметтенуді де едәуір дәрежеде қиындатады, балалар өзара әрекеттесудің түрлі жағдаятында өздерін адекватсыз жиі ұстайды, оны дұрыс бағаламайды, бұл балалар арасындағы байланыстың тоқтауына немесе ұзақтығының аз болуына әкеп соғады.
5. Бағдарлама пәннің мақсаттар жүйесімен өзара байланысы мен өзара шарттылығына негізделген тәрбиелеу мен оқытудың біртұтастығы қағидасын іске асыруды қамтамасыз етеді.
6. Бағдарлама көру қабілеті зақымдалған білім алушының коммуникативтік, танымдық және әлеуметтік тұрғыдағы белсенділігін оның компенсаторлық мүмкіндіктерін, әдістемелік тәсілдер мен оқытудың арнайы техникалық құралдарын пайдалану арқылы дамытуға мүмкіндік береді.
7. Көру қабілеті зақымдалған білім алушылардың сенсорлық көру депривация жағдайындағы таным іс-әрекетінің ерекшелігін ескере отырып, қарым-қатынастың вербальді және вербалсіз құралдарын дамыту процесін мақсатқа бағытталған түрде басқаруды қарастырады.
8. "Мимика және пантомимиканы дамыту" коррекциялық пәнін оқыту көру қабілеті зақымдалған білім алушыларды әлеуметтік ортаға, белсенді тілдік ортаға барынша енгізуді, оның қимыл-қозғалыс әрекетін жетілдіруді, эмоциональді тонусын түзетуді қамтамасыз етуге,оқу іс-әрекетінің бастапқы кезеңдерін, яғни бағдар беру кезеңін, өзін бақылау мен өзін бағалау кезеңін қалыптастыруға, оқу-танымдық іс-әрекетінің түрткісін жақсартуға мүмкіндік береді.

3. Задачи Программы:
1) развивать понимание эмоционального состояния собеседника и умение выразить собственные чувства;
2) совершенствовать умения воспринимать и воспроизводить мимику, выразительные движения, жесты и позы, используемые человеком в процессе общения;
3) развивать умение словесно описывать эмоциональное состояние и характеризовать его внешнее проявление у себя, у собеседника, персонажа литературного произведения;
4) развивать интерес к общению, к окружающим людям;
5) совершенствовать навыки регуляции и оценки собственного поведения, а также анализа поведения и поступков окружающих людей;
6) развивать чувство взаимоуважения, доверия и сопереживания окружающим людям;
7) использовать навыки культурного поведения и общения в свободной практической деятельности при помощи вербальных и невербальных средств общения.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. У обучающихся, лишенных возможности зрительного дистантного восприятия окружающей действительности наблюдаются неточные представления об эмоциях, мимике, жестах и пантомимике, что в значительной степени затрудняет межличностное общение, а в дальнейшем и их социализацию. Обучающиеся часто неадекватно реагируют на различные ситуации во взаимодействии и неправильно их оценивают, что приводит к прекращению контактов или малой их продолжительности.
5. Развитие мимики и пантомимики обучающихся с нарушением зрения основано на реализации принципа единства воспитания и обучения.
6. Программа предмета позволяет развивать активность обучающегося с нарушением зрения в коммуникативной, познавательной и социальной сферах посредством максимального использования их компенсаторных возможностей, специальных методических приемов и технических средств обучения.
7. В процессе обучения осуществляется целенаправленное управление процессом развития у обучающихся с нарушением зрения невербальных и вербальных средств общения с учетом особенностей познавательной деятельности в условиях сенсорной зрительной депривации.
8. На занятиях по предмету "Развитие мимики и пантомимики" обеспечивается максимальное погружение обучающихся в социальное окружение, активную речевую среду, стимулируется двигательная активность, что позволяет повышать эмоциональный тонус, учебно-познавательную мотивацию, формировать продуктивное межличностное общение в смешанных коллективах.

9. Көру қабілеті зақымдалған түлғаларды оқыту құндылыққа бағытталған, жеке тұлғаға бағытталған, іс-әрекеттік, дифференциальді және коммуникативті тұрғылар негізінде жүзеге асады.
10. Оқытудағы құндылыққа бағытталған тәсілі – бұл белгілі құндылық тұрғысынан оқу-іс-әрекетін ұйымдастыру мен орындау, оның нәтижесін алу және қолдану тәсілі. Құндылыққа бағытталған оқу процесі білім алушы тұлғасындағы құндылықтар жүйесін мақсатты түрде қалыптастырады. Құндылық бағыттары – бұл тұлғаның өз іс-әрекетінің бағыты ретінде белгілі құндылықтарды таңдай білу қабілеті (құндылықтарда бағдарлай білуі), оларды өзіндік әлеуметтік маңызды құндылықтар ретінде ұғынып, қабылдай алуы.
11. Жеке тұлғаға бағытталған тәсіл. Жеке тұлғаға бағытталған тәсілдеменің мақсаты оқу процесін дараландыру, білім алушы тұлғасын оқыту кезінде үйлесімді қалыптастыру мен жан-жақты дамыту, білім алушының психикалық, дене дамуының дара ерекшеліктерін ескере отырып, оның шығармашылық әлеуетін, компенсаторлық мүмкіндіктерін ескере отырып, мінез-құлқының қажеттілігі мен уәждемесін толық ашу болып табылады.
12. Әрекеттік тәсіл. Өзінің білім алуының мақсаттарын өздігінен белгілей алуы, таным іс-әрекетінің жаңа міндеттерін өзі үшін айқындап қоюы, бағдарлау мен ұтқырлық іс-әрекетіндегі өзінің уәждемесі мен қызығушылығын дамыту, мимикада ыммен, еріксіз қалыпта, эмоциялармен еріктік әсерінен болатын экспрессивті қозғалыстарды, дене қозғалыстарды дамыту; мақсатқа жету жолын (алтернативті) өздігінен жоспарлай білуі, бағдарлау мен ұтқырлықтағы оқу және танымдық міндеттерін шешудің тиімді тәсілдерін таңдай алуы; өзінің әрекетін жоспарланған нәтижелерге сәйкестендіре білуі, нәтижеге жету барысында өзінің іс-әрекетін бақылауға алуы, ұсынылған шарт пен талаптар аясында әрекет ету тәсілдерін анықтауы, бағдарлау мен ұтқырлыққа байланысты өзгермелі жағдаятқа сәйкес өз әрекетін реттеуі, оқу міндеттерінің дұрыс орындалуы мен оны шешудегі өзінің мүмкіндіктерін бағалай алуы.
13. Дифференциалді тәсілі балалардың психофизикалық даму деңгейіне, көру жағдайын, қабылдау тәсіліне (тактильді, көру, есту) байланысты дифференциалді тапсырмаларын пайдалануды ұйғарады және арнайы жұмыс формалары мен әдістемелерін, төлтума оқулықтарын, көрнекі құралдарын (пиктограммалар, сюжеттік суреттер), тифлотехниканы қолдануды, сынып пен топтың сыйымдылығын азайтуды және жеке-топшада оқыту әдістемелерін қамтиды.
14 Коммуникативті тәсіл. Коммуникативті тәсілдемеге сәйкес оқу процесіне келесі дағдыларды қалыптастыруға ықпал ететін тапсырмалар кіреді:
1) мұғаліммен, құрбыларымен ынтымақтасқан және бірлескен оқу іс-әрекетін ұйымдастыру біліктілігін қалыптастыру;

9. Обучение осуществляется на основе ценностно-ориентированного, личностно-ориентированного, деятельностного, дифференцированного и коммуникативного подходов.
10. Ценностно-ориентированный подход в обучении – способ организации и выполнения учебной деятельности, получения и использования ее результатов с позиций определенных ценностей. Ценностно-ориентированный учебный процесс целенаправленно формирует систему ценностей личности обучающегося, способность осознать и воспринять их как собственные социально значимые ценности.
11. Личностно-ориентированный подход. Целью личностно-ориентированного подхода является индивидуализация учебного процесса, гармоничное формирование и всестороннее развитие личности обучающегося в учебном процессе, полное раскрытие его творческих сил с учетом его индивидуальных особенностей психического и физического развития учащегося, потребностей и мотивов поведения с учетом компенсаторных возможностей.
12. Деятельностный подход. Умение самостоятельно определять цели своего обучения, ставить и формулировать для себя новые задачи, познавательной деятельности, развивать в мимике, в жестах, в позах непроизвольные экспрессивные движения, обусловленные эмоциями, и произвольные телодвижения; умение самостоятельно проявлять импульсы подсознания для передачи особенности языка телодвижений, осознанно выбирать наиболее эффективные способы проявления эмоциональных состояний в ориентировании общения и мобильности; умение оценивать правильность выполнения поставленной задачи, собственные возможности ее решения.
13. Дифференцированный подход в обучении подразумевает применение дифференцированных заданий в зависимости от уровня психофизического развития, состояния зрения, способа восприятия (тактильный, зрительный, слуховой) и включает применение специальных форм и методов работы с обучающимися, наглядных пособий (пиктограммы, сюжетные картинки), использование тифлотехники, уменьшение наполняемости классов и групп, применение методики индивидуально-подгруппового обучения.
14. Коммуникативный подход. В соответствии с коммуникативным подходом в процесс обучения включаются задания, способствующие формированию таких умений как:
1) организовывать учебное и социальное сотрудничество, совместную деятельность с учителем и сверстниками;

2) балалардың жеке және топта жұмыс істеу, ұстанымдары мен қызығушылықтарын ескеру негізінде дау-дамайдың шешімін табу;
3) өз пікірін тұжырымдау, дәлелдеу және қорғау;
4) өз сезімін, ойын, қажеттілігін білдіру үшін, өз іс-әрекетін жоспарлау және реттеу үшін коммуникативті міндеттерге сәйкес сөйлеу тілі құралдарын саналы түрде қолдана білу дағдыларын дамыту;
5) өз қызметін жоспарлау және реттеу.
15. Ойын арқылы оқыту. Негізгі әдістемелік тәсілдер ретінде драматизация және театрландыру әдістері, ойын-қойылымдары қолданылады, рөлдік, жағдаяттық, жаттығу мен тренингтерде көрініс табады.
16. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды бағдарлау мен ұтқырлық аумағында қолдану құзыреттілігін қалыптастыру мен дамыту: мультимедиялық ресурстарды пайдалану; интернеттен мәліметтер мен ақпараттарды іздеу; оқытудың белсенді түрлерін техникалық тұрғыдан қолдау үшін интерактивті тақталарды пайдалану; білім алушылармен, мұғалімдермен жұмыс істеу үшін байланыс арналары бойынша ынтымақтастық, қарым-қатынас және ақпаратпен алмасу үшін электронды байланыстарды қолдану, онлайн форумдарына, оқытудың виртуалді ортасына қатысу.
17. Оқу іс-әрекетінің негізгі түрлері:
1) оқу, әңгімелесу, талқылау, мазмұндау, мәнерлеп сөйлеу, талдау, көрсету, демонстрациялау;
2) импровизация ойындары, ережелері бар ойындар, сюжетті ойындар, дидактикалық және театрланған ойындар, драматизация ойындары;
3) қойылым үзінділерін (этюдтарды), жаттығуларды, бейнефильмдерді, миниатюраларды, пьесаларды, театрландырылған қойылымдарды көру және талдау;
4) иллюстрацияларды, муляждарды, бедерлі портреттерді, сурет нысаналарын және сюжетті картиналарды (көру қалдығы кезінде) қарастыру және талдау;
5) психогимнастикалық жаттығулар мен ойындар;
6) ертегітерапия, арттерапия, музыкотерапия, кинезитерапия, креативті ойын элементтері бар ойындар;
7) тыныстау, көру, саусақ, мимикалық гимнастикалары;
8) жалпы моториканы дамыту үшін динамикалық үзілістер.
18. Сабақтың құрылымдық компоненттері:
1) 1-кезең – бұлшық ет тырысуын жою немесе олардың тонусын көтеру;
2) 2-кезең – мимикамен, жестпен және дене қалпымен танысу;
3) 3-кезең – бет пен дененің мәнерлі қимылдарына үйрету, іс-әрекетті вербализациялау;
4) 4-кезең – қарым-қатынастың тілдік және тілдік емес құралдарын қойылым үзіндісіне (этюдқа), ойынға, сахналауға енгізу;
5) 5-кезең – мимика және пантомимика арқылы эмоциональді жай-күйді, көңіл-күйді және мінездің жеке қасиеттерін түзетуге үйрету.
19. "Мимика мен пантомимиканы дамыту" пәні бірнеше пәндерден білімді қамтитын интеграцияланған курс болып табылады: "Кеңістіктік бағдарлау" - бағдарлау мен өмірлік дағдыларды дамыту; "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" – өзіне – өзі қызмет көрсету дағдыларын пайдалану; "Түзету ырғағы", "Бейімделгіш дене шынықтыру" - қозғалысты үйлестіруді дамыту.

2) работать индивидуально и в группе: находить общее решение и разрешать конфликты на основе согласования позиций и учета интересов;
3) формулировать, аргументировать и отстаивать свое мнение;
4) умение осознанно использовать речевые средства в соответствии с задачей коммуникации для выражения своих чувств, мыслей и потребностей;
5) планирования и регуляции своей деятельности.
15. Игровое обучение. В качестве основных методических приемов игрового обучения использовать приемы драматизации и театрализации в играх-инсценировках, ролевых, ситуативных, упражнениях и тренингах.
16. Использование информационно-коммуникационных технологий. Формирование и развитие компетентности в области ориентирования и мобильности использования информационно-коммуникационных технологий: использование мультимедийных ресурсов; поиск информации в Интернете; использование интерактивной доски для технической поддержки активных видов обучения; сотрудничество, общение и обмен информацией по каналам связи для работы с другими обучающимися и преподавателями через использование электронной связи, участие в онлайн - форумах, в виртуальной среде обучения.
17. Основные методы обучения:
1) чтение, беседы, обсуждения, пересказ, декламирование, анализ, показ, демонстрация;
2) игры – импровизации, игры с правилами, сюжетные игры, дидактические и театрализованные игры, игра – драматизация;
3) просмотр и анализ этюдов, упражнений, видеофильмов, миниатюр, пьес, театрализованных постановок;
4) рассматривание и анализ иллюстраций, рисунков объектов и сюжетных картин (при остаточном зрении), муляжей, рельефных портретов;
5) психогимнастические упражнения и игры;
6) игры с элементами сказкотерапии, арттерапии, музыкотерапии, кинезотерапии, креативной игротерапии;
7) гимнастика: дыхательная, зрительная, пальчиковая, мимическая;
8) динамические паузы для развития общей моторики.
18. Примерные структурные компоненты занятия:
1) 1 этап – снятие напряжения мышц или повышение их тонуса;
2) 2 этап – знакомство с мимикой, жестами и позами;
3) 3 этап – обучение выразительным движениям лица и тела, вербализация деятельности;
4) 4 этап – включение неречевых и речевых средств общения в этюды, игры, инсценировки;
5) 5 этап - обучение умению корригировать эмоциональное состояние, настроение и отдельные черты характера средствами мимики и пантомимики.
19. Предмет "Развитие мимики и пантомимики" является интегрированным курсом, который включает в себя знания из нескольких предметов: "Пространственная ориентировка" - развитию ориентирования и жизненных навыков; "Социально-бытовая ориентировка" – использованию навыков самообслуживания; "Коррекционная ритмика", "Адаптивная физкультура" – развитию координации движения.

20. Арнайы білім берудегі білім алушылардың "Мимика және пантомимиканы дамыту" пәні бойынша жетістіктерін бағалау сапалық-сипаттамалық, эмоционалды түрде болады (өзінің мүмкіндіктеріне дұрыс қатынас қалыптастыру) және білім алушылардың коммуникативті, мимикалық, эмоционалды және сезім дағдыларының дамуы мен қалыптасуының табысты мониторингіне негізделді.
21. Бағдарлама бойынша оқыту нәтижелігі үш деңгейде қарастырылады және сипаттау түрінде беріледі:
1) меңгеруге тырысады;
2) көмекпен (ересектің, құрбысының) меңгереді;
3) өздігінен меңгереді; жетекші құзыреттілігі бойынша.
3-тарау. "Мимика және пантомимиканы дамыту" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Мимика және пантомимиканы дамыту" пәнінің мазмұны
22. "Мимика және пантомимиканы дамыту" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 11-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында - 34 сағатты;
2) 12-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында - 34 сағатты құрайды.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
23. "Мимика және пантомимиканы дамыту" пәннің мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Психобұлшық ет аппаратын жаттықтыру";
2) "Сезімдерді қабылдау және эмоционалдық жағдайы";
3) "Қарым-қатынастың сөйлеу тілі және тілдік емес құралдарын практикада қолдану";
4) "Сөйлеу тілінің интонациясын дамыту";
5) "Мәдени тәртіп дағдыларын қалыптастыру";
6) "Мимика және пантомимика құралдарымен көңіл-күйді және мінездің жеке қасиеттерін түзету".
24. Курстың барлық бөлімдері өзара байланысты, бөлімдер өзара қиыстырылуы, бір-бірін өзара толықтырыла алады. Бір сабақта бөлімдер мен оқу әрекетінің түрлері үйлестіріле алады. Мысалы, "Практикада қарым-қатынастың тілдік емес құралдарын пайдалану және оларды іс-әрекетте дұрыс жасай алу біліктілігін қалыптастыру" тарауының мазмұнын "Сөйлеу тілінің мәнерлігін дамыту" тарауының элементтерімен үйлестіруге болады.
25. "Психобұлшық ет аппаратын жаттықтыру" бөлімі келесі бөлімшені қамтиды:
1) психобұлшық ет аппаратын жаттықтыру.
26. "Сезімдерді қабылдау және эмоционалдық жағдайы" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) сезімдермен танысу;
2) сезімдерді тану, атау, сипаттау;
3) мимика мен пантомимиканы жаңғырту бөлімшелерін қамтиды.
27. "Қарым-қатынастың сөйлеу тілі және тілдік емес құралдарын практикада қолдану" бөлімі төмендегі бөлімшелерді қамтиды:

20. Оценка достижений, обучающихся по предмету "Развитие мимики и пантомимики" имеет качественно-описательный, эмоциональный характер, (основная роль которой – формировать правильное отношение к своим возможностям), основана на мониторинге успешности развития и формирования у обучающихся коммуникативных, мимических, эмоционально-чувственных навыков.
21. Результативность обучения по Программе отслеживается по трем уровням и имеет описательный характер:
1) стремится овладеть;
2) владеет с помощью (взрослого, ровесника);
3) владеет самостоятельно по ведущим компетенциям.
Глава 3. Организация содержания предмета "Развитие мимики и пантомимики"
Параграф 1. Содержание предмета "Развитие мимики и пантомимики"
22. Объем учебной нагрузки по предмету "Развитие мимики и пантомимики" составляет:
1) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 12 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
23. Содержание предмета "Развитие мимики и пантомимики" включает следующие разделы:
1) "Психомышечная тренировка";
2) "Восприятие чувств и эмоциональные состояния";
3) "Использование на практике речевых и неречевых средств общения";
4) "Развитие речевой интонации";
5) "Формирование навыков культурного поведения";
6) "Коррекция настроения и отдельных черт характера средствами мимики и пантомимики".
24. Разделы курса взаимосвязаны, допускается совмещение и взаимное дополнение содержания разделов. На одном занятии возможна реализация учебных целей разных разделов и использование разных видов учебной деятельности. Например, содержание раздела "Использование на практике речевых и неречевых средств общения" сочетается с содержанием раздела "Развитие речевой интонации".
25. Раздел "Психомышечная тренировка" включает подраздел:
1) психомышечная тренировка.
26. Раздел "Восприятие чувств и эмоциональные состояния" включает следующие подразделы:
1) восприятие чувств;
2) узнавание, называние, описание чувств и эмоций;
3) воспроизведение чувств и эмоций элементами мимики и пантомимики.
27. Раздел "Использование на практике речевых и неречевых средств общения" включает следующие подразделы:

1) жесттерді, мәнерлі қимылдарды орындауға жаттығу бөлімшесін қамтиды;
2) қылықты модельдеу.
28. "Сөйлеу тілінің интонациясын дамыту" бөлімі келесі бөлімшені қамтиды:
1) интонациямен айтуды үйрету бөлімшесін қамтиды.
29. "Мәдени тәртіп дағдыларын қалыптастыру" бөлімі келесі бөлімшені қамтиды:
1) мәдени тәртіп пен қарым-қатынастың адекватты тәсілдері бөлімшесін қамтиді.
30. "Мимика және пантомимика құралдарымен көңіл-күйдің және мінездің жеке қасиеттерін түзету" бөлімі келесі бөлімшені қамтиды:
1) көңіл-күйді және мінездің жеке қасиеттерін түзету бөлімшесін қамтиды.
31. 11-сыныпқа арналған "Мимика және пантомимиканы дамыту" пәнінің базалық мазмұны:
психобұлшықетті жаттығулар:
1) аутогенді жаттығулар мен бейне үзінділерді қолдану арқылы организмдегі мимикалық, пантомимикалық, эмоционалды процесстерді саналы түрде түзету, көркем шығармаларды, кескіндемені,муляждарды, пиктограммаларды, бедерлі портреттерді қолдану;
2) эмоционалды жай-күйді қабылдай білуге, сәйкесінше сөйлеу мәнерімен қоса оларды мимикалық және пантомимикалық қимылдарымен жаңғыртуға үйрету:
3) дәмелену/өкіну, ақкөңілдік/қызғаныш сияқты эмоцияларын білдіруге байланысты мимикалық, пантомимикалық қимылдарды және сөйлеу интонациясын бекіту;
4) күлкінің (қызықты, табашыл, аяусыз, ұнамсыз, жасанды және риясыз) мазмұндық қырларын ажырату және орынды бағалау;
5) тұлғаның мимикалық мінездемесін сипаттау және орынды бағасын беру: күшті-әлсіз, белгісіз – үйлесімді, стереотипті – жеке;
6) мінез ерекшеліктерді, көңіл-күйді, эмоцияларды сипаттау және орынды баға беру: жағымпаздану, менсінбеушілік, тәкаппарлық, жабырқау, қайғыру, қуану, шаттану, мұңаю, жек көру, құрметтеу;
7) көңіл-күйі мен сезімін анықтау: дәмелену/өкіну; ақкөңілдік/қызғаныш;
8) күлкінің түрлерін ажырату: (жасанды, табиғи, жеңіл, кең);
9) музыкалық туындының көңіл-күйін анықтау (көңілді, жалынды, мұңды, қайғылы);
10) жүрістің түрлерін көрсету: ырғақты – ырғақтың бұзылуымен, бір қалыпты, босаң, теңселіп;
11) сюжеттік қойылым кейіпкерлерінің қалыптасушы эмоционалдық күйін жаңғырту;
қарым-қатынастың тілдік және тілдік емес құралдарын практикада пайдалану және оларды іс-әрекетте дұрыс жаңғырту біліктілігін қалыптастыру:
1) белгі – ишараттарды (біреудің қабылдауына және ақпарат беруге арналған), ишарат сигналдарды (еріксіз, өздігінен және біреудің қабылдауына арналмаған), көрнекілендірілген ишараттарды (сөйлеген сөзіне сай келетін) пайдалану;
2) өзіне сенімділік, күш ишаратын, бағалау ишаратын, жақсы көңіл-күй ишаратын, ашықтық ишаратын орынды қабылдау және көрсету;
3) эмоционалдық күйлерді, ишараттарды, сыртқы сигнал қалыптарын тану;

1) тренировка жестов, выразительных движений;
2) моделирование поведения.
28. Раздел "Развитие речевой интонации" включает подраздел:
1) развитие речевой интонации.
29. Раздел "Формирование навыков культурного поведения" включает подраздел:
1) навыки культурного поведения и адекватные способы общения.
30. Раздел "Коррекция настроения и отдельных черт характера средствами мимики и пантомимики" включает подраздел:
1) коррекция настроения и отдельных черт характера.
31. Базовое содержание предмета "Развитие мимики и пантомимики" для 11 класса:
психомышечная тренировка:
1) сознательная корректировка мимических, пантомимических, эмоциональных процессов в организме посредством аутогенной тренировки и использованием видеофрагментов, отрывков из литературных произведений, иллюстрирующих картин, муляжей, пиктограмм, рельефных портретов;
2) умение воспринимать эмоциональное состояние и воспроизводить его мимическими и пантомимическими движениями с соответствующей речевой интонацией:
3) дифференцировать оттенки черт характера, эмоций: предвкушение/сожаление;
4) добродушие/зависть; различать и давать адекватную оценку содержательным сторонам смеха (комичный, злорадный, безжалостный, неприязненный, искусственный и беззаботный);
5) описывать и давать адекватную оценку мимическим характеристикам личности: сильная-слабая, неопределенная-гармоничная, стереотипная – индивидуальная;
6) моделировать, описывать и давать адекватную оценку чертам характера, настроения, эмоции: заискивание, заносчивость, надменность, уныние, печаль, радость, восторг, подавленность, презрение, уважение;
7) распознавать настроение и чувства: предвкушение/сожаление; добродушие/зависть;
8) различать виды улыбок (фальшивая, естественная, легкая, широкая); определять настроение музыкального произведения (веселое, задорное, грустное, печальное);
9) демонстрировать различные виды ходьбы: ритмичная – с нарушениями ритмичности, равномерная, расслабленная, раскачивающаяся;
10) тренировка мышц, поддерживающих осанку;
11) воспроизведение эмоционального состояния персонажей сюжетных постановок;
умение пользоваться речевыми и неречевыми средствами общения на практике и правильно воспроизводить их в деятельности:
1) использовать жесты-знаки, жесты-сигналы, иллюстрированные жесты;
2) адекватно воспринимать и воспроизводить жесты уверенности в себе, жесты силы, жесты оценки, жесты хорошего настроения, жесты открытости;
3) умение узнавать эмоциональное состояние, жесты, позы по внешним сигналам;

4) көркем шығарма кейіпкерлерінің эмоционалдық күйін сахналау, драмаландыру әдістерін қолдану;
5) ым-ишараларды формальды-динамикалық ерекшеліктері бойынша бағалау (әңгімелесушінің қашықтығына байланысты орынды амплитуданы пайдалану және ишараттарды таңдау: жақын қашықтықта – саусақтарды ғана бүгу, қашықтық ұлғайғанда – қолмен шынтақтан қозғалыс жасау, мұнда амплитуда жарты метрге дейін жетеді);
6) белгілі жағдайдағы жүріс-тұрысты модельдеу: дәмеленуді, өкінуді, ақкөңілдікті, қызғанышты орынды білдіру;
7) педагогтың, кітапханашының, аспаздың кәсіби қызметіне байланысты әрекеттерді жасап көру;
8) психотерапевттік бағыттағы этюдтер мен ойындарды ойнату: "Бұл-мен", "Өзім туралы айтамын", "Менің әлемім";
9) қарым-қатынастың пәндік-әрекеттік құралдарын пайдалану: қарым-қатынас үшін қозғалыстық және заттық қозғалыстар, қалыптарды пайдалану, жақындату, алыстату, заттарды ұсыну, басқа адамды өзіне тарту, итеру, қарсылықты, байланысқа шығудан жалтару немесе кері жағдайды, байланысқа шығуды қалауды білдіретін қалыптар;
10) би қозғалыстарын жасау, билеу, жарқын, икемді бейнені жасау;
сөйлеу тілінің интонациясын дамыту:
1) адамның дауыс ырғағын беру және ағымдағы жағдайын көрсету;
2) көпшілік алдында сөз сөйлеу кезінде басқа адамның эмоционалдық күйін дауыс ырғағын және үнін анықтай білу;
3) мысалдың, өлеңнің кейіпкерін сөйлеу интонациясы арқылы кейіпкерін анықтау;
мәдени тәртіп дағдыларын қалыптастыру:
1) қарым-қатынасты әрқайсысы қызметтің объектісі және субъектісі болатын әріптестердің ерекше өзара байланысы ретінде түсіну;
2) жаттық сезімін еңсеру, аралас ұжымдарда тұлғааралық қарым-қатынас процестің қиындығын еңсеру;
мимика және пантомимика құралдары мен көңіл-күйдің және мінездің жеке қасиеттерін түзету:
1) адамның көңіл-күйін жүрісі, мүсіні, ишараттары арқылы анықтау;
2) актерлік еркіндік жағдайына жету, белгілі бір әдеби сюжетті этюдті, суырып салмалық әдіспен ойната білу;
3) эмоцияларыңызды басқару қабілетін бекіту.
32. 12-сыныпқа арналған "Мимика және пантомимиканы дамыту" пәнінің базалық мазмұны:
психобұлшық ет аппаратын жаттықтыру:
1) жүріс-тұрысты, сезімді, көңіл-күйді, эмоцияларды саналы түрде түзету;
2) дене қозғалысының жекелеген қимылдарын, еріннің жеңіл дірілінің шағын микро белгілерін түсіну;
3) жүріс-тұрысты, сезімді, эмоцияларды саналы түрде түзету мақсатында бет бұлшықеттерінің жағдайын басқару;
4) өз эмоцияңды ажырату және олардың не себепті туындап, қандай әсерден өзгеретінін түсіну, өз эмоционалдық күйіңді басқару;

4) использование приемов театрализации, драматизации в воспроизведении эмоционального состояния, настроение героев художественного произведения;
5) оценивание жестикуляций по формально-динамическим особенностям (адекватная амплитуда и выбор жестов в зависимости от расстояния собеседника: при близком расстоянии – сгибать лишь пальцы, при увеличении расстояния – использовать движения руки от локтя, где амплитуда достигает до полуметра);
6) моделирование поведения в определенной ситуации: адекватное выражение предвкушения, сожаления, добродушия, зависти;
7) имитация действий, связанных с профессиональной деятельностью педагога, библиотекаря, повара;
8) обыгрывание этюдов и игр, имеющие психотерапевтическую направленность: "Это я", "Расскажу о себе", "Мой мир";
9) использование предметно-действенных средств общения: локомоторных и предметных движений, позы, используемые для целей общения: приближение, удаление, вручение предметов, притягивание другого человека к себе, отталкивание, позы, выражающие протест, желание уклониться от контакта и наоборот, выражающие желание контактировать;
10) воспроизведение танцевальных движений, создание яркого пластичного образа;
развитие речевой интонации:
1) интонации, показывающей текущее состояние человека;
2) способность угадывать эмоциональное состояние другого человека по изменению интонации и силы голоса при публичных выступлениях;
3) угадывание героя басни, стихотворения по речевой интонации;
формирование навыков культурного поведения:
упражнения в общении посредством:
1) понимания общения как специфического взаимодействия партнеров, каждый из которых является одновременно субъектом и объектом деятельности;
2) преодоление чувства отчужденности, затруднение процесса межличностного общения в смешанных коллективах;
коррекция настроения и отдельных черт характера средствами мимики и пантомимики:
1) определять настроение человека по походке, осанке, жестам;
2) достигать состояния актерской раскованности, уметь проживать тот или иной литературный сюжет этюдным методом, импровизировать;
3) закреплять умение управлять своими эмоциями.
32. Базовое содержание предмета "Развитие мимики и пантомимики" для 12 класса:
психомышечная тренировка:
1) формировать сознательную корректировку поведения, чувств, настроения, эмоций;
2) понимание отдельных жестов, телодвижения, небольшие микросигналы легкого дрожания губ;
3) управление состоянием лицевых мышц с целью сознательной корректировки поведения, чувств, эмоций;
4) анализ собственных эмоций и понимание, чем они вызваны, под влиянием чего меняются, управление своим эмоциональным состоянием;

5) эмоционалды жай-күйді қабылдай білуге, сәйкесінше сөйлеу мәнерімен қоса оларды мимикалық және пантомимикалық қимылдарымен жаңғыртуға үйрету;
мимикалық, пантомимикалық қозғалыстарды, эмоцияны білдірумен байланысты сөйлеу интонацияларын бекіту:
1) зәрлілік, келеке, кейігіштік, ұнату, сүйсіну, елігушілік, ұмтылғыштық, түсінбестік, абыржу;
2) берілген эмоцияларды бағдарламалық көркем туындылардың материалдарынан анықтау және таныс туындылардан мәні бойынша қарама-қарсы эмоцияларды сипаттау;
3) берілген эмоцияға миниатюра, композиция құру;
4) эмоцияларды олардың суретте, фотода, портретте бейнеленуі бойынша сипаттау және бағалау;
5) театрландырылған миниатюраларды, сюжеттік-рөлдік ойындарды, тұрмыстық миниатюраларды ойнауда жаттығуларды қолдану;
6) тілдік және тілдік емес қарым-қатынас құралдарын қолдану;
7) эмоционалды жағдайды берумен байланысты өмірлік жағдайларды модельдеу;
8) ишарат түрлерін ажырату және тиісті баға беру (ырғақты, эмоционалдық, нұсқауыштық, бейнелі, символдық, көрнекі, бейімдеуіш ишараттары, "паразит" ишараттары, тиым салатын, ескертетін, қорғаныс ишараттары, зерігу, үрей, сенім ишараттары);
9) формальды-динамикалық ерекшеліктері (саны) және мазмұны бойынша бағалау және ишараттарын жасау;
10) театр түрлерін ажырату: едендегі театр, үстел театры, көлеңкелі театр;
11) ұжымдық шығармашылық дағдыларын меңгеру, ансамбль шарттарын сақтау, қисынды және өзара шартталған қарым-қатынас жасай білу;
сөйлеу тілінің интонациясын дамыту:
1) қуаныш/қамығу, тарту/итеру, жігерлендіру/қынжылту, ренжу/қорлаудың интонациялық боямасын бекіту;
2) сезімдерді, эмоционалды күйді, қуанышты, қайғы-қасіретті, тартымдылықты, ренішті, жігерлендіруді, қайғы-қасіретті, ренішті, қорлауды жеткізуде жаттығуларды қолдану;
3) өз сөзінде интонацияны, экспрессивті үзілістерді, дауысты жоғарылату немесе төмендету, семантикалық стрессті қолдануға арналған жаттығулар;
4) театр және ойын іс-әрекеті процесінде диалогтік сөйлеуді қолдану;
мимика пантомимикасы арқылы мәдени мінез-құлық дағдыларын қалыптастыру:
1) театрда мәдени жүріп-тұру дағдыларын меңгеру, сахнада болып жатқан нәрселерге орынды пікір білдіру;
2) белгілі сигналдарды саналы түрде беру үшін еркін экспрессивтік қозғалыстарды пайдалану: сөйлеу барысындағы көрнекілік ретінде көз қысу, сыпайы назар салу, грим, мысқылдаған бет әлпеті, көрнекі сөйлеу;
мимика және пантомимика құралдары мен көңіл-күйдің және мінездің жеке қасиеттерін түзету:
1) берілген эмоцияға өз сезімін сипаттай білу: менің әңгімелесуші адамға деген көзқарасым қандай;

5) выражение эмоциональных состояний, воспроизведение их мимическими и пантомимическими движениями с соответствующей речевой интонацией;
закрепление мимических, пантомимических движений, речевых интонаций, связанных с выражением эмоций:
1) язвительность, сарказм, желчность, симпатия, любование, увлеченность, порывистость, недоумение;
2) угадывание заданных эмоций героев художественного произведения и описывание противоположных по значению эмоций в знакомых произведениях;
3) создание миниатюр, композиций на заданный вид эмоций;
4) описывание и оценивание эмоций по их изображению на рисунках, фото, портретах;
5) использование упражнений в обыгрывании театрализованных миниатюр, сюжетно-ролевых играх, бытовых сценах-миниатюрах;
6) использование речевых и неречевых средств общения;
7) моделирование жизненных ситуаций, связанных с передачей эмоционального состояния;
8) адекватное оценивание жестов: ритмических, эмоциональных, указательных, изобразительных, символических, иллюстрирующих, жестов – адаптеров, жестов – "паразитов", запрещающих, предупреждающих, жестов защиты, жестов скуки, жестов тревожности, жестов доверия;
9) оценивать и воспроизводить жестикуляции по формально-динамическим особенностям (количество) и по содержанию;
10) различение видов театра: театр на полу, настольный театр, театр теней;
11) овладение навыками коллективного творчества, соблюдение условий ансамбля, умения взаимодействовать, логично и взаимообусловлено;
развитие речевой интонации:
1) закрепление речевых интонаций удивления/изумления/ошарашенности; жалости/заботы; спокойствия – бодрости; застенчивости/неловкости; брезгливости/омерзения;
2) использование упражнений в передаче оттенков чувств, эмоционального состояния радости, огорчения, притяжения, отталкивания, ободрения, удручения, обиды, оскорбления;
3) упражнения для применения в собственной речи интонаций, выразительных пауз, повышение или понижение голоса, смыслового ударения;
4) использование диалогической речи в процессе театрально-игровой деятельности;
формирование навыков культурного поведения средствами мимики пантомимики:
1) анализ собственного поведения в театре, адекватное выражение своего отношения к происходящему на сцене;
2) применение упражнений в воспроизведении непроизвольных экспрессивных движений для сознательной передачи определенных сигналов: подмигивание, выражение вежливого внимания, гримасы, насмешливое выражение лица, иллюстрирующая речь;
коррекция настроения и отдельных черт характера средствами мимики пантомимики:
1) анализ собственных ощущений, настроений и описывание их;

2) теріс мінез ерекшеліктеріне, эмоциялардың өзгермелілігіне моральдық баға беру;
3) басқа адамға ұнатпау сезімін баса білу және оны орынды білдіру;
4) тұлғаның әлеуметтік ортада туындайтын мінезіне баға беру (сараңдық, мейірімділік, адалдық, өкінушілік, опық жеу, мойынсыну, енжарлық, өзін-өзі дәріптеу).
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
33. Оқыту мақсаттарын ыңғайлы қолдану үшін және мониторинг жүргізу үшін Бағдарламаға код енгізілген. Кодтағы бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлімі мен бөлімшені, төртінші сан оқыту мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалға, 11.2.1.1 кодында: "11" - сынып, "2.1" - бөлімше, "1" - оқыту мақсатының нумерациясы.
34. Оқыту мақсаттары бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Психобұлшық ет аппаратын жаттықтыру" бөлімі:
1-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
1.1. Психобұлшық ет аппаратын жаттықтыру
11.1.1.1 жүріс-тұрысты, сезімді, эмоцияларды саналы түрде түзету мақсатында аутогенді психобұлшықетті жаттығу жасау дағдыларын игеру;
11.1.1.2 әдеби туындыларды ойнатуға арналған қолданбалы материалды пайдалану (суреттер, көрнекіліктер) (қалдық көру қабілеті бар оқушыларға арналған);
11.1.1.3 экспрессивті-мимикалық әрекеттер жасау: күлімсіреу, көзқарас, қол мен дененің мәнерлі қозғалыстары, мәнерлі леп білдіру
12.1.1.1 жүріс-тұрысты, сезімді, көңіл-күйді, эмоцияларды саналы түрде түзету;
12.1.1.2 дене қозғалысының жекелеген қимылдарын, еріннің жеңіл дірілінің шағын микро белгілерін түсіну;
12.1.1.3 жүріс-тұрысты, сезімді, эмоцияларды саналы түрде түзету мақсатында бет бұлшықеттерінің жағдайын басқару;
12.1.1.4 өз эмоцияңды ажырату және олардың не себепті туындап, қандай әсерден өзгеретінін түсіну, өз эмоционалдық күйіңді басқару
2) "Сезімдерді қабылдау және эмоционалдық жағдайы" бөлімі:
2-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
2.1. Сезімдермен танысу
11.2.1.1 Мінез ерекшелігінің, эмоциялардың түрлерін ажырату: дәмелену/өкіну, ақкөңілдік/қызғаныш;
11.2.1.2 Күлкінің (қызықты, табашыл, аяусыз, ұнамсыз, жасанды және риясыз) мазмұндық қырларын ажырату және орынды бағалау
12.2.1.1 Мінез ерекшелігінің, эмоциялардың түрлерін ажырату: зәрлілік/ келеке/ кейігіштік; ұнату/ сүйсіну/ елігушілік/ ұмтылғыштық; түсінбестік/ абыржу;
12.2.1.2 эмоционалдық күйін жаңғырту арқылы сюжеттік картиналардың кейіпкерлерінің мимикасын, тұрыстары мен ишарат мағынасын түсіну
2.2. Сезімдерді тану, атау, сипаттау
11.2.2.1 тұлғаның мимикалық мінездемесін сипаттау және орынды бағасын беру: күшті-әлсіз, белгісіз-үйлесімді, стереотипті-жеке;

2) моральная оценка негативных черт характера, эмоций с их переигрыванием;
3) умение передавать чувство неприязни к другому человеку и выражение ее в адекватной форме;
4) оценивание черт личности, порождаемых социальной средой (жадность, доброта, честность, раскаяние, угрызение совести, смирение, равнодушие, самовозвеличение).
Параграф 2. Система целей обучения
33. В Программе для удобства использования учебных целей и проведения мониторинга введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 11.2.1.1: "11" - класс, "2.1" - подраздел, "1" - нумерация учебной цели.
34. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Психомышечная тренировка":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
1.1.
Психомышечная тренировка
11.1.1.1 владеть навыками аутогенной психомышечной тренировки с целью сознательной корректировки поведения, чувств, эмоций;
11.1.1.2 использовать прикладной материал для обыгрывания литературных произведений (картинки, иллюстрации) (для обучающихся с остаточным зрением);
11.1.1.3 воспроизводить экспрессивно-мимические действия: улыбка, взгляд, выразительные движения рук и тела, выразительные восклицания
12.1.1.1 сознательно корректировать поведение, чувства, настроение, эмоции;
12.1.1.2 понимать отдельные жесты телодвижения, небольшие микросигналы легкого дрожания губ;
12.1.1.3 управлять состоянием лицевых мышц с целью сознательной корректировки поведения, чувств, эмоций;
12.1.1.4 анализировать собственные эмоции и понимать, чем они вызваны, под влиянием чего меняются, управлять своим эмоциональным состоянием
2) раздел "Восприятие чувств и эмоциональные состояния":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
2.1. Восприятие чувств
11.2.1.1 дифференцировать оттенки черт характера, эмоций: предвкушение/ сожаление, добродушие/ зависть;
11.2.1.2 различать и давать адекватную оценку содержательным сторонам смеха (комичный, злорадный, безжалостный, неприязненный, искусственный и беззаботный)
12.2.1.1 дифференцировать оттенки черт характера, эмоций: язвительность/ сарказм/ желчность; симпатия/ любование/увлеченность/ порывистость; недоумение/ оторопь;
12.2.1.2 понимать значение мимики, поз и жестов персонажей сюжетных картин с воспроизведением их эмоционального состояния
2.2. Узнавание, называние, описание чувств и эмоций
11.2.2.1 описывать и давать адекватную оценку мимической характеристики личности: сильная-слабая, неопределенная-гармоничная, стереотипная- индивидуальная;

11.2.2.2 мінез ерекшеліктерді, көңіл-күйді, эмоцияларды сипаттау және орынды баға беру: жағымпаздану, менсінбеушілік, тәкаппарлық, жабырқау, қайғыру, қуану, шаттану, мұңаю, жек көру, құрметтеу;
11.2.2.3 көңіл-күйі мен сезімін анықтау: дәмелену/ өкіну; ақкөңілдік/қызғаныш;
11.2.2.4 күлкінің түрлерін ажырату: (жасанды, табиғи, жеңіл, кең);
11.2.2.5 музыкалық туындының көңіл-күйін анықтау (көңілді, жалынды, мұңды, қайғылы)
12.2.2.1 берілген эмоцияларды бағдарламалық көркем туындылардың материалдарынан анықтау және таныс туындылардан мәні бойынша қарама-қарсы эмоцияларды сипаттау;
12.2.2.2 эмоционалдық күйін, сезімін ажырату: зәрлілік/ келеке/ кейігіштік, ұнату/ сүйсіну, қызығушылық/ ұмтылғыштық, түсінбестік/ абыржу;
12.2.2.3 театрландырылған композицияны, пьесаны қарау кезінде кейіпкерлердің эмоционалдық күйін бағалау;
12.2.2.4 берілген эмоцияға миниатюра, композиция құру;
12.2.2.5 эмоцияларды олардың суретте, фотода, портретте бейнеленуі бойынша сипаттау және бағалау;
12.2.2.6 айналасындағылардың эмоционалдық күйін байқау, олардың айқын көріністерін ұғыну;
12.2.2.7 белгілі сезімдер үйлесіміне миниатюра қою;
12.2.2.8 суретшінің эмоционалдық күйін картинасының түс үйлесімі бойынша анықтау;
12.2.2.9 әдеби кейіпкерлердің мінез-құлқын түрлі мінез-құлықтармен модельдеу (мейірімді/ашулы, көңілді/ мұңлы);
12.2.2.10 театрландырылған миниатюра және сюжеттік-рөлдік ойын кезінде кейіпкерлердің эмоционалдық күйін бағалау;
12.2.2.11 сахналық бейне дағдыларын игеру: қиялдағы және шын өмірдегі заттармен ойнау;
12.2.2.12 айналасындағылардың эмоционалдық күйін анықтау, олардың айқын көріністерін ұғыну
2.3. Мимика мен пантомимиканы жаңғырту
11.2.3.1 жүрістің түрлерін көрсету: ырғақты – ырғақтың бұзылуымен, бір қалыпты, босаң, теңселіп;
11.2.3.2 дәмелену-өкіну, келеке қылу – қулану, ақкөңілдік-қызғану сезімдерінің мимикамен және ишаратын модельдеу;
11.2.3.3 мүсін үшін жауап беретін бұлшықеттерді жаттықтырады;
11.2.3.4 ишаратты, тұрысты, мимиканы, пантомимиканы драматизациялау ойындарын жүргізу;
11.2.3.5 сюжеттік қойылым кейіпкерлерінің қалыптасушы эмоционалдық күйін жаңғырту (пішінді көру болған жағдайда)
12.2.3.1 мінез ерекшеліктерін, эмоцияларды, сезімдерді беру: қулану, келеке қылу, зәрлілік, сүйсіну, ынталы, мысқыл, абыржу;
12.2.3.2 сезімдерді бере отырып, берілген эмоциялармен этюдтерді ойнату: зәрлілік, келеке, кейігіштік, ұнату, сүйсіну, ынтығу, албырттық, түсінбестік, абыржу;

11.2.2.2 описывать и давать адекватную оценку чертам характера, настроению, эмоции: заискивание, заносчивость, надменность, уныние, печаль, радость, восторг, подавленность, презрение, уважение;
11.2.2.3 определять настроение и чувство: предвкушение/сожаление; добродушие/зависть;
11.2.2.4 различать виды улыбки (фальшивая, естественная, легкая, широкая);
11.2.2.5 определять настроение музыкального произведения (веселое, задорное, грустное, печальное)
12.2.2.1 определять заданные эмоции на материале программных художественных произведений и описывать противоположные по значению эмоции в знакомых произведениях;
12.2.2.2 дифференцировать эмоциональное состояние, чувство: язвительность/ сарказм/ желчность, симпатия/ любование, увлеченность/ порывистость, недоумение/ оторопь;
12.2.2.3 оценивать эмоциональное состояние героев при просмотре театрализованной композиции, пьесы;
12.2.2.4 создавать миниатюру, композицию на заданную эмоцию;
12.2.2.5 описывать и оценивать эмоции по их изображению на рисунке, фото, портрете;
12.2.2.6 замечать эмоциональное состояние окружающих, декодировать (расшифровывать) их выразительные проявления;
12.2.2.7 создавать миниатюру на определенные гаммы чувств;
12.2.2.8 определять эмоциональное настроение художника по цветовой гамме картины;
12.2.2.9 моделировать поведение литературных персонажей с различными чертами характера (добрый/злой, весҰлый/ грустный);
12.2.2.10 оценивать эмоциональное состояние героев при обыгрывании театрализованной миниатюры и сюжетно-ролевой игре;
12.2.2.11 владеть навыками сценического образа: игра с воображаемым и реальным предметом;
12.2.2.12 определять эмоциональное состояние окружающих, декодировать (расшифровывать) их выразительные проявления
2.3. Воспроизведение мимики и пантомимики
11.2.3.1 демонстрировать различные виды ходьбы: ритмичная – с нарушениями ритмичности, равномерная, расслабленная, раскачивающая;
11.2.3.2 моделировать мимикой и жестами чувства предвкушение-сожаление, ирония- лукавство, добродушие-зависть;
11.2.3.3 тренируют мышцы, отвечающие за осанку;
11.2.3.4 воспроизводить игры – драматизацию с использованием жеста, позы, мимики, пантомимики;
11.2.3.5 воспроизводить формируемое эмоциональное состояние персонажей сюжетных постановок (при наличии форменного зрения)
12.2.3.1 передавать черты характера, эмоции, чувства: лукавство, сарказм, язвительность, любование, увлечҰнность, ирония, оторопь;
12.2.3.2 обыгрывать этюды на заданную эмоцию с передачей чувств: язвительность, сарказм, желчность, симпатия, любование, увлеченность, порывистость, недоумение, оторопь;

12.2.3.3 дененің пластикасын, қозғалыс бағдарларын, иілгіштігін түзету;
12.2.3.4 жүрістің түрлерін көрсету: тырпылдату, "салбыраңқы" жүріс, жылдам- баяу, ауыр салмақты "тәкаппар", "кірбіңдеу", шалыну, кідіру;
12.2.3.5 мінез ерекшеліктерін, эмоцияларды, сезімдерді түзету: келеке, зәрлілік, сүйсіну, ынтығу;
12.2.3.6 сезімдерді бере отырып, берілген эмоцияда этюдтарді ойнату: мысқылдау, қулану, зәрлілік, келеке ету, кейігіштік, ұнату, сүйсіну, ынтығу, албырттық, түсінбестік, абыржу;
12.2.3.7 өмірден алынған материалдар қолданылатын тұрмыстық сахна миниатюраларын ойнату, мимика арқылы сенімділікті, еркіндікті, батылдықты көрсету;
12.2.3.8 басқа адамның эмоционалдық күйін пантомимикалық қозғалыстар арқылы білдіру (таспен жүріп өтеуге қорықпаймын)
3) "Қарым-қатынастың сөйлеу тілі және тілдік емес құралдарын практикада қолдану" бөлімі:
3-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
3.1.
Ишараттарды, мәнерлі қимылдарды орындауға жаттығу
11.3.1.1 белгі –ишараттарды (біреудің қабылдауына және ақпарат беруге арналған), ишарат сигналды (еріксіз, өздігінен және біреудің қабылдауына арналмаған), көрнекілендірілген ишараттарды (сөйлеген сөзіне сай келетін) пайдалану;
11.3.1.2 өзіне сенімділік, күш ишаратын, бағалау ишаратын, жақсы көңіл-күй ишаратын, ашықтық ишаратын орынды қабылдау және көрсету;
11.3.1.3 эмоционалдық күйлерді, ишараттарды, сыртқы сигнал қалыптарын тану;
11.3.1.4 саусақтармен бедерлі нүктелерді, штрихтарды, сызықтарды оқу, атау және сипаттау (қалдық көру қабілеті бар оқушыларға арналған);
11.3.1.5 көркем шығарма кейіпкерлерінің эмоционалдық күйін театрландыру, драмалық әдістерін қолдану;
11.3.1.6 формалды динамикалық ерекшеліктер бойынша ишараттарды бағалау (қарқын, амплитуда);
11.3.1.7 әңгімелесушінің қашықтығына байланысты орынды амплитуданы пайдалану және ишараттарды таңдау: жақын қашықтықта – саусақтарды ғана бүгу, қашықтық ұлғайғанда – қолмен шынтақтан қозғалыс жасау, мұнда амплитуда жарты метрге дейін жетеді)
12.3.1.1 ишарат түрлерін ажырату және тиісті баға беру (ырғақты, эмоционалдық, нұсқауыштық, бейнелі, символдық, көрнекі, бейімдеуіш ишараттары , "паразит" ишараттары, тиым салатын, ескертетін, қорғаныс ишараттары, зерігу, үрей, сенім ишараттары);
12.3.1.2 формальды динамикалық ерекшеліктер (саны) және мазмұны бойынша бағалау және ишараттарын жасау;
12.3.1.3 табиғи құбылыстарды елестете отырып, пантомимикалық этюдтарді жасау (жел, тыныштық, жаңбыр, дауыл);

12.2.3.3 корректировать пластику тела, координаций движений, гибкость;
12.2.3.4 демонстрировать различные виды ходьбы: шаркающая, "провисающая" походка, быстрая – медленная, тяжеловесная "гордая", "запинающиеся", спотыкания, заминки;
12.2.3.5 корректировать черты характера, эмоции, чувства: сарказм, язвительность, любование, увлечҰнность;
12.2.3.6 обыгрывать этюды на заданную эмоцию с передачей чувств: ирония, лукавство, язвительность, сарказм, желчность, симпатия, любование, увлеченность, порывистость, недоумение, оторопь;
12.2.3.7 обыгрывать бытовые сцены-миниатюры, в которых используется материал из жизни, с помощью мимики передать уверенность, раскованность, решительность;
12.2.3.8 выражать эмоциональное состояние другого человека элементами пантомимических движений (не боюсь пройти по камешкам)
3) раздел "Использование на практике речевых и неречевых средств общения":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
3.1. Тренировка жестов, выразительных движений
11.3.1.1 использовать жесты-знаки (рассчитанные на чье-либо восприятие и предназначенные для передачи информации), жесты-сигналы (непроизвольные, неосознанные и не рассчитаны на чье-либо восприятие) иллюстрированные жесты (те, что сопутствуют высказываниям);
11.3.1.2 адекватно воспринимать и воспроизводить жесты уверенности в себе, жесты силы, жесты оценки, жесты хорошего настроения, жесты открытости;
11.3.1.3 узнавать эмоциональные состояния, жесты, позы по внешним сигналам;
11.3.1.4 читать, называть и описывать пальцами рельефные точки, штрихи, линий (для обучающихся с остаточным зрением);
11.3.1.5 использовать приемы театрализации, драматизации в воспроизведении эмоционального состояния, настроения героев художественного произведения;
11.3.1.6 оценивать жестикуляцию по формально-динамическим особенностям (темп, амплитуда);
11.3.1.7 использовать адекватную амплитуду и выбор жестов в зависимости от расстояния собеседника: при близком расстоянии – сгибать лишь пальцы, при увеличении расстояния – движения руками от локтя, где амплитуда достигает полуметра)
12.3.1.1 различать и давать адекватную оценку видам жестов (ритмические, эмоциональные, указательные, изобразительные, символические, иллюстрирующие, жесты – адаптеры, жесты – "паразиты", запрещающие, предупреждающие, жесты защиты, жесты скуки, жесты тревожности, жесты доверия);
12.3.1.2 оценивать и воспроизводить жестикуляцию по формально-динамическим особенностям (количество) и по содержанию;
12.3.1.3 воспроизводить пантомимические этюды с воображением природных явлений (ветер, затишье, дождь, шторм);

12.3.1.4 жоқ затпен әрекеттерді жасау: сырнай, сыбызғыда ойнау;
12.3.1.5 жиі кездесетін өмірлік жағдайларда диалог жүргізу дағддыларын қолдану;
12.3.1.6 бас қозғалыстарын орындау: болымды бас изеу, теріс бұрылу, мінеуші тербеліс, бастың сөйлеушіге қарай бағытталуы (қалдық көру қабілеті бар оқушыларға)
3.2. Қылықты модельдеу
11.3.2.1 белгілі жағдайдағы жүріс-тұрысты модельдеу: дәмеленуді, өкінуді, ақкөңілдікті, қызғанышты орынды білдіру;
11.3.2.2 педагогтың, кітапханашының, аспаздың кәсіби қызметіне байланысты әрекеттерді жасап көру;
11.3.2.3 психотерапевтік бағыттағы этюдтар мен ойындарды ойнату: "Бұл-мен", "Өзім туралы айтамын", "Менің әлемім";
11.3.2.4 қарым-қатынастың пәндік-әрекеттік құралдарын пайдалану: қарым-қатынас үшін қозғалыстық және заттық қозғалыстар, қалыптарды пайдалану, жақындату, алыстату, заттарды ұсыну, басқа адамды өзіне тарту, итеру, қарсылықты, байланысқа шығудан жалтару немесе кері жағдайды, байланысқа шығуды қалауды білдіретін қалыптар;
11.3.2.5 би қозғалыстарын жасау, билеу, жарқын, икемді бейнені жасау
12.3.2.1 театрдың түрлерін атау: едендегі театр, үстел үстіндегі театр, көлеңкелер театры;
12.3.2.2 сюжеттік қойылымдар тақырыбына импровизация жасау, өзің шығарған хикаяларды ойлап табу;
12.3.2.3 ұжымдық шығармашылық дағдыларын игеру, ансамбль талаптарын сақтау, қисынды және өзара шартталған қарым-қатынас жасай білу;
12.3.2.4 мәнерлі қарым-қатынас құралдарын пайдалана отырып, еркін практикалық әрекетте мәдени қарым-қатынас жасау;
12.3.2.5 эмоционалдық бояулы сезімнің күйін модельдеу
(масаттану, ұялу, сенімділік, қымсыну, шаттану, мұңаю, таңдану)
4) "Сөйлеу тілінің интонациясын дамыту" бөлімі:
4-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
4.1. Сөйлеу тілінің интонациясын дамыту
11.4.1.1 адамның дауыс ырғағын беру және ағымдағы жағдайын көрсету;
11.4.1.2 көпшілік алдында сөз сөйлеу кезінде басқа адамның эмоционалдық күйін дауыс ырғағын және үнін анықтай білу;
11.4.1.3 мысалдың, өлеңнің кейіпкерін сөйлеу интонациясы арқылы кейіпкерін анықтау
(қалдық көру қабілеті бар оқушылар үшін)
12.4.1.1 қуаныш/ қамығу, тарту/ итеру, жігерлендіру/ қынжылту, ренжу/ қорлаудың интонациялық боямасын анықтау;
12.4.1.2 өз сөйлеуінде интонацияны, мәнерлі кідірістерді пайдалану, дауысты азайту немесе көтеру, мағыналық екпінді пайдалану;
12.4.1.3 сөзбен ынталандыру бойынша сезімдердің, эмоционалдық күйдің реңктерін білдіру: мысқыл, түсінбестік, келемеждеу, зәрлі, ынтызарлықпен;

12.3.1.4 имитировать действия с отсутствующим предметом: игра на гармошке, дудочке;
12.3.1.5 применять в часто встречающихся жизненных ситуациях навыки ведения диалога;
12.3.1.6 выполнять движения головой: утвердительный кивок, отрицательные повороты, осуждающие покачивание, ориентация головы на говорящего (для обучающихся с остаточным зрением)
3.2. Моделирование поведения
11.3.2.1 моделировать поведение в определенной ситуации: адекватное выражение предвкушения, сожаления, добродушия, зависти;
11.3.2.2 имитировать действия, связанные с профессиональной деятельностью педагога, библиотекаря, повара;
11.3.2.3 обыгрывать этюды и игры, имеющие психотерапевтическую направленность: "Это я", "Расскажу о себе", "Мой мир";
11.3.2.4 использовать предметно-действенные средства общения: локомоторные и предметные движения, позы, используемые для целей общения приближение, удаление, вручение предметов, притягивание другого человека к себе, отталкивание, позы, выражающие протест, желание уклониться от контакта и наоборот, выражающие желание контактировать;
11.3.2.5 воспроизводить танцевальные движения, танцевать, создавать яркий, пластичный образ
12.3.2.1 называть различные виды театра: театр на полу, настольный театр, театр теней;
12.3.2.2 импровизировать на тему знакомых сюжетных постановок, придумывать истории собственного сочинения;
12.3.2.3 владеть навыками коллективного творчества, соблюдения условия ансамбля, умения взаимодействовать, логично и взаимообусловлено;
12.3.2.4 владеть навыками культурного поведения в свободной практической деятельности, применяя выразительные средства общения;
12.3.2.5 моделировать состояние эмоционально окрашенного чувства (гордость, застенчивость, уверенность, смущение, восторг, уныние, восхищение)
4) раздел "Развитие речевой интонации":
таблица 4
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
4.1. Развитие речевой интонации
11.4.1.1 передавать интонацию и показывать текущее состояние человека;
11.4.1.2 определять эмоциональное состояние другого человека по изменению интонации и тона голоса при публичных выступлениях;
11.4.1.3 определять героя басни, стихотворения по речевой интонации (при остаточном зрении)
12.4.1.1 определять интонационную окраску радость/огорчение, притяжение/ отталкивание, ободрение/ удручение, обида/оскорбление;
12.4.1.2 использовать в собственной речи интонацию, выразительные паузы, повышение или понижение голоса, смысловое ударение;
12.4.1.3 передавать оттенки чувств, эмоционального состояния по словесной стимуляции: иронично, недоуменно, саркастично, желчно, увлеченно;

12.4.1.4 азайған ишаратпен сөйлеу кезінде эмоционалды бояулы сөйлеуді пайдалану
(пішінді көру қабілеті бар, зағип балалар);
12.4.1.5 сахналық ойнату қызметінде диалогтық сөйлесуді пайдалану
5) "Мәдени тәртіп дағдыларын қалыптастыру" бөлімі:
5-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
5.1. Мәдени тәртіп пен қарым-қатынастың адекватты тәсілдері
11.5.1.1 қарым-қатынасты әрқайсысы қызметтің объектісі және субъектісі болатын әріптестердің ерекше өзара байланысы ретінде түсіну;
11.5.1.2 жаттық сезімін еңсеру, аралас ұжымдарда тұлғааралық қарым-қатынас процестің қиындығын еңсеру (қалдық көру қабілеті бар балалар, зағип балалар)
12.5.1.1 театрда мәдени жүріп-тұру дағдыларын меңгеру, сахнада болып жатқанға орынды пікір білдіру;
12.5.1.2 белгілі сигналдарды саналы түрде беру үшін еркін экспрессивтік қозғалыстарды пайдалану: сөйлеу барысындағы көрнекілік ретінде көз қысу, сыпайы назар салу, бет-аузын қисайту, мысқылдаған бет әлпеті;
12.5.1.3 микро және макро әлеумет ішінде зәрлілік, кейігіштік, келемеждеу сезімдерін еңсере білу;
12.5.1.4 өзінің бейвербалды мінез-құлқын талдау және баға бере білу
6) "Мимика және пантомимика құралдарымен көңіл-күйдің және мінездің жеке қасиеттерін түзету" бөлімі:
6-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
6.1. Көңіл-күйдің және мінездің жеке қасиеттерін түзету
11.6.1.1 адамның көңіл-күйін жүрісің, мүсінің, ишараттары арқылы анықтау;
11.6.1.2 актерлік еркіндік жағдайына жету, белгілі бір әдеби сюжетті этюдті, суырып салмалық әдіспен ойната білу
12.6.1.1 берілген эмоцияға өз сезімін сипаттай білу: мен әңгімелесуші адамға деген көзқарасым қандай; кімді бағалаймын, құрметтеймін;
12.6.1.2 теріс мінез ерекшеліктеріне моральдық баға беру, оларды эмоциямен ойнатып шығу;
12.6.1.3 басқа адамға ұнатпау сезімін баса білу және оны орынды білдіру;
12.6.1.4 тұлғаның әлеуметтік ортада туындайтын мінезіне баға беру (сараңдық, мейірімділік, адалдық, өкінушілік, опық жеу, мойынсыну, енжарлық, өзін-өзі дәріптеу)
35. Осы Бағдарлама көру қабілеті зақымдалған (көрмейтін, нашар көретін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 11-12 сыныптары үшін "Мимика және пантомимиканы дамыту" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда сыныптар бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
36. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Параграф 3. Көру қабілеті зақымдалған (көрмейтін, нашар көретін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 11 - 12 сыныптары үшін "Мимика және пантомимиканы дамыту" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар

12.4.1.4 использовать эмоционально окрашенную речь при обедненной жестовой речи (дети с форменным зрением, незрячие дети);
12.4.1.5 использовать диалогическую речь в процессе театрально-игровой деятельности
5) раздел "Формирование навыков культурного поведения":
таблица 5
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
5.1. Навыки культурного поведения и адекватные способы общения
11.5.1.1 понимать общение как специфическое взаимодействие партнеров, каждый из которых является одновременно субъектом и объектом деятельности;
11.5.1.2 преодолевать чувство отчужденности, затруднения процесса межличностного общения в смешанных коллективах (дети с остаточным зрением, незрячие дети)
12.5.1.1 владеть навыками культурного поведения в театре, адекватно выражать свое отношение к происходящему на сцене;
12.5.1.2 использовать непроизвольные экспрессивные движения для сознательной передачи определенных сигналов: подмигивание, выражение вежливого внимания, гримаса, насмешливое выражение лица, иллюстрирующего речь;
12.5.1.3 преодолевать чувства язвительности, желчности, сарказма в микро и макросоциуме;
12.5.1.4 анализировать собственное невербальное поведение и давать им оценку
6) раздел "Коррекция настроения и отдельных черт характера средствами мимики и пантомимики":
таблица 6
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
6.1. Коррекция настроения и отдельных черт характера
11.6.1.1 определять настроение человека по походке, осанке, жестам;
11.6.1.2 достигать состояние актерской раскованности, уметь проживать тот или иной литературный сюжет этюдным методом, импровизировать
12.6.1.1 описывать собственные чувства на заданную эмоцию: как я отношусь к собеседнику, партнҰру; кого я ценю, уважаю;
12.6.1.2 давать моральную оценку негативным чертам характера, эмоциям с их переигрыванием;
12.6.1.3 уметь подавлять чувство неприязни к другому человеку и выражать ее в адекватной форме;
12.6.1.4 давать оценку чертам личности, порождаемых социальной средой (жадность, доброта, честность, раскаяние, угрызение совести, смирение, равнодушие, самовозвеличение)
35. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Развитие мимики и пантомимики" для обучающихся с нарушением зрения (незрячие, слабовидящие) 11-12 классов уровня общего среднего образования согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
36. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Развитие мимики и пантомимики" для обучающихся с нарушением зрения (незрячие, слабовидящие) 11-12 классов уровня общего среднего образования

1) 11-сынып:
1-кесте
Бөлім
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. "Психобұл шық ет аппаратын жаттықтыру"
1.1. Психобұлшық ет аппаратын жаттықтыру
11.1.1.1 жүріс-тұрысты, сезімді, эмоцияларды саналы түрде түзету мақсатында аутогенді психобұлшықетті жаттығу жасау дағдыларын игеру;
11.1.1.2 әдеби туындыларды ойнатуға арналған қолданбалы материалды пайдалану (суреттер, көрнекіліктер) (қалдық көру қабілеті бар оқушыларға арналған)
2. "Сезімдерді қабылдау және эмоционалдық жағдайы"
2.1. Сезімдермен танысу
11.2.1.1 Мінез ерекшелігінің, эмоциялардың түрлерін ажырату: дәмелену/өкіну, ақкөңілдік/қызғаныш;
11.2.1.2 Күлкінің (қызықты, табашыл, аяусыз, ұнамсыз, жасанды және риясыз) мазмұндық қырларын ажырату және орынды бағалау
2.2. Сезімдерді тану, атау, сипаттау
11.2.2.1 тұлғаның мимикалық мінездемесін сипаттау және орынды бағасын беру: күшті-әлсіз, белгісіз –үйлесімді, стереотипті –жеке;
11.2.2.2 мінез ерекшеліктерді, көңіл-күйді, эмоцияларды сипаттау және орынды баға беру: жағымпаздану, менсінбеушілік, тәкаппарлық, жабырқау, қайғыру, қуану, шаттану, мұңаю, жек көру, құрметтеу;
11.2.2.3 көңіл-күйі мен сезімін анықтау: дәмелену/өкіну; ақкөңілдік/қызғаныш;
11.2.2.4 күлкінің түрлерін ажырату: (жасанды, табиғи, жеңіл, кең)
2.3. Мимика мен пантомимиканы жаңғырту
11.2.3.1 жүрістің түрлерін көрсету: ырғақты – ырғақтың бұзылуымен, бір қалыпты, босаң, теңселіп;
11.2.3.2 дәмелену-өкіну, келеке қылу – қулану, ақкөңілдік-қызғану сезімдерінің мимикамен және ишаратын модельдеу;
11.2.3.3 мүсін үшін жауап беретін бұлшықеттерді жаттықтырады
2-тоқсан
2. "Сезімдерді қабылдау және эмоционалдық жағдайы"
2.2. Сезімдерді тану, атау, сипаттау
11.2.2.5 музыкалық туындының көңіл-күйін анықтау (көңілді, жалынды, мұңды, қайғылы)
2.3. Мимика мен пантомимиканы жаңғырту
11.2.3.4 ишаратты, тұрысты, мимиканы, пантомимиканы драматизациялау ойындарын жүргізу
3. "Қарым-қатынастың сөйлеу тілі және тілдік емес құралдарын практикада қолдану"
3.1. Ишараттарды, мәнерлі қимылдарды орындауға жаттығу
11.3.1.1 белгі –ишараттарды (біреудің қабылдауына және ақпарат беруге арналған), ишарат сигналды (еріксіз, өздігінен және біреудің қабылдауына арналмаған), көрнекілендірілген ишараттарды (сөйлеген сөзіне сай келетін) пайдалану;
11.3.1.2 өзіне сенімділік, күш ишаратын, бағалау ишаратын, жақсы көңіл-күй ишаратын, ашықтық ишаратын орынды қабылдау және көрсету;
11.3.1.3 эмоционалдық күйлерді, ишараттарды, сыртқы сигнал қалыптарын тану;

1) 11 класс:
таблица 1
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. "Психомышечная тренировка"
1.1. Психомышечная тренировка
11.1.1.1 владеть навыками аутогенной психомышечной тренировки с целью сознательной корректировки поведения, чувств, эмоций;
11.1.1.2 использовать прикладной материал для обыгрывания литературных произведений (картинки, иллюстрации) (для обучающихся с остаточным зрением)
2. "Восприятие чувств и эмоциональные состояния"
2.1. Восприятие чувств
11.2.1.1 дифференцировать оттенки черт характера, эмоций: предвкушение/сожаление; добродушие/зависть;
11.2.1.2 различать и давать адекватную оценку содержательным сторонам смеха (комичный, злорадный, безжалостный, неприязненный, искусственный и беззаботный)
2.2. Узнавание, называние, описание чувств и эмоций
11.2.2.1 описывать и давать адекватную оценку мимической характеристики личности: сильная -слабая, неопределенная -гармоничная, стереотипная - индивидуальная;
11.2.2.2 описывать и давать адекватную оценку чертам характера, настроению, эмоции: заискивание, заносчивость, надменность, уныние, печаль, радость, восторг, подавленность, презрение, уважение;
11.2.2.3 определять настроение и чувство: предвкушение/сожаление; добродушие/зависть;
11.2.2.4 различать виды улыбки (фальшивая, естественная, легкая, широкая)
2.3. Воспроизведение мимики и пантомимики
11.2.3.1 демонстрировать различные виды ходьбы: ритмичная – с нарушениями ритмичности, равномерная, расслабленная, раскачивающая;
11.2.3.2 моделировать мимикой и жестами чувство предвкушение-сожаление, ирония- лукавство, добродушие-зависть;
11.2.3.3 тренируют мышцы, отвечающие за осанку
2 четверть
2. "Восприятие чувств и эмоциональные состояния"
2.2. Узнавание, называние, описание чувств и эмоций
11.2.2.5 определять настроение музыкального произведения (веселое, задорное, грустное, печальное)
2.3. Воспроизведение мимики и пантомимики
11.2.3.4 воспроизводить игры – драматизацию с использованием жеста, позы, мимики, пантомимики
3. "Использование на практике речевых и неречевых средств общения"
3.1. Тренировка жестов, выразительных движений
11.3.1.1 использовать жесты-знаки (рассчитанные на чьҰ-либо восприятие и предназначенные для передачи информации), жесты-сигналы (непроизвольные, неосознанные и не рассчитанные на чьҰ-либо восприятие), иллюстрированные жесты (те, что сопутствуют высказываниям);
11.3.1.2 адекватно воспринимать и воспроизводить жесты уверенности в себе, жесты силы, жесты оценки, жесты хорошего настроения, жесты открытости;
11.3.1.3 узнавать эмоциональные состояния жесты, позы по внешним сигналам;

11.3.1.4 саусақтармен бедерлі нүктелерді, штрихтарды, сызықтарды оқу, атау және сипаттау (қалдық көру қабілеті бар оқушыларға арналған)
3.2. Қылықты модельдеу
11.3.2.1 белгілі жағдайдағы жүріс-тұрысты модельдеу: дәмеленуді, өкінуді, ақкөңілдікті, қызғанышты орынды білдіру;
11.3.2.2 педагогтың, кітапханашының, аспаздың кәсіби қызметіне байланысты әрекеттерді жасап көру
4. "Сөйлеу тілінің интонациясын дамыту"
4.1. Интонациямен айтуды үйрету
11.4.1.1 адамның дауыс ырғағын беру және ағымдағы жағдайын көрсету;
11.4.1.2 көпшілік алдында сөз сөйлеу кезінде басқа адамның эмоционалдық күйін дауыс ырғағын және үнін анықтай білу
3-тоқсан
2. "Сезімдерді қабылдау және эмоционалдық жағдайы"
2.3. Мимика мен пантомимиканы жаңғырту
11.2.3.5 сюжеттік қойылым кейіпкерлерінің қалыптасушы эмоционалдық күйін жаңғырту (пішінді көру болған жағдайда)
3. "Қарым-қатынастың сөйлеу тілі және тілдік емес құралдарын практикада қолдану"
3.1. Ишараттарды, мәнерлі қимылдарды орындауға жаттығу
11.3.1.5 көркем шығарма кейіпкерлерінің эмоционалдық күйін сахналау, драмалық әдістерін қолдану;
11.3.1.6 формалды динамикалық ерекшеліктер бойынша ишараттарды бағалау
(қарқын, амплитуда);
11.3.1.7 әңгімелесушінің қашықтығына байланысты орынды амплитуданы пайдалану және ишараттарды таңдау: жақын қашықтықта – саусақтарды ғана бүгу, қашықтық ұлғайғанда – қолмен шынтақтан қозғалыс жасау, мұнда амплитуда жарты метрге дейін жетеді)
3.2. Қылықты модельдеу
11.3.2.3 психотерапевтік бағыттағы этюдтар мен ойындарды ойнату: "Бұл-мен", "Өзім туралы айтамын", "Менің әлемім"
4. "Сөйлеу тілінің интонациясын дамыту"
4.1. Интонация мен айтуды үйрету
11.4.1.3 мысалдың, өлеңнің кейіпкерін сөйлеу интонациясы арқылы кейіпкерін анықтау (қалдық көру қабілеті бар оқушылар үшін)
5. "Мәдени тәртіп дағдыларын қалыптастыру"
5.1. Мәдени тәртіп пен қарым-қатынастың адекватты тәсілдері
11.5.1.1 қарым-қатынасты әрқайсысы қызметтің объектісі және субъектісі болатын әріптестердің ерекше өзара байланысы ретінде түсіну
4-тоқсан
1. "Психобұл шық ет аппаратын жаттықтыру"
1.1. Психобұлшық ет аппаратын жаттықтыру
11.1.1.3 экспрессивті-мимикалық әрекеттер жасау: күлімсіреу, көзқарас, қол мен дененің мәнерлі қозғалыстары, мәнерлі леп білдіру
3. "Қарым-қатынастың сөйлеу тілі және тілдік емес құралдарын практикада қолдану"
3.2. Қылықты модельдеу
11.3.2.4 қарым-қатынастың пәндік-әрекеттік құралдарын пайдалану: қарым-қатынас үшін қозғалыстық және заттық қозғалыстар, қалыптарды пайдалану, жақындату, алыстату, заттарды ұсыну, басқа адамды өзіне тарту, итеру, қарсылықты, байланысқа шығудан жалтару немесе кері жағдайды, байланысқа шығуды қалауды білдіретін қалыптар;

11.3.1.4 читать, называть и описывать пальцами рельефные точки, штрихи, линии (для обучающихся с остаточным зрением)
3.2. Моделирование поведения
11.3.2.1 моделировать поведение в определенной ситуации: адекватное выражение предвкушения, сожаления, добродушия, зависти;
11.3.2.2 имитировать действия, связанные с профессиональной деятельностью педагога, библиотекаря, повара
4. "Развитие речевой интонации"
4.1. Развитие речевой интонации
11.4.1.1 передавать интонацию и показывать текущее состояние человека;
11.4.1.2 определять эмоциональное состояние другого человека по изменению интонации и тона голоса при публичных выступлениях
3 четверть
2. "Восприятие чувств и эмоциональные состояния"
2.3. Воспроизведение мимики и пантомимики
11.2.3.5 воспроизводить формируемое эмоциональное состояние персонажей сюжетных постановок (при наличии форменного зрения)
3. "Использование на практике речевых и неречевых средств общения"
3.1. Тренировка жестов, выразительных движений
11.3.1.5 использовать приемы театрализации, драматизации в воспроизведении эмоционального состояния, настроения героев художественного произведения;
11.3.1.6 оценивать жестикуляцию по формально-динамическим особенностям (темп, амплитуда);
11.3.1.7 использовать адекватную амплитуду и выбор жестов в зависимости от расстояния собеседника: при близком расстоянии – сгибать лишь пальцы, при увеличении расстояния –движения руками от локтя, где амплитуда достигает полуметра)
3.2. Моделирование поведения
11.3.2.3 обыгрывать этюды и игры, имеющие психотерапевтическую направленность: "Это я", "Расскажу о себе", "Мой мир"
4. "Развитие речевой интонации"
4.1. Развитие речевой интонации
11.4.1.3 определять героя басни, стихотворения по речевой интонации (при остаточном зрении
5. "Формирование навыков культурного поведения"
5.1. Навыки культурного поведения и адекватные способы общения
11.5.1.1 понимать общение как специфическое взаимодействие партнеров, каждый из которых является одновременно субъектом и объектом деятельности
4 четверть
1. "Психомышечная тренировка"
1.1. Психомышечная тренировка
11.1.1.3 воспроизводить экспрессивно-мимические действия: улыбка, взгляд, выразительные движения рук и тела, выразительные восклицания
3. "Использование на практике речевых и неречевых средств общения"
3.2. Моделирование поведения
11.3.2.4 использовать предметно-действенные средства общения: локомоторные и предметные движения, позы, используемые для целей общения приближение, удаление, вручение предметов, притягивание другого человека к себе, отталкивание, позы, выражающие протест, желание уклониться от контакта и наоборот, выражающие желание контактировать;

11.3.2.5 би қозғалыстарын жасау, билеу, жарқын, икемді бейнені жасау
5."Мәдени тәртіп дағдыларын қалыптастыру"
5.1. Мәдени тәртіп пен қарым-қатынастың адекватты тәсілдері
11.5.1.2 жаттық сезімін еңсеру, аралас ұжымдарда тұлғааралық қарым-қатынас процестің қиындығын еңсеру (қалдық көру қабілеті бар балалар, зағип балалар)
6. "Мимика және пантомимика құралдарымен көңіл-күйдің және мінездің жеке қасиеттерін түзету"
6.1. Көңіл-күйді және мінездің жеке қасиеттерін түзету
11.6.1.1 адамның көңіл-күйін жүрісі, мүсіні, ишараттары арқылы анықтау;
11.6.1.2 актерлік еркіндік жағдайына жету, белгілі бір әдеби сюжетті этюдті, суырып салмалық әдіспен ойната білу
2) 12-сынып:
2-кесте
Бөлім
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. "Психобұл шық ет аппаратын жаттықтыру"
1.1. Психобұлшық ет аппаратын жаттықтыру
12.1.1.1 жүріс-тұрысты, сезімді, көңіл-күйді, эмоцияларды саналы түрде түзету;
12.1.1.2 дене қозғалысының жекелеген қимылдарын, еріннің жеңіл дірілінің шағын микро белгілерін түсіну
2. "Сезімдерді қабылдау және эмоционалдық жағдайы"
2.1. Сезімдермен танысу
12.2.1.1 Мінез ерекшелігінің, эмоциялардың түрлерін ажырату: зәрлілік/ келеке/ кейігіштік; ұнату/ сүйсіну/елігушілік/ ұмтылғыштық; түсінбестік/ абыржу;
12.2.1.2 эмоционалдық күйін жаңғырту арқылы сюжеттік картиналардың кейіпкерлерінің мимикасын, тұрыстары мен ишарат мағынасын түсіну
2.2. Сезімдерді тану, атау, сипаттау
12.2.2.1 берілген эмоцияларды бағдарламалық көркем туындылардың материалдарынан анықтау және таныс туындылардан мәні бойынша қарама-қарсы эмоцияларды сипаттау;
12.2.2.2 эмоционалдық күйін, сезімін ажырату: зәрлілік/ келеке/ кейігіштік, ұнату/ сүйсіну, қызығушылық/ ұмтылғыштық, түсінбестік/ абыржу;
12.2.2.3 театрландырылған композицияны, пьесаны қарау кезінде кейіпкерлердің эмоционалдық күйін бағалау;
12.2.2.4 берілген эмоцияға миниатюра, композиция құру;
12.2.2.5 эмоцияларды олардың суретте, фотода, портретте бейнеленуі бойынша сипаттау және бағалау
2.3. Мимика мен пантомимиканы жаңғырту
12.2.3.1 мінез ерекшеліктерін, эмоцияларды, сезімдерді беру: қулану, келеке қылу, зәрлілік, сүйсіну, ынтығу, мысқыл, абыржу;
12.2.3.2 сезімдерді бере отырып, берілген эмоциялармен этюдтерді ойнату: зәрлілік, келеке, кейігіштік, ұнату, сүйсіну, ынтығу, албырттық, түсінбестік, абыржу;
12.2.3.3 дененің пластикасын, қозғалыс бағдарларын, иілгіштігін түзету
2-тоқсан
2. "Сезімдерді қабылдау және эмоционалдық жағдайы"
2.2. Сезімдерді тану, атау, сипаттау
12.2.2.6 айналасындағылардың эмоционалдық күйін байқау, олардың айқын көріністерін ұғыну;

11.3.2.5 воспроизводить танцевальные движения, танцевать, создавать яркий, пластичный образ
5. "Формирование навыков культурного поведения"
5.1. Навыки культурного поведения и адекватные способы общения
11.5.1.2 преодолевать чувство отчужденности, затруднения процесса межличностного общения в смешанных коллективах (дети с остаточным зрением, незрячие дети)
6. "Коррекция настроения и отдельных черт характера средствами мимики и пантомимики"
6.1. Коррекция настроения и отдельных черт характера
11.6.1.1 определять настроение человека по походке, осанке, жестам;
11.6.1.2 достигать состояния актерской раскованности, уметь проживать тот или иной литературный сюжет этюдным методом, импровизировать
2) 12 класс:
таблица 2
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. "Психомышечная тренировка"
1.1. Психомышечная тренировка
12.1.1.1 сознательно корректировать поведение, чувства, настроение, эмоции;
12.1.1.2 понимать отдельные жесты телодвижения, небольшие микросигналы легкого дрожания губ
2. "Восприятие чувств и эмоциональные состояния"
2.1. Восприятие чувств
12.2.1.1 дифференцировать оттенки черт характера, эмоций: язвительность/ сарказм/ желчность; симпатия/ любование/; увлеченность/ порывистость; недоумение/ оторопь;
12.2.1.2 понимать значение мимики, поз и жестов персонажей сюжетных картин с воспроизведением их эмоционального состояния
2.2. Узнавание, называние, описание чувств и эмоций
12.2.2.1 определять заданные эмоции на материале программных художественных произведений и описывать противоположные по значению эмоции в знакомых произведениях;
12.2.2.2 дифференцировать эмоциональное состояние, чувство: язвительность/ сарказм/, желчность, симпатия/ любование, увлеченность/ порывистость, недоумение/ оторопь;
12.2.2.3 оценивать эмоциональное состояние героев при просмотре театрализованной композиции, пьесы;
12.2.2.4 создавать миниатюру, композицию на заданную эмоцию;
12.2.2.5 описывать и оценивать эмоции по их изображению на рисунке, фото, портрете
2.3. Воспроизведение мимики и пантомимики
12.2.3.1 передавать черты характера, эмоции, чувства: лукавство, сарказм, язвительность, любование, увлечҰнность, ирония, оторопь;
12.2.3.2 обыгрывать этюды на заданную эмоцию с передачей чувств: язвительность, сарказм, желчность, симпатия, любование, увлеченность, порывистость, недоумение, оторопь;
12.2.3.3 корректировать пластику тела, координаций движений, гибкость
2 четверть
2. "Восприятие чувств и эмоциональные состояния"
2.2. Узнавание, называние, описание чувств и эмоций
12.2.2.6 замечать эмоциональное состояние окружающих, декодировать (расшифровывать) их выразительные проявления;

12.2.2.7 белгілі сезімдер үйлесіміне миниатюра қою;
12.2.2.8 суретшінің эмоционалдық күйін картинасының түс үйлесімі бойынша анықтау
2.3. Мимика мен пантомимиканы жаңғырту
12.2.3.4 жүрістің түрлерін көрсету: тырпылдату, "салбыраңқы" жүріс, жылдам- баяу, ауыр салмақты "тәкаппар", "кірбіңдеу", шалыну, кідіру;
12.2.3.5 мінез ерекшеліктерін, эмоцияларды, сезімдерді түзету: келеке, зәрлілік, сүйсіну, ынтығу;
12.2.3.6 сезімдерді бере отырып, берілген эмоцияда этюдтерді ойнату: мысқылдау, қулану, зәрлілік, келеке ету, кейігіштік, ұнату, сүйсіну, ынтығу, албырттық, түсінбестік, абыржу;
12.2.3.7 өмірден алынған материалдар қолданылатын тұрмыстық сахна миниатюраларын ойнату, мимика арқылы сенімділікті, еркіндікті, батылдықты көрсету;
12.2.3.8 басқа адамның эмоционалдық күйін пантомимикалық қозғалыстар арқылы білдіру (таспен жүрі өтеуге қорықпаймын)
3. "Қарым-қатынастың сөйлеу тілі және тілдік емес құралдарын практикада қолдану"
3.1. Жесттерді, мәнерлі қимылдарды орындауға жаттығу
12.3.1.1 ишарат түрлерін ажырату және тиісті баға беру (ырғақты, эмоционалдық, нұсқауыштық, бейнелі, символдық, көрнекі, бейімдеуіш ишараттары, "паразит" ишараттары, тиым салатын, ескертетін, қорғаныс ишараттары, зерігу, үрей, сенім ишараттары);
12.3.1.2 формальды динамикалық ерекшеліктер (саны) және мазмұны бойынша бағалау және ишараттарын жасау
3.2. Қылықты модельдеу
12.3.2.1 театрдың түрлерін атау: едендегі театр, үстел үстіндегі театр, көлеңкелер театры
4. "Сөйлеу тілінің интонациясын дамыту"
4.1. Интонациямен айтуды үйрету
12.4.1.1 қуаныш/қамығу, тарту/итеру, жігерлендіру/қынжылту, ренжу/қорлаудың интонациялық боямасын анықтау; 12.4.1.2 өз сөйлеуінде интонацияны, мәнерлі кідірістерді пайдалану, дауысты азайту немесе көтеру, мағыналық екпінді пайдалану
3-тоқсан
3. "Қарым-қатынастың сөйлеу тіліжәне тілдік емес құралдарын практикада қолдану"
3.1. Ишараттарды, мәнерлі қимылдарды орындауға жаттығу
12.3.1.3 табиғи құбылыстарды елестете отырып, пантомимикалық этюдтарді жасау (жел, тыныштық, жаңбыр, дауыл);
12.3.1.4 жоқ затпен әрекеттерді жасау: сырнай, сыбызғыда ойнау;
12.3.1.5 жиі кездесетін өмірлік жағдайларда диалог жүргізу дағддыларын қолдану;
12.3.1.6 бас қозғалыстарын орындау: болымды бас изеу, теріс бұрылу, мінеуші тербеліс, бастың сөйлеушіге қарай бағытталуы (қалдық көру қабілеті бар оқушыларға)
3.2. Қылықты модельдеу
12.3.2.2 сюжеттік қойылымдар тақырыбына импровизация жасау, өзің шығарған хикаяларды ойлап табу

12.2.2.7 создавать миниатюру на определенные гаммы чувств;
12.2.2.8 определять эмоциональное настроение художника по цветовой гамме картины
2.3. Воспроизведение мимики и пантомимики
12.2.3.4 демонстрировать различные виды ходьбы: шаркающая, "провисающая" походка, быстрая – медленная, тяжеловесная "гордая", "запинающаяся", спотыкания, заминки;
12.2.3.5 корректировать черты характера, эмоции, чувства: сарказм, язвительность, любование, увлеченность;
12.2.3.6 обыгрывать этюды на заданную эмоцию с передачей чувств: ирония, лукавство, язвительность, сарказм, желчность, симпатия, любование, увлеченность, порывистость, недоумение, оторопь;
12.2.3.7 обыгрывать бытовые сцены-миниатюры, в которых используется материал из жизни, с помощью мимики передать уверенность, раскованность, решительность;
12.2.3.8 выражать эмоциональное состояние другого человека элементами пантомимических движений (не боюсь пройти по камешкам)
3. "Использование на практике речевых и неречевых средств общения"
3.1. Тренировка жестов, выразительных движений
12.3.1.1 различать и давать адекватную оценку видам жестов (ритмические, эмоциональные, указательные, изобразительные, символические, иллюстрирующие, жесты – адаптеры, жесты – "паразиты", запрещающие, предупреждающие, жесты защиты, жесты скуки, жесты тревожности, жесты доверия);
12.3.1.2 оценивать и воспроизводить жестикуляцию по формально-динамическим особенностям (количество) и по содержанию
3.2. Моделирование поведения
12.3.2.1 называть различные виды театра: театр на полу, настольный театр, театр теней
4. "Развитие речевой интонации"
4.1. Развитие речевой интонации
12.4.1.1 определять интонационную окраску радость/огорчение, притяжение/отталкивание, ободрение/удручение, обида/оскорбление;
12.4.1.2 использовать в собственной речи интонацию, выразительные паузы, повышение или понижение голоса, смысловое ударение
3 четверть
3. "Использование на практике речевых и неречевых средств общения"
3.1. Тренировка жестов, выразительных движений
12.3.1.3 воспроизводить пантомимические этюды с воображением природных явлений (ветер, затишье, дождь, шторм);
12.3.1.4 имитировать действия с отсутствующим предметом: игра на гармошке, дудочке;
12.3.1.5 применять в часто встречающихся жизненных ситуациях навыки ведения диалога;
12.3.1.6 выполнять движения головой: утвердительный кивок, отрицательные повороты, осуждающие покачивание, ориентация головы на говорящего (для обучающихся с остаточным зрением)
3.2. Моделирование поведения
12.3.2.2 импровизировать на тему знакомых сюжетных постановок, придумывать истории собственного сочинения

6.1. Көңіл-күйді және мінездің жеке қасиеттерін түзету
12.6.1.1 берілген эмоцияға өз сезімін сипаттай білу: мен әңгімелесуші адамға деген көзқарасым қандай; кімді бағалаймын, құрметтеймін;
12.6.1.2 теріс мінез ерекшеліктеріне моральдық баға беру, оларды эмоциямен ойнатып шығу;
12.6.1.3 басқа адамға ұнатпау сезімін баса білу және оны орынды білдіру;
12.6.1.4 тұлғаның әлеуметтік ортада туындайтын мінезіне баға беру (сараңдық, мейірімділік, адалдық, өкінушілік, опық жеу, мойынсыну, енжарлық, өзін-өзі дәріптеу)
Ескерту:
1) бір тоқсан ішіндегі оқыту мақсаттары сөйлеу қызметінің түрлері бойынша біріктіріледі;
2) ұсынылған ұзақ мерзімді жоспар ұлгі ретінде, оқушылардың оқу материалды игеру қарқынына байланысты мұғалім өзгертулер енгізе алады;
3) барлық оқу мақсаттарын концентрлік тәсілмен іске асыру ұсынылады: әрбір мақсат келесі тоқсанда кеңейтілген және/немесе күрделенген сөйлеу материалында тереңдете отырып қайталанады.
бұйрығына
35-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы "03" сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
390 - қосымша
Тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларға арналған жалпы орта білім беру деңгейінің 11 - 12 сыныптары үшін "Емдік дене шынықтыру" пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Емдік дене шынықтыру" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бағдарламаның мақсаты тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушылардың ағзасын физикалық жағынан нығайту, қозғалыс функциялары мен танымдық қызметінің бұзылыстарын мүмкіндігінше жою және олардың үдеуін алдын алу.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) денсаулықты нығайту, ағзаны шынықтыру және сырқаттанушылықты төмендету;
2) дене мүшелерінің функционалдық деңгейін арттыру, әлсіреген бұлшықет топтарын нығайту және бұлшық ет тонусын қалыпқа келтіру, денсаулықтың оңтайлы деңгейін сақтау;
3) дене дайындығын арттыру арқылы негізгі физикалық қасиеттерді дамыту: күш, жылдамдық, төзімділік, ептілік және икемділік;

6.1. Коррекция настроения и отдельных черт характера
12.6.1.1 описывать собственные чувства на заданную эмоцию: как я отношусь к собеседнику, партнҰру; кого я ценю, уважаю;
12.6.1.2 давать моральную оценку негативным чертам характера, эмоциям с их переигрыванием;
12.6.1.3 уметь подавлять чувство неприязни к другому человеку и выражать его в адекватной форме;
12.6.1.4 давать оценку чертам личности, порождаемым социальной средой (жадность, доброта, честность, раскаяние, угрызение совести, смирение, равнодушие, самовозвеличение)
Примечание:
1) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) данный долгосрочный план носит рекомендательный характер, учитель сам в зависимости от темпа усвоения материала обучающимися может вносить изменения по собственному усмотрению;
3) все учебные цели рекомендуется реализовывать концентрическим способом: повторять с последующим углублением в каждой последующей четверти на расширенном и/или усложненном речевом материале.
Приложение 35 к приказу
Приложение 390 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 03 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Лечебная физическая культура" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 11-12 классов уровня общего среднего образования
Глава 1. Общее положение
1. Типовая учебная программа "Лечебная физическая культура" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Целью Программы является физическое укрепление организма, преодоление нарушений двигательных функций и познавательной деятельности обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата.
3. Задачи Программы:
1) укрепление здоровья, закаливание организма и снижение заболеваемости;
2) повышение функционального уровня органов и систем организма путем оптимальных физических нагрузок, укрепление ослабленных групп мышц и нормализация мышечного тонуса;
3) повышение физической подготовленности и развитие основных физических качеств: силы, быстроты, выносливости, координации и гибкости;

4) тірек-қимыл аппаратының көру, жүрек-тамыр, тыныс алу, жүйке жүйелерінің функционалдық бұзылыстарын түзетуді жүзеге асыру;
5) емдік дене шынықтыру сабақтарында кешенді дене жаттығуларын сауықтыру, түзету бағытында дене белсенділігінің функционалдық жағдайын бақылаудың қарапайым тәсілдері;
6) денсаулық жағдайы әлсіреген ағза жүйелерінің физиологиялық белсенділігін арттыру, оқу қызметі режимінде ақыл-ой және физикалық жұмысқа қабілеттілікті жақсартуға жәрдемдесу болып табылады;
7) дене дамуы мен дене дайындығы туралы жалпы түсініктерді қалыптастыру, дене жаттығуларымен өз бетінше айналысуға қызығушылықты дамыту, еңбек үрдістерінің элементтерін үйрету.
2-тарау. Оқу үрдісін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдер
4. "Емдік дене шынықтыру" түзету курсы білім алушыларға:
1) түзету жаттығуларының адамның физикалық және морфофункционалды жүйесіне әсері туралы білу;
2) өзінің және өзге де білім алушылардың физикалық жағдайын бағалау;
3) коммуникативтік және шығармашылық, сын тұрғысынан ойлау, проблемаларды шешу дағдыларын дамыту;
4) жеке дене қасиеттерін дамыту, қозғалыс техникасын жетілдіру бойынша дербес сабақтар өткізу үшін практикалық қызметте және күнделікті өмірде алған білімдері мен іскерліктерін қолдану;
5) дененің жеке ерекшеліктерін ескере отырып, таңертеңгілік және түзету жаттығуларының қарапайым кешендерін құру және орындау;
6) дене бітімінің дамуын, дене дамуының даярлығын бақылай отырып физикалық жүктеме режимдері мен қимыл-қозғалыс техникасы арқылы жақсаруын жүзеге асыру;
7) дене жаттығуларын орындау кезінде жүрек жиырылу жиілігінің көрсеткіштеріне бақылау жүргізу;
8) шынықтыру рәсімдерін жүргізу.
5. "Емдік дене шынықтыру" пәні бойынша оқу үрдісін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері арнайы педагогика қағидаттарына негізделіп, тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларды ерекше білім беру қажеттіліктерімен қамтамасыз етеді.
6. Білім алушылардың емдік дене шынықтыру сабақтарында қарым-қатынас жасауда қимыл-қозғалыс ойындарының маңызы зор.
7. Сабақтардың тиімділігін арттыру үшін айналар, гимнастикалық (шведтік) қабырғалар, отырғыштар, сәкілер, еңкейтілген жазықтықтар, үстел теннисіне арналған үстелдер, баспалдақтар, сатылар, із жолдары, бедерлі және қабырғалы жылжымалы тақталар, еңкейтілген тақталар, шағын батуттар, тренажерлер, арнайы жабдықтар (гравитацияға қарсы костюмдер, ФАЭТОН нейро-ортопедиялық комбинезоны, Гросс аппараты, Кобра механотерапия аппараты, аяқ-қолдарды әзірлеуге арналған тренажер (сырғумен), механотерапиялық тренажер Мотомед) қолданылады.

4) коррекция имеющихся функциональных нарушений опорно-двигательного аппарата, зрения, нервной, сердечно-сосудистой, дыхательной систем организма;
5) обучение комплексам физических упражнений с оздоровительной и корригирующей направленностью, простейшим способам контроля за физической нагрузкой и функциональным состоянием организма на занятиях лечебной физической культурой;
6) повышение физиологической активности систем организма, ослабленных болезнью, содействие оптимизации умственной и физической работоспособности в режиме учебной деятельности;
7) формирование общих представлений о физическом развитии и физической подготовленности, развитие интереса к самостоятельным занятиям физическими упражнениями, обучение элементам трудовых процессов.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. Коррекционный курс "Лечебная физическая культура" позволит обучающимся:
1) узнать о влиянии коррекционных физических упражнений на физическую и морфофункциональную систему человека;
2) оценивать физическое состояние свое и других обучающихся;
3) развивать навыки критического, коммуникативного и творческого мышления, разрешения проблем;
4) использовать приобретенные знания и умения в практической деятельности и повседневной жизни для проведения самостоятельных занятий по развитию индивидуальных физических качеств, совершенствованию техники движений;
5) составлять и выполнять простейшие комплексы упражнений утренней и корригирующей гимнастики с учетом индивидуальных особенностей организма;
6) осуществлять наблюдения за своим физическим развитием и физической подготовленностью, контроль за техникой выполнения двигательных действий и режимами физической нагрузки;
7) вести наблюдения за показателями частоты сердечных сокращений во время выполнения физических упражнений;
8) проводить закаливающие процедуры.
5. Педагогические подходы к организации учебного процесса по предмету "Лечебная физическая культура" основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей, обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата.
6. Занятия по лечебной физической культуре насыщаются ситуациями и подвижными играми, которые побуждают обучающихся к общению.
7. Для повышения эффективности занятий используются зеркала, гимнастические (шведские) стенки, скамьи, топчаны, плоскости с наклоном, столы для настольного тенниса, лестнички, ступеньки, следовые дорожки, рельефные и ребристые передвижные доски, доски с наклоном, мини-батуты, тренажеры, специальное оборудование (антигравитационные костюмы, нейро- ортопедический комбинезон ФАЭТОН, аппарат Гросса, аппарат механотерапии Кобра, тренажер для разработки нижних конечностей (со скольжением), механотерапевтический тренажер MOTOmed).

8. Әрбір нозология нақты жабдықтармен жабдықтауды қажет етеді. Жұлынның зақымдануы кезінде дененің бөліктерін бекіту үшін белдіктер, зығыр таспалар, манжеттер, корсеттер қолданылады.
9. Білім беру үрдісінің нәтижелері мен оқыту мақсаттарының жүйесінің басымдығына қарай классикалық білім беру негізі ретінде құндылыққа бағдарланған, іс-әрекеттік, жеке тұлғаға бағытталған, коммуникативтік, сараланған, жобалық тәсілдер және ойын жаттығулары қолданылады.
10. Құндылыққа бағытталған тәсіл:
1) құндылыққа бағдарланған оқу үрдісі білім алушының жеке басының құндылықтар жүйесін мақсатты түрде қалыптастырады;
2) құндылықтардың мәні белгілі бір қоғамның табысты жұмыс істеуі үшін қажетті нормаларды, әдеттерді, өмір салтын, мінез-құлық стилін қалыптастыру аясында көрінеді;
3) құндылықтар тұлға уәждемесінің маңызды факторы ретінде әсер ете отырып, мінез-құлық пен іс-әрекетті ынталандырады;
4) орта білім беру құндылықтары "Мәңгілік ел" ұлттық идеясына негізделген.
11. Іс-әрекет тәсілі:
1) білім алушының білімді дайын түрде алып қоймай, оны өзі ізденіп, өзінің оқу іс-әрекетінің мазмұны мен нысандарын ұғынуына, оның нормалар жүйесін түсінуіне және қабылдауына, оларды жетілдіруге белсенді қатысуына сай білімінің, оқу біліктіліктіліктері мен кең ауқымды дағдыларының белсенді әрі табысты түрде қалыптасуына ықпал етеді;
2) арнайы мектептегі іс-әрекеттік тәсіл білім алушылардың жеке басының дамуы олардың қолжетімді қызметін (пәндік-практикалық, оқу, дене шынықтыру) ұйымдастыру сипатымен анықталатынын тануға құрастырылады.
12. Жеке тұлғаға бағытталған тәсіл:
1) жеке тұлғаға бағытталған тәсілдің мақсаты оқу үрдісін дараландыру, оқу үрдісінде білім алушының тұлғасын үйлесімді қалыптастыру және жан-жақты дамыту, оның психикалық және дене дамуының жеке ерекшеліктерін, мінез-құлық қажеттіліктері мен уәждерін ескере отырып, оның шығармашылық күш-жігерін толық ашу болып табылады;
2) әрбір білім алушының емдік дене шынықтыру бойынша бағдарламаны игеруінің жеке қарқынын құру (оқыту мен тәрбиелеудің келесі кезеңі алдыңғы кезеңнің меңгерілген мазмұнына негізделіп құрылады, әрбір оқушы дамуы бойынша қатарластарымен емес, өзімен салыстырылады).
13. Коммуникативтік тәсіл:
1) оқыту үрдісі қарым-қатынас біліктіліктерін және нақты коммуникация жағдайларына сәйкес жұмыс тәртібін қалыптастыруға септігін тигізетін тапсырмаларды қамтиды (жұптық және топтық жұмыс);
2) коммуникативтік тәсілдің әлеуметтік маңыздылығы: ақпараттың әр түрін меңгеру; әр түрлі мәселелер бойынша пікірталас жүргізе білу, осы мәселелер бойынша өз ұстанымын қалыптастыру болып табылады;

8. Каждая нозология требует специфического оснащения и инвентаря. При поражениях спинного мозга с целью фиксации частей тела используются пояса, полотняные ленты, лямки, манжеты, корсеты.
9. Для усиления приоритетности системы целей обучения и результатов образовательного процесса используются ценностно-ориентированный, деятельностный, личностно-ориентированный, коммуникативный, дифференцированный, проектный подходы и игровое обучение, как классические основы образования.
10. Ценностно-ориентированный подход:
1) ценностно-ориентированный учебный процесс целенаправленно формирует систему ценностей личности обучающегося;
2) значение ценностей проявляется в сфере формирования норм, привычек, образа жизни, стиля поведения, необходимых для успешного функционирования определенного общества;
3) ценности стимулируют поведение и поступки, действуя как важный фактор мотивации личности;
4) ценности среднего образования основаны на национальной идее "Мәңгілік ел".
11. Деятельностный подход:
1) деятельностный подход заключается в том, что обучающийся получает знания не в готовом виде, добывает их сам, осознает содержание и формы своей учебной деятельности, понимает и принимает систему ее норм, активно участвует в их совершенствовании, что способствует активному успешному формированию его знаний, учебных умений и навыков широкого спектра;
2) деятельностный подход строится на признании того, что развитие личности обучающихся определяется характером организации доступной им деятельности (предметно-практической, учебной, физической).
12. Личностно-ориентированный подход:
1) целью личностно-ориентированного подхода является индивидуализация учебного процесса, гармоничное формирование и всестороннее развитие личности обучающегося в учебном процессе, полное раскрытие его творческих сил с учетом его индивидуальных особенностей психического и физического развития, потребностей и мотивов поведения;
2) индивидуальный темп освоения каждым обучающимся программы по лечебной физической культуре (каждый ученик сравнивается не со сверстниками, а с самим собой в развитии, следующий этап обучения строится на основе усвоенных навыков предыдущего этапа).
13. Коммуникативный подход:
1) процесс обучения включает задания, способствующиее формированию умений общения, и режимов работы, адекватных условиям реальной коммуникации (парная и групповая работа);
2) социальная значимость коммуникативного подхода: владение разными видами информации; умение вести дискуссию по различным проблемам, выработка собственной позиции по данным вопросам;

3) коммуникативтік тәсілдің жеке маңыздылығы: достарының, сыныптастарының іс-әрекеттерін талдай білу және бағалай білу; өз күш жігерін дұрыс бағалай білу, тамақ ішуде, дене жүктемесінде, әр түрлі жағдайларда жеке бейімделу және ассистивті құралдарды пайдалана білу (көзілдірік, арнайы кресло, жеке бейімделген жұмыс орны, компьютердің арнайы пернетақталары, дәстүрлі тышқанның алмастырғыштары).
14. Саралап оқыту тәсілі:
1) саралап оқыту жұмысын ұйымдастырудың шарты мұғалім тарапынан күрделілікпен ерекшеленетін сараланған тапсырмаларды қолдану;
2) бір санаттағы білім алушыларда вариативті типологиялық ерекшеліктерінің болуына байланысты саралап оқыту тәсілі. Педагог түзету-білім беру үрдісін сипаттамасы бойынша сыныпта біртектес болып келетін топтардың болуына қарай, олардың әрқайсысы үшін жұмыстың әртүрлі көлемі, мазмұны, қарқыны, күрделілігі, әдістері мен тәсілдері, оқытуды бақылау мен ынталандырудың түрлері мен тәсілдері арқылы ұйымдастырады.
15. Саралап оқыту тәсілі үрдісінде келесі терапиялық ұсыныстарды сақтау қажет:
1) бұлшықеттердің қатты созылуын болдырмау (бұлшықет жүйесінің аурулары бар білім алушыларға қатысты) шиеленісті тудыратын жалпы дамыту жаттығулары мен ойындары кезінде пайда болады (мысалы, жүрелеп, өкшесімен отыру). Білім алушыны тұрғызу кезінде оларға бұлшықет көмегін көрсетеді немесе қосымша құралдар ұсынады.
2) спастикалық диплегиясы бар білім алушылар түзету жаттығуларын өткізу кезінде мүмкіндігінше екі қолын қолдануы ескеріледі;
3) тепе-теңдікті сақтау қабілеті нашар, бірақ жүруге қабілетті, ұршық буыны бұзылуы бар білім алушылар жоғары динамикалық жаттығулар мен ойындарға арбада отырып қатысады немесе сараланған тапсырмаларды орындайды;
4) тырысу ұстамалары (таңдамалы түрде) болатын білім алушыларға кейбір тапсырмалардың ұстамалар ықтималдығын қаншалықты арттыратынын және оларға түрткі болатындығын түсіндіру; Айналмалы қимылдарды, снарядтарда гимнастикалық жаттығуларды орындаудан аулақ болу өте маңызды;
5) күштеп басқарылмайтын қозғалыстары (гиперкинездері) бар білім алушылармен түзету жаттығуларын үш деңгейде пысықтау міндетті: айнаға қарап бақылаумен, айнаға қарап бақылаусыз, көзін жұмып.
16. Жобалап оқыту тәсіл:
1) білім алушы өз алдына проблема қояды және оны шешу жолдарын өз бетінше табуға болжам жасайды;
2) білім алушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып жүзеге асырылады. асырылады. Жобалау қызметінің алгоритмі толық сақталады. Бөлімнің мазмұнымен танысу шеңберінде білім алушылардың ұжымдық/топтық жобаларды дайындау бойынша ұйымдастырылады.

3) личная значимость коммуникативного подхода: умение анализировать и оценивать деятельность друзей, одноклассников; умение адекватно оценивать свои силы, понимать, что можно - нельзя: в еде, в физической нагрузке, умение пользоваться личными адаптивными и ассистивными средствами в разных ситуациях (очки, специальное кресло, индивидуально адаптированное рабочее место, специализированные клавиатуры компьютера, заменители традиционной мышки).
14. Дифференцированный подход:
1) условием организации дифференцированной работы является применение дифференцированных заданий, которые различаются по сложности, характеру помощи со стороны учителя;
2) дифференцированный подход обусловлен наличием вариативных типологических особенностей у обучающихся одной категории. Педагог организует коррекционно-образовательный процесс, исходя из наличия в классе однородных по своим характеристикам групп, через различное для каждой из них содержание, темпа, объема, сложности, методов и приемов работы, форм и способов контроля и мотивации учения.
15. В процессе дифференцированного подхода необходимо соблюдать следующие терапевтические рекомендации:
1) избегать сильного растяжения мышц (в отношении обучающихся, имеющих заболевания мышечной системы), возникающего при выполнении общеразвивающих упражнений и игр, которые вызывают напряжение (например, сидеть на корточках или пятках). В момент вставания им необходимо оказывать мускульную помощь или предоставлять им вспомогательные средства;
2) при проведении коррекционных упражнений обучающиеся со спастической диплегией используют по возможности обе руки;
3) обучающиеся со слаборазвитой способностью удерживать равновесие, но способные к ходьбе, имеющие нарушения тазобедренного сустава, принимают участие в упражнениях и играх высокой динамичности, сидя в колясках или получают дифференцированное задание;
4) обучающимся, подверженным судорожным приступам (избирательно), необходимо четко разъяснить, насколько некоторые задания могут повысить вероятность припадков и спровоцировать их. Принципиально важно избегать выполнения круговых движений, гимнастических упражнений на снарядах;
5) с обучающимися с насильственными неуправляемыми движениями (гиперкинезами) обязательна отработка коррекционных упражнений на трех уровнях: с контролем в зеркало, без контроля в зеркало, с закрытыми глазами.
16. Проектный подход:
1) предполагает, что обучающийся ставит перед собой проблему и самостоятельно находит пути ее решения;
2) реализуется с учетом возрастных особенностей обучающихся. Алгоритм проектной деятельности сохраняется полностью. В рамках знакомства с содержанием раздела организуется деятельность обучающихся по подготовке коллективных/групповых проектов.

17. Ойын арқылы оқыту әдісі:
1) оқыту әдісі ретінде ойын тәсілін қолдану білім алушылардың танымдық қызығушылықтарын жандандыруға ықпал етеді;
2) оқу материалдары ойын құралы болып табылып, оқыту қызметі ойын ережелеріне бағынады. Ұжымдық қызмет түрлерін ұйымдастыруға бағытталған ойын әдістері білім алушылардың арасындағы кіші топтың басқа мүшелерінің пікірін құрметтеуге, түпкілікті нәтижелерді болжауға, іс-әрекеттерді өз бетінше жоспарлауға, мақсаттарға жету әдістерін анықтауға үйренуіне ықпал етеді.
18. Жүктемелерді мөлшерлеу: бастапқы бағытты таңдау, қайталау саны, орындау белсенділігі, қарқыны, қозғалыс амплитудасы, орындау күрделілігі, эмоционалды фактордың болуы, тыныс алу жаттығуларының саны, заттарды, тренажерларды пайдалану.
19. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі – АКТ) қолдану:
1) АКТ қолдану құзыреттілігі жұмыста, бос уақытында және қарым-қатынаста технологияларды біліктілікпен және шығармашылықпен пайдалануын қамтиды;
2) білім алушылар барлық пәндерді оқу барысында ақпаратты табу, құрастыру және басқару, мәліметтер мен идеялармен бөлісу, бірлесіп әрекет ету, түрлі жабдықтар мен қосымшаларды пайдалану арқылы өз жұмысын жетілдіре және бағалай отырып, АКТ қолдану дағдыларын дамытады;
3) бағдарлама мыналарды қамтиды: бұқаралық ақпарат құралдарының мультимедиалық ресурстары; цифрлық және ғаламтор көздері; олардың дәлдігін, сенімділігі мен маңыздылығын бағалай білу; АКТ ақпаратты құру және өңдеу үшін;
4) АКТ оқу үрдісінде білім алушылардың жеке мүмкіндіктерін ескере отырып, қолданылады.
3-тарау. "Емдік дене шынықтыру" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Емдік дене шынықтыру" пәнінің мазмұны
20. "Емдік дене шынықтыру" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 11 сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 36 сағат;
2) 12-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 36 сағат;
21. Оқу бағдарламасының мазмұны бөлім бойынша оқыту ұйымдастырылған. Әр бөлім мазмұны белгілі бір сыныпқа арналған оқу мақсаттары бойынша ұсынылған бөлімшелерден тұрады. Әрбір бөлімше ішінде жүйелі және дәйекті ұйымдастырылған оқу мақсаттары мұғалімдерге өз жұмысын жоспарлауға және білім алуш0ылардың жетістіктерін бағалауға, оларды оқытудың келесі кезеңдері туралы хабардар етуге мүмкіндік береді.

17. Игровое обучение:
1) использование игровых форм в качестве метода обучения способствует активизации познавательных интересов, обучающихся;
2) обучающая деятельность подчиняется правилам игры, учебные материалы являются средствами игры. Игровые приемы, направленные на организацию коллективных форм деятельности, способствует тому, что обучающиеся учатся уважать мнение других членов малой группы, прогнозировать конечные результаты, самостоятельно планировать деятельность, определять методы достижения целей.
18. Дозирование нагрузок проводится по: выбору исходного положения, количеству повторов, активности выполнения, темпу, амплитуде движения, сложности выполнения, наличию эмоционального фактора, количеству дыхательных упражнений, использованию предметов, тренажеров.
19. Использование информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ):
1) компетентность в использовании ИКТ строится на базовых ИКТ-навыках и включает в себя правильное и творческое применение технологий для работы, досуга и коммуникации;
2) обучающиеся развивают навыки по ИКТ в процессе обучения по всем учебным предметам, находя, создавая и работая с информацией, сотрудничая и обмениваясь информацией и идеями, оценивая и затем совершенствуя свою работу, используя широкий спектр оборудования и приложений;
3) программа включают: мультимедийные ресурсы средств массовой информации; нахождение, выбор и обработка данных с цифровых и Интернет-источников; умение судить об их точности, надежности и важности; ИКТ для создания и обработки информации;
4) в учебном процессе ИКТ используется дозировано с учҰтом индивидуальных возможностей обучающихся.
Глава 3. Организация содержания предмета "Лечебная физическая культура"
Параграф 1. Содержание предмета "Лечебная физическая культура"
20. Объем учебной нагрузки по предмету "Лечебная физическая культура" составляет:
1) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 12 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
21. Содержание Программы организовано по разделам обучения. Каждый раздел предусматривает подразделы, содержание которых представлено в виде учебных целей для определенного класса. Цели обучения, организованные систематично и последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.

22. Оқу пәнінің мазмұны 3 бөлімнен тұрады:
1) "Тірек-қимыл аппараттарының бұзылыстарын алдын алу және түзету";
2) "Түзете-дамыта сауықтыру арқылы шығармашылық қабілеттер мен сыни ойлау";
3) "Денсаулықты және салауатты өмір салтын сақтауға ынталандыру".
23. "Тірек-қимыл аппараты бұзылуының алдын алу және түзету" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) тірек-қимыл аппараты бұзылыстарының алдын алу және түзету және тыныс алу функциясын жақсарту;
2) негізгі қимыл-қозғалыс дағдыларын түзету үшін қозғалыс қызметін саналы басқарудағы әртүрлі жаттығулардың тізбегі;
3) дене дамуының кемшіліктерін түзетудің негізгі элементтерін өз бетінше меңгеруге үйрету;
4) аяқ буындарының қозғалғыштығын арттыру;
5) бірқатар дене жаттығуларында тактика, стратегия және құрылымдық идеялардың бірізділігін сақтау;
6) өзінің және өзгенің біліктілігін айқындау, өмірде қажетті қимыл-қозғалыс біліктіліктері мен дағдыларын қалыптастыру;
7) қозғалыс қабілеттерін жақсарту және түзету үшін оқытудың әртүрлі кезеңдерінде қозғалыс белсенділігімен байланысты қиындықтарды еңсеру және қатерлерге ден қою дағдыларын дамыту.
24. "Түзете-дамыта сауықтыру арқылы шығармашылық қабілеттер мен сыни тұрғыдан ойлау" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) білім алушылардың жеке қимыл-қозғалыс мүмкіндіктерін ескере отырып, өзгермелі мән-жайларға ден қойып балама шешімдердің көмегімен қозғалысқа байланысты идеяларды, стратегиялар мен жоспарларды қолдану;
2) өздігімен және бірлесе жұмыс істеп, кезекпен командалық көшбасшы рөлін атқару арқылы белгілі бір мақсатқа қол жеткізу;
3) ағзаның жеке ерекшеліктерін ескере отырып, түзету және дамыту бағытындағы қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлескен жұмыс дағдыларын білу және түсіну;
4) бірқатар дене жаттығуларында ережелер мен құрылымдық тәсілдерді қолдану, жасау;
5) емдік дене шынықтыру сабағында жеке және топтық тапсырмаларды орындау кезінде патриоттық сезімін дамыту;
6) қозғалыстардың әртүрлі мәнмәтіндеріне байланысты рөлдерді орындау және олардың айырмашылықтарын білу.
25. "Денсаулықты және салауатты өмір салтын ынталандыру" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) емдік дене шынықтырудың денсаулық пен салауатты өмір салты үшін маңыздылығы туралы білу, тұрақты, дербес және жүйелі сабақтарға қызығушылықтарын арттыру;
2) қимыл-қозғалыс белсенділігін дамытуға бағытталған емдік дене жаттығуларын орындау қажеттілігін түсіну;

22. Содержание учебного предмета включает 3 раздела:
1) "Профилактика и коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата";
2) "Творческие способности и критическое мышление через коррекционно – развивающее оздоровление";
3) "Мотивация на здоровье и здоровый образ жизни".
23. Раздел "Профилактика и коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата" включает следующие подразделы:
1) профилактика и коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата и улучшение функции дыхания;
2) сознательное управление двигательной деятельностью для коррекции основных двигательных навыков и их последовательности в различных видах упражнений;
3) обучение самостоятельному овладению основными элементами коррекции недостатков физического развития;
4) увеличение подвижности суставов конечностей;
5) соблюдение последовательностей тактики, стратегии и структурных идей в ряде физических упражнений;
6) определение собственных и чужих умений, недостатков и потенциала в двигательных действиях для формирования жизненно необходимых двигательных умений и навыков;
7) развитие навыков преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью на различных этапах обучения для улучшения и коррекции двигательных способностей.
24. Раздел "Творческие способности и критическое мышление через коррекционно – развивающее оздоровление" включает следующие подразделы:
1) адаптация идей, стратегий и планов, связанных с движением, с помощью альтернативных решений для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных двигательных потребностей обучающихся;
2) самостоятельная и совместная работа для достижения целей, попеременно, исполняя роль командного лидера;
3) знание и понимание навыков совместной работы по созданию благоприятной учебной среды коррекционной и развивающей направленности, учитывая индивидуальные особенности организма;
4) использование, создание правил и структурных приемов в ряде физических упражнений;
5) развитие чувства патриотизма при выполнении индивидуальных и групповых заданий во время выполнения лечебной физической деятельности;
6) исполнение ролей, обусловленных различными контекстами движений и осознание их различий.
25. Раздел "Мотивация на здоровье и здоровый образ жизни" включает следующие подразделы:
1) закрепление знаний о важности лечебной физической культуры для здоровья и здорового образа жизни, привитие интереса к регулярным, самостоятельным и систематическим занятиям;
2) понимание необходимости в выполнении лечебных физических упражнений, направленных на развитие двигательной активности;

3) әртүрлі дене жүктемелерінің ағзадағы өзгерістерге әсерін білу және түсіну, қимыл-қозғалыс бұзылыстарын түзету;
4) дене жағдайына және орындалуына байланысты әртүрлі тыныс алу жаттығуларын орындау нәтижесінде тыныс алу функциясын қалыпқа келтіру;
5) қимыл-қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, бірқатар физикалық жүктемелерге қатысу кезінде тиісті түрде әрекет ете отырып, қиындықтар мен тәуекелдерді анықтау;
6) емдік дене шынықтыру сабағының дәстүрлі емес түрлері, психогимнастика элементтері.
26. 11-сыныпқа арналған "Емдік дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
білім негіздері:
1) сабақтарда өзін-өзі ұстау ережелері, шығармашылық белсенділік пен салауатты өмір салтын сақтау, адамның репродуктивті функциясын қолдау үшін емдік дене шынықтыру сабақтарының рөлі мен маңызын білу;
2) өздігінен үйде немесе мектепте емдік дене шынықтыру сабақтарына қойылатын гигиеналық талаптарды, ауа және күн ванналарын қабылдау ережелері;
3) ауа және күн ванналарын қабылдау ережелері;
4) ашық ауадағы сабақтардың, температуралық режимнің маңызы;
5) сабақтарда үйренген қимыл-қозғалыс ойындарының ережелерін білу;
диагностика:
1) дене дамуының бұзылыстарының сипатын анықтау және сараланған түзету әрекетінің құралдарын анықтау үшін тексеру;
2) денсаулық жағдайына, дене дамуы мен дене дайындығына негізделген тұрақты сауықтыру сабақтары жүйесінде жоспарлау және бақылау технологиясы;
3) жеке және өз бетінше жұмыс істеу тәсілдерін таңдау;
бұзылған функциялардың алдын алу және түзету:
1) дене бітімін түзету бойынша дербес сабақтарды ұйымдастыру және өткізу;
2) жеке жаттығуларды тренажерлар мен арнайы жабдықтарда жасау;
3) сауықтыру гимнастикалық кешені мен сауықтырудың дәстүрлі емес тәсілдерін пайдалану;
4) өзінің дене жағдайын бақылау арқылы демалу тәсілдерін жетілдіру;
5) тыныс алу мүмкіндіктерін дамыту және өздігінен массаж жасау, тірек-қимыл аппаратарының бұзылыстарын алдын алу;
сабақтың тиімділігін бағалау:
1) өзін-өзі байқау және өзін-өзі бақылау;
2) қимыл-қозғалыс техникасын бағалау, мамандандырылған жаттығуларды орындау техникасындағы қателерді анықтау және жою тәсілдері;
3) мұғалімнің бақылауымен тесттердің көмегімен ағза резервтері мен денсаулық жағдайын өлшеу (Руфье сынамасының көрсеткіштері бойынша "денсаулық индексін" есептеу).
27. 12-сыныпқа арналған "Емдік дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
білім негіздері:
1) сабақтарда денсаулық пен салауатты өмір салтын сақтау дағдылары мен қауіпсіздік техникасын сақтауды ұйымдастыру (күн тәртібі, таңғы жаттығу, сауықтыру іс-шаралары);

3) знание и понимание влияния различных физических нагрузок на изменения в организме, коррекцию двигательных функций;
4) нормализация дыхательной функции в результате выполнения различных дыхательных гимнастик в зависимости от положения тела и выполнения;
5) определение трудностей и рисков, реагируя соответствующим образом во время участия в ряде физических нагрузок с учетом специфики двигательных нарушений;
6) элементы психогимнастики, нетрадиционные формы занятий лечебной физической культурой.
26. Базовое содержание предмета "Лечебная физическая культура" для 11 класса:
основы знаний:
1) правила поведения на занятиях, роль и значение занятий лечебной физической культурой для сохранения творческой активности и долголетия, поддержания репродуктивной функции человека;
2) гигиенические требования к занятиям лечебной физической культуры и самостоятельным занятиям в школе и дома;
3) правила приема воздушных и солнечных ванн;
4) значение занятий на открытом воздухе, температурный режим;
5) знание правил подвижных игр, изученных на занятиях;
диагностика:
1) обследование для установления характера нарушений физического развития и определения средств дифференцированного коррекционного воздействия;
2) технология планирования и контроля в системе регулярных оздоровительных занятий, основывающихся на состоянии здоровья, физического развития и физической подготовленности;
3) выбор способов индивидуальной и самостоятельной работы;
профилактика и коррекция нарушенных функций:
1) организация и проведение самостоятельных занятий по коррекции осанки и телосложения;
2) индивидуальные упражнения на тренажерах и специальном оборудовании;
3) комплексы оздоровительной гимнастики и использование нетрадиционных способов оздоровления;
4) совершенствование приемов расслабления и контроль за своим физическим состоянием;
5) развитие дыхательных возможностей и самомассаж, предупреждение и преодоление нарушений опорно-двигательного аппарата;
оценка эффективности занятий:
1) самонаблюдение и самоконтроль;
2) оценка техники движений, способы выявления и устранения ошибок в технике выполнения специализированных упражнений;
3) измерение резервов организма и состояния здоровья с помощью тестов под наблюдением учителя (расчет "индекса здоровья" по показателям пробы Руфье).
27. Базовое содержание предмета "Лечебная физическая культура" для 12 класса:
основы знаний:
1) техника безопасности на занятиях, овладение умениями организовать здоровьесберегающую жизнедеятельность (режим дня, утренняя зарядка, оздоровительные мероприятия);

2) шаршауды сыртқы белгілері бойынша анықтай білу, физикалық жай-күйдің динамикасын анықтау үшін ең тиімді құралдар мен әдістерді бағалау және таңдау;
диагностика:
1)физикалық даму бұзылыстарының сипатын анықтау;
2) дифференциалды түзетуші әсердің құралдарын анықтау және жеке жұмыс тәсілдерін таңдау;
тірек-қимыл аппаратының бұзылуларын алдын алу және түзету:
1) дене дамуының бұзылыстарын түзету;
2) түзету жаттығулар кешендерінің күрделенуі, олардың көлемін, мөлшерін және мазмұнын ұлғайту;
3) дене бітімінің бұзылыстарын түзету бойынша сабақтарды ұйымдастыру және өткізу, қимыл-қозғалыстағы бұзылыстарды түзету (үйлестірудің бұзылуы, қозғалыстағы дәлдік, тепе-теңдік);
4) қозғалыс қабілеттерін (күш, жылдамдық, ептілік, төзімділік, икемділік) дамытудағы кемшіліктерді жою;
5) дене қалпын түзету, тыныс алу және түзету гимнастикасының тәсілдерін қолдану;
6) бұлшықет тонусын қалыпқа келтіретін арнайы жаттығулар, тренажерлар мен арнайы жабдықтардағы жеке жаттығулар, сауықтырудың дәстүрлі емес тәсілдерін пайдалану;
7) дәрігер мен ЕДШ әдіскерінің ұсыныстарына сәйкес (денсаулық жағдайын және аурудың өту сипатын ескере отырып) жаттығулар кешендерін өз бетінше құрастыру;
сабақтың тиімділігін бағалау:
1) өзін-өзі байқау және өзін-өзі бақылау;
2) қимыл-қозғалыс техникасын бағалау, мамандандырылған жаттығуларды орындау техникасындағы қателерді анықтау және жою тәсілдері, мұғалімнің бақылауымен тесттердің көмегімен ағза резервтері мен денсаулық жағдайын өлшеу (Руфье сынамасының көрсеткіштері бойынша "денсаулық индексін" есептеу).
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
28. Оқыту бағдарламасында оқу мақсаттарын қолдануға ыңғайлы болу және мониторинг жүргізу үшін кодтық белгі енгізілген. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар - бөлім мен бөлімшенің, төртінші сан - оқыту мақсатының реттік санын білдіреді. Мысалы, 11.1.2.1 кодында: "11" - сынып, "1.2" - бөлімше, "1" - оқыту мақсатының реттік саны.
29. Бөлімдер бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Тірек-қимыл аппараты бұзылыстарының алдын алу және түзету" бөлімі:
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
1.1. Тірек-қимыл аппараты бұзылыстарының алдын алу, түзету және тыныс алу функциясын жақсарту
11.1.1.1 әртүрлі емдік дене жаттығуларын орындау кезінде өзінің қимыл-қозғалыс дағдыларын талдай білу;
11.1.1.2 омыртқаны түзету үшін әртүрлі емдік дене жаттығуларын орындау кезіндегі ептіліктері мен қозғалыс дағдыларын талдау;
11.1.1.3 тыныс алу қызметін жақсарту үшін тыныс алу жаттығуларын қолдану (кеуде қуысының пішініне оң әсер етеді)
12.1.1.1 әртүрлі емдік дене жаттығуларын орындау кезінде қимыл қозғалыс дағдыларын көрсете білу;

2) умение определять утомление по внешним признакам, оценка и выбор наиболее эффективных средств и методов для определения динамики физического состояния;
диагностика:
1) обследование для установления характера нарушений физического развития и определения средств дифференцированного коррекционного воздействия;
2) выбор способов индивидуальной и самостоятельной работы;
профилактика и коррекция нарушенных функций:
1) коррекция и компенсация недостатков физического развития;
2) усложнение комплексов корригирующих упражнений, увеличение их объема, дозировки и содержания;
3) самостоятельные решения для организации и проведения занятий по коррекции недостатков телосложения, коррекция нарушений в движениях (нарушение координации, точность в движении, равновесия);
4) устранение недостатков в развитии двигательных и иных качеств (силы, быстроты, ловкости, выносливости, гибкости);
5) составление индивидуальных комплексов упражнений;
6) использование изученных методов дыхательной и корригирующей гимнастики;
7) самостоятельное составление комплексов упражнений, разрабатываемых в соответствии с рекомендациями врача и методиста ЛФК (с учетом состояния здоровья и характера протекания заболевания);
8) специальные упражнения, нормализующие мышечный тонус, индивидуальные упражнения на тренажерах и специальном оборудовании, использование нетрадиционных способов оздоровления;
оценка эффективности занятий:
1) самонаблюдение и самоконтроль;
2) оценка техники движений, способы выявления и устранения ошибок в технике выполнения специализированных упражнений, измерение резервов организма и состояния здоровья с помощью тестов под наблюдением учителя (расчет "индекса здоровья" по показателям пробы Руфье).
Параграф 2. Система целей обучения
28. В Программе для удобства использования учебных целей и проведения мониторинга введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 11.1.2.1: "11" - класс, "1.2" - подраздел, "1" - нумерация учебной цели.
29. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Профилактика и коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата":
Таблица 1
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
1.1. Профилактика и коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата и улучшения функции дыхания
11.1.1.1 анализировать свои двигательные навыки и умения при выполнении различных лечебных физических упражнений
12.1.1.1 демонстрировать двигательные навыки и умения при выполнении различных лечебных физических упражнений
11.1.1.2 анализировать двигательные навыки и умения при выполнении различных лечебных физических упражнений для коррекции позвоночника

12.1.1.2 омыртқаны түзету үшін әртүрлі емдік дене жаттығуларын орындау кезінде қозғалыс дағдыларын көрсете білу;
12.1.1.3 тыныс алу қызметін жақсарту үшін жаттығуларды (кеуде қуысының пішініне оң әсер ететін) практикада қолдану
1.2. Негізгі қимыл-қозғалыс дағдыларын түзету үшін әртүрлі жаттығулар арқылы қозғалыс қызметін саналы басқару
11.1.2.1 омыртқаны түзету үшін әртүрлі емдік дене жаттығуларын орындау кезіндегі ептіліктері мен қозғалыс дағдыларын талдау;
11.1.2.2 дене дамуы мен дене даярлығын өздігімен бақылау және қимыл-қозғалыс комбинацияларын өз бетінше қолдану;
11.1.2.3 өзінің дене дамуын (дене бітімін) бағалау; әртүрлі бағыттарда (кифоздар, лордоздар, сколиоздар) омыртқаның қисаюын, дене тұрқындағы ауытқуларды түзету бойынша жаттығуларды жоспарлау, жаттығулар кешендерін пайдалану;
11.1.2.4 қалыптасқан жағдайларға байланысты өз жүрісін өздігімен бақылау және түзету
12.1.2.1 омыртқаны түзету үшін әртүрлі емдік дене жаттығуларын орындау кезінде қозғалыс дағдыларын көрсету;
12.1.2.2 өзінің дене дамуы мен дене даярлығына өздігімен бақылау жасау және қимыл-қозғалыс комбинацияларының орындалуын көрсету;
12.1.2.3 қалыптасқан жағдайларға байланысты жүрісті түзетуге әсер ететін жаттығулар кешенін талдау және көрсету;
12.1.2.4 қалыптасқан жағдайларға байланысты жүру бұзылыстарын түзетуге арналған жаттығулар кешенін құру
1.3. Дене дамуының жеткіліксіздігін түзетудің негізгі элементтерін өз бетінше меңгеруге үйрету
11.1.3.1 арқа және дененің алдыңғы бөлігінің (бұлшықет корсеті) бұлшықеттерін нығайтуға, дұрыс дене қалпын қалыптастыруға арналған дамытушы физикалық жаттығуларды таңдау;
11.1.3.2 физикалық дамуы мен қимыл-қозғалыс қателерін алдын алуға және түзетуге мүмкіндік беретін әртүрлі жүйелі жаттығуларда қимылдарды орындау сапасын бағалау;
11.1.3.3 толық табандағы тіректі (иық буынында жазу және созу, шынтақ буынында жазу және супинация, саусақтарды жазу және үлкен саусақтың қолға апаруы, жамбас-сан буынында жазу және шығару, тізе буынында жазу, білек буынында жазу) және шектелген қимыл қозғалыстарды әзірлеуге арналған жаттығуларды қолдану
12.1.3.1 арқа және дененің алдыңғы бөлігінің (бұлшық ет корсеті) бұлшық еттерін нығайтуға, дұрыс дене қалпын қалыптастыруға арналған дамытушы дене жаттығуларын жүйелеу;

12.1.1.2 демонстрировать двигательные навыки и умения при выполнении различных лечебных физических упражнений для коррекции позвоночника
11.1.1.3 использовать дыхательные упражнения для улучшения функции дыхания (положительно сказывающейся на форме грудной клетки)
12.1.1.3 применять на практике упражнения для улучшения функции дыхания (положительно сказывающейся на форме грудной клетки)
1.2. Сознательное управление двигательной деятельностью для коррекции основных двигательных навыков и их последовательности в различных видах упражнений
11.1.2.1 анализировать двигательные навыки и умения при выполнении различных лечебных физических упражнений для коррекции позвоночника
12.1.2.1 демонстрировать двигательные навыки и умения при выполнении различных лечебных физических упражнений для коррекции позвоночника
11.1.2.2 самостоятельно применять комбинации движений и умение самостоятельно контролировать физическое развитие и физическую подготовленность
12.1.2.2 демонстрировать выполнение комбинаций движений и самостоятельный контроль за своим физическим развитием и физической подготовленностью
11.1.2.3 оценивать свое физическое развитие (телосложение); планировать упражнения по коррекции отклонений в осанке, искривлении позвоночника в различных направлениях (кифозы, лордозы, сколиозы); использовать комплексы упражнений
12.1.2.3 анализировать и демонстрировать комплексы упражнений, влияющих на коррекцию ходьбы в зависимости от сложившихся обстоятельств
11.1.2.4 самостоятельно контролировать и корригировать свою ходьбу в зависимости от сложившихся обстоятельств
11.1.2.4 оценивать и разработать комплексы упражнений для коррекции нарушений ходьбы в зависимости от сложившихся обстоятельств
1.3. Обучение самостоятельному овладению основными элементами коррекции недостатков физического развития
11.1.3.1 выбирать развивающие физические упражнения для укрепления мышц спины и передней части туловища (мышечный корсет), для выработки правильной осанки;
11.1.3.2 оценивать качество выполнения движений в различных последовательных упражнениях, способствующих физическому развитию и умению предупреждать и исправлять двигательные ошибки;
11.1.3.3 использовать упражнения на разработку ограниченных движений (разгибание и отведение в плечевом суставе, разгибание и супинация в локтевом суставе, разгибание пальцев и отведение большого пальца в кисти, разгибание и отведение в тазобедренном суставе, разгибание в коленном суставе, разгибание в голеностопном суставе) и опору на полную стопу
12.1.3.1 систематизировать развивающие физические упражнения для укрепления мышц спины и передней части туловища (мышечный корсет), для выработки правильной осанки;

12.1.3.2 физикалық дамуға ықпал ететін әртүрлі жүйелі жаттығулардағы қимылдарды орындау сапасын талдау және қозғалыс қателерін алдын алу және түзету;
12.1.3.3 толық табанды тіреу (иық буынында жазу және созу, шынтақ буынында жазу және супинация, саусақтарды жазу және үлкен саусақты қол буынына апару, жамбас-сан буынында жазу және шығару, тізе буынында жазу, сирақ-табан буынында жазу) шектеулі қозғалыстарды әзірлеуге арналған жаттығуларды талдау
1.4. Аяқ буындарының қозғалғыштығын арттыру
11.1.4.1 субъективті түйсікке сәйкес қозғалыс амплитудасы мен бұлшықет кернеуінің күшін реттеуге мүмкіндік беретін жаттығуларды жүйелеу;
11.1.4.2 жоғарғы аяқ буындарындағы қозғалысты арттыру үшін жаттығулар кешендерін таңдау және қолдану;
11.1.4.3 аяқ буындарының қозғалғыштығын арттыру үшін негізгі физикалық қозғалыстарды болжау;
11.1.4.4 ұсақ моториканы түзетуге арналған заттармен жасалатын жаттығуларды үйрету үшін негізгі физикалық қозғалыстар туралы білімдерін талдау
12.1.4.1 субъективті сезімдерге сәйкес қозғалыс амплитудасы мен бұлшықет кернеуінің күшін реттеуге мүмкіндік беретін жаттығуларды жүйелеу және өздігімен қолдану;
12.1.4.2 аяқ-қол буындарындағы қимыл шапшаңдығын арттыру үшін жаттығулар кешендерін құру және қолдану;
12.1.4.3 аяқ буындарының қозғалғыштығын арттыру үшін негізгі физикалық қозғалыстарды әзірлеу;
12.1.4.4 ұсақ моториканы түзетуге арналған заттармен жасалатын басқа да жаттығуларды үйрету үшін негізгі дене қимылдарын жіктеу
1.5. Бірқатар дене жаттығуларында тактика, стратегия және құрылымдық идеялардың бірізділігін сақтау
11.1.5.1 кең ауқымынды дене жаттығуларында түрлі тактиканы, стратегияны және композициялық идеяларды демонстрациялау
12.1.5.1 жаттығуларды тиімді орындау үшін кең ауқымды физикалық жаттығуларды әртүрлі тактикалармен, стратегиялармен және композициялық идеялармен байланыстыру
1.6. Өмірде маңызды қимыл-қозғалыс іс-әрекетіндегі дағдылары мен ептілікті қалыптастыру үшін өзінің және өзгенің қозғалыс әрекеттеріндегі ептілік пен кемшіліктерді анықтау
11.1.6.1 өмірлік қажетті қозғалыс ептіліктері мен дағдыларын қалыптастыру үшін қозғалыс әрекеттеріндегі кемшіліктерді жою бойынша басқа адамдардың ептіліктерін бағалау және қолдану;
11.1.6.2 қимыл-қозғалыс дағдыларын жүйелі дамытуға арналған арнайы жаттығуларды таңдау
12.1.6.1 өмірлік қажетті қозғалыс ептіліктері мен дағдыларын қалыптастыру үшін қозғалыс әрекеттеріндегі кемшіліктерді жою бойынша басқа адамдардың ептіліктерін талдау және қолдану;

12.1.3.2 анализировать качество выполнения движений в различных последовательных упражнениях, способствующих физическому развитию и демонстрировать умение предупреждать и исправлять двигательные ошибки;
12.1.3.3 анализировать упражнения на разработку ограниченных движений (разгибание и отведение в плечевом суставе, разгибание и супинация в локтевом суставе, разгибание пальцев и отведение большого пальца в кисти, разгибание и отведение в тазобедренном суставе, разгибание в коленном суставе, разгибание в голеностопном суставе) и опору на полную стопу
1.4. Увеличение подвижности суставов конечностей
11.1.4.1 классифицировать упражнения, которые позволяют регулировать амплитуду движений и силу мышечного напряжения в соответствии с субъективными ощущениями
12.1.4.1 систематизировать и самостоятельно применять упражнения, которые позволяют регулировать амплитуду движений и силу мышечного напряжения в соответствии с субъективными ощущениями
11.1.4.2 выбирать и применять комплексы упражнений для увеличения подвижности в суставах верхних конечностей
12.1.4.2 создавать и применять комплексы упражнений для увеличения подвижности в суставах верхних конечностей
11.1.4.3 прогнозировать основные физические движения для увеличения подвижности в суставах нижних конечностей
12.1.4.3 разрабатывать основные физические движения для увеличения подвижности в суставах нижних конечностей
11.1.4.4 анализировать знания основных физических движений для обучения других упражнениям с предметами для коррекции мелкой моторики
12.1.4.4 классифицировать основные физические движения для обучения других упражнениям с предметами для коррекции мелкой моторики
1.5. Соблюдение последовательностей тактики, стратегии и структурных идей в ряде физических упражнений
11.1.5.1 демонстрировать различные тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений
12.1.5.1 связывать эффективное выполнение упражнений с различным тактиками, стратегиями и композиционными идеями в широком диапазоне физических упражнений
1.6 Определение собственных и чужих умений, недостатков и потенциала в двигательных действиях для формирования жизненно необходимых двигательных умений и навыков
11.1.6.1 оценивать и применять чужие умения по преодолению недостатков в двигательных действиях для формирования жизненно необходимых двигательных умений и навыков;
12.1.6.1 анализировать и применять чужие умения по преодолению недостатков в двигательных действиях для формирования жизненно необходимых двигательных умений и навыков;
11.1.6.2 выбирать специальные упражнения для тренировки последовательного развития двигательных навыков

12.1.6.2 қимыл-қозғалыс дағдыларын жүйелі дамытуды жаттықтыру үшін арнайы жаттығуларды қолдану
1.7. Қимыл-қозғалыс қабілеттерін жақсарту және түзету үшін оқытудың әртүрлі кезеңдерінде қиындықтарды жеңе білу және қимыл-қозғалыс белсендігімен байланысты қауіп қатерлерге жауап қайтара білу дағдыларын дамыту
11.1.7.1 қимыл-қозғалыс дағдыларын жақсарту және түзету үшін оқытудың әртүрлі кезеңдерінде қозғалыс белсенділігімен байланысты қиындықтарды жеңе білу және қауіп-қатерлерге жауап қайтара білу дағдыларын талдау және оқыту барысында қолдана білу;
11.1.7.2 жеке қимыл-қозғалыс функцияларының қалыптасу деңгейін ескере отырып, қозғалыстарды дамытуда өз кезеңімен арнайы жаттығуларды жүргізу;
11.1.7.3 дене дамуы (бойы және дене салмағы) мен дене дайындығының (күш, жылдамдық, төзімділік, тепе-теңдік, икемділік) көрсеткіштерін тесттік жаттығулардың көмегімен өлшеу
12.1.7.1 қимыл-қозғалыс белсенділігімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіп қатерлерге жауап қайтара білу дағдыларын талдау және оқыту барысында қолдану;
12.1.7.2 арнайы дене жаттығуларын бағалау және оларды өз кешендерінде кезең-кезеңмен қолдану;
12.1.7.3 дене дамуы мен дене дайындығының динамикалық көрсеткіштерін жүйелі бақылау үшін тесттік жаттығуларды қолдану
2) "Түзете-дамыта сауықтыру арқылы шығармашылық қабілеттер мен сыни ойлау" бөлімі:
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
2.1. Білім алушылардың жеке қимыл-қозғалыс қажеттіліктерін ескере отырып, балама шешімдердің көмегімен қимыл-қозғалыс әрекеттерін идеялар, стратегиялар мен жоспарлар арқылы өзгермелі жағдайға жауап қайтара білуге бейімделу
11.2.1.1 қоршаған ортада балама шешімдерге қарай қимыл-қозғалыс әрекеттерін идеялар, стратегиялар мен жоспарлар арқылы тәжірибе ісінде талқылып және қолдана білу
12.2.1.1 қоршаған ортада баламалы түрде қозғалыс әрекеттеріне қарай идеялар, стратегиялар мен жоспарларды жүйелендіру және тәжірибе ісінде қолдана білу
2.2. Командада көшбасшылық рөлін кезектесіп орындау арқылы мақсаттарға қол жеткізу үшін өз бетімен және бірлесе жұмыс жасау
11.2.2.1 іс-әрекеттің дұрыс орындалуын өз бетінше бағалау және оны жүзеге асыру барысында орындауға қажетті түзетулер енгізу;
11.2.2.2 командада жұмыс істеу кезінде өзгелердің және өзінің көшбасшылық дағдыларын салыстыру
12.2.2.1 іс-әрекеттің орындалуын дәлелдеу және оны жүзеге асыру барысында орындауға қажетті түзетулер енгізу;
12.2.2.2 өзгелерді қолдану және командада жұмыс істеуде өзінің көшбасшылық дағдыларын көрсету
2.3. Ағзаның жеке ерекшеліктерін ескере отырып, түзету және дамыту бағытындағы қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлескен жұмыс дағдыларын білу және түсіну
11.2.3.1 ағзаның жеке ерекшеліктерін ескере отырып, өзгелерді талдау арқылы түзету және дамыту бағытындағы қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлескен тиімді жұмыс дағдыларын қолдау
11.2.3.1 ағзаның жеке ерекшеліктерін ескере отырып, өзгелерді зерттеу, түзету және дамыту бағытындағы қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлескен, тиімді жұмыс дағдыларын қолдау

12.1.6.2 применять специальные упражнения для тренировки последовательного развития двигательных навыков
1.7. Развитие навыков преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью на различных этапах обучения для улучшения и коррекции двигательных способностей
11.1.7.1 анализировать и уметь использовать для обучения навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью на различных этапах обучения для улучшения и коррекции двигательных способностей
12.1.7.1 анализировать и уметь использовать для обучения навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью на различных этапах обучения для улучшения и коррекции двигательных способностей
11.1.7.2 разработать движения и проводить поэтапно в ходе применения специальных упражнений, с учетом степени сформированности собственных двигательных функций
12.1.7.2 оценивать специальные физические упражнения и использовать их поэтапно в ходе применения в собственных комплексах
11.1.7.3 измерять показатели физического развития (рост и масса тела) и с помощью тестовых упражнений физическую подготовленность (сила, быстрота, выносливость, равновесие, гибкость)
12.1.7.3 применять тестовые упражнения для систематических наблюдений за динамикой показателей физического развития и физической подготовленности
2) раздел "Творческие способности и критическое мышление через коррекционно – развивающее оздоровление":
Таблица 2
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
2.1. Адаптация идей, стратегий и планов, связанных с движением, с помощью альтернативных решений для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных двигательных потребностей обучающихся
11.2.1.1 обсуждать и применять на практике двигательные идеи, стратегии и планы в альтернативных решениях в среде жизнедеятельности
12.2.1.1 систематизировать и применять на практике двигательные идеи, стратегии и планы в альтернативных решениях в среде жизнедеятельности
2.2. Самостоятельная и совместная работа для достижения целей, попеременно, исполняя роль командного лидера
11.2.2.1 оценивать самостоятельно правильность выполнения действия и вносить необходимые коррективы в исполнение по ходу его реализации
12.2.2.1 аргументировать выполнение действия и вносить необходимые коррективы в исполнение по ходу его реализации
11.2.2.2 сравнивать чужие и свои лидерские навыки работы в команде
12.2.2.2 демонстрировать свои лидерские навыки работы в команде
2.3. Знание и понимание навыков совместной работы по созданию благоприятной учебной среды коррекционной и развивающей направленности, учитывая индивидуальные особенности организма
11.2.3.1 анализировать чужие и поддерживать свои навыки совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды коррекционной и развивающей направленности, учитывая индивидуальные особенности организма
11.2.3.1 исследовать чужие и поддерживать свои навыки совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды коррекционной и развивающей направленности, учитывая индивидуальные особенности организма

2.4. Бірқатар дене жаттығуларында құрылымдық әдістер мен ережелерді құру, қолдану
11.2.4.1 дене жаттығуларының мәнін түсіну және оларды өз денсаулығын жақсарту үшін қолдану;
11.2.4.2 физикалық ерекшеліктерін ескере отырып, әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде ережелер мен құрылымдық тәсілдерді талдай білу және қолдана білу;
11.2.4.3 таңертеңгілік жаттығу кешендеріне арналған жаттығуларды таңдап алу және оларды зерделенген ережелерге сәйкес қолдану
12.2.4.1 дене жаттығуларын жүйелеу және оларды өз денсаулығын жақсарту үшін қолдану;
12.2.4.2 қозғалыс патологиясы бар балалардың физикалық ерекшеліктерін ескере отырып, әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде ережелер мен құрылымдық тәсілдерді талдай білу және қолдана білу;
12.2.4.3 таңертеңгі жаттығу кешендеріне арналған жаттығуларды дайындау және оларды зерделенген ережелерге сәйкес көрсету
2.5. Емдік дене жаттығуларын орындау кезінде жеке және топтық тапсырмалар арқылы патриоттық сезімді дамыту
11.2.5.1 жеке және топтық дене жаттығуларын орындау кезінде патриотизм мен бәсекелестік сезімін көрсету және талдау
12.2.5.1 жеке және топтық дене іс-әрекетінде патриотизм мен бәсекелестік сезімін көрсету және талдау
2.6. Қимыл-қозғалыстардың әртүрлі контекстеріне байланысты рөлдерді қолдану және олардың айырмашылықтарын білу
11.2.6.1 әртүрлі рөлдермен қимылдарды орындау арқылы тәжірибе жасау, күрделі дене жаттығуларын орындау кезінде олардың айырмашылықтарын анықтау;
11.2.6.2 өз дене бітіміңіздің функцияларын басқарудың қол жетімді тәсілдерін меңгеру
12.2.6.1 қимылдарды орындау кезіндегі әртүрлі рөлдерді бағалау, күрделі физикалық жаттығуларды орындау кезінде олардың айырмашылықтарын белгілеу;
12.2.6.2 қимыл-қозғалыс бұзылыстарын (парездер, параличтер, күштеу қозғалыстары) болжау және өз денесінің функцияларын бақылаудың қолжетімді тәсілдерін жасау
3) "Денсаулықты және салауатты өмір салтын сақтауға ынталандыру" бөлімі:
3-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
3.1. Тұрақты, дербес және жүйелі сабақтарға қызығушылықты арттыру, денсаулық пен салауатты өмір салты үшін емдік дене шынықтырудың маңыздылығын түсіну
11.3.1.1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін жаттығулардың денені сауықтырудағы пайдасы туралы өзінің және өзгенің білімін бағалай білу;
11.3.1.2 тыныс алу жүйесінің денсаулық үшін маңыздылығы туралы өзінің және өзгенің білімін талдау, оны жүзеге асыруда тыныс алу ережелерін қолдану
12.3.1.1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін дене жаттығулары кешендерін құру;
12.3.1.2 тыныс алу жүйесінің денсаулық үшін маңыздылығы туралы өзінің және өзгенің білімін зерттеу, тыныс алу ережелерін қолдану

2.4. Использование, применение, создание правил и структурных приемов в ряде физических упражнений
11.2.4.1 понимать значение физических упражнений и применять их для улучшения собственного здоровья
12.2.4.1 систематизировать физические упражнения и применять их для улучшения собственного здоровья
11.2.4.2 анализировать и уметь применять правила и структурные приемы при выполнении различных физических упражнений с учетом физических особенностей
12.2.4.2 анализировать и уметь применять правила и структурные приемы при выполнении различных физических упражнений с учетом физических особенностей детей с двигательной патологией
11.2.4.3 отбирать упражнения для комплексов утренней зарядки и применять их в соответствии с изученными правилами
12.2.4.3 подготавливать упражнения для комплексов утренней зарядки и демонстрировать их в соответствии с изученными правилами
2.5. Развитие чувства патриотизма при выполнении индивидуальных и групповых заданий во время выполнения лечебной физической деятельности
11.2.5.1 демонстрировать чувство патриотизма и соперничество в индивидуальной и групповой физической деятельности
12.2.5.1 демонстрировать чувство патриотизма и соперничество в индивидуальной и групповой физической деятельности
2.6. Использование ролей, обусловленных различными контекстами движений и осознание их различий
11.2.6.1 экспериментировать с различными ролями при выполнении движений, выявлять их различия при выполнении сложных физических упражнений;
12.2.6.1 оценивать различные роли при выполнении движений, фиксировать их различия при выполнении сложных физических упражнений;
11.2.6.2 освоить доступные способы контроля над функциями собственного тела
12.2.6.2 прогнозировать двигательные нарушения (парезы, параличи, насильственные движения) и разработать доступные способы контроля над функциями собственного тела
3) раздел "Мотивация на здоровье и здоровый образ жизни":
Таблица 3
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
3.1. Закрепление знаний о важности лечебной физической культуры для здоровья и здорового образа жизни, привитие интереса к регулярным, самостоятельным и систематическим занятиям
11.3.1.1 оценивать свои и чужие знания оздоровительной пользы физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
12.3.1.1 разрабатывать комплексы физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
11.3.1.2 анализировать свои и чужие знания о важности органов дыхания для здоровья, пользоваться правилами дыхания при их применении
12.3.1.2 исследовать свои и чужие знания о важности органов дыхания для здоровья, пользоваться правилами дыхания при их применении

3.2. Қимыл-қозғалыс белсенділігін дамытуға бағытталған емдік дене жаттығуларын орындау қажеттілігін түсіну
11.3.2.1 қимыл-қозғалыс белсенділігін дамытуға бағытталған емдік дене жаттығулары кешендерін талдау
12.3.2.1 қимыл-қозғалыс белсенділігін дамытуға бағытталған емдік дене жаттығулары кешендерін жүйелеу және құру
3.3. Әртүрлі физикалық жүктемелердің ағзадағы өзгерістерге әсерін, қозғалыс ақауларын түзетуді білу және түсіну
11.3.3.1 алдыңғы және кейінгі жүктеменің физикалық өзгерістерін анықтау үшін, өзінің және өзгенің қолданатын стратегиясын салыстыра біліп қолдану;
11.3.3.2 бұлшықет тонусын қалыпқа келтіру және еркін қозғалыстарды жеңілдету үшін патологиялық тоникалық рефлекторлық белсенділікті тежеуге арналған жаттығуларды әзірлеу;
11.3.3.3 жаттығулардың жекелеген түрлеріне қарсы көрсетілімдерді ескере отырып, жаттығуларды күрделендіру немесе жеңілдету есебінен жүктемені мөлшерлеуді есептеу
12.3.3.1 жаттығуларға дейінгі және кейінгі физикалық өзгерістерді анықтау стратегиясын әзірлеу;
12.3.3.2 бұлшықет тонусын қалыпқа келтіру және еркін қозғалыстарды жеңілдету үшін патологиялық тоникалық рефлекторлық белсенділікті тежеуге арналған жаттығуларды әзірлеу;
12.3.3.3 жаттығулардың жекелеген түрлеріне қарсы көрсетілімдерді ескере отырып, жаттығуларды күрделендіру немесе жеңілдету есебінен жүктемені мөлшерлеуді бағалау
3.4. Дененің орналасуына және орындалуына байланысты әртүрлі тыныс алу жаттығуларын орындау нәтижесінде тыныс алу функциясын қалыпқа келтіру
11.3.4.1 емдік дене жаттығуларының арнайы кешендерін орындау кезінде тыныс алу гимнастикасының әртүрлі әдістерін талдау және үйрету;
11.3.4.2 рационалды тыныс алу арқылы дене жүктемесінен туындаған ағзаның функционалдық жағдайының ауысуын қалпына келтіруге ықпал ету
12.3.4.1 емдік дене жаттығуларының арнайы кешендерін орындау кезінде тыныс алу гимнастикасының әртүрлі әдістерін талқылау және практикада қолдану;
12.3.4.2 рационалды тыныс алу арқылы дене жүктемесінен туындаған ағзаның функционалдық жағдайының өзгеруін қалпына келтіруді болжау
3.5. Қимыл-қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, бірқатар физикалық жүктемелерге қатысу барысында сәйкес әрекет етіп, қиындықтар мен тәуекелдерді анықтау және оларды жеңе білу
11.3.5.1 қимыл-қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, қауіпсіздік техникасын денсаулыққа ықтимал қауіптерді төмендету тәсілдерімен байланыстыру
12.3.5.1 қимыл-қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, денсаулыққа ықтимал қауіптерді азайту тәсілдерін талдау және қауіпсіздік техникасын түсіндіру

3.2. Понимание необходимости в выполнении лечебных физических упражнений, направленных на развитие двигательной активности
11.3.2.1 анализировать комплексы лечебных физических упражнений, направленных на развитие двигательной активности
12.3.2.1 систематизировать и создавать комплексы лечебных физических упражнений, направленных на развитие двигательной активности
3.3. Знание и понимание влияния различных физических нагрузок на изменения в организме, коррекцию двигательных функций
11.3.3.1 сравнивать применение своих и чужих стратегий для определения физических изменений до и после выполнения нагрузок
12.3.3.1 разрабатывать стратегии для определения физических изменений до и после выполнения нагрузок
11.3.3.2 разрабатывать упражнения для торможения патологической тонической рефлекторной активности, нормализация на этой основе мышечного тонуса и облегчение произвольных движений
12.3.3.2 разрабатывать упражнения для торможения патологической тонической рефлекторной активности, нормализация на этой основе мышечного тонуса и облегчение произвольных движений
11.3.3.3 рассчитывать дозирование нагрузки за счет усложнений или упрощения упражнений с учетом противопоказаний к отдельным видам упражнений
12.3.3.3 оценивать дозирование нагрузки за счет усложнений или упрощения упражнений с учетом противопоказаний к отдельным видам упражнений
3.4. Нормализация дыхательной функции в результате выполнения различных дыхательных гимнастик в зависимости от положения тела и выполнения
11.3.4.1 анализировать и учить других различным методам дыхательной гимнастики при выполнении специальных комплексов лечебных физических упражнений
12.3.4.1 обсуждать и применять на практике различные методы дыхательной гимнастики при выполнении специальных комплексов лечебных физических упражнений
11.3.4.2 способствовать восстановлению сдвигов функционального состояния организма, вызванных физической нагрузкой с рациональным дыханием
12.3.4.2 прогнозировать восстановление сдвигов функционального состояния организма, вызванных физической нагрузкой с рациональным дыханием
3.5. Определение трудностей и рисков, реагируя соответствующим образом во время участия в ряде физических нагрузок с учетом специфики двигательных нарушений
11.3.5.1 связать технику безопасности со способами снижения потенциальных угроз здоровью с учетом специфики двигательных нарушений
12.3.5.1 анализировать и объяснять другим технику безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью с учетом специфики двигательных нарушений

3.6. Психогимнастика элементтері емдік дене шынықтыру сабағының дәстүрлі емес түрі
11.3.6.1 қимыл-қозғалыс бұзылыстарын ескере отырып, денсаулықты нығайтуға бағытталған психогимнастика элементтерін қолдану;
11.3.6.2 қимыл-қозғалыс бұзылыстарын ескере отырып, денсаулықты нығайтуға бағытталған емдік дене шынықтыру сабақтарының дәстүрлі емес түрлерін қолдану;
11.3.6.3 қимыл-қозғалыс бұзылыстарын ескере отырып, денсаулықты нығайтуға бағытталған өзін-өзіне массаж жасау мен релаксация элементтерін көрсету;
11.3.6.4 тренажерларда бұлшықет-буын қозғалыстарын дамыту үшін жаттығулардың басқа ерекшеліктерін қолдануды үйрету
12.3.6.1 қимыл-қозғалыс бұзылыстарын ескере отырып, денсаулықты нығайтуға ықпал ететін психогимнастика элементтерін қолдану;
12.3.6.2 емдік дене шынықтыру бойынша дәстүрлі емес сабақ түрлерін және басқа да оқытылатын әдістемелерді қолдана білу;
12.3.6.3 өзіне-өзі массаж жасау мен релаксацияның басқа элементтерін өзіне-өзі қолдана білуге үйрету;
12.3.6.4 бұлшықет-буын қозғалыстарын дамыту үшін тренажерларда арнайы жаттығу алгоритмдерін әзірлеу
30. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларға жалпы орта білім беру деңгейінің 11-12 сыныптары үшін "Емдік дене шынықтыру" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда әрбір бөлімде жүзеге асырылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
31. Бөлім мен тақырыптарды оқып-үйренуге сағаттарды бөлу мұғалімнің қалауы бойынша беріледі.
Параграф 3. Жалпы орта білім беру деңгейінің тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларға 11 - 12 сыныптарына арналған "Емдік дене шынықтыру" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 11-сынып:
1-кесте
Бөлім
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Тірек-қимыл аппараты бұзылыстарының алдын алу және түзету
1.1. Тірек-қимыл аппараты бұзылыстарының алдын алу, түзету және тыныс алу функциясын жақсарту
11.1.1.1 әртүрлі емдік дене жаттығуларын орындау кезінде өзінің қимыл-қозғалыс дағдыларын талдай білу;
11.1.1.3 тыныс алу қызметін жақсарту үшін тыныс алу жаттығуларын қолдану (кеуде қуысының пішініне оң әсер етеді)
1.2. Негізгі қимыл-қозғалыс дағдыларын түзету үшін әртүрлі жаттығулар арқылы қозғалыс қызметін саналы басқару
11.1.2.1 омыртқаны түзету үшін әртүрлі емдік дене жаттығуларын орындау кезіндегі ептіліктері мен қозғалыс дағдыларын талдау;
11.1.2.3 өзінің дене дамуын (дене бітімін) бағалау; әртүрлі бағыттарда (кифоздар, лордоздар, сколиоздар) омыртқаның қисаюын, дене тұрқындағы ауытқуларды түзету бойынша жаттығуларды жоспарлау, жаттығулар кешендерін пайдалану

3.6. Элементы психогимнастики, нетрадиционные формы занятий лечебной физической культурой
11.3.6.1 применять элементы психогимнастики, направленные на укрепление здоровья с учетом двигательных нарушений
12.3.6.1 использовать элементы психогимнастики для укрепления здоровья с учетом двигательных нарушений
11.3.6.2 использовать нетрадиционные формы занятий по лечебной физической культуре, направленные на укрепление здоровья с учетом двигательных нарушений
12.3.6.2 использовать нетрадиционные формы занятий по лечебной физической культуре и научить других изученным методикам
11.3.6.3 демонстрировать элементы самомассажа и релаксации, направленных на укрепление здоровья с учетом двигательных нарушений
11.3.6.3 применять самому и обучать других элементам самомассажа и релаксации
11.3.6.4 применять самому и обучать других специфике упражнений на тренажерах для развития мышечно-суставных движений
12.3.6.4 разрабатывать специальные алгоритмы упражнений на тренажерах для развития мышечно-суставных движений
30. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Лечебная физическая культура" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 11-12 классов уровня общего среднего образования согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
31. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Лечебная физическая культура" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 11-12 классов уровня общего среднего образования
1) 11 класс:
таблица 1
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Профилактика и коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата
1.1. Профилактика и коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата и улучшения функции дыхания
11.1.1.1 анализировать свои двигательные навыки и умения при выполнении различных лечебных физических упражнений;
11.1.1.3 использовать дыхательные упражнения для улучшения функции дыхания (положительно сказывающейся на форме грудной клетки)
1.2. Сознательное управление двигательной деятельностью для коррекции основных двигательных навыков и их последовательности в различных видах упражнений
11.1.2.1 анализировать двигательные навыки и умения при выполнении различных лечебных физических упражнений для коррекции позвоночника;
11.1.2.3 оценивать свое физическое развитие (телосложение); планировать упражнения по коррекции отклонений в осанке, искривлении позвоночника в различных направлениях (кифозы, лордозы, сколиозы); использовать комплексы упражнений

1.3. Дене дамуының жеткіліксіздігін түзетудің негізгі элементтерін өз бетінше меңгеруге үйрету
11.1.3.1 арқа және дененің алдыңғы бөлігінің (бұлшықет корсеті) бұлшықеттерін нығайтуға, дұрыс дене қалпын қалыптастыруға арналған дамытушы физикалық жаттығуларды таңдау;
11.1.3.2 физикалық дамуы мен қимыл-қозғалыс қателерін алдын алуға және түзетуге мүмкіндік беретін әртүрлі жүйелі жаттығуларда қимылдарды орындау сапасын бағалау
1.4. Аяқ буындарының қозғалғыштығын арттыру
11.1.4.1 субъективті түйсікке сәйкес қозғалыс амплитудасы мен бұлшықет кернеуінің күшін реттеуге мүмкіндік беретін жаттығуларды жүйелеу;
11.1.4.2 жоғарғы аяқ буындарындағы қозғалысты арттыру үшін жаттығулар кешендерін таңдау және қолдану
1.7. Қимыл-қозғалыс қабілеттерін жақсарту және түзету үшін оқытудың әртүрлі кезеңдерінде қиындықтарды жеңе білу және қимыл-қозғалыс белсендігімен байланысты қауіп қатерлерге жауап қайтара білу дағдыларын дамыту
11.1.7.1 қимыл-қозғалыс дағдыларын жақсарту және түзету үшін оқытудың әртүрлі кезеңдерінде қозғалыс белсенділігімен байланысты қиындықтарды жеңе білу және қауіп-қатерлерге жауап қайтара білу дағдыларын талдау және оқыту барысында қолдана білу
2. Түзете-дамыта сауықтыру арқылы шығармашылық қабілеттер және сыни ойлау
2.1. Білім алушылардың жеке қимыл-қозғалыс қажеттіліктерін ескере отырып, балама шешімдердің көмегімен қимыл-қозғалыс әрекеттерін идеялар, стратегиялар мен жоспарлар арқылы өзгермелі жағдайға жауап қайтара білуге бейімделу
11.2.1.1 қоршаған ортада балама шешімдерге қарай қимыл-қозғалыс әрекеттерін идеялар, стратегиялар мен жоспарлар арқылы тәжірибе ісінде талқылып және қолдана білу
2.2. Кезекпен, командалық көшбасшы рөлін атқару, өздігімен және бірлесе жұмыс істеу арқылы мақсаттарға қол жеткізу
11.2.2.1 іс-әрекеттің дұрыс орындалуын өз бетінше бағалау және оны жүзеге асыру барысында орындауға қажетті түзетулер енгізу
2.3. Ағзаның жеке ерекшеліктерін ескере отырып, түзету және дамыту бағытындағы қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлескен жұмыс дағдыларын білу және түсіну
11.2.3.1 ағзаның жеке ерекшеліктерін ескере отырып, өзгелерді талдау арқылы түзету және дамыту бағытындағы қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлескен тиімді жұмыс дағдыларын қолдау
2.5. Емдік дене жаттығуларын орындау кезінде жеке және топтық тапсырмалар арқылы патриоттық сезімді дамыту
11.2.5.1 жеке және топтық дене жаттығуларын орындау кезінде патриотизм мен бәсекелестік сезімін көрсету және талдау
3. Денсаулықты және салауатты өмір салтын сақтауға ынталандыру

1.3. Обучение самостоятельному овладению основными элементами коррекции недостатков физического развития
11.1.3.1 выбирать развивающие физические упражнения для укрепления мышц спины и передней части туловища (мышечный корсет), для выработки правильной осанки;
11.1.3.2 оценивать качество выполнения движений в различных последовательных упражнениях, способствующих физическому развитию и умению предупреждать и исправлять двигательные ошибки
1.4 .Увеличение подвижности суставов конечностей
11.1.4.1 классифицировать упражнения, которые позволяют регулировать амплитуду движений и силу мышечного напряжения в соответствии с субъективными ощущениями;
11.1.4.2 выбирать и применять комплексы упражнений для увеличения подвижности в суставах верхних конечностей
1.7. Развитие навыков преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью на различных этапах обучения для улучшения и коррекции двигательных способностей
11.1.7.1 анализировать и использовать для обучения навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью на различных этапах обучения для улучшения и коррекции двигательных способностей
2. Творческие способности и критическое мышление через коррекционно -развивающее оздоровление
2.1. Адаптация идей, стратегий и планов, связанных с движением, с помощью альтернативных решений для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных двигательных потребностей обучающихся
11.2.1.1 обсуждать и применять на практике двигательные идеи, стратегии и планы в альтернативных решениях в среде жизнедеятельности
2.2. Самостоятельная и совместная работа для достижения целей, попеременно, исполняя роль командного лидера
11.2.2.1 оценивать самостоятельно правильность выполнения действия и вносить необходимые коррективы в исполнение по ходу его реализации
2.3. Знание и понимание навыков совместной работы по созданию благоприятной учебной среды коррекционной и развивающей направленности, учитывая индивидуальные особенности организма
11.2.3.1 анализировать чужие и поддерживать свои навыки совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды коррекционной и развивающей направленности, учитывая индивидуальные особенности организма
2.5. Развитие чувства патриотизма при выполнении индивидуальных и групповых заданий во время выполнения лечебной физической деятельности
11.2.5.1 демонстрировать чувство патриотизма, соперничество в индивидуальной и групповой физической деятельности
3. Мотивация на здоровье и здоровый образ жизни

3.4. Дененің орналасуына және орындалуына байланысты әртүрлі тыныс алу жаттығуларын орындау нәтижесінде тыныс алу функциясын қалыпқа келтіру
12.3.4.2 рационалды тыныс алу арқылы дене жүктемесінен туындаған ағзаның функционалдық жағдайының өзгеруін қалпына келтіруді болжау
3.6. Психогимнастика элементтері емдік дене шынықтыру сабағының дәстүрлі емес түрі
12.3.6.1 қимыл-қозғалыс бұзылыстарын ескере отырып, денсаулықты нығайтуға ықпал ететін психогимнастика элементтерін қолдану;
12.3.6.2 емдік дене шынықтыру бойынша дәстүрлі емес сабақ түрлерін және басқа да оқытылатын әдістемелерді қолдана білу;
11.3.6.3 өзіне-өзі массаж жасау мен релаксацияның басқа элементтерін өзіне-өзі қолдана білуге үйрету;
12.3.6.4 бұлшықет-буын қозғалыстарын дамыту үшін тренажерларда арнайы жаттығу алгоритмдерін әзірлеу
бұйрығына
36-қосымша
Тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларға негізгі орта білім беру деңгейінің 11 - 12 сыныптарына арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бағдарламаның мақсаты-тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларда әртүрлі тұрмыстық және әлеуметтік жағдайларда дербес болуға мүмкіндік беретін арнайы әлеуметтік-бейімдеу біліктері мен дағдыларын қалыптастыру, барабар қоғамдық мінез-құлық, өзін-өзі тану шекарасын кеңейту, кәсіптер әлемі туралы ақпарат беру.
3. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім алушылардың өзіне-өзі қызмет көрсету, отбасына көмек көрсету, қазіргі заманғы қоғамда бейімделу, социум мен тұрмыстағы бағдары, өз бетінше жұмыс іздеу және жұмысқа орналасу үшін жеткілікті білімді және еңбек икемдері мен дағдыларды меңгеруі;
2) білім алушыларда әлеуметтік мекемелердің (сауда, тұрмыс, байланыс, мәдениет, медициналық көмек және қоғамдық көлік қызметтері) қызметтерін пайдалану дағдыларын қалыптастыру;
3) өзінің бос уақытын ұйымдастыру, өзіне-өзі қызмет көрсету, тамақтануды ұйымдастыру, тұрмыстық еңбек дағдыларын қалыптастыру;

3.4. Нормализация дыхательной функции в результате выполнения различных дыхательных гимнастик в зависимости от положения тела и выполнения
12.3.4.2 прогнозировать восстановление сдвигов функционального состояния организма, вызванных физической нагрузкой с рациональным дыханием
Приложение 36 к приказу
Типовая учебная программа по учебному предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 11-12 классов уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Социально-бытовая ориентировка" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель Программы – формирование у обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата специальных социально-адаптивных умений и навыков, позволяющих быть самостоятельными в различных бытовых и социальных ситуациях, адекватного общественного поведения, расширение границ самопознания, предоставление информации о мире профессий, о путях профессиональной подготовки.
3. Задачи Программы:
1) овладение обучающимися знаниями, трудовыми умениями и навыками достаточными для самообслуживания, помощи семье, адаптации в современном обществе, ориентации в социуме и быту, в самостоятельном поиске работы и трудоустройстве;
2) формирование у обучающихся навыков ориентировки и умений пользоваться услугами социальных учреждений (торговли, служб быта, связи, культуры, медицинской помощи и общественного транспорта);
3) формирование умений и навыков в организации своего досуга, самообслуживания, организации питания, бытовых трудовых умений;

4) мінез-құлықтың моральдық-этикалық нормаларын, адамгершілік-рухани құндылықтарды, адамдар арасындағы өзара қарым-қатынас мәдениетін, үлкендерді құрметтеуді қалыптастыру;
5) эстетикалық, экономикалық, экологиялық, патриоттық тәрбие беру, салауатты өмір салтының негіздерін дарыту;
6) мамандық таңдауда кәсіби өзін-өзі анықтау және дұрыс бағдарлау дағдыларын қалыптастыру;
7) оқу қызметінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану тәжірибесін алу (зерттеу, идеяларды шығармашылық іске асыру), әртүрлі ресурстар мен ақпарат көздерін зерттеу және қолдану;
8) психофизикалық даму мен ақыл-ой саласының кемшіліктерін түзету, қолдың ұсақ және үлкен моторикасын дамыту, сөйлеудің коммуникативті функциясын дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдер
4. Тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушылардың қимыл-қозғалыс, танымдық және эмоционалды-тұлғалық даму ерекшеліктеріне байланысты әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлануда қиындықтарға тап болады. Оқушылардан байқалады:
1) бейтаныс адамдармен өзара әрекеттесудің және өнімді қарым-қатынастың қиындықтары, тәуелсіздік пен белсенділіктің төмендігі;
2) әлеуметтік орта туралы хабардар болудың жеткіліксіз деңгейі;
3) практикалық, өмірлік жағдайда білімді пайдаланудағы қиындықтар;
4) шаруашылық-тұрмыстық қызметке мотивтер мен мүдделердің қалыптаспауы.
5. Бағдарламаны іске асыру үрдісінде сараланған, жеке тұлғаға бағытталған, құндылыққа бағытталған, коммуникативтік, қызметтік, технологиялық, денсаулық сақтау тәсілдері пайдаланылады.
6. Сараланған тәсіл гетерогенді контингент жағдайында білім алушыларды сәтті оқыту үшін қолданылады, бұл білім алушыларды қозғалыс, танымдық, сөйлеу дамуының ерекшеліктерін ескере отырып, кіші топтарға бөлуге және оқытуда әр түрлі көлемдегі, күрделіліктегі тапсырмаларды қолдануға, белсенділік қарқыны мен мұғалімнің көмегін өзара ауыстыруға мүмкіндік береді.
7. Жеке тұлғаға бағытталған тәсіл сараланған тәсілмен үйлеседі және таңдалған топтардың әрқайсысының білім алушыларының жеке мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін ескеруді қамтиды.
8. Құндылыққа бағытталған тәсіл оқу қызметін жоспарлау мен ұйымдастыруды, белгілі бір құндылықтар тұрғысынан оқу тапсырмаларының мазмұнын таңдауды қамтиды. Қазақстандық патриотизм, жауапкершілік, құрмет, шығармашылық және еңбексүйгіштік құндылықтар болып табылады.
9. Коммуникативті тәсіл сабақта ұйымдастырылған қарым-қатынас процесінде және жұмыстың топтық формаларын қамтитын нәтижелі іс-әрекет процесінде оқушылардың сөйлеуін мақсатты түрде дамытуға бағытталған, пікір алмасу қажеттілігі табиғи түрде туындаған кезде топтық жұмыс түрлерін ұсыну, ақпарат алмасу, мәселелерді талқылау және шешу, пікір алмасу, өзара оқыту қажеттілігі туындайды.

4) формирование морально-этических норм поведения, нравственно-духовных ценностей, культуры взаимоотношений между людьми, уважения к старшим;
5) эстетическое, экономическое, экологическое, патриотическое воспитание, привитие основ здорового образа жизни;
6) формирование умений профессионального самоопределения и правильной ориентации в выборе специальности;
7) приобретение опыта применения информационно-коммуникационных технологий в учебной деятельности (исследование, творческая реализация идей), исследование и применение различных ресурсов и источников информации;
8) коррекция недостатков психофизического развития и умственной сферы, развитие мелкой и крупной моторики рук, развитие коммуникативной функции речи.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. Обучающиеся с нарушениями опорно-двигательного аппарата испытывают трудности социально-бытовой ориентации, обусловленные особенностями их двигательного, познавательного и эмоционально-личностного развития. У школьников наблюдаются:
1) трудности взаимодействия и продуктивного общения с незнакомыми людьми, низкая самостоятельность и активность;
2) недостаточный уровень информированности о социальном окружении;
3) затруднения в использовании знаний в практической, жизненной ситуации;
4) несформированность мотивов и интересов к хозяйственно-бытовой деятельности.
5. В процессе реализации Программы используются дифференцированный, личностно-ориентированный, ценностно-ориентированный, коммуникативный, деятельностный, технологический, здоровьесберегающий подходы.
6. Дифференцированный подход применяется для успешного обучения учащихся в условиях неоднородного контингента, который позволяет разделить обучающихся на подгруппы с учетом особенностей двигательного, познавательного, речевого развития и использовать в обучении задания различного объема, сложности, варьируя темп деятельности и меру помощи педагога.
7. Личностно-ориентированный подход сочетается с дифференцированным и предполагает учет индивидуальных возможностей и потребностей обучающихся каждой из выделенных групп.
8. Ценностно-ориентированный подход предполагает планирование и организацию учебной деятельности, отбор содержания учебных заданий с позиций определенных ценностей. Ценностями являются казахстанский патриотизм, ответственность, уважение, творчество и трудолюбие.
9. Коммуникативный подход направлен на целенаправленное развитие речи учащихся как средства коммуникации в процессе организованного на уроках общения и продуктивных видов деятельности, предполагающих групповые формы работы, когда естественным образом возникает необходимость обмена мнениями, информацией, обсуждение и решение проблем, дискутирование, взаимное обучение.

10. Әрекеттік тәсіл кезінде білім алушы ақпарат көздері мен оқыту ресурстарын дербес іздестіруге, талдауға және түсіндіруге қосылады. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәнін оқу кезінде білім алушы әртүрлі тұрмыстық мәселелерді, тамақ дайындау технологияларын, шығармашылықтың сәндік түрлерінің техникасы мен технологияларын, тұрғын үйді жөндеуге арналған заманауи материалдарды өз бетінше зерделейді.
11. Технологиялық тәсілде оқу-танымдық іс-әрекет материалдар мен құралдардың қасиеттері, үйдің интерьерін безендіру заңдылықтары, гүл өсіру негіздері, жөндеу, жобалау, бастапқы материалдарды түпкілікті өнімге айналдыру үшін сәндік көркем шығармашылық объектілерін өндірудің технологиялық реттілігі туралы білімді қолдануға бағытталған.
12. Денсаулықты сақтау тәсілі оқушылардың шаршауын болдырмау үшін қолданылады, оқушылардың мотор сферасының жағдайын ескеру, физикалық және психоэмоционалды жүктемені мөлшерлеу болып табылады.
13. Ұсынылатын оқыту әдістері мен технологиялары:
1) әдістері: проблемалық оқыту, жеке оқыту, тәжірибе негізінде оқыту, жобалау әдісі;
2) технологиялары: шағын топтарда (командада) жұмыс істеу, кейс-стади (нақты жағдайларды талдау), рөлдік және іскерлік ойындар, ақпараттық-коммуникациялық.
14. Сабақтар зерттелетін тақырыпқа сәйкес келетін қажетті жабдықтармен және қолданылатын шығыс материалдарымен қамтамасыз етілуі керек. Қажет болған жағдайда сабақ сынып пен мектептен тыс жерде экскурсия түрінде өткізіледі, оған оқушылар алдын-ала дайындалады, ал экскурсия нәтижелері келесі сабақта талқыланады және қорытындыланады.
15. Бағдарламаны іске асыруға арналған техникалық құралдар, жабдықтар мен керек-жарақтар:
1) көмекші құралдар-қолға арналған бекіткіштер, құрал-саймандарға арналған бекіткіштер, құрал-саймандар мен материалдарға арналған тұғырықтар (ұсақ, тегіс заттарды олардың домаланып, тайып кетуін болдырмау үшін тегіс емес құрылымдағы матамен қапталған картонға салады);
2) интерактивті мультимедиалық және дәстүрлі дидактикалық жабдықтар (интерактивті тақта, жинақтауыштары бар компьютер; топтарда жұмыс істеуге арналған ноутбуктер; бейнекамера; фотоаппарат, еңбек және шығармашылық үдерістердің фрагменттері жазылған бейнефильмдер), тапсырмалары бар үлестірмелі дидактикалық материалдар, сәндік-қолданбалы шығармашылық және жөндеу бойынша жұмысқа арналған құралдар мен материалдар, демонстрациялық плакаттар;
3) азық-түлікті сақтауға және онымен жұмыс істеуге арналған асүй жабдығы, қосалқы жабдық (көкөніс кескіш, ет тартқыш, мультиварка, миксер, блендер, тостер, асүй комбайны), тамақты тазалауға және дайындауға арналған ірі және ұсақ тұрмыстық техника, Тұрмыстық электроника.

10. При деятельностном подходе обучающийся включается в самостоятельный поиск, анализ и интерпретацию источников информации и обучающих ресурсов. При изучении предмета "Социально-бытовая ориентировка" обучающийся самостоятельно изучает различные бытовые вопросы, технологии приготовления пищи, техники и технологии декоративных видов творчества, современные материалы для ремонта жилища.
11. При технологическом подходе учебно-познавательная деятельность направлена на использование знаний о свойствах материалов и инструментов, закономерностей декорирования интерьера жилища, основ цветоводства, ремонта, конструирования, технологической последовательности изготовления объектов декоративного художественного творчества для преобразования исходных материалов в конечный продукт.
12. Здоровье сберегающий подход используется с целью предупреждения утомления учащихся, заключается в учете состояния двигательной сферы учащихся, дозировании физической и психоэмоциональной нагрузки.
13. Рекомендуемые методы и технологии обучения:
1) методы: проблемное обучение, индивидуальное обучение, обучение на основе опыта, метод проектов;
2) технологии: работа в малых группах (команде), кейс-стади (анализ конкретных ситуаций), ролевые и деловые игры, информационно-коммуникационные.
14. Уроки должны быть обеспечены необходимыми оборудованием и расходными материалами, соответствующими изучаемой теме. При необходимости урок проводится вне помещения класса и школы в виде экскурсии, к которой обучающихся предварительно готовят, а результаты экскурсии обсуждают и обобщают на следующем уроке.
15. Технические средства, оборудование и приспособления для реализации программы:
1) вспомогательные приспособления- фиксаторы для рук, фиксаторы для инструментов, подставки для инструментов и материалов (мелкие, гладкие предметы укладывают на картон, обтянутый тканью негладкой структуры, для предупреждения их скатывания и скольжения);
2) интерактивное мультимедийное и традиционное дидактическое оборудование (интерактивная доска, компьютер с комплектующими; ноутбуки для работы в группах; видеокамера; фотоаппарат, видеофильмы с записью фрагментов трудовых и творческих процессов), раздаточный дидактический материал с заданиями, инструменты и материалы для работы по декоративно-прикладному творчеству и ремонту, демонстрационные плакаты;
3) кухонное оборудование для хранения и работы с продуктами, вспомогательное оборудование (овощерезка, мясорубка, мультиварка, миксер, блендер, тостер, кухонный комбайн), крупная и мелкая бытовая техника для чистки и приготовления пищи, бытовая электроника.

16. Білім алушылардың жетістіктерінің балдық белгісі пайдаланылмайды. Жетістіктерді бағалау сипаттамалық сипатта болады. Бақылау тапсырмаларын орындау нәтижелері жетістіктер карталарында тіркеледі және білім алушыларға жеке көзқарасты іске асыру үшін негіз болып табылады.
3-тарау. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәнінің мазмұны
17. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 11 – сыныпта-аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 12 – сыныпта-аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
18. Бағдарламаның мазмұны оқу бөлімдері бойынша ұйымдастырылған. Әр бөлімде мазмұны белгілі бір сыныпқа арналған оқу мақсаттары түрінде ұсынылған бөлімдер қарастырылған. Әрбір бөлімше ішінде жүйелі және дәйекті ұйымдастырылған оқу мақсаттары мұғалімдерге өз жұмысын жоспарлауға және білім алушылардың жетістіктерін бағалауға, оларды оқытудың келесі кезеңдері туралы хабардар етуге мүмкіндік береді.
19. Оқу пәнінің мазмұны 3 бөлімнен тұрады:
1) "Салауатты және қауіпсіз өмір салты";
2) "Мен және менің отбасым";
3) "Мен және қоғам".
20. "Салауатты және қауіпсіз өмір салты" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) денсаулық және қоршаған орта;
2) тамақтану;
3) киім және аяқ киім.
21. "Мен және менің отбасым" бөлімі келесі бөлімдерді қамтиды:
1) отбасылық және тұлғааралық қатынастар;
2) бос уақыт және хобби;
3) мерекелер, салтанаттар, салт-дәстүрлер;
4) отбасылық экономика.
22. "Мен және қоғам" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) сауда;
2) тұрғын үй;
3) байланыс құралдары;
4) көлік;
5) жұмысқа орналастыру. Іскерлік қарым-қатынас;
6) оқу орындары.
23. 11-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) денсаулық және қоршаған орта. Салауатты өмір салтының негіздері.
Вирустық жұқпалы аурулардың алдын алу шаралары. Медициналық қызметтер туралы мобильді қосымшаны дұрыс пайдалану (дәрігердің қабылдауына жазылу, дәрігерді үйге шақыру). Науқастарды күту ережелері. Фельдшер мамандығымен танысу;
2) тамақтану. Дұрыс тамақтанудың ерекшеліктері. Консерванттар мен бояғыштарсыз пайдалы тамақ. Тамақ өнімдерін сақтаудың негізгі ережелері. Қамырдан (тоқаштар, ірімшіктер) қарапайым пісіруді дайындау. Наубайшы мамандығымен танысу;

16. Бальная отметка достижений обучающихся не используется. Оценка достижений носит описательный характер. Результаты выполнения контрольных заданий фиксируются в картах достижений и являются основой для реализации индивидуального подхода к обучающимся.
Глава 3. Организация содержания предмета "Социально-бытовая ориентировка"
Параграф 1. Содержание предмета "Социально-бытовая ориентировка"
17. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Социально-бытовая ориентировка" составляет:
1) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 12 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170)".
18. Содержание Программы организовано по разделам обучения. Каждый раздел предусматривает подразделы, содержание которых представлено в виде учебных целей для определенного класса. Цели обучения, организованные систематично и последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.
19. Содержание учебного предмета включает 3 раздела:
1) "Здоровый и безопасный образ жизни";
2) "Я и моя семья";
3) "Я и общество".
20. Раздел "Здоровый и безопасный образ жизни" включает следующие подразделы:
1) здоровье и окружающая среда;
2) питание;
3) одежда и обувь.
21. Раздел "Я и моя семья" включает следующие подразделы:
1) семейные и межличностные отношения;
2) досуг и увлечения;
3) праздники, торжества, традиции;
4) семейная экономика.
22. Раздел "Я и общество" включает следующие подразделы:
1) торговля;
2) жилище;
3) средства связи;
4) транспорт;
5) трудоустройство. Деловое общение;
6) учебные заведения.
23. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 11 класса:
1) здоровье и окружающая среда. Основы здорового образа жизни.
Меры профилактики вирусных инфекционных заболеваний. Правильное использование мобильного приложения о медицинских услугах (запись на прием к врачу, вызов врача на дом). Правила ухода за больными. Знакомство с профессией фельдшера;
2) питание. Особенности здорового правильного питания. Здоровая пища без консервантов и красителей. Основные правила хранения пищевых продуктов. Приготовление простой выпечки из теста (булочки, ватрушка). Знакомство с профессией пекаря;

3) киім және аяқ киім. Негізгі тұтынушылық қасиеттері және киімге қойылатын талаптар. Киім сәні мен стилі. Түрлері бойынша аяқ киім. Құрғақ тазалауға қызмет көрсету түрлері. Қазақ ұлттық киімінің негізгі белгілері мен ерекшеліктері. Тігінші мамандығымен танысу;
4) отбасы және тұлғааралық қатынастар. Отбасындағы мінез-құлық нормалары.
Жанжалды жағдайларды шешу жолдары. Гендерлік рөл туралы түсінік.
Емшек жасындағы баланың дамуының негізгі кезеңдері. Бала күтуші мамандығымен танысу;
5) бос уақыт пен хобби. Өсімдіктерге күтім жасау. Сәндік гүл дақылдарын өсіру технологиясы. Қызығушылықтар бойынша хоббиді дұрыс таңдау. Флорист мамандығымен танысу;
6) мерекелер, салтанаттар, салт- дәстүрлер. ҚР мемлекеттік мерекелері.
Отбасылық мерекелер мен мерейтойлар. Отбасылық мерекелерді ұйымдастыру және жоспарлау. Қазақтың ұлттық үйлену салт-дәстүрлері "Ұзату той". Оларды дайындау және өткізу ерекшеліктері. Мерекелерді ұйымдастырушы мамандығымен танысу;
7) отбасылық экономика. Мүлік пен денсаулықты сақтандыру түрлері. Несиелер. Мобильді банкингті дұрыс пайдалану. Мобильді депозитті дұрыс пайдалану. Электрондық әмиянды дұрыс пайдалану. Сақтандыру агентінің мамандығымен танысу;
8) сауда. Бөлшек сауда дүкендерінің нақты түрлері (бутик, комиссиялық дүкен, супермаркет). Дүкендердің ассортимент түрі, баға деңгейі, қызмет көрсету формасы бойынша жіктелуі. Интернет-дүкен қызметтерін пайдалану ережелері. Мобильді таксопарк қызметін пайдалану ережелері. Сатушы-консультант мамандығымен танысу;
9) тұрғын үй. Тұрғын үйді ағымдағы жөндеу. Тұрғын үйді жөндеуге арналған заманауи материалдар. Тұрғын үйді ағымдағы жөндеудің негізгі рәсімдері. Интерьер дизайнының заманауи түрлері. Тұрғын үй сатып алу рәсімдері. Тұрмыстық техниканы жөндеу қызметтерінің түрлері. Слесарь-сантехник мамандығымен танысу;
10) байланыс құралдары. Интернет. Негізгі байланыс құралдарын (телефон, ұялы телефон, компьютерлік, спутниктік байланыс, электрондық пошта) пайдалану. Ақша қаражаттарын аудару бойынша мобильді қосымшаларды дұрыс пайдалану. ҚР жылдам төлем жүйелері. Төлем терминалдарын дұрыс пайдалану. Пошта байланыс операторы мамандығымен танысу;
11) көлік. Темір жол көлігін пайдаланудың ерекшеліктері. Вагондардың түрлері және қызмет көрсету жолдары. Интернет ресурстардың көмегімен билеттерді сатып алу ерекшеліктері. Жүк тасымалдау ережелері. Теміржолшы мамандығымен танысу;
12) жұмысқа орналасу. Іскерлік қарым-қатынас. Электрондық үкімет (ХҚКО) қызметтерін дұрыс пайдалану. Жұмысқа орналастыру жөніндегі ұйымдар мен бөлімдер. Халықты жұмыспен қамту орталықтарының қызмет түрлері. Мүгедектерге техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар беру саласында "Мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын қолдану. Әлеуметтік қызмет көрсету мекемелерінің функциялары мен маңызы. Еңбек заңнамасының негіздері. Жұмыс мамандықтарының түрлерімен танысу. Оқу орындары.

3) одежда и обувь. Основные потребительские свойства и требования к одежде. Мода и стиль в одежде. Обувь по видам. Виды обслуживания химчистки. Основные признаки и особенности казахской национальной одежды. Знакомство с профессией швеи;
4) семья и межличностные отношения. Нормы поведения в семье.
Способы разрешения конфликтных ситуаций. Понятие о гендерной роли.
Основные периоды развития ребенка грудного возраста. Знакомство с профессией няни;
5) досуг и увлечения. Уход за растениями. Технология возделывания декоративных цветочных культур. Правильный выбор себе хобби по интересам. Знакомство с профессией флориста;
6) праздники, торжества, традиции. Государственные праздники РК.
Семейные торжества и юбилеи. Организация и планирование семейных торжеств. Национальные традиции, казахские свадебные национальные обычаи "Ұзату той". Особенности их подготовки и проведения. Знакомство с профессией организатор праздников;
7) семейная экономика. Виды страхования имущества и здоровья. Кредиты. Правильное использование мобильного банкинга. Правильное использование мобильного депозита. Правильное использование электронного кошелька. Знакомство с профессией страхового агента;
8) торговля. Специфические виды розничных магазинов (бутик, комиссионный магазин, супермаркет). Классификация магазинов по типу ассортимента, уровню цен, формы обслуживания. Правила использования услуг интернет-магазина. Правила использования услуг мобильного таксопарка. Знакомство с профессией продавца-консультанта;
9) жилище. Текущий ремонт жилья. Современные материалы для ремонта жилья. Основные процедуры текущего ремонта жилища. Современные виды дизайна интерьера. Процедуры приобретения жилья. Виды служб по ремонту бытовой техники. Знакомство с профессией слесаря-сантехника;
10) средства связи. Интернет. Пользование основными средствами связи (телефон, сотовая, компьютерная, спутниковая связь, электронная почта). Правильное пользование мобильными приложениями по переводу денежных средств. Системы быстрых платежей в РК. Правильное пользование платежными терминалами. Знакомство с профессией оператор почтовой связи;
11) транспорт. Особенности использования железнодорожного транспорта. Типы вагонов и классы обслуживания. Особенности приобретения билетов с помощью интернет ресурсов. Правила провоза багажа. Знакомство с профессией железнодорожника;
12) трудоустройство. Деловое общение. Правильное пользование услугами электронного правительства (ЦОН). Организации и отделы по трудоустройству. Виды услуг центров занятости населения. Применение закона Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов" в области предоставления инвалидам технических вспомогательных (компенсаторных) средств. Функции и значение социальных учреждений обслуживания. Основы трудового законодательства. Знакомство с видами рабочих профессий. Учебные заведения.

24. 12-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) денсаулық және қоршаған орта. Жаман әдеттер. Жүрек-қан тамырлары ауруларының алдын алу шаралары. Интернет-дәріханаларды дұрыс пайдалану (дәрілік заттарға үйге тапсырыс беру). Науқастарды күту ережелері. Фармацевт мамандығымен танысу;
2) тамақтану. Күнделікті тамақтану және тағамның калория мөлшері (калорияны есептеу). Консерванттар мен тағамдық қоюландырғыштардың түрлері. Тамақ өнімдерін таңбалау мерзімі. Қарапайым ұннан жасалған кондитерлік өнімдерді (кекс, печенье) дайындау. Кондитер мамандығымен танысу;
3) киім және аяқ киім. Негізгі тұтынушылық қасиеттері және киімге қойылатын талаптар. Киім мен аяқ киімді жыл мезгіліне және мақсатына қарай жіктеу. Маусымдық аяқ киімді таңдау. Құрғақ тазалауға қызмет көрсету түрлері. Әр түрлі ұлттардың киіміндегі негізгі белгілер мен ерекшеліктер. Сәнгер мамандығымен танысу;
4) отбасылық және тұлғааралық қатынастар. Отбасылық дәстүрлер. Отбасында мейірімді микроклимат құру жолдары. Отбасының үлкен мүшелеріне құрмет көрсету туралы түсінік. Мектеп жасына дейінгі баланың дамуының негізгі кезеңдері. Тәрбиеші мамандығымен танысу;
5) бос уақыт пен хобби. Өсімдіктерге күтім жасау. Жеміс-жидек дақылдарын өсіру технологиясы. Қызығушылықтар бойынша хобби таңдау. Бағбан мамандығымен танысу;
6) мерекелер, салтанаттар, дәстүрлер. ҚР мемлекеттік мерекелері. Мерекелер мен мерейтойлар. Отбасылық мерекелерді ұйымдастыру және жоспарлау. Ұлттық салт-дәстүрлер, қазақтың ұлттық дәстүрі "Келін түсіру". Оларды дайындау және өткізу ерекшеліктері. Фриланспен жұмыс істеудің түрі және ақша табудың тәсілі ретінде танысу;
7) отбасылық экономика. Сақтандыру. Туристерді сақтандыру түрлері. Мобильді банкингті пайдалану ережелері. Мобильді депозитті пайдалану ережелері. Электрондық әмиянды пайдалану ережелері. Бухгалтер мамандығымен танысу;
8) сауда. Дүкендердің түрлері. Ассортимент түрі бойынша дүкендердің түрлері (мамандандырылған, әмбебап, аралас).
Ғаламдық виртуалды нарық. Полиграфиялық қызмет түрлері.
Мерчендайзер мамандығымен танысу;
9) тұрғын үй. Тұрғын үйді күрделі жөндеу. Тұрғын үйді жөндеуге арналған заманауи материалдар. Тұрғын үйді күрделі жөндеудің негізгі рәсімдері. Интерьер дизайнының заманауи түрлері. Тұрғын үй сатып алу рәсімдері. Пәтерлерді жөндеу қызметтерінің түрлері. Жылжымайтын мүлік агентінің мамандығымен танысу;
10) байланыс құралдары. Интернет. Байланыстың әр түрінің ерекшеліктері және олардың қазіргі қоғам жағдайындағы қажеттілігі. Ақша аудару үшін банк картасын пайдалану ережелері. ҚР жылдам төлем жүйелері. Төлем терминалдарын пайдалану ережесі. Ұялы байланыс операторының мамандығымен танысу;

24. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 12 класса:
1) здоровье и окружающая среда. Вредные привычки. Меры профилактики сердечно-сосудистых заболеваний. Правильное пользование интернет-аптеками (заказ лекарственных средств домой). Правила ухода за больными. Знакомство с профессией фармацевта;
2) питание. Суточные нормы питания и калорийность пищи (расчет калорий). Виды консервантов и пищевых загустителей. Сроки маркировки пищевых продуктов. Приготовление простых мучных кондитерских изделий (кекс, печенье). Знакомство с профессией кондитера;
3) одежда и обувь. Основные потребительские свойства и требования к одежде. Классификация одежды и обуви по сезону и назначению. Выбор сезонной обуви. Виды обслуживания химчистки. Основные признаки и особенности в одежде разных национальностей. Знакомство с профессией модельера;
4) семейные и межличностные отношения. Семейные традиции. Способы создания доброжелательного микроклимата в семье. Понятие об уважении к старшим членам семьи. Основные периоды развития ребенка дошкольного возраста. Знакомство с профессией воспитателя;
5) досуг и увлечения. Уход за растениями. Технология возделывания плодовых и ягодных культур. Выбор себе хобби по интересам. Знакомство с профессией садовода;
6) праздники, торжества, традиции. Государственные праздники РК. Праздники и юбилеи. Организация и планирование семейных торжеств. Национальные традиции, казахские свадебные национальные обычаи "Келін түсіру". Особенности их подготовки и проведения. Знакомство с фрилансом как видом трудовой занятости и способом зарабатывания денег;
7) семейная экономика. Страхование. Виды страхования туристов. Правила использования мобильного банкинга. Правила использования мобильного депозита. Правила использования электронного кошелька. Знакомство с профессией бухгалтера;
8) торговля. Типы и виды магазинов. Виды магазинов по типу ассортиментов (специализированные, универсальные, комбинированные).
Глобальная виртуальная торговая площадка. Виды полиграфических услуг.
Знакомство с профессией мерчендайзер;
9) жилище. Капитальный ремонт жилища. Современные материалы для ремонта жилья. Основные процедуры капитального ремонта жилища. Современные виды дизайна интерьера. Процедуры приобретения жилья. Виды служб по ремонту квартир. Знакомство с профессией агента по недвижимости;
10) средства связи. Интернет. Особенности каждого вида связи и их необходимость в современных условиях жизни общества. Правила пользования банковской картой для перевода денежных средств. Системы быстрых платежей в РК. Правила пользования платежными терминалами. Знакомство с профессией оператора мобильной связи;

11) көлік. Әуе көлігін пайдалану ерекшеліктері. Ұшақтардағы қызмет көрсету түрлері мен жайлылық деңгейлері. Интернет ресурстардың көмегімен билеттерді сатып алу ерекшеліктері. Жүк тасымалдау ережелері. Тіркеу агентінің мамандығымен танысу;
12) жұмысқа орналасу. Іскерлік қарым-қатынас. Электрондық үкімет (ХҚКО) қызметтерін пайдалану ережесі. Жұмысқа орналастыру жөніндегі ұйымдар мен бөлімдер. Халықты жұмыспен қамту орталықтарының қызмет түрлері. Мүгедектердің құқықтары мен міндеттері (ақы төленетін қосымша демалыс, қысқартылған жұмыс күні, инвотакси қызметіне құқығы, жеке көмекші қызметіне және әлеуметтік жәрдемақылар төленуге ). Әлеуметтік жеңілдіктер түрлері. Еңбек тәртібі мен еңбек тәртібінің негіздері. Еңбек заңнамасының негіздері. Жұмыс мамандықтарының түрлерімен танысу. Оқу орындары.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
25. Бағдарламада оқыту мақсаттарын қолдануға ыңғайлы болу және мониторинг жүргізу үшін кодтау енгізілген. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандарды - бөлімшені, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 11.1.2.1 кодында: "11" - сынып; "1.2" - бөлімше; "1" - оқыту мақсатының нөмірленуі.
26. Бөлімдер бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Салауатты және қауіпсіз өмір салты":
1-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
1.1. Денсаулық және қоршаған орта
11.1.1.1 салауатты өмір салтының негіздерін сақтау;
11.1.1.2 вирустық инфекциялық аурулардың алдын алу шараларын сақтау;
11.1.1.3 медициналық қызметтер туралы мобильді қосымшаларды пайдалану (дәрігердің қабылдауына жазылу, дәрігерді үйге шақыру);
11.1.1.4 науқастарға күтім жасау ережелерін қолдану;
11.1.1.5 фельдшер кәсібінің ерекшелігін сипаттау
12.1.1.1 зиянды әдеттердің алдын алу;
12.1.1.2 жүрек-қан тамырлары ауруларының алдын алу шараларын сақтау;
12.1.1.3 мобильді қосымшаларды пайдалану
интернет-дәріхана (дәрілік заттарға үйге тапсырыс беру);
12.1.1.4 науқастарға күтім жасау ережелерін қолдану;
12.1.1.5 фармацевт кәсібінің ерекшелігін сипаттау
1.2. Тамақтану
11.1.2.1 дұрыс тамақтанудың ерекшеліктерін атау және қолдану;
11.1.2.2 консерванттар мен бояғыштарсыз пайдалы тағамдарды атау және қолдану;
11.1.2.3 тамақ өнімдерін сақтаудың негізгі ережелерін атау;
11.1.2.4 қамырдан (тоқаштар, ірімшікті тоқаштар) қарапайым пісіруді дайындау технологиясын қолдану;
11.1.2.5 наубайшы мамандығының ерекшелігін сипаттау
12.1.2.1 тағамның тәуліктік нормасын және калориясын атау және қолдану (калорияны есептеу);
12.1.2.2 консерванттар мен тағамдық қоюландырғыштардың түрлерін атау;
12.1.2.3 тамақ өнімдерін пайдалану мерзімін таңбалау бойынша анықтау;

11) транспорт. Особенности использования авиатранспорта. Классы обслуживания и уровни комфортности в самолетах. Особенности приобретения билетов с помощью интернет ресурсов. Правила провоза багажа. Знакомство с профессией агента по регистрации;
12) трудоустройство. Деловое общение. Правила пользования услугами электронного правительства (ЦОН). Организации и отделы по трудоустройству. Виды услуг центров занятости населения. Права и обязанности инвалидов (оплачиваемый дополнительный отпуск, укороченный рабочий день, право на услугу инватакси, индивидуального помощника и выплату социальных пособий). Виды социальных льгот. Основы дисциплины труда и трудового распорядка. Основы трудового законодательства. Знакомство с видами рабочих профессий. Учебные заведения.
Параграф 2. Система целей обучения
25. В Программе для удобства использования учебных целей и проведения мониторинга введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа - подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 11.1.2.1: "11" - класс; "1.2" - подраздел; "1" - нумерация учебной цели.
26. Ожидаемые результаты по разделам:
1) "Здоровый и безопасный образ жизни":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
1.1. Здоровье и окружающая среда
11.1.1.1 соблюдать основы здорового образа жизни;
11.1.1.2 соблюдать меры профилактики вирусных инфекционных заболеваний;
11.1.1.3 использовать мобильные приложения о медицинских услугах (запись на прием к врачу, вызов врача на дом);
11.1.1.4 применять правила ухода за больными;
11.1.1.5 описать специфику профессии фельдшера
12.1.1.1 предупреждать вредные привычки;
12.1.1.2 соблюдать меры профилактики сердечно-сосудистых заболеваний;
12.1.1.3 использовать
мобильные приложения
интернет-аптек (заказ лекарственных средств домой);
12.1.1.4 применять правила ухода за больными;
12.1.1.5 описать специфику профессии фармацевта
1.2. Питание
11.1.2.1 называть и применять особенности здорового правильного питания;
11.1.2.2 называть и применять здоровую пищу без консервантов и красителей;
11.1.2.3 называть основные правила хранения пищевых продуктов;
11.1.2.4 применять технологии приготовления простой выпечки из теста (булочки, ватрушка);
11.1.2.5 описать специфику профессии пекаря
12.1.2.1 называть и применять суточные нормы питания и калорийность пищи (расчет калорий);
12.1.2.2 называть виды консервантов и пищевых загустителей;
12.1.2.3 определять по маркировке сроки употребления пищевых продуктов;

12.1.2.4 қарапайым ұннан жасалған кондитерлік өнімдерді (кекс, печенье)дайындау технологиясын қолдану;
12.1.2.5 кондитер мамандығының ерекшелігін сипаттау
1.3. Киім және аяқкиім
11.1.3.1 негізгі тұтынушылық қасиеттері мен киімге қойылатын талаптарды атау;
11.1.3.2 киімнің сәні мен стилін түсіну;
11.3 аяқ киімді түрлері бойынша таңдай білу;
11.1.3.4 химиялық тазалаумен ұсынылатын қызмет түрлерін атау;
11.1.3.5 қазақтың ұлттық киімінің негізгі белгілері мен ерекшеліктерін атау;
11.1.3.6 тігінші мамандығының ерекшелігін сипаттау
12.1.3.1 негізгі тұтынушылық қасиеттері мен киімге қойылатын талаптарды атау;
12.1.3.2 жіктеуді түсіну
маусымға және мақсатқа сай киім мен аяқ киім;
12.1.3.3 маусымдық аяқ киімді таңдай білу;
12.1.3.4 химиялық тазалаумен ұсынылатын қызмет түрлерін атау;
12.1.3.5 әртүрлі ұлттардың киіміндегі негізгі белгілер мен ерекшеліктерді атау;
12.1.3.6 модельер мамандығының ерекшелігін сипаттау
2) "Мен және менің отбасым":
2-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
2.1. Отбасылық және тұлғааралық қатынастар
11.2.1.1 отбасындағы мінез-құлық нормаларын атау;
11.2.1.2 жанжалды жағдайларды шешу тәсілдерін салыстыру және талдау;
11.2.1.3 гендерлік рөлдерді түсіндіру;
11.2.1.4 емшек жасындағы баланың дамуының негізгі кезеңдерін атау;
11.2.1.5 бала күтуші мамандығының ерекшелігін сипаттау
12.2.1.1 отбасылық дәстүрлерді атау;
12.2.1.2 отбасында мейірімді микроклиматты құру тәсілдерін салыстыру және талдау;
12.2.1.3 отбасының үлкен мүшелеріне құрмет көрсету;
12.2.1.4 мектеп жасына дейінгі баланың дамуының негізгі кезеңдерін атау;
12.2.1.5 тәрбиеші кәсібінің ерекшелігін сипаттау
2.2. Бос уақыт және хобби
11.2.2.1 сәндік гүл дақылдарын өсіру технологиясын қолдану;
11.2.2.2 ақпарат көздерін таңдау және қолдану
қызығушылықтары бойынша өз хоббиі;
11.2.2.3 флорист
мамандығының ерекшелігін сипаттау
12.2.2.1 технологияны қолдану
жеміс және жидек дақылдарын өсіру;
12.2.2.2 ақпарат көздерін таңдау және қолдану
қызығушылықтары бойынша өз хоббиі;
12.2.2.3 бағбан мамандығының ерекшелігін сипаттау
2.3. Мерекелер, салтанаттар, салт-дәстүрлер
11.2.3.1 Қазақстан Республикасының мемлекеттік мерекелерін күндері бойынша атау;
11.2.3.2 отбасылық мерекелерді жоспарлауға белсенді қатысу және ұйымдастыру;
11.2.3.3 Қазақтың "Ұзату тойын" ұлттық салт-дәстүрлері мен әдет-ғұрыптарын өткізу және оларға дайындалу ерекшеліктерін сипаттау;
11.2.3.4 мерекелерді ұйымдастырушы кәсібінің ерекшелігін сипаттау
12.2.3.1 Қазақстан Республикасының мемлекеттік мерекелерін күндері бойынша атау;
12.2.3.2 отбасылық мерекелерді жоспарлауға белсенді қатысу және ұйымдастыру;

12.1.2.4 применять технологии приготовления простых мучных кондитерских изделий (кекс, печенье);
12.1.2.5 описать специфику профессии кондитера
1.3. Одежда и обувь
11.1.3.1 называть основные потребительские свойства и требования к одежде;
11.1.3.2 разбираться в моде и стилях в одежде;
11.1.3.3 уметь подбирать обувь по видам;
11.1.3.4 называть виды услуг, предоставляемых химчисткой;
11.1.3.5 называть основные признаки и особенности казахской национальной одежды;
11.1.3.6 описать специфику профессии швеи
12.1.3.1 называть основные потребительские свойства и требования к одежде;
12.1.3.2 разбираться в классификации
одежды и обуви по сезону и назначению;
12.1.3.3 уметь подбирать
сезонную обувь;
12.1.3.4 называть виды услуг, предоставляемых химчисткой;
12.1.3.5 называть основные признаки и особенности в одежде разных национальностей;
12.1.3.6 описать специфику профессии модельера
2) "Я и моя семья":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
2.1. Семейные и межличностные отношения
11.2.1.1 называть нормы поведения в семье;
11.2.1.2 сравнивать и анализировать способы разрешения конфликтных ситуаций;
11.2.1.3 объяснять гендерные роли;
11.2.1.4 называть основные периоды развития ребенка грудного возраста;
11.2.1.5 описать специфику профессии няни
12.2.1.1 называть семейные традиции;
12.2.1.2 сравнивать и анализировать способы создания доброжелательного микроклимата в семье;
12.2.1.3 проявлять уважение к старшим членам семьи;
12.2.1.4 называть основные периоды развития ребенка дошкольного возраста;
12.2.1.5 описать специфику профессии воспитателя
2.2. Досуг и увлечения
11.2.2.1 использовать технологии возделывания декоративных цветочных культур;
11.2.2.2 выбирать и применять источники информации для своего хобби по интересам;
11.2.2.3 описать специфику профессии флориста
12.2.2.1 использовать технологии возделывания плодовых и ягодных культур;
12.2.2.2 выбирать и применять источники информации для своего хобби по интересам;
12.2.2.3 описать специфику профессии садовода
2.3. Праздники, торжества, традиции
11.2.3.1 называть государственные праздники Республики Казахстан по датам;
11.2.3.2 организовать и принимать активное участие в планировании семейных торжеств;
11.2.3.3 описать традиции, казахские свадебные национальные обычаи "Ұзату той", особенности их подготовки и проведения;
11.2.3.4 описать специфику профессии организатора праздников
12.2.3.1 называть государственные праздники Республики Казахстана по датам;
12.2.3.2 организовать и принимать активное участие в планировании семейных торжеств;

12.2.3.3 Қазақтың ұлттық "Келін түсіру" салт-дәстүрлерін сипаттау, оларды дайындау және өткізу ерекшеліктері;
12.2.3.4 фрилансер мамандығының ерекшелігін сипаттау
2.4. Отбасылық экономика
11.2.4.1 мүлік пен денсаулықты сақтандыру түрлерін ажырату;
11.2.4.2 мобильді банкингті пайдалану тәртібін атау;
11.2.4.3 мобильдік депозитті пайдалану тәртібін атау;
11.2.4.4 электрондық әмиянды пайдалану тәртібін атау;
11.2.4.5 сақтандыру агенті кәсібінің ерекшелігін сипаттау
12.2.4.1 туристерді сақтандыру түрлерін ажырату;
12.2.4.2 мобильді банкингті пайдалану тәртібін атау;
12.2.4.3 мобильдік депозитті пайдалану тәртібін атау;
12.4 электрондық әмиянды пайдалану тәртібін атау;
12.2.4.5 бухгалтер мамандығының ерекшелігін сипаттау
3) "Мен және қоғам":
3-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
3.1. Сауда
11.3.1.1 бөлшек сауда дүкендерінің ерекше түрлерін ажырату (бутик, супермаркет);
11.3.1.2 дүкендердің ассортимент түрі, баға деңгейі, қызмет көрсету түрі бойынша жіктелуін ажырату;
11.3.1.3 интернет-дүкендерді пайдалану тәртібін атау;
11.3.1.4 мобильді таксопарк қызметтерін пайдалану тәртібін атау;
11.3.1.5 сатушы-консультант кәсібінің ерекшелігін сипаттау
12.3.1.1 дүкендердің түрлері мен айырмашылықтарын ажырату;
12.3.1.2 тауарлардың түр-түрі бойынша дүкендердің түрлерін ажырату (мамандандырылған, әмбебап, құрамдастырылған);
12.3.1.3 жаһандық виртуалды сауда алаңын пайдалану тәртібін атау;
12.3.1.4 полиграфиялық қызмет түрлерін пайдалану тәртібін атау;
12.3.1.5 мерчендайзер мамандығының ерекшелігін сипаттау
3.2. Тұрғын үй
11.3.2.1 тұрғын үйді жөндеуге арналған заманауи материалдардың
жалпы қасиеттері мен айырмашылықтарына бағыт алу
11.3.2.2 тұрғын үйді ағымдағы жөндеудің негізгі рәсімдерін атау;
11.3.2.3 интерьер дизайнының заманауи түрлерін атау;
11.3.2.4 негізгі
тұрғын үй сатып алу рәсімдері;
11.3.2.5 тұрмыстық техниканы жөндеу қызметін пайдалану ережелерін атау;
11.3.2.6 слесарь-сантехник мамандығының ерекшелігін сипаттау
12.3.2.1 тұрғын үйді жөндеуге арналған заманауи материалдардың
жалпы қасиеттері мен айырмашылықтарына бағыт алу
12.3.2.2 тұрғын үйді күрделі жөндеудің негізгі рәсімдерін атау;
12.3.2.3 интерьер дизайнының заманауи түрлерін атау;
12.3.2.4 негізгі
тұрғын үй сатып алу рәсімдері;
12.3.2.5 пәтерлерді жөндеу қызметтерін пайдалану ережелерін атау;
12.3.2.6 жылжымайтын мүлік агентінің мамандық ерекшелігін сипаттау
3.3. Байланыс құралдары. Интернет
11.3.3.1 негізгі байланыс құралдарын (телефон, ұялы, компьютерлік, спутниктік байланыс, электрондық пошта) пайдалану;
11.3.3.2 ақша қаражаттарын аудару үшін мобильді қосымшаларды қолдану тәртібін атау;

12.2.3.3 описать традиции, казахские свадебные национальные обычаи
"Келін түсіру", особенности их подготовки и проведения;
12.2.3.4 описать специфику профессии фрилансер
2.4. Семейная экономика
11.2.4.1 различать виды страхования имущества и здоровья;
11.2.4.2 называть порядок пользования мобильным банкингом;
11.2.4.3 называть порядок пользования мобильным депозитом;
11.2.4.4 называть порядок пользования электронным кошельком;
11.2.4.5 описать специфику профессии страховой агент
12.2.4.1 различать виды страхования туристов;
12.2.4.2 называть порядок пользования мобильным банкингом;
12.2.4.3 называть порядок пользования мобильным депозитом;
12.2.4.4 называть порядок пользования электронным кошельком;
12.2.4.5 описать специфику профессии бухгалтер
3) "Я и общество":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
3.1. Торговля
11.3.1.1 различать специфические виды розничных магазинов (бутик, супермаркет);
11.3.1.2 различать классификацию магазинов по типу ассортимента, уровню цен, формы обслуживания;
11.3.1.3 называть порядок пользования интернет-магазинами;
11.3.1.4 называть порядок пользования услугами мобильного таксопарка;
11.3.1.5 описать специфику профессии продавца-консультанта
12.3.1.1 различать типы и виды магазинов;
12.3.1.2 различать виды магазинов по типу ассортимента товаров (специализированные, универсальные, комбинированные);
12.3.1.3 называть порядок пользования глобальной виртуальной торговой площадкой;
12.3.1.4 называть порядок пользования видами полиграфических услуг;
12.3.1.5 описать специфику профессии мерчендайзер
3.2. Жилище
11.3.2.1 ориентироваться в общих свойствах и различиях
современных материалов для ремонта жилья;
11.3.2.2 называть основные процедуры текущего ремонта жилища;
11.3.2.3 называть современные виды дизайна интерьера;
11.3.2.4 называть основные процедуры приобретения жилья;
11.3.2.5 называть правила пользования службой ремонта бытовой техники;
11.3.2.6 описать специфику профессии слесаря-сантехника
12.3.2.1 ориентироваться в общих свойствах и различиях
современных материалов для ремонта жилья;
12.3.2.2 называть основные процедуры капитального ремонта жилища;
12.3.2.3 называть современные виды дизайна интерьера;
12.3.2.4 называть основные процедуры приобретения жилья;
12.3.2.5 называть правила пользования услугами служб по ремонту квартир;
12.3.2.6 описать специфику профессии агента по недвижимости
3.3. Средства связи. Интернет
11.3.3.1 пользоваться основными средствами связи (телефон, сотовая, компьютерная, спутниковая связь, электронная почта);
11.3.3.2 называть порядок пользования мобильными приложениями для перевода денежных средств;

11.3.3.3 Қазақстан Республикасындағы жылдам төлемдер жүйелеріне бағыт алу;
11.3.3.4 төлем терминалдарын пайдалану;
11.3.3.5 пошта байланысы операторы кәсібінің ерекшелігін сипаттау
12.3.3.1 байланыстың әр түрінің ерекшеліктерін және олардың қазіргі қоғамдағы өмірінің қажеттілігін атау;
12.3.3.2 ақша қаражатын аудару үшін банк картасын пайдалану тәртібін атау;
12.3.3.3 Қазақстан Республикасындағы жылдам төлемдер жүйелерінде бағыт алу;
12.3.3.4 төлем терминалдарын пайдалану;
12.3.3.5 ұялы байланыс операторы кәсібінің ерекшелігін сипаттау
3.4. Көлік
11.3.4.1 теміржол көлігін пайдалану ережелері мен ерекшеліктерін атау;
11.3.4.2 вагондардың түрлері мен қызмет көрсету кластарын атау;
11.3.4.3 интернет ресурстарын пайдалана отырып билеттерді сатып алу ережелері мен ерекшеліктерін атау;
11.3.4.4 жүк тасымалдау ережелерін атау;
11.3.4.5 теміржолшы мамандығының ерекшелігін сипаттау
12.3.4.1 авиакөлікті пайдалану ережелері мен ерекшеліктерін атау;
12.3.4.2 ұшақтардағы қызмет көрсету түрлері мен жайлылық деңгейлерін атау;
12.3.4.3 интернет ресурстарын пайдалана отырып билеттерді сатып алу ережелері мен ерекшеліктерін атау;
12.3.4.4 жүк тасымалдау ережелерін атау;
12.3.4.5 тіркеу бойынша агент кәсібінің ерекшелігін сипаттау
3.5. Жұмысқа орналастыру. Іскерлік қарым-қатынас
11.3.5.1 электрондық үкімет (ХҚКО) қызметтерін пайдалану ережелерін атау;
11.3.5.2 халықты жұмыспен қамту орталықтарының қызметтерін пайдалану ережелерін атау;
11.3.5.3 Қазақстан Республикасының "Мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" мүгедектерге техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар беру;
11.3.5.4 әлеуметтік қызмет көрсету мекемелерінің функциялары мен маңызын атау;
11.3.5.5 еңбек заңнамасының негізгі ережелері мен негіздерін атау;
11.3.5.6 жұмысшы кәсіптерінің ерекшелігін сипаттау
12.3.5.1 электрондық үкімет (ХҚКО) қызметтерін пайдалану ережелерін атау;
12.3.5.2 халықты жұмыспен қамту орталықтарының қызметтерін пайдалану ережелерін атау;
12.3.5.3 мүгедектердің құқықтары мен міндеттерін атау (ақылы қосымша демалыс, қысқартылған жұмыс күні, инвотакси, жеке көмекші қызметіне жүгінуіне және әлеуметтік жәрдемақы төленуіне құқығы), әлеуметтік жеңілдіктердің түрлерін білу;
12.3.5.4 жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар орталықтарына әлеуметтік мәселелер бойынша жүгіну тәртібін атау;
12.3.5.5 еңбек заңнамасының негізгі ережелері мен негіздерін атау;
12.3.5.6 жұмысшы кәсіптерінің ерекшелігін сипаттау
3.6. Оқу орындары
11.3.6.1 өзіңіз үшін қолжетімді мамандықты анықтау және таңдаған мамандыққа бағыттала отырып, оқу орнын таңдау;

11.3.3.3 ориентироваться в системах быстрых платежей в Республики Казахстан;
11.3.3.4 пользоваться платежными терминалами;
11.3.3.5 описать специфику профессии оператора почтовой связи
12.3.3.1 называть особенности каждого вида связи и их необходимость в современных условиях жизни общества;
12.3.3.2 называть порядок пользования банковской картой для перевода денежных средств;
12.3.3.3 ориентироваться в системах быстрых платежей в Республики Казахстан;
12.3.3.4 пользоваться платежными терминалами;
12.3.3.5 описать специфику профессии оператора мобильной связи
3.4. Транспорт
11.3.4.1 называть правила и особенности использования железнодорожного транспорта;
11.3.4.2 называть типы вагонов и классов обслуживания;
11.3.4.3 называть правила и особенности приобретения билетов используя интернет ресурсы;
11.3.4.4 называть правила провоза багажа;
11.3.4.5 описать специфику профессии железнодорожника
12.3.4.1 называть правила и особенности использования авиатранспорта;
12.3.4.2 называть классы обслуживания и уровни комфортности в самолетах;
12.3.4.3 называть правила и особенности приобретения билетов используя интернет ресурсы;
12.3.4.4 называть правила провоза багажа;
12.3.4.5 описать специфику профессии агента по регистрации
3.5. Трудоустройство. Деловое общение
11.3.5.1 называть правила пользования услугами электронного правительства (ЦОН);
11.3.5.2 называть правила пользования услугами центров занятости населения;
11.3.5.3 называть нормы закона Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов" в области предоставления инвалидам технических вспомогательных (компенсаторных) средств;
11.3.5.4 называть функции и значение социальных учреждений обслуживания;
11.3.5.5 называть основные правила и основы трудового законодательства;
11.3.5.6 описать специфику рабочих профессий
12.3.5.1 называть правила пользования услугами электронного правительства (ЦОН);
12.3.5.2 называть правила пользования услугами центров занятости населения;
12.3.5.3 называть права и обязанности инвалидов (оплачиваемый дополнительный отпуск, укороченный рабочий день, право на услугу инватакси, индивидуального помощника и выплату социальных пособий), знать виды социальных льгот;
12.3.5.4 называть порядок обращений по социальным вопросам в центры занятости и социальных программ;
12.3.5.5 называть основные правила и основы трудового законодательства;
12.3.5.6 описать специфику рабочих профессий
3.6. Учебные заведения
11.3.6.1 определить для себя доступную специальность и выбрать учебное заведение, ориентируясь на выбранную профессию;

11.3.6.2 жоғары және орта арнаулы оқу орындарына түсу үшін қажетті құжаттар тізбесін атау
12.3.6.1 талапкердің оқу орнына түсу шарттарын, жоғары және орта арнаулы оқу орындарына түсу кезіндегі мүгедектердің құқықтарын атау;
12.3.6.2 жоғары және орта арнаулы оқу орындарына түсу үшін құжаттарды атау және іс қағаздарын ресімдеу
27. Осы бағдарлама осы бағдарламаға қосымшаға сәйкес жалпы орта білім беру деңгейінің 11-12-сыныптарындағы тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушылар үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасына ұзақ мерзімді жоспар негізінде іске асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда әрбір бөлімде іске асырылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген
28. Бөлім мен тақырыптарды зерттеуге сағаттарды бөлу мұғалімнің қалауы бойынша беріледі.
Параграф 3. Жалпы орта білім беру деңгейінің 11 - 12 сыныптарындағы тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларға арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәні үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 11-сынып:
1-кесте
Бөлім
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. "Салауатты және қауіпсіз өмір салты"
1.1. Денсаулық және қоршаған орта
11.1.1.1 салауатты өмір салтының негіздерін сақтау;
11.1.1.2 вирустық инфекциялық аурулардың алдын алу шараларын сақтау;
11.1.1.3 медициналық қызметтер туралы мобильді қосымшаларды пайдалану (дәрігердің қабылдауына жазылу, дәрігерді үйге шақыру);
11.1.1.4 науқастарға күтім жасау ережелерін қолдану;
11.1.1.5 фельдшер кәсібінің ерекшелігін сипаттау
1.2. Тамақтану
11.1.2.1 дұрыс тамақтанудың ерекшеліктерін атау және қолдану;
11.1.2.2 консерванттар мен бояғыштарсыз пайдалы тағамдарды атау және қолдану;
11.1.2.3 тамақ өнімдерін сақтаудың негізгі ережелерін атау;
11.1.2.4 қамырдан (тоқаштар, ірімшікті тоқаштар) қарапайым пісіруді дайындау технологиясын қолдану;
11.1.2.5 наубайшы мамандығының ерекшелігін сипаттау
1.3. Киім және аяқ киім
11.1.3.1 негізгі тұтынушылық қасиеттері мен киімге қойылатын талаптарды атау;
11.1.3.2 киімнің сәні мен стилін түсіну;
11.3 аяқ киімді түрлері бойынша таңдай білу;
11.1.3.4 химиялық тазалаумен ұсынылатын қызмет түрлерін атау;
11.1.3.5 қазақтың ұлттық киімінің негізгі белгілері мен ерекшеліктерін атау;
11.1.3.6 тігінші мамандығының ерекшелігін сипаттау
2-тоқсан
2. "Мен және менің отбасым"
2.1. Отбасы және тұлғааралық қатынастар
11.2.1.1 отбасындағы мінез-құлық нормаларын атау;
11.2.1.2 жанжалды жағдайларды шешу тәсілдерін салыстыру және талдау;
11.2.1.3 гендерлік рөлдерді түсіндіру;
11.2.1.4 емшек жасындағы баланың дамуының негізгі кезеңдерін атау;

11.3.6.2 называть перечень документов, необходимых для поступления в высшие и средне-специальные учебные заведения
12.3.6.1 называть условия поступления абитуриента в учебное заведение, права инвалидов при поступлении в высшие и средне-специальные учебные заведения;
12.3.6.2 называть документы и оформлять деловые бумаги для поступления в высшие и средне-специальные учебные заведения
27. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 11-12 классов уровня общего среднего образования согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе
28. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Социально- бытовая ориентировка" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 11-12 классов уровня общего среднего образования
1) 11 класс:
таблица 1
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. "Здоровый и безопасный образ жизни"
1.1. Здоровье и окружающая среда
11.1.1.1 соблюдать основы здорового образа жизни;
11.1.1.2 соблюдать меры профилактики вирусных инфекционных заболеваний;
11.1.1.3 использовать мобильные приложения о медицинских услугах (запись на прием к врачу, вызов врача на дом);
11.1.1.4 применять правила ухода за больными;
11.1.1.5 описать специфику профессии фельдшера
1.2. Питание
11.1.2.1 называть и применять особенности здорового правильного питания;
11.1.2.2 называть и применять здоровую пищу без консервантов и красителей;
11.1.2.3 называть основные правила хранения пищевых продуктов;
11.1.2.4 применять технологии приготовления простой выпечки из теста (булочки, ватрушка);
11.1.2.5 описать специфику профессии пекаря
1.3. Одежда и обувь
11.1.3.1 называть основные потребительские свойства и требования к одежде;
11.1.3.2 разбираться в моде и стилях в одежде;
11.1.3.3 уметь подбирать обувь по видам;
11.1.3.4 называть виды услуг, предоставляемых химчисткой;
11.1.3.5 называть основные признаки и особенности казахской национальной одежды;
11.1.3.6 описать специфику профессии швеи
2 четверть
2. "Я и моя семья"
2.1. Семья и межличностные отношения
11.2.1.1 называть нормы поведения в семье;
11.2.1.2 сравнивать и анализировать способы разрешения конфликтных ситуаций;
11.2.1.3 объяснять гендерные роли;
11.2.1.4 называть основные периоды развития ребенка грудного возраста;

12.3.5.2 халықты жұмыспен қамту орталықтарының қызметтерін пайдалану ережелерін атау;
12.3.5.3 мүгедектердің құқықтары мен міндеттерін атау (ақылы қосымша демалыс, қысқартылған жұмыс күні, инвотакси, жеке көмекші қызметіне жүгінуіне және әлеуметтік жәрдемақы төленуіне құқығы), әлеуметтік жеңілдіктердің түрлерін білу;
12.3.5.4 жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар орталықтарына әлеуметтік мәселелер бойынша жүгіну тәртібін атау;
12.3.5.5 негізгі ережелер мен еңбек заңнамасының негіздерін атау;
12.3.5.6 жұмысшы кәсібінің ерекшелігін сипаттау
3.6. Білім беру мекемелері
12.3.6.1 талапкердің оқу орнына түсу шарттарын, жоғары және орта арнаулы оқу орындарына түсу кезіндегі мүгедектердің құқықтарын атау;
12.3.6.2 жоғары және орта арнаулы оқу орындарына түсу үшін құжаттарды атау және іс қағаздарын ресімдеу
бұйрығына
37-қосымша
Есту қабілеті зақымдалған (естімейтін, нашар еститін, кейіннен естімей қалған) білім алушыларға арналған жалпы орта білім беру деңгейінің 11 - 12 сыныптары үшін "Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру және есту қабілетін дамыту" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру және есту қабілетін дамыту" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бағдарлама мақсаты – сөйлеу қарым-қатынас практикасында оқушылардың қалыптасқан есту-сөйлеу дағдыларын жетілдіру және тұрақтандыру.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) оқушылардың есту қабілеттеріне сай келетін дыбыс күшейткіш аппаратын үнемі қолдану арқылы және аппаратсыз арнайы құрылған есту-сөйлеу ортасы жағдайында сөйлеу қабілетін қарқынды жаттықтыру;
2) ауызша сөйлеудің айтылу компоненттерін жетілдіру үшін төмен және қалдық есту қабілетін пайдалану;
3) ауызша сөйлеудің айтылу жағын өзін-өзі саналы түрде бақылауды жетілдіру;
4) коммуникативті жағдайға сәйкес сөйлеу әрекетін сәтті реттеу және сөйлеу құзыреттілігін одан әрі дамыту;
5) өз пікірін білдіру және негіздеу үшін қазіргі әлемнің жағдайларына бейімделу, әртүрлі ақпарат көздері мен заманауи ақпараттық технологияларды пайдалану қабілеттерін қалыптастыру.

12.3.5.2 называть правила пользования услугами центров занятости населения;
12.3.5.3 называть права и обязанности инвалидов (оплачиваемый дополнительный отпуск, укороченный рабочий день, право на услугу инватакси, индивидуального помощника и выплату социальных пособий), знать виды социальных льгот;
12.3.5.4 называть порядок обращений по социальным вопросам в центры занятости и социальных программ;
12.3.5.5 называть основные правила и основы трудового законодательства;
12.3.5.6 описать специфику рабочих профессий
3.6. Учебные заведения
12.3.6.1 называть условия поступления абитуриента в учебное заведение, права инвалидов при поступлении в высшие и средне-специальные учебные заведения;
12.3.6.2 называть документы и оформлять деловые бумаги для поступления в высшие и средне-специальные учебные заведения
Приложение 37 к приказу
Типовая учебная программа по учебному предмету "Формирование произношения и развитие слухового восприятия" для обучающихся с нарушением слуха (неслышащие, слабослышащие, позднооглохшие) 11-12 классов уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Формирование произношения и развитие слухового восприятия" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель Программы – совершенствование и стабилизация имеющихся слухоречевых навыков, обучающихся в практике речевого общения.
3. Задачи Программы:
1) совершенствовать речевой слух в условиях специально созданной слухоречевой среды при постоянном использовании звукоусиливающей аппаратуры, адекватной слуховым возможностям обучающихся и без нее;
2) использовать остаточный и сниженный слух для совершенствования всех компонентов произносительной стороны устной речи;
3) совершенствовать осознанный самоконтроль произносительной стороны устной речи;
4) развивать речевую компетенцию и успешное регулирование речевого поведения в соответствии с коммуникативной ситуацией;
5) формировать умения адаптироваться к условиям современного мира, пользоваться различными источниками информации и современными информационными технологиями для выражения и обоснования собственного мнения.

2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
4. Есту қабілеті закымдалған білім алушылардың есту қабілетінің жоғалу дәрежесі, қабылданатын жиіліктердің диапазоны әр түрлі болып келеді:
1) естімейтін оқушыларда қабылдау жиіліктерінің диапазоны қабылдаудың орташа шегі 80-85 дБ төмен емес жағдайда көбінесе 125-2000 Гц дейін. Сигналдардың қабылданатын белгілерінің шектеулілігі (сөйлеу-қимыл, акустикалық), олардың ерекшелігі (үзілуі, бұрмалануы, сөйлеу үлгілеріне тікелей сәйкестігінің бұзылуы) толық сенсорлық негізде естімейтіндерде жүйелік талдау мен келіп түсетін сигналдарды синтездеу қажеттілігін негіздейді. Пән бойынша негізгі жұмыс ауызша сөйлеуді қалыпты қарқынмен тану арқылы есту-көру негізінде жүргізіледі;
2) нашар еститін және кейіннен естімей қалған оқушыларда сөйлеу диапазонын қабылдау саласында (500-2000 Гц дейін) есту шектерінің жоғарылауы байқалады, олар 75 дБ аспайды. Сыбырлап сөйлеуді, ауызша сөйлеудің грамматикалық формаларын тану шектеулі. Қабылдаудың негізгі әдісі – есту, қиындықтар туындалған кезде есту-көру қабілеті қолданылады;
3) кохлеарлық имплантациядан кейін оқушылар барлық жиілік диапазонын қабылдай алады, бірақ сөйлеуді қабылдаудың жалпы проблемалары бар (мұғалім мен оқушылардың сөйлеуін қашықтықта, әр түрлі шу кезінде, реверберациясы бар бөлмелерде қабылдау қиындықтары). Ауызша сөйлеуді қабылдау әдісі – есту, қиындықтар туындалған кезде есту-көру қабілеті қолданылады.
5. "Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру және есту қабілетін дамыту" пәнінен есту қабілеті закымдалған 11-12 сынып оқушыларын оқыту арнайы педагогиканың келесі дидактикалық қағидаларына негізделеді:
1) жеке тұлғаға бағытталған білім беру тұжырымдамасына көшуді білдіретін білім беруді ізгілендіру қағидасы;
2) ауызша сөйлеуді қарым-қатынас және есту қабілетін дамыту құралы ретінде дамыту бірлігі қағидасы;
3) оқу материалын қабылдаудың полисенсорлық негізін құру қағидасы;
4) сөйлеу қорын кеңейтуге, байытуға, нақтылауға және өздігінен алынған сөйлеу дағдыларын түзетуге бағытталған оқыту қағидасы;
5) білім беру жағдайында қалыптасқан білім, білік, дағдыны, қарым-қатынасты өмірлік жағдайға ауыстыру қағидасы оқушының шынайы өмірде өзіндік бағдар мен белсенді қызметке дайындығын қамтамасыз етеді.
6. "Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру және есту қабілетін дамыту" пәні бойынша сабақ өткізудің арнайы әдістемелік қағидалары:
1) фонетикалық жағынан дұрыс, түсінікті және мәнерлеп сөйлеудің сөйлеу дыбыстарын, сөздерді және сөйлеуді есту арқылы тануға оң әсер ететін айтылымды түзету қағидасы;

Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. Обучающиеся с нарушением слуха имеют разную степень потери слуха, разный диапазон воспринимаемых частот:
1) у неслышащих учащихся диапазон воспринимаемых частот колеблется в основном от 125 до 2000 Гц при средних порогах восприятия не ниже 80 – 85 дБ. Ограниченность воспринимаемых признаков сигналов (речедвигательных, акустических), их специфичность (отрывочность, искаженность, нарушения прямого соответствия образцам речи) обуславливает необходимость формирования у неслышащих на полноценной сенсорной основе системного анализа и синтеза поступающих сигналов. Основная работа по предмету ведется на слухозрительной основе с распознаванием устной речи в нормальном темпе;
2) у слабослышащих и позднооглохших учащихся в области восприятия речевого диапазона (от 500 до 2000 Гц) отмечается повышение слуховых порогов, которые не превышают 75 дБ. Ограничено распознавание шепотной речи, грамматических форм обращенной устной речи. Основным способом восприятия является слуховое, слухозрительное используется при возникновении затруднений;
3) обучающиеся после кохлеарной имплантации способны воспринимать весь частотный диапазон, но есть общие проблемы восприятия речи (трудности восприятия речи учителя и других учеников на расстоянии, на фоне разных шумов, в помещениях с реверберацией). Способ восприятия устной речи – слуховой, слухозрительный - используется при возникновении затруднений.
5. Занятия по предмету "Формирование произношения и развитие слухового восприятия" в 11-12 классах основываются на дидактических принципах специальной педагогики:
1) принцип гуманизации образования, который означает переход к личностно ориентированной концепции образования;
2) принцип единства развития устной речи как средства общения и слухового развития;
3) принцип создания полисенсорной основы восприятия учебного материала;
4) принцип направленности обучения на расширение, обогащение и уточнение словарного запаса, коррекцию самостоятельно приобретаемых речевых умений;
5) принцип переноса знаний, умений, навыков, отношений, сформированных в условиях учебной ситуации, в жизненную ситуацию, обеспечивает готовность обучающегося к самостоятельной ориентировке и активной деятельности в реальном мире.
6. Специальными методическими принципами проведения занятий по предмету "Формирование произношения и развитие слухового восприятия" являются:
1) принцип коррекции произношения обусловлен тем, что фонетически правильная, внятная и выразительная речь оказывает положительное влияние на распознавание на слух звуков речи, слов и речи;

2) айтылым дағдыларын меңгерудегі сана мен белсенділік қағидасы;
3) грамматикалық қағида оқушының сөздерді емес, грамматикалық формаларды тануға бағытталғанын қамтамасыз етеді, бұл оған сөз тіркесіндегі сөздердің байланысуының нұсқаларын болжауға мүмкіндік береді, бұл дегеніміз сөйлеудің логикалық талдауын игеру;
4) оқу пәндері, тақырыптары, оқу жоспарының бөлімдері арасындағы пәнаралық байланысты ұйымдастыруды көздейтін сөйлеу материалын кіріктіру қағидасы;
5) сөйлеу материалының пайда болу жиілігінің қағидасы есту қабілеті зақымдалған мектеп оқушыларын ауызекі сөйлеу кезінде сөйлеудің әртүрлі стильдеріндегі (ауызекі, публицистикалық, ресми-іскер, ғылыми) функционалды маңызды, жиі кездесетін сөйлеу материалы бойынша оқытуды болжайды;
6) сөйлеуді есту қабілетін дамыту құралы ретінде қолдану қағидасы ми қыртысының сөйлеу орталықтарындағы бар есту бейнелерін жандандыруға, ішкі сөйлеу негізінде пайда болатын кинестетикалық бейнелермен тығыз байланысты жаңа есту көріністерін қалыптастыруға бағытталған және оның кейінгі өндіріспен байланысы;
7) іс-әрекеттің орындалуы мен оның нәтижелерін тәуелсіз бағалауды болжайтын есту қабілетінің өзін-өзі бақылауды пысықтау қағидасы.
7. Бағдарламаны жүзеге асыру барысында педагогикалық тәсілдер қолданылады:
1) сараланған тәсіл гетерогенді контингенттегі есту қабілеті төмен оқушылардың есту-сөйлеуін ойдағыдай дамыту үшін қолданылады, бұл жеке тұлғаның ерекшеліктерін, сөйлеу тілінің дамуымен есту функциясының күйін ескере отырып, балаларды кіші топтарға бөлуге мүмкіндік береді;
2) жеке тұлғаға бағытталған тәсіл оқушының ерекшеліктерін ескеріп қана қоймай, әрқайсысымен жеке дәйекті жұмыс жүргізуге мүмкіндік береді;
3) коммуникативтік-әрекеттік тәсіл қарым-қатынас және әр түрлі іс-әрекет үдірісінде қарым-қатынас құралы ретінде оқушылардың сөйлеуін дамытуды болжайды;
4) зерттеу тәсілі (мен не білемін, мен не білгім келеді, мен нені үйрендім);
5) денсаулықты сақтау тәсілі оқушылардың шаршауының алдын алады, ол есту функциясының күйін ескеру, визуалды, есту жүктемесін мөлшерлеу және сөйлеу материалын таңдаудан тұрады.
8. "Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру және есту қабілетін дамыту" пәнін оқытуға ұсынылатын әдістер мен технологиялар:
1) әдіс-тәсілдер: проблемалық оқыту, жеке оқыту, алдын ала өзіндік жұмыс, пәнаралық оқыту, тәжірибе негізінде оқыту, жобалық әдіс;
2) технологиялар: жеке жұмыс, кіші топта (командада) жұмыс, кейс-стадиялар (нақты жағдайларды талдау), рөлдік және іскерлік ойындар.
9. "Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру және есту қабілетін дамыту" пәніндегі тыңдау және сөйлеу тапсырмаларының мысалдары:

2) принцип сознательности и активности при овладении произносительными навыками;
3) грамматический принцип, обеспечивает ориентацию обучающегося на распознавание не слов, а грамматических форм, позволяющий прогнозировать возможные варианты связи слов во фразе, а значит овладеть логическим анализом речи;
4) принцип интеграции речевого материала предполагает организацию межпредметных связей между учебными предметами, темами, разделами учебной программы;
5) принцип частоты встречаемости речевого материала предполагает обучение школьников с нарушениями слуха устной речи на функциональном важном, часто встречающемся речевом материале разных стилей речи (разговорный, публицистический, официально-деловой, научный);
6) принцип использования речи как средства развития речевого слуха направлен на оживление имеющихся слуховых образов в речевых центрах коры головного мозга, на формирование новых слуховых представлений, тесно связанных с кинестетическими образами, возникающими на основе внутренней речи и ее связи с последующим продуцированием;
7) принцип выработки слухового самоконтроля, который предполагает самостоятельную оценку выполнения действия и его результатов.
7. В процессе реализации Программы используются педагогические подходы:
1) дифференцированный подход применяется для успешного слухоречевого развития обучающихся с нарушениями слуха в условиях неоднородного контингента, который позволяет разделить обучающихся на подгруппы с учетом особенностей личностного, речевого развития и состояния слуховой функции;
2) личностно-ориентированный подход позволяет не только учитывать особенности обучающегося, но и вести индивидуальную последовательную работу с каждым;
3) коммуникативно-деятельностный подход предполагает развитие речи учащихся как средства коммуникации в процессе общения и разных видах деятельности;
4) исследовательский подход (что я знаю, что я хочу узнать, чему я научился);
5) здоровье сберегающий подход предупреждает утомление учащихся, заключается в учете состояния слуховой функции, дозировании зрительной, слуховой нагрузки и подбора речевого материала.
8. Рекомендуемые методы и технологии обучения предмету "Формирование произношения и развитие слухового восприятия":
1) методы: проблемное обучение, индивидуальное обучение, опережающая самостоятельная работа, междисциплинарное обучение, обучение на основе опыта, проектный метод;
2) технологии: индивидуальная работа, работа в малых группах (команде), кейс-стадии (анализ конкретных ситуаций), ролевые и деловые игры.
9. Примеры заданий по слушанию и говорению на занятиях по предмету "Формирование произношения и развитие слухового восприятия":

1) қойылған мақсатқа сәйкес тыңдалған (оқылған) мәтіндегі ақпараттарды анықтау;
2) тыңдалған (оқылған) мәтін негізінде сұрақтар қою;
3) таныс тақырыптар мен білім алушыны қызықтыратын тақырыптар бойынша пікірталас;
4) алдын-ала құрастырылған сұрақтар бойынша сұхбат алу;
5) ауызша айтылған сөздерді түсіну және сұрақтарға жауап бере алу;
6) берілген тақырып бойынша диалогті қабылдау және қайта жаңғырту;
7) интернет-ресурстармен, сөздіктермен жұмыс;
8) дикцияны және сөйлеудің ырғақты-интонациялық жағын дамытуға арналған жаттығулар;
9) әр түрлі сөйлеу әрекеттерін қолдану барысында ауызша сөйлеудің айтылу жағын өзінше бақылауға арналған жаттығулар;
10) есту-көру диктанты.
10. Оқу үдерісінде ақпараттық - коммуникациялық технологияны (бұдан әрі – АКТ) қолдану - оқу мотивациясын, материалды ұсынудың тартымдылығын арттырудың, тапсырмалар түрлерін саралауды жүзеге асырудың, сондай-ақ кері байланыс нысандарының алуан түрлілігінің бір тәсілі.
11. Есту қабілеті зақымдалған тұлғаларға көмекші құралдарды (сурдоақпараттық құралдар) қолдану айтылымды қалыптастыру және есту қабілетін дамыту үшін фронтальды және топтық сабақтарда есту-сөйлеу ортасын құрудың маңызды шарты болып табылады:
1) ұжымдық пайдалануға арналған дыбысты күшейтетін стационарлық құрылғы;
2) әр балаға жеке есту аппараттары (бинауралды), (оқушылардың есту жаттығуларында үнемі қолдануы);
3) кохлеарлық имплантация жүйесі;
4) жеке FM - жүйесі, индукциялық ілмек;
5) субтитрі бар интернет-ресурстар.
12. Сынып оқушыларының есту арқылы сөйлеуді қабылдау дағдыларын тиімді қалыптастыруды қамтамасыз ету үшін экран қолданылады.
13. "Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру және есту қабілетін дамыту" пәнінің "Ауызекі сөйлеу", "Қазақ тілі" және гуманитарлық цикл пәндерімен пәнаралық байланысы бірыңғай ақпараттық-коммуникативтік ортаны құруға ықпал етеді.
14. Бақылау-диагностикалық тапсырмалардың орындалу нәтижелері жетістіктер карталарында тіркеледі және білім алушыларға жеке тәсілді жүзеге асыру үшін негіз болып табылады (түзету-дамыту жұмысының жеке жоспары).
15. Білім алушының жетістіктерін бағалауда баллдық жүйе қолданылмайды. Жетістіктерді бағалау жалпылама сипатта жүреді.
3-тарау. "Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру және есту қабілетін дамыту" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру және есту қабілетін дамыту" пәнінің мазмұны
16. Оқу жүктемесінің көлемі қоғамдық – гуманитарлық бағыттағы түзету компонентінің сағат санынан:

1) выявление из прослушанного (прочитанного) текста информации в соответствии с поставленной целью;
2) постановка вопросов на основе прослушанного (прочитанного) текста;
3) дискутирование на знакомые темы и темы, которые интересуют обучающихся;
4) интервьюирование по заранее составленным вопросам;
5) понимание устных выступлений и умение отвечать на вопросы;
6) восприятие и воспроизведение диалога на заданную тему;
7) работа с интернет – ресурсами, словарями;
8) упражнения на развитие дикции и ритмико-интонационной стороны речи;
9) упражнения по самоконтролю произносительной стороны устной речи в ходе использования различных видов речевой деятельности;
10) слухо-зрительный диктант.
10. Использование информационно-коммуникационных технологий (далее-ИКТ) в учебном процессе - один из способов повышения мотивации обучения, усиления привлекательности подачи материала, осуществления дифференциации видов заданий, а также разнообразия форм обратной связи.
11. Использование ассистивных средств для лиц с нарушениями слуха (сурдоинформационные средства) является важным условием создания слухоречевой среды на фронтальных и групповых занятиях по формированию произношения и развитию слухового восприятия:
1) стационарное звукоусиливающее устройство коллективного пользования;
2) индивидуальные слуховые аппараты (бинаурально) на каждого обучающегося (постоянное использование учащимися в слуховой тренировке);
3) система кохлеарной имплантации;
4) персональная FM-система, индукционная петля;
5) интернет-ресурсы с субтитрами.
12. Для обеспечения более эффективного формирования навыков восприятия речи на слух обучающимися класса используется экран.
13. Межпредметные связи предмета "Формирование произношения и развитие слухового восприятия" с предметами "Разговорно-обиходная речь", "Русский язык" и предметами гуманитарного цикла способствуют созданию единой информационно-коммуникативной среды.
14. Результаты выполнения контрольно-диагностических заданий фиксируются в картах достижений и являются основой для реализации индивидуального подхода к обучающимся (индивидуальный план коррекционно-развивающей работы).
15. Бальная отметка достижений, обучающихся не используется. Оценка достижений носит описательный характер.
Глава 3. Организация содержания предмета "Формирование произношения и развитие слухового восприятия"
Параграф 1. Содержание предмета "Формирование произношения и развитие слухового восприятия"
16. Объем учебной нагрузки по предмету "Формирование произношения и развитие слухового восприятия" составляет:

1) 11-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағат;
2) 12-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағат.
17. Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
18. Пән мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру" ;
2) "Естіп қабылдауын дамыту".
19. "Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) сөздік тыныс және дауыс;
2) дыбыстар және оның үйлесімі;
3) сөз және фраза.
20. "Естіп қабылдауын дамыту" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) тілдік емес дыбыстарды қабылдау;
2) ауызша сөйлеуді есту және естіп - көру арқылы қабылдау.
21. 11-сыныпқа арналған "Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру және есту қабілетін дамыту" оқу пәнінің базалық мазмұны:
"Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру" бөлімі:
1) оқушылардың дыбыстарды айту барысында жиі араласатын мұрын және ауыз дыбыстарын, шуылды және ызыңды, ұяң және қатаң, аффрикаттар мен саңылаулы дыбыстарды саралауы;
2) аффрикаттар мен окклюзивтер;
3) жуан және жұмсақ дауыссыздар;
4) дауыссыз дыбыстардың тіркесімдері;
5) мәтіндегі синтагмаларды өз бетінше таңдау;
6) әр түрлі жағдайларда ауызша және логикалық екпінге байланысты дауыс күшін модуляциялау;
7) орфоэпияның бұрын зерттелген ережелерін бекіте отырып, дыбыс құрамын сақтап, сөздерді қалыпты қарқынмен үздіксіз айту;
8) сөйлеу материалының түсінікті, табиғи, мәнерлі және эмоционалды айтылуы;
9) әртүрлі жағдайларда интонацияның барлық түрлерін жаңғырту.
"Естіп қабылдауын дамыту" бөлімі":
1) жеке есту аппараттарымен немесе КИ-мен есту арқылы және оларсыз әлеуметтік мәні бар тілдік емес дыбыстарды есту және естіп-көру арқылы қабылдау;
2) есту және естіп-көру қабілетін жеке есту аппараттарымен немесе КИ-мен және оларсыз, әр түрлі сөйлеу мәнеріндегі сөйлеу материалдарын (ауызекі, ғылыми, ресми-іскерлік, публицистикалық), табиғиға жақын кез келген жағдайда, мұғалімнің, жолдастардың дауысынан үнемі ұлғайып отыратын қашықтықта қабылдау;
3) телефон арқылы берілетін ақпараттарды, субтитрі бар бейнесюжеттерді қабылдау.
22. 12-сыныпқа арналған "Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру және естіп қабылдауын дамыту" оқу пәнінің базалық мазмұны:
"Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру" бөлімі:
1) кез-келген жағдайда өзіндік сөйлеу кезінде артикуляцияға байланысты дыбыстардың дифференциалды айтылуын бақылау;

1) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часов в учебном году;
2) в 12 классе – 1 час в неделю, 34 часов в учебном году.
17. Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
18. Содержание предмета включает следующие разделы:
1) "Формирование произношения";
2) "Развитие слухового восприятия".
19. Раздел "Формирование произношения" включает следующие подразделы:
1) речевое дыхание и голос;
2) звуки и их сочетание;
3) слово и фраза.
20. Раздел "Развитие слухового восприятия" включает следующие подразделы:
1) восприятие неречевых звучаний;
2) восприятие устной речи слухозрительно и на слух.
21. Базовое содержание учебного предмета "Формирование произношения и развитие слухового восприятия" для 11 класса:
раздел "Формирование произношения":
1) дифференциация часто смешиваемых в произношении учащихся носовых и ротовых звуков, свистящих и шипящих, звонких и глухих, аффрикатов и щелевых;
2) аффрикатов и смычных (окклюзивов);
3) твердых и мягких согласных;
4) сочетаний согласных звуков;
5) самостоятельное выделение синтагм в тексте, соблюдение дыхательных пауз;
6) модулирование силы голоса в связи со словесным и логическим ударением в различных ситуациях;
7) слитное произношение слов в нормальном темпе, с сохранением звукового состава, закрепление ранее изученных правил орфоэпии;
8) произношение речевого материала внятно, естественно, выразительно и эмоционально;
9) воспроизведение всех видов интонаций в различных условиях.
Раздел "Развитие слухового восприятия":
1) восприятие слухозрительно и на слух с индивидуальными слуховыми аппаратами или КИ и без них социально значимых неречевых звуков;
2) восприятие слухозрительно и на слух с индивидуальными слуховыми аппаратами или кохлеарными имплантами, и без них, речевого материала различных стилей речи (разговорного, научного, официально-делового, публицистического), в любых условиях, близких к естественным, с голоса учителя, товарищей на все увеличивающемся расстоянии;
3) восприятие видеосюжетов с субтитрами, информации, передаваемой по телефону.
22. Базовое содержание учебного предмета "Формирование произношения и развитие слухового восприятия" для 12 класса:
раздел "Формирование произношения":
1) контроль дифференцированного произношения звуков, родственных по артикуляции в самостоятельной речи в любых условиях;

2) әр түрлі жағдайда өзінің айтылымын бақылау және сұхбаттасушының айтылу дұрыстығын бағалау;
3) сөйлеудің экспрессивтілігі бойынша жұмыс (фразаны семантикалық синтагмаларға дұрыс бөлу, сөздерді қалыпты қарқынмен біріктіру, дауысты модуляциялау арқылы интонациялық бояу), әр түрлі жағдайларда тәуелсіз сөйлеудегі айтылымның әр түрлі жақтарын есту және кинестетикалық өзін-өзі бақылау;
"Естіп қабылдауын дамыту" бөлімі":
1) жеке есту аппараттарымен немесе КИ-мен және оларсыз әлеуметтік мәні бар тілдік емес дыбыстарды есту және есту арқылы еркін қабылдау;
2) есту және естіп-көру қабілетін жеке есту аппараттарымен немесе КИ-мен және оларсыз, әр түрлі сөйлеу мәнеріндегі сөйлеу материалдарын (ауызекі, ғылыми, ресми-іскерлік, публицистикалық), табиғиға жақын кез келген жағдайда, мұғалімнің, жолдастардың дауысынан үнемі ұлғайып отыратын қашықтықта қабылдау;
3) телефон арқылы берілетін ақпараттарды, субтитрі бар бейнесюжеттерді еркін қабылдау.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
23. Бағдарламада оқыту мақсаттарын тиімді қолдану және мониторинг жасау үшін кодтық белгілеу енгізілді. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімшені, төртінші сан оқыту мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 11.2.1.1 кодында: "11" - сынып, "2.1" - бөлім және бөлімше, "1" - оқыту мақсатының реттік саны.
24. Оқыту мақсаттары бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру" бөлімі:
1-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
1.1. Сөздік тыныс және дауыс
11.1.1.1 сөйлеу кезінде сөйлеу тынысын өз бетінше реттеу;
11.1.1.2 синтагмаларды өз бетімен бөліп, тыныс алу үзілістерін сақтай отырып, мәтінді оқу;
11.1.1.3 диалогтар мен декламациялардағы сөздердің мағыналық байланысына сәйкес тыныс алу үшін үзіліс жасай отырып, сөйлеу барысында тыныс алуды өз бетінше реттеу;
11.1.1.4 түрлі жағдайларда сөздік екпінге байланысты дауыс күшін өз еркімен модуляциялау;
11.1.1.5 түрлі жағдайларда логикалық екпінге байланысты дауыс күшін өз еркімен модуляциялау;
11.1.1.6 түрлі жағдайларда сөйлеу дауысының күші мен биіктігін өз бетінше модуляциялау: оқу кезінде; сабақта және сабақтан тыс уақытта өз бетінше сөйлесу жағдайында сөйлеген сөздерінде
12.1.1.1 сөйлеу кезінде сөйлеу тынысын өз бетінше реттеу;
12.1.1.2 оқу үдірісінде синтагмалар бөлінгенде сөйлеудегі тыныс алуды реттеу;
12.1.1.3 диалогтар мен декламациялардағы сөздердің мағыналық байланысына сәйкес тыныс алу үшін үзіліс жасай отырып, сөйлеу барысында тыныс алуды реттеу;

2) контроль собственного произношения в различных ситуациях и оценивания правильности произношения собеседника;
3) работа над выразительностью речи (правильное членение фразы на смысловые синтагмы, слитное произношение слов в нормальном темпе, интонационная окраска при помощи модуляции голоса), слуховой и кинестетический самоконтроль за различными сторонами произношения в самостоятельной речи в различных условиях;
раздел "Развитие слухового восприятия":
1) свободное восприятие слухозрительно и на слух с индивидуальными слуховыми аппаратами или кохлеарным имплантом и без них социально значимых неречевых звуков;
2) свободное восприятие слухозрительно и на слух с индивидуальными слуховыми аппаратами или кохлеарным имплантом и без них речевого материала различных стилей речи (разговорного, научного, официально-делового, публицистического), в любых условиях, близких к естественным, с голоса учителя, товарищей на все увеличивающемся расстоянии;
3) свободное восприятие видеосюжетов с субтитрами, информации, передаваемой по телефону.
Параграф 2. Система целей обучения
23. В Программе для удобства использования целей обучения и проведения мониторинга введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию цели обучения. Например, в кодировке 11.2.1.1: "11" - класс, "2.1" - раздел и подраздел, "1" - нумерация учебной цели.
24. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Формирование произношения":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
1.1.
Речевое дыхание и голос
11.1.1.1 самостоятельно регулировать речевое дыхание в момент речи;
11.1.1.2 самостоятельно выделять синтагмы и читать текст, соблюдая дыхательные паузы;
11.1.1.3 самостоятельно регулировать дыхание в речи, делая паузы для вдоха в соответствии со смысловой связью слов в диалогах и декламациях;
11.1.1.4 самостоятельно модулировать силу голоса в связи со словесным ударением в различных ситуациях;
11.1.1.5 самостоятельно модулировать силу голоса в связи с логическим ударением в различных ситуациях;
11.1.1.6 самостоятельно модулировать силу и высоту голоса в различных ситуациях: при чтении; в самостоятельных высказываниях в условиях общения на уроках и во внеурочное время
12.1.1.1 самостоятельно регулировать речевое дыхание в момент речи;
12.1.1.2 регулировать дыхание в речи при выделении синтагм в процессе чтения;
12.1.1.3 регулировать дыхание в речи, делая паузы для вдоха в соответствии со смысловой связью слов в диалогах и декламациях;

12.1.1.4 түрлі жағдайларда сөздік екпінге байланысты дауыс модуляциясын қадағалау;
12.1.1.5 түрлі жағдайларда логикалық екпінге байланысты дауыс модуляциясын қадағалау;
12.1.1.6 түрлі жағдайларда дауыс модуляциясын қадағалау: оқу кезінде; сабақта және сабақтан тыс уақытта өз бетінше сөйлесу жағдайында сөйлеген сөздерінде
1.2. Дыбыстар және олардың үйлесімі
11.1.2.1 буындардағы, сөздердегі, сөз тіркестері мен біртұтас мәтіндердегі артикуляциялық бойынша ұқсас дыбыстардың айтылуын саралау: тілдің ауыздың тереңдігіндегі қозғалысы бойынша дауысты дыбыстар;
11.1.2.2 буындардағы, сөздердегі, фразалардағы және біртұтас мәтіндердегі артикуляциялық бойынша ұқсас дыбыстардың айтылуын саралау: тілдің артқы жағын көтеру арқылы жасалатын дауысты дыбыстар;
11.1.2.3 буындардағы, сөздердегі, сөз тіркестері мен біртұтас мәтіндердегі артикуляциялық бойынша ұқсас дыбыстардың айтылуын саралау: мұрын және ауыз қуысы дауыссыз дыбыстар;
11.1.2.4 буындардағы, сөздердегі, сөз тіркестері мен біртұтас мәтіндердегі артикуляциялық бойынша ұқсас жуан және жіңішке дауыссыз дыбыстардың бітеу буында айтылуын саралау;
11.1.2.5 буындардағы, сөздердегі, сөз тіркестері мен біртұтас мәтіндердегі артикуляциялық бойынша ұқсас жуан және жіңішке дауыссыз дыбыстардың ашық буында айтылуын саралау;
11.1.2.6 буындардағы, сөздердегі, сөз тіркестері мен біртұтас мәтіндердегі артикуляциялық бойынша ұқсас ұяң және қатаң дауыссыз дыбыстардың айтылуын саралау;
11.1.2.7 буындардағы, сөздердегі, сөз тіркестері мен біртұтас мәтіндердегі артикуляциялық бойынша ұқсас ысқырған және ызың дауыссыз айтылуын саралау;
11.1.2.8 буындардағы, сөздердегі, сөз тіркестері мен біртұтас мәтіндердегі артикуляциялық бойынша ұқсас аффрикат және саңылаулы дауыссыз дыбыстардың айтылуын саралау;
11.1.2.9 буындардағы, сөздердегі, сөз тіркестері мен біртұтас мәтіндердегі артикуляциялық бойынша ұқсас аффрикат және қабысып (окклюзивті) дауыссыз дыбыстардың айтылуын саралау;
11.1.2.10 буындардағы, сөздердегі, сөз тіркестері мен біртұтас мәтіндердегі артикуляциялық бойынша ұқсас аффрикаттардың айтылуын саралау;
11.1.2.11 дауыссыз дыбыстардың тіркесімдерін өз бетінше дұрыс айту: бір сөзбен; сөздерді көмекші сөздермен тіркестіру кезінде;
11.1.2.12 дауыссыз дыбыстардың комбинаторлық жұмсаруын өз бетінше дұрыс айту;
11.1.2.13 өзіндік сөйлеуде өз айтылымын бақылау;
11.1.2.14 сұхбаттасушының сөздерді дұрыс айтуына қорытынды жасау
12.1.2.1 кез келген жағдайда өзіндік сөйлеуде артикуляция бойынша ұқсас дауысты дыбыстардың айтылуын қадағалау;
12.1.2.2 кез келген жағдайда өзіндік сөйлеуде артикуляция бойынша ұқсас мұрын және ауыз қуысы дауыссыз дыбыстардың айтылуын қадағалау;

12.1.1.4 контролировать модуляцию голоса в связи со словесным ударением в различных ситуациях;
12.1.1.5 контролировать модуляцию голоса в связи с логическим ударением в различных ситуациях;
12.1.1.6 контролировать модуляцию голоса в различных ситуациях: при чтении; в самостоятельных высказываниях в условиях общения на уроках и во внеурочное время
1.2. Звуки их сочетания
11.1.2.1 дифференцировать произнесение родственных по артикуляции гласных звуков по движению языка в глубь рта в слогах, словах, фразах и связных текстах;
11.1.2.2 дифференцировать произнесение родственных по артикуляции гласных звуков по подъҰму спинки языка в слогах, словах, фразах и связных текстах;
11.1.2.3 дифференцировать произнесение родственных по артикуляции носовых и ротовых согласных звуков в слогах, словах, фразах и связных текстах;
11.1.2.4 дифференцировать произнесение родственных по артикуляции твердых и мягких согласных в закрытом слоге в слогах, словах, фразах и связных текстах;
11.1.2.5 дифференцировать произнесение родственных по артикуляции твердых и мягких согласных в открытом слоге в слогах, словах, фразах и связных текстах;
11.1.2.6 дифференцировать произнесение родственных по артикуляции звонких и глухих согласных звуков в слогах, словах, фразах и связных текстах;
11.1.2.7 дифференцировать произнесение родственных по артикуляции свистящих и шипящих согласных звуков в слогах, словах, фразах и связных текстах;
11.1.2.8 дифференцировать произнесение родственных по артикуляции аффрикат и щелевых согласных звуков в слогах, словах, фразах и связных текстах;
11.1.2.9 дифференцировать произнесение родственных по артикуляции аффрикат и смычных (окклюзивов) согласных звуков в слогах, словах, фразах и связных текстах;
11.1.2.10 дифференцировать произнесение родственных по артикуляции аффрикат в слогах, словах, фразах и связных текстах;
11.1.2.11 самостоятельно правильно произносить сочетания согласных звуков: в одном слове; при соединении слов с предлогами;
11.1.2.12 самостоятельно правильно произносить комбинаторное смягчение согласных звуков;
11.1.2.13 контролировать собственное произношение в самостоятельной речи;
11.1.2.14 делать вывод о правильности произношения собеседника
12.1.2.1 контролировать в самостоятельной речи в любых условиях дифференцированное произношение гласных звуков родственных по артикуляции;
12.1.2.2 контролировать в самостоятельной речи в любых условиях дифференцированное произношение носовых и ротовых согласных звуков родственных по артикуляции;

12.1.2.3 кез келген жағдайда өзіндік сөйлеуде артикуляция бойынша ұқсас жуан және жіңішке дауыссыз дыбыстардың ашық буында айтылуын қадағалау;
12.1.2.4 кез келген жағдайда өзіндік сөйлеуде артикуляция бойынша ұқсас жуан және жіңішке дауыссыз дыбыстардың бітеу буында айтылуын қадағалау;
12.1.2.5 кез келген жағдайда өзіндік сөйлеуде артикуляция бойынша ұқсас ұяң және қатаң дауыссыз дыбыстардың айтылуын қадағалау;
12.1.2.6 кез келген жағдайда өзіндік сөйлеуде артикуляция бойынша ұқсас ысқырған және ызың дауыссыз дыбыстардың айтылуын қадағалау;
12.1.2.7 кез келген жағдайда өзіндік сөйлеуде артикуляция бойынша ұқсас аффрикат және саңылаулы дауыссыз дыбыстардың айтылуын қадағалау;
12.1.2.8 кез келген жағдайда өзіндік сөйлеуде артикуляция бойынша ұқсас аффрикат және қабысып (окклюзивті) дауыссыз дыбыстардың айтылуын қадағалау;
12.1.2.9 кез келген жағдайда өзіндік сөйлеуде буындардағы, сөздердегі, сөз тіркестері мен біртұтас мәтіндердегі артикуляциялық бойынша ұқсас аффрикаттардың айтылуын қадағалау;
12.1.2.10 кез келген жағдайда буындардағы, сөздердегі, сөз тіркестері мен біртұтас мәтіндердегі дауыссыз дыбыстардың комбинаторлық жұмсаруын өзіндік сөйлеуде қадағалау;
12.1.2.11 кез келген жағдайда буындардағы, сөздердегі, сөз тіркестері мен біртұтас мәтіндердегі дыбыстардың комбинаторлық жұмсаруын өзіндік сөйлеуде қадағалау;
12.1.2.12 өзіндік сөйлеуде өз айтылымын бақылау;
12.1.2.13 сұхбаттасушының сөздерді дұрыс айтуына қорытынды жасау
1.3. Сөз және фраза
11.1.3.1 сөзді өз бетінше бір қарқында, дыбыстық құрамын сақтап, біріктіріп айту;
11.1.3.2 ұсынылған сөйлеу материалы бойынша орфоэпия ережелерін анықтау және оларды түрлі жағдайларда сақтау: оқу кезінде; диалогтарда; жатталған декламацияларда;
сабақтарда және сабақтан тыс уақытта қарым-қатынас жағдайындағы өзіндік мәлімдемелерде;
11.1.3.3 түрлі жағдайларда ауызша екпінді өз бетінше сақтау: оқу кезінде; диалогтарда; жатталған декламацияларда;
сабақтарда және сабақтан тыс уақытта қарым-қатынас жағдайында өзіндік мәлімдемелерде;
11.1.3.4 оқу пәндерімен байланысты жаңа сөздер мен айтылуы қиын терминдерде ауызша екпін мен орфоэпия нормаларын дұрыс анықтау және сақтау;
11.1.3.5 орфоэпиялық сөздіктер мен анықтамалықтарды пайдалану;
11.1.3.6 сөйлеу қарқынын сөйлеу материалының мазмұнына байланысты саралау: оқу кезінде; диалогтарда; жатталған декламацияларда;
сабақтарда және сабақтан тыс уақытта қарым-қатынас жағдайында өзіндік мәлімдемелерде;

12.1.2.3 контролировать в самостоятельной речи в любых условиях дифференцированное произношение твердых и мягких согласных в открытом слоге родственных по артикуляции;
12.1.2.4 контролировать в самостоятельной речи в любых условиях дифференцированное произношение твердых и мягких согласных звуков родственных по артикуляции в закрытом слоге;
12.1.2.5 контролировать в самостоятельной речи в любых условиях дифференцированное произношение звонких и глухих согласных звуков
родственных по артикуляции;
12.1.2.6 контролировать в самостоятельной речи в любых условиях дифференцированное произношение свистящих и шипящих согласных звуков родственных по артикуляции;
12.1.2.7 контролировать в самостоятельной речи в любых условиях дифференцированное произношение аффрикат и щелевых согласных звуков родственных по артикуляции;
12.1.2.8 контролировать в самостоятельной речи в любых условиях дифференцированное произношение аффрикат и смычных (окклюзивов) согласных звуков родственных по артикуляции;
12.1.2.9 контролировать в самостоятельной речи в любых условиях дифференцированное произнесение родственных по артикуляции аффрикат в слогах, словах, фразах и связных текстах;
12.1.2.10 контролировать в самостоятельной речи в любых условиях комбинаторное смягчение согласных звуков в слогах, словах, фразах и связных текстах;
12.1.2.11 контролировать в самостоятельной речи в любых условиях правильное произношение сочетаний звуков в словах, фразах и связных текстах;
12.1.2.12 контролировать собственное произношение в самостоятельной речи;
12.1.2.13 делать вывод о правильности произношения собеседника
1.3. Слово и фраза
11.1.3.1 самостоятельно произносить слова слитно, в нормальном темпе, сохраняя звуковой состав;
11.1.3.2 определять правила орфоэпии по предложенному речевому материалу и соблюдать их в различных ситуациях: при чтении; в диалогах; декламациях, заучиваемых наизусть;
в самостоятельных высказываниях в условиях общения на уроках и во внеурочное время;
11.1.3.3 самостоятельно соблюдать словесное ударение в различных ситуациях: при чтении; в диалогах; декламациях, заучиваемых наизусть; в самостоятельных высказываниях в условиях общения на уроках и во внеурочное время;
11.1.3.4 правильно определять и соблюдать словесное ударение и нормы орфоэпии в новых словах и труднопроизносимых терминах, связанных с учебными предметами;
11.1.3.5 пользоваться орфоэпическими и иными словарями и справочниками;
11.1.3.6 дифференцировать темп речи в зависимости от содержания речевого материала: при чтении; в диалогах; декламациях, заучиваемых наизусть;
в самостоятельных высказываниях в условиях общения на уроках и во внеурочное время;

11.1.3.7 фразаларда логикалық және синтагматикалық екпінді өз бетінше бөлу;
11.1.3.8 сөйлеу материалын нақты, табиғи, мәнерлі және эмоционалды түрде айту;
11.1.3.9 сөйлеу материалының мазмұнына байланысты интонацияның барлық түрлерін жаңғырту: жаттауларда, оқу кезінде; диалогтарда;
11.1.3.10 сөйлеу материалының мазмұнына байланысты интонацияның барлық түрлерін жаңғырту: декламацияларда, сабақта және сабақтан тыс уақыттағы қарым-қатынас жағдайында өзіндік мәлімдемелерде;
11.1.3.11 дұрыс қарқынмен логикалық екпінді сақтай отырып, таныс және еркін тақырыптарды талқылау;
11.1.3.12 дұрыс қарқын мен логикалық екпінді сақтай отырып, алдын ала құрастырылған сұрақтар бойынша сұхбаттасу
12.1.3.1 кез келген жағдайда сөзді өз бетінше бір қарқында, дыбыстық құрамын сақтап, біріктіріп айтуын қадағалау;
12.1.3.2 сөйлеу әрекетінің түрлі жағдайларында орфоэпия ережелерін сақтау;
12.1.3.3 түрлі жағдайда өзіндік сөйлеулерде ауызша екпінді қадағалау;
12.1.3.4 оқу пәндерін оқытумен байланысты жаңа сөздер мен айтылуы қиын терминдерді ауызша екпін мен орфоэпия нормаларын дұрыс сақтай отырып қолдану;
12.1.3.5 орфоэпиялық және өзге сөздіктер мен анықтамалықтарды өз бетінше пайдалану;
12.1.3.6 түрлі жағдайларда сөйлеудің дұрыс қарқынын таңдау: оқу кезінде; диалогтарда; жатталған декламацияларда;
сабақта және сабақтан тыс уақытта қарым-қатынас жағдайында тәуелсіз мәлімдемелерде;
12.1.3.7 фразаларда логикалық және синтагматикалық екпінді өз бетінше бөлу;
12.1.3.8 сөйлеу материалын нақты, табиғи, мәнерлі және эмоционалды түрде айту;
12.1.3.9 сөйлеу материалының мазмұнына байланысты интонацияның барлық түрлерін жаңғырту: оқу кезінде; диалогтарда; жатталған декламацияларда; сабақта және сабақтан тыс уақыттағы қарым-қатынас жағдайында өзіндік мәлімдемелерде;
12.1.3.10 дұрыс қарқын мен логикалық екпінді сақтай отырып, таныс және еркін тақырыптарды талқылау;
12.1.3.11 дұрыс қарқын мен логикалық екпінді сақтай отырып, алдын ала құрастырылған сұрақтар бойынша сұхбаттасу
2) "Есту қабілетін дамыту" бөлімі:
2-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
2.1.
Тілдік емес дыбыстарды қабылдау
11.2.1.1 көшеде және көлікте әлеуметтік маңызы бар дыбыстарды ажырату;
11.2.1.2 бөлмеде әлеуметтік маңызы бар дыбыстарды ажырату
12.2.1.1 көшеде және көлікте әлеуметтік маңызы бар дыбыстарды ажырату;
12.2.1.2 бөлмеде әлеуметтік маңызы бар дыбыстарды ажырату
2.2. Ауызша сөйлеуді естіп-көру және есту арқылы қабылдау
11.2.2.1 сабақты ұйымдастырумен байланысты есту-көрнекі және есту арқылы қабылдайтын сөйлеу материалын қабылдау / есту аппараттарымен немесе кохлеарлы имплант жүйесімен 12-13 м қашықтықта(нашар естушіліктің I дәрежесі) / есту аппараттарымен 10 м астам қашықтықта (нашар естушіліктің II дәрежесі) / есту аппараттарымен 7-8 м қашықтықта (нашар естушіліктің III дәрежесі) / есту аппараттарымен 6 м дейінқашықтықта (естімейтін);
11.2.2.2 түрлі жағдайларда ауызекі сөйлеу стилінің сөйлеу материалын естіп - көру және есту арқылы қабылдау /есту аппараттарымен немесе кохлеарлы имплант жүйесімен 12-13 м қашықтықта(нашар естушіліктің I дәрежесі) / есту аппараттарымен 10 м астам қашықтықта (нашар естушіліктің II дәрежесі) / есту аппараттарымен 7-8 м қашықтықта (нашар естушіліктің III дәрежесі) / есту аппараттарымен 6 м дейін қашықтықта (естімейтін);
11.2.2.3 түрлі жағдайларда ғылыми стильдің сөйлеу материалын естіп - көру және есту арқылы қабылдау/есту аппараттарымен немесе кохлеарлы имплант жүйесімен 12-13 м қашықтықта(нашар естушіліктің I дәрежесі) / есту аппараттарымен 10 м астам қашықтықта (нашар естушіліктің II дәрежесі) / есту аппараттарымен 7-8 м қашықтықта (нашар естушіліктің III дәрежесі) / есту аппараттарымен 6 м дейін қашықтықта (естімейтін);
11.2.2.4 түрлі жағдайларда ресми- іскери стильдің сөйлеу материалын естіп - көру және есту арқылы қабылдау / есту аппараттарымен немесе кохлеарлы имплант жүйесімен 12-13 м қашықтықта(нашар естушіліктің I дәрежесі) / есту аппараттарымен 10 м астам қашықтықта (нашар естушіліктің II дәрежесі) / есту аппараттарымен 7-8 м қашықтықта (нашар естушіліктің III дәрежесі) / есту аппараттарымен 6 м дейін қашықтықта (естімейтін);
11.2.2.5 түрлі жағдайларда публицистикалық стильдің сөйлеу материалын естіп - көру және есту арқылы қабылдау / есту аппараттарымен немесе кохлеарлы имплант жүйесімен 12-13 м қашықтықта(нашар естушіліктің I дәрежесі) / есту аппараттарымен 10 м астам қашықтықта (нашар естушіліктің II дәрежесі) / есту аппараттарымен 7-8 м қашықтықта (нашар естушіліктің III дәрежесі) / есту аппараттарымен 1-1,5 м оптималды қашықтықта (естімейтін);

11.1.3.7 самостоятельно выделять логическое и синтагматическое ударение во фразе;
11.1.3.8 произносить речевой материал внятно, естественно, выразительно и эмоционально;
11.1.3.9 воспроизводить все виды интонации в зависимости от содержания речевого материала: заучиваемого наизусть; при чтении; в диалогах;
11.1.3.10 воспроизводить все виды интонации в зависимости от содержания речевого материала: в декламациях,
в самостоятельных высказываниях в условиях общения на уроках и во внеурочное время;
11.1.3.11 дискутировать на знакомые и свободные темы, соблюдая правильный темп и логическое ударение;
11.1.3.12 интервьюировать по заранее составленным вопросам с соблюдением правильного темпа и логического ударения
12.1.3.1 контролировать в самостоятельной речи в любых условиях слитное произношение слов в нормальном темпе, сохраняя звуковой состав;
12.1.3.2 соблюдать правила орфоэпии в разных видах речевой деятельности;
12.1.3.3 контролировать в самостоятельной речи словесное ударение в различных ситуациях;
12.1.3.4 употреблять новые слова и труднопроизносимые термины, связанные с преподаванием учебных дисциплин с правильным соблюдением словесного ударения и норм орфоэпии;
12.1.3.5 самостоятельно пользоваться орфоэпическими и иными словарями и справочниками;
12.1.3.6 выбирать правильный темп речи в различных ситуациях: при чтении; в диалогах; декламациях, заучиваемых наизусть;
в самостоятельных высказываниях в условиях общения на уроках и во внеурочное время;
12.1.3.7 самостоятельно выделять логическое и синтагматическое ударение во фразе;
12.1.3.8 произносить речевой материал внятно, естественно, выразительно и эмоционально;
12.1.3.9 самостоятельно воспроизводить все виды интонации в зависимости от содержания речевого материала: при чтении; в диалогах; декламациях, заучиваемых наизусть; в самостоятельных высказываниях в условиях общения на уроках и во внеурочное время;
12.1.3.10 дискутировать на знакомые и свободные темы, соблюдая правильный темп и логическое ударение;
12.1.3.11 интервьюировать по заранее составленным вопросам с соблюдением правильного темпа и логического ударения
2) раздел "Развитие слухового восприятия":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
2.1. Восприятие неречевых звучаний
11.2.1.1 различать социально значимые звуки на улице и в транспорте;
11.2.1.2 различать социально значимые звуки в помещении
12.2.1.1 различать социально значимые звуки на улице и в транспорте;
12.2.1.2 различать социально значимые звуки в помещении
2.2. Восприятие устной речи слухозрительно и на слух
11.2.2.1 слухозрительно и на слух воспринимать речевой материал, связанный с организацией занятия / на расстоянии 12-13 м со слуховыми аппаратами или с системой кохлеарного импланта (I степень тугоухости) / на расстоянии более 10 м со слуховыми аппаратами (2 степень тугоухости) / на расстоянии 7-8 м со слуховыми аппаратами (3 степень тугоухости) / на расстоянии до 6 м со слуховыми аппаратами (неслышащие);
11.2.2.2 слухозрительно и на слух воспринимать речевой материал разговорного стиля в различных ситуациях / на расстоянии 12-13 м со слуховыми аппаратами или с системой кохлеарного импланта (I степень тугоухости) / на расстоянии более 10 м со слуховыми аппаратами (2 степень тугоухости) / на расстоянии 7-8 м со слуховыми аппаратами (3 степень тугоухости) / на расстоянии до 6 м со слуховыми аппаратами (неслышащие);
11.2.2.3 слухозрительно и на слух воспринимать речевой материал научного стиля в различных ситуациях / на расстоянии 12-13 м со слуховыми аппаратами или с системой кохлеарного импланта (I степень тугоухости) / на расстоянии более 10 м со слуховыми аппаратами (2 степень тугоухости) / на расстоянии 7-8 м со слуховыми аппаратами (3 степень тугоухости) / на расстоянии до 6 м со слуховыми аппаратами (неслышащие);
11.2.2.4 слухозрительно и на слух воспринимать речевой материал официально-делового стиля в различных ситуациях / на расстоянии 12-13 м со слуховыми аппаратами или с системой кохлеарного импланта (I степень тугоухости) / на расстоянии более 10 м со слуховыми аппаратами (2 степень тугоухости) / на расстоянии 7-8 м со слуховыми аппаратами (3 степень тугоухости) / на расстоянии до 6 м со слуховыми аппаратами (неслышащие);
11.2.2.5 слухозрительно и на слух воспринимать речевой материал публицистического стиля в различных ситуациях / на расстоянии 12-13 м со слуховыми аппаратами или с системой кохлеарного импланта (I степень тугоухости) / на расстоянии более 10 м со слуховыми аппаратами (2 степень тугоухости) / на расстоянии 7-8 м со слуховыми аппаратами (3 степень тугоухости) / на оптимальном расстоянии 1-1,5 м со слуховыми аппаратами (неслышащие);

11.2.2.6 сөйлеуді және сөйлеу элементтерін аппаратсыз естіп қабылдау (білім алушылардың жеке мүмкіндіктеріне негізделген ең жеңіл , сөз тіркестері, сөздер, буындар мен дыбыстар) / кемінде 8 м қашықтықта (есту қабілетінің нашарлауының I дәрежесі) / 4 м астам қашықтықта (есту қабілетінің нашарлауының II дәрежесі) / 0,5-0,6 м қашықтықта (есту қабілетінің нашарлауының III дәрежесі) / құлақ қалқанының жанында (естімейтін);
11.2.2.7 көлемі 130 сөзге дейінгі мәтіндерді естіп - көру және есту арқылы қабылдау; сабақ тақырыбы бойынша қабылданған мәтін бойынша диалог жүргізу;
11.2.2.8 субтитрлары бар бейнесюжетті қабылдау; сабақ тақырыбы бойынша қабылданған бейнесюжет бойынша диалог жүргізу;
11.2.2.9 естіп - көру / есту арқылы сөйлеу тіліндегі сөздердің грамматикалық формаларын соңғы қосымшалар арқылы анықтау: сөйлеу контекстінен тыс (жеке сөздер негізінде); сөйлеу мәнмәтінінде (сөз тіркестері мен фразалар негізінде);
11.2.2.10 сөйлеушінің сөйлеу тапсырмасының таңдалған мағыналық екпінінің сәйкестігін есту;
11.2.2.11 ауызша-тілдік қарым-қатынасқа қатыспастан диалогтың негізгі мазмұнын тыңдау және түсіну; аудиожазбалар;
11.2.2.12 қашықтықтан білім беру технологиялары, телефон арқылы негізгі ақпаратты қабылдау және түсіну
12.2.2.1 сабақты ұйымдастырумен байланысты сөйлеу материалын қабылдау / есту аппараттарымен немесе кохлеарлы имплант жүйесімен 12-13 м қашықтықта(нашар естушіліктің I дәрежесі) / есту аппараттарымен 10 м астам қашықтықта (нашар естушіліктің II дәрежесі) / есту аппараттарымен 7-8 м қашықтықта (нашар естушіліктің III дәрежесі) / есту аппараттарымен 6 м дейін қашықтықта (естімейтін );
12.2.2.2 түрлі жағдайларда ауызекі сөйлеу стилінің сөйлеу материалын қабылдау / есту аппараттарымен немесе кохлеарлы имплант жүйесімен 12-13 м қашықтықта(нашар естушіліктің I дәрежесі) / есту аппараттарымен 10 м астам қашықтықта (нашар естушіліктің II дәрежесі) / есту аппараттарымен 7-8 м қашықтықта (нашар естушіліктің III дәрежесі) / есту аппараттарымен 6 м дейін қашықтықта (естімейтін );
12.2.2.3 түрлі жағдайларда ғылыми стильдің сөйлеу материалын естіп - көру және есту арқылы қабылдау / есту аппараттарымен немесе кохлеарлы имплант жүйесімен 12-13 м қашықтықта(нашар естушіліктің I дәрежесі) / есту аппараттарымен 10 м астам қашықтықта (нашар естушіліктің II дәрежесі) / есту аппараттарымен 7-8 м қашықтықта (нашар естушіліктің III дәрежесі) / есту аппараттарымен 6 м дейін қашықтықта (естімейтін );
12.2.2.4 түрлі жағдайларда ресми - іскери стильдің сөйлеу материалын қабылдау / есту аппараттарымен немесе кохлеарлы имплант жүйесімен 12-13 м қашықтықта(нашар естушіліктің I дәрежесі) / есту аппараттарымен 10 м астам қашықтықта (нашар естушіліктің II дәрежесі) / есту аппараттарымен 7-8 м қашықтықта (нашар естушіліктің III дәрежесі) / есту аппараттарымен 6 м дейін қашықтықта (естімейтін );
12.2.2.5 түрлі жағдайларда публицистикалық стильдің сөйлеу материалын естіп - көру және есту арқылы қабылдау / есту аппараттарымен немесе кохлеарлы имплант жүйесімен 12-13 м қашықтықта(нашар естушіліктің I дәрежесі) / есту аппараттарымен 10 м астам қашықтықта (нашар естушіліктің II дәрежесі) / есту аппараттарымен 7-8 м қашықтықта (нашар естушіліктің III дәрежесі) / есту аппараттарымен 1-1,5 м оптималды қашықтықта (естімейтін);

11.2.2.6 воспринимать на слух речь и элементы речи (наиболее легкие фразы, словосочетания, слова, слоги и звуки, исходя из индивидуальных возможностей, учащихся) без аппарата / на расстоянии не менее 8 м (I степень тугоухости) /на расстоянии более 4 м (II степень тугоухости) / на расстоянии 0,5-0,6 м (III степень тугоухости) / около ушной раковины (неслышащие)
11.2.2.7 воспринимать слухозрительно и на слух тексты объемом до 130 слов; вести диалог по поводу воспринятого текста по теме занятия;
11.2.2.8 воспринимать видеосюжет с субтитрами; вести диалог по поводу воспринятого видеосюжета по теме занятия;
11.2.2.9 различать слухозрительно / на слух грамматических форм слов в обращенной устной речи по конечным аффиксам: вне речевого контекста (на материале отдельных слов); в речевом контексте (на основе словосочетаний и фраз);
11.2.2.10 слышать соответствие выделенных смысловых ударений речевой задаче говорящего;
11.2.2.11 слушать и понимать основное содержание диалога вне участия в устно-речевом общении; аудиозаписи;
11.2.2.12 воспринимать и понимать основную информацию по телефону; через дистанционные образовательные технологии
12.2.2.1 воспринимать речевой материал, связанный с организацией занятия / на расстоянии 12-13 м со слуховыми аппаратами или с системой кохлеарного импланта (I степень тугоухости) / на расстоянии более 10 м со слуховыми аппаратами (2 степень тугоухости) / на расстоянии 7-8 м со слуховыми аппаратами (3 степень тугоухости) / на расстоянии до 6 м со слуховыми аппаратами (неслышащие);
12.2.2.2 воспринимать речевой материал разговорного стиля в различных ситуациях / на расстоянии 12-13 м со слуховыми аппаратами или с системой кохлеарного импланта (I степень тугоухости) / на расстоянии более 10 м со слуховыми аппаратами (2 степень тугоухости) / на расстоянии 7-8 м со слуховыми аппаратами (3 степень тугоухости) / на расстоянии до 6 м со слуховыми аппаратами (неслышащие);
12.2.2.3 воспринимать речевой материал научного стиля в различных ситуациях / на расстоянии 12-13 м со слуховыми аппаратами или с системой кохлеарного импланта (I степень тугоухости) / на расстоянии более 10 м со слуховыми аппаратами (2 степень тугоухости) / на расстоянии 7-8 м со слуховыми аппаратами (3 степень тугоухости) / на расстоянии до 6 м со слуховыми аппаратами (неслышащие);
12.2.2.4 воспринимать речевой материал официально-делового стиля в различных ситуациях / на расстоянии 12-13 м со слуховыми аппаратами или с системой кохлеарного импланта (I степень тугоухости) / на расстоянии более 10 м со слуховыми аппаратами (2 степень тугоухости) / на расстоянии 7-8 м со слуховыми аппаратами (3 степень тугоухости) / на расстоянии до 6 м со слуховыми аппаратами (неслышащие);
12.2.2.5 слухозрительно и на слух воспринимать речевой материал публицистического стиля в различных ситуациях / на расстоянии 12-13 м со слуховыми аппаратами или с системой кохлеарного импланта (I степень тугоухости) / на расстоянии более 10 м со слуховыми аппаратами (2 степень тугоухости) / на расстоянии 7-8 м со слуховыми аппаратами (3 степень тугоухости) / на оптимальном расстоянии 1-1,5 м со слуховыми аппаратами (неслышащие);

12.2.2.6 сөйлеуді және сөйлеу элементтерін аппаратсыз естіп қабылдау (білім алушылардың жеке мүмкіндіктеріне негізделген ең жеңіл , сөз тіркестері, сөздер, буындар мен дыбыстар) /кемінде 9 м қашықтықта (есту қабілетінің нашарлауының I дәрежесі) / 5 м астам қашықтықта (есту қабілетінің нашарлауының II дәрежесі) / 0,5-0,6 м қашықтықта (есту қабілетінің нашарлауының III дәрежесі) / құлақ қалқанының жанында (естімейтін);
12.2.2.7 көлемі 140 сөзге дейінгі мәтіндерді естіп - көру және есту арқылы қабылдау; сабақ тақырыбы бойынша қабылданған мәтін бойынша диалог жүргізу;
12.2.2.8 субтитрлары бар бейнесюжетті қабылдау; сабақ тақырыбы бойынша қабылданған бейнесюжет бойынша диалог жүргізу;
12.2.2.9 естіп - көру / есту арқылы сөйлеу тіліндегі сөздердің грамматикалық формаларын соңғы қосымшалар арқылы анықтау: сөйлеу контекстінен тыс (жеке сөздер негізінде); сөйлеу мәнмәтінінде (сөз тіркестері мен фразалар негізінде);
12.2.2.10 сөйлеушінің сөйлеу тапсырмасының таңдалған мағыналық екпінінің сәйкестігін есту;
12.2.2.11 ауызша-тілдік қарым-қатынасқа қатыспастан диалогтың негізгі мазмұнын тыңдау және түсіну; аудиожазбалар;
12.2.2.12 қашықтықтан білім беру технологиялары, телефон арқылы негізгі ақпаратты қабылдау және түсіну
25. Осы Бағдарлама есту қабілеті зақымдалған (естімейтін, нашар еститін, кейіннен естімей қалған) білім алушыларға арналған жалпы орта білім беру деңгейінің 11-12 сыныптары үшін "Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру және есту қабілетін дамыту" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
26. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Параграф 3. Есту қабілеті зақымдалған (естімейтін, нашар еститін, кейіннен естімей қалған) білім алушыларға арналған жалпы орта білім беру деңгейінің 11 - 12 сыныптары үшін "Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру және есту қабілетін дамыту" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 11-сынып:
1-кесте
Бөлім
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. "Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру"
1.1. Сөздік тыныс және дауыс
11.1.1.1 сөйлеу кезінде тыныс алуды өз бетінше реттеу;
11.1.1.2 синтагмаларды өз бетімен бөліп, тыныс алудың үзілістерін сақтай отырып, мәтінді оқып шығу;
11.1.1.3 диалогтар мен декламациялардағы сөздердің мағыналық байланысына сәйкес тыныс алу үшін үзіліс жасай отырып, сөйлеу барысында тыныс алуды өз бетінше реттеу;

12.2.2.6 воспринимать на слух речь и элементы речи (наиболее легкие фразы, словосочетания, слова, слоги и звуки, исходя из индивидуальных возможностей, учащихся) без аппарата / на расстоянии не менее 9 м (I степень тугоухости) /на расстоянии более 5 м (II степень тугоухости) / на расстоянии 0,5-0,6 м (III степень тугоухости) / около ушной раковины (неслышащие)
12.2.2.7 воспринимать слухозрительно и на слух тексты объемом до 140 слов; вести диалог по поводу воспринятого текста по теме занятия;
12.2.2.8 воспринимать видеосюжет с субтитрами; вести диалог по поводу воспринятого видеосюжета по теме занятия;
12.2.2.9 различать слухозрительно / на слух грамматических форм слов в обращенной устной речи по конечным аффиксам: вне речевого контекста (на материале отдельных слов); в речевом контексте (на основе словосочетаний и фраз);
12.2.2.10 слышать соответствие выделенных смысловых ударений речевой задаче говорящего;
12.2.2.11 слушать и понимать основное содержание диалога вне участия в устно-речевом общении; аудиозаписи;
12.2.2.12 воспринимать и понимать основную информацию по телефону; через дистанционные образовательные технологии
25. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по предмету "Формирование произношения и развитие слухового восприятия" для обучающихся с нарушением слуха (неслышащие, слабослышащие, позднооглохшие) 11-12 классов уровня общего среднего образования согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.
26. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Формирование произношения и развитие слухового восприятия" для обучающихся с нарушением слуха (неслышащие, слабослышащие, позднооглохшие) 11-12 классов уровня общего среднего образования
1) 11 класс:
таблица 1
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. "Формирование произношения"
1.1. Речевое дыхание и голос
11.1.1.1 самостоятельно регулировать речевое дыхание в момент речи;
11.1.1.2 самостоятельно выделять синтагмы и читать текст, соблюдая дыхательные паузы;
11.1.1.3 самостоятельно регулировать дыхание в речи, делая паузы для вдоха в соответствии со смысловой связью слов в диалогах и декламациях;

11.2.1.2 бөлмеде әлеуметтік маңызы бар дыбыстарды ажырату
2.2. Ауызша сөйлеуді естіп-көру және есту арқылы қабылдау
11.2.2.1 сабақты ұйымдастырумен байланысты естіп-көру және есту арқылы сөйлеу материалын қабылдау / есту аппараттарымен немесе кохлеарлы имплант жүйесімен 12-13 м қашықтықта(нашар естушіліктің I дәрежесі) / есту аппараттарымен 10 м астам қашықтықта (нашар естушіліктің II дәрежесі) / есту аппараттарымен 7-8 м қашықтықта (нашар естушіліктің III дәрежесі) / есту аппараттарымен 6 м дейін қашықтықта (естімейтін);
11.2.2.2 түрлі жағдайларда ауызекі сөйлеу стилінің сөйлеу материалын естіп - көру және есту арқылы қабылдау / есту аппараттарымен немесе кохлеарлы имплант жүйесімен 12-13 м қашықтықта(нашар естушіліктің I дәрежесі) / есту аппараттарымен 10 м астам қашықтықта (нашар естушіліктің II дәрежесі) / есту аппараттарымен 7-8 м қашықтықта (нашар естушіліктің III дәрежесі) / есту аппараттарымен 6 м дейін қашықтықта (естімейтін);
11.2.2.7 көлемі 130 сөзге дейінгі мәтіндерді естіп - көру және есту арқылы қабылдау; сабақ тақырыбы бойынша қабылданған мәтін бойынша диалог жүргізу;
11.2.2.9 естіп - көру / есту арқылы сөйлеу тіліндегі сөздердің грамматикалық формаларын соңғы қосымшалар арқылы анықтау: сөйлеу контекстінен тыс (жеке сөздер негізінде); сөйлеу мәнмәтінінде (сөз тіркестері мен фразалар негізінде);
11.2.2.10 сөйлеушінің сөйлеу тапсырмасының таңдалған мағыналық екпінінің сәйкестігін есту;
11.2.2.11 ауызша-тілдік қарым-қатынасқа қатыспастан диалогтың негізгі мазмұнын тыңдау және түсіну; аудиожазбалар
2-тоқсан
1. "Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру"
1.1. Сөздік тыныс және дауыс
11.1.1.1 сөйлеу кезінде тыныс алуды өз бетінше реттеу;
11.1.1.2 синтагмаларды өз бетімен бөліп, тыныс алудың үзілістерін сақтай отырып, мәтінді оқып шығу;
11.1.1.3 диалогтар мен декламациялардағы сөздердің мағыналық байланысына сәйкес тыныс алу үшін үзіліс жасай отырып, сөйлеу барысында тыныс алуды өз бетінше реттеу;
11.1.1.4 түрлі жағдайларда сөздік екпінге байланысты дауыс күшін өз еркімен реттеу;
11.1.1.5 түрлі жағдайларда логикалық екпінге байланысты дауыс күшін өз еркімен реттеу;
11.1.1.6 түрлі жағдайларда сөйлеу дауысының күші мен биіктігін өз бетінше реттеу: оқу кезінде; сабақта және сабақтан тыс уақытта өз бетінше сөйлесу жағдайында сөйлеген сөздерінде
1.2. Дыбыстар және олардың үйлесімі
11.1.2.4 буындардағы, сөздердегі, сөз тіркестерімен біртұтас мәтіндердегі артикуляциялық бойынша ұқсас жуан және жіңішке дауыссыз дыбыстардың бітеу буында айтылуын саралау;
11.1.2.5 буындардағы, сөздердегі, сөз тіркестері мен біртұтас мәтіндердегі артикуляциялық бойынша ұқсас жуан және жіңішке дауыссыз дыбыстардың ашық буында айтылуын саралау;

11.2.1.2 различать социально значимые звуки в помещении
2.2. Восприятие устной речи слухозрительно и на слух.
11.2.2.1 слухозрительно и на слух воспринимать речевой материал, связанный с организацией занятия /на расстоянии 12-13 м со слуховыми аппаратами или с системой кохлеарного импланта (I степень тугоухости) /на расстоянии более 10 м со слуховыми аппаратами (2 степень тугоухости) /на расстоянии 7-8 м со слуховыми аппаратами (3 степень тугоухости) /на расстоянии до 6 м со слуховыми аппаратами (неслышащие);
11.2.2.2 слухозрительно и на слух воспринимать речевой материал разговорного стиля в различных ситуациях /на расстоянии 12-13 м со слуховыми аппаратами или с системой кохлеарного импланта (I степень тугоухости) /на расстоянии более 10 м со слуховыми аппаратами (2 степень тугоухости) /на расстоянии 7-8 м со слуховыми аппаратами (3 степень тугоухости) /на расстоянии до 6 м со слуховыми аппаратами (неслышащие);
11.2.2.7 воспринимать слухозрительно и на слух тексты объемом до 130 слов; вести диалог по поводу воспринятого текста по теме занятия;
11.2.2.9 различать слухозрительно /на слух грамматических форм слов в обращенной устной речи по конечным аффиксам: вне речевого контекста (на материале отдельных слов); в речевом контексте (на основе словосочетаний и фраз);
11.2.2.10 слышать соответствие выделенных смысловых ударений речевой задаче говорящего;
11.2.2.11 слушать и понимать основное содержание диалога вне участия в устно-речевом общении; аудиозаписи
2 четверть
1. "Формирование произношения"
1.1. Речевое дыхание и голос
11.1.1.1 самостоятельно регулировать речевое дыхание в момент речи;
11.1.1.2 самостоятельно выделять синтагмы и читать текст, соблюдая дыхательные паузы;
11.1.1.3 самостоятельно регулировать дыхание в речи, делая паузы для вдоха в соответствии со смысловой связью слов в диалогах и декламациях;
11.1.1.4 самостоятельно модулировать силу голоса в связи со словесным ударением в различных ситуациях;
11.1.1.5 самостоятельно модулировать силу голоса в связи с логическим ударением в различных ситуациях;
11.1.1.6 самостоятельно модулировать силу и высоту голоса в различных ситуациях: при чтении; в самостоятельных высказываниях в условиях общения на уроках и во внеурочное время
1.2. Звуки и их сочетание
11.1.2.4 дифференцировать произнесение родственных по артикуляции твердых и мягких согласных в закрытом слоге в слогах, словах, фразах и связных текстах;
11.1.2.5 дифференцировать произнесение родственных по артикуляции твердых и мягких согласных в открытом слоге в слогах, словах, фразах и связных текстах;

11.1.2.6 буындардағы, сөздердегі, сөз тіркестері мен біртұтас мәтіндердегі артикуляциялық бойынша ұқсас ұяң және қатаң дауыссыз дыбыстардың айтылуын саралау;
11.1.2.11 дауыссыз дыбыстардың тіркесімдерін өз бетінше дұрыс айту: бір сөзбен; сөздерді көмекші сөздермен тіркестіру кезінде;
11.1.2.13 өзіндік сөйлеуде өз айтылымын бақылау;
11.1.2.14 сұхбаттасушының сөздерді дұрыс айтуына қорытынды жасау
1.3. Сөз және фраза
11.1.3.1 сөзді өз бетінше бір қарқында, дыбыстық құрамын сақтап, біріктіріп айту;
11.1.3.2 ұсынылған сөйлеу материалы бойынша орфоэпия ережелерін анықтау және оларды түрлі жағдайларда сақтау: оқу кезінде; диалогтарда; жатталған декламацияларда; сабақтарда және сабақтан тыс уақытта қарым-қатынас жағдайындағы өзіндік мәлімдемелерде;
11.1.3.3 түрлі жағдайларда ауызша екпінді өз бетінше сақтау: оқу кезінде; диалогтарда; жатталған декламацияларда; сабақтарда және сабақтан тыс уақытта қарым-қатынас жағдайындағы өзіндік мәлімдемелерде;
11.1.3.4 оқу пәндерімен байланысты жаңа сөздер мен айтылуы қиын терминдерде ауызша екпін мен орфоэпия нормаларын дұрыс анықтау және сақтау;
11.1.3.5 орфоэпиялық және өзге сөздіктер мен анықтамалықтарды пайдалану;
11.1.3.6 сөйлеу қарқынын сөйлеу материалының мазмұнына байланысты саралау: оқу кезінде; диалогтарда; жатталған декламацияларда; сабақтарда және сабақтан тыс уақытта қарым-қатынас жағдайындағы өзіндік мәлімдемелерде;
11.1.3.7 фразаларда логикалық және синтагматикалық екпінді өз бетінше бөлу;
11.1.3.8 сөйлеу материалын нақты, табиғи, мәнерлі және эмоционалды түрде айту;
11.1.3.9 сөйлеу материалының мазмұнына байланысты интонацияның барлық түрлерін жаңғырту: жаттауларда, оқу кезінде; диалогтарда
2. "Есту қабілетін дамыту"
2.1. Тілдік емес дыбыстарды қабылдау
11.2.1.2 бөлмеде әлеуметтік маңызы бар дыбыстарды ажырату
2.2. Ауызша сөйлеуді естіп-көру және есту арқылы қабылдау
11.2.2.1 сабақты ұйымдастырумен байланысты естіп-көру және есту арқылы сөйлеу материалын қабылдау / есту аппараттарымен немесе кохлеарлы имплант жүйесімен 12-13 м қашықтықта (нашар естушіліктің I дәрежесі) / есту аппараттарымен 10 м астам қашықтықта (нашар естушіліктің II дәрежесі) / есту аппараттарымен 7-8 м қашықтықта (нашар естушіліктің III дәрежесі) / есту аппараттарымен 6 м дейін қашықтықта (естімейтін);
11.2.2.5 түрлі жағдайларда публицистикалық стильдің сөйлеу материалын естіп - көру және есту арқылы қабылдау / есту аппараттарымен немесе кохлеарлы имплант жүйесімен 12-13 м қашықтықта(нашар естушіліктің I дәрежесі) / есту аппараттарымен 10 м астам қашықтықта (нашар естушіліктің II дәрежесі) / есту аппараттарымен 7-8 м қашықтықта (нашар естушіліктің III дәрежесі) / есту аппараттарымен 1-1,5 м оптималды қашықтықта (естімейтін);

11.1.2.6 дифференцировать произнесение родственных по артикуляции звонких и глухих согласных звуков в слогах, словах, фразах и связных текстах;
11.1.2.11 самостоятельно правильно произносить сочетания согласных звуков: в одном слове; при соединении слов с предлогами;
11.1.2.13 контролировать собственное произношение в самостоятельной речи;
11.1.2.14 делать вывод о правильности произношения собеседника
1.3. Слово и фраза
11.1.3.1 самостоятельно произносить слова слитно, в нормальном темпе, сохраняя звуковой состав;
11.1.3.2 определять правила орфоэпии по предложенному речевому материалу и соблюдать их в различных ситуациях: при чтении; в диалогах; декламациях, заучиваемых наизусть; в самостоятельных высказываниях в условиях общения на уроках и во внеурочное время;
11.1.3.3 самостоятельно соблюдать словесное ударение в различных ситуациях: при чтении; в диалогах; декламациях, заучиваемых наизусть;
в самостоятельных высказываниях в условиях общения на уроках и во внеурочное время;
11.1.3.4 правильно определять и соблюдать словесное ударение и нормы орфоэпии в новых словах и труднопроизносимых терминах, связанных с учебными предметами;
11.1.3.5 пользоваться орфоэпическими и иными словарями, и справочниками;
11.1.3.6 дифференцировать темп речи в зависимости от содержания речевого материала: при чтении; в диалогах; декламациях, заучиваемых наизусть;
в самостоятельных высказываниях в условиях общения на уроках и во внеурочное время;
11.1.3.7 самостоятельно выделять логическое и синтагматическое ударение во фразе;
11.1.3.8 произносить речевой материал внятно, естественно, выразительно и эмоционально;
11.1.3.9 воспроизводить все виды интонации в зависимости от содержания речевого материала: заучиваемого наизусть; при чтении; в диалогах
2. "Развитие слухового восприятия"
2.1. Восприятие неречевых звучаний
11.2.1.2 различать социально значимые звуки в помещении
2.2. Восприятие устной речи слухозрительно и на слух.
11.2.2.1 слухозрительно и на слух воспринимать речевой материал, связанный с организацией занятия /на расстоянии 12-13 м со слуховыми аппаратами или с системой кохлеарного импланта (I степень тугоухости) / на расстоянии более 10 м со слуховыми аппаратами (2 степень тугоухости) /на расстоянии 7-8 м со слуховыми аппаратами (3 степень тугоухости) /на расстоянии до 6 м со слуховыми аппаратами (неслышащие);
11.2.2.5 слухозрительно и на слух воспринимать речевой материал публицистического стиля в различных ситуациях /на расстоянии 12-13 м со слуховыми аппаратами или с системой кохлеарного импланта (I степень тугоухости) / на расстоянии более 10 м со слуховыми аппаратами (2 степень тугоухости) /на расстоянии 7-8 м со слуховыми аппаратами (3 степень тугоухости) /на оптимальном расстоянии 1-1,5 м со слуховыми аппаратами (неслышащие);

11.1.3.7 фразаларда логикалық және синтагматикалық екпінді өз бетінше бөлу;
11.1.3.8 сөйлеу материалын нақты, табиғи, мәнерлі және эмоционалды түрде айту;
11.1.3.10 сөйлеу материалының мазмұнына байланысты интонацияның барлық түрлерін жаңғырту: декламацияларда, сабақта және сабақтан тыс уақыттағы қарым-қатынас жағдайында өзіндік мәлімдемелерде;
11.1.3.11 дұрыс қарқын мен логикалық екпінді сақтай отырып, таныс және еркін тақырыптарды талқылау;
11.1.3.12 дұрыс қарқын мен логикалық екпінді сақтай отырып, алдын ала құрастырылған сұрақтар бойынша сұхбаттасу
2. "Есту қабілетін дамыту"
2.1. Тілдік емес дыбыстарды қабылдау
11.2.1.1 көшеде және көлікте әлеуметтік маңызы бар дыбыстарды ажырату
2.2. Ауызша сөйлеуді естіп-көру және есту арқылы қабылдау
11.2.2.1 сабақты ұйымдастырумен байланысты естіп-көру және есту арқылы сөйлеу материалын қабылдау / есту аппараттарымен немесе кохлеарлы имплант жүйесімен 12-13 м қашықтықта (нашар естушіліктің I дәрежесі) / есту аппараттарымен 10 м астам қашықтықта (нашар естушіліктің II дәрежесі) / есту аппараттарымен 7-8 м қашықтықта (нашар естушіліктің III дәрежесі) / есту аппараттарымен 6 м дейін қашықтықта (естімейтін);
11.2.2.3 түрлі жағдайларда ғылыми стильдің сөйлеу материалын естіп - көру және есту арқылы қабылдау/ есту аппараттарымен немесе кохлеарлы имплант жүйесімен 12-13 м қашықтықта (нашар естушіліктің I дәрежесі) / есту аппараттарымен 10 м астам қашықтықта (нашар естушіліктің II дәрежесі) / есту аппараттарымен 7-8 м қашықтықта (нашар естушіліктің III дәрежесі) / есту аппараттарымен 6 м дейін қашықтықта (естімейтін);
11.2.2.8 субтитрлары бар бейнесюжетті қабылдау; сабақ тақырыбы бойынша қабылданған бейнесюжет бойынша диалог жүргізу;
11.2.2.7 көлемі 130 сөзге дейінгі мәтіндерді естіп - көру және есту арқылы қабылдау; сабақ тақырыбы бойынша қабылданған мәтін бойынша диалог жүргізу;
11.2.2.6 сөйлеуді және сөйлеу элементтерін аппаратсыз естіп қабылдау (білім алушылардың жеке мүмкіндіктеріне негізделген ең жеңіл , сөз тіркестері, сөздер, буындар мен дыбыстар) / кемінде 8 м қашықтықта (есту қабілетінің нашарлауының I дәрежесі) / 4 м астам қашықтықта (есту қабілетінің нашарлауының II дәрежесі) / 0,5-0,6 м қашықтықта (есту қабілетінің нашарлауының III дәрежесі) / құлақ қалқанының жанында (естімейтін)
4-тоқсан
1. "Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру"
1.1. Сөздік тыныс және дауыс
11.1.1.1 сөйлеу кезінде тыныс алуды өз бетінше реттеу;
11.1.1.2 синтагмаларды өз бетімен бөліп, тыныс алудың үзілістерін сақтай отырып, мәтінді оқып шығу;
11.1.1.3 диалогтар мен декламациялардағы сөздердің мағыналық байланысына сәйкес тыныс алу үшін үзіліс сжасай отырып, сөйлеу барысында тыныс алуды өз бетінше реттеу;

11.1.3.7 самостоятельно выделять логическое и синтагматическое ударение во фразе;
11.1.3.8 произносить речевой материал внятно, естественно, выразительно и эмоционально;
11.1.3.10 воспроизводить все виды интонации в зависимости от содержания речевого материала: в декламациях, в самостоятельных высказываниях в условиях общения на уроках и во внеурочное время;
11.1.3.11 дискутировать на знакомые и свободные темы, соблюдая правильный темп и логическое ударение;
11.1.3.12 интервьюировать по заранее составленным вопросам с соблюдением правильного темпа и логического ударения
2. "Развитие слухового восприятия"
2.1. Восприятие неречевых звучаний
11.2.1.1 различать социально значимые звуки на улице и в транспорте
2.2. Восприятие устной речи слухозрительно и на слух
11.2.2.1 слухозрительно и на слух воспринимать речевой материал, связанный с организацией занятия /на расстоянии 12-13 м со слуховыми аппаратами или с системой кохлеарного импланта (I степень тугоухости) /на расстоянии более 10 м со слуховыми аппаратами (2 степень тугоухости) /на расстоянии 7-8 м со слуховыми аппаратами (3 степень тугоухости) /на расстоянии до 6 м со слуховыми аппаратами (неслышащие);
11.2.2.3 слухозрительно и на слух воспринимать речевой материал научного стиля в различных ситуациях /на расстоянии 12-13 м со слуховыми аппаратами или с системой кохлеарного импланта (I степень тугоухости) /на расстоянии более 10 м со слуховыми аппаратами (2 степень тугоухости) /на расстоянии 7-8 м со слуховыми аппаратами (3 степень тугоухости) /на расстоянии до 6 м со слуховыми аппаратами (неслышащие);
11.2.2.8 воспринимать видеосюжет с субтитрами; вести диалог по поводу воспринятого видеосюжета по теме занятия;
11.2.2.7 воспринимать слухозрительно и на слух тексты объемом до 130 слов; вести диалог по поводу воспринятого текста по теме занятия;
11.2.2.6 воспринимать на слух речь и элементы речи (наиболее легкие фразы, словосочетания, слова, слоги и звуки, исходя из индивидуальных возможностей, учащихся) без аппарата /на расстоянии не менее 8 м (I степень тугоухости) /на расстоянии более 4 м (II степень тугоухости) /на расстоянии 0,5-0,6 м (III степень тугоухости) /около ушной раковины (неслышащие)
4 четверть
1. "Формирование произношения"
1.1. Речевое дыхание и голос
11.1.1.1 самостоятельно регулировать речевое дыхание в момент речи;
11.1.1.2 самостоятельно выделять синтагмы и читать текст, соблюдая дыхательные паузы;
11.1.1.3 самостоятельно регулировать дыхание в речи, делая паузы для вдоха в соответствии со смысловой связью слов в диалогах и декламациях;

12.1.3.7 фразаларда логикалық және синтагматикалық екпінді өз бетінше бөлу;
12.1.3.8 сөйлеу материалын нақты, табиғи, мәнерлі және эмоционалды түрде айту;
12.1.3.9 сөйлеу материалының мазмұнына байланысты интонацияның барлық түрлерін жаңғырту: оқу кезінде; диалогтарда; жатталған декламацияларда; сабақта және сабақтан тыс уақыттағы қарым-қатынас жағдайында өзіндік мәлімдемелерде;
12.1.3.11 дұрыс қарқын мен логикалық екпінді сақтай отырып, алдын ала құрастырылған сұрақтар бойынша сұхбаттасу
2. "Есту қабілетін дамыту"
2.1. Тілдік емес дыбыстарды қабылдау
12.2.1.2 бөлмеде әлеуметтік маңызы бар дыбыстарды ажырату
2.2. Ауызша сөйлеуді естіп-көру және есту арқылы қабылдау
12.2.2.1 сабақты ұйымдастырумен байланысты сөйлеу материалын қабылдау / есту аппараттарымен немесе кохлеарлы имплант жүйесімен 12-13 м қашықтықта (нашар естушіліктің I дәрежесі) / есту аппараттарымен 10 м астам қашықтықта (нашар естушіліктің II дәрежесі) / есту аппараттарымен 7-8 м қашықтықта (нашар естушіліктің III дәрежесі) / есту аппараттарымен 6 м дейін қашықтықта (естімейтін);
12.2.2.2 түрлі жағдайларда ауызекі сөйлеу стилінің сөйлеу материалын қабылдау / есту аппараттарымен немесе кохлеарлы имплант жүйесімен 12-13 м қашықтықта(нашар естушіліктің I дәрежесі) / есту аппараттарымен 10 м астам қашықтықта (нашар естушіліктің II дәрежесі) / есту аппараттарымен 7-8 м қашықтықта (нашар естушіліктің III дәрежесі) / есту аппараттарымен 6 м дейін қашықтықта (естімейтін);
12.2.2.7 көлемі 140 сөзге дейінгі мәтіндерді естіп - көру және есту арқылы қабылдау; сабақ тақырыбы бойынша қабылданған мәтін бойынша диалог жүргізу;
12.2.2.9 естіп - көру / есту арқылы сөйлеу тіліндегі сөздердің грамматикалық формаларын соңғы қосымшалар арқылы анықтау: сөйлеу контекстінен тыс (жеке сөздер негізінде); сөйлеу мәнмәтінінде (сөз тіркестері мен фразалар негізінде);
12.2.2.10 сөйлеушінің сөйлеу тапсырмасының таңдалған мағыналық екпінінің сәйкестігін есту;
12.2.2.11 ауызша-тілдік қарым-қатынасқа қатыспастан диалогтың негізгі мазмұнын тыңдау және түсіну; аудиожазбалар
2-тоқсан
1. "Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру"
1.1. Сөздік тыныс және дауыс
12.1.1.1 сөйлеу кезінде тыныс алуды дербес реттеу;
12.1.1.2 оқу үдірісінде синтагмалар бөлінгенде сөйлеудегі тыныс алуды реттеу;
12.1.1.3 диалогтар мен декламациялардағы сөздердің мағыналық байланысына сәйкес тыныс алу үшін үзіліс жасай отырып, сөйлеу барысында тыныс алуды реттеу;
12.1.1.4 түрлі жағдайларда сөздік екпінге байланысты дауыс модуляциясын қадағалау;
12.1.1.5 түрлі жағдайларда логикалық екпінге байланысты дауыс модуляциясын қадағалау;

12.1.3.7 самостоятельно выделять логическое и синтагматическое ударение во фразе;
12.1.3.8 произносить речевой материал внятно, естественно, выразительно и эмоционально;
12.1.3.9 самостоятельно воспроизводить все виды интонации в зависимости от содержания речевого материала: при чтении; в диалогах; декламациях, заучиваемых наизусть; в самостоятельных высказываниях в условиях общения на уроках и во внеурочное время;
12.1.3.11 интервьюировать по заранее составленным вопросам с соблюдением правильного темпа и логического ударения
2. "Развитие слухового восприятия"
2.1. Восприятие неречевых звучаний
12.2.1.2 различать социально значимые звуки в помещении
2.2. Восприятие устной речи слухозрительно и на слух.
12.2.2.1 воспринимать речевой материал, связанный с организацией занятия /на расстоянии 12-13 м со слуховыми аппаратами или с системой кохлеарного импланта (I степень тугоухости) /на расстоянии более 10 м со слуховыми аппаратами (2 степень тугоухости) /на расстоянии 7-8 м со слуховыми аппаратами (3 степень тугоухости) /на расстоянии до 6 м со слуховыми аппаратами (неслышащие);
12.2.2.2 воспринимать речевой материал разговорного стиля в различных ситуациях /на расстоянии 12-13 м со слуховыми аппаратами или с системой кохлеарного импланта (I степень тугоухости) / на расстоянии более 10 м со слуховыми аппаратами (2 степень тугоухости) /на расстоянии 7-8 м со слуховыми аппаратами (3 степень тугоухости) /на расстоянии до 6 м со слуховыми аппаратами (неслышащие);
12.2.2.7 воспринимать слухозрительно и на слух тексты объемом до 140 слов; вести диалог по поводу воспринятого текста по теме занятия;
12.2.2.9 различать слухозрительно /на слух грамматических форм слов в обращенной устной речи по конечным аффиксам: вне речевого контекста (на материале отдельных слов); в речевом контексте (на основе словосочетаний и фраз);
12.2.2.10 слышать соответствие выделенных смысловых ударений речевой задаче говорящего;
12.2.2.11 слушать и понимать основное содержание диалога вне участия в устно-речевом общении; аудиозаписи
2 четверть
1. "Формирование произношения"
1.1. Речевое дыхание и голос
12.1.1.1 самостоятельно регулировать речевое дыхание в момент речи;
12.1.1.2 регулировать дыхание в речи при выделении синтагм в процессе чтения;
12.1.1.3 регулировать дыхание в речи, делая паузы для вдоха в соответствии со смысловой связью слов в диалогах и декламациях;
12.1.1.4 контролировать модуляцию голоса в связи со словесным ударением в различных ситуациях;
12.1.1.5 контролировать модуляцию голоса в связи с логическим ударением в различных ситуациях;

12.2.2.7 көлемі 140 сөзге дейінгі мәтіндерді естіп - көру және есту арқылы қабылдау; сабақ тақырыбы бойынша қабылданған мәтін бойынша диалог жүргізу;
12.2.2.9 естіп - көру/ есту арқылы сөйлеу тіліндегі сөздердің грамматикалық формаларын соңғы қосымшалар арқылы анықтау: сөйлеу контекстінен тыс (жеке сөздер негізінде); сөйлеу мәнмәтінінде (сөз тіркестері мен фразалар негізінде);
12.2.2.10 сөйлеушінің сөйлеу тапсырмасының таңдалған мағыналық екпінінің сәйкестігін есту;
12.2.2.11 ауызша-тілдік қарым-қатынасқа қатыспастан диалогтың негізгі мазмұнын тыңдау және түсіну; аудиожазбалар;
12.2.2.12 қашықтықтан білім беру технологиялары, телефон арқылы негізгі ақпаратты қабылдау және түсіну
бұйрығына
38-қосымша
Есту қабілеті зақымдалған (естімейтін) білім алушыларға арналған жалпы орта білім беру деңгейінің 11 - 12 сыныптары үшін "Ауызекі және тұрмыстық сөйлеу тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы бөлім
1. "Ауызекі және тұрмыстық сөйлеу тілі" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Ауызекі және тұрмыстық сөйлеу тілі" түзету пәнінің мақсаты - әлеуметтік өзара әрекеттесудің әр түрлі салаларында есту кемістігі бар оқушылардың коммуникативті құзыреттіліктерін жетілдіру.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) оқушылардың сөйлеу-ойлау дағдыларын жетілдіру;
2) сөйлеу этикетінің ережелерін сақтау;
3) гуманистік дүниетанымды қалыптастыруға, жас ұрпақтың жан-жақты тұлғалық дамуына ықпал ету;
4) оқушыларды Қазақстан Республикасы халқының мәдени мұрасымен, "Мәңгілік ел" ұлттық идеясы негізінде жалпы адамзаттық құндылықтармен таныстыру;
5) әлеуметтік өзара іс-қимылдың әр түрлі салаларында, кәсіби бағдарлауда, қоғамдық-саяси және мәдени-адамгершілік тәжірибеде өзара қарым-қатынасқа қажеттілік пен бастаманы белсендету;
6) қарым-қатынас құралы ретінде ауызекі және күнделікті сөйлеуді дамыту;
7) диалогтық және монологиялық ауызша және жазбаша сөйлеудің лексикалық-грамматикалық формалары мен құрылымдарының жиынтығын кеңейту;

12.2.2.7 воспринимать слухозрительно и на слух тексты объемом до 140 слов; вести диалог по поводу воспринятого текста по теме занятия;
12.2.2.9 различать слухозрительно /на слух грамматических форм слов в обращенной устной речи по конечным аффиксам: вне речевого контекста (на материале отдельных слов); в речевом контексте (на основе словосочетаний и фраз);
12.2.2.10 слышать соответствие выделенных смысловых ударений речевой задаче говорящего;
12.2.2.11 слушать и понимать основное содержание диалога вне участия в устно-речевом общении; аудиозаписи;
12.2.2.12 воспринимать и понимать основную информацию по телефону; через дистанционные образовательные технологии
Приложение 38 к приказу
Типовая учебная программа по учебному предмету "Разговорно-обиходная речь" для обучающихся с нарушением слуха (неслышащие) 11-12 классов уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Разговорно-обиходная речь" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель Программы – совершенствование коммуникативных компетенций, обучающихся с нарушением слуха в разнообразных сферах социального взаимодействия.
3. Задачи Программы:
1) совершенствовать речемыслительную деятельность обучающихся;
2) соблюдать правила речевого этикета;
3) способствовать становлению гуманистического мировоззрения, разностороннему личностному развитию молодого поколения;
4) приобщать обучающихся к культурному наследию народа Республики Казахстан, к общечеловеческим ценностям, основанным на национальной идее "Мәңгілік ел";
5) активизировать потребность и инициативу к речевому общению в разнообразных сферах социального взаимодействия, профессиональной ориентировки, общественно-политической и культурно-нравственной практики;
6) развивать разговорно-обиходную речь как средство общения;
7) расширять набор лексико-грамматических форм и конструкций диалогической и монологической устной и письменной речи;

8) контекстке сәйкес тілдік құралдарды қолдану қабілетін жетілдіру.
4. "Ауызекі және тұрмыстық сөйлеу тілі" оқу пәнінің мазмұны практикалық, түзетушілік, әлеуметтік бейімдеу бағытына негізделе отырып, естімейтін оқушыларға қолжетімді әлеуметтік, коммуникативтік дағдылардың кең ауқымын қалыптастыруға ықпал етеді.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдер
5. Естімейтіндер санатына туа біткен немесе ерте басталған (сөйлеуді меңгерместен бұрын) кереңдік болған кезде ауызша сөйлеудің табиғи дамуы мүмкін емес тұрақты екі жақты есту кемістігі бар оқушылар жатады. Арнайы жүйелі психологиялық-педагогикалық көмексіз психофизикалық дамудың барлық жолы ерекшеленіп, әлеуметтік бейімделу айтарлықтай шектеулі болады. Есту қабілеті закымдалған оқушылардың мәнерлі сөйлеуі мәнерліліктің жеткіліксіздігімен және эмоционалды бояғыштығымен, сөйлемнің екінші дәрежелі мүшелерін (әсіресе сын есімдерді) минималды қолданумен, көсемше мен есімшені қолданудағы қиындықтармен сипатталады.
6. Қарым-қатынас дағдыларын жетілдірудің жетекші тәсілі - ауызекі және тұрмыстық сөйлеуді арнайы ұйымдастырылған, мақсатты оқыту. Ол сурдопедагогиканың келесі дидактикалық принциптеріне негізделген:
1) білім беруді ізгілендіру принципі - білім берудің тұлғаға бағытталған тұжырымдамасына көшу;
2) тренингтің коррекциялық-компенсаторлық бағыты принципі бұзылмаған анализаторларға негізделген білім беру, түзету және дамыту процесінің барлық кезеңдерінде есту қабілеті төмен оқушылардың есту-сөйлеу және ақыл-ой дамуын көздейді;
3) білім берудің естімейтін оқушылар даму деңгейі мен сипаттамаларына бейімделу принципі - әртүрлі білім беру қажеттіліктерін қанағаттандыру; есту кемістігі бар оқушыларды оқытуда қолдану;
4) коммуникативті бағдар принципі - есту қабілеті төмен оқушыларға оқыту процесінің практикалық бағытын анықтайды, жүйелі қарым-қатынас барысында оқушыларға тілді үйренуге мүмкіндік береді;
5) тілді оқытудың ситуациямен байланыстыру принципі: бұл қағиданы жүзеге асыру оң ынтымақтастық ортасын құрумен, сөйлеу ситуацияларын ұйымдастырумен байланысты, олардың қатысуымен сөйлеу байланысы жүзеге асырылады; ауызекі сөйлеу дағдылары жаңа сөйлеу материалы табиғи түрде енгізілетін және оны қолданудың жоғары мотивіне қол жеткізетін белгілі бір өмірлік жағдайларға қатысты машықтанады;
6) сөйлеу мен ойлауды дамытудың бірлігі қағидасы белгілі бір жүйеде қалыптасқан сөйлеу тілі негізінде оқушылардың ақыл-ой белсенділігінің дамуы қамтамасыз етілетіндігін, оны жүзеге асыру үшін сөйлеу мен тілді дәйекті түрде енгізуді білдіреді құралдардың үлкен маңызы бар;

8) совершенствовать умения использовать языковые средства адекватные контексту.
4. Содержание учебного предмета "Разговорно-обиходная речь" имеет практическую, коррекционную, социально-адаптирующую направленность, способствует формированию социальных, коммуникативных навыков широкого спектра, доступных неслышащим обучающимся.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. К категории неслышащих относятся обучающиеся со стойким двусторонним нарушением слуха, при котором при врожденной или рано возникшей (до овладения речью) глухоте естественный ход развития словесной речи оказывается невозможным. Без специальной систематической психолого-педагогической помощи весь дальнейший путь психофизического развития становится весьма своеобразным, существенно ограничивается социальная адаптация. Экспрессивная речь обучающихся с нарушением слуха отличается недостаточной выразительностью и эмоциональной окраской, минимальным использованием второстепенных членов предложения (особенно прилагательных), затруднениями в употреблении предлогов, местоимений.
6. Ведущий путь совершенствования коммуникативных навыков – это специально организованное, целенаправленное обучение разговорно-обиходной речи. Развитие коммуникативных навыков неслышащих обучающихся основывается на дидактических принципах сурдопедагогики:
1) принцип гуманизации образования - реализация личностно-ориентированной концепции образования;
2) принцип коррекционно-компенсирующей направленности обучения предусматривает коррекцию слухоречевого и психического развития обучающихся с нарушением слуха на всех этапах образовательного процесса с опорой на сохранные анализаторы;
3) принцип адаптивности образования к уровню и особенностям развития неслышащего обучающегося - удовлетворение различных образовательных потребностей; применение разнообразных средств и методов обучения;
4) принцип коммуникативной направленности – определяет практическую направленность процесса обучения школьников с нарушением слуха, позволяет учащимся усваивать язык в процессе систематического общения;
5) принцип связи обучения языку с ситуацией: реализация данного принципа связана с созданием положительной коллаборативной среды, с организацией речевых ситуаций, при наличии которых осуществляется речевое общение; навыки речевого общения отрабатываются применительно к определенным жизненным ситуациям, в которых естественным путем вводится новый речевой материал и достигается высокая мотивированность его употребления;
6) принцип единства развития речи и мышления означает, что на основе формируемой, в определенной системе, разговорной речи обеспечивается развитие мыслительной деятельности обучающихся; для его реализации большое значение имеет последовательное введение речевых и языковых средств;

7) сөйлеуді дамытудың барлық аспектілерін өзара байланыстыру принципі: семантикалық және грамматикалық жағын игерудің бірлігі бір сөзде емес, сөз тіркесі мен сөйлемде пайда болады, тәрбиелік мақсат үшін ол одан бөлініп, содан кейін қайта қосылады , лексика, грамматика, синтаксис, қабылдау өзара тығыз байланысты сөйлеуде, диалогтік және монологтық сөйлеу дағдыларында бекітіледі;
8) есту қабілеті мен ауызша сөйлеуді дамытудың бірлігі принципі - оқушының сұхбаттасушының оған бағытталған сөйлеу мәнерін едәуір еркін түсіну және басқаларға түсінікті, түсінікті сөйлеу қабілетін дамыту;
9) білім берудің әлеуметтік-адаптивті бағдарлау принципі закымдалған дамуды түзету мен компенсацияны есту қабілеті төмен оқушылардың әртүрлі деңгейдегі әлеуметтік құзыреттілікке жету құралы ретінде қарастырады, қазіргі қоғамның әртүрлі салаларына ойдағыдай кіреді.
7. Ауызекі сөйлеуді дамыту бойынша жұмыс сынып-сабақ жүйесіне негізделіп, көп жағдайда ауызша және жазбаша түрде жүзеге асырылады. Оқушылар сөйлеу материалын көрнекі және естілетін етіп қабылдайды, біртіндеп мұғалімнің сөйлеуіне еліктеуінен фразаларды аналогия бойынша құруға, содан кейін өз бетінше жобалауға ауысады. Мұғалім сабақта тақырып бойынша сөздік жұмысын жүргізеді, тақырыптық сөйлеу материалын қолдана отырып, лексикалық және грамматикалық жаттығуларды ұйымдастырады.
8. Ауызекі сөйлеу сабақтарында:
1) оқушылардың психофизикалық ерекшеліктерін ескеру (есту-сөйлеу даму деңгейі, ойлау, есте сақтау, зейін, эмоционалды-ерік саласы);
2) бүтін анализаторларды қолдану (визуалды, вестибулярлық, қозғалтқыш, ішінара бүтін - есту қабілетін қоса);
3) сыныпта есту-сөйлеу ортасын құру;
4) белсенді диалогтық және монологтық сөйлеуді, шығармашылық қабілеттерін дамытуға ықпал ететін жағдайларды модельдеу;
5) мектеп оқушыларының қарқынды интеллектуалды және эмоционалды жұмысын қамтамасыз ету қажет.
9. "Ауызекі және тұрмыстық сөйлеу тілі" пәні бойынша оқытудың ұсынылатын әдістері мен тәсілдері:
1) белсенді оқыту әдістері (презентация; кейс-технология; проблемалық дәріс; дидактикалық ойын; баскет әдісі);
2) интерактивті оқыту әдістері (миға шабуыл, кластерлер, салыстырмалы сызбалар, басқатырғыштар, аудио және видео материалдарды қолданатын интерактивті сабақ, АКТ, дөңгелек үстел (пікірталас, пікірталас), іскери ойындар (соның ішінде рөлдік ойындар, имитациялар, саңылаулар), аквариум, әдіс жобалар, BarCamp немесе конференцияға қарсы);
3) проблемалық оқыту әдістері (ішінара іздеу немесе эвристикалық, проблемалық презентация, зерттеу);

7) принцип взаимосвязи всех сторон речевого развития: единство освоения смысловой и грамматической стороны происходит не в отдельно взятом слове, а в словосочетании и предложении, в учебных целях выделяется из него, а затем вновь включается, закрепляются в тесной взаимосвязи лексика, грамматика, синтаксис, восприятие речи, навыки диалогической и монологической речи;
8) принцип единства развития слухового восприятия и устной речи состоит в том, чтобы развить у обучающегося способность достаточно свободно понимать обращенную к нему речь собеседника и говорить разборчиво, понятно для окружающих;
9) принцип социально-адаптирующей направленности образования рассматривает коррекцию и компенсацию нарушенного развития как средство достижения обучающимися с нарушением слуха различных уровней социальной компетентности, успешного включения в разнообразные сферы современного общества.
7. Работа по развитию разговорно-обиходной речи основана на классно-урочной системе, осуществляется преимущественно в устной и письменной формах. Речевой материал обучающиеся воспринимают слухо-зрительно и на слух, постепенно переходят от подражания речи учителя к построению фраз по аналогии, затем – к самостоятельному конструированию. Педагог на уроке проводит словарную работу по темам, организует лексические и грамматические упражнения с использованием тематического речевого материла.
8. На уроках разговорно-обиходной речи необходимо:
1) учитывать психофизические особенности обучающихся (уровень слухоречевого развития, мышления, памяти, внимания, эмоционально-волевой сферы);
2) использовать сохранные анализаторы (зрительный, вестибулярный, двигательный, включая частично сохранный – слуховой);
3) создавать слухоречевую среду на уроках;
4) моделировать ситуации, способствующие развитию инициативной диалогической и монологической речи, творческих способностей;
5) обеспечивать интенсивную интеллектуальную и эмоциональную работу школьников.
9. Рекомендуемые методы и приемы обучения по предмету "Разговорно-обиходная речь":
1) методы активного обучения (презентация; кейс-технология; проблемная лекция; дидактическая игра; баскет-метод);
2) методы интерактивного обучения (мозговой штурм, кластеры, сравнительные диаграммы, пазлы, интерактивный урок с применением аудио- и видеоматериалов, ИКТ, круглый стол (дискуссия, дебаты), деловые игры (в том числе ролевые, имитационные, луночные), аквариум, метод проектов, BarCamp, или антиконференция);
3) методы проблемного обучения (частично-поисковой или эвристический, проблемное изложение, исследовательский);

4) саралап оқыту әдістері (топтық жұмыс, сараланған өзіндік жұмыс, жеке жұмыс);
5) оқу үрдісі аймақтық сипаттағы материалдарға (объектілер, кәсіпорындар, ақпарат көздері) бағдарланумен ұйымдастырылады.
10. Естімейтін оқушыларды арнайы ұйымдастырылған оқыту жағдайында олардың естіп қабылдау ерекшеліктері ескеріледі. Сақталған анализаторлардың (бірінші кезекте – көру анализаторының) және ішінара сақталған есту анализаторының жұмысына негізделген оқыту әдістері мен құралдары қолданылады.
11. Оқу кабинетінде білім алушылар сыныптастар мен мұғалімнің сөзін естіп-көріп қабылдай алатындай парталар ерекше түрде (жартылай шеңбер) орналастырылады; оқушының жұмыс орнынан тақтада орналасқан ақпаратқа тікелей қол жеткізуге мүмкіндігі болуы тиіс; білім алушыларға көрнекілік, дидактикалық материалдар қол жетімді болатындай стендтер орналастырылады.
12. Ауызекі сөйлеуді дамыту бойынша жұмыс негізінен ауызша және жазбаша түрде жүзеге асырылады. Сөйлеу материалын қабылдай отырып, оқушылар біртіндеп мұғалімнің сөйлеуіне еліктеуден аналогия бойынша фразалар құруға, содан кейін тәуелсіз дизайнға ауысады.
13. Мұғалім сабақта тақырыптар бойынша сөздік жұмысын жүргізеді, тақырыптық сөйлеу материалын қолдана отырып лексикалық және грамматикалық жаттығуларды ұйымдастырады.
14. Оқу үрдісінде АКТ-ны қолдану студенттердің оқуға деген ынтасын арттырудың тәсілдерінің бірі болып табылады, зерттеу, коммуникация, ынтымақтастық және шығармашылық үшін қолданылады, мәселелерді шешуде еркіндік береді, сыныптан тыс жерде ақпаратты іздеуге және оны табуға мүмкіндік береді.
15. Арнайы техникалық және компенсаторлық оқу құралдары: фронтальды оқу іс-әрекетіне арналған дыбысты күшейтетін стационарлық жабдық (әр сынып үшін), мультимедиялық компьютерлік сынып, әр балаға арналған жеке есту аппараттары (бинураль), кохлеарлы имплантация жүйесі, әр бала оқу жылына сәйкес оқу бағдарламасы, интернет-ресурстар, субтитрмен бейнематериалдар.
16. Тілдерді оқытудың коммуникативті жүйесі шеңберінде ауызекі және тұрмыстық сөйлеуді меңгеру барысында саңырау оқушылардың:
1) сұхбаттасушыны тыңдауға және диалог жүргізуге дайын болулары;
2) әр түрлі көзқарастарды қабылдау және әркімнің өз көзқарасына ие болу құқығын тану;
3) өз пікірін білдіру, өз көзқарасын дәлелдеу және оқиғаларды бағалау қабілеті.
17. Ауызекі және күнделікті сөйлеуді дамытуға арналған сабақтар құрудың негізгі принципі тақырыптық болып табылады. Жылдық оқу материалы толығымен бағдарламада анықталған жеке тақырыптар түрінде жоспарланған. Оқу кварталдарында тақырыптарды тарату кезінде жыл мезгілдерінің циклдық сипаты ескеріледі. Қалған тақырыптар мұғалімнің қалауы бойынша уақытында таратылады. Орыс тілі мен орыс әдебиеті сабақтарының тақырыптық мазмұнымен байланыс орнатылады.

4) методы дифференцированного обучения (групповая работа, дифференцированная самостоятельная работа, индивидуальная работа);
5) учебная деятельность организуется с ориентировкой на материалы регионального характера (объекты, предприятия, источники информации).
10. В условиях специально организованного обучения неслышащих школьников учитываются особенности их восприятия. В основном, используются приемы и средства обучения, базирующиеся на работе сохранных анализаторов (в первую очередь – зрительного анализатора) и частично сохранного слухового анализатора.
11. В учебном кабинете особым образом (полукругом) располагаются парты, чтобы обучающиеся могли слухозрительно воспринимать речь одноклассников и учителя; с рабочего места ученика должен открываться прямой доступ к информации, расположенной на доске; размещаются визуально доступные обучающимся стенды с представленным на них дидактическим, наглядным материалом.
12. Работа по развитию разговорно-обиходной речи осуществляется преимущественно в устной и письменной формах. Воспринимая речевой материал, обучающиеся постепенно переходят от подражания речи учителя к построению фраз по аналогии, затем – к самостоятельному конструированию.
13. Педагог на уроке проводит словарную работу по темам, организует лексические и грамматические упражнения с использованием тематического речевого материла.
14. Использование ИКТ в учебном процессе - один из способов повышения мотивации обучения обучающихся, используется для исследования, общения, совместной работы и творчества, предоставляет свободу при решении задач, позволяя искать информацию и находить ее за пределами класса.
15. Специальные технические и компенсаторные средства обучения для обеспечения учебного процесса: стационарное звукоусиливающее оборудование для обеспечения фронтальной учебной деятельности (на каждый класс), мультимедийный компьютерный класс, индивидуальные слуховые аппараты (бинаурально) у каждого обучающегося, учебные пособия для каждого обучающегося на учебный год в соответствии с учебной программой, интернет-ресурсы, видеоролики с субтитрами.
16. В процессе овладения разговорно-обиходной речью в рамках коммуникативной системы обучения языку у неслышащих обучающихся формируется:
1) готовность слушать собеседника и вести диалог;
2) принятие различных точек зрения и признание права каждого иметь свою;
3) умение излагать свое мнение, аргументировать свою точку зрения и оценку событий.
17. Основной принцип построения уроков развития разговорно-обиходной речи - тематический. Весь годовой учебный материал планируется в виде отдельных тем, обозначенных в Программе. Остальные темы распределяются во времени на усмотрение педагога. Устанавливается связь с тематическим содержанием уроков по русскому языку и русской литературе.

18. Қорытынды бақылау тоқсанның, жылдың соңында жүзеге асырылады. Мұғалім оқу жылында байқалған әр оқушының даму және жетістік динамикасын талдайды, олар оқушылардың жетістіктерінің жиынтық карточкаларына жазылады.
19. Қарым-қатынас дағдыларын дамыту деңгейлері бағаланады:
1) жоғары деңгей коммуникация процесіне деген жоғары қызығушылықпен, басқалармен белсенді байланысқа түсу қабілетімен сипатталады;
2) орташа деңгей коммуникация процесіне қызығушылықтың жеткіліксіздігімен, ауызша және вербальды емес байланыс құралдарының шектеулі қолданылуымен сипатталады;
3) төменгі деңгей қарым-қатынасқа деген қызығушылықтың болмауымен және айналасындағыларға немқұрайлылықпен сипатталады.
20. Сипаттамалық бағалау қазіргі даму мен оқудың деңгейін және оқушылармен жұмыс жасаудың келесі қадамдарын анықтайды. Сипаттамалық бағалау саңырау оқушыларда адекватты өзін-өзі бағалауды қалыптастырады. Оқушылардың жетістіктерін бір-бірімен салыстыруға жол берілмейді. Оқушының жетістіктері өзінің алдыңғы жетістіктерімен салыстырылады.
21. Бағалау процедураларын қолдана отырып мұғалім алған ақпарат ептіліктер мен дағдыларды игеру процесінде туындайтын қиындықтарға уақтылы және адекватты жауап беруге мүмкіндік береді. Мұғалім оқушыларға жеке көмек көрсетудің мазмұны мен әдістерін орынды анықтайды.
22. "Ауызекі және тұрмыстық сөйлеу тілі" оқу пәні білім беру және түзету пәндерімен интеграциялау арқылы жүзеге асырылады:
1) "Орыс тілі";
2) "Орыс әдебиеті";
3) "Қазақ тілі мен әдебиеті";
4) "Айтылымды қалыптастыру және есту қабылдауын дамыту";
5) "Ым тілі".
3-тарау. "Ауызекі және тұрмыстық сөйлеу тілі" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Ауызекі және тұрмыстық сөйлеу тілі" пәнінің мазмұны
23. "Ауызекі және тұрмыстық сөйлеу тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 11-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 12-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат.
24. "Ауызекі және тұрмыстық сөйлеу тілі" пәнінің мазмұны келесі бөлімдерден тұрады:
1) "Диалогтық сөйлеуді дамыту";
2) "Монологтық сөйлеуді дамыту";
3) "Сөйлеу мәдениетін дамыту".
25. "Диалогтық сөйлеуді дамыту" бөлімі келесі бөлімшені қамтиды.
1) қарым қатынас тәжірибесі.
26. "Монологтық сөйлеуді дамыту" бөлімі келесі бөлімшені қамтиды.

18. Итоговый контроль проводится в конце четверти, года. Педагогом анализируется динамика развития и успешности каждого обучающегося класса, наблюдаемая в течение учебного года, которая фиксируется в сводных картах достижений обучающегося.
19. Оцениваются уровни развития коммуникативных умений:
1) высокий уровень характеризуется высоким интересом к процессу общения, способностью активно вступать в контакт с окружающими;
2) средний уровень характеризуется недостаточным интересом к процессу общения, ограниченным использованием вербальных и невербальных средств общения;
3) низкий уровень характеризуется отсутствием интереса к коммуникативной деятельности и безразличием к окружающим.
20. Описательная оценка определяет наличный уровень развития и обученности, и последующие шаги в работе с обучающимися. Описательная оценка формирует у неслышащих обучающихся адекватную самооценку. Недопустимо сравнение достижений обучающихся друг с другом. Достижения обучающегося сравниваются с его собственными предшествующими достижениями.
21. Информация, получаемая педагогом с помощью процедур оценивания, позволяет вовремя и адекватно реагировать на трудности, возникающие в процессе овладения навыками и умениями. Педагог обоснованно определяет содержание и способы индивидуальной помощи обучающимся.
22. Программа реализуется через интеграцию с учебными и коррекционными предметами:
1) "Русский язык";
2) "Русская литература";
3) "Казахский язык и литература";
4) "Формирование произношения и развитие слухового восприятия";
5) "Жестовый язык".
Глава 3. Организация содержания предмета "Разговорно-обиходная речь"
Параграф 1. Cодержание предмета "Разговорно-обиходная речь"
23. Объем учебной нагрузки по предмету "Разговорно-обиходная речь" составляет:
1) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 12 классе –1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №8170).
24. Содержание предмета "Разговорно-обиходная речь" включает следующие разделы:
1) "Развитие диалогической речи";
2) "Развитие монологической речи";
3) "Развитие культуры речи".
25. Раздел "Развитие диалогической речи" включает подраздел:
1) практика общения.
26. Раздел "Развитие монологической речи" включает подраздел:

1) мәлімдемелер, айтылатын сөздер.
27. "Сөйлеу мәдениетін дамыту" бөлімі келесі бөлімшені қамтиды.
1) сөйлеу этикасы.
28. 11-сынып үшін "Ауызекі және тұрмыстық сөйлеу тілі" пәнінің негізгі мазмұны:
диалогтік сөйлеуді дамыту:
1) тілдің бейнелі және экспрессивті құралдарын (мақал-мәтелдер, мақал-мәтелдер, афоризмдер) қолдана отырып, проблемалық сұрақтарға жауап беру, әр түрлі деңгейдегі контекстік сөйлеудегі мәтіндерден цитаталар алу, түсіндіру, бағалау, шығармашылық және практикалық сұрақтар;
2) сөйлеудің әр түрлі функционалды және семантикалық түрлері мен стильдерін қолдана отырып, қарым-қатынастың мақсаттары мен жағдайына сәйкес өзекті әлеуметтік-мәдени, моральдық-этикалық, күнделікті, білім беру тақырыптары бойынша ауызша және жазбаша мәлімдемелер жасау, әр түрлі ақпарат көздерінен алынған материалдарды жүйелеу, нақты тақырып, жоспар түріндегі беру мазмұны (қарапайым, күрделі), тезистер, диаграммалар, кестелер;
монологтық сөйлеуді дамыту:
1) сөйлеуге түсініктеме беру, дәлелдерді қолданудағы өзекті мәселелер бойынша өз пікірін білдіру, мәтінді қайта айту, әр түрлі тілдік құралдарды қолдана отырып, мазмұнды шығармашылық тұрғыдан қайта қарау;
2) материалды сенімділік, ақпараттың сәйкестігі, жеке пікір тұрғысынан бағалау;
3) өз бетінше жасалған жоспар мен көрнекі материалдарды қолдана отырып, айтылым құру;
4) әр түрлі дәлелдерді қарсыластар мен аудиторияға салыстыру және олардың көзқарасын талап етпеу;
сөйлеу мәдениетін дамыту:
1) белгілі бір жағдайда сөйлеу нормаларына сәйкес сөйлеу этикетінің формулаларын (сұрау, ризашылық, сәлемдесу, кешірім сөздері, өтініштер, шақырулар, құттықтаулар) қолдану, сөйлеу қарым -қатынас тәжірибесінде сақтау;
2) қазіргі орыс әдеби тілінің негізгі орфоэпиялық, лексикалық, стилистикалық нормаларын ауызша қарым-қатынас тәжірибесінде сақтау;
3) қазіргі орыс әдеби тілінің негізгі орфоэпиялық, лексикалық, стилистикалық нормаларының, интернет -коммуникацияда сөйлеу этикетінің нормаларын таңдауда аргументтерді қолдану;
4) мемлекеттік қызмет көрсетуде, іскерлік және кәсіби қарым -қатынаста, түрлі этикет құралдарын ажырату кезінде , оларды сөйлеу жағдайына байланысты сауатты қолдану.
29. Ауызекі сөйлеу және күнделікті сөйлеу дағдылары қолданылатын ұсынылатын тақырыптар:
1) "Қазақстан бейнесі: қазіргі және тарихи шолу" (3 сағат);
2) "Қазақстан Республикасының электрондық үкіметі" (2 сағат);
3) "Адам: құқықтар мен бостандықтар" (3 сағат);
4) "Бейбітшілік пен қауіпсіздік" (2 сағат);
5) "Ғылыми -техникалық прогресс" (2 сағат);
6) "Өнер мен әдебиет: Көркем сөздің әр түрлі формалары" (3 сағат);

1) высказывания, выступления.
27. Раздел "Развитие культуры речи" включает подраздел:
1) речевой этикет.
28. Базовое содержание предмета "Разговорно-обиходная речь" для 11 класса:
развитие диалогической речи:
1) умение давать ответы на проблемные вопросы, используя изобразительно-выразительные средства языка (пословицы, поговорки, афоризмы), цитаты из текстов в контекстной речи различного уровня, составление уточняющих, интерпретирующих, оценочных, творческих и практических вопросов;
2) создание устных и письменных высказываний на актуальные социально-культурные, нравственно-этические, бытовые, учебные темы в соответствии с целями и ситуацией общения, с использованием разных функционально-смысловых типов и стилей речи, систематизация материала, извлеченного из различных источников на определенную тему, передача содержания в виде плана (простого, сложного), тезисов, схемы, таблицы;
развитие монологической речи:
1) комментирование выступления, выражение собственного мнения на актуальные проблемы с использовнаием доказательств, пересказ текста, творческое переосмысление содержания с использованием разных языковых средств;
2) оценивание материала с точки зрения достоверности, актуальности информации, собственного мнения;
3) построение высказывания с использованием самостоятельно разработаннго плана и наглядных материалов;
4) анализ и демонстрация оппонентам и аудитории разных аргументов, сопоставленние их, а не настаивание на своей точке зрения;
развитие культуры речи:
1) применение формул речевого этикета (просьба, благодарность, приветствие, слова прощения, заявки, приглашения, поздравления) в соответсвие с речевыми нормами в конкретной ситуации;
2) соблюдение в практике речевого общения основных орфоэпических, лексических, стилистических норм современного русского литературного языка;
3) использование и применение аргументов для выбора норм речевого этикета в интернет-коммуникации;
4) в сфере оказания государственных услуг, делового и профессионального общения, различение и применение разнообразных этикетных средств, грамотное использование их в зависимости от речевой ситуации.
29. Рекомендуемая тематика, на которой отрабатываются навыки разговорно-обиходной речи:
1) "Имидж Казахстана: современный и исторический обзор" (3 часа);
2) "Электронное правительство Республики Казахстан" (2 часа);
3) "Человек: права и свободы" (3 часа);
4) "Мир и безопасность" (2 часа);
5) "Научно-технический прогресс" (2 часа);
6) "Искусство и литература: различные формы художественного выражения" (3 часа);

7) "Отбасылық құндылықтар" (2 сағат);
8) "Салауатты өмір салты" (2 сағат);
9) "Демалыс және саяхат" (3 сағат);
10) "Әлеуметтік желілердегі байланыс" (2 сағат);
11) "Қызмет көрсету саласы" (2 сағат);
12) "Менің кәсіби қалауым" (2 сағат);
13) "Іс қағаздары" (3 сағат);
14) "Өмірбаян" (2 сағат);
15) "Білім беру ұйымдарына қабылдау" (3 сағат).
30. 12 сынып үшін "Ауызекі және тұрмыстық сөйлеу тілі"пәнінің негізгі мазмұны:
диалогтік сөйлеуді дамыту:
1) мақсатты аудиторияны есепке ала отырып, жеке тәжірибеге сүйене отырып, қойылған сұрақтарға дәлелді жауап беру қабілеті;
2) ғылыми-зерттеу және жобалық қызметке сұрақтар құрастыру;
3) әртүрлі көзқарастарды синтездеу және проблемаларды шешудің өзіндік жолдарын ұсыну арқылы пікірталастарға, талқылауларға, дау-дамайларға, қайшылықтарға қатысу;
4) келісілген мәтін құруға қойылатын талаптарды ескере отырып, сөйлеудің, стильдің, жанрдың әр түрінің жеке мәтіндерін құру және өңдеу;
5) сөйлеудің диалогтік түрін іс жүзінде меңгеру (мекен жайлар, сұрақтарды қолдану, нұсқауларды түсіну және орындау);
монологтық сөйлеуді дамыту:
1) орфоэпиялық нормалардың сақталуы, сөздердің орынды және мәнерлі қолданылуы тұрғысынан өзінің және басқа біреудің сөйлеуін талдау және бағалау;
2) әр түрлі көздерден алынған мазмұнды (ақпаратты) түсіндіру, оны тақырыппен, негізгі идеямен, авторлық ұстаныммен байланыстыру;
3) сөйлеуді мазмұны, лингвистикалық дизайны тұрғысынан бағалау, көпшілік алдында сөйлеу үшін кез келген тақырып бойынша егжей-тегжейлі негізделген монолог құру;
4) әлеуметтік-саяси, әлеуметтік мәдени, әлеуметтік-экономикалық және білімдік-ғылыми салалардың шеңбері, сөйлеу мәнерін мазмұны, стилистикалық ерекшеліктері мен қолданылатын тілдік құралдар тұрғысынан салыстыру;
5) сөйлеу сөздерін олардың мазмұны, стилистикалық ерекшеліктері және қолданылған тілдік құралдары тұрғысынан сәйкестендіру және салыстыру;
сөйлеу мәдениетін дамыту:
1) сөйлеу кезінде қарым -қатынас орнату және ізгі ниет пен өзара сыйластықты сақтау, сөйлеу құрылымы мен мазмұнындағы кемшіліктерді, сөйлеу кемістіктері мен грамматикалық қателерді анықтау және түзету үшін этикет өрнектерін қолдану;
2) сөздің құрылысы мен мазмұнындағы кемшіліктерді, сөйлеу кемістіктерін және грамматикалық қателерді анықтау және түзету;
3) өмірлік және оқу тәжірибесінен алынған ақпаратты пайдалана отырып, өз ұстанымын көрсету және оны жағдайға сәйкес дәлелдеу;
4) сөйлесушінің мәртебесіне, онымен таныстық дәрежесіне сәйкес сөйлеу формулаларын ажырату және таңдау.
31. Ауызекі сөйлеу және күнделікті сөйлеу дағдылары қолданылатын ұсынылатын тақырыптар:

7) "Семейные ценности" (2 часа);
8) "Здоровый образ жизни" (2 часа);
9) "Досуг и путешествия" (3 часа);
10) "Общение в социальных сетях" (2 часа);
11) "Сфера услуг" (2 часа);
12) "Мои профессиональные предпочтения" (2 часа);
13) "Деловые бумаги" (3 часа);
14) "Автобиография" (2 часа);
15) "Поступление в учебные заведения" (3 часа).
30. Базовое содержание предмета "Разговорно-обиходная речь" для 12 класса:
развитие диалогической речи:
1) умение давать аргументированные ответы на вопросы, опираясь на содержание текста, на личный опыт, учитывая целевую аудиторию;
2) формулирование вопросов для исследовательской и проектной деятельности;
3) участие в дебатах, дискуссиях, диспутах, полемике, синтезируя различные точки зрения и предлагая собственные пути решения проблем;
4) создание и редактирование собственных текстов различного типа речи, стиля, жанра с учҰтом требований к построению связного текста;
5) практическое овладение диалогической формой речи (обращения, применение вопросов, понимание и выполнение поручений);
развитие монологической речи:
1) анализ и оценивание собственной и чужой речи с точки зрения соблюдения орфоэпических норм, уместного и выразительного словоупотребления;
2) интерпретация содержания (информации) из различных источников, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией;
3) оценивание своей речи с точки зрения еҰ содержания, языкового оформления;
4) построение развҰрнутого аргументированного монолога на любую тему для публичного выступления в рамках общественно-политических, социально-культурных, социально-экономических и учебно-научных сферах;
5) сопоставление и сравнивание речевых высказываний с точки зрения их содержания, стилистических особенностей и использованных языковых средств;
развитие культуры речи:
1) применение этикетных выражений для установления контакта и поддержания доброжелательности и взаимного уважения в ходе речевого общения;
2) определение и исправление недочетов в построении и содержании высказывания, речевых недочетов и грамматических ошибок;
3) демонстрация собственной позиции и еҰ аргументирование с привлечением сведений из жизненного и читательского опыта;
4) дифференциация и отбор речевых формул в соответствии с ситуацией, статусом собеседника, степенью знакомства с ним.
31. Рекомендуемая тематика, на которой отрабатываются навыки разговорно-обиходной речи:

1) "Қазақстан бейнесі: қазіргі және тарихи шолу" (2 сағат);
2) "Қазақстандағы миграция және эмиграция" (2 сағат);
3) "Менің азаматтық борышым" (3 сағат);
4) "Мемлекеттік қызметтер" (3 сағат);
5) "Халықаралық мәдениет төзімділігі мен диалогы" (3 сағат);
6) "Кибермәдениет және киберқауіпсіздік" (2 сағат);
7) "ХХІ ғасырдың заманауи медицинасы: бәрі адам үшін" (2 сағат);
8) "Спорт және саясат" (2 сағат);
9) "Жастар мәдениеті, субмәдениет" (3 сағат);
10) "Қазақстандағы туризм және экотуризм" (3 сағат);
11) "Жұмыспен қамту" (3 сағат);
12) "Сұхбат" (3 сағат);
13) "Менің болашағым" (3 сағат).
Мұғалім көрсетілген тақырыптарды басқа тақырыптармен толықтыруға құқылы.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
32. Бағдарламадағы оқыту мақсаттары кодтау арқылы ұсынылған. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім мен бөлімшені, төртінші сан білім беру мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 11.2.1.4 кодында "11" – сынып, "2.1" – бөлімше, "4" – оқыту мақсатының нөмірі.
33. Тарау бойынша мақсаттарынан күтілетін нәтижелер:
1) "Диалогтық сөйлеуді дамыту" бөлімі:
1-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
1.1. Қарым- қатынас практикасы
11.1.1.1 тілдің бейнелі және экспрессивті құралдарын (мақал-мәтелдер, мақал-мәтелдер, афоризмдер), мәтіндерден дәйексөздерді әртүрлі деңгейлерде қолдана отырып, проблемалық сұрақтарға жауап беру;
11.1.1.2 түсіндіру, бағалау, шығармашылық және практикалық сұрақтар құрастыру;
11.1.1.3 сөйлеудің әр түрлі функционалды және семантикалық түрлері мен стильдерін қолдана отырып, қарым-қатынастың мақсаттары мен жағдайына сәйкес өзекті әлеуметтік-мәдени, адамгершілік-этикалық, тұрмыстық, білім беру тақырыптары бойынша ауызша және жазбаша мәлімдемелер жасау;
11.1.1.4 мазмұнды жоспар (қарапайым, күрделі), тезистер, сызбалар, кестелер түрінде жеткізе отырып, белгілі бір тақырып бойынша әр түрлі көздерден алынған материалдарды жүйелеу
12.1.1.1 мақсатты аудиторияны ескере отырып, жеке тәжірибеге сүйене отырып, мәтіннің мазмұнына негізделген сұрақтарға дәлелді жауаптар беру;
12.1.1.2 ғылыми-зерттеу және жобалық жұмыстарға арналған сұрақтарды тұжырымдау;
12.1.1.3 пікірталастарға, дауларға, полемикаларға, әртүрлі көзқарастарды синтездеуге және проблеманы шешудің өзіндік жолдарын ұсынуға қатысу;
12.1.1.4 келісілген мәтін құруға қойылатын талаптарды ескере отырып, сөйлеудің, стильдің, жанрдың әртүрлі мәтіндерін жасау және өңдеу
2) "Монологтық сөйлеуді дамыту" бөлімі:
2-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
2.1. Мәлімдемелер, айтылатын сөздер
11.2.1.1 сөйлеген сөздерге түсініктеме беру, өзекті мәселелер туралы өзіндік пікірін білдіру, дәлелдемелер беру;
11.2.1.2 әр түрлі тілдік құралдарды қолдана отырып, мазмұнды шығармашылық тұрғыдан қайта қарастыра отырып, мәтінді қайта айту
11.2.1.3 материалды сенімділік, ақпараттың өзектілігі тұрғысынан өз пікірін білдіре отырып бағалау;
11.2.1.4 өзін-өзі құрастырған жоспар мен көрнекі материалдарды қолдана отырып мәлімдеме құру;
11.2.1.5 қарсыластар мен аудиторияға әртүрлі аргументтерді талдау және көрсету, оларды салыстыру және өз көзқарастарын талап етпеу

1) "Имидж Казахстана: современный и исторический обзор" (2 часа);
2) "Миграция и эмиграция в Казахстане" (2 часа);
3) "Мой гражданский долг" (3 часа);
4) "Государственные услуги" (3 часа);
5) "Толерантность и диалог межнациональных культур" (3 часа);
6) "Киберкультура и кибербезопасность" (2 часа);
7) "Современная медицина XXI века: все для человека" (2 часа);
8) "Спорт и политика" (2 часа);
9) "Молодежная культура, субкультура" (3 часа);
10) "Туризм и экотуризм в Казахстане" (3 часа);
11) "Трудоустройство" (3 часа);
12) "Собеседование" (3 часа);
13) "Мое будущее" (3 часа).
Учитель вправе дополнить указанную тематику другими темами.
Параграф 2. Система целей обучения
32. Цели обучения в Программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 11.2.1.4: "11" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
33. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Развитие диалогической речи":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
1.1. Практика общения
11.1.1.1 давать ответы на проблемные вопросы, используя изобразительно-выразительные средства языка (пословицы, поговорки, афоризмы), цитаты из текстов в контекстной речи различного уровня
12.1.1.1 давать аргументированные ответы на вопросы, опираясь на содержание текста, на личный опыт, учитывая целевую аудиторию
11.1.1.2 составлять уточняющие, интерпретирующие, оценочные, творческие и практические вопросы
12.1.1.2 формулировать вопросы для исследовательской и проектной деятельности
11.1.1.3 создавать устные и письменные высказывания на актуальные социально-культурные, нравственно-этические, бытовые, учебные темы в соответствии с целями и ситуацией общения, с использованием разных функционально-смысловых типов и стилей речи
12.1.1.3 участвовать в дебатах, дискусиях, диспутах, полемике, синтезируя различные точки зрения и предлагая собственные пути решения проблем
11.1.1.4 систематизировать материал, извлеченный из различных источников на определенную тему, передавая содержание в виде плана (простого, сложного), тезисов, схемы, таблицы
12.1.1.4 создавать и редактировать собственные тексты различного типа речи, стиля, жанра с учетом требований к построению связного текста
2) раздел "Развитие монологической речи":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
2.1. Высказывания, выступления
11.2.1.1 комментировать выступления, выражая собственное мнение на актуальные проблемы, приводя доказательства

12.2.1.1 сөздердің орынды және мәнерлі қолданылуы, орфоэпиялық нормаларға сәйкестігі тұрғысынан өзінің және басқа біреудің сөйлеуін талдау және бағалау;
12.2.1.2 әртүрлі дереккөздерден алынған мазмұнды / ақпаратты тақырыппен, негізгі идеямен, авторлық ұстаныммен үйлестіре отырып түсіндіру
12.2.1.3 сөйлеу мәнерін оның мазмұнын, тілдік безендірілуі тұрғысынан бағалау;
12.2.1.4 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени, әлеуметтік-экономикалық және білім беру және ғылыми салалардағы көпшілік алдында сөйлеу үшін кез-келген тақырып бойынша егжей-тегжейлі негізделген монолог құрастыру;
12.2.1.5 сөйлеу айтылымдарын олардың мазмұнын, стильдік ерекшеліктерін және қолданылған тілдік құралдар тұрғысынан салыстыру
3) "Сөйлеу мәдениетін дамыту" бөлімі:
3-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
3.1. Сөйлеу этикеті
11.3.1.1 сөйлеу этикетінің формулаларын (өтініш, алғыс, құттықтау, кешірім сөзі; өтініштер, шақырулар, құттықтаулар) белгілі бір жағдайда сөйлеу нормаларына сәйкес қолдану;
11.3.1.2 сөздік қатынас практикасында қазіргі орыс әдеби тілінің негізгі орфоэпиялық, лексикалық, стилистикалық нормаларын сақтау;
11.3.1.3 Интернет-коммуникацияда, мемлекеттік қызметтер көрсетуде, іскерлік және кәсіби коммуникацияда сөйлеу этикеті нормаларын таңдау үшін дәлелдерді қолдану;
11.3.1.4 әр түрлі этикеттік құралдарды ажырату және қолдану, сөйлеу жағдайына байланысты оларды дұрыс қолдану
12.3.1.1 ауызекі сөйлесу кезінде байланыс орнату және ізгі ниет пен өзара сыйластықты сақтау үшін этикетті қолдану;
12.3.1.2 айтылымның құрылымы мен мазмұнындағы кемшіліктерді, сөйлеу тіліндегі кемшіліктер мен грамматикалық қателерді анықтау және түзету;
12.3.1.3 өмірден және оқу тәжірибесінен алынған ақпараттарға сүйене отырып, өз ұстанымдарын көрсетіп, оны дәлелдеу;
12.3.1.4 сөйлеу формулаларын жағдайға, әңгімелесушінің мәртебесіне, онымен танысу дәрежесіне сәйкес ажырату және таңдау
34. Осы Бағдарлама есту қабілеті закымдалған (естімейтін) білім алушыларға арналған жалпы орта білім беру деңгейінің 11-12 сыныптары үшін "Ауызекі және тұрмыстық сөйлеу тілі"" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.

12.2.1.1 анализировать и оценивать собственную и чужую речь с точки зрения соблюдения орфоэпических норм, уместного и выразительного словоупотребления
11.2.1.2 пересказывать текст, творчески переосмысливая содержание, используя разные языковые средства
12.2.1.2 интерпретировать содержание/информацию из различных источников, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
11.2.1.3 оценивать материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
12.2.1.3 оценивать свою речь с точки зрения еҰ содержания, языкового оформления
11.2.1.4 строить высказывание, используя самостоятельно разработанный план и наглядные материалы
12.2.1.4 строить развҰрнутый аргументированный монолог на любую тему для публичного выступления в рамках общественно-политических, социально-культурных, социально-экономических и учебно-научных сфер
11.2.1.5 анализировать и демонстрировать оппонентам и аудитории разные аргументы, сопоставлять их, а не настаивать на своей точке зрения
12.2.1.5 сопоставлять и сравнивать речевые высказывания с точки зрения их содержания, стилистических особенностей и использованных языковых средств
3) раздел 3 "Развитие культуры речи":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
3.1. Речевой этикет
11.3.1.1 применять формулы речевого этикета (просьба, благодарность, приветствие, слова прощения; заявки, приглашения, поздравления) в соответствие с речевыми нормами в конкретной ситуации
12.3.1.1 применять этикетные выражения для установления контакта и поддержания доброжелательности и взаимного уважения в ходе речевого общения
11.3.1.2 соблюдать в практике речевого общения основные орфоэпические, лексические, стилистические нормы современного русского литературного языка
12.3.1.2 определять и исправлять недочеты в построении и содержании высказывания, речевые недочеты и грамматические ошибки
11.3.1.3 использовать и применять аргументы для выбора норм речевого этикета в интернет-коммуникации, в сфере оказания государственных услуг, делового и профессионального общения
12.3.1.3 демонстрировать собственную позицию и аргументировать ее, привлекая сведения из жизненного и читательского опыта
11.3.1.4 различать и применять разнообразные этикетные средства, грамотно использовать их в зависимости от речевой ситуации
12.3.1.4 дифференцировать и отбирать речевые формулы в соответствии с ситуацией, статусом собеседника, степенью знакомства с ним
34. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Разговорно-обиходная речь" для обучающихся с нарушением слуха (неслышащие) 11-12 классов уровня общего среднего образования согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.

35. Бөлім мен тақырыптарды оқып-үйренуге сағат бөлу мұғалімнің қалауымен жүзеге асырылады.
Параграф 3. Есту қабілеті зақымдалған (естімейтін) білім алушыларға арналған жалпы орта білім беру деңгейінің 11 - 12 сыныптары үшін "Ауызекі және тұрмыстық сөйлеу тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 11-сынып:
1-кесте
Бөлім
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Диалогтық сөйлеуді дамыту
1.1. Қарым-қатынас тәжірибесі
11.1.1.1 тілдің бейнелі және экспрессивті құралдарын (мақал-мәтелдер, мақал-мәтелдер, афоризмдер), мәтіндерден дәйексөздерді түрлі деңгейлерде қолдана отырып, проблемалық сұрақтарға жауап беру
2. Монологиялық сөйлеуді дамыту
2.1. Мәлімдемелер, айтылатын сөздер
11.2.1.1 сөйлеген сөздерге түсініктеме беру, өзекті мәселелер туралы өзіндік пікірін білдіру, дәлелдемелер беру;
11.2.1.5 қарсылас пікірлер мен аудиторияға әртүрлі аргументтерді талдау және көрсету, оларды салыстыру және өз көзқарасын талап етпеу
3. Сөйлеу мәдениетін дамыту
3.1. Сөйлеу этикеті
11.3.1.1 сөйлеу этикетінің формулаларын (өтініш, алғыс, құттықтау, кешірім сөзі; өтініштер, шақырулар, құттықтаулар) белгілі бір жағдайда сөйлеу нормаларына сәйкес қолдану
2-тоқсан
1. Диалогтық сөйлеуді дамыту
1.1. Қарым-қатынас тәжірибесі
11.1.1.2 түсіндірмелік, бағалауға арналған, шығармашылық және практикалық сұрақтар құрастыру
2. Монологиялық сөйлеуді дамыту
2.1. Мәлімдемелер, айтылатын сөздер
11.2.1.2 түрлі тілдік құралдарды қолдана отырып, мәтінді шығармашылық тұрғыдан қайта қарастыра отырып, оның мазмұнын айту
3. Сөйлеу мәдениетін дамыту
3.1. Сөйлеу этикеті
11.3.1.1 сөйлеу этикетінің формулаларын (өтініш, алғыс, құттықтау, кешірім сөзі; өтініштер, шақырулар, құттықтаулар) белгілі бір жағдайда сөйлеу нормаларына сәйкес қолдану;
11.3.1.2 сөздік қатынас практикасында қазіргі орыс әдеби тілінің негізгі орфоэпиялық, лексикалық, стилистикалық нормаларын сақтау
3-тоқсан
1. Диалогтық сөйлеуді дамыту
1.1. Қарым-қатынас тәжірибесі
11.1.1.3 сөйлеудің әр түрлі функционалды және семантикалық түрлері мен стильдерін қолдана отырып, қарым-қатынастың мақсаттары мен жағдайына сәйкес өзекті әлеуметтік-мәдени, адамгершілік-этикалық, тұрмыстық, білім беру тақырыптары бойынша ауызша және жазбаша мәлімдемелер жасау
2. Монологиялық сөйлеуді дамыту
2.1. Мәлімдемелер, айтылатын сөздер
11.2.1.3 материалды сенімділік, ақпараттың өзектілігі тұрғысынан өз пікірін білдіре отырып бағалау;
11.2.1.5 қарсылас пікірлер мен аудиторияға әртүрлі аргументтерді талдау және көрсету, оларды салыстыру және өз көзқарасын талап етпеу

35. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы по предмету "Разговорно-обиходная речь" для обучающихся с нарушением слуха (неслышащие) 11-12 классов уровня общего среднего образования
1) 11 класс:
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Развитие диалогической речи
1.1. Практика общения
11.1.1.1 давать ответы на проблемные вопросы, используя изобразительно-выразительные средства языка (пословицы, поговорки, аффоризмы), цитаты из текстов в контекстной речи различного уровня
2. Развитие монологической речи
2.1. Высказывания, выступления
11.2.1.1 комментировать выступления, выражая собственное мнение на актуальные проблемы, приводя доказательства;
11.2.1.5 анализировать и демонстрировать оппонентам и аудитории разные аргументы, сопоставлять их, а не настаивать на своей точке зрения
3. Развитие культуры речи
3.1. Речевой этикет
11.3.1.1 применять формулы речевого этикета (просьба, благодарность, приветствие, слова прощения; заявки, приглашения, поздравления) в соответствие с речевыми нормами в конкретной ситуации
2 четверть
1. Развитие диалогической речи
1.1. Практика общения
11.1.1.2 составлять уточняющие, интерпретирующие, оценочные, творческие и практические вопросы
2. Развитие монологической речи
2.1. Высказывания, выступления
11.2.1.2 пересказывать текст, творчески переосмысливая содержание, используя разные языковые средства
3. Развитие культуры речи
3.1. Речевой этикет
11.3.1.1 применять формулы речевого этикета (просьба, благодарность, приветствие, слова прощения; заявки, приглашения, поздравления) в соответствии с речевыми нормами в конкретной ситуации;
11.3.1.2 соблюдать в практике речевого общения основные орфоэпические, лексические, стилистические нормы современного русского литературного языка
3 четверть
1. Развитие диалогической речи
1.1. Практика общения
11.1.1.3 создавать устные и письменные высказывания на актуальные социально-культурные, нравственно-этические, бытовые, учебные темы в соответствии с целями и ситуацией общения, с использованием разных функционально-смысловых типов и стилей речи
2. Развитие монологической речи
2.1. Высказывания, выступления
11.2.1.3 оценивать материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение;
11.2.1.5 анализировать и демонстрировать оппонентам и аудитории разные аргументы, сопоставлять их, а не настаивать на своей точке зрения

3. Сөйлеу мәдениетін дамыту
3.1. Сөйлеу этикеті
11.3.1.3 ғаламтор коммуникациясында, мемлекеттік қызметтер көрсетуде, іскерлік және кәсіби коммуникацияда сөйлеу этикетінің нормаларын таңдау үшін дәлелдерді қолдану
4-тоқсан
1. Диалогтық сөйлеуді дамыту
1.1. Қарым-қатынас тәжірибесі
11.1.1.4 мазмұнды жоспар (қарапайым, күрделі), тезистер, сызбалар, кестелер түрінде жеткізе отырып, белгілі бір тақырып бойынша әр түрлі көздерден алынған материалдарды жүйелеу
2. Монологиялық сөйлеуді дамыту
2.1. Мәлімдемелер, айтылатын сөздер
11.2.1.4 өзін-өзі құрастырған жоспар мен көрнекі материалдарды қолдана отырып мәлімдеме құру;
11.2.1.5 қарсылас пікірлер мен аудиторияға әртүрлі аргументтерді талдау және көрсету, оларды салыстыру және өз көзқарасын талап етпеу
3. Сөйлеу мәдениетін дамыту
3.1. Сөйлеу этикеті
11.3.1.4 әр түрлі этикеттік құралдарды ажырату және қолдану, сөйлеу жағдайына байланысты оларды дұрыс қолдану
2) 12-сынып:
2-кесте
Бөлім
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Диалогтық сөйлеуді дамыту
1.1. Қарым-қатынас тәжірибесі
12.1.1.1 Мақсатты аудиторияны негізге алып, мәтіннің мазмұнына, жеке тәжірибесіне сүйене отырып, сұрақтарға дәлелді жауаптар талқылау
2. Монологиялық сөйлеуді дамыту
2.1. Мәлімдемелер, айтылатын сөздер
12.2.1.1 Орфоэпиялық нормалардың сақталуы, сөздердің орынды және мәнерлі қолданылуы тұрғысынан өзінің және басқа біреудің сөйлеуін талдау және бағалау
3. Сөйлеу мәдениетін дамыту
3.1. Сөйлеу этикеті
12.3.1.1 қарым-қатынас орнату және сөйлесу кезінде ізгілік пен өзара сыйластықты сақтау үшін этикетті қолдану
2-тоқсан
1. Диалогтық сөйлеуді дамыту
1.1. Қарым-қатынас тәжірибесі
12.1.1.2 ғылыми-зерттеу және жобалық іс -шараларға сұрақтар құрастыру
2. Монологиялық сөйлеуді дамыту
2.1. Мәлімдемелер, айтылатын сөздер
12.2.1.2 әр түрлі көздерден алынған мазмұнды ақпаратты түсіндіру, оны тақырыппен, негізгі идеямен, авторлық ұстаныммен байланыстыру;
12.2.1.5 сөйлеу мәнерін мазмұны, стилистикалық ерекшеліктері мен қолданылатын тілдік құралдар тұрғысынан салыстыру
3. Сөйлеу мәдениетін дамыту
3.1. Сөйлеу этикеті
12.3.1.2 айтылымның құрылымы мен мазмұнындағы кемшіліктерді, сөйлеу кемшіліктері мен грамматикалық қателерді анықтау және түзету
3-тоқсан
1. Диалогтық сөйлеуді дамыту
1.1. Қарым-қатынас тәжірибесі
12.1.1.3 пікірталастарға, дауларға, полемикаға қатысу, әр түрлі көзқарастарды талдау және мәселені шешудің жеке жолын ұсыну
2. Монологиялық сөйлеуді дамыту
2.1. Мәлімдемелер, айтылатын сөздер
12.2.1.3 сөйлеу мәнерін оның мазмұны, тілдік безендірілуі тұрғысынан бағалау

3. Развитие культуры речи
3.1. Речевой этикет
11.3.1.3 использовать и применять аргументы для выбора норм речевого этикета в интернет-коммуникации, в сфере оказания государственных услуг, делового и профессионального общения
4 четверть
1. Развитие диалогической речи
1.1. Практика общения
11.1.1.4 систематизировать материал, извлеченный из различных источников на определенную тему, передавая содержание в виде плана (простого, сложного), тезисов, схемы, таблицы
2. Развитие монологической речи
2.1. Высказывания, выступления
11.2.1.4 строить высказывание, используя самостоятельно разработанный план и наглядные материалы;
11.2.1.5 анализировать и демонстрировать оппонентам и аудитории разные аргументы, сопоставлять их, а не настаивать на своей точке зрения
3. Развитие культуры речи
3.1. Речевой этикет
11.3.1.4 различать и применять разнообразные этикетные средства, грамотно использовать их в зависимости от речевой ситуации
2) 12 класс:
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Развитие диалогической речи
1.1. Практика общения
12.1.1.1 давать аргументированные ответы на вопросы, опираясь на содержание текста, на личный опыт, учитывая целевую аудиторию
2. Развитие монологической речи
2.1. Высказывания, выступления
12.2.1.1 анализировать и оценивать собственную и чужую речь с точки зрения соблюдения орфоэпических норм, уместного и выразительного словоупотребления
3. Развитие культуры речи
3.1. Речевой этикет
12.3.1.1 применять этикетные выражения для установления контакта и поддержания доброжелательности и взаимного уважения в ходе речевого общения
2 четверть
1. Развитие диалогической речи
1.1. Практика общения
12.1.1.2 формулировать вопросы для исследовательской и проектной деятельности
2. Развитие монологической речи
2.1. Высказывания, выступления
12.2.1.2 интерпретировать содержание/информацию из различных источников, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией;
12.2.1.5 сопоставлять и сравнивать речевые высказывания с точки зрения их содержания, стилистических особенностей и использованных языковых средств
3. Развитие культуры речи
3.1. Речевой этикет
12.3.1.2 определять и исправлять недочеты в построении и содержании высказывания, речевые недочеты и грамматические ошибки
3 четверть
1. Развитие диалогической речи
1.1. Практика общения
12.1.1.3 участвовать в дебатах, дискуссиях, диспутах, полемике, синтезируя различные точки зрения и предлагая собственные пути решения проблемы
2. Развитие монологической речи
2.1. Высказывания, выступления
12.2.1.3 оценивать свою речь с точки зрения еҰ содержания, языкового оформления

3. Сөйлеу мәдениетін дамыту
3.1. Сөйлеу этикеті
12.3.1.1 ауызекі сөйлесу кезінде байланыс орнату және ізгі ниет пен өзара сыйластықты сақтау үшін этикетті қолдану;
12.3.1.3 өмірден және оқу тәжірибесінен алынған ақпараттарға сүйене отырып, өз ұстанымдарын көрсетіп, оны дәлелдеу
4-тоқсан
1. Диалогтық сөйлеуді дамыту
1.1. Қарым-қатынас тәжірибесі
12.1.1.4 келісілген мәтін құруға қойылатын талаптарды ескере отырып, сөйлеудің, стильдің, жанрдың әртүрлі мәтіндерін өзіндік жасау және өңдеу;
2. Монологиялық сөйлеуді дамыту
2.1. Мәлімдемелер, айтылатын сөздер
12.2.1.4 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени, әлеуметтік-экономикалық және білім беру және ғылыми салалардағы көпшілік алдында сөйлеу үшін кез-келген тақырып бойынша егжей-тегжейлі негізделген монолог құрастыру
3. Сөйлеу мәдениетін дамыту
3.1. Сөйлеу этикеті
12.3.1.4 сөйлеу формулаларын жағдайға, әңгімелесушінің мәртебесіне, онымен танысу дәрежесіне сәйкес ажырату және таңдау
бұйрығына
39-қосымша
Естімейтін білім алушыларға арналған жалпы орта білім беру деңгейінің 11 - 12 сыныптары үшін "Ым-ишараттық тіл" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Ым-ишараттық тіл" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бағдарламаның мақсаты - ымдау тілі лингвистикасын зерделеу және ымдау және ауызша (қазақ) тілдерін салыстырмалы лингвистикалық талдау арқылы 11-12 сыныптардың естімейтін білім алушыларында көптілді сананы қалыптастыру.
3. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім алушылардың сөйлеу тілін жетілдіру, ымдау тілі құралдарын пайдалана отырып, олардың коммуникативтік қызметінің тиімділігін арттыру;
2) ымдау және ауызша (қазақ) тілге салыстырмалы лингвистикалық талдау жасай білуді дамыту;
3) ауызша тілді меңгеру негізінде ресми жағдайда ақпаратты ымдау арқылы аударудың нысаны ретінде калькуляциялық ымдау тілін түсінуді жетілдіру;
4) тілдік құралдарды орынды пайдалана отырып, тікелей және кері ауызша-ымдау арқылы аудару дағдыларына үйрету;

3. Развитие культуры речи
3.1. Речевой этикет
12.3.1.1 применять этикетные выражения для установления контакта и поддержания доброжелательности и взаимного уважения в ходе речевого общения;
12.3.1.3 демонстрировать собственную позицию и аргументировать ее, привлекая сведения из жизненного и читательского опыта
4 четверть
1. Развитие диалогической речи
1.1. Практика общения
12.1.1.4 создавать и редактировать собственные тексты различного типа речи, стиля, жанра с учетом требований к построению связного текста
2. Развитие монологической речи
2.1. Высказывания, выступления
12.2.1.4 строить развҰрнутый аргументированный монолог на любую тему для публичного выступления в рамках общественно-политических, социально-культурных, социально-экономических и учебно-научных сфер
3. Развитие культуры речи
3.1. Речевой этикет
12.3.1.4 дифференцировать и отбирать речевые формулы в соответствии с ситуацией, статусом собеседника, степенью знакомства с ним
Приложение 39 к приказу
Типовая учебная программа по учебному предмету "Жестовый язык" для обучающихся с нарушением слуха (неслышащие) 11-12 классов уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Жестовый язык" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель Программы - формирование полилингвального сознания у неслыщащих обучающихся 11-12 классов посредством изучения лингвистики жестового языка и сравнительного лингвистического анализа жестового и словесного (русского) языков.
3. Задачи Программы:
1) совершенствовать речь обучающихся, повышать эффективность их коммуникативной деятельности с использованием средств жестового языка;
2) развивать умение осуществлять сравнительный лингвистический анализ жестового и словесного (русского) языка;
3) совершенствовать понимание калькирующей жестовой речи, как формы жестовой трансляции информации в официальной обстановке, на основе владения словесным языком;
4) учить навыкам прямого и обратного словесно-жестового перевода с уместным использованием языковых средств;

5) белсенді және әлеуетті сөздік қорын, ой мен сезімді еркін білдіру үшін ымдау тілінде қолданылатын құралдардың көлемін жағдайға және қарым-қатынас стиліне барабар байыту;
6) естімейтін білім алушылардың өзін-өзі тануын, өзін-өзі сәйкестендіруге ("еститін әлемде" және "естімейтін әлемде") және өзін-өзі жүзеге асыруға ұмтылысын дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдер
4. Естімейтіндер санатына туа біткен немесе ерте пайда болған (сөйлеуді меңгергенге дейін) саңырау болған, есту қабілеті тұрақты екі жақты зақымдалған балалар жатады, ауызша сөйлеудің табиғи даму бағыты дамымайды; арнайы жүйелі психологиялық-педагогикалық көмексіз психофизикалық дамудың бүкіл жолы ерекше болады, әлеуметтік бейімделу айтарлықтай шектеледі.
5. Естімейтін ымдау тілін оқыту тұжырымдамасының әдіснамалық негізін арнайы педагогика мен психологияның ережелері құрайды:
1) ымдау тілінің белгілік жүйе ретінде пайдалылығы, есту қабілеті депривациясы бар адамдардың эмоционалды-танымдық дамуы үшін оның маңызды рөлі туралы;
2) есту қабілеті сақталған балалардың сөз сөйлеуін және есту қабілеті зақымдалған балалардың ымдау тілін меңгеруінің жалпы лингвистикалық заңдылықтары және сөз-ымдау қостілділігінің ерекшелігі туралы;
3) тіл мен сөйлеудің бірлігі (бірақ жеке басы емес) туралы;
4) құрылымдық лингвистика тұрғысынан ымдау тілін талдау қағидаты туралы;
5) ымдау тіліндегі қарапайым және күрделі сөздердің өзгешелігі туралы.
6. Естімейтін білім алушылардың ымдау тілін дамыту сурдопедагогиканың дидактикалық қағидаттарына негізделеді:
1) жеке тұлғаға бағытталған білім беру тұжырымдамасына көшуді білдіретін білім беруді ізгілендіру қағидаты;
2) білім берудің естімейтін білім алушының даму деңгейі мен ерекшеліктеріне бейімделу қағидаты, оған сәйкес мектеп білім беру қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағдарланады; есту қабілеті зақымдалған білім алушылардың әртүрлі санаттары үшін әртүрлі құралдар мен әдістерді қолданады;
3) оқытуды саралау және дараландыру қағидаты түзету-дамыту жұмысы процесінде оқушылардың ерекшеліктерін ескере отырып, бағдарламаның іске асырылуын қамтамасыз етеді;
4) көрнекілік және ауызша оқыту құралдарының қағидаты оқу-тәрбие процесінде жаңа ұғымдарды, қорытындыларды, қағидаларды қалыптастыру негізі ретінде сезімдік бейнелерді жинақтау, жүйелеу және қорыту мақсатында байқауларды ұйымдастыруға бағытталған;
5) ғылым негіздерін ана тілін меңгерумен бірлікте меңгеру қағидаты естімейтін білім алушының тұлғалық даму барысы, оның білім берудің белгіленген көлемін меңгеруі тілдік даму деңгейімен, ақпаратты ауызша ресімдеуде қабылдау, оны барабар пайдалану мүмкіндігімен айқындалады, бұл өз кезегінде ауызша-логикалық (ұғымдық) ойлаудың қалыптасу деңгейіне байланысты болады;

5) обогащать активный и потенциальный словарный запас, объем используемых в жестовой речи средств для свободного выражения мыслей и чувств адекватно ситуации и стилю общения;
6) развивать самосознание неслышащих обучающихся, стремление к самоидентификации (в "мире слышащих" и в "мире неслышащих") и самореализации.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. К категории неслышащих относятся дети со стойким двусторонним нарушением слуха, при котором при врожденной или рано возникшей (до овладения речью) глухоте естественный ход развития словесной речи оказывается невозможным; без специальной систематической психолого- педагогической помощи весь дальнейший путь психофизического развития становится весьма своеобразным, существенно ограничивается социальная адаптация.
5. Методологическую основу концепции обучения неслышащих жестовому языку составляют положения специальной педагогики и психологии:
1) о полноценности жестового языка как знаковой системы, ее важной роли для эмоционально-познавательного развития лиц с депривацией слуха;
2) об общих лингвистических закономерностях овладения словесной речью детьми с сохранным слухом и жестовой речью детьми с нарушением слуха и, специфике словесно-жестового двуязычия;
3) о единстве (но не тождестве) языка и речи;
4) о принципе анализа жестового языка с позиции структурной лингвистики;
5) о своеобразии простых и сложных высказываний на жестовом языке.
6. Развитие жестовой речи неслышащих обучающихся основывается на дидактических принципах сурдопедагогики:
1) принцип гуманизации образования, который означает переход к личностно ориентированной концепции образования;
2) принцип адаптивности образования к уровню и особенностям развития неслышащего обучающегося, в соответствии с которым школа ориентируется на удовлетворение образовательных потребностей; применяет разнообразные средства и методы для различных категорий, обучающихся с нарушениями слуха;
3) принцип дифференциации и индивидуализации обучения обеспечивает реализацию программы с учҰтом особенностей обучающихся в процессе коррекционно-развивающей работы;
4) принцип наглядности и словесных средств обучения направлен на организацию наблюдений в целях накопления, систематизации и обобщения чувственных образов как основы формирования новых понятий, выводов, правил в учебно-воспитательном процессе;
5) принцип усвоения основ наук в единстве с усвоением родного языка обусловлен тем, что ход личностного развития неслышащего обучающегося, усвоение им установленного объема образования определяется уровнем языкового развития, возможностью воспринимать информацию в словесном оформлении, адекватно пользоваться ей, что, в свою очередь, зависит от уровня сформированности словесно-логического (понятийного) мышления.

6) ғылымилық принципі заманауи ымдау тілін оқытуды қамтамасыз етеді;
7) өзектілік қағидаты бағдарлама мазмұнының білім алушылардың өмірі мен қызметінің нақты жағдайларына барынша жақындығын болжайды.
7. Жалпы орта білім беру деңгейінде әлеуметтік бейімделу, оқу процесіне эмоционалды қатысуды түсіну, өз іс – әрекетін көрсету, жетістіктер мен қиындықтарды бағалау талаптарына сәйкес келетін оқущылардың ым-ишара тілін дамытуда коммуникативті-белсенділік тәсілін жүзеге асыру жалғасуда.
8. Коммуникативті тәсіл ымдау тілі сабақтарының мазмұнын анықтауда жетекші рөл атқарады және келесі принциптерге негізделген:
1) қарым-қатынастың жекелік бағдарлануы оқушылардың жеке ерекшеліктерін, олардың эмоционалды тәжірибесін, ым-ишара тілін және қоршаған орта туралы білім деңгейін, оқу қабілетін, өзін-өзі бағалау ерекшеліктерін, ұжымдағы өз жағдайын білуді ескеруді қамтиды. Жеке қарым-қатынасқа бағдарланған жағдайда коммуникативтік мотивация шақырылады, сөйлеудің мақсатты түрде қамтамасыз етілуі, ұжымдағы қарым-қатынасқа деген көзқарас қамтамасыз етіледі;
2) мәнмәтіндік (ситуативтілік) ымдау тілін оқытудың оқу процесін рөлдік ұйымдастыруды көздейді. Іс-әрекеттегі ым-ишаралардың мағынасын түсіну әлеуметтік-практикалық мәнге ие және оқушылардың модельденген кәсіби өмірлік жағдайларын шешу тұрғысынан игеріледі, бұл танымдық және кәсіби мотивацияның дамуын, оқу процесінің жеке мағынасын анықтайды;
3) коммуникативті (сөйлеу) бағыт–ым-ишара тілі арқылы сөйлеу қабілетін қалыптастыру, басқалардың ым-ишара сөздерін декодтау, оларды іс-әрекетке басшылық ретінде қабылдау (іс-әрекеттегі бағдар). Принциптің негізгі функциясы–қарым-қатынастың барлық жағдайларын жасау: қарым-қатынастың себептері, мақсаттары мен міндеттері. Коммуникативті бағыт, тілдік материалды таңдау мен ұйымдастыруды, оның ситуациялық жағдайын, сөйлеу және жаттығу жаттығуларының коммуникативті құндылығын, оқу міндеттерін коммуникативті тұжырымдауды, сабақтың ұйымдастырылуы мен құрылымын анықтайды. Бұл принцип ымдау тілін үйренудің әр сәтінде оқушылардың, сөйлеу-ойлау белсенділігі үшін жағдай жасауды қамтиды;
4) функционалдылық ұсынылған іс-әрекеттерде жеке қимылдар емес, сөйлеу бірліктерінен құралады, ал оқушылар сөйлеу әрекеттерінің мағынасын игере отырып (сұрау, сұрау, тапсырыс беру, хабарлау, күмән келтіру, таңдану, ойды растау) сөйлеу әрекетінің функциялары мен түрлерін игереді: оқу, жазу, сөйлеу, тыңдау;

6) принцип научности обеспечивает обучение современному жестовому языку;
7) принцип актуальности предполагает максимальную приближҰнность содержания программы к реальным условиям жизни и деятельности обучающихся.
7. На ступени общего среднего образования продолжается реализация коммуникативно – деятельностного подхода в развитии жестовой речи обучающихся, который соответствует требованиям социальной адаптации, осознания эмоциональной сопричастности учебному процессу, рефлексии собственной деятельности, оценки достижений и трудностей.
8. Коммуникативный подход занимает ведущую роль при определении содержания уроков жестового языка и основывается на следующих принципах:
1) личностная ориентированность общения предполагает учет индивидуальных особенностей обучающихся, их эмоционального опыта, уровня сформированности жестовой речи и знаний об окружающем, умения учиться, особенностей самооценки, осознания своего положения в коллективе. При внедрении условия личностной ориентированности общения повышается коммуникативная мотивация, обеспечивается целенаправленность говорения, установка на взаимоотношения в коллективе;
2) контекстность (ситуативность) предполагает ролевую организацию учебного процесса изучения жестового языка. Постижение значений жестов в деятельности носит социально-практическую значимость и усваивается в контексте разрешения учащимися моделируемых профессиональных жизненных ситуаций, что обусловливает развитие познавательной и профессиональной мотивации, личностный смысл процесса учения;
3) коммуникативная (речевая) направленность заключается в формировании умения говорить средствами жестового языка, декодировать жестовые высказывания окружающих, принимать их, как руководство к действиям (ориентир в деятельности). Основная функция принципа состоит в создании всех условий коммуникации: мотивов, целей и задач общения и определяет отбор, и организацию языкового материала, его ситуативную обусловленность, коммуникативную ценность как речевых, так и тренировочных упражнений, коммуникативную формулировку учебных задач, организацию и структуру урока. Этот принцип предполагает создание условий для речемыслительной активности обучающихся в каждый момент обучения жестовой речи;
4) функциональность состоит в том, что в предлагаемых видах деятельности требуются не отдельные жесты, а речевые единицы, и учащиеся, усваивая смысл речевых действий (попросить, спросить, приказать, сообщить, выразить сомнение, удивление, подтвердить мысль), овладевают функциями и видами речевой деятельности: чтение, письмо, говорение, аудирование;

5) жаңашылдық сабақтарды жаңа ақпараттық мағынамен, ерікті және еріксіз есте сақтауды қалыптастыру үшін әртүрлі белсенді жұмыс әдістерімен қамтамасыз етуді көздейді;
6) ұжымдық өзара іс - қимыл диалогтың әртүрлі түрлеріндегі рөлдерді игерудің маңыздылығын болжайды ("сұрақ – жауап", "хабарлама – сұрақ", "құттықтау – алғыс", "өтініш-кешірім").
9. Жалпы орта білім беру деңгейінде ым-ишара тілін оқытуда грамматикалық көзқарасты, ымдау тілін саналы түрде зерттеу принциптерін, ауызша тілмен салыстырғанда оның құрылымының ерекшеліктерін және сөйлеу дағдыларын практикалық жинақтауды ұсынған жөн. Ымдау тілі заңдылықтарын меңгеру жүйесін ауызша сөйлеуді дамыту, қазақ ауызша тілін меңгеру процесімен байланыстыру қажет.
10. Тікелей және кері аудару тәсілдерін меңгеру үшін қазақ ауызша және ымдау тілдеріне салыстырмалы талдау жүргізу білігін қалыптастыруға ерекше назар аудару қажет. Ымдау тілі екі тілдегі лингвистикалық құбылыстарды түсіндіруге, салыстырмалы зерттеуге қатысады.
11. Ымдау тілі сабақтарында оқушылар әлемнің екі тілдік картинасын параллель пайдалану ерекшеліктерімен байланысты ауызша-ымдау аудармасының қиындықтарын жеңеді: визуалды-кеңістіктік (ымдау) және графикалық-дыбыстық (ауызша).
12. Ауызша материалды ым-ишаратқа және керісінше саналы түрде аудару дағдыларын қалыптастыру үшін екі тілді салыстыру үшін материалды ұсына отырып, оқу жағдайларын жасау қажет.
13. Ым тілінің тиісті семантикалық реңктерін таңдағанда абай болу керек және икемді болу керек, белгілі бір сөздің немесе өрнектің мағынасын жеткізу үшін ең сәйкес және экспрессивті құралдарды таңдау керек.
14. 11-12 сынып білім алушыларында ымдау тілінің екі түрінің: калькалық ымдау тілінің және қазақ ымдау тілінің құрылымы мен жұмыс істеу ерекшеліктері туралы ұғымдарды қалыптастыруды жалғастыруда.
15. Бағдарламаның мазмұнын игеру демеуліктердің көп мағынасын ескере отырып, конструкцияларды демеуліктермен (орыс тілінде) калькуляциялық ым-ишара аудармасын игеруді және оларды ымдау тілі арқылы түсінуді қамтамасыз етеді.
16. Калькалық ымдау тілін дамыту үшін кітаппен, газетпен, журналмен жұмыс ұйымдастырылады, мұғалім ұйымдастырған оқылымды талқылау жүргізіледі.
17. Дәстүрлі ақпараттық, көрнекі, практикалық әдістер қолданылады. Білім алушыларды қосумен алуан түрлі (коммуникативтік, сөйлеу) жағдайларды жаңғыртуға мүмкіндік беретін модельдеуге ерекше рөл беріледі.
18. Жасалған жағдайлар мобильді болуы керек, олардың нақты компоненттері өзгереді. Мұндай ұтқырлық сөйлеу материалын біріктіруге, оны өзгертуге жағдай жасайды.

5) новизна предусматривает обеспечение занятий новым информационным смыслом, разнообразием активных приемов работы для формирования произвольного и непроизвольного запоминания;
6) коллективное взаимодействие предполагает важность усвоения ролей в разных видах диалога ("вопрос – ответ", "сообщение – вопрос", "поздравление – благодарность", "просьба – извинение").
9. При изучении жестового языка на ступени общего среднего образования приоритет отдается грамматическому подходу, принципам сознательного изучения жестового языка, особенностей его структуры в сопоставлении со словесным языком, практического накопления речевых умений. Систему овладения закономерностями жестового языка необходимо соотносить с процессом развития словесной речи, овладения русским словесным языком.
10. Особое внимание уделяется формированию умений осуществлять сравнительный анализ русского словесного и жестового языков для освоения приемов прямого и обратного перевода. Жестовый язык привлекается для объяснения, сравнительного изучения лингвистических явлений в обоих языках.
11. На уроках жестового языка у обучающихся преодолеваются трудности словесно-жестового перевода, связанные с особенностями параллельного использования двух языковых картин мира: визуально-пространственной (жестовой) и графически-звуковой (словесной).
12. Для формирования навыков осознанного перевода словесного материала на жестовый и наоборот создаются обучающие условия, предъявляя материал для сравнения двух языков.
13. Необходимо быть внимательным и гибким при подборе адекватных смысловых оттенков жестового языка, подбирать наиболее соответствующие и выразительные средства для передачи значения того или иного слова или выражения.
14. У обучающихся 11 – 12 классов продолжают формировать понятия об особенностях структуры и функционирования двух разновидностей жестовой речи: калькирующей жестовой речи и русской жестовой речи.
15. Усвоение содержания Программы обеспечивает овладение калькирующим жестовым переводом конструкций с предлогами (в русском языке) с учетом многозначности предлогов и их осмысление средствами жестового языка.
16. Для развития калькирующей жестовой речи организуется работа с книгой, газетой, журналом, проводится обсуждение прочитанного, организуемое педагогом.
17. Применяются традиционные информационные, наглядные, практические методы. Особая роль отводится моделированию, позволяющему воссоздавать самые разнообразные (коммуникативные, речевые) ситуации с включением обучающихся.
18. Создаваемые ситуации должны быть мобильными, с возможными изменениями своих реальных компонентов. Такая мобильность создает условия для комбинирования речевого материала, для его варьирования.

19. Ымдау тілін оқыту процесі әртүрлі коммуникативтік жағдайларда: еркін, бейресми сөйлесу жағдайында, неғұрлым қатаң стильді талап ететін қарым-қатынаста, сондай-ақ ресми жағдайда білім алушылардың қарым-қатынас тиімділігін арттыруға ықпал етуі тиіс.
20. Мәтіндерді оқу кезінде ым-ишара мен эмоциялар мәдениетін дамыту үшін сөйлеу қимылдарын табиғи, мәнерлі, әдемі бет-әлпетімен айту керек.
21. Диалогтік және монологиялық ымдау тілін дамыту үшін студенттерге: мұғалім мен сыныптастардың презентациясындағы әртүрлі мазмұндағы мәтіндермен жұмыс, ымдау тілін қолдана отырып мәтіндерді талдау және талқылау, диалогтар, ойлау монологтары, құрдастары мен сыныптастарына әртүрлі тақырыптар бойынша өтініштер ұсынылады.
22. Материалды зерттеу иллюстрацияны, драматизацияны, оларды өз бетінше құрастыру, толықтыру және белсенді жалғастыру үшін арнайы жасалған диалогтарды кеңінен қолдану арқылы жүзеге асырылады.
23. Сөйлеу жағдайлары-бұл жаттығудан бастап, табиғи жағдайда сөздерді шығармашылық өндіруге дейінгі аралық. Сөйлеу (ымдау) жағдайлары (олардың модельдері) оқушылардың диалогтық ым-ишарасын жақсартуға мүмкіндік береді. Олар сөйлеу этикетінің рәсімдері мен формулаларын меңгеру үшін жағдай жасайды (әңгімеге қатысудың орындылығы, әңгімелесушінің назарын аудару тәсілдері, қажет болған жағдайда ескертуді сыпайы түрде үзу).
24. Грамматика, лексика туралы білімді бірлесіп жалпылауға арналған жаттығулар сөздік қорын нақтылау және кеңейту мәселелерін шешуі керек, сонымен қатар оқушыларға сөз бен сөйлемге үнемі назар аударуға тәрбиелеу керек, бұл олардың сөйлеуін дамытуға ықпал етеді.
25. Жоғары сыныптарда ымдау тілін оқытуда оқу материалын таңдаудың кілті жоғары сынып оқушыларының ересек өмір аспектілеріне деген қызығушылығын ескеру болып табылады (жұмысқа орналасу кезінде сұхбат, оқу орындарына түсу, жүргізуші куәлігін алу, адамдар арасындағы қарым-қатынас, мінез-құлық қалыптастыру, мемлекеттік қызметтерді алу, Азаматтық қарызды орындау), әдебиетте оқылған күнделікті оқиғаларды талқылау, экранда көрсетілген мінез-құлық және моральдық жағдайларды талдау.
26. Қорытынды бақылау тоқсанның, жылдың соңында жүргізіледі. Педагог оқу жылы ішінде байқалатын әрбір білім алушы сыныптың даму серпіні мен табыстылығын талдайды, ол білім алушының жетістіктерінің жиынтық карталарында тіркеледі.
27. Бағалау процедураларын қолдана отырып, мұғалім алған ақпарат дағдылар мен дағдыларды игеру процесінде туындайтын қиындықтарға уақытында және барабар жауап беруге мүмкіндік береді. Педагог естімейтін білім алушыларға жеке көмектің мазмұны мен тәсілдерін негіздеп анықтайды.

19. Процесс обучения языку жестов должен способствовать повышению эффективности общения, обучающихся в самых различных коммуникативных ситуациях: в условиях непринужденного, неофициального разговора, в общении, требующем более строгого стиля, а также в официальной обстановке.
20. Для развития культуры жестовой речи и эмоций при чтении текстов следует давать установку говорить речевыми жестами естественно, выразительно, с красивой мимикой.
21. Для развитие диалогической и монологической жестовой речи, обучающимся предлагаются: работа с текстами различного содержания в изложении учителя и одноклассников, анализ и обсуждение текстов при помощи жестового языка, составление диалогов, монологов рассуждений, обращений к сверстникам и одноклассникам на различную тематику.
22. Изучение материала ведется с широким использованием иллюстрации, драматизации, специально разработанных диалогов для самостоятельного их составления, дополнения, инициативного продолжения.
23. Речевые ситуации являются промежуточным звеном от упражнений к творческому продуцированию высказываний в естественных условиях. Речевые (жестовые) ситуации (их модели) позволяют совершенствовать диалогическую жестовую речь обучающихся. Они обеспечивают условия овладения процедурами и формулами речевого этикета (уместность включения в беседу, способы привлечения внимания собеседника, вежливого прерывания реплики в случае необходимости).
24. Упражнения, рассчитанные на совместное обобщение знаний по грамматике, лексике должны решать задачи по уточнению и расширению словарного запаса, а также воспитанию у обучающихся постоянного внимания к слову и предложению, что, способствует развитию их речи.
25. Ключевым в подборе учебного материала в изучении жестового языка в старших классах является учет интересов старшеклассников к аспектам взрослой жизни (собеседование при устройстве на работу, поступления в учебные заведения, получение водительских прав, взаимоотношения между людьми, становление характера, получение государственных услуг, выполнение гражданского долга), предполагается обсуждение житейских историй, прочитанных в литературе, увиденных на экране, анализ поведенческих и нравственных ситуаций.
26. Итоговый контроль проводится в конце четверти, года. Педагогом анализируется динамика развития и успешность каждого обучающегося класса, наблюдаемая в течение учебного года, которая фиксируется в сводных картах достижений обучающегося.
27. Информация, получаемая педагогом с помощью процедур оценивания, позволяет вовремя и адекватно реагировать на трудности, возникающие в процессе овладения навыками и умениями. Педагог обоснованно определяет содержание и способы индивидуальной помощи неслышащим обучающимся.

28. Сипаттамалық бағалау дамудың және оқудың нақты деңгейін, студенттермен жұмыс істеудің келесі қадамдарын анықтайды.
29. Мұғалім қарым-қатынас дағдыларын дамыту деңгейлерін бағалайды:
1) жоғары деңгей ым-ишара арқылы басқалармен белсенді қарым-қатынас жасау қабілетімен сипатталады, ым-ишарадан ауызша сөйлеуге оңай ауысады;
2) орташа деңгей ым-ишара арқылы қарым-қатынастың жеткіліксіз өнімділігімен, ауызша емес қарым-қатынас құралдарын шектеулі қолданумен сипатталады;
3) төмен деңгей ым-ишара түріндегі коммуникативті іс-әрекетке қызығушылықтың болмауымен сипатталады.
30. Бағдарлама мазмұны оқу және түзету пәндерімен біріктіріледі: "Орыс тілі", "Орыс әдебиеті", "Қазақ тілі мен әдебиеті","Айтылымды қалыптастыру және есту қабілетін дамыту", "Ауызекі сөйлеу".
3-тарау. "Ым-ишараттық тіл" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Ым-ишараттық тіл" пәнінің мазмұны
31. "Ым-ишараттық тіл" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 11-сыныпта-аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 12-сыныпта-аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
32. Бағдарламаның мазмұны бөлімдермен ұсынылған:
1) "Лингвистикалық блок";
2) "Коммуникативтік блок".
33. "Лингвистикалық блок" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
1) ымдау тілінің ерекшеліктері;
2) ымдау тілінің лексикасы мен грамматикасының ерекшеліктері;
3) ымдау және сөз тілдерінің лингвистикасын салыстырмалы талдау.
34. "Коммуникативтік блок" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) диалогтік сөйлеуді дамыту;
2) монологиялық сөйлеуді дамыту.
35. 11-сыныпқа арналған "Ым-ишараттық тіл" пәнінің базалық мазмұны:
лингвистикалық блок:
1) естімейтін лингвомәдениетте ымдау есімдерін қолдану ерекшеліктерін және естімейтін адам үшін қоғамдық бірлестіктердің маңыздылығын түсіну, ымдау тілінде ым-ишара жасау, сондай-ақ көркем аударма үшін негізгі экспрессивті құралдарды игеру;
2) ым-ишара тілінде балама сұрау және оң құрылымдарды құру тәсілдерін көрсету, теріске шығару тәсілдерін (теріске шығару-келіспеу, теріске шығару – мүмкіндіктің болмауы, теріске шығару-қабылдамау) білдіру, орыс ым тілінде эквивалентті және эквивалентті лексиканы және берілген қол формасымен семантикалық парадигмаларды қолдана отырып, ым-ишара байланысында қарапайым және күрделі сөздерді ажырату және қолдану, қозғалысты жіктеу бойынша бір қолмен және екі қолмен қимылдарды саралау;

28. Описательная оценка определяет наличный уровень развития и обученности, последующие шаги в работе с обучающимися.
29. Педагогом оцениваются уровни развития коммуникативных умений:
1) высокий уровень характеризуется способностью активно вступать в контакт с окружающими с помощью жестовой речи, легко переходить с жестовой на словесную речь;
2) средний уровень характеризуется недостаточной продуктивностью общения с помощью жестов, ограниченным использованием невербальных средств общения;
3) низкий уровень характеризуется отсутствием интереса к коммуникативной деятельности в жестовой форме.
30. Содержание Программы интегрируется с учебными и коррекционными предметами: "Русский язык", "Русская литература", "Казахский язык и литература", "Формирование произношения и развитие слухового восприятия", "Разговорно-обиходная речь".
Глава 3. Организация содержания предмета "Жестовый язык"
Параграф 1. Содержание предмета "Жестовый язык"
31. Объем учебной нагрузки по предмету "Жестовый язык" составляет:
1) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часов в учебном году;
2) в 12 классе – 1 час в неделю, 34 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №8170).
32. Содержание предмета "Жестовый язык" включает следующие разделы:
1) "Лингвистический блок";
2) "Коммуникативный блок".
33. Раздел "Лингвистический блок" включает следующие подразделы:
1) особенности жестового языка;
2) особенности лексики и грамматики жестового языка;
3) сравнительный анализ лингвистики жестового и словесного языков.
34. Раздел "Коммуникативный блок включает следующие подразделы:
1) развитие диалогической речи;
2) развитие монологической речи.
35. Базовое содержание предмета "Жестовый язык" для 11 класса:
лингвистический блок:
1) понимание особенностей применения жестовых имен в лингвокультуре неслышащих и важности общественных объединений для неслышащего человека, проявление жестотворчества в жестовом языке, а также овладение основными выразительными средствами для художественного перевода;
2) демонстрирование способов построения альтернативных вопросительных и утвердительных конструкций в жестовом языке, умение выражать способы отрицания (отрицание-несогласие, отрицание – отсутствие возможности, отрицание-отказ), различение и использование простых и сложных высказываний в жестовой коммуникации с использованием эквивалентной и безэквивалентной лексики в русском жестовом языке и смысловых парадигм с заданной формой руки, дифференцирование одноручных и двуручных жестов по классификации движения;

3) ым-ишара және сөз тілдеріндегі сұрақ-жауап, императивті, ынталандырушы мәлімдемелерді салыстыру арқылы ым-ишара және сөз тілдері лингвистикасына салыстырмалы талдау жасау, префикстер мен ым-ишара баламаларының семантикалық ажырату функциясын орыс ымдау тіліндегі және сөз сөйлеуіндегі предлогтармен жеткізу тәсілдері;
4) орыс ымдау тіліндегі референция ұғымын және сөз сөйлеуін түсіндіру;
5) ымдау және сөз сөйлеуіндегі көптікті білдіру;
коммуникативтік блок:
1) ауызша-ым нысанында теріс пайымдауларды пайдалана отырып, бас тарту – келіспеу, мүмкіндіктің жоқтығы ретінде бас тарту, бас тарту -бас тарту мәнінің ымдау баламаларын қамтитын диалогтарды жасау, ауызша-ымдау нысанында әміршіл және түрткі конструкцияларын пайдалана отырып, орыс ымдау тілі арқылы мән-жайларға қайшы келетін іс-әрекеттермен жағдайларды модельдеу, "Менің кәсіби артықшылықтарым", "Жүргізуші куәлігін алу", "Цифрлық Қазақстан" тақырыптарында диалогтарды сахналау;
2) жас ұрпаққа есірткінің зияны туралы ым-ишара түрінде монологиялық мәлімдемелер жасау;
3) калькуляциялық ымдау арқылы таңдалған кәсіптің сипаттамасын сипаттайтын монологтар, жол қозғалысы қатысушыларына Жолдағы қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы, орыс ымдау тілі арқылы адам өміріндегі әлеуметтік желілердің пайдасы мен зияны туралы монологтар, жазбаша түрде "Естімейтін адамдардың өміріндегі сандық технологиялар" тақырыбында монологиялық мәлімдемелер құру.
36. 12-сыныпқа арналған "Ым-ишараттық тіл" пәнінің базалық мазмұны:
лингвистикалық блок:
1) жанрлық-стилистикалық тиесілілігі әртүрлі мәтіндерді, ымдау аудармасының түрлерін (ілеспе тікелей, ізбе-із, кері ізбе-із және ілеспе, орыс ымдау тіліне парақтан аудару), бұқаралық ақпарат құралдарында орыс және қазақ тілдеріндегі калькалық ымдау аудармасын ажырату, орыс және ымдау тілдерінде тілдік құралдарды қарызға алу құбылысын түсіндіре білу;
2) Қазақстан Республикасы саңырауларының бейресми әнұранының сөздік аудармасын көрсету және ымдау тілі маманының қызметтерін ұсынуға өтінім беру алгоритмін және оның қызметтерін алу кезінде мінез-құлықтың негізгі қағидалары мен нормаларын меңгеру;
3) калькалық ым-ишара тілінде тиісті ым-ишара баламаларын таңдау кезінде көп мәнді қосымшаларды саралау, этимологиялық принцип бойынша ым-ишара сұрақтарын топтастыру, ым-ишараларды жазбаша түрде бекітуге арналған жалпы қабылданған ым-ишара белгілерін салыстыру, орыс ымдау тіліндегі локативті сөйлемдегі сөз тәртібін анықтау, бір түбір етістіктерді қамтитын ауызша құрылымдардың тікелей және кері аудармасын ажырату, орыс тіліндегі эквивалентсіз лексиканың артикуляциясы, этимологияны түсіндіру және орыс ымдау тілінде ым-ишара фразеологизмдерін қолдану;

3) осуществление сравнительного анализа лингвистики жестового и словесного языков посредством сравнения вопросительных, повелительных, побудительных высказываний в жестовом и словесном языке, способов передачи смыслоразличительной функции приставок и жестовых эквивалентов с предлогами в русском жестовом языке и словесной речи;
4) объяснение понятия референции в русском жестовом языке и словесной речи;
5) выражение множественности в жестовой и словесной речи.
коммуникативный блок:
1) составление диалогов, с использованием отрицательных суждений в словесно-жестовой форме, включающие жестовые эквиваленты значения отрицание-несогласия, отрицания как отсутствия возможности, отрицание-отказ, с использованием повелительных и побудительных конструкций в словесно-жестовой форме, моделирование ситуаций с действиями вопреки обстоятельствам посредством русского жестового языка, инсценирование диалогов на заданные темы "Мои профессиональные предпочтения", "Получение водительских прав", "Цифровой Казахстан";
2) составление монологических высказываний к молодому поколению о вреде наркотиков в жестовой форме;
3) монологов, описывающих характеристику выбранной профессии посредством калькирующей жестовой речи, монологов-обращений к участникам дорожного движения о соблюдении правил безопасности на дороге, о пользе и вреде социальных сетей в жизни человека посредством русского жестового языка, построение монологических высказываний на тему "Цифровые технологии в жизни неслышащих людей" в письменной форме.
36. Базовое содержание предмета "Жестовый язык" для 12 класса:
лингвистический блок:
1) различение текстов разной жанрово-стилистической принадлежности, видов жестового перевода (синхронный прямой, последовательный прямой, обратный последовательный и синхронный, перевод на русский жестовый язык с листа), калькирующий жестовый перевод на русском и казахском языках в средствах массовой информации, умение объяснять явление заимствования языковых средств в русском и жестовом языках;
2) демонстрирование словесного перевода и жестовое исполнение неофициального гимна глухих Республики Казахстан, овладение алгоритмом подачи заявки на предоставление услуг специалиста жестового языка и основных правил и норм поведения при получении его услуг;
3) дифференцирование многозначных предлогов при подборе соответствующих жестовых эквивалентов в калькирующей жестовой речи, группировка жестово-вопросов по этимологическому принципу, сравнение общепринятых жестовых нотации, предназначенных для фиксации жестов в письменной форме, определение порядка слов в локативном предложении в русском жестовом языке;

4) бір түбірлі етістіктерді, орыс ым-ишара тіліндегі баламасыз лексиканың артикуляциясын, этимологияны түсіндіруді және орыс ым тілінде ымдау фразеологизмдерін қолдануды қамтитын ауызша құрылымдардың тікелей және кері аудармасын ажырату;
5) ым-ишара және сөз (орыс) тілдерінде синонимдерді, антонимдерді және омонимдерді білдіру тәсілдерін зерттеу арқылы ымдау және сөз тілдерінің лингвистикасын салыстырмалы талдау, орыс тіліндегі референция қимылдарын және олардың сөз сөйлеуіндегі аналогтарын қолдану, ым-ишара және сөз тілдеріндегі пайымдауларды, тұжырымдарды, логикалық тәуелділіктерді білдіру формаларын талдау, орыс тілінің идиомалары мен фразеологизмдерін қолдана отырып, ауызша және ымдау тілдері арқылы бейнелі мағынаны беруді көрсету;
коммуникативтік блок:
1) іс-әрекетті орындауға қолайлы (немесе кедергі келтіретін) белгілі бір жағдайларда іс-әрекеттің мүмкіндігін, қалауын білдіретін диалогтарды сахналау, басқа біреудің сөзін орыс ымдау тілінде және калькалық ымдау тілінде беру кезінде тыныс белгілері мен тырнақшалардың қимылдарын қолдану, сипатталған оқиғаларға, іс-әрекеттерге қатысушылардың басқа біреудің сөйлеу ерекшеліктерін беру кезінде мимика мен пантомимиканың мағынасын түсіндіру;
2) "Мемлекеттік қызмет алу", "Қазақстандағы саяси сайлау", "Оқу орнына түсу", "Әңгімелесу тақырыптарында диалогтарға қатысу және құру;
3) әртүрлі аудитория үшін монологтарды құрастыру (орыс ымдау тілі және калькалық ымдау тілі арқылы), бөгде адамның сөйлеген сөздерінде леп, сұрау, баяндау интонациясын көрсету, біреудің сөзінің мағынасына әсер ететін қимылды орындау кезінде қозғалыс жылдамдығы мен амплитудасының маңыздылығын белгілеу;
4) "Мен естімейтін әлемде тұрмын", "Менің азаматтық парызым", "Менің болашағым" тақырыптарында, қазіргі әлемде білім алудың маңыздылығы туралы монологтарды құру.
37. Бағдарлама лексикалық тақырыптар негізінде жүзеге асырылады: "Есірткіге жол жоқ!", "Менің кәсіби артықшылықтарым", "Кәсіптер әлемінде", "Жүргізуші куәлігін алу", "Жолдағы қауіпсіздік ережелері", "Цифрлық Қазақстан", "Адам өміріндегі әлеуметтік желілер", "Естімейтін адамдар өміріндегі цифрлық технологиялар", "Мемлекеттік қызмет алу", "Мен естімейтін әлемде тұрмын", "Қазақстандағы саяси сайлау", "Менің азаматтық парызым", "Оқу орнына түсу", "Әңгімелесу", "Менің болашағым".
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
38. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтаумен ұсынылған. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім мен кіші бөлімді, төртінші сан оқыту мақсатының нөмірін көрсетеді. Мысалы, 11.2.1.4 кодында: "11" – сынып, "2.1" – бөлімше, "4" – оқыту мақсатының нөмірленуі.

4) различение прямого и обратного перевода словесных конструкций, включающий однокоренные глаголы, артикуляцию безэквивалентной лексики в русском жестовом языке, объяснение этимологии и применение жестовых фразеологизмов в русском жестовом языке;
5) сравнительный анализ лингвистики жестового и словесного языков посредством изучения способов выражения синонимов, антонимов и омонимов в жестовом и словесном (русском) языке, применение жестов референции в русском жестовом языке и их аналогов в словесной речи, анализ форм выражения суждений, умозаключений, логических зависимостей в жестовом и словесном языках, демонстрация передачи переносного смысла средствами словесного и жестового языков с использованием идиом и фразеологизмов русского языка.
коммуникативный блок:
1) инсценирование диалогов с выражением возможности, желательности действий при определенных обстоятельствах, благоприятствующих (или препятствующих) выполнению действия, применение жестов знаков-препинания – кавычек, при передачи чужой речи в русском жестовом языке и калькирующей жестовой речи, объяснение значения мимики и пантомимики при передаче особенностей чужой речи участников описываемых событий, действий;
2) составление и участие в диалогах на заданные темы "Получение государственной услуги", "Политические выборы в Казахстане", "Поступление в учебное заведение", "Собеседование";
3) составление монологов для различной аудитории (посредством русского жестового языка и калькирующей жестовой речи), демонстрирование восклицательной, вопросительной, повествовательной интонации в высказываниях чужой речи, обозначение важности скорости и амплитуды движения при исполнении жеста, влияющих на смысл высказывания;
4) построение монологов на заданные темы "Я в мире неслышащих", "Мой гражданский долг", "Мое будущее", о важности получения образования в современном мире.
37. Программа реализуется на основе лексических тем: "Скажи наркотикам –нет!", "Мои профессиональные предпочтения", "В мире профессий", "Получение водительских прав", "Правила безопасности на дороге", "Цифровой Казахстан", "Социальные сети в жизни человека", "Цифровые технологии в жизни неслышащих людей", "Получение государственной услуги", "Я в мире неслышащих", "Политические выборы в Казахстане", "Мой гражданский долг", "Поступление в учебное заведение", "Собеседование", "Мое будущее".
Параграф 2. Система целей обучения
38. Цели обучения в Программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 11.2.1.4: "11" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.

39. Бөлімдер бойынша болжамды нәтижелер:
1) 1-бөлім "Лингвистикалық блок":
1-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
1.1. Ымдап сөйлеу ерекшеліктері
11.1.1.1 естімейтіндер лингвомәдениетіндегі ым-ишара атауларының пайда болуы және жұмыс істеу ерекшеліктерін түсіндіру;
11.1.1.2 естімейтін және еститін қоғам ортасында "ымдау аты" және "лақап ат" ұғымдарын ажырату;
11.1.1.3 Қазақстан Республикасында естімейтін қоғамдық бірлестіктерді атау;
11.1.1.4 Қазақстан Республикасында естімейтін қоғамдық бірлестіктердің рөлі мен функцияларын анықтау;
11.1.1.5 көркем аударма үшін негізгі ым-ишара мәнерлі құралдарын атау;
11.1.1.6 ым-ишара сөйлеуіндегі көркем аударма үшін мимиканың, вербалды емес репертуардың рөлін түсіндіру;
11.1.1.7 ым-ишара сөйлеуіндегі ым-ишара шығармашылығының көрінісін ажырату;
11.1.1.8 қазақ ымдау тілінде жаңа ым-ишаралардың пайда болу тәсілдерін түсіндіру;
11.1.1.9 жаңа ым-ишараларды қазақ ымдау тілінде және калькалық ымдау тілінде қалыптастыру тәсілдерін салыстыру
12.1.1.1 ым-ишара аудармасын пайдалану кезінде әр түрлі жанр-стилистикалық мәтіндерді ажырату;
12.1.1.2 ым-ишара аудармасының түрлерін ажырату: тікелей синхронды, тікелей дәйекті, кері дәйекті және синхронды, парақтан қазақша ым тіліне аудару;
12.1.1.3 бұқаралық ақпарат құралдарында орыс және қазақ тілдеріндегі калькалық ым-ишара аудармасын ажырату;
12.1.1.4 қоғамның естімейтіндерге қатынасы тарихындағы ымдау тілінің рөлі мен маңызын түсіндіру;
12.1.1.5 қазақ және ымдау тілдеріне тілдік құралдардың ену құбылысын түсіндіру;
12.1.1.6 Қазақстан Республикасы естімейтіндердің бейресми әнұранының ауызша аудармасын айту;
12.1.1.7 ымдау әні арқылы Қазақстан Республикасының естімейтіндердің бейресми әнұранын ойнату;
12.1.1.8 ымдау тілі маманының қызметтерін ұсынуға өтінім беру алгоритмін түсіндіру;
12.1.1.9 ымдау тілі маманының қызметтерін алу кезінде мінез-құлықтың негізгі ережелері мен нормаларын айту
1.2. Ымдау тілінің лексикасы мен грамматикасының ерекшеліктері
11.1.2.1 ымдау тілінде баламалы сұрау конструкцияларын белгілеу тәсілдерін көрсету;
11.1.2.2 бас тарту өрнегінің ымдау баламаларын жіктеу: жоққа шығару-келіспеу, жоққа шығару- мүмкіндіктің болмауы, жоққа шығару -бас тарту;
11.1.2.3 кеңейтілген оң конструкцияларды құру тәсілдерін көрсету;
11.1.2.4 ымдау коммуникациясындағы қарапайым және күрделі айту құрылымдарының кіші класстарын ажырату;
11.1.2.5 ымдау тіліндегі шылаусыз мәтелдер мен кедергі мәтелдерді салыстыру;
11.1.2.6 ымдау тіліндегі күрделі мәтелдердегі еркін қосындылармен байланысы бар конструкциялармен жұмыс істеу;

39. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел 1 "Лингвистический блок":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
1.1. Особенности жестового языка
11.1.1.1 объяснять особенности происхождения и функционирования жестовых имен в лингвокультуре неслышащих;
11.1.1.2 различать понятия "жестовое имя" и "прозвище" в среде неслышащего и слышащего сообщества;
11.1.1.3 называть общественные объединения неслышащих в Республике Казахстан;
11.1.1.4 определять роль и функции общественных объединений неслышащих в Республике Казахстан;
11.1.1.5 называть основные жестовые выразительные средства для художественного перевода;
11.1.1.6 объяснять роль мимики, невербального репертуара для художественного перевода в жестовой речи;
11.1.1.7 различать проявление жестотворчества в жестовой речи;
11.1.1.8 объяснять способы образования новых жестов в русском жестовом языке;
11.1.1.9 сравнивать способы образования новых жестов в русском жестовом языке и калькирующей жестовой речи
12.1.1.1 различать тексты разной жанрово-стилистической принадлежности при использовании жестового перевода;
12.1.1.2 различать виды жестового перевода: синхронный прямой, последовательный прямой, обратный последовательный и синхронный, перевод на русский жестовый язык с листа;
12.1.1.3 различать калькирующий жестовый перевод на русском и казахском языках в средствах массовой информации;
12.1.1.4 объяснять роль и значение жестового языка в истории отношения общества к неслышащим;
12.1.1.5 объяснять явление заимствования языковых средств в русском и жестовом языках;
12.1.1.6 рассказывать словесный перевод неофициального гимна глухих Республики Казахстан;
12.1.1.7 воспроизводить неофициальный гимн глухих Республики Казахстан посредством жестовой песни;
12.1.1.8 объяснять алгоритм подачи заявки на предоставление услуг специалиста жестового языка;
12.1.1.9 рассказывать основные правила и нормы поведения при получении услуг специалиста жестового языка
1.2. Особенности лексики и грамматики жестового языка
11.1.2.1 показывать способы обозначения в жестовом языке альтернативных вопросительных конструкций;
11.1.2.2 классифицировать жестовые эквиваленты выражения отрицания: отрицание-несогласие, отрицание – отсутствие возможности, отрицание-отказ;
11.1.2.3 демонстрировать способы построения развернутых утвердительных конструкций;
11.1.2.4 различать подклассы простых и сложных высказываний в жестовой коммуникации;
11.1.2.5 соотносить бессоюзные высказывания с высказываниями с интерференцией в жестовой речи;
11.1.2.6 оперировать конструкциями со связями свободного соединения в сложные высказывания жестовой речи;

11.1.2.7 қазақ ым тілінде баламалы және баламасыз лексика ұғымдарын ажырату;
11.1.2.8 ыммен айтудағы салыстыру мағыналары мен салыстырмалы айналымдарды білдіру үшін баламасыз лексиканы қолдану;
11.1.2.9 ым-ишарат жасаудағы қимыл тәртібін мануалды емес компоненттермен байланыстыру;
11.1.2.10 берілген қол пішінімен ым-ишара мағыналық парадигмаларын көрсету;
11.1.2.11 қозғалысты жіктеу бойынша бір қолды және екі қолды қимылдарды ажырату;
11.1.2.12 құрамдас бөліктерінің бірі (конфигурациясы, локализациясы) өзгерген кезде қимыл мәнінің өзгеруін түсіндіру
12.1.2.1 қимыл-сұрақтарды этимологиялық принцип бойынша топтастыру;
12.1.2.2 калькалық ым-ишара сөйлеуінде тиісті ым-ишара баламаларын таңдау кезінде көп мәнді шылауларды ажырату;
12.1.2.3 ым-ишараларды жазбаша түрде бекітуге арналған жалпы арналған ым-ишарат нотацияларын салыстыру;
12.1.2.4 ым-ишараларды семантикалық белгісі мен түбірлі дактилема бойынша жіктеу;
12.1.2.5 қазақ ымдау тілінде жергілікті сөйлемдегі сөздердің тәртібін анықтау;
12.1.2.6 біртүбірлі етістіктерді қамтитын сөздік құрылымдардың тура және кері аудармасын ажырату;
12.1.2.7 қазақ ым тілінде баламасыз лексиканың артикуляциясын саралау;
12.1.2.8 ымдау тілінде ым-ишара фразеологизмдерінің этимологиясын түсіндіру;
12.1.2.9 бүтін сөздің мағынасын білдіретін баламасыз лексиканың қимылдарын анықтау
1.3. Ымдау және ауызша тілдер лингвистикасын салыстырмалы талдау
11.1.3.1 ауызша тілмен салыстырғанда ымдау тілінде сұраулы сөйлемдерді құру тәсілдерін түсіндіру;
11.1.3.2 ауызша тілімен салыстырғанда ым тілінде жоққа шығару формаларын түсіндіру;
11.1.3.3 ым-ишара мен ауызша сөйлеудегі бұйрық сөйлемдердің, ынталандырушы синтаксистік құрылымдардың құрылысын салыстыру;
11.1.3.4 ымдау тілінің құрылымын ауызша (қазақ) тілінің синтаксистік бірліктерімен салыстыру;
11.1.3.5 ымдау және ауыз тілінде префикстердің мағыналық ажырату функциясын білдіру тәсілдерін түсіндіру;
11.1.3.6 сөйлемдердің ым-ишара баламаларын қазақ ымдау тіліндегі жәнеауызша сөйлеудегі шылаулармен салыстыру;
11.1.3.7 шылаулардың көп мағынасын ескере отырып, (қазақ тілінде) шылаулары бар құрылымдардың ымдау тіліне аудармасының ерекшеліктерінсалыстыру
11.1.3.8 ым-ишара мағыналық парадигмаларын ауызша сөйлеудегі берілген қол формасымен бір түбір сөздермен байланыстыру;
11.1.3.9 қазақ ымдау тілі мен сөз сөйлеуіндегі референция ұғымын салыстыру;
11.1.3.10 ымдау және сөз сөйлеуде көптікті білдіру тәсілдерін түсіндіру

11.1.2.7 различать понятия эквивалентная и безэквивалентная лексика в русском жестовом языке;
11.1.2.8 использовать безэквивалентную лексику для выражения смыслов сравнения и сравнительных оборотов в жестовом высказывании;
11.1.2.9 связывать порядок жестов с немануальными компонентами в жестовом высказывании;
11.1.2.10 показывать жестовые смысловые парадигмы с заданной формой руки;
11.1.2.11 дифференцировать одноручные и двуручные жесты по классификации движения;
11.1.2.12 объяснять изменение значения жеста при изменении одного из его компонентов (конфигурации, локализации)
12.1.2.1 группировать жесты-вопросы по этимологическому принципу;
12.1.2.2 дифференцировать многозначные предлоги при подборе соответствующих жестовых эквивалентов в калькирующей жестовой речи;
12.1.2.3 сравнивать общепринятые жестовые нотации, предназначенные для фиксации жестов в письменной форме;
12.1.2.4 классифицировать жесты по семантическому признаку и корневой дактилеме;
12.1.2.5 определять порядок слов в локативном предложении в русском жестовом языке;
12.1.2.6 различать прямой и обратный перевод словесных конструкций, включающий однокоренные глаголы;
12.1.2.7 дифференцировать артикуляцию безэквивалентной лексики в русском жестовом языке;
12.1.2.8 объяснять этимологию жестовых фразеологизмов в русском жестовом языке;
12.1.2.9 определять жесты безэквивалентной лексики передающие смысл целого высказывания
1.3. Сравнительный анализ лингвистики жестового и словесного языков
11.1.3.1 объяснять способы построения вопросительных высказываний в жестовом языке в сравнении со словесным языком;
11.1.3.2 объяснять формы выражения отрицания в жестовом языке в сравнении со словесным языком;
11.1.3.3 соотносить построения повелительных высказываний, побудительных синтаксических конструкций в жестовой и словесной речи;
11.1.3.4 сравнивать структуру жестовых высказываний с синтаксическими единицами словесного (русского) языка;
11.1.3.5 объяснять способы передачи смыслоразличительной функции приставок в жестовом и словесном языке;
11.1.3.6 соотносить жестовые эквиваленты выражений с предлогами в русском жестовом языке и словесной речи;
11.1.3.7 сравнивать особенности перевода на жестовый язык конструкций с предлогами (в русском языке) с учетом многозначности предлогов;
11.1.3.8 соотносить жестовые смысловые парадигмы с заданной формой руки с однокоренными словами в словесной речи;
11.1.3.9 соотносить понятие референции в русском жестовом языке и словесной речи;
11.1.3.10 объяснять способы выражения множественности в жестовой и словесной речи

12.1.3.1 ымдау тілінде мағынасы жағынан ұқсас қарым-қатынастарды білдіру тәсілдерін және ауыз (қазақ) тіліндегі синонимдерді салыстыру;
12.1.3.2 ымдау тілінде қарама-қарсы қатынасты білдіру тәсілдерін және антонимдерді ауыз (қазақ) тілінде салыстыру;
12.1.3.3 ым-ишарат пен омонимдердің бірдей қолдан жасалған компоненттерін ауыз (қазақ) тілінде салыстыру;
12.1.3.4 қазақ ымдау тілінде референция қимылдарын және олардың баламаларын ауызша сөйлеуде қолдануды талдау;
12.1.3.5 графикалық бейне жағынан жақын сөз – омографтарды пайдалана отырып, қимыл және сөз құрылымдарын талдау;
12.1.3.6 әр түрлі екпінге ие сөздерді қолдана отырып, ым-ишара мен сөз құрылымдарын талдау;
12.1.3.7 ым және ауыз тілдеріндегі пайымдауларды, тұжырымдарды, логикалық тәуелділіктерді білдіру формаларын салыстыру;
12.1.3.8 ымдау және ауыз тілдеріндегі логикалық тәуелділіктерді білдіру формаларын салыстыру;
12.1.3.9 ауыз тілмен салыстырғанда ымдау тілінде уақытша, кеңістіктік тәуелділіктерді салыстыру;
12.1.3.10 ауызекі және ымдау тілі құралдарымен ауыспалы мағынаны беру тәсілдерін салыстыру;
12.1.3.11 этимологиялық принцип бойынша ым-ишара идиомалары мен қазақ тілінің сөзжасамдық фразеологизмдерін салыстыру
2) "Коммуникативтік блок" бөлімі:
2-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
11-сынып
12-сынып
2.1. Диалогтік сөйлеуді дамыту
11.2.1.1 ауызша-ымдау түрінде теріс пайымдауларды пайдалана отырып, диалогты сахналау;
11.2.1.2 теріске шығару - келіспеу, мүмкіндіктің жоқтығы ретінде теріске шығару, жоққа шығару – бас тарту мәнінің ымдау баламаларын қамтитын диалогты сахналау;
11.2.1.3 ауызша-ым түрінде бұйыру және ынталандырушы құрылымдарды қолдана отырып, диалогты сахналау;
11.2.1.4 диалогта "Менің кәсіби таңдауларым" тақырыбы аясында құрылымдардың ымдау баламаларын қолдану;
11.2.1.5 "Жүргізуші куәлігін алу" тақырыбындағы диалогты сөз-қимыл түрінде сахналау;
11.2.1.6 диалогта шылаулары бар конструкцияларды ымдау баламаларын пайдалану;
11.2.1.7 диалогта "Жүргізуші куәлігін алу" тақырыбы контексінде құрылымдардың ымдау баламаларын қолдану;
11.2.1.8 қазақ ымдау тілі арқылы жағдайға қарамастан іс-әрекеттермен диалог құру;
11.2.1.9 "Цифрлық Қазақстан" тақырыбындағы диалогты сөз-ымдау түрінде сахналау
12.2.1.1 калькалық ымдау тілі арқылы мемлекеттік қызмет көрсетуге өтінішті сахналау;
12.2.1.2 "Мемлекеттік қызметті алу" тақырыбына диалог құру;
12.2.1.3 әрекетті орындауға қолайлы (немесе кедергі келтіретін) белгілі бір жағдайларда іс-әрекеттің мүмкіндігін, қалауын білдірумен диалогты сахналау;

12.1.3.1 сравнивать способы выражения отношений схожих по значению в жестовой речи и синонимами в словесном (русском) языке;
12.1.3.2 сравнивать способы выражения отношений противоположности в жестовой речи и антонимами в словесном (русском) языке;
12.1.3.3 сравнивать одинаковые мануальные компоненты жеста и омонимы в словесном (русском) языке;
12.1.3.4 анализировать применение жестов референции в русском жестовом языке и их аналогов в словесной речи;
12.1.3.5 анализировать жестовые и словесные конструкций с использованием близких по графическому образу слов – омографов;
12.1.3.6 анализировать жестовые и словесные конструкций с использованием слов, имеющих разное ударение;
12.1.3.7 соотносить формы выражения суждений, умозаключений, логических зависимостей в жестовом и словесном языках;
12.1.3.8 соотносить формы выражения логических зависимостей в жестовом и словесном языках;
12.1.3.9 соотносить временные, пространственные зависимости, в жестовом языке в сравнении со словесным языком;
12.1.3.10 сравнивать способы передачи переносного смысла средствами словесного и жестового языков;
12.1.3.11 соотносить жестовые идиомы и словесные фразеологизмы русского языка по этимологическому принципу
2) раздел "Коммуникативный блок":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
11 класс
12 класс
2.1. Развитие диалогической речи
11.2.1.1 инсценировать диалог с использованием отрицательных суждений в словесно-жестовой форме;
11.2.1.2 инсценировать диалог, включающий жестовые эквиваленты значения отрицание- несогласия, отрицания как отсутствия возможности, отрицание – отказ;
11.2.1.3 инсценировать диалог с использованием повелительных и побудительных конструкций в словесно-жестовой форме;
11.2.1.4 применять в диалоге жестовые эквиваленты конструкций в контексте темы "Мои профессиональные предпочтения";
11.2.1.5 инсценировать диалог на тему "Получение водительских прав" в словесно-жестовой форме;
11.2.1.6 использовать жестовые эквиваленты конструкций с предлогами в диалоге;
11.2.1.7 применять в диалоге жестовые эквиваленты конструкций в контексте темы "Получение водительских прав";
11.2.1.8 составлять диалог – ситуацию с действиями вопреки обстоятельствам посредством русского жестового языка;
11.2.1.9 инсценировать диалог на тему "Цифровой Казахстан" в словесно-жестовой форме
12.2.1.1 инсценировать обращение на предоставление государственной услуги посредством калькирующей жестовой речи;
12.2.1.2 составлять диалог на тему: "Получение государственной услуги";
12.2.1.3 инсценировать диалог с выражением возможности, желательности действий при определенных обстоятельствах, благоприятствующих (или препятствующих) выполнению действия;

12.2.1.4 басқа біреудің сөзін қазақ ымдау тілінде және калькалық ымдау тілінде білдіру кезінде тыныс белгілерін-тырнақшаларды қолдану;
12.2.1.5 "Қазақстандағы саяси сайлау" тақырыбында қазақ ымдау тілінде диалог құру;
12.2.1.6 "Оқу орнына түсу" тақырыбында сөз-ымдау түрінде диалог құру;
12.2.1.7 сөз-ымдау түрінде ақпарат сұрау диалогын сахналау;
12.2.1.8 сипатталған оқиғалар мен іс-әрекеттерге қатысушылардың басқа біреудің сөйлеу ерекшеліктерін жеткізудегі мимика мен пантомимиканың мағынасын түсіндіру;
12.2.1.9 сөз-ымдау түрінде "Әңгімелесу" тақырыбына диалог құру
2.2. Монологтік сөйлеуді дамыту
11.2.2.1 жас ұрпаққа есірткінің зияны туралы ым-ишарат түрінде монологтық сөз айту;
11.2.2.2 калькалық ымдау тілі арқылы таңдалған мамандықты сипаттайтын монолог-сипаттама құрастыру;
11.2.2.3 суреттелетін оқиғалардың нақты визуалды-кеңістіктік бейнесін алу үшін қимыл тәртібі мен олардың кеңістіктік орналасуының рөлін түсіндіру;
11.2.2.4 жол қозғалысы қатысушыларына Жолдағы қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы монолог-үндеу құрастыру;
11.2.2.5 қазақ ымдау тілі арқылы адам өміріндегі әлеуметтік желілердің пайдасы мен зияны туралы монолог құрастыру;
11.2.2.6 "Естімейтін адамдардың өміріндегі цифрлық технологиялар" тақырыбына жазбаша түрде монологтық сөздер жазу
12.2.2.1 қазақ ымдау тілі арқылы "Мен естімейтіндер әлемінде" тақырыбына монолог-баяндау құрастыру;
12.2.2.2. сөздің мағынасына әсер ететін қимылды орындау кезінде қозғалыс жылдамдығы мен амплитудасының мәнін түсіндіру;
12.2.2.3 "Менің азаматтық парызым" тақырыбына сөз-ым түрінде монолог құрастыру;
12.2.2.4 заманауи әлемде білім алудың маңыздылығы туралы монолог құрастыру;
12.2.2.5 біреудің сөйлеуінде леп, сұрақ, баяндау интонациясын көрсету;
12.2.2.6 "Менің болашағым" тақырыбына монолог құрастыру
40. Осы бағдарлама осы бағдарламаға қосымшаға сәйкес жалпы орта білім беру деңгейінің 11-12-сыныптарының есту қабілеті зақымдалған (естімейтін) білім алушылары үшін бойынша "Ым-ишараттық тіл" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасына ұзақ мерзімді жоспар негізінде іске асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда әрбір бөлімде іске асырылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
41. Бөлім мен тақырыптарды зерттеуге сағаттарды бөлу мұғалімнің қалауы бойынша беріледі.
Параграф 3. Үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру бойынша жалпы орта білім беру деңгейіндегі) 11-12 сыныптардың есту қабілеті зақымдалған (естімейтін) білім алушыларына арналған "Ым-ишараттық тіл" пәні бойынша ұзақ мерзімді жоспар

12.2.1.4 применять жесты знаки препинания – кавычки, при передачи чужой речи в русском жестовом языке и калькирующей жестовой речи;
12.2.1.5 составлять диалог на тему: "Политические выборы в Казахстане" на русском жестовом языке;
12.2.1.6 составлять диалог на тему: "Поступление в учебное заведение" в словесно-жестовой форме;
12.2.1.7 инсценировать диалог – запрос информации в словесно-жестовой форме;
12.2.1.8 объяснять значение мимики и пантомимики при передаче особенностей чужой речи участников описываемых событий, действий;
12.2.1.9 составлять диалог на тему: "Собеседование" в словесно-жестовой форме
2.2. Развитие монологической речи
11.2.2.1 составлять монологические высказывания к молодому поколению о вреде наркотиков в жестовой форме;
11.2.2.2 составлять монолог-описание, характеризующий выбранную профессию посредством калькирующей жестовой речи;
11.2.2.3 объяснять роль порядка жестов и их пространственного расположения в высказывании для получения точного визуально-пространственного образа описываемых событий;
11.2.2.4 составлять монолог-обращение к участникам дорожного движения о соблюдении правил безопасности на дороге;
11.2.2.5 составлять монолог повествование о пользе и вреде социальных сетей в жизни человека посредством русского жестового языка;
11.2.2.6 составлять монологические высказывания на тему "Цифровые технологии в жизни неслышащих людей" в письменной форме
12.2.2.1 составлять монолог-повествование на тему "Я в мире неслышащих" посредством русского жестового языка;
12.2.2.2. объяснять значение скорости и амплитуды движения при исполнении жеста, влияющих на смысл высказывания;
12.2.2.3 составлять монолог рассуждение на тему "Мой гражданский долг" в словесно-жестовой форме;
12.2.2.4 составлять монолог рассуждение о важности получения образования в современном мире;
12.2.2.5 демонстрировать восклицательную, вопросительную, повествовательную интонацию в высказываниях чужой речи;
12.2.2.6 составлять монолог на тему "Мое будущее"
40. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Жестовый язык" для обучающихся с нарушением слуха (неслышащие) 11-12 классов уровня общего среднего образования согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
41. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы по предмету "Жестовый язык" для обучающихся с нарушением слуха (неслышащие) 11-12 классов уровня общего среднего образования

1) 11-сынып:
1-кесте
Бөлім
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Лингвистикалық блок
1.1. Ымдап сөйлеудің ерекшеліктер
11.1.1.1 естімейтіндер лингвомәдениетіндегі ым-ишара атауларының пайда болуы және жұмыс істеу ерекшеліктерін түсіндіру;
11.1.1.2 естімейтін және еститін қоғам ортасында "ымдау аты" және "лақап ат" ұғымдарын ажырату
1.2. Ымдап сөйлеудің лексикасы мен грамматикасының ерекшеліктері
11.1.2.1 ымдау тілінде баламалы сұрау конструкцияларын белгілеу тәсілдерін көрсету;
11.1.2.2 бас тарту өрнегінің ымдау баламаларын жіктеу: жоққа шығару-келіспеу, жоққа шығару- мүмкіндіктің болмауы, жоққа шығару -бас тарту
1.3. Ымдау және ауызша тілдер лингвистикасын салыстырмалы талдау
11.1.3.1 ауызша тілмен салыстырғанда ымдау тілінде сұраулы сөйлемдерді құру тәсілдерін түсіндіру;
11.1.3.2 ауызша тілімен салыстырғанда ым тілінде жоққа шығару формаларын түсіндіру
Коммуникативтік блок
2.1. Диалогтік сөйлеуді дамыту
11.2.1.1 ауызша-ымдау түрінде теріс пайымдауларды пайдалана отырып, диалогты сахналау;
11.2.1.2 теріске шығару - келіспеу, мүмкіндіктің жоқтығы ретінде теріске шығару, жоққа шығару – бас тарту мәнінің ымдау баламаларын қамтитын диалогты сахналау
2.2. Монологтік сөйлеуді дамыту
11.2.2.1 жас ұрпаққа есірткінің зияны туралы ым-ишарат түрінде монологтық сөз айту
2-тоқсан
Лингвистикалық блок
1.1. Ымдап сөйлеудің ерекшеліктер
11.1.1.3 Қазақстан Республикасында естімейтін қоғамдық бірлестіктерді атау;
11.1.1.4 Қазақстан Республикасында естімейтін қоғамдық бірлестіктердің рөлі мен функцияларын анықтау
1.2. Ымдап сөйлеудің лексикасы мен грамматикасының ерекшеліктері
11.1.2.3 кеңейтілген оң конструкцияларды құру тәсілдерін көрсету;
11.1.2.4 ымдау коммуникациясындағы қарапайым және күрделі айту құрылымдарының кіші класстарын ажырату;
11.1.2.5 ымдау тіліндегі шылаусыз мәтелдер мен кедергі мәтелдерді салыстыру;
11.1.2.6 ымдау тіліндегі күрделі мәтелдердегі еркін қосындылармен байланысы бар конструкциялармен жұмыс істеу
1.3. Ымдау және ауызша тілдер лингвистикасын салыстырмалы талдау
11.1.3.3 ым-ишара мен ауызша сөйлеудегі бұйрық сөйлемдердің, ынталандырушы синтаксистік құрылымдардың құрылысын салыстыру;
11.1.3.4 ымдау тілінің құрылымын ауызша (қазақ) тілінің синтаксистік бірліктерімен салыстыру
Коммуникативтік блок
2.1. Диалогтік сөйлеуді дамыту
11.2.1.3 сөз-қимыл түрінде императивті және ынталандырушы құрылымдарды қолдана отырып диалогты сахналау;
11.2.1.4 диалогта "Менің кәсіби артықшылықтарым" тақырыбы аясында құрылымдардың ымдау баламаларын қолдану

1) 11 класс:
таблица 1
Раздел
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
Лингвистический блок
1.1. Особенности жестового языка
11.1.1.1 объяснять особенности происхождения и функционирования жестовых имен в лингвокультуре неслышащих;
11.1.1.2 различать понятия "жестовое имя" и "прозвище" в среде неслышащего и слышащего сообщества
1.2. Особенности лексики и грамматики жестового языка
11.1.2.1 показывать способы обозначения в жестовом языке альтернативных вопросительных конструкций;
11.1.2.2 классифицировать жестовые эквиваленты выражения отрицания: отрицание-несогласие, отрицание – отсутствие возможности, отрицание-отказ
1.3. Сравнительный анализ лингвистики жестового и словестного языков
11.1.3.1 объяснять способы построение вопросительных высказываний в жестовом языке в сравнении со словесным языком;
11.1.3.2 объяснять формы выражения отрицания в жестовом языке в сравнении со словесным языком
Коммуникативный блок
2.1. Развитие диалогической речи
11.2.1.1 инсценировать диалог с использованием отрицательных суждений в словесно-жестовой форме;
11.2.1.2 инсценировать диалог, включающий жестовые эквиваленты значения отрицание- несогласия, отрицания как отсутствия возможности, отрицание – отказ
2.2. Развитие монологической речи
11.2.2.1 составлять монологические высказывания к молодому поколению о вреде наркотиков в жестовой форме
2 четверть
Лингвистический блок
1.1. Особенности жестового языка
11.1.1.3 называть общественные объединения неслышащих в Республике Казахстан;
11.1.1.4 определять роль и функции общественных объединений неслышащих в Республике Казахстан
1.2. Особенности лексики и грамматики жестового языка
11.1.2.3 демонстрировать способы построения развернутых утвердительных конструкций;
11.1.2.4 различать подклассы простых и сложных высказываний в жестовой коммуникации;
11.1.2.5 соотносить бессоюзные высказывания с высказываниями с интерференцией в жестовой речи;
11.1.2.6 оперировать конструкциями со связями свободного соединения в сложных высказывания жестовой речи
1.3. Сравнительный анализ лингвистики жестового и словестного языков
11.1.3.3 соотносить построения повелительных высказываний, побудительных синтаксических конструкций в жестовой и словесной речи;
11.1.3.4 сравнивать структуру жестовых высказываний с синтаксическими единицами совестного (русского) языка
Коммуникативный блок
2.1. Развитие диалогической речи
11.2.1.3 инсценировать диалог с использованием повелительных и побудительных конструкций в словесно-жестовой форме;
11.2.1.4 применять в диалоге жестовые эквиваленты конструкций в контексте темы "Мои профессиональные предпочтения"

2.2. Монологтік сөйлеуді дамыту
11.2.2.2 калькалық ымдау тілі арқылы таңдалған мамандықты сипаттайтын монолог-сипаттама құрастыру
3-тоқсан
Лингвистикалық блок
1.1. Ымдап сөйлеудің ерекшеліктер
11.1.1.5 көркем аударма үшін негізгі ым-ишара мәнерлі құралдарын атау;
11.1.1.6 ым-ишара сөйлеуіндегі көркем аударма үшін мимиканың, вербалды емес репертуардың рөлін түсіндіру
1.2. Ымдап сөйлеудің лексикасы мен грамматикасының ерекшеліктері
11.1.2.7 қазақ ым тілінде баламалы және баламасыз лексика ұғымдарын ажырату;
11.1.2.8 ыммен айтудағы салыстыру мағыналары мен салыстырмалы айналымдарды білдіру үшін баламасыз лексиканы қолдану;
11.1.2.9 ым-ишарат жасаудағы қимыл тәртібін мануалды емес компоненттермен байланыстыру
1.3. Ымдау және ауызша тілдер лингвистикасын салыстырмалы талдау
11.1.3.5 ымдау және ауыз тілінде префикстердің мағыналық ажырату функциясын білдіру тәсілдерін түсіндіру;
11.1.3.6 сөйлемдердің ым-ишара баламаларын қазақ ымдау тіліндегі және ауызша сөйлеудегі шылаулармен салыстыру;
11.1.3.7 шылаулардың көп мағынасын ескере отырып, (қазақ тілінде) шылаулары бар құрылымдардың ымдау тіліне аудармасының ерекшеліктерінсалыстыру
Коммуникативтік блок
2.1. Диалогтік сөйлеуді дамыту
11.2.1.5 "Жүргізуші куәлігін алу" тақырыбындағы диалогты сөз-қимыл түрінде сахналау;
11.2.1.6 диалогта шылаулары бар конструкцияларды ымдау баламаларын пайдалану;
11.2.1.7 диалогта "Жүргізуші куәлігін алу" тақырыбы контексінде құрылымдардың ымдау баламаларын қолдану
2.2. Монологтік сөйлеуді дамыту
11.2.2.3 суреттелетін оқиғалардың нақты визуалды-кеңістіктік бейнесін алу үшін қимыл тәртібі мен олардың кеңістіктік орналасуының рөлін түсіндіру;
11.2.2.4 жол қозғалысы қатысушыларына Жолдағы қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы монолог-үндеу құрастыру
4-тоқсан
Лингвистикалық блок
1.1. Ымдап сөйлеудің ерекшеліктер
11.1.1.7 ым-ишара сөйлеуіндегі ым-ишара шығармашылығының көрінісін ажырату;
11.1.1.8 қазақ ымдау тілінде жаңа ым-ишаралардың пайда болу тәсілдерін түсіндіру;
11.1.1.9 жаңа ым-ишараларды қазақ ымдау тілінде және калькуляциялық ымдау тілінде қалыптастыру тәсілдерін салыстыру
1.2. Ымдап сөйлеудің лексикасы мен грамматикасының ерекшеліктері
11.1.2.10 берілген қол пішінімен ым-ишара мағыналық парадигмаларын көрсету;
11.1.2.11 қозғалысты жіктеу бойынша бір қолды және екі қолды қимылдарды ажырату;
11.1.2.12 құрамдас бөліктерінің бірі (конфигурациясы, локализациясы) өзгерген кезде қимыл мәнінің өзгеруін түсіндіру
1.3. Ымдау және ауызша тілдер лингвистикасын салыстырмалы талдау

2.2. Развитие монологической речи
11.2.2.2 составлять монолог-описание, характеризующий выбранную профессию посредством калькирующей жестовой речи
3 четверть
Лингвистический блок
1.1. Особенности жестового языка
11.1.1.5 называть основные жестовые выразительные средства для художественного перевода;
11.1.1.6 объяснять роль мимики, невербального репертуара для художественного перевода в жестовой речи
1.2. Особенности лексики и грамматики жестового языка
11.1.2.7 различать понятия эквивалентная и безэквивалентная лексика в русском жестовом языке;
11.1.2.8 использовать безэквивалентную лексику для выражения смыслов сравнения и сравнительных оборотов в жестовом высказывании;
11.1.2.9 связывать порядок жестов с немануальными компонентами в жестовом высказывании
1.3. Сравнительный анализ лингвистики жестового и словестного языков
11.1.3.5 объяснять способы передачи смыслоразличительной функции приставок в жестовом и словестном языке;
11.1.3.6 соотносить жестовые эквиваленты выражений с предлогами в русском жестовом языке и словестной речи;
11.1.3.7 сравнивать особенности перевода на жестовый язык конструкций с предлогами (в русском языке) с учетом многозначности предлогов
Коммуникативный блок
2.1. Развитие диалогической речи
11.2.1.5 инсценировать диалог на тему "Получение водительских прав" в словесно-жестовой форме;
11.2.1.6 использовать жестовые эквиваленты конструкций с предлогами в диалоге;
11.2.1.7 применять в диалоге жестовые эквиваленты конструкций в контексте темы "Получение водительских прав"
2.2. Развитие монологической речи
11.2.2.3 объяснять роль порядка жестов и их пространственного расположения в высказывании для получения точного визуально-пространственного образа описываемых событий;
11.2.2.4 составлять монолог-обращение к участникам дорожного движения о соблюдении правил безопасности на дороге
4 четверть
Лингвистический блок
1.1. Особенности жестового языка
11.1.1.7 различать проявление жестотворчества в жестовой речи;
11.1.1.8 объяснять способы образования новых жестов в русском жестовом языке;
11.1.1.9 сравнивать способы образования новых жестов в русском жестовом языке и калькирующей жестовой речи
1.2. Особенности лексики и грамматики жестового языка
11.1.2.10 показывать жестовые смысловые парадигмы с заданной формой руки;
11.1.2.11 дифференцировать одноручные и двуручные жесты по классификации движения;
11.1.2.12 объяснять изменение значения жеста при изменении одного из его компонентов (конфигурации, локализации)
1.3. Сравнительный анализ лингвистики жестового и словестного языков

1.2. Ымдап сөйлеудің лексикасы мен грамматикасының ерекшеліктері
12.1.2.3 ым-ишараларды жазбаша түрде бекітуге арналған жалпы арналған ым-ишарат нотацияларын салыстыру;
12.1.2.4 ым-ишараларды семантикалық белгісі мен түбірлі дактилема бойынша жіктеу;
12.1.2.5 қазақ ымдау тілінде жергілікті сөйлемдегі сөздердің тәртібін анықтау
1.3. Ымдау және ауызша тілдер лингвистикасын салыстырмалы талдау
12.1.3.4 қазақ ымдау тілінде референция қимылдарын және олардың баламаларын ауызша сөйлеуде қолдануды талдау;
12.1.3.5 графикалық бейне жағынан жақын сөз – омографтарды пайдалана отырып, қимыл және сөз құрылымдарын талдау
Коммуникативтік блок
2.1. Диалогтік сөйлеуді дамыту
12.2.1.3 әрекетті орындауға қолайлы (немесе кедергі келтіретін) белгілі бір жағдайларда іс-әрекеттің мүмкіндігін, қалауын білдірумен диалогты сахналау;
12.2.1.4 басқа біреудің сөзін қазақ ымдау тілінде және калькуляциялық ымдау тілінде білдіру кезінде тыныс белгілерін-тырнақшаларды қолдану;
12.2.1.5 "Қазақстандағы саяси сайлау" тақырыбында қазақ ымдау тілінде диалог құру
2.2. Монологтік сөйлеуді дамыту
12.2.2.2 сөздің мағынасына әсер ететін қимылды орындау кезінде қозғалыс жылдамдығы мен амплитудасының мәнін түсіндіру;
12.2.2.3 "Менің азаматтық парызым" тақырыбына сөз-ым түрінде монолог құрастыру
3-тоқсан
Лингвистикалық блок
1.1. Ымдап сөйлеудің ерекшеліктер
12.1.1.6 Қазақстан Республикасы естімейтіндердің бейресми әнұранының ауызша аудармасын айту;
12.1.1.7 ымдау әні арқылы Қазақстан Республикасының естімейтіндердің бейресми әнұранын ойнату
1.2. Ымдап сөйлеудің лексикасы мен грамматикасының ерекшеліктері
12.1.2.6 біртүбірлі етістіктерді қамтитын сөздік құрылымдардың тура және кері аудармасын ажырату;
12.1.2.7 қазақ ым тілінде баламасыз лексиканың артикуляциясын саралау
1.3. Ымдау және ауызша тілдер лингвистикасын салыстырмалы талдау
12.1.3.6 әр түрлі екпінге ие сөздерді қолдана отырып, ым-ишара мен сөз құрылымдарын талдау;
12.1.3.7 ым және ауыз тілдеріндегі пайымдауларды, тұжырымдарды, логикалық тәуелділіктерді білдіру формаларын салыстыру;
12.1.3.8 ымдау және ауыз тілдеріндегі логикалық тәуелділіктерді білдіру формаларын салыстыру
Коммуникативтік блок
2.1. Диалогтік сөйлеуді дамыту
12.2.1.6 "Оқу орнына түсу" тақырыбында сөз-ымдау түрінде диалог құру;
12.2.1.7 сөз-ымдау түрінде ақпарат сұрау диалогын сахналау;
12.2.1.8 сипатталған оқиғалар мен іс-әрекеттерге қатысушылардың басқа біреудің сөйлеу ерекшеліктерін жеткізудегі мимика мен пантомимиканың мағынасын түсіндіру

1.2. Особенности лексики и грамматики жестового языка
12.1.2.3 сравнивать общепринятые жестовые нотации, предназначенные для фиксации жестов в письменной форме;
12.1.2.4 классифицировать жесты по семантическому признаку и корневой дактилеме;
12.1.2.5 определять порядок слов в локативном предложении в русском жестовом языке
1.3. Сравнительный анализ лингвистики жестового и словестного языков
12.1.3.4 анализировать применение жестов референции в русском жестовом языке и их аналогов в словестной речи;
12.1.3.5 анализировать жестовые и словесные конструкций с использованием близких по графическому образу слов – омографов
Коммуникативный блок
2.1. Развитие диалогической речи
12.2.1.3 инсценировать диалог с выражением возможности, желательности действий при определенных обстоятельствах, благоприятствующих (или препятствующих) выполнению действия;
12.2.1.4 применять жесты знаки препинания – кавычки, при передачи чужой речи в русском жестовом языке и калькирующей жестовой речи;
12.2.1.5 составлять диалог на тему: "Политические выборы в Казахстане" на русском жестовом языке
2.2. Развитие монологической речи
12.2.2.2 объяснять значение скорости и амплитуды движения при исполнении жеста, влияющих на смысл высказывания;
12.2.2.3 составлять монолог рассуждение на тему "Мой гражданский долг" в словесно-жестовой форме
3 четверть
Лингвистический блок
1.1. Особенности жестового языка
12.1.1.6 рассказывать словесный перевод неофициального гимна глухих Республики Казахстан;
12.1.1.7 воспроизводить неофициальный гимн глухих Республики Казахстан посредством жестовой песни
1.2. Особенности лексики и грамматики жестового языка
12.1.2.6 различать прямой и обратный перевод словесных конструкций, включающий однокоренные глаголы;
12.1.2.7 дифференцировать артикуляцию безэквивалентной лексики в русском жестовом языке
1.3. Сравнительный анализ лингвистики жестового и словестного языков
12.1.3.6 анализировать жестовые и словесные конструкций с использованием слов, имеющих разное ударение;
12.1.3.7 соотносить формы выражения суждений, умозаключений, логических зависимостей в жестовом и словесном языках;
12.1.3.8 соотносить формы выражения логических зависимостей в жестовом и словесном языках
Коммуникативный блок
2.1. Развитие диалогической речи
12.2.1.6 составлять диалог на тему: "Поступление в учебное заведение" в словесно-жестовой форме;
12.2.1.7 инсценировать диалог – запрос информации в словесно-жестовой форме;
12.2.1.8 объяснять значение мимики и пантомимики при передаче особенностей чужой речи участников описываемых событий, действий

2.2. Монологтік сөйлеуді дамыту
12.2.2.2 сөздің мағынасына әсер ететін қимылды орындау кезінде қозғалыс жылдамдығы мен амплитудасының мәнін түсіндіру;
12.2.2.4 заманауи әлемде білім алудың маңыздылығы туралы монолог құрастыру
4-тоқсан
Лингвистикалық блок
1.1. Ымдап сөйлеудің ерекшеліктері
12.1.1.8 ымдау тілі маманының қызметтерін ұсынуға өтінім беру алгоритмін түсіндіру;
12.1.1.9 ымдау тілі маманының қызметтерін алу кезінде мінез-құлықтың негізгі ережелері мен нормаларын айту;
12.1.1.2 ым-ишара аудармасының түрлерін ажырату: тікелей синхронды, тікелей дәйекті, кері дәйекті және синхронды, парақтан қазақша ым тіліне аудару
1.2. Ымдап сөйлеудің лексикасы мен грамматикасының ерекшеліктері
12.1.2.4 ым-ишараларды семантикалық белгісі мен түбірлі дактилема бойынша жіктеу;
12.1.2.8 ымдау тілінде ым-ишара фразеологизмдерінің этимологиясын түсіндіру;
12.1.2.9 бүтін сөздің мағынасын білдіретін баламасыз лексиканың қимылдарын анықтау
1.3. Ымдау және ауызша тілдер лингвистикасын салыстырмалы талдау
12.1.3.9 ауыз тілмен салыстырғанда ымдау тілінде уақытша, кеңістіктік тәуелділіктерді салыстыру;
12.1.3.10 ауызекі және ымдау тілі құралдарымен ауыспалы мағынаны беру тәсілдерін салыстыру;
12.1.3.11 этимологиялық принцип бойынша ым-ишара идиомалары мен қазақ тілінің сөзжасамдық фразеологизмдерін салыстыру
Коммуникативтік блок
2.1. Диалогтік сөйлеуді дамыту
12.2.1.3 әрекетті орындауға қолайлы (немесе кедергі келтіретін) белгілі бір жағдайларда іс-әрекеттің мүмкіндігін, қалауын білдірумен диалогты сахналау;
12.2.1.4 басқа біреудің сөзін қазақ ымдау тілінде және калькалық ымдау тілінде білдіру кезінде тыныс белгілерін-тырнақшаларды қолдану;
12.2.1.9 сөз-ымдау түрінде "Әңгімелесу" тақырыбына диалог құру
2.2. Монологтік сөйлеуді дамыту
12.2.2.5 біреудің сөйлеуінде леп, сұрақ, баяндау интонациясын көрсету;
12.2.2.6 "Менің болашағым" тақырыбына монолог құрастыру
бұйрығына
40-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
528 - қосымша
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5 - 10 сыныптары үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5 - 10 сыныптары үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты білім алушыларда әртүрлі тұрмыстық және әлеуметтік жағдайларда белсенді және тәуелсіз болуға мүмкіндік беретін дағдыларды қалыптастыру болып табылады.

2.2. Развитие монологической речи
12.2.2.2 объяснять значение скорости и амплитуды движения при исполнении жеста, влияющих на смысл высказывания;
12.2.2.4 составлять монолог рассуждение о важности получения образования в современном мире
4 четверть
Лингвистический блок
1.1. Особенности жестового языка
12.1.1.8 объяснять алгоритм подачи заявки на предоставление услуг специалиста жестового языка;
12.1.1.9 рассказывать основные правила и нормы поведения при получении услуг специалиста жестового языка;
12.1.1.2 различать виды жестового перевода: синхронный прямой, последовательный прямой, обратный последовательный и синхронный, перевод на русский жестовый язык с листа
1.2. Особенности лексики и грамматики жестового языка
12.1.2.4 классифицировать жесты по семантическому признаку и корневой дилемме; 12.1.2.8 объяснять этимологию жестовых фразеологизмов в русском жестовом языке;
12.1.2.9 определять жесты безэквивалентной лексики передающие смысл целого высказывания
1.3. Сравнительный анализ лингвистики жестового и словестного языков
12.1.3.9 соотносить временные, пространственные зависимости, в жестовом языке в сравнении со словесным языком;
12.1.3.10 сравнивать способы передачи переносного смысла средствами словесного и жестового языков;
12.1.3.11 соотносить жестовые идиомы и словесные фразеологизмы русского языка по этимологическому принципу
Коммуникативный блок
2.1. Развитие диалогической речи
12.2.1.3 инсценировать диалог с выражением возможности, желательности действий при определенных обстоятельствах, благоприятствующих (или препятствующих) выполнению действия;
12.2.1.4 применять жесты знаки препинания – кавычки, при передачи чужой речи в русском жестовом языке и калькирующей жестовой речи;
12.2.1.9 составлять диалог на тему: "Собеседование" в словесно-жестовой форме
2.2. Развитие монологической речи
12.2.2.5 демонстрировать восклицательную, вопросительную, повествовательную интонацию в высказываниях чужой речи;
12.2.2.6 составлять монолог на тему "Мое будущее"
Приложение 40 к приказу
Приложение 528 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 03 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-10 классов
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-10 классов разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Целью Программы является формирование у обучающихся умений и навыков, позволяющих им быть активными и самостоятельными в различных бытовых и социальных ситуациях.

3. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) білім алушыларды өз тұрмысын, күнделікті үй тіршілігін ұйымдастыруға дайындау;
2) гигиеналық дағдыларды жетілдіру, тұрғын үй мен киімге күтім жасау дағдыларын қалыптастыру;
3) әлеуметтік мекемелердің (сауда, тұрмыс қызметі, байланыс, мәдениет, медициналық көмек) және қоғамдық көліктің қызметтерін пайдалану дағдыларын қалыптастыру;
3) әлеуметтік ережелерге сай мінез-құлықты қолдау, жағымды жеке қасиеттерді қалыптастыру: еңбекқорлықты, жанашырлықты, үлкендерге құрмет көрсетуді, патриоттық сезімдерді.
4.Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) психофизикалық даму кемшіліктерінің орнын толтыруға ықпал ету;
2) ауызша диалогтық және монологтық сөйлеуді дамыту, сөздік қорын байыту және жүйелеу, іскерлік қарым-қатынас мәдениетін дамыту;
3) бос уақытын ұйымдастыра білу қабілетін қалыптастыру.
4) оқу-танымдық іс-әрекетін дамыту, шаруашылық-еңбек дағдыларын қалыптастыру;
5) өз жұмысын жоспарлау және басталған істі аяғына дейін жеткізу, өз іс-әрекетіне ағымдағы бақылауды, қорытынды бақылауды жүзеге асыру, өз жұмысының нәтижелерін үлгімен салыстыру, өзін-өзі бағалау қабілеттерін дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері арнайы педагогика қағидаттарына негізделген: оқытудың компенсаторлық-дамытушылық, әлеуметтік бейімделу бағыттылығы, іс-әрекетке негізделу тәсілдемесі, оқытудың тәжірибелік бағыттылығы, саралау және дараландыру тәсілдемелері, мұғалімнің білім беру процесіндегі көшбасшылық рөлі.
6. Оқытудың компенсаторлық-дамытушылық бағыттылығы қағидасы оқу және оқыту қызметінің арнайы әдістерімен және тәсілдерімен қамтамасыз етіледі, онда мыналар ескеріледі: ойлау процестерінің инерттілігі, танымдық белсенділіктің төмендігі, ойлаудың жалпылау және абстракциялау функциясының әлсіздігі, сөйлеу қабілетінің дамуының артта қалуы.
7. Білім алушылармен жұмыста олардың еліктеу қабілеттеріне, көрнекі-тиімді ойлаудың сақталған мүмкіндіктеріне сүйенеді.
8. Бағдарламаны іске асыру білім алушыларда қабылдауды, есте сақтауды, сөйлеуді, ақыл-ой операцияларын дамытуға жағдай жасайды; басталған жұмысты соңына дейін жеткізу, мүмкін болатын қиындықтарды жеңу, ұқыптылық пен дербестік таныту қабілетін қалыптастыру.
9. Оқытудың әлеуметтік бейімделу бағыттылығы жеке тұлғаның әлеуметтік бейімделуін еңсеруді немесе азайтуды қамтиды. Білім алушылардың әлеуметтік өмірге қатысуы үшін қажетті тәртіп нормаларын, өмірлік дағдыларды игеруі бойынша арнайы жұмыс көзделеді.
10. Білім беруде іс-әрекетке негізделу тәсілдемесі зияты зақымдалған білім алушының жеке басының даму ерекшеліктерін ескере отырып, білім берудің негізгі заңдылықтары мен құрылымын ашатын психологиялық ғылымның теориялық ережелеріне негізделген. Оқушылардың жеке басының дамуы олардың қолжетімді қызметін (пәндік-практикалық, шаруашылық, еңбек, оқу) ұйымдастыру сипатымен анықталады.

3. Учебные задачи Программы:
1) подготовить обучающихся к организации своего быта, домашней повседневной жизни;
2) совершенствовать гигиенические навыки, формировать навыки ухода за одеждой и жилищем;
3) формировать умения пользоваться услугами социальных учреждений (торговли, службы быта, связи, культуры, медицинской помощи) и общественного транспорта;
4) поддерживать социально одобряемое поведение, положительные личностные качества: трудолюбие, умение сопереживать, уважение к старшим, патриотические чувства.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) способствовать компенсации недостатков психофизического развития;
2) совершенствовать устную диалогическую и монологическую речь, обогащать и систематизировать словарь, формировать культуру делового общения;
3) формировать умения организовать свой досуг;
4) совершенствовать учебно-познавательную деятельность, формировать хозяйственно-трудовые навыки;
5) развивать умение планировать свою работу и доводить начатое дело до конца, выполнять текущий контроль своей деятельности, итоговый контроль, сравнение результатов своей работы с образцом, выполнять самооценку.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Педагогические подходы к организации учебного процесса основаны на принципах специальной педагогики: компенсаторно-развивающей, социально-адаптирующей направленности обучения, деятельностном подходе, практической направленности обучения, дифференцированном и индивидуальном подходах к обучающимся, руководящей роли учителя в образовательном процессе.
6. Принцип компенсаторно-развивающей направленности обучения обеспечивается специальными методами и приемами учебной и обучающей деятельности, учитываются: инертность мыслительных процессов, низкая познавательная активность, слабость обобщающей и абстрагирующей функции мышления, отставание в речевом развитии.
7. В работе с обучающимися опираются на их подражательные способности, сохранные возможности наглядно-действенного мышления.
8. Реализация Программы создает условия для развития у обучающихся восприятия, памяти, речи, умственных операций; формирования умения доводить начатую работу до конца, преодолевать посильные трудности, проявлять аккуратность и самостоятельность.
9. Социально-адаптирующая направленность обучения предполагает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности. Предусматривается специальная работа по освоению обучающимися необходимых для участия в социальной жизни норм поведения, жизненных навыков.
10. Деятельностный подход в образовании основывается на теоретических положениях психологической науки, раскрывающих основные закономерности и структуру образования с учетом специфики развития личности обучающегося с нарушениями интеллекта. Развитие личности школьников определяется характером организации доступной им деятельности (предметно-практической, хозяйственной, трудовой, учебной).

11. Оқытудың тәжірибелік бағыттылығы нақты өмірлік жағдайлар мен сабақта оқылатын оқу материалы арасында тығыз байланыс орнатуды қамтиды.
12. Оқытудың тәжірибелік бағыттылығы оқытудың практикалық, көрнекі, интерактивті әдістерімен және тәсілдерімен қамтамасыз етіледі: практикалық жұмыстар, проблемалық жағдайларды шешу, өмірлік жағдайларды драматизациялау (іскерлік ойын), экскурсиялар, сабақтар-кездесулер.
13. Зияты зақымдалған білім алушылармен жұмыс жасауда саралау және дараландыру тәсілдемесін қолдану балалардың оқу материалын игеру кезінде пайда болатын және алынған білімнің, дағдылардың сапасына әсер ететін типологиялық ерекшеліктерді ескеруді қамтиды.
14. Саралау тәсіл төрт типологиялық топты ескере отырып құрылады (В.В. Воронкова бойынша). Білім алушылардың әрбір типологиялық тобы үшін педагог олардың мүмкіндіктеріне сәйкес оқу материалының мазмұнын, оқыту әдістері мен тәсілдерін, қызмет қарқынын таңдайды. Сараланған тәсіл оқытуды дараландырумен толықтырылады.
15. Оқу-танымдық және практикалық іс-әрекетке арнайы педагогикалық басшылықтың қажеттілігі оқушылардың, әсіресе 3 және 4 типологиялық топтардың танымдық белсенділігінің төмендігімен және жалпылама ойлау функцияларының әлсіздігімен байланысты. Мұғалім осы оқушылардың оқу-танымдық іс-әрекеттерін ұйымдастырады және бағыттайды, оларға қадамдық көмек көрсетеді.
16. Бағдарламаны іске асыру барысында білім алушылардың ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану дағдыларын дамыту үшін мынадай жағдайлар жасалады:
1) нақты өмірлік жағдайларды имитациялау үшін компьютерлік модельдерді пайдалану, сондай-ақ оларды одан әрі түсіну үшін осы жағдайларды зерделеу;
2) практикалық мәселелерді шешу үшін мәтіндерді, кестелерді, кескіндерді өңдеу, аудио және бейнематериалдарды өңдеу үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану;
3) белгілі бір тақырып бойынша бірлескен топтық жұмыс жүргізуге мүмкіндік беретін электронды құралдар арқылы материал жинау және тәжірибе алмасу;
4) тіршілікті қамтамасыз ету міндеттерін шешу үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды өз бетінше пайдалану.
17. Оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау ағымдағы (сабақ), мерзімді (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде жүзеге асырылады.
18.Ағымдағы бақылау сабақта білім алушылардың қызметін бақылау, практикалық және өзіндік жұмыстарды, ұжымдық қызмет түрлерін талдау арқылы жүргізіледі. Әр сабақты (ағымдағы) бақылау оқу процесінің сапасын қамтамасыз ету үшін педагог пайдаланатын оқытудың мазмұны мен әдістерін түзету мақсатында жүргізіледі. Мұндай бақылау білім алушыларға қатысты ынталандырушы және тәрбиелік сипатта болады.

11. Практическая направленность обучения предполагает установление тесных связей между реальными жизненными ситуациями и учебным материалом, изучаемым на уроках.
12. Практическая направленность обучения обеспечивается практическими, наглядными, интерактивными методами и приемами обучения:
практические работы, решение проблемных ситуаций, драматизация жизненных ситуаций (деловая игра), экскурсии, уроки-встречи.
13. Дифференцированный и индивидуальный подход к обучающимся с нарушениями интеллекта предполагает учет типологических особенностей, которые проявляются при усвоении учебного материала и влияют на качество получаемых знаний, умений и навыков.
14. Дифференцированный подход выстраивается с учетом четырех типологических групп (по В.В.Воронковой). Для каждой типологической группы обучающихся педагог подбирает соответствующее их возможностям содержание учебного материала, методы и приемы обучения, темп деятельности. Дифференцированный подход дополняется индивидуализацией обучения.
15. Необходимость специального педагогического руководства учебно-познавательной и практической деятельностью обусловлена низкой познавательной активностью и слабостью, обобщающей функций мышления школьников, особенно 3 и 4 типологических групп. Педагог организует и направляет учебно-познавательную деятельность этих школьников, оказывая им пошаговую помощь.
16. В процессе реализации Программы создаются условия для развития у обучающихся навыков применения информационно-коммуникационных технологий:
1) использование компьютерных моделей для имитации реальных жизненных ситуаций, а также изучение данных ситуаций для их дальнейшего понимания;
2) использование программного обеспечения для обработки текстов, таблиц, изображений, обработки аудио- и видеоматериалов для решения практических задач;
3) сбор материала и обмен опытом с помощью электронных средств, что позволяет проводить совместную групповую работу над определенной темой;
4) самостоятельное использование информационно-коммуникационных технологий для решения задач жизнеобеспечения.
17. Критериальная оценка учебных достижений школьников реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.
18. Текущий контроль производится с помощью наблюдения за деятельностью обучающихся на уроке, анализа практических и самостоятельных работ, коллективных видов деятельности. Поурочный (текущий) контроль проводится с целью корректировки содержания и методов обучения, используемых педагогом для обеспечения качества учебного процесса. Такой контроль носит также стимулирующий и воспитательный характер в отношении обучающихся.

19. Мерзімді бақылау бағдарламалық тақырыпты, бөлімді зерттегеннен кейін жүзеге асырылады. Белгілі бір тақырып шеңберінде оқу материалын зерделеудің күтілетін нәтижелері әртүрлі типологиялық топтардың білім алушыларында бірдей болмайды.
20. Қорытынды бақылау тоқсанның, жылдың соңында жүргізіледі. Педагог білім алушылардың оқу жетістіктерін жеке карталарына еңгізеді, осы жерде оқушылардың меңгерген дағдыларды жүзеге асырудағы дербестік дәрежесі көрсетіледі.
21. Сабақ өткізу үшін сынып 2 топқа бөлінеді. Сабақтың теориялық бөлігі оқу кабинетінде өткізіледі. Практикалық дағдылар осы Бағдарламада көзделген дағдыларды қалыптастыру үшін қажетті нақты заттарды, тамақ өнімдерін, жабдықтар мен тұрмыстық техниканы пайдалана отырып, арнайы үй-жайда қалыптастырылады.
3-тарау. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің мазмұны
22. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
6) 10-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасының бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген) бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты.
23. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны мынадай бөлімдерді қамтиды:
1) "Денсаулық";
2) "Киім, аяқ киім";
3) "Тамақтану";
4) "Тұрғын үй";
5) "Көлік, көше";
6) "Отбасы";
7) "Мерекелер мен рәсімдер";
8) "Кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары".
24. "Денсаулық" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) дене гигиенасы;
2) дәрігерге дейінгі алғашқы көмек.
25. "Киім, аяқ киім" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) киім, аяқ киім, бас киім түрлері;
2) киімге, аяқ киімге күтім жасау.
26. "Тамақтану" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) азық-түлік өнімдері;
2) ас үй және асхана ыдыстары, техника;
3) тамақ дайындау және тамақтану.
27. "Тұрғын үй" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) тұрғын үй-жайлардың түрлері;
2) тұрғын үйді жинау.
28. "Көлік, көше" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) көлік құралдарының түрлері;

19. Периодический контроль проводится после изучения программной темы, раздела. Ожидаемые результаты изучения учебного материала в рамках конкретной темы, у обучающихся разных типологических групп будут неодинаковы.
20. Итоговый контроль проводится в конце четверти, года. Достижение учебных целей фиксируется педагогом в картах достижений обучающихся класса, с указанием степени самостоятельности реализации полученных навыков.
21. Для проведения занятий класс делится на 2 группы. Теоретическая часть занятия проводится в учебном кабинете. Практические навыки формируются в специальном помещении с использованием реальных предметов, пищевых продуктов, оборудования и бытовой техники, необходимых для формирования навыков, предусмотренных настоящей Программой.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка"
22. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" составляет:
1) в 5 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
6) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
23. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" включает следующие разделы:
1) "Здоровье";
2) "Одежда, обувь";
3) "Питание";
4) "Жилье";
5) "Транспорт, улица";
6) "Семья";
7) "Праздники и обряды";
8) "Предприятия, учреждения и средства связи".
24. Раздел "Здоровье" включает следующие подразделы:
1) гигиена тела;
2) первая доврачебная помощь.
25. Раздел "Одежда, обувь" включает следующие подразделы:
1) виды одежды, обуви, головных уборов;
2) уход за одеждой, обувью.
26. Раздел "Питание" включает следующие подразделы:
1) продукты питания;
2) кухонная и столовая посуда, техника;
3) приготовление пищи и прием пищи.
27. Раздел "Жилье" включает следующие подразделы:
1) виды жилых помещений;
2) уборка жилья.
28. Раздел "Транспорт, улица" включает следующие подразделы:
1) виды транспортных средств;

2) көліктегі және жолдағы тәртіп ережелері ;
3) қала бойынша жүріп-тұру бағыттары.
29. "Отбасы" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) отбасы құрамы;
2) отбасылық қатынастар;
3) Қазақстан Республикасы азаматының құжаттары.
30. "Мерекелер мен рәсімдер" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) мерекеге дайындалу және өткізу, сыйлықтар, кәдесыйлар ресімдеу;
2) құттықтаулар.
31. "Кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сауда кәсіпорындары;
2) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық (бұдан әрі - ТКШ) кәсіпорындары;
3) қаржы кәсіпорындары;
4) тұрмыстық қызмет кәсіпорындары;
5) байланыс құралдары кәсіпорны;
6) мәдениет мекемелері, демалыс орындары.
32. 5-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) денсаулық. Дене гигиенасы. Гигиена құралдарының мақсаты (сабын, шүберек, сүлгі). Жеке гигиена құралдарын пайдалану ережелері (сабын, жуғыш, сүлгі). Ұқыптылық дағдылары. Гигиеналық процедуралар алгоритмі. Соғып алғанда, мұрыннан қан кету кезінде алғашқы медициналық көмек. Жеңіл кесіп алған кезде, болмашы жарада, терісі сыдырылғанда алғашқы медициналық көмек. Жәндіктер шағып алған кезде алғашқы медициналық көмек көрсету;
2) киім, аяқ киім. Киім, аяқ киім, бас киім түрлері. Киім, бас киімдер түрлері, олардың маусымдық мақсаты. Киім мен аяқ киімді жыл мезгілдеріне қарай ауыстыру; киімді мақсаты бойынша ажырату және саралау; сыртқы киім: пальто, күртке; қыздардың киімдері (көйлек, жемпір, юбка, жейде) және ұлдардың киімдері. Киім мен аяқ киімге ұқыпты қарау. Киімге ұқыпты қарау ережелері; киімге күтім жасау: құрғақ щеткамен тазалау, сақтау (сөрелерде, киім ілгіште). Киімді ұсақ жөндеу (түймелерді "тығыздап", "бос" тігу);
3) тамақтану. Азық-түлік және олардың адам денсаулығы үшін маңызы: өсімдіктен және жануарлардан алынатын тағамдар, азық-түлік, нан, ет, көкөністер, жемістер. Азық-түлік топтары (көкөністер, жемістер, жидектер, сүт, ұн, ет, балық өнімдері, жарма, кондитерлік өнімдер). Ас үй және асхана ыдыстары мен жабдықтары. Ас үй жабдықтары. Ас үй ыдыстарының, жылыту аспаптарының атауы және оларды пайдалану ережелері, тамақ дайындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы. Ыдыс-аяқ пен ас үй техникасын пайдалану ережелері. Мектеп асханасында үстелді орнату. Шай қайнату алгоритмі. Жұмыртқа тағамдарын дайындау (пісірілген жұмыртқа, омлет). Кесу құралдарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері;
4) тұрғын үй. Тұрғын үй-жайлардың түрлері: жатақхана, пәтерлер, жеке үйлер. Тұрғын және қосалқы үй-жайлар. Тұрғын және қосалқы үй-жайлардың мақсаты мен нысаналы толтырылуы. Киіз үй құрылысының ерекшеліктері. Тұрғын үйді тазарту: күнделікті, мерзімді және жалпы. Еден жуу алгоритмі. Кілемдерді шаңсорғышпен тазалау алгоритмі;

2) поведение в транспорте и на дороге;
3) маршруты передвижения по городу.
29. Раздел "Семья" включает следующие подразделы:
1) состав семьи;
2) семейные отношения;
3) документы гражданина Республики Казахстан.
30. Раздел "Праздники и обряды" включает следующие подразделы:
1) подготовка и проведение праздника, оформление подарков, сувениров;
2) поздравления.
31. Раздел "Предприятия, учреждения, средства связи" включает следующие подразделы:
1) предприятия торговли;
2) предприятия жилищно-коммунального хозяйства (далее- ЖКХ);
3) финансовые предприятия;
4) предприятия службы быта;
5) предприятия средства связи;
6) учреждения культуры, места отдыха.
32. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 5 класса:
1) здоровье. Гигиена тела. Назначение средств гигиены (мыло, мочалка, полотенце). Правила использования средств личной гигиены (мыло, мочалка, полотенце). Навыки опрятности. Алгоритм гигиенических процедур. Первая доврачебная помощь при ушибе, носовом кровотечении. Первая доврачебная помощь при неглубоких порезах, царапинах, ссадинах. Первая доврачебная помощь при укусах насекомых;
2) одежда, обувь. Виды одежды, обуви, головных уборов, их назначение по сезонам. Смена одежды и обуви по сезонам; различение и дифференциация одежды по назначению; верхняя одежда: пальто, куртка; одежда девочек (платье, кофта, юбка, блузка) и одежда мальчиков. Бережное отношение к одежде и обуви. Правила бережного отношения к своей одежде; уход за одеждой: чистка сухой щеткой, хранение (на полках, на плечиках). Мелкий ремонт одежды (пришивать пуговицы "вплотную", "на ножке");
3) питание. Продукты питания и их значение для здоровья человека: растительная и животная пища, продукты питания хлеб, мясо, овощи, фрукты. Группы продуктов питания (овощи, фрукты, ягоды, молочные, мучные, мясные, рыбные продукты, крупы, кондитерские изделия). Кухонная и столовая посуда и техника. Оборудование кухни. Название кухонной посуды, нагревательных приборов и правила пользования ими, техника безопасности при приготовлении пищи. Правила пользования посуды и кухонной техники. Сервировка стола в школьной столовой. Алгоритм заваривания чая. Приготовление блюд из яиц (вареные яйца, омлет). Правила техники безопасности при работе с режущими инструментами;
4) жилье. Виды жилых помещений: общежитие, квартиры, индивидуальные дома. Жилые и подсобные помещения. Назначение и предметное наполнение жилых и подсобных помещений. Особенности устройства юрты. Уборка жилья: ежедневная, периодическая и генеральная. Алгоритм мытья полов. Алгоритм чистки ковров с помощью пылесоса;

5) Көлік және көше. Көлік құралдарының түрлері. Қоғамдық және жеке көліктің мақсаты. Қоғамдық көліктегі жолаушылардың тәртіп ережелері: жолаушыны көліктен отырғызу және түсіру ережелері. Қоғамдық көлікте жұмыс істейтін адамдардың еңбегі. Жол қозғалысы мен жаяу жүргіншілердің мінез-құлқының негізгі ережелері. Үйден мектепке және кері қайту жолын зерттеу;
6) отбасы. Отбасы құрамы: әкесі, анасы, әжесі, атасы, ағалары, әпкелері. Әкесінің және анасының тегі, есімі және әкесінің есімі. Жақын туыстарының есімдерінің атауы (бауырлар, әпкелер, әжелер, аталар), олардың туыстық дәрежесі. Үлкен және кіші отбасы мүшелеріне сұрақпен, өтінішпен жүгіну түрлері. Отбасы мүшелерінің күнделікті өмірдегі міндеттері. Отбасылық дәстүрлер. Баланың жеке басын куәландыратын құжаттар (туу туралы куәлік);
7) мерекелер мен рәсімдер. Мемлекеттік мерекелер: Жаңа жыл, Халықаралық әйелдер күні. Діни мерекелер: Наурыз мейрамы, Масленица, Құрбан шалу, Ораза айт. Үлкендермен және құрдастарымен әдепті және сыпайы қарым-қатынас. Діни мерекелерді тойлау дәстүрлері. Дәстүрлі мерекелік тағамдарға арналған рецептілер. Құттықтау хатының мәтіні. Қазақтың ұлттық әдет-ғұрыптары: "Шілдехана", "Қырқынан шығару", "Тұсау кесер", "Қырқынан шығару".
8) кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары. Дүкендердің түрлері: шағын маркет, супермаркет, гипермаркет, сауда орталығы; арнайы дүкендер: киім, аяқ киім, кеңсе тауарлары, маталар; дүкендерден тауарларды сатып алу тәртібі. Дүкендердегі негізгі тағамдардың ассортименті мен құнын анықтау. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық қызметтеріне ақы төлеу. Банк – бұл дербес қаржы кәсіпорны. Жөндеу шеберханаларының түрлері. Жөндеу шеберханаларының қызметтерін пайдалану ережелері. Жөндеу шеберханаларының мақсаты. Кәсіпорындар байланыс құралдары. Поштаның мақсаты. Пошта бөлімшелеріндегі қызмет түрлері. Театрдың, кинотеатрдың, мұражайдың мақсаты. Қоғамдық орындарда тәртіп ережелері.
33. 6-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) денсаулық. Дене гигиенасы. Шаш күтімі құралдары (тарақ, щетка, сабын, сусабын). Шаш күтімі ережелері, шаш күтімі процедураларын орындау кезіндегі әрекеттердің реттілігі. Қолдар мен аяқтарға күтім жасау ережелері. Қолды жуу және тырнақ алу, тырнақ алудың жиілігі; тырнақты жууға арналған щетканы, тырнақ егеуішті пайдалану. Дәрі қобдишасы (сақтау орны). Дәрі қобдишасындағы заттарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралары;
2) киім, аяқ киім. Жыл мезгілдері бойынша киім, аяқ киім, бас киім түрлері, жыл мезгілдері бойынша киім, бас киім таңдау. Киімді жыл мезгілдері арасында шкафта сақтауға дайындау. Зығыр, жүн, жібек киімдерге, тоқылған киімдерге күтім жасау. Киімді қолмен жуу ережелері. Киімді сақтау үшін кептіру, үтіктеу және орналастыру ережелері. Кішкентай заттарды үтіктеу алгоритмі (орамалдар, үшкіл орамалдар, алжапқыштар, жастық қаптары, басқалары); үтікпен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері;

5) транспорт и улица. Виды транспортных средств. Назначение общественного и индивидуального транспорта. Правила поведения пассажиров в общественном транспорте: правила посадки и высадки пассажира из транспорта. Труд людей, занятых работой на общественном транспорте. Элементарные правила дорожного движения и поведения пешеходов. Изучение пути следования от дома до школы и обратно;
6) семья. Состав семьи: папа, мама, бабушка, дедушка, братья, сестры Называние фамилии, имени и отчества отца и матери. Называние имен ближайших родственников (братья, сестры, бабушка, дедушка), степени их родства. Формы обращения к старшим и младшим членам семьи с вопросом, просьбой. Обязанности членов семьи в быту. Семейные традиции. Документы, удостоверяющие личность ребенка (свидетельство о рождении);
7) праздники и обряды. Государственные праздники: Новый год, Наурыз мейрамы, Международный женский день. Религиозные праздники: Масленица, Курбан-Байрам, Ораза-Айт. Тактичное и вежливое общение со старшими и сверстниками. Традиции празднования религиозных праздников. Рецепты традиционных праздничных блюд. Текст поздравительной открытки. Казахские национальные обычаи: "Празднование рождения ребенка"; "Шілдехана", "Тұсаукесер", "Қырқынан шығару".
8) предприятия, учреждения и средства связи. Виды магазинов: мини-маркет, супермаркет, гипермаркет, торговый центр; специализированные магазины: одежды, обуви, канцтоваров, тканей; порядок приобретения товаров в магазинах. Определение ассортимента и стоимости основных продуктов питания в магазинах. Оплата услуг ЖКХ. Банк – это самостоятельное финансовое предприятие. Виды ремонтных мастерских. Правила пользования услугами ремонтных мастерских. Назначение ремонтных мастерских. Предприятия средства связи. Назначение почты. Виды услуг на почтовых отделениях. Назначение театра, кинотеатра, музея. Правила поведения в общественных местах.
33. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 6 класса:
1) здоровье. Гигиена тела. Средства ухода за волосами (расческа, щетка, мыло, шампунь). Правила ухода за волосами, последовательность действий при выполнении процедур по уходу за волосами. Правила ухода за руками и ногами. Мытье рук и стрижка ногтей на руках и ногах, периодичность стрижки ногтей; использование щеточки для мытья ногтей, пилочки для ногтей. Домашняя аптечка (место хранения). Меры безопасности при использовании домашней аптечки;
2) одежда, обувь. Виды одежды, обуви, головных уборов по сезонам. Выбор одежды по сезонам. Подготовка одежды к хранению в шкафу между сезонами. Уход за льняной, шерстяной, шелковой одеждой, одеждой из трикотажа. Правила стирки вручную. Правила просушки, глажки и размещения для хранения одежды. Алгоритм глажки небольших вещей (носовые платки, косынки, фартуки, наволочки, другое); правила по технике безопасности при работе с утюгом;

3) тамақтану. Азық-түлік. Азық-түлікті сақтау мерзімі. Өнімдерді сақтау орындарына, тоңазытқышқа орналастыру. Жарамды және жарамсыз (бүлінген) тағамдарды, тамақтарды ажырату. Тамақ қалдықтарын, бүлінген өнімдерді тастау ережелері. Плитаны пайдалану ережелері (газ, электр). Плитамен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы. Тоңазытқышқа күтім жасау. Көп өңдеуді талап етпейтін тағамды дайындау (макарон пісіру, сүтке және суға ботқа пісіру, картоп пісіру). "Винегрет" салатын дайындау ережелері. Мәзірді ескере отырып, кешкі асқа үстел жасау. Дастархан үстіндегі тәртіп мәдениеті мен сөйлеу әдебін сақтау ережелері;
4) тұрғын үй. Тұрғын үй-жайлардың түрлері. Жеке және көп пәтерлі үйлер. Қаладағы, ауылдағы адамдардың тұрғын үйі. Жеке үйдің ауласындағы қосалқы ғимараттардың маңызы. Жиһазға күтім жасау (жылтыратылмаған, жылтыратылған, жұмсақ). Тұрғын үйді күнделікті және апта сайын тазалау. Пәтерде, үйде үй жануарларына күтім жасау;
5) көлік. Көлік құралдарының түрлері. Қалалық көлік түрлері (автобус, троллейбус, трамвай, метро). Арнайы машиналарды сыртқы түрі бойынша ажырату; жол белгілеріндегі белгілер. Қоғамдық көлікте жұмыс істейтін адамдардың еңбегі. Қоғамдық көлікті пайдалану ережелері. Көліктен отырғызу және түсіру тәртібі. Қоғамдық көлікте жүру ережелері. Көліктегі тәртіп ережелері. Көліктен түскен кезде жолдан өту ережесі, көлікті айналып өту ережесі (трамвай, троллейбус, автобус). Жолдағы төтенше жағдайлардың себептері, төтенше жағдайдағы тәртіп сақтап ережелері;
6) отбасы. Отбасы құрамы. Өзінің, әкесінің, жақын туыстарының тегі мен есімдерінің және туыстық дәрежелерінің атаулары. Отбасылық қатынастар. Ата-аналарға үй шаруасында қолдан келгенше көмек көрсету; отбасы мүшелерінің еңбегін құрметтеу; қазақ халқының дәстүрлері бойынша үлкендерге құрмет көрсету ережелері мен түрлері. Баланың жеке басын куәландыратын құжаттар (туу туралы куәлік). ҚР азаматының жеке басын куәландыратын негізгі құжаттардың атауы (жеке куәлік, ЖСН);
7) мерекелер мен рәсімдер. Қазақстан Республикасының негізгі мемлекеттік мерекелері (олардың күндері). ҚР мемлекеттік мерекелеріне орай бөлмелерді безендіру ережесі. Мерекелік дастархан жаю. Өз қолыңызбен ашық хаттар мен кәдесыйлар жасау. Құттықтау хатының мәтіні; үлкендерді, құрдастарды, өзінен кіші достарын ауызша құттықтау мәдениеті;
8) кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары. Дүкендердің түрлері: шағын маркет, супермаркет, гипермаркет. Арнайы дүкендер: киім, аяқ киім, кеңсе тауарлары, маталар. Дүкенде кезекте тұру ережелері. Дүкендердегі тауарлардың жарамдылық мерзімін анықтау. Дүкенде қажетті өнімді белгілері, таңбалары бойынша табу, сатушының көмегімен өнімдерді сатып алу. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық (ТКШ) қызметтеріне ақы төлеу. ТКШ кәсіпорындарының орналасқан жері. Қаржылық терминалдардың функционалдық мақсаты бойынша айырмашылығы. Фотоательенің мақсаты. Фотоателье қызметтері. Байланыс қызметтеріне ақы төлеу. Қоғамдық көліктегі тәртіп ережелері.

3) питание. Продукты питания. Сроки хранения продуктов питания. Размещения продуктов в местах хранения, холодильнике. Различение пригодных к употреблению и непригодных к употреблению продуктов питания, блюд. Правила утилизации пищевых отходов, испорченных продуктов. Правила пользования плитой (газовой, электрической). Техника безопасности при работе с плитой. Уход за холодильником. Приготовление пищи с минимумом тепловой обработки (отварить макароны, варить кашу на молоке и на воде, отварить картофель). Правила приготовления салата "винегрет". Сервировка стола к ужину с учетом меню. Правила культуры поведения и речевого этикета за столом;
4) жилье. Виды жилых помещений. Индивидуальные и многоквартирные дома. Жилье людей в городе, в селе. Значение хозяйственных построек во дворе индивидуального дома. Уход за мебелью (неполированной, полированной, мягкой). Повседневная и еженедельная уборка жилого помещения. Уход за домашними животными в квартире, доме;
5) транспорт. Виды транспортных средств. Виды городского транспорта (автобус, троллейбус, трамвай, метро). Различение специализированных машин по внешнему виду; обозначения на дорожных знаках. Труд людей, работающих на общественном транспорте. Правила пользования общественным транспортом. Порядок посадки и высадки из транспорта. Правила поездки в общественном транспорте. Правила поведения в транспорте. Правила перехода дороги при высадке из транспорта, правила обхода транспорта (трамвай, троллейбус, автобус). Причины возникновения чрезвычайных ситуаций на дороге, поведение в чрезвычайной ситуации;
6) семья. Состав семьи. Называние своей фамилии, имени, отчества, фамилии, имени, отчества близких родственников, называние степени родства. Семейные отношения. Посильная помощь родителям в домашних делах; уважение труда членов семьи; правила и формы обращения к старшим в традициях казахского народа. Документ, удостоверяющие личность ребенка (свидетельство о рождении). Наименование основных документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан (удостоверение личности, ИИН);
7) праздники и обряды. Основные государственные праздники Республики Казахстан (их даты). Правила оформления помещения к государственным праздникам Республики Казахстан. Порядок сервировки праздничного стола. Изготовление открыток и сувениров своими руками. Текст поздравительной открытки; культура устных поздравлений старших, сверстников, младших;
8) предприятия, учреждения и средства связи. Виды магазинов: мини-маркет, супермаркет, гипермаркет. Специализированные магазины: одежды, обуви, канцтоваров, тканей. Правила поведения в магазине. Определения срока годности товаров в магазинах. Нахождение в магазине нужного продукта по указателям, табличкам, приобретение продуктов с помощью продавца. Оплата услуг жилищно-коммунального хозяйства (ЖКХ). Месторасположение предприятий ЖКХ. Различие финансовых терминалов по функциональному назначению. Назначение фотоателье. Услуги фотоателье. Оплата услуг связи. Правила поведения в общественном транспорте.

34. 7-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) денсаулық. Дене гигиенасы. Шаш күтімі өнімдері (сабын, сусабын). Шаш күтімі, шашты жуу ережелері. Жеке интимдік гигиена ережелері, кремдер, лосьондар, дезодоранттарды қолдану. Ванна, душ қабылдау жиілігін білу. Іш киімді жуу ережелері, кірді қолмен жуу. Дәріхананың мақсаты. Ең жақын дәріхананың орналасқан жері; дәріхананың көрсеткіштер бойынша болуы, дәрілік заттарды сатып алу тәртібі. Дәріханада дәрі-дәрмек сатып алу кезінде сұрақ қою, өтініш білдіру ережелері;
2) киім, аяқ киім. Киім түрлері, оның мақсаты (үй және көше үшін). Адам денсаулығын сақтау үшін киімнің, аяқ киімнің, бас киімнің маңызы. Бас киімнің атаулары. Маусымға сәйкес бас киімді таңдау. Киімге күтім жасау ережелерін көрсететін шартты белгілер. Киімде көрсетілген шартты белгілерге қарап, киімге күтім жасау тәсілдерін анықтау. Киімді қолмен жууды, кептіруді, үтіктеуді орындау; үтікпен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы жөніндегі ереже;
3) тамақтану. Азық-түлік. Көкөніс, ет, балық өнімдерін алғашқы термиялық өңдеу әдістері. Көкөністерді қоймада, жертөледе сақтау ережелері. Жарамды және жарамсыз (бүлінген) тағамдардың белгілері. Таңдалған мәзірді ескере отырып, түскі асқа дастархан жаю. Ас құралдарын пайдалану ережелері. Азық-түлікті тоңазытқышта сөрелерге қою. Түскі ас дайындау (тіскебасарлар, көкөністер мен балық және ет өнімдерінің бірінші және екінші тағамдары). Салқындатылған тағамдарды қыздыру ережелері. Дастархан басындағы өзін-өзі ұстау мәдениеті мен сөйлеу этикетінің ережелері;
4) тұрғын үй. Тұрғын үй-жайлардың түрлері. Киіз үй құрылғысының ерекшеліктері (дөңгелек, бүктеуге оңай, жеңіл, жылы, тасымалдауға ыңғайлы). Жатын бөлменің мақсаты, жатын бөлмеге арналған жиһаз; пәтердегі, үйдегі бөлмелердің атауы мен мақсаты. Жиһаз, оның мақсаты (үстел, орындық, диван, шкаф, төсек). Тұрғын пәтердің бөлмелері, олардың мақсаты. Жатын бөлмені тазалау тәртібі. Перделер мен терезелерге күтім жасау. Жылу батареяларына күтім жасау (шаң сүрту, жуу). Шамдарға күтім жасау (шаң сүрту, жуу);
5) көлік. Көлік құралдарының түрлері. Теміржол, автомобиль, әуе, су көлігі туралы жалпы түсініктер: жалпы түрі, жүру тәсілдері, жүру ережелері. Автовокзалдың мақсаты; негізгі қала маңындағы маршруттар, автовокзалдағы қосымша қызметтер. Автовокзал ғимаратында бағдарлау ережелері. Қалааралық автокөліктің мақсаты. Қалааралық автобустардың негізгі бағыттары. Сақтау камерасының мақсаты және пайдалану ережелері, қала маңындағы және қалааралық автобустарға отырғызу ережелері. Автобустардың жүру кестесінің, анықтамалық қызметтің мақсаты. Автовокзал кассасынан билеттерді сатып алу тәртібі. Жолаушыларға қызмет көрсетумен айналысатын адамдардың еңбегі. Жүкті және қол жүгін жинау ерекшеліктері. Қала бойынша жүру бағыттары. Жолда жүру ережесі: көшеден "өткел" көрсеткіші бар жерлерден, жасыл бағдаршам жанған кезде өту; мектепке баратын жол (бағыт, көлік түрлері). Көлікте және жолда жүру ережелері;

34. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 7 класса:
1) здоровье. Гигиена тела. Средства для ухода за волосами (мыло, шампунь). Правила ухода за волосами, мытья волос. Правила личной интимной гигиены, использование кремов, лосьонов, дезодорантов. Знание периодичности принятия ванны, душа. Правила стирки нижнего белья, ручная стирка белья. Назначение домашней аптеки. Месторасположение ближайшей аптеки; нахождение аптеки по указателям, порядок приобретения лекарственных средств. Правила обращения с вопросами, просьбой при приобретении лекарств в аптеке;
2) одежда, обувь. Виды одежды, ее назначение (для дома и для улицы). Значение одежды, обуви, головных уборов для сохранения здоровья человека. Названия головных уборов. Выбор головного убора в соответствии с сезоном. Условные обозначения, отражающие правила ухода за одеждой. Определение способов ухода за предметом одежды с использованием символов на этикетке одежды. Выполнение ручной стирки, сушки, глаженья одежды; правила по технике безопасности при работе с утюгом;
3) питание. Продукты питания. Способы первичной тепловой обработки овощных, мясных, рыбных продуктов. Правила хранения овощей в кладовке, в погребе. Признаки пригодных к употреблению и не пригодных к употреблению продуктов. Сервировка стола к обеду с учетом выбранного меню. Правила пользования столовыми приборами. Размещение продуктов питания в холодильнике на полках. Приготовление обеда (закуски, первые и вторые блюда из овощей, рыбных и мясных продуктов). Правила разогревания остывших блюд. Правила культуры поведения и речевого этикета за столом;
4) жилье. Виды жилых помещений. Особенности устройства юрты (круглая, легко складывается, легкая, теплая, удобная для перевозки). Назначение спальни, мебели для спальни; название и назначение комнат в квартире, доме. Мебель, ее назначение (стол, стул, диван, шкаф, кровать). Комнаты жилой квартиры, их назначение. Порядок уборки спальни. Уход за занавесками и окнами. Уход за радиаторами отопления (удаление пыли, мытьҰ). Уход за светильниками (удаление пыли, мытьҰ);
5) транспорт. Виды транспортных средств. Общие представления о железнодорожном, автомобильном, воздушном, водном транспорте: общий вид, способы передвижения, правила поездки. Назначение автовокзала; основные пригородные маршруты, дополнительные службы на автовокзале. Правила ориентировки в здании автовокзала. Назначение междугородного автотранспорта. Основные маршруты междугородных автобусов. Назначение камеры хранения и правила пользования, правила посадки в пригородные и междугородные автобусы. Назначение расписания движения автобусов, справочной службы. Порядок приобретения билетов в кассе автовокзала. Труд людей, занятых обслуживанием пассажиров. Особенности сбора багажа и ручной клади. Маршруты передвижения по городу. Правила дорожного движения: переход улицы на зеленый свет светофора в местах, где есть указатель "переход"; проезд в школу (маршрут, виды транспорта). Правила поведения в транспорте и на дороге;

6) отбасы. Отбасы құрамы. Тегі, есімі, әкесінің есімі, жақын туыстары, немере аға-інілері, олардың туыстық дәрежесі және туған күндері. Отбасылық қатынастар. Үй шаруасындағы тұрақты міндеттерді орындау, отбасы мүшелеріне қамқорлық көрсету, тұрмыстық іс-әрекеттермен байланысты қарапайым тапсырмаларды орындау. Отбасын құру, отбасылық қарым-қатынас мәдениеті. Отбасылық бюджет (кіріс және шығыс). Отбасы табысының көзі, отбасы шығындарының негізгі баптары. Отбасылық бюджетті жоспарлау. Азаматтың жеке басын куәландыратын құжаттар (туу туралы куәлік, жеке куәлік). ЖСН-ның мақсаты;
7) мерекелер мен рәсімдер: әртүрлі халықтардың діни мерекелері: "Құрбан айт", "Ораза айт", "Рождество", "Пасха", "Масленица". Діни мерекелерді тойлау дәстүрлері. Әртүрлі халықтардың дәстүрлі мерекелік тағамдары. Құттықтау хат мәтіні. Үлкендерді, құрдастарын, өзінен кішілерді ауызша құттықтау мәдениеті. Қазақ халқының мақал-мәтелдері;
8) кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары. Ассортименті бойынша сауда кәсіпорындарының мақсаты (әмбебап және мамандандырылған). Өнеркәсіптік тауарлар дүкендері. Тауарлар сатып алу тәртібі. Өнеркәсіптік тауарлар дүкендерінің ассортименті. Жекелеген тауарлардың құны. Дүкеннен тауарлар сатып алу ережелері. Сатып алу құны. Дүкендегі тәртіп ережелері. Тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық кешеніне кіретін кәсіпорындар (электрмен, сумен, газбен, жылумен жабдықтау, канализация, лифт шаруашылығы). Тұрғын үй коммуналдық-шаруашылығының қызметтеріне ақы төлеу. Тұрғын үй коммуналдық-шаруашылығы кәсіпорындарының тұрғылықты жері бойынша орналасқан жері. Коммуналдық қызметтерге (телефон, электр энергиясы) ақы төлеу. Қолма-қол төлемдер және ақшасыз есеп айырысу. Банкомат. Терминал. Киім тігетін ателье қызметтері, киімдерді жөндеу бойынша шеберхана. Шаштараз қызметтері. Пошта қызметтері (сәлемдемелер, бандерольдер). Спорт мекемелеріндегі тәртіп ережелері.
35. 8-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) денсаулық. Дене гигиенасы. Денсаулықты сақтау және нығайту үшін дене шынықтыру мен спорттың маңызы, табиғи күштердің (күн, ауа және су) денсаулыққа пайдасы туралы түсінік; Дене шынықтыру сабақтары мен шынығудың реттілігі мен жүйелік қағидалары. Жеке гигиеналық заттарды пайдалану ережелері. Бет терісіне күтім жасау (бет терісін лосьонмен сүрту ережелері, крем жағу). Медициналық мекемелер (емхана, аурухана, жедел жәрдем қызметі). Дәрігерді үйге шақыру (телефонмен сөйлесу мәдениеті, дәрігерге өзінің қал-жайы туралы айта білу). Науқасқа үйден күтім жасау дағдылары. Күйік, үсік, күн өту, улану, бас ауруы кезінде алғашқы көмек көрсету ережелері);

6) семья. Состав семьи. Фамилия, имя, отчество свое, близких родственников, двоюродных родственников, степень родства и дни рождения. Семейные отношения. Выполнение постоянных обязанностей по дому, забота о членах семьи, выполнение простых поручений, связанных с бытовыми действиями. Создание семьи, культура семейных отношений. Семейные бюджет (доход и расход). Источник дохода семьи, основные статьи расходов семьи. Планирование семейного бюджета. Документы, удостоверяющие личность гражданина Республики Казахстан (свидетельство о рождении, удостоверение личности). Назначение ИИН;
7) праздники и обряды: религиозные праздники различных народов: Рождество, Пасха, Масленица, Курбан-Байрам, Ораза - Айт. Традиции празднования религиозных праздников. Традиционные праздничные блюда разных народов. Текст поздравительной открытки. Культура устных поздравлений старших, сверстников, младших. Пословицы и поговорки казахского народа;
8) предприятия, учреждения и средства связи. Назначение предприятий торговли по ассортименту (универсальные и специализированные). Промтоварные магазины. Порядок приобретения товаров. Ассортимент промтоварных магазинов. Стоимость отдельных товаров. Правила приобретения товаров в магазине. Определение стоимость товаров. Правила поведения в магазине. Предприятия, входящие в комплекс ЖКХ (электроснабжение, водоснабжение, газоснабжение, теплоснабжение, канализация, лифтовое хозяйство). Оплата услуг ЖКХ. Месторасположение предприятий ЖКХ по месту жительства. Оплата коммунальных услуг (телефон, электроэнергия). Платежи наличными и безналичный расчет. Банкомат. Терминал. Услуги ателье по пошиву одежды, мастерская по ремонту одежды. Услуги парикмахерской. Услуги почты (посылки, бандероли). Правила поведения в спортивных заведениях.
35. Базовое содержание учебного предмета "социально-бытовая ориентировка" для 8 класса:
1) здоровье. Гигиена тела. Значение физкультуры и спорта для поддержания и укрепления здоровья, представления о пользе для здоровья природных сил (солнце, воздух и вода); принципы постепенности и систематичности физкультурных занятий и закаливания. Правила использования предметов личной гигиены. Уход за кожей лица (правила протирания кожи лица лосьоном, нанесение крема). Медицинские учреждения (поликлиника, больница, служба скорой помощи). Вызов врача на дом (культура разговора по телефону, умение рассказать врачу о своем самочувствии). Навыки ухода за больным дома. Правила первой помощи при ожоге, обморожении, солнечном ударе, при отравлении, головной боли;

2) киім, аяқ киім. Киім, аяқ киім, бас киім түрлері. Киім базарынан және дүкеннен аяқ киім таңдау ерекшеліктері. Сатушымен қарым-қатынас жасау мәдениеті. Жай өлшеумен және есептеумен аяқ киімнің өлшемін анықтау. Дұрыс аяқ киім таңдау және сатып алу. Киімге, аяқ киімге күтім жасау. Киімді ұқыпты кию. Үзілген түйменің орнын анықтау, түймелерді қадау. Киім-кешекті жөндеуге дайындау. Киім-кешек тігісінің сөгілген және жыртылған жерлерін жөндеу. Жіптерді түсі, қалыңдығы, сапасы бойынша матаға сәйкес таңдау. Матаны жыртылған немесе сөгілген тігісінен біріктіріп, қолмен қайып тігу. Жыртылған жиектерді жиі көктеумен біріктіру. Жамау салу. Сөгілген жерді нұсқаулық картаға сүйене отырып тігу және оларды орындау жұмыстарының реттілігі. Киім заттаңбаларындағы шартты белгілер. Затбелгімен танысып, ондағы мәліметтерді пайдалану арқылы жүннен және синтетикалық маталардан тігілген заттарды үй жағдайында жуу ережелері. Жейделерді, көйлектерді, шалбарларды үтіктеу ережелері мен дағдылары; үтікпен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Жүннен және синтетикалық маталардан тігілген заттарды жуу, кептіру және үтіктеу ерекшеліктері мен дағдылары;
3) тамақтану. Тамақ дайындау гигиенасы. Қамырдың түрлері және қолдану мақсаты (үгілмелі, қатпарлы, бисквитті, құймақ қамыры). Қамырдан жасалатын бұйымдарды сақтау шарттары мен мерзімдері. Жарамды және жарамсыз (бүлінген) өнімдерді анықтау. Қамырды дайындау үшін қолданылатын техника мен жабдық. Азық-түлік ұзақ сақтауға дайындау. Азық-түлік дайындауға арналған техникалық құралдар (консервілеуге арналған кілт, металл, капрон қақпақтар). Консервілеуге арналған ыдыстарды зарарсыздандыру. Көкөністерді, жеміс-жидектерді консервілеу. Қамырдан жасалатын бұйымдарды тұмшапеште және плитада дайындау (бауырсақ, құймақ, печенье, бәліш, кептірілген нан, торт пісіру). Аспаздық кітап. Рецептілер қолдану. Дастарқан басындағы тәртіп пен сөйлеу әдебінің мәдениеті;
4) тұрғын үй. Тұрғын үй-жайлардың түрлері. Тұрғын және қосалқы үй-жайлар, үй-жайлардың үйдегі, пәтердегі функционалдық мақсаты. Жиһаз заттарын пәтерге, үйге орналастыру. Қонақ бөлменің (залдың) мақсаты; қонақ бөлмеге (залға) жиһаз орналастыру тәртібі. Киім-кешек заттары мен тұрмыстық заттарды сақтау ерекшеліктері. Тұрғын үйді тазалау. Пәтерді күнделікті, апталық, маусымдық тазалау. Асүйді, жуынатын бөлмені, дәретхананы тазалау. Жөндеуге дайындау. Косметикалық жөндеу. Құрылыс материалдарын сатып алу;
5) көлік. Көлік құралдарының түрлері. Вокзалдың және оның негізгі қызметтерінің мақсаты (анықтама, кесте, билет кассалары). Теміржол вокзалы ғимаратында бағдарлау ережелері. Поездардың жүру кестесінің бағыты. Вокзалдың анықтамалық және басқа да қызметтерін пайдалану. Жолаушылар вагондары түрлерінің атаулары (жалпы, плацкарт, жұмсақ) және билеттің тиісті құны. Теміржол жолаушыларына қызмет көрсетумен айналысатын адамдардың қызметі. Поездардың жүру кестесінің мәні; анықтама қызметі. Теміржол билеттерін сатып алу тәртібі (кассадан сатып алу, телефон арқылы тапсырыс беру). Жүкті сақтау камерасына тапсыру және алу тәртібі. Жүкті және қол жүгін жинау ерекшеліктері. Теміржолдағы жол-көлік оқиғаларының түрлері. Жолаушылардың төтенше жағдайдағы тәртібі. Төтенше жағдайдан зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету. Көлікте, жолда жүру тәртібі. Қала көшелерінде жүру бағыттары. Жол жүру ережелері, көшеден дұрыс өту үлгілері. Жол ақысын төлеу. Мектепке баратын жол (бағыт, көлік түрлері), мектепке дейін әртүрлі көлік түрлерімен барудың ең тиімді бағыты. Жолда бір көліктен екінші көлікке ауысып міну. Жаяу жүргінші жолы;

2) одежда, обувь. Виды одежды, обуви, головных уборов. Особенности выбора обуви в условиях вещевого рынка и магазина. Культура общения с продавцом. Определение своего размера обуви, путем несложных измерений и подсчетов. Выбор и покупка нужной обуви. Уход за одеждой, обувью. Поддержание одежды в порядке. Определение места оторванной пуговицы, пришивание пуговиц. Подготовка белья и одежды к ремонту. Ремонт белья и одежды по распоровшемуся шву и разорванному месту. Подбор ниток в соответствии с тканью по цвету, толщине, качеству. Складывание ткани по разрыву или распоровшемуся шву, стачивание ручным швом. Соединение краев разрыва частыми сметочными стежками. Наложение заплаты. Последовательность выполнения работы по зашиванию распоровшегося шва с опорой на инструкционную карту. Условные обозначения на этикетках одежд. Правила стирки вещей из шерстяных и синтетических тканей в домашних условиях, пользуясь сведениями, полученными после просмотра этикетки. Правила и навыки глажения блузок, сорочек, брюк; правила по технике безопасности при работе с утюгом. Особенности и навыки стирки вещей из шерстяных и синтетических тканей, сушки и глажения одежды из шерстяных и синтетических тканей;
3) питание. Гигиена приготовления пищи. Назначение разных видов теста (песочное, слоеное, бисквитное, тесто для блинов). Условия и сроки хранения изделий из теста. Определение пригодных к употреблению и непригодных к употреблению продуктов. Техника и оборудование, используемое для приготовления теста. Заготовка продуктов для длительного хранения. Технические приспособления для заготовки продуктов (ключ для консервирования, металлические крышки, капроновые крышки). Стерилизация посуды для консервирования. Консервирование овощей, фруктов, ягод. Приготовление изделий из теста в духовом шкафу и на плите (баурсаков, блинов, печенья, пирожков, сухариков, торта). Кулинарная книга. Использование рецептов. Культура поведения и речевой этикет за столом;
4) жилье. Виды жилых помещений. Жилые и подсобные помещения, функциональное назначение помещений в доме, квартире. Размещение предметов мебели в квартире, доме. Назначение гостиной (зала); порядок расстановки мебели в гостиной (зале). Особенности хранения предметов одежды и предметов обихода. Уборка жилья. Повседневная, еженедельная, сезонная уборка квартиры. Уборка кухни, ванной комнаты, туалета. Подготовка к ремонту. Косметический ремонт. Приобретение строительных материалов;
5) транспорт. Виды транспортных средств. Назначение вокзала и его основных служб (справочная, расписание, билетные кассы). Ориентирование в здании железнодорожного вокзала. Ориентирование в расписании движения поездов. Пользование услугами справочной и другими службами вокзала. Называния видов пассажирских вагонов (общий, плацкартный, мягкий) и соответствующей стоимости билета. Деятельность людей, занятых обслуживанием пассажиров железной дороги. Значение расписания движения поездов; справочной службы. Порядок приобретения железнодорожных билетов (покупка в кассе, заказ по телефону). Порядок сдачи и получения багажа в камеру хранения. Особенности сбора багажа и ручной клади. Виды дорожно-транспортных происшествий на железной дороге. Поведение пассажиров в экстренных ситуациях. Оказание первой помощи пострадавшим в аварийных ситуациях. Поведение в транспорте, на дороге. Маршруты передвижения по городу. Правила дорожного движения, примеры правильного перехода улицы. Оплата проезда. Проезд в школу (маршрут, виды транспорта), наиболее рациональный маршрут проезда до школы различными видами транспорта. Пересадки. Пешеходный маршрут;

6) отбасы. Отбасы құрамы. Жақын туыстарының есімдері (аға-інілері, әпке-қарындастары, ата-әжелері); жақын туыстарын достары мен таныстарынан айыра білу. Отбасылық дәстүрлер. Отбасылық бюджет. Отбасының табыс көзі. Отбасылық қатынастар. Әрбір отбасы мүшесінің құқықтары мен міндеттері, кіші және егде жастағы отбасы мүшелеріне қамқорлық көрсету. Қазақстан Республикасы азаматының негізгі құжаттары (туу туралы куәлік, төлқұжат, білімі туралы құжат);
7) мерекелер мен рәсімдер. Әдет-ғұрыптық салттар (үйлену тойдың, бесікке салу, тұсаукесер салт-жоралары). Әртүрлі халықтар дәстүрлеріндегі мерекелер мен мейрамдарға дайындалу және оларды өткізу дағдылары мен қабілеті. Қазақ халқының мақал-мәтелдері, өлеңдері мен әндері;
8) кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары. Сауда үйі. Сауда үйіндегі тауарлар ассортименті. Сауда үйінің жұмыс режимі. Тауарларды сатып алу. Дүкендегі тәртіп ережелері. Тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық қызметінің ақысын төлеу. Тұрғын үй коммуналдық-шаруашылықтың орналасқан жері. Коммуналдық қызметтердің ақысын төлеу. Ақшасыз есеп айырысу. Банкомат. Шаштараз, химиялық тазалау, кір жуу, жалға беру қызметтері. Газеттерге, журналдарға жазылу. Ақша аударымдары. Театр. Қоғамдық орындардағы тәртіп ережелері. Театрға бару кезіндегі этикет ережелері.
36. 9-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) денсаулық. Дене гигиенасы. Денсаулықтың адам өмірі мен қызметі үшін маңызы. Денені, шашты күту, қажетті гигиеналық процедураларды дербес орындау; жасөспірімнің жеке гигиенасы. Гигиеналық процедуралар (бас жуу, киім-кешекті ауыстыру, тырнақ алу). Жеке гигиеналық құралдарды таңдау. Аяқ киімге арналған ұлтарақтар, гигиеналық төсеніштер, душқа арналған гельді қолдану. Алкогольдің, темекі шегудің, есірткі қолданудың зияны. Жұқпалы аурулар, оның алдын алу шаралары. Медициналық мекемелерге көмекке жүгіну ережелері. Науқасқа үйден күтім жасау. Жаншылу, мұрыннан қан кету кезінде алғашқы көмек көрсету;
2) киім, аяқ киім. Киім, аяқ киім, бас киім түрлері. Өз киімінің өлшемін білу; сатып алған кезде киімде болуы мүмкін ақаулар. Киімнің мөлшерін анықтау үшін өлшемдер алу. Киімге қажетті заттарды таңдау және өлшеу, оларды сатып алу. Киімге, аяқ киімге күтім жасау. Жүннен және синтетикалық маталардан тігілген киімге күтім жасау ерекшеліктері. Ұсақ дақтарды кетіру (нұсқаулықты қолдану). Киім мен аяқ киімді маусымдық сақтауға дайындау. Сүлгіге ілгішті тігу тәртібі. Кір жуғыш машинаны орнату және оны пайдалану ережелері. Кір жуғыш машинамен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Мақта-матадан тігілген киімдерді кір жуғыш машинамен жуу, киімді кептіру. Жұмыс аяқталғаннан кейін жұмыс орнын тазалау. Төсек-орын жаймасын үтіктеу тәртібі; үтіктелген киімді ұқыптап бүктеу, үтікпен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Қисық сырмаларды тігуді дұрыс және ұқыпты орындау;

6) семья. Состав семьи. Имена ближайших родственников (братья, сестры, бабушка, дедушка); отличие близких родственников от друзей и знакомых. Семейные традиции. Семейный бюджет. Источник дохода семьи. Семейные отношения. Права и обязанности каждого члена семьи, проявление заботы о младших и пожилых членах семьи. Основные документы гражданина Республики Казахстан (свидетельство о рождении, паспорт, документ об образовании);
7) праздники и обряды. Обрядовые праздники (свадебные обряды, обряды "Бесікке салу", "Тұсаукесер"). Навыки и умения подготовки и проведения праздников и торжеств в традициях разных народов; Пословицы, поговорки, стихи и песни казахского народа;
8) предприятия, учреждения и средства связи. Торговый дом. Ассортимент товаров в торговом доме. Режим работы торгового дома. Покупка товаров. Правила поведения в магазине. Оплата услуг ЖКХ. Месторасположение ЖКХ. Оплата коммунальных услуг. Безналичный расчет. Банкомат. Услуги парикмахерской, химчистки, прачечной, проката. Подписка на газеты, журналы. Денежные переводы. Театр. Правила поведения в общественных местах. Этикет при посещении театра.
36. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 9 класса:
1) здоровье. Гигиена тела. Значение здоровья для жизни и деятельности человека. Самостоятельный уход за телом, волосами, выполнение необходимых гигиенических процедур; личная гигиена подростка. Гигиенические процедуры (мытье головы, смена белья, стрижка ногтей). Выбор средств личной гигиены. Стельки для обуви, гигиенические прокладки, использование геля для душа. Вред алкоголя, табакокурения, употребления наркотических средств. Инфекционные заболевания, меры предупреждения. Правила обращения в медицинские учреждения за помощью. Уход за больным дома. Первая помощь при ушибе, носовом кровотечении;
2) одежда, обувь. Виды одежды, обуви, головных уборов. Знание размеров своей одежды; возможные дефекты одежды при покупке. Снятие мерок для определения размера одежды. Выбор и примерка предметов одежды, и их покупка. Уход за одеждой, обувью. Особенности ухода за одеждой, изготовленной из шерстяных и синтетических тканей. Выведение мелких пятен (использование инструкции). Подготовка одежды и обуви к сезонному хранению. Порядок пришивания вешалки к полотенцу. Устройство стиральной машины и правила пользования. Правила по технике безопасности при работе со стиральной машиной. Стирка хлопчатобумажного белья в стиральной машине, сушка белья. Уборка рабочего места после работы. Порядок утюжки постельного белья; аккуратное складывание выглаженного белья, правила по технике безопасности при работе с утюгом. Правильное и аккуратное выполнение косых стежков;

3) тамақтану. Азық-түлік тағамдары. Әртүрлі топтағы тағамдардың айырмашылығы. Жарамды және жарамсыз (бүлінген) өнімдердің айырмашылығы. Жарамсыз және бүлінген өнімдерді тастау. Шикілей, піскен түрде қолданылатын көкөністер. Таңғы, түскі, кешкі асқа дастарқан жаюдың реттілігі мен ережелері. Тамақтан кейін дастарқанды жинау. Тағамдарды рецептіге сүйене отырып дайындау реті (мұғалімнің нұсқаулары мен көрсетуі бойынша). Тамақ дайындау кезіндегі санитарлық-гигиеналық талаптар мен қауіпсіздік ережелері. Ұлттық тағамдарды (палау, бауырсақ, қайнақша (вареник), тұшпара) дайындау. Аспаздық кітап, тағамды рецепт бойынша дайындау. Дастарқан басындағы әдеп ережелері;
4) тұрғын үй. Уақытша тұратын тұрғын үй-жайлар түрлері. Бөлменің мақсатын ескере отырып, пәтерге жиһазды орналастыру ережелері. Тұрғын үйді тазалау. Пәтерді (үйді) күнделікті, апта сайын, маусымдық тазалау. Ас үйді, жуынатын бөлмені, дәретхананы тазалау. Жөндеуге дайындық. Пәтерді косметикалық жөндеу;
5) көлік. Көлік құралдарының түрлері. Әуежайдың, аэровокзалдың мақсаты, оның негізгі қызметтері. Әуе көлігінің жолаушыларына қызмет көрсетумен айналысатын адамдардың қызметі. Әуежай мен аэровокзал ғимаратында бағдарлау ережелері. Анықтама қызметтерін, әуежай мен аэровокзалдың басқа да қызметтерін пайдалану. Сақтау камерасын пайдалану тәртібі. Ұшақтардың ұшу кестесінің мақсаты; анықтамалық қызмет. Ұшақтардың ұшу кестесінен хабардар болу. Әуе билеттерін сатып алу тәртібі (кассадан сатып алу, телефон арқылы тапсырыс беру). Жүкті және қол жүгін ресімдеу тәртібі. Қала көшелерінде жүру бағыттары: базарға дейінгі, мектепке дейінгі, мектептен үйге дейінгі; дүкенге дейінгі, туысқанының үйіне дейінгі, бассейнге дейінгі (өз бетінше, ересектердің көмегімен) бағыттар. Такси қызметтері;
6) отбасы. Отбасы құрамы: өз отбасы мүшелерінің туыстық қатынастары (анасының, әкесінің аты-жөні). Отбасындағы өзінің әлеуметтік рөлін анықтау. Үй шаруашылығын жүргізу. Отбасылық қатынастар. Отбасы мүшелеріне қамқорлық көрсету. Отбасылық бюджет. Отбасындағы кішкентай бөбектерге күтім жасау түрлері (жуындыру, киіндіру, тамақтандыру). Күнделікті өмірдегі міндеттерді бөлу. Отбасындағы бос уақытты ұйымдастыру. Отбасылық дәстүрлер. Төлқұжат (төлқұжаттағы деректер, сериясы, нөмірі, ЖСН, кім және қашан берілген). Үй шаруашылығын жасауға белсенді қатысу, өз отбасы мүшелеріне қамқорлық көрсету;
7) мерекелер мен рәсімдер: әртүрлі халықтардың дәстүрлеріндегі мерекелер мен мейрамдарға дайындалу және оларды өткізу дағдылары мен ептілігі, әртүрлі халықтардың дәстүрлеріндегі үйлену тойы. Мерейтойлар, мерейлі күндер, зейнеткерлікке шығарып салу. Қазақ халқының ұлттық дәстүрлері. Қазақ халқының үйлену тойына дайындалу және оны өткізу ерекшеліктері. Құттықтаулар. Қазақ халқының мақал-мәтелдері, өлеңдері мен әндері;

3) питание. Продукты питания. Различие продуктов питания разных групп. Различие пригодных к употреблению и не пригодных к употреблению продуктов. Утилизация непригодных к употреблению продуктов. Овощи, употребляемые в сыром, в вареном виде. Последовательность и правила сервировки стола к завтраку, обеду, ужину. Уборка стола после еды. Последовательность приготовления блюд с опорой на рецепт (по инструкции и показу учителя). Санитарно-гигиенические требования и правила по технике безопасности при приготовлении пищи. Приготовление: национальных блюд (плов, баурсак, вареники, пельмени). Кулинарная книга, следование рецепту при приготовлении блюда. Правила этикета за столом;
4) жилье. Виды жилых помещений временного проживания. Правила расстановки мебели в квартире с учетом назначения комнаты. Уборка жилья. Повседневная, еженедельная, сезонная уборка в квартире (доме). Уборка кухни, ванной комнаты, туалета. Подготовка к ремонту. Косметический ремонт в квартире;
5) транспорт. Виды транспортных средств. Назначение аэропорта, аэровокзала, его основных служб. Деятельность людей, занятых обслуживанием пассажиров авиатранспорта. Ориентирование в здании аэропорта и аэровокзала. Пользование услугами справочной, другими службами аэропорта и аэровокзала. Порядок пользования камерой хранения. Назначение расписания полетов самолетов; справочной службы. Ориентирование в расписании полетов самолетов. Порядок приобретения авиабилетов (покупка в кассе, заказ по телефону). Порядок оформления багажа и ручной клади. Маршруты передвижения по городу: маршруты до рынка, до школы, из школы домой; до магазина, до родственника, до бассейна (самостоятельно, с помощью взрослых). Услуги такси;
6) семья. Состав семьи: родственные отношения членов своей семьи, фамилия, имя, отчество матери, отца. Определение собственной социальной роли в семье. Ведение домашнего хозяйства. Семейные отношения. Забота о членах семьи. Семейный бюджет. Виды ухода за маленькими детьми в семье (купание, одевание, кормление). Распределение обязанностей в быту. Организация досуга семьи. Семейные традиции. Паспорт (данные в паспорте серия, номер, ИИН, кем и когда выдан). Активное участие в ведении домашнего хозяйства, проявление заботы о членах своей семьи;
7) праздники и обряды: навыки и умения подготовки и проведения праздников и торжеств в традициях разных народов, свадьба в традициях разных народов. Юбилеи, круглые даты, проводы на пенсию. Национальные традиции казахского народа. Особенности подготовки и проведения свадеб казахского народа. Поздравления. Пословицы, поговорки, стихи и песни казахского народа;

8) кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары. Әмбебап, мамандандырылған дүкендерден, базарлардан, дүңгіршектерден сауда жасау. Қаптамадан өнімнің жарамдылық мерзімін анықтау. Дүкендегі тәртіп ережелері. Үй басқармасы (пәтер иелерінің кооперативтері, мүлік иелерінің бірлестігі, қарапайым серіктестер). Тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық қызметіне ақы төлеу. Тұрғын үй коммуналдық-шаруашылығының орналасқан жері. Салықтар. Салық түрлері. Ақшасыз есеп айырысу. Банкомат, терминал. Қызмет көрсету саласының кәсіпорындары (фотоателье, шаштараз, шеберхана, кір жуу, химиялық тазалау). Жедел жәрдем қызметінің телефондары. Телефонмен сөйлесу мәдениеті. Такси шақыру. Асханаға, кафеге, мейрамханаға бару. Қоғамдық тамақтану мекемелеріндегі тәртіп мәдениеті. Мәдениет мекемелеріне бару кезіндегі тәртіп ережелері (театр, мұражай, көрме, саябақ).
37. 10-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) денсаулық. Дене гигиенасы. Денсаулықтың адам өмірі мен қызметі үшін маңызы. Денеге, шашқа өздігінен күтім жасау, қажетті гигиеналық процедураларды орындау; жасөспірімнің жеке гигиенасы. Гигиеналық процедуралар (бас жуу, киім ауыстыру, тырнақ алу). Жеке гигиеналық құралдарды таңдау. Алкогольдің, темекі шегудің, есірткі қолданудың зияны. Жаман әдеттермен күресу. Жұқпалы аурулар, олардың алдын алу шаралары. Медициналық мекемелерге көмекке жүгіну ережелері. Науқасқа үйден күтім жасау (киіндіру, жуындыру, науқасты тамақтандыру, қызуын өлшеу, қыша қағаздарын қою). Жаншылу, мұрыннан қан кету кезінде алғашқы көмек көрсету. Үйге дәрігер шақыру. Медбикенің, фельдшердің қызметтік міндеттері. Тері сыдырылғанда, жәндіктер шаққан кезде алғашқы көмек көрсету;
2) киім, аяқ киім. Киім, аяқ киім, бас киім түрлері. Өз киімінің өлшемін білу; сатып алған кезде киімде болуы мүмкін ақаулар. Киімнің өлшемін анықтау үшін өлшемдер алу. Киімге қажетті заттарды таңдау және өлшеу, оларды сатып алу. Киімге, аяқ киімге күтім жасау. Жүннен және синтетикалық маталардан тігілген киімге күтім жасау ерекшеліктері. Ұсақ дақтарды кетіру (нұсқаулықты қолдану). Киім мен аяқ киімді маусымдық сақтауға дайындау. Сүлгіге ілгішті тігу тәртібі. Кір жуғыш машинаны орнату және оны пайдалану ережелері. Кір жуғыш машинамен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Жүн, жібек, жасанды маталардан тігілген киімді кір жуғыш машинада жуу, киімді кептіру. Жұмыс аяқталғаннан кейін жұмыс орнын тазалау. Жүн, жібек, жасанды маталардан тігілген киімді үтіктеу тәртібі; үтіктелген киімді ұқыптап бүктеу, үтікпен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Әртүрлі материалдардан жасалған аяқ киімді күту. Тігіншінің функционалдық міндеттері;

8) предприятия, учреждения и средства связи. Покупки в универсальных, специализированных магазинах, на рынках, в киосках. Определение срока годности продукта на упаковке. Правила поведения в магазине. Домоуправление (КСК, ОСИ, ПТ). Оплата услуг ЖКХ. Месторасположение ЖКХ. Налоги. Виды налогов. Безналичный расчет. Банкомат, терминал. Предприятия сферы обслуживания (фотоателье, парикмахерская, мастерская, прачечная, химчистка). Телефоны служб экстренной помощи. Культура телефонного разговора. Вызов такси. Посещение столовой, кафе, ресторана. Культура поведения в учреждениях общественного питания. Правила поведения в учреждениях культуры (театр, музей, выставка, парк).
37. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 10 класса:
1) здоровье. Гигиена тела. Значение здоровья для жизни и деятельности человека. Самостоятельный уход за телом, волосами, выполнение необходимых гигиенических процедур; личная гигиена подростка. Гигиенические процедуры (мытье головы, смена белья, стрижка ногтей). Выбор средств личной гигиены. Вред алкоголя, табакокурения, употребления наркотических средств. Борьба с вредными привычками. Инфекционные заболевания, меры предупреждения. Правила обращения в медицинские учреждения за помощью. Уход за больным дома (одевать, умывать, кормить больного, измерение температуры, постановка горчичников). Первая помощь при ушибе, носовом кровотечении. Вызов врача на дом. Функциональные обязанности медсестры, фельдшера. Первая помощь при царапинах, укусах насекомых;
2) одежда, обувь. Виды одежды, обуви, головных уборов. Знание размеров своей одежды; возможные дефекты одежды при покупке. Снятие мерок для определения размера одежды. Выбор и примерка предметов одежды, и покупка их. Уход за одеждой, обувью. Особенности ухода за одеждой, изготовленной из шерстяных и синтетических тканей. Выведение мелких пятен (использование инструкции). Подготовка одежды и обуви к сезонному хранению. Порядок пришивания вешалки к полотенцу. Устройство стиральной машины и правила пользования. Правила по технике безопасности при работе со стиральной машиной. Стирка изделий из шерстяных, шелковых, искусственных тканей, сушка белья. Уборка рабочего места после работы. Порядок утюжки изделий из шерстяных, шелковых, искусственных тканей, аккуратное складывание выглаженных вещей; правила по технике безопасности при работе с утюгом. Уход за обувью из разных материалов. Функциональные обязанности швеи (портного);

3) тамақтану. Азық-түлік тағамдары. Әртүрлі топтағы азық-түлік тағамдарының айырмашылығы. Жарамды және жарамсыз (бүлінген) өнімдердің айырмашылығы. Бүлінген өнімдерді тастау. Шикі, піскен түрде қолданылатын көкөністер. Таңғы, түскі, кешкі асқа дастарқан жаюдың реттілігі мен ережелері. Тамақтанғаннан кейін үстелді жинау. Асүйлік, асханалық, шай ыдыстарын, асхана құралдарын, асүй аспаптары мен құралдарын, негізгі тұрмыстық асүй техникасын пайдалану ережелері. Тоңазытқышты еріту және жуу. Тағамдарды рецептке сүйене отырып дайындау реті (нұсқаулықпен және мұғалімнің көрсетуі бойынша). Тағам дайындау кезіндегі санитарлық-гигиеналық талаптар мен қауіпсіздік техникасы жөніндегі ережелер. Ұлттық тағамдар (палау, бешбармақ, қайнақша (вареник), тұшпара) дайындау. Аспаздық кітап. Дастарқан басындағы әдеп ережесі. Мерекелік мәзір. Асхана қызметкерінің функционалдық міндеттері;
4) тұрғын үй. Уақытша тұратын тұрғын үй-жайлардың түрлері. Жиһазды пәтерге бөлменің мақсатына сай орналастыру ережелері. Тұрғын үйді тазалау: кілемдерді, алашаларды, еден жабындарын тазалау. Пәтерді (үйді) күнделікті, апта сайын, маусымдық тазалау. Ас үйді, жуынатын бөлмені, дәретхананы тазалау. Жөндеуге дайындық. Пәтерді косметикалық жөндеу. Құрылыс материалдары. Айналарды, терезелерді таза ұстау. Жуғыш заттарды таңдау және сатып алу;
5) көлік. Көлік құралдарының түрлері. Әуежайдың, аэровокзалдың мақсаты, олардың негізгі қызметтері, әуежай мен аэровокзал ғимаратында бағдарлау ережелері. Ұшақтардың ұшу кестесінен хабардар болу. Анықтама қызметтерін, әуежай мен аэровокзалдың басқа да қызметтерін пайдалану. Әуе көлігінің жолаушыларына қызмет көрсетумен айналысатын адамдардың қызметі. Әуе билеттерін сатып алу тәртібі (кассадан сатып алу, телефон арқылы тапсырыс беру). Жүкті және қол жүгін өткізу тәртібі. Сақтау камерасын пайдалану тәртібі. Көлікте және жолда жүру тәртібі. Жолда жүру ережелері. Көліктен түсіп, оны айналып өту ережелері. Төтенше жағдай кезіндегі тәртіп нормалары. Қала, қала маңы, қалааралық бойынша қозғалыс бағыттары. Такси қызметтері. Автобус, такси жүргізушісінің функционалдық міндеттері;
6) отбасы. Отбасы құрамы: отбасы мүшелерінің туыстық қатынастары (анасының, әкесінің аты-жөні, тегі). Отбасындағы өзінің әлеуметтік рөлін анықтау (ұлы немесе қызы, немересі немесе немере туыстары, ағасы, әпкесі). Үй шаруашылығын жасау. Отбасылық қатынастар. Отбасы мүшелеріне қамқорлық көрсету. Отбасы бюджеті: шығындардың негізгі баптары (тамақтану, тұрғын үйді күтіп-ұстау, киім мен аяқ киім, мәдени қажеттіліктер, туыстарына көмектесу). Бюджетті және отбасы құрамын ескере отырып, бір күнге, аптаға арналған шығыстарды жоспарлау. Тұрғын үйдің коммуналдық қызметтері үшін төлем жасау, оны төлеу тәртібі және мерзімі; электр және газ тарифтері, түбіртектерді толтыру. Үй шаруашылығында шығындарды үнемдеу ережелері. Отбасындағы кішкентай бөбектерге күтім жасау түрлері (жуындыру, киіндіру, тамақтандыру). Отбасы мүшелері арасында шаруашылық-тұрмыстық міндеттерді бөлу. Отбасының бос уақытын ұйымдастыру. Отбасылық дәстүрлер. Отбасындағы қарым-қатынастың моральдық-этикалық нормалары. Әртүрлі отбасылық жағдайларды талдау. Мерекелермен құттықтау. Қонақ шақыру және оларды қарсы алу. Төлқұжат (төлқұжаттағы деректер, сериясы, нөмірі, ЖСН, кім және қашан берілген). Жұмысқа орналасу кезіндегі құжаттар;

3) питание. Продукты питания. Различие продуктов питания разных групп. Овощи, употребляемых в сыром, в вареном виде. Последовательность и правила сервировки стола к завтраку, обеду, ужину. Уборка стола после еды. Правила использования кухонной, столовой, чайной посуды, столовых приборов, кухонных приспособлений и инструментов, основной бытовой кухонной техники. Разморозка и мытье холодильника. Последовательность приготовления блюд с опорой на рецепт (по инструкции и показу учителя). Санитарно-гигиенические требования и правила по технике безопасности при приготовлении пищи. Приготовление: национальных блюд (плов, бешбармак, вареники, пельмени). Кулинарная книга. Правила этикета за столом. Праздничное меню. Функциональные обязанности кухонного работника;
4) жилье. Виды жилых помещений временного проживания. Правила расстановки мебели в квартире с учетом назначения комнаты. Уборка жилья: чистка ковров, паласов, напольных покрытий. Повседневная, еженедельная, сезонная уборка в квартире (доме). Уборка кухни, ванной комнаты, туалета. Подготовка к ремонту. Косметический ремонт в квартире. Строительные материалы. Уход за зеркалами, окнами. Выбор и покупка моющих средств;
5) транспорт. Виды транспортных средств. Назначение аэропорта, аэровокзала, основных служб, ориентирование в здании аэропорта и аэровокзала. Ориентирование в расписании полетов самолетов. Пользование услугами справочной, другими службами аэропорта и аэровокзала. Деятельность людей, занятых обслуживанием пассажиров авиатранспорта. Порядок приобретения авиабилетов (покупка в кассе, заказ по телефону). Порядок оформления багажа и ручной клади. Порядок пользования камерой хранения. Поведение в транспорте и на дороге. Правила дорожного движения. Правила обхода транспорта при высадке. Поведение при аварийной ситуации. Маршруты передвижения по городу, пригороду, межгороду. Услуги такси. Функциональные обязанности водителя автобуса, такси;
6) семья. Состав семьи: родственные отношения членов своей семьи (фамилия, имя, отчество матери, отца). Определение собственной социальной роли в семье (сын или дочь, внук или внучка, брат, сестра). Ведение домашнего хозяйства. Семейные отношения. Забота о членах семьи. Семейный бюджет: основные статьи расходов (питание, содержание жилища, одежда и обувь, культурные потребности, помощь родственникам). Планирование расходов на день, на неделю с учетом бюджета и состава семьи. Оплата жилой площади и коммунальных услуг: порядок и периодичность оплаты жилплощади и коммунальных услуг, тарифы на электричество и газ, заполнение квитанций. Правила экономии в домашнем хозяйстве. Виды ухода за маленькими детьми в семье (купание, одевание, кормление). Распределение хозяйственно-бытовых обязанностей между членами семьи. Организация досуга семьи. Семейные традиции. Морально-этические нормы взаимоотношений в семье. Анализ различных семейных ситуаций. Поздравление с праздниками. Прием и приглашение гостей. Паспорт (данные в паспорте серия, номер, ИИН, кем и когда выдан). Документы при трудоустройстве на работу;

7) мерекелер мен рәсімдер: әртүрлі халықтардың дәстүрлеріндегі мерекелер мен мейрамдарға дайындалу және оны өткізу дағдылары мен ептілігі, әртүрлі халықтардың дәстүрлеріндегі үйлену тойы. Мерейтойлар, мерейлі күндер, зейнеткерлікке шығарып салу. Қазақ халқының ұлттық дәстүрлері. Қазақ халқының үйлену тойларына дайындалу және оны өткізу ерекшеліктері. Құттықтаулар. Сыйлықтар таңдау. Қазақ халқының мақал-мәтелдері, өлеңдері мен әндері;
8) кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары. Әмбебап, мамандандырылған дүкендерден, базарлардан, дүңгіршектерден сауда жасау. Қаптамадан тауардың жарамдылық мерзімін анықтау. Дүкендегі тәртіп ережелері. Үй басқармасы (қарапайым серіктестік (ҚС), мүлік иелерінің бірлестігі (МИБ). Жөндеу жұмыстарын орындауға қызмет көрсететін компанияға өтінім. Салықтар. Салық түрлері. Салық салу мақсаттары. Ақшасыз есеп айырысу. Банкомат, терминал. Қызмет көрсету саласының кәсіпорындары (фотоателье, шаштараз, кір жуу, химиялық тазалау, жалға беру, киім тігу ательесі). Жедел (шұғыл) жәрдем көмек көрсету мекемелерінің телефондары. Такси. Асхана, кафе. Мейрамхана. Мейрамханада, кафеде дастарқан басында әңгімелесу. Мәдениет мекемелеріне келу кезіндегі тәртіп ережелері. Жұмыспен қамту мекемелері мен бөлімдері. Жұмысқа тіркеу. Жұмысқа орналасу үшін қажетті құжаттар, оларды құрастыру (өтініш, сауалнама, өмірбаян, өтінім, қолхат, баяндамалық жазба).
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
38. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодтаумен берілген. Кодтағы бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – Бағдарламаның бөлімі мен шағын бөлімін, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 6.2.1.4 кодтаудағы: "6" - сынып, "2.1" – шағын бөлім, "4" – оқу мақсатының нөмірі.
39. Оқу мақсаттарының жүйесі мынадай бөлімдер мен сыныптар бойынша берілген:
1) "Денсаулық" бөлімі:
Шағын бөлім
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1. Дене гигиенасы
5. 1. 1. 1 гигиеналық құралдарды қолдану ережелерін орындау: сабын, жөке, сүлгі, сусабын, қайшы
6. 1. 1. 1 шашқа күтім жасау (жуу, шаш кептіргішпен кептіру, қарапайым шаш үлгісін жасау)
7. 1. 1. 1 шаш күтетін құралдарды қолдану (сусабын, шашқа арналған кондиционер)
8. 1. 1. 1 денсаулықты сақтау және нығайту (салауатты өмір салты, жаттығу, денені шынықтыру, дұрыс тамақтану)
9. 1. 1. 1 дененің тазалығын қадағалау
10. 1. 1. 1 шаштың тазалығын қадағалау
5. 1. 1. 2 гигиеналық құралдардың мақсатын атау: сабын, жуғыш зат, сүлгі, сусабын, қайшы
6. 1. 1. 2 шаш күтетін құралдарды таңдау және сатып алу (сусабын, шашқа арналған кондиционер)

7) праздники и обряды: навыки и умения подготовки и проведения праздников и торжеств в традициях разных народов, свадьба в традициях разных народов. Юбилеи, круглые даты, проводы на пенсию. Национальные традиции казахского народа. Особенности подготовки и проведения свадеб казахского народа. Поздравления. Выбор подарков. Пословицы, поговорки, стихи и песни казахского народа;
8) предприятия, учреждения и средства связи. Покупки в универсальных, специализированных магазинах, на рынках, в киосках. Определение срока годности продукта по упаковке. Правила поведения в магазине. Домоуправление (простое товарищество (ПТ), объединение собственников имущества (ОСИ). Заявка в обслуживающую компанию на выполнение ремонтных работ. Налоги. Виды налогов. Цели взимания налогов. Безналичный расчет. Банкомат, терминал. Предприятия сферы обслуживания (фотоателье, парикмахерская, прачечная, химчистка, ателье проката, ателье по пошиву одежды). Телефоны служб экстренной помощи. Такси. Столовая, кафе. Ресторан. Беседа за столом в ресторане, кафе. Правила поведения в учреждениях культуры. Учреждения и отделы по трудоустройству. Оформление на работу. Документы, необходимые для поступления на работу, их составление (заявление, анкета, автобиография, заявка, расписка, докладная записка).
Параграф 2. Система целей обучения
38. Цели обучения в Программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел Программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4: "6" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
39. Система целей обучения дана по разделам и классам:
1) раздел "Здоровье":
подраздел
Учебные цели
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1. Гигиена тела
5. 1. 1. 1 выполнять правила пользования средствами гигиены: мыло, мочалка, полотенце, шампунь, ножницы
6. 1. 1. 1 ухаживать за волосами (мыть, сушить с помощью фена, создавать простые причҰски)
7. 1. 1. 1 пользоваться средствами для ухода за волосами (шампунь, кондиционер для волос)
8. 1. 1. 1 поддерживать и укреплять свое здоровье (ЗОЖ, зарядка, закаливание организма, правильное питание)
9. 1. 1. 1 самостоятельно следить за чистотой тела
10. 1. 1. 1 самостоятельно следить за чистотой волос
5. 1. 1. 2 называть назначение средств гигиены: мыло, мочалка, полотенце, шампунь, ножницы
6. 1. 1. 2 выбирать и покупать средства для ухода за волосами (шампунь, кондиционер для волос)

7. 1. 1. 2 жеке интимдік гигиеналық ережелерді сақтау
8. 1. 1. 2 табиғи күштердің (күн, ауа және су) денсаулыққа пайдасын атау
9. 1. 1. 2 қажетті гигиеналық процедураларды орындау (бас жуу,)
10. 1. 1. 2 қажетті гигиеналық процедураларды орындау (киім ауыстыру және жуу, тырнақ алу)
5. 1. 1. 3 дененің, шаштың тазалығын қадағалау
6. 1. 1. 3 аяқ-қолды күту ережелерін орындау
7. 1. 1. 3 ішкі киімді жуу
8. 1. 1. 3 жеке гигиеналық заттар мен құралдарды (сусабын, шашқа арналған кондиционер) қолдану, оларды дұрыс сақтау
9. 1. 1. 3 жеке гигиеналық заттар мен құралдарды (сусабын, шашқа арналған кондиционер, сабын, сүлгі) таңдау және қолдану, оларды дұрыс сақтау
10. 1. 1. 3 жеке гигиеналық заттар мен құралдарды (сусабын, шашқа арналған кондиционер, бет маскасы, қол кремі) таңдау және қолдану, оларды дұрыс сақтау
5. 1. 1. 4 қажетті гигиеналық процедураларды орындау
6. 1. 1. 4 тырнақ алу ережелерін орындау
7. 1. 1. 4 ванна, душ қабылдау жиілігін атау
8. 1. 1. 4 бет терісіне күтім жасау ережелерін айту
9. 1. 1. 4 алкогольдің, темекі шегудің, есірткі қолданудың зиянын түсіндіру
10. 1. 1. 4 жаман әдеттермен күресу қажеттілігі туралы айту
9. 1. 1. 5 жұқпалы ауруларды атау, олардың алдын алу шаралары туралы айту
10. 1. 1. 5 жыныстық жолмен берілетін және жұқпалы аурулардың қауіптілігін, олардың алдын алу шаралары туралы түсіндіру
1.2. Дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету
5. 1. 2. 1 жаншылу, мұрыннан қан кету кезінде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету
6. 1. 2. 1 үй дәрі қобдишасын қолдану мақсатын айту
7. 1. 2. 1 дәріхананың мақсатын, ең жақын дәріхананың орналасқан жерін атау
8. 1. 2. 1 медициналық мекемелерді (емхана, аурухана, "жедел жәрдем" қызметі) атау, олардың қызметтерін пайдалану ережелері туралы білу
9. 1. 2. 1 медициналық мекемелерге медициналық көмек үшін жүгіну ережелерін атау
10. 1. 2. 1 медбикенің, фельдшердің қызметтік міндеттерін атау
5. 1. 2. 2 тері сыдырылғанда, кішкене кесілгенде алғашқы көмек көрсету
6. 1. 2. 2 үй дәрі қобдишасын сақтау орындары туралы айту
7. 1. 2. 2 дәріханада дәрілік заттарды сатып алу тәртібін атау
8. 1. 2. 2 дәрігерге үйге қоңырау шалу, дәрігерге өзінің қал-жағдайы туралы айту, үйде науқасқа күтім жасау
9. 1. 2. 2 үйде күтім жасау ережелерін атау
10. 1. 2. 3 жаншылу, мұрыннан қан кету кезінде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету
5. 1. 2. 3 жәндіктер (масалар, аралар) шаққан кезде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету
6. 1. 2. 3 үй дәрі қобдишасын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шараларын атап шығу

7. 1. 1. 2 соблюдать правила личной интимной гигиены
8. 1. 1. 2 называть пользу для здоровья природных сил (солнце, воздух и вода)
9. 1. 1. 2 выполнять необходимые гигиенические процедуры (мытье головы)
10. 1. 1. 2 выполнять необходимые гигиенические процедуры (смена и стирка белья, стрижка ногтей)
5. 1. 1. 3 самостоятельно следить за чистотой тела, волос
6. 1. 1. 3 выполнять правила ухода за руками, ногами
7. 1. 1. 3 стирать нижнее белье
8. 1. 1. 3 пользоваться предметами и средствами личной гигиены (шампунь, кондиционер для волос) правильно их хранить
9. 1. 1. 3 выбирать и пользоваться предметами и средствами личной гигиены (шампунь, кондиционер для волос, мыло, полотенце) правильно их хранить
10. 1. 1. 3 выбирать и пользоваться предметами и средствами личной гигиены (шампунь, кондиционер для волос, маска для лица, крем для рук), правильно их хранить
5. 1. 1. 4 выполнять необходимые гигиенические процедуры
6. 1. 1. 4 выполнять правила стрижки ногтей
7. 1. 1. 4 называть периодичность принятия ванны, душа
8. 1. 1. 4 называть правила ухода за кожей лица
9. 1. 1. 4 объяснять вред алкоголя, табакокурения, употребления наркотических средств
10. 1. 1. 4 рассказывать о необходимости борьбы с вредными привычками
9. 1. 1. 5 называть инфекционные заболевания, рассказывать о мерах их предупреждения
10. 1. 1. 5 объяснять опасность венерических и инфекционных заболеваниях, о мерах их предупреждения
1.2 Первая доврачебная помощь
5. 1. 2. 1 оказывать первую доврачебную помощь при ушибе, носовом кровотечении
6. 1. 2. 1 называть назначение домашней аптечки
7. 1. 2. 1 называть назначение аптеки, месторасположение ближайшей аптеки
8. 1. 2. 1 называть медицинские учреждения (поликлиника, больница, служба "скорой помощи"), знать о правилах пользования их услугам
9. 1. 2. 1 называть правила обращения в медицинские учреждения за медицинской помощью
10. 1. 2. 1 называть функциональные обязанности медсестры, фельдшера
5. 1. 2. 2 оказывать первую доврачебную помощь при неглубоких порезах, царапинах, ссадинах
6. 1. 2. 2 рассказывать о местах хранения домашней аптечки
7. 1. 2. 2 называть порядок приобретения лекарственных средств в аптеке
8. 1. 2. 2 вызывать врача на дом, рассказывать врачу о своем самочувствии, ухаживать за больным дома
9. 1. 2. 2 называть правила ухода за больным дома
10. 1. 2. 2
оказывать первую доврачебную помощь при ушибе, носовом кровотечении
5. 1. 2. 3 оказывать первую доврачебную помощь при укусах насекомых (комаров, пчҰл)
6. 1. 2. 3 перечислять меры безопасности при использовании домашней аптечки

7. 1. 2. 3 теріні кесіп алуда, сыдырып алуда, шағын тырналып калуда алғашқы көмек көрсету
8. 1. 2. 3 күю, үсік, күн өту, улану, бас ауруы кезінде алғашқы көмек көрсету
9. 1. 2. 3 жаншылған, мұрыннан қан кеткен кезде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету
10. 1. 2. 3 тері сыдырылғанда, жәндіктер шаққан кезде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету
2) "Киім. Аяқ киім" бөлімі:
Шағын бөлім
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1. Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
5. 2. 1. 1 киім, бас киім және аяқ киім түрлерін атау
6. 2. 1. 1 ұлдар мен қыздарға арналған әртүрлі маусымдарға арналған киімдерді атау (күнделікті, мерекелік)
7. 2. 1. 1 аяқ киімнің түрлерін, қолдану мақсатын атау (ұлдарға- қыздарға, үйде кию-көшеде кию)
8. 2. 1. 1 дүкеннен киім мен аяқ киім іздеу, киім, аяқ киім сатып алу
9. 2. 1. 1 дүкеннен өз өлшеміндегі киім мен аяқ киімді табу
10. 2. 1. 1 дүкендегі киім өлшейтін бөлмені пайдалану, киім, аяқ киім сатып алу
5. 2. 1. 2 киім мен аяқ киімді мақсатына қарай ажырату және саралау
6. 2. 1. 2 маусым бойынша киім таңдау
7. 2. 1. 2 аяқ киімнің, бас киімнің өлшемін атау
8. 2. 1. 2 аяқ киім мен киімнің өлшемін атау
9. 2. 1. 2 аяқ киім мен киімнің өлшемін атау
10. 2. 1. 2 киімнің мөлшерін анықтау үшін өзінің және жолдасының өлшемін алу
5. 2. 1. 3 киімге және аяқ киімге ұқыпты қарау
6. 2. 1. 3 маусымдар арасындағы киімді сақтауға дайындау
7. 2. 1. 3 бас киімдердің түрлерін атау (ұлдар мен қыздарға арналған)
8. 2. 1. 3 киімді таңдау үшін дүкендегі киім өлшейтін бөлмені пайдалану
9. 2. 1. 3 киімнің мөлшерін анықтау үшін өзінің және жолдасының өлшемін алу
10. 2. 1. 3 киім сатып алған кезде сатушы-консультанттан кеңес алу немесе одан сыпайы түрде бас тарту
7. 2. 1. 4 бас киімді маусымға, жағдайға сәйкес таңдау
10. 2. 1. 4 тігіншінің, функционалдық міндеттерін атау
2.2. Киімге, аяқ киімге күтім жасау
5. 2. 2. 1 киім мен аяқ киімге күтім жасау
6. 2. 2. 1 зығырдан, жүннен, жібектен, жасанды матадан, трикотаждан тігілген киімге күтім жасау
7. 2. 2. 1 киімге күтім жасау ерекшеліктерін көрсететін шартты белгілерден (символдардан) хабардар болу
8. 2. 2. 1 киімге, күнделікті күтім жасау
9. 2. 2. 1 аяқ киімге күнделікті күтім жасау
10. 2. 2. 1 киімге, аяқ киімге күнделікті күтім жасау
5. 2. 2. 2 киімге ұсақ жөндеу жұмыстарын жүргізу (түймелерді "қатты", "бос" тігу)
6. 2. 2. 2 киімді қолмен жуу, кептіру үшін оны ілу
7. 2. 2. 2 киімді қолмен жуу, кептіру үшін оны ілу
8. 2. 2. 2 сөгілген тігісті нұсқаулық картаға сүйене отырып тігу
9. 2. 2. 2 киімді қолмен жуу, кептіру үшін оны ілу

7. 1. 2. 3 оказывать первую доврачебную помощь при неглубоких порезах, царапинах, ссадинах
8. 1. 2. 3 оказывать первую помощь при ожоге, обморожении, солнечном ударе, при отравлении, головной боли
9. 1. 2. 3 оказывать первую доврачебную помощь при ушибе
10. 1. 2. 3 оказывать первую доврачебную помощь при царапинах, укусах насекомых
2) раздел "Одежда. Обувь":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
5. 2. 1. 1 называть виды одежды, головных уборов и обуви
6. 2. 1. 1 называть одежду для разных сезонов для юношей и девушек (повседневную, праздничную)
7. 2. 1. 1 называть виды обуви, ее назначение (для юношей и девушек, для дома и для улицы)
8. 2. 1. 1 находить одежду и обувь своих размеров в магазине, покупать одежду, обувь
9. 2. 1. 1 находить одежду и обувь своих размеров в магазине
10. 2. 1.1 уметь пользоваться примерочной, покупать одежду, обувь
5. 2. 1. 2 различать и дифференцировать одежду и обувь по назначению
6. 2. 1. 2 выбирать одежду по сезону
7. 2. 1. 2 называть размер своей обуви, своего головного убора
8. 2. 1. 2 называть размер своей обуви и одежды
9. 2. 1. 2 называть размер своей обуви и одежды
10. 2. 1. 2 снимать мерки с себя и с товарища для определения размера одежды
5. 2. 1. 3 относиться бережно к своей одежде и обуви
6. 2. 1. 3 подготавливать одежду к хранению между сезонами
7. 2. 1. 3 называть виды головных уборов (для юношей и девушек)
8. 2. 1. 3 пользоваться примерочной в магазине для выбора одежды
9. 2. 1. 3 снимать мерки с себя и с товарища для определения размера одежды
10. 2. 1. 3 принимать или вежливо отклонять совет продавца-консультанта при покупке одежды
7. 2. 1. 4 подбирать головной убор в соответствии с сезоном, ситуацией
10. 2. 1. 4 перечислить функциональные обязанности швеи, портного
2.2 Уход за одеждой, обувью
5. 2. 2. 1 ухаживать за одеждой и обувью
6. 2. 2. 1 ухаживать за одеждой из льняной, шерстяной, шҰлковой, искусственной тканей, из трикотажа
7. 2. 2. 1 ориентироваться в условных обозначениях (символах), отражающих особенности ухода за одеждой
8. 2. 2. 1 осуществлять повседневный уход за одеждой
9. 2. 2. 1 осуществлять уход за обувью
10. 2. 2. 1 осуществлять повседневный уход за одеждой, обувью
5. 2. 2. 2 выполнять мелкий ремонт одежды (пришивать пуговицы "вплотную", "на ножке")
6. 2. 2. 2 стирать вручную, развешивать белье для просушки
7. 2. 2. 2 стирать вручную, развешивать белье для просушки
8. 2. 2. 2 зашивать распоровшийся шов с опорой на инструкционную карту
9. 2. 2. 2 выполнять правила стирки вручную

10. 2. 2. 2 киімді қолмен жуу, кептіру үшін оны ілу
6. 2. 2. 3 шағын заттарды үтіктеу (орамалдар, алжапқыштар, үшкіл орамалдар, жастық тыстары), оларды бүктеп, сақтауға қою
7. 2. 2. 3 шағын заттарды үтіктеу (орамалдар, алжапқыштар, үшкіл орамалдар, жастық тыстары), оларды бүктеп, сақтауға қою
8. 2. 2. 3 заттаңбамен танысып, ондағы мәліметтерді пайдалану арқылы жүннен және синтетикалық маталардан тігілген заттарды жуу
9. 2. 2. 3 киімдегі жапсырмасында шартты белгілерін түсіну
10. 2. 2. 3 кірді кір жұғыш машинамен жуу
6. 2. 2. 4 үтікпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
7. 2. 2. 4 үтікпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
8. 2. 2. 4 жейделерді, көйлектерді, шалбарларды тиісті реттілікпен үтіктеу
9. 2. 2. 4 төсек-орын жабдықтарын үтіктеу және ұқыпты жинау
10. 2. 2. 4 үй жағдайында киімдегі дақтарды нұсқаулыққа сүйене отырып, кетіру
7. 2. 2. 5 бас киімдерді күту және сақтау ережелерін атап шығу
8. 2. 2. 5 үтікпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
9. 2. 2. 5 кір жуғыш машинаны қолдана білу
10. 2. 2. 5 киімді кептіру, үтіктеу, жұмыстан кейін жұмыс орнын тазалау
9. 2. 2. 6 үтікпен, жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
10. 2. 2. 6 кір жуғыш машинамен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
3) "Тамақтану" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1. Азық-түлік тағамдары
5. 3. 1. 1 азық-түліктің оқып үйренген топтарын ажырату (көкөністер, жеміс-жидектер, сүт, ұн, ет, балық өнімдері, жарма, кондитерлік өнімдер)
6. 3. 1. 1 өнімдерді сақтау мерзімдерінен хабардар болу
7. 3. 1. 1 көкөніс, ет, балық өнімдерін алғашқы термиялық өңдеу әдістерін атап шығу
8. 3. 1. 1. қамыр түрлерінің мақсатын түсіндіру (үгілмелі, қатпарлы, бисквитті, құймақ қамыры)
9. 3. 1. 1 әртүрлі топтағы азық-түлік тағамдарын ажырату
10. 3. 1. 1 әртүрлі топтағы азық-түлік тағамдарын ажырату
6. 3. 1. 2 азық-түлікті сақтау орындарына, тоңазытқышқа орналастыру
7. 3. 1. 2 көкөністерді қоймада, жертөледе сақтау ережелерін атап шығу
8. 3. 1. 2 қамырдан жасалған бұйымдарды сақтау шарттары мен мерзімдерін атау
9. 3. 1. 2 қолдануға жарамды тағамдарды ажырату
10. 3. 1. 2 қолдануға жарамды және бүлінген (жарамсыз) тағамдарды ажырату
6. 3. 1. 3 дайындалған тағамдарды сақтау ережелерін атау
7. 3. 1. 3 жарамды және жарамсыз (бүлінген) тағамдарды, азық-түлікті анықтау
8. 3. 1. 3 азық-түлікті артығымен дайындау туралы айту, дайындау әдістерін атау
9. 3. 1. 3 тамақ қалдықтарын кәдеге жарату ережелерін орындау

10. 2. 2. 2 стирать вручную, развешивать белье для просушки
6. 2. 2. 3 гладить небольшие вещи (носовые платки, фартуки, косынки, наволочки), складывать их и размещать для хранения
7. 2. 2. 3 гладить небольшие вещи (носовые платки, фартуки, косынки, наволочки), складывать их и размещать для хранения
8. 2. 2. 3 стирать вещи из шерстяных и синтетических тканей, пользуясь сведениями, полученными после просмотра этикетки
9. 2. 2. 3 понимать условные обозначения на ярлыках одежды
10. 2. 2. 3 выполнять стирку белья в стиральной машине
6. 2. 2. 4 выполнять правила по технике безопасности при работе с утюгом
7. 2. 2. 4 выполнять правила по технике безопасности при работе с утюгом
8. 2. 2. 4 утюжить в должной последовательности блузки, сорочки, брюки
9. 2. 2. 4
утюжить постельное белье, аккуратно складывать выглаженное белье
10. 2. 2. 4 выводить пятна с одежды в домашних условиях с опорой на инструкцию
7. 2. 2. 5 перечислять правила ухода и хранения головных уборов
8. 2. 2. 5 выполнять правила по технике безопасности при работе с утюгом
9. 2. 2. 5 пользоваться стиральной машиной
10. 2. 2. 5 убирать рабочее место после работы, сушить белье, гладить
9. 2. 2. 6 выполнять правила по технике безопасности при работе с утюгом
10. 2. 2. 6 выполнять правила по технике безопасности при работе со стиральной машиной
3) раздел "Питание":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1 Продукты питания
5. 3. 1. 1 различать изученные группы продуктов (овощи, фрукты, ягоды, молочные, мучные, мясные, рыбные продукты, крупы, кондитерские изделия)
6. 3. 1. 1 определять сроки хранения продуктов
7. 3. 1. 1 перечислять способы первичной тепловой обработки овощных, мясных, рыбных продуктов
8. 3. 1. 1. объяснять назначение теста разного вида (песочное, слоеное, бисквитное, тесто для блинов)
9. 3. 1. 1 различать продукты питания разных групп
10. 3. 1. 1 различать продукты питания разных групп
6. 3. 1. 2 размещать продукты в местах хранения, холодильнике
7. 3. 1. 2 перечислять правила хранения овощей в кладовке, в погребе
8. 3. 1. 2 называть условия и сроки хранения изделий из теста
9. 3. 1. 2 различать пригодные к употреблению продукты
10. 3. 1. 2 различать пригодные к употреблению и непригодные к употреблению) продукты
6. 3. 1. 3 называть правила хранения приготовленных блюд
7. 3. 1. 3 различать пригодные к употреблению и непригодные к употреблению(испорченные) продукты
8. 3. 1. 3 рассказывать о заготовке продуктов впрок, способах заготовки
9. 3. 1. 3 перечислять выполнять правила утилизации пищевых отходов

10. 3. 1. 3 азық-түлікті тиісті сақтау орындарына орналастыру
8. 3. 1. 4 тамақ қалдықтарын және бүлінген өнімдерді, тағамдарды уақытында тастау
9. 3. 1. 4 азық-түлікті сақтау мерзімдерін анықтау
10. 3. 1. 4 асхана жұмысшысының міндеттерін атау
10. 3. 1. 5 тамақ қалдықтарын кәдеге жарату ережелерін атап шығу
3.2. Асүй және асхана ыдыстары, техника
5. 3. 2. 1 асүй жабдықтарынан, асүй ыдыстарынан, құрал-жабдықтарынан хабардар болу
6. 3. 2. 1 плитаны (газ, электр), қысқа толқынды пешті қолдану, олармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау
7. 3. 2. 1 таңдалған мәзірді ескере отырып, түскі ас дастарқанын жасау
8. 3. 2. 1 қамыр дайындау үшін тұрмыстық техниканы қолдану
9. 3. 2. 1 асүй ыдыстарды мақсатына сай қолдану
10. 3. 2. 1 асхана құралдарын, асүй құрал-жабдықтарын, негізгі тұрмыстық асүй құралдарын дұрыс қолдану
5. 3. 2. 2 әртүрлі материалдардан жасалған ыдыс-аяқ пен асхана құралдарын күту (жуу, тазалау) және сақтау ережелерін пайдалану
6. 3. 2. 2 азық-түлікті тоңазытқыш сөрелеріне орналастыру ережелерін сақтау
7. 3. 2. 2 асхана құралдарын пайдалану ережелерін орындау
8. 3. 2. 2 азық-түлікті дайындауға арналған техникалық құрылғыларды қолдану (консервілеу кілті, темір, капрон қақпақтар)
9. 3. 2. 2 таңғы асқа дастарқан жаю
10. 3. 2. 2 түскі, кешкі асқа және мерекеге дастарқан жаю
5. 3. 2. 3 мектеп асханасында дастарқан жаю
6. 3. 2. 3 тоңазытқышты қолдану және оны таза ұстау ережелерін сақтау
7. 3. 2. 3 азық-түлікті тоңазытқыш сөрелеріне қою
8. 3. 2. 3 консервілеуге арналған ыдыстарды зарарсыздандыру әдістерін атау
9. 3. 2. 3 тамақтанғаннан кейін үстелді жинау, ыдыс жуу
10. 3. 2. 3 тоңазытқышты еріту және жуу ережелерін орындау
6. 3. 2. 4 әртүрлі материалдардан жасалған ыдыс-аяқ пен асхана құралдарын күту (жуу, тазалау) және сақтау ережелерін пайдалану
7. 3. 2. 4 әртүрлі материалдардан жасалған ыдыс-аяқ пен асхана құралдарын күту (жуу, тазалау) және сақтау ережелерін пайдалану
8. 3. 2. 4 әртүрлі материалдардан жасалған ыдыс-аяқ пен ас құралдарын күту (жуу, тазалау) және сақтау ережелерін пайдалану
3.3. Тамақ дайындау және тамақтану
5. 3. 3. 1 шай демдеу ережелерін орындау
6. 3. 3. 1 тағамды кемінде термиялық өңдеумен дайындау (макарон пісіру, ботқаны сүтке және суға пісіру, картоп пісіру, одан пюре дайындау)
7. 3. 3. 1 түскі ас дайындау (көкөністерден, балық және ет өнімдерінен, жартылай фабрикаттардан бірінші және екінші тағамдар)

10. 3. 1. 3 размещать продукты питания в соответствующих местах хранения (в контейнерах, шкафу, холодильнике)
8. 3. 1. 4 своевременно утилизировать пищевые отходы и испорченные продукты, блюда
9. 3. 1. 4 определять сроки хранения пищевых продуктов
10. 3. 1. 4 называть функциональные обязанности кухонного работника
3.2 Кухонная и столовая посуда, техника
5. 3. 2. 1 ориентироваться в оборудовании кухни, в предметах кухонной посуды, инструментах и приспособлениях
6. 3. 2. 1 пользоваться плитой (газовой, электрической), микроволновой печью, придерживаться техники безопасности при работе с ними
7. 3. 2. 1 сервировать стол к обеду, с учетом выбранного меню
8. 3. 2. 1 использовать бытовую технику, для приготовления теста
9. 3. 2. 1 использовать по назначению кухонную посуду
10. 3. 2. 1 правильно пользоваться столовыми приборами, кухонными приспособлениями и инструментами, основной бытовой кухонной техникой
5. 3. 2. 2 использовать правила ухода (мытье, чистка) и хранения посуды и столовых приборов, изготовленных из различных материалов
6. 3. 2. 2 выполнять правила размещения продуктов на полках холодильника
7. 3. 2. 2 выполнять правила пользования столовыми приборами
8. 3. 2. 2 использовать технические приспособления для заготовки продуктов (ключ для консервирования, металлические крышки, капроновые крышки)
9. 3. 2. 2 сервировать стол к завтраку
10. 3. 2. 2 сервировать стол к обеду, ужину и к празднику
5. 3. 2. 3 сервировать стол в школьной столовой
6. 3. 2. 3 придерживаться правил пользования и содержания холодильника в чистоте
7. 3. 2. 3 располагать продукты питания на полках холодильника
8. 3. 2. 3 называть способы стерилизации посуды для консервирования
9. 3. 2. 3 приводить в порядок стол после еды, мыть посуду
10. 3. 2. 3 выполнять правила размораживания и мытья холодильника
6. 3. 2. 4 использовать правила ухода (мытье, чистка) и хранения посуды и столовых приборов, изготовленных из различных материалов
7. 3. 2. 4 использовать правила ухода (мытье, чистка) и хранения посуды и столовых приборов, изготовленных из различных материалов
8. 3. 2. 4 использовать правила ухода (мытье, чистка) и хранения посуды и столовых приборов, изготовленных из различных материалов
3.3 Приготовление и прием пищи
5. 3. 3. 1 выполнять правила заваривания чая
6. 3. 3. 1 готовить пищу с минимумом тепловой обработки (отваривать макароны, варить кашу на молоке и на воде, отваривать картофель, готовить из него пюре)
7. 3. 3. 1 готовить обед (первые и вторые блюда из овощей, рыбных и мясных продуктов, полуфабрикатов)

8. 3. 3. 1 қамырдан жасалған бұйымдарды плитада және тұмшапеште рецепт бойынша дайындау (құймақ, печенье, торт пісіру)
9. 3. 3. 1 ұлттық тағамдарды (палау, бауырсақ) дайындау
10. 3. 3. 1 ұлттық тағамдарды дайындау (палау, ет, қайнақша (вареник), тұшпара)
5. 3. 3. 2 жұмыртқа тағамдарын дайындау (жұмыртқа пісіру, омлет пісіру)
6. 3. 3. 2 "винегрет" салатын дайындау
7. 3. 3. 2 тіскебасарлар дайындау
8. 3. 3. 2 көкөністерді, жеміс-жидектерді сақтау
9. 3. 3. 2 аспаздық кітаптан тағамдар рецепттерін іздеу
10. 3. 3. 2 аспаздық кітаптан үйрену, тағамды рецепт бойынша дайындау
5. 3. 3. 3 бутербродтардың түрлерін атап шығу және оларды қалай дайындау керектігін білу
6. 3. 3. 3 кесу құралдарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
7. 3. 3. 3. суып қалған тағамдарды жылыту
8. 3. 3. 3 аспаздық кітаптан тағамдар рецепттерін іздеу
9. 3. 3. 3 тағамды дайындау кезінде рецепттерге сүйену
10. 3. 3. 3 мерекелік үстел мәзірін жасау
5. 3. 3. 4 кесу құралдарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
6. 3. 3. 4 дастарқан басында мәдениеттілік тәртібі ережелерін және сөйлеу әдебін сақтау
7. 3. 3. 4 дастарқан басында мәдениеттілік тәртібі ережелерін және сөйлеу әдебін сақтау
8. 3. 3. 4 дастарқан басында мәдениеттілік тәртібі ережелерін және сөйлеу әдебін сақтау
9. 3. 3. 4 мәдениеттілік тәртібі ережелерін сақтау
10. 3. 3. 4 дастарқан басында сөйлеу әдебін сақтау
5. 3. 3. 5 таңғы асқа дастарқан жаю
5. 3. 3. 6 дастарқан басында мәдениеттілік тәртібі ережелерін және сөйлеу әдебін сақтау
4) "Тұрғын үй" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
4.1. Тұрғын үй-жайлар түрлері
5. 4. 1. 1 тұрғын үй-жайлар түрлерін атау: жатақхана, пәтерлер, жеке үйлер
6. 4. 1. 1 жеке және көп пәтерлі үйлерді ажырату
7. 4. 1. 1 киіз үй құрылысының ерекшеліктері туралы айту (дөңгелек, бүктеуге оңай, жеңіл, жылы, тасымалдауға ыңғайлы)
8. 4. 1. 1 киіз үйде киім мен тұрмыстық заттарды сақтау ерекшеліктері туралы айту
9. 4. 1. 1 тұрғын үй түрлерінен хабардар болу; тұрғын және қосалқы үй-жайларды ажырату
10. 4. 1. 1 тұрғын және қосалқы үй-жайлардың функционалдық мақсатын атау
5. 4. 1. 2 тұрғын үйді және көп пәтерлі үйлерді ажырату
6. 4. 1. 2 қаладағы, ауылдағы адамдардың тұрғын үйін ажырату
7. 4. 1. 2 жатын бөлменің мақсаты, жатын бөлмеге арналған жиһаз туралы айту
8. 4. 1. 2 тұрғын үй түрлерінен хабардар болу, тұрғын және қосалқы үй-жайларды ажырату, олардың функционалдық және заттық мақсатын анықтау
9. 4. 1. 2 уақытша мақсаттағы үй-жайлардан хабардар болу
10. 4. 1. 2 жиһазды пәтерге, үй-жайларға тиімді орналастыру

8. 3. 3. 1 готовить изделия из теста по рецепту в духовом шкафу и на плите (выпечка блинов, печенья, торта, баурсаков, пирожков сухариков)
9. 3. 3. 1 готовить национальные блюда (плов, баурсак)
10. 3. 3. 1 готовить национальные блюда (плов, бешбармак, вареники, пельмени)
5. 3. 3. 2 готовить блюда из яиц (отваривать яйца, готовить омлет)
6. 3. 3. 2 готовить салат "винегрет"
7. 3. 3. 2 готовить закуски
8. 3. 3. 2 консервировать овощи, фрукты, ягоды
9. 3. 3. 2 находить рецепт блюда в кулинарной книге
10. 3. 3. 2 ориентироваться в кулинарной книге, готовить блюда по рецепту
5. 3. 3. 3перечислять виды бутербродов и уметь их готовить
6. 3. 3. 3 выполнять правила техники безопасности при работе с режущими инструментами
7. 3. 3. 3. разогревать остывшие блюда
8. 3. 3. 3 находить рецепт блюда в кулинарной книге
9. 3. 3. 3 придерживаться рецептов при приготовлении блюда
10. 3. 3. 3 составлять меню праздничного стола
5. 3. 3. 4 выполнять правила техники безопасности при работе с режущими инструментами
6. 3. 3. 4 соблюдать правила культуры поведения и речевого этикета за столом
7. 3. 3. 4 соблюдать правила культуры поведения и речевого этикета за столом
8. 3. 3. 4 соблюдать правила культуры поведения и речевого этикета за столом
9. 3. 3. 4 соблюдать правила культуры поведения
10. 3. 3. 4 соблюдать правила речевого этикета за столом
5. 3. 3. 5 сервировать стол к завтраку
5. 3. 3. 6 соблюдать правила культуры поведения и речевого этикета за столом
4) раздел "Жилье":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
4.1 Виды жилых помещений
5. 4. 1. 1 называть виды жилых помещений: общежитие, квартиры, индивидуальные дома
6. 4. 1. 1 различать индивидуальные и многоквартирные дома
7. 4. 1. 1 рассказывать об особенностях устройства юрты (круглая, легко складывается, легкая, теплая, удобная для перевозки)
8. 4. 1. 1 рассказывать об особенностях хранения предметов одежды и предметов обихода в юрте
9. 4. 1. 1 ориентироваться в видах жилья; различать жилые и подсобные помещения
10. 4. 1. 1 называть функциональное назначение подсобных и жилых помещений
5. 4. 1. 2 различать жилые и подсобные помещения
6. 4. 1. 2 различать жилье людей в городе, в селе
7. 4. 1. 2 рассказывать о назначении спальни, мебели для спальни
8. 4. 1. 2 ориентироваться в видах жилья, различать жилые и подсобные помещения, определять их функциональное назначение и предметное наполнение
9. 4. 1. 2 ориентироваться в помещениях временного назначения
10. 4. 1. 2 рационально размещать мебель в помещениях квартиры, дома

5. 4. 1. 3 тұрғын және қосалқы үй жайлардың функционалдық және заттық мақсатын анықтау
6. 4. 1. 3 ауылдағы үйлердің ауласындағы қосалқы құрылыстардың мәнін түсіндіру
7. 4. 1. 4 әр бөлмені және оның мақсатын жоспар бойынша сипаттау
8. 4. 1. 3 жиһаз бен интерьер заттарын пәтерге, үй-жайларға тиімді орналастыру
9. 4. 1. 3 жиһаз бен интерьер заттарын пәтерге, үй-жайларға тиімді орналастыру
10. 4. 1. 3 жиһазды пәтерге, үй-жайларға тиімді орналастыру
5. 4. 1. 4 киіз үй құрылысының ерекшеліктерін атап шығу
4.2. Тұрғын үйді тазалау
5. 4. 2. 1 кілемді шаңсорғышпен тазалау ережелерін сақтау
6. 4. 2. 1 жиһазға күтім жасау (жылтыратылмаған, жылтыратылған, жұмсақ)
7. 4. 2. 1 жатын бөлмені күнделікті тазалауды орындау; терезелерді жуу
8. 4. 2. 1 пәтерді (үйді) күнделікті, апталық, маусымдық тазалауды орындау
9. 4. 2. 1 пәтерді (үйді) күнделікті, тазалауды орындау
10. 4. 2. 1 пәтерді (үйді) апталық, маусымдық тазалауды орындау
5. 4. 2. 2. еденді еден жуғышпенжуу
6. 4. 2. 2 қонақ бөлмені күнделікті және апта сайын тазалау (еденді, шаңды сүрту, терезе алды тақтайын дымқыл шүберекпен сүрту)
7. 4. 2. 2 терезелердегі перделерге күтім жасау
8. 4. 2. 2 жөндеуге дайындық қызметінің мәні, пәтерді, үйді косметикалық жөндеуді орындау тәсілдерін басшылыққа алу
9. 4. 2. 2 үйді жөндеуге дайындаудың мазмұнын білу
10. 4. 2. 2 үйді (пәтерді) косметикалық жөндеудің тәсілдерін білу
5. 4. 2. 3 жиһаз бетіндегі шаңды сүрту
6. 4. 2. 3 пәтерде, үйде үй жануарларына күтім жасау
7. 4. 2. 3 жылу батареяларына күтім жасау (шаңды сүрту, жуу)
8. 4. 2. 3 косметикалық жөндеу үшін құрылыс материалдарын сатып алу орындарынан хабардар болу
9. 4. 2. 3 косметикалық жөндеу үшін құрылыс материалдарын сатып алу орындарынан хабардар болу
10. 4. 2. 3 күрделі жөндеу үшін құрылыс материалдарын сатып алу орындарынан хабардар болу
7. 4. 2. 4 шамдарға күтім жасау (сүрту, жуу)
8. 4. 2. 4 асүйді, жуынатын бөлмені, санитарлық торапты тазалауды жүзеге асыру (кафель плитканы, шұңғылшаны, газ/электр плиталарын жуу)
9. 4. 2. 4 асүйді тазалау (кафель плитканы, шұңғылшаны, газ/электр плиталарын жуу)
10. 4. 2. 4 жуынатын бөлмені, санитарлық торапты тазалау (кафель плитканы, шұңғылшаны, унитазды жуу); айналарды, терезені тазалау ережелерін орындау
7. 4. 2. 5 үйді маусымдық тазалауды орындау
8. 4. 2. 5 айналарға күтім жасау
9. 4. 2. 5 бөлме гүлдеріне күтім жасау
10. 4. 2. 5 жуғыш заттарды таңдау және сатып алу
8. 4. 2. 6 бөлме гүлдеріне күтім жасау
10. 4. 2. 6 бөлме гүлдеріне күтім жасау
5) "Көлік":
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
5.1. Көлік құралдарының түрлері

5. 4. 1. 3 определять функциональное назначение и предметное наполнение жилых и подсобных помещений
6. 4. 1. 3 объяснять значение хозяйственных построек во дворе сельского дома
7. 4. 1. 4 описывать каждую комнату и ее назначение по плану
8. 4. 1. 3 рационально размещать мебель и предметы интерьера в помещениях квартиры, дома
9. 4. 1. 3 рационально размещать мебель в помещениях квартиры
10. 4. 1. 3 развешивать шторы и занавески на окнах
5. 4. 1. 4 перечислять особенности устройства юрты
4.2 Уборка жилья
5. 4. 2. 1 придерживаться правил чистки ковра с помощью пылесоса
6. 4. 2. 1 ухаживать за мебелью (неполированной, полированной, мягкой)
7. 4. 2. 1 выполнять повседневную уборку спальни; мыть окна
8. 4. 2. 1 выполнять повседневную, еженедельную, сезонную уборку квартиры (дома)
9. 4. 2. 1 выполнять повседневную уборку квартиры (дома)
10. 4. 2. 1 выполнять еженедельную, сезонную уборку квартиры (дома)
5. 4. 2. 2. мыть пол с использованием швабры
6. 4. 2. 2 выполнять повседневную и еженедельную уборку жилой комнаты (мыть пол, вытирать пыль, протирать подоконники влажной тряпкой)
7. 4. 2. 2 ухаживать за занавесками на окнах
8. 4. 2. 2 ориентироваться в содержании деятельности по подготовке к ремонту, в способах выполнения косметического ремонта квартиры, дома
9. 4. 2. 2 ориентироваться в содержании деятельности по подготовке к ремонту
10. 4. 2. 2 ориентироваться в способах выполнения косметического ремонта квартиры, дома
5. 4. 2. 3 вытирать пыль с поверхности мебели
6. 4. 2. 3 ухаживать за домашними животными в квартире, доме
7. 4. 2. 3 ухаживать за радиаторами отопления (удалять пыль, мыть)
8. 4. 2. 3 ориентироваться в местах приобретения строительных материалов для косметического ремонта
9. 4. 2. 3 называть места приобретения строительных материалов для косметического ремонта
10. 4. 2. 3 называть места приобретения строительных материалов для капитального ремонта
7. 4. 2. 4 ухаживать за светильниками (протирать, мыть)
8. 4. 2. 4 осуществлять уборку кухни, ванной комнаты, санузла (мытье кафельной плитки, раковин, газовой/электрической плиты)
9. 4. 2. 4 осуществлять уборку кухни (мытье кафельной плитки, раковин, газовой/электрической плиты)
10. 4. 2. 4 осуществлять уборку ванной комнаты, санузла (мытье кафельной плитки, раковин, унитаза); выполнять правила ухода за зеркалами, окнами
7. 4. 2. 5 выполнять сезонную уборку жилища
8. 4. 2. 5 ухаживать за зеркалами
9. 4. 2. 5 ухаживать за комнатными цветами
10. 4. 2. 5 выбирать и покупать моющие средства
8. 4. 2. 6 ухаживать за комнатными цветами
5) раздел "Транспорт":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
5.1 Виды транспортных средств

5. 5. 1. 1 қоғамдық және жеке көліктің мақсатын атап шығу
6. 5. 1. 1 арнайы машиналардың мақсатын атау
7. 5. 1. 1 автовокзалдың мақсатын түсіндіру
8. 5. 1. 1 теміржол вокзалының мақсаты және оның негізгі қызметтері туралы айту
9. 5. 1. 1 әуежайдың мақсаты мен оның негізгі қызметтерінтүсіндіру
10. 5. 1. 1 автовокзалдың, әуежайдың, теміржол вокзалының мақсатын атау
5. 5. 1. 2 қоғамдық көлікпен жүргенде жолаушылардың міндеттерін орындау
6. 5. 1. 2 полицияның, дәрігердің, өрт сөндірушінің міндеттерін атау
7. 5. 1. 2 негізгі қала маңындағы бағыттарды атап шығу
8. 5. 1. 2 теміржол жолаушыларына қызмет көрсетумен айналысатын адамдардың кәсіптерін атап шығу
9. 5. 1. 2 әуе көлігінің жолаушыларына қызмет көрсетумен айналысатын адамдардың еңбегі туралы айту
10. 5. 1. 2 әуе көлігі жолаушыларына қызмет көрсетумен айналысатын адамдардың кәсіптерін атап шығу
5. 5. 1. 3 жолаушының көлікке отыру және түсу ережелерін орындау
6. 5. 1. 3 қалалық көлік түрлерін атау
7. 5. 1. 3 автовокзалдағы қосымша қызметтерді атау
8. 5. 1. 3 жолаушылар вагондарының түрлерін (жалпы, плацкарт, жұмсақ, СВ) және билеттің тиісті құнын атау
9. 5. 1. 3 әуежайдың ақпарат қызметінің міндеттерін атау
10. 5. 1. 3 кестеге қарап, белгілі рейс ұшағының ұшып шығу және келу уақытын анықтау
6. 5. 1. 4 қоғамдық көлікте жұмыс істейтін адамдардың еңбегі туралы айту
7. 5. 1. 4 жолаушыларға қызмет көрсетумен айналысатын адамдардың еңбегі туралы айту
8. 5. 1. 4 поездардың жүру кестесінің, анықтамалық қызметтің, теміржол билеттерін сатып алудың тәртібі туралы атау (кассадан сатып алу, телефон арқылы тапсырыс беру)
9. 5. 1. 4 анықтама қызметінің мақсатын атап шығу
10. 5. 1. 4 жер үсті және әуе көліктерінің анықтама қызметін пайдалана алу
7. 5. 1. 5 автобустардың қозғалыс кестесінің, анықтамалық қызметтің мақсаты туралы айту
8. 5. 1. 5 жүкті сақтау камерасына тапсыру және оны алу тәртібі, жүкті және қол жүгін жинау ерекшеліктері туралы айту
9. 5. 1. 5 жүкті рәсімдеу тәртібін айту
10. 5. 1. 5 әуе билеттерін сатып алу тәртібін айту
7. 5. 1. 6 автовокзал кассасынан билеттер сатып алу тәртібін атау
8. 5. 1. 6 теміржолдағы жол-көлік оқиғаларының түрлерін атау
9. 5. 1. 6 аэровокзалдың және оның негізгі қызметтерінің мақсатын атау
10. 5. 1. 6 қол жүгін рәсімдеу тәртібін атау
7. 5. 1. 7 қалааралық автокөліктің мақсаты туралы айту
8. 5. 1. 7 төтенше жағдайларкезіндегі жолаушылардың тәртіп ережелерін атап шығу
9. 5. 1. 7 жүк сақтау камераның мақсатың және қолдану ережелерін түсіндіру

5. 5. 1. 1 перечислять назначение общественного и индивидуального транспорта
6. 5. 1. 1 называть предназначение специализированных машин
7. 5. 1. 1 объяснять назначение автовокзала
8. 5. 1. 1 рассказывать о назначении железнодорожного вокзала и его основных служб
9. 5. 1. 1 объяснять назначение аэропорта и его основных служб
10. 5. 1. 1 называть назначение автовокзала, аэропорта, железнодорожного вокзала
5. 5. 1. 2 выполнять обязанности пассажиров при поездках в общественном транспорте
6. 5. 1. 2 называть обязанности полицейского, врача, пожарного
7. 5. 1. 2 называть основные пригородные маршруты
8. 5. 1. 2 перечислять профессии людей, занятых обслуживанием пассажиров железной дороги
9. 5. 1. 2 рассказывать о труде людей, занятых обслуживанием пассажиров авиатранспорта
10. 5. 1. 2 перечислять профессии людей, занятых обслуживанием пассажиров авиатранспорта
5. 5. 1. 3 выполнять правила посадки и высадки пассажира из транспорта
6. 5. 1. 3 называть виды городского транспорта
7. 5. 1. 3 называть дополнительные службы на автовокзале
8. 5. 1. 3 называть виды пассажирских вагонов (общий, плацкартный, мягкий, СВ), и соответствующей стоимости билета
9. 5. 1. 3 называть назначение справочной службы аэропорта
10. 5. 1. 3 определять с помощью расписания время вылета и прилета самолҰта конкретного рейса
6. 5. 1. 4 рассказывать о труде людей, занятых работой на общественном транспорте
7. 5. 1. 4 рассказывать о труде людей, занятых обслуживанием пассажиров
8. 5. 1. 4 называть значение расписания движения поездов, справочной службы, о порядке приобретения железнодорожных билетов (покупка в кассе, заказ по телефону)
9. 5. 1. 4 рассказывать порядок приобретения авиабилетов (покупка в кассе, заказ по телефону)
10. 5. 1. 4 пользоваться справочной службой наземного и воздушного транспорта
7. 5. 1. 5 рассказывать о назначении расписания движения автобусов, справочной службы
8. 5. 1. 5 рассказывать о порядке сдачи и получения багажа в камеру хранения, об особенностях сбора багажа и ручной клади
9. 5. 1. 5 называть порядок оформления багажа
10. 5. 1. 5 рассказывать порядок приобретения авиабилетов
7. 5. 1. 6 называть порядок приобретения билетов в кассе автовокзала
8. 5. 1. 6 называть виды дорожно-транспортных происшествий на железной дороге
9. 5. 1. 6 называть назначение аэровокзала и его основных служб
10. 5. 1. 6 называть порядок оформления ручной клади
7. 5. 1. 7 рассказывать о назначении междугородного автотранспорта
8. 5. 1. 7 перечислять правила поведения пассажиров в экстренных ситуациях
9. 5. 1. 7 рассказывать о назначении камеры хранения и правилах пользования ею

10. 5. 1. 7 жүк сақтау камерасын пайдалану тәртібін атап шығу
8. 5. 1. 8 қалааралық автобустардың негізгі бағыттарын атау
9. 5. 1. 9 сақтау камерасының мақсаты және оны пайдалану ережелері туралы айту
10. 5. 1. 8 өз үйінен автовокзалға, теміржол вокзалына, әуежайға дейінгі бағытты құрастыру
10. 5. 1. 9 автобус жүргізушісінің функционалдық міндеттерін түсіндіру
5.2. Көлікте және жолда жүру тәртібінің ережелері
5. 5. 2. 1 қоғамдық көлікте жүру ережелерін сақтау (отыру, билет сатып алу, салонда және сыртқа шығу кезіндегі тәртіп ережелері)
6. 5. 2. 1 жол белгілерінің мәнін атау
7. 5. 2. 1. автовокзал ғимаратынан хабардар болу
8. 5. 2. 1 теміржол вокзалының ғимаратынан, поездардың қозғалыс кестесінен (мүмкіндігінше) хабардар болу
9. 5. 2. 1 әуежай ғимаратындағы арнайы көрсеткіштер мен ақпараттық таблодан хабардар болу
10. 5. 2. 1 автовокзал, темір жол вокзалы ғимаратында арнайы көрсеткіштер мен ақпараттық таблодан хабардар болу
5. 5. 2. 2 көліктен түсіп, оны айналып өту ережелерін сақтау (трамвай, троллейбус, автобус)
6. 5. 2. 2 көліктен түскен кезде көшеден өтетін жол бөлігі арқылы өту ережелерін сақтау
7. 5. 2. 2 автобустардың жүру кестесінен хабардар болу
8. 5. 2. 2 анықтамалық және вокзал қызметтерін пайдалану, билеттер сатып алу (немесе тапсырыс беру)
9. 5. 2. 2 ұшақтардың ұшу кестесінен хабардар болу
10. 5. 2. 2 кестені пайдалана отырып, пойыздар мен автобустардың жөнелту және келу уақытын анықтау
5. 5. 2. 3 жолда жүру ережелерін сақтау
6. 5. 2. 3 көліктен түсіп, оны айналып өту ережесін сақтау (трамвай, троллейбус, автобус)
7. 5. 2. 3 анықтама қызметтерін және автовокзал қызметтерін пайдалану
8. 5. 2. 3 жүкті жинау
9. 5. 2. 3 жүкті және қол жүгін жинау
10. 5. 2. 3 әуежайдың анықтамалық қызметтерін және басқа да қызметтерін пайдалану
6. 5. 2. 4 жолда төтенше жағдайлардың ықтимал туындау себептерін атап шығу
7. 5. 2. 4 билет сатып алу (мүмкіндігінше)
8. 5. 2. 4 арнайы машиналарды сыртқы түрі бойынша ажырату
9. 5. 2. 4 жолдан шартты жерден, көрсеткіштер бойынша өту
10. 5. 2. 4 қоғамдықкөліктен түскен кезде оны дұрыс айналып өту
6. 5. 2. 5 төтенше жағдайдатәртіп ережелерін атау
7. 5. 2. 5 жүкті және қол жүгін жинау
8. 5. 2. 5 сақтау камерасын пайдалану
9. 5. 2. 5 сақтау камерасын пайдалану
10. 5. 2. 5 төтенше жағдайдағы тәртіп ережелерін атау
7. 5. 2. 6 сақтау камерасын пайдалану ережелерін атап шығу
10. 5. 2. 6 автобус жүргізушісінің, такси жүргізушісінің функционалдық міндеттерін түсіндіру
5.3. Қала көшелерінде жүру бағыттары
5. 5. 3. 1 өзі тұратын, мектеп орналасқан аудандағы өзінің жаяу жүретін жолдың негізгі бағыттарынан хабардар болу

10. 5. 1. 7 перечислять порядок пользования камерой хранения
8. 5. 1. 8 называть основные маршруты междугородных автобусов
10. 5. 1. 8 составлять маршрут от своего дома до автовокзала, железнодорожного вокзала, аэропорта
10. 5. 1. 9 объяснять функциональные обязанности водителя автобуса
5.2 Поведение в транспорте и на дороге
5. 5. 2. 1 соблюдать правила поведения в общественном транспорте (правила посадки, покупки билета, поведения в салоне и при выходе на улицу)
6. 5. 2. 1 называть значение дорожных знаков
7. 5. 2. 1. ориентироваться в здании автовокзала
8. 5. 2. 1 ориентироваться в здании железнодорожного вокзала, в расписании движения поездов (по возможности)
9. 5. 2. 1 ориентироваться в здании аэропорта по специальным указателям и информационному табло
10. 5. 2. 1 ориентироваться в здании автовокзала, ЖД вокзала по специальным указателям и информационному табло
5. 5. 2. 2 придерживаться правил обхода транспорта (трамвай, троллейбус, автобус)
6. 5. 2. 2 придерживаться правил перехода через проезжую часть улицы при высадке из транспорта
7. 5. 2. 2 ориентироваться в расписании движения автобусов
8. 5. 2. 2 пользоваться услугами справочной и службами вокзала, покупать (или заказывать билет)
9. 5. 2. 2 ориентироваться в расписании полетов самолетов
10. 5. 2. 2 определять с помощью расписания время отбытия и прибытия поездов и автобусов
5. 5. 2. 3 соблюдать правила дорожного движения
6. 5. 2. 3 придерживаться правила обхода транспорта (трамвай, троллейбус, автобус)
7. 5. 2. 3 пользоваться услугами справочной и службами автовокзала
8. 5. 2. 3 собирать ручную кладь
9. 5. 2. 3 собирать багаж и ручную кладь
10. 5. 2. 3 пользоваться услугами справочной и службами аэропорта
6. 5. 2. 4 перечислять причины возникновения чрезвычайных ситуаций на дороге
7. 5. 2. 4 покупать билет (по возможности)
8. 5. 2. 4 различать специализированные машины по внешнему виду
9. 5. 2. 4 переходить дорогу в условном месте, по указателям
10. 5. 2. 4 правильно обходить общественный транспорт при высадке
6. 5. 2. 5 называть правила поведения в чрезвычайной ситуации
7. 5. 2. 5 собирать багаж и ручную кладь
8. 5. 2. 5 пользоваться камерой хранения
9. 5. 2. 5 пользоваться камерой хранения
10. 5. 2. 5 называть правила поведения в чрезвычайной ситуации
7. 5. 2. 6 перечислять правила пользования камерой хранения
10. 5. 2. 6 объяснять функциональные обязанности водителя автобуса, такси
5.3 Маршруты передвижения по городу
5. 5. 3. 1 ориентироваться в своих основных пешеходных маршрутах в районе проживания, нахождения школы

6. 5. 3. 1 қоғамдық көлікпен (мектепке бару) жүруді жүзеге асыру (бағыт)
7. 5. 3. 1 қоғамдық көлікпен (мектепке бару, секцияға бару) жүруді жүзеге асыру (бағыт, көлік түрі)
8. 5. 3. 1 қоғамдық көлікпен жүруді жүзеге асыру (бағыт, көлік түрі)
9. 5. 3. 1 қоғамдық көлікпен жүрудің ережелерін орындау
10. 5. 3. 1 қалааралық қоғамдық көлікпен жүрудің ережелерін орындау
9. 5. 3. 2 қоғамдық көліктің негізгі жергілікті бағыттарынан хабардар болу,
10. 5. 3. 2 такси қызметін пайдалана білу
6) "Отбасы" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
6.1. Отбасы құрамы
5. 6. 1. 1. отбасы мүшелерін атау (тегін, есімін, әкесінің есімін, жасын, жұмыс және оқу орнын)
6. 6. 1. 1 өзінің жақын туыстарының тегін, есімін, әкесінің есімін атау
7. 6. 1. 1 жақын туыстарының тегін, есімін, әкесінің есімін атау
8. 6. 1. 1 өзінің тегін, есімін, әкесінің есімін, жақын туыстарының, немере ағаларының есімдерін атау
9. 6. 1. 1 өзінің және отбасы мүшелерінің: әкесінің, анасының аты-жөнін, тегін атау
10. 6. 1. 1 өзінің және отбасы мүшелерінің: әкесінің, анасының, әпкелерінің, ағаларының тегін, есімін, әкесінің есімдерін атау
6. 6. 1. 2 туыстық дәрежесін атау
7. 6. 1. 2 туыстық дәрежесін атау
8. 6. 1. 2 жақын туыстары мен достарының және таныстарының арасындағы айырмашылықты түсіндіру
9. 6. 1. 2 отбасындағы өзінің әлеуметтік рөлін анықтау (ұлы немесе қызы)
10. 6. 1. 2 отбасындағы өзінің әлеуметтік рөлін анықтау (немересі, ағасы, әпкесі)
6.2. Отбасылық қарым-қатынастар
5. 6. 2. 1 отбасының үлкен мүшелеріне сыпайы қарау
6. 6. 2. 1 үй шаруасына мүмкіндігінше көмектесу
7. 6. 2. 1 үй шаруасындағы тұрақты міндеттерді орындау
8. 6. 2. 1 кіші және егде жастағы отбасы мүшелеріне қамқорлық көрсету
9. 6. 2. 1 отбасы мүшелеріне қамқорлық көрсету
10. 6. 2. 1 үй шаруашылығын жасауға белсенді қатысу
5. 6. 2. 2 отбасы мүшелерінің күнделікті өмірдегі міндеттерінен хабардар болу
6. 6. 2. 2 отбасы мүшелердің арасында үй міндеттерін бөлу туралы айту
7. 6. 2. 2 отбасы мүшелеріне қамқорлық көрсету
8. 6. 2. 2 отбасы дәстүрлерін атау
9. 6. 2. 2 отбасының бір аптаға, бір айға тамақтану шығындарды жоспарлау
10. 6. 2. 2 отбасының бір айға тамақтану және коммуналды қызметтерін төлеу шығындарды жоспарлау
5. 6. 2. 3 отбасының отбасылық дәстүрлерін атау
6. 6. 2. 3 отбасы мүшелерінің еңбегін құрметтеу
7. 6. 2. 3 отбасын құру мәселелерін, отбасылық қатынастар мәдениетін, отбасылық дәстүрлерді үйрену
8. 6. 2. 3 үй шаруасындағы міндеттерін атау және орындау
9. 6. 2. 3 отбасындағы кішкентай бөбектерге күтім жасаудың негізгі түрлерін орындау

6. 5. 3. 1 осуществлять поездку в общественном транспорте: (проезд в школу и обратно (маршрут)
7. 5. 3. 1 осуществлять поездку в общественном транспорте: (проезд в школу, в секцию и обратно (маршрут, виды транспорта)
8. 5. 3. 1 осуществлять поездки в общественном транспорте (маршрут, виды транспорта)
9. 5. 3. 1 выполнять правила поездки в общественном транспорте
10. 5. 3. 1 выполнять правила поездки в междугороднем транспорте
9. 5. 3. 2 ориентироваться в основных маршрутах общественного транспорта
10. 5. 3. 2 пользоваться услугами такси
6) раздел "Семья":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
6.1 Состав семьи
5. 6. 1. 1. называть членов своей семьи (фамилия, имя, отчество, возраст, место работы и учебы)
6. 6. 1. 1 называть фамилию, имя, отчество своҰ, близких родственников
7. 6. 1. 1 называть фамилию, имя, отчество своҰ, близких родственников по именам
8. 6. 1. 1 называть фамилию, имя, отчество свое, своих близких родственников;
9. 6. 1. 1 называть свою фамилию, имя, отчество и членов своей семьи: отца, матери
10. 6. 1. 1 называть свою фамилию, имя, отчество и членов своей семьи: отца, матери, сестер, братьев
6. 6. 1. 2 называть степень родства
7. 6. 1. 2 называть степень родства
8. 6. 1. 2 называть отличие близких родственников от друзей и знакомых
9. 6. 1. 2 определять собственную социальную роль в семье (сын или дочка)
10. 6. 1. 2 определять собственную социальную роль в семье (внук или внучка, брат, сестра)
6.2 Семейные отношения
5. 6. 2. 1 вежливо относиться к старшим членам семьи
6. 6. 2. 1 посильно помогать в домашних делах
7. 6. 2. 1 выполнять постоянные обязанности по дому
8. 6. 2. 1 заботиться о младших и пожилых членах семьи
9. 6. 2. 1 проявлять заботу о членах семьи
10. 6. 2. 1 принимать активное участие в ведении домашнего хозяйства
5. 6. 2. 2 ориентироваться в обязанностях членов семьи в быту
6. 6. 2. 2 рассказывать о распределении домашних обязанностей между членами семьи
7. 6. 2. 2 заботиться о членах семьи
8. 6. 2. 2 называть традиции своей семьи
9. 6. 2. 2 планировать расходы на питание своей семьи на неделю, на месяц
10. 6. 2. 2 планировать расходы на питание и на коммунальные услуги своей семьи за месяц
5. 6. 2. 3 называть семейные традиции своей семьи
6. 6. 2. 3 уважать труд членов семьи
7. 6. 2. 3 ориентироваться в вопросах создания семьи, культуры семейных отношений, в семейных традициях
8. 6. 2. 3 называть и выполнять свои домашние обязанности
9. 6. 2. 3 выполнять основные виды ухода за маленьким детьми в семье

10. 6. 2. 3 отбасындағы кішкентай бөбектерге күтім жасаудың негізгі түрлерін орындау (жуындыру, киіндіру, тамақтандыру)
6. 6. 2. 4 қазақ халқының дәстүрі бойынша үлкендермен қарым-қатынас жасау ережелері мен түрлерін атап шығу
7. 6. 2. 4 отбасы бюджетінің құрамдас бөліктерін атау (кіріс және шығыс)
8. 6. 2. 4 отбасының әрбір мүшесінің шаруашылық-тұрмыстық міндеттерін атау
9. 6. 2. 4 отбасы мүшелерінің арасындағы күнделікті өмірдегі міндеттерді бөлуді үйрену
10. 6. 2. 4 өзінің үй міндеттерін орындау
7. 6. 2. 5 отбасы табысының көздерін, айқындау
8. 6. 2. 5 отбасының табыс көздерін, шығыстардың негізгі баптарын анықтау
9. 6. 2. 5 отбасының бос уақытын ұйымдастыру әдістерінен хабардар болу
10.6.2. отбасылық дәстүрі жайлы әңгіме айту
10. 6. 2. 6 мерекелермен құттықтау
10. 6. 2. 7 қонақ шақыру және оларды қарсы алу
6.3. Қазақстан Республикасы азаматының құжаттары
5. 6. 3. 1 баланың жеке басын куәландыратын құжатты (туу туралы куәлік), олардың мәнін атау
6. 6. 3. 1 баланың жеке басын куәландыратын құжатты атау (туу туралы куәлік)
7. 6. 3. 1 ҚР азаматтың жеке басын куәландыратын құжаттарды (туу туралы куәлік, жеке куәлік) атау
8. 6. 3. 1 Қазақстан Республикасы азаматының негізгі құжаттарында (туу туралы куәлік, жеке куәлік, төлқұжат, білімі туралы құжат) бағдарлау
9. 6. 3. 1 төлқұжатта, оның негізгі деректерінде (серия, нөмір, ЖСН, төлқұжатты кім берді және қашан берілді) бағдарлау, оларды көшіріп жаза білу
10. 6. 3. 1 өз жеке күәлігінен негізгі деректерді (серия, нөмір, ЖСН, кім берді және қашан берілді) атау және көшіріп жаза білу
6. 6. 3. 2 ҚР азаматтың жеке басын куәландыратын негізгі құжаттарды (жеке куәлік, ЖСН) атау
7. 6. 3. 2 жеке сәйкестендіру нөмірінің (ЖСН) мақсатын түсіндіру
8. 6. 3. 2 жеке сәйкестендіру нөмірінің (ЖСН) мақсатын түсіндіру
9. 6. 3. 2 жұмысқа орналасу кезінде тапсырлатын құжаттарды атау
10. 6. 3. 2 жұмысқа орналасу кезінде ұсынылатын құжаттарды атау
10. 6. 3. 3 жұмысқа қабылдау туралы, өз еркімен жұмыстан босату туралы өтініш жазу
10. 6. 3. 4 өмірбаянын жазу, сауалнаманы жеке мәліметтермен толтыру
7) "Мерекелер мен рәсімдер" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
7.1. Мерекеге дайындалу және оны өткізу, сыйлықтарды, кәдесыйларды безендіру
5. 7. 1. 1 әртүрлі халықтардың діни мерекелері туралы айту: Рождество, Пасха, Масленица, Құрбан айт, Ораза айт
6. 7. 1. 1 негізгі мемлекеттік мерекелерді, олардың күндерін атау
7. 7. 1. 1 әртүрлі халықтардың діни мерекелері туралы айту: Рождество, Пасха, Масленица, Құрбан айт, Ораза айт

10. 6. 2. 3 выполнять уход за маленькими детьми в семье (купание, одевание, кормление)
6. 6. 2. 4 перечислять правила и формы обращения к старшим в традициях казахского народа
7. 6. 2. 4 называть составные части бюджета семьи (доход и расход)
8. 6. 2. 4 называть хозяйственно-бытовые обязанности каждого члена семьи
9. 6. 2. 4 ориентироваться в распределении обязанностей в быту между членами семьи
10. 6. 2. 4 выполнять свои домашние обязанности
7. 6. 2. 5 определять источники дохода семьи
8. 6. 2. 5 определять источники дохода семьи, основные статьи расходов
9. 6. 2. 5 ориентироваться в способах организации досуга семьи
10. 6. 2. 5 рассказывать о семейных традициях
10. 6. 2. 6 составлять поздравление с праздником
10. 6. 2. 7 приглашать и принимать гостей
6.3 Документы гражданина Республики Казахстан
5. 6. 3. 1 называть документы, удостоверяющие личность ребенка (свидетельство о рождении), их значение
6. 6. 3. 1 называть документы, удостоверяющие личность ребенка (свидетельство о рождении)
7. 6. 3. 1 называть документы, удостоверяющие личность гражданина Республики Казахстан (свидетельство о рождении, удостоверение личности)
8. 6. 3. 1 ориентироваться в основных документах гражданина Республики Казахстан (свидетельство о рождении, удостоверение личности, паспорт, документ об образовании)
9. 6. 3. 1 ориентироваться в паспорте, в основных данных (серия, номер, ИИН, кем и когда выдан паспорт), уметь их выписывать
10. 6. 3. 1 называть данные своего удостоверения личности (серия, номер, ИИН, кем и когда выдано), уметь их выписывать
6. 6. 3. 2 называть основные документы, удостоверяющие личность гражданина Республики Казахстан (удостоверение личности, ИИН)
7. 6. 3. 2 объяснять назначение индивидуального идентификационного номера (ИИН)
8. 6. 3. 2 объяснять назначение индивидуального идентификационного номера (ИИН)
9. 6. 3. 2 перечислять документы, которые нужно предоставить при устройстве на работу
10. 6. 3. 2 называть документы, предоставляемые при устройстве на работу
10.6.3.3 писать заявление о приеме на работу, об увольнении с работы по собственному желанию
10.6.3.4 составлять автобиографию, заполнять анкету с личными данными
7) раздел "Праздники и обряды":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
7.1. Подготовка и проведение праздника, оформление подарков, сувениров
5. 7. 1. 1 рассказывать о религиозных праздниках различных народов: Рождество, Пасха, Масленица, Курбан –Байрам, Ораза-Айт
6. 7. 1. 1 называть основные государственные праздники, их даты
7. 7. 1. 1 рассказывать о религиозных праздниках различных народов: Рождество, Пасха, Масленица, Курбан –Байрам, Ораза-Айт

8. 7. 1. 1. Қазақстан Республиканың мемлекеттік, діни мерекелерін атау
9. 7. 1. 1 әртүрлі халықтардың дәстүрлеріндегі үйлену тойлары туралы айту
10. 7. 1. 1 әртүрлі халықтардың дәстүрлеріндегі үйлену тойлары туралы айту
5. 7. 1. 2 діни мерекелерді тойлау дәстүрлерін атау
6. 7. 1. 2 ҚР мемлекеттік мерекелеріне орай үй-жайларды безендіру (сәндеу)
7. 7. 1. 2 діни мерекелерді тойлау дәстүрлері туралы айту
8. 7. 1. 2 мереке мазмұнына сай киіну
9. 7. 1. 2 мерейтойлар, мерейлі күндер туралы айту
10. 7. 1. 2 зейнеткерлікке шығарып салу туралы айту
5. 7. 1. 3 әртүрлі халықтардың дәстүрлі тағамдарын атау
6. 7. 1. 3 мерекелік дастарқан жаю тәртібін атау
7. 7. 1. 3 әртүрлі халықтардың дәстүрлі тағамдарын атау
8. 7. 1. 3 мерекелерге дайындық туралы әңгімелеу
9. 7. 1. 3 түрлі оқиғаларды мерекелеуде қазақ халқының ұлттық дәстүрлерін атап өту ("Бесік той", "Тұсау кесу тойы", Шілдехана, "Бесікке салу", "Тілашар" және т.б.)
10. 7. 1. 3 түрлі оқиғаларды мерекелеуде қазақ халқының ұлттық дәстүрлерін атау ("Сүндет той", "Тілашар")
5. 7. 1. 4 өз қолымен ашықхат пен қарапайым кәдесый жасау
6. 7. 1. 4 өз қолымен туысқандарға және достарға арналған ашықхат және қарапайым кәдесый жасау
7. 7. 1. 4 сыйлық ретінде өз қолымен ашықхат пен қарапайым кәдесый жасау
8. 7. 1. 4 мерекелерге дайындық туралы айту
9. 7. 1. 4 қазақ халқының үйлену тойларына дайындалу және оны өткізу ерекшеліктерін атау
10. 7. 1. 4 мерейтойларды, қазақтың ұлттық салт-жораларына дайындалу және оны өткізу ерекшеліктерін атау
7.2. Құттықтаулар
5. 7. 2. 1 құттықтау хатының мәтінін құрастыру
6. 7. 2. 1 құттықтау хатының мәтінін құрастыру
7. 7. 2. 1 құттықтау хатының мәтінін құрастыру
8. 7. 2. 1 мақал-мәтелдер, мәтелдер, тақпақтар айту, қазақ халқының мерекелік әндерін орындау
9. 7. 2. 1 салтанатты іс-шаралар үшін құттықтау сөздерін дайындау
10. 7. 2. 1 құттықтау түрлерін және тиісті оқиғаға сыйлық таңдау ережелерін атап шығу
5. 7. 2. 2 құттықтау сөздерін айту
6. 7. 2. 2 құттықтау сөздерін айту
7. 7. 2. 2 құттықтау сөздерін айту
9. 7. 2. 2 мақал-мәтелдер, өлеңдер айту, қазақ халқының мерекелік әндерін орындау
10. 7. 2. 2 мақал-мәтелдер, өлеңдер айту, қазақ халқының мерекелік әндерін орындау
8) "Кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
8.1. Сауда кәсіпорындары
5. 8. 1. 1 дүкендердің, бөлімдердің негізгі түрлерін, олардың мақсатын ажырату
6. 8. 1. 1 сауда кәсіпорындарынан: гипермаркет, супермаркет, шағын маркет туралы хабардар болу
7. 8. 1. 1 сатылатын ассортименттің түрі бойынша сауда кәсіпорындарының мақсатын атау (әмбебап және мамандандырылған)

8. 7. 1. 1 перечислять государственные праздники, религиозные праздники Республики Казахстан
9. 7. 1. 1 рассказывать о свадьбах в традициях разных народов
10. 7. 1. 1 рассказывать о свадьбах в традициях разных народов
5. 7. 1. 2 называть традиции празднования религиозных праздников
6. 7. 1. 2 оформлять (украшать) помещения к государственным праздникам РК
7. 7. 1. 2 рассказывать о традициях празднования религиозных праздников
8. 7. 1. 2 одеваться соответственно каждому празднику
9. 7. 1. 2 рассказывать о юбилеях, круглых датах
10. 7. 1. 2 рассказывать о проводах на пенсию
5. 7. 1. 3 называть традиционные блюда разных народов
6. 7. 1. 3 называть порядок сервировки праздничного стола
7. 7. 1. 3 называть традиционные блюда разных народов
8. 7. 1. 3 рассказывать о проходящей подготовке к праздникам
9. 7. 1. 3 перечислять национальные традиции казахского народа в праздновании различных событий ("Бесік той", "Тұсау кесу той")
10. 7. 1. 3 называть национальные традиции казахского народа в праздновании различных событий ("Сүндет той", "Тілашар")
5. 7. 1. 4 изготовлять открытку и простейший сувенир своими руками
6. 7. 1. 4 изготовлять открытку и простейший сувенир своими руками для родных и друзей
7. 7. 1. 4 изготовлять открытку и простейший сувенир своими руками в качестве подарка
9. 7. 1. 4 называть особенности подготовки и проведения свадеб казахского народа
10. 7. 1. 4 называть особенности подготовки и проведения юбилеев, казахских национальных ритуалов
7.2. Поздравления
5. 7. 2. 1 составлять текст поздравительной открытки
6. 7. 2. 1 составлять текст поздравительной открытки
7. 7. 2. 1 составлять текст поздравительной открытки
8. 7. 2. 1 рассказывать пословицы, поговорки, стихи, исполнять праздничные песни казахского народа
9. 7. 2. 1 составлять поздравления для торжественных событий
10. 7. 2. 1 перечислять формы поздравлений и правила выбора подарков для соответствующего события
5. 7. 2. 2 говорить слова поздравления
6. 7. 2. 2 говорить слова поздравления
7. 7. 2. 2 говорить слова поздравления
9. 7. 2. 2 рассказывать пословицы, поговорки, стихи, исполнять праздничные песни казахского народа
8) раздел "Предприятия, учреждения и средства связи":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
8.1 Предприятия торговли
5. 8. 1. 1 различать основные виды магазинов, отделов, их назначение
6. 8. 1. 1 ориентироваться в предприятиях торговли: гипермаркете, супермаркете, минимаркете
7. 8. 1. 1 называть назначение предприятий торговли по виду реализуемого ассортимента (универсальные и специализированные)

8. 8. 1. 1 "сауда үйі" ұғымы туралы айту
9. 8. 1. 1 мамандандырылған дүкендердің, базарлардың, сауда үйлердің айырмашылығын түсіндіру
10. 8. 1. 1 әмбебап, мамандандырылған дүкендерден, базарлардан, дүңгіршектерден сатып алу
5. 8. 1. 2 негізгі тағамдардың ассортименті мен құнынан хабардар болу
6. 8. 1. 2 дүкенде жүру ережелерін атап шығу
7. 8. 1. 2 өнеркәсіптік тауарлар дүкендерінің мақсатын, тауарларды сатып алу тәртібін атап шығу
8. 8. 1. 2 сауда үйіндегі тауарлар ассортиментінің ерекшеліктерін атау
9. 8. 1. 2 тауарлардың қаптамасындағы жазулардан тауардың жарамдылық мерзімін анықтау
10. 8. 1. 2 тауарлардың қаптамасындағы жазулардан тауардың өндіру мерзімін анықтау
6. 8. 1. 3 дүкеннен қажетті азық-түлікті іздеу, оны сатушының көмегімен және өзіне-өзі қызмет көрсету арқылы сатып алу
7. 8. 1. 3 өнеркәсіптік тауарлар дүкендеріндегі кейбір бөлімдердің ассортиментін; жекелеген тауарлардың құнын атап шығу
8. 8. 1. 3 сауда үйінің жұмыс режимін атау
9. 8. 1. 3 сатып алған тауарлардың құнын есептеу
10. 8. 1. 3 тауарлардың қаптамасындағы жазулардан тауардың қызмет ету мерзімін, тауарды өндірушіні анықтау
6. 8. 1. 4 азық-түліктің жарамдылық мерзімін анықтау
7. 8. 1. 4 өнеркәсіптік тауарлар дүкенінен тауарлар сатып алу
8. 8. 1. 4 қажетті тауарларды таңдау
9. 8. 1. 4 дүкенде жүру ережелерін орындау
10. 8. 1. 4 тауарды сатып алғансоң қайтарымға алған артық ақшаны есептеу
7. 8. 1. 5 сатып алған заттың құнын, қайтарымға алған артық ақшаны есептеу
8. 8. 1. 5 дүкенде тәртіп ережелерін сақтау
8.2. Тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық кәсіпорындары
5. 8. 2. 1 тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық қызметтеріне ақы төлеу қажеттілігі туралы айту
6. 8. 2. 1 тұрғын үй коммуналдық-шаруашылығы ұсынатын қызметтерді атап шығу
7. 8. 2. 1 тұрғын үй коммуналдық-шаруашылығы кешеніне кіретін кәсіпорындардың құрамын (электрмен, сумен, газбен, жылумен жабдықтау, канализация, лифті шаруашылығы) атап шығу
8. 8. 2. 1 көрсетілген тұрғын үй коммуналдық-шаруашылығы қызметтеріне ақы төлеу қажеттілігін түсіну
9. 8. 2. 1 әртүрлі кәсіпорындар мен мекемелер көрсететін қызметтерден хабардар болу (фотоателье, кір жуу, химиялық тазалау)
10. 8. 2. 1 үй басқармасы ұсынатын қызмет түрлерінен хабардар болу
6. 8. 2. 2 тұрғылықты жері бойынша тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық кәсіпорындарының орналасқан жерін анықтау
7. 8. 2. 2 мамандандырылған төлем орындарында тұрғын үй коммуналдық-шаруашылығы қызметтеріне ақы төлеу тәртібін (кезеңділігін) және тәсілін түсіндіру
8. 8. 2. 2 тұрғылықты жері бойынша тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық кәсіпорындарының орналасқан жерін анықтау

8. 8. 1. 1 рассказывать о назначении "торгового дома"
9. 8. 1. 1 объяснять разницу между магазином, рынком и торговым центром
10. 8. 1. 1 совершать покупки в универсальных, специализированных магазинах, на рынках, в киосках
5. 8. 1. 2 ориентироваться в ассортименте и стоимости основных продуктов питания
6. 8. 1. 2 называть правила поведения в магазине
7. 8. 1. 2 перечислять назначение промтоварных магазинов, порядок приобретения товаров
8. 8. 1. 2 называть особенности ассортимента товаров в торговом доме
9. 8. 1. 2 определять по надписям на упаковках товаров срок годности
10. 8. 1. 2 определять по надписям на упаковках товаров дату изготовления
6. 8. 1. 3 находить в магазине нужный продукт питания, приобретать его с помощью продавца и путҰм самообслуживания
7. 8. 1. 3 перечислять ассортимент некоторых отделов в промтоварных магазинах; определять стоимость отдельных товаров
8. 8. 1. 3 называть режим работы торгового дома
9. 8. 1. 3 подсчитывать стоимость покупок
10. 8. 1. 3 определять по надписям на упаковках товаров срок службы, изготовителя товара;
6. 8. 1. 4 определять срок годности продуктов
7. 8. 1. 4 приобретать товары в промтоварном магазине
8. 8. 1. 4 выбирать необходимые товары
9. 8. 1. 4 придерживаться правил поведения в магазине
10. 8. 1. 4 подсчитывать получаемую сдачу от покупок
7. 8. 1. 5 подсчитывать стоимость покупок, получаемую сдачу
8. 8. 1. 5 придерживаться правил поведения в магазине
8.2 Предприятия ЖКХ
5. 8. 2. 1 рассказывать о необходимости оплаты услуг ЖКХ
6. 8. 2. 1 перечислять услуги, предоставляемые ЖКХ
7. 8. 2. 1 перечислить состав предприятий, входящих в комплекс ЖКХ (электроснабжение, водоснабжение, газоснабжение, теплоснабжение, канализация, лифтовое хозяйство)
8. 8. 2. 1 понимать необходимость оплаты предоставленных услуг ЖКХ
9. 8. 2. 1 ориентироваться в услугах, оказываемых различными предприятиями и учреждениями (фотоателье, прачечная, химчистка)
10. 8. 2. 1 ориентироваться в видах услуг, предоставляемых домоуправлением (КСК, ОСИ)
6. 8. 2. 2 определять местоположение предприятия ЖКХ по месту жительства
7. 8. 2. 2 объяснять порядок (периодичность) и способ оплаты услуг ЖКХ в специализированных местах оплаты
8. 8. 2. 2 определять местоположение предприятия ЖКХ по месту жительства

9. 8. 2. 2 үй басқармасы ұсынатын қызмет түрлерінен хабардар болу, жұмыстарды орындауға өтінім беру
10. 8. 2. 2 пәтер иелерінің тұтыну кооперативтеріне жөндеу жұмыстарын орындауға өтінім беру
8.3. Қаржы кәсіпорындары
5. 8. 3. 1 банктің негізгі функцияларын атап шығу
6. 8. 3. 1 қаржы терминалдары мен банкоматтардың түрлерін атап шығу
7. 8. 3. 1 пәтерлер, үйлер есептегіштерінің көрсеткіштерін алу, коммуналдық төлем бланкілерін толтыру
8. 8. 3. 1 ломбард туралы жеке қаржы кәсіпорны ретінде айту
9. 8. 3. 1 салық түрлерін атап шығу
10. 8. 3. 1 салық түрлерін калай төлеуге болатынын түсіндіру
7. 8. 3. 2 төлемдерді ақшамен және банк карточкаларымен жүзеге асыру
8. 8. 3. 2 ақшасыз есеп айырысуды пайдалану қағидаларын түсіндіру
9. 8. 3. 2 ақшасыз есеп айырысуды пайдалану қағидаларын түсіндіру
10. 8. 3. 2 салық төлеушіден салық алу мақсаттарын атап шығу
7. 8. 3. 3 банкоматты, терминалды қалай пайдалануға болатындығын айту
8. 8. 3. 3 пәтер, үй есептегіштерінің көрсеткіштерін алу, коммуналдық төлем бланкілерін толтыру
9. 8. 3. 3 банкоматты пайдалану
10. 8. 3. 3 банкоматты, терминалды пайдалану
9. 8. 3. 4 коммуналдық қызметтерді төлеу (есептегіштер көрсеткіштерін алу, төлем бланкілерін толтыру)
10. 8. 3. 4 коммуналдық қызметтерге, ұялы байланысқа ақы төлеу (есептегіштер көрсеткіштерін алу, төлем бланкілерін толтыру)
8.4. Тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындары
5. 8. 4. 1 жөндеу шеберханаларының түрлері, олардың мақсаты, шеберханалардың қызметтерін пайдалану ережелері
6. 8. 4. 1 фотоательенің мақсатын түсіндіріп айту
7. 8. 4. 1 киім тігу ательесінің, киім, аяқ киім жөндеу шеберханасының қызметтерін пайдалану
8. 8. 4. 1 химиялық тазалау, кір жуу, жалға беру қызметтерін атау
9. 8. 4. 1 тұратын ауданындағы жақын орналасқан кәсіпорындар мен мекемелерден хабардар болу
10. 8. 4. 1 тұратын ауданындағы жақын орналасқан халыққа қызмет көрсету саласындағы кәсіпорындар мен мекемелерден хабардар болу
6. 8. 4. 2 фотоателье қызметтерін пайдалану
7. 8. 4. 2 шаштараз қызметтерін атау
8. 8. 4. 2 фотоателье, шаштараз қызметтерін атау
9. 8. 4. 2 шаштараз, кір жуу, химиялық тазалау, пошта қызметтерін пайдалану
10. 8. 4. 2 шаштараз, кір жуу, химиялық тазалау, пошта, банк, жөндеу шеберханалары, жалға беру қызметі, фотоателье, киім тігу ательесі қызметтерін пайдалану
8.5. Байланыс құралдары кәсіпорындары
5. 8. 5. 1 поштаның мақсаты, пошта қызметтері, пошта жөнелтілімдерінің түрлері туралы айту
6. 8. 5. 1 үй, ұялы телефонды пайдалану, байланыс қызметтеріне ақы төлеу
7. 8. 5. 1 сәлемдемелерді, бандерольдерді жіберу (бланкілерді толтыру)

9. 8. 2. 2 ориентироваться в видах услуг, предоставляемых домоуправлением, подавать заявку на выполнение работ
10. 8. 2. 2 подавать заявку на выполнение ремонтных работ в ПКСК
8.3 Финансовые предприятия
5. 8. 3. 1 перечислять основные функции банка
6. 8. 3. 1 называть виды терминалов оплаты и банкоматов
7. 8. 3. 1 снимать показания квартирных, домовых счетчиков, заполнять бланки оплаты за коммунальные услуги
8. 8. 3. 1 рассказывать о ломбарде как самостоятельном финансовом предприятии
9. 8. 3. 1 перечислять виды налогов
10. 8. 3. 1 объяснять какими способами можно оплатить налоги
7. 8. 3. 2 осуществлять платежи наличными деньгами и банковскими карточками
8. 8. 3. 2 объяснять принципы использования безналичного расчета
9. 8. 3. 2 объяснять принципы использования безналичного расчета
10. 8. 3. 2 перечислять цели взимания налогов с налогоплательщика
7. 8. 3. 3 проговаривать как пользоваться банкоматом, терминалом
8. 8. 3. 3 снимать показания квартирных, домовых счетчиков, заполнять бланки оплаты за коммунальные услуги
9. 8. 3. 3 пользоваться банкоматом
9. 8. 3. 4 оплачивать коммунальные услуги (снимать показания счетчиков, заполнять бланки оплаты)
8.4 Предприятия службы быта
5. 8. 4. 1 виды ремонтных мастерских, их назначение, правила пользования услугами мастерских
6. 8. 4. 1 рассказывать о назначении фотоателье
7. 8. 4. 1 пользоваться услугами ателье по пошиву одежды, мастерской по ремонту одежды, обуви
8. 8. 4. 1 называть услуги химчистки, прачечной, проката
9. 8. 4. 1 ориентироваться в местонахождении ближайших предприятий
10. 8. 4. 1 ориентироваться в местонахождении ближайших учреждений сферы обслуживания населения в районе проживания
6. 8. 4. 2 пользоваться услугами фотоателье
7. 8. 4. 2 называть услуги парикмахерской
8. 8. 4. 2 называть услуги фотоателье, парикмахерской
9. 8. 4. 2 пользоваться услугами парикмахерской, прачечной, химчистки, почты
10. 8. 4. 2 пользоваться услугами банка, ремонтных мастерских, службы проката, фотоателье, ателье по пошиву одежды
8.5 Предприятия средства связи
5. 8. 5. 1 рассказывать о назначении почты, услугах почты, виды почтовых отправлений
6. 8. 5. 1 пользоваться домашним, мобильным телефоном, оплачивать услуги связи
7. 8. 5. 1 отправлять посылки, бандероли (заполнять бланки)

8. 8. 5. 1 газеттерге, журналдарға жазылу
9. 8. 5. 1 телефон арқылы шұғыл жәрдем: өрт сөндіруші, полиция қызметіне хабарласу
10. 8. 5. 1 телефон арқылы шұғыл жәрдем: өрт сөндіруші, полиция; медициналық жедел жәрдем қызметтеріне хабарласу
8. 8. 5. 2 ақша аударымдарын жүзеге асыру
9. 8. 5. 2 ақша аударымдарын жүзеге асыру
10. 8. 5. 2 такси шақыру
8.6. Мәдениет мекемелері, демалыс орындары
5. 8. 6. 1 театрдың, кинотеатрдың, мұражайдың, саябақтың, стадионның, спорт сарайының, мәдениет сарайының мақсаттары туралы айту
6. 8. 6. 1 қоғамдық орындарға, мәдениет мекемелеріне, демалыс орындарына барған кезде тәртіп ережелерін сақтау
7. 8. 6. 1 қоғамдық орындарға, мәдениет мекемелеріне, демалыс орындарына барған кезде тәртіп ережелерін сақтау
8. 8. 6. 1 қоғамдық орындарға, мәдениет мекемелеріне, демалыс орындарына барған кезде тәртіп ережелерін сақтау
9. 8. 6. 1 қоғамдық орындарда тәртіп ережелерін сақтау
10. 8. 6. 1 қоғамдық орындарға, мәдениет мекемелеріне, демалыс орындарына барған кезде тәртіп ережелерін сақтау
5. 8. 6. 2 қоғамдық орындарға, мәдениет мекемелеріне, демалыс орындарына барған кезде тәртіп ережелерін сақтау
6. 8. 6. 2 дастарқан басында тәртіп, ұқыпты тамақтану дағдыларын қолдану, асхана құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
7. 8. 6. 2 дастарқан басында тәртіп, ұқыпты тамақтану дағдыларын қолдану, асхана құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
8. 8. 6. 2 дастарқан басында тәртіп, ұқыпты тамақтану дағдыларын қолдану, асхана құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
9. 8. 6. 2 дастарқан басында тәртіп ережелерін сақтау
10. 8. 6. 2 дастарқан басында асхана құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
6. 8. 6. 3 бейтаныс адамдармен (сатушылармен, кассирлермен, асхана, кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау дағдыларын қолдану
7. 8. 6. 3 бейтаныс адамдармен (сатушылармен, кассирлермен, асхана, кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау дағдыларын қолдану
8. 8. 6. 3 бейтаныс адамдармен (сатушылармен, кассирлермен, асхана, кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау дағдыларын қолдану
9. 8. 6. 3 сатушылармен, кассирлермен қарым-қатынас жасау дағдыларын қолдану
10. 8. 6. 3 асхана, кафе қызметкерлерімен қарым-қатынас жасау дағдыларын қолдану
40. Осы Бағдарлама негізгі орта білім беру деңгейіндегі 5-10 сыныптардың зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады. Білім алушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес мақсаттар қайта бөлінуі, нақтылануы мүмкін.

8. 8. 5. 1 оформлять подписку на газеты, журналы
9. 8. 5. 1 обращаться по телефону в службы экстренной помощи: пожарную, милицию
10. 8. 5. 1 обращаться по телефону в службы экстренной помощи:
скорую помощь, газовую службу
8. 8. 5. 2 осуществлять денежные переводы
9. 8. 5. 2 осуществлять денежные переводы
10. 8. 5. 2 вызывать такси
8.6 Учреждения культуры, места отдыха
5. 8. 6. 1 рассказать о назначении театра, кинотеатра, музея, парка, стадиона, дворца спорта, дворца культуры
6. 8. 6. 1 соблюдать правила поведения в общественных местах, учреждениях культуры, местах отдыха
7. 8. 6. 1 соблюдать правила поведения в общественных местах, учреждениях культуры, местах отдыха
8. 8. 6. 1 соблюдать правила поведения в общественных местах, учреждениях культуры, местах отдыха
9. 8. 6. 1 соблюдать правила поведения в общественных местах
10. 8. 6. 1 соблюдать правила поведения в учреждениях культуры, местах отдыха
5. 8. 6. 2 соблюдать правила поведения в общественных местах, учреждениях культуры, местах отдыха
6. 8. 6. 2 применять навыки поведения за столом, аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
7. 8. 6. 2 применять навыки поведения за столом, аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
8. 8. 6. 2 применять навыки поведения за столом, аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
9. 8. 6. 2 применять навыки поведения за столом
10. 8. 6. 2 применять навыки правильного использования столовых приборов, салфеток
6. 8. 6. 3 применять навыки общения с незнакомыми людьми (продавцами, кассирами, персоналом столовой, кафе)
7. 8. 6. 3 применять навыки общения с незнакомыми людьми (продавцами, кассирами, персоналом столовой, кафе)
8. 8. 6. 3 применять навыки общения с незнакомыми людьми (продавцами, кассирами персоналом столовой, кафе)
9. 8. 6. 3 применять навыки общения с продавцами, кассирами
10. 8. 6. 3 применять навыки взаимодействия с персоналом столовой, кафе
40. Настоящая Программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-10 классов. Возможны перераспределение целей в соответствии с возможностями обучающихся, конкретизация целей.

41. Бөлімдер мен тақырыптарды зерттеуге сағаттар бөлу мұғалімнің қалауы бойынша беріледі.
Параграф 3. 5-10 сыныптардың зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
2. Киім және аяқ киім
2.1. Киім, аяқ киім және бас киім түрлері
5.2.1.1 киім, бас киім және аяқ киім түрлерін атап шығу;
5.2.1.2 киім мен аяқ киімді мақсаты бойынша ажырату және саралау;
5.2.1.3 өз киіміне және аяқ киіміне ұқыпты қарау;
2.2. Киімге, аяқ киімге күтім жасау
5.2.2.1 киім мен аяқ киімге күтім жасау;
5.2.2.2 киімге ұсақ жөндеу жұмыстарын жүргізу (түймелерді "қатты", "бос" тігу)
4. Тұрғын үй
4.1. Тұрғын үй-жайлар түрлері
5.4.1.1 тұрғын үй-жайлардың түрлерін атау: жатақхана, пәтерлер, жеке үйлер және олардың пошталық мекенжайлары;
5.4.1.2 тұрғын және қосалқы үй-жайларды ажырату;
5.4.1.3 тұрғын және қосалқы үй жайлардың функционалдық және заттық мақсатын анықтау;
5.4.1.4 киіз үй құрылысының ерекшеліктерін атап шығу;
4.2. Тұрғын үйлерді тазалау
5.4.2.1 кілемді шаңсорғышпен тазалау ережелерін ұстану
5.4.2.2. еденді еден жуғышпен жуу
5.4.2.3 жиһаз беттеріндегі шаңды сүрту
2-тоқсан
6. Отбасы
6.1. Отбасы құрамы
5.6.1.1. отбасы мүшелерін атау (тегі, есімі, әкесінің есімі, жасы, жұмыс және оқу орны);
6.2. Отбасылық қатынастар
5.6.2.1 үлкен отбасы мүшелеріне сыпайы қарау;
5.6.2.2 отбасы мүшелерінің күнделікті өмірдегі міндеттерінен хабардар болу;
5.6.2.3 өз отбасының отбасылық дәстүрлерін атау
6.3. Қазақстан Республикасы азаматының құжаттары
5.6.3.1 баланың жеке басын куәландыратын құжатты (туу туралы куәлік), оның мәнін атау
3-тоқсан
8. Кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары
8.1. Сауда кәсіпорындары
5.8.1.1 дүкендердің, бөлімдердің негізгі түрлерін, олардың мақсатын ажырату;
5.8.1.2 негізгі азық-түлік өнімдерінің ассортименті мен құнынан хабардар болу;
8.2. Тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық кәсіпорындары
5.8.2.1 тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық қызметтеріне ақы төлеу қажеттілігі туралы айту;
8.3. Қаржылық кәсіпорындар
5.8.3.1 банк туралы тәуелсіз қаржы кәсіпорны ретінде айту;
8.4. Тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындары
5.8.4.1 жөндеу шеберханаларының түрлерін, олардың мақсатын, шеберханалардың қызметтерін пайдалану ережелерін атап шығу;
8.5. Байланыс құралдары кәсіпорындары
5.8.5.1 поштаның мақсаты, пошта қызметтері, пошта жөнелтілімдерінің түрлері туралы айту;
8.6. Мәдениет мекемелері, демалыс орындары
5.8.6.1 театрдың, кинотеатрдың, мұражайдың; саябақтың, стадионның, спорт сарайының, мәдениет сарайының мақсаты туралы айту;

41. Распределение часов на изучение разделов и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 5-10 классов
1) 5 класс:
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
2. Одежда и обувь
2.1. Виды одежды, обуви и головных уборов
5.2.1.1 перечислить виды одежды, головных уборов и обуви;
5.2.1.2 различать и дифференцировать одежду и обувь по назначению;
5.2.1.3 относиться бережно к своей одежде и обуви
2.2. Уход за одеждой, обувью
5.2.2.1 ухаживать за одеждой и обувью;
5.2.2.2 выполнять мелкий ремонт одежды (пришивать пуговицы "вплотную", "на ножке")
4. Жилье
4.1. Виды жилых помещений
5.4.1.1 называть виды жилых помещений: общежитие, квартиры, индивидуальные дома и их почтовые адреса;
5.4.1.2 различать жилые и подсобные помещения;
5.4.1.3 определять функциональное назначение и предметное наполнение жилых и подсобных помещений;
5.4.1.4 перечислить особенности устройства юрты
4.2. Уборка жилья
5.4.2.1 придерживаться правил чистки ковра с помощью пылесоса;
5.4.2.2 мыть пол с использованием швабры;
5.4.2.3 вытирать пыль с поверхности мебели;
2 четверть
6. Семья
6.1. Состав семьи
5.6.1.1 называть членов своей семьи (фамилия, имя, отчество, возраст, место работы и учебы)
6.2. Семейные отношения
5.6.2.1 вежливо относиться к старшим членам семьи;
5.6.2.2 ориентироваться в обязанностях членов семьи в быту;
5.6.2.3 называть семейные традиции своей семьи
6.3. Документы гражданина Республики Казахстан
5.6.3.1 называть документы, удостоверяющие личность ребенка (свидетельство о рождении), их значение.
3 четверть
8. Предприятия, учреждения и средства связи
8.1.Предприятия торговли
5.8.1.1 различать основные виды магазинов, отделов, их назначение;
5.8.1.2 ориентироваться в ассортименте и стоимости основных продуктов питания
8.2. Предприятия ЖКХ
5.8.2.1 рассказывать о необходимости оплаты услуг ЖКХ
8.3. Финансовые предприятия
5.8.3.1 рассказывать о банке как самостоятельном финансовом предприятии
8.4. Предприятия службы быта
5.8.4.1 перечислять виды ремонтных мастерских, их назначение, правила пользования услугами мастерских
8.5. Предприятия средств связи
5.8.5.1 рассказывать о назначении почты, услугах почты, виды почтовых отправлений
8.6.Учреждения культуры, места отдыха
5.8.6.1 рассказывать о назначении театра, кинотеатра, музея; парка, стадиона, дворца спорта, дворца культуры;

5.8.6.2 қоғамдық орындарда, мәдениет мекемелерінде, демалыс орындарында тәртіп ережелерін сақтау
5. Көлік, көше
5.1. Көлік құралдарының түрлері
5.1.1.1 қоғамдық және жеке көліктің мақсатын түсіндіру;
5.5.1.2 қоғамдық көлікте жүру кезінде жолаушылар міндеттерін орындау;
5.5.1.3 жолаушының көлікке отыру және түсу ережелерін орындау
5.2. Көлік пен жолдағы тәртіп ережелері
5.5.2.1 қоғамдық көлікте жүру тәртібінің ережелерін сақтау (отыру, билет сатып алу, салондағы және көшеге шыққан кездегі тәртіп ережелері);
5.5.2.2 көліктен түсіп, оны айналып өту ережелерін ұстану (трамвай, троллейбус, автобус);
5.5.2.3 жол жүру ережелерін сақтау
5.3. Қала көшелерінде жүру бағыттары
5.5.3.1 өзі тұратын, мектеп орналасқан аудандағы өзінің жаяу жүретін жолдың негізгі бағыттарынан хабардар болу
7. Мерекелер мен рәсімдер
7.1. Мерекеге дайындалу және оны өткізу, сыйлықтарды, кәдесыйларды безендіру
5.7.1.1 әртүрлі халықтардың діни мерекелері туралы айту: Рождество, Пасха, Масленица, Құрбан айт, Ораза айт
5.7.1.2 діни мерекелерді тойлау дәстүрлерін атау
5.7.1.3 әртүрлі халықтардың дәстүрлі тағамдарының рецепттерін атау
5.7.1.4 өз қолымен ашықхат пен қарапайым кәдесый жасау
7.2. Құттықтаулар
5.7.2.1 туған күн иесіне құттықтау ашықхатының мәтінін құрастыру;
5.7.2.2 құттықтау сөздерін айту;
4-тоқсан
3. Тамақтану
3.1. Азық-түлік өнімдері
5.3.1.1 азық-түліктің оқып үйренген топтарын (көкөністер, жеміс-жидектер, сүт, ұн, ет, балық өнімдері, жарма, кондитерлік өнімдер) ажырату;
3.2. Асүй және асхана ыдыстары, техника
5.3.2.1 асүй жабдықтарынан, асүй ыдыстарынан, құралдар мен аспаптардан хабардар болу;
5.3.2.2 әртүрлі материалдардан жасалған ыдыстар мен асхана құралдарын күту (жуу, тазалау) және оларды сақтау ережелерін пайдалану
5.3.2.3 мектеп асханасында дастарқан жаю;
3.3. Тамақ дайындау және тамақтану
5.3.3.1 шай демдеу ережелерін орындау;
5.3.3.2 жұмыртқа тағамдарын дайындау (жұмыртқа пісіру, омлет дайындау);
5.3.3.3 бутербродтардың түрлерін атап шығу және оларды дайындауды білу;
5.3.3.4 кесу құралдарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін орындау;
5.3.3.5 таңғы асқа дастарқан жаю;
5.3.3.6 дастарқан басында тәртіп мәдениеті мен сөйлеу әдебі ережелерін сақтау
1. Денсаулық
1.1. Дене гигиенасы
5.1.1.1 гигиеналық құралдарды: сабынды, жөкені, сүлгіні, сусабынды, қайшыны қолдану ережелерін орындау
5.1.1.2 гигиеналық құралдардың: сабынның, жөкенің, сүлгінің, сусабынның, қайшының мақсатын атау
5.1.1.3 дененің, шаштың тазалығын өз бетімен бақылау;
5.1.1.4 қажетті гигиеналық рәсімдерді орындау

5.8.6.2 соблюдать правила поведения в общественных местах, учреждениях культуры, местах отдыха
5. Транспорт, улица
5.1. Виды транспортных средств
5.5.1.1 объяснять назначение общественного и индивидуального транспорта;
5.5.1.2 выполнять обязанности пассажиров при поездках в общественном транспорте;
5.5.1.3 выполнять правила посадки и высадки пассажира из транспорта
5.2. Поведение в транспорте и на дороге
5.5.2.1 соблюдать правила поведения в общественном транспорте (правила посадки, покупки билета, поведения в салоне и при выходе на улицу);
5.5.2.2 придерживаться правил обхода транспорта (трамвай, троллейбус, автобус);
5.5.2.3 соблюдать правила дорожного движения
5.3. Маршруты передвижения по городу
5.5.3.1 ориентироваться в своих основных пешеходных маршрутах в районе проживания, нахождения школы
7. Праздники и обряды
7.1. Подготовка и проведение праздника, оформление подарков, сувениров
5.7.1.1 рассказывать о религиозных праздниках различных народов: Рождество, Пасха, Масленица, Курбан –Байрам, Ораза-Айт;
5.7.1.2 называть традиции празднования религиозных праздников;
5.7.1.3 называть традиционные рецепты традиционных блюд разных народов;
5.7.1.4 изготовлять открытку и простейший сувенир своими руками
7.2. Поздравления
5.7.2.1 составлять текст поздравительной открытки имениннику;
5.7.2.2 говорить слова поздравления
4 четверть
3. Питание
3.1. Продукты питания
5.3.1.1 различать изученные группы продуктов (овощи, фрукты, ягоды, молочные, мучные, мясные, рыбные продукты, крупы, кондитерские изделия)
3.2. Кухонная и столовая посуда, техника
5.3.2.1 ориентироваться в оборудовании кухни, в предметах кухонной посуды, инструментах и приспособлениях;
5.3.2.2 использовать правила ухода (мытье, чистка) и хранения посуды и столовых приборов, изготовленных из различных материалов;
5.3.2.3 сервировать стол в школьной столовой
3.3. Приготовление и прием пищи
5.3.3.1 выполнять правила заваривания чая;
5.3.3.2 готовить блюда из яиц (отваривать яйца, готовить омлет);
5.3.3.3 перечислять виды бутербродов и уметь их готовить;
5.3.3.4 выполнять правила техники безопасности при работе с режущими инструментами;
5.3.3.5 сервировать стол к завтраку;
5.3.3.6 соблюдать правила культуры поведения и речевого этикета за столом
1. Здоровье
1.1. Гигиена тела
5.1.1.1 выполнять правила пользования средствами гигиены: мыло, мочалка, полотенце, шампунь, ножницы;
5.1.1.2 называть назначение средств гигиены: мыло, мочалка, полотенце, шампунь, ножницы;
5.1.1.3 самостоятельно следить за чистотой тела, волос;
5.1.1.4 выполнять необходимые гигиенические процедуры

1.2. Дәрігерге дейінгі алғашқы көмек
5.1.2.1 жаншылғанда, мұрыннан қан кеткен кезде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету
5.1.2.2 тері сыдырылғанда, кішкене кесілгенде алғашқы көмек көрсету
5.1.2.3 жәндіктер (масалар, аралар) шаққан кезде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету
2) 6-сынып:
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
2. Киім және аяқ киім
2.1. Киім, аяқ киім және бас киім түрлері
6.2.1.1 ұлдар мен қыздарға арналған әртүрлі маусымдарға арналған киімдерді атау (күнделікті, мерекелік)
6.2.1.2 киімді маусым бойынша таңдау;
6.2.1.3 киімді маусымдар арасында сақтауға дайындау
2.2. Киімге, аяқ киімге күтім жасау
6.2.2.1 зығырдан, жүннен, жібектен, жасанды матадан, трикотаждан тігілген киімге күтім жасау;
6.2.2.2 кірді қолмен жуу, кептіру үшін оны ілу;
6.2.2.3 шағын заттарды үтіктеу (орамалдар, алжапқыштар, шарфтар, жастық тыстары), оларды сақтау үшін бүктеу және орналастыру;
6.2.2.4 үтікпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін орындау
4. Тұрғын үй
4.1. Тұрғын үй-жайлар түрлері
6.4.1.1 жеке және көппәтерлі үйлерді ажырату;
6.4.1.2 қаладағы, ауылдағы адамдардың тұрғын үйін ажырату
6.4.1.3 ауылдағы үйлердің ауласындағы шаруашылық құрылыстардың мәнін түсіндіру
4.2. Тұрғын үйді тазалау
6.4.2.1 жиһазға күтім жасау (жылтыратылмаған, жылтыратылған, жұмсақ);
6.4.2.2 тұрғын бөлмені күнделікті және апта сайын тазалау (еден жуу, шаң сүрту, терезе алды тақтайларын дымқыл шүберекпен сүрту);
6.4.2.3 пәтерде, үйде үй жануарларына күтім жасау
2-тоқсан
6. Отбасы
6.1. Отбасы құрамы
6.1.1.1 өзінің, жақын туыстарының тегі, есімін, әкесінің есімін атау;
6.6.1.2 туыстық дәрежесін атау;
6.2. Отбасылық қатынастар
6.6.2.1 үй шаруасына қолдан келерлік көмек көмектесу,
6.6.2.2 отбасы мүшелердің арасында үй міндеттерін бөлу туралы айту;
6.2.3 отбасы мүшелерінің еңбегін құрметтеу;
6.6.2.4 қазақ халқының дәстүрлеріндегі үлкендермен қарым-қатынас жасау ережелері мен олардың түрлерін атау
6.3. Қазақстан Республикасы азаматының құжаттары
6.6.3.1 баланың жеке басын куәландыратын құжатты (туу туралы куәлік) атау;
6.6.3.2 ҚР азаматының жеке басын куәландыратын негізгі құжаттарды (жеке куәлік, ЖСН) атау
3-тоқсан
8. Кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары
8.1. Сауда кәсіпорындары
6.8.1.1 сауда кәсіпорындарынан: гипермаркет, супермаркет, шағын маркет туралы хабардар болу;
6.8.1.2 дүкенде жүру ережелерін атап шығу;
6.8.2.3 өнімдердің жарамдылық мерзімін анықтау
6.8.2.4 дүкеннен қажетті өнімді іздеу
8.2. Тұрғын үй коммуналдық-шаруашылығы кәсіпорындары
6.8.2.1 тұрғын үй коммуналдық-шаруашылығы ұсынатын қызметтерді атау
6.8.2.2 тұрғын үй коммуналдық-шаруашылығы кәсіпорнының тұрғылықты жері бойынша орналасқан жері туралы айту;
8.3. Қаржы кәсіпорындары

1.2. Первая доврачебная помощь
5.1.2.1 оказывать первую доврачебную помощь при ушибе, носовом кровотечении;
5.1.2.2 оказывать первую доврачебную помощь при неглубоких порезах, царапинах, ссадинах;
5.1.2.3 оказывать первую доврачебную помощь при укусах насекомых (комаров, пчҰл)
2) 6 класс:
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
2. Одежда и обувь
2.1. Виды одежды, обуви и головных уборов
6.2.1.1 называть одежду для разных сезонов для юношей и девушек (повседневную, праздничную);
6.2.1.2 выбирать одежду, по сезону;
6.2.1.3 подготавливать одежду к хранению между сезонами
2.2. Уход за одеждой, обувью
6.2.2.1 ухаживать за одеждой из льняной, шерстяной, шҰлковой, искусственной тканей, из трикотажа;
6.2.2.2 стирать вручную, развешивать белье для просушки;
6.2.2.3 гладить небольшие вещи (носовые платки, фартуки, косынки, наволочки), складывать их и размещать для хранения;
6.2.2.4 выполнять правила по технике безопасности при работе с утюгом
4. Жилье
4.1. Виды жилых помещений
6.4.1.1 различать индивидуальные и многоквартирные дома;
6.4.1.2 различать жилье людей в городе, в селе
6.4.1.3 объяснять значение хозяйственных построек во дворе сельского дома
4.2 Уборка жилья
6.4.2.1 ухаживать за мебелью (неполированной, полированной, мягкой);
6.4.2.2 выполнять повседневную и еженедельную уборку жилой комнаты (мыть пол, вытирать пыль, протирать подоконники влажной тряпкой);
6.4.2.3 ухаживать за домашними животными в квартире, доме
2 четверть
6. Семья
6.1. Состав семьи
6.6.1.1 называть фамилию, имя, отчество своҰ, близких родственников;
6.6.1.2 называть степень родства
6.2. Семейные отношения
6.6.2.1 посильно помогать в домашних делах;
6.6.2.2 рассказывать о распределении домашних обязанностей между членами семьи;
6.6.2.3 уважать труд членов семьи;
6.6.2.4 называть правила и формы обращения к старшим в традициях казахского народа
6.3. Документы гражданина Республики Казахстан
6.6.3.1 называть документы, удостоверяющие личность ребенка (свидетельство о рождении);
6.6.3.2 называть основные документы, удостоверяющие личность гражданина РК (удостоверение личности, ИИН)
3 четверть
8.Предприятия, учреждения и средства связи
8.1.Предприятия торговли
6.8.1.1 ориентироваться в предприятиях торговли: гипермаркет, супермаркет, минимаркет;
6.8.1.2 называть правила поведения в магазине;
6.8.1.3 находить в магазине нужный продукт питания, приобретать его с помощью продавца и путем самообслуживания;
6.8.1.4 определять срок годности продуктов
8.2. Предприятия ЖКХ
6.8.2.1 называть услуги, предоставляемые ЖКХ;
6.8.2.2 рассказывать о местоположении предприятия ЖКХ по месту жительства
8.3.Финансовые предприятия

6.8.3.1 терминалдарды олардың функционалдық мақсаты бойынша ажырату
8.4. Тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындары
6.8.4.1 фотоательенің мақсатын айту;
6.8.4.2 фотоателье қызметтерін пайдалану
8.5. Байланыс құралдары кәсіпорындары
6.8.5.1 үй, ұялы телефонды пайдалану, байланыс қызметтеріне ақы төлеу;
8.6. Мәдениет мекемелері, демалыс орындары
6.8.6.1 қоғамдық орындарда, мәдениет мекемелерінде, демалыс орындарында тәртіп ережелерін сақтау;
6.8.6.2 дастарқан басында тәртіп ережелерін, ұқыпты тамақтану дағдыларын қолдану, асхана құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
6.8.6.3 бейтаныс адамдармен (сатушылармен, кассирлермен, асхана, кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау дағдыларын қолдану
5. Көлік, көше
5.1. Көлік құралдарының түрлері
6.5.1.1 мамандандырылған машиналардың мақсаты туралы айту;
6.5.1.2 полиция, дәрігер, өрт сөндірушінің міндеттерін атау
6.5.1.3 қалалық көлік түрлерін атау
5.2. Көлікте және жолда жүру тәртібінің ережелері
6.5.2.1 жол белгілерінің мәнін атау;
6.5.2.2 көліктен түсіп, көшенің өтетін бөлігі арқылы айналып өту ережесін сақтау;
6.5.2.3 көліктен айналып өту ережесін сақтау (трамвай, троллейбус, автобус);
6.5.2.4 жолдағы төтенше жағдайлардың себептерін атау;
6.5.2.5 төтенше жағдай кезіндегі тәртіп ережелерін атау
5.3. Қала көшелерінде жүру бағыттары
6.5.3.1 қоғамдық көлікте (мектепке бару (бағыт, көлік түрлері) жүруді жүзеге асыру
7. Мерекелер мен рәсімдер
7.1. Мерекеге дайындалу және оны өткізу, сыйлықтарды, кәдесыйларды безендіру
6.7.1.1 негізгі мемлекеттік мерекелерді, олардың күндерін атау;
6.7.1.2 ҚР мемлекеттік мерекелеріне үй-жайларды безендіру;
6.7.1.3 мерекелік дастарқан жаю тәртібі;
6.7.1.4 туысқандарға және достарға өз қолдарымен ашықхат және қарапайым кәдесый жасау;
7.2. Құттықтаулар
6.7.2.1 құттықтау хатының мәтінін құрастыру;
6.7.2.2 құттықтау сөздерін айту;
6.7.2.3 қазақ халқының мақал-мәтелдерін, өлеңдері мен әндерін атап шығу
4-тоқсан
3. Тамақтану
3.1. Азық-түлік өнімдері
6.3.1.1 өнімдерді сақтау мерзімінен хабардар болу;
6.3.1.2 азық-түлікті сақтау орындарына, тоңазытқышқа орналастыру;
6.3.1.3 дайындалған тағамдарды сақтау;
3.2. Асүй және асхана ыдыстары, техника
6.3.2.1 плитаны (газ, электр), қысқа толқынды пешті пайдалану, олармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау;
6.3.2.2 өнімдерді тоңазытқыш сөрелерінде орналастыру ережелерін орындау
6.3.2.3 тоңазытқышты пайдалану және таза ұстау ережелерін орындау
6.3.2.4 әртүрлі материалдардан жасалған ыдыстар мен асхана құралдарын күту (жуу, тазалау) және сақтау ережелерін қолдану

6.8.3.1 называть виды терминалов и банкоматов
8.4. Предприятия службы быта
6.8.4.1 рассказывать о назначении фотоателье;
6.8.4.2 пользоваться услугами фотоателье
8.5.Предприятия средства связи
6.8.5.1 пользоваться домашним, мобильным телефоном, оплачивать услуги связи
8.6.Учреждения культуры, места отдыха
6.8.6.1 соблюдать правила поведения в общественных местах, учреждениях культуры, местах отдыха;
6.8.6.2 применять навыки поведения за столом, аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток;
6.8.6.3 применять навыки общения с незнакомыми людьми (продавцами, кассирами, персоналом столовой, кафе)
5. Транспорт, улица
5.1. Виды транспортных средств
6.5.1.1 рассказывать о предназначении специализированных машин;
6.5.1.2 называть обязанности полицейского, врача, пожарного;
6.5.1.3 называть виды городского транспорта
5.2.Поведение в транспорте и на дороге
6.5.2.1 называть значение дорожных знаков; 6.5.2.2 придерживаться правил перехода через проезжую часть улицы при высадке из транспорта;
6.5.2.3 придерживаться правила обхода транспорт (трамвай, троллейбус, автобус);
6.5.2.4 называть причины возникновения чрезвычайных ситуаций на дороге;
6.5.2.5 называть правила поведения в чрезвычайной ситуации
5.3.Маршруты передвижения по городу
6.5.3.1 осуществлять поездку в общественном транспорте: (проезд в школу и обратно) (маршрут)
7. Праздники и обряды
7.1. Подготовка и проведение праздника, оформление подарков, сувениров
6.7.1.1 называть основные государственные праздники, их даты;
6.7.1.2 оформлять помещения к государственным праздникам РК;
6.7.1.3 называть порядок сервировки праздничного стола;
6.7.1.4 изготовлять открытку и простейший сувенир своими руками для родных и друзей
7.2. Поздравления
6.7.2.1 составлять текст поздравительной открытки;
6.7.2.2 говорить слова поздравления;
6.7.2.3 рассказывать пословицы, поговорки, стихи и песни казахского народа
4 четверть
3. Питание
3.1. Продукты питания
6.3.1.1 определять сроки хранения продуктов;
6.3.1.2 размещать продукты в местах хранения, холодильнике;
6.3.1.3 называть правила хранения приготовленных блюд;
3.2. Кухонная и столовая посуда, техника
6.3.2.1 пользоваться плитой (газовой, электрической), микроволновой печью, придерживаться техники безопасности при работе с ними;
6.3.2.2 выполнять правила размещения продуктов на полках холодильника;
6.3.2.3 выполнять правила пользования и содержания холодильника в чистоте;
6.3.2.4 использовать правила ухода (мытье, чистка) и хранения посуды и столовых приборов, изготовленных из различных материалов

3.3. Тамақ дайындау және тамақтану
6.3.3.1 тағамды ең аз термиялық өңдеумен дайындау (ботқаны сүтте және суда пісіру, макарон, картоп пісіру, одан пюре дайындау);
6.3.3.2 піскен көкөністерден винегрет салатын дайындау;
6.3.3.3 кесу құралдарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін орындау
6.3.3.4 дастарқан басында тәртіп мәдениеті мен сөйлеу әдебін ережелерін сақтау
1. Денсаулық
1.1. Дене гигиенасы
6.1.1.1 шашқа күтім жасау (бас жуу, шаш кептіргішпен кептіру, қарапайым шаш үлгісін жасау);
6.1.1.2 шаш күту құралдарын таңдау және сатып алу;
6.1.1.3 аяқ-қолды күту ережелерін орындау;
6.1.1.4 тырнақ алу ережелерін орындау
1.2. Дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету
6.1.2.1 үйде дәрі қобдишасын қолдану мақсатын айту;
6.1.2.2 үй дәрі қобдишасын сақтау орындарын атау;
6.1.2.3 үй дәрі қобдишасын пайдалану кезінде қауіпсіздік шараларын сақтау
3) 7-сынып:
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
2. Киім және аяқ киім
2.1. Киім, аяқ киім және бас киім түрлері
7.2.1.1 аяқ киімнің түрлерін, қолдану мақсатын атау (ұлдарға- қыздарға, үйде кию-көшеде кию)
7.2.1.2 аяқ киімнің, бас киімнің өлшемін атау
7.2.1.3 бас киімнің түрлерін атау (ұлдар мен қыздарға арналған)
7.2.1.4 бас киімді маусымға, жағдайға сәйкес таңдау;
2.2. Киімге, аяқ киімге күтім жасау
7.2.2.1 киімге күтім жасау ерекшеліктерін көрсететін шартты белгілерден (символдардан) хабардар болу;
7.2.2.2 кірді қолмен жуу, оны кептіру үшін ілу;
7.2.2.3 кішкентай заттарды үтіктеу (орамалдар, алжапқыштар, шарфтар, жастық тыстары), бүктеу және сақтау үшін орналастыру;
7.2.2.4 үтікпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелері;
7.2.2.5 бас киімдерді күту және оны сақтау ережелерін атап шығу
4. Тұрғын үй
4.1. Тұрғын үй-жайлар түрлері
7.4.1.1 киіз үй құрылысының ерекшеліктері туралы айту (дөңгелек, оңай бүктеледі, жеңіл, жылы, тасымалдауға ыңғайлы);
7.4.1.2 жатын бөлменің мақсаты, жатын бөлмеге арналған жиһаз туралы айту;
7.4.1.3 әр бөлмені және оның мақсатын жоспар бойынша сипаттау
4.2. Тұрғын үйді тазалау
7.4.2.1 жатын бөлмені күнделікті тазалау, терезелерді жуу;
7.4.2.2 терезелердің перделеріне күтім жасау;
7.4.2.3 жылу батареяларына күтім жасау (шаңды сүрту, жуу);
7.4.2.4 шамдарға күтім жасау (сүрту, жуу);
7.4.2.5 тұрғын үйді маусымдық тазалауды орындау
2-тоқсан
6. Отбасы
6.1. Отбасы құрамы
7.6.1.1 өзінің, жақын туыстарының, немере аға-інілерінің есімдерін, тегін, әкесінің есімін атау;
7.6.1.2 туыстық дәрежесін атау;
6.2. Отбасылық қатынастар
7.6.2.1 үй шаруашылығындағы тұрақты міндеттерді орындау;
7.6.2.2 отбасы мүшелеріне қамқорлық жасау;
7.6.2.3 отбасын құру, отбасылық қатынастар мәдениеті, зерттелген отбасылық дәстүрлер мәселелерінен хабардар болу;

3.3. Приготовление и прием пищи
6.3.3.1 готовить пищу с минимумом тепловой обработки (отваривать макароны, варить кашу на молоке и на воде, отваривать картофель, готовить из него пюре);
6.3.3.2 готовить салат "винегрет" из отварных овощей;
6.3.3.3 выполнять правила техники безопасности при работе с режущими инструментами;
6.3.3.4 соблюдать правила культуры поведения и речевого этикета за столом
1. Здоровье
1.1. Гигиена тела
6.1.1.1 ухаживать за волосами (мыть, сушить с помощью фена, создавать простые причҰски);
6.1.1.2 выбирать и покупать средства для ухода за волосами;
6.1.1.3 выполнять правила ухода за руками, ногами;
6.1.1.4 выполнять правила стрижки ногтей
1.2. Первая доврачебная помощь
6.1.2.1 называть назначение домашней аптечки;
6.1.2.2 называть места хранения домашней аптечки;
6.1.2.3 соблюдать меры безопасности при использовании домашней аптечки
3) 7 класс:
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
2. Одежда и обувь
2.1. Виды одежды, обуви и головных уборов
7.2.1.1 называть виды обуви, ее назначение (для юношей и девушек, для дома и для улицы);
7.2.1.2 называть размер своей обуви, своего головного убора;
7.2.1.3 называть виды головных уборов (для юношей и девушек);
7.2.1.4 подбирать головной убор в соответствии с сезоном, ситуацией
2.2. Уход за одеждой, обувью
7.2.2.1 ориентироваться в условных обозначениях (символах), отражающих особенности ухода за одеждой;
7.2.2.2 стирать вручную, развешивать белье для просушки;
7.2.2.3 гладить небольшие вещи (носовые платки, фартуки, косынки, наволочки), складывать их и размещать для хранения;
7.2.2.4 выполнять правила по технике безопасности при работе с утюгом;
7.2.2.5 перечислять правила ухода и хранения головных уборов
4. Жилье
4.1. Виды жилых помещений
7.4.1.1 рассказывать об особенностях устройства юрты (круглая, легко складывается, легкая, теплая, удобная для перевозки);
7.4.1.2 рассказывать о назначении спальни, мебели для спальни;
7.4.1.3 описывать каждую комнату и ее назначение по плану
4.2. Уборка жилья
7.4.2.1 выполнять повседневную уборку спальни, мыть окна;
7.4.2.2 ухаживать за занавесками на окнах;
7.4.2.3 ухаживать за радиаторами отопления (удалять пыль, мыть);
7.4.2.4 ухаживать за светильниками (протирать, мыть);
7.4.2.5 выполнять сезонную уборку жилища
2 четверть
6. Семья
6.1. Состав семьи
7.6.1.1 называть фамилию, имя, отчество своҰ, близких родственников, двоюродных родственников по именам;
7.6.1.2 называть степень родства
6.2. Семейные отношения
7.6.2.1 выполнять постоянные обязанности по дому;
7.6.2.2 заботиться о членах семьи;
7.6.2.3 ориентироваться в вопросах создания семьи, культуры семейных отношений, в изученных семейных традициях;

7.6.2.4 отбасы бюджетінің құрамдас бөліктерін атау (кіріс және шығыс);
7.6.2.5 отбасы табысының көздерін айқындау
6.3. Қазақстан Республикасы азаматының құжаттары
7.6.3.1 ҚР азаматтың жеке басын куәландыратын құжаттарды (туу туралы куәлік, жеке куәлік) атау;
7.6.3.2 жеке сәйкестендіру нөмірінің (ЖСН) мақсатын түсіндіру
3-тоқсан
8. Кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары
8.1. Сауда кәсіпорындары
7.8.1.1 сатылатын ассортимент түрі бойынша сауда кәсіпорындарының мақсатын атау (әмбебап және мамандандырылған);
7.8.1.2 өнеркәсіптік тауарлар дүкендерінің мақсатын, тауарларды сатып алу тәртібін атап шығу;
7.8.1.3 өнеркәсіптік тауарлар дүкендеріндегі кейбір бөлімдердің ассортиментін; жеке тауарлардың құнын атау;
7.8.1.4 тауарларды өнеркәсіптік тауарлар дүкенінен сатып алу;
7.8.1.5 сатып алған заттың құнын, қайтарымға алған артық ақшаны есептеу
8.2. Тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық кәсіпорындары
7.8.2.1 тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық кешеніне кіретін кәсіпорындардың құрамын (электрмен, сумен, газбен, жылумен жабдықтау, канализация, лифті шаруашылығы) атап шығу
7.8.2.2 мамандандырылған төлем орындарында тұрғын үй коммуналдық-шаруашылығы қызметтеріне ақы төлеу тәртібін (кезеңділігін) және тәсілін түсіндіру
8.3. Қаржы кәсіпорындары
7.8.3.1 пәтер, үй есептегіштерінің көрсеткіштерін алу, коммуналдық қызметтер үшін төлем бланкілерін толтыру;
7.8.3.2 төлемдерді ақшамен және банк карточкаларымен жүзеге асыру;
7.8.3.3 банкоматты, терминалды қалай пайдалануға болатындығын айту
8.4. Тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындары
7.8.4.1 киім тігу, киім, аяқ киім жөндеу шеберханасының қызметтерін пайдалану
8.5. Байланыс құралдары кәсіпорындары
7.8.5.1 сәлемдемелер, бандерольдер жіберу
8.6. Мәдениет мекемелері, демалыс орындары
7.8.6.1 қоғамдық орындарға, мәдениет мекемелеріне, демалыс орындарына барған кезде тәртіп ережелерін сақтау;
7.8.6.2 дастарқан басындағы тәртіп, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану дағдыларын қолдану;
7.8.6.3 бейтаныс адамдармен (сатушылармен, кассирлермен, асхана, кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау дағдыларын қолдану
5. Көлік, көше
5.1. Көлік құралдарының түрлері
7.5.1.1 автовокзалдың мақсаты туралы айту;
7.5.1.2 негізгі қала маңындағы бағыттарды атау;
7.5.1.3 автовокзалдағы қосымша қызметтерді атау;
7.5.1.4 жолаушыларға қызмет көрсетумен айналысатын адамдардың еңбегі туралы түсіндіру;
7.5.1.5 анықтамалық қызметтің, автобустардың жүру кестесінің мақсаты туралы айту;
7.5.1.6 автовокзал кассасынан билеттер сатып алу тәртібін атау;
7.5.1.7 қалааралық автокөліктің мақсаты туралы айту
5.2. Көлікте және жолда жүру ережелері

7.6.2.4 называть составные части бюджета семьи (доход и расход);
7.6.2.5 определять источники дохода семьи
6.3. Документы гражданина Республики Казахстан
7.6.3.1 называть документы, удостоверяющие личность гражданина Республики Казахстан (свидетельство о рождении, удостоверение личности);
7.6.3.2 объяснять назначение индивидуального идентификационного номера (ИИН)
3 четверть
8.Предприятия, учреждения и средства связи
8.1. Предприятия торговли
7.8.1.1 называть назначение предприятий торговли по виду реализуемого ассортимента (универсальные и специализированные);
7.8.1.2 перечислять назначение промтоварных магазинов, порядок приобретения товаров;
7.8.1.3 называть ассортимент некоторых отделов в промтоварных магазинах; стоимость отдельных товаров;
7.8.1.4 приобретать товары в промтоварном магазине;
7.8.1.5 подсчитывать стоимость покупок, получаемую сдачу
8.2. Предприятия ЖКХ
7.8.2.1 перечислять состав предприятий, входящих в комплекс ЖКХ (электроснабжение, водоснабжение, газоснабжение, теплоснабжение, канализация, лифтовое хозяйство);
7.8.2.2 объяснять порядок (периодичность) и способ оплаты услуг ЖКХ в специализированных местах оплаты
8.3. Финансовые предприятия
7.8.3.1 снимать показания квартирных, домовых счетчиков, заполнять бланки оплаты за коммунальные услуги;
7.8.3.2 осуществлять платежи наличными деньгами и банковскими карточками;
7.8.3.3 проговаривать как пользоваться банкоматом, терминалом
8.4. Предприятия службы быта
7.8.4.1 пользоваться услугами ателье по пошиву одежды, мастерской по ремонту одежды, обуви
8.5. Предприятия средства связи
7.8.5.1 отправлять посылки, бандероли
8.6. Учреждения культуры, места отдыха
7.8.6.1 соблюдать правила поведения в общественных местах, учреждениях культуры, местах отдыха;
7.8.6.2 применять навыки поведения за столом, аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток;
7.8.6.3 применять навыки общения с незнакомыми людьми (продавцами, кассирами, персоналом столовой, кафе)
5. Транспорт, улица
5.1. Виды транспортных средств
7.5.1.1 рассказывать о назначении автовокзала;
7.5.1.2 называть основные пригородные маршруты;
7.5.1.3 называть дополнительные службы на автовокзале;
7.5.1.4 рассказывать о труде людей, занятых обслуживанием пассажиров;
7.5.1.5 рассказывать о назначение расписания движения автобусов, справочной службы;
7.5.1.6 называть порядок приобретения билетов в кассе автовокзала;
7.5.1.7 рассказывать о назначении междугородного автотранспорта
5.2.Поведение в транспорте и на дороге

7.5.2.1 автовокзал ғимаратынан хабардар болу;
7.5.2.2 автобустардың жүру кестесінен хабардар болу;
7.5.2.3 анықтамалықтың және автовокзалдың қызметтерін пайдалану;
7.5.2.4 билет сатып алу (мүмкіндігінше);
7.5.2.5 жүкті және қол жүгін жинау;
7.5.2.6 сақтау камерасын қалай пайдалану керектігін айту
5.3. Қала көшелерінде жүру бағыттары
7.5.3.1 қоғамдық көлікте (мектепке бару, секцияға) жүруді жүзеге асыру (бағыт, көлік түрлері)
7. Мерекелер мен рәсімдер
7.1. Мерекеге дайындалу және оны өткізу, сыйлықтарды, кәдесыйларды безендіру
7.7.1.1 әртүрлі халықтардың діни мерекелері туралы айту: Рождество, Пасха, Масленица, Құрбан айт, Ораза айт;
7.7.1.2 діни мерекелерді тойлау дәстүрлері туралы түсіндіру;
7.7.1.3 әртүрлі халықтардың дәстүрлі тағамдарының дәстүрлі рецепттерін атау;
7.7.1.4 сыйлық ретінде өз қолымен ашықхат пен қарапайым кәдесый жасау
7.2. Құттықтаулар
7.7.2.1 құттықтау хатының мәтінін құрастыру
7.2 құттықтау сөздерін айту;
4-тоқсан
3. Тамақтану
3.1. Азық-түлік
7.3.1.1 көкөніс, ет, балық өнімдерін бастапқы термиялық өңдеу тәсілдерін атап шығу;
7.3.1.2 көкөністерді қоймада, жертөледе сақтау ережелерін атау;
3.2. Асүй және асхана ыдыстары, техника
7.3.2.1 таңдалған мәзірді ескере отырып, түскі асқа дастарқан жаю;
7.3.2.2 асхана құралдарын пайдалану ережелерін орындау;
7.3.2.3 азық-түлік өнімдерін тоңазытқыш сөрелеріне қою;
7.3.2.4 әртүрлі материалдардан жасалған ыдыстар мен асхана құралдарын күту (жуу, тазалау) және сақтау ережелерін пайдалану
3.3. Тамақ дайындау және тамақтану
7.3.3.1 түскі ас дайындау (жеңіл тағамдар, көкөністерден, балық және ет өнімдерінен, жартылай фабрикаттардан бірінші және екінші тағамдар);
7.3.3.2 тағамдар дайындау;
7.3.3.3 суып қалған тағамдарды жылыту
7.3.3.4 дастарқан басында тәртіп мәдениеті мен сөйлеу әдебі ережелерін сақтау
1. Денсаулық
1.1. Дене гигиенасы
7.1.1.1 шашты күту, бас жуу, шаш күтетін құралдарды пайдалану ережелерін атап шығу;
7.1.1.2 жеке интимдік гигиена ережелерін сақтау,
7.1.1.3 ішкі киімді жуу,
7.1.1.4 ванна, душ қабылдау жиілігі;
1.2. Дәрігерге дейінгі алғашқы көмек
7.1.2.1 дәріхананың мақсаты, жақын маңдағы дәріхананың орналасқан жері туралы айту;
7.1.2.2 дәрілік заттарды сатып алу тәртібін атау;
7.1.2.3 теріні кесіп алу, сыдырып алу, тырналып калуда алғашқы көмек көрсету
4) 8-сынып:
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
2. Киім және аяқ киім
2.1. Киім, аяқ киім және бас киім түрлері

7.5.2.1 ориентироваться в здании автовокзала;
7.5.2.2 ориентироваться в расписании движения автобусов;
7.5.2.3 пользоваться услугами справочной и службами автовокзала;
7.5.2.4 покупать билет (по возможности);
7.5.2.5 собирать багаж и ручную кладь;
7.5.2.6 рассказывать, как пользоваться камерой хранения
5.3. Маршруты передвижения по городу
7.5.3.1 осуществлять поездку в общественном транспорте: (проезд в школу, в секцию и обратно (маршрут, виды транспорта)
7. Праздники и обряды
7.1. Подготовка и проведение праздника, оформление подарков, сувениров
7.7.1.1 рассказывать о религиозных праздниках различных народов: Рождество, Пасха, Масленица, Курбан –Байрам, Ораза-Айт;
7.7.1.2 объяснять о традициях празднования религиозных праздников;
7.7.1.3 называть рецепты традиционных блюд разных народов;
7.7.1.4 изготовлять открытку и простейший сувенир своими руками в качестве подарка
7.2. Поздравления
7.7.2.1 составлять текст поздравительной открытки;
7.7.2.2 говорить слова поздравления
4 четверть
3. Питание
3.1. Продукты питания
7.3.1.1 перечислять способы первичной тепловой обработки овощных, мясных, рыбных продуктов;
7.3.1.2 называть правила хранения овощей в кладовке, в погребе;
7.3.1.3 различать пригодные к употреблению и непригодные к употреблению/ испорченные продукты
3.2. Кухонная и столовая посуда, техника
7.3.2.1 сервировать стол к обеду, с учетом выбранного меню;
7.3.2.2 выполнять правила пользования столовыми приборами;
7.3.2.3 располагать продукты питания на полках холодильника;
7.3.2.4 использовать правила ухода (мытье, чистка) и хранения посуды и столовых приборов, изготовленных из различных материалов
3.3. Приготовление и прием пищи
7.3.3.1 готовить обед (закуски, первые и вторые блюда из овощей, рыбных и мясных продуктов, полуфабрикатов);
7.3.3.2 готовить закуски;
7.3.3.3 разогревать остывшие блюда;
7.3.3.4 соблюдать правила культуры поведения и речевого этикета за столом
1. Здоровье
1.1. Гигиена тела
7.1.1.1 перечислять правила ухода за волосами, мытья волос, пользоваться средствами для ухода за волосами;
7.1.1.2 соблюдать правила личной интимной гигиены;
7.1.1.3 стирать нижнее белье;
7.1.1.4 называть периодичность принятия ванны, душа
1.2. Первая доврачебная помощь
7.1.2.1 рассказывать о назначении аптеки, называть месторасположение ближайшей аптеки;
7.1.2.2 называть порядок приобретения лекарственных средств;
7.1.2.3 оказывать первую доврачебную помощь при неглубоких порезах, царапинах, ссадинах
4) 8 класс:
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
2. Одежда и обувь
2.1. Виды одежды, обуви и головных уборов

8.2.1.1 дүкеннен киім мен аяқ киім іздеу, киім, аяқ киім сатып алу
8.2.1.2 аяқ киім мен киімнің өлшемін атау;
8.2.1.3 киім таңдау үшін дүкенде киім өлшейтін бөлмені пайдалану
2.2. Киімге, аяқ киімге күтім жасау
8.2.2.1 киімге күнделікті күтім жасау;
8.2.2.2 сөгілген тігісті нұсқаулық картасына сүйене отырып тігу;
8.2.2.3 жүннен және синтетикалық маталардан тігілген заттарды заттаңбамен танысқаннан кейін ондағы мәліметтерді пайдалана отырып жуу;
8.2.2.4 жейделерді, көйлектерді, шалбарларды тиісті ретпен үтіктеу;
8.2.2.5 үтікпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша ережелерді орындау
4. Тұрғын үй
4.1. Тұрғын үй-жайлардың түрлері
8.4.1.1 киіз үйде киім мен тұрмыстық заттарды сақтау ерекшеліктері туралы айту;
8.4.1.2 тұрғын үй түрлерінен хабардар болу, тұрғын және қосалқы үй-жайлардың функционалдық мақсатын анықтау және оларды затпен толтыру;
8.4.1.3 пәтерде, үй-жайларда жиһаз бен интерьер заттарын тиімді орналастыру
4.2. Тұрғын үйлерді тазалау
8.4.2.1 пәтерді (үйді) күнделікті, апталық, маусымдық тазалауды орындау;
8.4.2.2 жөндеуге дайындық қызметінің мәнін, пәтерді, үйді косметикалық жөндеуді орындау тәсілдерінен хабардар болу;
8.4.2.3 косметикалық жөндеуге арналған құрылыс материалдарын сатып алу орындарынан хабардар болу;
8.4.2.4 ас үйді, жуынатын бөлмені, жуынатын бөлмені (плиткаларды, шұңғылшаларды, газ/электр плиталарын жуу) тазалауды жүзеге асыру;
8.4.2.5 айналарға күтім жасау;
8.4.2.6 бөлме гүлдеріне күтім жасау
2-тоқсан
6. Отбасы
6.1. Отбасы құрамы
8.6.1.1 өзінің, жақын туыстарының тегін, есімін, әкесінің есімін атау
8.6.1.2 жақын туыстары мен достарының және таныстарының арасындағы айырмашылықты түсіндіру;
6.2. Отбасылық қатынастар
8.6.2.1 кіші және егде жастағы отбасы мүшелеріне қамқорлық жасау;
8.6.2.2 өз отбасының дәстүрлерін атау;
8.6.2.3 үйде жасайтын міндеттерін атау және оларды орындау;
8.6.2.4 отбасының әрбір мүшесінің шаруашылық-тұрмыстық міндеттерін атау
8.6.2.5 отбасының табыс көздерін, шығыстардың негізгі баптарын анықтау
6.3. Қазақстан Республикасы азаматының құжаттары
8.6.3.1 Қазақстан Республикасы азаматының негізгі құжаттарында (туу туралы куәлік, жеке куәлік, төлқұжат, білімі туралы құжат) бағдарлау;
8.6.3.2 жеке сәйкестендіру нөмірінің (ЖСН) мақсатын түсіндіру
3-тоқсан
8. Кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары
8.1.
Сауда кәсіпорындары
8.8.1.1 "сауда үйі" ұғымын атау;
8.8.1.2 сауда үйіндегі тауарлар ассортиментінің ерекшеліктерін атап шығу;
8.8.1.3 сауда үйінің жұмыс режимін атау;
8.8.1.4 қажетті тауарларды таңдау
8.8.1.5 дүкенде тәртіп ережелерін сақтау

8.2.1.1 находить одежду и обувь своих размеров в магазине, покупать одежду, обувь;
8.2.1.2 называть размер своей обуви и одежды;
8.2.1.3 пользоваться примерочной в магазине для выбора одежды
2.2. Уход за одеждой, обувью
8.2.2.1 осуществлять повседневный уход за одеждой, обувью;
8.2.2.2 зашивать распоровшийся шов с опорой на инструкционную карту;
8.2.2.3 стирать вещи из шерстяных и синтетических тканей, пользуясь сведениями, полученными после просмотра этикетки;
8.2.2.4 утюжить в должной последовательности блузки, сорочки, брюки;
8.2.2.5 выполнять правила по технике безопасности при работе с утюгом
4. Жилье
4.1. Виды жилых помещений
8.4.1.1 рассказывать об особенностях хранения предметов одежды и предметов обихода в юрте;
8.4.1.2 ориентироваться в видах жилья, различать жилые и подсобные помещения, определять их функциональное назначение и предметное наполнение;
8.4.1.3 рационально размещать мебель и предметы интерьера в помещениях квартиры, дома
4.2. Уборка жилья
8.4.2.1 выполнять повседневную, еженедельную, сезонную уборку квартиры (дома);
8.4.2.2 ориентироваться в содержании деятельности по подготовке к ремонту, в способах выполнения косметического ремонта квартиры, дома;
8.4.2.3 ориентироваться в местах приобретения строительных материалов для косметического ремонта;
8.4.2.4 осуществлять уборку кухни, ванной комнаты, санузла (мыть кафельную плитку, раковины, газовую/электрическую плиты);
8.4.2.5 ухаживать за зеркалами;
8.4.2.6 ухаживать за комнатными цветами
2 четверть
6. Семья
6.1. Состав семьи
8.6.1.1 называть фамилию, имя, отчество свое, своих близких родственников;
8.6.1.2 называть отличие близких родственников от друзей и знакомых
6.2.
Семейные отношения
8.6.2.1 заботиться о младших и пожилых членах семьи;
8.6.2.2 называть традиции своей семьи;
8.6.2.3 называть и выполнять свои домашние обязанности;
8.6.2.4 называть хозяйственно-бытовые обязанности каждого члена семьи;
8.6.2.5 определять источники дохода семьи, основные статьи расходов
6.3.
Документы гражданина Республики Казахстан
8.6.3.1 ориентироваться в основных документах гражданина Республики Казахстан (свидетельство о рождении, паспорт, документ об образовании);
8.6.3.2 объяснять назначение индивидуального идентификационного номера (ИИН)
3 четверть
8.Предприятия, учреждения и средства связи
8.1. Предприятия торговли
8.8.1.1 называть назначение "торгового дома";
8.8.1.2 перечислить особенности ассортимента товаров в торговом доме;
8.8.1.3 называть режим работы торгового дома;
8.8.1.4 выбирать необходимые товары;
8.8.1.5 придерживаться правил поведения в магазине

8.2. Тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық кәсіпорындары
8.8.2.1 көрсетілген тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық қызметтеріне ақы төлеу қажеттілігін түсіну
8.2 тұрғын үй коммуналдық-шаруашылығы кәсіпорындарының орналасқан жерін атау
8.3. Қаржы кәсіпорындары
8.8.3.1 дербес қаржы кәсіпорны ретінде ломбард туралы айту
8.8.3.2 ақшасыз есеп айырысу қағидаттарын атап шығу
8.3 пәтер, үй есептегіштерінің көрсеткіштерін алу, коммуналдық қызметтер үшін төлем бланкілерін толтыру
8.4. Тұрмыстық қызмет кәсіпорындары
8.8.4.1 химиялық тазалау, кір жуу, жалға беру қызметтерін атау
8.8.4.2 фотоателье, шаштараз қызметтерін атау;
8.5. Байланыс құралдары кәсіпорындары
8.8.5.1 газеттерге, журналдарға жазылуды ресімдеу; ақша аударымдарын жүзеге асыру;
8.6. Мәдениет мекемелері, демалыс орындары
8.8.6.1 қоғамдық орындарда, мәдениет мекемелерінде, демалыс орындарында тәртіп ережелерін сақтау;
8.8.6.2 дастарқан басында тәртіп ережелерін, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану дағдыларын қолдану;
8.8.6.3 бейтаныс адамдармен (сатушылармен, кассирлермен, асхана, кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау дағдыларын қолдану
5. Көлік, көше
5.1. Көлік құралдарының түрлері
8.5.1.1 теміржол вокзалының мақсаты және оның негізгі қызметтері туралы айту;
8.5.1.2 теміржол жолаушыларына қызмет көрсетумен айналысатын адамдардың кәсіптерін атап шығу;
8.5.1.3 жолаушылар вагондары түрлерінің атауларын (жалпы, плацкарт, жұмсақ, СВ) және билеттің тиісті құнын айту;
8.5.1.4 поездардың жүру кестесінің, анықтамалық қызметтің мәні, теміржол билеттерін сатып алу тәртібі туралы (кассадан сатып алу, телефон арқылы тапсырыс беру) айту;
8.5.1.5 жүкті сақтау камерасына тапсыру және алу тәртібі туралы, жүкті және қол жүгін жинау ерекшеліктері туралы түсініктері болуы тиіс;
8.5.1.6 теміржолдағы жол-көлік оқиғаларының түрлерін анықтау, төтенше жағдайларда жолаушылардың тәртіп ережелері;
8.5.1.7 халықаралық автобустардың негізгі бағыттарын атау
5.2. Көлікте және жолда жүру тәртібінің ережелері
8.5.2.1 теміржол вокзалының ғимаратынан, поездардың жүру кестесінен (мүмкіндігінше) хабардар болу;
8.5.2.2 анықтамалық және вокзал қызметтерінің қызметін пайдалану, билет сатып алу (немесе тапсырыс беру) (мүмкіндігінше);
8.5.2.3 жүкті жинау;
8.5.2.4 сыртқы түрі бойынша арнайы машиналарды ажырату
5.3. Қала көшелерінде жүру бағыттары
8.5.3.1 қоғамдық көлікпен жүруді (бағыт, көлік түрлері) жүзеге асыру
7. Мерекелер мен рәсімдер
7.1. Мерекеге дайындалу және оны өткізу, сыйлықтарды, кәдесыйларды безендіру
8.7.1.1. Қазақстан Республиканың мемлекеттік, діни мерекелерін атау

8.2. Предприятия ЖКХ
8.8.2.1 понимать необходимость оплаты предоставленных услуг ЖКХ;
8.8.2.2 называть месторасположение предприятий ЖКХ
8.3. Финансовые предприятия
8.8.3.1 рассказывать о ломбарде как самостоятельном финансовом предприятии;
8.8.3.2 перечислять принципы безналичного расчҰта;
8.8.3.3 снимать показания квартирных, домовых счетчиков, заполнять бланки оплаты за коммунальные услуги
8.4. Предприятия службы быта
8.8.4.1 называть услуги химчистки, прачечной, проката;
8.8.4.2 называть услуги фотоателье, парикмахерской
8.5. Предприятия средства связи
8.8.5.1 оформлять подписку на газеты, журналы; осуществлять денежные переводы;
8.6. Учреждения культуры, места отдыха
8.8.6.1 соблюдать правила поведения в общественных местах, учреждениях культуры, местах отдыха;
8.8.6.2 применять навыки поведения за столом, аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток;
8.8.6.3 применять навыки общения с незнакомыми людьми (продавцами, кассирами персоналом столовой, кафе)
5. Транспорт, улица
5.1. Виды транспортных средств
8.5.1.1 рассказывать о назначении железнодорожного вокзала и его основных служб;
8.5.1.2 перечислять профессии людей, занятых обслуживанием пассажиров железной дороги;
8.5.1.3 назвать виды пассажирских вагонов (общий, плацкартный, мягкий, СВ), и соответствующую стоимость билета;
8.5.1.4 рассказывать о значении расписания движения поездов, справочной службы, о порядке приобретения железнодорожных билетов (покупка в кассе, заказ по телефону);
8.5.1.5 иметь представление о порядке сдачи и получения багажа в камеру хранения, об особенностях сбора багажа и ручной клади;
8.5.1.6 называть виды дорожно-транспортных происшествий на железной дороге, правила поведения пассажиров в экстренных ситуациях;
8.5.1.7 называть основные маршруты международных автобусов
5.2. Поведение в транспорте и на дороге
8.5.2.1 ориентироваться в здании железнодорожного вокзала, в расписании движения поездов (по возможности);
8.5.2.2 пользоваться услугами справочной и службами вокзала, покупать (или заказывать) билет (по возможности);
8.5.2.3 собирать багаж;
8.5.2.4 различать специализированные машины по внешнему виду;
8.5.2.5 пользоваться камерой хранения
5.3. Маршруты передвижения по городу
8.5.3.1 осуществлять поездки в общественном транспорте: (маршрут, виды транспорта)
7. Праздники и обряды
7.1. Подготовка и проведение праздника, оформление подарков, сувениров
8.7.1.1 перечислять государственные праздники, религиозные праздники Республики Казахстан;

8.7.1.2 мереке мазмұнына сай киіну
8.7.1.3 мерекелерге дайындық туралы әңгімелеу
7.2. Құттықтаулар
8.7.2.1 мақал-мәтелдер, мәтелдер, тақпақтар айту, қазақ халқының мерекелік әндерін орындау
4-тоқсан
3. Тамақтану
3.1. Азық-түлік өнімдері
8.3.1.1. қамырдан жасалған өнімдердің мақсатын атап шығу (үгілмелі, қатпарлы, бисквит, құймақ қамыры);
8.3.1.2 қамырдан жасалған бұйымдарды сақтау шарттары мен мерзімдерін атау;
8.3.1.3 азық-түлікті керегінен артық дайындау туралы айту, дайындау әдістерін атау
3.2. Асүй және асхана ыдыстары, техника
8.3.2.1 қамыр дайындау үшін тұрмыстық техниканы пайдалану;
8.3.2.2 өнімдерді дайындауға арналған техникалық құрылғыларды (консервілеуге арналған кілт, темір, капрон қақпақтар) пайдалану;
8.3.2.3 консервілеуге арналған ыдыстарды зарарсыздандыру тәсілдерін атап шығу;
8.3.2.4 әртүрлі материалдардан жасалған ыдыстар мен асхана құралдарын күту (жуу, тазалау) және сақтау ережелерін қолдану
3.3. Тамақ дайындау және тамақтану
8.3.3.1 рецепт бойынша қамырдан жасалған бұйымдарды тұмшапеште және плитада дайындау (құймақ, печенье, торт пісіру);
8.3.3.2 көкөністерді, жеміс-жидектерді консервілеу;
8.3.3.3 аспаздық кітаптан тағамның рецепттерін табу
8.3.3.4 дастарқан басында тәртіп мәдениеті мен сөйлеу әдебі ережелерін сақтау
1. Денсаулық
1.1. Дене гигиенасы
8.1.1.1 денсаулықты сақтау және нығайту үшін дене шынықтыру мен спорттың маңызы;
8.1.1.2 табиғи күштердің (күн, ауа және су) денсаулыққа пайдасын түсіну;
8.1.1.3 жеке гигиеналық заттар мен құралдарды (сусабын, шашқа арналған кондиционер) пайдалану, оларды дұрыс сақтау
8.1.2.4 бет терісіне күтім жасау ережелерін атап шығу
1.2. Дәрігерге дейінгі алғашқы көмек
8.1.2.1 медициналық мекемелер (емхана, аурухана, "жедел жәрдем" қызметі), олардың қызметтерін пайдалану ережелері;
8.1.2.2 дәрігерді үйге шақыру, дәрігерге өзінің қал-жағдайы туралы айту, науқасқа үйден күтім жасау;
8.1.2.3 күю, үсік, күнге күю кезінде алғашқы көмек көрсету
5) 9-сынып:
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
2. Киім және аяқ киім
2.1. Киім, аяқ киім және бас киім түрлері
9.2.1.1 дүкеннен өз өлшеміндегі киім мен аяқ киімді табу
9.2.1.2 аяқ киім мен киімнің мөлшерін атау;
9.2.1.3 киім мөлшерін анықтау үшін өзінен және жолдасынан өлшем алу
2.2. Киімге, аяқ киімге күтім жасау
9.2.2.1 аяқ киімге күнделікті күтім жасау;
9.2.2.2 кірді қолмен және кір жуғыш машинамен жуу, кептіру, үтіктеу, әртүрлі маталардан тігілген киім заттарын сақтау;
9.2.2.3 киімдегі жапсырмасында шартты белгілерін түсіну;
9.2.2.4 төсек-орын жабдықтарын үтіктеу және ұқыпты жинау;

8.7.1.2 одеваться соответственно каждому празднику;
8.7.1.3 рассказывать о проходящей подготовке к праздникам
7.2. Поздравления
8.7.2.1 рассказывать пословицы, поговорки, стихи, исполнять праздничные песни казахского народа
4 четверть
3. Питание
3.1. Продукты питания
8.3.1.1 называть назначение теста разного вида (песочное, слоеное, бисквитное, тесто для блинов);
8.3.1.2 называть условия и сроки хранения изделий из теста;
8.3.1.3 рассказывать о заготовке продуктов впрок, способы заготовки
8.3.1.4 своевременно утилизировать пищевые отходы и испорченные продукты, блюда
3.2. Кухонная и столовая посуда, техника
8.3.2.1 использовать бытовую технику, для приготовления теста;
8.3.2.2 использовать технические приспособления для заготовки продуктов (ключ для консервирования, металлические крышки, капроновые крышки);
8.3.2.3 перечислить способы стерилизации посуды для консервирования;
8.3.2.4 использовать правила ухода (мытье, чистка) и хранения посуды и столовых приборов, изготовленных из различных материалов
3.3. Приготовление и прием пищи
8.3.3.1 готовить изделия из теста по рецепту в духовом шкафу и на плите (выпечка блинов, печенья, торта, баурсаков, пирожков, сухариков);
8.3.3.2 консервировать овощи, фрукты, ягоды;
8.3.3.3 находить рецепт блюда в кулинарной книге;
8.3.3.4 соблюдать правила культуры поведения и речевого этикета за столом
1. Здоровье
1.1 Гигиена тела
8.1.1.1 называть значение физкультуры и спорта для поддержания и укрепления здоровья;
8.1.1.2 понимать пользу природных сил для здоровья человека (солнце, воздух и вода);
8.1.1.3 пользоваться предметами и средствами личной гигиены (шампунь, кондиционер для волос) правильно их хранить;
8.1.2.4 называть правила ухода за кожей лица
1.2. Первая доврачебная помощь
8.1.2.1 называть медицинские учреждения (поликлиника, больница, служба "скорой помощи"), правила пользования их услугами;
8.1.2.2 вызывать врача на дом, рассказывать врачу о своем самочувствии, ухаживать за больным дома;
8.1.2.3 оказывать первую помощь при ожоге, обморожении, солнечном ударе
5) 9 класс:
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
2. Одежда и обувь
2.1. Виды одежды, обуви и головных уборов
9.2.1.1 находить одежду и обувь своих размеров в магазине;
9.2.1.2 называть размер своей обуви и одежды;
9.2.1.3 снимать мерки с себя и с товарища для определения размера одежды
2.2. Уход за одеждой, обувью
9.2.2.1 осуществлять уход за обувью;
9.2.2.2 знать правила стирки вручную;
9.2.2.3 понимать условные обозначения на ярлыках одежды;
9.2.2.4 утюжить постельное белье, аккуратно складывать выглаженное белье;

9.2.2.5 кір жуғыш машинаны қолдана білу;
9.2.2.6 үтікпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелері
4. Тұрғын үй
4.1. Тұрғын үй-жайлардың түрлері
9.4.1.1 тұрғын үй түрлерінен хабардар болу; тұрғын және қосалқы үй-жайларды ажырату
9.4.1.2 уақытша мақсаттағы үй-жайлардан хабардар болу;
9.4.1.3 пәтердің, үйдің үй-жайларына жиһаз бен интерьер заттарын тиімді орналастыру
3.2. Тұрғын үйді тазалау
9.4.2.1 пәтерді (үйді) күнделікті тазалауды орындау;
9.4.2.2 үйді жөндеуге дайындаудың мазмұнын білу;
9.4.2.3 косметикалық жөндеуге арналған құрылыс материалдарын сатып алу орындарынан хабардар болу;
9.4.2.4 ас үйді, жуынатын бөлмені, санитарлық торапты (плиткаларды, шұңғылшаларды, газ/электр плиталарын жуу) тазалауды жүзеге асыру;
9.4.2.5 бөлме гүлдеріне күтім жасау
2-тоқсан
6. Отбасы
6.1. Отбасы құрамы
9.6.1.1 өзінің және отбасы мүшелерінің: әкесінің, анасының аты-жөнін, тегін атау;
9.6.1.2 отбасындағы өзінің әлеуметтік рөлін анықтау (ұлы немесе қызы);
6.2. Отбасылық қатынастар
9.6.2.1 отбасы мүшелеріне қамқорлық көрсету;
9.6.2.2 отбасының бір аптаға, бір айға тамақтану шығындарды жоспарлау;
9.6.2.3 отбасындағы кішкентай бөбектерге күтім жасаудың негізгі түрлерін орындау;
9.6.2. отбасы мүшелерінің арасындағы күнделікті өмірдегі міндеттерді бөлуді үйрену;
9.6.2.5 отбасылық дәстүрі жайлы әңгіме айту;
6.3. Қазақстан Республикасы азаматының құжаттары
9.6.3.1 төлқұжатта, оның негізгі деректерінде (серия, нөмір, ЖСН, төлқұжатты кім берді және қашан берілді) бағдарлау, оларды көшіріп жаза білу;
9.6.3.2 жұмысқа кіру кезінде тапсырлатын құжаттарды атау
3-тоқсан
8. Кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары
8.1. Сауда кәсіпорындары
9.8.1.1 мамандандырылған дүкендердің, базарлардың, сауда үйлердің айырмашылығын түсіндіру;
9.8.1.2 тауарлардың қаптамаларындағы жазулар бойынша жарамдылық мерзімін анықтау;
9.8.1.3 тауарлардың қаптамаларындағы жазулар бойынша қызмет ету мерзімін, тауарды өндірушіні анықтау;
9.8.1.4 дүкенде жүру ережелерін орындау
8.2. Тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық кәсіпорындары
9.8.2.1 әртүрлі кәсіпорындар мен мекемелер көрсететін қызметтерден хабардар болу (фотоателье, кір жуу, химиялық тазалау)
9.8.2.2 үй басқармасы ұсынатын қызмет түрлерінен хабардар болу, жұмыстарды орындауға өтінім беру
8.3. Қаржы кәсіпорындары
9.8.3.1 салық түрлерін атап шығу;
9.8.3.2 салық салу мақсаттарын атау;
9.8.3.3 банкоматты пайдалану;
9.8.3.4 коммуналдық қызметтерді төлеу (есептегіштер көрсеткіштерін алу, төлем бланкілерін толтыру)
8.4. Тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындары
9.8.4.1 тұратын ауданындағы жақын орналасқан кәсіпорындар мен мекемелерден хабардар болу;

9.2.2.5 пользоваться стиральной машиной;
9.2.2.6 выполнять правила по технике безопасности при работе с утюгом
4. Жилье
4.1. Виды жилых помещений
9.4.1.1 ориентироваться в видах жилья; различать жилые и подсобные помещения;
9.4.1.2 ориентироваться в помещениях временного назначения;
9.4.1.3 рационально размещать мебель в помещениях квартиры;
9.4.2.1 выполнять повседневную уборку квартиры (дома);
9.4.2.2 ориентироваться в содержании деятельности по подготовке к ремонту
3.2. Уборка жилья
9.4.2.3 ориентироваться в местах приобретения строительных материалов для косметического ремонта;
9.4.2.4 осуществлять уборку кухни (мытье кафельной плитки, раковин, газовой/электрической плиты);
9.4.2.5 ухаживать за комнатными цветами
2 четверть
6. Семья
6.1. Состав семьи
9.6.1.1 называть свою фамилию, имя, отчество и членов своей семьи: отца, матери;
9.6.1.2 определять собственную социальную роль в семье (сын или дочь)
6.2. Семейные отношения
9.6.2.1 проявлять заботу о членах семьи;
9.6.2.2 планировать расходы на питание своей семьи на неделю, на месяц;
9.6.2.3 выполнять основные виды ухода за маленьким детьми в семье;
9.6.2.4 ориентироваться в распределении обязанностей в быту между членами семьи;
9.6.2.5 ориентироваться в способах организации досуга семьи
6.3. Документы гражданина Республики Казахстан
9.6.3.1 ориентироваться в паспорте, в основных данных (серия, номер, ИИН, кем и когда выдан паспорт), уметь их выписывать;
9. 6. 3. 2 перечислять документы, которые нужно предоставить при устройстве на работу
3 четверть
8. Предприятия, учреждения и средства связи
8.1. Предприятия торговли
9.8.1.1 объяснять разницу между магазином, рынком и торговым центром;
9.8.1.2 определять по надписям на упаковках товаров срок годности;
9.8.1.3 подсчитывать стоимость покупок;
9.8.1.4 придерживаться правил поведения в магазине
8.2. Предприятия ЖКХ
9.8.2.1 ориентироваться в услугах, оказываемых различными предприятиями и учреждениями (фотоателье, прачечная, химчистка);
9.8.2.2 ориентироваться в видах услуг, предоставляемых домоуправлением, подавать заявку на выполнение работ
8.3. Финансовые предприятия
9.8.3.1 перечислять виды налогов;
9.8.3.2 объяснять принципы использования безналичного расчета;
9.8.3.3 пользоваться банкоматом;
9.8.3.4 оплачивать коммунальные услуги (снимать показания счетчиков, заполнять бланки оплаты)
8.4. Предприятия службы быта
9.8.4.1 ориентироваться в местонахождении ближайших предприятий;

9.8.4.2 шаштараз, кір жуу, химиялық тазалау, пошта, жинақ кассасы, жөндеу шеберханалары, жалға беру қызметі, фотоателье, киім тігу ательесі қызметтерін пайдалану;
9.8.4.3 тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық қызметтеріне ақы төлеу, тұрғын үй коммуналдық-шаруашылығының орналасқан жері туралы айту
8.5. Байланыс құралдары кәсіпорындары
9.8.5.1 жедел жәрдем: өрт сөндіруші, полиция қызметіне хабарласу;
9.8.5.2 ақша аударымдарын жүзеге асыру
8.6. Мәдениет мекемелері, демалыс орындары
9.8.6.1 қоғамдық орындарда тәртіп ережелерін сақтау;
9.8.6.2 дастарқан басында тәртіп ережелерін сақтау;
9.8.6.3 сатушылармен, кассирлермен қарым-қатынас жасау дағдыларын қолдану
5. Көлік, көше
5.1. Көлік құралдарының түрлері
9.5.1.1 әуежайдың және оның негізгі қызметтерінің мақсатын түсіндіру
9.5.1.2 әуе көлігі жолаушыларына қызмет көрсетумен айналысатын адамдардың еңбегін айту
9.5.1.3 ұшақтардың ұшу кестесінен хабардар болу
9.5.1.4 анықтама қызметінің мақсатын атап шығу
9.5.1.5 жүкті рәсімдеу тәртібін айту
9.5.1.6 аэровокзалдың және оның негізгі қызметтерінің мақсатын атау
9.5.1.7 жүк сақтау камераның мақсатың және қолдану ережелерін түсіндіру
9.5.1.9 сақтау камерасының мақсаты және оны пайдалану ережелері туралы айту
5.2. Көлікте және жолда жүру тәртібінің ережелері
9.5.2.1 әуежай ғимаратындағы арнайы көрсеткіштер мен ақпараттық таблодан хабардар болу
9.5.2.2 ұшақтардың ұшу кестесінен хабардар болу
9.5.2.3 жүкті және қол жүгін жинау
9.5.2.4 жолдан шартты жерден, көрсеткіштер бойынша өту
9.5.2.5 сақтау камерасын пайдалану
5.3. Қала көшелерінде жүру бағыттары
9.5.3.1 қоғамдық көлікпен жүрудің ережелерін орындау;
9.5.3.2 қоғамдық көліктің негізгі бағыттарынан хабардар болу
7. Мерекелер мен рәсімдер
7.1. Мерекеге дайындалу және оны өткізу, сыйлықтарды, кәдесыйларды безендіру
9.7.1.1 әртүрлі халықтардың дәстүрлеріндегі үйлену тойлары туралы айту;
9.7.1.2 мерейтойлар, мерейлі күндер туралы айту;
9.7.1.3 түрлі оқиғаларды мерекелеуде қазақ халқының ұлттық дәстүрлерін атау ("Бесік той", "Тұсау кесу тойы", "Сүндет той", "Тілашар" және т.б.);
9.7.1.4 қазақ халқының үйлену тойларына дайындалу және оны өткізу ерекшеліктерін атау
7.2. Құттықтаулар
9.7.2.1 салтанатты іс-шаралар үшін құттықтау сөздерін дайындау;
9.7.2.2 мақал-мәтелдер, өлеңдер айту, қазақ халқының мерекелік әндерін орындау
4-тоқсан
3. Тамақтану
3.1. Азық-түлік өнімдері
9.3.1.1 әртүрлі топтағы азық-түлік тағамдарын ажырату;
9.3.1.2 қолдануға жарамды өнімдерді ажырату;
9.3.1.3 тамақ қалдықтарын кәдеге жарату ережелерін орындау
3.2. Асүй және асхана ыдыстары, техника
9.3.2.1 асүй ыдыстарды мақсатына сай қолдану;

9.8.4.2 пользоваться услугами парикмахерской, прачечной, химчистки, почты
8.5. Предприятия средства связи
9.8.5.1 обращаться по телефону в службы экстренной помощи: пожарную, милицию;
9.8.5.2 осуществлять денежные переводы
8.6. Учреждения культуры, места отдыха
9.8.6.1 соблюдать правила поведения в общественных местах;
9.8.6.2 применять навыки поведения за столом;
9.8.6.3 применять навыки общения с продавцами, кассирами
5. Транспорт, улица
5.1. Виды транспортных средств
9.5.1.1 объяснять назначение аэропорта и его основных служб;
9.5.1.2 рассказывать о труде людей, занятых обслуживанием пассажиров авиатранспорта;
9.5.1.3 называть назначение справочной службы аэропорта;
9.5.1.4 рассказывать порядок приобретения авиабилетов (покупка в кассе, заказ по телефону);
9.5.1.5 называть порядок оформления багажа;
9.5.1.6 называть назначение аэровокзала и его основных служб;
9.5.1.7 рассказывать о назначении камеры хранения и правилах пользования ею
5.2. Поведение в транспорте и на дороге
9.5.2.1 ориентироваться в здании аэропорта по специальным указателям и информационному табло;
9.5.2.2 ориентироваться в расписании полетов самолетов;
9.5.2.3 собирать багаж и ручную кладь;
9.5.2.4 переходить дорогу в условном месте, по указателям;
9.5.2.5 пользоваться камерой хранения
5.3. Маршруты передвижения по городу
9.5.3.1 выполнять правила поездки в общественном транспорте;
9.5.3.2 ориентироваться в основных местных маршрутах общественного транспорта
7. Праздники и обряды
7.1. Подготовка и проведение праздника, оформление подарков, сувениров
9.7.1.1 рассказывать о свадьбах в традициях разных народов;
9.7.1.2 рассказывать о юбилеях, круглых датах;
9.7.1.3 перечислять национальные традиции казахского народа в праздновании различных событий ("Бесік той", "Тұсау кесу той");
9.7.1.4 называть особенности подготовки и проведения свадеб казахского народа
7.2. Поздравления
9.7.2.1 составлять поздравления для торжественных событий;
9.7.2.2 рассказывать пословицы, поговорки, стихи, исполнять праздничные песни казахского народа
4 четверть
3. Питание
3.1. Продукты питания
9.3.1.1 различать продукты питания разных групп;
9.3.1.2 различать пригодные к употреблению продукты;
9.3.1.3 выполнять правила утилизации пищевых отходов;
9.3.1.4 определять сроки хранения пищевых продуктов
3.2. Кухонная и столовая посуда, техника
9.3.2.1 использовать по назначению кухонную посуду;

9.3.2.2 таңғы асқа дастарқан жаю;
9.3.2.3 тамақтанғаннан кейін дастарқанды жинау, ыдыс жуу
3.3. Тамақ дайындау және тамақтану
9.3.3.1 ұлттық тағамдарды (палау, бауырсақ) дайындау;
9.3.3.2 аспаздық кітаптан тағамның рецепттерін іздеу;
9.3.3.3 тағам дайындау кезінде рецепттерден үйрену;
9.3.3.4 мәдениеттілік тәртібі ережелерін сақтау
1. Денсаулық
1.1. Дене гигиенасы
9.1.1.1 дененің, шаштың тазалығын өздігінен бақылау;
9.1.1.2 қажетті гигиеналық процедураларды орындау (бас жуу);
9.1.1.3 жеке гигиеналық заттар мен құралдарды таңдау және пайдалану, оларды дұрыс сақтау;
9.1.1.4 алкогольдің, темекі шегудің, есірткі қолданудың зиянын түсіндіру;
9.1.1.5 жұқпалы ауруларды атау, олардың алдын алу шаралары туралы айту
1.2. Дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету
9.1.2.1 медициналық мекемелерге медициналық көмекке жүгіну ережелерін атау, дәрігерді үйге шақыру;
9.1.2.2 үйде күтім жасау тәртібін атау;
9.1.2.3 жаншылғанда, мұрыннан қан кеткенде, тері сыдырылғанда, жәндіктер шаққанда, күю, үсу, күн өту, тамақтан улану кезінде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету
10-сынып:
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
2. Киім және аяқ киім
2.1. Киім, аяқ киім және бас киім түрлері
10.2.1.1 дүкендегі киім өлшейтін бөлмені пайдалану, киім, аяқ киім сатып алу
10.2.1.2 киімнің мөлшерін анықтау үшін өзінің және жолдасының өлшемін алу;
10.2.1.3 киім сатып алған кезде сатушы-консультанттан кеңес алу немесе одан сыпайы түрде бас тарту;
10.2.1.4 тігіншінің функционалдық міндеттерін атау
2.2. Киімге, аяқ киімге күтім жасау
10.2.2.1 киімге, аяқ киімге күнделікті күтім жасау;
10.2.2.2 кірді қолмен жуу, жуылған кірді кептіру үшін ілу;
10.2.2.3 кірді кір жұғыш машинамен жуу;
10.2.2.4 киімдегі дақтарды нұсқаулыққа сүйене отырып, үй жағдайында кетіру;
10.2.2.5 кір жуғыш машинаны, жұмыстан кейін жұмыс орнын тазалау, киімді кептіру, үтіктеу;
10.2.2.6 кір жуғыш машинамен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелері
4. Тұрғын үй
4.1. Тұрғын үй-жайлардың түрлері
10.4.1.1 тұрғын және қосалқы үй-жайлардың функционалдық мақсатын атау
10.4.1.2 жиһазды пәтерге, үй-жайларға тиімді орналастыру
10.4.1.3 пәтерге, үй-жайларға жиһаз бен интерьер заттарын тиімді орналастыру
3.2. Тұрғын үйді тазалау
10.4.2.1 пәтерді (үйді) апталық, маусымдық тазалауды орындау;
10.4.2.2 үйді (пәтерді) косметикалық жөндеудің тәсілдерін білу;
10.4.2.3 күрделі жөндеуге арналған құрылыс материалдарын сатып алатын жерлерден хабардар болу;
10.4.2.4 жуынатын бөлмені, санитарлық торапты тазалау (кафель плитканы, шұңғылшаны, унитазды жуу); айналарды, терезені тазалау ережелерін орындау;

9.3.2.2 сервировать стол к завтраку;
9.3.2.3 приводить в порядок стол после еды, мыть посуду
3.3. Приготовление пищи и прием пищи
9.3.3.1 готовить национальные блюда (плов, бурсаки);
9.3.3.2 находить рецепт блюда в кулинарной книге;
9.3.3.3 придерживаться рецептов при приготовлении блюда;
9.3.3.4 соблюдать правила культуры поведения
1. Здоровье
1.1. Гигиена тела
9.1.1.1 самостоятельно следить за чистотой тела;
9.1.1.2 выполнять необходимые гигиенические процедуры (мытье головы);
9.1.1.3 выбирать и пользоваться предметами и средствами личной гигиены (шампунь, кондиционер для волос, мыло, полотенце) правильно их хранить;
9.1.1.4 объяснять вред алкоголя, табакокурения, употребления наркотических средств;
9.1.1.5 называть инфекционные заболевания, рассказывать о мерах их предупреждения
1.2. Первая доврачебная помощь
9.1.2.1 называть правила обращения в медицинские учреждения за медицинской помощью;
9.1.2.2 называть правила ухода за больным дома;
9.1.2.3 оказывать первую доврачебную помощь при ушибе
10 класс:
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
2. Одежда и обувь
2.1.Виды одежды, обуви и головных уборов
10.2.1.1 пользоваться примерочной, покупать одежду, обувь
10.2.1.2 снимать мерки с себя и с товарища для определения размера одежды;
10.2.1.3 принимать или вежливо отклонять совет продавца-консультанта при покупке одежды;
10.2.1.4 перечислить функциональные обязанности швеи, портного
2.2. Уход за одеждой, обувью
10.2.2.1 осуществлять повседневный уход за одеждой; 10.2.2.2 стирать вручную, развешивать белье для просушки;
10.2.2.3 выполнять стирку белья в стиральной машине;
10.2.2.4 выводить пятна с одежды в домашних условиях с опорой на инструкцию;
10. 2. 2. 5 убирать рабочее место после работы, сушить белье, гладить;
10.2.2.6 выполнять правила по технике безопасности при работе со стиральной машиной
4. Жилье
4.1. Виды жилых помещений
10.4.1.1 называть функциональное назначение подсобных и жилых помещений;
10.4.1.2 рационально размещать мебель в помещениях квартиры, дома;
10.4.1.3 развешивать шторы и занавески на окнах
3.2. Уборка жилья
10.4.2.1 выполнять еженедельную, сезонную уборку квартиры (дома);
10.4.2.2 ориентироваться в способах выполнения косметического ремонта квартиры, дома;
10.4.2.3 называть места приобретения строительных материалов для капитального ремонта;
10.4.2.4 осуществлять уборку ванной комнаты, санузла (мытье кафельной плитки, раковин, унитаза); выполнять правила ухода за зеркалами, окнами;

10.4.2.5 жуғыш заттарды таңдау және сатып алу;
10.4.2.6 бөлме гүлдеріне күтім жасау
2-тоқсан
6. Отбасы
6.1. Отбасы құрамы
10.6.1.1 өзінің және отбасы мүшелерінің: әкесінің, анасының, әпкелерінің, ағаларының тегін, есімін, әкесінің есімдерін атау;
10.6.1.2 отбасындағы өзінің әлеуметтік рөлін анықтау (немересі, ағасы, әпкесі);
6.2. Отбасылық қатынастар
10.6.2.1 үй шаруашылығын жүргізуге белсенді қатысу;
10.6.2.2 отбасының бір айға тамақтану және коммуналды қызметтерін төлеу шығындарды жоспарлау;
10.6.2.3 отбасындағы кішкентай бөбектерге күтім жасаудың негізгі түрлерін орындау (жуындыру, киіндіру, тамақтандыру);
10.6.2.4 өзінің үй міндеттерін орындау;
10.6.2.5 отбасының бос уақытын ұйымдастыру тәсілдерінен, отбасылық дәстүрлерден хабардар болу;
10.6.2.6 мерекелермен құттықтау;
10.6.2.7 қонақтар шақыру және оларды қарсы алу;
6.3. Қазақстан Республикасы азаматының құжаттары
10.6.3.1 өз жеке күәлігінен негізгі деректерді (серия, нөмір, ЖСН, кім берді және қашан берілді) атау және оларды көшіріп жаза білу;
10.6.3.2 жұмысқа кірген кезде ұсынылатын құжаттарды атау;
10.6.3.3 жұмысқа қабылдау туралы, өз еркімен жұмыстан босату туралы өтініш жазу;
10.6.3.4 өмірбаян жазу, сауалнаманы жеке мәліметтермен толтыру
3-тоқсан
8. Кәсіпорындар, мекемелер және байланыс құралдары
8.1. Сауда кәсіпорындары
10.8.1.1 әмбебап, мамандандырылған дүкендерден, базарлардан, дүңгіршектерден сатып алу;
10.8.1.2 тауарлардың қаптамасындағы жазулардан тауардың өндіру мерзімін анықтау;
10.8.1.3 қаптамадан тауарлардың қызмет мерзімін, тауарды өндірушіні анықтау;
10.8.1.4 тауарды сатып алғансоң қайтарымға алған артық ақшаны есептеу;
10. 8.1.5 дүкенде тәртіп ережелерін сақтау
8.2. Тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық кәсіпорындары
10.8.2.1 әртүрлі кәсіпорындар мен мекемелер көрсететін қызметтерден хабардар болу;
10.8.2.2 үй басқармасы ұсынатын қызмет түрлерінен хабардар болу, жұмыстарды орындауға өтінім беру;
8.3. Қаржы кәсіпорындары
10.8.3.1 салық түрлерін атау;
10.8.3.2 салық салу мақсаттарын түсіндіру;
10.8.3.3 банкоматты, терминалды пайдалану;
10.8.3.4 коммуналдық қызметтерге, ұялы байланысқа ақы төлеу (есептегіштердің көрсеткіштерін алу, төлем бланкілерін толтыру)
8.4. Тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындары
10.8.4.1 тұратын ауданындағы жақын орналасқан халыққа қызмет көрсету саласындағы кәсіпорындар мен мекемелерден хабардар болу;
10.8.4.2 шаштараз, кір жуу, химиялық тазалау, пошта, жөндеу шеберханалары, жалға беру қызметі, фотоателье, киім тігу ательесі қызметтерін пайдалану;
8.5. Байланыс құралдары кәсіпорындары
10.8.5.1 шұғыл көмек көрсету қызметіне: өрт сөндіру бөліміне, полицияға, жедел жәрдемге телефонмен хабарласу;

10.4.2.5 выбирать и покупать моющие средства
2 четверть
6. Семья
6.1.. Состав семьи
10.6.1.1 называть свою фамилию, имя, отчество и членов своей семьи: отца, матери, сестер, братьев;
10.6.1.2 определять собственную социальную роль в семье (внук или внучка, брат, сестра)
6.2. Семейные отношения
10.6.2.1 принимать активное участие в ведении домашнего хозяйства;
10.6.2.2 планировать расходы на питание и на коммунальные услуги своей семьи за месяц;
10.6.2.3 выполнять уход за маленькими детьми в семье (купание, одевание, кормление);
10.6.2.4 выполнять свои домашние обязанности;
10.6.2.5 рассказывать о семейных традициях;
10.6.2.6 составлять поздравление с праздником;
10.6.2.7 приглашать и принимать гостей
6.3. Документы гражданина Республики Казахстан
10.6.3.1 называть данные своего удостоверения личности (серия, номер, ИИН, кем и когда выдано), уметь их выписывать;
10.6.3.2 называть документы, предоставляемые при устройстве на работу;
10.6.3.3 писать заявление о приеме на работу, об увольнении с работы по собственному желанию;
10.6.3.4 составлять автобиографию, заполнять анкету с личными данными
3 четверть
8. Предприятия, учреждения и средства связи
8.1. Предприятия торговли
10.8.1.1 совершать покупки в универсальных, специализированных магазинах, на рынках, в киосках;
10.8.1.2 определять по надписям на упаковках товаров срок годности, дату изготовления;
10.8.1.3 определять по надписям на упаковках товаров срок службы, изготовителя товара;
10. 8.1.4 подсчитывать стоимость покупок, получаемую сдачу
8.2. Предприятия ЖКХ
10.8.2.1 ориентироваться в видах услуг, предоставляемых домоуправлением (КСК, ОСИ);
10.8.2.2 подавать заявку на выполнение ремонтных работ в ПКСК
8.3. Финансовые предприятия
10.8.3.1 называть виды налогов;
10.8.3.2 объяснять цели взимания налогов;
10.8.3.3 пользоваться банкоматом, терминалом;
10.8.3.4 оплачивать коммунальные услуги, мобильную связь (снимать показания счетчиков, заполнять бланки оплаты)
8.4. Предприятия службы быта
10.8.3.1 объяснять какими способами можно оплатить налоги;
10.8.3.2 перечислять цели взимания налогов с налогоплательщика
8.5. Предприятия средства связи
10.8.5.1 обращаться по телефону в службы экстренной помощи: пожарную, милицию, скорую помощь;

10.8.5.2 такси шақыру;
8.6. Мәдениет мекемелері, демалыс орындары
10.8.6.1 қоғамдық орындарға, мәдениет мекемелеріне, демалыс орындарына барған кезде тәртіп ережелерін сақтау;
10.8.6.2 дастарқан басында асхана құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану дағдыларын қолдану;
10.8.6.3 асхана, кафе қызметкерлерімен қарым-қатынас жасау дағдыларын қолдану
5. Көлік, көше
5.1. Көлік құралдарының түрлері
10.5.1.1 автовокзалдың, әуежайдың, теміржол вокзалының мақсатын атау;
10.5.1.2 әуе көлігінің жолаушыларына қызмет көрсетумен айналысатын адамдардың еңбегі туралы түсіндіру;
10.5.1.3 кестеге қарап, белгілі рейс ұшағының ұшып шығу және келу уақытын анықтау;
10.5.1.4 жер үсті және әуе көліктерінің анықтама қызметін пайдалана алу;
10.5.1.5 әуе билеттерін сатып алу тәртібін түсіндіру (кассадан сатып алу, телефон арқылы тапсырыс беру);
10.5.1.6 қол жүгін рәсімдеу тәртібін атау;
10.5.1.7 жүк сақтау камерасын пайдалану тәртібін түсіндіру;
10.5.1.8 өз үйінен автовокзалға, теміржол вокзалына, әуежайға дейінгі бағытты құрастыру;
10.5.1.9 автобус жүргізушісінің, такси жүргізушісінің функционалдық міндеттерін түсіндіру
5.2. Көлікте және жолда жүру тәртібінің ережелері
10.5.2.1 автовокзал мен темір жол вокзал ғимаратында арнайы көрсеткіштер мен ақпараттық табло туралы хабардар болу;
10.5.2.2 кестені пайдалана отырып, пойыздар мен автобустардың жөнелту және келу уақытын анықтау;
10.5.2.3 әуежай мен аэровокзалдың анықтамалық қызметтерін пайдалану.
10.5.2.4 қоғамдық көліктен түскен кезде оны дұрыс айналып өту
5.3. Қала көшелерінде жүру бағыттары
10.5.3.1 қалааралық қоғамдық көлікпен жүрудің ережелерін орындау;
10.5.3.2 такси қызметін пайдалана білу
7. Мерекелер мен рәсімдер
7.1. Мерекеге дайындалу және оны өткізу, сыйлықтарды, кәдесыйларды безендіру
10.7.1.1 әртүрлі халықтардың дәстүрлеріндегі үйлену тойы;
10.7.1.2 зейнеткерлікке шығарып салу;
10.7.1.3 қазақ халқының түрлі оқиғаларды мерекелеудегі ұлттық дәстүрлері ("Сүндет той", "Тілашар" және т.б.);
10.7.1.4 мерейтойларға, қазақтың ұлттық салт жораларына дайындалу және өткізу ерекшеліктері;
7.2. Құттықтаулар
10.7.2.1 құттықтау түрлерін және тиісті оқиғаға байланысты сыйлық таңдау ережелерін атау;
10.7.2.2 мақал-мәтелдер, өлеңдер айту, қазақ халқының мерекелік әндерін орындау
4-тоқсан
3. Тамақтану
3.1. Азық-түлік өнімдері
10.3.1.1 әртүрлі топтағы азық-түлік тағамдарын ажырату;
10.3.1.2 қолдануға жарамды және бүлінген (жарамсыз) тағамдарды ажырату;
10.3.1.3 азық-түлікті тиісті сақтау орындарына орналастыру;
3.2. Асүй және асхана ыдыстары, техника

10.8.5.2 вызывать такси
8.6. Учреждения культуры, места отдыха
10. 8. 6. 1 соблюдать правила поведения в учреждениях культуры, местах отдыха;
10.8.6.2 применять навыки правильного использования столовых приборов, салфеток;
10.8.6.3 применять навыки взаимодействия с персоналом столовой, кафе
5. Транспорт, улица
5.1. Виды транспортных средств
10.5.1.1 называть назначение автовокзала, аэропорта, железнодорожного вокзала;
10.5.1.2 перечислять профессии людей, занятых обслуживанием пассажиров авиатранспорта;
10.5.1.3 определять с помощью расписания время вылета и прилета самолҰта конкретного рейса;
10.5.1.4 пользоваться справочной службой наземного и воздушного транспорта;
10.5.1.5 рассказывать порядок приобретения авиабилетов;
10.5.1.6 называть порядок оформления ручной клади;
10.5.1.7 называть порядок пользования камерой хранения;
10.5.1.8 составлять маршрут от своего дома до автовокзала, железнодорожного вокзала, аэропорта;
10.5.1.9 объяснять функциональные обязанности водителя автобуса
5.2. Поведение в транспорте и на дороге
10.5.2.1 ориентироваться в здании автовокзала, ЖД вокзала по специальным указателям и информационному табло;
10.5.2.2 определять с помощью расписания время отбытия и прибытия поездов и автобусов;
10.5.2.3 пользоваться услугами справочной и службами аэропорта;
10.5.2.4 правильно обходить общественный транспорт при высадке;
10.5.2.5 называть правила поведения в чрезвычайной ситуации;
10.5.2.6 объяснять функциональные обязанности водителя автобуса, такси
5.3. Маршруты передвижения по городу
10.5.3.1 выполнять правила поездки в междугороднем транспорте;
10.5.3.2 пользоваться услугами такси
7. Праздники и обряды
7.1. Подготовка и проведение праздника, оформление подарков, сувениров
10.7.1.1 рассказывать о свадьбах в традициях разных народов;
10.7.1.2 рассказывать о проводах на пенсию;
10.7.1.3 называть национальные традиции казахского народа в праздновании различных событий ("Сүндет той", "Тілашар");
10.7.1.4 называть особенности подготовки и проведения юбилеев, казахских национальных ритуалов
7.2. Поздравления
10.7.2.1 перечислять формы поздравлений и правила выбора подарков для соответствующего события
4 четверть
3. Питание
3.1. Продукты питания
10.3.1.1 различать продукты питания разных групп;
10.3.1.2 различать пригодные к употреблению и непригодные к употреблению продукты;
10.3.1.3 размещать продукты питания в соответствующих местах хранения (в контейнерах, шкафу, холодильнике);
10.3.1.4 называть функциональные обязанности кухонного работника
3.2. Кухонная и столовая посуда, техника

10.3.2.1 асхана құралдарын, асүй құралдары мен аспаптарын, негізгі асүй техникасын дұрыс пайдалану;
10.3.2.2 түскі, кешкі асқа және мерекеге дастарқан жаю;
10.3.2.3 тоңазытқышты еріту және жуу ережелерін орындау
3.3. Тамақ дайындау және тамақтану
10.3.3.1 ұлттық тағамдарды дайындау (палау, ет, қайнақша (вареник), тұшпара)
10.3.3.2 аспаздық туралы кітаптарды қарау, рецепт бойынша тамақ дайындау;
10.3.3.3 мерекелік үстел мәзірін жасау;
1. Денсаулық
1.1. Дене гигиенасы
10.1.1.1 шаштың тазалығын қадағалау;
10.1.1.2 қажетті гигиеналық процедураларды орындау;
10.1.1.3 жеке гигиеналық заттар мен құралдарды таңдау және пайдалану, оларды дұрыс сақтау;
10.1.1.4 жаман әдеттермен күресу қажеттілігі туралы айту;
10.1.1.5 жыныстық жолмен берілетін және жұқпалы аурулар туралы, олардың алдын алу шаралары туралы түсіндіру;
1.2. Дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету
10.1.2.1 медбикенің, фельдшердің қызметтік міндеттерін атау;
10.1.2.2 үйде науқасқа күтім жасау;
10.1.2.3 жараланғанда, мұрыннан қан кеткен кезде, тері сыдырылғанда, жәндіктер шаққанда, күю, үсік, күн өткенде, тамақтан улану, бас ауруы кезінде алғашқы медициналық көмек көрсету
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 6 қарашадағы
№ 327 бұйрығына
41-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы "03" сәуірдегі
№115 бұйрығына
534 - қосымша
Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Сөйлеу және коммуникацияны дамыту" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Сөйлеу және коммуникацияны дамыту" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты – білім алушыларда қолжетімді (вербалды емес және вербалды) қарым-қатынас құралдарын жетілдіру, оқу мен жазудың қарапайым дағдыларын қалыптастыру үшін жағдайлар жасау.
3. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) өзіне қарата айтылған сөзді түсіну дағдыларын дамыту және жетілдіру;
2) коммуникация дағдыларын жетілдіру;
3) білім алушылардың дербес сөйлеуін дамыту және жетілдіру;
4) қарапайым оқу және жазу дағдыларын дамыту;
5) өмірлік жағдайларда қарапайым оқу және жазу дағдылары мен дағдыларын қолдануға үйрету.
4. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) сабаққа қызығушылығын дамыту, сөйлеу белсенділігін қолдау және ынталандыру;

10.3.2.1 правильно пользоваться кухонной, столовой, чайной посудой, столовыми приборами, кухонными приспособлениями и инструментами, основной бытовой кухонной техникой;
10.3.2.2 сервировать стол к завтраку, обеду, ужину и к празднику;
10.3.2.3 выполнять правила размораживания и мытья холодильника
3.3. Приготовление пищи и прием пищи
10.3.3.1 готовить национальные блюда (плов, бешбармак, вареники, пельмени);
10.3.3.2 ориентироваться в кулинарной книге, готовить блюда по рецепту;
10.3.3.3 составлять меню праздничного стола
1. Здоровье
1.1 Гигиена тела
10.1.1.1 самостоятельно следить за чистотой волос;
10.1.1.2 выполнять необходимые гигиенические процедуры;
10.1.1.3 выбирать и пользоваться предметами и средствами личной гигиены, правильно их хранить;
10.1.1.4 рассказывать о необходимости борьбы с вредными привычками;
10.1.1.5 объяснять о венерических и инфекционных заболеваниях, о мерах их предупреждения
1.2 Первая доврачебная помощь
10.1.2.1 называть функциональные обязанности медсестры, фельдшера;
10.1.2.2 ухаживать за больным дома;
10.1.2.3 оказывать первую доврачебную помощь при ушибе, носовом кровотечении, царапинах, укусах насекомых, ожоге, отморожении, солнечном ударе, пищевом отравлении, головной боли
Приложение 41 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 6 ноября 2024 года № 327
Приложение 534 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Развитие речи и коммуникация" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов (с русским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Развитие речи и коммуникация" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов (с русским языком обучения) (далее- Программа) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Цель Программы - создание условий для совершенствования у обучающихся доступных (невербальные и вербальные) средств общения, формирования элементарных навыков чтения и письма.
3. Учебные задачи Программы:
1) развивать и совершенствовать навыки понимания обращенной речи;
2) совершенствовать навыки коммуникации;
3) развивать и совершенствовать самостоятельную речь обучающихся;
4) развивать навыки элементарного чтения и письма;
5) учить использовать полученные умения и навыки элементарного чтения и письма в жизненных ситуациях.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развивать интерес к занятиям, поддерживать и поощрять речевую активность;

2) білім алушылардың эмоционалдық және әлеуметтік-тұлғалық дамуына жағдай жасау;
3) жалпы және артикуляциялық моториканы, қимылдарды үйлестіруді, қолдар мен саусақтардың ұсақ моторикасын дамыту;
4) қол-көз координациясын, кеңістіктік көріністерді дамыту;
5) еңбекқорлыққа, шыдамдылыққа, жұмысқа қабілеттілігіне, басталған істі аяқтауға жеткізу қабілетіне тәрбиелеу.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың негізгі мазмұны өмірлік дағдылар, әлеуметтік қолайлы мінез-құлық дағдылары болып табылады. Аталған дағдыларды игеру білім алушылардың тұрмыстық жағдайларда көмекке деген қажеттілігін азайтады. Академиялық білімді қалыптастыру саласында білім алушыларда танымдық іс-әрекеттің мақсатты әдістерін қалыптастырудағы айқын қиындықтарға байланысты мүмкіндіктердің шағын ресурсы байқалады.
6. Бағдарламаның мазмұнын педагог, тәрбиешілер (оқушының мектепте болған барлық уақыты ішінде) және білім алушылардың ата-аналары (үйде, кез келген өмірлік жағдайларда) жүзеге асырады. Педагогтер мен отбасының қызметін үйлестіруді және келісімге келуді сынып мұғалімі жүзеге асырады.
7. Оқу процесін ұйымдастыру кезінде білім алушылардың ерекшеліктерін есепке алады:
1) ұжымдық оқыту жағдайында білім алушылардың танымдық белсенділігінің төмендігін;
2) топтық жұмыста қолданылатын мұғалімнің бағыттаушы, ынталандырушы көмегіне әлсіз реакциясын;
3) сөйлеудің коммуникативтік, реттеуші, жоспарлаушы функцияларының айқын дамымауын;
4) қалыптасатын дағдыларды бекітудің қиындықтарын.
8. Білім алушылардың сөйлеудегі даму ерекшеліктері өзіне айтылған сөзді түсіну қиындықтарында, сөздік қорының аздығында, дыбыс айтуының және сөйлеудің грамматикалық құрылысының бұзылуында көрінеді; оқушылардың бір бөлігінде белсенді сөйлеудің толық болмауы байқалады.
9. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларды оқыту және тәрбиелеу процесін ұйымдастыру арнайы педагогика қағидаттарына негізделген.
10. Педагог оқушылардың бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, жеке қарқынмен даму құқығын құрметтейді; олардың мүмкіндіктерінің өзгеруін үнемі зерттеп отырады, білім беру қажеттіліктерін бағалайды, білім алушылардың дағдыларын дамыту мен игерудегі аздаған болсада ілгерілеулерді тіркейді. Алға қарай кез-келген оңалыс өзгерістер оқуда оң нәтиже ретінде қарастырылады.
11. Педагог осы Бағдарламадан әрбір білім алушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын, сондай-ақ оқушылардың білім беру, тұлғалық жетістіктерін бағалау нәтижесінде белгіленген жеке мүмкіндіктерді ескере отырып, оқыту әдістерін, құралдарын дербес таңдайды.

2) создавать условия для эмоционального и социально-личностного развития обучающихся;
3) развивать общую и артикуляционную моторику, координацию движений, мелкую моторику кистей и пальцев рук;
4) развивать зрительно-моторную координацию, пространственные представления;
5) воспитывать трудолюбие, терпеливость, работоспособность, умение доводить начатое дело до завершения.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Основным содержанием обучения школьников с умеренными нарушениями интеллекта являются жизненные навыки, навыки социально приемлемого поведения. Овладение указанными навыками уменьшит потребность обучающихся в помощи в бытовых ситуациях. В сфере формирования академических знаний у обучающихся наблюдается малый ресурс возможностей, обусловленный выраженными трудностями формирования целенаправленных приемов познавательной деятельности.
6. Содержание Программы реализуется педагогом, воспитателями (в течение всего времени пребывания ученика в школе) и родителями учащихся (в домашних условиях, любых жизненных ситуациях). Координацию и согласованность деятельности педагогов и семьи осуществляет учитель класса.
7. При организации учебного процесса учитываются:
1) низкая познавательная активность учащихся в условиях коллективного обучения;
2) слабая реакция на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемая во фронтальной работе;
3) выраженное недоразвитие коммуникативной, регулятивной, планирующей функций речи;
4) трудности автоматизации формируемых навыков.
8. Особенности речевого развития, обучающихся проявляются в трудностях понимания обращенной речи, узости словарного запаса, нарушениях звукопроизношения и грамматического строя речи; у части школьников наблюдается полное отсутствие активной речи.
9. Организация процесса обучения и воспитания обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта основана на принципах специальной педагогики.
10. Педагог уважает право школьников развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя свои уникальные особенности; постоянно изучает изменяющиеся возможности, оценивает образовательные потребности, фиксирует минимальные продвижения в развитии и усвоении навыков у учащихся. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата в обучении.
11. Педагог самостоятельно выбирает доступное для каждого учащегося содержание обучения из настоящей Программы, а также методы, средства обучения с учетом индивидуальных возможностей, установленных в результате оценки образовательных, личностных достижений учащихся.

12. Оқыту процесі тек мазмұнды ғана емес, сонымен қатар ұйымдастырушылық формаларды да қатаң реттеуді қарастырмайды. Академиялық білімді қалыптастыруға бағытталған сабақтың дәстүрлі құрылымының зияты орташа түрде бұзылылған білім алушыларды оқытуда тиімділігі төмен екенін ескеру қажет.
13. Бағдарлама мұғалімді аймақтық сипаттағы материалдарды пайдалануға бағытталған бақылауларды, пәндік-практикалық, ойын, оқу әрекеттерін ұйымдастыру арқылы білім алушының танымдық және әлеуметтік тұрғыдан белсенділігін дамытуға бағыттайды. Осы пәнді оқыту мақсаттарына қол жеткізу шеңберінде жүзеге асырылатын оқу және тәрбиелік сипаттағы жобалау қызметі мұғалімнің басшылығымен, ата-аналармен серіктестікте ұйымдастырылады.
14. Бағдарламада оқу мақсаттарының болжамдық жүйесі тұжырымдалған, ұсынылған жүйені мұғалім оқушылардың жеке оқу бағдарламаларын құру кезінде оқу пәнінің мазмұны мен мақсаттарын анықтау үшін болжамдық негізінде басшылыққа алады.
15. Бағдарламаның мазмұны білім алушылардың ауызша және ауызшадан тыс формалардағы коммуникативтік дағдыларын дамытуға, сөйлеудің реттеуші қызметін дамытуға бағытталған.
16. Білім алушылардың жеке мүмкіндіктерінің айтарлықтай айырмашылықтарын ескере отырып, оқытудың нәтижелері түрлі деңгейде көрнетінің күтуге болады: оқушылардың бір бөлігі 10-сыныптың соңына қарай жеке сөздер мен қысқа сөйлемдерді жазудың қарапайым дағдыларын меңгереді. Басқа білім алушылар дайын мәтіннен сөздер мен сөйлемдерді жазып көшіруді үйренеді. Жазу мен оқуды меңгерудің алғышарттары қалыптаспаған білім алушылар қолжетімді коммуникативтік жаттығуларды орындайды.
17. Пәнаралық байланыстар "Айналадағы әлем", "Адам және әлем", "Сөйлеу дамуындағы кемшіліктерді түзету", "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау", "Музыка және ырғақ" пәндерімен орнатылады.
18. Оқу мен жазудың қарапайым дағдыларын қалыптастыру кезінде көрнекілік құралдарын қолдану арқылы практикалық жаттығулар (жаттығу, еліктеу-орындаушылық, шығармашылық ойындар; дидактикалық, рөлдік, іскерлік ойындар; пәндік модельдеу) жетекші орын алады. Ауызша оқыту әдістері (мұғалімнің әңгімесі, әңгімелесу, жаңғыртылмалы сөз тіркестерін айту) көрнекі әдістер мен білім алушылардың өзіндік әрекеттерін толықтырады. Мұғалім нақты жаттығулардың түрлерін, оларды өткізу әдістері мен орындарын мұқият ойластырады.
19. Білім алушыларға сабақ барысында сынып бөлмесінде еркін қозғалуға, оқу тапсырмаларын үстел басында, кілемде, тұрып, сыныптастарымен бірлесіп орындауға немесе сыныптастарының жұмысын бақылап отыруға мүмкіндік беріледі.

12. Процесс обучения не предусматривает жесткого регламентирования не только содержания, но и организационных форм. Следует учитывать, что традиционная структура урока, ориентированная на формирование академических знаний, имеет низкую эффективность при обучении школьников с умеренными нарушениями интеллекта
13. Программа ориентирует учителя на развитие активности обучающегося в познавательном и социальном плане путем организации наблюдений, предметно-практической, игровой, учебной деятельности, ориентированной на использование материалов регионального характера. Проектная деятельность учебного и воспитательного характера, осуществляемая в рамках достижения целей обучения данного предмета, организуется под руководством учителя, в партнерстве с родителями.
14. В Программе сформулирована предполагаемая система целей обучения, которые служат ориентировочной основой для определения содержания учебного предмета и которыми руководствуется учитель при создании индивидуальных программ обучения школьников.
15. Содержание Программы направлено на развитие коммуникативных навыков, обучающихся в вербальной и невербальной формах, на развитие регулирующей функции речи.
16. С учетом значительных различий индивидуальных возможностей, обучающихся ожидается, что часть из них к концу 10 класса овладеет простейшими навыками письма отдельных слов и коротких предложений. Другие обучающиеся научатся списывать слова и предложения с готового текста. Обучающиеся, у которых не формируются предпосылки к овладению письмом и чтением, будут выполнять доступные коммуникативные упражнения.
17. Межпредметные связи устанавливаются с предметами: "Мир вокруг", "Человек и мир", "Коррекция недостатков развития речи", "Социально-бытовая ориентировка", "Музыка и ритмика".
18. При формировании элементарных навыков чтения и письма, ведущее место занимают практические упражнения (тренировочные, подражательно-исполнительские, игры творческие; игры дидактические, сюжетно-ролевые, деловые; предметное моделирование) с использованием средств наглядности. Словесные методы обучения (рассказ учителя, беседа сообщающая, воспроизводящая- проговаривание заученных фраз) дополняют наглядные методы и собственную деятельность обучающихся. Учитель тщательно продумывает виды конкретных упражнений, способы и место их проведения.
19. Обучающимся предоставляется возможность свободно передвигаться в классной комнате во время урока, выполнять учебные задания сидя за столом, на ковре, стоя, в сотрудничестве с одноклассниками или наблюдая за работой одноклассников.

20. Сөйлеуді дамыту сабақтары білім алушының көру және есту қабілетін қалыптастырудан басталады. Білім алушыларға педагогтің сөзін тыңдауға, сөйлеушінің бетіне тіке қарауға, әңгімелесушінің бетіне қарап отыруға үйретуді жалғастырады.
21. Білім алушылардың сөйлеуін белсендіру жұмысы заттармен практикалық іс-әрекет жасау, көрнекі жағдаятты орнату барысында жүзеге асырылады. Сөйлеуді дамыту және қоршаған әлем туралы білім біртұтастықты құрайды. Білім алушының сөйлеуі оны қоршаған заттар және олармен жасалатын әрекеттер аясында дамиды.
22. Сабақтарда педагог сөйлеу тілін түсінуді, грамматикалық формалары мен категорияларын практикалық меңгеруді дамытуға бағытталған жұмыс жүргізеді. Сөйлеу тілінің грамматикалық құрылымын меңгеру сөздік қорын байытумен қатар жүреді. Бағдарламадағы әріптермен танысу реті ұсынымдық сипатта берілген, ол сөйлеу онтогенезіндегі дыбыстардың пайда болу ретіне негізделген.
23. Оқытуда М. Монтессоридің педагогикалық жүйесін арнайы дайындалған заттық-дамытушы ортада басқа арнайы педагогикалық әдістермен және технологиялармен, соның ішінде PECS карталарын, пиктограммаларды, "глобалды оқу" әдісін үлестіріп отырып, қолдану ұсынылады.
22. Білім алушыларды сөйлеуде есімдіктерді, үстеулер мен көмекші сөздерді дұрыс қолдануға үйрету керек. Мұғалімнің міндеті – сабақтарда білім алушының педагогпен және басқалармен қарым-қатынас жасау қажеттілігі артып, қызығуы дамитындай жағдай жасау.
23. Білім алушыларда графомоторлық дағдылар деңгейі жазуды тікелей оқыту үшін жеткіліксіз болып табылады. Білім алушылар, өздерінің қозғалыс үйлесімділігінің әлсіздігі мен қозғалыстардың жалпы дамымауымен ерекшеленетіндігінен, қалам және қарындашты дұрыс ұстай алмайды, жолдың шетінен аспау үшін қол қозғалыстарын шектей алмайды, түзу сызықтар сыза алмайды. Жұмыс жасау үшін А4 парақтарын таңдаған дұрыс, содан кейін оқушылардың мүмкіндіктеріне бағыттай отырып, ені 10 см, 5 см, 3 см, 2 см, 1 см болатын жол бөлгіштері бар тор дәптерге көшкен дұрыс.
24. Жазу элементтерін қалыптастыру бойынша жұмыс мыналарды қолдану арқылы жүзеге асырылады:
1) жазуға арналған әртүрлі беттер (жармамен, құммен жазу; тақтаға, қағаз парағына, клеенкаға жазу);
2) трафарет, контур арқылы сызу жаттығулары, оқыған әріптердің мөлшерде нүктемен жазылған контурды нүктелерді біріктіріп жазу;
3) түзу, көлбеу, сынық сызықтардан тұратын жол өрнектерін жазу;
4) әріптерді, қиылған әріптерден жасалған сөздерді көшіріп жазу;
5) үйренген әріптерді айту бойынша жазу;
6) баспа мәтіннен дәптерге баспа әрпімен жазу;
7) компьютердің, планшеттің, телефонның пернетақтасында сөздерді, сөйлемдерді, хабарламаларды теріп жазу.

20. Занятия по развитию речи начинают с формирования зрительного и слухового восприятия обучающегося. Обучающихся продолжают учить слушать речь педагога, фиксировать взгляд на лице говорящего, смотреть в лицо собеседника.
21. Активизацию речи обучающихся осуществляют в ходе практической деятельности с предметами, наглядной ситуации. Развитие речи и познание окружающего мира составляют единое целое. Речь обучающегося развивается в контексте окружающих его предметов и производимых с ними действий.
22. На уроках педагог проводит работу над развитием понимания и практическим усвоением грамматических форм и категорий языка. Овладение грамматическим строем речи идет одновременно с обогащением словаря. Последовательность знакомства с буквами в программе носит рекомендательный характер, она основана на последовательности появления звуков в онтогенезе речи.
23. Рекомендуется использование педагогической системы М.Монтессори в специально подготовленной предметной развивающей среде в сочетании с другими специальными педагогическими методами и технологиями, в том числе метод коммуникации с использованием карточек PECS, пиктограмм, метод глобального чтения.
22. Необходимо учить обучающихся правильно использовать в речи местоимения, наречия и предлоги. Задача учителя создавать на занятиях ситуации, вызывающие у обучающегося необходимость и желание общаться с педагогом и окружающими.
23. У обучающихся уровень графомоторных навыков является недостаточным для непосредственного обучения письму. Обучающиеся, отличаясь неточной координацией и общей недостаточностью движений, оказываются не в состоянии правильно держать ручку, карандаш, ограничивать свои движения пределами строки, чертить ровные линии. Для работы лучше выбирать листы А4, затем переходить к работе в тетради в клетку, в тетради с разлиновкой строк шириной в 10 см, 5 см, 3 см, 2 см, 1 см, ориентируясь на возможности учащихся.
24. Работа по формированию элементов письма проводится с использованием:
1) различных поверхностей для письма (письмо на манной крупе, песке; доске, листе бумаги, клеенке );
2) упражнений в обводке по трафарету, контуру, соединении по точкам изученных букв относительно крупного размера;
3) письма бордюров в пределах строки, состоящих из прямых, наклонных, ломаных линий;
4) списывания букв, слов, составленных из кассы букв;
5) письма изученных букв под диктовку;
6) печатания с печатного текста в тетрадь;
7) набора слов, предложений, сообщений на клавиатуре компьютера, планшета, телефона.

25. Білім алушылардың жетістіктерін бағалау сипаттамалық бағалауды (қалыптасқан дағдыларды сипаттау) пайдалана отырып жүзеге асырылады.
26. Білім алушының жетістіктерін бағалаудың бастапқы кезеңі оның жеке оқу бағдарламасында тұжырымдалған міндеттер болып табылады.
27. Білім алушының жеке оқу бағдарламасы 1-4 сыныптарда қалыптасқан дағдылар деңгейін ескере отырып, оның мүмкіндіктері туралы мәліметтер негізінде жасалады.
28. Бағалау құралдары білім алушылардың қызметін бақылау, олардың қызметінің өнімдерін оқыту мен тәрбиелеудің жеке міндеттерімен салыстыру болып табылады.
29. Білім алушылардың жетістіктерін бағалау рәсімдерінің реттілігі:
1) оқу жылдың басында жеке оқыту бағдарламасын құру үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын алдын ала бағалау;
2) білім алушылардың жетістіктері мен дамуын ағымдағы бағалау, ол оқушылардың сабақтардағы жұмысын күнделікті бақылау арқылы жүзеге асырылады;
3) аралық бағалау бірінші жартыжылдық аяқталғаннан кейін жүзеге асырылады. Жетістіктерді қорытынды бағалау оқу жылы аяқталғаннан кейін жүзеге асырылады. Қалыптасқан дағдырлардың жеке оқу бағдарламасына сәйкес қалыптастырудың табыстылығы туралы бағалау пайымдаулары жеке бағдарламаның тиісті бағанына тіркеледі.
30. Білім алушылардың жеке бағдарлама бойынша жетістіктерін сипаттау кезінде міндетті түрде дағдыны меңгерудегі дербестік дәрежесі көрсетіледі: "өз бетінше"; "ауызша нұсқаулар бойынша", "үлгі бойынша"; "еліктеу арқылы"; "мұғаліммен (ата-аналармен) бірлескен әрекеттер арқылы".
31. Бағдарлама концентрлік принципіне сәйкес құрылған, бұл оқытудың әр жылында бұрын алған дағдыларды қайталауға, бекітуге, жетілдіруге мүмкіндік береді.
32. Бағдарламаның мазмұны ұсынымдық сипатта берілген. Педагог білім алушылардың жеке мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін ескере отырып, кез-келген өзгерістер енгізуге, оның ішінде зияты жеңіл түрде зақымдалған оқушылар үшін "Әліппе, Ана тілі" бағдарламасының жекелеген мақсаттарын қосу есебінен бағдарламаның мазмұнын күрделендіруге құқылы.
3-тарау. "Сөйлеуді дамыту және коммуникация" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. Оқу пәнінің мазмұны
33. "Сөйлеуді дамыту және коммуникация" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта – 5 сағат, оқу жылында 170 сағат;
2) 6-сыныпта – 5 сағат, оқу жылында 170 сағат;
3) 7-сыныпта – 5 сағат, оқу жылында 170 сағат;
4) 8-сыныпта – 5 сағат, оқу жылында 170 сағат;
5) 9-сыныпта – 5 сағат, оқу жылында 170 сағат.
6) 10-сыныпта – 5 сағат, оқу жылында 170 сағат.

25. Оценка достижений, обучающихся осуществляется с использованием описательной оценки (описание сформированных навыков).
26. Отправным моментом для оценивания достижений обучающегося являются задачи, сформулированные в его индивидуальной учебной программе.
27. Индивидуальная учебная программа обучающегося составляется на основе сведений о его возможностях, с учетом уровня навыков, сформированных в 1-4 классах.
28. Оценочными средствами являются наблюдения за деятельностью обучающихся, изучение продуктов их деятельности в сопоставлении с индивидуальными задачами обучения и воспитания.
29. Процедуры оценивания достижений, обучающихся имеют следующую последовательность:
1) предварительная оценка состояния знаний и навыков, обучающихся в начале учебного года для создания индивидуальной программы обучения;
2) текущая оценка достижений и развития обучающихся осуществляется ежедневными наблюдениями за работой на занятиях;
3) промежуточная оценка осуществляется по завершении первого полугодия. Итоговая оценка достижений осуществляется по окончании учебного года. Оценочные суждения об успешности формирования умений и навыков в соответствии с индивидуальной учебной программой фиксируются в соответствующей графе индивидуальной программы.
30. При описании достижений учащегося в индивидуальной программе обязательно указывается степень самостоятельности владения навыком: "самостоятельно"; "по словесной инструкции", "по образцу"; "по подражанию"; "с помощью совместных с педагогом (родителями) действий".
31. Программа построена в соответствии с принципом концентричности, что позволяет на каждом году обучения повторять, закреплять, совершенствовать навыки, полученные ранее.
32. Содержание Программы носит рекомендательный характер. Педагог имеет право вносить любые изменения с учетом индивидуальных возможностей и потребностей учащихся, в том числе усложнения содержания программы за счет включения отдельных целей из программы: "Букварь, обучение грамоте", для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Развитие речи и коммуникация"
Параграф 1. Содержание учебного предмета
33. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Развитие речи и коммуникация" составляет:
1) в 5 классе – 5 часов, 170 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 5 часов, 170 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 5 часов, 170 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 5 часов, 170 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 5 часов, 170 часов в учебном году.
6) в 10 классе– 5 часов, 170 часов в учебном году.

Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасының бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген) бекітілген үлгілік оқу жоспарымен айқындалады.
34. "Сөйлеуді дамыту және коммуникация" оқу пәнінің негізгі мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Сөйлеуді дамыту";
2) "Коммуникация";
3) "Оқу және жазу элементтері".
35. "Сөйлеуді дамыту" бөліміне келесідей бөлімшелер кіреді:
1) сөйлеуді түсіну;
2) сөйлеу.
36. "Коммуникация" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) коммуникативтік мінез-құлық;
2) сөйлеу коммуникациясы.
37. "Оқу және жазу элементтері" келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) оқу элементтері;
2) жазу элементтері.
38. 5-сыныпқа арналған "Сөйлеуді дамыту және коммуникация" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) сөйлеуді дамыту. Сөйлеуді түсіну: дыбыссыз артикуляцияға негізделген тақырыптық суреттерге сүйене отырып, дауысты дыбыстарды [а, ә, о, ө, у, ұ, и, э, ы] білу және ажырату. Ойын әрекетін дыбыстық сигналмен, сөз бойынша, қимылмен, екі-үш сөзден тұратын нұсқаулық бойынша орындау. Заттар арқылы жаттығулар жасау: "Мен атаймын, ал сен көрсетесің" және керісінше. Аудио-бейнежазбаны қолданумен қысқа өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау. Педагог айтқан әртүрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (қысқа тақпақтар, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер).
Сөйлеу: дауысқа еліктеу мен буындарды, сөздерді, қысқа тақпақтарды, ойын жағдайларын ауызша нұсқауларға сәйкес орындау. Тыңдалған әңгімеге оның мазмұны бойынша мұғалімнің көмегімен сұрақтарға сөзбен, қимылмен, суретпен, сөйлеммен жауап беру арқылы қатысу. Мұғалімнің сөздерінен балалар тақпақтарын, жай қимылдармен сүйемелдеп орындалатын қысқа өлеңдерді жаттап алып айту (2-6 жолды есте сақтаумен). Сөйлемді педагогтен кейін дұрыс интонациямен айтумен, суреттерді, сөздер бар карточкаларды қолданумен қайталау. Өлеңдер мен мақал-мәтелдер тыңдау, сөйлеу жаттығуы кезінде буындарды, сөздерді толық айту (педагогпен бірлесіп, содан кейін педагогтан бөлек). Иллюстрациялар сериясына сүйене отырып, ертегінің мазмұнын баяндау. Онда оқушылар сұрақтарға жауап беретін ойын ойнайды. Мысалы: "Бұл кім?", "Сатушы не істейді?", "Дүкеннің осы бөлімінде қандай тауарлар сатылады?", "Шай дастарханына қандай ыдыс қою керек?". Суреттер сериясына сүйене отырып, оқиғаны, ертегіні, мәтінді әңгімелеп айту. Таныс заттар мен әрекеттерді, заттардың белгілерін білу және атау; фотоларда, суреттерде және сюжеттік картиналарда бейнеленген таныс заттар мен әрекеттерді білу және атау. Заттың, іс-әрекеттің оның кескінімен сәйкестігі (түрлі-түсті, ақ-қара, контурлық сурет, 2-5 бөліктен құралған жартылай сурет). Педагогпен бірге суреттерді, пиктограммаларды және сөздерден тұратын карточкаларды қолдану арқылы таныс заттар, жақсы көретін заттары туралы 2-3 сөзден тұратын сөйлем құрастыру;

Объем учебной нагрузки по предмету определяется типовым учебным планом, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
34. Базовое содержание учебного предмета "Развитие речи и коммуникация" включает следующие разделы:
1) "Развитие речи";
2) "Коммуникация";
3) "Элементы чтения и письма".
35. Раздел "Развитие речи" включает подразделы:
1) понимание речи;
2) говорение.
36. Раздел: "Коммуникация" включает подразделы:
1) коммуникативное поведение;
2) речевая коммуникация.
37. Раздел "Элементы чтения и письма" включает подразделы:
1) элементы чтения;
2) элементы письма.
38. Базовое содержание учебного предмета "Развитие речи и коммуникация" для 5 класса:
1) развитие речи. Понимание речи: узнавание и различение гласных звуков [а, о, у, и, э, ы] с опорой на предметные картинки, на основе беззвучной артикуляции. Выполнение игрового действия по звуковому сигналу, по слову, по жесту, по инструкции, состоящей из двух - трех слов. Выполнение упражнений с предметами: "Я называю, а ты показывай" и наоборот. Слушание коротких стихотворений, сказок, рассказов с использованием ауди-видеозаписи. Слушание различных речевых интонаций, воспроизводимых педагогом (потешек, стихов, рассказов, сказок).
Говорение: воспроизведение по словесной инструкции звукоподражаний и слогов, слов, потешек, в игровых ситуациях. Участие в беседе по содержанию прослушанного, с помощью учителя, через ответы на вопросы словом, жестом, изображением, предложением. Разучивание со слов учителя и рассказывание потешек, коротких стихов, сопровождаемых простыми движениями (2-6 строчки по памяти). Повторение предложения за педагогом с правильным интонированием, с использованием картинок, карточек со словами. Договаривание слогов, слов при прослушивании стихов, поговорок, чистоговорок (сопряженно, затем самостоятельно). Рассказывание содержания сказки с опорой на серию иллюстраций. Разыгрывание ситуации, в которых ученики отвечают на вопросы. Например: "Кто это?", "Что делает продавец?", "Какие товары продаются в этом отделе магазина?", "Какую посуду надо поставить на стол для чаепития?" Пересказывание рассказа, сказки, текста с опорой на серию картинок. Узнавание и называние знакомых предметов и действий, признаков предметов. Узнавание и называние знакомых предметов и действий, изображенных на фото, рисунках и сюжетных картинах. Соотнесение предмета, действия с его изображением (цветное изображение, черно-белое, контурное, частичное изображение, собранное из 2-5 частей). Совместно с учителем составление 2-3-х словных предложений о знакомых предметах, любимых вещах, с использованием картинок, пиктограмм и карточек со словами;

2) коммуникация. Коммуникативтік мінез-құлық: қарым-қатынас жасаған кезде жағымды эмоционалдық қарым-қатынас көрсету. Ересек адамның, басқа оқушының бетіне тіке қарау. Әңгімелесушімен көру байланысын орнату. Айнадан өзін, сыныптасын, мұғалімді қарау. Ересек адаммен және құрдастарымен әңгімелескенде қашықтық пен кезектілікті сақтау. Эмоционалдық жағдайда (қуаныш, қорқыныш, қайғы, таңдану, тыныштық, көңілсіздік) өзін ұстай білу. Әңгімелесушімен сөз, әрекет арқылы (басын изеу, қолын созу, "сәлем", "көріскенше") сәлемдесу және қоштасу. Өзіне назар аударту, дыбыспен, қимылмен, сөзбен, сөз тіркесімен келісім (келіспеушілік) білдіру. Дыбысты, қимылды, пиктограмманы, сөздерді, сөз тіркестерін қолдану арқылы көмек сұрау. Нұсқау қимылын, суретті, сөзді, "керек, қалаймын, керек емес, қаламаймын" сөз тіркестерін қолдану арқылы өз қалауын білдіру. Ым-ишара, сөз, әрекет арқылы ризашылық білдіру (басын изеу, қолын кеудесіне қою, "рахмет" айту).
Сөйлеу коммуникациясы: өзін-өзі атау, өз атына жауап беру, ересектерді аты-жөні бойынша атау; сұрақтар қою, берілген тақырыпқа диалогты қолдау. Мысалы: "Шай дастарханын жаямыз", "Жақында қонақтар келеді – шайға дастархан жаюға дайындаламыз", "Дүкеннен азық-түлік сатып аламыз". Өз әрекеттерін қайталап айту (мұғаліммен бірге). Үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша адамдардың, жануарлар мен құстардың қимылдары мен бейнелеріне еліктеу ойындарына, таныс ертегілерді, әңгімелерді, өлеңдерді драмалау ойындарына қатысу. Орындалатын рөлге сәйкес ойын жағдайларын жеке сөздермен, ым-ишарамен және қимылдармен сүйемелдеу. Өзінің ойындағы рөлін атаумен сюжеттік-рөлдік ойынға қатысу;
3) оқу және жазу элементтері. Оқу элементтері: балалар кітаптарындағы, журналдардағы иллюстрацияларды қарау. Беттерді парақтау, кітаптан мұғалім атаған заттарды, әрекеттер мен белгілерді табу. Мұғаліммен бірге тақырыптық кітапшалар жасау. Оқушының өміріндегі оқиғалар мен қызығушылықтарды бейнелейтін фотосуреттер бар оқушының жеке кітабын (альбомын) жасау. Өзінің жұмысын, жұмыс орнын көрсету үшін өзінің аты бар картаны пайдалану. Мұғалімнің сұрақтары бойынша "Отбасы", "Мектеп" тақырыптарына сөйлемдер құрастыру. Карточкаларды тақырып бойынша таңдап, іріктеу, мысалы, "Бас, мойын, кеуде, арқа, иық буыны - дененің бөліктері". Элементтерге арналған іс-қимыл атаулары бар карточкаларды таңдау, мысалы, "Бала сыпырады, қыз жуады". Ауызша нұсқауларға сәйкес заттардың белгілерін көрсететін карточкаларды таңдау. Ы және Э әріптерімен танысу. Контур бойымен қиылған А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы әріптерін білу және атау (10-5 см). Олардың дыбыссыз артикуляциясы негізінде А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы дыбыстарын білу және атау. Суреттерге А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы әріптері бар карточкаларды таңдау. Оқыған әріптерді атауы бойынша таныс сөздерден, журналдардан табу.

2) коммуникация. Коммуникативное поведение: проявление позитивного эмоционального отношения к ситуации общения. Удержание взгляда на лице взрослого, другого ученика. Установление зрительного контакта с собеседником. Рассматривание в зеркале себя, одноклассника, учителя. Соблюдение дистанции и очередности в разговоре со взрослым и сверстником. Проявление и узнавание эмоциональных состояний (радость, испуг, огорчение, удивление, спокойствие, разочарование). Приветствие и прощание с собеседником, посредством слова, действия (кивает головой, протягивает руку, "привет", "пока"). Привлечение к себе внимания, выражение согласия (несогласия) звуком, жестом, словом, фразой. Обращение с просьбой о помощи с использованием звука, жеста, пиктограммы, слова, фразы. Выражение своих желаний с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы: "хочу, буду, не хочу, не буду, я не буду, я не хочу". Выражение благодарности посредством жеста, слова, действия (кивать головой, прикладывать руку к груди, говорить "спасибо").
Речевая коммуникация: называние себя, реагирование на свое имя, называние взрослых по имени и отчеству; задавание вопросов, поддерживание диалога на заданную тему. Например, "Накрываем стол для чаепития", "Скоро придут гости — готовимся к чаепитию", "Покупки продуктов в магазине". Оречевление своих действий (вместе с учителем). Участие в играх-имитациях движений и образов людей, животных и птиц, по образцу, словесной инструкции; в играх-драматизациях знакомых сказок, рассказов, стихотворений. Сопровождение игровых ситуаций отдельными словами, жестами и движениями в соответствии с исполняемой ролью. Участие в сюжетно-ролевой игре с называнием своей игровой роли;
3) элементы чтения и письма. Элементы чтения: рассматривание иллюстраций в детских книжках, журналах. Перелистывание страниц, нахождение в книжке, названых учителем предметов, действий и признаков. Создание тематических книжек, совместно с учителем. Создание личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими события жизни и интересы самого ученика. Использование карточки со своим именем для указания своей работы, своего рабочего места. Составление предложений по вопросам учителя на темы: "Семья", "Школа". Подбор и классификация карточек по тематике, например, "Голова, шея, грудь, спина, плечо кисть - это части тела". Подбор карточек с названиями действий к предметам, например, "мальчик подметает, девочка моет". Подбор карточек, обозначающих признаки предметов по словесной инструкции. Ознакомление с буквами Ы и Э. Узнавание и называние букв А, У, О, И, Э, Ы вырезанных по контуру (10-5 см). Узнавание и воспроизведение звуков А, У, О, И, Э, Ы на основе их беззвучной артикуляции. Подбор карточек с буквами А, У, О, И, Э, Ы к картинкам. Нахождение изученных букв в своем имени, в знакомых словах, в журналах.

Жазу элементтері: нүктелерді "жазуды" заттың контуры бойынша саусақпен, қарындашпен, қаламмен орындау (әртүрлі әдістерді қолданумен). Әртүрлі бағыттағы жолға (3-5 см) құммен, жармамен "жазуды" саусақпен, қағазға қарындашпен орындау. Қағаз парағында көлденең (түзу, ирек және қисық) және тік сызықтарды "жазуды" орындау. А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы әріптерін әртүрлі беттерге, А4 парақтарына жазу. А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы әріптерін трафаретпен және шаблонмен дөңгелектеп сызу, оларды бояу. Әріптерді сызығы жоқ қағазға үлгі бойынша; мұғалімнің айтуы бойынша жазу. Сызығы жоқ қағаз параққа өзінің атын (сыныптастарының атын, сөздерді, сөйлемдерді) қарындашпен, фломастермен, қаламмен үлгі бойынша жазу. Сөздерді, сөйлемдерді карточкалардан тақырыптық кітапшаларға көшіру. Таныс және бейтаныс сөздерден, мәтіндерден, журналдар мен газеттерден оқыған әріптерді дөңгелектеп сызу. Компьютер пернетақтасында өз атын (сөздерді, сөйлемдерді) теру.
Ұсынылатын әдебиеттер тізімі: қазақ халық ертегілер, "Мен мектепке барамын" (Б.Жақып), "Көңілді қыс" (Р.Сәбитұлы), "Алтын күз" (М.Әлімбаев), "Әріп сыры" (Е.Өтетілеуұлы), "Көрші атай" (М.Жаманбалинов), "Ұшқыш болғым келеді" (Қ.Аманжолов), "Мысықтың суреті" (С. Ахметов), "Көмек" (Ә.Табылдиев), "Әдеп" (Е.Өтетілеуұлы), "Қыркүйек" (Ж.Өмірбеков), "Қуанышты қайдан іздейді?" (А.Құдайбергенов), "Тақта білім айнасы" (Ә.Табылды);
39. 6-сыныпқа арналған "Сөйлеуді дамыту және коммуникация" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) сөйлеуді дамыту. Сөйлеуді түсіну: дауыссыз дыбыстарды [а, ә, о, ө, у, ұ, ү, и, і, е] заттық суреттерге сүйене отырып, дауыссыз артикуляцияға негізделген және ерте және орта онтогенездегі дауыссыз дыбыстарды тану және ажырату. Дыбыс сигналы, сөз, ым немесе екі және үш сөзден тұратын нұсқаулар негізінде ойын әрекетін орындау. Аудио-бейне жазбалар арқылы шағын өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау. Оқытушы мен оқушылар қайталаған әр түрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (рифма, өлең, әңгіме, ертегі).
Сөйлеу: дауысқа еліктеуді және буындарды, сөздерді, қысқа тақпақтарды, ойын жағдайларын ауызша нұсқауларға сәйкес орындау. Тыңдалған әңгімеге оның мазмұны бойынша мұғалімнің көмегімен сұрақтарға сөзбен, қимылмен, суретпен, сөйлеммен жауап беру арқылы қатысу. Мұғалімнің сөздерінен тақпақтар, жай қимылдармен сүйемелдеп орындалатын қысқа өлеңдер жаттап алып айту (2-6 жолды есте сақтаумен). Сөйлемді педагогтен кейін дұрыс интонациямен айтумен, суреттерді, сөздер бар карточкаларды қолдану арқылы қайталау. Иллюстрациялар сериясына сүйене отырып, тақпақтар мен мақал-мәтелдерді тыңдаған кезде буындарды, сөздерді толық айту (бірге, содан кейін бөлек). Онда оқушылар сұрақтарға жауап беретін өмірлік жағдайларды ойнайды. Иллюстрациялар сериясына және мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, ертегілердің мазмұнын қайталап айту. Сұрақтар бойынша таныс заттар мен әрекеттерді, заттардың белгілерін білу және атау: Бұл кім? Ол не істейді? Қандай? Фотоларда, суреттерде және сюжеттік картиналарда бейнеленген таныс заттар мен әрекеттерді білу және атау. Заттың, іс-әрекеттің оның кескінімен сәйкестігі (түрлі-түсті, ақ-қара, контурлық сурет, 2-6 бөліктен құралған жартылай сурет). Мұғаліммен бірге суреттерді, пиктограммаларды және сөздерден тұратын карточкаларды қолдана отырып, таныс заттар, жақсы көретін заттары туралы 3-5 сөзден тұратын сөйлем құрастыру. Өз атынан ("Мен нан сатып аламын", "Біз мерекеге торт сатып аламыз"), екінші және үшінші жақтан ("Ол...", "Олар...") хабарлама түрінде сөйлем құрастыру, хабарламаның адресаттын жазып белгілеу.

Элементы письма: выполнение "письма" точек пальцем, карандашом, ручкой по контуру предмета (с использованием различных техник). Выполнение "письма" в строке (3-5 см) в различных направлениях пальцем на песке, манке, карандашом на листе. Выполнение "письма" на листе бумаги горизонтальных (прямые и извилистые, кривые) и вертикальных линий. Письмо букв: А, У, О, И, Э, Ы на различных поверхностях, листах формата А4. Обведение по трафарету и шаблонам буквы А, У, О, И, Э, Ы, раскрашивание их. Печатание букв на нелинованной бумаге по образцу; под диктовку учителя. Печатание своего имени (имени одноклассников, слов, предложений) с образца на нелинованный лист бумаги карандашом, фломастером, ручкой. Копирование слов, предложений с карточек в тематические книжки. Обведение изученных букв в знакомых и незнакомых словах, в текстах журналов и газет. Набор своего имени (слов, предложений) на клавиатуре компьютера.
Примерный перечень литературных произведений. Малые фольклорные формы: "Ай, ду-ду", "Ай, лады, лады, лады", "Аленка маленька шустра, быстра...", "Божья коровка", "Волк-волчок, шерстяной бочок", "Гуси вы, гуси", "Как без дудки, без дуды", "Кукушечка", "Стучит, бренчит", "Тили-бом", Сказки: "Курочка Ряба", "Репка", "Теремок", "Волк и семеро козлят", "Колобок". "Три поросенка" (пер. с англ. С. Михалков).
Произведения классической и современной литературы для детей: Александрова 3. "Прятки"., Алимбаев М. "Уроки вежливости", Аким Я. "Случай про детей", Андерсен Г.-X. "Гадкий утенок", Барто А. "Мишка", "Мы с Тамарой", "Бычок", С. Бегалин "Жеребенок", Баянбаев К. "Юрта", Благинина Е. "Вот какая мама", "Катя леечку взяла", "Научу обуваться я братца", Бианки В. "Кто чем поет", "Купанье медвежат", Волынский Т. "Кошкин дом", Гурина И. "Вот как мы играем", Дуйсенбаев А. "Лиса пробежала рысцой…", Демченко Г. "Пастушок", Дисней У. "Приключения маленького щенка" (англ.), Елубаев Е. "Куда пропал аппетит", Зайцев Г. "Уроки Айболита", Заходер Б. "Ежик", Жуковский В. "Котик и козлик", Козлов С. "Доверчивый ежик", "Ежик в тумане", Ладонщиков Г. "Зазвонил будильник", "Медведь проснулся", Мазнин И. "Давайте дружить", Маршак С. "Багаж", "Ванька-встанька", Маяковский В. "Что такое хорошо и что такое плохо?", Мигунова Н "Считалка про зверей" Мориц Ю. "Ежик резиновый.
39. Базовое содержание учебного предмета "Развитие речи и коммуникация" для 6 класса:
1) развитие речи. Понимание речи: узнавание и различение гласных звуков [а,о,у,и,э,ы] с опорой на предметные картинки, на основе беззвучной артикуляции, и согласных звуков раннего и среднего онтогенеза. Выполнение игрового действия по звуковому сигналу, по слову, по жесту, по двух- и трехсловной инструкции. Слушание коротких стихотворений, сказок, рассказов с использованием ауди-видеозаписи. Слушание различных речевых интонаций, воспроизводимых педагогом и учащимися (потешек, стихов, рассказов, сказок).
Говорение: воспроизведение по словесной инструкции звукоподражаний и слогов, слов, потешек, в игровых ситуациях. Участие в беседе по содержанию прослушанного, с помощью учителя, через ответы на вопросы словом, жестом, изображением, предложением. Разучивание со слов учителя и рассказывание потешек, коротких стихов, сопровождаемых простыми движениями (2-6 строчки по памяти). Повторение предложения за педагогом с правильным интонированием, с использованием картинок, карточек со словами. Договаривание слогов, слов при прослушивании стихов, поговорок, чистоговорок (сопряженно, затем самостоятельно). с опорой на серию иллюстраций. Разыгрывание жизненных ситуаций, в которых ученики отвечают на вопросы. Пересказывание сказок, с опорой на серию иллюстраций и по вопросам учителя. Узнавание и называние знакомых предметов и действий, признаков предметов по вопросам: Кто это? Что делает? Какой? Узнавание и называние знакомых предметов и действий, изображенных на фото, рисунках и сюжетных картинах. Соотнесение предмета, действия с его изображением (цветное изображение, черно-белое, контурное, частичное изображение, собранное из 2-6 частей). Совместно с учителем составление 3-5 коротких описательных предложений о знакомых предметах, любимых вещах, с использованием картинок, пиктограмм и карточек со словами. Составление предложений в виде сообщений от собственного имени ("Я покупаю хлеб", "Мы купим торт для праздника"), от второго и третьего лица ("Он...","Они..."). При этом наличие адресата обязательно.

2) коммуникация. Коммуникативтік мінез-құлық: қарым-қатынас жасау жағдайына жағымды эмоционалдық қатынас көрсету. Ересек адамның, басқа оқушының бетіне тіке қарау. Әңгімелесушімен көру байланысын орнату. Айнадан өзін, сыныптасын, мұғалімді қарау. Ересек адаммен және құрдастарымен әңгімелескенде қашықтық пен кезектілікті сақтау. Ересектермен қарым-қатынаста оның атын, тегін және жынысын пайдалану. Сөйлеушіге қатысты заттарды атау. Эмоционалдық ахуал (қуаныш, қорқыныш, қайғы, таңдану, тыныштық, көңілсіздік) көрсету және атау. Әңгімелесушімен сөз, әрекет арқылы (басын изеу, қолын созу, "сәлем", "көріскенше") сәлемдесу және қоштасу. Өзіне назар аударту, дыбыспен, қимылмен, сөзбен, сөз тіркесімен келісім (келіспеушілік) білдіру. Дыбысты, қимылды, пиктограмманы, сөздерді, сөз тіркестерін қолдана отырып көмек сұрау. Қимылды, суретті, сөзді, сөз тіркестерін қолдану арқылы өз қалауын білдіру. Ым-ишара, сөз, әрекет арқылы ризашылық білдіру (басын изеу, қолын кеудесіне қою, "рахмет" айту).
Сөйлеу коммуникациясы: ересектермен қарым-қатынаста оның атын, тегін және жынысын пайдалану, сұрақтар қою, берілген тақырып бойынша диалогты қолдау. Өз әрекеттерін айту (мұғаліммен бірге). Үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша адамдардың, жануарлар мен құстардың қимылдары мен бейнелеріне еліктеу ойындарына, таныс ертегілерді, әңгімелерді, өлеңдерді драмалау ойындарына қатысу. Орындалатын рөлге сәйкес ойын жағдайларын жеке сөздермен, ым-ишарамен және қимылдармен сүйемелдеу. Өзінің ойындағы рөлін атай отырып, сюжеттік-рөлдік ойынға қатысу;
3) оқу және жазу элементтері. Оқу элементтері: балалар кітаптарындағы, журналдардағы иллюстрацияларды қарау. Беттерді парақтау, кітаптан мұғалім атаған заттарды, әрекеттер мен белгілерді табу. Мұғаліммен бірге тақырыптық кітапшалар жасау. Оқушының өміріндегі оқиғалар мен қызығушылықтарды бейнелейтін фотосуреттер бар оқушының жеке кітабын (альбомын) жасау. Өзінің жұмысын, жұмыс орнын көрсету үшін өз аты бар карточканы пайдалану. Пәнаралық байланыстарды ескере отырып, мұғалімнің сұрақтары бойынша тақырыптарға сөйлемдер құрастыру, мысалы: "Азық-түлік". Тақырыптар бойынша карточкаларды таңдау және жіктеу, мысалы, "Сүт, айран, сүзбе, йогурт, ірімшік – бұл сүт өнімдері". "Сатушы сатады" сияқты заттарға арналған іс-қимыл атаулары бар карточкаларды таңдау. Ауызша нұсқауларға сәйкес заттардың белгілерін көрсететін карточкаларды таңдау. Оқушыларды контурмен қиылған М, Н, Ң, П, Б, К, Қ, Г, Ғ, Х, Й әріптерімен таныстыру (өлшемі 5 см әріптер). Контурмен қиылған А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Б, К, Қ, Г, Ғ, Х, Й әріптерін білу және атау (5 см). Олардың дыбыссыз артикуляциясы негізінде А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Б, К, Қ, Г, Ғ, Х, Й дыбыстарын білу және атау. А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Б, К, Қ, Г, Ғ, Х, Й әріптері бар карточкаларды таңдау. Үлгі бойынша кесілген әліппеден буындар мен сөздер құрастыру, содан кейін оларды оқу. Өзінің атынан, таныс сөздерден, журналдардан оқыған әріптерді табу. Сөздерді, сөйлемдерді, шағын мәтіндерді оқу.

2) коммуникация. Коммуникативное поведение: проявление позитивного эмоционального отношения к ситуации общения, самостоятельное вступление в контакт с окружающими. Удержание взгляда на лице взрослого, другого ученика. Установление зрительного контакта с собеседником. Рассматривание в зеркале себя, одноклассника, учителя. Соблюдение дистанции, очередности в разговоре со взрослым и сверстником. Называние предметов, относящихся к говорящему. Проявление и узнавание эмоциональных состояний (радость, испуг, огорчение, удивление, спокойствие, разочарование). Приветствие и прощание с собеседником, посредством слова, действия (кивает головой, протягивает руку, "привет", "пока"). Привлечение к себе внимания, выражение согласия (несогласия) звуком, жестом, словом, фразой. Обращение с просьбой о помощи с использованием звука, жеста, пиктограммы, слова, фразы. Выражение своих желаний с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы. Выражение благодарности посредством жеста, слова, действия (кивком головой, "спасибо").
Речевая коммуникация: обращение к знакомому взрослому человеку по имени и отчеству, задавание вопросов, поддерживание диалога на заданную тему. Оречевление своих действий (вместе с учителем). Участие в играх-имитациях движений и образов людей, животных и птиц, по образцу, словесной инструкции, в играх-драматизациях знакомых сказок, рассказов, стихотворений. Сопровождение игровых ситуаций отдельными словами, жестами и движениями в соответствии с исполняемой ролью. Участие в сюжетно-ролевой игре с называнием своей игровой роли;
3) элементы чтения и письма. Элементы чтения: рассматривание иллюстраций в детских книжках, журналах. Перелистывание страниц, нахождение в книжке, названых учителем предметов, действий и признаков. Создание тематических книжек, совместно с учителем. Создание личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими события жизни и интересы самого ученика. Использование карточки со своим именем для указания своей работы, своего рабочего места. Составление предложений по вопросам учителя на темы с учетом межпредметных связей, например, "Продукты питания". Подбор и классификация карточек по тематике, например, "Молоко, кефир, творог, йогурт, сыр – это молочные продукты". Подбор карточек с названиями действий к предметам, например, "продавец продает". Подбор карточек, обозначающих признаки предметов по словесной инструкции. Ознакомление учащихся с буквами М, Н, П, Б, К, Г, Х, Й (буквы размером 5 см) вырезаны по контуру. Узнавание и называние букв А, У, О, И, Э, Ы, М, П, Б, К, Г, Х, Й вырезанных по контуру (5 см). Узнавание и воспроизведение звуков А, У, О, И, Э, Ы, М, П, Б, К, Г, Х, Й на основе их беззвучной артикуляции. Подбор карточек с буквами А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Б, К, Г, Х, Й. Составление слогов и слов из разрезной азбуки по образцу с последующим прочтением. Нахождение изученных букв в своем имени, в знакомых словах, в журналах. Чтение слов, предложений, небольших текстов.

Жазу элементтері: әртүрлі беттерде, А4 форматындағы парақтарда мынадай әріптерді "жаз": А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Б, К, Қ, Г, Ғ, Х, Й. Мөлшері 3-5 см А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Б, К, Қ, Г, Ғ, Х, Й әріптерін трафаретпен және шаблондармен қоршап сызу, оларды бояу. Заттар мен әріптерді контурлар мен нүктелер бойынша дөңгелектеп сызу: нүктелерді "жазуды" саусақпен, қарындашпен, қаламмен заттың контуры бойынша орындау (әртүрлі әдістерді қолдана отырып). Әртүрлі бағыттағы жолға (3-5 см) құммен, жармамен "жазуды" саусақпен, қағазға қарындашпен орындау. Қағаз парағында "жазуды" орындау: көлденең (түзу, ирек және қисық) және тік сызықтарды, нүктелер мен пунктирлі сызықтар бойынша —>, <— көрсеткіштерді. Әріптерді сызылмаған қағазға үлгі бойынша; мұғалімнің айтуы бойынша жазу. Картадан сызылмаған қағаз парағына өз атын (сыныптастарының атын, сөздер, сөйлемдер) қарындашпен, фломастермен, қаламмен жазу. Сөздерді, сөйлемдерді карточкалардан тақырыптық кітаптарға көшіру. Оқыған әріптерді таныс және бейтаныс сөздерден табу және оны дөңгелектеп сызу. Компьютердің, телефонның пернетақтасында өз атын, жақындарының аттарын (сөздер, сөйлемдер) теру.
Ұсынылатын әдебиеттер тізімі: "Қолғанат", "Наурыз" (Б.Жақып), "Жапырақтар" (А.Мусина), "Менің жадым" (А.Асылбек), "Гүлді жұлма, өсір" (М.Дүйсенов), "Көшедегі сабақ" (Қ.Омарұлы), "Көмекшілер" (Ә. Шапағат), "Қыс қызығын тойлаймыз" (Т.Молдағалиев), "Жапалақ қар" (Қадыр Мырза Әли), "Балапан мен мысық" (Д.Мамырова), "Алма" (Г.Әзірбаева), "Тәтті мақта" (Н.Құмар), "Екі дос" (А.Хамзаұлы), "Туған күн" (Р. Әбілқадырова), "Алаңғасар Жаппас" (Ә.Файзуллаұлы), "Маңдай тер" (Б.Досымов), "Нан қайдан келді?" (М.Етекбаев);
40. 7-сыныпқа арналған "Сөйлеуді дамыту және коммуникация" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) сөйлеуді дамыту. Сөйлеуді түсіну: дыбыссыз артикуляцияға негізделген тақырыптық суреттерге сүйене отырып, дауысты дыбыстарды [а,ә,о,ө,у,ұ,ү,и,і,э,ы] және [м, б, п, т, д, н, ң, к, қ, г, ғ, х, ф] дауыссыз дыбыстарын білу және ажырату. Ойын әрекетін дыбыстық сигнал бойынша, ым-ишара бойынша, екі және үш сөздік нұсқаулар бойынша орындау. Аудио-бейнежазбаны қолдану арқылы қысқа өлеңдер, ертегілер, әңгімелер, мәтіндер тыңдау. Педагог пен білім алушылар айтатын әртүрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (тақпақтар, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер).

Элементы письма: "Письмо" букв: А, У, О, И, Э, Ы, М, П, Б, К, Г, Х, Й на различных поверхностях, листах формата А4. Обведение по трафарету и шаблонам букв А, У, О, И, Э, Ы, М, П, Б, К, Г, Х, Й размером 3-5 см, раскрашивание их. Обведение предметов и букв по контурам и точкам: выполнение "письма" точек пальцем, карандашом, ручкой по контуру предмета (с использованием различных техник). Выполнение "письма" в строке (3-5 см) в различных направлениях пальцем на песке, манке, карандашом на листе. Выполнение "письма" на листе бумаги горизонтальных (прямые и извилистые, кривые) и вертикальных линий, стрелок: —>, <— по точкам и пунктирным линиям. Печатание букв на нелинованной бумаге по образцу; под диктовку учителя. Печатание своего имени (имени одноклассников, слов, предложений) с карточки на нелинованный лист бумаги карандашом, фломастером, ручкой. Копирование слов, предложений с карточек в тематические книжки. Нахождение и обведение изученных букв в знакомых и незнакомых словах. Набор своего имени, имен близких (слов, предложений) на клавиатуре компьютера, телефона.
Примерный перечень литературных произведений. Малые фольклорные формы: "Барашенька", "Бежала лесочком лиса с кузовочком", "Буренушка",
"Валенки", "Дедушка Егор", "Дождик, дождик, веселей", "Наши уточки", "Пастух", "Совушка", "Уж ты, радуга-дуга", "Улита, улита". Сказки: "Петушок и бобовое зернышко", "Рукавичка", "Гуси-лебеди", "Кот, петух и лиса".
Произведения классической и современной литературы для детей: Алимбаев М. "Скажи, что это? Загадки о природе", Барто А. "Лошадка", "Слон", "Зайка", "Грузовик", Благинина Е "Полюбуйтесь-ка, игрушки", "Посидим в тишине", Бегалин К. "Еж Есена", Баянбаев К. "Богатыри под дождем", Бианки В. "Синичкин календарь", "Хвосты", Бурмистрова Л., Мороз В. "С Новым годом!", Гурина И. "Новогодние забавы" Драч Я. "Врач", Елубаев Е. "Смельчак", "Что я понял", Зайцев Г. "Уроки Мойдодыра", Заходер Б. "Шофер", Есенин С. "Белая береза" (в сокр.), Мырзалиев К. "Я все умею делать сам", Калинина Н. "В лесу", "Как ребята переходили улицу", Кардашова А. "Дождевой автомобиль", "Наш дворец для всех открыт!..", КоростылҰв В. "Королева Зубная щҰтка".
40. Базовое содержание учебного предмета "Развитие речи и коммуникация" для 7 класса:
1) развитие речи. Понимание речи: узнавание и различение гласных звуков [а,о,у,и,э,ы] с опорой на предметные картинки, на основе беззвучной артикуляции,и согласных звуков раннего и среднего онтогенеза [м, б, п, т, д, н, к, г, х, в, ф]. Выполнение игрового действия по звуковому сигналу, по слову, по жесту, по двух- и трехсловной инструкции. Слушание коротких стихотворений, сказок, рассказов, текстов с использованием ауди-видеозаписи. Слушание различных речевых интонаций, воспроизводимых педагогом и учащимися (потешек, стихов, рассказов, сказок).

Сөйлеу: дыбыстық еліктеуіштерді және буындарды, сөздерді, тақпақтарды, ойын жағдайларын, жаттығуларды ауызша нұсқауларға сәйкес айту. Әңгімеге тыңдалған әңгіменің мазмұны бойынша, мұғалімнің көмегімен, сұрақтарға сөзбен, қимылмен, суретпен, сөйлеммен жауап беру арқылы қатысу. Мұғалімнің сөздерінен және айтуынан тақпақтар, қарапайым қимылдармен сүйемелденетін қысқа өлеңдер үйрену (2-6 жолды есте сақтау бойынша). Сөйлемді педагогтен кейін дұрыс интонациялаумен суреттерді, сөздер бар карточкаларды қолдану арқылы қайталау. Өлеңдерді, мақал-мәтелдерді, таза сөздерді тыңдаған кезде буындарды, сөздерді толық айту (бірге, содан кейін өздігінен). Ертегінің мазмұнын есте сақтау бойынша иллюстрациялар сериясына сүйене отырып айту. Оқушылар сұрақтарға жауап беретін жағдайды көрсету. Әңгімені, ертегіні мұғалімнің сұрақ қоюымен қайталап айту. Ересек адаммен және құрдастарымен сөйлескенде қашықтықты, кезектілікті сақтау. Таныс заттар мен әрекеттерді, заттардың белгілерін білу және атау. Фотоларда, суреттерде және сюжеттік картиналарда бейнеленген таныс заттар мен әрекеттерді білу және атау. Заттың, іс-әрекеттің оның кескінімен сәйкестігі (түрлі-түсті, ақ-қара, контурлық сурет, жартылай сурет). Өз атынан ("Мен бір құты шырын сатып аламын", "Біз таңқурай шырынын жасау үшін таңқурай сатып аламыз"), екінші және үшінші жақтан ("Ол...", "Олар...") хабарламалар түрінде сөйлемдер құрастыру және сол хабарламалардың адресаттын міндетті түрде жазып белгілеу. Таныс тақырыптар туралы 3-5 қысқа сипаттамалық сөйлем құрау;
2) коммуникация. Коммуникативтік мінез-құлық: қарым-қатынас жағдайына жағымды эмоционалдық қатынас көрсету, айналасындағылармен өздігінен қарым-қатынас жасау. Ересек адамның, басқа оқушының бетіне тіке қарау. Әңгімелесушімен көз байланысын орнату, сөйлеушіге қарап отыру, сөйлеушіге қатысты заттарды атау. Ересек адаммен және құрдастарымен сөйлескенде қашықтықты, кезектілікті сақтау. Сөйлеушіге қатысты заттарды атау. Эмоцияларды көрсету және білу (қуаныш, қорқыныш, қайғы, таңдану, тыныштық, көңілсіздік). Әңгімелесушімен сөз, әрекет арқылы (басын изею, қолын созу, "сәлем, сау бол") сәлемдесу және қоштасу. Өзіне назар аударту, дыбыспен, қимылмен, сөзбен, сөз тіркесімен келісімді (келіспеушілікті) білдіру. Дыбысты, қимылды, пиктограмманы, сөздерді, сөз тіркестерін қолдана отырып көмек сұрау. Көрсеткіш қимылды, суретті, сөзді, сөз тіркесін қолдану арқылы қалауын білдіру. Ым-ишара, сөз, әрекет арқылы ризашылық білдіру (бас изеу, "рахмет" айту).
Сөйлеу коммуникациясы: Ересектермен қарым-қатынаста оның есімін, тегін және жынысын қолдану. Сұрақтар қою, берілген тақырып бойынша диалогты қолдау, мысалы, ("Түскі асқа дастарқан жаю", "Жақында қонақтар келеді — дастарқан жаюға дайындаламыз", "Дүкеннен ыдыс-аяқ сатып алу". Өз әрекеттерін айту (мұғаліммен бірге). Үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша адамдардың, жануарлар мен құстардың қимылдары мен бейнелеріне еліктеу ойындарына, таныс ертегілерді, әңгімелерді, өлеңдерді драмалау ойындарына қатысу. Орындалатын рөлге сәйкес ойын және өмірлік жағдайларды жеке сөздермен, ым-ишарамен және қимылдармен сүйемелдеу. Рөлдік диалогқа өзінің ойындағы рөлін атаумен қатысу;

Говорение: воспроизведение по словесной инструкции звукоподражаний и слогов, слов, потешек, в игровых ситуациях, упражнениях. Участие в беседе по содержанию прослушанного, с помощью учителя, через ответы на вопросы словом, жестом, изображением, предложением. Разучивание со слов учителя и рассказывание потешек, коротких стихов, сопровождаемых простыми движениями (2-6 строчки по памяти). Повторение предложения за педагогом с правильным интонированием, с использованием картинок, карточек со словами. Договаривание слогов, слов при прослушивании стихов, поговорок, чистоговорок (сопряженно, затем самостоятельно). Рассказывание содержания сказки с опорой на серию иллюстраций, по памяти. Разыгрывание ситуации, в которых ученики отвечают на вопросы. Пересказывание рассказа, сказки по вопросам учителя. соблюдение дистанции, очередности в разговоре со взрослым и сверстником. Узнавание и называние знакомых предметов и действий, признаков предметов. Узнавание и называние знакомых предметов и действий, изображенных на фото, рисунках и сюжетных картинах. Соотнесение предмета, действия с его изображением (цветное изображение, черно-белое, контурное, частичное изображение). Составление предложений в виде сообщений от собственного имени ("Я покупаю банку сока", "Мы купим малину для того, чтобы сделать малиновый морс"), от второго и третьего лица ("Он...", "Они..."). При этом наличие адресата обязательно. Составлять 3-5 коротких описательных предложений о знакомых предметах;
2) коммуникация. Коммуникативное поведение: проявление позитивного эмоционального отношения к ситуации общения, самостоятельное вступление в контакт с окружающими. Удержание взгляда на лице взрослого, другого ученика. Установление зрительного контакта с собеседником, рассматривание говорящего. Соблюдение дистанции, очередности в разговоре со взрослым и сверстником. Проявление и узнавание эмоциональных состояний (радость, испуг, огорчение, удивление, спокойствие, разочарование). Приветствие и прощание с собеседником, посредством слова, действия (кивает головой, протягивает руку, "привет, пока"). Привлечение к себе внимания, выражение согласия (несогласия) звуком, жестом, словом, фразой. Обращение с просьбой о помощи с использованием звука, жеста, пиктограммы, слова, фразы. Выражение своих желаний с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы. Выражение благодарности посредством жеста, слова, действия (кивком головой, "спасибо").
Речевая коммуникация: обращение к знакомому взрослому человеку по имени и отчеству. Задавание вопросов, поддерживание диалога на заданную тему, например, ("Накрываем стол для обеда", "Скоро придут гости — готовимся к чаепитию", "Покупки посуды в магазине". Оречевление своих действий (вместе с учителем). Участие в играх-имитациях движений и образов людей, животных и птиц, по образцу, словесной инструкции, в играх-драматизациях знакомых сказок, рассказов, стихотворений. Сопровождение игровых и жизненых ситуаций отдельными словами, жестами и движениями в соответствии с исполняемой ролью. Участие в ролевом диалоге с называнием своей игровой роли;

3) оқу және жазу элементтері. Оқу элементтері: балалар кітаптарындағы, журналдардағы иллюстрацияларды қарау. Кітаптардан мұғалім атаған заттарды, іс-әрекеттер мен белгілерді табу. Мұғаліммен бірге тақырыптық кітаптар жасау. Оқушының өміріндегі оқиғалар мен қызығушылықтарды бейнелейтін фотосуреттер бар оқушының жеке кітабын (альбомын) жасау. Өз жұмысын, жұмыс орнын көрсету үшін өзінің аты бар карточканы пайдалану. Тақырыптарға мұғалімнің сұрақтары бойынша ұсыныстар құрастыру. Заттарға іс-қимыл атаулары бар карточкаларды таңдау. Ауызша нұсқауларға сәйкес заттардың белгілерін көрсететін карточкаларды таңдау. Н,Ң,Т,Д,Ф әріптерімен танысу. Контур бойымен қиылған А, Ә, У, Ұ, Ү, О, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Т, Д, Б, Ф, К, Қ, Г, Ғ Х, Й әріптерін білу және атау (5 см). А, Ә, У, Ұ, Ү, О, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Т, Д, Б, Ф, К, Қ, Г, Ғ Х, Й дыбыстарын білу және атау. А, Ә, У, Ұ, Ү, О, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Т, Д, Б, Ф, К, Қ, Г, Ғ Х, Й әріптері бар карточкаларды іріктеу. Әріптерді буынға (ма, му, мы, мо, ми), содан кейін кері буынға дәйекті түрде қосу-біріктіру (қиылған әліппе әріптерінен буындар құрастыру). Таныс сөздерден буындарды бөліп айту (мама, машина). Білім алушылардың назарын аудару үшін буындар қара әріппен, басқа түспен ерекшеленіп көрсетілуі керек. Білім алушылардың буынға бөлу карточкасындағы сөзге тиісті буынды қоятын жаттығуларды орындауы. Оқыған әріптерді, буындарды өз атынан, таныс сөздерден, журналдардан табу.
Жазу элементтері: әртүрлі беттерге, А4 форматындағы парақтарға, дәптерлерге А, Ә, У, Ұ, Ү, О, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Т, Д, Б, Ф, К, Қ, Г, Ғ Х, Й әріптерін жазу. Трафаретпен және шаблондармен дөңгелектеп сызу (таныс заттар, геометриялық фигуралар, А, Ә, У, Ұ, Ү, О, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Т, Д, Б, Ф, К, Қ, Г, Ғ Х, Й әріптері (әріптердің мөлшері 3-5 см), оларды бояу. Заттар мен әріптерді контурлар мен нүктелер бойынша дөңгелектеп сызу, оларды сәйкес карточкадағы сөзбен немесе сөздегі тиісті әріппен сәйкестендіру. "Жазуды" саусақпен, қарындашпен, қаламмен заттың контуры бойынша орындау (әртүрлі әдістерді қолдана отырып). "Жазуды" әртүрлі бағыттағы жолда (3-5 см) саусақпен құмға, жармаға, параққа қарындашпен орындау. Қағаз парағында "жазуды" орындау: көлденең (түзу, ирек және қисық) және тік сызықтарды, нүктелер мен пунктирлі сызықтар бойынша —>, <— көрсеткіштерді. Әріптерді сызылмаған қағазға үлгі бойынша; мұғалімнің айтуы бойынша жазу. Өз атын (сыныптастарының аты-жөнін, сөздерді, сөйлемдерді) сызылмаған қағаз парағына, дәптерге қарындашпен, фломастермен, қаламмен жазу. Сөздерді, сөйлемдерді карточкалардан тақырыптық кітапшаларға көшіру. Мәтіндерден оқыған әріптерді, буындар мен сөздерді табу және дөңгелектеп сызу. Компьютердің, телефонның пернетақтасында өз атын, жақындарының аттарын, таныс заттардың аттарын, әрекеттерді теріп жазу.
Ұсынылатын әдебиеттер тізімі: "Мектеп біздің анамыз" (Ә.Тұрманжанов), "Әдепсіз" (Қ.Ахметов), "Күзгі жапырақтар" (Қ.Шаңғытбаев), "Жанашыр" (Ж.Кенжалиев), "Жалқау" (Д.Қасенов), "Бақша ағаштары" (Ы.Алтынсарин), "Бір атаның ұрпағы" (Е.Сәрсенбаев), "Қыс қуанышы" (Ә.Ысқақбай), "Табиғатты қорға" (Қ.Аймағамбетов), "Жаңа достар" (Ж.Архарова), "Әже" (Ф.Оңғарсынова), "Қарлығаштың қасиеті (Ғ.Сайран), "Аппақ бала" (Ә.Табылдиев), "Біздің Қазақстан" (М.Әлімбай), "Болашақ футболшы" (Б.Тәжібаев), "Бір күндік қызық" (М.Айымбетов);

3) элементы чтения и письма. Элементы чтения: рассматривание иллюстраций в детских книжках, журналах. Нахождение в книжке, названых учителем предметов, действий и признаков. Создание тематических книжек, совместно с учителем. Создание личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими события жизни и интересы самого ученика. Использование карточки со своим именем для указания своей работы, своего рабочего места. Составление предложений по вопросам учителя на темы. Подбор карточек с названиями действий к предметам. Подбор карточек, обозначающих признаки предметов по словесной инструкции.Ознакомление с буквами Н, Т, Д, В, Ф. Узнавание и называние букв А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Т, Д, Б, В, Ф, К, Г, Х, Й вырезанных по контуру (5см). Узнавание и воспроизведение звуков А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Б, Т, Д, В, Ф, К, Г, Х, Й Подбор карточек с буквами А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Б, К, Г, Х, Й, Т, Д, В, Ф. Последовательное соединение букв в слог-слияние (ма, му, мы, мо, ми), затем в обратный слог (составление слогов из букв разрезной азбуки). Выделение слогов из знакомых слов (мама, машина). Слоги должны быть выделены жирным шрифтом, другим цветом, чтобы привлекать внимание учащихся. Нахождение изученных букв, слогов в своем имени, в знакомых словах, в небольших текстах.
Элементы письма: письмо букв А, О, У, И, Э, Ы, П, Б, М, К, Г, Х, Й, Т, Д, Н, В, Ф на различных поверхностях, листах формата А4, в тетрадях. Обведение по трафарету и шаблонам (знакомые предметы, геометрические фигуры, буквы А, О, У, И, Э, Ы, П, Б, М, К, Г, Х, Й ,Т, Д, Н, В, Ф (размер букв 3-5 см), раскрашивание их. Обведение предметов и букв по контурам и точкам, соотнесение их с соответствующей карточкой-словом или с соответствующей буквой в слове. выполнение "письма" точек пальцем, карандашом, ручкой по контуру предмета (с использованием различных техник). Выполнение "письма" в строке (3-5 см) в различных направлениях пальцем на песке, манке, карандашом на листе. Выполнение "письма" на листе бумаги горизонтальных (прямые и извилистые, кривые) и вертикальных линий, стрелок: —>, <— по точкам и пунктирным линиям. Печатание букв на нелинованной бумаге по образцу; под диктовку учителя. Печатание своего имени (имени одноклассников, слов, предложений) на нелинованный лист бумаги, в тетрадях карандашом, фломастером, ручкой. Копирование слов, предложений с карточек в тематические книжки. Нахождение и обведение изученных букв, слогов и слов в текстах. Набор на клавиатуре компьютера, телефона своего имени, имен близких, названий знакомых предметов, действий.
Примерный перечень литературных произведений. Малые фольклорные формы: "Дон! Дон! Дон!", "Друзья-помощники", "Жили у бабуси", "Ласточка", "Лето", "Перекликание петухов", "Петушок", "Солнышко-ведрышко!" Сказки: "Два жадных медвежонка"(венг. нар.), "Заюшкина избушка", "Маша и медведь", "Три медведя" (обр. Л. Толстого). Произведения классической и современной литературы для детей: Алимбаев М. "Один на один", Барто А. "Мячик", "Машенька", "Капитан", "Самолет", "Собака", "Кто как кричит", Баянбаев К. "Журавли" , Благинина Е. "С добрым утром", "Дождик", "Улетают, улетели", "Мы пускаем пузыри", Елубаев Е. "Современный мальчик", Дрожжин С. "Опять зима на саночках", "Пройдет зима холодная", Заходер Б. "Ежик", "Шофер", "Переплетчица", "Портниха", Забила Н. "Маленькая школьница", "Ребята! На лыжи!..", Лебедева Л. "Мишутка", Маршак С. "Весенняя песенка", "Два котенка", "Детки в клетке", "Дрозд-богатырь", "Елка", "Кошкин дом", "Круглый год", Манакова М. "Мы — пешеходы", "Дорожные знаки", "Азбука дорожного движения", "Если начался пожар", "Знаки безопасности".

41. 8-сыныпқа арналған "Сөйлеуді дамыту және коммуникация" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) сөйлеуді дамыту. Сөйлеуді түсіну: дыбыссыз артикуляцияға негізделген тақырыптық суреттерге сүйене отырып, дауысты дыбыстарды [а,ә,о,ө,у,ұ,ү,и,э,ы,і,е] және дауыссыз дыбыстарын [м, б, п, т, д, н, к, қ, ғ, г, х, һ, в, ф] білу және ажырату, ашық және жабық буындардағы қарама-қарсы дауысты және артикуляцияға жақын дауыссыз дыбыстарды ажырату. Тікелей және кері буындары бар екі буынды сөздердің буын құрылымы мен екпінді буынын айту. Дыбыстық сигнал бойынша жаттығуларды ым-ишара, екі және үш буынды нұсқаулар бойынша орындау. Аудио-бейнежазбаны қолдану арқылы қысқа өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау. Педагог пен білім алушылар айтатын әртүрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (тақпақтар, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер).
Сөйлеу: ойын және өмірлік жағдайларда, жаттығуларда дыбыстық еліктеуіштерді және буындарды, сөздерді, тақпақтарды ауызша нұсқауларға сәйкес айту. Әңгімеге тыңдалған әңгіменің мазмұны бойынша, мұғалімнің көмегімен, сұрақтарға сөзбен, қимылмен, суретпен, сөйлеммен жауап беру арқылы қатысу. Мұғалімнің сөздерінен және айтуынан тақпақтар, қарапайым қимылдармен сүйемелденетін қысқа өлеңдер үйрену (4-8 жолды есте сақтау бойынша). Сөйлемді педагогтен кейін дұрыс интонациялаумен суреттерді, сөздер бар карточкаларды қолдану арқылы қайталау. Өлеңдерді, мақал-мәтелдерді, таза сөздерді тыңдаған кезде буындарды, сөздерді толық айту (бірге, содан кейін өздігінен). Ертегінің мазмұнын иллюстрациялар сериясына сүйене отырып айту. Оқушылар сұрақтарға жауап беретін жағдайды ойнау. Таныс заттар мен әрекеттерді, заттардың белгілерін білу және атау. Фотоларда, суреттерде және сюжеттік картиналарда бейнеленген таныс заттар мен әрекеттерді білу және атау. Заттың, іс-әрекеттің оның кескінімен сәйкестігі (түрлі-түсті, ақ-қара, контурлық сурет, жартылай сурет). 3-5 сөзден тұратын сөйлемдер құрастыру. Өз атынан хабарламалар түрінде ұсыныстар жасау ("Мен футболка сатып аламын", "Біз барлығына дене шынықтыру сабақтарына кию үшін спорттық костюмдер сатып аламыз), екінші және үшінші жақтан ("Ол...", "Олар..."). Бұл жағдайда адресаттың болуы міндетті. Ертегіні мұғалімнің сұрақ қоюы бойынша қайталап айту;
2) коммуникация. Коммуникативтік мінез-құлық: қарым-қатынас жағдайына жағымды эмоционалдық қарым-қатынас көрсету, айналасындағылармен өздігінен қарым-қатынас жасау. Ересек адамның, басқа оқушының бетіне тіке қарау. Әңгімелесушімен көз байланысын орнату, ересек адаммен және құрдастарымен сөйлесуде қашықтықты, кезектілікті сақтау. Сөйлеушіге қатысты заттарды атау. Эмоционалдық ахуал көрсету және білу (қуаныш, қорқыныш, қайғы, таңдану, тыныштық, көңілсіздік). "Эмоцияға сәйкес суретті тап", "Эмоциялар әлеміне саяхат", "Мен әртіс боламын" секілді ойындарда, түрлі этюдтарында эмоциялар туралы білім алушылардың түсініктерін қалыптастыру. Әңгімелесушімен сөз, әрекет арқылы (басын изею, қолын созу, "сәлем, сау бол") сәлемдесу және қоштасу. Өзіне назар аударту, дыбыспен, қимылмен, сөзбен, сөз тіркесімен келісімді (келіспеушілікті) білдіру. Дыбысты, қимылды, пиктограмманы, сөздерді, сөз тіркестерін қолдана отырып көмек сұрау. Көрсеткіш ым-ишараны, суретті, сөзді, сөз тіркесін қолдана отырып, өз қалауын білдіру. Ым-ишара, сөз, әрекет арқылы ризашылық білдіру (бас изеу, "рахмет" айту).
Сөйлеу коммуникациясы: ересектермен қарым-қатынаста оның атын, тегін және жынысын қолдану. Сұрақтар қою, берілген тақырып бойынша диалогты қолдау, мысалы, "Киім тігетін ателье", "Киім дүкені", "Киім жөндеу шеберханасы" сюжеттерінде диалогты ойнау. Сөйлеу және сөйлеу емес қарым-қатынас құралдарын қолдана отырып, табиғаттағы әртүрлі мамандықтағы адамдардың еңбегі туралы сюжеттік суреттер сериясы бойынша баяндау әңгімелерін құрастыру (пиктограммалар бойынша, мұғалімнің кескіннің немесе заттың егжей-тегжейіне бағытталған қимылдары бойынша). Білім алушылардың жеке тәжірибесінен сөйлеу сұрақ-жауап формасы негізінде мұғаліммен бірлесіп қысқа әңгімелер құрастыру: табиғаттағы еңбек, қолөнер жасау. Әртүрлі қойылымдардың (спектакльдердің), әңгімелер мен өлеңдердің кейіпкерлерін қолдана отырып, ойын түрінде кішігірім көріністерін қою (мұғалім білім алушылармен бірге кейіпкерлердің әрекеттерін сөйлеумен сүйемелдейді). Ойын жағдайларын сүйемелдеу, мысалы: саябаққа бару, орындалатын рөлге сәйкес жекелеген сөздерді ым-ишарамен және қимылдармен айту. Өзінің ойындағы рөлін атаумен рөлдік диалогқа қатысу;

41. Базовое содержание учебного предмета "Развитие речи и коммуникация" для 8 класса:
1) развитие речи. Понимание речи: узнавание и различение гласных звуков [а, о, у, и, э, ы, е, Ұ, ю, я] с опорой на предметные картинки, на основе беззвучной артикуляции, и согласных звуков раннего и среднего онтогенеза [м, б, п, т, д, н, к, г, х, в, ф], различение контрастных гласных и близких по артикуляции согласных звуков в открытых и закрытых слогах. Воспроизведение слоговой структуры и ударного слога двухсложных слов с прямыми и обратными слогами. Выполнение упражнений по звуковому сигналу, по слову, по жесту, по двух- и трехсловной инструкции. Слушание коротких стихотворений, сказок, рассказов с использованием ауди-видеозаписи. Слушание различных речевых интонаций, воспроизводимых педагогом и учащимися (потешек, стихов, рассказов, сказок).
Говорение: воспроизведение по словесной инструкции звукоподражаний и слогов, слов, потешек, в игровых и жизненных ситуациях, упражнениях. Участие в беседе по содержанию прослушанного с помощью учителя, через ответы на вопросы словом, жестом, изображением, предложением. Разучивание со слов учителя и рассказывание потешек, коротких стихов, сопровождаемых простыми движениями (4-8 строчки по памяти). Повторение предложения за педагогом с правильным интонированием, с использованием картинок, карточек со словами. Договаривание слогов, слов при прослушивании стихов, поговорок, чистоговорок (сопряженно, затем самостоятельно). Рассказывание содержания сказки с опорой на серию иллюстраций. Разыгрывание ситуации, в которых ученики отвечают на вопросы. Узнавание и называние знакомых предметов и действий, признаков предметов. Узнавание и называние знакомых предметов и действий, изображенных на фото, рисунках и сюжетных картинах. Соотнесение предмета, действия с его изображением (цветное изображение, черно-белое, контурное, частичное изображение). Составление предложений из 3-5 слов. Составление предложений в виде сообщений от собственного имени ("Я покупаю футболку", "Мы купим всем спортивные костюмы для того, чтобы надевать их на занятия физкультурой"), второго и третьего лица ("Он...", "Они..."). При этом наличие адресата обязательно. Пересказывание сказки по вопросам учителя;
2) коммуникация. Коммуникативное поведение: проявление позитивного эмоционального отношения к ситуации общения, самостоятельное вступление в контакт с окружающими Удержание взгляда на лице взрослого, другого ученика. Установление зрительного контакта с собеседником. Соблюдение дистанции, очередности в разговоре со взрослым и сверстником. Проявление и узнавание эмоциональных состояний (радость, испуг, огорчение, удивление, спокойствие, разочарование). Формирование представлений учащихся об эмоциях в игровых этюдах "Дождик", "Имя шепчут волны", "Мусорное ведро", "Мы клоуны", "Мы художники", "Пальцы и ладонь", "Паровозик", "Пройди с закрытыми глазами", "Салют", "Солнышко и туча", "Ходят в море корабли", "Чье имя?" Приветствие и прощание с собеседником, посредством слова, действия (кивает головой, протягивает руку, "привет, пока"). Привлечение к себе внимания, выражение согласия (несогласия) звуком, жестом, словом, фразой. Обращение с просьбой о помощи с использованием звука, жеста, пиктограммы, слова, фразы. Выражение своих желаний с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы. Выражение благодарности посредством жеста, слова, действия (кивком головой, "спасибо").
Речевая коммуникация: обращение к знакомому взрослому человеку по имени и отчеству. Задавание вопросов, поддерживание диалога на заданную тему, например, проигрывание диалогов в сюжетах "Ателье по пошиву одежды", "Магазин одежды", "Мастерская по ремонту одежды". Составление повествовательных рассказов по серии сюжетных картинок о труде людей разных профессий в природе с использованием речевых и неречевых средств общения (по пиктограммам, указательным жестам учителя на деталь изображения или предмета). Совместное с учителем составление коротких рассказов на основе вопросно-ответной формы речи из личного опыта учащихся: труд в природе, изготовление поделок. Разыгрывание с учащимися ситуаций, используя персонажей различных спектаклей, рассказов и стихотворений. (Учитель при этом вместе с учащимися оречевляет действия персонажей.) Сопровождение игровых ситуаций, например: посещение парка, отдельными словами, жестами и движениями в соответствии с исполняемой ролью. Участие в ролевом диалоге с называнием своей игровой роли;

3) оқу және жазу элементтері. Оқу элементтері: кітаптардағы, журналдардағы иллюстрацияларды қарау. Кітаптардан мұғалім атаған заттарды, іс-әрекеттер мен белгілерді табу. Мұғаліммен бірге тақырыптық кітаптар жасау. Оқушының өміріндегі оқиғалар мен қызығушылықтарды бейнелейтін фотосуреттер бар оқушының жеке кітабын (альбомын) жасау. Өз жұмысын, жұмыс орнын көрсету үшін өзінің аты бар карточканы пайдалану. Тақырыптарға мұғалімнің сұрақтары бойынша ұсыныстар құрастыру. Заттарға іс-қимыл атаулары бар карточкаларды таңдау. Ауызша нұсқауларға сәйкес заттардың белгілерін көрсететін карточкаларды таңдау. А, Ә, О, Ө, У, Ұ, Ү, И, Э, Ы, І, Е, М, Б, П, Т, Д, Н, К, Қ, Ғ, Г, Х, Һ, В, Ф әріптерін білу және атау. С,З,Ц әріптерімен танысу (әріптің мөлшері 5 және 3 см). Контур бойымен қиылған А, Ә, О, Ө, У, Ұ, Ү, И, Э, Ы, І, Е, М, Б, П, Т, Д, Н, К, Қ, Ғ, Г, Х, Һ, В, Ф, С, З, Ц әріптерін білу және атау (3-5 см). Ә, О, Ө, У, Ұ, Ү, И, Э, Ы, І, Е, М, Б, П, Т, Д, Н, К, Қ, Ғ, Г, Х, Һ, В, Ф, С, З, Ц дыбыстарын білу және атау. Білім алушыларға таныс сөздер басылған карточкалардың заттармен, суреттермен, пиктограммалармен сәйкестігі. Әріптерді па, пу пы, по, пи буынына, содан кейін кері буынға дәйекті түрде қосу-біріктіру (қиылған әліппе әріптерінен буындар құрастыру). Таныс сөздерден буындарды бөліп айту (папа, панама). Өзіне назар аударту үшін буындар қара әріппен, басқа түспен ерекшеленіп көрсетілуі керек. Білім алушылардың буынға бөлу карточкасындағы сөзге тиісті буынды қоятын жаттығуларды орындауы. Сөздерді оқу ("жаһандық оқу"). Көмекші сөздерді оқу және оларды карточкадағы сөздермен сәйкестендіру. Ә, О, Ө, У, Ұ, Ү, И, Э, Ы, І, Е, М, Б, П, Т, Д, Н, К, Қ, Ғ, Г, Х, Һ, В, Ф, С, З, Ц әріптері бар карточкаларды таңдау. Карточкадағы сөздерден "мен, сен, біз, ол, олар" есімдіктерін оқу және оларды көрсеткіш ишарамен сәйкестендіру. Оқыған әріптерді, буындарды өз атынан, таныс сөздерден, журналдардан табу.
Жазу элементтері: әртүрлі беттерге, А4 форматындағы парақтарға оқыған әріптерді жазу. Трафаретпен және шаблондармен дөңгелектеп сызу (таныс заттар, мөлшері 3 см әріптер), оларды бояу. Заттар мен С,З,Ц әріптерін контурлар мен нүктелер бойынша дөңгелектеп сызу, оларды сәйкес карточкадағы сөзбен немесе сөздегі тиісті әріппен сәйкестендіру. Әріптер мен сөздерді контур сызықтарымен (нүктелермен) жазу. Өзінің атын (тегін) (сыныптастарының тегін, сөздерін, сөйлемдерді) контурлық бағдармен және өз бетінше жазу. Мәтінін мұғалім немесе оқушы жазуы мүмкін (мұғалімнің көмегімен) ашықхаттар жазу. Мұғалім мен білім алушылардың айдың нөмірі мен атауын, күнін жазуы (олардың мүмкіндіктеріне қарай): нүктелерді саусақпен, қарындашпен, қаламмен заттың контуры бойынша "жазу" (әртүрлі әдістерді қолдана отырып). "Жазуды" саусақпен, қарындашпен, қаламмен заттың контуры бойынша орындау (әртүрлі әдістерді қолдана отырып). Әртүрлі бағыттағы жолға (3-5 см) құммен, жармамен "жазуды" саусақпен, қағазға қарындашпен орындау. Қағаз парағында "жазуды" орындау: көлденең (түзу, ирек және қисық) және тік сызықтарды, нүктелер мен пунктирлі сызықтар бойынша —>, <— көрсеткіштерді. Білім алушылармен бірге олар үшін маңызды ақпаратты өшіру (жазу). Карточкалардан сөздерді, сөйлемдерді балаларға арналған тақырыптық кітапшаға көшіру. Таныс және бейтаныс мәтіндерден оқыған әріптерді, буындар мен сөздерді табу және дөңгелектеп сызу. Білім алушылармен бірлесіп қабырға газеттерін, журналдар жасау, мысалы: "Біздің сынып", "Біздің хобби". Компьютердің, телефонның пернетақтасында өз атын, таныс заттардың аттарын, әрекеттерді, әріптерді, буындарды, сөздер мен сөйлемдерді теріп жазу.
Ұсынылатын әдебиеттер тізімі: қазақ ертегілер, "Мен ғарышкер боламын" (Ж. Смақов), "Сусын туралы жыр" (Т.Бердияров), "Жанкүйерлер" (Ә.Файзуллаев), "Тапсам деймін уақыт" (Р.Тышқанбаев), "Айналайын Отаным!" (С.Асанов), "Алтын бала" (С.Тұрдалиев), "Тырналар" (Ұ.Есдәулетов), "Бақшада" (Ж.Кәрбозин), "Әжесін қайсысы жақсы көреді?" (М.Төрежанов), "Аша қар" (Б.Соқпақбаев), "Сырғанақ" (Б.Жақып), "Күлме досқа" (А.Хамзеұлы), "Көктем сәні" (Б.Әділов), "Құстың ұясы" (А.Мусина), "Өзен" (Ы.Алтынсарин), "Денсаулық" (Ә.Шамұратова), "Инелік пен тиін" (Т.Жексенбай), "Көктем деген немене?" (Ж.Жабаев), "Тазалық" (Қадыр Мырза Әлі), "Қайтпай қалған қарлығаш" (Т.Тойбазарұлы);

3) элементы чтения и письма. Элементы чтения: рассматривание иллюстраций в книгах, журналах. Нахождение в книге, названых учителем предметов, действий и признаков. Создание тематических книжек, совместно с учителем. Создание личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими события жизни и интересы самого ученика. Использование карточки со своим именем для указания своей работы, своего рабочего места. Составление предложений по вопросам учителя на темы. Подбор карточек, обозначающих признаки предметов по словесной инструкции. Узнавание и воспроизведение звуков А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Б, Т, Д, К, Г, Х. Ознакомление с буквами С, З, Ц (буквы размером 5 и 3 см). Узнавание и называние букв А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Т, Д, Б, К, Г, Х, Й, С, З, Ц, вырезанных по контуру (3-5см). Узнавание и воспроизведение звуков А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Б, Т, Д, К, Г, Х, С, З, Ц. Соотнесение карточек, на которых напечатаны знакомые учащимся слова, с предметами, картинками, пиктограммами. Последовательное соединение букв в слог-слияние па, пу пы, по, пи, затем в обратный слог (составление слогов из букв разрезной азбуки). Выделение слогов из знакомых слов (папа, панама) Слоги должны быть выделены жирным шрифтом, другим цветом, размером, чтобы привлекать к себе внимание. Чтение слов и предложений. Чтение в предложениях местоимений "я, мы, он" и соотнесение их с указательным жестом. Чтение предлогов "на, в, под" в предложениях. Размещение реальных предметов в соответствии с предлогами. Подбор карточек с буквами А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Б, Т, Д, К, Х, Г, С, З, Ц. Нахождение изученных букв, слогов в своем имени, в знакомых словах, в небольших текстах.
Элементы письма: письмо изученных букв на различных поверхностях, листах формата А4. Обведение по трафарету и шаблонам (знакомые предметы, геометрические фигуры, буквы размер букв 3 см), раскрашивание их. Обведение предметов и букв С, З, Ц по контурам и точкам, соотнесение их с соответствующей карточкой-словом или с соответствующей буквой в слове. Написание букв и слов по контурным линиям (точкам). Записывание своего имени (фамилии) (фамилии одноклассников, слов, предложений) по контурным ориентирам и самостоятельно. Подписывание открыток, в которых текст может быть написан учителем или учеником (с помощью учителя). Записывание учителем и учащимися (исходя из их возможностей) числа и названия месяца, даты: выполнение "письма" точек пальцем, карандашом, ручкой по контуру предмета (с использованием различных техник). Выполнение "письма" в строке (3 см) в различных направлениях пальцем на песке, манке, карандашом на листе. Выполнение "письма" на листе бумаги горизонтальных (прямые и извилистые, кривые) и вертикальных линий, стрелок: —>, <— по точкам и пунктирным линиям. Совместное с учащимися списывание (записывание) значимой для них информации. Копирование слов, предложений с карточек в тематические книжки-малышки. Нахождение и обведение изученных букв, слогов и слов в знакомых и незнакомых текстах. Совместное создание с учащимися стенгазет, журналов, например: "Наш класс", "Любимые занятия". Печатание на компьютере и телефоне своего имени, имен близких, названия знакомых предметов, действий, букв, слогов, слов и предложений.
Примерный перечень литературных произведений. Малые фольклорные формы: "Заинька", "Заяц Егорка", "Иванушка", "Волк-волчок, шерстяной бочок", "Гуси вы, гуси", "Дедушка Егор", "Под горкой на речке", "Поедем,
сыночек, в деревню с тобой", "Уж ты, зимушка". Сказки: "У солнышка в гостях" (словацк. нар.), "Морозко", "Лиса и журавль", "Пузырь, соломинка и лапоть", "Кот и лиса".
Произведения классической и современной литературы для детей: Алимбаев М. "Небылицы", Баянбаев К. "Скворечник", Васильева С. "Пожарный", Заходер Б. "Сапожник", Воронько П. "Обновки", Елубаев Е. "Пятерка и двойка", Жуковский В. "Птичка", Кардашова А. "Наш доктор" (отрывки), "Семена", "Уборка", Клокова М. "Белые гуси", "Воробей с березы", "Мой конь", "Кукушка", Котова Е. "Лесной мастер", Майков А. "Колыбельная песня", "Ласточка примчалась". Маршак С. "Кошкин дом", "Круглый год", "Кто колечко найдет?", "Мяч", "Перчатки" (пер. с англ.), "Песня о елке", Михалков С. "Бездельник светофор", "Дядя Степа", "Грипп", "Мой щенок", "Моя улица", Могилевская М. "Наш первый разговор". Мошковская Э. "Веселый магазин", "Мы играем в школу", "Уши".

42. 9-сыныпқа арналған "Сөйлеуді дамыту және коммуникация" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) сөйлеуді дамыту. Сөйлеуді түсіну: дыбыссыз артикуляцияға негізделген тақырыптық суреттерге сүйене отырып, дауысты дыбыстарды [а, ә, о, у, ұ, ү, и, э, ы, е] және Ұ , ю, я әріптердің дауыстық құрылымын, дауыссыздардың артикуляциясын білу және ажырату. Жаттығуларды дыбыстық сигнал бойынша, ауызша команда бойынша, ым-ишара, екі және үш сөзді нұсқаулар бойынша орындау. Аудио-бейнежазбаны қолдану арқылы қысқа өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау. Педагог пен білім алушылар айтатын әртүрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (тақпақтар, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер).
Сөйлеу: ойын және өмірлік жағдайларда, жаттығуларда дыбыстық еліктеуіштерді және буындарды, сөздерді, тақпақтарды ауызша нұсқауларға сәйкес айту. Әңгімеге тыңдаған әңгіменің мазмұны бойынша, мұғалімнің көмегімен, сұрақтарға сөзбен, қимылмен, суретпен, сөйлеммен жауап беру арқылы қатысу. Мұғалімнің сөздерінен және айтуынан тақпақтар, қарапайым қимылдармен сүйемелденетін қысқа өлеңдер үйрену (4-8 жолды есте сақтау бойынша). Сөйлемді педагогтен кейін дұрыс айтумен суреттерді, сөздер бар карточкаларды қолдану арқылы қайталау. Өлеңдерді, мақал-мәтелдерді, таза сөздерді тыңдаған кезде буындарды, сөздерді толық айту (бірге, содан кейін өздігінен). Ертегінің мазмұнын мұғалімнің сұрақ қоюы бойынша айту. Оқушылар сұрақтарға жауап беретін жағдайды көрсету. Таныс заттар мен әрекеттерді, заттардың белгілерін білу және атау. Фотоларда, суреттерде және сюжеттік картиналарда бейнеленген таныс заттар мен әрекеттерді білу және атау. Заттың, іс-әрекеттің оның кескінімен сәйкестігі (түрлі-түсті, ақ-қара, контурлық сурет, жартылай сурет). Өз атынан хабарламалар түрінде сөйлемдер құрастыру, хабарламаны алушы адресаттың болуы міндетті. Тыңдаған әңгімені мұғалімнің сұрақ қоюымен әңгімелеп айту.
2) коммуникация. Коммуникативтік мінез-құлық: қарым-қатынас жағдайына жағымды эмоционалдық қатынас көрсету, айналасындағылармен өздігінен қарым-қатынас жасау. Ересек адамның, басқа оқушының бетіне тіке қарау. Әңгімелесушімен көз байланысын орнату. Айнадан өзін, сыныптасын, мұғалімін қарау. Ересек адаммен және құрдастарымен сөйлесуде қашықтықты, кезектілікті сақтау. Эмоцияларды көрсету және білу (қуаныш, қорқыныш, қайғы, таңдану, тыныштық, көңілсіздік). Әңгімелесушімен сөз, әрекет арқылы (басын изею, қолын созу, "сәлем, сау бол") сәлемдесу және қоштасу. Өзіне назар аударту, дыбыспен, қимылмен, сөзбен, сөз тіркесімен келісімді (келіспеушілікті) білдіру. Дыбысты, қимылды, пиктограмманы, сөздерді, сөз тіркестерін қолдана отырып көмек сұрау. Көрсеткіш ым-ишараны, суретті, сөзді, сөз тіркесін қолдана отырып, өз қалауын білдіру. Ым-ишара, сөз, әрекет арқылы ризашылық білдіру (бас изеу, "рахмет" айту).
Сөйлеу коммуникациясы: таныс ересек адамға сөйлеуде оны есімі мен тегі (әкесінің аты) бойынша атау, айналасындағылармен өздігінен қарым-қатынас жасау. Сұрақтар қою, берілген тақырып бойынша диалогты жүргізу. Үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша адамдардың, жануарлар мен құстардың қимылдары мен бейнелеріне еліктеу ойындарына, таныс ертегілерді, әңгімелерді, өлеңдерді драмалау ойындарына қатысу. Орындалатын рөлге сәйкес өмірлік жағдайларды жеке сөздермен, ым-ишарамен және қимылдармен сүйемелдеу. Өзінің ойындағы рөлін атап, рөлдік диалогқа қатысу;

42. Базовое содержание учебного предмета "Развитие речи и коммуникация" для 9 класса:
1) развитие речи. Понимание речи: узнавание и различение гласных звуков [а, о, у, и, э, ы, е, Ұ, ю, я] с опорой на предметные картинки, на основе беззвучной артикуляции, артикуляция согласных раннего и среднего онтогенеза [м, б, п, т, д, н, к, г, х, в, ф]. Выполнение упражнений по звуковому сигналу, по слову, по жесту, по двух- и трехсловной инструкции. Слушание: коротких стихотворений, сказок, рассказов с использованием ауди-видеозаписи. Слушание различных речевых интонаций, воспроизводимых педагогом и учащимися (потешек, стихов, рассказов, сказок).
Говорение: воспроизведение по словесной инструкции звукоподражаний и слогов, слов, потешек, в игровых и жизненных ситуациях, упражнениях. Участие в беседе по содержанию прослушанного с помощью учителя, через ответы на вопросы словом, жестом, изображением, предложением. Разучивание со слов учителя и рассказывание потешек, коротких стихов, сопровождаемых простыми движениями (4-8 строчки по памяти). Повторение предложения за педагогом с правильным интонированием, с использованием картинок, карточек со словами. Договаривание слогов, слов при прослушивании стихов, поговорок, чистоговорок (сопряженно, затем самостоятельно). Рассказывание содержания сказки по вопросам учителя. Разыгрывание ситуаций, в которых ученики отвечают на вопросы. Узнавание и называние знакомых предметов и действий, признаков предметов. Узнавание и называние знакомых предметов и действий, изображенных на фото, рисунках и сюжетных картинах. Соотнесение предмета, действия с его изображением (цветное изображение, черно-белое, контурное, частичное изображение). Составление предложений в виде сообщений от собственного имени, при этом наличие адресата обязательно. Пересказывание прослушанного текста по вопросам учителя.
2) коммуникация. Коммуникативное поведение: проявление позитивного эмоционального отношения к ситуации общения, самостоятельное вступление в контакт с окружающими. Удержание взгляда на лице взрослого, другого ученика. Установление зрительного контакта с собеседником. Рассматривание в зеркале себя, одноклассника, учителя. Соблюдение дистанции, очередности в разговоре со взрослым и сверстником. Проявление и узнавание эмоциональных состояний (радость, испуг, огорчение, удивление, спокойствие, разочарование). Приветствие и прощание с собеседником, посредством слова, действия (кивает головой, протягивает руку, "привет, пока"). Привлечение к себе внимания, выражение согласия (несогласия) звуком, жестом, словом, фразой. Обращение с просьбой о помощи с использованием звука, жеста, пиктограммы, слова, фразы. Выражение своих желаний с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы. Выражение благодарности посредством жеста, слова, действия (кивком головой, "спасибо").
Речевая коммуникация: обращение к знакомому взрослому человеку по имени и отчеству, самостоятельное вступление в контакт с окружающими. Задавание вопросов, поддерживание диалога на заданную тему. Участие в играх-имитациях движений и образов людей, животных и птиц, по образцу, словесной инструкции, в играх-драматизациях знакомых сказок, рассказов, стихотворений. Сопровождение жизненных ситуаций отдельными словами, жестами и движениями в соответствии с исполняемой ролью. Участие в ролевом диалоге с называнием своей игровой роли;

3) оқу және жазу элементтері. Оқу элементтері: балалар кітаптарындағы, журналдардағы иллюстрацияларды қарау. Кітаптан мұғалім атаған заттарды, іс-әрекеттерді және белгілерді табу. Мұғаліммен бірге тақырыптық кітапшалар жасау. Оқушының өміріндегі оқиғалар мен қызығушылықтарды бейнелейтін фотосуреттері бар оқушының жеке кітабын (альбомын) жасау. Өз жұмысын, жұмыс орнын көрсету үшін өз аты бар карточканы пайдалану. Мұғалімнің сұрақтары бойынша белгілі тақырыптарға сөйлемдер құрастыру. Іс-әрекеттердің атаулары бар карточкаларды заттарға сәйкес таңдау. Ауызша нұсқауларға сәйкес заттардың белгілерін көрсететін карточкаларды таңдау. Ш, Ж, Ч, Щ әріптерімен жұмыс (контур бойымен қиылғанәріптердің мөлшері 5 және 3 см): әріптерді білу және атау. Оқып үйренген дыбыстарды білу және айту. Білім алушыларға таныс сөздер басылған карточкаларды заттармен, суреттермен, пиктограммалармен сәйкестендіру. Әріптерді буынға (па, пу, пы, по, пи), содан кейін кері буынға дәйекті түрде қосу-біріктіру (қиылған әліппе әріптерінен буындар құрау). Таныс сөздерден буындарды іріктеп көрсету (буындар назар аудару үшін қалың қаріппен, басқа түспен, өлшеммен ерекшеленуі керек). Сөздерді және сөйлемдерді оқу. Сөйлемдегі "мен, біз, ол" есімдіктерін оқып, сілтеп көрсету қимылымен байланыстыру. Сөйлемдегі "үстінде, ішінде, астында" көмекші есімдерді оқу. Нақты объектілерді көмекші есімдерге сәйкес орналастыру. Оқып үйренген әріптер мен буындарды өз есімінен, таныс сөздерден, шағын мәтіндерден табу.
Жазу элементтері: әртүрлі беттерге, А4 форматындағы парақтарға Ш,Ж,Щ,Ч әріптерін жазу. Трафарет пен шаблондар арқылы әріптерді сызу, әріптердің өлшемі 2-3 см, оларды бояу. Заттар мен әріптерді контурлар мен нүктелер бойымен сызу, оларды сәйкес сөз картасымен немесе сөздегі сәйкес әріппен салыстыру, нүктелерді саусақпен, қарындашпен немесе қаламмен нысанның контуры бойымен "жазу" (әртүрлі әдістерді қолдану). Қағаз парағында "жазуды" орындау: көлденең (түзу, ирек және қисық) және тік сызықтарды, нүктелер мен пунктирлі сызықтар бойынша —>, <— көрсеткіштерді. Сызықсыз қағазға баспа әрпімен жазу: мұғалімнің айтқанынан естігенін жазу, үлгі бойынша жазу. Өзінің атын, тегін (сыныптастардың тегін, сөздерді және сөйлемдерді) картадан сызылмаған таза қағаз парағына және қарындашпен, фломастермен немесе қаламмен дәптерге баспа әрпімен жазу. Мәтінін мұғалім алдын ала басып шығарған немесе жазған құттықтау хаттарын астына өз атын жазу. Білім алушылармен бірге олар үшін маңызды ақпаратты көшіру (жазу). Карточкалардан сөздерді, сөйлемдерді балаларға арналған тақырыптық кітапшаға көшіру. Таныс және бейтаныс мәтіндерден оқыған әріптерді, буындар мен сөздерді табу және дөңгелектеп сызу. Компьютердің, телефонның пернетақтасында өз атын, таныс заттардың аттарын, әрекеттерді, әріптерді, буындарды, сөздер мен сөйлемдерді теріп жазу.
Ұсынылатын әдебиеттер тізімі: қазақ ертегілер (Қожа Насыр, Алдар Қөсе туралы), әлем халықтарының ұлттық ертегілері, "Алтын ұям мектебім" (Қ.Әбділдәқызы), "Ақылшым мұғалім" (Ә.Дүйсенбиев), "Достар" (М.Төреханов), "Рақмет" (М.Ерімбетов), "Қараша" (Қ.Төреқожа), "Ізбасар" (Ж.Әлмешов), "Оқу" (Е.Өтетілеуов), "Қызғаныштың кесірі" (Г.Әзімбаева), "Асыл әдет" (Ә.Нұршайықов), "Алғашқы қар" (М.Жаманбалинов), "Сәтсіз саяхат" (Н.Сералиев), "Істен шыққан сөмке" (Б.Әділ), "Ұя" (Ж.Кәрбозин), "Жер шуағы" (М.Абылқасымова), "Түсіне қарама" (С.Сауытбеков), "Қымбат сыйлық" (Б.Мұстафин), "Байлық" (Ы.Алтынсарин), "Туған жерге саяхат" (Б.Жақып), "Жазғытұры" (А.Құнанбаев);

3) элементы чтения и письма. Элементы чтения: рассматривание иллюстраций в детских книгах, журналах. Нахождение в книге, названых учителем предметов, действий и признаков. Создание тематических книжек, совместно с учителем. Создание личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими события жизни и интересы самого ученика. Использование карточки со своим именем для указания своей работы, своего рабочего места. Составление предложений по вопросам учителя на темы. Подбор карточек с названиями действий к предметам. Подбор карточек, обозначающих признаки предметов по словесной инструкции. Ознакомление учащихся с буквами Ш, Ж, Ч, Щ (буквы размером 5 и 3 см вырезаны по контуру). Узнавание и называние букв, вырезанных по контуру (5-3см). Узнавание и воспроизведение изученных звуков. Соотнесение карточек, на которых напечатаны знакомые учащимся слова, с предметами, картинками, пиктограммами. Последовательное соединение букв в слог-слияние (па, пу, пы, по, пи) затем в обратный слог (составление слогов из букв разрезной азбуки). Выделение слогов из знакомых слов (слоги должны быть выделены жирным шрифтом, другим цветом, размером, чтобы привлекать к себе внимание). Чтение слов и предложений. Чтение в предложениях местоимений "я, мы, он" и соотнесение их с указательным жестом. Чтение предлогов "на, в, под" в предложениях. Размещение реальных предметов в соответствии с предлогами. Нахождение изученных букв, слогов в своем имени, в знакомых словах, в небольших текстах.
Элементы письма: письмо букв Ш, Ж, Щ, Ч на различных поверхностях, листах формата А4. Обведение буквы по трафарету и шаблонам, размер букв 2-3 см, раскрашивание их. Обведение предметов и букв по контурам и точкам, соотнесение их с соответствующей карточкой-словом или с соответствующей буквой в слове, выполнение "письма" точек пальцем, карандашом, ручкой по контуру предмета (с использованием различных техник). Выполнение "письма" в строке (2-3см) в различных направлениях пальцем на песке, манке, карандашом на листе. Выполнение "письма" на листе бумаги горизонтальных (прямые и извилистые, кривые) и вертикальных линий, стрелок: —>, <— по точкам и пунктирным линиям. Печатание букв на нелинованной бумаге по образцу, под диктовку учителя. Печатание своего имени, фамилии (фамилий одноклассников, слов и предложений) с карточки на нелинованный лист бумаги и в тетрадь карандашом, фломастером, ручкой. Подписывание поздравительных открыток, в которых текст может быть заранее напечатан или написан учителем. Совместное с учащимися списывание (записывание) значимой для учащихся информации. Копирование слов, предложений с карточек в тематические книжки. Нахождение и обведение изученных букв, слогов и слов в знакомых и незнакомых текстах. Набор на клавиатуре компьютера, телефона своего имени, имен близких, названий знакомых предметов, действий, букв, слогов, слов и предложений.
Примерный перечень литературных произведений. Малые фольклорные формы: "Иванушка", "Как без дудки, без дуды", "Кукушечка", "Ласточка", "Лето", "Наши уточки", "Пастух", "Перекликание петухов", "Петушок", "Под горкой на речке", "Поедем", "Травка-муравка", "Уж ты, зимушка", "Уж ты, радуга-дуга", "Улита, улита". Сказки: Гуси-лебеди, Хаврошечка, Дюймовочка, Красная шапочка.
Произведения классической и современной литературы для детей: Бегалин С. "Сапжан", Дуйсенбаев А. "Зима в лесу", Калинина Н. "Помощники", "Утром". Маршак С. "Пожар", "Тихая сказка", "Усатый-полосатый", Михалков С. "Бездельник светофор", "Грипп", "Мой щенок", "Моя улица", "Прививки", "Про мимозу", "Тридцать шесть и пять", "Фома", "Чудесные таблетки", "Песенка друзей", "Три поросенка", Найденова Н "Наши полотенца", Утлеуов Е. "Дедушка Алатау", "Небылица", Никонова Е. "Пожарные истории рассказанные детям", "Чтобы не было беды", Павлова Н "Земляничка", "Машины", "Это моя улица", Плещеев А. "Дедушка, голубчик, сделай мне свисток!..", "Осень наступила", "Сельская песенка", "Травка зеленеет", "Уж тает снег", Подлесова Н. "Трусливый огурчик", Полякова Н "Доброе лето", Пришвин М. "Разговор деревьев", "Ребята и утята", Сакпакбаев Б. "Ох, уж этот Жексен", сказки про Алдар-Косе и Коже Насыра.

43. 10-сыныпқа арналған "Сөйлеу және коммуникацияны дамыту" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) сөйлеуді дамыту. Сөйлеуді түсіну: дыбыссыз артикуляцияға негізделген тақырыптық суреттерге сүйене отырып, дауысты дыбыстарды және дауыссыз дыбыстарын білу және ажырату. Дыбыстық сигнал бойынша жаттығуларды ым-ишара, екі және үш сөзді нұсқаулар бойынша орындау. Аудио-бейнежазбаны қолдану арқылы қысқа өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау. Педагог пен білім алушылар айтатын әртүрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (тақпақтар, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер).
Сөйлеу: ойын және өмірлік жағдайларда, жаттығуларда дыбыстық еліктеуіштерді және буындарды, сөздерді, тақпақтарды ауызша нұсқауларға сәйкес айту. Әңгімеге тыңдалған әңгіменің мазмұны бойынша, мұғалімнің көмегімен, сұрақтарға сөзбен, қимылмен, суретпен, сөйлеммен жауап беру арқылы қатысу. Мұғалімнің сөздерінен және айтуынан тақпақтар, қарапайым қимылдармен сүйемелденетін қысқа өлеңдер үйрену (4-8 жолды есте сақтау бойынша). Сөйлемді педагогтен кейін дұрыс айтумен суреттерді, сөздер бар карточкаларды қолдану арқылы қайталау. Өлеңдерді, мақал-мәтелдерді, таза сөздерді тыңдаған кезде буындарды, сөздерді толық айту (бірге, содан кейін өздігінен). Ертегінің мазмұнын иллюстрациялар сериясына сүйене отырып, мұғалімнің сұрақ қоюы бойынша айту. Таныс заттар мен әрекеттерді, заттардың белгілерін білу және атау. Фотоларда, суреттерде және сюжеттік картиналарда бейнеленген таныс заттар мен әрекеттерді білу және атау. Заттың, іс-әрекеттің оның кескінімен сәйкестігі (түрлі-түсті, ақ-қара, контурлық сурет, жартылай сурет). Оқушылар сұрақтарға жауап беретін жағдайды ойнау. Өз атынан хабарламалар түрінде сөйлемдер құрастыру ("Мен алжапқыш тігемін", "Біз сүлгі тігеміз"), екінші және үшінші жақтан ("Ол...", "Олар..."). Бұл ретте адресаттың болуы міндетті. Әртүрлі мәтіндерді мұғалімнің сұрақ қоюымен әңгімелеп айту. Мұғаліммен бірге суреттерді, пиктограммаларды және сөздер бар карточкаларды қолдана отырып, таныс заттар мен сүйікті заттар туралы 5-8 қысқа сипаттамалық сөйлем құрастыру;
2) коммуникация. Коммуникативтік мінез-құлық: қарым-қатынас жағдайына жағымды эмоционалдық қатынас көрсету, айналасындағылармен өздігінен қарым-қатынас жасау. Ересек адамның, басқа оқушының бетіне тіке қарау. Әңгімелесушімен көз байланысын орнату, ересек адаммен және құрдастарымен сөйлесуде қашықтықты, кезектілікті сақтау. Эмоционалдық көңіл-күйді тану және көрсету (қуаныш, қорқыныш, қайғы, таңдану, тыныштық, көңілсіздік). Әңгімелесушімен сөз, әрекет арқылы (басын изею, қолын созу, "сәлем, сау бол") сәлемдесу және қоштасу. Өзіне назар аударту, дыбыспен, қимылмен, сөзбен, сөз тіркесімен келісімді (келіспеушілікті) білдіру. Дыбысты, қимылды, пиктограмманы, сөздерді, сөз тіркестерін қолдана отырып көмек сұрау. Көрсеткіш ишараны, суретті, сөзді, сөз тіркесін қолдана отырып, өз қалауын білдіру. Ым-ишара, сөз, әрекет арқылы ризашылық білдіру (бас изеу, "рахмет" айту).
Сөйлеу коммуникациясы: таныс ересектермен қарым-қатынаста оның атын толық атау. Сұрақтар қою, берілген тақырып бойынша диалогты жүргізу. Үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша адамдардың, жануарлар мен құстардың қимылдары мен бейнелеріне еліктеу ойындарына, таныс ертегілерді, әңгімелерді, өлеңдерді драмалау ойындарына қатысу. Орындалатын рөлге сәйкес өмірлік жағдайларды жеке сөздермен, ым-ишарамен және қимылдармен сүйемелдеу. Өзінің ойындағы рөлін атаумен рөлдік диалогқа қатысу;

43. Базовое содержание учебного предмета "Развитие речи и коммуникации" для 10 класса:
1) развитие речи. Понимание речи: узнавание и различение гласных звуков [а, о, у, и, э, ы, е, Ұ, ю, я] с опорой на предметные картинки, на основе беззвучной артикуляции, и согласных звуков раннего и среднего онтогенеза [м, б, п, т, д, н, к, г, х, в, ф]. Выполнение упражнений по звуковому сигналу, по слову, по жесту, по двух- и трехсловной инструкции. Слушание стихотворений, сказок, рассказов с использованием ауди-видеозаписи. Слушание различных речевых интонаций, воспроизводимых педагогом и учащимися (потешек, стихов, рассказов, сказок).
Говорение: воспроизведение по словесной инструкции звукоподражаний и слогов, слов, потешек, в игровых и жизненных ситуациях, упражнениях. Участие в беседе по содержанию прослушанного, с помощью учителя, через ответы на вопросы словом, жестом, изображением, предложением. Разучивание со слов учителя и рассказывание потешек, коротких стихов, сопровождаемых простыми движениями (4-8 строчки по памяти). Повторение предложения за педагогом с правильным интонированием, с использованием картинок, карточек со словами. Договаривание слогов, слов при прослушивании стихов, поговорок, чистоговорок (сопряженно, затем самостоятельно). Рассказывание содержания рассказа с опорой на серию иллюстраций, по вопросам учителя. Узнавание и называние знакомых предметов и действий, признаков предметов. Узнавание и называние знакомых предметов и действий, изображенных на фото, рисунках и сюжетных картинах. Соотнесение предмета, действия с его изображением (цветное изображение, черно-белое, контурное, частичное изображение). Разигрывание ситуации, в которых ученики отвечают на вопросы. Составление предложений в виде сообщений от собственного имени ("Я шью прихватку", "Мы будем шить полотенце"), второго и третьего лица ("Он...", "Они..."). При этом наличие адресата обязательно. Пересказывание различных текстов по вопросам учителя. Совместно с учителем составление 5-8 коротких описательных предложений о знакомых предметах, любимых вещах, с использованием картинок, пиктограмм и карточек со словами;
2) коммуникация. Коммуникативное поведение: проявление позитивного эмоционального отношения к ситуации общения, самостоятельное вступление в контакт с окружающими. Удержание взгляда на лице взрослого, другого ученика. Установление зрительного контакта с собеседником, соблюдение дистанции, очередности в разговоре со взрослым и сверстником. Проявление и узнавание эмоциональных состояний (радость, испуг, огорчение, удивление, спокойствие, разочарование). Приветствие и прощание с собеседником, посредством слова, действия (кивает головой, протягивает руку, привет, пока). Привлечение к себе внимания, выражение согласия (несогласия) звуком, жестом, словом, фразой. Обращение с просьбой о помощи с использованием звука, жеста, пиктограммы, слова, фразы. Выражение своих желаний с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы. Выражение благодарности посредством жеста, слова, действия (кивком головой, "спасибо").
Речевая коммуникация: обращение к знакомому взрослому человеку по имени и отчеству. Задавание вопросов, поддерживание диалога на заданную тему. Участие в играх-имитациях движений и образов людей, животных и птиц, по образцу, словесной инструкции, в играх-драматизациях знакомых сказок, рассказов, стихотворений. Сопровождение бытовых ситуаций отдельными словами, жестами и движениями в соответствии с исполняемой ролью. Участие в ролевом диалоге с называнием своей игровой роли;

3) оқу және жазу элементтері. Оқу элементтері: балалар кітаптарындағы, журналдардағы иллюстрацияларды қарау. Кітаптан мұғалім атаған заттарды, іс-әрекеттерді және белгілерді табу. Мұғалімнің иллюстрация, сөздер мен сөйлемдер бойынша оқуын қадағалау. Мұғаліммен бірге тақырыптық кітапшалар жасау. Оқушының өміріндегі оқиғалар мен қызығушылықтарды бейнелейтін фотосуреттер бар оқушының жеке кітабын (альбомын) жасау. Берілген тақырыпқа мұғалімнің сұрақтары бойынша сөйлемдер құрау. Карточкаларды тақырып бойынша таңдау және жіктеу (тақырып "Адам және әлем", "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдар" пәндерін ескере отырып таңдалады). Заттарға арналған іс-қимыл атаулары бар карточкаларды таңдау, мысалы, "шаштараз шаш қияды, тарайды, өреді". Заттардың белгілерін білдіретін сөздер бар карточкаларды ауызша нұсқауларға сәйкес таңдау. Бұрын оқыған дыбыстарды білу және айту. Білім алушыларды контур бойымен қиылған Р,Л әріптерімен таныстыру (әріптердің мөлшері 3 және 2 см). Контур бойымен қиылған әріптерді білу және атау (3 см). Білім алушыларға таныс сөздер басылған карточкаларды заттармен, суреттермен, пиктограммалармен сәйкестендіру. Әріптерді ашық буынға, содан кейін жабық буынға дәйекті түрде қосу (қиылған әліппе әріптерінен буындар құрау). Таныс сөздерден буындарды іріктеп көрсету. Сөздегі буынның астына сол буын жазылған карточкасын қою жаттығуларын орындау. Сөздерді және сөйлемдерді оқу. Сөйлемдегі "мен, біз, ол" есімдіктерін оқып, сілтеп көрсету қимылымен байланыстыру. Сөйлемдегі "үстінде, ішінде, астында" көмекші есімдерді оқу. Нақты объектілерді көмекші есімдерге сәйкес орналастыру. Оқып үйренген әріптер мен буындарды өз есімінен, таныс сөздерден, шағын мәтіндерден табу.
Жазу элементтері: әртүрлі беттерге, А4 форматындағы парақтарға әріптер жазу. Трафаретпен және шаблондармен дөңгелектеп сызу (таныс заттар, геометриялық фигуралар, мөлшері 1-2 см әріптер), оларды бояу. Заттар мен әріптерді контурлар мен нүктелер бойынша дөңгелектеп сызу, оларды сәйкес карточкадағы сөзбен немесе сөздегі тиісті әріппен немесе сөздегі тиісті әріппен сәйкестендіру. Нүктелерді заттың контуры бойынша саусақпен, қарындашпен, қаламмен "жазуды" орындау (әртүрлі әдістерді қолдану арқылы). Әртүрлі бағыттағы жолға (3-5 см) құммен, жармамен "жазуды" саусақпен, қағазға қарындашпен орындау. Әріптер мен сөздерді контур сызықтарымен (нүктелермен) жазу. Қағаз парағында "жазуды" орындау: көлденең (түзу, ирек және қисық) және тік сызықтарды, нүктелер мен пунктирлі сызықтар бойынша —>, <— көрсеткіштерді. Әріптерді сызылмаған қағазға үлгі бойынша, мұғалімнің айтуымен жазу. Өзінің атын (тегін) (сыныптастарының тегін, сөздерді, сөйлемдерді) карточкадан сызылмаған қағазға, 3 см, 2 см, 1 см жолды дәптерге қарындашпен, фломастермен, қаламмен жазу. Мәтінін мұғалім алдын ала жазып қойған немесе жазатын құттықтау ашықхаттарына білім алушылардың жазуы. Білім алушылармен бірге олар үшін маңызды ақпаратты өшіру (жазу). Карточкалардан сөздерді, сөйлемдерді балаларға арналған тақырыптық кітапшаға көшіру. Таныс және бейтаныс мәтіндерден оқыған әріптерді, буындар мен сөздерді табу және дөңгелектеп сызу. Компьютердің, телефонның пернетақтасында өз атын, таныс заттардың аттарын, әрекеттерді, әріптерді, буындарды, сөздер мен сөйлемдерді теріп жазу.
Ұсынылатын әдебиеттер тізімі: қазақ ертегілер (Қожа Насыр, Алдар Қөсе туралы), әлем халықтарының ұлттық ертегілері, "Оқуға шақыру" (А.Байтұрсынов), "Өтірік өрге бастырмас" (Д.Мамырбаева), "Бұлбұл мен тоқылдақ" (Ш.Смақанұлы), "Айтшы, әжетай" (Ж.Смақов), "Құдық басында" (Ә.Шынбатыров), "Кішіге қамқор бол" (Б.Ысқақов), "Сырғанақта" (Б.Соқпақбаев), "Қыста құстар қадірлі" (Е.Елубаев), "Тапсырма" (Ә.Файзуллаев), "Керемет көктем" (Б.Мұстафин), "Ізетті бала" (Г.Әзімбаева), "Ана пейілі" (А.Ормантаев), "Жас шыбық" (С.Сарғасқаев), "Қайыңның көз жасы" (Т.Әбдірайым), "Бірлік" (Д.Дөнентаев), "Бес міндет" (Ә.Табылды), "Чемпион" (С.Дүйсенбиев);

3) элементы чтения и письма. Элементы чтения: рассматривание иллюстраций в детских книгах, журналах. Нахождение в книге названых учителем страниц, предметов, действий и признаков. Прослеживание за чтением учителя по иллюстрации, по словам и предложениям. Создание тематических книжек, совместно с учителем. Создание личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими события жизни и интересы самого ученика. Составление предложений по вопросам учителя на заданую тему. Подбор и классификация карточек по тематике (тематика подбирается с учетом предметов: "Человек и мир", "Социально-бытовая ориентировка"). Подбор карточек с названиями действий к предметам, субьектам, например, "парикмахер подстригает, расчесывает, заплетает". Подбор карточек- слов, обозначающих признаки предметов по словесной инструкции. Узнавание и воспроизведение ранее изученных звуков. Ознакомление учащихся с буквами Р,Л (буквы размером 3 и 2см) вырезаны по контуру. Узнавание и называние изученных букв, вырезанных по контуру (3см). Соотнесение карточек, на которых напечатаны знакомые учащимся слова, с предметами, картинками, пиктограммами. Последовательное соединение букв в прямой слог, затем в обратный слог (составление слогов из букв разрезной азбуки). Выделение слогов в знакомых словах. Выполнение упражнений, в которых учащиеся подкладывают под соответствующие слоги в слове карточки-слоги. Чтение слов и предложений. Чтение в предложениях местоимений "я, мы, он" и соотнесение их с указательным жестом. Чтение предлогов "на, в, под" в предложениях. Размещение реальных предметов в соответствии с предлогами. Нахождение изученных букв, слогов и слов в своем имени, в знакомых словах, в небольших текстах.
Элементы письма: письмо букв на различных поверхностях, листах формата А4. Обведение по трафарету и шаблонам (знакомые предметы, геометрические фигуры, буквы размер букв 1-2см), раскрашивание их. Обведение изученных букв, слов по контурам и точкам, соотнесение их с соответствующей карточкой-словом или с соответствующей буквой в слове. Выполнение "письма" точек пальцем, карандашом, ручкой по контуру предмета (с использованием различных техник). Выполнение "письма" в строке (2см -1см) в различных направлениях пальцем на песке, манке, карандашом на листе. Выполнение "письма" на листе бумаги горизонтальных (прямые и извилистые, кривые) и вертикальных линий, стрелок: —>, <— по точкам и пунктирным линиям. Печатание букв на нелинованной бумаге и в тетрадях по образцу; под диктовку учителя. Печатание своего имени, фамилии (фамилии одноклассников, слова , предложения) с карточки на нелинованный лист бумаги карандашом, в тетради в строке 3см, 2см, 1см, фломастером, ручкой. Подписывание учащимися поздравительных открыток, в которых текст может быть заранее напечатан или написан учителем. Совместное с учащимися списывание (записывание) значимой для учащихся информации. Копирование слов, предложений с карточек в тематические книжки. Нахождение и обведение изученных букв, слогов и слов в знакомых и незнакомых текстах. Набор на клавиватуре компьютера и телефона своего имени, имен близких, названия знакомых предметов, действий, букв, слогов, слов и предложений.
Примерный перечень литературных произведений: Бегалин С. "Молодой охотник", Прокофьева С, Сатир Г. "Мой приятель — светофор", Пушкин А. "Зимнее утро", "У лукоморья дуб зеленый" (фрагм. поэмы "Руслан и Людмила"), Елубаев Е "Тысяча слов", Руссу В. "Моя мама",Саконская Н. "Иголка, иголка", Серова Е. "Волчонок" (в сокр.), "Колокольчик", "Одуванчик", "Ландыш", Дуйсенбаев А. "Дети земли", "Добро пожаловать!", Сенчищев Т. "Дом и все, что в нем", Синявский П. "Вкусная азбука", Скребицкий Г. "На лесной полянке", "Снеговики", Соколов-Микитов И. "Весна красна" (в сокр.), "Зима вьюжная" (в сокр.),"Золотая осень" (в сокр.), "Красное лето" (в сокр.), Омаров С. "Золоторогая Сайга", Суриков И. "Детство", "Первый снег пушистый", Сокпакбаев Б. "Меня зовут Кожа", Тамбиев А. "Кто барабанит в лесу?", "Кто в муравейнике живет?", Теплоухова Н. "Барабанщик", Токмакова И. "Весна", "Где спит рыбка", "Глубоко ли, мелко", "Голуби", "Как на горке снег, снег", Толстой А. "Грибы", "Осень", Толстой Л. "Воробей на часах", "Как волки учат своих детей", "Котенок", "Лев и собачка", "Мыши", "Нашли дети ежа", "Пожарные собаки",Трутнева Е. "Дед Мороз", Тувим Ю. "Овощи" (в обр. С. Михалкова),Тютчев Ф. "В небе тают облака", "Зима недаром злится".
Усачев А. "Правила дорожного движения для будущих водителей и их родителей", Утлетлеуов Е. "Озеро на джайляу", Ушинский К "Еж и заяц", "Как строят дома", "Кончил дело, гуляй смело", "Лекарство", "Стол и стул", "Утренние лучи", Цыферов Г. "Жил на свете слоненок". Фет А. "Чудная картина", "Ласточки пропали", Фетисова Т. "Куда спешат красные машины", Хоринская Е. "Спичка-невеличка",Чарушин Е. "Белка", "Волк", "Воробей", "Заяц", "Кошка", "Курочка", "Лиса", "Медвежонок", "Собака", "Утка с утятами", "Что за зверь?",Чуковский К. "Айболит", "Елка", "Краденое солнце", "Мойдодыр", "Муха-цокотуха", "Путаница", "Телефон", "Федорино горе", сказки про Алдар-Косе и Коже Насыра.

44. Бағдарламаның мазмұнын оқу жылдары (сыныптар) бойынша бөлу үлгілік сипаттамаға ие. Мұғалім оқу мақсаттарының көлемі мен күрделілігін дербес анықтауға, қосымша материалды таңдауға, сондай-ақ сынып оқушыларының мүмкіндіктерін ескере отырып, дағдыларды қалыптастыру үшін қажетті сағат санын анықтауға құқылы.
Параграф 2. Оқу мақсаттарының жүйесі
45. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодтау арқылы берілген. Кодтағы бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бағдарламаның бөлімі мен бөлімшесін, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 5.2.1.4 кодтауында "5" – сынып, "2.1" – бөлім және бөлімше, "4" – оқу мақсатының нөмірленуі.
46. Бөлімдер мен сыныптар бойынша оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) "Сөйлеуді дамыту":
1-кесте
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1. Сөйлеуді түсіну
5. 1. 1. 1
оқыған дыбыстарды олардың дыбыссыз артикуляциясын қабылдау негізінде ажырату
6. 1. 1. 1 оқыған дыбыстарды олардың дыбыссыз артикуляциясын және ерте және орта онтогенез дауыссыздарын қабылдау негізінде ажырату
7. 1. 1. 1 оқыған дыбыстарды олардың дыбыссыз артикуляциясын және ерте онтогенез дауыссыздарын қабылдау негізінде ажырату
8. 1. 1. 1 қарама-қарсы дауысты және артикуляцияға жақын дауыссыз дыбыстарды ажырату
9. 1. 1. 1 оқыған дыбыстар мен артикуляцияға жақын дауыссыз дыбыстарды ажырату
10. 1. 1. 1 оқыған дыбыстар мен артикуляцияға жақын дауыссыз дыбыстарды ажырату
5. 1. 1. 2
ойын әрекеттерін, дыбыстық сигнал жаттығуларын, қимылмен, сөзбен айтқанда, екі-үш сөзден тұратын ауызша нұсқауларды орындау
6. 1. 1. 2
ойын әрекеттерін, дыбыстық сигнал жаттығуларын, қимылмен, сөзбен айтқанда, екі-үш сөзден тұратын ауызша нұсқауларды орындау
7. 1. 1. 2 ойын әрекеттерін, дыбыстық сигнал жаттығуларын, қимылмен, сөзбен айтқанда, екі-үш сөзден тұратын ауызша нұсқауларды орындау
8. 1. 1. 2 ойын әрекеттерін, дыбыстық сигнал жаттығуларын, қимылмен, сөзбен айтқанда, екі-үш сөзден тұратын ауызша нұсқауларды орындау
9. 1. 1. 2 ойын әрекеттерін, дыбыстық сигнал жаттығуларын, қимылмен, сөзбен айтқанда, екі-үш сөзден тұратын ауызша нұсқауларды орындау
10. 1. 1. 2 ойын әрекеттерін, дыбыстық сигнал жаттығуларын, қимылмен, сөзбен айтқанда, екі-үш сөзден тұратын ауызша нұсқауларды орындау
5. 1. 1. 3 өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау
6. 1. 1. 3 өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау
7. 1. 1. 3 өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау
8. 1. 1. 3 өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау
9. 1. 1. 3 өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау
10. 1. 1. 3 өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау
5. 1. 1. 4
педагог шығарған әртүрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (көңілді тақпақтар, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер)

44. Распределение содержания Программы по годам обучения (классам) носит примерный характер. Учитель вправе самостоятельно определить объем и сложность учебных целей, выбирать дополнительный материал, а также определять количество часов, необходимое для формирования навыков с учетом возможностей учащихся класса.
Параграф 2. Система целей обучения
45. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.2.1.4 "5" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
46. Система целей обучения по разделам и классам:
1) "Развитие речи":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
5класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1. Понимание речи
5. 1. 1. 1 различать изученные звуки на основе восприятия их беззвучной артикуляции
6. 1. 1. 1 различать изученные звуки на основе восприятия их беззвучной артикуляции и согласные раннего онтогенеза
7. 1. 1. 1 различать изученные звуки на основе восприятия их беззвучной артикуляции и согласные раннего и среднего онтогенеза
8. 1. 1. 1 различать контрастные гласные и близкие по артикуляции согласные звуки
9. 1. 1. 1 различать изученные звуки и близкие по артикуляции согласные звуки
10. 1. 1. 1 различать изученные звуки и близкие по артикуляции согласные звуки
5. 1. 1. 2 выполнять игровые действия, упражнения по звуковому сигналу, по жесту, по слову, по словесной инструкции, состоящей из двух-трех слов
6. 1. 1. 2 выполнять игровые действия, упражнения по звуковому сигналу, по жесту, по слову, по словесной инструкции, состоящей из двух-трех слов
7. 1. 1. 2 выполнять игровые действия , упражнения по звуковому сигналу, по жесту, по слову, по словесной инструкции, состоящей из двух-трех слов
8. 1. 1. 2 выполнять упражнения по звуковому сигналу, по жесту, по слову, по словесной инструкции, состоящей из двух-трех слов
9. 1. 1. 2 выполнять упражнения по звуковому сигналу, по жесту, по слову, по словесной инструкции, состоящей из двух-трех слов
10. 1. 1. 2 выполнять упражнения по звуковому сигналу, по жесту, по слову, по словесной инструкции, состоящей из двух-трех слов
5. 1. 1. 3 слушать стихотворения, сказки, рассказы
6. 1. 1. 3 слушать стихотворения, сказки, рассказы
7. 1. 1. 3 слушать стихотворения, сказки, рассказы
8. 1. 1. 3 слушать стихотворения, сказки, рассказы
9. 1. 1. 3 слушать стихотворения, сказки, рассказы
10. 1. 1. 3 слушать стихотворения, сказки, рассказы
5. 1. 1. 4
слушать различные речевые интонации, воспроизводимые педагогом (потешек, стихов, рассказов, сказок)

6. 1. 1. 4 педагог шығарған әртүрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (көңілді тақпақтар, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер)
7. 1. 1. 4 педагог шығарған әртүрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (көңілді тақпақтар, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер)
8. 1. 1. 4 педагог шығарған әртүрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (көңілді тақпақтар, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер)
9. 1. 1. 4 педагог шығарған әртүрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (көңілді тақпақтар, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер)
10. 1. 1. 4 педагог шығарған әртүрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (көңілді тақпақтар, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер)
1.2. Сөйлеу
5. 1. 2. 1
ойын жағдайлары мен жаттығуларда дауысқа еліктеуді, буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін ауызша нұсқауларға сәйкес айту
6. 1. 2. 1
ойын жағдайлары мен жаттығуларда дауысқа еліктеуді, буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін ауызша нұсқауларға сәйкес айту
7. 1. 2. 1 ойын жағдайлары мен жаттығуларда дауысқа еліктеуді, буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін ауызша нұсқауларға сәйкес айту
8. 1. 2. 1 ойын жағдайлары мен жаттығуларда дауысқа еліктеуді, буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін ауызша нұсқауларға сәйкес айту
9. 1. 2. 1 ойын жағдайлары мен жаттығуларда дауысқа еліктеуді, буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін ауызша нұсқауларға сәйкес айту
10. 1. 2. 1 ойын жағдайлары мен жаттығуларда дауысқа еліктеуді, буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін ауызша нұсқауларға сәйкес айту
5. 1. 2. 2 тыңдалған сөйлемнің (мәтіннің, ертегінің) мазмұны бойынша сұрақтарға сөзбен, қимылмен, сөйлеммен жауап беру
6. 1. 2. 2 тыңдалған сөйлемнің (мәтіннің, ертегінің) мазмұны бойынша сұрақтарға сөзбен, қимылмен, сөйлеммен жауап беру
7. 1. 2. 2 тыңдалған сөйлемнің (мәтіннің, ертегінің) мазмұны бойынша сұрақтарға сөзбен, қимылмен, сөйлеммен жауап беру
8. 1. 2. 2 тыңдалған сөйлемнің (мәтіннің, ертегінің) мазмұны бойынша сұрақтарға сөзбен, қимылмен, сөйлеммен жауап беру
9. 1. 2. 2 тыңдалған сөйлемнің (мәтіннің, ертегінің) мазмұны бойынша сұрақтарға сөзбен, қимылмен, сөйлеммен жауап беру
10. 1. 2. 2 тыңдалған сөйлемнің (мәтіннің, ертегінің) мазмұны бойынша сұрақтарға сөзбен, қимылмен, сөйлеммен жауап беру
5. 1. 2. 3 көңілді тақпақтарды, өлеңдерді (2-6 жол) қимылдарды, иллюстрацияларды қолдана отырып, еске түсірумен айту
6. 1. 2. 3 көңілді тақпақтарды, өлеңдерді (2-6 жол) қимылдарды, иллюстрацияларды қолдана отырып, еске түсірумен айту
7. 1. 2. 3 көңілді тақпақтарды, өлеңдерді (4-8 жол) қимылдарды, иллюстрацияларды қолдана отырып, еске түсірумен айту
8. 1. 2. 3 көңілді тақпақтарды, өлеңдерді (4-8 жол) қимылдарды, иллюстрацияларды қолдана отырып, еске түсірумен айту

6. 1. 1. 4 слушать различные речевые интонации, воспроизводимые педагогом (потешек, стихов, рассказов, сказок)
7. 1. 1. 4 слушать различные речевые интонации, воспроизводимые педагогом (потешек, стихов, рассказов, сказок)
8. 1. 1. 4 слушать различные речевые интонации, воспроизводимые педагогом (потешек, стихов, рассказов, сказок)
9. 1. 1. 4 слушать различные речевые интонации, воспроизводимые педагогом (потешек, стихов, рассказов, сказок)
10. 1. 1. 4 слушать различные речевые интонации, воспроизводимые педагогом (потешек, стихов, рассказов, сказок)
1.2. Говорение
5. 1. 2. 1 воспроизводить по словесной инструкции звукоподражания, слоги, слова и фразы в игровых ситуациях и упражнениях
6. 1. 2. 1 воспроизводить по словесной инструкции звукоподражания, слоги, слова и фразы в игровых ситуациях и упражнениях
7. 1. 2. 1 воспроизводить по словесной инструкции звукоподражания, слоги, слова и фразы в игровых ситуациях и упражнениях
8. 1. 2. 1 воспроизводить по словесной инструкции звукоподражания, слоги, слова и фразы в игровых и жизненных ситуациях, упражнениях
9. 1. 2. 1 воспроизводить по словесной инструкции звукоподражания, слоги, слова и фразы в игровых и жизненных ситуациях, упражнениях
10. 1. 2. 1 воспроизводить по словесной инструкции звукоподражания, слоги, слова и фразы в игровых и жизненных ситуациях, упражнениях
5. 1. 2. 2 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного предложения, (текста, сказки) словом, жестом, предложением
6. 1. 2. 2 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного предложения, (текста, сказки) словом, жестом, предложением
7. 1. 2. 2 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного предложения, (текста, сказки) словом, жестом, предложением
8. 1. 2. 2 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного предложения, (текста, сказки) словом, жестом, предложением
9. 1. 2. 2 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного предложения, (текста, сказки) словом, жестом, предложением
10. 1. 2. 2 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного предложения, (текста, сказки) словом, жестом, предложением
5. 1. 2. 3 рассказывать потешки, стихи в объеме (2-6 строк) по памяти с использованием движений, иллюстраций
6. 1. 2. 3 рассказывать потешки, стихи в объеме (2-6 строк) по памяти с использованием движений, иллюстраций
7. 1. 2. 3 рассказывать потешки, стихи в объеме (4-8 строк) по памяти с использованием движений, иллюстраций
8. 1. 2. 3 рассказывать потешки, стихи в объеме (4-8 строк) по памяти с использованием движений, иллюстраций

9. 1. 2. 3 көңілді тақпақтарды, өлеңдерді (4-10 жол) қимылдарды, иллюстрацияларды қолдана отырып, еске түсірумен айту
10. 1. 2. 3 көңілді тақпақтарды, өлеңдерді (4-10 жол) қимылдарды, иллюстрацияларды қолдана отырып, еске түсірумен айту
5. 1. 2. 4 өлеңдерді тыңдау кезінде олардың аяқталуын түгел айту
6. 1. 2. 4 өлеңдерді тыңдау кезінде олардың аяқталуын түгел айту
7. 1. 2. 4 өлеңдерді тыңдау кезінде олардың аяқталуын түгел айту
8. 1. 2. 4 өлеңдерді тыңдау кезінде олардың аяқталуын түгел айту
9. 1. 2. 4 өлеңдерді тыңдау кезінде олардың аяқталуын түгел айту
10. 1. 2. 4 өлеңдерді тыңдау кезінде олардың аяқталуын түгел айту
5. 1. 2. 5 ертегінің, әңгіменің мазмұнын иллюстрациялар сериясына сүйене отырып қайталап айтып беру
6. 1. 2. 5 ертегінің, әңгіменің мазмұнын иллюстрациялар сериясына сүйене отырып, мұғалімнің сұрағы бойынша қайталап айтып беру
учителя
7. 1. 2. 5 ертегінің, әңгіменің мазмұнын мұғалімнің сұрағы бойынша қайталап айтып беру
8. 1. 2. 5 ертегінің, әңгіменің мазмұнын мұғалімнің сұрағы бойынша қайталап айтып беру
9. 1. 2. 5 ертегінің, әңгіменің мазмұнын мұғалімнің сұрағы бойынша қайталап айтып беру
10. 1. 2. 5 ертегінің, әңгіменің мазмұнын мұғалімнің сұрағы бойынша қайталап айтып беру
5. 1. 2. 6 өмірлік жағдайларды, диалогтарды ойнау
6. 1. 2. 6 өмірлік жағдайларды, диалогтарды ойнау
7. 1. 2. 6 өмірлік жағдайларды, диалогтарды ойнау
8. 1. 2. 6 өмірлік жағдайларды, диалогтарды ойнау
9. 1. 2. 6 өмірлік жағдайларды, диалогтарды ойнау
10. 1. 2. 6 өмірлік жағдайларды, диалогтарды ойнау
5. 1. 2. 7 фотоларда, суреттерде бейнеленген заттарды атау
6. 1. 2. 7 фотоларда, суреттерде бейнеленген заттарды білу және атау
7. 1. 2. 7 фотоларда, суреттерде бейнеленген заттарды атау
8. 1. 2. 7 фотоларда, суреттерде бейнеленген заттарды атау
9. 1. 2. 7 фотоларда, суреттерде бейнеленген заттарды атау
10. 1. 2. 7 фотоларда, суреттерде бейнеленген заттарды атау
5. 1. 2. 8 суреттегі тақырыпты білу және атау (түрлі-түсті сурет-иллюстрация, суреттің көлеңкесі, контурлық сурет, заттың фрагменті бойынша)
6. 1. 2. 8 суреттегі тақырыпты білу және атау (түрлі-түсті сурет-иллюстрация, суреттің көлеңкесі, контурлық сурет, заттың фрагменті бойынша)
7. 1. 2. 8 суреттегі тақырыпты білу және атау (түрлі-түсті сурет-иллюстрация, суреттің көлеңкесі, контурлық сурет, заттың фрагменті бойынша)
8. 1. 2. 8 суреттегі тақырыпты білу және атау (түрлі-түсті сурет-иллюстрация, суреттің көлеңкесі, контурлық сурет, заттың фрагменті бойынша)
9. 1. 2. 8 суреттегі тақырыпты білу және атау (түрлі-түсті сурет-иллюстрация, суреттің көлеңкесі, контурлық сурет, заттың фрагменті бойынша)

9. 1. 2. 3 рассказывать потешки, стихи в объеме (4-10 строк) по памяти с использованием движений, иллюстраций
10. 1. 2. 3 рассказывать потешки, стихи в объеме (4-10 строк) по памяти с использованием движений, иллюстраций
5. 1. 2. 4 договаривать при прослушивании стихов их окончания
6. 1. 2. 4 договаривать при прослушивании стихов их окончания
7. 1. 2. 4 договаривать при прослушивании стихов их окончания
8. 1. 2. 4 договаривать при прослушивании стихов их окончания
9. 1. 2. 4 договаривать при прослушивании стихов их окончания
10. 1. 2. 4 договаривать при прослушивании стихов их окончания
5. 1. 2. 5 пересказывать содержание сказки, рассказа с опорой на серию иллюстраций.
6. 1. 2. 5 пересказывать содержание сказки с опорой на серию иллюстраций, по вопросам учителя
7. 1. 2. 5 пересказывать содержание сказки, рассказа по вопросам учителя
8. 1. 2. 5 пересказывать содержание сказки, рассказа по вопросам учителя
9. 1. 2. 5 пересказывать содержание сказки, рассказа по вопросам учителя
10. 1. 2. 5 пересказывать содержание сказки, рассказа по вопросам учителя
5. 1. 2. 6 разыгрывать жизненные ситуации, диалоги
6. 1. 2. 6 разыгрывать жизненные ситуации, диалоги
7. 1. 2. 6 разыгрывать жизненные ситуации, диалоги
8. 1. 2. 6 разыгрывать жизненные ситуации, диалоги
9. 1. 2. 6 разыгрывать жизненные ситуации, диалоги
10. 1. 2. 6 разыгрывать жизненные ситуации, диалоги
5. 1. 2. 7 называть предметы, изображенные на фото, рисунках, картинах
6. 1. 2. 7 узнавать и называть предметы, изображенные на фото, рисунках, картинах
7. 1. 2. 7 называть предметы, изображенные на фото, рисунках, картинах
8. 1. 2. 7 называть предметы, изображенные на фото, рисунках, картинах
9. 1. 2. 7 называть предметы, изображенные на фото, рисунках, картинах
10. 1. 2. 7 называть предметы, изображенные на фото, рисунках, картинах
5. 1. 2. 8 узнавать и называть предмет на картинке (цветная картинка-иллюстрация, тень изображения, контурная картинка, по фрагменту предмета)
6. 1. 2. 8 узнавать и называть предмет на картинке (цветная картинка-иллюстрация, тень изображения, контурная картинка, по фрагменту предмета)
7. 1. 2. 8 узнавать и называть предмет на картинке (цветная картинка-иллюстрация, тень изображения, контурная картинка, по фрагменту предмета)
8. 1. 2. 8 узнавать и называть предмет на картинке (цветная картинка-иллюстрация, тень изображения, контурная картинка, по фрагменту предмета)
9. 1. 2. 8 узнавать и называть предмет на картинке (цветная картинка-иллюстрация, тень изображения, контурная картинка, по фрагменту предмета)

10. 1. 2. 8 суреттегі тақырыпты білу және атау (түрлі-түсті сурет-иллюстрация, суреттің көлеңкесі, контурлық сурет, заттың фрагменті бойынша)
5. 1. 2. 9
таныс заттар мен әрекеттерді, заттардың белгілерін білу және атау
6. 1. 2. 9 таныс заттар мен әрекеттерді, заттардың белгілерін білу және атау
7. 1. 2. 9 таныс заттар мен әрекеттерді, заттардың белгілерін білу және атау
8. 1. 2. 9 таныс заттар мен әрекеттерді, заттардың белгілерін білу және атау
9. 1. 2. 9 таныс заттар мен әрекеттерді, заттардың белгілерін білу және атау
10. 1. 2. 9 таныс заттар мен әрекеттерді, заттардың белгілерін білу және атау
5. 1. 2. 10 бақыланатын әрекеттерге, суреттерге екі-үш сөз сөйлем құрастыру
6. 1. 2. 10 таныс тақырыптар туралы 3-5 қысқа сипаттамалық сөйлем құрау
7. 1. 2. 10
таныс тақырыптар туралы 3-5 қысқа сипаттамалық сөйлем құрау
8. 1. 2. 10 бақыланатын әрекеттерге, суреттерге үш-бес сөз сөйлем құрастыру
9. 1. 2. 10 таныс тақырыптар туралы 3-5 қысқа сипаттамалық сөйлем құрау
10. 1. 2. 10 таныс тақырыптар туралы 3-5 қысқа сипаттамалық сөйлем құрау
2) бөлім: "Коммуникация"
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1. Коммуникативтік мінез-құлық
5. 2. 1. 1 айналасындағылармен өз бетінше байланыс жасау
6. 2. 1. 1 айналасындағылармен өз бетінше байланыс жасау
7. 2. 1. 1 айналасындағылармен өз бетінше байланыс жасау
8. 2. 1. 1 айналасындағылармен өз бетінше байланыс жасау
9. 2. 1. 1 айналасындағылармен өз бетінше байланыс жасау
10. 2. 1. 1 айналасындағылармен өз бетінше байланыс жасау
5. 2. 1. 2 әңгімелесушімен көру байланысын сақтау
6. 2. 1. 2 әңгімелесушімен көру байланысын сақтау
7. 2. 1. 2 әңгімелесушімен көру байланысын сақтау
8. 2. 1. 2 әңгімелесушімен көру байланысын сақтау
9. 2. 1. 2 әңгімелесушімен көру байланысын сақтау
10. 2. 1. 2 әңгімелесушімен көру байланысын сақтау
5. 2. 1. 3 айнадан өзінің бейнесін, сыныптарының, мұғалімнің бейнесін қарау
6. 2. 1. 3 айнадан өзінің бейнесін, сыныптарының, мұғалімнің бейнесін қарау
7. 2. 1. 3
сөйлеушіге қарау, сөйлеушіге қатысты заттарды атау
8. 2. 1. 3 сөйлеушіге қарау, сөйлеушіге қатысты заттарды атау
9. 2. 1. 3 сөйлеушіге қарау, сөйлеушіге қатысты заттарды атау
10. 2. 1. 3 сөйлеушіге қарау, сөйлеушіге қатысты заттарды атау
5. 2. 1. 4
ересек адаммен және құрдастарымен сөйлесуде қашықтық пен кезектілікті сақтау
6. 2. 1. 4 ересек адаммен және құрдастарымен сөйлесуде қашықтық пен кезектілікті сақтау

10. 1. 2. 8 узнавать и называть предмет на картинке (цветная картинка-иллюстрация, тень изображения, контурная картинка, по фрагменту предмета)
5. 1. 2. 9
узнавать и называть знакомые предметы и действия, признаки предметов
6. 1. 2. 9 узнавать и называть знакомые предметы и действия, признаки предметов
7. 1. 2. 9 узнавать и называть знакомые предметы и действия, признаки предметов
8. 1. 2. 9 узнавать и называть знакомые предметы и действия, признаки предметов
9. 1. 2. 9 узнавать и называть знакомые предметы и действия, признаки предметов
10. 1. 2. 9 узнавать и называть знакомые предметы и действия, признаки предметов
5. 1. 2. 10 составлять двух-трех-словные предложения к наблюдаемым действиям, картинам
6. 1. 2. 10 составлять3-5 коротких описательных предложений о знакомых предметах
7. 1. 2. 10
Составлять 3-5 коротких описательных предложений о знакомых предметах
8. 1. 2. 10 составлять трех-пяти-словные предложения к наблюдаемым действиям, картинам
9. 1. 2. 10 составлять3-5 коротких описательных предложений о знакомых предметах
10. 1. 2. 10 составлять3-5 коротких описательных предложений о знакомых предметах
2) Раздел: "Коммуникация"
Подразделы
Цели обучения
5 класс
6класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1. Коммуникативное поведения
5. 2. 1. 1 самостоятельно вступать в контакт с окружающими
6. 2. 1. 1 самостоятельно вступать в контакт с окружающими
7. 2. 1. 1 самостоятельно вступать в контакт с окружающими
8. 2. 1. 1 самостоятельно вступать в контакт с окружающими
9. 2. 1. 1 самостоятельно вступать в контакт с окружающими
10. 2. 1. 1 самостоятельно вступать в контакт с окружающими
5. 2. 1. 2 поддерживать зрительный контакт с собеседником
6. 2. 1. 2 поддерживать зрительный контакт с собеседником
7. 2. 1. 2 поддерживать зрительный контакт с собеседником
8. 2. 1. 2 поддерживать зрительный контакт с собеседником
9. 2. 1. 2 поддерживать зрительный контакт с собеседником
10. 2. 1. 2 поддерживать зрительный контакт с собеседником
5. 2. 1. 3 рассматривать в зеркале свое отражение, отражение одноклассника, учителя
6. 2. 1. 3 рассматривать в зеркале свое отражение, отражение одноклассника, учителя
7. 2. 1. 3
рассматривать говорящего, называть предметы относящиеся к говорящему
8. 2. 1. 3 рассматривать говорящего, называть предметы относящиеся к говорящему
9. 2. 1. 3 называть предметы. действия и качества относящиеся к говорящему
10. 2. 1. 3 называть предметы, действия и качества относящиеся к говорящему
5. 2. 1. 4 соблюдать дистанцию и очередность в разговоре со взрослым и сверстником
6. 2. 1. 4 соблюдать дистанцию и очередность в разговоре со взрослым и сверстником

7. 2. 1. 4 ересек адаммен және құрдастарымен сөйлесуде қашықтық пен кезектілікті сақтау
8. 2. 1. 4 ересек адаммен және құрдастарымен сөйлесуде қашықтық пен кезектілікті сақтау
9. 2. 1. 4 ересек адаммен және құрдастарымен сөйлесуде қашықтық пен кезектілікті сақтау
10. 2. 1. 4 ересек адаммен және құрдастарымен сөйлесуде қашықтық пен кезектілікті сақтау
5. 2. 1. 5 әңгімелесушінің эмоционалдық жағдайын ажырату және айту
6. 2. 1. 5 әңгімелесушінің эмоционалдық жағдайын ажырату және айту
7. 2. 1. 5 әңгімелесушінің эмоционалдық жағдайын ажырату және айту
8. 2. 1. 5 әңгімелесушінің эмоционалдық жағдайын ажырату және айту
9. 2. 1. 5 әңгімелесушінің эмоционалдық жағдайын ажырату және айту
10. 2. 1. 5 әңгімелесушінің эмоционалдық жағдайын ажырату және айту
5. 2. 1. 6 әңгімелесушімен сәлемдесу және ым-ишара, сөз, іс-әрекет арқылы қоштасу
6. 2. 1. 6 әңгімелесушімен сәлемдесу және ым-ишара, сөз, іс-әрекет арқылы қоштасу
7. 2. 1. 6 әңгімелесушімен сәлемдесу және ым-ишара, сөз, іс-әрекет арқылы қоштасу
8. 2. 1. 6 әңгімелесушімен сәлемдесу және ым-ишара, сөз, іс-әрекет арқылы қоштасу
9. 2. 1. 6 әңгімелесушімен сәлемдесу және ым-ишара, сөз, іс-әрекет арқылы қоштасу
10. 2. 1. 6 әңгімелесушімен сәлемдесу және ым-ишара, сөз, іс-әрекет арқылы қоштасу
5. 2. 1. 7 өзіне назар аударту және дыбыспен, сөзбен, сөз тіркесімен келісімді (келіспеушілікті) білдіру
6. 2. 1. 7 өзіне назар аударту және дыбыспен, сөзбен, сөз тіркесімен келісімді (келіспеушілікті) білдіру
7. 2. 1. 7 өзіне назар аударту және дыбыспен, сөзбен, сөз тіркесімен келісімді (келіспеушілікті) білдіру
8. 2. 1. 7 өзіне назар аударту және дыбыспен, сөзбен, сөз тіркесімен келісімді (келіспеушілікті) білдіру
9. 2. 1. 7 өзіне назар аударту және дыбыспен, сөзбен, сөз тіркесімен келісімді (келіспеушілікті) білдіру
10. 2. 1. 7 өзіне назар аударту және дыбыспен, сөзбен, сөз тіркесімен келісімді (келіспеушілікті) білдіру
5. 2. 1. 8
ым-ишараны, пиктограмманы, сөздерді, сөз тіркестерін қолдана отырып, көмек сұрау
6. 2. 1. 8
ым-ишараны, пиктограмманы, сөздерді, сөз тіркестерін қолдана отырып, көмек сұрау
7. 2. 1. 8
ым-ишараны, пиктограмманы, сөздерді, сөз тіркестерін қолдана отырып, көмек сұрау
8. 2. 1. 8
ым-ишараны, пиктограмманы, сөздерді, сөз тіркестерін қолдана отырып, көмек сұрау
9. 2. 1. 8
ым-ишараны, пиктограмманы, сөздерді, сөз тіркестерін қолдана отырып, көмек сұрау
10. 2. 1. 8 ым-ишараны, пиктограмманы, сөздерді, сөз тіркестерін қолдана отырып, көмек сұрау
5. 2. 1. 9 көрсету ым-ишарасымен, суретпен, сөзбен, сөз тіркесімен өз тілектерін білдіру
6. 2. 1. 9 көрсету ым-ишарасымен, суретпен, сөзбен, сөз тіркесімен өз тілектерін білдіру

7. 2. 1. 4 соблюдать дистанцию и очередность в разговоре со взрослым и сверстником
8. 2. 1. 4 соблюдать дистанцию и очередность в разговоре со взрослым и сверстником
9. 2. 1. 4 соблюдать дистанцию и очередность в разговоре со взрослым и сверстником
10. 2. 1. 4 соблюдать дистанцию и очередность в разговоре со взрослым и сверстником
5. 2. 1. 5 различать и воспроизводить эмоциональные состояния собеседника
6. 2. 1. 5 различать и воспроизводить эмоциональные состояния собеседника
7. 2. 1. 5 различать и воспроизводить эмоциональные состояния собеседника
8. 2. 1. 5 различать и воспроизводить эмоциональные состояния собеседника
9. 2. 1. 5 различать и воспроизводить эмоциональные состояния собеседника
10. 2. 1. 5 различать и воспроизводить эмоциональные состояния собеседника
5. 2. 1. 6 приветствовать собеседника и прощаться, посредством жеста, слова, действия
6. 2. 1. 6 приветствовать собеседника и прощаться, посредством жеста, слова, действия
7. 2. 1. 6 приветствовать собеседника и прощаться, посредством жеста, слова, действия
8. 2. 1. 6 приветствовать собеседника и прощаться, посредством жеста, слова, действия
9. 2. 1. 6 приветствовать собеседника и прощаться, посредством жеста, слова, действия
10. 2. 1. 6 приветствовать собеседника и прощаться, посредством жеста, слова, действия
5. 2. 1. 7 привлекать к себе внимание и выражать согласие (несогласия) звуком, словом, фразой
6. 2. 1. 7 привлекать к себе внимание и выражать согласие (несогласия) звуком, словом, фразой
7. 2. 1. 7 привлекать к себе внимание и выражать согласие (несогласия) звуком, словом, фразой
8. 2. 1. 7 привлекать к себе внимание и выражать согласие (несогласия) звуком, словом, фразой
9. 2. 1. 7 привлекать к себе внимание и выражать согласие (несогласия) звуком, словом, фразой
10. 2. 1. 7 привлекать к себе внимание и выражать согласие (несогласия) звуком, словом, фразой
5. 2. 1. 8 обращаться с просьбой о помощи с использованием жеста, пиктограммы, слова, фразы
6. 2. 1. 8 обращаться с просьбой о помощи с использованием жеста, пиктограммы, слова, фразы
7. 2. 1. 8 обращаться с просьбой о помощи с использованием жеста, пиктограммы, слова, фразы
8. 2. 1. 8 обращаться с просьбой о помощи с использованием жеста, пиктограммы, слова, фразы
9. 2. 1. 8 обращаться с просьбой о помощи с использованием жеста, пиктограммы, слова, фразы
10. 2. 1. 8 обращаться с просьбой о помощи с использованием жеста, пиктограммы, слова, фразы
5. 2. 1. 9 выражать свои желания с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы
6. 2. 1. 9 выражать свои желания с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы

7. 2. 1. 9 көрсету ым-ишарасымен, суретпен, сөзбен, сөз тіркесімен өз тілектерін білдіру
8. 2. 1. 9 көрсету ым-ишарасымен, суретпен, сөзбен, сөз тіркесімен өз тілектерін білдіру
9. 2. 1. 9 көрсету ым-ишарасымен, суретпен, сөзбен, сөз тіркесімен өз тілектерін білдіру
10. 2. 1. 9 көрсету ым-ишарасымен, суретпен, сөзбен, сөз тіркесімен өз тілектерін білдіру
5. 2. 1. 10 ым-ишараны, сөздерді, әрекеттерді қолдану арқылы ризашылық білдіру
6. 2. 1. 10 ым-ишараны, сөздерді, әрекеттерді қолдану арқылы ризашылық білдіру
7. 2. 1. 10 ым-ишараны, сөздерді, әрекеттерді қолдану арқылы ризашылық білдіру
8. 2. 1. 10 ым-ишараны, сөздерді, әрекеттерді қолдану арқылы ризашылық білдіру
9. 2. 1. 10 ым-ишараны, сөздерді, әрекеттерді қолдану арқылы ризашылық білдіру
10. 2. 1. 10 ым-ишараны, сөздерді, әрекеттерді қолдану арқылы ризашылық білдіру
2.2. Сөйлеу коммуникациясы
5. 2. 2. 1 өзін атау және өзінің есіміне, тегіне жауап қайтару, ересектерді атымен және әкесінің атымен атау
6. 2. 2. 1 өзін атау және өзінің есіміне, тегіне жауап беру, ересектерді атымен және әкесінің атымен атау
7. 2. 2. 1 өзін атау және өзінің есіміне, тегіне жауап беру, ересектерді атымен және әкесінің атымен атау
8. 2. 2. 1 өзін атау және өзінің есіміне, тегіне, жауап беру, ересектерді атымен және әкесінің атымен атау
9. 2. 2. 1 өзін атау және өзінің есіміне, тегіне жауап беру, ересектерді атымен және әкесінің атымен атау
10. 2. 2. 1 өзін атау және өзінің есіміне, тегіне жауап беру, ересектерді атымен және әкесінің атымен атау
5. 2. 2. 2
ойын коммуникативтік жағдайларына қатысу
6. 2. 2. 2 ойын коммуникативтік жағдайларына қатысу
7. 2. 2. 2 ойын коммуникативтік жағдайларына қатысу
8. 2. 2. 2 ойын коммуникативтік жағдайларына қатысу
9. 2. 2. 2 ойын коммуникативтік жағдайларына қатысу
10. 2. 2. 2 ойын коммуникативтік жағдайларына қатысу
5. 2. 2. 3
таныс ертегілерді, сценарийлерді драмалау ойындарына қатысу
6. 2. 2. 3 таныс ертегілерді, сценарийлерді драмалау ойындарына қатысу
7. 2. 2. 3 таныс ертегілерді, сценарийлерді драмалау ойындарына қатысу
8. 2. 2. 3 таныс ертегілерді, сценарийлерді драмалау ойындарына қатысу
9. 2. 2. 3 таныс ертегілерді, сценарийлерді драмалау ойындарына қатысу
10. 2. 2. 3 таныс ертегілерді, сценарийлерді драмалау ойындарына қатысу
5. 2. 2. 4
өзінің ойындағы рөлін атаумен сюжеттік-рөлдік ойын ойнау
6. 2. 2. 4 өзінің ойындағы рөлін атаумен сюжеттік-рөлдік ойын ойнау
7. 2. 2. 4 өзінің ойындағы рөлін атаумен рөлдік диалог ойнау
8. 2. 2. 4 өзінің ойындағы рөлін атаумен рөлдік диалог ойнау
9. 2. 2. 4 өзінің ойындағы рөлін атаумен рөлдік диалог ойнау

7. 2. 1. 9 выражать свои желания с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы
8. 2. 1. 9 выражать свои желания с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы
9. 2. 1. 9 выражать свои желания с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы
10. 2. 1. 9 выражать свои желания с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы
5. 2. 1. 10 выражать благодарность используя жесты, слова, действия
6. 2. 1. 10 выражать благодарность используя жесты, слова, действия
7. 2. 1. 10 выражать благодарность используя жесты, слова, действия
8. 2. 1. 10 выражать благодарность используя жесты, слова, действия
9. 2. 1. 10 выражать благодарность используя жесты, слова, действия
10. 2. 1. 10 выражать благодарность используя жесты, слова, действия
2.2. Речевая коммуникация
5. 2. 2. 1 называть себя и откликаться на свое имя, фамилию, называть взрослых по имени и отчеству
6. 2. 2. 1 называть себя и откликаться на свое имя, фамилию, называть взрослых по имени и отчеству
7. 2. 2. 1 называть себя и откликаться на свое имя, фамилию, называть взрослых по имени и отчеству
8. 2. 2. 1 называть себя и откликаться на свое имя, фамилию, называть взрослых по имени и отчеству
9. 2. 2. 1 называть себя и откликаться на свое имя, фамилию, называть взрослых по имени и отчеству
10. 2. 2. 1 называть себя и откликаться на свое имя, фамилию, называть взрослых по имени и отчеству
5. 2. 2. 2 участвовать в игровых коммуникативных ситуациях
6. 2. 2. 2 участвовать в игровых коммуникативных ситуациях
7. 2. 2. 2 участвовать в игровых коммуникативных ситуациях
8. 2. 2. 2 участвовать в игровых коммуникативных ситуациях
9. 2. 2. 2 участвовать в игровых коммуникативных ситуациях
10. 2. 2. 2 участвовать в игровых коммуникативных ситуациях
5. 2. 2. 3 участвовать в играх-драматизациях знакомых сказок, сценок
6. 2. 2. 3 участвовать в играх-драматизациях знакомых сказок, сценок
7. 2. 2. 3 участвовать в играх-драматизациях знакомых сказок, сценок
8. 2. 2. 3 участвовать в играх-драматизациях знакомых сказок, сценок
9. 2. 2. 3 участвовать в играх-драматизациях знакомых сказок, сценок
10. 2. 2. 3 участвовать в играх-драматизациях знакомых сказок, сценок
5. 2. 2. 4 разыгрывать сюжетно-ролевую игру, с называнием своей игровой роли
6. 2. 2. 4 разыгрывать сюжетно-ролевую игру, с называнием своей игровой роли
7. 2. 2. 4 разыгрывать ролевые диалоги, с называнием своей игровой роли
8. 2. 2. 4 разыгрывать ролевые диалоги, с называнием своей игровой роли
9. 2. 2. 4 разыгрывать ролевые диалоги, с называнием своей игровой роли

10. 2. 2. 4 өзінің ойындағы рөлін атаумен рөлдік диалог ойнау
3) бөлім: Оқу және жазу элементтері
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1. Оқу элементтері
5. 3. 1. 1 кітаптарды, журналдарды қарау, аталған заттарды, әрекеттер мен белгілерді табу
6. 3. 1. 1 кітаптарды, журналдарды қарау, аталған заттарды, әрекеттер мен белгілерді табу
7. 3. 1. 1 кітаптарды, журналдарды қарау, аталған заттарды, әрекеттер мен белгілерді табу
8. 3. 1. 1 кітаптарды, журналдарды қарау, аталған заттарды, әрекеттер мен белгілерді табу
9. 3. 1. 1 кітаптарды, журналдарды қарау, аталған заттарды, әрекеттер мен белгілерді табу
10. 3. 1. 1 кітаптарды, журналдарды қарау, аталған заттарды, әрекеттер мен белгілерді табу
5. 3. 1. 2 беттерді мұқият парақтау, мұғалімнің иллюстрация бойынша оқуын қадағалау
6. 3. 1. 2 беттерді мұқият парақтау, мұғалімнің иллюстрация бойынша оқуын қадағалау
7. 3. 1. 2 беттерді мұқият парақтау, мұғалімнің иллюстрация бойынша, сөздер бойынша оқуын қадағалау
8. 3. 1. 2 беттерді мұқият парақтау, мұғалімнің иллюстрация бойынша оқуын қадағалау
9. 3. 1. 2 беттерді мұқият парақтау, мұғалімнің иллюстрация бойынша оқуын қадағалау
10. 3. 1. 2 беттерді мұқият парақтау, мұғалімнің иллюстрация бойынша, сөздер мен сөйлемдер бойынша оқуын қадағалау
5. 3. 1. 3 мұғаліммен бірге тақырыптық кітапшалар жасау
6. 3. 1. 3 мұғаліммен бірге тақырыптық кітапшалар жасау
7. 3. 1. 3 мұғаліммен бірге тақырыптық кітапшалар жасау
8. 3. 1. 3 мұғаліммен бірге тақырыптық кітапшалар жасау
9. 3. 1. 3 мұғаліммен бірге тақырыптық кітапшалар жасау
10. 3. 1. 3 мұғаліммен бірге тақырыптық кітапшалар жасау
5. 3. 1. 4 оқушының өмірі мен оқиғаларын бейнелейтін фотосуреттер бар жеке альбом жасау және "оқу"
6. 3. 1. 4 оқушының өмірі мен оқиғаларын бейнелейтін фотосуреттер бар жеке альбом жасау және "оқу"
7. 3. 1. 4 оқушының өмірі мен оқиғаларын бейнелейтін фотосуреттер бар жеке альбом жасау және "оқу"
8. 3. 1. 4 оқушының өмірі мен оқиғаларын бейнелейтін фотосуреттер бар жеке альбом жасау және "оқу"
9. 3. 1. 4 оқушының өмірі мен оқиғаларын бейнелейтін фотосуреттер бар жеке альбом жасау және "оқу"
10. 3. 1. 4 оқушының өмірі мен оқиғаларын бейнелейтін фотосуреттер бар жеке альбом жасау және "оқу"
5. 3. 1. 5
өзінің аты, басқа сыныптастарының аттары бар карточкаларды білу
6. 3. 1. 5 өзінің аты, басқа сыныптастарының аттары бар карточкаларды білу
7. 3. 1. 5 өзінің аты, басқа сыныптастарының аттары бар карточкаларды білу
8. 3. 1. 5 өзінің аты, басқа сыныптастарының аттары бар карточкаларды білу

10. 2. 2. 4 разыгрывать ролевые диалоги, с называнием своей игровой роли
3) раздел: Элементы чтения и письма
Подразделы
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1. Элементы чтения
5. 3. 1. 1 рассматривать книги, журналы, находить названные предметы, действия и признаки
6. 3. 1. 1 рассматривать книги, журналы, находить названные предметы, действия и признаки
7. 3. 1. 1 рассматривать книги, журналы, находить названные предметы, действия и признаки
8. 3. 1. 1 рассматривать книги, журналы, находить названные предметы, действия и признаки
9. 3. 1. 1 рассматривать книги, журналы, находить названные предметы, действия и признаки
10. 3. 1. 1 рассматривать книги, журналы, находить названные предметы, действия и признаки
5. 3. 1. 2 аккуратно перелистывать страницы, следить за чтением учителя по иллюстрации
6. 3. 1. 2 аккуратно перелистывать страницы, следить за чтением учителя по иллюстрации
7. 3. 1. 2 следить за чтением учителя по иллюстрации, по словам
8. 3. 1. 2 следить за чтением учителя по иллюстрации, по словам
9. 3. 1. 2 следить за чтением учителя по иллюстрации, по словам
10. 3. 1. 2 следить за чтением учителя по иллюстрации, по словам и предложениям
5. 3. 1. 3 создавать тематические книжки, совместно с учителем
6. 3. 1. 3 создавать тематические книжки, совместно с учителем
7. 3. 1. 3 создавать тематические книжки, совместно с учителем
8. 3. 1. 3 создавать тематические книжки, совместно с учителем
9. 3. 1. 3 создавать тематические книжки, совместно с учителем
10. 3. 1. 3 создавать тематические книжки, совместно с учителем
5. 3. 1. 4 создавать и "читать" личный альбом с фотографиями, отражающими деятельность и события жизни ученика
6. 3. 1. 4 создавать и "читать" личный альбом с фотографиями, отражающими деятельность и события жизни ученика
7. 3. 1. 4 создавать и "читать" личный альбом с фотографиями, отражающими деятельность и события жизни ученика
8. 3. 1. 4 создавать и "читать" личный альбом с фотографиями, отражающими деятельность и события жизни ученика
9. 3. 1. 4 создавать и "читать" личный альбом с фотографиями, отражающими деятельность и события жизни ученика
10. 3. 1. 4 создавать и "читать" личный альбом с фотографиями, отражающими деятельность и события жизни ученика
5. 3. 1. 5
узнавать карточки со своим именем, именами других одноклассников
6. 3. 1. 5 узнавать карточки со своим именем, именами других одноклассников
7. 3. 1. 5 узнавать карточки со своим именем, именами других одноклассников
8. 3. 1. 5 узнавать ть карточки со своим именем, именами других одноклассников

9. 3. 1. 5 өзінің аты, басқа сыныптастарының аттары бар карточкаларды білу
10. 3. 1. 5 өзінің аты, басқа сыныптастарының аттары бар карточкаларды білу
5. 3. 1. 6
берілген тақырыпқа сөздер бар карточкаларды таңдау
6. 3. 1. 6 берілген тақырыпқа сөздер бар карточкаларды таңдау
7. 3. 1. 6 берілген тақырыпқа сөздер бар карточкаларды таңдау
8. 3. 1. 6 берілген тақырыпқа сөздер бар карточкаларды таңдау
9. 3. 1. 6 тақырыптар бойынша сөздер бар карточкаларды жіктеу
10. 3. 1. 6 тақырыптар бойынша сөздер бар карточкаларды жіктеу
5. 3. 1. 7 іс-әрекетті білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
6. 3. 1. 7 іс-әрекетті білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
7. 3. 1. 7 іс-әрекетті білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
8. 3. 1. 7 іс-әрекетті білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
9. 3. 1. 7 іс-әрекетті білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
10. 3. 1. 7 іс-әрекетті білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
5. 3. 1. 8
заттардың белгілерін білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
6. 3. 1. 8 заттардың белгілерін білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
7. 3. 1. 8 заттардың белгілерін білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
8. 3. 1. 8 заттардың белгілерін білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
9. 3. 1. 8 заттардың белгілерін білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
10. 3. 1. 8 заттардың белгілерін білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
5. 3. 1. 9
оқитын әріпті білу және көрсету
6. 3. 1. 9 оқитын әріпті білу және көрсету
7. 3. 1. 9 оқитын әріпті білу және көрсету
8. 3. 1. 9 оқитын әріпті білу және көрсету
9. 3. 1. 9 оқитын әріпті білу және көрсету
10. 3. 1. 9 оқитын әріпті білу және көрсету
5. 3. 1. 10
оқыған әріптер бар карточкаларды көрсету бойынша сөздермен, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулар бойынша таңдау
6. 3. 1. 10 оқыған әріптер бар карточкаларды көрсету бойынша сөздермен, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулар бойынша таңдау
7. 3. 1. 10 оқыған әріптер бар карточкаларды көрсету бойынша сөздермен, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулар бойынша таңдау
8. 3. 1. 10 оқыған әріптер бар карточкаларды көрсету бойынша сөздермен, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулар бойынша таңдау
9. 3. 1. 10 оқыған әріптер бар карточкаларды көрсету бойынша сөздермен, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулар бойынша таңдау
10. 3. 1. 10 оқыған әріптер бар карточкаларды көрсету бойынша сөздермен, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулар бойынша таңдау
5. 3. 1. 11 сөздерден оқыған әріптерді табу
6. 3. 1. 11 сөздерден оқыған әріптерді табу
7. 3. 1. 11 сөздерден оқыған әріптерді, буындарды табу
8. 3. 1. 11 сөздерден және мәтіндерден оқыған әріптерді, буындарды және сөзді табу

9. 3. 1. 5 узнавать карточки со своим именем, именами других одноклассников
10. 3. 1. 5 узнавать карточки со своим именем, именами других одноклассников
5. 3. 1. 6 подбирать карточки со словами на заданную тему
6. 3. 1. 6 подбирать карточки со словами на заданную тему
7. 3. 1. 6 подбирать карточки со словами на заданную тему
8. 3. 1. 6 подбирать карточки со словами на заданную тему
9. 3. 1. 6 классифицировать карточки со словами по темам
10. 3. 1. 6 классифицировать карточки со словами по темам
5. 3. 1. 7 подбирать карточки со словами, обозначающими действия
6. 3. 1. 7 подбирать карточки со словами, обозначающими действия
7. 3. 1. 7 подбирать карточки со словами, обозначающими действия
8. 3. 1. 7 подбирать карточки со словами, обозначающими действия
9. 3. 1. 7 подбирать карточки со словами, обозначающими действия
10. 3. 1. 7 подбирать карточки со словами, обозначающими действия
5. 3. 1. 8
подбирать карточки со словами, обозначающими признаки предметов
6. 3. 1. 8 подбирать карточки со словами, обозначающими признаки предметов
7. 3. 1. 8 подбирать карточки со словами, обозначающими признаки предметов
8. 3. 1. 8 подбирать карточки со словами, обозначающими признаки предметов
9. 3. 1. 8 подбирать карточки со словами, обозначающими признаки предметов
10. 3. 1. 8 подбирать карточки со словами, обозначающими признаки предметов
5. 3. 1. 9 узнавать и показывать изучаемую букву
5. 3. 1. 9 узнавать и показывать изучаемую букву
5. 3. 1. 9 узнавать и показывать изучаемую букву
5. 3. 1. 9 узнавать и показывать изучаемую букву
5. 3. 1. 9 узнавать и показывать изучаемую букву
5. 3. 1. 9 узнавать и показывать изучаемую букву
5. 3. 1. 10 выбрать карточки с изученными буквами, словами по показу, по образцу, по словесной инструкции
6. 3. 1. 10 выбрать карточку с изученными буквами, словами по показу, по образцу, по словесной инструкции
7. 3. 1. 10 выбрать карточку с изученными буквами , словами по показу, по образцу, по словесной инструкции
8. 3. 1. 10 выбрать карточку с изученными буквами, словами по показу, по образцу, по словесной инструкции
9. 3. 1. 10 выбрать карточку с изученными буквами, словами по показу, по образцу, по словесной инструкции
10. 3. 1. 10 выбрать карточку с изученными буквами, словами по показу, по образцу, по словесной инструкции
5. 3. 1. 11 находить в словах изученные буквы
6. 3. 1. 11 находить в словах изученные буквы
7. 3. 1. 11 находить в словах изученные буквы, слоги
8. 3. 1. 11 находить в словах и текстах изученные буквы, слоги, слова

9. 3. 1. 11 сөздерден және мәтіндерден оқыған әріптерді, буындарды және сөзді табу
10. 3. 1. 11 сөздерден және мәтіндерден оқыған әріптерді, буындарды және сөзді табу
5. 3. 1. 12 үлгі бойынша қиылған әліппеден буындар, сөздер құрастыру, содан кейін сөзді оқу
6. 3. 1. 12 үлгі бойынша қиылған әліппеден буындар, сөздер құрастыру, содан кейін сөзді оқу
7. 3. 1. 12 үлгі бойынша қиылған әліппеден буындар, сөздер құрастыру, содан кейін сөзді оқу
8. 3. 1. 12 үлгі бойынша қиылған әліппеден буындар, сөздер құрастыру, содан кейін сөзді оқу
9. 3. 1. 12 үлгі бойынша қиылған әліппеден буындар, сөздер құрастыру, содан кейін сөзді оқу
10. 3. 1. 12 үлгі бойынша қиылған әліппеден буындар, сөздер құрастыру, содан кейін сөзді оқу
5. 3. 1. 13
затты, іс-әрекетті, заттың қасиетін білдіретін сөздерді және олармен сөйлемдерді оқу
6. 3. 1. 13 затты, іс-әрекетті, заттың қасиетін білдіретін сөздерді және олармен сөйлемдерді оқу
7. 3. 1. 13 затты, іс-әрекетті, заттың қасиетін білдіретін сөздерді және олармен сөйлемдерді оқу
8. 3. 1. 13 затты, іс-әрекетті, заттың қасиетін, есімдіктерді білдіретін сөздерді және олармен сөйлемдерді оқу
9. 3. 1. 13 затты, іс-әрекетті, заттың қасиетін, есімдіктерді білдіретін сөздерді және олармен сөйлемдерді
10. 3. 1. 13
затты, іс-әрекетті, заттың қасиетін, есімдіктерді білдіретін сөздерді және олармен сөйлемдерді
8. 3. 1. 14 көмекші есімдерді оқу және оларды және оларды тиісті әрекеттермен және заттардың орналасуымен сәйкестендіру
9. 3. 1. 14 көмекші есімдерді оқу және оларды және оларды тиісті әрекеттермен және заттардың орналасуымен сәйкестендіру
10. 3. 1. 14 көмекші есімдерді оқу және оларды және оларды тиісті әрекеттермен және заттардың орналасуымен сәйкестендіру
3.2. Жазу элементтері
5. 3. 2. 1
әртүрлі беттерге әріптер жазу
6. 3. 2. 1 әртүрлі беттерге әріптер жазу
7. 3. 2. 1 әртүрлі беттерге әріптер жазу
8. 3. 2. 1 әртүрлі беттерге әріптер жазу
9. 3. 2. 1 әртүрлі беттерге әріптер жазу
10. 3. 2. 1 әртүрлі беттерге әріптер жазу
5. 3. 2. 2
таныс әріптердің суреттерін трафареттер мен шаблондар бойынша дөңгелектеп сызу
6. 3. 2. 2 таныс әріптердің суреттерін трафареттер мен шаблондар бойынша дөңгелектеп сызу
7. 3. 2. 2 таныс әріптердің суреттерін трафареттер мен шаблондар бойынша дөңгелектеп сызу
8. 3. 2. 2 таныс әріптердің суреттерін трафареттер мен шаблондар бойынша дөңгелектеп сызу
9. 3. 2. 2 таныс әріптердің суреттерін трафареттер мен шаблондар бойынша дөңгелектеп сызу
10. 3. 2. 2 таныс әріптердің суреттерін трафареттер мен шаблондар бойынша дөңгелектеп сызу
5. 3. 2. 3 әріпті контур мен нүктелер бойынша жазу

9. 3. 1. 11 находить в словах и текстах изученные буквы, слоги и слова
10. 3. 1. 11 находить в словах и текстах изученные буквы, слоги и слова
5. 3. 1. 12 составлять слоги, слова из разрезной азбуки по образцу с последующим чтением слова
6. 3. 1. 12 составлять слоги, слова из разрезной азбуки по образцу с последующим чтением слова
7. 3. 1. 12 составлять слоги, слова из разрезной азбуки по образцу с последующим чтением слова
8. 3. 1. 12 составлять слоги, слова из разрезной азбуки по образцу с последующим чтением слова
9. 3. 1. 12 составлять слоги, слова из разрезной азбуки по образцу с последующим чтением слова
10. 3. 1. 12 составлять слоги, слова из разрезной азбуки по образцу с последующим чтением слова
5. 3. 1. 13 читать слова, обозначающие предмет, действие, свойство предмета и предложения с ними
6. 3. 1. 13 читать слова, обозначающие предмет, действие, свойство предмета и предложения с ними
7. 3. 1. 13 читать слова, обозначающие предмет, действие, свойство предмета и предложения с ними
8. 3. 1. 13 читать слова, обозначающие предмет, действие, свойство предмета, местоимения и предложения с ними
9. 3. 1. 13 читать слова, обозначающие предмет, действие, свойство предмета, местоимения и предложения с ними
10. 3. 1. 13
читать слова, обозначающие предмет, действие, свойство предмета, местоимения и предложения с ними
8. 3. 1. 14 читать слова и предложения с предлогами: "на, в, под" и соотносить их с соответствующим взаимным положением предметов
9. 3. 1. 14 читать слова и предложения с предлогами: "на, в, под" и соотносить их с соответствующим взаимным положением предметов
10. 3. 1. 14 читать слова и предложения с предлогами: "на, в, под" и соотносить их с соответствующим взаимным положением предметов
3.2. Элементы письма
5. 3. 2. 1 писать буквы на различных поверхностях
6. 3. 2. 1 писать буквы на различных поверхностях
7. 3. 2. 1 писать буквы на различных поверхностях
8. 3. 2. 1 писать буквы на различных поверхностях
9. 3. 2. 1 писать буквы на различных поверхностях
10. 3. 2. 1 писать буквы на различных поверхностях
5. 3. 2. 2 обводить по трафаретам и шаблонам образы знакомых букв
6. 3. 2. 2 обводить по трафаретам и шаблонам образы знакомых букв
7. 3. 2. 2 обводить по трафаретам и шаблонам образы знакомых букв
8. 3. 2. 2 обводить по трафаретам и шаблонам образы знакомых букв
9. 3. 2. 2 обводить по трафаретам и шаблонам образы знакомых букв
10. 3. 2. 2 обводить по трафаретам и шаблонам образы знакомых букв
5. 3. 2. 3 писать по контурам и точкам буквы

6. 3. 2. 3 әріпті контур мен нүктелер бойынша жазу
7. 3. 2. 3 әріпті контур мен нүктелер бойынша жазу
8. 3. 2. 3 әріпті контур мен нүктелер бойынша жазу
9. 3. 2. 3 әріпті контур мен нүктелер бойынша жазу
10. 3. 2. 3 әріпті контур мен нүктелер бойынша жазу
5. 3. 2. 4 нүктелерді ауызша нұсқауларға сәйкес берілген бағытта заттың контуры бойынша "жазу"
6. 3. 2. 4 нүктелерді ауызша нұсқауларға сәйкес берілген бағытта заттың контуры бойынша "жазу"
7. 3. 2. 4 нүктелерді ауызша нұсқауларға сәйкес берілген бағытта заттың контуры бойынша "жазу"
8. 3. 2. 4 нүктелерді ауызша нұсқауларға сәйкес берілген бағытта заттың контуры бойынша "жазу"
9. 3. 2. 4 нүктелерді ауызша нұсқауларға сәйкес берілген бағытта заттың контуры бойынша "жазу"
10. 3. 2. 4 нүктелерді ауызша нұсқауларға сәйкес берілген бағытта заттың контуры бойынша "жазу"
5. 3. 2. 5
тік және көлденең түзу және қисық сызықтарды қағаз парағына нүктелермен және нүктелі сызықтармен "жазу"
6. 3. 2. 5 тік және көлденең түзу және қисық сызықтарды қағаз парағына нүктелермен және нүктелі сызықтармен "жазу"
7. 3. 2. 5 тік және көлденең түзу және қисық сызықтарды қағаз парағына нүктелермен және нүктелі сызықтармен "жазу"
8. 3. 2. 5 тік және көлденең түзу және қисық сызықтарды қағаз парағына нүктелермен және нүктелі сызықтармен "жазу"
9. 3. 2. 5 тік және көлденең түзу және қисық сызықтарды қағаз парағына нүктелермен және нүктелі сызықтармен "жазу"
10. 3. 2. 5 тік және көлденең түзу және қисық сызықтарды қағаз парағына нүктелермен және нүктелі сызықтармен "жазу"
5. 3. 2. 6 сызылмаған қағазға әріптерді еліктеу бойынша, үлгі бойынша жазу
6. 3. 2. 6 сызылмаған қағазға әріптерді еліктеу бойынша, үлгі бойынша жазу
7. 3. 2. 6 сызылмаған қағазға әріптерді еліктеу бойынша, үлгі бойынша жазу
8. 3. 2. 6 сызылмаған қағазға әріптерді еліктеу бойынша, үлгі бойынша жазу
9. 3. 2. 6 сызылмаған қағазға әріптерді еліктеу бойынша, үлгі бойынша жазу
10. 3. 2. 6 сызылмаған қағазға әріптерді еліктеу бойынша, үлгі бойынша жазу
5. 3. 2. 7 өзінің атын сызылмаған қағазға жазу
6. 3. 2. 7 өзінің атын сызылмаған қағазға жазу
7. 3. 2. 7 өзінің атын сызылмаған қағазға, дәптерге жазу
8. 3. 2. 7 өзінің атын сызылмаған қағазға, дәптерге жазу
9. 3. 2. 7 өзінің атын және тегін сызылмаған қағазға, дәптерге жазу
10. 3. 2. 7 өзінің атын және тегін сызылмаған қағазға, дәптерге жазу
5. 3. 2. 8 карточкалардан сөздерді кітапшаларға көшіру
6. 3. 2. 8 карточкалардан сөздерді кітапшаларға көшіру

6. 3. 2. 3 писать по контурам и точкам буквы
7. 3. 2. 3 писать по контурам и точкам буквы
8. 3. 2. 3 писать по контурам и точкам буквы
9. 3. 2. 3 писать по контурам и точкам буквы
10. 3. 2. 3 писать по контурам и точкам буквы
5. 3. 2. 4 "писать" точки по контуру предмета в заданном направлении, по словесной инструкции
6. 3. 2. 4 "писать" точки по контуру предмета в заданном направлении, по словесной инструкции
7. 3. 2. 4 "писать" точки по контуру предмета в заданном направлении, по словесной инструкции
8. 3. 2. 4 "писать" точки по контуру предмета в заданном направлении, по словесной инструкции
9. 3. 2. 4 "писать" точки по контуру предмета в заданном направлении, по словесной инструкции
10. 3. 2. 4 "писать" точки по контуру предмета в заданном направлении, по словесной инструкции
5. 3. 2. 5 "писать" вертикальные и горизонтальные прямые и извилистые линии. по точкам и пунктирам на листе бумаги
6. 3. 2. 5 "писать" вертикальные и горизонтальные прямые и извилистые линии, стрелки по точкам и пунктирам на листе бумаги
7. 3. 2. 5 "писать" вертикальные и горизонтальные прямые и извилистые линии по точкам и пунктирам на листе бумаги и в тетради
8. 3. 2. 5 "писать" вертикальные и горизонтальные прямые и извилистые линии по точкам и пунктирам на листе бумаги и в тетради
9. 3. 2. 5 "писать" вертикальные и горизонтальные прямые и извилистые линии по точкам и пунктирам на листе бумаги и в тетради
10. 3. 2. 5 "писать" вертикальные и горизонтальные прямые и извилистые линии по точкам и пунктирам на листе бумаги и в тетради
5. 3. 2. 6 печатать на нелинованном листе буквы по подражанию, по образцу
6. 3. 2. 6 печатать на нелинованном листе буквы по подражанию, по образцу
7. 3. 2. 6 печатать на нелинованном листе и в тетради буквы по подражанию, по образцу
8. 3. 2. 6 печатать на нелинованном листе и в тетради буквы по подражанию, по образцу
9. 3. 2. 6 печатать на нелинованном листе и в тетради буквы по подражанию, по образцу
10. 3. 2. 6 печатать на нелинованном листе и в тетради буквы по подражанию, по образцу
5. 3. 2. 7 печатать свое имя на нелинованном листе бумаги
6. 3. 2. 7 печатать свое имя на нелинованном листе бумаги
7. 3. 2. 7 печатать свое имя на нелинованном листе бумаги, в тетради
8. 3. 2. 7 печатать свое имя на нелинованном листе бумаги, в тетради
9. 3. 2. 7 печатать свое имя и фамилию на нелинованном листе бумаги , в тетради
10. 3. 2. 7 печатать свое имя и фамилии на нелинованном листе бумаги, в тетради
5. 3. 2. 8 копировать с карточек слова в книжки
6. 3. 2. 8 копировать с карточек слова в книжки

7. 3. 2. 8 карточкалардан сөздерді кітапшаларға көшіру
8. 3. 2. 8 карточкалардан сөздерді кітапшаларға көшіру
9. 3. 2. 8 карточкалардан сөздерді кітапшаларға көшіру
10. 3. 2. 8 карточкалардан сөздерді кітапшаларға көшіру
5. 3. 2. 9
әріптерді сызылмаған А4 қағазға, дәптерге айту бойынша жазу
6. 3. 2. 9 әріптерді сызылмаған А4 қағазға айту бойынша жазу
7. 3. 2. 9 әріптерді сызылмаған А4 қағазға, дәптерге айту бойынша жазу
8. 3. 2. 9 әріптерді сызылмаған А4 қағазға, дәптерге айту бойынша жазу
9. 3. 2. 9 әріптерді сызылмаған А4 қағазға, дәптерге айту бойынша жазу
10. 3. 2. 9 әріптерді сызылмаған А4 қағазға, дәптерге айту бойынша жазу
5. 3. 2. 10
оқыған әріптерді сөздерден, мәтіндерден табу және дөңгелектеп сызу
6. 3. 2. 10 оқыған әріптерді сөздерден, мәтіндерден табу және дөңгелектеп сызу
7. 3. 2. 10 оқыған әріптерді, буындарды сөздерден, мәтіндерден табу және дөңгелектеп сызу
8. 3. 2. 10 оқыған әріптерді, буындарды сөздерден, мәтіндерден табу және дөңгелектеп сызу
9. 3. 2. 10 оқыған әріптерді, буындарды сөздерден, мәтіндерден табу және дөңгелектеп сызу
10. 3. 2. 10 оқыған әріптерді, буындарды сөздерден, мәтіндерден табу және дөңгелектеп сызу
5. 3. 2. 11 компьютер пернетақтасында өз атын, жақындарының аттарын, таныс заттардың аттарын теру
6. 3. 2. 11 компьютер пернетақтасында өз атын, жақындарының аттарын, таныс заттардың аттарын теру
7. 3. 2. 11 компьютердің пернетақтасында өз атын, жақындарының аттарын, таныс заттардың, әрекеттер мен белгілердің аттарын теру
8. 3. 2. 11 компьютердің пернетақтасында өз атын, жақындарының аттарын, таныс заттардың, әрекеттер мен белгілердің аттарын теру
9. 3. 2. 11 компьютердің пернетақтасында өз атын, жақындарының аттарын, таныс заттардың, әрекеттер мен белгілердің аттарын теру
10. 3. 2. 11 компьютердің пернетақтасында өз атын, жақындарының аттарын, таныс заттардың, әрекеттер мен белгілердің аттарын теру
6. 3. 2. 12
телефон пернетақтасында қысқа хабарламалар теру
7. 3. 2. 12
телефон пернетақтасында қысқа хабарламалар теру
8. 3. 2. 12
телефон пернетақтасында қысқа хабарламалар теру
9. 3. 2. 12
телефон пернетақтасында қысқа хабарламалар теру
10. 3. 2. 12
телефон пернетақтасында қысқа хабарламалар теру
47. Бағдарлама зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Сөйлеуді дамыту және коммуникация" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша Ұзақ мерзімді жоспарға негізінде жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда оқу мақсаттарын сыныптар мен тоқсандар бойынша бөлу ұсыныстық сипатта берілген. Мұғалім білім алушылардың мүмкіндіктерін ескере отырып, бағдарламаның әрбір бөлімшесінің оқу материалын оқу мазмұны мен ұзақтығына кез келген өзгерістер енгізуге құқылы.

7. 3. 2. 8 копировать с карточек слова в книжки
8. 3. 2. 8 копировать с карточек слова в книжки
9. 3. 2. 8 копировать с карточек слова в книжки
10. 3. 2. 8 копировать с карточек слова в книжки
5. 3. 2. 9 печатать буквы под диктовку на нелинованной бумаге А4, в тетрадь
6. 3. 2. 9 печатать буквы под диктовку на нелинованной бумаге А4
7. 3. 2. 9 печатать буквы, слоги под диктовку на нелинованной бумаге А4, в тетрадь
8. 3. 2. 9 печатать буквы, слоги под диктовку на нелинованной бумаге А4, в тетрадь
9. 3. 2. 9 печатать буквы, слоги и слова под диктовку на нелинованной бумаге А4, в тетрадь
10. 3. 2. 9 печатать буквы, слоги и слова под диктовку на нелинованной бумаге А4, в тетрадь
5. 3. 2. 10 находить и обводить изученные буквы в словах, текстах
6. 3. 2. 10 находить и обводить изученные буквы в словах, текстах
7. 3. 2. 10 находить и обводить изученные буквы, слоги в словах, текстах
8. 3. 2. 10 находить и обводить изученные буквы, слоги в словах, текстах
9. 3. 2. 10 находить и обводить изученные буквы, слоги в словах, текстах
10. 3. 2. 10 находить и обводить изученные буквы, слоги в словах, текстах
5. 3. 2. 11 набирать на клавиатуре компьютера свое имя, имена близких, названия знакомых предметов
6. 3. 2. 11 набирать на клавиатуре компьютера свое имя, имена близких, названия знакомых предметов
7. 3. 2. 11 набирать на клавиатуре компьютера свое имя, имена близких, названия знакомых предметов, действий и признаков
8. 3. 2. 11 набирать на клавиатуре компьютера свое имя, имена близких, названия знакомых предметов, действий и признаков
9. 3. 2. 11 набирать на клавиатуре компьютера свое имя, имена близких, названия знакомых предметов, действий и признаков
10. 3. 2. 11 набирать на клавиатуре компьютера свое имя, имена близких, названия знакомых предметов, действий и признаков
6. 3. 2. 12
набирать на клавиатуре телефона
короткие сообщения
7. 3. 2. 12
набирать на клавиатуре телефона
короткие сообщения
8. 3. 2. 12
набирать на клавиатуре телефона
короткие сообщения
9. 3. 2. 11
набирать на клавиатуре телефона
короткие сообщения
10. 3. 2. 12
набирать на клавиатуре телефона
короткие сообщения
47. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Развитие речи и коммуникации" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов. Распределение учебных целей по классам и четвертям в долгосрочном плане носит рекомендательный характер. Учитель имеет право внести любые изменения в содержание и продолжительность изучения учебного материала каждого подраздела программы с учетом возможностей учащихся.

48. Өткен сыныптардағы оқу материалын қайталау үшін оқу мақсаттарын таңдау мұғалімнің еркініне беріледі.
Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Сөйлеуді дамыту және коммуникация" оқу пәні бойынша Үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5 сынып:
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Сөйлеуді түсіну
5.1.1.1 оқыған дыбыстарды олардың дыбыссыз артикуляциясын қабылдау негізінде ажырату
5.1.1.2 ойын әрекеттерін, дыбыстық сигнал жаттығуларын, қимылмен, сөзбен айтқанда, екі-үш сөзден тұратын ауызша нұсқауларды орындау
5.1.1.4 педагог шығарған әртүрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (көңілді тақпақтар, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер)
1.2. Сөйлеу
5.1.2.1 ойын жағдайлары мен жаттығуларда дауысқа еліктеуді, буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін ауызша нұсқауларға сәйкес айту
5.1.2.2 тыңдалған сөйлемнің (мәтіннің, ертегінің) мазмұны бойынша сұрақтарға сөзбен, қимылмен, сөйлеммен жауап беру
5.1.2.3 көңілді тақпақтарды, өлеңдерді (2-6 жол) қимылдарды, иллюстрацияларды қолдана отырып, еске түсірумен айту
5.1.2.4 өлеңдерді тыңдау кезінде олардың аяқталуын түгел айту
5.1.2.7 фотоларда, суреттерде бейнеленген заттарды атау
5.1.2.8 суреттегі тақырыпты білу және атау (түрлі-түсті сурет-иллюстрация, суреттің көлеңкесі, контурлық сурет, заттың фрагменті бойынша)
5.1.2.9 таныс заттар мен әрекеттерді, заттардың белгілерін білу және атау
5.1.2.10 бақыланатын әрекеттерге, суреттерге екі-үш сөз сөйлем құрастыру
2.1. Коммуникативтік мінез-құлық
5.2.1.1 айналасындағылармен өз бетінше байланыс жасау
5.2.1.2 әңгімелесушімен көру байланысын сақтау
5.2.1.3 айнадан өзінің бейнесін, сыныптарының, мұғалімнің бейнесін қарау
5.2.1.4 ересек адаммен және құрдастарымен сөйлесуде қашықтық пен кезектілікті сақтау
5.2.1.6 әңгімелесушімен сәлемдесу және ым-ишара, сөз, іс-әрекет арқылы қоштасу
5.2.1.7 өзіне назар аударту және дыбыспен, сөзбен, сөз тіркесімен келісімді (келіспеушілікті) білдіру
5.2.1.10 ым-ишараны, сөздерді, әрекеттерді қолдану арқылы ризашылық білдіру
2.2. Сөйлеу коммуникациясы
5.2.2.1 өзін атау және өзінің есіміне, тегіне жауап қайтару, ересектерді атымен және әкесінің атымен атау
5.2.2.2 ойын коммуникативтік жағдайларына қатысу
5.2.2.3 таныс ертегілерді, сценарийлерді драмалау ойындарына қатысу
5.2.2.4 өзінің ойындағы рөлін атаумен сюжеттік-рөлдік ойын ойнау
3.1. Оқу элементтері
5.3.1.1 кітаптарды, журналдарды қарау, аталған заттарды, әрекеттер мен белгілерді табу
5.3.1.2 беттерді мұқият парақтау, мұғалімнің иллюстрация бойынша оқуын қадағалау
5.3.1.3 мұғаліммен бірге тақырыптық кітапшалар жасау
5.3.1.4 оқушының өмірі мен оқиғаларын бейнелейтін фотосуреттер бар жеке альбом жасау және "оқу"
5.3.1.5 өзінің аты, басқа сыныптастарының аттары бар карточкаларды білу
5.3.1.6 берілген тақырыпқа сөздер бар карточкаларды таңдау
5.3.1.7 іс-әрекетті білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
5.3.1.8 заттардың белгілерін білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
5.3.1.9 оқитын әріпті білу және көрсету
5.3.1.10 оқыған әріптер бар карточкаларды көрсету бойынша сөздермен, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулар бойынша таңдау
5.3.1.12 үлгі бойынша қиылған әліппеден буындар, сөздер құрастыру, содан кейін сөзді оқу

48. Выбор целей обучения для повторения учебного материала предыдущих классов на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы по учебному предмету "Развитие речи и коммуникации" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов
1) 5 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Понимание речи
5.1.1.1 различать изученные звуки на основе восприятия их беззвучной артикуляции
5.1.1.2 выполнять игровые действия, упражнения по звуковому сигналу, по жесту, по слову, по словесной инструкции, состоящей из двух-трех слов
5.1.1.4 слушать различные речевые интонации, воспроизводимые педагогом (потешек, стихов, рассказов, сказок)
1.2. Говорение
5.1.2.1 воспроизводить по словесной инструкции звукоподражания, слоги, слова и фразы в игровых ситуациях и упражнениях
5.1.2.2 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного предложения (текста, сказки) словом, жестом, предложением
5.1.2.3 рассказывать потешки, стихи в объеме (2-6 строк) по памяти с использованием движений, иллюстраций
5.1.2.4 договаривать при прослушивании стихов их окончания
5.1.2.7 называть предметы, изображенные на фото, рисунках, картинах
5.1.2.8 узнавать и называть предмет на картинке (цветная картинка-иллюстрация, тень изображения, контурная картинка, по фрагменту предмета)
5.1.2.9 узнавать и называть знакомые предметы и действия, признаки предметов
5.1.2.10 составлять двух-трех-словные предложения к действиям, картинам
2.1. Коммуникативное поведение
5.2.1.1 самостоятельно вступать в контакт с окружающими
5.2.1.2 поддерживать зрительный контакт с собеседником
5.2.1.3 рассматривать в зеркале свое отражение, отражение одноклассника, учителя
5.2.1.4 соблюдать дистанцию и очередность в разговоре со взрослым и сверстником
5.2.1.6 приветствовать собеседника и прощаться, посредством жеста, слова, действия
5.2.1.7 привлекать к себе внимание и выражать согласие (несогласия) звуком, словом, фразой
5.2.1.10 выражать благодарность используя жесты, слова, действия
2.2. Речевая коммуникация
5.2.2.1 называть себя и откликаться на свое имя, фамилию, называть взрослых по имени и отчеству
5.2.2.2 участвовать в игровых коммуникативных ситуациях
5.2.2.3 участвовать в играх-драматизациях знакомых сказок, сценок
5.2.2.4 разыгрывать сюжетно-ролевую игру, с называнием своей игровой роли
3.1. Элементы чтения
5.3.1.1 рассматривать книжки, журналы, находить названные предметы, действия и признаки
5.3.1.2 аккуратно перелистывать страницы, следить за чтением учителя по иллюстрации
5.3.1.3 создавать тематические книжки, совместно с учителем
5.3.1.4 создавать и "читать" личный альбом с фотографиями, отражающими деятельность и события жизни ученика
5.3.1.5 узнавать карточки со своим именем, именами других одноклассников
5.3.1.6 подбирать карточки со словами на заданную тему
5.3.1.7 подбирать карточки со словами, обозначающими действия
5.3.1.8 подбирать карточки со словами, обозначающими признаки предметов
5.3.1.9 узнавать и показывать изучаемую букву Ы
5.3.1.10 выбрать карточки с изученными буквами, словами по показу, по образцу, по словесной инструкции
5.3.1.12 составлять слоги, слова из разрезной азбуки по образцу с последующим чтением слова

3.2. Жазу элементтері
5.3.2.1 әртүрлі беттерге әріптер жазу
5.3.2.2 таныс әріптердің суреттерін трафареттер мен шаблондар бойынша дөңгелектеп сызу
5.3.2.3 әріпті контур мен нүктелер бойынша жазу
5.3.2.4 нүктелерді ауызша нұсқауларға сәйкес берілген бағытта заттың контуры бойынша "жазу"
5.3.2.5 тік және көлденең түзу және қисық сызықтарды қағаз парағына нүктелермен және нүктелі сызықтармен "жазу"
5.3.2.7 өзінің атын сызылмаған қағазға жазу
5.3.2.8 карточкалардан сөздерді кітапшаларға көшіру
5.3.2.9 әріптерді сызылмаған А4 қағазға, дәптерге айту бойынша жазу
5.3.2.10 оқыған әріптерді сөздерден, мәтіндерден табу және дөңгелектеп сызу
2 тоқсан
1.1. Сөйлеуді түсіну
5.1.1.1 оқыған дыбыстарды олардың дыбыссыз артикуляциясын қабылдау негізінде ажырату
5.1.1.2 ойын әрекеттерін, дыбыстық сигнал жаттығуларын, қимылмен, сөзбен айтқанда, екі-үш сөзден тұратын ауызша нұсқауларды орындау
5.1.1.3 өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау
1.2. Сөйлеу
5.1.2.1 ойын жағдайлары мен жаттығуларда дауысқа еліктеуді, буындарды, сөздер мен сөз тіркестерін ауызша нұсқауларға сәйкес айту
5.1.2.2 тыңдалған сөйлемнің (мәтіннің, ертегінің) мазмұны бойынша сұрақтарға сөзбен, қимылмен, сөйлеммен жауап беру
5.1.2.4 өлеңдерді тыңдау кезінде олардың аяқталуын түгел айту
5.1.2.5 ертегінің, әңгіменің мазмұнын иллюстрациялар сериясына сүйене отырып қайталап айтып беру
5.1.2.6 өмірлік жағдайларды, диалогтарды ойнау
5.1.2.7 фотоларда, суреттерде бейнеленген заттарды атау
5.3.1.8 заттардың белгілерін білдіретін сөздер бар карточкаларды таңдау
5.3.1.9 оқитын әріпті білу және көрсету
5.3.1.10 оқыған әріптер бар карточкаларды көрсету бойынша сөздермен, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулар бойынша таңдау
5.3.1.11 сөздерден оқыған әріптерді табу
5.3.1.12 үлгі бойынша қиылған әліппеден буындар, сөздер құрастыру, содан кейін сөзді оқу
2.1. Коммуникативтік мінез-құлық
5.2.1.1 айналасындағылармен өз бетінше байланыс жасау
5.2.1.2 әңгімелесушімен көру байланысын сақтау
5.2.1.4 ересек адаммен және құрдастарымен сөйлесуде қашықтық пен кезектілікті сақтау
5.2.1.5 әңгімелесушінің эмоционалдық жағдайын ажырату және айту
5.2.1.6 әңгімелесушімен сәлемдесу және ым-ишара, сөз, іс-әрекет арқылы қоштасу
5.2.1.7 өзіне назар аударту және дыбыспен, сөзбен, сөз тіркесімен келісімді (келіспеушілікті) білдіру
5.2.1.8 ым-ишараны, пиктограмманы, сөздерді, сөз тіркестерін қолдана отырып, көмек сұрау
5.2.1.9 көрсету ым-ишарасымен, суретпен, сөзбен, сөз тіркесімен өз тілектерін білдіру
2.2. Сөйлеу коммуникациясы
5.2.2.1 өзін атау және өзінің есіміне, тегіне жауап қайтару, ересектерді атымен және әкесінің атымен атау
5.2.2.2 ойын коммуникативтік жағдайларына қатысу
5.2.2.3 таныс ертегілерді, сценарийлерді драмалау ойындарына қатысу
5.2.2.4 өзінің ойындағы рөлін атаумен сюжеттік-рөлдік ойын ойнау

3.2. Элементы письма
5.3.2.1 писать буквы на различных поверхностях
5.3.2.2 обводить по трафаретам и шаблонам образы знакомых букв
5.3.2.3 писать по контурам и точкам буквы
5.3.2.4 "писать" точки по контуру предмета в заданном направлении, по словесной инструкции
5.3.2.5 "писать" вертикальные и горизонтальные прямые и извилистые линии. по точкам и пунктирам на листе бумаги
5.3.2.7 печатать свое имя на нелинованном листе бумаги
5.3.2.8 копировать с карточек слова в книжки
5.3.2.9 печатать буквы под диктовку на нелинованной бумаге А4, в тетрадь
5.3.2.10 находить и обводить изученные буквы в словах, текстах
2 четверть
1.1. Понимание речи
5.1.1.1 различать изученные звуки на основе восприятия их беззвучной артикуляции
5.1.1.2 выполнять игровые действия, упражнения по звуковому сигналу, по жесту, по слову, по словесной инструкции, состоящей из двух-трех слов
5.1.1.3 слушать стихотворения, сказки, рассказы
1.2. Говорение
5.1.2.1 воспроизводить по словесной инструкции звукоподражания, слоги, слова и фразы в игровых ситуациях и упражнениях
5.1.2.2 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного предложения (текста, сказки) словом, жестом, предложением
5.1.2.4 договаривать при прослушивании стихов их окончания
5.1.2.5 пересказывать содержание сказки, рассказа с опорой на серию иллюстраций.
5.1.2.6 разыгрывать жизненные ситуации, диалоги
5.1.2.7 называть предметы, изображенные на фото, рисунках, картинах
5.3.1.8 подбирать карточки со словами, обозначающими признаки предметов
5.3.1.9 узнавать и показывать изучаемую букву
5.3.1.10 выбрать карточки с изученными буквами, словами по показу, по образцу, по словесной инструкции
5.3.1.11 находить в словах изученные буквы
5.3.1.12 составлять слоги, слова из разрезной азбуки по образцу с последующим чтением слова
2.1. Коммуникативное поведение
5.2.1.1 самостоятельно вступать в контакт с окружающими
5.2.1.2 поддерживать зрительный контакт с собеседником
5.2.1.4 соблюдать дистанцию и очередность в разговоре со взрослым и сверстником
5.2.1.5 различать и воспроизводить эмоциональные состояния собеседника
5.2.1.6 приветствовать собеседника и прощаться, посредством жеста, слова, действия
5.2.1.7 привлекать к себе внимание и выражать согласие (несогласия) звуком, словом, фразой
5.2.1.8 обращаться с просьбой о помощи с использованием жеста, пиктограммы, слова, фразы
5.2.1.9 выражать свои желания с использованием указательного жеста, изображения, слова, фразы
2.2. Речевая коммуникация
5.2.2.1 называть себя и откликаться на свое имя, фамилию, называть взрослых по имени и отчеству
5.2.2.2 участвовать в игровых коммуникативных ситуациях
5.2.2.3 участвовать в играх-драматизациях знакомых сказок, сценок
5.2.2.4 разыгрывать сюжетно-ролевую игру, с называнием своей игровой роли

3) оқу және жазу элементтері. Оқу элементтері: балалар кітаптарындағы, журналдардағы иллюстрацияларды қарау. Беттерді парақтау, кітаптан мұғалім атаған заттарды, әрекеттер мен белгілерді табу. Мұғаліммен бірге тақырыптық кітапшалар жасау. Оқушының өміріндегі оқиғалар мен қызығушылықтарды бейнелейтін фотосуреттер бар оқушының жеке кітабын (альбомын) жасау. Өзінің жұмысын, жұмыс орнын көрсету үшін өзінің аты бар картаны пайдалану. Мұғалімнің сұрақтары бойынша "Отбасы", "Мектеп" тақырыптарына сөйлемдер құрастыру. Карточкаларды тақырып бойынша таңдап, іріктеу, мысалы, "Бас, мойын, кеуде, арқа, иық буыны - дененің бөліктері". Элементтерге арналған іс-қимыл атаулары бар карточкаларды таңдау, мысалы, "Бала сыпырады, қыз жуады". Ауызша нұсқауларға сәйкес заттардың белгілерін көрсететін карточкаларды таңдау. Ы және Э әріптерімен танысу. Контур бойымен қиылған әріптерін білу және атау А, У, О, И, Э, Ы (10-5 см). Олардың дыбыссыз артикуляциясы негізінде А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы дыбыстарын білу және атау. Суреттерге А, У, О, И, Э, Ы әріптері бар карточкаларды таңдау. Оқыған әріптерді атауы бойынша таныс сөздерден, журналдардан табу.
Жазу элементтері: нүктелерді "жазуды" заттың контуры бойынша саусақпен, қарындашпен, қаламмен орындау (әртүрлі әдістерді қолданумен). Әртүрлі бағыттағы жолға (3-5 см) құммен, жармамен "жазуды" саусақпен, қағазға қарындашпен орындау. Қағаз парағында көлденең (түзу, ирек және қисық) және тік сызықтарды "жазуды" орындау. А, У, О, И, Э, Ы әріптерін әртүрлі беттерге, А4 парақтарына жазу. А, У, О, И, Э, Ы әріптерін трафаретпен және шаблонмен дөңгелектеп сызу, оларды бояу. Әріптерді сызығы жоқ қағазға үлгі бойынша; мұғалімнің айтуы бойынша жазу. Сызығы жоқ қағаз параққа өзінің атын (сыныптастарының атын, сөздерді, сөйлемдерді) қарындашпен, фломастермен, қаламмен үлгі бойынша жазу. Сөздерді, сөйлемдерді карточкалардан тақырыптық кітапшаларға көшіру. Таныс және бейтаныс сөздерден, мәтіндерден, журналдар мен газеттерден оқыған әріптерді дөңгелектеп сызу. Компьютер пернетақтасында өз атын (сөздерді, сөйлемдерді) теру.
Ұсынылатын әдебиеттер тізімі: шағын фольклорлық формалар: "Ай, ду-ду", "Ай, лады, лады, лады", "Аленка маленька шустра, быстра...", "Божья коровка", "Волк-волчок, шерстяной бочок", "Гуси вы, гуси", "Как без дудки, без дуды", "Кукушечка", "Стучит, бренчит", "Тили-бом", Сказки: "Курочка Ряба", "Репка", "Теремок", "Волк и семеро козлят", "Колобок". "Три поросенка" (С. Михалков аудармасы).
Балаларға арналған классикалық және қазіргі әдебиет шығармалары: 3. Александрованың "Прятки". М.Алимбаевтің "Уроки вежливости", Я.Акимнің "Случай про детей", Г.X. Андерсеннің "Гадкий утенок", А.Бартоның "Мишка", "Мы с Тамарой", "Бычок", С. Бегалиннің "Жеребенок", К.Баянбаевтің "Юрта", Е.Благининаның "Вот какая мама", "Катя леечку взяла", "Научу обуваться я братца", В.Бианкидің "Кто чем поет", "Купанье медвежат", Т. Волынскийдің "Кошкин дом", И.Гуринаның "Вот как мы играем", А.Дуйсенбаевтің "Лиса пробежала рысцой…", Г.Демченконың "Пастушок", У. Диснейдің "Приключения маленького щенка" (англ.), Е.Елубаевтің "Куда пропал аппетит", Г. Зайцевтің "Уроки Айболита", Б. Заходердің "Ежик", В. Жуковскийдің "Котик и козлик", С. Козловтің "Доверчивый ежик", "Ежик в тумане", Г.Ладонщиковтың "Зазвонил будильник", "Медведь проснулся", И.Мазнинның "Давайте дружить", С.Маршактың "Багаж", "Ванька-встанька", В.Маяковскийдің "Что такое хорошо и что такое плохо?", Н Мигунованың "Считалка про зверей", Ю.Морицтің "Ежик резиновый.
41. 6-сыныпқа арналған "Сөйлеуді дамыту және коммуникация" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) сөйлеуді дамыту. Сөйлеуді түсіну: [а,о,у,и,э,ы] дауыссыз дыбыстарды заттық суреттерге сүйене отырып, дауыссыз артикуляцияға негізделген және ерте және орта онтогенездегі дауыссыз дыбыстарды тану және ажырату. Дыбыс сигналы, сөз, ым немесе екі және үш сөзден тұратын нұсқаулар негізінде ойын әрекетін орындау. Аудио-бейне жазбалар арқылы шағын өлеңдер, ертегілер, әңгімелер тыңдау. Оқытушы мен оқушылар қайталаған әр түрлі сөйлеу интонацияларын тыңдау (рифма, өлең, әңгіме, ертегі).

3) элементы чтения и письма. Элементы чтения: рассматривание иллюстраций в детских книжках, журналах. Перелистывание страниц, нахождение в книжке, названых учителем предметов, действий и признаков. Создание тематических книжек, совместно с учителем. Создание личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими события жизни и интересы самого ученика. Использование карточки со своим именем для указания своей работы, своего рабочего места. Составление предложений по вопросам учителя на темы: "Семья", "Школа". Подбор и классификация карточек по тематике, например, "Голова, шея, грудь, спина, плечо кисть - это части тела". Подбор карточек с названиями действий к предметам, например, "мальчик подметает, девочка моет". Подбор карточек, обозначающих признаки предметов по словесной инструкции. Ознакомление с буквами Ы и Э. Узнавание и называние букв А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы вырезанных по контуру (10-5 см). Узнавание и воспроизведение звуков А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы на основе их беззвучной артикуляции. Подбор карточек с буквами А, У, О, И, Э, Ы к картинкам. Нахождение изученных букв в своем имени, в знакомых словах, в журналах.
Элементы письма: выполнение "письма" точек пальцем, карандашом, ручкой по контуру предмета (с использованием различных техник). Выполнение "письма" в строке (3-5 см) в различных направлениях пальцем на песке, манке, карандашом на листе. Выполнение "письма" на листе бумаги горизонтальных (прямые и извилистые, кривые) и вертикальных линий. Письмо букв: А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы на различных поверхностях, листах формата А4. Обведение по трафарету и шаблонам буквы А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы, раскрашивание их. Печатание букв на нелинованной бумаге по образцу; под диктовку учителя. Печатание своего имени (имени одноклассников, слов, предложений) с образца на нелинованный лист бумаги карандашом, фломастером, ручкой. Копирование слов, предложений с карточек в тематические книжки. Обведение изученных букв в знакомых и незнакомых словах, в текстах журналов и газет. Набор своего имени (слов, предложений) на клавиатуре компьютера.
Примерный перечень литературных произведений: казахские народные сказки; "Мен мектепке барамын" (Б.Жақып), "Көңілді қыс" (Р.Сәбитұлы), "Алтын күз" (М.Әлімбаев), "Әріп сыры" (Е.Өтетілеуұлы), "Көрші атай" (М.Жаманбалинов), "Ұшқыш болғым келеді" (Қ.Аманжолов), "Мысықтың суреті" (С. Ахметов), "Көмек" (Ә.Табылдиев), "Әдеп" (Е.Өтетілеуұлы), "Қыркүйек" (Ж.Өмірбеков), "Қуанышты қайдан іздейді?" (А.Құдайбергенов), "Тақта білім айнасы" (Ә.Табылды);
41. Базовое содержание учебного предмета "Развитие речи и коммуникация" для 6 класса:
1) развитие речи. Понимание речи: узнавание и различение гласных звуков [а, ә, о, ө, у, ұ, ү, и, і, е] с опорой на предметные картинки, на основе беззвучной артикуляции, и согласных звуков раннего и среднего онтогенеза. Выполнение игрового действия по звуковому сигналу, по слову, по жесту, по двух- и трехсловной инструкции. Слушание коротких стихотворений, сказок, рассказов с использованием ауди-видеозаписи. Слушание различных речевых интонаций, воспроизводимых педагогом и учащимися (потешек, стихов, рассказов, сказок).

3) оқу және жазу элементтері. Оқу элементтері: балалар кітаптарындағы, журналдардағы иллюстрацияларды қарау. Беттерді парақтау, кітаптан мұғалім атаған заттарды, әрекеттер мен белгілерді табу. Мұғаліммен бірге тақырыптық кітапшалар жасау. Оқушының өміріндегі оқиғалар мен қызығушылықтарды бейнелейтін фотосуреттер бар оқушының жеке кітабын (альбомын) жасау. Өзінің жұмысын, жұмыс орнын көрсету үшін өз аты бар карточканы пайдалану. Пәнаралық байланыстарды ескере отырып, мұғалімнің сұрақтары бойынша тақырыптарға сөйлемдер құрастыру, мысалы: "Азық-түлік". Тақырыптар бойынша карточкаларды таңдау және жіктеу, мысалы, "Сүт, айран, сүзбе, йогурт, ірімшік – бұл сүт өнімдері". "Сатушы сатады" сияқты заттарға арналған іс-қимыл атаулары бар карточкаларды таңдау. Ауызша нұсқауларға сәйкес заттардың белгілерін көрсететін карточкаларды таңдау. Оқушыларды контурмен қиылған М, Н, П, Б, К, Г, Х, Й әріптерімен таныстыру (өлшемі 5 см әріптер). Контурмен қиылған А, У, О, И, Э, Ы, М, П, Б, К, Г, Х, Й әріптерін білу және атау (5 см). Олардың дыбыссыз артикуляциясы негізінде А, У, О, И, Э, Ы, М, П, Б, К, Г, Х, Й дыбыстарын білу және атау. А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Б, К, Г, Х, Й әріптері бар карточкаларды таңдау. Үлгі бойынша кесілген әліппеден буындар мен сөздер құрастыру, содан кейін оларды оқу. Өзінің атынан, таныс сөздерден, журналдардан оқыған әріптерді табу. Сөздерді, сөйлемдерді, шағын мәтіндерді оқу.
Жазу элементтері: әртүрлі беттерде, А4 форматындағы парақтарда мынадай әріптерді "жаз": А, У, О, И, Э, Ы, М, П, Б, К, Г, Х, Й. Мөлшері 3-5 см А, У, О, И, Э, Ы, М, П, Б, К, Г, Х, Й әріптерін трафаретпен және шаблондармен қоршап сызу, оларды бояу. Заттар мен әріптерді контурлар мен нүктелер бойынша дөңгелектеп сызу: нүктелерді "жазуды" саусақпен, қарындашпен, қаламмен заттың контуры бойынша орындау (әртүрлі әдістерді қолдана отырып). Әртүрлі бағыттағы жолға (3-5 см) құммен, жармамен "жазуды" саусақпен, қағазға қарындашпен орындау. Қағаз парағында "жазуды" орындау: көлденең (түзу, ирек және қисық) және тік сызықтарды, нүктелер мен пунктирлі сызықтар бойынша —>, <— көрсеткіштерді. Әріптерді сызылмаған қағазға үлгі бойынша; мұғалімнің айтуы бойынша жазу. Картадан сызылмаған қағаз парағына өз атын (сыныптастарының атын, сөздер, сөйлемдер) қарындашпен, фломастермен, қаламмен жазу. Сөздерді, сөйлемдерді карточкалардан тақырыптық кітаптарға көшіру. Оқыған әріптерді таныс және бейтаныс сөздерден табу және оны дөңгелектеп сызу. Компьютердің, телефонның пернетақтасында өз атын, жақындарының аттарын (сөздер, сөйлемдер) теру.
Ұсынылатын әдебиеттер тізімі: шағын фольклорлық формалар: "Барашенька", "Бежала лесочком лиса с кузовочком", "Буренушка", "Валенки", "Дедушка Егор", "Дождик, дождик, веселей", "Наши уточки", "Пастух", "Совушка", "Уж ты, радуга-дуга", "Улита, улита". Сказки: "Петушок и бобовое зернышко", "Рукавичка", "Гуси-лебеди", "Кот, петух и лиса".
Балаларға арналған классикалық және қазіргі әдебиет шығармалары: Алимбаев М. "Скажи, что это? Загадки о природе", Барто А. "Лошадка", "Слон", "Зайка", "Грузовик", Благинина Е "Полюбуйтесь-ка, игрушки", "Посидим в тишине", Бегалин К. "Еж Есена", Баянбаев К. "Богатыри под дождем", Бианки В. "Синичкин календарь", "Хвосты", Бурмистрова Л., Мороз В. "С Новым годом!", Гурина И. "Новогодние забавы" Драч Я. "Врач", Елубаев Е. "Смельчак", "Что я понял", Зайцев Г. "Уроки Мойдодыра", Заходер Б. "Шофер", Есенин С. "Белая береза" (в сокр.), Мырзалиев К. "Я все умею делать сам", Калинина Н. "В лесу", "Как ребята переходили улицу", Кардашова А. "Дождевой автомобиль", "Наш дворец для всех открыт!..", КоростылҰв В. "Королева Зубная щҰтка".

3) элементы чтения и письма. Элементы чтения: рассматривание иллюстраций в детских книжках, журналах. Перелистывание страниц, нахождение в книжке, названых учителем предметов, действий и признаков. Создание тематических книжек, совместно с учителем. Создание личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими события жизни и интересы самого ученика. Использование карточки со своим именем для указания своей работы, своего рабочего места. Составление предложений по вопросам учителя на темы с учетом межпредметных связей, например, "Продукты питания". Подбор и классификация карточек по тематике, например, "Молоко, кефир, творог, йогурт, сыр – это молочные продукты". Подбор карточек с названиями действий к предметам, например, "продавец продает". Подбор карточек, обозначающих признаки предметов по словесной инструкции. Ознакомление учащихся с буквами М, Н, Ң, П, Б, К, Қ, Г, Ғ, Х, Й (буквы размером 5 см) вырезаны по контуру. Узнавание и называние букв А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Б, К, Қ, Г, Ғ, Х, Й вырезанных по контуру (5 см). Узнавание и воспроизведение звуков А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Б, К, Қ, Г, Ғ, Х, Й на основе их беззвучной артикуляции. Подбор карточек с буквами А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Б, К, Қ, Г, Ғ, Х, Й. Составление слогов и слов из разрезной азбуки по образцу с последующим прочтением. Нахождение изученных букв в своем имени, в знакомых словах, в журналах. Чтение слов, предложений, небольших текстов.
Элементы письма: "Письмо" букв: А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Б, К, Қ, Г, Ғ, Х, Й на различных поверхностях, листах формата А4. Обведение по трафарету и шаблонам букв А, Ә, У, Ұ, О, Ө, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Б, К, Қ, Г, Ғ, Х, Й размером 3-5 см, раскрашивание их. Обведение предметов и букв по контурам и точкам: выполнение "письма" точек пальцем, карандашом, ручкой по контуру предмета (с использованием различных техник). Выполнение "письма" в строке (3-5 см) в различных направлениях пальцем на песке, манке, карандашом на листе. Выполнение "письма" на листе бумаги горизонтальных (прямые и извилистые, кривые) и вертикальных линий, стрелок: —>, <— по точкам и пунктирным линиям. Печатание букв на нелинованной бумаге по образцу; под диктовку учителя. Печатание своего имени (имени одноклассников, слов, предложений) с карточки на нелинованный лист бумаги карандашом, фломастером, ручкой. Копирование слов, предложений с карточек в тематические книжки. Нахождение и обведение изученных букв в знакомых и незнакомых словах. Набор своего имени, имен близких (слов, предложений) на клавиатуре компьютера, телефона.
Примерный перечень литературных произведени: "Қолғанат", "Наурыз" (Б.Жақып), "Жапырақтар" (А.Мусина), "Менің жадым" (А.Асылбек), "Гүлді жұлма, өсір" (М.Дүйсенов), "Көшедегі сабақ" (Қ.Омарұлы), "Көмекшілер" (Ә. Шапағат), "Қыс қызығын тойлаймыз" (Т.Молдағалиев), "Жапалақ қар" (Қадыр Мырза Әли), "Балапан мен мысық" (Д.Мамырова), "Алма" (Г.Әзірбаева), "Тәтті мақта" (Н.Құмар), "Екі дос" (А.Хамзаұлы), "Туған күн" (Р. Әбілқадырова), "Алаңғасар Жаппас" (Ә.Файзуллаұлы), "Маңдай тер" (Б.Досымов), "Нан қайдан келді?" (М.Етекбаев).

3) оқу және жазу элементтері. Оқу элементтері: балалар кітаптарындағы, журналдардағы иллюстрацияларды қарау. Кітаптардан мұғалім атаған заттарды, іс-әрекеттер мен белгілерді табу. Мұғаліммен бірге тақырыптық кітаптар жасау. Оқушының өміріндегі оқиғалар мен қызығушылықтарды бейнелейтін фотосуреттер бар оқушының жеке кітабын (альбомын) жасау. Өз жұмысын, жұмыс орнын көрсету үшін өзінің аты бар карточканы пайдалану. Тақырыптарға мұғалімнің сұрақтары бойынша ұсыныстар құрастыру. Заттарға іс-қимыл атаулары бар карточкаларды таңдау. Ауызша нұсқауларға сәйкес заттардың белгілерін көрсететін карточкаларды таңдау. Н,Ң,Т,Д,Ф әріптерімен танысу. Контур бойымен қиылған А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Т, Д, Б, В, Ф, К, Г, Х, Й әріптерін білу және атау (5 см). А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Б, Т, Д, В, Ф, К, Г, Х, Й дыбыстарын білу және атау. А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Б, К, Г, Х, Й, Т, Д, В, Ф әріптері бар карточкаларды іріктеу. Әріптерді буынға (ма, му, мы, мо, ми), содан кейін кері буынға дәйекті түрде қосу-біріктіру (қиылған әліппе әріптерінен буындар құрастыру). Таныс сөздерден буындарды бөліп айту (мама, машина). Білім алушылардың назарын аудару үшін буындар қара әріппен, басқа түспен ерекшеленіп көрсетілуі керек. Білім алушылардың буынға бөлу карточкасындағы сөзге тиісті буынды қоятын жаттығуларды орындауы. Оқыған әріптерді, буындарды өз атынан, таныс сөздерден, журналдардан табу.
Жазу элементтері: әртүрлі беттерге, А4 форматындағы парақтарға, дәптерлерге А, О, У, И, Э, Ы, П, Б, М, К, Г, Х, Й, Т, Д, Н, В, Ф әріптерін жазу. Трафаретпен және шаблондармен дөңгелектеп сызу (таныс заттар, геометриялық фигуралар, А, О, У, И, Э, Ы, П, Б, М, К, Г, Х, Й ,Т, Д, Н, В, Ф әріптері (әріптердің мөлшері 3-5 см), оларды бояу. Заттар мен әріптерді контурлар мен нүктелер бойынша дөңгелектеп сызу, оларды сәйкес карточкадағы сөзбен немесе сөздегі тиісті әріппен сәйкестендіру. "Жазуды" саусақпен, қарындашпен, қаламмен заттың контуры бойынша орындау (әртүрлі әдістерді қолдана отырып). "Жазуды" әртүрлі бағыттағы жолда (3-5 см) саусақпен құмға, жармаға, параққа қарындашпен орындау. Қағаз парағында "жазуды" орындау: көлденең (түзу, ирек және қисық) және тік сызықтарды, нүктелер мен пунктирлі сызықтар бойынша —>, <— көрсеткіштерді. Әріптерді сызылмаған қағазға үлгі бойынша; мұғалімнің айтуы бойынша жазу. Өз атын (сыныптастарының аты-жөнін, сөздерді, сөйлемдерді) сызылмаған қағаз парағына, дәптерге қарындашпен, фломастермен, қаламмен жазу. Сөздерді, сөйлемдерді карточкалардан тақырыптық кітапшаларға көшіру. Мәтіндерден оқыған әріптерді, буындар мен сөздерді табу және дөңгелектеп сызу. Компьютердің, телефонның пернетақтасында өз атын, жақындарының аттарын, таныс заттардың аттарын, әрекеттерді теріп жазу.
Ұсынылатын әдебиеттер тізімі: Шағын фольклорлық формалар: "Дон! Дон! Дон!", "Друзья-помощники", "Жили у бабуси", "Ласточка", "Лето", "Перекликание петухов", "Петушок", "Солнышко-ведрышко!" Сказки: "Два жадных медвежонка"(венг. нар.), "Заюшкина избушка", "Маша и медведь", "Три медведя" (обр. Л. Толстого). Балаларға арналған классикалық және қазіргі әдебиет шығармалары: Алимбаев М. "Один на один", Барто А. "Мячик", "Машенька", "Капитан", "Самолет", "Собака", "Кто как кричит", Баянбаев К. "Журавли" , Благинина Е. "С добрым утром", "Дождик", "Улетают, улетели", "Мы пускаем пузыри", Елубаев Е. "Современный мальчик", Дрожжин С. "Опять зима на саночках", "Пройдет зима холодная", Заходер Б. "Ежик", "Шофер", "Переплетчица", "Портниха", Забила Н. "Маленькая школьница", "Ребята! На лыжи!..", Лебедева Л. "Мишутка", Маршак С. "Весенняя песенка", "Два котенка", "Детки в клетке", "Дрозд-богатырь", "Елка", "Кошкин дом", "Круглый год", Манакова М. "Мы — пешеходы", "Дорожные знаки", "Азбука дорожного движения", "Если начался пожар", "Знаки безопасности".

3) элементы чтения и письма. Элементы чтения: рассматривание иллюстраций в детских книжках, журналах. Нахождение в книжке, названых учителем предметов, действий и признаков. Создание тематических книжек, совместно с учителем. Создание личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими события жизни и интересы самого ученика. Использование карточки со своим именем для указания своей работы, своего рабочего места. Составление предложений по вопросам учителя на темы. Подбор карточек с названиями действий к предметам. Подбор карточек, обозначающих признаки предметов по словесной инструкции.Ознакомление с буквами Н, Т, Д, В, Ф. Узнавание и называние букв А, Ә, У, Ұ, Ү, О, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Т, Д, Б, Ф, К, Қ, Г, Ғ Х, Й, вырезанных по контуру (5см). Узнавание и воспроизведение звуков А, Ә, У, Ұ, Ү, О, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Т, Д, Б, Ф, К, Қ, Г, Ғ Х, Й. Подбор карточек с буквами А, Ә, У, Ұ, Ү, О, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Т, Д, Б, Ф, К, Қ, Г, Ғ Х, Й. Последовательное соединение букв в слог-слияние (ма, му, мы, мо, ми), затем в обратный слог (составление слогов из букв разрезной азбуки). Выделение слогов из знакомых слов (мама, машина). Слоги должны быть выделены жирным шрифтом, другим цветом, чтобы привлекать внимание учащихся. Нахождение изученных букв, слогов в своем имени, в знакомых словах, в небольших текстах.
Элементы письма: письмо букв А, Ә, У, Ұ, Ү, О, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Т, Д, Б, Ф, К, Қ, Г, Ғ Х, Й на различных поверхностях, листах формата А4, в тетрадях. Обведение по трафарету и шаблонам (знакомые предметы, геометрические фигуры, буквы А, Ә, У, Ұ, Ү, О, И, Э, Ы, І, М, Н, Ң, П, Т, Д, Б, Ф, К, Қ, Г, Ғ Х, Й (размер букв 3-5 см), раскрашивание их. Обведение предметов и букв по контурам и точкам, соотнесение их с соответствующей карточкой-словом или с соответствующей буквой в слове. выполнение "письма" точек пальцем, карандашом, ручкой по контуру предмета (с использованием различных техник). Выполнение "письма" в строке (3-5 см) в различных направлениях пальцем на песке, манке, карандашом на листе. Выполнение "письма" на листе бумаги горизонтальных (прямые и извилистые, кривые) и вертикальных линий, стрелок: —>, <— по точкам и пунктирным линиям. Печатание букв на нелинованной бумаге по образцу; под диктовку учителя. Печатание своего имени (имени одноклассников, слов, предложений) на нелинованный лист бумаги, в тетрадях карандашом, фломастером, ручкой. Копирование слов, предложений с карточек в тематические книжки. Нахождение и обведение изученных букв, слогов и слов в текстах. Набор на клавиатуре компьютера, телефона своего имени, имен близких, названий знакомых предметов, действий.
Примерный перечень литературных произведений. "Мектеп біздің анамыз" (Ә.Тұрманжанов), "Әдепсіз" (Қ.Ахметов), "Күзгі жапырақтар" (Қ.Шаңғытбаев), "Жанашыр" (Ж.Кенжалиев), "Жалқау" (Д.Қасенов), "Бақша ағаштары" (Ы.Алтынсарин), "Бір атаның ұрпағы" (Е.Сәрсенбаев), "Қыс қуанышы" (Ә.Ысқақбай), "Табиғатты қорға" (Қ.Аймағамбетов), "Жаңа достар" (Ж.Архарова), "Әже" (Ф.Оңғарсынова), "Қарлығаштың қасиеті (Ғ.Сайран), "Аппақ бала" (Ә.Табылдиев), "Біздің Қазақстан" (М.Әлімбай), "Болашақ футболшы" (Б.Тәжібаев), "Бір күндік қызық" (М.Айымбетов).

3) оқу және жазу элементтері. Оқу элементтері: кітаптардағы, журналдардағы иллюстрацияларды қарау. Кітаптардан мұғалім атаған заттарды, іс-әрекеттер мен белгілерді табу. Мұғаліммен бірге тақырыптық кітаптар жасау. Оқушының өміріндегі оқиғалар мен қызығушылықтарды бейнелейтін фотосуреттер бар оқушының жеке кітабын (альбомын) жасау. Өз жұмысын, жұмыс орнын көрсету үшін өзінің аты бар карточканы пайдалану. Тақырыптарға мұғалімнің сұрақтары бойынша ұсыныстар құрастыру. Заттарға іс-қимыл атаулары бар карточкаларды таңдау. Ауызша нұсқауларға сәйкес заттардың белгілерін көрсететін карточкаларды таңдау. А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Т, Д, Б, К, Г, Х, Й, С, З, Ц әріптерін білу және атау. С,З,Ц әріптерімен танысу (әріптің мөлшері 5 және 3 см). Контур бойымен қиылған А, Ә, О, Ө, У, Ұ, Ү, И, Э, Ы, І, Е, М, Б, П, Т, Д, Н, К, Қ, Ғ, Г, Х, Һ, В, Ф, С, З, Ц әріптерін білу және атау (3-5 см). А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Б, Т, Д, К, Г, Х, С, З, Ц. дыбыстарын білу және атау. Білім алушыларға таныс сөздер басылған карточкалардың заттармен, суреттермен, пиктограммалармен сәйкестігі. Әріптерді па, пу пы, по, пи буынына, содан кейін кері буынға дәйекті түрде қосу-біріктіру (қиылған әліппе әріптерінен буындар құрастыру). Таныс сөздерден буындарды бөліп айту па, пу пы, по, пи. Өзіне назар аударту үшін буындар қара әріппен, басқа түспен ерекшеленіп көрсетілуі керек. Білім алушылардың буынға бөлу карточкасындағы сөзге тиісті буынды қоятын жаттығуларды орындауы. Сөздерді оқу ("жаһандық оқу"). Көмекші сөздерді оқу және оларды карточкадағы сөздермен сәйкестендіру. А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Б, Т, Д, К, Х, Г, С, З, Ц. әріптері бар карточкаларды таңдау. Карточкадағы сөздерден "мен, сен, біз, ол, олар" есімдіктерін оқу және оларды көрсеткіш ишарамен сәйкестендіру. Оқыған әріптерді, буындарды өз атынан, таныс сөздерден, журналдардан табу.
Жазу элементтері: әртүрлі беттерге, А4 форматындағы парақтарға оқыған әріптерді жазу. Трафаретпен және шаблондармен дөңгелектеп сызу (таныс заттар, мөлшері 3 см әріптер), оларды бояу. Заттар мен С,З,Ц әріптерін контурлар мен нүктелер бойынша дөңгелектеп сызу, оларды сәйкес карточкадағы сөзбен немесе сөздегі тиісті әріппен сәйкестендіру. Әріптер мен сөздерді контур сызықтарымен (нүктелермен) жазу. Өзінің атын (тегін) (сыныптастарының тегін, сөздерін, сөйлемдерді) контурлық бағдармен және өз бетінше жазу. Мәтінін мұғалім немесе оқушы жазуы мүмкін (мұғалімнің көмегімен) ашықхаттар жазу. Мұғалім мен білім алушылардың айдың нөмірі мен атауын, күнін жазуы (олардың мүмкіндіктеріне қарай): нүктелерді саусақпен, қарындашпен, қаламмен заттың контуры бойынша "жазу" (әртүрлі әдістерді қолдана отырып). "Жазуды" саусақпен, қарындашпен, қаламмен заттың контуры бойынша орындау (әртүрлі әдістерді қолдана отырып). Әртүрлі бағыттағы жолға (3-5 см) құммен, жармамен "жазуды" саусақпен, қағазға қарындашпен орындау. Қағаз парағында "жазуды" орындау: көлденең (түзу, ирек және қисық) және тік сызықтарды, нүктелер мен пунктирлі сызықтар бойынша —>, <— көрсеткіштерді. Білім алушылармен бірге олар үшін маңызды ақпаратты өшіру (жазу). Карточкалардан сөздерді, сөйлемдерді балаларға арналған тақырыптық кітапшаға көшіру. Таныс және бейтаныс мәтіндерден оқыған әріптерді, буындар мен сөздерді табу және дөңгелектеп сызу. Білім алушылармен бірлесіп қабырға газеттерін, журналдар жасау, мысалы: "Біздің сынып", "Біздің хобби". Компьютердің, телефонның пернетақтасында өз атын, таныс заттардың аттарын, әрекеттерді, әріптерді, буындарды, сөздер мен сөйлемдерді теріп жазу.
Ұсынылатын әдебиеттер тізімі: шағын фольклорлық формалар: "Заинька", "Заяц Егорка", "Иванушка", "Волк-волчок, шерстяной бочок", "Гуси вы, гуси", "Дедушка Егор", "Под горкой на речке", "Поедем, сыночек, в деревню с тобой", "Уж ты, зимушка". Сказки: "У солнышка в гостях" (словацк. нар.), "Морозко", "Лиса и журавль", "Пузырь, соломинка и лапоть", "Кот и лиса".
Балаларға арналған классикалық және қазіргі әдебиет шығармалары: Алимбаев М. "Небылицы", Баянбаев К. "Скворечник", Васильева С. "Пожарный", Заходер Б. "Сапожник", Воронько П. "Обновки", Елубаев Е. "Пятерка и двойка", Жуковский В. "Птичка", Кардашова А. "Наш доктор" (отрывки), "Семена", "Уборка", Клокова М. "Белые гуси", "Воробей с березы", "Мой конь", "Кукушка", Котова Е. "Лесной мастер", Майков А. "Колыбельная песня", "Ласточка примчалась". Маршак С. "Кошкин дом", "Круглый год", "Кто колечко найдет?", "Мяч", "Перчатки" (пер. с англ.), "Песня о елке", Михалков С. "Бездельник светофор", "Дядя Степа", "Грипп", "Мой щенок", "Моя улица", Могилевская М. "Наш первый разговор". Мошковская Э. "Веселый магазин", "Мы играем в школу", "Уши".

3) элементы чтения и письма. Элементы чтения: рассматривание иллюстраций в книгах, журналах. Нахождение в книге, названых учителем предметов, действий и признаков. Создание тематических книжек, совместно с учителем. Создание личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими события жизни и интересы самого ученика. Использование карточки со своим именем для указания своей работы, своего рабочего места. Составление предложений по вопросам учителя на темы. Подбор карточек, обозначающих признаки предметов по словесной инструкции. Узнавание и воспроизведение звуков А, Ә, О, Ө, У, Ұ, Ү, И, Э, Ы, І, Е, М, Б, П, Т, Д, Н, К, Қ, Ғ, Г, Х, Һ, В, Ф. Ознакомление с буквами С, З, Ц (буквы размером 5 и 3 см). Узнавание и называние букв А, У, О, И, Э, Ы, М, Н, П, Б, Т, Д, К, Г, Х., вырезанных по контуру (3-5см). Узнавание и воспроизведение звуков Ә, О, Ө, У, Ұ, Ү, И, Э, Ы, І, Е, М, Б, П, Т, Д, Н, К, Қ, Ғ, Г, Х, Һ, В, Ф, С, З, Ц. Соотнесение карточек, на которых напечатаны знакомые учащимся слова, с предметами, картинками, пиктограммами. Последовательное соединение букв в слог-слияние (папа, панама), затем в обратный слог (составление слогов из букв разрезной азбуки). Выделение слогов из знакомых слов (папа, панама) Слоги должны быть выделены жирным шрифтом, другим цветом, размером, чтобы привлекать к себе внимание. Чтение слов и предложений. Чтение в предложениях местоимений "я, мы, он" и соотнесение их с указательным жестом. Чтение предлогов "на, в, под" в предложениях. Размещение реальных предметов в соответствии с предлогами. Подбор карточек с буквами Ә, О, Ө, У, Ұ, Ү, И, Э, Ы, І, Е, М, Б, П, Т, Д, Н, К, Қ, Ғ, Г, Х, Һ, В, Ф, С, З, Ц. Нахождение изученных букв, слогов в своем имени, в знакомых словах, в небольших текстах.
Элементы письма: письмо изученных букв на различных поверхностях, листах формата А4. Обведение по трафарету и шаблонам (знакомые предметы, геометрические фигуры, буквы размер букв 3 см), раскрашивание их. Обведение предметов и букв С, З, Ц по контурам и точкам, соотнесение их с соответствующей карточкой-словом или с соответствующей буквой в слове. Написание букв и слов по контурным линиям (точкам). Записывание своего имени (фамилии) (фамилии одноклассников, слов, предложений) по контурным ориентирам и самостоятельно. Подписывание открыток, в которых текст может быть написан учителем или учеником (с помощью учителя). Записывание учителем и учащимися (исходя из их возможностей) числа и названия месяца, даты: выполнение "письма" точек пальцем, карандашом, ручкой по контуру предмета (с использованием различных техник). Выполнение "письма" в строке (3 см) в различных направлениях пальцем на песке, манке, карандашом на листе. Выполнение "письма" на листе бумаги горизонтальных (прямые и извилистые, кривые) и вертикальных линий, стрелок: —>, <— по точкам и пунктирным линиям. Совместное с учащимися списывание (записывание) значимой для них информации. Копирование слов, предложений с карточек в тематические книжки-малышки. Нахождение и обведение изученных букв, слогов и слов в знакомых и незнакомых текстах. Совместное создание с учащимися стенгазет, журналов, например: "Наш класс", "Любимые занятия". Печатание на компьютере и телефоне своего имени, имен близких, названия знакомых предметов, действий, букв, слогов, слов и предложений.
Примерный перечень литературных произведений: казахские сказки, "Мен ғарышкер боламын" (Ж. Смақов), "Сусын туралы жыр" (Т.Бердияров), "Жанкүйерлер" (Ә.Файзуллаев), "Тапсам деймін уақыт" (Р.Тышқанбаев), "Айналайын Отаным!" (С.Асанов), "Алтын бала" (С.Тұрдалиев), "Тырналар" (Ұ.Есдәулетов), "Бақшада" (Ж.Кәрбозин), "Әжесін қайсысы жақсы көреді?" (М.Төрежанов), "Аша қар" (Б.Соқпақбаев), "Сырғанақ" (Б.Жақып), "Күлме досқа" (А.Хамзеұлы), "Көктем сәні" (Б.Әділов), "Құстың ұясы" (А.Мусина), "Өзен" (Ы.Алтынсарин), "Денсаулық" (Ә.Шамұратова), "Инелік пен тиін" (Т.Жексенбай), "Көктем деген немене?" (Ж.Жабаев), "Тазалық" (Қадыр Мырза Әлі), "Қайтпай қалған қарлығаш" (Т.Тойбазарұлы).

3.2. Жазу элементтері
10.3.2.1 әртүрлі беттерге әріптер жазу
10.3.2.2 таныс әріптердің суреттерін трафареттер мен шаблондар бойынша дөңгелектеп сызу
10.3.2.3 әріпті контур мен нүктелер бойынша жазу
10.3.2.4 нүктелерді ауызша нұсқауларға сәйкес берілген бағытта заттың контуры бойынша "жазу"
10.3.2.5 тік және көлденең түзу және қисық сызықтарды қағаз парағына нүктелермен және нүктелі сызықтармен "жазу"
10.3.2.6 сызылмаған қағазға әріптерді еліктеу бойынша, үлгі бойынша жазу
10.3.2.7 өзінің атын және тегін сызылмаған қағазға, дәптерге жазу
10.3.2.8 карточкалардан сөздерді кітапшаларға көшіру
10.3.2.9 әріптерді сызылмаған А4 қағазға, дәптерге айту бойынша жазу
10.3.2.10 оқыған әріптерді, буындарды сөздерден, мәтіндерден табу және дөңгелектеп сызу
10.3.2.11 компьютердің пернетақтасында өз атын, жақындарының аттарын, таныс заттардың, әрекеттер мен белгілердің аттарын теру
10.3.2.12 телефон пернетақтасында қысқа хабарламалар теру
бұйрығына
43-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы "03" сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
535 - қосымша
Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Санау" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Санау" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты: білім алушыларда тұрмыстық жағдайларда, шаруашылық-еңбек қызметінде және қоршаған пәндік және әлеуметтік ортада бағдарлау үшін қажетті қарапайым есептеу-санау дағдыларын қалыптастыру.
3. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) сандық түсініктер мен ұғымдарды жетілдіру (шамалар, сандық, кеңістіктік, уақыттық, заттардың ауырлығы туралы);
2) қол жетімді есептеу және санау әрекеттерін қалыптастыру және жетілдіру;
3) алынған дағдылар және икемдерін өмірлік жағдайларда қолдануға үйрету.
4. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) көру, есту, жанасу-қимылды қабылдауды, көрнекі-тиімді ойлауды, зейінді, өзін-өзі бақылауды дамытуға ықпал ету;
2) танымдық белсенділікті қолдау, дербестікті, жауапкершілікті қалыптастыру;
3) еңбекқорлыққа, шыдамдылыққа, басталған істі аяқтай білуге тәрбиелеу;
4) көз мөлшерін және бұлшық ет сезімдерін, моторлық ептілігін, дәлдігін дамыту;
5) сабаққа деген қызығушылықты, жағымды эмоционалды-жеке қасиеттерді дамыту; басқа білім алушылармен және ересектермен өзара іс-қимыл және ынтымақтастық қабілеттерін дамыту.

3.2. Элементы письма
10.3.2.1 писать буквы на различных поверхностях
10.3.2.2 обводить по трафаретам и шаблонам образы знакомых букв
10.3.2.3 писать по контурам и точкам буквы
10.3.2.4 "писать" точки по контуру предмета в заданном направлении, по словесной инструкции
10.3.2.5 "писать" вертикальные и горизонтальные прямые и извилистые линии по точкам и пунктирам на листе бумаги и в тетради
10.3.2.6 печатать на нелинованном листе и в тетради буквы по подражанию, по образцу
10.3.2.7 печатать свое имя и фамилии на нелинованном листе бумаги, в тетради
10.3.2.8 копировать с карточек слова в книжки
10.3.2.9 печатать буквы, слоги и слова под диктовку на нелинованной бумаге А4, в тетрадь
10.3.2.10 находить и обводить изученные буквы, слоги в словах, текстах
10.3.2.11 набирать на клавиатуре компьютера свое имя, имена близких, названия знакомых предметов, действий и признаков
10.3.2.12 набирать на клавиатуре телефона короткие сообщения
Приложение 43 к приказу
Приложение 535 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "СчҰт" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5 - 10 классов
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "СчҰт" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5 – 10 классов (далее - Программа) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона "Об образовании".
2. Цель Программы - формирование у обучающихся элементарных счетно-вычислительных навыков необходимых в бытовых ситуациях, хозяйственно-трудовой деятельности и для ориентировки в окружающей предметной и социальной среде.
3. Учебные задачи Программы:
1) совершенствовать дочисловые представления и понятия (величинные, количественные, пространственные, временные, о тяжести предметов);
2) формировать и совершенствовать доступные счетно-вычислительные действия;
3) учить использовать полученные умения и навыки в жизненных ситуациях.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) способствовать развитию зрительного, слухового, тактильно-двигательного восприятия, наглядно-действенного мышления, внимания, самоконтроля;
2) поддерживать познавательную активность, формировать самостоятельность, ответственность;
3) воспитывать трудолюбие, терпеливость, умение доводить начатое дело до завершения;
4) развивать глазомер и мускульные ощущения, моторную ловкость, аккуратность;
5) развивать интерес к занятиям, положительные эмоционально-личностные качества; умения взаимодействовать и сотрудничать с другими обучающимися и взрослыми.

2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдері
5. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға оқытудың негізгі мазмұны өмірлік дағдылар, қарапайым еңбек дағдылары, әлеуметтік қолайлы мінез-құлық дағдылары болып табылады, оларды игеру білім алушылардың әдеттегі тұрмыстық жағдайларда көмекке деген қажеттілігін азайтуға көмектеседі. Академиялық білімді қалыптастыру саласында білім алушыларда танымдық іс-әрекеттің мақсатты әдістерін қалыптастырудағы айқын қиындықтарға байланысты мүмкіндіктердің шағын ресурсы байқалады.
6. Оқу үдерісін ұйымдастыру кезінде мыналарды ескеру қажет:
1) ұжымдық оқыту жағдайында білім алушылардың танымдық белсенділігінің төмендігі;
2) алдыңғы жұмыста қолданылатын педагогтің көмегін ынталандыратын бағыттаушыға әлсіз реакция;
3) сөйлеудің коммуникативтік, реттеуші, жоспарлаушы функцияларының айқын дамымауы;
4) қалыптасатын дағдыларды автоматтандырудың қиындықтары.
7. Қарапайым математикалық ұғымдар, санау және есептеу дағдылары дерексіз сипатта және оларды игеру білім алушылардан күрделі ақыл-ой әрекеттері жүйесін орындауды талап етеді. Білім алушылардың зияткерлік іс-әрекетінің терең дамымауы оларды игеруде елеулі қиындықтар туғызады. Бағдарламаның мазмұны, ең алдымен, обілім алушылардың практикалық іс-әрекетін, көрнекі және тиімді ойлауын, өмірлік дағдыларын дамыту құралы ретінде қарастырылады.
8. Оқу үдерісінде педагогтың іс-әрекетіне еліктеу, үлгі бойынша жұмыс істеу, ересектер мен балалармен ынтымақтастық қабілеті қолданылады.
9. Оқыту үдерісі арнайы педагогика қағидаттарына негізделген және білім алушылардың өзіндік белсенділігін, барынша мүмкін болатын бастамасы мен дербестігін дамытуға бағытталған.
10. Педагог білім алушылардың бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, жеке қарқынмен даму құқығын құрметтейді; өзгермелі мүмкіндіктерді үнемі зерттейді, білім беру қажеттіліктерін бағалайды, білім алушылардың дағдыларын дамыту және игерудегі минималды ілгерілеулерді тіркейді. Кез-келген прогресс оқуда оң нәтиже ретінде қарастырылады.
11. Педагогтер осы бағдарламадан әрбір оқушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын, сондай-ақ білім алушылардың жеке мүмкіндіктері мен жетістіктерін ескере отырып, оқыту әдістерін, нысандарын, құралдарын дербес таңдайды. Білім алушылардың мүмкіндіктері мен жетістіктерін педагогтар тұрақты негізде зерделейді.
12. Оқу-тәрбие үдерісі білім алушыларды оқытудың барлық кезеңінде пәндік іс-әрекетте құрылады. Пәндік ортаны құру кезінде келесі ережелер орындалады:
1) білім және дағдыларды жаңа жағдайға көшірудің елеулі қиындықтарына байланысты осы дағдылар пайдаланылатын жағдайға барынша жақын жағдайда іскерліктер және дағдыларды қалыптастыру;

Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Основным содержанием обучения школьников с умеренными нарушениями интеллекта в 5-10 классах являются хозяйственно-трудовые навыки, навыки социально приемлемого поведения, коммуникации, овладение которыми будет способствовать уменьшению потребности обучающихся в помощи в типичных бытовых ситуациях. В сфере формирования академических знаний у обучающихся наблюдается малый ресурс возможностей, обусловленный выраженными трудностями формирования целенаправленных приемов познавательной деятельности.
6. При организации учебного процесса необходимо учитывать:
1) низкую познавательную активность учащихся в условиях коллективного обучения;
2) слабую реакцию на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемую во фронтальной работе;
3) выраженное недоразвитие коммуникативной, регулятивной, планирующей функций речи;
4) трудности автоматизации формируемых навыков.
7. Элементарные математические понятия, счетно-вычислительные навыки имеют отвлеченный характер и овладение ими требует от обучающихся выполнения системы сложных умственных действий. Глубокое недоразвитие интеллектуальной деятельности школьников вызывает серьезные трудности в их усвоении. Содержание Программы рассматривается, прежде всего, как средство развития у школьников практической деятельности, наглядно-действенного мышления, жизненных навыков.
8. В процессе обучения используется умение подражать действиям педагога, работать по образцу, сотрудничать со взрослым и детьми.
9. Процесс обучения основан на принципах специальной педагогики и направлен на развитие собственной активности обучающихся, максимально возможной инициативы и самостоятельности.
10. Педагоги уважают право школьников развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя свои уникальные особенности; постоянно изучают изменяющиеся возможности, оценивают образовательные потребности, фиксируют продвижение в развитии и усвоении навыков. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата в обучении.
11. Педагоги самостоятельно выбирают доступное для каждого учащегося содержание обучения из настоящей Программы, а также методы, формы, средства обучения с учетом индивидуальных возможностей и достижений учащихся. Возможности и достижения учащихся изучаются педагогами на постоянной основе.
12. Учебно-воспитательный процесс строится в предметной деятельности на протяжении всего периода обучения школьников. При создании предметной среды выполняются следующие правила:
1) формирование умений и навыков осуществляется в ситуации максимально приближенной к той, в которой эти навыки будут использованы, что обусловлено значительными трудностями переноса знаний и навыков в новую ситуацию;

2) пәндік-дамытушы орта білім алушылардың психологиялық физиологиялық ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отырып ұйымдастырылады: жұмыс қалпын, қызмет түрін өзгерту, демалу мүмкіндігі қамтамасыз етіледі;
3) сабақтарды дидактикалық жабдықтау бір сынып білім алушыларының бағдарламаның оқу материалын игеру мүмкіндіктеріндегі елеулі айырмашылықтарды ескереді;
4) сабақтардың дидактикалық жарақтандырылуы білім алушылардың мүмкіндіктерінің өзгеруіне сәйкес өзгереді.
13. Бағдарламаның мазмұны концентрация қағидасына сәйкес құрылымдалған. Оқу материалының қайталануы білім алушыларда қалыптасатын дағдыларды автоматтандыруды қамтамасыз етеді, қалыптасқан дағдыларды ұмытып кетудің және жоғалтудың алдын алады.
14. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға сөйлеуді дамытуда (оның болмауына дейін) және қарым-қатынаста айқын қиындықтар бар. Әрбір нақты жағдайда бар проблемалар педагогикалық құралдармен өтеледі.
15. Бағдарлама материалында сөйлеуді түсінуді дамыту, ауызша және балама қарым-қатынас құралдарын қалыптастыру, білім алушылардың көрнекі және тиімді ойлауын дамыту бойынша дәйекті жұмыс құрылуда. Педагог тарапынан білім алушылардың өз қызметі мен іс-әрекетін сөйлеу сүйемелдеуі мөлшерленген және түсінуге қолжетімді болуы тиіс.
16. Оқыту үдерісі тек мазмұнды ғана емес, сонымен қатар ұйымдастырушылық формаларды да қатаң реттеуді қарастырмайды.
17. Оқу сабағын ұйымдастыру кезінде жеке жұмысты жеке қарқынмен орындау, педагогтің жеке көмегін алу үшін жағдайлар қамтамасыз етіледі. Оқу іс-әрекетін ұйымдастырудың фронтальды әдістері мөлшерленген, қысқа мерзімде қолданылады.
18. Білім алушыларға сабақ барысында сынып бөлмесінде еркін қозғалуға, оқу тапсырмаларын үстел басында, кілемде, тұрып, сыныптастарымен бірлесіп немесе сыныптастарының жұмысын бақылап отыруға мүмкіндік беріледі.
19. М.Монтессоридің педагогикалық жүйесін арнайы дайындалған пәндік дамытушы ортада басқа арнайы педагогикалық әдістер мен технологиялармен бірге қолдану ұсынылады.
20. Білім алушылардың сандық көріністерін бекіту үшін Монтессори материалдары қолданылады: "Қызғылт мұнара", "Қоңыр баспалдақ", "Қызыл штангалар", "Кірістірілген цилиндрлері бар блоктар", "Түрлі-түсті цилиндрлер", "Салмақ тақтайшалары", "Кірістірілген қораптар", "Геометриялық денелер", "Геометриялық комод", "Геометриялық пазлдар", "Конструктивті үшбұрыштар", "Металл кірістіру рамкалары"; Фребельдің дидактикалық материалдары, Кюизенер таяқшалары, Дьенештың логикалық блоктары, Коос текшелері, сусымалы заттар, су, нақты заттар (ыдыс-аяқ, ас құралдары, киім, аяқ киім, ойыншықтар, оқу заттары), өнеркәсіптік жолмен жасалған дидактикалық материалдар, үстел ойындары (геометриялық, математикалық лото, домино) және педагог өзі дайындаған дидактикалық материалдар.

2) предметно-развивающая среда организуется с учетом психофизиологических особенностей и потребностей обучающихся: обеспечивается возможность сменить рабочую позу, вид деятельности, отдохнуть;
3) дидактическое оснащение уроков учитывает значительные различия возможностей учеников одного класса усваивать учебный материал Программы;
4) дидактическое оснащение уроков меняется в соответствии с изменением возможностей обучающихся.
13. Содержание Программы структурировано в соответствии с принципом концентричности. Повторяемость учебного материала обеспечивает автоматизацию формируемых у учащихся навыков, предупреждает забывание и потерю сформированных умений.
14. У обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта имеют место выраженные трудности в развитии речи (вплоть до ее отсутствия) и общения. Существующие проблемы в каждом конкретном случае, компенсируются педагогическими средствами.
15. Выстраивается последовательная работа по развитию понимания речи, формированию вербальных и альтернативных средств общения, развитию наглядно-действенного мышления обучающихся на материале Программы. Речевое сопровождение собственной деятельности и деятельности обучающихся со стороны педагога должно быть дозированным и доступным пониманию.
16. Процесс обучения не предусматривает жесткого регламентирования не только содержания, но и организационных форм.
17. При организации учебного занятия обеспечиваются условия для выполнения индивидуальной работы, в индивидуальном темпе, получения индивидуальной помощи педагога. Фронтальные способы организации учебной деятельности используются дозировано, непродолжительное время.
18. Обучающимся предоставляется возможность свободно передвигаться в классной комнате во время урока, выполнять учебные задания сидя за столом, на ковре, стоя, в сотрудничестве с одноклассниками или наблюдая за работой одноклассников.
19. Рекомендуется использование педагогической системы М.Монтессори в специально подготовленной предметной развивающей среде в сочетании с другими специальными педагогическими методами и технологиями.
20. Для закрепления дочисловых представлений у учащихся используются Монтессори-материалы: "Розовая башня", "Коричневая лестница", "Красные штанги", "Блоки с цилиндрами-вкладышами", "Цветные цилиндры", "Весовые таблички", "Вкладывающиеся коробочки", "Геометрические тела", "Геометрический комод", "Геометрические пазлы", "Конструктивные треугольники", "Металлические рамки-вкладыши"; дидактические материалы Фребеля, палочки Кюизенера, логические блоки Дьенеша, кубики Кооса, сыпучие вещества, вода, реальные предметы (посуда, столовые приборы, одежда, обувь, игрушки, учебные вещи), дидактические материалы, изготовленные промышленным способом, настольные игры (геометрическое, математическое лото, домино) и дидактические материалы, подготовленные учителем самостоятельно.

21. Есептеу дағдыларын қалыптастыру үшін Монтессори материалдары қолданылады: "Сандық штангалар", "Түсініксіз сандар", "ВеретҰна", "Кіші және үлкен шоттар", "Сандар мен чипстер", "Үстел үсті сандық штангалар", "Сеген тақталары", Нумикон дидактикалық құралы, "Дидактикалық тасбақа", санау таяқшалары, абактар, тік шоттар, сандық фигуралар, санауға арналған ұсақ заттар (көлемді және жазықтық), табиғи материал (емен, талшын, бүршіктер, қиыршық тастар, жаңғақтар, қабықтар), ойыншықтар, тақырыптық суреттер, "сандық баспалдақ", сандар және математикалық белгілер кассасы, нақты заттар (ыдыс-аяқ, ас құралдары, киім, аяқ киім, ойыншықтар, оқу заттары).
22. Оқытуда білім алушылардың ойын және практикалық іс-әрекеттеріне үлестелген ауызша оқыту әдістерін шектеулі қолдана отырып, ойын, практикалық және көрнекі әдістер қолданылады.
23. Білім алушыларға дидактикалық ойындар, өмірлік жағдайларды драмалау ойындары ұсынылады. Ойындарды өткізу кезінде белгілі бір қарқынмен жүру керек, ойын жаттығуларын білім алушыларға арналған сұрақтармен қанықтырмау керек. Білім алушыларды педагог және сыныптастарының іс-әрекеттерін бақылауға, сыныптастарының жауаптарын тыңдауға, жалпы ойынға қатысу кезегін күтуге үйрету керек.
24. Сыныптағы сабақтар экскурсиялармен, мектептің басқа бөлмелерінде де, одан тыс жерлерде де (дүкен, пошта, саябақ, спорт алаңы, табиғи бұрыш, кітапхана) өткізілетін бақылаулармен ауысады. Пәнаралық байланыстар "Сөйлеуді дамыту және коммуникация", "Адам және әлем", "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдар", "Бейнелеу өнері", "Кәсіп", "Шаруашылық еңбек" пәндерімен белгіленеді.
25. Бағдарламада оқу пәнінің мазмұнын анықтау үшін нұсқаулық ретінде қызмет ететін және сынып білім алушылары үшін жеке оқу бағдарламаларын құру кезінде педагог басшылыққа алатын оқу мақсаттарының жүйесі тұжырымдалған.
26. Жеке білім беру бағдарламалары білім алушының алдыңғы кезеңіндегі (жарты жылдық) оқу жетістіктерін талдау негізінде әрбір жартыжылдық үшін құрастырылады. Оқыту процесінде қажет болған жағдайда жеке бағдарламаның мазмұны түзетіледі. Білім алушыға сабаққа арналған оқу мақсаттарын таңдағанда, оларды нақтылауға, бірнеше бөлікке бөлуге болады.
27. Бағдарламаның мазмұны ұсынымдық сипатта берілген. Педагог сыныптағы әрбір оқушының мүмкіндіктері мен нақты жетістіктеріне сәйкес оқудың мазмұны мен қарқынына кез келген өзгерістер енгізуге құқылы: оқу қарқынын тездетуге; оқу материалын қиындатуға немесе керісінше; дағдыларды бекіту үшін көбірек уақытты жоспарлауға; оқушының түсінуіне қолжетімсіз немесе оқудың алдыңғы кезеңдерінде қол жеткізген жеке білім беру мақсаттарын (мысалы, "Санға дейінгі ұғымдар" бөлімінен) алып тастауға.

21. Для формирования счетно-вычислительных навыков используются Монтессори-материалы: "Числовые штанги", "Шероховатые цифры", "Веретена", "Малые и большие счеты", "Цифры и чипсы", "Настольные числовые штанги", "Доски Сегена", дидактическое пособие Нумикон, "Дидактическая черепаха", счетные палочки, абаки, вертикальные счеты, числовые фигуры, мелкие предметы для счета (объемные и плоскостные), природный материал (желуди, каштаны, шишки, камешки, орехи, ракушки), игрушки, предметные картинки, "числовая лесенка", касса цифр и математических знаков, реальные предметы (посуда, столовые приборы, одежда, обувь, игрушки, учебные вещи).
22. В обучении применяются игровые, практические и наглядные методы с ограниченным использованием словесных методов обучения, которые дозировано включаются в игровую и практическую деятельность учащихся.
23. Обучающимся предлагаются дидактические игры, игры-драматизации жизненных ситуаций. При проведении игр необходимо соблюдать определенный темп, не перенасыщать игровые упражнения вопросами к обучающимся. Следует обучать школьников наблюдать за действиями учителя и одноклассников, слушать ответы одноклассников, ожидать своей очереди участия в общей игре.
24. Занятия в классной комнате чередуются с экскурсиями, наблюдениями, проводимыми как в других помещениях школы, так и за ее пределами (магазин, почта, сквер, парк, спортивная площадка, живой уголок, библиотека). Межпредметные связи устанавливаются с предметами "Развитие речи и коммуникация", "Человек и мир", "Социально-бытовая ориентировка", "Изобразительное искусство", "Ремесло", "Хозяйственный труд".
25. В Программе сформулирована система целей обучения, которые служат ориентировочной основой для определения содержания учебного предмета и которыми руководствуется учитель при создании индивидуальных учебных программ для учащихся класса.
26. Индивидуальные учебные программы составляются на каждое полугодие на основе анализа учебных достижений предыдущего этапа (полугодия) обучения школьника. В процессе обучения, при необходимости, проводится корректировка содержания индивидуальной программы. При выборе учебных целей для ученика к уроку возможна их конкретизация, разбиение на несколько частей.
27. Содержание Программы носит рекомендательный характер. Педагог имеет право вносить любые изменения в содержание и темп обучения каждого ученика класса в соответствии с его возможностями и реальными достижениями: ускорять темп обучения; усложнять учебный материал или, наоборот; планировать больше времени на закрепление навыков; не включать отдельные учебные цели, недоступные для понимания, либо уже достигнутые учеником на предыдущих этапах обучения (например, из раздела "Дочисловые понятия").

28. Білім алушылардың жетістіктерін бағалау үшін сипаттамалық бағалау пайдаланылады, ол білім алушының жетістіктерінің сапалық көрсеткіші болып табылады. Жеке оқу бағдарламасына сәйкес іскерліктер мен дағдыларды қалыптастырудың табыстылығы туралы бағалау пайымдаулары жеке бағдарламаның тиісті бағанында тіркеледі.
29. Білім алушылардың жетістіктерін сипаттау кезінде, дағдыларды меңгерудің дербестік дәрежесі міндетті түрде көрсетіледі: дербес, ауызша нұсқау бойынша, үлгі бойынша, еліктеу бойынша, педагогпен бірлескен іс-қимылдардың көмегімен (яғни, дағдыны жүзеге асыруға қажетті мұғалім көмегінің түрлері сипатталады).
3-тарау. "Санау" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Санау" оқу пәнінің мазмұны
30. "Санау" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі келесіні құрайды:
1) 5-сыныпта-аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
2) 6-сыныпта-аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
3) 7-сыныпта-аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
4) 8-сыныпта-аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
5) 9-сыныпта-аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
6) 10 - сыныпта-аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасының бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8170 болып тіркелген) бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
31. "Санау" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Санға дейін ұғымдар";
2) "Сандар және шамалар";
3) "Арифметикалық әрекеттер және есептер";
4) "Көрнекі геометрияның элементтері".
32. "Санға дейін ұғымдар" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) заттардың, объектілердің шамасы мен саны туралы түсініктер;
2) затардың ауырлығы туралы түсініктер;
3) кеңістіктік-уақытты түсініктер.
33. "Сандар және шамалар" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) сандар және санау;
2) шамаларды өлшеу.
34. "Арифметикалық әрекеттер және есептер" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) жиындар мен сандарды қосу және азайту;
2) практикалық есептер (драмаландыру есептері, иллюстрациялау есептері).
35. "Көрнекі геометрияның элементтері" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) геометриялық денелер және фигуралар;
2) геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу (салу).
36. 5 - сыныпқа арналған "Санау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) санға дейін ұғымдар. Заттардың, объектілердің шамасы мен саны туралы түсініктер. Екі затты көзбен салыстыру әдісімен шамасының белгілері бойынша, қатар қою немесе бір-біріне қою әдісімен, қолмен сезіну тәсілімен салыстыру: "үлкен-кішкентай", "биік-аласа", "қалың-жұқа", "ұзын-қысқа", "кең – тар", "терең-таяз". "Ұзындығы/ені/биіктігі, қалыңдығы, өлшемі бойынша қандай?" деген сұрақтарға жауап: Заттарды шамасы бойынша топтастыру. 5-10 затты шамасы бойынша ретке келтіру (ұзындығы, ені, биіктігі, шамасы, қалыңдығы бойынша). Екі затты шаманың 2 белгісі бойынша салыстыру: "ұзын және қалың" – "қысқа және жұқа". Ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметіндегі заттардың мөлшерін есепке алу.
Екі топтағы заттардың санын жұппен салыстыру тәсілімен (әдісімен) салыстыру: "сонша", "саны қанша болса, сонша", "бірдей", "саны жағынан бірдей" "көп", "аз". Салыстыру нәтижелері бойынша "Қанша?" деген сұраққа жауап. "Жетіспейтіндерді" қосу, "артық" заттарды алып тастау арқылы салыстырылатын екі топтағы заттардың санын теңестіру. Ойындық, өмірлік, қарапайым еңбек қызметіндегі заттар топтарының сандық сипаттамаларын есепке алу. Бірдей ыдыстардағы сұйық (су, шырын, шай, сүт) және сусымалы заттардың (құм, тұз, жарма) мөлшерін көзбен көру әдісімен салыстыру.
Бұлшық ет сезімдерін, шыныаяқ таразыларын қолдана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру. Ауырлығымен салыстырған кезде екі заттың әрқайсысының қасиеттерін атау. Заттарды ауырлық дәрежесі бойынша топтастыру (ауыр/жеңіл).
Өзіне қатысты заттарды (ойыншықтарды) жақын кеңістікке орналастыру: "алыс, жақын, маңында, жоғарыда, төменде, өзіңнің алдыңда (өз алдыңа), өзіңнің артыңда" көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша. Бір-біріне қатысты екі, үш затты орналастыру: "алдына, артына, арасына, ішіне, үстіне, астына" көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша.
Бірнеше заттарды (ойыншықтарды) бір, екі, бірнеше қатарға орналастыру. Бақылау және орналасу тәртібін атау: "шеткі, бірінші, соңғы, арасындағы". Көрнекі үлгі бойынша жүру тәртібін, қатардағы заттардың кезектесу тәртібін (моншақтар, мозаика) жаңғырту. Ойындық, өмірлік, қарапайым еңбек қызметінде талап етілетін тәртіпті қолдану. Фланелеграфта, магниттік тақтада белгілі бір кеңістіктік орналасуда (ортасында, үстінде, астында, оң жақта, сол жақта) шығармашылық жеке және топтық жұмыстарды орындау кезінде жазықтық кескіндерді орналастыру.
Өз өміріндегі оқиғаларды байланыстыру, ойындық, қарапайым еңбек әрекеттерін, режимдік сәттерді "алдымен – кейін", "қазір – сосын", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "күндіз", "кешке", "түнде" сөздерімен орындау. Фотосуретте күннің бөліктеріне тән өз іс-әрекетін тану: таң, күн, кеш, түн. "Қашан ...?" сұрағына жауап. Педагогпен бірге иллюстрациялық материалды (визуалды кестені) қолдана отырып, күн ішінде сабақта өз іс-әрекеттерін жоспарлау.
Аптадағы күндердің атаулары мен реттілігімен практикалық танысу. Жыртылатын күнтізбе мен табель күнтізбесін пайдалану тәсілін бақылау;

28. Для оценивания достижений обучающихся используется описательная оценка, которая является качественным показателем достижений обучающегося. Оценочные суждения об успешности формирования умений и навыков в соответствии с индивидуальной учебной программой фиксируются в соответствующей графе индивидуальной программы.
29. При описании достижений обучающихся обязательно указывается степень самостоятельности владения навыками: самостоятельно, по словесной инструкции, по образцу, по подражанию, с помощью совместных с педагогом действий (то есть описываются виды помощи педагога, необходимые для реализации навыка).
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Счет"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Счет"
30. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Счет" составляет:
1) в 5 классе - 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
2) в 6 классе - 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
3) в 7 классе - 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
4) в 8 классе - 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
6) в 10 классе - 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету определяется типовым учебным планом, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №8170).
31. Базовое содержание предмета "Счет" включает следующие разделы:
1) "Дочисловые понятия";
2) "Числа и величины";
3) "Арифметические действия и задачи";
4) "Элементы наглядной геометрии".
32. Раздел "Дочисловые понятия" включает следующие подразделы:
1) представления о величине и количестве предметов, объектов;
2) представления о тяжести предметов;
3) пространственно-временные представления.
33. Раздел "Числа и величины" включает следующие подразделы:
1) числа и счет;
2) измерение величин.
34. Раздел "Арифметические действия и задачи" включает следующие подразделы:
1) сложение и вычитание множеств и чисел;
2) практические задачи (задачи – драматизации, задачи- иллюстрации).
35. Раздел "Элементы наглядной геометрии" включает следующие подразделы:
1) геометрические тела и фигуры;
2) конструирование и изображение (построение) геометрических фигур.
36. Базовое содержание учебного предмета "Счет" для 5 класса:
1) дочисловые понятия. Представления о величине и количестве предметов, объектов. Сравнение двух предметов по признаку величины способом зрительного соотнесения, способом сопоставления, способами приложения или наложения, способом ощупывания: "большой-маленький", "высокий-низкий", "толстый-тонкий", "длинный-короткий", "широкий – узкий", "глубокий-мелкий". Ответ на вопросы: "Какие по длине/ ширине/высоте, толщине, величине…?". Группировка предметов по признаку величины. Упорядочение 5-10 предметов по признаку величины (по длине, ширине, высоте, величине, толщине). Сравнение двух предметов по 2 признакам величины: "длинный и толстый" – "короткий и тонкий". Учет величины предметов в игровой, бытовой, элементарной трудовой деятельности.
Сравнение количества предметов в двух группах приемом (способом) попарного соотнесения: "столько же", "столько же, сколько", "одинаково", "одинаковое количество", "больше", "меньше". Ответ на вопрос "Сколько?" по результатам сравнения. Уравнивание количеств предметов в двух сравниваемых группах добавлением "недостающих", удалением "лишних" предметов. Учет количественных характеристик групп предметов в игровой, жизненной, элементарной трудовой деятельности. Сравнение количества жидких (вода, сок, чай, молоко) и сыпучих веществ (песок, соль, крупа) в одинаковых Ұмкостях способом зрительного соотнесения.
Сравнение двух предметов по тяжести с использованием мускульных ощущений, чашечных весов. Называние свойств каждого из двух предметов при их сравнении по тяжести. Группировка предметов по тяжести (тяжелые/легкие).
Размещение предметов (игрушек) относительно себя в ближайшем пространстве: "далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой" по показу, по образцу, по словесной инструкции. Размещение двух, трех предметов относительно друг друга: "перед, за, между, в, на, над, под" по показу, по образцу, по словесной инструкции.
Размещение нескольких предметов (игрушек) в один, два, несколько рядов. Наблюдение и называние порядка следования: "крайний, первый, последний, между". Воспроизведение порядка следования по наглядному образцу, порядка чередования предметов в ряду (бусины, мозаика). Использование требуемого порядка следования в игровой, жизненной, элементарной трудовой деятельности. Размещение плоскостных изображений при выполнении творческих индивидуальных и групповых работ на фланелеграфе, магнитной доске в определенном пространственном расположении (в центре, посередине, над, под, справа, слева).
Соотнесение событий собственной жизни, выполнение игровых, элементарных трудовых действий, режимных моментов со словами: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра", "утром", "днем", "вечером", "ночью". Узнавание на фото собственной деятельности, характерной для частей суток: утро, день, вечер, ночь. Ответ на вопрос: "Когда …?". Планирование собственной деятельности на уроке, в течение дня с использованием иллюстративного материала (визуального расписания) вместе с педагогом.
Практическое ознакомление с названиями и последовательностью дней в неделе. Наблюдение способа использования отрывного календаря и табеля- календаря;

2) сандар және шамалар. Реті бойынша 1-ден 10-ға дейінгі сандық сандарды атау. 1-ден 10-ға дейінгі реттік сандарды атау. заттарды алдын-ала қатарға қоюмен, әр затқа қол тигізумен, әр затты саусақпен көрсетумен топтағы 10 шегіндегі заттарды санау. Шотты қолдана отырып, көп заттан 1-10 затты бөліп алу, заттардың бөлінген санының айналасында қолдың айналмалы қозғалысын орындау және "Қанша?" деген сұраққа жауап ретінде қорытынды санды атау. Заттар санының саусақтардың санына қатынастыру.
Сандарды (кассада болу) 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 және 10 сандары үлгі бойынша, атауы бойынша, көлемді үлгілерді, өрескел сандарды сезіну тәсілі бойынша тану. Пластикалық материалмен (ермексаз, саз, қамыр) сандарды модельдеу. Сандардың контурлық кескінін бояу, көлеңкелеу, бастырып жазу.
Цифрларды саусақпен құмға, жармаға, бормен тақтаға, қарындашпен, фломастермен, қаламмен таза қағазға, үлкен торға үлгі бойынша, контур бойынша білім алушыға ыңғайлы әдіспен жазу.
Санның (сөздің), заттардың (жиындардың) санының қатынасы, сандардың көмегімен санның жазылуы. 1-ден 10-ға дейінгі сандар тізбегін сандық қатарға, жадыға сүйене отырып атау. Заттар топтарын жұптық қатынас әдісімен салыстыру.
Жиынтықтардың ыдырауы 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 екі топқа арналған заттар, содан кейін екі кіші санның құрамын әртүрлі тәсілдермен жазу. Ойын барысында, тұрмыстық жағдайларда, қарапайым еңбек қызметінде, режимдік сәттерде санау дағдыларын қолдану.
Шамалар. 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг монеталарын үлгі бойынша, атауы бойынша, сыртқы түрі бойынша тану. "Дүкен" ойынында монеталарды пайдалану.
Сұйықтықтың, сусымалы заттардың мөлшерін шартты өлшемдермен (қасықпен, стаканмен, шыныаяқпен) көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша өлшеу. Көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша заттың ұзындығы бойынша шартты өлшемді төсеу. Зерттелетін сан шегінде сұйықтықтың, сусымалы заттың мөлшерін өлшеу, заттың ұзындығын өлшеу үшін пайдаланылған шартты өлшемдердің (шаралардың) санын есептеуді жүзеге асыру (Монтессори-материалдардың қызыл-көк штангаларын пайдалана отырып). Сұйықтықтың, сусымалы заттың мөлшерін өлшеу, заттың ұзындығын өлшеу үшін қолданылатын шартты шаралар санын 1-ден 10-ға дейінгі сандармен белгілеу;
3) арифметикалық әрекеттер және есептер. Көрсетілім бойынша заттардың санын көбейту және азайту (заттарды қосу, заттардың бір бөлігін алып тастау), ауызша нұсқау бойынша өз бетінше: "Көп жаса/аз жаса". Заттар, сұйықтықтар мен сусымалы заттар санының ұлғаю жағдайын "+" (қосу) белгісімен, "–" (азайту) белгісімен мөлшердің азаю жағдайын, ойын жағдайларында "=" (тең) белгісімен заттар, сұйықтықтар мен сусымалы заттар санының тең болу жағдайын белгілеу.

2) числа и величины. Называние количественных числительных от 1 до 10 по порядку. Называние порядковых числительных от 1 до 10. Пересчет предметов в группе в пределах 10, с предварительным выставлением предметов в ряд, дотрагиваясь до каждого предмета, указывая на каждый предмет пальцем. Выделение 1-10 предметов из множества с использования счета, выполнение обводящего движения рукой вокруг выделенного количества предметов и называние итогового числа в ответ на вопрос "Сколько?". Соотнесение количества предметов с количеством пальцев.
Узнавание (нахождение в кассе) цифр 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и числа 10 по образцу, по названию, способом ощупывания объемных образцов, шероховатых цифр. Моделирование цифр с помощью пластического материала (пластилин, глина, тесто). Раскрашивание, штриховка, обводка контурного изображения цифр.
Письмо цифр пальцем на песке, манке, мелом на доске, карандашом, фломастером, ручкой на нелинованной бумаге, в крупной клетке по образцу, по контуру удобным ученику способом.
Соотношение числительного (слова), количества предметов (множества), записи числа с помощью цифр. Называние последовательности чисел от 1 до 10 в числовом ряду с опорой на числовой ряд, по памяти. Сравнение групп предметов способом попарного соотнесения.
Разложение множеств из 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 предметов на две группы с последующей записью состава числа из двух меньших чисел разными способами. Использование навыков счета в игровых, бытовых ситуациях, элементарной трудовой деятельности, режимных моментах.
Величины. Узнавание монет 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг по образцу, по названию, по внешнему виду. Использование монет в игре "Магазин".
Измерение количества жидкости, сыпучих веществ условными мерками (ложкой, стаканом, чашкой) по показу, по образцу, по словесной инструкции. Укладывание условной мерки по длине предмета по показу, по образцу, по словесной инструкции. Осуществление подсчета количества условных мерок (мер), использованных для измерения количества жидкости, сыпучего вещества, измерения длины предмета в пределах изучаемого числа (с использованием красно-синих штанг Монтессори-материалов). Обозначение количества условных мер, использованных для измерения количества жидкости, сыпучего вещества, измерения длины предмета, числами от 1 до 10;
3) арифметические действия и задачи. Увеличение и уменьшение количества предметов (добавлением предметов, удалением части предметов) по показу, самостоятельно по словесному указанию: "Сделай больше/ сделай меньше …". Обозначение ситуации увеличения количества предметов, жидкостей и сыпучих веществ знаком "+" (плюс), ситуации уменьшения количества знаком "–" (минус), ситуации равенства количеств предметов, жидкостей и сыпучих веществ знаком "=" (равно) в игровых ситуациях.

Педагогпен бірлескен іс-әрекетте 10 шегінде "+" (қосу), "–" (азайту), "=" (тең) белгілерін қолдана отырып, пәндік-практикалық іс-әрекеттің іздерін қосу және азайту үшін мысалдар жасау, еліктеу, үлгі, ауызша нұсқаулық бойынша. Ашық нәтижелерімен арифметикалық есеп-драматизациялар. Ашық нәтижемен 10 шегінде заттар санының өзгеруімен (ұлғаюы, азаюы) педагогтің заттық жағдайды ойнауы (драмаландыру). Білім алушының, педагогтің іс-әрекетіне еліктеуі бойынша ойын әрекеттерін орындау, заттардың санын 10-ға өзгерту, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша ("4 қызыл шеңбер ал. Тағы 1 сары шеңберді ал"). Педагогтың сұрағына жауап: "Қанша болды (қалды)?". Заттарды қайта санау арқылы сұраққа жауап табу. 10 шегінде "+" (қосу), "–" (азайту), "=" (тең) белгілерін пайдалана отырып, драмаландыру жолы бойынша қосуға және азайтуға мысалдар жасау;
4) көрнекі геометрияның элементтері. Геометриялық денелер мен фигуралар. Геометриялық денелердің модельдерін (шар, текше, кесек) үлгі бойынша, атауы бойынша, визуалды үлгі бойынша, жанасу арқылы тану. Суреттердегі, фотосуреттердегі текше, кесек, шар суреттерін тану. Өз сөзінде геометриялық денелердің атауларын (текше, кесек, шар) қолдану. Геометриялық фигураларды тану және атау: шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш, тіктөртбұрыш. Геометриялық фигуралардың модельдерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру. Геометриялық фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, қисық сызық, шеңбер.
Геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу (салу): геометриялық пазлдарды жинау, жақтауларға салымшаларды салу. Геометриялық фигуралардың модельдерін, құрылымдық үшбұрыштарды (Монтессори) көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, жеке өз ойы бойынша құрастыру үшін пайдалану. Нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, квадратты, үшбұрышты, тіктөртбұрышты үлгі бойынша, атауы бойынша құмда, жармада саусақпен, тақтада бормен, фломастермен, қаламмен, қарындашпен қағазға модельдеу. Сызғыштың көмегімен түзу сызықты сызу. Сызғышты пайдаланып берілген төбелер бойымен квадрат, тіктөртбұрыш, үшбұрыш салу. Шеңбердің, сопақшаның, шаршының, үшбұрыштың, тіктөртбұрыштың үлгісі мен трафареті бойнша бастырып сызу. Алынған пішін контурының ішін штрихтеу. Геометриялық фигуралардың модельдерін контур бойымен кесу, оларды аппликация үшін қолдану және жобалау үшін қолдану.
37. 6-сыныпқа арналған "Санау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) санға дейін ұғымдар. Заттардың, объектілердің шамасы мен саны туралы түсініктер. Екі затты көзбен салыстыру әдісімен шамасының белгілері бойынша, қатар қою немесе бір-біріне қою әдісімен, қолмен сезіну тәсілімен салыстыру: "үлкен-кішкентай", "биік-аласа", "қалың-жұқа", "ұзын-қысқа", "кең – тар", "терең-таяз". "Ұзындығы/ені/биіктігі, қалыңдығы, өлшемі бойынша қандай?" деген сұрақтарға жауап: Заттарды шамасы бойынша топтастыру. 5-10 затты шамасы бойынша ретке келтіру (ұзындығы, ені, биіктігі, шамасы, қалыңдығы бойынша). Екі затты шаманың 2 белгісі бойынша салыстыру: "ұзын және қалың" – "қысқа және жұқа". Ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметіндегі заттардың мөлшерін есепке алу.
Екі топтағы заттардың санын жұппен салыстыру тәсілімен (әдісімен) салыстыру: "сонша", "саны қанша болса, сонша", "бірдей", "саны жағынан бірдей" "көп", "аз". Салыстыру нәтижелері бойынша "Қанша?" деген сұраққа жауап. "Жетіспейтіндерді" қосу, "артық" заттарды алып тастау арқылы салыстырылатын екі топтағы заттардың санын теңестіру. Ойындық, өмірлік, қарапайым еңбек қызметіндегі заттар топтарының сандық сипаттамаларын есепке алу. Бірдей ыдыстардағы сұйық (су, шырын, шай, сүт) және сусымалы заттардың (құм, тұз, жарма) мөлшерін көзбен көру әдісімен салыстыру.
Бұлшықет сезімдерін, шыныаяқ таразыларын қолдана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру. Ауырлығымен салыстырған кезде екі заттың әрқайсысының қасиеттерін атау. Заттарды ауырлық дәрежесі бойынша топтастыру (ауыр/жеңіл).
Өзіне қатысты заттарды (ойыншықтарды) жақын кеңістікке орналастыру: "алыс, жақын, маңында, жоғарыда, төменде, өзіңнің алдыңда (өз алдыңа), өзіңнің артыңда" көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша. Бір-біріне қатысты екі, үш затты орналастыру: "алдына, артына, арасына, ішіне, үстіне, астына" көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша.
Бірнеше заттарды (ойыншықтарды) бір, екі, бірнеше қатарға орналастыру. Бақылау және орналасу тәртібін атау: "шеткі, бірінші, соңғы, арасындағы". Көрнекі үлгі бойынша жүру тәртібін, қатардағы заттардың кезектесу тәртібін (моншақтар, мозаика) жаңғырту. Ойындық, өмірлік, қарапайым еңбек қызметінде талап етілетін тәртіпті қолдану. Фланелеграфта, магниттік тақтада белгілі бір кеңістіктік орналасуда (ортасында, үстінде, астында, оң жақта, сол жақта) шығармашылық жеке және топтық жұмыстарды орындау кезінде жазықтық кескіндерді орналастыру.
Өз өміріндегі оқиғаларды байланыстыру, ойындық, қарапайым еңбек әрекеттерін, режимдік сәттерді "алдымен – кейін", "қазір – сосын", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "күндіз", "кешке", "түнде" сөздерімен орындау. Фотосуретте күннің бөліктеріне тән өз іс-әрекетін тану: таң, күн, кеш, түн. "Қашан ...?" сұрағына жауап.
Педагогпен бірге мысал материалды (визуалды кестені) қолдана отырып, күн ішінде сабақта өз іс-әрекеттерін жоспарлау.
Аптадағы күндердің атаулары мен реттілігімен практикалық танысу. Жыртылатын күнтізбе мен табель күнтізбесін пайдалану тәсілін бақылау;

Составление примеров на сложение и вычитание по следам предметно-практической деятельности с использованием знаков "+" (плюс), "–" (минус), "=" (равно) в пределах 10 в совместной деятельности с педагогом, по подражанию, по образцу, по словесной инструкции. Арифметические задачи-драматизации с открытым результатом. Проигрывание (драматизация) педагогом предметной ситуации с изменением количества предметов (увеличение, уменьшение) в пределах 10 с открытым результатом. Выполнение игровых действий учеником по подражанию действиям педагога по изменению количества предметов в пределах 10, по образцу, по словесной инструкции ("Возьми 4 красных круга. Возьми еще 1 желтый круг"). Ответ на вопрос учителя: "Сколько стало (осталось)?". Нахождение ответа на вопрос пересчетом предметов. Составление примеров на сложение и вычитание по следам драматизации с использованием знаков "+" (плюс), "–" (минус), "=" (равно) в пределах 10;
4) элементы наглядной геометрии. Геометрические тела и фигуры. Узнавание моделей геометрических тел (шар, куб, брус) по образцу, по названию, наощупь по зрительном образцу. Узнавание изображений куба, бруса, шара на иллюстрациях, фотографиях. Использование названий геометрических тел (куб, брус, шар) в собственной речи. Узнавание и называние геометрических фигур: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник. Группировка моделей геометрических фигур по цвету, форме, размеру. Узнавание и называние геометрических фигур: точка, прямая линия, кривая линия, окружность.
Конструирование и изображение (построение) геометрических фигур: складывание геометрических пазлов, вкладывание вкладышей в рамки. Использование моделей геометрических фигур, конструктивных треугольников (Монтессори) для конструирования по показу, по образцу, по собственному замыслу. Моделирование точек, прямых, кривых линий, окружностей, квадрата, треугольника, прямоугольника пальцем на песке, манке, мелом на доске, фломастером, карандашом, ручкой на нелинованной бумаге по подражанию, по образцу, по названию. Построение прямой с помощью линейки. Построение квадрата, прямоугольника, треугольника по заданным вершинам с помощью линейки. Обводка шаблона и трафарета круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника. Штриховка внутри полученного контура фигуры. Вырезание моделей геометрических фигур по контуру, их использование для аппликаций и конструирования.
37. Базовое содержание учебного предмета "Счет" для 6 класса:
1) дочисловые понятия. Представления о величине и количестве предметов, объектов. Сравнение двух предметов по признаку величины способом зрительного соотнесения, способом сопоставления, способами приложения или наложения, способом ощупывания: "большой-маленький", "высокий-низкий", "толстый-тонкий", "длинный-короткий", "широкий – узкий", "глубокий-мелкий". Ответ на вопросы: "Какие по длине/ ширине/высоте, толщине, величине…?". Группировка предметов по признаку величины. Упорядочение 5-10 предметов по признаку величины (по длине, ширине, высоте, величине, толщине). Сравнение двух предметов по 2 признакам величины: "длинный и толстый" – "короткий и тонкий". Учет величины предметов в игровой, бытовой, элементарной трудовой деятельности.
Сравнение количества предметов в двух группах приемом (способом) попарного соотнесения: "столько же", "столько же, сколько", "одинаково", "одинаковое количество", "больше", "меньше". Уравнивание количеств предметов в двух сравниваемых группах добавлением "недостающих", удалением "лишних" предметов. Учет количественных характеристик групп предметов в игровой, жизненной, элементарной трудовой деятельности. Сравнение количества жидких (вода, сок, чай, молоко) и сыпучих веществ (песок, соль, крупа) в одинаковых Ұмкостях способом зрительного соотнесения.
Сравнение двух предметов по тяжести с использованием мускульных ощущений, чашечных весов. Называние свойств каждого из двух предметов при их сравнении по тяжести. Группировка предметов по тяжести (тяжелые/легкие).
Размещение предметов (игрушек) относительно себя в ближайшем пространстве: "далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой" по показу, по образцу, по словесной инструкции. Размещение двух, трех предметов относительно друг друга: "перед, за, между, в, на, над, под" по показу, по образцу, по словесной инструкции.
Размещение нескольких предметов (игрушек) в один, два, несколько рядов. Наблюдение и называние порядка следования: "крайний, первый, последний, между". Воспроизведение порядка следования по наглядному образцу, порядка чередования предметов в ряду (бусины, мозаика). Использование порядка следования в игровой, жизненной, элементарной трудовой деятельности. Размещение плоскостных изображений при выполнении творческих индивидуальных и групповых работ на фланелеграфе, магнитной доске, листе бумаги, по подражанию, по образцу (в центре, посередине, над, под, справа, слева).
Соотнесение событий собственной жизни, игровой, элементарной трудовой деятельности, режимных моментов со словами: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра",", "утром", "днем", "вечером", "ночью". Узнавание на фото собственной деятельности, характерной для частей суток: утро, день, вечер, ночь. Ответ на вопрос: "Когда …?".
Практическое ознакомление с названиями и последовательностью дней в неделе. Наблюдение способа использования отрывного календаря и табеля- календаря. Планирование собственной деятельности на уроке, в течение дня, в течение недели с использованием иллюстративного материала (визуального расписания) вместе с педагогом.

2) сандар және шамалар. Реті бойынша 1-ден 20-ға дейінгі сандық сандарды атау. Топтағы заттарды 20-ға дейін санау, заттарды алдын-ала қатарға қою, әр затқа қол тигізу, әр затты саусақпен көрсету. Шотты қолдана отырып, жиынтықтан 1-20 затты бөліп алу, заттардың бөлінген санының айналасында қолдың айналмалы қозғалысын орындау және "Қанша?" деген сұраққа жауап ретінде қорытынды санды атау.
Монтессори материалдарын қолдана отырып, 10–нан 20-ға дейінгі сандарды алу. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 сандарын тану (кассада болу) және 10-нан 20-ға дейінгі сандары бар карточкаларды үлгі бойынша, атауы бойынша тану. Үлгі бойынша, жады бойынша 1-ден 20-ға дейінгі сандармен карточкаларды қолдана отырып, сандық қатар құру. 1-ден 20-ға дейінгі сандарды саусақпен құмға, жармаға, бормен тақтаға, қарындашпен, фломастермен, қаламмен қағазға, үлкен торға үлгі бойынша, контур бойынша білім алушыға ыңғайлы түрде жазу.
Санның (сөздің) қатынасын, заттардың (жиындардың) санын және сандарды сандармен жазу. Сан қатарындағы санның орнын табу. Калькуляторда, компьютер пернетақтасында, телефонда 1-ден 20-ға дейінгі сандар жиынтығын теру. Ойында, тұрмыстық жағдайларда, қарапайым еңбек қызметінде, режимдік сәттерде 20 шегінде санау, сандарды жазу дағдыларын пайдалану. Туыстарының, достарының телефон нөмірлерін жазу.
Шамалар. 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг монеталарын үлгі бойынша, атауы бойынша тану. "Дүкен" ойынында монеталарды пайдалану. Монеталарды ауыстыру және айыру.
Сұйықтықтың, сусымалы заттардың мөлшерін шартты шаралармен (қасықпен, стаканмен, шыныаяқпен) көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша өлшеу. Көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша заттың ұзындығы бойынша шартты ұзындық өлшемін төсеу. Зерттелетін сан шегінде сұйықтықты, сусымалы затты өлшеу, заттың ұзындығын өлшеу үшін пайдаланылған шартты шаралар санын есептеуді жүзеге асыру. Сұйықтықты, сусымалы затты өлшеу, заттың ұзындығын өлшеу үшін қолданылатын шартты шаралар санымен белгілеу;
3) арифметикалық әрекеттер және есептер. Педагогпен бірлескен іс-әрекетте "+" (қосу), "–" (азайту), "=" (тең) белгілерін қолдана отырып, еліктеу, үлгі, ауызша нұсқаулық бойынша пәндік-практикалық іс-әрекеттің іздерін қосу және азайту үшін мысалдар жасау. Ашық нәтижелермен арифметикалық есеп- драматизация. Ашық нәтижемен 20 шегінде заттар санының өзгеруімен (ұлғаюы, азаюы) педагогтің заттық жағдайды ойнауы (драмаландыру). Білім алушының педагогтің іс-әрекетіне еліктеуі бойынша ойын әрекеттерін орындау, заттардың санын 20 шегінде өзгерту, үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша. Заттарды қайта санау арқылы сұраққа жауап табу. 20 шегінде "+" (қосу), "–" (азайту), "=" (тең) белгілерін пайдалана отырып, драмаландыру іздері бойынша қосуға және азайтуға мысалдар жасау;

2) числа и величины. Называние количественных числительных от 1 до 20 по порядку. Пересчет предметов в группе в пределах 20 с предварительным выставлением предметов в ряд, дотрагиваясь до каждого предмета, указывая на каждый предмет пальцем. Выделение 1-20 предметов из множества с использования счета, выполнение обводящего движения рукой вокруг выделенного количества предметов и называние итогового числа в ответ на вопрос "Сколько?".
Получение чисел от 10 до 20 с использованием Монтессори –материалов. Узнавание (нахождение в кассе) цифр 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и карточек с числами от 10 до 20 по образцу, по названию. Составление числового ряда с использованием карточек числами от 1 до 20 по образцу, по памяти. Письмо чисел от 1 до 20 пальцем на песке, манке, мелом на доске, карандашом, фломастером, ручкой на нелинованной бумаге, в крупной клетке по образцу, по контуру удобным ученику способом.
Соотношение числительного (слова), количества предметов (множества) и записи числа цифрами. Нахождение места числа в числовом ряду. Набор чисел от 1 до 20 на калькуляторе, на клавиатуре компьютера, телефона. Использование навыков счета, записи чисел в пределах 20 в игровых, бытовых ситуациях, элементарной трудовой деятельности, режимных моментах. Запись номеров телефонов родных, друзей.
Величины. Узнавание монет 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг по образцу, по названию. Использование монет в игре "Магазин". Размен и замена монет.
Отмеривание количества жидкости, сыпучих веществ условными мерами (ложкой, стаканом, чашкой) по показу, по образцу, по словесной инструкции. Укладывание условной меры длины по длине предмета по показу, по образцу, по словесной инструкции. Осуществление подсчета количества условных мер, использованных для отмеривания жидкости, сыпучего вещества, измерения длины предмета в пределах изучаемого числа. Обозначение числом количества условных мер, использованных для отмеривания жидкости, сыпучего вещества, измерения длины предмета;
3) арифметические действия и задачи. Составление примеров на сложение и вычитание по следам предметно-практической деятельности с использованием знаков "+" (плюс), "–" (минус), "=" (равно) в пределах 20 в совместной деятельности с педагогом, по подражанию, по образцу, по словесной инструкции. Арифметические задачи-драматизации с открытым результатом. Проигрывание (драматизация) педагогом предметной ситуации с изменением количества предметов (увеличение, уменьшение) в пределах 20 с открытым результатом. Выполнение игровых действий учеником по подражанию действиям педагога по изменению количества предметов в пределах 20, по образцу, по словесной инструкции. Нахождение результата изменения количества пересчетом предметов. Составление примеров на сложение и вычитание по следам драматизации с использованием знаков "+" (плюс), "–" (минус), "=" (равно) в пределах 20;

4) көрнекі геометрияның элементтері. Геометриялық денелер және фигуралар. Геометриялық денелердің (шар, текше, кесек) тану және атау. Суреттердегі, фотосуреттердегі текше, кесек, шар суреттерін тану. Геометриялық фигураларды тану және атау: шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш, тіктөртбұрыш, бесбұрыш. Геометриялық фигуралардың модельдерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру. Геометриялық фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, қисық сызық, шеңбер.
Геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу (салу): геометриялық пазлдарды жинау, жақтауларға салымшаларды салу. Геометриялық фигуралардың модельдерін, құрылымдық үшбұрыштарды (Монтессори) көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, жеке өз ойы бойынша құрастыру үшін пайдалану. Нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, квадратты, үшбұрышты, тіктөртбұрышты, бесбұрышты үлгі бойынша, атауы бойынша құмда, жармада саусақпен, тақтада бормен, фломастермен, қаламмен, қарындашпен қағазға модельдеу. Сызғыштың көмегімен түзу сызықты сызу. Санамақ таяқшаларын, сымды пайдалана отырып, геометриялық фигураларды модельдеу. Сызғышты пайдаланып берілген төбелер бойымен квадрат, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, бесбұрыш салу. Шеңбердің, сопақшаның, шаршының, үшбұрыштың, тіктөртбұрыштың, бесбұрыштың үлгісі мен трафареті бойынша бастырып сызу. Алынған пішін контурының ішін штрихтеу. Геометриялық фигуралардың модельдерін контур бойымен кесу, оларды жапсыру үшін және жобалау үшін қолдану.
38. 7-сыныпқа арналған "Санау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) сандық ұғымдар. Заттардың, объектілердің шамасы және саны туралы түсініктер. Екі затты көзбен салыстыру әдісімен шамасының белгілері бойынша, қатар қою немесе бір-біріне қою әдісімен, қолмен сезіну тәсілімен салыстыру: "үлкен-кішкентай", "биік-аласа", "қалың-жұқа", "ұзын-қысқа", "кең – тар", "терең-таяз". "Ұзындығы/ ені/биіктігі, қалыңдығы, өлшемі бойынша қандай?" деген сұрақтарға жауап: Заттарды шамасы бойынша топтастыру. 5-10 затты шамасы бойынша ретке келтіру (ұзындығы, ені, биіктігі, шамасы, қалыңдығы бойынша). Екі затты шаманың 2 белгісі бойынша салыстыру: "ұзын және қалың" – "қысқа және жұқа". Ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметіндегі заттардың мөлшерін есепке алу.
Екі топтағы заттардың санын жұппен салыстыру тәсілімен (әдісімен) салыстыру: "сонша", "саны қанша болса, сонша", "бірдей", "саны жағынан бірдей" "көп", "аз". Салыстыру нәтижелері бойынша "Қанша?" деген сұраққа жауап. "Жетіспейтіндерді" қосу, "артық" заттарды алып тастау арқылы салыстырылатын екі топтағы заттардың санын теңестіру. Ойындық, өмірлік, қарапайым еңбек қызметіндегі заттар топтарының сандық сипаттамаларын есепке алу. Бірдей ыдыстардағы сұйық (су, шырын, шай, сүт) және сусымалы заттардың (құм, тұз, жарма) мөлшерін көзбен көру әдісімен салыстыру.
Бұлшықет сезімдерін, шыныаяқ таразыларын қолдана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру. Ауырлығымен салыстырған кезде екі заттың әрқайсысының қасиеттерін атау. Заттарды ауырлық дәрежесі бойынша топтастыру (ауыр/жеңіл).
Өзіне қатысты заттарды (ойыншықтарды) жақын кеңістікке орналастыру: "алыс, жақын, маңында, жоғарыда, төменде, өзіңнің алдыңда (өз алдыңа), өзіңнің артыңда" көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша. Бір-біріне қатысты екі, үш затты орналастыру: "алдына, артына, арасына, ішіне, үстіне, астына" көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша.
Бірнеше заттарды (ойыншықтарды) бір, екі, бірнеше қатарға орналастыру. Бақылау және орналасу тәртібін атау: "шеткі, бірінші, соңғы, арасындағы". Көрнекі үлгі бойынша жүру тәртібін, қатардағы заттардың кезектесу тәртібін (моншақтар, мозаика) жаңғырту. Ойындық, өмірлік, қарапайым еңбек қызметінде талап етілетін тәртіпті қолдану. Фланелеграфта, магниттік тақтада белгілі бір кеңістіктік орналасуда (ортасында, үстінде, астында, оң жақта, сол жақта) шығармашылық жеке және топтық жұмыстарды орындау кезінде жазықтық кескіндерді орналастыру.
Өз өміріндегі оқиғаларды байланыстыру, ойындық, қарапайым еңбек әрекеттерін, режимдік сәттерді "алдымен – кейін", "қазір – сосын", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "күндіз", "кешке", "түнде" сөздерімен орындау. Фотосуретте күннің бөліктеріне тән өз іс-әрекетін тану: таң, күн, кеш, түн. "Қашан ...?" сұрағына жауап.
Жыртылатын күнтізбе мен табель күнтізбесінде демалыс және жұмыс күндерін тану және атау. Педагогпен бірге мысал материалды (визуалды кестені) қолдана отырып, күн ішінде сабақта өз іс-әрекеттерін жоспарлау. Жыл мезгілдерін тән белгілері бойынша тану және атау (табиғатты тамашалау, суреттерді қарау арқылы).

4) элементы наглядной геометрии. Геометрические тела и фигуры. Узнавание и называние моделей геометрических тел (шар, куб, брус, конус), изображений куба, бруса, шара, конуса на иллюстрациях, фотографиях. Узнавание и называние геометрических фигур: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник, пятиугольник. Группировка моделей геометрических фигур по цвету, форме, размеру. Узнавание и называние фигур: точка, прямая линия, кривая линия, ломаная линия, окружность.
Конструирование и изображение (построение) геометрических фигур: складывание геометрических пазлов, вкладывание вкладышей в рамки. Использование моделей геометрических фигур, конструктивных треугольников (Монтессори) для конструирования по показу, по образцу, по собственному замыслу. Моделирование точек, прямых, кривых линий, окружностей, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника пальцем на песке, манке, мелом на доске, фломастером, карандашом, ручкой на нелинованной бумаге по подражанию, по образцу, по названию. Построение прямой с помощью линейки. Моделирование геометрических фигур с использованием счетных палочек, проволоки. Построение квадрата, прямоугольника, треугольника, пятиугольника по заданным вершинам с помощью линейки. Обводка шаблона и трафарета круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника. Штриховка внутри полученного контура фигуры. Вырезание моделей геометрических фигур по контуру, их использование для аппликаций, конструирования.
38. Базовое содержание учебного предмета "Счет" для 7 класса:
1) дочисловые понятия. Представления о величине и количестве предметов, объектов. Сравнение двух предметов по признаку величины способом зрительного соотнесения, способом сопоставления, способами приложения или наложения, способом ощупывания: "большой-маленький", "высокий-низкий", "толстый-тонкий", "длинный-короткий", "широкий – узкий", "глубокий-мелкий". Ответ на вопросы: "Какие по длине/ ширине/высоте, толщине, величине…?". Группировка предметов по признаку величины. Упорядочение 5-10 предметов по признаку величины (по длине, ширине, высоте, величине, толщине). Сравнение двух предметов по 2 признакам величины: "длинный и толстый" – "короткий и тонкий". Учет величины предметов в игровой, бытовой, элементарной трудовой деятельности.
Сравнение количества предметов в двух группах приемом (способом) попарного соотнесения: "столько же", "столько же, сколько", "одинаково", "одинаковое количество", "больше", "меньше". Уравнивание количеств предметов в двух сравниваемых группах добавлением "недостающих", удалением "лишних" предметов. Учет количественных характеристик групп предметов в игровой, жизненной, элементарной трудовой деятельности. Сравнение количества жидких (вода, сок, чай, молоко) и сыпучих веществ (песок, соль, крупа) в одинаковых Ұмкостях способом зрительного соотнесения.
Сравнение двух предметов по тяжести с использованием мускульных ощущений, чашечных весов. Называние свойств каждого из двух предметов при их сравнении по тяжести. Группировка предметов по тяжести (тяжелые/легкие).
Размещение предметов (игрушек) относительно себя в ближайшем пространстве: "далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой" по показу, по образцу, по словесной инструкции. Размещение двух, трех предметов относительно друг друга: "перед, за, между, в, на, над, под" по показу, по образцу, по словесной инструкции.
Размещение нескольких предметов (игрушек) в один, два, несколько рядов. Наблюдение и называние порядка следования: "крайний, первый, последний, между". Воспроизведение порядка следования по наглядному образцу, порядка чередования предметов в ряду (бусины, мозаика). Использование порядка следования в игровой, жизненной, элементарной трудовой деятельности. Размещение плоскостных изображений при выполнении творческих индивидуальных и групповых работ на фланелеграфе, магнитной доске, листе бумаги, по подражанию, по образцу (в центре, посередине, над, под, справа, слева).
Соотнесение событий собственной жизни, игровой, элементарной трудовой деятельности, режимных моментов со словами: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра",", "утром", "днем", "вечером", "ночью". Узнавание на фото собственной деятельности, характерной для частей суток: утро, день, вечер, ночь. Ответ на вопрос: "Когда …?".
Узнавание и называние в отрывном календаре и табеле- календаре выходных и рабочих дней. Планирование собственной деятельности на уроке, в течение дня, в течение недели с использованием иллюстративного материала (визуального расписания) вместе с педагогом. Узнавание и называние (по наблюдениям в природе, по иллюстрациям) характерных признаков времен года;

2) сандар және шамалар. Реті бойынша 1-ден 40-қа дейінгі сандық сандарды атау. Саналатын заттарды бір ыдыстан екіншісіне бір-бірлеп салу арқылы топта 40 шегіндегі заттарды санау. Шотты қолдана отырып, жиынтықтан 1-40 затты бөліп алу, заттардың бөлінген санының айналасында қолдың айналмалы қозғалысын орындау және "Қанша?" деген сұраққа жауап ретінде қорытынды санды атау.
Монтессори материалдарын қолдана отырып, 10–нан 40-қа дейінгі сандарды алу. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 сандарын тану (кассада болу) және 10-нан 40-қа дейінгі сандары бар карточкаларды үлгі бойынша, атауы бойынша тану. Үлгі бойынша, жады бойынша 1-ден 40-қа дейінгі сандармен карточкаларды қолдана отырып, сандық қатар құру. 1-ден 40-қа дейінгі сандарды саусақпен құмға, жармаға, бормен тақтаға, қарындашпен, фломастермен, қаламмен қағазға, үлкен торға үлгі бойынша, контур бойынша оқушыға ыңғайлы түрде жазу.
Санның (сөздің) қатынасын, заттардың (жиындардың) санын және сандарды сандармен жазу. Сан қатарындағы санның орнын табу. Калькуляторда, компьютер пернетақтасында, телефонда 1-ден 40-қа дейінгі сандар жиынтығын теру. Ойында, тұрмыстық жағдайларда, қарапайым еңбек қызметінде, режимдік сәттерде 20 шегінде санау, сандарды жазу дағдыларын пайдалану. Туыстарының, достарының телефон нөмірлерін жазу.
Шамалар. 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг монеталарын үлгі бойынша, атауы бойынша тану. "Дүкен" ойынында монеталарды пайдалану. Калькуляторды пайдалана отырып, 20 теңгеден 40 теңгеге дейінгі әр түрлі монеталармен ақша сомаларын жинау. Ұзындық өлшемдері: сантиметр және метр. Сызғыш шкаласындағы сантиметрлік бөлімдерді тану. Сызғышты пайдаланып кесіндінің ұзындығын сантиметрмен өлшеу. 1 м өлшемді қолдана отырып объектілердің ұзындығын өлшеу;
3) арифметикалық әрекеттер және есептер. Калькуляторды пайдаланып 40 шегінде қосу және азайтуды орындау. Арифметикалық есеп-драмаландыру ашық және жабық нәтижемен. "+" (қосу), "–" (азайту), "=" (тең) белгілерін қолдана отырып, драмаландыру іздерін қосу және азайту үшін мысалдар жасау. Калькуляторды қолдана отырып, есеп-драмаландырудың жауабын табу;
4) көрнекі геометрияның элементтері. Геометриялық денелер мен фигуралар. Геометриялық денелердің (шар, текше, кесек, конус, пирамида) тану және атау. Суреттердегі, фотосуреттердегі текше, кесек, шар, конус суреттерін тану. Геометриялық фигураларды тану және атау: шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш, тіктөртбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш. Геометриялық фигуралардың модельдерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру. Фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, кесінді, қисық сызық, сынық сызық, шеңбер, бұрыш.
Геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу (салу): геометриялық пазлдарды жинау, жақтауларға салымшаларды салу. Геометриялық фигуралардың модельдерін, құрылымдық үшбұрыштарды (Монтессори) көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, жеке өз ойы бойынша құрастыру үшін пайдалану. Нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, квадратты, үшбұрышты, тіктөртбұрышты, бесбұрышты, алтыбұрышты үлгі бойынша, атауы бойынша құмда, жармада саусақпен, тақтада бормен, фломастермен, қаламмен, қарындашпен қағазға модельдеу. Сызғыштың көмегімен түзу сызықты сызу. Санамақ таяқшаларын, сымды пайдалана отырып, геометриялық фигураларды модельдеу. Сызғышты пайдаланып берілген төбелер бойымен квадрат, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш салу. Шеңбердің, сопақшаның, шаршының, үшбұрыштың, тіктөртбұрыштың, бесбұрыштың, алтыбұрыштың үлгісі мен трафареті бойынша бастырып сызу. Алынған пішін контурының ішін штрихтеу. Геометриялық фигуралардың модельдерін контур бойымен кесу, оларды жапсыру үшін пайдалану.

2) числа и величины. Называние количественных числительных от 1 до 40 по порядку. Пересчет предметов в группе в пределах 40, перекладывая предметы счета по одному из одной емкости в другую. Выделение 1-40 предметов из множества с использования счета, выполнение обводящего движения рукой вокруг выделенного количества предметов и называние итогового числа в ответ на вопрос "Сколько?".
Получение чисел от 10 до 40 с использованием Монтессори –материалов. Узнавание (нахождение в кассе) цифр 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и карточек с числами от 10 до 40 по образцу, по названию. Составление числового ряда от 1 до 40 по образцу, по названию, по памяти. Письмо чисел от 1 до 40 пальцем на песке, манке, мелом на доске, карандашом, фломастером, ручкой на нелинованной бумаге, в клетке по образцу, по контуру удобным ученику способом.
Соотношение числительного (слова), количества предметов (множества) и записи числа цифрами. Нахождение места числа в числовом ряду. Набор чисел от 1 до 40 на калькуляторе, на клавиатуре компьютера, телефона. Использование навыков счета, записи чисел в пределах 40 в игровых, бытовых ситуациях, элементарной трудовой деятельности, режимных моментах. Запись номеров телефонов родных, друзей.
Величины. Узнавание монет 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг по образцу, по названию. Использование монет в игре "Магазин". Набор разными монетами суммы денег от 20 тг до 40 тг., используя калькулятор. Меры длины: сантиметр и метр. Узнавание сантиметровых делений на шкале линейки. Измерение длины отрезка в сантиметрах с использованием линейки. Измерение длины объектов с использованием мерки 1 м;
3) арифметические действия и задачи. Выполнение сложения и вычитания в пределах 40 с использованием калькулятора. Арифметические задачи-драматизации с открытым и закрытым результатом. Составление примеров на сложение и вычитание по следам драматизации с использованием знаков "+" (плюс), "–" (минус), "=" (равно). Нахождение ответа задачи-драматизации с использованием калькулятора;
4) элементы наглядной геометрии. Геометрические тела и фигуры. Узнавание и называние моделей геометрических тел (шар, куб, брус, конус, пирамида), изображений куба, бруса, шара, конуса на иллюстрациях, фотографиях. Узнавание и называние геометрических фигур: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник, пятиугольник, шестиугольник. Группировка моделей геометрических фигур по цвету, форме, размеру. Узнавание и называние фигур: точка, прямая линия, отрезок, кривая линия, ломаная линия, окружность, угол.
Конструирование и изображение (построение) геометрических фигур: складывание геометрических пазлов, вкладывание вкладышей в рамки. Использование моделей геометрических фигур, конструктивных треугольников (Монтессори) для конструирования по показу, по образцу, по собственному замыслу. Моделирование точек, прямых, кривых линий, окружностей, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника, шестиугольника пальцем на песке, манке, мелом на доске, фломастером, карандашом, ручкой на нелинованной бумаге по подражанию, по образцу, по названию. Построение прямой с помощью линейки. Моделирование геометрических фигур с использованием счетных палочек, проволоки. Построение квадрата, прямоугольника, треугольника, пятиугольника, шестиугольника по заданным вершинам с помощью линейки. Обводка шаблона и трафарета круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника, шестиугольника. Штриховка внутри полученного контура фигуры. Вырезание моделей геометрических фигур по контуру, их использование для аппликаций.

2) сандар және шамалар. Реті бойынша 1-ден 60-қа дейінгі сандық сандарды атау. Саналатын заттарды бір ыдыстан екіншісіне бір-бірлеп салу арқылы топта 60 шегіндегі заттарды санау. Монтессори материалдарын қолдана отырып, 10–нан 60-қа дейінгі сандарды алу. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 сандарын тану (кассада болу) және 10-нан 60-қа дейінгі сандары бар карточкаларды үлгі бойынша, атауы бойынша тану. Үлгі бойынша, жады бойынша 1-ден 60-қа дейінгі сандармен карточкаларды қолдана отырып, сандық қатар құру. 1-ден 60-қа дейінгі сандарды саусақпен құмға, жармаға, бормен тақтаға, қарындашпен, фломастермен, қаламмен қағазға, үлкен торға үлгі бойынша, контур бойынша оқушыға ыңғайлы түрде жазу.
Санның (сөздің) қатынасын, заттардың (жиындардың) санын және сандарды сандармен жазу. Сан қатарындағы санның орнын табу. Калькуляторда, компьютер пернетақтасында, телефонда 1-ден 60-қа дейінгі сандар жиынтығын теру. Ойында, тұрмыстық жағдайларда, қарапайым еңбек қызметінде, режимдік сәттерде 60 шегінде санау, сандарды жазу дағдыларын пайдалану. Үй телефонының нөмірін, туыстарының, достарының телефон нөмірлерін жазу.
Шамалар. 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг, 50 тг монеталарын үлгі бойынша, атауы бойынша тану. "Дүкен" ойынында монеталарды пайдалану. 20 теңгеден 60 теңгеге дейінгі әр түрлі монеталармен ақша сомаларын жинау. Ұзындық өлшемдері: сантиметр және метр. Сызғыш шкаласындағы сантиметрлік бөлімдерді тану. Сызғышты пайдаланып кесіндінің ұзындығын сантиметрмен өлшеу. 1 м өлшемді қолдана отырып объектілердің ұзындығын өлшеу;
3) арифметикалық әрекеттер және есептер. Калькуляторды пайдаланып 60 шегінде қосу және азайтуды орындау. Арифметикалық есеп-драмаландыру ашық және жабық нәтижемен. "+" (қосу), "–" (азайту), "=" (тең) белгілерін қолдана отырып, драмаландыру іздерін қосу және азайту үшін мысалдар жасау. Калькуляторды қолдана отырып, есеп-драмаландырудың жауабын табу;
4) көрнекі геометрияның элементтері. Геометриялық денелер мен фигуралар. Геометриялық денелердің (шар, текше, кесек, конус, пирамида, цилиндр) тану және атау. Суреттердегі, фотосуреттердегі текше, кесек, шар, конус, пирамида, цилиндр суреттерін тану. Геометриялық фигураларды тану және атау: шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш, тіктөртбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш. Геометриялық фигуралардың модельдерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру. Фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, кесінді, қисық сызық, сынық сызық, сәуле, шеңбер, бұрыш. Бұрыштың төбесін, бұрыштың қырларын, аралас бұрыштардың ортақ қырларын тану және көрсету.
Геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу (салу): геометриялық пазлдарды жинау, жақтауларға салымшаларды салу. Геометриялық фигуралардың модельдерін, құрылымдық үшбұрыштарды (Монтессори) көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, жеке өз ойы бойынша құрастыру үшін пайдалану. Нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, квадратты, үшбұрышты, тіктөртбұрышты, бесбұрышты, алтыбұрышты үлгі бойынша, атауы бойынша құмда, жармада саусақпен, тақтада бормен, фломастермен, қаламмен, қарындашпен қағазға модельдеу. Сызғыштың көмегімен түзу сызықты сызу. Санамақ таяқшаларын, сымды пайдалана отырып, геометриялық фигураларды модельдеу. Сызғышты пайдаланып берілген төбелер бойымен квадрат, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш салу. Шеңбердің, сопақшаның, шаршының, үшбұрыштың, тіктөртбұрыштың, бесбұрыштың, алтыбұрыштың үлгісі мен трафареті бойынша бастырып сызу. Алынған пішін контурының ішін штрихтеу. Геометриялық фигуралардың модельдерін контур бойымен кесу, оларды жапсыру үшін пайдалану.

2) числа и величины. Называние количественных числительных от 1 до 60 по порядку. Пересчет предметов в группе в пределах 60, перекладывая предметы счета по одному из одной емкости в другую. Получение чисел от 10 до 60 с использованием Монтессори –материалов. Узнавание (нахождение в кассе) цифр 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и карточек с числами от 10 до 60 по образцу, по названию. Составление числового ряда от 1 до 60 по образцу, по названию, по памяти. Письмо чисел от 1 до 60 пальцем на песке, манке, мелом на доске, карандашом, фломастером, ручкой на нелинованной бумаге, в клетке по образцу, по контуру удобным ученику способом.
Соотношение числительного (слова), количества предметов (множества) и записи числа цифрами. Нахождение места числа в числовом ряду. Набор чисел от 1 до 60 на калькуляторе, на клавиатуре компьютера, телефона. Использование навыков счета, записи чисел в пределах 60 в игровых, бытовых ситуациях, элементарной трудовой деятельности, режимных моментах. Запись домашнего номера телефона, номеров мобильных телефонов родных, друзей.
Величины. Узнавание монет 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг, 50 тг по образцу, по названию. Использование монет в игре "Магазин". Набор разными монетами суммы денег от 20 тг до 60 тг. Меры длины: сантиметр и метр. Узнавание сантиметровых делений на шкале линейки. Измерение длины отрезка в сантиметрах с использованием линейки. Измерение длины объектов с использованием мерки (модели) 1 м;
3) арифметические действия и задачи. Выполнение сложения и вычитания в пределах 60 с использованием калькулятора. Арифметические задачи-драматизации с открытым и закрытым результатом. Составление примеров на сложение и вычитание по следам драматизации с использованием знаков "+" (плюс), "–" (минус), "=" (равно). Нахождение ответа задачи-драматизации с использованием калькулятора;
4) элементы наглядной геометрии. Геометрические тела и фигуры. Узнавание и называние моделей геометрических тел (шар, куб, брус, конус, пирамида, цилиндр), изображений куба, бруса, шара, конуса, пирамиды, цилиндра на иллюстрациях, фотографиях. Узнавание и называние геометрических фигур: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник, пятиугольник, шестиугольник. Группировка моделей геометрических фигур по цвету, форме, размеру. Узнавание и называние фигур: точка, прямая линия, отрезок, кривая линия, ломаная линия, луч, окружность, угол. Узнавание и показ вершины угла, сторон угла, общей стороны смежных углов.
Конструирование и изображение (построение) геометрических фигур: складывание геометрических пазлов, вкладывание вкладышей в рамки. Использование моделей геометрических фигур, конструктивных треугольников (Монтессори) для конструирования по показу, по образцу, по собственному замыслу. Моделирование точек, прямых, кривых линий, окружностей, овалов, углов, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника, шестиугольника пальцем на песке, манке, мелом на доске, фломастером, карандашом, ручкой на нелинованной бумаге по подражанию, по образцу, по названию. Построение прямой с помощью линейки. Моделирование геометрических фигур с использованием счетных палочек, проволоки. Построение угла, квадрата, прямоугольника, треугольника, пятиугольника, шестиугольника по заданным вершинам с помощью линейки. Обводка шаблона и трафарета круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника, шестиугольника. Штриховка внутри полученного контура фигуры. Вырезание моделей геометрических фигур по контуру, их использование для аппликаций.

2) сандар және шамалар. Реті бойынша 1-ден 80-ге дейінгі сандық сандарды атау. Саналатын заттарды бір ыдыстан екіншісіне бір-бірлеп салу арқылы топта 80 шегіндегі заттарды санау. Монтессори материалдарын қолдана отырып, 10–нан 80-ге дейінгі сандарды алу. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 сандарын тану (кассада болу) және 10-нан 80-ге дейінгі сандары бар карточкаларды үлгі бойынша, атауы бойынша тану. Үлгі бойынша, жады бойынша 1-ден 80-ге дейінгі сандармен карточкаларды қолдана отырып, сандық қатар құру. 1-ден 80-ге дейінгі сандарды саусақпен құмға, жармаға, бормен тақтаға, қарындашпен, фломастермен, қаламмен қағазға, үлкен торға үлгі бойынша, контур бойынша білім алушыға ыңғайлы түрде жазу.
Санның (сөздің) қатынасын, заттардың (жиындардың) санын және сандарды сандармен жазу. Сан қатарындағы санның орнын табу. Калькуляторда, компьютер пернетақтасында, телефонда 1-ден 80-ге дейінгі сандар жиынтығын теру. Ойында, тұрмыстық жағдайларда, қарапайым еңбек қызметінде, режимдік сәттерде 80 шегінде санау, сандарды жазу дағдыларын пайдалану. Үй телефонының нөмірін, туыстарының, достарының телефон нөмірлерін жазу.
Шамалар. 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг, 50 тг монеталарын үлгі бойынша, атауы бойынша тану. "Дүкен" ойынында монеталарды пайдалану. 20 теңгеден 80 теңгеге дейінгі әр түрлі монеталармен ақша сомаларын жинау. Ұзындық өлшемдері: сантиметр және метр. Сызғыш шкаласындағы сантиметрлік бөлімдерді тану. Сызғышты пайдаланып кесіндінің ұзындығын сантиметрмен өлшеу. 1 м өлшемді қолдана отырып объектілердің ұзындығын өлшеу;
3) арифметикалық әрекеттер және есептер. Калькуляторды пайдаланып 80 шегінде қосу және азайтуды орындау. Арифметикалық есеп-драмаландыру ашық және жабық нәтижемен. "+" (қосу), "–" (азайту), "=" (тең) белгілерін қолдана отырып, драмаландыру жолдарын қосу және азайту үшін мысалдар жасау. Калькуляторды қолдана отырып, драмаландыру есептің жауабын табу;
4) көрнекі геометрияның элементтері. Геометриялық денелер және фигуралар. Геометриялық денелердің (шар, текше, кесек, конус, пирамида, цилиндр) тану және атау. Суреттердегі, фотосуреттердегі текше, кесек, шар, конус, пирамида, цилиндр суреттерін тану. Геометриялық фигураларды тану және атау: шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш, тіктөртбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш. Геометриялық фигуралардың модельдерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру. Фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, кесінді, қисық сызық, сынық сызық, сәуле, шеңбер, бұрыш. Бұрыштың төбесін, бұрыштың қырларын, аралас бұрыштардың ортақ қырларын тану және көрсету.
Геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу (салу): геометриялық пазлдарды жинау, жақтауларға салымшаларды салу. Геометриялық фигуралардың модельдерін, құрылымдық үшбұрыштарды (Монтессори) көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, жеке өз ойы бойынша құрастыру үшін пайдалану. Нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, квадратты, үшбұрышты, тіктөртбұрышты, бесбұрышты, алтыбұрышты үлгі бойынша, атауы бойынша құмда, жармада саусақпен, тақтада бормен, фломастермен, қаламмен, қарындашпен қағазға модельдеу. Сызғыштың көмегімен түзу сызықты сызу. Санамақ таяқшаларын, сымды пайдалана отырып, геометриялық фигураларды модельдеу. Сызғышты пайдаланып берілген төбелер бойымен квадрат, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш салу. Шеңбердің, сопақшаның, шаршының, үшбұрыштың, тіктөртбұрыштың, бесбұрыштың, алтыбұрыштың үлгісі мен трафареті бойынша бастырып сызу. Алынған пішін контурының ішін штрихтеу. Геометриялық фигуралардың модельдерін контур бойымен кесу, оларды аппликация үшін пайдалану.

2) числа и величины. Называние количественных числительных от 1 до 80 по порядку. Пересчет предметов в группе в пределах 80, перекладывая предметы счета по одному из одной емкости в другую. Получение чисел от 10 до 80 с использованием Монтессори –материалов. Узнавание (нахождение в кассе) цифр 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и карточек с числами от 10 до 80 по образцу, по названию. Составление числового ряда от 1 до 80 по образцу, по названию, по памяти. Письмо чисел от 1 до 80 пальцем на песке, манке, мелом на доске, карандашом, фломастером, ручкой на нелинованной бумаге, в клетке по образцу, по контуру удобным ученику способом.
Соотношение числительного (слова), количества предметов (множества) и записи числа цифрами. Нахождение места числа в числовом ряду. Набор чисел от 1 до 80 на калькуляторе, на клавиатуре компьютера, телефона. Использование навыков счета, записи чисел в пределах 80 в игровых, бытовых ситуациях, элементарной трудовой деятельности, режимных моментах. Запись домашнего номера телефона, номеров мобильных телефонов родных, друзей.
Величины. Узнавание монет 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг, 50 тг по образцу, по названию. Использование монет в игре "Магазин". Набор разными монетами суммы денег от 20 тг до 80 тг. Меры длины: сантиметр и метр. Узнавание сантиметровых делений на шкале линейки. Измерение длины отрезка в сантиметрах с использованием линейки. Измерение длины объектов с использованием мерки 1 м;
3) арифметические действия и задачи. Выполнение сложения и вычитания в пределах 80 с использованием калькулятора. Арифметические задачи-драматизации с открытым и закрытым результатом. Составление примеров на сложение и вычитание по следам драматизации с использованием знаков "+" (плюс), "–" (минус), "=" (равно). Нахождение ответа задачи-драматизации с использованием калькулятора;
4) элементы наглядной геометрии. Геометрические тела и фигуры. Узнавание и называние моделей геометрических тел (шар, куб, брус, конус, пирамида, цилиндр), изображений куба, бруса, шара, конуса, пирамиды, цилиндра на иллюстрациях, фотографиях. Узнавание и называние геометрических фигур: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник, пятиугольник, шестиугольник. Группировка моделей геометрических фигур по цвету, форме, размеру. Узнавание и называние фигур: точка, прямая линия, отрезок, кривая линия, ломаная линия, окружность, луч, угол. Узнавание и показ вершины угла, сторон угла, общей стороны смежных углов.
Конструирование и изображение (построение) геометрических фигур: складывание геометрических пазлов, вкладывание вкладышей в рамки. Использование моделей геометрических фигур, конструктивных треугольников (Монтессори) для конструирования по показу, по образцу, по собственному замыслу. Моделирование точек, прямых, кривых линий, окружностей, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника, шестиугольника пальцем на песке, манке, мелом на доске, фломастером, карандашом, ручкой на нелинованной бумаге по подражанию, по образцу, по названию. Построение прямой с помощью линейки. Построение отрезка заданной длины с помощью линейки. Моделирование геометрических фигур с использованием счетных палочек, проволоки. Построение угла, квадрата, прямоугольника, треугольника, пятиугольника, шестиугольника по заданным вершинам с помощью линейки. Обводка шаблона и трафарета круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника, шестиугольника. Штриховка внутри полученного контура фигуры. Вырезание моделей геометрических фигур по контуру, их использование для аппликаций.

2) сандар және шамалар. Реті бойынша 1-ден 100-ге дейінгі сандық сандарды атау. Саналатын заттарды бір ыдыстан екіншісіне бір-бірлеп салу арқылы топта 100 шегіндегі заттарды санау. Монтессори материалдарын қолдана отырып, 10–нан 100-ге дейінгі сандарды алу. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 сандарын тану (кассада болу) және 10-нан 100-ге дейінгі сандары бар карточкаларды үлгі бойынша, атауы бойынша тану. Үлгі бойынша, жады бойынша 1-ден 100-ге дейінгі сандармен карточкаларды қолдана отырып, сандық қатар құру. 1-ден 100-ге дейінгі сандарды саусақпен құмға, жармаға, бормен тақтаға, қарындашпен, фломастермен, қаламмен қағазға, үлкен торға үлгі бойынша, контур бойынша білім алушыға ыңғайлы түрде жазу. "Жүздік" кестесін құру.
Санның (сөздің) қатынасын, заттардың (жиындардың) санын және сандарды сандармен жазу. Сан қатарындағы санның орнын табу. Калькуляторда, компьютер пернетақтасында, телефонда 1-ден 100-ге дейінгі сандар жиынтығын теру. Ойында, тұрмыстық жағдайларда, қарапайым еңбек қызметінде, режимдік сәттерде 100 шегінде санау, сандарды жазу дағдыларын пайдалану. Үй телефонының нөмірін, туыстарының, достарының телефон нөмірлерін жазу.
Шамалар. 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг, 50 тг, 100 тг монеталарын үлгі бойынша, атауы бойынша тану. "Дүкен" ойынында монеталарды пайдалану. 20 теңгеден 100 теңгеге дейінгі әр түрлі монеталармен ақша сомаларын жинау. Ұзындық өлшемдері: сантиметр және метр. Сызғыш шкаласындағы сантиметрлік бөлімдерді тану. Сызғышты пайдаланып кесіндінің ұзындығын сантиметрмен өлшеу. 1 м өлшемді қолдана отырып объектілердің ұзындығын өлшеу;
3) арифметикалық әрекеттер және есептер. Калькуляторды пайдаланып 100 шегінде қосу және азайтуды орындау. Арифметикалық драмаландыру есептер ашық және жабық нәтижемен. "+" (қосу), "–" (азайту), "=" (тең) белгілерін қолдана отырып, драмаландуры жолдарын қосу және азайту үшін мысалдар жасау. Калькуляторды қолдана отырып, есеп-драмаландырудың жауабын табу;
4) көрнекі геометрияның элементтері. Геометриялық денелер мен фигуралар. Геометриялық денелердің (шар, текше, кесек, конус, пирамида) тану және атау. Суреттердегі, фотосуреттердегі текше, кесек, шар, конус, суреттерін тану. Геометриялық фигураларды тану және атау: шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш, тіктөртбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш. Геометриялық фигуралардың модельдерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру. Фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, кесінді, қисық сызық, сынық сызық, сәуле, шеңбер, бұрыш. Бұрыштың төбесін, бұрыштың қырларын, аралас бұрыштардың ортақ қырларын тану және көрсету.
Геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу (салу): геометриялық пазлдарды жинау, жақтауларға салымшаларды салу. Геометриялық фигуралардың модельдерін, құрылымдық үшбұрыштарды (Монтессори) көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, жеке өз ойы бойынша құрастыру үшін пайдалану. Нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, кесінділерді, шеңберлерді, квадратты, үшбұрышты, тіктөртбұрышты, бесбұрышты, алтыбұрышты үлгі бойынша, атауы бойынша құмда, жармада саусақпен, тақтада бормен, фломастермен, қаламмен, қарындашпен қағазға модельдеу. Сызғыштың көмегімен түзу сызықты, кесіндіні сызу. Санамақ таяқшаларын, сымды пайдалана отырып, геометриялық фигураларды модельдеу. Сызғышты пайдаланып берілген төбелер бойымен квадрат, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш салу. Шеңбердің, сопақшаның, шаршының, үшбұрыштың, тіктөртбұрыштың, бесбұрыштың, алтыбұрыштың үлгісі мен трафареті бойынша бастырып сызу. Алынған пішін контурының ішін штрихтеу. Геометриялық фигуралардың модельдерін контур бойымен кесу, оларды мысал үшін пайдалану.

2) числа и величины. Называние количественных числительных от 1 до 100 по порядку. Пересчет предметов в группе в пределах 100, перекладывая предметы счета по одному из одной емкости в другую. Получение чисел от 10 до 100 с использованием Монтессори –материалов. Узнавание (нахождение в кассе) цифр 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и карточек с числами от 10 до 100 по образцу, по названию. Составление числового ряда от 1 до 100 по образцу, по названию, по памяти. Письмо чисел от 1 до 100 пальцем на песке, манке, мелом на доске, карандашом, фломастером, ручкой на нелинованной бумаге, в клетке по образцу, по контуру удобным ученику способом. Составление таблицы "Сотня".
Соотношение числительного (слова), количества предметов (множества) и записи числа цифрами. Нахождение места числа в числовом ряду. Набор чисел от 1 до 100 на калькуляторе, на клавиатуре компьютера, телефона. Использование навыков счета, записи чисел в пределах 100 в игровых, бытовых ситуациях, элементарной трудовой деятельности, режимных моментах. Запись домашнего номера телефона, номеров мобильных телефонов родных, друзей.
Величины. Узнавание монет 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг, 50 тг, 100 тг по образцу, по названию. Использование монет в игре "Магазин". Набор разными монетами суммы денег от 20 тг до 100 тг. Меры длины: сантиметр и метр. Узнавание сантиметровых делений на шкале линейки. Измерение длины отрезка в сантиметрах с использованием линейки. Измерение длины объектов с использованием мерки 1 м;
3) арифметические действия и задачи. Выполнение сложения и вычитания в пределах 100 с использованием калькулятора. Арифметические задачи-драматизации с открытым и закрытым результатом. Составление примеров на сложение и вычитание по следам драматизации с использованием знаков "+" (плюс), "–" (минус), "=" (равно). Нахождение ответа задачи-драматизации с использованием калькулятора;
4) элементы наглядной геометрии. Геометрические тела и фигуры. Узнавание и называние моделей геометрических тел (шар, куб, брус, конус, пирамида), изображений куба, бруса, шара, конуса на иллюстрациях, фотографиях. Узнавание и называние геометрических фигур: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник, пятиугольник, шестиугольник. Группировка моделей геометрических фигур по цвету, форме, размеру. Узнавание и называние фигур: точка, прямая линия, отрезок, кривая линия, ломаная линия, луч, окружность, угол. Узнавание и показ вершины угла, сторон угла, общей стороны смежных углов.
Конструирование и изображение (построение) геометрических фигур: складывание геометрических пазлов, вкладывание вкладышей в рамки. Использование моделей геометрических фигур, конструктивных треугольников (Монтессори) для конструирования по показу, по образцу, по собственному замыслу. Моделирование точек, прямых, кривых линий, отрезков, окружностей, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника, шестиугольника пальцем на песке, манке, мелом на доске, фломастером, карандашом, ручкой на нелинованной бумаге по подражанию, по образцу, по названию. Построение прямой линии, отрезка с помощью линейки. Моделирование геометрических фигур с использованием счетных палочек, проволоки. Построение угла, квадрата, прямоугольника, треугольника, пятиугольника, шестиугольника по заданным вершинам с помощью линейки. Обводка шаблона и трафарета круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника, шестиугольника. Штриховка внутри полученного контура фигуры. Вырезание моделей геометрических фигур по контуру, их использование для аппликаций.

42. Әр сыныпта оқыту алдында оқытылған материалды қайталаудан басталуы керек.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
43. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодталған. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бағдарламаның бөлімі мен бөлімшесін, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 5.2.1.4 кодтауда: "5" - 5 сынып, "2.1" – 2 бөлім, 1 бөлімше, "4" – оқу мақсатын нөмірлеу.
44. Бөлімдер және сыныптар бойынша оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) "Санға дейін ұғымдар" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
1.1. Заттардың және объектілердің шамасы және саны туралы түсініктер
5. 1. 1. 1 екі затты көзбен салыстыру әдісімен шамасының белгілері бойынша, қатар қою немесе бір-біріне қою әдісімен, қолмен сезіну тәсілімен салыстыру
6. 1. 1. 1 екі затты көзбен салыстыру әдісімен шамасының белгілері бойынша, қатар қою немесе бір-біріне қою әдісімен, қолмен сезіну тәсілімен салыстыру
7. 1. 1. 1 екі затты көзбен салыстыру әдісімен шамасының белгілері бойынша, қатар қою немесе бір-біріне қою әдісімен, қолмен сезіну тәсілімен салыстыру
8. 1. 1. 1 екі затты көзбен салыстыру әдісімен шамасының белгілері бойынша, қатар қою немесе бір-біріне қою әдісімен, қолмен сезіну тәсілімен салыстыру
9. 1. 1. 1 екі затты көзбен салыстыру әдісімен шамасының белгілері бойынша, қатар қою немесе бір-біріне қою әдісімен, қолмен сезіну тәсілімен салыстыру
10. 1. 1. 1 екі затты көзбен салыстыру әдісімен шамасының белгілері бойынша, қатар қою немесе бір-біріне қою әдісімен, қолмен сезіну тәсілімен салыстыру
5. 1. 1. 2 салыстырғаннан кейін "Заттар ұзындығы/ ені/биіктігі, қалыңдығы, өлшемі бойынша қандай?" деген сұрақтарға жауап беру
6. 1. 1. 2 салыстырғаннан кейін "Заттар ұзындығы/ ені/биіктігі, қалыңдығы, өлшемі бойынша қандай?" деген сұрақтарға жауап беру
7. 1. 1. 2 салыстырғаннан кейін "Заттар ұзындығы/ ені/биіктігі, қалыңдығы, өлшемі бойынша қандай?" деген сұрақтарға жауап беру
8. 1. 1. 2 салыстырғаннан кейін "Заттар ұзындығы/ ені/биіктігі, қалыңдығы, өлшемі бойынша қандай?" деген сұрақтарға жауап беру
9. 1. 1. 2 салыстырғаннан кейін "Заттар ұзындығы/ ені/биіктігі, қалыңдығы, өлшемі бойынша қандай?" деген сұрақтарға жауап беру
10. 1. 1. 2 салыстырғаннан кейін "Заттар ұзындығы/ ені/биіктігі, қалыңдығы, өлшемі бойынша қандай?" деген сұрақтарға жауап беру
5. 1. 1. 3 заттарды белгілері бойынша топтастыру (өлшемі, ұзындығы, биіктігі, ені, қалыңдығы)
6. 1. 1. 3 заттарды белгілері бойынша топтастыру (өлшемі, ұзындығы, биіктігі, ені, қалыңдығы)
7. 1. 1. 3 заттарды белгілері бойынша топтастыру (өлшемі, ұзындығы, биіктігі, ені, қалыңдығы)

42. Обучение в каждом классе следует начинать с повторения ранее изученного материала.
Параграф 2. Система целей обучения
43. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.2.1.4 "5" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
44. Система целей обучения по разделам и классам:
1) раздел "Дочисловые понятия":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1. Представления о величине и количестве предметов, объектов
5. 1. 1. 1 сравнивать два предмета по признаку величины способом зрительного соотнесения, сопоставления, приложения, наложения, ощупывания
6. 1. 1. 1 сравнивать два предмета по признаку величины способом зрительного соотнесения, сопоставления, приложения, наложения, ощупывания
7. 1. 1. 1 сравнивать два предмета по признаку величины способом зрительного соотнесения, сопоставления, приложения, наложения, ощупывания
8. 1. 1. 1 сравнивать два предмета по признаку величины способом зрительного соотнесения, сопоставления, приложения, наложения, ощупывания
9. 1. 1. 1 сравнивать два предмета по признаку величины способом зрительного соотнесения, сопоставления, приложения, наложения, ощупывания
10. 1. 1. 1 сравнивать два предмета по признаку величины способом зрительного соотнесения, сопоставления, приложения, наложения, ощупывания
5. 1. 1. 2 отвечать на вопрос: "Какие предметы по длине/ ширине/высоте, толщине, величине…?" после их сравнения
6. 1. 1. 2 отвечать на вопрос: "Какие предметы по длине/ ширине/высоте, толщине, величине…?" после их сравнения
7. 1. 1. 2 отвечать на вопрос: "Какие предметы по длине/ ширине/высоте, толщине, величине…?" после их сравнения
8. 1. 1. 2 отвечать на вопрос: "Какие предметы по длине/ ширине/высоте, толщине, величине…?" после их сравнения
9. 1. 1. 2 отвечать на вопрос: "Какие предметы по длине/ ширине/высоте, толщине, величине…?" после их сравнения
10. 1. 1. 2 отвечать на вопрос: "Какие предметы по длине/ ширине/высоте, толщине, величине…?" после их сравнения
5. 1. 1. 3 группировать предметы по признаку величины (размеру, длине, высоте, ширине, толщине)
6. 1. 1. 3 группировать предметы по признаку величины (размеру, длине, высоте, ширине, толщине)
7. 1. 1. 3 группировать предметы по признаку величины (размеру, длине, высоте, ширине, толщине)

8. 1. 1. 3 заттарды белгілері бойынша топтастыру (өлшемі, ұзындығы, биіктігі, ені, қалыңдығы)
9. 1. 1. 3 заттарды белгілері бойынша топтастыру (өлшемі, ұзындығы, биіктігі, ені, қалыңдығы)
10. 1. 1. 3 заттарды белгілері бойынша топтастыру (өлшемі, ұзындығы, биіктігі, ені, қалыңдығы)
5. 1. 1. 4 5-10 затты шамасы бойынша ретке келтіру (ұзындығы, ені, биіктігі, шамасы, қалыңдығы бойынша).
6. 1. 1. 4 5-10 затты шамасы бойынша ретке келтіру (ұзындығы, ені, биіктігі, шамасы, қалыңдығы бойынша).
7. 1. 1. 4 5-10 затты шамасы бойынша ретке келтіру (ұзындығы, ені, биіктігі, шамасы, қалыңдығы бойынша).
8. 1. 1. 5 5-10 затты шамасы бойынша ретке келтіру (ұзындығы, ені, биіктігі, шамасы, қалыңдығы бойынша).
9. 1. 1. 4 5-10 затты шамасы бойынша ретке келтіру (ұзындығы, ені, биіктігі, шамасы, қалыңдығы бойынша).
10. 1. 1. 4 5-10 затты шамасы бойынша ретке келтіру (ұзындығы, ені, биіктігі, шамасы, қалыңдығы бойынша).
5. 1. 1. 5 екі затты шаманың 2 белгісі бойынша салыстыру
6. 1. 1. 5 екі затты шаманың 2 белгісі бойынша салыстыру
7. 1. 1. 5 екі затты шаманың 2 белгісі бойынша салыстыру
8. 1. 1. 5 екі затты шаманың 2 белгісі бойынша салыстыру
9. 1. 1. 5 екі затты шаманың 2 белгісі бойынша салыстыру
10. 1. 1. 5 екі затты шаманың 2 белгісі бойынша салыстыру
5. 1. 1. 6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметіндегі заттардың мөлшерін есепке алу
6. 1. 1. 6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметіндегі заттардың мөлшерін есепке алу
7. 1. 1. 6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметіндегі заттардың мөлшерін есепке алу
8. 1. 1. 6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметіндегі заттардың мөлшерін есепке алу
9. 1. 1. 6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметіндегі заттардың мөлшерін есепке алу
10. 1. 1. 6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметіндегі заттардың мөлшерін есепке алу
5. 1. 1. 7 екі топтағы заттардың санын жұппен салыстыру тәсілімен салыстыру, "Қанша?" деген сұраққа жауап беру.
6. 1. 1. 7 екі топтағы заттардың санын жұппен салыстыру тәсілімен салыстыру, "Қанша?" деген сұраққа жауап беру.
7. 1. 1. 7 екі топтағы заттардың санын жұппен салыстыру тәсілімен салыстыру, "Қанша?" деген сұраққа жауап беру.
8. 1. 1. 7 екі топтағы заттардың санын жұппен салыстыру тәсілімен салыстыру, "Қанша?" деген сұраққа жауап беру.
9. 1. 1. 7 екі топтағы заттардың санын жұппен салыстыру тәсілімен салыстыру, "Қанша?" деген сұраққа жауап беру.
10. 1. 1. 7 екі топтағы заттардың санын жұппен салыстыру тәсілімен салыстыру, "Қанша?" деген сұраққа жауап беру.

8. 1. 1. 3 группировать предметы по признаку величины (размеру, длине, высоте, ширине, толщине)
9. 1. 1. 3 группировать предметы по признаку величины (размеру, длине, высоте, ширине, толщине)
10. 1. 1. 3 группировать предметы по признаку величины (размеру, длине, высоте, ширине, толщине)
5. 1. 1. 4 упорядочивать 5-10 предметов по признаку величины (по длине, ширине, высоте, величине, толщине)
6. 1. 1. 4 упорядочивать 5-10 предметов по признаку величины (по длине, ширине, высоте, величине, толщине)
7. 1. 1. 4 упорядочивать 5-10 предметов по признаку величины (по длине, ширине, высоте, величине, толщине)
8. 1. 1. 5 упорядочивать 5-10 предметов по признаку величины (по длине, ширине, высоте, величине, толщине)
9. 1. 1. 4 упорядочивать 5-10 предметов по признаку величины (по длине, ширине, высоте, величине, толщине)
10. 1. 1. 4 упорядочивать 5-10 предметов по признаку величины (по длине, ширине, высоте, величине, толщине)
5. 1. 1. 5 сравнивать два предмета по 2 признакам величины
6. 1. 1. 5 сравнивать два предмета по 2 признакам величины
7. 1. 1. 5 сравнивать два предмета по 2 признакам величины
8. 1. 1. 5 сравнивать два предмета по 2 признакам величины
9. 1. 1. 5 сравнивать два предмета по 2 признакам величины
10. 1. 1. 5 сравнивать два предмета по 2 признакам величины
5. 1. 1. 6 учитывать величину предметов в игровой, бытовой, элементарной трудовой деятельности
6. 1. 1. 6 учитывать величину предметов в игровой, бытовой, элементарной трудовой деятельности
7. 1. 1. 6 учитывать величину предметов в игровой, бытовой, элементарной трудовой деятельности
8. 1. 1. 6 учитывать величину предметов в игровой, бытовой, элементарной трудовой деятельности
9. 1. 1. 6 учитывать величину предметов в игровой, бытовой, элементарной трудовой деятельности
10. 1. 1. 6 учитывать величину предметов в игровой, бытовой, элементарной трудовой деятельности
5. 1. 1. 7 сравнивать количества предметов в двух группах способом попарного соотнесения, отвечать на вопрос "Сколько?"
6. 1. 1. 7 сравнивать количества предметов в двух группах способом попарного соотнесения, отвечать на вопрос "Сколько?"
7. 1. 1. 7 сравнивать количества предметов в двух группах способом попарного соотнесения, отвечать на вопрос "Сколько?"
8. 1. 1. 7 сравнивать количества предметов в двух группах способом попарного соотнесения, отвечать на вопрос "Сколько?"
9. 1. 1. 7 сравнивать количества предметов в двух группах способом попарного соотнесения, отвечать на вопрос "Сколько?"
10. 1. 1. 7 сравнивать количества предметов в двух группах способом попарного соотнесения, отвечать на вопрос "Сколько?"

5. 1. 1. 8 "Жетіспейтіндерді" қосу, "артық" заттарды алып тастау арқылы салыстырылатын екі топтағы заттардың санын теңестіру
6. 1. 1. 8 "Жетіспейтіндерді" қосу, "артық" заттарды алып тастау арқылы салыстырылатын екі топтағы заттардың санын теңестіру
7. 1. 1. 8 "Жетіспейтіндерді" қосу, "артық" заттарды алып тастау арқылы салыстырылатын екі топтағы заттардың санын теңестіру
8. 1. 1. 8 "Жетіспейтіндерді" қосу, "артық" заттарды алып тастау арқылы салыстырылатын екі топтағы заттардың санын теңестіру
9. 1. 1. 8 "Жетіспейтіндерді" қосу, "артық" заттарды алып тастау арқылы салыстырылатын екі топтағы заттардың санын теңестіру
10. 1. 1. 8 "Жетіспейтіндерді" қосу, "артық" заттарды алып тастау арқылы салыстырылатын екі топтағы заттардың санын теңестіру
5. 1. 1. 9 бірдей ыдыстардағы сұйық және сусымалы заттардың мөлшерін көзбен көру әдісімен салыстыру
6. 1. 1. 9 бірдей ыдыстардағы сұйық және сусымалы заттардың мөлшерін көзбен көру әдісімен салыстыру
7. 1. 1. 9 бірдей ыдыстардағы сұйық және сусымалы заттардың мөлшерін көзбен көру әдісімен салыстыру
8. 1. 1. 9 бірдей ыдыстардағы сұйық және сусымалы заттардың мөлшерін көзбен көру әдісімен салыстыру
9. 1. 1. 9 бірдей ыдыстардағы сұйық және сусымалы заттардың мөлшерін көзбен көру әдісімен салыстыру
10. 1. 1. 9 бірдей ыдыстардағы сұйық және сусымалы заттардың мөлшерін көзбен көру әдісімен салыстыру
1.2. Заттардың ауырлығы туралы түсініктер
5. 1. 2. 1 бұлшықет сезімдерін пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру (ауыр-жеңіл)
6. 1. 2. 1 бұлшықет сезімдерін пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру (ауыр-жеңіл)
7. 1. 2. 1 бұлшықет сезімдерін пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру (ауыр-жеңіл)
8. 1. 2. 1 бұлшықет сезімдерін пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру (ауыр-жеңіл)
9. 1. 2. 1 бұлшықет сезімдерін пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру (ауыр-жеңіл)
10. 1. 2. 1 бұлшықет сезімдерін пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру (ауыр-жеңіл)
5. 1. 2. 2 шыныаяқ таразыларын пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру
6. 1. 2. 2 шыныаяқ таразыларын пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру
7. 1. 2. 2 шыныаяқ таразыларын пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру
8. 1. 2. 2 шыныаяқ таразыларын пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру
9. 1. 2. 2 шыныаяқ таразыларын пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру
10. 1. 2. 2 шыныаяқ таразыларын пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру

5. 1. 1. 8 уравнивать количество предметов в двух сравниваемых группах добавлением "недостающих", удалением "лишних" предметов
6. 1. 1. 8 уравнивать количество предметов в двух сравниваемых группах добавлением "недостающих", удалением "лишних" предметов
7. 1. 1. 8 уравнивать количество предметов в двух сравниваемых группах добавлением "недостающих", удалением "лишних" предметов
8. 1. 1. 8 уравнивать количество предметов в двух сравниваемых группах добавлением "недостающих", удалением "лишних" предметов
9. 1. 1. 8 уравнивать количество предметов в двух сравниваемых группах добавлением "недостающих", удалением "лишних" предметов
10. 1. 1. 8 уравнивать количество предметов в двух сравниваемых группах добавлением "недостающих", удалением "лишних" предметов
5. 1. 1. 9 сравнивать количество жидких и сыпучих веществ в одинаковых Ұмкостях способом зрительного соотнесения
6. 1. 1. 9 сравнивать количество жидких и сыпучих веществ в одинаковых емкостях способом зрительного соотнесения
7. 1. 1. 9 сравнивать количество жидких и сыпучих веществ в одинаковых емкостях способом зрительного соотнесения
8. 1. 1. 9 сравнивать количество жидких и сыпучих веществ в одинаковых емкостях способом зрительного соотнесения
9. 1. 1. 9 сравнивать количество жидких и сыпучих веществ в одинаковых емкостях способом зрительного соотнесения
10. 1. 1. 9 сравнивать количество жидких и сыпучих веществ в одинаковых емкостях способом зрительного соотнесения
1.2. Представления о тяжести предметов
5. 1. 2. 1 сравнивать два предмета по тяжести с использованием мускульных ощущений (тяжелый-легкий)
6. 1. 2. 1 сравнивать два предмета по тяжести с использованием мускульных ощущений (тяжелый-легкий)
7. 1. 2. 1 сравнивать два предмета по тяжести с использованием мускульных ощущений (тяжелый-легкий)
8. 1. 2. 1 сравнивать два предмета по тяжести с использованием мускульных ощущений (тяжелый-легкий)
9. 1. 2. 1 сравнивать два предмета по тяжести с использованием мускульных ощущений (тяжелый-легкий)
10. 1. 2. 1 сравнивать два предмета по тяжести с использованием мускульных ощущений (тяжелый-легкий)
5. 1. 2. 2 сравнивать два предмета по тяжести с использованием чашечных весов
6. 1. 2. 2 сравнивать два предмета по тяжести с использованием чашечных весов
7. 1. 2. 2 сравнивать два предмета по тяжести с использованием чашечных весов
8. 1. 2. 2 сравнивать два предмета по тяжести с использованием чашечных весов
9. 1. 2. 2 сравнивать два предмета по тяжести с использованием чашечных весов
10. 1. 2. 2 сравнивать два предмета по тяжести с использованием чашечных весов

5. 1. 2. 3 заттарды ауырлық дәрежесі бойынша топтастыру (ауыр/жеңіл)
6. 1. 2. 3 заттарды ауырлық дәрежесі бойынша топтастыру (ауыр/жеңіл)
7. 1. 2. 3 заттарды ауырлық дәрежесі бойынша топтастыру (ауыр/жеңіл)
8. 1. 2. 3 заттарды ауырлық дәрежесі бойынша топтастыру (ауыр/жеңіл)
9. 1. 2. 3 заттарды ауырлық дәрежесі бойынша топтастыру (ауыр/жеңіл)
10. 1. 2. 3 заттарды ауырлық дәрежесі бойынша топтастыру (ауыр/жеңіл)
5. 1. 2. 4 екі затты ауырлық дәрежесі бойынша салыстыру кезінде әр қайсысының қасиетін атау (ауыр-жеңіл)
6. 1. 2. 4 екі затты ауырлық дәрежесі бойынша салыстыру кезінде әр қайсысының қасиетін атау (ауыр-жеңіл)
7. 1. 2. 4 екі затты ауырлық дәрежесі бойынша салыстыру кезінде әр қайсысының қасиетін атау (ауыр-жеңіл)
8. 1. 2. 4 екі затты ауырлық дәрежесі бойынша салыстыру кезінде әр қайсысының қасиетін атау (ауыр-жеңіл)
9. 1. 2. 4 екі затты ауырлық дәрежесі бойынша салыстыру кезінде әр қайсысының қасиетін атау (ауыр-жеңіл)
10. 1. 2. 4 екі затты ауырлық дәрежесі бойынша салыстыру кезінде әр қайсысының қасиетін атау (ауыр-жеңіл)
1.3. Кеңістіктік-уақыттық түсініктер
5. 1. 3. 1 өзіне қатысты заттарды жақын кеңістікке нұсқау бойынша орналастыру: "алыс, жақын, маңында, жоғарыда, төменде, өзіңнің алдыңда (өз алдыңа), өзіңнің артыңда"
6. 1. 3. 1 өзіне қатысты заттарды жақын кеңістікке нұсқау бойынша орналастыру: "алыс, жақын, маңында, жоғарыда, төменде, өзіңнің алдыңда (өз алдыңа), өзіңнің артыңда"
7. 1. 3. 1 өзіне қатысты заттарды жақын кеңістікке нұсқау бойынша орналастыру: "алыс, жақын, маңында, жоғарыда, төменде, өзіңнің алдыңда (өз алдыңа), өзіңнің артыңда"
8. 1. 3. 1 өзіне қатысты заттарды жақын кеңістікке нұсқау бойынша орналастыру: "алыс, жақын, маңында, жоғарыда, төменде, өзіңнің алдыңда (өз алдыңа), өзіңнің артыңда"
9. 1. 3. 1 өзіне қатысты заттарды жақын кеңістікке нұсқау бойынша орналастыру: "алыс, жақын, маңында, жоғарыда, төменде, өзіңнің алдыңда (өз алдыңа), өзіңнің артыңда"
10. 1. 3. 1 өзіне қатысты заттарды жақын кеңістікке нұсқау бойынша орналастыру: "алыс, жақын, маңында, жоғарыда, төменде, өзіңнің алдыңда (өз алдыңа), өзіңнің артыңда"
5. 1. 3. 2 бір-біріне қатысты екі, үш затты орналастыру: "алдына, артына, арасына, ішіне, үстіне, астына"
6. 1. 3. 2 бір-біріне қатысты екі, үш затты орналастыру: "алдына, артына, арасына, ішіне, үстіне, астына"
7. 1. 3. 2 бір-біріне қатысты екі, үш затты орналастыру: "алдына, артына, арасына, ішіне, үстіне, астына"
8. 1. 3. 2 бір-біріне қатысты екі, үш затты орналастыру: "алдына, артына, арасына, ішіне, үстіне, астына"
9. 1. 3. 2 бір-біріне қатысты екі, үш затты орналастыру: "алдына, артына, арасына, ішіне, үстіне, астына"

5. 1. 2. 3 группировать предметы по тяжести (тяжелые/легкие)
6. 1. 2. 3 группировать предметы по тяжести (тяжелые/легкие)
7. 1. 2. 3 группировать предметы по тяжести (тяжелые/легкие)
8. 1. 2. 3 группировать предметы по тяжести (тяжелые/легкие)
9. 1. 2. 3 группировать предметы по тяжести (тяжелые/легкие)
10. 1. 2. 3 группировать предметы по тяжести (тяжелые/легкие)
5. 1. 2. 4 называть свойство каждого из двух предметов при их сравнении по тяжести (тяжелый-легкий)
6. 1. 2. 4 называть свойство каждого из двух предметов при их сравнении по тяжести (тяжелый-легкий)
7. 1. 2. 4 называть свойство каждого из двух предметов при их сравнении по тяжести (тяжелый-легкий)
8. 1. 2. 4 называть свойство каждого из двух предметов при их сравнении по тяжести (тяжелый-легкий)
9. 1. 2. 4 называть свойство каждого из двух предметов при их сравнении по тяжести (тяжелый-легкий)
10. 1. 2. 4 называть свойство каждого из двух предметов при их сравнении по тяжести (тяжелый-легкий)
1.3. Пространственно-временные представления
5. 1. 3. 1 размещать предметы относительно себя в ближайшем пространстве по инструкции: "далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой"
6. 1. 3. 1 размещать предметы относительно себя в ближайшем пространстве по инструкции: "далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой"
7. 1. 3. 1 размещать предметы относительно себя в ближайшем пространстве по инструкции: "далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой"
8. 1. 3. 1 размещать предметы относительно себя в ближайшем пространстве по инструкции: "далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой"
9. 1. 3. 1 размещать предметы относительно себя в ближайшем пространстве по инструкции: "далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой"
10. 1. 3. 1 размещать предметы относительно себя в ближайшем пространстве по инструкции: "далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой"
5. 1. 3. 2 размещать два, три предмета относительно друг друга: "перед, за, между, в, на, над, под"
6. 1. 3. 2 размещать два, три предмета относительно друг друга: "перед, за, между, в, на, над, под"
7. 1. 3. 2 размещать два, три предмета относительно друг друга: "перед, за, между, в, на, над, под"
8. 1. 3. 2 размещать два, три предмета относительно друг друга: "перед, за, между, в, на, над, под"
9. 1. 3. 2 размещать два, три предмета относительно друг друга: "перед, за, между, в, на, над, под"

10. 1. 3. 2 бір-біріне қатысты екі, үш затты орналастыру: "алдына, артына, арасына, ішіне, үстіне, астына"
5. 1. 3. 3 бірнеше заттарды бір, екі, бірнеше қатарға орналастыру
6. 1. 3. 3 бірнеше заттарды бір, екі, бірнеше қатарға орналастыру
7. 1. 3. 3 бірнеше заттарды бір, екі, бірнеше қатарға орналастыру
8. 1. 3. 3 бірнеше заттарды бір, екі, бірнеше қатарға орналастыру
9. 1. 3. 3 бірнеше заттарды бір, екі, бірнеше қатарға орналастыру
10. 1. 3. 3 бірнеше заттарды бір, екі, бірнеше қатарға орналастыру
5. 1. 3. 4 қатардағы заттардың кезектесу тәртібін атау: "шеткі, бірінші, соңғы, арасындағы".
6. 1. 3. 4 қатардағы заттардың кезектесу тәртібін атау: "шеткі, бірінші, соңғы, арасындағы".
7. 1. 3. 4 қатардағы заттардың кезектесу тәртібін атау: "шеткі, бірінші, соңғы, арасындағы".
8. 1. 3. 4 қатардағы заттардың кезектесу тәртібін атау: "шеткі, бірінші, соңғы, арасындағы".
9. 1. 3. 4 қатардағы заттардың кезектесу тәртібін атау: "шеткі, бірінші, соңғы, арасындағы".
10. 1. 3. 4 қатардағы заттардың кезектесу тәртібін атау: "шеткі, бірінші, соңғы, арасындағы".
5. 1. 3. 5 көрнекі үлгі бойынша қатардағы заттардың жүру тәртібін және кезектесу тәртібін жаңғырту
6. 1. 3. 5 көрнекі үлгі бойынша қатардағы заттардың жүру тәртібін және кезектесу тәртібін жаңғырту
7. 1. 3. 5 көрнекі үлгі бойынша қатардағы заттардың жүру тәртібін және кезектесу тәртібін жаңғырту
8. 1. 3. 5 көрнекі үлгі бойынша қатардағы заттардың жүру тәртібін және кезектесу тәртібін жаңғырту
9. 1. 3. 5 көрнекі үлгі бойынша қатардағы заттардың жүру тәртібін және кезектесу тәртібін жаңғырту
10. 1. 3. 5 көрнекі үлгі бойынша қатардағы заттардың жүру тәртібін және кезектесу тәртібін жаңғырту
5. 1. 3. 6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметінде заттарды бір қатарға орналастыру
6. 1. 3. 6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметінде заттарды бір қатарға орналастыру
7. 1. 3. 6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметінде заттарды бір қатарға орналастыру
8. 1. 3. 6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметінде заттарды бір қатарға орналастыру
9. 1. 3. 6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметінде заттарды бір қатарға орналастыру
10. 1. 3. 6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметінде заттарды бір қатарға орналастыру
5. 1. 3. 7 әр түрлі беттерде шығармашылық жеке және топтық жұмыстарды орындау кезінде жазықтық кескіндерді үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша (орталықта, ортасында, үстінде, астында, оң жақта, сол жақта) белгілі бір кеңістіктік орналасуда орналастыру

10. 1. 3. 2 размещать два, три предмета относительно друг друга: "перед, за, между, в, на, над, под"
5. 1. 3. 3 размещать несколько предметов в один, в два, в несколько рядов
6. 1. 3. 3 размещать несколько предметов в один, в два, в несколько рядов
7. 1. 3. 3 размещать несколько предметов в один, в два, в несколько рядов
8. 1. 3. 3 размещать несколько предметов в один, в два, в несколько рядов
9. 1. 3. 3 размещать несколько предметов в один, в два, в несколько рядов
10. 1. 3. 3 размещать несколько предметов в один, в два, в несколько рядов
5. 1. 3. 4 называть порядок следования предметов в ряду: "крайний, первый, последний, между"
6. 1. 3. 4 называть порядок следования предметов в ряду: "крайний, первый, последний, между"
7. 1. 3. 4 называть порядок следования предметов в ряду: "крайний, первый, последний, между"
8. 1. 3. 4 называть порядок следования предметов в ряду: "крайний, первый, последний, между"
9. 1. 3. 4 называть порядок следования предметов в ряду: "крайний, первый, последний, между"
10. 1. 3. 4 называть порядок следования предметов в ряду: "крайний, первый, последний, между"
5. 1. 3. 5 воспроизводить порядок следования и порядок чередования предметов в ряду по наглядному образцу
6. 1. 3. 5 воспроизводить порядок следования и порядок чередования предметов в ряду по наглядному образцу
7. 1. 3. 5 воспроизводить порядок следования и порядок чередования предметов в ряду по наглядному образцу
8. 1. 3. 5 воспроизводить порядок следования и порядок чередования предметов в ряду по наглядному образцу
9. 1. 3. 5 воспроизводить порядок следования и порядок чередования предметов в ряду по наглядному образцу
10. 1. 3. 5 воспроизводить порядок следования и порядок чередования предметов в ряду по наглядному образцу
5. 1. 3. 6 размещать предметы в ряд в игровой, жизненной, элементарной трудовой, учебной деятельности
6. 1. 3. 6 размещать предметы в ряд в игровой, жизненной, элементарной трудовой, учебной деятельности
7. 1. 3. 6 размещать предметы в ряд в игровой, жизненной, элементарной трудовой, учебной деятельности
8. 1. 3. 6 размещать предметы в ряд в игровой, жизненной, элементарной трудовой, учебной деятельности
9. 1. 3. 6 размещать предметы в ряд в игровой, жизненной, элементарной трудовой, учебной деятельности
10. 1. 3. 6 размещать предметы в ряд в игровой, жизненной, элементарной трудовой, учебной деятельности
5. 1. 3. 7 размещать плоскостные изображения при выполнении творческих индивидуальных и групповых работ на различных поверхностях в определенном пространственном расположении по образцу, по словесной инструкции (в центре, посередине, над, под, справа, слева)

6. 1. 3. 7 әр түрлі беттерде шығармашылық жеке және топтық жұмыстарды орындау кезінде жазықтық кескіндерді үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша (орталықта, ортасында, үстінде, астында, оң жақта, сол жақта) белгілі бір кеңістіктік орналасуда орналастыру
7. 1. 3. 7 әр түрлі беттерде шығармашылық жеке және топтық жұмыстарды орындау кезінде жазықтық кескіндерді үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша (орталықта, ортасында, үстінде, астында, оң жақта, сол жақта) белгілі бір кеңістіктік орналасуда орналастыру
8. 1. 3. 7 әр түрлі беттерде шығармашылық жеке және топтық жұмыстарды орындау кезінде жазықтық кескіндерді үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша (орталықта, ортасында, үстінде, астында, оң жақта, сол жақта) белгілі бір кеңістіктік орналасуда орналастыру
9. 1. 3. 7 әр түрлі беттерде шығармашылық жеке және топтық жұмыстарды орындау кезінде жазықтық кескіндерді үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша (орталықта, ортасында, үстінде, астында, оң жақта, сол жақта) белгілі бір кеңістіктік орналасуда орналастыру
10. 1. 3. 7 әр түрлі беттерде шығармашылық жеке және топтық жұмыстарды орындау кезінде жазықтық кескіндерді үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша (орталықта, ортасында, үстінде, астында, оң жақта, сол жақта) белгілі бір кеңістіктік орналасуда орналастыру
5. 1. 3. 8 өз өміріндегі оқиғаларды байланыстыру, ойындық, қарапайым еңбек әрекеттерін, режимдік сәттерді "алдымен – кейін", "қазір – сосын", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "күндіз", "кешке", "түнде" сөздерімен орындау.
6. 1. 3. 8 өз өміріндегі оқиғаларды байланыстыру, ойындық, қарапайым еңбек әрекеттерін, режимдік сәттерді "алдымен – кейін", "қазір – сосын", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "күндіз", "кешке", "түнде" сөздерімен орындау.
7. 1. 3. 8 өз өміріндегі оқиғаларды байланыстыру, ойындық, қарапайым еңбек әрекеттерін, режимдік сәттерді "алдымен – кейін", "қазір – сосын", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "күндіз", "кешке", "түнде" сөздерімен орындау.
8. 1. 3. 8 өз өміріндегі оқиғаларды байланыстыру, ойындық, қарапайым еңбек әрекеттерін, режимдік сәттерді "алдымен – кейін", "қазір – сосын", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "күндіз", "кешке", "түнде" сөздерімен орындау.
9. 1. 3. 8 өз өміріндегі оқиғаларды байланыстыру, ойындық, қарапайым еңбек әрекеттерін, режимдік сәттерді "алдымен – кейін", "қазір – сосын", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "күндіз", "кешке", "түнде" сөздерімен орындау.
10. 1. 3. 8 өз өміріндегі оқиғаларды байланыстыру, ойындық, қарапайым еңбек әрекеттерін, режимдік сәттерді "алдымен – кейін", "қазір – сосын", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "күндіз", "кешке", "түнде" сөздерімен орындау.

6. 1. 3. 7 размещать плоскостные изображения при выполнении творческих индивидуальных и групповых работ на различных поверхностях в определенном пространственном расположении по образцу, по словесной инструкции (в центре, посередине, над, под, справа, слева)
7. 1. 3. 7 размещать плоскостные изображения при выполнении творческих индивидуальных и групповых работ на различных поверхностях в определенном пространственном расположении по образцу, по словесной инструкции (в центре, посередине, над, под, справа, слева)
8. 1. 3. 7 размещать плоскостные изображения при выполнении творческих индивидуальных и групповых работ на различных поверхностях в определенном пространственном расположении по образцу, по словесной инструкции (в центре, посередине, над, под, справа, слева)
9. 1. 3. 7 размещать плоскостные изображения при выполнении творческих индивидуальных и групповых работ на различных поверхностях в определенном пространственном расположении по образцу, по словесной инструкции (в центре, посередине, над, под, справа, слева)
10. 1. 3. 7 размещать плоскостные изображения при выполнении творческих индивидуальных и групповых работ на различных поверхностях в определенном пространственном расположении по образцу, по словесной инструкции (в центре, посередине, над, под, справа, слева)
5. 1. 3. 8 соотносить события собственной жизни, выполнение игровых, элементарных трудовых действий, режимных моментов со словами: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра", "утром", "днем", "вечером", "ночью"
6. 1. 3. 8 соотносить события собственной жизни, выполнение игровых, элементарных трудовых действий, режимных моментов со словами: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра", "утром", "днем", "вечером", "ночью"
7. 1. 3. 8 соотносить события собственной жизни, выполнение игровых, элементарных трудовых действий, режимных моментов со словами: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра", "утром", "днем", "вечером", "ночью"
8. 1. 3. 8 соотносить события собственной жизни, выполнение игровых, элементарных трудовых действий, режимных моментов со словами: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра", "утром", "днем", "вечером", "ночью"
9. 1. 3. 8 соотносить события собственной жизни, выполнение игровых, элементарных трудовых действий, режимных моментов со словами: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра", "утром", "днем", "вечером", "ночью"
10. 1. 3. 8 соотносить события собственной жизни, выполнение игровых, элементарных трудовых действий, режимных моментов со словами: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра", "утром", "днем", "вечером", "ночью"

5. 1. 3. 9 өз іс-әрекетін фотосуретте тәуліктің бөліктеріне: таң, күн, кеш, түн тән тану. "Қашан ...?" сұрағына жауап беру
6. 1. 3. 9 өз іс-әрекетін фотосуретте тәуліктің бөліктеріне: таң, күн, кеш, түн тән тану. "Қашан ...?" сұрағына жауап беру
7. 1. 3. 9 өз іс-әрекетін фотосуретте тәуліктің бөліктеріне: таң, күн, кеш, түн тән тану. "Қашан ...?" сұрағына жауап беру
8. 1. 3. 9 өз іс-әрекетін фотосуретте тәуліктің бөліктеріне: таң, күн, кеш, түн тән тану. "Қашан ...?" сұрағына жауап беру
9. 1. 3. 9 өз іс-әрекетін фотосуретте тәуліктің бөліктеріне: таң, күн, кеш, түн тән тану. "Қашан ...?" сұрағына жауап беру
10. 1. 3. 9 өз іс-әрекетін фотосуретте тәуліктің бөліктеріне: таң, күн, кеш, түн тән тану. "Қашан ...?" сұрағына жауап беру
5. 1. 3. 10 педагогпен бірге иллюстрациялық материалды (визуалды кестені) қолдана отырып, күн ішінде сабақта өз іс-әрекеттерін жоспарлау.
6. 1. 3. 10 педагогпен бірге иллюстрациялық материалды (визуалды кестені) қолдана отырып, күн ішінде сабақта өз іс-әрекеттерін жоспарлау
7. 1. 3. 10 педагогпен бірге иллюстрациялық материалды (визуалды кестені) қолдана отырып, күн ішінде сабақта өз іс-әрекеттерін жоспарлау
8. 1. 3. 10 педагогпен бірге иллюстрациялық материалды (визуалды кестені) қолдана отырып, күн ішінде сабақта өз іс-әрекеттерін жоспарлау
9. 1. 3. 10 педагогпен бірге иллюстрациялық материалды (визуалды кестені) қолдана отырып, күн ішінде сабақта өз іс-әрекеттерін жоспарлау
10. 1. 3. 10 педагогпен бірге иллюстрациялық материалды (визуалды кестені) қолдана отырып, күн ішінде сабақта өз іс-әрекеттерін жоспарлау
5. 1. 3. 11. жыртылатын күнтізбе мен табель күнтізбесін пайдалану тәсілін бақылау
6. 1. 3. 11 жыртылатын күнтізбе мен табель күнтізбесін пайдалану тәсілін бақылау
7. 1. 3. 11 жыртылатын күнтізбе мен табель күнтізбесінде демалыс және жұмыс күндерін тану
8. 1. 3. 11 жыртылатын күнтізбе мен табель күнтізбесінде демалыс және жұмыс күндерін тану
9. 1. 3. 11 жыртылатын күнтізбе мен табель күнтізбесінде демалыс және жұмыс күндерін тану
10. 1. 3. 11 жыртылатын күнтізбе мен табель күнтізбесінде демалыс және жұмыс күндерін тану
7. 1. 3. 12 жыл мезгілдерін тән белгілері бойынша тану және атау (табиғатты тамашалау, суреттерді қарау арқылы).
8. 1. 3. 12 жыл мезгілдерін тән белгілері бойынша тану және атау (табиғатты тамашалау, суреттерді қарау арқылы).

5. 1. 3. 9 узнавать на фото и называть собственную деятельность, характерную для частей суток: утро, день, вечер, ночь; отвечать на вопрос: "Когда …?"
6. 1. 3. 9 узнавать на фото и называть собственную деятельность, характерную для частей суток: утро, день, вечер, ночь; отвечать на вопрос: "Когда …?"
7. 1. 3. 9 узнавать на фото и называть собственную деятельность, характерную для частей суток: утро, день, вечер, ночь; отвечать на вопрос: "Когда …?"
8. 1. 3. 9 узнавать на фото и называть собственную деятельность, характерную для частей суток: утро, день, вечер, ночь; отвечать на вопрос: "Когда …?"
9. 1. 3. 9 узнавать на фото и называть собственную деятельность, характерную для частей суток: утро, день, вечер, ночь; отвечать на вопрос: "Когда …?"
10. 1. 3. 9 узнавать на фото и называть собственную деятельность, характерную для частей суток: утро, день, вечер, ночь; отвечать на вопрос: "Когда …?"
5. 1. 3. 10 планировать собственную деятельность на уроке с использованием иллюстративного материала (визуального расписания) вместе с педагогом
6. 1. 3. 10 планировать собственную деятельность на уроке, в течение дня с использованием иллюстративного материала (визуального расписания) вместе с педагогом
7. 1. 3. 10 планировать собственную деятельность на уроке, в течение дня с использованием иллюстративного материала (визуального расписания) вместе с педагогом
8. 1. 3. 10 планировать собственную деятельность на уроке, в течение дня с использованием иллюстративного материала (визуального расписания) вместе с педагогом
9. 1. 3. 10 планировать собственную деятельность на уроке, в течение дня с использованием иллюстративного материала (визуального расписания) вместе с педагогом
10. 1. 3. 10 планировать собственную деятельность на уроке, в течение дня с использованием иллюстративного материала (визуального расписания) вместе с педагогом
5. 1. 3. 11. наблюдать способ использования отрывного календаря и табеля- календаря
6. 1. 3. 11 наблюдать способ использования отрывного календаря и табеля- календаря
7. 1. 3. 11 узнавать в отрывном календаре и табеле- календаре выходные и рабочие дни
8. 1. 3. 11 узнавать в отрывном календаре и табеле- календаре выходные и рабочие дни
9. 1. 3. 11 узнавать в отрывном календаре и табеле -календаре основные государственные праздники
10. 1. 3. 11 узнавать в отрывном календаре и табеле -календаре основные государственные праздники
7. 1. 3. 12 узнавать и называть (по наблюдениям в природе, по иллюстрациям) характерные признаки времен года
8. 1. 3. 12 узнавать и называть (по наблюдениям в природе, по иллюстрациям) характерные признаки времен года

9. 1. 3. 12 жыл мезгілдерін тән белгілері бойынша тану және атау (табиғатты тамашалау, суреттерді қарау арқылы).
10. 1. 3. 12 жыл мезгілдерін тән белгілері бойынша тану және атау (табиғатты тамашалау, суреттерді қарау арқылы).
2) "Сандар және шамалар" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
2.1. Сандар және санау
5. 2. 1. 1 көп заттың ішінен 1-ден санап, 1-10 затты бөліп алу
6. 2. 1. 1 көп заттың ішінен 1-ден санап, 1-20 затты бөліп алу
7. 2. 1. 1 заттарды бір ыдыстан екіншісіне бір-бірлеп салу арқылы топта 40 шегіндегі заттарды қайта санау
8. 2. 1. 1 заттарды бір ыдыстан екіншісіне бір-бірлеп салу арқылы топта 60 шегіндегі заттарды қайта санау
9. 2. 1. 1 заттарды бір ыдыстан екіншісіне бір-бірлеп салу арқылы топта 80 шегіндегі заттарды қайта санау
10. 2. 1. 1 заттарды бір ыдыстан екіншісіне бір-бірлеп салу арқылы топта 100 шегіндегі заттарды қайта санау
5. 2. 1. 2 берілген объектілерді қолмен айналдырып көрсету, "Қанша?" сұрағына санды айтып жауап беру
6. 2. 1. 2 берілген объектілерді қолмен айналдырып көрсету, "Қанша?" сұрағына санды айтып жауап беру
7. 2. 1. 2 1-ден 40-қа дейінгі сандардың жазылымын тану және атау
8. 2. 1. 2 Монтессори –материалдарды пайдаланып 10-нан 60-қа дейінгі сандарды алу
9. 2. 1. 2 Монтессори –материалдарды пайдаланып 10-нан 80-ге дейінгі сандарды алу
10. 2. 1. 2 100-ге дейін ондықтармен санау
5. 2. 1. 3 заттар топтарын жұптық қатынас әдісімен салыстыру
6. 2. 1. 3 1-ден 20-ға дейінгі сандардың жазылымын тану және атау
7. 2. 1. 3 үлгі бойынша, жады бойынша 1-ден 40-қа дейінгі сандармен карточкаларды қолдана отырып, сандық қатар құру
8. 2. 1. 3 1-ден 60-қа дейінгі сандардың жазылымын тану және атау
9. 2. 1. 3 1-ден 80-ге дейінгі сандардың жазылымын тану және атау
10. 2. 1. 3 Монтессори материалдарын қолдана отырып, 10–нан 100-ге дейінгі сандарды алу
5. 2. 1. 4 1-ден 9-ға дейінгі және 10 санын тану және атау
6. 2. 1. 4 үлгі бойынша, жады бойынша 1-ден 20-ға дейінгі сандармен карточкаларды қолдана отырып, сандық қатар құру
7. 2. 1. 4 үлгі, жады бойынша, айтылым бойынша 1-ден 40-қа дейінгі сандарды жазу
8. 2. 1. 4 үлгі бойынша, жады бойынша 1-ден 60-қа дейінгі сандармен карточкаларды қолдана отырып, сандық қатар құру
9. 2. 1. 4 үлгі бойынша, жады бойынша 1-ден 80-ге дейінгі сандармен карточкаларды қолдана отырып, сандық қатар құру
10. 2. 1. 4 1-ден 100-ге дейінгі сандардың жазылымын тану және атау
5. 2. 1. 5 1-ден 9-ға дейінгі сандардың әрқайсысына және 10 санының жазбасына сандар санын салыстыру
6. 2. 1. 5 1-ден 20-ға дейінгі сандарды жазу

9. 1. 3. 12 узнавать и называть (по наблюдениям в природе, по иллюстрациям) характерные признаки времен года
10. 1. 3. 12 узнавать и называть (по наблюдениям в природе, по иллюстрациям) характерные признаки времен года
2) раздел "Числа и величины":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1. Числа и счет
5. 2. 1. 1 выделять 1-10 предметов из множества, присчитывая по 1
6. 2. 1. 1 выделять 1-20 предметов из множества, присчитывая по 1
7. 2. 1. 1 пересчитывать предметы в группе в пределах 40, перекладывая предметы счета по одному из одной емкости в другую
8. 2. 1. 1 пересчитывать предметы в группе в пределах 60, перекладывая предметы счета по одному из одной емкости в другую
9. 2. 1. 1 пересчитывать предметы в группе в пределах 80, перекладывая предметы счета по одному из одной емкости в другую
10. 2. 1. 1 пересчитывать предметы в группе в пределах 100, перекладывая предметы счета по одному из одной емкости в другую
5. 2. 1. 2 использовать обводящее движение рукой вокруг выделенного количества предметов, называть итоговое число в ответ на вопрос "Сколько?"
6. 2. 1. 2 использовать обводящее движение рукой вокруг выделенного количества предметов, называть итоговое число в ответ на вопрос "Сколько?"
7. 2. 1. 2 узнавать и называть запись чисел от 1 до 40
8. 2. 1. 2 получать числа от 10 до 60 с использованием Монтессори –материалов
9. 2. 1. 2 получать числа от 10 до 80 с использованием Монтессори –материалов
10. 2. 1. 2 считать десятками до 100
5. 2. 1. 3 сравнивать группы предметов способом попарного соотнесения
6. 2. 1. 3 узнавать и называть запись чисел от 1 до 20
7. 2. 1. 3 составлять числовой ряд, используя карточки с числами от 1 до 40 по образцу, по памяти
8. 2. 1. 3 узнавать и называть запись чисел от 1 до 60
9. 2. 1. 3 узнавать и называть запись чисел от 1 до 80
10. 2. 1. 3 получать числа от 10 до 100 с использованием Монтессори –материалов
5. 2. 1. 4 узнавать и называть цифры от 1 до 9 и число 10
6. 2. 1. 4 составлять числовой ряд, используя карточки с числами от 1 до 20 по образцу, по памяти
7. 2. 1. 4 записывать числа от 1 до 40 по образцу, под диктовку, по памяти
8. 2. 1. 4 составлять числовой ряд, используя карточки с числами от 1 до 60 по образцу, по памяти
9. 2. 1. 4 составлять числовой ряд, используя карточки с числами от 1 до 80 по образцу, по памяти
10. 2. 1. 4 узнавать и называть запись чисел от 1 до 100
5. 2. 1. 5 соотносить числительное, количество предметов с каждой из цифр от 1 до 9 и записью числа 10
6. 2. 1. 5 записывать числа от 1 до 20

7. 2. 1. 5 заттардың санын салыстыру және санын жазу (1-ден 40-қа дейін)
8. 2. 1. 5 үлгі, жады бойынша, айтылым бойынша 1-ден 60-қа дейінгі сандарды жазу
9. 2. 1. 5 үлгі, жады бойынша, айтылым бойынша 1-ден 80-ге дейінгі сандарды жазу
10. 2. 1. 5 "Жүздік" кестесін құру
5. 2. 1. 6 Ойында, тұрмыстық жағдайларда, қарапайым еңбек қызметінде, режимдік сәттерде санау қызметін пайдалану
6. 2. 1. 6 заттардың санын салыстыру және санын жазу (1-ден 20-ға дейін)
7. 2. 1. 6 калкуляторда 1-ден 40-қа дейінгі сандарды теру
8. 2. 1. 6 заттардың санын салыстыру және санын жазу (1-ден 60-қа дейін)
9. 2. 1. 6 заттардың санын салыстыру және санын жазу (1-ден 80-ге дейін)
10. 2. 1. 6 үлгі, жады бойынша, айтылым бойынша 1-ден 100-ге дейінгі сандарды жазу
5. 2. 1. 7 сандық қатарға 1-ден 10-ға дейінгі сандары бар карточкаларды реті бойынша орналастыру
6. 2. 1. 7 калкуляторда 1-ден 20-ға дейінгі сандарды теру
7. 2. 1. 7 туыстарының, достарының телефон нөмірлерін жазу.
8. 2. 1. 7 туыстарының, достарының телефон нөмірлерін жазу.
9. 2. 1. 7 туыстарының, достарының телефон нөмірлерін жазу.
10. 2. 1. 7 туыстарының, достарының телефон нөмірлерін, өз үйінің, пәтерінің нөмірін жазу.
5. 2. 1. 8 сандарды үлгі бойынша, жады бойынша білім алушыға ыңғайлы тәсілмен жазу.
6. 2. 1. 8 ойында, тұрмыстық жағдайларда, қарапайым еңбек қызметінде, 1-ден 20-ға дейін санау және сандарды жазу дағдыларын пайдалану
7. 2. 1. 8 ойында, тұрмыстық жағдайларда, қарапайым еңбек қызметінде, 1-ден 40-қа дейін санау және сандарды жазу дағдыларын пайдалану
8. 2. 1. 8 калькуляторда, компьютер пернетақтасында, телефонда 1-ден 60-қа дейінгі сандарды теру
9. 2. 1. 8 калькуляторда, компьютер пернетақтасында, телефонда 1-ден 80-ге дейінгі сандарды теру
10. 2. 1. 8 калькуляторда, компьютер пернетақтасында, телефонда 1-ден 100-ге дейінгі сандарды теру
8. 2. 1. 9 ойында, тұрмыстық жағдайларда, қарапайым еңбек қызметінде, 1-ден 60-қа дейін санау және жазу дағдыларын пайдалану
9. 2. 1. 9 ойында, тұрмыстық жағдайларда, қарапайым еңбек қызметінде, 1-ден 80-ге дейін санау және жазу дағдыларын пайдалану
10. 2. 1. 9 ойында, тұрмыстық жағдайларда, қарапайым еңбек қызметінде, 1-ден 100-ге дейін санау және жазу дағдыларын пайдалану
2.2. Шамаларды өлшеу
5. 2. 2. 1 үлгі, ататуы бойынша 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг монеталарын тану
6. 2. 2. 1 үлгі, ататуы бойынша 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг монеталарын тану
7. 2. 2. 1 үлгі, ататуы бойынша 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг монеталарын тану
8. 2. 2. 1 үлгі, ататуы бойынша 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг, 50 тг монеталарын тану

7. 2. 1. 5 соотносить числительное, количество предметов и запись числа (от 1 до 40)
8. 2. 1. 5 записывать числа от 1 до 60 по образцу, под диктовку, по памяти
9. 2. 1. 5 записывать числа от 1 до 80 по образцу, под диктовку, по памяти
10. 2. 1. 5 составлять таблицу "Сотня"
5. 2. 1. 6 использовать счетную деятельность в игровых, бытовых ситуациях, режимных моментах
6. 2. 1. 6 соотносить числительное, количество предметов и запись числа (от 1 до 20)
7. 2. 1. 6 набирать числа от 1 до 40 на калькуляторе
8. 2. 1. 6 соотносить числительное, количество предметов и запись числа (от 1 до 60)
9. 2. 1. 6 соотносить числительное, количество предметов и запись числа (от 1 до 80)
10. 2. 1. 6 записывать числа от 1 до 100 по образцу, под диктовку, по памяти
5. 2. 1. 7 выставлять карточки с числами от 1 до 10 по порядку их следования в числовом ряду
6. 2. 1. 7 набирать числа от 1 до 20 на калькуляторе
7. 2. 1. 7 записывать номера телефонов родных, друзей
8. 2. 1. 7 записывать номера телефонов родных, друзей
9. 2. 1. 7 записывать номера телефонов родных, друзей
10. 2. 1. 7 записывать номера телефонов родных, друзей, номер своего дома, квартиры
5. 2. 1. 8 писать цифры по образцу, по памяти удобным для ученика способом
6. 2. 1. 8 использовать навыки счета и записи чисел от 1 до 20 в игровой, бытовой, трудовой деятельности
7. 2. 1. 8 использовать навыки счета и записи чисел от 1 до 40 в игровой, бытовой, трудовой деятельности
8. 2. 1. 8 набирать числа от 1 до 60 на калькуляторе, клавиатуре компьютера, телефона
9. 2. 1. 8 набирать числа от 1 до 80 на калькуляторе, клавиатуре компьютера, телефона
10. 2. 1. 8 набирать числа от 1 до 100 на калькуляторе, клавиатуре компьютера, телефона
8. 2. 1. 9 использовать навыки счета и записи чисел от 1 до 60 в игровой, бытовой, трудовой деятельности
9. 2. 1. 9 использовать навыки счета и записи чисел от 1 до 80 в игровой, бытовой, трудовой деятельности
10. 2. 1. 9 использовать навыки счета и записи чисел от 1 до 100 в игровой, бытовой, трудовой деятельности
2.2. Измерение величин
5. 2. 2. 1 узнавать монеты 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг по образцу, по названию
6. 2. 2. 1 узнавать монеты 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг по образцу, по названию
7. 2. 2. 1 узнавать монеты 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг по образцу, по названию
8. 2. 2. 1 узнавать монеты 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг, 50 тг по образцу, по названию

9. 2. 2. 1 үлгі, ататуы бойынша 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг, 50 тг монеталарын тану
10. 2. 2. 1 үлгі, ататуы бойынша 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг, 50 тг, 100 тг монеталарын тану
5. 2. 2. 2 сұйықтықтың, сусымалы заттардың мөлшерін шартты өлшемдермен өлшеу
6. 2. 2. 2 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг монеталарын ауыстыруды және айыруды орындау
7. 2. 2. 2 калькуляторды пайдалана отырып, 20 теңгеден 40 теңгеге дейінгі әр түрлі монеталармен ақша сомаларын жинау
8. 2. 2. 2 20 теңгеден 60 теңгеге дейінгі әр түрлі монеталармен ақша сомаларын жинау
9. 2. 2. 2 калькуляторды пайдалана отырып, 20 теңгеден 80 теңгеге дейінгі әр түрлі монеталармен ақша сомаларын жинау
10. 2. 2. 2 калькуляторды пайдалана отырып, 20 теңгеден 100 теңгеге дейінгі әр түрлі монеталармен ақша сомаларын жинау
5. 2. 2. 3 сұйықтықтың, сусымалы заттың мөлшерін өлшеу, заттың ұзындығын өлшеу үшін қолданылатын шартты шаралар санын 1-ден 10-ға дейінгі сандармен белгілеу
6. 2. 2. 3 сұйықтықтың, сусымалы заттардың мөлшерін шартты өлшемдермен өлшеу
7. 2. 2. 3 "Дүкен" ойынында монеталарды пайдалану.
8. 2. 2. 3 "Дүкен" ойынында монеталарды пайдалану.
9. 2. 2. 3 "Дүкен" ойынында монеталарды пайдалану.
10. 2. 2. 3 "Дүкен" ойынында монеталарды пайдалану.
5. 2. 2. 4 "Дүкен" ойынында монеталарды пайдалану.
6. 2. 2. 4 сұйықтықтың, сусымалы заттың мөлшерін өлшеу, заттың ұзындығын өлшеу үшін қолданылатын шартты шаралар санын 1-ден 20-ға дейінгі сандармен белгілеу
7. 2. 2. 4 сызғыш шкаласындағы сантиметрлік бөлімдерді тану
8. 2. 2. 4 сызғыш шкаласындағы сантиметрлік бөлімдерді тану
9. 2. 2. 4 сызғыш шкаласындағы сантиметрлік бөлімдерді тану
10. 2. 2. 4 сызғыш шкаласындағы сантиметрлік бөлімдерді тану
6. 2. 2. 5 "Дүкен" ойынында монеталарды пайдалану
7. 2. 2. 5 сызғышты пайдаланып кесіндінің ұзындығын сантиметрмен өлшеу
8. 2. 2. 5 сызғышты пайдаланып кесіндінің ұзындығын сантиметрмен өлшеу
9. 2. 2. 5 сызғышты пайдаланып кесіндінің ұзындығын сантиметрмен өлшеу
10. 2. 2. 5 сызғышты пайдаланып кесіндінің ұзындығын сантиметрмен өлшеу
7. 2. 2. 6 1 м (моделі) өлшемді қолдана отырып объектілердің ұзындығын өлшеу
8. 2. 2. 6 1 м (моделі) өлшемді қолдана отырып объектілердің ұзындығын өлшеу
9. 2. 2. 6 1 м (моделі) өлшемді қолдана отырып объектілердің ұзындығын өлшеу
10. 2. 2. 6 1 м (моделі) өлшемді қолдана отырып объектілердің ұзындығын өлшеу
3) "Арифметикалық әрекеттер және есептер" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
3.1. Жиындар мен сандарды қосу және азайту
5. 3. 1. 1 10 шегінде заттармен іс-қимыл іздері бойынша қосу және азайту мысалдарын жасау

9. 2. 2. 1 узнавать монеты 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг, 50 тг по образцу, по названию
10. 2. 2. 1 узнавать монеты 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг, 50 тг, 100 тг по образцу, по названию
5. 2. 2. 2 измерять количество жидкости, сыпучих веществ, длину предмета условными мерками
6. 2. 2. 2 выполнять замену и размен монет 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг
7. 2. 2. 2 набирать разными монетами суммы денег от 20 тг до 40 тг, используя калькулятор
8. 2. 2. 2 набирать разными монетами суммы денег от 20 тг до 60 тг, используя калькулятор
9. 2. 2. 2 набирать разными монетами суммы денег от 20 тг до 80 тг, используя калькулятор
10. 2. 2. 2 набирать разными монетами суммы денег от 20 тг до 100 тг тг, используя калькулятор
5. 2. 2. 3 обозначать числами от 1 до 10 количество условных мер, использованных для измерения количества жидкости, сыпучего вещества, измерения длины предмета
6. 2. 2. 3 измерять количество жидкости, сыпучих веществ, длину предмета условными мерками
7. 2. 2. 3 использовать монеты в игре "Магазин"
8. 2. 2. 3 использовать монеты в игре "Магазин"
9. 2. 2. 3 использовать монеты в игре "Магазин"
10. 2. 2. 3 использовать монеты в игре "Магазин"
5. 2. 2. 4 использовать монеты в игре "Магазин"
6. 2. 2. 4 обозначать числами от 1 до 20 количество условных мер, использованных для измерения количества жидкости, сыпучего вещества, измерения длины предмета
7. 2. 2. 4 узнавать сантиметровые деления на шкале линейки
8. 2. 2. 4 узнавать сантиметровые деления на шкале линейки
9. 2. 2. 4 узнавать сантиметровые деления на шкале линейки
10. 2. 2. 4 узнавать сантиметровые деления на шкале линейки
6. 2. 2. 5 использовать монеты в игре "Магазин"
7. 2. 2. 5 измерять длину отрезка в сантиметрах с использованием линейки
8. 2. 2. 5 измерять длину отрезка в сантиметрах с использованием линейки
9. 2. 2. 5 измерять длину отрезка в сантиметрах с использованием линейки
10. 2. 2. 5 измерять длину отрезка в сантиметрах с использованием линейки
7. 2. 2. 6 измерять длину объектов с использованием мерки (модели) 1 м
8. 2. 2. 6 измерять длину объектов с использованием мерки (модели) 1 м
9. 2. 2. 6 измерять длину объектов с использованием мерки (модели) 1 м
10. 2. 2. 6 измерять длину объектов с использованием мерки (модели) 1 м
3) раздел "Арифметические действия и задачи" включает следующие подразделы:
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1. Сложение и вычитание множеств и чисел
5. 3. 1. 1 составлять примеры на сложение и вычитание в пределах 10 по следам действий с предметами

6. 3. 1. 1 20 шегінде заттармен іс-қимыл іздері бойынша қосу және азайту мысалдарын жасау
7. 3. 1. 1 калькуляторды пайдаланып 40 шегінде қосу және азайтуды орындау
8. 3. 1. 1 калькуляторды пайдаланып 60 шегінде қосу және азайтуды орындау
9. 3. 1. 1 калькуляторды пайдаланып 80 шегінде қосу және азайтуды орындау
10. 3. 1. 1 калькуляторды пайдаланып 100 шегінде қосу және азайтуды орындау
3.2. Практикалық есептер
5. 3. 2. 1 ашық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын заттарды қайта санаумен табы
6. 3. 2. 1 ашық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын заттарды қайта санаумен табы
7. 3. 2. 1 ашық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын заттарды қайта санаумен табы
8. 3. 2. 1 ашық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын заттарды қайта санаумен табы
9. 3. 2. 1 ашық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын заттарды қайта санаумен табы
10. 3. 2. 1 ашық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын заттарды қайта санаумен табы
7. 3. 2. 2 жабық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын калькулятордың көмегімен табу
8. 3. 2. 2 жабық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын калькулятордың көмегімен табу
9. 3. 2. 2 жабық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын калькулятордың көмегімен табу
10. 3. 2. 2 жабық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын калькулятордың көмегімен табу
4) "Көрнекі геометрияның элементтері" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
4.1. Геометриялық денелер және фигуралар
5. 4. 1. 1 геометриялық денелердің: шар, текше, кесек тану және атау
6. 4. 1. 1 геометриялық денелердің: шар, текше, кесек, конус тану және атау
7. 4. 1. 1 геометриялық денелердің: шар, текше, кесек, конус, пирамида тану және атау
8. 4. 1. 1 геометриялық денелердің: шар, текше, кесек, конус, пирамида, цилиндр тану және атау
9. 4. 1. 1 геометриялық денелердің: шар, текше, кесек, конус, пирамида, цилиндр тану және атау

6. 3. 1. 1 составлять примеры на сложение и вычитание в пределах 20 по следам действий с предметами
7. 3. 1. 1 выполнять сложение и вычитание в пределах 40 с использованием калькулятора
8. 3. 1. 1 выполнять сложение и вычитание в пределах 60 с использованием калькулятора
9. 3. 1. 1 выполнять сложение и вычитание в пределах 80 с использованием калькулятора
10. 3. 1. 1 выполнять сложение и вычитание в пределах 100 с использованием калькулятора
3.2. Практические задачи
5. 3. 2. 1 решать арифметические задачи-драматизации с открытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить пересчетом предметов
6. 3. 2. 1 решать арифметические задачи-драматизации с открытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить пересчетом предметов
7. 3. 2. 1 решать арифметические задачи-драматизации с открытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить пересчетом предметов
8. 3. 2. 1 решать арифметические задачи-драматизации с открытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить пересчетом предметов
9. 3. 2. 1 решать арифметические задачи-драматизации с открытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить пересчетом предметов
10. 3. 2. 1 решать арифметические задачи-драматизации с открытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить пересчетом предметов
7. 3. 2. 2 решать арифметические задачи-драматизации с закрытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить с помощью калькулятора
8. 3. 2. 2 решать арифметические задачи-драматизации с закрытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить с помощью калькулятора
9. 3. 2. 2 решать арифметические задачи-драматизации с закрытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить с помощью калькулятора
10. 3. 2. 2 решать арифметические задачи-драматизации с закрытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить с помощью калькулятора
4) раздел "Элементы наглядной геометрии":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
4.1. Геометрические тела и фигуры
5. 4. 1. 1 узнавать и называть модели и изображения геометрических тел: шар, куб, брус
6. 4. 1. 1 узнавать и называть модели и изображения геометрических тел: шар, куб, брус, конус
7. 4. 1. 1 узнавать и называть модели и изображения геометрических тел: шар, куб, брус, конус, пирамида
8. 4. 1. 1 узнавать и называть модели и изображения геометрических тел: шар, куб, брус, конус, пирамида, цилиндр
9. 4. 1. 1 узнавать и называть модели и изображения геометрических тел: шар, куб, брус, конус, пирамида, цилиндр

10. 4. 1. 1 геометриялық денелердің: шар, текше, кесек, конус, пирамида, цилиндр тану және атау
5. 4. 1. 2 геометриялық фигураларды тану және атау: шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш, тіктөртбұрыш
6. 4. 1. 2 геометриялық фигураларды тану және атау: шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш, тіктөртбұрыш, бесбұрыш
7. 4. 1. 2 геометриялық фигураларды тану және атау: шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш, тіктөртбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш
8. 4. 1. 2 геометриялық фигураларды тану және атау: шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш, тіктөртбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш
9. 4. 1. 2 геометриялық фигураларды тану және атау: шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш, тіктөртбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш
10. 4. 1. 2 геометриялық фигураларды тану және атау: шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш, тіктөртбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш
5. 4. 1. 3 геометриялық фигуралардың модельдерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру
6. 4. 1. 3 геометриялық фигуралардың модельдерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру
7. 4. 1. 3 геометриялық фигуралардың модельдерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру
8. 4. 1. 3 геометриялық фигуралардың модельдерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру
9. 4. 1. 3 геометриялық фигуралардың модельдерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру
10. 4. 1. 3 геометриялық фигуралардың модельдерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру
5. 4. 1. 4 геометриялық фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, кесінді, қисық сызық, сынық сызық, сәуле, шеңбер
6. 4. 1. 4 геометриялық фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, кесінді, қисық сызық, сынық сызық, сәуле, шеңбер.
7. 4. 1. 4 геометриялық фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, кесінді, қисық сызық, сынық сызық, сәуле, шеңбер, бұрыш.
8. 4. 1. 4 геометриялық фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, кесінді, қисық сызық, сынық сызық, шеңбер, бұрыш.
9. 4. 1. 4 геометриялық фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, кесінді, сәуле, қисық сызық, сынық сызық, шеңбер, бұрыш
10. 4. 1. 4 геометриялық фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, кесінді, сәуле, қисық сызық, сынық сызық, шеңбер, бұрыш
8. 4. 1. 5 бұрыштың төбесін, бұрыштың қырларын, аралас бұрыштардың ортақ қырларын тану
9. 4. 1. 5 бұрыштың төбесін, бұрыштың қырларын, аралас бұрыштардың ортақ қырларын тану
10. 4. 1. 5 бұрыштың төбесін, бұрыштың қырларын, аралас бұрыштардың ортақ қырларын тану
4.2. Геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу
5. 4. 2. 1 геометриялық пазлдарды жинау, жақтауларға салымшаларды салу
6. 4. 2. 1 геометриялық пазлдарды жинау, жақтауларға салымшаларды салу

10. 4. 1. 1 узнавать и называть модели и изображения геометрических тел: шар, куб, брус, конус, пирамида, цилиндр
5. 4. 1. 2 узнавать и называть геометрические фигуры: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник
6. 4. 1. 2 узнавать и называть геометрические фигуры: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник, пятиугольник
7. 4. 1. 2 узнавать и называть геометрические фигуры: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник, пятиугольник, шестиугольник
8. 4. 1. 2 узнавать и называть геометрические фигуры: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник, пятиугольник, шестиугольник
9. 4. 1. 2 узнавать и называть геометрические фигуры: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник, пятиугольник, шестиугольник
10. 4. 1. 2 узнавать и называть геометрические фигуры: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник, пятиугольник, шестиугольник
5. 4. 1. 3 группировать модели геометрических фигур по величине, форме, цвету
6. 4. 1. 3 группировать модели геометрических фигур по величине, форме, цвету
7. 4. 1. 3 группировать модели геометрических фигур по величине, форме, цвету
8. 4. 1. 3 группировать модели геометрических фигур по величине, форме, цвету
9. 4. 1. 3 группировать модели геометрических фигур по величине, форме, цвету
10. 4. 1. 3 группировать модели геометрических фигур по величине, форме, цвету
5. 4. 1. 4 узнавать и называть геометрические фигуры: точка, прямая линия, кривая линия, окружность
6. 4. 1. 4 узнавать и называть геометрические фигуры: точка, прямая линия, кривая линия, ломаная линия, окружность
7. 4. 1. 4 узнавать и называть геометрические фигуры: точка, прямая линия, отрезок, луч, кривая линия, ломаная линия, окружность, угол
8. 4. 1. 4 узнавать и называть геометрические фигуры: точка, прямая линия, отрезок, луч, кривая линия, ломаная линия, луч, окружность, угол
9. 4. 1. 4 узнавать и называть геометрические фигуры: точка, прямая линия, отрезок, луч, ломаная линия, кривая линия, окружность, угол
10. 4. 1. 4 узнавать и называть геометрические фигуры: точка, прямая линия, отрезок, луч, кривая линия, ломаная линия, окружность, угол
8. 4. 1. 5 узнавать угол, вершину угла, стороны угла, общую сторону смежных углов
9. 4. 1. 5 узнавать угол, вершину угла, стороны угла, общую сторону смежных углов
10. 4. 1. 5 узнавать угол, вершину угла, стороны угла, общую сторону смежных углов
4.2. Конструирование и изображение геометрических фигур
5. 4. 2. 1 складывать геометрические пазлы, вкладывать вкладыши в рамки
6. 4. 2. 1 складывать геометрические пазлы, вкладывать вкладыши в рамки

7. 4. 2. 1 геометриялық пазлдарды жинау, жақтауларға салымшаларды салу
8. 4. 2. 1 геометриялық пазлдарды жинау, жақтауларға салымшаларды салу
9. 4. 2. 1 геометриялық пазлдарды жинау, жақтауларға салымшаларды салу
10. 4. 2. 1 геометриялық пазлдарды жинау, жақтауларға салымшаларды салу
5. 4. 2. 2 нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, квадратты, үшбұрышты, тіктөртбұрышты түрлі жазықтықтарда бормен, фломастермен, қаламмен, қарындашпен бейнелау
6. 4. 2. 2 нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, квадратты, үшбұрышты, тіктөртбұрышты түрлі жазықтықтарда бормен, фломастермен, қаламмен, қарындашпен бейнелау
7. 4. 2. 2 нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, квадратты, үшбұрышты, тіктөртбұрышты түрлі жазықтықтарда бормен, фломастермен, қаламмен, қарындашпен бейнелау
8. 4. 2. 2 нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, квадратты, үшбұрышты, тіктөртбұрышты түрлі жазықтықтарда бормен, фломастермен, қаламмен, қарындашпен бейнелау
9. 4. 2. 2 нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, квадратты, үшбұрышты, тіктөртбұрышты түрлі жазықтықтарда бормен, фломастермен, қаламмен, қарындашпен бейнелау
10. 4. 2. 2 нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, квадратты, үшбұрышты, тіктөртбұрышты түрлі жазықтықтарда бормен, фломастермен, қаламмен, қарындашпен бейнелау
5. 4. 2. 3 сызғыштың көмегімен түзу сызықты сызу.
6. 4. 2. 3 сызғыштың көмегімен түзу сызықты сызу
7. 4. 2. 3 сызғыштың көмегімен түзу сызықты сызу
8. 4. 2. 3 сызғыштың көмегімен түзу сызықты сызу
9. 4. 2. 3 сызғыштың көмегімен түзу сызықты сызу
10. 4. 2. 3 сызғыштың көмегімен түзу сызықты сызу
5. 4. 2. 4 сызғыштың көмегімен берілген төбелер бойымен квадрат, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, бесбұрыш салу
6. 4. 2. 4 сызғыштың көмегімен берілген төбелер бойымен квадрат, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, бесбұрыш салу
7. 4. 2. 4 сызғыштың көмегімен берілген төбелер бойымен квадрат, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш салу
8. 4. 2. 4 сызғыштың көмегімен берілген төбелер бойымен квадрат, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш салу
9. 4. 2. 4 сызғыштың көмегімен пайдаланып берілген ұзындықта кесінді салу
10. 4. 2. 4 сызғыштың көмегімен пайдаланып берілген ұзындықта кесінді салу
5. 4. 1. 5 шеңберді, сопақшаны, шаршыны, үшбұрышты, тіктөртбұрышты, бесбұрышты үлгісі мен трафареті бойнша бастырып сызу, алынған пішін контурының ішін штрихтеу

7. 4. 2. 1 складывать геометрические пазлы, вкладывать вкладыши в рамки
8. 4. 2. 1 складывать геометрические пазлы, вкладывать вкладыши в рамки
9. 4. 2. 1 складывать геометрические пазлы, вкладывать вкладыши в рамки
10. 4. 2. 1 складывать геометрические пазлы, вкладывать вкладыши в рамки
5. 4. 2. 2 изображать точки, прямые, кривые линии, окружность, квадрат, треугольник, прямоугольник на различных поверхностях мелом, фломастером, карандашом, ручкой
6. 4. 2. 2 изображать точки, прямые, кривые линии, окружность, квадрат, треугольник, прямоугольник, пятиугольник на различных поверхностях мелом, фломастером, карандашом, ручкой
7. 4. 2. 2 изображать точки, прямые, кривые линии, отрезки, лучи, окружность, квадрат, треугольник, прямоугольник, пятиугольник, шестиугольник на различных поверхностях мелом, фломастером, карандашом, ручкой
8. 4. 2. 2 изображать точки, прямые, кривые линии, отрезки, лучи, окружность, угол, квадрат, треугольник, прямоугольник, пятиугольник, шестиугольник на различных поверхностях мелом, фломастером, карандашом, ручкой
9. 4. 2. 2 изображать точки, прямые, кривые линии, отрезки, лучи, окружность, угол, квадрат, треугольник, прямоугольник, пятиугольник, шестиугольник на различных поверхностях мелом, фломастером, карандашом, ручкой
10. 4. 2. 2
изображать точки, прямые, кривые линии, отрезки, лучи, окружность, угол, квадрат, треугольник, прямоугольник, пятиугольник, шестиугольник на различных поверхностях мелом, фломастером, карандашом, ручкой
5. 4. 2. 3 строить прямую линию с помощью линейки
6. 4. 2. 3 строить прямую линию с помощью линейки
7. 4. 2. 3 строить прямую линию с помощью линейки
8. 4. 2. 3 строить прямую линию, угол с помощью линейки
9. 4. 2. 3 строить прямую линию, угол с помощью линейки
10. 4. 2. 3 строить прямую линию, угол с помощью линейки
5. 4. 2. 4 строить квадрат, прямоугольник, треугольник, пятиугольник по заданным вершинам с помощью линейки
6. 4. 2. 4 строить квадрат, прямоугольник, треугольник, пятиугольник по заданным вершинам с помощью линейки
7. 4. 2. 4 строить квадрат, прямоугольник, треугольник, пятиугольник, шестиугольник по заданным вершинам с помощью линейки
8. 4. 2. 4 строить квадрат, прямоугольник, треугольник, пятиугольник, шестиугольник по заданным вершинам с помощью линейки
9. 4. 2. 4
строить отрезок заданной длины с помощью линейки
10. 4. 2. 4
строить отрезок заданной длины с помощью линейки
5. 4. 1. 5 обводить шаблон и трафарет круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника; штриховать внутри полученного контура фигуры

6. 4. 2. 5 шеңберді, сопақшаны, шаршыны, үшбұрышты, тіктөртбұрышты, бесбұрышты үлгісі мен трафареті бойнша бастырып сызу, алынған пішін контурының ішін штрихтеу
7. 4. 2. 5 шеңберді, сопақшаны, шаршыны, үшбұрышты, тіктөртбұрышты, бесбұрышты, алтыбұрышты үлгісі мен трафареті бойнша бастырып сызу, алынған пішін контурының ішін штрихтеу
8. 4. 2. 5 шеңберді, сопақшаны, шаршыны, үшбұрышты, тіктөртбұрышты, бесбұрышты, алтыбұрышты үлгісі мен трафареті бойнша бастырып сызу, алынған пішін контурының ішін штрихтеу
9. 4. 2. 5 сызғыштың көмегімен берілген төбелер бойымен квадрат, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш салу
10. 4. 2. 5 сызғыштың көмегімен берілген төбелер бойымен квадрат, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш салу
5. 4. 2. 6 геометриялық фигуралардың модельдерін контур бойымен кесу, оларды аппликация үшін қолдану және жобалау үшін қолдану
6. 4. 2. 6 геометриялық фигуралардың модельдерін контур бойымен кесу, оларды аппликация үшін қолдану және жобалау үшін қолдану
7. 4. 2. 6 геометриялық фигуралардың модельдерін контур бойымен кесу, оларды аппликация үшін қолдану және жобалау үшін қолдану
8. 4. 2. 6 геометриялық фигуралардың модельдерін контур бойымен кесу, оларды аппликация үшін қолдану және жобалау үшін қолдану
9. 4. 2. 6 шеңберді, сопақшаны, шаршыны, үшбұрышты, тіктөртбұрышты, бесбұрышты, алтыбұрышты үлгісі мен трафареті бойнша бастырып сызу, алынған пішін контурының ішін штрихтеу
10. 4. 2. 6 шеңберді, сопақшаны, шаршыны, үшбұрышты, тіктөртбұрышты, бесбұрышты, алтыбұрышты үлгісі мен трафареті бойнша бастырып сызу, алынған пішін контурының ішін штрихтеу
6. 4. 2. 7 санамақ таяқшаларын, сымды пайдалана отырып, геометриялық фигураларды модельдеу
7. 4. 2. 7 санамақ таяқшаларын, сымды пайдалана отырып, геометриялық фигураларды модельдеу
8. 4. 2. 7 санамақ таяқшаларын, сымды пайдалана отырып, геометриялық фигураларды модельдеу
9. 4. 2. 7 геометриялық фигуралардың модельдерін контур бойымен кесу, оларды аппликация үшін қолдану және жобалау үшін қолдану
10. 4. 2. 7 геометриялық фигуралардың модельдерін контур бойымен кесу, оларды аппликация үшін қолдану және жобалау үшін қолдану
9. 4. 2. 8 санамақ таяқшаларын, сымды пайдалана отырып, геометриялық фигураларды модельдеу
10. 4. 2. 8 санамақ таяқшаларын, сымды пайдалана отырып, геометриялық фигураларды модельдеу
45. Бағдарламадағы оқу материалын оқу жылдар (сыныптар) және тоқсандар бойынша бөлу ұсынымдық сипатта болады. Педагог оқу материалының күрделілігін төмендету немесе арттыру, әрбір білім алушының мүмкіндіктері және нақты жетістіктерін ескере отырып, жеке оқу бағдарламасындағы оқу материалының көлемін ұлғайту немесе азайту үшін кез келген бөлімнің оқу материалын бір тоқсаннан (сыныптан) екіншісіне ауыстыруға құқылы.

6. 4. 2. 5 обводить шаблон и трафарет круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника; штриховать внутри полученного контура фигуры
7. 4. 2. 5 обводить шаблон и трафарет круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника, шестиугольника; штриховать внутри полученного контура фигуры
8. 4. 2. 5 обводить шаблон и трафарет круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника, шестиугольника; штриховать внутри полученного контура фигуры
9. 4. 2. 5 строить квадрат, прямоугольник, треугольник, пятиугольник, шестиугольник по заданным вершинам с помощью линейки
10. 4. 2. 5 строить квадрат, прямоугольник, треугольник, пятиугольник, шестиугольник по заданным вершинам с помощью линейки
5. 4. 2. 6 вырезать модели геометрических фигур по контуру, использовать их для аппликаций и конструирования
6. 4. 2. 6 вырезать модели геометрических фигур по контуру, использовать их для аппликаций и конструирования
7. 4. 2. 6 вырезать модели геометрических фигур по контуру, использовать их для аппликаций и конструирования
8. 4. 2. 6 вырезать модели геометрических фигур по контуру, использовать их для аппликаций и конструирования
9. 4. 2. 6 обводить шаблон и трафарет круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника, шестиугольника; штриховать внутри полученного контура фигуры
10. 4. 2. 6 обводить шаблон и трафарет круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника, шестиугольника; штриховать внутри полученного контура фигуры
6. 4. 2. 7 моделировать геометрические фигуры с использованием счетных палочек, проволоки
7. 4. 2. 7 моделировать геометрические фигуры с использованием счетных палочек, проволоки
8. 4. 2. 7 моделировать геометрические фигуры с использованием счетных палочек, проволоки
9. 4. 2. 7 вырезать модели геометрических фигур по контуру, использовать их для аппликаций и конструирования
10. 4. 2. 7
вырезать модели геометрических фигур по контуру, использовать их для аппликаций и конструирования
9. 4. 2. 8 моделировать геометрические фигуры с использованием счетных палочек, проволоки
10. 4. 2. 8 моделировать геометрические фигуры с использованием счетных палочек, проволоки
45. Распределение учебного материала по годам обучения (классам) и четвертям в настоящей программе носит рекомендательный характер. Учитель имеет право перенести учебный материал любого раздела из одной четверти (класса) в другую для снижения или увеличения сложности учебного материала, увеличить или уменьшить объем учебного материала в индивидуальной учебной программе с учетом возможностей и реальных достижений каждого обучающегося.

Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Санау" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар
1) 5 сынып
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Заттардың және объектілердің шамасы және саны туралы түсініктер
5.1.1.1 екі затты көзбен салыстыру әдісімен шамасының белгілері бойынша, қатар қою немесе бір-біріне қою әдісімен, қолмен сезіну тәсілімен салыстыру
5.1.1.2 салыстырғаннан кейін "Заттар ұзындығы/ені/биіктігі, қалыңдығы, өлшемі бойынша қандай?" деген сұрақтарға жауап беру
5.1.1.3 заттарды белгілері бойынша топтастыру (өлшемі, ұзындығы, биіктігі, ені, қалыңдығы)
1.2. Заттардың ауырлығы туралы түсініктер
5.1.2.1 бұлшықет сезімдерін пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру (ауыр-жеңіл)
1.3. Кеңістіктік-уақыттық түсініктер
5.1.3.1 өзіне қатысты заттарды жақын кеңістікке нұсқау бойынша орналастыру: "алыс, жақын, маңында, жоғарыда, төменде, өзіңнің алдыңда (өз алдыңа), өзіңнің артыңда"
5.1.3.2 бір-біріне қатысты екі, үш затты орналастыру: "алдына, артына, арасына, ішіне, үстіне, астына"
5.1.3.3 бірнеше заттарды бір, екі, бірнеше қатарға орналастыру
2.1. Сандар және санау
5.2.1.1 көп заттың ішінен 1-ден санап, 1-10 затты бөліп алу
5.2.1.2 берілген объектілерді қолмен айналдырып көрсету, "Қанша?" сұрағына санды айтып жауап беру
2.2. Шамаларды өлшеу
5.2.2.1 үлгі, ататуы бойынша 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг монеталарын тану
3.1. Жиындар мен сандарды қосу және азайту
5.3.1.1 10 шегінде заттармен іс-қимыл іздері бойынша қосу және азайту мысалдарын жасау
3.2. Практикалық есептер
5.3.2.1 ашық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын заттарды қайта санаумен табы
4.1. Геометриялық денелер және фигуралар
5.4.1.2 геометриялық денелердің: шар, текше, кесек тану және атау
5.4.1.4 геометриялық фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, кесінді, қисық сызық, сынық сызық, сәуле, шеңбер
4.2. Геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу
5.4.2.2 нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, квадратты, үшбұрышты, тіктөртбұрышты түрлі жазықтықтарда бормен, фломастермен, қаламмен, қарындашпен бейнелау
2 тоқсан
1.1. Заттардың және объектілердің шамасы және саны туралы түсініктер
5.1.1.4 5-10 затты шамасы бойынша ретке келтіру (ұзындығы, ені, биіктігі, шамасы, қалыңдығы бойынша).
5.1.1.5 екі затты шаманың 2 белгісі бойынша салыстыру
5.1.1.6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметіндегі заттардың мөлшерін есепке алу
1.2. Заттардың ауырлығы туралы түсініктер

Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы по предмету "Счет" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов
1) 5 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Представления о величине и количестве предметов, объектов
5.1.1.1 сравнивать два предмета по признаку величины способом зрительного соотнесения, сопоставления, приложения, наложения, ощупывания
5.1.1.2 отвечать на вопрос: "Какие предметы по длине/ ширине/высоте, толщине, величине…?" после их сравнения
5.1.1.3 группировать предметы по признаку величины (размеру, длине, высоте, ширине, толщине)
1.2. Представления о тяжести предметов
5.1.2.1сравнивать два предмета по тяжести с использованием мускульных ощущений (тяжелый-легкий)
1.3. Пространственно-временные представления
5.1.3.1 размещать предметы относительно себя в ближайшем пространстве по инструкции: "далеко, близко, около, вверху, внизу, впереди себя (перед собой), за собой"
5.1.3.2 размещать два, три предмета относительно друг друга: "перед, за, между, в, на, над, под"
5.1.3.3 размещать несколько предметов в один, в два, в несколько рядов
2.1. Числа и счет
5.2.1.1 выделять 1-10 предметов из множества, присчитывая по 1
5.2.1.2 использовать обводящий жест рукой после пересчета всех предметов, отвечать на вопрос "Сколько?"
2.2. Измерение величин
5.2.2.1узнавать монеты 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг по образцу, по названию
3.1. Сложение и вычитание множеств и чисел
5.3.1.1 составлять примеры на сложение и вычитание в пределах 10 по следам действий с предметами
3.2. Практические задачи
5.3.2.1 решать арифметические задачи-драматизации с открытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить пересчетом предметов
4.1. Геометрические тела и фигуры
5.4.1.2 узнавать и называть геометрические фигуры: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник
5.4.1.4 узнавать и называть геометрические фигуры: точка, прямая линия, кривая линия, окружность
4.2. Конструирование и изображение геометрических фигур
5.4.2.2 изображать точки, прямые, кривые линии, окружность, квадрат, треугольник, прямоугольник на различных поверхностях мелом, фломастером, карандашом, ручкой
2 четверть
1.1. Представления о величине и количестве предметов, объектов
5.1.1.4 упорядочивать 5-10 предметов по признаку величины (по длине, ширине, высоте, величине, толщине)
5.1.1.5 сравнивать два предмета по 2 признакам величины
5.1.1.6 учитывать величину предметов в игровой, бытовой, элементарной трудовой деятельности
1.2. Представления о тяжести предметов

5.1.2.2 шыныаяқ таразыларын пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру
1.3. Кеңістіктік-уақыттық түсініктер
5.1.3.4 қатардағы заттардың кезектесу тәртібін атау: "шеткі, бірінші, соңғы, арасындағы".
5.1.3.5 көрнекі үлгі бойынша қатардағы заттардың жүру тәртібін және кезектесу тәртібін жаңғырту
5.1.3.6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметінде заттарды бір қатарға орналастыру
2.1. Сандар және санау
5.2.1.3 заттар топтарын жұптық қатынас әдісімен салыстыру
5.2.1.4 1-ден 9-ға дейінгі және 10 санын тану және атау
2.2. Шамаларды өлшеу
5.2.2.2 сұйықтықтың, сусымалы заттардың мөлшерін шартты өлшемдермен өлшеу
3.1. Жиындар мен сандарды қосу және азайту
5.3.1.1 10 шегінде заттармен іс-қимыл іздері бойынша қосу және азайту мысалдарын жасау
3.2. Практикалық есептер
5.3.2.1 ашық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын заттарды қайта санаумен табы
4.1. Геометриялық денелер және фигуралар
5.4.1.1 геометриялық денелердің: шар, текше, кесек тану және атау
4.2. Геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу
5.4.2.3 сызғыштың көмегімен түзу сызықты сызу.
3 тоқсан
1.1. Заттардың және объектілердің шамасы және саны туралы түсініктер
5.1.1.7 екі топтағы заттардың санын жұппен салыстыру тәсілімен салыстыру, "Қанша?" деген сұраққа жауап беру.
5.1.1.8 "Жетіспейтіндерді" қосу, "артық" заттарды алып тастау арқылы салыстырылатын екі топтағы заттардың санын теңестіру
1.2. Заттардың ауырлығы туралы түсініктер
5.1.2.3 заттарды ауырлық дәрежесі бойынша топтастыру (ауыр/жеңіл)
1.3. Кеңістіктік-уақыттық түсініктер
5.1.3.7 әр түрлі беттерде шығармашылық жеке және топтық жұмыстарды орындау кезінде жазықтық кескіндерді үлгі бойынша, ауызша нұсқаулық бойынша (орталықта, ортасында, үстінде, астында, оң жақта, сол жақта) белгілі бір кеңістіктік орналасуда орналастыру
5.1.3.8 өз өміріндегі оқиғаларды байланыстыру, ойындық, қарапайым еңбек әрекеттерін, режимдік сәттерді "алдымен – кейін", "қазір – сосын", "кеше", "бүгін", "ертең", "таңертең", "күндіз", "кешке", "түнде" сөздерімен орындау.
5.1.3.9 өз іс-әрекетін фотосуретте тәуліктің бөліктеріне: таң, күн, кеш, түн тән тану. "Қашан ...?" сұрағына жауап беру
2.1. Сандар және санау
5.2.1.5 1-ден 9-ға дейінгі сандардың әрқайсысына және 10 санының жазбасына сандар санын салыстыру
5.2.1.6 Ойында, тұрмыстық жағдайларда, қарапайым еңбек қызметінде, режимдік сәттерде есептеу қызметін пайдалану
2.2. Шамаларды өлшеу
5.2.2.3 сұйықтықтың, сусымалы заттың мөлшерін өлшеу, заттың ұзындығын өлшеу үшін қолданылатын шартты шаралар санын 1-ден 10-ға дейінгі сандармен белгілеу

5.1.2.2 сравнивать два предмета по тяжести с использованием чашечных весов
1.3. Пространственно-временные представления
5.1.3.4 называть порядок следования предметов в ряду: "крайний, первый, последний, между"
5.1.3.5 воспроизводить порядок следования и порядок чередования предметов в ряду по наглядному образцу
5.1.3.6 размещать предметы в ряд в игровой, жизненной, элементарной трудовой, учебной деятельности
2.1. Числа и счет
5.2.1.3 сравнивать группы предметов способом попарного соотнесения
5.2.1.4 узнавать и называть цифры от 1 до 9 и число 10
2.2. Измерение величин
5.2.2.2 измерять количество жидкости, сыпучих веществ, длину предмета условными мерками
3.1. Сложение и вычитание множеств и чисел
5.3.1.1 составлять примеры на сложение и вычитание в пределах 10 по следам действий с предметами
3.2. Практические задачи
5.3.2.1 решать арифметические задачи-драматизации с открытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить пересчетом предметов
4.1. Геометрические тела и фигуры
5.4.1.1 узнавать и называть модели и изображения геометрических тел: шар, куб, брус
4.2. Конструирование и изображение геометрических фигур
5.4.2.3 строить прямую с помощью линейки
3 четверть
1.1. Представления о величине и количестве предметов, объектов
5.1.1.7 сравнивать количества предметов в двух группах способом попарного соотнесения, отвечать на вопрос "Сколько?"
5.1.1.8 уравнивать количество предметов в двух сравниваемых группах добавлением "недостающих", удалением "лишних" предметов
1.2. Представления о тяжести предметов
5.1.2.3 группировать предметы по тяжести (тяжелые/легкие)
1.3. Пространственно-временные представления
5.1.3.7 размещать плоскостные изображения при выполнении творческих индивидуальных и групповых работ на различных поверхностях в определенном пространственном расположении по образцу, по словесной инструкции (в центре, посередине, над, под, справа, слева)
5.1.3.8 соотносить события собственной жизни, выполнение игровых, элементарных трудовых действий, режимных моментов со словами: "сначала – потом", "сейчас- после", "вчера", "сегодня", "завтра", "утром", "днем", "вечером", "ночью"
5.1.3.9 узнавать на фото и называть собственную деятельность, характерную для частей суток: утро, день, вечер, ночь; отвечать на вопрос: "Когда …?"
2.1. Числа и счет
5.2.1.5 соотносить числительное, количество предметов с каждой из цифр от 1 до 9 и записью числа 10
5.2.1.6 использовать счетную деятельность в игровых, бытовых ситуациях, режимных моментах
2.2. Измерение величин
5.2.2.3 обозначать числами от 1 до 10 количество условных мер, использованных для измерения количества жидкости, сыпучего вещества, измерения длины предмета

3.1. Жиындар мен сандарды қосу және азайту
5.3.1.1 10 шегінде заттармен іс-қимыл іздері бойынша қосу және азайту мысалдарын жасау
3.2. Практикалық есептер
5.3.2.1 ашық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын заттарды қайта санаумен табы
4.1. Геометриялық денелер және фигуралар
5.4.1.3 геометриялық фигуралардың модельдерін түсі, пішіні, өлшемі бойынша топтастыру
4.2. Геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу
5.4.2.4 сызғыштың көмегімен берілген төбелер бойымен квадрат, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, бесбұрыш салу
5.4.1.5 шеңберді, сопақшаны, шаршыны, үшбұрышты, тіктөртбұрышты, бесбұрышты үлгісі мен трафареті бойнша бастырып сызу, алынған пішін контурының ішін штрихтеу
4 тоқсан
1.1. Заттардың және объектілердің шамасы және саны туралы түсініктер
5.1.1.9 бірдей ыдыстардағы сұйық және сусымалы заттардың мөлшерін көзбен көру әдісімен салыстыру
1.2. Заттардың ауырлығы туралы түсініктер
5.1.2.4 екі затты ауырлық дәрежесі бойынша салыстыру кезінде әр қайсысының қасиетін атау (ауыр-жеңіл)
1.3. Кеңістіктік-уақыттық түсініктер
5.1.3.10 педагогпен бірге иллюстрациялық материалды (визуалды кестені) қолдана отырып, күн ішінде сабақта өз іс-әрекеттерін жоспарлау.
5.1.3.11 жыртылатын күнтізбе мен табель күнтізбесін пайдалану тәсілін бақылау
2.1. Сандар және санау
5.2.1.7 сандық қатарға 1-ден 10-ға дейінгі сандары бар карточкаларды реті бойынша орналастыру
5.2.1.8 сандарды үлгі бойынша, жады бойынша білім алушыға ыңғайлы тәсілмен жазу.
2.2. Шамаларды өлшеу
5.2.2.4 "Дүкен" ойынында монеталарды пайдалану
3.1. Жиындар мен сандарды қосу және азайту
5.3.1.1 10 шегінде заттармен іс-қимыл іздері бойынша қосу және азайту мысалдарын жасау
3.2. Практикалық есептер
5.3.2.1 ашық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын заттарды қайта санаумен табы
4.2. Геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу
5.4.2.1 геометриялық пазлдарды жинау, жақтауларға салымшаларды салу
5.4.2.6 геометриялық фигуралардың модельдерін контур бойымен кесу, оларды аппликация үшін қолдану және жобалау үшін қолдану
2) 6 сынып:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Заттардың және объектілердің шамасы және саны туралы түсініктер
6.1.1.1 екі затты көзбен салыстыру әдісімен шамасының белгілері бойынша, қатар қою немесе бір-біріне қою әдісімен, қолмен сезіну тәсілімен салыстыру
6.1.1.2 салыстырғаннан кейін "Заттар ұзындығы/ені/биіктігі, қалыңдығы, өлшемі бойынша қандай?" деген сұрақтарға жауап беру
6.1.1.3 заттарды белгілері бойынша топтастыру (өлшемі, ұзындығы, биіктігі, ені, қалыңдығы)

3.1. Сложение и вычитание множеств и чисел
5.3.1.1 составлять примеры на сложение и вычитание в пределах 10 по следам действий с предметами
3.2. Практические задачи
5.3.2.1 решать арифметические задачи-драматизации с открытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить пересчетом предметов
4.1. Геометрические тела и фигуры
5.4.1.3 группировать модели геометрических фигур по величине, форме, цвету
4.2. Конструирование и изображение геометрических фигур
5.4.2.4 строить квадрат, прямоугольник, треугольник по заданным вершинам с помощью линейки
5.4.1.5 обводить шаблон и трафарет круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника; штриховать внутри полученного контура фигуры
4 четверть
1.1. Представления о величине и количестве предметов, объектов
5.1.1.9 сравнивать количество жидких и сыпучих веществ в одинаковых Ұмкостях способом зрительного соотнесения
1.2. Представления о тяжести предметов
5.1.2.4 называть свойство каждого из двух предметов при их сравнении по тяжести (тяжелый-легкий)
1.3. Пространственно-временные представления
5.1.3.10 планировать собственную деятельность на уроке с использованием иллюстративного материала (визуального расписания) вместе с педагогом
5.1.3.11. наблюдать способ использования отрывного календаря и табеля- календаря
2.1. Числа и счет
5.2.1.7 выставлять карточки с числами от 1 до 10 по порядку их следования в числовом ряду
5.2.1.8 писать цифры по образцу, по памяти удобным для ученика способом
2.2. Измерение величин
5.2.2.4 использовать монеты в игре "Магазин"
3.1. Сложение и вычитание множеств и чисел
5.3.1.1 составлять примеры на сложение и вычитание в пределах 10 по следам действий с предметами
3.2. Практические задачи
5.3.2.1 решать арифметические задачи-драматизации с открытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить пересчетом предметов
4.2. Конструирование и изображение геометрических фигур
5.4.2.1 складывать геометрические пазлы, вкладывать вкладыши в рамки
5.4.2.6 вырезать модели геометрических фигур по контуру, использовать их для аппликаций и конструирования
2) 6 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Представления о величине и количестве предметов, объектов
6.1.1.1 сравнивать два предмета по признаку величины способом зрительного соотнесения, сопоставления, приложения, наложения, ощупывания
6.1.1.2 отвечать на вопрос: "Какие предметы по длине/ ширине/высоте, толщине, величине…?" после их сравнения
6.1.1.3 группировать предметы по признаку величины (размеру, длине, высоте, ширине, толщине)

7.1.3.2 бір-біріне қатысты екі, үш затты орналастыру: "алдына, артына, арасына, ішіне, үстіне, астына"
7.1.3.3 бірнеше заттарды бір, екі, бірнеше қатарға орналастыру
2.1. Сандар және санау
7.2.1.1 заттарды бір ыдыстан екіншісіне бір-бірлеп салу арқылы топта 40 шегіндегі заттарды қайта санау
7.2.1.2 1-ден 40-қа дейінгі сандардың жазылымын тану және атау
2.2. Шамаларды өлшеу
7.2.2.1 үлгі, ататуы бойынша 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг монеталарын тану
7.2.2.2 калькуляторды пайдалана отырып, 20 теңгеден 40 теңгеге дейінгі әр түрлі монеталармен ақша сомаларын жинау
3.1. Жиындар мен сандарды қосу және азайту
7.3.1.1 калькуляторды пайдаланып 40 шегінде қосу және азайтуды орындау
3.2. Практикалық есептер
7.3.2.1 ашық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын заттарды қайта санаумен табы
4.1. Геометриялық денелер және фигуралар
7.4.1.2 геометриялық фигураларды тану және атау: шеңбер, шаршы, сопақ, үшбұрыш, тіктөртбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш
7.4.1.4 геометриялық фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, кесінді, қисық сызық, сынық сызық, сәуле, шеңбер, бұрыш
4.2. Геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу
7.4.2.2 нүктелерді, түзулерді, қисық сызықтарды, шеңберлерді, квадратты, үшбұрышты, тіктөртбұрышты түрлі жазықтықтарда бормен, фломастермен, қаламмен, қарындашпен бейнелау
2 тоқсан
1.1. Заттардың және объектілердің шамасы және саны туралы түсініктер
7.1.1.4 5-10 затты шамасы бойынша ретке келтіру (ұзындығы, ені, биіктігі, шамасы, қалыңдығы бойынша).
7.1.1.5 екі затты шаманың 2 белгісі бойынша салыстыру
7.1.1.6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметіндегі заттардың мөлшерін есепке алу
1.2. Заттардың ауырлығы туралы түсініктер
7.1.2.2 шыныаяқ таразыларын пайдалана отырып, ауырлық дәрежесі бойынша екі затты салыстыру
1.3. Кеңістіктік-уақыттық түсініктер
7.1.3.4 қатардағы заттардың кезектесу тәртібін атау: "шеткі, бірінші, соңғы, арасындағы".
7.1.3.5 көрнекі үлгі бойынша қатардағы заттардың жүру тәртібін және кезектесу тәртібін жаңғырту
7.1.3.6 ойындық, тұрмыстық, қарапайым еңбек қызметінде заттарды бір қатарға орналастыру
2.1. Сандар және санау
7.2.1.3 үлгі бойынша, жады бойынша 1-ден 40-қа дейінгі сандармен карточкаларды қолдана отырып, сандық қатар құру
7.2.1.4 үлгі, жады бойынша, айтылым бойынша 1-ден 40-қа дейінгі сандарды жазу
2.2. Шамаларды өлшеу
7.2.2.3 "Дүкен" ойынында монеталарды пайдалану.
7.2.2.4 сызғыш шкаласындағы сантиметрлік бөлімдерді тану
3.1. Жиындар мен сандарды қосу және азайту
7.3.1.1 калькуляторды пайдаланып 40 шегінде қосу және азайтуды орындау

7.1.3.2 размещать два, три предмета относительно друг друга: "перед, за, между, в, на, над, под"
7.1.3.3 размещать несколько предметов в один, в два, в несколько рядов
2.1. Числа и счет
7.2.1.1 пересчитывать предметы в группе в пределах 40, перекладывая предметы счета по одному из одной емкости в другую
7.2.1.2 узнавать и называть запись чисел от 1 до 40
2.2. Измерение величин
7.2.2.1 узнавать монеты 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг по образцу, по названию
7.2.2.2 набирать разными монетами суммы денег от 20 тг до 40 тг, используя калькулятор
3.1. Сложение и вычитание множеств и чисел
7.3.1.1 выполнять сложение и вычитание в пределах 40 с использованием калькулятора
3.2. Практические задачи
7.3.2.1 решать арифметические задачи-драматизации с открытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить пересчетом предметов
4.1. Геометрические тела и фигуры
7.4.1.2 узнавать и называть геометрические фигуры: круг, квадрат, овал, треугольник, прямоугольник, пятиугольник, шестиугольник
7.4.1.4 узнавать и называть геометрические фигуры: точка, прямая линия, отрезок, луч, кривая линия, окружность, угол
4.2. Конструирование и изображение геометрических фигур
7.4.2.2 изображать точки, прямые, отрезки, лучи, кривые линии, углы, окружность, квадрат, треугольник, прямоугольник, пятиугольник, шестиугольник на различных поверхностях мелом, фломастером, карандашом, ручкой
2 четверть
1.1. Представления о величине и количестве предметов, объектов
7.1.1.4 упорядочивать 5-10 предметов по признаку величины (по длине, ширине, высоте, величине, толщине)
7.1.1.5 сравнивать два предмета по 2 признакам величины
7.1.1.6 учитывать величину предметов в игровой, бытовой, элементарной трудовой деятельности
1.2. Представления о тяжести предметов
7.1.2.2 сравнивать два предмета по тяжести с использованием чашечных весов
1.3. Пространственно-временные представления
7.1.3.4 называть порядок следования предметов в ряду: "крайний, первый, последний, между"
7.1.3.5 воспроизводить порядок следования и порядок чередования предметов в ряду по наглядному образцу
7.1.3.6 размещать предметы в ряд в игровой, жизненной, элементарной трудовой, учебной деятельности
2.1. Числа и счет
7.2.1.3 составлять числовой ряд, используя карточки с числами от 1 до 40 по образцу, по памяти
7.2.1.4 записывать числа от 1 до 40 по образцу, под диктовку, по памяти
2.2. Измерение величин
7.2.2.3 использовать монеты в игре "Магазин"
7.2.2.4 узнавать сантиметровые деления на шкале линейки
3.1. Сложение и вычитание множеств и чисел
7.3.1.1 выполнять сложение и вычитание в пределах 40 с использованием калькулятора

3.1. Жиындар мен сандарды қосу және азайту
10.3.1.1 калькуляторды пайдаланып 100 шегінде қосу және азайтуды орындау
3.2. Практикалық есептер
10.3.2.1 ашық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын заттарды қайта санаумен табу
10.3.2.2 жабық нәтижелерімен арифметикалық драмаландыру есептерді шешу, шешімін мысал ретінде жазып отыру, жауабын калькулятордың көмегімен табу
4.1. Геометриялық денелер және фигуралар
10.4.1.1 геометриялық денелердің: шар, текше, кесек, конус, пирамида, цилиндр тану және атау
4.2. Геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу
10.4.2.5 сызғыштың көмегімен берілген төбелер бойымен квадрат, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш салу
10.4.2.6 шеңберді, сопақшаны, шаршыны, үшбұрышты, тіктөртбұрышты, бесбұрышты, алтыбұрышты үлгісі мен трафареті бойнша бастырып сызу, алынған пішін контурының ішін штрихтеу
10.4.2.7 геометриялық фигуралардың модельдерін контур бойымен кесу, оларды аппликация үшін қолдану және жобалау үшін қолдану
бұйрығына
44-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы "03" сәуірдегі
№115 бұйрығына
536 - қосымша
Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5 сыныбы үшін "Айналадағы әлем" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5 сыныптары үшін "Айналадағы әлем" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты – оқушыларға қоршаған пәндік және табиғи әлем туралы қарапайым ұғымдар мен түсініктерді, әлеуметтік-мәдени мінез-құлық дағдыларын нығайту үшін жағдай жасау.
3. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) өзі, айналадағы пәндік және табиғи әлем туралы түсініктерді жетілдіру;
2) микроәлеуметтік орта, әлеуметтік дағдылар мен құзыреттер туралы қарапайым түсініктерді дамыту;
3) қоршаған заттық және табиғи әлемнің заттарымен және объектілерімен бағдарлаудың және қауіпсіз өзара әрекеттің практикалық дағдыларын дамыту;
4) білім алушылардың белсенділігі мен дербестігін дамыту және қолдау;
4. Бағдарламаны түзете-дамыту міндеттері:
1) адамдардың, өсімдіктердің, жануарлардың, табиғи құбылыстардың қоршаған әлемінің әртүрлілігіне қызықтыру;
2) ұйымдастырылған мақсатты бақылау барысында қоршаған әлемнің объектілері мен құбылыстарын талдаудың қолжетімді әдістерін дамыту;
3) танымдық іс-әрекетті дамыту, зерттеу практикалық тапсырмаларында қарапайым себеп-салдарлық байланыстарды орнату тәсілдерін үйрету;

3.1. Сложение и вычитание множеств и чисел
10.3.1.1 выполнять сложение и вычитание в пределах 100 с использованием калькулятора
3.2. Практические задачи
10.3.2.1 решать арифметические задачи-драматизации с открытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить пересчетом предметов
10.3.2.2 решать арифметические задачи-драматизации с закрытым результатом, записывать решение в виде примера, ответ находить с помощью калькулятора
4.1. Геометрические тела и фигуры
10.4.1.1 узнавать и называть модели и изображения геометрических тел: шар, куб, брус, конус, пирамида, цилиндр
4.2. Конструирование и изображение геометрических фигур
10.4.2.5 строить квадрат, прямоугольник, треугольник, пятиугольник, шестиугольник по заданным вершинам с помощью линейки
10.4.2.6 обводить шаблон и трафарет круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника, пятиугольника, шестиугольника; штриховать внутри полученного контура фигуры
10.4.2.7 вырезать модели геометрических фигур по контуру, использовать их для аппликаций и конструирования
Приложение 44 к приказу
Приложение 536 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Мир вокруг" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5 класса
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Мир вокруг" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5 класса (далее - Программа) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона "Об образовании".
2. Цель Программы – создание условий для закрепления у школьников элементарных понятий и представлений об окружающем предметном и природном мире, навыков социокультурного поведения.
3. Учебные задачи Программы:
1) совершенствовать представления о себе и окружающем предметном и природном мире;
2) развивать элементарные представления о микросоциальном окружении, социальные навыки и компетенции;
3) развивать практические умения ориентировки и безопасного взаимодействия с предметами и объектами окружающего предметного и природного мира;
4) развивать и поддерживать самостоятельность и активность обучающихся.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) вызывать интерес к разнообразию окружающего мира людей, растений, животных, природных явлений;
2) развивать доступные способы анализирующего восприятия объектов и явлений окружающего мира в процессе организованного целенаправленного наблюдения;
3) развивать познавательную деятельность, обучать способам установления несложных причинно-следственных связей в исследовательских практических заданиях;

4) топтық жұмыс барысына сөйлеу және коммуникацияның басқа түрлері арқылы айналадағылармен түсіндіру қабілетін қалыптастыру; оқушылардың сөздік қорын байыту;
5) практикалық жұмысты орындау кезінде қимыл-қозғалыс үйлесімі, қол ептілігін, мұқияттылығын жетілдіру;
6) оқушылардың табиғи, әлеуметтік және технологиялық ортадағы мінез-құлық нормаларын қалыптастыру.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Зияты орташа түрде зақымдалған оқушыларды оқытудың негізгі мазмұны өмірлік дағдылар, қоғамға қолайлы мінез-құлық дағдылары болып табылады, әдеттегі күнделікті жағдайларда оқушылардың көмекке мұқтаждығын азайтуға көмектеседі. Академиялық білімді қалыптастыруда білім алушылардың мүмкіндіктер ресурсы шағын, бұл танымдық іс-әрекеттің мақсатты әдістерін қалыптастырудағы айқын қиындықтарға байланысты.
6. Оқу үдерісіндегі ұйымдастыру кезінде келесілерді ескеру керек:
1) ұжымдық оқыту жағдайында оқушылардың танымдық белсенділігінің төмендігі;
2) алдыңғы жұмыста қолданылатын мұғалімнің көмегін ынталандыратын нұсқаулыққа әлсіз реакция;
3) коммуникативті, реттеуші, жоспарлаушы сөйлеу функцияларының өрескел дамымауы;
4) қалыптасатын дағдыларды автоматтандырудың қиындықтары.
7. Зияты орташа түрдегі зақымдалған білім алушыларды оқыту және тәрбиелеу үдерсін ұйымдастыру арнайы педагогика қағидаттарына негізделген.
8. Мұғалім оқушылардың бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, жеке қарқынмен даму құқығын құрметтейді; өзгермелі мүмкіндіктерді үнемі зерттейді, білім беру қажеттіліктерін бағалайды, оқушылардың дағдыларын дамыту мен игерудегі минималды ілгерілеулерді тіркейді. Кез-келген прогресс оқуда оң нәтиже ретінде қарастырылады.
9. Мұғалім қолдағы бар бағдарламадан әрбір оқушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын, сондай-ақ оқушылардың білім беру, тұлғалық жетістіктерін бағалау нәтижесінде белгіленген жеке мүмкіндіктерді ескере отырып, оқыту әдістерін, құралдарын дербес таңдайды.
10. Оқыту процесі тек мазмұнды ғана емес, сонымен қатар ұйымдастырушылық формаларды да қатаң реттеуді қарастырмайды. Академиялық білімді қалыптастыруға бағытталған сабақтың дәстүрлі құрылымы зияты орташа түрде зақымдалған оқушыларды оқытуда тиімділігі төмен екенін ескеру қажет.
11. Оқу-тәрбие үдерісі дәстүрлі құрылымның өзгеруін және сабақтың жабдықталуын көздейтін білім алушылардың пәндік-практикалық іс-әрекеті негізінде құрылады. Оқушылардың қажеттіліктеріне сәйкес пәндік ортаны құру кезінде келесі ережелер орындалады:

4) формировать способности объясняться с окружающими с помощью речи и других видов коммуникации в процессе групповой работы; обогащать словарный запас учащихся;
5) совершенствовать координацию движений, моторную ловкость, аккуратность при выполнении практической работы;
6) формировать у учащихся нормы поведения в природной, социальной и технологической среде.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Основным содержанием обучения школьников с умеренными нарушениями интеллекта являются жизненные навыки, навыки социально приемлемого поведения, овладение которыми будет способствовать уменьшению потребности обучающихся в помощи в типичных бытовых ситуациях. В сфере формирования академических знаний у обучающихся наблюдается малый ресурс возможностей, обусловленный выраженными трудностями формирования целенаправленных приемов познавательной деятельности.
6. При организации учебного процесса необходимо учитывать:
1) низкую познавательную активность учащихся в условиях коллективного обучения;
2) слабую реакцию на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемую во фронтальной работе;
3) грубое недоразвитие коммуникативной, регулятивной, планирующей функций речи;
4) трудности автоматизации формируемых навыков.
7. Организация процесса обучения и воспитания обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта основана на принципах специальной педагогики.
8. Педагог уважает право школьников развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя свои уникальные особенности; постоянно изучает изменяющиеся возможности, оценивает образовательные потребности, фиксирует минимальные продвижения в развитии и усвоении навыков у учащихся. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата в обучении.
9. Педагог самостоятельно выбирает доступное для каждого учащегося содержание обучения из настоящей Программы, а также методы, средства обучения с учетом индивидуальных возможностей, установленных в результате оценки образовательных, личностных достижений учащихся.
10. Процесс обучения не предусматривает жесткого регламентирования не только содержания, но и организационных форм. Следует учитывать, что традиционная структура урока, ориентированная на формирование академических знаний, имеет низкую эффективность при обучении школьников с умеренными нарушениями интеллекта.
11. Учебно-воспитательный процесс строится на основе предметно-практической деятельности обучающихся, предполагающей изменения традиционной структуры и оснащения урока. При создании предметной среды, соответствующей потребностям учащихся, выполняются следующие правила:

1) білім мен дағдыларды жаңа жағдайға көшірудің айтарлықтай қиындықтарына байланысты осы дағдылар қолданылатын жағдайға мүмкіндігінше жақын жағдайда жүзеге асыру ептілігі мен дағдыларын қалыптастыру;
2) сабақтарды ұйымдастыруға арналған бөлмелерді жабдықтау нақты өмірлік жағдайларды көрсетуі керек;
3) білім алушылардың өзгермелі мүмкіндіктеріне сәйкес пәндік ортаны өзгерту (қиындату, кеңейту).
12. Әр сабақтың мазмұны оқушыға әртүрлі іс-әрекеттерде (пәндік, ойын, сөйлеу, құрдастарымен және ересектермен сөйлесу) зерттелетін объектілерді қолдана отырып, әртүрлі анализаторларға сүйене отырып, өзінің мүмкіндіктерін, жақын әлеуметтік және пәндік ортаның ерекшеліктерін білуге көмектесуі керек.
13. Білім алушылардың ерекшеліктеріне барынша бейімделген және олардың дені сау құрдастарымен өзара әрекетін шектейтін оқыту мен тәрбиелеу ортасының сөзсіз оңайлатылуына байланысты білім алушыны неғұрлым күрделі әлеуметтік ортаға енгізу бойынша арнайы жұмыс талап етіледі:
1) білім алушылардың өмірлік тәжірибесі мен әлеуметтік байланыстарын олар үшін қолжетімді шектерде кезең-кезеңмен және жоспарлы түрде кеңейту. Мектептен тыс жерде оқу қызметін ұйымдастыру (қоғамдық көлікте жүру, дүкендерге, дәріханаларға, поштаға, емханаларға, мұражайларға, театрларға, кафелерге бару);
2) білім алушының қоғамға ауыртпалықсыз кіруі үшін толерантты және қолайлы қоршаған ортаны қалыптастыру, мектептің отбасымен және қоғамдастықпен жоспарлы жұмысы.
14. Сабақты ұйымдастыру кезінде әр оқушының қажеттілігі туындаған жағдайда іс-әрекетті өзгерту немесе демалу мүмкіндігі қамтамасыз етіледі. Жеке жұмысты жеке қарқынмен орындау, педагогтің жеке көмегін алу үшін жағдайлар қамтамасыз етіледі.
15. Білім алушыларға сабақ барысында сынып бөлмесінде еркін жүріп-тұруға, оқу тапсырмаларын үстел басында, кілемде отырып, тұрып орындауға мүмкіндік беріледі; сыныптастарымен бірлесе отырып, сыныптастарының жұмысын бақылайды. Бөлмеде әртүрлі нысандарды (жеке, жұптық, топтық) және жұмыс түрлерін жүргізу үшін оңай қозғалатын жиһаз орнатылады.
16. Арнайы педагогика қағидаттарына сәйкес құрылған педагогикалық іс-шаралар – білім алушылардың өзіндік белсенділігін, олардың бастамалары мен дербестігін дамытуға бағытталған. М.Монтессоридің педагогикалық жүйесін арнайы дайындалған пәндік дамытушы ортада басқа арнайы педагогикалық әдістер мен технологиялармен бірге қолдану ұсынылады.
17. Бағдарламаны игеру кезінде білім алушылардың белсенділігі мен дербестігі қалыптасатын негізгі қызмет түрлері:

1) формирование умений и навыков осуществлять в ситуации максимально приближенной к той, в которой эти навыки будут использованы, что обусловлено значительными трудностями переноса знаний и навыков в новую ситуацию;
2) оснащение помещений для организации занятий должны отражать реальные жизненные ситуации;
3) изменять (усложнять, расширять) предметную среду в соответствии с меняющимися возможностями обучающихся.
12. Содержание каждого урока должно помогать ученику познать свои возможности, особенности ближайшего социального и предметного окружения с опорой на разные анализаторы, используя изучаемые объекты в разных видах деятельности (предметной, игровой, речевой, общении со сверстниками и взрослыми).
13. В связи с неизбежной упрощенностью среды обучения и воспитания, максимально приспособленной к особенностям обучающихся и ограничивающей их взаимодействие со здоровыми сверстниками, требуется специальная работа по введению обучающегося в более сложную социальную среду:
1) поэтапное и планомерное расширение жизненного опыта и социальных контактов, обучающихся в доступных для них пределах. Организация учебной деятельности за пределами школы (поездки в общественном транспорте, посещение магазинов, аптеки, почты, поликлиники, музеев, театров, кафе);
2) формирование толерантной и благосклонной окружающей среды для безболезненного вхождения обучающегося в социум, планомерная работа школы с семьей и сообществом.
14. При организации урока обеспечивается возможность изменить вид деятельности или отдохнуть в тот момент, когда такая необходимость возникает у каждого ученика. Обеспечиваются условия для выполнения индивидуальной работы, в индивидуальном темпе, получения индивидуальной помощи педагога.
15. Обучающимся предоставляется возможность свободно передвигаться в классной комнате во время урока, выполнять учебные задания сидя за столом, на ковре, стоя; в сотрудничестве с одноклассниками, наблюдая за работой одноклассников. Для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы в помещении предусматривается легко передвигаемая мебель.
16. Педагогические мероприятия, выстроенные в соответствии с принципами специальной педагогики, направлены на развитие собственной активности обучающихся, их инициативы и самостоятельности. Рекомендуется использование педагогической системы М.Монтессори в специально подготовленной предметной развивающей среде в сочетании с другими специальными педагогическими методами и технологиями.
17. Основные виды деятельности, в которых формируется активность и самостоятельность обучающихся при усвоении Программы:

1) тірі және жансыз табиғат пен әлеуметтік өмір құбылыстарын байқау;
2) пәндік-практикалық қызмет;
3) ойын әрекеттері және ойын қызметі;
4) әлеуметтік-тұрмыстық қызмет;
5) жақын ортадағы білім алушылармен және ересектермен қарым-қатынас;
6) оқу қызметі (білім алушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес).
18. "Айналадағы әлем" пәні бойынша сабақтарда оқытудың негізгі әдістері: мұғалімнің іс-әрекет тәсілін көрсету, көрсету және үлгі бойынша жаттығулар, байқаусызда және қасақана байқау, білім алушылардың өмірлік тәжірибесін кеңейтуге, нақтылауға ықпал ететін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану.
19. Практикалық дағдыларды қалыптастыру үшін:
1) оқушы мен мұғалімнің бірлескен іс-әрекеттері, еліктеу әрекеттері;
2) педагогтің басшылығымен объектілерді қарау;
3) табиғат құбылыстарын, қоршаған әлем объектілерін, тірі объектілерді серуендеу және экскурсияларда бақылау; табиғи материалдарды жинау;
4) заттарды тиісті суреттермен байланыстыру, содан кейін оларды ым-ишара арқылы атау немесе көрсету;
5) пәндер, иллюстрациялар мұғалімінің ауызша нұсқауы бойынша өз бетінше атау және /немесе көрсету;
6) заттарды ойнау, оларды функционалдық мақсатына сәйкес практикалық пайдалану, заттардың, объектілердің қасиеттері мен қасиеттерін практикалық тану.
20. Бағдарламаның мазмұны ұсыныстық сипатта берілген, ол оқушылардың жеке оқу бағдарламаларын жасау үшін негіз болып табылады. Жеке оқу бағдарламалары жартыжылдыққа жасалады. Алдағы жартыжылдыққа жеке оқу бағдарламасы оқушының қол жеткізген мақсаттарын ескере отырып жасалады.
21. Оқушының жеке оқу бағдарламасын жасау алдында оның мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін бастапқы (оқу жылының басында) педагогикалық бағалауы жүргізіледі. Бастапқы педагогикалық бағалау нәтижелерін талдау негізінде мұғалім бағдарлама мәтінінен оқушыға қол жетімді оқу мақсаттарын таңдайды. Педагог білім беру мақсаттарын нақтылайды және қажет болған жағдайда оқушының білім беру қажеттіліктері мен мүмкіндіктеріне назар аудара отырып, үлгілік бағдарламаны толықтыратын мазмұнды жеке бағдарламаға қосады. Мұғалім жеке оқу бағдарламасының білім беру мақсаттарын "қарапайымнан күрделіге қарай" ретімен қояды.
22. Оқушының жетістіктерін бағалау критерийлері жеке оқу бағдарламасының оқу мақсаттары болып табылады. Бағалау құралы ретінде педагог пайдаланады: сабақта білім алушылардың іс-әрекетін бақылауды, қызмет өнімдерін, ауызша жауаптарын талдауды.
23. Білім алушылардың жетістіктерін бағалауды педагог білім беру үдерісі барысында жүзеге асырады. Ағымдағы бағалау оқу барысын жетілдіру үшін келесі қолданылады: оқушының жеке мүмкіндіктерін ескере отырып, оның мазмұнын, әдістерін, құралдарын, оқу қарқынын өзгерту.

1) наблюдение живой и неживой природы и явлений социальной жизни;
2) предметно-практическая деятельность;
3) игровые действия и игровая деятельность;
4) социально-бытовая деятельность;
5) коммуникация с обучающимися и взрослыми ближайшего окружения;
6) учебная деятельность (в соответствии с возможностями обучающихся).
18. Основные методы обучения на уроках по предмету "Мир вокруг": показ способа действия учителем, упражнения по показу и по образцу, непреднамеренное и преднамеренное наблюдения, использование информационно-коммуникационных технологий (ИКТ), которые способствуют расширению, уточнению жизненного опыта обучающихся.
19. Для формирования практических навыков используются:
1) совместные действия ученика и педагога, действия по подражанию;
2) рассматривание объектов под руководством педагога;
3) наблюдения на прогулках и экскурсиях за явлениями природы, предметами окружающего мира, живыми объектами; сбор природного материала;
4) соотнесение предметов с соответствующими изображениями с последующим называнием или указанием на них с помощью жеста;
5) самостоятельное называние и /или показ по словесной инструкции педагога предметов, иллюстраций;
6) обыгрывание предметов, практическое использование их в соответствии с функциональным назначением, практическое познание свойств и качеств предметов, объектов.
20. Содержание Программы носит рекомендательный характер, является основой для составления индивидуальных учебных программ. Индивидуальные учебные программы составляются на полугодие. Индивидуальная учебная программа на следующее полугодие составляется с учетом достигнутых учащимся целей.
21. Составление индивидуальной учебной программы учащегося предваряется стартовой (в начале учебного года) педагогической оценкой его возможностей и потребностей. На основе анализа результатов стартовой педагогической оценки педагог выбирает из текста Программы доступные ученику учебные цели. Педагог конкретизирует учебные цели, при необходимости включает в индивидуальную программу содержание, дополняющее Типовую программу, ориентируясь на образовательные потребности и возможности ученика. Педагог структурирует учебные цели индивидуальной учебной программы в последовательности "от простого к сложному".
22. Критериями оценивания достижений учащегося являются учебные цели индивидуальной учебной программы. В качестве оценочных средств педагог использует: наблюдения за деятельностью обучающихся на занятиях, анализ продуктов деятельности, устных ответов.
23. Оценивание достижений обучающихся осуществляется педагогом в ходе образовательного процесса. Текущее оценивание используется для совершенствования процесса обучения: изменения его содержания, методов, средств, темпа обучения с учетом индивидуальных возможностей учащегося.

24. Жеке оқу бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізудің табыстылығы туралы бағалау пайымдаулары жартыжылдықтың соңында жеке бағдарламаның тиісті бағанында тіркеледі. Аралық сипаттамалық бағалау бірінші жартыжылдықтың соңында жүргізіледі. Жетістіктерді қорытынды сипаттамалық бағалау оқу жылының соңында жүргізіледі. Оқушының жетістіктерін сипаттау кезінде дағдыны меңгерудегі дербестік дәрежесін көрсету керек: "өз бетінше"; "ауызша нұсқаулар бойынша", "үлгі бойынша"; "еліктеу арқылы"; мұғаліммен (ата-аналармен) бірлескен іс-әрекеттер арқылы".
25. Пәнаралық байланыстар "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау", "Сөйлеуді дамыту және коммуникация", "Шаруашылық еңбек", "Кәсіп", "Музыка және ырғақ" пәндерімен белгіленеді.
3-тарау. "Айналадағы әлем" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1 параграф. "Айналадағы әлем" оқу пәнінің мазмұны.
26. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5 – сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасының бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8170 болып тіркелген) бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
27. Бағдарламада оқу материалының үнемі қайталануын және бекітілуін қамтамасыз ететін концентрлі құрылымы бар.
28. "Айналадағы әлем" оқу пәнінің негізгі мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Мен және қоғам"
2) "Табиғат"
3) "Менің Отаным – Қазақстан"
29. "Мен және қоғам" бөлімі келесі бөлімдерді қамтиды:
1) мен және менің отбасым, достарым;
2) менің үйім;
3) мектеп.
30. Табиғат бөлімі келесі бөлімдерді қамтиды:
1) табиғаттағы маусымдық өзгерістер;
2) өсімдіктер;
3) жануарлар.
31. "Менің Отаным – Қазақстан" бөлімі келесі бөлім бойынша бағыттарды қамтиды:
1) менің қалам, ауылым;
2) көлік. Жол қозғалысы ережелері.
3) халыққа қызмет көрсету саласы.
32. 5-сыныпқа арналған "Айналадағы әлем" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) Мен және қоғам. Мен және менің отбасым, достарым. Оның аты-жөні, отбасы мүшелерінің аты-жөні. Отбасы мүшелеріне қамқорлық. Отбасылық альбомды қарау (отбасындағы мерекелер, отбасы мүшелерінің туған күндері, Наурыз, Жаңа жыл). Фотосуреттегі отбасы мүшелерін тану, атау. Сыныптастарының есімдерінің атауы.
Менің үйім: мектепке дейінгі жолды білу. Отбасындағы мінез-құлық ережелерін орындау. Үйдегі міндеттерді, отбасындағы мүмкін болатын тапсырмаларды орындау. Ас үйге, жатын бөлмеге, қонақ бөлмеге арналған бөлмелер мен жиһаздардың атаулары мен қажеттіліктері (үстел, орындықтар, диван, орындық, төсек, шкаф).
Мектеп: мектеп ғимаратында өз сыныбына, дәретханаға, асханаға, дәрігер кабинетіне, спорт залына, гардеробқа өз бетінше бару. Сынып бөлмесінде мұғалімнің үстелін, оқушылардың жұмыс үстелдерін, оқулықтар мен дидактикалық материалдарға арналған шкафты, тақтаны атауы бойынша білу. Сыныптың, бөлмелердің есіктерін үнсіз ашу-жабу, орындықты ақырын жылжыту. Сыныптағы жұмыс орнын білу, жұмыс орнын ретке келтіру. Жұмыс үстелінің қақпағын, шкаф сөрелерін, терезе алдын, тақтаны дымқыл шүберекпен сүрту. Сынып бөлмесінде еденге қоқыс жинау үшін еден щеткасын, сыпырғышты, шелекті пайдалану. Оқу заттарына, дидактикалық материалдарға ұқыпты қарау. Дидактикалық материалдар мен құралдарды қолданғаннан кейін шкаф сөресіне қайта қою. Өзінің сөмкесін және оқу заттарын білу (қарындаш қорабын, дәптерледі, сурет альбомдарын). Мұғалімнің көмегімен сабаққа қажетті оқу заттарын сөмкеден ақырын алу. Сабақтан кейін оқу заттарын сөмкеге салу. Портфельді, қаламсауытты, фломастердің қорабын, қарындаштарды ашу, жабу. Фломастерлерді, қарындаштарды қораптан мұқият алып, оларды орнына қайта салу. Проблемалық жағдайларда мұғалімнен, сыныптастарынан көмек сұрау. Көмек үшін алғыс білдіру. Сыныптасына көмектесуге, бірге жұмыс істеуге ниет білдіру. Басқа оқушыларға кедергі жасамай, олармен қатар отырып жұмыс жасау;

24. Оценочные суждения об успешности достижения целей индивидуальной учебной программы фиксируются в конце полугодия в соответствующей графе индивидуальной программы. Промежуточное описательное оценивание осуществляется по завершении первого полугодия. Итоговая описательная оценка достижений осуществляется по окончании учебного года. При описании достижений обучающегося обязательно указывается степень самостоятельности владения навыком: "самостоятельно"; "по словесной инструкции", "по образцу"; "по подражанию"; с помощью совместных с педагогом (родителями) действий".
25. Межпредметные связи устанавливаются с предметами "Социально-бытовая ориентировка", "Развитие речи и коммуникация", "Хозяйственный труд", "Ремесло", "Музыка и ритмика".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Мир вокруг"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Мир вокруг"
26. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) в 5 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету определяется типовым учебным планом, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №8170).
27. Программа имеет концентрическое строение, которое обеспечивает постоянное повторение и закрепление учебного материала.
28. Базовое содержание учебного предмета "Мир вокруг" включает следующие разделы:
1) "Я и общество";
2) "Природа";
3) "Моя родина - Казахстан".
29. Раздел "Я и общество" включает следующие подразделы:
1) я и моя семья, мои друзья;
2) мой дом;
3) школа.
30. Раздел "Природа" включает следующие подразделы:
1) сезонные изменения в природе;
2) растения;
3) животные.
31. Раздел "Моя родина – Казахстан" включает следующие подразделы:
1) мой город, село;
2) транспорт. Правила дорожного движения.
3) сфера обслуживания населения.
32. Базовое содержание учебного предмета "Мир вокруг" для 5 класса:
1) Я и общество. Я и моя семья, мои друзья. Называние своего имени и фамилии, имен членов своей семьи. Заботливое отношение к членам семьи. Рассматривание семейного альбома (праздники в семье, дни рождения членов семьи, Наурыз, Новый год). Узнавание, называние членов семьи на фотографии. Называние имен одноклассников.
Мой дом: узнавание дороги до школы. Выполнение правил поведения в семье. Выполнение обязанностей по дому, посильных поручений в семье. Названия и назначения комнат и мебели для кухни, спальни, гостиной (стол, стулья, диван, кресло, кровать, шкаф).
Школа: самостоятельное перемещение в школьном здании к своей классной комнате, туалету, столовой, кабинету врача, спортивному залу, гардеробу. Узнавание в классной комнате стола учителя, рабочих столов учащихся, шкафа для учебников и дидактических материалов, классной доски по названию. Бесшумное открывание-закрывание дверей классов и помещений, бесшумное перемещение стула. Узнавание своего рабочего места в классе, приведение в порядок своего рабочего места. Протирание влажной тряпкой крышки рабочего стола, полок шкафа, подоконника, классной доски. Использование половой щетки, веника, совка для сбора мусора на полу в классной комнате. Бережное отношение к учебным предметам, дидактическим материалам. Возвращение на место в шкаф на полку дидактических материалов и пособий после их использования. Узнавание своего портфеля и своих учебных вещей (пенала, тетрадей, альбома для рисования). Аккуратное извлечение из портфеля необходимых учебных предметов к уроку. Возвращение в портфель учебных предметов после урока. Открывание и закрывание портфеля, пенала, коробки с фломастерами, карандашами. Аккуратное вынимание фломастеров, карандашей из коробки и возвращение их на место. Обращение за помощью к педагогу, одноклассникам в проблемных ситуациях. Выражение благодарности за помощь. Проявление желания помочь однокласснику, работать вместе. Умение работать рядом, не мешая другим ученикам;

2) Табиғат. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер: күнделікті ауа-райын бақылау, табиғаттағы күзгі өзгерістер (күзде өсімдіктер мен жануарлар). Күзге арналған киім таңдау. Күзде балалардың ойындары. Бақшада, бақта күзгі жұмыстарды орындау. Табиғаттағы қысқы өзгерістерді байқау (қыста өсімдіктер мен жануарлар). Қысқа арналған киім таңдау. Қыста балалардың ойындары. Мұздың қасиетін бақылау. Табиғаттағы көктемгі өзгерістерді байқау (көктемде өсімдіктер мен жануарлар). Көктемге арналған киім таңдау. Көктемде балалардың ойындары. Бақшада, бақта көктемгі жұмыстарды орындау. Жазда табиғаттың өзгеруін бақылау (жазда өсімдіктер мен жануарлар). Жазға арналған киім таңдау. Жазда балалардың ойындары. Жазғы егін жинау. Күнделікті ауа-райын бақылау. Жылдың әр мезгілінде табиғатқа экскурсиялар. Табиғи материалды жинау. Табиғи материалдан қолөнер, аппликация жасау.
Өсімдіктер: сыртқы түрі, түсі, пішіні, иісі, дәмі, көкөністер мен жемістерді жеу тәсілдері бойынша айырмашылығын ажырату. Көкөніс бақшасында, жылыжайда және бақшада бақылау. Көкөністер мен жемістерді көрнекі үлгі бойынша топтастыру. Жидектердің сыртқы түрі, түсі, пішіні, иісі, дәмі бойынша айырмашылығын ажырату. Жергілікті ағаштарды, бұталарды бақылау және айту. Ағаш пен бұтаның айырмашылығын ажырату. Үй өсімдіктеріне күтім жасау.
Жануарлар: үй жануарларының сыртқы түрін, мінез-құлқын, тамақтануын, пайдасын, үй жануарларына күтім жасау тәсілдерін зерттеу. Үй жануарларының атаулары.Үй жануарларының төлдерін атау.
"Шалқан" ертегісін сахналауға қатысу. Жабайы жануарлардың (қоян, түлкі, аю, кірпі) сыртқы түрін, өмір салтын, тамақтануын зерттеу. "Үйшік" ертегісін сахналауға қатысу. Үй құстарының сыртқы түрін, өмір салтын, тамақтануын зерттеу. "Шұбар тауық" ертегісін сахналауға қатысу. Жергілікті құстарды бақылау. Қыста құстарға көмектесу. Құсқа жем салатын астау жасау. Тұрғын үйге жақын құстарды бақылау (Мектеп ауласына экскурсия. Жәндіктердің пайда болуын бақылау (құмырсқа, шыбын, қоңыз). Топтарға бөлу: үй жануарлары, жабайы жануарлар; құстар, жәндіктер. Балықтың кейбір түрлерін біліп, айту (мысалы, сом, шортан, мөңке балығы);
3) Менің Отаным-Қазақстан. Менің қалам (ауыл): әнұранды тыңдау, әнұранды естігенде оқушының мінез-құлқы, Қазақстан туын білу. Музыкалық аспаптың атауы домбыра, домбыраның үнін білу. Білім алушы тұратын аймақтың (өзен, көл, таулар, ормандар) негізгі көрікті жерлерін білу, айту. Қала, ауыл бойынша экскурсиялар. Өз қаласының, ауылының негізгі мекемелерін білу және қажеттілігін айту: дүкен, мектеп, емхана. Мектептен үйге баратын жолды білу. Қала, ауыл бойынша экскурсиялар.
Көлік: мұғалімнің қалауы бойынша көлік құралдарын біліп, айту. "Зебра" жаяу жүргіншілер өткелін пайдалана отырып, көшеден өту ережелерін орындау. Тротуар бойымен қозғалысты орындау. Жол қозғалысы ережелерін сақтамау кезіндегі қауіпті түсіну. Қоғамдық көлікте жүріс-тұрыс ережелерін орындау.
Халыққа қызмет көрсету саласы: ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаларға, дәріханаларға, кафелерге бару. Тауарларды сатып алу процесін, сатып алушының сатушымен, пошта қызметкерімен, дәріханамен, медициналық қызметкерлермен байланысын бақылау. Қоғамдық орындарда мінез-құлық ережелерін орындау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға агрессивті әрекет жасамау, қоршаған ортаға зиян келтіретін әрекеттерді қолданбау, басқалардың заттарын тиіспеу. Сатушымен, дәрігермен, пошта қызметкерімен, дәріханамен байланысудың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет, көмек үшін алғыс айту. Қоғамдық бөлмелердегі есіктерді үнсіз ашу-жабу. Азық-түлік дүкенінде ересектермен бірге өнімдерді таңдау – өзіне-өзі қызмет көрсету. Азық-түлікті кассаға тасымалдау үшін себетті, арбаны пайдалану: таңдалған тауарларды себетке, арбаға ұқыпты орналастыру. Дүкен бөлмесінде ересектермен бірге арбаның қозғалысы.
2 параграф. Оқыту мақсаттары жүйесі

2) Природа. Сезонные изменения в природе: ежедневное наблюдение за погодой, за осенними изменениями в природе (растения и животные осенью). Выбор одежды для осени. Игры детей осенью. Выполнение осенних работ в огороде, в саду. Наблюдение зимних изменений в природе (растения и животные зимой). Выбор одежды зимой. Игры детей зимой. Наблюдение за свойством льда. Наблюдение весенних изменений в природе (растения и животные весной). Выбор одежды для весны. Игры детей весной. Выполнение весенних работ в огороде, в саду. Наблюдения изменения в природе летом (растения и животные летом). Выбор одежды для лета. Игры детей летом. Сбор летнего урожая. Ежедневные наблюдения за погодой. Экскурсии в природу в разные времена года. Сбор природного материала. Изготовление поделок, аппликаций из природного материала.
Растения: различение по внешнему виду, цвету, форме, запаху, вкусу, способам употребления в пищу овощей и фруктов. Наблюдения в огороде, теплице и фруктовом саду. Группировка овощей и фруктов по наглядному образцу. Различение по внешнему виду, цвету, форме, запаху, вкусу ягод. Наблюдение и называние местных деревьев, кустарников. Различение дерева и кустарника. Уход за комнатными растениями.
Животные: изучение внешнего вида, поведения, питания, пользы домашних животных, способов ухода за домашними животными. Называние детенышей домашних животных.
Участие в инсценировке сказки “Репка”. Изучение внешнего вида, образа жизни, питания диких животных (заяц, лиса, медведь, еж). Участие в инсценировке сказки "Теремок". Изучение внешнего вида, образа жизни, питания домашних птиц. Участие в инсценировке сказки "Курочка Ряба". Наблюдение местных птиц. Помощь птицам зимой. Изготовление кормушки. Наблюдение за птицами вблизи жилья (экскурсия в школьный двор. Наблюдение внешнего вида насекомых (муравей, муха, жук). Разделение на группы: домашние животные, дикие животные; птицы, насекомые. Узнавание и называние некоторых видов рыб (например, сом, щука, карась);
3) Моя родина – Казахстан. Мой город (село): слушание гимна, поведение ученика при звучании гимна, узнавание флага Казахстана. Называние музыкального инструмента домбра, узнавание звучания домбры. Узнавание и называние основных достопримечательностей местности, в которой живет обучающийся (река, озеро, горы, леса). Экскурсии по городу, селу. Узнавание и называние назначения основных учреждений своего города, села: магазин, школа, поликлиника. Узнавание дороги из школы домой. Экскурсии по городу, селу.
Транспорт: узнавание и называние транспортных средств на усмотрение педагога. Выполнение правил перехода улицы с использованием пешеходного перехода "зебра". Выполнение движения по тротуару. Понимание опасности при несоблюдении правил дорожного движения. Выполнение правил поведения в общественном транспорте.
Сфера обслуживания населения: посещение вместе со взрослым магазинов (продуктовых и промышленных товаров), рынков, поликлиники, аптеки, кафе. Наблюдение процесса покупки товаров, общения покупателя с продавцом, работником почты, аптеки, медицинским персоналом. Выполнение правил поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать чужих вещей. Использование социально одобряемых способов общения с продавцом, врачом, работником почты, аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь. Бесшумное открывание-закрывание дверей в общественных помещениях. Совместный со взрослым выбор товаров в продуктовом магазине-самообслуживания. Использование корзинки, тележки для переноса продуктов к кассе: аккуратное размещение выбранных товаров в корзинке, тележке. Совместное со взрослым передвижение тележки в помещении магазина. Аккуратное перемещение выбранного товара на стол перед кассиром, продавцом. Сюжетно-ролевые игры "Магазин", "Кафе". Посещение кафе, применение навыков поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток.
Параграф 2. Система целей обучения

33. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодталған. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандарды – бағдарламаның бөлімі мен бөлім бойынша бағытын білдіреді, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, кодтауда 5.2.1.4 "5" – сынып, "2.1" – бөлім және бөлім бойынша бағыты, "4" – оқу мақсатын нөмірлеу.
34. Бөлімдер бойынша оқыту мақсаттарының мазмұны:
1) "Мен және қоғам" бөлімі:
1 кесте
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
5 сынып
1.1. Мен және менің отбасым, менің достарым
5.1.1.1 жауап беру және өз аты-жөнін айту;
5.1.1.2 фотосуретте отбасы мүшелерін танып, көрсетіп, атау: анасы, әкесі, әжесі, атасы, ағалары, әпкелері;
5.1.1.3 фотосуретте жақын туған-туыстарын танып, көрсетіп, атау: тәтесі, ағасы, немере әпкелері, ағалары;
5.1.1.4 кішкентайларға қамқорлық жасау, үлкендерге құрмет көрсету;
5.1.1.5 отбасында өз міндеттерін орындау;
5.1.1.6 сыныптастарының, достарының, мұғалімдерінің аты және әкесінің аты бойынша атау;
5.4.1.7 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру;
5.4.1.8 жолдастарының жауаптарын тыңдау;
5.1.1.9 отбасылық мерекелер туралы ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым ойын білдіру;
1.2. Менің үйім
5.1.2.1 мектепке және үйге барар жолды білу;
5.1.2.2 отбасында мінез-құлық ережелерін сақтау (үлкендер демалып жатқанда шуламау; отбасының басқа мүшелеріне агрессия жасамау, дастархан басында тамақтану);
5.1.2.3 негізгі үй жиһазын атап, оның қажеттілігін білу;
5.1.2.4 негізгі тұрмыстық техниканы атап, оның қажеттілігін білу;
5.1.2.5 негізгі үй ыдыс-аяғын атап, оның қажеттілігін білу;
5.1.2.6 ыдыс-аяққа күтім жасау бойынша тапсырмаларды орындау;
5.1.2.7 жиһаз бен ыдыс-аяқты ұқыпты ұстау;
5.1.2.8 үлкендердің еңбегін бағалау, отбасында мүмкін болатын тапсырмаларды орындау (үй жинауға көмектесу: шкафқа киімдерді жинау, шыны-аяқтарды жуу, қасықтарды сүрту)
5.1.2.9 үйдегі міндеттерді орындау;
5.1.2.10 педагогтің сұрақтарына жуап беру;
5.1.2.11 достарының жауаптарын тыңдау;
5.1.2.12 ауызша немесе балама коммуникация арқылы өз тілектері мен өтініштерін айту үшін қарапайым пікірін білдіру;
1.3. Мектеп
5.1.3.1 мектеп бөлемелерінде және оған іргелес аумақта бағытты жақсы білу;
5.1.3.2 сыныптастардың атымен атау;
5.1.3.3 мектеп бөлме қажеттілігін түсіну;
5.1.3.4 оқу сабақтары үшін оқу орнын дайындау;
5.1.3.5 оқу құралдарын мақсатына сай пайдалану;
5.1.3.6 мектеп және сынып жиһаздарына ұқыпты қарау; 5.1.3.7 Оқушының мінез-құлық ережелерін орындау;
5.1.3.8 мұғалімнің, тәрбиешінің өтініштерін орындау;
5.1.3.9 мектеп (мектеп-интернат) күн тәртібін сақтау;

33. Цели обучения в Программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел Программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.2.1.4 "5" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
34. Содержание целей обучения по разделам:
1) раздел "Я и общество":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
5 класс
1.1 Я и моя семья, мои друзья
5.1.1.1 откликаться и называть своҰ имя и фамилию;
5.1.1.2 узнавать, показывать, называть на фотографии членов семьи: мама, папа, бабушка, дедушка, братья, сестры;
5.1.1.3 узнавать, показывать, называть на фотографиях близких родственников – тети, дяди, двоюродные сестры, братья;
5.1.1.4 проявлять заботу о младших членах семьи, уважение к старшим членам семьи;
5.1.1.5 выполнять свои обязанности в семье;
5.1.1.6 называть по имени одноклассников, друзей, учителей по имени и отчеству;
5.4.1.7 отвечать на вопросы учителя;
5.4.1.8 выслушивать ответы своих товарищей;
5.1.1.9 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации о проведенных семейных праздниках
1.2 Мой дом
5.1.2.1 узнавать дорогу в школу и домой;
5.1.2.2 выполнять правила поведения в семье (не шуметь, когда старшие отдыхают; не проявлять агрессию по отношению к другим членам семьи, принимать пищу за столом);
5.1.2.3 называть основную домашнюю мебель и знать ее назначение;
5.1.2.4 называть основную бытовую технику и знать ее назначение;
5.1.2.5 называть основную домашнюю посуду и знать ее назначение;
5.1.2.6 выполнять поручения по уходу за посудой;
5.1.2.7 бережно обращаться с мебелью и посудой;
5.1.2.8 уважать труд взрослых, выполнять посильные поручения в семье (помогать в уборке квартиры: убрать вещи в шкаф, помыть чашки, вытереть ложки);
5.1.2.9 выполнять свои обязанности по дому;
5.1.2.10 отвечать на вопросы педагога;
5.1.2.11 выслушивать ответы своих товарищей;
5.1.2.12 строить элементарные высказывания по выражению своих желаний и просьб с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
1.3 Школа
5.1.3.1 ориентироваться в помещениях школы и прилегающей к ней территории;
5.1.3.2 называть одноклассников по имени;
5.1.3.3 понимать назначение школьных помещений;
5.1.3.4 готовить учебное место для учебных занятий;
5.1.3.5 использовать по назначению учебные принадлежности;
5.1.3.6 бережно относиться к школьной и классной мебели;
5.1.3.7 выполнять правила поведения ученика;
5.1.3.8 выполнять просьбы педагога, воспитателя;
5.1.3.9 соблюдать режим дня школы (школы-интерната);

5.1.3.10 мектеп қауымдастығында мінез-құлық нормаларын орындау;
5.1.3.11 педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.1.3.12 жолдастарының жауаптарын тыңдау;
5.1.3.13 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым пікірін білдіру;
2) "Табиғат";
3 кесте
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
5 сынып
2.1. Табиғатта маусымдық өзгерістер
5.2.1.1 жыл мезгіл белгілерін сурет бойынша тану;
5.2.1.2 табиғаттағы өзгерістерді байқау: өсімдіктер мен жануарлардың өмірінде күзде, қыста, көктемде, жазда (жапырақтары жасыл, жапырақтары сарғайды, жапырақтары түсті, құстар ұшып кетеді);
5.2.1.3 сюжеттік суреттегі сурет бойынша бақта, бақшада күзгі және көктемгі жұмыстарды білу;
5.2.1.4 суретте күзгі жапырақтарды табу;
5.2.1.5 күзгі салқынды, жаңбырлы ауа-райын, суық желді, жапырақтардың түсуін, шөптердің, гүлдердің қурап қалуын, құстардың кетуін көрсету;
5.2.1.6 суретте жазда, қыста, күзде, көктемде табиғаттың суреттерін тауып, көрсету;
5.2.1.7 күн сайын ауа-райын бақылау (ашық күн, бұлтты күн, суық, шуақты күн, қарлы және жаңбырлы күн);
5.2.1.8 қыста табиғаттағы өзгерістерді атау немесе көрсету-суық, аяз, қар, мұз, көктайғақ;
5.2.1.9 көктайғақта мұздың қасиетін түсіну (тайғақ, құлап кетуге болады);
5.2.1.10 жыл мезгіліне сәйкес киіну;
5.2.1.11 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету;
5.2.1.12 жылдың әр мезгілдерінде таза ауада ойындар ойнау;
5.2.1.13 көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (жылы болды, қар ериді)
5.2.1.14 "Айналадағы әлем" сабағында зерттелген заттар мен олардың мәнін білдіретін сөздерді түсіну және қолдану;
5.2.1.15 педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.2.1.16 жолдастарының жауаптарын тыңдау;
5.2.1.17 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым пікір білдіру;
2.2. Өсімдіктер
5.2.2.1 көкөністерді және суреттердегі көкөністерді атап, көрсету;
5.2.2.2 жемістерді және суреттердегі жемістерді атап, көрсету;
5.2.2.3 жемістер мен көкөністердің дәмін, пішінін, түсін атау;
5.2.2.4 көкөністер мен жемістерді жалпылама сөз бойынша және көрнекі үлгісі бойынша топтау;
5.2.2.5 көкөністерден (салат, көкөніс сорпасы) дайындалған тағамдарды танып, атау;
5.2.2.6 жемістерден (тосап, компот) жасалған тағамдарды танып, атау;
5.2.2.7 аймақтағы ең көп таралған жидектерді танып, атау;
5.2.2.8 жидектерден жасалған тағамдарды танып, атау;
5.2.2.9 аймақта жиі кездесетін ағаштарды танып, атау;
5.2.2.10 үлгі бойынша ағаш бөліктерін көрсету;
5.2.2.11 бұта мен ағаштың айырмашылығын ажырату;
5.2.2.12 үлкен жапырақтары бар жабық өсімдіктерге күтім жасау ережелерін орындау: фикус, бегония (түпқоймасын жуу, жапырақтардан шаңды кетіру);

5.1.3.10 выполнять нормы поведения в школьном сообществе;
5.1.3.11 отвечать на вопросы педагога;
5.1.3.12 выслушивать ответы своих товарищей;
5.1.3.13 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2) "Природа":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
5 класс
2.1 Сезонные изменения в природе
5.2.1.1 узнавать время года по его признакам, в том числе картинке;
5.2.1.2 наблюдать за изменениями в природе: в жизни растений и животных осенью, зимой, весной, летом (листья зеленые-листья пожелтели-листья опали, птицы улетают);
5.2.1.3 узнавать осенние и весенние работы на огороде, в саду по изображению на сюжетной картинке;
5.2.1.4 находить на картинке осенние листья;
5.2.1.5 указывать на осеннее похолодание, дождливую погоду, холодные ветра, листопад, увядание трав, цветов, отлет птиц;
5.2.1.6 находить и показывать на картинке изображения природы летом, зимой, осенью, весной;
5.2.1.7 наблюдать за погодой каждый день (ясно, пасмурно, холодно, солнечно, снег, дождь);
5.2.1.8 называть или указывать на изменения в природе зимой – холод, мороз, снег, лед, гололед;
5.2.1.9 понимать свойство льда при гололеде (скользко, можно упасть);
5.2.1.10 одеваться в соответствии со временем года;
5.2.1.11 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года;
5.2.1.12 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года;
5.2.1.13 наблюдать за изменениями в природе весной (стало, тепло, тает снег);
5.2.1.14 понимать и употреблять в речи слова, обозначающие предметы и их признаки, изучаемые на уроке "Мир вокруг";
5.2.1.15 отвечать на вопросы педагога;
5.2.1.16 выслушивать ответы своих товарищей;
5.2.1.17 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2.2 Растения
5.2.2.1 показывать и называть овощи, в том числе на картинке;
5.2.2.2 показывать и называть фрукты, в том числе на картинке;
5.2.2.3 называть цвет, форму, вкус овощей и фруктов;
5.2.2.4 группировать овощи и фрукты по наглядному образцу, по обобщающему слову;
5.2.2.5 узнавать и называть блюда, приготовленные из овощей (салат, овощной суп);
5.2.2.6 узнавать и называть блюда, приготовленные из фруктов (варенье, компот);
5.2.2.7 узнавать и называть наиболее распространенные в данной местности ягоды;
5.2.2.8 узнавать и называть блюда, приготовленные из ягод;
5.2.2.9 узнавать и называть деревья, наиболее распространенные в данной местности;
5.2.2.10 показывать части дерева по образцу;
5.2.2.11 различать кустарник и дерево;
5.2.2.12 выполнять правила ухода за комнатными растениями с крупными листьями: фикус, бегония (мытье поддонов, удаление пыли с листьев);

5.2.2.13 бақшада, жылыжайда көкөністердің өсуін, бақшадағы жемістер мен жидектердің өсуін бақылау;
5.2.2.14 "Шалқан" ертегісін сахналауға қатысу;
5.2.2.15 "Айналадағы әлем" сабағында зерттелген заттар мен олардың мәнін білдіретін сөздерді түсіну және қолдану;
5.2.2.16 педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.2.2.17 жолдастарының жауаптарын тыңдау;
5.2.2.18 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым пікір білдіру;
2.3. Жануарлар
5.2.3.1 суретте үй жануарларын көрсетіп, атау;
5.2.3.2 үй жануарларының денесінің негізгі бөліктерін атау (бас, дене, табан, құйрық);
5.2.3.3 үлгі бойынша екі таңдау жасау (үлкен итті көрсет);
5.2.3.4 үй жануарларын танып, атау (мысық, күшік, бұзау);
5.2.3.5 жануарлардың адамға қалай көмектесетінін айту (сиыр сүт береді, мысық тышқандарды ұстайды, ит үйді күзетеді);
5.2.3.6 үй жануарларына қамқор болып, оларға күтім жасауға көмектесу;
5.2.3.7 жабайы жануарларды атап, суретте көрсету (қоян, түлкі, аю, кірпі);
5.2.3.8 суретте жаздағы қоянды, қыстағы қоянды, жаздағы аюды, қыстағы аюды көрсету;
5.2.3.9 "Үйшік" ертегісін сахналауға қатысу, мұғалімнің артынан жануарлардың қимылдарын қайталау;
5.2.3.10 жабайы жануарларды танып, атау (қоян, аю, түлкі);
5.2.3.11 үй құстарын атап шығу, сыртқы түрін тану, суретте көрсету;
5.2.3.12 дауыстары бойынша үй құстарын ажырату;
5.2.3.13 үй құстарының әрекеттерін атау;
5.2.3.14 "Шұбар тауық" ертегісін сахналауға қатысу;
5.2.3.15 жергілікті құстарды атап, сыртқы түрін танып, суретте көрсету;
5.2.3.16 жергілікті құстарды бақылап, оларға күтім жасау (жем салатын астау);
5.2.3.17 табиғатта, суретте жәндіктерді танып, көрсету және атау (қоңыз, көбелек, шыбын, құмырсқа);
5.2.3.18 жалпылама сөз бойынша және үлгі бойынша үй жануарлары-жабайы жануарлары, құстарды, жәндіктерді ажыратып, топтастыру:
5.2.3.19 балықтың кейбір түрлерін танып, атау (мысалы, сом, шортан, мөңке балығы);
5.2.3.20 "Айналадағы әлем" сабағында зерттелген заттар мен олардың мәндерін білдіретін сөздерді түсіну және қолдану;
5.2.3.21 педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.2.3.22 жолдастарының жауаптарын тыңдау;
5.2.3.23 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым пікір білдіру (жануарлардың, құстардың, жәндіктер мен балықтардың қимылдары, қозғалу тәсілдері туралы);
3) "Менің отаным – Қазақстан":
2 кесте
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
5 сынып
3.1. Менің қалам, ауылым
5.3.1.1 фотосуреттен үйді, мектепті, жиі баратын демалыс және ойын-сауық жерлерін білу;

5.2.2.13 наблюдать за ростом овощей на огороде, в теплице, за ростом фруктов и ягод в саду;
5.2.2.14 участвовать в инсценировке сказки "Репка";
5.2.2.15 понимать и употреблять в речи слова, обозначающие предметы и их признаки, изучаемые на уроке "Мир вокруг";
5.2.2.16 отвечать на вопросы педагога;
5.2.2.17 выслушивать ответы своих товарищей;
5.2.2.18 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2.3 Животные
5.2.3.1 показывать и называть на картинке домашних животных;
5.2.3.2 называть основные части тела домашних животных (голова, туловище, лапы, хвост);
5.2.3.3 осуществлять выбор из двух по величине, по образцу (покажи большую собаку);
5.2.3.4 узнавать и называть детенышей домашних животных (котенок, щенок, теленок);
5.2.3.5 называть, как животные помогают человеку (корова дает молоко, кошка ловит мышей, собака сторожит дом);
5.2.3.6 проявлять заботу о домашних животных, помогать ухаживать за ними;
5.2.3.7 показывать на картинке и называть диких животных (заяц, лиса, медведь, Ұж);
5.2.3.8 узнавать на картинке зайца летом и зайца зимой, медведя летом и медведя зимой;
5.2.3.9 участвовать в инсценировке сказки "Теремок", повторять за учителем повадки животных;
5.2.3.10 узнавать и называть детенышей диких животных (зайчонок, медвежонок, лисенок);
5.2.3.11 узнавать по внешнему виду, показывать на картинке и называть домашних птиц;
5.2.3.12 различать домашних птиц по голосам;
5.2.3.13 называть действия, выполняемые домашними птицами;
5.2.3.14 участвовать в инсценировке сказки "Курочка Ряба";
5.2.3.15 узнавать по внешнему виду, показывать на картинке, называть местных птиц;
5.2.3.16 наблюдать за местными птицами, заботиться о них (кормушка);
5.2.3.17 узнавать в природе, на картинке, показывать и называть насекомых (жук, бабочка, муха, муравей);
5.2.3.18 различать и группировать: домашние животные-дикие животные, птицы, насекомые по образцу, по обобщающему слову;
5.2.3.19 узнавать и называть некоторые виды рыб (например, сом, щука, карась);
5.2.3.20 понимать и употреблять в речи слова, обозначающие предметы и их признаки, изучаемые на уроке "Мир вокруг";
5.2.3.21 отвечать на вопросы педагога;
5.2.3.22 выслушивать ответы своих товарищей;
5.2.3.23 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации (о повадках, способах передвижения, животных, птиц, насекомых и рыб)
3) "Моя родина - Казахстан":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
5 класс
3.1 Мой город, село
5.3.1.1 узнавать на фотографии свой дом, свою школу, часто посещаемые объекты отдыха и развлечений;

5.3.1.2 үйден мектепке дейінгі және қайтар жолды білу;
5.3.1.3 білім алушы тұратын аймақтың негізгі көрікті жерлерін (өзен, көл, таулар, ормандар) білу;
5.3.1.4 өз қаласының, ауылының негізгі мекемелерінің мақсатын түсіну: дүкен, емхана, мектеп;
5.3.1.5 қала мен ауыл арасындағы айырмашылықты түсіну;
5.3.1.6 Қазақстан Республикасының әнұранын орындау кезінде оң қолын жүрегіне қойып, тыныш тұру;
5.3.1.7 Қазақстан Республикасының туын танып, көрсету;
5.3.1.8 ұсынылған 2-3 символдан Қазақстан туын тауып, бөліп көрсету;
5.3.1.9 Астананың символы – Бәйтеректі танып, көрсету;
5.3.1.10 Домбыраны біліп, көрсету;
5.3.1.11 Домбыраның үнін білу;
5.3.1.12 "Айналадағы әлем" сабағында зерттелген заттар мен олардың мәнін білдіретін сөздерді түсініп, қолдану;
5.3.1.13 педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.3.1.14 жолдастарының жауаптарын тыңдау;
5.3.1.15 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым пікір білдіру (жануарлардың, құстардың, жәндіктер мен балықтардың қимылдары, қозғалу тәсілдері туралы);
3.2. Көлік, жол қозғалысы ережелері
5.3.2.1 автобус, машина, пойыз, ұшақ, кеме көліктің негізгі түрлерін атау;
5.3.2.2 қалааралық алысқа жүретін көлікті пойыз, ұшақты білу;
5.3.2.3 Көлік жүру тәсілдерін (автобус, машина – жүреді, пойыз келеді, ұшақ ұшады, кеме жүзеді) айту;
5.3.2.4 қоғамдық көлікке арналған аялдамаларды тану;
5.3.2.5 қоғамдық көлікте өзін дұрыс ұстау;
5.3.2.6 көшенің бағдаршам белгілеріне өту ережелерін сақтау;
5.3.2.7 бағдаршам белгілерін және олардың мағынасын айту (қызыл-тоқта, сары-күт, жасыл-жүр);
5.3.2.8 ересектермен "зебра" бойынша, жерасты өткелі бойынша жүру бөлігінен өту;
5.3.2.9 көшеде жүріс-тұрыс ережелерін сақтау: тротуармен жүру, қоқыс тастамау, айқайламау, итермеу;
5.3.2.10 Мектепке және үйге баратын жолды тану;
5.3.2.11 жол қозғалысы ережелерін сақтамау кезіндегі қауіпті түсіну;
5.3.2.12 "Айналадағы әлем" сабағында зерттелген заттар мен олардың белгілерін білдіретін сөздерді түсіну және қолдану;
5.3.2.13 педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.3.2.14 жолдастарыңыздың жауаптарын тыңдау;
5.3.2.15 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым пікір білдіру;
3.3. Халыққа қызмет көрсету саласы
5.3.3.1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаларға, дәріханаларға бару;
5.3.3.2 ересектермен бірге өзіне-өзі қызмет көрсету азық-түлік дүкенінен өнімдерді таңдау;
5.3.3.3 қоғамдық орындарда мінез-құлық ережелерін сақтау: айқайламау, жүгірмеу, айналаңыздағы адамдарға агрессивті әрекет жасамау; басқалардың заттарын тиіспеу (алмау);

5.3.1.2 узнавать дорогу из дома до школы и обратно;
5.3.1.3 узнавать основные достопримечательности местности, в котором живет обучающийся (река, озеро, горы, леса);
5.3.1.4 понимать назначения основных учреждений своего города, села: магазин, поликлиника, школа;
5.3.1.5 понимать различия между городом и селом;
5.3.1.6 смирно стоять при исполнении гимна Республики, приложив правую руку к сердцу;
5.3.1.7 узнавать и показывать флаг Казахстана;
5.3.1.8 находить и выделять из 2-3 предлагаемых символов флаг Казахстана;
5.3.1.9 узнавать и показывать Байтерек – символ Астаны;
5.3.1.10 узнавать и показывать домбру;
5.3.1.11 узнавать звучание домбры;
5.3.1.12 понимать и употреблять в речи слова, обозначающие предметы и их признаки, изучаемые на уроке "Мир вокруг";
5.3.1.13 отвечать на вопросы педагога;
5.3.1.14 выслушивать ответы своих товарищей;
5.3.1.15 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
3.2 Транспорт, правила дорожного движения
5.3.2.1 называть основные виды транспорта: автобус, машина, поезд, самолет, пароход;
5.3.2.2 называть транспорт дальнего следования – поезд, самолет;
5.3.2.3 называть способы передвижения видов транспорта (автобус, машина – едет, поезд – идет, самолет – летит, пароход - плывет);
5.3.2.4 узнавать остановки, предназначенные для общественного транспорта;
5.3.2.5 правильно вести себя в общественном транспорте;
5.3.2.6 соблюдать правила перехода улицы на знаки светофора;
5.3.2.7 называть сигналы светофора и их значение (красный – стоп, желтый-жди, зеленый - иди);
5.3.2.8 переходить проезжую часть по "зебре", по подземному переходу в сопровождении взрослых;
5.3.2.9 соблюдать правила поведения на улице: двигаться по тротуару, не сорить, не кричать, не толкаться;
5.3.2.10 узнавать дорогу в школу и домой;
5.3.2.11 понимать опасность при несоблюдении правил дорожного движения;
5.3.2.12 понимать и употреблять в речи слова, обозначающие предметы и их признаки, изучаемые на уроке "Мир вокруг";
5.3.2.13 отвечать на вопросы педагога;
5.3.2.14 выслушивать ответы своих товарищей;
5.3.2.15 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
3.3 Сфера обслуживания населения
5.3.3.1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлиники, аптеки;
5.3.3.2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания;
5.3.3.3 выполнять правила поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей; не трогать (не брать) чужих вещей;

5.3.3.4 өзіне-өзі қызмет көрсету дүкенінде кассаға азық-түлікті тасымалдау үшін себетті, арбаны пайдалану: таңдалған заттарды себетке, арбаға ақырындап орналастыру;
5.3.3.5 сатушы, сатып алушы рөлінде "Дүкен" рөлдік ойынын ойнау;
5.3.3.6 кафеге бару, дастархан басында мәдени мінез-құлық дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) сөйлесу, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану;
5.3.3.7 "Айналадағы әлем" сабағында зерттелген заттар мен олардың мәнін білдіретін сөздерді түсініп, қолдану;
5.3.3.8 педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.3.3.9 жолдастарының жауаптарын тыңдау;
5.3.3.10 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым пікір білдіру;
35. Осы Бағдарлама зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5 сыныбы үшін "Айналадағы әлем" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақмерзімді жоспардың негізінде іске асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда оқу мақсаттарын тоқсандарға бөлу ұсыныстық сипатта берілген. Мұғалім білім алушылардың мүмкіндіктерін ескере отырып, бағдарламаның әрбір бөлімшесінің оқу материалының мазмұнына, оқыту реттілігіне және ұзақтығына кез келген өзгерістер енгізуге құқылы.
36. Өткен сабақтардағы оқу материалын қайталауға арналған тақырыптарды таңдау мұғалімнің еркінде.
3 параграф. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5 сыныбы үшін "Айналадағы әлем" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақмерзімді жоспар
1) 5 сынып:
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Мен және менің отбасым, достарым
5.1.1.1 өз атыңыз бен тегіңізді атап, жауап беру;
5.1.1.2 фотосуретте отбасы мүшелерін танып, көрсетіп, атау: анасы, әкесі, әжесі, атасы, ағалары, әпкелері;
5.1.1.3 жақын туыстарын – тәтелерін, нағашыларын, немере ағаларын, ағаларын суреттерден танып, көрсетіп, атау;
5.1.1.4 отбасы мүшелерінің кішкентайларына қамқорлық жасау, отбасы мүшелерінің үлкендеріне құрмет көрсету;
5.1.1.5 отбасында өз міндеттерін орындау;
5.1.1.6 сыныптастарының, достарының атымен; мұғалімдердің, тәрбиешілердің атымен және әкесінің атымен айту;
5.4.1.7 Педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.4.1.8 жолдастардың жауаптарын тыңдау;
5.1.1.9 отбасылық мерекелер туралы ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым пікір білдіру;
2.2. Өсімдіктер
5.2.2.1 көкөністерді және суреттердегі көкөністерді атап, көрсету;
5.2.2.2 жемістерді және суреттердегі жемістерді атап, көрсету;
5.2.2.3 көкөністер мен жемістердің түсін, пішінін, дәмін айту;
5.2.2.4 көкөністер мен жемістерді көрнекі үлгі, жалпылама сөз бойынша топтау;

5.3.3.4 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке;
5.3.3.5 играть в сюжетно-ролевую игру "Магазин", брать на себя роль продавца, покупателя;
5.3.3.6 посещать кафе, применять навыки культурного поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток;
5.3.3.7 понимать и употреблять в речи слова, обозначающие предметы и их признаки, изучаемые на уроке "Мир вокруг";
5.3.3.8 отвечать на вопросы педагога;
5.3.3.9 выслушивать ответы своих товарищей;
5.3.3.10 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
35. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана по реализации Типовой учебной программы "Мир вокруг" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5 класса. Распределение учебных целей четвертям в долгосрочном плане носит рекомендательный характер. Учитель имеет право внести любые изменения в содержание, последовательность и продолжительность изучения учебного материала каждого подраздела программы с учетом возможностей обучающихся.
36. Выбор тематики для повторения учебного материала предыдущих классов на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы по учебному предмету "Мир вокруг" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5 класса
1) 5 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Я и моя семья, мои друзья
5.1.1.1 откликаться и называть своҰ имя и фамилию
5.1.1.2 узнавать, показывать, называть на фотографии членов семьи: мама, папа, бабушка, дедушка, братья, сестры
5.1.1.3 узнавать, показывать, называть на фотографиях близких родственников – тети, дяди, двоюродные сестры, братья
5.1.1.4 проявлять заботу о младших членах семьи, уважение к старшим членам семьи
5.1.1.5 выполнять свои обязанности в семье
5.1.1.6 называть по имени одноклассников, друзей; по имени и отчеству педагогов, воспитателей
5.4.1.7 отвечать на вопросы педагога
5.4.1.8 выслушивать ответы своих товарищей
5.1.1.9 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации о проведенных семейных праздниках
2.2. Растения
5.2.2.1 показывать и называть овощи, в том числе на картинке
5.2.2.2 показывать и называть фрукты, в том числе на картинке
5.2.2.3 называть цвет, форму, вкус овощей и фруктов
5.2.2.4 группировать овощи и фрукты по наглядному образцу, по обобщающему слову

5.2.2.5 көкөністерден (салат, көкөніс сорпасы) дайындалған тағамдарды біліп, айту;
5.2.2.6 жемістерден (джем, компот) жасалған тағамдарды біліп, айту;
5.2.2.7 аймақтағы ең көп таралған жидектерді біліп, айту;
5.2.2.8 жидектерден жасалған тағамдарды біліп, айту;
5.2.2.13 бақшада, жылыжайда көкөністердің өсуін, бақшадағы жемістер мен жидектердің өсуін бақылау;
1.2. Менің үйім
5.1.2.1 Мектепке және үйге баратын жолды білу;
5.1.2.2 отбасындағы мінез-құлық ережелерін сақтау (үлкендер демалып жатқанда шуламау; отбасының басқа мүшелеріне агрессия жасамау, дастархан басында тамақтану)
5.1.2.3 негізгі үй жиһазын айтып, оның қажеттілігін білу;
5.1.2.4 негізгі тұрмыстық техниканы айтып, оның қажеттілігін білу;
5.1.2.5 негізгі үй ыдыстарын айтып, оның қажеттілігін білу;
5.1.2.6 ыдыс-аяққа күтім жасау бойынша тапсырмаларды орындау;
5.1.2.7 жиһаз бен ыдыс-аяқты ұқыпты ұстау;
5.1.2.8 ересектердің жұмысын құрметтеу, отбасында мүмкін болатын тапсырмаларды орындау (пәтерді жинасуға көмектесу: заттарды шкафқа салу, шыныаяқтарды жуу, қасықтарды сүрту);
5.1.2.9 үйдегі міндеттерін орындау;
5.1.2.10 педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.1.2.11 жолдастардың жауаптарын тыңдау;
5.1.2.12 ауызша немесе балама коммуникация арқылы өз тілектері мен өтініштерін білдіру үшін қарапайым пікірін білдіру;
1.3. Мектеп
5.1.3.1 мектеп бөлмелерінде және оған іргелес аумақта бағытты жақсы білу;
5.1.3.2 сыныптастарын атымен атау;
5.1.3.3 мектеп бөлмелерінің қажеттілігін түсіну;
5.1.3.4 оқу сабақтары үшін оқу орнын дайындау;
5.1.3.5 оқу құралдарын мақсатына сай пайдалану;
5.1.3.6 мектеп және сынып жиһаздарына ұқыпты қарау;
5.1.3.7 оқушының мінез-құлық ережелерін орындау;
5.1.3.8 педагогтің, тәрбиешінің өтініштерін орындау;
5.1.3.9 мектеп (мектеп-интернат) күн тәртібін сақтау;
5.1.3.10 мектеп қауымдастығында мінез-құлық нормаларын орындау;
5.1.3.11 Педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.1.3.12 жолдастардың жауаптарын тыңдау;
5.1.3.13 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым пікірін білдіру;
2 тоқсан
2.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
5.2.1.1 жыл мезгілін оның белгілері бойынша және суреті арқылы білу;
5.2.1.2 күзде, қыста, көктемде, жазда өсімдіктер мен жануарлардың өмірінде (жапырақтары жасыл, жапырақтары сарғайды, жапырақтары түсті, құстар ұшып кетеді) табиғаттағы өзгерістерді байқау;
5.2.1.3 сюжеттік суреттегі сурет бойынша бақтағы күзгі және көктемгі жұмыстарды білу;
5.2.1.4 суреттен күзгі жапырақтарды табу;
5.2.1.5 күзгі салқындауды, жаңбырлы ауа-райын, суық желді, жапырақтардың түсуін, шөптердің, гүлдердің қурап қалуын, құстардың кетуін көрсету;

5.2.2.5 узнавать и называть блюда, приготовленные из овощей (салат, овощной суп)
5.2.2.6 узнавать и называть блюда, приготовленные из фруктов (варенье, компот)
5.2.2.7 узнавать и называть наиболее распространенные в данной местности ягоды
5.2.2.8 узнавать и называть блюда, приготовленные из ягод
5.2.2.13 наблюдать за ростом овощей на огороде, в теплице, за ростом фруктов и ягод в саду
1.2 Мой дом
5.1.2.1 узнавать дорогу в школу и домой
5.1.2.2 выполнять правила поведения в семье (не шуметь, когда старшие отдыхают; не проявлять агрессию по отношению к другим членам семьи, принимать пищу за столом)
5.1.2.3 называть основную домашнюю мебель и знать ее назначение
5.1.2.4 называть основную бытовую технику и знать ее назначение
5.1.2.5 называть основную домашнюю посуду и знать ее назначение
5.1.2.6 выполнять поручения по уходу за посудой
5.1.2.7 бережно обращаться с мебелью и посудой
5.1.2.8 уважать труд взрослых, выполнять посильные поручения в семье (помогать в уборке квартиры: убрать вещи в шкаф, помыть чашки, вытереть ложки)
5.1.2.9 выполнять свои обязанности по дому
5.1.2.10 отвечать на вопросы педагога
5.1.2.11 выслушивать ответы своих товарищей
5.1.2.12 строить элементарные высказывания по выражению своих желаний и просьб с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
1.3 Школа
5.1.3.1 ориентироваться в помещениях школы и прилегающей к ней территории
5.1.3.2 называть одноклассников по имени
5.1.3.3 понимать назначение школьных помещений
5.1.3.4 готовить учебное место для учебных занятий
5.1.3.5 использовать по назначению учебные принадлежности
5.1.3.6 бережно относиться к школьной и классной мебели
5.1.3.7 выполнять правила поведения ученика
5.1.3.8 выполнять просьбы педагога, воспитателя
5.1.3.9 соблюдать режим дня школы (школы-интерната)
5.1.3.10 выполнять нормы поведения в школьном сообществе
5.1.3.11 отвечать на вопросы педагога
5.1.3.12 выслушивать ответы своих товарищей
5.1.3.13 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2 четверть
2.1 Сезонные изменения в природе
5.2.1.1 узнавать время года по его признакам, в том числе картинке
5.2.1.2 наблюдать за изменениями в природе: в жизни растений и животных осенью, зимой, весной, летом (листья зеленые-листья пожелтели-листья опали, птицы улетают)
5.2.1.3 узнавать осенние и весенние работы на огороде, в саду по изображению на сюжетной картинке
5.2.1.4 находить на картинке осенние листья
5.2.1.5 указывать на осеннее похолодание, дождливую погоду, холодные ветра, листопад, увядание трав, цветов, отлет птиц

5.2.1.6 жаздағы, қыстағы, күздегі, көктемдегі табиғаттың суреттерін тауып, суретте көрсету;
5.2.1.7 күн сайын ауа-райын бақылау (ашық күн, бұлтты күн, суық, шуақты күн, қарлы және жаңбырлы күн);
5.2.1.8 суық, аяз, қар, мұз, көктайғақ қыста табиғаттағы өзгерістерді айтып, көрсету;
5.2.1.10 жыл мезгіліне сәйкес киіну
5.2.1.11 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету;
5.2.1.12 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
3.1. Менің қалам, ауылдар
5.3.1.1 фотосуреттен үйді, мектепті, жиі баратын демалыс және ойын-сауық нысандары білу;
5.3.1.2 үйден мектепке дейін және қайту жолын білу;
5.3.1.3 білім алушы тұратын аймақтың негізгі көрікті жерлерін (өзен, көл, таулар, ормандар) білу;
5.3.1.4 өз қаласының, ауылының негізгі мекемелерінің қажеттілігін түсіну: дүкен, емхана, мектеп;
5.3.1.5 қала мен ауыл арасындағы айырмашылықтарды түсіну;
5.3.1.6 Қазақстан Республикасының әнұранын орындау кезінде оң қолын жүрегіне қойып, тыныш тұру;
5.3.1.7 Қазақстан Республикасының туын біліп, көрсету;
5.3.1.8 ұсынылған 2-3 символдан Қазақстан туын табу және бөліп көрсету
5.3.1.9 Астананың символы - Бәйтеректі біліп, көрсету;
5.3.1.10 домбыраны біліп, көрсету;
5.3.1.11 домбраның үнін тану;
5.3.1.12 "Айналадағы әлем" сабағында зерттелген заттар мен олардың белгілерін білдіретін сөздерді түсіну және қолдану
5.3.1.13 педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.3.1.14 жолдастардың жауаптарын тыңдау;
5.3.1.15 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым пікір білдіру;
3.3. Халыққа қызмет көрсету объектілері
5.3.3.1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаларға, дәріханаларға бару;
5.3.3.2 ересектермен бірге өзіне-өзі қызмет көрсету азық-түлік дүкенінен өнімдерді таңдау;
5.3.3.3 қоғамдық орындарда мінез-құлық ережелерін сақтау: айқайламау, жүгірмеу, айналаңыздағы адамдарға агрессивті әрекет жасамау; басқалардың заттарын тиіспеу (алмау)
5.3.3.4 дүкенде азық-түлікті тасымалдау үшін себетті, арбаны пайдаланыңыз-өзіне-өзі қызмет көрсету кассаға: таңдалған заттарды себетке, арбаға мұқият орналастыру;
5.3.3.5 сатушы, сатып алушы рөлінде "Дүкен" рөлдік ойынын ойнау;
5.3.3.6 кафеге бару, дастархан басында мәдени мінез-құлық дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) сөйлесу, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану;
5.3.3.7 "Айналадағы әлем" сабағында зерттелген заттар мен олардың белгілерін білдіретін сөздерді түсіну және қолдану;
5.3.3.8 педагогтің сұрақтарына жауап беру
5.3.3.9 жолдастардың жауаптарын тыңдау

5.2.1.6 находить и показывать на картинке изображения природы летом, зимой, осенью, весной
5.2.1.7 наблюдать за погодой каждый день (ясно, пасмурно, холодно, солнечно, снег, дождь)
5.2.1.8 называть или указывать на изменения в природе зимой – холод, мороз, снег, лед, гололед
5.2.1.10 одеваться в соответствии со временем года
5.2.1.11 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
5.2.1.12 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
3.1
Мой город, сел
5.3.1.1 узнавать на фотографии свой дом, свою школу, часто посещаемые объекты отдыха и развлечений
5.3.1.2 узнавать дорогу из дома до школы и обратно
5.3.1.3 узнавать основные достопримечательности местности, в которой живет обучающийся (река, озеро, горы, леса)
5.3.1.4 понимать назначения основных учреждений своего города, села: магазин, поликлиника, школа
5.3.1.5 понимать различия между городом и селом
5.3.1.6 смирно стоять при исполнении гимна Республики, приложив правую руку к сердцу
5.3.1.7 узнавать и показывать флаг Казахстана
5.3.1.8 находить и выделять из 2-3 предлагаемых символов флаг Казахстана
5.3.1.9 узнавать и показывать Байтерек – символ Астаны
5.3.1.10 узнавать и показывать домбру
5.3.1.11 узнавать звучание домбры
5.3.1.12 понимать и употреблять в речи слова, обозначающие предметы и их признаки, изучаемые на уроке "Мир вокруг"
5.3.1.13 отвечать на вопросы педагога
5.3.1.14 выслушивать ответы своих товарищей
5.3.1.15 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
3.3 Объекты обслуживания населения
5.3.3.1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлиники, аптеки
5.3.3.2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания
5.3.3.3 выполнять правила поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей; не трогать (не брать) чужих вещей
5.3.3.4 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
5.3.3.5 играть в сюжетно-ролевую игру "Магазин", брать на себя роль продавца, покупателя
5.3.3.6 посещать кафе, применять навыки культурного поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
5.3.3.7 понимать и употреблять в речи слова, обозначающие предметы и их признаки, изучаемые на уроке "Мир вокруг"
5.3.3.8 отвечать на вопросы педагога
5.3.3.9 выслушивать ответы своих товарищей

5.2.2.7 аймақтағы ең көп таралған жидектерді біліп, айту;
5.2.2.8 жидектерден жасалған тағамдарды біліп, айту;
5.2.2.9 белгілі бір аймақта жиі кездесетін ағаштарды біліп, айту;
5.2.2.10 үлгі бойынша ағаш бөліктерін көрсету;
5.2.2.11 бұта мен ағаштың айырмашылығын ажырату;
5.2.2.12 үлкен жапырақтары бар жабық өсімдіктерге күтім жасау ережелерін орындау: фикус, бегония (түпқоймасын жуу, жапырақтардан шаңды кетіру)
5.2.2.13 бақшада, жылыжайда көкөністердің өсуін, бақшадағы жемістер мен жидектердің өсуін бақылау;
5.2.2.14 "Шалқан" ертегісін сахналауға қатысу;
5.2.1.14 "Айналадағы әлем" сабағында зерттелген заттар мен олардың мәнін білдіретін сөздерді түсіну және қолдану;
5.2.1.15 педагогтің сұрақтарына жауап беру;
5.2.1.16 жолдастардың жауаптарын тыңдау;
5.2.1.17 ауызша немесе альтернативті қарым-қатынас арқылы қарапайым пікір білдіру;
бұйрығына
45-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы "03" сәуірдегі
№115 бұйрығына
537 - қосымша
Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 6-10 сыныптары үшін "Адам және әлем" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 6-10 сыныптары үшін "Адам және әлем" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты-оқушылардың бастауыш сыныптарда алған қоршаған әлем туралы түсініктерін бекіту, пәндік, табиғи және әлеуметтік әлемде бағдарлау мен жұмыс істеудің практикалық тәсілдерін жетілдіру.
3. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) қоршаған әлемде практикалық бағдарлау үшін қажетті икем мен дағдыларды жетілдіру;
2) жеке гигиена, өз денсаулығын сақтау және күту дағдыларын бекіту;
3) тиімді әлеуметтік дағдылар және мінез-құлықты дамыту;
4) күнделікті өмірлік міндеттерді шешу үшін алған білімдерін пайдалану дағдыларын қалыптастыру.
4. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) адамдардың, өсімдіктердің, жануарлардың, табиғи құбылыстардың қоршаған әлемінің әртүрлілігіне қызығушылықты сақтау;
2) ұйымдастырылған мақсатты байқау процесінде қоршаған әлемнің объектілері мен құбылыстарын талдаудың қолжетімді тәсілдерін дамытуға;
3) танымдық қызметті дамыту, зерттеу практикалық тапсырмаларында күрделі емес себеп-салдарлық байланыстарды орнату тәсілдерін үйрету;
4) топтық жұмыс үдерісінде сөйлеу және коммуникацияның басқа да түрлерін қолдана отырып, басқалармен түсіндіру қабілетін қалыптастыру; оқушылардың сөздік қорын байыту;

5.2.2.7 узнавать и называть наиболее распространенные в данной местности ягоды
5.2.2.8 узнавать и называть блюда, приготовленные из ягод
5.2.2.9 узнавать и называть деревья, наиболее распространенные в данной местности
5.2.2.10 показывать части дерева по образцу
5.2.2.11 различать кустарник и дерево
5.2.2.12 выполнять правила ухода за комнатными растениями с крупными листьями: фикус, бегония (мытье поддонов, удаление пыли с листьев)
5.2.2.13 наблюдать за ростом овощей на огороде, в теплице, за ростом фруктов и ягод в саду
5.2.2.14 участвовать в инсценировке сказки "Репка"
5.2.2.15 понимать и употреблять в речи слова, обозначающие предметы и их признаки, изучаемые на уроке "Мир вокруг"
5.2.2.16 отвечать на вопросы педагога
5.2.2.17 выслушивать ответы своих товарищей
5.2.2.18 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
Приложение 45 к приказу
Приложение 537 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Человек и мир" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 6-10 классов
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа (далее - Программа) по учебному предмету "Человек и мир" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 6-10 классов разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона "Об образовании".
2. Цель Программы – закрепление представлений, обучающихся об окружающем мире, полученных ими в начальных классах, совершенствование практических способов ориентирования и функционирования в предметном, природном и социальном мире.
3. Учебные задачи Программы:
1) совершенствовать умения и навыки, необходимые для практической ориентировки в окружающем мире;
2) закреплять навыки личной гигиены, сохранения и заботы о собственном здоровье;
3) развивать адекватные социальные навыки и поведение;
4) формировать умения использовать полученные знания для решения повседневных жизненных задач.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) поддерживать интерес к разнообразию окружающего мира людей, растений, животных, природных явлений;
2) развивать доступные способы анализирующего восприятия объектов и явлений окружающего мира в процессе организованного целенаправленного наблюдения;
3) развивать познавательную деятельность, обучать способам установления несложных причинно-следственных связей в исследовательских практических заданиях;
4) формировать способности объясняться с окружающими с помощью речи и других видов коммуникации в процессе групповой работы; обогащать словарный запас учащихся;

5) практикалық сипаттағы тапсырмаларды орындау кезінде қозғалыстарды үйлестіруді, қол ептілігін, дәлдігін жетілдіру.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Зияты орташа түрде зақымдалған оқушыларды оқытудың негізгі мазмұны өмірлік дағдылар, әлеуметтік қолайлы мінез-құлық дағдылары болып табылады, оларды игеру оқушылардың әдеттегі тұрмыстық жағдайларда көмекке деген қажеттілігін азайтуға ықпал етеді. Академиялық білімді қалыптастыру саласында оқушыларда танымдық іс-әрекеттің мақсатты әдістерін қалыптастырудағы айқын қиындықтарға байланысты мүмкіндіктердің шағын ресурсы байқалады.
6. Бағдарламаның мазмұнын педагог, тәрбиешілер (оқушының мектепте Өзін-өзі күтуге және гигиеналық рәсімдерді орындауға байланысты табиғи жағдайларда, режимдік сәттерде) және оқушылардың ата-аналары (үйде, қоғамдық орындарда, кез келген өмірлік жағдайларда) жүзеге асырады. Мұғалімдер мен отбасының қызметін үйлестіруді және келісуді мұғалім жүзеге асырады.
7. Оқу үдерісін ұйымдастыру кезінде мыналарды ескеру қажет:
1) ұжымдық оқыту жағдайында оқушылардың танымдық белсенділігінің төмендігін;
2) алдыңғы жұмыста қолданылатын мұғалімнің көмегін ынталандыратын бағыттаушыға әлсіз реакциясын;
3) коммуникативтік, реттеуші, жоспарлаушы сөйлеу функцияларының өрескел дамымауын;
4) қырық бес минут ішінде бір оқу пәнінің мазмұнына өзінің белсенділігін және зейінін сақтаудағы шағын ресурсын;
5) қалыптасатын дағдылардың машықтандырудағы қиындықтарын;
6) бір сыныптағы оқушылардың оқу мүмкіндіктері мен дағдыларын дамытудағы елеулі айырмашылықтарын.
8. Зияты орташа түрде зақымдалған оқушыларды оқыту және тәрбиелеу үдерісін ұйымдастыру арнайы педагогика қағидаттарына негізделген.
9. Мұғалім оқушылардың бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, жеке қарқынмен даму құқығын құрметтейді; өзгермелі мүмкіндіктерді үнемі зерттейді, білім беру қажеттіліктерін бағалайды, оқушылардың дағдыларын дамыту мен игерудегі минималды ілгерілеулерді тіркейді. Кез-келген прогресс оқуда оң нәтиже ретінде қарастырылады.
10. Мұғалім осы бағдарламадан әрбір оқушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын, сондай-ақ оқушылардың білім беру, тұлғалық жетістіктерін бағалау нәтижесінде белгіленген айтарлықтай ерекшеленетін жеке мүмкіндіктерді ескере отырып, оқыту әдістерін, құралдарын дербес таңдайды.
11. Оқыту үдерісі тек мазмұнды ғана емес, сонымен қатар ұйымдастырушылық формаларды да қатаң реттеуді қарастырмайды. Академиялық білімді қалыптастыруға бағытталған сабақтың дәстүрлі құрылымы зияты орташа түрде зақымдалған оқушыларды оқытуда тиімділігі төмен екенін ескеру қажет.

5) совершенствовать координацию движений, моторную ловкость, аккуратность при выполнении заданий практического характера.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Основным содержанием обучения школьников с умеренными нарушениями интеллекта являются жизненные навыки, навыки социально приемлемого поведения, овладение которыми будет способствовать уменьшению потребности обучающихся в помощи в типичных бытовых ситуациях. В сфере формирования академических знаний у обучающихся наблюдается малый ресурс возможностей, обусловленный выраженными трудностями формирования целенаправленных приемов познавательной деятельности.
6. Содержание Программы реализуется педагогом, воспитателями (в течение всего времени пребывания ученика в школе в естественных ситуациях, связанных с самообслуживанием и выполнением гигиенических процедур, режимных моментах) и родителями учащихся (в домашних условиях, общественных местах, любых жизненных ситуациях). Координацию и согласованность деятельности педагогов и семьи осуществляет учитель.
7. При организации учебного процесса необходимо учитывать:
1) низкую познавательную активность учащихся в условиях коллективного обучения;
2) слабую реакцию на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемую во фронтальной работе;
3) грубое недоразвитие коммуникативной, регулятивной, планирующей функций речи;
4) малый ресурс в поддержании собственной активности и концентрации внимания на содержании одного учебного предмета в течение сорока пяти минут;
5) трудности автоматизации формируемых навыков;
6) значительные различия возможностей обучения и формирования навыков у учащихся одного класса.
8. Организация процесса обучения и воспитания обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта основана на принципах специальной педагогики.
9. Педагог уважает право школьников развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя свои уникальные особенности; постоянно изучает изменяющиеся возможности, оценивает образовательные потребности, фиксирует минимальные продвижения в развитии и усвоении навыков у учащихся. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата в обучении.
10. Педагог самостоятельно выбирает доступное для каждого учащегося содержание обучения из настоящей Программы, а также методы, средства обучения с учетом значительно отличающихся индивидуальных возможностей, установленных в результате оценки образовательных, личностных достижений учащихся.
11. Процесс обучения не предусматривает жесткого регламентирования не только содержания, но и организационных форм. Следует учитывать, что традиционная структура урока, ориентированная на формирование академических знаний, имеет низкую эффективность при обучении школьников с умеренными нарушениями интеллекта.

12. Бағдарлама "Айналадағы әлем" (1-5 сыныптар) оқу пәнінің мазмұнын ескере отырып құрастырылған, дағдыларды үздіксіз қайталауды, бекітуді қамтамасыз ететін концентрлі (спиральды) құрылымы бар.
13. Оқу-тәрбие процесі дәстүрлі құрылымның өзгеруін және сабақтың жабдықталуын көздейтін білім алушылардың пәндік-практикалық іс-әрекеті негізінде құрылады. Оқушылардың қажеттіліктеріне сәйкес пәндік ортаны құру кезінде келесі ережелер орындалады:
1) білім мен дағдыларды жаңа жағдайға көшірудің елеулі қиындықтарына байланысты осы дағдылар пайдаланылатын жағдайға барынша жақын жағдайда жүзеге асыру іскерліктері мен дағдыларын қалыптастыру;
2) сабақтарды ұйымдастыруға арналған үй-жайларды жарақтандыру нақты өмірлік жағдайларды көрсетуі тиіс;
3) оқушылардың өзгеретін мүмкіндіктеріне сәйкес пәндік ортаның өзгеруі (күрделенуі, кеңеюі).
14. Әр сабақтың мазмұны оқушыға өз мүмкіндіктерін, әр түрлі анализаторларға сүйене отырып, жақын әлеуметтік және пәндік ортаның ерекшеліктерін білуге, зерттелетін объектілерді әр түрлі іс-шараларда (пәндік, ойын, сөйлеу, құрдастарымен және ересектермен қарым-қатынас) қолдануға көмектесуі керек.
15. Оқушыларды неғұрлым күрделі әлеуметтік ортаға енгізу бойынша арнайы жұмыс ұйымдастырылады:
1) мектептен тыс жерде оқу қызметін ұйымдастыру (қоғамдық көлікте жүру, дүкендерге, дәріханаларға, поштаға, емханаларға, мұражайларға, театрларға, кафелерге бару);
2) оқушының қоғамға оңай бейімделуі үшін толерантты және қолайлы қоршаған ортаны қалыптастыру, мектептің отбасымен және қоғамдастықпен жоспарлы жұмысы.
16. Сабақты ұйымдастырған кезде әр оқушының қажеттілігі туындаған кезде іс-әрекетті өзгерту немесе демалу мүмкіндігі қамтамасыз етіледі. Жеке жұмысты жеке қарқынмен орындау, педагогтің жеке көмегін алу үшін жағдайлар қамтамасыз етіледі.
17. Оқушыларға сабақ барысында сынып бөлмесінде еркін жүріп-тұруға, оқу тапсырмаларын үстел басында отырып, тұрып орындауға мүмкіндік беріледі; сыныптастарымен бірлесе отырып, сыныптастарының жұмысын бақылайды. Үй-жайда әртүрлі нысандарды (жеке, жұптық, топтық) және жұмыс түрлерін жүргізу үшін оңай қозғалатын жиһаз көзделеді.
18. Арнайы педагогика қағидаттарына сәйкес құрылған педагогикалық іс-шаралар оқушылардың өзіндік белсенділігін, олардың бастамалары мен дербестігін дамытуға бағытталған. М.Монтессоридің педагогикалық жүйесін арнайы дайындалған пәндік дамытушы ортада басқа арнайы педагогикалық әдістер мен технологиялармен бірге қолдану ұсынылады.

12. Программа составлена с учетом содержания учебного предмета "Мир вокруг" (1 - 5 классы), имеет концентрическое (спиральное) строение, которое обеспечивает непрерывное повторение, закрепление навыков.
13. Учебно-воспитательный процесс строится на основе предметно-практической деятельности обучающихся, предполагающей изменения традиционной структуры и оснащения урока. При создании предметной среды, соответствующей потребностям учащихся, выполняются следующие правила:
1) формирование умений и навыков осуществлять в ситуации максимально приближенной к той, в которой эти навыки будут использованы, что обусловлено значительными трудностями переноса знаний и навыков в новую ситуацию;
2) оснащение помещений для организации занятий должны отражать реальные жизненные ситуации;
3) изменение (усложнение, расширение) предметной среды в соответствии с меняющимися возможностями обучающихся.
14. Содержание каждого урока должно помогать ученику познать свои возможности, особенности ближайшего социального и предметного окружения с опорой на разные анализаторы, использованием изучаемых объектов в разных видах деятельности (предметной, игровой, речевой, общении со сверстниками и взрослыми).
15. Организуется специальная работа по введению обучающихся в более сложную социальную среду:
1) организация учебной деятельности за пределами школы (поездки в общественном транспорте, посещение магазинов, аптеки, почты, поликлиники, музеев, театров, кафе);
2) формирование толерантной и благосклонной окружающей среды для безболезненного вхождения обучающегося в социум, планомерная работа школы с семьей и сообществом.
16. При организации урока обеспечивается возможность изменить вид деятельности или отдохнуть в тот момент, когда такая необходимость возникает у каждого ученика. Обеспечиваются условия для выполнения индивидуальной работы, в индивидуальном темпе, получения индивидуальной помощи педагога.
17. Обучающимся предоставляется возможность свободно передвигаться в классной комнате во время урока, выполнять учебные задания сидя за столом, стоя; в сотрудничестве с одноклассниками, наблюдая за работой одноклассников. Для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы в помещении предусматривается легко передвигаемая мебель.
18. Педагогические мероприятия, выстроенные в соответствии с принципами специальной педагогики, направлены на развитие собственной активности обучающихся, их инициативы и самостоятельности. Рекомендуется использование педагогической системы М. Монтессори в специально подготовленной предметной развивающей среде в сочетании с другими специальными педагогическими методами и технологиями.

19. Бағдарламаны игеру кезінде оқушылардың белсенділігі мен дербестігі қалыптасатын негізгі қызмет түрлері:
1) тірі және өлі табиғат пен әлеуметтік өмір құбылыстарын байқау;
2) пәндік-практикалық қызмет;
3) іскерлік ойын;
4) әлеуметтік-тұрмыстық қызмет;
5) жақын ортадағы оқушылар және ересектермен қарым-қатынас;
6) оқу қызметі (оқушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес).
20. Оқытудың негізгі әдістері: мұғалімнің іс-әрекет тәсілін көрсету, көрсету және үлгі бойынша жаттығулар, байқаусызда және қасақана бақылау, білім алушылардың өмірлік тәжірибесін кеңейтуге, нақтылауға ықпал ететін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану.
21. Сабақтардағы АКТ келесі мақсатта қолданылады:
1) Күрделі және тікелей бақылаудан жасырылған таным объектілерін модельдеу;
2) нақты және кейінге қалдырылған уақыт режимінде білім алушылардың өз қызметін талдауы үшін қосымша көрнекі динамикалық тіректер жасау; оқытуды даралау мүмкіндігін кеңейту.
22. Практикалық дағдыларды қалыптастыру үшін келесілер қолданылады:
1) көрсетілім бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұскау бойынша практикалық тапсырмаларды орындау;
2) табиғат құбылыстарын, қоршаған әлем объектілерін, тірі объектілерді серуендеу және экскурсияларда бақылау; табиғи материалдарды жинау;
3) функционалдық мақсатына сәйкес заттарды іс жүзінде пайдалану;
4) педагогтің басшылығымен және ынтымақтастығымен жобалау және элементер зерттеу қызметі.
23. Бағдарламаның мазмұны ұсыныстық сипатта берілген, ол оқушылардың жеке оқу бағдарламаларын жасау үшін негіз болып табылады. Жеке оқу бағдарламалары жартыжылдыққа жасалады. Алдағы жартыжылдыққа жеке оқу бағдарламасы оқушының қол жеткізген мақсаттарын ескере отырып жасалады.
24. Оқушының жеке оқу бағдарламасын жасау алдында оның мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін бастапқы (оқу жылының басында) педагогикалық бағалауы жүргізіледі. Бастапқы педагогикалық бағалау нәтижелерін талдау негізінде мұғалім бағдарлама мәтінінен оқушыға қол жетімді оқу мақсаттарын таңдайды. Педагог білім беру мақсаттарын нақтылайды және қажет болған жағдайда оқушының білім беру қажеттіліктері мен мүмкіндіктеріне назар аудара отырып, үлгілік бағдарламаны толықтыратын мазмұнды жеке бағдарламаға қосады. Мұғалім жеке оқу бағдарламасының білім беру мақсаттарын "қарапайымнан күрделіге қарай" ретімен қояды.
25. Оқушының жетістіктерін бағалау критерийлері жеке оқу бағдарламасының оқу мақсаттары болып табылады. Бағалау құралы ретінде педагог пайдаланады: сабақта білім алушылардың қызметін бақылауды, қызмет өнімдерін, ауызша жауаптарын талдауды.

19. Основные виды деятельности, в которых формируется активность и самостоятельность обучающихся при усвоении Программы:
1) наблюдение живой и неживой природы и явлений социальной жизни;
2) предметно-практическая деятельность;
3) деловая игра;
4) социально-бытовая деятельность;
5) коммуникация с обучающимися и взрослыми ближайшего окружения;
6) учебная деятельность (в соответствии с возможностями обучающихся).
20. Основные методы обучения: показ способа действия учителем, упражнения по показу и по образцу, непреднамеренное и преднамеренное наблюдения, использование информационно-коммуникационных технологий (ИКТ), которые способствуют расширению, уточнению жизненного опыта обучающихся.
21. ИКТ на уроках используется с целью:
1) моделирования сложных и скрытых от непосредственного наблюдения объектов познания;
2) создания дополнительных визуальных динамических опор для анализа обучающимися собственной деятельности в режиме реального и отсроченного времени; расширения возможности индивидуализации обучения.
22. Для формирования практических навыков используются:
1) выполнение практических заданий по показу, по образцу, по словесной инструкции;
2) наблюдения на прогулках и экскурсиях за явлениями природы, предметами окружающего мира, живыми объектами; сбор природного материала;
3) практическое использование предметов в соответствии с функциональным назначением;
4) проектная и элементарная исследовательская деятельность под руководством и в сотрудничестве с педагогом.
23. Содержание Программы носит рекомендательный характер, является основой для составления индивидуальных учебных программ. Индивидуальные учебные программы составляются на полугодие. Индивидуальная учебная программа на следующее полугодие составляется с учетом достигнутых учащимся целей.
24. Составление индивидуальной учебной программы учащегося предваряется стартовой педагогической оценкой (в начале учебного года) его возможностей и потребностей. На основе анализа результатов стартовой педагогической оценки педагог выбирает из текста Программы доступные ученику учебные цели. При необходимости педагог конкретизирует учебные цели, включает в индивидуальную программу содержание, дополняющее Типовую программу. Педагог структурирует учебные цели индивидуальной учебной программы в последовательности "от простого к сложному".
25. Критериями оценивания достижений учащегося являются учебные цели индивидуальной учебной программы. В качестве оценочных средств педагог использует: наблюдения за деятельностью обучающихся на занятиях, анализ продуктов деятельности, устных ответов.

26. Оқушылардың жетістіктерін бағалауды педагог білім беру үдерісі барысында жүзеге асырады. Ағымдағы бағалау оқу үдерісін жетілдіру үшін қолданылады: оқушының жеке мүмкіндіктерін ескере отырып, оның мазмұнын, әдістерін, құралдарын, оқу қарқынын өзгерту.
27. Жеке оқу бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізудің табыстылығы туралы бағалау пайымдаулары жартыжылдықтың соңында жеке бағдарламаның тиісті бағанында тіркеледі. Оқушының жетістіктерін сипаттау кезінде дағдыны меңгерудегі дербестік дәрежесін көрсету керек: "өз бетінше"; "ауызша нұсқаулар бойынша", "үлгі бойынша"; "еліктеу арқылы"; мұғаліммен (ата-аналармен) бірлескен іс-әрекеттер арқылы".
28. Пәнаралық байланыстар "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау", "Сөйлеуді дамыту және коммуникация", "Шаруашылық еңбек", "Кәсіп" пәндерімен белгіленеді.
3-тарау. "Адам және әлем" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Адам және әлем" оқу пәнінің мазмұны
29. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі келесіні құрайды:
1) 6 сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 7 сыныпта– аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 8 сыныпта– аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 9 сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
5) 10 сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасының бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8170 болып тіркелген) бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
30. Бағдарламада алынған дағдылардың үнемі қайталануын және бекітілуін қамтамасыз ететін концентрлі құрылым бар.
31. "Адам және әлем" оқу пәнінің негізгі мазмұнына келесі бөлімдер кіреді:
1) "Өлі табиғат";
2) "Тірі табиғат. ";
3) "Адам ағзасы";
4) "Менің Отаным-Қазақстан".
32. "Өлі табиғат" бөлімі мынадай бөлімшелерді қамтиды:
1) табиғаттағы маусымдық өзгерістер;
2) ауа-райы;
3) табиғат құбылыстары.
33. "Тірі табиғат. " бөлімі мынадай бөлімшелерді қамтиды:
1) бөлме өсімдіктері және гүлзарлардағы өсімдіктер;
2) ағаштар және бұталар;
3) бақ және бақша өсімдіктері;
4) саябақтар және гүл бақтары өсімдіктері;
5) орман өсімдіктері;
6) өріс және шабындық өсімдіктері;
7) дала, шөл өсімдіктері
8) жануарлардың алуан түрлілігі;
9) үй жануарлары және құстар;
10) жабайы жануарлар және құстар.
34. "Адам ағзасы" бөлімі мынадай бөлімшелерді қамтиды:
1) адам және оның денесі;

26. Оценивание достижений обучающихся осуществляется педагогом в ходе образовательного процесса. Текущее оценивание используется для совершенствования процесса обучения: изменения его содержания, методов, средств, темпа обучения с учетом индивидуальных возможностей учащегося.
27. Оценочные суждения об успешности достижения целей индивидуальной учебной программы фиксируются в конце полугодия в соответствующей графе индивидуальной программы. При описании достижений обучающегося обязательно указывается степень самостоятельности владения навыком: "самостоятельно"; "по словесной инструкции", "по образцу"; "по подражанию"; "с помощью совместных с педагогом (родителями) действий".
28. Межпредметные связи устанавливаются с предметами "Социально-бытовая ориентировка", "Развитие речи и коммуникация", "Хозяйственный труд", "Ремесло".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Человек и мир"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Человек и мир"
29. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету определяется типовым учебным планом, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
30. Программа имеет концентрическое строение, которое обеспечивает постоянное повторение и закрепление полученных навыков.
31. Базовое содержание учебного предмета "Человек и мир" включает разделы:
1) "Неживая природа";
2) "Живая природа";
3) "Организм человека";
4) "Моя Родина-Казахстан".
32. Раздел "Неживая природа" включает следующие подразделы:
1) сезонные изменения в природе;
2) погода;
3) явления природы.
33. Раздел "Живая природа" включает следующие подразделы:
1) комнатные растения и растения на клумбах;
2) деревья и кустарники;
3) растения сада и огорода;
4) растения парков и скверов;
5) растения леса;
6) растения поля и луга;
7) растения степи и пустынь;
8) многообразие животных;
9) домашние животные и птицы;
10) дикие животные и птицы.
34. Раздел "Организм человека" включает следующие подразделы:
1) человек и его тело;

2) адам және оның өмірі.
35. "Менің Отаным-Қазақстан" бөлімі мынадай бөлімшелерді қамтиды:
1) менің отбасым;
2) менің қалам (ауыл);
2) менің елім.
36. Мұғалім оқыту үшін оқушылардың өмір сүру жағдайларына сәйкес келетін және олардың әлеуметтік бейімделуі үшін қажет мазмұнды іріктейді.
37. 6-сыныпқа арналған "Адам және әлем" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) өлі табиғат. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер: табиғаттағы күзгі өзгерістерді күнделікті бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарып кетті). Күзге арналған киім таңдау. Күзде балалардың ойындары. Бақшада, бақшада күзгі жұмыстарды орындау. Табиғаттағы қысқы өзгерістерді байқау (күн күңгірт, аспан сұр). Қыста киім таңдау. Қыста балалардың ойындары. Қардың қасиетін бақылау. Қыста өмір қауіпсіздігі негіздері. Табиғаттағы көктемгі өзгерістерді байқау (күндер ұзарады, күн жарқырайды). Көктемге арналған киім таңдау. Көктемде балалардың ойындары. Бақта, бақшада көктемгі жұмыстарды орындау. Жазда табиғаттың өзгеруін бақылау (күн ашық, күндер ұзақ). Жазға арналған киім таңдау. Жазда балалардың ойындары. Жазғы егін жинау. Жылдың әр мезгілінде табиғатқа экскурсиялар. Табиғи материалды жинау. Табиғи материалдан қолөнер, жапсырмалар жасау.
Ауа-райы: күнделікті ауа-райын бақылау (суық, жиі жаңбыр жауады, ылғалды, қар жауады, аяз, жылы, қар ериді, ыстық).
Табиғат құбылыстары, табиғат құбылыстарын бақылау: күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман. Табиғаттағы күзгі құбылыстар (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап қалды). Табиғаттағы қысқы құбылыстар (қар, боран). Табиғаттағы көктемгі құбылыстар (қар ериді). Табиғаттағы жазғы құбылыстар (гүлдер гүлдейді, көбелектер ұшады). Жылдың әр мезгіліндегі өмір қауіпсіздігі негіздері.
2) Тірі табиғат. . Бөлме өсімдіктері мен гүлзарлардағы өсімдіктер. Ағаштар мен бұталар: ағаш пен бұтаның сыртқы түрін ажырату. Жергілікті ағаштар мен бұталардың атауы. Бақша және көкөніс бақшасының өсімдіктері: сыртқы түрі, түсі, пішіні, иісі, дәмі, көкөністер мен жемістерді жеу тәсілдері бойынша атау және ажырату. Көкөніс бақшасында, жылыжайда және бақшада бақылаулар. Көкөністер мен жемістерді көрнекі үлгі бойынша топтастыру. Саябақтар мен гүл бақтары өсімдіктері: саябақтар мен гүл бақтары өсімдіктерін белгілеу. Орман өсімдіктері: ағаштар, шөптер, гүлдер. Өріс пен шабындық өсімдіктері: шалғынды гүлдер мен шөптер, бидай. Дала, шөл өсімдіктері: селеу, кактус.
Жануарлардың алуан түрлілігі: жануарлар қайда тұрады. Үй жануарлары мен құстар: үй жануарлары мен құстардың сыртқы түрін, мінез-құлқын, тамақтануын, пайдасын зерттеу. Үй жануарлары мен құстардың атаулары. Жабайы жануарлар мен құстар: жабайы жануарлар пен құстардың сыртқы түрін, өмір салтын, қоректенуін зерттеу. Жергілікті құстарды бақылау. Қыста құстарға көмектесу. Қоректендіргіштерді жасау. Тұрғын үйге жақын құстарды бақылау (Мектеп ауласына экскурсия). Жәндіктердің пайда болуын бақылау (құмырсқа, шыбын, қоңыз). Топтарға бөлу: үй жануарлары, жабайы жануарлар; құстар, жәндіктер. Балықтың кейбір түрлерін тану және атау (мысалы, сом, шортан, карась). Мектеп аквариумының балықтарына күтім жасау.

2) человек и его жизнь.
35. Раздел "Моя Родина-Казахстан" включает следующие подразделы:
1) моя семья;
2) мой город (село);
2) моя страна.
36. Педагог отбирает для изучения то содержание, которое соответствует условиям жизни обучающихся и необходимо для их социальной адаптации.
37. Базовое содержание учебного предмета "Человек и мир" для 6 класса:
1) неживая природа. Сезонные изменения в природе: ежедневное наблюдение за осенними изменениями в природе (дни стали короче, ночи длиннее). Выбор одежды для осени. Игры детей осенью. Выполнение осенних работ в огороде, в саду. Наблюдение зимних изменений в природе (солнце тусклое, небо серое). Выбор одежды зимой. Игры детей зимой. Наблюдение за свойством снега. Основы безопасности жизнедеятельности зимой. Наблюдение весенних изменений в природе (дни становятся длиннее, солнце ярче). Выбор одежды для весны. Игры детей весной. Выполнение весенних работ в огороде, в саду. Наблюдения изменения в природе летом (солнце яркое, дни длинные). Выбор одежды для лета. Игры детей летом. Сбор летнего урожая. Экскурсии в природу в разные времена года. Сбор природного материала. Изготовление поделок, аппликаций из природного материала.
Погода: ежедневное наблюдение за погодой (похолодало, часто идет дождь, сыро, выпал снег, мороз, тепло, тает снег, жарко).
Явления природы, наблюдение за природными явлениями: смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман. Осенние явления в природе (листья опадают, увяли трава и цветы). Зимние явления в природе (снегопад, метель). Весенние явления в природе (тает снег). Летние явления в природе (цветут цветы, летают бабочки). Основы безопасности жизнедеятельности в разные времена года.
2) живая природа. Комнатные растения и растения на клумбах. Деревья и кустарники: различение по внешнему виду дерева и кустарника. Называние местных деревьев и кустарников. Растения сада и огорода: называние и различение по внешнему виду, цвету, форме, запаху, вкусу, способам употребления в пищу овощей и фруктов. Наблюдения в огороде, теплице и фруктовом саду. Группировка овощей и фруктов по наглядному образцу. Растения парков и скверов: назначение растений парков и скверов. Растения леса: деревья, травы, цветы. Растения поля и луга: луговые цветы и травы, пшеница. Растения степи, пустынь: ковыль, кактус.
Многообразие животных: где живут животные. Домашние животные и птицы: изучение внешнего вида, поведения, питания, пользы домашних животных и птиц. Называние детенышей домашних животных и птиц. Дикие животные и птицы: изучение внешнего вида, образа жизни, питания диких животных и птиц. Наблюдение за местными птицами. Помощь птицам зимой. Изготовление кормушки. Наблюдение за птицами вблизи жилья (экскурсия в школьный двор). Наблюдение внешнего вида насекомых (муравей, муха, жук). Разделение на группы: домашние животные, дикие животные; птицы, насекомые. Узнавание и называние некоторых видов рыб (например, сом, щука, карась). Уход за рыбками школьного аквариума.

3) адам ағзасы. Адам және оның денесі: бас, мойын, қолдар, аяқтар, арқа, іш. Жеке гигиена ережелері. Таңертеңгі және кешкі дәретхананы орындау реті. Тістерді тазалау кезінде әрекет ету әдістері және олардың реттілігі; шаю; қолдар мен аяқтарға күтім жасау. Қол мен аяқты жуу кезіндегі әрекеттер тізбегі; шаш күтімі. Тарақты қолдану ережелері. Айна алдында шашты тарау. Ұқыптылық дағдылары. Жеке заттарды таза және ұқыпты ұстау, орамалды пайдалану. Өзінің денсаулығына ұқыпты қарау: дене шынықтыру және қатаю. Күн режимінің ережелері. Адам және оның өмірі: адам өмірінің кезеңдері. Ұжымда өмір сүру ережелері.
4) Менің Отаным-Қазақстан. Менің отбасым, туыстарым және отбасылық қатынастарым. Сіздің атыңызды және жасыңызды білу және атау. Үй мекенжайын білу. Отбасы құрамы: Әке, ана, әже, ата, бауырлары. Әке мен анасының тегін, атын және әкесінің атын білу. Жақын туыстарының (бауырлары, әпкелері, әжесі, атасы) есімдерін білу, олардың туыстық дәрежесі. Үлкен отбасы мүшелеріне сыпайы қарау қабілеті. Үлкен кісі мен құрдастарына жүгіну формалары, кездесу және ажырасу кезіндегі жест-ишаралар мен сөздер. Үлкен кісі мен құрдастарына өтініш, сұрақ қою нысандары.
Менің қалам (ауыл): оқушы тұратын аймақтың (өзен, көл, таулар, ормандар) тануы, атауы, көрікті жерлері. Қала, ауыл бойынша экскурсиялар. Мектептен үйге баратын жолды тану. Өз қаласының, ауылының негізгі мекемелерін тану және атау: дүкен, мектеп, емхана.
Менің елім-Қазақстан. Әнұранды тыңдау, әнұранды естігенде оқушының мінез-құлқы, Қазақстан туын тану. Музыкалық аспаптың атауы домбыра, домбыраның дыбысын тану.
38. 7-сыныпқа арналған "Адам және әлем" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) өлі табиғат. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер: табиғаттағы күзгі өзгерістерді күнделікті бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарып кетті). Күзге арналған киім таңдау. Күзде балалардың ойындары. Бақшада, бақшада күзгі жұмыстарды орындау. Табиғаттағы қысқы өзгерістерді байқау (күн күңгірт, аспан сұр, күндер қысқа). Қыста киім таңдау. Қыста балалардың ойындары. Қар мен мұздың қасиеттерін бақылау. Табиғаттағы көктемгі өзгерістерді байқау (күндер ұзарады, күн жарқырайды, жылу). Көктемге арналған киім таңдау. Көктемде балалардың ойындары. Бақта, бақшада көктемгі жұмыстарды орындау. Жазда табиғаттың өзгеруін байқау (күн ашық, аспан көк, күндер ұзақ). Жазға арналған киім таңдау. Жазда балалардың ойындары. Жазғы егін жинау. Жылдың әр мезгілінде табиғатқа экскурсиялар. Табиғи материалды жинау. Табиғи материалдан қолөнер, жапсыру жасау.
Ауа-райы: күнделікті ауа-райын бақылау (суық, жиі жаңбыр жауады, ылғалды, қар жауады, аяз, жылы, қар ериді, ыстық).
Табиғат құбылыстары: табиғат құбылыстарын бақылау: күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман. Табиғаттағы күзгі құбылыстар (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап, жәндіктер жоғалып кетті). Табиғаттағы қысқы құбылыстар (қар, боран, аяз). Табиғаттағы көктемгі құбылыстар (қар ериді, тамшылар). Табиғаттағы жазғы құбылыстар (гүлдер гүлдейді, көбелектер ұшады, жылы жаңбыр). Жылдың әр мезгіліндегі өмір қауіпсіздігі негіздері.

3) организм человека. Человек и его тело: голова, шея, руки, ноги, спина, живот. Правила личной гигиены. Последовательность выполнения утреннего и вечернего туалета. Способы действия и их последовательность при выполнении чистки зубов; полоскание горла; уход за руками и ногами. Последовательность действий при мытье рук и ног; уход за волосами. Правила пользование расческой. Расчесывание волос перед зеркалом. Навыки опрятности. Содержание в чистоте и порядке личных вещей, использование носового платка. Бережное отношение к своему здоровью: физкультура и закаливание. Правила режима дня. Человек и его жизнь: периоды жизни человека. Правила жизни в коллективе.
4) моя Родина – Казахстан. Моя семья: моя семья, родственные и семейные отношения. Знание и называние своего имени и своего возраста. Знание своего домашнего адреса. Состав семьи: папа, мама, бабушка, дедушка, братья, сестры Знание фамилии, имени и отчества отца и матери. Знание имен ближайших родственников (братья, сестры, бабушка, дедушка), степень их родства. Умение вежливо относиться к старшим членам семьи. Формы обращения к старшим и сверстникам, жесты и слова при встрече и расставании. Формы обращения с просьбой, вопросом к старшим и сверстникам.
Мой город (село): узнавание, название, достопримечательностей местности, в которой живет обучающийся (река, озеро, горы, леса). Экскурсии по городу, селу. Узнавание дороги из школы домой. Узнавание и называние назначения основных учреждений своего города, села: магазин, школа, поликлиника.
Моя страна: слушание гимна, поведение ученика при звучании гимна, узнавание флага Казахстана. Называние музыкального инструмента домбра, узнавание звучания домбры.
38. Базовое содержание учебного предмета "Человек и мир" для 7 класса:
1) неживая природа. Сезонные изменения в природе: ежедневное наблюдение за осенними изменениями в природе (дни стали короче, ночи длиннее). Выбор одежды для осени. Игры детей осенью. Выполнение осенних работ в огороде, в саду. Наблюдение зимних изменений в природе (солнце тусклое, небо серое, дни короткие). Выбор одежды зимой. Игры детей зимой. Наблюдение за свойством снега и льда. Наблюдение весенних изменений в природе (дни становятся длиннее, солнце ярче, тепло). Выбор одежды для весны. Игры детей весной. Выполнение весенних работ в огороде, в саду. Наблюдения изменения в природе летом (солнце яркое, небо голубое, дни длинные). Выбор одежды для лета. Игры детей летом. Сбор летнего урожая. Экскурсии в природу в разные времена года. Сбор природного материала. Изготовление поделок, аппликаций из природного материала.
Погода: ежедневное наблюдение за погодой (похолодало, часто идет дождь, сыро, выпал снег, мороз, тепло, тает снег, жарко).
Явления природы: наблюдение за природными явлениями: смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман. Осенние явления в природе (листья опадают, увяли трава и цветы, исчезли насекомые). Зимние явления в природе (снегопад, метель, мороз). Весенние явления в природе (тает снег, капель). Летние явления в природе (цветут цветы, летают бабочки, теплый дождь). Основы безопасности жизнедеятельности в разные времена года.

2) тірі табиғат. Бөлме өсімдіктері мен гүлзарлардағы өсімдіктер. Ағаштар мен бұталар: ағаш пен бұтаның сыртқы түрін ажырату. Жергілікті ағаштар мен бұталардың атауы. Бақша және көкөніс бақшасының өсімдіктері: сыртқы түрі, түсі, пішіні, иісі, дәмі, көкөністер мен жемістерді жеу тәсілдері бойынша атау және ажырату. Көкөніс бақшасында, жылыжайда және бақшада бақылаулар. Көкөністер мен жемістерді көрнекі үлгі бойынша топтастыру. Саябақтар мен гүл бақтары өсімдіктері: саябақтар мен гүл бақтары өсімдіктерін белгілеу. Орман өсімдіктері: ағаштар, шөптер, гүлдер. Өріс пен шабындық өсімдіктері: шалғынды гүлдер мен шөптер, бидай. Дала, шөл өсімдіктері: селеу, кактус. Жануарлардың әртүрлілігі: Жануарлар қайда тұрады? Үй жануарлары мен құстар: сыртқы түрін, мінез-құлқын, тамақтануын, үй жануарлары мен құстардың пайдасын, үй жануарлары мен құстарға күтім жасау тәсілдерін зерттеу. Үй жануарлары мен құстардың атаулары. Жабайы жануарлар мен құстар: жабайы табиғат пен құстардың сыртқы түрін, өмір салтын, қоректенуін зерттеу. Жергілікті құстарды бақылау. Қыста құстарға көмектесу. Қоректендіргіштерді жасау. Тұрғын үйге жақын құстарды бақылау (Мектеп ауласына экскурсия). Жәндіктердің пайда болуын бақылау (құмырсқа, шыбын, қоңыз, өрмекші). Топтарға бөлу: үй жануарлары, жабайы жануарлар, құстар, жәндіктер. Балықтың кейбір түрлерін тану және атау (мысалы, сом, шортан, карась). Мектеп аквариумының балықтарына күтім жасау.
3) адам ағзасы. Адам және оның денесі: бас, мойын, қолдар, аяқтар, арқа, іш. Жеке гигиена ережелері. Таңертеңгі және кешкі дәретхана. Ұқыптылық дағдылары. Тістер мен тілді күту ережелері. Әр тамақтан кейін ауызды шаю ережелері. Қолдар мен аяқтарға күтім жасау ережелері. Қолды жуу және тырнақты алу, тырнақты алу жиілігі. Құлақ гигиенасы. Құлақты тазарту жиілігі мен ережелері. Орамалды пайдалану. Шаш күтімі ережелері (жуу, тарау). Шаш күтімі құралдары (тарақ, щетка, сабын, сусабын).
Өзінің денсаулығына ұқыпты қарау: дене шынықтыру және қатаю. Көгерген кезде алғашқы көмек. Адам және оның өмірі: адам өмірінің кезеңдері; ұжымдағы өмір ережелері.
4) Менің Отаным-Қазақстан. Менің отбасым, туыстарым және отбасылық қатынастарым. Отбасы құрамы. Оның тегі, аты, әкесінің аты, жақын туыстарының аты, туыстық дәрежесінің атауы. Ата-аналарға үй шаруасында көмек көрсету; отбасы мүшелерінің еңбегін құрметтеу. Отбасы мүшелерінің туған күндерін тойлау. Сыйлық жасау (жапсыру, сурет, қолөнер).
Менің қалам (ауыл): білім алушы тұратын аймақтың (өзен, көл, таулар, ормандар) негізгі көрікті жерлерін тану және атау. Қала, ауыл бойынша экскурсиялар. Өз қаласының, ауылының негізгі мекемелерін тану және атау: дүкен, мектеп, емхана. Мектептен үйге баратын жолды тану.
Менің елім-Қазақстан. Әнұранды тыңдау, әнұранды естігенде оқушының мінез-құлқы, Қазақстан туын тану. Музыкалық аспаптың атауы домбыра, домбыраның дыбысын тану.

2) живая природа. Комнатные растения и растения на клумбах. Деревья и кустарники: различение по внешнему виду дерева и кустарника. Называние местных деревьев и кустарников. Растения сада и огорода: называние и различение по внешнему виду, цвету, форме, запаху, вкусу, способам употребления в пищу овощей и фруктов. Наблюдения в огороде, теплице и фруктовом саду. Группировка овощей и фруктов по наглядному образцу. Растения парков и скверов: назначение растений парков и скверов. Растения леса: деревья, травы, цветы. Растения поля и луга: луговые цветы и травы, пшеница. Растения степи, пустынь: ковыль, кактус. Многообразие животных: где живут животные? Домашние животные и птицы: изучение внешнего вида, поведения, питания, пользы домашних животных и птиц, способов ухода за домашними животными и птицами. Называние детенышей домашних животных и птиц. Дикие животные и птицы: изучение внешнего вида, образа жизни, питания диких животных и птиц. Наблюдение за местными птицами. Помощь птицам зимой. Изготовление кормушки. Наблюдение за птицами вблизи жилья (экскурсия в школьный двор). Наблюдение внешнего вида насекомых (муравей, муха, жук, паук). Разделение на группы: домашние животные, дикие животные, птицы, насекомые. Узнавание и называние некоторых видов рыб (например, сом, щука, карась). Уход за рыбками школьного аквариума.
3) организм человека. Человек и его тело: голова, шея, руки, ноги, спина, живот. Правила личной гигиены. Утренний и вечерний туалет. Навыки опрятности. Правила ухода за зубами и языком. Правила полоскания рта после каждого приема пищи. Правила ухода за руками и ногами. Мытье рук и стрижка ногтей на руках, периодичность стрижки ногтей. Гигиена ушей. Периодичность и правила чистки ушей. Пользование носовым платком. Правила ухода за волосами (мытье, причесывание). Средства ухода за волосами (расческа, щетка, мыло, шампунь).
Бережное отношение к своему здоровью: физкультура и закаливание. Первая помощь при ушибах. Человек и его жизнь: периоды жизни человека; правила жизни в коллективе.
4) моя Родина – Казахстан. Моя семья: моя семья, родственные и семейные отношения. Состав семьи. Называние своей фамилии, имени, отчество, имен близких родственников, называние степени родства. Посильная помощь родителям в домашних делах; уважение труда членов семьи. Празднование дней рождения членов семьи. Изготовление подарка (аппликация, рисунок, поделка).
Мой город (село): Узнавание и называние основных достопримечательностей местности, в которой живет обучающийся (река, озеро, горы, леса). Экскурсии по городу, селу. Узнавание и называние назначения основных учреждений своего города, села: магазин, школа, поликлиника. Узнавание дороги из школы домой.
Моя страна: слушание гимна, поведение ученика при звучании гимна, узнавание флага Казахстана. Называние музыкального инструмента домбра, узнавание звучания домбры.

39. 8-сыныпқа арналған "Адам және әлем" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) өлі табиғат. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер: табиғаттағы күзгі өзгерістерді күнделікті бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарып кетті). Күзге арналған киім таңдау. Күзде балалардың ойындары. Бақта, бақшада күзгі жұмыстарды орындау. Табиғаттағы қысқы өзгерістерді байқау (күн күңгірт, аспан сұр, күндер қысқа). Қыста киім таңдау. Қыста балалардың ойындары. Қар мен мұздың қасиеттерін бақылау. Табиғаттағы көктемгі өзгерістерді байқау(күндер ұзарады, күн жарқырайды, жылу). Көктемге арналған киім таңдау. Көктемде балалардың ойындары. Бақта, бақшада көктемгі жұмыстарды орындау. Жазда табиғаттың өзгеруін байқау (күн ашық, аспан көк, күндер ұзақ). Жазға арналған киім таңдау. Жазда балалардың ойындары. Судың қасиеттерін бақылау. Жазғы егін жинау. Жылдың әр мезгілінде табиғатқа экскурсиялар. Табиғи материалды жинау. Табиғи материалдан қолөнер, жапсырма жасау.
Ауа-райы: күнделікті ауа-райын бақылау (суық, жиі жаңбыр жауады, ылғалды, қар жауады, аяз, жылы, қар ериді, ыстық).
Табиғат құбылыстары: табиғи құбылыстарды бақылау. Күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман. Табиғаттағы күзгі құбылыстар (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап, жәндіктер жоғалып кетті, құстар жылы жерлерге ұшып кетті). Табиғаттағы қысқы құбылыстар (қар, боран, аяз, мұз). Табиғаттағы көктемгі құбылыстар(қар ериді, тамшылар, еріген). Табиғаттағы жазғы құбылыстар (гүлдер гүлдейді, көбелектер ұшады, жылы жаңбыр, саңырауқұлақтар мен жидектердің пайда болуы). Жылдың әр мезгіліндегі өмір қауіпсіздігі негіздері.
2) тірі табиғат. Бөлме өсімдіктері мен гүлзарлардағы өсімдіктер. Ағаштар мен бұталар: ағаш пен бұтаның сыртқы түрін ажырату. Жергілікті ағаштар мен бұталардың атауы. Бақша және көкөніс бақшасының өсімдіктері: сыртқы түрі, түсі, пішіні, иісі, дәмі, көкөністер мен жемістерді жеу тәсілдері бойынша атау және ажырату. Көкөніс бақшасында, жылыжайда және бақшада бақылаулар. Көкөністер мен жемістерді көрнекі үлгі бойынша топтастыру. Саябақтар мен гүл бақтары өсімдіктері: саябақтар мен гүл бақтары өсімдіктерін белгілеу. Орман өсімдіктері: ағаштар, шөптер, гүлдер. Өріс пен шабындық өсімдіктері: шалғынды гүлдер мен шөптер, бидай. Дала, шөл өсімдіктері: селеу, кактус.
Жануарлардың алуан түрлілігі: жануарлар қайда тұрады. Үй жануарлары мен құстар: сыртқы түрін, мінез-құлқын, тамақтануын, үй жануарлары мен құстардың пайдасын, үй жануарлары мен құстарға күтім жасау тәсілдерін зерттеу. Үй жануарлары мен құстардың атаулары. Жабайы жануарлар мен құстар: жабайы жануарлар мен құстардың сыртқы түрін, өмір салтын, қоректенуін зерттеу. Жергілікті құстарды бақылау. Қыста құстарға көмектесу. Қоректендіргіштерді жасау. Тұрғын үйге жақын құстарды бақылау (Мектеп ауласына экскурсия). Жәндіктердің пайда болуын бақылау (құмырсқа, шыбын, қоңыз, өрмекші, ара). Топтарға бөлу: үй жануарлары, жабайы жануарлар, құстар, жәндіктер. Балықтың кейбір түрлерін тану және атау (мысалы, сом, шортан, карась). Мектеп аквариумының балықтарына күтім жасау.

39. Базовое содержание учебного предмета "Человек и мир" для 8 класса:
1) неживая природа. Сезонные изменения в природе: ежедневное наблюдение за осенними изменениями в природе (дни стали короче, ночи длиннее). Выбор одежды для осени. Игры детей осенью. Выполнение осенних работ в огороде, в саду. Наблюдение зимних изменений в природе (солнце тусклое, небо серое, дни короткие). Выбор одежды зимой. Игры детей зимой. Наблюдение за свойством снега и льда. Наблюдение весенних изменений в природе (дни становятся длиннее, солнце ярче, тепло). Выбор одежды для весны. Игры детей весной. Выполнение весенних работ в огороде, в саду. Наблюдения изменения в природе летом (солнце яркое, небо голубое, дни длинные). Выбор одежды для лета. Игры детей летом. Наблюдение за свойствами воды. Сбор летнего урожая. Экскурсии в природу в разные времена года. Сбор природного материала. Изготовление поделок, аппликаций из природного материала.
Погода: ежедневное наблюдение за погодой (похолодало, часто идет дождь, сыро, выпал снег, мороз, тепло, тает снег, жарко).
Явления природы: наблюдение за природными явлениями. Смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман. Осенние явления в природе (листья опадают, увяли трава и цветы, исчезли насекомые, птицы улетают в теплые края). Зимние явления в природе (снегопад, метель, мороз, ледостав). Весенние явления в природе (тает снег, капель, проталины). Летние явления в природе (цветут цветы, летают бабочки, теплый дождь, появление грибов и ягод). Основы безопасности жизнедеятельности в разные времена года.
2) живая природа. Комнатные растения и растения на клумбах. Деревья и кустарники: различение по внешнему виду дерева и кустарника. Называние местных деревьев и кустарников. Растения сада и огорода: называние и различение по внешнему виду, цвету, форме, запаху, вкусу, способам употребления в пищу овощей и фруктов. Наблюдения в огороде, теплице и фруктовом саду. Группировка овощей и фруктов по наглядному образцу. Растения парков и скверов: назначение растений парков и скверов. Растения леса: деревья, травы, цветы. Растения поля и луга: луговые цветы и травы, пшеница. Растения степи, пустынь: ковыль, кактус.
Многообразие животных: где живут животные. Домашние животные и птицы: изучение внешнего вида, поведения, питания, пользы домашних животных и птиц, способов ухода за домашними животными и птицами. Называние детенышей домашних животных и птиц. Дикие животные и птицы: изучение внешнего вида, образа жизни, питания диких животных и птиц. Наблюдение за местными птицами. Помощь птицам зимой. Изготовление кормушки. Наблюдение за птицами вблизи жилья (экскурсия в школьный двор). Наблюдение внешнего вида насекомых (муравей, муха, жук, паук, пчела). Разделение на группы: домашние животные, дикие животные, птицы, насекомые. Узнавание и называние некоторых видов рыб (например, сом, щука, карась). Уход за рыбками школьного аквариума.

3) адам ағзасы. Адам және оның денесі: бас, мойын, қолдар, аяқтар, арқа, іш. Дене гигиенасы. Шаш күтімі, шашты жуу ережелері. Шаш күтімі құралдары (сабын, сусабын); жеке сырластық гигиена. Кремдерді, лосьондарды, дезодоранттарды қолдану. Ванна, душ қабылдау жиілігі. Жаралануда алғашқы көмек.
Адам және оның өмірі: адам өмірінің кезеңдері. Ұжымда өмір сүру ережелері.
4) Менің Отаным-Қазақстан. Менің отбасым, туыстарым және отбасылық қатынастарым. Оның тегі, аты, әкесінің аты, жақын туыстарының, немере ағаларының аты. Туыстық дәрежесінің атауы, туған күні. Үй бойынша тұрақты міндеттерді орындау, отбасы мүшелеріне қамқорлық көрсету, тұрмыстық жағдайларға байланысты қарапайым тапсырмаларды орындау.
Менің қалам (ауыл): оқушы тұратын аймақтың (өзен, көл, таулар, ормандар) негізгі көрікті жерлерін тану және атау. Қала, ауыл бойынша экскурсиялар. Өз қаласының, ауылының негізгі мекемелерін тану және атау: дүкен, мектеп, емхана. Мектепке және мектептен үйге баратын жолды тану.
Менің елім-Қазақстан. Әнұранды тыңдау, әнұранды естігенде оқушының мінез-құлқы, Қазақстан туын тану. Музыкалық аспаптың атауы домбыра, домбыраның дыбысын тану.
40. 9-сыныпқа арналған "Адам және әлем" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) өлі табиғат. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер: табиғаттағы күзгі өзгерістерді күнделікті бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарып кетті). Күзге арналған киім таңдау. Күзде балалардың ойындары. Бақта, бақшада күзгі жұмыстарды орындау. Табиғаттағы қысқы өзгерістерді байқау (күн күңгірт, аспан сұр, күндер қысқа, түндер ұзақ). Қыста киім таңдау. Қыста балалардың ойындары. Қар мен мұздың қасиеттерін бақылау. Табиғаттағы көктемгі өзгерістерді байқау (күндер ұзарады, күн жарқырайды, жылу). Көктемге арналған киім таңдау. Көктемде балалардың ойындары. Бақта, бақшада көктемгі жұмыстарды орындау. Жазда табиғаттың өзгеруін байқау (күн ашық, аспан көк, күндер ұзақ). Жазға арналған киім таңдау. Жазда балалардың ойындары. Судың қасиеттерін бақылау. Жазғы егін жинау. Жылдың әр мезгілінде табиғатқа экскурсиялар. Табиғи материалды жинау. Табиғи материалдан қолөнер, жапсырма жасау.
Ауа-райы: күнделікті ауа-райын бақылау (суық, жиі жаңбыр жауады, ылғалды, қар жауады, аяз, жылы, қар ериді, ыстық).
Табиғат құбылыстары. Табиғи құбылыстарды бақылау: күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман. Табиғаттағы күзгі құбылыстар (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап, жәндіктер жоғалып кетті, құстар жылы шеттерге, аязға ұшады). Табиғаттағы қысқы құбылыстар (қар, боран, аяз, мұз қату, көктайғақ). Табиғаттағы көктемгі құбылыстар (қар ериді, тамшылар, еріген жерлер, мұздың ағуы). Табиғаттағы жазғы құбылыстар (гүлдер гүлдейді, көбелектер ұшады, жылы жаңбыр, саңырауқұлақтар мен жидектер, көптеген өсімдіктер мен жәндіктер пайда болады). Жылдың әр мезгіліндегі өмір қауіпсіздігі негіздері.

3) организм человека. Человек и его тело: голова, шея, руки, ноги, спина, живот. Гигиена тела. Правила ухода за волосами, мытья волос. Средства для ухода за волосами (мыло, шампунь); личной интимной гигиены. Использование кремов, лосьонов, дезодорантов. Периодичность принятия ванны, душа. Первая помощь при порезах.
Человек и его жизнь: периоды жизни человека. Правила жизни в коллективе.
4) моя Родина – Казахстан. Моя семья: моя семья, родственные и семейные отношения. Называние своей фамилии, имени, отчества, имҰн близких родственников, двоюродных родственников. Называние степени родства, дней рождения. Выполнение постоянных обязанностей по дому, проявление заботы о членах семьи, выполнение простых поручений, связанных с бытовыми ситуациями.
Мой город (село): узнавание и называние основных достопримечательностей местности, в которой живет обучающийся (река, озеро, горы, леса). Экскурсии по городу, селу. Узнавание и называние назначения основных учреждений своего города, села: магазин, школа, поликлиника. Узнавание дороги в школу и из школы домой.
Моя страна: слушание гимна, поведение ученика при звучании гимна, узнавание флага Казахстана. Называние музыкального инструмента домбра, узнавание звучания домбры.
40. Базовое содержание учебного предмета "Человек и мир" для 9 класса:
1) неживая природа. Сезонные изменения в природе: ежедневное наблюдение за осенними изменениями в природе (дни стали короче, ночи длиннее). Выбор одежды для осени. Игры детей осенью. Выполнение осенних работ в огороде, в саду. Наблюдение зимних изменений в природе (солнце тусклое, небо серое, дни короткие, ночи длинные). Выбор одежды зимой. Игры детей зимой. Наблюдение за свойством снега и льда. Наблюдение весенних изменений в природе (дни становятся длиннее, солнце ярче, тепло). Выбор одежды для весны. Игры детей весной. Выполнение весенних работ в огороде, в саду. Наблюдения изменения в природе летом (солнце яркое, небо голубое, дни длинные). Выбор одежды для лета. Игры детей летом. Наблюдение за свойствами воды. Сбор летнего урожая. Экскурсии в природу в разные времена года. Сбор природного материала. Изготовление поделок, аппликаций из природного материала.
Погода: ежедневное наблюдение за погодой (похолодало, часто идет дождь, сыро, выпал снег, мороз, тепло, тает снег, жарко).
Явления природы. Наблюдение за природными явлениями: смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман. Осенние явления в природе (листья опадают, увяли трава и цветы, исчезли насекомые, птицы улетают в теплые края, заморозки). Зимние явления в природе (снегопад, метель, мороз, ледостав, гололед). Весенние явления в природе (тает снег, капель, проталины, ледоход). Летние явления в природе (цветут цветы, летают бабочки, теплый дождь, появляются грибы и ягоды, много разных растений и насекомых). Основы безопасности жизнедеятельности в разные времена года.

2) тірі табиғат. Бөлме өсімдіктері мен гүлзарлардағы өсімдіктер. Ағаштар мен бұталар: ағаш пен бұтаның сыртқы түрін ажырату. Жергілікті ағаштар мен бұталардың атауы. Бақша және көкөніс бақшасының өсімдіктері: сыртқы түрі, түсі, пішіні, иісі, дәмі, көкөністер мен жемістерді жеу тәсілдері бойынша атау және ажырату. Көкөніс бақшасында, жылыжайда және бақшада бақылаулар. Көкөністер мен жемістерді көрнекі үлгі бойынша топтастыру. Саябақтар мен гүл бақтары өсімдіктері: саябақтар мен скверлер өсімдіктерін белгілеу. Орман өсімдіктері: ағаштар, шөптер, гүлдер. Өріс пен шабындық өсімдіктері: шалғынды гүлдер мен шөптер, бидай. Дала, шөл өсімдіктері: селеу, кактус.
Жануарлардың әртүрлілігі: Жануарлар қайда тұрады? Үй жануарлары мен құстар: сыртқы түрін, мінез-құлқын, тамақтануын, үй жануарлары мен құстардың пайдасын, үй жануарлары мен құстарға күтім жасау тәсілдерін зерттеу. Үй жануарлары мен құстардың атаулары. Жабайы жануарлар мен құстар: жабайы жануарлар пен құстардың сыртқы түрін, өмір салтын, қоректенуін зерттеу. Жергілікті құстарды бақылау. Қыста құстарға көмектесу. Қоректендіргіштерді жасау. Тұрғын үйге жақын құстарды бақылау (Мектеп ауласына экскурсия). Жәндіктердің пайда болуын бақылау (құмырсқа, шыбын, қоңыз, өрмекші, ара, инелік). Топтарға бөлу: үй жануарлары, жабайы жануарлар, құстар, жәндіктер. Балықтың кейбір түрлерін тану және атау (мысалы, сом, шортан, карась). Мектеп аквариумының балықтарына күтім жасау.
3) адам ағзасы. Адам және оның денесі: бас, мойын, қолдар, аяқтар, арқа, іш. Дене гигиенасы. Тырнақ пен тырнаққа күтім жасау. Тырнақты кесу жиілігі. Суық тиюге арналған мұрын гигиенасы. Ауыз қуысының гигиенасы. Тіс, қызыл иек және ауыз қуысы ауруларының алдын алу. Суық тиген кезде шаю. Суық тиюдің алдын алу. Маска кию, мұрыннан су ағу кезінде орамалды қолдану. Үйдегі дәрі қобдишасының құрамы (термометр, таңу құралдары, дезинфекциялау құралдары); температураны өлшеу кезінде термометрді пайдалану ережесі; дақ, жараларды өңдеу ережесі; күйік кезінде алғашқы көмек. Өзінің денсаулығына ұқыпты қарау: дене шынықтыру және қатаю. Денсаулықты, табиғи күштерді (күн, ауа және су) сақтау және нығайту үшін дене шынықтыру мен спорттың маңызы. Адам және оның өмірі: адам өмірінің кезеңдері. Ұжымда өмір сүру ережелері.
4) Менің Отаным-Қазақстан. Менің отбасым, туыстарым және отбасылық қатынастарым. Өз отбасының құрамын, жақын туыстарының есімдерін (ағалары, әпкелері, әжесі, атасы) атау. Жақын туыстарын достары мен таныстарынан ажырату. Әрбір отбасы мүшесінің құқықтары мен міндеттері, кіші және қарт жастағы отбасы мүшелеріне қамқорлық көрсету.
Менің қалам (ауыл): оқушы тұратын аймақтың (өзен, көл, таулар, ормандар) негізгі көрікті жерлерін тану және атау. Қала, ауыл бойынша экскурсиялар. Өз қаласының, ауылының негізгі мекемелерін тану және атау: дүкен, мектеп, емхана. Мектепке және мектептен үйге баратын жолды тану.
Менің елім-Қазақстан. Әнұранды тыңдау, әнұранды естігенде оқушының мінез-құлқы, Қазақстан туын тану. Музыкалық аспаптың атауы домбыра, домбыраның дыбысын тану.

2) живая природа. Комнатные растения и растения на клумбах. Деревья и кустарники: различение по внешнему виду дерева и кустарника. Называние местных деревьев и кустарников. Растения сада и огорода: называние и различение по внешнему виду, цвету, форме, запаху, вкусу, способам употребления в пищу овощей и фруктов. Наблюдения в огороде, теплице и фруктовом саду. Группировка овощей и фруктов по наглядному образцу. Растения парков и скверов: назначение растений парков и скверов. Растения леса: деревья, травы, цветы. Растения поля и луга: луговые цветы и травы, пшеница. Растения степи, пустынь: ковыль, кактус.
Многообразие животных: где живут животные? Домашние животные и птицы: изучение внешнего вида, поведения, питания, пользы домашних животных и птиц, способов ухода за домашними животными и птицами. Называние детенышей домашних животных и птиц. Дикие животные и птицы: изучение внешнего вида, образа жизни, питания диких животных и птиц. Наблюдение за местными птицами. Помощь птицам зимой. Изготовление кормушки. Наблюдение за птицами вблизи жилья (экскурсия в школьный двор). Наблюдение внешнего вида насекомых (муравей, муха, жук, паук, пчела, стрекоза). Разделение на группы: домашние животные, дикие животные, птицы, насекомые. Узнавание и называние некоторых видов рыб (например, сом, щука, карась). Уход за рыбками школьного аквариума.
3) организм человека. Человек и его тело: голова, шея, руки, ноги, спина, живот. Гигиена тела. Уход за ногтями рук и ног. Периодичность стрижки ногтей. Гигиена носа при простудных заболеваниях. Гигиена полости рта. Профилактика заболеваний зубов, десен и полости рта. Полоскание горла при простуде. Профилактика простудных заболеваний. Ношение маски, использование носового платка при насморке. Состав домашней аптечки (термометр, перевязочные средства, дезинфицирующие средства); правила пользования термометром при измерении температуры; правила обработки ссадин, ран; первая помощь при ожогах.
Бережное отношение к своему здоровью: физкультура и закаливание. Значение физкультуры и спорта для поддержания и укрепления здоровья, природных сил (солнце, воздух и воду). Человек и его жизнь: периоды жизни человека. Правила жизни в коллективе.
4) моя Родина – Казахстан. Моя семья: моя семья, родственные и семейные отношения. Называние состава своей семьи, имҰн ближайших родственников (братья, сестры, бабушка, дедушка). Различение близких родственников от друзей и знакомых. Права и обязанности каждого члена семьи, проявление заботы о младших и пожилых членах семьи.
Мой город (село): узнавание и называние основных достопримечательностей местности, в которой живет обучающийся (река, озеро, горы, леса). Экскурсии по городу, селу. Узнавание и называние назначения основных учреждений своего города, села: магазин, школа, поликлиника. Узнавание дороги в школу и из школы домой.
Моя страна: слушание гимна, поведение ученика при звучании гимна, узнавание флага Казахстана. Называние музыкального инструмента домбра, узнавание звучания домбры.

41. 10-сыныпқа арналған "Адам және әлем" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) өлі табиғат. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер: табиғаттағы күзгі өзгерістерді күнделікті бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарып кетті). Күзге арналған киім таңдау. Күзде балалардың ойындары. Бақта, бақшада күзгі жұмыстарды орындау. Табиғаттағы қысқы өзгерістерді байқау (күн күңгірт, аспан сұр, күндер қысқа, түндер ұзақ). Қыста киім таңдау. Қыста балалардың ойындары. Қар мен мұздың қасиеттерін бақылау. Табиғаттағы көктемгі өзгерістерді байқау (күндер ұзарады, күн жарқырайды, жылу). Көктемге арналған киім таңдау. Көктемде балалардың ойындары. Бақта, бақшада көктемгі жұмыстарды орындау. Жазда табиғаттың өзгеруін байқау (күн ашық, аспан көк, күндер ұзақ). Жазға арналған киім таңдау. Жазда балалардың ойындары. Судың қасиеттерін бақылау. Жазғы егін жинау. Жылдың әр мезгілінде табиғатқа экскурсиялар. Табиғи материалды жинау. Табиғи материалдан қолөнер, жапсырма жасау.
Ауа-райы: күнделікті ауа-райын бақылау (суық, жиі жаңбыр жауады, ылғалды, қар жауады, аяз, жылы, қар ериді, ыстық).
Табиғат құбылыстары. Табиғат құбылыстарын бақылау: күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман; табиғаттағы күзгі құбылыстар (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап, жәндіктер жоғалып кетті, құстар жылы жерлерге ұшады, аяз). Табиғаттағы қысқы құбылыстар (қар, боран, аяз, еру, мұз қату, көктайғақ). Табиғаттағы көктемгі құбылыстар (қар ериді, тамшылар, еру, мұздың ағуы, су тасқыны). Табиғаттағы жазғы құбылыстар (гүлдер гүлдейді, көбелектер ұшады, жылы жаңбыр, саңырауқұлақтар мен жидектер, көптеген өсімдіктер мен жәндіктер пайда болады). Жылдың әр мезгіліндегі өмір қауіпсіздігі негіздері.
2) тірі табиғат. Бөлме өсімдіктері мен гүлзарлардағы өсімдіктер, бөлме өсімдіктеріне күтім жасау; мектеп гүлзарларындағы өсімдіктерге күтім жасау. Ағаштар мен бұталар: ағаш пен бұтаның сыртқы түрін ажырату. Жергілікті ағаштар мен бұталардың атауы. Бақша және көкөніс бақшасының өсімдіктері: сыртқы түрі, түсі, пішіні, иісі, дәмі, көкөністер мен жемістерді жеу тәсілдері бойынша атау және ажырату. Көкөніс бақшасында, жылыжайда және бақшада бақылаулар. Көкөністер мен жемістерді көрнекі үлгі бойынша топтастыру. Саябақтар мен гүл бақтары өсімдіктері: саябақтар мен гүл бақтары өсімдіктерін белгілеу. Орман өсімдіктері: ағаштар, шөптер, гүлдер. Өріс пен шабындық өсімдіктері: шалғынды гүлдер мен шөптер. Бидай. Дала, шөл өсімдіктері: селеу, кактус.
Жануарлардың әртүрлілігі: Жануарлар қайда тұрады? Үй жануарлары мен құстар: сыртқы түрін, мінез-құлқын, тамақтануын, үй жануарлары мен құстардың пайдасын, үй жануарлары мен құстарға күтім жасау тәсілдерін зерттеу. Үй жануарлары мен құстардың атаулары. Жабайы жануарлар мен құстар: жабайы жануарлар мен құстардың сыртқы түрін, өмір салтын, қоректенуін зерттеу. Жергілікті құстарды бақылау. Қыста құстарға көмектесу. Қоректендіргіштерді жасау. Тұрғын үйге жақын құстарды бақылау (Мектеп ауласына экскурсия). Жәндіктердің пайда болуын бақылау (құмырсқа, шыбын, қоңыз, өрмекші, ара, инелік, маса). Топтарға бөлу: үй жануарлары, жабайы жануарлар, құстар, жәндіктер. Балықтың кейбір түрлерін тану және атау (мысалы, сом, шортан, карась). Мектеп аквариумының балықтарына күтім жасау.

41. Базовое содержание учебного предмета "Человек и мир" для 10 класса:
1) неживая природа. Сезонные изменения в природе: ежедневное наблюдение за осенними изменениями в природе (дни стали короче, ночи длиннее). Выбор одежды для осени. Игры детей осенью. Выполнение осенних работ в огороде, в саду. Наблюдение зимних изменений в природе (солнце тусклое, небо серое, дни короткие, ночи длинные). Выбор одежды зимой. Игры детей зимой. Наблюдение за свойством снега и льда. Наблюдение весенних изменений в природе (дни становятся длиннее, солнце ярче, тепло). Выбор одежды для весны. Игры детей весной. Выполнение весенних работ в огороде, в саду. Наблюдения изменения в природе летом (солнце яркое, небо голубое, дни длинные). Выбор одежды для лета. Игры детей летом. Наблюдение за свойствами воды. Сбор летнего урожая. Экскурсии в природу в разные времена года. Сбор природного материала. Изготовление поделок, аппликаций из природного материала.
Погода: ежедневное наблюдение за погодой (похолодало, часто идет дождь, сыро, выпал снег, мороз, тепло, тает снег, жарко).
Явления природы. Наблюдение за природными явлениями: смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман; осенние явления в природе (листья опадают, увяли трава и цветы, исчезли насекомые, птицы улетают в теплые края, заморозки). Зимние явления в природе (снегопад, метель, мороз, оттепель, ледостав, гололҰд). Весенние явления в природе (тает снег, капель, проталины, ледоход, половодье). Летние явления в природе (цветут цветы, летают бабочки, теплый дождь, появляются грибы и ягоды, много разных растений и насекомых). Основы безопасности жизнедеятельности в разные времена года.
2) живая природа. Комнатные растения и растения на клумбах, уход за комнатными растениями; уход за растениями на школьной клумбе. Деревья и кустарники: различение по внешнему виду дерева и кустарника. Называние местных деревьев и кустарников. Растения сада и огорода: называние и различение по внешнему виду, цвету, форме, запаху, вкусу, способам употребления в пищу овощей и фруктов. Наблюдения в огороде, теплице и фруктовом саду. Группировка овощей и фруктов по наглядному образцу. Растения парков и скверов: назначение растений парков и скверов. Растения леса: деревья, травы, цветы. Растения поля и луга: луговые цветы и травы. Пшеница. Растения степи, пустынь: ковыль, кактус.
Многообразие животных: где живут животные? Домашние животные и птицы: изучение внешнего вида, поведения, питания, пользы домашних животных и птиц, способов ухода за домашними животными и птицами. Называние детенышей домашних животных и птиц. Дикие животные и птицы: изучение внешнего вида, образа жизни, питания диких животных и птиц. Наблюдение за местными птицами. Помощь птицам зимой. Изготовление кормушки. Наблюдение за птицами вблизи жилья (экскурсия в школьный двор). Наблюдение внешнего вида насекомых (муравей, муха, жук, паук, пчела, стрекоза, комар). Разделение на группы: домашние животные, дикие животные, птицы, насекомые. Узнавание и называние некоторых видов рыб (например, сом, щука, карась). Уход за рыбками школьного аквариума.

3) адам ағзасы. Адам және оның денесі: бас, мойын, қолдар, аяқтар, арқа, іш. Дене гигиенасы. Денсаулықтың адам өмірі мен қызметі үшін маңызы. Оны сақтаудың құралдары мен тәсілдері. Денеге, шашқа өздігінен күтім жасау. Жасөспірімнің жеке гигиенасы. Жеке күтім құралдарын таңдау. Дезодоранттардың түрлері: спрей, шар, қатты. Аяқ киімге арналған төсеніштер, санитарлық жастықшалар, душқа арналған гельді қолдану. Суықтың белгілері; суықтың алдын алу шаралары. Жарақат алу кезіндегі мінез-құлық ережелері.
Өзінің денсаулығына ұқыпты қарау: дене шынықтыру және қатаю; күйікке алғашқы көмек. Адам және оның өмірі: адам өмірінің кезеңдері. Ұжымда өмір сүру ережелері.
4) Менің Отаным-Қазақстан. Менің отбасым, туыстарым және отбасылық қатынастарым. Отбасы мүшелерінің атауы, туыстық қатынастары: анасы, әкесі, әпкесі, ағасы, тәтесі, ағасы, әжесі, атасы. Үй шаруашылығын жүргізуге белсенді қатысу, өз отбасы мүшелеріне қамқорлық көрсету.
Менің қалам (ауыл): оқушы тұратын аймақтың (өзен, көл, таулар, ормандар) негізгі көрікті жерлерін тану және атау. Қала, ауыл бойынша экскурсиялар. Өз қаласының, ауылының негізгі мекемелерін тану және атау: дүкен, мектеп, емхана. Мектепке және мектептен үйге баратын жолды тану.
Менің елім-Қазақстан. Әнұранды тыңдау, әнұранды естігенде оқушының мінез-құлқы, Қазақстан туын тану. Музыкалық аспаптың атауы домбыра, домбыраның дыбысын тану.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
42. Бағдарламада оқу мақсаттарын пайдаланудың қарапайымдылығы үшін кодтау енгізілді. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші сан - бөлімді, үшінші сан - бөлімшені, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 7.1.2.4 кодтауда: "7"-сынып, "1" - бөлім, "2" - бөлімше, "4" - оқу мақсатын нөмірлеу.
1) "Өлі табиғат":
1 кесте
Бөлімше
Оқу мақсаттары
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10-сынып
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
6. 1. 1. 1 суреттегі жыл мезгілін атауы бойынша тану
7. 1. 1. 1 сурет бойынша жыл мезгілін тану және атау
8. 1. 1. 1 суреттегі жыл мезгілінің белгілерін тану және атау
9. 1. 1. 1 сурет бойынша жыл мезгілінің белгілерін тану және атау
10. 1. 1. 1 жыл мезгілдерін бейнелейтін суреттерді ретімен қойып көрсету
6. 1. 1. 2 күзде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарды)
7. 1. 1. 2 күзде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарды
8. 1. 1. 2 күзде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарды
9. 1. 1. 2 күзде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарды

3) организм человека. Человек и его тело: голова, шея, руки, ноги, спина, живот. Гигиена тела. Значение здоровья для жизни и деятельности человека. Средства и способы его сбережения. Самостоятельный уход за телом, волосами. Личная гигиена подростка. Выбор средств личной гигиены. Виды дезодорантов: спрей, шариковый, твҰрдый. Стельки для обуви, гигиенические прокладки, пользованием гелем для душа. Признаки простудных заболеваний; меры предупреждения простудных заболеваний. Правила поведения при получении травм.
Бережное отношение к своему здоровью: физкультура и закаливание; первая помощь при ожогах. Человек и его жизнь: периоды жизни человека. Правила жизни в коллективе.
4) моя Родина – Казахстан. Моя семья: моя семья, родственные и семейные отношения. Называние членов своей семьи, родственных отношений: мама, папа, сестра, брат, тетя, дядя, бабушка, дедушка. Активное участие в ведении домашнего хозяйства, проявление заботы о членах своей семьи.
Мой город (село): Узнавание и называние основных достопримечательностей местности, в которой живет обучающийся (река, озеро, горы, леса). Экскурсии по городу, селу. Узнавание и называние назначения основных учреждений своего города, села: магазин, школа, поликлиника. Узнавание дороги в школу и из школы домой.
Моя страна: слушание гимна, поведение ученика при звучании гимна, узнавание флага Казахстана. Называние музыкального инструмента домбра, узнавание звучания домбры.
Параграф 2. Система целей обучения
42. В Программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе число - раздел, третье число - подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.1.1.4: "1" - раздел, "1.1" - подраздел, "4" - нумерация учебной цели.
1) "Неживая природа":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10класс
1.1. Сезонные изменения в природе
6. 1. 1. 1 узнавать по названию время года на картинке
7. 1. 1. 1 узнавать и называть время года по картинке
8. 1. 1. 1 узнавать и называть признаки времени года на картинке
9. 1. 1. 1 узнавать и называть признаки времени года по картинке
10. 1. 1. 1 выставлять картинки с изображением времен года в их последовательности
6. 1. 1. 2 наблюдать за изменениями в природе осенью (дни стали короче, ночи длиннее)
7. 1. 1. 2 наблюдать за изменениями в природе осенью (дни стали короче, ночи длиннее)
8. 1. 1. 2 наблюдать за изменениями в природе осенью (дни стали короче, ночи длиннее)
9. 1. 1. 2 наблюдать за изменениями в природе осенью (дни стали короче, ночи длиннее)

10. 1. 1. 2 күзде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарды
6. 1. 1. 3 қыста табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күн күңгірт, аспан сұр, күндер қысқа)
7. 1. 1. 3 қыста табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күн күңгірт, аспан сұр, күндер қысқа)
8. 1. 1. 3 қыста табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күн күңгірт, аспан сұр, күндер қысқа)
9. 1. 1. 3 қыста табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күн күңгірт, аспан сұр, күндер қысқа, түндер ұзақ)
10. 1. 1. 3 қыста табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күн күңгірт, аспан сұр, күндер қысқа, түндер ұзақ)
6. 1. 1. 4 көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзарады, күн жарқырайды)
7. 1. 1. 4 көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзарады, күн жарқырайды, жылы)
8. 1. 1. 4 көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзарады, күн жарқырайды, жылы
9. 1. 1. 4 көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзарады, күн ашық, аспан биік, жылы)
10. 1. 1. 4 көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзарады, күн ашық, аспан биік, жылы)
6. 1. 1. 5 жазда табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзақ, күн ашық)
7. 1. 1. 5 жазда табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзақ, күн ашық, аспан көк)
8. 1. 1. 5 жазда табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзақ, түндер қысқа, күн ашық, аспан көк)
9. 1. 1. 5 жазда табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзақ, түндер қысқа, күн ашық, аспан көк және биік)
10. 1. 1. 5 жазда табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзақ, түндер қысқа, күн ашық, аспан көк және биік)
6. 1. 1. 6 суреттен бақтағы, бақшадағы күзгі және көктемгі жұмыстарды көрсету (педагогтың көмегімен)
7. 1. 1. 6 сюжеттік суреттен бақтағы, бақшадағы күзгі және көктемгі жұмыстарды тану
8. 1. 1. 6 сюжеттік суреттен бақта, бақшадағы күзгі және көктемгі жұмыстарды тану және атау
9. 1. 1. 6 сюжеттік суреттен бақтағы, бақшадағы күзгі және көктемгі жұмыстарды атауы бойынша өз бетінше көрсету
10. 1. 1. 6 сюжеттік суреттен бақтағы, бақшадағы күзгі және көктемгі жұмыстарды атау және өз бетінше көрсету
6. 1. 1. 7 табиғи материалды үлгі бойынша жинау
7. 1. 1. 7 табиғи материалды ауызша нұскау бойынша жинау
8. 1. 1. 7 табиғи материалды жинау және атау
9. 1. 1. 7 табиғи материалды жинақтау және ажырату (топқа біріктіру)
10. 1. 1. 7 табиғи материалды жинақтау және ажырату (топқа біріктіру)
6. 1. 1. 8 жасау үлгісін көру арқылы табиғи материалдан қолөнер бұйым жасау

10. 1. 1. 2 наблюдать за изменениями в природе осенью (дни стали короче, ночи длиннее)
6. 1. 1. 3 наблюдать за изменениями в природе зимой (солнце тусклое, небо серое)
7. 1. 1. 3 наблюдать за изменениями в природе зимой (солнце тусклое, небо серое, дни короткие)
8. 1. 1. 3 наблюдать за изменениями в природе зимой (солнце тусклое, небо серое, дни короткие)
9. 1. 1. 3 наблюдать за изменениями в природе зимой (солнце тусклое, небо серое, дни короткие, ночи длинные)
10. 1. 1. 3 наблюдать за изменениями в природе зимой (солнце тусклое, небо серое, дни короткие, ночи длинные)
6. 1. 1. 4 наблюдать за изменениями в природе весной (дни становятся длиннее, солнце ярче)
7. 1. 1. 4 наблюдать за изменениями в природе весной (дни становятся длиннее, солнце ярче, тепло)
8. 1. 1. 4 наблюдать за изменениями в природе весной (дни становятся длиннее, солнце ярче, тепло)
9. 1. 1. 4 наблюдать за изменениями в природе весной (дни становятся длиннее, солнце ярче, небо выше, тепло)
10. 1. 1. 4 наблюдать за изменениями в природе весной (дни становятся длиннее, солнце ярче, небо выше, тепло)
6. 1. 1. 5 наблюдать за изменениями в природе летом (дни длинные, солнце яркое)
7. 1. 1. 5 наблюдать за изменениями в природе летом (дни длинные, солнце яркое, небо голубое)
8. 1. 1. 5 наблюдать за изменениями в природе летом (дни длинные, ночи короткие, солнце яркое, небо голубое)
9. 1. 1. 5 наблюдать за изменениями в природе летом (дни длинные, ночи короткие, солнце яркое, небо голубое и высокое)
10. 1. 1. 5 наблюдать за изменениями в природе летом (дни длинные, ночи короткие, солнце яркое, небо голубое и высокое)
6. 1. 1. 6 с помощью педагога показывать на картинке осенние и весенние работы на огороде, в саду
7. 1. 1. 6 узнавать осенние и весенние работы на огороде, в саду по изображению на сюжетной картинке
8. 1. 1. 6 узнавать и называть осенние и весенние работы на огороде, в саду по изображению на сюжетной картинке
9. 1. 1. 6 узнавать по названию и показать на сюжетной картинке осенние и весенние работы на огороде, в саду (самостоятельно)
10. 1. 1. 6 называть и самостоятельно показать на сюжетной картинке осенние и весенние работы на огороде, в саду
6. 1. 1. 7 собирать природный материал по образцу
7. 1. 1. 7 собирать природный материал по словесной инструкции
8. 1. 1. 7 собирать и называть природный материал
9. 1. 1. 7 собирать и дифференцировать (объединять в группы) природный материал
10. 1. 1. 7 собирать и дифференцировать (объединять в группы) природный материал
6. 1. 1. 8 изготавливать поделки из природного материала по показу

7. 1. 1. 8 табиғи материалдан қолөнер бұйымын дайын үлгі бойынша жасау
8. 1. 1. 8 табиғи материалдан қолөнер бұйымын ауызша нұскау бойынша жасау
9. 1. 1. 8 табиғи материалдан қолөнер бұйымын өз ойындағыдай жасау
10. 1. 1. 8 табиғи материалдан қолөнер бұйымын өз ойындағыдай жасау
6. 1. 1. 9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді көрсетілім бойынша таңдау
7. 1. 1. 9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді атаулары бойынша таңдау
8. 1. 1. 9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді өз бетінше таңдау
9. 1. 1. 9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді өз бетінше таңдау
10. 1. 1. 9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді өз бетінше таңдау
6. 1. 1. 10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
7. 1. 1. 10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
8. 1. 1. 10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
9. 1. 1. 10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
10. 1. 1. 10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
6. 1. 1. 11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
7. 1. 1. 11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
8. 1. 1. 11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
9. 1. 1. 11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
10. 1. 1. 11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
6. 1. 1. 12 мұғалімнің сұрақтарына бір сөзбен жауап беру
7. 1. 1. 12 мұғалімнің сұрақтарына қарапайым жалаң сөйлеммен жауап беру
8. 1. 1. 12 мұғалімнің сұрақтарына қарапайым жалаң сөйлеммен жауап беру
9. 1. 1. 12 мұғалімнің сұрақтарына қарапайым жайылма сөйлеммен жауап беру
10. 1. 1. 12 мұғалімнің сұрақтарына қарапайым жайылма сөйлеммен жауап беру
6. 1. 1. 13 жолдастарының жауаптарын тыңдау
7. 1. 1. 13 жолдастарының жауаптарын тыңдау
8. 1. 1. 13 жолдастарының жауаптарын тыңдау
9. 1. 1. 13 жолдастарының жауаптарын тыңдау
10. 1. 1. 13 жолдастарының жауаптарын тыңдау
6. 1. 1. 14 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
7. 1. 1. 14 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
8. 1. 1. 14 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
9. 1. 1. 14 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
10. 1. 1. 14 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
1.2. Ауа райы
6. 1. 2. 1 ашық, шуақты ауа-райын ажырату

7. 1. 1. 8 изготавливать поделки из природного материала по готовому образцу
8. 1. 1. 8 изготавливать поделки из природного материала по словесной инструкции
9. 1. 1. 8 изготавливать поделки из природного материала по собственном замыслу
10. 1. 1. 8 изготавливать поделки из природного материала по собственном замыслу
6. 1. 1. 9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) по показу
7. 1. 1. 9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) по названию
8. 1. 1. 9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) самостоятельно
9. 1. 1. 9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) самостоятельно
10. 1. 1. 9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) самостоятельно
6. 1. 1. 10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
7. 1. 1. 10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
8. 1. 1. 10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
9. 1. 1. 10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
10. 1. 1. 10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
6. 1. 1. 11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
7. 1. 1. 11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
8. 1. 1. 11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
9. 1. 1. 11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
10. 1. 1. 11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
6. 1. 1. 12 отвечать на вопросы учителя одним словом
7. 1. 1. 12 отвечать на вопросы учителя простым нераспространенным предложением
8. 1. 1. 12 отвечать на вопросы учителя простым нераспространенным предложением
9. 1. 1. 12 отвечать на вопросы учителя простым распространенным предложением
10. 1. 1. 12 отвечать на вопросы учителя простым распространенным предложением
6. 1. 1. 13 выслушивать ответы своих товарищей
7. 1. 1. 13 выслушивать ответы своих товарищей
8. 1. 1. 13 выслушивать ответы своих товарищей
9. 1. 1. 13 выслушивать ответы своих товарищей
10. 1. 1. 13 выслушивать ответы своих товарищей
6. 1. 1. 14 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
7. 1. 1. 14 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
8. 1. 1. 14 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
9. 1. 1. 14 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
10. 1. 1. 14 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
1.2. Погода
6. 1. 2. 1 различать ясную, солнечную погоду

7. 1. 2. 1 ашық, шуақты, бұлтты ауа-райын ажырату
8. 1. 2. 1 ашық, шуақты, бұлтты ауа-райын ажырату; кешегі ауа-райын атау
9. 1. 2. 1 ашық, шуақты, бұлтты ауа-райын ажырату; кешегі ауа-райын атау
10. 1. 2. 1 ашық, шуақты, бұлтты ауа-райын ажырату; кешегі, бүгінгі ауа-райын ажырату, атау
6. 1. 2. 2 күн сайын ауа-райын бақылау (суық, жиі жаңбыр жауады, ылғалды, қар жауды, аяз, жылы, қар ериді, ыстық)
7. 1. 2. 2 күн сайын ауа-райын бақылау (суық, жиі жаңбыр жауады, ылғалды, қар жауды, аяз, жылы, қар ериді, ыстық)
8. 1. 2. 2 күн сайын ауа-райын бақылау (суық, жиі жаңбыр жауады, ылғалды, қар жауды, аяз, жылы, қар ериді, ыстық)
9. 1. 2. 2 күн сайын ауа-райын бақылау (суық, жиі жаңбыр жауады, ылғалды, қар жауды, аяз, жылы, қар ериді, ыстық)
10. 1. 2. 2 күн сайын ауа-райын бақылау (суық, жиі жаңбыр жауады, ылғалды, қар жауды, аяз, жылы, қар ериді, ыстық)
6. 1. 2. 3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
7. 1. 2. 3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу;
8. 1. 2. 3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
9. 1. 2. 3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
10. 1. 2. 3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
1.3. Табиағат құбылыстары
6. 1. 3. 1 күзде табиғи құбылыстарды бақылау (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап қалады)
7. 1. 3. 1күзде табиғи құбылыстарды бақылау (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап, жәндіктер жоғалып кетті)
8. 1. 3. 1 күзде табиғи құбылыстарды бақылау (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап, жәндіктер жоғалып кетті, құстар жылы жерлерге ұшып кетті)
9. 1. 3. 1 күзде табиғи құбылыстарды бақылау (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап, жәндіктер жоғалып кетті, құстар жылы шеттерге, аязға ұшады)
10. 1. 3. 1 күзде табиғи құбылыстарды бақылау (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап, жәндіктер жоғалып кетті, құстар жылы шеттерге, аязға ұшады)
6. 1. 3. 2 қыста табиғи құбылыстарды бақылау (қар, боран)
7. 1. 3. 2 қыста табиғи құбылыстарды бақылау (қар, боран, аяз)
8. 1. 3. 2 қыста табиғи құбылыстарды бақылау (қар, боран, аяз, мұз)
9. 1. 3. 2 қыста табиғи құбылыстарды бақылау (қар, боран, аяз, мұз қату, көктайғақ)
10. 1. 3. 2 қыста табиғи құбылыстарды бақылау (қар, боран, аяз, мұз қату, көктайғақ, еру)

7. 1. 2. 1 различать ясную, солнечную, пасмурную погоду
8. 1. 2. 1 различать ясную, солнечную, пасмурную погоду; называть погоду вчера
9. 1. 2. 1 различать ясную, солнечную, пасмурную погоду; называть погоду вчера
10. 1. 2. 1 различать ясную, солнечную, пасмурную погоду; различать, называть погоду вчера, сегодня
6. 1. 2. 2 ежедневно наблюдать за погодой (похолодало, часто идет дождь, сыро, выпал снег, мороз, тепло, тает снег, жарко)
7. 1. 2. 2 ежедневно наблюдать за погодой (похолодало, часто идет дождь, сыро, выпал снег, мороз, тепло, тает снег, жарко)
8. 1. 2. 2 ежедневно наблюдать за погодой (похолодало, часто идет дождь, сыро, выпал снег, мороз, тепло, тает снег, жарко)
9. 1. 2. 2 ежедневно наблюдать за погодой (похолодало, часто идет дождь, сыро, выпал снег, мороз, тепло, тает снег, жарко)
10. 1. 2. 2 ежедневно наблюдать за погодой (похолодало, часто идет дождь, сыро, выпал снег, мороз, тепло, тает снег, жарко)
6. 1. 2. 3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
7. 1. 2. 3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
8. 1. 2. 3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
9. 1. 2. 3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
10. 1. 2. 3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
1.3. Явления природы
6. 1. 3. 1 наблюдать за природными явлениями осенью (листья опадают, увяли травы и цветы)
7. 1. 3. 1 наблюдать за природными явлениями осенью (листья опадают, увяли травы и цветы, исчезли насекомые)
8. 1. 3. 1 наблюдать за природными явлениями осенью (листья опадают, увяли травы и цветы, исчезли насекомые, птицы улетают в теплые края)
9. 1. 3. 1 наблюдать за природными явлениями осенью (листья опадают, увяли травы и цветы, исчезли насекомые, птицы улетают в теплые края, заморозки)
10. 1. 3. 1 наблюдать за природными явлениями осенью (листья опадают, увяли травы и цветы, исчезли насекомые, птицы улетают в теплые края, заморозки)
6. 1. 3. 2 наблюдать за природными явлениями зимой (снегопад, метель)
7. 1. 3. 2 наблюдать за природными явлениями зимой (снегопад, метель, мороз)
8. 1. 3. 2 наблюдать за природными явлениями зимой (снегопад, метель, мороз, ледостав)
9. 1. 3. 2 наблюдать за природными явлениями зимой (снегопад, метель, мороз, ледостав, гололед)
10. 1. 3. 2 наблюдать за природными явлениями зимой (снегопад, метель, мороз, ледостав, гололед, оттепель)

6. 1. 3. 3 көктемде табиғи құбылыстарды бақылау (қар ериді)
7. 1. 3. 3 көктемде табиғи құбылыстарды бақылау (қар ериді, тамшылар)
8. 1. 3. 3 көктемде табиғи құбылыстарды бақылау (қар ериді, тамшылар, ақ қар)
9. 1. 3. 3 көктемде табиғи құбылыстарды бақылау (қар ериді, тамшылар, ақ қар, мұздың ағуы)
10. 1. 3. 3 көктемде табиғи құбылыстарды бақылау (қар ериді, тамшылар, еру, мұздың ағуы, су тасқыны)
6. 1. 3. 4 қардың қасиетін бақылау
7. 1. 3. 4 қар мен мұздың қасиетін бақылау
8. 1. 3. 4 судың қасиеттерін бақылау
9. 1. 3. 4 қар мен мұздың қасиетін бақылау
10. 1. 3. 4 судың қасиеттерін бақылау
6. 1. 3. 5 жазда табиғи құбылыстарды бақылау (гүлдер гүлдейді, көбелектер ұшады)
7. 1. 3. 5 жазда табиғи құбылыстарды бақылау (гүлдер гүлдейді, көбелектер ұшады, жылы жаңбыр жауады)
8. 1. 3. 5 жазда табиғи құбылыстарды бақылау (гүлдер гүлдейді, көбелектер ұшады, жылы жаңбыр жауады, саңырауқұлақтар мен жидектер пайда болады)
9. 1. 3. 5 жазда табиғи құбылыстарды бақылау (гүлдер гүлдейді, көбелектер ұшады, жылы жаңбыр жауады, саңырауқұлақтар мен жидектер пайда болады, көптеген өсімдіктер мен жәндіктер)
10. 1. 3. 5 жазда табиғи құбылыстарды бақылау (гүлдер гүлдейді, көбелектер ұшады, жылы жаңбыр жауады, саңырауқұлақтар мен жидектер пайда болады, көптеген өсімдіктер мен жәндіктер)
6. 1. 3. 6 қар, көктайғақ, найзағай, жаңбыр кезінде адамның қауіпсіз мінез-құлық ережелерін сақтау
7. 1. 3. 6 қар, көктайғақ, найзағай, жаңбыр кезінде адамның қауіпсіз мінез-құлық ережелерін сақтау
8. 1. 3. 6 қар, көктайғақ, найзағай, жаңбыр кезінде адамның қауіпсіз мінез-құлық ережелерін сақтау
9. 1. 3. 6 қар, көктайғақ, найзағай, жаңбыр кезінде адамның қауіпсіз мінез-құлық ережелерін сақтау
10. 1. 3. 6 қар, көктайғақ, найзағай, жаңбыр кезінде адамның қауіпсіз мінез-құлық ережелерін сақтау
6. 1. 3. 7 табиғи құбылыстарды бақылау (күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман)
7. 1. 3. 7 табиғи құбылыстарды бақылау (күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман)
8. 1. 3. 7 табиғи құбылыстарды бақылау (күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман)
9. 1. 3. 7 табиғи құбылыстарды бақылау (күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман)
10. 1. 3. 7 табиғи құбылыстарды бақылау (күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман)
2) "Тірі табиғат" бөлімі:
2 кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
2.1. Бөлме өсімдіктері және гүлзарлардағы өсімдіктер
6. 2. 1. 1 бөлме өсімдіктерін үлгі бойынша тану
7. 2. 1. 1 бөлме өсімдіктерін атауы бойынша тану
8. 2. 1. 1 бөлме өсімдіктерін тану және 1-2 өсімдікті атау

6. 1. 3. 3 наблюдать за природными явлениями весной (тает снег)
7. 1. 3. 3 наблюдать за природными явлениями весной (тает снег, капель)
8. 1. 3. 3 наблюдать за природными явлениями весной (тает снег, капель, проталины)
9. 1. 3. 3 наблюдать за природными явлениями весной (тает снег, капель, проталины, ледоход)
10. 1. 3. 3 наблюдать за природными явлениями весной (тает снег, капель, проталины, ледоход, половодье)
6. 1. 3. 4 наблюдать за свойством снега
7. 1. 3. 4 наблюдать за свойством снега и льда
8. 1. 3. 4 наблюдать за свойствами воды
9. 1. 3. 4 наблюдать за свойством снега и льда
10. 1. 3. 4 наблюдать за свойствами воды
6. 1. 3. 5 наблюдать за природными явлениями летом (цветут цветы, летают бабочки)
7. 1. 3. 5 наблюдать за природными явлениями летом (цветут цветы, летают бабочки, идет теплый дождь)
8. 1. 3. 5 наблюдать за природными явлениями летом (цветут цветы, летают бабочки, идет теплый дождь, появляются грибы и ягоды)
9. 1. 3. 5 наблюдать за природными явлениями летом (цветут цветы, летают бабочки, идет теплый дождь, появляются грибы и ягоды, много разных растений и насекомых)
10. 1. 3. 5 наблюдать за природными явлениями летом (цветут цветы, летают бабочки, идет теплый дождь, появляются грибы и ягоды, много разных растений и насекомых)
6. 1. 3. 6 придерживаться правил безопасного поведения человека в снегопад, гололҰд, грозу, дождь
7. 1. 3. 6 придерживаться правил безопасного поведения человека в снегопад, гололҰд, грозу, дождь
8. 1. 3. 6 придерживаться правил безопасного поведения человека в снегопад, гололҰд, грозу, дождь
9. 1. 3. 6 придерживаться правил безопасного поведения человека в снегопад, гололҰд, грозу, дождь
10. 1. 3. 6 придерживаться правил безопасного поведения человека в снегопад, гололҰд, грозу, дождь
6. 1. 3. 7 наблюдать за природными явлениями (смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман)
7. 1. 3. 7 наблюдать за природными явлениями (смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман)
8. 1. 3. 7 наблюдать за природными явлениями (смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман)
9. 1. 3. 7 наблюдать за природными явлениями (смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман)
10. 1. 3. 7 наблюдать за природными явлениями (смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман)
2) "Живая природа":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1. Комнатные растения и растения на клумбах
6. 2. 1. 1 узнавать комнатные растения по образцу
7. 2. 1. 1 узнавать комнатные растения по названию
8. 2. 1. 1 узнавать и называть 1-2 комнатных растения

9. 2. 1. 1 бөлме өсімдіктерін тану және 2-3 өсімдікті атау
10. 2. 1. 1 бөлме өсімдіктерін тану және 3-4 өсімдікті атау
6. 2. 1. 2 үлкен жапырақтары бар бөлме өсімдіктеріне күтім жасау: фикус, бегония (түпқоймаларды жуу)
7. 2. 1. 2 үлкен жапырақтары бар бөлме өсімдіктеріне күтім жасау: фикус, бегония (түпқоймаларды жуу, жапырақтардан шанды алу)
8. 2. 1. 2 үлкен жапырақтары бар бөлме өсімдіктеріне күтім жасау: фикус, бегония (түпқоймаларды жуу, жапырақтардан шанды алу, қопсыту)
9. 2. 1. 2 үлкен жапырақтары бар бөлме өсімдіктеріне күтім жасау: фикус, бегония (түпқоймаларды жуу, жапырақтардан шанды алу, қопсыту, өсіндіні отырғызу)
10. 2. 1. 2 үлкен жапырақтары бар бөлме өсімдіктеріне күтім жасау: фикус, бегония (түпқоймаларды жуу, жапырақтардан шанды алу, қопсыту, өсіндіні отырғызу, өсімдіктерді ырғалту)
6. 2. 1. 3 гүлзарлардағы гүлдерді тану, атау (жұлдызгүл)
7. 2. 1. 3 гүлзарлардағы, жылыжайдағы гүлдерді тану, атау (жұлдызгүл, раушан)
8. 2. 1. 3 гүлзарлардағы, жылыжайдағы гүлдерді тану, атау (жұлдызгүл, раушан, қырмызыгүл)
9. 2. 1. 3 гүлзарлардағы, жылыжайдағы гүлдерді тану, атау (жұлдызгүл, раушан, қырмызыгүл)
10. 2. 1. 3 гүлзарлардағы, жылыжайдағы гүлдерді тану, атау (жұлдызгүл, раушан, қырмызыгүл)
6. 2. 1. 4 өсімдіктердің бөліктерін тану, атау: жапырақтары, гүлдері, сабағы, соның ішінде суретте
7. 2. 1. 4 өсімдіктердің бөліктерін тану, атау: жапырақтары, гүлдері, сабағы, соның ішінде суретте
8. 2. 1. 4 өсімдіктердің бөліктерін тану, атау: жапырақтары, гүлдері, сабағы, соның ішінде суретте
9. 2. 1. 4 өсімдіктердің бөліктерін тану, атау: жапырақтары, гүлдері, сабағы, соның ішінде суретте
10. 2. 1. 4 өсімдіктердің бөліктерін тану, атау: жапырақтары, гүлдері, сабағы, соның ішінде суретте
6. 2. 1. 5 гүлзарға гүлді өсімдіктерді отырғызуға қатысу
7. 2. 1. 5 гүлзарға гүлді өсімдіктерді отырғызуға қатысу, гүлзардағы гүлдерге күтім жасау
8. 2. 1. 5 гүлзарға гүлді өсімдіктерді отырғызуға қатысу, гүлзардағы гүлдерге күтім жасау
9. 2. 1. 5 гүлзардағы гүлдерге күтім жасау, гүл шоқтарын жасау
10. 2. 1. 5 гүлзардағы гүлдерге күтім жасау, гүл шоқтарын жасау
2.2. Ағаштар мен бұталар
6. 2. 2. 1 жергілікті ағаштарды тану, атау, (шырша, қайың)
7. 2. 2. 1 жергілікті ағаштарды тану, атау, (шырша, қайың, терек)
8. 2. 2. 1 жергілікті ағаштарды тану, атау, (шырша, қайың, терек)
9. 2. 2. 1 жергілікті ағаштарды тану, атау, (шырша, қайың, терек, емен)
10. 2. 2. 1 жергілікті ағаштарды тану, атау, (шырша, қайың, терек, емен)
6. 2. 2. 2 ағаштың бөліктерін үлгі бойынша тану: сабағы, бұтақтары, жапырақтары
7. 2. 2. 2 ағаштың бөліктерін атаулары бойынша тану: сабағы, бұтақтары, жапырақтары

9. 2. 1. 1 узнавать и называть 2-3 комнатных растения
10. 2. 1. 1 узнавать и называть 3-4 комнатных растения
6. 2. 1. 2 ухаживать за комнатными растениями с крупными листьями: фикус, бегония (мытье поддонов)
7. 2. 1. 2 ухаживать за комнатными растениями с крупными листьями: фикус, бегония (мытье поддонов, удаление пыли с листьев)
8. 2. 1. 2 ухаживать за комнатными растениями с крупными листьями: фикус, бегония (мытье поддонов, удаление пыли с листьев, рыхление)
9. 2. 1. 2 ухаживать за комнатными растениями (мытье поддонов, удаление пыли с листьев, рыхление, высаживание отростка)
10. 2. 1. 2 ухаживать за комнатными растениями (мытье поддонов, удаление пыли с листьев, рыхление, высаживание отростка, перевалка растения)
6. 2. 1. 3 узнавать, называть цветы на клумбах (астры)
7. 2. 1. 3 узнавать, называть цветы на клумбах, в теплице (астры, розы);
8. 2. 1. 3 узнавать, называть цветы на клумбах, в теплице (астры, розы, ноготки)
9. 2. 1. 3 узнавать, называть цветы на клумбах, в теплице (астры, розы, ноготки)
10. 2. 1. 3 узнавать, называть цветы на клумбах, в теплице (астры, розы, ноготки)
6. 2. 1. 4 узнавать, называть части растений: листья, цветки, стебель, в том числе на фото
7. 2. 1. 4 узнавать, называть части растений: листья, цветки, стебель, в том числе на фото
8. 2. 1. 4 узнавать, называть части растений: листья, цветки, стебель, в том числе на фото
9. 2. 1. 4 узнавать, называть части растений: листья, цветки, стебель, в том числе на фото
10. 2. 1. 4 узнавать, называть части растений: листья, цветки, стебель, в том числе на фото
6. 2. 1. 5 участвовать в посадке цветковых растений на клумбе
7. 2. 1. 5 участвовать в посадке цветковых растений на клумбе, ухаживать за цветами на клумбе
8. 2. 1. 5 участвовать в посадке цветковых растений на клумбе, ухаживать за цветами на клумбе
9. 2. 1. 5 ухаживать за цветами на клумбе, составлять букеты из цветов
10. 2. 1. 5 ухаживать за цветами на клумбе, составлять букеты из цветов
2.2. Деревья и кустарники
6. 2. 2. 1 узнавать, называть местные деревья (ель, береза)
7. 2. 2. 1 узнавать, называть местные деревья (ель, береза, тополь)
8. 2. 2. 1 узнавать, называть местные деревья (ель, береза, тополь)
9. 2. 2. 1 узнавать, называть местные деревья (ель, береза, тополь, дуб)
10. 2. 2. 1 узнавать, называть местные деревья (ель, береза, тополь, дуб)
6. 2. 2. 2 узнавать части дерева по образцу: ствол, ветки, листья
7. 2. 2. 2 узнавать части дерева по названию: ствол, ветки, листья

8. 2. 2. 2 ағаштың бөліктерін тану, атау: сабағы, бұтақтары, жапырақтары
9. 2. 2. 2 ағаштың бөліктерін тану, атау: сабағы, бұтақтары, жапырақтары
10. 2. 2. 2 ағаштың бөліктерін тану, атау: сабағы, бұтақтары, жапырақтары
6. 2. 2. 3 ағаштардың жемістерін үлгі бойынша жинау (бүршік, жаңғақ, талшын)
7. 2. 2. 3 ағаштардың жемістерін жинау және оларды атаулары бойынша тану (бүршік, жаңғақ, талшын)
8. 2. 2. 3 әр түрлі ағаштардың жапырақтарын қарау, тану және атау; ағаштардың жемістерін жинау (бүршік, жаңғақ, талшын)
9. 2. 2. 3 әр түрлі ағаштардың жапырақтарын қарау, тану және атау; ағаштардың жемістерін жинау (бүршік, жаңғақ, талшын)
10. 2. 2. 3 әр түрлі ағаштардың жапырақтарын қарау, тану және атау; ағаштардың жемістерін жинау (бүршік, жаңғақ, талшын)
6. 2. 2. 4 жергілікті бұталарды тану (мамыргүл)
7. 2. 2. 4 жергілікті бұталарды тану (мамыргүл, итмұрын)
8. 2. 2. 4 жергілікті бұталарды тану (мамыргүл, итмұрын)
9. 2. 2. 4 жергілікті бұталарды тану (мамыргүл, итмұрын, қараған)
10. 2. 2. 4 жергілікті бұталарды тану (мамыргүл, итмұрын, қараған)
6. 2. 2. 5 бұтаның бөліктерін тану, атау: бұтақтары, жапырақтары, гүлдері, соның ішінде суретте
7. 2. 2. 5 бұтаның бөліктерін тану, атау: бұтақтары, жапырақтары, гүлдері, соның ішінде суретте
8. 2. 2. 5 бұтаның бөліктерін тану, атау: бұтақтары, жапырақтары, гүлдері, соның ішінде суретте
9. 2. 2. 5 бұтаның бөліктерін тану, атау: бұтақтары, жапырақтары, гүлдері, соның ішінде суретте
10. 2. 2. 5 бұтаның бөліктерін тану, атау: бұтақтары, жапырақтары, гүлдері, соның ішінде суретте
2.3. Бақ және бақша өсімдіктері
6. 2. 3. 1 көкөністерді тану, атау: пияз, сәбіз, қызылша, қияр
7. 2. 3. 1 көкөністерді тану, атау: табақтағы, жүйектегі пияз, сәбіз, қызылша, қияр, картоп
8. 2. 3. 1 көкөністерді тану, атау: табақтағы, жүйектегі пияз, сәбіз, қызылша, қияр, картоп, қызанақ, жүйектегі картоп
9. 2. 3. 1 көкөністерді тану, атау: пияз, сәбіз, қызылша, қияр, картоп, қызанақ және табақтағы, жүйектегі басқалар
10. 2. 3. 1 көкөністерді тану, атау: пияз, сәбіз, қызылша, қияр, картоп, қызанақ және табақтағы, жүйектегі басқалар
6. 2. 3. 2 көкөністерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату
7. 2. 3. 2 көкөністерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату; көкөніс дақылдарын отырғызуға қатысу
8. 2. 3. 2 көкөністерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату; көкөніс дақылдарын отырғызуға қатысу
9. 2. 3. 2 көкөністерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату; көкөніс дақылдарын отырғызуға қатысу
10. 2. 3. 2 көкөністерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату; көкөніс дақылдарын отырғызуға қатысу
6. 2. 3. 3 көкөністерден дайындалған тағамдарды тану және атау (салат, көкөніс сорпасы)

8. 2. 2. 2 узнавать, называть части дерева: ствол, ветки, листья
9. 2. 2. 2 узнавать, называть части дерева: ствол, ветки, листья
10. 2. 2. 2 узнавать, называть части дерева: ствол, ветки, листья
6. 2. 2. 3 собирать плоды деревьев (шишки, желуди, каштаны) по образцу
7. 2. 2. 3 собирать, плоды деревьев (шишки, желуди, каштаны), узнавать их по названию
8. 2. 2. 3 рассматривать, узнавать и называть листья разных деревьев; собирать плоды деревьев (шишки, желуди, каштаны)
9. 2. 2. 3 рассматривать, узнавать и называть листья разных деревьев; собирать плоды деревьев (шишки, желуди, каштаны)
10. 2. 2. 3 рассматривать, узнавать и называть листья разных деревьев; собирать плоды деревьев (шишки, желуди, каштаны)
6. 2. 2. 4 узнавать местные кустарники (сирень)
7. 2. 2. 4 узнавать, называть местные кустарники (сирень, шиповник)
8. 2. 2. 4 узнавать, называть местные кустарники (сирень, шиповник)
9. 2. 2. 4 узнавать, называть местные кустарники (сирень, шиповник, акация)
10. 2. 2. 4 узнавать, называть местные кустарники (сирень, шиповник, акация)
6. 2. 2. 5 узнавать, называть части кустарника: ветки, листья, цветы, в том числе на фото
7. 2. 2. 5 узнавать, называть части кустарника: ветки, листья, цветы, в том числе на фото
8. 2. 2. 5 узнавать, называть части кустарника: ветки, листья, цветы, в том числе на фото
9. 2. 2. 5 узнавать, называть части кустарника: ветки, листья, цветы, в том числе на фото
10. 2. 2. 5 узнавать, называть части кустарника: ветки, листья, цветы, в том числе на фото
2.3. Растения сада и огорода
6. 2. 3. 1 узнавать, называть овощи: лук, морковь, свекла, огурец
7. 2. 3. 1 узнавать, называть овощи: лук, морковь, свекла, огурец, картофель на блюде, на грядке
8. 2. 3. 1 узнавать, называть овощи: лук, морковь, свекла, огурец, картофель, помидор на блюде, на грядке
9. 2. 3. 1 узнавать, называть овощи: лук, морковь, свекла, огурец, картофель, помидор и другие на блюде, на грядке
10. 2. 3. 1 узнавать, называть овощи: лук, морковь, свекла, огурец, картофель, помидор и другие на блюде, на грядке
6. 2. 3. 2 различать овощи по форме, цвету, вкусу
7. 2. 3. 2 различать овощи по форме, цвету, вкусу; участвовать в посадке овощных культур
8. 2. 3. 2 различать и сравнивать овощи по форме, цвету, вкусу; участвовать в посадке овощных культур
9. 2. 3. 2 различать и сравнивать овощи по форме, цвету, вкусу; участвовать в посадке овощных культур
10. 2. 3. 2 различать и сравнивать овощи по форме, цвету, вкусу; участвовать в посадке овощных культур
6. 2. 3. 3 узнавать и называть блюда, приготовленные из овощей (салат, овощной суп)

7. 2. 3. 3 көкөністерден дайындалған тағамдарды тану және атау (салат, көкөніс сорпасы)
8. 2. 3. 3 көкөністерден дайындалған тағамдарды тану және атау
9. 2. 3. 3 көкөністерден дайындалған тағамдарды тану және атау
10. 2. 3. 3 көкөністерден дайындалған тағамдарды тану және атау
6. 2. 3. 4 жемістерді тану, атау: алма, алмұрт, банан
7. 2. 3. 4 жемістерді тану, атау: алма, алмұрт, банан, өрік
8. 2. 3. 4 жемістерді тану, атау: алма, алмұрт, банан, өрік, апельсин
9. 2. 3. 4 жемістерді тану, атау: алма, алмұрт, банан, өрік, апельсин және басқалар
10. 2. 3. 4 жемістерді тану, атау: алма, алмұрт, банан, өрік, апельсин және басқалар
6. 2. 3. 5 жемістерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату
7. 2. 3. 5 жемістерді пішіні, түсі, дәмі, иісі бойынша ажырату
8. 2. 3. 5 жемістерді пішіні, түсі, дәмі, иісі бойынша ажырату және салыстыру
9. 2. 3. 5 жемістерді пішіні, түсі, дәмі, иісі бойынша ажырату және салыстыру
10. 2. 3. 5 жемістерді пішіні, түсі, дәмі, иісі бойынша ажырату және салыстыру
6. 2. 3. 6 жемістерден жасалған тағамдарды тану және атау (тосап, компот)
7. 2. 3. 6 жемістерден жасалған тағамдарды тану және атау (тосап, компот)
8. 2. 3. 6 жемістерден жасалған тағамдарды тану және атау
9. 2. 3. 6 жемістерден жасалған тағамдарды тану және атау
10. 2. 3. 6 жемістерден жасалған тағамдарды тану және атау
6. 2. 3. 7 көкөністер мен жемістерді жалпылама сөз бойынша көрнекі үлгі бойынша топтау
7. 2. 3. 7 көкөністер мен жемістерді жалпылама сөз бойынша көрнекі үлгі бойынша топтау
8. 2. 3. 7 көкөністер мен жемістерді жалпылама сөз бойынша көрнекі үлгі бойынша топтау
9. 2. 3. 7 көкөністер мен жемістерді жалпылама сөз бойынша көрнекі үлгі бойынша топтау
10. 2. 3. 7 көкөністер мен жемістерді жалпылама сөз бойынша көрнекі үлгі бойынша топтау
6. 2. 3. 8 жергілікті жидектерді тану, атау (таңқурай)
7. 2. 3. 8 жергілікті жидектерді тану, атау (таңқурай, қара қарақат)
8. 2. 3. 8 жергілікті жидектерді тану, атау (таңқурай, қара қарақат, құлпынай)
9. 2. 3. 8 жергілікті жидектерді тану, атау (таңқурай, қара қарақат, құлпынай, қызыл шие)
10. 2. 3. 8 жергілікті жидектерді тану, атау (таңқурай, қара қарақат, құлпынай, қызыл шие және басқалар)
6. 2. 3. 9 жидектерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату
7. 2. 3. 9 жидектерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату
8. 2. 3. 9 жидектерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату және салыстыру
9. 2. 3. 9 жидектерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату және салыстыру
10. 2. 3. 9 жидектерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату және салыстыру
6. 2. 3. 10 бақша дақылдарын тану: қарбыз
7. 2. 3. 10 бақша дақылдарын тану және атау: қарбыз, қауын

7. 2. 3. 3 узнавать и называть блюда, приготовленные из овощей (салат, овощной суп)
8. 2. 3. 3 узнавать и называть блюда, приготовленные из овощей
9. 2. 3. 3 узнавать и называть блюда, приготовленные из овощей
10. 2. 3. 3 узнавать и называть блюда, приготовленные из овощей
6. 2. 3. 4 узнавать, называть фрукты: яблоко, груша, банан
7. 2. 3. 4 узнавать, называть фрукты: яблоко, груша, банан, абрикос
8. 2. 3. 4 узнавать, называть фрукты: яблоко, груша, банан, абрикос, апельсин
9. 2. 3. 4 узнавать, называть фрукты: яблоко, груша, банан, абрикос, апельсин и другие
10. 2. 3. 4 узнавать, называть фрукты: яблоко, груша, банан, абрикос, апельсин и другие
6. 2. 3. 5 различать фрукты по форме, цвету, вкусу
7. 2. 3. 5 различать фрукты по форме, цвету, вкусу, запаху
8. 2. 3. 5 различать и сравнивать фрукты по форме, цвету, вкусу, запаху
9. 2. 3. 5 различать и сравнивать фрукты по форме, цвету, вкусу, запаху
10. 2. 3. 5 различать и сравнивать фрукты по форме, цвету, вкусу, запаху
6. 2. 3. 6 узнавать и называть блюда, приготовленные из фруктов (варенье, компот)
7. 2. 3. 6 узнавать и называть блюда, приготовленные из фруктов (варенье, компот)
8. 2. 3. 6 узнавать и называть блюда, приготовленные из фруктов
9. 2. 3. 6 узнавать и называть блюда, приготовленные из фруктов
10. 2. 3. 6 узнавать и называть блюда, приготовленные из фруктов
6. 2. 3. 7 группировать овощи и фрукты по наглядному образцу, по обобщающему слову
7. 2. 3. 7 группировать овощи и фрукты по наглядному образцу, по обобщающему слову
8. 2. 3. 7 группировать овощи и фрукты по наглядному образцу, по обобщающему слову
9. 2. 3. 7 группировать овощи и фрукты по наглядному образцу, по обобщающему слову
10. 2. 3. 7 группировать овощи и фрукты по наглядному образцу, по обобщающему слову
6. 2. 3. 8 узнавать, называть местные ягоды (малина)
7. 2. 3. 8 узнавать, называть местные ягоды (малина, черная смородина)
8. 2. 3. 8 узнавать, называть местные ягоды (малина, черная смородина, клубника)
9. 2. 3. 8 узнавать, называть местные ягоды (малина, черная смородина, клубника, черешня)
10. 2. 3. 8 узнавать, называть местные ягоды (малина, черная смородина, клубника, черешня и другие)
6. 2. 3. 9 различать ягоды по форме, цвету, вкусу
7. 2. 3. 9 различать ягоды по форме, цвету, вкусу
8. 2. 3. 9 различать и сравнивать ягоды по форме, цвету, вкусу
9. 2. 3. 9 различать и сравнивать ягоды по форме, цвету, вкусу
10. 2. 3. 9 различать и сравнивать ягоды по форме, цвету, вкусу
6. 2. 3. 10 узнавать бахчевые культуры: арбуз
7. 2. 3. 10 узнавать и называть бахчевые культуры: арбуз, дыня

8. 2. 3. 10 бақша дақылдарын тану, атау: қарбыз, қауын, асқабақ
9. 2. 3. 10 бақша дақылдарын тану, атау: қарбыз, қауын, асқабақ
10. 2. 3. 10 бақша дақылдарын тану, атау: қарбыз, қауын, асқабақ
6. 2. 3. 11 бақша дақылдарын пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату
7. 2. 3. 11 бақша дақылдарын пішіні, түсі, дәмі, иісі бойынша ажырату және салыстыру
8. 2. 3. 11 бақша дақылдарын пішіні, түсі, дәмі, иісі бойынша ажырату және салыстыру
9. 2. 3. 11 бақша дақылдарын пішіні, түсі, дәмі, иісі бойынша ажырату және салыстыру
10. 2. 3. 11 бақша дақылдарын пішіні, түсі, дәмі, иісі бойынша ажырату және салыстыру
6. 2. 3. 12 бұршақ тұқымын (бұршақ, кәді, асқабақ) себуге, өсімдіктерге күтім жасауға қатысу
7. 2. 3. 12 бұршақ тұқымын (бұршақ, кәді, асқабақ) себуге, өсімдіктерге күтім жасауға қатысу
8. 2. 3. 12 бұршақ тұқымын (бұршақ, кәді, асқабақ) себуге, өсімдіктерге күтім жасауға қатысу
9. 2. 3. 12 бұршақ тұқымын (бұршақ, кәді, асқабақ) себуге, өсімдіктерге күтім жасауға қатысу
10. 2. 3. 12 бұршақ тұқымын (бұршақ, кәді, асқабақ) себуге, өсімдіктерге күтім жасауға қатысу
6. 2. 3. 13 бақта, жылыжайда көкөністердің өсуін, бақшадағы жемістер және жидектердің өсуін бақылау
7. 2. 3. 13 бақта, жылыжайда көкөністердің өсуін, бақшадағы жемістер және жидектердің өсуін бақылау
8. 2. 3. 13 бақта, жылыжайда көкөністердің өсуін, бақшадағы жемістер және жидектердің өсуін бақылау
9. 2. 3. 13 бақта, жылыжайда көкөністердің өсуін, бақшадағы жемістер және жидектердің өсуін бақылау
10. 2. 3. 13 бақта, жылыжайда көкөністердің өсуін, бақшадағы жемістер және жидектердің өсуін бақылау
6. 2. 3. 14 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
7. 2. 3. 14 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
8. 2. 3. 14 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
9. 2. 3. 14 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
10. 2. 3. 14 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
6. 2. 3. 15 өз жолдастарыңың жауаптарын тыңдау
7. 2. 3. 15 өз жолдастарыңың жауаптарын тыңдау
8. 2. 3. 15 өз жолдастарыңың жауаптарын тыңдау
9. 2. 3. 15 өз жолдастарыңың жауаптарын тыңдау
10. 2. 3. 15 өз жолдастарыңың жауаптарын тыңдау
6. 2. 3. 16 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
7. 2. 3. 16 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
8. 2. 3. 16 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
9. 2. 3. 16 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
10. 2. 3. 16 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
2.4.Саябақтар және гүл бақтары өсімдіктері
6. 2. 4. 1 саябақтар мен гүл бақтарының жергілікті өсімдіктерін тану (шетен)

8. 2. 3. 10 узнавать, называть бахчевые культуры: арбуз, дыня, тыква
9. 2. 3. 10 узнавать, называть бахчевые культуры: арбуз, дыня, тыква
10. 2. 3. 10 узнавать, называть бахчевые культуры: арбуз, дыня, тыква
6. 2. 3. 11 различать бахчевые по форме, цвету, вкусу
7. 2. 3. 11 различать и сравнивать бахчевые по форме, цвету, вкусу, запаху
8. 2. 3. 11 различать и сравнивать бахчевые по форме, цвету, вкусу, запаху
9. 2. 3. 11 различать и сравнивать бахчевые по форме, цвету, вкусу, запаху
10. 2. 3. 11 различать и сравнивать бахчевые по форме, цвету, вкусу, запаху
6. 2. 3. 12 принимать участие в посеве семян гороха (фасоли, кабачков, тыквы), уходе за растениями
7. 2. 3. 12 принимать участие в посеве семян гороха (фасоли, кабачков, тыквы), уходе за растениями
8. 2. 3. 12 принимать участие в посеве семян гороха (фасоли, кабачков, тыквы), уходе за растениями
9. 2. 3. 12 принимать участие в посеве семян гороха (фасоли, кабачков, тыквы), уходе за растениями
10. 2. 3. 12 принимать участие в посеве семян гороха (фасоли, кабачков, тыквы), уходе за растениями
6. 2. 3. 13 наблюдать за ростом овощей на огороде, в теплице, за ростом фруктов и ягод в саду
7. 2. 3. 13 наблюдать за ростом овощей на огороде, в теплице, за ростом фруктов и ягод в саду
8. 2. 3. 13 наблюдать за ростом овощей на огороде, в теплице, за ростом фруктов и ягод в саду
9. 2. 3. 13 наблюдать за ростом овощей на огороде, в теплице, за ростом фруктов и ягод в саду
10. 2. 3. 13 наблюдать за ростом овощей на огороде, в теплице, за ростом фруктов и ягод в саду
6. 2. 3. 14 отвечать на вопросы учителя
7. 2. 3. 14 отвечать на вопросы учителя
8. 2. 3. 14 отвечать на вопросы учителя
9. 2. 3. 14 отвечать на вопросы учителя
10. 2. 3. 14 отвечать на вопросы учителя
6. 2. 3. 15 выслушивать ответы своих товарищей
7. 2. 3. 15 выслушивать ответы своих товарищей
8. 2. 3. 15 выслушивать ответы своих товарищей
9. 2. 3. 15 выслушивать ответы своих товарищей
10. 2. 3. 15 выслушивать ответы своих товарищей
6. 2. 3. 16 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
7. 2. 3. 16 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
8. 2. 3. 16 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
9. 2. 3. 16 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
10. 2. 3. 16 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2.4. Растения парков и скверов
6. 2. 4. 1 узнавать местные растения парков и скверов (рябина)

7. 2. 4. 1 саябақтар және гүл бақтарының жергілікті өсімдіктерін тану (шетен, терек)
8. 2. 4. 1 саябақтар және гүл бақтарының жергілікті өсімдіктерін тану (шетен, терек, шырша)
9. 2. 4. 1 саябақтар және гүл бақтарының жергілікті өсімдіктерін тану (шетен, терек, шырша, емен)
10. 2. 4. 1 саябақтар және гүл бақтарының жергілікті өсімдіктерін тану (шетен, терек, шырша, емен және басқалар)
6. 2. 4. 2 Саябақтар және гүл бақтары өсімдіктерінің қажеттілігін білу, өсімдіктерге ұқыпты қарау
7. 2. 4. 2 Саябақтар және гүл бақтары өсімдіктерінің қажеттілігін білу, өсімдіктерге ұқыпты қарау
8. 2. 4. 2 Саябақтар және гүл бақтары өсімдіктерінің қажеттілігін білу, өсімдіктерге ұқыпты қарау
9. 2. 4. 2 Саябақтар және гүл бақтары өсімдіктерінің қажеттілігін білу, өсімдіктерге ұқыпты қарау
10. 2. 4. 2 Саябақтар және гүл бақтары өсімдіктерінің қажеттілігін білу, өсімдіктерге ұқыпты қарау
2.5. Орман өсімдіктері
6. 2. 5. 1 жапырақты ағаштарды (қайың), бұталарды (итмұрын) тану
7. 2. 5. 1 жапырақты ағаштарды (қайың, көктерек), бұталарды (итмұрын) тану, атау
8. 2. 5. 1 жапырақты ағаштарды (қайың, көктерек, емен), бұталарды (итмұрын) тану, атау
9. 2. 5. 1 жапырақты ағаштарды (қайың, көктерек, емен, шетен), бұталарды (итмұрын) тану, атау
10. 2. 5. 1 жапырақты ағаштарды (қайың, көктерек, емен, шетен және басқа да жергілікті), бұталарды (итмұрын және басқа да жергілікті)тану, атау
6. 2. 5. 2 қылқан жапырақты ағаштарды тану (шырша, қарағай)
7. 2. 5. 2 қылқан жапырақты ағаштарды тану (шырша, қарағай)
8. 2. 5. 2 қылқан жапырақты ағаштарды тану (шырша, қарағай, сағызқарағай)
9. 2. 5. 2 қылқан жапырақты ағаштарды тану (шырша, қарағай, сағызқарағай)
10. 2. 5. 2 қылқан жапырақты ағаштарды тану (шырша, қарағай, сағызқарағай және басқа да жергілікті)
6. 2. 5. 3 шөптерді тану (кез келген жергілікті); орман саңырауқұлақтары: жеуге жарамды (ақ саңырауқұлақ) және улы (шыбынжұт)
7. 2. 5. 3 шөптерді тану (кез келген жергілікті); орман саңырауқұлақтары: жеуге жарамды (ақ саңырауқұлақ, қайың саңырауқұлақ) және улы (шыбынжұт)
8. 2. 5. 3 шөптерді тану (кез келген жергілікті); орман саңырауқұлақтары: жеуге жарамды (ақ саңырауқұлақ, қайың саңырауқұлақ, түлкішек) және улы (шыбынжұт, сасық саңырауқұлақ)
9. 2. 5. 3 шөптерді тану (кез келген жергілікті); орман саңырауқұлақтары: жеуге жарамды (ақ саңырауқұлақ, қайың саңырауқұлақ, түлкішек) және улы (шыбынжұт, сасық саңырауқұлақ)
10. 2. 5. 3 шөптерді тану (кез келген жергілікті); орман саңырауқұлақтары: жеуге жарамды (ақ саңырауқұлақ, қайың саңырауқұлақ, түлкішек) және улы (шыбынжұт, сасық саңырауқұлақ)

7. 2. 4. 1 узнавать местные растения парков и скверов (рябина, тополь)
8. 2. 4. 1 узнавать и называть местные растения парков и скверов (рябина, тополь, ель)
9. 2. 4. 1 узнавать и называть местные растения парков и скверов (рябина, тополь, ель, дуб)
10. 2. 4. 1 узнавать и называть местные растения парков и скверов (рябина, тополь, ель, дуб и другие)
6. 2. 4. 2 знать назначение растений парков и скверов, проявлять бережное отношение к растениям
7. 2. 4. 2 знать назначение растений парков и скверов, проявлять бережное отношение к растениям
8. 2. 4. 2 знать назначение растений парков и скверов, проявлять бережное отношение к растениям
9. 2. 4. 2 знать назначение растений парков и скверов, проявлять бережное отношение к растениям
10. 2. 4. 2 знать назначение растений парков и скверов, проявлять бережное отношение к растениям
2.5. Растения леса
6. 2. 5. 1 узнавать лиственные деревья (береза), кустарники (шиповник)
7. 2. 5. 1 узнавать, называть лиственные деревья (береза, осина), кустарники (шиповник)
8. 2. 5. 1 узнавать, называть лиственные деревья (береза, осина, дуб), кустарники (шиповник)
9. 2. 5. 1 узнавать, назвать лиственные деревья (береза, осина, дуб, рябина), кустарники (шиповник)
10. 2. 5. 1 узнавать, назвать лиственные деревья (береза, осина, дуб, рябина и другие местные), кустарники (шиповник и другие местные)
6. 2. 5. 2 узнавать хвойные деревья (ель, сосна)
7. 2. 5. 2 узнавать и называть хвойные деревья (ель, сосна)
8. 2. 5. 2 узнавать и называть хвойные деревья (ель, сосна, лиственница)
9. 2. 5. 2 узнавать и называть хвойные деревья (ель, сосна, лиственница)
10. 2. 5. 2 узнавать и называть хвойные деревья (ель, сосна, лиственница и другие местные)
6. 2. 5. 3 узнавать травы (любые местные); грибы леса: съедобные (белый гриб) и ядовитые (мухомор)
7. 2. 5. 3 узнавать травы (любые местные); грибы леса: съедобные (белый гриб, подберезовик) и ядовитые (мухомор)
8. 2. 5. 3 узнавать травы (любые местные); грибы леса: съедобные (белый гриб, подберезовик, лисичка) и ядовитые (мухомор, бледная поганка)
9. 2. 5. 3 узнавать травы (любые местные); грибы леса: съедобные (белый гриб, подберезовик, лисичка) и ядовитые (мухомор, бледная поганка)
10. 2. 5. 3 узнавать травы (любые местные); грибы леса: съедобные (белый гриб, подберезовик, лисичка) и ядовитые (мухомор, бледная поганка)

6. 2. 5. 4 табиғатта қауіпсіз (өзі үшін және табиғат үшін) мінез-құлық ережесін ұстану
7. 2. 5. 4 табиғатта қауіпсіз (өзі үшін және табиғат үшін) мінез-құлық ережесін ұстану
8. 2. 5. 4 табиғатта қауіпсіз (өзі үшін және табиғат үшін) мінез-құлық ережесін ұстану
9. 2. 5. 4 табиғатта қауіпсіз (өзі үшін және табиғат үшін) мінез-құлық ережесін ұстану
10. 2. 5. 4 табиғатта қауіпсіз (өзі үшін және табиғат үшін) мінез-құлық ережесін ұстану
2.6. Өріс пен шабындық өсімдіктері
6. 2. 6. 1 егістік (бидай) және шабындық (бақбақ) өсімдіктерін тану; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
7. 2. 6. 1 егістік (бидай) және шабындық (бақбақ, гүлкекіре) өсімдіктерін тану; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру; өсімдік бөліктерін атау
8. 2. 6. 1 егістік (бидай, жүгері) және шабындық (бақбақ, гүлкекіре) өсімдіктерін тану және атау; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
9. 2. 6. 1 егістік (бидай, жүгері, күнбағыс, жолжелкен) және шабындық (бақбақ, гүлкекіре) өсімдіктерін тану және атау; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
10. 2. 6. 1 егістік (бидай, жүгері, күнбағыс, жолжелкен) және шабындық (бақбақ, гүлкекіре) өсімдіктерін тану және атау; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
2.7. Дала, шөл өсімдіктері
6. 2. 7. 1 дала (селеу) өсімдіктерін тану; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
7. 2. 7. 1 дала (селеу) өсімдіктерін тану, атау; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру; өсімдік бөліктерін атау
8. 2. 7. 1 дала (селеу, қаңбақ) өсімдіктерін тану, атау; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
9. 2. 7. 1 дала (селеу, қаңбақ, жусан) өсімдіктерін тану, атау; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
10. 2. 7. 1 дала (селеу, қаңбақ, жусан, жантақ) өсімдіктерін тану, атау; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
2.8.Жануарлардың алуан түрлілігі
6. 2. 8. 1 жануарларды тану, атау: аңдар, құстар, балықтар
7. 2. 8. 1 жануарларды тану, атау: аңдар, құстар, балықтар, жәндіктер
8. 2. 8. 1 жануарларды тану, атау: аңдар, құстар, балықтар, жәндіктер, жыландар
9. 2. 8. 1 жануарларды тану, атау: аңдар, құстар, балықтар, жәндіктер, жыландар, бақалар
10. 2. 8. 1 жануарларды тану, атау: аңдар, құстар, балықтар, жәндіктер, жыландар, бақалар, құрттар
6. 2. 8. 2 жануарлардың өмір сүруіне қажетті жағдайларды атау: су, тамақ, ауа, жылу
7. 2. 8. 2 жануарлардың өмір сүруіне қажетті жағдайларды атау: су, тамақ, ауа, жылу
8. 2. 8. 2 жануарлардың өмір сүруіне қажетті жағдайларды атау: су, тамақ, ауа, жылу
9. 2. 8. 2 жануарлардың өмір сүруіне қажетті жағдайларды атау: су, тамақ, ауа, жылу

6. 2. 5. 4 придерживаться правила безопасного (для себя и для природы) поведения в природе
7. 2. 5. 4 придерживаться правила безопасного (для себя и для природы) поведения в природе
8. 2. 5. 4 придерживаться правила безопасного (для себя и для природы) поведения в природе
9. 2. 5. 4 придерживаться правила безопасного (для себя и для природы) поведения в природе
10. 2. 5. 4 придерживаться правила безопасного (для себя и для природы) поведения в природе
2.6. Растения поля и луга
6. 2. 6. 1 узнавать растения поля (пшеница) и луга (одуванчик); соотносить их с изображением на картинке
7. 2. 6. 1 узнавать растения поля (пшеница) и луга (одуванчик, василек); соотносить их с изображением на картинке; называть части растений
8. 2. 6. 1 узнавать и называть растения поля (пшеница, кукуруза) и луга (одуванчик, василек); соотносить их с изображением на картинке
9. 2. 6. 1 узнавать и называть растения поля (пшеница, кукуруза, подсолнух) и луга (одуванчик, василек, подорожник); соотносить их с изображением на картинке
10. 2. 6. 1 узнавать и называть растения поля (пшеница, кукуруза, подсолнух) и луга (одуванчик, василек, подорожник); соотносить их с изображением на картинке
2.7. Растения степи и пустынь
6. 2. 7. 1 узнавать растения степи (ковыль); соотносить их с изображением на картинке
7. 2. 7. 1 узнавать, называть растения степи (ковыль); соотносить их с изображением на картинке; называть части растений
8. 2. 7. 1 узнавать, называть растения степи (ковыль, перекати-поле); соотносить их с изображением на картинке
9. 2. 7. 1 узнавать, называть растения степи (ковыль, перекати-поле, полынь); соотносить их с изображением на картинке
10. 2. 7. 1 узнавать, называть растения степи (ковыль, перекати-поле, полынь, верблюжья колючка); соотносить их с изображением на картинке
2.8. Многообразие животных
6. 2. 8. 1 узнавать, называть животных: звери, птицы, рыбы
7. 2. 8. 1 узнавать, называть животных: звери, птицы, рыбы, насекомые
8. 2. 8. 1 узнавать, называть животных: звери, птицы, рыбы, насекомые, змеи
9. 2. 8. 1 узнавать, называть животных: звери, птицы, рыбы, насекомые, змеи, лягушки
10. 2. 8. 1 узнавать, называть животных: звери, птицы, рыбы, насекомые, змеи, лягушки, черви
6. 2. 8. 2 называть условия, необходимые для жизни животных: вода, пища, воздух, тепло
7. 2. 8. 2 называть условия, необходимые для жизни животных: вода, пища, воздух, тепло
8. 2. 8. 2 называть условия, необходимые для жизни животных: вода, пища, воздух, тепло
9. 2. 8. 2 называть условия, необходимые для жизни животных: вода, пища, воздух, тепло

10. 2. 8. 2 жануарлардың өмір сүруіне қажетті жағдайларды атау: су, тамақ, ауа, жылу
6. 2. 8. 3 жабайы және үй жануарларын ажырату
7. 2. 8. 3 жабайы және үй жануарларын ажырату
8. 2. 8. 3 жабайы және үй жануарларын ажырату
9. 2. 8. 3 жабайы және үй жануарларын ажырату
10. 2. 8. 3 жабайы және үй жануарларын ажырату
2.9.Үй жануарлары және құстар
6. 2. 9. 1 үй жануарларын тану және атау: мысық, ит
7. 2. 9. 1 үй жануарларын тану және атау: мысық, ит, сиыр
8. 2. 9. 1 үй жануарларын тану және атау: мысық, ит, сиыр, ат
9. 2. 9. 1 үй жануарларын тану және атау: мысық, ит, сиыр, ат, шошқа
10. 2. 9. 1 үй жануарларын тану және атау: мысық, ит, сиыр, ат, шошқа
6. 2. 9. 2 үй жануарларының денесінің негізгі бөліктерін үлгі бойынша атау (бас, тұлға, табан, құйрық)
7. 2. 9. 2 үй жануарларының денесінің негізгі бөліктерін көрсету арқылы атау (бас, тұлға, табан, құйрық)
8. 2. 9. 2 үй жануарларының денесінің негізгі бөліктерін өз бетінше атау (бас, тұлға, табан, құйрық)
9. 2. 9. 2 үй жануарларының денесінің негізгі бөліктерін өз бетінше атау (бас, тұлға, табан, құйрық)
10. 2. 9. 2 үй жануарларының денесінің негізгі бөліктерін өз бетінше атау (бас, тұлға, табан, құйрық)
6. 2. 9. 3 үй жануарларының өмір салтын, тамақтануын атау
7. 2. 9. 3 үй жануарларының өмір салтын, тамақтануын атау
8. 2. 9. 3 үй жануарларының өмір салтын, тамақтануын атау
9. 2. 9. 3 үй жануарларының өмір салтын, тамақтануын атау
10. 2. 9. 3 үй жануарларының өмір салтын, тамақтануын атау
6. 2. 9. 4 адамға тигізетін пайдасын түсіну
7. 2. 9. 4 адамға тигізетін пайдасын түсіну және атау
8. 2. 9. 4 адамға тигізетін пайдасын түсіну және атау
9. 2. 9. 4 адамға тигізетін пайдасын түсіну және атау
10. 2. 9. 4 адамға тигізетін пайдасын түсіну және атау
6. 2. 9. 5 үй жануарларына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
7. 2. 9. 5 үй жануарларына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
8. 2. 9. 5 үй жануарларына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
9. 2. 9. 5 үй жануарларына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
10. 2. 9. 5 үй жануарларына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
6. 2. 9. 6 үй жануарлары және құстардың төлін атау
7. 2. 9. 6 үй жануарлары және құстардың төлін атау
8. 2. 9. 6 үй жануарлары және құстардың төлін атау
9. 2. 9. 6 үй жануарлары және құстардың төлін атау
10. 2. 9. 6 үй жануарлары және құстардың төлін атау
6. 2. 9. 7 үй құстарын тану және атау: тауық, қаз

10. 2. 8. 2 называть условия, необходимые для жизни животных: вода, пища, воздух, тепло
6. 2. 8. 3 различать диких и домашних животных
7. 2. 8. 3 различать диких и домашних животных
8. 2. 8. 3 различать диких и домашних животных
9. 2. 8. 3 различать диких и домашних животных
10. 2. 8. 3 различать диких и домашних животных
2.9. Домашние животные и птицы
6. 2. 9. 1 узнавать и называть домашних животных: кошка, собака
7. 2. 9. 1 узнавать и называть домашних животных: кошка, собака, корова
8. 2. 9. 1 узнавать и называть домашних животных: кошка, собака, корова, лошадь
9. 2. 9. 1 узнавать и называть домашних животных: кошка, собака, корова, лошадь, свинья
10. 2. 9. 1 узнавать и называть домашних животных: кошка, собака, корова, лошадь, свинья
6. 2. 9. 2 называть основные части тела домашних животных (голова, туловище, лапы, хвост) по образцу
7. 2. 9. 2 называть основные части тела домашних животных (голова, туловище, лапы, хвост) по показу
8. 2. 9. 2 называть основные части тела домашних животных (голова, туловище, лапы, хвост) самостоятельно
9. 2. 9. 2 называть основные части тела домашних животных (голова, туловище, лапы, хвост) самостоятельно
10. 2. 9. 2 называть основные части тела домашних животных (голова, туловище, лапы, хвост) самостоятельно
6. 2. 9. 3 называть образ жизни, питание домашних животных
7. 2. 9. 3 называть образ жизни, питание домашних животных
8. 2. 9. 3 называть образ жизни, питание домашних животных
9. 2. 9. 3 называть образ жизни, питание домашних животных
10. 2. 9. 3 называть образ жизни, питание домашних животных
6. 2. 9. 4 понимать пользу, приносимую человеку
7. 2. 9. 4 понимать и называть пользу, приносимую человеку
8. 2. 9. 4 понимать и называть пользу, приносимую человеку
9. 2. 9. 4 понимать и называть пользу, приносимую человеку
10. 2. 9. 4 понимать и называть пользу, приносимую человеку
6. 2. 9. 5 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними животными
7. 2. 9. 5 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними животными
8. 2. 9. 5 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними животными
9. 2. 9. 5 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними животными
10. 2. 9. 5 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними животными
6. 2. 9. 6 называть детенышей домашних животных и птиц
7. 2. 9. 6 называть детенышей домашних животных и птиц
8. 2. 9. 6 называть детенышей домашних животных и птиц
9. 2. 9. 6 называть детенышей домашних животных и птиц
10. 2. 9. 6 называть детенышей домашних животных и птиц
6. 2. 9. 7 узнавать и называть домашних птиц: курица, гусь

7. 2. 9. 7 үй құстарын тану және атау: тауық, қаз, үйрек
8. 2. 9. 7 үй құстарын тану және атау: тауық, әтеш қаз, үйрек
9. 2. 9. 7 үй құстарын тану және атау: тауық, әтеш қаз, үйрек, түйеқұс
10. 2. 9. 7 үй құстарын тану және атау: тауық, әтеш қаз, үйрек, түйеқұс
6. 2. 9. 8 үй құстары денесінің негізгі бөліктерін үлгі бойынша атау
7. 2. 9. 8 үй құстары денесінің негізгі бөліктерін көрсету арқылы атау
8. 2. 9. 8 үй құстары денесінің негізгі бөліктерін өз бетінше атау
9. 2. 9. 8 үй құстары денесінің негізгі бөліктерін өз бетінше атау
10. 2. 9. 8 үй құстары денесінің негізгі бөліктерін өз бетінше атау
6. 2. 9. 9 дауыстары бойынша үй құстарын ажырату
7. 2. 9. 9 дауыстары бойынша үй құстарын ажырату
8. 2. 9. 9 дауыстары бойынша үй құстарын ажырату
9. 2. 9. 9 дауыстары бойынша үй құстарын ажырату
10. 2. 9. 9 дауыстары бойынша үй құстарын ажырату
6. 2. 9. 10 үй құстары жасайтын әрекеттерді үлгі бойынша атау
7. 2. 9. 10 үй құстары жасайтын әрекеттерді көрсету арқылы атау
8. 2. 9. 10 үй құстары жасайтын әрекеттерді өз бетінше атау
9. 2. 9. 10 үй құстары жасайтын әрекеттерді өз бетінше атау
10. 2. 9. 10 үй құстары жасайтын әрекеттерді өз бетінше атау
6. 2. 9. 11 үй құстарының өмір салтын, тамақтануын атау
7. 2. 9. 11 үй құстарының өмір салтын, тамақтануын атау
8. 2. 9. 11 үй құстарының өмір салтын, тамақтануын атау
9. 2. 9. 11 үй құстарының өмір салтын, тамақтануын атау
10. 2. 9. 11 үй құстарының өмір салтын, тамақтануын атау
6. 2. 9. 12 үй құстарына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
7. 2. 9. 12 үй құстарына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
8. 2. 9. 12 үй құстарына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
9. 2. 9. 12 үй құстарына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
10. 2. 9. 12 называть үй құстарына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
6. 2. 9. 13 үй құстарының төлін атау
7. 2. 9. 13 үй құстарының төлін атау
8. 2. 9. 13 үй құстарының төлін атау
9. 2. 9. 13 үй құстарының төлін атау
10. 2. 9. 13 үй құстарының төлін атау
8. 2. 9. 14 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
9. 2. 9. 14 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
10. 2. 9. 14 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
8. 2. 9. 15 өз жолдастарыңың жауаптарын тыңдау
9. 2. 9. 15 өз жолдастарыңың жауаптарын тыңдау
10. 2. 9. 15 өз жолдастарыңың жауаптарын тыңдау
8. 2. 9. 16 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
9. 2. 9. 16 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау

7. 2. 9. 7 узнавать и называть домашних птиц: курица, гусь, утка
8. 2. 9. 7 узнавать и называть домашних птиц: курица, петух, гусь, утка
9. 2. 9. 7 узнавать и называть домашних птиц: курица, петух, гусь, утка, индюк
10. 2. 9. 7 узнавать и называть домашних птиц: курица, петух, гусь, утка, индюк
6. 2. 9. 8 называть основные части тела домашних птиц по образцу
7. 2. 9. 8 называть основные части тела домашних птиц по показу
8. 2. 9. 8 называть основные части тела домашних птиц самостоятельно
9. 2. 9. 8 называть основные части тела домашних птиц самостоятельно
10. 2. 9. 8 называть основные части тела домашних птиц самостоятельно
6. 2. 9. 9 различать домашних птиц по голосам
7. 2. 9. 9 различать домашних птиц по голосам
8. 2. 9. 9 различать домашних птиц по голосам
9. 2. 9. 9 различать домашних птиц по голосам
10. 2. 9. 9 различать домашних птиц по голосам
6. 2. 9. 10 называть действия, выполняемые домашними птицами, по образцу
7. 2. 9. 10 называть действия, выполняемые домашними птицами, по показу
8. 2. 9. 10 называть действия, выполняемые домашними птицами, самостоятельно
9. 2. 9. 10 называть действия, выполняемые домашними птицами, самостоятельно
10. 2. 9. 10 называть действия, выполняемые домашними птицами, самостоятельно
6. 2. 9. 11 называть образ жизни, питание домашних птиц
7. 2. 9. 11 называть образ жизни, питание домашних птиц
8. 2. 9. 11 называть образ жизни, питание домашних птиц
9. 2. 9. 11 называть образ жизни, питание домашних птиц
10. 2. 9. 11 называть образ жизни, питание домашних птиц
6. 2. 9. 12 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними птицами
7. 2. 9. 12 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними птицами
8. 2. 9. 12 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними птицами
9. 2. 9. 12 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними птицами
10. 2. 9. 12 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними птицами
6. 2. 9. 13 называть детенышей домашних птиц
7. 2. 9. 13 называть детенышей домашних птиц
8. 2. 9. 13 называть детенышей домашних птиц
9. 2. 9. 13 называть детенышей домашних птиц
10. 2. 9. 13 называть детенышей домашних птиц
8. 2. 9. 14 отвечать на вопросы учителя
9. 2. 9. 14 отвечать на вопросы учителя
10. 2. 9. 14 отвечать на вопросы учителя
8. 2. 9. 15 выслушивать ответы своих товарищей
9. 2. 9. 15 выслушивать ответы своих товарищей
10. 2. 9. 15 выслушивать ответы своих товарищей
8. 2. 9. 16 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
9. 2. 9. 16 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации

10. 2. 9. 16 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
2.10. Жабайы жануарлар және құстар
6. 2. 10. 1 жабайы жануарларды тану және атау: түлкі, қоян
7. 2. 10. 1 жабайы жануарларды тану және атау: түлкі, қоян, аю
8. 2. 10. 1 жабайы жануарларды тану және атау: түлкі, қоян, аю, қасқыр
9. 2. 10. 1 жабайы жануарларды тану және атау: түлкі, қоян, аю, қасқыр, кірпі
10. 2. 10. 1 жабайы жануарларды тану және атау: түлкі, қоян, аю, қасқыр, кірпі, тиын
6. 2. 10. 2 аңдардың тіршілік ету ортасын, тамақтануын, әдеттерін тану, атау; жыл мезгілдерінің өзгеруіне бейімделу
7. 2. 10. 2 аңдардың тіршілік ету ортасын, тамақтануын, әдеттерін тану, атау; жыл мезгілдерінің өзгеруіне бейімделу
8. 2. 10. 2 аңдардың тіршілік ету ортасын, тамақтануын, әдеттерін тану, атау; жыл мезгілдерінің өзгеруіне бейімделу
9. 2. 10. 2 аңдардың тіршілік ету ортасын, тамақтануын, әдеттерін тану, атау; жыл мезгілдерінің өзгеруіне бейімделу
10. 2. 10. 2 аңдардың тіршілік ету ортасын, тамақтануын, әдеттерін тану, атау; жыл мезгілдерінің өзгеруіне бейімделу
6. 2. 10. 3 жабайы жануарлардың төлін атау
7. 2. 10. 3 жабайы жануарлардың төлін атау
8. 2. 10. 3 жабайы жануарлардың төлін атау
9. 2. 10. 3 жабайы жануарлардың төлін атау
10. 2. 10. 3 жабайы жануарлардың төлін атау
6. 2. 10. 4 қыстайтын құстарды суреттен атаулары бойынша тану: торғай
7. 2. 10. 4 қыстайтын құстарды суреттен тану, атау: торғай, сауысқан
8. 2. 10. 4 қыстайтын құстарды тану, атау: торғай, сауысқан, шымшық
9. 2. 10. 4 қыстайтын құстарды тану, атау: торғай, сауысқан, шымшық, суықторғай
10. 2. 10. 4 қыстайтын құстарды тану, атау: торғай, сауысқан, шымшық, суықторғай
6. 2. 10. 5 жыл құстарын суреттен атаулары бойынша тану: құзғын қарға
7. 2. 10. 5 жыл құстарын суреттен тану, атау: құзғын қарға, қарлығаш
8. 2. 10. 5 жыл құстарын тану, атау: құзғын қарға, қарлығаш
9. 2. 10. 5 жыл құстарын тану, атау: құзғын қарға, қарлығаш, қараторғай
10. 2. 10. 5 жыл құстарын тану, атау: құзғын қарға, қарлығаш, қараторғай
6. 2. 10. 6 жергілікті құстарды бақылау, оларға күтім жасау (қоректендіргіш)
7. 2. 10. 6 жергілікті құстарды бақылау, оларға күтім жасау (қоректендіргіш)
8. 2. 10. 6 жергілікті құстарды бақылау, оларға күтім жасау (қоректендіргіш)
9. 2. 10. 6 жергілікті құстарды бақылау, оларға күтім жасау (қоректендіргіш)
10. 2. 10. 6 жергілікті құстарды бақылау, оларға күтім жасау (қоректендіргіш)
6. 2. 10. 7 жәндіктерді суретте тану, көрсету және атау (құмырсқа, шыбын, қоңыз)
7. 2. 10. 7 жәндіктерді тану, атау (құмырсқа, шыбын, қоңыз, өрмекші)
8. 2. 10. 7 жәндіктерді тану, атау (құмырсқа, шыбын, қоңыз, өрмекші, ара) ара ұясын, құмырсқаныңилеуін тану және ажырату

10. 2. 9. 16 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2.10. Дикие животные и птицы
6. 2. 10. 1 узнавать и называть диких животных: лиса, заяц
7. 2. 10. 1 узнавать и называть диких животных: лиса, заяц, медведь
8. 2. 10. 1 узнавать и называть диких животных: лиса, заяц, медведь, волк
9. 2. 10. 1 узнавать и называть диких животных: лиса, заяц, медведь, волк, Ұж
10. 2. 10. 1 узнавать и называть диких животных: лиса, заяц, медведь, волк, Ұж, белка
6. 2. 10. 2 узнавать, называть место обитания, питание, повадки зверей; приспособленность к смене времҰн года
7. 2. 10. 2 узнавать, назвать место обитания, питание, повадки зверей; приспособленность к смене времҰн года
8. 2. 10. 2 узнавать, называть место обитания, питание, повадки зверей; приспособленность к смене времҰн года
9. 2. 10. 2 узнавать, называть место обитания, питание, повадки зверей; приспособленность к смене времҰн года
10. 2. 10. 2 узнавать, называть место обитания, питание, повадки зверей; приспособленность к смене времҰн года
6. 2. 10. 3 называть детенышей диких животных
7. 2. 10. 3 называть детенышей диких животных
8. 2. 10. 3 называть детенышей диких животных
9. 2. 10. 3 называть детенышей диких животных
10. 2. 10. 3 называть детенышей диких животных
6. 2. 10. 4 узнавать по названию зимующих птиц на картинке: воробей
7. 2. 10. 4 узнавать, называть зимующих птиц на картинке: воробей, сорока
8. 2. 10. 4 узнавать, называть зимующих птиц: воробей, сорока, синица
9. 2. 10. 4 узнавать, называть зимующих птиц: воробей, сорока, синица, снегирь
10. 2. 10. 4 узнавать, называть зимующих птиц: воробей, сорока, синица, снегирь
6. 2. 10. 5 узнавать по названию перелетных птиц на картинке: грач
7. 2. 10. 5 узнавать, называть перелетных птиц на картинке: грач, ласточка
8. 2. 10. 5 узнавать, называть перелетных птиц: грач, ласточка
9. 2. 10. 5 узнавать, называть перелетных птиц: грач, ласточка, скворец
10. 2. 10. 5 узнавать, называть перелетных птиц: грач, ласточка, скворец
6. 2. 10. 6 наблюдать за местными птицами, заботиться о них (кормушка)
7. 2. 10. 6 наблюдать за местными птицами, заботиться о них (кормушка)
8. 2. 10. 6 наблюдать за местными птицами, заботиться о них (кормушка)
9. 2. 10. 6 наблюдать за местными птицами, заботиться о них (кормушка)
10. 2. 10. 6 наблюдать за местными птицами, заботиться о них (кормушка)
6. 2. 10. 7 узнавать на картинке, показывать и называть насекомых (муравей, муха, жук)
7. 2. 10. 7 узнавать, называть насекомых (муравей, муха, жук, паук)
8. 2. 10. 7 узнавать, называть насекомых (муравей, муха, жук, паук, пчела), узнавать и различать улей, муравейник

9. 2. 10. 7 жәндіктерді тану, атау (құмырсқа, шыбын, қоңыз, өрмекші, ара, инелік) ара ұясын, құмырсқаның илеуін тану және ажырату
10. 2. 10. 7 жәндіктерді тану, атау (құмырсқа, шыбын, қоңыз, өрмекші, ара, инелік, маса) ара ұясын, құмырсқаның илеуін тану және ажырату
6. 2. 10. 8 пайдалы және зиянды жәндіктерді тану: қызыл қоңыз, колорадо қоңызы
7. 2. 10. 8 пайдалы және зиянды жәндіктерді тану: қызыл қоңыз, құмырсқа, колорадо қоңызы
8. 2. 10. 8 пайдалы және зиянды жәндіктерді тану: қызыл қоңыз, құмырсқа, колорадо қоңызы, шыбын
9. 2. 10. 8 пайдалы және зиянды жәндіктерді тану: қызыл қоңыз, құмырсқа, ара, колорадо қоңызы, шыбын
10. 2. 10. 8 пайдалы және зиянды жәндіктерді тану: қызыл қоңыз, құмырсқа, ара, колорадо қоңызы, шыбын
6. 2. 10. 9 зиянды жәндіктердің адамға тигізетін зиянын және олармен күресу жолдарын түсіну
7. 2. 10. 9 зиянды жәндіктердің адамға тигізетін зиянын және олармен күресу жолдарын түсіну
8. 2. 10. 9 зиянды жәндіктердің адамға тигізетін зиянын және олармен күресу жолдарын түсіну
9. 2. 10. 9 зиянды жәндіктердің адамға тигізетін зиянын және олармен күресу жолдарын түсіну
10. 2. 10. 9 зиянды жәндіктердің адамға тигізетін зиянын және олармен күресу жолдарын түсіну
6. 2. 10. 10 ажырату және топтастыру: үлгі бойынша, жалпылама сөз бойынша үй жануарлары-жабайы жануарлар, құстар, жәндіктер
7. 2. 10. 10 ажырату және топтастыру: үлгі бойынша, жалпылама сөз бойынша үй жануарлары-жабайы жануарлар, құстар, жәндіктер
8. 2. 10. 10 ажырату және топтастыру: үлгі бойынша, жалпылама сөз бойынша үй жануарлары-жабайы жануарлар, құстар, жәндіктер
9. 2. 10. 10 ажырату және топтастыру: үлгі бойынша, жалпылама сөз бойынша үй жануарлары-жабайы жануарлар, құстар, жәндіктер
10. 2. 10. 10 ажырату және топтастыру: үлгі бойынша, жалпылама сөз бойынша үй жануарлары-жабайы жануарлар, құстар, жәндіктер
6. 2. 10. 11 аквариум балықтарын тану, балық денесінің бөліктерін, қозғалу тәсілін атау
7. 2. 10. 11 балықтарды тану және атау: сом, шортан, карась; балық денесінің бөліктерін, қозғалу тәсілін, тіршілік ету ортасын атау
8. 2. 10. 11 балықтарды тану және атау: сом, шортан, карась; балық денесінің бөліктерін, қозғалу тәсілін, тіршілік ету ортасын атау
9. 2. 10. 11 балықтарды тану және атау: сом, шортан, карась; балық денесінің бөліктерін, қозғалу тәсілін, тіршілік ету ортасын атау
10. 2. 10. 11 балықтарды тану және атау: сом, шортан, карась; балық денесінің бөліктерін, қозғалу тәсілін, тіршілік ету ортасын атау
6. 2. 10. 12 аквариум балықтарын тамақтандыруға және күтуге көмектесу
7. 2. 10. 12 аквариум балықтарын тамақтандыруға және күтуге көмектесу

9. 2. 10. 7 узнавать, называть насекомых (муравей, муха, жук, паук, пчела, стрекоза), узнавать и различать улей, муравейник
10. 2. 10. 7 узнавать, называть насекомых (муравей, муха, жук, паук, пчела, стрекоза, комар), узнавать и различать улей, муравейник
6. 2. 10. 8 узнавать полезных и вредных насекомых: божья коровка, колорадский жук
7. 2. 10. 8 узнавать полезных и вредных насекомых: божья коровка, муравей, колорадский жук
8. 2. 10. 8 узнавать полезных и вредных насекомых: божья коровка, муравей, колорадский жук, муха
9. 2. 10. 8 узнавать полезных и вредных насекомых: божья коровка, муравей, пчела, колорадский жук, муха
10. 2. 10. 8 узнавать полезных и вредных насекомых: божья коровка, муравей, пчела, колорадский жук, муха
6. 2. 10. 9 понимать вред, наносимый человеку вредными насекомыми, и способы борьбы с ними
7. 2. 10. 9 понимать вред, наносимый человеку вредными насекомыми, и способы борьбы с ними
8. 2. 10. 9 понимать вред, наносимый человеку вредными насекомыми, и способы борьбы с ними
9. 2. 10. 9 понимать вред, наносимый человеку вредными насекомыми, и способы борьбы с ними
10. 2. 10. 9 понимать вред, наносимый человеку вредными насекомыми, и способы борьбы с ними
6. 2. 10. 10 различать и группировать: домашние животные-дикие животные, птицы, насекомые по образцу, по обобщающему слову
7. 2. 10. 10 различать и группировать: домашние животные-дикие животные, птицы, насекомые по образцу, по обобщающему слову
8. 2. 10. 10 различать и группировать: домашние животные-дикие животные, птицы, насекомые по образцу, по обобщающему слову
9. 2. 10. 10 различать и группировать: домашние животные-дикие животные, птицы, насекомые по образцу, по обобщающему слову
10. 2. 10. 10 различать и группировать: домашние животные-дикие животные, птицы, насекомые по образцу, по обобщающему слову
6. 2. 10. 11 узнавать аквариумных рыбок, называть части тела рыбы, способ передвижения
7. 2. 10. 11 узнавать и называть рыб: сом, щука, карась; называть части тела рыбы, способ передвижения, среду обитания
8. 2. 10. 11 узнавать и называть рыб: сом, щука, карась; называть части тела рыбы, способ передвижения, среду обитания
9. 2. 10. 11 узнавать и называть рыб: сом, щука, карась; называть части тела рыбы, способ передвижения, среду обитания
10. 2. 10. 11 узнавать и называть рыб: сом, щука, карась; называть части тела рыбы, способ передвижения, среду обитания
6. 2. 10. 12 помогать в кормлении и уходе за аквариумными рыбками
7. 2. 10. 12 помогать в кормлении и уходе за аквариумными рыбками

8. 2. 10. 12 аквариум балықтарын тамақтандыруға және күтуге көмектесу
9. 2. 10. 12 аквариум балықтарын тамақтандыруға және күтуге көмектесу
10. 2. 10. 12 аквариум балықтарын тамақтандыруға және күтуге көмектесу
6. 2. 10. 13 жыландарды тану; жыландарды анықтаған кезде табиғатта сақ болу
7. 2. 10. 13 жыландар мен қосмекенділерді тану (бақа, құрбақа); жыландар мен қосмекенділерді анықтаған кезде табиғатта сақ болу
8. 2. 10. 13 жыландар мен қосмекенділерді тану (бақа, құрбақа); жыландар мен қосмекенділерді анықтаған кезде табиғатта сақ болу
9. 2. 10. 13 жыландар мен қосмекенділерді тану (бақа, құрбақа); жыландар мен қосмекенділерді анықтаған кезде табиғатта сақ болу, құрбақаның пайдасын түсіну
10. 2. 10. 13 жыландар мен қосмекенділерді тану (бақа, құрбақа); жыландар мен қосмекенділерді анықтаған кезде табиғатта сақ болу, құрбақаның пайдасын түсіну
3) "Адам ағзасы" бөлімі:
3 кесте
Бөлімше
Оқу мақсаттары
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
3.1. Адам және оның денесі
6. 3. 1. 1 адам денесінің бөліктерін тану және атау (бас, тұлға, қолдар, аяқтар, арқа, іш)
7. 3. 1. 1 адам денесінің бөліктерін тану және атау (бас, тұлға, қолдар, аяқтар, арқа, іш)
8. 3. 1. 1 адам денесінің бөліктерін тану және атау (бас, тұлға, қолдар, аяқтар, арқа, іш)
9. 3. 1. 1 адам денесінің бөліктерін тану және атау (бас, тұлға, қолдар, аяқтар, арқа, іш)
10. 3. 1. 1 адам денесінің бөліктерін тану және атау (бас, тұлға, қолдар, аяқтар, арқа, іш)
6. 3. 1. 2 адамның қолымен, аяғымен жасайтын әрекеттерін атау және көрсету
7. 3. 1. 2 адам үшін тіл мен тістің мағынасын түсіндіру
8. 3. 1. 2 адам үшін көздің мағынасын түсіндіру
9. 3. 1. 2 адам үшін құлақтардың мағынасын түсіндіру
10. 3. 1. 2 адам үшін мұрынныңмағынасын түсіндіру
6. 3. 1. 3 адам сүлдесінің бөліктерін атау және көрсету; сүлде адам денесінің тірегі екенін түсіну; дұрыс, дұрыс емес мүсінді ажырату
7. 3. 1. 3 адамның денесінің, қолының және аяғының бұлшықеттерін көрсету; - бұлшықеттер адамның қозғалуына көмектесетінін түсіну
8. 3. 1. 3 тамақты мұқият шайнау
9. 3. 1. 3 мұрынмен тыныс алуды дұрыс орындау
10. 3. 1. 3 мұрынмен тыныс алуды дұрыс орындау
6. 3. 1. 4 өзінің ауырған күйі туралы, жағымсыз сезімдер туралы хабарлау (аш, суық, ыстық, ауырсыну)
7. 3. 1. 4 өзінің ауырған күйі туралы, жағымсыз сезімдер туралы хабарлау (аш, суық, ыстық, ауырсыну)
8. 3. 1. 4 өзінің ауырған күйі туралы, жағымсыз сезімдер туралы хабарлау (аш, суық, ыстық, ауырсыну)
9. 3. 1. 4 өзінің ауырған күйі туралы, жағымсыз сезімдер туралы хабарлау (аш, суық, ыстық, ауырсыну)

8. 2. 10. 12 помогать в кормлении и уходе за аквариумными рыбками
9. 2. 10. 12 помогать в кормлении и уходе за аквариумными рыбками
10. 2. 10. 12 помогать в кормлении и уходе за аквариумными рыбками
6. 2. 10. 13 узнавать змей; проявлять осторожное поведение в природе при обнаружении змей
7. 2. 10. 13 узнавать змей и земноводных (лягушка, жаба); проявлять осторожное поведение в природе при обнаружении змей и земноводных
8. 2. 10. 13 узнавать змей и земноводных (лягушка, жаба); проявлять осторожное поведение в природе при обнаружении змей и земноводных
9. 2. 10. 13 узнавать змей и земноводных (лягушка, жаба); проявлять осторожное поведение в природе при обнаружении змей и земноводных, понимать пользу жаб
10. 2. 10. 13 узнавать змей и земноводных (лягушка, жаба); проявлять осторожное поведение в природе при обнаружении змей и земноводных, понимать пользу жаб
3) "Организм человека":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1. Человек и его тело
6. 3. 1. 1 узнавать и называть части тела человека (голова, туловище, руки, ноги, спина, живот)
7. 3. 1. 1 узнавать и называть части тела человека (голова, туловище, руки, ноги, спина, живот)
8. 3. 1. 1 узнавать и называть части тела человека (голова, туловище, руки, ноги, спина, живот)
9. 3. 1. 1 узнавать и называть части тела человека (голова, туловище, руки, ноги, спина, живот)
10. 3. 1. 1 узнавать и называть части тела человека (голова, туловище, руки, ноги, спина, живот)
6. 3. 1. 2 называть и показывать действия, которые человек выполняет руками, ногами
7. 3. 1. 2 объяснять значение для человека языка и зубов
8. 3. 1. 2 объяснять значение глаз для человека
9. 3. 1. 2 объяснять значение ушей для человека
10. 3. 1. 2 объяснять значение носа для человека
6. 3. 1. 3 называть и показывать части скелета человека; понимать, что скелет - опора человеческого тела; различать правильную, неправильную осанку
7. 3. 1. 3 показывать мышцы туловища, рук и ног человека; – понимать, что мышцы помогают человеку двигаться
8. 3. 1. 3 тщательно пережевывать пищу
9. 3. 1. 3 правильно выполнять носовое дыхание
10. 3. 1. 3 правильно выполнять носовое дыхание
6. 3. 1. 4 сообщать о своем болезненном состоянии, о неприятных ощущениях (голод, холод, жара, болевые ощущения)
7. 3. 1. 4 сообщать о своем болезненном состоянии, о неприятных ощущениях (голод, холод, жара, болевые ощущения)
8. 3. 1. 4 сообщать о своем болезненном состоянии, о неприятных ощущениях (голод, холод, жара, болевые ощущения)
9. 3. 1. 4 сообщать о своем болезненном состоянии, о неприятных ощущениях (голод, холод, жара, болевые ощущения)

10. 3. 1. 4 өзінің ауырған күйі туралы, жағымсыз сезімдер туралы хабарлау (аш, суық, ыстық, ауырсыну)
6. 3. 1. 5 тістерді тазалау ережелерін орындау
7. 3. 1. 5 тістерді және тілді тазалау ережелерін орындау
8. 3. 1. 5 шашты жуу ережесін орындау
9. 3. 1. 5 суық тиген кезде мұрынға күтім жасау ережелерін орындау
10. 3. 1. 5 денеге және шашқа күтім жасау, душ қабылдау
6. 3. 1. 6 қол мен аяқты жуу ережелерін орындау
7. 3. 1. 6 тамақтанғаннан кейін ауыз қуысын шаю
8. 3. 1. 6 шаш күтімі өнімдерін таңдау және пайдалану
9. 3. 1. 6 суық тиген кезде тамақ күтімі ережелерін орындау
10. 3. 1. 6 дене және шаш күтімі өнімдерін таңдау
6. 3. 1. 7 айна алдында шашты тарау
7. 3. 1. 7 құлақ гигиенасын орындау
8. 3. 1. 7 таңертеңгі және кешкі дене дәретханасын орындау
9. 3. 1. 7 суық тиген кезде бетперде тағу, орамал қолдану
10. 3. 1. 7 таңертеңгі және кешкі гигиеналық шаралардыорындау
6. 3. 1. 8 күн тәртібін ұстану
7. 3. 1. 8 қолдар мен аяқтарды жуу, тырнақтарды алу ережелерін орындау
8. 3. 1. 8 тері күтімі өнімдерін таңдау және қолдану (жақпа май, дезодорант, лосьон)
9. 3. 1. 8 дене қызуын анықтау үшін термометрді қолдану
10. 3. 1. 8 тері күтімі өнімдерін таңдау және қолдану (жақпа май, дезодорант, лосьон)
6. 3. 1. 9 соғып алған кезде алғашқы көмек көрсету
7. 3. 1. 9 соғып, кесіп алған кезде алғашқы көмек көрсету
8. 3. 1. 9 соғып, кесіп алған кезде алғашқы көмек көрсету
9. 3. 1. 9 күйіп қалған кезде алғашқы көмек көрсету
10. 3. 1. 9 күйіп қалған кезде алғашқы көмек көрсету
3.2.Адам және оның өмірі
6. 3. 2. 1 адам өмірінің кезеңдерін ажырату, атау: бала, жасөспірім, ересек, қарт (кәрі); осы кезеңдерді өз өмірімен байланыстыру
7. 3. 2. 1 адам өмірінің кезеңдерін ажырату, атау: бала, жасөспірім, ересек, қарт (кәрі); осы кезеңдерді өз өмірімен байланыстыру
8. 3. 2. 1 адам өмірінің кезеңдерін ажырату, атау: бала, жасөспірім, ересек, қарт (кәрі); осы кезеңдерді өз өмірімен байланыстыру
9. 3. 2. 1 адам өмірінің кезеңдерін ажырату, атау: бала, жасөспірім, ересек, қарт (кәрі); осы кезеңдерді өз өмірімен байланыстыру
10. 3. 2. 1 адам өмірінің кезеңдерін ажырату, атау: бала, жасөспірім, ересек, қарт (кәрі); осы кезеңдерді өз өмірімен байланыстыру
6. 3. 2. 2 өзін теңестіру: "бұл жасөспірім – мен"
7. 3. 2. 2 өзін теңестіру: "бұл жасөспірім – мен"
8. 3. 2. 2 өзін теңестіру: "бұл бозбала (бойжеткен) – мен"
9. 3. 2. 2 өзін теңестіру: "бұл бозбала (бойжеткен) – мен"
10. 3. 2. 2 өзін теңестіру: "бұл бозбала (бойжеткен) – мен"

10. 3. 1. 4 сообщать о своем болезненном состоянии, о неприятных ощущениях (голод, холод, жара, болевые ощущения)
6. 3. 1. 5 выполнять правила чистки зубов
7. 3. 1. 5 выполнять правила чистки зубов и языка
8. 3. 1. 5 выполнять правила мытья волос
9. 3. 1. 5 выполнять правила ухода за носом при простудных заболеваниях
10. 3. 1. 5 ухаживать за телом и волосами, принимать душ
6. 3. 1. 6 выполнять правила мытья рук и ног
7. 3. 1. 6 ополаскивать ротовую полость после приема пищи
8. 3. 1. 6 выбирать и использовать средства для ухода за волосами
9. 3. 1. 6 выполнять правила ухода за горлом при простудных заболеваниях
10. 3. 1. 6 выбирать средства для ухода за телом и волосами
6. 3. 1. 7 расчҰсывать волосы перед зеркалом
7. 3. 1. 7 выполнять гигиену уха
8. 3. 1. 7 выполнять утренний и вечерний туалет тела
9. 3. 1. 7 носить маску, использовать носовой платок при простуде
10. 3. 1. 7 выполнять утренние и вечерние гигиенические процедуры
6. 3. 1. 8 придерживаться режима дня
7. 3. 1. 8 выполнять правила мытья рук и ног, стрижки ногтей
8. 3. 1. 8 выбирать и использовать средства по уходу за кожей (крем, дезодорант, лосьон)
9. 3. 1. 8 использовать термометр для определения температуры тела
10. 3. 1. 8 выбирать и использовать средства для ухода за кожей (крем, дезодорант, лосьон)
6. 3. 1. 9 оказывать первую помощь при ушибах
7. 3. 1. 9 оказывать первую помощь при ушибах, порезах
8. 3. 1. 9 оказывать первую помощь при ушибах, порезах
9. 3. 1. 9 оказывать первую помощь при ожогах
10. 3. 1. 9 оказывать первую помощь при ожогах
3.2. Человек и его жизнь
6. 3. 2. 1 различать, называть периоды жизни человека: ребенок, подросток, взрослый, пожилой (старый); соотносить эти стадии со своей жизнью
7. 3. 2. 1 различать, называть периоды жизни человека: ребенок, подросток, взрослый, пожилой (старый); соотносить эти стадии со своей жизнью
8. 3. 2. 1 различать, называть периоды жизни человека: ребенок, подросток, взрослый, пожилой (старый); соотносить эти стадии со своей жизнью
9. 3. 2. 1 различать, называть периоды жизни человека: ребенок, подросток, взрослый, пожилой (старый); соотносить эти стадии со своей жизнью
10. 3. 2. 1 различать, называть периоды жизни человека: ребенок, подросток, взрослый, пожилой (старый); соотносить эти стадии со своей жизнью
6. 3. 2. 2 идентифицировать себя: "этот подросток - я"
7. 3. 2. 2 идентифицировать себя: "этот подросток - я"
8. 3. 2. 2 идентифицировать себя: "этот (эта) юноша (девушка)-я"
9. 3. 2. 2 идентифицировать себя: "этот (эта) юноша (девушка)-я"
10. 3. 2. 2 идентифицировать себя: "этот (эта) юноша (девушка)- я"

6. 3. 2. 3 сыныптастарын атымен атау; суретте кіші-үлкен, таныс-бейтаныс адамдарды ажырату; суретте достарын, сыныптастарын көрсету
7. 3. 2. 3 сыныптастарын атымен атау; суретте кіші-үлкен, таныс-бейтаныс адамдарды ажырату; суретте достарын, сыныптастарын көрсету
8. 3. 2. 3 сыныптастарын атымен атау; суретте кіші-үлкен, таныс-бейтаныс адамдарды ажырату; суретте достарын, сыныптастарын көрсету
9. 3. 2. 3 сыныптастарын атымен атау; суретте кіші-үлкен, таныс-бейтаныс адамдарды ажырату; суретте достарын, сыныптастарын көрсету
10. 3. 2. 3 сыныптастарын атымен атау; суретте кіші-үлкен, таныс-бейтаныс адамдарды ажырату; суретте достарын, сыныптастарын көрсету
6. 3. 2. 4 суретте көрсету / өз қызмет түрлерін атау
7. 3. 2. 4 суретте көрсету / адам өмірінің әртүрлі кезеңдеріндегі қызмет түрін атау
8. 3. 2. 4 суретте көрсету / өз қызметін және басқа адамдардың қызметтерінің түрін атау
9. 3. 2. 4 суретте көрсету / өз қызметін және басқа адамдардың қызметтерінің түрін атау
10. 3. 2. 4 суретте көрсету / өз қызметін және басқа адамдардың қызметтерінің түрін атау
6. 3. 2. 5 ұжымдық еңбек ережелерін, ұжымда өмір сүру ережелерін, достық ойын ережелерін орындау
7. 3. 2. 5 ұжымдық еңбек ережелерін, ұжымда өмір сүру ережелерін, достық ойын ережелерін орындау
8. 3. 2. 5 ұжымдық еңбек ережелерін, ұжымда өмір сүру ережелерін, достық ойын ережелерін орындау игры
9. 3. 2. 5 ұжымдық еңбек ережелерін, ұжымда өмір сүру ережелерін, достық ойын ережелерін орындау
10. 3. 2. 5 ұжымдық еңбек ережелерін, ұжымда өмір сүру ережелерін, достық ойын ережелерін орындау
4) "Менің Отаным - Қазақстан" бөлімі:
4 кесте
Бөлімше
Оқу мақсаттары
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
4.1. Менің отбасым
6. 4. 1. 1 өзінің, жақын туыстарыныңатын, тегін атау
7. 4. 1. 1 өзінің, жақын туыстарыныңатын, тегін атау
8. 4. 1. 1 өзінің, жақын туыстарыныңатын, тегін атау
9. 4. 1. 1 жақын туыстар мен достар арасындағы айырмашылықты түсіну
10. 4. 1. 1 жақын туыстар мен достар арасындағы айырмашылықты түсіну
6. 4. 1. 2 отбасындағы туыстық қатынастарды түсіну (ата-анасы, ұлы, қызы)
7. 4. 1. 2 отбасындағы туыстық қатынастарды түсіну (ата-анасы, ұлы, қызы, немересі)
8. 4. 1. 2 отбасындағы туыстық қатынастарды түсіну (ата-анасы, ұлы, қызы, немересі, жиені)
9. 4. 1. 2 отбасындағы туыстық қатынастарды түсіну (ата-анасы, ұлы, қызы, немересі, жиені)
10. 4. 1. 2 отбасындағы туыстық қатынастарды түсіну (ата-анасы, ұлы, қызы, немересі, жиені)

6. 3. 2. 3 называть одноклассников по именам; различать на фото младших – старших, знакомых – незнакомых; показывать на фото друзей, одноклассников
7. 3. 2. 3 называть одноклассников по именам; различать на фото младших – старших, знакомых – незнакомых; показывать на фото друзей, одноклассников
8. 3. 2. 3 называть одноклассников по именам; различать на фото младших – старших, знакомых – незнакомых; показывать на фото друзей, одноклассников
9. 3. 2. 3 называть одноклассников по именам; различать/называть на фото младших – старших, знакомых – незнакомых; показывать на фото друзей, одноклассников
10. 3. 2. 3 называть одноклассников по именам; различать/называть на фото младших – старших, знакомых – незнакомых; показывать на фото друзей, одноклассников
6. 3. 2. 4 показывать на фото/называть собственные виды деятельности
7. 3. 2. 4 показывать на фото /называть виды деятельности человека в разные периоды его жизни
8. 3. 2. 4 показывать на фото/называть собственные виды деятельности и виды деятельности других людей
9. 3. 2. 4 показывать на фото/называть собственные виды деятельности и виды деятельности других людей
10. 3. 2. 4 показывать на фото/называть собственные виды деятельности и виды деятельности других людей
6. 3. 2. 5 выполнять правила коллективного труда, правила жизни в коллективе, правила дружной игры
7. 3. 2. 5 выполнять правила коллективного труда, правила жизни в коллективе, правила дружной игры
8. 3. 2. 5 выполнять правила коллективного труда, правила жизни в коллективе, правила дружной игры
9. 3. 2. 5 выполнять правила коллективного труда, правила жизни в коллективе, правила дружной игры
10. 3. 2. 5 выполнять правила коллективного труда, правила жизни в коллективе, правила дружной игры
4) "Моя Родина - Казахстан":
таблица 4
Подраздел
Цели обучения
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
4.1. Моя семья
6. 4. 1. 1 называть фамилию, имя своҰ, близких родственников
7. 4. 1. 1 называть фамилию, имя, отчество своҰ, близких родственников
8. 4. 1. 1 называть фамилию, имя, отчество своҰ, близких родственников
9. 4. 1. 1 понимать отличие близких родственников от друзей
10. 4. 1. 1 понимать отличие близких родственников от знакомых
6. 4. 1. 2 понимать родственные отношения в семье (родители, сын, дочь)
7. 4. 1. 2 понимать родственные отношения в семье (родители, сын, дочь, внук, внучка)
8. 4. 1. 2 понимать родственные отношения в семье (родители, сын, дочь, внук, внучка, племянник)
9. 4. 1. 2 понимать родственные отношения в семье (родители, сын, дочь, внук, внучка, племянник)
10. 4. 1. 2 понимать родственные отношения в семье (родители, сын, дочь, внук, внучка, племянник)

6. 4. 1. 3 суретте көрсету және ересектерді атау: ата-аналар, туыстар, көршілер, педагогтар
7. 4. 1. 3 ата-анасының қызмет түрін атау және суретте көрсету
8. 4. 1. 3 ата-анасының кәсіп түрін атау және суретте көрсету
9. 4. 1. 3 туысқандарының қызмет түрін атау және суретте көрсету
10. 4. 1. 3 туысқандарының кәсіп түрін атау және суретте көрсету
6. 4. 1. 4 отбасының аға мүшелеріне құрмет көрсету
7. 4. 1. 4 үй шаруасына көмектесу, отбасы мүшелерінің еңбегін құрметтеу
8. 4. 1. 4 үйдің тұрақты міндеттерін орындау, отбасы мүшелеріне қамқорлық жасау
9. 4. 1. 4 кіші және қарт жастағы отбасы мүшелеріне қамқорлық жасау
10. 4. 1. 4 үй шаруашылығын жүргізуге қатысу
4.2. Менің қалам (ауыл)
6. 4. 2. 1 өз қаласын тану (ауыл, елді мекен); үйден мектепке дейін және кері қайту жолын тану
7. 4. 2. 1 өз қаласын тану және атау (ауыл, елді мекен); үйден мектепке дейін және кері қайту жолын тану
8. 4. 2. 1 өз қаласын атау (ауыл, елді мекен); үйден мектепке дейін және кері қайту жолын тану
9. 4. 2. 1 өз қаласын атау (ауыл, елді мекен); үйден мектепке дейін және кері қайту жолын тану
10. 4. 2. 1 өз қаласын атау (ауыл, елді мекен); үйден мектепке дейін және кері қайту жолын тану
6. 4. 2. 2 фотосуреттен жергілікті табиғи көрікті жерлерді тану (өзен, көл, тоған, таулар, орман)
7. 4. 2. 2 фотосуреттен жергілікті табиғи көрікті жерлерді тану және атау (өзен, көл, тоған, таулар, орман)
8. 4. 2. 2 суреттен тану/жергілікті табиғи көрікті жерлерді атау (өзен, көл, тоған, таулар, орман)
9. 4. 2. 2 суреттен тану/жергілікті табиғи көрікті жерлерді атау (өзен, көл, тоған, таулар, орман)
10. 4. 2. 2 суреттен тану/жергілікті табиғи көрікті жерлерді атау (өзен, көл, тоған, таулар, орман)
6. 4. 2. 3 фотосуреттен үйін, мектебін, жиі баратын демалыс және ойын-сауық нысандарын тану
7. 4. 2. 3 фотосуреттен үйін, мектебін, жиі баратын демалыс және ойын-сауық нысандарын тану/көрсету
8. 4. 2. 3 фотосуреттен үйін, мектебін, жиі баратын демалыс және ойын-сауық нысандарын тану
9. 4. 2. 3 фотосуреттен үйін, мектебін, жиі баратын демалыс және ойын-сауық нысандарын тану
10. 4. 2. 3 фотосуреттен үйін, мектебін, жиі баратын демалыс және ойын-сауық нысандарын тану
4.3. Менің елім.
6. 4. 3. 1 өз елін және Қазақстанның астанасын атау
7. 4. 3. 1 өз елін және Қазақстанның астанасын атау
8. 4. 3. 1 өз елін және Қазақстанның астанасын атау
9. 4. 3. 1 өз елін және Қазақстанның астанасын атау

6. 4. 1. 3 показывать на фото и называть взрослых: родители, родственники, соседи, педагоги
7. 4. 1. 3 показывать на фото и называть виды деятельности родителей
8. 4. 1. 3 показывать на фото и называть виды профессии родителей
9. 4. 1. 3 показывать на фото и называть виды деятельности родственников
10. 4. 1. 3 показывать на фото и называть профессии родственников
6. 4. 1. 4 проявлять уважение к старшим членам семьи
7. 4. 1. 4 посильно помогать в домашних делах, уважать труд членов семьи
8. 4. 1. 4 выполнять постоянные обязанности по дому, заботиться о членах семьи
9. 4. 1. 4 заботиться о младших и пожилых членах семьи
10. 4. 1. 4 принимать участие в ведении домашнего хозяйства
4.2. Мой город (село)
6. 4. 2. 1 узнавать свой город (аул, село, деревню, населенный пункт); узнавать дорогу из дома до школы и обратно
7. 4. 2. 1 узнавать и называть свой город (аул, село, деревню, населенный пункт); узнавать дорогу из дома до школы и обратно
8. 4. 2. 1 называть свой город (аул, село, деревню, населенный пункт) узнавать дорогу из дома до школы и обратно
9. 4. 2. 1 называть свой город (аул, село, деревню, населенный пункт) узнавать дорогу из дома до школы и обратно
10. 4. 2. 1 называть свой город (аул, село, деревню, населенный пункт) узнавать дорогу из дома до школы и обратно
6. 4. 2. 2 узнавать на фото местные природные достопримечательности (река, озеро, пруд, горы, лес)
7. 4. 2. 2 узнавать и показывать на фото местные природные достопримечательности (река, озеро, пруд, горы, лес)
8. 4. 2. 2 узнавать на фото/называть местные природные достопримечательности (река, озеро, пруд, горы, лес)
9. 4. 2. 2 узнавать на фото/называть местные природные достопримечательности (река, озеро, пруд, горы, лес)
10. 4. 2. 2 узнавать на фото/называть местные природные достопримечательности (река, озеро, пруд, горы, лес)
6. 4. 2. 3 узнавать на фотографии свой дом, свою школу, часто посещаемые объекты отдыха и развлечений
7. 4. 2. 3 узнавать на фотографии/ показывать свой дом, свою школу, часто посещаемые объекты отдыха и развлечений
8. 4. 2. 3 узнавать на фотографии свой дом, свою школу, часто посещаемые объекты отдыха и развлечений
9. 4. 2. 3 узнавать на фотографии свой дом, свою школу, часто посещаемые объекты отдыха и развлечений
10. 4. 2. 3 узнавать на фотографии свой дом, свою школу, часто посещаемые объекты отдыха и развлечений
4.3. Моя страна
6. 4. 3. 1 называть свою страну и столицу Казахстана
7. 4. 3. 1 называть свою страну, столицу Казахстана
8. 4. 3. 1 называть свою страну, столицу Казахстана
9. 4. 3. 1 называть свою страну, столицу Казахстана

10. 4. 3. 1 өз елін және Қазақстанның астанасын атау
6. 4. 3. 2 Қазақстанның туы мен Елтаңбасын тану
7. 4. 3. 2 Қазақстанның туы мен Елтаңбасын тану
8. 4. 3. 2 Қазақстанның туы мен Елтаңбасын тану
9. 4. 3. 2 Қазақстанның туы мен Елтаңбасын тану
10. 4. 3. 2 Қазақстанның туы мен Елтаңбасын тану
6. 4. 3. 3 ұсынылған 2-3 символдан Қазақстанның туы мен Елтаңбасын табу және бөліп көрсету
7. 4. 3. 3 ұсынылған 2-3 символдан Қазақстанның туы мен Елтаңбасын табу және бөліп көрсету
8. 4. 3. 3 ұсынылған 2-3 символдан Қазақстанның туы мен Елтаңбасын табу және бөліп көрсету
9. 4. 3. 3 ұсынылған 2-3 символдан Қазақстанның туы мен Елтаңбасын табу және бөліп көрсету
10. 4. 3. 3 ұсынылған 2-3 символдан Қазақстанның туы мен Елтаңбасын табу және бөліп көрсету
6. 4. 3. 4 Республика әнұранын орындау кезінде оң қолын жүрегіне қойып,тік тұру
7. 4. 3. 4 Республика әнұранын орындау кезінде оң қолын жүрегіне қойып,тік тұру
8. 4. 3. 4 Республика әнұранын орындау кезінде оң қолын жүрегіне қойып,тік тұру
9. 4. 3. 4 Республика әнұранын орындау кезінде оң қолын жүрегіне қойып,тік тұру
10. 4. 3. 4 Республика әнұранын орындау кезінде оң қолын жүрегіне қойып,тік тұру
6. 4. 3. 5 Астананың символы – Бәйтеректі тану және көрсету
7. 4. 3. 5 Бәйтерек, Хан Шатырды тану және көрсету
8. 4. 3. 5 Бәйтерек, Хан Шатыр, Бейбітшілік және келісім сарайын (Пирамида) тану, көрсету және атау
9. 4. 3. 5 Бәйтерек, Хан Шатыр, Бейбітшілік және келісім сарайын (Пирамида) тану, көрсету және атау
10. 4. 3. 5 Бәйтерек, Хан Шатыр, Бейбітшілік және келісім сарайын (Пирамида) тану, көрсету және атау
6. 4. 3. 6 домбыраны тану және көрсету
7. 4. 3. 6 ұсынылған екі музыкалық аспаптан домбыраны тану, табу және белгілеу
8. 4. 3. 6 ұсынылған екі музыкалық аспаптан домбыраны тану, табу және белгілеу
9. 4. 3. 6 ұсынылған 2-3 музыкалық аспаптан домбыраны тану, табу және белгілеу
10. 4. 3. 6 ұсынылған 2-3 музыкалық аспаптан домбыраны тану, табу және белгілеу
6. 4. 3. 7 домбыраның дыбысын тану
7. 4. 3. 7 домбыраның дыбысын тану
8. 4. 3. 7 домбыраның дыбысын тану
9. 4. 3. 7 домбыраның дыбысын тану
10. 4. 3. 7 домбыраның дыбысын тану
43. Бағдарлама зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 6-10 сыныптары үшін "Адам және әлем" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспардың негізінде іске асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда оқу мақсаттарын тоқсандарға бөлу ұсыныстық сипатта берілген. Мұғалім білім алушылардың мүмкіндіктерін ескере отырып, оқытуды жекелендіру үшін бағдарламаның әрбір бөлімшесінің оқу материалының мазмұнына, оқыту реттілігіне және ұзақтығына кез келген өзгерістер енгізуге құқылы.

10. 4. 3. 1 называть свою страну, столицу Казахстана
6. 4. 3. 2 узнавать флаг и герб Казахстана
7. 4. 3. 2 узнавать флаг и герб Казахстана
8. 4. 3. 2 узнавать флаг и герб Казахстана
9. 4. 3. 2 узнавать флаг и герб Казахстана
10. 4. 3. 2 узнавать флаг и герб Казахстана
6. 4. 3. 3 находить и выделять из 2-3 предлагаемых символов флаг и герб Казахстана
7. 4. 3. 3 находить и выделять из 2-3 предлагаемых символов флаг и герб Казахстана
8. 4. 3. 3 находить и выделять из 2-3 предлагаемых символов флаг и герб Казахстана
9. 4. 3. 3 находить и выделять из 2-3 предлагаемых символов флаг и герб Казахстана
10. 4. 3. 3 находить и выделять из 2-3 предлагаемых символов флаг и герб Казахстана
6. 4. 3. 4 смирно стоять при исполнении гимна Республики, приложив правую руку к сердцу
7. 4. 3. 4 смирно стоять при исполнении гимна Республики, приложив правую руку к сердцу
8. 4. 3. 4 смирно стоять при исполнении гимна Республики, приложив правую руку к сердцу
9. 4. 3. 4 смирно стоять при исполнении гимна Республики, приложив правую руку к сердцу
10. 4. 3. 4 смирно стоять при исполнении гимна Республики, приложив правую руку к сердцу
6. 4. 3. 5 узнавать и показывать Байтерек – символ Астаны
7. 4. 3. 5 узнавать и показывать Байтерек, Хан Шатыр
8. 4. 3. 5 узнавать, показывать/ называть Байтерек, Хан Шатыр, Дворец мира и согласия (Пирамида)
9. 4. 3. 5 узнавать, показывать/называть Байтерек, Хан Шатыр, Дворец мира и согласия (Пирамида)
10. 4. 3. 5 узнавать, показывать/называть Байтерек, Хан Шатыр, Дворец мира и согласия (Пирамида)
6. 4. 3. 6 узнавать и показывать домбру
7. 4. 3. 6 узнавать, находить и выделять домбру из двух предлагаемых музыкальных инструментов
8. 4. 3. 6 узнавать, находить и выделять домбру из двух предлагаемых музыкальных инструментов
9. 4. 3. 6 узнавать, находить и выделять домбру из 2-3 предлагаемых музыкальных инструментов
10. 4. 3. 6 узнавать, находить и выделять домбру из 2-3 предлагаемых музыкальных инструментов
6. 4. 3. 7 узнавать звучание домбры
7. 4. 3. 7 узнавать звучание домбры
8. 4. 3. 7 узнавать звучание домбры
9. 4. 3. 7 узнавать звучание домбры
10. 4. 3. 7 узнавать звучание домбры
43. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Человек и мир" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 6-10 классов. Распределение учебных целей по классам и четвертям в долгосрочном плане носит рекомендательный характер. Учитель имеет право внести любые изменения в содержание, последовательность и продолжительность изучения учебного материала каждого подраздела программы с учетом возможностей учащихся для обеспечения индивидуализации обучения.

Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 6-10 сыныптары үшін "Адам және әлем" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспары
1) 6 сынып
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1.Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
6.1.1.1 суреттегі жыл мезгілін атауы бойынша тану
6.1.1.2 күзде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарды)
6.1.1.6 суреттен бақтағы, бақшадағы күзгі және көктемгі жұмыстарды көрсету (педагогтың көмегімен)
6.1.1.7 табиғи материалды үлгі бойынша жинау
6.1.1.8 жасау үлгісін көру арқылы табиғи материалдан қолөнер бұйым жасау
6.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді көрсетілім бойынша таңдау
6.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
6.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
6.1.1.12 мұғалімнің сұрақтарына бір сөзбен жауап беру
6.1.1.13 жолдастарының жауаптарын тыңдау
6.1.1.14 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
1.2. Ауа райы
6.1.2.1 ашық, шуақты ауа-райын ажырату;
6.1.2.2 күн сайын ауа-райын бақылау (суық, жиі жаңбыр жауады, ылғалды)
6.1.2.3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
1.3. Табиғат құбылыстары
6.1.3.1 күзде табиғи құбылыстарды бақылау (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап қалады)
6.1.3.7 табиғи құбылыстарды бақылау (күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман)
2.1. Бөлме өсімдіктері және гүлзарлардағы өсімдіктер
6.2.1.1 бөлме өсімдіктерін үлгі бойынша тану
6.2.1.2 үлкен жапырақтары бар бөлме өсімдіктеріне күтім жасау: фикус, бегония (түпқоймаларды жуу)
6.2.1.3 гүлзарлардағы гүлдерді тану, атау (жұлдызгүл)
6.2.1.4 өсімдіктердің бөліктерін тану, атау: жапырақтары, гүлдері, сабағы, соның ішінде суретте
6.2.1.5 гүлзарға гүлді өсімдіктерді отырғызуға қатысу
2.2. Ағаш және бұталар
6.2.2.1 жергілікті ағаштарды тану, атау, (шырша, қайың)
6.2.2.2 ағаштың бөліктерін үлгі бойынша тану: сабағы, бұтақтары, жапырақтары
6.2.2.3 ағаштардың жемістерін үлгі бойынша жинау (бүршік, жаңғақ, талшын)
6.2.2.4 жергілікті бұталарды тану (мамыргүл)
6.2.2.5 бұтаның бөліктерін тану, атау: бұтақтары, жапырақтары, гүлдері, соның ішінде суретте
2.3. Бақ және бақша өсімдіктері
6.2.3.1 көкөністерді тану, атау: пияз, сәбіз, қызылша, қияр;
6.2.3.2 көкөністерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату
6.2.3.3 көкөністерден дайындалған тағамдарды тану және атау (салат, көкөніс сорпасы)
6.2.3.4 жемістерді тану, атау: алма, алмұрт, банан
6.2.3.5 жемістерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату

Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы по учебному предмету "Человек и мир" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 6-10 классов
1) 6 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Сезонные изменения в природе
6.1.1.1 узнавать по названию время года на картинке
6.1.1.2 наблюдать за изменениями в природе осенью (дни стали короче, ночи длиннее)
6.1.1.6 с помощью педагога показывать на картинке осенние и весенние работы на огороде, в саду
6.1.1.7собирать природный материал по образцу
6.1.1.8 изготавливать поделки из природного материала по показу
6.1.1.9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) по показу
6.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
6.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
6.1.1.12 отвечать на вопросы учителя одним словом
6.1.1.13 выслушивать ответы своих товарищей
6.1.1.14 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
1.2. Погода
6.1.2.1 различать ясную, солнечную погоду;
6.1.2.2 ежедневно наблюдать за погодой (похолодало, часто идет дождь, сыро)
6.1.2.3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
1.3. Явления природы
6.1.3.1 наблюдать за природными явлениями осенью (листья опадают, увяли травы и цветы)
6.1.3.7 наблюдать за природными явлениями (смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман)
2.1. Комнатные растения и растения на клумбах
6.2.1.1 узнавать комнатные растения
6.2.1.2 ухаживать за комнатными растениями с крупными листьями: фикус, бегония (мытье поддонов)
6.2.1.3 узнавать, называть цветы на клумбах (астры)
6.2.1.4 узнавать, называть части растений: листья, цветки, стебель, в том числе на фото
6.2.1.5 участвовать в посадке цветковых растений на клумбе
2.2. Деревья и кустарники
6.2.2.1 узнавать, называть местные деревья (ель, береза)
6.2.2.2 узнавать, называть части дерева: ствол, ветки, листья
6.2.2.3 собирать плоды деревьев (шишки, желуди, каштаны)
6.2.2.4 узнавать местные кустарники (сирень)
6.2.2.5 узнавать, называть части кустарника: ветки, листья, цветы, в том числе на фото
2.3. Растения сада и огорода
6.2.3.1 узнавать, называть овощи: лук, морковь, свекла, огурец;
6.2.3.2 различать овощи по форме, цвету, вкусу
6.2.3.3 узнавать и называть блюда, приготовленные из овощей (салат, овощной суп)
6.2.3.4 узнавать, называть фрукты: яблоко, груша, банан
6.2.3.5 различать фрукты по форме, цвету, вкусу

6.2.3.6 жемістерден жасалған тағамдарды тану және атау (тосап, компот)
6.2.3.7 көкөністер мен жемістерді жалпылама сөз бойынша көрнекі үлгі бойынша топтау
2 тоқсан
2.3. Бақ және бақша өсімдіктері
6.2.3.8 жергілікті жидектерді тану, атау (таңқурай)
6.2.3.9 жидектерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату
6.2.3.10 бақша дақылдарын тану: қарбыз
6.2.3.11 бақша дақылдарын пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату
6.2.3.12 бұршақ тұқымын (бұршақ, кәді, асқабақ) себуге, өсімдіктерге күтім жасауға қатысу
6.2.3.13 бақта, жылыжайда көкөністердің өсуін, бақшадағы жемістер және жидектердің өсуін бақылау
6.2.3.14 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
6.2.3.15 жолдастарының жауаптарын тыңдау
6.2.3.16 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
2.4. Саябақтар және гүл бақтары өсімдіктері
6.2.4.1 саябақтар және гүл бақтарының жергілікті өсімдіктерін тану (шетен);
6.2.4.2 Саябақтар және гүл бақтары өсімдіктерінің қажеттілігін білу, өсімдіктерге ұқыпты қарау
2.5. Орман өсімдіктері
6.2.5.1 жапырақты ағаштарды (қайың), бұталарды (итмұрын) тану
6.2.5.2 қылқан жапырақты ағаштарды тану (шырша, қарағай)
6.2.5.3 шөптерді тану (кез келген жергілікті); орман саңырауқұлақтары: жеуге жарамды (ақ саңырауқұлақ) және улы (шыбынжұт)
6.2.5.4 табиғатта қауіпсіз (өзі үшін және табиғат үшін) мінез-құлық ережесін ұстану
2.8. Жануарлардың алуан түрлілігі
6.2.8.1 жануарларды тану, атау: аңдар, құстар, балықтар
6.2.8.2 жануарлардың өмір сүруіне қажетті жағдайларды атау: су, тамақ, ауа, жылу
6.2.8.3 жабайы және үй жануарларын ажырату
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
6.1.1.3 табиғаттағы өзгерістерді бақылау (қыста күн күңгірт, аспан сұр)
6.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді көрсетілім бойынша таңдау
6.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
6.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
1.2. Ауа райы
6.1.2.2 күн сайын ауа-райын бақылау (суық, қар жауды, аяз)
6.1.2.3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
4.1. Менің отбасым
6.4.1.1 өзінің, жақын туыстарының атын, тегін атау
6.4.1.2 отбасындағы туыстық қатынастарды түсіну (ата-анасы, ұлы, қызы)
6.4.1.3 суретте көрсету және ересектерді атау: ата-аналар, туыстар, көршілер, педагогтар
6.4.1.4 отбасының аға мүшелеріне құрмет көрсету
4.2. Менің қалам (ауыл)
6.4.2.1 өз қаласын тану (ауыл, елді мекен); үйден мектепке дейін және кері қайту жолын тану
6.4.2.2 фотосуреттен жергілікті табиғи көрікті жерлерді тану (өзен, көл, тоған, таулар, орман)
6.4.2.3 фотосуреттен үйін, мектебін, жиі баратын демалыс және ойын-сауық нысандарын тану

6.2.3.6 узнавать и называть блюда, приготовленные из фруктов (варенье, компот)
6.2.3.7 группировать овощи и фрукты по наглядному образцу, по обобщающему слову
2 четверть
2.3. Растения сада и огорода
6.2.3.8 узнавать, называть местные ягоды (малина)
6.2.3.9 различать ягоды по форме, цвету, вкусу
6.2.3.10 узнавать бахчевые культуры: арбуз
6.2.3.11 различать бахчевые по форме, цвету, вкусу
6.2.3.12 принимать участие в посеве семян гороха (фасоли, кабачков, тыквы), уходе за растениями
6.2.3.13 наблюдать за ростом овощей на огороде, в теплице, за ростом фруктов и ягод в саду
6.2.3.14 отвечать на вопросы учителя
6.2.3.15 выслушивать ответы своих товарищей
6.2.3.16 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2.4. Растения парков и скверов
6.2.4.1 узнавать местные растения парков и скверов (рябина);
6.2.4.2 знать назначение растений парков и скверов, проявлять бережное отношение к растениям
2.5. Растения леса
6.2.5.1 узнавать лиственные деревья (береза), кустарники (шиповник)
6.2.5.2 узнавать хвойные деревья (ель, сосна)
6.2.5.3 узнавать травы (любые местные); грибы леса: съедобные (белый гриб) и ядовитые (мухомор)
6.2.5.4 придерживаться правила безопасного (для себя и для природы) поведения в природе
2.8. Многообразие животных
6.2.8.1 узнавать, называть животных: звери, птицы, рыбы
6.2.8.2 называть условия, необходимые для жизни животных: вода, пища, воздух, тепло
6.2.8.3 различать диких и домашних животных
1.1. Сезонные изменения в природе
6.1.1.3 наблюдать за изменениями в природе (зимой солнце тусклое, небо серое)
6.1.1.9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) по показу
6.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
6.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
1.2. Погода
6.1.2.2 ежедневно наблюдать за погодой (похолодало, выпал снег, мороз)
6.1.2.3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
4.1. Моя семья
6.4.1.1 называть фамилию, имя своҰ, близких родственников
6.4.1.2 понимать родственные отношения в семье (родители, сын, дочь)
6.4.1.3 показывать на фото и называть взрослых: родители, родственники, соседи, педагоги
6.4.1.4 проявлять уважение к старшим членам семьи
4.2. Мой город (село)
6.4.2.1 узнавать свой город (аул, село, деревню, населенный пункт); узнавать дорогу из дома до школы и обратно
6.4.2.2 узнавать на фото местные природные достопримечательности (река, озеро, пруд, горы, лес)
6.4.2.3 узнавать на фотографии свой дом, свою школу, часто посещаемые объекты отдыха и развлечений

4.3. Менің елім
6.4.3.1 өз елін және Қазақстанның астанасын атау
6.4.3.2 Қазақстанның туы мен Елтаңбасын тану
6.4.3.3 ұсынылған 2-3 символдан Қазақстанның туы мен Елтаңбасын табу және бөліп көрсету
6.4.3.4 Республика әнұранын орындау кезінде оң қолын жүрегіне қойып,тік тұру
6.4.3.5 Астананың символы – Бәйтеректі тану және көрсету;
6.4.3.6 домбыраны тану және көрсету;
6.4.3.7 домбыраның дыбысын тану;
3 тоқсан
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
6.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді көрсетілім бойынша таңдау
6.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
6.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
1.2. Ауа райы
6.1.2.2 күн сайын ауа-райын бақылау ( қар жауды, аяз)
6.1.2.3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
1.3. Табиғат құбылыстары
6.1.3.2 қыста табиғи құбылыстарды бақылау (қар, боран)
6.1.3.4 қардың қасиетін бақылау
6.1.3.6 қар, көктайғақ, найзағай, жаңбыр кезінде адамның қауіпсіз мінез-құлық ережелерін сақтау
2.9. Үй жануарлары және құстар
6.2.9.1 үй жануарларын тану және атау: мысық, ит
6.2.9.2 үй жануарларының денесінің негізгі бөліктерін үлгі бойынша атау (бас, тұлғаь, табан, құйрық)
6.2.9.3 үй жануарларының өмір салтын, тамақтануын атау
6.2.9.4 адамға тигізетін пайдасын түсіну
6.2.9.5 үй жануарларына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
6.2.9.6 үй жануарлары және құстардың төлін атау
6.2.9.7 үй құстарын тану және атау: тауық, қаз
6.2.9.8 үй құстары денесінің негізгі бөліктерін үлгі бойынша атау
6.2.9.9 дауыстары бойынша үй құстарын ажырату
6.2.9.10 үй құстары жасайтын әрекеттерді үлгі бойынша атау
6.2.9.11 үй құстарының өмір салтын, тамақтануын атау
6.2.9.12 үй құстарына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
6.2.9.13 үй құстарының төлін атау
2.10. Жабайы жануарлар және құстар
6.2.10.1 жабайы жануарларды тану және атау: түлкі, қоян
6.2.10.2 аңдардың тіршілік ету ортасын, тамақтануын, әдеттерін тану, атау; жыл мезгілдерінің өзгеруіне бейімделу
6.2.10.3 жабайы жануарлардың төлін атау
6.2.10.4 қыстайтын құстарды суреттен атаулары бойынша тану: торғай
6.2.10.5 жыл құстарын суреттен атаулары бойынша тану: құзғын қарға
6.2.10.6 жергілікті құстарды бақылау, оларға күтім жасау (қоректендіргіш)
3.1. Адам және оның денесі
6.3.1.2 адамның қолымен, аяғымен жасайтын әрекеттерін атау және көрсету
6.3.1.3 адам сүлдесінің бөліктерін атау және көрсету; сүлде адам денесінің тірегі екенін түсіну; дұрыс, дұрыс емес мүсінді ажырату
6.3.1.4 өзінің ауырған күйі туралы, жағымсыз сезімдер туралы хабарлау (аш, суық, ыстық, ауырсыну)

4.3. Моя страна
6.4.3.1 называть свою страну и столицу Казахстана
6.4.3.2 узнавать флаг и герб Казахстана
6.4.3.3 находить и выделять из 2-3 предлагаемых символов флаг и герб Казахстана
6.4.3.4 смирно стоять при исполнении гимна Республики, приложив правую руку к сердцу
6.4.3.5 узнавать и показывать Байтерек – символ Астаны;
6.4.3.6 узнавать и показывать домбру;
6.4.3.7 узнавать звучание домбры;
3 четверть
1.1. Сезонные изменения в природе
6.1.1.9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) по показу
6.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
6.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
1.2. Погода
6.1.2.2 ежедневно наблюдать за погодой (выпал снег, мороз)
6.1.2.3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
1.3. Явления природы
6.1.3.2 наблюдать за природными явлениями зимой (снегопад, метель)
6.1.3.4 наблюдать за свойством снега
6.1.3.6 придерживаться правил безопасного поведения человека в снегопад, гололед, грозу, дождь
2.9. Домашние животные и птицы
6.2.9.1 узнавать и называть домашних животных: кошка, собака
6.2.9.2 называть основные части тела домашних животных (голова, туловище, лапы, хвост) по образцу
6.2.9.3 называть образ жизни, питание домашних животных
6.2.9.4 понимать пользу, приносимую человеку
6.2.9.5 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними животными
6.2.9.6 называть детенышей домашних животных и птиц
6.2.9.7 узнавать и называть домашних птиц: курица, гусь
6.2.9.8 называть основные части тела домашних птиц по образцу
6.2.9.9 различать домашних птиц по голосам
6.2.9.10 называть действия, выполняемые домашними птицами, по образцу
6.2.9.11 называть образ жизни, питание домашних птиц
6.2.9.12 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними птицами
6.2.9.13 называть детенышей домашних птиц
2.10. Дикие животные и птицы
6.2.10.1 узнавать и называть диких животных: лиса, заяц
6.2.10.2 узнавать, называть место обитания, питание, повадки зверей; приспособленность к смене времҰн года
6.2.10.3 называть детенышей диких животных
6.2.10.4 узнавать, называть зимующих птиц по картинке: воробей
6.2.10.5 узнавать, называть перелетных птиц по картинке: грач
6.2.10.6 наблюдать за местными птицами, заботиться о них (кормушка)
3.1. Человек и его тело
6.3.1.2 называть и показывать действия, которые человек выполняет руками, ногами
6.3.1.3 называть и показывать части скелета человека; понимать, что скелет - опора человеческого тела; различать правильную, неправильную осанку
6.3.1.4 сообщать о своем болезненном состоянии, о неприятных ощущениях (голод, холод, жара, болевые ощущения

6.3.1.5 тістерді тазалау ережелерін орындау
6.3.1.6 қол мен аяқты жуу ережелерін орындау
6.3.1.7 айна алдында шашты тарау
6.3.1.8 күн тәртібін ұстану
6.3.1.9 соғып алған кезде алғашқы көмек көрсету
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
6.1.1.4 көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзарады, күн жарқырайды)
6.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді көрсетілім бойынша таңдау
6.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
6.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
6.1.1.12 мұғалімнің сұрақтарына бір сөзбен жауап беру
6.1.1.13 жолдастарының жауаптарын тыңдау
6.1.1.14 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
3.2. Адам және оның өмірі
6.3.2.1 адам өмірінің кезеңдерін ажырату, атау: бала, жасөспірім, ересек, қарт (кәрі); осы кезеңдерді өз өмірімен байланыстыру
6.3.2.2 өзін теңестіру: "бұл жасөспірім – мен"
6.3.2.3 сыныптастарын атымен атау; суретте кіші-үлкен, таныс-бейтаныс адамдарды ажырату; суретте достарын, сыныптастарын көрсету
6.3.2.4 суретте көрсету / өз қызмет түрлерін атау;
6.3.2.5 ұжымдық еңбек ережелерін, ұжымда өмір сүру ережелерін, достық ойын ережелерін орындау
4 тоқсан
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
6.1.1.1 суреттегі жыл мезгілін атауы бойынша тану
6.1.1.4 көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзарады, күн жарқырайды)
6.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді көрсетілім бойынша таңдау
6.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
6.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
1.2. Ауа райы
6.1.2.1 ашық, шуақты ауа-райын ажырату
6.1.2.2 күн сайын ауа-райын бақылау (жылы, қар ериді)
6.1.2.3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
1.3. Табиғат құбылыстары
6.1.3.3 көктемде табиғи құбылыстарды бақылау (қар ериді)
6.1.3.6 найзағай, жаңбыр кезінде адамның қауіпсіз мінез-құлық ережелерін сақтау
6.1.3.7 табиғи құбылыстарды бақылау (күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман)
2.6. Өріс және шабындық өсімдіктері
6.2.6.1 егістік (бидай) және шабындық (бақбақ) өсімдіктерін тану; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
6.2.7.1 дала (селеу) өсімдіктерін тану; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
2.10. Жабайы жануарлар және құстар
6.2.10.7 жәндіктерді суретте тану, көрсету және атау (құмырсқа, шыбын, қоңыз)
6.2.10.8 пайдалы және зиянды жәндіктерді тану: қызыл қоңыз, колорадо қоңызы
6.2.10.9 зиянды жәндіктердің адамға тигізетін зиянын және олармен күресу жолдарын түсіну

6.3.1.5 выполнять правила чистки зубов
6.3.1.6 выполнять правила мытья рук и ног
6.3.1.7 расчҰсывать волосы перед зеркалом
6.3.1.8 придерживаться режима дня
6.3.1.9 оказывать первую помощь при ушибах
1.1. Сезонные изменения в природе
6.1.1.4 наблюдать за изменениями в природе весной (дни становятся длиннее, солнце ярче)
6.1.1.9 выбирать одежду для весны по показу
6.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
6.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
6.1.1.12 отвечать на вопросы учителя одним словом
6.1.1.13 выслушивать ответы своих товарищей
6.1.1.14 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
3.2. Человек и его жизнь
6.3.2.1 различать, называть периоды жизни человека: ребенок, подросток, взрослый, пожилой (старый); соотносить эти стадии со своей жизнью
6.3.2.2 идентифицировать себя: "этот подросток - я"
6.3.2.3 называть одноклассников по именам; различать на фото младших – старших, знакомых – незнакомых; показывать на фото друзей, одноклассников
6.3.2.4 показывать на фото/называть собственные виды деятельности;
6.3.2.5 выполнять правила коллективного труда, правила жизни в коллективе, правила дружной игры
4 четверть
1.1. Сезонные изменения в природе
6.1.1.1 узнавать по названию время года на картинке
6.1.1.4 наблюдать за изменениями в природе весной (дни становятся длиннее, солнце ярче)
6.1.1.9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) по показу
6.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
6.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
1.2. Погода
6.1.2.1 различать ясную, солнечную погоду
6.1.2.2 ежедневно наблюдать за погодой (тепло, тает снег)
6.1.2.3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
1.3. Явления природы
6.1.3.3 наблюдать за природными явлениями весной (тает снег)
6.1.3.6 придерживаться правил безопасного поведения человека в грозу, дождь
6.1.3.7 наблюдать за природными явлениями (смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман)
2.6. Растения поля и луга
6.2.6.1 узнавать растения поля (пшеница) и луга (одуванчик); соотносить их с изображением на картинке
2.7. Растения степи и пустынь
6.2.7.1 узнавать растения степи (ковыль); соотносить их с изображением на картинке
2.10. Дикие животные и птицы
6.2.10.7 узнавать на картинке, показывать и называть насекомых (муравей, муха, жук)
6.2.10.8 узнавать полезных и вредных насекомых: божья коровка, колорадский жук
6.2.10.9 понимать вред, наносимый человеку вредными насекомыми, и способы борьбы с ними

6.2.10.10 ажырату және топтастыру: үлгі бойынша, жалпылама сөз бойынша үй жануарлары-жабайы жануарлар, құстар, жәндіктер
6.2.10.11 аквариум балықтарын тану, балық денесінің бөліктерін, қозғалу тәсілін атау
6.2.10.12 аквариум балықтарын тамақтандыруға және күтуге көмектесу
6.2.10.13 жыландарды тану; жыландарды анықтаған кезде табиғатта сақ болу
2) 7 сынып
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
7.1.1.1 сурет бойынша жыл мезгілін тану және атау
7.1.1.2 күзде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарды)
7.1.1.6 сюжеттік суреттен бақтағы, бақшадағы күзгі және көктемгі жұмыстарды тану
7.1.1.7 табиғи материалдарды ауызша нұсқау бойынша жинау
7.1.1.8 табиғи материалдан қолөнер бұйымын дайын үлгі бойынша жасау
7.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді атаулары бойынша таңдау
7.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
7.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
7.1.1.12 мұғалімнің сұрақтарына қарапайым жалаң сөйлеммен жауап беру
7.1.1.13 жолдастарының жауаптарын тыңдау
7.1.1.14 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
1.2. Ауа райы
7.1.2.1 ашық, шуақты ауа-райын ажырату
7.1.2.2 күн сайын ауа-райын бақылау (суық, жиі жаңбыр жауады, ылғалды)
7.1.2.3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
1.3. Табиғат құбылыстары
7.1.3.1 күзде табиғи құбылыстарды бақылау (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап қалады, жәндіктер жоғалады)
7.1.3.7 табиғи құбылыстарды бақылау (күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман)
2.1. Бөлме өсімдіктері және гүлзарлардағы өсімдіктер
7.2.1.1 бөлме өсімдіктерін атауы бойынша тану
7.2.1.2 үлкен жапырақтары бар бөлме өсімдіктеріне күтім жасау: фикус, бегония (түпқоймаларды жуу, жапырақтардан шанды алу);
7.2.1.3 гүлзарлардағы гүлдерді тану, атау (жұлдызгүл, раушан);
7.2.1.4 өсімдіктердің бөліктерін тану, атау: жапырақтары, гүлдері, сабағы, соның ішінде суретте
7.2.1.6 гүлзарға гүлді өсімдіктерді отырғызуға қатысу
2.2. Ағаш және бұталар
7.2.2.1 жергілікті ағаштарды тану, атау, (шырша, қайың, терек)
7.2.2.2 ағаштың бөліктерін атаулары бойынша тану: сабағы, бұтақтары, жапырақтары
7.2.2.3 ағаштардың жемістерін жинау және оларды атаулары бойынша тану (бүршік, жаңғақ, талшын)
7.2.2.4 жергілікті бұталарды тану (мамыргүл, итмұрын)
7.2.2.5 бұтаның бөліктерін тану, атау: бұтақтары, жапырақтары, гүлдері, соның ішінде суретте
2.3. Бақ және бақша өсімдіктері
7.2.3.1 көкөністерді тану, атау: пияз, сәбіз, қызылша, қияр, табақтағы, жүйектегі картоп

6.2.10.10 различать и группировать: домашние животные-дикие животные, птицы, насекомые по образцу, по обобщающему слову
6.2.10.11 узнавать аквариумных рыбок, называть части тела рыбы, способ передвижения
6.2.10.12 помогать в кормлении и уходе за аквариумными рыбками
6.2.10.13 узнавать змей; проявлять осторожное поведение в природе при обнаружении змей
2) 7 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Сезонные изменения в природе
7.1.1.1 узнавать и называть время года по картинке
7.1.1.2 наблюдать за изменениями в природе осенью (дни стали короче, ночи длиннее)
7.1.1.6 узнавать осенние и весенние работы на огороде, в саду по изображению на сюжетной картинке
7.1.1.7собирать природный материал по словесной инструкции
7.1.1.8 изготавливать поделки из природного материала по готовому образцу
7.1.1.9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) по названию
7.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
7.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
7.1.1.12 отвечать на вопросы учителя простым нераспространенным предложением
7.1.1.13 выслушивать ответы своих товарищей
7.1.1.14 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
1.2. Погода
7.1.2.1 различать ясную, солнечную погоду
7.1.2.2 ежедневно наблюдать за погодой (похолодало, часто идет дождь, сыро)
7.1.2.3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
1.3. Явления природы
7.1.3.1 наблюдать за природными явлениями осенью (листья опадают, увяли травы и цветы, исчезли насекомые)
7.1.3.7 наблюдать за природными явлениями (смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман)
2.1. Комнатные растения и растения на клумбах
7.2.1.1 узнавать комнатные растения
7.2.1.2 ухаживать за комнатными растениями с крупными листьями: фикус, бегония (мытье поддонов, удаление пыли с листьев);
7.2.1.3 узнавать, называть цветы на клумбах (астры, розы);
7.2.1.4 узнавать, называть части растений: листья, цветки, стебель, в том числе на фото
7.2.1.6 участвовать в посадке цветковых растений на клумбе
2.2. Деревья и кустарники
7.2.2.1 узнавать, называть местные деревья (ель, береза, тополь)
7.2.2.2 узнавать, называть части дерева: ствол, ветки, листья
7.2.2.3 собирать плоды деревьев (шишки, желуди, каштаны)
7.2.2.4 узнавать местные кустарники (сирень, шиповник)
7.2.2.5 узнавать, называть части кустарника: ветки, листья, цветы, в том числе на фото
2.3. Растения сада и огорода
7.2.3.1 узнавать, называть овощи: лук, морковь, свекла, огурец, картофель на блюде, картофель на грядке

7.2.3.2 көкөністерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату; көкөніс дақылдарын отырғызуға қатысу
7.2.3.3 көкөністерден дайындалған тағамдарды тану және атау (салат, көкөніс сорпасы)
7.2.3.4 жемістерді тану, атау: алма, алмұрт, банан, өрік
7.2.3.5 жемістерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату
7.2.3.6 жемістерден жасалған тағамдарды тану және атау (тосап, компот)
7.2.3.7 көкөністер мен жемістерді жалпылама сөз бойынша көрнекі үлгі бойынша топтау
2 тоқсан
2.3. Бақ және бақша өсімдіктері
7.2.3.8 жергілікті жидектерді тану, атау (таңқурай, қара қарақат)
7.2.3.9 жидектерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату
7.2.3.10 бақша дақылдарын тану және атау: қарбыз, қауын
7.2.3.11 бақша дақылдарын пішіні, түсі, дәмі, иісі бойынша ажырату және салыстыру
7.2.3.12 бұршақ тұқымын (бұршақ, кәді, асқабақ) себуге, өсімдіктерге күтім жасауға қатысу
7.2.3.13 бақта, жылыжайда көкөністердің өсуін, бақшадағы жемістер және жидектердің өсуін бақылау
7.2.3.14 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
7.2.3.15 жолдастарының жауаптарын тыңдау
7.2.3.16 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
2.4. Саябақтар және гүл бақтары өсімдіктері
7.2.4.1 саябақтар және гүл бақтарының жергілікті өсімдіктерін тану (шетен, терек);
6.2.4.2 саябақтар және гүл бақтары өсімдіктерінің қажеттілігін білу, өсімдіктерге ұқыпты қарау
7.2.4.3 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
2.5. Орман өсімдіктері
7.2.5.1 жапырақты ағаштарды (қайың, көктерек), бұталарды (итмұрын) тану
7.2.5.2 қылқан жапырақты ағаштарды тану (шырша, қарағай)
7.2.5.3 шөптерді тану (кез келген жергілікті); орман саңырауқұлақтары: жеуге жарамды (ақ саңырауқұлақ) және улы (шыбынжұт)
7.2.5.4 табиғатта қауіпсіз (өзі үшін және табиғат үшін) мінез-құлық ережесін ұстану
2.8 Жануарлардың алуан түрлілігі
7.2.8.1 жануарларды тану, атау: аңдар, құстар, балықтар, жәндіктер;
7.2.8.2 жануарлардың өмір сүруіне қажетті жағдайларды атау: су, тамақ, ауа, жылу
7.2.8.3
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
7.1.1.3 табиғаттағы өзгерістерді бақылау (қыста күн күңгірт, аспан сұр, күндер қысқа)
7.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді атаулары бойынша таңдау
7.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
7.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
1.2. Ауа райы
7.1.2.2 күн сайын ауа-райын бақылау (суық, қар жауды, аяз)
7.1.2.3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
4.1. Менің отбасым
7.4.1.1 өзінің, жақын туыстарының атын, тегін атау
7.4.1.2 отбасындағы туыстық қатынастарды түсіну (ата-анасы, ұлы, қызы, немересі, жиені)

7.2.3.2 различать овощи по форме, цвету, вкусу; участвовать в посадке овощных культур
7.2.3.3 узнавать и называть блюда, приготовленные из овощей (салат, овощной суп)
7.2.3.4 узнавать, называть фрукты: яблоко, груша, банан, абрикос
7.2.3.5 различать фрукты по форме, цвету, вкусу
7.2.3.6 узнавать и называть блюда, приготовленные из фруктов (варенье, компот)
7.2.3.7 группировать овощи и фрукты по наглядному образцу, по обобщающему слову
2 четверть
2.3. Растения сада и огорода
7.2.3.8 узнавать, называть местные ягоды (малина, черная смородина)
7.2.3.9 различать ягоды по форме, цвету, вкусу
7.2.3.10 узнавать бахчевые культуры: арбуз, дыня
7.2.3.11 различать и сравнивать бахчевые по форме, цвету, вкусу
7.2.3.12 принимать участие в посеве семян гороха (фасоли, кабачков, тыквы), уходе за растениями
7.2.3.13 наблюдать за ростом овощей на огороде, в теплице, за ростом фруктов и ягод в саду
7.2.3.14 отвечать на вопросы учителя
7.2.3.15 выслушивать ответы своих товарищей
7.2.3.16 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2.4. Растения парков и скверов
7.2.4.1 узнавать местные растения парков и скверов (рябина, тополь);
7.2.4.2 знать назначение растений парков и скверов, проявлять бережное отношение к растениям
7.2.4.3 отвечать на вопросы учителя
2.5. Растения леса
7.2.5.1 узнавать лиственные деревья (береза, осина), кустарники (шиповник)
7.2.5.2 узнавать хвойные деревья (ель, сосна)
7.2.5.3 узнавать травы (любые местные); грибы леса: съедобные (белый гриб, подберезовик) и ядовитые (мухомор)
7.2.5.4 придерживаться правила безопасного (для себя и для природы) поведения в природе
2.8. Многообразие животных
7.2.8.1 узнавать, называть животных: звери, птицы, рыбы, насекомые;
7.2.8.2 называть условия, необходимые для жизни животных: вода, пища, воздух, тепло
7.2.8.3 различать диких и домашних животных
1.1. Сезонные изменения в природе
7.1.1.3 наблюдать за изменениями в природе (зимой солнце тусклое, небо серое, дни короткие)
7.1.1.9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) по названию
7.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
7.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
1.2. Погода
7.1.2.2 ежедневно наблюдать за погодой (похолодало, выпал снег, мороз)
7.1.2.3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
4.1. Моя семья
7.4.1.1 называть фамилию, имя, отчество своҰ, близких родственников
7.4.1.2 понимать родственные отношения в семье (родители, сын, дочь, внук, внучка)

7.4.1.3 суретте көрсету және ата-анасының қызмет түрін атау
7.4.1.4 үй шаруасына көмектесу, отбасы мүшелерінің еңбегін құрметтеу
4.2. Менің қалам (ауыл)
7.4.2.1 өз қаласын тану және атау (ауыл, елді мекен); үйден мектепке дейін және кері қайту жолын тану
7.4.2.2 фотосуреттен жергілікті табиғи көрікті жерлерді тану және атау (өзен, көл, тоған, таулар, орман)
7.4.2.3 фотосуреттен үйін, мектебін, жиі баратын демалыс және ойын-сауық нысандарын тану/көрсету
7.4.2.4 өз қаласының, ауылының негізгі мекемелерінің маңызын түсіну: дүкен, емхана, мектеп
7.4.2.5 қала мен ауыл арасындағы айырмашылықтарды түсіну
4.3. Менің елім
7.4.3.1 өз елін және Қазақстанның астанасын атау
7.4.3.2 Қазақстанның туы мен Елтаңбасын тану
7.4.3.3 ұсынылған 2-3 символдан Қазақстанның туы мен Елтаңбасын табу және бөліп көрсету
7.4.3.4 Республика әнұранын орындау кезінде оң қолын жүрегіне қойып,тік тұру
7.4.3.5 Бәйтерек, Хан Шатырды тану және көрсету
7.4.3.6 ұсынылған екі музыкалық аспаптан домбыраны тану, табу және белгілеу
7.4.3.7 домбыраның дыбысын тану
3 тоқсан
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
7.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді атаулары бойынша таңдау
7.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
7.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
1.2. Ауа райы
7.1.2.2 күн сайын ауа-райын бақылау (суық, қар жауды, аяз)
7.1.2.3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
1.3. Табиғат құбылыстары
7.1.3.2 қыста табиғи құбылыстарды бақылау (қар, боран)
7.1.3.4 қар мен мұздың қасиетін бақылау
7.1.3.6 қар, көктайғақ, найзағай, жаңбыр кезінде адамның қауіпсіз мінез-құлық ережелерін сақтау
2.9. Үй жануарлары және құстар
7.2.9.1 үй жануарларын тану және атау: мысық, ит, сиыр
7.2.9.2 үй жануарларының денесінің негізгі бөліктерін көрсету арқылы атау (бас, тұлға, табан, құйрық)
7.2.9.3 үй жануарларының өмір салтын, тамақтануын атау
7.2.9.4 адамға тигізетін пайдасын түсіну және атау
7.2.9.5 үй жануарларына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
7.2.9.6 үй жануарлары және құстардың төлін атау
7.2.9.7 үй құстарын тану және атау: тауық, қаз, үйрек
7.2.9.8 үй құстары денесінің негізгі бөліктерін көрсеті арқылы атау
7.2.9.9 дауыстары бойынша үй құстарын ажырату
7.2.9.10 үй құстары жасайтын әрекеттерді көрсету арқылы атау
7.2.9.11 үй құстарының өмір салтын, тамақтануын атау
7.2.9.12 үй құстарына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау

7.4.1.3 показывать на фото и называть виды деятельности родителей
7.4.1.4 посильно помогать в домашних делах, уважать труд членов семьи
4.2. Мой город (село)
7.4.2.1 узнавать и называть свой город (аул, село, деревню, населенный пункт); узнавать дорогу из дома до школы и обратно
7.4.2.2 узнавать и показывать на фото/называть местные природные достопримечательности (река, озеро, пруд, горы, лес)
7.4.2.3 узнавать на фотографии/показывать свой дом, свою школу, часто посещаемые объекты отдыха и развлечений
7.4.2.4 понимать назначения основных учреждений своего города, села: магазин, поликлиника, школа
7.4.2.5 понимать различия между городом и селом
4.3. Моя страна
7.4.3.1 называть свою страну и столицу Казахстана
7.4.3.2 узнавать флаг и герб Казахстана
7.4.3.3 находить и выделять из 2-3 предлагаемых символов флаг и герб Казахстана
7.4.3.4 смирно стоять при исполнении гимна Республики, приложив правую руку к сердцу
7.4.3.5 узнавать и показывать Байтерек, Хан Шатыр
7.4.3.6 узнавать, находить и выделять домбру из двух предлагаемых музыкальных инструментов
7.4.3.7 узнавать звучание домбры
3 четверть
1.1. Сезонные изменения в природе
7.1.1.9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) по названию
7.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
7.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
1.2. Погода
7.1.2.2 ежедневно наблюдать за погодой (выпал снег, мороз)
7.1.2.3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
1.3. Явления природы
7.1.3.2 наблюдать за природными явлениями зимой (снегопад, метель);
7.1.3.4 наблюдать за свойством снега и льда
7.1.3.6 придерживаться правил безопасного поведения человека в снегопад, гололҰд, грозу, дождь
2.9. Домашние животные и птицы
7.2.9.1 узнавать и называть домашних животных: кошка, собака, корова
7.2.9.2 называть основные части тела домашних животных (голова, туловище, лапы, хвост) по показу
7.2.9.3 называть образ жизни, питание домашних животных
7.2.9.4 понимать и называть пользу, приносимую человеку
7.2.9.5 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними животными
7.2.9.6 называть детенышей домашних животных и птиц
7.2.9.7 узнавать и называть домашних птиц: курица, гусь, утка
7.2.9.8 называть основные части тела домашних птиц по показу
7.2.9.9 различать домашних птиц по голосам
7.2.9.10 называть действия, выполняемые домашними птицами, по показу
7.2.9.11 называть образ жизни, питание домашних птиц
7.2.9.12 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними птицами

7.2.9.13 үй құстарының төлін атау
2.10. Жабайы жануарлар және құстар
7.2.10.1 жабайы жануарларды тану және атау: түлкі, қоян, аю
7.2.10.2 аңдардың тіршілік ету ортасын, тамақтануын, әдеттерін тану, атау; жыл мезгілдерінің өзгеруіне бейімделу
7.2.10.3 жабайы жануарлардың төлін атау
7.2.10.4 қыстайтын құстарды суреттен тану, атау: торғай, сауысқан
7.2.10.5 жыл құстарын сүреттен тану, атау: құзғын қарға, қарлығаш
7.2.10.6 жергілікті құстарды бақылау, оларға күтім жасау (қоректендіргіш)
3.1. Адам және оның денесі
7.3.1.2 адам үшін тіл мен тістің мағынасын түсіндіру
7.3.1.3 адамның денесінің, қолының және аяғының бұлшықеттерін көрсету; - бұлшықеттер адамның қозғалуына көмектесетінін түсіну
7.3.1.4 өзінің ауырған күйі туралы, жағымсыз сезімдер туралы хабарлау (аш, суық, ыстық, ауырсыну)
7.3.1.5 тістерді және тілді тазалау ережелерін орындау
7.3.1.6 тамақтанғаннан кейін ауыз қуысын шаю
7.3.1.7 құлақ гигиенасын орындау
7.3.1.8 қолдар мен аяқтарды жуу, тырнақтарды алу ережелерін орындау
7.3.1.9 соғып, кесіп алған кезде алғашқы көмек көрсету
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
7.1.1.4 көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзарады, күн жарқырайды, жылы)
7.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді атаулары бойынша таңдау
7.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
7.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
7.1.1.12 мұғалімнің сұрақтарына қарапайым жалаң сөйлеммен жауап беру
7.1.1.13 жолдастарының жауаптарын тыңдау
7.1.1.14 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
3.2. Адам және оның өмірі
7.3.2.1 адам өмірінің кезеңдерін ажырату, атау: бала, жасөспірім, ересек, қарт (кәрі); осы кезеңдерді өз өмірімен байланыстыру
7.3.2.2 өзін теңестіру: "бұл жасөспірім – мен"
7.3.2.3 сыныптастарын атымен атау; суретте кіші-үлкен, таныс-бейтаныс адамдарды ажырату; суретте достарын, сыныптастарын көрсету
7.3.2.4 суретте көрсету / адам өмірінің әртүрлі кезеңдеріндегі қызмет түрін атау
7.3.2.5 ұжымдық еңбек ережелерін, ұжымда өмір сүру ережелерін, достық ойын ережелерін орындау
4 тоқсан
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
7.1.1.1 сурет бойынша жыл мезгілін тану және атау
7.1.1.4 көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзарады, күн жарқырайды, жылы)
7.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді атаулары бойынша таңдау
7.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
7.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
1.2. Ауа райы
7.1.2.1 ашық, шуақты ауа-райын ажырату

7.2.9.13 называть детенышей домашних птиц
2.10. Дикие животные и птицы
7.2.10.1 узнавать и называть диких животных: лиса, заяц, медведь
7.2.10.2 узнавать, называть место обитания, питание, повадки зверей; приспособленность к смене времҰн года
7.2.10.3 называть детенышей диких животных
7.2.10.4 узнавать, называть зимующих птиц на картинке: воробей, сорока
7.2.10.5 узнавать, называть перелетных птиц на картинке: грач, ласточка
7.2.10.6 наблюдать за местными птицами, заботиться о них (кормушка)
3.1 Человек и его тело
7.3.1.2 объяснять значение для человека языка и зубов
7.3.1.3 показывать мышцы туловища, рук и ног человека; понимать, что мышцы помогают человеку двигаться
7.3.1.4 сообщать о своем болезненном состоянии, о неприятных ощущениях (голод, холод, жара, болевые ощущения)
7.3.1.5 выполнять правила чистки зубов и языка
7.3.1.6 ополаскивать ротовую полость после приема пищи
7.3.1.7 выполнять гигиену уха
7.3.1.8 выполнять правила мытья рук и ног, стрижки ногтей
7.3.1.9 оказывать первую помощь при ушибах, порезах
1.1. Сезонные изменения в природе
7.1.1.4 наблюдать за изменениями в природе весной (дни становятся длиннее, солнце ярче, тепло)
7.1.1.9 выбирать одежду для весны по названию
7.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
7.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
7.1.1.12 отвечать на вопросы учителя простым нераспространенным предложением
7.1.1.13 выслушивать ответы своих товарищей
7.1.1.14 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
3.2. Человек и его жизнь
7.3.2.1 различать, называть периоды жизни человека: ребенок, подросток, взрослый, пожилой (старый); соотносить эти стадии со своей жизнью
7.3.2.2 идентифицировать себя: "этот подросток - я"
7.3.2.3 называть одноклассников по именам; различать на фото младших – старших, знакомых – незнакомых; показывать на фото друзей, одноклассников
7.3.2.4 показывать на фото/называть виды деятельности человека в разные периоды его жизни
7.3.2.5 выполнять правила коллективного труда, правила жизни в коллективе, правила дружной игры
4 четверть
1.1. Сезонные изменения в природе
7.1.1.1 узнавать и называть время года по картинке
7.1.1.4 наблюдать за изменениями в природе весной (дни становятся длиннее, солнце ярче, тепло)
7.1.1.9 выбирать одежду для весны по названию
7.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
7.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
1.2. Погода
7.1.2.1 различать ясную, солнечную погоду

7.1.2.2 күн сайын ауа-райын бақылау (жылы, қар ериді)
7.1.2.3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
1.3. Табиғат құбылыстары
7.1.3.3 көктемде табиғи құбылыстарды бақылау (қар ериді, тамшылар)
7.1.3.6 найзағай, жаңбыр кезінде адамның қауіпсіз мінез-құлық ережелерін сақтау
7.1.3.7 табиғи құбылыстарды бақылау (күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман)
2.6. Өріс және шабындық өсімдіктері
7.2.6.1 егістік (бидай) және шабындық (бақбақ) өсімдіктерін тану; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
2.7. Дала, шөл өсімдіктері
7.2.7.1 дала (селеу) өсімдіктерін тану; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
2.10. Жабайы жануарлар және құстар
7.2.10.7 жәндіктерді тану, атау (құмырсқа, шыбын, қоңыз, өрмекші)
7.2.10.8 пайдалы және зиянды жәндіктерді тану: қызыл қоңыз, құмырсқа, колорадо қоңызы
7.2.10.9 зиянды жәндіктердің адамға тигізетін зиянын және олармен күресу жолдарын түсіну
7.2.10.10 ажырату және топтастыру: үлгі бойынша, жалпылама сөз бойынша үй жануарлары-жабайы жануарлар, құстар, жәндіктер
7.2.10.11 балықтарды тану және атау: сом, шортан, карась; балық денесінің бөліктерін, қозғалу тәсілін, тіршілік ету ортасын атау
7.2.10.12 аквариум балықтарын тамақтандыруға және күтуге көмектесу
7.2.10.13 жыландар мен қосмекенділерді тану (бақа, құрбақа); жыландар мен қосмекенділерді анықтаған кезде табиғатта сақ болу
3) 8 сынып
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
8.1.1.1 суреттегі жыл мезгілінің белгілерін тану және атау
8.1.1.2 күзде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарды)
8.1.1.6 сюжеттік суреттегі сурет бойынша бақта, бақшадағы күзгі және көктемгі жұмыстарды тану
8.1.1.7 табиғи материалдарды жинау және атау
8.1.1.8 табиғи материалдан қолөнер бұйымын ауызша нұскау бойынша жасау
8.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді өз бетінше таңдау
8.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
8.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
8.1.1.12 мұғалімнің сұрақтарына қарапайым жалаң сөйлеммен жауап беру
8.1.1.13 жолдастарының жауаптарын тыңдау
8.1.1.14 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
1.2. Ауа райы
8.1.2.1 ашық, шуақты ауа-райын ажырату, называть погоду вчера
8.1.2.2 күн сайын ауа-райын бақылау (суық, жиі жаңбыр жауады, ылғалды)
8.1.2.3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу

7.1.2.2 ежедневно наблюдать за погодой (тепло, тает снег)
7.1.2.3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
1.3. Явления природы
7.1.3.3 наблюдать за природными явлениями весной (тает снег, капель)
7.1.3.6 придерживаться правил безопасного поведения человека в грозу, дождь
7.1.3.7 наблюдать за природными явлениями (смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман)
2.6. Растения поля и луга
7.2.6.1 узнавать растения поля (пшеница) и луга (одуванчик, василҰк); соотносить их с изображением на картинке
2.7. Растения степи и пустынь
7.2.7.1 узнавать растения степи (ковыль); соотносить их с изображением на картинке
2.10. Дикие животные и птицы
7.2.10.7 узнавать на картинке, показывать и называть насекомых (муравей, муха, жук, паук)
7.2.10.8 узнавать полезных и вредных насекомых: божья коровка, муравей, колорадский жук
7.2.10.9 понимать вред, наносимый человеку вредными насекомыми, и способы борьбы с ними
7.2.10.10 различать и группировать: домашние животные-дикие животные, птицы, насекомые по образцу, по обобщающему слову
7.2.10.11 узнавать и называть рыб: сом, щука, карась; называть части тела рыбы, способ передвижения, среду обитания
7.2.10.12 помогать в кормлении и уходе за аквариумными рыбками
7.2.10.13 узнавать змей и земноводных (лягушка, жаба); проявлять осторожное поведение в природе при обнаружении змей и земноводных
3) 8 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Сезонные изменения в природе
8.1.1.1 узнавать и называть признаки времени года на картинке
8.1.1.2 наблюдать за изменениями в природе осенью (дни стали короче, ночи длиннее)
8.1.1.6 узнавать и называть осенние и весенние работы на огороде, в саду по изображению на сюжетной картинке
8.1.1.7 собирать и называть природный материал
8.1.1.8 изготавливать поделки из природного материала по словесной инструкции
8.1.1.9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) самостоятельно
8.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
8.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
8.1.1.12 отвечать на вопросы учителя простым нераспространенным предложением
8.1.1.13 выслушивать ответы своих товарищей
8.1.1.14 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
1.2. Погода
8.1.2.1 различать ясную, солнечную погоду, называть погоду вчера
8.1.2.2 ежедневно наблюдать за погодой (похолодало, часто идет дождь, сыро)
8.1.2.3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, других условных обозначений

1.3. Табиғат құбылыстары
8.1.3.1 күзде табиғи құбылыстарды бақылау (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап, жәндіктер жоғалып кетті, құстар жылы жерлерге ұшып кетті)
8.1.3.7 табиғи құбылыстарды бақылау (күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман)
2.1. Бөлме өсімдіктері және гүлзарлардағы өсімдіктер
8.2.1.1 бөлме өсімдіктерін тану және 1-2 өсімдікті атау
8.2.1.2 күзде табиғи құбылыстарды бақылау (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап, жәндіктер жоғалып кетті, құстар жылы жерлерге ұшып кетті)
8.2.1.3 гүлзарлардағы, жылыжайдағы гүлдерді тану, атау (жұлдызгүл, раушан, қырмызыгүл)
8.2.1.4 өсімдіктердің бөліктерін тану, атау: жапырақтары, гүлдері, сабағы, соның ішінде суретте
8.2.1.5 гүлзарға гүлді өсімдіктерді отырғызуға қатысу
2.2. Ағаш және бұталар
8.2.2.1 жергілікті ағаштарды тану, атау, (шырша, қайың, терек)
8.2.2.2 ағаштың бөліктерін тану, атау: сабағы, бұтақтары, жапырақтары
8.2.2.3 әр түрлі ағаштардың жапырақтарын қарау, тану және атау; ағаштардың жемістерін жинау (бүршік, жаңғақ, талшын)
8.2.2.4 жергілікті бұталарды тану (мамыргүл, итмұрын)
8.2.2.5 бұтаның бөліктерін тану, атау: бұтақтары, жапырақтары, гүлдері, соның ішінде суретте
2.3. Бақ және бақша өсімдіктері
8.2.3.1 көкөністерді тану, атау: табақтағы, жүйектегі пияз, сәбіз, қызылша, қияр, картоп, қызанақ
8.2.3.2 көкөністерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату; көкөніс дақылдарын отырғызуға қатысу
8.2.3.3 көкөністерден дайындалған тағамдарды тану және атау (салат, көкөніс сорпасы)
8.2.3.4 жемістерді тану, атау: алма, алмұрт, банан, өрік, апельсин
8.2.3.5 жемістерді пішіні, түсі, дәмі, иісі бойынша ажырату және салыстыру
8.2.3.6 жемістерден жасалған тағамдарды тану және атау
8.2.3.7 көкөністер мен жемістерді жалпылама сөз бойынша көрнекі үлгі бойынша топтау
2 тоқсан
2.3. Бақ және бақша өсімдіктері
8.2.3.8 жергілікті жидектерді тану, атау (таңқурай, қара қарақат, құлпынай)
8.2.3.9 жидектерді пішіні, түсі, дәмі бойынша ажырату және салыстыру
8.2.3.10 бақша дақылдарын тану, атау: қарбыз, қауын, асқабақ
8.2.3.11 бақша дақылдарын пішіні, түсі, дәмі, иісі бойынша ажырату және салыстыру
8.2.3.12 бұршақ тұқымын (бұршақ, кәді, асқабақ) себуге, өсімдіктерге күтім жасауға қатысу
8.2.3.13 бақта, жылыжайда көкөністердің өсуін, бақшадағы жемістер және жидектердің өсуін бақылау
8.2.3.14 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
8.2.3.15 жолдастарының жауаптарын тыңдау
8.2.3.16 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
2.4. Саябақтар және гүл бақтары өсімдіктері
8.2.4.1 саябақтар және гүл бақтарының жергілікті өсімдіктерін тану (шетен, терек)

1.3. Явления природы
8.1.3.1 наблюдать за природными явлениями осенью (листья опадают, увяли травы и цветы, исчезли насекомые, птицы улетают в теплые края)
8.1.3.7 наблюдать за природными явлениями (смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман)
2.1. Комнатные растения и растения на клумбах
8.2.1.1 узнавать комнатные растения
8.2.1.2 ухаживать за комнатными растениями с крупными листьями: фикус, бегония (мытье поддонов, удаление пыли с листьев, рыхление)
8.2.1.3 узнавать, называть цветы на клумбах (астры, розы, ноготки)
8.2.1.4 узнавать, называть части растений: листья, цветки, стебель, в том числе на фото
8.2.1.5 участвовать в посадке цветковых растений на клумбе
2.2. Деревья и кустарники
8.2.2.1 узнавать, называть местные деревья (ель, береза, тополь)
8.2.2.2 узнавать, называть части дерева: ствол, ветки, листья
8.2.2.3 рассматривать и узнавать листья разных деревьев, собирать плоды деревьев (шишки, желуди, каштаны)
8.2.2.4 узнавать местные кустарники (сирень, шиповник)
8.2.2.5 узнавать, называть части кустарника: ветки, листья, цветы, в том числе на фото
2.3. Растения сада и огорода
8.2.3.1 узнавать, называть овощи: лук, морковь, свекла, огурец, картофель, помидор на блюде, на грядке
8.2.3.2 различать овощи по форме, цвету, вкусу; участвовать в посадке овощных культур
8.2.3.3 узнавать и называть блюда, приготовленные из овощей (салат, овощной суп)
8.2.3.4 узнавать, называть фрукты: яблоко, груша, банан, абрикос, апельсин
8.2.3.5 различать и сравнивать фрукты по форме, цвету, вкусу
8.2.3.6 узнавать и называть блюда, приготовленные из фруктов
8.2.3.7 группировать овощи и фрукты по наглядному образцу, по обобщающему слову
2 четверть
2.3. Растения сада и огорода
8.2.3.8 узнавать, называть местные ягоды (малина, черная смородина, клубника)
8.2.3.9 различать и сравнивать ягоды по форме, цвету, вкусу
8.2.3.10 узнавать бахчевые культуры: арбуз, дыня, тыква
8.2.3.11 различать и сравнивать бахчевые по форме, цвету, вкусу
8.2.3.12 принимать участие в посеве семян гороха (фасоли, кабачков, тыквы), уходе за растениями
8.2.3.13 наблюдать за ростом овощей на огороде, в теплице, за ростом фруктов и ягод в саду
8.2.3.14 отвечать на вопросы учителя
8.2.3.15 выслушивать ответы своих товарищей
8.2.3.16 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2.4. Растения парков и скверов
8.2.4.1 узнавать и называть местные растения парков и скверов (рябина, тополь, ель)

8.2.4.2 саябақтар және гүл бақтары өсімдіктерінің қажеттілігін білу, өсімдіктерге ұқыпты қарау
2.5. Орман өсімдіктері
8.2.5.1 жапырақты ағаштарды (қайың, көктерек, емен), бұталарды (итмұрын) тану, атау
8.2.5.2 қылқан жапырақты ағаштарды тану (шырша, қарағай, сағызқарағай)
8.2.5.3 шөптерді тану (кез келген жергілікті); орман саңырауқұлақтары: жеуге жарамды (ақ саңырауқұлақ, қайың саңырауқұлақ, түлкішек) және улы (шыбынжұт, сасық саңырауқұлақ)
8.2.5.4 табиғатта қауіпсіз (өзі үшін және табиғат үшін) мінез-құлық ережесін ұстану
2.8. Жануарлардың алуан түрлілігі
8.2.8.1 жануарларды тану, атау: аңдар, құстар, балықтар, жәндіктер, змеи,
8.2.8.2 жануарлардың өмір сүруіне қажетті жағдайларды атау: су, тамақ, ауа, жылу
8.2.8.3 жабайы және үй жануарларын ажырату
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
8.1.1.3 қыста табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күн күңгірт, аспан сұр, күндер қысқа)
8.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді өз бетінше таңдау
8.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
8.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
1.2. Ауа райы
8.1.2.2 күн сайын ауа-райын бақылау ( суық, қар жауды, аяз)
8.1.2.3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
4.1. Менің отбасым
8.4.1.1 өзінің, жақын туыстарының атын, тегін атау
8.4.1.2 отбасындағы туыстық қатынастарды түсіну (ата-анасы, ұлы, қызы, немересі, жиені)
8.4.1.3 суретте көрсету және ата-анасының кәсіп түрін атау
8.4.1.4 үйдің тұрақты міндеттерін орындау, отбасы мүшелеріне қамқорлық жасау
4.2. Менің қалам (ауыл)
8.4.2.1 өз қаласын атау (ауыл, елді мекен); үйден мектепке дейін және кері қайту жолын тану
8.4.2.2 суреттен тану/жергілікті табиғи көрікті жерлерді атау (өзен, көл, тоған, таулар, орман)
8.4.2.3 фотосуреттен үйін, мектебін, жиі баратын демалыс және ойын-сауық нысандарын тану
4.3. Менің елім
8.4.3.1 өз елін және Қазақстанның астанасын атау
8.4.3.2 Қазақстанның туы мен Елтаңбасын тану
8.4.3.3 ұсынылған 2-3 символдан Қазақстанның туы мен Елтаңбасын табу және бөліп көрсету
8.4.3.4 Республика әнұранын орындау кезінде оң қолын жүрегіне қойып,тік тұру
8.4.3.5 Бәйтерек, Хан Шатыр, Бейбітшілік және келісім сарайын (Пирамида) тану, көрсету және атау)
8.4.3.6 ұсынылған екі музыкалық аспаптан домбыраны тану, табу және белгілеу
8.4.3.7 домбыраның дыбысын тану
3 тоқсан
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
8.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді өз бетінше таңдау
8.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету

8.2.4.2 знать назначение растений парков и скверов, проявлять бережное отношение к растениям
2.5. Растения леса
8.2.5.1 узнавать лиственные деревья (береза, осина, дуб), кустарники (шиповник)
8.2.5.2 узнавать хвойные деревья (ель, сосна, лиственница)
8.2.5.3 узнавать травы (любые местные); грибы леса: съедобные (белый гриб, подберезовик, лисичка) и ядовитые (мухомор, бледная поганка)
8.2.5.4 придерживаться правила безопасного (для себя и для природы) поведения в природе
2.8. Многообразие животных
8.2.8.1 узнавать, называть животных: звери, птицы, рыбы, насекомые, змеи,
8.2.8.2 называть условия, необходимые для жизни животных: вода, пища, воздух, тепло
8.2.8.3 различать диких и домашних животных
1.1. Сезонные изменения в природе
8.1.1.3 наблюдать за изменениями в природе зимой (солнце тусклое, небо серое, дни короткие)
8.1.1.9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) самостоятельно
8.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
8.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
1.2. Погода
8.1.2.2 ежедневно наблюдать за погодой (похолодало, выпал снег, мороз)
8.1.2.3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
4.1. Моя семья
8.4.1.1 называть фамилию, имя, отчество своҰ, близких родственников
8.4.1.2 понимать родственные отношения в семье (родители, сын, дочь, внук, внучка, племянник)
8.4.1.3 показывать на фото и называть виды профессии родителей
8.4.1.4 выполнять постоянные обязанности по дому, заботиться о членах семьи
4.2. Мой город (село)
8.4.2.1 называть свой город (аул, село, деревню, населенный пункт); узнавать дорогу из дома до школы и обратно
8.4.2.2 узнавать на фото/называть местные природные достопримечательности (река, озеро, пруд, горы, лес)
8.4.2.3 узнавать на фотографии свой дом, свою школу, часто посещаемые объекты отдыха и развлечений
4.3. Моя страна
8.4.3.1 называть свою страну и столицу Казахстана
8.4.3.2 узнавать флаг и герб Казахстана
8.4.3.3 находить и выделять из 2-3 предлагаемых символов флаг и герб Казахстана
8.4.3.4 смирно стоять при исполнении гимна Республики, приложив правую руку к сердцу
8.4.3.5 узнавать, показывать/называть Байтерек, Хан Шатыр, Дворец мира и согласия (Пирамида)
8.4.3.6 узнавать, находить и выделять домбру из двух предлагаемых музыкальных инструментов
8.4.3.7 узнавать звучание домбры
3 четверть
1.1. Сезонные изменения в природе
8.1.1.9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) самостоятельно
8.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года

8.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
1.2. Ауа райы
8.1.2.2 күн сайын ауа-райын бақылау (суық, қар жауды, аяз)
8.1.2.3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
1.3. Табиғат құбылыстары
8.1.3.2 қыста табиғи құбылыстарды бақылау (қар, боран, аяз, мұз)
8.1.3.4 судың қасиеттерін бақылау
8.1.3.6 қар, көктайғақ, найзағай, жаңбыр кезінде адамның қауіпсіз мінез-құлық ережелерін сақтау
2.9. Үй жануарлары және құстар
8.2.9.1 үй жануарларын тану және атау: мысық, ит, сиыр, лошадь
8.2.9.2 үй жануарларының денесінің негізгі бөліктерін өз бетінше атау (бас, тұлға, табан, құйрық)
8.2.9.3 үй жануарларының өмір салтын, тамақтануын атау
8.2.9.4 адамға тигізетін пайдасын түсіну және атау
8.2.9.5 үй жануарларына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
8.2.9.6 үй жануарлары және құстардың төлін атау
8.2.9.7 үй құстарын тану және атау: тауық, қаз, үйрек
8.2.9.8 үй құстары денесінің негізгі бөліктерін өз бетінше атау
8.2.9.9 дауыстары бойынша үй құстарын ажырату
8.2.9.10 үй құстары жасайтын әрекеттерді өз бетінше атау
8.2.9.11 үй құстарының өмір салтын, тамақтануын атау
8.2.9.12 үй құстарына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
8.2.9.13 үй құстарының төлін атау
8.2.9.14 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
8.2.9.15 жолдастарының жауаптарын тыңдау
8.2.9.16 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
2.10. Жабайы жануарлар және құстар
8.2.10.1 жабайы жануарларды тану және атау: түлкі, қоян, аю, волк
8.2.10.2 аңдардың тіршілік ету ортасын, тамақтануын, әдеттерін тану, атау; жыл мезгілдерінің өзгеруіне бейімделу
8.2.10.3 жабайы жануарлардың төлін атау
8.2.10.4 қыстайтын құстарды тану, атау: торғай, сауысқан, синица
8.2.10.5 жыл құстарын тану, атау: құзғын қарға, қарлығаш
8.2.10.6 жергілікті құстарды бақылау, оларға күтім жасау (қоректендіргіш)
3.1. Адам және оның денесі
8.3.1.2 адам үшін көздің мағынасын түсіндіру
8.3.1.3 тамақты мұқият шайнау
8.3.1.4 өзінің ауырған күйі туралы, жағымсыз сезімдер туралы хабарлау (аш, суық, ыстық, ауырсыну)
8.3.1.5 шашты жуу ережесін орындау
8.3.1.6 шаш күтімі өнімдерін таңдау және пайдалану
8.3.1.7 таңертеңгі және кешкі дене дәретханасын орындау
8.3.1.8 тері күтімі өнімдерін таңдау және қолдану (жақпа май, дезодорант, лосьон)
8.3.1.9 соғып, кесіп алған кезде алғашқы көмек көрсету
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
8.1.1.4 көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзарады, күн жарқырайды, жылы)

8.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
1.2. Погода
8.1.2.2 ежедневно наблюдать за погодой (выпал снег, мороз)
8.1.2.3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
1.3. Явления природы
8.1.3.2 наблюдать за природными явлениями зимой (снегопад, метель, ледостав)
8.1.3.4 наблюдать за свойством воды
8.1.3.6 придерживаться правил безопасного поведения человека в снегопад, гололҰд, грозу, дождь
2.9. Домашние животные и птицы
8.2.9.1 узнавать и называть домашних животных: кошка, собака, корова, лошадь
8.2.9.2 называть основные части тела домашних животных (голова, туловище, лапы, хвост) самостоятельно
8.2.9.3 называть образ жизни, питание домашних животных
8.2.9.4 понимать и называть пользу, приносимую человеку
8.2.9.5 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними животными
8.2.9.6 называть детенышей домашних животных и птиц
8.2.9.7 узнавать и называть домашних птиц: курица, петух, гусь, утка
8.2.9.8 называть основные части тела домашних птиц самостоятельно
8.2.9.9 различать домашних птиц по голосам
8.2.9.10 называть действия, выполняемые домашними птицами, самостоятельно
8.2.9.11 называть образ жизни, питание домашних птиц
8.2.9.12 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними птицами
8.2.9.13 называть детенышей домашних птиц
8.2.9.14 отвечать на вопросы учителя
8.2.9.15 выслушивать ответы своих товарищей
8.2.9.16 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2.10. Дикие животные и птицы
8.2.10.1 узнавать и называть диких животных: лиса, заяц, медведь, волк
8.2.10.2 узнавать, называть место обитания, питание, повадки зверей; приспособленность к смене времҰн года
8.2.10.3 называть детенышей диких животных
8.2.10.4 узнавать, называть зимующих птиц: воробей, сорока, синица
8.2.10.5 узнавать, называть перелетных птиц: грач, ласточка
8.2.10.6 наблюдать за местными птицами, заботиться о них (кормушка)
3.1 Человек и его тело
8.3.1.2 объяснять значение глаз для человека
8.3.1.3 тщательно пережевывать пищу
8.3.1.4 сообщать о своем болезненном состоянии, о неприятных ощущениях (голод, холод, жара, болевые ощущения)
8.3.1.5 выполнять правила мытья волос
8.3.1.6 выбирать и использовать средства для ухода за волосами
8.3.1.7 выполнять утренний и вечерний туалет тела
8.3.1.8 выбирать и использовать средства по уходу за кожей (крем, дезодорант, лосьон)
8.3.1.9 оказывать первую помощь при ушибах, порезах
1.1. Сезонные изменения в природе
8.1.1.4 наблюдать за изменениями в природе весной (дни становятся длиннее, солнце ярче, тепло)

8.2.10.11 балықтарды тану және атау: сом, шортан, карась; балық денесінің бөліктерін, қозғалу тәсілін, тіршілік ету ортасын атау
8.2.10.12 аквариум балықтарын тамақтандыруға және күтуге көмектесу
8.2.10.13 жыландар мен қосмекенділерді тану
4) 9 сынып
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
9.1.1.1 сурет бойынша жыл мезгілінің белгілерін тану және атау
9.1.1.2 күзде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарды)
9.1.1.6 сюжеттік суреттен бақтағы, бақшадағы күзгі және көктемгі жұмыстарды атауы бойынша өз бетінше көрсету
9.1.1.7 табиғи материалды жинақтау және ажырату (топқа біріктіру)
9.1.1.8 табиғи материалдан қолөнер бұйымын өз ойындағыдай жасау
9.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді өз бетінше таңдау
9.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
9.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
9.1.1.12 мұғалімнің сұрақтарына қарапайым жайылма сөйлеммен жауап беру
9.1.1.13 жолдастарының жауаптарын тыңдау
9.1.1.14 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
1.2. Ауа райы
9.1.2.1 ашық, шуақты ауа-райын ажырату, называть погоду вчера
9.1.2.2 күн сайын ауа-райын бақылау (суық, жиі жаңбыр жауады, ылғалды)
9.1.2.3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
1.3. Табиғат құбылыстары
9.1.3.1 күзде табиғи құбылыстарды бақылау (жапырақтары түсіп, шөптер мен гүлдер қурап, жәндіктер жоғалып кетті, құстар жылы шеттерге, аязға ұшады)
9.1.3.7 табиғи құбылыстарды бақылау (күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман)
2.1. Бөлме өсімдіктері және гүлзарлардағы өсімдіктер
9.2.1.1 бөлме өсімдіктерін тану және 2-3 өсімдікті атау
9.2.1.2 үлкен жапырақтары бар бөлме өсімдіктеріне күтім жасау: фикус, бегония (түпқоймаларды жуу, жапырақтардан шанды алу, қопсыту, өсіндіні отырғызу)
9.2.1.3 гүлзарлардағы, жылыжайдағы гүлдерді тану, атау (жұлдызгүл, раушан, қырмызыгүл)
9.2.1.4 өсімдіктердің бөліктерін тану, атау: жапырақтары, гүлдері, сабағы, соның ішінде суретте
9.2.1.5 гүлзардағы гүлдерге күтім жасау,
9.2.1.6 гүлзарға гүлді өсімдіктерді отырғызуға қатысу
2.2. Ағаш және бұталар
9.2.2.1 жергілікті ағаштарды тану, атау, (шырша, қайың, терек, емен)
9.2.2.2 ағаштың бөліктерін тану, атау: сабағы, бұтақтары, жапырақтары
9.2.2.3 әр түрлі ағаштардың жапырақтарын қарау, тану және атау; ағаштардың жемістерін жинау (бүршік, жаңғақ, талшын)
9.2.2.4 жергілікті бұталарды тану (мамыргүл, итмұрын, қараған)

8.2.10.11 узнавать и называть рыб: сом, щука, карась; называть части тела рыбы, способ передвижения, среду обитания
8.2.10.12 помогать в кормлении и уходе за аквариумными рыбками
8.2.10.13 узнавать змей и земноводных (лягушка, жаба); проявлять осторожное поведение в природе при обнаружении змей и земноводных
4) 9 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Сезонные изменения в природе
9.1.1.1 узнавать и называть признаки времени года по картинке
9.1.1.2 наблюдать за изменениями в природе осенью (дни стали короче, ночи длиннее)
9.1.1.6 узнавать по названию и показать на сюжетной картинке осенние и весенние работы на огороде, в саду (самостоятельно)
9.1.1.7 собирать и дифференцировать (объединять в группы) природный материал
9.1.1.8 изготавливать поделки из природного материала по собственному замыслу
9.1.1.9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) самостоятельно
9.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
9.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
9.1.1.12 отвечать на вопросы учителя простым распространенным предложением
9.1.1.13 выслушивать ответы своих товарищей
9.1.1.14 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
1.2. Погода
9.1.2.1 различать ясную, солнечную погоду, называть погоду вчера
9.1.2.2 ежедневно наблюдать за погодой (похолодало, часто идет дождь, сыро)
9.1.2.3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, других условных обозначений
1.3. Явления природы
9.1.3.1 наблюдать за природными явлениями осенью (листья опадают, увяли травы и цветы, исчезли насекомые, птицы улетают в теплые края, заморозки)
9.1.3.7 наблюдать за природными явлениями (смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман)
2.1. Комнатные растения и растения на клумбах
9.2.1.1 узнавать комнатные растения
9.2.1.2 ухаживать за комнатными растениями с крупными листьями: фикус, бегония (мытье поддонов, удаление пыли с листьев, рыхление, высаживание отростка)
9.2.1.3 узнавать, называть цветы на клумбах (астры, розы, ноготки)
9.2.1.4 узнавать, называть части растений: листья, цветки, стебель, в том числе на фото
9.2.1.5 ухаживать за цветами на клумбе, составлять букет из цветов
9.2.1.6 участвовать в посадке цветковых растений на клумбе
2.2. Деревья и кустарники
9.2.2.1 узнавать, называть местные деревья (ель, береза, тополь, дуб)
9.2.2.2 узнавать, называть части дерева: ствол, ветки, листья
9.2.2.3 рассматривать и узнавать листья разных деревьев, собирать плоды деревьев (шишки, желуди, каштаны)
9.2.2.4 узнавать местные кустарники (сирень, шиповник, акация)

9.2.9.8 үй құстары денесінің негізгі бөліктерін өз бетінше атау
9.2.9.9 дауыстары бойынша үй құстарын ажырату
9.2.9.10 үй құстары жасайтын әрекеттерді өз бетінше атау
9.2.9.11 үй құстарының өмір салтын, тамақтануын атау
9.2.9.12 үй құстарына күтім жасау ерекшеліктерін, азығын, әдеттерін атау
9.2.9.13 үй құстарының төлін атау
9.2.9.14 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
9.2.9.15 жолдастарының жауаптарын тыңдау
9.2.9.16 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
2.10. Жабайы жануарлар және құстар
9.2.10.1 жабайы жануарларды тану және атау: түлкі, қоян, аю, волк, Ұж
9.2.10.2 аңдардың тіршілік ету ортасын, тамақтануын, әдеттерін тану, атау; жыл мезгілдерінің өзгеруіне бейімделу
9.2.10.3 жабайы жануарлардың төлін атау
9.2.10.4 қыстайтын құстарды тану, атау: торғай, сауысқан, синица, снегирь
9.2.10.5 жыл құстарын тану, атау: құзғын қарға, қарлығаш, скворец
9.2.10.6 жергілікті құстарды бақылау, оларға күтім жасау (қоректендіргіш)
3.1. Адам және оның денесі
9.3.1.2 адам үшін құлақтардың мағынасын түсіндіру
9.3.1.3 мұрынмен тыныс алуды дұрыс орындау
9.3.1.4 өзінің ауырған күйі туралы, жағымсыз сезімдер туралы хабарлау (аш, суық, ыстық, ауырсыну)
9.3.1.5 суық тиген кезде мұрынға күтім жасау ережелерін орындау
9.3.1.6 суық тиген кезде тамақ күтімі ережелерін орындау
9.3.1.7 суық тиген кезде бетперде тағу, орамал қолдану
9.3.1.8 дене қызуын анықтау үшін термометрді қолдану
9.3.1.9 күйіп қалған кезде алғашқы көмек көрсету
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
9.1.1.4 көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзарады, күн ашық, аспан биік, жылы)
9.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді өз бетінше таңдау
9.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
9.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
3.2. Адам және оның өмірі
9.3.2.1 адам өмірінің кезеңдерін ажырату, атау: бала, жасөспірім, ересек, қарт (кәрі); осы кезеңдерді өз өмірімен байланыстыру
9.3.2.2 өзін теңестіру: "бұл бозбала (бойжеткен) – мен"
9.3.2.3 сыныптастарын атымен атау; суретте кіші-үлкен, таныс-бейтаныс адамдарды ажырату; суретте достарын, сыныптастарын көрсету
9.3.2.4 суретте көрсету / адам өмірінің әртүрлі кезеңдеріндегі қызмет түрін атау
9.3.2.5 ұжымдық еңбек ережелерін, ұжымда өмір сүру ережелерін, достық ойын ережелерін орындау
4 тоқсан
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
9.1.1.1 сурет бойынша жыл мезгілінің белгілерін тану және атау
9.1.1.4 көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер ұзарады, күн ашық, аспан биік, жылы)

9.2.9.8 называть основные части тела домашних птиц самостоятельно
9.2.9.9 различать домашних птиц по голосам
9.2.9.10 называть действия, выполняемые домашними птицами, самостоятельно
9.2.9.11 называть образ жизни, питание домашних птиц
9.2.9.12 называть корм, повадки, особенности ухода за домашними птицами
9.2.9.13 называть детенышей домашних птиц
9.2.9.14 отвечать на вопросы учителя
9.2.9.15 выслушивать ответы своих товарищей
9.2.9.16 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2.10. Дикие животные и птицы
9.2.10.1 узнавать и называть диких животных: лиса, заяц, медведь, волк, Ұж
9.2.10.2 узнавать, называть место обитания, питание, повадки зверей; приспособленность к смене времҰн года
9.2.10.3 называть детенышей диких животных
9.2.10.4 узнавать, называть зимующих птиц: воробей, сорока, синица, снегирь
9.2.10.5 узнавать, называть перелетных птиц: грач, ласточка, скворец
9.2.10.6 наблюдать за местными птицами, заботиться о них (кормушка)
3.1 Человек и его тело
9.3.1.2 объяснять значение ушей для человека
9.3.1.3 правильно выполнять носовое дыхание
9.3.1.4 сообщать о своем болезненном состоянии, о неприятных ощущениях (голод, холод, жара, болевые ощущения)
9.3.1.5 выполнять правила ухода за носом при простудных заболеваниях
9.3.1.6 выполнять правила ухода за горлом при простудных заболеваниях
9.3.1.7 носить маску, использовать носовой платок при простуде
9.3.1.8 использовать термометр для определения температуры тела
9.3.1.9 оказывать первую помощь при ожогах
1.1. Сезонные изменения в природе
9.1.1.4 наблюдать за изменениями в природе весной (дни становятся длиннее, солнце ярче, небо выше, тепло)
9.1.1.9 выбирать одежду для весны самостоятельно
9.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
9.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
3.2. Человек и его жизнь
9.3.2.1 различать, называть периоды жизни человека: ребенок, подросток, взрослый, пожилой (старый); соотносить эти стадии со своей жизнью
9.3.2.2 идентифицировать себя: "этот (эта) юноша (девушка) - я"
9.3.2.3 называть одноклассников по именам; различать на фото младших – старших, знакомых – незнакомых; показывать на фото друзей, одноклассников
9.3.2.4 показывать на фото/называть виды деятельности человека в разные периоды его жизни
9.3.2.5 выполнять правила коллективного труда, правила жизни в коллективе, правила дружной игры
4 четверть
1.1. Сезонные изменения в природе
9.1.1.1 узнавать и называть признаки времени года по картинке
9.1.1.4 наблюдать за изменениями в природе весной (дни становятся длиннее, солнце ярче, небо выше, тепло)

9.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді өз бетінше таңдау
9.1.1.10 суреттерде жыл мезгіліне сәйкес киінген балаларды көрсету
9.1.1.11 жылдың әр мезгілінде ашық ауада ойын ойнау
1.2. Ауа райы
9.1.2.1 ашық, шуақты ауа-райын ажырату; называть погоду вчера
9.1.2.2 күн сайын ауа-райын бақылау (жылы, қар ериді)
9.1.2.3 суреттерді, пиктограммаларды және басқа да шартты белгілерді қолдана отырып, ауа-райы күнтізбесін жүргізу
1.3. Табиғат құбылыстары
9.1.3.3 көктемде табиғи құбылыстарды бақылау (қар ериді, тамшылар, еру, мұздың ағуы)
9.1.3.6 найзағай, жаңбыр кезінде адамның қауіпсіз мінез-құлық ережелерін сақтау
9.1.3.7 табиғи құбылыстарды бақылау (күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман)
9.1.3.8 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
9.1.3.9 жолдастарының жауаптарын тыңдау
9.1.3.10 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
2.6. Өріс және шабындық өсімдіктері
9.2.6.1 егістік (бидай, жүгері, күнбағыс, жолжелкен) және шабындық (бақбақ, гүлкекіре) өсімдіктерін тану және атау; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
2.7. Дала, шөл өсімдіктері
9.2.7.1 дала (селеу, қаңбақ, жусан) өсімдіктерін тану, атау; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
2.10. Жабайы жануарлар және құстар
9.2.10.7 жәндіктерді тану, атау (құмырсқа, шыбын, қоңыз, өрмекші, ара, инелік) ара ұясын, құмырсқаның илеуін тану және ажырату
9.2.10.8 пайдалы және зиянды жәндіктерді тану: қызыл қоңыз, құмырсқа, ара, колорадо қоңызы, шыбын
9.2.10.9 зиянды жәндіктердің адамға тигізетін зиянын және олармен күресу жолдарын түсіну
9.2.10.10 ажырату және топтастыру: үлгі бойынша, жалпылама сөз бойынша үй жануарлары-жабайы жануарлар, құстар, жәндіктер
9.2.10.11 балықтарды тану және атау: сом, шортан, карась; балық денесінің бөліктерін, қозғалу тәсілін, тіршілік ету ортасын атау
9.2.10.12 аквариум балықтарын тамақтандыруға және күтуге көмектесу
9.2.10.13 жыландар мен қосмекенділерді тану; құрбақалардың пайдасын түсіну
5) 10 сынып
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
10.1.1.1 жыл мезгілдерін бейнелейтін суреттерді ретімен қойып көрсету
10.1.1.2 күзде табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күндер қысқарып, түндер ұзарды)
10.1.1.6 сюжеттік суреттен бақтағы, бақшадағы күзгі және көктемгі жұмыстарды атау және өз бетінше көрсету
10.1.1.7 табиғи материалды жинақтау және ажырату (топқа біріктіру)
10.1.1.8 табиғи материалдан қолөнер бұйымын өз ойындағыдай жасау жасау
10.1.1.9 күзге (қысқа, көктемге, жазға) арналған киімдерді өз бетінше таңдау

9.1.1.9 выбирать одежду для весны самостоятельно
9.1.1.10 показывать на картинках детей, одетых в соответствии со временем года
9.1.1.11 играть в игры на свежем воздухе в разные времена года
1.2. Погода
9.1.2.1 различать ясную, солнечную погоду; называть погоду вчера
9.1.2.2 ежедневно наблюдать за погодой (тепло, тает снег)
9.1.2.3 вести календарь погоды с использованием фотографий, пиктограмм, и других условных обозначений
1.3. Явления природы
9.1.3.3 наблюдать за природными явлениями весной (тает снег, капель, проталины, ледоход)
9.1.3.6 придерживаться правил безопасного поведения человека в грозу, дождь
9.1.3.7 наблюдать за природными явлениями (смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман)
9.1.3.8 отвечать на вопросы учителя
9.1.3.9 выслушивать ответы своих товарищей
9.1.3.10 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2.6. Растения поля и луга
9.2.6.1 узнавать растения поля (пшеница, кукуруза, подсолнух) и луга (одуванчик, василҰк, подорожник); соотносить их с изображением на картинке
2.7. Растения степи и пустынь
9.2.7.1 узнавать растения степи (ковыль, перекати-поле, полынь); соотносить их с изображением на картинке
2.10. Дикие животные и птицы
9.2.10.7 узнавать на картинке, показывать и называть насекомых (муравей, муха, жук, паук, пчела, стрекоза); узнавать и различать улей, муравейник
9.2.10.8 узнавать полезных и вредных насекомых: божья коровка, муравей, пчела, колорадский жук, муха
9.2.10.9 понимать вред, наносимый человеку вредными насекомыми, и способы борьбы с ними
9.2.10.10 различать и группировать: домашние животные-дикие животные, птицы, насекомые по образцу, по обобщающему слову
9.2.10.11 узнавать и называть рыб: сом, щука, карась; называть части тела рыбы, способ передвижения, среду обитания
9.2.10.12 помогать в кормлении и уходе за аквариумными рыбками
9.2.10.13 узнавать змей и земноводных (лягушка, жаба); проявлять осторожное поведение в природе при обнаружении змей и земноводных; понимать пользу жаб
5) 10 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Сезонные изменения в природе
10.1.1.1 выставлять картинки с изображением времени года в их последовательности
10.1.1.2 наблюдать за изменениями в природе осенью (дни стали короче, ночи длиннее)
10.1.1.6 называть и самостоятельно показать на сюжетной картинке осенние и весенние работы на огороде, в саду
10.1.1.7 собирать и дифференцировать (объединять в группы) природный материал
10.1.1.8 изготавливать поделки из природного материала по собственному замыслу
10.1.1.9 выбирать одежду для осени (зимы, весны, лета) самостоятельно

10.1.3.7 табиғи құбылыстарды бақылау (күн мен түннің өзгеруі, жел, бұлт, жаңбыр, қар, тұман)
10.1.3.8 мұғалімнің сұрақтарына жауап беру
10.1.3.9 жолдастарының жауаптарын тыңдау
10.1.3.10 ауызша немесе балама коммуникация арқылы қарапайым мәлімдемелер жасау
2.6. Өріс және шабындық өсімдіктері
10.2.6.1 егістік (бидай, жүгері) және шабындық (бақбақ, гүлкекіре) өсімдіктерін тану және атау; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
2.7. Дала, шөл өсімдіктері
10.2.7.1 дала (селеу, қаңбақ, жусан, жантақ) өсімдіктерін тану, атау; оларды суреттегі бейнемен байланыстыру
2.10. Жабайы жануарлар және құстар
10.2.10.7 жәндіктерді тану, атау (құмырсқа, шыбын, қоңыз, өрмекші, ара, инелік, маса) ара ұясын, құмырсқаның илеуін тану және ажырату
10.2.10.8 пайдалы және зиянды жәндіктерді тану: қызыл қоңыз, құмырсқа, ара, колорадо қоңызы, шыбын
10.2.10.9 зиянды жәндіктердің адамға тигізетін зиянын және олармен күресу жолдарын түсіну
10.2.10.10 ажырату және топтастыру: үлгі бойынша, жалпылама сөз бойынша үй жануарлары-жабайы жануарлар, құстар, жәндіктер
10.2.10.11 балықтарды тану және атау: сом, шортан, карась; балық денесінің бөліктерін, қозғалу тәсілін, тіршілік ету ортасын атау
10.2.10.12 аквариум балықтарын тамақтандыруға және күтуге көмектесу
10.2.10.13 жыландар мен қосмекенділерді тану ; понимать пользу жаб
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 6 қарашадағы
№ 327 бұйрығына
46-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы "03" сәуірдегі
№115 бұйрығына
539 - қосымша
Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Бейнелеу өнері" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Бейнелеу өнері" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" заңының 19-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты – бейнелеу қабілеттері мен дағдыларды жетілдіру, оқушыларға қолжетімді бейнелеу және сәндік өнер түрлерін қабылдауды дамыту, жинақталған бейнелеу өнерінің тәжірибесін оқу және өмірлік жағдайларда пайдалану жүйесін қалыптастыру.
3. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) қолжетімді көркемдік техникаларды, материалдарды, құралдарды пайдалану дағдыларын қалыптастыру; алған білімдерін практикалық-маңызды іс-әрекеттерде қолдану;
2) өнер туындыларын қабылдау мен талдауды, эмоцияларды білдіру, бейнелеу қызметі арқылы өзін-өзі таныту қабілетін дамыту;

10.1.3.7 наблюдать за природными явлениями (смена дня и ночи, ветер, облака, дождь, снег, туман)
10.1.3.8 отвечать на вопросы учителя
10.1.3.9 выслушивать ответы своих товарищей
10.1.3.10 строить элементарные высказывания с помощью вербальной или альтернативной коммуникации
2.6. Растения поля и луга
10.2.6.1 узнавать растения поля (пшеница, кукуруза, подсолнух) и луга (одуванчик, василҰк, подорожник); соотносить их с изображением на картинке
2.7. Растения степи и пустынь
10.2.7.1 узнавать растения степи (ковыль, перекати-поле, полынь, верблюжья колючка); соотносить их с изображением на картинке
2.10. Дикие животные и птицы
10.2.10.7 узнавать на картинке, показывать и называть насекомых (муравей, муха, жук, паук, пчела, стрекоза, комар); узнавать и различать улей, муравейник
10.2.10.8 узнавать полезных и вредных насекомых: божья коровка, муравей, пчела, колорадский жук, муха
10.2.10.9 понимать вред, наносимый человеку вредными насекомыми, и способы борьбы с ними
10.2.10.10 различать и группировать: домашние животные-дикие животные, птицы, насекомые по образцу, по обобщающему слову
10.2.10.11 узнавать и называть рыб: сом, щука, карась; называть части тела рыбы, способ передвижения, среду обитания
10.2.10.12 помогать в кормлении и уходе за аквариумными рыбками
10.2.10.13 узнавать змей и земноводных (лягушка, жаба); проявлять осторожное поведение в природе при обнаружении змей и земноводных; понимать пользу жаб
Приложение 46 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 6 ноября 2024 года № 327
Приложение 539 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5 -10 классов
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Цель Программы – совершенствование изобразительных умений и навыков, развитие восприятия доступных учащимся видов изобразительного и декоративно-прикладного искусства, способов использования накопленного изобразительного опыта в учебных и жизненных ситуациях.
3. Учебные задачи Программы:
1) формировать навыки доступных художественных техник, использования материалов, инструментов; умения применять полученные знания в практически значимой деятельности;
2) развивать восприятие и анализ произведений искусства, способность выражать эмоции, самовыражение через изобразительную деятельность;

3) бейнелеу қызметі процесінде сөйлеудің коммуникативтік, жоспарлау және реттеуші функцияларын дамыту;
4) әлеуметтік дағдыларды дамыту: қарым-қатынас жасау, ынтымақтастық, өзіне-өзі қызмет көрсету дағдылары; эмоцияларды басқару қабілеті; өзін-өзі бағалауды, өзіне деген сенімділікті дамыту.
4. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) көру-қозғалыс координациясын дамыту;
2) бейнеленген заттарды полисенсорлық негізде жан-жақты зерттеу, қоршаған ортадағы заттарды салыстыру, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарды табу қабілеттірін дамыту;
3) бейнелеу әрекеті аясында сөйлеу дағыларын оқушыларға қолжетімді формаларда қалыптастыру;
4) бейнелеу қызметіне қажетті графикалық-моторлық функцияларды дамыту;
5) ұжымдық іс-әрекетке қатыса алу және сыныптастарымен және педагогпен ынтымақтаса білу қабілетін дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесін ұйымдастыру кезінде мыналар ескеріледі:
1) әрбір оқушының ерекше білім беру қажеттіліктері мен қабілеттері;
2) ұжымдық оқытқан жағдайда танымдық белсенділіктің төмендігі;
3) фронтальды жұмыста қолданылатын мұғалімнің бағыттаушы, ынталандырушы көмегіне әлсіз реакция;
4) білім алушылардың сабақ барысында өз белсенділігін қолдаудағы және бір оқу пәнінің мазмұнына зейін қоюдадың әлсіздігі;
5) қалыптасатын дағдыларды автоматтандыру қиындықтары.
6. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларды оқыту және тәрбиелеу процесін ұйымдастыру арнайы педагогика қағидаттарына негізделген.
7. Педагогтер оқушылардың өзіндік ерекшеліктерін сақтай отырып, өзіндік қарқынмен даму құқығын құрметтейді; балалардың мүмкіндіктерінің өзгеруін үнемі зерттеп қадағалайды, оқушылардың білім беру қажеттіліктерін бағалайды және дағдыларды меңгеру мен дамуындағы минималды болса да жетістіктерін бақылайды және тіркейді. Кез келген прогресс оқудың оң нәтижесі ретінде қарастырылады.
8. Педагогтер осы Бағдарламадан әрбір білім алушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын, сондай-ақ білім алушылардың жеке мүмкіндіктері мен оқу, жеке жетістіктерін бағалау нәтижелерін ескере отырып, әдістерді, нысандарды, оқу-әдістемелік құралдарды дербес таңдайды.
9. Білім алушыларда ойлаудың, қарым-қатынастың, сөйлеу тілінің (оның жоқтығына дейін) дамуында спецификалық проблемалары бар. Бұл проблемаларды компенцациялау әрбір жеке жағдайда педагогикалық құралдар арқылы жүзеге асады. Сөйлеуді түсінуді дамыту, вербальды және баламалы қарым-қатынас құралдарын қалыптастыру, оқушылардың бейнелеу-әрекеттік ойлауын дамыту бойынша жүйелі жұмыстар бірізділікпен жүргізіледі. Мұғалімнің сөйлеуі, өзінің және балалардың іс-әрекетін сөйлеумен сүйемелдеуі мөлшерлі және оқушыларға түсінікті болуы керек.

3) развивать коммуникативную, планирующую и регулирующую функции речи в процессе изобразительной деятельности;
4) развивать социальные навыки: умение общаться, сотрудничать, навыки самообслуживания; способность управлять эмоциями; развивать самооценку, уверенность в себе.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развивать зрительно-двигательную координацию;
2) развивать умение обследовать объект изображения на полисенсорной основе; сравнивать, находить сходство и различие объектов окружающей действительности;
3) формировать и развивать речевые навыки в рамках изобразительной деятельности в доступной для учащихся форме;
4) развивать графо-моторные функции необходимые для изобразительной деятельности;
5) развивать эмоционально-положительное восприятие сверстников и педагога, умение участвовать в коллективных формах деятельности.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. При организации учебного процесса учитываются:
1) специфические образовательные потребности и способности каждого учащегося;
2) низкая познавательная активность в условиях коллективного обучения;
3) слабая реакция на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемую во фронтальной работе;
4) малый ресурс обучающихся в поддержании собственной активности и концентрации внимания на содержании одного учебного предмета в течение урока;
4) трудности автоматизации формируемых навыков.
6. Организация процесса обучения и воспитания обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта основана на принципах специальной педагогики.
7. Педагоги уважают право школьников развиваться в индивидуальном темпе, учитывая индивидуальные особенности каждого учащегося; постоянно изучают изменяющиеся возможности, оценивают образовательные потребности, фиксируют минимальные продвижения в развитии и усвоении навыков у учащихся. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата в обучении.
8. Педагоги самостоятельно выбирают доступное для каждого учащегося содержание обучения из настоящей Программы, а также методы, формы, средства обучения с учетом индивидуальных возможностей и результатов оценки образовательных, личностных достижений учащихся.
9. У обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта имеют место специфические проблемы в развитии речи (вплоть до ее отсутствия), мышления, общения. Существующие проблемы в каждом конкретном случае, компенсируются педагогическими средствами. Выстраивается последовательная работа по формированию понимания речи, вербальных и альтернативных средств общения, развитию наглядно-действенного мышления обучающихся. Речевое сопровождение деятельности обучающихся со стороны педагога должно быть дозированным и доступным пониманию обучающихся.

10. Оқыту процесі тек мазмұнды ғана емес, ұйымдастыру формаларын да қатаң реттеуді қарастырмайды.
11. Сабақты ұйымдастырып жүргізген кезде әр оқушы үшін қажеттілік туындаған сәтте іс-әрекет түрін өзгертуге мүмкіндіктің болуын қамтамасыз етеді. Жеке жұмысты орындау, жеке қарқынмен жұмыс жасау, мұғалімнің жеке көмегін алу үшін жағдайлар жасалады. Оқушыларға сабақ барысында сыныпта еркін қозғалуға мүмкіндік беріледі.
12. Бейнелеу өнерін оқыту құзыреттілік негізінде құрылады.
1) әлеуметтік құзыреттілік оқушылардың адамдарға, жалпы бейнелеу өнеріне, халықтық және сәндік-қолданбалы өнер туындыларына, табиғатқа, іс-әрекет өнімдеріне, сабақта және оқу іс-әрекетінен тыс уақытта қауіпсіз өмір сүру ережелерін сақтауға оң көзқарасын қалыптастыру жұмыстарын қамтиды;
2) коммуникативті құзіреттілік сөйлеуді түсінуді дамытудан, оқушылардың сөздік қорын байытудан, бейнелеу әрекеті аясында балаларға қол жетімді вербалды (заттардың, олармен жасалған іс-әрекеттердің, заттардың белгілерінің сөз-атаулары) немесе вербалды емес (ым-ишара, мимика, пантомима және т.б.) формаларында қарым-қатынастың мақсаты мен жағдайятына сәйкес сөйлеу іс-әрекетін тіл арқылы жүзеге асыру дағдыларын қалыптастырудан тұрады.
3) танымдық-ақпараттық құзіреттілік оқушылардың бейнелейтін нысанды жан-жақты (полисенсорлық негізде) зерттеу дағдыларын, қоршаған ортадағы заттарды салыстыру, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу, алған білімдері мен дағдыларын өзінің практикалық іс-әрекетінде қолдану дағдыларын қалыптастыру бойынша жұмысты қамтиды;
4) көрнекі құзыреттілік – бейнелеу құралдарымен және материалдарымен жұмыс істеудің қарапайым дағдыларын қалыптастыру мен дамытуды, бейнелеу әрекетінің дағдыларын меңгеруді, мұғаліммен бірлескен іс-әрекетте қоршаған орта нысандарын еліктеу негізінде, тікелей заттың өзіне қарап, үлгі бойынша қолжетімді деңгейде бейнелеу қабілетін дамытуды; жұмыс орнын ұйымдастыру дағдыларын қалыптастыруды қамтиды.
13. Зиятының орташа түріндегі бұзылыстары бар білім алушыларды оқытудың нысаны оқушылардың ойын және практикалық іс-әрекетіне мөлшерленген түрде енгізілетін ауызша оқыту әдістерін шектеулі пайдалана отырып, ойын, практикалық және көрнекі оқыту әдістерін пайдалана отырып, кіріктірілген сабақтар болып табылады.
14. Бейнелеу өнері сабағының құрылымы білім алушылардың қажеттіліктері мен ерекшеліктеріне, сондай-ақ нақты оқу мақсаттары мен міндеттеріне байланысты өзгеруі немесе бейімделуі мүмкін.
15. Бейнелеу өнері сабағы келесідей құрылымдық компоненттерді қамтуы мүмкін:

10. Процесс обучения не предусматривает жесткого регламентирования не только содержания, но и организационных форм.
11. При организации урока обеспечивается возможность изменить вид деятельности в тот момент, когда такая необходимость возникает у каждого ученика. Обеспечиваются условия для выполнения индивидуальной работы, в индивидуальном темпе, получения индивидуальной помощи педагога. Обучающимся предоставляется возможность свободно передвигаться в классной комнате во время урока.
12. Обучение изобразительному искусству строится на компетентностной основе:
1) социальная компетенция предполагает работу по развитию у учащихся позитивного отношения к людям, к произведениям изобразительного, народного и декоративно-прикладного искусства, природе, продуктам деятельности, к соблюдению правил безопасной жизнедеятельности на уроках и внеучебной деятельности;
2) коммуникативная компетенция обеспечивается развитием понимания обращенной речи, обогащению словаря учащихся, формированию умений средствами языка осуществлять речевую деятельность в соответствии с целями и ситуацией общения в рамках изобразительной деятельности в доступной для них вербальной (слова-названия предметов, действий с ними, признаков предметов) или невербальной (жесты, мимика, пантомимика и т.п.) форме;
3) познавательно-информационная компетенция предполагает работу по формированию у учащихся умений обследовать объект изображения на полисенсорной основе, умений сравнивать, находить сходство и различие объектов окружающей действительности, использовать полученные знания и умения в собственной практической деятельности;
4) изобразительная компетенция заключается в формировании и развитии элементарных умений и навыков в работе с изобразительными инструментами и материалами, овладении навыками изобразительной деятельности, развитии способности изображать объекты окружающей действительности в совместной деятельности с педагогом, по подражанию, с натуры, по образцу; в формировании умений организовывать рабочее место.
13. Формой обучения учащихся с умеренными нарушениями интеллекта являются интегрированные уроки-занятия, с использованием игровых, практических и наглядных методов обучения с ограниченным использованием словесных методов обучения, которые дозировано включаются в игровую и практическую деятельность учащихся.
14. Структура урока изобразительного искусства может быть изменена или адаптирована в зависимости от потребностей и особенностей учащихся, а также от конкретных учебных целей и задач.
15. Урок изобразительного искусства может включать следующие структурные компоненты:

1) сабақтың ұйымдастырушылық бөлігі (сәлемдесу, жұмыс атмосферасын құру. Сабақтың тақырыбымен және мақсаттарымен танысу);
2) көрсету және түсіндіру (жаңа техникалар немесе материалдар, тапсырманы орындау тәртібін көрсету);
3) білім алушылардың практикалық жұмысы (жеке, топтық), қажет болған кезде мұғалім тарапынан қолдау мен басшылық;
4) білім алушылардың орындаған жұмыстарын талқылау;
5) сабақты қорытындылау, оң нәтижелерді, жұмсалған күш-жігерді, жеке жетістіктерді талқылау. Сынып оқушыларының жұмысындағы келесі қадамдарды жоспарлау.
16. Сабақтарға музыкалық терапия, арт-терапия, ертегі терапиясы, музыкаға сурет салу, жасалған қолөнер бұйымдармен ойнау элементтерін енгізу оқу-тәрбиелік бағытта да, түзету-дамыту бағытында да сабақтың тиімділігін арттырады.
17. Оқытудың аудиовизуалды құралдары ең күшті оқыту әсерге ие, олар оқылатын материалды бейнелі қабылдауын және оны көрнекі нақтылауын қабылдау мен есте қалдыру үшін неғұрлым қолжетімді формада қамтамасыз етеді, өйткені өмір құбылыстарын көрсету көркемдік құралдармен (кино және фотосурет, көркем оқу, сурет салу, музыка) жүзеге асады.
18. Сабақта білім алушылардың сөздік қорын дамыту бойынша жұмыс мыналарды қамтиды:
1) терминдермен және ұғымдармен жұмыс;
2) сипаттамалық тапсырмалар: оқушыларға пішіндермен, түстермен, текстуралармен, композициялармен және эмоционалдық әсерлермен қоса, өнер туындыларын сипаттау ұсынылады;
3) топтық талқылаулар: оқушыларға өнер туындыларына, көркемдік техникаларға немесе өз жұмыстарына қатысты сұрақтар қойылады;
4) сөйлеуді қолдана отырып, орындалған қолөнермен ойнау.
19. Сабақтарға мынадай мазмұндағы түзету-дамыту жаттығулары енгізіледі:
1) ұсақ моториканы дамытуға, қозғалыстарды үйлестіруге, бұлшықеттердің дамуына және дұрыс қалыпта ұстауға;
2) білім алушылардың қоршаған ортадан ақпаратты қабылдау және өңдеу қабілетін дамыту және зейінді дамыту үшін;
3) дыбыстың дұрыс айтылуын, сөздік қорын, грамматикалық дағдыларын және қарым-қатынас жасау және өз ойлары мен сезімдерін білдіру қабілетін дамыту;
4) танымдық дағдыларды: ойлауды, есте сақтауды, қиялдауды дамыту үшін;
5) эмоционалдық өзін-өзі басқаруды дамытуға, өзгермелі жағдайларға бейімделу қабілетіне, эмпатияны дамытуға және әлеуметтік байланыстар орнату қабілетіне.
20. Бейнелеу іс-әрекетпен айналысуға арналған сынып кеңістігін функционалдық аймақтарға бөлуді ұйымдастырады:
1) мұғалімнің жұмыс аймағы;
2) оқушыларға арналған жұмыс аймағы;
3) оқушылардың жұмыстарын көрсетуге және экспозициялауға арналған көрме аймағы;
4) бейнелеу қызметіне арналған материалдар мен құралдарды сақтауға арналған аймақ;

1) организационная часть урока (приветствие, установление рабочей атмосферы. Ознакомление с темой и целями урока);
2) демонстрация и объяснение (новых техник или материалов, показ порядка выполнения задания);
3) практическое работа учащихся (индивидуальная, групповая), поддержка и руководство со стороны учителя при необходимости;
4) обсуждение выполненной учащимися работы;
5) подведение итогов урока, обсуждение прогресса, предпринятых усилий, индивидуальных достижений. Планирование следующих шагов в работе учащихся класса.
16. Включение в урок элементов музыкотерапии, арттерапии, сказкотерапии, рисования под музыку, обыгрывание выполненных поделок повышают эффективность урока, как в образовательной, так и в коррекционно-развивающей направленности.
17. Аудиовизуальные средства обучения оказывают наиболее сильное обучающее воздействие, обеспечивают образное восприятие изучаемого материала и его наглядную конкретизацию в форме наиболее доступной для восприятия и запоминания, поскольку отображение жизненных явлений совершается художественными средствами (кино и фотосъемка, художественное чтение, живопись, музыка).
18. Работа по речевому развитию учащихся на уроке включает:
1) работа с терминами и понятиями;
2) описательные задания: учащимся предлагается описывать произведения искусства, включая формы, цвета, текстуры, композиции и эмоциональные впечатления;
3) групповые обсуждения: учащимся предлагаются вопросы, связанные с произведениями искусства, художественными техниками или собственными работами;
4) обыгрывание выполненных поделок с использованием речи.
19. В уроки включаются коррекционно-развивающие упражнения следующего содержания:
1) на развитие мелкой моторики, координации движений, развития мышц и поддержания правильной осанки;
2) для развития способности, учащихся воспринимать и обрабатывать информацию из окружающей среды, для развития внимания;
3) для развития правильного звукопроизношения, словарного запаса, грамматических навыков и способности общаться и выражать свои мысли и чувства;
4) для развития когнитивных навыков: мышления, памяти, воображения;
5) на развитие эмоционального самоуправления, умения адаптироваться к изменяющимся ситуациям, на развитие эмпатии и умения устанавливать социальные связи.
20. Предполагается деление пространства классной комнаты для занятий изобразительной деятельностью на функциональные зоны:
1) рабочая зона для учителя;
2) рабочая зона для основной работы учащихся;
3) выставочная зона для демонстрации и экспозиции работ, учащихся;
4) зона для хранения материалов и инструментов для изобразительной деятельности;

5) шабыттандыруға, демалуға және талқылауға арналған аймақ; оқушылардың көркемдік көріністерін кеңейтуге арналған өнер туындылары, плакаттар, фотосуреттер бар, оқушылар талқылауға, демалуға жиналатын жерде жұмсақ орындықтар немесе жастықшалар бар бұрыш.
21. Бейнелеу өнері туындыларын көрсету сабақтың бір бөлігі ретінде тоқсанына 1-2 рет өткізіледі. 1-2 суреттен немесе 1 кішкентай мүсіннен немесе 2-3 иллюстрациядан немесе сәндік-қолданбалы өнер туындыларынан артық қарау ұсынылмайды. Туындының сюжеті, мазмұны оқушыларға түсінікті болуы керек.
22. Сабақтарда мінез-құлық дағдыларын қалыптастыру және жұмыс орнын ұйымдастыру бойынша арнайы жұмыс жүргізіледі. Пәнаралық байланыстар "Музыка және ырғақ", "Танымдық даму", "Сөйлеуді дамыту және коммуникация", "Адам және әлем", "Санау", "Шаруашылық еңбек" пәндерімен орнатылады.
23. Бағдарламада оқу пәнінің мазмұнын анықтау үшін негіз болатын және оқушылардың жеке оқу бағдарламаларын құру кезінде мұғалім басшылыққа алатын оқыту мақсаттарының жүйесі тұжырымдалған.
24. Бағдарламаның мазмұны ұсынымдық сипатта берілген, мұғалім сыныптағы әрбір оқушының мүмкіндіктері мен нақты жетістіктеріне сәйкес оқыту мазмұны мен оқу қарқынына кез келген өзгерістер енгізуге құқылы. Белгілі бір сабаққа оқу мақсаттарын таңдағанда, оларды нақтылауға, бірнеше бөлікке бөлуге болады.
25. Жетістіктерді бағалау үшін сипаттамалық бағалау қолданылады, ол білім алушылардың жеке оқу бағдарламасын оқу мақсаты жетістіктерінің сапалық көрсеткіші болып табылады. Оқушылардың жетістіктерін сипаттау кезінде дағдыларды меңгерудегі балалардың дербестік дәрежесін көрсету керек: "өз бетінше", "ауызша нұсқау бойынша", "үлгі бойынша", "еліктеу арқылы", "педагогпен бірлескен әрекеттердің көмегімен".
3-тарау. "Бейнелеу өнері" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Бейнелеу өнері" оқу пәнінің мазмұны
26. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
6) 10-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8170 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген типтік оқу жоспарымен анықталады.

5) зона для вдохновения, отдыха и обсуждений; уголок с произведениями искусства, постерами, фотографиями для расширения художественных представлений учащихся, с мягкими сидениями или подушками, где учащиеся могут собраться для обсуждения, отдыха.
21. Демонстрация произведений изобразительного искусства проводится как часть урока 1-2 раза в четверть. Рекомендуется рассматривать не более 1-2 картин или 1 скульптуру малых форм, или 2-3 иллюстрации или произведения декоративно-прикладного искусства. Сюжет, содержание произведения должны быть понятны учащимся.
22. На уроках проводится специальная работа по формированию навыков поведения и организации рабочего места. Межпредметные связи устанавливаются с предметами "Музыка и ритмика", "Познавательное развитие", "Развитие речи и коммуникация", "Человек и мир", "Счет", "Художественный труд".
23. В Программе сформулирована система целей обучения, которые служат ориентировочной основой для определения содержания учебного предмета и которыми руководствуется учитель при создании индивидуальных программ обучения школьников.
24. Содержание Программы носит рекомендательный характер, педагог имеет право вносить любые изменения в содержание и темп обучения каждого ученика класса в соответствии с его возможностями и реальными достижениями. При выборе учебных целей к конкретному уроку возможна их конкретизация, разбиение на несколько частей.
25. Для оценивания достижений используется описательная оценка, которая является качественным показателем достижения учебных целей индивидуальной учебной программы обучающегося. При описании достижений указывается степень самостоятельности владения навыками: "самостоятельно", "по словесной инструкции", "по образцу", "по подражанию", "с помощью совместных с педагогом действий".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Изобразительное искусство"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Изобразительное искусство"
26. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) в 5 классе 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
6) в 10 классе 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету определяется типовым учебным планом, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).

27. "Бейнелеу өнері" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Еңбекті ұйымдастыру мәдениеті";
2) "Бейнелеу өнері туындыларын қабылдау";
3) "Мүсіндеу";
4) "Аппликация";
5) "Сурет салу"
28. "Еңбекті ұйымдастыру мәдениеті" бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:
1) бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік ережелері мен мінез-құлық ережелерін сақтау.
29. "Бейнелеу өнері туындыларын қабылдау" келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) халық қолданбалы өнер бұйымдары;
2) иллюстрациялар, кескіндеме, фотоөнер, мүсін, сәулет өнерлерінің бұйымдары.
30. "Мүсіндеу" бөлімі мынадай бөлімшелерді қамтиды:
1) ермексаздан сурет салу;
2) кең көлемді өнімдер;
3) композиция.
31. "Аппликация" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) заттық аппликация;
2) сәндік аппликация;
3) сюжеттік аппликация.
32. "Сурет салу" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) заттық сурет салу;
2) сәндік сурет салу;
3) сюжеттік сурет салу.
33. 5-сыныпқа арналған "Бейнелеу өнері" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) еңбекті ұйымдастыру мәдениеті. Бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау, құралдар мен материалдарды қауіпсіз пайдалану, қауіпсіздік техникасы ережелерін орындауда жаттығулар жасау. Жұмыс орнында тәртіп сақтау, құралдар мен материалдарды ұқыпты жайып қою және жинау. Әртүрлі бейнелеу материалдарымен және оларды дұрыс пайдаланумен жұмыс істеу ережелерін сақтау. Сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтастықта болу. Кезекшінің ауызша нұсқаулығы бойынша немесе өз бетінше іс-әрекет алгоритмін орындау;
2) өнер туындыларын қабылдау. Өнер туындыларын қоршаған ортадан бөліп көрсету. Өнер туындыларын олар туралы әңгімелер мен тарихы арқылы қабылдау. Халықтық сәндік өнер заттары: қазақтың ұлттық тұрмыстық заттары. Иллюстрациялар, кескіндемелер, фотоөнер, мүсін, сәулет. Бейнеленген заттармен, іс-әрекеттермен, кейіпкерлердің бет-әлпетімен берілетін эмоционалдық ахуал мен көңіл-күйді анықтау;
3) мүсіндеу. Ермексаз материалдарын қолданумен үйренген және жаңа мүсіндеу әдістерін жетілдіру. Қатты негізге ермексазбен еркін сурет салу (пластилинография). Заттарды алдын ала тексергеннен кейін ермексаздан көлемді бұйымдар жасау. Зерттегеннен кейін заттың тұтас кесегінен (барлық бөліктер ермексаздың бір кесегінен созылады) әсемдеп мүсіндеу. Ермексаздан элементтерді сәндеп мүсіндеу. Заттарды конструктивті әдіспен (3-4 бөліктен) мүсіндеу. Көлемді бұйымдарды еркін мүсіндеу. Сюжеттік ойындарда дайын бұйымдарды пайдалану. Композиция: оқушылардың қолөнерінен ұжымдық композициялар құрастыру, орындалған композицияларды ойынға қосу;

27. Базовое содержание учебного предмета "Изобразительное искусство" включает следующие разделы:
1) "Культура организации труда";
2) "Восприятие произведений изобразительного искусства";
3) "Лепка";
4) "Аппликация";
5) "Рисование".
28. Раздел "Культура организации труда" включает подраздел:
1) соблюдение техники безопасности и правил поведения в кабинете изобразительного искусства.
29. Раздел "Восприятие произведений изобразительного искусства" включает подразделы:
1) предметы народного декоративно-прикладного искусства;
2) иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры.
30. Раздел "Лепка" включает подразделы:
1) пластилиновая живопись;
2) объемные изделия;
3) композиция.
31. Раздел "Аппликация" включает подразделы:
1) предметная аппликация;
2) декоративная аппликация;
3) сюжетная аппликация.
32. Раздел "Рисование" включает подразделы:
1) предметное рисование;
2) декоративное рисование;
3) сюжетное рисование.
33. Базовое содержание учебного предмета "Изобразительное искусство" для 5 класса:
1) культура организации труда. Соблюдение правил поведения в кабинете изобразительного искусства, безопасное использование инструментов и материалов, упражнения в выполнении правил техники безопасности. Соблюдение порядка на рабочем месте, аккуратное раскладывание и уборка инструментов и материалов. Соблюдение правил работы с различными изобразительными материалами. Сотрудничество с учителем, одноклассниками на уроке. Выполнение обязанностей дежурного по словесной инструкции или самостоятельно;
2) восприятие произведений изобразительного искусства. Выделение произведений искусства из окружающей среды. Восприятие произведений искусства через рассказы и истории о них. Предметы народного декоративно-прикладного искусства: казахские национальные предметы быта. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры. Определение эмоционального состояния и настроения, передаваемого изображенными предметами, действиями, выражением лица персонажей;
3) лепка. Совершенствование освоенных и новых техник лепки с использованием пластичных материалов. Свободное рисование пластилином (пластилинография) на жесткой основе. Создание объемных изделий из пластилина после предварительного обследования предметов. Пластическая лепка из целого куска (все части вытягиваются из одного куска пластилина) с натуры после обследования. Декорирование лепки элементами из пластилина. Лепка предметов конструктивным способом (из 3-4 частей). Свободная лепка объемных изделий. Использование готовых изделий в сюжетных играх. Композиция: составление коллективных композиций из поделок учащихся, обыгрывание выполненных композиций;

4) аппликация. Заттық аппликация: оқушыларды талқылауға тарта отырып, мұғалімнің үлгіні талдауы. Дайындамаларды негізге қою және желімдеу, қағаз парағының жазықтығына бағдарлау, әртүрлі мөлшердегі дұрыс геометриялық пішіндерді кесу жаттығулары. Берілген контурлық суретте жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау және желімдеу. Қағаз негізді бояумен бояуды және дайын қалыптардан аппликациялауды қоса алғанда, коллаж техникасын меңгеру. Дайын пішіндерден аппликация жасау және "саусақ кескіндемесі". Коллаж техникасын көрсету кезінде мұғалімнің іс-әрекетін бақылау. Дайындамалар әзірлеу. Мыжылған қағаздан көлемді аппликация құрастыру және желімдеу. Сәндік аппликация: берілген сызық бойынша қағазды кесуге арналған жаттығулар. Көлденең жолаққа, шаршыға, геометриялық пішіндерден жасалған тіктөртбұрышқа өрнектерді, кезектестіріп немесе түсі бойынша не шамасы немесе пішіні бойынша кепкен жапырақтарды салып, желімдеу. Жапырақтар жинау үшін саябаққа (мектеп ауласына) саяхат. Сюжеттік аппликация: қарапайым сюжеттік аппликацияны құрастыру және желімдеу. Қарапайым ұжымдық сюжеттік қосымшаны құрастыру және желімдеу, қарым-қатынас дағдыларын және командада жұмыс істеу қабілетін дамыту;
5) сурет салу. Сурет салудың әртүрлі материалдары мен әдістерін қолдану. Сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру. Сурет салу барысында барлық негізгі түстерді пайдалану және ажырату. Қосымша түстер құрастыру. Мұғалімнің тақтада, қағазда сурет салуда орындаған әрекетін бақылау. Сурет салу алдында заттардың пішінін, түсін, мөлшерін, құрамдас бөліктерін тексеру. Заттың суреттегі кескінмен байланысы. Тақырыптық сурет: қарындашпен дөңгелек, сопақша, тікбұрышты және үшбұрышты кескіндерді салу. Заттардың геометриялық пішіндерге ұқсастығын анықтау. Әртүрлі формадан тұратын заттарды салу. Нүктелерді қосу, тік, көлденең, жабық сызықтарды қолмен жүргізу. Заттардың негізгі формасы мен өлшемдерін қарапайым кеңістіктік күйде бере отырып, заттардан нәрселер мен объектілерді салу. Күрделі емес пішінді трафареттермен және шаблондармен қоршап сызу. Парақтың жазықтығына бағдарлау, нысандарды олардың пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес орналастыру. Суреттің бөлшектерін кескіннің контурын және сызықтардың бағытын сақтай отырып, сызықтың шетінен асырмай бояу. Жылдың әр мезгіліндегі табиғат объектілерін салу. Тақырыптық силуэттік пішіндерді, тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды гуашпен, бояумен бояу. Бейнеленген затты толықтай аяқтап бітіру. Контурлық суретті мақта таяқшасының көмегімен нүктелермен толтыру. Қағаз парағын поролон тампонмен, жалпақ щеткамен бояу. Сурет салу кезінде әрекеттердің реттілігін сақтау. Сәндік сурет: геометриялық өрнектерді қоршап сызу және бояу. Өрнекті элементтерді бояумен ауыстыра отырып басып шығару. Геометриялық, өсімдік, ұлттық өрнектерді бояу. Периметрі бойынша тірек нүктелерінен тұратын тікбұрышты пішіндегі дайындамаларға бояудан, нүктеден, дақтан жасалған өрнектерді салу. Сюжеттік сурет: қарапайым пейзажбен, ұсақ бөлшектерсіз ертегілер иллюстрациясымен берілген контурлық сызбаларды (бояу беттерін) бояу. Қағаз парағының шетінен шықпай, бүкіл қағаз парағына тапсырмасыз сурет салу. Өз жұмысын және сыныптастарының суреттерін қарау. Мұғалімнің көмегімен өзінің және басқа балалардың жұмысын бағалау.

4) аппликация. Предметная аппликация: анализ образца учителем с вовлечением в обсуждение учащихся. Упражнения по выкладыванию и наклеиванию заготовок на основу, в ориентировании на плоскости листа бумаги, в вырезании правильных геометрических форм разной величины. Выкладывание и наклеивание аппликации из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке. Освоение техники коллажа, включая закрашивание бумажной основы краской и аппликацию из готовых форм. Аппликация из готовых форм и "пальчиковая живопись". Наблюдение за действиями педагога при демонстрации техники коллажа. Изготовление заготовок. Составление и наклеивание объемной аппликации из мятой бумаги. Декоративная аппликация: упражнения в резании бумаги по заданной линии. Выкладывание узора в горизонтальной полосе, квадрате, прямоугольнике из геометрических фигур, засушенных листьев с чередованием или по цвету, или по величине, или по форме с последующим наклеиванием. Экскурсия в парк (школьный двор) для сбора листьев. Сюжетная аппликация: составление и наклеивание простой сюжетной аппликации. Составление и наклеивание простой коллективной сюжетной аппликации, развитие навыка общения и умения работать в команде;
5) рисование. Использование различных материалов и техник рисования. Соблюдение и совершенствование техники рисования. Различение и использование в процессе изображения всех основных цветов. Составление дополнительных цветов. Наблюдение за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге. Обследование формы, цвета, величины, составных частей предметов перед рисованием. Соотнесение предмета с изображением на рисунке. Предметное рисование: рисование карандашом изображений круглой, овальной, прямоугольной и треугольной форм. Установление сходства предметов с геометрическими формами. Рисование предметов, состоящих из разных форм. Соединение точек, проведение от руки вертикальных, горизонтальных, замкнутых линий. Рисование предметов и объектов с натуры, с передачей в несложном пространственном положении основную форму и размеры предметов. Обведение карандашом трафаретов и шаблонов несложной формы. Ориентирование на плоскости листа, размещение объектов в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности. Закрашивание деталей рисунка с соблюдением контура изображения и направления штрихов, не выходя за линии. Рисование объектов природы в разное время года. Раскрашивание гуашью, краской предметных силуэтных форм, фигур из соленого теста, глины. Дорисовывание деталей изображенного предмета. Заполнение контурного рисунка точками с помощью ватной палочки. Закрашивание листа бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью. Соблюдение последовательности действий при рисовании. Декоративное рисование: обведение и закрашивание геометрических узоров. Печатание орнамента с чередованием элементов краской. Раскрашивание геометрических, растительных, национальных узоров. Рисование узоров из мазков, точек, пятен на заготовках прямоугольной формы по опорным точкам по периметру. Сюжетное рисование: раскрашивание контурных рисунков (раскрасок) с простым пейзажем, иллюстрациями сказок без мелких деталей. Рисование без задания по всему листу бумаги, не заходя за край листа бумаги. Рассматривание своей работы и рисунков одноклассников. Оценивание своей и чужой работы с помощью учителя.

34. 6-сыныпқа арналған "Бейнелеу өнері" пәнінің базалық мазмұны:
1) еңбекті ұйымдастыру мәдениеті. Бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау, құралдар мен материалдарды қауіпсіз пайдалану, қауіпсіздік техникасы ережелерін орындауда жаттығулар жасау. Жұмыс орнында тәртіп сақтау, құралдар мен материалдарды ұқыпты жайып қою және жинау. Әртүрлі бейнелеу материалдарымен және оларды дұрыс пайдаланумен жұмыс істеу ережелерін сақтау. Сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтастықта болу. Кезекшінің ауызша нұсқаулығы бойынша немесе өз бетінше іс-әрекет алгоритмін орындау;
2) өнер туындыларын қабылдау. Өнер туындыларын қоршаған ортадан бөліп көрсету. Өнер туындыларын олар туралы әңгімелер мен тарих арқылы қабылдау. Халықтың сәндік қолөнер заттары: қазақтың ұлттық тұрмыстық заттары. Иллюстрациялар, кескіндемелер, фотоөнер, мүсін, сәулет: оларды тану, аттарын атау (мүмкіндігінше), түстерің, пішіндерін, шамаларын, сызықтарын, заттарды, өсімдіктерді, жануарларды, адамдарды ажырата білу. Бейнеленген заттармен, іс-әрекеттермен, кейіпкерлердің бет-әлпетімен берілетін эмоционалдық ахуал мен көңіл-күйді анықтау;
3) мүсіндеу. Ермексаз материалдарын қолданумен үйренген және жаңа мүсіндеу әдістерін жетілдіру. Қатты негізге дайын контурлық заттың кескіндемесінің ішіне ермексазбен аппликация жасау. Қатты негізге ермексазбен еркін сурет салу (пластилинография). Қатты негізге көлемдік ермексаз аппликациясынан модульдік мүсіндеу (бірнеше бірдей модульдер жасайды - шарлар, текшелер, дайын контурды толтырады). Заттарды алдын ала тексергеннен кейін (қарау, сипап көру, пішіні мен түсін бөліп ажыратады) ермексаздан көлемді бұйымдар жасау. Мұғалімнің заттарды мүсіндеуін бақылау. Мүсіндейтін нақты заттың атын білу, атау, затпен салыстыру. Сынып оқушыларының барлық бұйымдарының арасынан өз бұйымдарын табу. Заттарды ермексаздың тұтастай кесегінен (пластикалық әдіспен) тікелей заттың өзінен мүсіндеу. Мүсіндеуді ермексаздың элементтерімен безендіру. Сюжеттік ойындарда дайын өнімді пайдалану. Заттарды конструктивті әдіспен (4-5 бөліктен) мүсіндеу, пішінін беру, оны үлгімен салыстыру. Тапсырмасыз аралас тәсілмен (ермексаздан + конструктивті) мүсіндеу. Тапсырмасыз еркін мүсіндеу. Мұғалімнің көмегімен оқушылардың қолөнерінен ұжымдық композициялар құрастыру, орындалған композицияларды ойынға қосу; Командада жұмыс істеу ережелерін сақтау;
4) аппликация. Заттық аппликация: оқушыларды олардың аппликация бөлшектерін және орындау тәртібін білу, атау, көрсету деңгейінде талқылауға тарта отырып, мұғалімнің үлгіні талдауы. Дайындамаларды негізге қою және желімдеу, қағаз парағының жазықтығына бағдарлау, әртүрлі мөлшердегі дұрыс геометриялық пішіндерді кесу, бүктелген қағаздан пішіндерді кесу жаттығулары. Берілген контурлық суретте жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау және желімдеу. Коллаж техникасын меңгеру. Коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың іс-әрекетін бақылау. Қағазды кесу, мыжу және қию арқылы дайындамалар жасау. Берілген контурда мыжылған немесе жыртылған қағаздан көлемді аппликация жасау және желімдеу. Сәндік аппликация: берілген сызық бойынша қағазды кесуге арналған жаттығулар, бүктелген қағазды қабаттап кесу. Геометриялық пішінді қолдану үшін дайындамаларды кесу. Көлденең жолаққа, шаршыға, геометриялық пішіндерден жасалған тіктөртбұрышқа өрнектерді, кезектестіріп немесе түсі бойынша не шамасы немесе пішіні бойынша кепкен жапырақтарды салып, желімдеу. Жапырақтар жинау үшін саябаққа (мектеп ауласына) саяхат. Сюжеттік аппликация: композиция бөлшектерінің берілген контурларына дайын немесе кесілген дайындамалардан қарапайым сюжеттік аппликацияны желімдеу. Қарапайым ұжымдық сюжеттік қосымшаны құрастыру және желімдеу, қарым-қатынас дағдыларын және командада жұмыс істеу қабілетін дамыту;

34. Базовое содержание учебного предмета "Изобразительное искусство" для 6 класса:
1) культура организации труда. Соблюдение правил поведения в кабинете изобразительного искусства, безопасное использование инструментов и материалов, упражнения в выполнении правил техники безопасности. Соблюдение порядка на рабочем месте, аккуратное раскладывание и уборка инструментов и материалов. Соблюдение основных принципов работы с различными изобразительными материалами и их правильным использованием. Сотрудничество с учителем, одноклассниками на уроке. Выполнение алгоритма действий дежурного по словесной инструкции или самостоятельно;
2) восприятие произведений изобразительного искусства. Выделение произведений искусства из окружающей среды. Восприятие произведений искусства через рассказы и истории о них. Предметы народного декоративно-прикладного искусства: казахские национальные предметы быта. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры: узнавание, называние (по возможности), различение цветов, форм, величин, линий, предметов, растений, животных, людей. Определение эмоционального состояния и настроения, передаваемого изображенными предметами, действиями, выражением лица персонажей;
3) лепка. Совершенствование освоенных и новых техник лепки с использованием пластичных материалов. Аппликация пластилином внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе. Свободное рисование пластилином (пластилинография) на жесткой основе. Модульная лепка (изготавливают несколько одинаковых модулей - шариков, кубиков, заполняют готовый контур) объемной пластилиновой аппликации на жесткой основе. Создание объемных изделий из пластилина после предварительного обследования предметов (рассмотрение, ощупывание, выделение формы и цвета). Наблюдение за лепкой предметов учителем. Узнавание, называние, сравнение предмета лепки с реальным предметом. Нахождение своего изделия среди всех изделий учащихся класса. Лепка предметов из цельного куска пластилина (пластический способ) с натуры. Декорирование лепки элементами из пластилина. Использование готовых изделий в сюжетных играх. Лепка предметов конструктивным способом (из 4-5 частей), передача формы, сравнение ее с образцом. Лепка комбинированным способом (пластический + конструктивный) без задания. Свободная лепка без задания. Составление коллективных композиций из поделок учащихся с помощью учителя, обыгрывание выполненных композиций. Освоение правил работы в команде;
4) аппликация. Предметная аппликация: анализ образца учителем с вовлечением в обсуждение учащихся на уровне узнавания, показа, называния деталей аппликации и порядка выполнения. Упражнения по выкладыванию и наклеиванию заготовок на основу, в ориентировании на плоскости листа бумаги, в вырезании правильных геометрических форм разной величины, в вырезании фигур из сложенной вдвое бумаги. Выкладывание и наклеивание аппликации из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке. Освоение техники коллажа. Наблюдение за действиями педагога при демонстрации техники коллажа. Изготовление заготовок способами обрывания, сминания и резания бумаги. Составление и наклеивание объҰмной аппликации из мятой или рваной бумаги в заданном контуре. Декоративная аппликация: упражнения в резании бумаги по заданной линии, вырезании из сложенной вдвое бумаги. Вырезание заготовок для аппликации геометрической формы. Выкладывание узора из заготовок геометрических форм или листьев в горизонтальной полосе, квадрате, круге с чередованием по цвету и величине, по форме и цвету с последующим наклеиванием. Экскурсия в парк (школьный двор) для сбора листьев. Сюжетная аппликация: наклеивание простой сюжетной аппликации из готовых или вырезанных заготовок на заданные контуры деталей композиции. Составление и наклеивание простой коллективной сюжетной аппликации, развитие навыка общения и умения работать в команде;

5) сурет салу. Дәстүрлі және дәстүрлі емес сурет салу әдістерінің әртүрлі материалдарын, құралдарын және үйренген әдістері мен тәсілдерін қолдану. Экспрессивті сурет салу: балаларды суреттер арқылы өз сезімдері мен эмоцияларын білдіруге шақыру. Көңіл-күй мен эмоцияны жеткізу үшін түстер мен сызықтарды пайдалану. Заттық сурет: сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру. Қағаз парағына бояуды поролон тампонмен, жалпақ щеткамен бояу. "Акватушь" сурет салу техникасын игеру. Бейнелеу процесінде негізгі түстерді ажырату және қолдану. Қосымша түстер құрастыру. Мұғалімнің тақтада, қағазда сурет салуда орындаған әрекетін бақылау. Қағаз парағына тапсырмасыз қиялға негізделген қиял-ғажайып сурет салу. Сурет салу алдында заттарды тексеру, пішінін, көлемін, құрылымын зерттеу. Заттардан және табиғаттан сурет салу. Әртүрлі формадан тұратын заттарды салу. Қарындашпен сурет салу техникасын сақтай отырып (грифельді қатты баспай), трафареттер мен шаблондардың көмегімен дөңгелек, сопақша, тікбұрышты және үшбұрышты пішінді контурларды салу. Объектілерді олардың пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес орналастыру. Трафаретпен немесе шаблонмен сызылған заттарды сызықтан шығармай бояу. Суреттің контурын және сызықтардың бағытын сақтай отырып, сызбаның бөлшектерін сызықтан шықпай бояу. Жылдың әр мезгіліндегі табиғат объектілерін салу. Тақырыптық силуэттік пішіндерді (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ заттары; халық ойыншықтары), тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды гуашпен, бояумен бояу. Осьтік сызығы бар симметриялық заттарды, контур сызықтары бойынша бейнеленген заттың бөлшектерін толықтырып салу. Өз жұмысын және сыныптастарының суреттерін қарау. Мұғалімнің көмегімен өзінің және басқа адамдардың жұмысын бағалау. Сәндік сурет: көлденең жолақта дайын элементтерден өрнектер жасау, геометриялық өрнекті контурлық сызықтармен сызу және бояу, дайындаманың ортасына берілген нүктелерден периметрі бойынша белгілі бір мотивті ырғақты орналастыра отырып, дөңгелек және шаршы пішінді қағаз дайындамаларында бояудан, нүктелерден, дақтардан өрнектер салу. Боялған жолақтағы жапырақтарды бірдей белгіде (түсі, мөлшері, пішіні) кезектестіре отырып, өсімдіктің ою-өрнегін басып шығару. Өрнектің контурлық үлгісін мақта таяқшасының көмегімен нүктелермен толтыру. Ұлттық өрнекті контурлаумен сызу және бояу. Сюжеттік сурет: қарапайым пейзажбен, натюрмортпен, ұсақ бөлшектерсіз ертегілер иллюстрациясымен берілген контурлық сызбаларды (бояу беттерін) бояу. Қарапайым заттар мен олардың айналасындағы заттарды (жемістер, ойыншықтар немесе жануарлар) салу. Композиция элементтері мен перспективаларын біртіндеп енгізу.

5) рисование. Использование различных материалов, инструментов и усвоенных приҰмов, и способов традиционных и нетрадиционных техник рисования. Экспрессивное рисование: побуждение детей к выражению своих чувств и эмоций через рисунки. Использование цветов и линий для передачи настроения и эмоций. Предметное рисование: соблюдение и совершенствование техники рисования. Закрашивание листа бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью. Освоение техники рисования "акватушь". Различение и использование в процессе изображения основных цветов. Составление дополнительных цветов. Наблюдение за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге. Фантазийное рисование без задания по всему листу бумаги, основанное на воображении. Обследование предметов перед рисованием, изучение формы, величины, конструкции. Рисование предметов и объектов с натуры. Рисование предметов, состоящих из разных форм. Рисование карандашом контурных круглой, овальной, прямоугольной и треугольной форм, с помощью трафаретов, шаблонов с соблюдением техники рисования (не нажимая сильно на грифель). Размещение объектов в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности. Раскрашивание предметов, нарисованных с помощью трафарета или шаблона, не выходя за линии. Закрашивание деталей рисунка с соблюдением контура изображения и направления штрихов, не выходя за линии. Рисование объектов природы в разное время года. Раскрашивание гуашью, краской предметных силуэтных форм (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки), раскрашивание фигур из соленого теста, глины. Дорисовывание симметричных предметов с осевой линией, деталей изображенного предмета по контурным линиям. Рассматривание своей работы и рисунков одноклассников. Оценивание своей и чужой работы с помощью учителя. Декоративное рисование: составление узоров из готовых элементов в горизонтальной полосе, обведение и закрашивание геометрического орнамента по контурным линиям, рисование узоров из мазков, точек, пятен на бумажных заготовках круглой и квадратной формы, ритмично располагая определенный мотив по заданным точкам по периметру, в середине заготовки. Печатание растительного орнамента с чередованием листьев по одному признаку (окраске, величине, форме) в полосе краской. Заполнять контурный рисунок узора точками с помощью ватной палочки. Обведение по контуру и раскрашивание национального узора. Сюжетное рисование: раскрашивание контурных рисунков (раскрасок) с простым пейзажем, натюрмортом, иллюстрациями сказок без мелких деталей. Рисование простых объектов и предметов вокруг них (фрукты, игрушки или животные). Постепенное введение элементов композиции и перспективы.

35. 7-сыныпқа арналған "Бейнелеу өнері" пәнінің базалық мазмұны:
1) еңбекті ұйымдастыру мәдениеті. Бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау, құралдар мен материалдарды қауіпсіз пайдалану, қауіпсіздік техникасы ережелерін орындауда жаттығулар жасау. Жұмыс орнында тәртіп сақтау, құралдар мен материалдарды ұқыпты жайып қою және жинау. Әртүрлі бейнелеу материалдарымен және оларды дұрыс пайдаланумен жұмыс істеу ережелерін сақтау. Сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтастықта болу. Кезекшінің ауызша нұсқаулығы бойынша немесе өз бетінше іс-әрекет алгоритмін орындау;
2) өнер туындыларын қабылдау. Қоршаған ортадан халықтың сәндік қолөнер бұйымдарын, иллюстрацияларды, мүсіндерді, кескіндеме және сәулет бұйымдарын бөліп көрсету, өнер туындыларының түстерін, пішіндері мен сызықтарын ажырату. Өнер туындыларын олар туралы әңгімелер мен тарих арқылы қабылдау. Өнер туындыларында, бейнеленген заттарда, іс-әрекеттерде берілетін эмоциялар мен көңіл-күйді анықтау, атау және сипаттау (мүмкіндігінше);
3) мүсіндеу. Ермексазды, тұзды қамырды қолданумен мүсіндеу техникасын жетілдіру. Қатты негізге дайын контурлық заттың кескіндемесінің ішіне ермексазбен аппликация жасау (пластилинография). Қатты негізді жағу әдісімен ермексазбен қаптау. Қатты негізге көлемдік ермексаз аппликациясынан модульдік мүсіндеу. Заттарды алдын ала тексергеннен кейін (қарау, сипап көру, пішінін, түсін, конструкциясын бөліп көрсету) ермексаздан көлемді бұйымдар жасау. Мұғалімнің заттарды мүсіндеуін бақылау. Мүсінделген заттарды нақты заттармен салыстыру. Заттарды тікелей заттың өзінен ермексаздың тұтастай кесегінен мүсіндеу. Мүсіндеуді ермексаздың элементтерімен безендіру. Заттарды конструктивті әдіспен мүсіндеу, пішінді беру, оны үлгімен салыстыру. Мұғалімнің көмегімен оқушылардың қолөнерінен ұжымдық композициялар құрастыру, орындалған композицияларды ойынға қосу; Командада жұмыс істеу ережелерін сақтау;
4) аппликация. Заттық аппликация: оқушыларды олардың аппликация бөлшектерін және орындау тәртібін білу, атау, көрсету деңгейінде талқылауға тарта отырып, мұғалімнің үлгіні талдауы. Негізгі (қызыл, көк, сары) және қосымша (жасыл, ақ, қара, қызғылт сары, қоңыр) түстерді ажырату және пайдалану. Берілген контурлық суретте жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау және желімдеу. Коллаж техникасын меңгеру. Коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың іс-әрекетін бақылау. Қағазды кесу, мыжу және қию арқылы дайындамалар жасау. Берілген контурда мыжылған немесе жыртылған қағаздан көлемді аппликация жасау және желімдеу. Тапсырма бермей-ақ көлемді аппликация жасау. Берілген сызық бойынша қағазды кесуге арналған жаттығулар. Әртүрлі көлемдегі геометриялық фигураларды кесуге арналған жаттығулар. Бірнеше қабатқа бүктелген қағазды қию әдістерін орындау. Сәндік аппликация: Дайындаманың бүкіл бетіне, шетіне және ортасына белгілеп орналастыра отырып, бояумен, нүктелермен, дақтармен өрнектер қосып, дөңгелек, шаршы, тікбұрышты, үшбұрышты, сопақша пішінді қағаз дайындамаларында дайын элементтердің үлгілерін жасау. Берілген пішіндегі дайындамалардан үлгі салу мен желімдеу жаттығулары. Рамаларды, ашықхаттарды безендіру үшін сәндік үлгілерді пайдалану. Жапырақтар жинау үшін саябаққа (мектеп ауласына) саяхат. Сюжеттік аппликация: жай сюжеттің аппликация құрастыру және желімдеу. Аппликация бөлшектерін сюжетке сәйкес шамасы бойынша, ұзындығы бойынша бөлу. Жай ұжымдық сюжеттік қосымшаны құрастыру және желімдеу, қарым-қатынас дағдыларын және командада жұмыс істеу қабілетін дамыту. Бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін және сыйлық ретінде пайдалану. Мерекелер мен атаулы күндерге ашықхаттар дайындау.

35. Базовое содержание учебного предмета "Изобразительное искусство" для 7 класса:
1) культура организации труда. Соблюдение правил поведения в кабинете изобразительного искусства, безопасное использование инструментов и материалов, упражнения в выполнении правил техники безопасности. Соблюдение порядка на рабочем месте, аккуратное раскладывание и уборка инструментов и материалов. Соблюдение основных принципов работы с различными изобразительными материалами и их правильным использованием. Сотрудничество с учителем, одноклассниками на уроке. Выполнение алгоритма действий дежурного по словесной инструкции или самостоятельно;
2) восприятие произведений изобразительного искусства. Выделение предметов народного декоративно-прикладного искусства, иллюстраций, скульптур, предметов живописи и архитектуры из окружающей среды, различение цветов, форм и линий в произведениях искусства. Восприятие произведений искусства через рассказы и истории о них. Распознавание, называние и описание (по возможности) эмоций и настроений, передаваемых в произведениях искусства, изображенных предметах, действиях;
3) лепка. Совершенствование техники лепки с использованием пластилина, солҰного теста. Рисование пластилином (пластилинография) внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе. Покрытие жесткой основы пластилином способом размазывания. Лепка объемной пластилиновой аппликации способом модульной лепки внутри готового контура на жесткой основе. Создание объемных изделий из пластилина после предварительного обследования предметов (рассмотрение, ощупывание, выделение формы, цвета, конструкции). Наблюдение за лепкой предметов учителем. Сравнение лепки с реальными предметами. Лепка предметов из цельного куска пластилина с натуры. Декорирование лепки элементами из пластилина. Лепка предметов конструктивным способом, передача формы, сравнение ее с образцом. Составление коллективных композиций из поделок учащихся с помощью учителя, обыгрывание выполненных композиций. Соблюдение правил работы в команде;
4) аппликация. Предметная аппликация: анализ образца учителем с вовлечением в обсуждение учащихся на уровне узнавания, показа, называния деталей аппликации и порядка выполнения. Различение и использование основных (красный, синий, желтый) и дополнительных (зеленый, белый, черный, оранжевый, коричневый) цветов. Выкладывание и наклеивание аппликации из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке. Совершенствование техники коллажа. Наблюдение за действиями педагога при демонстрации техники коллажа. Изготовление заготовок способами разрывания, сминания бумаги. Составление и наклеивание объемной аппликации из мятой или рваной бумаги в заданном контуре. Выполнение объемной аппликации без задания. Упражнения в резании бумаги по заданной линии. Упражнения в вырезании геометрических фигур разной величины. Выполнение приемов вырезания из бумаги, сложенной вдвое, в несколько раз. Декоративная аппликация: Составление узоров из готовых элементов на бумажных заготовках круглой, квадратной, прямоугольной, треугольной, овальной формы, с добавлением узоров из мазков, точек, пятен, ритмично располагая определенный мотив по всей поверхности, по краю и в середине заготовки. Упражнения в выкладывании и наклеивании узора из заготовок в заданной форме. Использование декоративных узоров для оформления рамок, открыток. Экскурсия в парк (школьный двор) для сбора листьев. Сюжетная аппликация: составление и наклеивание простой сюжетной аппликации. Распределение деталей аппликации на основе по величине, по протяженности, в соответствии с сюжетом. Составление и наклеивание простой коллективной сюжетной аппликации, развитие навыка общения и умения работать в команде. Использование изделий для украшения помещений, выставок, в качестве подарков. Изготовление открыток к праздникам и знаменательным датам.

5) сурет салу. Дәстүрлі және дәстүрлі емес кескіндеме техникасының әртүрлі материалдарын, құралдарын және үйренген әдіс-тәсілдерін қолдану. Заттық сурет салу: сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру. Акватушпен сурет салу техникасын жетілдіру. Бейнелеу процесінде қолданылатын барлық түстерді ажырату және қолдану. Қосымша түстер құрастыру. Мұғалімнің тақтада, қағазда сурет салуда орындайтын іс-әрекетін бақылау. Экспрессивті сурет салу: балаларды суреттер арқылы өз сезімдері мен эмоцияларын білдіруге шақыру, көңіл-күй мен эмоцияны жеткізу үшін түстер мен сызықтарды қолдану. Сурет салар алдында заттарды тексеру, пішінін, көлемін, құрылымын зерттеу. Әртүрлі формадан тұратын заттарды салу. Берілген контур бойынша геометриялық пішіндердің контурлық кескіндерін трафареттермен, сурет салу техникасын сақтай отырып шаблондармен салу (грифельді қатты баспай). Объектілерді олардың пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес орналастыру. Заттарды оның суретінің шеттерін сақтай отырып бояу. Заттардың силуэттік пішіндерін (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ заттары; ойыншықтар) гуашпен, бояумен бояу, тұзды қамырдан, саздан жасалған пішіндерді бояу. Салынған суретті толықтай аяқтап бітіру. Жануарлардың мәнерлік фигураларын салу. Өз жұмысын және сыныптастарының суреттерін көру. Мұғалімнің көмегімен өзінің және басқа адамдардың жұмысын бағалау. Сәндік сурет салу: дайын элементтерден ою-өрнек жасау. Геометриялық өрнекті контур сызықтары бойынша сызу және бояу. Тіктөртбұрышты, дөңгелек және шаршы пішінді дайындамаларда жапырақтары түсі, мөлшері, пішіні бойынша кезектесіп бояумен өсімдіктің өрнегін басып шығару. Жолақта, шеңберде, шаршыда әртүрлі мөртабандармен үлгі құрастыру және басып шығару. Геометриялық пішінді дайындамада оның бүкіл бетінде, ортасында және периметрі бойынша тірек нүктелерімен, бояумен, дақтардан өрнектің суретін салу. Балшықтан, тұзды қамырдан жасалған заттарды нүктелермен, бояу щеткасымен бояу арқылы сәндеу. Ұлттық өрнегі бар ою-өрнекті бояу. Контурлық суретті мақта таяқшасымен нүктелермен толтыру. Қағаз парағын поролон тампонымен, үлкен щеткамен бояу. Сюжеттік сурет салу: қарапайым пейзаж, натюрморт, ұсақ бөлшектерсіз ертегілердің иллюстрациялары бар контурлық суреттерді бояу (бояу беттерін). Қарапайым заттар мен олардың айналасындағы заттарды (жемістер, ойыншықтар немесе жануарлар) композиция нұсқаларымен және қағаз парағына кескінді әртүрлі орналастырумен салу (объектілерді олардың пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес орналастыру). Бүкіл қағаздың бетіне тапсырмасыз қиял-ғажайыпқа және шығармашылыққа негізделген қиялдан туған суретті салу. Табиғатқа саяхат. Табиғат элементтерін бақылау және оларды жылдың әр мезгілінде (гүлдер, ағаштар немесе пейзаждар) салу. Жылдың әр мезгілінде табиғат объектілерін салу.

5) рисование. Использование различных материалов, инструментов и усвоенных приҰмов, и способов традиционных и нетрадиционных техник рисования. Предметное рисование: соблюдение и совершенствование техники рисования. Совершенствование техники рисования акватушь. Различение и использование в процессе изображения всех цветов. Составление дополнительных цветов. Наблюдение за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге. Экспрессивное рисование: побуждение детей к выражению своих чувств и эмоций через рисунки, использование цветов и линий для передачи настроения и эмоций. Обследование предметов перед рисованием, изучение формы, величины, конструкции. Рисование предметов, состоящих из разных форм. Рисование контурных изображений геометрических форм по заданному контуру, с помощью трафаретов, шаблонов с соблюдением техники рисования (не нажимая сильно на грифель). Размещение объектов в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности. Раскрашивание предметов с соблюдением границ рисунка. Раскрашивание гуашью, краской предметных силуэтных форм (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки), раскрашивание фигур из соленого теста, глины. Дорисовывание деталей изображенного предмета. Рисование стилизованных фигур животных. Рассматривание своей работы и рисунков одноклассников. Оценивание своей и чужой работы с помощью учителя. Декоративное рисование: составление орнамента из готовых элементов. Обведение и закрашивание геометрического орнамента по контурным линиям. Печатание краской растительного орнамента с чередованием листьев по окраске, величине, форме на заготовках прямоугольной, круглой и квадратной формы. Составление и печатание узора различными штампами в полосе, круге, квадрате. Рисование узора из мазков, точек, пятен на заготовке геометрической формы по опорным точкам по всей поверхности, в середине, по периметру. Декорирование предметов из глины, соленого теста узором из точек, мазков кистью с краской. Раскрашивание орнамента с национальным узором. Заполнять контурный рисунок точками с помощью ватной палочки. Закрашивание листа бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью. Сюжетное рисование: раскрашивание контурных рисунков (раскрасок) с простым пейзажем, натюрмортом, иллюстрациями сказок без мелких деталей. Рисование простых объектов и предметов вокруг них (фрукты, игрушки или животные) с вариантами композиций и разным расположением изображения на листе бумаги (размещать объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности). Фантазийное рисование без задания по всему листу бумаги, основанное на воображении и творческом мышлении. Экскурсии в природу. Наблюдение за элементами природы и рисование их в разное время года (цветы, деревья или пейзажи). Рисование объектов природы в разное время года.

36. 8-сыныпқа арналған "Бейнелеу өнері" пәнінің базалық мазмұны:
1) еңбекті ұйымдастыру мәдениеті. Бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау, сабақта мұғаліммен ынтымақтастықта болу, құралдар мен материалдарды қауіпсіз пайдалану, бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы ережелерін орындау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше). Жұмыс орнында тәртіп сақтау: құралдар мен материалдарды ұқыпты жайып қою және жинау. Әртүрлі бейнелеу материалдарымен және оларды дұрыс пайдаланумен жұмыс істеу ережелерін сақтау. Ауызша нұсқаулықтан кейін немесе өз бетінше кезекшінің әрекеттерінің алгоритмін орындау;
2) өнер туындыларын қабылдау. Қоршаған ортадан халықтың сәндік қолөнер бұйымдарын, иллюстрацияларды, мүсіндерді, кескіндеме және сәулет бұйымдарын бөліп көрсету, өнер туындыларының түстерін, пішіндері мен сызықтарын ажырату. Өнер туындыларын олар туралы әңгімелер мен тарих арқылы қабылдау. Өнер туындыларында, бейнеленген заттарда, іс-әрекеттерде берілетін эмоциялар мен көңіл-күйді анықтау, атау және сипаттау (мүмкіндігінше);
3) мүсіндеу. Ермексаз материалдарын қолдана отырып, мүсіндеу техникасын жетілдіру. Үлгі бойынша қатаң негіздегі дайын контурдың ішіне көлемді пластилин аппликациясын, заттың контурлық кескіндемесінің ішіне ермексаздан сурет мүсіндеу. Мұғалімнің минималды көмегімен заттарды алдын-ала тексергеннен кейін ермексаздан көлемді бұйымдар жасау. Мұғалімнің заттарды мүсіндеуін бақылау. Мүсіндеуді мұғалімнің жетекшілігімен нақты заттармен, үлгімен салыстыру. Ермексаздың бөлігінен табиғаттың суретін мүсіндеу. Мүсіндеуді үлгі бойынша ермексаздан жасалған элементтермен сәндеу. Заттарды еліктеу бойынша құрастыру әдісімен мүсіндеу, пішінін беру, оны мұғалімнің көмегімен үлгімен салыстыру. Мұғалімнің көмегімен оқушылардың қолөнерінен үлгі бойынша ұжымдық композициялар құрастыру, орындалған композицияларды ойынға қосу; Командада жұмыс істеу дағдысын дамыту, жолдасына көмектесу;
4) аппликация. Заттық аппликация: оқушыларды олардың аппликация бөлшектерін және орындау тәртібін білу, атау, көрсету деңгейінде талқылауға тарта отырып, мұғалімнің үлгіні талдауы. Коллаж техникасын меңгеру. Коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың іс-әрекетін бақылау. Қағазды жырту, мыжу, кесу арқылы дайындамалар жасау. Берілген контурда мыжылған немесе жыртылған қағаздан көлемді аппликация жасау және желімдеу. Тапсырма бермей-ақ көлемді аппликация жасау. Сәндік аппликация: Қағазды берілген сызықпен кесу жаттығуы, жай бөлшектерді, әртүрлі шамадағы геометриялық фигураларды кесу. Бірнеше есе "гармошкаға" бүктелген түрдегі қағаздан кесу тәсілдерін орындау. Бояудан, нүктелерден, дақтардан бір қалыпты орналастырылған өрнектерді қосумен әртүрлі пішіндегі қағаз дайындамаларында дайын элементтерден өрнектер жасау. Берілген пішіндегі дайындамалардан өрнекті қою және желімдеу жаттығулары. Аппликацияға жапырақтар жинау үшін саябаққа (мектеп ауласына) саяхат. Берілген контурлық суретке жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау және желімдеу. Жапырақтарды аралас аппликацияға қолдану (дайын немесе аяқталған сурет жапырақ аппликациясымен толықтырылады). Сюжеттік аппликация: мұғалімнің көмегімен үлгіге қарап, идея бойынша қарапайым сюжеттік аппликацияны құрастыру және желімдеу. Мұғалімнің көмегімен үлгі бойынша, ауызша сипаттама бойынша ұсақ бөлшектерсіз ұжымдық сюжеттік қосымшаны құрастыру және желімдеу, қарым-қатынас дағдыларын және командада жұмыс істеу қабілетін жетілдіру. Бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін, сыйлық ретінде пайдалану. Мерекелер мен атаулы күндерге ашықхаттар дайындау.

36. Базовое содержание учебного предмета "Изобразительное искусство" для 8 класса:
1) культура организации труда. Соблюдение правил поведения в кабинете изобразительного искусства, сотрудничество с учителем на уроке, безопасное использование инструментов и материалов, показ и комментирование (по возможности) правил техники безопасности в кабинете изобразительного искусства. Соблюдение порядка на рабочем месте: аккуратное раскладывание и уборка инструментов и материалов. Соблюдение техники безопасности при работе с различными изобразительными материалами и инструментами. Выполнение алгоритма действий дежурного после словесной инструкции или самостоятельно;
2) восприятие произведений изобразительного искусства. Выделение предметов народного декоративно-прикладного искусства, иллюстраций, скульптур, предметов живописи, фотоискусства и архитектуры из окружающей среды, различение цветов, форм и линий в произведениях искусства. Восприятие произведений искусства через рассказы и истории о них. Распознавание, называние и описание (по возможности) эмоций и настроений, передаваемых в произведениях искусства, изображенных предметах, действиях;
3) лепка. Совершенствование техники лепки с использованием пластичных материалов. Лепка пластилиновой живописи внутри контурного предметного изображения, объемной пластилиновой аппликации внутри готового контура на жесткой основе по образцу. Создание объемных изделий из пластилина после предварительного обследования предметов с минимальной помощью учителя. Наблюдение за лепкой предметов учителем. Сравнение лепки с реальными предметами, образцом под руководством учителя. Лепка предметов из цельного куска пластилина с натуры. Декорирование лепки элементами из пластилина по образцу. Лепка предметов конструкторским способом по подражанию, передача формы, сравнение ее с образцом с помощью учителя. Составление коллективных композиций из поделок учащихся с помощью учителя, по образцу, обыгрывание выполненных композиций. Развитие умения работать в команде, помогать товарищу;
4) аппликация. Предметная аппликация: анализ образца учителем с вовлечением в обсуждение учащихся на уровне узнавания, показа, называния деталей аппликации и порядка выполнения. Совершенствование техники коллажа. Наблюдение за действиями педагога при демонстрации техники коллажа. Изготовление заготовок способами разрывания, сминания, резания бумаги. Составление и наклеивание объҰмной аппликации из мятой или рваной бумаги в заданном контуре. Выполнение объемной аппликации без задания. Декоративная аппликация: упражнения в резании бумаги по заданной линии, вырезании простых деталей, геометрических фигур разной величины. Выполнение приемов вырезания из бумаги, сложенной вдвое, в несколько раз, "гармошкой". Составление узоров из готовых элементов на бумажных заготовках различной формы, с добавлением ритмично расположенных узоров из мазков, точек, пятен. Упражнения в выкладывании и наклеивании узора из заготовок в заданной форме. Экскурсия в парк (школьный двор) для сбора листьев для аппликаций. Выкладывание и наклеивание аппликации из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке. Использование листьев в комбинированной аппликации (готовый или выполненный рисунок дополняется аппликацией из листьев). Сюжетная аппликация: составление и наклеивание простой сюжетной аппликации по задумке, по образцу с помощью педагога. Составление и наклеивание коллективной сюжетной аппликации без мелких деталей по образцу, по словесному описанию, с помощью педагога, совершенствование навыка общения и умения работать в команде. Использование изделий для украшения помещений, выставок, в качестве подарков. Изготовление открыток к праздникам и знаменательным датам;

5) сурет салу. Дәстүрлі және дәстүрлі емес кескіндеме техникасының әртүрлі материалдарын, құралдарын және үйренген әдіс-тәсілдерін қолдану. Заттық сурет салу: сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру. Акватушпен сурет салу техникасын жетілдіру. Бейнелеу процесінде барлық негізгі түстерді ажырату және пайдалану. Мұғалімнің көмегімен қосымша түстер жасау. Мұғалімнің тақтада, қағазда суреттер салған кездегі әрекетін бақылау. Экспрессивті сурет салу: балаларды суреттер арқылы өз сезімдері мен эмоцияларын білдіруге шақыру, көңіл-күй мен эмоцияны жеткізу үшін түстер мен сызықтарды қолдану. Сурет салар алдында заттарды көрнекі шолумен және қолмен ұстап көрумен тексеру. Нүктелер бойынша әртүрлі пішіндерден тұратын заттарды салу. Трафарет бойынша таныс заттарды, берілген контур бойынша геометриялық пішіндердің суреттерін салу. Объектілерді пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес парақтың жазықтығына орналастыру. Заттарды суреттің шеттерін сақтай отырып бояу, сызықтарды бір бағытта орындау. Заттық силуэттік пішіндерді, тұзды қамырдан, саздан жасалған көлемді фигураларды гуашпен бояу. Салынған заттың бөлшектерін аяқтап салу. Мұғалімнің көмегімен өзінің және басқа адамдардың жұмысын бағалау. Сәндік сурет салу: дайын элементтерден ою-өрнек жасау. Геометриялық өрнекті айналдыра сызу және бояу. Тіктөртбұрышты, дөңгелек және шаршы пішінді дайындамаларда жапырақтарды түсі, мөлшері, пішіні бойынша кезектестіріп бояумен өсімдіктің өрнегін басып шығару. Жолақта, шеңберде, шаршыда әртүрлі қалыптармен өрнектер құрастыру және басып шығару. Геометриялық пішіндегі дайындамада бояудан, нүктелерден, дақтардан өрнектің суретін салу. Балшықтан, тұзды қамырдан жасалған заттарды нүктелерден, бояу щеткасымен бояумен салынған өрнекпен сәндеу. Ұлттық өрнекті нақыштап бояу. Сюжеттік сурет салу: қарапайым пейзаж, натюрморт, иллюстрациясы бар ертегілерді ұсақ бөлшектерсіз контурлық сызбалармен бояу (бетін бояу). Жай заттар мен олардың айналасындағы заттарды (жемістер, ойыншықтар немесе жануарлар) композиция нұсқаларымен және кескінін қағаз параққа әртүрлі орналастырумен салу (объектілерді олардың пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес орналастыру). Тапсырма бермей-ақ бүкіл қағазға қиял-ғажайыпқа және шығармашылық ойлауға негізделген қиялдан туатын сурет салу. Табиғатқа саяхат. Табиғат объектілерін бақылау және оларды жылдың әр мезгілінде (гүлдер, ағаштар немесе пейзаждар) салу. Қиялдаудан туындайтын жобалар: оқушыларды қиялына негізделген сызбалар жасау үшін өз қиялын және шығармашылық ойлауын пайдалануға ынталандыру. Композиция элементтері мен перспективаларын енгізу. Жануарлардың мәнерлік пішіндерін салу. Адамның мәнерлік тұлғасын және оның көрінісін салу. Өзінің суреттерін атау (көрсету) қабілетін қалыптастыру.

5) рисование. Использование различных материалов, инструментов и усвоенных приемов, и способов традиционных и нетрадиционных техник рисования. Предметное рисование: соблюдение и совершенствование техники рисования. Совершенствование техники рисования акватушь. Различение и использование в процессе изображения всех основных цветов. Составление дополнительных цветов с помощью учителя. Наблюдение за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге. Экспрессивное рисование: побуждение детей к выражению своих чувств и эмоций через рисунки, использование цветов и линий для передачи настроения и эмоций. Визуальное и тактильное обследование предметов перед рисованием. Рисование предметов, состоящих из разных форм по точкам. Рисование знакомых предметов по трафарету, изображений геометрических форм по заданному контуру. Размещение объектов на плоскости листа в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности. Раскрашивание предметов с соблюдением границ рисунка, выполнение штрихов в одном направлении. Раскрашивание гуашью, краской предметных силуэтных форм, объҰмных фигур из соленого теста, глины. Дорисовывание деталей изображенного предмета. Оценивание своей и чужой работы с помощью учителя. Декоративное рисование: составление орнамента из готовых элементов. Обведение и закрашивание геометрического орнамента. Печатание краской растительного орнамента с чередованием листьев по окраске, величине, форме на заготовках прямоугольной, круглой и квадратной формы. Составление и печатание узора различными штампами в полосе, круге, квадрате. Рисование узора из мазков, точек, пятен на заготовке геометрической формы. Декорирование предметов из глины, соленого теста узором из точек, мазков кистью с краской. Раскрашивание орнамента с национальным узором. Сюжетное рисование: раскрашивание контурных рисунков (раскрасок) с простым пейзажем, натюрмортом, иллюстрациями сказок без мелких деталей. Рисование простых объектов и предметов вокруг них (фрукты, игрушки или животные) с вариантами композиций и разным расположением изображения на листе бумаги (размещать объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности). Фантазийное рисование без задания по всему листу бумаги, основанное на воображении и творческом мышлении. Экскурсии в природу. Наблюдение за объектами природы и рисование их в разное время года (цветы, деревья или пейзажи). Фантазийные проекты: поощрение учащихся в использовании своей фантазии и творческого мышления для создания рисунков, основанных на их воображении. Введение элементов композиции и перспективы. Рисование стилизованных фигур животных. Рисование стилизованного лица человека и его выражения. Формирование умения называть (показывать) свои рисунки.

37. 9-сыныпқа арналған "Бейнелеу өнері" пәнінің базалық мазмұны:
1) еңбекті ұйымдастыру мәдениеті. Бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау, сабақта мұғаліммен ынтымақтастықта болу, құралдар мен материалдарды қауіпсіз пайдалану, бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы ережелерін орындау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше). Жұмыс орнында тәртіп сақтау: құралдар мен материалдарды ұқыпты жайып қою және жинау. Әртүрлі бейнелеу материалдарымен және құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау. Кезекшінің әрекетінің алгоритмін өз бетінше орындау;
2) өнер туындыларын қабылдау. Қоршаған ортадан халықтың сәндік қолөнер бұйымдарын, иллюстрацияларды, мүсіндерді, кескіндеме және сәулет бұйымдарын бөліп көрсету, өнер туындыларының түстерін, пішіндері мен сызықтарын ажырату. Өнер туындыларын олар туралы әңгімелер мен тарих арқылы қабылдау. Өнер туындыларында, бейнеленген заттарда, іс-әрекеттерде берілетін эмоциялар мен көңіл-күйді анықтау, атау және сипаттау (мүмкіндігінше);
3) мүсіндеу. Ермексаз материалдарын қолдана отырып, мүсіндеу техникасын жетілдіру. Қатаң негіздегі дайын контурдың ішіне көлемді пластилин аппликациясын, заттың контурлық кескіндемесінің ішіне ермексаздан сурет мүсіндеу. Заттарды алдын ала тексергеннен кейін ермексаздан көлемді бұйымдар жасау. Мұғалімнің заттарды мүсіндеуін бақылау. Мүсіндерді нақты заттармен, үлгімен салыстыру. Табиғаттан ермексаздың тұтас кесегінен заттарды мүсіндеу. Мүсінді ермексаз элементтерімен сәндеу. Заттарды конструкторлық тәсілмен мүсіндеу, пішінін беру, оны үлгімен салыстыру. Оқушылардың қолөнерінен ұжымдық композициялар жасау, орындалған композицияларды ойынға қосу. Командада жұмыс істеу дағдысын жетілдіру;
4) аппликация. Заттық аппликация: оқушыларды олардың аппликация бөлшектерін және орындау тәртібін білу, атау, көрсету деңгейінде талқылауға тарта отырып, мұғалімнің үлгіні талдауы. Коллаж техникасын меңгеру. Коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың іс-әрекетін бақылау. Қағазды жырту, мыжу, кесу арқылы дайындамалар жасау. Берілген контурда мыжылған немесе жыртылған қағаздан көлемді аппликация жасау және желімдеу. Берілген контурлық суретке жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау және желімдеу. Матадан заттық аппликация жасау.Тапсырма бермей-ақ көлемді аппликация жасау. Сәндік аппликация: Қағазды берілген сызықпен кесу жаттығуы, жай бөлшектерді, әртүрлі шамадағы геометриялық фигураларды кесу. Бірнеше есе "гармошкаға" бүктелген түрдегі қағаздан кесу тәсілдерін орындау. Берілген пішіндегі дайындамалардан өрнекті қою және желімдеу жаттығулары. Аппликацияға жапырақтар жинау үшін саябаққа (мектеп ауласына) саяхат. Берілген контурлық суретке жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау және желімдеу. Жапырақтарды аралас аппликацияға қолдану (дайын немесе аяқталған сурет жапырақ аппликациясымен толықтырылады). Сюжеттік аппликация: қарапайым сюжеттік аппликацияны құрастыру және желімдеу. Мұғалімнің көмегімен үлгі бойынша, ауызша сипаттама бойынша ұсақ бөлшектерсіз ұжымдық сюжеттік қосымшаны құрастыру және желімдеу, қарым-қатынас дағдыларын және командада жұмыс істеу қабілетін жетілдіру. Бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін, сыйлық ретінде пайдалану. Мерекелер мен атаулы күндерге ашықхаттар дайындау.

37. Базовое содержание учебного предмета "Изобразительное искусство" для 9 класса:
1) культура организации труда. Соблюдение правил поведения в кабинете изобразительного искусства, сотрудничество с учителем на уроке, безопасное использование инструментов и материалов, показ и комментирование (по возможности) правил техники безопасности в кабинете изобразительного искусства. Соблюдение порядка на рабочем месте: аккуратное раскладывание и уборка инструментов и материалов. Соблюдение техники безопасности при работе с различными изобразительными материалами и инструментами. Выполнение алгоритма действий дежурного самостоятельно;
2) восприятие произведений изобразительного искусства. Выделение предметов народного декоративно-прикладного искусства, иллюстраций, скульптур, предметов живописи, фотоискусства и архитектуры из окружающей среды, различение цветов, форм и линий в произведениях искусства. Восприятие произведений искусства через рассказы и истории о них. Распознавание, называние и описание (по возможности) эмоций и настроений, передаваемых в произведениях искусства, изображенных предметах, действиях;
3) лепка. Совершенствование техники лепки с использованием пластичных материалов. Лепка пластилиновой живописи внутри контурного предметного изображения, объемной пластилиновой аппликации внутри готового контура на жесткой основе. Создание объемных изделий из пластилина после предварительного обследования предметов. Наблюдение за лепкой предметов учителем. Сравнение лепки с реальными предметами, образцом. Лепка предметов из цельного куска пластилина с натуры. Декорирование лепки элементами из пластилина по образцу. Лепка предметов конструкторским способом, передача формы, сравнение ее с образцом. Составление коллективных композиций из поделок учащихся, обыгрывание выполненных композиций. Совершенствование навыка работы в команде;
4) аппликация. Предметная аппликация: анализ образца учителем с вовлечением в обсуждение учащихся. Совершенствование техники коллажа. Наблюдение за действиями педагога при демонстрации техники коллажа. Изготовление заготовок способами разрывания, сминания, резания бумаги. Составление и наклеивание объҰмной аппликации из мятой или рваной бумаги. Выкладывание и наклеивание аппликации из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке. Выполнение предметной аппликации из ткани. Выполнение объемной аппликации без задания. Декоративная аппликация: упражнения в резании бумаги по заданной линии, вырезании простых деталей, геометрических фигур разной величины. Использование приемов вырезания из бумаги, сложенной вдвое, в несколько раз, "гармошкой". Упражнения в выкладывании и наклеивании узора из заготовок в заданной форме. Составление узоров из заготовок различной формы, с добавлением узоров из мазков, точек, пятен. Экскурсия в парк (школьный двор) для сбора листьев для аппликаций. Использование листьев в комбинированной аппликации (готовый или выполненный рисунок дополняется аппликацией из листьев). Сюжетная аппликация: составление и наклеивание простой сюжетной аппликации. Составление и наклеивание коллективной сюжетной аппликации без мелких деталей по образцу, по словесному описанию, с помощью педагога, совершенствование навыка общения и умения работать в команде. Использование изделий для украшения помещений, выставок, в качестве подарков. Изготовление открыток к праздникам и знаменательным датам.

5) сурет салу. Сурет салудың дәстүрлі және дәстүрлі емес техникасында әртүрлі материалдарды, құралдарды және үйренген әдіс-тәсілдерді қолдану. Заттық сурет салу: сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру. Акватушпен сурет салу техникасын жетілдіру. Бейнелеу процесінде барлық негізгі түстерді ажырату, атау және қолдану. Мұғалімнің көмегімен қосымша түстер жасау. Мұғалімнің тақтада, қағазда суреттер салу кезінде орындайтын әрекетін бақылау. Экспрессивті сурет салу: балаларды суреттер арқылы өз сезімдері мен эмоцияларын білдіруге шақыру, көңіл-күй мен эмоцияны жеткізу үшін түстер мен сызықтарды қолдану. Сурет салу алдында заттарды көрнекі шолумен және ұстап көрумен тексеру. Әртүрлі формадан тұратын заттарды салу. Берілген контурға трафаретпен, шаблонмен, геометриялық формалардың кескіндерімен әртүрлі заттар салу. Объектілерді пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес парақтың жазықтығына орналастыру. Заттарды суреттің шеттерін сақтаумен бояу, сызықтарды бір бағытта сызу. Заттық силуэттік пішіндерді, тұзды қамырдан, саздан жасалған көлемді фигураларды гуашпен, бояумен бояу. Берілген геометриялық пішіндер мен аяқталмаған элементтерге (мысалы, үш шеңбер — аққала, ойыншық; үш шаршы — көпқабатты үй, пирамида, мұнара және т.б.), осьтік сызығы бар симметриялық заттарға, бейнеленген заттың бөлшектеріне негізделген кескіндерді аяқтап салу. Мұғалімнің көмегімен өзінің және басқа адамдардың жұмысын бағалау. Сәндік сурет: дайын элементтерден ою-өрнек жасау. Геометриялық өрнекті контур сызықтарымен айналдыра сызу және бояу. Тіктөртбұрышты, дөңгелек және шаршы пішінді дайындамаларда жапырақтарды түсі, мөлшері, пішіні бойынша кезектестіріп бояумен өсімдіктің өрнегін басып шығару. Жолақта, шеңберде, шаршыда әртүрлі қалыптармен өрнекті құрастыру және басып шығару. Геометриялық пішіннің бүкіл бетінде, ортасында, периметрі бойынша дайындамасында бояудан, нүктелерден, дақтардан өрнектің суретін салу. Саздан, тұзды қамырдан жасалған заттарды нүктелермен, бояу щеткасымен бояумен сәндеу. Ұлттық өрнекті нақыштап бояу. Сюжеттік сурет: қарапайым пейзаж, натюрморт, иллюстрациялары бар ертегілерді ұсақ бөлшектерсіз контурлық сызбалармен бояу (беттерін бояу). Жай заттар мен олардың айналасындағы заттарды (жемістер, ойыншықтар немесе жануарлар) композиция нұсқаларымен және кескінді қағаз парағына әртүрлі орналастырумен салу (объектілерді олардың пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес орналастыру). Тапсырма бермей-ақ бүкіл қағазға қиял-ғажайыпқа және шығармашылық ойлауға негізделген қиялдан туатын суретті салу. Табиғатқа саяхат. Табиғат объектілерін бақылау және оларды жылдың әр мезгілінде (гүлдер, ағаштар немесе пейзаждар) салу. Композиция элементтері мен перспективаларын енгізу. Жануарлардың мәнерлік пішіндерін салу. Негізгі белгілер мен пропорцияларды сақтай отырып, мәнерлік тұлға мен адамның фигурасын салу. Оның суретін таныстыру.

5) рисование. Использование различных материалов, инструментов и усвоенных приҰмов, и способов традиционных и нетрадиционных техник рисования. Предметное рисование: соблюдение и совершенствование техники рисования. Совершенствование техники рисования акватушь. Различение, называние и использование в процессе изображения всех основных цветов. Составление дополнительных цветов с помощью учителя. Наблюдение за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге. Экспрессивное рисование: побуждение детей к выражению своих чувств и эмоций через рисунки, использование цветов и линий для передачи настроения и эмоций. Визуальное и тактильное обследование предметов перед рисованием. Рисование предметов, состоящих из разных форм. Рисование различных предметов по трафарету, шаблону, изображений геометрических форм по заданному контуру. Размещение объектов на плоскости листа в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности. Раскрашивание предметов с соблюдением границ рисунка, штрихов в одном направлении. Раскрашивание гуашью, краской предметных силуэтных форм, объҰмных фигур из соленого теста, глины. Дорисовывание изображений на основе заданных геометрических форм и незаконченных элементов (например, три круга — снеговик, неваляшка; три квадрата — многоквартирный дом, пирамида, башня и т.п.), симметричных предметов с осевой линией, деталей изображенного предмета. Оценивание своей и чужой работы с помощью учителя. Декоративное рисование: составление орнамента из готовых элементов. Обведение и закрашивание геометрического орнамента по контурным линиям. Печатание краской растительного орнамента с чередованием листьев по окраске, величине, форме на заготовках прямоугольной, круглой и квадратной формы. Составление и печатание узора различными штампами в полосе, круге, квадрате. Рисование узора из мазков, точек, пятен на заготовке геометрической формы по всей поверхности, в середине, по периметру. Декорирование предметов из глины, соленого теста узором из точек, мазков кистью с краской. Раскрашивание орнамента с национальным узором. Сюжетное рисование: раскрашивание контурных рисунков (раскрасок) с простым пейзажем, натюрмортом, иллюстрациями сказок без мелких деталей. Рисование простых объектов и предметов вокруг них (фрукты, игрушки или животные) с вариантами композиций и разным расположением изображения на листе бумаги (размещать объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности). Фантазийное рисование без задания по всему листу бумаги, основанное на воображении и творческом мышлении. Экскурсии в природу. Наблюдение за объектами природы и рисование их в разное время года (цветы, деревья или пейзажи). Введение элементов композиции и перспективы. Рисование стилизованных фигур животных. Рисование стилизованного лица и фигуры человека с соблюдением основных черт и пропорций. Представление своего рисунка.

38. 10-сыныпқа арналған "Бейнелеу өнері" пәнінің базалық мазмұны:
1) еңбекті ұйымдастыру мәдениеті. Бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау, құралдар мен материалдарды қауіпсіз пайдалану, бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы ережелерін орындау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше). Жұмыс орнында тәртіп сақтау: құралдар мен материалдарды ұқыпты жайып қою және жинау. Әртүрлі бейнелеу материалдарымен және құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау. Кезекшінің әрекетінің алгоритмін өз бетінше орындау;
2) өнер туындыларын қабылдау. Қоршаған ортадан халықтың сәндік қолөнер бұйымдарын, иллюстрацияларды, мүсіндерді, кескіндеме және сәулет бұйымдарын бөліп көрсету, өнер туындыларының түстерін, пішіндері мен сызықтарын ажырату. Өнер туындыларын олар туралы әңгімелер мен тарих арқылы қабылдау. Өнер туындыларында берілетін эмоциялар мен көңіл-күйді анықтау және сипаттау;
3) мүсіндеу. Ермексаз материалдарын қолдана отырып, мүсіндеу техникасын жетілдіру. Тақырыптық кескін контурының ішіне ермексаздан сурет мүсіндеу, қатты негізге үлгі бойынша, ойдан құрастырып дайын контурдың ішіне ермексаздан көлемді аппликация жасау. Ермексаз материалының тұтас кесегінен заттарға еліктеу бойынша конструкторлық әдіспен, ойдан құрастырумен көлемді бұйымдар (жемістер, көкөністер, ыдыс-аяқтар, жануарлар, адамдар мүсіндері) жасау. Мүсіндеуді нақты затпен, үлгімен салыстыру. Мүсіндеуді үлгі бойынша ермексаздан жасалған элементтермен сәндеу. Үлгі бойынша, идея бойынша білім алушылардың қолөнерінен ұжымдық композициялар құрастыру, орындалған композицияларды ойынға қосу. Командада жұмыс істеу дағдысын жетілдіру;
4) аппликация. Заттық аппликация: үлгіні көрсету деңгейінде талдау, аппликация бөлшектерін және орындалу ретін атау. Коллаж техникасын жетілдіру. Дайындамаларды үйренген тәсілдермен жасау. Аппликацияны берілген, сызылған контурда орындау. Берілген контурлық суретте жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау және желімдеу. Матадан аппликация жасау. Тапсырма берілмей-ақ көлемді аппликация жасауды орындау. Қағаз кесудің әртүрлі әдістерін қолдану. Сәндік аппликация: әртүрлі пішіндегі аппликацияға арналған бөлшектерді кесуге арналған жаттығулар. Берілген формада дайындамалардан өрнек салу және желімдеу жаттығулары. Үлгі бойынша өрнектер құрастыру. Аппликация жасау үшін жапырақтар жинауға саябаққа (мектеп ауласына) саяхат. Жапырақтарды берілген нүктемен, ойдан құрастырумен қарапайым және аралас аппликацияда (дайын немесе аяқталған сурет жапырақ аппликациясымен толықтырылады) қолдану. Сюжеттік аппликация: сюжеттік аппликацияны ойдан құрастырумен, үлгі бойынша құрастыру және желімдеу. Педагогтың көмегімен үлгі бойынша, ауызша сипаттау бойынша ұсақ бөлшектер жоқ ұжымдық сюжеттік қосымшаны құрастыру және желімдеу, қарым-қатынас дағдыларын және командада жұмыс істеу қабілетін жетілдіру. Бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін, сыйлық ретінде пайдалану. Мерекелер мен атаулы күндерге ашықхаттар дайындау;

38. Базовое содержание учебного предмета "Изобразительное искусство" для 10 класса:
1) культура организации труда. Соблюдение правил поведения в кабинете изобразительного искусства, сотрудничество с учителем на уроке, безопасное использование инструментов и материалов, выполнение и комментирование (по возможности) правил техники безопасности в кабинете изобразительного искусства. Соблюдение порядка на рабочем месте: аккуратное раскладывание и уборка инструментов и материалов. Соблюдение техники безопасности при работе с различными изобразительными материалами и инструментами. Выполнение алгоритма действий дежурного самостоятельно;
2) восприятие произведений изобразительного искусства. Выделение предметов народного декоративно-прикладного искусства, иллюстраций, скульптур, предметов живописи, фотоискусства и архитектуры из окружающей среды, различение цветов, форм, пропорций и линий в произведениях искусства. Восприятие произведений искусства через рассказы и истории о них. Определение и описание эмоций и настроений, передаваемых в произведениях искусства;
3) лепка. Совершенствование техники лепки с использованием пластичных материалов. Лепка пластилиновой живописи внутри контурного предметного изображения, объемной пластилиновой аппликации внутри готового контура на жесткой основе по образцу, задумке. Создание объемных изделий (фрукты, овощи, посуда, фигурки животных, людей) из пластичных материалов из цельного куска, конструкторским способом по подражанию, с натуры, по задумке. Сравнение лепки с реальным предметом, образцом. Декорирование лепки элементами из пластилина по образцу. Составление коллективных композиций из поделок учащихся по образцу, по задумке, обыгрывание выполненных композиций. Совершенствование навыка работы в команде;
4) аппликация. Предметная аппликация: анализ образца на уровне показа, называния деталей аппликации и порядка выполнения. Совершенствование техники коллажа. Изготовление заготовок усвоенными способами. Выполнение аппликации в заданном, нарисованном контуре. Выкладывание и наклеивание аппликации из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке. Выполнение аппликации из ткани. Выполнение объемной аппликации без задания. Использование различных приемов вырезания из бумаги. Декоративная аппликация: упражнения в вырезании деталей для аппликации различной формы. Упражнения в выкладывании и наклеивании узора из заготовок в заданной форме Составление узоров по образцу. Экскурсия в парк (школьный двор) для сбора листьев для аппликаций. Использование листьев в простой и комбинированной аппликации (готовый или выполненный рисунок дополняется аппликацией из листьев) по заданным точкам, по задумке. Сюжетная аппликация: составление и наклеивание сюжетной аппликации по задумке, по образцу. Составление и наклеивание коллективной сюжетной аппликации без мелких деталей по образцу, по словесному описанию, с помощью педагога, совершенствование навыка общения и умения работать в команде. Использование изделий для украшения помещений, выставок, в качестве подарков. Изготовление открыток к праздникам и знаменательным датам;

5) сурет салу. Дәстүрлі және дәстүрлі емес сурет салу техникасының әртүрлі материалдарын, құралдарын және үйренген әдіс-тәсілдерін қолдану. Заттық сурет салу: сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру. Сурет салу процесінде негізгі және қосымша түстерді ажырату, оларды атау және қолдану. Мұғалімнің тақтада сурет салуда орындайтын әрекеттерін бақылау және қайталау. Экспрессивті сурет салу: білім алушыларды өздерінің көңіл-күйлері мен эмоцияларын суреттер, түс және сызықтар арқылы жеткізуге шақыру. Сурет салар алдында заттарды көрнекі және сипап көрумен тексеру. Табиғаттан, трафаретпен сурет салу. Объектілерді пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес парақтың жазықтығына орналастыру. Түспен толтыру, суреттің жиегін сақтай отырып, контурлық суреттерді (бояуларды) штрихтау. Тұзды қамырдан, саздан жасалған силуэтті және көлемді фигураларды гуашпен, бояумен бояу. Негізгі белгілер мен пропорцияларды сақтай отырып, жануарлар мен адамның мәнерлендірілген фигураларын салу. Аяқтап салынбаған суреттерді, аяқталмаған элементтерді, симметриялық заттарды аяқтап бітіру. Сәндік сурет: дайын элементтерден ою-өрнек құрастыру. Геометриялық өрнекті контур сызықтарымен айналдыра сызу және бояу. Тіктөртбұрышты, дөңгелек және шаршы пішінді дайындамаларда жапырақтарды түсі, мөлшері, пішіні бойынша кезектестіріп бояумен өсімдіктің өрнегін басып шығару. Жолақта, шеңберде, шаршыда әртүрлі қалыптармен үлгілер құрастыру және басып шығару. Геометриялық пішінді дайындаманың бүкіл бетіне, ортасына, периметрі бойынша бояудан, нүктелерден, дақтардан тұратын өрнекті тірек нүктелерімен салу. Балшықтан, тұзды қамырды жасалған заттарды нүктелерден тұратын, бояу щеткасымен боялған өрнекпен сәндеу. Ұлттық өрнегі бар ою-өрнекті бояу. Сюжеттік сурет: қарапайым пейзаж, натюрморт, ұсақ бөлшектері жоқ ертегілер иллюстрациялары бар контурлық сызбаларды (бояу беттерін) бояу. Жай заттар мен олардың айналасындағы заттарды (жемістер, ойыншықтар немесе жануарлар) композиция нұсқаларымен және кескінді қағаз параққа әртүрлі орналастырумен салу (объектілерді олардың пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес орналастыру). Бүкіл қағазға қиял мен шығармашылық ойлауға негізделген тапсырмасыз қиял-ғажайып суретін салу. Табиғатқа саяхат. Табиғат элементтерін бақылау және оларды жылдың әр мезгілінде (гүлдер, ағаштар немесе пейзаждар) салу. Қиялдан туындайтын жобалар: Білім алушыларды қиялға негізделген сызбалар жасау үшін қиялын және шығармашылық ой ұтқырлығын қолдануға ынталандыру. Жануарлардың суретін салу. Негізгі белгілер мен пропорцияларды сақтай отырып, мәнерлендірілген тұлға мен адамның фигурасын салу. Өз суретін ұсыну. Мұғалім ұсынған критерийлер бойынша өзінің және басқалардың жұмысын бағалау. Ұжымдық сызбалар жасау.

5) рисование. Использование различных материалов, инструментов, усвоенных приҰмов и способов традиционных и нетрадиционных техник рисования. Предметное рисование: соблюдение и совершенствование техники рисования. Различение, называние и использование в процессе изображения основных и дополнительных цветов. Наблюдение и повторение действий учителя, выполняющего рисунки на доске. Экспрессивное рисование: побуждение учащихся к выражению своих чувств и эмоций через рисунки, цвет и линии для передачи настроения и эмоций. Визуальное и тактильное обследование предметов перед рисованием. Рисование с натуры, по трафарету. Размещение объектов на плоскости листа в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности. Заполнение цветом, штрихование контурных рисунков (раскрасок) с соблюдением границ рисунка. Раскрашивание гуашью, краской силуэтных и объҰмных фигур из соленого теста, глины. Рисование стилизованных фигурок животных и человека с соблюдением основных черт и пропорций. Дорисовывание незаконченных изображений, незаконченных элементов, симметричных предметов. Декоративное рисование: составление орнамента из готовых элементов. Обведение и закрашивание геометрического орнамента по контурным линиям. Печатание краской растительного орнамента с чередованием листьев по окраске, величине, форме на заготовках прямоугольной, круглой и квадратной формы. Составление и печатание узора различными штампами в полосе, круге, квадрате. Рисование узора из мазков, точек, пятен на заготовке геометрической формы по опорным точкам по всей поверхности, в середине, по периметру. Декорирование предметов из глины, соленого теста узором из точек, мазков кистью с краской. Раскрашивание орнамента с национальным узором. Сюжетное рисование: раскрашивание контурных рисунков (раскрасок) с простым пейзажем, натюрмортом, иллюстрациями сказок без мелких деталей. Рисование простых объектов и предметов вокруг них (фрукты, игрушки или животные) с вариантами композиций и разным расположением изображения на листе бумаги (размещать объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности). Фантазийное рисование без задания по всему листу бумаги, основанное на воображении и творческом мышлении. Экскурсии в природу. Наблюдение за элементами природы и рисование их в разное время года (цветы, деревья или пейзажи). Фантазийные проекты: Поощрение учащихся в использовании своей фантазии и творческого мышления для создания рисунков, основанных на воображении. Рисование животных. Рисование стилизованного лица и фигуры человека с соблюдением основных черт и пропорций. Представление своего рисунка. Оценивание своей и чужой работы по предложенным учителем критериям. Создание коллективных рисунков.

Параграф 2. Оқу мақсаттарының жүйесі
39. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодтау арқылы берілген. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бағдарламаның бөлімі мен бөлімшесін, төртінші сан білім беру мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 5.2.1.4 кодтауында "5" – сынып, "5.1" – кіші бөлім, "4" – оқу мақсатының нөмірленуі.
40. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлімдер мен сыныптар бойынша берілген:
1) "Еңбекті ұйымдастыру мәдениеті" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1. Бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін сақтау
5. 1. 1. 1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау және (мүмкіндігінше) айту
6. 1. 1. 1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
7. 1. 1. 1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
8. 1. 1. 1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
9. 1. 1. 1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
10. 1. 1. 1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
5. 1. 1. 2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
6. 1. 1. 2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
7. 1. 1. 2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
8. 1. 1. 2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
9. 1. 1. 2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
10. 1. 1. 2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
5. 1. 1. 3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
6. 1. 1. 3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
7. 1. 1. 3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
8. 1. 1. 3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
9. 1. 1. 3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
10. 1. 1. 3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
5. 1. 1. 4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және ауызша нұсқаулыққа сәйкес ретке келтіру
6. 1. 1. 4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және үлгі бойынша ретке келтіру
7. 1. 1. 4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және үлгі бойынша ретке келтіру
8. 1. 1. 4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және өз бетінше ретке келтіру
9. 1. 1. 4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және өз бетінше ретке келтіру

Параграф 2. Система целей обучения
39. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.2.1.4 "5" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
40. Система целей обучения дана по разделам и классам:
1) раздел "Культура организации труда":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения в кабинете изобразительного искусства
5. 1. 1. 1
соблюдать и озвучивать (по возможности) правила поведения в кабинете изо
6. 1. 1. 1
соблюдать правила поведения в кабинете изо
7. 1. 1. 1 соблюдать правила поведения в кабинете ИЗО
8. 1. 1. 1 соблюдать правила поведения в кабинете ИЗО
9. 1. 1. 1
соблюдать правила поведения в кабинете ИЗО
10. 1. 1. 1 соблюдать правила поведения в кабинете ИЗО
5. 1. 1. 2
соблюдать и комментировать (по возможности) правила ТБ
при работе с материалами и инструментами
6. 1. 1. 2
соблюдать и комментировать правила ТБ
при работе с материалами и инструментами
7. 1. 1. 2 соблюдать и комментировать правила ТБ
при работе с материалами и инструментами
8. 1. 1. 2 соблюдать и комментировать правила ТБ
при работе с материалами и инструментами
9. 1. 1. 2
соблюдать и комментировать правила ТБ
при работе с материалами и инструментами
10. 1. 1. 2 соблюдать и комментировать правила ТБ
при работе с материалами и инструментами
5. 1. 1. 3
выполнять требования и поручения учителя
6. 1. 1. 3 выполнять требования и поручения учителя
7. 1. 1. 3
выполнять требования и поручения учителя
8. 1. 1. 3
выполнять требования и поручения учителя
9. 1. 1. 3
выполнять требования и поручения учителя
10. 1. 1. 3
выполнять требования и поручения учителя
5. 1. 1. 4
подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место по словесной инструкции
6. 1. 1. 4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место по образцу
7. 1. 1. 4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место по образцу
8. 1. 1. 4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место самостоятельно
9. 1. 1. 4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место самостоятельно

10. 1. 1. 4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және өз бетінше ретке келтіру
5. 1. 1. 5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
6. 1. 1. 5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
7. 1. 1. 5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
8. 1. 1. 5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
9. 1. 1. 5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
10. 1. 1. 5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
5. 1. 1. 6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін ауызша қадамдық нұсқаулық бойынша орындау
6. 1. 1. 6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін ауызша немесе көрнекі нұсқаулық бойынша орындау
7. 1. 1. 6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін ауызша немесе көрнекі нұсқаулық бойынша орындау
8. 1. 1. 6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін өз бетінше ауызша орындау
9. 1. 1. 6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін өз бетінше ауызша орындау
10. 1. 1. 6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін өз бетінше ауызша орындау
2) "Бейнелеу өнері туындыларын қабылдау" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1. Халықтың қолданбалы өнер бұйымдары
5. 2. 1. 1 оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
6. 2. 1. 1 оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
7. 2. 1. 1 оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
8. 2. 1. 1 Оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
9. 2. 1. 1 оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
10. 2. 1. 1 оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
5. 2. 1. 2 киіз үйдің пішінін, түсін, мөлшерін, мақсатын қоршаған ортадан бөліп көрсету, атау, анықтау
6. 2. 1. 2 қазақтың ұлттық тұрмыстық заттарының пішінін, түсін, мөлшерін, мақсатын қоршаған ортадан бөліп көрсету, атау, анықтау
7. 2. 1. 2 қазақ ыдыс-аяқтарының пішінін, түсін, мөлшерін, мақсатын қоршаған ортадан бөліп көрсету, атау, анықтау
8. 2. 1. 2 қазақтың ұлттық бас киімдерін қоршаған ортадан бөліп көрсету, атау, мақсатын анықтау
9. 2. 1. 2 қазақтың ұлттық киімінің пішінін, түсін, мөлшерін, мақсатын қоршаған ортадан бөліп көрсету, атау, анықтау
10. 2. 1. 2 халық қолөнершілерінің бұйымдарын, ұлттық өрнектерді қоршаған ортадан, бөліп көрсету, атау (мүмкіндігінше)
5. 2. 1. 3 киіз үйдің безендірілуін ойынға қосу
6. 2. 1. 3 қазақтың тұрмыстық заттарын ойынға қосу
7. 2. 1. 3 қазақтың ұлттық ыдыс-аяқтарын ойынға қосу
8. 2. 1. 3 қазақтың ұлттық бас киімдерін ойынға қосу
9. 2. 1. 3 қазақтың ұлттық киімдерін ойынға қосу

10. 1. 1. 4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место самостоятельно
5. 1. 1. 5
сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
6. 1. 1. 5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
7. 1. 1. 5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке работы
8. 1. 1. 5
сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
9. 1. 1. 5
сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
10. 1. 1. 5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
5. 1. 1. 6
выполнять обязанности дежурного в кабинете ИЗО по словесной пошаговой инструкции
6. 1. 1. 6 выполнять обязанности дежурного в кабинете ИЗО по словесной или визуальной инструкции
7. 1. 1. 6 выполнять обязанности дежурного в кабинете ИЗО по словесной или визуальной инструкции
8. 1. 1. 6 выполнять обязанности дежурного в кабинете ИЗО самостоятельно
9. 1. 1. 6
выполнять обязанности дежурного в кабинете ИЗО самостоятельно
10. 1. 1. 6 выполнять обязанности дежурного в кабинете изо самостоятельно
2) раздел "Восприятие произведений изобразительного искусства":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1. Предметы народного декоративно-прикладного искусства
5. 2. 1. 1 проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
6. 2. 1. 1 проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
7. 2. 1. 1 проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
8. 2. 1. 1 проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
9. 2. 1. 1
проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
10. 2. 1. 1
проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
5. 2. 1. 2
выделять из окружающей среды, называть, определять форму, цвет, величину, назначение юрты
6. 2. 1. 2 выделять из окружающей среды, называть, определять форму, цвет, величину, назначение национальных казахских предметов быта
7. 2. 1. 2 выделять из окружающей среды, называть, определять форму, цвет, величину, назначение предметов национальной казахской посуды
8. 2. 1. 2 выделять из окружающей среды, называть, определять назначение национальных казахских головных уборов
9. 2. 1. 2
выделять из окружающей среды, называть, определять форму, цвет, величину, назначение национальной казахской одежды
10. 2. 1. 2
выделять из окружающей среды, в изделиях народных мастеров, называть (по возможности), национальные узоры
5. 2. 1. 3. обыгрывать убранство юрты
6. 2. 1. 3 обыгрывать предметы быта казахов
7. 2. 1. 3
обыгрывать национальную казахскую посуду
8. 2. 1. 3 обыгрывать национальные казахские головные уборы
9. 2. 1. 3
обыгрывать национальную казахскую одежду

10. 2. 1. 3 өрнекті оның атауы бойынша анықтау
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары
5. 2. 2. 1 өнер туындысы туралы әңгіме тыңдау
6. 2. 2. 1 өнер туындысы туралы әңгіме тыңдау
7. 2. 2. 1 өнер туындысы туралы әңгіме тыңдау, мүмкіндігінше мұғалімнің көмегімен сұрақтарға жауап беру
8. 2. 2. 1 өнер туындысы туралы әңгіме тыңдау, мүмкіндігінше сұрақтарға жауап беру
9. 2. 2. 1 өнер туындысы туралы әңгіме тыңдау, мүмкіндігінше сұрақтарға жауап беру
10. 2. 2. 1 өнер туындысы туралы әңгіме тыңдау, мүмкіндігінше мұғаліммен әңгімелесуге қатысу
5. 2. 2. 2 таныс шығарманың иллюстрациясын қарау, суретте бейнеленген кейіпкерлерді, олардың әрекеттерін атау
6. 2. 2. 2. таныс шығарманың иллюстрациясын қарау, білу, бейнеленген кейіпкерлерді, заттарды, әрекеттерді көрсету, атау (мүмкіндігінше)
7. 2. 2. 2. таныс шығарманың иллюстрациясын қарау, білу, бейнеленген кейіпкерлерді, заттарды, әрекеттерді көрсету, атау (мүмкіндігінше)
8. 2. 2. 2 таныс шығарманың иллюстрациясын қарау, білу, бейнеленген кейіпкерлерді, заттарды, әрекеттерді көрсету, атау (мүмкіндігінше)
9. 2. 2. 2 таныс шығарманың иллюстрациясын қарау, білу, бейнеленген кейіпкерлерді, заттарды, әрекеттерді көрсету, атау (мүмкіндігінше) және сұрақтарға жауап беру
10. 2. 2. 2 таныс шығарманың иллюстрациясын қарау, бейнеленген кейіпкерлерді, заттарды, әрекеттерді тану, көрсету, атау, мүмкіндігінше алдыңғы және кейінгі оқиғалар туралы сұрақтарға жауап беру
5. 2. 2. 3 суреттерде бейнеленген тұлғалардың эмоционалды жағдайын анықтау; суреттен туындаған эмоцияларды білдіру (ауызша, мимикамен)
6. 2. 2. 3 адамдардың, жануарлардың бейнелері, олардың әрекеттері арқылы берілетін эмоциялар мен көңіл-күй туралы сұрақтарға жауап беру (мүмкіндігінше)
7. 2. 2. 3 өнер туындыларында, бейнеленген заттарда, іс-әрекеттерде берілетін эмоциялар мен көңіл-күй туралы сұрақтарға жауап беру (мүмкіндігінше)
8. 2. 2. 3 өнер туындыларында, бейнеленген заттарда, іс-әрекеттерде берілетін эмоциялар мен көңіл-күй туралы сұрақтарға жауап беру (мүмкіндігінше)
9. 2. 2. 3 мұғалімнің көмегімен өнер туындыларында, бейнеленген заттарда, іс-әрекеттерде берілген эмоциялар мен көңіл-күйді тану, атау және сипаттау (мүмкіндігінше)
10. 2. 2. 3 өнер туындыларында, бейнеленген заттарда, әрекеттерде берілген эмоциялар мен көңіл-күйді тану, атау және мүмкіндігінше сипаттау, олар туралы сұрақтар қою
5. 2. 2. 4 суреттелген заттар, олардың түсі, пішіні, мөлшері, кеңістіктік орналасуы, тәуліктің бөліктеріне, жыл мезгіліне тән өз қызметінің түрлері туралы (мүмкіндігінше) білу, көрсету, атау, сұрақтарға жауап беру

10. 2. 1. 3
определять узор по его названию
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры
5. 2. 2. 1
слушать рассказ о произведении искусства
6. 2. 2. 1
слушать рассказ о произведении искусства
7. 2. 2. 1
слушать рассказ о произведении искусства, по возможности отвечать на вопросы с помощью учителя
8. 2. 2. 1
слушать рассказ о произведении искусства, по возможности отвечать на вопросы
9. 2. 2. 1
слушать рассказ о произведении искусства, по возможности отвечать на вопросы, задавать вопросы
10. 2. 2. 1
слушать рассказ, истории о произведении искусства,
по возможности принимать участие в беседе с учителем
5. 2. 2. 2
рассматривать иллюстрацию к знакомому произведению,
называть героев, изображенных на рисунке, их действия
6. 2. 2. 2. рассматривать иллюстрацию к знакомому произведению, узнавать,
показывать, называть (по возможности) изображенные персонажи, предметы, действия
7. 2. 2. 2. рассматривать иллюстрацию к знакомому произведению, узнавать,
показывать, называть (по возможности) изображенные персонажи, предметы, действия
8. 2. 2. 2 рассматривать иллюстрацию к знакомому произведению,
узнавать,
показывать, называть (по возможности) изображенные персонажи, предметы, действия
9. 2. 2. 2
рассматривать иллюстрацию к знакомому произведению
узнавать,
показывать, называть изображенные персонажи, предметы, действия, по возможности отвечать на вопросы
10. 2. 2. 2
рассматривать иллюстрацию к знакомому произведению
узнавать,
показывать, называть изображенные персонажи, предметы, действия,
по возможности отвечать на вопросы о предшествующих и последующих событиях
5. 2. 2. 3
определять эмоциональное состояние изображенных на картинах лиц;
выражать эмоции, вызванные рисунком (устно, мимикой)
6. 2. 2. 3
отвечать на вопросы (по возможности) об эмоциях и настроении, передаваемых изображениями людей, животных, их действиями
7. 2. 2. 3
отвечать на вопросы (по возможности) об эмоциях и настроении, передаваемых в произведениях искусства, изображенных предметах, действиях
8. 2. 2. 3
отвечать на вопросы (по возможности) об эмоциях и настроении, передаваемых в произведениях искусства, изображенных предметах, действиях
9. 2. 2. 3
распознавать, называть и описывать (по возможности) эмоции и настроение, передаваемых в произведениях искусства, изображенных предметах, действиях с помощью учителя
10. 2. 2. 3
распознавать, называть и по возможности описывать, задавать вопросы об эмоциях и настроении, передаваемых в произведениях искусства, изображенных предметах, действиях
5. 2. 2. 4 узнавать, показывать, называть, отвечать на вопросы (по возможности) об изображенных предметах, их цвете, форме, величине, пространственном расположении, видах собственной деятельности, характерных для частей суток, времени года

6. 2. 2. 4 суреттелген заттар, олардың түсі, пішіні, мөлшері, кеңістіктік орналасуы, тәуліктің бөліктеріне, жыл мезгіліне тән өз қызметінің түрлері туралы (мүмкіндігінше) білу, көрсету, атау, сұрақтарға жауап беру
7. 2. 2. 4 суреттелген заттар, олардың түсі, пішіні, мөлшері, кеңістіктік орналасуы, тәуліктің бөліктеріне, жыл мезгіліне тән өз қызметінің түрлері туралы (мүмкіндігінше) білу, көрсету, атау, сұрақтарға жауап беру
8. 2. 2. 4 суреттелген заттар, олардың түсі, пішіні, мөлшері, кеңістіктік орналасуы, тәуліктің бөліктеріне, жыл мезгіліне тән өз қызметінің түрлері туралы (мүмкіндігінше) білу, көрсету, атау, сұрақтарға жауап беру
9. 2. 2. 4 жылдың бейнеленген уақыты, тәулік уақыты, заттар, олардың түсі, пішіні, мөлшері, кеңістіктік орналасуы, адамдар, жануарлар туралы сұрақтарға жауап беру
10. 2. 2. 4 жыл мезгілі мен тәулік уақытын, объектілерді, олардың түсін, пішінін, шамасын, кеңістіктік орналасуын; адамдардың, жануарлардың сыртқы түрін суреттеу
5. 2. 2. 5 таныстар мен туыстарды суреттерінен тану, көрсету, атау, ажырату
6. 2. 2. 5 таныс ғимараттарды, аймақтың көрнекті ғимараттарын фотосуреттерден тану, көрсету, атау, ажырату
7. 2. 2. 5 мұғалімнің көмегімен ұлттық керамикалық бұйымдарды тану, көрсету, атау, тексеру
8. 2. 2. 5 мұғалімнің көмегімен ұлттық музыкалық аспаптарды тану, көрсету, атау, тексеру
9. 2. 2. 5 мұғалімнің көмегімен шағын мүсіндік формаларды зерттеп, нақты заттармен ұқсастығын анықтау
10. 2. 2. 5 Қазақстанның тарихи архитектуралық көрікті жерлері бар фотосуреттерді қарау
5. 2. 2. 6 суретшілердің (Г. Садвакасова, Л. Афремов, И. Шишкин) пейзаждары бар суреттерді қарау, жыл мезгілін, оның белгілерін атау
6. 2. 2. 6 қазақстандық суретшілердің (А. Он, А. Ғалымбаева) натюрморттарын қарау, бейнелеу объектілерін атау
7. 2. 2. 6 белгілі портрет суретшілерінің суреттерін қарау, суреттерде бейнеленген тұлғалардың эмоционалды жағдайын анықтау
8. 2. 2. 6 қазақстандық суретшілердің суреттерін қарау (А. Қастеев, Г. Исмаилова, М. Кенбаев, К. Телжанов)
9. 2. 2. 6 композиция, түс үйлесімі дағдыларын дамыту үшін әлемге әйгілі суретшілердің суреттерін қарау
10. 2. 2. 6 заманауи қазақстандық суретшілердің (Д. Қасымов, Л. Махит, Әбілхайыр, Н. Бубэ) композиция, түс үйлесімі дағдыларын дамыту үшін суреттерін қарау
5. 2. 2. 7 өнер туындыларындағы нақты заттарды тану, атау
6. 2. 2. 7 өнер туындыларындағы нақты заттарды тану, атау

6. 2. 2. 4
узнавать, показывать, называть, отвечать на вопросы (по возможности) об изображенных предметах, их цвете, форме, величине, пространственном расположении, видах собственной деятельности, характерных для частей суток, времени года
7. 2. 2. 4 узнавать, показывать, называть, отвечать на вопросы (по возможности) об изображенных предметах, их цвете, форме, величине, пространственном расположении, видах собственной деятельности, характерных для частей суток, времени года
8. 2. 2. 4 узнавать, показывать, называть изображенные объекты, описывать их цвет, форму, величину, пространственное расположение, виды собственной деятельности, характерные для частей суток, времени года
9. 2. 2. 4
отвечать на вопросы об изображенном времени года, времени суток, о предметах, их цвете, форме, величине, пространственном расположении, о людях, животных
10. 2. 2. 4
описывать изображенные время года и время суток, объекты, их цвет, форму, величину, пространственное расположение; внешний вид
людей, животных
5. 2. 2. 5 узнавать, показывать, называть, различать на фотоснимках знакомых и родных людей
6. 2. 2. 5
узнавать, показывать, называть, различать на фотоснимках знакомые здания, примечательные здания региона
7. 2. 2. 5
узнавать, показывать, называть, обследовать с помощью учителя национальные изделия из керамики
8. 2. 2. 5
узнавать, показывать, называть, обследовать с помощью учителя национальные музыкальные инструменты
9. 2. 2. 5
обследовать с помощью учителя малые скульптурные формы, определять сходство с реальными предметами
10. 2. 2. 5
рассматривать фотоснимки с историческими архитектурными достопримечательностями Казахстана
5. 2. 2. 6
рассматривать картины с пейзажами художников (Г.Садвакасова, Л.Афремов, И. Шишкин), называть время года, его признаки
6. 2. 2. 6
рассматривать натюрморты казахстанских художников (А. Он, А. Галимбаева), называть объекты изображения
7. 2. 2. 6
рассматривать
картины известных художников-портретистов, определять эмоциональное состояние изображенных на картинах лиц
8. 2. 2. 6
рассматривать
картины казахстанских художников (А. Кастеев, Г. Исмаилова, М. Кенбаев, К. Тельжанов)
9. 2. 2. 6
рассматривать картины всемирно известных художников для развития навыка композиции, цветовой гармонии
10. 2. 2. 6
рассматривать картины современных казахстанских художников (Д. Касымов, Л. Махит, А Абулхаир, Н. Бубэ), для развития навыка композиции, цветовой гармонии
5. 2. 2. 7
узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы
6. 2. 2. 7
узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы

7. 2. 2. 7 өнер туындыларындағы нақты заттарды тану, атау
8. 2. 2. 7 өнер туындыларындағы нақты заттарды тану, атау
9. 2. 2. 7 өнер туындыларындағы нақты заттарды тану, атау
10. 2. 2. 7 өнер туындыларындағы нақты заттарды тану, атау
3) "Мүсіндеу" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1. Ермексаздан сурет салу
5. 3. 1. 1 көрсету бойынша қатаң негізге дайын контурлық зат кескінінің ішіне жағу тәсілімен ермексаз аппликациясын жасау
6. 3. 1. 1 көрсету бойынша, үлгі бойынша қатаң негізге дайын контурлық зат кескінінің ішіне жағу тәсілімен ермексаз аппликациясын орындау
7. 3. 1. 1 көрсету бойынша, үлгі бойынша қатаң негізге дайын контурлық зат кескінінің ішіне ермексазбен сурет салу (пластилинография)
8. 3. 1. 1 үлгі бойынша сурет салу үшін пластилинография техникасын қолдану
9. 3. 1. 1 үлгі бойынша қатаң негізге сурет салу үшін пластилинография техникасын қолдану
10. 3. 1. 1 үлгі бойынша қатаң негізге сурет салу үшін пластилинография техникасын қолдану
5. 3. 1. 2 көрсету бойынша, үлгі бойынша қатаң негіздегі дайын контурдың ішіне көлемді аппликацияны мүсіндеу
6. 3. 1. 2 мұғалімнің көмегімен қатты негіздегі заттық кескіннің дайын контурының ішіне модульдік мүсіндеу әдісімен көлемді ермексаз аппликациясын жасау
7. 3. 1. 2 көрсету бойынша, мұғалімнің көмегімен қатты негіздегі заттық кескіннің дайын контурының ішіне модульдік мүсіндеу әдісімен көлемді ермексаз аппликациясын жасау
8. 3. 1. 2 көрсету бойынша қатты негіздегі заттық кескіннің дайын контурының ішіне модульдік мүсіндеу әдісімен көлемді ермексаз аппликациясын жасау
9. 3. 1. 2 үлгі бойынша қатты негіздегі заттық кескіннің дайын контурының ішіне модульдік мүсіндеу әдісімен көлемді ермексаз аппликациясын жасау
10. 3. 1. 2 үлгі бойынша, өз бетінше қатты негіздегі заттық кескіннің дайын контурының ішіне модульдік мүсіндеу әдісімен көлемді ермексаз аппликациясын жасау
5. 3. 1. 3 қатты негізді жағу әдісімен ермексазбен қаптау және аппликацияны мұғалімнің көмегімен, көрсету бойынша ырғақты саусақ іздерімен орындау (таяқшамен кесу формасы)
6. 3. 1. 3 қатты негізді жағу әдісімен ермексазбен қаптау және аппликацияны көрсету бойынша, үлгі бойынша ырғақты саусақ іздерімен орындау (таяқшамен кесу формасы)
7. 3. 1. 3 қатты негізді жағу әдісімен ермексазбен қаптау және үлгіні таяқшамен сурет салу, көрсету бойынша, үлгі бойынша кесуге арналған қалыптар

7. 2. 2. 7
узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы
8. 2. 2. 7
узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы
9. 2. 2. 7
узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы
10. 2. 2. 7
узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы
3) раздел "Лепка":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1. Пластилиновая живопись
5. 3. 1. 1 создавать способом размазывания пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе по показу
6. 3. 1. 1 выполнять пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе способом размазывания
по показу, по образцу
7. 3. 1. 1
рисовать пластилином (пластилинография) внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе по показу, по образцу
8. 3. 1. 1 использовать технику пластилинографии для создания рисунка по показу, по образцу
9. 3. 1. 1
использовать технику пластилинографии для создания рисунка на жесткой основе по образцу
10. 3. 1. 1
использовать технику пластилинографии для создания рисунка на жесткой основе по образцу, самостоятельно
5. 3. 1. 2
лепить объемную аппликацию внутри готового контура на жҰсткой основе по показу, по образцу
6. 3. 1. 2 создавать способом модульной лепки объемную пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе с помощью учителя
7. 3. 1. 2
создавать способом модульной лепки объемную пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе с помощью учителя, по показу
8. 3. 1. 2 создавать способом модульной лепки объемную пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе по показу, по образцу
9. 3. 1. 2
создавать способом модульной лепки объемную пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе по образцу
10. 3. 1. 2
создавать способом модульной лепки объемную пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе по образцу, самостоятельно
5. 3. 1. 3
покрывать жесткую основу пластилином способом размазывания
и выполнять аппликацию в виде ритмичных отпечатков (формой для вырезания, палочкой) с помощью учителя, по показу
6. 3. 1. 3
покрывать жесткую основу пластилином способом размазывания
и выполнять аппликацию в виде ритмичных отпечатков (формой для вырезания, палочкой) по показу, по образцу
7. 3. 1. 3
покрывать жесткую основу пластилином способом размазывания и наносить рисунок с помощью палочки, формы для вырезания по показу, по образцу

8. 3. 1. 3 коллаж үшін үлгі бойынша қатты негізге ермексазды жағу әдісімен коллаж үшін негіз дайындау
9. 3. 1. 3 үлгі бойынша, өз бетінше қатты негізге ермексазды жағу әдісімен коллаж үшін негіз дайындау
10. 3. 1. 3 өз бетінше қатты негізге ермексазды жағу әдісімен коллаж үшін негіз дайындау
3.2. Көлемді бұйымдар
5. 3. 2. 1 мұғаліммен бірге мүсіндеу алдында затты тексеру (қарау, сезіну, пішінін, түсін таңдау)
6. 3. 2. 1. мұғалімнің көмегімен мүсіндеу алдында затты тексеру
7. 3. 2. 1 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу алдында затты тексеру
8. 3. 2. 1 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу алдында затты (үлгіні) тексеру
9. 3. 2. 1 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу алдында затты (үлгіні) тексеру
10. 3. 2. 1 мүсіндеу алдында затты (үлгіні) өз бетінше тексеру
5. 3. 2. 2 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау
6. 3. 2. 2 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау және салыстыру
7. 3. 2. 2 мұғалімнің минималды көмегімен мүсіндеу затын тану, атау және нақты затпен салыстыру, ажырату
8. 3. 2. 2 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау және салыстыру
9. 3. 2. 2 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау және салыстыру, ажырату
10. 3. 2. 2 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу затын тану, атау салыстыру, ажырату
5. 3. 2. 3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
6. 3. 2. 3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
7. 3. 2. 3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
8. 3. 2. 3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
9. 3. 2. 3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
10. 3. 2. 3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
5. 3. 2. 4 табиғаттан ермексаздың бүтін кесегінен бұйымдар мүсіндеу
6. 3. 2. 4 табиғаттан ермексаздың бүтін кесегінен бұйымдар мүсіндеу
7. 3. 2. 4 табиғаттан ермексаздың бүтін кесегінен бұйымдар мүсіндеу
8. 3. 2. 4 табиғаттан ермексаздың бүтін кесегінен бұйымдар мүсіндеу
9. 3. 2. 4 табиғаттан ермексаздың бүтін кесегінен бұйымдар мүсіндеу
10. 3. 2. 4 табиғаттан ермексаздың бүтін кесегінен бұйымдар мүсіндеу
5. 3. 2. 5 мұғалімнің көмегімен безендірілмеген бұйымдарды конструктивті әдіспен (2-3 бөліктен) мүсіндеу
6. 3. 2. 5 конструктивті әдіспен мүсіндеу (3-4 бөліктен), мұғалімнің минималды көмегімен пішінді беру
7. 3. 2. 5 бұйымдарды конструктивті әдіспен мүсіндеу, пішінін еліктеу бойынша беру
8. 3. 2. 5 бұйымдарды еліктеу бойынша, үлгі бойынша конструктивті әдіспен мүсіндеу

8. 3. 1. 3 подготавливать основу для коллажа способом размазывания пластилина на жесткой основе по образцу
9. 3. 1. 3
подготавливать основу для коллажа способом размазывания пластилина на жесткой основе по образцу, самостоятельно
10. 3. 1. 3
подготавливать основу для коллажа способом размазывания пластилина на жесткой основе самостоятельно
3.2. Объемные изделия
5. 3. 2. 1 обследовать предмет перед лепкой совместно с учителем (рассмотрение, ощупывание, выделение формы, цвета)
6. 3. 2. 1.
обследовать предмет перед лепкой с помощью учителя
7. 3. 2. 1 обследовать предмет перед лепкой с помощью учителя
8. 3. 2. 1 обследовать предмет (образец) перед лепкой с помощью учителя
9. 3. 2. 1
обследовать предмет (образец)перед лепкой по предложенному плану
10. 3. 2. 1
обследовать предмет (образец) перед лепкой самостоятельно
5. 3. 2. 2
узнавать, называть предмет лепки, сопоставив его с реальным предметом с помощью учителя
6. 3. 2. 2
узнавать, называть, сравнивать, различать предмет лепки с реальным предметом с помощью учителя
7. 3. 2. 2
узнавать, называть предмет лепки, различать и сравнивать его с реальным предметом с минимальной помощью учителя
8. 3. 2. 2
узнавать, называть предмет лепки, сопоставив его с реальным предметом по предложенному плану
9. 3. 2. 2
узнавать, называть, сравнивать, различать предмет лепки с реальным предметом по предложенному плану
10. 3. 2. 2
узнавать, называть, сравнивать, различать предмет лепки по предложенному плану
5. 3. 2. 3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
6. 3. 2. 3
наблюдать за действиями учителя во время лепки
7. 3. 2. 3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
8. 3. 2. 3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
9. 3. 2. 3
наблюдать за действиями учителя во время лепки
10. 3. 2. 3
наблюдать за действиями учителя во время лепки
5. 3. 2. 4
лепить изделия из целого куска пластилина с натуры
6. 3. 2. 4
лепить изделия из целого куска пластилина с натуры
7. 3. 2. 4
лепить изделия из целого куска пластилина с натуры
8. 3. 2. 4
лепить изделия из целого куска пластилина с натуры
9. 3. 2. 4
лепить изделия из целого куска пластилина с натуры
10. 3. 2. 4
лепить изделия из целого куска пластилина с натуры
5. 3. 2. 5
лепить конструктивным способом (из 2-3 частей)
неоформленные изделия с помощью учителя
6. 3. 2. 5
лепить конструктивным способом (из 3-4 частей),
передавать форму с минимальной помощью учителя
7. 3. 2. 5
лепить изделия конструктивным способом лепить изделия конструктивным способом, передавать форму, по подражанию
8. 3. 2. 5
лепить изделия конструктивным способом по подражанию, по образцу

9. 3. 2. 5 бұйымдарды үлгі бойынша конструктивті әдіспен мүсіндеу
10. 3. 2. 5 бұйымдарды үлгі бойынша, өз бетінше конструктивті әдіспен мүсіндеу
5. 3. 2. 6 мүсіндеу объектісін мұғаліммен бірге ермексаз элементтерімен безендіру
6. 3. 2. 6 мүсіндеу объектісін еліктеу бойынша ермексаз элементтерімен безендіру
7. 3. 2. 6 мүсіндеу объектісін еліктеу бойынша ермексаз элементтерімен безендіру
8. 3. 2. 6 мүсіндеу объектісін үлгі бойынша ермексаз элементтерімен безендіру
9. 3. 2. 6 мүсіндеу объектісін үлгі бойынша ермексаз элементтерімен безендіру
10. 3. 2. 6 мүсіндеу объектісін өз бетінше ермексаз элементтерімен безендіру
5. 3. 2. 7 ермексаздан, балшықтан, тұзды қамырдан тапсырмасыз аралас әдіспен мүсіндеу
6. 3. 2. 7 ермексаздан, балшықтан, тұзды қамырдан тапсырмасыз аралас әдіспен мүсіндеу
7. 3. 2. 7 ермексаздан, балшықтан, тұзды қамырдан тапсырмасыз аралас әдіспен мүсіндеу
8. 3. 2. 7 ермексаздан, балшықтан, тұзды қамырдан тапсырмасыз аралас әдіспен мүсіндеу
9. 3. 2. 7 ермексаздан, балшықтан, тұзды қамырдан тапсырмасыз аралас әдіспен мүсіндеу
10. 3. 2. 7 ермексаздан, балшықтан, тұзды қамырдан тапсырмасыз аралас әдіспен мүсіндеу
5. 3. 2. 8 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
6. 3. 2. 8 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
7. 3. 2. 8 мұғалімнің минималдыкөмегімен мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
8. 3. 2. 8 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
9. 3. 2. 8 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
10. 3. 2. 8 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
5. 3. 2. 9 дайын бұйымдармен ойнау
6. 3. 2. 9 дайын бұйымдармен ойнау
7. 3. 2. 9 дайын бұйымдармен ойнау
8. 3. 2. 9 дайын бұйымдармен ойнау
9. 3. 2. 9 дайын бұйымдармен ойнау
10. 3. 2. 9 дайын бұйымдармен ойнау
5. 3. 2. 10 сынып оқушыларының барлық бұйымдарының ішінен өз бұйымын табу
6. 3. 2. 10 сынып оқушыларының барлық бұйымдарының ішінен өз бұйымын табу
7. 3. 2. 10 мұғалімнің көмегімен өз бұйымын табу, үлгімен салыстыру
8. 3. 2. 10 мұғалімнің көмегімен өз бұйымын табу, үлгімен салыстыру, бағалау
9. 3. 2. 10 мұғалімнің жетекшілігімен өз бұйымын ұсынылған критерий бойынша үлгімен салыстыру, бағалау
10. 3. 2. 10 өз бұйымын ұсынылған критерий бойынша үлгімен салыстыру, бағалау
3.3. Композиция
5. 3. 3. 1 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композиция жасауға қатысу
6. 3. 3. 1 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композиция жасауға қатысу
7. 3. 3. 1 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композиция жасауға қатысу
8. 3. 3. 1 мұғаліммен талқылағаннан кейін ұжымдық композиция жасауға қатысу

9. 3. 2. 5
лепить изделия конструктивным способом по образцу
10. 3. 2. 5
лепить изделия конструктивным способом по образцу, самостоятельно
5. 3. 2. 6
декорировать объект лепки элементами из пластилина совместно с учителем
6. 3. 2. 6
декорировать объект лепки элементами из пластилина по подражанию
7. 3. 2. 6
декорировать объект лепки элементами из пластилина по подражанию
8. 3. 2. 6
декорировать объект лепки элементами из пластилина по образцу
9. 3. 2. 6
декорировать объект лепки элементами из пластилина по образцу
10. 3. 2. 6
декорировать объект лепки элементами из пластилина самостоятельно
5. 3. 2. 7
лепить из пластилина, глины, соленого теста комбинированным способом без задания
6. 3. 2. 7
лепить из пластилина, глины, соленого теста комбинированным способом без задания
7. 3. 2. 7
лепить из пластилина, глины, соленого теста комбинированным способом без задания
8. 3. 2. 7
лепить из пластилина, глины, соленого теста комбинированным способом без задания
9. 3. 2. 7
лепить из пластилина, глины, соленого теста комбинированным способом без задания
10. 3. 2. 7
лепить из пластилина, глины, соленого теста комбинированным способом без задания
5. 3. 2. 8
сравнивать предмет лепки с образцом
с помощью учителя
6. 3. 2. 8
сравнивать предмет лепки с образцом
с помощью учителя
7. 3. 2. 8
сравнивать предмет лепки с образцом
с минимальной помощью учителя
8. 3. 2. 8
сравнивать предмет лепки с образцом по предложенному плану
9. 3. 2. 8
сравнивать предмет лепки с образцом по предложенному плану
10. 3. 2. 8
сравнивать предмет лепки с образцом по предложенному плану
5. 3. 2. 9
обыгрывать готовые изделия
6. 3. 2. 9
обыгрывать готовые изделия
7. 3. 2. 9
обыгрывать готовые изделия
8. 3. 2. 9 обыгрывать готовые изделия
9. 3. 2. 9
обыгрывать готовые изделия
10. 3. 2. 9
обыгрывать готовые изделия
5. 3. 2. 10
находить своҰ изделие среди всех изделий учащихся класса
6. 3. 2. 10
находить своҰ изделие среди всех изделий учащихся класса
7. 3. 2. 10
находить, сравнивать своҰ изделие с образцом с помощью учителя
8. 3. 2. 10
находить, сравнивать своҰ изделие с образцом, оценивать с помощью учителя
9. 3. 2. 10
сравнивать своҰ изделие с образцом, оценивать по предложенным критериям под руководством учителя
10. 3. 2. 10
сравнивать своҰ изделие с образцом, оценивать по предложенным критериям
3.3. Композиция
5. 3. 3. 1 участвовать в составлении коллективной композиции под руководством учителя
6. 3. 3. 1 участвовать в составлении коллективной композиции
под руководством учителя
7. 3. 3. 1 участвовать в составлении коллективной композиции
под руководством учителя
8. 3. 3. 1 участвовать в составлении коллективной композиции после обсуждения с учителем

9. 3. 3. 1 берілген тақырып бойынша ұжымдық композиция жасауға қатысу
10. 3. 3. 1 берілген тақырып бойынша ұжымдық композиция жасауға қатысу
5. 3. 3. 2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
6. 3. 3. 2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
7. 3. 3. 2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
8. 3. 3. 2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
9. 3. 3. 2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
10. 3. 3. 2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
5. 3. 3. 3. командада жұмыс істеу ережелеріне бағыну
6. 3. 3. 3 командада жұмыс істеу ережелеріне бағыну
7. 3. 3. 3. командада жұмыс істеу ережелеріне бағыну
8. 3. 3. 3. командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
9. 3. 3. 3 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
10. 3. 3. 3 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
4) "Аппликация" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
4.1. Заттық аппликация
5. 4. 1. 1 мұғалімнің аппликацияны тану, көрсету, бөлшектерін атау, орындау тәртібі деңгейінде үлгіні талдауға қолдан келгенше қатысу
6. 4. 1. 1 мұғалімнің аппликацияны тану, көрсету, бөлшектерін атау, орындау тәртібі деңгейінде үлгіні талдауға қолдан келгенше қатысу
7. 4. 1. 1 мұғалімнің аппликацияны тану, көрсету, бөлшектерін атау, орындау тәртібі деңгейінде үлгіні талдауға қолдан келгенше қатысу
8. 4. 1. 1 бөлшектерді атау деңгейінде мұғалімнің үлгіні талдауына қатысу, аппликацияны орындау тәртібі туралы сұрақтарға жауап беру
9. 4. 1. 1 мұғалімнің көмегімен берілген жоспар бойынша үлгіні талдау, аппликацияның орындалу тәртібін айту
10. 4. 1. 1 берілген жоспар бойынша үлгіні талдау, аппликация бойынша жұмыс жоспарын жасау
5. 4. 1. 2 негізгі және қосымша түстерді тану, атау, ажырату, пайдалану
6. 4. 1. 2 негізгі және қосымша түстерді тану, атау, ажырату, пайдалану
7. 4. 1. 2 негізгі және қосымша түстерді атау, ажырату, пайдалану
8. 4. 1. 2 негізгі және қосымша түстерді атау, ажырату, пайдалану
9. 4. 1. 2 негізгі және қосымша түстерді атау, ажырату, пайдалану
10. 4. 1. 2 негізгі және қосымша түстерді атау, ажырату, пайдалану
5. 4. 1. 3 қағазды жырту және мыжу арқылы дайындамалар жасау
6. 4. 1. 3 қағазды жырту, кесу және ұсақтау арқылы дайындамалар жасау
7. 4. 1. 3 қағазды жырту, кесу және мыжу арқылы дайындамалар жасау
8. 4. 1. 3 қағазды жырту, кесу және мыжу арқылы дайындамалар жасау
9. 4. 1. 3 қағазды жырту, кесу және мыжу арқылы дайындамалар жасау
10. 4. 1. 3 қағазды жырту, кесу және мыжу арқылы дайындамалар жасау

9. 3. 3. 1
участвовать в составлении коллективной композиции на заданную тему
10. 3. 3. 1
участвовать в составлении коллективной композиции на заданную тему
5. 3. 3. 2 участвовать в обыгрывании выполненной композиции
6. 3. 3. 2 участвовать в обыгрывании выполненной композиции
7. 3. 3. 2
участвовать в обыгрывании выполненной композиции
8. 3. 3. 2
участвовать в обыгрывании выполненной композиции
9. 3. 3. 2
участвовать в обыгрывании выполненной композиции
10. 3. 3. 2
участвовать в обыгрывании выполненной композиции
5. 3. 3. 3.
подчиняться правилам работы в команде
6. 3. 3. 3
подчиняться правилам работы в команде
7. 3. 3. 3.
подчиняться правилам работы в команде
8. 3. 3. 3.
соблюдать правила работы в команде
9. 3. 3. 3
соблюдать правила работы в команде
10. 3. 3. 3
соблюдать правила работы в команде
4) раздел "Аппликация":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
4.1. Предметная аппликация
5. 4. 1. 1 принимать посильное участие в анализе образца учителем на уровне узнавания, показа, называния деталей, порядка выполнения
аппликации
6. 4. 1. 1 принимать посильное участие в анализе образца учителем на уровне узнавания, показа, называния деталей и порядка выполнения аппликации
7. 4. 1. 1 принимать участие в анализе образца учителем на уровне узнавания, показа, называния деталей и порядка выполнения аппликации
8. 4. 1. 1 принимать участие в анализе образца учителем на уровне называния деталей, отвечать на вопросы о порядке выполнения аппликации
9. 4. 1. 1
анализировать с помощью учителя образец по заданному плану, рассказывать порядок выполнения аппликации
10. 4. 1. 1
анализировать образец по заданному плану, составлять план работы над аппликацией
5. 4. 1. 2 узнавать, называть, различать, использовать основные и дополнительные цвета
6. 4. 1. 2
узнавать, называть, различать, использовать основные и дополнительные цвета
7. 4. 1. 2
называть, различать, использовать основные и дополнительные цвета
8. 4. 1. 2
называть, различать, использовать основные и дополнительные цвета
9. 4. 1. 2
называть, различать, использовать основные и дополнительные цвета
10. 4. 1. 2
называть, различать, использовать основные и дополнительные цвета
5. 4. 1. 3
делать заготовки способами обрывания и сминания бумаги
6. 4. 1. 3
делать заготовки способами обрывания, резания и сминания бумаги
7. 4. 1. 3
делать заготовки способами обрывания, резания и сминания бумаги
8. 4. 1. 3
делать заготовки способами обрывания, резания и сминания бумаги
9. 4. 1. 3
делать заготовки способами обрывания, резания и сминания бумаги
10. 4. 1. 3
делать заготовки способами обрывания, резания и сминания бумаги

5. 4. 1. 4 мұғалімнің көмегімен берілген контур сызбасында жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау
6. 4. 1. 4 мұғалімнің көмегімен берілген контур сызбасында жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау
7. 4. 1. 4 көрсету бойынша, үлгі бойынша берілген контур сызбасында жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау
8. 4. 1. 4 үлгі бойынша берілген контур сызбасында құрғақ жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау
9. 4. 1. 4 үлгі бойынша берілген контур сызбасында жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау
10. 4. 1. 4 үлгі бойынша берілген контур сызбасында жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау
5. 4. 1. 5 мұғалімнің көмегімен матадан жасалған дайындамалардан заттық аппликация жасау
6. 4. 1. 5 мұғалімнің көмегімен матадан жасалған дайындамалардан заттық аппликация жасау
7. 4. 1. 5 мұғалімнің көмегімен матадан жасалған дайындамалардан заттық аппликация жасау
8. 4. 1. 5 мұғалімнің көмегімен матадан жасалған дайындамалардан заттық аппликация жасау
9. 4. 1. 5. үлгі бойынша, көрсету бойынша матадан жасалған дайындамалардан заттық аппликация жасау
10. 4. 1. 5 үлгі бойынша матадан жасалған дайындамалардан заттық аппликация жасау
5. 4. 1. 6 мұғалімнің көмегімен матаның алдыңғы және ішкі бет жақтарын білу
6. 4. 1. 6 мұғалімнің көмегімен матаның алдыңғы және ішкі бет жақтарын білу, көрсету
7. 4. 1. 6 мұғалімнің көмегімен матаның алдыңғы және ішкі бет жақтарын білу, көрсету
8. 4. 1. 6 мұғалімнің көмегімен матаның алдыңғы және ішкі бет жақтарын білу, көрсету
9. 4. 1. 6 матаның алдыңғы және ішкі бет жақтарын атау, ажырату
10. 4. 1. 6 матаның алдыңғы және ішкі бет жақтарын атау, ажырату
5. 4. 1. 7 әртүрлі мөлшердегі геометриялық фигураларды (шаршы, тіктөртбұрыш, үшбұрыш) кесумен машықтану
6. 4. 1. 7 әртүрлі мөлшердегі геометриялық фигураларды (шаршы, тіктөртбұрыш, үшбұрыш) кесумен машықтану
7. 4. 1. 7 әртүрлі мөлшердегі геометриялық фигураларды (шаршы, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, шеңбер) кесумен машықтану
8. 4. 1. 7 әртүрлі мөлшердегі геометриялық фигураларды (шаршы, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, шеңбер, сопақша) кесумен машықтану
9. 4. 1. 7 геометриялық фигуралар мен дұрыс емес пішіндегі фигураларды кесуге машықтану
10. 4. 1. 7 геометриялық фигуралар мен дұрыс емес пішіндегі фигураларды, симметриялық фигураларды кесуге машықтану
5. 4. 1. 8 қағазды берілген сызықтың бойымен кесу
6. 4. 1. 8 бүктелген қағазды кесу әдісін қолдану
7. 4. 1. 8 бүктелген қағазды бірнеше рет кесу әдісін қолдану
8. 4. 1. 8 бүктелген қағазды бірнеше рет, "гармошкамен" кесу әдісін қолдану

5. 4. 1. 4
делать аппликацию из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке с помощью учителя
6. 4. 1. 4
делать аппликацию из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке с помощью учителя
7. 4. 1. 4
делать аппликацию из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке по показу, по образцу
8. 4. 1. 4
делать аппликацию из сухих листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке по образцу
9. 4. 1. 4
делать аппликацию из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке по образцу
10. 4. 1. 4
делать аппликацию из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке по образцу
5. 4. 1. 5
выполнять предметную аппликацию из готовых заготовок из ткани с помощью учителя
6. 4. 1. 5
выполнять предметную аппликацию из готовых заготовок из ткани с помощью учителя
7. 4. 1. 5
выполнять предметную аппликацию из готовых заготовок из ткани с помощью учителя
8. 4. 1. 5
выполнять предметную аппликацию из готовых заготовок из ткани с помощью учителя
9. 4. 1. 5.
выполнять предметную аппликацию из ткани по образцу, по показу
10. 4. 1. 5
вырезать детали из ткани, выполнять аппликацию из ткани по образцу
5. 4. 1. 6
узнавать лицевую и изнаночную стороны ткани с помощью учителя
6. 4. 1. 6
узнавать, показывать лицевую и изнаночную стороны ткани с помощью учителя
7. 4. 1. 6
узнавать, показывать лицевую и изнаночную стороны ткани с помощью учителя
8. 4. 1. 6
узнавать, показывать, называть лицевую и изнаночную стороны ткани с помощью учителя
9. 4. 1. 6
называть, различать лицевую и изнаночную стороны ткани
10. 4. 1. 6
называть, различать лицевую и изнаночную стороны ткани
5. 4. 1. 7
упражняться в вырезании геометрических фигур (квадрат, прямоугольник, треугольник) разной величины
6. 4. 1. 7
упражняться в вырезании геометрических фигур (квадрат, прямоугольник, треугольник) разной величины
7. 4. 1. 7
упражняться в вырезании геометрических фигур (квадрат, прямоугольник, треугольник, круг) разной величины
8. 4. 1. 7
упражняться в вырезании геометрических фигур (квадрат, прямоугольник, треугольник, круг, овал) разной величины
9. 4. 1. 7
упражняться в вырезании геометрических фигур и фигур неправильной формы
10. 4. 1. 7
упражняться в вырезании геометрических фигур, фигур неправильной формы, симметричных фигур
5. 4. 1. 8
резать бумагу по заданной линии
6. 4. 1. 8
использовать прием вырезания из сложенной вдвое бумаги
7. 4. 1. 8
использовать приемы вырезания из бумаги, сложенной вдвое, в несколько раз
8. 4. 1. 8
использовать приемы вырезания из бумаги, сложенной вдвое, в несколько раз, "гармошкой"

9. 4. 1. 8 бүктелген қағазды бірнеше рет, "гармошкамен" кесу әдісін қолдану
10. 4. 1. 8 қағаз кесудің әртүрлі әдістерін қолдану
5. 4. 1. 9 үлгі мен сөйлеу нұсқаулары бойынша қағаз парағының жазықтығына (жоғарғы, төменгі, оң, сол, ортаңғы) назар аудару
6. 4. 1. 9 үлгі мен сөйлеу нұсқаулары бойынша қағаз парағының жазықтығына (жоғарғы, төменгі, оң, сол, ортаңғы) назар аудару
7. 4. 1. 9 үлгі мен сөйлеу нұсқаулары бойынша қағаз парағының жазықтығына (жоғарғы, төменгі, оң, сол, ортаңғы) назар аудару
8. 4. 1. 9 үлгі мен сөйлеу нұсқаулары бойынша қағаз парағының жазықтығына (жоғарғы, төменгі, оң, сол, ортаңғы) назар аудару
9. 4. 1. 9 сөйлеу нұсқаулары бойынша қағаз парағының жазықтығына назар аудару
10. 4. 1. 9 сөйлеу нұсқаулары бойынша қағаз парағының жазықтығына назар аудару
5. 4. 1. 10 коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың әрекеттерін бақылау
6. 4. 1. 10 коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың әрекеттерін бақылау
7. 4. 1. 10 коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың әрекеттерін бақылау
8. 4. 1. 10 коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың әрекеттерін бақылау
9. 4. 1. 10 коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың әрекеттерін бақылау
10. 4. 1. 10 коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың әрекеттерін бақылау
5. 4. 1. 11 мұғалімнің көмегімен коллаж жасау үшін дайын формалардан аппликация жасау техникасын қолдану
6. 4. 1. 11 коллаж жасау: мұғалімнің көмегімен қағаз негізді бояумен бояу, дайын бөлшектерді көрсету бойынша орналастыру және жабыстыру
7. 4. 1. 11 коллаж жасау: мұғалімнің көмегімен қағаз негізді бояумен бояу, дайын бөлшектерді көрсету бойынша, үлгі бойынша орналастыру және жабыстыру
8. 4. 1. 11 көрсету бойынша, үлгі бойынша коллаж жасау үшін дайын формалардан аппликацияны орындау техникасын қолдану
9. 4. 1. 11 көрсету бойынша, үлгі бойынша коллаж жасау үшін дайын формалардан аппликацияны орындау техникасын қолдану
10. 4. 1. 11 үлгі бойынша, өз бетінше коллаж жасау үшін дайын формалардан аппликацияны орындау техникасын қолдану
5. 4. 1. 12 мұғалімнің көмегімен берілген контурға мыжылған қағаздан (2-3 түсті) көлемді аппликация жасау, желімдеу
6. 4. 1. 12 көрсету бойынша берілген контурға мыжылған қағаздан (3-4 түсті) көлемді аппликация жасау, желімдеу
7. 4. 1. 12 көрсету бойынша, үлгі бойынша берілген контурға мыжылған қағаздан көлемді аппликация жасау, желімдеу
8. 4. 1. 12 көрсету бойынша, үлгі бойынша берілген контурға мыжылған қағаздан көлемді аппликация жасау, желімдеу
9. 4. 1. 12 үлгі бойынша берілген контурға мыжылған қағаздан көлемді аппликация жасау, желімдеу

9. 4. 1. 8
использовать приемы
вырезания из бумаги, сложенной вдвое, в несколько раз, "гармошкой"
10. 4. 1. 8
использовать различные приемы вырезания из бумаги
5. 4. 1. 9
ориентироваться на плоскости листа бумаги (вверху, внизу, справа, слева, посередине) по образцу и речевой инструкции
6. 4. 1. 9
ориентироваться на плоскости листа бумаги (вверху, внизу, справа, слева, посередине) по образцу и речевой инструкции
7. 4. 1. 9
ориентироваться на плоскости листа бумаги (вверху, внизу, справа, слева, посередине) по образцу и речевой инструкции
8. 4. 1. 9
ориентироваться на плоскости листа бумаги (вверху, внизу, справа, слева, посередине) по образцу и речевой инструкции
9. 4. 1. 9
ориентироваться на плоскости листа бумаги по речевой инструкции
10. 4. 1. 9
ориентироваться на плоскости листа бумаги по речевой инструкции
5. 4. 1. 10
наблюдать за действиями педагога при демонстрации техники коллажа
6. 4. 1. 10
наблюдать за действиями педагога при демонстрации техники коллажа
7. 4. 1. 10
наблюдать за действиями педагога при демонстрации техники коллажа
8. 4. 1. 10
наблюдать за действиями педагога при демонстрации техники коллажа
9. 4. 1. 10
наблюдать за действиями педагога при демонстрации техники коллажа
10. 4. 1. 10
наблюдать за действиями педагога при демонстрации техники коллажа
5. 4. 1. 11 использовать технику выполнения аппликации из готовых форм для создания коллажа с помощью учителя
6. 4. 1. 11
создавать коллаж: закрашивать бумажную основу краской, раскладывать и наклеивать готовые детали по показу, с помощью учителя
7. 4. 1. 11 создавать коллаж: закрашивать бумажную основу краской, раскладывать и наклеивать готовые детали по показу, по образцу
8. 4. 1. 11
использовать технику выполнения аппликации из готовых форм для создания коллажа по показу, по образцу
9. 4. 1. 11
использовать технику выполнения аппликации из готовых форм для создания коллажа по показу, по образцу
10. 4. 1. 11
использовать технику выполнения аппликации для создания коллажа по образцу, самостоятельно
5. 4. 1. 12 составлять, наклеивать объҰмную аппликацию из мятой бумаги (2-3 цвета) в заданном контуре с помощью учителя
6. 4. 1. 12 составлять, наклеивать объҰмную аппликацию из мятой бумаги (3-4 цвета) в заданном контуре по показу
7. 4. 1. 12 составлять, наклеивать объҰмную аппликацию из мятой бумаги в заданном контуре по показу, по образцу
8. 4. 1. 12 составлять, наклеивать объҰмную аппликацию из мятой бумаги в заданном контуре по показу, по образцу
9. 4. 1. 12
составлять, наклеивать объҰмную аппликацию из мятой бумаги в заданном контуре по образцу

10. 4. 1. 12 тапсырмасыз мыжылған қағаздан көлемді аппликация жасау, желімдеу
4.2. Сәндік аппликация
5. 4. 2. 1 дайындамалардан жасалған өрнекті берілген пішінге түсі, өлшемі, пішіні бойынша көрсету, берілген нүктелер және сөйлеу нұсқаулары бойынша кезектестіріп орналастыруға және желімдеуге машықтану
6. 4. 2. 1 дайындамалардан жасалған өрнекті берілген пішінге түсі, өлшемі, пішіні бойынша көрсету, берілген нүктелер және сөйлеу нұсқаулары бойынша кезектестіріп орналастыруға және желімдеуге машықтану
7. 4. 2. 1 дайындамалардан жасалған өрнекті берілген пішінге түсі, өлшемі, пішіні бойынша үлгі бойынша және сөйлеу нұсқаулары бойынша кезектестіріп орналастыруға және желімдеуге машықтану
8. 4. 2. 1 дайындамалардан жасалған өрнекті берілген пішінге түсі, өлшемі, пішіні бойынша үлгі бойынша және сөйлеу нұсқаулары бойынша кезектестіріп орналастыруға және желімдеуге машықтану
9. 4. 2. 1 дайындамалардан жасалған өрнекті берілген пішінге түсі, өлшемі, пішіні бойынша таңдалған формада өз бетінше кезектестіріп орналастыруға және желімдеуге машықтану
10. 4. 2. 1 дайындамалардан жасалған өрнекті берілген пішінге түсі, өлшемі, пішіні бойынша таңдалған формада өз бетінше кезектестіріп орналастыруға және желімдеуге машықтану
5. 4. 2. 2 мұғалімнің көмегімен геометриялық пішінді дайындамаға дайын элементтер өрнегін жасау
6. 4. 2. 2 мұғалімнің көмегімен геометриялық пішінді дайындамаға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектерді қосумен дайын элементтерден өрнектер жасау
7. 4. 2. 2 мұғалімнің көмегімен геометриялық пішінді дайындамаға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектерді қосумен дайын элементтерден өрнектер жасау
8. 4. 2. 2 көрсету бойынша геометриялық пішінді дайындамаға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектерді қосумен дайын элементтерден өрнектер жасау
9. 4. 2. 2 үлгі бойынша геометриялық пішінді дайындамаға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектерді қосумен дайын элементтерден өрнектер жасау
10. 4. 2. 2. бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектерді қосумен дайын элементтерден өрнектер жасау
5. 4. 2. 3 саябаққа саяхат кезінде жапырақтар топтамасын, өсімдік тұқымын жинау
6. 4. 2. 3 саябаққа саяхат кезінде жапырақтар топтамасын, өсімдік тұқымын жинау
7. 4. 2. 3 саябаққа саяхат кезінде жапырақтар топтамасын, өсімдік тұқымын жинау
8. 4. 2. 3 саябаққа саяхат кезінде жапырақтар топтамасын, өсімдік тұқымын жинау
9. 4. 2. 3 саябаққа саяхат кезінде жапырақтар топтамасын, өсімдік тұқымын жинау
10. 4. 2. 3 саябаққа саяхат кезінде жапырақтар топтамасын, өсімдік тұқымын жинау

10. 4. 1. 12
составлять, наклеивать объҰмную аппликацию из мятой бумаги без задания
4.2. Декоративная аппликация
5. 4. 2. 1 упражняться в выкладывании и наклеивании узора из заготовок в заданной форме с чередованием по цвету, величине, форме по показу, по заданным точкам и речевой инструкции
6. 4. 2. 1 упражняться в выкладывании и наклеивании узора из заготовок в заданной форме с чередованием по цвету, величине, форме по показу, по заданным точкам и речевой инструкции
7. 4. 2. 1 упражняться в выкладывании и наклеивании узора из заготовок в заданной форме с чередованием по цвету, величине, форме по образцу и речевой инструкции
8. 4. 2. 1 упражняться в выкладывании и наклеивании узора из заготовок в заданной форме с чередованием по цвету, величине, форме по образцу и речевой инструкции
9. 4. 2. 1
упражняться в выкладывании и наклеивании узора из заготовок с чередованием по цвету, величине, форме в самостоятельно выбранной форме
10. 4. 2. 1
упражняться в выкладывании и наклеивании узора из заготовок с чередованием по цвету, величине, форме в самостоятельно выбранной форме
5. 4. 2. 2
составлять узоры из готовых элементов на заготовке геометрической формы с помощью учителя
6. 4. 2. 2
составлять узоры из готовых элементов на заготовке геометрической формы, с добавлением узоров из мазков, точек, пятен с помощью учителя
7. 4. 2. 2
составлять узоры из готовых элементов на заготовке геометрической формы, с добавлением узоров из мазков, точек, пятен с помощью учителя
8. 4. 2. 2
составлять узоры из готовых элементов на заготовке геометрической формы, с добавлением узоров из мазков, точек, пятен по показу
9. 4. 2. 2
составлять узоры на заготовке геометрической формы, с добавлением узоров из мазков, точек, пятен по образцу
10. 4. 2. 2.
составлять узоры на заготовке геометрической формы, с добавлением узоров из мазков, точек, пятен
5. 4. 2. 3
собирать коллекцию листьев, семена растений во время экскурсии в парке
6. 4. 2. 3
собирать коллекцию листьев, семена растений во время экскурсии в парке
7. 4. 2. 3
собирать коллекцию листьев, семена растений во время экскурсии в парке
8. 4. 2. 3
собирать коллекцию листьев, семена растений во время экскурсии в парке
9. 4. 2. 3
собирать коллекцию листьев, семена растений во время экскурсии в парке
10. 4. 2. 3
собирать коллекцию листьев, семена растений во время экскурсии в парке

5. 4. 2. 4 мұғалімнің көмегімен жапырақтардан жасалған өрнекті көлденең жолақта, шаршыда, тіктөртбұрышта артынша желімдей отырып, 1 белгісі бойынша кезектестірумен берілген нүктелердің бойына жайып қою
6. 4. 2. 4 мұғалімнің көмегімен жапырақтардан жасалған өрнекті көлденең жолақта, шаршыда, тіктөртбұрышта артынша желімдей отырып, 2 белгісі бойынша кезектестірумен берілген нүктелердің бойына жайып қою
7. 4. 2. 4 көрсету бойынша жапырақтардан жасалған өрнекті өлшемі, түсі, пішіні бойынша берілген нүктеге кезектестіріп орналастыру
8. 4. 2. 4 үлгі бойынша жапырақтардан жасалған өрнекті әртүрлі белгілері бойынша кезектестіріп жайып қою
9. 4. 2. 4 жапырақтардан жасалған өрнекті әртүрлі белгілері бойынша кезектестіріп жайып қою
10. 4. 2. 4 өз бетінше жапырақтардан жасалған өрнекті әртүрлі белгілері бойынша кезектестіріп жайып қою
5. 4. 2. 5 мұғалімнің көмегімен рамаларды, ашықхаттарды безендіру үшін сәндік өрнекті қолдану
6. 4. 2. 5 үлгі бойынша, мұғалімнің көмегімен рамаларды, ашықхаттарды безендіру үшін сәндік өрнекті қолдану
7. 4. 2. 5 үлгі бойынша рамаларды, ашықхаттарды безендіру үшін сәндік өрнекті қолдану
8. 4. 2. 5 үлгі бойынша рамаларды, ашықхаттарды безендіру үшін сәндік өрнекті қолдану
9. 4. 2. 5 рамаларды, ашықхаттарды безендіру үшін сәндік өрнекті қолдану
10. 4. 2. 5 рамаларды, ашықхаттарды безендіру үшін сәндік өрнекті қолдану
5. 4. 2. 6 геометриялық фигураларды білу, атау (мүмкіндігінше), терминдердің мағыналарын түсіну
6. 4. 2. 6 геометриялық фигураларды білу, атау (мүмкіндігінше), терминдердің мағыналарын түсіну
7. 4. 2. 6 геометриялық фигураларды білу, атау, терминдердің мағыналарын түсіну
8. 4. 2. 6 өз сөзінен геометриялық фигуралардың атауларын, терминдерді білу, атау, түсіну, қолдану (мүмкіндігінше)
9. 4. 2. 6 өз сөзінен геометриялық фигуралардың атауларын, терминдерді білу, атау, түсіну, қолдану (мүмкіндігінше)
10. 4. 2. 6 өз сөзінен терминдерді түсіну, қолдану (мүмкіндігінше)
4.3. Сюжеттік аппликация
5. 4. 3. 1 мұғалімнің көмегімен дайын дайындамалардан жасалған қарапайым сюжеттік аппликацияны көрсету бойынша композиция бөлшектерінің берілген контурларына жабыстыру
6. 4. 3. 1 үлгі бойынша дайын дайындамалардан жасалған қарапайым сюжеттік аппликацияны көрсету бойынша композиция бөлшектерінің берілген контурларына жабыстыру
7. 4. 3. 1 үлгі бойынша дайын немесе кесілген дайындамалардан жасалған қарапайым сюжеттік аппликацияны көрсету бойынша композиция бөлшектерінің берілген контурларына жабыстыру
8. 4. 3. 1 қарапайым сюжеттік аппликацияны үлгі бойынша, өз ойынша құрастыру және жабыстыру

5. 4. 2. 4
выкладывать узор из листьев по заданным точкам с чередованием по 1 признаку в горизонтальной полосе, квадрате, прямоугольнике с последующим наклеиванием с помощью учителя
6. 4. 2. 4
выкладывать узор из листьев по заданным точкам с чередованием по 2признакам в горизонтальной полосе, квадрате, прямоугольнике с последующим наклеиванием с помощью учителя
7. 4. 2. 4
выкладывать узор из листьев по заданным точкам с чередованием по величине, окраске, форме по показу
8. 4. 2. 4
выкладывать узор из листьев с чередованием по различным признакам
по образцу
9. 4. 2. 4
выкладывать узор из листьев с чередованием по различным признакам
10. 4. 2. 4
выкладывать узор из листьев с чередованием по величине, окраске, форме
самостоятельно
5. 4. 2. 5
использовать декоративный узор для оформления рамок, открыток с помощью учителя
6. 4. 2. 5
использовать декоративный узор для оформления рамок, открыток с помощью учителя, по образцу
7. 4. 2. 5
использовать декоративный узор для оформления рамок, открыток по образцу
8. 4. 2. 5
использовать декоративный узор для оформления рамок, открыток по образцу
9. 4. 2. 5
использовать декоративный узор для оформления рамок, открыток
10. 4. 2. 5
использовать декоративный узор для оформления рамок, открыток
5. 4. 2. 6
узнавать, называть (по возможности), геометрические фигуры, понимать значения терминов
6. 4. 2. 6
узнавать, называть (по возможности), геометрические фигуры, понимать значения терминов
7. 4. 2. 6
узнавать, называть геометрические фигуры, понимать значения терминов
8. 4. 2. 6
узнавать, называть, понимать, использовать названия геометрических фигур, терминов в собственной речи (по возможности)
9. 4. 2. 6
узнавать, называть, понимать, использовать названия геометрических фигур, терминов в собственной речи (по возможности)
10. 4. 2. 6
понимать, использовать термины в собственной речи (по возможности)
4.3. Сюжетная аппликация
5. 4. 3. 1 наклеивать простую сюжетную аппликацию из готовых заготовок на заданные контуры деталей композиции по показу, с помощью учителя
6. 4. 3. 1 наклеивать простую сюжетную аппликацию из готовых заготовок на заданные контуры деталей композиции по образцу
7. 4. 3. 1
наклеивать простую сюжетную аппликацию из готовых или вырезанных заготовок на заданные контуры деталей композиции по образцу
8. 4. 3. 1
составлять и наклеивать простую сюжетную аппликацию по образцу, по собственному замыслу

9. 4. 3. 1 қарапайым сюжеттік аппликацияны үлгі бойынша, өз ойынша құрастыру және жабыстыру
10. 4. 3. 1 қарапайым сюжеттік аппликацияны үлгі бойынша, өз ойынша құрастыру және жабыстыру
5. 4. 3. 2 мұғалімнің көмегімен сюжетке сәйкес аппликацияның бөлшектерін көлемі бойынша, ұзындығы бойынша бөліп қою
6. 4. 3. 2 көрсету бойынша, үлгі бойынша сюжетке сәйкес аппликацияның бөлшектерін көлемі бойынша, ұзындығы бойынша бөліп қою
7. 4. 3. 2 көрсету бойынша, үлгі бойынша сюжетке сәйкес аппликацияның бөлшектерін көлемі бойынша, ұзындығы бойынша бөліп қою
8. 4. 3. 2 үлгі бойынша сюжетке сәйкес аппликацияның бөлшектерін көлемі бойынша, ұзындығы бойынша бөліп қою
9. 4. 3. 2 үлгі бойынша, өз бетінше сюжетке сәйкес аппликацияның бөлшектерін көлемі бойынша, ұзындығы бойынша бөліп қою
10. 4. 3. 2 үлгі бойынша, өз бетінше сюжетке сәйкес аппликацияның бөлшектерін көлемі бойынша, ұзындығы бойынша бөліп қою
5. 4. 3. 3 бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін және сыйлық ретінде пайдалану
6. 4. 3. 3 бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін және сыйлық ретінде пайдалану
7. 4. 3. 3 бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін және сыйлық ретінде пайдалану
8. 4. 3. 3 бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін және сыйлық ретінде пайдалану
9. 4. 3. 3 бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін және сыйлық ретінде пайдалану
10. 4. 3. 3 бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін және сыйлық ретінде пайдалану
5. 4. 3. 4 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композициялар жасауға қатысу
6. 4. 3. 4 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композициялар жасауға қатысу
7. 4. 3. 4 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композициялар жасауға қатысу
8. 4. 3. 4 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композициялар жасауға қатысу
9. 4. 3. 4 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композициялар жасауға қатысу
10. 4. 3. 4 үлгі бойынша, ойластыру бойынша ұжымдық композициялар жасауға қатысу
5. 4. 3. 5 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
6. 4. 3. 5 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
7. 4. 3. 5 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
8. 4. 3. 5 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
9. 4. 3. 5 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
10. 4. 3. 5 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
5. 4. 3. 6 композицияны ойынға қосу
6. 4. 3. 6 композицияны ойынға қосу
7. 4. 3. 6 композицияны ойынға қосу
8. 4. 3. 6 композицияны ойынға қосу
9. 4. 3. 6 композицияны ойынға қосу
10. 4. 3. 6 композицияны ойынға қосу
5) "Сурет салу" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып

9. 4. 3. 1
составлять и наклеивать простую сюжетную аппликацию по образцу, по собственному замыслу
10. 4. 3. 1
составлять и наклеивать простую сюжетную аппликацию по образцу, по собственному замыслу
5. 4. 3. 2 распределять детали аппликации на основе по величине, по протяженности, в соответствии с сюжетом с помощью учителя
6. 4. 3. 2 распределять детали аппликации на основе по величине, по протяженности, в соответствии с сюжетом по показу, по образцу
7. 4. 3. 2 распределять детали аппликации на основе по величине, по протяженности, в соответствии с сюжетом
по показу, по образцу
8. 4. 3. 2 распределять детали аппликации на основе по величине, по протяженности, в соответствии с сюжетом
по образцу
9. 4. 3. 2
распределять формы на детали аппликации по величине, по протяженности, в соответствии с сюжетом по образцу, самостоятельно
10. 4. 3. 2
распределять детали аппликации на основе по величине, по протяженности, в соответствии с сюжетом по образцу, самостоятельно
5. 4. 3. 3
использовать изделия для украшения помещений, выставок, в качестве подарков
6. 4. 3. 3
использовать изделия для украшения помещений, выставок, в качестве подарков
7. 4. 3. 3
использовать изделия для украшения помещений, выставок, в качестве подарков
8. 4. 3. 3
использовать изделия для украшения помещений, выставок, в качестве подарков
9. 4. 3. 3
использовать изделия для украшения помещений, выставок, в качестве подарков
10. 4. 3. 3
использовать изделия для украшения помещений, выставок, в качестве подарков
5. 4. 3. 4участвовать в составлении коллективных композиций под руководством учителя
6. 4. 3. 4
участвовать в составлении коллективных композиций под руководством учителя
7. 4. 3. 4
участвовать в составлении коллективных композиций под руководством учителя
8. 4. 3. 4
участвовать в составлении коллективных композиций под руководством учителя
9. 4. 3. 4
участвовать в составлении коллективных композиций под руководством учителя
10. 4. 3. 4
участвовать в составлении коллективных композиций по задумке, по образцу
5. 4. 3. 5
соблюдать правила работы в команде
6. 4. 3. 5
соблюдать правила работы в команде
7. 4. 3. 5
соблюдать правила работы в команде
8. 4. 3. 5
соблюдать правила работы в команде
9. 4. 3. 5
соблюдать правила работы в команде
10. 4. 3. 5
соблюдать правила работы в команде
5. 4. 3. 6
обыгрывать композицию
6. 4. 3. 6
обыгрывать композицию
7. 4. 3. 6
обыгрывать композицию
8. 4. 3. 6 обыгрывать композицию
9. 4. 3. 6
обыгрывать композицию
10. 4. 3. 6
обыгрывать композицию
5) раздел "Рисование":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс

5.1. Заттық сурет салу
5. 5. 1. 1 әртүрлі бейнелеу материалдары мен құралдарын қолдану
6. 5. 1. 1 әртүрлі бейнелеу материалдары мен құралдарын қолдану
7. 5. 1. 1 әртүрлі бейнелеу материалдары мен құралдарын қолдану
8. 5. 1. 1 әртүрлі бейнелеу материалдары мен құралдарын қолдану
9. 5. 1. 1 әртүрлі бейнелеу материалдары мен құралдарын қолдану
10. 5. 1. 1 әртүрлі бейнелеу материалдары мен құралдарын қолдану
5. 5. 1. 2 дәстүрлі және дәстүрлі емес сурет салу техникасында үйренген әдіс-тәсілдерді қолдану
6. 5. 1. 2 дәстүрлі және дәстүрлі емес сурет салу техникасында үйренген әдіс-тәсілдерді қолдану
7. 5. 1. 2 дәстүрлі және дәстүрлі емес сурет салу техникасында үйренген әдіс-тәсілдерді қолдану
8. 5. 1. 2 дәстүрлі және дәстүрлі емес сурет салу техникасында үйренген әдіс-тәсілдерді қолдану
9. 5. 1. 2 дәстүрлі және дәстүрлі емес сурет салу техникасында үйренген әдіс-тәсілдерді қолдану
10. 5. 1. 2 дәстүрлі және дәстүрлі емес сурет салу техникасында үйренген әдіс-тәсілдерді қолдану
5. 5. 1. 3 сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру
6. 5. 1. 3 сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру
7. 5. 1. 3 сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру
8. 5. 1. 3 сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру
9. 5. 1. 3 сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру
10. 5. 1. 3 сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру
5. 5. 1. 4 мұғалімнің көмегімен контурлық сызықтар бойынша бейнеленген заттың бөлшектерін салып бітіру
6. 5. 1. 4 мұғалімнің көмегімен бейнеленген заттың бөлшектерін нүктелермен салып бітіру
7. 5. 1. 4 үлгі бойынша бейнеленген заттың бөлшектерін салып бітіру
8. 5. 1. 4 көрсету бойынша бейнеленген заттың бөлшектерін салып бітіру
9. 5. 1. 4 үлгі бойынша "акватушь" техникасында сурет салу
10. 5. 1. 4 үлгі бойынша "акватушь" техникасында сурет салу
5. 5. 1. 5 бүкіл параққа тапсырмасыз сурет салу, түстер мен сызықтарды қолдана отырып, сурет арқылы эмоцияларды білдіру
6. 5. 1. 5 бүкіл параққа тапсырмасыз сурет салу, түстер мен сызықтарды қолдана отырып, сурет арқылы эмоцияларды білдіру
7. 5. 1. 5 бүкіл параққа тапсырмасыз сурет салу, түстер мен сызықтарды қолдана отырып, сурет арқылы эмоцияларды білдіру
8. 5. 1. 5 бүкіл параққа тапсырмасыз сурет салу, түстер мен сызықтарды қолдана отырып, сурет арқылы эмоцияларды білдіру
9. 5. 1. 5 бүкіл параққа тапсырмасыз сурет салу, түстер мен сызықтарды қолдана отырып, сурет арқылы эмоцияларды білдіру
10. 5. 1. 5 бүкіл параққа тапсырмасыз сурет салу, түстер мен сызықтарды қолдана отырып, сурет арқылы эмоцияларды білдіру
5. 5. 1. 6 мұғалімнің тақтаға, қағазға сурет салуды орындаудағы әрекетін бақылау

5.1. Предметное рисование
5. 5. 1. 1 использовать различные изобразительные материалы и инструменты
6. 5. 1. 1 использовать различные изобразительные материалы и инструменты
7. 5. 1. 1 использовать различные изобразительные материалы и инструменты
8. 5. 1. 1 использовать различные изобразительные материалы и инструменты
9. 5. 1. 1 использовать различные изобразительные материалы и инструменты
10. 5. 1. 1 использовать различные изобразительные материалы и инструменты
5. 5. 1. 2
применять усвоенные приҰмы и способы традиционных и нетрадиционных техник рисования
6. 5. 1. 2
применять усвоенные приҰмы и способы традиционных и нетрадиционных техник рисования
7. 5. 1. 2
применять усвоенные приҰмы и способы традиционных и нетрадиционных техник рисования
8. 5. 1. 2
применять усвоенные приҰмы и способы традиционных и нетрадиционных техник рисования
9. 5. 1. 2
применять усвоенные приҰмы и способы традиционных и нетрадиционных техник рисования
10. 5. 1. 2
применять усвоенные приҰмы и способы традиционных и нетрадиционных техник рисования
5. 5. 1. 3
соблюдать и совершенствовать технику рисования
6. 5. 1. 3
соблюдать и совершенствовать технику рисования
7. 5. 1. 3
соблюдать и совершенствовать технику рисования
8. 5. 1. 3
соблюдать и совершенствовать технику рисования
9. 5. 1. 3
соблюдать и совершенствовать технику рисования
10. 5. 1. 3
соблюдать и совершенствовать технику рисования
5. 5. 1. 4
дорисовывать детали изображенного предмета по контурным линиям с помощью учителя
6. 5. 1. 4
дорисовывать детали изображенного предмета по точкам с помощью учителя
7. 5. 1. 4
дорисовывать детали изображенного предмета по образцу
8. 5. 1. 4
дорисовывать детали изображенного предмета по представлению
9. 5. 1. 4
рисовать в технике "акватушь" по образцу
10. 5. 1. 4
рисовать в технике "акватушь" по образцу
5. 5. 1. 5
рисовать без задания по всему листу, выражать эмоции через рисунок, используя цвета и линии
6. 5. 1. 5
рисовать без задания по всему листу, выражать эмоции через рисунок, используя цвета и линии
7. 5. 1. 5
рисовать без задания по всему листу, выражать эмоции через рисунок, используя цвета и линии
8. 5. 1. 5
рисовать без задания по всему листу, выражать эмоции через рисунок, используя цвета и линии
9. 5. 1. 5
рисовать без задания по всему листу, выражать эмоции через рисунок, используя цвета и линии
10. 5. 1. 5
рисовать без задания по всему листу, выражать эмоции через рисунок, используя цвета и линии
5. 5. 1. 6 наблюдать за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге

6. 5. 1. 6 мұғалімнің көмегімен сурет салу алдында заттарды қарап тексеру
7. 5. 1. 6 мұғалімнің көмегімен сурет салу алдында заттарды қарап тексеру
8. 5. 1. 6 берілген жоспар бойынша сурет салу алдында заттарды қарап тексеру
9. 5. 1. 6 берілген жоспар бойынша сурет салу алдында заттарды қарап тексеру
10. 5. 1. 6 берілген жоспар бойынша сурет салу алдында заттарды қарап тексеру
5. 5. 1. 7 мұғалімнің көмегімен сызықтан шықпай, сурет контурын сақтай отырып, суреттің бөлшектерін бояу
6. 5. 1. 7 мұғалімнің тақтаға, қағазға сурет салуды орындаудағы әрекетін бақылау
7. 5. 1. 7 мұғалімнің тақтаға, қағазға сурет салуды орындаудағы әрекетін бақылау
8. 5. 1. 7 мұғалімнің тақтаға, қағазға сурет салуды орындаудағы әрекетін бақылау
9. 5. 1. 7 мұғалімнің тақтаға, қағазға сурет салуды орындаудағы әрекетін бақылау
10. 5. 1. 7 мұғалімнің тақтаға, қағазға сурет салуды орындаудағы әрекетін бақылау
5. 5. 1. 8 сурет салу процесінде қолданылатын түстерді атау (мүмкіндігінше), көрсету, ажырату
6. 5. 1. 8 көрсету бойынша, үлгі бойынша суреттің контурын сақтай отырып, сызықтан шықпай сурет бөлшектерін бояу, контур бойымен сызу
7. 5. 1. 8 үлгі бойынша суреттің контурын және штрихтар бағытын сақтай отырып, суреттің бөлшектерін сызықтан шықпай бояу, контур бойымен сызу
8. 5. 1. 8 үлгі бойынша суреттің контурын және штрихтар бағытын сақтай отырып, суреттің бөлшектерін сызықтан шықпай бояу, контур бойымен сызу
9. 5. 1. 8 үлгі бойынша суреттің контурын және штрихтар бағытын сақтай отырып, суреттің бөлшектерін сызықтан шықпай бояу, нүктелермен сызу
10. 5. 1. 8 үлгі бойынша суреттің контурын және штрихтар бағытын сақтай отырып, суреттің бөлшектерін сызықтан шықпай бояу, нүктелермен сызу
5. 5. 1. 9 мұғалімнің жетекшілігімен қосымша түстер жасау
6. 5. 1. 9 сурет салу процесінде қолданылатын түстерді атау, ажырату
7. 5. 1. 9 сурет салу процесінде қолданылатын түстерді атау, ажырату
8. 5. 1. 9 сурет салу процесінде қолданылатын түстерді атау, ажырату
9. 5. 1. 9 сурет салу процесінде қолданылатын түстерді атау, ажырату
10. 5. 1. 9 сурет салу процесінде қолданылатын түстерді атау, ажырату
5. 5. 1. 10 қағаз парағын поролон тампондарымен және жалпақ щеткамен бояу
6. 5. 1. 10 мұғалімнің жетекшілігімен қосымша түстер жасау
7. 5. 1. 10 мұғалімнің жетекшілігімен қосымша түстер жасау
8. 5. 1. 10 ұсынылған алгоритм бойынша қосымша түстер жасау
9. 5. 1. 10 ұсынылған алгоритм бойынша қосымша түстер жасау
10. 5. 1. 10 өз бетінше қосымша түстер жасау
5. 5. 1. 11 сурет салу кезінде әрекеттердің реттілігін сақтау

6. 5. 1. 6
обследовать предмет перед рисованием с помощью учителя
7. 5. 1. 6 обследовать предмет перед рисованием с помощью учителя
8. 5. 1. 6 обследовать предмет перед рисованием по заданному плану
9. 5. 1. 6
обследовать предмет перед рисованием по заданному плану
10. 5. 1. 6
обследовать предмет перед рисованием по заданному плану
5. 5. 1. 7 закрашивать детали рисунка с соблюдением контура изображения, не выходя за линии с помощью учителя
6. 5. 1. 7
наблюдать за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге
7. 5. 1. 7
наблюдать за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге
8. 5. 1. 7
наблюдать за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге
9. 5. 1. 7
наблюдать за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге
10. 5. 1. 7
наблюдать за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге
5. 5. 1. 8 называть (по возможности), показывать, различать используемые в процессе рисования цвета
6. 5. 1. 8
закрашивать детали рисунка с соблюдением контура изображения, не выходя за линии, обводить по контуру по показу, по образцу
7. 5. 1. 8
закрашивать детали рисунка с соблюдением контура изображения и направления штрихов, не выходя за линии, обводить по контуру по образцу
8. 5. 1. 8
закрашивать детали рисунка с соблюдением контура изображения и направления штрихов, не выходя за линии, обводить по контуру по образцу
9. 5. 1. 8
закрашивать детали рисунка с соблюдением контура изображения и направления штрихов, не выходя за линии, обводить по точкам по образцу
10. 5. 1. 8
закрашивать детали рисунка с соблюдением контура изображения и направления штрихов, не выходя за линии, обводить по точкам по образцу
5. 5. 1. 9 составлять дополнительные цвета под руководством учителя
6. 5. 1. 9 называть, различать используемые в процессе рисования цвета
7. 5. 1. 9
называть, различать используемые в процессе рисования цвета
8. 5. 1. 9
называть, различать используемые в процессе рисования цвета
9. 5. 1. 9
называть, различать используемые в процессе рисования цвета
10. 5. 1. 9
называть, различать используемые в процессе рисования цвета
5. 5. 1. 10
закрашивать лист бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью
6. 5. 1. 10 составлять дополнительные цвета под руководством учителя
7. 5. 1. 10
составлять дополнительные цвета под руководством учителя
8. 5. 1. 10
составлять дополнительные цвета по предложенному алгоритму
9. 5. 1. 10
составлять дополнительные цвета по предложенному алгоритму
10. 5. 1. 10
составлять дополнительные цвета самостоятельно
5. 5. 1. 11
соблюдать последовательность действий при рисовании

6. 5. 1. 11 қағаз парағын поролон тампондарымен және жалпақ щеткамен бояу
7. 5. 1. 11 қағаз парағын поролон тампондарымен және жалпақ щеткамен бояу
8. 5. 1. 11 қағаз парағын поролон тампондарымен және жалпақ щеткамен бояу
9. 5. 1. 11 қағаз парағын поролон тампондарымен және жалпақ щеткамен бояу
10. 5. 1. 11 қағаз парағын поролон тампондарымен және жалпақ щеткамен бояу
5. 5. 1. 12 нүктелерді, сызықтарды, геометриялық фигураларды қарындашпен, қаламмен торлар мен берілген нүктелер бойынша салу
6. 5. 1. 12 сурет салу кезінде әрекеттердің реттілігін сақтау
7. 5. 1. 12 сурет салу кезінде әрекеттердің реттілігін сақтау
8. 5. 1. 12 сурет салу кезінде әрекеттердің реттілігін сақтау
9. 5. 1. 12 сурет салу кезінде әрекеттердің реттілігін сақтау
10. 5. 1. 12 сурет салу кезінде әрекеттердің реттілігін сақтау
5. 5. 1. 13 трафареттердің, шаблондардың көмегімен әртүрлі геометриялық пішіндерден тұратын заттардың суреттерін салу
6. 5. 1. 13 торлар мен үлгі бойынша қарындашпен, қаламмен нүктелер, сызықтар, геометриялық фигуралар салу
7. 5. 1. 13 торлар мен үлгі бойынша қарындашпен, қаламмен нүктелер, сызықтар, геометриялық фигуралар салу
8. 5. 1. 13 берілген нүктелер мен үлгі бойынша сызылмаған қағазға сызықтарды, геометриялық фигураларды қарындашпен, қаламмен салу
9. 5. 1. 13 үлгі бойынша сызылмаған қағазға сызықтарды, геометриялық фигураларды қарындашпен, қаламмен салу
10. 5. 1. 13 көрсету бойынша сызылмаған қағазға қарындашпен, қаламмен сызықтар, геометриялық фигуралар салу
5. 5. 1. 14 мұғалімнің көмегімен шаблон бойынша, трафарет бойынша әртүрлі заттардың суреттерін салу
6. 5. 1. 14 заттарды табиғаттан мұғалімнің көмегімен көрсету бойынша берілген контурмен салу
7. 5. 1. 14 табиғаттан заттарды нүктелер бойынша, көрсету бойынша, үлгі бойынша заттардың негізгі формасы мен өлшемдерін бере отырып салу
8. 5. 1. 14 табиғаттан заттарды нүктелер бойынша, көрсету бойынша, үлгі бойынша заттардың негізгі формасы мен өлшемдерін бере отырып салу
9. 5. 1. 14 заттар мен объектілерді табиғаттан үлгі бойынша заттардың негізгі формасы мен өлшемдерін бере отырып салу
10. 5. 1. 14 заттар мен объектілерді табиғаттан өз бетінше заттардың негізгі формасы мен өлшемдерін бере отырып салу
5. 5. 1. 15 берілген контур бойынша жылдың әр мезгілінде табиғат объектілерін салу
6. 5. 1. 15 трафареттердың, шаблондардың көмегімен әртүрлі геометриялық пішіндерден тұратын заттардың суреттерін салу
7. 5. 1. 15 шаблондардың көмегімен әртүрлі геометриялық пішіндерден тұратын заттардың суреттерін салу
8. 5. 1. 15 шаблондардың көмегімен әртүрлі геометриялық пішіндерден тұратын заттардың суреттерін салу

6. 5. 1. 11
закрашивать лист бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью
7. 5. 1. 11
закрашивать лист бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью
8. 5. 1. 11
закрашивать лист бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью
9. 5. 1. 11
закрашивать лист бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью
10. 5. 1. 11
закрашивать лист бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью
5. 5. 1. 12
рисовать точки, линии, геометрические фигуры карандашом, ручкой по клеточкам и заданным точкам
6. 5. 1. 12
соблюдать последовательность действий при рисовании
7. 5. 1. 12
соблюдать последовательность действий при рисовании
8. 5. 1. 12
соблюдать последовательность действий при рисовании
9. 5. 1. 12
соблюдать последовательность действий при рисовании
10. 5. 1. 12
соблюдать последовательность действий при рисовании
5. 5. 1. 13
рисовать изображения предметов, состоящих из разных геометрических форм с помощью трафаретов, шаблонов
6. 5. 1. 13
рисовать точки, линии, геометрические фигуры карандашом, ручкой по клеточкам и образцу
7. 5. 1. 13
рисовать линии, геометрические фигуры карандашом, ручкой по клеточкам и образцу
8. 5. 1. 13
рисовать линии, геометрические фигуры карандашом, ручкой на нелинованной бумаге по заданным точкам и образцу
9. 5. 1. 13
рисовать линии, геометрические фигуры карандашом, ручкой на нелинованной бумаге от руки по образцу
10. 5. 1. 13
рисовать линии, геометрические фигуры карандашом, ручкой на нелинованной бумаге от руки по представлению
5. 5. 1. 14
рисовать изображения различных предметов по шаблону, по трафарету с помощью учителя
6. 5. 1. 14
рисовать предметы с натуры сопряженно, с помощью учителя, по заданному контуру по показу
7. 5. 1. 14
рисовать предметы с натуры по точкам, по показу, по образцу передавая основную форму и размеры предметов
8. 5. 1. 14 рисовать предметы с натуры по точкам, по показу, по образцу передавая основную форму и размеры предметов
9. 5. 1. 14
рисовать предметы и объекты с натуры по образцу, передавая основную форму и размеры предметов
10. 5. 1. 14
рисовать предметы и объекты с натуры самостоятельно, передавая основную форму и размеры предметов
5. 5. 1. 15
рисовать объекты природы в разное время года по заданному контуру
6. 5. 1. 15
рисовать изображения предметов, состоящих из разных геометрических форм с помощью трафаретов, шаблонов
7. 5. 1. 15
рисовать изображения предметов, состоящих из разных геометрических форм, с помощью шаблонов
8. 5. 1. 15
рисовать изображения предметов, состоящих из разных геометрических форм, с помощью шаблонов

9. 5. 1. 15 үлгі бойынша шаблондардың көмегімен әртүрлі геометриялық пішіндерден тұратын заттардың суреттерін салу
10. 5. 1. 15 үлгі бойынша, ойлау бойынша шаблондардың көмегімен әртүрлі геометриялық пішіндерден тұратын заттардың суреттерін салу
5. 5. 1. 16 мұғалімнің көмегімен объектілерді олардың пішініне, көлеміне, ұзындығына сәйкес орналастыру
6. 5. 1. 16 мұғалімнің жетекшілігімен әртүрлі заттардың суреттерін шаблон бойынша, трафарет бойынша салу
7. 5. 1. 16 әртүрлі заттардың суреттерін шаблон бойынша және үлгі бойынша салу
8. 5. 1. 16 әртүрлі заттардың суреттерін шаблон бойынша және үлгі бойынша салу
9. 5. 1. 16 әртүрлі заттардың суреттерін шаблон бойынша және үлгі бойынша салу
10. 5. 1. 16 әртүрлі заттардың суреттерін шаблон бойынша салу
5. 5. 1. 17 мұғалімнің жетекшілігімен заттық силуэттік пішіндерді (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ заттарын; ойыншықтарды) гуашпен, бояумен бояу
6. 5. 1. 17 табиғат объектілерін жылдың әр мезгілінде нүктелер бойынша салу
7. 5. 1. 17 табиғат объектілерін жылдың әр мезгілінде нүктелер бойынша салу
8. 5. 1. 17 табиғат объектілерін жылдың әр мезгілінде үлгі бойынша салу
9. 5. 1. 17 табиғат объектілерін жылдың әр мезгілінде үлгі бойынша салу
10. 5. 1. 17 табиғат объектілерін жылдың әр мезгілінде үлгі бойынша салу
5. 5. 1. 18 мұғалімнің жетекшілігімен тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды акварельмен бояу
6. 5. 1. 18 объектілерді олардың пішінінің, шамасының, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес көрсету бойынша орналастыру
7. 5. 1. 18 объектілерді олардың пішінінің, шамасының, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес көрсету бойынша, үлгі бойынша орналастыру
8. 5. 1. 18 объектілерді пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес үлгі бойынша орналастыру
9. 5. 1. 18 объектілерді пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес өз бетінше орналастыру
10. 5. 1. 18 объектілерді пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес үлгі бойынша, өз бетінше орналастыру
5. 5. 1. 19 мұғалімнің көмегімен өз жұмысын үлгімен салыстыру, өз жұмысын және сыныптастарының суреттерін қарау
6. 5. 1. 19 көрсету бойынша гуашпен, бояумен заттық силуэттік пішіндерді (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ заттары; ойыншықтар) бояу
7. 5. 1. 19 көрсету бойынша, үлгі бойынша гуашпен, бояумен заттық силуэттік пішіндерді (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ заттары; ойыншықтар) бояу
8. 5. 1. 19 үлгі бойынша гуашпен, бояумен заттық силуэттік пішіндерді (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ заттары; ойыншықтар) бояу
9. 5. 1. 19 өз бетінше гуашпен, бояумен заттық силуэттік пішіндерді (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ заттары; ойыншықтар) бояу

9. 5. 1. 15
рисовать изображения предметов, состоящих из разных геометрических форм, с помощью шаблонов по образцу
10. 5. 1. 15
рисовать изображения предметов, состоящих из разных геометрических форм, с помощью шаблонов по образцу, по задумке
5. 5. 1. 16
размещать
объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности с помощью учителя
6. 5. 1. 16
рисовать изображения различных предметов по шаблону, по трафарету под руководством учителя
7. 5. 1. 16
рисовать изображения различных предметов по шаблону и образцу по показу
8. 5. 1. 16
рисовать изображения различных предметов по шаблону и образцу
9. 5. 1. 16
рисовать изображения различных предметов по шаблону и образцу
10. 5. 1. 16
рисовать изображения различных предметов по шаблону
5. 5. 1. 17
раскрашивать гуашью, краской предметные силуэтные формы (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки) под руководством учителя
6. 5. 1. 17
рисовать объекты природы в разное время года по точкам
7. 5. 1. 17
рисовать объекты природы в разное время года по точкам
8. 5. 1. 17
рисовать объекты природы в разное время года по образцу
9. 5. 1. 17
рисовать объекты природы в разное время года по образцу
10. 5. 1. 17
рисовать объекты природы в разное время года по образцу
5. 5. 1. 18
раскрашивать акварельными красками фигуры из соленого теста, глины под руководством учителя
6. 5. 1. 18
размещать
объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности по показу
7. 5. 1. 18
размещать
объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности по показу, по образцу
8. 5. 1. 18
размещать
объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности по образцу
9. 5. 1. 18
размещать
объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности по образцу, самостоятельно
10. 5. 1. 18
размещать
объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности по образцу, самостоятельно
5. 5. 1. 19
сравнивать свою работу с образцом с помощью учителя,
рассматривать свою работу и рисунки одноклассников
6. 5. 1. 19
раскрашивать гуашью, краской предметные силуэтные формы (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки) по показу
7. 5. 1. 19
раскрашивать гуашью, краской предметные силуэтные формы (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки) по показу, по образцу
8. 5. 1. 19
раскрашивать гуашью, краской предметные силуэтные формы (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки) по образцу
9. 5. 1. 19
раскрашивать гуашью, краской предметные силуэтные формы (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки) самостоятельно

10. 5. 1. 19 өз бетінше гуашпен, бояумен заттық силуэттік пішіндерді (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ заттары; ойыншықтар) бояу
6. 5. 1. 20 тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды көрсету бойынша акварель бояулармен бояу
7. 5. 1. 20 тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды көрсету бойынша, үлгі бойынша акварель бояулармен бояу
8. 5. 1. 20 тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды үлгі бойынша акварель бояулармен бояу
9. 5. 1. 20 тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды өз бетінше акварель бояулармен бояу
10. 5. 1. 20 тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды өз бетінше акварель бояулармен бояу
6. 5. 1. 21 өз жұмысын үлгімен салыстыру, мұғалімнің көмегімен қателерін түзету, өз жұмысын және сыныптастарының суреттерін қарау, мұғалімнің көмегімен жұмыстарды бағалау
7. 5. 1. 21 өз жұмысын үлгімен салыстыру, мұғалімнің көмегімен қателерін түзету, өз жұмысын және сыныптастарының суреттерін қарау, мұғалімнің көмегімен жұмыстарды бағалау
8. 5. 1. 21 өз жұмысын үлгімен салыстыру, мұғалімнің көмегімен қателерін түзету, өз жұмысын және сыныптастарының суреттерін қарау, мұғалімнің сұрағы бойынша жұмыстарды бағалау
9. 5. 1. 21 өз жұмысын үлгімен салыстыру, қателерді түзету, өзінің және басқалардың жұмысын берілген критерийлер бойынша бағалау
10. 5. 1. 21 өз жұмысын үлгімен салыстыру, қателерді түзету, өзінің және басқалардың жұмысын берілген критерийлер бойынша бағалау
8. 5. 1. 22 мұғалімнің көмегімен жануарды берілген контур бойымен салу
9. 5. 1. 22 мұғалімнің көмегімен жануарды нүктелермен салу
10. 5. 1. 22 жануарды нүктелермен салу
9. 5. 1. 23 мұғалімнің көмегімен адамның мәнерлендірірлген тұлғасын және оның көрінісін салу
10. 5. 1. 23 мұғалімнің көмегімен киімдегі адамды берілген нүктелермен салу
5.2. Сәндік сурет салу
5. 5. 2. 1 геометриялық өрнектерді үлгі бойынша контурмен сызу және түспен бояу
6. 5. 2. 1 геометриялық өрнектерді үлгі бойынша контурлық сызықпен сызу және түспен бояу
7. 5. 2. 1 геометриялық өрнектерді үлгі бойынша контурлық сызықпен сызу және бояу
8. 5. 2. 1 геометриялық өрнектерді үлгі бойынша контурлық сызықпен сызу және бояу
9. 5. 2. 1 геометриялық өрнекті түсі, пішіні, ұяшықтары бойынша кезектестіріп құрастыру және суретін салу
10. 5. 2. 1 геометриялық өрнекті түсі, пішіні, ұяшықтары бойынша кезектестіріп құрастыру және суретін салу
5. 5. 2. 2 өрнекте қолданылатын заттардың санын есептеуді жүзеге асыру
6. 5. 2. 2 өрнекте қолданылатын заттардың санын есептеуді жүзеге асыру
7. 5. 2. 2 өрнек жасау үшін пайдаланылған заттардың санын сандармен белгілеу
8. 5. 2. 2 өрнек жасау үшін пайдаланылған заттардың санын сандармен белгілеу

10. 5. 1. 19
раскрашивать гуашью, краской предметные силуэтные формы (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки) самостоятельно
6. 5. 1. 20
раскрашивать акварельными красками фигуры из соленого теста, глины по показу
7. 5. 1. 20
раскрашивать акварельными красками фигуры из соленого теста, глины по показу, по образцу
8. 5. 1. 20
раскрашивать акварельными красками фигуры из соленого теста, глины по образцу
9. 5. 1. 20
раскрашивать акварельными красками фигуры из соленого теста, глины самостоятельно
10. 5. 1. 20
раскрашивать акварельными красками фигуры из соленого теста, глины самостоятельно
6. 5. 1. 21
сравнивать свою работу с образцом, исправлять ошибки с помощью учителя,
рассматривать свою работу и рисунки одноклассников, оценивать работы с помощью учителя
7. 5. 1. 21
сравнивать свою работу с образцом, исправлять ошибки с помощью учителя,
рассматривать свою работу и рисунки одноклассников, оценивать работы с помощью учителя
8. 5. 1. 21
сравнивать свою работу с образцом, исправлять ошибки с помощью учителя,
рассматривать свою работу и рисунки одноклассников, оценивать работы по вопросам учителя
9. 5. 1. 21
сравнивать свою работу с образцом, исправлять ошибки,
оценивать свою и чужую работу по заданным критериям
10. 5. 1. 21
сравнивать свою работу с образцом, исправлять ошибки, оценивать свою и чужую работу по заданным критериям
8. 5. 1. 22
рисовать животное по заданному контуру, с помощью учителя
9. 5. 1. 22
рисовать животное по точкам, с помощью учителя
10. 5. 1. 22
рисовать животное по точкам
9. 5. 1. 23
рисовать стилизованное лицо человека и его выражение с помощью учителя
10. 5. 1. 23
рисовать человека в одежде по заданным точкам, с помощью учителя
5.2. Декоративное рисование
5. 5. 2. 1 обводить и закрашивать геометрические узоры, контуром цветом по образцу
6. 5. 2. 1
обводить и закрашивать геометрические узоры по контурным линиям по образцу
7. 5. 2. 1
обводить и закрашивать геометрический орнамент по контурным линиям по образцу
8. 5. 2. 1
обводить и закрашивать геометрический орнамент по контурным линиям по образцу
9. 5. 2. 1
составлять и рисовать геометрический орнамент с чередованием по цвету, форме, величине по клеточкам
10. 5. 2. 1
составлять и рисовать геометрический орнамент с чередованием по цвету, форме, величине по клеточкам
5. 5. 2. 2
осуществлять подсчет количества предметов, использованных в орнаменте
6. 5. 2. 2
осуществлять подсчет количества предметов, использованных в орнаменте
7. 5. 2. 2
обозначать количество предметов, использованных для составления орнамента, цифрами
8. 5. 2. 2
обозначать количество предметов, использованных для составления орнамента, цифрами

9. 5. 2. 2 өрнек жасау үшін пайдаланылған заттардың санын сандармен белгілеу
10. 5. 2. 2 өрнек жасау үшін пайдаланылған заттардың санын сандармен белгілеу
5. 5. 2. 3 мұғалімнің көмегімен көлденең жолақта бір-бір белгісі (түсі, өлшемі, пішіні) бойынша әртүрлі 2 дайын элементтен тұратын өрнектер жасау
6. 5. 2. 3 мұғалімнің көмегімен үлгіге сәйкес көлденең жолақта екі белгі бойынша әртүрлі дайын элементтерден тұратын өрнектер жасау
7. 5. 2. 3 үлгі бойынша жолақта, шеңберде, шаршыда дайын элементтерден тұратын өрнектер жасау
8. 5. 2. 3 үлгі бойынша жолақта, шеңберде, шаршыда, сопақшада дайын элементтерден тұратын өрнектер жасау
9. 5. 2. 3 үлгі бойынша жолақта, шеңберде, шаршыда, сопақшада бірнеше белгілер бойынша әртүрлі дайын элементтерден тұратын өрнектер жасау
10. 5. 2. 3 жолақта, шеңберде, шаршыда, сопақшада бірнеше белгілері бар дайын элементтерден тұратын өрнектер жасау
5. 5. 2. 4 геометриялық фигураларды таңдау және оларды үлгі бойынша бірдей белгілері бойынша топтастыру
6. 5. 2. 4 геометриялық фигураларды таңдау және оларды үлгі бойынша, ауызша сипаттау бойынша бірдей белгілерімен топтастыру
7. 5. 2. 4 үлгі бойынша, берілген нүктелер бойынша жолақта, шеңберде, шаршыда 3 түрлі қалыптан өрнек жасау және басып шығару
8. 5. 2. 4 үлгі бойынша жолақта, шеңберде, шаршыда, сопақшада 3-4 түрлі қалыптан өрнек жасау және басып шығару
9. 5. 2. 4 үлгі бойынша жолақта, шеңберде, шаршыда, сопақшада әртүрлі қалыптан өрнек жасау және басып шығару
10. 5. 2. 4 жолақта, шеңберде, шаршыда, сопақшада әртүрлі қалыптан өрнек жасау және басып шығару
5. 5. 2. 5 қалыпты жолақтағы өрнекті (2-3 дана) мұғаліммен бірге берілген нүктелер бойынша басып шығару
6. 5. 2. 5 көрсету бойынша, үлгі бойынша қалыпты жолақтағы өрнекті берілген нүктелер бойынша басып шығару
7. 5. 2. 5 көрсету бойынша дайындаманың шетінде немесе ортасында берілген нүктелер бойынша дөңгелек және шаршы пішінді дайындамаларға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектердің суретін салу
8. 5. 2. 5 үлгі бойынша дайындаманың шетінде немесе ортасында берілген нүктелер бойынша дөңгелек және шаршы пішінді дайындамаларға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектердің суретін салу
9. 5. 2. 5 үлгі бойынша берілген нүктелермен геометриялық пішіндегі дайындамаға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектердің суретін салу
10. 5. 2. 5 өз бетінше дайындаманың шеті, периметрі немесе ортасы бойынша геометриялық пішіндегі дайындамаға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектердің суретін салу
5. 5. 2. 6 мұғалімнің көмегімен тірек нүктелері бойынша дөңгелек, шаршы, тікбұрышты пішіндегі дайындамаға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектерді салу

9. 5. 2. 2
обозначать количество предметов, использованных для составления орнамента, цифрами
10. 5. 2. 2
обозначать количество предметов, использованных для составления орнамента, цифрами
5. 5. 2. 3
составлять узоры из 2 готовых элементов, различных по одному признаку (цвету, величине, форме) в горизонтальной полосе с помощью учителя
6. 5. 2. 3
составлять узоры из готовых элементов, различных по двум признакам в горизонтальной полосе по образцу с помощью учителя
7. 5. 2. 3
составлять узоры из готовых элементов в полосе, круге, квадрате по заданным точкам, по образцу
8. 5. 2. 3
составлять узоры из готовых элементов в полосе, круге, квадрате, овале по образцу
9. 5. 2. 3
составлять узоры из готовых различных по нескольким признакам элементов в полосе, круге, квадрате, овале по образцу
10. 5. 2. 3
составлять узоры из готовых различных по нескольким признакам элементов в полосе, круге, квадрате, овале
5. 5. 2. 4
выбирать геометрические фигуры и группировать по одинаковым признакам по образцу
6. 5. 2. 4
выбирать геометрические фигуры и группировать по одинаковым признакам по образцу, по словесному описанию
7. 5. 2. 4
составлять и печатать узор из 3 различных штампов в полосе, круге, квадрате по заданным точкам, по образцу
8. 5. 2. 4
составлять и печатать узор из 3-4 различных штампов в полосе, круге, квадрате, овале по образцу
9. 5. 2. 4
составлять и печатать узор различными штампами в полосе, круге, квадрате, овале по образцу
10. 5. 2. 4
составлять и печатать узор различными штампами в полосе, круге, квадрате, овале
5. 5. 2. 5
печатать узор в полосе штампами (2-3 шт.) по заданным точкам сопряженно с учителем
6. 5. 2. 5
печатать узор в полосе штампами по заданным точкам по показу, по образцу
7. 5. 2. 5
рисовать узоры из мазков, точек, пятен на заготовках круглой и квадратной формы по заданным точкам по краю или в середине заготовки по показу
8. 5. 2. 5
рисовать узоры из мазков, точек, пятен на заготовках круглой и квадратной формы по заданным точкам по краю или в середине заготовки по образцу
9. 5. 2. 5
рисовать узоры из мазков, точек, пятен на заготовке геометрической формы по заданным точкам по образцу
10. 5. 2. 5
рисовать узоры из мазков, точек, пятен на заготовке геометрической формы по краю, периметру или в середине заготовки самостоятельно
5. 5. 2. 6
рисовать узоры из мазков, точек, пятен на заготовках круглой, квадратной, прямоугольной формы по опорным точкам с помощью учителя, по образцу

6. 5. 2. 6 мұғалімнің көмегімен үлгі бойынша дайындаманың шетіне немесе ортасына берілген нүктелер бойынша дөңгелек және шаршы пішінді дайындамаларға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектерді салу
7. 5. 2. 6 жапырақтарға бояу жағу және көрсету бойынша, үлгі бойынша жолаққа жапырақтарды түсі, өлшемі, пішіні бойынша кезектестірумен өсімдік өрнегін көрсету басып шығару
8. 5. 2. 6 жапырақтарға бояу жағу және берілген нүктелер бойынша жолаққа, шаршыға, шеңберге жапырақтарды түсі, мөлшері, пішіні бойынша кезектестірумен өсімдік өрнегін басып шығару
9. 5. 2. 6 жапырақтарға бояу жағу және көрсету бойынша, үлгі бойынша жолаққа, шаршыға, шеңберге жапырақтарды түсі, мөлшері, пішіні бойынша кезектестірумен өсімдік өрнегін басып шығару
10. 5. 2. 6 жапырақтарға бояу жағу және өз бетінше, үлгі бойынша жолаққа, шаршыға, шеңберге жапырақтарды түсі, мөлшері, пішіні бойынша кезектестірумен өсімдік өрнегін басып шығару
5. 5. 2. 7 мұғалімнің көмегімен жапырақтарға бояу жағу және үлгі бойынша элементтерді (жапырақ, қалып, жапырақ, қалып) бояумен кезектестірумен өрнекті басып шығару
6. 5. 2. 7 жапырақтарға бояу жағу және жолаққа көрсету бойынша, үлгі бойынша бояудың бір-бір белгісімен (түсі, мөлшері, пішіні) жапырақтарды кезектестіре отырып, өсімдіктің өрнегін басып шығару
7. 5. 2. 7 үлгі бойынша дайындамадағы ұлттық өрнекті контур бойымен сызу және бояу
8. 5. 2. 7 дайындамадағы ұлттық өрнекті нүктелерменсызу және бояу
9. 5. 2. 7 дайындамадағы ұлттық өрнекті нүктелерменсызу және бояу
10. 5. 2. 7 дайындамадағы ұлттық өрнекті нүктелерменсызу және бояу
5. 5. 2. 8 көрсету бойынша ақ түспен белгіленген ұлттық өрнекті айналдыра сызу және бояу
6. 5. 2. 8 дайындамада ақ түспен белгіленген ұлттық өрнекті айналдыра сызу және бояу
7. 5. 2. 8 балшықтан, тұзды қамырды жасалған заттарды көрсету бойынша, үлгі бойынша нүктелердентұратын, бояу жаққыш щеткамен боялған өрнекпен безендіру
8. 5. 2. 8 балшықтан, тұзды қамырды жасалған заттарды көрсету бойынша, үлгі бойынша нүктелердентұратын, бояу жаққыш щеткамен боялған өрнекпен безендіру
9. 5. 2. 8 балшықтан, тұзды қамырды жасалған заттарды үлгі бойынша нүктелердентұратын, бояу жаққыш щеткамен боялған өрнекпен безендіру
10. 5. 2. 8 балшықтан, тұзды қамырды жасалған заттарды нүктелердентұратын, бояу жаққыш щеткамен боялған өрнекпен безендіру
6. 5. 2. 9 балшықтан, тұзды қамырды жасалған заттарды көрсету бойынша, үлгі бойынша нүктелердентұратын, бояу жаққыш щеткамен боялған өрнекпен безендіру
5.3. Сюжеттік сурет салу
5. 5. 3. 1 контурлық сызбаларды мұғалімнің жетекшілігімен үлгі бойынша ұсақ бөлшектерсіз ертегілер иллюстрацияларымен, қарапайым пейзажбен, қарапайым сюжетпен бояу

6. 5. 2. 6
рисовать узоры из мазков, точек, пятен на заготовках круглой и квадратной формы по заданным точкам по краю или в середине заготовки по образцу, с помощью учителя
7. 5. 2. 6
наносить краску на листья и печатать растительный орнамент с чередованием листьев по окраске, величине, форме краской в полосе по показу, по образцу
8. 5. 2. 6
наносить краску на листья и печатать растительный орнамент с чередованием листьев по окраске, величине, форме краской в полосе, квадрате, круге по заданным точкам
9. 5. 2. 6
наносить краску на листья и печатать растительный орнамент с чередованием листьев по окраске, величине, форме краской в полосе, квадрате, круге по показу, по образцу
10. 5. 2. 6
наносить краску на листья и печатать растительный орнамент с чередованием листьев по окраске, величине, форме краской в полосе, квадрате, круге самостоятельно, по образцу
5. 5. 2. 7
наносить краску на листья и печатать орнамент с чередованием элементов (лист, штамп, лист, штамп) краской по образцу с помощью учителя
6. 5. 2. 7
наносить краску на листья и печатать растительный орнамент с чередованием листьев по одному признаку (окраске, величине, форме) в полосе краской по показу, по образцу
7. 5. 2. 7
обводить по контуру и раскрашивать национальный узор на заготовке по образцу
8. 5. 2. 7
обводить по точкам и раскрашивать национальный узор на заготовке
9. 5. 2. 7
обводить по точкам и раскрашивать национальный узор на заготовке
10. 5. 2. 7
обводить по точкам и раскрашивать национальный узор на заготовке
5. 5. 2. 8
обводить и раскрашивать национальный узор, выделенный бледным цветом по показу
6. 5. 2. 8
обводить и раскрашивать национальный узор, выделенный бледным цветом на заготовке
7. 5. 2. 8
украшать предметы из глины, соленого теста узором из точек, мазков кистью с краской по показу, по образцу
8. 5. 2. 8
украшать предметы из глины, соленого теста узором из точек, мазков кистью с краской по образцу
9. 5. 2. 8
украшать предметы из глины, соленого теста узором из точек, мазков кистью с краской по образцу
10. 5. 2. 8
украшать предметы из глины, соленого теста узором из точек, мазков кистью с краской
6. 5. 2. 9
украшать предметы из глины, соленого теста узором из точек, мазков кистью с краской по показу, по образцу
5.3. Сюжетное рисование
5. 5. 3. 1
раскрашивать контурные рисунки с простым сюжетом без мелких деталей, с простым пейзажем, иллюстрациями сказок без мелких деталей по образцу под руководством учителя

6. 5. 3. 1 контурлық сызбаларды үлгі бойынша ұсақ бөлшектерсіз ертегілер иллюстрацияларымен, қарапайым пейзажбен, қарапайым сюжетпен бояу
7. 5. 3. 1 контурлық сызбаларды үлгі бойынша ұсақ бөлшектерсіз қарапайым сюжетпен бояу
8. 5. 3. 1 контурлық сызбаларды үлгі бойынша ұсақ бөлшектерсіз қарапайым сюжетпен бояу
9. 5. 3. 1 контурлық сызбаларды қарапайым сюжетпен бояу
10. 5. 3. 1 контурлық сызбаларды қарапайым сюжетпен бояу
5. 5. 3. 2 мұғалімнің көмегімен қағаз парағының бүкіл бетіне оның шетінен шығып кетпей тапсырмасыз сурет салу
6. 5. 3. 2 мұғалімнің көмегімен қағаз парағының бүкіл бетіне оның шетінен шығып кетпей тапсырмасыз сурет салу
7. 5. 3. 2 мұғалімнің көмегімен үлгі бойынша объектілерді пішініне, көлеміне, ұзындығына сәйкес орналастырумен қарапайым заттар мен олардың айналасындағы заттарды (жемістер, ойыншықтар) салу
8. 5. 3. 2 мұғалімнің көмегімен көрсету бойынша, үлгі бойынша объектілерді пішініне, көлеміне, ұзындығына сәйкес орналастырумен қарапайым заттар мен олардың айналасындағы заттарды (жемістер, ойыншықтар) салу
9. 5. 3. 2 қарапайым заттар мен олардың айналасындағы заттарды (жемістер, ойыншықтар, жануарлар, адамдар) қағазға үлгі бойынша композиция нұсқаларымен және суретті әртүрлі орналастырумен салу
10. 5. 3. 2. қарапайым заттар мен олардың айналасындағы заттарды (жемістер, ойыншықтар, жануарлар, адамдар) қағазға үлгі бойынша композиция нұсқаларымен және суретті әртүрлі орналастырумен салу
5. 5. 3. 3 табиғатқа саяхат кезінде жылдың әр мезгілінде табиғат элементтерін бақылау
6. 5. 3. 3 табиғатқа саяхат кезінде жылдың әр мезгілінде табиғат элементтерін бақылау
7. 5. 3. 3 қағаз парағының шетінен өтіп кетпей, бүкіл қағаз парағына тапсырмасыз сурет салу
8. 5. 3. 3 қағаз парағының шетінен өтіп кетпей, бүкіл қағаз парағына тапсырмасыз сурет салу
9. 5. 3. 3 қағаз парағының шетінен өтіп кетпей, бүкіл қағаз парағына тапсырмасыз сурет салу
10. 5. 3. 3 қағаз парағының шетінен өтіп кетпей, бүкіл қағаз парағына тапсырмасыз сурет салу
5. 5. 3. 4 табиғат объектілерін жылдың әр мезгілінде мұғалімнің көмегімен берілген сызықтар бойынша салу
6. 5. 3. 4 табиғат объектілерін жылдың әр мезгілінде берілген сызықтар бойынша салу
7. 5. 3. 4 табиғатқа саяхат кезінде жылдың әр мезгілінде табиғат элементтерін бақылау
8. 5. 3. 4 табиғатқа саяхат кезінде жылдың әр мезгілінде табиғат элементтерін бақылау
9. 5. 3. 4 табиғатқа саяхат кезінде жылдың әр мезгілінде табиғат элементтерін бақылау
10. 5. 3. 4 табиғатқа саяхат кезінде жылдың әр мезгілінде табиғат элементтерін бақылау
5. 5. 3. 5 бояу кезінде суреттің шекарасын сақтау

6. 5. 3. 1
раскрашивать контурные рисунки с простым пейзажем, натюрмортом, иллюстрациями сказок без мелких деталей
по образцу
7. 5. 3. 1 раскрашивать контурные рисунки с простым сюжетом без мелких деталей
по образцу
8. 5. 3. 1 раскрашивать контурные рисунки с простым сюжетом без мелких деталей по образцу
9. 5. 3. 1
раскрашивать контурные рисунки с простым сюжетом
10. 5. 3. 1
раскрашивать контурные рисунки с простым сюжетом
5. 5. 3. 2
рисовать без задания по всему листу бумаги, не заходя за край листа бумаги с помощью учителя
6. 5. 3. 2
рисовать без задания по всему листу бумаги, не заходя за край листа бумаги с помощью учителя
7. 5. 3. 2
рисовать простые объекты и предметы вокруг них (фрукты, игрушки) с размещением объектов в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности с помощью учителя, по образцу
8. 5. 3. 2
рисовать простые объекты и предметы вокруг них (фрукты, игрушки, животные) с размещением объектов в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности по показу, по образцу
9. 5. 3. 2
рисовать простые объекты и предметы вокруг них (фрукты, игрушки, животные, люди) с вариантами композиций и разным расположением изображения на листе бумаги по образцу
10. 5. 3. 2.
рисовать простые объекты и предметы вокруг них (фрукты, игрушки, животные, люди) с вариантами композиций и разным расположением изображения на листе бумаги по образцу
5. 5. 3. 3
наблюдать за элементами природы в разное время года во время экскурсии в природу
6. 5. 3. 3
наблюдать за элементами природы в разное время года во время экскурсии в природу
7. 5. 3. 3
рисовать без задания по всему листу бумаги, не заходя за край листа бумаги
8. 5. 3. 3
рисовать без задания по всему листу бумаги, не заходя за край листа бумаги
9. 5. 3. 3
рисовать без задания по всему листу бумаги, не заходя за край листа бумаги
10. 5. 3. 3
рисовать без задания по всему листу бумаги, не заходя за край листа бумаги
5. 5. 3. 4
рисовать объекты природы в разное время года с помощью учителя, по заданным линиям
6. 5. 3. 4
рисовать объекты природы в разное время года по заданным линиям
7. 5. 3. 4
наблюдать за элементами природы в разное время года во время экскурсии в природу
8. 5. 3. 4
наблюдать за элементами природы в разное время года во время экскурсии в природу
9. 5. 3. 4
наблюдать за элементами природы в разное время года во время экскурсии в природу
10. 5. 3. 4
наблюдать за элементами природы в разное время года во время экскурсии в природу
5. 5. 3. 5
соблюдать при раскрашивании границу рисунка

6. 5. 3. 5 бояу кезінде суреттің, бөлшектердің шекарасын сақтау
7. 5. 3. 5 берілген сызықтар бойынша жылдың әр мезгілінде табиғат объектілерін салу
8. 5. 3. 5 жылдың әр мезгілінде үлгі бойынша табиғат объектілерін салу
9. 5. 3. 5 жылдың әр мезгілінде үлгі бойынша табиғат объектілерін салу
10. 5. 3. 5 жылдың әр мезгілінде табиғат объектілерін салу
5. 5. 3. 6 мұғалімнің көмегімен контурлық сюжеттің суретін аяқтап салу
6. 5. 3. 6 мұғалімнің көмегімен үлгі бойынша контурлық сюжеттің суретін аяқтап салу
7. 5. 3. 6 бояу кезінде суреттің, бөлшектердің шекарасын сақтау
8. 5. 3. 6 бояу кезінде сурет пен бөлшектердің шекарасын, штрихтардың бағытын сақтау
9. 5. 3. 6 бояу кезінде сурет пен бөлшектердің шекарасын, штрихтардың бағытын сақтау
10. 5. 3. 6 бояу кезінде сурет пен бөлшектердің шекарасын, штрихтардың бағытын сақтау
5. 5. 3. 7 мұғалімнің жұмысты бағалауын тыңдау
6. 5. 3. 7 мұғалімнің көмегімен өз суретін атау және көрсету
7. 5. 3. 7 мұғалімнің көмегімен үлгі бойынша контурлық сюжеттің суретін аяқтап салу
8. 5. 3. 7 үлгі бойынша контурлық сюжеттің суретін аяқтап салу
9. 5. 3. 7 үлгі бойынша, өз бетінше контурлық сюжет суретінің бөлшектерін аяқтап салу
10. 5. 3. 7 өз бетінше контурлық сюжет суретінің бөлшектерін аяқтап салу
5. 5. 3. 8 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық суреттер жасауға қатысу
6. 5. 3. 8 мұғалімнің жұмысын бағалауға қатысу
7. 5. 3. 8 мұғалімнің көмегімен өз суретін атау және көрсету
8. 5. 3. 8 үлгі бойынша өз суретін атау және көрсету
9. 5. 3. 8 берілген жоспар бойынша өз суретін ұсыну
10. 5. 3. 8 берілген жоспар бойынша өз суретін ұсыну
6. 5. 3. 9 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық суреттер жасауға қатысу
7. 5. 3. 9 мұғалімнің көмегімен өзінің және басқа біреудің жұмысын бағалау
8. 5. 3. 9 мұғалімнің көмегімен өзінің және басқа біреудің жұмысын бағалау
9. 5. 3. 9 мұғалімнің көмегімен берілген критерий бойынша өзінің және басқа біреудің жұмысын бағалау
10. 5. 3. 9 берілген критерий бойынша өзінің және басқа біреудің жұмысын бағалау
7. 5. 3. 10 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық суреттер жасауға қатысу
8. 5. 3. 10 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық суреттер жасауға қатысу
9. 5. 3. 10 ұжымдық суреттерді үлгі бойынша жасауға қатысу
10. 5. 3. 10 ұжымдық суреттер жасауға қатысу
42. Бағдарлама зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Бейнелеу өнері" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспарға сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақмерзімді жоспарда әрбір бөлім бойынша оқу мақсаттарының көлемі көрсетілген.
43. Бағдарламада оқу материалын оқу жылдары (сыныптар) және тоқсандар бойынша бөлу шамамен берілген. Мұғалім әрбір оқушының мүмкіндіктері мен нақты жетістіктерін ескере отырып, оқу материалының күрделілігін азайту немесе көбейту, оқу материалының көлемін ұлғайту немесе азайту үшін оқу материалын бір тоқсаннан (сыныптан) екіншісіне ауыстыруға құқылы.

6. 5. 3. 5
соблюдать границу рисунка, деталей при раскрашивании
7. 5. 3. 5
рисовать объекты природы в разное время года по заданным линиям
8. 5. 3. 5
рисовать объекты природы в разное время года по образцу
9. 5. 3. 5
рисовать объекты природы в разное время года по образцу
10. 5. 3. 5
рисовать объекты природы в разное время года
5. 5. 3. 6
дорисовывать детали контурного сюжетного рисунка с помощью учителя
6. 5. 3. 6
дорисовывать детали контурного сюжетного рисунка по образцу, с помощью учителя
7. 5. 3. 6
соблюдать границу рисунка, деталей при раскрашивании
8. 5. 3. 6
соблюдать при раскрашивании границу рисунка и деталей, направление штрихов
9. 5. 3. 6
соблюдать при раскрашивании границу рисунка и деталей, направление штрихов
10. 5. 3. 6
соблюдать при раскрашивании границу рисунка и деталей, направление штрихов
5. 5. 3. 7
слушать оценивание работ учителем
6. 5. 3. 7
называть и показывать свой рисунок с помощью учителя
7. 5. 3. 7
дорисовывать детали контурного сюжетного рисунка по образцу, с помощью учителя
8. 5. 3. 7
дорисовывать детали контурного сюжетного рисунка по образцу
9. 5. 3. 7
дорисовывать детали контурного сюжетного рисунка по образцу, самостоятельно
10. 5. 3. 7
дорисовывать детали контурного сюжетного рисунка самостоятельно
5. 5. 3. 8
участвовать в создании коллективных рисунков под руководством учителя
6. 5. 3. 8
принимать участие в оценивании работ учителем
7. 5. 3. 8
называть и показывать свой рисунок с помощью учителя
8. 5. 3. 8
называть и показывать свой рисунок по образцу
9. 5. 3. 8
представлять свой рисунок по заданному плану
10. 5. 3. 8
представлять свой рисунок по заданному плану
6. 5. 3. 9
участвовать в создании коллективных рисунков под руководством учителя
7. 5. 3. 9
оценивать свою и чужую работу с помощью учителя
8. 5. 3. 9
оценивать свою и чужую работу с помощью учителя
9. 5. 3. 9
оценивать свою и чужую работу по заданным критериям с помощью учителя
10. 5. 3. 9
оценивать свою и чужую работу по заданным критериям
7. 5. 3. 10
участвовать в создании коллективных рисунков под руководством учителя
8. 5. 3. 10
участвовать в создании коллективных рисунков под руководством учителя
9. 5. 3. 10
участвовать в создании коллективных рисунков по образцу
10. 5. 3. 10
участвовать в создании коллективных рисунков
42. Настоящая Программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов.
43. Распределение учебного материала по годам обучения (классам) и четвертям в настоящей программе является примерным. Учитель имеет право перенести учебный материал из одной четверти (класса) в другую для снижения или увеличения сложности учебного материала, увеличить или уменьшить объем учебного материала с учетом возможностей и реальных достижений каждого обучающегося.

Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Бейнелеу өнері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5 сынып:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін сақтау
5.1.1.1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау және (мүмкіндігінше) айту
5.1.1.2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
5.1.1.3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
5.1.1.4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және ауызша нұсқаулыққа сәйкес ретке келтіру
5.1.1.5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
5.1.1.6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін ауызша қадамдық нұсқаулық бойынша орындау
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары
5.2.2.1 өнер туындысы туралы әңгіме тыңдау
5.2.2.5 таныстар мен туыстарды суреттерінен тану, көрсету, атау, ажырату
5.2.2.3 суреттерде бейнеленген тұлғалардың эмоционалды жағдайын анықтау; суреттен туындаған эмоцияларды білдіру (ауызша, мимикамен)
3.1. Ермексаздан сурет салу
5.3.1.1 көрсету бойынша қатаң негізге дайын контурлық зат кескінінің ішіне жағу тәсілімен ермексаз аппликациясын жасау
3.2. Көлемді бұйымдар
5.3.2.1 мұғаліммен бірге мүсіндеу алдында затты тексеру (қарау, сезіну, пішінін, түсін таңдау)
5.3.2.2 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау
5.3.2.3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
5.3.2.5 мұғалімнің көмегімен безендірілмеген бұйымдарды конструктивті әдіспен (2-3 бөліктен) мүсіндеу
5.3.2.8 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
5.3.2.9 дайын бұйымдармен ойнау
5.3.2.10 сынып оқушыларының барлық бұйымдарының ішінен өз бұйымын табу
4.1. Заттық аппликация
5.4.1.1 мұғалімнің аппликацияны тану, көрсету, бөлшектерін атау, орындау тәртібі деңгейінде үлгіні талдауға қолдан келгенше қатысу
5.4.1.2 негізгі және қосымша түстерді тану, атау, ажырату, пайдалану
5.4.1.3 қағазды жырту және мыжу арқылы дайындамалар жасау
5.4.1.12 мұғалімнің көмегімен берілген контурға мыжылған қағаздан (2-3 түсті) көлемді аппликация жасау, желімдеу
5.4.1.9 үлгі мен сөйлеу нұсқаулары бойынша қағаз парағының жазықтығына (жоғарғы, төменгі, оң, сол, ортаңғы) назар аудару
4.2. Сәндік аппликация
5.4.2.3 саябаққа саяхат кезінде жапырақтар топтамасын, өсімдік тұқымын жинау

Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы по учебному предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов
1) 5 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения
5.1.1.1 соблюдать и озвучивать (по возможности) правила поведения в кабинете изобразительного искусства (ИЗО)
5.1.1.2 соблюдать и комментировать (по возможности) правила техники безопасности (ТБ) при работе с материалами и инструментами
5.1.1.3 выполнять требования и поручения учителя
5.1.1.4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место по словесной инструкции
5.1.1.5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
5.1.1.6 выполнять обязанности дежурного в кабинете ИЗО по словесной пошаговой инструкции
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры
5.2.2.1 слушать рассказ о произведении искусства
5.2.2.5 узнавать, показывать, называть, различать на фотоснимках знакомых и родных людей
5.2.2.3 определять эмоциональное состояние изображенных на фотоснимках лиц; выражать эмоции, вызванные рисунком (устно, мимикой)
3.1. Пластилиновая живопись
5.3.1.1 создавать способом размазывания пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе по показу
3.2. Объемные изделия
5.3.2.1 обследовать предмет перед лепкой совместно с учителем (рассмотрение, ощупывание, выделение формы, цвета)
5.3.2.2 узнавать, называть предмет лепки, сопоставив его с реальным предметом с помощью учителя
5.3.2.3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
5.3.2.5 лепить конструктивным способом (из 2-3 частей) неоформленные изделия с помощью учителя
5.3.2.8 сравнивать предмет лепки с образцом с помощью учителя
5.3.2.9 обыгрывать готовые изделия
5.3.2.10 находить своҰ изделие среди всех изделий класса
4.1. Предметная аппликация
5.4.1.1 принимать посильное участие в анализе образца учителем на уровне узнавания, показа, называния деталей порядка выполнения аппликации
5.4.1.2 узнавать, называть, различать, использовать основные и дополнительные цвета
5.4.1.3 делать заготовки способами обрывания и сминания бумаги
5.4.1.12 составлять, наклеивать из заготовок из мятой бумаги (2-3 цвета) объҰмную аппликацию в заданном контуре по показу, с помощью учителя
5.4.1.9 ориентироваться на плоскости листа бумаги (вверху, внизу, справа, слева, посередине) по образцу и речевой инструкции
4.2. Декоративная аппликация
5.4.2.3 собирать коллекцию листьев, семена растений во время экскурсии в парке

5.4.2.4 мұғалімнің көмегімен жапырақтардан жасалған өрнекті көлденең жолақта, шаршыда, тіктөртбұрышта артынша желімдей отырып, 1 белгісі бойынша кезектестірумен берілген нүктелердің бойына жайып қою
5.4.2.6 геометриялық фигураларды білу, атау (мүмкіндігінше), терминдердің мағыналарын түсіну
5.1. Заттық сурет салу
5.5.1.1 әртүрлі бейнелеу материалдары мен құралдарын қолдану
5.5.1.2 дәстүрлі және дәстүрлі емес сурет салу техникасында үйренген әдіс-тәсілдерді қолдану
5.5.1.3 сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру
5.5.1.4 мұғалімнің көмегімен контурлық сызықтар бойынша бейнеленген заттың бөлшектерін салып бітіру
5.5.1.13 трафареттердің, шаблондардың көмегімен әртүрлі геометриялық пішіндерден тұратын заттардың суреттерін салу
5.5.1.8 сурет салу процесінде қолданылатын түстерді атау (мүмкіндігінше), көрсету, ажырату
5.5.1.9 мұғалімнің жетекшілігімен қосымша түстер жасау
5.5.1.10 қағаз парағын поролон тампондарымен және жалпақ щеткамен бояу
5.2. Сәндік сурет салу
5.5.2.1 геометриялық өрнектерді үлгі бойынша контурмен сызу және түспен бояу
5.5.2.4 геометриялық фигураларды таңдау және оларды үлгі бойынша бірдей белгілері бойынша топтастыру
2 тоқсан
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары
5.2.2.1 өнер туындысы туралы әңгіме тыңдау
5.2.2.2 таныс шығарманың иллюстрациясын қарау,
суретте бейнеленген кейіпкерлерді, олардың әрекеттерін атау
5.2.2.3 суреттерде бейнеленген тұлғалардың эмоционалды жағдайын анықтау; суреттен туындаған эмоцияларды білдіру (ауызша, мимикамен)
5.2.2.7 өнер туындыларындағы нақты заттарды тану, атау
4.2. Сәндік аппликация
5.4.2.1 дайындамалардан жасалған өрнекті берілген пішінге түсі, өлшемі, пішіні бойынша көрсету, берілген нүктелер және сөйлеу нұсқаулары бойынша кезектестіріп орналастыруға және желімдеуге машықтану
5.4.2.2 мұғалімнің көмегімен геометриялық пішінді дайындамаға дайын элементтер өрнегін жасау
5.4.2.6 геометриялық фигураларды білу, атау (мүмкіндігінше), терминдердің мағыналарын түсіну
3.1. Ермексаздан сурет салу
5.3.1.3 қатты негізді жағу әдісімен ермексазбен қаптау және аппликацияны мұғалімнің көмегімен, көрсету бойынша ырғақты саусақ іздерімен орындау (таяқшамен кесу формасы)
3.2. Көлемді бұйымдар
5.3.2.1 мұғаліммен бірге мүсіндеу алдында затты тексеру (қарау, сезіну, пішінін, түсін таңдау)
5.3.2.2 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау
5.3.2.3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
5.3.2.4 табиғаттан ермексаздың бүтін кесегінен бұйымдар мүсіндеу

5.4.2.4 выкладывать узор из листьев по заданным точкам с чередованием по 1 признаку в горизонтальной полосе, квадрате, прямоугольнике с последующим наклеиванием с помощью учителя
5.4.2.6 узнавать, называть (по возможности), названия геометрических фигур, понимать значения терминов
5.1. Предметное рисование
5.5.1.1 использовать различные изобразительные материалы и инструменты
5.5.1.2 применять усвоенные приҰмы и способы традиционных и нетрадиционных техник рисования
5.5.1.3 соблюдать и совершенствовать технику рисования
5.5.1.4 дорисовывать детали изображенного предмета по контурным линиям с помощью учителя
5.5.1.13 рисовать изображения предметов, состоящих из разных геометрических форм с помощью трафаретов, шаблонов
5.5.1.8 называть (по возможности), показывать, различать используемые в процессе рисования цвета
5.5.1.9 составлять дополнительные цвета под руководством учителя
5.5.1.10 закрашивать лист бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью
5.2. Декоративное рисование
5.5.2.1 обводить и закрашивать геометрические узоры, выделенные контуром по образцу
5.5.2.4 выбирать геометрические фигуры и группировать по одинаковым признакам по образцу
2 четверть
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры
5.2.2.1 слушать рассказ о произведении искусства
5.2.2.2рассматривать иллюстрацию к знакомому произведению, называть героев, изображенных на рисунке, их действия
5.2.2.3 определять эмоциональное состояние изображенных на картинах лиц;
выражать эмоции, вызванные рисунком (устно, мимикой)
5.2.2.7 узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы
4.2. Декоративная аппликация
5.4.2.1 упражняться в выкладывании и наклеивании узора из заготовок в заданной форме с чередованием по цвету, величине, форме по показу, по заданным точкам и речевой инструкции
5.4.2.2 составлять узоры из готовых элементов на заготовке геометрической формы с помощью учителя
5.4.2.6 узнавать, называть (по возможности) геометрические фигуры, понимать значения терминов
3.1. Пластилиновая живопись
5.3.1.3 покрывать жесткую основу пластилином способом размазывания
и выполнять аппликацию в виде ритмичных отпечатков (формой для вырезания, палочкой) с помощью учителя, по показу
3.2. Объемные изделия
5.3.2.1 обследовать предмет перед лепкой совместно с учителем (рассмотрение, ощупывание, выделение формы, цвета)
5.3.2.2 узнавать, называть предмет лепки, сопоставив его с реальным предметом с помощью учителя
5.3.2.3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
5.3.2.4 лепить изделия из целого куска пластилина с натуры

3.3. Композиция
5.3.3.1 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композиция жасауға қатысу
5.3.3.2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
5.3.3.3. командада жұмыс істеу ережелеріне бағыну
4.1. Заттық аппликация
5.4.1.1 мұғалімнің аппликацияны тану, көрсету, бөлшектерін атау, орындау тәртібі деңгейінде үлгіні талдауға қолдан келгенше қатысу
5.4.1.9 үлгі мен сөйлеу нұсқаулары бойынша қағаз парағының жазықтығына (жоғарғы, төменгі, оң, сол, ортаңғы) назар аудару
5.4.1.7 әртүрлі мөлшердегі геометриялық фигураларды (шаршы, тіктөртбұрыш, үшбұрыш) кесумен машықтану
5.4.1.8 қағазды берілген сызықтың бойымен кесу
5.4.1.14 выполнять аппликацию из геометрических фигур, различных по цвету, в заданном контуре с помощью учителя
5.2. Сәндік сурет салу
5.5.2.3 мұғалімнің көмегімен көлденең жолақта бір-бір белгісі (түсі, өлшемі, пішіні) бойынша әртүрлі 2 дайын элементтен тұратын өрнектер жасау
5.5.2.7 мұғалімнің көмегімен жапырақтарға бояу жағу және үлгі бойынша элементтерді (жапырақ, қалып, жапырақ, қалып) бояумен кезектестірумен өрнекті басып шығару
5.5.2.2 өрнекте қолданылатын заттардың санын есептеуді жүзеге асыру
5.1. Заттық сурет салу
5.5.1.12 нүктелерді, сызықтарды, геометриялық фигураларды қарындашпен, қаламмен торлар мен берілген нүктелер бойынша салу
5.5.1.6 мұғалімнің тақтаға, қағазға сурет салуды орындаудағы әрекетін бақылау
5.5.1.14 мұғалімнің көмегімен шаблон бойынша, трафарет бойынша әртүрлі заттардың суреттерін салу
5.3. Сюжеттік сурет салу
5.5.3.3 табиғатқа саяхат кезінде жылдың әр мезгілінде табиғат элементтерін бақылау
5.5.3.4 табиғат объектілерін жылдың әр мезгілінде мұғалімнің көмегімен берілген сызықтар бойынша салу
3 тоқсан
1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения
5.1.1.1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау және (мүмкіндігінше) айту
5.1.1.2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
5.1.1.3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
5.1.1.4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және ауызша нұсқаулыққа сәйкес ретке келтіру
5.1.1.5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
5.1.1.6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін ауызша қадамдық нұсқаулық бойынша орындау
3.1. Ермексаздан сурет салу
5.3.1.2 көрсету бойынша, үлгі бойынша қатаң негіздегі дайын контурдың ішіне көлемді аппликацияны мүсіндеу
5.3.1.1 көрсету бойынша қатаң негізге дайын контурлық зат кескінінің ішіне жағу тәсілімен ермексаз аппликациясын жасау
4.1. Заттық аппликация
5.4.1.1 мұғалімнің аппликацияны тану, көрсету, бөлшектерін атау, орындау тәртібі деңгейінде үлгіні талдауға қолдан келгенше қатысу

3.3. Композиция
5.3.3.1 участвовать в составлении коллективной композиции под руководством учителя
5.3.3.2 участвовать в обыгрывании выполненной композиции
5.3.3.3. подчиняться правилам работы в команде
4.1. Предметная аппликация
5.4.1.1 принимать посильное участие в анализе образца учителем на уровне узнавания, показа, называния деталей порядка выполнения аппликации
5.4.1.9 ориентироваться на плоскости листа бумаги (вверху, внизу, справа, слева, посередине) по образцу и речевой инструкции
5.4.1.7 упражняться в вырезании геометрических фигур (квадрат, прямоугольник, треугольник) разной величины
5.4.1.8 резать бумагу по заданной линии
5.4.1.14 выполнять аппликацию из геометрических фигур, различных по цвету, в заданном контуре с помощью учителя
5.2. Декоративное рисование
5.5.2.3 составлять узоры из 2 готовых элементов, различных по одному признаку (цвету, величине, форме) в горизонтальной полосе с помощью учителя
5.5.2.7 наносить краску на листья и печатать орнамент с чередованием элементов (лист, штамп, лист, штамп) краской по образцу с помощью учителя
5.5.2.2 осуществлять подсчет количества предметов, использованных в орнаменте
5.1. Предметное рисование
5.5.1.12 рисовать точки, линии, геометрические фигуры карандашом, ручкой по клеточкам и заданным точкам
5.5.1.6 наблюдать за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге
5.5.1.14 рисовать изображения различных предметов по шаблону, по трафарету с помощью учителя
5.3. Сюжетное рисование
5.5.3.3 наблюдать за элементами природы в разное время года во время экскурсии в природу
5.5.3.4 рисовать объекты природы в разное время года с помощью учителя, по заданным линиям
3 четверть
1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения
5.1.1.1 соблюдать и озвучивать (по возможности) правила поведения в кабинете ИЗО
5.1.1.2 соблюдать и комментировать (по возможности) правила ТБ при работе с материалами и инструментами
5.1.1.3 выполнять требования и поручения учителя
5.1.1.4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место по словесной инструкции
5.1.1.5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
5.1.1.6 выполнять обязанности дежурного в кабинете ИЗО по словесной пошаговой инструкции
3.1. Пластилиновая живопись
5.3.1.2 лепить объемную аппликацию внутри готового контура на жҰсткой основе по показу, по образцу
5.3.1.1 создавать способом размазывания пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе по показу
4.1. Предметная аппликация
5.4.1.1 принимать посильное участие в анализе образца учителем на уровне узнавания, показа, называния деталей порядка выполнения аппликации и

5.4.1.2 негізгі және қосымша түстерді тану, атау, ажырату, пайдалану
5.4.1.5 мұғалімнің көмегімен матадан жасалған дайындамалардан заттық аппликация жасау
5.4.1.6 мұғалімнің көмегімен матаның алдыңғы және ішкі бет жақтарын білу
4.2. Сәндік аппликация
5.4.2.5 мұғалімнің көмегімен рамаларды, ашықхаттарды безендіру үшін сәндік өрнекті қолдану
5.2. Сәндік сурет салу
5.5.2.5 қалыпты жолақтағы өрнекті (2-3 дана) мұғаліммен бірге берілген нүктелер бойынша басып шығару
5.5.2.8 көрсету бойынша ақ түспен белгіленген ұлттық өрнекті айналдыра сызу және бояу
2.1. Халықтың қолданбалы өнер бұйымдары
5.2.1.1 оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
5.2.1.2 киіз үйдің пішінін, түсін, мөлшерін, мақсатын қоршаған ортадан бөліп көрсету, атау, анықтау
5.2.1.3 киіз үйдің безендірілуін ойынға қосу
3.2. Көлемді бұйымдар
5.3.2.1 мұғаліммен бірге мүсіндеу алдында затты тексеру (қарау, сезіну, пішінін, түсін таңдау)
5.3.2.2 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау
5.3.2.3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
5.3.2.6 мүсіндеу объектісін мұғаліммен бірге ермексаз элементтерімен безендіру
5.3.2.7 ермексаздан, балшықтан, тұзды қамырдан тапсырмасыз аралас әдіспен мүсіндеу
3.3. Композиция
5.3.3.1 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композиция жасауға қатысу
5.3.3.2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
5.3.3.3 подчиняться правилам работы в команде
5.1. Заттық сурет салу
5.5.1.17 мұғалімнің жетекшілігімен заттық силуэттік пішіндерді (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ заттарын; ойыншықтарды) гуашпен, бояумен бояу
5.5.1.18 мұғалімнің жетекшілігімен тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды акварельмен бояу
5.5.1.19 мұғалімнің көмегімен өз жұмысын үлгімен салыстыру,
өз жұмысын және сыныптастарының суреттерін қарау
5.5.1.5 бүкіл параққа тапсырмасыз сурет салу, түстер мен сызықтарды қолдана отырып, сурет арқылы эмоцияларды білдіру
4.3. Сюжеттік аппликация
5.4.3.1 мұғалімнің көмегімен дайын дайындамалардан жасалған қарапайым сюжеттік аппликацияны көрсету бойынша композиция бөлшектерінің берілген контурларына жабыстыру
5.4.3.2 мұғалімнің көмегімен сюжетке сәйкес аппликацияның бөлшектерін көлемі бойынша, ұзындығы бойынша бөліп қою
5.4.3.3 бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін және сыйлық ретінде пайдалану
5.4.3.4 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композициялар жасауға қатысу
5.4.3.5 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
5.4.3.6 композицияны ойынға қосу
5.3. Сюжеттік сурет салу
5.5.3.1 контурлық сызбаларды мұғалімнің жетекшілігімен үлгі бойынша ұсақ бөлшектерсіз ертегілер иллюстрацияларымен, қарапайым пейзажбен, қарапайым сюжетпен бояу

5.4.1.2 узнавать, называть, различать, использовать основные и дополнительные цвета
5.4.1.5 выполнять предметную аппликацию из готовых заготовок из ткани с помощью учителя
5.4.1.6 узнавать лицевую и изнаночную стороны ткани с помощью учителя
4.2. Декоративная аппликация
5.4.2.5 использовать декоративный узор для оформления рамок, открыток
5.2. Декоративное рисование
5.5.2.5 печатать узор в полосе штампами (2-3 шт.) по заданным точкам, по образцу сопряженно с учителем
5.5.2.8 обводить и раскрашивать национальный узор, выделенный бледным цветом по показу
2.1. Предметы народного декоративно-прикладного искусства
5.2.1.1 проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
5.2.1.2 выделять из окружающей среды, называть, определять форму, цвет, величину, назначение юрты
5.2.1.3. обыгрывать убранство юрты
3.2. Объемные изделия
5.3.2.1 обследовать предмет перед лепкой совместно с учителем (рассмотрение, ощупывание, выделение формы, цвета)
5.3.2.2 узнавать, называть предмет лепки, сопоставив его с реальным предметом с помощью учителя
5.3.2.3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
5.3.2.6 декорировать объект лепки элементами из пластилина совместно с учителем
5.3.2.7 лепить из пластилина, глины, соленого теста комбинированным способом без задания
3.3. Композиция
5.3.3.1 участвовать в составлении коллективной композиции под руководством учителя
5.3.3.2 участвовать в обыгрывании выполненной композиции
5.3.3.3 подчиняться правилам работы в команде
5.1. Предметное рисование
5.1.1.17 раскрашивать гуашью, краской предметные силуэтные формы (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки) под руководством учителя
5.5.1.18 раскрашивать акварельными красками фигуры из соленого теста, глины под руководством учителя
5.5.1.19 сравнивать свою работу с образцом с помощью учителя,
рассматривать свою работу и рисунки одноклассников
5.5.1.5 рисовать без задания по всему листу, выражать эмоции через рисунок, используя цвета и линии
4.3. Сюжетная аппликация
5.4.3.1 наклеивать простую сюжетную аппликацию из готовых заготовок на заданные контуры деталей композиции по показу, с помощью учителя
5.4.3.2 распределять детали аппликации на основе по величине, по протяженности, в соответствии с сюжетом с помощью учителя
5.4.3.3использовать изделия для украшения помещений, выставок, в качестве подарков
5.4.3.4 участвовать в составлении коллективных композиций под руководством учителя
5.4.3.5 соблюдать правила работы в команде
5.4.3.6 обыгрывать композицию
5.3. Сюжетное рисование
5.5.3.1 раскрашивать контурные рисунки с простым сюжетом без мелких деталей, с простым пейзажем, иллюстрациями сказок без мелких деталей по образцу под руководством учителя

5.5.3.6 мұғалімнің көмегімен контурлық сюжеттің суретін аяқтап салу
5.5.3.5 бояу кезінде суреттің шекарасын сақтау
4 тоқсан
3.1. Ермексаздан сурет салу
5.3.1.2 көрсету бойынша, үлгі бойынша қатаң негіздегі дайын контурдың ішіне көлемді аппликацияны мүсіндеу
3.2. Көлемді бұйымдар
5.3.2.1 мұғаліммен бірге мүсіндеу алдында затты тексеру (қарау, сезіну, пішінін, түсін таңдау)
5.3.2.2 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау
5.3.2.7 ермексаздан, балшықтан, тұзды қамырдан тапсырмасыз аралас әдіспен мүсіндеу
5.3.2.8 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
5.3.2.9 дайын бұйымдармен ойнау
5.3.2.10 сынып оқушыларының барлық бұйымдарының ішінен өз бұйымын табу
4.1. Заттық аппликация
5.4.1.10 коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың әрекеттерін бақылау
5.4.1.11 мұғалімнің көмегімен коллаж жасау үшін дайын формалардан аппликация жасау техникасын қолдану
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары
5.2.2.6 суретшілердің (Г. Садвакасова, Л. Афремов, И. Шишкин) пейзаждары бар суреттерді қарау, жыл мезгілін, оның белгілерін атау
5.2.2. өнер туындыларындағы нақты заттарды тану, атау
5.2.2.4 суреттелген заттар, олардың түсі, пішіні, мөлшері, кеңістіктік орналасуы, тәуліктің бөліктеріне, жыл мезгіліне тән өз қызметінің түрлері туралы (мүмкіндігінше) білу, көрсету, атау, сұрақтарға жауап беру
5.2.2.3 суреттерде бейнеленген тұлғалардың эмоционалды жағдайын анықтау; суреттен туындаған эмоцияларды білдіру (ауызша, мимикамен)
5.1. Заттық сурет салу
5.5.1.15 берілген контур бойынша жылдың әр мезгілінде табиғат объектілерін салу
5.5.1.7 мұғалімнің көмегімен сызықтан шықпай, сурет контурын сақтай отырып, суреттің бөлшектерін бояу
5.5.1.16 мұғалімнің көмегімен объектілерді олардың пішініне, көлеміне, ұзындығына сәйкес орналастыру
5.5.1.11 сурет салу кезінде әрекеттердің реттілігін сақтау
5.5.1.6 мұғалімнің тақтаға, қағазға сурет салуды орындаудағы әрекетін бақылау
5.2. Сәндік сурет салу
5.5.2.6 мұғалімнің көмегімен тірек нүктелері бойынша дөңгелек, шаршы, тікбұрышты пішіндегі дайындамаға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектерді салу
5.3. Сюжеттік сурет салу
5.5.3.2. мұғалімнің көмегімен қағаз парағының бүкіл бетіне оның шетінен шығып кетпей тапсырмасыз сурет салу
5.5.3.7 мұғалімнің жұмысты бағалауын тыңдау
5.5.3.8 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық суреттер жасауға қатысу
2) 6 сынып:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан

5.5.3.6 дорисовывать детали контурного сюжетного рисунка с помощью учителя
5.5.3.5 соблюдать при раскрашивании границу рисунка
4 четверть
3.1. Пластилиновая живопись
5.3.1.2 лепить объемную аппликацию внутри готового контура на жҰсткой основе по показу, по образцу
3.2. Объемные изделия
5.3.2.1 обследовать предмет перед лепкой совместно с учителем (рассмотрение, ощупывание, выделение формы, цвета)
5.3.2.2 узнавать, называть предмет лепки, сопоставив его с реальным предметом с помощью учителя
5.3.2.7 лепить из пластилина, глины, соленого теста комбинированным способом без задания
5.3.2.8 сравнивать предмет лепки с образцом с помощью учителя
5.3.2.9 обыгрывать готовые изделия
5.3.2.10 находить своҰ изделие среди всех изделий класса
4.1. Предметная аппликация
5.4.1.10 наблюдать за действиями педагога при демонстрации техники коллажа
5.4.1.11 использовать технику выполнения аппликации из готовых форм для создания коллажа по показу с помощью учителя
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры
5.2.2.6 рассматривать картины с пейзажами художников (Г.Садвакасова, Л.Афремов, И. Шишкин), называть время года, его признаки
5.2.2.7узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы
5.2.2.4 узнавать, показывать, называть, отвечать на вопросы (по возможности) об изображенных предметах, их цвете, форме, величине, пространственном расположении, видах собственной деятельности, характерных для частей суток, времени года
5.2.2.3 определять эмоциональное состояние изображенных на картинах лиц; выражать эмоции, вызванные рисунком (устно, мимикой)
5.1. Предметное рисование
5.5.1.15 рисовать объекты природы в разное время года по заданному контуру с помощью учителя
5.5.1.7 закрашивать детали рисунка с соблюдением контура изображения, не выходя за линии с помощью учителя
5.1.1.16 размещать объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности с помощью учителя
5.5.1.11соблюдать последовательность действий при рисовании
5.5.1.6 наблюдать за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге
5.2. Декоративное рисование
5.5.2.6 рисовать узоры из мазков, точек, пятен на заготовках круглой, квадратной, прямоугольной формы по опорным точкам с помощью учителя, по образцу
5.3. Сюжетное рисование
5.5.3.2. рисовать без задания по всему листу бумаги, не заходя за край листа бумаги с помощью учителя
5.5.3.7 слушать оценивание работ учителем
5.5.3.8 участвовать в создании коллективных рисунков под руководством учителя
2) 6 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть

1.1. Бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін сақтау
6.1.1.1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
6.1.1.2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
6.1.1.3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
6.1.1.4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және үлгі бойынша ретке келтіру
6.1.1.5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
6.1.1.6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін ауызша немесе көрнекі нұсқаулық бойынша орындау
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары
6.2.1.1 оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
6.2.2.1 өнер туындысы туралы әңгіме тыңдау
6.2.2.2. таныс шығарманың иллюстрациясын қарау, білу,
бейнеленген кейіпкерлерді, заттарды, әрекеттерді көрсету, атау (мүмкіндігінше)
6.2.2.3 адамдардың, жануарлардың бейнелері, олардың әрекеттері арқылы берілетін эмоциялар мен көңіл-күй туралы сұрақтарға жауап беру (мүмкіндігінше)
6.2.2.4 суреттелген заттар, олардың түсі, пішіні, мөлшері, кеңістіктік орналасуы, тәуліктің бөліктеріне, жыл мезгіліне тән өз қызметінің түрлері туралы (мүмкіндігінше) білу, көрсету, атау, сұрақтарға жауап беру
3.1. Ермексаздан сурет салу
6.3.1.1 көрсету бойынша, үлгі бойынша қатаң негізге дайын контурлық зат кескінінің ішіне жағу тәсілімен ермексаз аппликациясын орындау
3.2. Көлемді бұйымдар
6.3.2.1. мұғалімнің көмегімен мүсіндеу алдында затты тексеру
6.3.2.2 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау және салыстыру
6.3.2.3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
6.3.2.5 конструктивті әдіспен мүсіндеу (3-4 бөліктен), мұғалімнің минималды көмегімен пішінді беру
6.3.2.8 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
6.3.2.9 дайын бұйымдармен ойнау
6.3.2.10 сынып оқушыларының барлық бұйымдарының ішінен өз бұйымын табу
4.1. Заттық аппликация
6.4.1.1 мұғалімнің аппликацияны тану, көрсету, бөлшектерін атау, орындау тәртібі деңгейінде үлгіні талдауға қолдан келгенше қатысу
6.4.1.2 негізгі және қосымша түстерді тану, атау, ажырату, пайдалану
6.4.1.3 қағазды жырту, кесу және ұсақтау арқылы дайындамалар жасау
6.4.1.12 көрсету бойынша берілген контурға мыжылған қағаздан (3-4 түсті) көлемді аппликация жасау, желімдеу
4.2. Сәндік аппликация
6.4.2.3 саябаққа саяхат кезінде жапырақтар топтамасын, өсімдік тұқымын жинау
6.4.2.4 мұғалімнің көмегімен жапырақтардан жасалған өрнекті көлденең жолақта, шаршыда, тіктөртбұрышта артынша желімдей отырып, 2 белгісі бойынша кезектестірумен берілген нүктелердің бойына жайып қою

1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения
6.1.1.1 соблюдать правила поведения в кабинете изо
6.1.1.2 соблюдать и комментировать правила ТБ при работе с материалами и инструментами
6.1.1.3 выполнять требования и поручения учителя
6.1.1.4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место по образцу
6.1.1.5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
6.1.1.6 выполнять обязанности дежурного в кабинете ИЗО по словесной или визуальной инструкции
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры
6.2.1.1 проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
6.2.2.1 слушать рассказ о произведении искусства
6.2.2.2. рассматривать иллюстрацию к знакомому произведению, узнавать, показывать, называть (по возможности) изображенные персонажи, предметы, действия
6.2.2.3 отвечать на вопросы (по возможности) об эмоциях и настроении, передаваемых изображениями людей, животных, их действиями
6.2.2.4 узнавать, показывать, называть, отвечать на вопросы (по возможности) об изображенных предметах, их цвете, форме, величине, пространственном расположении, видах собственной деятельности, характерных для частей суток, времени года
3.1. Пластилиновая живопись
6.3.1.1 выполнять пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе способом размазывания по показу, по образцу
3.2. Объемные изделия
6.3.2.1.обследовать предмет перед лепкой с помощью учителя
6.3.2.2 узнавать, называть, сравнивать, различать предмет лепки с реальным предметом с помощью учителя
6.3.2.3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
6.3.2.5 лепить конструктивным способом (из 3-4 частей), передавать форму с минимальной помощью учителя
6.3.2.8 сравнивать предмет лепки с образцом с помощью учителя
6.3.2.9 обыгрывать готовые изделия
6.3.2.10 находить своҰ изделие среди всех изделий класса
4.1. Предметная аппликация
6.4.1.1 принимать посильное участие в анализе образца учителем на уровне узнавания, показа, называния деталей порядка выполнения аппликации
6.4.1.2 узнавать, называть, различать, использовать основные и дополнительные цвета
6.4.1.3 делать заготовки способами обрывания и сминания бумаги
6.4.1.12 составлять, наклеивать объҰмную аппликацию из мятой бумаги (3-4 цвета) в заданном контуре по показу
4.2. Декоративная аппликация
6.4.2.3 собирать коллекцию листьев, семена растений во время экскурсии в парке
6.4.2.4 выкладывать узор из листьев по заданным точкам с чередованием по 2 признакам в горизонтальной полосе, квадрате, прямоугольнике с последующим наклеиванием с помощью учителя

6.4.2.6 геометриялық фигураларды білу, атау (мүмкіндігінше), терминдердің мағыналарын түсіну
5.1. Заттық сурет салу
6.5.1.1 әртүрлі бейнелеу материалдары мен құралдарын қолдану
6.5.1.2 дәстүрлі және дәстүрлі емес сурет салу техникасында үйренген әдіс-тәсілдерді қолдану
6.5.1.3 сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру
6.5.1.4 мұғалімнің көмегімен бейнеленген заттың бөлшектерін нүктелермен салып бітіру
6.5.1.13 торлар мен үлгі бойынша қарындашпен, қаламмен нүктелер, сызықтар, геометриялық фигуралар салу
6.5.1.11 қағаз парағын поролон тампондарымен және жалпақ щеткамен бояу
6.5.1.9 сурет салу процесінде қолданылатын түстерді атау, ажырату
6.5.1.10 мұғалімнің жетекшілігімен қосымша түстер жасау
5.2. Сәндік сурет салу
6.5.2.1 геометриялық өрнектерді үлгі бойынша контурлық сызықпен сызу және түспен бояу
6.5.2.4 геометриялық фигураларды таңдау және оларды үлгі бойынша, ауызша сипаттау бойынша бірдей белгілерімен топтастыру
2 тоқсан
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары
6.2.2.5 таныс ғимараттарды, аймақтың көрнекті ғимараттарын фотосуреттерден тану, көрсету, атау, ажырату
6.2.2.7 өнер туындыларындағы нақты заттарды тану, атау
4.2. Сәндік аппликация
6.4.2.1 дайындамалардан жасалған өрнекті берілген пішінге түсі, өлшемі, пішіні бойынша көрсету, берілген нүктелер және сөйлеу нұсқаулары бойынша кезектестіріп орналастыруға және желімдеуге машықтану
6.4.2.2 мұғалімнің көмегімен геометриялық пішінді дайындамаға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектерді қосумен дайын элементтерден өрнектер жасау
6.4.1.4 мұғалімнің көмегімен берілген контур сызбасында жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау
6.4.2.6 геометриялық фигураларды білу, атау (мүмкіндігінше), терминдердің мағыналарын түсіну
3.1. Ермексаздан сурет салу
6.3.1.2 мұғалімнің көмегімен қатты негіздегі заттық кескіннің дайын контурының ішіне модульдік мүсіндеу әдісімен көлемді ермексаз аппликациясын жасау
3.2. Көлемді бұйымдар
6.3.2.1 обследовать предмет перед лепкой совместно с учителем (рассмотрение, ощупывание, выделение формы, цвета)
6.3.2.2 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау және салыстыру
6.3.2.3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
6.3.2.4 табиғаттан ермексаздың бүтін кесегінен бұйымдар мүсіндеу
6.3.2.6 мүсіндеу объектісін еліктеу бойынша ермексаз элементтерімен безендіру
3.3. Композиция
6.3.3.1 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композиция жасауға қатысу
6.3.3.2 орындалған композициямен ойнауға қатысу

6.4.2.6 узнавать, называть (по возможности), геометрические фигуры, понимать значения терминов
5.1. Предметное рисование
6.5.1.1 использовать различные изобразительные материалы и инструменты
6.5.1.2 применять усвоенные приҰмы и способы традиционных и нетрадиционных техник рисования
6.5.1.3 соблюдать и совершенствовать технику рисования
6.5.1.4 дорисовывать детали изображенного предмета по точкам с помощью учителя
6.5.1.13 рисовать точки, линии, геометрические фигуры карандашом, ручкой по клеточкам и образцу
6.5.1.11 закрашивать лист бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью
6.5.1.9 называть, различать используемые в процессе рисования цвета
6.5.1.10 составлять дополнительные цвета под руководством учителя
5.2. Декоративное рисование
6.5.2.1 обводить и закрашивать геометрические узоры по контурным линиям по образцу
6.5.2.4 выбирать геометрические фигуры и группировать по одинаковым признакам по образцу, по словесному описанию
2 четверть
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры
6.2.2.5 узнавать, показывать, называть, различать на фотоснимках знакомые здания, примечательные здания региона
6.2.2.7 узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы
4.2. Декоративная аппликация
6.4.2.1 упражняться в выкладывании и наклеивании узора из заготовок в заданной форме с чередованием по цвету, величине, форме по показу, по заданным точкам и речевой инструкции
6.4.2.2 составлять узоры из готовых элементов на заготовке геометрической формы, с добавлением узоров из мазков, точек, пятен с помощью учителя
6.4.1.4 делать аппликацию из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке с помощью учителя
6.4.2.6 узнавать, называть (по возможности), названия геометрических фигур, понимать значения терминов
3.1. Пластилиновая живопись
6.3.1.2 создавать способом модульной лепки объемную пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе с помощью учителя
3.2. Объемные изделия
6.3.2.1 обследовать предмет перед лепкой совместно с учителем (рассмотрение, ощупывание, выделение формы, цвета)
6.3.2.2 узнавать, называть, сравнивать, различать предмет лепки с реальным предметом с помощью учителя
6.3.2.3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
6.3.2.4 лепить изделия из целого куска пластилина с натуры
6.3.2.6 декорировать объект лепки элементами из пластилина по подражанию
3.3. Композиция
6.3.3.1 участвовать в составлении коллективной композиции под руководством учителя
6.3.3.2 участвовать в обыгрывании выполненной композиции

6.3.3.3. командада жұмыс істеу ережелеріне бағыну
4.1. Заттық аппликация
6.4.1.1 мұғалімнің аппликацияны тану, көрсету, бөлшектерін атау, орындау тәртібі деңгейінде үлгіні талдауға қолдан келгенше қатысу
6.4.1.9 үлгі мен сөйлеу нұсқаулары бойынша қағаз парағының жазықтығына (жоғарғы, төменгі, оң, сол, ортаңғы) назар аудару
6.4.1.7 әртүрлі мөлшердегі геометриялық фигураларды (шаршы, тіктөртбұрыш, үшбұрыш) кесумен машықтану
6.4.1.8 бүктелген қағазды кесу әдісін қолдану
5.2. Сәндік сурет салу
6.5.2.3 мұғалімнің көмегімен үлгіге сәйкес көлденең жолақта екі белгі бойынша әртүрлі дайын элементтерден тұратын өрнектер жасау
6.5.2.7 жапырақтарға бояу жағу және жолаққа көрсету бойынша, үлгі бойынша бояудың бір-бір белгісімен (түсі, мөлшері, пішіні) жапырақтарды кезектестіре отырып, өсімдіктің өрнегін басып шығару
6.5.2.2 өрнекте қолданылатын заттардың санын есептеуді жүзеге асыру
5.1. Заттық сурет салу
6.5.1.15 трафареттердың, шаблондардың көмегімен әртүрлі геометриялық пішіндерден тұратын заттардың суреттерін салу
6.5.1.16 мұғалімнің жетекшілігімен әртүрлі заттардың суреттерін шаблон бойынша, трафарет бойынша салу
5.3. Сюжеттік сурет салу
6.5.3.3 табиғатқа саяхат кезінде жылдың әр мезгілінде табиғат элементтерін бақылау
6.5.3.4 табиғат объектілерін жылдың әр мезгілінде берілген сызықтар бойынша салу
3 тоқсан
1.1. Бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін сақтау
6.1.1.1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
6.1.1.2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
6.1.1.3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
6.1.1.4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және үлгі бойынша ретке келтіру
6.1.1.5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
6.1.1.6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін ауызша немесе көрнекі нұсқаулық бойынша орындау
3.1. Ермексаздан сурет салу
6.3.1.3 қатты негізді жағу әдісімен ермексазбен қаптау және аппликацияны көрсету бойынша, үлгі бойынша ырғақты саусақ іздерімен орындау (таяқшамен кесу формасы)
4.1. Заттық аппликация
6.4.1.6 мұғалімнің көмегімен матаның алдыңғы және ішкі бет жақтарын білу, көрсету
6.4.1.5 мұғалімнің көмегімен матадан жасалған дайындамалардан заттық аппликация жасау
4.2. Сәндік аппликация
6.4.2.5 үлгі бойынша, мұғалімнің көмегімен рамаларды, ашықхаттарды безендіру үшін сәндік өрнекті қолдану
5.2. Сәндік сурет салу
6.5.2.5 көрсету бойынша, үлгі бойынша қалыпты жолақтағы өрнекті берілген нүктелер бойынша басып шығару
6.5.2.8 дайындамада ақ түспен белгіленген ұлттық өрнекті айналдыра сызу және бояу

6.3.3.3. подчиняться правилам работы в команде
4.1. Предметная аппликация
6.4.1.1 принимать посильное участие в анализе образца учителем на уровне узнавания, показа, называния деталей порядка выполнения аппликации
6.4.1.9 ориентироваться на плоскости листа бумаги (вверху, внизу, справа, слева, посередине) по образцу и речевой инструкции
6.4.1.7 упражняться в вырезании геометрических фигур (квадрат, прямоугольник, треугольник) разной величины
6.4.1.8 использовать прием вырезания из сложенной вдвое бумаги
5.2. Декоративное рисование
6.5.2.3 составлять узоры из готовых элементов, различных по двум признакам в горизонтальной полосе по образцу с помощью учителя
6.5.2.7 наносить краску на листья и печатать растительный орнамент с чередованием листьев по одному признаку (окраске, величине, форме) в полосе краской по показу, по образцу
6.5.2.2 осуществлять подсчет количества предметов, использованных в орнаменте
5.1. Предметное рисование
6.5.1.15 рисовать изображения предметов, состоящих из разных геометрических форм с помощью трафаретов, шаблонов
6.5.1.16 рисовать изображения различных предметов по шаблону, по трафарету под руководством учителя
5.3. Сюжетное рисование
6.5.3.3 наблюдать за элементами природы в разное время года во время экскурсии в природу
6.5.3.4рисовать объекты природы в разное время года по заданным линиям
3 четверть
1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения
6.1.1.1 соблюдать правила поведения в кабинете ИЗО
6.1.1.2 соблюдать и комментировать правила ТБ при работе с материалами и инструментами
6.1.1.3 выполнять требования и поручения учителя
6.1.1.4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место по образцу
6.1.1.5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
6.1.1.6 выполнять обязанности дежурного в кабинете изо по словесной или визуальной инструкции
3.1. Пластилиновая живопись
6.3.1.3 покрывать жесткую основу пластилином способом размазывания и выполнять аппликацию в виде ритмичных отпечатков (формой для вырезания, палочкой) по показу, по образцу
4.1. Предметная аппликация
6.4.1.6 узнавать, показывать лицевую и изнаночную стороны ткани с помощью учителя
6.4.1.5 выполнять предметную аппликацию из готовых заготовок из ткани с помощью учителя
4.2. Декоративная аппликация
6.4.2.5 использовать декоративный узор для оформления рамок, открыток с помощью учителя, по образцу
5.2. Декоративное рисование
6.5.2.5 печатать узор в полосе штампами по заданным точкам по показу, по образцу
6.5.2.8 обводить и раскрашивать национальный узор, выделенный бледным цветом на заготовке

6.5.2.9 балшықтан, тұзды қамырды жасалған заттарды көрсету бойынша, үлгі бойынша нүктелердентұратын, бояу жаққыш щеткамен боялған өрнекпен безендіру
2.1. Халықтың қолданбалы өнер бұйымдары
6.2.1.1 оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
6.2.1.2 қазақтың ұлттық тұрмыстық заттарының пішінін, түсін, мөлшерін, мақсатын қоршаған ортадан бөліп көрсету, атау, анықтау
6.2.1.3 қазақтың тұрмыстық заттарын ойынға қосу
3.2. Көлемді бұйымдар
6.3.2.7 ермексаздан, балшықтан, тұзды қамырдан тапсырмасыз аралас әдіспен мүсіндеу
3.3. Композиция
6.3.3.1 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композиция жасауға қатысу
6.3.3.2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
6.3.3.3. командада жұмыс істеу ережелеріне бағыну
5.1. Заттық сурет салу
6.5.1.19 көрсету бойынша гуашпен, бояумен заттық силуэттік пішіндерді (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ заттары; ойыншықтар) бояу
6.5.1.20 тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды көрсету бойынша акварель бояулармен бояу
6.5.1.21 өз жұмысын үлгімен салыстыру, мұғалімнің көмегімен қателерін түзету, өз жұмысын және сыныптастарының суреттерін қарау, мұғалімнің көмегімен жұмыстарды бағалау
6.5.1.5 бүкіл параққа тапсырмасыз сурет салу, түстер мен сызықтарды қолдана отырып, сурет арқылы эмоцияларды білдіру
4.3. Сюжеттік аппликация
6.4.3.1 үлгі бойынша дайын дайындамалардан жасалған қарапайым сюжеттік аппликацияны көрсету бойынша композиция бөлшектерінің берілген контурларына жабыстыру
6.4.3.2 көрсету бойынша, үлгі бойынша сюжетке сәйкес аппликацияның бөлшектерін көлемі бойынша, ұзындығы бойынша бөліп қою
6.4.3.3 бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін және сыйлық ретінде пайдалану
6.4.3.4 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композициялар жасауға қатысу
6.4.3.5 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
6.4.3.6 композицияны ойынға қосу
5.3. Сюжеттік сурет салу
6.5.3.1 контурлық сызбаларды үлгі бойынша ұсақ бөлшектерсіз ертегілер иллюстрацияларымен, қарапайым пейзажбен, қарапайым сюжетпен бояу
6.5.3.6 мұғалімнің көмегімен үлгі бойынша контурлық сюжеттің суретін аяқтап салу
6.5.3.5 бояу кезінде суреттің, бөлшектердің шекарасын сақтау
4 четверть
3.2. Көлемді бұйымдар
6.3.2.1 обследовать предмет перед лепкой совместно с учителем (рассмотрение, ощупывание, выделение формы, цвета)
6.3.2.2 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау және салыстыру
6.3.2.5 конструктивті әдіспен мүсіндеу (3-4 бөліктен), мұғалімнің минималды көмегімен пішінді беру
6.3.2.8 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
6.3.2.9 дайын бұйымдармен ойнау
6.3.2.10 сынып оқушыларының барлық бұйымдарының ішінен өз бұйымын табу

6.5.2.9 украшать предметы из глины, соленого теста узором из точек, мазков кистью с краской по показу, по образцу
2.1. Предметы народного декоративно-прикладного искусства
6.2.1.1 проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
6.2.1.2 выделять из окружающей среды, называть, определять форму, цвет, величину, назначение национальных казахских предметов быта
6.2.1.3 обыгрывать предметы быта казахов
3.2. Объемные изделия
6.3.2.7 лепить из пластилина, глины, соленого теста комбинированным способом без задания
3.3. Композиция
6.3.3.1 участвовать в составлении коллективной композиции под руководством учителя
6.3.3.2 участвовать в обыгрывании выполненной композиции
6.3.3.3. подчиняться правилам работы в команде
5.1. Предметное рисование
6.5.1.19 раскрашивать гуашью, краской предметные силуэтные формы (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки) по показу
6.5.1.20 раскрашивать акварельными красками фигуры из соленого теста, глины по показу
6.5.1.21 сравнивать свою работу с образцом, исправлять ошибки с помощью учителя,
рассматривать свою работу и рисунки одноклассников, оценивать работы с помощью учителя
6.5.1.5 рисовать без задания по всему листу, выражать эмоции через рисунок, используя цвета и линии
4.3. Сюжетная аппликация
6.4.3.1 наклеивать простую сюжетную аппликацию из готовых заготовок на заданные контуры деталей композиции по образцу
6.4.3.2 распределять детали аппликации на основе по величине, по протяженности, в соответствии с сюжетом по показу, по образцу
6.4.3.3 использовать изделия для украшения помещений, выставок, в качестве подарков
6.4.3.4 участвовать в составлении коллективных композиций под руководством учителя
6.4.3.5 соблюдать правила работы в команде
6.4.3.6 обыгрывать композицию
5.3. Сюжетное рисование
6.5.3.1 раскрашивать контурные рисунки с простым пейзажем, натюрмортом, иллюстрациями сказок без мелких деталей по образцу
6.5.3.6 дорисовывать детали контурного сюжетного рисунка по образцу, с помощью учителя
6.5.3.5 соблюдать границу рисунка, деталей при раскрашивании
4 четверть
3.2. Объемные изделия
6.3.2.1 обследовать предмет перед лепкой совместно с учителем (рассмотрение, ощупывание, выделение формы, цвета)
6.3.2.2 узнавать, называть, сравнивать, различать предмет лепки с реальным предметом с помощью учителя
6.3.2.5 лепить конструктивным способом (из 3-4 частей), передавать форму с минимальной помощью учителя
6.3.2.8 сравнивать предмет лепки с образцом с помощью учителя
6.3.2.9 обыгрывать готовые изделия
6.3.2.10 находить своҰ изделие среди всех изделий класса

4.1. Заттық аппликация
6.4.1.10 коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың әрекеттерін бақылау
6.4.1.11 коллаж жасау: мұғалімнің көмегімен қағаз негізді бояумен бояу, дайын бөлшектерді көрсету бойынша орналастыру және жабыстыру
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары
6.2.2.6 қазақстандық суретшілердің (А. Он, А. Ғалымбаева) натюрморттарын қарау, бейнелеу объектілерін атау
6.2.2.7 өнер туындыларындағы нақты заттарды тану, атау
5.1. Заттық сурет салу
6.5.1.17 табиғат объектілерін жылдың әр мезгілінде нүктелер бойынша салу
6.5.1.18 объектілерді олардың пішінінің, шамасының, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес көрсету бойынша орналастыру
6.5.1.12 сурет салу кезінде әрекеттердің реттілігін сақтау
6.5.1.7 мұғалімнің тақтаға, қағазға сурет салуды орындаудағы әрекетін бақылау
6.5.1.6 мұғалімнің көмегімен сурет салу алдында заттарды қарап тексеру
6.5.1.14 заттарды табиғаттан мұғалімнің көмегімен көрсету бойынша берілген контурмен салу
6.5.1.8 көрсету бойынша, үлгі бойынша суреттің контурын сақтай отырып, сызықтан шықпай сурет бөлшектерін бояу, контур бойымен сызу
5.2. Сәндік сурет салу
6.5.2.6 мұғалімнің көмегімен үлгі бойынша дайындаманың шетіне немесе ортасына берілген нүктелер бойынша дөңгелек және шаршы пішінді дайындамаларға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектерді салу
5.3. Сюжеттік сурет салу
6.5.3.2 мұғалімнің көмегімен қағаз парағының бүкіл бетіне оның шетінен шығып кетпей тапсырмасыз сурет салу
6.5.3.7 мұғалімнің көмегімен өз суретін атау және көрсету
6.5.3.8 мұғалімнің жұмысын бағалауға қатысу
6.5.3.9 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық суреттер жасауға қатысу
3) 7 сынып:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін сақтау
7.1.1.1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
7.1.1.2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
7.1.1.3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
7.1.1.4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және үлгі бойынша ретке келтіру
7.1.1.5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
7.1.1.6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін ауызша немесе көрнекі нұсқаулық бойынша орындау
7.2.2.1 өнер туындысы туралы әңгіме тыңдау, мүмкіндігінше мұғалімнің көмегімен сұрақтарға жауап беру
7.2.2.2. таныс шығарманың иллюстрациясын қарау, білу, бейнеленген кейіпкерлерді, заттарды, әрекеттерді көрсету, атау (мүмкіндігінше)
7.2.2.3 өнер туындыларында, бейнеленген заттарда, іс-әрекеттерде берілетін эмоциялар мен көңіл-күй туралы сұрақтарға жауап беру (мүмкіндігінше)

4.1. Предметная аппликация
6.4.1.10 наблюдать за действиями педагога при демонстрации техники коллажа
6.4.1.11 создавать коллаж: закрашивать бумажную основу краской, раскладывать и наклеивать готовые детали по показу, с помощью учителя
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры
6.2.2.6 рассматривать натюрморты казахстанских художников (А.Он, А. Галимбаева), называть объекты изображения
6.2.2.7узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы
5.1. Предметное рисование
6.5.1.17 рисовать объекты природы в разное время года по точкам
6.5.1.18 размещать объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности по показу, с помощью учителя
6.5.1.12 соблюдать последовательность действий при рисовании
6.5.1.7 наблюдать за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге
6.5.1.6 обследовать предмет перед рисованием с помощью учителя
6.5.1.14 рисовать предметы с натуры сопряженно, с помощью учителя, по заданному контуру по показу
6.5.1.8 закрашивать детали рисунка с соблюдением контура изображения, не выходя за линии, обводить по контуру по показу, по образцу
5.2. Декоративное рисование
6.5.2.6 рисовать узоры из мазков, точек, пятен на заготовках круглой и квадратной формы по заданным точкам по краю или в середине заготовки по образцу, с помощью учителя
5.3. Сюжетное рисование
6.5.3.2 рисовать без задания по всему листу бумаги, не заходя за край листа бумаги с помощью учителя
6.5.3.7 называть и показывать свой рисунок с помощью учителя
6.5.3.8 принимать участие в оценивании работ учителем
6.5.3.9 участвовать в создании коллективных рисунков под руководством учителя
3) 7 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения в кабинете ИЗО
7.1.1.1 соблюдать правила поведения в кабинете ИЗО
7.1.1.2 соблюдать и комментировать правила ТБ
при работе с материалами и инструментами
7.1.1.3 выполнять требования и поручения учителя
7.1.1.4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место по образцу
7.1.1.5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке работы
7.1.1.6 выполнять обязанности дежурного в кабинете ИЗО по словесной или визуальной инструкции
7.2.2.1 слушать рассказ о произведении искусства, по возможности отвечать на вопросы с помощью учителя
7.2.2.2. рассматривать иллюстрацию к знакомому произведению, узнавать, показывать, называть (по возможности) изображенные персонажи, предметы, действия
7.2.2.3 отвечать на вопросы (по возможности) об эмоциях и настроении, передаваемых в произведениях искусства, изображенных предметах, действиях

7.2.2.4 суреттелген заттар, олардың түсі, пішіні, мөлшері, кеңістіктік орналасуы, тәуліктің бөліктеріне, жыл мезгіліне тән өз қызметінің түрлері туралы (мүмкіндігінше) білу, көрсету, атау, сұрақтарға жауап беру
3.1. Ермексаздан сурет салу
7.3.1.1 көрсету бойынша, үлгі бойынша қатаң негізге дайын контурлық зат кескінінің ішіне ермексазбен сурет салу (пластилинография)
3.2. Көлемді бұйымдар
7.3.2.1 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу алдында затты тексеру
7.3.2.2 мұғалімнің минималды көмегімен мүсіндеу затын тану, атау және нақты затпен салыстыру, ажырату
7.3.2.3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
7.3.2.5 бұйымдарды конструктивті әдіспен мүсіндеу, пішінін еліктеу бойынша беру
7.3.2.8 мұғалімнің минималдыкөмегімен мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
7.3.2.9 дайын бұйымдармен ойнау
7.3.2.10 мұғалімнің көмегімен өз бұйымын табу, үлгімен салыстыру
4.1. Заттық аппликация
7.4.1.1 мұғалімнің аппликацияны тану, көрсету, бөлшектерін атау, орындау тәртібі деңгейінде үлгіні талдауға қолдан келгенше қатысу
7.4.1.2 негізгі және қосымша түстерді атау, ажырату, пайдалану
7.4.1.3 қағазды жырту, кесу және мыжу арқылы дайындамалар жасау
7.4.1.12 көрсету бойынша, үлгі бойынша берілген контурға мыжылған қағаздан көлемді аппликация жасау, желімдеу
4.2. Сәндік аппликация
7.4.2.3 саябаққа саяхат кезінде жапырақтар топтамасын, өсімдік тұқымын жинау
7.4.2.4 көрсету бойынша жапырақтардан жасалған өрнекті өлшемі, түсі, пішіні бойынша берілген нүктеге кезектестіріп орналастыру
7.4.2.6 геометриялық фигураларды білу, атау, терминдердің мағыналарын түсіну
5.1. Заттық сурет салу
7.5.1.1 әртүрлі бейнелеу материалдары мен құралдарын қолдану
7.5.1.2 дәстүрлі және дәстүрлі емес сурет салу техникасында үйренген әдіс-тәсілдерді қолдану
7.5.1.3 сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру
7.5.1.4 үлгі бойынша бейнеленген заттың бөлшектерін салып бітіру
7.5.1.13 торлар мен үлгі бойынша қарындашпен, қаламмен нүктелер, сызықтар, геометриялық фигуралар салу
7.5.1.11 қағаз парағын поролон тампондарымен және жалпақ щеткамен бояу
7.5.1.9 сурет салу процесінде қолданылатын түстерді атау, ажырату
7.5.1.10 мұғалімнің жетекшілігімен қосымша түстер жасау
5.2. Сәндік сурет салу
7.5.2.1 геометриялық өрнектерді үлгі бойынша контурлық сызықпен сызу және бояу
7.4.2.6 геометриялық фигураларды білу, атау, терминдердің мағыналарын түсіну
7.5.2.2 өрнек жасау үшін пайдаланылған заттардың санын сандармен белгілеу

7.2.2.4 узнавать, показывать, называть, отвечать на вопросы (по возможности) об изображенных предметах, их цвете, форме, величине, пространственном расположении, видах собственной деятельности, характерных для частей суток, времени года
3.1. Пластилиновая живопись
7.3.1.1 рисовать пластилином (пластилинография) внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе по показу, по образцу
3.2. Объемные изделия
7.3.2.1 обследовать предмет перед лепкой с помощью учителя
7.3.2.2 узнавать, называть предмет лепки, различать и сравнивать его с реальным предметом с минимальной помощью учителя
7.3.2.3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
7.3.2.5 лепить изделия конструктивным способом лепить изделия конструктивным способом, передавать форму, по подражанию
7.3.2.8 сравнивать предмет лепки с образцом
с минимальной помощью учителя
7.3.2.9 обыгрывать готовые изделия
7.3.2.10 находить, сравнивать своҰ изделие с образцом с помощью
4.1. Предметная аппликация
7.4.1.1 принимать участие в анализе образца учителем на уровне узнавания, показа, называния деталей и порядка выполнения аппликации
7.4.1.2 называть, различать, использовать основные и дополнительные цвета
7.4.1.3 делать заготовки способами обрывания, резания и сминания бумаги
7.4.1.12 составлять, наклеивать объҰмную аппликацию из мятой бумаги в заданном контуре по показу, по образцу
4.2. Декоративная аппликация
7.4.2.3 собирать коллекцию листьев, семена растений во время экскурсии в парке
7.4.2.4 выкладывать и наклеивать узор из листьев в горизонтальной полосе, квадрате, прямоугольнике, круге по заданным точкам с чередованием по величине, окраске, форме по показу
7.4.2.6 узнавать, называть геометрические фигуры, понимать значения терминов
5.1. Предметное рисование
7.5.1.1 использовать различные изобразительные материалы и инструменты
7.5.1.2 применять усвоенные приҰмы и способы традиционных и нетрадиционных техник рисования
7.5.1.3 соблюдать и совершенствовать технику рисования
7.5.1.4 дорисовывать детали изображенного предмета по образцу
7.5.1.13 рисовать линии, геометрические фигуры карандашом, ручкой по клеточкам и образцу
7.5.1.11 закрашивать лист бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью
7.5.1.9 называть, различать используемые в процессе рисования цвета
7.5.1.10 составлять дополнительные цвета под руководством учителя
5.2. Декоративное рисование
7.5.2.1 обводить и закрашивать геометрический орнамент по контурным линиям по образцу
7.4.2.6 узнавать, называть геометрические фигуры, понимать значения терминов
7.5.2.2 обозначать количество предметов, использованных для составления орнамента, цифрами

7.5.2.3 үлгі бойынша жолақта, шеңберде, шаршыда дайын элементтерден тұратын өрнектер жасау
5.3. Сюжеттік сурет салу
7.5.3.3 қағаз парағының шетінен өтіп кетпей, бүкіл қағаз парағына тапсырмасыз сурет салу
2 тоқсан
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары
7.2.2.5 мұғалімнің көмегімен ұлттық керамикалық бұйымдарды тану, көрсету, атау, тексеру
7.2.2.7 өнер туындыларындағы нақты заттарды тану, атау
4.2. Сәндік аппликация
7.4.2.1 дайындамалардан жасалған өрнекті берілген пішінге түсі, өлшемі, пішіні бойынша үлгі бойынша және сөйлеу нұсқаулары бойынша кезектестіріп орналастыруға және желімдеуге машықтану
7.4.1.7 әртүрлі мөлшердегі геометриялық фигураларды (шаршы, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, шеңбер) кесумен машықтану
7.4.1.8 бүктелген қағазды бірнеше рет кесу әдісін қолдану
7.4.2.2 мұғалімнің көмегімен геометриялық пішінді дайындамаға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектерді қосумен дайын элементтерден өрнектер жасау
3.1. Ермексаздан сурет салу
7.3.1.2 көрсету бойынша, мұғалімнің көмегімен қатты негіздегі заттық кескіннің дайын контурының ішіне модульдік мүсіндеу әдісімен көлемді ермексаз аппликациясын жасау
3.2. Көлемді бұйымдар
7.3.2.1 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу алдында затты тексеру
7.3.2.2 мұғалімнің минималды көмегімен мүсіндеу затын тану, атау және нақты затпен салыстыру, ажырату
7.3.2.3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
7.3.2.4 табиғаттан ермексаздың бүтін кесегінен бұйымдар мүсіндеу
7.3.2.6 мүсіндеу объектісін еліктеу бойынша ермексаз элементтерімен безендіру
3.3. Композиция
7.3.3.1 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композиция жасауға қатысу
7.3.3.2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
7.3.3.3. командада жұмыс істеу ережелеріне бағыну
5.2. Сәндік сурет салу
7.5.2.3 үлгі бойынша жолақта, шеңберде, шаршыда дайын элементтерден тұратын өрнектер жасау
7.5.2.6 жапырақтарға бояу жағу және көрсету бойынша, үлгі бойынша жолаққа жапырақтарды түсі, өлшемі, пішіні бойынша кезектестірумен өсімдік өрнегін көрсету басып шығару
7.5.2.2 өрнек жасау үшін пайдаланылған заттардың санын сандармен белгілеу
5.1. Заттық сурет салу
7.5.1.15 шаблондардың көмегімен әртүрлі геометриялық пішіндерден тұратын заттардың суреттерін салу
7.5.1.16 әртүрлі заттардың суреттерін шаблон бойынша және үлгі бойынша салу
5.3. Сюжеттік сурет салу
7.5.3.4 табиғатқа саяхат кезінде жылдың әр мезгілінде табиғат элементтерін бақылау
7.5.3.5 берілген сызықтар бойынша жылдың әр мезгілінде табиғат объектілерін салу
3 тоқсан

7.5.2.3 составлять узоры из готовых элементов в полосе, круге, квадрате по заданным точкам, по образцу
5.3. Сюжетное рисование
7.5.3.3 рисовать без задания по всему листу бумаги, не заходя за край листа бумаги
2 четверть
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры
7.2.2.5 узнавать, показывать, называть, обследовать с помощью учителя национальные изделия из керамики
7.2.2.7 узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы
4.2. Декоративная аппликация
7.4.2.1 упражняться в выкладывании и наклеивании узора из заготовок в заданной форме с чередованием по цвету, величине, форме по образцу и речевой инструкции
7.4.1.7 упражняться в вырезании геометрических фигур (квадрат, прямоугольник, треугольник, круг) разной величины
7.4.1.8 использовать приемы вырезания из бумаги, сложенной вдвое, в несколько раз
7.4.2.2 составлять узоры из готовых элементов на заготовке геометрической формы, с добавлением узоров из мазков, точек, пятен с помощью учителя
3.1. Пластилиновая живопись
7.3.1.2 создавать способом модульной лепки объемную пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе с помощью учителя, по показу
3.2. Объемные изделия
7.3.2.1 обследовать предмет перед лепкой с помощью учителя
7.3.2.2 узнавать, называть предмет лепки, различать и сравнивать его с реальным предметом с минимальной помощью учителя
7.3.2.3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
7.3.2.4 лепить изделия из целого куска пластилина с натуры
7.3.2.6 декорировать объект лепки элементами из пластилина по подражанию
3.3. Композиция
7.3.3.1 участвовать в составлении коллективной композиции
под руководством учителя
7.3.3.2 участвовать в обыгрывании выполненной композиции
7.3.3.3.подчиняться правилам работы в команде
5.2. Декоративное рисование
7.5.2.3 составлять узоры из готовых элементов в полосе, круге, квадрате по заданным точкам, по образцу
7.5.2.6 наносить краску на листья и печатать растительный орнамент с чередованием листьев по окраске, величине, форме краской в полосе по показу, по образцу
7.5.2.2 обозначать количество предметов, использованных для составления орнамента, цифрами
5.1. Предметное рисование
7.5.1.15 рисовать изображения предметов, состоящих из разных геометрических форм, с помощью шаблонов
7.5.1.16 рисовать изображения различных предметов по шаблону и образцу по показу
5.3. Сюжетное рисование
7.5.3.4 наблюдать за элементами природы в разное время года во время экскурсии в природу
7.5.3.5 рисовать объекты природы в разное время года по заданным линиям или по точкам
3 четверть

1.1. Бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін сақтау
7.1.1.1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
7.1.1.2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
7.1.1.3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
7.1.1.4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және үлгі бойынша ретке келтіру
7.1.1.5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
7.1.1.6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін ауызша немесе көрнекі нұсқаулық бойынша орындау
3.1. Ермексаздан сурет салу
7.3.1.3 қатты негізді жағу әдісімен ермексазбен қаптау және үлгіні таяқшамен сурет салу, көрсету бойынша, үлгі бойынша кесуге арналған қалыптар
4.1. Заттық аппликация
7.4.1.5 мұғалімнің көмегімен матадан жасалған дайындамалардан заттық аппликация жасау
7.4.1.6 мұғалімнің көмегімен матаның алдыңғы және ішкі бет жақтарын білу, көрсету
7.4.1.4 көрсету бойынша, үлгі бойынша берілген контур сызбасында жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау
4.2. Сәндік аппликация
7.4.2.5 үлгі бойынша рамаларды, ашықхаттарды безендіру үшін сәндік өрнекті қолдану
5.2. Сәндік сурет салу
7.5.2.4 үлгі бойынша, берілген нүктелер бойынша жолақта, шеңберде, шаршыда 3 түрлі қалыптан өрнек жасау және басып шығару
7.5.2.7 үлгі бойынша дайындамадағы ұлттық өрнекті контур бойымен сызу және бояу
7.5.2.8 балшықтан, тұзды қамырды жасалған заттарды көрсету бойынша, үлгі бойынша нүктелердентұратын, бояу жаққыш щеткамен боялған өрнекпен безендіру
2.1. Халықтың қолданбалы өнер бұйымдары
7.2.1.1 оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
7.2.1.2 қазақ ыдыс-аяқтарының пішінін, түсін, мөлшерін, мақсатын қоршаған ортадан бөліп көрсету, атау, анықтау
7.2.1.3 қазақтың ұлттық ыдыс-аяқтарын ойынға қосу
3.2. Көлемді бұйымдар
7.3.2.7 ермексаздан, балшықтан, тұзды қамырдан тапсырмасыз аралас әдіспен мүсіндеу
3.3. Композиция
7.3.3.1 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композиция жасауға қатысу
7.3.3.2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
7.3.3.3. командада жұмыс істеу ережелеріне бағыну
5.1. Заттық сурет салу
7.5.1.19 көрсету бойынша, үлгі бойынша гуашпен, бояумен заттық силуэттік пішіндерді (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ заттары; ойыншықтар) бояу
7.5.1.20 тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды көрсету бойынша, үлгі бойынша акварель бояулармен бояу
7.5.1.21 өз жұмысын үлгімен салыстыру, мұғалімнің көмегімен қателерін түзету, өз жұмысын және сыныптастарының суреттерін қарау, мұғалімнің көмегімен жұмыстарды бағалау
7.5.1.5 бүкіл параққа тапсырмасыз сурет салу, түстер мен сызықтарды қолдана отырып, сурет арқылы эмоцияларды білдіру

1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения
7.1.1.1 соблюдать правила поведения в кабинете ИЗО
7.1.1.2 соблюдать и комментировать правила ТБ
при работе с материалами и инструментами
7.1.1.3 выполнять требования и поручения учителя
7.1.1.4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место по образцу
7.1.1.5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
7.1.1.6 выполнять обязанности дежурного по словесной или визуальной инструкции
3.1. Пластилиновая живопись
7.3.1.3 покрывать жесткую основу пластилином способом размазывания и наносить рисунок с помощью палочки, формы для вырезания по показу, по образцу
4.1. Предметная аппликация
7.4.1.5 выполнять предметную аппликацию из готовых заготовок из ткани с помощью учителя
7.4.1.6 узнавать, показывать лицевую и изнаночную стороны ткани с помощью учителя
7.4.1.4 делать аппликацию из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке по показу, по образцу
4.2. Декоративная аппликация
7.4.2.5 использовать декоративный узор для оформления рамок, открыток по образцу
5.2. Декоративное рисование
7.5.2.4 составлять и печатать узор из 3 различных штампов в полосе, круге, квадрате по заданным точкам, по образцу
7.5.2.7 обводить по контуру и раскрашивать национальный узор на заготовке по образцу
7.5.2.8 украшать предметы из глины, соленого теста узором из точек, мазков кистью с краской по показу, по образцу
2.1. Предметы народного декоративно-прикладного искусства
7.2.1.1 проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
7.2.1.2 выделять из окружающей среды, называть, определять форму, цвет, величину, назначение предметов национальной казахской посуды
7.2.1.3 обыгрывать национальную казахскую посуду
3.2. Объемные изделия
7.3.2.7 лепить из пластилина, глины, соленого теста комбинированным способом без задания
3.3. Композиция
7.3.3.1 участвовать в составлении коллективной композиции под руководством учителя
7.3.3.2 участвовать в обыгрывании выполненной композиции
7.3.3.3. подчиняться правилам работы в команде
5.1. Предметное рисование
7.5.1.19 раскрашивать гуашью, краской предметные силуэтные формы (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки) по показу, по образцу
7.5.1.20 раскрашивать акварельными красками фигуры из соленого теста, глины по показу, по образцу
7.5.1.21 сравнивать свою работу с образцом, исправлять ошибки с помощью учителя, рассматривать свою работу и рисунки одноклассников, оценивать работы с помощью учителя
7.5.1.5 рисовать без задания по всему листу, выражать эмоции через рисунок, используя цвета и линии

4.3. Сюжеттік аппликация
7.4.3.1 үлгі бойынша дайын немесе кесілген дайындамалардан жасалған қарапайым сюжеттік аппликацияны көрсету бойынша композиция бөлшектерінің берілген контурларына жабыстыру
7.4.3.2 көрсету бойынша, үлгі бойынша сюжетке сәйкес аппликацияның бөлшектерін көлемі бойынша, ұзындығы бойынша бөліп қою
7.4.3.3 бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін және сыйлық ретінде пайдалану
7.4.3.4 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композициялар жасауға қатысу
7.4.3.5 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
7.4.3.6 композицияны ойынға қосу
5.3. Сюжеттік сурет салу
7.5.3.1 контурлық сызбаларды үлгі бойынша ұсақ бөлшектерсіз қарапайым сюжетпен бояу
7.5.3.6 бояу кезінде суреттің, бөлшектердің шекарасын сақтау
7.5.3.7 мұғалімнің көмегімен үлгі бойынша контурлық сюжеттің суретін аяқтап салу
4 тоқсан
3.2. Көлемді бұйымдар
7.3.2.1 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу алдында затты тексеру
7.3.2.2 мұғалімнің минималды көмегімен мүсіндеу затын тану, атау және нақты затпен салыстыру, ажырату
7.3.2.5 бұйымдарды конструктивті әдіспен мүсіндеу, пішінін еліктеу бойынша беру
7.3.2.8 мұғалімнің минималдыкөмегімен мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
7.3.2.9 дайын бұйымдармен ойнау
7.3.2.10 мұғалімнің көмегімен өз бұйымын табу, үлгімен салыстыру
4.1. Заттық аппликация
7.4.1.10 коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың әрекеттерін бақылау
7.4.1.11 коллаж жасау: мұғалімнің көмегімен қағаз негізді бояумен бояу, дайын бөлшектерді көрсету бойынша, үлгі бойынша орналастыру және жабыстыру
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары
7.2.2.6 белгілі портрет суретшілерінің суреттерін қарау, суреттерде бейнеленген тұлғалардың эмоционалды жағдайын анықтау
5.1. Заттық сурет салу
7.5.1.17 табиғат объектілерін жылдың әр мезгілінде нүктелер бойынша салу
7.5.1.18 объектілерді олардың пішінінің, шамасының, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес көрсету бойынша, үлгі бойынша орналастыру
7.5.1.12 сурет салу кезінде әрекеттердің реттілігін сақтау
7.5.1.7 мұғалімнің тақтаға, қағазға сурет салуды орындаудағы әрекетін бақылау
7.5.1.6 мұғалімнің көмегімен сурет салу алдында заттарды қарап тексеру
7.5.1.18 объектілерді олардың пішінінің, шамасының, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес көрсету бойынша, үлгі бойынша орналастыру
7.5.1.14 табиғаттан заттарды нүктелер бойынша, көрсету бойынша, үлгі бойынша заттардың негізгі формасы мен өлшемдерін бере отырып салу
7.5.1.8 үлгі бойынша суреттің контурын және штрихтар бағытын сақтай отырып, суреттің бөлшектерін сызықтан шықпай бояу, контур бойымен сызу
5.2. Сәндік сурет салу

4.3. Сюжетная аппликация
7.4.3.1 наклеивать простую сюжетную аппликацию из готовых или вырезанных заготовок на заданные контуры деталей композиции по образцу
7.4.3.2 распределять детали аппликации на основе по величине, по протяженности, в соответствии с сюжетом по показу, по образцу
7.4.3.3 использовать изделия для украшения помещений, выставок, в качестве подарков
7.4.3.4 участвовать в составлении коллективных композиций под руководством учителя
7.4.3.5 соблюдать правила работы в команде
7.4.3.6 обыгрывать композицию
5.3. Сюжетное рисование
7.5.3.1 раскрашивать контурные рисунки с простым сюжетом без мелких деталей по образцу
7.5.3.6 соблюдать границу рисунка, деталей при раскрашивании
7.5.3.7 дорисовывать детали контурного сюжетного рисунка по образцу, с помощью учителя
4 четверть
3.2. Объемные изделия
7.3.2.1 обследовать предмет перед лепкой с помощью учителя
7.3.2.2 узнавать, называть предмет лепки, различать и сравнивать его с реальным предметом с минимальной помощью учителя
7.3.2.5 лепить изделия конструктивным способом лепить изделия конструктивным способом, передавать форму, по подражанию
7.3.2.8 сравнивать предмет лепки с образцом с минимальной помощью учителя
7.3.2.9 обыгрывать готовые изделия
7.3.2.10 находить, сравнивать своҰ изделие с образцом с помощью учителя
4.1. Предметная аппликация
7.4.1.10 наблюдать за действиями педагога при демонстрации техники коллажа
7.4.1.11 создавать коллаж: закрашивать бумажную основу краской, раскладывать и наклеивать готовые детали по показу, по образцу
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры
7.2.2.6 рассматривать картины известных художников-портретистов, определять эмоциональное состояние изображенных на картинах лиц
5.1. Предметное рисование
7.5.1.17 рисовать объекты природы в разное время года по точкам
7.5.1.18 размещать объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности по показу, по образцу
7.5.1.12 соблюдать последовательность действий при рисовании
7.5.1.7 наблюдать за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге
7.5.1.6 обследовать предмет перед рисованием с помощью учителя
7.5.1.18 размещать объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности по показу, по образцу
7.5.1.14 рисовать предметы с натуры по точкам, по показу, по образцу передавая основную форму и размеры предметов
7.5.1.8 закрашивать детали рисунка с соблюдением контура изображения и направления штрихов, не выходя за линии, обводить по контуру по образцу
5.2. Декоративное рисование

7.5.2.5 көрсету бойынша дайындаманың шетінде немесе ортасында берілген нүктелер бойынша дөңгелек және шаршы пішінді дайындамаларға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектердің суретін салу
5.3. Сюжеттік сурет салу
7.5.3.2 мұғалімнің көмегімен үлгі бойынша объектілерді пішініне, көлеміне, ұзындығына сәйкес орналастырумен қарапайым заттар мен олардың айналасындағы заттарды (жемістер, ойыншықтар) салу
7.5.3.8 мұғалімнің көмегімен өз суретін атау және көрсету
7.5.3.9 мұғалімнің көмегімен өзінің және басқа біреудің жұмысын бағалау
7.5.3.10 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық суреттер жасауға қатысу
4) 8 сынып:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін сақтау
8.1.1.1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
8.1.1.2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
8.1.1.3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
8.1.1.4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және өз бетінше ретке келтіру
8.1.1.5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
8.1.1.6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін өз бетінше ауызша орындау
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары
8.2.2.1 өнер туындысы туралы әңгіме тыңдау, мүмкіндігінше сұрақтарға жауап беру
8.2.2.2 таныс шығарманың иллюстрациясын қарау, білу, бейнеленген кейіпкерлерді, заттарды, әрекеттерді көрсету, атау (мүмкіндігінше)
8.2.2.3 өнер туындыларында, бейнеленген заттарда, іс-әрекеттерде берілетін эмоциялар мен көңіл-күй туралы сұрақтарға жауап беру (мүмкіндігінше)
8.2.2.4 суреттелген заттар, олардың түсі, пішіні, мөлшері, кеңістіктік орналасуы, тәуліктің бөліктеріне, жыл мезгіліне тән өз қызметінің түрлері туралы (мүмкіндігінше) білу, көрсету, атау, сұрақтарға жауап беру
3.1. Ермексаздан сурет салу
8.3.1.1 үлгі бойынша сурет салу үшін пластилинография техникасын қолдану
3.2. Көлемді бұйымдар
8.3.2.1 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу алдында затты (үлгіні) тексеру
8.3.2.2 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау және салыстыру
8.3.2.3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
8.3.2.5 бұйымдарды еліктеу бойынша, үлгі бойынша конструктивті әдіспен мүсіндеу
8.3.2.8 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
8.3.2.9 дайын бұйымдармен ойнау
8.3.2.10 мұғалімнің көмегімен өз бұйымын табу, үлгімен салыстыру, бағалау
4.1. Заттық аппликация
8.4.1.1 бөлшектерді атау деңгейінде мұғалімнің үлгіні талдауына қатысу, аппликацияны орындау тәртібі туралы сұрақтарға жауап беру

7.5.2.5 рисовать узоры из мазков, точек, пятен на заготовках круглой и квадратной формы по заданным точкам по краю или в середине заготовки по показу
5.3. Сюжетное рисование
7.5.3.2 рисовать простые объекты и предметы вокруг них (фрукты, игрушки) с размещением объектов в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности с помощью учителя, по образцу
7.5.3.8 называть и показывать свой рисунок с помощью учителя
7.5.3.9 оценивать свою и чужую работу с помощью учителя
7.5.3.10 участвовать в создании коллективных рисунков под руководством учителя
1) 8 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения в кабинете ИЗО
8.1.1.1 соблюдать правила поведения в кабинете ИЗО
8.1.1.2 соблюдать и комментировать правила ТБ при работе с материалами и инструментами
8.1.1.3 выполнять требования и поручения учителя
8.1.1.4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место самостоятельно
8.1.1.5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
8.1.1.6 выполнять обязанности дежурного в кабинете ИЗО самостоятельно
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры
8.2.2.1 слушать рассказ о произведении искусства, по возможности отвечать на вопросы
8.2.2.2 рассматривать иллюстрацию к знакомому произведению,
узнавать, показывать, называть (по возможности) изображенные персонажи, предметы, действия
8.2.2.3 отвечать на вопросы (по возможности) об эмоциях и настроении, передаваемых в произведениях искусства, изображенных предметах, действиях
8.2.2.4 узнавать, показывать, называть изображенные объекты, описывать их цвет, форму, величину, пространственное расположение, виды собственной деятельности, характерные для частей суток, времени года
3.1. Пластилиновая живопись
8.3.1.1 использовать технику пластилинографии для создания рисунка по показу, по образцу
3.2. Объемные изделия
8.3.2.1 обследовать предмет (образец) перед лепкой с помощью учителя
8.3.2.2 узнавать, называть предмет лепки, сопоставив его с реальным предметом по предложенному плану
8.3.2.3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
8.3.2.5 лепить изделия конструктивным способом по подражанию, по образцу
8.3.2.8 сравнивать предмет лепки с образцом по предложенному плану
8.3.2.9 обыгрывать готовые изделия
8.3.2.10 находить, сравнивать своҰ изделие с образцом, оценивать с помощью учителя
4.1. Предметная аппликация
8.4.1.1 принимать участие в анализе образца учителем на уровне называния деталей, отвечать на вопросы о порядке выполнения аппликации

8.4.1.2 негізгі және қосымша түстерді атау, ажырату, пайдалану
8.4.1.3 қағазды жырту, кесу және мыжу арқылы дайындамалар жасау
8.4.1.12 көрсету бойынша, үлгі бойынша берілген контурға мыжылған қағаздан көлемді аппликация жасау, желімдеу
4.2. Сәндік аппликация
8.4.2.3 саябаққа саяхат кезінде жапырақтар топтамасын, өсімдік тұқымын жинау
8.4.2.4 үлгі бойынша жапырақтардан жасалған өрнекті әртүрлі белгілері бойынша кезектестіріп жайып қою
5.1. Заттық сурет салу
8.5.1.1 әртүрлі бейнелеу материалдары мен құралдарын қолдану
8.5.1.2 дәстүрлі және дәстүрлі емес сурет салу техникасында үйренген әдіс-тәсілдерді қолдану
8.5.1.3 сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру
8.5.1.4 көрсету бойынша бейнеленген заттың бөлшектерін салып бітіру
8.5.1.13 берілген нүктелер мен үлгі бойынша сызылмаған қағазға сызықтарды, геометриялық фигураларды қарындашпен, қаламмен салу
8.5.1.11 қағаз парағын поролон тампондарымен және жалпақ щеткамен бояу
8.5.1.9 сурет салу процесінде қолданылатын түстерді атау, ажырату
8.5.1.10 ұсынылған алгоритм бойынша қосымша түстер жасау
5.2. Сәндік сурет салу
8.5.2.1 геометриялық өрнектерді үлгі бойынша контурлық сызықпен сызу және бояу
8.5.2.2 өрнек жасау үшін пайдаланылған заттардың санын сандармен белгілеу
8.5.2.3 үлгі бойынша жолақта, шеңберде, шаршыда, сопақшада дайын элементтерден тұратын өрнектер жасау
5.3. Сюжеттік сурет салу
8.5.3.3 қағаз парағының шетінен өтіп кетпей, бүкіл қағаз парағына тапсырмасыз сурет салу
2 тоқсан
2.1. Халықтың қолданбалы өнер бұйымдары
8.2.1.1 оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
8.2.1.2 қазақтың ұлттық бас киімдерін қоршаған ортадан бөліп көрсету, атау, мақсатын анықтау
8.2.1.3 қазақтың ұлттық бас киімдерін ойынға қосу
4.2. Сәндік аппликация
8.4.1.7 әртүрлі мөлшердегі геометриялық фигураларды (шаршы, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, шеңбер, сопақша) кесумен машықтану
8.4.1.8 бүктелген қағазды бірнеше рет, "гармошкамен" кесу әдісін қолдану
8.4.2.1 дайындамалардан жасалған өрнекті берілген пішінге түсі, өлшемі, пішіні бойынша үлгі бойынша және сөйлеу нұсқаулары бойынша кезектестіріп орналастыруға және желімдеуге машықтану
3.1. Ермексаздан сурет салу
8.3.1.2 көрсету бойынша қатты негіздегі заттық кескіннің дайын контурының ішіне модульдік мүсіндеу әдісімен көлемді ермексаз аппликациясын жасау
3.2. Көлемді бұйымдар
8.3.2.1 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу алдында затты (үлгіні) тексеру
8.3.2.2 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау және салыстыру

8.4.1.2 называть, различать, использовать основные и дополнительные цвета
8.4.1.3 делать заготовки способами обрывания, резания и сминания бумаги
8.4.1.12 составлять, наклеивать объҰмную аппликацию из мятой бумаги в заданном контуре по показу, по образцу
4.2. Декоративная аппликация
8.4.2.3 собирать коллекцию листьев, семена растений во время экскурсии в парке
8.4.2.4 выкладывать узор из листьев с чередованием по различным признакам
по образцу
5.1. Предметное рисование
8.5.1.1 использовать различные изобразительные материалы и инструменты
8.5.1.2 применять усвоенные приҰмы и способы традиционных и нетрадиционных техник рисования
8.5.1.3 соблюдать и совершенствовать технику рисования
8.5.1.4 дорисовывать детали изображенного предмета по представлению
8.5.1.13 рисовать линии, геометрические фигуры карандашом, ручкой на нелинованной бумаге по заданным точкам и образцу
8.5.1.11 закрашивать лист бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью
8.5.1.9 называть, различать используемые в процессе рисования цвета
8.5.1.10 составлять дополнительные цвета по предложенному алгоритму
5.2. Декоративное рисование
8.5.2.1 обводить и закрашивать геометрический орнамент по контурным линиям по образцу
8.5.2.2 обозначать количество предметов, использованных для составления орнамента, цифрами
8.5.2.3 составлять узоры из готовых элементов в полосе, круге, квадрате, овале по образцу
5.3. Сюжетное рисование
8.5.3.3 рисовать без задания по всему листу бумаги, не заходя за край листа бумаги
2 четверть
2.1. Предметы народного декоративно-прикладного искусства
8.2.1.1 проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
8.2.1.2 выделять из окружающей среды, называть, определять назначение национальных казахских головных уборов
8.2.1.3 обыгрывать национальные казахские головные уборы
4.2. Декоративная аппликация
8.4.1.7 упражняться в вырезании геометрических фигур (квадрат, прямоугольник, треугольник, круг, овал) разной величины
8.4.1.8 использовать приемы вырезания из бумаги, сложенной вдвое, в несколько раз, "гармошкой"
8.4.2.1 упражняться в выкладывании и наклеивании узора из заготовок в заданной форме с чередованием по цвету, величине, форме по образцу и речевой инструкции
3.1. Пластилиновая живопись
8.3.1.2 создавать способом модульной лепки объемную пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе по показу, по образцу
3.2. Объемные изделия
8.3.2.1 обследовать предмет (образец) перед лепкой с помощью учителя
8.3.2.2 узнавать, называть предмет лепки, сопоставив его с реальным предметом по предложенному плану

8.3.2.3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
8.3.2.4 табиғаттан ермексаздың бүтін кесегінен бұйымдар мүсіндеу
8.3.2.6 мүсіндеу объектісін үлгі бойынша ермексаз элементтерімен безендіру
3.3. Композиция
8.3.3.1 мұғаліммен талқылағаннан кейін ұжымдық композиция жасауға қатысу
8.3.3.2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
8.3.3.3 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
5.2. Сәндік сурет салу
8.5.2.6 жапырақтарға бояу жағу және берілген нүктелер бойынша жолаққа, шаршыға, шеңберге жапырақтарды түсі, мөлшері, пішіні бойынша кезектестірумен өсімдік өрнегін басып шығару
8.5.2.3 үлгі бойынша жолақта, шеңберде, шаршыда, сопақшада дайын элементтерден тұратын өрнектер жасау
8.5.2.4 үлгі бойынша жолақта, шеңберде, шаршыда, сопақшада 3-4 түрлі қалыптан өрнек жасау және басып шығару
5.1. Заттық сурет салу
8.5.1.15 шаблондардың көмегімен әртүрлі геометриялық пішіндерден тұратын заттардың суреттерін салу
8.5.1.16 әртүрлі заттардың суреттерін шаблон бойынша және үлгі бойынша салу
5.3. Сюжеттік сурет салу
8.5.3.4 табиғатқа саяхат кезінде жылдың әр мезгілінде табиғат элементтерін бақылау
8.5.3.5 жылдың әр мезгілінде үлгі бойынша табиғат объектілерін салу
3 тоқсан
1.1. Бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін сақтау
8.1.1.1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
8.1.1.2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
8.1.1.3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
8.1.1.4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және өз бетінше ретке келтіру
8.1.1.5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
8.1.1.6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін өз бетінше ауызша орындау
3.1. Ермексаздан сурет салу
8.3.1.3 коллаж үшін үлгі бойынша қатты негізге ермексазды жағу әдісімен коллаж үшін негіз дайындау
4.1. Заттық аппликация
8.4.1.4 үлгі бойынша берілген контур сызбасында құрғақ жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау
8.4.1.9 үлгі мен сөйлеу нұсқаулары бойынша қағаз парағының жазықтығына (жоғарғы, төменгі, оң, сол, ортаңғы) назар аудару
8.4.1.5 мұғалімнің көмегімен матадан жасалған дайындамалардан заттық аппликация жасау
8.4.1.6 мұғалімнің көмегімен матаның алдыңғы және ішкі бет жақтарын білу, көрсету
4.2. Сәндік аппликация
8.4.2.2 көрсету бойынша геометриялық пішінді дайындамаға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектерді қосумен дайын элементтерден өрнектер жасау
8.4.2.6 өз сөзінен геометриялық фигуралардың атауларын, терминдерді білу, атау, түсіну, қолдану (мүмкіндігінше)

8.3.2.3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
8.3.2.4 лепить изделия из целого куска пластилина с натуры
8.3.2.6 декорировать объект лепки элементами из пластилина по образцу
3.3. Композиция
8.3.3.1 участвовать в составлении коллективной композиции после обсуждения с учителем
8.3.3.2 участвовать в обыгрывании выполненной композиции
8.3.3.3 соблюдать правила работы в команде
5.2. Декоративное рисование
8.5.2.6 наносить краску на листья и печатать растительный орнамент с чередованием листьев по окраске, величине, форме краской в полосе, квадрате, круге по заданным точкам
8.5.2.3 составлять узоры из готовых элементов в полосе, круге, квадрате, овале по образцу
8.5.2.4 составлять и печатать узор из 3-4 различных штампов в полосе, круге, квадрате, овале по образцу
5.1. Предметное рисование
8.5.1.15 рисовать изображения предметов, состоящих из разных геометрических форм, с помощью шаблонов
8.5.1.16 рисовать изображения различных предметов по шаблону и образцу
5.3. Сюжетное рисование
8.5.3.4 наблюдать за элементами природы в разное время года во время экскурсии в природу
8.5.3.5 рисовать объекты природы в разное время года по образцу
3 четверть
1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения
8.1.1.1 соблюдать правила поведения в кабинете ИЗО
8.1.1.2 соблюдать и комментировать правила ТБ при работе с материалами и инструментами
8.1.1.3 выполнять требования и поручения учителя
8.1.1.4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место по образцу
8.1.1.5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
8.1.1.6 выполнять обязанности дежурного по словесной или визуальной инструкции
3.1. Пластилиновая живопись
8.3.1.3 подготавливать основу для коллажа способом размазывания пластилина на жесткой основе по образцу
4.1. Предметная аппликация
8.4.1.4 делать аппликацию из сухих листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке по образцу
8.4.1.9 ориентироваться на плоскости листа бумаги (вверху, внизу, справа, слева, посередине) по образцу и речевой инструкции
8.4.1.5 выполнять предметную аппликацию из готовых заготовок из ткани с помощью учителя
8.4.1.6 узнавать, показывать, называть лицевую и изнаночную стороны ткани с помощью учителя
4.2. Декоративная аппликация
8.4.2.2 составлять узоры из готовых элементов на заготовке геометрической формы, с добавлением узоров из мазков, точек, пятен по показу
8.4.2.6 узнавать, называть, понимать, использовать названия геометрических фигур, терминов в собственной речи
(по возможности)

8.4.2.5 үлгі бойынша рамаларды, ашықхаттарды безендіру үшін сәндік өрнекті қолдану
5.2. Сәндік сурет салу
8.5.2.7 дайындамадағы ұлттық өрнекті нүктелерменсызу және бояу
8.5.2.8 балшықтан, тұзды қамырды жасалған заттарды көрсету бойынша, үлгі бойынша нүктелердентұратын, бояу жаққыш щеткамен боялған өрнекпен безендіру
2.1. Халықтың қолданбалы өнер бұйымдары
8.2.1.1 Оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
8.2.2.5 мұғалімнің көмегімен ұлттық музыкалық аспаптарды тану, көрсету, атау, тексеру
3.2.
Көлемді бұйымдар
8.3.2.7 ермексаздан, балшықтан, тұзды қамырдан тапсырмасыз аралас әдіспен мүсіндеу
3.3. Композиция
8.3.3.1 мұғаліммен талқылағаннан кейін ұжымдық композиция жасауға қатысу
8.3.3.2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
8.3.3.3. командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
5.1. Заттық сурет салу
8.5.1.19 үлгі бойынша гуашпен, бояумен заттық силуэттік пішіндерді (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ заттары; ойыншықтар) бояу
8.5.1.20 тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды үлгі бойынша акварель бояулармен бояу
8.5.1.21 өз жұмысын үлгімен салыстыру, мұғалімнің көмегімен қателерін түзету, өз жұмысын және сыныптастарының суреттерін қарау, мұғалімнің сұрағы бойынша жұмыстарды бағалау
8.5.1.5 бүкіл параққа тапсырмасыз сурет салу, түстер мен сызықтарды қолдана отырып, сурет арқылы эмоцияларды білдіру
8.5.1.22 мұғалімнің көмегімен жануарды берілген контур бойымен салу
4.3. Сюжеттік аппликация
8.4.3.1 қарапайым сюжеттік аппликацияны үлгі бойынша, өз ойынша құрастыру және жабыстыру
8.4.3.2 көрсету бойынша, үлгі бойынша сюжетке сәйкес аппликацияның бөлшектерін көлемі бойынша, ұзындығы бойынша бөліп қою
8.4.3.3 бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін және сыйлық ретінде пайдалану
8.4.3.4 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композициялар жасауға қатысу
8.4.3.5 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
8.4.3.6 композицияны ойынға қосу
5.3. Сюжеттік сурет салу
8.5.3.1 контурлық сызбаларды үлгі бойынша ұсақ бөлшектерсіз қарапайым сюжетпен бояу
8.5.3.6 бояу кезінде сурет пен бөлшектердің шекарасын, штрихтардың бағытын сақтау
8.5.3.7 үлгі бойынша контурлық сюжеттің суретін аяқтап салу
4 тоқсан
3.2. Көлемді бұйымдар
8.3.2.1 мұғалімнің көмегімен мүсіндеу алдында затты (үлгіні) тексеру
8.3.2.2 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау және салыстыру
8.3.2.5 бұйымдарды еліктеу бойынша, үлгі бойынша конструктивті әдіспен мүсіндеу
8.3.2.8 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
8.3.2.9 дайын бұйымдармен ойнау
8.3.2.10 мұғалімнің көмегімен өз бұйымын табу, үлгімен салыстыру, бағалау

8.4.2.5 использовать декоративный узор для оформления рамок, открыток по образцу
5.2. Декоративное рисование
8.5.2.7 обводить по точкам и раскрашивать национальный узор на заготовке
8.5.2.8 украшать предметы из глины, соленого теста узором из точек, мазков кистью с краской по образцу
2.1.
Предметы народного декоративно-прикладного искусства
8.2.1.1 проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
8.2.2.5 узнавать, показывать, называть, обследовать с помощью учителя национальные музыкальные инструменты
3.2.
Объемные изделия
8.3.2.7 лепить из пластилина, глины, соленого теста комбинированным способом без задания
3.3. Композиция
8.3.3.1 участвовать в составлении коллективной композиции под руководством учителя
8.3.3.2 участвовать в обыгрывании выполненной композиции
8.3.3.3. подчиняться правилам работы в команде
5.1. Предметное рисование
8.5.1.19 раскрашивать гуашью, краской предметные силуэтные формы (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки) по образцу
8.5.1.20 раскрашивать акварельными красками фигуры из соленого теста, глины по образцу
8.5.1.21 сравнивать свою работу с образцом, исправлять ошибки с помощью учителя, рассматривать свою работу и рисунки одноклассников, оценивать работы по вопросам учителя
8.5.1.5 рисовать без задания по всему листу, выражать эмоции через рисунок, используя цвета и линии
8.5.1.22 рисовать животное по заданному контуру, с помощью учителя
4.3. Сюжетная аппликация
8.4.3.1 составлять и наклеивать простую сюжетную аппликацию по образцу, по собственному замыслу
8.4.3.2 распределять детали аппликации на основе по величине, по протяженности, в соответствии с сюжетом по образцу
8.4.3.3 использовать изделия для украшения помещений, выставок, в качестве подарков
8.4.3.4 участвовать в составлении коллективных композиций под руководством учителя
8.4.3.5 соблюдать правила работы в команде
8.4.3.6 обыгрывать композицию
5.3. Сюжетное рисование
8.5.3.1 раскрашивать контурные рисунки с простым сюжетом без мелких деталей по образцу
8.5.3.6 соблюдать при раскрашивании границу рисунка и деталей, направление штрихов
8.5.3.7 дорисовывать детали контурного сюжетного рисунка по образцу
4 четверть
3.2. Объемные изделия
8.3.2.1 обследовать предмет (образец) перед лепкой с помощью учителя
8.3.2.2 узнавать, называть предмет лепки, сопоставив его с реальным предметом по предложенному плану
8.3.2.5 лепить изделия конструктивным способом по подражанию, по образцу
8.3.2.8 сравнивать предмет лепки с образцом по предложенному плану
8.3.2.9 обыгрывать готовые изделия
8.3.2.10 находить, сравнивать своҰ изделие с образцом с помощью учителя

4.1. Заттық аппликация
8.4.1.10 коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың әрекеттерін бақылау
8.4.1.11 көрсету бойынша, үлгі бойынша коллаж жасау үшін дайын формалардан аппликацияны орындау техникасын қолдану
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары
8.2.2.6 қазақстандық суретшілердің суреттерін қарау (А. Қастеев, Г. Исмаилова, М. Кенбаев, К. Телжанов)
8.2.2.7 өнер туындыларындағы нақты заттарды тану, атау
5.1. Заттық сурет салу
8.5.1.17 табиғат объектілерін жылдың әр мезгілінде үлгі бойынша салу
8.5.1.18 объектілерді пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес үлгі бойынша орналастыру
8.5.1.12 сурет салу кезінде әрекеттердің реттілігін сақтау
8.5.1.6 берілген жоспар бойынша сурет салу алдында заттарды қарап тексеру
8.5.1.7 мұғалімнің тақтаға, қағазға сурет салуды орындаудағы әрекетін бақылау
7.5.1.18 объектілерді олардың пішінінің, шамасының, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес көрсету бойынша, үлгі бойынша орналастыру
8.5.1.14 табиғаттан заттарды нүктелер бойынша, көрсету бойынша, үлгі бойынша заттардың негізгі формасы мен өлшемдерін бере отырып салу
8.5.1.8 үлгі бойынша суреттің контурын және штрихтар бағытын сақтай отырып, суреттің бөлшектерін сызықтан шықпай бояу, контур бойымен сызу
5.2. Сәндік сурет салу
8.5.2.5 үлгі бойынша дайындаманың шетінде немесе ортасында берілген нүктелер бойынша дөңгелек және шаршы пішінді дайындамаларға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектердің суретін салу
5.3. Сюжеттік сурет салу
8.5.3.2 мұғалімнің көмегімен көрсету бойынша, үлгі бойынша объектілерді пішініне, көлеміне, ұзындығына сәйкес орналастырумен қарапайым заттар мен олардың айналасындағы заттарды (жемістер, ойыншықтар) салу
8.5.3.8 үлгі бойынша өз суретін атау және көрсету
8.5.3.9 мұғалімнің көмегімен өзінің және басқа біреудің жұмысын бағалау
8.5.3.10 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық суреттер жасауға қатысу
5) 9 сынып:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін сақтау
9.1.1.1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
9.1.1.2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
9.1.1.3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
9.1.1.4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және өз бетінше ретке келтіру
9.1.1.5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
9.1.1.6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін өз бетінше ауызша орындау
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары

4.1. Предметная аппликация
8.4.1.10 наблюдать за действиями педагога при демонстрации техники коллажа
8.4.1.11 использовать технику выполнения аппликации из готовых форм для создания коллажа по показу, по образцу
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры
8.2.2.6 рассматривать картины казахстанских художников (А. Кастеев, Г. Исмаилова, М. Кенбаев, К. Тельжанов)
8.2.2.7 узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы
5.1. Предметное рисование
8.5.1.17 рисовать объекты природы в разное время года по образцу
8.5.1.18 размещать объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности по образцу
8.5.1.12 соблюдать последовательность действий при рисовании
8.5.1.6 обследовать предмет перед рисованием по заданному плану
8.5.1.7 наблюдать за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге
7.5.1.18 размещать объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности по показу, по образцу
8.5.1.14 рисовать предметы с натуры по точкам, по показу, по образцу передавая основную форму и размеры предметов
8.5.1.8 закрашивать детали рисунка с соблюдением контура изображения и направления штрихов, не выходя за линии, обводить по контуру по образцу
5.2. Декоративное рисование
8.5.2.5 рисовать узоры из мазков, точек, пятен на заготовках круглой и квадратной формы по заданным точкам по краю или в середине заготовки по образцу
5.3. Сюжетное рисование
8.5.3.2 рисовать простые объекты и предметы вокруг них (фрукты, игрушки, животные) с размещением объектов в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности по показу, по образцу
8.5.3.8 называть и показывать свой рисунок по образцу
8.5.3.9 оценивать свою и чужую работу с помощью учителя
8.5.3.10 участвовать в создании коллективных рисунков под руководством учителя
5) 9 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения в кабинете ИЗО
9.1.1.1 соблюдать правила поведения в кабинете ИЗО
9.1.1.2 соблюдать и комментировать правила ТБ при работе с материалами и инструментами
9.1.1.3 выполнять требования и поручения учителя
9.1.1.4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место самостоятельно
9.1.1.5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
9.1.1.6 выполнять обязанности дежурного в кабинете ИЗО самостоятельно
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры

9.2.2.1 өнер туындысы туралы әңгіме тыңдау, мүмкіндігінше сұрақтарға жауап беру
9.2.2.2 таныс шығарманың иллюстрациясын қарау, білу, бейнеленген кейіпкерлерді, заттарды, әрекеттерді көрсету, атау (мүмкіндігінше) және сұрақтарға жауап беру
9.2.2.3 мұғалімнің көмегімен өнер туындыларында, бейнеленген заттарда, іс-әрекеттерде берілген эмоциялар мен көңіл-күйді тану, атау және сипаттау (мүмкіндігінше)
9.2.2.4 жылдың бейнеленген уақыты, тәулік уақыты, заттар, олардың түсі, пішіні, мөлшері, кеңістіктік орналасуы, адамдар, жануарлар туралы сұрақтарға жауап беру
3.1. Ермексаздан сурет салу
9.3.1.1 үлгі бойынша қатаң негізге сурет салу үшін пластилинография техникасын қолдану
3.2. Көлемді бұйымдар
9.3.2.1 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу алдында затты (үлгіні) тексеру
9.3.2.2 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау және салыстыру, ажырату
9.3.2.3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
9.3.2.5 бұйымдарды үлгі бойынша конструктивті әдіспен мүсіндеу
9.3.2.8 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
9.3.2.9 дайын бұйымдармен ойнау
9.3.2.10 мұғалімнің жетекшілігімен өз бұйымын ұсынылған критерий бойынша үлгімен салыстыру, бағалау
4.1. Заттық аппликация
9.4.1.1 мұғалімнің көмегімен берілген жоспар бойынша үлгіні талдау, аппликацияның орындалу тәртібін айту
9.4.1.2 негізгі және қосымша түстерді атау, ажырату, пайдалану
9.4.1.3 қағазды жырту, кесу және мыжу арқылы дайындамалар жасау
9.4.1.12 үлгі бойынша берілген контурға мыжылған қағаздан көлемді аппликация жасау, желімдеу
4.2. Сәндік аппликация
9.4.2.3 саябаққа саяхат кезінде жапырақтар топтамасын, өсімдік тұқымын жинау
9.4.2.4 жапырақтардан жасалған өрнекті әртүрлі белгілері бойынша кезектестіріп жайып қою
5.1. Заттық сурет салу
9.5.1.1 әртүрлі бейнелеу материалдары мен құралдарын қолдану
9.5.1.2 дәстүрлі және дәстүрлі емес сурет салу техникасында үйренген әдіс-тәсілдерді қолдану
9.5.1.3 сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру
9.5.1.4 үлгі бойынша "акватушь" техникасында сурет салу
9.5.1.13 үлгі бойынша сызылмаған қағазға сызықтарды, геометриялық фигураларды қарындашпен, қаламмен салу
9.5.1.9 сурет салу процесінде қолданылатын түстерді атау, ажырату
9.5.1.10 ұсынылған алгоритм бойынша қосымша түстер жасау
9.5.1.11 қағаз парағын поролон тампондарымен және жалпақ щеткамен бояу
5.2. Сәндік сурет салу
9.5.2.1 геометриялық өрнекті түсі, пішіні, ұяшықтары бойынша кезектестіріп құрастыру және суретін салу

9.2.2.1 слушать рассказ о произведении искусства, по возможности отвечать на вопросы, задавать вопросы
9.2.2.2 рассматривать иллюстрацию к знакомому произведению
узнавать, показывать, называть изображенные персонажи, предметы, действия, по возможности отвечать на вопросы
9.2.2.3 распознавать, называть и описывать (по возможности) эмоции и настроение, передаваемых в произведениях искусства, изображенных предметах, действиях с помощью учителя
9.2.2.4 отвечать на вопросы об изображенном времени года, времени суток, о предметах, их цвете, форме, величине, пространственном расположении, о людях, животных,
3.1. Пластилиновая живопись
9.3.1.1 использовать технику пластилинографии для создания рисунка на жесткой основе по образцу
3.2. Объемные изделия
9.3.2.1 обследовать предмет (образец) перед лепкой по предложенному плану
9.3.2.2 узнавать, называть, сравнивать, различать предмет лепки с реальным предметом по предложенному плану
9.3.2.3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
9.3.2.5 лепить изделия конструктивным способом по образцу
9.3.2.8 сравнивать предмет лепки с образцом по предложенному плану
9.3.2.9 обыгрывать готовые изделия
9.3.2.10 сравнивать своҰ изделие с образцом, оценивать по предложенным критериям под руководством учителя
4.1. Предметная аппликация
9.4.1.1 анализировать с помощью учителя образец по заданному плану, рассказывать порядок выполнения аппликации
9.4.1.2 называть, различать, использовать основные и дополнительные цвета
9.4.1.3 делать заготовки способами обрывания, резания и сминания бумаги
9.4.1.12 составлять, наклеивать объҰмную аппликацию из мятой бумаги в заданном контуре по образцу
4.2. Декоративная аппликация
9.4.2.3 собирать коллекцию листьев, семена растений во время экскурсии в парке
9.4.2.4 выкладывать узор из листьев с чередованием по различным признакам
5.1. Предметное рисование
9.5.1.1 использовать различные изобразительные материалы и инструменты
9.5.1.2 применять усвоенные приҰмы и способы традиционных и нетрадиционных техник рисования
9.5.1.3 соблюдать и совершенствовать технику рисования
9.5.1.4 рисовать в технике "акватушь" по образцу
9.5.1.13 рисовать линии, геометрические фигуры карандашом, ручкой на нелинованной бумаге от руки по образцу
9.5.1.9 называть, различать используемые в процессе рисования цвета
9.5.1.10 составлять дополнительные цвета по предложенному алгоритму
9.5.1.11 закрашивать лист бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью
5.2. Декоративное рисование
9.5.2.1 составлять и рисовать геометрический орнамент с чередованием по цвету, форме, величине по клеточкам

9.5.2.2 өрнек жасау үшін пайдаланылған заттардың санын сандармен белгілеу
9.5.2.3 үлгі бойынша жолақта, шеңберде, шаршыда, сопақшада бірнеше белгілер бойынша әртүрлі дайын элементтерден тұратын өрнектер жасау
5.3. Сюжеттік сурет салу
9.5.3.3 қағаз парағының шетінен өтіп кетпей, бүкіл қағаз парағына тапсырмасыз сурет салу
2 тоқсан
2.1. Халықтың қолданбалы өнер бұйымдары
9.2.1.1. оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
9.2.1.2 қазақтың ұлттық киімінің пішінін, түсін, мөлшерін, мақсатын қоршаған ортадан бөліп көрсету, атау, анықтау
9.2.1.3 қазақтың ұлттық киімдерін ойынға қосу
4.2. Сәндік аппликация
9.4.1.7 геометриялық фигуралар мен дұрыс емес пішіндегі фигураларды кесуге машықтану
9.4.1.8 бүктелген қағазды бірнеше рет, "гармошкамен" кесу әдісін қолдану
9.4.2.1 дайындамалардан жасалған өрнекті берілген пішінге түсі, өлшемі, пішіні бойынша таңдалған формада өз бетінше кезектестіріп орналастыруға және желімдеуге машықтану
3.1. Ермексаздан сурет салу
9.3.1.2 үлгі бойынша қатты негіздегі заттық кескіннің дайын контурының ішіне модульдік мүсіндеу әдісімен көлемді ермексаз аппликациясын жасау
3.2. Көлемді бұйымдар
9.3.2.1 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу алдында затты (үлгіні) тексеру
9.3.2.2 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау және салыстыру, ажырату
9.3.2.3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
9.3.2.4 табиғаттан ермексаздың бүтін кесегінен бұйымдар мүсіндеу
9.3.2.6 мүсіндеу объектісін үлгі бойынша ермексаз элементтерімен безендіру
3.3. Композиция
9.3.3.1 берілген тақырып бойынша ұжымдық композиция жасауға қатысу
9.3.3.2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
9.3.3.3 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
5.2. Сәндік сурет салу
9.5.2.6 жапырақтарға бояу жағу және көрсету бойынша, үлгі бойынша жолаққа, шаршыға, шеңберге жапырақтарды түсі, мөлшері, пішіні бойынша кезектестірумен өсімдік өрнегін басып шығару
9.5.2.4 үлгі бойынша жолақта, шеңберде, шаршыда, сопақшада әртүрлі қалыптан өрнек жасау және басып шығару
5.1. Заттық сурет салу
9.5.1.15 үлгі бойынша шаблондардың көмегімен әртүрлі геометриялық пішіндерден тұратын заттардың суреттерін салу
9.5.1.16 әртүрлі заттардың суреттерін шаблон бойынша салу
5.3. Сюжеттік сурет салу
9.5.3.4 табиғатқа саяхат кезінде жылдың әр мезгілінде табиғат элементтерін бақылау
9.5.3.5 жылдың әр мезгілінде үлгі бойынша табиғат объектілерін салу
3 тоқсан
1.1. Бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін сақтау
9.1.1.1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
9.1.1.2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)

9.5.2.2 обозначать количество предметов, использованных для составления орнамента, цифрами
9.5.2.3 составлять узоры из готовых различных по нескольким признакам элементов в полосе, круге, квадрате, овале по образцу
5.3. Сюжетное рисование
9.5.3.3 рисовать без задания по всему листу бумаги, не заходя за край листа бумаги
2 четверть
2.1. Предметы народного декоративно-прикладного искусства
9.2.1.1. проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
9.2.1.2 выделять из окружающей среды, называть, определять форму, цвет, величину, назначение национальной казахской одежды
9.2.1.3 обыгрывать национальную казахскую одежду
4.2. Декоративная аппликация
9.4.1.7 упражняться в вырезании геометрических фигур и фигур неправильной формы
9.4.1.8 использовать приемы вырезания из бумаги, сложенной вдвое, в несколько раз, "гармошкой"
9.4.2.1 упражняться в выкладывании и наклеивании узора из заготовок с чередованием по цвету, величине, форме в самостоятельно выбранной форме
3.1. Пластилиновая живопись
9.3.1.2 создавать способом модульной лепки объемную пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе по образцу
3.2. Объемные изделия
9.3.2.1 обследовать предмет (образец)перед лепкой по предложенному плану
9.3.2.2 узнавать, называть, сравнивать, различать предмет лепки с реальным предметом по предложенному плану
9.3.2.3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
9.3.2.4 лепить изделия из целого куска пластилина с натуры
9.3.2.6 декорировать объект лепки элементами из пластилина по образцу
3.3. Композиция
9.3.3.1 участвовать в составлении коллективной композиции на заданную тему
9.3.3.2 участвовать в обыгрывании выполненной композиции
9.3.3.3 соблюдать правила работы в команде
5.2. Декоративное рисование
9.5.2.6 наносить краску на листья и печатать растительный орнамент с чередованием листьев по окраске, величине, форме краской в полосе, квадрате, круге по показу, по образцу
9.5.2.4 составлять и печатать узор различными штампами в полосе, круге, квадрате, овале по образцу
5.1. Предметное рисование
9.5.1.15 рисовать изображения предметов, состоящих из разных геометрических форм, с помощью шаблонов по образцу
9.5.1.16 рисовать изображения различных предметов по шаблону и образцу
5.3. Сюжетное рисование
9.5.3.4 наблюдать за элементами природы в разное время года во время экскурсии в природу
9.5.3.5 рисовать объекты природы в разное время года по образцу
3 четверть
1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения
9.1.1.1 соблюдать правила поведения в кабинете ИЗО
9.1.1.2 соблюдать и комментировать правила ТБ при работе с материалами и инструментами

9.1.1.3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
9.1.1.4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және өз бетінше ретке келтіру
9.1.1.5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
9.1.1.6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін өз бетінше ауызша орындау
3.1. Ермексаздан сурет салу
9.3.1.3 үлгі бойынша, өз бетінше қатты негізге ермексазды жағу әдісімен коллаж үшін негіз дайындау
4.1. Заттық аппликация
9.4.1.4 үлгі бойынша берілген контур сызбасында жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау
9.4.1.9 сөйлеу нұсқаулары бойынша қағаз парағының жазықтығына назар аудару
9.4.1.5. үлгі бойынша, көрсету бойынша матадан жасалған дайындамалардан заттық аппликация жасау
9.4.1.6 матаның алдыңғы және ішкі бет жақтарын атау, ажырату
4.2. Сәндік аппликация
9.4.2.2 үлгі бойынша геометриялық пішінді дайындамаға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектерді қосумен дайын элементтерден өрнектер жасау
9.4.2.5 рамаларды, ашықхаттарды безендіру үшін сәндік өрнекті қолдану
9.4.2.6 өз сөзінен геометриялық фигуралардың атауларын, терминдерді білу, атау, түсіну, қолдану (мүмкіндігінше)
5.2. Сәндік сурет салу
9.5.2.7 дайындамадағы ұлттық өрнекті нүктелерменсызу және бояу
9.5.2.8 балшықтан, тұзды қамырды жасалған заттарды үлгі бойынша нүктелердентұратын, бояу жаққыш щеткамен боялған өрнекпен безендіру
2.1. Халықтың қолданбалы өнер бұйымдары
9.2.1.1. оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
9.2.2.5 мұғалімнің көмегімен шағын мүсіндік формаларды зерттеп, нақты заттармен ұқсастығын анықтау
3.2. Көлемді бұйымдар
9.3.2.7 ермексаздан, балшықтан, тұзды қамырдан тапсырмасыз аралас әдіспен мүсіндеу
3.3. Композиция
9.3.3.1 берілген тақырып бойынша ұжымдық композиция жасауға қатысу
9.3.3.2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
9.3.3.3. командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
5.1. Заттық сурет салу
9.5.1.19 өз бетінше гуашпен, бояумен заттық силуэттік пішіндерді (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ заттары; ойыншықтар) бояу
9.5.1.20 тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды өз бетінше акварель бояулармен бояу
9.5.1.21 өз жұмысын үлгімен салыстыру, қателерді түзету, өзінің және басқалардың жұмысын берілген критерийлер бойынша бағалау
9.5.1.23 мұғалімнің көмегімен адамның мәнерлендірірлген тұлғасын және оның көрінісін салу
9.5.1.5 бүкіл параққа тапсырмасыз сурет салу, түстер мен сызықтарды қолдана отырып, сурет арқылы эмоцияларды білдіру
9.5.1.22 мұғалімнің көмегімен жануарды нүктелермен салу
4.3. Сюжеттік аппликация
9.4.3.1 қарапайым сюжеттік аппликацияны үлгі бойынша, өз ойынша құрастыру және жабыстыру

9.1.1.3 выполнять требования и поручения учителя
9.1.1.4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место по образцу
9.1.1.5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
9.1.1.6 выполнять обязанности дежурного по словесной или визуальной инструкции
3.1. Пластилиновая живопись
9.3.1.3 подготавливать основу для коллажа способом размазывания пластилина на жесткой основе по образцу, самостоятельно
4.1. Предметная аппликация
9.4.1.4 делать аппликацию из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке по образцу
9.4.1.9 ориентироваться на плоскости листа бумаги по речевой инструкции
9.4.1.5. выполнять предметную аппликацию из ткани по образцу, по показу
9.4.1.6 называть, различать лицевую и изнаночную стороны ткани
4.2. Декоративная аппликация
9.4.2.2 составлять узоры на заготовке геометрической формы, с добавлением узоров из мазков, точек, пятен по образцу
9.4.2.5 использовать декоративный узор для оформления рамок, открыток
9.4.2.6 узнавать, называть, понимать, использовать названия геометрических фигур, терминов в собственной речи (по возможности)
5.2. Декоративное рисование
9.5.2.7 обводить по точкам и раскрашивать национальный узор на заготовке
9.5.2.8 украшать предметы из глины, соленого теста узором из точек, мазков кистью с краской по образцу
2.1. Предметы народного декоративно-прикладного искусства
9.2.1.1. проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
9.2.2.5 обследовать с помощью учителя малые скульптурные формы, определять сходство с реальными предметами
3.2. Объемные изделия
9.3.2.7 лепить из пластилина, глины, соленого теста комбинированным способом без задания
3.3. Композиция
9.3.3.1 участвовать в составлении коллективной композиции под руководством учителя
9.3.3.2 участвовать в обыгрывании выполненной композиции
9.3.3.3. подчиняться правилам работы в команде
5.1. Предметное рисование
9.5.1.19 раскрашивать гуашью, краской предметные силуэтные формы (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки) самостоятельно
9.5.1.20 раскрашивать акварельными красками фигуры из соленого теста, глины самостоятельно
9.5.1.21 сравнивать свою работу с образцом, исправлять ошибки,
оценивать свою и чужую работу по заданным критериям
9.5.1.23 рисовать стилизованное лицо человека и его выражение с помощью учителя
9.5.1.5 рисовать без задания по всему листу, выражать эмоции через рисунок, используя цвета и линии
9.5.1.22 рисовать животное по точкам, с помощью учителя
4.3. Сюжетная аппликация
9.4.3.1 составлять и наклеивать простую сюжетную аппликацию по образцу, по собственному замыслу

9.4.3.2 үлгі бойынша, өз бетінше сюжетке сәйкес аппликацияның бөлшектерін көлемі бойынша, ұзындығы бойынша бөліп қою
9.4.3.3 бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін және сыйлық ретінде пайдалану
9.4.3.4 мұғалімнің жетекшілігімен ұжымдық композициялар жасауға қатысу
9.4.3.5 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
9.4.3.6 композицияны ойынға қосу
5.3. Сюжеттік сурет салу
9.5.3.1 контурлық сызбаларды қарапайым сюжетпен бояу
9.5.3.6 бояу кезінде сурет пен бөлшектердің шекарасын, штрихтардың бағытын сақтау
9.5.3.7 үлгі бойынша, өз бетінше контурлық сюжет суретінің бөлшектерін аяқтап салу
4 тоқсан
3.2. Көлемді бұйымдар
9.3.2.1 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу алдында затты (үлгіні) тексеру
9.3.2.2 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу затын нақты затты көрсету арқылы тану, атау және салыстыру, ажырату
9.3.2.5 бұйымдарды үлгі бойынша конструктивті әдіспен мүсіндеу
9.3.2.8 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
9.3.2.9 дайын бұйымдармен ойнау
9.3.2.10 мұғалімнің жетекшілігімен өз бұйымын ұсынылған критерий бойынша үлгімен салыстыру, бағалау
4.1. Заттық аппликация
9.4.1.10 коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың әрекеттерін бақылау
9.4.1.11 көрсету бойынша, үлгі бойынша коллаж жасау үшін дайын формалардан аппликацияны орындау техникасын қолдану
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары
9.2.2.6 композиция, түс үйлесімі дағдыларын дамыту үшін әлемге әйгілі суретшілердің суреттерін қарау
9.2.2.7 өнер туындыларындағы нақты заттарды тану, атау
5.1. Заттық сурет салу
9.5.1.17 табиғат объектілерін жылдың әр мезгілінде үлгі бойынша салу
9.5.1.18 объектілерді пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес өз бетінше орналастыру
9.5.1.12 сурет салу кезінде әрекеттердің реттілігін сақтау
9.5.1.6 берілген жоспар бойынша сурет салу алдында заттарды қарап тексеру
9.5.1.7 мұғалімнің тақтаға, қағазға сурет салуды орындаудағы әрекетін бақылау
9.5.1.14 заттар мен объектілерді табиғаттан үлгі бойынша заттардың негізгі формасы мен өлшемдерін бере отырып салу
9.5.1.8 үлгі бойынша суреттің контурын және штрихтар бағытын сақтай отырып, суреттің бөлшектерін сызықтан шықпай бояу, нүктелермен сызу
5.2. Сәндік сурет салу
9.5.2.5 үлгі бойынша берілген нүктелермен геометриялық пішіндегі дайындамаға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектердің суретін салу
5.3. Сюжеттік сурет салу
9.5.3.2 қарапайым заттар мен олардың айналасындағы заттарды (жемістер, ойыншықтар, жануарлар, адамдар) қағазға үлгі бойынша композиция нұсқаларымен және суретті әртүрлі орналастырумен салу

9.4.3.2 распределять формы на детали аппликации по величине, по протяженности, в соответствии с сюжетом по образцу, самостоятельно
9.4.3.3 использовать изделия для украшения помещений, выставок, в качестве подарков
9.4.3.4 участвовать в составлении коллективных композиций под руководством учителя
9.4.3.5 соблюдать правила работы в команде
9.4.3.6 обыгрывать композицию
5.3. Сюжетное рисование
9.5.3.1 раскрашивать контурные рисунки с простым сюжетом
9.5.3.6 соблюдать при раскрашивании границу рисунка и деталей, направление штрихов
9.5.3.7 дорисовывать детали контурного сюжетного рисунка по образцу, самостоятельно
4 четверть
3.2. Объемные изделия
9.3.2.1 обследовать предмет (образец) перед лепкой по предложенному плану
9.3.2.2 узнавать, называть, сравнивать, различать предмет лепки с реальным предметом по предложенному плану
9.3.2.5 лепить изделия конструктивным способом лепить изделия конструктивным способом, передавать форму, по образцу
9.3.2.8 сравнивать предмет лепки с образцом по предложенному плану
9.3.2.9 обыгрывать готовые изделия
9.3.2.10 сравнивать своҰ изделие с образцом по предложенным критериям под руководством учителя
4.1. Предметная аппликация
9.4.1.10 наблюдать за действиями педагога при демонстрации техники коллажа
9.4.1.11 использовать технику выполнения аппликации из готовых форм для создания коллажа по показу, по образцу
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры
9.2.2.6 рассматривать картины всемирно известных художников для развития навыка композиции, цветовой гармонии
9.2.2.7 узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы
5.1. Предметное рисование
9.5.1.17 рисовать объекты природы в разное время года по образцу
9.5.1.18 размещать объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности по образцу, самостоятельно
9.5.1.12 соблюдать последовательность действий при рисовании
9.5.1.6 обследовать предмет перед рисованием по заданному плану
9.5.1.7 наблюдать за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге
9.5.1.14 рисовать предметы и объекты с натуры по образцу, передавая основную форму и размеры предметов
9.5.1.8 закрашивать детали рисунка с соблюдением контура изображения и направления штрихов, не выходя за линии, обводить по точкам по образцу
5.2. Декоративное рисование
9.5.2.5 рисовать узоры из мазков, точек, пятен на заготовке геометрической формы по заданным точкам по образцу
5.3. Сюжетное рисование
9.5.3.2 рисовать простые объекты и предметы вокруг них (фрукты, игрушки, животные, люди) с вариантами композиций и разным расположением изображения на листе бумаги по образцу

9.5.3.8 берілген жоспар бойынша өз суретін ұсыну
9.5.3.9 мұғалімнің көмегімен берілген критерий бойынша өзінің және басқа біреудің жұмысын бағалау
9.5.3.10 ұжымдық суреттерді үлгі бойынша жасауға қатысу
6) 10 сынып:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Бейнелеу өнері кабинетінде қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелерін сақтау
10.1.1.1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
10.1.1.2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
10.1.1.3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
10.1.1.4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және өз бетінше ретке келтіру
10.1.1.5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
10.1.1.6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін өз бетінше ауызша орындау
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары
10.2.2.1 өнер туындысы туралы әңгіме тыңдау, мүмкіндігінше мұғаліммен әңгімелесуге қатысу
10.2.2.2 таныс шығарманың иллюстрациясын қарау, бейнеленген кейіпкерлерді, заттарды, әрекеттерді тану, көрсету, атау, мүмкіндігінше алдыңғы және кейінгі оқиғалар туралы сұрақтарға жауап беру
10.2.2.3 өнер туындыларында, бейнеленген заттарда, әрекеттерде берілген эмоциялар мен көңіл-күйді тану, атау және мүмкіндігінше сипаттау, олар туралы сұрақтар қою
10.2.2.4 жыл мезгілі мен тәулік уақытын, объектілерді, олардың түсін, пішінін, шамасын, кеңістіктік орналасуын; адамдардың, жануарлардың сыртқы түрін суреттеу
3.1. Ермексаздан сурет салу
10.3.1.1 үлгі бойынша қатаң негізге сурет салу үшін пластилинография техникасын қолдану
3.2. Көлемді бұйымдар
10.3.2.1 мүсіндеу алдында затты (үлгіні) өз бетінше тексеру
10.3.2.2 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу затын тану, атау салыстыру, ажырату
10.3.2.3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
10.3.2.5 бұйымдарды үлгі бойынша, өз бетінше конструктивті әдіспен мүсіндеу
10.3.2.8 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
10.3.2.9 дайын бұйымдармен ойнау
10.3.2.10 өз бұйымын ұсынылған критерий бойынша үлгімен салыстыру, бағалау
4.1. Заттық аппликация
10.4.1.1 берілген жоспар бойынша үлгіні талдау, аппликация бойынша жұмыс жоспарын жасау
10.4.1.2 негізгі және қосымша түстерді атау, ажырату, пайдалану
10.4.1.3 қағазды жырту, кесу және мыжу арқылы дайындамалар жасау
10.4.1.12 тапсырмасыз мыжылған қағаздан көлемді аппликация жасау, желімдеу
4.2. Сәндік аппликация
10.4.2.3 саябаққа саяхат кезінде жапырақтар топтамасын, өсімдік тұқымын жинау

9.5.3.8 представлять свой рисунок по заданному плану
9.5.3.9 оценивать свою и чужую работу по заданным критериям с помощью учителя
9.5.3.10участвовать в создании коллективных рисунков по образцу
6) 10 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения в кабинете ИЗО
10.1.1.1 соблюдать правила поведения в кабинете ИЗО
10.1.1.2 соблюдать и комментировать правила ТБ при работе с материалами и инструментами
10.1.1.3 выполнять требования и поручения учителя
10.1.1.4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место самостоятельно
10.1.1.5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
10.1.1.6 выполнять обязанности дежурного в кабинете изо самостоятельно
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры
10.2.2.1 слушать рассказ, истории о произведении искусства,
по возможности принимать участие в беседе с учителем
10.2.2.2 рассматривать иллюстрацию к знакомому произведению узнавать, показывать, называть изображенные персонажи, предметы, действия, по возможности отвечать на вопросы о предшествующих и последующих событиях
10.2.2.3 распознавать, называть и по возможности описывать, задавать вопросы об эмоциях и настроении, передаваемых в произведениях искусства, изображенных предметах, действиях
10.2.2.4 описывать изображенные время года и время суток, объекты, их цвет, форму, величину, пространственное расположение; внешний вид людей, животных
3.1. Пластилиновая живопись
10.3.1.1 использовать технику пластилинографии для создания рисунка на жесткой основе по образцу, самостоятельно
3.2. Объемные изделия
10.3.2.1 обследовать предмет (образец) перед лепкой самостоятельно
10.3.2.2 узнавать, называть, сравнивать, различать предмет лепки по предложенному плану
10.3.2.3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
10.3.2.5 лепить изделия конструктивным способом по образцу, самостоятельно
10.3.2.8 сравнивать предмет лепки с образцом по предложенному плану
10.3.2.9 обыгрывать готовые изделия
10.3.2.10 сравнивать своҰ изделие с образцом, оценивать по предложенным критериям
4.1. Предметная аппликация
10.4.1.1 анализировать образец по заданному плану, составлять план работы над аппликацией
10.4.1.2 называть, различать, использовать основные и дополнительные цвета
10.4.1.3 делать заготовки способами обрывания, резания и сминания бумаги
10.4.1.12 составлять, наклеивать объҰмную аппликацию из мятой бумаги без задания
4.2. Декоративная аппликация
10.4.2.3 собирать коллекцию листьев, семена растений во время экскурсии в парке

10.4.2.4 өз бетінше жапырақтардан жасалған өрнекті әртүрлі белгілері бойынша кезектестіріп жайып қою
5.1. Заттық сурет салу
10.5.1.1 әртүрлі бейнелеу материалдары мен құралдарын қолдану
10.5.1.2 дәстүрлі және дәстүрлі емес сурет салу техникасында үйренген әдіс-тәсілдерді қолдану
10.5.1.3 сурет салу техникасын сақтау және жетілдіру
10.5.1.4 үлгі бойынша "акватушь" техникасында сурет салу
10.5.1.13 көрсету бойынша сызылмаған қағазға қарындашпен, қаламмен сызықтар, геометриялық фигуралар салу
10.5.1.9 сурет салу процесінде қолданылатын түстерді атау, ажырату
10.5.1.10 өз бетінше қосымша түстер жасау
10.5.1.11 қағаз парағын поролон тампондарымен және жалпақ щеткамен бояу
5.2. Сәндік сурет салу
10.5.2.1 геометриялық өрнекті түсі, пішіні, ұяшықтары бойынша кезектестіріп құрастыру және суретін салу
10.5.2.2 өрнек жасау үшін пайдаланылған заттардың санын сандармен белгілеу
10.5.2.3 жолақта, шеңберде, шаршыда, сопақшада бірнеше белгілері бар дайын элементтерден тұратын өрнектер жасау
5.3. Сюжеттік сурет салу
10.5.3.3 қағаз парағының шетінен өтіп кетпей, бүкіл қағаз парағына тапсырмасыз сурет салу
2 тоқсан
2.1. Халықтың қолданбалы өнер бұйымдары
10.2.1.1. оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
10.2.1.2 халық қолөнершілерінің бұйымдарын, ұлттық өрнектерді қоршаған ортадан, бөліп көрсету, атау (мүмкіндігінше)
10.2.1.3 өрнекті оның атауы бойынша анықтау
4.2. Сәндік аппликация
10.4.1.7 геометриялық фигуралар мен дұрыс емес пішіндегі фигураларды, симметриялық фигураларды кесуге машықтану
10.4.1.8 қағаз кесудің әртүрлі әдістерін қолдану
10.4.2.1 дайындамалардан жасалған өрнекті берілген пішінге түсі, өлшемі, пішіні бойынша таңдалған формада өз бетінше кезектестіріп орналастыруға және желімдеуге машықтану
3.1. Ермексаздан сурет салу
10.3.1.2 үлгі бойынша, өз бетінше қатты негіздегі заттық кескіннің дайын контурының ішіне модульдік мүсіндеу әдісімен көлемді ермексаз аппликациясын жасау
3.2. Көлемді бұйымдар
10.3.2.1 мүсіндеу алдында затты (үлгіні) өз бетінше тексеру
10.3.2.2 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу затын тану, атау салыстыру, ажырату
10.3.2.3 мүсіндеу кезінде мұғалімнің әрекеттерін бақылау
10.3.2.4 табиғаттан ермексаздың бүтін кесегінен бұйымдар мүсіндеу
10.3.2.6 мүсіндеу объектісін өз бетінше ермексаз элементтерімен безендіру
3.3. Композиция
9.3.3.1 берілген тақырып бойынша ұжымдық композиция жасауға қатысу
9.3.3.2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
9.3.3.3 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау

10.4.2.4 выкладывать узор из листьев с чередованием по величине, окраске, форме самостоятельно
5.1. Предметное рисование
10.5.1.1 использовать различные изобразительные материалы и инструменты
10.5.1.2 применять усвоенные приҰмы и способы традиционных и нетрадиционных техник рисования
10.5.1.3 соблюдать и совершенствовать технику рисования
10.5.1.4 рисовать в технике "акватушь" по образцу
10.5.1.13 рисовать линии, геометрические фигуры карандашом, ручкой на нелинованной бумаге от руки по представлению
10.5.1.9 называть, различать используемые в процессе рисования цвета
10.5.1.10 составлять дополнительные цвета самостоятельно
10.5.1.11 закрашивать лист бумаги краской тампонами из поролона, широкой кистью
5.2. Декоративное рисование
10.5.2.1 составлять и рисовать геометрический орнамент с чередованием по цвету, форме, величине по клеточкам
10.5.2.2 обозначать количество предметов, использованных для составления орнамента, цифрами
10.5.2.3 составлять узоры из готовых различных по нескольким признакам элементов в полосе, круге, квадрате, овале
5.3. Сюжетное рисование
10.5.3.3 рисовать без задания по всему листу бумаги, не заходя за край листа бумаги
2 четверть
2.1. Предметы народного декоративно-прикладного искусства
10.2.1.1.проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
10.2.1.2 выделять из окружающей среды, в изделиях народных мастеров, называть (по возможности), национальные узоры
10.2.1.3 определять узор по его названию
4.2. Декоративная аппликация
10.4.1.7 упражняться в вырезании геометрических фигур, фигур неправильной формы, симметричных фигур
10.4.1.8 использовать различные приемы вырезания из бумаги
10.4.2.1 упражняться в выкладывании и наклеивании узора из заготовок с чередованием по цвету, величине, форме в самостоятельно выбранной форме
3.1. Пластилиновая живопись
10.3.1.2 создавать способом модульной лепки объемную пластилиновую аппликацию внутри готового контурного предметного изображения на жесткой основе по образцу, самостоятельно
3.2. Объемные изделия
10.3.2.1 обследовать предмет (образец)перед лепкой по предложенному плану
10.3.2.2 узнавать, называть, сравнивать, различать предмет лепки по предложенному плану
10.3.2.3 наблюдать за действиями учителя во время лепки
10.3.2.4 лепить изделия из целого куска пластилина с натуры
10.3.2.6 декорировать объект лепки элементами из пластилина самостоятельно
3.3. Композиция
9.3.3.1 участвовать в составлении коллективной композиции на заданную тему
9.3.3.2 участвовать в обыгрывании выполненной композиции
9.3.3.3 соблюдать правила работы в команде

5.2. Сәндік сурет салу
10.5.2.6 жапырақтарға бояу жағу және өз бетінше, үлгі бойынша жолаққа, шаршыға, шеңберге жапырақтарды түсі, мөлшері, пішіні бойынша кезектестірумен өсімдік өрнегін басып шығару
10.5.2.4 жолақта, шеңберде, шаршыда, сопақшада әртүрлі қалыптан өрнек жасау және басып шығару
5.1. Заттық сурет салу
10.5.1.15 үлгі бойынша, ойлау бойынша шаблондардың көмегімен әртүрлі геометриялық пішіндерден тұратын заттардың суреттерін салу
10.5.1.16 заттардың суреттерін шаблон бойынша салу
5.3. Сюжеттік сурет салу
10.5.3.4 табиғатқа саяхат кезінде жылдың әр мезгілінде табиғат элементтерін бақылау
10.5.3.5 жылдың әр мезгілінде табиғат объектілерін салу
3 тоқсан
1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения
10.1.1.1 бейнелеу өнері кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау
10.1.1.2 материалдармен және құралдармен жұмыс істеу кезінде ҚЕ ережелерін сақтау және түсініктеме беру (мүмкіндігінше)
10.1.1.3 мұғалімнің талаптары мен тапсырмаларын орындау
10.1.1.4 жұмыс орнын қызметтің берілген түріне дайындау және өз бетінше ретке келтіру
10.1.1.5 сабақта мұғаліммен, сыныптастарымен ынтымақтасу
10.1.1.6 бейнелеу өнері кабинетінде кезекшінің міндеттерін өз бетінше ауызша орындау
3.1. Ермексаздан сурет салу
10.3.1.3 өз бетінше қатты негізге ермексазды жағу әдісімен коллаж үшін негіз дайындау
4.1. Заттық аппликация
10.4.1.4 үлгі бойынша берілген контур сызбасында жапырақтардан, дәнді дақылдардан, тұқымдардан аппликация жасау
10.4.1.9 сөйлеу нұсқаулары бойынша қағаз парағының жазықтығына назар аудару
10.4.1.5 үлгі бойынша матадан жасалған дайындамалардан заттық аппликация жасау
10.4.1.6 матаның алдыңғы және ішкі бет жақтарын атау, ажырату
4.2. Сәндік аппликация
10.4.2.2. бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектерді қосумен дайын элементтерден өрнектер жасау
10.4.2.5 рамаларды, ашықхаттарды безендіру үшін сәндік өрнекті қолдану
10.4.2.6 өз сөзінен терминдерді түсіну, қолдану (мүмкіндігінше)
5.2. Сәндік сурет салу
10.5.2.7 дайындамадағы ұлттық өрнекті нүктелерменсызу және бояу
10.5.2.8 балшықтан, тұзды қамырды жасалған заттарды нүктелердентұратын, бояу жаққыш щеткамен боялған өрнекпен безендіру
2.1. Халықтың қолданбалы өнер бұйымдары
10.2.1.1. оң эмоцияларды, өнер нысандарына қызығушылық таныту
10.2.2.5 Қазақстанның тарихи архитектуралық көрікті жерлері бар фотосуреттерді қарау
3.2. Көлемді бұйымдар
10.3.2.7 ермексаздан, балшықтан, тұзды қамырдан тапсырмасыз аралас әдіспен мүсіндеу
3.3. Композиция
10.3.3.1 берілген тақырып бойынша ұжымдық композиция жасауға қатысу

5.2. Декоративное рисование
10.5.2.6 наносить краску на листья и печатать растительный орнамент с чередованием листьев по окраске, величине, форме краской в полосе, квадрате, круге самостоятельно, по образцу
10.5.2.4 составлять и печатать узор различными штампами в полосе, круге, квадрате, овале
5.1. Предметное рисование
10.5.1.15 рисовать изображения предметов, состоящих из разных геометрических форм, с помощью шаблонов по образцу, по задумке
10.5.1.16 рисовать изображения различных предметов по шаблону
5.3. Сюжетное рисование
10.5.3.4 наблюдать за элементами природы в разное время года во время экскурсии в природу
10.5.3.5 рисовать объекты природы в разное время года
3 четверть
1.1. Соблюдение ТБ и правил поведения
10.1.1.1 соблюдать правила поведения в кабинете ИЗО
10.1.1.2 соблюдать и комментировать правила ТБ при работе с материалами и инструментами
10.1.1.3 выполнять требования и поручения учителя
10.1.1.4 подготавливать для заданного вида деятельности и приводить в порядок рабочее место по образцу
10.1.1.5 сотрудничать с учителем, одноклассниками на уроке
10.1.1.6 выполнять обязанности дежурного по словесной или визуальной инструкции
3.1. Пластилиновая живопись
10.3.1.3 подготавливать основу для коллажа способом размазывания пластилина на жесткой основе самостоятельно
4.1. Предметная аппликация
10.4.1.4 делать аппликацию из листьев, круп, семян в заданном контурном рисунке по образцу
10.4.1.9 ориентироваться на плоскости листа бумаги по речевой инструкции
10.4.1.5 вырезать детали из ткани, выполнять аппликацию из ткани по образцу
10.4.1.6 называть, различать лицевую и изнаночную стороны ткани
4.2. Декоративная аппликация
10.4.2.2. составлять узоры на заготовке геометрической формы, с добавлением узоров из мазков, точек, пятен
10.4.2.5 использовать декоративный узор для оформления рамок, открыток
10.4.2.6 понимать, использовать термины в собственной речи (по возможности)
5.2. Декоративное рисование
10.5.2.7 обводить по точкам и раскрашивать национальный узор на заготовке
10.5.2.8 украшать предметы из глины, соленого теста узором из точек, мазков кистью с краской
2.1. Предметы народного декоративно-прикладного искусства
10.2.1.1. проявлять положительные эмоции, интерес к предметам искусства
10.2.2.5 рассматривать фотоснимки с историческими архитектурными достопримечательностями Казахстана
3.2. Объемные изделия
10.3.2.7 лепить из пластилина, глины, соленого теста комбинированным способом без задания
3.3. Композиция
10.3.3.1 участвовать в составлении коллективной композиции на заданную тему

10.3.3.2 орындалған композициямен ойнауға қатысу
10.3.3.3 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
5.1. Заттық сурет салу
10.5.1.19 өз бетінше гуашпен, бояумен заттық силуэттік пішіндерді (киім, жиһаз, ыдыс-аяқ заттары; ойыншықтар) бояу
10.5.1.20 тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды өз бетінше акварель бояулармен бояу
10.5.1.21 өз жұмысын үлгімен салыстыру, қателерді түзету, өзінің және басқалардың жұмысын берілген критерийлер бойынша бағалау
10.5.1.22 жануарды нүктелермен салу
10.5.1.23 мұғалімнің көмегімен киімдегі адамды берілген нүктелермен салу
10.5.1.5 бүкіл параққа тапсырмасыз сурет салу, түстер мен сызықтарды қолдана отырып, сурет арқылы эмоцияларды білдіру
10.5.1.7 мұғалімнің тақтаға, қағазға сурет салуды орындаудағы әрекетін бақылау
4.3. Сюжеттік аппликация
10.4.3.1 қарапайым сюжеттік аппликацияны үлгі бойынша, өз ойынша құрастыру және жабыстыру
10.4.3.2 үлгі бойынша, өз бетінше сюжетке сәйкес аппликацияның бөлшектерін көлемі бойынша, ұзындығы бойынша бөліп қою
10.4.3.3 бұйымдарды үй-жайларды, көрмелерді безендіру үшін және сыйлық ретінде пайдалану
10.4.3.4 үлгі бойынша, ойластыру бойынша ұжымдық композициялар жасауға қатысу
10.4.3.5 командада жұмыс істеу ережелерін сақтау
10.4.3.6 композицияны ойынға қосу
5.3. Сюжеттік сурет салу
10.5.3.1 контурлық сызбаларды қарапайым сюжетпен бояу
10.5.3.6 бояу кезінде сурет пен бөлшектердің шекарасын, штрихтардың бағытын сақтау
10.5.3.7 өз бетінше контурлық сюжет суретінің бөлшектерін аяқтап салу
4 тоқсан
3.2. Көлемді бұйымдар
10.3.2.1 мүсіндеу алдында затты (үлгіні) өз бетінше тексеру
10.3.2.2 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу затын тану, атау салыстыру, ажырату
10.3.2.5 бұйымдарды үлгі бойынша, өз бетінше конструктивті әдіспен мүсіндеу
10.3.2.8 ұсынылған жоспар бойынша мүсіндеу тақырыбын үлгімен салыстыру
10.3.2.9 дайын бұйымдармен ойнау
10.3.2.10 өз бұйымын ұсынылған критерий бойынша үлгімен салыстыру, бағалау
4.1. Заттық аппликация
10.4.1.10 коллаж техникасын көрсету кезінде педагогтың әрекеттерін бақылау
10.4.1.11 үлгі бойынша, өз бетінше коллаж жасау үшін дайын формалардан аппликацияны орындау техникасын қолдану
2.2. Иллюстрациялар, көркем сурет, фотоөнер, мүсін, сәулет заттары
10.2.2.6 заманауи қазақстандық суретшілердің (Д. Қасымов, Л. Махит, Әбілхайыр, Н. Бубэ) композиция, түс үйлесімі дағдыларын дамыту үшін суреттерін қарау
10.2.2.7 өнер туындыларындағы нақты заттарды тану, атау
5.1. Заттық сурет салу
10.5.1.17 табиғат объектілерін жылдың әр мезгілінде үлгі бойынша салу

10.3.3.2 участвовать в обыгрывании выполненной композиции
10.3.3.3 соблюдать правила работы в команде
5.1. Предметное рисование
10.5.1.19 раскрашивать гуашью, краской предметные силуэтные формы (предметы одежды, мебели, посуды; народные игрушки) самостоятельно
10.5.1.20 раскрашивать акварельными красками фигуры из соленого теста, глины самостоятельно
10.5.1.21 сравнивать свою работу с образцом, исправлять ошибки, оценивать свою и чужую работу по заданным критериям
10.5.1.22 рисовать животное по точкам
10.5.1.23 рисовать человека в одежде по заданным точкам, с помощью учителя
10.5.1.5 рисовать без задания по всему листу, выражать эмоции через рисунок, используя цвета и линии
10.5.1.7 наблюдать за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге
4.3. Сюжетная аппликация
10.4.3.1 составлять и наклеивать простую сюжетную аппликацию по образцу, по собственному замыслу
10.4.3.2 распределять детали аппликации на основе по величине, по протяженности, в соответствии с сюжетом по образцу, самостоятельно
10.4.3.3 использовать изделия для украшения помещений, выставок, в качестве подарков
10.4.3.4 участвовать в составлении коллективных композиций по задумке, по образцу
10.4.3.5 соблюдать правила работы в команде
10.4.3.6 обыгрывать композицию
5.3. Сюжетное рисование
10.5.3.1 раскрашивать контурные рисунки с простым сюжетом
10.5.3.6 соблюдать при раскрашивании границу рисунка и деталей, направление штрихов
10.5.3.7 дорисовывать детали контурного сюжетного рисунка самостоятельно
4 четверть
3.2. Объемные изделия
10.3.2.1 обследовать предмет перед лепкой самостоятельно
10.3.2.2 узнавать, называть, сравнивать, различать предмет лепки по предложенному плану
10.3.2.5 лепить изделия конструктивным способом лепить изделия конструктивным способом по образцу, самостоятельно
10.3.2.8 сравнивать предмет лепки с образцом по предложенному плану
10.3.2.9 обыгрывать готовые изделия
10.3.2.10 находить, сравнивать своҰ изделие с образцом, оценивать по предложенным критериям
4.1. Предметная аппликация
10.4.1.10 наблюдать за действиями педагога при демонстрации техники коллажа
10.4.1.11 использовать технику выполнения аппликации для создания коллажа по образцу, самостоятельно
2.2. Иллюстрации, предметы живописи, фотоискусства, скульптуры, архитектуры
10.2.2.6 рассматривать картины современных казахстанских художников (Д. Касымов, Л. Махит, А Абулхаир, Н. Бубэ), для развития навыка композиции, цветовой гармонии
10.2.2.7 узнавать, называть в произведениях искусства реальные предметы
5.1. Предметное рисование
10.5.1.17 рисовать объекты природы в разное время года по образцу

10.5.1.18 объектілерді пішінінің, көлемінің, ұзындығының ерекшеліктеріне сәйкес үлгі бойынша, өз бетінше орналастыру
10.5.1.12 сурет салу кезінде әрекеттердің реттілігін сақтау
10.5.1.6 берілген жоспар бойынша сурет салу алдында заттарды қарап тексеру
10.5.1.7 мұғалімнің тақтаға, қағазға сурет салуды орындаудағы әрекетін бақылау
10.5.1.14 заттар мен объектілерді табиғаттан өз бетінше заттардың негізгі формасы мен өлшемдерін бере отырып салу
10.5.1.8 үлгі бойынша суреттің контурын және штрихтар бағытын сақтай отырып, суреттің бөлшектерін сызықтан шықпай бояу, нүктелермен сызу
5.2. Сәндік сурет салу
10.5.2.5 өз бетінше дайындаманың шеті, периметрі немесе ортасы бойынша геометриялық пішіндегі дайындамаға бояудан, нүктелерден, дақтардан жасалған өрнектердің суретін салу
5.3. Сюжеттік сурет салу
10.5.3.2. қарапайым заттар мен олардың айналасындағы заттарды (жемістер, ойыншықтар, жануарлар, адамдар) қағазға үлгі бойынша композиция нұсқаларымен және суретті әртүрлі орналастырумен салу
10.5.3.8 берілген жоспар бойынша өз суретін ұсыну
10.5.3.9 берілген критерий бойынша өзінің және басқа біреудің жұмысын бағалау
10.5.3.10 ұжымдық суреттер жасауға қатысу
бұйрығына
47-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы "03" сәуірдегі
№115 бұйрығына
540 - қосымша
Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Музыка және ырғақ" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Музыка және ырғақ" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1-тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты – білім алушылардың музыкалық іс-әрекеті барысында тыңдау, орындаушылық және қозғалыс қабілеттерін дамыту, қарапайым эстетикалық сезімдерін қалыптастыру.
3. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) білім алушылардың музыкалық сабақтарға жағымды сезімдері мен оң көзқарастарын қалыптастыру және қолдау;
2) музыкаға және музыкамен қимыл-қозғалыстар жасауға деген эмоционалдық ықыластылықты тәрбиелеу;
3) музыкалық-орындаушылық және би дағдыларды дамыту.
4. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) ырғақты сезінуді, музыкалық есте сақтауды дамыту;
2) білім алушылардың әншілік тыныс алуын, әншілік аппаратын дамыту;
3) моторикалық ептілікті, тепе-теңдік сезімін, кеңістікте бағдарлануды, қозғалыстарды үйлестіруді қалыптастыру;
4) эмоционалдық-ерікті саланы және оң жеке қасиеттерді дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер

10.5.1.18 размещать объекты в соответствии с особенностями их формы, величины, протяженности по образцу, самостоятельно
10.5.1.12 соблюдать последовательность действий при рисовании
10.5.1.6 обследовать предмет перед рисованием по заданному плану
10.5.1.7 наблюдать за деятельностью учителя, выполняющего рисунки на доске, на бумаге
10.5.1.14 рисовать предметы и объекты с натуры самостоятельно, передавая основную форму и размеры предметов
10.5.1.8 закрашивать детали рисунка с соблюдением контура изображения и направления штрихов, не выходя за линии, обводить по точкам по образцу
5.2. Декоративное рисование
10.5.2.5 рисовать узоры из мазков, точек, пятен на заготовке геометрической формы по краю, периметру или в середине заготовки самостоятельно
5.3. Сюжетное рисование
10.5.3.2. рисовать простые объекты и предметы вокруг них (фрукты, игрушки, животные, люди) с вариантами композиций и разным расположением изображения на листе бумаги по образцу
10.5.3.8 представлять свой рисунок по заданному плану
10.5.3.9 оценивать свою и чужую работу по заданным критериям
10.5.3.10 участвовать в создании коллективных рисунков
Приложение 47 к приказу
Приложение 540 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Музыка и ритмика" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Музыка и ритмика" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов (далее - Программа) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казажстан "Об образовании".
2. Цель Программы – совершенствование слушательских, исполнительских и двигательных навыков в процессе музыкальной деятельности, формирование простейших эстетических чувств.
3. Учебные задачи Программы:
1) поддерживать положительное отношение к музыкальным занятиям;
2) воспитывать эмоциональную отзывчивость на музыку и движения под музыку;
3) совершенствовать музыкально-исполнительские и танцевальные навыки.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развивать чувство ритма, музыкальную память;
2) совершенствовать певческое дыхание, певческий аппарат обучающихся;
3) развивать моторную ловкость, чувство равновесия, ориентировку в пространстве, координацию движений;
4) развивать эмоционально-волевую сферу, положительные личностные качества, речь и коммуникативные навыки.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса

5. Оқу процесін ұйымдастыру кезінде ескертіледі:
1) ұжымдық оқыту жағдайында оқушылардың танымдық белсенділігінің төмендігі;
2) фронталды жұмыс барысында қолданылатын мұғалімнің бағыттаушы ынталандырушы көмегіне реакцияның әлсіздігі;
3) қалыптасатын дағдыларды машықтанудың қиындықтары.
6. Білім алушылардің ерекшелігі - айқын көрінетін сөйлеу бұзылыстары: сөйлеуді түсінудегі қиындықтар, сөздік қорының аздығы, дыбыс айтуының және сөйлеудің грамматикалық құрылымың бұзылуы, балалардың бір тобында белсенді сөйлеудің толық болмауы да байқалады. Оқушыларға әннің мәтінін мағынасын түсіну, оны есте сақтау және қайталау қиынға соғады.
7. Оқу процесін ұйымдастыру арнайы педагогика принциптеріне негізделген.
8. Мұғалімдер оқушылардың бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, жеке қарқынмен даму құқығын құрметтейді; үнемі өзгеріп отыратын мүмкіндіктерін бақылап зерделейді, білім беру қажеттіліктерін бағалайды, оқушылардың дағдыларды дамыту мен игерудегі минималды нәтижелерін тіркейді. Кез-келген прогресс оқуда оң нәтиже ретінде қарастырылады.
9. Педагогтер осы бағдарламадан әрбір оқушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын, сондай-ақ оқушылардың жеке мүмкіндіктері мен білім беру, тұлғалық жетістіктерін бағалаудың нәтижелерін ескере отырып, оқыту әдістерін, нысандарын, құралдарын дербес таңдайды.
10. Сабақты ұйымдастыруда әр оқушыға қатысты іс-әрекет түрін уақытылы өзгерту мүмкіндігі қарастырлады, егер оқушының осындай қажеттілігі туындаса. Жеке жұмысты жеке қарқынмен орындау, педагогтің жеке көмегін алу үшін жағдайлар қамтамасыз етіледі.
11. Музыка және ырғақ сабақтарын дайындау және өткізу барысында мұғалім келесі талаптарды ұстанады:
1) музыкалық материалды оның тәрбиелік мәнін, эстетикалық құндылығын, білім алушылардың даму деңгейіне сәйкестігін ескере отырып таңдау;
2) оқушылардың тыңдауына ұсынылатын (оның ішінде жазбада берілетін) музыкалық шығарманы орындаудың жоғары деңгейі;
3) музыкалық шығарманың мазмұнымен таныстыруда білім алушыларға көп сөйлемеу, берілетін түсіндірмелердің қысқа, қолжетімді болуы;
4) музыканы тыңдау кезінде бейнелі көрнекілікті қолдану (бейнесюжеттер, иллюстрациялар, драматизация, шығарманың мазмұнына сәйкес келетін суреттер сериясы);
5) білім алушылардың қозғалыс белсенділігін ұйымдастыру, қозғалыс белсенділігі музыкалық шығарманың ырғақты бейнесін, қарқынын, динамикасын жақсы меңгеруге ықпал етеді.
12. Музыканы тыңдау - әр сабақтың міндетті бөлігі болып табылады, ол балалардың музыкалық түсініктерін кеңейтуге және олардың эстетикалық сезімдерін қалыптастыруға ықпал етеді.

5. При организации учебного процесса учитываются:
1) низкая познавательная активность учащихся в условиях коллективного обучения;
2) слабая реакция на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемую во фронтальной работе;
3) трудности автоматизации формируемых навыков.
6. Особенностью обучающихся является выраженные речевые нарушения: трудности понимания обращенной речи, узкий словарный запас, нарушения звукопроизношения и грамматического строя речи, у части обучающихся наблюдается полное отсутствие активной речи. Школьникам трудно понять смысл текста песни, запомнить его и воспроизвести.
7. Организация процесса обучения основывается на принципах специальной педагогики.
8. Педагоги уважают право школьников развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя свои уникальные особенности; постоянно изучают меняющиеся возможности, оценивают образовательные потребности, фиксируют минимальные продвижения в развитии и усвоении навыков у учащихся. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата в обучении.
9. Педагоги самостоятельно выбирают доступное для каждого учащегося содержание обучения из настоящей Программы, а также методы, формы, средства обучения с учетом индивидуальных возможностей и результатов оценки образовательных, личностных достижений учащихся.
10. При организации урока обеспечивается возможность изменить вид деятельности в тот момент, когда такая необходимость возникает у каждого ученика. Обеспечиваются условия для выполнения индивидуальной работы, в индивидуальном темпе, получения индивидуальной помощи педагога.
11. В ходе подготовки и проведения уроков музыки и ритмики педагог придерживается требований:
1) подбор музыкального материала с учетом его воспитательного значения, эстетической ценности, соответствия уровню развития обучающихся;
2) высокий уровень исполнения музыкального произведения, предъявляемого школьникам для прослушивания (в том числе воспроизводимого в записи);
3) доступное немногословное общение с обучающимися при знакомстве с содержанием музыкального произведения;
4) применение образной наглядности при прослушивании музыки (видеосюжетов, иллюстраций, драматизации, серии картинок, соответствующих содержанию произведения);
5) организация двигательной активности обучающихся, способствующей лучшему усвоению ритмического рисунка, темпа, динамики музыкального произведения.
12. Неотъемлемой частью каждого урока является слушание музыки, которое способствует расширению музыкального кругозора обучающихся и формирует у них эстетические чувства.

13. Музыканы тыңдау бойынша жұмыстың мазмұны мен ұйымдастырылуы білім алушылардың жас және психикалық, дене дамуының ерекшеліктерімен анықталады. Оқушылардың зейін ерекшеліктерін ескере отырып, балалардың шаршауын тудырмас үшін музыкалық шығарманың дыбысы 1,5-2 минуттан аспауы керек.
14. Музыканы тыңдау жаңа шығармамен танысу, музыкалық шығарманы қайта тыңдау, музыкалық аспаптарда ойнау процесінде жүреді.
15. Музыкалық шығарма бірнеше сабақта және сабақтан тыс уақытта қайта-қайта тындалады. Қайта тыңдау кезінде әр түрлі ойын қимылдарын, шу оркестріндегі ойын еңгізіледі. Мұндай әдістер оқушыларға шығарманың құрылымын, оның қарқынын, ырғақтық бейнесін анықтауға көмектеседі. Қайта тыңдаған сайын балалар музыкалық шығарманы жақсы таныла бастайды, олардың жағымды эмоциялары туындайды.
16. Музыкалық материалды іріктеуде оны оқытудың келесі кезеңдерінде бекіту үшін біртіндеп ән айтумен, музыкалық аспаптарда ойнаумен күрделендіре алатындай және кейін қозғалыстар қосып, би композицияларын құра алатындай етіп таңдайды.
17. Ән айту оқушылардың музыкалық қабілеттерін дамытудың ең белсенді әдісі ретінде қарастырылады, музыкалық тәрбиенің негізі құрайды. Маңызды дамытушы құралы - хор әні болып табылады. Ән мәтіндері, әуендердің әсемдігі оқушылардың эмоционалды тәжірибесін қалыптастыруға ықпал етеді.
18. Мұғалім әндерді және олармен жұмыс істеу ретін оқушылардың музыкалық және әншілік дайындығына, олардың даму деңгейіне байланысты таңдайды. Әнді толық орындау қиналатын балалармен жұмыс жасауда, мұғалім оларға әннің жеке бөліктерін айтуды ұсынады.
19. Сөйлемейтін балалар ән айтуға еліктеп, әндетудің иммитациясын жасайды, әуен ырғағына қарай тербеледі, қолдарымен ырғақты қимылдарын орындайды, аяқтарымен топылдатады.
20. Ән айтуға дайындық жаттығулары логопедиялық ырғақтық жаттығулары, артикуляциялық гимнастика, тыныс алу жаттығулары болып табылады. Музыкалық аспаптардың дыбыстарын, жақын ортаның дыбыстарын иммитациялау мұғалімге мектеп оқушыларын қызықтыруға және сабақты түрлендіруге көмектеседі.
21. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар барысында оқушылар зал бойымен ирелең жолымен қозғалады, қатарға, бағанға, шеңберге тұрады, бейнелі қимылдар жасайды. Мұғалім ырғақ сезімін, би қимылдарын мақсатты, дәйекті қалыптастыру үшін жаттығулар, музыкалық ойындар жүйесін құрастырады.
22. Музыка және ырғақ сабақтары музыкалық аспаптармен (фортепиано, баян, аккордеон, домбыра, үрмелі гармоника, барабандар, металлофондар, балалар синтезаторы, сылдырмақ, дабыл, маракас, үшбұрыш), музыкалық орталықпен, музыкалық шығармалардың аудиожазбалар жиынтығымен, иллюстрациялық және бейнематериалдармен жабдықталады.

13. Содержание и организация работы по слушанию музыки определяется возрастными и психофизическими особенностями обучающихся. С учетом особенностей внимания обучающихся, звучание музыкального произведения не должно превышать 1,5-2 минут, чтобы не вызывать утомления.
14. Слушание музыки происходит в процессе ознакомления с новым произведением, повторного прослушивания музыкального произведения, игры на музыкальных инструментах.
15. Целесообразно повторное прослушивание музыкального произведения на нескольких уроках и во внеурочное время. Во время повторного прослушивания полезно вводить различные игровые движения, игру в шумовом оркестре. Такие приемы помогают обучающимся определить строение произведения, его темп, ритмический рисунок. С каждым повторным прослушиванием музыкальное произведение становится все более узнаваемым, вызывает положительные эмоции учащихся.
16. Музыкальный материал подбирается таким образом, чтобы его можно было закреплять с постепенным усложнением на последующих этапах обучения, усложнить пением, игрой на музыкальных инструментах, а затем добавить движения и составлять танцевальные композиции.
17. Основой музыкального воспитания учащихся является пение как наиболее активный способ развития музыкальных способностей. Важным развивающим средством является хоровое пение. Тексты песен, красота мелодий способствуют формированию эмоциональных переживаний учащихся.
18. Учитель выбирает песни и устанавливает последовательность работы над ними в зависимости от музыкальной и певческой подготовки обучающихся, уровня их развития. При работе с обучающимися, которым трудно воспроизвести всю песню, учитель предлагает им спеть отдельные части песни.
19. Не говорящие обучающиеся имитируют пение, раскачиваются в такт мелодии, выполняют ритмические движения руками, притопывают в такт мелодии.
20. Подготовительными упражнениями к пению являются упражнения логопедической ритмики, артикуляционная гимнастика, дыхательные упражнения. Имитация звуков музыкальных инструментов, звуков ближайшего окружения помогает педагогу заинтересовать школьников, и разнообразить урок.
21. В процессе музыкально-ритмических упражнений обучающиеся передвигаются по залу змейкой, становятся в шеренгу, колонну, круг, выполняют образные движения. Педагог подбирает систему упражнений, музыкальных игр для целенаправленного, последовательного формирования чувства ритма, танцевальных движений.
22. Уроки музыки и ритмики оснащаются музыкальными инструментами (фортепиано, баян, аккордеон, домбра, духовая гармоника, барабаны, металлофоны, детский синтезатор, погремушка, бубен, маракас, треугольник), музыкальным центром, набором аудиозаписей музыкальных произведений, иллюстративным и видеоматериалом.

23. Музыкалық аспаптарда ойнау білім алушылардың музыкалық қабілеттерін дамытуға ықпал етеді: тембрлік, динамикалық естуін, жоғары дыбысты естуді, ырғақ сезімін, музыкалық есте сақтауын; қол мен саусақтардың қозғалғыштығын дамытады, ырғақты қозғалыстардың сапасын жақсартады.
24. Би билеуді үйрену кезінде оқушылар бидің атауларымен, негізгі қимылдарымен танысады. Әр түрлі халықтардың билерін орындау оқушыларды халықтық мәдениетке, қозғалыстарда әр түрлі халықтардың билерінің сипаттамалық ерекшеліктерін таба білуге баулиды, интернационализм сезімін тәрбиелейді.
25. Бағдарлама концентірлік принципіне сәйкес құрылған, бұл оқытудың әр жылында бұрын үйренген дағдыларды қайталауға, бекітуге, жетілдіруге мүмкіндік береді.
26. Бағдарламаның мазмұнын ұсыныстық сипатындағы нұсқаулықтар ретінде қолданылады, яғни мұғалім оқушылардың жеке мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін ескере отырып, кез-келген өзгерістер енгізуге, бағдарламада ұсынылғандардың ішінен керектігін таңдауға және басқа музыкалық шығармаларды пайдалануға құқылы.
27. Музыкалық- ырғақтық құралдар жүйесі білім алушылардың қозғалыс саласының жай-күйін ескере отырып, сабақтарда әр түрлі болады.
28. Білім алушылардың жетістіктерін бағалау сипаттамалық бағалауды (қалыптасқан дағдыларды сипаттау) пайдалана отырып жүзеге асырылады.
3-тарау. "Музыка және ырғақ" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Музыка және ырғақ" пәнінің мазмұны
29. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта-аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сыныпта-аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сыныпта-аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8 - сыныпта-аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат.
5) 9 - сыныпта-аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат.
6) 10 - сыныпта-аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат.
Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 "Қазақстан Республикасының бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді Мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8170 болып тіркелген) бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты.
30. "Музыка және ырғақ" оқу пәнінің негізгі мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Музыканы тыңдау";
2) "Ән айту";
3) "Музыкалық-ырғақтық жаттығулар";
4) "Музыкалық аспаптарда ойнау"
5) "Би мен би билеу"
31. "Музыканы тыңдау" бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:
1) музыканы тыңдау.
32. "Ән айту" бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:
1) ән айту.
33. "Музыкалық-ырғақтық жаттығулар" бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:

23. Игра на музыкальных инструментах способствует развитию музыкальных способностей, обучающихся: тембровый, динамический, звуковысотный слух, чувство ритма, музыкальную память; развивает подвижность кисти и пальцев рук, улучшению качества ритмических движений.
24. Разучивая танцы и пляски, учащиеся знакомятся с их названиями, основными движениями. Исполнение танцев разных народов приобщает учащихся к народной культуре, умению находить в движениях характерные особенности танцев разных народов, воспитывает чувство интернационализма.
25. Программа построена в соответствии с принципом концентричности, что позволяет на каждом году обучения повторять, закреплять, совершенствовать навыки, полученные ранее.
26. Содержание Программы носит рекомендательный характер. Педагог имеет право вносить любые изменения с учетом индивидуальных возможностей и потребностей учащихся, выбирать из предложенных в Программе и использовать другие музыкальные произведения.
27. Система музыкально-ритмических средств варьируется на занятиях с учетом состояния двигательной сферы обучающихся.
28. Оценка достижений, обучающихся осуществляется с использованием описательной оценки (описание сформированных навыков).
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Музыка и ритмика"
Параграф 1. Содержание предмета "Музыка и ритмика"
29. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) в 5 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
5) в 9 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
6) в 10 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по предмету определяется типовым учебным планом, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №8170).
30. Базовое содержание учебного предмета "Музыка и ритмика" включает следующие разделы:
1) "Слушание музыки";
2) "Пение";
3) "Музыкально-ритмические упражнения";
4) "Игра на музыкальных инструментах";
5) "Танцы и пляски".
31. Раздел "Слушание музыки" включает подраздел:
1) слушание музыки.
32. Раздел "Пение" включает подраздел:
1) пение.
33. Раздел "Музыкально-ритмические упражнения" включает подраздел:

1) музыкалық-ырғақтық жаттығулар.
34. "Музыкалық аспаптарда ойнау" бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:
1) музыкалық аспаптарда ойнау.
35. "Би мен би билеу" бөлімі бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:
1) би мен би билеу.
36. 5-сыныпқа арналған "Музыка және ырғақ" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) музыканы тыңдау. Музыканы тыңдау ережелері, балалар ертегілерінен әуенді тану, оларды кейіпкерлердің бейнесімен байланыстыру. Қазақ халық шығармаларын, Қазақстан Республикасында тұратын түрлі халықтардың музыкалық шығармаларын тыңдау. Дыбыстық күштің өзгеруін тану және атау (қатты, ақырын). "Домбыра", "балалайка" музыкалық аспаптарының дыбысын тыңдау. "Домбыра", "балалайка" аспаптарын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау;
2) ән айту. Ән айту ережелері. Суреттегі бет бөліктерін тану және атау (ұрт, ерін, мұрын, ауыз, көз, маңдай, қас, құлақ, иек). Мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау. Таныс әндерді тану және суреттегі музыкалық бейнені көрсету. Мұғаліммен бірге ән айту. Әндегі дауыстың күшін тану (қатты, ақырын). Таныс ертегілерінің мазмұнын жаңғырту. Мұғалімге еліктеп музыкалық аспаптың (балалайканың), жұмыс аспабының (қайшының) дыбысынын, жақын ортадағы дыбыстарды (сағат, дабыл) иммитациялау;
3) музыкалық-ырғақтық жаттығулар. Музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау кезіндегі ережелер. Мұғалімнің көрсетілімі бойынша бұлшықетті ширату жаттығуларының кешенін орындау (бастың еңкейту, иықты көтеру, түсіру, денені оңға, солға еңкейту, орнында жүгіру). Мұғаліммен бірге ертегі кейіпкерлерінің қимылдарына еліктеу. қашықтықты сақтай отырып бір қатарда бір бірден еркін қадаммен жүру. Бұлшықеттерді созуға арналған гимнастикалық жаттығуларды (қатпар), қазақ биінің қол қимылын (қол буындарын айналдыру), "Тұмарша" би қимылындағы қазақ ою-өрнегінің мотивтерін, қазақ биінің қимылдарын (ауыспалы жүріс), "жұмсақ қадам", "аяқтың ұшынан қадам басу", "өкшеден қадам басу", "моталочка", "майшабақ" қимылдарын көрсетілімі бойынша және педагогтың көмегімен орындау. Үйренген қимылдарды музыкамен, қолдарына орамалдарды ұстап орынлдау, таныс әуендердің ырғақтық бейнесін қол шапалақтау арқылы көрсету, әртүрлі кәсіптердегі адамдардың қозғалыстарын иммитациялау (теңізші);
4) музыкалық аспаптарда ойнау. Музыкалық аспаптардың (домбыра, балалайка) дыбысталуымен музыкалық аспаптарда ойнауды иммитациялау. Музыкалық аспаптарда ойнау ережелері, пианинода ойнау кезінде дұрыс отыру. Пианинода ойнамас бұрын қолға дайындық жаттығуларын орындау. Пианинода бір саусақпен пернетақта бойымен баспалдақ секілді жоғары, төмен ойнау. Мұғаліммен бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір саусақпен пианинода ойнап көрсету. Таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір саусақпен панинода, шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге ойнату. Пианинода гамманы белгіленген пернелермен оң қолдың, содан кейін сол қолды бір саусағымен бір октава шегінде 1до-1си дейін орындау. Таныс әндер мен ән шумақтарының қарапайым музыкалық фразалардың ырғағын қайталау;

1) музыкально-ритмические упражнения.
34. Раздел "Игра на музыкальных инструментах" включает подраздел:
1) игра на музыкальных инструментах.
35. Раздел "Танцы и пляски" включает подраздел:
1) танцы и пляски.
36. Базовое содержание учебного предмета "Музыка и ритмика" для 5 класса:
1) слушание музыки. Правила слушания музыки, узнавание мелодии из детских сказок, соотнесение их с изображением персонажей. Слушание казахских народных произведений, музыкальных произведений разных народов, населяющих Республику Казахстан. Узнавание и называние изменения в силе звучания (громко, тихо). Слушание звучания музыкальных инструментов "домбра", "балалайка". Узнавание и называние инструментов "домбра", "балалайка" по их звучанию, по внешнему виду;
2) пение. Правила исполнения песен. Узнавание и называние частей лица на иллюстрации (щҰки, губы, нос, рот, глаза, лоб, брови, уши, подбородок). Выполнение упражнений артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога. Узнавание знакомых песен и показ музыкального образа на иллюстрации. Подпевание с учителем. Узнавание силы голоса в песне (громко, тихо). Воспроизведение содержания знакомых детских сказок. Имитирование звука музыкального инструмента (балалайка), рабочего инструмента (ножницы), звуков ближайшего окружения (часы, будильник) по подражанию педагогу;
3) музыкально-ритмические упражнения. Правила при выполнении музыкально-ритмических упражнений. Выполнение комплекса упражнений для разминки (наклоны головы, поднимание, опускание плеч, наклоны корпуса вправо, влево, бег на месте) по показу педагога. Имитация движений сказочных персонажей совместно с педагогом. Движение свободным шагом в одной шеренге по одному сохраняя дистанцию. Выполнение по показу и с помощью педагога гимнастических упражнений на растяжку мышц, (складка), движение рук казахского танца (вращение кистей), мотивы казахского орнамента в танцевальном движении "Тұмарша" (оберег), движения казахского танца (переменный ход), движений: "мягкий, шаг", "шаг с носка", "шаг с пятки", "моталочка", "Ұлочка". Выполнение под музыку изученных движений с платочками, ритмических рисунков знакомых мелодий хлопками в ладоши, имитирование движения людей разных профессий (моряк);
4) игра на музыкальных инструментах. Имитирование игры на музыкальных инструментах (домбра, балалайка) под их звучание. Правила игры на музыкальных инструментах, правильная посадка при игре на пианино. Выполнение подготовительных упражнений для рук перед игрой на пианино. Игра лесенкой одним пальцем по всей клавиатуре пианино по диезным клавишам, вверх, вниз. Воспроизведение совместно с учителем ритмического рисунка знакомой песни (по выбору педагога) одной нотой, одним пальцем на пианино. Воспроизведение ритмического рисунка знакомой песни (по выбору педагога) одной нотой, одним пальцем на пианино, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках). Исполнение гаммы на пианино по отмеченным клавишами одним пальцем правой, затем левой руки в пределах одной октавы до1-си1.Воспроизведение ритма несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок;

5) би мен би билеу. Билер мен билеуді орындау ережелері. Педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Құс қанаты" қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау. Педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Құс қанаты", "Тұмарша" қазақ халық билерінің қалыптары мен қозғалыстарын, "ауыспалы жүріс", "қол буындарын айналдыру" қозғалыстарын үйлестіріп орындау. Қозғалыстардың комбинацияларын (үйлесіміндерін) орындау: "жұмсақ қадам", "аяқтың ұшынан қадам", "өкшеден қадам", "Моталочка", "Елочка" (шырша). Үйренген қозғалыстардан (педагогтың таңдауы бойынша) қазақтың қарапайым халық би композицияларын, Қазақстан Республикасында тұратын әр түрлі халықтардың би композицияларын, балаларға арналған би композицияларын және әр түрлі мамандықтағы адамдардың (теңізшінің) қызметін көрсететін би композицияларын орындау.
Ұсынылатын музыкалық материал: Ю. Энтин, Б. Окуджава "Буратино" А.Толстойдың "Золотой ключ" немесе "Приключения Буратино" ертегісі бойынша фильмнен. В. Шаинский, Л. Яхнина "Площадь картонных часов" музыкалық ертегісіндегі "Белые кораблики". Ю. Селиверстова "Песня Золушки". "Мама" фильмінен Ю. Энтин мен Буржоа Жерардың "Мама- первое слово" әні. Ағайынды Гриммдердің "Бременские музыканты" ертегісінен Ю. Энтин мен Г. Гладковтың "Песенка про друзей". "Красная шапочка" ертегісінен Ю. Ким және А. Рыбниковтың "Песня красной шапочки" әні. "Сказка о царе Салтане" операсынан Римский - Корсаковтың "Полет шмеля". Қазақ халық күйлері: "Ақсақ құлан", "Балқылдақ", "Аншының зары". Байырбекова Ж. "Бесік жыры". "Во поле береза стояла" орыс халық әні. Р. Глиер "Узбекский танец". "Бульба" беларус халық музыкасы. "Гопак" украин халық музыкасы. "Лезгинка" грузин халық музыкасы. "Чабота" татар халық музыкасы. "Андижанская полька" өзбек халық музыкасы. Ю. Селиверстованың "Танец моряков", П.И. Чайковскийдің "Детский альбом" циклынан "Баба-яга", "Камаринская", "Полька".
37. 6-сыныпқа арналған "Музыка және ырғақ" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) музыканы тыңдау. Музыкалық шығармаларды тыңдау ережелері. Балалар фильмдерінен әуенді тану, оларды кейіпкерлердің бейнесімен байланыстыру. Қазақ халық музыкалық шығармаларынан, түрлі халықтардың шығармаларынан әуендерді тыңдау. Музыкалық шығарманың мәнерлік құралдарын тану және атау (баяу, жылдам). Музыкалық аспаптардың дыбысын тыңдау: "шаңқобыз", "гармонь". Музыкалық аспаптарды тану және атау: "шаңқобыз", "гармонь" дыбысталуы бойынша, сыртқы түрі бойынша;
2) ән айту. Әндерді орындаудың ережелері. Дене бөліктерін иллюстрация арқылы тану және атау (бас, мойын, иық, кеуде, іш, арқа, қол, шынтақ, қол буыны, алақан, саусақтар, аяқ, жамбас, бел, тізе, табан, саусақ, өкше). Мұғалімнің көрсетілімі бойынша музыкалық сүйемелдеумен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау. Мұғаліммен бірге. Әннің уақтылы басталуы және аяқталуы. Ән айтудың мәнерлілік құралдарын ажырату (баяу, жылдам). Таныс ертегілерінің мәтінін айту. Мұғалімге еліктеу бойынша музыкалық аспаптың (гармонь), жұмыс құралының (сорғының), жақын ортаның (шәйнектің) дыбысын иммитациялау;

5) танцы и пляски. Правила исполнения танцев и плясок. Выполнение совместно с педагогом основных положений казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Құс қанатты" (крылья птиц). Выполнение совместно с педагогом в комбинации положений и движений казахских народных танцев: "Сәлем" (приветствие, поклон), "Құс қанатты" (крылья птиц), "Тұмарша" (оберег), переменный шаг, вращение кистей в одной шеренге по одному, сохраняя дистанцию. Выполнение в комбинации движений: "мягкий, шаг", "шаг с носка", "шаг с пятки", "моталочка", "Ұлочка". Выполнение несложных казахских народных танцевальных композиций, танцевальных композиций разных народов, населяющих Республику Казахстан, детских танцевальных композиций, из изученных движений (на выбор педагога), и танцевальных композиций, отображающих деятельность людей разных профессий (моряк).
Рекомендуемый музыкальный материал: Ю.Энтин, Б.Окуджава "Буратино" из фильма по повести-сказки А.Толстого "Золотой ключик, или Приключения Буратино". В.Шаинский, Л.Яхнина "Белые кораблики" из музыкальной сказки "Площадь картонных часов". Ю.Селиверстова "Песня Золушки".Ю.Энтин, Буржоа Жерар "Мама – первое слово" из фильма-сказки "Мама". Ю.Энтин Г.Гладков "Песенка про друзей" из сказки братьев Гримм "Бременские музыканты". Ю.Ким, А.Рыбников "Песня красной шапочки" из сказки "Красная шапочка. Римский-Корсаков "Полет шмеля" из оперы "Сказка о царе Салтане". Казахские народные кюи "Ақсак кулан", "Балкылдак", "Аншыныңзары". Байырбекова Ж. "Бесік жыры" (колыбельная). Русская народная песня "Во поле береза стояла". Р.Глиэр "Узбекский танец". Белорусская народная музыка "Бульба". Украинская народная музыка "Гопак". Грузинская народная музыка "Лезгинка". Татарская народная музыка "Чабота". Узбекская народная музыка "Андижанская полька". Ю.Селиверстова "Танец моряков". П.И. Чайковский "Баба-яга", "Камаринская", "Полька" из цикла "Детский альбом".
37. Базовое содержание учебного предмета "Музыка и ритмика" для 6 класса:
1) слушание музыки. Правила слушания музыкальных произведений. Узнавание мелодии из детских фильмов, соотнесение их с изображением персонажей. Слушание мелодий из казахских народных музыкальных произведений, произведений разных народов. Узнавание и называние выразительных средств музыкального произведения (медленно, быстро). Слушание звучания музыкальных инструментов: "шаңқобыз", "гармонь". Узнавание и называние музыкальных инструментов: "шаңқобыз",", "гармонь" по их звучанию, по внешнему виду;
2) пение. Правила при исполнении песен. Узнавание и называние частей тела по иллюстрации (голова, шея, плечи, грудная клетка, живот, спина, рука, локоть, кисть, ладонь, пальцы, нога, бедро, талия, колено, стопа, носок, пятка). Выполнение упражнений артикуляционной гимнастики под музыкальное сопровождение по показу педагога. Пение совместно с учителем. Своевременное начало и окончание пения. Различие выразительных средств пения (медленно, быстро). Воспроизведение текста знакомой детских сказок. Имитирование звука музыкального инструмента (гармонь), рабочего инструмента (насос), звука ближайшего окружения (чайник) по подражанию педагогу;

3) музыкалық-ырғақтық жаттығулар. Музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау кезіндегі ережелер. Мұғалімнің көрсетілімі бойынша бұлшықетті ширату жаттығулар жиынтығын орындау (басын бұру, иықты алға, артқа айналдыру, тізені тік ұстап, денені алға еңкейту, орнында секіру). Мұғаліммен бірге балалар фильмдеріндегі кейіпкерлердің қимылдарына еліктеу. Сигнал бойынша бір катардан колоннаға тұру. Педагогтың көмегімен бұлшықеттерді созуға арналған гимнастикалық жаттығуларды (көбелек), музыкаға қазақ биінің қол қимылдарын (қолды айналдыру, білектерде айқастырылған қолдар), "Шаңырақ" би қозғалысындағы қазақ ою-өрнегінің мотивтерін (киіз үйдің төбесі), "бір аяғынан бүйірлік жүріс" қазақ биінің қимылын, "биік қадам" қозғалысын орындау, "жартылай отырумен алға жалғамалы қадам", "ковырялочка", "доп" жаттығуы (отыру-тұру) қозғалысы. Мұғаліммен бірлесе отырып, үйренген қимылдарды орамалдармен, жалаулармен орындау, таныс әуендердің ырғақтық бейнесін аяқты топырлату арқылы көрсету, әртүрлі кәсіптердегі адамдардың (отын жарушы) қимылдарына еліктеу;
4) музыкалық аспаптарда ойнау. Музыкалық аспаптарда ойнау ережелері. Үрмелі гармоникада ойнаған кезде денені дұрыс ұстау. Музыкалық аспаптардың дыбысталуына оларда ойнауды иммитациялау (шаңқобыз, гармонь). Үрмелі гармоникада ойнаудың алдында қолға дайындық жаттығуларын, тыныс алу жаттығуларын орындау. үрмелі гармоника пернетақтасында баспалдақ секілді бір саусақпен ойнау, диез пернелерде жоғары, төмен ойнау. Шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір саусақпен үрмелі гармоникада мұғаліммен бірге, жеке өзі (соло) орындау. Үрмелі гармоникада белгіленген пернелермен оң қолдың, содан кейін сол қолдың саусағымен до1до-1си гамманы бір октава шегінде орындау. Мұғалімнің көмегімен белгіленген пернелер арқылы таныс әндер мен ән шумақтарынан қарапайым музыкалық фразаларын үрмелі гармоникада ойнау;
5) би мен би билеу. Билер мен билеуді орындау ережелері. Педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қос мүйіз" қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау. "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қос мүйіз", "Шаңырақ" қазақ халық биінің қалыптары мен қимылдарының, "бір аяқтан бүйірлік жүріс", "қол буындарын айналдыру", "білектерінде айқастырылған қол буындарын айналдыру" қимылдарының үйлесімдерін орындау. Қатардан бір бағанға қайта тұру. Қимылдарды үйлесімінде орындау: "жоғары қадам", "жартылай отырумен алға қарай жалғамалы қадаммен жылжу", "ковырялочка", "доп". Үйренген қозғалыстардан қазақ халқының қарапайым би композицияларын, Қазақстан Республикасында тұратын әр түрлі халықтардың би композицияларын, балалар би композицияларын (педагогтың таңдауы бойынша) және әртүрлі кәсіптердегі адамдардың (отын жарушы) қызметін көрсететін би композицияларын орындау.
Ұсынылатын музыкалық материал: "Золушка" фильміндегі А. Спадавеккия мен Е. Шварцтың "Добрый жук" әні. "Приключение электроника" фильміндегі Ю. Энтиннің, Е. Крылатовтың "Крылатые качели" әні. "Гостья из будущего" фильмінен Ю. Энтиннің, Е. Крылатовтың "Прекрасное далеко" әні. В. Шаинскийдің, М. Пляцковскийдің "Дважды два, четыре" әні. Ю. Селиверстованың "Кап-кап" әні. Ю. Селиверстованың "Танец с мамой по дорожке" әні. Ю. Энтиннің, В. Шаинскийдің "Чунга-чанга" әні, Ю.Энтиннің, Д. Тухмановтың "Пых, пых самовар" әні. "Сарыарқа", "Әсем қоңыр", "Бас төре" қазақ халық күйлері. Ә.Еспаевтың, Ш. Смаханұлы "Өртеке әні". "Приходите в гости к нам" фильмінен Ю. Ким және В. Дашкевичтің "Там, на неведомых дорожках" әні. "Пляска парами" литва халық музыкасы. "Хава нагила" еврей халық музыкасы. "Фломенко" испан халық музыкасы. "Полька Евы" фин халық музыкасы, П.И.Чайковскийдің "Детский альбом" циклынан. "Неаполитанская песенка", "Мужик на гармонике играет", "Немецкая песенка", "Итальянская песенка" әндері.

3) музыкально-ритмические упражнения. Правила при выполнении музыкально-ритмических упражнений. Выполнение комплекса упражнений для разминки (повороты головы, вращение плеч вперед, назад, наклоны корпуса вперед с прямыми коленями, прыжки на месте) по показу педагога. Подражание движениям персонажей из детских фильмов совместно с педагогом. Построение из шеренги в одну колонну по сигналу. Выполнение с помощью педагога гимнастических упражнений на растяжку мышц (бабочка), движений рук казахского танца под музыку (вращение рук, руки, скрещенные в запястьях), мотивов казахского орнамента в танцевальном движении "Шаңырақ" (крыша юрты), движения казахского танца "боковой ход с одной ноги", движения "высокий шаг", движения "приставной шаг вперед с полуприседанием", "ковырялочка", присядочное движение "мячик". Выполнение совместно с педагогом под музыку изученных движений с платочками, флажками, ритмических рисунков знакомых мелодий топаньем ног, имитирование движений людей разных профессий (дровосек);
4) игра на музыкальных инструментах. Правила игры на музыкальных инструментах. Положение тела при игре на духовой гармонике. Имитирование игры на музыкальных инструментах (шаңқобыз, гармонь) под их звучание. Выполнение подготовительных упражнений для рук, дыхательных упражнений перед игрой на духовой гармонике. Игра лесенкой одним пальцем по всей клавиатуре духовой гармоники, по диезным клавишам, вверх, вниз. Воспроизведение ритмического рисунка знакомой песни (по выбору педагога) соло, совместно с педагогом одной нотой, одним пальцем на духовой гармонике, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках). Исполнение гаммы на духовой гармонике, по отмеченным клавишами одним пальцем правой, затем левой руки в пределах одной октавы до1-си1. Воспроизведение ритма несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок на духовой гармонике по размеченным клавишам с помощью учителя;
5) танцы и пляски. Правила исполнения танцев и плясок. Выполнение совместно с педагогом основных положений казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қос мүйіз" (парные рога), выполнение в комбинации положений и движений казахского народного танца: "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қос мүйіз" (парные рога), "Шаңырақ" (крыша юрты), "боковой ход с одной ноги", "вращение рук", "руки, скрещенные в запястьях". Перестраивание из шеренги в одну колонну. Выполнение в комбинации движений: "высокий шаг", "приставной шаг вперед с полуприседанием", "ковырялочка", "мячик". Выполнение несложных казахских народных танцевальных композиций, танцевальных композиций разных народов, населяющих Республику Казахстан, детских танцевальных композиций из изученных движений (на выбор педагога), и танцевальных композиций, отображающих деятельность людей разных профессий (дровосек).
Рекомендуемый музыкальный материал: А.Спадавеккиа, Е.Шварц "Добрый жук" из фильма "Золушка". Ю.Энтин, Е.Крылатов "Крылатые качели" из кинофильма "Приключение электроника". Ю.Энтин, Е.Крылатов "Прекрасное далеко" из кинофильма "Гостья из будущего". В. Шаинский, М. Пляцковский "Дважды два, четыре". Ю.Селиверстова "Кап – кап". Ю. Селиверстова "Танец с мамой по дорожке". Ю.Энтин, В.Шаинский "Чунга-чанга", Ю.Энтин, Д.Тухманов "Пых, пых самовар". Казахские народные кюи "Сары Арқа", "Әсемқоңыр", "Бас төре". Ә.Еспаев, Ш.Смаханұлы "Өртеке әні". Ю.Ким, В.Дашкевич "Приходите в гости к нам" из кинофильма "Там, на неведомых дорожках". Литовская народная музыка "Пляска парами". Еврейская народная музыка "Хава нагила". Испанская народная музыка "Фломенко". Финская народная музыка "Полька Евы", П.И. Чайковский "Неаполитанская песенка", "Мужик на гармонике играет", "Немецкая песенка", "Итальянская песенка" из цикла "Детский альбом"

38. 7-сыныпқа арналған "Музыка және ырғақ" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) музыканы тыңдау. Музыкалық шығармаларды тыңдау ережелері. Балалар әндерінің әуенін тану, кейіпкерлердің бейнесімен байланыстыру. Аспаптардың дыбысы бойынша қазақ халық музыкалық шығармаларын тану. 2/4 өлшемді музыкалық шығармаларды тыңдау. Дыбыстардың биіктігі бойынша өзгеруіндее музыкалық мәнерлілік құралдарын тану және атау (төмен, жоғары). Музыкалық аспаптардың дыбысын тыңдау: "Жетіген", "Арфа". Музыкалық аспаптарды олардың дыбысталуы бойынша, сыртқы түрі бойынша тану және атау: "Жетіген", "Арфа";
2) ән айту. Әндерді орындау кезіндегі ережелер. Артикуляциялық аппараттың бөліктерін тану және атау (ерін, тіл, жақ, тіс, таңдай). Мұғалімнің көрсетуі бойынша дайындық тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау. Балалар әндерінің мәтінін әндету. Дауыс тембрін тану (төмен, жоғары). Мұғалімге еліктеу бойынша музыкалық аспаптың (барабанның), жұмыс құралының (балғаның) дыбысын, жақын ортаның дыбысын (тоңазытқыштың дыбысын) иммитациялау;
3) музыкалық-ырғақтық жаттығулар. Музыкалық-ырғақты жаттығуларды орындау кезіндегі ережелер. Мұғаліммен бірге ширату жаттығулар жиынтығын орындау (басын оңға, солға бұру, қолды алға, артқа сермеу, денені еңкейту, орнында жүгіру, секіру). Мұғаліммен бірге балалар әндерінің мәтініне сәйкес қимылдарды орындау. Бір бағаннан сигнал бойынша екі бағанға қайта тұру. Мұғалімнің көмегімен бұлшықетті созуға арналған гимнастикалық жаттығуларды (көпір), музыкаға қазақ биінің қол қимылдарын (алақанды біресе жоғары, біресе төмен бағыттай отырып, қолды алға қарай ашу), "Қос өркеш" би қозғалысындағы қазақ ою-өрнегінің мотивтерін, қазақ биінің қимылдарын (аралас бүйірлік жүріс), қимылдарды орындау: "аяқты артқа тастап жүгіру", "алға қадам басу және артқа қадам жасауда өкшеге шығу", "жартылай отырумен бүйірлік қадам", отырып журелеу қозғалысы "жорғалаушы". Мұғаліммен бірге 2/4 өлшемдегі музыкамен, лентаны әуеннің күшті бөлігіне айналдыру, шапалақтау мен санауды бір мезгілде орындау, әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (етікші);
4) музыкалық аспаптарда ойнау. Музыкалық аспаптарда ойнау ережелері. Домбырада ойнаған кездегі денені дұрыс қалпына кеттіру. Музыкалық аспаптардың дыбысталуымен оларда ойнауды иммитациялау (жетіген, арфа). Домбыраның бір ішегінде барлық пернелерін бір саусақпен баспалдақ секілді жоғары, төмен басып, ойнау. Шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) домбырада бір ішекте, бір саусақпен мұғаліммен бірге, жеке өзі (соло) орындау. Домбырада пернелерді баспай, әуеннің күшті ырғағына қаттырақ соғып, санауға бір саусақпен еркін ойнау. Мұғалімнің көмегімен домбырада бір ішекте, бір саусақпен, пернесіз таныс әндер мен ән шумақтарының қарапайым музыкалық фразаларын ырғақтық бейнесін орындау;

38. Базовое содержание учебного предмета "Музыка и ритмика" для 7 класса:
1) слушание музыки. Правила слушания музыкальных произведений. Узнавание мелодии детских песен, соотнесение с изображением героев. Узнавание казахских народных музыкальных произведения по звучанию инструментов. Слушание музыкальных произведений размером 2/4. Узнавание и называние средств музыкальной выразительности, с изменением звуков по высоте звучания (низкий, высокий). Слушание звучания музыкальных инструментов: "жетіген", "арфа". Узнавание и называнием музыкальных инструментов: "жетіген", "арфа" по их звучанию, по внешнему виду;
2) пение. Правила при исполнении песен. Узнавание и называние частей артикуляционного аппарата (губы, язык, челюсти, зубы, нҰбо). Выполнение перед пением подготовительных дыхательных упражнений и упражнений артикуляционной гимнастики по показу педагога. Воспроизведение текста детских песен. Узнавание тембра голоса (низкий, высокий). Имитирование звука музыкального инструмента (барабан), рабочего инструмента (молоток), звука ближайшего окружения (холодильник) по подражанию педагогу;
3) музыкально-ритмические упражнения. Правила при выполнении музыкально-ритмических упражнений. Выполнение комплекса упражнений для разминки (повороты головы вправо, влево, взмахи рук вперед, назад, наклоны корпуса, бег, прыжки на месте) совместно с педагогом. Выполнение движений в соответствии с текстом детских песен совместно с педагогом. Перестраивание из колонны в две колонны по сигналу. Выполнение с помощью педагога гимнастических упражнений на растяжку мышц (мостик), движений рук казахского танца под музыку (раскрывание рук вперед, направляя ладони то вверх, то вниз), мотивов казахского орнамента в танцевальном движении "Қос өркеш" (два горба), движений казахского танца (комбинированный боковой ход), движений: "бег с захлҰстом ног", "шаги вперед, назад, с выходом на каблук", "приставной шаг в сторону с полуприседанием, присядочное движение "ползунок". Выполнение совместно с педагогом под музыку 2/4 вращения ленты на сильную долю мелодии, хлопков с одновременным счетом, имитирование движений людей разных профессий (сапожник);
4) игра на музыкальных инструментах. Правила игры на музыкальных инструментах. Положение тела при игре на домбре. Имитирование игры на музыкальных инструментах (жетыген, арфа) под их звучание. Выполнение подготовительных упражнений руками для игры на домбре. Игра лесенкой на одной струне, одним пальцем, по всем ладам вверх, вниз на домбре. Воспроизведение соло, совместно с педагогом ритмического рисунка знакомой песни (по выбору учителя) одной нотой, одним пальцем на домбре, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках). Игра на домбре произвольным боем одним пальцем без лада, ударом на сильную долю такта музыки под счет. Воспроизведение с помощью педагога на одной струне домбры одним пальцем без лада ритма несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок;

5) би және билеу. Билер мен билеуді орындау ережелері. Педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сәукеле" (қыздың бас киімі): "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сәукеле" (қыздың бас киімі), "Қос өркеш", "аралас бүйірлік қозғалыс", "қолды алға қарай ашып, алақанды жоғары-төмен бағыттау" қазақ халық биінің негізгі калыптары мен қозғалыстарының үйлесімдерін (комбинацияларын) орындау. Бір бағаннан екі бағанға қайта тұру. Қимылдарды үйлесімінде орындау: "аяқты артқа тастап жүгіру", "алға қадам басу және артқа өкшемен басып жүру", "жартылай отырумен алға қарай жалғамалы қадам", "Ползунок" (жорғалаушы). үйретілген қозғалыстардан құрастылырған қарапайым қазақ халық би композицияларын билеу (педагог таңдауы бойынша) және әр түрлі мамандардың қызметін (етікші) көрсететін би композицияларын орындау.
Ұсынылатын музыкалық материал: В. Шаинскийдің, М. Пляцковскийдің "Учат в школе" әні. Ю.Селиверстованың "Листики – кораблики", "Снежные бабочки", "Танец с лентами" композициялары. Савельев пен М. Пляцковскийдің "Настоящий друг" әні. Г. Остер, М. Мееровичтің "В каждом маленьком ребенке" әні. Қазақ халық күйлері "Қоңыр", "Қызыл қайын", "Қөкейкесті". К. Дүйсекееваның, Ш.Сариеваның "Туған жер" композициясы, П.И. Чайковскийдің "Детский альбом" циклынан "Сладкая греза" әні, А. Вивальдидің "Времена года" циклынан "Зима", "Весна", "Лето", "Осень" композициялары.
39. 8-сыныпқа арналған "Музыка және ырғақ" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) музыканы тыңдау. Музыкалық шығармаларды тыңдау ережелері. Кіріспе-әуені арқылы таныс әуеннің атауын тану және атау. Кіріспе-әуені бойынша қазақ халық музыкалық шығармаларын тану. Музыкалық өлшемі 3/4 шығармаларды тыңдау. Музыкалық дыбыстың ұзақтығын тану және атау (саңырау - қысқа, дауысты - ұзақ). Музыкалық аспаптардың дыбысын тыңдау: "сыбызғы", "флейта". Аспаптарды дыбысы бойынша, сыртқы түрі бойынша тану және атау: "сыбызғы", "флейта";
2) ән айту. Әндерді орындау кезіндегі ережелер. Артикуляциялық аппараттың бөліктерін атау (ерін, тіл, жақ, тіс, таңдай). Музыкалық сүйемелдеумен тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау. Әнді тыңдау, дыбыстың ұзақтығын ажырату (қысқа - өткір, ұзын - тегіс). Шумақты ұран мәтіндерін айту. Мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың (құбырдың), жұмыс құралының (бұрғының) дыбысын, жақын ортаның дыбысын (ыдыс-аяққа) иммитациялау. Әнді орындау;
3) музыкалық-ырғақтық жаттығулар. Музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау кезіндегі ережелер. Педагогпен бірлесіп ширату жаттығулар кешенін орындау (еңкею, бұрылу, басты айналдыру, қол шынтақтарын өзінен, өзіне қарай айналдыру, денені еңкейту, орнында аттап жүру, секіру және жүгіру). Музыка кіріспенің біткенін күтіп, ән бастамасына қозғала бастау. шеңбер бойымен қозғалу, сигнал бойынша шеңберді тарылту және кеңейту. мұғалімнің көмегімен бұлшықеттерді созуға арналған гимнастикалық жаттығуларды (шатқа отыру, оң аяқпен, сол аяқпен, көлденең), қазақ биінің қол қимылын (бет алдында қолдың айналмалы қозғалысы), "Бүркіт тырнақ" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін, қазақ биінің қозғалысын (алға өріле жылжу) музыкаға орындау. мұғаліммен бірге 3/4 музыкамен қозғалыс жасау (аяқтар иық енінде, бір жақтан екінші жаққа тербелу; оңға, солға бұрылу; бір жағынан екінші жағына, оңға, солға бұрыла, тербелу; қолды "шам" позициясына қойып алға, артқа жалғамалы қадам. Мұғаліммен бірге 3/4 музыкамен лентаны әуеннің күшті бөлігіне айналдыру, шапалақтау мен санауды бір мезгілде орындау, әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (темір ұстасы);

5) танцы и пляски. Правила исполнения танцев и плясок. Выполнение совместно с педагогом основных положений казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сәукеле" (головной убор девушки), выполнение в комбинации положений и движений казахского народного танца: "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сәукеле" (головной убор девушки), "Қос өркеш" (два горба), "комбинированный боковой ход", "раскрывание рук вперед, направляя ладони то вверх, то вниз". Перестраивание из колонны в две колонны. Выполнение в комбинации движений: "бег с захлестом ног", "шаги вперед, назад, с выходом на каблук", "приставной шаг в сторону с полуприседанием", "ползунок". Выполнение несложных казахских народных танцевальных композиций, детских танцевальных композиций из изученных движений (на выбор педагога), выполнение танцевальных композиций, отображающих деятельность людей разных профессий (сапожник).
Рекомендуемый музыкальный материал: В.Шаинский, М.Пляцковский "Учат в школе". Селиверстова Ю. "Листики – кораблики", "Снежные бабочки", "Танец с лентами". Б.Савельев, М.Пляцковский "Настоящий друг". Г.Остер, М.Меерович "В каждом маленьком ребенке". Казахские народные кюи "Қоңыр", "Қызыл қайын", "Көкейкесті". К.Дуйсекеева, Ш.Сариева "Туған жер", П.И. Чайковский "Сладкая греза" из цикла "Детский альбом", А.Вивальди "Зима", "Весна", "Лето", "Осень" из цикла "Времена года".
39. Базовое содержание учебного предмета "Музыка и ритмика" для 8 класса:
1) слушание музыки. Правила слушания музыкальных произведений. Узнавание и называние названия знакомой мелодии по вступлению. Узнавание казахских народных музыкальных произведения по вступлению. Слушание произведений музыкального размера 3/4. Узнавание и называние длительности музыкального звука (глухой - короткий, звонкий - длинный). Слушание звучания музыкальных инструментов: "сабызғы", "флейта". Узнавание и называние инструментов: "сабызғы", "флейта" по их звучанию, по внешнему виду;
2) пение. Правила при исполнении песен. Называние частей артикуляционного аппарата (губы, язык, челюсти, зубы, нҰбо). Выполнение дыхательных упражнений и упражнений артикуляционной гимнастики под музыкальное сопровождение. Прослушивание песни, различение продолжительности звука (короткий - резкий, длинный - плавный). Воспроизведение текста речевок. Совместно с педагогом имитирование звука музыкального инструмента (дудочка), рабочего инструмента (дрель), звука ближайшего окружения (посуда). Исполнение песни;
3) музыкально-ритмические упражнения. Правила при выполнении музыкально-ритмических упражнений. Выполнение совместно с педагогом комплекса упражнений для разминки (наклоны, повороты, вращение головы, вращение рук в локтях, к себе, от себя, наклоны корпуса, переступания на месте, прыжки и бег на месте). Выдерживание вступления в музыке, начало движения на запев. Перестраивание из одного круга, в два маленьких круга по сигналу. Выполнение с помощью педагога гимнастических упражнений на растяжку мышц (шпагат, правый, левый, поперечный), движение рук казахского танца под музыку (круговое движение рукой перед лицом), мотивы казахского орнамента в танцевальном движении "Бүркіт тырнақ" (когти орла), движение казахского танца (переплетающий ход вперед). Выполнение совместно с педагогом под музыку 3/4 движений: покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч; повороты вправо, влево; покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч с поворотом вправо, влево; приставной шаг вперед, назад с положением руки "свечка". Выполнение совместно с педагогом под музыку 3/4 вращения ленты на сильную долю мелодии, хлопки с одновременным счетом, имитирование движения людей разных профессий (кузнец);

4) музыкалық аспаптарда ойнау. Барабанда ойнау кезіндегі ойын және дененің дұрыс ұстау ережелері. Музыкалық аспаптардың (сыбызғы, флейта) дыбысталуымен оларды ойнауды иммитациялау. Барабанда ойнауға қолға дайындық жаттығуларын орындау. Музыкалық аспапта (барабанда) 2/4, 3/4 музыкалық өлшемдегі әуеннің күшті ырғағына таяқшаларымен барабанды соғып ойнау және бір мезгілде санауды жүргізу. Музыкалық аспапта (барабанда) шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге ұсақ даңғырды орындау. Барабанда қарапайым шұмақты ұрандардың ырғақтық үлгілерін орындау. Мұғалімнің көмегімен барабанда таныс әндер мен ән шумақтарынан қарапайым музыкалық фразалардың ырғағын орындау;
5) би және билеу. Билер мен билеуді орындау ережелері. Педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сыңар мүйіз" (жұптасқан мүйіз) қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау. Педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сыңар мүйіз" (бір мүйіз), "Бүркіт тырнақ" қазақ халық билерінің қалпылары мен қимылдарының үйлесімін орындау, қазақ халық биінің "алға қарай оралған жүріс" қозғалысын "бет алдында қолдың айналмалы қозғалысымен" орындау, шеңбермен жүруде шеңбер көлемін тарылту және кеңейту қозғалыстарын. "Бір жағынан екінші жаққа тербелу, аяқтар иық енінде", "бүйірден екінші жаққа оңға, солға бұрылу", "аяқтар иық енінде, бүйірден екінші жаққа оңға, солға бұрылумен бір жағынан екінші жаққа тербелу", "қолды "шам" позициясына қойып алға, артқа жалғамалы қадам" қозғалыстарын комбинацияларын орындау. Үйретілген қозғалыстардан құрастылырған қарапайым қазақ халық би композицияларын, музыкалық өлшемі 3/4 қарапайым би композицияларын, қарапайым балалар би композицияларын және әр түрлі мамандардың қызметін көрсететін би композицияларын орындау (темір ұстасы).
Ұсынылатын музыкалық материал: И. Дунаевскийдің, М.Матусовскийдің "Школьный вальс" әні. Ю. Селиверстованың "Вальс с листочками", "На пороге Новый год", "Нежный вальс" әндері. Д. Кабалевскийдің, А.Пришелецтің "Наш край" әні. Қазақ халық күйлері "Адай", "Ақ жауын", "Ноғайдын зары". Л. Хамидидің "Қазақ вальсі" композициясы. "Во кузнице" орыс халық әні. П.И. Чайковскийдің "Вальс цветов", "Мама" композициялары, "Детский альбом" циклынан "Вальс", "Времена года" циклынан "Лето" композициясы.
40. 9-сыныпқа арналған "Музыка және ырғақ" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) Музыканы тыңдау. Музыкалық шығармаларды тыңдау ережелері. Таныс әуенді фрагменттерден тану және атау. Қазақ халық музыкалық шығармаларын фрагмент бойынша тану. Классикалық музыкалық шығармаларды тыңдау. Музыкалық шығармалардың түрлерін ажырату және атау (марш, би). Музыкалық аспаптарды тыңдау: "қобыз", "скрипка". Музыкалық аспаптарды дыбысы бойынша, сыртқы түрі бойынша тану және атау: "қобыз", "скрипка";

4) игра на музыкальных инструментах. Правила игры и положение тела при игре на барабане. Имитирование игры на музыкальных инструментах (сабызғы, флейта) под их звучание. Выполнение подготовительных упражнений для рук перед игрой на барабане. Игра на барабане, ударяя на сильную долю такта мелодии музыкального размера 2/4, 3/4 с одновременным счетом. Игра на музыкальном инструменте барабан: "мелкая дробь" соло, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках). Воспроизведение на барабане ритмического рисунка несложных речевок. Воспроизведение на барабане с помощью педагога ритма несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок;
5) танцы и пляски. Правила исполнения танцев и плясок. Выполнение совместно с педагогом основных положений казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сыңар мүйіз" (один рог). Выполнение в комбинации положений и движений казахских народных танцев: "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сыңар мүйіз" (один рог), "Бүркіт тырнақ" (когти орла), "переплетающий ход вперед", "круговое движение рукой перед лицом" по кругу, сужая и расширяя круг. Выполнение в комбинации движений: "покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч"; "повороты вправо, влево"; "покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч с поворотом вправо, влево"; "приставной шаг вперед, назад с положением руки "свечка". Выполнение несложных казахских народных танцевальных композиций; танцевальных композиций музыкального размера 3/4; детских танцевальных композиций из изученных движений (на выбор педагога), и танцевальных композиций, отображающих деятельность людей разных профессий (кузнец).
Рекомендуемый музыкальный материал: И.Дунаевский, М.Матусовский "Школьный вальс". Ю.Селиверстова "Вальс с листочками", "На пороге Новый год", "Нежный вальс". Д.Кабалевский, А.Пришелец "Наш край". Казахские народные кюи "Адай", "Ақ жауын", "Ноғайдын зары". Л.Хамиди "Казахский вальс". Русская народная песня "Во кузнице". П.И.Чайковский "Вальс цветов", П.И. Чайковский "Мама", "Вальс" из цикла "Детский альбом", "Лето" из цикла "Времена года"
40. Базовое содержание учебного предмета "Музыка и ритмика" для 9 класса:
1) слушание музыки. Правила слушания музыкальных произведений. Узнавание и называние названия знакомой мелодии по фрагментам. Узнавание казахских народных музыкальных произведений по фрагменту. Слушание классических музыкальных произведений. Узнавание и называние характера музыкальных произведений (марш, пляска). Слушание, музыкальных инструментов: "қобыз", "скрипка". Узнавание и называние музыкальных инструментов: "қобыз", "скрипка"по их звучанию, по внешнему виду;

2) ән айту. Әндерді орындау кезіндегі ережелер. Артикуляциялық аппараттың бөліктерін атау (ерін, тіл, тіс, жақ, таңдай). Мұғаліммен бірге ән айту алдында тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау. Мұғаліммен бірге ән айту, ән тыңдау, әндердің сипатын ажырату (көңілді, қайғылы). Ән шумақтардың мәтінін мұғалімнен кейін қайталау. Мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың (скрипка), жұмыс құралының (ара), жақын ортаның (радио) дыбысын иммитациялау (иммитациялау);
3) музыкалық-ырғақтық жаттығулар. Музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау ережелері. Мұғаліммен бірге бұлшықеттерді (мойын, иық, қол, арқа, жамбас, аяқ) ширатуға арналған жаттығулар жиынтығын орындау. Қозғалысты музыкамен бірге бастау. Мұғалімнің сигналы бойынша бір шеңберден екі шағын шеңберге қайта тұру. Мұғалімнің көмегімен бұлшықетті созуға арналған гимнастикалық жаттығуды орындау (бақа). "Өріммен ойнау" музыкасына қазақ биінің қол қимылдарын орындау. "Ожау" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін орындау. Қазақ биінің қимылдарын жасау: "орнында аттап өту", "алға қарай жеңіл сырғи жүру", "бүйірге қарай аяқты айқастырып жүру", "майда қадаммен алға, артқа, оңға, солға жүру", "жартылай отырумен және басын еңкейтумен бүйірлік жалғамалы қадам". Үйренген қозғалыстарды гүлдер шоқтарын ұстап, музыкаға орындау. Мұғаліммен бірге кішкентай таяқшалармен соғу арқылы таныс әуеннің ырғақтық үлгісін қөрсету. Әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (жүргізуші)
4) музыкалық аспаптарда ойнау. Металлофон музыкалық аспапта ойнаған кезде ойын ережелері мен денені дұрыс ұстау ережесі. Музыкалық аспаптардың (қобыз, скрипка) оларда ойнауды иммитациялау. Металлофонда ойнауға қолдардың дайындық жаттығуларын жасау. Металлофонның тілімдері бойымен әр тілімін соғып, бүкіл пернетақтада бір қолмен баспалдақ секілді жоғары, төмен сырғытып ойнау (глиссандо). Шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) металлофонда бір нотада, бір қолмен мұғаліммен бірге, жеке өзі (соло) орындау. Металлофонда белгіленген пернелермен оң қолдың, содан кейін сол қолдың саусағымен до1до-1си бір октава шегінде гамманы орындау. Белгіленген тақтайшалар бойынша металлофонда мұғалімнің көмегімен таныс әндер мен ән шумақтардың қарапайым музыкалық фразалардың ырғақтық бейнесін ойнап көрсету.
5) би және билеу. Билер мен билеуді орындау ережелері. Педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Белбеу" (құшақ) қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау. Қазақ халық билерінің қалыптары мен қимылдарының үйлесіміндерін орындау: "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Белбеу" (құшақ), "Ожау", "орнында жүру", қолдың қозғалысы "өріммен ойнау", "бір шеңберден, екі кішкентай шеңберге қайта тұру". Қозғалыстарды бір-бірімен үйлестіріп орындау: "алға жылжудың жеңіл қадамы - қос табан жүріс", "бүйірге аяқты айқастырып жүру", "алға, артқа, оңға, солға кішкентай қадамбасып жүру", "жартылай отырумен, басты еңкетумен жалғамалы қадам жасау". Үйренген қимыл-қозғалыстардан қазақтың қарапайым халық би композицияларын, бал биінің композицияларын, балалар би композицияларын (педагогтың таңдауы бойынша) және әртүрлі мамандықтағы адамдардың (жүргізуші) қызметін көрсететін би композицияларын орындау.
Ұсынылатын музыкалық материал: А. Островский мен И. Диктің "Мальчишки и девчонки" әні. Ю. Селиверстованың "Танец с листочками", "Хрустальные льдинки", "Цветочек для мамы" әндері. Б. Савельев пен Л.Жигалкинаның, А. Хайтаның "Большой хоровод" әні. А. Ермолов пен В. Борисовтың "Веселая песенка" әні. Қазақ халық күйлері: "Ақ аққу", "Сары жайлау", "Сал құрен". Е. Брусиловскийдің "Қыз Жібек" операсынан "Шашу" композициясы. К. Сен-Сансаның "Карнавал животных" сюитасынан "Лебедь" композициясы. П.И. Чайковскийдің "Неаполитанский танец" (лебединое озеро) композициясы. Л. Боккеринидің "Менуэт". "Қамажай" қазақ халық әндері, П.И. Чайковскийдің "Старинная французская песенка" композициясы, "Детский альбом" цикліндегі "Зимнее утро", "Времена года" цикліндегі "Лето" композициялары.

2) пение. Правила при исполнении песен. Называние частей артикуляционного аппарата (губы, язык, зубы, челюсти, нҰбо). Выполнение дыхательных упражнений и упражнений артикуляционной гимнастики перед пением совместно с педагогом. Пение вместе с педагогом, прослушивание песни, различение песен по характеру (веселая, грустная). Повторение за учителем текста речевок. Имитация звука музыкального инструмента (скрипка), рабочего инструмента (пила), звука ближайшего окружения (радио) совместно с педагогом;
3) музыкально-ритмические упражнения. Правила выполнения музыкально-ритмических упражнений. Выполнение совместно с педагогом комплекса упражнений для разминки мышц (шеи, плеч, рук, спины, бедер, стоп). Начало движения под музыку. Перестраивание по сигналу педагога из одного круга в два маленьких круга. Выполнение гимнастического упражнения на растяжку мышц (лягушка) с помощью педагога. Выполнение движений рук казахского танца под музыку "Игра с косами". Выполнение мотивов казахского орнамента в танцевальном движении "Ожау" (поварешка). Выполнение движений казахского танца "переступание на месте"; выполнение под музыку движений: "легкий скользящий шаг вперед", "шаги в сторону накрест", "мелкие шаги вперед, назад, вправо, влево", "приставной шаг в сторону с полуприседание и наклоном головы". Выполнение под музыку изученных движений с цветочками; выполнение ритмического рисунка знакомой мелодии ударами маленьких палочек совместно с педагогом. Имитация движений людей разных профессий (шофер);
4) игра на музыкальных инструментах. Правила игры и положение тела при игре на музыкальном инструменте металлофон. Имитация игры на музыкальных инструментах (кобыз, скрипка) под их звучание. Выполнение подготовительных для рук для игры на музыкальном инструменте металлофон. Игра лесенкой одной рукой скользящим движением вдоль пластинок, ударяя каждую пластину (глиссандо), по всей клавиатуре вверх, вниз на металлофоне. Воспроизведение соло, совместно с педагогом ритмического рисунка знакомой песни (по выбору педагога) одной нотой на металлофоне, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках). Воспроизведение гаммы в пределах одной октавы до1-си1 на металлофоне по отмеченным клавишами. Воспроизведение с помощью педагога по размеченным пластинам на металлофоне ритма несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок;
5) танцы и пляски. Правила исполнения танцев и плясок. Выполнение совместно с педагогом основных положений казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Белбеу" (кушак). Выполнение в комбинации положений и движений казахских народных танцев: "Сәлем" (приветствие, поклон), "Белбеу" (кушак), "Ожау" (поварешка), "переступание на месте", движение рук "игра с косами", перестроение из одного круга, в два маленьких круга. Выполнение в комбинации движений: "легкий скользящий шаг вперед", "шаги в сторону накрест", "мелкие шаги вперед, назад, вправо, влево)", "приставной шаг в сторону с полуприседание и наклоном головы". Выполнение несложных казахских народных танцевальных композиций, танцевальных композиций бального танца, детских танцевальных композиций из изученных движений (на выбор педагога), и танцевальных композиций, отображающих деятельность людей разных профессий (шофер).
Рекомендуемый музыкальный материал: А.Островский, И.Дик "Мальчишки и девчонки". Ю.Селиверстова "Танец с листочками", "Хрустальные льдинки", "Цветочек для мамы". Б.Савельев, Л.Жигалкиной, А.Хайта "Большой хоровод". А.Ермолов, В.Борисов "Веселая песенка". Казахские народный кюи "Ақ аққу", "Саржайлау", "Сал күрен"Е.Брусиловский "Шашу" из оперы "ҚызЖібек". К.Сен-Санса "Лебедь" из сюиты "Карнавал животных". П. И. Чайковский "Неаполитанский танец" (лебединое озеро). Л.Боккерини "Менуэт". Казахская народная песня "Қамажай", П.И. Чайковский "Старинная французская песенка", "Зимнее утро" из цикла "Детский альбом", "Лето" из цикла "Времена года".

41. 10-сыныпқа арналған "Музыка және ырғақ" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) музыканы тыңдау. Музыкалық шығармаларды тыңдау ережелері. Әннің әуенін тындап, атауын айту. Қазақ халық шығармаларын дыбысталуы бойынша тану. Классикалық және заманауи музыкалық шығармаларды тыңдау. Музыкалық шығармалардың сипатын анықтау және атау (көңілді, би әуендері). Музыкалық аспаптардың дыбысын тыңдау: "гитара", "керней". Музыкалық аспаптарды сыртқы түрі бойынша, дыбысталуы бойынша тану және атау: "гитара", "керней";
2) ән айту. Әндерді орындау ережелері. Артикуляция мүшелерінің атау (ерін, тіл, жақ, таңдай, тістер). Мұғаліммен бірге ән айтудың алдында артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау. Мұғаліммен бірге орташа қарқынмен және дауыстың біртегіс орташа күшімен асықпай, кернеусіз ән айту. Мұғаліммен бірге дауысты дыбыстарды айту (а,у,о,и,э,ы). Әр түрлі дыбыс күшімен дауысты дыбыстарға әуендер айту (қатты, ақырын). Мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың дыбысына (гитара, керней), жұмыс құралының дыбысына (балта), қоршаған ортаның дыбыстарына (кір жуғыш машина) иммитация жасату (еліктеу).
3) музыкалық-ырғақтық жаттығулар. Музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау ережелері. Мұғаліммен бірге бұлшықетті ширатудың ырғақтық-гимнастикалық жаттығулар кешенін орындау (жаттығуларды таңдау мұғалімнің қалауы бойынша). Сигнал бойынша музыкалық сүйемелдеудің аяқталуымен бірге өз қозғалысын тоқтату. Қашықтықты сақтай отырып бірінен соң бірі ирелең жолмен еркін қадам жасау. Мұғаліммен бірге "стрелка" гимнастикалық жаттығуын жасау. "Ши орау" (тоқу) қазақ биінің қол қимылын, "Айна" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін орындау. Педагогпен бірлесіп қазақ биінің қозғалыстарын орындау: "секіртпе қадамдар", "6-шы позициядан 2-ші позицияға алға қарай аттап өту және кері қарай секіріп оралу", "6-шы позициядан 2-ші позицияға алға қарай аттап өту "үшбұрыш" және кері қарай аттау)" оындау, бөлек-бөлек жамбаспен, тіземен, иықпен айналдырып "Восьмерка" жасау. үйренген қимылдарды гимнастикалық таяқшалармен, доппен, лентамен орындау. Мұғаліммен бірге таныс әуеннің ырғақтық бейнесін қол шапалақтау, жамбасты, иықты соғу арқылы орындау. Әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (кір жуатын әйел)
4) музыкалық аспаптарда ойнау. Балалар синтезаторы музыкалық аспапта ойнаған кездегі ойын ережелері мен дененің дұрыс қалпысы. Музыкалық аспаптардың (гитара, керней) дыбысталуына оларда ойнауды иммитациялау. Балалар синтезаторында ойнау үшін қолға дайындық жаттығуларын орындау. Балалар синтезаторында диез пернелермен бір саусақпен пернетақта бойымен баспалдаққа басқан тәрізді жоғары, төмен ойнау. Мұғаліммен бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша), бір нотада, бір саусақпен балалар синтезаторында, музыкалық аспаптардың дыбыстарын өзгерте отырып (мұғалімнің таңдауы бойынша) орындау). Шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге таныс әннің (мұғалімнің таңдауы бойынша) ырғақтық бейнесін бір нотада, бір саусақпен балалар синтезаторында музыкалық аспаптардың дыбыстарын (мұғалімнің таңдауы бойынша) өзгерте отырып, мұғаліммен бірге, жеке өзі (соло) орындау. Музыкалық аспаптардың (мұғалімнің таңдауы бойынша) дыбыстарын өзгерте отырып, балалар синтезаторында белгіленген пернелермен оң, содан кейін сол қолдың бір саусағымен бір октава шегінде 1до-1си дейін гамманы орындау. Белгіленген пернелер бойынша балалар синтезаторында мұғалімнің көмегімен таныс әндер мен ән шумақтарының қарапайым музыкалық фразалардың ырғақтық бейнесін, музыкалық аспаптардың (мұғалімнің таңдауы бойынша) дыбыстарын өзгерте отырып орындау.

41. Базовое содержание учебного предмета "Музыка и ритмика" для 10 класса:
1) слушание музыки. Правила слушания музыкальных произведений. Называние названия песни по ее мелодии. Узнавание казахских народных произведении по звучанию. Слушание классических и современных музыкальных произведений. Узнавание и называние характера музыкальных произведений (веселые, плясовые). Слушание звучания музыкальных инструментов: "гитара", "труба". Узнавание и называние музыкальных инструментов: "гитара", "труба" по их звучанию, по внешнему виду;
2) пение. Правила исполнения песен. Называние органов артикуляции (губы, язык, челюсти, нҰбо, зубы). Выполнение упражнений артикуляционной гимнастики перед пением совместно с педагогом. Пение совместно с педагогом в спокойном умеренном темпе и громкости, плавно, без напряжения. Пение, пропевание совместно с педагогом гласных звуков (а, у, о, и, э, ы), пропевание мелодий на гласные звуки с разной силой звука (громко, тихо). Имитация звука музыкального инструмента (гитара, труба), звука рабочего инструмента (топор), звука ближайшего окружения (стиральная машина) совместно с педагогом;
3) музыкально-ритмические упражнения. Правила выполнения музыкально-ритмических упражнений. Выполнение комплекса ритмико-гимнастических упражнений для разминки совместно с педагогом (выбор упражнений, на усмотрение педагога). Прекращение своего движения вместе с окончанием музыкального сопровождения по сигналу. Выполнение свободного шага змейкой друг за другом сохраняя дистанцию. Выполнение гимнастического упражнение на растяжку мышц (стрелка) с помощью педагога. Выполнение движений рук казахского танца "Ши орау" (плетение), казахского орнамента в танцевальном движении "Айна" (зеркало). Выполнение движений казахского танца: "шаги с подскоком", "переступание из 6 позиции, во 2, и прыжком в исходную", "переступание из 6 позиции, во 2 вперед", "треугольник" и обратно, "перепрыгивание из 6 позиции во 2, и обратно", "восьмерка" бедрами, отдельно коленями, отдельно плечами". Выполнение изученных движений с гимнастическими палками, мячами, лентами. Выполнение ритмического рисунка знакомой мелодии хлопками в ладоши, ударами по бедрам, плечам. Имитация движения людей разных профессий (прачка);
4) игра на музыкальных инструментах. Правила игры и положение тела при игре на музыкальном инструменте детский синтезатор. Имитация игры на музыкальных инструментах (гитара, труба) под их звучание. Выполнение подготовительных упражнений для рук перед игрой на музыкальном инструменте детский синтезатор. Игра лесенкой одним пальцем по всей клавиатуре, диезными клавишами вверх, вниз на детском синтезаторе, изменяя звуки музыкальных инструментов, (на выбор педагога). Воспроизведение ритмического рисунка знакомой песни (по выбору педагога) соло, совместно с педагогом одной нотой одним пальцем на детском синтезаторе, изменяя звуки музыкальных инструментов (на выбор педагога), совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках). Воспроизведение гаммы на детском синтезаторе, изменяя звуки музыкальных инструментов (на выбор педагога), по отмеченным клавишам одним пальцем правой, затем левой руки в пределах одной октавы до1-си1. Воспроизведение ритма несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок на детском синтезаторе по размеченным клавишам, изменяя звуки музыкальных инструментов (на выбор педагога и с его помощью);

5) би және билеу. Билер мен билеуді орындау ережелері. Педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қамшы" қазақ халық билерінің негізгі ережелерін орындау. Қазақ халық билерінің "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қамшы", "Айна", "секіртпе қадамдар", "Ши орау" (тоқу) қазақ биінің қол қимылдарын музыкасымен ұштастыра бірінен соң бірі қашықтықты сақтай ирелең жолмен жүріп, орындау. Қозғалыстардың үйлесімдерін орындау: "6-шы позициядан 2-ші позицияға өту және бастапқы позицияға секіру", "6-шы позициядан 2-ші позицияға алға қарай аттап өту "үшбұрыш" және кері қарай аттау", "6-шы позициядан 2-ші позицияға секіру және кері қарай секіру", жамбаспен, тіземен, иықпен бөлек-бөлек "восьмерка" айналдыру. үйренген қозғалыстардан балаларға арналған қарапайым заманауи билерді (мұғалімнің таңдауы бойынша), әр түрлі мамандардың қызметін (кір жуушы) көрсететін би композицияларын билеу.
Ұсынылатын музыкалық материал: С. Соснинаның, К. Ибряеваның "Учиться надо весело" әні. Ю. Селиверстованың "Я с листочками хожу", "Хороводная", "Танец с мамой" әндері. З. Александрованың, В.Модельдің "Бескозырка белая" әні. Н. Ошошниктің, В. Ошошниктің "Бибика" әні. "Серпер", "Ақ толқын", "Алатау", "Қара Жорға" қазақ халық күйлері. Қазақ халық әні "Елім-ай". С. Джоплиннің "Регтайм" композициясы, П.И. Чайковскийдің "Времена года" циклынан "Март", "Апрель", "Июнь", "Ноябрь", "Декабрь" композициялары.
42. Бағдарламаның мазмұнын оқу жылдары (сыныптар) бойынша бөлу үлгілік ретінде ұсынылған. Педагог оқу мақсаттарының көлемі мен күрделілігін өз бетінше анықтауға, музыкалық материалды, сондай-ақ сынып оқушыларының мүмкіндіктерін ескере отырып, дағдыларды қалыптастыру үшін қажетті уақытты таңдауға құқылы. Мұғалім бұрын оқытылған оқу материалының үнемі қайталануын ұйымдастырады.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
43. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодтау арқылы ұсынылған. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бағдарламаның бөлімі мен шағын бөлімін, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, кодтаудағы 5.2.1.4" 5 " – сынып, "2.1" – бөлім және кіші бөлім, "4" – оқу мақсатын нөмірлеу.
44. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлімдер мен сыныптар бойынша берілген:
1) "Музыканы тыңдау" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1. Музыканы тыңдау
5. 1. 1. 1 залда өз орнын тауып бару, музыкалық шығарманы тыңдау кезінде тыныштықты сақтау, денені тік ұстау
6. 1. 1. 1 сыныпқа ұйымдастырылған тәртіппен кіру, залда өз орнын тауып бару, музыкалық шығарманы тыңдауға дайындалу

5) танцы и пляски. Правила исполнения танцев и плясок. Выполнение основных положений казахских народных танцев "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қамшы" (плеть) совместно с педагогом. Выполнение в комбинации положений и движений казахских народных танцев "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қамшы" (плеть), "Айна" (зеркало), "шаги с подскоком", движений рук казахского танца под музыку "Шиорау" (плетение), змейкой друг за другом сохраняя дистанцию. Выполнение в комбинации движений: "переступание из 6 позиции, во 2, и прыжком в исходную", "переступание из 6 позиции, во 2", вперед "треугольник", и обратно, "перепрыгивание из 6 позиции во 2, и обратно", "восьмерка" бедрами, отдельно коленями, отдельно плечами. Выполнение несложных казахских народных танцевальных композиций, танцевальных композиций современного танца, детских танцевальных композиций из изученных движений (на выбор педагога), и танцевальных композиций, отображающих деятельность людей разных профессий (прачка).
Рекомендуемый музыкальный материал: С.Соснина, К.Ибряева "Учиться надо весело". Ю.Селиверстова "Я с листочками хожу", "Хороводная", "Танец с мамой". З.Александрова, В.Модель "Бескозырка белая". Н.Осошник, В.Осошник "Бибика". Казахские народные кюи "Серпер", "Ақ толқын", "Алатау", "Қара Жорға". Казахская народная песня "Елім-ай". С.Джоплин "Регтайм", П.И. Чайковский "Март", "Апрель", "Июнь", "Ноябрь", "Декабрь" из цикла "Времена года".
42. Распределение содержания Программы по годам обучения (классам) носит примерный характер. Педагог вправе самостоятельно определить объем и сложность учебных целей, выбирать музыкальный материал, а также время, необходимое для формирования навыков с учетом возможностей учащихся класса. Педагог организует постоянное повторение ранее изученного учебного материала.
Параграф 2. Система целей обучения
43. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.2.1.4 "5" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
44. Система целей обучения по разделам и классам:
1) раздел "Слушание музыки":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1 Слушание музыки
5. 1. 1. 1 занимать свое место в зале, соблюдать осанку, тишину при прослушивании музыкального произведения
6. 1. 1. 1 организованно входить в класс, занимать свое место в зале, готовиться к прослушиванию музыкального произведения

7. 1. 1. 1 сыныпқа музыкамен ұйымдастырылған тәртіп бойынша кіру, залда өз орнын табу, музыкалық шығарманы тыңдау кезінде тыңдау мәдениетін ұстану
8. 1. 1. 1 сыныпқа музыкамен ұйымдастырылған тәртіппен кіру, бағанмен бір-бірден кіру, залда саптан жартылай шеңберге ауысқан кезде бағдарлау
9. 1. 1. 1 сыныпқа музыкамен ұйымдастырылған тәртіппен кіру, сапта өз орнын табу, музыкалық шығарманы мұқият тыңдау
10. 1. 1. 1 сыныпқа музыкамен ұйымдастырылған тәртіппен кіру, сапта өз орнын алу, музыкалық сәлемдесуді орындау
5. 1. 1. 2 балалар ертегілерінен әуендерді тану, оларды кейіпкерлердің бейнесімен байланыстыру
6. 1. 1. 2 балалар фильмдерінен әуендерді тану, оларды кейіпкерлердің бейнесімен байланыстыру
7. 1. 1. 2 балалар әндерінің әуендерін тану, кейіпкерлердің бейнесімен байланыстыру
8. 1. 1. 2 әнді кіріспес-әуенібойынша тану және атын атау
9. 1. 1. 2 таныс әуенді фрагменттерінен тану және атау
10. 1. 1. 2 әннің әуенін тыңдап атын атау
5. 1. 1. 3 қазақ халық музыкалық шығармаларын тыңдау
6. 1. 1. 3 қазақ халық музыкалық шығармаларынан әуендер тыңдау
7. 1. 1. 3 аспаптардың дыбысы бойынша қазақ халық музыкалық шығармаларын тану
8. 1. 1. 3 қазақ халық музыкалық шығармаларын кіріспе-әуендерінен тану
9. 1. 1. 3 қазақ халық музыкалық шығармаларын фрагмент бойынша тану
10. 1. 1. 3 қазақ халық музыкалық шығармаларын әуендерінен тану
5. 1. 1. 4 Қазақстан Республикасында тұратын әр түрлі халықтардың музыкалық шығармаларын тыңдау
6. 1. 1. 4 әр түрлі халықтардың музыкалық шығармаларын тыңдау
7. 1. 1. 4 2/4 өлшемді музыкалық шығармаларды тыңдау
8. 1. 1. 4 3/4 музыкалық өлшемдегі шығармаларды тыңдау
9. 1. 1. 4 классикалық музыкалық шығармаларды тыңдау
10. 1. 1. 4 классикалық және заманауи музыкалық шығармаларды тыңдау
5. 1. 1. 5 дыбыс күшіндегі өзгерістерді тану және атау (қатты, ақырын)
6. 1. 1. 5 музыкалық шығарманың мәнерлік құралдарын тану және атау (баяу, жылдам)
7. 1. 1. 5 музыкалық мәнерлік құралдарын тану және атау, дыбыстардың биіктігі бойынша өзгеруін тану (төмен, жоғары)
8. 1. 1. 5 музыкалық дыбыстың ұзақтығын тану және атау (саңырау дыбыс- қысқа, дауысты дыбыс-ұзақ)
9. 1. 1. 5 музыкалық шығармалардың түрін тану және атау (марш, би)
10. 1. 1. 5 музыкалық шығармалардың сипатын тану және атау (көңілді, би әуені)
5. 1. 1. 6 "домбыра" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
6. 1. 1. 6 "шаңқобыз" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау

7. 1. 1. 1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в зале, придерживаться слушательской культуры при прослушивании музыкального произведения
8. 1. 1. 1 организованно входить в класс под музыку, колонной по одному, ориентироваться в зале при смене строя в полукруг, для прослушивания музыкального произведения
9. 1. 1. 1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в строю, спокойно вслушиваться в звучание музыкального произведения
10. 1. 1. 1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в строю, выполнять музыкальное приветствие
5. 1. 1. 2 узнавать мелодии из детских сказок, соотносить их с изображением персонажей
6. 1. 1. 2 узнавать мелодии из детских фильмов, соотносить их с изображением персонажей
7. 1. 1. 2 узнавать мелодии детских песен, соотносить с изображением героев
8. 1. 1. 2 узнавать и называть название знакомой мелодии по вступлению
9. 1. 1. 2 узнавать и называть название знакомой мелодии по фрагментам
10. 1. 1. 2 называть название песни по ее мелодии
5. 1. 1. 3 слушать казахские народные музыкальные произведения
6. 1. 1. 3 слушать мелодии из казахских народных музыкальных произведений
7. 1. 1. 3 узнавать казахские народные музыкальные произведения по звучанию инструментов
8. 1. 1. 3 узнавать казахские народные музыкальные произведения по вступлению
9. 1. 1. 3 узнавать казахские народные музыкальные произведения по фрагменту
10. 1. 1. 3 узнавать казахские народные музыкальных произведении по звучанию
5. 1. 1. 4 слушать музыкальные произведения разных народов, населяющих Республику Казахстан
6. 1. 1. 4 слушать музыкальные произведения разных народов
7. 1. 1. 4 слушать музыкальные произведения размером 2/4
8. 1. 1. 4 слушать произведения музыкального размера 3/4
9. 1. 1. 4 слушать классические музыкальные произведения
10. 1. 1. 4 слушать классические и современные музыкальные произведения
5. 1. 1. 5 узнавать и называть изменения в силе звучания (громко, тихо)
6. 1. 1. 5 узнавать и называть выразительные средства музыкального произведения (медленно, быстро)
7. 1. 1. 5 узнавать и называть средства музыкальной выразительности, с изменением звуков по высоте звучания (низкий, высокий)
8. 1. 1. 5 узнавать и называть длительность музыкального звука (глухой - короткий, звонкий - длинный)
9. 1. 1. 5 узнавать и называть характер музыкальных произведений (марш, пляска)
10. 1. 1. 5 узнавать и называть характер музыкальных произведений (веселые, плясовые)
5. 1. 1. 6 слушать звучание музыкального инструмента "домбра"
6. 1. 1. 6 слушать звучание музыкального инструмента "шаңқобыз"

7. 1. 1. 6 "жетіген" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
8. 1. 1. 6 "сыбызғы" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
9. 1. 1. 6 "қобыз" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
10. 1. 1. 6 "гитара" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
5. 1. 1. 7 "домбыра" музыкалық аспабын сыртқы түрінен тану
6. 1. 1. 7 "шаңқобыз" музыкалық аспабын сыртқы түрінен тану
7. 1. 1. 7 "жетіген" музыкалық аспабын сыртқы түрінен тану
8. 1. 1. 7 "сыбызғы" музыкалық аспабын сыртқы түрінен тану
9. 1. 1. 7 "қобыз" музыкалық аспабын сыртқы түрінен тану
10. 1. 1. 7 "гитара" музыкалық аспабын сыртқы түрінен тану
5. 1. 1. 8 "домбыра" музыкалық аспабын сыртқы түрінен, дыбысынан тану
6. 1. 1. 8 "шаңқобыз" музыкалық аспабын сыртқы түрінен, дыбысынан тану
7. 1. 1. 8 "жетіген" музыкалық аспабын сыртқы түрінен, дыбысынан тану
8. 1. 1. 8 "сыбызғы" музыкалық аспабын сыртқы түрінен, дыбысынан тану
9. 1. 1. 8 "қобыз" музыкалық аспабын сыртқы түрінен, дыбысынан тану
10. 1. 1. 8 "гитара" музыкалық аспабын сыртқы түрінен, дыбысынан тану
5. 1. 1. 9 "балалайка" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
6. 1. 1. 9 "гармонь" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
7. 1. 1. 9 "арфа" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
8. 1. 1. 9 "флейта" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
9. 1. 1. 9 "скрипка" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
10. 1. 1. 9 "керней" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
5. 1. 1. 10 фотода "балалайка" музыкалық аспабын тану
6. 1. 1. 10 фотода "гармонь" музыкалық аспабын тану
7. 1. 1. 10 суреттегі "арфа" музыкалық аспабын тану
8. 1. 1. 10 фотода "флейта" музыкалық аспабын тану
9. 1. 1. 10 фотосуреттегі "скрипка" музыкалық аспабын тану
10. 1. 1. 10 фотосуреттегі "керней" музыкалық аспабын тану
5. 1. 1. 11 "балалайка"музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау
6. 1. 1. 11 "гармонь" музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау
7. 1. 1. 11 "арфа" музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау
8. 1. 1. 11 "флейта" музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау
9. 1. 1. 11 "скрипка" музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау
10. 1. 1. 11 "керней" музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау

7. 1. 1. 6 слушать звучание музыкального инструмента "жетіген"
8. 1. 1. 6 слушать звучание музыкального инструмента "сабызғы"
9. 1. 1. 6 слушать звучание музыкального инструмента "қобыз"
10. 1. 1. 6 слушать звучание музыкального инструмента "гитара"
5. 1. 1. 7 узнавать музыкальный инструмент "домбра" по внешнему виду
6. 1. 1. 7 узнавать музыкальный инструмент "шаңқобыз" по внешнему виду
7. 1. 1. 7 узнавать музыкальный инструмент "жетіген" по внешнему виду
8. 1. 1. 7 узнавать музыкальный инструмент "сабызғы" по внешнему виду
9. 1. 1. 7 узнавать музыкальный инструмент "қобыз" по внешнему виду
10. 1. 1. 7 узнавать музыкальный инструмент "гитара" по внешнему виду
5. 1. 1. 8 узнавать и называть музыкальный инструмент "домбра" по звучанию, по внешнему виду
6. 1. 1. 8 узнавать и называть музыкальный инструмент "шаңқобыз" по звучанию, по внешнему виду
7. 1. 1. 8 узнавать и называть музыкальный инструмент "жетіген" по звучанию, по внешнему виду
8. 1. 1. 8 узнавать и называть музыкальный инструмент "сабызғы" по звучанию, по внешнему виду
9. 1. 1. 8 узнавать и называть музыкальный инструмент "қобыз" по звучанию, по внешнему виду
10. 1. 1. 8 узнавать и называть музыкальный инструмент "гитара" по звучанию,по внешнему виду
5. 1. 1. 9 слушать звучание музыкального инструмента "балалайка"
6. 1. 1. 9 слушать звучание музыкального инструмента "гармонь"
7. 1. 1. 9 слушать звучание музыкального инструмента "арфа"
8. 1. 1. 9 слушать звучание музыкального инструмента "флейта"
9. 1. 1. 9 слушать звучание музыкального инструмента "скрипка"
10. 1. 1. 9 слушать звучание музыкального инструмента "труба"
5. 1. 1. 10 узнавать музыкальный инструмент "балалайка" на фото
6. 1. 1. 10 узнавать музыкальный инструмент "гармонь" на фото
7. 1. 1. 10 узнавать музыкальный инструмент "арфа" на фото
8. 1. 1. 10 узнавать музыкальный инструмент "флейта" на фото
9. 1. 1. 10 узнавать музыкальный инструмент "скрипка" на фото
10. 1. 1. 10 узнавать музыкальный инструмент "труба" на фото
5. 1. 1. 11 узнавать и называть музыкальный инструмент "балалайка" по звучанию, по внешнему виду
6. 1. 1. 11 узнавать и называть музыкальный инструмент "гармонь" по звучанию, по внешнему виду
7. 1. 1. 11 узнавать и называть музыкальный инструмент "арфа" по звучанию, по внешнему виду
8. 1. 1. 11 узнавать и называть музыкальный инструмент "флейта" по звучанию, по внешнему виду
9. 1. 1. 11 узнавать и называть музыкальный инструмент "скрипка" по звучанию, по внешнему виду
10. 1. 1. 11 узнавать и называть музыкальный инструмент "труба" по звучанию, по внешнему виду

2) "Ән айту" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1. Ән айту
5. 2. 1. 1 ән айту залында өз орнын табу, дененің дұрыс қалпын сақтау
6. 2. 1. 1 орыннан тұрып ұйымдасқан түрде қатарға тұру
7. 2. 1. 1 әнді (отырып, тұрып) орындау кезінде ережелерді орындау
8. 2. 1. 1 әнді орындау мәдениетін ұстану, ән айтуды уақытында бастау және аяқтау
9. 2. 1. 1 ән айту кезінде дене мүсінін тік ұстау (отыру, тұру кезінде)
10. 2. 1. 1 залда өз орындарына бару, ән айтуға дайындалу
5. 2. 1. 2 беттің бөліктерін иллюстрация бойынша көрсету және атау (ұрт, ерін, мұрын, ауыз, көз, маңдай, қас, құлақ, иек)
6. 2. 1. 2 дене бөліктерін суреттен көрсету және атау (бас, мойын, иық, кеуде, іш, арқа, қол, шынтақ, қол буындары, алақан, саусақтар, аяқ, жамбас, бел, тізе, табан, саусақ, өкше)
7. 2. 1. 2 артикуляциялық аппараттың бөліктерін (ерін, тіл, жақ, таңдай) тану және атау
8. 2. 1. 2 артикуляциялық аппараттың бөліктерін атау (ерін, тіл, жақ, тіс, таңдай)
9. 2. 1. 2 артикуляциялық аппараттың бөліктерін атау (ерін, тіл, тіс, жақ, таңдай
10. 2. 1. 2 артикуляциялық аппараттың бөліктерін атау және көрсету (ерін, тіл, жақ, тіс, таңдай)
5. 2. 1. 3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындауға дайындалу және жасау
6. 2. 1. 3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша музыкалық сүйемелдеумен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындауға дайындалу және жасау
7. 2. 1. 3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша музыкалық сүйемелдеумен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын дайындалу және орындау
8. 2. 1. 3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша музыкалық сүйемелдеумен тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
9. 2. 1. 3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
10. 2. 1. 3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
5. 2. 1. 4 мұғаліммен бірге ән айту, таныс әндерді тану және иллюстрация арқылы музыкалық бейнені көрсету
6. 2. 1. 4 мұғаліммен бірге ән айту, ән айтуды уақтылы бастау және аяқтау
7. 2. 1. 4 орташа қарқынмен және дауыстың біртегіс орташа күшімен асықпай, кернеусіз ән айту
8. 2. 1. 4 ән айту, әннің дыбысын тыңдай білу
9. 2. 1. 4 мұғаліммен бірге ән айту, әннің дыбысын тыңдау
10. 2. 1. 4 мұғаліммен бірге орташа қарқынмен және дауыстың біртегіс орташа күшімен асықпай, кернеусіз ән айту
5. 2. 1. 5 әннің ішіндегі дауыстың күшін ажырату (қатты, ақырын)
6. 2. 1. 5 әннің мәнерлік құралдарын ажырату (баяу, жылдам)

2) раздел "Пение":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8класс
9 класс
10 класс
2.1 Пение
5. 2. 1. 1 занимать свое место в зале для пения, соблюдать осанку
6. 2. 1. 1 организованно строиться, из положения сидя, в положение стоя
7. 2. 1. 1 выполнять правила при исполнении песни (сидя, стоя)
8. 2. 1. 1 придерживаться культуры исполнения песни, вовремя начинать и заканчивать пение
9. 2. 1. 1 соблюдать осанку при пении (сидя, стоя)
10. 2. 1. 1 проходить на свои места в зале, готовиться к пению
5. 2. 1. 2 показывать и называть части лица по иллюстрации (щҰки, губы, нос, рот, глаза, лоб, брови, уши, подбородок)
6. 2. 1. 2 показывать и называть части тела по иллюстрации (голова, шея, плечи, грудная клетка, живот, спина, рука, локоть, кисть, ладонь, пальцы, нога, бедро, талия, колено, стопа, носок, пятка)
7. 2. 1. 2 узнавать и называть части артикуляционного аппарата (губы, язык, челюсти, небо)
8. 2. 1. 2 называть части артикуляционного аппарата (губы, язык, челюсти, зубы, небо)
9. 2. 1. 2 называть части артикуляционного аппарата (губы, язык, зубы, челюсти, нҰбо
10. 2. 1. 2 называть и показывать части артикуляционного аппарата (губы, язык, челюсти, зубы, небо)
5. 2. 1. 3 готовиться и выполнять упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
6. 2. 1. 3 готовиться и выполнять упражнения артикуляционной гимнастики под музыкальное сопровождение по показу педагога
7. 2. 1. 3 готовиться и выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
8. 2. 1. 3 выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики под музыкальное сопровождение по показу педагога
9. 2. 1. 3 выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
10. 2. 1. 3 выполнять упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
5. 2. 1. 4подпевать с педагогом, узнавать знакомые песни и показывать музыкальный образ по иллюстрации
6. 2. 1. 4петь совместно с педагогом, своевременно начинать и заканчивать пение
7. 2. 1. 4 петь в спокойном умеренном темпе и громкости, плавно, без напряжения
8. 2. 1. 4исполнять пение, прислушиваться к звучанию песни
9. 2. 1. 4петь вместе с педагогом, прислушиваться к звучанию песни
10. 2. 1. 4 петь совместно с педагогом в спокойном умеренном темпе и громкости, плавно, без напряжения
5. 2. 1. 5 различать силу голоса в песни (громко, тихо)
6. 2. 1. 5 различать выразительные средства песни (медленно, быстро)

7. 2. 1. 5 дауыс тембрін ажырату (төмен, жоғары)
8. 2. 1. 5 дыбыстың ұзақтығын ажырату (қысқа-өткір, ұзын-тегіс)
9. 2. 1. 5 әннің сипатын анықтау (көңілді, қайғылы)
10. 2. 1. 5 мұғаліммен бірге дауысты дыбыстарды айту (а,у,о,и,э,ы)
5. 2. 1. 6 таныс ертегілерінің мазмұнын айтып беру
6. 2. 1. 6 таныс балалар ертегілерінің мәтінін айту
7. 2. 1. 6 балалар әндерінің мәтінін айту
8. 2. 1. 6 шумақты ұрандардың мәтінін айту
9. 2. 1. 6 мұғалімнің артынан шумақты ұрандардың мәтінін қайталау
10. 2. 1. 6 әр түрлі дыбыс күшімен дауысты дыбыстарға әуендер айту (қатты, ақырын)
5. 2. 1. 7 мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың дыбысын иммитациялау (балалайка)
6. 2. 1. 7 мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың дыбысын иммитациялау (гармонь)
7. 2. 1. 7 мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың дыбысын иммитациялау (барабан)
8. 2. 1. 7 мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың дыбысын иммитациялау (құбыр)
9. 2. 1. 7 мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың дыбысын иммитациялау (скрипка)
10. 2. 1. 7 мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың дыбысын иммитациялау (гитара, керней)
5. 2. 1. 8 мұғаліммен бірге жұмыс құралының дыбысын иммитациялау (қайшы)
6. 2. 1. 8 мұғаліммен бірге жұмыс құралының дыбысын иммитациялау (сорғы)
7. 2. 1. 8 мұғаліммен бірге жұмыс құралының дыбысын иммитациялау (балға)
8. 2. 1. 8 мұғаліммен бірге жұмыс құралының дыбысын иммитациялау (бұрғылау)
9. 2. 1. 8 мұғаліммен бірге жұмыс құралының дыбысын иммитациялау (ара)
10. 2. 1. 8 мұғаліммен бірге жұмыс құралының дыбысын иммитациялау (балта)
5. 2. 1. 9 мұғаліммен бірге жақын ортаның дыбыстарына еліктеп иммитациялау (сағат, дабыл)
6. 2. 1. 9 мұғаліммен бірге жақын ортаның дыбыстарына еліктеп иммитациялау (шайнек)
7. 2. 1. 9 мұғаліммен бірге жақын ортаның дыбыстарына еліктеп иммитациялау (тоңазытқыш)
8. 2. 1. 9 мұғаліммен бірге жақын ортаның дыбыстарына еліктеп иммитациялау (ыдыс-аяқ)
9. 2. 1. 9 мұғаліммен бірге жақын ортаның дыбыстарына еліктеп иммитациялау (радио)
10. 2. 1. 9 мұғаліммен бірге қоршаған ортаның дыбыстарына еліктеп иммитациялау (кір жуғыш машина)
3) "Музыкалық-ырғақтық жаттығулар" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
5. 3. 1. 1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін залда өз орнына тұру
6. 3. 1. 1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін сапты өзгерту кезде залда өз орнын табу
7. 3. 1. 1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін сапты және бастапқы қалыпты сақтау

7. 2. 1. 5 различать тембр голоса (низкий, высокий)
8. 2. 1. 5 различать продолжительность звука (короткий - резкий, длинный - плавный)
9. 2. 1. 5 узнавать песню по характеру (веселая, грустная)
10. 2. 1. 5 петь совместно с педагогом гласные звуки (а,у,о,и,э,ы)
5. 2. 1. 6 воспроизводить содержание знакомых детских сказок
6. 2. 1. 6 воспроизводить текст знакомых детских сказок
7. 2. 1. 6 воспроизводить текст детских песен
8. 2. 1. 6 воспроизводить текст речевок
9. 2. 1. 6 повторять за учителем текст речевок
10. 2. 1. 6 пропевать мелодии на гласные звуки с разной силой звука (громко, тихо)
5. 2. 1. 7 совместно с педагогом имитировать звук музыкального инструмента (балалайка)
6. 2. 1. 7 совместно с педагогом имитировать звук музыкального инструмента (гармонь)
7. 2. 1. 7 совместно с педагогом имитировать звук музыкального инструмента (барабан)
8. 2. 1. 7 совместно с педагогом имитировать звук музыкального инструмента (дудочка)
9. 2. 1. 7 совместно с педагогом имитировать звук музыкального инструмента (скрипка)
10. 2. 1. 7 совместно с педагогом имитировать звук музыкального инструмента (гитара, труба)
5. 2. 1. 8 совместно с педагогом имитировать звук рабочего инструмента (ножницы)
6. 2. 1. 8 совместно с педагогом имитировать звук рабочего инструмента (насос)
7. 2. 1. 8 совместно с педагогом имитировать звук рабочего инструмента (молоток)
8. 2. 1. 8 совместно с педагогом имитировать звук рабочего инструмента (дрель)
9. 2. 1. 8 совместно с педагогом имитировать звук рабочего инструмента (пила)
10. 2. 1. 8 совместно с педагогом имитировать звук рабочего инструмента (топор)
5. 2. 1. 9 совместно с педагогом имитировать звуки ближайшего окружения (часы, будильник)
6. 2. 1. 9 совместно с педагогом имитировать звуки ближайшего окружения (чайник)
7. 2. 1. 9 совместно с педагогом имитировать звуки ближайшего окружения (холодильник)
8. 2. 1. 9 совместно с педагогом имитировать звуки ближайшего окружения (посуда)
9. 2. 1. 9 совместно с педагогом имитировать звуки ближайшего окружения (радио)
10. 2. 1. 9 совместно с педагогом имитировать звуки ближайшего окружения (стиральная машина)
3) раздел "Музыкально-ритмические упражнения":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8класс
9 класс
10 класс
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
5. 3. 1. 1 занимать свое место в зале для выполнения музыкально-ритмических упражнений
6. 3. 1. 1 занимать свое место в зале при смене строя для выполнения музыкально-ритмических упражнений
7. 3. 1. 1 соблюдать строй и исходное положение для выполнения музыкально-ритмических упражнений

8. 3. 1. 1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін саптарды ауыстыру кезінде залда шарлау
9. 3. 1. 1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау кезінде сапта қашықтықты сақтау
10. 3. 1. 1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау мәдениетін ұстану
5. 3. 1. 2 мұғаліммен бірге ширату жаттығулар жиынтығын орындау (басын ию, иықты көтеру, түсіру, денені оңға, солға еңкейту, орнында жүгіру)
6. 3. 1. 2 мұғаліммен бірге ширату жаттығулар жиынтығын орындау (басты бұру, иықты алға, артқа айналдыру, тізені тік ұстап, денені алға еңкейту, орнында секіру)
7. 3. 1. 2 мұғаліммен бірге ширату жаттығулар жиынтығын орындау (басын оңға, солға бұру, қолды алға, артқа сермеу, денені еңкейту, орнында жүгіру, секіру)
8. 3. 1. 2 педагогпен бірлесіп ширату жаттығулар кешенін орындау (еңкею, бұрылу, басты айналдыру, қол шынтақтарын өзінен, өзіне қарай айналдыру, денені еңкейту, орнында аттап жүру, секіру және жүгіру)
9. 3. 1. 2 мұғаліммен бірге бұлшықеттерді (мойынды, иықты, қолдарды, арқаны, жамбасты, аяқты) ширату жаттығулар жиынтығын орындау
10. 3. 1. 2 мұғаліммен бірге ширату жаттығулар орындау үшін ырғақтық-гимнастикалық жаттығулар кешенін жасау (жаттығуларды таңдау мұғалімнің қалауы бойынша)
5. 3. 1. 3 мұғаліммен бірге ертегі кейіпкерлерінің қимылдарына еліктеу
6. 3. 1. 3 мұғаліммен бірге балалар фильмдеріндегі кейіпкерлердің қимылдарына еліктеу
7. 3. 1. 3 мұғаліммен бірге балалар әндерінің мәтініне сәйкес қимылдарды орындау
8. 3. 1. 3 музыка кіріспенің біткенін күтіп, ән бастамасына қозғала бастау
9. 3. 1. 3 музыканың басталуымен қозғалыстарды бастау
10. 3. 1. 3 музыка аяқталғаннан кейін немесе сигнал бойынша қозғалысты тоқтату
5. 3. 1. 4 қашықтықты сақтай отырып бір қатарда бір бірден еркін қадаммен жүру
6. 3. 1. 4 сигнал бойынша бір қатардан колоннаға тұру
7. 3. 1. 4 сигнал бойынша бір колоннадан екі колоннаға тұру
8. 3. 1. 4 шеңбер бойымен қозғалу, сигнал бойынша шеңберді тарылту және кеңейту
9. 3. 1. 4 сигнал бойынша бір шеңберден, екі кішкентай шеңберден қайта құру
10. 3. 1. 4 қашықтықты сақтай отырып бірінен соң бірі ирелең жолмен еркін қадаммен жүру
5. 3. 1. 5 мұғалімнің көмегімен бұлшықеттерді созуға арналған гимнастикалық жаттығуларды орындау (қатпар)
6. 3. 1. 5 мұғалімнің көмегімен бұлшықетті созуға арналған гимнастикалық жаттығулар жасау (көбелек)
7. 3. 1. 5 мұғалімнің көмегімен бұлшықетті созуға арналған гимнастикалық жаттығуларды орындау (көпір)
8. 3. 1. 5 мұғалімнің көмегімен бұлшықеттерді созуға арналған гимнастикалық жаттығуларды орындау (шатқа отыру, оң аяқпен, сол аяқпен, көлденең)

8. 3. 1. 1 ориентироваться в зале при смене строя для выполнения музыкально-ритмических упражнений
9. 3. 1. 1 соблюдать дистанцию в строю при выполнении музыкально-ритмических упражнений
10. 3. 1. 1 придерживаться культуры выполнения музыкально-ритмических упражнений
5. 3. 1. 2 выполнять совместно с педагогом комплекс упражнений для разминки (наклоны головы, поднимание, опускание плеч, наклоны корпуса вправо, влево, бег на месте)
6. 3. 1. 2 выполнять совместно с педагогом комплекс упражнений для разминки (повороты головы, вращение плеч, вперед, назад, наклоны корпуса вперед с прямыми коленями, прыжки на месте)
7. 3. 1. 2 выполнять совместно с педагогом комплекс упражнений для разминки (повороты головы вправо, влево, взмахи рук вперед, назад, наклоны корпуса, бег, прыжки на месте)
8. 3. 1. 2 выполнять совместно с педагогом комплекс упражнений для разминки (наклоны, повороты, вращение головы, вращение рук в локтях, к себе, от себя, наклоны корпуса, переступания на месте, прыжки и бег на месте)
9. 3. 1. 2 выполнять совместно с педагогом комплекс упражнений для разминки мышц (шеи, плеч, рук, спины, бедер, стоп)
10. 3. 1. 2 выполнять совместно с педагогом комплекс ритмико-гимнастических упражнений для разминки (выбор упражнений, на усмотрение педагога)
5. 3. 1. 3 совместно с педагогом подражать движениям сказочных персонажей
6. 3. 1. 3 совместно с педагогом подражать движениям персонажей из детских фильмов
7. 3. 1. 3 совместно с педагогом выполнять движения в соответствии с текстом детских песен
8. 3. 1. 3 выдерживать вступление в музыке, начинать двигаться на запев
9. 3. 1. 3 начинать движения с началом музыки
10. 3. 1. 3 прекращать движение по окончании музыки или по сигналу
5. 3. 1. 4 двигаться свободным шагом в одной шеренге по одному сохраняя дистанцию
6. 3. 1. 4 строиться из шеренги в одну колонну по сигналу
7. 3. 1. 4 строиться из колонны в две колонны по сигналу
8. 3. 1. 4 двигаться по кругу, сужая и расширяя круг по сигналу
9. 3. 1. 4 перестраиваться из одного круга, в два маленьких круга по сигналу
10. 3. 1. 4 двигаться свободным шагом змейкой друг за другом сохраняя дистанцию
5. 3. 1. 5 выполнять с помощью педагога гимнастические упражнения на растяжку мышц (складка)
6. 3. 1. 5 выполнять с помощью педагога гимнастические упражнения на растяжку мышц (бабочка)
7. 3. 1. 5 выполнять с помощью педагога гимнастические упражнения на растяжку мышц (мостик)
8. 3. 1. 5 выполнять с помощью педагога гимнастические упражнения на растяжку мышц (шпагат, правый, левый, поперечный)

9. 3. 1. 5 мұғалімнің көмегімен бұлшықетті созуға арналған гимнастикалық жаттығулар жасау (бақа)
10. 3. 1. 5 мұғалімнің көмегімен бұлшықеттерді созуға арналған гимнастикалық жаттығуларды орындау ("стрелка")
5. 3. 1. 6 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қол қозғалысын музыкамен орындау (қол буындарын айналдыру)
6. 3. 1. 6 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қол қимылын музыкаға орындау (білектері айқастырылған қолды айналдыру)
7. 3. 1. 6 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қол қимылын музыкамен орындау (алақанды жоғары немесе төмен бағыттай отырып, қолды алға қарай ашу)
8. 3. 1. 6 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қол қимылын музыкаға орындау (бет алдында қолдың айналмалы қозғалысы)
9. 3. 1. 6 педагогпен бірлесіп "Өріммен ойнау" қазақ биінің қол қимылын музыкамен орындау
10. 3. 1. 6 педагогпен бірлесіп "Ши орау" (тоқу) қазақ биінің қол қимылын орындау
5. 3. 1. 7 педагогпен бірлесіп "Тұмарша" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін орындау
6. 3. 1. 7 педагогпен бірлесіп "Шаңырақ" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін орындау
7. 3. 1. 7 педагогпен бірлесіп "Қос өркеш" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін орындау
8. 3. 1. 7 педагогпен бірлесіп "Бүркіт тырнақ" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін орындау
9. 3. 1. 7 педагогпен бірлесіп "Ожау" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін орындау
10. 3. 1. 7 педагогпен бірлесіп "Айна" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін орындау
5. 3. 1. 8 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қозғалысын музыкамен орындау (ауыспалы қозғалыс – табан жүріс)
6. 3. 1. 8 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қозғалысын музыкамен орындау (бір аяғынан бүйірлік жүріс)
7. 3. 1. 8 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қозғалысын музыкамен орындау (аралас бүйірлік қозғалыс)
8. 3. 1. 8 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қозғалысын музыкамен орындау (алға өріле жылжу)
9. 3. 1. 8 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қозғалысын музыкамен орындау (орнында аттап жүру)
10. 3. 1. 8 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қозғалысын музыкамен орындау (секіртпе қадамдар)
5. 3. 1. 9 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (жұмсақ қадам)
6. 3. 1. 9 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (биік қадам)
7. 3. 1. 9 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (аяқты артқа тастап жүгіру)
8. 3. 1. 9 мұғаліммен бірге 3/4 өлшемді музыкамен қозғалыс жасау (аяқтар иық енінде, бір жақтан екінші жаққа тербеліс)

9. 3. 1. 5 выполнять с помощью педагога гимнастические упражнения на растяжку мышц (лягушка)
10. 3. 1. 5 выполнять с помощью педагога гимнастические упражнения на растяжку мышц (стрелка)
5. 3. 1. 6 выполнять совместно с педагогом движение рук казахского танца под музыку (вращение кистей)
6. 3. 1. 6 выполнять совместно с педагогом движение рук казахского танца под музыку (вращение рук, скрещенные в запястьях)
7. 3. 1. 6 выполнять совместно с педагогом движение рук казахского танца под музыку (раскрывание рук вперед, направляя ладони то вверх, то вниз)
8. 3. 1. 6 выполнять совместно с педагогом движение рук казахского танца под музыку (круговое движение рукой перед лицом)
9. 3. 1. 6 выполнять совместно с педагогом движение рук казахского танца под музыку "Игра с косами"
10. 3. 1. 6 выполнять совместно с педагогом движение рук казахского танца под музыку "Шиорау" (плетение)
5. 3. 1. 7 выполнять совместно с педагогом мотивы казахского орнамента в танцевальном движении "Тұмарша" (оберег)
6. 3. 1. 7 выполнять совместно с педагогом мотивы казахского орнамента в танцевальном движении "Шаңырык" (крыша юрты)
7. 3. 1. 7 выполнять совместно с педагогом мотивы казахского орнамента в танцевальном движении "Қос өркеш" (два горба)
8. 3. 1. 7 выполнять совместно с педагогом мотивы казахского орнамента в танцевальном движении "Бүркіт тырнақ" (когти орла)
9. 3. 1. 7 выполнять совместно с педагогом мотивы казахского орнамента в танцевальном движении "Ожау" (поварешка)
10. 3. 1. 7 выполнять совместно с педагогом мотивы казахского орнамента в танцевальном движении "Айна" (зеркало)
5. 3. 1. 8 выполнять совместно с педагогом движение казахского танца под музыку (переменный ход)
6. 3. 1. 8 выполнять совместно с педагогом движение казахского танца под музыку (боковой ход с одной ноги)
7. 3. 1. 8 выполнять совместно с педагогом движение казахского танца под музыку (комбинированный боковой ход)
8. 3. 1. 8 выполнять совместно с педагогом движение казахского танца под музыку (переплетающий ход вперед)
9. 3. 1. 8 выполнять совместно с педагогом движение казахского танца под музыку (переступание на месте)
10. 3. 1. 8 выполнять совместно с педагогом движение казахского танца под музыку (шаги с подскоком)
5. 3. 1. 9 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (мягкий, шаг)
6. 3. 1. 9 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (высокий шаг)
7. 3. 1. 9 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (бег с захлестом ног)
8. 3. 1. 9 выполнять совместно с педагогом движение под музыку 3/4 (покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч)

9. 3. 1. 9 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (алға қарай жеңіл сырғи жүру)
10. 3. 1. 9 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (6-шы позициядан 2-ші позициядан өту және бастапқы позицияға секіріп оралу)
5. 3. 1. 10 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (аяқтың ұшынан қадам басу, өкшеден қадам басу –өкше жүріс)
6. 3. 1. 10 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (жартылай отырумен алға қарай жалғамалы қадам басу)
7. 3. 1. 10 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (алға қадам басу және артқа өкшемен басып жүру)
8. 3. 1. 10 мұғаліммен бірге қозғалысты өлшемі 3/4 музыкамен орындау (оңға, солға бұрылу)
9. 3. 1. 10 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (бүйірге қарай аяқты айқастырып жүру)
10. 3. 1. 10 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (6-шы позициядан 2-ші позицияға алға қарай аттап өту "үшбұрыш" және кері қарай аттау)
5. 3. 1. 11 мұғаліммен бірге "Моталочка" музыкасына қозғалыс жасау
6. 3. 1. 11 мұғаліммен бірге "Ковырялочка" музыкасына қозғалыс жасау
7. 3. 1. 11 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (жартылай отырумен бүйірге карай жалғамалы қадам)
8. 3. 1. 11 мұғаліммен бірге өлшемі 3/4 музыкамен қозғалыс жасау (аяқтар иық енінде, бір жағынан екінші жағына, оңға, солға бұрыла отырып, тербелу)
9. 3. 1. 11 мұғаліммен бірге музыкаға қозғалыс жасау (алға, артқа, оңға, солға майда қадам басып жүру)
10. 3. 1. 11 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (6-шы позициядан 2-ге секіру және кері секіру)
5. 3. 1. 12 мұғаліммен бірге "Шырша" музыкасымен қозғалыс жасау
6. 3. 1. 12 мұғаліммен бірлесіп "Доп" музыкасына отыру қозғалысын орындау
7. 3. 1. 12 мұғаліммен бірге "Ползунок" музыкасына отыру қозғалысын орындау
8. 3. 1. 12 мұғаліммен бірге қозғалысты өлшемі 3/4 музыкамен орындау (қолды "шам" позициясына қойып алға, артқа қадам)
9. 3. 1. 12 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (жартылай отыру және бастың еңкейтумен бүйірлік қадам басу)
10. 3. 1. 12 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау ("Восьмерка" айналдыру: жамбаспен, тіземен, иықпен бөлек-бөлек )
5. 3. 1. 13 педагогпен бірге музыкамен үйренген қимылдарды орындау (орамалдармен)
6. 3. 1. 13 педагогпен бірге музыкамен үйренген қимылдарды орындау (жалаушалармен)
7. 3. 1. 13 мұғаліммен бірге өлшемі 2/4 музыкамен лентаны әуеннің күшті бөлігіне айналдыру
8. 3. 1. 13 мұғаліммен бірге өлшемі 3/4 музыкамен лентаны әуеннің күшті бөлігіне айналдыру
9. 3. 1. 13 мұғаліммен бірге үйренген қимылдарды музыкамен орындау (гүлдермен)

9. 3. 1. 9 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (легкий скользящий шаг вперед)
10. 3. 1. 9 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (переступание из 6 позиции, во 2, и прыжком в исходную)
5. 3. 1. 10 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (шаг с носка, шаг с пятки)
6. 3. 1. 10 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (приставной шаг вперед с полуприседанием)
7. 3. 1. 10 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (шаги вперед, назад, с выходом на каблук)
8. 3. 1. 10 выполнять совместно с педагогом движение под музыку 3/4 (повороты вправо, влево)
9. 3. 1. 10 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (шаги в сторону накрест)
10. 3. 1. 10 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (переступание из 6 позиции, во 2 вперед "Треугольник", и обратно)
5. 3. 1. 11 выполнять совместно с педагогом движение под музыку "Моталочка"
6. 3. 1. 11 выполнять совместно с педагогом движение под музыку "Ковырялочка"
7. 3. 1. 11 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (приставной шаг в сторону с полуприседанием)
8. 3. 1. 11 выполнять совместно с педагогом движение под музыку 3/4 (покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч с поворотом вправо, влево)
9. 3. 1. 11 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (мелкие шаги вперед, назад, вправо, влево)
10. 3. 1. 11 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (перепрыгивание из 6 позиции во 2, и обратно)
5. 3. 1. 12 выполнять совместно с педагогом движение под музыку "Ңлочка"
6. 3. 1. 12 выполнять совместно с педагогом присядочное движение под музыку "Мячик"
7. 3. 1. 12 выполнять совместно с педагогом присядочное движение под музыку "Ползунок"
8. 3. 1. 12 выполнять совместно с педагогом движение под музыку 3/4 (приставной шаг вперед, назад с положением руки "Свечка")
9. 3. 1. 12 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (приставной шаг в сторону с полуприседание и наклоном головы)
10. 3. 1. 12 выполнять совместно с педагогом движение под музыку ("Восьмерка", бедрами, отдельно коленями, отдельно плечами)
5. 3. 1. 13 выполнять совместно с педагогом под музыку изученные движения с (платочками)
6. 3. 1. 13 выполнять совместно с педагогом под музыку изученные движения с (флажками)
7. 3. 1. 13 выполнять совместно с педагогом под музыку 2/4, вращение ленты на сильную долю мелодии
8. 3. 1. 13 выполнять совместно с педагогом под музыку 3/4 вращение ленты на сильную долю мелодии
9. 3. 1. 13 выполнять совместно с педагогом под музыку изученные движения с (цветочками)

10. 3. 1. 13 оқытушымен бірге үйренген қимылдарды музыкамен орындау (гимнастикалық таяқшалармен)
5. 3. 1. 14 мұғаліммен бірге таныс әуеннің ырғақтық бейнесін қол шапалақтау арқылы орындау
6. 3. 1. 14 мұғаліммен бірге таныс әуеннің ырғақтық бейнесін аяқпен топылдату арқылы орындау
7. 3. 1. 14 мұғаліммен бірге өлшемі 2/4 музыкаға шапалақтау мен санауды бір мезгілде орындау
8. 3. 1. 14 мұғаліммен бірге өлшемі 3/4 музыкаға шапалақтау мен санауды бір мезгілде орындау
9. 3. 1. 14 мұғаліммен бірге кішкентай таяқшалармен соғу арқылы таныс әуеннің ырғақтық бейнесін орындау
10. 3. 1. 14 мұғаліммен бірге таныс әуеннің ырғақтық бейнесін қол шапалақтау, жамбасты, иықты соғу арқылы орындау
5. 3. 1. 15 әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (теңізші)
6. 3. 1. 15 әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (ағаш кесуші)
7. 3. 1. 15 әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (етікші)
8. 3. 1. 15 әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (темір ұстасы)
9. 3. 1. 15 әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (жүргізуші)
10. 3. 1. 15 әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (кір жуатын әйел)
4) "Музыкалық аспаптарда ойнау" бөлімі":
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
5. 4. 1. 1 музыкалық аспаптарда ойнау үшін залда өз орнына бару
6. 4. 1. 1 залда өз орнына бару, музыкалық аспаптарда ойнауға дайындалу
7. 4. 1. 1 залда музыкалық аспаптарды тауып музыкалық аспаптарда ойнауға орын дайындау
8. 4. 1. 1 музыкалық аспаптарда ойнау мәдениетін сақтау (мұғалімнің нұсқауы бойынша ойнау)
9. 4. 1. 1 музыкалық аспаптарда ойынды уақтылы бастау және аяқтау
10. 4. 1. 1 музыкалық аспаптарда ойнау кезінде кезектілікті сақтау
5. 4. 1. 2 музыкалық аспаптың (домбыраның) дыбысталуына ойнауын имитациялау
6. 4. 1. 2 музыкалық аспаптатың (шаңқобыздың) дыбысталуына ойнауын имитациялау
7. 4. 1. 2 музыкалық аспаптың (жетігеннің) дыбысталуына ойнауын имитациялау
8. 4. 1. 2 музыкалық аспаптың (сыбызғының) дыбысталуына ойнауын имитациялау
9. 4. 1. 2 музыкалық аспаптың (қобыздың) дыбысталуына ойнауын имитациялау
10. 4. 1. 2 музыкалық аспаптың (гитараның дыбысталуына ойнауын имитациялау
5. 4. 1. 3 музыкалық аспаптың дыбысына аспапта ойнауды имитациялау (балалайка)
6. 4. 1. 3 музыкалық аспаптың дыбысына аспапта ойнауды имитациялау (гармонь)
7. 4. 1. 3 музыкалық аспаптың дыбысына аспапта ойнауды имитациялау (арфа)
8. 4. 1. 3 музыкалық аспаптың дыбысына аспапта ойнауды имитациялау (флейта)

10. 3. 1. 13 выполнять совместно с педагогом под музыку изученные движения с (гимнастическими палками)
5. 3. 1. 14 выполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой мелодии хлопками в ладоши
6. 3. 1. 14 выполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой мелодии топаньем ногами
7. 3. 1. 14 выполнять совместно с педагогом под музыку 2/4, хлопки с одновременным счетом
8. 3. 1. 14 выполнять совместно с педагогом под музыку 3/4, хлопки с одновременным счетом
9. 3. 1. 14 выполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой мелодии ударами маленькими палочками
10. 3. 1. 14 выполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой мелодии хлопками в ладоши, ударами по бедрам, плечам
5. 3. 1. 15 имитировать движения людей разных профессий (моряк)
6. 3. 1. 15 имитировать движения людей разных профессий (дровосек)
7. 3. 1. 15 имитировать движения людей разных профессий (сапожник)
8. 3. 1. 15 имитировать движения людей разных профессий (кузнец)
9. 3. 1. 15 имитировать движения людей разных профессий (шофер)
10. 3. 1. 15 имитировать движения людей разных профессий (прачка)
4) раздел "Игра на музыкальных инструментах":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8класс
9 класс
10 класс
4.1 Игра на музыкальных инструментах
5. 4. 1. 1 занимать свое место в зале для игры на музыкальных инструментах
6. 4. 1. 1 занимать свое место в зале, готовиться к игре на музыкальных инструментах
7. 4. 1. 1 находить музыкальные инструменты в зале и готовить место для игры на музыкальных инструментах
8. 4. 1. 1 соблюдать культуру игры на музыкальных инструментах (играть, только по инструкции учителя)
9. 4. 1. 1 своевременно начинать и заканчивать игру на музыкальных инструментах
10. 4. 1. 1 соблюдать очередность при игре на музыкальных инструментах
5. 4. 1. 2 имитировать игру на музыкальном инструменте (домбра) под его звучание
6. 4. 1. 2 имитировать игру на музыкальном инструменте (шаңқобыз) под его звучание
7. 4. 1. 2 имитировать игру на музыкальном инструменте (жетыген) под его звучание
8. 4. 1. 2 имитировать игру на музыкальном инструменте (сабызғы) под его звучание
9. 4. 1. 2 имитировать игру на музыкальном инструменте (қобыз) под его звучание
10. 4. 1. 2 имитировать игру на музыкальном инструменте (гитара) под его звучание
5. 4. 1. 3 имитировать игру на музыкальном инструменте (балалайка) под его звучание
6. 4. 1. 3 имитировать игру на музыкальном инструменте (гармонь) под его звучание
7. 4. 1. 3 имитировать игру на музыкальном инструменте (арфа) под его звучание
8. 4. 1. 3 имитировать игру на музыкальном инструменте (флейта) под его звучание

9. 4. 1. 3 музыкалық аспаптың дыбысына аспапта ойнауды имитациялау (скрипка)
10. 4. 1. 3 музыкалық аспаптың дыбысына аспапта ойнауды имитациялау (керней)
5. 4. 1. 4 музыкалық аспапта ойнаған кезде денені дұрыс қалыпта ұстау (пианино)
6. 4. 1. 4 аспапта ойнағанда денені дұрыс қалыпта ұстау, дұрыс дем алу, дем шығару (үрмелі гармоника)
7. 4. 1. 4 музыкалық аспапта отырып, тұрып ойнағанда денені дұрыс қалыпта ұстау, қолың дұрыс қою (домбыра)
8. 4. 1. 4 музыкалық аспапта отырып, тұрып ойнағанда денені, барабан таяқшаларын дұрыс ұстау (барабан)
9. 4. 1. 4 музыкалық аспапта отырып, тұрып ойнағанда денені, таяқшаларды дұрыс ұстау (металлофон)
10. 4. 1. 4 музыкалық аспапта отырып, тұрып ойнағанда денені дұрыс қалыпқа кертір ұстау (балалар синтезаторы)
5. 4. 1. 5 музыкалық аспапта (фортепианода) ойнауға дайындық жаттығуларын жасау
6. 4. 1. 5 қолға дайындық жаттығуларын, музыкалық аспапта (үрмелі гармоникада) ойнауға арналған тыныс алу жаттығуларын орындау
7. 4. 1. 5 музыкалық аспапта (домбырада) ойнауға дайындық жаттығуларын орындау
8. 4. 1. 5 музыкалық аспапта (барабанда) ойнауға арналған дайындық жаттығуларын орындау
9. 4. 1. 5 музыкалық аспапта (металлофонда) ойнауға дайындық жаттығуларын орындау
10. 4. 1. 5 музыкалық аспапта (балалар синтезаторында) ойнауға арналған дайындық жаттығуларын орындау
5. 4. 1. 6 пианинода бір саусақпен пернетақта бойымен баспалдақ секілді жоғары, төмен ойнау
6. 4. 1. 6 үрмелі гармоникада бір саусақпен пернетақт а бойымен баспалдақ секілді жоғары, төмен ойнау
7. 4. 1. 6 домбыраның бір пердесін қысып, бір саусақпен бір ішегінде ойнау
8. 4. 1. 6 музыкалық аспапта (барабанда), 2/4 музыкалық өлшемдегі әуеннің күшті ырғағына таяқшаларымен барабанды соғып ойнау және сол мезгілде санауды да жүргізу
9. 4. 1. 6 музыкалық аспаптыңтілімдері бойымен бүкіл пернетақтада бір қолмен баспалдақ секілді жоғары, төмен сырғытып ойнау (глиссандо)
10. 4. 1. 6 музыкалық аспаптардың дыбыстарын өзгерте отырып (мұғалімнің таңдауы бойынша), балалар синтезаторында бір саусақпен пернетақта бойымен баспалдақ секілді жоғары, төмен ойнау
5. 4. 1. 7 пианинода диез пернелермен бір саусақпен бүкіл пернетақтаның бойымен баспалдақ секілді жоғары, төмен ойнау
6. 4. 1. 7 үрмелі гармоникада диез пернелермен бір саусақпен бүкіл пернетақтаның бойымен баспалдақ секілді жоғары, төмен ойнау
7. 4. 1. 7 домбыраның бір ішегінде барлық пернелерін бір саусақпен баспалдақ секілді жоғары, төмен басып, ойнау
8. 4. 1. 7 музыкалық аспапта (барабанда) 3/4 музыкалық өлшемдегі әуеннің күшті ырғағына таяқшаларымен барабанды соғып ойнау және сол мезгілде санауды да жүргізу

9. 4. 1. 3 имитировать игру на музыкальном инструменте (скрипка) под его звучание
10. 4. 1. 3 имитировать игру на музыкальном инструменте (труба) под его звучание
5. 4. 1. 4 принимать правильную позу при игре на музыкальном инструменте (пианино)
6. 4. 1. 4 принимать правильную позу, правильно вдыхать, выдыхать при игре на музыкальном инструменте (духовая гармоника)
7. 4. 1. 4 принимать правильную позу и располагать руки при игре на музыкальном инструменте (домбра) сидя, стоя
8. 4. 1. 4 принимать правильную позу, держать барабанные палочки при игре на музыкальном инструменте (барабан)
9. 4. 1. 4 принимать правильную позу, держать палочки при игре на музыкальном инструменте (металлофон)
10. 4. 1. 4 принимать правильную позу при игре на музыкальном инструменте (детский синтезатор)
5. 4. 1. 5 выполнять подготовительные упражнения для рук для игры на музыкальном инструменте (пианино)
6. 4. 1. 5 выполнять подготовительные упражнения для рук, дыхательные упражнения для игры на музыкальном инструменте (духовая гармоника)
7. 4. 1. 5 выполнять подготовительные упражнения для рук для игры на музыкальном инструменте (домбра)
8. 4. 1. 5 выполнять подготовительные упражнения для рук для игры на музыкальном инструменте (барабан)
9. 4. 1. 5 выполнять подготовительные упражнения для рук для игры на музыкальном инструменте (металлофон)
10. 4. 1. 5 выполнять подготовительные упражнения для рук для игры на музыкальном инструменте (детский синтезатор)
5. 4. 1. 6 играть лесенкой одним пальцем по всей клавиатуре вверх, вниз на пианино
6. 4. 1. 6 играть лесенкой одним пальцем по всей клавиатуре вверх, вниз на духовой гармонике
7. 4. 1. 6 играть на одной струне, одним пальцем, зажимая один лад на домбре
8. 4. 1. 6 играть на музыкальном инструменте (барабан), ударяя на сильную долю такта мелодии музыкального размера 2/4 с одновременным счетом
9. 4. 1. 6 играть лесенкой одной рукой скользящим движением вдоль пластинок (глиссандо), по всей клавиатуре вверх, вниз на металлофоне
10. 4. 1. 6 играть лесенкой одним пальцем по всей клавиатуре вверх, вниз на детском синтезаторе, изменяя звуки музыкальных инструментов, (на выбор педагога)
5. 4. 1. 7 играть лесенкой диезными клавишами, одним пальцем по всей клавиатуре вверх, вниз на пианино
6. 4. 1. 7 играть лесенкой диезными клавишами, одним пальцем по всей клавиатуре вверх, вниз на духовой гармоники
7. 4. 1. 7 играть лесенку на одной струне, одним пальцем, по всем ладам вверх, вниз на домбре
8. 4. 1. 7 играть на музыкальном инструменте (барабан), ударяя на сильную долю такта мелодии музыкального размера 3/4 с одновременным счетом

9. 4. 1. 7 металлофонда бір қолмен пернетақтаның бүкіл бойымен баспалдақ секілді әр тілімді жоғары, төмен соғып ойнау
10. 4. 1. 7 музыкалық аспаптардың дыбыстарын өзгерте отырып (мұғалімнің таңдауы бойынша), балалар синтезаторында диез пернелермен бір саусақпен пернетақта бойымен баспалдақ секілді жоғары, төмен ойнау
5. 4. 1. 8 мұғаліммен бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір саусақпен пианинода орындау
6. 4. 1. 8 мұғаліммен бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір саусақпен үрмелі гармоникада орындау
7. 4. 1. 8 мұғаліммен бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір ішекте, пернелерді баспай, бір саусақпен домбырада орындау
8. 4. 1. 8 музыкалық аспапта (барабанда) ұсақ даңғырды орындау
9. 4. 1. 8 мұғаліммен бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір қолмен металлофонда орындау
10. 4. 1. 8 мұғаліммен бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір саусақпен балалар синтезаторында музыкалық аспаптардың дыбыстарын өзгерте отырып (мұғалімнің таңдауы бойынша) орындау
5. 4. 1. 9 шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір саусақпен пианинода мұғаліммен бірге, жеке өзі (соло) орындау
6. 4. 1. 9 шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір саусақпен үрмелі гармоникада мұғаліммен бірге, жеке өзі (соло) орындау
7. 4. 1. 9 шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша), домбырада бір ішекте, пернелерді баспай, бір саусақпен мұғаліммен бірге, жеке өзі (соло) орындау
8. 4. 1. 9 шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге музыкалық аспапта (барабанда) ұсақ даңғырды орындау
9. 4. 1. 9 шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) металлофонда бір нотада, бір қолмен мұғаліммен бірге, жеке өзі (соло) орындау
10. 4. 1. 9 шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір саусақпен балалар синтезаторында музыкалық аспаптардың дыбыстарын өзгерте отырып (мұғалімнің таңдауы бойынша), мұғаліммен бірге, жеке өзі (соло) орындау

9. 4. 1. 7 играть лесенкой одной рукой ударяя каждую пластину по всей клавиатуре вверх, вниз на металлофоне
10. 4. 1. 7 играть лесенкой диезными клавишами одним пальцем по всей клавиатуре вверх, вниз на детском синтезаторе, изменяя звуки музыкальных инструментов, (на выбор педагога)
5. 4. 1. 8 исполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), одной нотой, одним пальцем на (пианино)
6. 4. 1. 8 исполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), одной нотой, одним пальцем на (духовой гармонике)
7. 4. 1. 8 исполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), на одной струне, без лада, одним пальцем на (домбре)
8. 4. 1. 8 исполнять на музыкальном инструменте (барабан), мелкую дробь
9. 4. 1. 8 исполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), одной нотой, одной рукой (металлофоне)
10. 4. 1. 8 исполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), одной нотой, одним пальцем на (детском синтезаторе), изменяя звуки музыкальных инструментов, (на выбор педагога)
5. 4. 1. 9 исполнять соло, совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору учителя), одной нотой, одним пальцем на пианино, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках)
6. 4. 1. 9 исполнять соло, совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору учителя), одной нотой, одним пальцем на духовой гармонике, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках)
7. 4. 1. 9 исполнять соло, совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), на одной струне, без лада, одним пальцем на домбре, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках)
8. 4. 1. 9 исполнять соло, на музыкальном инструменте барабан, мелкую дробь, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках)
9. 4. 1. 9 исполнять соло, совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), одной нотой, одной рукой на металлофоне, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках)
10. 4. 1. 9 исполнять соло, совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), одной нотой, одним пальцем на детском синтезаторе, изменяя звуки музыкальных инструментов, (на выбор педагога), совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках)

5. 4. 1. 10 пианинода белгіленген пернелермен оң қолдың, содан кейін сол қолдың саусағымен до1до-1си бір октава шегінде гамманы орындау
6. 4. 1. 10 үрмелі гармоникада белгіленген пернелермен оң қолдың, содан кейін сол қолдың саусағымен до1до-1си бір октава шегінде гамманы орындау
7. 4. 1. 10 домбырада пернелерді баспай, әуеннің күшті ырғағына қаттырақ соғып, бір саусақпен еркін ойнауды санауға орындау
8. 4. 1. 10 барабанда қарапайым шұмақты ұрандардың ырғақтық үлгілерін орындау
9. 4. 1. 10 металлофонда белгіленген, пернелермен оң қолдың, содан кейін сол қолдың саусағымен до1до-1си бір октава шегінде гамманы орындау
10. 4. 1. 10 музыкалық аспаптардың дыбыстарын (мұғалімнің таңдауы бойынша) өзгерте отырып, балалар синтезаторында белгіленген пернелермен бір саусақпен оңға, содан кейін сол қолды бір октава шегінде до1до-1си дейін гамманы орындау
5. 4. 1. 11 белгіленген пернелер бойынша фортепианода мұғалімнің көмегімен таныс әндер мен ән шумақтарынан қарапайым музыкалық фразалардың ырғағын орындау
6. 4. 1. 11 белгіленген пернелер бойынша үрмелі гармоникада мұғалімнің көмегімен таныс әндер мен ән шумақтарынан қарапайым музыкалық фразалардың ырғағын орындау
7. 4. 1. 11 мұғалімнің көмегімен домбырада бір ішекте, бір саусақпен, пернесіз таныс әндер мен ән шумақтарынан қарапайым музыкалық фразалардың ырғағын орындау
8. 4. 1. 11 мұғалімнің көмегімен барабанда таныс әндер мен ән шумақтарынан қарапайым музыкалық фразалардың ырғағын орындау
9. 4. 1. 11 белгіленген тақтайшалар бойынша металлофонда мұғалімнің көмегімен таныс әндер мен ән шумақтарынан қарапайым музыкалық фразалардың ырғағын орындау
10. 4. 1. 11 белгіленген пернелер бойынша балалар синтезаторында мұғалімнің көмегімен таныс әндер мен ән шумақтарынан қарапайым музыкалық фразалардың ырғағын музыкалық аспаптардың дыбыстарын (мұғалімнің таңдауы бойынша) өзгерте отырып орындау
5) "Би және билеу" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
5.1. Би және билеу
5. 5. 1. 1 билер мен билеуді орындау үшін қатарға тұру
6. 5. 1. 1 билер мен билеуді орындау үшін сапта өз орнын ұйымдасқан түрде тауып тұру
7. 5. 1. 1 билер мен билеуді орындау кезінде би мәдениетін ұстану
8. 5. 1. 1 билер мен билеуді уақтылы бастау және аяқтау
9. 5. 1. 1 билер мен билеуді орындау кезінде қатардағы тәртіпті ұстану
10. 5. 1. 1 билер мен билеуді орындау кезінде қатарды ұстау
5. 5. 1. 2 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, бас ию), "Құс қанаты" қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау
6. 5. 1. 2 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қос мүйіз" қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау

5. 4. 1. 10 исполнять на пианино, по отмеченным клавишами одним пальцем правой, затем левой руки гамму в пределах одной октавы до1-си1
6. 4. 1. 10 исполнять на духовой гармонике по отмеченным клавишами одним пальцем правой, затем левой руки гамму в пределах одной октавы до1-си1
7. 4. 1. 10 исполнять на домбре произвольным боем одним пальцем, без лада, ударом на сильную долю такта под счет музыки
8. 4. 1. 10 исполнять на музыкальном инструменте барабан ритмический рисунок не сложных речевок
9. 4. 1. 10 исполнять на металлофоне гамму по отмеченным клавишами одним пальцем правой, затем левой руки в пределах одной октавы до1-си1
10. 4. 1. 10 исполнять на детском синтезаторе гамму, изменяя звуки музыкальных инструментов, (на выбор педагога) по отмеченным клавишами одним пальцем правой, затем левой руки в пределах одной октавы до1-си1
5. 4. 1. 11 исполнять с помощью педагога на пианино по размеченным клавишам ритм несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок
6. 4. 1. 11 исполнять с помощью педагога на духовой гармонике по размеченным клавишам ритм несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок.
7. 4. 1. 11 исполнять на домбре с помощью педагога на одной струне, одним пальцем, без лада, ритм несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок
8. 4. 1. 11 исполнять с помощью педагога на барабане ритм несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок.
9. 4. 1. 11 исполнять с помощью педагога на металлофоне по размеченным пластинам ритм несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок
10. 4. 1. 11 исполнять с помощью педагога на детском синтезаторе по размеченным клавишам ритм несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок, изменяя звуки музыкальных инструментов, (на выбор педагога)
5) раздел "Танцы и пляски":
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8класс
9 класс
10 класс
5.1 Танцы и пляски
5. 5. 1. 1 строиться для исполнения танцев и плясок
6. 5. 1. 1 организованно занимать свое место в строю, для исполнения танцев и плясок
7. 5. 1. 1 придерживаться танцевальной культуры при исполнении танцев и плясок
8. 5. 1. 1 своевременно начинать и заканчивать исполнение танцев и плясок
9. 5. 1. 1 следовать порядку строя при исполнении танцев и плясок
10. 5. 1. 1 выдерживать строй при исполнении танцев и плясок
5. 5. 1. 2 выполнять совместно с педагогом основные положения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Құс қанатты" (крылья птиц)
6. 5. 1. 2 выполнять совместно с педагогом основные положения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қос мүйіз" (парные рога)

7. 5. 1. 2 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сәукеле" (қыздың бас киімі) қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау
8. 5. 1. 2 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сыңар мүйіз" (бір мүйіз) қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау
9. 5. 1. 2 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Белбеу" (құшақ) қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау
10. 5. 1. 2 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қамшы" қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау
5. 5. 1. 3 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Құс қанаты", "Тұмарша" қазақ халық билерінің қалпылары мен қимылдарының үйлесімін орындау
6. 5. 1. 3 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қос мүйіз", "Шаңырақ" қазақ халық билерінің қалпылары мен қимылдарының үйлесімін орындау
7. 5. 1. 3 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сәукеле", "Қос өркеш" қазақ халық билерінің қалпылары мен қимылдарының үйлесімін орындау
8. 5. 1. 3 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сыңар мүйіз" (бір мүйіз), "Бүркіт тырнақ" қазақ халық билерінің қалпылары мен қимылдарының үйлесімін орындау
9. 5. 1. 3 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Белбеу" (құшақ), "Ожау" қазақ халық билерінің қалпылары мен қимылдарының үйлесімін орындау
10. 5. 1. 3 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қамшы", "Айна" қазақ халық билерінің қалпылары мен қимылдарының үйлесімін орындау
5. 5. 1. 4 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "ауыспалы жүріс", "қол буындарын айналдыру" қозғалыстарын үйлестіріп орындау
6. 5. 1. 4 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "бір аяқтан бүйірлік жүріс", "білектерінде айқастырылған қол буындарын айналдыру" қимылдарын үйлестіріп орындау
7. 5. 1. 4 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "аралас бүйірлік жүріс" қозғалысын, "алақанды жоғары-төмен бағыттай отырып, қолды алға қарай ашу" қозғалысымен бірге орындау
8. 5. 1. 4 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "алға қарай оралған жүріс" қозғалысын "бет алдында қолдың айналмалы қозғалысымен" бірге орындау
9. 5. 1. 4 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "орнында аттап өту" қозғалысын "өріммен ойнау" қол қимылымен үйлестіріп орындау
10. 5. 1. 4 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "секіріспен қадам басу" қозғалысын "Ши орау" (тоқу) қол қимылымен үйлестіріп орындау

7. 5. 1. 2 выполнять совместно с педагогом основные положения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сәукеле" (головной убор девушки)
8. 5. 1. 2 выполнять совместно с педагогом основные положения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сыңар мүйіз" (один рог)
9. 5. 1. 2 выполнять совместно с педагогом основные положения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Белбеу" (кушак)
10. 5. 1. 2 выполнять совместно с педагогом основные положения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қамшы" (плеть)
5. 5. 1. 3 выполнять совместно с педагогом в комбинации положения и движения казахского народного танца, "Сәлем" (приветствие, поклон), "Құс қанатты" (крылья птиц), "Тұмарша" (оберег)
6. 5. 1. 3 выполнять совместно с педагогом в комбинации положения и движения казахского народного танца, "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қос мүйіз" (парные рога), "Шаңырақ" (крыша юрты)
7. 5. 1. 3 выполнять совместно с педагогом в комбинации положения и движения казахского народного танца, "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сәукеле" (головной убор девушки), "Қос өркеш" (два горба)
8. 5. 1. 3 выполнять совместно с педагогом в комбинации положения и движения казахского народного танца, "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сыңар мүйіз" (один рог), "Бүркіт тырнақ" (когти орла)
9. 5. 1. 3 выполнять совместно с педагогом в комбинации положения и движения казахского народного танца, "Сәлем" (приветствие, поклон), "Белбеу" (кушак), "Ожау" (поварешка)
10. 5. 1. 3 выполнять совместно с педагогом в комбинации положения и движения казахского народного танца, "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қамшы" (плеть), "Айна" (зеркало)
5. 5. 1. 4 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "переменный ход", с "вращением кистей"
6. 5. 1. 4 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "боковой ход с одной ноги", с "вращением рук, скрещенные в запястьях"
7. 5. 1. 4 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "комбинированный боковой ход", с "раскрыванием рук вперед, направляя ладони то вверх, то вниз"
8. 5. 1. 4 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "переплетающий ход вперед", с "круговым движением рукой перед лицом"
9. 5. 1. 4 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "переступание на месте", с движением рук "игра с косами"
10. 5. 1. 4 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "шаги с подскоком", с движением рук "Ши орау" (плетение)

5. 5. 1. 5 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "ауыспалы жүріс" пен "қол буындарын айналдыру" қозғалыстарының үйлесімін ара қашықтықты тастап, қатарға бір-біден тұрып орындау
6. 5. 1. 5 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "бір аяқтан бүйірлік жүріс", "білектерінде айқастырылған қол буындарын айналдыру" қимылдарын үйлестіріп орындау, қатардан бір колоннаға қайта тұру
7. 5. 1. 5 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "аралас бүйірлік жүріс" қозғалысын, "алақанды жоғары-төмен бағыттай отырып, қолды алға қарай ашу" қозғалысымен бірге орындау, бір колоннадан екі колоннаға тұру
8. 5. 1. 5 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "алға қарай оралған жүріс" қозғалысын "бет алдында қолдың айналмалы қозғалысымен" бірге орындау, шеңбермен жүруде шеңбер көлемін тарылту және кеңейту
9. 5. 1. 5 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "орнында аттап өту" қозғалысы мен "өріммен ойнау" қол қимылдың үйлесімін бір шеңберден екі кішкентай шеңберге бөлініп тұрумен бірге орындау
10. 5. 1. 5 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "секіріп жүру" қозғалысын "Ши орау" (тоқу) қол қимылымен үйлестіріп орындау, қашықтықты сақтай отырып, бірінен соң бірі ирелең саппен қозғалу
5. 5. 1. 6 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Құс қанаты", "Тұмарша" қазақ халық билерінің қимылдары мен "ауыспалы жүріс", "қол буындарын айналдыру" қозғалыстарының үйлесімін ара қашықтықты тастап, қатарға бір-біден тұрып орындау
6. 5. 1. 6 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қос мүйіз", "Шаңырақ" қазақ халық билерінің қимылдары мен "бір аяқтан бүйірлік жүріс", "білектерінде айқастырылған қол буындарын айналдыру" қимылдарының үйлесімін орындау, қатардан бір колоннаға қайта тұру
7. 5. 1. 6 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сәукеле", "Қос өркеш" қазақ халық билерінің қимылдары мен "аралас бүйірлік жүріс", "алақанды жоғары-төмен бағыттай отырып, қолды алға қарай ашу" қозғалыстарының үйлесімін орындау, бір колоннадан екі колоннаға тұру
8. 5. 1. 6 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сыңар мүйіз" (бір мүйіз), "Бүркіттің тырнағы" қазақ халық билерінің қимылдары мен "алға қарай оралған жүріс", "бет алдында қолдың айналдыру" қозғалыстарының үйлесімін орындау, шеңбермен жүруде шеңбер көлемін тарылту және кеңейту
9. 5. 1. 6 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Белбеу" (құшақ), "Ожау" қазақ халық билерінің қимылдары мен "орнында аттап өту", "өріммен ойнау" қол қимылдарының үйлесімін бір шеңберден екі кішкентай шеңберге бөлініп тұрумен бірге орындау

5. 5. 1. 5 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "переменный ход", "вращение кистей", в одной шеренге по одному, сохраняя дистанцию
6. 5. 1. 5 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "боковой ход с одной ноги", "вращение рук, скрещенные в запястьях", перестраиваться из шеренги в одну колонну
7. 5. 1. 5 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "комбинированный боковой ход", "раскрывание рук вперед, направляя ладони то вверх, то вниз", перестраиваться из колонны в две колонны
8. 5. 1. 5 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "переплетающий ход вперед", "круговое движение рукой перед лицом", передвигаться по кругу, сужая и расширяя круг
9. 5. 1. 5 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "переступание на месте", движение рук "игра с косами", перестроением из одного круга в два маленьких круга
10. 5. 1. 5 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "шаги с подскоком", движение рук казахского танца под музыку "Ши орау" (плетение), передвигаться змейкой друг за другом сохраняя дистанцию
5. 5. 1. 6 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Құс қанатты" (крылья птиц), "Тұмарша" (оберег), "переменный ход", "вращение кистей", в одной шеренге по одному, сохраняя дистанцию
6. 5. 1. 6 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қос мүйіз" (парные рога), "Шаңырақ" (крыша юрты), "боковой ход с одной ноги", "вращение рук, скрещенных в запястьях",перестраиваться из шеренги в одну колонну
7. 5. 1. 6 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сәукеле" (головной убор девушки), "Қос өркеш" (два горба), "комбинированный боковой ход", "раскрывание рук вперед, направляя ладони то вверх, то вниз", перестраиваться из колонны в две колонны
8. 5. 1. 6 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сыңар мүйіз" (один рог), "Бүркіт тырнақ" (когти орла), "переплетающий ход вперед", "круговое движение рукой перед лицом", передвигаться по кругу, сужая и расширяя круг
9. 5. 1. 6 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Белбеу" (кушак), "Ожау" (поварешка), "переступание на месте", движение рук "игра с косами", с перестроением из одного круга, в два маленьких круга

10. 5. 1. 6 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қамшы", "Айна" қазақ халық билерінің қимылдарымен "секіріп жүру", "Ши орау" (тоқу) қол қимылдарының үйлесімін орындау, қашықтықты сақтай отырып, бірінен соң бірі ирелең саппен қозғалу
5. 5. 1. 7 мұғаліммен бірге "жұмсақ қадам", "аяқ ұшынан қадам, өкшеден қадам" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
6. 5. 1. 7 мұғаліммен бірге "биік қадам", "жартылай отырумен алға қарай жалғамалы қадам" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
7. 5. 1. 7 мұғаліммен бірге "аяқты артқа тастап жүгіру", "алға қадам басу және артқа өкшемен басып жүру" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
8. 5. 1. 7 мұғаліммен "бір жағынан екінші жаққа тербеліс", "аяқтар иық енінде, бүйірден екінші жаққа оңға, солға бұрылу" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
9. 5. 1. 7 мұғаліммен бірге "алға қарай жеңіл сырғи жүру", "бүйірге қарай аяқты айқастырып жүру" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
10. 5. 1. 7 мұғаліммен бірге "6-шы позициядан 2-ші позицияға өту және бастапқы позицияға секіру", "6-шы позициядан 2-ші позицияға алға қарай аттап өту "үшбұрыш" және кері қарай аттау" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
5. 5. 1. 8 мұғаліммен бірге "жұмсақ қадам", "аяқ ұшынан қадам, өкшеден қадам", "Моталочка" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
6. 5. 1. 8 мұғаліммен бірге "биік қадам", "жартылай отырумен алға қарай жалғамалы қадам", "Ковырялочка" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
7. 5. 1. 8 мұғаліммен бірге "аяқты артқа тастап жүгіру", "алға қадам басу және артқа өкшемен басып жүру", "жартылай отырумен алға қарай жалғамалы қадам" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
8. 5. 1. 8 мұғаліммен бірге "бір жағынан екінші жаққа тербелу, аяқтар иық енінде", "бүйірден екінші жаққа оңға, солға бұрылу", "аяқтар иық енінде, бүйірден екінші жаққа оңға, солға бұрылумен бір жағынан екінші жаққа тербелу" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
9. 5. 1. 8 мұғаліммен бірге "алға қарай жеңіл сырғи жүру", "бүйірге қарай аяқты айқастырып жүру", "майда қадаммен алға, артқа, оңға, солға жүру" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
10. 5. 1. 8 мұғаліммен бірге "6-шы позициядан 2-ші позицияға өту және бастапқы позицияға секіру", "6-шы позициядан 2-ші позицияға алға қарай аттап өту "үшбұрыш" және кері қарай аттау", "6-шы позициядан 2-ші позицияға секіру және кері қарай секіру" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
5. 5. 1. 9 мұғаліммен бірге қозғалыстар үйлесімдерін орындау: "жұмсақ қадам", "аяқ ұшынан қадам, өкшеден қадам", "Моталочка", "Шырша"
6. 5. 1. 9 мұғаліммен бірге қозғалыстар үйлесімдерін орындау: биік қадам", "жартылай отырумен алға қарай жалғамалы қадам", "Ковырялочка", "Доп"

10. 5. 1. 6 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қамшы" (плеть), "Айна" (зеркало), "шаги с подскоком", движение рук казахского танца под музыку "Ши орау" (плетение), передвигаться змейкой друг за другом сохраняя дистанцию
5. 5. 1. 7 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения: "мягкий, шаг", "шаг с носка, шаг с пятки"
6. 5. 1. 7 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения: "высокий шаг", "приставной шаг вперед с полуприседанием"
7. 5. 1. 7 выполнять совместно с педагогом комбинации движения: "бег с захлестом ног", "шаги вперед, назад, с выходом на каблук"
8. 5. 1. 7 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения: "покачивание из стороны в сторону", "ноги на ширине плеч, повороты вправо, влево"
9. 5. 1. 7 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения: "легкий скользящий шаг вперед", "шаги в сторону накрест"
10. 5. 1. 7 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения: "переступание из 6 позиции, во 2, и прыжком в исходную", "переступание из 6 позиции, во 2 вперед "Треугольник", и обратно"
5. 5. 1. 8 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "мягкий, шаг", "шаг с носка, шаг с пятки", "Моталочка"
6. 5. 1. 8 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "высокий шаг", "приставной шаг вперед с полуприседанием", "Ковырялочка"
7. 5. 1. 8 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "бег с захлестом ног", "шаги вперед, назад, с выходом на каблук", "приставной шаг в сторону с полуприседанием"
8. 5. 1. 8 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч", "повороты вправо, влево", "покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч с поворотом вправо, влево"
9. 5. 1. 8 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "легкий скользящий шаг вперед", "шаги в сторону накрест", "мелкие шаги вперед, назад, вправо, влево"
10. 5. 1. 8 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "переступание из 6 позиции, во 2, и прыжком в исходную", "переступание из 6 позиции, во 2 вперед "Треугольник", и обратно", "перепрыгивание из 6 позиции во 2, и обратно"
5. 5. 1. 9 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "мягкий, шаг", "шаг с носка, шаг с пятки", "Моталочка", "Ңлочка"
6. 5. 1. 9 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "высокий шаг", "приставной шаг вперед с полуприседанием", "Ковырялочка", "Мячик"

7. 5. 1. 9 мұғаліммен бірге қозғалыстар үйлесімдерін орындау: "аяқты артқа тастап жүгіру", "алға қадам басу және артқа өкшемен басып жүру", "жартылай отырумен алға қарай жалғамалы қадам", "Ползунок" (жорғалаушы)
8. 5. 1. 9 мұғаліммен бірге "аяқтар иық енінде, бір жағынан екінші жаққа тербеліс" "бүйірден екінші жаққа оңға, солға бұрылу", "аяқтар иық енінде, бүйірден екінші жаққа оңға, солға бұрылумен бір жағынан екінші жаққа тербелу", "қолды "шам" позициясына қойып алға, артқа жалғамалы қадам жасау"
9. 5. 1. 9 мұғаліммен бірге қозғалыстар үйлесімдерін орындау: "алға қарай жеңіл сырғи жүру", "бүйірге қарай аяқты айқастырып жүру", "майда қадаммен алға, артқа, оңға, солға жүру", "жартылай отырумен және басын еңкейтумен бүйірлік жалғамалы қадам"
10. 5. 1. 9 мұғаліммен бірге қозғалыстар үйлесімдерін орындау: "6-шы позициядан 2-ші позицияға өту және бастапқы позицияға секіру", "6-шы позициядан 2-ші позицияға алға қарай аттап өту "үшбұрыш" және кері қарай аттау", "6-шы позициядан 2-ші позицияға секіру және кері қарай секіру", "сегіздік" жамбаспен, тізелермен, иықпен бөлек-бөлек айналдыру
5. 5. 1. 10 меңгерген қозғалыстардан қарапайым қазақ халық би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) орындауға ұмтылу
6. 5. 1. 10 меңгерген қозғалыстардан қарапайым қазақ халық би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) орындау
7. 5. 1. 10 үйретілген қозғалыстардан құрастылырған қарапайым қазақ халық би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) билеу
8. 5. 1. 10 үйретілген қозғалыстардан құрастылырған қарапайым қазақ халық би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) билеу
9. 5. 1. 10 қазақ халық билерінің қарапайы қозғалыстарын жасап билеу (үйретілген қозғалыстардан педагог таңдауы бойынша)
10. 5. 1. 10 қарапайым қазақ халық билерін билеу (үйретілген қозғалыстардан педагог таңдауы бойынша)
5. 5. 1. 11 меңгерген қозғалыстардан әртүрлі халықтардың қарапайым би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) орындауға ұмтылу
6. 5. 1. 11 меңгерген қозғалыстардан әртүрлі халықтардың қарапайым би композицияларын (мұғалімнің таңдауы бойынша) орындау
7. 5. 1. 11 үйренген қозғалыстардан қарапайым би композицияларын (мұғалімнің таңдауы бойынша) билеу
8. 5. 1. 11 үйренген қозғалыстардан музыкалық өлшемі 3/4 қарапайым би композицияларын (мұғалімнің таңдауы бойынша) орындау
9. 5. 1. 11 үйренген қозғалыстардан қарапайым бал билерін (мұғалімнің таңдауы бойынша) орындау
10. 5. 1. 11 үйренген қозғалыстардан қарапайым заманауи билерді (мұғалімнің таңдауы бойынша) билеу
5. 5. 1. 12 меңгерген қозғалыстардан қарапайым балалар би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) орындауға ұмтылу

7. 5. 1. 9 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "бег с захлестом ног", "шаги вперед, назад, с выходом на каблук", "приставной шаг в сторону с полуприседанием", "Ползунок"
8. 5. 1. 9 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч", "повороты вправо, влево", "покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч с поворотом вправо, влево", "приставной шаг вперед, назад с положением руки "Свечка"
9. 5. 1. 9 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "легкий скользящий шаг вперед", "шаги в сторону накрест", "мелкие шаги вперед, назад, вправо, влево", "приставной шаг в сторону с полуприседание и наклоном головы"
10. 5. 1. 9 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "переступание из 6 позиции, во 2, и прыжком в исходную", "переступание из 6 позиции, во 2 вперед "Треугольник", и обратно", "перепрыгивание из 6 позиции во 2, и обратно", "Восьмерка", бедрами, отдельно коленями, отдельно плечами"
5. 5. 1. 10 стремиться выполнять несложные казахские народные танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
6. 5. 1. 10 выполнять несложные казахские народные танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
7. 5. 1. 10 танцевать простые казахские народные танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
8. 5. 1. 10 исполнять простые казахские народные танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
9. 5. 1. 10 выполнять несложные казахские народные танцы из изученных движений (на выбор педагога)
10. 5. 1. 10 танцевать простые казахские народные танцы из изученных движений (на выбор педагога)
5. 5. 1. 11 стремиться выполнять несложные танцевальные композиции разных народов, населяющих Республику Казахстан, из изученных движений (на выбор педагога)
6. 5. 1. 11 выполнять несложные танцевальные композиции разных народов, из изученных движений (на выбор педагога)
7. 5. 1. 11 танцевать простые танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
8. 5. 1. 11 исполнять простые танцевальные композиции, музыкального размера 3/4, из изученных движений (на выбор педагога)
9. 5. 1. 11 выполнять несложные бальные танцы из изученных движений (на выбор педагога)
10. 5. 1. 11 танцевать простые современные танцы из изученных движений (на выбор педагога)
5. 5. 1. 12 стремиться выполнять несложные детские танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)

6. 5. 1. 12 меңгерген қозғалыстардан қарапайым балалар би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) орындау
7. 5. 1. 12 үйретілген қозғалыстардан құрастылырған қарапайым балалар би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) билеу
8. 5. 1. 12 үйретілген қозғалыстардан құрастылырған қарапайым балалар би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) билеу
9. 5. 1. 12 балалар билерінің қарапайы қозғалыстарын жасап билеу (үйретілген қозғалыстардан педагог таңдауы бойынша)
10. 5. 1. 12 қарапайым балалар билерін билеу (үйретілген қозғалыстардан педагог таңдауы бойынша)
5. 5. 1. 13 әр түрлі мамандардың қызметін көрсететін би композицияларын орындауға ұмтылу (теңізші)
6. 5. 1. 13 әр түрлі мамандардың қызметін көрсететін би композицияларын орындауға ұмтылу (отын жарушы)
7. 5. 1. 13 әр түрлі мамандардың қызметін көрсететін би композицияларын орындауға ұмтылу (етікші)
8. 5. 1. 13 әр түрлі мамандардың қызметін көрсететін би композицияларын орындауға ұмтылу (темір ұстасы)
9.5.13 әр түрлі мамандардың қызметін көрсететін би композицияларын орындауға ұмтылу (жүргізуші)
10. 5. 1. 13 әр түрлі мамандардың қызметін көрсететін би композицияларын орындауға ұмтылу (кір жуушы
45. Осы бағдарлама зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Музыка және ырғақ" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
46. Оқу мақсаттарын сыныптар мен тоқсандар бойынша бөлу ұсынымдық сипатта берілген. Мұғалім әр оқушының мүмкіндіктерін ескере отырып, оған қол жетімді оқу мақсаттарын дербес анықтайды.
Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Музыка және ырғақ" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5 сынып:
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
5.1.1.1 залда өз орнына бару, музыкалық шығарманы тыңдау кезінде тыныштықты сақтау, дене мүсінін дұрыс ұстау
5.1.1.2 балалар ертегілерінен әуендерді тану, оларды кейіпкерлердің бейнесімен байланыстыру
5.1.1.3 қазақ халық музыкалық шығармаларын тыңдау
5.1.1.7 фотосуретте "домбыра" музыкалық аспабын тану
5.1.1.10 фотода "балалайка" музыкалық аспабын тану
2.1. Ән айту
5.2.1.1 ән айту залында өз орнын табу, дене қалпын сақтау
5.2.1.2 бет бөліктерін иллюстрация бойынша көрсету және атау (ұрт, ерін, мұрын, ауыз, көз, маңдай, қас, құлақ, иек)
5.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындауға дайындалу және жасау
5.2.1.4 мұғаліммен бірге ән айту, таныс әндерді білу және иллюстрация арқылы музыкалық бейнені көрсету.
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар

6. 5. 1. 12 выполнять несложные детские танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
7. 5. 1. 12 танцевать простые детские танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
8. 5. 1. 12 исполнять простые детские танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
9. 5. 1. 12 выполнять несложные детские танцы из изученных движений (на выбор педагога)
10. 5. 1. 12 танцевать простые детские танцы из изученных движений (на выбор педагога)
5. 5. 1. 13 стремиться выполнять танцевальные композиции, отображающие деятельность людей разных профессий (моряк)
6. 5. 1. 13 стремиться выполнять танцевальные композиции, отображающие деятельность людей разных профессий (дровосек)
7. 5. 1. 13 стремиться выполнять танцевальные композиции, отображающие деятельность людей разных профессий (сапожник)
8. 5. 1. 13 стремиться выполнять танцевальные композиции, отображающие деятельность людей разных профессий (кузнец)
9. 5. 1. 13 стремиться выполнять танцевальные композиции, отображающие деятельность людей разных профессий (шофер)
10. 5. 1. 13 стремиться выполнять танцевальные композиции, отображающие деятельность людей разных профессий (прачка)
45. Настоящая Программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Музыка и ритмика" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов.
46. Распределение учебных целей по классам и четвертям носит рекомендательный характер. Учитель самостоятельно определит доступные учебные цели индивидуально для каждого ученика с учетом его возможностей.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Музыка и ритмика" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов
1) 5 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Слушание музыки
5.1.1.1 занимать свое место в зале, соблюдать осанку, тишину при прослушивании музыкального произведения
5.1.1.2 узнавать мелодии из детских сказок, соотносить их с изображением персонажей
5.1.1.3 слушать казахские народные музыкальные произведения
5.1.1.7 узнавать музыкальный инструмент "домбра" на фото
5.1.1.10 узнавать музыкальный инструмент "балалайка" на фото
2.1 Пение
5.2.1.1 занимать свое место в зале для пения, соблюдать осанку
5.2.1.2 показывать и называть части лица по иллюстрации (щҰки, губы, нос, рот, глаза, лоб, брови, уши, подбородок)
5.2.1.3 готовиться и выполнять упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
5.2.1.4подпевать с учителем, узнавать знакомые песни и показывать музыкальный образ по иллюстрации.
3.1 Музыкально-ритмические упражнения

5.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін залда өз орнына тұру
5.3.1.2 мұғаліммен бірге ширату жаттығулар жиынтығын орындау (бастың ию, иықты көтеру, түсіру, дененің оңға, солға еңкейту, орнында жүгіру)
5.3.1.6 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қол қозғалысын музыкамен орындау (қолдың айналуы)
5.3.1.9 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (жұмсақ, қадам)
5.3.1.14 мұғаліммен бірге таныс әуеннің ырғақтық бейнесін қол шапалақпен орындау
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
5.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойнау үшін залда өз орнына бару
5.4.1.4 музыкалық аспапта (фортепианода) ойнаған кезде денені дұрыс қалыпта ұстау
5.4.1.5 музыкалық аспапта (фортепианода) ойнауға арналған қол жаттығуларын орындау
5.1. Би және билеу
5.5.1.1 билер мен билеуді орындау үшін қатарға тұру
5.5.1.2 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Құс қанаты" (құстардың қанаттары)қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау
5.5.1.12 меңгерген қозғалыстардан қарапайым балалар би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) орындауға ұмтылу
2 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
5.1.1.1 залда өз орнына бару, музыкалық шығарманы тыңдау кезінде тыныштықты сақтау, дене мүсінін тік ұстау
5.1.1.6 "домбыра" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
2.1. Ән айту
5.2.1.1 ән айту залында өз орнын табу, дене қалпын сақтау
5.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындауға дайындалу және жасау
5.2.1.4 мұғаліммен бірге ән айту, таныс әндерді білу және иллюстрация арқылы музыкалық бейнені көрсету.
5.2.1.6 таныс ертегілерінің мазмұнын айтып беру
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
5.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін залда өз орнына тұру
5.3.1.3 мұғаліммен бірге ертегі кейіпкерлерінің қимылдарына еліктеу
5.3.1.7 педагогпен бірлесіп "Тұмарша" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін орындау
5.3.1.10 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (аяқтың ұшынан қадам, өкшеден қадам)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
5.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойнау үшін залда өз орнына бару
5.4.1.2 музыкалық аспаптың (домбыраның) дыбысына оның ойнын иммитациялау
5.4.1.3 музыкалық аспаптың дыбысына аспапта ойнауды имитациялау (балалайка)
5.1. Би және билеу
5.5.1.1 билер мен билеуді орындау үшін қатарға тұру
5.5.1.3 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Құс қанаты", "Тұмарша" қазақ халық билерінің қалпылары мен қимылдарының үйлесімін орындау

5.3.1.1 занимать свое место в зале для выполнения музыкально-ритмических упражнений
5.3.1.2 выполнять совместно с педагогом комплекс упражнений для разминки (наклоны головы, поднимание, опускание плеч, наклоны корпуса вправо, влево, бег на месте)
5.3.1.6 выполнять совместно с педагогом движение рук казахского танца под музыку (вращение кистей)
5.3.1.9 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (мягкий, шаг)
5.3.1.14 выполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой мелодии хлопками в ладоши
4.1 Игра на музыкальных инструментах
5.4.1.1 занимать свое место в зале для игры на музыкальных инструментах
5.4.1.4 принимать правильную позу при игре на музыкальном инструменте (пианино)
5.4.1.5 выполнять подготовительные упражнения для рук для игры на музыкальном инструменте (пианино)
5.1 Танцы и пляски
5.5.1.1 строиться для исполнения танцев и плясок
5.5.1.2 выполнять совместно с педагогом основные положения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Құс қанатты" (крылья птиц)
5.5.1.12 стремиться выполнять несложные детские танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
2 четверть
1.1 Слушание музыки
5.1.1.1 занимать свое место в зале, соблюдать осанку, тишину при прослушивании музыкального произведения
5.1.1.6 слушать звучание музыкального инструмента "домбра"
2.1 Пение
5.2.1.1 занимать свое место в зале для пения, соблюдать осанку
5.2.1.3 готовиться и выполнять упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
5.2.1.4подпевать с учителем, узнавать знакомые песни и показывать музыкальный образ по иллюстрации.
5.2.1.6 воспроизводить содержание знакомых детских сказок
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
5.3.1.1 занимать свое место в зале, для выполнения музыкально-ритмических упражнений
5.3.1.3 совместно с педагогом подражать движениям сказочных персонажей
5.3.1.7 выполнять совместно с педагогом мотивы казахского орнамента в танцевальном движении "Тұмарша" (оберег)
5.3.1.10 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (шаг с носка, шаг с пятки)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
5.4.1.1 занимать свое место в зале для игры на музыкальных инструментах
5.4.1.2 имитировать игру на музыкальном инструменте (домбра) под его звучание
5.4.1.3 имитировать игру на музыкальном инструменте (балалайка) под его звучание
5.1 Танцы и пляски
5.5.1.1 строиться для исполнения танцев и плясок
5.5.1.3 выполнять совместно с педагогом в комбинации положения и движения казахского народного танца, "Сәлем" (приветствие, поклон), "Құс қанатты" (крылья птиц), "Тұмарша" (оберег)

5.5.1.7 мұғаліммен бірге "жұмсақ қадам", "аяқ ұшынан қадам, өкшеден қадам" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
5.5.1.12 меңгерген қозғалыстардан қарапайым балалар би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) орындауға ұмтылу
3 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
5.1.1.1 залда өз орнына бару, музыкалық шығарманы тыңдау кезінде тыныштықты сақтау, дене мүсінін тік ұстау
5.1.1.4 Қазақстан Республикасында тұратын әр түрлі халықтардың музыкалық шығармаларын тыңдау
5.1.1.8 домбра музыкалық аспабын сыртқы түрінен, дыбысынан тану
5.1.1.11 "балалайка" музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау
2.1. Ән айту
5.2.1.1 ән айту залында өз орнын табу, дене қалпын сақтау
5.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындауға дайындалу және жасау
5.2.1.4 мұғаліммен бірге ән айту, таныс әндерді тану және иллюстрация арқылы музыкалық бейнені көрсету.
5.2.1.5 әннің ішіндегі дауыстың күшін ажырату (қатты, ақырын)
5.2.1.7 мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың дыбысын иммитациялау (балалайка)
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
5.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін залда өз орнына тұру
5.3.1.4 қашықтықты сақтай отырып бір қатарда бір бірден еркін қадаммен жүру
5.3.1.8 педагогпен бірлесіп қазақ биінің музыкамен қозғалысын орындау (ауыспалы қозғалыс)
5.3.1.11 мұғаліммен бірге "Моталочка"музыкасына қозғалыс жасау
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
5.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойнау үшін залда өз орнына бару
5.4.1.6 пианинода бір саусақпен пернетақта бойымен баспалдақ секілді жоғары, төмен ойнау
5.4.1.7 пианинода диез пернелермен, бір саусақпен бүкіл пернетақтаның бойымен баспалдақ секілді жоғары, төмен ойнау
5.4.1.8 мұғаліммен бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір саусақпен (фортепианода) орындау
5.1. Би және билеу
5.5.1.1 билер мен билеуді орындау үшін салу
5.5.1.4 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "ауыспалы жүріс", "қол буындарын айналдыру" қозғалыстарын үйлестіріп орындау
5.5.1.5 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "ауыспалы жүріс" пен "қол буындарын айналдыру" қозғалыстарының үйлесімін ара қашықтықты тастап, қатарға бір-біден тұрып орындау
5.5.1.8 мұғаліммен бірге "жұмсақ қадам", "ұшынан қадам, өкшеден қадам", "Моталочка" қозғалысының үйлесімінде орындау
5.5.1.10 меңгерген қозғалыстардан қарапайым қазақ халық би композицияларын орындауға ұмтылу (педагог таңдауы бойынша)
4 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
5.1.1.1 залда өз орнына бару, музыкалық шығарманы тыңдау кезінде тыныштықты сақтау, дене мүсінін дұрыс ұстау

5.5.1.7 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения: "мягкий, шаг", "шаг с носка, шаг с пятки"
5.5.1.12 стремиться выполнять несложные детские танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
3 четверть
1.1 Слушание музыки
5.1.1.1 занимать свое место в зале, соблюдать осанку, тишину при прослушивании музыкального произведения
5.1.1.4 слушать музыкальные произведения разных народов, населяющих Республику Казахстан
5.1.1.8 узнавать и называть музыкальный инструмент "домбра" по звучанию, по внешнему виду
5.1.1.11 узнавать и называть музыкальный инструмент "балалайка" по звучанию, по внешнему виду
2.1 Пение
5.2.1.1 занимать свое место в зале для пения, соблюдать осанку
5.2.1.3 готовиться и выполнять упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
5.2.1.4подпевать с учителем, узнавать знакомые песни и показывать музыкальный образ по иллюстрации.
5.2.1.5 различать силу голоса в песни (громко, тихо)
5.2.1.7 совместно с педагогом имитировать звук музыкального инструмента (балалайка)
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
5.3.1.1 занимать свое место в зале, для выполнения музыкально-ритмических упражнений
5.3.1.4 двигаться свободным шагом в одной шеренге по одному сохраняя дистанцию
5.3.1.8 выполнять совместно с педагогом движение казахского танца под музыку (переменный ход)
5.3.1.11 выполнять совместно с педагогом движение под музыку "Моталочка"
4.1 Игра на музыкальных инструментах
5.4.1.1 занимать свое место в зале для игры на музыкальных инструментах
5.4.1.6 играть лесенкой одним пальцем по всей клавиатуре вверх, вниз на пианино
5.4.1.7 играть лесенкой диезными клавишами, одним пальцем по всей клавиатуре вверх, вниз на пианино
5.4.1.8 исполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), одной нотой, одним пальцем на (пианино)
5.1 Танцы и пляски
5.5.1.1 строиться для исполнения танцев и плясок
5.5.1.4 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "переменный ход", с "вращением кистей"
5.5.1.5 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "переменный ход", "вращение кистей", в одной шеренге по одному, сохраняя дистанцию
5.5.1.8 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "мягкий, шаг", "шаг с носка, шаг с пятки", "Моталочка"
5.5.1.10 стремиться выполнять несложные казахские народные танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
4 четверть
1.1 Слушание музыки
5.1.1.1 занимать свое место в зале, соблюдать осанку, тишину при прослушивании музыкального произведения

5.1.1.5 дыбыс күшіндегі өзгерістерді тану және атау (қатты, ақырын)
5.1.1.9 "балалайка" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
2.1. Ән айту
5.2.1.1 ән айту залында өз орнын табу, дене қалпын сақтау
5.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындауға дайындалу және жасау
5.2.1.4 мұғаліммен бірге ән айту, таныс әндерді білу және иллюстрация арқылы музыкалық бейнені көрсету.
5.2.1.8 мұғаліммен бірге жұмыс құралының дыбысын иммитациялау (қайшы)
5.2.1.9 мұғаліммен бірге жақын ортаның дыбыстарына еліктеп иммитациялау (сағат, дабыл)
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
5.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін залда өз орнына тұру
5.3.1.5 мұғалімнің көмегімен бұлшықеттерді созуға арналған гимнастикалық жаттығуларды орындау (қатпар)
5.3.1.12 педагогпен бірлесіп "Шырша" музыкасымен қозғалысты орындау
5.3.1.13 педагогпен бірге музыкамен үйренген қимылдарды орындау (орамалдармен)
5.3.1.15 әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (теңізші)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
5.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойнау үшін залда өз орнына бару
5.4.1.9 шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір саусақпен пианинода мұғаліммен бірге, жеке өзі (соло) орындау
5.4.1.10 пианинода белгіленген пернелермен оң қолдың, содан кейін сол қолдың саусағымен до1до-1си бір октава шегінде гамманы орындау
5.4.1.11 белгіленген пернелер бойынша фортепианода мұғалімнің көмегімен таныс әндер мен ән шумақтарынан қарапайым музыкалық фразалардың ырғағын орындау
5.1. Би және билеу
5.1.1.1 билер мен билеуді орындау үшін қатарға тұру
5.5.1.6 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Құс қанаты", "Тұмарша" қазақ халық билерінің қимылдары мен "ауыспалы жүріс", "қол буындарын айналдыру" қозғалыстарының үйлесімін ара қашықтықты тастап, қатарға бір-біден тұрып орындау
5.5.1.9 мұғаліммен бірге қозғалыстар үйлесімдерін орындау: "жұмсақ, қадам", "аяқ ұшынан қадам, өкшеден қадам", "Моталочка", "Шырша"
5.5.1.13 әр түрлі мамандардың қызметін көрсететін би композицияларын орындауға ұмтылу (теңізші)
5.5.1.11 меңгерген қозғалыстардан әртүрлі халықтардың қарапайым би композицияларын орындауға ұмтылу (педагог таңдауы бойынша)
2) 6 сынып:
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
6.1.1.1 сыныпқа ұйымдасқан түрде кіру, залда өз орнына бару, музыкалық шығарманы тыңдауға дайындалу
6.1.1.2 балалар фильмдерінен әуендерді тану, оларды кейіпкерлердің бейнесімен байланыстыру

5.1.1.5 узнавать и называть изменения в силе звучания (громко, тихо)
5.1.1.9 слушать звучание музыкального инструмента "балалайка"
2.1 Пение
5.2.1.1 занимать свое место в зале для пения, соблюдать осанку
5.2.1.3 готовиться и выполнять упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
5.2.1.4подпевать с учителем, узнавать знакомые песни и показывать музыкальный образ по иллюстрации.
5.2.1.8 совместно с педагогом имитировать звук рабочего инструмента (ножницы)
5.2.1.9 совместно с педагогом имитировать звуки ближайшего окружения (часы, будильник)
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
5.3.1.1 занимать свое место в зале, для выполнения музыкально-ритмических упражнений
5.3.1.5 выполнять с помощью педагога гимнастические упражнения на растяжку мышц (складка)
5.3.1.12 выполнять совместно с педагогом движение под музыку "Ңлочка"
5.3.1.13 выполнять совместно с педагогом под музыку изученные движения с (платочками)
5.3.1.15 имитировать движения людей разных профессий (моряк)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
5.4.1.1 занимать свое место в зале для игры на музыкальных инструментах
5.4.1.9 исполнять соло, совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору учителя), одной нотой, одним пальцем на пианино, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках)
5.4.1.10 исполнять на пианино, по отмеченным клавишами одним пальцем правой, затем левой руки гамму в пределах одной октавы до1-си1
5.4.1.11 исполнять с помощью педагога на пианино по размеченным клавишам ритм несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок
5.1 Танцы и пляски
5.5.1.1 строиться для исполнения танцев и плясок
5.5.1.6 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Құс қанатты" (крылья птиц), "Тұмарша" (оберег), "переменный ход", "вращение кистей", в одной шеренге по одному, сохраняя дистанцию
5.5.1.9 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "мягкий, шаг", "шаг с носка, шаг с пятки", "Моталочка", "Елочка"
5.5.1.13 стремиться выполнять танцевальные композиции отображающие деятельность людей разных профессий (моряк)
5.5.1.11 стремиться выполнять несложные танцевальные композиции разных народов, населяющих Республику Казахстан, из изученных движений (на выбор педагога)
2) 6 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Слушание музыки
6.1.1.1 организованно входить в класс, занимать свое место в зале, готовиться к прослушиванию музыкального произведения
6.1.1.2 узнавать мелодии из детских фильмов, соотносить их с изображением персонажей

6.1.1.3 қазақ халық музыкалық шығармаларынан әуендер тыңдау
6.1.1.7 фотода "шаңқобыз" музыкалық аспабын тану
6.1.1.10 фотода "гармонь" музыкалық аспабын тану
2.1. Ән айту
6.2.1.1 орыннан тұрып ұйымдасқан түрде қатарға тұру
6.2.1.2 дене бөліктерін суреттен көрсету және атау (бас, мойын, иық, кеуде, іш, арқа, қол, шынтақ, қол буындары, алақан, саусақтар, аяқ, жамбас, бел, тізе, табан, саусақ, өкше)
6.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша музыкалық сүйемелдеумен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындауға дайындалу және жасау
6.2.1.4 мұғаліммен бірге ән айту, ән айтуды уақтылы бастау және аяқтау
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
6.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін сапты ауыстыру кезінде залда өз орнын табу
6.3.1.2 мұғаліммен бірге ширату жаттығулар жиынтығын орындау (басты бұру, иықты алға, артқа айналдыру, тізені тік ұстап, денені алға еңкейту, орнында секіру)
6.3.1.6 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қол қимылын музыкаға орындау (қолдың айналуы, білекке айқастырылған)
6.3.1.9 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (биік қадам)
6.3.1.14 мұғаліммен бірге таныс әуеннің ырғақтық бейнесін аяқпен топылдату арқылы орындау
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
6.4.1.1 залда өз орнына бару, музыкалық аспаптарда ойнауға дайындалу
6.4.1.4 музыкалық аспапта (үрмелі гармоникада) ойнағанда денені дұрыс қалыпта ұстау, дұрыс дем алу, дем шығару
6.4.1.5 қолға дайындық жаттығуларын, музыкалық аспапта (үрмелі гармоникада) ойнауға арналған тыныс алу жаттығуларын орындау
5.1. Би және билеу
6.5.1.1 билер мен билеуді орындау үшін сапта өз орнын ұйымдасқан түрде тауып тұру
6.5.1.2 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қос мүйіз" қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау
6.5.1.12 меңгерген қозғалыстардан қарапайым балалар би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) орындау
2 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
6.1.1.1 сыныпқа ұйымдасқан түрде кіру, залда өз орнына бару, музыкалық шығарманы тыңдауға дайындалу
6.1.1.6 "шаңқобыз" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
2.1. Ән айту
6.2.1.1 орыннан тұрып ұйымдасқан түрде қатарға тұру
6.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша музыкалық сүйемелдеумен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындауға дайындалу және орындау
6.2.1.4 мұғаліммен бірге ән айту, ән айтуды уақтылы бастау және аяқтау
6.2.1.6 таныс балалар ертегілерінің мәтінін ойнату
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар

6.1.1.3 слушать мелодии из казахских народных музыкальных произведений
6.1.1.7 узнавать музыкальный инструмент "шаңқобыз" на фото
6.1.1.10 узнавать музыкальный инструмент "гармонь" на фото
2.1 Пение
6.2.1.1 организованно строиться, из положения сидя, в положение стоя
6.2.1.2 показывать и называть части тела по иллюстрации (голова, шея, плечи, грудная клетка, живот, спина, рука, локоть, кисть, ладонь, пальцы, нога, бедро, талия, колено, стопа, носок, пятка)
6.2.1.3 готовиться и выполнять упражнения артикуляционной гимнастики под музыкальное сопровождение по показу педагога
6.2.1.4петь совместно с учителем, своевременно начинать и заканчивать пение
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
6.3.1.1 занимать свое место в зале при смене строя для выполнения музыкально-ритмических упражнений
6.3.1.2 выполнять совместно с педагогом комплекс упражнений для разминки (повороты головы, вращение плеч, вперед, назад, наклоны корпуса вперед с прямыми коленями, прыжки на месте)
6.3.1.6 выполнять совместно с педагогом движение рук казахского танца под музыку (вращение рук, скрещенные в запястьях)
6.3.1.9 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (высокий шаг)
6.3.1.14 выполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой мелодии топаньем ногами
4.1 Игра на музыкальных инструментах
6.4.1.1 занимать свое место в зале, готовиться к игре на музыкальных инструментах
6.4.1.4 принимать правильную позу, правильно вдыхать, выдыхать при игре на музыкальном инструменте (духовая гармоника)
6.4.1.5 выполнять подготовительные упражнения для рук, дыхательные упражнения для игры на музыкальном инструменте (духовая гармоника)
5.1 Танцы и пляски
6.5.1.1 организованно занимать свое место в строю, для исполнения танцев и плясок
6.5.1.2 выполнять совместно с педагогом основные положения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қос мүйіз" (парные рога)
6.5.1.12 выполнять несложные детские танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
2 четверть
1.1 Слушание музыки
6.1.1.1 организованно входить в класс, занимать свое место в зале, готовиться к прослушиванию музыкального произведения
6.1.1.6 слушать звучание музыкального инструмента "шаңқобыз"
2.1 Пение
6.2.1.1 организованно строиться, из положения сидя, в положение стоя
6.2.1.3 готовиться и выполнять упражнения артикуляционной гимнастики под музыкальное сопровождение по показу педагога
6.2.1.4петь совместно с учителем, своевременно начинать и заканчивать пение
6.2.1.6 воспроизводить текст знакомых детских сказок
3.1 Музыкально-ритмические упражнения

6.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін сапты ауыстыру кезінде залда өз орнын табу
6.3.1.3 мұғаліммен бірге балалар фильмдеріндегі кейіпкерлердің қимылдарына еліктеу
6.3.1.7 педагогпен бірлесіп "Шаңырақ" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін орындау
6.3.1.10 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкаға орындау (жартылай отырумен алға қарай жалғамалы қадам басу)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
6.4.1.1 залда өз орнына бару, музыкалық аспаптарда ойнауға дайындалу
6.4.1.2 музыкалық аспаптатың (шаңқобыздың) дыбысталуына ойнауын имитациялау
6.4.1.3 музыкалық аспаптың дыбысына аспапта ойнауды имитациялау (гармонь)
5.1. Би және билеу
6.5.1.1 билер мен билеуді орындау үшін сапта өз орнын ұйымдасқан түрде тауып тұру
6.5.1.3 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қос мүйіз" (мүйіз), "Шаңырақ" (киіз үйдің төбесі) қазақ халық билерінің қалпылары мен қимылдарының үйлесімін орындау
6.5.1.7 мұғаліммен бірге "биік қадам", "жартылай отырумен алға қарай жалғамалы қадам" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
6.5.1.12 меңгерген қозғалыстардан қарапайым балалар би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) орындау
3 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
6.1.1.1 сыныпқа ұйымдасқан түрде кіру, залда өз орнына бару, музыкалық шығарманы тыңдауға дайындалу
6.1.1.4 әр түрлі халықтардың музыкалық шығармаларын тыңдау
6.1.1.8 "шаңқобыз" музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау
6.1.1.11 "гармонь" музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау
2.1. Ән айту
6.2.1.1 орыннан тұрып ұйымдасқан түрде қатарға тұру
6.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша музыкалық сүйемелдеумен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындауға дайындалу және жасау
6.2.1.4 мұғаліммен бірге ән айту, ән айтуды уақтылы бастау және аяқтау
6.2.1.5 әннің мәнерлі құралдарын ажырату (баяу, жылдам)
6.2.1.7 мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың дыбысын иммитациялау (гармонь)
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
6.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін саптарды ауыстыру кезінде залда өз орнын табу
6.3.1.4 сигнал бойынша бір қатардан колоннаға тұру
6.3.1.8 педагогпен бірлесіп қазақ биінің музыкамен қозғалысын орындау (бір аяғынан бүйірлік жүріс)
6.3.1.11 мұғаліммен бірге "Ковырялочка" музыкасына қозғалыс жасау
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
6.4.1.1 залда өз орнына бару, музыкалық аспаптарда ойнауға дайындалу
6.4.1.6 үрмелі гармоникада бір саусақпен пернетақта бойымен баспалдақ секілді жоғары, төмен ойнау

6.3.1.1 занимать свое место в зале при смене строя для выполнения музыкально-ритмических упражнений
6.3.1.3 совместно с педагогом подражать движениям персонажей из детских фильмов
6.3.1.7 выполнять совместно с педагогом мотивы казахского орнамента в танцевальном движении "Шаңырақ" (крыша юрты)
6.3.1.10 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (приставной шаг вперед с полуприседанием)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
6.4.1.1 занимать свое место в зале, готовиться к игре на музыкальных инструментах
6.4.1.2 имитировать игру на музыкальном инструменте (шаңқобыз) под его звучание
6.4.1.3 имитировать игру на музыкальном инструменте (гармонь) под его звучание
5.1 Танцы и пляски
6.5.1.1 организованно занимать свое место в строю, для исполнения танцев и плясок
6.5.1.3 выполнять совместно с педагогом в комбинации положения и движения казахского народного танца, "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қос мүйіз" (парные рога), "Шаңырақ" (крыша юрты)
6.5.1.7 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения: "высокий шаг", "приставной шаг вперед с полуприседанием"
6.5.1.12 выполнять несложные детские танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
3 четверть
1.1 Слушание музыки
6.1.1.1 организованно входить в класс, занимать свое место в зале, готовиться к прослушиванию музыкального произведения
6.1.1.4 слушать музыкальные произведения разных народов
6.1.1.8 узнавать и называть музыкальный инструмент "шаңқобыз" по звучанию, по внешнему виду
6.1.1.11 узнавать и называть музыкальный инструмент "гармонь" по звучанию, по внешнему виду
2.1 Пение
6.2.1.1 организованно строиться, из положения сидя, в положение стоя
6.2.1.3 готовиться и выполнять упражнения артикуляционной гимнастики под музыкальное сопровождение по показу педагога
6.2.1.4петь совместно с учителем, своевременно начинать и заканчивать пение
6.2.1.5 различать выразительные средства песни (медленно, быстро)
6.2.1.7 совместно с педагогом имитировать звук музыкального инструмента (гармонь)
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
6.3.1.1 занимать свое место в зале при смене строя для выполнения музыкально-ритмических упражнений
6.3.1.4 строиться из шеренги в одну колонну по сигналу
6.3.1.8 выполнять совместно с педагогом движение казахского танца под музыку (боковой ход с одной ноги)
6.3.1.11 выполнять совместно с педагогом движение под музыку "Ковырялочка"
4.1 Игра на музыкальных инструментах
6.4.1.1 занимать свое место в зале, готовиться к игре на музыкальных инструментах
6.4.1.6 играть лесенкой одним пальцем по всей клавиатуре вверх, вниз на духовой гармонике

6.4.1.7 үрмелі гармоникада диез пернелермен, бір саусақпен бүкіл пернетақтаның бойымен баспалдақ секілді жоғары, төмен ойнау
6.4.1.8 мұғаліммен бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша), бір нотада, бір саусақпен (үрмелі гармоникада) орындау
5.1. Би және билеу
6.5.1.1 билер мен билеуді орындау үшін сапта өз орнын ұйымдасқан түрде тауып тұру
6.5.1.4 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "бір аяқтан бүйірлік жүріс", "білектерінде айқастырылған қол буындарын айналдыру" қимылдарын үйлестіріп орындау
6.5.1.5 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "бір аяқтан бүйірлік жүріс", "білектерінде айқастырылған қол буындарын айналдыру" қимылдарын үйлестіріп орындау, қатардан бір колоннаға қайта тұру
6.5.1.8 мұғаліммен бірге "биік қадам", "жартылай отырумен алға қарай жалғамалы қадам", "Ковырялочка" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
6.5.1.10 меңгерген қозғалыстардан қарапайым қазақ халық би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) орындау
4 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
6.1.1.1 сыныпқа ұйымдасқан түрде кіру, залда өз орнына бару, музыкалық шығарманы тыңдауға дайындалу
6.1.1.5 музыкалық шығарманың мәнерлік құралдарын тану және атау (баяу, жылдам)
6.1.1.9 "гармонь" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
2.1. Ән айту
6.2.1.1 орыннан тұрып ұйымдасқан түрде қатарға тұру
6.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша музыкалық сүйемелдеумен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындауға дайындалу және жасау
6.2.1.4 мұғаліммен бірге ән айту, ән айтуды уақтылы бастау және аяқтау
6.2.1.8 мұғаліммен бірге жұмыс құралының (сорғының) дыбысын иммитациялау
6.2.1.9 мұғаліммен бірге жақын ортаның дыбыстарына еліктеп иммитациялау (шайнектің дыбысы)
3.1.Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
6.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін саптарды ауыстыру кезінде залда өз орнына бару
6.3.1.5 мұғалімнің көмегімен бұлшықеттерді созуға арналған гимнастикалық жаттығуларды орындау (көбелек)
6.3.1.12 педагогпен бірлесіп "Доп"музыкасына отыру қозғалысын орындау
6.3.1.13 педагогпен бірге музыкамен үйренген қимылдарды орындау (жалаушалармен)
6.3.1.15 әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (ағаш кесуші)
4.1.Музыкалық аспаптарда ойнау
6.4.1.1 залда өз орнына бару, музыкалық аспаптарда ойнауға дайындалу
6.4.1.9 шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір саусақпен үрмелі гармоникада мұғаліммен бірге, жеке өзі (соло) орындау
6.4.1.10 үрмелі гармоникада белгіленген пернелермен оң қолдың, содан кейін сол қолдың саусағымен до1до-1си бір октава шегінде гамманы орындау

6.4.1.7 играть лесенкой диезными клавишами, одним пальцем по всей клавиатуре вверх, вниз на духовой гармоники
6.4.1.8 исполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), одной нотой, одним пальцем на (духовой гармонике)
5.1 Танцы и пляски
6.5.1.1 организованно занимать свое место в строю, для исполнения танцев и плясок
6.5.1.4 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "боковой ход с одной ноги", с "вращением рук, скрещенные в запястьях"
6.5.1.5 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "боковой ход с одной ноги", "вращение рук, скрещенные в запястьях", перестраиваться из шеренги в одну колонну
6.5.1.8 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "высокий шаг", "приставной шаг вперед с полуприседанием", "Ковырялочка"
6.5.1.10 выполнять несложные казахские народные танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
4 четверть
1.1 Слушание музыки
6.1.1.1 организованно входить в класс, занимать свое место в зале, готовиться к прослушиванию музыкального произведения
6.1.1.5 узнавать и называть выразительные средства музыкального произведения (медленно, быстро)
6.1.1.9 слушать звучание музыкального инструмента "гармонь"
2.1 Пение
6.2.1.1 организованно строиться, из положения сидя, в положение стоя
6.2.1.3 готовиться и выполнять упражнения артикуляционной гимнастики под музыкальное сопровождение по показу педагога
6.2.1.4петь совместно с учителем, своевременно начинать и заканчивать пение
6.2.1.8 совместно с педагогом имитировать звук рабочего инструмента (насос)
6.2.1.9 совместно с педагогом имитировать звуки ближайшего окружения (чайник)
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
6.3.1.1 занимать свое место в зале при смене строя для выполнения музыкально-ритмических упражнений
6.3.1.5 выполнять с помощью педагога гимнастические упражнения на растяжку мышц (бабочка)
6.3.1.12 выполнять совместно с педагогом присядочное движение под музыку "Мячик"
6.3.1.13 выполнять совместно с педагогом под музыку изученные движения с (флажками)
6.3.1.15 имитировать движения людей разных профессий (дровосек)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
6.4.1.1 занимать свое место в зале, готовиться к игре на музыкальных инструментах
6.4.1.9 исполнять соло, совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору учителя), одной нотой, одним пальцем на духовой гармонике, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках)
6.4.1.10 исполнять на духовой гармонике по отмеченным клавишами одним пальцем правой, затем левой руки гамму в пределах одной октавы до1-си1

6.4.1.11 белгіленген пернелер бойынша үрмелі гармоникада мұғалімнің көмегімен таныс әндер мен ән шумақтарынан қарапайым музыкалық фразалардың ырғағын орындау.
5.1. Би және билеу
6.5.1.1 билер мен билеуді орындау үшін сапта өз орнын ұйымдасқан түрде тауып тұру
6.5.1.6 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қос мүйіз", "Шаңырақ" қазақ халық билерінің қимылдары мен "бір аяқтан бүйірлік жүріс", "білектерінде айқастырылған қол буындарын айналдыру" қимылдарының үйлесімін орындау, қатардан бір колоннаға қайта тұру
6.5.1.9 мұғаліммен бірге қозғалыстар үйлесімдерін орындау: биік қадам", "жартылай отырумен алға қарай жалғамалы қадам", "Ковырялочка", "Доп"
6.5.1.13 әр түрлі мамандардың қызметін көрсететін би композицияларын орындауға ұмтылу (отын жарушы)
6.5.1.11 меңгерген қозғалыстардан әртүрлі халықтардың қарапайым би композицияларын (мұғалімнің таңдауы бойынша) орындау
3) 7 сынып:
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
7.1.1.1 сыныпқа музыкамен ұйымдастырылған тәртіп бойынша кіру, залда өз орнына бару, музыкалық шығарманы тыңдау кезінде тыңдау мәдениетін ұстану
7.1.1.2 балалар әндерінің әуендерін тану, кейіпкерлердің бейнесімен байланыстыру
7.1.1.3 аспаптардың дыбысы бойынша қазақ халық музыкалық шығармаларын тану
7.1.1.7 фотода "жетіген" музыкалық аспабын тану
7.1.1.10 суреттегі "арфа" музыкалық аспабын тану
2.1. Ән айту
7.2.1.1 әнді орындау кезінде ережелерді орындау (отырып, тұрып ән айтқанда)
7.2.1.2 артикуляциялық аппараттың бөліктерін (ерін, тіл, жақ, таңдай) тану және атау
7.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын дайындалу және орындау
7.2.1.4 орташа қарқынмен және дауыстың біртегіс орташа күшімен асықпай, кернеусіз ән айту
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
7.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін сапты және бастапқы қалыпты сақтау
7.3.1.2 мұғаліммен бірге ширату жаттығулар жиынтығын орындау (басын оңға, солға бұру, қолды алға, артқа сермеу, денені еңкейту, орнында жүгіру секіру)
7.3.1.6 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қол қимылын музыкамен орындау (қолды алға, алақанды жоғары, төмен бағыттау)
7.3.1.9 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (аяқты артқа тастап жүгіру)
7.3.1.14 мұғаліммен бірге 2/4 музыкалық өлшемді әуенмен шапалақтау мен санауды бір мезгілде орындау
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
7.4.1.1 залда музыкалық аспаптарды табу және музыкалық аспаптарда ойнауға орын дайындау
7.4.1.4 музыкалық аспапта (домбырада) отырып, тұрып ойнағанда денені дұрыс қалыпта ұстау, қолың дұрыс қою

6.4.1.11 исполнять с помощью педагога на духовой гармонике по размеченным клавишам ритм несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок.
5.1 Танцы и пляски
6.5.1.1 организованно занимать свое место в строю, для исполнения танцев и плясок
6.5.1.6 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қос мүйіз" (парные рога), "Шаңырақ" (крыша юрты), "боковой ход с одной ноги", "вращение рук, скрещенных в запястьях", перестраиваться из шеренги в одну колонну
6.5.1.9 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "высокий шаг", "приставной шаг вперед с полуприседанием", "Ковырялочка", "Мячик"
6.5.1.13 стремиться выполнять танцевальные композиции отображающие деятельность людей разных профессий (дровосек)
6.5.1.11 выполнять несложные танцевальные композиции разных народов, из изученных движений (на выбор педагога)
3) 7 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Слушание музыки
7.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в зале, придерживаться слушательской культуры при прослушивании музыкального произведения
7.1.1.2 узнавать мелодии детских песен, соотносить с изображением героев
7.1.1.3 узнавать казахские народных музыкальные произведения по звучанию инструментов
7.1.1.7 узнавать музыкальный инструмент "жетіген" на фото
7.1.1.10 узнавать музыкальный инструмент "арфа" на фото
2.1 Пение
7.2.1.1 выполнять правила при исполнении песни (сидя, стоя)
7.2.1.2 узнавать и называть части артикуляционного аппарата (губы, язык, челюсти, нҰбо)
7.2.1.3 готовиться и выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
7.2.1.4 петь в спокойном умеренном темпе и громкости, плавно, без напряжения
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
7.3.1.1 соблюдать строй и исходное положение, для выполнения музыкально-ритмических упражнений
7.3.1.2 выполнять совместно с педагогом комплекс упражнений для разминки (повороты головы вправо, влево, взмахи рук вперед, назад, наклоны корпуса, бег, прыжки на месте)
7.3.1.6 выполнять совместно с педагогом движение рук казахского танца под музыку (раскрывание рук вперед, направляя ладони то вверх, то вниз)
7.3.1.9 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (бег с захлестом ног)
7.3.1.14 выполнять совместно с педагогом под музыку 2/4, хлопки с одновременным счетом
4.1 Игра на музыкальных инструментах
7.4.1.1 находить музыкальные инструменты в зале и готовить место для игры на музыкальных инструментах
7.4.1.4 принимать правильную позу и располагать руки при игре на музыкальном инструменте (домбра) сидя, стоя

7.4.1.5 музыкалық аспапта (домбырада) ойнауға арналған қол жаттығуларын орындау
5.1. Би және билеу
7.5.1.1 билер мен билеуді орындау кезінде би мәдениетін ұстану
7.5.1.2 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сәукеле" (қыздың бас киімі) қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау
7.5.1.12 үйретілген қозғалыстардан құрастылырған қарапайым балалар би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) билеу
2 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
7.1.1.1 сыныпқа музыкамен ұйымдастырылған тәртіп бойынша кіру, залда өз орнына бару, музыкалық шығарманы тыңдау кезінде тыңдау мәдениетін ұстану
7.1.1.6 "жетіген" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
2.1. Ән айту
7.2.1.1 әнді орындау кезінде ережелерді орындау (отыру, тұру)
7.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын дайындалу және орындау
7.2.1.4 орташа қарқынмен және дауыстың біртегіс орташа күшімен асықпай, кернеусіз ән айту
7.2.1.6 балалар әндерінің мәтінін айту
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
7.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін сапты және бастапқы қалыпты сақтау
7.3.1.3 педагогпен бірлесіп балалар әндерінің мәтініне сәйкес қимылдарды орындау
7.3.1.7 педагогпен бірлесіп "Қос өркеш" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін орындау (екі өркеш)
7.3.1.10 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (алға қадам басу және артқа өкшемен басып жүру)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
7.4.1.1 залда музыкалық аспаптарды табу және музыкалық аспаптарда ойнауға орын дайындау
7.4.1.2 музыкалық аспаптың (жетігеннің) дыбысталуына ойнауын имитациялау
7.4.1.3 музыкалық аспаптың дыбысына аспапта ойнауды имитациялау (арфа)
5.1. Би және билеу
7.5.1.1 билер мен билеуді орындау кезінде би мәдениетін ұстану
7.5.1.3 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сәукеле" (қыздың бас киімі), "Қос өркеш" қазақ халық билерінің қалпылары мен қимылдарының үйлесімін орындау
7.5.1.7 мұғаліммен бірге "аяқты артқа тастап жүгіру", "алға қадам басу және артқа өкшемен басып жүру" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
7.5.1.12 үйретілген қозғалыстардан құрастылырған қарапайым балалар би композицияларын билеу (педагог таңдауы бойынша)
3 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
7.1.1.1 музыка сабағына ұйымдасқан түрде кіру, залда өз орнына бару, музыкалық шығарманы тыңдау кезінде тыңдау мәдениетін ұстану
7.1.1.4 2/4 өлшемді музыкалық шығармаларды тыңдау
7.1.1.8 "жетіген" музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау

7.4.1.5 выполнять подготовительные упражнения для рук для игры на музыкальном инструменте (домбра)
5.1 Танцы и пляски
7.5.1.1 придерживаться танцевальной культуры при исполнении танцев и плясок
7.5.1.2 выполнять совместно с педагогом основные положения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сәукеле" (головной убор девушки)
7.5.1.12 танцевать простые детские танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
2 четверть
1.1 Слушание музыки
7.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в зале, придерживаться слушательской культуры при прослушивании музыкального произведения
7.1.1.6 слушать звучание музыкального инструмента "жетіген"
2.1 Пение
7.2.1.1 выполнять правила при исполнении песни (сидя, стоя)
7.2.1.3 готовиться и выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
7.2.1.4 петь в спокойном умеренном темпе и громкости, плавно, без напряжения
7.2.1.6 воспроизводить текст детских песен
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
7.3.1.1 соблюдать строй и исходное положение, для выполнения музыкально-ритмических упражнений
7.3.1.3 совместно с педагогом выполнять движения в соответствии с текстом детских песен
7.3.1.7 выполнять совместно с педагогом мотивы казахского орнамента в танцевальном движении "Қос өркеш" (два горба)
7.3.1.10 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (шаги вперед, назад, с выходом на каблук)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
7.4.1.1 находить музыкальные инструменты в зале и готовить место для игры на музыкальных инструментах
7.4.1.2 имитировать игру на музыкальном инструменте (жетыген) под его звучание
7.4.1.3 имитировать игру на музыкальном инструменте (арфа) под его звучание
5.1 Танцы и пляски
7.5.1.1 придерживаться танцевальной культуры при исполнении танцев и плясок
7.5.1.3 выполнять совместно с педагогом в комбинации положения и движения казахского народного танца, "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сәукеле" (головной убор девушки), "Қос өркеш"
7.5.1.7 выполнять совместно с педагогом комбинации движения: в "бег с захлестом ног", "шаги вперед, назад, с выходом на каблук"
7.5.1.12 танцевать простые детские танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
3 четверть
1.1 Слушание музыки
7.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в зале, придерживаться слушательской культуры при прослушивании музыкального произведения
7.1.1.4 слушать музыкальные произведения размером 2/4
7.1.1.8 узнавать и называть музыкальный инструмент "жетіген" по звучанию, по внешнему виду

7.1.1.11 "арфа" музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау
2.1. Ән айту
7.2.1.1 әнді орындау кезінде ережелерді орындау (отырып, тұрып)
7.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын дайындалу және орындау
7.2.1.4 орташа қарқынмен және дауыстың біртегіс орташа күшімен асықпай, кернеусіз ән айту
7.2.1.5 дауыс тембрін ажырату (төмен, жоғары)
7.2.1.7 мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың (барабанның) дыбысын иммитациялау
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
7.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін сапты және бастапқы қалыпты сақтау
7.3.1.4 сигнал бойынша бір колоннадан екі колоннаға тұру
7.3.1.8 педагогпен бірлесіп қазақ биінің музыкамен қозғалысын орындау (аралас бүйірлік қозғалыс)
7.3.1.11 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (жартылай отырумен бүйірге карай жалғамалы қадам)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
7.4.1.1 залда музыкалық аспаптарды табу және музыкалық аспаптарда ойнауға орын дайындау
7.4.1.6 домбыраның бір пердесін қысып, бір саусақпен бір ішегінде ойнау
7.4.1.7 домбыраның бір ішегінде барлық пернелерін бір саусақпен баспалдақ секілді жоғары, төмен басып, ойнау
7.4.1.8 мұғаліммен бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша), бір ішекте, пернелерді баспай, бір саусақпен домбырада орындау
5.1. Би және билеу
7.5.1.1 билер мен билеуді орындау кезінде би мәдениетін ұстану
7.5.1.4 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "аралас бүйірлік жүріс" қозғалысын "алақанды жоғары-төмен бағыттай отырып, қолды алға қарай ашу" қозғалысымен бірге орындау
7.5.1.5 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "аралас бүйірлік жүріс" қозғалысын, " алақанды жоғары-төмен бағыттай отырып, қолды алға қарай ашу" қозғалысымен бірге орындау, бір колоннадан екі колоннаға тұру
7.5.1.8 педагогпен бірлесіп "аяғы бітеліп жүгіру", "алға, артқа, өкшеге шығатын қадамдар", "жартылай еңкейіп бүйірге қарай бүйірлік қадам"қозғалысының үйлесімінде орындау
7.5.1.10 үйретілген қозғалыстардан құрастылырған қарапайым қазақ халық би композицияларын билеу (педагог таңдауы бойынша
4 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
7.1.1.1 музыка сабағына ұйымдасқан түрде кіру, залда өз орнына бару, музыкалық шығарманы тыңдау кезінде тыңдау мәдениетін ұстану
7.1.1.5 музыкалық мәнерлік құралдарын тану және атау, дыбыстардың дыбыс биіктігі бойынша өзгеруін тану (төмен, жоғары)
7.1.1.9 "арфа" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
2.1. Ән айту
7.2.1.1 әнді орындау кезінде ережелерді орындау (отырып, тұрып)

7.1.1.11 узнавать и называть музыкальный инструмент "арфа" по звучанию, по внешнему виду
2.1 Пение
7.2.1.1 выполнять правила при исполнении песни (сидя, стоя)
7.2.1.3 готовиться и выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
7.2.1.4 петь в спокойном умеренном темпе и громкости, плавно, без напряжения
7.2.1.5 различать тембр голоса (низкий, высокий)
7.2.1.7 совместно с педагогом имитировать звук музыкального инструмента (барабан)
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
7.3.1.1 соблюдать строй и исходное положение, для выполнения музыкально-ритмических упражнений
7.3.1.4 строиться из колонны в две колонны по сигналу
7.3.1.8 выполнять совместно с педагогом движение казахского танца под музыку (комбинированный боковой ход)
7.3.1.11 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (приставной шаг в сторону с полуприседанием)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
7.4.1.1 находить музыкальные инструменты в зале и готовить место для игры на музыкальных инструментах
7.4.1.6 играть на одной струне, одним пальцем, зажимая один лад на домбре
7.4.1.7 играть лесенку на одной струне, одним пальцем, по всем ладам вверх, вниз на домбре
7.4.1.8 исполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), на одной струне, без лада, одним пальцем на (домбре)
5.1 Танцы и пляски
7.5.1.1 придерживаться танцевальной культуры при исполнении танцев и плясок
7.5.1.4 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "комбинированный боковой ход", с "раскрыванием рук вперед, направляя ладони то вверх, то вниз"
7.5.1.5 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "комбинированный боковой ход", "раскрывание рук вперед, направляя ладони то вверх, то вниз", перестраиваться из колонны в две колонны
7.5.1.8 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "бег с захлестом ног", "шаги вперед, назад, с выходом на каблук", "приставной шаг в сторону с полуприседанием"
7.5.1.10 танцевать простые казахские народные танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
4 четверть
1.1 Слушание музыки
7.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в зале, придерживаться слушательской культуры при прослушивании музыкального произведения
7.1.1.5 узнавать и называть средства музыкальной выразительности, с изменением звуков по высоте звучания (низкий, высокий)
7.1.1.9 слушать звучание музыкального инструмента "арфа"
2.1 Пение
7.2.1.1 выполнять правила при исполнении песни (сидя, стоя)

7.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын дайындалу және орындау
7.2.1.4 орташа қарқынмен және дауыстың біртегіс орташа күшімен асықпай, кернеусіз ән айту
7.2.1.8 мұғаліммен бірге жұмыс құралының дыбысын иммитациялау (балға)
7.2.1.9 мұғаліммен бірге жақын ортаның дыбыстарына еліктеп иммитациялау (тоңазытқыш)
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
7.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін сапты және бастапқы қалыпты сақтау
7.3.1.5 мұғалімнің көмегімен бұлшықеттерді созуға арналған гимнастикалық жаттығуларды орындау (көпір)
7.3.1.12 педагогпен бірлесіп музыкаға арналған толтырғыш қозғалысты орындау "Ползунок"
7.3.1.13 мұғаліммен бірге 2/4 музыкалық өлшемді әуенмен лентаны әуеннің күшті үлесіне айналдыру
7.3.1.15 әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (етікші)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
7.4.1.1 залда музыкалық аспаптарды табу және музыкалық аспаптарда ойнауға орын дайындау
7.4.1.9 шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) добырада бір ішекте, пернелерді баспай, бір саусақпен мұғаліммен бірге, жеке өзі (соло) орындау
7.4.1.10 домбырада пернелерді баспай, әуеннің күшті ырғағына қаттырақ соғып, санауға бір саусақпен еркін ойнауды санауға орындау
7.4.1.11 мұғалімнің көмегімен домбырада бір ішекте, бір саусақпен, пернесіз таныс әндер мен ән шумақтарынан қарапайым музыкалық фразалардың ырғағын
5.1. Би және билеу
7.5.1.1 билер мен билеуді орындау кезінде би мәдениетін ұстану
7.5.1.6 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сәукеле", "Қос өркеш" қазақ халық билерінің қимылдары мен "аралас бүйірлік жүріс", "алақанды жоғары-төмен бағыттай отырып, қолды алға қарай ашу" қозғалыстарының үйлесімін орындау, бір колоннадан екі колоннаға тұру
7.5.1.9 мұғаліммен бірге қозғалыстар үйлесімдерін орындау: "аяқты артқа тастап жүгіру", "алға қадам басу және артқа өкшемен басып жүру", "жартылай отырумен алға қарай жалғамалы қадам", "Ползунок" (жорғалаушы)
7.5.1.13 әр түрлі мамандардың қызметін көрсететін би композицияларын орындауға ұмтылу (етікші)
7.5.1.11 үйренген қозғалыстардан қарапайым би композицияларын билеу (мұғалімнің таңдауы бойынша)
4) 8 сынып:
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
8.1.1.1 сыныпқа музыкамен ұйымдастырылған тәртіппен кіру, бағанмен бір-бірден кіру, залда саптан жартылай шеңберге ауысқан кезде бағдарлау
8.1.1.2 әуенді кіріспесінен тану және атын атау

7.2.1.3 готовиться и выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
7.2.1.4 петь в спокойном умеренном темпе и громкости, плавно, без напряжения
7.2.1.8 совместно с педагогом имитировать звук рабочего инструмента (молоток)
7.2.1.9 совместно с педагогом имитировать звуки ближайшего окружения (холодильник)
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
7.3.1.1 соблюдать строй и исходное положение, для выполнения музыкально-ритмических упражнений
7.3.1.5 выполнять с помощью педагога гимнастические упражнения на растяжку мышц (мостик)
7.3.1.12 выполнять совместно с педагогом присядочное движение под музыку "Ползунок"
7.3.1.13 выполнять совместно с педагогом под музыку 2/4, вращение ленты на сильную долю мелодии
7.3.1.15 имитировать движения людей разных профессий (сапожник)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
7.4.1.1 находить музыкальные инструменты в зале и готовить место для игры на музыкальных инструментах
7.4.1.9 исполнять соло, совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), на одной струне, без лада, одним пальцем на домбре, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках)
7.4.1.10 исполнять на домбре произвольным боем одним пальцем, без лада, ударом на сильную долю такта под счет музыки
7.4.1.11 исполнять на домбре с помощью педагога на одной струне, одним пальцем, без лада, ритм несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок
5.1 Танцы и пляски
7.5.1.1 придерживаться танцевальной культуры при исполнении танцев и плясок
7.5.1.6 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сәукеле" (головной убор девушки), "Қос өркеш" (два горба), "комбинированный боковой ход", "раскрывание рук вперед, направляя ладони то вверх, то вниз", перестраиваться из колонны в две колонны
7.5.1.9 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "бег с захлестом ног", "шаги вперед, назад, с выходом на каблук", "приставной шаг в сторону с полуприседанием", "Ползунок"
7.5.1.13стремиться выполнятьтанцевальныекомпозицииотображающие деятельность людей разных профессий (сапожник)
7.5.1.11 танцевать простые танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
4) 8 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Слушание музыки
8.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, колонной по одному, ориентироваться в зале при смене строя в полукруг, для прослушивания музыкального произведения
8.1.1.2 узнавать и называть название знакомой мелодии по вступлению

8.1.1.3 қазақ халық музыкалық шығармаларын кіріспелерінен тану
8.1.1.7 суретте "сыбызғы" музыкалық аспабын тану
8.1.1.10 фотода "флейта" музыкалық аспабын тану
2.1. Ән айту
8.2.1.1 әнді орындау мәдениетін ұстану, ән айтуды уақытында бастау және аяқтау
8.2.1.2 артикуляциялық аппараттың бөліктерін (ерін, тіл, жақ, тіс, таңдай) атау
8.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша музыкалық сүйемелдеумен тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
8.2.1.4 ән айту, әннің дыбысын тыңдай білу
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
8.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін саптарды ауыстыру кезінде залда бағдарлау
8.3.1.2 педагогпен бірлесіп ширату жаттығулар кешенін орындау (еңкею, бұрылу, басты айналдыру, қол шынтақтарын өзінен, өзіне қарай айналдыру, денені еңкейту, орнында аттап жүру, секіру және жүгіру)
8.3.1.6 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қол қимылын музыкаға орындау (бет алдында қолдың айналмалы қозғалысы)
8.3.1.9 мұғаліммен бірлесіп 3/4 музыкалық өлшемді әуенмен қозғалысты орындау (аяқтар иық енінде, бір жақтан екінші жаққа тербелу)
8.3.1.14 мұғаліммен бірге өлшемі 3/4 музыкаға шапалақтау мен санауды бір мезгілде орындау
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
8.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойнау мәдениетін сақтау (мұғалімнің нұсқауы бойынша ойнау)
8.4.1.4 музыкалық аспапта (барабанда) отырып, тұрып ойнағанда денені, барабан таяқшаларын дұрыс ұстау
8.4.1.5 музыкалық аспапта (барабанда) ойнауға арналған қол жаттығуларын орындау
5.1. Би және билеу
8.5.1.1 билер мен билеуді орындауды уақтылы бастау және аяқтау
8.5.1.2 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сыңар мүйіз" (бір мүйіз) қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау
8.5.1.12 үйретілген қозғалыстардан құрастылырған қарапайым балалар би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) билеу
2 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
8.1.1.1 сыныпқа музыкамен ұйымдастырылған тәртіппен кіру, бағанмен бір-бірден кіру, залда саптан жартылай шеңберге ауысқан кезде бағдарлау
8.1.1.6 "сыбызғы" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
2.1. Ән айту
8.2.1.1 әнді орындау мәдениетін ұстану, ән айтуды уақытында бастау және аяқтау
8.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша музыкалық сүйемелдеумен тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
8.2.1.4 ән айту, әннің дыбысын тыңдай білу
8.2.1.6 шумақты ұрандардың мәтінін айту
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
8.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін саптарды ауыстыру кезінде залда бағдарлау

8.1.1.3 узнавать казахские народные музыкальные произведения по вступлению
8.1.1.7 узнавать музыкальный инструмент "сабызғы" на фото
8.1.1.10 узнавать музыкальный инструмент "флейта" на фото
2.1 Пение
8.2.1.1 придерживаться культуры исполнения песни, вовремя начинать и заканчивать пение
8.2.1.2 называть части артикуляционного аппарата (губы, язык, челюсти, зубы, нҰбо)
8.2.1.3 выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики под музыкальное сопровождение по показу педагога
8.2.1.4исполнять пение, прислушиваться к звучанию песни
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
8.3.1.1 ориентироваться в зале при смене строя, для выполнения музыкально-ритмических упражнений
8.3.1.2 выполнять совместно с педагогом комплекс упражнений для разминки (наклоны, повороты, вращение головы, вращение рук в локтях, к себе, от себя, наклоны корпуса, переступания на месте, прыжки и бег на месте)
8.3.1.6 выполнять совместно с педагогом движение рук казахского танца под музыку (круговое движение рукой перед лицом)
8.3.1.9 выполнять совместно с педагогом движение под музыку 3/4 (покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч)
8.3.1.14 выполнять совместно с педагогом под музыку 3/4, хлопки с одновременным счетом
4.1 Игра на музыкальных инструментах
8.4.1.1 соблюдать культуру игры на музыкальных инструментах (играть, только по инструкции учителя)
8.4.1.4 принимать правильную позу, держать барабанные палочки при игре на музыкальном инструменте (барабан)
8.4.1.5 выполнять подготовительные упражнения для рук для игры на музыкальном инструменте (барабан)
5.1 Танцы и пляски
8.5.1.1 своевременно начинать и заканчивать исполнение танцев и плясок
8.5.1.2 выполнять совместно с педагогом основные положения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сыңар мүйіз" (парные рога
8.5.1.12 исполнять простые детские танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
2 четверть
1.1 Слушание музыки
8.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, колонной по одному, ориентироваться в зале при смене строя в полукруг, для прослушивания музыкального произведения
8.1.1.6 слушать звучание музыкального инструмента "сабызғы"
2.1 Пение
8.2.1.1 придерживаться культуры исполнения песни, вовремя начинать и заканчивать пение
8.2.1.3 выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики под музыкальное сопровождение по показу педагога
8.2.1.4исполнять пение, прислушиваться к звучанию песни
8.2.1.6 воспроизводить текст речевок
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
8.3.1.1 ориентироваться в зале при смене строя, для выполнения музыкально-ритмических упражнений

8.3.1.3 музыка кіріспенің біткенін күтіп, ән бастамасына қозғала бастау
8.3.1.7 педагогпен бірлесіп "Бүркіт тырнақ" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін орындау
8.3.1.10 мұғаліммен бірге өлшемі 3/4 музыкамен қозғалысты орындау (оңға, солға бұрылу)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
8.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойнау мәдениетін сақтау (мұғалімнің нұсқауы бойынша ойнау)
8.4.1.2 музыкалық аспаптың дыбысына аспапта ойнауды иммитациялау (сыбызғы)
8.4.1.3 музыкалық аспаптың дыбысына аспапта ойнауды имитациялау (флейта)
5.1. Би және билеу
8.5.1.1 билер мен билеуді орындауды уақтылы бастау және аяқтау
8.5.1.3 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сыңар мүйіз" (жұптасқан мүйіз), "Бүркіт тырнақ" (бүркіт тырнақтары) қазақ халық билерінің қалпылары мен қимылдарының үйлесімін орындау
8.5.1.7 мұғаліммен бірге қозғалыс үйлесімінде орындау: "бір жағынан екінші жаққа тербелу", "аяқтар иық енінде, бүйірден екінші жаққа оңға, солға бұрылу" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
8.5.1.12 үйретілген қозғалыстардан құрастылырған қарапайым балалар би композицияларын билеу (педагог таңдауы бойынша)
3 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
8.1.1.1 сыныпқа музыкамен ұйымдастырылған тәртіппен кіру, бағанмен бір-бірден кіру, залда саптан жартылай шеңберге ауысқан кезде бағдарлау
8.1.1.4 3/4 музыкалық көлемдегі шығармаларды тыңдау
8.1.1.8 "сыбызғы" музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау
8.1.1.11 "флейта"музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша деп тану және атау
2.1. Ән айту
8.2.1.1 әнді орындау мәдениетін ұстану, ән айтуды уақытында бастау және аяқтау
8.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша музыкалық сүйемелдеумен тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
8.2.1.4 ән айту, әннің дыбысын тыңдай білу
8.2.1.5 дыбыстың ұзақтығын ажырату (қысқа-өткір, ұзын-тегіс)
8.2.1.7 мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың дыбысын иммитациялау (құбыр)
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
8.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін саптарды ауыстыру кезінде залда бағдарлау
8.3.1.4 шеңбер бойымен қозғалу, сигнал бойынша шеңберді тарылту және кеңейту
8.3.1.8 педагогпен бірлесіп қазақ биінің музыкамен қозғалысын орындау (ілгері ілгері жылжу)
8.3.1.11 мұғаліммен бірге музыкамен қозғалыс жасау 3/4 (аяқтар иық енінде, бір жағынан екінші жағына, оңға, солға бұрыла отырып, тербелу)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
8.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойнау мәдениетін сақтау (тек мұғалімнің нұсқауы бойынша ойнау)

8.3.1.3 выдерживать вступление в музыке, начинать двигаться на запев
8.3.1.7 выполнять совместно с педагогом мотивы казахского орнамента в танцевальном движении "Бүркіт тырнақ" (когти орла)
8.3.1.10 выполнять совместно с педагогом движение под музыку 3/4 (повороты вправо, влево)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
8.4.1.1 соблюдать культуру игры на музыкальных инструментах (играть, только по инструкции учителя)
8.4.1.2 имитировать игру на музыкальном инструменте (сабызғы) под его звучание
8.4.1.3 имитировать игру на музыкальном инструменте (флейта) под его звучание
5.1 Танцы и пляски
8.5.1.1 своевременно начинать и заканчивать исполнение танцев и плясок
8.5.1.3 выполнять совместно с педагогом в комбинации положения и движения казахского народного танца, "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сыңар мүйіз" (один рог), "Бүркіт тырнақ" (когти орла)
8.5.1.7 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения: "покачивание из стороны в сторону", "ноги на ширине плеч, повороты вправо, влево"
8.5.1.12 исполнять простые детские танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
3 четверть
1.1 Слушание музыки
8.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, колонной по одному, ориентироваться в зале при смене строя в полукруг, для прослушивания музыкального произведения
8.1.1.4 слушать произведения музыкального размера 3/4
8.1.1.8 узнавать и называть музыкальный инструмент "сабызғы" по звучанию, по внешнему виду
8.1.1.11 узнавать и называть музыкальный инструмент "флейта" по звучанию, по внешнему виду
2.1 Пение
8.2.1.1 придерживаться культуры исполнения песни, вовремя начинать и заканчивать пение
8.2.1.3 выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики под музыкальное сопровождение по показу педагога
8.2.1.4исполнять пение, прислушиваться к звучанию песни
8.2.1.5 различать продолжительность звука (короткий - резкий, длинный - плавный)
8.2.1.7 совместно с педагогом имитировать звук музыкального инструмента (дудочка)
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
8.3.1.1 ориентироваться в зале при смене строя, для выполнения музыкально-ритмических упражнений
8.3.1.4 двигаться по кругу, сужая и расширяя круг по сигналу
8.3.1.8 выполнять совместно с педагогом движение казахского танца под музыку (переплетающий ход вперед)
8.3.1.11 выполнять совместно с педагогом движение под музыку 3/4 (покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч с поворотом вправо, влево)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
8.4.1.1 соблюдать культуру игры на музыкальных инструментах (играть, только по инструкции учителя)

8.4.1.6 музыкалық аспапта (барабанда) 2/4 музыкалық өлшемдегі әуеннің күшті ырғағына таяқшаларымен барабанды соғып ойнау және сол мезгілде санауды да жүргізу
8.4.1.7 музыкалық аспапта (барабанда) 3/4 музыкалық өлшемдегі әуеннің күшті ырғағына таяқшаларымен барабанды соғып ойнау және сол мезгілде санауды да жүргізу
8.4.1.8 музыкалық аспапта (барабанда) ұсақ даңғырды орындау
5.1. Би және билеу
8.5.1.1 билер мен билеуді орындауды уақтылы бастау және аяқтау
8.5.1.4 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "алға қарай оралған жүріс" қозғалысын "бет алдында қолдың айналмалы қозғалысымен" бірге орындау
8.5.1.5 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "алға қарай оралған жүріс" қозғалысын "бет алдында қолдың айналмалы қозғалысымен" бірге орындау, шеңбермен жүруде шеңбер көлемін тарылту және кеңейту
8.5.1.8 мұғаліммен бірге "аяқтар иық енінде, бір жағынан екінші жаққа тербеліс", "бүйірден екінші жаққа оңға, солға бұрылу", "аяқтар иық енінде, бүйірден екінші жаққа оңға, солға бұрылумен бір жағынан екінші жаққа тербелу" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
8.5.1.10 үйретілген қозғалыстардан құрастылырған қарапайым қазақ халық би композицияларын (педагог таңдауы бойынша) билеу
4 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
8.1.1.1 сыныпқа музыкамен ұйымдастырылған тәртіппен кіру, бағанмен бір-бірден кіру, залда саптан жартылай шеңберге ауысқан кезде бағдарлау
8.1.1.5 музыкалық дыбыстың ұзақтығын тану және атау (саңырау дыбыс - қысқа, дауысты дыбыс-ұзақ)
8.1.1.9 "флейта" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
2.1. Ән айту
8.2.1.1 әнді орындау мәдениетін ұстану, ән айтуды уақытында бастау және аяқтау
8.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша музыкалық сүйемелдеумен тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
8.2.1.4 ән айту, әннің дыбысын тыңдай білу
8.2.1.8 мұғаліммен бірге жұмыс құралының дыбысын иммитациялау (бұрғылау)
8.2.1.9 мұғаліммен бірге жақын ортаның дыбыстарына еліктеп иммитациялау (ыдыс-аяқ)
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
8.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау үшін саптарды ауыстыру кезінде залда бағдарлау
8.3.1.5 мұғалімнің көмегімен бұлшықеттерді созуға арналған гимнастикалық жаттығуларды орындау (шатқа отыру, оң аяқпен, сол аяқпен, көлденең)
8.3.1.12 мұғаліммен бірге 3/4 өлшемді музыкамен қозғалысты орындау (қолды "шам" позициясына қойып алға, артқа қадам басу)
8.3.1.13 мұғаліммен бірге 3/4 өлшемді музыкамен лентаны әуеннің күшті бөлігінде айналдыру
8.3.1.15 әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (темір ұстасы)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
8.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойнау мәдениетін сақтау (тек мұғалімнің нұсқауы бойынша ойнау)

8.4.1.6 играть на музыкальном инструменте (барабан), ударяя на сильную долю такта мелодии музыкального размера 2/4 с одновременным счетом
8.4.1.7 играть на музыкальном инструменте (барабан), ударяя на сильную долю такта мелодии музыкального размера 3/4 с одновременным счетом
8.4.1.8 исполнять на музыкальном инструменте (барабан), мелкую дробь
5.1 Танцы и пляски
8.5.1.1 своевременно начинать и заканчивать исполнение танцев и плясок
8.5.1.4 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "переплетающий ход вперед", с "круговым движением рукой перед лицом"
8.5.1.5 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "переплетающий ход вперед", "круговое движение рукой перед лицом", передвигаться по кругу, сужая и расширяя круг
8.5.1.8 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч", "повороты вправо, влево", "покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч с поворотом вправо, влево"
8.5.1.10 исполнять простые казахские народные танцевальные композиции из изученных движений (на выбор педагога)
4 четверть
1.1 Слушание музыки
8.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, колонной по одному, ориентироваться в зале при смене строя в полукруг, для прослушивания музыкального произведения
8.1.1.5 узнавать и называть длительность музыкального звука (глухой - короткий, звонкий - длинный)
8.1.1.9 слушать звучание музыкального инструмента "флейта"
2.1 Пение
8.2.1.1 придерживаться культуры исполнения песни, вовремя начинать и заканчивать пение
8.2.1.3 выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики под музыкальное сопровождение по показу педагога
8.2.1.4 исполнять пение, прислушиваться к звучанию песни
8.2.1.8 совместно с педагогом имитировать звук рабочего инструмента (дрель)
8.2.1.9 совместно с педагогом имитировать звуки ближайшего окружения (посуда)
3.1Музыкально-ритмические упражнения
8.3.1.1 ориентироваться в зале при смене строя, для выполнения музыкально-ритмических упражнений
8.3.1.5 выполнять с помощью педагога гимнастические упражнения на растяжку мышц (шпагат, правый, левый, поперечный)
8.3.1.12 выполнять совместно с педагогом движение под музыку 3/4 (приставной шаг вперед, назад с положением руки "Свечка")
8.3.1.13 выполнять совместно с педагогом под музыку 3/4 вращение ленты на сильную долю мелодии
8.3.1.15 имитировать движения людей разных профессий (кузнец)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
8.4.1.1 соблюдать культуру игры на музыкальных инструментах (играть, только по инструкции учителя)

8.4.1.9 шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге музыкалық аспапта (барабанда) ұсақ даңғырдын орындау
8.4.1.10 музыкалық аспапта күрделі емес сөйлеулердің ырғақтық бейнесін орындау
8.4.1.11 мұғалімнің көмегімен барабанда таныс әндер мен ән шумақтарынан қарапайым музыкалық фразалардың ырғағын орындау.
5.1. Би және билеу
8.5.1.1 билер мен билеуді орындауды уақтылы бастау және аяқтау
8.5.1.6 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Сыңар мүйіз" (бір мүйіз), "Бүркіттің тырнағы" қазақ халық билерінің қимылдары мен "алға қарай оралған жүріс", "бет алдында қолдың айналдыру" қозғалыстарының үйлесімін орындау, шеңбермен жүруде шеңбер көлемін тарылту және кеңейту
8.5.1.9 мұғаліммен бірге "аяқтар иық енінде, бір жағынан екінші жаққа тербелу", "бүйірден екінші жаққа оңға, солға бұрылу", "аяқтар иық енінде, бүйірден екінші жаққа оңға, солға бұрылумен бір жағынан екінші жаққа тербелу", "қолды "шам" позициясына қойып алға, артқа жалғамалы қадам жасау"
8.5.1.13 әр түрлі мамандардың қызметін көрсететін би композицияларын орындауға ұмтылу (темір ұстасы)
8.5.1.11 үйренген қозғалыстардан музыкалық өлшемі 3/4 қарапайым би композицияларын (мұғалімнің таңдауы бойынша) орындау
5) 9 сынып:
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
9.1.1.1 сыныпқа музыкамен ұйымдастырылған тәртіппен кіру, сапта өз орнын табу, музыкалық шығарманы мұқият тыңдау
9.1.1.2 таныс әуенді фрагменттерінен тану және атау
9.1.1.3 қазақтың халық музыкалық шығармаларын фрагмент бойынша тану
9.1.1.7 фотода "қобыз" музыкалық аспабын тану
9.1.1.10 фотосуретте "скрипка" музыкалық аспабын тану
2.1. Ән айту
9.2.1.1 ән айту кезінде дене мүсінін тік ұстау (отыру, тұру кезінде)
9.2.1.2 артикуляциялық аппараттың бөліктерін (ерін, тіл, тіс, жақ, таңдай) атау
9.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
9.2.1.4 мұғаліммен бірге ән айту, әннің дыбысын тыңдау
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
9.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау кезінде сапта қашықтықты сақтау
9.3.1.2 мұғаліммен бірге бұлшықеттерді (мойын, иық, қол, арқа, жамбас, аяқ)жылытуға арналған жаттығулар кешенін орындау
9.3.1.6 педагогпен бірлесіп "өріммен ойнау" музыкасына қазақ биінің қол қимылын орындау
9.3.1.9 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (алға қарай жеңіл сырғи жүру)
9.3.1.14 мұғаліммен бірге кішкентай таяқшалармен соғу арқылы таныс әуеннің ырғақты үлгісін орындау
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау

8.4.1.9 исполнять соло, на музыкальном инструменте барабан, мелкую дробь, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках)
8.4.1.10 исполнять на музыкальном инструменте барабан ритмический рисунок не сложных речевок
8.4.1.11 исполнять с помощью педагога на барабане ритм несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок.
5.1 Танцы и пляски
8.5.1.1 своевременно начинать и заканчивать исполнение танцев и плясок
8.5.1.6 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Сыңар мүйіз" (один рог), "Бүркіт тырнақ" (когти орла), "переплетающий ход вперед", "круговое движение рукой перед лицом", передвигаться по кругу, сужая и расширяя круг
8.5.1.9 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч", "повороты вправо, влево", "покачивание из стороны в сторону, ноги на ширине плеч с поворотом вправо, влево", "приставной шаг вперед, назад с положением руки "Свечка"
8.5.1.13 стремиться выполнять танцевальные композиции отображающие деятельность людей разных профессий (кузнец)
8.5.1.11 исполнять простые танцевальные композиции, музыкального размера 3/4, из изученных движений (на выбор педагога)
5) 9 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Слушание музыки
9.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в строю, спокойно вслушиваться в звучание музыкального произведения
9.1.1.2 узнавать и называть название знакомой мелодии по фрагментам
9.1.1.3 узнавать казахские народные музыкальные произведения по фрагменту
9.1.1.7 узнавать музыкальный инструмент "қобыз" на фото
9.1.1.10 узнавать музыкальный инструмент "скрипка" на фото
2.1 Пение
9.2.1.1 соблюдать осанку при пении (сидя, стоя)
9.2.1.2 называть части артикуляционного аппарата (губы, язык, зубы, челюсти, нҰбо
9.2.1.3 выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
9.2.1.4петь вместе с учителем, прислушиваться к звучанию песни
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
9.3.1.1 соблюдать дистанцию в строю при выполнении музыкально-ритмических упражнений
9.3.1.2 выполнять совместно с педагогом комплекс упражнений для разминки мышц (шеи, плеч, рук, спины, бедер, стоп)
9.3.1.6 выполнять совместно с педагогом движение рук казахского танца под музыку "Игра с косами"
9.3.1.9 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (легкий скользящий шаг вперед)
9.3.1.14 выполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой мелодии ударами маленькими палочками
4.1 Игра на музыкальных инструментах

9.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойынды уақтылы бастау және аяқтау
9.4.1.4 музыкалық аспапта (металлофонда) отырып, тұрып ойнағанда денені, таяқшаларды дұрыс ұстау
9.4.1.5 музыкалық аспапта (металлофонда) ойнауға арналған қол жаттығуларын орындау
5.1. Би және билеу
9.5.1.1 билер мен билеуді орындау кезінде саптық тәртіпті сақтау
9.5.1.2 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Белбеу" (құшақ) қазақ халық биінің негізгі қалыптарын орындау
9.5.1.12 балалар билерінің қарапайы қозғалыстарын жасап билеу (үйретілген қозғалыстардан педагог таңдауы бойынша)
2 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
9.1.1.1 сыныпқа музыкамен ұйымдастырылған тәртіппен кіру, сапта өз орнын табу, музыкалық шығарманы мұқият тыңдау
9.1.1.6 "қобыз" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
2.1. Ән айту
9.2.1.1 ән айту кезінде дене мүсінін тік ұстау (отыру, тұру кезінде)
9.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
9.2.1.4 мұғаліммен бірге ән айту, әннің дыбысын тыңдау
9.2.1.6 мұғалімнің артынан шумақты ұрандардың мәтінін қайталау
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
9.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау кезінде сапта қашықтықты сақтау
9.3.1.3 музыканың басталуымен қозғалыстарды бастау
9.3.1.7 педагогпен бірлесіп "Ожау" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін орындау (аспаз)
9.3.1.10 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (бүйірге қарай аяқты айқастырып жүру)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
9.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойынды уақтылы бастау және аяқтау
9.4.1.2 музыкалық аспаптың (қобыздың) дыбысталуына ойнауын имитациялау
9.4.1.3 музыкалық аспаптың дыбысына аспапта ойнауды имитациялау (скрипка)
5.1. Би және билеу
9.5.1.1 билер мен билеуді орындау кезінде саптық тәртіпті сақтау
9.5.1.3 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Белбеус" (құшақ), "Ожау" қазақ халық билерінің қалпылары мен қимылдарының үйлесімін орындау
9.5.1.7 мұғаліммен бірге "алға қарай жеңіл сырғи жүру", "бүйірге қарай аяқты айқастырып жүру" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
9.5.1.12 балалар билерінің қарапайы қозғалыстарын жасап билеу (үйретілген қозғалыстардан педагог таңдауы бойынша)
3 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
9.1.1.1 сыныпқа музыкамен ұйымдастырылған тәртіппен кіру, сапта өз орнын табу, музыкалық шығарманы мұқият тыңдау
9.1.1.4 классикалық музыкалық шығармаларды тыңдау
9.1.1.8 "қобыз" музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау
9.1.1.11 "скрипка" музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау
2.1. Ән айту

9.4.1.1 своевременно начинать и заканчивать игру на музыкальных инструментах
9.4.1.4 принимать правильную позу, держать палочки при игре на музыкальном инструменте (металлофон)
9.4.1.5 выполнять подготовительные упражнения для рук для игры на музыкальном инструменте (металлофон)
5.1 Танцы и пляски
9.5.1.1 следовать порядку строя при исполнении танцев и плясок
9.5.1.2 выполнять совместно с педагогом основные положения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Белбеу" (кушак)
9.5.1.12 выполнять несложные детские танцы из изученных движений (на выбор педагога)
2 четверть
1.1 Слушание музыки
9.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в строю, спокойно вслушиваться в звучание музыкального произведения
9.1.1.6 слушать звучание музыкального инструмента "қобыз"
2.1 Пение
9.2.1.1 соблюдать осанку при пении (сидя, стоя)
9.2.1.3 выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
9.2.1.4 петь вместе с учителем, прислушиваться к звучанию песни
9.2.1.6 повторять за учителем текст речевок
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
9.3.1.1 соблюдать дистанцию в строю при выполнении музыкально-ритмических упражнений
9.3.1.3 начинать движения с началом музыки
9.3.1.7 выполнять совместно с педагогом мотивы казахского орнамента в танцевальном движении "Ожау" (поварешка)
9.3.1.10 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (шаги в сторону накрест)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
9.4.1.1 своевременно начинать и заканчивать игру на музыкальных инструментах
9.4.1.2 имитировать игру на музыкальном инструменте (қобыз) под его звучание
9.4.1.3 имитировать игру на музыкальном инструменте (скрипка) под его звучание
5.1 Танцы и пляски
9.5.1.1 следовать порядку строя при исполнении танцев и плясок
9.5.1.3 выполнять совместно с педагогом в комбинации положения и движения казахского народного танца, "Сәлем" (приветствие, поклон), "Белбеу" (кушак), "Ожау" (поварешка)
9.5.1.7 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения: "легкий скользящий шаг вперед", "шаги в сторону накрест"
9.5.1.12 выполнять несложные детские танцы из изученных движений (на выбор педагога)
3 четверть
1.1 Слушание музыки
9.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в строю, спокойно вслушиваться в звучание музыкального произведения
9.1.1.4 слушать классические музыкальные произведения
9.1.1.8 узнавать и называть музыкальный инструмент "қобыз" по звучанию, по внешнему виду
9.1.1.11 узнавать и называть музыкальный инструмент "скрипка" по звучанию, по внешнему виду
2.1 Пение

9.2.1.1 ән айту кезінде дене мүсінін тік ұстау (отыру, тұру кезінде)
9.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
9.2.1.4 мұғаліммен бірге ән айту, әннің дыбысын тыңдау
9.2.1.5 әннің сипатын анықтау (көңілді, қайғылы)
9.2.1.7 мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың дыбысын иммитациялау (скрипка)
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
9.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау кезінде сапта қашықтықты сақтау
9.3.1.4 сигнал бойынша бір шеңберден, екі шағын шеңберге қайта тұру
9.3.1.8 педагогпен бірлесіп қазақ биінің қозғалысын музыкамен орындау (орнында аттап жүру)
9.3.1.11 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (алға, артқа, оңға, солға майда қадам басып жүру)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
9.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойынды уақтылы бастау және аяқтау
9.4.1.6 музыкалық аспаптың тілімдері бойымен бүкіл пернетақтада бір қолмен баспалдақ секілді жоғары, төмен сырғытып ойнау (глиссандо)
9.4.1.7 музыкалық аспаптардың дыбыстарын өзгерте отырып (мұғалімнің таңдауы бойынша) балалар синтезаторында диез пернелермен бір саусақпен пернетақта бойымен баспалдақ секілді жоғары, төмен ойнау
9.4.1.8 мұғаліммен бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотамен, бір қолмен металлофонда орындау
5.1. Би және билеу
9.5.1.1 билер мен билеуді орындау кезінде саптық тәртіпті сақтау
9.5.1.4 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "орнында аттап өту" қозғалысын "өріммен ойнау" қол қимылымен үйлестіріп орындау
9.5.1.5 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "орнында аттап өту" қозғалысы мен "өріммен ойнау" қол қимылдың үйлесімін бір шеңберден екі кішкентай шеңберге бөлініп тұрумен бірге орындау
9.5.1.8 мұғаліммен бірге "алға қарай жеңіл сырғи жүру", "бүйірге қарай аяқты айқастырып жүру", "майда қадаммен алға, артқа, оңға, солға жүру" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
9.5.1.10 қазақ халық билерінің қарапайы қозғалыстарын жасап билеу (үйретілген қозғалыстардан педагог таңдауы бойынша)
4 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
9.1.1.1 сыныпқа музыкамен ұйымдастырылған тәртіппен кіру, сапта өз орнын табу, музыкалық шығарманы мұқият тыңдау
9.1.1.5 музыкалық шығармалардың сипатын тану және атау (бағыт, би)
9.1.1.9 "скрипка" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
2.1. Ән айту
9.2.1.1 ән айту кезінде дене мүсінін тік ұстау (отыру, тұру кезінде)
9.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын тыныс алу жаттығулары мен артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
9.2.1.4 мұғаліммен бірге ән айту, әннің дыбысын тыңдау
9.2.1.8 мұғаліммен бірге жұмыс құралының дыбысын иммитациялау (ара)

9.2.1.1 соблюдать осанку при пении (сидя, стоя)
9.2.1.3 выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
9.2.1.4 петь вместе с учителем, прислушиваться к звучанию песни
9.2.1.5 узнавать песню по характеру (веселая, грустная)
9.2.1.7 совместно с педагогом имитировать звук музыкального инструмента (скрипка)
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
9.3.1.1 соблюдать дистанцию в строю при выполнении музыкально-ритмических упражнений
9.3.1.4 перестраиваться из одного круга, в два маленьких круга по сигналу
9.3.1.8 выполнять совместно с педагогом движение казахского танца под музыку (переступание на месте)
9.3.1.11 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (мелкие шаги вперед, назад, вправо, влево)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
9.4.1.1 своевременно начинать и заканчивать игру на музыкальных инструментах
9.4.1.6 играть лесенкой одной рукой скользящим движением вдоль пластинок (глиссандо), по всей клавиатуре вверх, вниз на металлофоне
9.4.1.7 играть лесенкой одной рукой ударяя каждую пластину по всей клавиатуре вверх, вниз на металлофоне
9.4.1.8 исполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), одной нотой, одной рукой (металлофоне)
5.1 Танцы и пляски
9.5.1.1 следовать порядку строя при исполнении танцев и плясок
9.5.1.4 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "переступание на месте", с движением рук "игра с косами"
9.5.1.5 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "переступание на месте", движение рук "игра с косами", перестроением из одного круга в два маленьких круга
9.5.1.8 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "легкий скользящий шаг вперед", "шаги в сторону накрест", "мелкие шаги вперед, назад, вправо, влево"
9.5.1.10 выполнять несложные казахские народные танцы из изученных движений (на выбор педагога)
4 четверть
1.1 Слушание музыки
9.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в строю, спокойно вслушиваться в звучание музыкального произведения
9.1.1.5 узнавать и называть характер музыкальных произведений (марш, пляска)
9.1.1.9 слушать звучание музыкального инструмента "скрипка"
2.1 Пение
9.2.1.1 соблюдать осанку при пении (сидя, стоя)
9.2.1.3 выполнять дыхательные упражнения и упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
9.2.1.4 петь вместе с учителем, прислушиваться к звучанию песни
9.2.1.8 совместно с педагогом имитировать звук рабочего инструмента (пила)

9.2.1.9 мұғаліммен бірге жақын ортаның дыбыстарына еліктеп иммитациялау (радио)
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
9.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау кезінде сапта қашықтықты сақтау
9.3.1.5 мұғалімнің көмегімен бұлшықетті созуға арналған гимнастикалық жаттығуларды орындау (бақа)
9.3.1.12 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (жартылай еңкейіп, басын еңкейтіп бүйірге қарай жылжу)
9.3.1.13 оқытушымен бірге музыкамен үйренген қимылдарды орындау (гүлдермен)
9.3.1.15 әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (жүргізуші)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
9.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойынды уақтылы бастау және аяқтау
9.4.1.9 шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) металлофонда бір нотада, бір қолмен мұғаліммен бірге, жеке өзі (соло) орындау
9.4.1.10 металлофонда гамманы пернелермен белгіленген оң жақ бір саусақпен, содан кейін сол қолдың бір октавасы шегінде 1до-1си дейін орындау
9.4.1.11 белгіленген тақтайшалар бойынша металлофонда мұғалімнің көмегімен таныс әндер мен ән шумақтарынан қарапайым музыкалық фразалардың ырғағын орындау
5.1. Би және билеу
9.5.1.1 билер мен билеуді орындау кезінде саптық тәртіпті сақтау
9.5.1.6 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Белбеу" (құшақ), "Ожау" қазақ халық билерінің қимылдары мен "орнында аттап өту", "өріммен ойнау" қол қимылдарының үйлесімін бір шеңберден екі кішкентай шеңберге бөлініп тұрумен бірге орындау
9.5.1.9 мұғаліммен бірге қозғалыстар үйлесімдерін орындау: "алға қарай жеңіл сырғи жүру", "бүйірге қарай аяқты айқастырып жүру", "майда қадаммен алға, артқа, оңға, солға жүру", "жартылай отырумен және басын еңкейтумен бүйірлік жалғамалы қадам"
9.5.13 әр түрлі мамандықтағы адамдардың қызметін көрсететін би композицияларын орындауға ұмтылу (жүргізуші)
9.5.1.11 үйренген қозғалыстардан қарапайым бал билерін орындау (мұғалімнің таңдауы бойынша)
6) 10 сынып:
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
10.1.1.1 музыка сабағына ұйымдасқан түрде кіру, сапта өз орнына тұру, музыкалық сәлемдесуді орындау
10.1.1.2 әннің әуенін тыңдап атын атау
10.1.1.3 қазақ халық музыкалық шығармаларын әуендерінен тану
10.1.1.7 фотода "гитара" музыкалық аспабын тану
10.1.1.10 фотосуреттегі "керней" музыкалық аспабын тану
2.1. Ән айту
10.2.1.1 залда өз орындарына өту, ән айтуға дайындалу
10.2.1.2 артикуляциялық аппараттың бөліктерін (ерін, тіл, жақ, тіс, таңдай)атау және көрсету

9.2.1.9 совместно с педагогом имитировать звуки ближайшего окружения (радио)
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
9.3.1.1 соблюдать дистанцию в строю при выполнении музыкально-ритмических упражнений
9.3.1.5 выполнять с помощью педагога гимнастические упражнения на растяжку мышц (лягушка)
9.3.1.12 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (приставной шаг в сторону с полуприседание и наклоном головы)
9.3.1.13 выполнять совместно с педагогом под музыку изученные движения с (цветочками)
9.3.1.15 имитировать движения людей разных профессий (шофер)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
9.4.1.1 своевременно начинать и заканчивать игру на музыкальных инструментах
9.4.1.9 исполнять соло, совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), одной нотой, одной рукой на металлофоне, совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках)
9.4.1.10 исполнять на металлофоне гамму по отмеченным клавишами одним пальцем правой, затем левой руки в пределах одной октавы до1-си1
9.4.1.11 исполнять с помощью педагога на металлофоне по размеченным пластинам ритм несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок
5.1 Танцы и пляски
9.5.1.1 следовать порядку строя при исполнении танцев и плясок
9.5.1.6 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Белбеу" (кушак), "Ожау" (поварешка), "переступание на месте", движение рук "игра с косами", с перестроением из одного круга, в два маленьких круга
9.5.1.9 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "легкий скользящий шаг вперед", "шаги в сторону накрест", "мелкие шаги вперед, назад, вправо, влево", "приставной шаг в сторону с полуприседание и наклоном головы"
9.5.1.13 стремиться выполнять танцевальные композиции отображающие деятельность людей разных профессий (шофер)
9.5.1.11 выполнять несложные бальные танцы из изученных движений (на выбор педагога)
6) 10 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Слушание музыки
10.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в строю, выполнять музыкальное приветствие
10.1.1.2 называть название песни по ее мелодии
10.1.1.3 узнавать казахские народные музыкальных произведении по звучанию
10.1.1.7 узнавать музыкальный инструмент "гитара" на фото
10.1.1.10 узнавать музыкальный инструмент "труба" на фото
2.1 Пение
10.2.1.1 проходить на свои места в зале, готовиться к пению
10.2.1.2 называть и показывать части артикуляционного аппарата (губы, язык, челюсти, зубы, нҰбо)

10.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
10.2.1.4 мұғаліммен бірге орташа қарқынмен және дауыстың біртегіс орташа күшімен асықпай, кернеусіз ән айту
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
10.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау мәдениетін ұстану
10.3.1.2 мұғаліммен бірге бұлшықеттерді ширату үшін гимнастикалық-ырғақты жаттығулар кешенін орындау (жаттығуларды таңдау мұғалімнің қалауы бойынша)
10.3.1.6 педагогпен бірлесіп "Ши орау" (тоқу) музыкасына қазақ биінің қол қимылын орындау
10.3.1.9 мұғаліммен бірлесіп қозғалысты музыкамен орындау (6-шы позициядан 2-ші позицияға өту және бастапқы позицияға секіріп оралу)
10.3.1.14 мұғаліммен бірге таныс әуеннің ырғақтық бейнесін қол шапалақтау, жамбасты, иықты соғу арқылы орындау
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
10.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойнау кезінде кезектілікті сақтау
10.4.1.4 музыкалық аспапта (балалар синтезаторында) ойнаған кезде дұрыс позаны қабылдау
10.4.1.5 музыкалық аспапта (балалар синтезаторында) ойнауға арналған қол жаттығуларын орындау
5.1. Би және билеу
10.5.1.1 билер мен билеуді орындау кезінде қатарды ұстау
10.5.1.2 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қамшы" халық биінің негізгі қалыптарын орындау
10.5.1.12 қарапайым балалар билерін билеу (үйретілген қозғалыстардан педагог таңдауы бойынша)
2 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
10.1.1.1 музыка сабағына ұйымдасқан түрде кіру, сапта өз орнына тұру, музыкалық сәлемдесуді орындау
10.1.1.6 "гитара" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
2.1. Ән айту
10.2.1.1 залда өз орындарына өту, ән айтуға дайындалу
10.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
10.2.1.4 мұғаліммен бірге орташа қарқынмен және дауыстың біртегіс орташа күшімен асықпай, кернеусіз ән айту
10.2.1.6 әр түрлі дыбыс күшімен дауысты дыбыстарға әуендер айту (қатты, ақырын)
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
10.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау мәдениетін ұстану
10.3.1.3 музыка аяқталғаннан кейін немесе сигнал бойынша қозғалысты тоқтату
10.3.1.7 педагогпен бірлесіп "Айна" би қозғалысында қазақ ою-өрнегінің мотивтерін орындау
10.3.1.10 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (6-шы позициядан 2-ші позицияға алға қарай аттап өту "үшбұрыш" және кері қарай аттау)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
10.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойнау кезінде кезектілікті сақтау
10.4.1.2 музыкалық аспаптың (гитараның дыбысталуына ойнауын имитациялау

10.2.1.3 выполнять упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
10.2.1.4 петь совместно с учителем в спокойном умеренном темпе и громкости, плавно, без напряжения
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
10.3.1.1 придерживаться культуры выполнения музыкально-ритмических упражнений
10.3.1.2 выполнять совместно с педагогом комплекс ритмико-гимнастических упражнений для разминки (выбор упражнений, на усмотрение педагога)
10.3.1.6 выполнять совместно с педагогом движение рук казахского танца под музыку "Ши орау" (плетение)
10.3.1.9 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (переступание из 6 позиции, во 2, и прыжком в исходную)
10.3.1.14 выполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой мелодии хлопками в ладоши, ударами по бедрам, плечам
4.1 Игра на музыкальных инструментах
10.4.1.1 соблюдать очередность при игре на музыкальных инструментах
10.4.1.4 принимать правильную позу при игре на музыкальном инструменте (детский синтезатор)
10.4.1.5 выполнять подготовительные упражнения для рук для игры на музыкальном инструменте (детский синтезатор)
5.1 Танцы и пляски
10.5.1.1 выдерживать строй при исполнении танцев и плясок
10.5.1.2 выполнять совместно с педагогом основные положения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қамшы" (плеть)
10.5.1.12 танцевать простые детские танцы из изученных движений (на выбор педагога)
2 четверть
1.1 Слушание музыки
10.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в строю, выполнять музыкальное приветствие
10.1.1.6 слушать звучание музыкального инструмента "гитара"
2.1 Пение
10.2.1.1 проходить на свои места в зале, готовиться к пению
10.2.1.3 выполнять упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
10.2.1.4 петь совместно с учителем в спокойном умеренном темпе и громкости, плавно, без напряжения
10.2.1.6 пропевать мелодии на гласные звуки с разной силой звука (громко, тихо)
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
10.3.1.1 придерживаться культуры выполнения музыкально-ритмических упражнений
10.3.1.3 прекращать движение по окончании музыки или по сигналу
10.3.1.7 выполнять совместно с педагогом мотивы казахского орнамента в танцевальном движении "Айна" (зеркало)
10.3.1.10 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (переступание из 6 позиции, во 2 вперед "Треугольник", и обратно)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
10.4.1.1 соблюдать очередность при игре на музыкальных инструментах
10.4.1.2 имитировать игру на музыкальном инструменте (гитара) под его звучание

10.4.1.3 музыкалық аспаптың дыбысына аспапта (кернейде) ойнауды имитациялау
5.1. Би және билеу
10.5.1.1 билер мен билеуді орындау кезінде қатарды ұстау
10.5.1.3 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қамшы", "Айна" қазақ халық билерінің қалпылары мен қимылдарының үйлесімін орындау
10.5.1.7 мұғаліммен бірге "6-шы позициядан 2-ші позицияға өту және бастапқы позицияға секіру", "6-шы позициядан 2-ші позицияға алға қарай аттап өту "Үшбұрыш" және кері қарай аттау" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
10.5.1.12 қарапайым балалар билерін билеу (үйретілген қозғалыстардан педагог таңдауы бойынша)
3 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
10.1.1.1 музыка сабағына ұйымдасқан түрде кіру, сапта өз орнына тұру, музыкалық сәлемдесуді орындау
10.1.1.4 классикалық және заманауи музыкалық шығармаларды тыңдау
10.1.1.8 "гитара" музыкалық аспабын дыбысы, сыртқы түрі бойынша тану және атау
10.1.1.11 музыкалық аспапты дыбысы, сыртқы түрі бойынша "керней" деп тану және атау
2.1. Ән айту
10.2.1.1 залда өз орындарына өту, ән айтуға дайындалу
10.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
10.2.1.4 мұғаліммен бірге орташа қарқынмен және дауыстың біртегіс орташа күшімен асықпай, кернеусіз ән айту
10.2.1.5 мұғаліммен бірге дауысты дыбыстарды айту (а,у,о,и,э,ы)
10.2.1.7 мұғаліммен бірге музыкалық аспаптың дыбысын иммитациялау (гитара, керней)
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
10.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау мәдениетін ұстану
10.3.1.4 қашықтықты сақтай отырып, бірінен соң бірі ирелең жолмен еркін қадам жасау
10.3.1.8 педагогпен бірлесіп музыкаға қазақ биінің қозғалысын орындау (секіртпе жүріс)
10.3.1.11 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау (6 позициядан 2-ге секіру және кері секіру)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
10.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойнау кезінде кезектілікті сақтау
10.4.1.6 музыкалық аспаптардың дыбыстарын өзгерте отырып (мұғалімнің таңдауы бойынша), балалар синтезаторында бір саусақпен пернетақта бойымен баспалдақ секілді жоғары, төмен ойнау
10.4.1.7 музыкалық аспаптардың дыбыстарын өзгерте отырып (мұғалімнің таңдауы бойынша), балалар синтезаторында диез пернелермен бір саусақпен пернетақта бойымен баспалдақ секілді жоғары, төмен ойнау
10.4.1.8 мұғаліммен бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір саусақпен (балалар синтезаторында), музыкалық аспаптардың дыбыстарын өзгерте отырып (мұғалімнің таңдауы бойынша) орындау
5.1. Би және билеу
10.5.1.1 билер мен билеуді орындау кезінде қатарды ұстау

10.4.1.3 имитировать игру на музыкальном инструменте (труба) под его звучание
5.1 Танцы и пляски
10.5.1.1 выдерживать строй при исполнении танцев и плясок
10.5.1.3 выполнять совместно с педагогом в комбинации положения и движения казахского народного танца, "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қамшы" (плеть), "Айна" (зеркало)
10.5.1.7 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения: "переступание из 6 позиции, во 2, и прыжком в исходную", "переступание из 6 позиции, во 2 вперед "Треугольник", и обратно"
10.5.1.12 танцевать простые детские танцы из изученных движений (на выбор педагога)
3 четверть
1.1 Слушание музыки
10.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в строю, выполнять музыкальное приветствие
10.1.1.4 слушать классические и современные музыкальные произведения
10.1.1.8 узнавать и называть музыкальный инструмент "гитара" по звучанию, по внешнему виду
10.1.1.11 узнавать и называть музыкальный инструмент "труба" по звучанию, по внешнему виду
2.1 Пение
10.2.1.1 проходить на свои места в зале, готовиться к пению
10.2.1.3 выполнять упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
10.2.1.4 петь совместно с учителем в спокойном умеренном темпе и громкости, плавно, без напряжения
10.2.1.5 петь совместно с педагогом гласные звуки (а,у,о,и,э,ы)
10.2.1.7 совместно с педагогом имитировать звук музыкального инструмента (гитара, труба)
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
10.3.1.1 придерживаться культуры выполнения музыкально-ритмических упражнений
10.3.1.4 двигаться свободным шагом змейкой друг за другом сохраняя дистанцию
10.3.1.8 выполнять совместно с педагогом движение казахского танца под музыку (шаги с подскоком)
10.3.1.11 выполнять совместно с педагогом движение под музыку (перепрыгивание из 6 позиции во 2, и обратно)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
10.4.1.1 соблюдать очередность при игре на музыкальных инструментах
10.4.1.6 играть лесенкой одним пальцем по всей клавиатуре вверх, вниз на детском синтезаторе, изменяя звуки музыкальных инструментов, (на выбор педагога)
10.4.1.7 играть лесенкой диезными клавишами одним пальцем по всей клавиатуре вверх, вниз на детском синтезаторе, изменяя звуки музыкальных инструментов, (на выбор педагога)
10.4.1.8 исполнять совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), одной нотой, одним пальцем на (детском синтезаторе), изменяя звуки музыкальных инструментов, (на выбор педагога)
5.1 Танцы и пляски
10.5.1.1 выдерживать строй при исполнении танцев и плясок

10.5.1.4 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "секіріспен қадам басу" қозғалысын "Ши орау" (тоқу) қол қимылымен үйлестіріп орындау
10.5.1.5 педагогпен бірлесіп қазақ халық биінің "секіріспен қадам басу" қозғалысын "Ши орау" (тоқу) қол қимылымен үйлестіріп орындау, қашықтықты сақтай отырып, бірінен соң бірі ирелең саппен қозғалу
10.5.1.8 мұғаліммен бірге "6-шы позициядан 2-ші позицияға өту және бастапқы позицияға секіру", "6-шы позициядан 2-ші позицияға алға қарай аттап өту "үшбұрыш" және кері қарай аттау", "6-шы позициядан 2-ші позицияға секіру және кері қарай секіру" қозғалыстар үйлесімдерін орындау
10.5.1.10 қарапайым қазақ халық билерін билеу (үйретілген қозғалыстардан педагог таңдауы бойынша)
4 тоқсан
1.1. Музыканы тыңдау
10.1.1.1 музыка сабағына ұйымдасқан түрде кіру, сапта өз орнына тұру, музыкалық сәлемдесуді орындау
10.1.1.5 музыкалық шығармалардың сипатын тану және атау (көңілді, би)
10.1.1.9 "керней" музыкалық аспабының дыбысын тыңдау
2.1. Ән айту
10.2.1.1 залда өз орындарына өту, ән айтуға дайындалу
10.2.1.3 мұғалімнің көрсетілімі бойынша ән айтпас бұрын артикуляциялық гимнастика жаттығуларын орындау
10.2.1.4 мұғаліммен бірге орташа қарқынмен және дауыстың біртегіс орташа күшімен асықпай, кернеусіз ән айту
10.2.1.8 мұғаліммен бірге жұмыс құралының дыбысын иммитациялау (балта)
10.2.1.9 мұғаліммен бірге жақын маңдағы дыбыстарға еліктеу (кір жуғыш машина)
3.1. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
10.3.1.1 музыкалық-ырғақтық жаттығуларды орындау мәдениетін ұстану
10.3.1.5 мұғалімнің көмегімен бұлшықеттерді созуға арналған гимнастикалық жаттығуларды орындау ("стрелка")
10.3.1.12 мұғаліммен бірге қозғалысты музыкамен орындау ("Восьмерка" айналдыру: жамбаспен, тіземен, иықпен бөлек-бөлек )
10.3.1.13 оқытушымен бірге үйренген қимылдарды музыкамен орындау (гимнастикалық таяқтармен)
10.3.1.15 әр түрлі мамандықтағы адамдардың қозғалысына еліктеу (кір жуу)
4.1. Музыкалық аспаптарда ойнау
10.4.1.1 музыкалық аспаптарда ойнау кезінде кезектілікті сақтау
10.4.1.9 шу оркестрінің ойынымен (сылдырмақтарда, дабылдарда, маракастарда, үшбұрыштарда) бірге таныс әннің ырғақтық бейнесін (мұғалімнің таңдауы бойынша) бір нотада, бір саусақпен балалар синтезаторында музыкалық аспаптардың дыбыстарын өзгерте отырып (мұғалімнің таңдауы бойынша), мұғаліммен бірге, жеке өзі (соло) орындау
10.4.1.10 музыкалық аспаптардың дыбыстарын (мұғалімнің таңдауы бойынша) өзгерте отырып, балалар синтезаторында белгіленген пернелермен бір саусақпен оңға, содан кейін сол қолды бір октава шегінде до1до-1си дейін гамманы орындау

10.5.1.4 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "шаги с подскоком", с движением рук "Ши орау" (плетение)
10.5.1.5 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "шаги с подскоком", движение рук казахского танца под музыку "Ши орау" (плетение), передвигаться змейкой друг за другом сохраняя дистанцию
10.5.1.8 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "переступание из 6 позиции, во 2, и прыжком в исходную", "переступание из 6 позиции, во 2 вперед "Треугольник", и обратно", "перепрыгивание из 6 позиции во 2, и обратно"
10.5.1.10 танцевать простые казахские народные танцы из изученных движений (на выбор педагога)
4 четверть
1.1 Слушание музыки
10.1.1.1 организованно входить в класс под музыку, занимать свое место в строю, выполнять музыкальное приветствие
10.1.1.5 узнавать и называть характер музыкальных произведений (веселые, плясовые)
10.1.1.9 слушать звучание музыкального инструмента "труба"
2.1 Пение
10.2.1.1 проходить на свои места в зале, готовиться к пению
10.2.1.3 выполнять упражнения артикуляционной гимнастики перед пением по показу педагога
10.2.1.4 петь совместно с учителем в спокойном умеренном темпе и громкости, плавно, без напряжения
10.2.1.8 совместно с педагогом имитировать звук рабочего инструмента (топор)
10.2.1.9 совместно с педагогом имитировать звуки ближайшего окружения (стиральная машина)
3.1 Музыкально-ритмические упражнения
10.3.1.1 придерживаться культуры выполнения музыкально-ритмических упражнений
10.3.1.5 выполнять с помощью педагога гимнастические упражнения на растяжку мышц (стрелка)
10.3.1.12 выполнять совместно с педагогом движение под музыку ("Восьмерка", бедрами, отдельно коленями, отдельно плечами)
10.3.1.13 выполнять совместно с педагогом под музыку изученные движения с (гимнастическими палками)
10.3.1.15 имитировать движения людей разных профессий (прачка)
4.1 Игра на музыкальных инструментах
10.4.1.1 соблюдать очередность при игре на музыкальных инструментах
10.4.1.9 исполнять соло, совместно с педагогом ритмический рисунок знакомой песни (по выбору педагога), одной нотой, одним пальцем на детском синтезаторе, изменяя звуки музыкальных инструментов, (на выбор педагога), совместно с игрой шумового оркестра (на погремушках, бубнах, маракасах, треугольниках)
10.4.1.10 исполнять на детском синтезаторе гамму, изменяя звуки музыкальных инструментов, (на выбор педагога) по отмеченным клавишами одним пальцем правой, затем левой руки в пределах одной октавы до1-си1

10.4.1.11 белгіленген пернелер бойынша балалар синтезаторында мұғалімнің көмегімен таныс әндер мен ән шумақтарынан қарапайым музыкалық фразалардың ырғағын музыкалық аспаптардың дыбыстарын (мұғалімнің таңдауы бойынша) өзгерте отырып орындау
5.1. Би және билеу
10.5.1.1 билер мен билеуді орындау кезінде сапта тұру
10.5.1.6 педагогпен бірлесіп "Сәлем" (сәлемдесу, тағзым ету), "Қамшы", "Айна" қазақ халық билерінің қимылдарымен "секіріп жүру", "Ши орау" (тоқу) қол қимылдарының үйлесімін орындау, қашықтықты сақтай отырып, бірінен соң бірі ирелең саппен қозғалу
10.5.1.9 мұғаліммен бірге қозғалыстар үйлесімдерін орындау: "6-шы позициядан 2-ші позицияға өту және бастапқы позицияға секіру", "6-шы позициядан 2-ші позицияға алға қарай аттап өту "үшбұрыш" және кері қарай аттау", "6-шы позициядан 2-ші позицияға секіру және кері қарай секіру", "сегіздік" жамбаспен, тізелермен, иықпен бөлек-бөлек айналдыру
10.5.1.13 әр түрлі мамандықтағы адамдардың қызметін көрсететін би композицияларын орындауға ұмтылу (кір жуушы)
10.5.1.11 үйренген қозғалыстардан қарапайым заманауи билерді (мұғалімнің таңдауы бойынша)билеу
бұйрығына
48-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы "03" сәуірдегі
№115 бұйрығына
541 - қосымша
Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты – білім алушылардың жақын қоғамда бағдарлау дағдыларын, тұрмыстық еңбек дағдыларын, отбасы мен қоғамдық орындардағы мәдени тәртіптің тәсілдерін меңгеруіне жағдай жасау.
3. Бағдарламаның білім беру міндеттері:
1) білім алушыларда тұрмыстық практикалық дағдыларды, киім мен аяқ киім заттарын пайдалану, тағам дайындау дағдыларын қалыптастыру;
2) тамақ дайындау кезінде гигиена талаптарын және қауіпсіз жұмыс қағидаларын сақтауға үйрету;
3) адам жасаған қоршаған заттарға: өзінің киіміне, аяқ киіміне, жиһазға, тамақ өнімдеріне және дайындалған тағамға ұқыпты қарауға тәрбиелеу;
4) білім алушыларды әртүрлі кәсіпорындар мен мекемелердің (сауда, көлік, халықтың тұрмыс қажетін өтеу қызметі, байланыс, мәдениет, медициналық көмек) қызметтеріне бағдарлауға, осы қызметтерді пайдаланудың қарапайым практикалық дағдыларын қалыптастыру;
5) әртүрлі өмірлік жағдайларда, қоғамдық орындарға, әлеуметтік мекемелерге барған кезде мәдени мінез-құлық дағдыларын қалыптастыру.

10.4.1.11 исполнять с помощью педагога на детском синтезаторе по размеченным клавишам ритм несложных музыкальных фраз из знакомых песен и попевок, изменяя звуки музыкальных инструментов, (на выбор педагога)
5.1 Танцы и пляски
10.5.1.1 выдерживать строй при исполнении танцев и плясок
10.5.1.6 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения казахского народного танца "Сәлем" (приветствие, поклон), "Қамшы" (плеть), "Айна" (зеркало), "шаги с подскоком", движение рук казахского танца под музыку "Ши орау" (плетение), передвигаться змейкой друг за другом сохраняя дистанцию
10.5.1.9 выполнять совместно с педагогом в комбинации движения "переступание из 6 позиции, во 2, и прыжком в исходную", "переступание из 6 позиции, во 2 вперед "Треугольник", и обратно", "перепрыгивание из 6 позиции во 2, и обратно", "Восьмерка", бедрами, отдельно коленями, отдельно плечами"
10.5.1.13 стремиться выполнять танцевальные композиции отображающие деятельность людей разных профессий (прачка)
10.5.1.11 танцевать простые современные танцы из изученных движений (на выбор педагога)
Приложение 48 к приказу
Приложение 541 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5 - 10 классов
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа (далее - Программа) по учебному предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5 – 10 классов разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Цель Программы – создание условий для овладения обучающимися навыками ориентировки в ближайшем социуме, бытовыми трудовыми умениями, культурными способами поведения в семье и общественных местах.
3. Образовательные задачи программы:
1) формировать у обучающихся практические бытовые умения, использования предметов одежды и обуви, приготовления пищи;
2) обучать соблюдению требований гигиены и правил безопасной работы при приготовлении пищи;
3) воспитывать бережное отношение к окружающим предметам, созданным человеком: своей одежде, обуви, мебели, продуктам питания и приготовленной пище;
4) ориентировать обучающихся в услугах различных предприятий и учреждений (торговли, транспорта, службы быта, связи, культуры, медицинской помощи), формировать элементарные практические умения пользоваться этими услугами;
5) формировать навыки культурного поведения в различных жизненных ситуациях, при посещении общественных мест, социальных учреждений.

4. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) қарапайым тұрмыстық еңбекке оң көзқарас қалыптастыру;
2) еңбекқорлықты, ерікті күш-жігерді қалыптастыру; жұмысты белгілі бір тәртіппен орындай білу, басталған істі аяғына дейін жеткізе білу, өз қызметіне ағымдық бақылауды, қорытынды бақылауды орындау, өз жұмысының нәтижесін басқалармен салыстыру қабілетін дамыту;
3) танымдық іс-әрекетті дамыту, жеңіл себеп-салдарлық байланыстарды орнату тәсілдерін үйрету;
4) топтық жұмыс процесінде сөйлеу және коммуникацияның басқа да түрлерінің көмегімен басқалармен түсінісу қабілетін қалыптастыру; білім алушылардың сөздік қорын байыту;
5) практикалық жұмысты орындау кезінде іс-қимылды үйлестіруді, шебер ептілікті, мұқияттылық пен нақтылықты жетілдіру.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға оқытудың негізгі мазмұны өмірлік дағдылар, әлеуметтік қолайлы мінез-құлық дағдылары болып табылады, оларды меңгеру білім алушылардың әдеттегі тұрмыстық жағдайларда көмекті қажет ету қажеттілігін азайтуға ықпал етеді. Академиялық білімді қалыптастыру саласында білім алушыларда танымдық іс-әрекеттің мақсатты әдістерін қалыптастыру кезіндегі айқын қиындықтарға байланысты мүмкіндіктердің шағын ресурсы байқалады.
6. Бағдарламаның мазмұнын педагог, тәрбиешілер (білім алушының мектепте болған барлық уақыты ішінде, өзіне-өзі қызмет көрсетуге және режимдік сәттерге байланысты табиғи жағдайларда) және білім алушылардың ата-аналары (үйде, қоғамдық орындарда, кез келген өмірлік жағдайларда) жүзеге асырады. Педагогтар мен отбасының қызметін үйлестіруді және келісушілікті сынып мұғалімі жүзеге асырады.
7. Оқу процесін ұйымдастыру кезінде мыналарды ескеру қажет:
1) ұжымдық оқыту жағдайында білім алушылардың танымдық белсенділігінің төмендігін;
2) педагогтың фронталды жұмыста қолданатын бағыттаушы, ынталандырушы көмегіне төмен реакцияны;
3) коммуникативтік, реттеуші, жоспарлаушы сөйлеу функцияларының өрескел дамымауын;
4) қалыптасатын дағдыларды автоматтандыру қиындықтарын;
5) бір сыныптағы оқушылардың оқу мүмкіндіктері мен дағдыларын дамытудағы елеулі айырмашылықтарын.
8. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларды оқыту және тәрбиелеу процесін ұйымдастыру арнайы педагогика қағидаттарына негізделген.
9. Педагог өзінің бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, оқушылардың жеке қарқынмен даму құқығын құрметтейді; өзгермелі мүмкіндіктерді үнемі зерттейді, білім беру қажеттіліктерін бағалайды, білім алушылардың дағдыларын дамыту мен игерудегі ең төменгі ілгерілеуді тіркеп отырады. Кез-келген ілгерілеу оқуда оң нәтиже ретінде қарастырылады.

4. Коррекционно-развивающие задачи программы:
1) формировать положительную мотивацию к элементарному бытовому труду;
2) формировать трудолюбие, волевые усилия; развивать умение выполнять работу в определенном порядке, доводить начатое дело до завершения, выполнять текущий контроль своей деятельности, итоговый контроль, сравнивать результат своей работы с образцом;
3) развивать познавательную деятельность, обучать способам установления несложных причинно-следственных связей;
4) формировать способности объясняться с окружающими с помощью речи и других видов коммуникации в процессе групповой работы; обогащать словарный запас учащихся;
5) совершенствовать координацию движений, моторную ловкость, аккуратность и точность при выполнении практической работы.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Основным содержанием обучения школьников с умеренными нарушениями интеллекта являются жизненные навыки, навыки социально приемлемого поведения, овладение которыми будет способствовать уменьшению потребности обучающихся в помощи в типичных бытовых ситуациях. В сфере формирования академических знаний у обучающихся наблюдается малый ресурс возможностей, обусловленный выраженными трудностями формирования целенаправленных приемов познавательной деятельности.
6. Содержание Программы реализуется педагогом, воспитателями (в течение всего времени пребывания ученика в школе, в естественных ситуациях, связанных с самообслуживанием и режимными моментами) и родителями учащихся (в домашних условиях, общественных местах, любых жизненных ситуациях). Координацию и согласованность деятельности педагогов и семьи осуществляет учитель класса.
7. При организации учебного процесса необходимо учитывать:
1) низкую познавательную активность учащихся в условиях коллективного обучения;
2) слабую реакцию на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемую во фронтальной работе;
3) грубое недоразвитие коммуникативной, регулятивной, планирующей функций речи;
4) трудности автоматизации формируемых навыков;
5) значительные различия возможностей обучения и формирования навыков у учащихся одного класса.
8. Организация процесса обучения и воспитания обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта основана на принципах специальной педагогики.
9. Педагог уважает право школьников развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя свои уникальные особенности; постоянно изучает изменяющиеся возможности, оценивает образовательные потребности, фиксирует минимальные продвижения в развитии и усвоении навыков у учащихся. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата в обучении.

10. Педагог осы Бағдарламадан әрбір білім алушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын, сондай-ақ білім алушылардың білім беру, тұлғалық жетістіктерін бағалау нәтижесінде белгіленген жеке мүмкіндіктерін ескере отырып, оқыту әдістерін, құралдарын дербес таңдайды.
11. Оқыту процесі оқудың тек мазмұнын ғана емес, сонымен қатар ұйымдастыру формаларын да қатаң реттеуді қарастырмайды. Академиялық білімді қалыптастыруға бағытталған сабақтың дәстүрлі құрылымының зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларды оқыту кезінде оның тиімділігінің төмен екенін ескеру қажет.
12. Оқу-тәрбие процесі дәстүрлі құрылымның өзгеруін және сабақтың жабдықталуын көздейтін білім алушылардың пәндік-практикалық іс-әрекеті негізінде құрылады. Білім алушылардың тиісті қажеттіліктерінің пәндік ортасын құру кезінде келесідей ережелер орындалады:
1) білім мен дағдыларды жаңа жағдайға көшірудің елеулі қиындықтарына байланысты іскерлік пен дағдыларды осы дағдылар пайдаланылатын жағдайға барынша жақын жағдайға қалыптастыру;
2) нақты өмірлік жағдайларға сәйкес сабақтарды ұйымдастыруға арналған үй-жайларды жарақтандыру, нақты заттарды, құрылғыларды, азық-түлікті, тұрмыстық техниканы пайдалану;
3) білім алушылардың өзгермелі мүмкіндіктеріне сәйкес пәндік ортаның өзгеруі (күрделене түседі, кеңейеді);
4) білім алушылардың өмірлік тәжірибесі мен әлеуметтік байланыста болуын оларға қолжетімді шектерде кезең-кезеңімен және жоспарлы түрде кеңейту: мектептен тыс оқу қызметін ұйымдастыру (қоғамдық көлікпен жүру, дүкендерге, дәріханаларға, поштаға, емханаларға, мұражайларға, театрларға, кафелерге, саябақтарға бару);
5) білім алушының қоғамға ауыртпалықсыз кірігуі үшін толерантты және қолайлы қоршаған ортаны қалыптастыру, мектептің отбасымен және қоғамдастықпен жоспарлы жұмысы.
13. Әр сабақтың мазмұны білім алушыға әртүрлі іс-шараларда (пәндік, ойын, сөздік сабақтары, құрдастарымен және ересектермен қарым-қатынас, әлеуметтік мақсаттағы объектілерге барған кездегі бақылау) зерттелетін объектілерді қолдана отырып, әртүрлі анализаторларға сүйене отырып, өзінің мүмкіндіктерін, жақын әлеуметтік және пәндік ортаның ерекшеліктерін білуге көмектесуі керек.
14. Сабақты ұйымдастырған кезде әр білім алушыда қажеттілік туындаған кезде іс-әрекетті өзгерту немесе демалу мүмкіндігі қамтамасыз етіледі. Жеке жұмысты жеке қарқынмен орындау, педагогтың жеке көмегін алу үшін жағдайлар қамтамасыз етіледі.
15. Білім алушыларға сабақ барысында сынып бөлмесінде еркін жүріп-тұруына, оқу тапсырмаларын үстел басында, кілемде отырып, тұрып орындауға; сыныптастарының жұмысын бақылай отырып, олармен бірлесе жұмыс істеуге мүмкіндік беріледі.

10. Педагог самостоятельно выбирает доступное для каждого учащегося содержание обучения из настоящей Программы, а также методы, средства обучения с учетом индивидуальных возможностей, установленных в результате оценки образовательных, личностных достижений учащихся.
11. Процесс обучения не предусматривает жесткого регламентирования не только содержания, но и организационных форм. Следует учитывать, что традиционная структура урока, ориентированная на формирование академических знаний, имеет низкую эффективность при обучении школьников с умеренными нарушениями интеллекта.
12. Учебно-воспитательный процесс строится на основе предметно-практической деятельности обучающихся, предполагающей изменения традиционной структуры и оснащения урока. При создании предметной среды, соответствующей потребностям учащихся, выполняются следующие правила:
1) формирование умений и навыков в ситуации максимально приближенной к той, в которой эти навыки будут использованы, что обусловлено значительными трудностями переноса знаний и навыков в новую ситуацию;
2) оснащение помещений для организации занятий в соответствии с реальными жизненными ситуациями, использование реальных предметов, приспособлений, продуктов, бытовой техники;
3) изменение предметной среды (усложняется, расширяется) в соответствии с меняющимися возможностями обучающихся;
4) поэтапное и планомерное расширение жизненного опыта и социальных контактов, обучающихся в доступных для них пределах: организация учебной деятельности за пределами школы (поездки в общественном транспорте, посещение магазинов, аптеки, почты, поликлиники, музеев, театров, кафе, парков, скверов);
5) формирование толерантной и благосклонной окружающей среды для безболезненного вхождения обучающегося в социум, планомерная работа школы с семьей и сообществом.
13. Содержание каждого урока должно помогать ученику познать свои возможности, особенности ближайшего социального и предметного окружения с опорой на разные анализаторы, используя изучаемые объекты в разных видах деятельности (предметной, игровой, речевой, общении со сверстниками и взрослыми, наблюдении при посещении объектов социального назначения).
14. При организации урока обеспечивается возможность изменить вид деятельности или отдохнуть в тот момент, когда такая необходимость возникает у каждого ученика. Обеспечиваются условия для выполнения индивидуальной работы в индивидуальном темпе, получения индивидуальной помощи педагога.
15. Обучающимся предоставляется возможность свободно передвигаться в классной комнате во время урока, выполнять учебные задания сидя за столом, на ковре, стоя; в сотрудничестве с одноклассниками, наблюдая за работой одноклассников.

16. Сабаққа арналған үй-жай осы Бағдарламада көзделген дағдыларды қалыптастыру үшін қажетті жабдықтармен, тұрмыстық техникамен, нақты заттармен, тамақ өнімдерімен жарақтандырылады.
17. Арнайы педагогика қағидаттарына сәйкес құрылған педагогикалық іс-шаралар білім алушылардың өзіндік белсенділігін, олардың бастамалары мен дербестігін дамытуға бағытталған.
18. Бағдарламаны меңгеру кезінде білім алушылардың белсенділігі мен дербестігі қалыптасатын негізгі қызмет түрлері:
1) ересектердің тұрмыстық қызметін, әлеуметтік өмір құбылыстарын бақылау;
2) пәндік-практикалық қызмет;
3) ойын әрекеттері және ойын қызметі;
4) әлеуметтік-тұрмыстық қызмет;
5) жақын ортадағы білім алушылармен және ересектермен қарым-қатынас.
19. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәні бойынша сабақтарда оқытуда мынадай әдістер пайдаланылады: мұғалімнің іс-әрекет тәсілін көрсету, көрсету және үлгі бойынша жаттығулар, ересектердің іс-әрекетін әдейі және әдейі емес бақылау, білім алушылардың өмірлік тәжірибесін кеңейтуге, нақтылауға ықпал ететін ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (АКТ).
20. Практикалық дағдыларды қалыптастыру үшін:
1) педагогтің басшылығымен объектілерді қарау;
2) экскурсияларды бақылау;
3) заттардың, объектілердің қасиеттері мен сапасын практикалық тану; заттарды, тұрмыстық техниканы, аспаптарды, құралдарды пайдалану арқылы практикалық жаттығулар;
4) білім алушы мен педагогтың бірлескен іс-әрекеттері, еліктеу әрекеттері;
5) заттарды тиісті суреттермен байланыстыру, содан кейін оларды ым-ишара арқылы атау немесе көрсету;
6) педагогтың ауызша нұсқаулығы бойынша ыдыс-аяқ, тұрмыстық техника, азық-түлік, асүй құралдары, құралдарды өз бетінше атау және/немесе көрсету;
7) заттарды, құрылғылар мен тұрмыстық техниканы, құралдарды мақсаты бойынша пайдалану қолданылады.
21. Бағдарлама "Өзіне-өзі қызмет көрсету" (1-4 сыныптар) оқу пәнінің мазмұнын ескере отырып жасалған, онда дағдыларды үздіксіз қайталауды, бекітуді қамтамасыз ететін концентрлі (спиральды) құрылым бар.
22. Бір тақырыппен біріктірілген әлеуметтік-тұрмыстық бағдар мен экономикалық еңбек сабақтарын дәйекті түрде өткізуге болады. Оқу процесінде дағдыларды қайталау мен бекітуде жаттығуларға үлкен рөл беріледі. Үздіксіз қайталау қалыптасқан дағдылардың табыстылығын және білім алушының дербестік дәрежесін бағалауға жағдай жасайды.
23. Бағдарламаның мазмұны ұсыныстық сипатта берілген, ол жеке оқу бағдарламаларын жасау үшін негіз болып табылады. Жеке оқу бағдарламалары алты айға жасалады. Алдағы алты айға жеке оқу жоспары оқушының қол жеткізген мақсаттарын ескере отырып жасалады.

16. Помещение для занятий оснащается оборудованием, бытовой техникой, реальными предметами, пищевыми продуктами, необходимыми для формирования навыков, предусмотренных настоящей Программой.
17. Педагогические мероприятия, выстроенные в соответствии с принципами специальной педагогики, направлены на развитие собственной активности обучающихся, их инициативы и самостоятельности.
18. Основные виды деятельности, в которых формируется активность и самостоятельность обучающихся при усвоении Программы:
1) наблюдение за бытовой деятельностью взрослых, за явлениями социальной жизни;
2) предметно-практическая деятельность;
3) игровые действия и игровая деятельность;
4) социально-бытовая деятельность;
5) коммуникация с обучающимися и взрослыми ближайшего окружения.
19. На уроках по предмету "Социально-бытовая ориентировка" используются методы обучения: показ способа действия учителем, упражнения по показу и по образцу, непреднамеренное и преднамеренное наблюдения за деятельностью взрослых, информационно-коммуникационные технологии (ИКТ), которые способствуют расширению, уточнению жизненного опыта обучающихся.
20. Для формирования практических навыков используются:
1) рассматривание объектов под руководством педагога;
2) наблюдения на экскурсиях;
3) практическое познание свойств и качеств предметов, объектов; практические упражнения в использовании предметов, бытовой техники, приборов, инструментов;
4) совместные действия ученика и педагога, действия по подражанию;
5) соотнесение предметов с соответствующими изображениями с последующим называнием или указанием на них с помощью жеста;
6) самостоятельное называние и /или показ по словесной инструкции педагога предметов посуды, бытовой техники, продуктов, столовых приборов, инструментов;
7) использование предметов, приспособлений и бытовой техники, инструментов по назначению.
21. Программа составлена с учетом содержания учебного предмета "Самообслуживание" (1 - 4 классы), имеет концентрическое (спиральное) строение, которое обеспечивает непрерывное повторение, закрепление навыков.
22. Возможно последовательное проведение уроков социально-бытовой ориентировки и хозяйственного труда, объединенных одной тематикой. В процессе обучения большая роль отводится упражнениям в повторении и закреплении навыков. Непрерывное повторение создает условия для оценивания успешности формируемых навыков и степени самостоятельности обучающегося.
23. Содержание Программы носит рекомендательный характер, является основой для составления индивидуальных учебных программ. Индивидуальные учебные программы составляются на полугодие. Индивидуальная учебная программа на следующее полугодие составляется с учетом достигнутых учащимся целей.

24. Білім алушының жеке оқу бағдарламасын жасау, білім алушының ата-анасының (заңды өкілдерінің) олардың тәжірибесін, мүмкіндіктерін, қажеттіліктерін, сұранысын бастапқы (оқу жылының басында) педагогикалық бағалаумен алдын ала белгіленеді. Бастапқы педагогикалық бағалау нәтижелерін талдау негізінде педагог Бағдарлама мәтінінен білім алушыға қолжетімді оқу мақсаттарын таңдайды. Мұғалім оқу мақсаттарын өз бетінше нақтылайды. Қажет болған жағдайда педагог білім алушының білім беру қажеттіліктері мен мүмкіндіктеріне назар аудара отырып, жеке бағдарламаға Үлгілік бағдарламаны толықтыратын мазмұнын қосады. Мұғалім жеке оқу бағдарламасының оқу мақсаттарын "қарапайымнан күрделіге" ретімен құрастырады.
25. Білім алушының жетістіктерін бағалау критерийлері жеке оқу бағдарламасының оқу мақсаттары болып табылады. Жетістіктерді бағалауды педагог, тәрбиешілер, ата-аналар (заңды өкілдер) ұйымдастырылған сабақтар процесінде, тұрмыстық, өмірлік жағдайларда, қызмет іс-әрекетін талдау негізінде білім алушының іс-әрекетін бақылау негізінде жүргізеді.
26. Білім алушылардың жетістіктерін бағалау білім беру процесінде педагогтің ішкі бағалау құралдарымен жүзеге асырылады. Жеке оқу бағдарламасына сәйкес іскерліктер мен дағдыларды меңгерудегі жетістіктер туралы бағалау пайымдаулары жеке бағдарламаның тиісті бағанында тіркеледі. Білім алушының жетістіктерін сипаттау кезінде дағдыны меңгерудің дербестік дәрежесі міндетті түрде көрсетіледі: "өз бетімен"; "ауызша нұсқаулар бойынша", "үлгі бойынша"; "еліктеу арқылы"; "мұғаліммен (ата-анамен) бірлескен әрекеттер арқылы".
27. Пәнаралық байланыстар "Шаруашылық еңбек", "Сөйлеуді дамыту және коммуникация", "Адам және әлем", "Кәсіп", "Санау" пәндерімен белгіленеді.
3-тарау. Оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің мазмұны
28. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 6-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 7-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 8-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
5) 9-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
6) 10-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасының бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8170 болып тіркелген) бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты.

24. Составление индивидуальной учебной программы учащегося предваряется стартовой (в начале учебного года) педагогической оценкой имеющегося опыта, возможностей, потребностей, запроса родителей (законных представителей) ученика. На основе анализа результатов стартовой педагогической оценки педагог выбирает из текста Программы доступные ученику учебные цели. Педагог самостоятельно конкретизирует учебные цели. При необходимости включает в индивидуальную программу содержание, дополняющее Типовую программу, ориентируясь на образовательные потребности и возможности ученика. Педагог структурирует учебные цели индивидуальной учебной программы в последовательности "от простого к сложному".
25. Критериями оценивания достижений учащегося являются учебные цели индивидуальной учебной программы. Оценивание достижений проводятся педагогом, воспитателями, родителями (законными представителями) на основе наблюдения деятельности ученика в процессе организованных занятий, в бытовых, жизненных ситуациях, на основе анализа продуктов деятельности.
26. Оценивание достижений, учащихся осуществляется средствами внутренней оценки педагогом в ходе образовательного процесса. Оценочные суждения о достижениях в усвоении умений и навыков, согласно индивидуальной учебной программе, фиксируются в соответствующей графе индивидуальной программы. При описании достижений обучающегося обязательно указывается степень самостоятельности владения навыком: "самостоятельно"; "по словесной инструкции", "по образцу"; "по подражанию"; "с помощью совместных с педагогом (родителями) действий".
27. Межпредметные связи устанавливаются с предметами "Хозяйственный труд", "Развитие речи и коммуникация", "Человек и мир", "Ремесло", "Счет".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка"
28. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) в 5 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
6) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету определяется типовым учебным планом, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).

29. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны мынадай бөлімдерді қамтиды:
1) "Киім";
2) "Тамақтану";
3) "Тұрғын үй";
4) "Көлік";
5) "Халыққа қызмет көрсету саласы";
6) "Деңсаулық".
30. "Киім, аяқ киім" бөлімі мынадай бөлімшені қамтиды:
1) киім, аяқ киім, бас киім түрлері.
31. "Тамақтану" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) азық-түлік;
2) асүй және асхана ыдыстары, техника;
3) тамақ дайындау;
4) тамақтану мәдениеті.
32. "Тұрғын үй" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) тұрғын үй-жайлар түрлері.
2) жиһаз, тұрмыстық техника.
33. "Көлік" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) көлік түрлері;
2) көлікте және жолда жүру тәртібінің мәдениеті.
34. "Халыққа қызмет көрсету саласы" мынадай бөлімшелерді қамтиды:
1) халыққа қызмет көрсету саласының объектілері;
2) әлеуметтік мекемелердегі тәртіп мәдениеті.
35. "Деңсаулық" бөлімі келесі бөлімшені қамтиды:
1) дене күтімі.
36. 5-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) киім. Тиісті маусымға сәйкес ұл мен қызға арналған күнделікті киімдерді білу және олардың аттарын атау: шалбар, көйлек, белдемше, жейде, көйлек, алжапқыш, шұлық, колготки, спорттық костюм, күртке, шарф, қолғап және мұғалімнің қалауы бойынша білім алушылардың мүмкіндіктері мен климаттық ерекшеліктерді ескере отырып тағы басқалар. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзі үшін киім таңдау. Киімнің бөліктерін білу және олардың атауларын (жең, манжет, балақ, белдік, сырма және педагогтің таңдауы бойынша басқа) атау, оларды қызметіне сәйкес пайдалану. Тиісті маусым үшін қыз бен ұлға арналған күнделікті киетін аяқ киімді білу және олардың аттарын атау: бәтеңке, туфли, етік, сандал, кроссовка, үй тәпішкесі. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне аяқ киім таңдау. Аяқ киімнің бөліктерін білу және олардың аттарын (табан, өкше, қоныш, тіл, ілгек, бау және педагогтің таңдауы бойынша басқа) атау. Киіміндегі және аяқ киіміндегі ілмектерді (түймелер, түйреуіштер, ілгектер) ашып-жабу. Тиісті маусым үшін ұл мен қызға арналған бас киімдерді білу және олардың аттарын атау: құлақшын, кепке, қалпақ, панама, орамал, бандана. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзі үшін бас киім таңдау. Көшеге және үйге киетін аяқ киімді ажырату. Ерлер мен әйелдердің жаздың күнделікті киетін ұлттық қазақ киімдерін тану және атау (мұғалімнің таңдауы бойынша). Білім алушының сыртқы келбетіне қойылатын талаптарға сәйкес өзінің сыртқы келбетіне өздігінен бақылауды жүзеге асыру.
2) тамақтану. Көкөністерді білу, аттарын атау: қызанақ, қияр және педагогтің таңдауы бойынша басқалар. Көкөністерді қолдануға дайындау: оларды жуу, кесу. Жеміс-жидектерді білу, аттарын атау: алма, алмұрт, жүзім, қара өрік, шие және педагогтің таңдауы бойынша басқалар. Жеміс-жидектерді қолдануға дайындау: жуу, сүйектерін алып тастау, табаққа, вазаға салып қою.
Шай ыдыстарын (кесе, табақша, қант тостағы, шәйнек), құралдарды (кесетін тақтайша, майлықтар салатын ыдыс), жылыту құралдарын (электр шәйнек) білу, аттарын атау. Кесетін тақтайшаны, майлықты, шай ыдыстарын, электр шәйнегін, салат салатын ыдысты, асхана құралдарын (қасық, шанышқы, пышақ) пайдалану. Тамақ дайындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы (өткір және кескіш заттарды, электр құралдарын пайдалану кезінде). Ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау.
Тамақ дайындау кезіндегі гигиеналық талаптар (азық-түлікті қолдану алдында қол жуу). Жай бутербродтар дайындау: нанды, ірімшікті, шұжықты тілімдеп кесу. Нанға май жағып, ірімшікті, шұжықты нанның бір тіліміне қою. Педагогтің таңдауы бойынша жаңа піскен көкөністер мен жемістерден салаттар дайындау. Пышақ пен құралдарды (кесетін тақтайша, үккіш) пайдалану. Педагогтің таңдауы бойынша жұмыртқа тағамдарын дайындау. Педагогтің таңдауы бойынша қайнатылған және бұқтырылған көкөністерден, жартылай фабрикаттардан тағамдар дайындау. Қалташадағы шайды демдеу ережелері.
Таңғы асқа дастарқан жаю, дастарқанға тағамдар қою. Мектеп асханасында таңғы ас дастарқанын әзірлеу. Тамақтану кезінде тағам салатын әрбір затты қолдану ережелері: шай ішетін кесе, табақша, қант салатын ыдыс, шай қасық, майлық. Тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықтарды қолдану. Тамақтанғаннан кейін рахмет айту;

29. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" включает следующие разделы:
1) "Одежда";
2) "Питание";
3) "Жилье";
4) "Транспорт";
5) "Сфера обслуживания населения";
6) "Здоровье".
30. Раздел "Одежда, обувь" включает подраздел:
1) виды одежды, обуви, головных уборов.
31. Раздел "Питание" включает следующие подразделы:
1) продукты питания;
2) кухонная и столовая посуда, техника;
3) приготовление пищи;
4) культура приема пищи.
32. Раздел "Жилье" включает следующие подразделы:
1) виды жилых помещений.
2) мебель, бытовая техника.
33. Раздел "Транспорт" включает следующие подразделы:
1) виды транспортных средств;
2) культура поведения в транспорте и на дороге.
34. Раздел "Сфера обслуживания населения" включает раздел:
1) объекты сферы обслуживания населения;
2) культура поведения в социальных учреждениях.
35. Раздел "Здоровье" включает раздел:
1) уход за телом.
36. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 5 класса:
1) одежда. Узнавание и называние повседневной одежды для мальчика и девочки для соответствующего сезона: брюки, рубашка, юбка, блузка, платье, фартук, носки, колготки, спортивный костюм, куртка, шарф, варежки и другое на усмотрение учителя с учетом возможностей учащихся и климатических особенностей. Выбор одежды для себя в соответствии с сезоном и погодой. Узнавание и называние частей одежды (рукава, манжеты, штанины, пояс, замок и другое по выбору педагога), использование их в соответствии с функциями. Узнавание и называние повседневной обуви для девочки и мальчика для соответствующего сезона: ботинки, туфли, сапоги, сандалии, кроссовки, домашние тапочки. Выбор обуви для себя в соответствии с сезоном и погодой. Узнавание и называние частей обуви (подошва, каблук, голенище, язычок, застежка, шнурки и другое по выбору педагога). Расстегивание и застегивание застежек (кнопок, булавок, крючков) на своей одежде и обуви. Узнавание и называние головных уборов для мальчика и для девочки для соответствующего сезона: шапка, кепка, шляпа, панама, косынка, бандана. Выбор головного убора для себя в соответствии с сезоном и погодой. Дифференциация обуви: уличная, домашняя. Узнавание и называние предметов повседневной казахской национальной мужской и женской одежды для лета (по выбору педагога). Осуществление самоконтроля своего внешнего вида, в соответствии с требованиями к внешнему виду школьника.
2) питание. Узнавание, называние овощей: помидоры, огурец и другие по выбору педагога. Подготовка овощей к употреблению: мытье, разрезание. Узнавание, называние фруктов: яблоко, груша, виноград, слива, вишня и другие по выбору педагога. Подготовка фруктов к употреблению: мытье, удаление косточек, размещение на тарелке, вазе.
Узнавание, называние чайной посуды (чашка, блюдце, сахарница, заварной чайник), приспособлений (разделочная доска, салфетница), нагревательных приборов (электрочайник). Использование разделочной доски, салфетницы, чайной посуды, электрочайника, салатницы, столовых приборов (ложка, вилка, нож) по назначению. Техника безопасности при приготовлении пищи (при использовании острых и режущих предметов, электроприборов). Соблюдение чистоты и порядка на кухне.
Гигиенические требования при приготовлении пищи (мытье рук перед обработкой продуктов питания). Приготовление простых бутербродов: нарезание кусочков хлеба, сыра, колбасы. Намазывание масла на хлеб, выкладывание сыра, колбасы на кусочек хлеба. Приготовление салатов из свежих овощей и фруктов по выбору педагога. Использование ножа и приспособлений (разделочная доска, тҰрка). Приготовление блюд из яиц по выбору педагога. Приготовление блюд из отварных и тушеных овощей, полуфабрикатов по выбору педагога. Правила заваривания чая в пакетиках.
Сервировка стола к завтраку, размещение предметов сервировки на столе. Сервировка стола в школьной столовой к завтраку. Правила использования каждого предмета сервировки во время приема пищи: чайной чашки, блюдца, сахарницы, чайной ложки, салфетницы. Использование бумажной и полотняной салфетки во время и после еды. Выражение благодарности после приема пищи;

3) тұрғын үй. Бөлме бөліктерін тану, атау: қабырға, төбе, еден, терезе, терезе алды, есік. Бөлмелердің атауы мен мақсаты: қабырға, төбе, еден, терезе, терезе алды, есік. Тұрғын бөлмелерді тану және атау: қонақ бөлме, жатын бөлме. Қонақ бөлменің, жатын бөлменің мақсаты: қонақ бөлме мен жатын бөлмеге арналған жиһаз заттарының атауы мен мақсаты: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киім сөресі, кітап сөресі), аласа сөре. Қонақ бөлмесі мен жатын бөлмесіне арналған жиһаздарды саралау. Қонақ бөлме мен жатын бөлменің интерьерін жасау үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану. Жасалған интерьермен жабдықтау. Тұрмыстық техника заттарының атауы мен мақсаты: теледидар.
Тұрғын үйдегі жиһаздың заттарына ұқыпты қарау. Тұрмыстық техниканы пайдалану ережесі (теледидар): қосу, өшіру, бағдарламаны тандау.
Үйде қауіпсіз жүріп-тұру ережелері (бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде, телефон арқылы бейтаныс адамдармен сөйлеспеу, тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау). Телефонмен сөйлесу әдебі (сәлемдесу, қоштасу, аты-жөнін айту). "Телефонмен сөйлесу" сюжеттік-рөлдік ойыны.
Үй интерьерін, сондай-ақ Бағдарламаның басқа бөлімдерінің мазмұнына сәйкес келетін заттар мен объектілерді көрсететін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану.
4) көлік. Қоғамдық және жеке көлікті білу, аттарын және олардың мақсатын атау: автобус, троллейбус, такси, трамвай, метро (педагогтің таңдауы бойынша). Қоғамдық көлікте жұмыс істейтін адамдардың еңбегі. "Автобуспен (троллейбуспен) жүру" дидактикалық ойыны.
Қоғамдық көлікте тәртіп ережелерін сақтау: отыру-түсу ережелері, жол жүру ақысын төлеу, салонда тәртіп сақтау, жасы үлкен жолаушыларға, жас балалары бар жолаушыларға орын беру және көмек көрсету. Жолда және жаяу жүргіншілер өтетін жолда жүрудің қарапайым ережелері: тротуарды (қоқысқа тастамау, айқайламау, итермеу), көшенің бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану. Бағдаршам сигналдарын білу және оны орындау. Үйден мектепке және кері қайту жолын зерттеу. Қала бойынша жүретін бағыттар, үйінің мекенжайын атау;
5) халыққа қызмет көрсету саласы. Дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға ересектермен бірге бару. Тауарларды сатып алу процесін, сатып алушының сатушымен қарым-қатынасын бақылау.
Өзіне-өзі қызмет көрсететін-азық-түлік дүкенінде тауарларды ересектермен бірге таңдау. Азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарларды себетке, арбашаға ұқыптап салу. Таңдалған тауарды кассирдің, сатушының алдындағы үстелге мұқият жылжыту.
Қоғамдық орындарда тәртіп ережелерін орындау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға агрессивті әрекет және қоршаған ортаға зиян келтіретін әрекеттер жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу. Сатушымен қарым-қатынас жасаудың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет пен көмек үшін рахмет айту. "Дүкен" сюжеттік-рөлдік ойыны;

3) жилье. Узнавание, называние частей помещения: стены, потолок, пол, окно, подоконник, дверь. Название и назначения частей помещения: стены, потолок, пол, окно, подоконник, дверь. Узнавание и называние жилых комнат: гостиная, спальня. Назначение гостиной и спальни. Названия и назначение предметов мебели для гостиной и спальни: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный), тумбочка. Дифференциация мебели для гостиной и мебели для спальни. Использование миниатюрных моделей мебели для создания интерьера гостиной и спальни. Обыгрывание созданного интерьера. Название и назначение предметов бытовой техники: телевизор
Бережное отношение к предметам мебели жилого помещения. Правила использования предметов бытовой техники (телевизор): включение, выключение, выбор программы.
Правила безопасного поведения дома (не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых, не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми). Этикет общения по телефону (здороваться, прощаться, обращаться по имени). Сюжетно-ролевая игра "Разговор по телефону".
Создание и использование личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими домашний интерьер, а также предметы и объекты, соответствующие содержанию других разделов Программы.
4) транспорт. Узнавание, называние и назначение общественного и индивидуального транспорта: автобус, троллейбус, такси, трамвай, метро (по выбору педагога). Труд людей, занятых работой на общественном транспорте. Дидактическая игра "Поездка в автобусе (троллейбусе)".
Соблюдение правил поведения в общественном транспорте: правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне, уважительное отношение и помощь пожилым пассажирам, пассажирам с маленькими детьми. Элементарные правила дорожного движения и поведения пешеходов: использование тротуара (не сорить, не кричать, не толкаться), пешеходного перехода через проезжую часть улицы. Понимание и выполнение сигналов светофора. Изучение пути следования от дома до школы и обратно. Маршруты передвижения по городу, называние домашнего адреса.
5) сфера обслуживания населения. Посещение вместе со взрослым магазинов (продуктовых и промышленных товаров), рынков. Наблюдение процесса покупки товаров, общения покупателя с продавцом.
Совместный со взрослым выбор товаров в продуктовом магазине-самообслуживания. Использование корзинки, тележки для переноса продуктов к кассе: аккуратное размещение выбранных товаров в корзинке, тележке. Аккуратное перемещение выбранного товара на стол перед кассиром, продавцом.
Выполнение правил поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать чужих вещей. Использование социально одобряемых способов общения с продавцом: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь. Сюжетно-ролевая игра "Магазин";

6) денсаулық: дене күтімі. Гигиеналық заттар мен құралдар: сабын, сабын ыдысы, сүлгі, орамал, тіс пастасы, тіс щеткасы, тарақ, айна, олардың мақсаты. Атауы бойынша тану (көрсету), жеке гигиена заттарын (сүлгі, тіс щеткасы, тарақ, тұмсық орамал) белгілер арқылы тану. Қолды (бетті) жуу тәртібін бекіту: жеңді қайырып, су крандарды ашу, судың температурасын реттеу, сабынды алу, қолды және сабынды сулау, алақандарын, қолдың сыртқы жағын, саусақтардың арасын сабындау, сабынды жуу. Сүлгіні пайдалану тәртібі: қолды және бетті жайылған сүлгімен сүрту, сүлгіні ілгішке ілу Бет орамалды пайдалану тәртiбi: Мұрның жайылған орамалмен сүрту, бет орамалды пайдаланып түшкіру, орамалды бүктеу, көрсету, ауызша нұсқау бойынша киімнің қалтасына орамалды салу. Шашты айнаның алдында, қажет болған жағдайда мұғалімнің, ересектердің көмегімен тарау. Тістерді тазалау - өз тіс щеткасын тану, щетканы дұрыс ұстау. Айна алдында тістерді тазалау тәртібін орындау: тіс щеткасының қылшықтарын сумен сулау, тіс пастасының қақпағын бұрап ашу, тіс пастасын щеткаға сығу, тістерді тазалау кезінде үлгі бойынша тік және көлденең қимылдарды орындау; тіс пастасын бұрап жабу, ауыз қуысын шаю, тіс щеткасын жуу. Дәретханаға барғаннан кейін өз киімдерін ретке келтіру.
37. 6-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) киім. Тиісті маусымға сәйкес ұл мен қызға арналған күнделікті киетін киімдерді білу және олардың аттарын атау: шалбар, көйлек, белдемше, жейде, көйлек, алжапқыш, шұлық, колготки, спорттық костюм, куртка, шарф, қолғап және мұғалімнің қалауы бойынша білім алушылардың мүмкіндіктері мен климаттық ерекшеліктерді ескере отырып тағы басқалар. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау. Киімнің бөліктерін білу және олардың аттарын (жең, манжет, балақ, белдік, сырма және педагогтің таңдауы бойынша басқа) атау, оларды қызметіне сәйкес пайдалану. Тиісті маусым үшін қыз бен ұлға арналған күнделікті киетін аяқ киімді білу және олардың аттарын атау: бәтеңке, туфли, етік, сандал, кроссовка, үй тәпішкесі. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне аяқ киім таңдау. Тиісті маусым үшін ұл мен қызға арналған бас киімдерді білу және олардың аттарын атау: құлақшын, кепке, қалпақ, панама, орамал, бандана. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау. Көшеге және үйге киетін аяқ киімді ажырату. Қыс мезгіліне сәйкес күнделікті киетін ерлер мен әйелдердің қазақ ұлттық киімдерін тану және атау (педагогтың таңдауы бойынша). Оқушының сыртқы келбетіне қойылатын талаптарға сәйкес өзінің сыртқы келбетін өз бетінше бақылау.

6) здоровье: уход за телом. Предметы и средства гигиены: мыло, мыльница, полотенце, носовой платок, зубная паста, зубная щетка, расческа, зеркало, их назначение. Узнавание (показ) по названию, узнавание личных предметов гигиены (полотенце, зубная щетка, расческа, носовой платок) по символам. Закрепление порядка мытья рук (лица): засучивание рукавов, открывание кранов с водой, регулирование температуры воды, взятие мыла, смачивание кистей рук и мыла, намыливание ладоней рук, тыльной стороны рук, между пальцев, смывание мыла. Порядок использования полотенца: вытирание рук и лица развернутым полотенцем, возвращение полотенца на вешалку. Порядок использования носового платка: вытирание носа развернутым платком, чихание с использованием носового платка, складывание носового платка, размещение носового платка в кармане одежды по показу, по словесной инструкции. Расчесывание волос перед зеркалом, при необходимости с помощью учителя, взрослого. Чистка зубов –узнавание своей зубной щетки, правильное удержание щетки. Выполнение порядка чистки зубов перед зеркалом: смачивание щетины зубной щетки водой, откручивание колпачка зубной пасты, выдавливание зубной пасты на щетку, выполнение вертикальных и горизонтальных движений при чистке зубов по подражанию; закручивание колпачка зубной пасты, полоскание ротовой полости, промывание щетины зубной щетки. Приведение в порядок собственной одежды после посещения туалета.
37. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 6 класса:
1) одежда. Узнавание и называние повседневной одежды для мальчика и девочки для соответствующего сезона: брюки, рубашка, юбка, блузка, платье, фартук, носки, колготки, спортивный костюм, куртка, шарф, варежки и другое, на усмотрение учителя с учетом возможностей учащихся и климатических особенностей. Выбор одежды для себя в соответствии с сезоном и погодой. Узнавание и называние частей одежды (рукава, манжеты, штанины, пояс, замок и другое по выбору педагога), использование их в соответствии с функциями. Узнавание и называние повседневной обуви для девочки и мальчика для соответствующего сезона: ботинки, туфли, сапоги, сандалии, кроссовки, домашние тапочки. Выбор обуви для себя в соответствии с сезоном и погодой. Узнавание и называние головных уборов для мальчика и для девочки для соответствующего сезона: шапка, кепка, шляпа, панама, косынка, бандана. Выбор головного убора для себя в соответствии с сезоном и погодой. Дифференциация обуви: уличная, домашняя. Узнавание и называние предметов повседневной казахской национальной мужской и женской одежды для зимы (по выбору педагога). Осуществление самоконтроля своего внешнего вида, в соответствии с требованиями к внешнему виду школьника.

2) тамақтану. Көкөністер мен жеміс-жидектерді өңдеу реті: тағам өнімдерін (ет, сүт, шұжық, балық, ірімшік, май) тоңазытқышта сақтау, тағам өнімдерін тоңазытқыштың сөрелеріне қою, тамақ өнімдеріне арналған контейнерлерді пайдалану. Сусындарды салқындату. Тоңазытқышты пайдалану және оны таза ұстау ережелері.
Ас үй және асхана ыдыстары (кастрөл, таба, қаңылтыр табақ, терең және ұсақ тәрелкелер, салат салғыш), аспаптар (шайқағыш, үккіш, араластырғыш және басқалары) техникасы (электр шәйнек, блендер, электр плитасы және басқалары)
Тамақ дайындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы (өткір және кесетін заттарды, электр аспаптарын, газ плитасын пайдалану кезінде). Ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау. Тамақ дайындау кезіндегі гигиеналық талаптар (тағамды пайдаланудан бұрын қолды жуу).
Шұжықтарды, күрішті, қарақұмықты (және педагогтің таңдауы бойынша басқа жармаларды), макарон бұйымдарын қайнату. Педагогтің қалауы бойынша қайнатылған көкөністерден салат дайындау. Педагогтің таңдауы бойынша компот, морс, сүт коктейлін дайындау. Педагогтің таңдауы бойынша жартылай фабрикаттардан тағамдар (кисель, сорпа, тұшпара, қайнақша (вареник), басқа да тағамдар) дайындау. Таңғы, түскі және кешкі асқа мектеп асханасында дайындалған тағамдарды атау. Қалташадағы шайды демдеуіш шәйнекте демдеу ережелері.
Таңғы асқа, түскі асқа дастарқан жаю, дастарқанға тағамдар салынған заттарды қою. Дастарқан басындағы адамдар санын ескере отырып, мектеп асханасында таңғы, түскі асқа дастарқан жаю.
Тамақтану кезінде дастарқан үстіндегі әрбір затты: шай ішетін кесені, табақшаны, қант салатын ыдысты, шай қасықты, майлықты, салат салатын ыдысты және педагогтің таңдауы бойынша басқа заттарды қолдану ережелері. Тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықтарды қолдану. Тамақтанғаннан кейін рахмет айту;
3) тұрғын үй. Тұрғын үй-жайлардың түрлері: көп пәтерлі үйлер, жеке үй. Көп пәтерлі және жеке үйлерді экскурсияда, суретте тану. Қаладағы, ауылдағы тұрғын үйлердің ерекшеліктері (экскурсия).
Тұрғын бөлмелерді (қонақ бөлме, жатын бөлме) және ас үйді тану және атау. Пәтер бөлмелерінің, үйлердің атауы мен мақсаты: (қонақ, жатын бөлмелері) ас үй. Қонақ бөлмесі мен жатын бөлмесіне, ас үйге арналған жиһаз және интерьер заттарының атауы мен мақсаты: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдысқа арналған), кіші сөре, қол жуғыш. Қонақ, жатын және ас үйге арналған жиһаздарды саралау. Қонақ, жатын және ас үйдің интерьерін қолдану үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану. Жасалған интерьерді тиімді пайдалану. Тұрмыстық техниканың атауы мен мақсаты: теледидар, тоңазытқыш, газ/электр плитасы, қол жуғыш.
Тұрғын және тұрғын емес үй жиһазы мен интерьеріне ұқыпты қарау.
Тұрмыстық техника мен интерьер заттарын пайдалану қағидалары (теледидар, тоңазытқыш, газ/электр плитасы, раковина). Үйде қауіпсіз жүріп-тұру ережелері (бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау, телефон арқылы бейтаныс адамдармен сөйлеспеу). Телефонмен сөйлесу әдебі (сәлемдесу, қоштасу, аты-жөнін айту). "Телефонмен сөйлесу" сюжеттік-рөлдік ойыны.
Үй интерьерін, сондай-ақ Бағдарламаның басқа бөлімдерінің мазмұнына сәйкес келетін заттар мен объектілерді көрсететін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану;

2) питание. Правила хранения продуктов питания в холодильнике (мясо, молоко, колбаса, рыба, сыр, масло), размещение продуктов питания на полках холодильника, использование контейнеров для пищевых продуктов. Охлаждение напитков. Правила использования и содержания холодильника в чистоте.
Кухонная и столовая посуда (кастрюля, сковорода, противень, глубокие и мелкие тарелки, салатница), приспособления (дуршлаг, тҰрка) техника (электрочайник, блендер, электроплита). Техника безопасности при приготовлении пищи (при использовании острых и режущих предметов, электроприборов, газовой плиты). Соблюдение чистоты и порядка на кухне. Гигиенические требования при приготовлении пищи (мытье рук перед обработкой продуктов питания).
Отваривание сосисок, риса, гречневой крупы (и других круп по выбору педагога), макаронных изделий. Приготовление салата из отварных овощей на усмотрение педагога. Приготовление компота, морса, молочного коктейля по выбору педагога. Приготовление блюд из полуфабрикатов по выбору педагога (кисель, суп, пельмени, вареники, другие блюда). Называние блюд, приготовленных для завтрака, обеда и ужина в школьной столовой. Правила заваривания чая в пакетике, в заварном чайнике.
Сервировка стола к завтраку, к обеду, размещение предметов сервировки на столе. Сервировка стола к завтраку, к обеду в школьной столовой с учетом количества людей за столом.
Правила использования каждого предмета сервировки во время приема пищи: чайной чашки, блюдца, сахарницы, чайной ложки, салфетницы, салатницы и других предметов по выбору педагога. Использование бумажной и полотняной салфетки во время и после еды. Выражение благодарности после приема пищи;
3) жилье. Виды жилых помещений: многоквартирные дома, частные дома. Узнавание многоквартирных и частных домов на экскурсии, на фото. Особенности жилых построек в городе, в селе (экскурсия).
Узнавание и называние жилых комнат (гостиная, спальня) и кухни. Назначение жилых комнат (гостиная, спальня) и кухни. Названия и назначение предметов мебели и интерьера для гостиной, спальни, кухни: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, раковина. Дифференциация мебели для гостиной, мебели для спальни, мебели для кухни. Использование миниатюрных моделей мебели для создания интерьера гостиной, спальни, кухни. Обыгрывание созданного интерьера. Название и назначение предметов бытовой техники и интерьера: телевизор, холодильник, газовая/электрическая плита, раковина.
Бережное отношение к предметам мебели жилого помещения. Правила использования предметов бытовой техники и интерьера (телевизор, холодильник, газовая/электрическая плита, раковина). Правила безопасного поведения дома (не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых, не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми). Этикет общения по телефону (здороваться, прощаться, обращаться по имени). Сюжетно-ролевая игра "Разговор по телефону".
Создание и использование личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими домашний интерьер, а также предметы и объекты, соответствующие содержанию других разделов Программы.

4) көлік. Қоғамдық және жеке көлік түрлерін білу, аттарын және мақсатын атау: автобус, троллейбус, такси, трамвай, метро (педагогтің таңдауы бойынша). Қоғамдық көлік аялдамаларын білу, атау. Қоғамдық көлікте жұмыс істейтін адамдардың еңбегі. "Автобуспен (троллейбуспен) жүру" дидактикалық ойыны. Мамандандырылған машиналарды (шұғыл медициналық көмек, полиция, өрт сөндіру машинасы, педагогтің таңдауы бойынша басқа қызметтер) сыртқы түрі бойынша ажырату. Полицияның, дәрігердің, өрт сөндірушінің міндеттері.
Қоғамдық көлікте тәртіп ережелерін сақтау: отыру-түсу ережелері, жол жүру ақысын төлеу, салонда тәртіп сақтау, жасы үлкен жолаушыларға, жас балалары бар жолаушыларға орын беру және көмек көрсету. Жолда және жаяу жүргіншілер өтетін жолда жүрудің қарапайым ережелері: тротуарды, көшенің жаяу жүргіншілер өтетін өткелін пайдалану (қоқыс тастамау, айқайламау, итермеу). Бағдаршам сигналдарын білу және оны орындау. Жолда жүру ережелерін сақтамау кезіндегі қауіпті түсіну. Жолда төтенше жағдайлардың туындау себептері, төтенше жағдай кезіндегі тәртіп. Үйден мектепке және одан кері қайту жолын зерттеу. Қала бойынша жүру бағыттары, үйінің мекенжайын атау;
5) халыққа қызмет көрсету саласы. Ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаларға бару. Тауарларды сатып алу процесін, сатып алушының сатушымен, медициналық қызметкерлермен қарым-қатынасын бақылау.
Өзіне-өзі қызмет көрсету-азық-түлік дүкенінде тауарларды ересектермен бірге таңдау. Азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарларды себетке, арбашаға ұқыптап салу. Таңдалған тауарды кассирдің, сатушының алдындағы үстелге мұқият жылжыту.
Қоғамдық орындарда тәртіп ережелерін орындау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға агрессивті әрекет жасамау, қоршаған ортаға бүлдіру әрекеттерін жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу. Сатушымен, дәрігермен қарым-қатынас жасаудың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет пен көмек үшін рахмет айту. "Дүкен", "Дәрігердің қабылдауында" сюжеттік-рөлдік ойындары;
6) денсаулық: дене күтімі. Гигиеналық заттар мен құралдар: сабын, сабын ыдысы, сүлгі, орамал, тіс пастасы, тіс щеткасы, тарақ, қол (бет) кремі, бет жууға арналған көбік, жөке, айна олардың мақсаты. Атауы бойынша тану (көрсету), жеке гигиена заттарын (сүлгі, тіс щеткасы, тарақ, тұмсық орамал) белгілер арқылы тану. 5-сынып материалын қайталау; қол мен аяқты жуу, тіс пен тілді тазалау ережелері, шашты тарау және сәндеу білу. Қағаз сүлгіні, қол электр кептіргішті пайдалану. Суық тию кезде бет перде, бет орамалды пайдалану. Проблемалық жағдайларда көмек сұрай білу (сүлгі жоқ, кран ашылмайды), көмек үшін алғыс білдіру. Басқа оқушыға гигиеналық процедураларды орындауға көмек көрсету (кранды ашу-жабу, сабын беру, сүлгі табу, шашты тарау).

4) транспорт. Узнавание, называние и назначение общественного и индивидуального транспорта: автобус, троллейбус, такси, трамвай, метро (по выбору педагога). Узнавание, называние остановок общественного транспорта. Труд людей, занятых работой на общественном транспорте. Дидактическая игра "Поездка в автобусе (троллейбусе)". Различение специализированных машин по внешнему виду (скорая медицинская помощь, полиция, пожарная машина, другие службы по выбору педагога). Обязанности полицейского, врача, пожарного.
Соблюдение правил поведения в общественном транспорте: правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне, уважительное отношение и помощь пожилым пассажирам, пассажирам с маленькими детьми. Элементарные правила дорожного движения и поведения пешеходов: использование тротуара (не сорить, не кричать, не толкаться), пешеходного перехода через проезжую часть улицы. Понимание и выполнение сигналов светофора. Понимание опасности при несоблюдении правил дорожного движения. Причины возникновения чрезвычайных ситуаций на дороге, поведение в чрезвычайной ситуации Изучение пути следования от дома до школы и обратно. Маршруты передвижения по городу, называние домашнего адреса;
5) сфера обслуживания населения. Посещение вместе со взрослым магазинов (продуктовых и промышленных товаров), рынков, поликлиники. Наблюдение процесса покупки товаров, общения покупателя с продавцом, медицинским персоналом.
Совместный со взрослым выбор товаров в продуктовом магазине-самообслуживания. Использование корзинки, тележки для переноса продуктов к кассе: аккуратное размещение выбранных товаров в корзинке, тележке. Аккуратное перемещение выбранного товара на стол перед кассиром, продавцом.
Выполнение правил поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать чужих вещей. Использование социально одобряемых способов общения с продавцом, врачом: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь. Сюжетно-ролевые игры "Магазин", "На приеме у врача";
6) здоровье: уход за телом. Предметы и средства гигиены: мыло, мыльница, полотенце, носовой платок, зубная паста, зубная щетка, расческа, крем для рук (лица), пенка для мытья лица, мочалка, зеркало, их назначение. Узнавание (показ) по названию, узнавание личных предметов гигиены (полотенце, зубная щетка, расческа, носовой платок) по символам. Повторение материала 5 класса. правила мытья рук и ног, чистки зубов и языка, умение расчҰсываться, укладывать волосы. Использование бумажного полотенца, электрической сушилки для рук. Использование маски, носового платка при простуде. Умение просить помощи в проблемных ситуациях (нет полотенца, не открывается кран), благодарить за помощь. Оказание помощи в выполнении гигиенических процедур другому ученику (открыть-закрыть кран, подать мыло, найти полотенце, расчесать волосы).

38. 7-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) киім. Тиісті маусымға сәйкес ұл мен қызға арналған күнделікті және мерекеде киетін киімдерді білу және олардың аттарын атау: шалбар, көйлек, белдемше, жейде, көйлек, алжапқыш, шұлық, колготки, спорттық костюм, күртке, шарф, қолғап және мұғалімнің қалауы бойынша білім алушылардың мүмкіндіктері мен климаттық ерекшеліктерді ескере отырып тағы басқалар. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау. Киімнің бөліктерін білу және олардың аттарын (жең, манжет, балақ, белдік, сырма және педагогтің таңдауы бойынша басқа) атау, оларды қызметіне сәйкес пайдалану. Тиісті маусым үшін қыз бен ұлға арналған күнделікті киетін аяқ киімді білу және олардың аттарын атау: бәтеңке, туфли, етік, сандал, кроссовка, үй тәпішкесі. Аяқ киімнің бөліктерін білу және атау (табан, өкше, қоныш, тіл, ілмек, бау және педагогтің таңдауы бойынша). Өз киіміндегі және аяқ киіміндегі ілгектерді (түймелерді, ілмектерді, сырмаларды, жабысқышты) ашып-жабу. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау: құлақшын, кепке, қалпақ, панама, орамал, бандана. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау. Көшеге, үйге, мерекеде киетін аяқ киімді ажырату. Жылдың әр мезгіліне арналған күнделікті қазақ ұлттық ерлер мен әйелдер киімдерін тану және атау (педагогтың таңдауы бойынша). Білім алушының сыртқы келбетіне қойылатын талаптарға сәйкес өзінің сыртқы келбетін өздігінен бақылау;
2) тамақтану. Балалар мен жасөспірімдердің рационында сүт пен сүт өнімдерін қолдану. Сүт өнімдерінің ассортименті (дүкенге саяхат). Сүт түрлері: табиғи, құрғақ, қоюландырылған, қойытылған. Сүт өнімдерін тоңазытқышта сақтау ережелері мен мерзімдері.
Ас үй мен асхана ыдыстары (кастрюль, таба, табақ, терең және ұсақ тәрелкелер) құралдары (бөлшектеу тақтасы, оқтау, печеньеге арналған қалыптар), ас үй техникасы (электр шәйнек, блендер, электр плитасы, мультиварка). Тамақ дайындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы (өткір және кесетін заттарды, электр аспаптарын, газ плитасын пайдалану кезінде). Ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау. Тамақ дайындау кезіндегі гигиеналық талаптар (тағамды қолданудан бұрын қолды жуу).
Сүт көже, сүт ботқасын дайындау (педагогтің таңдауы бойынша). Педагогтің таңдауы бойынша сүзбе құймағын, ірімшік көмешін, пудинг және басқа да сүт тағамдарын дайындау. Педагогтің таңдауы бойынша жартылай фабрикаттардан тағамдар (тұшпара, қайнақша (вареник), кисель, сорпа) дайындау. Сүтті шай, сүтті какао, сүтті кофе (еритін) дайындау. Дайын қамырдан печенье пісіру.
Таңғы асқа, түскі асқа дастарқан жаю, дастарқанға тағамдар салынған заттарды қою. Дастарқандағы адамдар санын ескере отырып, мектеп асханасында таңғы, түскі асқа дастарқан жаю. Мектептің асханасында таңғы астан кейін ыдыстарды жинау. Тамақтану кезінде дастарқан басындағы әрбір затты: шай ішетін кесені, табақшаны, қант салатын ыдысты, шай қасықты, майлықты және педагогтің таңдауы бойынша басқа заттарды қолдану ережелері. Тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықтарды қолдану. Тамақтанғаннан кейін рахмет айту;

38. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 7 класса:
1) одежда. Узнавание и называние повседневной и праздничной одежды для мальчика и девочки для соответствующего сезона: брюки, рубашка, юбка, блузка, платье, фартук, носки, колготки, спортивный костюм, куртка, шарф, варежки и другое, на усмотрение учителя с учетом возможностей учащихся и климатических особенностей. Выбор для себя одежды в соответствии с сезоном и погодой. Узнавание и называние частей одежды (рукава, манжеты, штанины, пояс, замок и другое по выбору педагога), использование их в соответствии с функциями. Узнавание и называние повседневной обуви для девочки и мальчика для соответствующего сезона: ботинки, туфли, сапоги, сандалии, кроссовки, домашние тапочки. Выбор для себя обуви в соответствии с сезоном и погодой. Узнавание и называние частей обуви (подошва, каблук, голенище, язычок, застежка, шнурки и другое по выбору педагога). Расстегивание и застегивание застежек (кнопок, крючков, замков, липучек) на своей одежде и обуви. Выбор для себя головного убора в соответствии с сезоном и погодой: шапка, кепка, шляпа, панама, косынка, бандана. Выбор головного убора для себя в соответствии с сезоном и погодой. Дифференциация обуви: уличная, домашняя, праздничная. Узнавание и называние предметов повседневной казахской национальной мужской и женской одежды для разного времени года (по выбору педагога). Осуществление самоконтроля своего внешнего вида, в соответствии с требованиями к внешнему виду школьника.
2) питание. Использование молока и молочных продуктов в рационе питания детей и подростков. Ассортимент молочных продуктов (экскурсия в магазин). Виды молока: натуральное, сухое, концентрированное, сгущенное. Правила и сроки хранения молочных продуктов в холодильнике.
Кухонная и столовая посуда (кастрюля, сковорода, противень, глубокая и мелкая тарелки), приспособления (разделочная доска, скалка, формы для печенья), кухонная техника (электрочайник, блендер, электроплита, мультиварка). Техника безопасности при приготовлении пищи (при использовании острых и режущих предметов, электроприборов, газовой плиты). Соблюдение чистоты и порядка на кухне. Гигиенические требования при приготовлении пищи (мытье рук перед обработкой продуктов питания).
Приготовление молочного супа, молочных каш (по выбору педагога). Приготовление сырников, творожной запеканки, пудинга и других молочных блюд по выбору педагога. Приготовление блюд из полуфабрикатов (пельмени, вареники, кисель, суп) по выбору педагога. Приготовление чая с молоком, какао на молоке, кофе (растворимый) с молоком. Выпекание печенья из готового теста.
Сервировка стола к завтраку, обеду, размещение предметов сервировки на столе. Сервировка стола к завтраку, обеду в школьной столовой с учетом количества людей за столом. Уборка посуды со стола после завтрака в школьной столовой. Правила использования каждого предмета сервировки во время приема пищи: чайной чашки, блюдца, сахарницы, чайной ложки, салфетницы и других предметов по выбору педагога. Использование бумажной и полотняной салфетки во время и после еды. Выражение благодарности после приема пищи;

3) тұрғын үй. Тұрғын үй-жайлардың түрлері: көп пәтерлерлі үйлер , жеке үйлер. Көп пәтерлі және жекеменшік үйлерді экскурсияда, суретте тану. Қаладағы, ауылдағы тұрғын үйлердің ерекшеліктері (экскурсия).
Пәтер бөлмелерінің, үйлердің атауы мен мақсаты: (қонақ, жатын бөлмелері), және тұрғын емес үй-жайларды (ас үй, дәретхана). Қонақ бөлмесіне, жатын бөлмесіне, ас үйге, дәретханаға арналған жиһаз және интерьер заттарының атауы мен мақсаты: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдысқа), кіші сөре, қол жуғыш, унитаз. Тұрғын үй-жайлар (қонақ, жатын бөлме) және тұрғын емес үй-жайлар (ас үй, дәретхана) үшін жиһаздар мен интерьер заттарын саралау. Қонақ бөлменің, жатын бөлменің, ас үйдің, дәретхананың интерьерін жасау үшін жиһаздың миниатюралық үлгілерін пайдалану. Жасалған интерьерді тиімді пайдалану. Тұрмыстық техниканың атауы мен мақсаты: теледидар, тоңазытқыш, газ/электр плитасы, қол жуғыш, унитаз.
Тұрғын және тұрғын емес үй-жайлардың жиһазы мен интерьеріне ұқыпты қарау.
Тұрмыстық техниканы пайдалану ережелері: теледидар, тоңазытқыш, газ/электр плитасы, қол жуғыш, унитаз.
Үйде қауіпсіз жүріп-тұру ережелері (бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау, бейтаныс адамдармен телефонмен сөйлеспеу). Телефонмен сөйлесу әдебі (сәлемдесу, қоштасу, аты-жөнін айту). "Телефонмен сөйлесу" сюжеттік-рөлдік ойыны.
Үй интерьерін, сондай-ақ Бағдарламаның басқа бөлімдерінің мазмұнына сәйкес келетін заттар мен объектілерді көрсететін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану;
4) көлік. Қоғамдық және жеке көлікті білу, аттарын және мақсатын атау: автобус, троллейбус, такси, трамвай, метро (педагогтың таңдауы бойынша). Қоғамдық көліктің аялдамаларын білу, атау. Қоғамдық көлікте жұмыс істейтін адамдардың еңбегі. "Автобуспен (троллейбуспен) жүру" дидактикалық ойыны. Мамандандырылған машиналарды сыртқы түрі бойынша ажырату (жедел медициналық көмек, полиция, өрт сөндіру машинасы, педагогтің таңдауы бойынша басқа қызметтер). Полицияның, дәрігердің, өрт сөндірушінің міндеттері. Алыс сапарға жүретін көлік құралдары (пойыз). Көлік түрлерінің жүру тәсілдерін атау (автобус, көлік – жүреді, пойыз – жүйткиді).
Қоғамдық көлікте тәртіп ережелерін сақтау: отыру-түсу ережелері, жол жүру ақысын төлеу, салонда тәртіп сақтау, жасы үлкен жолаушыларға, жас балалары бар жолаушыларға орын беру және көмек көрсету. Жолда және жаяу жүргіншілер өтетін өткелде жүру тәртібінің қарапайым ережелері: тротуарды, көшенің жүру бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану (қоқыс тастамау, айқайламау, итермеу). Бағдаршам сигналдарын білу және оны орындау. Жолда жүру ережелерін сақтамау кезіндегі қауіпті түсіну. Жолдағы төтенше жағдайлардың себептері, төтенше жағдайдағы тәртіп. Үйден мектепке және одан кері қайту жолын зерттеу. Қала бойынша жүретін бағыттар, үйінің мекенжайын атау;

3) жилье. Виды жилых помещений: многоквартирные дома, частные дома. Узнавание многоквартирных и частных домов на экскурсии, на фото. Особенности жилых построек в городе, в селе (экскурсия).
Узнавание и называние жилых комнат (гостиная, спальня) и нежилых помещений (кухня, туалет). Названия и назначение предметов мебели и интерьера для гостиной, спальни, кухни, туалета: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, раковина, унитаз. Дифференциация мебели и предметов интерьера для жилых помещений (гостиная, спальня) и нежилых помещений (кухня, туалет). Использование миниатюрных моделей мебели для создания интерьера гостиной, спальни, кухни, туалета. Обыгрывание созданного интерьера. Название и назначение предметов бытовой техники и интерьера: телевизор, холодильник, газовая/электрическая плита, раковина, унитаз. Бережное отношение к предметам мебели и интерьера жилых и нежилых помещений. Правила использования предметов бытовой техники и интерьера: телевизор, холодильник, газовая/электрическая плита, раковина, унитаз.
Правила безопасного поведения дома (не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых, не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми). Этикет общения по телефону (здороваться, прощаться, обращаться по имени). Сюжетно-ролевая игра "Разговор по телефону".
Создание и использование личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими домашний интерьер, а также предметы и объекты, соответствующие содержанию других разделов Программы;
4) транспорт. Узнавание, называние и назначение общественного и индивидуального транспорта: автобус, троллейбус, такси, трамвай, метро (по выбору педагога). Узнавание, называние остановок общественного транспорта. Труд людей, занятых работой на общественном транспорте. Дидактическая игра "Поездка в автобусе (троллейбусе)". Различение специализированных машин по внешнему виду (скорая медицинская помощь, полиция, пожарная машина, другие службы по выбору педагога). Обязанности полицейского, врача, пожарного. Транспортные средства дальнего следования (поезд). Называние способов передвижения видов транспорта (автобус, машина – едет, поезд – идет).
Соблюдение правил поведения в общественном транспорте: правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне, уважительное отношение и помощь пожилым пассажирам, пассажирам с маленькими детьми. Элементарные правила дорожного движения и поведения пешеходов: использование тротуара (не сорить, не кричать, не толкаться), пешеходного перехода через проезжую часть улицы. Понимание и выполнение сигналов светофора. Понимание опасности при несоблюдении правил дорожного движения. Причины возникновения чрезвычайных ситуаций на дороге, поведение в чрезвычайной ситуации. Изучение пути следования от дома до школы и обратно. Маршруты передвижения по городу, называние домашнего адреса;

5) халыққа қызмет көрсету саласы. Ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаларға, дәріханаларға бару. Тауарларды сатып алу процесін, сатып алушының сатушымен, медициналық қызметкерлермен, дәріхана қызметкерлерімен қарым-қатынасын бақылау. Қоғамдық орындарда тәртіп ережелерін орындау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға агрессивті әрекет жасамау, қоршаған ортаға бүлдіру әрекеттерін жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу. Сатушымен, дәрігермен, дәріхана қызметкерімен қарым-қатынас жасаудың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет пен көмек үшін рахмет айту. Өзіне-өзі қызмет көрсету-азық-түлік дүкенінде тауарларды ересектермен бірге таңдау. Тауарды кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарларды себетке, арбашаға мұқияттап салу. Таңдалған тауарды кассирдің, сатушының алдындағы үстелге мұқият жылжыту. Дәріхананың мақсаты. Ең жақын дәріхананың орналасқан жері. "Дүкен", "Дәрігердің қабылдауында", "Дәріханада" сюжеттік-рөлдік ойындар;
6) денсаулық: дене күтімі. Гигиеналық заттар мен құралдар. Денені және шашты күтуге арналған құралдардың атауы бойынша тану (көрсету): тарақ, қол (бет) кремі, бетті жууға арналған көбік, сұйық сабын, шампунь, бальзам, душқа арналған гель, жөке, олардың мақсаты мен пайдаланылуы. 6-сынып материалын қайталау. Қол мен аяқты жуу дағдыларын бекіту, тырнақ қию, бет орамалды, қағаз сүлгіні пайдалану, суық тиген кезде мұрынды күту Электрлік қол кептіргішті пайдалану. Тырнақты күту үшін щетканы пайдалану. Шаш қыстырғыштарын, шаш байлауларын қолдану; суық тию кезінде мұрынға күтім жасау ережелері. Жеке интимдік гигиена ережелері, іш киімнің тазалығын күту қағидалары.
39. 8-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) киім. Тиісті маусымға сәйкес ұл мен қызға арналған күнделікті және мерекеде киетін киімдерді білу және олардың аттарын атау: шалбар, көйлек, белдемше, жейде, көйлек, алжапқыш, шұлық, колготки, спорттық костюм, күртке, пальто, тон, шарф, қолғап және педагогтің қалауы бойынша білім алушылардың мүмкіндіктері мен климаттық ерекшеліктерді ескере отырып тағы басқалар. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау. Киімнің бөліктерін білу және олардың аттарын (жең, манжет, балақ, белдік, сырма және педагогтің таңдауы бойынша басқа) атау, оларды қызметіне сәйкес пайдалану. Тиісті маусым үшін қыз бен ұлға арналған күнделікті киетін аяқ киімді білу және олардың аттарын атау: бәтеңке, туфли, етік, сандал, кроссовка, үй тәпішкесі. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне аяқ киім таңдау. Аяқ киімнің бөліктерін білу және атау (табан, өкше, қоныш, тіл, ілмек, бау және педагогтің таңдауы бойынша). Өз киіміндегі және аяқ киіміндегі ілгектерді (түймелерді, ілмектерді, сырмаларды, жабысқышты) ашып-жабу. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау: құлақшын, кепке, қалпақ, панама, орамал, бандана. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау. Көшеде, үйде, мерекеде киетін аяқ киімді ажырату. Жылдың әр мезгіліне арналған күнделікті қазақ ұлттық ерлер мен әйелдер киімдері мен аяқ киімдерін тану және атау (педагогтың таңдауы бойынша). Оқушының сыртқы келбетіне қойылатын талаптарға сәйкес өзінің сыртқы келбетін өз бетінше бақылау.

5) сфера обслуживания населения. Посещение вместе со взрослым магазинов (продуктовых и промышленных товаров), рынков, поликлиники, аптеки. Наблюдение процесса покупки товаров, общения покупателя с продавцом, медицинским персоналом, работниками аптеки. Выполнение правил поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать чужих вещей. Использование социально одобряемых способов общения с продавцом, врачом, работником аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь. Совместный со взрослым выбор товаров в продуктовом магазине-самообслуживания. Использование корзинки, тележки для переноса продуктов к кассе: аккуратное размещение выбранных товаров в корзинке, тележке. Аккуратное перемещение выбранного товара на стол перед кассиром, продавцом. Назначение аптеки. Месторасположение ближайшей аптеки. Сюжетно-ролевые игры "Магазин", "На приеме у врача", "В аптеке";
6) здоровье: уход за телом. Предметы и средства гигиены. Узнавание (показ) по названию средств для ухода за телом и волосами: расческа, крем для рук (лица), пенка для мытья лица, жидкое мыло, шампунь, бальзам, гель для душа, мочалка, их назначение и использование. Повторение материала 6 класса. Закрепление навыков мытья рук и ног, стрижки ногтей, использования бумажного полотенца, носового платка, ухода за носом при простудных заболеваниях. Использование электрической сушилки для рук. Использование щеточки для ухода за ногтями. Использование заколок, резинок для волос; правила ухода за носом при простудных заболеваниях. Правила личной интимной гигиены, ухода за чистотой нижнего белья.
39. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 8 класса:
1) одежда. Узнавание и называние повседневной одежды для мальчика и девочки для соответствующего сезона: брюки, рубашка, юбка, блузка, платье, фартук, носки, колготки, спортивный костюм, куртка, пальто, шуба, шарф, варежки и другое, на усмотрение учителя с учетом возможностей учащихся и климатических особенностей. Выбор для себя одежды в соответствии с сезоном и погодой. Узнавание и называние частей одежды (рукава, манжеты, штанины, пояс, замок и другое по выбору педагога), использование их в соответствии с функциями. Узнавание и называние повседневной обуви для девочки и мальчика для соответствующего сезона: ботинки, туфли, сапоги, сандалии, кроссовки, домашние тапочки. Выбор для себя обуви в соответствии с сезоном и погодой. Узнавание и называние частей обуви (подошва, каблук, голенище, язычок, застежка, шнурки и другое по выбору педагога). Расстегивание и застегивание застежек (кнопок, замков, крючков, липучек) на своей одежде и обуви. Выбор для себя головного убора в соответствии с сезоном и погодой: шапка, кепка, шляпа, панама, косынка, бандана. Выбор головного убора для себя в соответствии с сезоном и погодой. Дифференциация обуви: уличная, домашняя, праздничная. Узнавание и называние предметов повседневной казахской национальной мужской и женской одежды и обуви для разного времени года (по выбору педагога). Осуществление самоконтроля своего внешнего вида, в соответствии с требованиями к внешнему виду школьника;

2) тамақтану. Қысқа (сүт, кондитерлік өнімдер) және ұзақ (жармалар, макарон өнімдері, тұз, қант, өсімдік майы) сақтау мерзімі бар өнімдерді атау. Ұзақ сақталатын тағамдарды (жарма, макарон өнімдері, тұз, қант, өсімдік майы) сақтау ережелері. Мерзімі ұзақ сақтау өнімдерді (жармалар, макарон өнімдері, тұз, қант) контейнерлерде ас үй сөрелерде орналастыру. Көкөністерді қоймада, жер төлемінде, тоңазытқышта сақтау ережелері. Көкөністерді қоймада, жер төлемінде, тоңазытқышта сақтау тәсілдерін бақылау.
Ас үй және асхана ыдыстары (кастрөл, таба, табақ, терең және ұсақ тәрелкелер, тостақ), құралдар (бөлшектеу тақтасы, оқтау, печеньеге арналған қалыптар), педагогтің таңдауы бойынша ас үй техникасы (электр шәйнек, блендер, электр плитасы, мультиварка, микротолқынды пеші). Тамақ дайындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы (өткір және кесетін заттарды, электр аспаптарын, газ плитасын пайдалану кезінде). Ас үйде тазалық пен тәртіпті сақтау. Тамақ дайындаудағы гигиеналық талаптар (тағамды қолданудан бұрын қолды жуу).
Мектеп асханасында құс етінен дайындалған тағамдарды тану және атау. Құс етінен (тауық, үйрек, күркетауық) тағам дайындау: сорпа, көже, педагогтің таңдауы бойынша дайын құс етінен жасалған тағамдар. Құс етін тұмшапеште (мультипісіргіште) пісіру. Мектеп асханасында қамырдан дайындалған тағамдарды фотосуретте, иллюстрацияда тану және атау. Дайын қамырдан бұйымдар дайындау: бауырсақ, шелпек, бәліштер, самса және педагогтің таңдауы бойынша басқа заттар. Қалташа шай, шәйнекте, сүтті, лимон қосылған, шай дайындау.
Таңғы асқа, түскі асқа, түстен кейінгі тамақтануға дастарқан жаю, үстелге тағамдар салынған заттарды қою. Дастарқан басындағы адамдар санын ескере отырып, таңғы, түстік, түскі, кешкі асқа мектеп асханасында дастарқан жаю. Тамақтану кезінде әрбір тағам салынған заттарды қолдану ережелері: шай ішетін кесе, табақша, қант салатын ыдыс, шай қасық, майлық және педагогтің таңдауы бойынша басқа заттар. Тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықтарды қолдану. Тамақтанғаннан кейін рахмет айту;
3) тұрғын үй. Экскурсияларға тұрғын үйлер мен басқа функционалды құрылыстарды саралау. Үй маңындағы аумақты абаттандыруды зерделеу: балалар алаңдары, орындықтар, күркелер, гүлзарлар. Үй маңындағы аумақта мінез-құлық қағидаларын орындау, мүлікке ұқыпты қарау. Тұрғын бөлмелерді (қонақ, жатын бөлме) және тұрғын емес үй-жайларды (ас үй, дәретхана, жуынатын бөлме) тану және атау, олардың мақсатын атау. Киіз үй құрылысының ерекшеліктері (дөңгелек, бүктеуге оңай, жеңіл, жылы, тасымалдауға ыңғайлы). Киіз үйдің қонақ, жатын, ас үй, дәретхана, жуынатын бөлме интерьерін жасау үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану. Жасалған интерьерді пайдалану.
Жиһаз бөліктерінің және интерьер заттарының атауы мен мақсаты: қонақ бөлмесіндегі, жатын бөлмесіндегі, ас үйдегі, дәретханадағы, жуынатын бөлмесіндегі: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдысқа), кіші сөре, жуғыш, унитаз, жуынғыш, гигиена құралдарына арналған таяқша, киім-кешекке арналған себет. Тұрмыстық техниканың атауы мен мақсаты: теледидар, тоңазытқыш, шаңсорғыш, газ/электр плитасы.
Тұрғын және тұрғын емес үй-жайлардың жиһазы мен интерьеріне ұқыпты қарау. Тұрмыстық техника және интерьер пайдалану ережелері: теледидар, тоңазытқыш, шаңсорғыш, газ/электр плитасы, қол жуғыш, унитаз, жуынғыш.
Үйде қауіпсіз жүріп-тұру ережелері (бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау, бейтаныс адамдармен телефонмен сөйлеспеу). Үй маңындағы аумақта өзін-өзі ұстау қағидалары, қоғамдық мүлікке ұқыпты қарау (орындықтар, күркелер, әткеншектер). Телефонмен сөйлесу әдебі (сәлемдесу, қоштасу, аты-жөнін айту). "Телефонмен сөйлесу сжеттік-рөлдік ойыны.
Үй интерьерін, сондай-ақ Бағдарламаның басқа бөлімдерінің мазмұнына сәйкес келетін заттар мен объектілерді көрсететін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану.

2) питание. Называние продуктов короткого (молочные, кондитерские изделия) и длительного сроков хранения (крупы, макаронные изделия, соль, сахар, растительное масло). Правила хранения продуктов с длительным сроком хранения (крупы, макаронные изделия, соль, сахар, растительное масло). Размещение продуктов с длительным сроком хранения (крупы, макаронные изделия, соль, сахар) в контейнерах на полках в кухонном шкафу. Правила хранения овощей в кладовке, погребе, холодильнике. Наблюдение способов хранения овощей в кладовке, погребе, холодильнике.
Кухонная и столовая посуда (кастрюля, сковорода, противень, глубокая и мелкая тарелки, миска), приспособления (разделочная доска, скалка, формы для печенья), кухонная техника (электрочайник, блендер, электроплита, мультиварка, микроволновка. Техника безопасности при приготовлении пищи (при использовании острых и режущих предметов, электроприборов, газовой плиты). Соблюдение чистоты и порядка на кухне. Гигиенические требования при приготовлении пищи (мытье рук перед обработкой продуктов питания).
Узнавание и называние блюд, приготовленных из мяса птицы в школьной столовой. Приготовление блюд из птицы (курица, утка, индейка): бульон, суп, блюда из готового фарша птицы по выбору педагога. Запекание птицы в духовке (мультиварке). Узнавание и называние блюд, приготовленных из теста в школьной столовой, на фото, на иллюстрации. Приготовление изделий из готового теста: баурсаки, лепешки, пирожки, самса и другое по выбору педагога. Приготовление чая в пакетиках, в заварном чайнике, с молоком, лимоном.
Сервировка стола к завтраку, обеду, полднику, размещение предметов сервировки на столе. Сервировка стола к завтраку, полднику, обеду, ужину в школьной столовой с учетом количества людей за столом. Уборка посуды со стола в школьной столовой после завтрака, полдника. Правила использования каждого предмета сервировки во время приема пищи: чайной чашки, блюдца, сахарницы, чайной ложки, салфетницы и других предметов по выбору педагога. Использование бумажной и полотняной салфетки во время и после еды. Выражение благодарности после приема пищи;
3) жилье. Дифференцирование жилых домов и строений другого функционала на экскурсии. Изучение благоустройства придомовой территории: детские площадки, скамейки, беседки, цветники. Выполнение правил поведения на придомовой территории, бережное отношение к имуществу. Узнавание и называние жилых комнат (гостиная, спальня) и нежилых помещений (кухня, туалет, ванная комната), называние их назначения. Особенности устройства юрты (круглая, легко складывается, легкая, теплая, удобная для перевозки). Использование миниатюрных моделей мебели для создания интерьера гостиной, спальни, кухни, туалета, ванной комнаты, для создания интерьера юрты. Обыгрывание созданного интерьера.
Названия и назначение предметов мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете, ванной комнате: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, мойка, унитаз, ванна, полочки для средств гигиены, корзина для белья.
Название и назначение предметов бытовой техники: телевизор, холодильник, пылесос, газовая/электрическая плита.
Бережное отношение к предметам мебели и интерьера жилых и нежилых помещений. Правила использования предметов бытовой техники и интерьера: телевизор, холодильник, пылесос, газовая/электрическая плита, раковина, унитаз, ванна.
Правила безопасного поведения дома (не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых; не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми). Правила поведения на придомовой территории, бережное отношение к общественному имуществу (скамейки, беседки, качели). Этикет общения по телефону (здороваться, прощаться, обращаться по имени). Сюжетно-ролевая игра "Разговор по телефону".
Создание и использование личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими домашний интерьер, а также предметы и объекты, соответствующие содержанию других разделов Программы;

4) көлік. Қоғамдық және жеке көлікті білу, аттарын және мақсатын атау: автобус, троллейбус, такси, трамвай, метро (педагогтің таңдауы бойынша). Қоғамдық көліктің аялдамаларын білу, атау. Қоғамдық көлікте жұмыс істейтін адамдардың еңбегі. "Автобуспен (троллейбуспен) жүру" дидактикалық ойыны. Мамандандырылған машиналарды сыртқы түрі бойынша ажырату (жедел медициналық көмек, полиция, өрт сөндіру машинасы, педагогтің таңдауы бойынша басқа қызметтер). Полицияның, дәрігердің, өрт сөндірушінің міндеттері. Алыс сапарға жүретін көлік құралдары (пойыз, ұшақ). Көлік түрлерінің жүру тәсілдерін атау (автобус, көлік – жүреді, пойыз – жүйткиді, ұшақ – ұшады).
Қоғамдық көлікте тәртіп ережелерін сақтау: отыру-түсу ережелері, жол жүру ақысын төлеу, салонда тәртіп сақтау, жасы үлкен жолаушыларға, жас балалары бар жолаушыларға орын беру және көмек көрсету. Жолда және жаяу жүргіншілер өткелінде жүрудің қарапайым ережелері: тротуарды, көшенің жүру бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану (қоқыс тастамау, айқайламау, итермеу). Бағдаршам сигналдарын білу және оны орындау. Жолда жүру ережелерін сақтамау кезіндегі қауіпті түсіну. Жолдағы төтенше жағдайлардың себептері, төтенше жағдайдағы тәртіп. Үйден мектепке және одан кері қайту жолын зерттеу. Қала бойынша жүру бағыттары, үйінің мекенжайын атау.
5) халыққа қызмет көрсету саласы. Ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаларға, дәріханаларға, поштаға бару. Тауарларды сатып алу процесін, сатып алушының сатушымен, медициналық қызметкерлермен, пошта, дәріхана қызметкерлерімен қарым-қатынасын бақылау. Қоғамдық орындарда тәртіп ережелерін орындау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға агрессивті әрекет жасамау, қоршаған ортаға бүлдіру әрекеттерін жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу. Сатушымен, дәрігермен, дәріхана, пошта қызметкерімен қарым-қатынас жасаудың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет пен көмек үшін рахмет айту. Өзіне-өзі қызмет көрсету-азық-түлік дүкенінде тауарларды ересектермен бірге таңдау. Тауарды кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарларды себетке, арбашаға мұқияттап салу. Таңдалған тауарды кассирдің, сатушының алдындағы үстелге мұқият жылжыту. "Азық-түлік дүкені", "Дәрігердің қабылдауында", "Дәріханада", "Поштада" сюжеттік-рөлдік ойындары;
6) денсаулық: дене күтімі. Гигиена заттары мен құралдары. Денеге және шашқа күтім жасау құралдарының атауы бойынша тану (көрсету): тарақ, қол (бет) кремі, бетті жууға арналған көбік, сұйық сабын, сусабын, бальзам, душқа арналған гель, жөке, олардың мақсаты мен қолданылуы. Гигиеналық дағдыларды бекіту: қол мен аяқты жуу, тырнақты қию, қағаз сүлгіні, бет орамалды пайдалану. Құлақтың гигиеналық күтімі ережесі, мақта дискілері мен таяқшаларды пайдалану, шашты жуу ережесі. Дененің таңертеңгі және кешкі жуыну тәртібі, жеке гигиена, іш киімнің тазалығын күту ережелерін орындау.

4) транспорт. Узнавание, называние и назначение общественного и индивидуального транспорта: автобус, троллейбус, такси, трамвай, метро (по выбору педагога). Узнавание, называние остановок общественного транспорта. Труд людей, занятых работой на общественном транспорте. Дидактическая игра "Поездка в автобусе (троллейбусе)". Различение специализированных машин по внешнему виду (скорая медицинская помощь, полиция, пожарная машина, другие службы по выбору педагога). Обязанности полицейского, врача, пожарного. Транспортные средства дальнего следования (поезд, самолет). Называние способов передвижения видов транспорта (автобус, машина – едет, поезд – идет, самолет – летит).
Соблюдение правил поведения в общественном транспорте: правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне, уважительное отношение и помощь пожилым пассажирам, пассажирам с маленькими детьми. Элементарные правила дорожного движения и поведения пешеходов: использование тротуара (не сорить, не кричать, не толкаться), пешеходного перехода через проезжую часть улицы. Понимание и выполнение сигналов светофора. Понимание опасности при несоблюдении правил дорожного движения. Причины возникновения чрезвычайных ситуаций на дороге, поведение в чрезвычайной ситуации. Изучение пути следования от дома до школы и обратно. Маршруты передвижения по городу, называние домашнего адреса;
5) сфера обслуживания населения. Посещение вместе со взрослым магазинов (продуктовых и промышленных товаров), рынков, поликлиники, аптеки, почты. Наблюдение процесса покупки товаров, общения покупателя с продавцом, медицинским персоналом, работниками почты, аптеки, Выполнение правил поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать чужих вещей. Использование социально одобряемых способов общения с продавцом, врачом, работником аптеки, почты: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь. Совместный со взрослым выбор товаров в продуктовом магазине-самообслуживания. Использование корзинки, тележки для переноса продуктов к кассе: аккуратное размещение выбранных товаров в корзинке, тележке. Аккуратное перемещение выбранного товара на стол перед кассиром, продавцом. Сюжетно-ролевые игры "Продуктовый магазин", "На приеме у врача", "В аптеке", "На почте";
6) здоровье: уход за телом. Предметы и средства гигиены. Узнавание (показ) по названию средств для ухода за телом и волосами: расческа, крем для рук (лица), пенка для мытья лица, жидкое мыло, шампунь, бальзам, гель для душа, мочалка, их назначение и использование. Закрепление гигиенических навыков: мытья рук и ног, стрижки ногтей, использования бумажного полотенца, носового платка, Правила гигиенического ухода уха, использование ватных дисков и палочек. правила мытья волос. Выполнение утреннего и вечерний туалета тела, правил личной интимной гигиены, ухода за чистотой нижнего белья.

40. 9-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) киім. Тиісті маусымға сәйкес ұл мен қызға арналған күнделікті және мерекеде киетін киімдерді білу және олардың аттарын атау: шалбар, көйлек, белдемше, жейде, көйлек, алжапқыш, шұлық, колготки, спорттық костюм, күртке, плащ, пальто, тон, шарф, қолғап және педагогтің қалауы бойынша білім алушылардың мүмкіндіктері мен климаттық ерекшеліктерді ескере отырып тағы басқалар. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау. Киімнің бөліктерін білу және олардың аттарын (жең, манжет, балақ, белдік, сырма және педагогтің таңдауы бойынша) атау, оларды қызметіне сәйкес пайдалану. Тиісті маусым үшін қыз бен ұлға арналған күнделікті киетін аяқ киімді білу және олардың аттарын атау: бәтеңке, туфли, етік, сандал, кроссовка, үй тәпішкесі. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне аяқ киім таңдау. Аяқ киімнің бөліктерін білу және атау (табан, өкше, қоныш, тіл, ілмек, бау және педагогтің таңдауы бойынша басқа). Өз киіміндегі және аяқ киіміндегі ілгектерді (түймелерді, ілмектерді, сырмаларды, жабысқышты) ашып-жабу. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау: құлақшын, кепке, қалпақ, панама, орамал, бандана. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау. Көшеде, үйде, мерекеде киетін аяқ киімді ажырату. Жылдың әр мезгіліне арналған күнделікті қазақ ұлттық ерлер мен әйелдер киімдерін, аяқ киімдері мен бас киімдерін тану және атау (педагогтың таңдауы бойынша). Оқушының сыртқы келбетіне қойылатын талаптарға сәйкес өзінің сыртқы келбетін өз бетінше бақылау.
2) тамақтану. Көкөністер мен жемістерді пайдалануға дайындау: жуу, тазалау, бөлшектеп кесу Балық пен теңіз өнімдерінің адам тамақтануындағы маңызы. Балық өнімдерінің ассортименті (дүкенге саяхат). Балық өнімдерінің жіктелуі: тірі, салқындатылған және тоңазытылған, тұздалған, қақталған, кептірілген, ысталған балық. Балықты қайта өңдеу өнімдері: жартылай фабрикаттар, аспаздық өнімдер. Балық консервілері мен пресервалар. Уылдырық өнімдері. Балық өнімдерін сақтау ережелері мен мерзімдері. Қамырмен жұмыс істеу дағдыларын бекіту (бауырсақ, шелпек, самса, бәліштер дайындау).
Ас үй және асхана ыдыстары (кастрөл, таба, табақ, тостақ, кіші кірім тостақ, салат салғыш), құралдар (кесу тақтасы, пісіруге арналған фольга), ас үй техникасы (электр шәйнек, блендер, электр плитасы, мультиварка, микротолқынды пеші). Тамақ дайындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы (өткір және кесетін заттарды, электр аспаптарын, газ плитасын пайдалану кезінде). Ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау. Тамақ дайындаудағы гигиеналық талаптар (тағамды қолданудан бұрын қолды жуу).
Балық өнімдерінен бутербродтар дайындау. Педагогтің таңдауы бойынша балық пен консервіленген балықты пайдалану арқылы салаттар дайындау. Балық сорпаларын дайындау. Балық қуыру және пісіру. Жартылай фабрикаттан балық тағамдарын дайындау. Жартылай фабрикаттан кисель дайындау. Шай қалташаларынан шай демдеу, қайнатылған шәйнекте шай қайнату, сүтпен, лимонмен шай дайындау.
Таңғы асқа, түскі асқа, мерекеге дастарқан жаю, дастарқан басындағы адамдардың санын ескере отырып, дастарқанға тағамдар салынған заттарды қою. Мектеп асханасында таңғы, түскі, түстік, кешкі дастарқан жаю. Таңғы, түскі, түстік астан кейін асханадағы үстелді жинау. Тамақтану кезінде әрбір тағам салынған заттарды қолдану ережелері: шай ішетін кесе, табақша, қант салатын ыдыс, шай қасық, майлық және педагогтің таңдауы бойынша басқалар. Тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықтарды қолдану. Тамақтанғаннан кейін рахмет айту;

40. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 9 класса:
1) одежда. Узнавание и называние повседневной одежды для мальчика и девочки для соответствующего сезона: брюки, рубашка, юбка, блузка, платье, фартук, носки, колготки, спортивный костюм, куртка, плащ, пальто, шуба, шарф, варежки и другое, на усмотрение учителя с учетом возможностей учащихся и климатических особенностей. Выбор для себя одежды в соответствии с сезоном и погодой. Узнавание и называние частей одежды (рукава, манжеты, штанины, пояс, замок и другое по выбору педагога), использование их в соответствии с функциями. Узнавание и называние повседневной обуви для девочки и мальчика для соответствующего сезона: ботинки, туфли, сапоги, сандалии, кроссовки, домашние тапочки. Выбор для себя обуви в соответствии с сезоном и погодой. Узнавание и называние частей обуви (подошва, каблук, голенище, язычок, застежка, шнурки и другое по выбору педагога). Расстегивание и застегивание застежек (кнопок, замков, крючков, липучек) на своей одежде и обуви. Выбор для себя головного убора в соответствии с сезоном и погодой: шапка, кепка, шляпа, панама, косынка, бандана. Выбор головного убора для себя в соответствии с сезоном и погодой. Дифференциация обуви: уличная, домашняя, праздничная. Узнавание и называние предметов повседневной казахской национальной мужской и женской одежды, обуви и головных уборов для разного времени года (по выбору педагога). Осуществление самоконтроля своего внешнего вида, в соответствии с требованиями к внешнему виду школьника;
2) питание. Подготовка овощей и фруктов к употреблению: мытье, чистка, разрезание на части. Значение рыбы и морепродуктов в питании человека. Ассортимент рыбной продукции (экскурсия в магазин). Классификация рыбных продуктов: рыба живая, охлажденная и мороженая, соленая, вяленая, сушеная, копченая. Продукты переработки рыбы: полуфабрикаты, кулинарные изделия. Рыбные консервы и пресервы. Икорная продукция. Правила и сроки хранения продуктов из рыбы.
Кухонная и столовая посуда (кастрюля, сковорода, противень, тарелки, миски, салатница), приспособления (разделочная доска, фольга для запекания), кухонная техника (электрочайник, блендер, электроплита, мультиварка, микроволновка). Техника безопасности при приготовлении пищи (при использовании острых и режущих предметов, электроприборов, газовой плиты). Соблюдение чистоты и порядка на кухне. Гигиенические требования при приготовлении пищи (мытье рук перед обработкой продуктов питания).
Приготовление бутербродов с рыбными продуктами. Приготовление салатов с использованием рыбы и рыбных консервов по выбору педагога. Приготовление рыбных супов. Жарка и запекание рыбы. Закрепление навыков работы с тестом (приготовление баурсаков, лепешек, самсы, пирожков). Приготовление рыбных блюд из полуфабрикатов. Приготовление киселя из полуфабриката. Приготовление чая из пакетиков, заваривание чая в заварном чайнике, приготовление чая с молоком, с лимоном.
Сервировка стола к завтраку, обеду, празднику, размещение предметов сервировки на столе с учетом количества людей за столом. Сервировка стола к завтраку, обеду, полднику, ужину в школьной столовой. Уборка посуды со стола в школьной столовой после завтрака, обеда, полдника. Правила использования каждого предмета сервировки во время приема пищи: чайной чашки, блюдца, сахарницы, чайной ложки, салфетницы и других по выбору педагога. Использование бумажной и полотняной салфетки во время и после еды. Выражение благодарности после приема пищи;

3) тұрғын үй. Экскурсияларда тұрғын үйлер мен басқа функционалды құрылыстарды саралау. Үй маңындағы аумақты: балалар алаңдарын, орындықтарды, беседкаларды, гүлзарларды абаттандыруды зерделеу. Үй маңындағы аумақта мінез-құлық қағидаларын орындау, мүлікке ұқыпты қарау. Тұрғын бөлмелерді (қонақ бөлме, жатын бөлме) және тұрғын емес үй-жайларды (ас үй, дәретхана, жуынатын бөлме, кіреберіс бөлме) тану және атау, олардың мақсатын атау. Киіз үй құрылысының ерекшеліктері (дөңгелек, бүктеуге оңай, жеңіл, жылы, тасымалдауға ыңғайлы). Киіз үйдің интерьерін жасау үшін қонақ, жатын, ас үй, дәретхана, жуынатын бөлме интерьерін жасау үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану. Жасалған интерьерді пайдалану.
Қонақ, жатын, ас үйдегі, дәретханадағы, жуынатын бөлмесіндегі, кіреберістегі бөлме жиһаз бөліктерінің және интерьер атаулары мен мақсаты: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдысқа, аяқ киімге, сыртқы киімге арналған сөре), кіші сөре, жуыну орны, унитаз, ванна, гигиена құралдарына арналған таяқшалар, іш киімге арналған себет. Тұрмыстық техниканың атауы мен мақсаты: теледидар, шаңсорғыш, кір жуғыш машина, газ/электр плитасы.
Тұрғын және тұрғын емес үй-жайлардың жиһазы мен интерьеріне ұқыпты қарау. Тұрмыстық техника мен интерьер заттарын пайдалану қағидалары: теледидар, тоңазытқыш, шаңсорғыш, кір жуғыш машина, газ/электр плитасы, қол жуғыш, унитаз, жуунғыш. Үйде қауіпсіз жүріп-тұру ережелері (бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау, бейтаныс адамдармен сөйлеспеу). Үй маңындағы аумақта өзін-өзі ұстау қағидалары, қоғамдық мүлікке ұқыпты қарау (орындықтар, күркелер, әткеншектер). Телефонмен сөйлесу әдебі (сәлемдесу, қоштасу, аты-жөнін айту). "Телефонмен сөйлесу" сюжеттік-рөлдік ойыны.
Үй интерьерін, сондай-ақ Бағдарламаның басқа бөлімдерінің мазмұнына сәйкес келетін заттар мен объектілерді көрсететін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану;
4) көлік. Қоғамдық және жеке көлікті білу, олардың аттары мен мақсатын атау: автобус, троллейбус, такси, трамвай, метро (педагогтің таңдауы бойынша). Қоғамдық көліктің аялдамаларын білу, атау. Қоғамдық көлікте жұмыс істейтін адамдардың еңбегі. "Автобуспен (троллейбуспен) жүру дидактикалық ойыны. Мамандандырылған машиналарды сыртқы түрі бойынша ажырату (жедел медициналық көмек, полиция, өрт сөндіру машинасы, педагогтың таңдауы бойынша басқа қызметтер). Полицияның, дәрігердің, өрт сөндірушінің міндеттері. Алыс сапарға жүретін көлік құралдары (пойыз, ұшақ, пароход). Көлік түрлерінің жүру тәсілдерін атау (автобус, көлік – жүреді, пойыз – жүйткиді, ұшақ – ұшады, пароход - жүзеді).
Қоғамдық көлікте тәртіп ережелерін сақтау: отыру-түсу ережелері, жол жүру ақысын төлеу, салонда тәртіп сақтау, жасы үлкен жолаушыларға, жас балалары бар жолаушыларға орын беру және көмек көрсету. Жолда және жаяу жүргіншілер өтетін жолда жүрудің қарапайым ережелері: тротуарды, көшенің жүру бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану (қоқыс тастамау, айқайламау, итермеу). Бағдаршам сигналдарын білу және оны орындау. Жолда жүру ережелерін сақтамау кезіндегі қауіпті түсіну. Жолдағы төтенше жағдайлардың себептері, төтенше жағдайдағы тәртіп. Үйден мектепке және одан кері қайту жолын зерттеу. Қала бойынша жүру бағыттары, үйінің мекенжайын атау. "Қалалық автобуспен жүру" сюжеттік-рөлдік ойыны;

3) жилье. Дифференцирование жилых домов и строений другого функционала на экскурсии. Изучение благоустройства придомовой территории: детские площадки, скамейки, беседки, цветники. Выполнение правил поведения на придомовой территории, бережное отношение к имуществу. Узнавание и называние жилых комнат (гостиная, спальня) и нежилых помещений (кухня, туалет, ванная комната, прихожая), называние их назначения. Особенности устройства юрты (круглая, легко складывается, легкая, теплая, удобная для перевозки). Использование миниатюрных моделей мебели для создания интерьера гостиной, спальни, кухни, туалета, ванной комнаты, для создания интерьера юрты. Обыгрывание созданного интерьера.
Названия и назначение предметов мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете, ванной комнате, в прихожей: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды, шкаф для обуви, шкаф для верхней одежды), тумбочка, мойка, унитаз, ванна, полочки для средств гигиены, корзина для белья. Название и назначение предметов бытовой техники: телевизор, пылесос, стиральная машина, газовая/электрическая плита.
Бережное отношение к предметам мебели и интерьера жилых и нежилых помещений. Правила использования предметов бытовой техники и интерьера: телевизор, холодильник, пылесос, стиральная машина, газовая/электрическая плита, раковина, унитаз, ванна. Правила безопасного поведения дома (не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых; не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми). Правила поведения на придомовой территории, бережное отношение к общественному имуществу (скамейки, беседки, качели). Этикет общения по телефону (здороваться, прощаться, обращаться по имени). Сюжетно-ролевая игра "Разговор по телефону".
Создание и использование личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими домашний интерьер, а также предметы и объекты, соответствующие содержанию других разделов Программы;
4) транспорт. Узнавание, называние и назначение общественного и индивидуального транспорта: автобус, троллейбус, такси, трамвай, метро (по выбору педагога). Узнавание, называние остановок общественного транспорта. Труд людей, занятых работой на общественном транспорте. Дидактическая игра "Поездка в автобусе (троллейбусе)". Различение специализированных машин по внешнему виду (скорая медицинская помощь, полиция, пожарная машина, другие службы по выбору педагога). Обязанности полицейского, врача, пожарного. Транспортные средства дальнего следования (поезд, самолет, пароход). Называние способов передвижения видов транспорта (автобус, машина – едет, поезд – идет, самолет – летит, пароход - плывет).
Соблюдение правил поведения в общественном транспорте: правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне, уважительное отношение и помощь пожилым пассажирам, пассажирам с маленькими детьми. Элементарные правила дорожного движения и поведения пешеходов: использование тротуара (не сорить, не кричать, не толкаться), пешеходного перехода через проезжую часть улицы. Понимание и выполнение сигналов светофора. Понимание опасности при несоблюдении правил дорожного движения. Причины возникновения чрезвычайных ситуаций на дороге, поведение в чрезвычайной ситуации Изучение пути следования от дома до школы и обратно. Маршруты передвижения по городу, называние домашнего адреса. Сюжетно-ролевая игра "Поездка в городском автобусе";

5) халыққа қызмет көрсету саласы. Ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаларға, дәріханаларға, пошта бөлімшелеріне, кафелерге бару. Қоғамдық орындарда тәртіп ережелерін орындау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға агрессивті әрекет пен қоршаған ортаға бүлдіру әрекеттерін жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу. Сатушымен, дәрігермен, дәріхана, пошта, кафе қызметкерімен қарым-қатынас жасаудың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет, көмек үшін рахмет айту. Өзіне-өзі қызмет көрсету, азық-түлік дүкенінен тауарлар таңдау, оларды сатып алу үшін ақы төлеу. Азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарларды себетке, арбашаға ұқыптап салу. Таңдалған тауарды кассирдің, сатушының алдындағы үстелге мұқият жылжыту. Кафеге бару, дастарқан басында тәртіптік дағдыларды қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану. "Азық-түлік дүкені", "Дәрігердің қабылдауында", "Дәріханада", "Поштада", "Кафеде" сжеттік-рөлдік ойындары. Шұғыл көмек телефондарын білу: жедел жәрдем, өрт сөндіру қызметі;
6) денсаулық: дене күтімі. 8-сыныпқа арналған материалды қайталау: гигиеналық заттар мен құралдар. Тері мен шашты күтуге арналған құралдардың атауы бойынша тану (көрсету): шампунь, бальзам, душқа арналған гель, крем, дезодорант, лосьон. Гигиеналық дағдыларды бекіту: құлақ гигиенасын орындау, мақта дискілері мен таяқшаларды, тырнақ араларын пайдалану, басқа оқушыға гигиеналық процедураларды орындауға көмек көрсету. Дененің, шаштың тазалығын өз бетінше қадағалай білу, қажетті гигиеналық процедураларды орындау (шашты, денені жуу, шаю, сүлгімен кептіру), шашты сәндеуге арналған құралдарды қолдану (гель, мусс, көбік). Суық тию кезде мұрын мен тамақты күту ережелерін орындау. Жеке гигиена, іш киімнің тазалығын күту ережелерін орындау.
41. 10-сыныпқа арналған "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) киім. Тиісті маусымға сәйкес ұл мен қызға арналған күнделікті және мерекеде киетін киімдерді білу және олардың аттарын атау: шалбар, көйлек, белдемше, жейде, көйлек, алжапқыш, шұлық, колготки, спорттық костюм, күртке, шарф, қолғап және тағы басқалар (білім алушылардың мүмкіндіктері мен климаттық ерекшеліктерді ескере отырып, педагогтің тандауы бойынша алынған) Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау. Киімнің бөліктерін білу және олардың аттарын (жең, манжет, балақ, белдік, сырма және педагогтің таңдауы бойынша басқалар) атау, оларды қызметіне сәйкес пайдалану. Тиісті маусым үшін қыз бен ұлға арналған күнделікті киетін аяқ киімді білу және олардың аттарын атау: бәтеңке, туфли, етік, сандал, кроссовка, үй тәпішкесі. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне аяқ киім таңдау. Аяқ киімнің бөліктерін білу және атау (табан, өкше, қоныш, тіл, ілмек, бау және педагогтің таңдауы бойынша тағы басқалар). Өз киіміндегі және аяқ киіміндегі ілгектерді (түймелерді, ілмектерді, сырмаларды, жабысқышты) ашып-жабу. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау: құлақшын, кепке, қалпақ, панама, орамал, бандана. Маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау. Көшеде, үйде, мерекеде киетін аяқ киімді ажырату. Қазақ ұлттық ерлер мен әйелдердің күнделікті және мерекелік (салтанатты) киімдерін, аяқ киімдері мен бас киімдерін жылдың әр мезгілінде (педагогтың таңдауы бойынша) атау және ажырату. Оқушының сыртқы келбетіне қойылатын талаптарға сәйкес өзінің сыртқы келбетін өз бетінше бақылау.

5) сфера обслуживания населения. Посещение вместе со взрослым магазинов (продуктовых и промышленных товаров), рынков, поликлиники, аптеки, почты, кафе. Выполнение правил поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать чужих вещей. Использование социально одобряемых способов общения с продавцом, врачом, работником аптеки, почты, кафе: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь. Выбор товаров в продуктовом магазине-самообслуживания, оплата покупки. Использование корзинки, тележки для переноса продуктов к кассе: аккуратное размещение выбранных товаров в корзинке, тележке. Аккуратное перемещение выбранного товара на стол перед кассиром, продавцом. Посещение кафе, применение навыков поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток. Сюжетно-ролевые игры "Продуктовый магазин", "На приеме у врача", "В аптеке", "На почте", "В кафе". Знание телефонов экстренной помощи: скорая помощь, пожарная служба;
6) здоровье: уход за телом. Повторение материала за 8 класс: предметы и средства гигиены. Узнавание (показ) по названию средств для ухода за кожей и волосами: шампунь, бальзам, гель для душа, крем, дезодорант, лосьон. Закрепление навыков: выполнять гигиену уха, пользоваться ватными дисками и палочками, пилочкой для ногтей, оказывать помощь в выполнении гигиенических процедур другому ученику. Умение самостоятельно следить за чистотой тела, волос, выполнять необходимые гигиенические процедуры (мытье волос, тела, ополаскивание, обсушивание полотенцем). пользоваться средствами для укладки волос (гель, мусс, пенка). Выполнение правил ухода за носом и горлом при простудных заболеваниях. Выполнение правил личной интимной гигиены, ухода за чистотой нижнего белья.
41. Базовое содержание учебного предмета "Социально-бытовая ориентировка" для 10 класса:
1) одежда. Узнавание и называние повседневной одежды для мальчика и девочки для соответствующего сезона: брюки, рубашка, юбка, блузка, платье, фартук, носки, колготки, спортивный костюм, куртка, шарф, варежки и другое, на усмотрение учителя с учетом возможностей учащихся и климатических особенностей. Выбор для себя одежды в соответствии с сезоном и погодой. Узнавание и называние частей одежды (рукава, манжеты, штанины, пояс, замок и другое по выбору педагога), использование их в соответствии с функциями. Узнавание и называние повседневной обуви для девочки и мальчика для соответствующего сезона: ботинки, туфли, сапоги, сандалии, кроссовки, домашние тапочки. Выбор для себя обуви в соответствии с сезоном и погодой. Узнавание и называние частей обуви (подошва, каблук, голенище, язычок, застежка, шнурки и другое по выбору педагога). Расстегивание и застегивание застежек (кнопок, замков, крючков, липучек) на своей одежде и обуви. Выбор для себя головного убора в соответствии с сезоном и погодой: шапка, кепка, шляпа, панама, косынка, бандана. Выбор головного убора для себя в соответствии с сезоном и погодой. Дифференциация обуви: уличная, домашняя, праздничная. Называние и различение предметов повседневной и праздничной (торжественной) казахской национальной мужской и женской одежды, обуви и головных уборов для разного времени года (по выбору педагога). Осуществление самоконтроля своего внешнего вида, в соответствии с требованиями к внешнему виду школьника.

2) тамақтану. Ет тағамдарын білу және атау (педагогтің таңдауы бойынша). Ет пен ет тағамдарын тоңазытқышта сақтау ережелері, азық-түлік контейнерлерін пайдалану.
Ас үй және асхана ыдыстары (кастрөл, таба, терең және ұсақ тәрелкелер, салат салғыш, кіші кірім тостақ), құралдар (бөлшектеу тақтасы), ас үй техникасы (электр шәйнек, блендер, электр плитасы, мультиварка, микротолқынды пеші). Тамақ дайындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы (өткір және кесетін заттарды, электр аспаптарын, газ плитасын пайдалану кезінде). Ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау. Тамақ дайындаудағы гигиеналық талаптар (тағамды қолданудан бұрын қолды жуу).
Көкөніс пен ет сорпасында көже дайындау. Құймақ қамырын, алма пирогын (Шарлотка) дайындау. Дайын қамырдан бәліштер мен қаусырмалар үшін жай салмалар (педагогтің таңдауы бойынша алма, асқабақ, сүзбе, кептірілген жемістер, тартылған ет) дайындау. Ұлттық тағамдарға қамыр дайындап, пісіру (бауырсақ, шелпек). Құймақтар, бәліштер, қаусырмалар пісіру. Туралған ет тағамдарын дайындау (педагогтің таңдауы бойынша). Сүтті, лимон қосылған, қалташадағы шай, шәйнектегі шай дайындау.
Таңғы асқа, түскі асқа, мерекеге дастарқан жаю, дастарқандағы адамдар санын ескере отырып, тағамдар салынған заттарды үстелге қою. Мектеп асханасында таңғы, түскі, түстік, кешкі асқа дастарқан жаю. Таңғы, түскі, түскі, кешкі астан кейін асханадағы ыдыстарды жинау. Тамақтану кезінде әр тағам салынған заттарды қолдану ережелері: шай ішетін кесе, табақша, қант салатын ыдыс, шай қасық, майлық және педагогтің таңдауы бойынша тағы басқалар. Тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықтарды қолдану. Тамақтанғаннан кейін рахмет айту;
3) тұрғын үй. Экскурсияларда тұрғын үйлер мен басқа функционалды құрылыстарды саралау. Үй маңындағы аумақты: балалар алаңдарын, орындықтарды, беседкаларды, гүлзарларды абаттандыруды зерделеу. Үй маңындағы аумақта мінез-құлық қағидаларын орындау, мүлікке ұқыпты қарау. Тұрғын бөлмелерді тану және мақсатын атау: (қонақ, жатын бөлме) және тұрғын емес үй-жайларды (ас үй, дәретхана, жуынатын, кіреберіс бөлме, қойма). Киіз үй құрылысының ерекшеліктері (дөңгелек, бүктеуге оңай, жеңіл, жылы, тасымалдауға ыңғайлы). Киіз үйде киім-кешек пен тұрмыстық заттарды сақтау ерекшеліктері.
Қонақ, жатын бөлмеде, ас үйде, дәретханада, жуынатын бөлмесінде, кіреберіс бөлмесінде жиһаз бөліктерінің және интерьер атаулары мен мақсаты: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдысқа, аяқ киімге, сыртқы киімге арналған сөре), кіші сөре, жуғыш, унитаз, ванна, гигиена құралдарына арналған таяқшалар, киімге арналған себет. Тұрмыстық техника заттарының атауы мен мақсаты: теледидар, шаңсорғыш, кір жуғыш машина, газ/электр плитасы.
Жиһазды пайдалану ережелері: тұрғын үйдегі жиһаз заттарына ұқыпты қарау. Тұрмыстық техниканы пайдалану ережелері (педагогтің таңдауы бойынша).
Үйде қауіпсіз жүріп-тұру ережелері (бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау). Телефонмен сөйлесу әдебі (сәлемдесу, қоштасу, аты-жөнін айту). "Телефонмен сөйлесу" сюжеттік-рөлдік ойыны.
Үй интерьерін, сондай-ақ Бағдарламаның басқа бөлімдерінің мазмұнына сәйкес келетін заттар мен объектілерді көрсететін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану.

2) питание. Узнавание и называние мясных блюд (по выбору педагога). Правила хранения мяса и мясных блюд в холодильнике, использование контейнеров для пищевых продуктов.
Кухонная и столовая посуда (кастрюля, сковорода, противень, глубокие и мелкие тарелки, салатница, миска), приспособления (разделочная доска), кухонная техника (электрочайник, блендер, электроплита, мультиварка, микроволновка). Техника безопасности при приготовлении пищи (при использовании острых и режущих предметов, электроприборов, газовой плиты). Соблюдение чистоты и порядка на кухне. Гигиенические требования при приготовлении пищи (мытье рук перед обработкой продуктов питания).
Приготовление супов на овощном и мясном бульоне. Приготовление теста для национальных блюд (баурсаки, лепешки), оладий, яблочного пирога (Шарлотка). Приготовление простой начинки (яблоки, тыква, творог, сухофрукты, мясной фарш по выбору педагога) для пирожков и пирогов из готового теста. Выпекание оладий, пирожков, пирогов. Приготовление блюд из рубленного мяса (по выбору педагога). Приготовление чая в пакетиках, в заварном чайнике, чая с молоком, чая с лимоном,
Сервировка стола к завтраку, обеду, празднику, размещение предметов сервировки на столе с учетом количества людей за столом. Сервировка стола к завтраку, обеду, полднику, ужину в школьной столовой. Уборка посуды со стола в школьной столовой после завтрака, обеда, полдника, ужина. Правила использования каждого предмета сервировки во время приема пищи: чайной чашки, блюдца, сахарницы, чайной ложки, салфетницы и других по выбору педагога. Использование бумажной и полотняной салфетки во время и после еды. Выражение благодарности после приема пищи;
3) жилье. Дифференцирование жилых домов и строений другого функционала на экскурсии. Изучение благоустройства придомовой территории: детские площадки, скамейки, беседки, цветники. Выполнение правил поведения на придомовой территории, бережное отношение к имуществу. Узнавание и называние жилых комнат (гостиная, спальня) и нежилых помещений (кухня, туалет, ванная комната, прихожая, кладовая), называние их назначения. Особенности устройства юрты (круглая, легко складывается, легкая, теплая, удобная для перевозки). Особенности хранения предметов одежды и предметов обихода в юрте.
Названия и назначение предметов мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете, ванной комнате, в прихожей: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды, шкаф для обуви, шкаф для верхней одежды), тумбочка, мойка, унитаз, ванна, полочки для средств гигиены, корзина для белья. Название и назначение предметов бытовой техники: телевизор, пылесос, стиральная машина, газовая/электрическая плита.
Правила использования мебели: бережное отношение к предметам мебели жилого помещения. Правила использования предметов бытовой техники (по выбору педагога).
Правила безопасного поведения дома (не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых). Этикет общения по телефону (здороваться, прощаться, обращаться по имени). Сюжетно-ролевая игра "Разговор по телефону".
Создание и использование личной книги (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими домашний интерьер, а также предметы и объекты, соответствующие содержанию других разделов Программы;

4) көлік. Қоғамдық және жеке көлікті білу, олардың аттарын және мақсатын атау: автобус, троллейбус, такси, трамвай, метро (педагогтің таңдауы бойынша). Қоғамдық көліктің аялдамаларын білу, атау. Қоғамдық көлікте жұмыс істейтін адамдардың еңбегі. "Автобуспен (троллейбуспен) жүру" дидактикалық ойыны. Мамандандырылған машиналарды сыртқы түрі бойынша ажырату (жедел медициналық көмек, полиция, өрт сөндіру машинасы, педагогтің таңдауы бойынша басқа қызметтер). Полицияның, дәрігердің, өрт сөндірушінің міндеттері. Алыс сапарға жүретін көлік құралдары (пойыз, ұшақ, кеме). Көлік түрлерінің жүру тәсілдерін атау (автобус, көлік – жүреді, пойыз – жүйткиді, ұшақ – ұшады, пароход - жүзеді).
Қоғамдық көлікте тәртіп ережелерін сақтау: отыру-түсу ережелері, жол жүру ақысын төлеу, салонда тәртіп сақтау, жасы үлкен жолаушыларға, жас балалары бар жолаушыларға орын беру және көмек көрсету. Жолда және жаяу жүргіншілер өтетін жолда жүрудің қарапайым ережелері: тротуарды, көшенің жүру бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану (қоқысқа тастамау, айқайламау, итермеу). Бағдаршам сигналдарын білу және оны орындау. Жолда жүру ережелерін сақтамау кезіндегі қауіпті түсіну. Жолдағы төтенше жағдайлардың себептері, төтенше жағдайдағы тәртіп. Үйден мектепке және одан кері қайту жолын зерттеу. Қала бойынша жүру бағыттары, үйінің мекенжайын атау;
5) халыққа қызмет көрсету саласы. Дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаларға, дәріханаларға, пошта бөлімшелеріне, кафелерге, көрмелерге, мұражайларға, театрларға ересектермен бірге бару. Қоғамдық орындарда тәртіп ережелерін орындау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға агрессивті әрекет және қоршаған ортаға бүлдіру әрекеттерін жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу. Сатушымен, дәрігермен, дәріхана, пошта, кафе, мұражай, театр қызметкерімен қарым-қатынас жасаудың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет пен көмек үшін рахмет айту. Өзіне-өзі қызмет көрсету-азық-түлік дүкенінен тауарлар таңдау, сатып алғаны үшін ақы төлеу. Азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарларды себетке, арбашаға ұқыптап салу. Таңдалған тауарды кассирдің, сатушының алдындағы үстелге мұқият жылжыту. "Азық-түлік дүкені" рөлдік ойыны. Кафеге бару, дастарқан басында тәртіп дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану. Жедел жәрдем телефондарын білу: жедел медициналық көмек, өрт сөндіру қызметі;

4) транспорт. Узнавание, называние и назначение общественного и индивидуального транспорта: автобус, троллейбус, такси, трамвай, метро (по выбору педагога). Узнавание, называние остановок общественного транспорта. Труд людей, занятых работой на общественном транспорте. Дидактическая игра "Поездка в автобусе (троллейбусе)". Различение специализированных машин по внешнему виду (скорая медицинская помощь, полиция, пожарная машина, другие службы по выбору педагога). Обязанности полицейского, врача, пожарного. Транспортные средства дальнего следования (поезд, самолет, теплоход). Называние способов передвижения видов транспорта (автобус, машина – едет, поезд – идет, самолет – летит, пароход - плывет).
Соблюдение правил поведения в общественном транспорте: правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне, уважительное отношение и помощь пожилым пассажирам, пассажирам с маленькими детьми. Элементарные правила дорожного движения и поведения пешеходов: использование тротуара (не сорить, не кричать, не толкаться), пешеходного перехода через проезжую часть улицы. Понимание и выполнение сигналов светофора. Понимание опасности при несоблюдении правил дорожного движения. Причины возникновения чрезвычайных ситуаций на дороге, поведение в чрезвычайной ситуации. Изучение пути следования от дома до школы и обратно. Маршруты передвижения по городу, называние домашнего адреса;
5) сфера обслуживания населения. Посещение вместе со взрослым магазинов (продуктовых и промышленных товаров), рынков, поликлиники, аптеки, почты, кафе, выставок, музеев, театров. Выполнение правил поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать чужих вещей. Использование социально одобряемых способов общения с продавцом, врачом, работником аптеки, почты, кафе, музея, театра: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь. Выбор товаров в продуктовом магазине-самообслуживания, оплата покупки. Использование корзинки, тележки для переноса продуктов к кассе: аккуратное размещение выбранных товаров в корзинке, тележке. Аккуратное перемещение выбранного товара на стол перед кассиром, продавцом. Сюжетно-ролевая игра "Продуктовый магазин". Посещение кафе, применение навыков поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток. Знание телефонов экстренной помощи: скорая медицинская помощь, пожарная служба;

6) денсаулық: дене күтімі. 9-сыныпқа арналған материалды қайталау: гигиеналық заттар мен құралдар Тері мен шашты күтуге арналған құралдардың атауы бойынша тану (көрсету): шампунь, бальзам, душқа арналған гель, крем, дезодорант, лосьон. Дағдыларды бекіту: құлақ гигиенасын орындау, мақта дискілері мен таяқшаларды, тырнақ араларын пайдалану, басқа оқушыға гигиеналық процедураларды орындауға көмек көрсету. Дененің, шаштың тазалығын өз бетінше қадағалай білу, қажетті гигиеналық рәсімдерді орындау (шашты, денені жуу, шаю, сүлгімен кептіру), шашты сәндеуге арналған құралдарды қолдану (гель, мусс, көбік, спрей). Суық тию кезде мұрын мен тамақты күту ережелерін орындау. Жеке гигиена, іш киімнің тазалығын күту ережелерін орындау.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
42. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодтамамен берілген. Кодтағы бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бағдарламаның бөлімі мен бөлімшесін, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 6.2.1.4 кодтамасындағы: "6" - сынып, "2.1" – бөлім және бөлімше, "4" – оқу мақсатының нөмірі.
43. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлімдер мен сыныптар бойынша берілген:
1) "Киім" бөлімі
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
5. 1. 1. 1 педагогтің таңдауы бойынша тиісті маусым үшін ұл мен қызға арналған күнделікті киімдерді білу және атау, ұл мен қызға арналған киімдерді саралау.
6. 1. 1. 1 педагогтің таңдауы бойынша тиісті маусым үшін ұл мен қызға арналған күнделікті киімдерді білу және атау, әр маусым үшін жас өспірім мен қыз балаға арналған күнделікті киімдерді саралау.
7. 1. 1. 1 педагогтің таңдауы бойынша жас өспірім мен қыз балаға арналған күнделікті және мерекелік киімдерді білу және атау.
8. 1. 1. 1 жас өспірім мен қыз балаға арналған күнделікті және мерекелік киімдерді саралау
9. 1. 1. 1 1 жас өспірім мен қыз балаға арналған күнделікті, мерекелік және спортпен айналысуға арналған киімдерді атау және саралау.
10. 1. 1. 1 1 жас өспірім мен қыз балаға арналған күнделікті, мерекелік киімдерді және спортпен айналысуға арналған киімдерді атау және саралау
5. 1. 1. 2 киімнің бөліктерін білу және атау (жең, қалта)
6. 1. 1. 2 киімнің бөліктерін білу және атау (жең, қалта, манжет)
7. 1. 1. 2 киімнің бөліктерін білу және атау (жең, қалта, манжет, шалбар)
8. 1. 1. 2 киімнің бөліктерін білу және атау (жең, қалта, манжет, шалбар, белдік)
9. 1. 1. 2 киімнің бөліктерін білу және атау (жең, қалта, манжет, шалбар, белдік, сырма және педагогтің таңдауы бойынша басқалар)

6) здоровье: уход за телом. Повторение материала за 9 класс: предметы и средства гигиены. Узнавание (показ) по названию средств для ухода за кожей и волосами: шампунь, бальзам, гель для душа, крем, дезодорант, лосьон. Закрепление навыков: выполнять гигиену уха, пользоваться ватными дисками и палочками, пилочкой для ногтей, оказывать помощь в выполнении гигиенических процедур другому ученику. Умение самостоятельно следить за чистотой тела, волос, выполнять необходимые гигиенические процедуры (мытье волос, тела, ополаскивание, обсушивание полотенцем), пользоваться средствами для укладки волос (гель, мусс, пенка, спрей). Выполнение правил ухода за носом и горлом при простудных заболеваниях. Выполнение правил личной интимной гигиены, ухода за чистотой нижнего белья.
Параграф 2. Система целей обучения
42. Цели обучения в Программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел Программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4: "6" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
43. Система целей обучения дана по разделам и классам:
1) раздел "Одежда"
подраздел
Учебные цели
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
5. 1. 1. 1 узнавать и называть повседневную одежду для мальчика и девочки для соответствующего сезона по выбору учителя, дифференцировать одежду для мальчика и девочки
6. 1. 1. 1 узнавать и называть повседневную одежду для мальчика и девочки для соответствующего сезона по выбору учителя,
дифференцировать повседневную одежду для юноши и девушки для каждого сезона
7. 1. 1. 1 узнавать и называть повседневную и праздничную одежду для юноши и девушки по выбору учителя
8. 1. 1. 1 дифференцировать повседневную и праздничную одежду для юноши и девушки
9. 1. 1. 1 называть и дифференцировать повседневную, праздничную и одежду для занятий спортом для юноши и девушки
10. 1. 1. 1 называть и дифференцировать повседневную, праздничную одежду и одежду для занятий спортом для юноши и девушки
5. 1. 1. 2 узнавать и называть части одежды (рукава, карманы
6. 1. 1. 2 узнавать и называть части одежды (рукава, карманы, манжеты,
7. 1. 1. 2 узнавать и называть части одежды (рукава, карманы, манжеты, штанины
8. 1. 1. 2 узнавать и называть части одежды (рукава, карманы, манжеты, штанины, пояс
9. 1. 1. 2 узнавать и называть части одежды (рукава, карманы, манжеты, штанины, пояс, замок и другое по выбору педагога)

10. 1. 1. 2 киімнің бөліктерін білу және атаубалақ (жең, қалта, манжет, шалбар, белдік, сырма және педагогтің таңдауы бойынша басқалар)
5. 1. 1. 3 тиісті маусым үшін қыз бен ұлға арналған күнделікті киетін аяқ киімді білу және атау
6. 1. 1. 3 жас өспірім мен қыз балаға арналған күнделікті аяқ киімді саралау
7. 1. 1. 3 әр маусым үшін жас өспірім мен қыз балаға арналған күнделікті аяқ киімді атау және саралау
8. 1. 1. 3 күнделікті аяқ киімді және спортпен айналысуға арналған аяқ киімді атау
9. 1. 1. 3 күнделікті, мерекелік және спортпен айналысуға арналған аяқ киімді атау және саралау
10. 1. 1. 3 күнделікті, мерекелік аяқ киімді және спортпен айналысуға арналған аяқ киімді атау және саралау
5. 1. 1. 4 аяқ киімнің бөліктерін білу және атау (табан, өкше)
6. 1. 1. 4 аяқ киімнің бөліктерін білу және атау (табан, өкше, тіл)
7. 1. 1. 4 аяқ киімнің бөліктерін білу және атау (табан, өкше, қоныш, тіл)
8. 1. 1. 4 аяқ киімнің бөліктерін білу және атау (табан, өкше, қоныш, тіл, ілгек)
9. 1. 1. 4 аяқ киімнің бөліктерін білу және атау (табан, өкше, қоныш, тіл, ілгек, жабысқақ)
10. 1. 1. 4 аяқ киімнің бөліктерін білу және атау (табан, өкше, қоныш, тіл, ілгек, жабысқақ бау)
5. 1. 1. 5 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау
6. 1. 1. 5 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау
7. 1. 1. 5 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау
8. 1. 1. 5 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау
9. 1. 1. 5 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау
10. 1. 1. 5 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау
5. 1. 1. 6 маусымға және ауа-райына сәйкес аяқ киім таңдау, аяқ киімді кию үшін оны киетін құралды қолдану
6. 1. 1. 6 маусымға және ауа-райына сәйкес аяқ киім таңдау, аяқ киімді кию үшін оны киетін құралды қолдану
7. 1. 1. 6 маусымға және ауа-райына сәйкес аяқ киім таңдау, аяқ киімді кию үшін оны киетін құралды қолдану
8. 1. 1. 6 маусымға және ауа-райына сәйкес аяқ киім таңдау, аяқ киімді кию үшін оны киетін құралды қолдану
9. 1. 1. 6 маусымға және ауа-райына сәйкес аяқ киім таңдау, аяқ киімді кию үшін оны киетін құралды қолдану
10. 1. 1. 6 маусымға және ауа-райына сәйкес аяқ киім таңдау, аяқ киімді кию үшін оны киетін құралды қолдану
5. 1. 1. 7 өз киімінде ілгектерді (түймелерді) салу және ағыту
6. 1. 1. 7 өз киімінде ілгектерді (түймелерді, батырмаларды) салу және ағыту
7. 1. 1. 7 өз киімінде ілгектерді (түймелерді, батырмаларды, сыдырма ) салу және ағыту
8. 1. 1. 7 өз киімінде және аяқ киіміндегі ілгектерді (түймелерді, батырмаларды, сыдырманы, ілмектерді ) салу және ағыту

10. 1. 1. 2 узнавать и называть части одежды (рукава, карманы, манжеты, штанины, пояс, замок и другое по выбору педагога)
5. 1. 1. 3 узнавать и называть повседневную обувь для девочки и мальчика для соответствующего сезона
6. 1. 1. 3 дифференцировать повседневную обувь для юноши и девушки
7. 1. 1. 3
называть и дифференцировать повседневную обувь для юноши и девушки для каждого сезона
8. 1. 1. 3 называть повседневную обувь и обувь для занятий спортом
9. 1. 1. 3 называть и дифференцировать повседневную, праздничную обувь и обувь для занятий спортом
10. 1. 1. 3 называть и дифференцировать повседневную, праздничную обувь и обувь для занятий спортом
5. 1. 1. 4 узнавать и называть части обуви (подошва, каблук)
6. 1. 1. 4 узнавать и называть части обуви (подошва, каблук, язычок)
7. 1. 1. 4 узнавать и называть части обуви (подошва, каблук, голенище, язычок)
8. 1. 1. 4 узнавать и называть части обуви (подошва, каблук, голенище, язычок, застежка)
9. 1. 1. 4 узнавать и называть части обуви (подошва, каблук, голенище, язычок, застежка, липучка)
10. 1. 1. 4 узнавать и называть части обуви (подошва, каблук, голенище, язычок, застежка, липучка, шнурки
5. 1. 1. 5 выбирать одежду для себя в соответствии с сезоном и погодой
6. 1. 1. 5 выбирать одежду для себя в соответствии с сезоном и погодой
7. 1. 1. 5 выбирать одежду для себя в соответствии с сезоном и погодой
8. 1. 1. 5 выбирать одежду для себя в соответствии с сезоном и погодой
9. 1. 1. 5 выбирать одежду для себя в соответствии с сезоном и погодой
10. 1. 1. 5 выбирать одежду для себя в соответствии с сезоном и погодой
5. 1. 1. 6 выбирать обувь в соответствии с сезоном и погодой, использовать ложку для надевания обуви
6. 1. 1. 6 выбирать обувь в соответствии с сезоном и погодой, использовать ложку для надевания обуви
7. 1. 1. 6 выбирать обувь в соответствии с сезоном и погодой, использовать ложку для надевания обуви
8. 1. 1. 6 выбирать обувь в соответствии с сезоном и погодой, использовать ложку для надевания обуви
9. 1. 1. 6 выбирать обувь в соответствии с сезоном и погодой, использовать ложку для надевания обуви
10. 1. 1. 6 выбирать обувь в соответствии с сезоном и погодой, использовать ложку для надевания обуви
5. 1. 1. 7 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы) на своей одежде
6. 1. 1. 7 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, кнопки) на своей одежде
7. 1. 1. 7 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, кнопки, замки) на своей одежде
8. 1. 1. 7 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, кнопки, замки, крючки) на своей одежде и обуви

9. 1. 1. 7 өз киімінде және аяқ киіміндегі ілгектерді (түймелерді, батырмаларды, сыдырманы, ілмектерді, жабысқақты) салу және ағыту
10. 1. 1. 7 өз киімінде және аяқ киіміндегі ілгектерді (түймелерді, батырмаларды, сыдырманы, ілмектерді, жабысқақты, бауды) салу және ағыту
5. 1. 1. 8 тиісті маусым үшін ұл мен қызға арналған бас киімдерді білу және атау
6. 1. 1. 8 жас өспірім мен қыз балаға арналған бас киімдерді атау және саралау
7. 1. 1. 8 әр мезгілге арналған жас өспірім мен қыз баланың бас киімдерін атау және саралау
8. 1. 1. 8 әр мезгілге арналған жас өспірім мен қыз баланың бас киімдерін атау және саралау
9. 1. 1. 8 әр мезгілге арналған жас өспірім мен қыз баланың бас киімдерін атау және саралау
10. 1. 1. 8 әр мезгілге арналған жас өспірім мен қыз баланың бас киімдерін атау және саралау
5. 1. 1. 9 көшеге және үйге киетін аяқ киімді ажырату
6. 1. 1. 9 көшеге және үйге киетін аяқ киімді ажырату
7. 1. 1. 9 көшеге, үйге, мерекеге киетін аяқ киімдерді ажырату
8. 1. 1. 9 көшеге, үйге, мерекеге киетін аяқ киімдерді ажырату
9. 1. 1. 9 көшеге, үйге, мерекеге киетін аяқ киімдерді ажырату
10. 1. 1. 9 көшеге, үйге, мерекеге киетін аяқ киімдерді ажырату
5. 1. 1. 10 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау
6. 1. 1. 10 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау
7. 1. 1. 10 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау
8. 1. 1. 10 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау
9. 1. 1. 10 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау
10. 1. 1. 10 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау
5. 1. 1. 11 өзінің сыртқы келбетін айнаның көмегімен бақылау
6. 1. 1. 11 өзінің сыртқы келбетін айнаның көмегімен бақылау
7. 1. 1. 11 өзінің сыртқы келбетін айнаның көмегімен бақылау
7. 1. 1. 11 өзінің сыртқы келбетін айнаның көмегімен бақылау
9. 1. 1. 11 өзінің сыртқы келбетін айнаның көмегімен бақылау
10. 1. 1. 11 өзінің сыртқы келбетін айнаның көмегімен бақылау
5. 1. 1. 12
Жаз мезгіліне арналған күнделікті қазақ ұлттық ерлер мен әйелдер киімдерін тану және атау
6. 1. 1. 12
Қыс мезгіліне арналған күнделікті қазақ ұлттық ерлер мен әйелдер киімдерін тану және атау
7. 1. 1. 12
жылдың әр мезгіліне арналған күнделікті қазақ ұлттық ерлер мен әйелдер киімдерін тану және атау
8. 1. 1. 12
жылдың әр мезгіліне арналған күнделікті қазақ ұлттық ерлер мен әйелдер киімдері мен аяқ киімдерін тану және атау
9. 1. 1. 12
жылдың әр мезгіліне арналған күнделікті қазақ ұлттық ерлер мен әйелдер киімдері, аяқ киімдері мен бас киімдерді тану және атау

9. 1. 1. 7 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, кнопки, замки, крючки, липучки) на своей одежде и обуви
10. 1. 1. 7 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, кнопки, замки, крючки, липучки, шнурки)
на своей одежде и обуви
5. 1. 1. 8 узнавать и называть головные уборы для мальчика и для девочки для соответствующего сезона
6. 1. 1. 8 называть и дифференцировать головные уборы для юноши и девушки
7. 1. 1. 8 называть и дифференцировать головные уборы юноши и девушки
для разных сезонов
8. 1. 1. 8 называть и дифференцировать головные уборы для разных сезонов, для юноши и девушки
9. 1. 1. 8 называть и дифференцировать головные уборы для разных сезонов, для юноши и девушки
10. 1. 1. 8 называть и дифференцировать головные уборы для разных сезонов, для юноши и девушки
5. 1. 1. 9 различать уличную и домашнюю обувь
6. 1. 1. 9 различать уличную и домашнюю обувь
7. 1. 1. 9 различать уличную, домашнюю, праздничную обувь
8. 1. 1. 9 различать уличную, домашнюю, праздничную обувь
9. 1. 1. 9 различать уличную, домашнюю, праздничную обувь
10. 1. 1. 9 различать уличную, домашнюю, праздничную обувь
5. 1. 1. 10 выбирать головной убор для себя в соответствии с сезоном и погодой
6. 1. 1. 10 выбирать головной убор для себя в соответствии с сезоном и погодой
7. 1. 1. 10 выбирать головной убор для себя в соответствии с сезоном и погодой
8. 1. 1. 10 выбирать головной убор для себя в соответствии с сезоном и погодой
9. 1. 1. 10 выбирать головной убор для себя в соответствии с сезоном и погодой
10. 1. 1. 10 выбирать головной убор для себя в соответствии с сезоном и погодой
5. 1. 1. 11 контролировать свой внешний вид с помощью зеркала
6. 1. 1. 11 контролировать свой внешний вид с помощью зеркала
7. 1. 1. 11 контролировать свой внешний вид с помощью зеркала
8. 1. 1. 11 контролировать свой внешний вид с помощью зеркала
9. 1. 1. 11 контролировать свой внешний вид с помощью зеркала
10. 1. 1. 11 контролировать свой внешний вид с помощью зеркала
5. 1. 1. 12 узнавать и называть предметы повседневной казахской национальной мужской и женской одежды для лета
6. 1. 1. 12 узнавать и называть предметы повседневной казахской национальной мужской и женской одежды для зимы
7. 1. 1. 12
узнавать и называть предметы повседневной казахской национальной мужской и женской одежды для разного времени года
8. 1. 1. 12 узнавать и называть предметы повседневной казахской национальной мужской и женской одежды и обуви для разного времени года
9. 1. 1. 12 узнавать и называть предметы повседневной казахской национальной мужской и женской одежды, обуви и головных уборов для разного времени года

10. 1. 1. 12
әр жыл мезгілдеріне арналған күнделікті және мерекелік (салтанатты) қазақ ұлттық ерлер мен әйелдер киімдерінің, аяқ киімдер мен бас киімдердің заттарын атау және ажырату
2) "Тамақтану" бөлімі
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1 Азық-түлік өнімдері
5. 2. 1. 1 көкөністерді білу, атау (педагогтің таңдауы бойынша)
6. 2. 1. 1 мектеп асханасындағы таңғы, түскі, түстік, кешкі асқа дайындалған тағамдарды білу және атау
7. 2. 1. 1 дүкенде, мектеп асханасында, суретте, иллюстрацияда сүт өнімдерін тану және атау
8. 2. 1. 1 қысқа және ұзақ сақтау мерзімі бар өнімдерді білу және атау

10. 1. 1. 12 называть и различать предметы повседневной и праздничной (торжественной) казахской национальной мужской и женской одежды, обуви и головных уборов для разного времени года
2) раздел "Питание"
подраздел
Учебные цели
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1 Продукты питания
5. 2. 1. 1 узнавать, называть овощи (по выбору педагога)
6. 2. 1. 1 узнавать и называть блюда, приготовленные на завтрак, обед, полдник, ужин в школьной столовой
7. 2. 1. 1 узнавать и называть молочные продукты в магазине, в школьной столовой, на фото, иллюстрации
8. 2. 1. 1 узнавать и называть продукты с коротким и длительным сроком хранения

9. 2. 1. 1
дүкендегі балық өнімдерін ажырату:
тірі, тоңазытылған, мұздатылған, тұздалған, қақталған, кептірілген, ысталған балық
10. 2. 1. 1
мектеп асханасында суретте, иллюстрацияда,
ет тағамдарын тану және атау,
5. 2. 1. 2 көкөністерді жеуге дайындау: оларды жуу, кесу
6. 2. 1. 2 тоңазытқышта сақталатын тағамдарды атау
7. 2. 1. 2 мектеп асханасында сүттен дайындалған тағамдарды білу және атау
8. 2. 1. 2 мектеп асханасында құс етінен дайындалған тағамдарды білу және атау
9. 2. 1. 2 көкөністер мен жемістерді жеуге дайындау: оларды жуу, тазалау, кесу
10. 2. 1. 2 тоңазытқышта сақталатын тағамдарды атау
5. 2. 1. 3 жеміс-жидектерді жеуге дайындау: оларды жуу, сүйектерін алу, табаққа, вазаға салып қою
6. 2. 1. 3 тағамдарды тоңазытқыш сөрелеріне қою, дайын тағамдарды сақтау үшін контейнерлерді пайдалану
7. 2. 1. 3 сүт өнімдерін тоңазытқыш сөрелеріне қою
8. 2. 1. 3
мектеп асханасында, суретте, иллюстрацияларда қамырдан дайындалған тағамдарды тану және атау
9. 2. 1. 3 балық өнімдерін тоңазытқышқа қою, дайын тағамдарды сақтау үшін контейнерлерді қолдану
10. 2. 1. 3 ет өнімдерін тоңазытқышқа қою, дайын тағамдарды сақтау үшін контейнерлерді қолдану
6. 2. 1. 4
сусындарды тоңазытқышта салқындату
7. 2. 1. 4
сүт түрлерін ажырату: табиғи, құрғақ, қойылтылған, қоюлатылған
8. 2. 1. 4
көкөністерді қоймада, жертөледе, тоңазытқышта сақтау тәсілдерін бақылау
9. 2. 1. 4
балық консервілерін, пресервілерін, балық улығын танып, атау
6. 2. 1. 5
көкөністер мен жемістерді өңдеу (сұрыптау, жуу) үшін тоңазытқышт а бірізділігін сақтау
8. 2. 1. 5
ас үй сөрелерінде ұзақ сақтау мерзімі бар өнімдерді (жармалар, макарон өнімдері, тұз, қант) контейнерлерде орналастыру
9. 2. 1. 5
балық өнімдерін сақтау ережелерін ұстану

9. 2. 1. 1 различать рыбную продукцию в магазине:
рыба живая, охлажденная, мороженая, соленая, вяленая, сушеная, копченая
10. 2. 1. 1 узнавать и называть мясные блюда в школьной столовой, на фото, иллюстрации
5. 2. 1. 2 готовить овощи к употреблению: мыть, разрезать
6. 2. 1. 2 называть продукты питания, которые хранят в холодильнике
7. 2. 1. 2 узнавать и называть блюда, приготовленные с использованием молока в школьной столовой
8. 2. 1. 2 узнавать и называть блюда, приготовленные из мяса птицы в школьной столовой
9. 2. 1. 2 готовить овощи и фрукты к употреблению: мыть, чистить, разрезать
10. 2. 1. 2 называть продукты питания, которые хранят в холодильнике
5. 2. 1. 3 готовить фрукты к употреблению: мыть, удалять косточки, размещать на тарелке, вазе
6. 2. 1. 3 размещать продукты питания на полках холодильника, использовать контейнеры для хранения готовых блюд
7. 2. 1. 3 размещать молочные продукты на полках холодильника
8. 2. 1. 3 узнавать и называть блюда, приготовленные из теста в школьной столовой, на фото, на иллюстрациях
9. 2. 1. 3 размещать рыбные продукты в холодильнике, использовать контейнеры для хранения готовых блюд
10. 2. 1. 3 размещать мясные продукты в холодильнике, использовать контейнеры для хранения готовых блюд
6. 2. 1. 4 охлаждать напитки в холодильнике
7. 2. 1. 4 различать виды молока: натуральное, сухое, концентрированное, сгущенное
8. 2. 1. 4 наблюдать способы хранения овощей в кладовке, погребе, холодильнике
9. 2. 1. 4 узнавать и называть рыбные консервы, пресервы, рыбную икру
6. 2. 1. 5 придерживаться последовательности обработки овощей и фруктов для хранения в холодильнике (сортировка, мытье)
8. 2. 1. 5 размещать продукты с длительным сроком хранения (крупы, макаронные изделия, соль, сахар) в контейнерах на полках в кухонном шкафу
9. 2. 1. 5 придерживаться правил хранения продуктов из рыбы

2.2 Ас үй және асхана ыдыстары, техника
5. 2. 2. 1 шай ыдыстарын (тостақ, табақ, қант салғыш, шәйнек), құралдарды білу, атау (кесетін тақтайша, майлық)
6. 2. 2. 1 ас үй мен асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қаңылтыр таба), құрылғыларды (шайқағыш, үккіш),
техника (электр шәйнек, блендер) тану және атау
7. 2. 2. 1 ас үй мен асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қаңылтыр таба), құрылғыларды (бөлшектеу тақтасы, оқтау, печеньеге арналған қалыптар), техниканы (электр шәйнек, блендер, мультиварка) тану және атау
8. 2. 2. 1 ас үй мен асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қаңылтыр таба, тәрелке, тостаған), құрылғыларды (оқтау, ет тартқыш), техниканы (электр шәйнек, блендер, мультиварка, микротолқынды пешті) тану және атау
9. 2. 2. 1 ас үй мен асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қаңылтыр таба, тәрелке, тостаған, салат салғыш), құрылғыларды (кесу тақтасы, пісіруге арналған фольга), техниканы (электр шәйнек, блендер, мультиварка, микротолқынды пешті) білу және атау
10. 2. 2. 1 ас үй мен асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қаңылтыр таба, тәрелке, тостаған, салат салғыш), құрылғыларды, техниканы (электр шәйнек, блендер, мультиварка, микротолқынды пешті) білу және ата
5. 2. 2. 2 жылыту құрылғыларын (электр шайнек, плита) білу, атау
6. 2. 2. 2 газ немесе электр плитасын білу және атау
7. 2. 2. 2 газ немесе электр плитасын, тұмшапешті білу және атау
8. 2. 2. 2 газ немесе электр плитасын, тұмшапешті білу және атау
9. 2. 2. 2 газ немесе электр плитасын, тұмшапешті білу және атау
10. 2. 2. 2 газ немесе электр плитасын, тұмшапешті білу және атау
5. 2. 2. 3 кесетін тақтайшаны, пышақты, майлықты, шай ыдысын, электр шайнекті, салат салатын ыдыстарды, ас құралдарын қолдану (қасық, шанышқы, пышақ)
6. 2. 2. 3 асхана ыдыстарын (терең және ұсақ тәрелкелер, салат салатын ыдыс), құралдарды (үккіш, шайқағыш), техниканы (блендер) пайдалану
7. 2. 2. 3 асхана ыдыстарын(кастрөл, таба, қаңылтыр табақ, терең және ұсақ тәрелкелер, салат салғыш), құралдарды (үккіш, шайқағыш, көпірткіш), техниканы (блендер, мультипісіргіш) пайдалану
8. 2. 2. 3 асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қанылтыр табақ, терең және ұсақ тәрелкелер салат салғыш, кіші кірім тостақ,), құралдарды (оқтау, ет тартқыш), техниканы (мультипісіргіш, толқынды пеш) пайдалану
9. 2. 2. 3 ас үй мен асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қанылтыр табақ, терең және ұсақ тәрелкелер салат салғыш), құралдарды (бөлшектеу тақтасы, пісіруге арналған фольга ), техниканы қолдану
10. 2. 2. 3 ас үй мен асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қанылтыр табақ, терең және ұсақ тәрелкелер салат салғыш), құралдарды (бөлшектеу тақтасы), техниканы қолдану

2.2 Кухонная и столовая посуда, техника
5. 2. 2. 1 узнавать, называть чайную посуду (чашка, блюдце, сахарница, заварной чайник), приспособления (разделочная доска, салфетница)
6. 2. 2. 1 узнавать и называть кухонную и столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень), приспособления (дуршлаг, тҰрка), технику (электрочайник, блендер)
7. 2. 2. 1 узнавать и называть кухонную и столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень), приспособления (разделочная доска, скалка, формы для печенья) технику (электрочайник, блендер, мультиварка)
8. 2. 2. 1 узнавать и называть кухонную и столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень, тарелки, миски), приспособления (скалка, мясорубка) технику (электрочайник, блендер, мультиварка, микроволновка)
9. 2. 2. 1 узнавать и называть кухонную и столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень, тарелки, миски, салатница), приспособления (разделочная доска, фольга для запекания), технику (электрочайник, блендер, мультиварка, микроволновка)
10. 2. 2. 1 узнавать и называть кухонную и столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень, тарелки, миски, салатница), приспособления, технику (электрочайник, блендер, мультиварка, микроволновка)
5. 2. 2. 2 узнавать, называть нагревательные приборы (электрочайник, плита)
6. 2. 2. 2 узнавать и называть газовую или электрическую плиту
7. 2. 2. 2 узнавать и называть газовую или электрическую плиту, духовой шкаф
8. 2. 2. 2 узнавать и называть газовую или электрическую плиту, духовой шкаф
9. 2. 2. 2 узнавать и называть газовую или электрическую плиту, духовой шкаф
10. 2. 2. 2 узнавать и называть газовую или электрическую плиту, духовой шкаф
5. 2. 2. 3 использовать разделочную доску, нож, салфетницу, чайную посуду, электрочайник, салатницы, столовые приборы (ложка, вилка, нож) по назначению
6. 2. 2. 3 использовать столовую посуду (глубокие и мелкие тарелки, салатница), приспособления (дуршлаг, тҰрка), технику (блендер)
7. 2. 2. 3 использовать столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень, глубокие и мелкие тарелки, салатница), приспособления (дуршлаг,
тҰрка, венчик) технику (блендер, мультиварка)
8. 2. 2. 3 использовать столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень, глубокие и мелкие тарелки, салатница, миска), приспособления (скалка, мясорубка)) технику (мультиварка, микроволновка)
9. 2. 2. 3 использовать кухонную и столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень, глубокие и мелкие тарелки, салатница), приспособления (разделочная доска, фольга для запекания), технику
10. 2. 2. 3 использовать кухонную и столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень, глубокие и мелкие тарелки, салатница), приспособления (разделочная доска), технику

2.3 Тамақ дайындау
5. 2. 3. 1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
6. 2. 3. 1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
7. 2. 3. 1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
8. 2. 3. 1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
9. 2. 3. 1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
10. 2. 3. 1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
5. 2. 3. 2 тамақ дайындау кезінде гигиена мен қауіпсіздік талаптарын сақтау
6. 2. 3. 2 тамақ дайындау кезінде гигиена мен қауіпсіздік талаптарын сақтау
7. 2. 3. 2 тамақ дайындау кезінде гигиена мен қауіпсіздік талаптарын сақтау
8. 2. 3. 2 тамақ дайындау кезінде гигиена мен қауіпсіздік талаптарын сақтау
9. 2. 3. 2 тамақ дайындау кезінде гигиена мен қауіпсіздік талаптарын сақтау
10. 2. 3. 2 тамақ дайындау кезінде гигиена мен қауіпсіздік талаптарын сақтау
5. 2. 3. 3 жай бутербродтар жасау (нан, ірімшік, шұжық тілімдерін кесу, нанға май жағу, ірімшікті, шұжықты нанның бір бөлігіне салу)
6. 2. 3. 3 шұжықтарды, қысқа шұжықтарды қайнатып, алдына беру
7. 2. 3. 3 сүт көже дайындау
8. 2. 3. 3 құс етінен (тауық, үйрек, күркетауық) сорпа дайындау
9. 2. 3. 3 балық өнімдерінен бутербродтар дайындау
10. 2. 3. 3 көкөністен және еттен сорпадайындау
5. 2. 3. 4 педагогтің таңдауы бойынша жаңа піскен көкөністерден салаттар дайындау (пышақ, үккіш қолдану)
6. 2. 3. 4 педагогтің таңдауы бойынша қайнатылған көкөністерден салаттар дайындау
7. 2. 3. 4 педагогтің таңдауы бойынша сүт ботқасын дайындау
8. 2. 3. 4 педагогтің таңдауы бойынша дайын тартылған құс етінен тағамдар дайындау
9. 2. 3. 4 педагогтің таңдауы бойынша балық пен консервіленген балықты пайдаланумен салаттар дайындау,
10. 2. 3. 4 қамыр дайындап, құймақ пісіру, қамырды дайындап, бауырсақ (шелпек) пісіру
5. 2. 3. 5 педагогтің таңдауы бойынша жаңа піскен жемістерден салаттар дайындау
6. 2. 3. 5 күріш, қарақұмық жармасын (және педагогтің таңдауы бойынша тағы басқа жармаларды) қайнатып, алдына беру
7. 2. 3. 5 ірімшік көмешін дайындау
8. 2. 3. 5 тұмша пеште, мультипісіргіште құс етін дайындау
9. 2. 3. 5 балық сорпасын дайындау, дайын
10. 2. 3. 5 қамыр дайындап, "Шарлотка" алма бәлішін пісіру
5. 2. 3. 6 педагогтің таңдауы бойынша жұмыртқа тағамдарын дайындау
6. 2. 3. 6 макарон бұйымдарын қайнатып, алдына беру
7. 2. 3. 6 сүзбелі құймақ дайындау
8. 2. 3. 6 дайын қамырдан бауырсақ пісіру
9. 2. 3. 6 балықты қуыру, жартылай фабрикаттардан балық тағамдарын дайындау, дайын қамырдан бауырсақ пісіру
10. 2. 3. 6 дайын қамырдан бәліштер мен қаусырмалар үшін жай салмалар (алма, асқабақ, сүзбе, кептірілген жемістер) дайындау
5. 2. 3. 7 педагогтің таңдауы бойынша қайнатылған және бұқтырылған көкөністерден тағамдар дайындау

2.3 Приготовление пищи
5. 2. 3. 1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
6. 2. 3. 1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
7. 2. 3. 1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
8. 2. 3. 1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
9. 2. 3. 1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
10. 2. 3. 1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
5. 2. 3. 2 придерживаться требований гигиены и техники безопасности при приготовлении пищи
6. 2. 3. 2 придерживаться требований гигиены и техники безопасности при приготовлении пищи
7. 2. 3. 2 придерживаться требований гигиены и техники безопасности при приготовлении пищи
8. 2. 3. 2 придерживаться требований гигиены и техники безопасности при приготовлении пищи
9. 2. 3. 2 придерживаться требований гигиены и техники безопасности при приготовлении пищи
10. 2. 3. 2 придерживаться требований гигиены и техники безопасности при приготовлении пищи
5. 2. 3. 3 готовить простые бутерброды (нарезать кусочки хлеба, сыра, колбасы. намазыватьмасла на хлеб, выкладывать сыр, колбасу на кусочек хлеба)
6. 2. 3. 3 отваривать и подавать сосиски, сардельки
7. 2. 3. 3 готовить молочный суп
8. 2. 3. 3 готовить бульон, суп из мяса птицы (курица, утка, индейка)
9. 2. 3. 3 готовить бутерброды с рыбными продуктами
10. 2. 3. 3 готовить супы на овощном и мясном бульоне
5. 2. 3. 4 готовить салаты из свежих овощей по выбору педагога (использовать нож, терку)
6. 2. 3. 4 готовить салаты из отварных овощей по выбору педагога
7. 2. 3. 4 готовить молочную кашу по выбору педагога
8. 2. 3. 4 готовить блюда из готового фарша птицы по выбору педагога
9. 2. 3. 4 готовить салаты с использованием рыбы и рыбных консервов по выбору педагога
10. 2. 3. 4 готовить тесто и выпекать оладьи, готовить тесто и выпекать баурсаки (лепешки)
5. 2. 3. 5 готовить салаты из свежих фруктов по выбору педагога
6. 2. 3. 5 отваривать и подавать рис, гречневую крупу (и другие крупы по выбору педагога)
7. 2. 3. 5 готовить творожную запеканку
8. 2. 3. 5 готовить мясо птицы в духовке, мультиварке
9. 2. 3. 5 готовить рыбный суп
10. 2. 3. 5 готовить тесто и выпекать яблочный пирог "Шарлотка"
5. 2. 3. 6 готовить блюда из яиц по выбору педагога
6. 2. 3. 6 отваривать и подавать макаронные изделия
7. 2. 3. 6 готовить сырники
8. 2. 3. 6 выпекать баурсаки из готового теста
9. 2. 3. 6 жарить рыбу, готовить рыбные блюда из полуфабрикатов, выпекать баурсаки из готового теста
10. 2. 3. 6 готовить простую начинку (яблоки, тыква, творог, сухофрукты по выбору педагога) для пирожков и пирогов из готового теста
5. 2. 3. 7 готовить блюда из отварных и тушеных овощей по выбору педагога

6. 2. 3. 7 педагогтің таңдауы бойынша жартылай фабрикаттардан (тұшпара, қайнақша (вареник), кисель, сорпа) тағамдар дайындау
7. 2. 3. 7 дайын қамырдан печенье пісіру, педагогтің таңдауы бойынша жартылай фабрикаттардан (тұшпара, қайнақша (вареник), кисель сорпа) тағамдар дайындау
8. 2. 3. 7 дайын қамырдан шелпек пісіру
9. 2. 3. 7 балықты тұмшапеште пісіру, қамырдан шелпек пісіру
10. 2. 3. 7 дайын қамырдан тұмшапеште бәліштер, қаусырма, самса дайындау
5. 2. 3. 8 педагогтің таңдауы бойынша жартылай фабрикаттардан тағамдар дайындау
6. 2. 3. 8 педагогтің таңдауы бойынша сусындар (компот, морс, сүт коктейлі) дайындау
7. 2. 3. 8 сүтті какао, сүт қосылған еритін қалташакофе дайындау
8. 2. 3. 8 дайын қамырдан ішіне әртүрлі салма салынған самса, бәліштер дайындау
9. 2. 3. 8 жартылай фабрикаттан кисель дайындау
10. 2. 3. 8 туралған еттен тағамдар дайындау
5. 2. 3. 9 қалташадағы шайды демдеу
6. 2. 3. 9 қалташадағы шайды шай демдеу шәйнегінде демдеу
7. 2. 3. 9 қалташадағы шай, демдеуіш шәйнекте, сүтті шай дайындау
8. 2. 3. 9 қалташадағы шай, демдеуіш шәйнекте сүтті шай, лимон қосылған шай дайындау
9. 2. 3. 9 қалташадағы шай, демдеуш шәйнекте, лимон қосылған шай дайындау
10. 2. 3. 9 қалташадағы шай, демдеуіш шәйнекте, сүтті шай, лимон қосылған шай дайындау
2.4 Тамақтану мәдениеті
5. 2. 4. 1 тамақтанар алдында қолды жуу; тамақтанғаннан кейін ауызды сумен шаю
6. 2. 4. 1 тамақтанар алдында қолды жуу; тамақтанғаннан кейін ауызды сумен шаю
7. 2. 4. 1 тамақтанар алдында қолды жуу; тамақтанғаннан кейін ауызды сумен шаю
8. 2. 4. 1 тамақтанар алдында қолды жуу; тамақтанғаннан кейін ауызды сумен шаю
9. 2. 4. 1 тамақтанар алдында қолды жуу; тамақтанғаннан кейін ауызды сумен шаю
10. 2. 4. 1 тамақтанар алдында қолды жуу; тамақтанғаннан кейін ауызды сумен шаю
5. 2. 4. 2 дастарханның әрбір аспабын және ас құралдарын мақсатына қарай пайдалану (шай мен ас қасық, шанышқы, пышақ, майлық)
6. 2. 4. 2 дастарханның әрбір аспабын және ас құралдарын мақсатына қарай пайдалану (шай мен ас ыдыс-аяқ, қасықтар, шанышқы, пышақ, майлық)
7. 2. 4. 2 дастарханның әрбір аспабын және ас құралдарын мақсатына қарай пайдалану (шай мен ас ыдыс-аяқ, қасықтар, шанышқы, пышақ, майлық)
8. 2. 4. 2 дастарханның әрбір аспабын және ас құралдарын мақсатына қарай пайдалану (шай мен ас ыдыс-аяқ, қасықтар, шанышқы, пышақ, майлық)
9. 2. 4. 2 дастарханның әрбір аспабын және ас құралдарын мақсатына қарай пайдалану (шай мен ас ыдыс-аяқ, қасықтар, шанышқы, пышақ, майлық)
10. 2. 4. 2 дастарханның әрбір аспабын және ас құралдарын мақсатына қарай пайдалану (шай мен ас ыдыс-аяқ, қасықтар, шанышқы, пышақ, майлық)

6. 2. 3. 7 готовить блюда из полуфабрикатов (пельмени, вареники, кисель, суп) по выбору педагога
7. 2. 3. 7 выпекать печенье из готового теста, готовить блюда из полуфабрикатов (пельмени, вареники, кисель, суп) по выбору педагога
8. 2. 3. 7 выпекать лепешки из готового теста
9. 2. 3. 7 готовить рыбу в духовом шкафу, выпекать лепешки из готового теста
10. 2. 3. 7 готовить пирожки, пироги, самсу в духовом шкафу из готового теста
5. 2. 3. 8 готовить блюда из полуфабрикатов по выбору педагога
6. 2. 3. 8 готовить напитки (компот, морс, молочный коктейль) по выбору педагога
7. 2. 3. 8 готовить какао на молоке, растворимый кофе с молоком
8. 2. 3. 8 готовить самсу, пирожки из готового теста с разной начинкой
9. 2. 3. 8 готовить кисель из полуфабриката
10. 2. 3. 8 готовить блюда из рубленного мяса
5. 2. 3. 9 заваривать чай в пакетиках
6. 2. 3. 9 заваривать чай в пакетиках, в заварном чайнике
7. 2. 3. 9 готовить чай в пакетиках, в заварном чайнике, чай с молоком
8. 2. 3. 9 готовить чай в пакетиках, в заварном чайнике, с молоком, с лимоном
9. 2. 3. 9 заваривать чай в пакетиках, в заварном чайнике, готовить чай с молоком, с лимоном
10. 2. 3. 9 готовить чай в пакетиках, в заварном чайнике, чай с молоком, с лимоном
2.4 Культура приема пищи
5. 2. 4. 1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
6. 2. 4. 1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
7. 2. 4. 1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
8. 2. 4. 1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
9. 2. 4. 1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
10. 2. 4. 1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
5. 2. 4. 2 использовать каждый прибор сервировки стола и столовые приборы по назначению (чайная и столовая ложки, вилка, нож, салфетница)
6. 2. 4. 2 использовать каждый прибор сервировки стола и столовые приборы по назначению (чайная и столовая посуда, ложки, вилка, нож, салфетница)
7. 2. 4. 2 использовать каждый прибор сервировки стола и столовые приборы по назначению (чайная и столовая посуда, ложки, вилка, нож, салфетница)
8. 2. 4. 2 использовать каждый прибор сервировки стола и столовые приборы по назначению (чайная и столовая посуда, ложки, вилка, нож, салфетница)
9. 2. 4. 2 использовать каждый прибор сервировки стола и столовые приборы по назначению (чайная и столовая посуда, ложки, вилка, нож, салфетница)
10. 2. 4. 2 использовать каждый прибор сервировки стола и столовые приборы по назначению (чайная и столовая посуда, ложки, вилка, нож, салфетница)

5. 2. 4. 3 тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықты қолдану
6. 2. 4. 3 тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықты қолдану
7. 2. 4. 3 тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықты қолдану
8. 2. 4. 3 тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықты қолдану
9. 2. 4. 3 тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықты қолдану
10. 2. 4. 3 тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықты қолдану
5. 2. 4. 4 тамақтанар алдында астың дәмді болуын қалау, тамақтанғаннан кейін ауызша рахмет айту/ишарамен алғыс білдіру
6. 2. 4. 4 тамақтанар алдында астың дәмді болуын қалау, тамақтанғаннан кейін ауызша рахмет айту/ишарамен алғыс білдіру
7. 2. 4. 4 тамақтанар алдында астың дәмді болуын қалау, тамақтанғаннан кейін ауызша рахмет айту/ишарамен алғыс білдіру
8. 2. 4. 4 тамақтанар алдында астың дәмді болуын қалау, тамақтанғаннан кейін ауызша рахмет айту/ишарамен алғыс білдіру
9. 2. 4. 4 тамақтанар алдында астың дәмді болуын қалау, тамақтанғаннан кейін ауызша рахмет айту/ишарамен алғыс білдіру
10. 2. 4. 4 тамақтанар алдында астың дәмді болуын қалау, тамақтанғаннан кейін ауызша рахмет айту/ишарамен алғыс білдіру
5. 2. 4. 5 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (қасық болмағанда, нан таусылып қалғанда, майлық жетіспегенде, тамақтанғаннан кейін өзін нашар сезінгенде)
6. 2. 4. 5 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (қасық болмағанда, нан таусылып қалғанда, майлық жетіспегенде, тамақтанғаннан кейін өзін нашар сезінгенде)
7. 2. 4. 5 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (қасық болмағанда, нан таусылып қалғанда, майлық жетіспегенде, тамақтанғаннан кейін өзін нашар сезінгенде)
8. 2. 4. 5 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (қасық болмағанда, нан таусылып қалғанда, майлық жетіспегенде, тамақтанғаннан кейін өзін нашар сезінгенде)
9. 2. 4. 5 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (қасық болмағанда, нан таусылып қалғанда, майлық жетіспегенде, тамақтанғаннан кейін өзін нашар сезінгенде)
10. 2. 4. 5 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (қасық болмағанда, нан таусылып қалғанда, майлық жетіспегенде, тамақтанғаннан кейін өзін нашар сезінгенде)
5. 2. 4. 6 көмек көрсеткені үшін рахмет айту
6. 2. 4. 6 көмек көрсеткені үшін рахмет айту
7. 2. 4. 6 көмек көрсеткені үшін рахмет айту
8. 2. 4. 6 көмек көрсеткені үшін рахмет айту
9. 2. 4. 6 көмек көрсеткені үшін рахмет айту
10. 2. 4. 6 көмек көрсеткені үшін рахмет айту
5. 2. 4. 7 басқа білім алушыға көмек көрсету (майлық беру, қасық әкелу, шырын құю)
6. 2. 4. 7 басқа білім алушыға көмек көрсету (майлық беру, қасық әкелу, шырын құю)

5. 2. 4. 3 пользоваться бумажной и полотняной салфеткой во время и после еды
6. 2. 4. 3 пользоваться бумажной и полотняной салфеткой во время и после еды
7. 2. 4. 3 пользоваться бумажной и полотняной салфеткой во время и после еды
8. 2. 4. 3 пользоваться бумажной и полотняной салфеткой во время и после еды
9. 2. 4. 3 пользоваться бумажной и полотняной салфеткой во время и после еды
10. 2. 4. 3 пользоваться бумажной и полотняной салфеткой во время и после еды
5. 2. 4. 4 желать приятного аппетита перед приемом пищи, благодарить после приема пищи используя вербальные/невербальные средства
6. 2. 4. 4 желать приятного аппетита перед приемом пищи, благодарить после приема пищи используя вербальные/невербальные средства
7. 2. 4. 4 желать приятного аппетита перед приемом пищи, благодарить после приема пищи используя вербальные/невербальные средства
8. 2. 4. 4 желать приятного аппетита перед приемом пищи, благодарить после приема пищи используя вербальные/невербальные средства
9. 2. 4. 4 желать приятного аппетита перед приемом пищи, благодарить после приема пищи используя вербальные/невербальные средства
10. 2. 4. 4 желать приятного аппетита перед приемом пищи, благодарить после приема пищи используя вербальные/невербальные средства
5. 2. 4. 5 просить помощи в проблемных ситуациях (нет ложки, закончился хлеб, не хватило салфетки, плохое самочувствие после приема пищи)
6. 2. 4. 5 просить помощи в проблемных ситуациях (нет ложки, закончился хлеб, не хватило салфетки, плохое самочувствие после приема пищи)
7. 2. 4. 5 просить помощи в проблемных ситуациях (нет ложки, закончился хлеб, не хватило салфетки, плохое самочувствие после приема пищи)
8. 2. 4. 5 просить помощи в проблемных ситуациях (нет ложки, закончился хлеб, не хватило салфетки, плохое самочувствие после приема пищи)
9. 2. 4. 5 просить помощи в проблемных ситуациях (нет ложки, закончился хлеб, не хватило салфетки, плохое самочувствие после приема пищи)
10. 2. 4. 5 просить помощи в проблемных ситуациях (нет ложки, закончился хлеб, не хватило салфетки, плохое самочувствие после приема пищи)
5. 2. 4. 6 благодарить за помощь
6. 2. 4. 6 благодарить за помощь
7. 2. 4. 6 благодарить за помощь
8. 2. 4. 6 благодарить за помощь
9. 2. 4. 6 благодарить за помощь
10. 2. 4. 6 благодарить за помощь
5. 2. 4. 7 оказывать помощь другому ученику (подать салфетку, принести ложку, налить сок)
6. 2. 4. 7 оказывать помощь другому ученику (подать салфетку, принести ложку, налить сок)

7. 2. 4. 7 басқа білім алушыға көмек көрсету (майлық беру, қасық әкелу, шырын құю)
8. 2. 4. 7 басқа білім алушыға көмек көрсету (майлық беру, қасық әкелу, шырын құю)
9. 2. 4. 7 басқа білім алушыға көмек көрсету (майлық беру, қасық әкелу, шырын құю)
10. 2. 4. 7 басқа білім алушыға көмек көрсету (майлық беру, қасық әкелу, шырын құю)
5. 2. 4. 8 таңғы асқа дастарқан жаю
6. 2. 4. 8 таңғы, түскі асқа дастарқан жаю
7. 2. 4. 8 таңғы асқа, түскі асқа дастарқан жаю
8. 2. 4. 8 таңғы асқа, түскі асқа, түстен кейінгі тағамдарға дастарқан жаю
9. 2. 4. 8 дастарқан басындағы адамдар санын ескере отырып, таңғы асқа, түскі асқа, мерекеге дастарқан жаю
10. 2. 4. 8 дастарқан басындағы адамдар санын ескере отырып, таңғы асқа, түскі асқа, мерекеге дастарқан жаю
5. 2. 4. 9 таңғы асқа мектеп асханасында дастарқан әзірлеу
6. 2. 4. 9 таңғы, түскі асқа дастарқан басындағы адамдар санын ескере отырып, мектеп асханасында дастарқан әзірлеу
7. 2. 4. 9 таңғы, түскі асқа дастарқан басындағы адамдар санын ескере отырып, мектеп асханасында дастарқан әзірлеу
8. 2. 4. 9 таңғы, түскі, түстік, кешкі асқа дастарқан басындағы адамдар санын ескере отырып, мектеп асханасында дастарқан әзірлеу
9. 2. 4. 9 таңғы, түскі, түстік, кешкі асқа дастарқан басындағы адамдар санын ескере отырып, мектеп асханасында дастарқан әзірлеу
10. 2. 4. 9 таңғы, түскі, түстік, кешкі асқа дастарқан басындағы адамдар санын ескере отырып, мектеп асханасында дастарқан әзірлеу
3) "Тұрғын үй" бөлімі
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
3.1 Тұрғын үй-жайлардың түрлері
5. 3. 1. 1 үй-жайдың бөліктерін атау: қабырға, төбе, еден, терезе, терезе алды, есік
6. 3. 1. 1 көп пәтерлі және жеке үйлерді экскурсияда, суретте ажырату
7. 3. 1. 1 көп пәтерлі және жеке үйлерді экскурсияда, суретте ажырату
8. 3. 1. 1 экскурсияда тұрғын үйлерді басқа функционал құрылыстарынан айқындау
9. 3. 1. 1 экскурсияда тұрғын үйлерді басқа функционал құрылыстарынан айқындау
10. 3. 1. 1 экскурсияда тұрғын үйлерді басқа функционал құрылыстарынан айқындау
5. 3. 1. 2 үй-жай бөліктерінің мақсатын атау: қабырғалар, төбе, еден, терезе, терезе алды, есік
6. 3. 1. 2 тұрғын бөлмелерді (қонақ, жатын бөлме) және ас үйді білу, атау
7. 3. 1. 2 тұрғын (қонақ, жатын бөлме) және тұрғын емес (ас үй, дәретхана) бөлмелерді білу, атау

7. 2. 4. 7 оказывать помощь другому ученику (подать салфетку, принести ложку, налить сок)
8. 2. 4. 7 оказывать помощь другому ученику (подать салфетку, принести ложку, налить сок)
9. 2. 4. 7 оказывать помощь другому ученику (подать салфетку, принести ложку, налить сок)
10. 2. 4. 7 оказывать помощь другому ученику (подать салфетку, принести ложку, налить сок)
5. 2. 4. 8 сервировать стол к завтраку
6. 2. 4. 8 сервировать стол к завтраку, обеду
7. 2. 4. 8 сервировать стол к завтраку, обеду
8. 2. 4. 8 сервировать стол к завтраку, обеду, к полднику
9. 2. 4. 8 сервировать стол к завтраку, обеду, празднику с учетом количества людей за столом
10. 2. 4. 8 сервировать стол к завтраку, обеду, празднику с учетом количества людей за столом
5. 2. 4. 9 сервировать стол к завтраку в школьной столовой
6. 2. 4. 9 сервировать стол к завтраку, к обеду в школьной столовой с учетом количества людей за столом
7. 2. 4. 9 сервировать стол к завтраку, к обеду, к полднику в школьной столовой с учетом количества людей за столом
8. 2. 4. 9 сервировать стол к завтраку, к обеду, к полднику, ужину в школьной столовой с учетом количества людей за столом
9. 2. 4. 9 сервировать стол к завтраку, к обеду, к полднику, ужину в школьной столовой с учетом количества людей за столом
10. 2. 4. 9 сервировать стол к завтраку, к обеду, к полднику, ужину в школьной столовой с учетом количества людей за столом
7. 2. 4. 10
убирать посуду со стола в школьной столовой после завтрака
8. 2. 4. 10 убирать посуду со стола в школьной столовой после завтрака, полдника
9. 2. 4. 10
убирать посуду со стола в школьной столовой после завтрака, обеда, полдника
10. 2. 4. 10 убирать посуду со стола в школьной столовой после завтрака, обеда, полдника, ужина
3) раздел "Жилье"
подраздел
Учебные цели
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1 Виды жилых помещений
5. 3. 1. 1 называть части помещения: стены, потолок, пол, окно, подоконник, дверь
6. 3. 1. 1 различать многоквартирные и частные дома на экскурсии, на фото
7. 3. 1. 1 различать многоквартирные и частные дома на экскурсии, на фото
8. 3. 1. 1 отличать жилые дома от строений другого функционала на экскурсии
9. 3. 1. 1 отличать жилые дома от строений другого функционала на экскурсии
10. 3. 1. 1 отличать жилые дома от строений другого функционала на экскурсии
5. 3. 1. 2 называть назначение частей помещения: стены, потолок, пол, окно, подоконник, дверь
6. 3. 1. 2
узнавать и называть жилые комнаты (гостиная, спальня) и кухню
7. 3. 1. 2 узнавать и называть жилые комнаты (гостиная, спальня) и нежилые помещения (кухня, туалет)

8. 3. 1. 2 тұрғын (қонақ, жатын бөлме) және тұрғын емес (ас үй, дәретхана, жуынатын бөлме) бөлмелерді білу, атау
9. 3. 1. 2 тұрғын (қонақ, жатын бөлме) және тұрғын емес (ас үй, дәретхана, жуынатын, кіреберіс бөлме) бөлмелерді білу, атау
10. 3. 1. 2 тұрғын (қонақ, жатын бөлме) және тұрғын емес (ас үй, дәретхана, жуынатын, кіреберіс бөлме, қойма) бөлмелерді білу, атау
5. 3. 1. 3 үйде қауіпсіз тәртіп ережелерін орындау: бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау; бейтаныс адамдармен телефонмен сөйлеспеу
6. 3. 1. 3 үйде қауіпсіз тәртіп ережелерін орындау: бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау, телефон арқылы бейтаныс адамдармен телефон ен сөйлеспеу
7. 3. 1. 3 үйде қауіпсіз тәртіп ережелерін орындау: бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау, телефон арқылы бейтаныс адамдармен телефон ен сөйлеспеу
8. 3. 1. 3 киіз үй құрылысының ерекшеліктерін атау
9. 3. 1. 3 киіз үй құрылысының ерекшеліктерін атау
10. 3. 1. 3 киіз үй құрылысының ерекшеліктерін атау
5. 3. 1. 4 телефонмен сөйлесу әдебін сақтау
6. 3. 1. 5 телефонмен сөйлесу әдебін сақтау
7. 3. 1. 4 телефонмен сөйлесу әдебін сақтау
8. 3. 1. 4 үйде қауіпсіз тәртіп ережелерін орындау: бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау, телефон арқылы бейтаныс адамдармен телефон ен сөйлеспеу
9. 3. 1. 4 үйде қауіпсіз тәртіп ережелерін орындау: бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау, телефон арқылы бейтаныс адамдармен телефон ен сөйлеспеу
10. 3. 1. 4 үйде қауіпсіз тәртіп ережелерін орындау: бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау, телефон арқылы бейтаныс адамдармен телефон ен сөйлеспеу
5. 3. 1. 5
тұрғын бөлмелерді білу және атау: қонақ бөлме, жатын бөлме
6. 3. 1. 5
қонақ бөлменің, жатын бөлменің, ас үйдің мақсатын атау
7. 3. 1. 5 қонақ бөлменің, жатын бөлменің, ас үйдің, дәретхананың мақсатын атау
8. 3. 1. 5 телефонмен сөйлесу әдебін сақтау
9. 3. 1. 5 телефонмен сөйлесу әдебін сақтау
10. 3. 1. 5 телефонмен сөйлесу әдебін сақтау
5. 3. 1. 6
қонақ бөлменің, жатын бөлменің, мақсатын атау
8. 3. 1. 6
үй маңындағы, мектеп маңындағы аумақта өзін-өзі ұстау ережелерін орындау, қоғамдық мүлікке ұқыпты қарау (орындықтар, күркелер, әткеншектер)

8. 3. 1. 2 узнавать и называть жилые комнаты (гостиная, спальня) и нежилые помещения (кухня, туалет, ванная комната), называть их назначение
9. 3. 1. 2 узнавать и называть жилые комнаты (гостиная, спальня) и нежилые помещения (кухня, туалет, ванная комната, прихожая), их назначение
10. 3. 1. 2 узнавать и называть жилые комнаты (гостиная, спальня) и нежилые помещения (кухня, туалет, ванная комната, прихожая, кладовая), их назначение
5. 3. 1. 3 выполнять правила безопасного поведения дома: не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых; не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми
6. 3. 1. 3 выполнять правила безопасного поведения дома: не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых; не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми
7. 3. 1. 3 выполнять правила безопасного поведения дома: не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых; не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми
8. 3. 1. 3 называть особенности устройства юрты
9. 3. 1. 3 называть особенности устройства юрты
10. 3. 1. 3 называть особенности устройства юрты
5. 3. 1. 4 следовать этикету общения по телефону
6. 3. 1. 4 следовать этикету общения по телефону
7. 3. 1. 4 следовать этикету общения по телефону
8. 3. 1. 4 выполнять правила безопасного поведения дома: не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых; не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми
9. 3. 1. 4 выполнять правила безопасного поведения дома: не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых; не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми
10. 3. 1. 4 выполнять правила безопасного поведения дома: не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых; не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми
5. 3. 1. 5 узнавать и называть жилые комнаты: гостиная, спальня
6. 3. 1. 5 называть назначение гостиной, спальни, кухни
7. 3. 1. 5 называть назначение гостиной, спальни, кухни, туалета
8. 3. 1. 5 следовать этикету общения по телефону
9. 3. 1. 5 следовать этикету общения по телефону
10. 3. 1. 5 следовать этикету общения по телефону
5. 3. 1. 6 называть назначение гостиной и спальни
8. 3. 1. 6 выполнять правила поведения на придомовой, пришкольной территории, бережно относиться к общественному имуществу (скамейки, беседки, качели)

9. 3. 1. 6
үй маңындағы, мектеп маңындағы аумақта өзін-өзі ұстау ережелерін орындау, қоғамдық мүлікке ұқыпты қарау (орындықтар, күркелер, әткеншектер)
10. 3. 1. 6
үй маңындағы, мектеп маңындағы аумақта өзін-өзі ұстау ережелерін орындау, қоғамдық мүлікке ұқыпты қарау (орындықтар, күркелер, әткеншектер)
3.2. Жиһаз, тұрмыстық техника
5. 3. 2. 1 қонақ, жатын бөлмедегі жиһаз заттарын білу және атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа арналған), кіші сөре

9. 3. 1. 6 выполнять правила поведения на придомовой, пришкольной территории, бережно относиться к общественному имуществу (скамейки, беседки, качели)
10. 3. 1. 6 выполнять правила поведения на придомовой, пришкольной территории, бережно относиться к общественному имуществу (скамейки, беседки, качели)
3.2 Мебель, бытовая техника
5. 3. 2. 1 узнавать и называть предметы мебели в гостиной и спальне: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный), тумбочка

6. 3. 2. 1 қонақ, жатын, ас үй бөлмесіндегі жиһаз және интерьер заттарын білу және атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдыстарға арналған), кіші сөре, жуғыш
7. 3. 2. 1 қонақ, жатын, ас үй бөлмесінде, дәретханада жиһаз және интерьер заттарын білу және атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдыс аяқтарға арналған), кіші сөре, жуғыш, унитаз
8. 3. 2. 1 қонақ, жатын, ас үй, дәретханада, жуыну бөлмесінде жиһаз және интерьер заттарын білу және атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдыстарға арналған), кіші сөре, жуғыш, унитаз, жуыну орны, гигиена құралдарына арналған таяқшалар, іш киімге арналған себет
9. 3. 2. 1
қонақ, жатын, ас үйдегі, дәретханадағы, жуынатын бөлмесіндегі, кіреберістегі бөлме жиһаз бөліктерінің және интерьер заттарын білу және атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдысқа, аяқ киімге, сыртқы киімге арналған сөре), кіші сөре, жуыну орны, унитаз, жуыну орны, гигиена құралдарына арналған таяқшалар, іш киімге арналған себет
10. 3. 2. 1 қонақ, жатын, ас үйдегі, дәретханадағы, жуынатын бөлмесіндегі, кіреберістегі бөлме жиһаз бөліктерінің және интерьер заттарын білу және атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдысқа, аяқ киімге, сыртқы киімге арналған сөре), кіші сөре, жуыну орны, унитаз, жуыну орны, гигиена құралдарына арналған таяқшалар, іш киімге арналған себет
5. 3. 2. 2 қонақ, жатын бөлмедегі жиһаз заттарын және олардың мақсатын атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа арналған), кіші сөре
6. 3. 2. 2 қонақ, жатын, ас үй бөлмесіндегі жиһаз және интерьер заттарының мақсатын атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа арналған), кіші сөре, жуғыш
7. 3. 2. 2 қонақ, жатын, ас үй бөлмесінде, дәретханада жиһаз және интерьер заттарының мақсатын атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдыс аяққа арналған), кіші сөре, жуғыш, унитаз
8. 3. 2. 2 қонақ, жатын ас үй бөлмедесінде, дәретханада, жуунатын бөлмеде жиһаз және интерьер заттарының мақсатын атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдыс аяққа арналған), кіші сөре, жуғыш, унитаз, жуыну орны гигиена құралдарына арналған таяқшалар, іш киімге арналған себет
9. 3. 2. 2 қонақ, жатын ас үй бөлмедесінде, дәретханада, жуунатын бөлмеде жиһаз және интерьер заттарының мақсатын атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдысқа, аяқ киімге, сыртқы киімге), кіші сөре, жуыну орны, унитаз, гигиена құралдарына арналған таяқшалар, іш киімге арналған себет

6. 3. 2. 1 узнавать и называть предметы мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, мойка
7. 3. 2. 1 узнавать и называть предметы мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, мойка, унитаз
8. 3. 2. 1 узнавать и называть предметы мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете, ванной комнате: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, мойка, унитаз, ванна, полочки для средств гигиены, корзина для белья
9. 3. 2. 1 узнавать и называть предметы мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете, ванной комнате, прихожей: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды, для обуви, для верхней одежды), тумбочка, мойка, унитаз, ванна, полочки для средств гигиены, корзина для белья
10. 3. 2. 1 узнавать и называть предметы мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете, ванной комнате, прихожей: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды, для обуви, для верхней одежды), тумбочка, мойка, унитаз, ванна, полочки для средств гигиены, корзина для белья
5. 3. 2. 2 называть назначение предметов мебели в гостиной и спальне: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный), тумбочка
6. 3. 2. 2 называть назначение предметов мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, мойка
7. 3. 2. 2 называть назначение предметов мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, мойка, унитаз
8. 3. 2. 2 называть назначение предметов мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете, ванной комнате: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, мойка, унитаз, ванна, полочки для средств гигиены, корзина для белья
9. 3. 2. 2 называть назначение предметов мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете, ванной комнате: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды, для обуви, для верхней одежды), тумбочка, мойка, унитаз, ванна, полочки для средств гигиены, корзина для белья

10. 3. 2. 2 қонақ, жатын ас үй бөлмедесінде, дәретханада, жуунатын бөлмеде жиһаз және интерьер заттарының мақсатын атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдысқа, аяқ киімге, сыртқы киімге), кіші сөре, жуыну орны, унитаз, гигиена құралдарына арналған таяқшалар, іш киімге арналған себет
5. 3. 2. 3 тұрмыстық техника заттарын білу және атау: теледидар
6. 3. 2. 3 тұрмыстық техника заттарын білу және атау: теледидар, тоңазытқыш, газ/электр плитасы
7. 3. 2. 3 тұрмыстық техника заттарын білу және атау: теледидар, тоңазытқыш, газ/электр плитасы
8. 3. 2. 3 тұрмыстық техника заттарын білу және атау: теледидар, тоңазытқыш, шаңсорғыш, газ/электр плитасы
9. 3. 2. 3 тұрмыстық техника заттарын білу және атау: теледидар, тоңазытқыш, шаңсорғыш, кір жуу машинасы газ/электр плитасы
10. 3. 2. 3 тұрмыстық техника заттарын білу және атау: теледидар, тоңазытқыш, шаңсорғыш, кір жуу машинасы газ/электр плитасы
5. 3. 2. 4 тұрмыстық техника заттарының мақсатын атау: (теледидар)
6. 3. 2. 4 тұрмыстық техника заттарының мақсатын атау: теледидар, тоңазытқыш, газ/электр плитасы
7. 3. 2. 4 тұрмыстық техника заттарының мақсатын атау: теледидар, тоңазытқыш, газ/электр плитасы
8. 3. 2. 4 тұрмыстық техника заттарының мақсатын атау: теледидар, тоңазытқыш, шаңсорғыш, газ/электр плитасы
9. 3. 2. 4 тұрмыстық техника заттарының мақсатын атау: теледидар, тоңазытқыш, шаңсорғыш, кір жуу машинасы газ/электр плитасы
10. 3. 2. 4 тұрмыстық техника заттарының мақсатын атау: теледидар, тоңазытқыш, шаңсорғыш, кір жуу машинасы газ/электр плитасы
5. 3. 2. 5 білім алушы тұратын пәтердің/үйдің интерьерін көрсететін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану
6. 3. 2. 5 білім алушы тұратын пәтердің/үйдің интерьерін көрсететін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану
7. 3. 2. 5 білім алушы тұратын пәтердің/үйдің интерьерін көрсететін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану
8. 3. 2. 5 білім алушы тұратын пәтердің/үйдің интерьерін көрсететін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану
9. 3. 2. 5 білім алушы тұратын пәтердің/үйдің интерьерін көрсететін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану
10. 3. 2. 5 білім алушы тұратын пәтердің/үйдің интерьерін көрсететін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану

10. 3. 2. 2 называть назначение предметов мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете, ванной комнате: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды, для обуви, для верхней одежды), тумбочка, мойка, унитаз, ванна, полочки для средств гигиены, корзина для белья
5. 3. 2. 3 узнавать и назвать предметы бытовой техники: телевизор по
6. 3. 2. 3 узнавать и назвать предметы бытовой техники: телевизор, холодильник, газовая/электрическая плита
7. 3. 2. 3 узнавать и назвать предметы бытовой техники: телевизор, холодильник, газовая/электрическая плита
8. 3. 2. 3 узнавать и назвать предметы бытовой техники: телевизор, холодильник, пылесос, газовая/электрическая плита
9. 3. 2. 3 узнавать и назвать предметы бытовой техники: телевизор, холодильник, пылесос, стиральная машина, газовая/электрическая плита
10. 3. 2. 3 узнавать и назвать предметы бытовой техники: телевизор, холодильник, пылесос, стиральная машина, газовая/электрическая плита
5. 3. 2. 4 называть назначение предметов бытовой техники (телевизор)
6. 3. 2. 4 называть назначение предметов бытовой техники: телевизор, холодильник, газовая/электрическая плита
7. 3. 2. 4 называть назначение предметов бытовой техники: телевизор, холодильник, газовая/электрическая плита
8. 3. 2. 4 называть назначение предметов бытовой техники: телевизор, холодильник, пылесос, газовая/электрическая плита
9. 3. 2. 4 называть назначение предметов бытовой техники: телевизор, холодильник, пылесос, стиральная машина, газовая/электрическая плита
10. 3. 2. 4 называть назначение предметов бытовой техники: телевизор, холодильник, пылесос, стиральная машина, газовая/электрическая плита
5. 3. 2. 5 создать и использовать личную книгу (альбом) учащегося с фотографиями, отражающими интерьер квартиры/дома, в котором проживает ученик
6. 3. 2. 5 создать и использовать личную книгу (альбом) учащегося с фотографиями, отражающими интерьер квартиры/дома, в котором проживает ученик
7. 3. 2. 5 создать и использовать личную книгу (альбом) учащегося с фотографиями, отражающими интерьер квартиры/дома, в котором проживает ученик
8. 3. 2. 5 создать и использовать личную книгу (альбом) учащегося с фотографиями, отражающими интерьер квартиры/дома, в котором проживает ученик
9. 3. 2. 5 создать и использовать личную книгу (альбом) учащегося с фотографиями, отражающими интерьер квартиры/дома, в котором проживает ученик
10. 3. 2. 5 создать и использовать личную книгу (альбом) учащегося с фотографиями, отражающими интерьер квартиры/дома, в котором проживает ученик

5. 3. 2. 6 жиһаз заттарына ұқыпты қарау; тұрмыстық техника заттарын пайдалану ережелерін сақтау: (теледидар)
6. 3. 2. 6 жиһаз заттарына және тұрмыстық техникаға ұқыпты қарау; тұрмыстық техника мен интерьер заттарын пайдалану ережелерін сақтау
7. 3. 2. 6 жиһаз заттарына және тұрмыстық техникаға ұқыпты қарау; тұрмыстық техника мен интерьер заттарын пайдалану ережелерін сақтау
8. 3. 2. 6 жиһаз заттарына және тұрмыстық техникаға ұқыпты қарау; тұрмыстық техника мен интерьер заттарын пайдалану ережелерін сақтау
9. 3. 2. 6 жиһаз заттарына және тұрмыстық техникаға ұқыпты қарау; тұрмыстық техника мен интерьер заттарын пайдалану ережелерін сақтау
10. 3. 2. 6 жиһаз заттарына және тұрмыстық техникаға ұқыпты қарау; тұрмыстық техника мен интерьер заттарын пайдалану ережелерін сақтау
5. 3. 2. 7 қонақ және жатын бөлмеге арналған жиһаз заттарын саралау
6. 3. 2. 7 қонақ, жатын, және ас үй бөлмесіне арналған жиһаз заттарын саралау
7. 3. 2. 7 қонақ, жатын, ас үй бөлмесі және дәретханаға арналған жиһаз заттарын саралау
8. 3. 2. 7 қонақ, жатын, ас үй бөлмесі, дәретханаға және жуынатын бөлмеге арналған жиһаз заттарын саралау
9. 3. 2. 7 қонақ, жатын, ас үй бөлмесі, дәретханаға, жуынатын, кіреберіс бөлмеге арналған жиһаз заттарын саралау
10. 3. 2. 7 қонақ, жатын, ас үй бөлмесі, дәретханаға, жуынатын, кіреберіс бөлмеге арналған жиһаз заттарын саралау
5. 3. 2. 8 қонақ бөлме мен жатын бөлменің интерьерін жасау үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану
6. 3. 2. 8 қонақ, жатын, ас үй бөлме интерьерін жасау үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану
7. 3. 2. 8 қонақ, жатын, ас үй бөлме, дәретхана интерьерін жасау үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану
8. 3. 2. 8 қонақ, жатын, ас үй бөлме, дәретхана, жуынатын бөлме интерьерін жасау үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану
9. 3. 2. 8 қонақ, жатын, ас үй бөлме, дәретхана, жуынатын, кіреберіс бөлме интерьерін жасау үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану; киіз үй интерьері
10. 3. 2. 8 қонақ, жатын, ас үй бөлме, дәретхана, жуынатын, кіреберіс бөлме интерьерін жасау үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану; киіз үй интерьері
4) "Көлік" бөлімі
бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
4.1 Көлік түрлері
5. 4. 1. 1 қоғамдық және жеке көліктің түрі мен мақсатын білу, атау (педагогтің таңдауы бойынша)
6. 4. 1. 1 қоғамдық және жеке көліктің түрі мен мақсатын білу, атау (педагогтің таңдауы бойынша)

5. 3. 2. 6 бережно относиться к предметам мебели; придерживаться правил использования предметов бытовой техники (телевизор)
6. 3. 2. 6 бережно относиться к предметам мебели и бытовой технике; придерживаться правил использования предметов бытовой техники и интерьера
7. 3. 2. 6 бережно относиться к предметам мебели и бытовой технике; придерживаться правил использования предметов бытовой техники и интерьера
8. 3. 2. 6 бережно относиться к предметам мебели и бытовой технике; придерживаться правил использования предметов бытовой техники и интерьера
9. 3. 2. 6 бережно относиться к предметам мебели и бытовой технике; придерживаться правил использования предметов бытовой техники и интерьера
10. 3. 2. 6 бережно относиться к предметам мебели и бытовой технике; придерживаться правил использования предметов бытовой техники и интерьера
5. 3. 2. 7 дифференцировать предметы мебели для гостиной и для спальни
6. 3. 2. 7 дифференцировать предметы мебели для гостиной, для спальни, для кухни
7. 3. 2. 7 дифференцировать предметы мебели и интерьера для гостиной, для спальни, для кухни, для туалета
8. 3. 2. 7 дифференцировать предметы мебели и интерьера для гостиной, для спальни, для кухни, для туалета, ванной комнаты
9. 3. 2. 7 дифференцировать предметы мебели и интерьера для гостиной, для спальни, для кухни, для туалета, ванной комнаты, прихожей
10. 3. 2. 7 дифференцировать предметы мебели и интерьера для гостиной, для спальни, для кухни, для туалета, ванной комнаты, прихожей
5. 3. 2. 8 использовать миниатюрные модели мебели для создания интерьера гостиной и спальни
6. 3. 2. 8 использовать миниатюрные модели мебели для создания интерьера гостиной, спальни, кухни
7. 3. 2. 8 использовать миниатюрные модели мебели и интерьера для создания интерьера гостиной, спальни, кухни, туалета
8. 3. 2. 8 использовать миниатюрные модели мебели и интерьера для создания интерьера гостиной, спальни, кухни, туалета, ванной комнаты
9. 3. 2. 8 использовать миниатюрные модели мебели и интерьера для создания интерьера гостиной, спальни, кухни, туалета, ванной комнаты, прихожей; интерьера юрты
10. 3. 2. 8 использовать миниатюрные модели мебели и интерьера для создания интерьера гостиной, спальни, кухни, туалета, ванной комнаты, прихожей; интерьера юрты
4) раздел "Транспорт"
подраздел
Учебные цели
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
4.1 Виды транспортных средств
5. 4. 1. 1 узнавать, называть вид и назначение общественного и индивидуального транспорта (по выбору педагога)
6. 4. 1. 1 узнавать, называть вид и назначение общественного и индивидуального транспорта (по выбору педагога)

7. 4. 1. 1 қоғамдық және жеке көліктің (педагогтің таңдауы бойынша), алыс сапарға шығатын көліктің (пойыздың) түрі мен мақсатын білу, атау
8. 4. 1. 1 қоғамдық және жеке көліктің (педагогтің таңдауы бойынша), алыс сапарға шығатын көліктің (пойыздың, ұшақтың) түрі мен мақсатын білу, атау
9. 4. 1. 1 қоғамдық және жеке көліктің (педагогтің таңдауы бойынша), алыс сапарға шығатын көліктің (пойыздың, ұшақтың, теплоходтың) түрі мен мақсатын білу, атау
10. 4. 1. 1 қоғамдық және жеке көліктің (педагогтің таңдауы бойынша), алыс сапарға шығатын көліктің (пойыздың, ұшақтың, теплоходтың) түрі мен мақсатын білу, атау
7. 4. 1. 2 көлік түрлерінің жүру тәсілдерін атау (автобус, көлік жүреді, пойыз жүйткиді)
8. 4. 1. 2 көлік түрлерінің жүру тәсілдерін атау (автобус, көлік - жүреді, пойыз - жүйткиді, ұшақ - ұшады)
9. 4. 1. 2 көлік түрлерінің жүру тәсілдерін атау (автобус, көлік - жүреді, пойыз - жүйткиді, ұшақ - ұшады, пароход - жүзеді)
10. 4. 1. 2 көлік түрлерінің жүру тәсілдерін атау (автобус, көлік - жүреді, пойыз - жүйткиді, ұшақ - ұшады, пароход - жүзеді)
4.2 Көлік пен жолда жүру тәртіп мәдениеті
5. 4. 2. 1 қоғамдық көлік салонына отыру-түсу, жол ақысын төлеу, тәртіп ережелерін сақтау
6. 4. 2. 1 қоғамдық көлік салонына отыру-түсу, жол ақысын төлеу, тәртіп ережелерін сақтау
7. 4. 2. 1 қоғамдық көлік салонына отыру-түсу, жол ақысын төлеу, тәртіп ережелерін сақтау
8. 4. 2. 1 қоғамдық көлік салонына отыру-түсу, жол ақысын төлеу, тәртіп ережелерін сақтау
9. 4. 2. 1 қоғамдық көлік салонына отыру-түсу, жол ақысын төлеу, тәртіп ережелерін сақтау
10. 4. 2. 1 қоғамдық көлік салонына отыру-түсу, жол ақысын төлеу, тәртіп ережелерін сақтау
5. 4. 2. 2 жолда және жаяу жүргіншілер жүретін жолда жүру ережелерін орындау: тротуарды, көшенің жүру бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану
6. 4. 2. 2 жолда және жаяу жүргіншілер жүретін жолда жүру ережелерін орындау: тротуарды, көшенің жүру бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану
7. 4. 2. 2 жолда және жаяу жүргіншілер жүретін жолда жүру ережелерін орындау: тротуарды, көшенің жүру бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану
8. 4. 2. 2 жолда және жаяу жүргіншілер жүретін жолда жүру ережелерін орындау: тротуарды, көшенің жүру бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану
9. 4. 2. 2 жолда және жаяу жүргіншілер жүретін жолда жүру ережелерін орындау: тротуарды, көшенің жүру бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану
10. 4. 2. 2 жолда және жаяу жүргіншілер жүретін жолда жүру ережелерін орындау: тротуарды, көшенің жүру бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану

7. 4. 1. 1 узнавать, называть вид и назначение общественного и индивидуального транспорта (по выбору педагога), транспорта дальнего следования (поезд)
8. 4. 1. 1 узнавать, называть вид и назначение общественного и индивидуального транспорта (по выбору педагога), транспорта дальнего следования (поезд, самолет)
9. 4. 1. 1 узнавать, называть вид и назначение общественного и индивидуального транспорта (по выбору педагога), транспорта дальнего следования (поезд, самолет, теплоход)
10. 4. 1. 1 узнавать, называть вид и назначение общественного и индивидуального транспорта (по выбору педагога), дальнего следования (поезд, самолет, теплоход)
7. 4. 1. 2 называть способы передвижения видов транспорта (автобус, машина – едет, поезд – идет)
8. 4. 1. 2 называть способы передвижения видов транспорта (автобус, машина – едет, поезд – идет, самолет – летит)
9. 4. 1. 2 называть способы передвижения видов транспорта (автобус, машина – едет, поезд – идет, самолет – летит, пароход - плывет)
10. 4. 1. 2 называть способы передвижения видов транспорта (автобус, машина – едет, поезд – идет, самолет – летит, пароход - плывет)
4.2 Культура поведения в транспорте и на дороге
5. 4. 2. 1 соблюдать правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне общественного транспорта
6. 4. 2. 1 соблюдать правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне общественного транспорта
7. 4. 2. 1 соблюдать правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне общественного транспорта
8. 4. 2. 1 соблюдать правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне общественного транспорта
9. 4. 2. 1 соблюдать правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне общественного транспорта
10. 4. 2. 1 соблюдать правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне общественного транспорта
5. 4. 2. 2 выполнять правила дорожного движения и поведения пешеходов: использовать тротуар, пешеходный переход через проезжую часть улицы
6. 4. 2. 2 выполнять правила дорожного движения и поведения пешеходов: использовать тротуар, пешеходный переход через проезжую часть улицы
7. 4. 2. 2 выполнять правила дорожного движения и поведения пешеходов: использовать тротуар, пешеходный переход через проезжую часть улицы
8. 4. 2. 2 выполнять правила дорожного движения и поведения пешеходов: использовать тротуар, пешеходный переход через проезжую часть улицы
9. 4. 2. 2 выполнять правила дорожного движения и поведения пешеходов: использовать тротуар, пешеходный переход через проезжую часть улицы
10. 4. 2. 2 выполнять правила дорожного движения и поведения пешеходов: использовать тротуар, пешеходный переход через проезжую часть улицы

5. 4. 2. 3 бағдаршам сигналдарын орындау
6. 4. 2. 3 бағдаршам сигналдарын орындау
7. 4. 2. 3 бағдаршам сигналдарын орындау
8. 4. 2. 3 бағдаршам сигналдарын орындау
9. 4. 2. 3 бағдаршам сигналдарын орындау
10. 4. 2. 3 бағдаршам сигналдарын орындау
5. 4. 2. 4 үйден мектепке және одан кері қайтатын жолды білу
6. 4. 2. 4 үйден мектепке және одан кері қайтатын жолды білу
7. 4. 2. 4 үйден мектепке және одан кері қайтатын жолды білу
8. 4. 2. 4 үйден мектепке және одан кері қайтатын жолды білу
9. 4. 2. 4 үйден мектепке және одан кері қайтатын жолды білу
10. 4. 2. 4 үйден мектепке және одан кері қайтатын жолды білу
6. 4. 2. 5 сыртқы түрі бойынша мамандандырылған машиналарды ажырату (жедел медициналық көмек, полиция, өрт сөндіру машинасы, педагогтың таңдауы бойынша тағы басқа қызметтер)
7. 4. 2. 5 сыртқы түрі бойынша мамандандырылған машиналарды ажырату (жедел медициналық көмек, полиция, өрт сөндіру машинасы, педагогтың таңдауы бойынша тағы басқа қызметтер)
8. 4. 2. 5 сыртқы түрі бойынша мамандандырылған машиналарды ажырату (жедел медициналық көмек, полиция, өрт сөндіру машинасы, педагогтың таңдауы бойынша тағы басқа қызметтер)
9. 4. 2. 5 сыртқы түрі бойынша мамандандырылған машиналарды ажырату (жедел медициналық көмек, полиция, өрт сөндіру машинасы, педагогтың таңдауы бойынша тағы басқа қызметтер)
10. 4. 2. 5 сыртқы түрі бойынша мамандандырылған машиналарды ажырату (жедел медициналық көмек, полиция, өрт сөндіру машинасы, педагогтың таңдауы бойынша тағы басқа қызметтер)
6. 4. 2. 6 дәрігердің, полицейдің, өрт сөндірушінің міндеттерін білу және атау
7. 4. 2. 6 дәрігердің, полицейдің, өрт сөндірушінің міндеттерін білу және атау
8. 4. 2. 6 дәрігердің, полицейдің, өрт сөндірушінің міндеттерін білу және атау
9. 4. 2. 6 дәрігердің, полицейдің, өрт сөндірушінің міндеттерін білу және атау
10. 4. 2. 6 дәрігердің, полицейдің, өрт сөндірушінің міндеттерін білу және атау
7. 4. 2. 7 жолда жүру ережелерін сақтамау кезіндегі қауіпті түсіну
8. 4. 2. 7 жолда жүру ережелерін сақтамау кезіндегі қауіпті түсіну
9. 4. 2. 7 жолда жүру ережелерін сақтамау кезіндегі қауіпті түсіну
10. 4. 2. 7 жолда жүру ережелерін сақтамау кезіндегі қауіпті түсіну
5) "Халыққа қызмет көрсету саласы" бөлімі
бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
5.1 Халыққа қызмет көрсету саласының объектілері
5. 5. 1. 1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнер кәсіптік өнімдер), базарларға бару
6. 5. 1. 1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаға бару
7. 5. 1. 1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаға, дәріханаға бару

5. 4. 2. 3 выполнять сигналы светофора
6. 4. 2. 3 выполнять сигналы светофора
7. 4. 2. 3 выполнять сигналы светофора
8. 4. 2. 3 выполнять сигналы светофора
9. 4. 2. 3 выполнять сигналы светофора
10. 4. 2. 3 выполнять сигналы светофора
5. 4. 2. 4 узнавать путь своего следования от дома до школы и обратно
6. 4. 2. 4 узнавать путь своего следования от дома до школы и обратно
7. 4. 2. 4 узнавать путь своего следования от дома до школы и обратно
8. 4. 2. 4 узнавать путь своего следования от дома до школы и обратно
9. 4. 2. 4 узнавать путь своего следования от дома до школы и обратно
10. 4. 2. 4 узнавать путь своего следования от дома до школы и обратно
6. 4. 2. 5 различать специализированные машины по внешнему виду (скорая медицинская помощь, полиция, пожарная машина, другие службы по выбору педагога)
7. 4. 2. 5 различать специализированные машины по внешнему виду (скорая медицинская помощь, полиция, пожарная машина, другие службы по выбору педагога)
8. 4. 2. 5 различать специализированные машины по внешнему виду (скорая медицинская помощь, полиция, пожарная машина, другие службы по выбору педагога)
9. 4. 2. 5 различать специализированные машины по внешнему виду (скорая медицинская помощь, полиция, пожарная машина, другие службы по выбору педагога)
10. 4. 2. 5 различать специализированные машины по внешнему виду (скорая медицинская помощь, полиция, пожарная машина, другие службы по выбору педагога)
6. 4. 2. 6 узнавать и называть обязанности врача, полицейского, пожарного
7. 4. 2. 6 узнавать и называть обязанности врача, полицейского, пожарного
8. 4. 2. 6 узнавать и называть обязанности врача, полицейского, пожарного
9. 4. 2. 6 узнавать и называть обязанности врача, полицейского, пожарного
10. 4. 2. 6 узнавать и называть обязанности врача, полицейского, пожарного
7. 4. 2. 7 понимать опасность при несоблюдении правил дорожного движения
8. 4. 2. 7 понимать опасность при несоблюдении правил дорожного движения
9. 4. 2. 7 понимать опасность при несоблюдении правил дорожного движения
10. 4. 2. 7 понимать опасность при несоблюдении правил дорожного движения
5) раздел "Сфера обслуживания населения"
подраздел
Учебные цели
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
5.1 Объекты сферы обслуживания населения
5. 5. 1. 1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки
6. 5. 1. 1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлинику
7. 5. 1. 1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлинику, аптеку

8. 5. 1. 1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаға, дәріханаға, поштаға бару
9. 5. 1. 1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаға, дәріханаға, поштаға, кафеге бару
10. 5. 1. 1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаға, дәріханаға, поштаға, кафеге бару
5. 5. 1. 2 өзіне-өзі қызмет көрсету азық-түлік дүкеніне тауарларды таңдауға ересектермен бірге бару
6. 5. 1. 2 өзіне-өзі қызмет көрсету азық-түлік дүкеніне тауарларды таңдауға ересектермен бірге бару
7. 5. 1. 2 өзіне-өзі қызмет көрсету азық-түлік дүкеніне тауарларды таңдауға ересектермен бірге бару
8. 5. 1. 2 өзіне-өзі қызмет көрсету азық-түлік дүкеніне тауарларды таңдауға ересектермен бірге бару
9. 5. 1. 2 өзіне-өзі қызмет көрсету-азық-түлік дүкенінен тауарларды таңдау, сатып алғаны үшін ақы төлеу
10. 5. 1. 2 өзіне-өзі қызмет көрсету-азық-түлік дүкенінен тауарларды таңдау, сатып алғаны үшін ақы төлеу
5. 5. 1. 3 өзіне-өзі қызмет көрсету-дүкенде азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарды себетке, арбаға мұқияттап салу
6. 5. 1. 3 өзіне-өзі қызмет көрсету-дүкенде азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарды себетке, арбаға мұқияттап салу
7. 5. 1. 3 өзіне-өзі қызмет көрсету-дүкенде азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарды себетке, арбаға мұқияттап салу
8. 5. 1. 3 өзіне-өзі қызмет көрсету-дүкенде азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарды себетке, арбаға мұқияттап салу
9. 5. 1. 3 өзіне-өзі қызмет көрсету-дүкенде азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарды себетке, арбаға мұқияттап салу
10. 5. 1. 3 өзіне-өзі қызмет көрсету-дүкенде азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарды себетке, арбаға мұқияттап салу
9. 5. 1. 4 жедел жәрдем телефондарын атау: жедел медициналық көмек, өрт сөндіру қызметі
10.5.1 4 жедел жәрдем телефондарын атау: жедел медициналық көмек, өрт сөндіру қызметі
5.2 Әлеуметтік мекемелердегі тәртіп сақтау мәдениеті
5. 5. 2. 1 қоғамдық орындарда жүріп-тұру ережелерін сақтау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға қатысты агрессивті әрекетпен қоршаған ортаға қатысты бүлдіретін әрекеттер жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу (алмау)
6. 5. 2. 1 қоғамдық орындарда жүріп-тұру ережелерін сақтау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға қатысты агрессивті әрекетпен қоршаған ортаға қатысты бүлдіретін әрекеттер жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу (алмау)

8. 5. 1. 1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлинику, аптеку, почту
9. 5. 1. 1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлинику, аптеку, почту, кафе
10. 5. 1. 1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлинику, аптеку, почту, кафе
5. 5. 1. 2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания
6. 5. 1. 2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания
7. 5. 1. 2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания
8. 5. 1. 2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания
9. 5. 1. 2 выбрать товары в продуктовом магазине-самообслуживания, оплатить покупку
10. 5. 1. 2 выбрать товары в продуктовом магазине-самообслуживания, оплатить покупку
5. 5. 1. 3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
6. 5. 1. 3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
7. 5. 1. 3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
8. 5. 1. 3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
9. 5. 1. 3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
10. 5. 1. 3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
9. 5. 1. 4 называть телефоны экстренной помощи: скорая медицинская помощь, пожарная служба
10.5.1 4 называть телефоны экстренной помощи: скорая медицинская помощь, пожарная служба
5.2 Культура поведения в социальных учреждениях
5. 5. 2. 1 выполнять правила поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать (не брать) чужих вещей
6. 5. 2. 1 выполнять правила поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать (не брать) чужих вещей

7. 5. 2. 1 қоғамдық орындарда жүріп-тұру ережелерін сақтау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға қатысты агрессивті әрекетпен қоршаған ортаға қатысты бүлдіретін әрекеттер жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу (алмау)
8. 5. 2. 1 қоғамдық орындарда жүріп-тұру ережелерін сақтау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға қатысты агрессивті әрекетпен қоршаған ортаға қатысты бүлдіретін әрекеттер жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу (алмау)
9. 5. 2. 1 қоғамдық орындарда жүріп-тұру ережелерін сақтау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға қатысты агрессивті әрекетпен қоршаған ортаға қатысты бүлдіретін әрекеттер жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу (алмау)
10. 5. 2. 1 қоғамдық орындарда жүріп-тұру ережелерін сақтау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға қатысты агрессивті әрекетпен қоршаған ортаға қатысты бүлдіретін әрекеттер жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу (алмау)
5. 5. 2. 2 сатушымен, дәрігермен, пошта, дәріхана қызметкерімен, қарым-қатынастың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет пен көмек үшін рахмет айту
6. 5. 2. 2 сатушымен, дәрігермен, пошта, дәріхана қызметкерімен, қарым-қатынастың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет пен көмек үшін рахмет айту
7. 5. 2. 2 сатушымен, дәрігермен, пошта, дәріхана қызметкерімен, қарым-қатынастың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет пен көмек үшін рахмет айту
8. 5. 2. 2 сатушымен, дәрігермен, пошта, дәріхана қызметкерімен, қарым-қатынастың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет пен көмек үшін рахмет айту
9. 5. 2. 2 сатушымен, дәрігермен, пошта, дәріхана қызметкерімен, қарым-қатынастың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет пен көмек үшін рахмет айту
10. 5. 2. 2 сатушымен, дәрігермен, пошта, дәріхана қызметкерімен, қарым-қатынастың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет пен көмек үшін рахмет айту
5. 5. 2. 3 кафеге бару, дастарқан басында мәдениеттілік тәртіп дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
6. 5. 2. 3 кафеге бару, дастарқан басында мәдениеттілік тәртіп дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
7. 5. 2. 3 кафеге бару, дастарқан басында мәдениеттілік тәртіп дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану

7. 5. 2. 1 выполнять правила поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать (не брать) чужих вещей
8. 5. 2. 1 выполнять правила поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать (не брать) чужих вещей
9. 5. 2. 1 выполнять правила поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать (не брать) чужих вещей
10. 5. 2. 1 выполнять правила поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать (не брать) чужих вещей
5. 5. 2. 2 использовать социально одобряемые способы общения с продавцом, врачом, работником почты, аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь
6. 5. 2. 2 использовать социально одобряемые способы общения с продавцом, врачом, работником почты, аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь
7. 5. 2. 2 использовать социально одобряемые способы общения с продавцом, врачом, работником почты, аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь
8. 5. 2. 2 использовать социально одобряемые способы общения с продавцом, врачом, работником почты, аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь
9. 5. 2. 2 использовать социально одобряемые способы общения с продавцом, врачом, работником почты, аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь
10. 5. 2. 2 использовать социально одобряемые способы общения с продавцом, врачом, работником почты, аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь
5. 5. 2. 3 посещать кафе, применять навыки культурного поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
6. 5. 2. 3 посещать кафе, применять навыки культурного поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
7. 5. 2. 3 посещать кафе, применять навыки культурного поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток

8. 5. 2. 3 кафеге бару, дастарқан басында мәдениеттілік тәртіп дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
9. 5. 2. 3 кафеге бару, дастарқан басында мәдениеттілік тәртіп дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
10. 5. 2. 3 кафеге бару, дастарқан басында мәдениеттілік тәртіп дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
6) "Деңсаулық" бөлімі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
8 сыныпс
9 сынып
10 сынып
6.1. Денсаулық: дене күтімі
5. 6. 1. 1 қол, бет, тіс жууға арналған құралдарды таңдау
6. 6. 1. 1 қол, бет, аяқ, тіс жууға арналған құралдарды таңдау
7. 6. 1. 1 дене мен шашты күтуге арналған құралдарды таңдау
8. 6. 1. 1 шашты күтуге арналған құралдарды таңдау
9. 6. 1. 1 теріні күту құралдарын таңдау (крем, дезодорант, лосьон)
10. 6. 1. 1 теріні күту құралдарын таңдау (крем, дезодорант, лосьон)
5. 6. 1. 2 ереже бойынша тісті тазалау
6. 6. 1. 2 ереже бойынша тіс пен тілді тазалау
7. 6. 1. 2 тіс пен тілді тазалау және тамақтанғаннан кейін ауз қуысын шаю
8. 6. 1. 2 құлақ гигиенасын орындау, мақта дискілері мен таяқшаларын пайдалану
9. 6. 1. 2 құлақ гигиенасын орындау, мақта дискілері мен таяқшаларын пайдалану тырнақ араларын пайдалану, басқа оқушыға гигиеналық процедураларды орындауға көмек көрсету
10. 6. 1. 2 құлақ гигиенасын орындау, мақта дискілері мен таяқшаларын пайдалану тырнақ араларын пайдалану, басқа оқушыға гигиеналық процедураларды орындауға көмек көрсету
5. 6. 1. 3 қол мен бетті жуу ережесін орындау, қол мен бетті кептіруге арналған сүлгіні пайдалану
6. 6. 1. 3 қол мен аяқты жуу ережесін орындау, қолға арналған электр кептіргішті пайдалану
7. 6. 1. 3 қол мен аяқты жуу, тырнақты қию ережелерін орындау, қағаз орамалды, бет орамалды пайдалану
8. 6. 1. 3 шашты жуу ережелерін, дененің таңертеңгі және кешкі жуыну тәртібін орындау
9. 6. 1. 3 дене, шаш тазалығын өз бетінше қадағалай білу, қажетті гигиеналық процедураларды орындай білу (шашты, денені жуу, шаю, сүлгімен кептіру)
10. 6. 1. 3 дене, шаш тазалығын өз бетінше қадағалай білу, қажетті гигиеналық процедураларды орындай білу (жуыну, душ)
5. 6. 1. 4 бетперде кию, суық тию кезде бет орамалды пайдалану
6. 6. 1. 4 бетперде кию, суық тию кезде бет орамалды пайдалану
7. 6. 1. 4 суық тию кезінде мұрынға күтім жасау ережесін орындау

8. 5. 2. 3 посещать кафе, применять навыки культурного поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
9. 5. 2. 3 посещать кафе, применять навыки культурного поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
10. 5. 2. 3 посещать кафе, применять навыки культурного поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
6) раздел "Здоровье"
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
6.1. Здоровье: уход за телом
5. 6. 1. 1 выбирать средства для мытья рук, лица, зубов
6. 6. 1. 1 выбирать средства для ухода за рук, лица, ног, зубов
7. 6. 1. 1 выбирать средства для ухода за телом и волосами
8. 6. 1. 1 выбирать средства для ухода за волосами
9. 6. 1. 1 выбирать средства по уходу за кожей (крем, дезодорант, лосьон)
10. 6. 1. 1 выбирать средства для ухода за кожей (крем, дезодорант, лосьон)
5. 6. 1. 2 выполнять чистку зубов по правилам
6. 6. 1. 2 выполнять чистку зубов и языка по правилам
7. 6. 1. 2 выполнять чистку зубов и языка ополаскивать ротовую полость после приема пищи
8. 6. 1. 2 выполнять гигиену уха, пользоваться ватными дисками и палочками
9. 6. 1. 2 выполнять гигиену уха, пользоваться ватными дисками и палочками, пилочкой для ногтей, оказывать помощь в выполнении гигиенических процедур другому ученику
10. 6. 1. 2 выполнять гигиену уха, пользоваться ватными дисками и палочками, пилочкой для ногтей, оказывать помощь в выполнении гигиенических процедур другому ученику
5. 6. 1. 3 выполнять правила мытья рук и лица, пользоваться полотенцем для сушки рук и лица
6. 6. 1. 3 выполнять правила мытья рук и ног, пользоваться электрической сушилкой для рук
7. 6. 1. 3 выполнять правила мытья рук и ног, стрижки ногтей, пользоваться бумажным полотенцем, носовым платком
8. 6. 1. 3 выполнять правила мытья волос выполнять утренний и вечерний туалет тела
9. 6. 1. 3 уметь самостоятельно следить за чистотой тела, волос, выполнять необходимые гигиенические процедуры (мытье волос, тела, ополаскивание, обсушивание полотенцем)
10. 6. 1. 3 уметь самостоятельно следить за чистотой тела, волос, выполнять необходимые гигиенические процедуры (умывание, душ)
5. 6. 1. 4 носить маску, использовать носовой платок при простуде
6. 6. 1. 4 носить маску, использовать носовой платок при простуде
7. 6. 1. 4 выполнять правила ухода за носом при простудных заболеваниях

8. 6. 1. 4 суық тию кезінде мұрынға және тамақты күтім жасау ережесін орындау
9. 6. 1. 4 суық тию кезінде мұрынға және тамақты күтім жасау ережесін орындау
10. 6. 1. 4 дене температурасын анықтау үшін термометрді қолдану
5. 6. 1. 5 айнаның алдында шашты тарау
6. 6. 1. 5 әдеттегідей шашын тарау, сәндеу
7. 6. 1. 5 шашқа арналған қыстырғыштары мен резеңкелерді қолдану
8. 6. 1. 5 шашты сәндеуге арналған құралдарды қолдану (гель, мусс)
9. 6. 1. 5 шашты сәндеуге арналған құралдарды қолдану (гель, мусс, көбік)
10. 6. 1. 5 шашты сәндеуге арналған құралдарды қолдану (гель, мусс, көбік, спрей)
5. 6. 1. 6 дәретхананы дұрыс пайдалану
6. 6. 1. 6 дәретхананы дұрыс пайдалану, киімді ұқыпты болуын қадағалау
7. 6. 1. 6 жеке гигиена, іш киімнің тазалығын күту ережелерін орындау
8. 6. 1. 6 жеке гигиена, іш киімнің тазалығын күту ережелерін орындау
9. 6. 1. 6 жеке гигиена, іш киімнің тазалығын күту ережелерін орындау
10. 6. 1. 6 жеке гигиена, іш киімнің тазалығын күту ережелерін орындау
44. Бағдарлама зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша Ұзақ мерзімді жоспарға негізінде жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда әр бөлім үшін оқу мақсаттарының шамамен алыңған көлемі көрсетілген. Мұғалім білім алушылардың мүмкіндіктерін және "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәні бойынша оқу процесін материалдық-техникалық қамтамасыз етуді ескере отырып, бағдарламаның әрбір бөлімшесінің оқу материалын зерделеудің мазмұнына, дәйектілігіне және ұзақтығына кез келген өзгерістер енгізуге құқылы.
45. Өткен сыныптардағы оқу материалын қайталау үшін оқу мақсаттарын таңдау мұғалімнің еркінде.
3-параграф. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
5.1.1.1 педагогтің таңдауы бойынша тиісті маусым үшін ұл мен қызға арналған күнделікті киетін киімдерді білу және атау, ұл мен қызға арналған киімдерді саралау
5.1.1.2 киімнің бөліктерін (жең, қалта) білу және атау
5.1.1.11 айнаның көмегімен сыртқы келбетін бақылау
2.1 Азық-түлік
5.2.1.1 көкөністерді білу, атау (педагогтің таңдауы бойынша)
5.2.1.2 көкөністерді қолдануға дайындау: жуу, кесу

8. 6. 1. 4 выполнять правила ухода за носом и горлом при простудных заболеваниях
9. 6. 1. 4 выполнять правила ухода за носом и горлом при простудных заболеваниях
10. 6. 1. 4 использовать термометр для определения температуры тела
5. 6. 1. 5 расчҰсывать волосы перед зеркалом
6. 6. 1. 5 расчҰсываться, укладывать волосы привычным для себя способом
7. 6. 1. 5 пользоваться заколками и резинками для волос
8. 6. 1. 5 пользоваться средствами для укладки волос (гель, мусс)
9. 6. 1. 5 пользоваться средствами для укладки волос (гель, мусс, пенка)
10. 6. 1. 5 пользоваться средствами для укладки волос (гель, мусс, пенка, спрей)
5. 6. 1. 6 правильно пользоваться туалетом
6. 6. 1. 6 правильно пользоваться туалетом, следить за опрятностью одежды
7. 6. 1. 6 выполнять правила личной интимной гигиены, ухода за чистотой нижнего белья
8. 6. 1. 6 выполнять правила личной интимной гигиены, ухода за чистотой нижнего белья
9. 6. 1. 6 выполнять правила личной интимной гигиены, ухода за чистотой нижнего белья
10. 6. 1. 6 выполнять правила личной интимной гигиены, ухода за чистотой нижнего белья
44. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов. В долгосрочном плане обозначен примерный объем учебных целей для каждого раздела. Распределение учебных целей по классам и четвертям в долгосрочном плане носит рекомендательный характер. Учитель имеет право внести любые изменения в содержание, последовательность и продолжительность изучения учебного материала каждого подраздела программы с учетом возможностей учащихся и материально-технического обеспечения учебного процесса по предмету "Социально-бытовая ориентировка".
45. Выбор целей обучения для повторения учебного материала предыдущих классов на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы по учебному предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с умеренными нарушениями 5-10 классов
1) 5 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
5.1.1.1 узнавать и называть повседневную одежду для мальчика и девочки для соответствующего сезона по выбору учителя, дифференцировать одежду для мальчика и девочки
5.1.1.2 узнавать и называть части одежды (рукава, карманы)
5.1.1.11 контролировать свой внешний вид с помощью зеркала
2.1 Продукты питания
5.2.1.1 узнавать, называть овощи (по выбору педагога)
5.2.1.2 готовить овощи к употреблению: мыть, разрезать

5.2.1.3 жемістерді қолдануға дайындау: жуу, сүйектерін алу, табаққа, вазаға салып қою
2.2 Ас үй және асхана ыдыстары, техника
5.2.2.1 шай ыдыстарын, құралдарды білу, атау (кесетін тақтайша, майлық)
5.2.2.2 жылыту құрылғыларын (электр шайнек, плита) білу, атау
5.2.2.3 кесетін тақтайшаны, пышақты, майлықты, шай ыдысын, электр шайнекті, салат салатын ыдыстарды, ас құралдарын (қасық, шанышқы, пышақ) мақсаты бойынша қолдану
2.3 Тамақ дайындау
5.2.3.1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
5.2.3.2 тағам дайындау кезінде қауіпсіздік сақтау
5.2.3.3 жай бутербродтар жасау
5.2.3.4 педагогтің таңдауы бойынша жаңа піскен көкөністерден салаттар дайындау
5.2.3.5 педагогтың таңдауы бойынша жаңа піскен жемістерден салаттар дайындау
2.4 Тамақтану мәдениеті
5.2.4.1 тамақтанар алдында қол жуу; тамақтанғаннан кейін ауызды сумен шаю
5.2.4.2 дастархан әзірлеуде әрбір ас аспабын мақсатына сай қолдану (шай және ас қасықтары, айыр, пышақ, майлық)
5.2.4.9 мектеп асханасында дастарқан жаю
3.1 Тұрғын үй-жайлардың түрлері
5.3.1.1 үй-жайдың бөліктерін атау: қабырға, төбе, еден, терезе, терезе алды, есік
5.3.1.2 үй-жай бөліктерінің мақсатын атау: қабырға, төбе, еден, терезе, терезе алды, есік
5.3.1.5 жатын бөлмелерді білу, атау: қонақ бөлме, жатын бөлме
5.3.1.6 қонақ бөлме мен жатын бөлменің мақсатын атау
5.3.1.3 үйде қауіпсіз жүріп-тұру ережелерін орындауға: бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпауға, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдалануға; бейтаныс адамдармен телефонмен сөйлеспеу
5.3.1.4 телефонмен сөйлесу әдебін сақтау
4.1 Көлік түрлері
5.4.1.1 қоғамдық және жеке көліктің түрі мен мақсатын білу, атау (педагогтің таңдауы бойынша)
4.2 Көлік пен жолда жүру тәртібінің мәдениеті
5.4.2.1 қоғамдық көлік салонына отырып-түсу, жол ақысын төлеу, тәртіп ережелерін сақтау
5.4.2.2 жолда және жаяу жүргіншілер өтетін жолда жүріп-тұру ережелерін орындау: тротуарды, көшенің жүру бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану
5.4.2.3 бағдаршам сигналдарын орындау
5.4.2.4 үйден мектепке және одан кері қайтатын жолды білу
6.1 Дене күтімі
5.6.1.1 қол, бет, тіс жууға арналған құралдарды таңдау
5.6.1.2 ереже бойынша тісті тазалау
5.6.1.3 қол мен бетті жуу ережесін орындау, қол мен бетті кептіруге арналған сүлгіні пайдалану
2-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
5.1.1.3 тиісті маусым үшін қыз бен ұлға арналған күнделікті киетін аяқ киімді білу және атау
5.1.1.4 аяқ киімнің бөліктерін білу және атау (табан, өкше,)
5.1.1.9 көшеге және үйге киетін аяқ киімдерді ажырату
2.3 Тамақ дайындау

5.2.1.3 готовить фрукты к употреблению: мыть, удалять косточки, размещать на тарелке, вазе
2.2 Кухонная и столовая посуда, техника
5.2.2.1 узнавать, называть чайную посуду, приспособления (разделочная доска, салфетница)
5.2.2.2 узнавать, называть нагревательные приборы (электрочайник, плита)
5.2.2.3 использовать разделочную доску, нож, салфетницу, чайную посуду, электрочайник, салатницы, столовые приборы
2.3 Приготовление пищи
5.2.3.1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
5.2.3.2 придерживаться техники безопасности при приготовлении пищи
5.2.3.3 готовить простые бутерброды
5.2.3.4 готовить салаты из свежих овощей по выбору педагога
5.2.3.5 готовить салаты из свежих фруктов по выбору педагога
2.4 Культура приема пищи
5.2.4.1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
5.2.4.2 использовать каждый прибор сервировки стола и столовые приборы по назначению (чайная и столовая ложки, вилка, нож, салфетница)
5.2.4.9 сервировать стол в школьной столовой
3.1 Виды жилых помещений
5.3.1.1 называть части помещения: стены, потолок, пол, окно, подоконник, дверь
5.3.1.2 называть назначение частей помещения: стены, потолок, пол, окно, подоконник, дверь
5.3.1.5 узнавать и называть жилые комнаты: гостиная, спальня
5.3.1.6 называть назначение гостиной и спальни
5.3.1.3 выполнять правила безопасного поведения дома: не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых; не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми
5.3.1.4 следовать этикету общения по телефону
4.1 Виды транспортных средств
5.4.1.1 узнавать, называть вид и назначение общественного и индивидуального транспорта (по выбору педагога)
4.2 Культура поведения в транспорте и на дороге
5.4.2.1 соблюдать правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне общественного транспорта
5.4.2.2 выполнять правила дорожного движения и поведения пешеходов: использовать тротуар, пешеходный переход через проезжую часть улицы
5.4.2.3 выполнять сигналы светофора
5.4.2.4 узнавать путь своего следования от дома до школы и обратно
6.1 Уход за телом
5.6.1.1 выбирать средства для мытья рук, лица, зубов
5.6.1.2 выполнять чистку зубов по правилам
5.6.1.3 выполнять правила мытья рук и лица, пользоваться полотенцем для сушки рук и лица
2 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
5.1.1.3 узнавать и называть повседневную обувь для девочки и мальчика для соответствующего сезона
5.1.1.4 узнавать и называть части обуви (подошва, каблук)
5.1.1.9 различать уличную и домашнюю обувь
2.3 Приготовление пищи

5.2.3.1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
5.2.3.2 тамақ дайындау кезінде қауіпсіздік сақтау
5.2.3.3 жай бутербродтар жасау (нан, ірімшік, шұжық кесектерін кесу. нанға май жағу, ірімшікті, шұжықты нанның бір бөлігіне салу)
5.2.3.4 педагогтің таңдауы бойынша жаңа піскен көкөністерден салаттар дайындау (пышақты, үккішті пайдалану)
5.2.3.5 педагогтің таңдауы бойынша жаңа піскен жемістерден салаттар дайындау
2.4 Тамақтану мәдениеті
5.2.4.3 тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықты қолдану
5.2.4.4 тамақтанар алдында астың дәмді болуын қалау, тамақтанғаннан кейін ауызша рахмет айту/ишарамен алғыс білдіру
5.1 Халыққа қызмет көрсету саласының объектілері
5.5.1.1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнер кәсіптік өнімдер), базарларға бару
5.5.1.2 өзіне-өзі қызмет көрсету, азық-түлік дүкеніне тауарларды ересектермен бірге таңдау
5.5.1.3 өзіне-өзі қызмет көрсету, дүкенде азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған заттарды себетке, арбашаға мұқияттап салу
6.1 Дене күтімі
5.6.1.1 қол, бет, тіс жууға арналған құралдарды таңдау
5.6.1.2 ереже бойынша тісті тазалау
5.6.1.3 қол мен бетті жуу ережесін орындау, қол мен бетті кептіруге арналған сүлгіні пайдалану
5.6.1.4 бетперде кию, суық тию кезде бет орамалды пайдалану
3-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
5.1.1.5 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау
5.1.1.6 маусымға және ауа-райына сәйкес аяқ киім таңдау, аяқ киімді кию үшін оны киетін құралды қолдану
2.2 Ас үй және асхана ыдыстары, техника
5.2.2.1 шай ыдыстарын (ыдыс, табақ, қант салғыш, шай демдеуіш), құралдарды (бөлшектеу тақтасы, майлық) білу, атау
5.2.2.2 жылыту құрылғыларын (электр шайнек, плита) білу, атау
5.2.2.3 кесетін тақтайшаны, пышақты, майлықты, шай ыдысын, электр шайнекті, салат салатын ыдыстарды, ас құралдарын мақсатына қарай қолдану (қасық, қасық)
2.3 Тамақ дайындау
5.2.3.6 педагогтің таңдауы бойынша жұмыртқа тағамдарын дайындау
5.2.3.7 педагогтің таңдауы бойынша қайнатылған және бұқтырылған көкөністерден тағамдар дайындау
5.2.3.8 педагогтің таңдауы бойынша жартылай фабрикаттардан тағамдар дайындау
5.2.3.9 қалташадағы шайды демдеу
2.4 Тамақтану мәдениеті
5.2.4.5 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (қасық болмағанда, нан таусылып қалғанда, майлық жетіспегенде, тамақтанғаннан кейін өзін нашар сезінгенде)
5.2.4.6 көмек көрсеткені үшін рахмет айту
3.2 Жиһаз, тұрмыстық техника
5.3.2.1 жатын және қонақ бөлмедегі жиһаз заттарын білу және атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа арналған), кіші сөре

5.2.3.1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
5.2.3.2 придерживаться техники безопасности при приготовлении пищи
5.2.3.3 готовить простые бутерброды (нарезать кусочки хлеба, сыра, колбасы. Намазывать масла на хлеб, выкладывать сыр, колбасу на кусочек хлеба)
5.2.3.4 готовить салаты из свежих овощей по выбору педагога (использовать нож, терку)
5.2.3.5 готовить салаты из свежих фруктов по выбору педагога
2.4 Культура приема пищи
5.2.4.3 пользоваться бумажной и полотняной салфеткой во время и после еды
5.2.4.4 желать приятного аппетита перед приемом пищи, благодарить после приема пищи используя вербальные/невербальные средства
5.1 Объекты сферы обслуживания населения
5.5.1.1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки
5.5.1.2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания
5.5.1.3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
6.1 Уход за телом
5.6.1.1 выбирать средства для мытья рук, лица, зубов
5.6.1.2 выполнять чистку зубов по правилам
5.6.1.3 выполнять правила мытья рук и лица, пользоваться полотенцем для сушки рук и лица
5.6.1.4 носить маску, использовать носовой платок при простуде
3 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
5.1.1.5 выбирать одежду для себя в соответствии с сезоном и погодой
5.1.1.6 выбирать обувь в соответствии с сезоном и погодой, использовать ложку для надевания обуви
2.2 Кухонная и столовая посуда, техника
5.2.2.1 узнавать, называть чайную посуду (чашка, блюдце, сахарница, заварной чайник), приспособления (разделочная доска, салфетница)
5.2.2.2 узнавать, называть нагревательные приборы (электрочайник, плита)
5.2.2.3 использовать разделочную доску, нож, салфетницу, чайную посуду, электрочайник, салатницы, столовые приборы (ложка, вилка, нож) по назначению
2.3 Приготовление пищи
5.2.3.6 готовить блюда из яиц по выбору педагога
5.2.3.7 готовить блюда из отварных и тушеных овощей по выбору педагога
5.2.3.8 готовить блюда из полуфабрикатов по выбору педагога
5.2.3.9 заваривать чай в пакетиках
2.4 Культура приема пищи
5.2.4.5 просить помощи в проблемных ситуациях (нет ложки, закончился хлеб, не хватило салфетки, плохое самочувствие после приема пищи)
5.2.4.6 благодарить за помощь
3.2 Мебель, бытовая техника
5.3.2.1 узнавать и называть предметы мебели по выбору педагога в гостиной и спальне: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный), тумбочка

5.3.2.2 жатын және қонақ бөлмедегі жиһаз заттарының мақсатын атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа арналған), кіші сөре
5.3.2.7 жатын және қонақ бөлмеге арналған жиһаз заттарын саралау
5.3.2.3 тұрмыстық техника заттарын білу және атау: теледидар
5.3.2.4 тұрмыстық техника заттарының мақсатын атау: теледидар
5.3.2.5 оқушы тұратын пәтердің/үйдің интерьерін бейнелейтін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану
5.3.2.6 жиһаз заттарына ұқыпты қарау; тұрмыстық техника заттарын пайдалану ережелерін сақтау (теледидар)
5.3.2.8 қонақ және жатын бөлменің интерьерін жасау үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану
6.1 Дене күтімі
5.6.1.1 қол, бет, тіс жууға арналған құралдарды таңдау
5.6.1.2 ереже бойынша тісті тазалау
5.6.1.3 қол мен бетті жуу ережесін орындау, қол мен бетті кептіруге арналған сүлгіні пайдалану
5.6.1.4 бетперде кию, суық тию кезде бет орамалды пайдалану
4-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
5.1.1.7 киіміндегі және аяқ киіміндегі ілгектерді (түймелерді) салу -ағыту
5.1.1.8 тиісті маусым үшін ұл мен қызға арналған бас киімдерді білу және атау
5.1.1.10 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау
5.1.1.12 жазға арналған күнделікті қазақ ұлттық ерлер мен әйелдер киімдерін білу және атау
2.3 Тамақ дайындау
5.2.3.6 педагогтың таңдауы бойынша жұмыртқа тағамдарын дайындау
5.2.3.7 педагогтің таңдауы бойынша қайнатылған және бұқтырылған көкөністерден тағамдар дайындау
5.2.3.8 педагогтің таңдауы бойынша жартылай фабрикаттардан тағамдар дайындау
5.2.3.9 қалташадағы шайды демдеу
2.4 Тамақтану мәдениеті
5.2.4.7 басқа білім алушыға көмек көрсету (майлық беру, қасық әкелу, шырын құйып беру)
5.2.4.8 таңғы асқа дастарқан жаю
5.2.4.9 мектеп асханасында таңғы асқа дастархан әзірлеу
5.1 Халыққа қызмет көрсету саласының объектілері
5.5.1.1 дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік өнімдер), базарларға ересектермен бірге бару
5.5.1.2 өзіне-өзі қызмет көрсету-азық-түлік дүкеніне тауарларға таңдауға ересектермен бірге бару
5.5.1.3 өзіне-өзі қызмет көрсету-дүкенде кассаға азық-түлікті жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарларды себетке, арбашаға мұқияттап салу
5.2 Әлеуметтік мекемелердегі тәртіп мәдениеті
5.5.2.1 қоғамдық орындарда жүріп-тұру ережелерін сақтау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға қатысты агрессивті әрекеттер және қоршаған ортаға қатысты бүлдіру әрекеттерін жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу (алмау)
5.5.2.2 сатушымен, дәрігермен, пошта, дәріхана қызметкерімен қарым-қатынастың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген қызмет, көмек үшін рахмет айту

5.3.2.2 называть и назначение предметов мебели в гостиной и спальне: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный), тумбочка
5.3.2.7 дифференцировать предметы мебели для гостиной и для спальни
5.3.2.3 узнавать и назвать предметы бытовой техники: телевизор
5.3.2.4 называть назначение предметов бытовой техники (телевизор)
5.3.2.5 создать и использовать личную книгу (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими интерьер квартиры/дома, в котором проживает ученик
5.3.2.6 бережно относиться к предметам мебели; придерживаться правил использования предметов бытовой техники (телевизор)
5.3.2.8 использовать миниатюрные модели мебели для создания интерьера гостиной и спальни
6.1 Уход за телом
5.6.1.1 выбирать средства для мытья рук, лица, зубов
5.6.1.2 выполнять чистку зубов по правилам
5.6.1.3 выполнять правила мытья рук и лица, пользоваться полотенцем для сушки рук и лица
5.6.1.4 носить маску, использовать носовой платок при простуде
4 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
5.1.1.7 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы) на своей одежде
5.1.1.8 узнавать и называть головные уборы для мальчика и для девочки для соответствующего сезона
5.1.1.10 выбирать головной убор для себя в соответствии с сезоном и погодой
5.1.1.12 узнавать и называть предметы повседневной казахской национальной мужской и женской одежды для лета
2.3 Приготовление пищи
5.2.3.6 готовить блюда из яиц по выбору педагога
5.2.3.7 готовить блюда из отварных и тушеных овощей по выбору педагога
5.2.3.8 готовить блюда из полуфабрикатов по выбору педагога
5.2.3.9 заваривать чай в пакетиках
2.4 Культура приема пищи
5.2.4.7 оказывать помощь другому ученику (подать салфетку, принести ложку, налить сок)
5.2.4.8 сервировать стол к завтраку
5.2.4.9 сервировать стол к завтраку в школьной столовой
5.1 Объекты сферы обслуживания населения
5.5.1.1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки
5.5.1.2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания
5.5.1.3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
5.2 Культура поведения в социальных учреждениях
5.5.2.1 выполнять правила поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать (не брать) чужих вещей
5.5.2.2 использовать социально одобряемые способы общения с продавцом, врачом, работником почты, аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь

5.5.2.3 кафеге бару, дастарқан басында мәдени тәртіп дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
6.1 Дене күтімі
5.6.1.2 ереже бойынша тісті тазалау
5.6.1.4 бетперде кию, суық тию кезде бет орамалды пайдалану
5.6.1.5 айнаның алдында шашты тарау
5.6.1.6 дәретхананы дұрыс пайдалану
2) 6-сынып
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
6.1.1.1 педагогтің таңдауы бойынша тиісті маусым үшін ұл мен қызға арналған күнделікті киетін киімдерді білу және атау, әр маусымға арналған жасөспірім мен қыз балаға күнделікті киімдерді саралау
6.1.1.2 киімнің бөліктерін (жең, қалта, манжет) білу және атау
6.1.1.11 айнаның көмегімен өзінің сыртқы келбетін бақылау
2.1 Азық-түлік
6.2.1.1 мектеп асханасында таңғы, түскі, түстік, кешкі асқа дайындалған тағамдарды білу және атау
6.2.1.2 тоңазытқышта сақталатын тағамдарды атау
6.2.1.3 азық-түлікті тоңазытқыштың сөрелеріне қою, дайын тағамдарды сақтау үшін контейнерлерді пайдалану
6.2.1.4 сусындарды тоңазытқышта салқындату
6.2.1.5 тоңазытқышта көкөністер мен жемістердің өнделуі үшін бірізділігін сақтау (сұрыптау, жуу)
2.2 Ас үй және асхана ыдыстары, техника
6.2.2.1 ас үй және асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қаңылтыр таба), құрылғыларды (шайқағыш, үккіш), техниканы (электр шәйнек, блендер) білу және атау
6.2.2.2 газ немесе электр плитасын білу және атау
6.2.2.3 асхана ыдыстарын пайдалану (терең және ұсақ тәрелкелер, салат салғыш), құралдарды (үккіш, шайқағыш) техниканы (блендер) пайдалану
2.3 Тамақ дайындау
6.2.3.1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
6.2.3.2 тағам дайындау кезінде қауіпсіздікті сақтау
6.2.3.3 шұжықтарды, қысқа шұжықтарды қайнатып, алдына беру
6.2.3.4 педагогтің таңдауы бойынша қайнатылған көкөністерден салаттар дайындау
6.2.3.5 күріш, қарақұмық жармасын (және педагогтың таңдауы бойынша тағы басқа жармаларды) қайнату және алдына беру
2.4 Тамақтану мәдениеті
6.2.4.1 тамақтанар алдында қол жуу; тамақтанғаннан кейін ауызды сумен шаю
6.2.4.2 дастарханның әрбір аспабын және ас құралдарын мақсатына қарай пайдалану (шай мен ас ыдыс-аяқ, қасықтар, шанышқы, пышақ, майлық)
3.1 Тұрғын үй-жайлар түрлері
6.3.1.1 көп пәтерлі және жеке үйлерді экскурсияда, суретте ажырату
6.3.1.2 тұрғын бөлмелерінің (қонақ, жатын бөлме) және ас үйді білу, атау
6.3.1.5 қонақ, жатын, ас үй бөлменің мақсатын атау
6.3.1.3 үйде қауіпсіз жүріп-тұру ережелерін сақтау: бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау, телефон арқылы бейтаныс адамдармен сөйлеспеу.
6.3.1.5 телефонмен сөйлесу әдебін сақтау

5.5.2.3 посещать кафе, применять навыки культурного поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
6.1 Уход за телом
5.6.1.2 выполнять чистку зубов по правилам
5.6.1.4 носить маску, использовать носовой платок при простуде
5.6.1.5 расчҰсывать волосы перед зеркалом
5.6.1.6 правильно пользоваться туалетом
2) 6 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
6.1.1.1 узнавать и называть повседневную одежду для мальчика и девочки для соответствующего сезона по выбору учителя, дифференцировать повседневную одежду для юноши и девушки для каждого сезона
6.1.1.2 узнавать и называть части одежды (рукава, карманы, манжеты)
6.1.1.11 контролировать свой внешний вид с помощью зеркала
2.1 Продукты питания
6.2.1.1 узнавать и называть блюда, приготовленные на завтрак, обед, полдник, ужин в школьной столовой
6.2.1.2 называть продукты питания, которые хранят в холодильнике
6.2.1.3 размещать продукты питания на полках холодильника, использовать контейнеры для хранения готовых блюд
6.2.1.4 охлаждать напитки в холодильнике
6.2.1.5 придерживаться последовательности обработки овощей и фруктов для хранения в холодильнике (сортировка, мытье)
2.2 Кухонная и столовая посуда, техника
6.2.2.1 узнавать и называть кухонную и столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень), приспособления (дуршлаг, тҰрка), технику (электрочайник, блендер)
6.2.2.2 узнавать и называть газовую или электрическую плиту
6.2.2.3 использовать столовую посуду (глубокие и мелкие тарелки, салатница), приспособления (дуршлаг, тҰрка), технику (блендер)
2.3 Приготовление пищи
6.2.3.1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
6.2.3.2 придерживаться техники безопасности при приготовлении пищи
6.2.3.3 отваривать и подавать сосиски, сардельки
6.2.3.4 готовить салаты из отварных овощей по выбору педагога
6.2.3.5 отваривать и подавать рис, гречневую крупу (и другие крупы по выбору педагога)
2.4 Культура приема пищи
6.2.4.1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
6.2.4.2 использовать каждый прибор сервировки стола и столовые приборы по назначению (чайная и столовая посуда, ложки, вилка, нож, салфетница)
3.1 Виды жилых помещений
6.3.1.1 различать многоквартирные и частные дома на экскурсии, на фото
6.3.1.2 узнавать и называть жилые комнаты (гостиная, спальня) и кухню
6.3.1.5 называть назначение гостиной, спальни, кухни
6.3.1.3 выполнять правила безопасного поведения дома: не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых; не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми
6.3.1.4 следовать этикету общения по телефону

4.1 Көлік түрлері
6.4.1.1 қоғамдық және жеке көліктің түрі мен мақсатын білу, атау (педагогтың таңдауы бойынша)
5.1 Халыққа қызмет көрсету саласының объектілері
6.5.1.1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаға бару
6.5.1.2 өзіне-өзі қызмет көрсету-азық-түлік дүкенінде тауарларды ересектермен бірге таңдау
6.5.1.3 өзіне-өзі қызмет көрсету-дүкенде азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарларды себетке, арбашаға мұқияттап салу
6.1 Дене күтімі
6.6.1.1 қол, бет, аяқ, тіс жууға арналған құралдарды таңдау
6.6.1.2 ереже бойынша тіс пен тілді тазалау
6.6.1.3 қол мен аяқты жуу ережесін орындау, қолға арналған электр кептіргішті пайдалану
2-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
6.1.1.3 жасөспірім мен қыз балаға күнделікті аяқ киімді саралау
6.1.1.4 аяқ киімнің бөліктерін (табан, өкше) білу және атау
6.1.1.9 көшеге және үйге киетін аяқ киімдерді ажырату
2.3 Тамақ дайындау
6.2.3.1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
6.2.3.2 тамақ пісіру кезінде қауіпсіздікті сақтау
6.2.3.3 шұжықтарды, қысқа шұжықтарды пісіріп, алдына беру
6.2.3.4 педагогтің таңдауы бойынша қайнатылған көкөністерден салаттар дайындау
6.2.3.5 күріш, қарақұмық жармасын (және педагогтың таңдауы бойынша тағы басқа жармаларды) пісіріп, алдына беру
2.4 Тамақтану мәдениеті
6.2.4.3 тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықты қолдану
6.2.4.4 тамақтанар алдында астың дәмді болуын қалау, тамақтанғаннан кейін ауызша рахмет айту/ишарамен алғыс білдіру
4.2 Көлік пен жолда жүру тәртіп мәдениеті
6.4.2.1 қоғамдық көлік салонына отырып-түсу, жол ақысын төлеу, тәртіп ережелерін сақтау
6.4.2.2 жолда және жаяу жүргіншілер жолында жүру ережелерін орындау: тротуарды, көшенің жүру бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану
6.4.2.3 бағдаршам сигналдарын орындау
6.4.2.4 үйден мектепке және одан кері қайтатын жолды білу
6.4.2.5 сыртқы түрі бойынша мамандандырылған машиналарды ажырату (жедел медициналық көмек, полиция, өрт сөндіру машинасы, педагогтың таңдауы бойынша тағы басқа қызметтер)
6.4.2.6 дәрігердің, полицейдің, өрт сөндірушінің міндеттерін білу және атау
6.1 Дене күтімі
6.6.1.1 қол, бет, аяқ, тіс жууға арналған құралдарды таңдау
6.6.1.2 ереже бойынша тіс пен тілді тазалау
6.6.1.3 қол мен аяқты жуу ережесін орындау, қолға арналған электр кептіргішті пайдалану
6.6.1.4 бетперде кию, суық тию кезде бет орамалды пайдалану
3-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
6.1.1.5 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау
6.1.1.6 маусымға және ауа-райына сәйкес аяқ киім таңдау, аяқ киімді кию үшін оны киетін құралды қолдану

4.1 Виды транспортных средств
6.4.1.1 узнавать, называть вид и назначение общественного и индивидуального транспорта (по выбору педагога)
5.1 Объекты сферы обслуживания населения
6.5.1.1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлинику
6.5.1.2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания
6.5.1.3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
6.1 Уход за телом
6.6.1.1 выбирать средства для ухода за рук, лица, ног, зубов
6.6.1.2 выполнять чистку зубов и языка по правилам
6.6.1.3 выполнять правила мытья рук и ног, пользоваться электрической сушилкой для рук
2 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
6.1.1.3 дифференцировать повседневную обувь для юноши и девушки
6.1.1.4 узнавать и называть части обуви (подошва, каблук, язычок)
6.1.1.9 различать уличную и домашнюю обувь
2.3 Приготовление пищи
6.2.3.1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
6.2.3.2 придерживаться техники безопасности при приготовлении пищи
6.2.3.3 отваривать и подавать сосиски, сардельки
6.2.3.4 готовить салаты из отварных овощей по выбору педагога
6.2.3.5 отваривать и подавать рис, гречневую крупу (и другие крупы по выбору педагога)
2.4. Культура приема пищи
6.2.4.3 пользоваться бумажной и полотняной салфеткой во время и после еды
6.2.4.4 желать приятного аппетита перед приемом пищи, благодарить после приема пищи используя вербальные/невербальные средства
4.2 Культура поведения в транспорте и на дороге
6.4.2.1 соблюдать правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне общественного транспорта
6.4.2.2 выполнять правила дорожного движения и поведения пешеходов: использовать тротуар, пешеходный переход через проезжую часть улицы
6.4.2.3 выполнять сигналы светофора
6.4.2.4 узнавать путь своего следования от дома до школы и обратно
6.4.2.5 различать специализированные машины по внешнему виду (скорая медицинская помощь, полиция, пожарная машина, другие службы по выбору педагога)
6.4.2.6 узнавать и называть обязанности врача, полицейского, пожарного
6.1 Уход за телом
6.6.1.1 выбирать средства для ухода за рук, лица, ног, зубов
6.6.1.2 выполнять чистку зубов и языка по правилам
6.6.1.3 выполнять правила мытья рук и ног, пользоваться электрической сушилкой для рук
6.6.1.4 носить маску, использовать носовой платок при простуде
3 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
6.1.1.5 выбирать одежду для себя в соответствии с сезоном и погодой
6.1.1.6 выбирать обувь в соответствии с сезоном и погодой, использовать ложку для надевания обуви

2.2 Ас үй және асхана ыдыстары, техника
6.2.2.1 педагогтің таңдауы бойынша ас үй мен асханалық ыдыстарды, құралдарды (үккіш, шайқағыш және басқалар), техниканы (блендер және басқалар) білу және атау
6.2.2.2 газ немесе электр плитасын білу және атау
6.2.2.3 педагогтің таңдауы бойынша асханалық ыдыстарды, құралдарды (үккіш, шайқағыш және басқалар), техниканы (блендер және басқалар) пайдалану
2.3 Тамақ дайындау
6.2.3.6 макарон бұйымдарын қайнатып, алдына беру
6.2.3.7 педагогтің таңдауы бойынша жартылай фабрикаттардан (тұшпара, қайнақша (вареник), кисель, сорпа) тағамдар дайындау
6.2.3.8 педагогтің таңдауы бойынша сусындар (компот, морс, сүт коктейлі) дайындау
6.2.3.9 қалташадағы шайды шәйнекте демдеу
2.4 Тамақтану мәдениеті
6.2.4.5 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (қасық болмағанда, нан таусылып қалғанда, майлық жетіспегенде, тамақтанғаннан кейін өзін нашар сезінгенде)
6.2.4.6 көмек көрсеткені үшін рахмет айту
3.2 Жиһаз, тұрмыстық техника
6.3.2.1 қонақ, жатын, ас үй бөлмеде жиһаз және интерьер заттарын білу және атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдысқа арналған), кіші сөре, жуғыш
6.3.2.2 қонақ, жатын, ас үй бөлмеде жиһаз және интерьер заттарының мақсатын атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдысқа арналған), кіші сөре, жуғыш
6.3.2.7 қонақ, жатын, ас үй бөлмесіне арналған жиһаз заттарын саралау
6.3.2.8 қонақ, жатын, ас үй бөлмесі интерьерін жасау үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану
6.3.2.3 тұрмыстық техника заттарын білу және атау: теледидар, тоңазытқыш, газ/электр плитасы
6.3.2.4 тұрмыстық техника заттарының мақсатын атау: теледидар, тоңазытқыш, газ/электр плитасы
6.3.2.5 білім алушы тұратын пәтердің/үйдің интерьерін бейнелейтін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану
6.3.2.6 жиһаз заттары мен тұрмыстық техникаға ұқыпты қарау; тұрмыстық техника мен интерьер заттарын пайдалану ережелерін сақтау
6.1 Дене күтімі
6.6.1.3 қол мен аяқты жуу ережесін орындау, қолға арналған электр кептіргішті пайдалану
6.6.1.4 бетперде кию, суық тию кезде бет орамалды пайдалану
6.6.1.5 әдеттегідей шашын тарау, сәндеу
4-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
6.1.1.7 өз киіміндегі ілмектерді (түймелер, жапсырма) салу-ағыту
6.1.1.8 жасөспірім мен қыз балаға арналған бас киімдерді атау және саралау
6.1.1.10 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау
6.1.1.12 қыс мезгіліне арналған күнделікті қазақ ұлттық ерлер мен әйелдер киімдерін білу және атау

2.2 Кухонная и столовая посуда, техника
6.2.2.1узнавать и называть кухонную и столовую посуду, приспособления (тҰрка, венчик и другие) технику (блендер и другие) по выбору педагога
6.2.2.2 узнавать и называть газовую или электрическую плиту
6.2.2.3 использовать столовую посуду, приспособления (тҰрка, венчик и другие) технику (блендер и другие) по выбору педагога
2.3 Приготовление пищи
6.2.3.6 отваривать и подавать макаронные изделия
6.2.3.7 готовить блюда из полуфабрикатов (пельмени, вареники, кисель, суп) по выбору педагога
6.2.3.8 готовить напитки (компот, морс, молочный коктейль) по выбору педагога
6.2.3.9 заваривать чай в пакетиках, в заварном чайнике
2.4 Культура приема пищи
6.2.4.5 просить помощи в проблемных ситуациях (нет ложки, закончился хлеб, не хватило салфетки, плохое самочувствие после приема пищи)
6.2.4.6 благодарить за помощь
3.2 Мебель, бытовая техника
6.3.2.1 узнавать и называть предметы мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, мойка
6.3.2.2 называть назначение предметов мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, мойка
6.3.2.7 дифференцировать предметы мебели для гостиной, для спальни, для кухни
6.3.2.8 использовать миниатюрные модели мебели для создания интерьера гостиной, спальни, кухни
6.3.2.3 узнавать и назвать предметы бытовой техники: телевизор, холодильник, газовая/электрическая плита по выбору педагога
6.3.2.4 называть назначение предметов бытовой техники: телевизор, холодильник, газовая/электрическая плита
6.3.2.5 создать и использовать личную книгу (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими интерьер квартиры/дома, в котором проживает ученик
6.3.2.6 бережно относиться к предметам мебели и бытовой технике; придерживаться правил использования предметов бытовой техники и интерьера
6.1 Уход за телом
6.6.1.3 выполнять правила мытья рук и ног, пользоваться электрической сушилкой для рук
6.6.1.4 носить маску, использовать носовой платок при простуде
6.6.1.5 расчесываться, укладывать волосы привычным для себя способом
4 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
6.1.1.7 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, кнопки) на своей одежде
6.1.1.8 называть и дифференцировать головные уборы для юноши и девушки
6.1.1.10 выбирать головной убор для себя в соответствии с сезоном и погодой
6.1.1.12 узнавать и называть предметы повседневной казахской национальной мужской и женской одежды для зимы

2.3 Тамақ дайындау
6.2.3.6 макарон бұйымдарын қайнатып, алдына беру
6.2.3.7 педагогтің таңдауы бойынша жартылай фабрикаттардан (тұшпара, қайнақша (вареник), кисель, сорпа) тағамдар дайындау
6.2.3.8 педагогтің таңдауы бойынша сусындар (компот, морс, сүт коктейлі) дайындау
6.2.3.9 қалташадағы шайды шәйнекте демдеу
2.4 Тамақтану мәдениеті
6.2.4.7 басқа білім алушыға көмек көрсету (майлық беру, қасық әкелу, шырын құйып беру)
6.2.4.8 таңғы, түскі асқа дастарқан әзірлеу
6.2.4.9 таңғы, түскі асқа мектептің асханасында бала санын ескере отырып дастархан әзірлеу
5.1 Халыққа қызмет көрсету саласының объектілері
6.5.1.1 дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаға ересектермен бірге бару
6.5.1.2 өзіне-өзі қызмет көрсету-азық-түлік дүкенінде тауарды ересектермен бірге таңдау
6.5.1.3 өзіне-өзі қызмет көрсету-дүкенде азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарларды себетке, арбашаға мұқияттап салу
5.2 Әлеуметтік мекемелердегі тәртіп мәдениеті
6.5.2.1 қоғамдық орындарда тәртіп ережелерін сақтау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға қатысты агрессивті әрекеттер, қоршаған ортаға қатысты бүлдіру әрекеттерін жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу (алмау)
6.5.2.2 сатушымен, дәрігермен, пошта қызметкерімен, дәріханамен байланысудың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, қызмет пен көмек көрсеткені үшін рахмет айту
6.5.2.3 кафеге бару, дастарқан басында мәдени тәртіп дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
6.1 Дене күтімі
6.6.1.3 қол мен аяқты жуу ережесін орындау, қолға арналған электр кептіргішті пайдалану
6.6.1.5 әдеттегідей шашын тарау, сәндеу
6.6.1.6 дәретхананы дұрыс пайдалану, киімді ұқыпты болуын қадағалау
3) 7-сынып
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
7.1.1.1 педагогтің таңдауы бойынша жасөспірім мен қыз балаға арналған күнделікті және мерекеде киетін киімдерді білу және атау
7.1.1.2 киім бөліктерін білу және атау (жең, қалта, манжет, шалбар)
7.1.1.11 айнаның көмегімен өзінің сыртқы келбетін бақылау
2.1 Азық-түлік
7.2.1.1 дүкенде, мектеп асханасында, суретте, иллюстрацияда сүт өнімдерін білу және атау
7.2.1.2 мектеп асханасында сүттен дайындалатын тағамдарды білу және атау
7.2.1.3 сүт өнімдерін тоңазытқыштың сөрелеріне қою
7.2.1.4 сүт түрлерін ажырату: табиғи, құрғақ, қойылтылған, қоюлатылған

2.3 Приготовление пищи
6.2.3.6 отваривать и подавать макаронные изделия
6.2.3.7 готовить блюда из полуфабрикатов (пельмени, вареники, кисель, суп) по выбору педагога
6.2.3.8 готовить напитки (компот, морс, молочный коктейль) по выбору педагога
6.2.3.9 заваривать чай в пакетиках, в заварном чайнике
2.4 Культура приема пищи
6.2.4.7 оказывать помощь другому ученику (подать салфетку, принести ложку, налить сок)
6.2.4.8 сервировать стол к завтраку, обеду
6.2.4.9 сервировать стол к завтраку, к обеду в школьной столовой с учетом количества людей за столом
5.1 Объекты сферы обслуживания населения
6.5.1.1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлинику
6.5.1.2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания
6.5.1.3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
5.2 Культура поведения в социальных учреждениях
6.5.2.1 выполнять правила поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать (не брать) чужих вещей
6.5.2.2 использовать социально одобряемые способы общения с продавцом, врачом, работником почты, аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь
6.5.2.3 посещать кафе, применять навыки культурного поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
6.1 Уход за телом
6.6.1.3 выполнять правила мытья рук и ног, пользоваться электрической сушилкой для рук
6.6.1.5 расчесываться, укладывать волосы привычным для себя способом
6.6.1.6 правильно пользоваться туалетом, следить за опрятностью одежды
3) 7 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
7.1.1.1 узнавать и называть повседневную и праздничную одежду для юноши и девушки по выбору учителя
7.1.1.2 узнавать и называть части одежды (рукава, карманы, манжеты, штанины)
7.1.1.11 контролировать свой внешний вид с помощью зеркала
2.1 Продукты питания
7.2.1.1 узнавать и называть молочные продукты в магазине, в школьной столовой, на фото, иллюстрации
7.2.1.2 узнавать и называть блюда, приготовленные с использованием молока в школьной столовой
7.2.1.3 размещать молочные продукты на полках холодильника
7.2.1.4 различать виды молока: натуральное, сухое, концентрированное, сгущенное

2.2 Ас үй және асхана ыдыстары, техника
7.2.2.1 педагогтің таңдауы бойынша ас үй мен асханалық ыдыстарды, құралдарды (үккіш, шайқағыш және басқалар), техниканы (араластырғыш, мультипісіргіш және басқалар) білу және атау
7.2.2.2 газ немесе электр плитасын, тұмшапешті білу және атау
7.2.2.3 асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қаңылтыр таба, терең және ұсақ тәрелкелер, салат салғыш), құралдарды (шайқағыш, үккіш, араластырғыш), техниканы (блендер, мультипісіргіш) пайдалану
2.3 Тамақ дайындау
7.2.3.1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
7.2.3.2 тамақ пісіру кезінде қауіпсіздікті сақтау
7.2.3.3 сүт көже дайындау
7.2.3.4 педагогтің таңдауы бойынша сүт ботқасын дайындау
7.2.3.5 ірімшік көмешін дайындау
2.4 Тамақтану мәдениеті
7.2.4.1 тамақтанар алдында қолды жуу; тамақтанғаннан кейін ауызды сумен шаю
7.2.4.2 дастарханның әрбір аспабын және ас құралдарын мақсатына қарай пайдалану (шай мен ас ыдыс-аяқ, қасықтар, шанышқы, пышақ, майлық)
7.2.4.9 дастарқан басындағы бала санын ескере отырып, таңғы, түскі, түстік асқа мектеп асханасында дастарқан әзірлеу
7.2.4.10 мектептегі асханада таңғы астан кейін ыдыс-аяқты жинау
3.1 Тұрғын үй-жайлардың түрлері
7.3.1.1 көп пәтерлі және жеке үйлерді экскурсияда, суретте ажырату
7.3.1.2 тұрғын бөлмелерді (қонақ, жатын бөлме) және тұрғын емес үй-жайларды (ас үй, дәретхана) білу және атау
7.3.1.5 қонақ, жатын, ас үй бөлменің, дәретхананың мақсатын атау
7.3.1.3 үйде қауіпсіз тәртіп ережелерін орындау: бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау, телефон арқылы бейтаныс адамдармен телефон ен сөйлеспеу
7.3.1.4 телефонмен сөйлесу әдебін сақтау
4.1 Көлік түрлері
7.4.1.1 қоғамдық және жеке көліктің (педагогтің таңдауы бойынша), алыс сапарға жүретін көліктің (пойыз) түрі мен мақсатын білу, атау
7.4.1.2 көлік түрлерінің жүру тәсілдерін атау (автобус, көлік жүреді, пойыз жүйткиді)
6.1 Дене күтімі
7.6.1.1 дене мен шашты күтуге арналған құралдарды таңдау
7.6.1.2 тіс пен тілді тазалау және тамақтанғаннан кейін ауз қуысын шаю
2-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
7.1.1.3 тиісті маусымға сәйкес жасөспірім мен қыз балаға арналған күнделікті аяқ киімді атау және саралау
7.1.1.4 аяқ киім бөліктерін білу және атау (табан, өкше, қоныш, тіл)
7.1.1.9 көшеде, үйде, мерекеде киетін аяқ киімдерді ажырату
2.3 Тамақ дайындау
7.2.3.1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
7.2.3.2 тамақ пісіру кезінде қауіпсіздікті сақтау
7.2.3.3 сүт көже дайындау
7.2.3.4 педагогтің таңдауы бойынша сүт ботқасын дайындау

2.2 Кухонная и столовая посуда, техника
7.2.2.1 узнавать и называть кухонную и столовую посуду, приспособления (тҰрка, венчик и другие) технику (миксер, мультиварка и другие) по выбору педагога
7.2.2.2 узнавать и называть газовую или электрическую плиту, духовой шкаф
7.2.2.3 использовать столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень, глубокие и мелкие тарелки, салатница), приспособления (дуршлаг, тҰрка, венчик и другие) технику (блендер, мультиварка)
2.3 Приготовление пищи
7.2.3.1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
7.2.3.2 придерживаться техники безопасности при приготовлении пищи
7.2.3.3 готовить молочный суп
7.2.3.4 готовить молочную кашу по выбору педагога
7.2.3.5 готовить творожную запеканку
2.4 Культура приема пищи
7.2.4.1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
7.2.4.2 использовать каждый прибор сервировки стола и столовые приборы по назначению (чайная и столовая посуда, ложки, вилка, нож, салфетница)
7.2.4.9 сервировать стол к завтраку, к обеду, к полднику в школьной столовой с учетом количества людей за столом
7.2.4.10 убирать посуду со стола в школьной столовой после завтрака
3.1. Виды жилых помещений
7.3.1.1 различать многоквартирные и частные дома на экскурсии, на фото
7.3.1.2 узнавать и называть жилые комнаты (гостиная, спальня) и нежилые помещения (кухня, туалет)
7.3.1.5 называть назначение гостиной, спальни, кухни, туалета
7.3.1.3 выполнять правила безопасного поведения дома: не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых; не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми
7.3.1.4 следовать этикету общения по телефону
4.1 Виды транспортных средств
7.4.1.1 узнавать, называть вид и назначение общественного и индивидуального транспорта (по выбору педагога), транспорта дальнего следования (поезд)
7.4.1.2 называть способы передвижения видов транспорта (автобус, машина – едет, поезд – идет)
6.1 Уход за телом
7.6.1.1 выбирать средства для ухода за телом и волосами
7.6.1.2 выполнять чистку зубов и языка ополаскивать ротовую полость после приема пищи
2 четверть
1.1. Виды одежды, обуви, головных уборов
7.1.1.3 называть и дифференцировать повседневную обувь для юноши и девушки для каждого сезона
7.1.1.4 узнавать и называть части обуви (подошва, каблук, голенище, язычок)
7.1.1.9 различать уличную, домашнюю, праздничную обувь
2.3 Приготовление пищи
7.2.3.1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
7.2.3.2 придерживаться техники безопасности при приготовлении пищи
7.2.3.3 готовить молочный суп
7.2.3.4 готовить молочную кашу по выбору педагога

7.2.3.5 ірімшік көмешін дайындау
2.4 Тамақтану мәдениеті
7.2.4.3 тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықты қолдану
7.2.4.4 тамақтанар алдында астың дәмді болуын қалау, тамақтанғаннан кейін ауызша рахмет айту/ишарамен алғыс білдіру
4.2 Көлік пен жолда жүру тәртіп мәдениеті
7.4.2.1 қоғамдық көлік салонына отырып-түсу, жол ақысын төлеу, тәртіп ережелерін сақтау
7.4.2.2 жолда және жаяу жүргіншілер жолында тәртіп ережелерін орындау: тротуарды, көшенің жүру бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану
7.4.2.3 бағдаршам сигналдарын орындау
7.4.2.4 үйден мектепке және одан кері қайтатын жолды білу
7.4.2.5 сыртқы түрі бойынша мамандандырылған машиналарды ажырату (жедел медициналық көмек, полиция, өрт сөндіру машинасы, педагогтың таңдауы бойынша тағы басқа қызметтер)
7.4.2.6 дәрігердің, полицейдің, өрт сөндірушінің міндеттерін білу және атау
7.4.2.7 жол қозғалысы ережелерін сақтамау кезіндегі қауіпті түсіну
5.1 Халыққа қызмет көрсету саласының объектілері
7.5.1.1 дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаға, дәріханаға ересектермен бірге бару
7.5.1.2 өзіне-өзі қызмет көрсету-азық-түлік дүкенінен тауарларды ересектермен бірге таңдау
7.5.1.3 өзіне-өзі қызмет көрсету-дүкенде азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған заттарды себетке, арбашаға мұқияттап салу
6.1 Дене күтімі
7.6.1.1 дене мен шашты күтуге арналған құралдарды таңдау
7.6.1.2 тіс пен тілді тазалау және тамақтанғаннан кейін ауз қуысын шаю
7.6.1.3 қол мен аяқты жуу, тырнақты қию ережелерін орындау, қағаз орамалды, бет орамалды пайдалану
3-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
7.1.1.5 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау
7.1.1.6 маусымға және ауа-райына сәйкес аяқ киім таңдау, аяқ киімді кию үшін оны киетін құралды қолдану
2.2 Ас үй және асхана ыдыстары, техника
7.2.2.1 ас үй және асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қаңылтыр таба), құрылғылар (бөлшектеу тақтасы, оқтау, печеньеге арналған қалыптар), техниканы (электр шәйнек, блендер, мультипісіргіш) білу және атау
7.2.2.2 газ немесе электр плитасын, тұмшапешті білу және атау
7.2.2.3 педагогтің таңдауы бойынша асханалық ыдыстарды, құралдарды (үккіш, шайқағыш және басқалар), техниканы (блендер және басқалар) пайдалану
2.3 Тамақ дайындау
7.2.3.6 сүзбелі құймақ дайындау
7.2.3.7 дайын қамырдан печенье пісіру, педагогтің таңдауы бойынша жартылай фабрикаттардан (тұшпара, қайнақша (вареник), кисель, сорпа) тағамдар дайындау
7.2.3.8 сүтті какао, сүт қосылған еритін кофе дайындау
7.2.3.9 қалташадағы шай, демдеуіш шәйнекте, сүтті шай дайындау

7.2.3.5 готовить творожную запеканку
2.4. Культура приема пищи
7.2.4.3 пользоваться бумажной и полотняной салфеткой во время и после еды
7.2.4.4 желать приятного аппетита перед приемом пищи, благодарить после приема пищи используя вербальные/невербальные средства
4.2 Культура поведения в транспорте и на дороге
7.4.2.1 соблюдать правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне общественного транспорта
7.4.2.2 выполнять правила дорожного движения и поведения пешеходов: использовать тротуар, пешеходный переход через проезжую часть улицы
7.4.2.3 выполнять сигналы светофора
7.4.2.4 узнавать путь своего следования от дома до школы и обратно
7.4.2.5 различать специализированные машины по внешнему виду (скорая медицинская помощь, полиция, пожарная машина, другие службы по выбору педагога)
7.4.2.6 узнавать и называть обязанности врача, полицейского, пожарного
7.4.2.7 понимать опасность при несоблюдении правил дорожного движения
5.1 Объекты сферы обслуживания населения
7.5.1.1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлинику, аптеку
7.5.1.2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания
7.5.1.3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
6.1 Уход за телом
7.6.1.1 выбирать средства для ухода за телом и волосами
7.6.1.2 выполнять чистку зубов и языка ополаскивать ротовую полость после приема пищи
7.6.1.3 выполнять правила мытья рук и ног, стрижки ногтей, пользоваться бумажным полотенцем, носовым платком
3 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
7.1.1.5 выбирать одежду для себя в соответствии с сезоном и погодой
7.1.1.6 выбирать обувь в соответствии с сезоном и погодой, использовать ложку для надевания обуви
2.2 Кухонная и столовая посуда, техника
7.2.2.1 узнавать и называть кухонную и столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень), приспособления (разделочная доска, скалка, формы для печенья) технику (электрочайник, блендер, мультиварка)
7.2.2.2 узнавать и называть газовую или электрическую плиту, духовой шкаф
7.2.2.3 использовать столовую посуду, приспособления (тҰрка, венчик и другие) технику (блендер и другие) по выбору педагога
2.3 Приготовление пищи
7.2.3.6 готовить сырники
7.2.3.7 выпекать печенье из готового теста, готовить блюда из полуфабрикатов (пельмени, вареники, кисель, суп) по выбору педагога
7.2.3.8 готовить какао на молоке, растворимый кофе с молоком
7.2.3.9 готовить чай в пакетиках, в заварном чайнике, чай с молоком

2.4 Тамақтану мәдениеті
7.2.4.5 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (қасық болмағанда, нан таусылып қалғанда, майлық жетіспегенде, тамақтанғаннан кейін өзін нашар сезінгенде)
7.2.4.6 көмек көрсеткені үшін рахмет айту
3.2 Жиһаз, тұрмыстық техника
7.3.2.1 қонақ, жатын, ас үй бөлмесінде, дәретханада жиһаз және интерьер заттарын білу және атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдыс аяқтарға арналған), кіші сөре, жуғыш, унитаз
7.3.2.2 қонақ, жатын, ас үй бөлмесінде, дәретханада жиһаз және интерьер заттарының мақсатын атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдыс аяққа арналған), кіші сөре, жуғыш, унитаз
7.3.2.3 тұрмыстық техника заттарын білу және атау: теледидар, тоңазытқыш, газ/электр плитасы
7.3.2.4 тұрмыстық техника заттарының мақсатын атау: теледидар, тоңазытқыш, газ/электр плитасы
7.3.2.5 білім алушы тұратын пәтердің/үйдің интерьерін бейнелейтін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану
7.3.2.6 жиһаз заттарына және тұрмыстық техникаға ұқыпты қарау; тұрмыстық техника заттарын пайдалану ережелерін сақтау (педагогтың таңдауы бойынша)
7.3.2.7 қонақ, жатын, ас үй бөлме, дәретханаға арналған жиһаз және интерьер заттарын саралау
7.3.2.8 қонақ, жатын, ас үй бөлме интерьерін жасау үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану
6.1 Дене күтімі
7.6.1.1 дене мен шашты күтуге арналған құралдарды таңдау
7.6.1.2 тіс пен тілді тазалау және тамақтанғаннан кейін ауз қуысын шаю
7.6.1.3 қол мен аяқты жуу, тырнақты қию ережелерін орындау, қағаз орамалды, бет орамалды пайдалану
7.6.1.4 суық тию кезінде мұрынға күтім жасау ережесін орындау
4-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
7.1.1.7 өз киімінде ілгектерді (түймелерді, батырмаларды, киім құлып) салу және ағыту
7.1.1.8 әр мезгілге арналған жас өспірім мен қыз баланың бас киімдерін атау және саралау
7.1.1.10 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау
7.1.1.11 айнаның көмегімен өзінің сыртқы келбетін бақылау
7.1.1.12 жылдың әр мезгіліне арналған күнделікті қазақ ұлттық ерлер мен әйелдер киімдерін тану және атау
2.3 Тамақ дайындау
7.2.3.6 сүзбелі құймақ дайындау
7.2.3.7 печенье пісіру, педагогтің таңдауы бойынша жартылай фабрикаттардан (тұшпара, қайнақша (вареник), кисель, сорпа) тағамдар дайындау
7.2.3.8 сүтті какао, сүт қосылған кофе дайындау
7.2.3.9 сүтті шай дайындау
2.4 Тамақтану мәдениеті
7.2.4.7 басқа білім алушыға көмек көрсету (майлық беру, қасық әкелу, шырын құю)
7.2.4.8 таңғы асқа, түскі асқа дастарқан жаю

2.4 Культура приема пищи
7.2.4.5 просить помощи в проблемных ситуациях (нет ложки, закончился хлеб, не хватило салфетки, плохое самочувствие после приема пищи)
7.2.4.6 благодарить за помощь
3.2 Мебель, бытовая техника
7.3.2.1 узнавать и называть предметы мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, мойка, унитаз
7.3.2.2 называть и назначение предметов мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, мойка, унитаз
7.3.2.3 узнавать и назвать предметы бытовой техники: телевизор, холодильник, газовая/электрическая плита
7.3.2.4 называть назначение предметов бытовой техники: телевизор, холодильник, газовая/электрическая плита
7.3.2.5 создать и использовать личную книгу (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими интерьер квартиры/дома, в котором проживает ученик
7.3.2.6 бережно относиться к предметам мебели и бытовой технике; придерживаться правил использования предметов бытовой техники и интерьера
7.3.2.7 дифференцировать предметы мебели и интерьера для гостиной, для спальни, для кухни, для туалета
7.3.2.8 использовать миниатюрные модели мебели и интерьера для создания интерьера гостиной, спальни, кухни, туалета
6.1 Уход за телом
7.6.1.1 выбирать средства для ухода за телом и волосами
7.6.1.2 выполнять чистку зубов и языка ополаскивать ротовую полость после приема пищи
7.6.1.3 выполнять правила мытья рук и ног, стрижки ногтей, пользоваться бумажным полотенцем, носовым платком
7.6.1.4 выполнять правила ухода за носом при простудных заболеваниях
4 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
7.1.1.7 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, кнопки, замки) на своей одежде
7.1.1.8 называть и дифференцировать головные уборы юноши и девушки для разных сезонов
7.1.1.10 выбирать головной убор для себя в соответствии с сезоном и погодой
7.1.1.11 контролировать свой внешний вид с помощью зеркала
7.1.1.12 узнавать и называть предметы повседневной казахской национальной мужской и женской одежды для разного времени года
2.3 Приготовление пищи
7.2.3.6 готовить сырники
7.2.3.7 выпекать печенье, готовить блюда из полуфабрикатов (пельмени, вареники, кисель, суп) по выбору педагога
7.2.3.8 готовить какао на молоке, кофе с молоком
7.2.3.9 готовить чай с молоком
2.4 Культура приема пищи
7.2.4.7 оказывать помощь другому ученику (подать салфетку, принести ложку, налить сок)
7.2.4.8 сервировать стол к завтраку, обеду

5.1 Халыққа қызмет көрсету саласының объектілері
7.5.1.1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаға, дәріханаға бару
7.5.1.2 өзіне-өзі қызмет көрсету-ересектермен бірге азық-түлік дүкенінен тауарлар таңдау
7.5.1.3 өзіне-өзі қызмет көрсету-дүкенде азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған заттарды себетке, арбашаға мұқияттап салу
5.2 Әлеуметтік мекемелердегі тәртіп мәдениеті
7.5.2.1 қоғамдық орындарда тәртіп ережелерін сақтау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға қатысты агрессивті әрекеттер, қоршаған ортаға қатысты бүлдіру әрекеттерін жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу (алмау)
7.5.2.2 сатушымен, дәрігермен, пошта қызметкерімен, дәріханамен байланысудың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген көмек пен қызмет үшін рахмет айту
7.5.2.3 кафеге бару, дастарқан басында мәдени тәртіп дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
6.1 Дене күтімі
7.6.1.4 суық тию кезінде мұрынға күтім жасау ережесін орындау
7.6.1.5 шашқа арналған қыстырғыштары мен резеңкелерді қолдану
7.6.1.6 жеке гигиена, іш киімнің тазалығын күту ережелерін орындау
4) 8-сынып
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
8.1.1.1 жас өспірім мен қыз балаға арналған күнделікті және мерекелік киімдерді саралау
8.1.1.2 киім бөліктерін (жең, қалта, манжет, шалбар, белдік) білу және атау
8.1.1.11 айнаның көмегімен өзінің сыртқы келбетін бақылау
2.1 Азық-түлік
8.2.1.1 қысқа және ұзақ сақтау мерзімі бар өнімдерді білу және атау
8.2.1.2 мектеп асханасында құс етінен дайындалған тағамдарды білу және атау
8.2.1.3 мектеп асханасында қамырдан дайындалған тағамдарды суретте, иллюстрацияларда білу және атау
8.2.1.4 көкөністерді қоймада, жертөлемінде, тоңазытқышта сақтау тәсілдерін бақылау.
8.2.1.5 мерзімі ұзақ сақтау өнімдерді (жармалар, макарон өнімдері, тұз, қант) контейнерлерде ас үй сөрелерде орналастыру
2.2 Ас үй және асхана ыдыстары, техника
8.2.2.1 ас үй мен асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қаңылтыр таба, тәрелке, тостаған), құрылғыларды (оқтау, ет тартқыш), техниканы (электр шәйнек, блендер, мультиварка, микротолқынды пешті) тану және атау білу және атау
8.2.2.2 газ немесе электр плитасын, тұмшапешті білу және атау
8.2.2.3 асханалық ыдыстарды (кастрөл, таба, қаңылтыр таба, терен және ұсақ тәрелкелер, салат салғыш, тостаған), құралдарды (оқтау, ет тартқыш), техниканы (мультипісіргіш, қысқа толқынды пеш) пайдалану

5.1 Объекты сферы обслуживания населения
7.5.1.1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлинику, аптеку
7.5.1.2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания
7.5.1.3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
5.2 Культура поведения в социальных учреждениях
7.5.2.1 выполнять правила поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать (не брать) чужих вещей
7.5.2.2 использовать социально одобряемые способы общения с продавцом, врачом, работником почты, аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь
7.5.2.3 посещать кафе, применять навыки культурного поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
6.1 Уход за телом
7.6.1.4 выполнять правила ухода за носом при простудных заболеваниях
7.6.1.5 пользоваться заколками и резинками для волос
7.6.1.6 выполнять правила личной интимной гигиены, ухода за чистотой нижнего белья
4) 8 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
8.1.1.1 дифференцировать повседневную и праздничную одежду для юноши и девушки
8.1.1.2 узнавать и называть части одежды (рукава, карманы, манжеты, штанины, пояс)
8.1.1.11 контролировать свой внешний вид с помощью зеркала
2.1 Продукты питания
8.2.1.1 узнавать и называть продукты с коротким и длительным сроком хранения
8.2.1.2 узнавать и называть блюда, приготовленные из мяса птицы в школьной столовой
8.2.1.3 узнавать и называть блюда, приготовленные из теста в школьной столовой, на фото, на иллюстрациях
8.2.1.4 наблюдать способы хранения овощей в кладовке, погребе, холодильнике
8.2.1.5 размещать продукты с длительным сроком хранения (крупы, макаронные изделия, соль, сахар) в контейнерах на полках в кухонном шкафу
2.2 Кухонная и столовая посуда, техника
8.2.2.1 узнавать и называть кухонную и столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень, тарелки, миски), приспособления (скалка, мясорубка), технику (электрочайник, блендер, мультиварка, микроволновка)
8.2.2.2 узнавать и называть газовую или электрическую плиту, духовой шкаф
8.2.2.3 использовать столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень, глубокие и мелкие тарелки, салатница, миска), приспособления (скалка, мясорубка), технику (мультиварка, микроволновка)

2.3 Тамақ дайындау
8.2.3.1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
8.2.3.2 тамақ пісіру кезінде қауіпсіздікті сақтау
8.2.3.3 құс етінен (тауық, үйрек, күркетауық) сорпа, көже дайындау
8.2.3.4 педагогтің таңдауы бойынша дайын тартылған құс етінен тағамдар дайындау
8.2.3.5 тұмшапеште, мультипісіргіште құс етін пісіру
2.4 Тамақтану мәдениеті
8.2.4.1 тамақтанар алдында қол жуу; тамақтанғаннан кейін ауызды сумен шаю
8.2.4.2 дастарханның әрбір аспабын және ас құралдарын мақсатына қарай пайдалану (шай мен ас ыдыс-аяқ, қасықтар, шанышқы, пышақ, майлық)
8.2.4.9 дастарқан басындағы адамдардың санын ескере отырып, мектеп асханасында дастарқан жаю
3.1 Тұрғын үй-жайлардың түрлері
8.3.1.1 экскурсияда тұрғын үйлерді басқа функционал құрылыстарынан ажырату
8.3.1.2 тұрғын (қонақ, жатын бөлме) және тұрғын емес (ас үй, дәретхана, жуынатын бөлме) бөлмелерді білу, атау
8.3.1.3 киіз үй құрылысының ерекшеліктерін атау
8.3.1.4 үйде қауіпсіз тәртіп ережелерін орындау: бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау, телефон арқылы бейтаныс адамдармен телефон ен сөйлеспеу
8.3.1.6 үй маңындағы, мектеп маңындағы аумақта өзін-өзі ұстау ережелерін орындау, қоғамдық мүлікке ұқыпты қарау (орындықтар, күркелер, әткеншектер)
8.3.1.5 телефонмен сөйлесу әдебін сақтау
4.1 Көлік түрлері
8.4.1.1 қоғамдық және жеке көліктің (педагогтің таңдауы бойынша), алыс сапарға жүретін көліктің (пойыз, ұшақ) түрі мен мақсатын білу, атау
8.4.1.2 көлік түрлерінің жүру тәсілдерін атау (автобус, машина - жүреді, пойыз - жүйткиді, ұшақ - ұшады)
6.1 Дене күтімі
8.6.1.1 шашты күтуге арналған құралдарды таңдау
8.6.1.3 шашты жуу ережелерін, дененің таңертеңгі және кешкі жуыну тәртібін орындау
8.6.1.6 жеке гигиена, іш киімнің тазалығын күту ережелерін орындау
2-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
8.1.1.3 күнделікті және спортпен айналысуға арналған аяқ киімді атау
8.1.1.4 аяқ киім бөліктерін білу және атау (табан, өкше, қоныш, тіл, ілгек)
8.1.1.9 көшеге, үйге, мерекеге киетін аяқ киімдерді ажырату
2.3 Тамақ дайындау
8.2.3.1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
8.2.3.2 тамақ пісіру кезінде қауіпсіздікті сақтау
8.2.3.3 құс етінен (тауық, үйрек, күркетауық) сорпа, көже дайындау
8.2.3.4 педагогтің таңдауы бойынша дайын тартылған құс етінен тағамдар дайындау
8.2.3.5 тұмшапеште, мультипісіргіште құс етін пісіру
2.4 Тамақтану мәдениеті
8.2.4.3 тамақтану кезінде және одан кейін қағаз және маталы майлықты қолдану
8.2.4.4 тамақтанар алдында астың дәмді болуын қалау, тамақтанғаннан кейін ауызша рахмет айту/ишарамен алғыс білдіру

2.3 Приготовление пищи
8.2.3.1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
8.2.3.2 придерживаться техники безопасности при приготовлении пищи
8.2.3.3 готовить бульон, суп из мяса птицы (курица, утка, индейка)
8.2.3.4 готовить блюда из готового фарша птицы по выбору педагога
8.2.3.5 готовить мясо птицы в духовке, мультиварке
2.4. Культура приема пищи
8.2.4.1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
8.2.4.2 использовать каждый прибор сервировки стола и столовые приборы по назначению (чайная и столовая посуда, ложки, вилка, нож, салфетница)
8.2.4.9 сервировать стол в школьной столовой с учетом количества людей за столом
3.1. Виды жилых помещений
8.3.1.1 отличать жилые дома от строений другого функционала на экскурсии
8.3.1.2 узнавать и называть жилые комнаты (гостиная, спальня) и нежилые помещения (кухня, туалет, ванная комната), называть их назначение
8.3.1.3 называть особенности устройства юрты
8.3.1.4 выполнять правила безопасного поведения дома: не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых; не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми
8.3.1.6 выполнять правила поведения на придомовой, пришкольной территории, бережно относиться к общественному имуществу (скамейки, беседки, качели)
8.3.1.5 следовать этикету общения по телефону
4.1 Виды транспортных средств
8.4.1.1 узнавать, называть вид и назначение общественного и индивидуального транспорта (по выбору педагога), транспорта дальнего следования (поезд, самолет)
8.4.1.2 называть способы передвижения видов транспорта (автобус, машина – едет, поезд – идет, самолет – летит)
6.1 Уход за телом
8.6.1.1 выбирать средства для ухода за волосами
8.6.1.3 выполнять правила мытья волос выполнять утренний и вечерний туалет тела
8.6.1.6 выполнять правила личной интимной гигиены, ухода за чистотой нижнего белья
2 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
8.1.1.3 называть повседневную обувь и обувь для занятий спортом
8.1.1.4 узнавать и называть части обуви (подошва, каблук, голенище, язычок, застежка)
8.1.1.9 различать уличную, домашнюю, праздничную обувь
2.3 Приготовление пищи
8.2.3.1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
8.2.3.2 придерживаться техники безопасности при приготовлении пищи
8.2.3.3 готовить бульон, суп из мяса птицы (курица, утка, индейка)
8.2.3.4 готовить блюда из готового фарша птицы по выбору педагога
8.2.3.5 готовить мясо птицы в духовке, мультиварке
2.4 Культура приема пищи
8.2.4.3 пользоваться бумажной и полотняной салфеткой во время и после еды
8.2.4.4 желать приятного аппетита перед приемом пищи, благодарить после приема пищи используя вербальные/невербальные средства

4.2 Көлік пен жолда жүру тәртіп мәдениеті
8.4.2.1 қоғамдық көлік салонына отырып-түсу, жол ақысын төлеу, тәртіп ережелерін сақтау
8.4.2.2 жолда және жаяу жүргіншілер өтетін жолда тәртіп ережелерін орындау: тротуарды, көшенің жүру бөлігінен өтетін жаяу жүргіншілер өткелін пайдалану
8.4.2.3 бағдаршам сигналдарын орындау
8.4.2.4 үйден мектепке және одан кері қайтатын жолды білу
8.4.2.5 сыртқы түрі бойынша мамандандырылған машиналарды ажырату (жедел медициналық көмек, полиция, өрт сөндіру машинасы, педагогтың таңдауы бойынша тағы басқа қызметтер)
8.4.2.6 дәрігердің, полицейдің, өрт сөндірушінің міндеттерін білу және атау
8.4.2.7 жол қозғалысы ережелерін сақтамау кезіндегі қауіпті түсіну
5.1 Халыққа қызмет көрсету саласының объектілері
8.5.1.1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаға, дәріханаға, поштаға бару
8.5.1.2 өзіне-өзі қызмет көрсету-ересектермен бірге азық-түлік дүкенінен тауарлар таңдау
8.5.1.3 өзіне-өзі қызмет көрсету-дүкенде азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған тауарларды себетке, арбашаға мұқияттап салу
6.1 Дене күтімі
8.6.1.2 құлақ гигиенасын орындау, мақта дискілері мен таяқшаларын пайдалану
8.6.1.4 суық тию кезінде мұрынға және тамақты күтім жасау ережесін орындау
3-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
8.1.1.5 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне киім таңдау
8.1.1.6 маусымға және ауа-райына сәйкес аяқ киім таңдау, аяқ киімді кию үшін оны киетін құралды қолдану
2.2 Ас үй және асхана ыдыстары, техника
8.2.2.1 педагогтің таңдауы бойынша ас үй және асхана ыдыстарын, құралдарды (оқтау, ет тартқыш және басқалар), техниканы (комбайн, қысқа толқынды пеш және басқалар) білу және атау
8.2.2.2 газ немесе электр плитасын, тұмшапешті білу және атау
8.2.2.3 педагогтің таңдауы бойынша асханалық ыдыстарды, құралдарды (оқтау, ет тартқыш және басқалар), техниканы (комбайн, қысқа толқынды пеш және басқалар) пайдалану
2.3 Тамақ дайындау
8.2.3.6 дайын қамырдан бауырсақ пісіру
8.2.3.7 дайын қамырдан шелпек пісіру
8.2.3.8 дайын қамырдан әртүрлі салма қосылған самса, бәліш дайындау
8.2.3.9 қалташадағы шай, демдеуіш шәйнекте сүтті шай, лимон қосылған шай дайындау
2.4 Тамақтану мәдениеті
8.2.4.5 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (қасық болмағанда, нан таусылып қалғанда, майлық жетіспегенде, тамақтанғаннан кейін өзін нашар сезінгенде)
8.2.4.6 көмек көрсеткені үшін рахмет айту
3.2 Жиһаз, тұрмыстық техника
8.3.2.1 қонақ, жатын, ас үй, дәретханада, жуыну бөлмесінде жиһаз және интерьер заттарын білу және атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдыстарға арналған), кіші сөре, жуғыш, унитаз, жуыну орны, гигиена құралдарына арналған таяқшалар, іш киімге арналған себет

4.2 Культура поведения в транспорте и на дороге
8.4.2.1 соблюдать правила посадки-высадки, оплаты проезда, поведения в салоне общественного транспорта
8.4.2.2 выполнять правила дорожного движения и поведения пешеходов: использовать тротуар, пешеходный переход через проезжую часть улицы
8.4.2.3 выполнять сигналы светофора
8.4.2.4 узнавать путь своего следования от дома до школы и обратно
8.4.2.5 различать специализированные машины по внешнему виду (скорая медицинская помощь, полиция, пожарная машина, другие службы по выбору педагога)
8.4.2.6 узнавать и называть обязанности врача, полицейского, пожарного
8.4.2.7 понимать опасность при несоблюдении правил дорожного движения
5.1 Объекты сферы обслуживания населения
8.5.1.1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлинику, аптеку, почту
8.5.1.2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания
8.5.1.3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
6.1 Уход за телом
8.6.1.2 выполнять гигиену уха, пользоваться ватными дисками и палочками
8.6.1.4 выполнять правила ухода за носом и горлом при простудных заболеваниях
3 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
8.1.1.5 выбирать одежду для себя в соответствии с сезоном и погодой
8.1.1.6 выбирать обувь в соответствии с сезоном и погодой, использовать ложку для надевания обуви
2.2 Кухонная и столовая посуда, техника
8.2.2.1 узнавать и называть кухонную и столовую посуду, приспособления (скалка, мясорубка и другие) технику (комбайн, микроволновка и другие) по выбору педагога
8.2.2.2 узнавать и называть газовую или электрическую плиту, духовой шкаф
8.2.2.3 использовать столовую посуду, приспособления (скалка, мясорубка и другие) технику (комбайн, микроволновка и другие) по выбору педагога
2.3 Приготовление пищи
8.2.3.6 выпекать баурсаки из готового теста
8.2.3.7 выпекать лепешки из готового теста
8.2.3.8 готовить самсу, пирожки из готового теста с разной начинкой
8.2.3.9 готовить чай в пакетиках, в заварном чайнике, с молоком, с лимоном
2.4 Культура приема пищи
8.2.4.5 просить помощи в проблемных ситуациях (нет ложки, закончился хлеб, не хватило салфетки, плохое самочувствие после приема пищи)
8.2.4.6 благодарить за помощь
3.2 Мебель, бытовая техника
8.3.2.1 узнавать и называть предметы мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете, ванной комнате: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, мойка, унитаз, ванна, полочки для средств гигиены, корзина для белья

8.3.2.2 қонақ, жатын ас үй бөлмедесінде, дәретханада, жуунатын бөлмеде жиһаз және интерьер заттарының мақсатын атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдыс аяққа арналған), кіші сөре, жуғыш, унитаз, жуыну орны гигиена құралдарына арналған таяқшалар, іш киімге арналған себет
8.3.2.7 қонақ, жатын, ас үй бөлмесі, дәретханаға және жуынатын бөлмеге арналған жиһаз заттарын саралау
8.3.2.8 қонақ, жатын, ас үй бөлме, дәретхана, жуынатын бөлме интерьерін жасау үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану
8.3.2.3 тұрмыстық техника заттарын білу және атау: теледидар, тоңазытқыш, шаңсорғыш, газ/электр плитасы
8.3.2.4 тұрмыстық техника заттарының мақсатын атау: теледидар, тоңазытқыш, шаңсорғыш, газ/электр плитасы
8.3.2.5 білім алушы тұратын пәтердің/үйдің интерьерін көрсететін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану
8.3.2.6 жиһаз заттарына және тұрмыстық техникаға ұқыпты қарау; тұрмыстық техника мен интерьер заттарын пайдалану ережелерін сақтау
6.1 Дене күтімі
8.6.1.3 шашты жуу ережелерін, дененің таңертеңгі және кешкі жуыну тәртібін орындау
8.6.1.5 шашты сәндеуге арналған құралдарды қолдану (гель, мусс)
8.6.1.4 суық тию кезінде мұрынға және тамақты күтім жасау ережесін орындау
8.6.1.6 жеке гигиена, іш киімнің тазалығын күту ережелерін орындау
4-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
8.1.1.7 өз киімінде және аяқ киіміндегі ілгектерді (түймелерді, батырмаларды, сыдырманы, ілмектерді ) салу және ағыту
8.1.1.8 әр мезгілге арналған жас өспірім мен қыз баланың бас киімдерін атау және саралау
8.1.1.10 маусымға және ауа-райына сәйкес өзіне бас киім таңдау
8.1.1.12 жылдың әр мезгіліне арналған күнделікті қазақ ұлттық ерлер мен әйелдер киімдері мен аяқ киімдерін тану және атау
2.3 Тамақ дайындау
8.2.3.6 дайын қамырдан бауырсақ пісіру
8.2.3.7 дайын қамырдан шелпек пісіру
8.2.3.8 дайын қамырдан әртүрлі салма қосылған самса, бәліш дайындау
8.2.3.9 сүтті шай, лимон қосылған шай дайындау
2.4 Тамақтану мәдениеті
8.2.4.7 басқа білім алушыға көмек көрсету (майлық беру, қасық әкелу, шырын құйып беру)
8.2.4.8 таңғы асқа, түскі асқа, түстен кейінгі тағамдарға дастарқан жаю
8.2.4.9 аңғы, түскі, түстік, кешкі асқа дастарқан басындағы адамдар санын ескере отырып, мектеп асханасында дастарқан әзірлеу
8.2.4.10 Мектептің асханасында таңғы, түстік астан кейін ыдыстарды жинау.
5.1 Халыққа қызмет көрсету саласының объектілері
8.5.1.1 ересектермен бірге дүкендерге (азық-түлік және өнеркәсіптік тауарлар), базарларға, емханаға, дәріханаға, поштаға бару

8.3.2.2 называть назначение предметов мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете, ванной комнате: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды), тумбочка, мойка, унитаз, ванна, полочки для средств гигиены, корзина для белья
8.3.2.7 дифференцировать предметы мебели и интерьера для гостиной, для спальни, для кухни, для туалета, ванной комнаты
8.3.2.8 использовать миниатюрные модели мебели и интерьера для создания интерьера гостиной, спальни, кухни, туалета, ванной комнаты
8.3.2.3 узнавать и назвать предметы бытовой техники: телевизор, холодильник, пылесос, газовая/электрическая плита
8.3.2.4 называть назначение предметов бытовой техники: телевизор, холодильник, пылесос, газовая/электрическая плита
8.3.2.5 создать и использовать личную книгу (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими интерьер квартиры/дома, в котором проживает ученик
8.3.2.6 бережно относиться к предметам мебели и бытовой технике; придерживаться правил использования предметов бытовой техники и интерьера
6.1 Уход за телом
8.6.1.3 выполнять правила мытья волос выполнять утренний и вечерний туалет тела
8.6.1.5 пользоваться средствами для укладки волос (гель, мусс)
8.6.1.4 выполнять правила ухода за носом и горлом при простудных заболеваниях
8.6.1.6 выполнять правила личной интимной гигиены, ухода за чистотой нижнего белья
4 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
8.1.1.7 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, кнопки, замки, крючки)) на своей одежде и обуви
8.1.1.8 называть и дифференцировать головные уборы для разных сезонов, для юноши и девушки
8.1.1.10 выбирать головной убор для себя в соответствии с сезоном и погодой
8.1.1.12 узнавать и называть предметы повседневной казахской национальной мужской и женской одежды и обуви для разного времени года
2.3 Приготовление пищи
8.2.3.6 выпекать баурсаки из готового теста
8.2.3.7 выпекать лепешки из готового теста
8.2.3.8 готовить самсу, пирожки из готового теста с разной начинкой
8.2.3.9 готовить чай с молоком, с лимоном
2.4 Культура приема пищи
8.2.4.7 оказывать помощь другому ученику (подать салфетку, принести ложку, налить сок)
8.2.4.8 сервировать стол к завтраку, обеду, к полднику
8.2.4.9 сервировать стол к завтраку, к обеду, к полднику, ужину в школьной столовой с учетом количества людей за столом
8.2.4.10 убирать посуду со стола в школьной столовой после завтрака, полдника
5.1 Объекты сферы обслуживания населения
8.5.1.1 посещать вместе со взрослым магазины (продуктовых и промышленных товаров), рынки, поликлинику, аптеку, почту

8.5.1.2 өзіне-өзі қызмет көрсету-ересектермен бірге азық-түлік дүкенінен тауарлар таңдау
8.5.1.3 өзіне-өзі қызмет көрсету-дүкенде азық-түлікті кассаға жеткізу үшін себетті, арбашаны пайдалану: таңдалған заттарды себетке, арбашаға мұқияттап салу
5.2 Әлеуметтік мекемелердегі тәртіп мәдениеті
8.5.2.1 қоғамдық орындарда тәртіп ережелерін сақтау: айқайламау, жүгірмеу, айналадағы адамдарға қатысты агрессивті әрекеттер, қоршаған ортаға қатысты бүлдіру әрекеттерін жасамау, басқалардың заттарына тиіспеу (алмау)
8.5.2.2 сатушымен, дәрігермен, пошта қызметкерімен, дәріханамен байланысудың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген көмек пен қызмет үшін рахмет айту
8.5.2.3 кафеге бару, дастарқан басында мәдени тәртіп дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
6.1 Дене күтімі
8.6.1.2 құлақ гигиенасын орындау, мақта дискілері мен таяқшаларын пайдалану
8.6.1.3 шашты жуу ережелерін, дененің таңертеңгі және кешкі жуыну тәртібін орындау
8.6.1.4 суық тию кезінде мұрынға және тамақты күтім жасау ережесін орындау
8.6.1.6 жеке гигиена, іш киімнің тазалығын күту ережелерін орындау
5) 9-сынып
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
9.1.1.1 жас өспірім мен қыз балаға арналған күнделікті, мерекелік және спортпен айналысуға арналған киімдерді атау және саралау.
9.1.1.2 киімнің бөліктерін (жең, манжет, шалбар, белдік, сырма және педагогтың таңдауы бойынша тағы басқа) білу және атау
9.1.1.11 өзінің сыртқы келбетін бақылау
2.1 Азық-түлік
9.2.1.1 Дүкендегі балық өнімдерін ажырату: тірі, тоңазытылған, мұздатылған, тұздалған, қақталған, кептірілген, ысталған балық
9.2.1.2 көкөністер мен жемістерді жеуге дайындау: жуу, кесу
9.2.1.3 балық өнімдерін тоңазытқышқа салу, дайын тағамдарды сақтау үшін контейнерлерді қолдану
9.2.1.4 балық консервілерін, пресервілерін, балық улығын танып, атау
9.2.1.5 балық өнімдерін сақтау ережелерін ұстану
2.2 Ас үй және асхана ыдыстары, техника
9.2.2.1 ас үй мен асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қаңылтыр таба, тәрелке, тостаған, салат салғыш), құрылғыларды (кесу тақтасы, пісіруге арналған фольга), техниканы (электр шәйнек, блендер, мультиварка, микротолқынды пешті) білу және атау
9.2.2.2 газ немесе электр плитасын, тұмшапешті білу және атау
9.2.2.3 ас үй мен асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қанылтыр табақ, терең және ұсақ тәрелкелер салат салғыш), құралдарды (бөлшектеу тақтасы, пісіруге арналған фольга ), техниканы қолдану

8.5.1.2 совместно со взрослым выбирать товары в продуктовом магазине-самообслуживания
8.5.1.3 использовать корзинку, тележку для переноса продуктов в магазине-самообслуживания к кассе: аккуратно размещать выбранные товары в корзинке, тележке
5.2 Культура поведения в социальных учреждениях
8.5.2.1 выполнять правила поведения в общественных местах: не кричать, не бегать, не проявлять агрессивных действий в отношении окружающих людей, не применять разрушительных действий в отношении окружающей предметной среды, не трогать (не брать) чужих вещей
8.5.2.2 использовать социально одобряемые способы общения с продавцом, врачом, работником почты, аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь
8.5.2.3 посещать кафе, применять навыки культурного поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
6.1 Уход за телом
8.6.1.2 выполнять гигиену уха, пользоваться ватными дисками и палочками
8.6.1.3 выполнять правила мытья волос выполнять утренний и вечерний туалет тела
8.6.1.4 выполнять правила ухода за носом и горлом при простудных заболеваниях
8.6.1.6 выполнять правила личной интимной гигиены, ухода за чистотой нижнего белья
5) 9 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
9.1.1.1 называть и дифференцировать повседневную, праздничную и одежду для занятий спортом для юноши и девушки
9.1.1.2 узнавать и называть части одежды (рукава, карманы, манжеты, штанины, пояс, замок и другое по выбору педагога)
9.1.1.11 контролировать свой внешний вид с помощью зеркала
2.1 Продукты питания
9.2.1.1 различать рыбную продукцию в магазине: рыба живая, охлажденная, мороженая, соленая, вяленая, сушеная, копченая
9.2.1.2 готовить овощи и фрукты к употреблению: мыть, чистить, разрезать
9.2.1.3 размещать рыбные продукты в холодильнике, использовать контейнеры для хранения готовых блюд
9.2.1.4 узнавать и называть рыбные консервы, пресервы, рыбную икру
9.2.1.5 придерживаться правил хранения продуктов из рыбы
2.2 Кухонная и столовая посуда, техника
9.2.2.1 узнавать и называть кухонную и столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень, тарелки, миски, салатница), приспособления (разделочная доска, фольга для запекания), технику (электрочайник, блендер, мультиварка, микроволновка)
9.2.2.2 узнавать и называть газовую или электрическую плиту, духовой шкаф
9.2.2.3 использовать кухонную и столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень, глубокие и мелкие тарелки, салатница), приспособления (разделочная доска, фольга для запекания), технику

2.3 Тамақ дайындау
9.2.3.1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
9.2.3.2 тамақ пісіру кезінде қауіпсіздікті сақтау
9.2.3.3 балық өнімдерінің бутербродтар дайындау
9.2.3.4 педагогтің таңдауы бойынша балық пен балық консервілерін пайдаланумен салаттар дайындау
9.2.3.5 балық сорпасын дайындау
2.4 Тамақтану мәдениеті
9.2.4.1 тамақтанар алдында қолды жуу; тамақтанғаннан кейін ауызды сумен шаю
9.2.4.2 дастарханның әрбір аспабын және ас құралдарын мақсатына қарай пайдалану (шай мен ас ыдыс-аяқ, қасықтар, шанышқы, пышақ, майлық)
9.2.4.9 таңғы, түскі, түстік, кешкі асқа дастарқан басындағы адамдар санын ескере отырып, мектеп асханасында дастарқан әзірлеу
9.2.4.10 Мектептің асханасында таңғы, түскі, түстік астан кейін ыдыстарды жинау.
3.1 Тұрғын үй-жайлардың түрлері
9.3.1.1 экскурсияда тұрғын үйлерді басқа функционал құрылыстарынан айқындау
9.3.1.2 тұрғын (қонақ, жатын бөлме) және тұрғын емес (ас үй, дәретхана, жуынатын, кіреберіс бөлме) бөлмелерді білу, атау
9.3.1.3 киіз үй құрылысының ерекшеліктерін атау
9.3.1.4 үйде қауіпсіз тәртіп ережелерін орындау: бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау, телефон арқылы бейтаныс адамдармен телефон ен сөйлеспеу
9.3.1.5 телефонмен сөйлесу әдебін сақтау
9.3.1.6 үй маңындағы, мектеп маңындағы аумақта өзін-өзі ұстау ережелерін орындау, қоғамдық мүлікке ұқыпты қарау (орындықтар, күркелер, әткеншектер
4.1 Көлік түрлері
9.4.1.1 қоғамдық және жеке көліктің (педагогтің таңдауы бойынша), алыс сапарға жүретін көліктің (пойыз, ұшақ, теплоход) түрі мен мақсатын білу, атау
9.4.1.2 көлік түрлерінің жүру тәсілдерін атау (автобус, көлік - жүреді, пойыз - жүйткиді, ұшақ - ұшады, пароход-жүзеді)
9.4.1.3 қоғамдық көлік аялдамасын табу, бағыт нөмірін білу
6.1 Дене күтімі
9.6.1.1 теріні күту құралдарын таңдау (крем, дезодорант, лосьон)
9.6.1.2 құлақ гигиенасын орындау, мақта дискілері мен таяқшаларын пайдалану тырнақ араларын пайдалану, басқа оқушыға гигиеналық процедураларды орындауға көмек көрсету.
9.6.1.3 дене, шаш тазалығын өз бетінше қадағалай білу, қажетті гигиеналық процедураларды орындай білу (шашты, денені жуу, шаю, сүлгімен кептіру)
2-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
9.1.1.3 күнделікті, мерекелік және спортпен айналысуға арналған аяқ киімді атау және саралау
9.1.1.4 аяқ киімнің бөліктерін білу және атау (табан, өкше, қоныш, тіл, ілгек, жабысқақ)
9.1.1.9 көшеге, үйге, мерекеде киетін аяқ киімдерді ажырату

2.3 Приготовление пищи
9.2.3.1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
9.2.3.2 придерживаться техники безопасности при приготовлении пищи
9.2.3.3 готовить бутерброды с рыбными продуктами
9.2.3.4 готовить салаты с использованием рыбы и рыбных консервов по выбору педагога
9.2.3.5 готовить рыбный суп
2.4 Культура приема пищи
9.2.4.1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
9.2.4.2 использовать каждый прибор сервировки стола и столовые приборы по назначению (чайная и столовая посуда, ложки, вилка, нож, салфетница
9.2.4.9 сервировать стол к завтраку, к обеду, к полднику, ужину в школьной столовой с учетом количества людей за столом
9.2.4.10 убирать посуду со стола в школьной столовой после завтрака, обеда, полдника
3.1 Виды жилых помещений
9.3.1.1 отличать жилые дома от строений другого функционала на экскурсии
9.3.1.2 узнавать и называть жилые комнаты (гостиная, спальня) и нежилые помещения (кухня, туалет, ванная комната, прихожая), их назначение
9.3.1.3 называть особенности устройства юрты
9.3.1.4 выполнять правила безопасного поведения дома: не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых; не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми
9.3.1.5 следовать этикету общения по телефону
9.3.1.6 выполнять правила поведения на придомовой, пришкольной территории, бережно относиться к общественному имуществу (скамейки, беседки, качели)
4.1 Виды транспортных средств
9.4.1.1 узнавать, называть вид и назначение общественного и индивидуального транспорта (по выбору педагога), транспорта дальнего следования (поезд, самолет, теплоход)
9.4.1.2 называть способы передвижения видов транспорта (автобус, машина – едет, поезд – идет, самолет – летит, пароход - плывет)
9.4.1.3 находить место остановки общественного транспорта, узнавать номер маршрута
6.1 Уход за телом
9.6.1.1 выбирать средства по уходу за кожей (крем, дезодорант, лосьон)
9.6.1.2 выполнять гигиену уха, пользоваться ватными дисками и палочками, пилочкой для ногтей, оказывать помощь в выполнении гигиенических процедур другому ученику
9.6.1.3 уметь самостоятельно следить за чистотой тела, волос, выполнять необходимые гигиенические процедуры (мытье волос, тела, ополаскивание, обсушивание полотенцем)
2 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
9.1.1.3 называть и дифференцировать повседневную, праздничную обувь и обувь для занятий спортом
9.1.1.4 узнавать и называть части обуви (подошва, каблук, голенище, язычок, застежка, липучка
9.1.1.9 различать уличную, домашнюю, праздничную обувь

2.2 Ас үй және асхана ыдыстары, техника
9.2.2.1 педагогтың таңдауы бойынша ас үй мен асханалық ыдыстарды, құралдарды, ас үйдің техникалық жабдықтарын білу және атау
9.2.2.2 газ немесе электр плитасын, тұмшапешті білу және атау
9.2.2.3 педагогтің таңдауы бойынша асүй мен асханалық ыдыстарды, құралдарды, техниканы қолдану
2.4 Тамақтану мәдениеті
9.2.4.5 проблемалық жағдайларда көмек сұрау (қасық болмағанда, нан таусылып қалғанда, майлық жетіспегенде, тамақтанғаннан кейін өзін нашар сезінгенде)
9.2.4.6 көмек көрсеткені үшін рахмет айту
3.2 Жиһаз, тұрмыстық техника
9.3.2.1 қонақ, жатын, ас үйдегі, дәретханадағы, жуынатын бөлмесіндегі, кіреберістегі бөлме жиһаз бөліктерінің және интерьер заттарын білу және атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдысқа, аяқ киімге, сыртқы киімге арналған сөре), кіші сөре, жуыну орны, унитаз, жуыну орны, гигиена құралдарына арналған таяқшалар, іш киімге арналған себет
9.3.2.2 қонақ, жатын ас үй бөлмедесінде, дәретханада, жуунатын бөлмеде жиһаз және интерьер заттарының мақсатын атау: орындықтар, үстел, кресло, диван, кереует, сөре (киімге, кітапқа, ыдысқа, аяқ киімге, сыртқы киімге), кіші сөре, жуыну орны, унитаз, гигиена құралдарына арналған таяқшалар, іш киімге арналған себет
9.3.2.7 қонақ, жатын, ас үй бөлмесі, дәретханаға, жуынатын, кіреберіс бөлмеге арналған жиһаз заттарын саралау
9.3.2.3 тұрмыстық техника заттарын білу және атау: теледидар, тоңазытқыш, шаңсорғыш, кір жуу машинасы газ/электр плитасы
9.3.2.4 тұрмыстық техника заттарының мақсатын атау: теледидар, тоңазытқыш, шаңсорғыш, кір жуу машинасы газ/электр плитасы
9.3.2.8 қонақ, жатын, ас үй бөлме, дәретхана, жуынатын, кіреберіс бөлме интерьерін жасау үшін жиһаздың шағын үлгілерін пайдалану; киіз үй интерьері
9.3.2.5 білім алушы тұратын пәтердің/үйдің интерьерін бейнелейтін фотосуреттер бар білім алушының жеке кітабын (альбомын) жасау және пайдалану
9.3.2.6 жиһаз заттарына және тұрмыстық техникаға ұқыпты қарау; тұрмыстық техника мен интерьер заттарын пайдалану ережелерін сақтау
6.1 Дене күтімі
9.6.1.3 дене, шаш тазалығын өз бетінше қадағалай білу, қажетті гигиеналық процедураларды орындай білу (шашты, денені жуу, шаю, сүлгімен кептіру)
9.6.1.5 шашты сәндеуге арналған құралдарды қолдану (гель, мусс, көбік)
9.6.1.6 жеке гигиена, іш киімнің тазалығын күту ережелерін орындау
4-тоқсан
1.1 Киім, аяқ киім, бас киім түрлері
9.1.1.7 7 өз киімінде және аяқ киіміндегі ілгектерді (түймелерді, батырмаларды, сыдырманы, ілмектерді, жабысқақты) салу және ағыту
9.1.1.8 әр мезгілге арналған жас өспірім мен қыз баланың бас киімдерін атау және саралау

2.2 Кухонная и столовая посуда, техника
9.2.2.1 узнавать и называть кухонную и столовую посуду, приспособления, кухонное техническое оборудование по выбору педагога
9.2.2.2 узнавать и называть газовую или электрическую плиту, духовой шкаф
9.2.2.3 использовать кухонную и столовую посуду, приспособления, технику по выбору педагога
2.4 Культура приема пищи
9.2.4.5 просить помощи в проблемных ситуациях (нет ложки, закончился хлеб, не хватило салфетки, плохое самочувствие после приема пищи)
9.2.4.6 благодарить за помощь
3.2 Мебель, бытовая техника
9.3.2.1 узнавать и называть предметы мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете, ванной комнате, прихожей: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды, для обуви, для верхней одежды), тумбочка, мойка, унитаз, ванна, полочки для средств гигиены, корзина для белья
9.3.2.2 называть назначение предметов мебели и интерьера в гостиной, спальне, кухне, туалете, ванной комнате: стулья, стол, кресло, диван, кровать, шкаф (для одежды, книжный, для посуды, для обуви, для верхней одежды), тумбочка, мойка, унитаз, ванна, полочки для средств гигиены, корзина для белья
9.3.2.7 дифференцировать предметы мебели и интерьера для гостиной, для спальни, для кухни, для туалета, ванной комнаты, прихожей
9.3.2.3 узнавать и назвать предметы бытовой техники: телевизор, холодильник, пылесос, стиральная машина, газовая/электрическая плита
9.3.2.4 называть назначение предметов бытовой техники: телевизор, холодильник, пылесос, стиральная машина, газовая/электрическая плита
9.3.2.8 использовать миниатюрные модели мебели и интерьера для создания интерьера гостиной, спальни, кухни, туалета, ванной комнаты, прихожей; интерьера юрты
9.3.2.5 создать и использовать личную книгу (альбома) учащегося с фотографиями, отражающими интерьер квартиры/дома, в котором проживает ученик
9.3.2.6 бережно относиться к предметам мебели и бытовой технике; придерживаться правил использования предметов бытовой техники и интерьера
6.1 Уход за телом
9.6.1.3 уметь самостоятельно следить за чистотой тела, волос, выполнять необходимые гигиенические процедуры (мытье волос, тела, ополаскивание, обсушивание полотенцем)
9.6.1.5 пользоваться средствами для укладки волос (гель, мусс, пенка)
9.6.1.6 выполнять правила личной интимной гигиены, ухода за чистотой нижнего белья
4 четверть
1.1 Виды одежды, обуви, головных уборов
9.1.1.7 расстегивать и застегивать застежки (пуговицы, кнопки, замки, крючки, липучки) на своей одежде и обуви
9.1.1.8 называть и дифференцировать головные уборы для разных сезонов, для юноши и девушки

10.1.1.11 өзінің сыртқы келбетін айнаның көмегімен бақылау
2.1 Азық-түлік
10.2.1.1 мектеп асханасында суретте, иллюстрацияда, ет тағамдарын тану және атау,
10.2.1.2 тоңазытқышта сақталатын тағамдарды атау
10.2.1.3 ет өнімдерін тоңазытқышқа салу, дайын тағамдарды сақтау үшін контейнерлерді қолдану
2.2 Ас үй және асхана ыдыстары, техника
10.2.2.1 ас үй мен асхана ыдыстарын (кастрөл, таба, қаңылтыр таба, тәрелке, тостаған, салат салғыш), құрылғыларды, техниканы (электр шәйнек, блендер, мультиварка, микротолқынды пешті) білу және ата
10.2.2.2 газ немесе электр плитасын, тұмшапешті білу және атау
10.2.2.3 педагогтің таңдауы бойынша ас үй мен асханалық ыдыстарды, құралдарды, техниканы қолдану
2.3 Тамақ дайындау
10.2.3.1 ас үйде тазалық пен тәртіп сақтау
10.2.3.2 тамақ пісіру кезінде қауіпсіздікті сақтау
10.2.3.3 көжелерді көкөніс пен ет сорпасында дайындау
10.2.3.4 қамыр дайындап, құймақ пісіру, қамырды дайындап, бауырсақ (шелпек) пісіру
10.2.3.5 қамыр дайындап, "Шарлотка" алма бәлішін пісіру
2.4 Тамақтану мәдениеті
10.2.4.1 тамақтанар алдында қолды жуу; тамақтанғаннан кейін ауызды сумен шаю
10.2.4.2 дастарханның әрбір аспабын және ас құралдарын мақсатына қарай пайдалану (шай мен ас ыдыс-аяқ, қасықтар, шанышқы, пышақ, майлық)
10.2.4.9 таңғы, түскі, түстік, кешкі асқа дастарқан басындағы адамдар санын ескере отырып, мектеп асханасында дастарқан әзірлеу
10.2.4.10 Мектептің асханасында таңғы, түскі, түстік астан кейін ыдыстарды жинау.
3.1 Тұрғын үй-жай түрлері
10.3.1.1 экскурсияда тұрғын үйлерді басқа функционал құрылыстарынан айқындау
10.3.1.2 тұрғын (қонақ, жатын бөлме) және тұрғын емес (ас үй, дәретхана, жуынатын, кіреберіс бөлме, қойма) бөлмелерді білу, атау
10.3.1.3 киіз үй құрылысының ерекшеліктерін атау
10.3.1.4 үйде қауіпсіз тәртіп ережелерін орындау: бейтаныс адамдарға кіретін есікті ашпау, ересектер болмаған кезде тұрмыстық техниканы, газ плитасын пайдаланбау, телефон арқылы бейтаныс адамдармен телефон ен сөйлеспеу
10.3.1.5 телефонмен сөйлесу әдебін сақтау
10.3.1.6 үй маңындағы, мектеп маңындағы аумақта өзін-өзі ұстау ережелерін орындау, қоғамдық мүлікке ұқыпты қарау (орындықтар, күркелер, әткеншектер)
4.1 Көлік түрлері
10.4.1.1 қоғамдық және жеке көліктің (педагогтың таңдауы бойынша), алыс сапарға жүретін көліктің (поезд, ұшақ, теплоход) түрі мен мақсатын білу, атау
10.4.1.2 көлік түрлерінің жүру тәсілдерін атау (автобус, көлік - жүреді, пойыз - жүйткиді, ұшақ - ұшады, пароход - жүзеді)

10.1.1.11 контролировать свой внешний вид с помощью зеркала
2.1 Продукты питания
10.2.1.1 узнавать и называть мясные блюда в школьной столовой, на фото, иллюстрации
10.2.1.2 называть продукты питания, которые хранят в холодильнике
10.2.1.3 размещать мясные продукты в холодильнике, использовать контейнеры для хранения готовых блюд
2.2 Кухонная и столовая посуда, техника
10.2.2.1 узнавать и называть кухонную и столовую посуду (кастрюля, сковорода, противень, тарелки, миски, салатница), приспособления, технику (электрочайник, блендер, мультиварка, микроволновка)
10.2.2.2 узнавать и называть газовую или электрическую плиту, духовой шкаф
10.2.2.3 использовать кухонную и столовую посуду, приспособления, технику по выбору педагога
2.3 Приготовление пищи
10.2.3.1 соблюдать чистоту и порядок на кухне
10.2.3.2 придерживаться техники безопасности при приготовлении пищи
10.2.3.3 готовить супы на овощном и мясном бульоне
10.2.3.4 готовить тесто и выпекать оладьи, готовить тесто и выпекать баурсаки (лепешки)
10.2.3.5 готовить тесто и выпекать яблочный пирог "Шарлотка"
2.4 Культура приема пищи
10.2.4.1 мыть руки перед едой; ополаскивать рот водой после приема пищи
10.2.4.2 использовать каждый прибор сервировки стола и столовые приборы по назначению (чайная и столовая посуда, ложки, вилка, нож, салфетница)
10.2.4.9 сервировать стол к завтраку, к обеду, к полднику, ужину в школьной столовой с учетом количества людей за столом
10.2.4.10 убирать посуду со стола в школьной столовой после завтрака, обеда, полдника, ужина
3.1 Виды жилых помещений
10.3.1.1 отличать жилые дома от строений другого функционала на экскурсии
10.3.1.2 узнавать и называть жилые комнаты (гостиная, спальня) и нежилые помещения (кухня, туалет, ванная комната, прихожая, кладовая), их назначение
10.3.1.3 называть особенности устройства юрты
10.3.1.4 выполнять правила безопасного поведения дома: не открывать входную дверь незнакомым людям, не использовать бытовую технику, газовую плиту в отсутствии взрослых; не разговаривать по телефону с незнакомыми людьми
10.3.1.5 следовать этикету общения по телефону
10.3.1.6 выполнять правила поведения на придомовой, пришкольной территории, бережно относиться к общественному имуществу (скамейки, беседки, качели)
4.1 Виды транспортных средств
10.4.1.1 узнавать, называть вид и назначение общественного и индивидуального транспорта (по выбору педагога), транспорта дальнего следования (поезд, самолет, теплоход)
10.4.1.2 называть способы передвижения видов транспорта (автобус, машина – едет, поезд – идет, самолет – летит, пароход - плывет)

10.5.2.2 сатушымен, дәрігермен, пошта қызметкерімен, дәріханамен байланысудың әлеуметтік мақұлданған тәсілдерін қолдану: сәлемдесу, қоштасу, көрсетілген көмек пен қызмет үшін рахмет айту
10.5.2.3 кафеге бару, дастарқан басында мәдени тәртіп дағдыларын қолдану, бейтаныс адамдармен (кафе қызметкерлерімен) қарым-қатынас жасау, ұқыпты тамақтану, ас құралдарын, майлықтарды дұрыс пайдалану
6.1 Дене күтімі
10.6.1.3 дене, шаш тазалығын өз бетінше қадағалай білу, қажетті гигиеналық процедураларды орындай білу (жуыну, душ)
10.6.1.4 дене температурасын анықтау үшін термометрді қолдану
10.6.1.5 шашты сәндеуге арналған құралдарды қолдану (гель, мусс, көбік, спрей)
10.6.1.6 жеке гигиена, іш киімнің тазалығын күту ережелерін орындау
бұйрығына
49-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы "03" сәуірдегі
№115 бұйрығына
542 - қосымша
Зияты орташа түрде зақымдалған білімалушыларға арналған 5-10-сыныптары үшін "Шаруашылық еңбек" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10-сыныптары үшін "Шаруашылық еңбек" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың негізгі мазмұны өмірлік дағдылар, қарапайым еңбек дағдылары, әлеуметтік қолайлы мінез-құлық дағдылары болып табылады, оларды игеру білім алушылардың әдеттегі тұрмыстық жағдайларда көмекке деген қажеттілігін азайтуға көмектеседі. Академиялық білімді қалыптастыру саласында білім алушыларда танымдық іс-әрекеттің мақсатты әдістерін қалыптастырудағы айқын қиындықтарға байланысты мүмкіндіктердің шағын ресурсы байқалады.
3. Бағдарламаның мазмұнын педагог (оқу пәні бойынша сабақтарда), тәрбиешілер (оқушының мектепте болған барлық уақыты ішінде, нақты жағдайларда) және білім алушылардың ата-аналары (үйде, қоғамдық орындарда, кез келген өмірлік жағдайларда) жүзеге асырады. Педагог және отбасының қызметін үйлестіруді және келісуді сынып педагогі жүзеге асырады.
4. Бағдарламаның мақсаты - білім білім алушылардың өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларын жетілдіру, тұрмыстық жағдайларда қажетті шаруашылық-еңбек қызметінің қол жетімді дағдыларын қалыптастыру үшін жағдайлар жасау.
5. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) тамақ ішуге, киім мен аяқ киімге, тұрғын үйге күтім жасауға байланысты өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларын жетілдіру;
2) тұрмыстық заттарды мақсатына сәйкес пайдалану дағдыларын жетілдіру;

10.5.2.2 использовать социально одобряемые способы общения с продавцом, врачом, работником почты, аптеки: здороваться, прощаться, благодарить за оказанную услугу, помощь
10.5.2.3 посещать кафе, применять навыки культурного поведения за столом, общения с незнакомыми людьми (персоналом кафе), аккуратного приема пищи, правильного использования столовых приборов, салфеток
6.1 Уход за телом
10.6.1.3 уметь самостоятельно следить за чистотой тела, волос, выполнять необходимые гигиенические процедуры (умывание, душ)
10.6.1.4 использовать термометр для определения температуры тела
10.6.1.5 пользоваться средствами для укладки волос (гель, мусс, пенка, спрей)
10.6.1.6 выполнять правила личной интимной гигиены, ухода за чистотой нижнего белья
Приложение 49 к приказу
Приложение 542 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Хозяйственный труд" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5 - 10 классов
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа (далее - Программа) по учебному предмету "Хозяйственный труд" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5 – 10 классов разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Основным содержанием обучения школьников с умеренными нарушениями интеллекта являются жизненные навыки, элементарные трудовые умения, навыки социально приемлемого поведения, овладение которыми способствует уменьшению потребности обучающихся в помощи в типичных бытовых ситуациях. В сфере формирования академических знаний у обучающихся наблюдается малый ресурс возможностей, обусловленный выраженными трудностями формирования целенаправленных приемов познавательной деятельности.
3. Содержание Программы реализуется педагогом (на уроках по учебному предмету), воспитателями (в течение всего времени пребывания ученика в школе, в естественных ситуациях) и родителями учащихся (в домашних условиях, общественных местах, любых жизненных ситуациях). Координацию и согласованность деятельности педагогов и семьи осуществляет учитель класса.
4. Цель Программы – создание условий для совершенствования у обучающихся навыков самообслуживания, формирования доступных навыков хозяйственно-трудовой деятельности, необходимых в бытовых ситуациях.
5. Учебные задачи Программы:
1) совершенствовать навыки самообслуживания, связанные с приемом пищи, уходом за своей одеждой и обувью, жилищем;
2) совершенствовать навыки использования предметов быта в соответствии с их назначением;

3) тұрмыстық заттар мен жеке заттарға күтім жасау үшін арнайы жабдықтар мен материалдарды пайдалану тәсілдерін үйрету;
4) санитарлық-гигиеналық нормаларды, тұрмыста қауіпсіз жұмыс істеу қағидаларын ұстануға үйрету.
6. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) отбасында қол жетімді шаруашылық-еңбек міндеттерін орындау қажеттілігі мен іскерлігін қалыптастыру;
2) құрдастарымен және ересектермен еңбек тұрмыстық қызметінде ынтымақтастық дағдыларын, ұқыптылықты, жауапкершілікті қалыптастыру;
3) жұмысты белгілі бір тәртіппен орындау, басталған істі аяқтауға жеткізу, өз қызметін ағымдағы бақылауды, қорытынды бақылауды орындау, өз жұмысының нәтижесін үлгімен салыстыру қабілетін дамыту;
4) көру және қимыл-қозғалыс бағдарлауын жетілдіру;
5) ауызша және ауызша емес қарым-қатынас құралдарын түсінуді дамыту, білім алушылардың сөздік қорын кеңейту және нақтылау;
6) әлеуметтік ортадағы және тұрмыстағы мінез-құлық нормаларын бекіту.
2 тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
7. Оқу үдерісін ұйымдастыру кезінде мыналарды ескеру қажет:
1) оқушылардың еңбек қызметіне төмен мотивациясын, тез шаршауды;
2) педагогтің топтық жұмыста қолданылатын ынталандырушы, бағыттаушы көмегіне әлсіз реакциясын;
3) коммуникативтік, реттеуші, жоспарлаушы сөйлеу функцияларының өрескел дамымауын;
4) қол-көзді үйлестірудің кемшіліктері, қалыптасатын еңбек дағдыларын автоматтандырудың қиындықтары.
5) бір сынып оқушыларындағы оқыту мен дағдыларды қалыптастырудың мүмкіндіктерінің елеулі айырмашылықтарын.
8. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларды оқыту және тәрбиелеу үдерісін ұйымдастыру арнайы педагогика қағидаттарына негізделген.
9. Педагог білім алушылардың бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, жеке қарқынмен даму құқығын құрметтейді; өзгермелі мүмкіндіктерді үнемі зерттейді, білім беру қажеттіліктерін бағалайды, білім алушылардың дағдыларын дамыту және игерудегі минималды ілгерілеулерді тіркейді. Кез-келген прогресс оқуда оң нәтиже ретінде қарастырылады.
10. Педагог осы бағдарламадан әрбір білім алушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын, сондай-ақ білім алушылардың білім беру, тұлғалық жетістіктерін бағалау нәтижесінде белгіленген жеке мүмкіндіктерді ескере отырып, оқыту әдістерін, құралдарын дербес таңдайды.
11. Оқыту үдерісі тек мазмұнды ғана емес, сонымен қатар ұйымдастырушылық формаларды да қатаң реттеуді қарастырмайды. Академиялық білімді қалыптастыруға бағытталған сабақтың дәстүрлі құрылымы зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларды оқытуда тиімділігі төмен екенін ескеру қажет.

3) учить способам использования специального оборудования и материалов для ухода за предметами быта и личными вещами;
4) учить придерживаться санитарно-гигиенических норм, правил безопасной работы в быту.
6. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) формировать потребность и умения выполнять доступные хозяйственно-трудовые обязанности в семье;
2) формировать навыки сотрудничества со сверстниками и взрослыми в трудовой бытовой деятельности, аккуратность, ответственность;
3) развивать умение выполнять работу в определенном порядке, доводить начатое дело до завершения, выполнять текущий контроль своей деятельности, итоговый контроль, сравнивать результат своей работы с образцом;
4) совершенствовать зрительно-моторную координацию;
5) развивать понимание обращенной речи, вербальные и невербальные средства коммуникации, расширять и уточнять словарный запас обучающихся;
6) закреплять нормы поведения в социальной среде и быту.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
7. При организации учебного процесса необходимо учитывать:
1) низкую мотивацию к трудовой деятельности, быструю утомляемость;
2) слабую реакцию на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемую во фронтальной работе;
3) грубое недоразвитие коммуникативной, регулятивной, планирующей функций речи;
4) недостатки зрительно-моторной координации, трудности автоматизации формируемых трудовых навыков.
5) значительные различия возможностей обучения и формирования навыков у учащихся одного класса.
8. Организация процесса обучения и воспитания обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта основана на принципах специальной педагогики.
9. Педагог уважает право школьников развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя свои уникальные особенности; постоянно изучает изменяющиеся возможности, оценивает образовательные потребности, фиксирует минимальные продвижения в развитии и усвоении навыков у учащихся. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата в обучении.
10. Педагог самостоятельно выбирает доступное для каждого учащегося содержание обучения из настоящей Программы, а также методы, средства обучения с учетом индивидуальных возможностей, установленных в результате оценки образовательных, личностных достижений учащихся.
11. Процесс обучения не предусматривает жесткого регламентирования не только содержания, но и организационных форм. Следует учитывать, что традиционная структура урока, ориентированная на формирование академических знаний, имеет низкую эффективность при обучении школьников с умеренными нарушениями интеллекта.

12. Оқу-тәрбие үдерісі сабақтың дәстүрлі құрылымы мен жабдықталуын өзгертуді көздейтін білім алушылардың пәндік-практикалық іс-әрекеті негізінде құрылады. Білім алушылардың қажеттіліктеріне сәйкес пәндік ортаны құру кезінде келесі ережелер орындалады:
1) білім және дағдыларды жаңа жағдайға көшірудің елеулі қиындықтарына байланысты осы дағдылар пайдаланылатын жағдайға барынша жақын жағдайда іскерліктер және дағдыларды қалыптастыру;
2) нақты өмірлік жағдайларға сәйкес сабақтарды ұйымдастыруға арналған үй-жайларды жабдықтандыру, нақты еңбек құралдарын, құрылғыларды, материалдарды, жуу құралдарын пайдалану;
3) білім алушылардың өзгеретін мүмкіндіктеріне сәйкес пәндік ортаның өзгеруі (күрделене түседі, кеңейеді).
13. Сабақты ұйымдастырған кезде әр білім алушының қажеттілігі туындаған кезде іс-әрекетті өзгерту немесе демалу мүмкіндігі қамтамасыз етіледі. Жеке жұмысты жеке қарқынмен орындау, педагогтің жеке көмегін алу үшін жағдайлар қамтамасыз етіледі.
14. Білім алушыларға сабақ барысында сынып бөлмесінде еркін қозғалуға мүмкіндік беріледі. Үй-жайда әртүрлі нысандарды (жеке, жұптық, топтық) және жұмыс түрлерін жүргізу үшін оңай қозғалатын жиһаз көзделеді.
15. Арнайы педагогика қағидаттарына сәйкес құрылған педагогикалық іс-шаралар білім алушылардың өзіндік белсенділігін, олардың бастамалары мен дербестігін дамытуға бағытталған. М.Монтессоридің педагогикалық жүйесін арнайы дайындалған пәндік дамытушы ортада басқа арнайы педагогикалық әдістер мен технологиялармен бірге қолдану ұсынылады.
16. Білім алушылардың белсенділігі қалыптасатын және дербестігі дамитын негізгі қызмет түрлері келесілер болып табылады:
1) ересектердің шаруашылық тұрмыстық қызметін, әлеуметтік өмір құбылыстарын бақылау;
2) пәндік-практикалық қызмет;
3) іскерлік ойындар;
4) білім алушылардың шаруашылық-еңбек қызметі;
5) жақын ортадағы (микросоциум) білім алушылар және ересектермен қарым-қатынас;
17. Бағдарлама "Өзіне-өзі қызмет көрсету", "Пәндік-практикалық қызмет" (1-4 сыныптар) оқу пәндерінің мазмұнын ескере отырып құрастырылған, үйренген дағдыларға оралуға және оларды жетілдіруге мүмкіндік беретін концентрлі (спиральді) құрылымы бар.
18. Практикалық жұмыстардың мазмұны мен көлемін педагог психофизикалық мүмкіндіктерді ескере отырып, әрбір білім алушы үшін жеке айқындайды.
19. Бір сабақ аясында сынып білім алушылары әртүрлі тапсырмаларды орындайды. Білім алушылар ұжымдық жұмысқа барынша қатысады, педагогтің көмегімен бейімделген технологиялық карталарды, пиктограммаларды, суреттерді, фотосуреттерді пайдалана отырып, көрнекі нұсқаулықтарды қолдана отырып жұмыс істейді.

12. Учебно-воспитательный процесс строится на основе предметно-практической деятельности обучающихся, предполагающей изменение традиционной структуры и оснащения урока. При создании предметной среды, соответствующей потребностям учащихся, выполняются следующие правила:
1) формирование умений и навыков в ситуации максимально приближенной к той, в которой эти навыки будут использованы, что обусловлено значительными трудностями переноса знаний и навыков в новую ситуацию;
2) оснащение помещений для организации занятий в соответствии с реальными жизненными ситуациями, использование реальных орудий труда, приспособлений, материалов, моющих средств;
3) изменение предметной среды (усложняется, расширяется) в соответствии с меняющимися возможностями обучающихся.
13. При организации урока обеспечивается возможность изменить вид деятельности или отдохнуть в тот момент, когда такая необходимость возникает у каждого ученика. Обеспечиваются условия для выполнения индивидуальной работы, в индивидуальном темпе, получения индивидуальной помощи педагога.
14. Обучающимся предоставляется возможность свободно передвигаться в классной комнате во время урока. Для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы в помещении предусматривается легко передвигаемая мебель.
15. Педагогические мероприятия, выстроенные в соответствии с принципами специальной педагогики, направлены на развитие собственной активности обучающихся, их инициативы и самостоятельности. Рекомендуется использование педагогической системы М.Монтессори в специально подготовленной предметной развивающей среде в сочетании с другими специальными педагогическими методами и технологиями.
16. Основными видами деятельности, в которых формируется активность и развивается самостоятельность обучающихся являются:
1) наблюдения хозяйственной бытовой деятельности взрослых, явлений социальной жизни;
2) предметно-практическая деятельность;
3) деловые игры;
4) хозяйственно-трудовая деятельность обучающихся;
5) коммуникация с обучающимися и взрослыми ближайшего окружения (микросоциума);
17. Программа составлена с учетом содержания учебных предметов "Самообслуживание", "Предметно-практическая деятельность" (1-4 классы), имеет концентрическое (спиральное) строение, которое дает возможность возвращаться к изученным навыкам и совершенствовать их.
18. Содержание и объем практических работ определяется педагогом для каждого обучающегося индивидуально с учетом психофизических возможностей.
19. В рамках одного занятия, обучающиеся класса выполняют различные по сложности задания. Школьники принимают посильное участие в коллективной работе, работают с помощью учителя, с применением адаптированных технологических карт, визуальных инструкций с использованием пиктограмм, рисунков, фото.

20. Бір тақырыппен біріктірілген әлеуметтік-тұрмыстық бағдар мен экономикалық еңбек сабақтарын дәйекті түрде өткізуге болады. Оқу үдерісінде дағдыларды қайталау және бекітуде жаттығуларға үлкен рөл беріледі. Үздіксіз қайталау қалыптасқан дағдылардың жетістігін бағалауға және білім алушының дербестік дәрежесін арттыруға жағдай жасайды.
21. "Шаруашылық еңбек" пәні бойынша сабақтарда оқытудың негізгі әдістері:
1) педагогтің ауызша нұсқаулығы бойынша еңбек құралдарын, заттарды, еңбек әрекеттерін атау және /немесе көрсету;
2) білім алушы және педагогтың бірлескен іс-әрекеттері;
3) үлгі бойынша оқушының еліктеу әрекеттері;
4) заттардың, объектілердің сапасы және қасиеттерімен практикалық танысу;
5) функционалдық мақсатына сәйкес еңбек құралдарын, жуу құралдарын практикалық пайдалану;
6) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану.
22. Бағдарламаның мазмұны ұсыныстық сипатта берілген, оның мазмұны білім алушылардың жеке оқу бағдарламаларын жасау үшін негіз болып табылады. Жеке білім беру бағдарламалары алты айға құрастырылады. Алдағы алты айға жеке оқу жоспары білімалушының қол жеткізген мақсаттарын ескере отырып жасалады.
23. Білім алушының жеке оқу бағдарламасын жасау білім алушының қолда бар тәжірибесін, мүмкіндіктерін, қажеттіліктерін бастапқы (оқу жылының басында) педагогикалық бағалаумен алдын ала белгіленеді. Бастапқы педагогикалық бағалау нәтижелерін талдау, ата-аналардың (заңды өкілдердің) сұранысы, денсаулық жағдайы негізінде педагог бағдарлама мәтінінен білім алушыға қол жетімді оқу мақсаттарын таңдайды. Қажет болған жағдайда педагог оқу мақсаттарын нақтылайды, білім алушының білім беру қажеттіліктері мен мүмкіндіктеріне назар аудара отырып, үлгілік бағдарламаны толықтыратын мазмұнды жеке бағдарламаға қосады.
24. Білім алушының жетістіктерін бағалау критерийлері жеке оқу бағдарламасының оқу мақсаттары болып табылады. Жетістіктерді бағалауды педагог, тәрбиешілер, ата-аналар (заңды өкілдер) ұйымдастырылған сабақтар және өмірлік жағдайлар үдерісінде білім алушының іс-әрекетін бақылау, қызмет өнімдерін талдау негізінде жүргізеді.
25. Білім алушылардың жетістіктерін бағалау білім беру үдерісінде педагогтың ішкі бағалау құралдарымен жүзеге асырылады. Жетістіктер туралы бағалау пайымдаулары жеке оқу бағдарламасына сәйкес жеке бағдарламаның тиісті бағанында тіркеледі. Білім алушының жетістіктерін сипаттау кезінде дағдыны меңгерудің дербестік дәрежесі міндетті түрде көрсетіледі: "өз бетінше"; "ауызша нұсқаулар бойынша", "үлгі бойынша"; "еліктеу арқылы"; "мұғаліммен (ата-анамен) бірлескен әрекеттер арқылы".

20. Возможно последовательное проведение уроков социально-бытовой ориентировки и хозяйственного труда, объединенных одной тематикой. В процессе обучения большая роль отводится упражнениям в повторении и закреплении навыков. Непрерывное повторение создает условия для оценивания успешности формируемых навыков и увеличения степени самостоятельности обучающегося.
21. Основные методы обучения на уроках по предмету "Хозяйственный труд":
1) называние и /или показ по словесной инструкции педагога орудий труда, предметов, трудовых действий;
2) совместные действия ученика и педагога;
3) действия ученика по подражанию, по образцу;
4) практическое знакомство со свойствами и качествами предметов, объектов;
5) практическое использование орудий труда, моющих средств в соответствии с функциональным назначением;
6) использование информационно-коммуникационных технологий (ИКТ).
22. Содержание Программы носит рекомендательный характер, является основой для составления индивидуальных учебных Индивидуальные учебные программы составляются на полугодие. Индивидуальная учебная программа на следующее полугодие составляется с учетом достигнутых учащимся целей.
23. Составление индивидуальной учебной программы учащегося предваряется стартовой (в начале учебного года) педагогической оценкой имеющегося опыта, возможностей, потребностей ученика. На основе анализа результатов стартовой педагогической оценки, запроса родителей (законных представителей), состояния здоровья, педагог выбирает из текста Программы доступные ученику учебные цели. При необходимости педагог конкретизирует учебные цели, включает в индивидуальную программу содержание, дополняющее Типовую программу, ориентируясь на образовательные потребности и возможности ученика.
24. Критериями оценивания достижений учащегося являются учебные цели индивидуальной учебной программы. Оценивание достижений проводится педагогом, воспитателями, родителями (законными представителями) на основе наблюдения деятельности ученика в процессе организованных занятий и жизненных ситуациях, анализа продуктов деятельности.
25. Оценивание достижений, учащихся осуществляется средствами внутренней оценки педагогом в ходе образовательного процесса. Оценочные суждения о достижениях, согласно индивидуальной учебной программе, фиксируются в соответствующей графе индивидуальной программы. При описании достижений обучающегося обязательно указывается степень самостоятельности владения навыком: "самостоятельно"; "по словесной инструкции", "по образцу"; "по подражанию"; "с помощью совместных с педагогом (родителями) действий".

26. Шаруашылық еңбек бойынша сабақтар әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау кабинетінде, Монтессори-кабинетте немесе осы бағдарламаның мазмұнына сәйкес құралдармен және материалдармен жарақтандырылған арнайы жабдықталған кабинетте өткізіледі.
27. Пәнаралық байланыстар "Адам және әлем", "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдар", "Сөйлеуді дамыту және коммуникация", "Қолөнер", "Санау" пәндерімен белгіленеді.
3-тарау. Оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Шаруашылық еңбек" оқу пәнінің мазмұны
28. "Шаруашылық еңбек" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі келесіні құрайды:
1) 5-сынып-аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сынып-аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сынып-аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сынып-аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сынып-аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
6) 10 – сынып-аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасының бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8170 болып тіркелген) бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
29. "Шаруашылық еңбек" оқу пәнінің базалық мазмұны мынадай бөлімдерді қамтиды:
1) "Киім және аяқ киімге күтім жасау";
2) "Тұрғын үй және тұрмыстық заттарға күтім жасау";
3) "Өсімдіктерге күтім жасау";
4) "Үй жануарларына күтім жасау".
30. "Киім және аяқ киімге күтім жасау" бөлімі келесі ішкі бөлімдерді қамтиды:
1) киімге күтім жасау;
2) аяқ киімге күтім жасау.
31. "Тұрғын үй және тұрмыстық заттарға күтім жасау" бөлімі келесі ішкі бөлімдерді қамтиды:
1) үй-жайға күтім жасау;
2) жиһаз және тұрмыстық заттарға күтім жасау;
3) ыдыс-аяққа күтім жасау.
32. "Өсімдіктерге күтім жасау" бөлімі келесі ішкі бөлімдерді қамтиды:
1) бөлме өсімдіктеріне күтім жасау;
2) гүл бақшасының, бақшаның, бақтың өсімдіктеріне күтім жасау.
33. "Үй жануарларына күтім жасау" бөлімі келесі ішкі бөлімдерді қамтиды:
1) үй жануарларына күтім жасау.
34. 5-сыныпқа арналған "Шаруашылық еңбек" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) киім және аяқ киімге күтім жасау. Қолмен кір жууға арналған жабдықты тану, атау: леген, кір сабын, едендік кептіргіш, киім қыстырғыштары. Кір сабын қолдана отырып, легенде ұсақ заттарды (бет орамал, шұлық, орамал) қолмен жуу әдістері. Кір жуудың кезекті әрекеттерін орындау: сабындау, қолмен жуу, таза суда шаю, сығу, қыстырғыштарды қолданып және қолданбай (едендік кептіргіште) жіпке жайып кептіру. Кір жуғаннан кейін легенді жуу және сүрту, леген мен сабынды сақтау орындарына қою. Сыртқы киімді құрғақ щеткамен тазалау. Киімді шкафтағы сөрелерге, шкафтағы ілгіштерге, орындықтың артқы жағына іліп жинау және бүктеу. Өз киіміне ұқыпты қарау.
Күнделікті аяқ киімге күтім жасау: құрғақ шүберекпен сүрту, былғары аяқ киімді щеткамен және аяқ киімге арналған креммен тазалау, аяқ киім күтіміне арналған құралға малынған губкамен тазалау. Ылғалды аяқ киімді кептіру. Аяқ киімді сақтау орындарына орналастыру: сөреге, аяқ киім шкафына. Тазаланған аяқ киімді маусымдық сақтау қораптарына салу. Киім мен аяқ киімге күтім жасау жөніндегі құралдар мен заттарды сақтау ережесі;

26. Занятия по хозяйственному труду проводятся в кабинете социально-бытовой ориентировки, Монтессори-кабинете или в специально оборудованном кабинете, оснащенном инструментарием и материалами в соответствии с содержанием настоящей Программы.
27. Межпредметные связи устанавливаются с предметами "Человек и мир", "Социально-бытовая ориентировка", "Развитие речи и коммуникация", "Ремесло", "Счет".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Хозяйственный труд"
28. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Хозяйственный труд" составляет:
1) 5 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) 6 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) 7 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) 8 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) 9 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
6) 10 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету определяется типовым учебным планом, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №8170).
29. Базовое содержание учебного предмета "Хозяйственный труд" включает следующие разделы:
1) "Уход за одеждой и обувью";
2) "Уход за жилищем и предметами быта";
3) "Уход за растениями";
4) "Уход за домашними питомцами".
30. Раздел "Уход за одеждой и обувью" включает следующие подразделы:
1) уход за одеждой;
2) уход за обувью.
31. Раздел "Уход за жилищем и предметами быта" включает следующие подразделы:
1) уход за помещением;
2) уход за мебелью и предметами быта;
3) уход за посудой.
32. Раздел "Уход за растениями" включает следующие подразделы:
1) уход за комнатными растениями;
2) уход за растениями цветника, сада, огорода.
33. Раздел "Уход за домашними питомцами" включает следующие подразделы:
1) уход за домашними питомцами.
34. Базовое содержание учебного предмета "Хозяйственный труд" для 5 класса:
1) уход за одеждой и обувью. Узнавание, называние инвентаря для ручной стирки: таз, хозяйственное мыло, напольная сушилка, прищепки. Приемы ручной стирки мелких вещей (носовой платок, носки, косынка) в тазу с применением хозяйственного мыла. Выполнение последовательных действий стирки: намыливание, стирка руками, полоскание в чистой воде, отжимание, сушка на веревке (на напольной сушилке) с использованием и без использования прищепок. Мытье и вытирание таза после стирки, размещение таза и мыла в местах хранения. Чистка верхней одежды сухой щеткой. Складывание и хранение одежды на полках в шкафу, на плечиках в шкафу, на спинке стула. Бережное отношение к своей одежде.
Ежедневный уход за обувью: протирание сухой тряпочкой, чистка кожаной обуви с помощью щетки и крема для обуви, чистка с помощью губки, пропитанной составом для ухода за обувью. Сушка мокрой обуви. Размещение обуви в местах хранения: на полке, на подставке, в шкафу для обуви. Размещение чистой обуви в коробки для сезонного хранения. Правила хранения инвентаря и приспособлений по уходу за одеждой и обувью;

2) тұрғын үй және тұрмыстық заттарға күтім жасау. Оқу және тұрғын үй-жайларды жинауға арналған құрал-саймандар мен құрылғыларды тану, атау, пайдалану: сыпырғыш, щетка, қалақша, қоқыс себеті. Еденді щеткамен және сыпырғышпен сыпыру тәртібі. Терезе мен есікке күтім жасауға арналған құралдарды тану, атау. Жиһаздан шаңды кетіру. Терезенің, есіктің, үстелдің бетін дымқыл шүберекпен сүрту. Үй-жайға күтім жасау жөніндегі құралдар мен құрылғыларды сақтау ережесі. Үйді тазалау кезінде отбасы мүшелеріне мүмкіндігінше көмек көрсету.
Науаны пайдаланып тамақтанғаннан кейін үстелден лас ыдыстарды тазалау. Табақшалардан тамақ қалдықтарын кетіру. Ыдыс жууға арналған керек-жарақтарды таңдау және атау: шараша, губка, жуғыш құрал, шай сүлгісі. Шай ыдыстарын губка мен жуғыш құралды пайдаланып жылы сумен жуу реті. Шай сүлгісінің көмегімен шай ыдыстарын кептіру. Ыдыстарды сақтау орындарына орналастыру;
3) өсімдіктерге күтім жасау. Бөлме өсімдіктеріне күтім жасау құралдарының атауы мен мақсаты: суару ыдысы, бүріккіш. Суаруға суды дайындау. Өсімдіктердің топырағына және науаға су құю, өсімдіктерді сумен бүрку, ережелерге сәйкес өсімдік жапырақтарын сүрту.
Бау-бақша жұмыстарына арналған жабдықтарды тану, атау, пайдалану: суару ыдысы, тырма. Бау-бақша жұмыстарына арналған арнайы киімдерді тану, атау, кию: қолғап, халат, алжапқыш. Суару ыдысынан гүлзарларды суару. Бақшадағы күзгі жапырақтарды тырмамен тазалау;
4) үй жануарларына күтім жасау. Мысық/ит тағамын ыдысқа салғанда ересек адамның әрекетін бақылау. Үй жануарларының ыдыстары мен жататын орнына күтім жасау кезінде ересек адамның әрекеттерін бақылау. Ересек адаммен бірге үй жануарын серуендеуге шығару.
Киім және аяқ киімге, бөлме және жиһазға, өсімдіктер және үй жануарларына күтім жасау, ыдыс жуу алдында және олардан кейін жеке гигиена ережелері: қолғапты, алжапқышты пайдалану, қолды жуу және крем жағу.
35. 6-сыныпқа арналған "Шаруашылық еңбек" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) киім мен аяқ киімге күтім жасау. Қол жууға арналған құрал-жабдықтарды тану және атау: раковина, кір сабын, еден кептіргіш, киім қыстырғыш. Кір сабын қолданып бассейнде ұсақ заттарды (орамал, шұлық, шарф) қолмен жуу техникасы. Кезекті жуу қадамдарын орындау: сабынмен жуу, қолмен жуу, таза сумен шаю, сығу, сызғышпен кептіру (еден кептіргіште) киімді қыстырғышпен және қолданбай. Жуғаннан кейін бассейнді жуу және сүрту, бассейн мен сабынды сақтау орындарына қою. Сыртқы киімді құрғақ щеткамен тазалау. Киімді шкафтағы сөрелерде, шкафтағы ілгіштерде, орындықтың арқалығында бүктеу және сақтау. Жыл мезгілдері арасында киімдерді шкафта сақтауға дайындау: жамылғыларды пайдалану. Киіміңізге жақсы күтім жасаңыз.
Аяқ киім күтіміне арналған құрал-жабдықтарды тану және атау: қылқалам, губка, крем, барқыт мата, клеенка. Күнделікті аяқ киім күтімі: құрғақ шүберекпен сүрту, былғары аяқ киімді щетка мен аяқ киім бояуын пайдаланып тазалау технологиясы, былғары аяқ киімді тазалау үшін түсі бойынша крем таңдау. Аяқ киімді күтуге арналған қоспаға малынған губканы пайдаланып аяқ киімді тазалау. Қысқы аяқ киімді тазалау тәртібі. Резеңке аяқ киімді жуу және сүрту. Ылғал аяқ киімді кептіру. Аяқ киімді сақтау орындарында орналастыру: сөреде, стендте, аяқ киім шкафында. Таза аяқ киімді маусымдық сақтауға арналған жәшіктерге салу. киім мен аяқ киімді күтуге арналған жабдықтар мен құрылғыларды сақтау ережелері;

2) уход за жилищем и предметами быта. Узнавание, называние, использование инвентаря и приспособлений для уборки учебных и жилых помещений: веник, щҰтка, совок, корзинка для мусора. Порядок подметания пола щҰткой и веником. Узнавание, называние инвентаря для ухода за подоконником и дверью. Удаление пыли с мебели. Протирание поверхности подоконника, двери, стола влажной тряпкой. Правила хранения инвентаря и приспособлений по уходу за помещением. Выполнение посильных обязанностей в семье по уходу за жилищем.
Уборка грязной посуды со стола после приема пищи с использованием подноса. Удаление остатков пищи с тарелок. Выбор и называние принадлежностей для мытья посуды: таз, губка, моющее средство, чайное полотенце. Последовательность мытья чайной посуды теплой водой с использованием губки и моющего средства. Просушивание чайной посуды с помощью чайного полотенца. Размещение посуды в местах хранения.
3) уход за растениями. Название и назначение инвентаря по уходу за комнатными растениями: лейка, опрыскиватель. Подготовка воды для полива. Полив растений в грунт и в поддон, опрыскивание растений, протирание листьев растений в соответствии с правилами.
Узнавание, называние, использование инвентаря для садовых работ: лейка, грабли. Узнавание, называние, надевание спецодежды для садовых работ: рукавицы, перчатки, халат, фартук. Полив клумбы из лейки. Уборка осенних листьев в саду с помощью граблей;
4) уход за домашними питомцами. Вести наблюдения за действиями взрослого при выкладывании в миску корма для кошки / собаки. Вести наблюдения за действиями взрослого по уходу за посудой и лежанкой домашнего питомца. Сопровождение взрослого на прогулке с домашним питомцем.
Правила личной гигиены до и после ухода за одеждой и обувью, помещением и мебелью, растениями и домашними питомцами, мытья посуды: использование перчаток, фартука, мытье рук и нанесение крема.
35. Базовое содержание учебного предмета "Хозяйственный труд" для 6 класса:
1) уход за одеждой и обувью. Узнавание, называние инвентаря для ручной стирки: таз, хозяйственное мыло, напольная сушилка, прищепки. Приемы ручной стирки мелких вещей (носовой платок, носки, косынка) в тазу с применением хозяйственного мыла. Выполнение последовательных действий стирки: намыливание, стирка руками, полоскание в чистой воде, отжимание, сушка на веревке (на напольной сушилке) с использованием и без использования прищепок. Мытье и вытирание таза после стирки, размещение таза и мыла в местах хранения. Чистка верхней одежды сухой щеткой. Складывание и хранение одежды на полках в шкафу, на плечиках в шкафу, на спинке стула. Подготовка одежды к хранению в шкафу между сезонами: использование чехлов. Бережное отношение к своей одежде.
Узнавание, называние инвентаря для ухода за обувью: щетка, губка, крем, бархотка, клеҰнка. Ежедневный уход за обувью: протирание сухой тряпочкой, технология чистки кожаной обуви с помощью щетки и крема для обуви, выбор крема по цвету для чистки кожаной обуви. Чистка обуви с помощью губки, пропитанной составом для ухода за обувь. Порядок чистки зимней обуви. Мытье и протирание резиновой обуви. Сушка мокрой обуви. Размещение обуви в местах хранения: на полке, на подставке, в шкафу для обуви. Размещение чистой обуви в коробки для сезонного хранения. Правила хранения инвентаря и приспособлений по уходу за одеждой и обувью;

2) тұрғын үй мен тұрмыстық заттарды күту. Оқу және тұрғын үй-жайларды тазалауға арналған жабдықтар мен құрылғыларды тану және атау: сыпырғыш, щетка, шаң жинағыш, қоқыс себетін, шүберек, шелек, швабра, жуғыш заттар. Еденді щеткамен және сыпырғышпен сыпыру тәртібі. Еденді сүрту тәртібі. Тақталарды, табалдырықтарды, бөлменің бұрыштарын тазалау ерекшеліктері. Терезе төсеніштері мен есіктерді күтуге арналған жабдықтарды тану, атау, пайдалану. Жиһаздан шаңды кетіру. Терезе төсенішінің, есіктің, үстелдің, тоңазытқыштың бетін дымқыл шүберекпен сүрту. Жабдықтарды және үй-жайларды ұстауға арналған жабдықтарды сақтау ережелері. Үйді тазалау кезінде отбасы мүшелеріне мүмкіндігінше көмек көрсету.
Тамақтан кейін дастархандағы лас ыдыстарды науаны пайдаланып тазалау. Тағамдардың қалдықтарын табақтардан шығару. Ыдыс жууға арналған ыдыстарды таңдау және атау: раковина, губка, жуғыш зат, шәй сүлгі. Шәй мен ыдыс-аяқты губка мен жуғыш затты пайдаланып жылы сумен жуу реті. Ыдыстарды сүлгімен кептіру. Ыдыстарды сақтау орындарына қою.
3) өсімдіктерге күтім жасау. Жабық өсімдіктерді күтуге арналған жабдықтың атауы мен мақсаты: суару ыдысы, бүріккіш. Суаруға суды дайындау. Топырақтағы және науадағы өсімдіктерді суару, өсімдіктерді бүрку, ережеге сәйкес өсімдік жапырақтарын сүрту.
Бау-бақша жабдықтарын тану, атау, пайдалану: суару, тырма, сыпырғыш. Бау-бақшаға арналған комбинезондарды тану, атау, кию: қолғап, қолғап, халат, алжапқыш. Гүлзарларды суарғышпен суару. Гүлзардағы арамшөптерді қолмен тазалау. Бақшадағы күзгі жапырақтарды тырмамен тазалау. Жолдарды сыпыру ережелері. Құрғақ жапырақтарды тырмалау және тасымалдау. Қыс мезгілінде мектеп ауласын тазалауға қатысу. Жұмыс кезінде құралдарды дұрыс ұстау;
4) үй жануарларын күту. Мысық пен ит тағамын ересек адамның басшылығымен ыдысқа салыңыз. Ыдысты жуу. Үлкен адамның сүйемелдеуімен үй жануарыңызбен серуендеуге барыңыз. Аквариум балықтарын ("тірі бұрыштағы" басқа жануарларды), тотықұстарды (басқа құстарды) ересек адамның басшылығымен торда тамақтандыру.
Киім мен аяқ киімге, үй-жай мен жиһазға, өсімдіктер мен үй жануарларына күтім жасау алдында және одан кейінгі жеке гигиена ережелері, ыдыстарды жуу: қолғапты, алжапқышты пайдалану, қолды жуу және крем жағу.
36. 7-сыныпқа арналған "Шаруашылық еңбек" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) киім және аяқ киімге күтім жасау. Киімнің сыртқы түрі бойынша қандай күтім қажет екенін анықтау: киім щеткасымен тазалау, жуу, үтіктеу. Қолмен жууға арналған құралдарды тану, атау: леген, кір сабын, кір жуғыш ұнтақ, кір жууға арналған гель, едендік кептіргіш, киім қыстырғыштары. Кір сабынды, кір жуғыш ұнтақты қолдана отырып, легенде ұсақ заттарды (орамал, шұлық, бет орамал, алжапқыш, жеңдер) қолмен жуу әдістері. Кір жуудың реттік әрекеттерін орындау: сабындау, қолмен жуу, таза суда шаю, сығу, қыстырғыштарды қолданып және қолданбай (едендік кептіргіште) жіпте кептіру. Кір жуғаннан кейін легенді жуу және сүрту, сақтау орындарына легенді, сабынды, кір жуғыш ұнтақты қою. Сыртқы киімді құрғақ және дымқыл тазалау. Киімдерді шкафтағы сөрелерге бүктеу, шкафтағы ілгіштерге, орындықтың артқы жағына ілу және сақтау. Киімді жыл мезгілдері арасында шкафта сақтауға дайындау: қаптамаларды пайдалану. Бас киімдерді күту, бас киімдерді шкафта сақтау ережелері. Өз киіміне ұқыпты қарау. Ұсақ мақта маталы киімдерді үтіктеу технологиясы. Үтікпен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері. Инеге жіпті сабақтау. Тігістердің түрлері: тігіс, смҰталық. Екі тесігі бар түймелерді тігу.
Аяқ киім күтіміне арналған құралдарды тану, атау: щетка, губка, крем, барқыт, клеенка. Күнделікті аяқ киімге күтім жасау: құрғақ шүберекпен сүрту, былғары аяқ киімді щеткамен және аяқ киімге арналған креммен тазалау технологиясы, былғары аяқ киімді тазалауға арналған кремді аяқ киім түсіне сәйкес таңдау. Аяқ киімді күтімге арналған құралға малынған губкамен тазалау. Қысқы аяқ киімді тазалау тәртібі. Резеңке аяқ киімді жуу және сүрту. Ылғалды аяқ киімді кептіру. Аяқ киімді сақтау орындарына орналастыру: сөреге, аяқ киім шкафына. Таза аяқ киімді маусымдық сақтау қораптарына салу. Киім және аяқ киімге күтім жасау жөніндегі құралдарды сақтау ережесі;

2) уход за жилищем и предметами быта. Узнавание, называние инвентаря и приспособлений для уборки учебных и жилых помещений: веник, щҰтка, совок, корзинка для мусора, тряпка, ведро, швабра, моющие средства. Порядок подметания пола щҰткой и веником. Порядок мытья пола шваброй. Особенности чистки плинтуса, порога, углов комнаты. Узнавание, называние, использование инвентаря для ухода за подоконником и дверью. Удаление пыли с мебели. Протирание поверхности подоконника, двери, стола, холодильника влажной тряпкой. Правила хранения инвентаря и приспособлений по уходу за помещением. Выполнение посильных обязанностей в семье по уходу за жилищем.
Уборка грязной посуды со стола после приема пищи с использованием подноса. Удаление остатков пищи с тарелок. Выбор и называние принадлежностей для мытья посуды: таз, губка, моющее средство, чайное полотенце. Последовательность мытья чайной и столовой посуды теплой водой с использованием губки и моющего средства. Просушивание посуды с помощью полотенца. Размещение посуды в местах хранения.
3) уход за растениями. Название и назначение инвентаря по уходу за комнатными растениями: лейка, опрыскиватель. Подготовка воды для полива. Полив растений в грунт и в поддон, опрыскивание растений, протирание листьев растений в соответствии с правилами.
Узнавание, называние, использование инвентаря для садовых работ: лейка, грабли, веник. Узнавание, называние, надевание спецодежды для садовых работ: рукавицы, перчатки, халат, фартук. Полив клумбы из лейки. Прополка сорняков на клумбе вручную. Уборка осенних листьев в саду с помощью граблей. Правила подметания дорожек. Сгребание и перенос сухой листвы. Участие в уборке школьного двора зимой. Правильное удержание инструментов во время работы;
4) уход за домашними питомцами. Выкладывание в миску корма для кошки и собаки под руководством взрослого. Мытье миски. Выход на прогулку с питомцем в сопровождении взрослого. Кормление аквариумных рыбок (других животных из "живого уголка"), попугайчиков (других птиц) в клетке под руководством взрослого.
Правила личной гигиены до и после ухода за одеждой и обувью, помещением и мебелью, растениями и домашними питомцами, мытья посуды: использование перчаток, фартука, мытье рук и нанесение крема.
36. Базовое содержание учебного предмета "Хозяйственный труд" для 7 класса:
1) уход за одеждой и обувью. Определение по внешнему виду одежды, какой вид ухода необходим: чистка одежной щеткой, стирка, утюжка. Узнавание, называние инвентаря и средств для ручной стирки: таз, хозяйственное мыло, стиральный порошок, гель для стирки, напольная сушилка, прищепки. Приемы ручной стирки мелких вещей (носовой платок, носки, косынка, фартук, нарукавники) в тазу с применением хозяйственного мыла, стирального порошка. Выполнение последовательных действий стирки: намыливание, стирка руками, полоскание в чистой воде, отжимание, сушка на веревке (на напольной сушилке) с использованием и без использования прищепок. Мытье и вытирание таза после стирки, размещение таза, мыла, стирального порошка в местах хранения. Чистка верхней одежды сухим и влажным способом. Складывание и хранение одежды на полках в шкафу, на плечиках в шкафу, на спинке стула. Подготовка одежды к хранению в шкафу между сезонами: использование чехлов. Уход за головными уборами, правила хранения головных уборов в шкафу. Бережное отношение к своей одежде. Технология утюжки мелких хлопчатобумажных вещей. Правила безопасной работы с утюгом. Вдевание нитки в иглу. Виды швов: подшивочный, смҰточный. Пришивание пуговиц с двумя отверстиями.
Узнавание, называние инвентаря для ухода за обувью: щетка, губка, крем, бархотка, клеҰнка. Ежедневный уход за обувью: протирание сухой тряпочкой, технология чистки кожаной обуви с помощью щетки и крема для обуви, выбор крема по цвету для чистки кожаной обуви. Чистка обуви с помощью губки, пропитанной составом для ухода за обувь. Порядок чистки зимней обуви. Мытье и протирание резиновой обуви. Сушка мокрой обуви. Размещение обуви в местах хранения: на полке, на подставке, в шкафу для обуви. Размещение чистой обуви в коробки для сезонного хранения. Правила хранения инвентаря и приспособлений по уходу за одеждой и обувью;

2) тұрғын үй және тұрмыстық заттарға күтім жасау. Бөлмені желдету, төсек төсеу. Шашылып жатқан заттарды тиісті орындарға орналастыру. Оқу және тұрғын үй-жайларды жинауға арналған құралдарды және құрылғыларды тану, атау: сыпырғыш, щетка, қалақша, қоқыс себеті, шүберек, шелек, сүрткіш, жуғыш заттар. Еденді щеткамен және сыпырғышпен сыпыру тәртібі. Еденді сүрткішпен жуу тәртібі. Бөлменің іргелерін, табалдырығын, бұрыштарын тазалау ерекшеліктері. Терезе және есікке күтім жасауға арналған құралдарды тану, атау, пайдалану. Жиһаздан шаңды кетіру. Терезенің, есіктің, үстелдің бетін жуғыш заттарды пайдаланып дымқыл шүберекпен сүрту. Ас үй жиһаздарын жуу, ас үй жабдықтарының беттерін жуу: жуғыш заттарды пайдаланып плиткаларды, тоңазытқышты жуу. Үй-жайға күтім жасауға арналға құралдар мен құрылғыларды сақтау ережесі. Үйді тазалау кезінде отбасы мүшелеріне мүмкіндігінше көмек көрсету.
Науаны пайдаланып тамақтанғаннан кейін үстелді лас ыдыстардан тазалау. Табақшалардан тамақ қалдықтарын кетіру. Ыдыс жууға арналған керек-жарақтарды таңдау және атау: шараша, губка, жуғыш зат, шай сүлгісі. Шай ішу бөлмесін, асхана, ас үй ыдыстарын жуу, ас құралдарын тазалау ережелері. Сүлгінің көмегімен асхана ыдыстарын, ас құралдарын кептіру. Ыдыстарды сақтау орындарына орналастыру. Жуу және тазалау құралдарымен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері;
3) өсімдіктерге күтім жасау. Бөлме өсімдіктеріне күтім жасау құралдарының атауы және мақсаты: суару ыдысы, бүріккіш. Өсімдіктерді суару үшін су дайындау. Өсімдіктердің топырағына және науасына су құю, өсімдіктерге су бүрку, топырақты қопсыту, өсімдік жапырақтарын сүрту, ережелерге сәйкес ересек адамның басшылығымен өсімдіктерді қоректендіру.
Бау-бақша жұмыстарына арналған жабдықты тану, атау, пайдалану: суару ыдысы, тырма, сыпырғыш. Бау-бақша жұмыстарына арналған арнайы киімдерді тану, атау, кию: қолғап, халат, алжапқыш. Суару ыдысынан гүлзарларды суару. Гүлзарларда арамшөптерден қолмен тазарту. Бақшадағы күзгі жапырақтарды тырмамен тазалау. Жолдарды сыпыру ережелері. Құрғақ жапырақтарды тырмалау және тасымалдау. Құрғақ, сынған бұтақтарды кесу қайшыларымен кесу. Кесу қайшыларымен жұмыс істеу ережелері. Қыс мезгілінде мектеп ауласын қардан тазалауға қатысу. Жұмыс істеу кезінде құралдарды дұрыс ұстау;
4) үй жануарларына күтім жасау. Ересек адамның басшылығымен мысық және ит тағамын ыдысына салу. Ыдысты жуу. Ересек адамның сүйемелдеуімен үй жануарымен серуендеуге шығу. Ересек адамның басшылығымен аквариум балықтарын ("табиғат бұрышы" басқа жануарларды), тордағы тотықұстарды (басқа құстарды) тамақтандыру.
Киім және аяқ киімге, бөлме және жиһазға, өсімдіктер және үй жануарларына күтім жасау, ыдыс жуу алдында және одан кейінгі жеке гигиена ережелері: қолғапты, алжапқышты пайдалану, қолды жуу және крем жағу.

2) уход за жилищем и предметами быта. Проветривание помещения, застилание постели. Размещение разбросанных вещей в соответствующие места. Узнавание, называние инвентаря и приспособлений для уборки учебных и жилых помещений: веник, щҰтка, совок, корзинка для мусора, тряпка, ведро, швабра, моющие средства. Порядок подметания пола щҰткой и веником. Порядок мытья пола шваброй. Особенности чистки плинтуса, порога, углов комнаты. Узнавание, называние, использование инвентаря для ухода за подоконником и дверью. Удаление пыли с мебели. Протирание поверхности подоконника, двери, стола влажной тряпкой с использованием моющих средств. Мытье кухонной мебели, мытье поверхностей кухонного оборудования: мойки, плиты, холодильника с использованием моющих средств. Правила хранения инвентаря и приспособлений по уходу за помещением. Выполнение посильных обязанностей в семье по уходу за жилищем.
Уборка грязной посуды со стола после приема пищи с использованием подноса. Удаление остатков пищи с тарелок. Выбор и называние принадлежностей для мытья посуды: таз, губка, моющее средство, чайное полотенце. Правила мытья чайной, столовой, кухонной посуды, чистка столовых приборов. Просушивание чайной, столовой посуды, столовых приборов с помощью чайного полотенца. Размещение посуды в местах хранения. Правила безопасной работы с моющими и чистящими средствами.
3) уход за растениями. Название и назначение инвентаря по уходу за комнатными растениями: лейка, опрыскиватель. Подготовка воды для полива. Полив растений в грунт и в поддон, опрыскивание растений, рыхление почвы, протирание листьев растений, подкормка растений под руководством взрослого в соответствии с правилами.
Узнавание, называние, использование инвентаря для садовых работ: лейка, грабли, веник. Узнавание, называние, надевание спецодежды для садовых работ: рукавицы, перчатки, халат, фартук. Полив клумбы из лейки. Прополка сорняков на клумбе вручную. Уборка осенних листьев в саду с помощью граблей. Правила подметания дорожек. Сгребание и перенос сухой листвы. Обрезка сухих, поломанных веток секатором. Правила работы с секатором. Участие в уборке школьного двора зимой. Правильное удержание инструментов во время работы;
4) уход за домашними питомцами. Выкладывание в миску корма для кошки и собаки под руководством взрослого. Мытье миски. Выход на прогулку с питомцем в сопровождении взрослого. Кормление аквариумных рыбок (других животных из "живого уголка"), попугайчиков (других птиц) в клетке под руководством взрослого.
Правила личной гигиены до и после ухода за одеждой и обувью, помещением и мебелью, растениями и домашними питомцами, мытья посуды: использование перчаток, фартука, мытье рук и нанесение крема.

37. 8-сыныпқа арналған "Шаруашылық еңбек" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) киім және аяқ киімге күтім жасау. Киімнің сыртқы түрі бойынша қандай күтім қажет екенін анықтау: киім щеткасымен тазалау, жуу, үтіктеу. Қолмен жууға арналған құралдарды тану, атау: леген, кір сабын, кір жуғыш ұнтақ, кір жууға арналған гель, едендік кептіргіш, киім қыстырғыштары. Мақта маталы, жүннен тоқылған және синтетикалық матадан тігілген киімдерді қолмен жуу және кептіру әдістері. Кір жуғаннан кейін легенді жуу және сүрту, сақтау орындарына легенді, сабынды, кір жуғыш ұнтақты қою.
Киімдерді шкафтағы сөрелерге бүктеу, шкафтағы ілгіштерге, орындықтың артқы жағына ілу және сақтау. Киімдерді жыл мезгілдері арасында шкафта сақтауға дайындау: қаптамаларды пайдалану. Бас киімдерді күту, бас киімдерді шкафта сақтау ережелері. Өз киіміне ұқыпты қарау. Мақта маталы, жүннен тоқылған және синтетикалық матадан жасалған киімдерді үтіктеу әдістері. Жейделерді, шалбарларды үтіктеу реттілігі. Үтікпен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері. Үзіліп қалған түйменің орнын анықтау, түймелерді тігу. Майлықтар тігу. Сөгітілген және жыртылған жер бойынша киімді жөндеу. Түсі, қалыңдығы, сапасы бойынша матаға сәйкес жіптерді таңдау. Матаны жыртылған немесе сөгітілген тігіспен бүктеу, қол тігіспен тегістеу. Сөгітілген жиектерін жиі сметалық тігістермен біріктіру. Жамау салу.
Аяқ киім күтіміне арналған құралдарды тану, атау: щетка, губка, крем, барқыт, клеенка. Күнделікті аяқ киімге күтім жасау: құрғақ шүберекпен сүрту, былғары аяқ киімді щеткамен және аяқ киімге арналған креммен тазалау технологиясы, былғары аяқ киімді тазалауға арналған кремді аяқ киім түсіне сәйкес таңдау. Аяқ киімді күтімге арналған құралға малынған губкамен тазалау. Қысқы аяқ киімді тазалау тәртібі. Резеңке аяқ киімді жуу және сүрту. Ылғалды аяқ киімді кептіру. Аяқ киімді сақтау орындарына орналастыру: сөреге, аяқ киім шкафына. Таза аяқ киімді маусымдық сақтау қораптарына салу. Киім және аяқ киімге күтім жасау жөніндегі құралдарды сақтау ережесі;
2) тұрғын үй және тұрмыстық заттарға күтім жасау. Бөлмені желдету, төсек төсеу. Төсекорындарды ауыстыру. Шашылып жатқан заттарды тиісті орындарға орналастыру. Оқу және тұрғын үй-жайларды жинауға арналған құралдарды және құрылғыларды тану, атау: сыпырғыш, щетка, қалақша, қоқыс себеті, шүберек, шелек, сүрткіш, жуғыш заттар. Еденді щеткамен және сыпырғышпен сыпыру тәртібі. Еденді сүрткішпен жуу тәртібі. Бөлменің іргелерін, табалдырығын, бұрыштарын тазалау ерекшеліктері. Шаңсорғыштың мақсаты, шаңсорғышты қосу- ажырату, жұмысқа дайындық. Кілемді, еденді, батареяны тазалау кезінде шаңсорғышты қауіпсіз пайдалану ережелері. Шаңсорғышқа күтім жасау. Терезе мен есікке, жиһазға күтім жасауға арналған құралдарды тану, атау, пайдалану. Жиһаздын шанын сүрту. Терезенің, есіктің, үстелдің бетін жуғыш заттарды пайдаланып дымқыл шүберекпен сүрту. Ас үй жиһаздарын жуу, ас үй жабдықтарының беттерін жуу: жуғыш заттарды пайдаланып плиткаларды, тоңазытқышты жуу. Үй-жайға күтім жасауға арналған құралдар мен құрылғыларды сақтау ережесі. Үйді тазалау кезінде мүмкіндігінше көмек көрсету, қол жетімді міндеттерді орындау.
Науаны пайдаланып тамақтанғаннан кейін үстелді лас ыдыстардан тазалау. Табақшалардан тамақ қалдықтарын кетіру. Ыдыс жууға арналған керек-жарақтарды таңдау және атау: шараша, губка, жуғыш зат, шай сүлгісі. Шай ішу бөлмесін, асхана, ас үй ыдыстарын (кастрюльдерді, шәйнектерді, табаларды) жуу. Ас құралдарын тазалау ережелері; Шай сүлгісінің көмегімен шай, асхана ыдыстарын, ас құралдарын кептіру. Ыдыстарды сақтау орындарына орналастыру. Жуу және тазалау құралдарымен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері;

37. Базовое содержание учебного предмета "Хозяйственный труд" для 8 класса:
1) уход за одеждой и обувью. Определение по внешнему виду одежды, какой вид ухода необходим: чистка одежной щеткой, стирка, утюжка. Узнавание, называние инвентаря и средств для ручной стирки: таз, хозяйственное мыло, стиральный порошок, гель для стирки, напольная сушилка, прищепки. Приемы ручной стирки, сушки вещей из хлопковой, шерстяной и синтетических тканей. Мытье и вытирание таза после стирки, размещение инвентаря в местах хранения. Чистка верхней одежды сухим и влажным способом. Складывание и хранение одежды на полках в шкафу, на плечиках в шкафу, на спинке стула. Подготовка одежды к хранению в шкафу между сезонами: использование чехлов. Уход за головными уборами, правила хранения головных уборов в шкафу. Бережное отношение к своей одежде. Приемы глажения одежды из хлопковой, шерстяной и синтетических тканей. Последовательность глажения сорочки, брюк. Правила безопасной работы с утюгом. Определение места оторванной пуговицы, пришивание пуговиц. Подшив салфеток. Ремонт одежды по распоровшемуся шву и разорванному месту. Подбор ниток в соответствии с тканью по цвету, толщине, качеству. Складывание ткани по разрыву или распоровшемуся шву, стачивание ручным швом. Соединение краев разрыва частыми сметочными стежками. Наложение заплаты.
Узнавание, называние инвентаря для ухода за обувью: щетка, губка, крем, бархотка, клеҰнка. Ежедневный уход за обувью: протирание сухой тряпочкой, технология чистки кожаной обуви с помощью щетки и крема для обуви, выбор крема по цвету для чистки кожаной обуви. Чистка обуви с помощью губки, пропитанной составом для ухода за обувь. Порядок чистки зимней обуви. Мытье и протирание резиновой обуви. Сушка мокрой обуви. Размещение обуви в местах хранения: на полке, на подставке, в шкафу для обуви. Размещение чистой обуви в коробки для сезонного хранения. Правила хранения инвентаря и приспособлений по уходу за одеждой и обувью;
2) уход за жилищем и предметами быта. Проветривание помещения, застилание постели. Смена постельного белья. Размещение разбросанных вещей в соответствующие места. Узнавание, называние инвентаря и приспособлений для уборки учебных и жилых помещений: веник, щҰтка, совок, корзинка для мусора, тряпка, ведро, швабра, моющие средства. Порядок подметания пола щҰткой и веником. Порядок мытья пола шваброй. Особенности чистки плинтуса, порога, углов комнаты. Назначение пылесоса, подключение-отключение пылесоса, подготовка к работе. Правила безопасного использования пылесоса при чистке ковровых покрытий, пола, батареи. Уход за пылесосом. Узнавание, называние, использование инвентаря для ухода за подоконником, дверью, мебелью. Удаление пыли с мебели. Влажная уборка поверхности подоконника, двери, стола с использованием моющих средств. Мытье кухонной мебели, мытье поверхностей кухонного оборудования с использованием моющих средств: мойки, плиты, холодильника. Мытье полок и внутренних стенок холодильника с использованием моющих средств. Правила хранения инвентаря и приспособлений по уходу за помещением. Выполнение посильных обязанностей в семье по уходу за жилищем.
Уборка грязной посуды со стола после приема пищи с использованием подноса. Удаление остатков пищи с тарелок. Выбор и называние принадлежностей для мытья посуды: таз, губка, моющее средство, чайное полотенце. Правила мытья чайной, столовой, кухонной посуды (кастрюль, чайников, сковородок), чистка столовых приборов. Просушивание чайной, столовой посуды, столовых приборов с помощью чайного полотенца. Размещение посуды в местах хранения. Правила безопасной работы с моющими и чистящими средствами.

3) өсімдіктерге күтім жасау. Бөлме өсімдіктеріне күтім жасау құралдарының атауы және мақсаты: суару ыдысы, бүріккіш. Өсімдіктерді суару үшін су дайындау. Өсімдіктердің топырағына және науасына су құю, өсімдіктерге су бүрку, топырақты қопсыту, өсімдік жапырақтарын сүрту, ережелерге сәйкес ересек адамның басшылығымен өсімдіктерді қоректендіру.
Бау-бақша жұмыстарына арналған жабдықты тану, атау, пайдалану: суару ыдысы, тырма, сыпырғыш. Бау-бақша жұмыстарына арналған арнайы киімдерді тану, атау, кию: қолғап, халат, алжапқыш. Суару ыдысынан гүлзарларды суару. Көшеттерді өсіру үшін тұқымдарды дайындау және себу. Дайын көшеттерді ашық топыраққа отырғызу. Пиязды өсімдіктерді отырғызу. Ағаштар мен бұталардың астынан жер қазу. Гүлзарларда арамшөптерден қолмен тазарту. Бақшадағы күзгі жапырақтарды тырмамен тазалау. Жолдарды сыпыру ережелері. Құрғақ жапырақтарды тырмалау және тасымалдау. Құрғақ, сынған бұтақтарды кесу қайшыларымен кесу. Кесу қайшыларымен жұмыс істеу ережелері. Тыңайтқыштармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері: қолғапты пайдалану. Жолдар мен кіреберістерді қардан тазалау ережелері. Жұмыс кезінде құралдарды дұрыс ұстау;
4) үй жануарларына күтім жасау. Ересек адамның басшылығымен мысық және ит тағамын ыдысына салу. Ыдысты жуу. Ересек адамның сүйемелдеуімен үй жануарымен серуендеуге шығу. Ересек адамның басшылығымен аквариум балықтарын ("табиғат бұрышындағы" басқа да жануарларды), тордағы тотықұстарды (басқа құстарды) тамақтандыру.
Киім және аяқ киімге, бөлме және жиһазға, өсімдіктер және үй жануарларына күтім жасау, ыдыс жуу алдында және одан кейінгі жеке гигиена ережелері: қолғапты, алжапқышты пайдалану, қолды жуу және крем жағу.
38. 9-сыныпқа арналған "Шаруашылық еңбек" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) киім және аяқ киімге күтім жасау. Жууды талап ететін киімдерді іріктеу және сақтау ережелері: себетте, контейнерде. Киімнің сыртқы түрі бойынша қандай күтім қажет екенін анықтау: киім щеткасымен тазалау, жуу, үтіктеу. Қолмен және машинамен жууға арналған жуғыш заттарды ажырату. Мақта маталы, жүннен тоқылған және синтетикалық матадан тігілген киімдерді қолмен жуу және кептіру әдістері. Кір жуғаннан кейін легенді жуу және сүрту, сақтау орындарына легенді, сабынды, кір жуғыш ұнтақты қою. Кір жуғыш машинада кірді жууға дайындау (ақ және түрлі-түсті түстері бойынша сұрыптау). Мақта матадан жасалған киімді ересек адамның басшылығымен кір жуғыш машинада жуу, жұмыс орнын жуғаннан кейін тазалау. Кір жуғыш машинамен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Сыртқы киімді құрғақ және дымқыл тазалау. Киімдерді шкафтағы сөрелерге бүктеу, шкафтағы ілгіштерге, орындықтың артқы жағына ілу және сақтау. Киімдерді жыл мезгілдері арасында шкафта сақтауға дайындау: қаптамаларды пайдалану. Бас киімдерді күту, бас киімдерді шкафта сақтау ережелері. Өз киіміне ұқыпты қарау. Төсекорындарды үтіктеу тәртібі. Үтікпен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері. Қиғаш тігістерді орындау. Сүлгіге ілгішті тігу тәртібі. Сөгітілген және жыртылған жер бойынша киімді жөндеу. Түсіп қалған түйменің орнын анықтау, түймелерді тігу. Жамау салу.
Аяқ киім күтіміне арналған құралдарды тану, атау: щетка, губка, крем, барқыт, клеенка. Күнделікті аяқ киімге күтім жасау: құрғақ шүберекпен сүрту, былғары аяқ киімді щеткамен және аяқ киімге арналған креммен тазалау технологиясы, былғары аяқ киімді тазалауға арналған кремді аяқ киім түсіне сәйкес таңдау. Аяқ киімді күтімге арналған құралға малынған губкамен тазалау. Қысқы аяқ киімді тазалау тәртібі. Күдері аяқ киімді тазалау ережелері. Резеңке аяқ киімді жуу және сүрту. Ылғалды аяқ киімді кептіру. Аяқ киімді сақтау орындарына орналастыру: сөреге, аяқ киім шкафына. Таза аяқ киімді маусымдық сақтау қораптарына салу. Киім мен аяқ киімге күтім жасау жөніндегі құралдарды сақтау ережесі;

3) уход за растениями. Название и назначение инвентаря по уходу за комнатными растениями: лейка, опрыскиватель. Подготовка воды для полива. Полив растений в грунт и в поддон, опрыскивание растений, рыхление почвы, подкормка растений под руководством взрослого, протирание листьев растений в соответствии с правилами.
Узнавание, называние, использование инвентаря для садовых работ: лейка, грабли, веник. Узнавание, называние, надевание спецодежды для садовых работ: рукавицы, перчатки, халат, фартук. Полив клумбы из лейки. Подготовка и посев семян для выращивания рассады. Высаживание готовой рассады в открытый грунт. Посадка луковичных растений. Перекопка земли под деревьями и кустарниками. Прополка сорняков на клумбе вручную. Уборка осенних листьев в саду с помощью граблей. Правила подметания дорожек. Сгребание и перенос сухой листвы. Обрезка сухих, поломанных веток секатором. Правила работы с секатором. Подкормка растений удобрениями под руководством взрослого. Правила техники безопасности при работе с удобрениями: использование перчаток. Правила уборки снега с дорожек и крыльца. Правильное удержание инструментов во время работы;
4) уход за домашними питомцами. Выкладывание в миску корма для кошки и собаки под руководством взрослого. Мытье миски. Выход на прогулку с питомцем в сопровождении взрослого. Кормление аквариумных рыбок (других животных из "живого уголка"), попугайчиков (других птиц) в клетке под руководством взрослого.
Правила личной гигиены до и после ухода за одеждой и обувью, помещением и мебелью, растениями и домашними питомцами, мытья посуды: использование перчаток, фартука, мытье рук и нанесение крема.
38. Базовое содержание учебного предмета "Хозяйственный труд" для 9 класса:
1) уход за одеждой и обувью. Правила сортировки и хранения белья, вещей, требующих стирки: в корзине, контейнере. Определение по внешнему виду одежды, какой вид ухода необходим: чистка одежной щеткой, стирка, утюжка. Дифференцировка моющих средств для ручной и машинной стирки. Приемы ручной стирки, сушки вещей из хлопковой, шерстяной и синтетических тканей. Мытье и вытирание таза после стирки, размещение инвентаря в местах хранения. Подготовка белья к машинной стирке (сортировка на белое и цветное). Стирка хлопчатобумажного белья в стиральной машине под руководством взрослого, уборка рабочего места после стирки. Правила по технике безопасности при работе со стиральной машиной. Чистка верхней одежды сухим и влажным способом. Складывание и хранение одежды на полках в шкафу, на плечиках в шкафу, на спинке стула. Подготовка одежды к хранению в шкафу между сезонами: использование чехлов. Уход за головными уборами, правила хранения головных уборов в шкафу. Бережное отношение к своей одежде. Порядок утюжки постельного белья. Правила безопасной работы с утюгом. Выполнение косых стежков. Порядок пришивания вешалки к полотенцу. Ремонт одежды по распоровшемуся шву и разорванному месту. Определение места оторванной пуговицы, пришивание пуговиц. Наложение заплаты.
Узнавание, называние инвентаря для ухода за обувью: щетка, губка, крем, бархотка, клеенка. Ежедневный уход за обувью: протирание сухой тряпочкой, технология чистки кожаной обуви с помощью щетки и крема для обуви, выбор крема по цвету для чистки кожаной обуви. Чистка обуви с помощью губки, пропитанной составом для ухода за обувь. Порядок чистки зимней обуви. Правила чистки замшевой обуви. Мытье и протирание резиновой обуви. Сушка мокрой обуви. Размещение обуви в местах хранения: на полке, на подставке, в шкафу для обуви. Размещение чистой обуви в коробки для сезонного хранения. Правила хранения инвентаря и приспособлений по уходу за одеждой и обувью;

2) тұрғын үй және тұрмыстық заттарға күтім жасау. Бөлмені желдету, төсек төсеу. Төсекорындарды ауыстыру. Шашылып жатқан заттарды тиісті орындарға орналастыру. Оқу және тұрғын үй-жайларды жинауға арналған құралдарды және құрылғыларды тану, атау: сыпырғыш, щетка, қалақша, қоқыс себеті, шүберек, шелек, сүрткіш, жуғыш заттар. Еденді щеткамен және сыпырғышпен сыпыру тәртібі. Еденді сүрткішпен жуу тәртібі. Бөлменің іргелерін, табалдырығын, бұрыштарын тазалау ерекшеліктері. Шаңсорғыштың мақсаты, шаңсорғышты қосу- ажырату, жұмысқа дайындық. Кілемді, еденді, батареяны тазалау кезінде шаңсорғышты қауіпсіз пайдалану ережелері. Шаңсорғышқа күтім жасау. Терезе мен есікке, жиһазға күтім жасауға арналға құралдарды тану, атау, пайдалану. Жиһаздан шаңды кетіру. Терезенің, есіктің, үстелдің бетін жуғыш заттарды пайдаланып дымқыл шүберекпен сүрту. Ас үй жиһаздарын жуу, ас үй жабдықтарының беттерін жуу: жуғыш заттарды пайдаланып плиткаларды, тоңазытқышты жуу. Тоңазытқыштың сөрелері мен ішкі қабырғаларын жуғыш құралдармен жуу. Жуынатын бөлмені және дәретхана бөлмесін тұрмыстық химия құралдарын пайдалана отырып тазалау тәртібі, бұл ретте қауіпсіздік техникасы жөніндегі ережелерді сақтау. Плитка қабырғаларын, раковиналарды, айналарды жуу ережелері. Жуынатын бөлмені тазалау ережелері мен жиілігі. Үй-жайға күтім жасауға арналға құралдар мен құрылғыларды сақтау ережесі. Үйді тазалау кезінде отбасы мүшелеріне мүмкіндігінше көмек көрсету, мүмкін болатын міндеттерді орындау.
Науаны пайдаланып тамақтанғаннан кейін үстелді лас ыдыстардан тазалау. Табақшалардан тамақ қалдықтарын кетіру. Ыдыс жууға арналған керек-жарақтарды таңдау және атау: шараша, губка, жуғыш зат, шай сүлгісі. Шай ішу бөлмесін, асхана, ас үй ыдыстарын (кастрюльдерді, шәйнектерді, табаларды) жуу, ас құралдарын тазалау ережелері. Шай сүлгісінің көмегімен шай, асхана ыдыстарын, ас құралдарын кептіру. Ыдыстарды сақтау орындарына орналастыру. Жуу және тазалау құралдарымен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері;
3) өсімдіктерге күтім жасау. Бөлме өсімдіктеріне күтім жасау құралдарының атауы және мақсаты: суару ыдысы, бүріккіш. Өсімдіктерді суару үшін су дайындау. Өсімдіктердің топырағына және науасына су құю, өсімдіктерге су бүрку, топырақты қопсыту, өсімдік жапырақтарын сүрту, ережелерге сәйкес ересек адамның басшылығымен өсімдіктерді қоректендіру.
Бау-бақша жұмыстарына арналған жабдықты тану, атау, пайдалану: суару ыдысы, тырма, сыпырғыш. Бау-бақша жұмыстарына арналған арнайы киімдерді тану, атау, кию: қолғап, халат, алжапқыш. Суару ыдысынан гүлзарларды суару. Көшеттерді өсіру үшін тұқымдарды дайындау және себу. Дайын көшеттерді ашық топыраққа отырғызу. Пиязды өсімдіктерді отырғызу. Ересектердің басшылығымен өсімдіктерді тыңайтқыштармен қоректендіру. Тыңайтқыштармен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникалары: қолғап пайдалану. Ағаштар және бұталардың астындағы жерді қазу. Гүлзарларда арамшөптерден қолмен тазарту. Бақшадағы күзгі жапырақтарды тырмамен тазалау. Жолдарды сыпыру ережелері. Құрғақ жапырақтарды тырмалау және тасымалдау. Жапырақтарды жинап қапқа салу. Құрғақ, сынған бұтақтарды кесу қайшыларымен кесу. Кесу қайшыларымен жұмыс істеу ережелері. Жолдар және кіреберістерді қардан тазалау ережелері. Жұмыс кезінде құралдарды дұрыс ұстау;

2) уход за жилищем и предметами быта. Проветривание помещения, застилание постели. Смена постельного белья. Размещение разбросанных вещей в соответствующие места. Узнавание, называние инвентаря и приспособлений для уборки учебных и жилых помещений: веник, щҰтка, совок, корзинка для мусора, тряпка, ведро, швабра, моющие средства. Порядок подметания пола щҰткой и веником. Порядок мытья пола шваброй, мытья пола вручную. Особенности чистки плинтуса, порога, углов комнаты. Назначение пылесоса, подключение - отключение пылесоса, подготовка к работе. Правила безопасного использования пылесоса при чистке ковровых покрытий, пола, батареи. Уход за пылесосом. Узнавание, называние, использование инвентаря для ухода за подоконником, дверью, мебелью. Удаление пыли с мебели. Влажная уборка поверхности подоконника, двери, стола с использованием моющих средств. Мытье кухонной мебели, мытье поверхностей кухонного оборудования с использованием моющих средств: мойки, плиты, холодильника. Мытье полок и внутренних стенок холодильника с использованием моющих средств. Порядок уборки ванной и туалетной комнаты с использованием средств бытовой химии, соблюдение при этом правил по технике безопасности. Правила мытья кафельных стен, раковины, зеркала. Правила и периодичность уборки санузла.
Правила хранения инвентаря и приспособлений по уходу за помещением. Выполнение посильных обязанностей в семье по уходу за жилищем.
Уборка грязной посуды со стола после приема пищи с использованием подноса. Удаление остатков пищи с тарелок. Выбор и называние принадлежностей для мытья посуды: таз, губка, моющее средство, чайное полотенце. Правила мытья чайной, столовой, кухонной посуды (кастрюль, чайников, сковородок), чистка столовых приборов. Просушивание чайной, столовой посуды, столовых приборов с помощью чайного полотенца. Размещение посуды в местах хранения. Правила безопасной работы с моющими и чистящими средствами.
3) уход за растениями. Название и назначение инвентаря по уходу за комнатными растениями: лейка, опрыскиватель. Подготовка воды для полива. Полив растений в грунт и в поддон, опрыскивание растений, рыхление почвы, подкормка растений под руководством взрослого, протирание листьев растений в соответствии с правилами.
Узнавание, называние, использование инвентаря для садовых работ: лейка, грабли, веник. Узнавание, называние, надевание спецодежды для садовых работ: рукавицы, перчатки, халат, фартук. Полив клумбы из лейки. Подготовка и посев семян для выращивания рассады. Высаживание готовой рассады в открытый грунт. Посадка луковичных растений. Подкормка растений удобрениями под руководством взрослого. Правила техники безопасности при работе с удобрениями: использование перчаток. Перекопка земли под деревьями и кустарниками. Прополка сорняков на клумбе вручную. Правила подметания дорожек. Уборка осенних листьев в саду с помощью граблей. Сгребание и перенос сухой листвы. Сбор листвы в мешки. Обрезка сухих, поломанных веток секатором. Правила работы с секатором. Правила уборки снега с дорожек и крыльца. Правильное удержание инструментов во время работы;

4) үй жануарларына күтім жасау. Ересек адамның басшылығымен мысық және ит тағамын ыдысына салу. Ыдысты жуу. Ересек адамның сүйемелдеуімен үй жануарымен серуендеуге шығу. Ересек адамның басшылығымен аквариум балықтарын ("табиғат бұрыштан" басқа да жануарларды), тордағы тотықұстарды (басқа құстарды) тамақтандыру.
Киім және аяқ киімге, бөлме мен жиһазға, өсімдіктер мен үй жануарларына күтім жасау, ыдыс жуу алдында және одан кейінгі жеке гигиена ережелері: қолғапты, алжапқышты пайдалану, қолды жуу және крем жағу.
39. 10-сыныпқа арналған "Шаруашылық еңбек" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) киім және аяқ киімге күтім жасау. Жууды талап ететін киімдерді іріктеу және сақтау ережелері: себетте, контейнерде. Киімнің сыртқы түрі бойынша қандай күтім қажет екенін анықтау: киім щеткасымен тазалау, жуу, үтіктеу. Қолмен және машинамен жууға арналған жуғыш заттарды ажырату. Қолмен жуу тәсілдері, мақта маталы, жүннен тоқылған және синтетикалық матадан тігілген киімдерді кептіру әдістері. Кір жуғаннан кейін легенді жуу және сүрту, сақтау орындарына легенді, сабынды, кір жуғыш ұнтақты қою. Кір жуғыш машинада кірді жууға дайындау (ақ және түрлі-түсті түстері бойынша сұрыптау). Мақта матадан жасалған киімдерді ересек адамның басшылығымен кір жуғыш машинада жуу, жұмыс орнын жуғаннан кейін тазалау. Кір жуғыш машинамен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Сыртқы киімді құрғақ және дымқыл тазалау. Киімдерді шкафтағы сөрелерге бүктеу, шкафтағы ілгіштерге, орындықтың артқы жағына ілу және сақтау. Киімдерді жыл мезгілдері арасында шкафта сақтауға дайындау: қаптамаларды пайдалану. Бас киімдерді күту, бас киімдерді шкафта сақтау ережелері. Өз киіміне ұқыпты қарау. Төсекорындарды үтіктеу тәртібі. Үтікпен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері. Қиғаш тігістерді орындау. Сүлгіге ілгішті тігу тәртібі. Сөгітілген және жыртылған жер бойынша киімді жөндеу. Түсіп қалған түйменің орнын анықтау, түймелерді тігу. Жамау салу.
Аяқ киім күтіміне арналған құралдарды тану, атау: щетка, губка, крем, барқыт, клеенка. Күнделікті аяқ киімге күтім жасау: құрғақ шүберекпен сүрту, былғары аяқ киімді щеткамен және аяқ киімге арналған креммен тазалау технологиясы, былғары аяқ киімді тазалауға арналған кремді аяқ киім түсіне сәйкес таңдау. Аяқ киімді күтімге арналған құралға малынған губкамен тазалау. Қысқы аяқ киімді тазалау тәртібі. Күдері аяқ киімдерді, жасанды материалдардан жасалған аяқ киімдерді тазалау ережелері. Резеңке аяқ киімді жуу және сүрту. Ылғалды аяқ киімді кептіру. Аяқ киімді сақтау орындарына орналастыру: сөреге, аяқ киім шкафына. Таза аяқ киімді маусымдық сақтау қораптарына салу. Киім мен аяқ киімге күтім жасау жөніндегі құралдарды сақтау ережесі;

4) уход за домашними питомцами. Выкладывание в миску корма для кошки и собаки под руководством взрослого. Мытье миски. Выход на прогулку с питомцем в сопровождении взрослого. Кормление аквариумных рыбок (других животных из "живого уголка"), попугайчиков (других птиц) в клетке под руководством взрослого.
Правила личной гигиены до и после ухода за одеждой и обувью, помещением и мебелью, растениями и домашними питомцами, мытья посуды: использование перчаток, фартука, мытье рук и нанесение крема.
39. Базовое содержание учебного предмета "Хозяйственный труд" для 10 класса:
1) уход за одеждой и обувью. Правила сортировки и хранения белья, вещей, требующих стирки: в корзине, контейнере. Определение по внешнему виду одежды, какой вид ухода необходим: чистка одежной щеткой, стирка, утюжка. Дифференцировка моющих средств для ручной и машинной стирки. Приемы ручной стирки, сушки вещей из хлопковой, шерстяной и синтетических тканей. Мытье и вытирание таза после стирки, размещение инвентаря в местах хранения. Подготовка белья к машинной стирке (сортировка на белое и цветное). Стирка хлопчатобумажного белья в стиральной машине под руководством взрослого, уборка рабочего места после стирки. Правила по технике безопасности при работе со стиральной машиной. Чистка верхней одежды сухим и влажным способом. Складывание и хранение одежды на полках в шкафу, на плечиках в шкафу, на спинке стула. Подготовка одежды к хранению в шкафу между сезонами: использование чехлов. Уход за головными уборами, правила хранения головных уборов в шкафу. Бережное отношение к своей одежде. Порядок утюжки постельного белья. Правила безопасной работы с утюгом. Выполнение косых стежков. Порядок пришивания вешалки к полотенцу. Ремонт одежды по распоровшемуся шву и разорванному месту. Определение места оторванной пуговицы, пришивание пуговиц. Наложение заплаты.
Узнавание, называние инвентаря для ухода за обувью: щетка, губка, крем, бархотка, клеенка. Ежедневный уход за обувью: протирание сухой тряпочкой, технология чистки кожаной обуви с помощью щетки и крема для обуви, выбор крема по цвету для чистки кожаной обуви. Чистка обуви с помощью губки, пропитанной составом для ухода за обувь. Порядок чистки зимней обуви. Правила чистки замшевой обуви, обуви из искусственных материалов. Мытье и протирание резиновой обуви. Сушка мокрой обуви. Размещение обуви в местах хранения: на полке, на подставке, в шкафу для обуви. Размещение чистой обуви в коробки для сезонного хранения. Правила хранения инвентаря и приспособлений по уходу за одеждой и обувью;

2) тұрғын үй және тұрмыстық заттарға күтім жасау. Бөлмені желдету, төсек төсеу. Төсекорындарды ауыстыру. Шашылып жатқан заттарды тиісті орындарға орналастыру. Оқу және тұрғын үй-жайларды жинауға арналған құралдарды және құрылғыларды тану, атау: сыпырғыш, щетка, қалақша, қоқыс себеті, шүберек, шелек, сүрткіш, жуғыш заттар. Еденді щеткамен және сыпырғышпен сыпыру тәртібі. Еденді сүрткішпен жуу тәртібі. Бөлменің іргелерін, табалдырығын, бұрыштарын тазалау ерекшеліктері. Шаңсорғыштың мақсаты, шаңсорғышты қосу- ажырату, жұмысқа дайындық. Кілемді, еденді, батареяны тазалау кезінде шаңсорғышты қауіпсіз пайдалану ережелері. Шаңсорғышқа күтім жасау. Терезе мен есікке, жиһазға күтім жасауға арналға құралдарды тану, атау, пайдалану. Жиһаздан шаңды кетіру. Терезенің, есіктің, үстелдің бетін жуғыш заттарды пайдаланып дымқыл шүберекпен сүрту. Ас үй жиһаздарын жуу, ас үй жабдықтарының беттерін жуу: жуғыш заттарды пайдаланып плиткаларды, тоңазытқышты жуу. Тоңазытқыштың сөрелері мен ішкі қабырғаларын жуғыш құралдармен жуу. Жуынатын бөлмені және дәретхана бөлмесін тұрмыстық химия құралдарын пайдалана отырып тазалау тәртібі, бұл ретте қауіпсіздік техникасы жөніндегі ережелерді сақтау. Плитка қабырғаларын, раковиналарды, айналарды жуу ережелері. Жуынатын бөлмені тазалау ережелері мен жиілігі. Үйді тазалау кезінде отбасы мүшелеріне мүмкіндігінше көмек көрсету, колдан келетін міндеттерді орындау.
Тамақтан кейін дастархандағы лас ыдыстарды науаны пайдаланып жинау. Ыдыстарды тағамдардың қалдықтарынан тазалау. Ыдыс жууға арналған құралдарды таңдау және атау: раковина, губка, жуғыш зат, шәй сүлгі. Шайды, ыдыс-аяқты, ас үй ыдыстарын (қазан, шәйнектер, табаларды) жуу, ас құралдарын арнайы құралдармен тазалау ережелері. Ыдыс сүлгісімен шай ыдыстарын, ас ыдысын, ас құралдарын кептіру. Ыдыстарды сақтау орындарына қою. Жуғыш және тазалау құралдарымен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері.
3) өсімдіктерге күтім жасау. Бөлме өсімдіктеріне күтім жасау құралдарының атауы және мақсаты: суару ыдысы, бүріккіш. Өсімдіктерді суару үшін су дайындау. Өсімдіктердің топырағына және науасына су құю, өсімдіктерге су бүрку, топырақты қопсыту, өсімдік жапырақтарын сүрту, ережелерге сәйкес ересек адамның басшылығымен өсімдіктерді қоректендіру.
Бау-бақша жұмыстарына арналған жабдықты тану, атау, пайдалану: суару ыдысы, тырма, сыпырғыш. Бау-бақша жұмыстарына арналған арнайы киімдерді тану, атау, кию: қолғап, халат, алжапқыш. Суару ыдысынан гүлзарларды суару. Көшеттерді өсіру үшін тұқымдарды дайындау және себу. Дайын көшеттерді ашық топыраққа отырғызу. Пиязды өсімдіктерді отырғызу. Гүл шоқтарын жасау үшін гүлдерді қашымен кесу ережесі. Құтыны таңдау. Ересектердің басшылығымен өсімдіктерді тыңайтқыштармен қоректендіру. Тыңайтқыштармен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникалары: қолғап пайдалану. Ағаштар мен бұталардың астындағы жерді қазу. Гүлзарларда арам шөптерден қолмен тазарту. Жолдарды сыпыру ережелері. Бақшадағы күзгі жапырақтарды тырмамен тазалау. Құрғақ жапырақтарды тырмалау және тасымалдау. Жапырақтарды жинап қапқа салу. Құрғақ, сынған бұтақтарды қайшыларымен кесу. Кесу қайшыларымен жұмыс істеу ережелері. Жолдар мен кіреберістерді қардан тазалау ережелері. Жұмыс кезінде құралдарды дұрыс ұстау;

2) уход за жилищем и предметами быта. Проветривание помещения, застилание постели. Смена постельного белья. Размещение разбросанных вещей в соответствующие места. Узнавание, называние инвентаря и приспособлений для уборки учебных и жилых помещений: веник, щҰтка, совок, корзинка для мусора, тряпка, ведро, швабра, моющие средства. Порядок подметания пола щҰткой и веником. Порядок мытья пола шваброй, мытья пола вручную. Особенности чистки плинтуса, порога, углов комнаты. Назначение пылесоса, подключение - отключение пылесоса, подготовка к работе. Правила безопасного использования пылесоса при чистке ковровых покрытий, пола, батареи. Уход за пылесосом. Узнавание, называние, использование инвентаря для ухода за подоконником, дверью, мебелью. Удаление пыли с мебели. Влажная уборка поверхности подоконника, двери, стола с использованием моющих средств. Мытье кухонной мебели, мытье поверхностей кухонного оборудования с использованием моющих средств: мойки, плиты, холодильника. Мытье полок и внутренних стенок холодильника с использованием моющих средств. Порядок уборки ванной и туалетной комнаты с использованием средств бытовой химии, соблюдение при этом правил по технике безопасности. Правила мытья кафельных стен, раковины, зеркала. Правила и периодичность уборки санузла. Выполнение посильных обязанностей в семье по уходу за жилищем.
Уборка грязной посуды со стола после приема пищи с использованием подноса. Удаление остатков пищи с тарелок. Выбор и называние принадлежностей для мытья посуды: таз, губка, моющее средство, чайное полотенце. Правила мытья чайной, столовой, кухонной посуды (кастрюль, чайников, сковородок), чистка столовых приборов специальными средствами. Просушивание чайной, столовой посуды, столовых приборов с помощью полотенца. Размещение посуды в местах хранения. Правила безопасной работы с моющими и чистящими средствами.
3) уход за растениями. Название и назначение инвентаря по уходу за комнатными растениями: лейка, опрыскиватель. Подготовка воды для полива. Полив растений в грунт и в поддон, опрыскивание растений, рыхление почвы, подкормка растений под руководством взрослого, протирание листьев растений в соответствии с правилами.
Узнавание, называние, использование инвентаря для садовых работ: лейка, грабли, веник. Узнавание, называние, надевание спецодежды для садовых работ: рукавицы, перчатки, халат, фартук. Полив клумбы из лейки. Подготовка и посев семян для выращивания рассады. Высаживание готовой рассады в открытый грунт. Посадка луковичных растений. Правила срезки цветов секатором для составления букетов, составление букетов. Выбор вазы. Подкормка растений удобрениями под руководством взрослого. Правила техники безопасности при работе с удобрениями: использование перчаток. Перекопка земли под деревьями и кустарниками. Прополка сорняков на клумбе вручную. Правила подметания дорожек. Уборка осенних листьев в саду с помощью граблей. Сгребание и перенос сухой листвы. Сбор листвы в мешки. Обрезка сухих, поломанных веток секатором. Правила работы с секатором. Правила уборки снега с дорожек и крыльца. Правильное удержание инструментов во время работы;

4) үй жануарларына күтім жасау. Ересек адамның басшылығымен мысық және ит тағамын ыдысына салу. Ыдысты жуу. Ересек адамның сүйемелдеуімен үй жануарымен серуендеуге шығу. Ересек адамның басшылығымен аквариум балықтарын ("табиғат бұрыштан" басқа да жануарларды), тордағы тотықұстарды (басқа құстарды) тамақтандыру.
Киім және аяқ киімге, бөлме және жиһазға, өсімдіктер және үй жануарларына күтім жасау, ыдыс жуу алдында және одан кейінгі жеке гигиена ережелері: қолғапты, алжапқышты пайдалану, қолды жуу және крем жағу.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі.
39. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодталған. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бағдарламаның бөлімі және ішкі бөлімін, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 6.2.1.4 кодтауда: "6" - сынып, "2.1" – ішік бөлім, "4" – оқу мақсатын нөмірлеу.
40. Бөлімдер және сыныптар бойынша оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) "Киім және аяқ киімге күтім жасау" бөлімі.
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
1.1. Киімге күтім жасау
5. 1. 1. 1 қолмен кір жууға арналған жабдықтарды тану, атау: кір сабын, леген, қыстырғыш-тар, кептіргіш
6. 1. 1. 1 қолмен кір жууға арналған жабдықтарды тану, атау: кір сабын, леген, қыстырғыш-тар, кептіргіш
7. 1. 1. 1 қолмен кір жууға арналған жабдықтарды тану, атау: кір сабын, ұнтақ, гель, леген, қыстырғыш-тар, кептіргіш
8. 1. 1. 1 қолмен кір жууға арналған жабдықтарды тану, атау: кір сабын, ұнтақ, гель, леген, қыстырғыштар, кептіргіш
9. 1. 1. 1 қолмен және машинамен жууға арналған жуғыш заттарды ажырату
10. 1. 1. 1 қолмен және машинамен жууға арналған жуғыш заттарды саралау.
5. 1. 1. 2 қолмен кір жуу кезіндегі реттік әрекеттерді орындау (сабындау, ысқылау, шаю, сығу)
6. 1. 1. 2 қолмен кір жуу кезіндегі реттік әрекеттерді орындау (сабындау, ысқылау, шаю, сығу)
7. 1. 1. 2 киімнің сыртқы түрі бойынша қандай күтім қажет екенін анықтау: киім щеткасымен тазалау, жуу, үтіктеу
8. 1. 1. 2 киімнің сыртқы түрі бойынша қандай күтім қажет екенін анықтау: киім щеткасымен тазалау, жуу, үтіктеу
9. 1. 1. 2 киімнің сыртқы түрі бойынша қандай күтім қажет екенін анықтау: киім щеткасымен тазалау, жуу, үтіктеу
10. 1. 1. 2 киімнің сыртқы түрі бойынша қандай күтім қажет екенін анықтау: киім щеткасымен тазалау, жуу, үтіктеу
5. 1. 1. 3 киімді кептіру үшін жаю, қыстырғыштарды пайдалану
6. 1. 1. 3 киімді кептіру үшін жаю, қыстырғыштарды пайдалану
7. 1. 1. 3 қолмен кір жуу кезіндегі реттік әрекеттерді орындау (сабындау, ысқылау, шаю, сығу)

4) уход за домашними питомцами. Выкладывание в миску корма для кошки и собаки под руководством взрослого. Мытье миски. Выход на прогулку с питомцем в сопровождении взрослого. Кормление аквариумных рыбок (других животных из "живого уголка"), попугайчиков (других птиц) в клетке под руководством взрослого.
Правила личной гигиены до и после ухода за одеждой и обувью, помещением и мебелью, растениями и домашними питомцами, мытья посуды: использование перчаток, фартука, мытье рук и нанесение крема.
Параграф 2. Система целей обучения
40. Цели обучения в Программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел Программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4: "6" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
41. Система целей обучения по разделам и классам:
1) раздел "Уход за одеждой и обувью"
подраздел
Учебные цели
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1. Уход за одеждой
5. 1. 1. 1 выбирать и называть инвентарь для ручной стирки: хозяйственное мыло, таз, прищепки, сушилка
6. 1. 1. 1 выбирать и называть инвентарь для ручной стирки: хозяйственное мыло, таз, прищепки, сушилка
7. 1. 1. 1 выбирать и называть инвентарь и средства для ручной стирки: хозяйственное мыло, порошок, гель, таз, прищепки, сушилка
8. 1. 1. 1 выбирать и называть инвентарь и средства для ручной стирки: хозяйственное мыло, порошок, гель, таз, прищепки, сушилка
9. 1. 1. 1 дифференцировать моющие средства для ручной и машинной стирки
10. 1. 1. 1 дифференцировать моющие средства для ручной и машинной стирки
5. 1. 1. 2 выполнять последовательные действия при ручной стирке (намыливать, отстирывать, прополаскивать, выжимать)
6. 1. 1. 2 выполнять последовательные действия при ручной стирке (намыливать, отстирывать, прополаскивать, выжимать)
7. 1. 1. 2 определять по внешнему виду одежды, какой вид ухода необходим: чистка одежной щеткой, стирка, утюжка
8. 1. 1. 2 определять по внешнему виду одежды, какой вид ухода необходим: чистка одежной щеткой, стирка, утюжка
9. 1. 1. 2 определять по внешнему виду одежды, какой вид ухода необходим: чистка одежной щеткой, стирка, утюжка
10. 1. 1. 2 определять по внешнему виду одежды, какой вид ухода необходим: чистка одежной щеткой, стирка, утюжка
5. 1. 1. 3 развешивать одежду для просушки, использовать прищепки
6. 1. 1. 3 развешивать одежду для просушки, использовать прищепки
7. 1. 1. 3 выполнять последовательные действия при ручной стирке (намыливать, отстирывать, прополаскивать, выжимать)

8. 1. 1. 3 мақта маталы, жүннен тоқылған және синтетикалық матадан тігілген киімдерді қолмен жуу кезінде реттік әрекеттерді орындау
9. 1. 1. 3 кір киімдерді себеттерге, контейнерлерге орналастыру ережелерін ұстану
10. 1. 1. 3 кір киімдерді себеттерге, контейнерлерге орналастыру ережелерін ұстану
5. 1. 1. 4 құралды жуу, сүрту, оны орнына жинау
6. 1. 1. 4 құралды жуу, сүрту, оны орнына жинау
7. 1. 1. 4 киімді кептіру үшін жаю, қыстырғыштарды пайдалану
8. 1. 1. 4 киімді кептіру үшін жаю, қыстырғыштарды пайдалану
9. 1. 1. 4 мақта маталы, жүннен тоқылған және синтетикалық матадан тігілген киімдерді қолмен жуу кезінде реттік әрекеттерді орындау
10. 1. 1. 4 мақта маталы, жүннен тоқылған және синтетикалық матадан тігілген киімдерді қолмен жуу кезінде реттік әрекеттер-ді орындау
5. 1. 1. 5 киімді щеткамен тазалау
6. 1. 1. 5 киімді щеткамен тазалау
7. 1. 1. 5 құралды жуу, сүрту, оны орнына жинау
8. 1. 1. 5 құралды жуу, сүрту, оны орнына жинау
9. 1. 1. 5 киімді кептіру үшін жаю, қыстырғыштарды пайдалану
10. 1. 1. 5 киімді кептіру үшін жаю, қыстырғыштарды пайдалану
5. 1. 1. 6 киімдерді бүктеу: футболка, майка, іш киім, шұлықтар
6. 1. 1. 6 киімдерді бүктеу: футболка, майка, іш киім, шұлықтар
7. 1. 1. 6 сыртқы киімді құрғақ және дымқыл әдіспен тазалау
8. 1. 1. 6 сыртқы киімді құрғақ және дымқыл әдіспен тазалау
9. 1. 1. 6 жуу, сүрту, құрал, оны орнына жинау
10. 1. 1. 6 жуу, сүрту, құрал, оны орнына жинау
5. 1. 1. 7 орындыққа, шкафтағы сөреге киімдерді бүктеп жинау
6. 1. 1. 7 орындыққа, шкафтағы сөреге киімдерді бүктеп жинау
7. 1. 1. 7 киімдерді бүктеу: футболка, майка, іш киім, шұлықтар, күрте
8. 1. 1. 7 киімдерді бүктеу: футболка, майка, іш киім, шұлықтар, күрте
9. 1. 1. 7 кірді ересек адамның басшылығымен кір жуғыш машинада жуу, кір жуып болғаннан кейін жұмыс орнын жинау
10. 1. 1. 7 кірді ересек адамның басшылығымен кір жуғыш машинада жуу, кір жуып болғаннан кейін жұмыс орнын жинау
5. 1. 1. 8 киімдерді шкафтағы ілгіштерге ілу
6. 1. 1. 8 киімдерді шкафтағы ілгіштерге ілу
7. 1. 1. 8 киімдерді бүктеп сақтау орындарына орналастыру: шкафтағы сөреге, комодқа
8. 1. 1. 8 киімдерді бүктеп сақтау орындарына орналастыру: шкафтағы сөреге, комодқа
9. 1. 1. 8 кір жуғыш машинамен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасы-ның ережелерін сақтау
10. 1. 1. 8 кір жуғыш машинамен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасы-ның ережелерін сақтау
6. 1. 1. 9 киімдерді жыл мезгілдері арасында шкафта сақтауға дайындау: қаптамаларды пайдалану
7. 1. 1. 9 киімдерді шкафтағы ілгіштерге ілу
8. 1. 1. 9 киімдерді шкафтағы ілгіштерге ілу
9. 1. 1. 9 сыртқы киімді құрғақ және дымқыл әдіспен тазалау

8. 1. 1. 3 выполнять последовательные действия при ручной стирке вещей их хлопковой, шерстяной и синтетических тканей
9. 1. 1. 3 придерживаться правил размещения грязного белья в корзинах, контейнерах
10. 1. 1. 3 придерживаться правил размещения грязного белья в корзинах, контейнерах
5. 1. 1. 4 мыть, вытирать инвентарь, убирать его на место
6. 1. 1. 4 мыть, вытирать инвентарь, убирать его на место
7. 1. 1. 4 развешивать одежду для просушки, использовать прищепки
8. 1. 1. 4 развешивать одежду для просушки, использовать прищепки
9. 1. 1. 4 выполнять последовательные действия при ручной стирке вещей их хлопковой, шерстяной и синтетических тканей
10. 1. 1. 4 выполнять последовательные действия при ручной стирке вещей их хлопковой, шерстяной и синтетических тканей
5. 1. 1. 5 чистить одежду щеткой
6. 1. 1. 5 чистить одежду щеткой
7. 1. 1. 5 мыть, вытирать инвентарь, убирать его на место
8. 1. 1. 5 мыть, вытирать инвентарь, убирать его на место
9. 1. 1. 5 развешивать одежду для просушки, использовать прищепки
10. 1. 1. 5 развешивать одежду для просушки, использовать прищепки
5. 1. 1. 6 складывать одежду: футболку, майку, трусы, носки
6. 1. 1. 6 складывать одежду: футболку, майку, трусы, носки
7. 1. 1. 6 чистить верхнюю одежду сухим и влажным способом
8. 1. 1. 6 чистить верхнюю одежду сухим и влажным способом
9. 1. 1. 6 мыть, вытирать инвентарь, убирать его на место
10. 1. 1. 6 мыть, вытирать инвентарь, убирать его на место
5. 1. 1. 7 размещать одежду стопкой на стуле, на полке в шкафу
6. 1. 1. 7 размещать одежду стопкой на стуле, на полке в шкафу
7. 1. 1. 7 складывать одежду: футболку, майку, трусы, носки, свитер
8. 1. 1. 7 складывать одежду: футболку, майку, трусы, носки, свитер
9. 1. 1. 7 стирать бельҰ в стиральной машине под руководством взрослого, убирать рабочее место после стирки
10. 1. 1. 7 стирать бельҰ в стиральной машине под руководством взрослого, убирать рабочее место после стирки
5. 1. 1. 8 размещать одежду на плечиках в шкафу
6. 1. 1. 8 размещать одежду на плечиках в шкафу
7. 1. 1. 8 размещать одежду стопкой в местах хранения: на полке в шкафу, в комоде
8. 1. 1. 8 размещать одежду стопкой в местах хранения: на полке в шкафу, в комоде
9. 1. 1. 8 выполнять правила по технике безопасности при работе со стиральной машиной
10. 1. 1. 8 выполнять правила по технике безопасности при работе со стиральной машиной
6. 1. 1. 9 готовить одежду к хранению в шкафу между сезонами: использовать чехлы
7. 1. 1. 9 размещать одежду на плечиках в шкафу
8. 1. 1. 9 размещать одежду на плечиках в шкафу
9. 1. 1. 9 чистить верхнюю одежду сухим и влажным способом

10. 1. 1. 9 сыртқы киімді құрғақ және дымқыл әдіспен тазалау
7. 1. 1. 10 киімдерді жыл мезгілдері арасында шкафта сақтауға дайындау: қаптамаларды пайдалану
8. 1. 1. 10 киімдерді жыл мезгілдері арасында шкафта сақтауға дайындау: қаптамаларды пайдалану
9. 1. 1. 10 киімдерді бүктеп сақтау орындарына орналастыру: шкафтағы сөреге, комодқа
10. 1. 1. 10 киімдерді бүктеп сақтау орындарына орна-ластыру: шкафтағы сөреге, комодқа
7. 1. 1. 11 ұсақ киімдерді үтіктеу, үтікті қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтау
8. 1. 1. 11 мақта маталы, жүннен тоқылған, синтетикалық матадан тігілген киімдерді үтіктеу: көйлек, жейде, шалбар; үтікті қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтау
9. 1. 1. 11 киімдерді шкафтағы ілгіштерге ілу
10. 1. 1. 11 киімдерді шкафтағы ілгіштерге ілу
7. 1. 1. 12 тігін тігісін орындау
8. 1. 1. 12 майлықты тігу
9. 1. 1. 12 киімдерді жыл мезгілдері арасында шкафта сақтауға дайындау: қаптамалар-ды пайдалану
10. 1. 1. 12 киімдерді жыл мезгілдері арасында шкафта сақтауға дайындау: қаптама-ларды пайдалану
7. 1. 1. 13 түйме қадау
8. 1. 1. 13 үзіліп қалған түйменің орнын анықтау, түймені қадау
9. 1. 1. 13 ересек адамның басшылығымен төсекорындарды үтіктеу
10. 1. 1. 13 ересек адамның басшылы-ғымен төсекорындарды үтіктеу
7. 1. 1. 14 бас киімдерге күтім жасау; оларды шкафта сақтау тәртібін ұстану
8. 1. 1. 14 киімдерді сөгітілген тігісі мен жыртылған жері бойынша жөндеу
9. 1. 1. 14 орамалға қиғаш жікпен ілгек тігу
10. 1. 1. 14 орамалға қиғаш жікпен ілгек тігу
8. 1. 1. 15 жамау салу
9. 1. 1. 15 үзіліп қалған түйменің орнын анықтау, түймені қадау
10. 1. 1. 15 үзіліп қалған түйменің орнын анықтау, түймені қадау
8. 1. 1. 16 бас киімдерге күтім жасау; оларды шкафта сақтау тәртібін ұстану
9. 1. 1. 16 киімдерді сөгітілген тігісі мен жыртылған жері бойынша жөндеу
10. 1. 1. 16 киімдерді сөгітілген тігісі мен жыртылған жері бойынша жөндеу
9. 1. 1. 17 жамау салу
10. 1. 1. 17 жамау салу
9. 1. 1. 18 бас киімдерге күтім жасау; оларды шкафта сақтау тәртібін ұстану
10. 1. 1. 18 бас киімдерге күтім жасау; оларды шкафта сақтау тәртібін ұстану
1.2. Аяқ киімге күтім жасау
5. 1. 2. 1 аяқ киім күтіміне арналған құралдарды тану, атау: щетка, губка, крем, барқыт, клеенка
6. 1. 2. 1 аяқ киім күтіміне арналған құралдарды тану, атау: щетка, губка, крем, барқыт, клеенка
7. 1. 2. 1 аяқ киім күтіміне арналған құралдарды тану, атау: щетка, губка, крем, барқыт, клеенка
8. 1. 2. 1 аяқ киім күтіміне арналған құралдарды тану, атау: щетка, губка, крем, барқыт, клеенка
9. 1. 2. 1 аяқ киім күтіміне арналған құралдарды тану, атау: щетка, губка, крем, барқыт, клеенка

10. 1. 1. 9 чистить верхнюю одежду сухим и влажным способом
7. 1. 1. 10 готовить одежду к хранению в шкафу между сезонами: использовать чехлы
8. 1. 1. 10 готовить одежду к хранению в шкафу между сезонами: использовать чехлы
9. 1. 1. 10 размещать одежду стопкой в местах хранения: на полке в шкафу, в комоде
10. 1. 1. 10 размещать одежду стопкой в местах хранения: на полке в шкафу, в комоде
7. 1. 1. 11 утюжить мелкие вещи, выполнять правила безопасного использования утюга
8. 1. 1. 11 утюжить вещи их хлопковой, шерстяной, синтетических тканей: сорочки, блузки, брюки; выполнять правила безопасного использования утюга
9. 1. 1. 11 размещать одежду на плечиках в шкафу
10. 1. 1. 11 размещать одежду на плечиках в шкафу
7. 1. 1. 12 выполнять подшивочный шов
8. 1. 1. 12 подшивать салфетку
9. 1. 1. 12 готовить одежду к хранению в шкафу между сезонами: использовать чехлы
10. 1. 1. 12 готовить одежду к хранению в шкафу между сезонами: использовать чехлы
7. 1. 1. 13 пришивать пуговицы
8. 1. 1. 13 определять место оторванной пуговицы, пришивать пуговицу
9. 1. 1. 13 утюжить постельное белье под руководством взрослого
10. 1. 1. 13 утюжить постельное белье под руководством взрослого
7. 1. 1. 14 ухаживать за головными уборами; придерживаться порядка их хранения в шкафу
8. 1. 1. 14 ремонтировать одежду по распоровшемуся шву и разорванному месту
9. 1. 1. 14 пришивать вешалку к полотенцу косыми стежками
10. 1. 1. 14 пришивать вешалку к полотенцу косыми стежками
8. 1. 1. 15 накладывать заплату
9. 1. 1. 15 определять место оторванной пуговицы, пришивать пуговицу
10. 1. 1. 15 определять место оторванной пуговицы, пришивать пуговицу
8. 1. 1. 16 ухаживать за головными уборами; придерживаться порядка их хранения в шкафу
9. 1. 1. 16 ремонтировать одежду по распоровшемуся шву и разорванному месту
10. 1. 1. 16 ремонтировать одежду по распоровшемуся шву и разорванному месту
9. 1. 1. 17 накладывать заплату
10. 1. 1. 17 накладывать заплату
9. 1. 1. 18 ухаживать за головными уборами; придерживаться порядка их хранения в шкафу
10. 1. 1. 18 ухаживать за головными уборами; придерживаться порядка их хранения в шкафу
1.2. Уход за обувью
5. 1. 2. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за обувью: щетка, крем, губка, клеенка, бархотка
6. 1. 2. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за обувью: щетка, крем, губка, клеенка, бархотка
7. 1. 2. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за обувью: щетка, крем, губка, клеенка, бархотка
8. 1. 2. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за обувью: щетка, крем, губка, клеенка, бархотка
9. 1. 2. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за обувью: щетка, крем, губка, клеенка, бархотка

10. 1. 2. 1 аяқ киім күтіміне арналған құралдар-ды тану, атау: щетка, губка, крем, барқыт, клеенка
5. 1. 2. 2 аяқ киімді құрғақ шүберекпен, барқытпен сүрту
6. 1. 2. 2 аяқ киімді құрғақ шүберекпен, барқытпен сүрту
7. 1. 2. 2 аяқ киімді құрғақ шүберекпен, барқытпен сүрту
8. 1. 2. 2 аяқ киімді құрғақ шүберекпен, барқытпен сүрту
9. 1. 2. 2 аяқ киімді құрғақ шүберекпен, барқытпен сүрту
10. 1. 2. 2 аяқ киімді құрғақ шүберек-пен, барқытпен сүрту
5. 1. 2. 3 былғары аяқ киімді щеткамен және креммен, кремге малынған губкамен тазалау
6. 1. 2. 3 былғары аяқ киімді щеткамен тазалау, былғары аяқ киімді тазалауға арналған кремді аяқ киім түсіне сәйкес таңдау
7. 1. 2. 3 былғары аяқ киімді щеткамен тазалау, былғары аяқ киімді тазалауға арналған кремді аяқ киім түсіне сәйкес таңдау
8. 1. 2. 3 былғары аяқ киімді щеткамен тазалау, былғары аяқ киімді тазалауға арналған кремді аяқ киім түсіне сәйкес таңдау
9. 1. 2. 3 былғары аяқ киімді щеткамен тазалау, былғары аяқ киімді тазалауға арналған кремді аяқ киім түсіне сәйкес таңдау
10. 1. 2. 3 былғары аяқ киімді щеткамен тазалау, былғары аяқ киімді тазалауға арналған кремді аяқ киім түсіне сәйкес таңдау
5. 1. 2. 4 дымқыл аяқ киімді кептіру
6. 1. 2. 4 дымқыл аяқ киімді кептіру
7. 1. 2. 4 дымқыл аяқ киімді кептіру
8. 1. 2. 4 дымқыл аяқ киімді кептіру
9. 1. 2. 4 дымқыл аяқ киімді кептіру
10. 1. 2. 4 дымқыл аяқ киімді кептіру
5. 1. 2. 5 аяқ киімді сақтау орындарына орналастыру: аяқ киім шкафындағы сөреге.
6. 1. 2. 5 аяқ киімді сақтау орындарына орналастыру: аяқ киім шкафындағы сөреге.
7. 1. 2. 5 аяқ киімді сақтау орындарына орналастыру: аяқ киім шкафындағы сөреге.
8. 1. 2. 5 аяқ киімді сақтау орындарына орналастыру: аяқ киім шкафында-ғы сөреге.
9. 1. 2. 5 күдері аяқ киімді тазалау
10. 1. 2. 5 күдері аяқ киімді, жасанды материалдардан жасалған аяқ киімдерді тазалау
5. 1. 2. 6 аяқ киім күтіміне арналған құралдарды сақтау орнына қайтару
6. 1. 2. 6 аяқ киім күтіміне арналған құралдарды сақтау орнына қайтару
7. 1. 2. 6 аяқ киім күтіміне арналған құралдарды сақтау орнына қайтару
8. 1. 2. 6 аяқ киім күтіміне арналған құралдарды сақтау орнына қайтару
9. 1. 2. 6 аяқ киімді сақтау орындарына орналастыру: аяқ киім шкафында-ғы сөреге.
10. 1. 2. 6 аяқ киімді сақтау орында-рына орналас-тыру: аяқ киім шкафын-дағы сөреге.
5. 1. 2. 7 тазартылған аяқ киімдерді маусымдық сақтау қораптарына салу
6. 1. 2. 7 тазартылған аяқ киімдерді маусымдық сақтау қораптарына салу
7. 1. 2. 7 тазартылған аяқ киімдерді маусымдық сақтау қораптарына салу
8. 1. 2. 7 тазартылған аяқ киімдерді маусымдық сақтау қорапта-рына салу

10. 1. 2. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за обувью: щетка, крем, губка, клеенка, бархотка
5. 1. 2. 2 протирать обувь сухой тряпочкой, бархоткой
6. 1. 2. 2 протирать обувь сухой тряпочкой, бархоткой
7. 1. 2. 2 протирать обувь сухой тряпочкой, бархоткой
8. 1. 2. 2 протирать обувь сухой тряпочкой, бархоткой
9. 1. 2. 2 протирать обувь сухой тряпочкой, бархоткой
10. 1. 2. 2 протирать обувь сухой тряпочкой, бархоткой
5. 1. 2. 3 чистить кожаную обувь щеткой и кремом, губкой, пропитанной кремом
6. 1. 2. 3 чистить кожаную обувь щеткой и кремом, выбирать крем по цвету для чистки кожаной обуви
7. 1. 2. 3 чистить кожаную обувь щеткой, выбирать крем по цвету для чистки кожаной обуви
8. 1. 2. 3 чистить кожаную обувь щеткой, выбирать крем по цвету для чистки кожаной обуви
9. 1. 2. 3 чистить кожаную обувь щеткой, выбирать крем по цвету для чистки кожаной обуви
10. 1. 2. 3 чистить кожаную обувь щеткой, выбирать крем по цвету для чистки кожаной обуви
5. 1. 2. 4 сушить мокрую обувь
6. 1. 2. 4 сушить мокрую обувь
7. 1. 2. 4 сушить мокрую обувь
8. 1. 2. 4 сушить мокрую обувь
9. 1. 2. 4 сушить мокрую обувь
10. 1. 2. 4 сушить мокрую обувь
5. 1. 2. 5 размещать обувь в местах хранения: на полку, на подставку, в обувном шкафу
6. 1. 2. 5 размещать обувь в местах хранения: на полку, на подставку, в обувном шкафу
7. 1. 2. 5 размещать обувь в местах хранения: на полку, на подставку, в обувном шкафу
8. 1. 2. 5 размещать обувь в местах хранения: на полку, на подставку, в обувном шкафу
9. 1. 2. 5 чистить замшевую обувь
10. 1. 2. 5 чистить замшевую обувь, обувь из искусственных материалов
5. 1. 2. 6 возвращать инвентарь для ухода за обувью на место хранения
6. 1. 2. 6 возвращать инвентарь для ухода за обувью на место хранения
7. 1. 2. 6 возвращать инвентарь для ухода за обувью на место хранения
8. 1. 2. 6 возвращать инвентарь для ухода за обувью на место хранения
9. 1. 2. 6 размещать обувь в местах хранения: на полку, на подставку, в обувном шкафу
10. 1. 2. 6 размещать обувь в местах хранения: на полку, на подставка, в обувном шкафу
5. 1. 2. 7 укладывать чистую обувь в коробки для сезонного хранения
6. 1. 2. 7 укладывать чистую обувь в коробки для сезонного хранения
7. 1. 2. 7 укладывать чистую обувь в коробки для сезонного хранения
8. 1. 2. 7 укладывать чистую обувь в коробки для сезонного хранения

9. 1. 2. 7 аяқ киім күтіміне арналған құралдарды сақтау орнына қайтару
10. 1. 2. 7 аяқ киім күтіміне арналған құралдар-ды сақтау орнына қайтару
5. 1. 2. 8 аяқ киімге күтім жасағаннан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
6. 1. 2. 8 қысқы аяқ киімді тазалау, резеңке аяқ киімді жуу және сүрту
7. 1. 2. 8 қысқы аяқ киімді тазалау, резеңке аяқ киімді жуу және сүрту
8. 1. 2. 8 қысқы аяқ киімді тазалау, резеңке аяқ киімді жуу және сүрту
9. 1. 2. 8 тазартылған аяқ киімдерді маусымдық сақтау қораптарына салу
10. 1. 2. 8 тазартыл-ған аяқ киімдерді маусым-дық сақтау қорапта-рына салу
6. 1. 2. 9 аяқ киімге күтім жасағаннан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
7. 1. 2. 9 аяқ киімге күтім жасағаннан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
8. 1. 2. 9 аяқ киімге күтім жасағаннан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
9. 1. 2. 9 аяқ киімге күтім жасағаннан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
10. 1. 2. 9 аяқ киімге күтім жасағаннан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
2) "Тұрғын үйге және тұрмыстық заттарға күтім жасау" бөлімі
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
2.1. Үй жайға күтім жасау
5. 2. 1. 1 еденнің күтіміне арналған құралдарды таңдау және атау (сыпырғыш, щҰтка, қалақ, қоқысқа арналған себет)
6. 2. 1. 1 тұрғын үйдің күтіміне арналған құралдарды таңдау және атау
7. 2. 1. 1 тұрғын үйдің күтіміне арналған құралдарды таңдау және атау
8. 2. 1. 1 тұрғын үйдің күтіміне арналған құралдарды таңдау және атау
9. 2. 1. 1 тұрғын үйдің күтіміне арналған құралдарды таңдау және атау
10. 2. 1. 1 тұрғын үйдің күтіміне арналған құралдар-ды таңдау және атау
5. 2. 1. 2 еденді сыпырғыш пен, щеткамен сыпыру
6. 2. 1. 2 еденді сыпырғыш пен, щеткамен сыпыру
7. 2. 1. 2 өз төсегін салу
8. 2. 1. 2 өз төсегін салу, ересек адамның көмегімен төсек орынды ауыстыру
9. 2. 1. 2 өз төсегін салу, ересек адамның көмегімен төсек орын-ды ауыстыру
10. 2. 1. 2 өз төсегін салу, ересек адамның көмегімен төсек орынды ауыстыру
5. 2. 1. 3 қоқысты қалаққа жинап себетке салу
6. 2. 1. 3 қоқысты қалаққа жинап себетке салу
7. 2. 1. 3 бөлмедегі ұқыпсыздықты байқап, шашылып жатқан заттарды тиісті орындарға қою
8. 2. 1. 3 бөлмедегі ұқыпсыздықты байқап, шашылып жатқан заттарды тиісті орындарға қою
9. 2. 1. 3 бөлмедегі ұқыпсыздықты байқап, шашылып жатқан заттарды тиісті орындарға қою
10. 2. 1. 3 бөлмедегі ұқыпсыздықты байқап, шашылып жатқан заттарды тиісті орындарға қою
5. 2. 1. 4 үй-жайды тазалауға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
6. 2. 1. 4 еденді сүрткішпен сүрту, бөлменің іргелерін, бұрыштарын тазалау тәртібін ұстану

9. 1. 2. 7 возвращать инвентарь для ухода за обувью на место хранения
10. 1. 2. 7 возвращать инвентарь для ухода за обувью на место хранения
5. 1. 2. 8 выполнять правила личной гигиены после ухода за обувью
6. 1. 2. 8 чистить зимнюю обувь, мыть и протирать резиновую обувь
7. 1. 2. 8 чистить зимнюю обувь, мыть и протирать резиновую обувь
8. 1. 2. 8 чистить зимнюю обувь, мыть и протирать резиновую обувь
9. 1. 2. 8 укладывать чистую обувь в коробки для сезонного хранения
10. 1. 2. 8 укладывать чистую обувь в коробки для сезонного хранения
6. 1. 2. 9 выполнять правила личной гигиены после ухода за обувью
7. 1. 2. 9 выполнять правила личной гигиены после ухода за обувью
8. 1. 2. 9 выполнять правила личной гигиены после ухода за обувью
9. 1. 2. 9 выполнять правила личной гигиены после ухода за обувью
10. 1. 2. 9 выполнять правила личной гигиены после ухода за обувью
2) раздел "Уход за жилищем и предметами быта"
подраздел
Учебные цели
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1. Уход за помещением
5. 2. 1. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за полом (веник, щҰтка, совок, корзинка для мусора)
6. 2. 1. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за жилищем
7. 2. 1. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за жилищем
8. 2. 1. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за жилищем
9. 2. 1. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за жилищем
10. 2. 1. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за жилищем
5. 2. 1. 2 подметать пол веником, щеткой
6. 2. 1. 2 подметать пол веником, щеткой
7. 2. 1. 2 застилать свою постель
8. 2. 1. 2 застилать свою постель, менять постельное белье с помощью взрослого
9. 2. 1. 2 застилать свою постель, менять постельное белье с помощью взрослого
10. 2. 1. 2 застилать свою постель, менять постельное белье с помощью взрослого
5. 2. 1. 3 собирать мусор в совок и перемещать в корзинку
6. 2. 1. 3 собирать мусор в совок и перемещать в корзинку
7. 2. 1. 3 замечать непорядок в помещении, размещать разбросанные вещи в соответствующие места
8. 2. 1. 3 замечать непорядок в помещении, размещать разбросанные вещи в соответствующие места
9. 2. 1. 3 замечать непорядок в помещении, размещать разбросанные вещи в соответствующие места
10. 2. 1. 3 замечать непорядок в помещении, размещать разбросанные вещи в соответствующие места
5. 2. 1. 4 выполнять правила личной гигиены до и после уборки помещения
6. 2. 1. 4 придерживаться порядка мытья пола шваброй, чистки плинтуса, порога, углов комнаты

7. 2. 1. 4 еденді сыпырғышпен, щеткамен сыпыру
8. 2. 1. 4 еденді сыпырғышпен, щеткамен сыпыру
9. 2. 1. 4 еденді сыпырғышпен, щеткамен сыпыру
10. 2. 1. 4 еденді сыпырғышпен, щеткамен сыпыру
5. 2. 1. 5 құралдарды сақтау орнына орналастыру
6. 2. 1. 5 үй-жайды тазалауға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
7. 2. 1. 5 қоқысты қалаққа жинап себетке салу
8. 2. 1. 5 қоқысты қалаққа жинап себетке салу
9. 2. 1. 5 қоқысты қалаққа жинап себетке салу
10. 2. 1. 5 қоқысты қалаққа жинап себетке салу
5. 2. 1. 6 үйді тазалау кезінде отбасы мүшелеріне қөмек көрсету, қолдан келетін міндеттерді орындау
6. 2. 1. 6 құралдарды сақтау орнына орналастыру
7. 2. 1. 6 еденді сүрткішпен сүрту, бөлменің іргелерін, бұрышта-рын тазалау тәртібін ұстану
8. 2. 1. 6 еденді сүрткішпен сүрту, бөлменің іргелерін, бұрышта-рын тазалау тәртібін ұстану
9. 2. 1. 6 еденді сүрткішпен сүрту, бөлменің іргелерін, бұрышта-рын тазалау тәртібін ұстану
10. 2. 1. 6 еденді сүрткішпен сүрту, бөлменің іргелерін, бұрышта-рын тазалау тәртібін ұстану
6. 2. 1. 7 үйді тазалау кезінде отбасы мүшелеріне қөмек көрсету, қолдан келетін міндеттерді орындау
7. 2. 1. 7 үй-жайды тазалауға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
8. 2. 1. 7 кілемді, еденді, батареяны тазалау кезінде шаңсорғышты қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтау
9. 2. 1. 7 кілемді, еденді, батареяны тазалау кезінде шаңсорғышты қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтау
10. 2. 1. 7 кілемді, еденді, батареяны тазалау кезінде шаңсорғышты қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтау
7. 2. 1. 8 құралдарды сақтау орнына орналастыру
8. 2. 1. 8 құралдарды сақтау орнына орналастыру
9. 2. 1. 8 жуынатын бөлме мен дәретхананы тазалау, плиткалар-ды, ракови-наларды, айнаны жуу
10. 2. 1. 8 жуынатын бөлме мен дәретхананы тазалау, плиткалар-ды, ракови-наларды, айнаны жуу
7. 2. 1. 9 үйді тазалау кезінде отбасы мүшелеріне қөмек көрсету, қолдан келетін міндеттерді орындау
8. 2. 1. 9 үйді тазалау кезінде отбасы мүшелеріне қөмек көрсету, қолдан келетін міндеттерді орындау
9. 2. 1. 9 құралдарды сақтау орнына орналастыру
10. 2. 1. 9 құралдарды сақтау орнына орналастыру
9. 2. 1. 10 үйді тазалау кезінде отбасы мүшелеріне қөмек көрсету, қолдан келетін міндеттерді орындау
10. 2. 1. 10 үйді тазалау кезінде отбасы мүшелеріне қөмек көрсету, қолдан келетін міндеттерді орындау
2.2. Жиһазға және тұрмыстық заттарға күтім жасау
5. 2. 2. 1 жиһаздың шаңын сүрту, көрпелерді тазалау
6. 2. 2. 1 жиһаздың шаңын сүрту, көрпелерді тазалау
7. 2. 2. 1 жиһаздың шаңын сүрту, көрпелерді тазалау, кептіру
8. 2. 2. 1 жиһаздың шаңын сүрту, көрпелерді тазалау, кептіру

7. 2. 1. 4 подметать пол веником, щеткой
8. 2. 1. 4 подметать пол веником, щеткой
9. 2. 1. 4 подметать пол веником, щеткой
10. 2. 1. 4 подметать пол веником, щеткой
5. 2. 1. 5 размещать инвентарь в места хранения
6. 2. 1. 5 выполнять правила личной гигиены до и после уборки помещения
7. 2. 1. 5 собирать мусор в совок и перемещать в корзинку
8. 2. 1. 5 собирать мусор в совок и перемещать в корзинку
9. 2. 1. 5 собирать мусор в совок и перемещать в корзинку
10. 2. 1. 5 собирать мусор в совок и перемещать в корзинку
5. 2. 1. 6
выполнять посильные обязанности в семье по уходу за жилищем
6. 2. 1. 6 размещать инвентарь в места хранения
7. 2. 1. 6 придерживаться порядка мытья пола шваброй, чистки плинтуса, порога, углов комнаты
8. 2. 1. 6 придерживаться порядка мытья пола шваброй, чистки плинтуса, порога, углов комнаты
9. 2. 1. 6 придерживаться порядка мытья пола шваброй, вручную, чистки плинтуса, порога, углов комнаты
10. 2. 1. 6 придерживаться порядка мытья пола шваброй, вручную, чистки плинтуса, порога, углов комнаты
6. 2. 1. 7 выполнять посильные обязанности в семье по уходу за жилищем
7. 2. 1. 7 выполнять правила личной гигиены до и после уборки помещения
8. 2. 1. 7 выполнять правила безопасного использования пылесоса при чистке ковровых покрытий, пола, батареи
9. 2. 1. 7 выполнять правила безопасного использования пылесоса при чистке ковровых покрытий, пола, батареи
10. 2. 1. 7 выполнять правила безопасного использования пылесоса при чистке ковровых покрытий, пола, батареи
7. 2. 1. 8 размещать инвентарь в места хранения
8. 2. 1. 8 размещать инвентарь в места хранения
9. 2. 1. 8 выполнять уборку ванной и туалетной комнат, мыть кафель, раковины, зеркало
10. 2. 1. 8 выполнять уборку ванной и туалетной комнат, мыть кафель, раковины, зеркало
7. 2. 1. 9 выполнять посильные обязанности в семье по уходу за жилищем
8. 2. 1. 9 выполнять посильные обязанности в семье по уходу за жилищем
9. 2. 1. 9 размещать инвентарь в места хранения
10. 2. 1. 9 размещать инвентарь в места хранения
9. 2. 1. 10 выполнять посильные обязанности в семье по уходу за жилищем
10. 2. 1. 10 выполнять посильные обязанности в семье по уходу за жилищем
2.2. Уход за мебелью и предметами быта
5. 2. 2. 1 вытирать пыль с мебели, чистить корпе
6. 2. 2. 1 вытирать пыль с мебели, чистить корпе
7. 2. 2. 1 вытирать пыль с мебели, чистить и сушить корпе
8. 2. 2. 1 вытирать пыль с мебели, чистить и сушить корпе

9. 2. 2. 1 жиһаздың шаңын сүрту, көрпелерді тазалау, жуу, кептіру
10. 2. 2. 1 жиһаздың шаңын сүрту, көрпелерді тазалау, жуу, кептіру
5. 2. 2. 2 терезенің алдын дымқыл шүберекпен сүрту
6. 2. 2. 2 терезенің алдын дымқыл шүберекпен сүрту
7. 2. 2. 2 терезені, есікті жуғыш құралдарды пайдалана отырып, дымқыл шүберекпен сүрту
8. 2. 2. 2 терезені, есікті жуғыш құралдарды пайдалана отырып, дымқыл шүберекпен сүрту
9. 2. 2. 2 терезені, есікті жуғыш құралдарды пайдалана отырып, дымқыл шүберекпен сүрту
10. 2. 2. 2 терезені, есікті жуғыш құралдар-ды пайдалана отырып, дымқыл шүберек-пен сүрту
5. 2. 2. 3 есікті дымқыл шүберекпен сүрту
6. 2. 2. 3 есікті дымқыл шүберекпен сүрту
7. 2. 2. 3 үстелдің, партаның бетін жуғыш құралдарды пайдалана отырып, дымқыл шүберекпен сүрту
8. 2. 2. 3 үстелдің, партаның бетін жуғыш құралдарды пайдалана отырып, дымқыл шүберекпен сүрту
9. 2. 2. 3 үстелдің, партаның бетін жуғыш құралдарды пайдалана отырып, дымқыл шүберекпен сүрту
10. 2. 2. 3 үстелдің, партаның бетін жуғыш құралдарды пайдалана отырып, дымқыл шүберек-пен сүрту
5. 2. 2. 4 үстелдің, партаның бетін дымқыл шүберекпен сүрту
6. 2. 2. 4 үстелдің, партаның, тоңазытқыш-тың бетін дымқыл шүберекпен сүрту
7. 2. 2. 4 ас үй жиһазын, ас үй жабдықтарының: жуғыштың, плитаның, тоңазытқыштың бетін жуғыш құралдарды пайдаланып жуу
8. 2. 2. 4 ас үй жиһазын, ас үй жабдықтарының: жуғыштың, плитаның, тоңазытқыштың бетін жуғыш құралдарды пайдаланып жуу
9. 2. 2. 4 ас үй жиһазын, ас үй жабдықтарының: жуғыштың, плитаның, тоңазытқыштың бетін жуғыш құралдарды пайдаланып жуу
10. 2. 2. 4 ас үй жиһазын, ас үй жабдықтарының: жуғыш-тың, плитаның, тоңазытқыштың бетін жуғыш құралдар-ды пайда-ланып жуу
5. 2. 2. 5 жұмыс құралдарын жөнге келтіру және оларды сақтау орнына жинау
6. 2. 2. 5 жұмыс құралдарын жөнге келтіру және оларды сақтау орнына жинау
7. 2. 2. 5 жұмыс құралдарын жөнге келтіру және оларды сақтау орнына жинау
8. 2. 2. 5 жуғыш құралдарды пайдалана отырып тоңазытқыш сөрелерінің сыртқы беттерін және ішкі қабырғала-рын жуу
9. 2. 2. 5 жуғыш құралдарды пайдалана отырып тоңазытқыш сөрелерінің сыртқы беттерін және ішкі қабырғала-рын жуу
10. 2. 2. 5 жуғыш құралдар-ды пайда-лана оты-рып тоңа-зытқыш сөрелері-нің сыртқы беттерін және ішкі қабырғала-рын жуу
5. 2. 2. 6 жинау жұмыстарына дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
6. 2. 2. 6 жинау жұмыстарына дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
7. 2. 2. 6 жинау жұмыстарына дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
8. 2. 2. 6 жұмыс құралдарын жөнге келтіру және оларды сақтау орнына жинау

9. 2. 2. 1 вытирать пыль с мебели, чистить, стирать, сушить корпе
10. 2. 2. 1 вытирать пыль с мебели, чистить, стирать, сушить корпе
5. 2. 2. 2 протирать подоконник влажной тряпочкой
6. 2. 2. 2 протирать подоконник влажной тряпочкой
7. 2. 2. 2 протирать подоконник, дверь влажной тряпочкой с использованием моющих средств
8. 2. 2. 2 протирать подоконник, дверь влажной тряпочкой с использованием моющих средств
9. 2. 2. 2 протирать подоконник, дверь влажной тряпочкой с использованием моющих средств
10. 2. 2. 2 протирать подоконник, дверь влажной тряпочкой с использованием моющих средств
5. 2. 2. 3 протирать дверь влажной тряпочкой
6. 2. 2. 3 протирать дверь влажной тряпочкой
7. 2. 2. 3 протирать поверхность стола, парты влажной тряпочкой с использованием моющих средств
8. 2. 2. 3 протирать поверхность стола, парты влажной тряпочкой с использованием моющих средств
9. 2. 2. 3 протирать поверхность стола, парты влажной тряпочкой с использованием моющих средств
10. 2. 2. 3 протирать поверхность стола, парты влажной тряпочкой с использованием моющих средств
5. 2. 2. 4 протирать поверхность стола, парты влажной тряпочкой
6. 2. 2. 4 протирать поверхность стола, парты, холодильника влажной тряпочкой
7. 2. 2. 4 мыть кухонную мебель, мыть поверхности кухонного оборудования: мойки, плиты, холодильника с использованием моющих средств
8. 2. 2. 4 мыть кухонную мебель, мыть поверхности кухонного оборудования: мойки, плиты с использованием моющих средств
9. 2. 2. 4 мыть кухонную мебель, мыть поверхности кухонного оборудования: мойки, плиты с использованием моющих средств
10. 2. 2. 4 мыть кухонную мебель, мыть поверхности кухонного оборудования: мойки, плиты с использованием моющих средств
5. 2. 2. 5 приводить в порядок рабочий инвентарь и убирать его на место хранения
6. 2. 2. 5 приводить в порядок рабочий инвентарь и убирать его на место хранения
7. 2. 2. 5 приводить в порядок рабочий инвентарь и убирать его на место хранения
8. 2. 2. 5 мыть внешние поверхности, полки и внутренние стенки холодильника с использованием моющих средств
9. 2. 2. 5 мыть внешние поверхности, полки и внутренние стенки холодильника с использованием моющих средств
10. 2. 2. 5 мыть внешние поверхности, полки и внутренние стенки холодильника с использованием моющих средств
5. 2. 2. 6 выполнять правила личной гигиены до и после уборки
6. 2. 2. 6 выполнять правила личной гигиены до и после уборки
7. 2. 2. 6 выполнять правила личной гигиены до и после уборки
8. 2. 2. 6 приводить в порядок рабочий инвентарь и убирать его на место хранения

9. 2. 2. 6 жұмыс құралдарын жөнге келтіру және оларды сақтау орнына жинау
10. 2. 2. 6 жұмыс құралдарын жөнге келтіру және оларды сақтау орнына жинау
8. 2. 2. 7 жинау жұмыста-рына дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
9. 2. 2. 7 жинау жұмыста-рына дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
10. 2. 2. 7 жинау жұмыста-рына дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
2.3. Ыдыс-аяққа күтім жасау
5. 2. 3. 1 ыдыс-аяққа күтім жасауға арналған құралдарды таңдау және атау
6. 2. 3. 1 ыдыс-аяққа күтім жасауға арналған құралдарды таңдау және атау
7. 2. 3. 1 ыдыс-аяққа күтім жасауға арналған құралдарды таңдау және атау
8. 2. 3. 1 ыдыс-аяққа күтім жасауға арналған құралдарды таңдау және атау
9. 2. 3. 1 ыдыс-аяққа күтім жасауға арналған құралдарды таңдау және атау
10. 2. 3. 1 ыдыс-аяққа күтім жасауға арналған құралдар-ды таңдау және атау
5. 2. 3. 2 табақшалар-ды тамақтың қалдықтары-нан тазалау, ыдыстарды жууға дайындау
6. 2. 3. 2 табақшалар-ды тамақтың қалдықтары-нан тазалау, ыдыстарды жууға дайындау
7. 2. 3. 2 табақшалар-ды тамақтың қалдықта-рынан тазалау, ыдыстарды жууға дайындау
8. 2. 3. 2 табақшалар-ды тамақтың қалдықта-рынан тазалау, ыдыстарды жууға дайындау
9. 2. 3. 2 табақшалар-ды тамақтың қалдықта-рынан тазалау, ыдыстарды жууға дайындау
10. 2. 3. 2 табақша-ларды тамақтың қалдықта-рынан тазалау, ыдыстар-ды жууға дайындау
5. 2. 3. 3 шай, асхана ыдыстарын жуу құралы мен губканы пайдалана отырып, шарашада жуу
6. 2. 3. 3 шай, асхана ыдыстарын жуу құралы мен губканы пайдалана отырып, шарашада жуу
7. 2. 3. 3 шай, асхана ыдыстарын жуу құралы мен губканы пайдалана отырып, шарашада жуу
8. 2. 3. 3 шай, асхана ыдыстарын жуу құралы мен губканы пайдалана отырып, шарашада жуу
9. 2. 3. 3 шай, асхана ыдыстарын жуу құралы мен губканы пайдалана отырып, шарашада жуу
10. 2. 3. 3 шай, асхана ыдыста-рын жуу құралы мен губканы пайдалана отырып, шарашада жуу
5. 2. 3. 4 ыдыстарды шаю және сүлгімен сүрту
6. 2. 3. 4 ыдыстарды шаю және сүлгімен сүрту
7. 2. 3. 4 ыдыстарды, асхана құралдарын шаю және сүлгімен сүрту
8. 2. 3. 4 ас үй ыдыстарын жуу: шәйнектер, табалары, кострюльдер
9. 2. 3. 4 ас үй ыдыстарын жуу: шәйнектер, табалары, кострюльдер
10. 2. 3. 4 ас үй ыдыста-рын жуу: шәйнек-тер, табалары, кострюльдер
5. 2. 3. 5 таза ыдыстарды сақтау орындарына жинау
6. 2. 3. 5 таза ыдыстарды сақтау орындарына жинау
7. 2. 3. 5 таза ыдыстарды сақтау орындарына жинау
8. 2. 3. 5 ыдыстарды, асхана құралдарын шаю және сүлгімен сүрту
9. 2. 3. 5 ыдыстарды, асхана құралдарын шаю және сүлгімен сүрту
10. 2. 3. 5 ыдыстар-ды, асхана құралда-рын шаю және сүлгімен сүрту

9. 2. 2. 6 приводить в порядок рабочий инвентарь и убирать его на место хранения
10. 2. 2. 6 приводить в порядок рабочий инвентарь и убирать его на место хранения
8. 2. 2. 7 выполнять правила личной гигиены до и после уборки
9. 2. 2. 7 выполнять правила личной гигиены до и после уборки
10. 2. 2. 7 выполнять правила личной гигиены до и после уборки
2.3. Уход за посудой
5. 2. 3. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за посудой
6. 2. 3. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за посудой
7. 2. 3. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за посудой
8. 2. 3. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за посудой
9. 2. 3. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за посудой
10. 2. 3. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за посудой
5. 2. 3. 2 очищать тарелки от остатков пищи, готовить посуду к мытью
6. 2. 3. 2 очищать тарелки от остатков пищи, готовить посуду к мытью
7. 2. 3. 2 очищать тарелки от остатков пищи, готовить посуду к мытью
8. 2. 3. 2 очищать тарелки от остатков пищи, готовить посуду к мытью
9. 2. 3. 2 очищать тарелки от остатков пищи, готовить посуду к мытью
10. 2. 3. 2 очищать тарелки от остатков пищи, готовить посуду к мытью
5. 2. 3. 3 мыть чайную, столовую посуду в тазике с использованием губки и моющего средства
6. 2. 3. 3 мыть чайную, столовую посуду в тазике с использованием губки и моющего средства
7. 2. 3. 3 мыть чайную, столовую посуду, чистить столовые приборы с использованием губки и моющего средства
8. 2. 3. 3 мыть чайную, столовую, посуду, чистить столовые приборы с использованием губки и моющего средства
9. 2. 3. 3 мыть чайную, столовую, посуду, чистить столовые приборы с использованием губки и моющего средства
10. 2. 3. 3 мыть чайную, столовую, посуду, чистить столовые приборы с использованием губки и моющего средства
5. 2. 3. 4 ополаскивать и вытирать посуду полотенцем
6. 2. 3. 4 ополаскивать и вытирать посуду полотенцем
7. 2. 3. 4 ополаскивать и вытирать посуду, столовые приборы полотенцем
8. 2. 3. 4 мыть кухонную посуду: чайники, сковороды, кастрюли
9. 2. 3. 4 мыть кухонную посуду: чайники, сковороды, кастрюли
10. 2. 3. 4 мыть кухонную посуду: чайники, сковороды, кастрюли
5. 2. 3. 5 размещать чистую посуду в местах хранения
6. 2. 3. 5 размещать чистую посуду в местах хранения
7. 2. 3. 5 размещать чистую посуду в местах хранения
8. 2. 3. 5 ополаскивать и вытирать посуду, столовые приборы полотенцем
9. 2. 3. 5 ополаскивать и вытирать посуду, столовые приборы полотенцем
10. 2. 3. 5 ополаскивать и вытирать посуду, столовые приборы полотенцем

5. 2. 3. 6 ыдыс жуғанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін орындау
6. 2. 3. 6 ыдыс жуғанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін орындау
7. 2. 3. 6 ыдыс жуғанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін орындау
8. 2. 3. 6 таза ыдыстарды сақтау орындарына жинау
9. 2. 3. 6 таза ыдыстарды сақтау орындарына жинау
10. 2. 3. 6 таза ыдыстар-ды сақтау орында-рына жинау
7. 2. 3. 7 жуғыш және тазартқыш құралдарды қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтау
8. 2. 3. 7 ыдыс жуғанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін орындау
9. 2. 3. 7 ыдыс жуғанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін орындау
10. 2. 3. 7 ыдыс жуғанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін орындау
8. 2. 3. 8 жуғыш және тазартқыш құралдарды қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтау
9. 2. 3. 8 жуғыш және тазартқыш құралдарды қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтау
10. 2. 3. 8 жуғыш және тазартқыш құралдар-ды қауіпсіз пайдалану ережеле-рін сақтау
3) "Өсімдіктерге күтім жасау" бөлімі
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
3.1. Бөлме өсімдікте-ріне күтім жасау
5. 3. 1. 1 бөлме өсімдіктері-нің күтіміне арналған құралдарды таңдау және атау
6. 3. 1. 1 бөлме өсімдіктерінің күтіміне арналған құралдарды таңдау және атау
7. 3. 1. 1 бөлме өсімдіктері-нің күтіміне арналған құралдарды таңдау және атау
8. 3. 1. 1 бөлме өсімдіктері-нің күтіміне арналған құралдарды таңдау және атау
9. 3. 1. 1 бөлме өсімдіктері-нің күтіміне арналған құралдарды таңдау және атау
10. 3. 1. 1 бөлме өсімдікте-рінің күтіміне арналған құралдар-ды таңдау және атау
5. 3. 1. 2 бөлме өсімдіктері-нің жапырақта-рын сүртіп отыру
6. 3. 1. 2 бөлме өсімдіктерінің жапырақтарын сүртіп отыру
7. 3. 1. 2 бөлме өсімдіктері-нің жапырақта-рын сүртіп отыру
8. 3. 1. 2 бөлме өсімдіктері-нің жапырақта-рын сүртіп отыру
9. 3. 1. 2 бөлме өсімдіктері-нің жапырақта-рын сүртіп отыру
10. 3. 1. 2 бөлме өсімдікте-рінің жа-пырақта-рын сүртіп отыру
5. 3. 1. 3 бөлме өсімдіктерін құйғыштан суару
6. 3. 1. 3 бөлме өсімдіктерін құйғыштан суару
7. 3. 1. 3 бөлме өсімдіктерін құйғыштан суару, топырағын қопсыту
8. 3. 1. 3 бөлме өсімдіктерін құйғыштан суару, топырағын қопсыту
9. 3. 1. 3 бөлме өсімдіктерін құйғыштан суару, топырағын қопсыту
10. 3. 1. 3 бөлме өсімдікте-рін құйғыштан суару, топырағын қопсыту
5. 3. 1. 4 бөлме өсімдіктеріне су бүрку
6. 3. 1. 4 бөлме өсімдіктеріне су бүрку
7. 3. 1. 4 бөлме өсімдіктеріне су бүрку
8. 3. 1. 4 бөлме өсімдіктеріне су бүрку
9. 3. 1. 4 бөлме өсімдіктеріне су бүрку
10. 3. 1. 4 бөлме өсімдікте-ріне су бүрку
5. 3. 1. 5 гүл құмыраларын сынып бөлмесіне қойып шығу

5. 2. 3. 6 выполнять правила личной гигиены до и после мытья посуды
6. 2. 3. 6 выполнять правила личной гигиены до и после мытья посуды
7. 2. 3. 6 выполнять правила личной гигиены до и после мытья посуды
8. 2. 3. 6 размещать чистую посуду в местах хранения
9. 2. 3. 6 размещать чистую посуду в местах хранения
10. 2. 3. 6 размещать чистую посуду в местах хранения
7. 2. 3. 7 выполнять правила безопасного использования моющих и чистящих средств
8. 2. 3. 7 выполнять правила личной гигиены до и после мытья посуды
9. 2. 3. 7 выполнять правила личной гигиены до и после мытья посуды
10. 2. 3. 7 выполнять правила личной гигиены до и после мытья посуды
8. 2. 3. 8 выполнять правила безопасного использования моющих и чистящих средств
9. 2. 3. 8 выполнять правила безопасного использования моющих и чистящих средств
10. 2. 3. 8 выполнять правила безопасного использования моющих и чистящих средств
3) раздел "Уход за растениями"
подраздел
Учебные цели
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
3.1. Уход за комнатными растениями
5. 3. 1. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за комнатными растениями
6. 3. 1. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за комнатными растениями
7. 3. 1. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за комнатными растениями
8. 3. 1. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за комнатными растениями
9. 3. 1. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за комнатными растениями
10. 3. 1. 1 выбирать и называть инвентарь для ухода за комнатными растениями
5. 3. 1. 2 протирать листья комнатных растений
6. 3. 1. 2 протирать листья комнатных растений
7. 3. 1. 2 протирать листья комнатных растений
8. 3. 1. 2 протирать листья комнатных растений
9. 3. 1. 2 протирать листья комнатных растений
10. 3. 1. 2 протирать листья комнатных растений
5. 3. 1. 3 поливать комнатные растения из лейки
6. 3. 1. 3 поливать комнатные растения из лейки
7. 3. 1. 3 поливать комнатные растения из лейки, рыхлить почву
8. 3. 1. 3 поливать комнатные растения из лейки, рыхлить почву
9. 3. 1. 3 поливать комнатные растения из лейки, рыхлить почву
10. 3. 1. 3 поливать комнатные растения из лейки, рыхлить почву
5. 3. 1. 4 опрыскивать комнатные растения
6. 3. 1. 4 опрыскивать комнатные растения
7. 3. 1. 4 опрыскивать комнатные растения
8. 3. 1. 4 опрыскивать комнатные растения
9. 3. 1. 4 опрыскивать комнатные растения
10. 3. 1. 4 опрыскивать комнатные растения
5. 3. 1. 5 расставлять горшки с цветами в классной комнате

6. 3. 1. 5 педагогтың басшылығымен бөлме өсімдіктерін басқа ыдысқа қайта отырғызу
7. 3. 1. 5 педагогтың басшылығымен бөлме өсімдіктерін басқа ыдысқа қайта отырғызу
8. 3. 1. 5 педагогтың басшылығымен бөлме өсімдіктерін басқа ыдысқа қайта отырғызу
9. 3. 1. 5 педагогтың басшылығымен бөлме өсімдіктерін басқа ыдысқа қайта отырғызу
10. 3. 1. 5 педагог-тың басшылы-ғымен бөлме өсімдікте-рін басқа ыдысқа қайта отырғызу
5. 3. 1. 6 өсімдіктерге күтім жасағанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
6. 3. 1. 6 гүл құмыраларын, табақшаларын жуу
7. 3. 1. 6 гүл құмыраларын, табақшаларын жуу
8. 3. 1. 6 гүл құмыраларын, табақшаларын жуу
9. 3. 1. 6 гүл құмыраларын, табақшаларын жуу
10. 3. 1. 6 гүл құмыраларын, табақшаларын жуу
6. 3. 1. 7 өсімдіктерге күтім жасағанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
7. 3. 1. 7 бөлме өсімдіктерін қосымша нәрлендіру
8. 3. 1. 7 бөлме өсімдіктерін қосымша нәрлендіру
9. 3. 1. 7 бөлме өсімдіктерін қосымша нәрлендіру
10. 3. 1. 7 бөлме өсімдіктерін қосымша нәрлендіру
7. 3. 1. 8 өсімдіктерге күтім жасағанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
8. 3. 1. 8 өсімдіктерге күтім жасағанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
9. 3. 1. 8 өсімдіктерге күтім жасағанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
10. 3. 1. 8 өсімдіктерге күтім жасағанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
3.2. Гүл бақшасы-ның, бақтың, көкөніс бақшасы-ның өсімдікте-ріне күтім жасау
5. 3. 2. 1 бақша жұмыстарына арналған арнайы киімдерді тану, атау, кию
6. 3. 2. 1 бақша жұмыстарына арналған арнайы киімдерді тану, атау, кию
7. 3. 2. 1 бақша жұмыстарына арналған арнайы киімдерді тану, атау, кию
8. 3. 2. 1 бақша жұмыстарына арналған арнайы киімдерді тану, атау, кию
9. 3. 2. 1 бақша жұмыстарына арналған арнайы киімдерді тану, атау, кию
10. 3. 2. 1 бақша жұмыста-рына арналған арнайы киімдерді тану, атау, кию
5. 3. 2. 2 бақта және бақшада жұмыс істеуге арналған саймандарды таңдау және атау
6. 3. 2. 2 бақта және бақшада жұмыс істеуге арналған саймандарды таңдау және атау
7. 3. 2. 2 бақта және бақшада жұмыс істеуге арналған саймандар-ды таңдау және атау
8. 3. 2. 2 бақта және бақшада жұмыс істеуге арналған саймандар-ды таңдау және атау
9. 3. 2. 2 бақта және бақшада жұмыс істеуге арналған саймандар-ды таңдау және атау
10. 3. 2. 2 бақта және бақшада жұмыс істеуге арналған саймандарды таңдау және атау
5. 3. 2. 3 құйғышқа су толтыру
6. 3. 2. 3 өсімдіктерді құйғыштан суару
7. 3. 2. 3 өсімдіктерді құйғыштан суару
8. 3. 2. 3 өсімдіктерді құйғыштан суару

6. 3. 1. 5 пересаживать комнатные растения под руководством педагога
7. 3. 1. 5 пересаживать комнатные растения под руководством педагога
8. 3. 1. 5 пересаживать комнатные растения под руководством педагога
9. 3. 1. 5 пересаживать комнатные растения под руководством педагога
10. 3. 1. 5 пересаживать комнатные растения под руководством педагога
5. 3. 1. 6 выполнять правила личной гигиены до и после ухода за растениями
6. 3. 1. 6 мыть цветочные горшки, поддоны
7. 3. 1. 6 мыть цветочные горшки, поддоны
8. 3. 1. 6 мыть цветочные горшки, поддоны
9. 3. 1. 6 мыть цветочные горшки, поддоны
10. 3. 1. 6 мыть цветочные горшки, поддоны
6. 3. 1. 7 выполнять правила личной гигиены до и после ухода за растениями
7. 3. 1. 7 подкармливать комнатные растения
8. 3. 1. 7 подкармливать комнатные растения
9. 3. 1. 7 подкармливать комнатные растения
10. 3. 1. 7 подкармливать комнатные растения
7. 3. 1. 8 выполнять правила личной гигиены до и после ухода за растениями
8. 3. 1. 8 выполнять правила личной гигиены до и после ухода за растениями
9. 3. 1. 8 выполнять правила личной гигиены до и после ухода за растениями
10. 3. 1. 8 выполнять правила личной гигиены до и после ухода за растениями
3.2. Уход за растениями цветника, сада, огорода
5. 3. 2. 1 узнавать, называть, надевать спецодежду для садовых работ
6. 3. 2. 1 узнавать, называть, надевать спецодежду для садовых работ
7. 3. 2. 1 узнавать, называть, надевать спецодежду для садовых работ
8. 3. 2. 1 узнавать, называть, надевать спецодежду для садовых работ
9. 3. 2. 1 узнавать, называть, надевать спецодежду для садовых работ
10. 3. 2. 1 узнавать, называть, надевать спецодежду для садовых работ
5. 3. 2. 2 выбирать и называть инвентарь для работ в саду и огороде
6. 3. 2. 2 выбирать и называть инвентарь для работ в саду и огороде
7. 3. 2. 2 выбирать и называть инвентарь для работ в саду и огороде
8. 3. 2. 2 выбирать и называть инвентарь для работ в саду и огороде
9. 3. 2. 2 выбирать и называть инвентарь для работ в саду и огороде
10. 3. 2. 2 выбирать и называть инвентарь для работ в саду и огороде
5. 3. 2. 3 наполнять лейку водой
6. 3. 2. 3 поливать растения из лейки
7. 3. 2. 3 поливать растения из лейки
8. 3. 2. 3 поливать растения из лейки

9. 3. 2. 3 өсімдіктерді құйғыштан суару
10. 3. 2. 3 өсімдіктерді құйғыштан суару
5. 3. 2. 4 өсімдіктерді құйғыштан суару
6. 3. 2. 4 бақтағы күзгі жапырақтарды тырманың көмегімен жинау
7. 3. 2. 4 бақтағы күзгі жапырақтарды тырманың көмегімен жинау
8. 3. 2. 4 ересек адамның басшылығымен көшет өсіру үшін тұқымдарды егу
9. 3. 2. 4 ересек адамның басшылығымен көшет өсіру үшін тұқымдарды егу
10. 3. 2. 4 ересек адамның басшылы-ғымен көшет өсіру үшін тұқымдарды егу
5. 3. 2. 5 бақша жолдарын сыпыру, құрғақ жапырақтарды жинау
6. 3. 2. 5 бақтағы жүру жолдарын сыпыру, қураған жапрақтарды тырмамен жинау
7. 3. 2. 5 бақтағы жүру жолдарын сыпыру, қураған жапрақтарды тырмамен жинау
8. 3. 2. 5 ересек адамның басшылы-ғымен ашық топыраққа дайын көшеттерді отырғызу
9. 3. 2. 5 ересек адамның басшылығымен ашық топыраққа дайын көшеттерді отырғызу
10. 3. 2. 5 ересек адамның басшылығымен ашық топыраққа дайын көшеттерді отырғызу
5. 3. 2. 6 бақта, бақшада, мектеп жанындағы учаскеде жұмыс істегеннен кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
6. 3. 2. 6 гүлзарды арам шөптерден қолмен тазарту
7. 3. 2. 6 гүлзарды арам шөптерден қолмен тазарту
8. 3. 2. 6 ересек адамның басшылығымен пиязшық өсімдіктерді отырғызу
9. 3. 2. 6 ересек адамның басшылығымен пиязшық өсімдіктерді отырғызу
10. 3. 2. 6 ересек адамның басшылы-ғымен пиязшық өсімдік-терді отырғызу
6. 3. 2. 7 қыс мезгілінде мектеп ауласын тазалауға қатысу
7. 3. 2. 7 құрғақ, сынған бұтақтарды кесу қайшыларымен кесу
8. 3. 2. 7 ағаштар мен бұталардың астынан жер қазу
9. 3. 2. 7 ағаштар мен бұталардың астынан жер қазу
10. 3. 2. 7 ағаштар мен бұталардың астынан жер қазу
6. 3. 2. 8 бақта, бақшада, мектеп жанындағы учаскеде жұмыс істегеннен кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
7. 3. 2. 8 қыс мезгілінде мектеп ауласын тазалауға қатысу
8. 3. 2. 8 гүлзарды арамшөп-терден қолмен тазарту
9. 3. 2. 8 гүлзарды арамшөп-терден қолмен тазарту
10. 3. 2. 8 гүлзарды арамшөп-терден қолмен тазарту
7. 3. 2. 9 бақта, бақшада, мектеп жанындағы учаскеде жұмыс істегеннен кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
8. 3. 2. 9 бақтағы күзгі жапырақтарды тырманың көмегімен жинау
9. 3. 2. 9 бақтағы күзгі жапырақтарды тырманың көмегімен жинау
10. 3. 2. 9 гүл шоқтарын жасау үшін гүлдерді кесу
8. 3. 2. 10 бақтағы жүру жолдарын сыпыру, қураған жапрақтарды тырмамен жинау
9. 3. 2. 10 бақтағы жүру жолдарын сыпыру, қураған жапрақтарды тырмамен жинау, жапырақтарды қаптарға салу
10. 3. 2. 10 бақтағы жүру жолдарын сыпыру, қураған жапрақтарды тырмамен жинау
8. 3. 2. 11 құрғақ, сынған бұтақтарды кесу қайшыларымен кесу
9. 3. 2. 11 құрғақ, сынған бұтақтарды кесу қайшыларымен кесу

9. 3. 2. 3 поливать растения из лейки
10. 3. 2. 3 поливать растения из лейки
5. 3. 2. 4 поливать растения из лейки
6. 3. 2. 4 убирать осенние листья в саду с помощью граблей
7. 3. 2. 4 убирать осенние листья в саду с помощью граблей
8. 3. 2. 4 сеять семена для выращивания рассады под руководством взрослого
9. 3. 2. 4 сеять семена для выращивания рассады под руководством взрослого
10. 3. 2. 4 сеять семена для выращивания рассады под руководством взрослого
5. 3. 2. 5 подметать дорожки сада, собирать сухие листья
6. 3. 2. 5 подметать дорожки сада, сгребать и переносить сухие листья
7. 3. 2. 5 подметать дорожки сада, сгребать и переносить сухие листья
8. 3. 2. 5 высаживать готовую рассаду в открытый грунт под руководством взрослого
9. 3. 2. 5 высаживать готовую рассаду в открытый грунт под руководством взрослого
10. 3. 2. 5 высаживать готовую рассаду в открытый грунт под руководством взрослого
5. 3. 2. 6 выполнять правила личной гигиены после работ в саду, огороде, на пришкольном участке
6. 3. 2. 6 выполнять прополку сорняков на клумбе вручную
7. 3. 2. 6 выполнять прополку сорняков на клумбе вручную
8. 3. 2. 6 высаживать луковичные растения под руководством взрослого
9. 3. 2. 6 высаживать луковичные растения под руководством взрослого
10. 3. 2. 6 высаживать луковичные растения под руководством взрослого
6. 3. 2. 7 участвовать в уборке школьного двора зимой
7. 3. 2. 7 обрезать сухие, поломанные ветки секатором
8. 3. 2. 7 перекапывать землю под деревьями и кустарниками
9. 3. 2. 7 перекапывать землю под деревьями и кустарниками
10. 3. 2. 7 перекапывать землю под деревьями и кустарниками
6. 3. 2. 8 выполнять правила личной гигиены после работ в саду, огороде, на пришкольном участке
7. 3. 2. 8 участвовать в уборке школьного двора зимой
8. 3. 2. 8 выполнять прополку сорняков на клумбе вручную
9. 3. 2. 8 выполнять прополку сорняков на клумбе вручную
10. 3. 2. 8 выполнять прополку сорняков на клумбе вручную
7. 3. 2. 9 выполнять правила личной гигиены после работ в саду, огороде, на пришкольном участке
8. 3. 2. 9 убирать осенние листья в саду с помощью граблей
9. 3. 2. 9 убирать осенние листья в саду с помощью граблей
10. 3. 2. 9 срезать цветы для составления букетов
8. 3. 2. 10 подметать дорожки сада, сгребать и переносить сухие листья
9. 3. 2. 10 подметать дорожки сада, сгребать и переносить сухие листья, укладывать листья в мешки
10. 3. 2. 10 убирать осенние листья в саду с помощью граблей
8. 3. 2. 11 обрезать сухие, поломанные ветки секатором
9. 3. 2. 11 обрезать сухие, поломанные ветки секатором

10. 3. 2. 11 бақтағы жүру жолдарын сыпыру, қураған жапрақтарды тырмамен жинау, жапырақтарды қаптарға салу
8. 3. 2. 12 жолдар мен кіреберістерді қардан тазалау
9. 3. 2. 12 жолдар мен кіреберістерді қардан тазалау
10. 3. 2. 12 құрғақ, сынған бұтақтарды кесу қайшыларымен кесу
8. 3. 2. 13 бақта, бақшада, мектеп жанындағы учаскеде жұмыс істегеннен кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
9. 3. 2. 13 бақта, бақшада, мектеп жанындағы учаскеде жұмыс істегеннен кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
10. 3. 2. 13жолдар мен кіреберістерді қардан тазалау
10. 3. 2. 14 бақта, бақшада, мектеп жанындағы учаскеде жұмыс істегеннен кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
4) "Үй жануарларына күтім жасау" бөлімі.
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
4.1. Үй жануарларына күтім жасау
5. 4. 1. 1 ересек адамның мысық/ит тағамын ыдысқа салуын бақылап қарау
6. 4. 1. 1 ересек адамның басшылығымен мысық пен ит тағамын ыдысқа салу
7. 4. 1. 1 ересек адамның басшылығымен мысық пен ит тағамын ыдысқа салу
8. 4. 1. 1 ересек адамның ескертуі бойынша мысық пен ит тағамын ыдысқа салу
9. 4. 1. 1 ересек адамның ескертуі мысық пен ит тағамын ыдысқа салу
10. 4. 1. 1 мысық пен ит тағамын ыдысқа салу
5. 4. 1. 2 ересек адамның үй жануарларының ыдыс-аяқ пен жататын орнына күтім жасау әрекеттерін бақылау
6. 4. 1. 2 ересек адамның қадағалауымен үй жануарларының ыдысын жуу
7. 4. 1. 2 ересек адамның қадағалауымен үй жануарларының ыдысын жуу және жататын орнын тазалау
8. 4. 1. 2 ересек адамның ескертуі бойынша үй жануарларының ыдысын жуу және жататын орнын тазалау
9. 4. 1. 2 ересек адамның ескертуі бойынша үй жануарларының ыдысын жуу және жататын орнын тазалау
10. 4. 1. 2 үй жануарларының ыдысын жуу және жататын орнын тазалау
5. 4. 1. 3 ересек адаммен бірге үй жануарын серуендеуге шығару
6. 4. 1. 3 ересек адаммен бірге үй жануарын серуендеуге шығару
7. 4. 1. 3 ересек адамның қадағалауымен үй жануарын серуендеуге шығару
8. 4. 1. 3 ересек адамның бақылауымен үй жануарын серуендеуге шығару
9. 4. 1. 3 үй жануарын серуендеуге шығару
10. 4. 1. 3 үй жануарын серуендеуге шығару
6. 4. 1. 4 ересек адамның басшылығымен аквариум балықтарын ("табиғат бұрыштан" басқа да жануарларды) қоректендіру.
7. 4. 1. 4 ересек адамның қадағалауымен аквариум балықтарын ("табиғат бұрыштан" басқа да жануарларды) қоректендіру
8. 4. 1. 4 ересек адамның ескертуі бойынша аквариум балықтарын ("табиғат бұрыштан" басқа да жануарларды) қоректендіру
9. 4. 1. 4 аквариум балықтарын ("табиғат бұрыштан" басқа да жануарларды) көрнекі кесте бойынша қоректендіру
10. 4. 1. 4 аквариум балықтарын ("табиғат бұрыштан" басқа да жануарларды) көрнекі кесте бойынша қоректендіру

10. 3. 2. 11 подметать дорожки сада, сгребать и переносить сухие листья, укладывать листья в мешки
8. 3. 2. 12 убирать снег с дорожек и крыльца
9. 3. 2. 12 убирать снег с дорожек и крыльца
10. 3. 2. 12 обрезать сухие, поломанные ветки секатором
8. 3. 2. 13 выполнять правила личной гигиены после работ в саду, огороде, на пришкольном участке
9. 3. 2. 13 выполнять правила личной гигиены после работ в саду, огороде, на пришкольном участке
10. 3. 2. 13 убирать снег с дорожек и крыльца
10. 3. 2. 14 выполнять правила личной гигиены после работ в саду, огороде, на пришкольном участке
4) раздел "Уход за домашними питомцами".
подраздел
Учебные цели
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
4.1. Уход за домашними питомцами
5. 4. 1. 1 наблюдать за действиями взрослого при выкладывании в миску корма для кошки / собаки
6. 4. 1. 1 выкладывать в миску корм для кошки / собаки под руководством взрослого
7. 4. 1. 1 выкладывать в миску корм для кошки / собаки под руководством взрослого
8. 4. 1. 1 выкладывать в миску корм для кошки /собаки по напоминанию взрослого
9. 4. 1. 1 выкладывать в миску корм для кошки / собаки по напоминанию взрослого
10. 4. 1. 1 выкладывать в миску корм для кошки /собаки
5. 4. 1. 2 наблюдать за действиями взрослого по уходу за посудой и лежанкой домашнего питомца
6. 4. 1. 2 мыть миску под руководством взрослого
7. 4. 1. 2 мыть миску и чистить лежанку домашнего питомца под руководством взрослого
8. 4. 1. 2 мыть миску и чистить лежанку домашнего питомца по напоминанию взрослого
9. 4. 1. 2 мыть миску и чистить лежанку домашнего питомца по напоминанию взрослого
10. 4. 1. 2 мыть миску и чистить лежанку домашнего питомца
5. 4. 1. 3 сопровождать взрослого на прогулке с домашним питомцем
6. 4. 1. 3
сопровождать взрослого на прогулке с домашним питомцем
7. 4. 1. 3 выходить на прогулку с питомцем под контролем взрослого
8. 4. 1. 3 выходить на прогулку с питомцем под наблюдением взрослого
9. 4. 1. 3 выходить на прогулку с питомцем
10. 4. 1. 3 выходить на прогулку с питомцем
6. 4. 1. 4 кормить аквариумных рыбок (других животных из "живого уголка") под руководством взрослого
7. 4. 1. 4 кормить аквариумных рыбок (других животных из "живого уголка") под контролем взрослого
8. 4. 1. 4 кормить аквариумных рыбок (других животных из "живого уголка") по напоминанию взрослого
9. 4. 1. 4 кормить аквариумных рыбок (других животных из "живого уголка") по наглядному расписанию
10. 4. 1. 4 кормить аквариумных рыбок (других животных из "живого уголка")
по наглядному расписанию

6. 4. 1. 5 ересек адамның басшылығымен тордағы тотықұстарды (басқа құстарды) тамақтандыру
7. 4. 1. 5 ересек адамның қадағалауымен тордағы тотықұстарды (басқа құстарды) тамақтандыру
8. 4. 1. 5 ересек адамның ескертуі бойынша тордағы тотықұстарды (басқа құстарды) тамақтандыру
9. 4. 1. 5 тордағы тотықұстарды (басқа құстарды) көрнекі кесте бойынша тамақтандыру
10. 4. 1. 5 тордағы тотықұстарды (басқа құстарды) көрнекі кесте бойынша тамақтандыру
6. 4. 1. 6 үй жануарларына күтім жасау алдында және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
7. 4. 1. 6 үй жануарларына күтім жасау алдында және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
8. 4. 1. 6 үй жануарларына күтім жасау алдында және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
9. 4. 1. 6 үй жануарларына күтім жасау алдында және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
10. 4. 1. 6 үй жануарларына күтім жасау алдында және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
42. Бағдарлама зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10-сыныптары үшін "Шаруашылық еңбек" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын іске асырудың ұзақмерзімді жоспардың негізінде іске асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда оқу мақсаттарын сыныптар мен тоқсандар бойынша бөлу ұсыныстық түрінде берілген. Мұғалім білім алушылардың мүмкіндіктері мен өзінің педагогикалық түпкі ойын ескере отырып, бағдарламаның әрбір бөлімшесінің оқу материалын оқу мазмұнына, реттілігіне және ұзақтығына кез келген өзгерістер енгізуге құқылы.
43. Өткен сыныптардағы оқу материалын қайталау үшін оқу мақсаттарын таңдау мұғалімнің еркіне беріледі.
Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10-сыныптары үшін "Шаруашылық еңбек" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын іске асырудың ұзақмерзімді жоспары
1) 5 сынып:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Киімге күтім жасау
5.1.1.1 қолмен кір жууға арналған жабдықты тану, атау: леген, кір сабын, едендік кептіргіш, киім қыстырғыштары
5.1.1.2 кір жуудың кезекті әрекеттерін орындау: (сабындау, қолмен жуу, таза суда шаю, сығу)
5.1.1.3 киімді кептіру үшін жаю, қыстырғыштарды пайдалану
5.1.1.4 құралдарды жуу, сүрту, оны орнына жинау
5.1.1.5 киімді щеткамен тазалау
5.1.1.6 киімдерді бүктеу: футболка, майка, іш киім, шұлықтар
5.1.1.7 орындыққа, шкафтағы сөреге киімдерді бүктеп жинау
5.1.1.8 киімдерді шкафтағы ілгіштерге ілу
1.2. Аяқ киімге күтім жасау
5.1.1.8 киімдерді шкафтағы ілгіштерге ілу
5.1.2.2 аяқ киімді құрғақ шүберекпен, барқытпен сүрту
5.1.2.3 былғары аяқ киімді щеткамен және креммен, кремге малынған губкамен тазалау
5.1.2.4 дымқыл аяқ киімді кептіру

6. 4. 1. 5 кормить попугайчиков (других птиц) в клетке под руководством взрослого
7. 4. 1. 5 кормить попугайчиков (других птиц) в клетке под контролем взрослого
8. 4. 1. 5 кормить попугайчиков (других птиц) в клетке по напоминанию взрослого
9. 4. 1. 5 кормить попугайчиков (других птиц) в клетке
по наглядному расписанию
10. 4. 1. 5 кормить попугайчиков (других птиц) в клетке
по наглядному расписанию
6. 4. 1. 6 выполнять правила личной гигиены до и после ухода за питомцами
7. 4. 1. 6 выполнять правила личной гигиены до и после ухода за питомцами
8. 4. 1. 6 выполнять правила личной гигиены до и после ухода за питомцами
9. 4. 1. 6 выполнять правила личной гигиены до и после ухода за питомцами
10. 4. 1. 6 выполнять правила личной гигиены до и после ухода за питомцами
42. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Хозяйственный труд" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов. Распределение учебных целей по классам и четвертям в долгосрочном плане носит рекомендательный характер. Учитель имеет право внести любые изменения в содержание, последовательность и продолжительность изучения учебного материала каждого подраздела программы с учетом возможностей учащихся и собственным педагогическим замыслом.
43. Выбор целей обучения для повторения учебного материала предыдущих классов на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы по учебному предмету "Хозяйственный труд" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов
1) 5 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Уход за одеждой
5.1.1.1 выбирать и называть инвентарь для ручной стирки: хозяйственное мыло, таз, прищепки, сушилка
5.1.1.2 выполнять последовательные действия при ручной стирке (намыливать, отстирывать, прополаскивать, выжимать)
5.1.1.3 развешивать одежду для просушки, использовать прищепки
5.1.1.4 мыть, вытирать инвентарь, убирать его на место
5.1.1.5 чистить одежду щеткой
5.1.1.6 складывать одежду: футболку, майку, трусы, носки
5.1.1.7 размещать одежду стопкой на стуле, на полке в шкафу
5.1.1.8 размещать одежду на плечиках в шкафу
1.2. Уход за обувью
5.1.1.8 размещать одежду на плечиках в шкафу
5.1.2.2 протирать обувь сухой тряпочкой, бархоткой
5.1.2.3 чистить кожаную обувь щеткой и кремом, губкой, пропитанной кремом
5.1.2.4 сушить мокрую обувь

5.1.2.5 аяқ киімді сақтау орындарына орналастыру: аяқ киім шкафындағы сөреге
5.1.2.6 аяқ киім күтіміне арналған құралдарды сақтау орнына қайтару
5.1.2.8 аяқ киімге күтім жасағаннан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
2.3. Ыдыс-аяққа күтім жасау
5.2.3.1 ыдыс-аяққа күтім жасауға арналған құралдарды таңдау және атау
5.2.3.2 табақшаларды тамақтың қалдықтарынан тазалау, ыдыстарды жууға дайындау
5.2.3.3 шай, асхана ыдыстарын жуу құралы мен губканы пайдалана отырып, шарашада жуу
5.2.3.4 ыдыстарды шаю және сүлгімен сүрту
5.2.3.5 таза ыдыстарды сақтау орындарына жинау
5.2.3.6 ыдыс жуғанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін орындау
2.1. Үйжайға күтім жасау
5.2.1.1 еденнің күтіміне арналған құралдарды таңдау және атау (сыпырғыш, щҰтка, қалақ, қоқысқа арналған себет)
5.2.1.2 еденді сыпырғышпен, щеткамен сыпыру
5.2.1.3 қоқысты қалаққа жинап себетке салу
5.2.1.4 үйжайды тазалауға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
5.2.1.5 құралдарды сақтау орнына орналастыру
2.2. Жиһазға және тұрмыстық заттарға күтім жасау
5.2.2.1 жиһаздың шаңын сүрту, көрпелерді тазалау
5.2.2.2 терезенің алдын дымқыл шүберекпен сүрту
5.2.2.3 есікті дымқыл шүберекпен сүрту
5.2.2.4 үстелдің, партаның бетін дымқыл шүберекпен сүрту
5.2.2.5 жұмыс құралдарын жөнге келтіру және оларды сақтау орнына жинау
5.2.2.6 жинау жұмыстарына дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
3.1. Бөлме өсімдіктеріне күтім жасау
5.3.1.1 бөлме өсімдіктерінің күтіміне арналған құралдарды таңдау және атау
5.3.1.2 бөлме өсімдіктерінің жапырақтарын сүртіп отыру
5.3.1.5 бөлмеге гүлдерімен құмыра кою
5.3.1.6 өсімдіктерге күтім жасағанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
3.2. Гүл бақшасының, бақтың, көкөніс бақшасы-ың өсімдіктеріне күтім жасау
5.3.2.1 бақша жұмыстарына арналған арнайы киімдерді тану, атау, кию
5.3.2.2 бақта және бақшада жұмыс істеуге арналған саймандарды таңдау және атау
5.3.2.5 бақша жолдарын сыпыру, құрғақ жапырақтарды жинау
5.3.2.6 бақта, бақшада, мектеп жанындағы учаскеде жұмыс істегеннен кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
2 тоқсан
1.1. Киімге күтім жасау
5.1.1.1 қолмен кір жууға арналған жабдықты тану, атау: леген, кір сабын, едендік кептіргіш, киім қыстырғыштары
5.1.1.2 кір жуудың кезекті әрекеттерін орындау: (сабындау, қолмен жуу, таза суда шаю, сығу)
5.1.1.3 киімді кептіру үшін жаю, қыстырғыштарды пайдалану
5.1.1.4 құралдарды жуу, сүрту, оны орнына жинау
5.1.1.5 киімді щеткамен тазалау
5.1.1.6 киімдерді бүктеу: футболка, майка, іш киім, шұлықтар
5.1.1.7 орындыққа, шкафтағы сөреге киімдерді бүктеп жинау

5.1.2.5 размещать обувь в местах хранения: на полку, на подставку, в обувном шкафу
5.1.2.6 возвращать инвентарь для ухода за обувью на место хранения
5.1.2.8 выполнять правила личной гигиены после ухода за обувью
2.3. Уход за посудой
5.2.3.1 выбирать и называть инвентарь для ухода за посудой
5.2.3.2 очищать тарелки от остатков пищи, готовить посуду к мытью
5.2.3.3 мыть чайную, столовую посуду в тазике с использованием губки и моющего средства
5.2.3.4 ополаскивать и вытирать посуду полотенцем
5.2.3.5 размещать чистую посуду в местах хранения
5.2.3.6 выполнять правила личной гигиены до и после мытья посуды
2.1. Уход за помещением
5.2.1.1 выбирать и называть инвентарь для ухода за полом (веник, щҰтка, совок, корзинка для мусора)
5.2.1.2 подметать пол веником, щеткой
5.2.1.3собирать мусор в совок и перемещать в корзинку
5.2.1.4 выполнять правила личной гигиены до и после уборки помещения
5.2.1.5размещать инвентарь в места хранения
2.2. Уход за мебелью и предметами быта
5.2.2.1 вытирать пыль с мебели, чистить корпе
5.2.2.2 протирать подоконник влажной тряпочкой
5.2.2.3 протирать дверь влажной тряпочкой
5.2.2.4 протирать поверхность стола, парты влажной тряпочкой
5.2.2.5 приводить в порядок рабочий инвентарь и убирать его на место хранения
5.2.2.6 выполнять правила личной гигиены до и после уборки
3.1. Уход за комнатными растениями
5.3.1.1 выбирать и называть инвентарь для ухода за комнатными растениями
5.3.1.2 протирать листья комнатных растений
5.3.1.5 расставлять горшки с цветами в классной комнате
5.3.1.6 выполнять правила личной гигиены до и после ухода за растениями
3.2. Уход за растениями цветника, сада, огорода
5.3.2.1узнавать, называть, надевать спецодежду для садовых работ
5.3.2.2 выбирать и называть инвентарь для работ в саду и огороде
5.3.2.5 подметать дорожки сада, собирать сухие листья
5.3.2.6 выполнять правила личной гигиены после работ в саду, огороде, на пришкольном участке
2 четверть
1.1. Уход за одеждой
5.1.1.1 выбирать и называть инвентарь для ручной стирки: хозяйственное мыло, таз, прищепки, сушилка
5.1.1.2 выполнять последовательные действия при ручной стирке (намыливать, отстирывать, прополаскивать, выжимать)
5.1.1.3 развешивать одежду для просушки, использовать прищепки
5.1.1.4 мыть, вытирать инвентарь, убирать его на место
5.1.1.5 чистить одежду щеткой
5.1.1.6 складывать одежду: футболку, майку, трусы, носки
5.1.1.7 размещать одежду стопкой на стуле, на полке в шкафу

6.3.2.1 бақша жұмыстарына арналған арнайы киімдерді тану, атау, кию
6.3.2.2 бақта және бақшада жұмыс істеуге арналған саймандарды таңдау және атау
6.3.2.3 өсімдіктерді құйғыштан суару
6.3.2.6 гүлзарды арам шөптерден қолмен тазарту
6.3.2.8 бақта, бақшада, мектеп жанындағы учаскеде жұмыс істегеннен кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
3) 7 сынып
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Киімге күтім жасау
7.1.1.1 қолмен кір жууға арналған жабдықтарды тану, атау: кір сабын, ұнтақ, гель, леген, қыстырғыш-тар, кептіргіш
7.1.1.2 киімнің сыртқы түрі бойынша қандай күтім қажет екенін анықтау: киім щеткасымен тазалау, жуу, үтіктеу
7.1.1.3 кір жуудың кезекті әрекеттерін орындау: (сабындау, қолмен жуу, таза суда шаю, сығу)
7.1.1.4 киімді кептіру үшін жаю, қыстырғыштарды пайдалану
7.1.1.5 құралдарды жуу, сүрту, оны орнына жинау
7.1.1.6 сыртқы киімді құрғақ және дымқыл әдіспен тазалау
7.1.1.7 киімдерді бүктеу: футболка, майка, іш киім, шұлықтар, жемпір
7.1.1.8 киімдерді бүктеп сақтау орындарына орналастыру: шкафтағы сөреге, комодқа
7.1.1.9 киімдерді шкафтағы ілгіштерге ілу
7.1.1.11 ұсақ киімдерді үтіктеу, үтікті қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтау
7.1.1.12 тігін тігісін орындау
7.1.1.13 түйме қадау
7.1.1.14 бас киімдерге күтім жасау;
1.2. Аяқ киімге күтім жасау
7.1.2.1 аяқ киім күтіміне арналған құралдарды тану, атау: щетка, губка, крем, барқыт, клеенка
7.1.2.2 аяқ киімді құрғақ шүберекпен, барқытпен сүрту
7.1.2.3 былғары аяқ киімді щеткамен тазалау, былғары аяқ киімді тазалауға арналған кремді аяқ киім түсіне сәйкес таңдау
7.1.2.4 дымқыл аяқ киімді кептіру
7.1.2.5 аяқ киімді сақтау орындарына орналастыру: аяқ киім шкафындағы сөреге
7.1.2.6 аяқ киім күтіміне арналған құралдарды сақтау орнына қайтару
7.1.2.8 резеңке аяқ киімді сүрту
7.1.2.9 аяқ киімге күтім жасағаннан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
2.3. Ыдыс-аяққа күтім жасау
7.2.3.1 ыдыс-аяққа күтім жасауға арналған құралдарды таңдау және атау
7.2.3.2 табақшаларды тамақтың қалдықтарынан тазалау, ыдыстарды жууға дайындау
7.2.3.3 шай, асхана ыдыстарын жуу құралы мен губканы пайдалана отырып, шарашада жуу
7.2.3.4 ыдыстарды, асхана құралдарын шаю және сүлгімен сүрту
7.2.3.5 таза ыдыстарды сақтау орындарына жинау
7.2.3.6 ыдыс жуғанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін орындау
7.2.3.7 жуғыш және тазартқыш құралдарды қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтау
2.1. Үйжайға күтім жасау
7.2.1.1 тұрғын үйдің күтіміне арналған құралдарды таңдау және атау
7.2.1.2 өз төсегін салу
7.2.1.3 бөлмедегі ұқыпсыздықты байқап, шашылып жатқан заттарды тиісті орындарға қою

6.3.2.1 узнавать, называть, надевать спецодежду для садовых работ
6.3.2.2 выбирать и называть инвентарь для работ в саду и огороде
6.3.2.3 поливать растения из лейки
6.3.2.6 выполнять прополку сорняков на клумбе вручную
6.3.2.8 выполнять правила личной гигиены после работ в саду, огороде, на пришкольном участке
3) 7 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Уход за одеждой
7.1.1.1 выбирать и называть инвентарь и средства для ручной стирки: хозяйственное мыло, порошок, гель, таз, прищепки, сушилка
7.1.1.2 определять по внешнему виду одежды, какой вид ухода необходим: чистка одежной щеткой, стирка, утюжка
7.1.1.3 выполнять последовательные действия при ручной стирке (намыливать, отстирывать, прополаскивать, выжимать)
7.1.1.4 развешивать одежду для просушки, использовать прищепки
7.1.1.5 мыть, вытирать инвентарь, убирать его на место
7.1.1.6 чистить верхнюю одежду сухим и влажным способом
7.1.1.7 складывать одежду: футболку, майку, трусы, носки, свитер
7.1.1.8 размещать одежду стопкой в местах хранения: на полке в шкафу, в комоде
7.1.1.9 размещать одежду на плечиках в шкафу
7.1.1.11 утюжить мелкие вещи, выполнять правила безопасного использования утюга
7.1.1.12 выполнять подшивочный шов
7.1.1.13 пришивать пуговицы
7.1.1.14 ухаживать за головными уборами; придерживаться порядка их хранения в шкафу
1.2. Уход за обувью
7.1.2.1 выбирать и называть инвентарь для ухода за обувью: щетка, крем, губка, клеенка, бархотка
7.1.2.2 протирать обувь сухой тряпочкой, бархоткой
7.1.2.3 чистить кожаную обувь щеткой, выбирать крем по цвету для чистки кожаной обуви
7.1.2.4 сушить мокрую обувь
7.1.2.5 размещать обувь в местах хранения: на полку, на подставку, в обувном шкафу
7.1.2.6 возвращать инвентарь для ухода за обувью на место хранения
7.1.2.8 протирать резиновую обувь
7.1.2.9 выполнять правила личной гигиены после ухода за обувью
2.3. Уход за посудой
7.2.3.1 выбирать и называть инвентарь для ухода за посудой
7.2.3.2 очищать тарелки от остатков пищи, готовить посуду к мытью
7.2.3.3 мыть чайную, столовую посуду, чистить столовые приборы с использованием губки и моющего средства
7.2.3.4 ополаскивать и вытирать посуду, столовые приборы полотенцем
7.2.3.5 размещать чистую посуду в местах хранения
7.2.3.6 выполнять правила личной гигиены до и после мытья посуды
7.2.3.7 выполнять правила безопасного использования моющих и чистящих средств
2.1. Уход за помещением
7.2.1.1 выбирать и называть инвентарь для ухода за жилищем
7.2.1.2 застилать свою постель
7.2.1.3 замечать непорядок в помещении, размещать разбросанные вещи в соответствующие места

10.2.2.6 жұмыс құралдарын жөнге келтіру және оларды сақтау орнына жинау
10.2.2.7 жинау жұмыстарына дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
3.1. Бөлме өсімдіктеріне күтім жасау
10.3.1.1 бөлме өсімдіктерінің күтіміне арналған құралдарды таңдау және атау
10.3.1.2 бөлме өсімдіктерінің жапырақтарын сүртіп отыру
10.3.1.3 бөлме өсімдіктерін құйғыштан суару, топырағын қопсыту
10.3.1.4 бөлме өсімдіктеріне су бүрку
10.3.1.5 педагогтың басшылығымен бөлме өсімдіктерін басқа ыдысқа қайта отырғызу
10.3.1.6 гүл құмыраларын, табақшаларын жуу
10.3.1.7 бөлме өсімдіктерін қосымша нәрлендіру
10.3.1.8 өсімдіктерге күтім жасағанға дейін және одан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
3.2. Гүл бақшасының, бақтың, көкөніс бақшасы-ың өсімдіктеріне күтім жасау
10.3.2.1 бақша жұмыстарына арналған арнайы киімдерді тану, атау, кию
10.3.2.2 бақта және бақшада жұмыс істеуге арналған саймандарды таңдау және атау
10.3.2.3 өсімдіктерді құйғыштан суару
10.3.2.5 ересек адамның басшылы-ғымен ашық топыраққа дайын көшеттерді отырғызу
10.3.2.6 ересек адамның басшылығымен пиязшық өсімдіктерді
10.3.2.7 ағаштар мен бұталардың астынан жер қазу
10.3.2.8 гүлзарды арам шөптерден қолмен тазарту
10.3.2.9 гүл шоқтарын жасау үшін гүлдерді кесу
10.3.2.14 бақта, бақшада, мектеп жанындағы учаскеде жұмыс істегеннен кейін жеке гигиена ережелерін сақтау
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 6 қарашадағы
№ 327 бұйрығына
50-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы "03" сәуірдегі
№115 бұйрығына
543 - қосымша
Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Кәсіп" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Кәсіп" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты – білім алушылардың өндірістік және шаруашылық-тұрмыстық еңбектін негізгі дағдыларын, еңбек ұжымындағы жалпы қабылданған нормалар мен қарым-қатынас ережелерін дамытуға жағдай жасау.
3. Бағдарламаның оқу мақсаттары:
1) еңбек қызметіне тұрақты мотивацияны қалыптастыру;
2) жұмыс істеу қабілетін дамыту, еңбексүйгіштікке, ұқыптылыққа баулу;
3) әртүрлі материалдардан бұйымдар жасауға мүмкіндік беретін қол еңбек құралдарын пайдалануды үйрету;
4) жаңа біліктер мен дағдыларды игерудің міндетті шарты ретінде сөйлеудің коммуникативтік функциясын дамыту;
5) қарапайым жалпы еңбек дағдыларын қалыптастыру – тапсырманы бағдарлау, жұмысты орындау жоспарын орындау, оның орындалуын бақылау, нәтижені үлгімен салыстыру;

10.2.2.6 приводить в порядок рабочий инвентарь и убирать его на место хранения
10.2.2.7 выполнять правила личной гигиены до и после уборки
3.1. Уход за комнатными растениями
10.3.1.1 выбирать и называть инвентарь для ухода за комнатными растениями
10.3.1.2 протирать листья комнатных растений
10.3.1.3 поливать комнатные растения из лейки
10.3.1.4 опрыскивать комнатные растения
10.3.1.5 пересаживать комнатные растения под руководством педагога
10.3.1.6 мыть цветочные горшки, поддоны
10.3.1.7 подкармливать комнатные растения
10.3.1.8 выполнять правила личной гигиены до и после ухода за растениями
3.2 Уход за растениями цветника, сада, огорода
10.3.2.1 узнавать, называть, надевать спецодежду для садовых работ
10.3.2.2 выбирать и называть инвентарь для работ в саду и огороде
10.3.2.3 поливать растения из лейки
10.3.2.5 высаживать готовую рассаду в открытый грунт под руководством взрослого
10.3.2.6 высаживать луковичные растения под руководством взрослого
10.3.2.7 перекапывать землю под деревьями и кустарниками
10.3.2.8 выполнять прополку сорняков на клумбе вручную
10.3.2.9 срезать цветы для составления букетов
10.3.2.14 выполнять правила личной гигиены после работ в саду, огороде, на пришкольном участке
Приложение 50 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 6 ноября 2024 года № 327
Приложение 543 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Ремесло" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Ремесло" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов (далее - Программа) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Цель Программы – создание условий для формирования у обучающихся элементарных навыков производительного и хозяйственно-бытового труда, общепринятых норм и правил общения в трудовом коллективе.
3. Учебные задачи Программы:
1) формировать положительную мотивацию к трудовой деятельности;
2) развивать способность к трудовому усилию, прививать трудолюбие, аккуратность;
3) учить использованию ручных орудий труда, позволяющих создавать изделия из различных материалов;
4) развивать коммуникативную функцию речи как непременное условие приобретения новых умений и навыков;
5) формировать элементарные общетрудовые умения – ориентирование в задании, следование плану выполнения работы, контроль ее выполнения, сравнение результата с образцом;

6) қарапайым еңбек икемдері мен дағдыларын үйрету, өнімді еңбектің қол жетімді түрлеріне дайындау".
4. Бағдарламаның түзете-дамыту міндеттері:
1) еңбек объектілерін (заттарын) талдап қабылдаудың (көру, есту, тактильді) қолжетімді тәсілдерін дамытуға;
2) танымдық қызметті дамыту, еңбек операцияларын орындау кезінде күрделі емес себеп-салдарлық байланыстарды орнату тәсілдерін үйрету;
3) көрнекі жағдайда көрнекі-пәрменді ойлауды, салыстырудың, жіктеудің, сериялаудың ақыл-ой операцияларын дамыту; оқушылардың сөздік қорын байыту;
4) практикалық сипаттағы тапсырмаларды орындау кезінде көз-қимыл үйлестіруді жетілдіру.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесін ұйымдастыру кезінде мыналарды ескеру қажет:
1) ұжымдық оқыту жағдайында оқушылардың танымдық белсенділігінің төмендігін;
2) сабақта фронтальды жұмыста пайдаланатын мұғалімнің бағыттаушы, ынталандырушы көмегіне әлсіз әсерін;
3) білім алушылардың белсенділігі мен зейінін сабақ бойы бір оқу пәнінің мазмұнында сақтай алмауын;
4) қалыптасып жатқан дағдыларды автоматтандырудағы қиындықтарды.
6. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларда қозғалтқыш саласының әртүрлі бұзылыстары бар, атап айтқанда қозғалыстарды үйлестіру және визуалды-моторлық үйлестірудің дамымауы. Бұл пәндік және еңбек қызметінің операциялық-техникалық жағын меңгеруді қиындатады.
7. Оқыту үдерісін ұйымдастыру арнайы педагогика қағидаттарына негізделеді:
1) білім алушының өзінің бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, жеке қарқынмен даму құқығын тану қағидаты. Осы қағиданы сақтау білім алушының жеке бағдарламасының мазмұнын анықтау мақсатында оның мүмкіндіктері мен үдемелі дамуын үнемі зерделеуді көздейді. Оқытуда оң нәтиже ретінде дағдыларды дамыту мен игерудегі минималды ілгерілеуді тану;
2) білім беру және жеке жетістіктер мониторингінің жеке мүмкіндіктері мен нәтижелерін ескере отырып, әрбір білім алушыны оқытудың мазмұнын, әдістерін, нысандарын, дидактикалық құралдарын педагогтің өз бетінше таңдау қағидаты;
3) білім алушылардың қарапайым еңбек және әлеуметтік дағдыларын қалыптастыру үшін тиісті мектеп ортасын құру қағидаты.
8. Сабақты ұйымдастырғанда әр оқушының қажеттілігі туындаған кезде қызмет түрін өзгерту мүмкіндігі қамтамасыз етіледі. Жеке жұмысты жеке қарқынмен орындау, педагогтің жеке көмегін алу үшін жағдайлар қамтамасыз етіледі.

6) обучать элементарным трудовым умениям и навыкам, подготавливать к посильным видам производительного труда".
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развивать доступные способы анализирующего восприятия (зрительного, слухового, тактильного) объектов (предметов) труда;
2) развивать познавательную деятельность, обучать способам установления несложных причинно-следственных связей при выполнении трудовых операций;
3) развивать наглядно-действенное мышление, умственные операции сравнения, классификации, сериации в наглядной ситуации; обогащать словарный запас учащихся;
4) совершенствовать зрительно- моторную координацию при выполнении заданий практического характера.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. При организации учебного процесса учитываются:
1) низкая познавательная активность учащихся в условиях коллективного обучения;
2) слабая реакция на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемую во фронтальной работе;
3) малый ресурс обучающихся в поддержании собственной активности и концентрации внимания на содержании учебного материала в течение сорока пяти минут;
4) трудности автоматизации формируемых навыков.
6. У обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта имеются разнообразные нарушения двигательной сферы, в частности недоразвитие координации движений и зрительно-двигательной координации. Это затрудняет овладение операционально-технической стороной предметной и трудовой деятельности.
7. Организация процесса обучения основывается на принципах специальной педагогики:
1) принцип признания права, обучающегося развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя при этом свои уникальные особенности. Соблюдение этого принципа предполагает постоянное изучение возможностей и поступательного развития обучающегося, с целью определения содержания индивидуальной программы его обучения. Признание минимальных продвижений в развитии и усвоении навыков, как положительных результатов в обучении;
2) принцип самостоятельного выбора педагогом содержания, методов, форм, дидактических средств обучения каждого обучающегося с учетом индивидуальных возможностей и результатов мониторинга образовательных и личностных достижений;
3) принцип создания соответствующей школьной среды для формирования элементарных трудовых и социальных навыков у обучающихся.
8. При организации урока обеспечивается возможность изменить вид деятельности в тот момент, когда такая необходимость возникает у каждого ученика. Обеспечиваются условия для выполнения индивидуальной работы, в индивидуальном темпе, получения индивидуальной помощи педагога.

9. Кәсіп сабақтарын дайындау және өткізу барысында мұғалім мына талаптарды ұстанады:
1) білім алушылардың даму деңгейін, эстетикалық және практикалық құндылығын ескере отырып, бұйымды және оны дайындау технологиясын таңдау;
2) бұйымды дайындау үшін қажетті материал мен құралдардың жоғары сапасы;
3) жұмысты орындау, құралдар мен материалдарды пайдалану тәртібімен танысқан кезде білім алушылармен қолжетімді шағын сөздік қарым-қатынас;
4) түсінуге болатын нұсқаулық картасын пайдалану;
5) орындалған бұйымдарды пайдаланудың ықтимал нұсқалары туралы түсініктерді қалыптастыру, жасалған заттарды ойнау, оларды сабақта, сабақтан тыс уақытта, кәдесыйлар, сыйлықтар ретінде пайдалану;
6) жұмысты орындау кезінде дұрыс жұмыс қалпын сақтау, сабақта демалу ретінде білім алушылардың қозғалыс белсенділігін ұйымдастыру.
10. Сабақ барысында қарапайым еңбек дағдыларын қалыптастыру үшін мұғалім оқушыларға әртүрлі қызмет түрлерін ұсынады: қарапайым еңбек, сындарлы, бейнелеу (модельдеу, сурет салу, қолдану), ойын.
11. Қызмет түрлері оқушыларға біртіндеп күрделену, мәліметтер көлемін ұлғайту және білім алушылардың дербестік үлесін арттыру қағидаты бойынша ұсынылады.
12. Еңбек дағдыларын оқыту процесінде келесі әдістер мен тәсілдер қолданылады:
1) қызмет объектісін, оның элементтерін, жұмыс құралдарын алдын ала қарау, көрсету және дербес атау;
2) педагогтың ауызша нұсқауы бойынша қызмет объектісінің элементтерін көрсету, оның қасиеттерінің атауы (нысаны, шамасы, түсі) ;
3) педагогтың бұйымды орындау тәртібін (кезеңдерін) және тәсілдерін(әдістерін) көрсетуі;
4) білім алушылар мен педагогтың бұйымды орындау жөніндегі бірлескен іс-әрекеттері;
5) педагогтың іс-әрекетіне еліктеу жөніндегі іс-әрекеттер;
6) үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша іс-әрекеттер;
7) бұйым дайындамаларын дайындауға арналған шаблондарды, трафареттерді сызу;
8) анализатораралық өзара іс-қимыл негізінде заттармен іс-қимылдар;
9) табиғи заттардың көлемді және жазықтық бейнелермен арақатынасы;
10) заттармен ойнау, олардың функционалдық мақсатын, қасиеттері мен сапасын кейіннен өмірде пайдалану үшін анықтау.
13. Білім алушыларға еңбек дағдылары мен біліктерді меңгеру үшін көп уақыт қажет. Сондықтан бағдарлама оқу материалының көлемін кеңейту, күрделілік дәрежесін арттыру біртіндеп жүретіндей етіп жасалған.
14. Бағдарлама концентрация принципіне сәйкес құрылған, бұл оқытудың әр жылында бұрын алған дағдыларды қайталауға, бекітуге, жетілдіруге мүмкіндік береді.

9. В ходе подготовки и проведения уроков ремесла педагог придерживается требований:
1) выбор изделия и технологии его изготовления с учетом уровня развития обучающихся, эстетической и практической ценности;
2) высокое качество материала и инструментария, необходимого для изготовления изделия;
3) доступное немногословное общение с обучающимися при знакомстве с порядком выполнения работы, использования инструментария и материалов;
4) использование доступной пониманию инструкционной карты;
5) формирование представлений о возможных вариантах использования выполненных изделий, обыгрывание созданных предметов, использование их на уроках, во неурочное время, в качестве сувениров, подарков;
6) соблюдение правильной рабочей позы при выполнении работы, организация двигательной активности обучающихся в качестве отдыха на уроке.
10. Для формирования элементарных трудовых навыков в процессе урока педагог предлагает школьникам различные виды деятельности: элементарную трудовую, конструктивную, изобразительную (лепка, рисование, аппликация), игровую.
11. Виды деятельности предлагаются учащимся по принципу постепенного усложнения, увеличения объема сведений и повышения доли самостоятельности обучающихся.
12. В процессе обучения трудовым навыкам используются следующие методы и приемы:
1) предварительное рассматривание, отраженное и самостоятельное называние объекта деятельности, его элементов, рабочих инструментов;
2) показ по словесной инструкции педагога элементов объекта деятельности, называние его свойств (форма, величина, цвет);
3) показ педагогом порядка (этапов) и способа(приемов) выполнения изделия;
4) совместные действия обучающихся и педагога по выполнению изделия;
5) действия по подражанию действиям педагога;
6) действия по образцу, по словесной инструкции;
7) обводка шаблонов, трафаретов для изготовления заготовок изделия;
8) действия с предметами на основе межанализаторного взаимодействия;
9) соотнесение натуральных предметов с объемными и плоскостными изображениями;
10) обыгрывание предметов, определение их функционального назначения, свойств и качеств для последующего использования в жизни.
13. Для овладения трудовыми навыками и умениями, обучающимся требуется много времени. Поэтому программа составлена таким образом, что расширение объема учебного материала, увеличение степени сложности происходит постепенно.
14. Программа построена в соответствии с принципом концентричности, что позволяет на каждом году обучения повторять, закреплять, совершенствовать навыки, полученные ранее.

15. Бағдарламаның мазмұны ұсынымдық сипатта болады. Бағдарламада ұсынылған әр түрлі еңбек түрлерінің ішінен мұғалім оқушыларға қол жетімді жұмыстарды таңдайды. Мұғалім бағдарламаның мазмұнын қолда бар тәжірибе мен жеке мүмкіндіктерді, сынып оқушыларын ескере отырып, басқа еңбек түрлерімен алмастыруға немесе толықтыруға құқылы.
16. Бағдарламаның әрбір кіші бөлімінің жұмысын орындауға бөлінген сағат санын педагог дербес айқындайды.
17. Кәсіп сабақтары қызмет түріне, бұйым жасау үшін пайдаланылатын материалға сәйкес келетін материалдармен, Кәсіп құралдарымен; иллюстрациялық материалмен, заттай көлемдегі жұмыс үлгілерімен, нұсқаулық карталармен жарақтандырылады.
18. Бағдарламаның мазмұны оқушылардың қол жеткізген мақсаттарын ескере отырып, мазмұны жартыжылдықта 1 рет қайта қаралатын жеке оқу бағдарламаларын жасау үшін негіз болып табылады.
19. Оқушының жеке оқу бағдарламасын жасау оның мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін бастапқы педагогикалық бағалаумен (оқу жылының басында) басталады. Бастапқы педагогикалық бағалау нәтижелерін талдау негізінде мұғалім бағдарлама мәтінінен оқушыға қол жетімді оқу мақсаттарын таңдайды.
20. Оқушының жетістіктерін бағалау критерийлері жеке оқу бағдарламасының оқу мақсаттары болып табылады. Бағалау құралы ретінде педагог пайдаланады: сабақта білім алушылардың қызметін бақылау, қызмет өнімдерін талдау, ауызша жауаптар.
21. Білім алушылардың жетістіктерін бағалауды педагог білім беру процесі барысында жүзеге асырады. Ағымдағы бағалау оқу процесін жетілдіру үшін қолданылады: оқушының жеке мүмкіндіктерін ескере отырып, оның мазмұнын, әдістерін, құралдарын, оқу қарқынын өзгерту.
22. Жеке оқу бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізудің табыстылығы туралы бағалау пайымдаулары жартыжылдықтың соңында жеке бағдарламаның тиісті бағанында тіркеледі.
23. Пәнаралық байланыстар "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау", "Сөйлеуді дамыту және коммуникация", "Шаруашылық еңбек", "Адам және әлем", "Есеп", "Бейнелеу өнері"пәндерімен белгіленеді.
3-тарау. "Кәсіп" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Кәсіп" оқу пәнінің мазмұны
24. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5 -сынып – аптасына 5 сағат, оқу жылында – 170 сағатты;
2) 6-сынып – аптасына 6 сағат, оқу жылында – 204 сағатты;
3) 7 -сынып – аптасына 6 сағат, оқу жылында – 204 сағатты;
4) 8 -сынып – аптасына 8 сағат, оқу жылында – 272 сағатты;
5) 9-сынып – аптасына 8 сағат, оқу жылында – 272 сағатты;

15. Содержание Программы носит рекомендательный характер. Из предложенных в Программе разнообразных видов труда педагог выбирает доступные учащимся работы. Педагог имеет право заменить или дополнить содержание Программы другими видами труда с учетом имеющегося опыта и индивидуальных возможностей, учащихся класса.
16. Количество часов, отведенное на выполнение работ каждого подраздела Программы, педагог определяет самостоятельно.
17. Уроки ремесла оснащаются материалами, ремесленными инструментами, соответствующими виду деятельности, материалу, используемому для изготовления изделия; иллюстративным материалом, объектами-образцами работы в натуральную величину, инструкционными картами.
18. Содержание Программы является основой для составления индивидуальных учебных программ, содержание которых пересматривается 1 раз в полугодие с учетом достигнутых учащимся целей.
19. Составление индивидуальной учебной программы учащегося предваряется стартовой педагогической оценкой его возможностей и потребностей (в начале учебного года). На основе анализа результатов стартовой педагогической оценки педагог выбирает из текста Программы доступные ученику учебные цели.
20. Критериями оценивания достижений учащегося являются учебные цели индивидуальной учебной программы. В качестве оценочных средств педагог использует: наблюдения за деятельностью обучающихся на занятиях, анализ продуктов деятельности, устных ответов.
21. Оценивание достижений, обучающихся осуществляется педагогом в ходе образовательного процесса. Текущее оценивание используется для совершенствования процесса обучения: изменения его содержания, методов, средств, темпа обучения с учетом индивидуальных возможностей учащегося.
22. Оценочные суждения об успешности достижения целей индивидуальной учебной программы фиксируются в конце полугодия в соответствующей графе индивидуальной программы.
23. Межпредметные связи устанавливаются с предметами "Социально-бытовая ориентировка", "Развитие речи и коммуникация", "Хозяйственный труд", "Человек и мир", "СчҰт", "Изобразительное искусство".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Ремесло"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Ремесло"
24. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) в 5 классе - 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
2) в 6 классе - 6 часов в неделю, 204 часа в учебном году;
3) в 7 классе - 6 часов в неделю, 204 часа в учебном году;
4) в 8 классе - 8 часов в неделю, 272 часа в учебном году;
5) в 9 классе - 8 часов в неделю, 272 часа в учебном году;

6) 10-сынып – аптасына 8 сағат, оқу жылында – 272 сағатты құрайды.
Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
25. Бағдарламаның базалық мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Жалпы еңбек дағдылары мен біліктері".
2) "Жұмыстың технологиялық тәсілдері".
26. "Жалпы еңбек дағдылары мен біліктері" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) жалпы еңбек дағдылары мен біліктері
27. "Жұмыстың технологиялық тәсілдері" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) табиғи материалдармен жұмыс;
2) қағаз және картонмен жұмыс;
3) сазбен және тұзды қамырмен жұмыс;
4) қалдық материалмен жұмыс;
5) моншақтармен және бисерлермен жұмыс;
6) тоқыма материалдарымен жұмыс;
7) ағашпен жұмыс.
28. 5-сыныпқа арналған "Кәсіп" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) жалпы еңбек дағдылары мен біліктері. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Кәсіп материалдары мен құралдарымен таныстыру. Мұғалімнің жұмыс кезеңдерін жоспарлау. Бұйымды дайындау кезіндегі жұмыс кезеңдерін ұстану;
2) жұмыстың технологиялық тәсілдері. Табиғи материалдармен жұмыс: қасиеттері, қолданылуы. Жарма: түрлері, айырмашылығы. Бүршіктер: түрлері, пішіні, мөлшері, сыртқы түрі. Бүршік қабыршақтары: түрлері, мөлшері. Тұқымдар: түрлері, айырмашылығы. Жұмыртқа қабығы: түрлері, қасиеті. Жаңғақ қабығы: түрлері, мөлшері, қасиеті. Өнімдердегі табиғи материалдың айырмашылығы. Табиғи материалдан қарапайым үлгілерді орындау. Дәндер мен тұқымдардан қарапайым өнімдер жасау, мысалы: "Саңырауқұлақ" панносы , "Көбелек" панносы , "Үй" панносы ; бүршіктерден жаңа жылдық кәдесыйлар. Табиғи материалдан аппликация жасау, мысалы: "Тауық", "Аю".
Қағаз және картонмен жұмыс. Қағаз және картон түрлерімен, қағаздың қасиеттерімен (иілу, мыжылу, сулану, жыртылу) танысу. Қағазды бүгу және жырту (бүктеу сызықтары бойынша, бөліктер бойынша). Қағазды бүктеудің қарапайым әдістері. Қағаз парағын екіге бүктеу. Газет жолақтарынан түтіктерді бұрау. Қағазды түзу, қисық сызықтар бойымен, шеңбер бойымен, спиральмен, жолақтарға, шаблондардың көмегімен берілген ұзындыққа кесу. Қарапайым жазықтық және көлемді бұйымдар жасау. Өлшемдерді белгілеу және кейінге қалдыру. Геометриялық фигуралардың үлгілері. Қағаз парағының жоғарғы-төменгі бөлігін анықтау. Жолақтарды кесу. Геометриялық пішіндерден өрнектерді ажырату. Өлшемі мен құрылымы бойынша өрнектерді көрсету; бұйымның бөлшектері. Бөлшектердің шамасы бойынша айырмашылығы. Тескіш: түрлері, мақсаты, қолданылуы. Конусты, цилиндрді көрсету, бір фигураның екіншісінен айырмашылығы.
Сазбен және тұзды қамырмен жұмыс. Қамырдың қасиеттерімен танысу. Қамырмен жұмыс істеу ережелері. Қамырды дайындау, құрамның пропорцияларын сақтау, сақтау шарттары, жұмысқа дайындық. Қамырды жұмысқа дайындау әдісі: илеу. Үлгіге сәйкес әр түрлі мөлшердегі қамыр бөліктерін үзу. Әр түрлі мөлшердегі шарларды айналдыру. Шарларды текшелерге тегістеу. Әр түрлі пішінді бөлшектерді алу әдістері. Модельдеу әр түрлі мөлшердегі шарларды алақанға және бетіне жайып салу. Бұйымды дайындау кезінде қолда бар құралдарды (қалыптарды, шаблондарды) пайдалану. Бояудың қарапайым ережелері. Бұйымның атауы, оның бөліктері, белгілері, шамалардың арақатынасы. Конструктивті түрде мүсіндеу (бөліктерден бүтінге дейін). Бөлшектерді щеткамен және сумен біріктіру.
Табиғи саздың қасиеттері (түсі, ылғалдылығы). Құралдар мен материалдар. Құралдардың мақсаты: десте, илектеу түйреуіш, үлгі. Әр түрлі құрылғылардан текстураны құру. Жазық және көлемді геометриялық фигураларды салыстыру (текше - шаршы, шар - шеңбер, эллипс - сопақ, цилиндр). Ойыншық туралы мәліметтер. Бұйымның әртүрлі пішіндегі бөлшектерін (турникеттер, пластиналар, шарлар) илектеу және бұрау, тегістеу. Модельдеу, алақандар мен беттерде әртүрлі мөлшердегі шарларды айналдыру. Әр түрлі мөлшердегі шұжықты айналдыру-ұзын-қысқа, қалың-жұқа, сопақ. Бояудың қарапайым ережелері. Жазықтықта мүсіндеу (рельеф). Саз қабатында үлгіні дестемен немесе тіс тазалағышпен сызу. Сазды илеу, алақандар арасында түзу, айналмалы қозғалыстармен илеу. Допты домалату, сазды шұжыққа айналдыру, саздың кішкене бөліктерін үлкенінен үзу. Акварель бояулары, гуашь. Бояулармен жұмыс (акварель, гуашь). Арнайы "соққылардың" көмегімен шеңберлер мен нүктелер салу. Ойыншық жасау реті. Қолда бар құралдардың (қалыптардың) көмегімен бұйымның бөлшектерін кесу. Тапсырмасыз модельдеу-илеу, жырту, біріктіру. Қарапайым заттарды мүсіндеу: таяқша, шұжық, доп, құймақ, шелпек. Тегіс пішінді саздан мүсіндеу: тікбұрышты, дөңгелек, сопақ пішінді әр түрлі текстурадағы сәндік плиталар; сызылған өрнегі бар сәндік плиталар; бедерлі сәндік плиталар. Өнім үлгісін табиғи затпен салыстыру.
Қалдық материалмен жұмыс. Қалдық материалдар туралы мәліметтер. Қаптамадан (орамнан) жасалған материал: түсі, мөлшері, құрылымы. Материалдарды пайдалану: ермексаз, киндер тосынсыйларынан жасалған қорап. Құралдармен танысу: қайшы, степлер. Желімді, таспаны қолдану. Негізінде орауыштарды желімдеу процесі. Мозаика-картонға геометриялық ою-өрнек салу. Көлемді бұйым жасауға арналған орамдарды бүктеу техникасы. Кәмпиттерді бір-бірімен байланыстыру әдістері. Кәмпит орамаларынан (кәмпиттерден) көлемді ойыншықтар жасау. Үгінділерден аппликацияны орындау ережелері, үгінділерді жұмысқа дайындау (елеу, түрлі түстермен бояу). Негізінде үгінділерді қолдану әдістері. Үгінділерден аппликация жасау. Сіріңке қораптарынан жобалау әдістері. Қораптарды желімдеу және қосу. Бедерлі пластиналарды ермексаздан мүсіндеу. Конус негізінде конструктивті әдіспен ойыншықтың көлемді пішіндерін мүсіндеу.
Моншақтармен және бисерлермен жұмыс. Моншақтар мен бисерлер туралы қарапайым ұғымдар. Моншақтардың қасиеттері: түсі, пішіні, өлшемі. Бір жіпке бисер тоқу. Түс схемасы, түстердің үйлесімі. Өлшем, пішін қатынасы (дөңгелек, сопақ, шаршы, бұйра) туралы түсінік. Моншақтарды жіпке байлау, түйін байлау, бірінші және соңғы моншақты бекіту. Өлшемі бойынша моншақтарды таңдау. Инені жіптің керілуімен кері бағытта бұрау. Бисерлерді сымға байлау, бұрау. Бұйымды деңгейлермен құрастыру.
Тоқыма материалдарымен жұмыс. "Жіппен бейнелеу" техникасында жұмыс істеуге арналған материал. Материалдар мен құралдар, олардың атаулары, қолданылуы. Жіптер: түрлері, мақсаты, қолданылуы. Инелер: түрлері, мақсаты. Шеңбер мен шеңбер ұғымы, атауы, айырмашылығы. Картонның алдыңғы және артқы жағы. Тігіс түрлері. Тігіс ұғымы. Қазақ ою-өрнегі: түрлері. Қазақ ою-өрнегі элементтерінің маңызы. Моншақтар, блесткалар: түрлері, мөлшері, пішіні, түсі. Аппликацияны жіп пен иненің көмегімен қолмен орындау. Аппликацияны жіп пен инені тікелей тігіспен қолмен орындау. Түймелермен жұмыс, түймелері бар сәндік панно. Тоқыма материалдарымен жұмыс. Матадан жасалған жолақтарды, текшелерді кесу. Қағаздан жалпақ ойыншықтардың шаблондарын кесу. Матаның түрін, жіптердің түсін, инелердің түрін анықтау. Тоқыма материалдарының түрлерін анықтау. Түйме түрлерін анықтау.
Ағашпен жұмыс. Ағаштан жасалған бұйымдардың түрлері туралы қарапайым ұғымдар. Құрылыс жиынтықтарының элементтерінің атауы (текше, ағаш, кірпіш). Тегістеу қағазы: түрлері, мақсаты, қолданылуы. Ұзындығы, ені, қалыңдығы туралы түсінік. Бұйымның бөлшектерін шаблон бойынша немесе сызғыш пен шартты өлшемдердің көмегімен мұғалімнің көмегімен белгілеу. Бұйымдар үшін ағаш таңдау. Жазықтықты тазарту, бетті бояу. Бұйымның қарапайым конструкцияларын құрастыру. Бұйымның сыртқы түрін көркемдік безендіру.

6) в 10 классе- 8 часов в неделю, 272 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету определяется типовым учебным планом, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
25. Базовое содержание Программы включает разделы:
1) "Общетрудовые умения и навыки".
2) "Технологические приемы работы".
26. Раздел "Общетрудовые умения и навыки" включает подраздел:
1) общетрудовые умения и навыки
27. Раздел "Технологические приемы работы" включает подразделы:
1) работа с природными материалами;
2) работа с бумагой и картоном;
3) работа с глиной и соленым тестом;
4) работа с бросовым материалом;
5) работа с бусами и бисером;
6) работа с текстильными материалами;
7) работа с древесиной.
28. Базовое содержание учебного предмета "Ремесло" для 5 класса:
1) общетрудовые умения и навыки. Организация рабочего места. Ознакомление с ремесленными материалами и инструментами. Планирование этапов работы педагогом. Следование этапам работы при изготовлении изделия;
2) технологические приемы работы. Работа с природными материалами: свойство, применение. Крупа: виды, различие. Шишки: виды, форма, размер, внешний вид. Чешуйки от шишек: виды, размер. Семена: виды, различие. Яичная скорлупа: виды, свойство. Скорлупа от орехов: виды, размер, свойство. Различие природного материала в изделиях. Выполнение простейших узоров из природного материала. Изготовление из круп и семян простейших работ, например, панно "Гриб", панно "Бабочка", панно "Домик"; новогодние сувениры из шишек. Выполнение аппликации из природного материала, например, "Цыпленок", "Медведь".
Работа с бумагой и картоном. Знакомство с видами, сортами бумаги и картона, со свойствами (сгибание, сминание, намокание, разрывание) бумаги. Сгибание и разрывание бумаги (по линиям сгиба, по кусочкам). Простейшие приемы складывания бумаги. Складывание листа бумаги пополам, "гармошкой". Скручивание трубочек из полос газеты. Резание бумаги по прямой, кривой линиям, по окружности, по спирали. Разрезать на полоски, на заданную длину с помощью шаблонов. Изготовление простейших плоскостных и объемных изделий. Разметка и откладывание размеров. Шаблоны геометрических фигур. Определение верха-низа листа бумаги. Нарезание полосок. Различение узоров из геометрических форм. Показ узоров по размеру и фактуре; деталей изделия. Различие деталей по величине. Дырокол: виды, назначение, применение. Показ конуса, цилиндра, отличие одной фигуры от другой.
Работа с глиной и соленым тестом. Знакомство со свойствами теста. Правила работы с тестом. Изготовление теста, соблюдение пропорций состава, условия хранения, подготовка к работе. Способ подготовки теста к работе: разминать. Отщипывать кусочки теста разной величины, согласно образцу. Скатывать шарики разной величины. Сплющивать шарики в лепҰшки. Способы получения разных по форме деталей изделия. Лепка раскатыванием шариков разной величины в ладонях и на поверхности. Использование подручных средств (формочек, шаблонов) при изготовлении изделия. Элементарные правила раскрашивания. Называть изделие, его частей, признаков, соотнесение величин. Лепка конструктивным способом (от частей к целому). Соединение деталей с помощью кисточки и воды.
Свойства природной глины (цвет, гигроскопичность). Инструменты и материал. Назначение инструментов: стека, скалка, шаблон. Создание фактуры с помощью различных инструментов и приспособлений. Сравнение плоских и объемных геометрических фигур (куб - квадрат, шар - круг, эллипс - овал, цилиндр). Детали игрушки. Раскатать и вить, сплющивать из различных по форме деталей изделия (жгут, пластины, шарики). Лепка, раскатыванием шариков разной величины в ладонях и на поверхности. Скатать колбаски разной величины – длиннее-короче, толще-тоньше, овал. Элементарные правила раскрашивания. Лепка на плоскости (рельеф). Процарапывать рисунок на глиняном пласте стекой или зубочисткой. Разминать глину, раскатывать прямыми, круговыми движениями между ладонями. Скатать шар, раскатать глины в колбаску, отщипывание маленьких кусков глины от большего. Краски акварель, гуашь. Работа красками (акварель, гуашь). Рисование кругов и точек с помощью специальных "тычков". Последовательность изготовления игрушки. Вырезать детали изделия с помощью подручных средств (формочек). Лепка без задания – разминать, разрывать, соединять. Выполнение лепки простейших предметов: палочка, колбаска, мяч, блинчик, лепешка. Лепка из глины плоских форм: декоративные пластины различной текстуры прямоугольной, круглой, овальной формы; декоративные пластины с процарапанным рисунком; рельефные декоративные пластины. Сравнение образца изделия с натуральным объектом.
Работа с бросовым материалом. Сведения о бросовых материалах. Материал из оберток (фантиков): цвет, размер, структура. Использование материалов: пластилин, футляр от киндер-сюрпризов. Знакомство с инструментами: ножницы, степлер. Использование клея, скотча. Процесс приклеивания оберток на основу. Мозаика-раскладывание геометрического орнамента на картон. Техника складывания фантиков для объемных поделок. Способы соединения фантиков между собой. Изготовление объемных игрушек из конфетных оберток (фантиков). Правила выполнения аппликации из опилок, подготовка опилок к работе (просеивание, окрашивание в различные цвета). Способы нанесения опилок на основу. Изготовление аппликации из опилок. Способы конструирования из спичечных коробков. Оклеивание и соединение коробок. Лепка из пластилина рельефных пластин. Лепка объемных форм игрушки конструктивным методом на основе конуса.
Работа с бусами и бисером. Элементарные понятия о бисере и бусах. Свойства бисера: цвет, форма, размер. Плетение из бисера на одну нитку. Понятие о цветовой гамме, сочетании цветов, соотношении размера, формы (круглый, овальный, квадратный, фигурный). Нанизывание бусин на нитку, завязывание узелка, закрепление первой и последней бусины. Подбор бусин по размеру. Продевание иглы в обратном направлении с натяжением нити. Нанизывание бисера на проволоку, скручивание. Сборка изделия ярусами.
Работа с текстильными материалами. Материал для работы в технике "Изонить". Материалы и инструменты, их названия, применение. Нитки: виды, назначение, применение. Иглы: виды, назначение. Понятие окружность и круг, название, отличие. Лицевая и изнаночная сторона картона. Виды швов. Понятие стежка. Казахский орнамент: виды. Значение элементов казахского орнамента. Бисер, пайетки: виды, размер, форма, цвет. Выполнение аппликации вручную при помощи нитки и иголки. Выполнение аппликации вручную при помощи нитки и иголки прямой строчкой. Работа с пуговицами на ножке, декоративные панно с пуговицами. Работа с текстильными материалами. Нарезание полосок, квадратиков из ткани. Обводка и вырезание шаблонов плоских игрушек из бумаги. Определение вида ткани, цвета ниток, вида иголок. Определение видов текстильного материала. Определение видов пуговиц.
Работа с древесиной. Элементарные понятия о видах изделий из древесины. Название элементов строительных наборов (кубик, брус, кирпичик). Наждачная бумага: виды, назначение, применение. Понятие длины, ширины, толщины. Разметка деталей изделия по шаблону или с помощью линейки и условных мерок с помощью педагога. Отбор пиломатериала для изделий. Зачистка плоскости, окрашивание поверхности. Сборка простейших конструкций изделия. Художественное оформление внешнего вида изделия.

29. 6-сыныпқа арналған "Кәсіп" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) жалпы еңбек дағдылары мен біліктері. Еңбек пәні туралы жалпы мәліметтер. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Кәсіп материалдары мен құралдарымен таныстыру. Қамырмен, табиғи сазбен жұмыс істеу кезінде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау. Кесетін және тесетін заттармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы. Бұйымды дайындау кезіндегі жұмыс реттілігі;
2) жұмыстың технологиялық тәсілдері. Табиғи материалдармен жұмыс. Табиғи материал: қасиеті, қолданылуы. Жарма: түрлері, айырмашылығы. Бүршіктер: түрлері, пішіні, мөлшері, сыртқы түрі. Бүршік қабыршақтары: түрлері, мөлшері. Тұқымдар: түрлері, айырмашылығы. Жұмыртқа қабығы: түрлері, қасиеті. Жаңғақ қабығы: түрлері, мөлшері, қасиеті. Мұғалімнің қалауы бойынша өрнектер салу, табиғи материалдан аппликация жасау. Бүршіктерден жасалған жаңа жылдық кәдесыйлар. Мұғалімнің қалауы бойынша қарапайым панноны дәндер мен тұқымдардан жасау.
Қағаз және картонмен жұмыс. Қағаз түрлері мен сорттарымен танысу. Қағаздың әртүрлі сорттарының қасиеттері. Қағазды бүгу және жырту (бүктеу сызықтары бойынша, бөліктер бойынша). Қағазды бүктеудің қарапайым әдістері. Қағаз парағын екіге бүктеу. Газет жолақтарынан түтіктерді бұрау. Қағазды түзу, қисық сызықтар бойымен, шеңбер бойымен, спиральмен, жолақтарға, шаблондардың көмегімен берілген ұзындыққа кесу. Геометриялық фигуралар үлгісі бойынша бастыру. Мұғалімнің қалауы бойынша қарапайым жалпақ және көлемді бұйымдар жасау. Парақтың жоғарғы-төменгі бөлігін анықтау. Үлгі бойынша геометриялық пішіндерден үлгілерді орындау. Тескіш: түрлері, мақсаты, қолданылуы. Қағаздан жалпақ ойыншықтардың өрнектерін сызу және қию.
Сазбен және тұзды қамырмен жұмыс. Қамырдың қасиеттерімен танысу. Қамырмен жұмыс істеу ережелері. Қамырды дайындау, құрамның пропорцияларын сақтау, сақтау шарттары, жұмысқа дайындық. Қамырды жұмысқа дайындау әдісі: илеу. Үлгіге сәйкес әр түрлі мөлшердегі қамыр бөліктерін шымшу. Әр түрлі мөлшердегі шарларды айналдыру. Шарларды текшелерге тегістеу. Әр түрлі пішінді бөлшектерді алу әдістері. Әр түрлі мөлшердегі шарларды алақанға және бетіне жайып мүсіндеу. Бұйымды дайындау кезінде қолда бар құралдарды (қалыптарды, шаблондарды) пайдалану. Бояудың қарапайым ережелері. Бұйымның атауы, оның бөліктері, белгілері, шамалардың арақатынасы. Конструктивті түрде мүсіндеу (бөліктерден бүтінге дейін). Бөлшектерді щеткамен және сумен біріктіру. Тапсырмасыз модельдеу-илеу, жырту, біріктіру. Қамырды жаю. Қарапайым заттарды мүсіндеу: таяқша, шұжық, доп, құймақ, шелпек.
Табиғи саздың қасиеттері (түсі, ылғалдылығы). Құралдар мен материалдар. Құралдардың мақсаты: десте, илектеу түйреуіш, үлгі. Әр түрлі құрылғылардан текстураны құру. Жазық және көлемді геометриялық фигуралар (текше - шаршы, шар - шеңбер, эллипс - сопақ, цилиндр). Гуашьпен жұмыс істеу ережелері. Ойыншық жасау реті. Ойыншық туралы мәліметтер. Праймер. Акварель бояулары, гуашь. "Шұңқырларды" жасау. Тегіс пішінді саздан мүсіндеу: тікбұрышты, дөңгелек, сопақ пішінді әр түрлі текстурадағы сәндік плиталар; сызылған өрнегі бар сәндік плиталар; бедерлі сәндік плиталар.
Қалдық материалмен жұмыс. Қалдық материалдар туралы мәліметтер. Құралдармен танысу: қайшы, степлер. Құрылғылар: желім, таспа. Материалдар: ермексаз, киндер тосынсыйларынан жасалған қорап. Орауыштардан (орауыштардан) жасалған материал: орауыштардың түсі, мөлшері, құрылымы. Қаптамаларды негізге жабыстыру процесі. Көлемді бұйымдарға арналған орамдарды бүктеу техникасы. Кәмпиттерді бір-бірімен байланыстыру әдістері. Мұғалімнің қалауы бойынша кәмпит орамаларынан (кәмпиттерден) көлемді ойыншықтар жасау. Мозаика-картонға геометриялық ою-өрнек салу. Үгінділерден аппликацияны орындау ережелері, үгінділерді жұмысқа дайындау (елеу, түрлі түстермен бояу). Негізге үгінділерді қолдану әдістері. Мұғалімнің қалауы бойынша үгінділерден аппликация жасау. Мұғалімнің қалауы бойынша сіріңке қораптарынан құрастыру әдістері. Қораптарды желімдеу және қосу.
Моншақтармен және бисерлермен жұмыс. Моншақтардың қасиеттері: түсі, пішіні, өлшемі. Түстердің үйлесімі, өлшемі, пішіні (дөңгелек, сопақ, шаршы, бұйра). Моншақтарды жіпке байлау, түйін байлау, бірінші және соңғы моншақтарды бекіту. Өлшемі бойынша моншақтарды таңдау. Инені жіптің керілуімен кері бағытта бұрау. Моншақтарды сымға байлау, бұрау. Бұйымды деңгейлермен құрастыру.
Тоқыма материалдарымен жұмыс. "Жіппен бейнелеу" техникасында жұмыс істеуге арналған материал. Материалдар мен құралдар, олардың атаулары, қолданылуы. Жіптер: түрлері, мақсаты, қолданылуы. Инелер: түрлері, мақсаты. Картонның алдыңғы және артқы жағы. Тігіс түрлері. Тігіс ұғымы. Изожіппен жұмыс, шеңберді диаметрі бойынша толтыру. Қазақ ою-өрнегі: түрлері. Қазақ ою-өрнегі элементтерінің маңызы. Моншақтар, блесткалар: түрлері, мөлшері, пішіні, түсі. Аппликацияны жіп пен инені тікелей тігіспен қолмен орындау. Матаның түрін, жіптердің түсін анықтау. Түйме түрлерін анықтау. Аяқтағы түймелермен жұмыс, мұғалімнің қалауы бойынша түймелері бар сәндік панно. Тоқыма материалдарымен жұмыс: жолақтарды, матадан жасалған текшелерді кесу.
Ағашпен жұмыс. Ағаштан жасалған бұйымдардың түрлері туралы қарапайым ұғымдар. Құрылыс жиынтықтарының элементтерінің атауы (текше, ағаш, кірпіш). Зімпара: түрлері, мақсаты, қолданылуы. Ұзындығы, ені, қалыңдығы туралы түсінік. Бұйымның бөлшектерін шаблон бойынша немесе сызғыш пен шартты өлшемдердің көмегімен мұғаліммен белгілеу. Бұйымдар үшін ағаш таңдау. Жазықтықты тазарту, бетті бояу. Бұйымның қарапайым конструкцияларын құрастыру. Бұйымның сыртқы түрін көркемдік безендіру.

29. Базовое содержание учебного предмета "Ремесло" для 6 класса:
1) общетрудовые умения и навыки. Общие сведения о предмете труда. Организация рабочего места. Ознакомление с ремесленными материалами и инструментами. Соблюдение санитарно-гигиенических требований при работе с тестом, природной глиной. Техника безопасности при работе с режущими и колющими предметами. Последовательность работы при изготовлении изделия;
2) технологические приемы работы. Работа с природными материалами. Природный материал: свойство, применение. Крупа: виды, различие. Шишки: виды, форма, размер, внешний вид. Чешуйки от шишек: виды, размер. Семена: виды, различие. Яичная скорлупа: виды, свойство. Скорлупа от орехов: виды, размер, свойство. Выкладывание узоров, выполнение аппликации из природного материала на усмотрение педагога. Новогодние сувениры из шишек. Изготовление из круп и семян простейших панно на усмотрение педагога.
Работа с бумагой и картоном. Знакомство с видами и сортами бумаги. Свойства различных сортов бумаги. Сгибание и разрывание бумаги (по линиям сгиба, по кусочкам). Простейшие приемы складывания бумаги. Складывание листа бумаги пополам, "гармошкой". Скручивание трубочек из полос газеты. Резание бумаги по прямой, кривой линиям, по окружности, по спирали, на полоски, на заданную длину с помощью шаблонов. Обводка по шаблону геометрических фигур. Изготовление простейших плоскостных и объемных изделий на усмотрение педагога. Определение верха-низа листа. Выполнение узоров из геометрических форм по образцу. Дырокол: виды, назначение, применение. Обводка и вырезание шаблонов плоских игрушек из бумаги.
Работа с глиной и соленым тестом. Знакомство со свойствами теста. Правила работы с тестом. Изготовление теста, соблюдение пропорций состава, условия хранения, подготовка к работе. Способ подготовки теста к работе: разминание. Отщипывание кусочков теста разной величины, согласно образцу. Раскатывание шариков разной величины. Сплющивание шариков в кубики. Способы получения разных по форме деталей изделия. Лепка раскатыванием шариков разной величины в ладонях и на поверхности. Использование подручных средств (формочек, шаблонов) при изготовлении изделия. Элементарные правила раскрашивания. Название изделия, его частей, признаков, соотнесение величин. Лепка конструктивным способом (от частей к целому). Соединение деталей с помощью кисточки и воды. Лепка без задания – разминание, разрывание, соединение. Раскатывание теста. Лепка простейших предметов: палочка, колбаска, мяч, блинчик, лепешка.
Свойства природной глины (цвет, гигроскопичность). Инструменты и материал. Назначение инструментов: стека, скалка, шаблон. Создание фактуры из различных приспособлений. Плоские и объемные геометрические фигуры (куб - квадрат, шар - круг, эллипс - овал, цилиндр). Правила работы с гуашью. Последовательность изготовления игрушки. Детали игрушки. Грунтовка. Краски акварель, гуашь. Изготовление "тычков". Лепка из глины плоских форм: декоративные пластины различной текстуры прямоугольной, круглой, овальной формы; декоративные пластины с процарапанным рисунком; рельефные декоративные пластины.
Работа с бросовым материалом. Сведения о бросовых материалах. Знакомство с инструментами: ножницы, степлер. Приспособления: клей, скотч. Материалы: пластилин, футляр от киндер-сюрпризов. Материал из оберток (фантиков): цвет, размер, структура фантиков. Процесс приклеивания оберток на основу. Техника складывания фантиков для объемных поделок. Способы соединения фантиков между собой. Изготовление объемных игрушек из конфетных оберток (фантиков) на усмотрение педагога. Мозаика-раскладывание геометрического орнамента на картон. Правила выполнения аппликации из опилок, подготовка опилок к работе (просеивание, окрашивание в различные цвета). Способы нанесения опилок на основу. Изготовление аппликации из опилок на усмотрение педагога. Способы конструирования из спичечных коробков на усмотрение педагога. Оклеивание и соединение коробок.
Работа с бусами и бисером. Свойства бисера: цвет, форма, размер. Сочетание цветов, соотношение размера, формы (круглый, овальный, квадратный, фигурный). Нанизывание бус на нитку, завязывание узелка, закрепление первой и последней бусины. Подбор бусин по размеру. Продевание иглы в обратном направлении с натяжением нити. Нанизывание бисера на проволоку, скручивание. Сборка изделия ярусами.
Работа с текстильными материалами. Материал для работы в технике "Изонить". Материалы и инструменты, их названия, применение. Нитки: виды, назначение, применение. Иглы: виды, назначение. Лицевая и изнаночная сторона картона. Виды швов. Понятие стежка. Работа с изонитью, заполнение окружности по диаметру. Казахский орнамент: виды. Значение элементов казахского орнамента. Бисер, пайетки: виды, размер, форма, цвет. Выполнение аппликации вручную при помощи нитки и иголки прямой строчкой. Определение вида ткани, цвета ниток. Определение видов пуговиц. Работа с пуговицами на ножке, декоративные панно с пуговицами на усмотрение педагога. Работа с текстильными материалами: нарезание полосок, квадратиков из ткани.
Работа с древесиной. Элементарные понятия о видах изделий из древесины. Название элементов строительных наборов (кубик, брус, кирпичик). Наждачная бумага: виды, назначение, применение. Понятие длины, ширины, толщины. Разметка деталей изделия по шаблону или с помощью линейки и условных мерок с педагогом. Отбор пиломатериала для изделий. Зачистка плоскости, окрашивание поверхности. Сборка простейших конструкций изделия. Художественное оформление внешнего вида изделия.

30. 7-сыныпқа арналған "Кәсіп" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) жалпы еңбек дағдылары мен біліктері. Еңбек пәні туралы жалпы мәліметтер. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Кәсіп материалдары мен құралдарымен таныстыру. Қамырмен, табиғи сазбен жұмыс істеу кезінде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау. Кесетін және тесетін заттармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы. Темірмен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Бұйымды дайындау кезіндегі жұмыс реттілігі. Бұйымды операция бойынша, технологиялық карта бойынша орындау; орындалған жұмыс туралы есеп. Орындалған бұйымның сапасын өзін-өзі бағалау.
2) жұмыстың технологиялық тәсілдері. Табиғи материалдармен жұмыс. Тұқымдарды түрлері бойынша сұрыптау. Жарманы түрлері бойынша сұрыптау. Қарапайым үлгілерді төсеу, мұғалімнің қалауы бойынша табиғи материалдан аппликация жасау. Дайын сурет бойынша жарма түрлерінің бірімен төсеу әдістері (тікелей теру және себу әдісі). Дәнді контур бойымен төсеу кезінде шаблонды қолдану (тақырыптық сурет). Қарапайым жұмыстардың дәндері мен тұқымдарынан, педагогтың қалауы бойынша паннодер жасау. Пішінді ескере отырып, қолайлы табиғи материалды (бүршіктерді) таңдау. Бүршік қабыршақтарын жинау ережелері мен әдістері. Бүршіктерден жасалған жаңа жылдық кәдесыйлар. Жаңғақтардан қабықтың бір түрін суреттің контурына қою әдістері. Материалды төсеу кезінде шаблондарды (үй жануарларының суреттері) қолдану. Тұтас қабықтан бөліктерді (бөліктерді) сындыру әдістері.
Қағаз және картонмен жұмыс. Қағаз: түрлері, қасиеті, қолданылуы. Қағаз парағының жоғарғы, төменгі, оң және сол жақтарын көрсету. Қағаз парағын "көзбен" тең бөліктерге бөлу, бүктемелерді орындау. Дайындаманы өзекке орау. Дайындаманы, бұйымдарды бояу. Үлгі бойынша бастыру. Дайындаманы кесу. ПВA желімімен жұмыс. Жолақты цилиндрге жапсыру, бір жағы-спираль. Жапсырма жолақтар. Геометриялық фигуралардан өрнектер құрастыру. Контур бойымен өрнектер салу. Бөлшектердің санын анықтау. Тескіш: түрлері, мақсаты, қолданылуы. Конустан көлемді ойыншықтар жасау. Қағаздан жалпақ ойыншықтардың шаблондарын кесу және қию.
Сазбен және тұзды қамырмен жұмыс. Табиғи саздың қасиеттері (түсі, ылғалдылығы, икемділігі). Құралдар мен материалдар. Құралдардың мақсаты: десте, илектеу түйреуіш, үлгі. Сазбен жұмыс істеу ережелері. Сазды илеудің негізгі әдістері. Сюжеттердің композициялық ерекшеліктерімен танысу. Әр түрлі құрылғыларды (илектеу түйреуіш, шаблондар, пішіндер) қолдана отырып модельдеу әдістерін игеру. Бөлшектерді дестемен тарту. Әр түрлі құрылғылардан текстураны құру. Сазбен мүсіндеудің негізгі әдістері. Гуашьпен жұмыс істеу ережелері. Тұзды қамырдан мүсіндеудің негізгі әдістерін орындау. Қамырды қолдарыңызбен және илектеу түйреуішпен үстелге жаю. Шарларды текшелерге тегістеу. Әр түрлі пішінді бөлшектерді алу әдістері. Қалыптарды қолдана отырып модельдеу. Бұйымды дайындау кезінде қолда бар құралдарды (қалыптар, шаблондар) пайдалану. Бұйым жасауды 1-кезеңде орындау: бұралған тұтқаның екі жіптерін бұрау. Бұйымның атауын, оның бөліктерін, белгілерін, бөлшектердің шамаларының арақатынасын айту. Конструктивті түрде мүсіндеу (бөліктерден бүтінге дейін). Ұсақ жарықтарды тегістеу және тегістеу. Жақтаудың бетіне сурет салу үшін ұсақ заттарды қолдану. Рельефті плиталарды қалыптау арқылы безендіру, текстураны сызу, саусақ ою-өрнектерімен қолдану. Үлгіге сүйене отырып, дисплей бойынша модельдеу. Бөлшектердің дұрыс орналасуын бақылау, пропорцияларды, өлшемдерді сақтау. Үлгі бойынша бояу. Бұйымның бөлшектерін қолда бар құралдардың (шаблондардың) көмегімен кесу. Өнім үлгісін табиғи затпен, муляжбен салыстыру.
Қалдық материалмен жұмыс. Қалдық материалдар туралы мәліметтер. Әр түрлі қалдық материалдармен танысу, оларды өмірде, күнделікті өмірде қолдану. Материалды үнемді бөлу және пайдалану. Қораптардан жобалау әдістері. Қалдық материалдан жобалау әдістері. Көлемді бұйым жасау үшін кәмпиттің қағаздарын жинау техникасы. Кәмпиттің қағаздарынан көлемді ойыншықтар жасау. Дайын құрылымды безендіру әдістері. Үгінділерден аппликация жасау. Негізге үгінділерді қолдану әдістері. Сіріңке қораптарын жұмысқа дайындау. Белгілеу сызықтары бойынша қайшымен кесу. Бөлшектерді желіммен, степлермен, таспамен біріктіру. Істерді бір-біріне қосу әдісі. Бөлшектерді негізге жабыстыру әдістері. Бедерлі пластиналарды ермексаздан мүсіндеу. Конус негізінде конструктивті әдіспен көлемді пішінді ойыншықтарды мүсіндеу.
Моншақтармен және бисерлермен жұмыс. Материалдың түс таңдауы. Балық аулау сызығында моншақ тоқу. Үлгі бойынша жұмысты орындау. Тоқуды көрсету, жұмыстың басталуы мен аяқталуы, жіпті бекіту. Бір жіпке моншақ тоқу. Ұсынылған схема бойынша бұйымды жасау. Бұйымды дайындау кезіндегі жұмыс реттілігі. Моншақтарды бір жіпке екі, үш түсті жіппен байлап, содан кейін санын өзгерту. Негізгі бөлік пен әрлеу элементтерін тоқу. Сымды өлшеу, қажетті мөлшердегі кескіштермен кесу. Моншақтарды сымға байлау. Бүршік, жапырақ, гүл тоқу. Бұйымды құрастыру.
Тоқыма материалдарымен жұмыс. Материалдар мен құралдар, олардың атаулары, қолданылуы, қауіпсіздік техникасы. "Жіппен бейнелеу" техникасындағы жұмыс. Жіптердің түс комбинациясын, олардың ерекшеліктері мен қолданылуын анықтау. Инені ұстау әдістері, инеге жіп салу, жіптің ұзындығын өлшеу. Саңылауларды санау, анықтау жіп бағыты. Изожіппен жұмыс, шеңберді диаметрі бойынша толтыру. "Жіппен бейнелеу" техникасындағы бұрыштарды толтыру. Жіптің түсін анықтау, жұмыста жіптің түс комбинациясын қолдану. Дайын таңбалау бойынша пункцияларды орындау. Моншақтарды тігу әдістері. "кұрақ тігу" техникасындағы жұмыс. Матадан жасалған жолақтарды, текшелерді кесу. Бөлшектерді түйреу. Бұйымның бөлшектерін көктеу . Бұйымның алдыңғы жағын жөрмеу тігісімен жалғау. Түйін байлау әдістері, өнімдегі аппликация бөлшектерінің орналасуы. "Ирек" сәндік тігісін игеру. Табиғи маталардың (мақта, зығыр) шығу тегі мен қасиеттерімен танысу. Матадан бұйымдар жасауда қолданылатын маталардың атауларымен танысу. Матаның түрін, жіптердің түсін, инелердің түрлерін анықтау. Түймелердің әртүрлі түрлерінің айырмашылығы және оларды негізге бекіту әдістері. Түйме түрлерін анықтау. Екі тесігі бар түймелерді сәндік тігу. Төрт тесік түймелерін тігудің әртүрлі әдістерін меңгеру. Қазақ ою-өрнегінің бір элементі бар жұмсақ ойыншық жасау технологиясы. Жұмсақ ойыншық жасау кезінде "алға ине" тігісін қабылдау. Жіпті матаға тігістермен бекіту. Тоқыма аппликация техникасын меңгеру. Маталардағы оң және теріс жағының айырмашылығы.
Ағашпен жұмыс. Ағаштан жасалған бұйымдардың түрлері туралы қарапайым ұғымдар. Ұзындығы, ені туралы түсінік. Құрылыс жиынтығының элементтерінен қарапайым ғимараттарды орындау. Құралдар мен материалдар. Құралдардың атауы, тегістеу қағазы. Бұйымдар үшін ағаш таңдау. Жазықтықты тазарту, бетті бояу. Бұйымның бөлшектерін шаблон бойынша немесе сызғыш пен шартты өлшемдердің көмегімен белгілеуді игеру. Үлгі параметрлерін дайындамаға көшіру ережесін сақтау. Бұйымды желімге жинау әдістері. Бұйымды көркемдік безендіру әдістері.

30. Базовое содержание учебного предмета "Ремесло" для 7 класса:
1) общетрудовые умения и навыки. Общие сведения о предмете труда. Организация рабочего места. Ознакомление с ремесленными материалами и инструментами. Соблюдение санитарно-гигиенических требований при работе с тестом, природной глиной. Техника безопасности при работе с режущими и колющими предметами. Правила техники безопасности при работе утюгом. Последовательность работы при изготовлении изделия. Выполнение изделия пооперационно, по технологической карте; отчет о выполненной работе. Самооценка качества выполненного изделия.
2) технологические приемы работы. Работа с природными материалами. Сортировка семян. Сортировка крупы по видам. Выкладывание простейших узоров, выполнение аппликации из природного материала на усмотрение педагога. Приемы выкладывания по готовому рисунку одним из видов крупы (метод прямого набора и насыпки). Применение шаблона (предметная картинка) при выкладывании крупы по контуру. Изготовление из круп и семян простейших работы, панно на усмотрение педагога. Отбор подходящего природного материала (шишек) с учетом формы. Правила и приемы заготовки чешуек шишки. Новогодние сувениры из шишек. Приемы выкладывания по контуру рисунка одним из видов скорлупы от орехов. Применение шаблонов (картинки домашних животных) при выкладывании материала. Приемы откалывания кусочков (частей) от целой скорлупы.
Работа с бумагой и картоном. Бумага: виды, свойство, применение. Показ верхней, нижней, правой и левой сторон листа бумаги. Деление листа бумаги на равные части "на глаз", выполнение сгибов. Наматывание заготовки на стержень. Раскрашивание заготовки, изделия. Обводка по шаблону. Вырезание заготовки. Работа с клеем ПВА. Наклейка полоски на цилиндр со смещением одной стороны – спираль. Наклейка полоски. Составление узоров из геометрических фигур. Выкладывание узоров по контуру. Определение количества деталей. Дырокол: виды, назначение, применение. Изготовление объемных игрушек из конуса. Обводка и вырезание шаблонов плоских игрушек из бумаги.
Работа с глиной и соленым тестом. Свойства природной глины (цвет, гигроскопичность, пластичность). Инструменты и материал. Назначение инструментов: стека, скалка, шаблон. Правила работы с глиной. Основные приемы разминания глины. Знакомство с композиционными особенностями сюжетов. Освоение приҰмов лепки с использованием различных приспособлений (скалка, шаблоны, формы). Вытягивание деталей при помощи стеки. Создание фактуры из различных приспособлений. Основные приемы лепки из глины. Правила работы с гуашью. Выполнение основных приҰмов лепки из соленого теста. Раскатывание теста при помощи рук и скалкой на столе. Сплющивание шариков в кубики. Способы получения разных по форме деталей изделия. Лепка с использованием формочек. Использование подручных средств (формочки, шаблоны) при изготовлении изделия. Выполнение поделки в 1 этап: скручивания из двух жгутиков витой ручки. Проговаривание названия поделки, ее частей, признаков, соотнесение величин деталей. Лепка конструктивным способом (от частей к целому). Шлифование и затирка мелких трещин. Использование мелких предметов для создания рисунка на поверхности рамки. Декорирование рельефных пластин налепливанием, использование фактуры процарапывание, пальцевым орнаментом. Лепка по показу с опорой на образец. Контроль правильного расположения деталей, соблюдение пропорций, размеров. Расписывание по образцу. Вырезание деталей изделия с помощью подручных средств (шаблонов). Сравнение образца изделия с натуральным объектом, муляжом.
Работа с бросовым материалом. Сведения о бросовых материалах. Знакомство с различными бросовыми материалами, с применением их в жизни, в быту. Экономное распределение и использование материала. Способы конструирования из коробок. ПриҰмы конструирования из бросового материала. Техника складывания фантиков для объемных поделок. Изготовление объемных игрушек из конфетных оберток (фантиков). Приемы декорирования готовой конструкции. Выполнение аппликации из опилок. Способы нанесения опилок на основу. Подготовка спичечных коробков к работе. Резание ножницами по линиям разметки. Соединение деталей клеем, степлером, скотчем. Способ соединения футляров между собой. Приемы приклеивания деталей на основу. Лепка из пластилина рельефных пластин. Лепка игрушки объемных форм конструктивным методом на основе конуса.
Работа с бусами и бисером. Цветовой подбор материала. Плетение изделия из бисера на леске. Выполнение работы по образцу. Показ плетения, начало и окончание работы, закрепление нити. Плетение из бисера на одну нитку. Выполнение изделия по предлагаемой схеме. Последовательность работы при изготовлении изделия. Нанизывания бисера двух, трех цветов на одну нитку с последующим изменением количества. Плетение основной детали и отделочных элементов. Измерение проволоки, отрезание секатором нужного размера. Нанизывание бисера на проволоку. Плетение бутона, лепестка, цветочка. Сборка изделия.
Работа с текстильными материалами. Материалы и инструменты, их названия, применение, техника безопасности. Работа в технике "Изонить". Определение сочетания нитей по цвету, их особенности и применение. Приемы захватывания иглы, вдевание нити в иглу, измерение длины нити. Счет отверстий, определение направление нити. Работа с изонитью, заполнение окружности по диаметру. Заполнение углов в технике "Изонить". Определение цвета нити, применение в работе сочетания цвета нити. Выполнение проколов по готовой разметке. Приемы пришивания бисера. Работа в технике "Лоскутное шитье". Нарезание полосок, квадратиков из ткани. Скалывание деталей изделия. Сметывания деталей изделия. Соединение лицевой стороны изделия обтачным швом. Приемы завязывания узелка, расположение деталей аппликации на изделии. Освоение декоративной строчки "зигзаг". Знакомство с происхождением и свойствами натуральных тканей (хлопок, лен). Знакомство с названиями тканей, используемых при изготовлении изделий из ткани. Определение вида ткани, цвета ниток, видов иголок. Отличие разных видов пуговиц и приҰмы их закрепления на основе. Определение видов пуговиц. Декоративное пришивание пуговиц с двумя отверстиями. Освоение различных способов пришивания четырех-дырочных пуговиц. Технология изготовления мягкой игрушки с одним элементом казахского орнамента. Выполнение приҰма шов "вперед иголка", при изготовлении мягкой игрушки. Закрепление нити стежками на ткани. Освоение техники текстильной аппликации. Различие лицевой и изнаночной стороны в тканях.
Работа с древесиной. Элементарные понятия о видах изделий из древесины. Понятие длины, ширины. Выполнение простейших построек из элементов строительного набора. Инструменты и материалы. Называние инструментов, наждачная бумага. Отбор пиломатериала для изделий. Зачистка плоскости, окрашивание поверхности. Освоение разметки деталей изделия по шаблону или с помощью линейки и условных мерок. Соблюдение правила переноса параметров образца на заготовку. Приемы сборки изделия на клей. Способы художественного оформления изделия.

31. 8-сыныпқа арналған "Кәсіп" оқу пәнінің негізгі мазмұны:
1) жалпы еңбек дағдылары мен біліктері. Еңбек пәні туралы жалпы мәліметтер. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Кәсіп материалдары мен құралдарымен таныстыру. Қамырмен, табиғи сазбен жұмыс істеу кезінде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау. Кесетін және тесетін заттармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы. Темірмен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Бұйымды дайындау кезіндегі жұмыс реттілігі. Бұйымды операция бойынша, технологиялық карта бойынша, үлгі бойынша орындау; орындалған жұмыс туралы есеп. Орындалған бұйымның сапасын өзін-өзі бағалау;
2) жұмыстың технологиялық тәсілдері. Табиғи материалдармен жұмыс. Тұқымдарды түрлері бойынша сұрыптау. Жарманы түрлері бойынша сұрыптау. Пішінді ескере отырып, қолайлы табиғи материалды таңдау. Бүршік қабыршақтарын жинау ережелері мен әдістері. Дайын сурет бойынша жарма түрлерінің бірімен төсеу әдістері (тікелей теру және себу әдісі). Дәнді контур бойымен төсеу кезінде шаблонды қолдану (тақырыптық сурет). Қарапайым үлгілердің дәндері мен тұқымдарынан, мұғалімнің қалауы бойынша панно жасау. Табиғи материалдан аппликация жасау. Бүршіктерден жасалған жаңа жылдық кәдесыйлар. Жаңғақ қабығының бір түрімен суреттің контурына қою әдістері. Материалды, жұмыртқа қабығын негізге қою кезінде шаблондарды (үй жануарларының суреттері) қолдану. Тұтас қабықтан бөліктерді (бөліктерді) сындыру әдістері.
Қағаз және картонмен жұмыс. Қағаз: түрлері, қасиеті, қолданылуы. Қағаз парағының жоғарғы, төменгі, оң және сол жақтарын көрсету. Қағаз парағын "көзбен" тең бөліктерге бөлу, қағаз парағының бүктемелерін орындау. Дайындаманы өзекке орау. Дайындаманы, бұйымдарды бояу. Үлгі бойынша бастыру. Дайындаманы кесу. ПВА желімімен жұмыс. Жолақты цилиндрге жапсыру, бір жағы-спираль. Жапсырма жолақтар. Геометриялық фигуралардан өрнектер құрастыру. Контур бойымен өрнектер салу. Бөлшектердің санын анықтау. Тескіш: түрлері, мақсаты, қолданылуы. Өнім үлгісін қарау. Бөлшектердің мөлшері бойынша орналасуы. Конустан көлемді ойыншықтар жасау. Қағаздан жалпақ ойыншықтардың шаблондарын кесу және қию.
Сазбен және тұзды қамырмен жұмыс. Табиғи саздың қасиеттері (түсі, ылғалдылығы, икемділігі). Құралдар мен материалдар. Құралдардың мақсаты: десте, илектеу түйреуіш, үлгі. Сазды илеудің негізгі әдістері. Сюжеттердің композициялық ерекшеліктерімен танысу. Әр түрлі құрылғыларды (илектеу түйреуіш, шаблондар, пішіндер) қолдана отырып модельдеу әдістерін игеру. Ойыншық жасау реті. Бөлшектерді дестемен тарту. Әр түрлі құрылғылардан текстураны құру. Сазбен мүсіндеудің негізгі әдістері. Гуашьпен жұмыс істеу ережелері. Тапсырмасыз модельдеу-илеу, жырту, біріктіру. Қарапайым заттарды мүсіндеу: таяқша, шұжық, доп, құймақ, шелпек. Тегіс пішінді саздан мүсіндеу: тікбұрышты, дөңгелек, сопақша пішінді әр түрлі текстуралы сәндік плиталар; сызылған өрнегі бар сәндік плиталар; бедерлі сәндік плиталар. Қамырды қолдарыңызбен және илектеу түйреуішпен үстелге жаю. Шарларды текшелерге тегістеу. Әр түрлі пішінді бөлшектерді алу әдістері. Қалыптарды қолдана отырып модельдеу. Бұйымды дайындау кезінде қолда бар құралдарды (қалыптар, шаблондар) пайдалану. Бұйымды жасауды 1-кезеңде аяқтау: бұралған тұтқаның екі жіптерін бұрау. Бұйымның атауын, оның бөліктерін, белгілерін, бөлшектердің шамаларының арақатынасын айту. Модельдеуді конструктивті түрде орындау (бөліктерден бүтінге дейін). Ұсақ жарықтарды тегістеу. Жақтаудың бетіне сурет салу үшін ұсақ заттарды қолдану. Рельефті плиталарды қалыптау арқылы безендіру, текстураны сызу, саусақ ою-өрнектерімен қолдану. Үлгіге сүйене отырып, дисплей бойынша модельдеу. Бөлшектердің дұрыс орналасуын бақылау, пропорцияларды, өлшемдерді сақтау. Үлгі бойынша бояу. Бұйымның бөлшектерін қолда бар құралдардың (шаблондардың) көмегімен кесу, үлгіге бағдарланған жұмыс. Бұйымды табиғи затпен, муляжмен салыстыру.
Қалдық материалмен жұмыс. Әр түрлі қалдық материалдармен танысу. Қалдық материалдар туралы, оларды өмірде, тұрмыста қолдану туралы мәліметтер. Материалды үнемді бөлу және пайдалану. Қораптардан жобалау әдістері. Қалдық материалдан жобалау әдістері. Көлемді кәсіп үшін кәмпит орамдарын бүктеу техникасы. Дайын құрылымды безендіру әдістері. Үгінділерден аппликация жасау. Негізге үгінділерді қолдану әдістері. Қалдық материалдан бұйым жасау. Бедерлі пластиналарды ермексаздан мүсіндеу. Конус негізінде конструктивті әдіспен ойыншықтың көлемді пішіндерін мүсіндеу. Үгінділерден аппликация жасау. Кәмпит орамаларынан (кәмпиттерден) көлемді ойыншықтар жасау. Сіріңке қораптарын жұмысқа дайындау. Белгілеу сызықтары бойынша қайшымен кесу. Бөлшектерді желіммен, степлермен, таспамен біріктіру. Істерді бір-біріне қосу әдісі. Бөлшектерді негізге жабыстыру әдістері.
Моншақтармен және бисерлермен жұмыс. Материалдың түстерін таңдауы. Балық аулау желісіндегі моншақтардан тоқылған бұйымдар. Бір жіпке моншақ тоқу. Жұмысты үлгі бойынша дәйекті түрде орындау. Тоқуды көрсету, жұмыстың басталуы мен аяқталуы, жіпті бекіту. Ұсынылған схема бойынша бұйымды жасау. Бұйымды дайындау кезіндегі жұмыс реттілігі. Моншақтарды бір жіпке екі, үш түсті жіппен байлап, содан кейін санын өзгертеді. Негізгі бөлік пен әрлеу элементтерін тоқу. Сымды өлшеу, қажетті мөлшердегі кескіштермен кесу. Моншақтарды сымға байлау. Бүршік, жапырақ, гүл тоқу. Бұйымды құрастыру.
Тоқыма материалдарымен жұмыс. Материалдар мен құралдар, олардың атаулары, қолданылуы, қауіпсіздік техникасы. "Жіппен бейнелеу" техникасындағы жұмыс. Жіптердің түс комбинациясын, олардың ерекшеліктері мен қолданылуын анықтау. Инені ұстау әдістері, инеге жіп салу, жіптің ұзындығын өлшеу. Саңылауларды санау, жіптің бағытын анықтау. Дайын таңбалау бойынша саңлау жасау. "Жіппен бейнелеу" техникасындағы бұрыштарды толтыру. Жіптің түсін анықтау, жұмыста қолдану жіптің түс комбинациясы. Моншақтарды тігу әдістері. "кұрақ тігу" техникасындағы жұмыс. Бөлшектерді түйреу. Бұйымның бөлшектерін көктеу . Бұйымның алдыңғы жағын жөрмеу тігісімен жалғау.
Түймелердің әртүрлі түрлерінің айырмашылығы және оларды негізге бекіту әдістері. Төрт тесік түймелерін тігудің әртүрлі әдістерін меңгеру. Екі тесігі бар түймелерді сәндік тігу. Аяқтағы түймелермен жұмыс, түймелері бар сәндік панно . Түйін байлау әдістері, өнімдегі аппликация бөлшектерінің орналасуы. "Ирек " сәндік тігісін игеру. Табиғи маталардың (мақта, зығыр) шығу тегі мен қасиеттерімен танысу. Матадан бұйымдар жасауда қолданылатын маталардың атауларымен танысу. Қазақ ою-өрнегінің бір элементі бар жұмсақ ойыншық жасау технологиясы. Жұмсақ ойыншық жасау кезінде "алға ине" тігісін қабылдау. Жіпті матаға тігістермен бекіту. Тоқыма аппликация техникасын меңгеру. Маталардағы оң және теріс жақтың айырмашылығы. Аппликацияны жіп пен иненің көмегімен қолмен орындау. Матаның алдыңғы және артқы жағының айырмашылығы. Жіп пен иненің көмегімен қолмен аппликация жасау. Түзу тігіспен жіп пен инені қолданып, қолмен аппликация жасау. Тоқыма материалдарымен жұмыс. Матадан жолақ пен шаршы бөлшектер кесу. Матаның түрін, жіп түсін, ине түрлерін анықтау. Тоқыма материалының түрлерін анықтау.
Ағашпен жұмыс. Ағаштан жасалған бұйымдардың түрлері туралы негізгі түсініктер. Бұйымға арналған ағаш материалдарын таңдау. Бетін тазалау, бетін бояу. Ұзындық және ені туралы түсінік. Құрылыс жинағының элементтерінен қарапайым ғимараттарды жасау. Құралдар мен материалдар. Үлгі арқылы немесе сызғыш пен әдеттегі өлшемдерді қолдану арқылы бұйым бөлшектерін таңбалауды меңгеру. Үлгі параметрлерін дайындамаға беру ережелерін сақтау. Кесілген жерлерді тегістеуішпен өңдеу. Желімді пайдаланып бұйымды құрастыру техникасы. Қарындаш ұстағыш, кесу тақтасы, құстарға жем салатын құрал, желкенді қайық жасау. Бұйымды көркемдік безендіру әдістері.

31. Базовое содержание учебного предмета "Ремесло" для 8 класса:
1) общетрудовые умения и навыки. Общие сведения о предмете труда. Организация рабочего места. Ознакомление с ремесленными материалами и инструментами. Соблюдение санитарно-гигиенических требований при работе с тестом, природной глиной. Техника безопасности при работе с режущими и колющими предметами. Правила техники безопасности при работе утюгом. Последовательность работы при изготовлении изделия. Выполнение изделия пооперационно, по технологической карте, по образцу; отчет о выполненной работе. Самооценка качества выполненного изделия;
2) технологические приемы работы. Работа с природными материалами. Сортировка семян. Сортировка крупы по видам. Отбор подходящего природного материала (шишек) с учетом формы. Правила и приемы заготовки чешуек шишки. Приемы выкладывания по готовому рисунку одним из видов крупы (метод прямого набора и насыпки). Применение шаблона (предметная картинка) при выкладывании крупы по контуру. Изготовление из круп и семян простейших узоров, панно на усмотрение педагога. Выполнение аппликации из природного материала. Новогодние сувениры из шишек. Приемы выкладывания по контуру рисунка одним из видов скорлупы орехов. Применение шаблонов (картинки домашних животных) при выкладывании материала, яичная скорлупа на основу. Приемы откалывания кусочков (частей) от целой скорлупы.
Работа с бумагой и картоном. Бумага: виды, свойство, применение. Показ верхней, нижней, правой и левой сторон листа бумаги. Деление листа бумаги на равные части "на глаз", выполнение сгибов листа бумаги. Наматывание заготовки на стержень. Раскрашивание заготовки, изделия. Обводка по шаблону. Вырезание заготовки. Работа с клеем ПВА. Наклейка полоски на цилиндр со смещением одной стороны – спираль. Наклейка полоски. Составление узоров из геометрических фигур. Выкладывание узоров по контуру. Определение количества деталей. Дырокол: виды, назначение, применение. Рассматривание образца изделия. Расположение деталей по величине. Изготовление объемных игрушек из конуса. Обводка и вырезание шаблонов плоских игрушек из бумаги.
Работа с глиной и соленым тестом. Свойства природной глины (цвет, гигроскопичность, пластичность). Инструменты и материал. Назначение инструментов: стека, скалка, шаблон. Основные приемы разминания глины. Знакомство с композиционными особенностями сюжетов. Освоение приемов лепки с использованием различных приспособлений (скалка, шаблоны, формы). Последовательность изготовления игрушки. Вытягивание деталей при помощи стеки. Создание фактуры из различных приспособлений. Основные приемы лепки из глины. Правила работы с гуашью. Лепка без задания – разминание, разрывание, соединение. Выполнение лепки простейших предметов: палочка, колбаска, мяч, блинчик, лепешка. Лепка из глины плоских форм: декоративных пластин различной текстуры прямоугольной, круглой, овальной формы; декоративных пластин с процарапанным рисунком; рельефных декоративных пластин. Раскатывание теста при помощи рук и скалкой на столе. Сплющивание шариков в кубики. Способы получения разных по форме деталей изделия. Выполнение лепки, с использованием формочек. Использование подручных средств (формочки, шаблоны) при изготовлении изделия. Выполнение поделки в 1 этап: скручивания из двух жгутиков витой ручки. Проговаривание названия поделки, ее частей, признаков, соотнесение величин деталей. Выполнение лепки конструктивным способом (от частей к целому). Шлифование и затирка мелких трещин. Использование мелких предметов для создания рисунка на поверхности рамки. Декорирование рельефных пластин налепливанием, использование фактуры процарапывание, пальцевым орнаментом. Лепка по показу с опорой на образец. Контроль правильного расположения деталей, соблюдение пропорций, размеров. Расписывание по образцу. Вырезание деталей изделия с помощью подручных средств (шаблонов), работа с ориентированием на образец. Сравнение изделия с натуральным объектом, муляжом.
Работа с бросовым материалом. Знакомство с различными бросовыми материалами. Сведения о бросовых материалах, о применении их в жизни, в быту. Экономное распределение и использование материала. Способы конструирования из коробок. ПриҰмы конструирования из бросового материала. Техника складывания фантиков для объемных поделок. ПриҰмы декорирования готовой конструкции. Выполнение аппликации из опилок. Способы нанесения опилок на основу. Изготовление изделия из бросового материала. Лепка из пластилина рельефных пластин. Лепка объемных форм игрушки конструктивным методом на основе конуса. Изготовление аппликации из опилок. Изготовление объемных игрушек из конфетных оберток (фантиков). Подготовка спичечных коробков к работе. Резание ножницами по линиям разметки. Соединение деталей клеем, степлером, скотчем. Способ соединения футляров между собой. ПриҰмы приклеивания деталей на основу.
Работа с бусами и бисером. Цветовой подбор материала. Плетение изделия из бисера на леске. Плетение из бисера на одну нитку. Выполнение работы последовательно по образцу. Показ плетения, начало и окончание работы, закрепление нити. Выполнение изделия по предлагаемой схеме. Последовательность работы при изготовлении изделия. Нанизывания бисера двух, трех цветов на одну нитку с последующим изменением количества. Плетение основной детали и отделочных элементов. Измерение проволоки, отрезание секатором нужного размера. Нанизывание бисера на проволоку. Плетение бутона, лепестка, цветочка. Сборка изделия.
Работа с текстильными материалами. Материалы и инструменты, их названия, применение, техника безопасности. Работа в технике "Изонить". Определение сочетания нитей по цвету, их особенности и применение. ПриҰмы захватывания иглы, вдевание нити в иглу, измерение длины нити. Счет отверстий, определение направление нити. Выполнение проколов по готовой разметке. Заполнение углов в технике "Изонить". Определение цвета нити, применение в работе сочетание цвета нити. ПриҰмы пришивания бисера. Работа в технике "Лоскутное шитье". Скалывание деталей изделия. Сметывания деталей изделия. Соединение лицевой стороны изделия обтачным швом.
Отличие разных видов пуговиц и приемы их закрепления на основе. Освоение различных способов пришивания четырех-дырочных пуговиц. Декоративное пришивание пуговиц с двумя отверстиями. Работа с пуговицами на ножке, декоративные панно с пуговицами. Приемы завязывания узелка, расположение деталей аппликации на изделии. Освоение декоративной строчки "зигзаг". Знакомство с происхождением и свойствами натуральных тканей (хлопок, лен). Знакомство с названиями тканей, используемых при изготовлении изделий из ткани. Технология изготовления мягкой игрушки с одним элементом казахского орнамента. Выполнение приема шов "вперед иголка", при изготовлении мягкой игрушки. Закрепление нити стежками на ткани. Освоение техники текстильной аппликации. Различие лицевой и изнаночной стороны в тканях. Выполнение аппликации вручную при помощи нитки и иголки. Выполнение аппликации вручную при помощи нитки и иголки прямой строчкой. Работа с текстильными материалами. Нарезание полосок, квадратиков из ткани. Определение вида ткани, цвет ниток, виды иголок. Определение видов текстильного материала.
Работа с древесиной. Элементарные понятия о видах изделий из древесины. Отбор пиломатериала для изделий. Зачистка плоскости, окрашивание поверхности. Понятие длины, ширины. Выполнение простейших построек из элементов строительного набора. Инструменты и материалы. Освоение разметки деталей изделия по шаблону или с помощью линейки и условных мерок. Соблюдение правила переноса параметров образца на заготовку. Выполнение обработки спилов наждачной бумагой. Приемы сборки изделия на клей. Изготовление подставки для карандашей, разделочной доски, кормушки для птиц, парусника. Способы художественного оформления изделия.

32. 9-сыныпқа арналған "Кәсіп" пәнінің базалық мазмұны:
1) жалпы еңбек дағдылары мен біліктері. Жұмыс тақырыбы туралы жалпы мәліметтер. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Жұмыс операцияларын орындау кезінде жұмыс қалпын сақтау. Кәсіп материалдарымен және құралдарымен таныстыру. Қамырмен және табиғи сазбен жұмыс істегенде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау. Кесу және тесу заттарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары. Үтікпен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Жұмыс кезеңдерін жоспарлау және технологиялық карта бойынша реттілігін анықтау. Иллюстрация бойынша бұйымды талдау (ойыншықта қандай бөліктер бар, олардың сыртқы түрі, бір-бірімен байланысы). Үлгіге тоқталып, технологиялық карта бойынша бұйымды кезең-кезеңімен орындау. Бөлшектердің дұрыс орналасуын бақылау, пропорциялар мен өлшемдерді сақтау. Аяқталған жұмыс туралы есеп беру. Дайын бұйымның сапасын өзіндік бағалау;
2) жұмыстың технологиялық тәсілдері. Табиғи материалдармен жұмыс. Дайын үлгі бойынша жарманың әртүрлі түрлерін төсеу (тікелей құю және себу әдісі). Суреттің ішіне дәнді дақылдарды төсеу кезінде шаблондарды (қарапайым сюжетті сурет) пайдалану. Пішіні, өлшемі, сыртқы түрін ескере отырып, қолайлы табиғи материалды таңдау. Қосымша материалдарды пайдалана отырып бұйымдарды безендіру әдістері. Дайын үлгі бойынша жаңғақ қабықтарының әртүрлі түрлерін төсеу (тікелей құю және себу әдісі). Материалды төсеу кезінде шаблондарды (жабайы жануарлардың суреттері) пайдалану, негізге жұмыртқа қабығы. Қабық бөліктерін бояу техникасы. Үлгі бойынша бұйым жасау. Қарапайым өрнектерді төсеу, үлгі бойынша аппликация жасау.
Қағаз және картонмен жұмыс. Қағаз және картон түрлері мен қасиеттері туралы негізгі мәліметтер. Материалдар мен құралдар. Бөлшектерді негізге орналастыру. Модульдерден шығарма құрастыру. Бұйымды безендіру. Үлгі бойынша сызу және қию. Жолақты цилиндрге бір жағы ығысуы - спиральмен желімдеу. Дайындаманы кесу және негізге желімдеу. Жолақтарды сақиналарға және бір-бірінен тізбекке қосу. Геометриялық пішіндерден өрнектер жасау. Үлгіні контур бойымен және өрнектің ішіне кезекпен төсеу. Бөлшектерді біріктіру. Тескіш көмегімен қағазға пункция жасау. Өлшемді ескере отырып бөлшектерді орналастыру. Конустан немесе цилиндрден көлемді ойыншықтар жасау; ашық хаттар, бетбелгілер, панно жасау. Бланкілерден сәндік фигуралар, композициялар жасау; оригами техникасын қолданып бұйымдар жасау.
Саз және тұзды қамырмен жұмыс. Табиғи саздың қасиеттері (түсі, ылғалдылығы, иленгіштігі). Құралдар мен материалдар. "Шикі күйінде" сазды сәндік әрлеу техникасы: жабыстыру, сызу. Тұзды қамырмен жұмыс істеу ережелері. Әртүрлі текстураларды қолдану (қолда бар құралдар, маталар, құрылғылар). Кескіндеменің ерекшеліктері мен негізгі элементтері. Қамырдан ойыншық жасаудың композициялық ерекшеліктерімен таныстыру. Бөлшекті десте, илектеу және шаблонды пайдаланып шығарып алу. Бұйымды дайындаудың композициялық ерекшеліктерімен танысу. Сазбен жасалған бұйымдарды кептіру процесі, кептіру кезеңдері, кептіру дәрежесіне байланысты саздың қасиеттерін өзгерту. Өрнектермен сурет салу: шеңберлер, жолақтар. Ойыншықты жасау ретін сақтау. Қамырды жұмысқа дайындау әдістері: үлгі бойынша әртүрлі көлемдегі қамыр кесектерін илеу, бөліп алу. Бөлшектерді су мен щетка арқылы қосу. Композицияны құрастыру. Үлгі бойынша фигураны модельдеу, илектеу, оқтаумен жаю. Операциялық жұмыстарды орындау. Бұйымды жасауды екі кезеңге бөліп орындау: бұралған тұтқаның екі жіптерін бұрау (бұрау әдісі). Тесу, бұйым бөліктеріне тесікті басып шығару, бояу, оларды негізге жапсыру. Сәндік элементтерді жасау үшін әртүрлі заттарды пайдалану. Үлгіні саз парағына қойып, шаблонға сәйкес фигураны кесу. Рельефтік табақтарды безендіру: жабыстыру, сызу, бояу. Иллюстрация бойынша ойыншықтарды бояу. Қазақтың ұлттық ою-өрнектерінің кескіндеме бұйымдарында қолданылуы. Техникалық терминдерді түсіну: домалау, тегістеу, созу, бұйралау.
Қалдық материалдармен жұмыс. Әртүрлі қалдық материалдардың сапасы мен мүмкіндіктері, олардың өмірде, күнделікті өмірде қолданылуы туралы мәліметтерді кеңейту. Материалдар мен құралдар. Пластикалық қорапқа бөлшектерді (жүннен жасалған жіптерден, түрлі-түсті картоннан, өрімдерден) желімдеу ережелерін сақтау. Скотч: түрлері, мақсаты, қолданылуы. Екі жақты таспаны қолдану. Бұйымның барлық бөліктерін құрастыру. Қағазбен (картонмен), сіріңке қораптарымен жұмыс істеу техникасы. Өнім бөліктерін қосу әдістері. Үгінділерден және сіріңкеден аппликация жасау. Белгілеу сызықтары бойынша қайшымен кесу; қорапты жапсыру және біріктіру. Дайын құрылымды безендіру (түрлі-түсті қағаз, моншақтар, маркерлер). Схема бойынша құрылымдық бөліктерді қосу тәртібі. Бұйымды сәндік бөлшектермен безендіру. Жобалау әдістері, қалдықтардан қосымшалар жасау. Корпусқа ермексаз бөлшектерін бекіту.
Моншақтармен және бисерлермен жұмыс. Үлгі бойынша қарапайым моншақтарды тоқу. Сымға моншақпен өру. Үлгі бойынша моншақпен күрделі бұйымдарды тоқу. Бірнеше моншақтарды жіпке салып, инені қарама-қарсы бағытта өткізу. Екі жіпке тоқу ережесін сақтау. Күрделі пішіндер мен өрнектерді тоқу ережелерін сақтау. Түрлі пішіндегі жапырақшалар мен жапырақтарды өру. Гүл сабақтарын өру; сымның керілуімен қарама-қарсы бағытта. Сымға моншақтарды тігу, дайындаманы бұрау. Бұйымды деңгейлер бойынша құрастыру.
Тоқыма материалдарымен жұмыс. Материалдар мен құралдардың атауы, олардың қолданылуы. Инелермен және қайшылармен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері. "Жіппен бейнелеу" техникасында жұмыс: түстерді біріктіру, ұзындығы мен түсі әртүрлі екі хорда бойымен шеңберді толтыру, қысқа хорданы ұзынның үстіне қою. Қайшымен әр түрлі жұмыс түрлерін орындау: ойық кесу, кесу, кесіп тастау, кесіп алу. "Спираль" әдісін меңгеру (аты, пішіндердің алуан түрі), спираль толтыру. Тесіктерді санау, жіптің бағытын анықтау, түстерді біріктіру. Бұрышты, бұрыштың төбесін, бұрыштың қабырғасын және бұрыштың ортақ қабырғасын таңдау. Изожіп техникасы арқылы түзу тігістерді жасау. "Алға жіп" тігісі арқылы қиғаш тігісті жасау. Бірнеше бұрыштарды бір ортақ жағымен толтыру. Изожіп техникасы арқылы жоғарғы және төменгі бұрыштарды толтыру ретін сақтау. Бисер мен пайеткаларды тігу техникасы. Тігістің басы мен аяғында кері қозғалысты орындау. Бұйымның алдыңғы және артқы жағын тігіспен жалғау. Бұйымның бөліктерін түйреу және көктеу. "Жақтау астында" кесінділерді өңдеуді орындау. Тігіс түрлерінің айырмашылығы; матаға сәндік тігістерді орындау. Сәндік ирек тігісті, "тікелей тігісті" меңгеру; Табиғи маталардың (мақта, зығыр, жүн, жібек) шығу тегі мен қасиеттерімен таныстыру. Көлденең жіптер мен мата бөлшектерінің айырмашылығы және олардың сипаттамасы. Төрт тесігі бар түймелерді сәндік қадауды орындау. Түймелерді пайдаланып, тоқыма аппликациясын жасау. "Құрақ құрау" техникасын меңгеру. Түрлі құрақ техникасын пайдалана отырып, қазақтың ою-өрнегі, қазақтың ұлттық бұйымдары: көрпе, тойбастар, қоржын, құрақ паннолары, ыстық қазандарға арналған төсемелер, шай жылытқыштар, сәнді жастық қаптар жасау. Жұмсақ ойыншық жасағанда "алға ине" тігісін, яғни қиғаш тігісті, "шетінен" тігісті меңгеру. Бұйымды әр түрлі материалдарды: моншақ, пайетка, өрім және бау арқылы көркем безендіру. Аппликация жасау, аппликация бөліктерін матаға орналастыру. Электр үтік: түрлері, мақсаты, қолданылуы. Электр үтікті пайдалануды меңгеру.
Ағашпен жұмыс. Ағаш бұйымдарының ұзындығы, ені, қалыңдығы туралы түсінік. Бұйым бөліктерін әртүрлі тәсілдермен қосу. Аралау кезіндегі қауіпсіз жұмыс ережелері. Егеу және жону кезінде қауіпсіз жұмыс істеу ережелері. Таңбалар бойынша аралау техникасы. Бөлшекті белгілер бойынша жұқа тістері бар арамен аралау. Сызғыш бойымен белгілеу. Желім мен бұрандаларды қолданып, бұйымды құрастыру техникасы. Ағаштан тұрмыстық заттар мен сыйлық кәдесыйларын жасау: ыстық заттарға төсемелер, гүл тұғыры, қуыршақ жиһазы, "Трактор", "Автомобиль" қимылсыз ойыншықтар. Бұйымды көркемдік безендіру әдістері.

32. Базовое содержание учебного предмета "Ремесло" для 9 класса:
1) общетрудовые умения и навыки. Общие сведения о предмете труда. Организация рабочего места. Соблюдение рабочей позы при выполнении рабочих операции. Ознакомление с ремесленными материалами и инструментами. Соблюдение санитарно-гигиенических требований при работе с тестом, природной глиной. Техника безопасности при работе режущими и колющими предметами. Правила техники безопасности при работе утюгом. Планирование этапов работы и определение последовательности по технологической карте. Анализ изделия по иллюстрации (какие детали есть у игрушки, на что похожи, каким способом соединяются друг с другом). Выполнение изделия пооперационно, по технологической карте, с ориентированием на образец. Контроль правильного расположения деталей, соблюдение пропорций, размеров. Отчет о выполненной работе. Самооценка качества выполненного изделия;
2) технологические приемы работы. Работа с природными материалами. Выкладывание по готовому рисунку различных видов круп (метод прямого набора и насыпки). Применение шаблонов (простая сюжетная картинка) при выкладывании крупы внутри картинки. Произведение отбора подходящего природного материала (шишек) с учетом формы, размера, внешнего вида. Способы декорирования изделий с использованием дополнительных материалов. Выкладывание по готовому рисунку различных видов скорлупы от орехов (метод прямого набора и насыпки). Применение шаблонов (картинки диких животных) при выкладывании материала, яичная скорлупа на основу. Приемы окрашивания кусочков скорлупы. Выполнение изделия с опорой на образец. Выкладывание простейших узоров, выполнение аппликации по образцу.
Работа с бумагой и картоном. Элементарные сведения о видах и свойствах бумаги, картона. Материалы и инструменты. Расположение деталей на основе. Составление композиции из модулей. Декорирование изделия. Обводка и вырезание по шаблону. Наклеивание полоски на цилиндр со смещением одной стороны – спираль. Вырезание и наклеивание заготовки на основу. Соединение полоски в кольца и между собой в цепь. Составление узоров из геометрических фигур. Последовательное выкладывание узора по контуру и внутри рисунка. Соединение деталей между собой. Выполнение прокола на бумаги при помощи дырокола. Расположение деталей с учетом величины. Изготовление объемных игрушек из конуса, цилиндра; изготовление открытки, закладки, панно. Изготовление декоративных фигурок, композиций из заготовок; выполнение изделий в технике оригами.
Работа с глиной и соленым тестом. Свойства природной глины (цвет, гигроскопичность, пластичность). Инструменты и материалы. Приемы декоративной отделки глины "по-сырому": налепливание, процарапывание. Правила работы с соленым тестом. Использование различных фактур (подручные инструменты, ткани, приспособления). Особенности и основные элементы росписи. Знакомство с композиционными особенностями изготовления игрушки из теста. Вытягивание детали при помощи стеки, скалки и шаблона. Знакомство с композиционными особенностями изготовления изделия. Процесс сушки изделий из глины, стадии сушки, изменение свойств глины в зависимости от степени высыхания. Выполнение росписи узорами: кругами, полосками. Соблюдение последовательности изготовления игрушки. Способы подготовки теста к работе: разминание, отщипывание кусочков теста разной величины, согласно образцу. Соединение деталей с помощью воды и кисточки. Составление композиции. Выполнение лепки фигурки по шаблону, раскатывание скалкой. Выполнение пооперационной работы. Выполнение поделки в 2 этапа: скручивание из двух жгутиков витой ручки (способ витья). Прокалывание, нанесение отпечатков на детали изделия, раскрашивание, приклеивание их на основу. Использование различных предметов для создания элементов декора. Расположение шаблона на листе глины и вырезание фигурки по шаблону. Декорирование рельефных пластин: налепливание, процарапывание, расписывание. Расписывание игрушки по иллюстрации. Использование казахских национальных орнаментов в расписывании изделий. Понимание технических терминов: скатывание, сплющивание, вытягивание, свивание.
Работа с бросовым материалом. Расширение сведений о качестве и возможностях различных бросовых материалов, о применении их в жизни, в быту. Материалы и инструменты. Соблюдение правила приклеивания деталей (из шерстяных ниток, цветного картона, тесьмы) на пластиковый футляр. Скотч: виды, назначение, применение. Использование двухстороннего скотча. Выполнение сборки всех деталей изделия. ПриҰмы работы с бумагой (картоном), спичечными коробками. Способы соединения деталей изделия. Выполнение аппликации из опилок и спичек. Резание ножницами по линиям разметки; оклеивание и соединение коробки. Декорирование готовой конструкции (цветная бумага, бусинки, фломастеры). Порядок соединения деталей конструкции по схеме. Оформление изделия декоративными деталями. Приемы конструирования, выполнение аппликаций из бросовых материалов. Прикрепление деталей из пластилина на футляр.
Работа с бусами и бисером. Плетение бисером простейших изделий по схемам. Плетение изделия из бисера на проволоке. Плетение бисером сложных изделий по образцу. Набирание на нить по несколько бусин и продевание иглы в обратном направлении. Соблюдение правила плетения на двух нитках. Соблюдение правила плетения более сложных форм и схем. Выполнение плетения различных по форме лепестков, листочков. Плетение стебельков цветка; в обратном направлении с натяжением проволоки. Нанизывание бисера на проволоку, скручивание заготовки. Сборка изделия ярусами.
Работа с текстильными материалами. Название материалов и инструментов, их применение. Правила безопасной работы с иглой и ножницами. Работа в технике "Изонить": сочетание цвета, заполнение окружности по двум хордам, различным по длине и цвету, накладывание короткой хорды на длинную. Выполнение разных видов работ с ножницами: надрезание, разрезание, отрезание, вырезание. Освоение техники "Спираль" (название, разнообразие форм), заполнение спирали. Счет отверстий, определение направления нити, сочетание цветов. Выделение угла, вершины угла, стороны угла, общей стороны угла. Выполнение прямых стежков в технике "Изонить". Выполнение шва "вперед иголка", косой шов. Заполнение нескольких углов с одной общей стороной. Соблюдение последовательности заполнения верхних и нижних углов в технике "Изонить". Применение приҰмов пришивания бисера и пайеток. Выполнение закрепки в начале и конце строчки. Соединение лицевой и изнаночной стороны изделия обтачным швом. Скалывание и сметывание детали изделия. Выполнение обработки срезов "под рамку". Различие видов строчек; выполнение на ткани декоративной строчки. Освоение декоративной строчки "зигзаг"; "прямой стежок". Знакомство с происхождением и свойствами натуральных тканей (хлопок, лен, шерсть, шелк). Различие долевой и поперечной нити и среза ткани, их признаки. Выполнение декоративного пришивания пуговиц с четырьмя отверстиями. Выполнение текстильной аппликации с применением пуговиц. Освоение техники "Лоскутное шитье". Изготовление мягкой игрушки с различными элементами казахского орнамента, казахские национальные изделия: "көрпе", "тойбастар", "қоржын", лоскутные панно, прихватки для горячего, грелки для чайника, декоративные наволочки в различных лоскутных техниках. Освоение шва "вперед иголка", косой стежок шов "через край" при изготовлении мягкой игрушки. Выполнение художественного оформления изделия различными материалами: бисером, пайетками, тесьмой и шнуром. Выполнение аппликации, расположение деталей аппликации на ткани. Электроутюг: виды, назначение, применение. Освоение работы электроутюгом.
Работа с древесиной. Понятие длины, ширины, толщины изделий из древесины. Соединение разными способами деталей изделия. Правила безопасной работы при пилении. Правила работы с напильником, рашпилем. Приемы пиления по разметке. Выпиливание детали по разметке пилой с мелкими зубьями. Разметка по линейке. ПриҰмы сборки изделия на клей и на шурупах. Изготовление из дерева предметов быта, подарочных сувениров: подставка под горячее, подставка под цветы, кукольная мебель, неподвижные игрушки "Трактор", "Автомобиль". Способы художественного оформления изделия.

33. 10-сыныпқа арналған "Кәсіп" білім беру пәнінің базалық мазмұны:
1) жалпы еңбек дағдылары мен біліктері. Жұмыс тақырыбы туралы жалпы мәліметтер. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Жұмыс операцияларын орындау кезінде жұмыс қалпын сақтау. Кәсіп материалдарымен және құралдарымен таныстыру. Қамырмен және табиғи сазбен жұмыс істегенде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау. Кесу және тесу заттарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары. Үтікпен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Толық технологиялық процесті жүргізу: бөлшекті бұйымға орналастыру, бөлшектердің қажетті өлшемдерін анықтау, бұйымның бөлшектерін бір-бірімен қосу. Бөлшектердің дұрыс орналасуын бақылау, пропорциялар мен өлшемдерді сақтау. Технологиялық карта бойынша жұмыс кезеңдері мен реттілігін жоспарлау. Иллюстрация бойынша бұйымды талдау (ойыншықта қандай бөліктер бар, олардың сыртқы түрі, бір-бірімен байланысы). Аяқталған жұмыс туралы есеп беру. Дайын бұйымның сапасын өзіндік бағалау;
2) жұмыстың технологиялық тәсілдері. Табиғи материалдармен жұмыс. Дайын үлгі бойынша жарманың әртүрлі түрлерін төсеу (тікелей құю және себу әдісі). Суреттің ішіне дәнді дақылдарды төсеу кезінде шаблондарды (қарапайым сюжетті сурет) пайдалану. Пішіні, өлшемі, сыртқы түрін ескере отырып, қолайлы табиғи материалды (шырша бүршігі) таңдау. Қосымша материалдарды пайдалана отырып бұйымдарды безендіру әдістері. Дайын үлгі бойынша жаңғақ қабықтарының әртүрлі түрлерін төсеу (тікелей құю және себу әдісі). Материалды төсеу кезінде шаблондарды (жабайы жануарлардың суреттері) пайдалану, негізге жұмыртқа қабығы. Қабық бөліктерін бояу техникасы. Қарапайым өрнектерді төсеу, үлгі бойынша аппликация жасау.
Қағаз және картонмен жұмыс. Қағаз және картон түрлері мен қасиеттері туралы негізгі мәліметтер. Материалдар мен құралдар. Негіздегі бөліктің орналасуы. Модульдерден шығарма құрастыру. Үлгі бойынша сызу және қию. Жолақты цилиндрге бір жағы ығысуы - спиральмен желімдеу. Дайындаманы кесу және негізге желімдеу. Бұйымды безендіру. Жолақтарды сақиналарға және бір-бірінен тізбекке қосу. Геометриялық пішіндерден өрнектер жасау. Үлгіні контур бойымен және өрнектің ішіне кезекпен төсеу. Бөлшектерді біріктіру. Тескіш көмегімен қағазға тесік жасау. Үлгі бойынша жұмыс ретін орындау. Өлшемді ескере отырып бөлшектерді орналастыру. Конустан немесе цилиндрден көлемді ойыншықтар жасау; ашық хаттар, бетбелгілер, панно жасау. Дайын қағаздардан сәндік фигуралар, композициялар жасау; оригами техникасын қолданып бұйымдар жасау.
Саз және тұзды қамырмен жұмыс. Табиғи саздың қасиеттері (түсі, ылғалдылығы, иленгіштігі). Құралдар мен материалдар. "Шикі күйінде" сазды сәндік әрлеу техникасы: жабыстыру, сызу. Тұзды қамырмен жұмыс істеу ережелері. Әртүрлі текстураларды қолдану (қолда бар құралдар, маталар, құрылғылар). Кескіндеменің ерекшеліктері мен негізгі элементтері. Қамырдан ойыншық жасаудың композициялық ерекшеліктерімен таныстыру. Бөлшекті десте, илектеу және шаблонды пайдаланып шығарып алу. Бұйымды дайындаудың композициялық ерекшеліктерімен танысу. Сазбен жасалған бұйымдарды кептіру процесі, кептіру кезеңдері, кептіру дәрежесіне байланысты саздың қасиеттерін өзгерту. Өрнектермен сурет салу: шеңберлер, жолақтар. Ойыншықты жасау ретін сақтау. Қамырды жұмысқа дайындау әдістері: үлгі бойынша әртүрлі көлемдегі қамыр кесектерін илеу, бөліп алу. Бөлшектерді су мен щетка арқылы қосу. Композицияны құрастыру. Үлгі бойынша фигураны модельдеу, илектеу, оқтаумен жаю. Операциялық жұмыстарды орындау. Бұйымды 2 кезеңде орындау: бұралған тұтқаның екі жіптерін бұрау (бұрау әдісі). Тесу, бұйым бөліктеріне тесікті басып шығару, бояу, оларды негізге жапсыру. Сәндік элементтерді жасау үшін әртүрлі заттарды пайдалану. Үлгіні саз парағына қойып, шаблонға сәйкес фигураны кесу. Рельефтік табақтарды безендіру: жабыстыру, сызу, бояу. Иллюстрация бойынша ойыншықтарды бояу. Қазақтың ұлттық ою-өрнектерінің кескіндеме бұйымдарында қолданылуы. Техникалық терминдерді түсіну: домалау, тегістеу, созу, бұйралау.
Қалдық материалдармен жұмыс. Әр түрлі қалдық материалдардың сапасы мен мүмкіндіктері, олардың өмірде, күнделікті өмірде қолданылуы туралы мәліметтерді кеңейту. Материалдар мен құралдар. Пластикалық қорапқа бөлшектерді (жүннен жасалған жіптерден, түрлі-түсті картоннан, өрімдерден) желімдеу ережелерін сақтау. Скотч: түрлері, мақсаты, қолданылуы. Екі жақты таспаны қолдану. Бұйымның барлық бөліктерін құрастыру. Қағазбен (картонмен), сіріңке қораптарымен жұмыс істеу техникасы. Өнім бөліктерін қосу әдістері. Үгінділерден және сіріңкеден аппликация жасау. Белгілеу сызықтары бойынша қайшымен кесу; қорапты жапсыру және біріктіру. Дайын құрылымды безендіру (түрлі-түсті қағаз, моншақтар, маркерлер). Схема бойынша құрылымдық бөліктерді қосу тәртібі. Бұйымды сәндік бөлшектермен безендіру. Жобалау әдістері, қалдықтардан қосымшалар жасау. Корпусқа ермексаз бөлшектерін бекіту.
Моншақтармен және бисерлермен жұмыс. Үлгі бойынша қарапайым моншақтарды тоқу. Сымға моншақпен өру. Үлгі бойынша моншақпен күрделі бұйымдарды тоқу. Бірнеше моншақтарды жіпке салып, инені қарама-қарсы бағытта өткізу. Екі жіпке тоқу ережесін сақтау. Күрделі пішіндер мен өрнектерді тоқу ережелерін сақтау. Түрлі пішіндегі жапырақшалар мен жапырақтарды өру. Гүл сабақтарын өру; сымның керілуімен қарама-қарсы бағытта. Сымға моншақтарды тігу, дайындаманы бұрау. Бұйымды деңгейлер бойынша құрастыру.
Тоқыма материалдарымен жұмыс. Материалдар мен құралдардың атауы, олардың қолданылуы. Инелермен және қайшылармен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері. "Жіппен бейнелеу" техникасында жұмыс: түстерді біріктіру, ұзындығы мен түсі әртүрлі екі хорда бойымен шеңберді толтыру, қысқа хорданы ұзынның үстіне қою. Қайшымен әр түрлі жұмыс түрлерін орындау: ойық кесу, кесу, кесіп тастау, кесіп алу. "Спираль" әдісін меңгеру (аты, пішіндердің алуан түрі), спираль толтыру. Тесіктерді санау, жіптің бағытын анықтау, түстерді біріктіру. Бұрышты, бұрыштың төбесін, бұрыштың қабырғасын және бұрыштың ортақ қабырғасын таңдау. Изожіп техникасы арқылы түзу тігістерді жасау. "Алға жіп" тігісі арқылы қиғаш тігісті жасау. Бірнеше бұрыштарды бір ортақ жағымен толтыру. Изожіп техникасы арқылы жоғарғы және төменгі бұрыштарды толтыру ретін сақтау.
Бисер мен пайетка тігу техникасын қолдану. Тігістің басы мен аяғында кері қозғалысты орындау. Бұйымның алдыңғы және артқы жағын тігіспен жалғау. Бұйымның бөліктерін түйреу және көктеу . "Жақтау астында" кесінділерді өңдеуді орындау. Тігіс түрлерінің айырмашылығы; матаға сәндік тігістерді орындау. Сәндік ирек тігісті, "тікелей тігісті" меңгеру; Табиғи маталардың (мақта, зығыр, жүн, жібек) шығу тегі мен қасиеттерімен таныстыру. Көлденең жіптер мен мата бөлшектерінің айырмашылығы және олардың сипаттамасы. Төрт тесігі бар түймелерге сәндік тігісті орындау. Түймелерді пайдаланып, тоқыма аппликациясын жасау. "Құрақ құрау" техникасын меңгеру. Түрлі құрақ техникасын пайдалана отырып, қазақтың ою-өрнегі, қазақтың ұлттық бұйымдары: көрпе, тойбастар, қоржын, құрақ паннолары, ыстық қазандарға арналған төсемелер, шай жылытқыштар, сәнді жастық қаптар жасау. Жұмсақ ойыншық жасағанда "алға ине" тігісін, яғни қиғаш тігісті, "шетінен" тігісті меңгеру. Бұйымды әр түрлі материалдарды: моншақ, пайетка, өрім және бау арқылы көркем безендіру. Аппликация жасау, аппликация бөліктерін матаға орналастыру. Электр үтік: түрлері, мақсаты, қолданылуы. Электр үтікті пайдалануды меңгеру.
Ағашпен жұмыс. Ағаш бұйымдарының ұзындығы, ені, қалыңдығы туралы түсінік. Бұйым бөліктерін әртүрлі тәсілдермен қосу. Аралау кезіндегі қауіпсіз жұмыс ережелері. Егеу және жону кезінде қауіпсіз жұмыс істеу ережелері. Таңбалар бойынша аралау техникасы. Бөлшекті белгілер бойынша жұқа тістері бар арамен аралау. Сызғыш бойымен белгілеу. Желім мен бұрандаларды қолданып, бұйымды құрастыру техникасы. Ағаштан тұрмыстық заттар мен сыйлық кәдесыйларын жасау: ыстық заттарға төсемелер, гүл тұғыры, қуыршақ жиһазы, "Трактор", "Автомобиль" қимылсыз ойыншықтар. Бұйымды көркемдік безендіру әдістері.

33. Базовое содержание учебного предмета "Ремесло" для 10 класса:
1) Общетрудовые умения и навыки. Общие сведения о предмете труда. Организация рабочего места. Соблюдение рабочей позы при выполнении рабочих операции. Ознакомление с ремесленными материалами и инструментами. Соблюдение санитарно-гигиенических требований при работе с тестом, природной глиной. Техника безопасности при работе режущими и колющими предметами. Правила техники безопасности при работе утюгом. Выполнение полного технологического процесса: расположение детали на изделии, определение нужного размера деталей, соединение деталей изделия друг с другом. Контроль правильного расположения деталей, соблюдение пропорций, размеров. Планирование этапов работы и последовательность по технологической карте. Анализ изделия по иллюстрации (какие детали есть у игрушки, на что похожи, каким способом соединяются друг с другом). Отчет о выполненной работе. Самооценка качества выполненного изделия;
2) технологические приемы работы. Работа с природными материалами. Выкладывание по готовому рисунку различных видов круп (метод прямого набора и насыпки). Применение шаблонов (простая сюжетная картинка) при выкладывании крупы внутри картинки. Произведение отбора подходящего природного материала (шишек) с учетом формы, размера, внешнего вида. Способы декорирования изделий с использованием дополнительных материалов. Выкладывание по готовому рисунку различных видов скорлупы от орехов (метод прямого набора и насыпки). Применение шаблонов (картинки диких животных) при выкладывании материала, яичная скорлупа на основу. Приемы окрашивания кусочков скорлупы. Выкладывание простейших узоров, выполнение аппликации по образцу.
Работа с бумагой и картоном. Элементарные сведения о видах и свойствах бумаги, картона. Материалы и инструменты. Расположение детали на основе. Составление композиции из модулей. Обводка и вырезание по шаблону. Наклеивание полоски на цилиндр со смещением одной стороны – спираль. Вырезание и наклеивание заготовки на основу. Декорирование изделия. Соединение полоски в кольца и между собой в цепь. Составление узоров из геометрических фигур. Последовательное выкладывание узора по контуру и внутри рисунка. Соединение деталей между собой. Выполнение прокола на бумаги при помощи дырокола. Выполнение последовательности работы по образцу. Расположение деталей с учетом величины. Изготовление объемных игрушек из конуса, цилиндра; выполнение открытки, закладки, панно. Изготовление декоративных фигурок, композиций из заготовок; выполнение изделий в технике оригами.
Работа с глиной и соленым тестом. Свойства природной глины (цвет, гигроскопичность, пластичность). Инструменты и материалы. Приемы декоративной отделки глины "по-сырому": налепливание, процарапывание. Правила работы с соленым тестом. Использование различных фактур (подручные инструменты, ткани, приспособления). Особенности и основные элементы росписи. Знакомство с композиционными особенностями изготовления игрушки из теста. Вытягивание детали при помощи стеки, скалки и шаблона. Знакомство с композиционными особенностями изготовления изделия. Процесс сушки изделий из глины; стадии сушки, изменение свойств глины в зависимости от степени высыхания. Выполнение росписи узорами: кругами, полосками. Соблюдение последовательности изготовления игрушки. Способы подготовки теста к работе: разминание, отщипывание кусочков теста разной величины, согласно образцу. Соединение деталей с помощью воды и кисточки. Составление композиции. Выполнение лепки фигурки по шаблону, раскатывание скалкой. Выполнение поделки в 2 этапа: скручивание из двух жгутиков витой ручки (способ витья). Прокалывание, нанесение отпечатков на детали изделия, раскрашивание, приклеивание их на основу. Использование различных предметов для создания элементов декора. Расположение шаблона на листе глины и вырезание фигурки по шаблону. Декорирование рельефных пластин: налепливание, использование фактуры процарапывание, расписывание. Расписывание игрушки по иллюстрации. Использование казахских национальных орнаментов в расписывании изделий. Понимание технических терминов: скатывание, сплющивание, вытягивание, свивание;
Работа с бросовым материалом. Расширение знаний о качестве и возможностях различных бросовых материалов, о применении их в жизни, в быту. Соблюдение правила приклеивания деталей (из шерстяных ниток, цветного картона, тесьмы) на пластиковый футляр. Скотч: виды, назначение, применение. Использование двухстороннего скотча. Выполнение сборки всех деталей изделия. Приемы работы с бумагой (картоном), спичечными коробками. Способы соединения деталей изделия. Выполнение аппликации из опилок и спичек. Выполнение аппликации из опилок и спичек. Подготовка спичечных коробков к работе, окрашивание в различные цвета. Резание ножницами по линиям разметки; оклеивание и соединение коробки. Декорирование готовой конструкции (цветная бумага, бусинки, фломастеры). Порядок соединения деталей конструкции по схеме. Оформление изделия декоративными деталями. Приемы конструирования, выполнение аппликаций из бросовых материалов. Прикрепление деталей из пластилина на футляр.
Работа с бусами и бисером. Плетение бисером простейших изделий по схемам. Плетение изделия из бисера на проволоке. Плетение бисером сложных изделий по образцу. Набирание на нить по несколько бусин и продевание иглы в обратном направлении. Соблюдение правила плетения на двух нитках. Соблюдение правила плетения более сложных форм и схем. Выполнение плетения различных по форме лепестков, листочков. Плетение стебельков цветка; в обратном направлении с натяжением проволоки. Нанизывание бисера на проволоку, скручивание заготовки. Сборка изделия ярусами.
Работа с текстильными материалами. Название материалов и инструментов, их применение. Правила безопасной работы с иглой и ножницами. Работа в технике "Изонить": сочетание цвета, заполнение окружности по двум хордам, различным по длине и цвету, накладывание короткой хорды на длинную. Выполнение разных видов работ с ножницами: надрезание, разрезание, отрезание, вырезание. Освоение техники "Спираль" (название, разнообразие форм), заполнение спирали. Счет отверстий, определение направления нити, сочетание цветов. Выделение угла, вершины угла, стороны угла, общей стороны угла. Выполнение прямых стежков в технике "Изонить". Выполнение шва "вперед иголка", косой шов. Заполнение нескольких углов с одной общей стороной. Соблюдение последовательности заполнения верхних и нижних углов в технике "Изонить".
Применение приҰмов пришивания бисера и пайеток. Выполнение закрепки в начале и конце строчки. Освоение техники "Лоскутное шитье". Соединение лицевой и изнаночной стороны изделия обтачным швом. Скалывание и сметывание детали изделия. Выполнение обработки срезов "под рамку". Различие видов строчек; выполнение на ткани декоративной строчки. Освоение декоративной строчки "зигзаг"; "прямой стежок". Знакомство с происхождением и свойствами натуральных тканей (хлопок, лен, шерсть, шелк). Различие долевой и поперечной нити и среза ткани, их признаки. Выполнение декоративного пришивания пуговиц с четырьмя отверстиями. Выполнение текстильной аппликации с применением пуговиц. Освоение техники "Лоскутное шитье". Изготовление мягкой игрушки с различными элементами казахского орнамента, казахские национальные изделия: корпе, тойбастар, коржын, лоскутные панно, прихватки для горячего, грелки для чайника, декоративные наволочки в различных лоскутных техниках. Освоение шва "вперед иголка", косой стежок шов "через край", при изготовлении мягкой игрушки. Выполнение художественного оформления изделия различными материалами: бисером, пайетками, тесьмой и шнуром. Выполнение аппликации, расположение детали аппликации на ткани, планирование работы. Электроутюг: виды, назначение, применение. Освоение работы электроутюгом.
Работа с древесиной. Понятие длины, ширины, толщины изделий из древесины. Соединение разными способами деталей изделия. Правила безопасной работы при пилении. Правила работы с напильником, рашпилем. Приемы пиления по разметке. Выпиливание детали по разметке пилой с мелкими зубьями. Разметка по линейке. ПриҰмы сборки изделия на клей и на шурупах. Изготовление из дерева предметов быта, подарочных сувениров: подставка под горячее, подставка под цветы, кукольная мебель, неподвижные игрушки "Трактор", "Автомобиль". Способы художественного оформления изделия.

34. Мұғалім күнтізбелік жоспарды сыныптағы оқушылардың мүмкіндіктерін және тиісті материалдардың болуын ескере отырып жасайды. Бағдарламада ұсынылған тақырыптар мен жұмыс объектілерін зерттеу тәртібін өзгертуі мүмкін.
Параграф 2. Оқу мақсаттарының жүйесі
35. Бағдарламада оқыту мақсаттары әр сыныпқа кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 5.1.1.1 "5" – - сынып, "1.1" – бөлімше, "1" – оқу мақсаты.
36. Оқу бөлімдері мен мақсаттары бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Жалпы еңбек дағдылары мен біліктері" бөлімі:
1 -кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
1.1. Жалпы еңбек дағдылары мен біліктері
5. 1. 1. 1 өзінің жұмыс орнында жұмыс жасау, жұмыс қалпын сақтау
6. 1. 1. 1 жұмыс киімін қию
7. 1. 1. 1 ауызша нұсқаулар бойынша жұмысқа қажетті материалдар мен құралдарды дайындау
8. 1. 1. 1 өз жұмыс орнын дайындау
9. 1. 1. 1 нұсқауға сәйкес жұмыс орнын дайындау және тазалау
10. 1. 1. 1 жұмыс орнын өз бетінше дайындау және тазалау
5. 1. 1. 2 кәсіп құралдары мен материалдарын тану және көрсету
6. 1. 1. 2 кәсіп құралдары мен материалдарын тану және көрсету
7. 1. 1. 2 кәсіп құралдары мен материалдарын қолдану мақсатын білу
8. 1. 1. 2 кәсіп құралдары мен материалдарын қолдану мақсатын білу
9. 1. 1. 2 кәсіп құралдары мен материалдарын таңдауды білу
10. 1. 1. 2 кәсіп құралдары мен материалдарын таңдауды білу
5. 1. 1. 3 қайшыны қолдану
6. 1. 1. 3 қайшыны қолдану
7. 1. 1. 3 бізді қолдану
8. 1. 1. 3 жоңғышты, егеуішті қолдану
9. 1. 1. 3 қол араны қолдану
10. 1. 1. 3 тігін машинаны қолдану
5. 1. 1. 4 қағаз түрлерін тану (қарапайым ақ, түрлі-түсті)
6. 1. 1. 4 қағаз түрлерін тану (қарапайым ақ, түрлі-түсті)
7. 1. 1. 4 қағаз түрлерін (қарапайым ақ, түрлі-түсті) және қағаздың қасиетін атау
8. 1. 1. 4 қағаз түрлерін (қарапайым ақ, түрлі-түсті) және қағаздың қасиетін атау
9. 1. 1. 4 картонның түрлері мен қасиеттерін атау (жұмсақ, тығыз)
10. 1. 1. 4 картонның түрлері мен қасиеттерін атау (жұмсақ, тығыз)
5. 1. 1. 5 желімнің түрлерін тану (кеңсе)
6. 1. 1. 5 желімнің түрлерін тану (кеңсе, ПВА)
7. 1. 1. 5 желімнің түрлерін тану (кеңсе, ПВА)
8. 1. 1. 5 желімнің түрлерін тану (кеңсе, ПВА)
9. 1. 1. 5 желімнің түрлерін тану және атау (кеңсе, ПВА)
10. 1. 1. 5 желімнің түрлерін тану және атау (кеңсе, ПВА)
5. 1. 1. 6 скотч түрлерін тану, (бір жақты, екі жақты)
6. 1. 1. 6 скотч түрлерін тану, (бір жақты, екі жақты)
7. 1. 1. 6 скотч түрлерін тану, (бір жақты, екі жақты)

34. Педагог составляет календарный план с учҰтом возможностей обучающихся класса, наличия соответствующих материалов. Возможно изменение порядка изучения тем и объектов работ, предлагаемых Программой.
Параграф 2. Система целей обучения
35. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.1.1.1 "5" – класс, "1.1" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
36. Ожидаемые результаты по разделам и целям обучения:
1) раздел "Общетрудовые умения и навыки":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1. Общетрудовые умения и навыки
5. 1. 1. 1 занимать свое рабочее место, соблюдать рабочую позу
6. 1. 1. 1 одевать рабочую одежду
7. 1. 1. 1 готовить материалы инструменты для работы по словесной инструкции
8. 1. 1. 1 самостоятельно готовить рабочее место
9. 1. 1. 1 готовить и убирать рабочее место по инструкции
10. 1. 1. 1 готовить и убирать рабочее место самостоятельно
5. 1. 1. 2 узнавать и показывать ремесленные инструменты и материалы
6. 1. 1. 2 узнавать и показывать ремесленные инструменты и материалы
7. 1. 1. 2 знать назначение ремесленных инструментов и материалов
8. 1. 1. 2 знать назначение ремесленных инструментов и материалов
9. 1. 1. 2 уметь подбирать ремесленные инструменты и материалы
10. 1. 1. 2 уметь подбирать ремесленные инструменты и материалы
5. 1. 1. 3 резать ножницами
6. 1. 1. 3 работать ножницами
7. 1. 1. 3 работать шилом
8. 1. 1. 3 работать напильником, рашпилем
9. 1. 1. 3 работать ножовкой
10. 1. 1. 3 работать на швейной машинке
5. 1. 1. 4 узнавать виды бумаги (простая белая, цветная)
6. 1. 1. 4 узнавать виды бумаги (простая белая, цветная)
7. 1. 1. 4 называть виды бумаги (простая белая, цветная) и свойство бумаги
8. 1. 1. 4 называть виды бумаги (простая белая, цветная) и свойство бумаги
9. 1. 1. 4 называть виды и свойство картона (мягкий, плотный)
10. 1. 1. 4 называть виды и свойство картона (мягкий, плотный)
5. 1. 1. 5 узнавать клей, (канцелярский)
6. 1. 1. 5 узнавать виды клея (канцелярский, ПВА)
7. 1. 1. 5 узнавать виды клея (канцелярский, ПВА)
8. 1. 1. 5 узнавать виды клея (канцелярский, ПВА)
9. 1. 1. 5 узнавать и называть виды клея (канцелярский, ПВА)
10. 1. 1. 5 узнавать и называть виды клея (канцелярский, ПВА)
5. 1. 1. 6 узнавать виды скотча, (односторонний, двухсторонний)
6. 1. 1. 6 узнавать виды скотча, (односторонний, двухсторонний)
7. 1. 1. 6 узнавать виды скотча, (односторонний, двухсторонний)

8. 1. 1. 6 скотч түрлерін тану, (бір жақты, екі жақты)
9. 1. 1. 6 скотч түрлерін тану және атау (бір жақты, екі жақты)
10. 1. 1. 6 скотч түрлерін тану және атау (бір жақты, екі жақты)
5. 1. 1. 7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш)
6. 1. 1. 7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш)
7. 1. 1. 7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш, тіс тазалағыш)
8. 1. 1. 7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш, тіс тазалағыш)
9. 1. 1. 7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш, тіс тазалағыш, қайшы)
10. 1. 1. 7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш, тіс тазалағыш, қайшы)
5. 1. 1. 8 қамырмен, табиғи сазбен жұмыс істеу кезінде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
6. 1. 1. 8 қамырмен, табиғи сазбен жұмыс істеу кезінде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
7. 1. 1. 8 қамырмен, табиғи сазбен жұмыс істеу кезінде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
8. 1. 1. 8 қамырмен, табиғи сазбен жұмыс істеу кезінде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
9. 1. 1. 8 қамырмен, табиғи сазбен жұмыс істеу кезінде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
10. 1. 1. 8 қамырмен, табиғи сазбен жұмыс істеу кезінде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
5. 1. 1. 9 қауіпсіздік ережелерін сақтау
6. 1. 1. 9 қауіпсіздік ережелерін сақтау
7. 1. 1. 9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
8. 1. 1. 9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
9. 1. 1. 9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
10. 1. 1. 9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
5. 1. 1. 10 мұғалім көрсеткендей кезең-кезеңімен жұмыс жасау
6. 1. 1. 10 үлгіге сүйене отырып, мұғалім көрсеткендей кезең-кезеңімен жұмыс жасау
7. 1. 1. 10 үлгіге сүйене отырып, мұғалім көрсеткендей кезең-кезеңімен жұмыс жасау
8. 1. 1. 10 технологиялық карта бойынша бұйымды дайындау кезінде жұмыс кезеңдерін орындау
9. 1. 1. 10 технологиялық карта бойынша бұйымды дайындау кезінде жұмыс кезеңдерін орындау
10. 1. 1. 10 технологиялық карта бойынша бұйымды дайындау кезінде жұмыс кезеңдерін орындау
5. 1. 1. 11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, ПВА желімін қолдану
6. 1. 1. 11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, ПВА желімін, акварель бояуларын қолдану
7. 1. 1. 11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, ПВА желімін, акварель бояуларын қолдану

8. 1. 1. 6 узнавать виды скотча, (односторонний, двухсторонний)
9. 1. 1. 6 узнавать и называть виды скотча (односторонний, двухсторонний)
10. 1. 1. 6 узнавать и называть виды скотча (односторонний, двухсторонний)
5. 1. 1. 7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом), соблюдая правила безопасной работы
6. 1. 1. 7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом), соблюдая правила безопасной работы
7. 1. 1. 7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом, зубочисткой), соблюдая правила безопасной работы
8. 1. 1. 7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом, зубочисткой), соблюдая правила безопасной работы
9. 1. 1. 7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом, зубочисткой, ножницами), соблюдая правила безопасной работы
10. 1. 1. 7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом, зубочисткой, ножницами), соблюдая правила безопасной работы
5. 1. 1. 8 соблюдать санитарно-гигиенические требования при работе с тестом, природной глиной
6. 1. 1. 8 соблюдать санитарно-гигиенические требования при работе с тестом, природной глиной
7. 1. 1. 8 соблюдать санитарно-гигиенические требования при работе с тестом, природной глиной
8. 1. 1. 8 соблюдать санитарно-гигиенические требования при работе с тестом, природной глиной
9. 1. 1. 8 соблюдать санитарно-гигиенические требования при работе с тестом, природной глиной
10. 1. 1. 8 соблюдать санитарно-гигиенические требования при работе с тестом, природной глиной
5. 1. 1. 9 соблюдать правила техники безопасности
6. 1. 1. 9 соблюдать правила техники безопасности
7. 1. 1. 9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
8. 1. 1. 9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
9. 1. 1. 9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
10. 1. 1. 9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
5. 1. 1. 10 работать поэтапно по показу учителя
6. 1. 1. 10 работать поэтапно по показу учителя с опорой на образец
7. 1. 1. 10 работать поэтапно по показу учителя с опорой на образец
8. 1. 1. 10 работать по технологической карте
9. 1. 1. 10 работать по технологической карте
10. 1. 1. 10 работать по технологической карте
5. 1. 1. 11 пользоваться клеем ПВА, соблюдая правила безопасной работы
6. 1. 1. 11 пользоваться клеем ПВА, акварельными красками, соблюдая правила безопасной работы
7. 1. 1. 11 пользоваться клеем ПВА, акварельными красками, соблюдая правила безопасной работы

8. 1. 1. 11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, желіні, бояуларды (акварель, гуаш, акрил) қолдану
9. 1. 1. 11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, желіні, бояуларды (акварель, гуаш, акрил) қолдану
10. 1. 1. 11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, желіні, бояуларды (акварель, гуаш, акрил) қолдану
5. 1. 1. 12 жасаған бұйымын үлгімен салыстыру
6. 1. 1. 12 жасаған бұйымын бөлшектерін үлгімен салыстыру (өлшемі, пішіні, түсі бойынша)
7. 1. 1. 12 орындалған жұмыс туралы есеп беру, орындалған бұйымның сапасын бағалау
8. 1. 1. 12 орындалған жұмыс туралы есеп беру, орындалған бұйымның сапасын бағалау
9. 1. 1. 12 орындалған жұмыс туралы есеп беру, орындалған бұйымның сапасын бағалау
10. 1. 1. 12 орындалған жұмыс туралы есеп беру, орындалған бұйымның сапасын бағалау
2) "Жұмыстың технологиялық тәсілдері" бөлімі:
2-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
10-сынып
2.1. Табиғи материалдармен жұмыс
5. 2. 1. 1 табиғи материалдарды тану және атау
6. 2. 1. 1 табиғи материалдарды тану және атау
7. 2. 1. 1 табиғи материалдан қарапайым үлгілерді құрастыру
8. 2. 1. 1 табиғи материалдан қарапайым үлгілерді құрастыру
9. 2. 1. 1 табиғи материалдан қарапайым үлгілерді құрастыру, үлгі бойынша аппликация жасау
10. 2. 1. 1 табиғи материалдан қарапайым үлгілерді құрастыру, үлгі бойынша аппликация жасау
5. 2. 1. 2 дәнді дақылдардың әртүрлі түрлерін тану және атау
6. 2. 1. 2 дәнді дақылдардың әртүрлі түрлерін тану және атау
7. 2. 1. 2 асбұршақты (үрмебұршақты, жарманы) суреттің контур бойымен орналастыру
8. 2. 1. 2 дәнді дақылдардың бір түрімен суреттің контур бойымен жаю
9. 2. 1. 2 әр түрлі дәндерді, жармаларды дайын суретке жаю (тікелей салу және себу әдісі)
10. 2. 1. 2 әр түрлі дәнді дақылдардың дайын суретке жаю (тікелей теру және себу әдісі)
5. 2. 1. 3 суретті кезең-кезеңмен орналастыруды орындау
6. 2. 1. 3 суретті кезең-кезеңмен орналастыруды орындау
7. 2. 1. 3 дәнді контур бойымен қою кезінде шаблонды қолдану
8. 2. 1. 3 дәнді контур бойымен төсеу кезінде шаблонды (тақырыптық суретті) қолдану
9. 2. 1. 3 суреттің ішіне жарма салған кезде үлгіні қолдану (қарапайым сюжеттік сурет)
10. 2. 1. 3 суреттің ішіне жарма салған кезде үлгіні қолдану (қарапайым сюжеттік сурет)
5. 2. 1. 4 бүршіктерді тану және атау
6. 2. 1. 4 бүршіктерді тану және атау

8. 1. 1. 11 пользоваться клеем, красками (акварель, гуашь, акрил), соблюдая правила безопасной работы
9. 1. 1. 11 пользоваться клеем, красками (акварель, гуашь, акрил), соблюдая правила безопасной работы
10. 1. 1. 11 пользоваться клеем, красками (акварель, гуашь, акрил), соблюдая правила безопасной работы
5. 1. 1. 12 сравнивать выполненное изделие с образцом
6. 1. 1. 12 сравнивать детали выполненного изделия с образцом (по размеру, форме, цвету)
7. 1. 1. 12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
8. 1. 1. 12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
9. 1. 1. 12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
10. 1. 1. 12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
2) раздел "Технологические приемы работы":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1. Работа с природными материалами
5. 2. 1. 1 узнавать и называть природные материалы
6. 2. 1. 1 узнавать и называть природные материалы
7. 2. 1. 1 выкладывать простейшие узоры из природного материала
8. 2. 1. 1 выкладывать простейшие узоры из природного материала
9. 2. 1. 1 выкладывать простейшие узоры из природного материала, выполнить аппликации по образцу
10. 2. 1. 1 выкладывать простейшие узоры из природного материала, выполнить аппликации по образцу
5. 2. 1. 2 узнавать и называть различные виды круп
6. 2. 1. 2 узнавать и называть различные виды круп
7. 2. 1. 2 выкладывать горох (фасоль, крупы) по контуру рисунка.
8. 2. 1. 2 выкладывать горох (фасоль, крупы) по контуру рисунка.
9. 2. 1. 2 выкладывать по готовому рисунку из различных видов круп (метод прямого набора и насыпки)
10. 2. 1. 2 выкладывать по готовому рисунку из различных видов круп (метод прямого набора и насыпки)
5. 2. 1. 3. выполнять поэтапное выполнение картинки с подбором способа выполнения, в зависимости от вида крупы.
6. 2. 1. 3. выполнять поэтапное выполнение картинки с подбором способа выполнения, в зависимости от вида крупы.
7. 2. 1. 3 применять шаблон (для обводки предмета, животного, растения и т.д.) при выкладывании крупы по контуру
8. 2. 1. 3 применять шаблон (для обводки предмета, животного, растения и т.д.) при выкладывании крупы по контуру
9. 2. 1. 3 применять шаблон (для обводки предмета, животного, растения и т.д.) при выкладывании крупы по контуру
10. 2. 1. 3 применять шаблон (для обводки предмета, животного, растения и т.д.) при выкладывании крупы по контуру
5. 2. 1. 4 узнавать и называть шишки
6. 2. 1. 4 узнавать и называть шишки

7. 2. 1. 4 пішінін ескере отырып, бүршіктерді таңдау
8. 2. 1. 4 пішінін, көлемін ескере отырып, бүршіктерді таңдау
9. 2. 1. 4 пішінін, өлшемін, сыртқы түрін ескере отырып, бүршіктерді таңдау
10. 2. 1. 4 пішінін, өлшемін, сыртқы түрін ескере отырып, бүршіктерді таңдау
5. 2. 1. 5 бүршіктердің қабыршақтарын, олардың мөлшерін, түрлерін тану және атау
6. 2. 1. 5 бүршіктердің қабыршақтарын, олардың мөлшерін, түрлерін тану және атау
7. 2. 1. 5 бүршік қабыршақтарын жинау ережелері мен әдістерін білу және орындау
8. 2. 1. 5 бүршік қабыршақтарын жинау ережелері мен әдістерін білу және орындау
9. 2. 1. 5 қосымша материалдарды қолдана отырып, бұйымдарды безендіру
10. 2. 1. 5 қосымша материалдарды қолдана отырып, бұйымдарды безендіру әдістерін орындау
5. 2. 1. 6 жаңғақ қабығының әртүрлі түрлерін тану және атау
6. 2. 1. 6 жаңғақ қабығының әртүрлі түрлерін тану және атау
7. 2. 1. 6 жаңғақ қабығының бір түрімен ұлттық өрнегі бар суреттің контурын салу
8. 2. 1. 6 жаңғақ қабығының бір түрімен суреттің контурына жаю
9. 2. 1. 6 жаңғақ қабығының әртүрлі түрлерінен дайын үлгі бойынша ұлттық ою-өрнектерін салу (тікелей салу және себу әдісі)
10. 2. 1. 6 жаңғақ қабығының әртүрлі түрлерінен дайын үлгіге салу (тікелей теру және себу әдісі)
5. 2. 1. 7 жұмыртқа қабығын тану және атау
6. 2. 1. 7 жұмыртқа қабығын тану және атау
7. 2. 1. 7 жұмыртқа қабығын төсеу кезінде (үй жануарларының суреттері) материалды шаблондарын қолдану
8. 2. 1. 7 жұмыртқа қабығын төсеу кезінде (үй жануарларының суреттері) материалды шаблондарын қолдану
9. 2. 1. 7 жұмыртқа қабығын төсеу кезінде (жабайы жануарлардың суреттері) материалды шаблондарын қолдану
10. 2. 1. 7 жұмыртқа қабығын төсеу кезінде (жабайы жануарлардың суреттері) материалды шаблондарын қолдану
5. 2. 1. 8 жұмыртқа қабығының қасиеттерін атау
6. 2. 1. 8 жұмыртқа қабығының қасиеттерін атау
7. 2. 1. 8 тұтас қабықтан бөліктерді шағып алу
8. 2. 1. 8 тұтас қабықтан бөліктерді шағып алу
9. 2. 1. 8 қабық бөліктерін бояу
10. 2. 1. 8 қабық бөліктерін бояу
5. 2. 1. 9 тұқымдарды түрлері бойынша тану және ажырату
6. 2. 1. 9 тұқымдарды түрлері бойынша тану және ажырату
7. 2. 1. 9 тұқымдарды түрлері бойынша сұрыптау
8. 2. 1. 9 тұқымдарды түрлері бойынша сұрыптау
9. 2. 1. 9 бұйымды жасау үшін қажетті тұқымдарды түрлерін таңдау
10. 2. 1. 9 бұйымды жасау үшін қажетті тұқымдарды түрлерін таңдау
5. 2. 1. 10 дәнді дақылдар мен тұқымдардан қарапайым жұмыстарды, ұлттық оюларды, панно жасау
6. 2. 1. 10 дәнді дақылдар мен тұқымдардан қарапайым жұмыстарды, ұлттық оюларды, панно жасау

7. 2. 1. 4 производить отбор шишек с учетом формы
8. 2. 1. 4 производить отбор шишек с учетом формы, размера
9. 2. 1. 4 производить отбор шишек с учетом формы, размера, внешнего вида
10. 2. 1. 4 производить отбор шишек с учетом формы, размера, внешнего вида
5. 2. 1. 5 узнавать и называть чешуйки от шишек их размеры, виды
6. 2. 1. 5 узнавать и называть чешуйки от шишек их размеры, виды
7. 2. 1. 5 узнавать и выполнять правила и приемы заготовки чешуек с шишки
8. 2. 1. 5 узнавать и выполнять правила и приемы заготовки чешуек с шишки
9. 2. 1. 5 декорировать изделие с использованием дополнительных материалов
10. 2. 1. 5 декорировать изделие с использованием дополнительных материалов
5. 2. 1. 6 узнавать и называть различные виды скорлупы орехов
6. 2. 1. 6 узнавать и называть различные виды скорлупы орехов
7. 2. 1. 6 выкладывать по контуру рисунка с применением национальных орнаментов одним из видов скорлупы орехов
8. 2. 1. 6 выкладывать по контуру рисунка с применением национальных орнаментов одним из видов скорлупы орехов
9. 2. 1. 6 выкладывать по готовому рисунку с применением национальных орнаментов и узоров из различных видов скорлупы орехов (метод прямого набора и насыпки)
10. 2. 1. 6 выкладывать по готовому рисунку с применением национальных орнаментов и узоров из различных видов скорлупы орехов (метод прямого набора и насыпки)
5. 2. 1. 7 узнавать и называть яичную скорлупу
6. 2. 1. 7 узнавать и называть яичную скорлупу
7. 2. 1. 7 применять шаблоны (картинки домашних животных) при выкладывании материала, яичная скорлупа на основу
8. 2. 1. 7 применять шаблоны (картинки домашних животных) при выкладывании материала, яичная скорлупа на основу
9. 2. 1. 7 применять шаблоны (картинки диких животных) при выкладывании материала, яичная скорлупа на основу
10. 2. 1. 7 применять шаблоны (картинки диких животных) при выкладывании материала, яичная скорлупа на основу
5. 2. 1. 8 называть свойства скорлупы яйца
6. 2. 1. 8 называть свойства скорлупы яйца
7. 2. 1. 8 откалывать кусочки скорлупы
8. 2. 1. 8 откалывать кусочки скорлупы
9. 2. 1. 8 окрашивать скорлупу
10. 2. 1. 8 окрашивать скорлупу
5. 2. 1. 9 узнавать и различать семена по видам
6. 2. 1. 9 узнавать и различать семена по видам
7. 2. 1. 9 сортировать семена по видам
8. 2. 1. 9 сортировать семена по видам
9. 2. 1. 9 отбирать семена для изготовления изделия
10. 2. 1. 9 отбирать семена для изготовления изделия
5. 2. 1. 10 изготавливать из круп и семян простейшие работы, национальные узоры, панно
6. 2. 1. 10 изготавливать из круп и семян простейшие работы, национальные узоры, панно

7. 2. 1. 10 жарма мен тұқымнан панно жасау; сәндік тұрмыстық бұйымдар, ұлттық кәдесыйлар
8. 2. 1. 10 жарма мен тұқымнан панно жасау; сәндік тұрмыстық бұйымдар, кәдесыйлар
9. 2. 1. 10 жарма мен тұқымнан панно және ұлттық ою-өрнектері бар сыйлық кәдесыйлар жасау; жарма мен тұқымнан жасалған бұйымды безендіру
10. 2. 1. 10 жарма мен тұқымнан панно мен сыйлық кәдесыйлар жасау; жарма мен тұқымнан жасалған бұйымды безендіру
2.2. Қағаз және картонмен жұмыс
5. 2. 2. 1 қағазды жырту
6. 2. 2. 1 қағазды жырту, ұсақтау
7. 2. 2. 1 қағаз парағынан бөліктерді жұлу
8. 2. 2. 1 қағазды бүгу және жырту (бүктеу сызықтары бойымен, бөліктерге)
9. 2. 2. 1 қағазды бүгу және жырту (бүктеу сызықтары бойымен, бөліктермен)
10. 2. 2. 1 қағаз парағын "көзбен өлшеп" тең бөліктерге жырту
5. 2. 2. 2 газет жолақтарынан түтіктерді бұрау
6. 2. 2. 2 газет жолақтарынан түтіктерді бұрау
7. 2. 2. 2 дайындамаларды өзекке орау
8. 2. 2. 2 дайындамаларды өзекке орау
9. 2. 2. 2 бөлшектерді негізге қою
10. 2. 2. 2 бөлшектерді негізге қою
5. 2. 2. 3 қағаз парағынан түіршіктер орау
6. 2. 2. 3 қағаз парағынан түіршіктер орау
7. 2. 2. 3 қағаз парағын екіге бүктеу
8. 2. 2. 3 қағаз парағын қатпарлап бүктеу
9. 2. 2. 3 модульдерден композиция жасау
10. 2. 2. 3 модульдерден композиция жасау
5. 2. 2. 4 бөлшекті бір түске бояу
6. 2. 2. 4 бөлшекті 1-2 түске бояу
7. 2. 2. 4 бұйым дайындамаларын үлгі бойынша бояу
8. 2. 2. 4 дайын өнімді бояу
9. 2. 2. 4 дайын өнімді берілген үлгі бойынша бояу
10. 2. 2. 4 дайын өнімді берілген үлгі бойынша бояу
5. 2. 2. 5 геометриялық фигураларды тану және көрсету
6. 2. 2. 5 геометриялық фигураларды тану және көрсету
7. 2. 2. 5 шаблон бойынша сызу
8. 2. 2. 5 шаблон бойынша сызу
9. 2. 2. 5 шаблон бойынша сызу және қию
10. 2. 2. 5 шаблон бойынша сызу және қию
5. 2. 2. 6 қайшымен түзу сызықпен қию
6. 2. 2. 6 қайшымен қисық сызықтар, шеңберлер және спиральдар бойымен н қию
7. 2. 2. 6 жолақтарды цилиндрге бір жағы ығысу арқылы жабыстыру – спираль
8. 2. 2. 6 жолақтарды цилиндрге бір жағы ығысу арқылы жабыстыру - спираль
9. 2. 2. 6 жолақтарды цилиндрге бір жағы ығысу арқылы жабыстыру - спираль
10. 2. 2. 6 жолақтарды цилиндрге бір жағы ығысу арқылы жабыстыру - спираль
5. 2. 2. 7 парақтың жоғарғы-төменгі жағын, бүктемесін тану және анықтау
6. 2. 2. 7 парақтың жоғарғы-төменгі жағын, бүктемесін тану және анықтау
7. 2. 2. 7 дайындамаларды қиып алу
8. 2. 2. 7 дайындамаларды қиып алу

7. 2. 1. 10 изготавливать из круп и семян панно; декоративные изделия быта, национальные сувениры
8. 2. 1. 10 изготавливать из круп и семян панно; декоративные изделия быта, национальные сувениры
9. 2. 1. 10 изготавливать из круп и семян панно и подарочные сувениры с применением национальных орнаментов и узоров; декорировать изделие из круп и семян
10. 2. 1. 10 изготавливать из круп и семян панно и подарочные сувениры с применением национальных орнаментов и узоров; декорировать изделие из круп и семян
2.2. Работа с бумагой и картоном
5. 2. 2. 1 рвать бумагу
6. 2. 2. 1 рвать бумагу
7. 2. 2. 1 отрывать бумагу (по кусочкам)
8. 2. 2. 1 сгибать и разрывание бумагу (по линиям сгиба, по кусочкам)
9. 2. 2. 1 сгибать и разрывать бумагу (по линиям сгиба, по кусочкам)
10. 2. 2. 1 разрывать лист бумаги на равные части "на глаз"
5. 2. 2. 2 сминать бумагу
6. 2. 2. 2 сминать бумагу
7. 2. 2. 2 наматывать заготовки на стержень
8. 2. 2. 2 скручивать трубочки из полос газеты, наматывать заготовки на стержень
9. 2. 2. 2 скручивать трубочки из полос газеты, располагать детали на основе
10. 2. 2. 2 скручивать трубочки из полос газеты, располагать детали на основе
5. 2. 2. 3 скатывать комочки из бумаги
6. 2. 2. 3 скатывать комочки из бумаги
7. 2. 2. 3 складывать лист бумаги пополам
8. 2. 2. 3 складывать лист бумаги "гармошкой"
9. 2. 2. 3 составлять композицию из модулей
10. 2. 2. 3 составлять композицию из модулей
5. 2. 2. 4 раскрашивать деталь в один цвет
6. 2. 2. 4 раскрашивать деталь в 1-2 цвета
7. 2. 2. 4 раскрашивать заготовки изделия по образцу
8. 2. 2. 4 раскрашивать готовое изделие
9. 2. 2. 4 раскрашивать готовое изделие по заданному образцу
10. 2. 2. 4 раскрашивать готовое изделие по заданному образцу
5. 2. 2. 5 узнавать и показывать геометрические фигуры
6. 2. 2. 5 узнавать и показывать геометрические фигуры
7. 2. 2. 5 обводить по шаблону
8. 2. 2. 5 обводить по шаблону
9. 2. 2. 5 обводить по шаблону и вырезать
10. 2. 2. 5 обводить по шаблону и вырезать
5. 2. 2. 6 резать ножницами по прямой линии
6. 2. 2. 6 резать ножницами по кривым линиям, окружности, по спирали
7. 2. 2. 6 наклеивать полоски на цилиндр со смещением одной стороны – спираль
8. 2. 2. 6 наклеивать полоски на цилиндр со смещением одной стороны – спираль
9. 2. 2. 6 наклеивать полоски на цилиндр со смещением одной стороны – спираль
10. 2. 2. 6 наклеивать полоски на цилиндр со смещением одной стороны – спираль
5. 2. 2. 7 узнавать и определять верх-низ листа, сгиб
6. 2. 2. 7 узнавать и определять верх-низ листа, сгиб
7. 2. 2. 7 вырезать заготовки
8. 2. 2. 7 вырезать заготовки

9. 2. 2. 7 дайындамаларды кесіп, негізге қою
10. 2. 2. 7 дайындамаларды кесіп, негізге қою
5. 2. 2. 8 жолақтарды кесу
6. 2. 2. 8 жолақтарды жабыстыру
7. 2. 2. 8 жолақтың екі жетін бір-біріне жабыстырып, сақина жасау және сақиналарды өзара тізбекке қосу
8. 2. 2. 8 жолақтың екі жетін бір-біріне жабыстырып, сақина жасау және сақиналарды өзара тізбекке қосу
9. 2. 2. 8 сюжеттік аппликация жасау
10. 2. 2. 8 сюжеттік аппликация жасау
5. 2. 2. 9 жапсыруға арналған дайын шаблон арқылы геометриялық пішіндерден аппликация жасау
6. 2. 2. 9 үлгі бойынша геометриялық пішіндерден аппликация жасау
7. 2. 2. 9 геометриялық пішіндердден өрнек құрастыра отырып, аппликацияны орындау
8. 2. 2. 9 әртүрлі контурлары, симметриялы және асимметриялық фигуралары бар аппликацияны жасау
9. 2. 2. 9 сюжетті аппликацияны жасау
10. 2. 2. 9 көлемді аппликацияны жасау
5. 2. 2. 10 қарапайым жазық және көлемді бұйымдар жасау
6. 2. 2. 10 қарапайым жазық және көлемді бұйымдар жасау
7. 2. 2. 10 үлгіні контур бойымен дәйекті түрде орналастыру
8. 2. 2. 10 үлгіні контур бойымен дәйекті түрде орналастыру
9. 2. 2. 10 үлгіні контур бойымен және суреттің ішіне дәйекті түрде орналастыру
10. 2. 2. 10 үлгіні контур бойымен және суреттің ішіне дәйекті түрде орналастыру
5. 2. 2. 11 бұйымның бөлшектерін білу және көрсету
6. 2. 2. 11 бұйымның бөлшектерін білу және көрсету
7. 2. 2. 11 бөлшектердің санын анықтау
8. 2. 2. 11 бөлшектердің санын анықтау
9. 2. 2. 11 бөлшектердің қажетті санын іріктеп алу
10. 2. 2. 11 бөлшектердің қажетті санын анықтап, іріктеп алу
5. 2. 2. 12 қағаз тескішті тану және көрсету
6. 2. 2. 12 қағаз тескіштің қолдану мақсатын білу
7. 2. 2. 12 тескіш көмегімен қағазды тесу
8. 2. 2. 12 тескіш көмегімен қағазды тесу
9. 2. 2. 12 тескіш көмегімен қағазды белгіленген жерден тесу
10. 2. 2. 12 тескіш көмегімен қағазды белгіленген жерден тесу
5. 2. 2. 13 бөлшектерді мөлшері бойынша тану және ажырату
6. 2. 2. 13 бөлшектерді мөлшері бойынша тану және ажырату
7. 2. 2. 13 бөлшектерді мөлшері бойынша тану және ажырату
8. 2. 2. 13 бөлшектерді мөлшері бойынша тану және ажырату
9. 2. 2. 13 бөлшектерді мөлшері бойынша іріктеу
10. 2. 2. 13 бөлшектерді мөлшері бойынша іріктеу
5. 2. 2. 14 конусты тану және көрсету, дайындамалардан конус жасау
6. 2. 2. 14 конусты, цилиндрді тану және көрсету, дайындамалардан цилиндр жасау
7. 2. 2. 14 конустан көлемді ойыншықтар жасау
8. 2. 2. 14 конустан, цилиндрден көлемді ойыншықтар жасау
9. 2. 2. 14 бөлшектерді үлгі бойынша орналастыру дайындамалардан сәндік фигуралар немесе басқа композициялар жасау
10. 2. 2. 14 бөлшектерді үлгі бойынша орналастыру дайындамалардан сәндік фигуралар немесе басқа композициялар жасау

9. 2. 2. 7 вырезать и наклеивать заготовки на основу
10. 2. 2. 7 вырезать и наклеивать заготовки на основу
5. 2. 2. 8 нарезать полоски определенной длины (по намеченным линиям)
6. 2. 2. 8 клеить полоски
7. 2. 2. 8 соединять полоски в кольца и между собой в цепь
8. 2. 2. 8 соединять полоски в кольца и между собой в цепь
9. 2. 2. 8 выполнять сюжетную аппликацию
10. 2. 2. 8 выполнять сюжетную аппликацию
5. 2. 2. 9 выполнять аппликацию из заготовок геометрических фигур на готовых шаблонах для наклеивания
6. 2. 2. 9 выполнять аппликацию из геометрических фигур по образцу
7. 2. 2. 9 выполнять аппликацию, составляя узор из геометрических фигур
8. 2. 2. 9 выполнять предметную аппликацию, имеющую различные очертания, симметричные и несимметричные формы в статичном положении
9. 2. 2. 9 выполнять объҰмную аппликацию
10. 2. 2. 9 выполнять объемную аппликацию
5. 2. 2. 10 изготавливать простейшие плоскостные и объемные изделия
6. 2. 2. 10 изготавливать простейшие плоскостные и объемные изделия
7. 2. 2. 10 последовательно выкладывать узор по контуру
8. 2. 2. 10 последовательно выкладывать узор по контуру
9. 2. 2. 10 последовательно выкладывать узор по контуру и внутри рисунка
10. 2. 2. 10 последовательно выкладывать узор по контуру и внутри рисунка
5. 2. 2. 11 узнавать и показывать детали изделия
6. 2. 2. 11 узнавать и показывать детали изделия
7. 2. 2. 11 определять количество деталей
8. 2. 2. 11 определять количество деталей
9. 2. 2. 11 отбирать нужное количество деталей
10. 2. 2. 11 определять и отбирать нужное количество деталей
5. 2. 2. 12 узнавать и показывать дырокол
6. 2. 2. 12 знать назначение дырокола
7. 2. 2. 12 выполнять прокол бумаги при помощи дырокола
8. 2. 2. 12 выполнять прокол бумаги при помощи дырокола
9. 2. 2. 12 выполнять прокол бумаги при помощи дырокола по отметке
10. 2. 2. 12 выполнять прокол бумаги при помощи дырокола по отметке
5. 2. 2. 13 узнавать и различать детали по величине
6. 2. 2. 13 узнавать и различать детали по величине
7. 2. 2. 13 располагать детали по величине
8. 2. 2. 13 располагать детали по величине
9. 2. 2. 13 отбирать детали по величине
10. 2. 2. 13 отбирать детали по величине
5. 2. 2. 14 узнавать и показывать конус изготавливать конус из заготовок
6. 2. 2. 14 узнавать и показывать конус, цилиндр изготавливать цилиндр из заготовок
7. 2. 2. 14 изготавливать объемные игрушки из конуса
8. 2. 2. 14 изготавливать объемные игрушки из конуса, цилиндра
9. 2. 2. 14 располагать детали по образцу; составлять декоративные фигурки или другие композиции из заготовок
10. 2. 2. 14 располагать детали по образцу; составлять декоративные фигурки или другие композиции из заготовок

5. 2. 2. 15 ұлттық сипаты бар бұйымдарды жасау
6. 2. 2. 15 ұлттық сипаты бар бұйымдарды жасау
7. 2. 2. 15 конустан көлемді ойыншықтар жасау (киіз үй)
8. 2. 2. 15 конустан көлемді ойыншықтар жасау
9. 2. 2. 15 конустан немесе цилиндрден көлемді ойыншықтар жасау оригами техникасын қолданып бұйымдар жасау, ұлттық ою-өрнектертері бар композицияны құрастыру
10. 2. 2. 15 конустан немесе цилиндрден көлемді ойыншықтар жасау оригами техникасын қолданып бұйымдар жасау, ұлттық ою-өрнектертері бар композицияны құрастыру
2.3. Саз және тұзды қамырмен жұмыс істеу
5. 2. 3. 1 табиғи саздың қасиеттерін бақылап түсіну
6. 2. 3. 1 табиғи саздың қасиеттерін білу (түсі, ылғалдылығы, икемділігі)
7. 2. 3. 1 сазды езу, мыжу
8. 2. 3. 1 сазды езу, мыжу, илеу
9. 2. 3. 1 "шикі күйінде" саздан безендіру: жабыстыру, тырналау
10. 2. 3. 1 "шикі күйінде" саздан безендіру: жабыстыру, тырналау
5. 2. 3. 2 қамыр илеу (педагогпен бірлесіп)
6. 2. 3. 2 қамыр илеу (педагогпен бірлесіп)
7. 2. 3. 2 ойыншық жасау кезектілігін сақтау
8. 2. 3. 2 ойыншық жасау кезектілігін сақтау
9. 2. 3. 2 әртүрлі текстураларды қолдану (жақсартылған құралдар, маталар, құрылғылар)
10. 2. 3. 2 әртүрлі текстураларды қолдану (жақсартылған құралдар, маталар, құрылғылар)
5. 2. 3. 3 қамырды сақтау шарттарын сақтау
6. 2. 3. 3 қамырды сақтау шарттарын сақтау
7. 2. 3. 3 жабыстыру, жабыстыруда әр түрлі құрылғыларды (оқтау, шаблондар, пішіндер) пайдалану
8. 2. 3. 3 жабыстыру, жабыстыруда әр түрлі құрылғыларды (оқтау, шаблондар, пішіндер) пайдалану
9. 2. 3. 3 кескіндеменің негізгі элементтерін орындау
10. 2. 3. 3 кескіндеменің негізгі элементтерін орындау
5. 2. 3. 4 құралдарды тану және көрсету: жалпақ десте, дөңгелек десте, оқтау, шаблон
6. 2. 3. 4 құралдарды тану және көрсету: жалпақ десте, дөңгелек десте, оқтау, шаблон
7. 2. 3. 4 тұтас саздан (қамырдан) жеке бөліктерді жұлу
8. 2. 3. 4 тұтас саздан (қамырдан) жеке бөліктерді жұлу
9. 2. 3. 4 тұтас саздан (қамырдан) жеке бөліктерді жұлу
10. 2. 3. 4 тұтас саздан (қамырдан) жеке бөліктерді жұлу
5. 2. 3. 5 бөлшектердің өлшемін салыстыру
6. 2. 3. 5 бөлшектердің өлшемін салыстыру
7. 2. 3. 5 әр түрлі құрылғылардан фактураларды жасау
8. 2. 3. 5 әр түрлі құрылғылардан фактураларды жасау
9. 2. 3. 5 өрнектер, шеңберлер, жолақтар салып, кескіндеме жасау
10. 2. 3. 5 өрнектер, шеңберлер, жолақтар салып, кескіндеме жасау
5. 2. 3. 6 саздың қасиеттерін атау

5. 2. 2. 15 изготавливать простые изделия с национальным колоритом
6. 2. 2. 15 изготавливать простые изделия с национальным колоритом
7. 2. 2. 15 изготавливать объемные изделия из конуса "Юрта"
8. 2. 2. 15 изготавливать объемные изделия из конуса, цилиндра с национальным колоритом
9. 2. 2. 15 изготавливать объемные игрушки из конуса, цилиндра; изготавливать изделия в технике оригами, составлять композицию с применением национальных орнаментов и узоров
10. 2. 2. 15 изготавливать объемные игрушки из конуса, цилиндра; выполнять изделия в технике оригами, составлять композицию с применением национальных орнаментов и узоров
2.3. Работа с глиной и соленым тестом
5. 2. 3. 1 иметь представления о свойствах природной глины
6. 2. 3. 1 иметь представления о свойствах природной глины
7. 2. 3. 1 разминать глину
8. 2. 3. 1 разминать глину
9. 2. 3. 1 декорировать из глины "по-сырому": налепливать, процарапывать
10. 2. 3. 1 декорировать из глины "по-сырому": налепливать, процарапывать
5. 2. 3. 2 замешивать тесто для лепки (совместно с учителем)
6. 2. 3. 2 замешивать тесто для лепки (совместно с учителем)
7. 2. 3. 2 соблюдать последовательность изготовления игрушки
8. 2. 3. 2 соблюдать последовательность изготовления игрушки
9. 2. 3. 2 использовать различные фактуры (подручные инструменты, ткани, приспособления)
10. 2. 3. 2 использовать различные фактуры (подручные инструменты, ткани, приспособления)
5. 2. 3. 3 соблюдать условия хранения теста
6. 2. 3. 3 соблюдать условия хранения теста
7. 2. 3. 3 лепить с использованием различных приспособлений (скалка, шаблоны, формы)
8. 2. 3. 3
лепить с использованием различных приспособлений (скалка, шаблоны, формы)
9. 2. 3. 3 выполнять основные элементы росписи
10. 2. 3. 3 выполнять основные элементы росписи
5. 2. 3. 4 узнавать и показывать инструменты: плоский стек, круглый стек, скалка, шаблон
6. 2. 3. 4 узнавать и показывать инструменты: плоский стек, круглый стек, скалка, шаблон
7. 2. 3. 4 вытягивать отдельные детали из целого куска глины (теста)
8. 2. 3. 4 вытягивать отдельные детали из целого куска глины (теста)
9. 2. 3. 4 вытягивать отдельные детали из целого куска глины (теста)
10. 2. 3. 4 вытягивать отдельные детали из целого куска глины (теста)
5. 2. 3. 5 сравнивать размер деталей
6. 2. 3. 5 сравнивать размер деталей
7. 2. 3. 5 создавать фактуры из различных приспособлений
8. 2. 3. 5 создавать фактуры из различных приспособлений
9. 2. 3. 5 выполнять роспись узорами: кругами, полосками
10. 2. 3. 5 выполнять роспись узорами: кругами, полосками
5. 2. 3. 6 называть свойства глины

6. 2. 3. 6 саздың қасиеттерін атау
7. 2. 3. 6 гуашьпен жұмыс істеу ережелерін орындау
8. 2. 3. 6 гуашьпен жұмыс істеу ережелерін орындау
9. 2. 3. 6 ойыншықтың жасалу ретін сақтау
10. 2. 3. 6 ойыншықтың жасалу ретін сақтау
5. 2. 3. 7 сазды жұмысқа дайындау
6. 2. 3. 7 сазды жұмысқа дайындау
7. 2. 3. 7 сазбен жұмыс істеу ережелерін орындау
8. 2. 3. 7 сазбен жұмыс істеу ережелерін орындау
9. 2. 3. 7 қамырды жұмысқа дайындау: илеу, үлгі бойынша әртүрлі көлемдегі қамыр кесектерін үзу
10. 2. 3. 7 қамырды жұмысқа дайындау әдістерін орындау: илеу, үлгі бойынша әртүрлі көлемдегі қамыр кесектерін үзу
5. 2. 3. 8 бұйымды, оның бөліктерін, белгілерін атау
6. 2. 3. 8 бұйымды , оның бөліктерін, белгілерін атау
7. 2. 3. 8 тұзды қамырдан мүсіндеу
8. 2. 3. 8 тұзды қамырдан мүсіндеу
9. 2. 3. 8 қамыр бөлшектерін су мен щетка арқылы жалғау
10. 2. 3. 8 қамыр бөлшектерін су мен щетка арқылы жалғау
5. 2. 3. 9 әр түрлі мөлшердегі шарларды жаю
6. 2. 3. 9 әр түрлі мөлшердегі шарларды жаю
7. 2. 3. 9 шарларды қысып текшелер жасау
8. 2. 3. 9 шарларды текшелерге тегістеу
9. 2. 3. 9 композиция құрастыру
10. 2. 3. 9 композиция құрастыру
5. 2. 3. 10 бұйымдардың әртүрлі бөлшектерін (жіптер, пластиналар, шарлар) жаю, бұрау, жалпитып қысу
6. 2. 3. 10 бұйымдардың әртүрлі бөлшектерін (жіптер, пластиналар, шарлар) жаю, бұрау, жалпитып қысу, мыжу
7. 2. 3. 10 әртүрлі пішіндегі бұйым бөлшектерін жасаудың әдістерін қолдану
8. 2. 3. 10 әртүрлі пішіндегі бұйым бөлшектерін жасаудың әдістерін қолдану
9. 2. 3. 10 фигураны шаблон бойынша мүсіндеу, илеу оқтаумен жаю
10. 2. 3. 10 фигураны шаблон бойынша мүсіндеу, илеу оқтаумен жаю
5. 2. 3. 11 әр түрлі мөлшердегі шарларды алақандар арасында ұқалап және үстел бетіне қойып, жапсыру
6. 2. 3. 11 әр түрлі мөлшердегі шарларды алақандар арасында ұқалап және үстел бетіне қойып, жапсыру
7. 2. 3. 11 бұйымды 1-кезеңде орындау: бұралған тұтқаның екі жіптерін бұрау
8. 2. 3. 11 дайын қалыптарды пайдаланып мүсіндеу
9. 2. 3. 11 бұйымды 2-кезеңде орындау: бұралған тұтқаның екі жіптерін бұрау (бұрау әдісі)
10. 2. 3. 11 бұйымды 2-кезеңде орындау: бұралған тұтқаның екі жіптерін бұрау (бұрау әдісі)
5. 2. 3. 12 бояудың қарапайым ережелерін орындау
6. 2. 3. 12 бояудың қарапайым ережелерін орындау
7. 2. 3. 12 модельдеуді конструктивті түрде орындау (бөліктерден бүтінге дейін)
8. 2. 3. 12 бұйымды 1-кезеңде орындау: бұралған тұтқаның екі жіптерін бұрау
9. 2. 3. 12 тесу, бұйымның бөліктеріне басып шығару, бояу, оларды негізге желімдеу
10. 2. 3. 12 тесу, бұйымның бөліктеріне басып шығару, бояу, оларды негізге желімдеу

6. 2. 3. 6 называть свойства глины
7. 2. 3. 6 выполнять правила работы с гуашью
8. 2. 3. 6 выполнять правила работы с гуашью
9. 2. 3. 6 соблюдать последовательность изготовления игрушки
10. 2. 3. 6 соблюдать последовательность изготовления игрушки
5. 2. 3. 7 подготавливать глину к работе
6. 2. 3. 7 подготавливать глину к работе
7. 2. 3. 7 выполнять правила работы с глиной
8. 2. 3. 7 выполнять правила работы с глиной
9. 2. 3. 7 выполнять способы подготовки теста к работе: разминать, отщипывать кусочки теста разной величины, согласно образцу
10. 2. 3. 7 выполнять способы подготовки теста к работе: разминать, отщипывать кусочки теста разной величины, согласно образцу
5. 2. 3. 8 называть поделку, ее части, признаки
6. 2. 3. 8 называть поделку, ее части, признаки
7. 2. 3. 8 лепить из соленого теста
8. 2. 3. 8 лепить из соленого теста
9. 2. 3. 8 соединять детали с помощью воды и кисточки
10. 2. 3. 8 соединять детали с помощью воды и кисточки
5. 2. 3. 9 раскатывать шарики разной величины
6. 2. 3. 9 раскатывать шарики разной величины
7. 2. 3. 9 сплющивать шарики в кубики
8. 2. 3. 9 сплющивать шарики в кубики
9. 2. 3. 9 составлять композиции
10. 2. 3. 9 составлять композиции
5. 2. 3. 10 раскатывать и вить, сплющивать из различных по форме деталей изделий (жгутов, пластин, шариков
6. 2. 3. 10 раскатывать и вить, сплющивать из различных по форме деталей изделий (жгутов, пластин, шариков
7. 2. 3. 10 применять способы получения разных по форме деталей изделия
8. 2. 3. 10 применять способы получения разных по форме деталей изделия
9. 2. 3. 10 лепить фигурки по шаблону, раскатывать скалкой
10. 2. 3. 10 лепить фигурки по шаблону, раскатывать скалкой
5. 2. 3. 11 лепить, раскатывать шарики разной величины в ладонях и на поверхности
6. 2. 3. 11 лепить, раскатывать шарики разной величины в ладонях и на поверхности
7. 2. 3. 11 выполнять поделки в 1 этап: скручивать из двух жгутиков витой ручки
8. 2. 3. 11
лепить, с использованием формочек
9. 2. 3. 11 выполнять поделки во 2 этап: скручивать из двух жгутиков витой ручки (способ витья)
10. 2. 3. 11 выполнять поделки во 2 этап: скручивать из двух жгутиков витой ручки (способ витья)
5. 2. 3. 12 элементарные правила раскрашивать
6. 2. 3. 12 элементарные правила раскрашивать
7. 2. 3. 12 лепить конструктивным способом (от частей к целому)
8. 2. 3. 12 выполнять поделки в 1 этап: скручивать из двух жгутиков витой ручки
9. 2. 3. 12 прокалывать, наносить отпечатки на детали изделия, раскрашивать, приклеивать их на основу
10. 2. 3. 12 прокалывать, наносить отпечатки на детали изделия, раскрашивать, приклеивать их на основу

5. 2. 3. 13 жазықтықта мүсіндеу (рельеф)
6. 2. 3. 13 жазықтықта мүсіндеу (рельеф)
7. 2. 3. 13 ұсақ жарықшақтарды егіп тегістеу
8. 2. 3. 13 конструктивті әдіспен мүсіндеу (бөліктерден бүтін жасау)
9. 2. 3. 13 сәндік элементтерді жасау үшін әртүрлі заттарды пайдалану
10. 2. 3. 13 сәндік элементтерді жасау үшін әртүрлі заттарды пайдалану
5. 2. 3. 14 әр түрлі құрылғылардың көмегімен бедермелер, фактураларды жасау
6. 2. 3. 14 әр түрлі құрылғылардың көмегімен бедермелер, фактураларды жасау
7. 2. 3. 14 жақтау бетінде өрнек салу үшін шағын заттарды пайдалану
8. 2. 3. 14 кішкене жарықшақтарды тегістеу
9. 2. 3. 14 рельефті тақтайшаларды безендіру, үстіне жабыстыру, сызу, бояу, фактураларды қолдану, сурет салу, тапсырмада бағдарлау
10. 2. 3. 14 рельефті тақтайшаларды жабыстыру, сызу, бояу арқылы текстураны қолдану, үлгі бойынша тапсырмада бағдарлау
5. 2. 3. 15 саздан жасалған тегіс қабатта дестемен немесе тіс тазалағышпен тырналап сурет салу
6. 2. 3. 15 саздан жасалған тегіс қабатта дестемен немесе тіс тазалағышпен тырналап сурет салу
7. 2. 3. 15 түрлі материалдарды (мата, фольга, шілтер және т.б.) қолдану арқылы саз қабатының фактурасын өзгерту
8. 2. 3. 15 саз қабатын көлемді бөлшектерді жапсыру арқылы безендіру
9. 2. 3. 15 саз қабатын әртүрлі тәсілдермен "шикідей" безендіру
10. 2. 3. 15 саз қабатын саусақпен ою салу тәсілімен безендіру
5. 2. 3. 16 бұйымның бөлшектерін қолда бар құралдардың (қалыптардың) көмегімен кесу (ойып кесіп алу)
6. 2. 3. 16 бұйымның бөлшектерін қолда бар құралдардың (қалыптардың) көмегімен кесу (ойып кесіп алу)
7. 2. 3. 16 бұйымның бөліктерін қолда бар құралдарды (шаблондарды) пайдаланып кесу
8. 2. 3. 16 рельефтік тақталарды ұлттық ою-өрнектерді жабыстыру, фактураларды, саусақпен ою салуды қолдану арқылы безендіру
9. 2. 3. 16 бұйымдардға қазақтың ұлттық ою-өрнектерін салып бояу
10. 2. 3. 16 бұйымдардға қазақтың ұлттық ою-өрнектерін салып бояу
5. 2. 3. 17 бұйымның үлгісін табиғи объектімен тану және салыстыру
6. 2. 3. 17 бұйымның үлгісін табиғи объектімен тану және салыстыру
7. 2. 3. 17 бұйымның үлгісін табиғи объектімен, муляжбен салыстыру
8. 2. 3. 17 бұйымның үлгісін табиғи объектімен, муляжбен салыстыру
9. 2. 3. 17 қолда бар құралдарды (шаблондарды) пайдаланып бұйымның бөліктерін кесу
10. 2. 3. 17 қолда бар құралдарды (сызбаүлгі) пайдалана отырып, бұйымның бөлшектерін қиып алу
2.4. Қалдық материалмен жұмыс
5. 2. 4. 1 орауыш материалдың (кәмпит қағазы) қасиеттерін атау: орауыштардың түсі, мөлшері, құрылымы
6. 2. 4. 1 орауыш материалдың (кәмпит қағазы) қасиеттерін атау: орауыштардың түсі, мөлшері, құрылымы

5. 2. 3. 13 лепить на плоскости (рельеф)
6. 2. 3. 13 лепить на плоскости (рельеф)
7. 2. 3. 13 шлифовать и затирать мелкие трещины
8. 2. 3. 13 лепить конструктивным способом (от частей к целому)
9. 2. 3. 13 использовать различные предметы для создания элементов декора
10. 2. 3. 13 использовать различные предметы для создания элементов декора
5. 2. 3. 14 выполнять с помощью различных приспособлений оттиски, фактуру
6. 2. 3. 14 выполнять с помощью различных приспособлений оттиски, фактуру
7. 2. 3. 14 использовать мелкие предметы для создания рисунка на поверхности рамки
8. 2. 3. 14 шлифовать и затирать мелкие трещины
9. 2. 3. 14 декорировать рельефные пластины, налепливать, использовать фактуры, процарапывать, расписывать, ориентироваться в задании по образцу
10. 2. 3. 14 декорировать рельефные пластины налепливать, использовать фактуры процарапывать, расписывать, ориентироваться в задании по образцу
5. 2. 3. 15 процарапывать рисунок на глиняном пласте стекой или зубочисткой
6. 2. 3. 15 выполнять на глиняном пласте, с помощью различных инструментов и приспособлений, оттиски, печати
7. 2. 3. 15 придавать глиняному пласту разнообразную фактуру, используя различные приспособления (ткань, кружево, фольгу и пр.)
8. 2. 3. 15 декорировать глиняный пласт объемными налепными деталями
9. 2. 3. 15 декорировать глиняный пласт разнообразными способами "по-сырому"
10. 2. 3. 15 декорировать глиняный пласт пальцевым орнаментом
5. 2. 3. 16 вырезать детали изделия с помощью подручных средств (формочек)
6. 2. 3. 16 вырезать детали изделия с помощью подручных средств (формочек)
7. 2. 3. 16 вырезать детали изделия с помощью подручных средств (шаблонов)
8. 2. 3. 16 декорировать рельефные пластины с применением национальных узоров налепливанием, использованием фактуры, пальцевым орнаментом
9. 2. 3. 16 расписывать изделия казахскими национальными орнаментами
10. 2. 3. 16 расписывать изделия казахскими национальными орнаментами
5. 2. 3. 17 узнавать и сравнивать образец изделия с натуральным объектом
6. 2. 3. 17 узнавать и сравнивать образец изделия с натуральным объектом
7. 2. 3. 17 сравнивать образец изделия с натуральным объектом, муляжом
8. 2. 3. 17 сравнивать образец изделия с натуральным объектом, муляжом
9. 2. 3. 17 вырезать детали изделия с помощью подручных средств (шаблонов)
10. 2. 3. 17 вырезать детали изделия с помощью подручных средств (лекало)
2.4. Работа с бросовым материалом
5. 2. 4. 1 называть свойства материала оберток (фантиков): цвет, размер, структура фантиков
6. 2. 4. 1 называть свойства материала оберток (фантиков): цвет, размер, структура фантиков

7. 2. 4. 1 материалды үнемді бөліп пайдалану
8. 2. 4. 1 материалды үнемді бөліп пайдалану
9. 2. 4. 1 бөлшектерден (жүн жіптер, түрлі-түсті картон, өрім) пластикалық қорапқа ұлттық ою-өрнектерді жасап жапсыруда желімдеу технологиясын (техникалық талаптарын, тәртібін, ретін) сақтау
10. 2. 4. 1 бөлшектерден (жүн жіптер, түрлі-түсті картон, өрім) пластикалық қобдишаға, футлярға ұлттық ою-өрнектерді жасап жапсыруда желімдеу технологиясын (техникалық талаптарын, тәртібін, ретін) сақтау
5. 2. 4. 2 ұлттық өрнектерді пайдалана отырып, бұйымдарға орауыштарды желімдеу
6. 2. 4. 2 ұлттық өрнектерді пайдалана отырып, бұйымдарға орауыштарды желімдеу
7. 2. 4. 2 ұлттық ою-өрнектерді пайдаланып қораптардан сандық құрастыру
8. 2. 4. 2 ұлттық ою-өрнектерді пайдаланып қораптардан сандық құрастыру
9. 2. 4. 2 екі жақты скотчті (жабыстыратын таспа) қолдану
10. 2. 4. 2 екі жақты таспаны қолдану
5. 2. 4. 3 кәмпит қағаздарын өзара бір-біріне жалғау
6. 2. 4. 3 кәмпит қағаздарын өзара бір-біріне жалғау
7. 2. 4. 3 қалдық материалдан, қолданыстан шыққан заттардан құрастыру
8. 2. 4. 3 қалдық материалдан, қолданыстан шыққан заттардан құрастыру
9. 2. 4. 3 бұйымның бөлшектерін жинау
10. 2. 4. 3 бұйымның бөлшектерін жинау
5. 2. 4. 4 бұйымдарды тану және ажырату, олар жасалған материалды атау
6. 2. 4. 4 бұйымдарды тану және ажырату, олар жасалған материалды атау
7. 2. 4. 4 көлемді бұйым жасау үшін кәмпит қағаздарын бүктеу техникасын орындау
8. 2. 4. 4 көлемді бұйым жасау үшін кәмпит қағаздарын бүктеу техникасын орындау
9. 2. 4. 4 қағазбен (картонмен), сіріңке қораптарымен жұмыс істеу тәсілдерін орындау
10. 2. 4. 4 қағазбен (картонмен), сіріңке қораптарымен жұмыс істеу тәсілдерін орындау
5. 2. 4. 5 "Мозаика" техникасын орындау, картонға геометриялық ою-өрнек салу
6. 2. 4. 5 "Мозаика" техникасын орындау, картонға геометриялық ою-өрнек салу
7. 2. 4. 5 дайын құрылымды безендіру
8. 2. 4. 5 дайын құрылымды безендіру
9. 2. 4. 5 бұйымның барлық бөлшектерін қосып құрастыру
10. 2. 4. 5 бұйымның барлық бөлшектерін қосып құрастыру
5. 2. 4. 6 үгінділерді жұмысқа дайындау (елеу, түрлі түстермен бояу)
6. 2. 4. 6 үгінділерді жұмысқа дайындау (елеу, түрлі түстермен бояу), үгінділерден аппликация жасау
7. 2. 4. 6 үгінділерден аппликация жасау
8. 2. 4. 6 үгінділерден аппликация жасау
9. 2. 4. 6 үгінділер мен сіріңкелерден аппликация жасау
10. 2. 4. 6 үгінділер мен сіріңкелерден аппликация жасау

7. 2. 4. 1 экономно распределять и использовать материал
8. 2. 4. 1 экономно распределять и использовать материал
9. 2. 4. 1 соблюдать технологию (технические требования, порядок, последовательность) приклеивания деталей (из шерстяных ниток, цветного картона, тесьмы) на пластиковый футляр, коробочку с применением национальных орнаментов и узоров
10. 2. 4. 1 соблюдать технологию (технические требования, порядок, последовательность) приклеивания деталей (из шерстяных ниток, цветного картона, тесьмы) на пластиковый футляр, шкатулку с применением национальных орнаментов и узоров
5. 2. 4. 2 приклеивать обертки на основу с применением национальных узоров
6. 2. 4. 2 приклеивать обертки на основу с применением национальных узоров
7. 2. 4. 2 конструировать из коробок сундучок с применением национальных орнаментов
8. 2. 4. 2 конструировать из коробок сундучок с применением национальных орнаментов
9. 2. 4. 2 использовать двухсторонний скотч для соединения изделия с применением национальных орнаментов и узоров
10. 2. 4. 2 использовать двухсторонний скотч для соединения изделия с применением национальных орнаментов и узоров
5. 2. 4. 3 соединять фантики между собой
6. 2. 4. 3 соединять фантики между собой
7. 2. 4. 3 конструировать из бросового материала
8. 2. 4. 3 конструировать из бросового материала
9. 2. 4. 3 собирать детали изделия
10. 2. 4. 3 собирать детали изделия
5. 2. 4. 4 узнавать и различать изделия, называть материал из которого они изготовлены
6. 2. 4. 4 узнавать и различать изделия, называть материал из которого они изготовлены
7. 2. 4. 4 выполнять технику складывания фантиков для объемных поделок
8. 2. 4. 4 выполнять технику складывания фантиков для объемных поделок
9. 2. 4. 4 выполнять приҰмы работы с бумагой (картоном), спичечными коробками
10. 2. 4. 4 выполнять приҰмы работы с бумагой (картоном), спичечными коробками
5. 2. 4. 5 выполнять технику "Мозаика", раскладывать геометрический орнамент на картон
6. 2. 4. 5 выполнять технику "Мозаика", раскладывать геометрический орнамент на картон
7. 2. 4. 5 декорировать готовую конструкцию
8. 2. 4. 5 декорировать готовую конструкцию
9. 2. 4. 5 соединять детали изделия
10. 2. 4. 5 соединять детали изделия
5. 2. 4. 6 готовить опилки к работе (просеивание, окрашивание в различные цвета)
6. 2. 4. 6 выполнять аппликации из опилок, готовить опилки к работе (просеивание, окрашивание в различные цвета)
7. 2. 4. 6 выполнять аппликации из опилок
8. 2. 4. 6 выполнять аппликации из опилок
9. 2. 4. 6 выполнять аппликации из опилок и спичек
10. 2. 4. 6 выполнять аппликации из опилок и спичек

5. 2. 4. 7 сіріңке қораптарынан құрастыру
6. 2. 4. 7 сіріңке қораптарынан құрастыру
7. 2. 4. 7 сіріңке қораптарын жұмысқа дайындау
8. 2. 4. 7 сіріңке қораптарын жұмысқа дайындау
9. 2. 4. 7 сіріңке қораптарын жұмысқа дайындау, әртүрлі түстерге бояу
10. 2. 4. 7 сіріңке қораптарын жұмысқа дайындау, әртүрлі түстерге бояу
5. 2. 4. 8 қораптарды желімдеу
6. 2. 4. 8 қораптарды желімдеу
7. 2. 4. 8 таңбалау сызықтары бойынша қайшымен кесу
8. 2. 4. 8 таңбалау сызықтары бойынша қайшымен кесу
9. 2. 4. 8 таңбалау сызықтары бойымен қайшымен кесу; қораптарды желімдеу және біріктіру
10. 2. 4. 8 таңбалау сызықтары бойымен қайшымен кесу; жәшіктерді желімдеу және біріктіру
5. 2. 4. 9 бөлшектерді желімдеп біріктіру
6. 2. 4. 9 бөлшектерді желімдеп біріктіру
7. 2. 4. 9 бөлшектерді скотчпен біріктіру
8. 2. 4. 9 бөлшектерді скотчпен біріктіру
9. 2. 4. 9 бөлшектерді степлермен біріктіру
10. 2. 4. 9 бөлшектерді степлермен біріктіру
5. 2. 4. 10 ермексаздан жасалған бөлшектерді корпусқа бекіту
6. 2. 4. 10 ермексаздан жасалған бөлшектерді корпусқа бекіту
7. 2. 4. 10 бөлшектерді бұйымға желімдеу
8. 2. 4. 10 бөлшектерді бұйымға желімдеу
9. 2. 4. 10 бөлшектерді бұйымға желімдеу
10. 2. 4. 10 бөлшектерді бұйымға желімдеу
2.5. Моншақтармен және бисерлермен жұмыс
5. 2. 5. 1 моншақтарды пішіні, түсі, өлшемі бойынша тану және ажырату
6. 2. 5. 1 моншақтарды пішіні, түсі, өлшемі бойынша тану және ажырату
7. 2. 5. 1 моншақтар мен бисерлерді пішіні, түсі, өлшемі бойынша тану және ажырату
8. 2. 5. 1 моншақтар мен бисерлерді пішіні, түсі, өлшемі бойынша тану және ажырату
9. 2. 5. 1 бисерлерден қарапайым бұйымдарды дайын сызба бойынша тоқу
10. 2. 5. 1 бисерлерден қарапайым бұйымдарды дайын сызба бойынша тоқу
5. 2. 5. 2 моншақтар мен бисерлерді пішіні, түсі, өлшемі бойынша таңдау
6. 2. 5. 2 моншақтар мен бисерлерді пішіні, түсі, өлшемі бойынша таңдау
7. 2. 5. 2 балық аулау жібінде екі моншақтан тұратын "бұтақты" тоқу; төрт бисерден "төбешіктер" жасау
8. 2. 5. 2 балық аулау жібінде екі моншақтан тұратын "бұтақты" тоқу; төрт бисерден "төбешіктер" жасау
9. 2. 5. 2 бисерді сымға теріп, бұйым жасау
10. 2. 5. 2 бисерді сымға теріп, бұйым жасау
5. 2. 5. 3 ілмектердіпішіні, өлшемі бойынша тану және ажырату
6. 2. 5. 3 ілмектерді пішіні, өлшемі бойынша тану және ажырату
7. 2. 5. 3 ілмекті балық аулау жібімен бекіту
8. 2. 5. 3 ілмекті балық аулау жібімен бекіту
9. 2. 5. 3 ілмекті сыммен бекіту
10. 2. 5. 3 ілмекті сыммен бекіту
5. 2. 5. 4 көрсетілім бойынша тоқуды орындау
6. 2. 5. 4 көрсетілім бойынша тоқуды орындау
7. 2. 5. 4 жұмыстың басы мен соңын тоқу, жіпті бекіту

5. 2. 4. 7 конструировать из спичечных коробков
6. 2. 4. 7 конструировать из спичечных коробков
7. 2. 4. 7 готовить спичечные коробки к работе
8. 2. 4. 7 готовить спичечные коробки к работе
9. 2. 4. 7 готовить спичечные коробки к работе, окрашивать в различные цвета
10. 2. 4. 7 готовить спичечные коробки к работе, окрашивать в различные цвета
5. 2. 4. 8 оклеивать коробки
6. 2. 4. 8 оклеивать коробки
7. 2. 4. 8 резать ножницами по линиям разметки
8. 2. 4. 8 резать ножницами по линиям разметки
9. 2. 4. 8 резать ножницами по линиям разметки; оклеивать и соединять коробки
10. 2. 4. 8 резать ножницами по линиям разметки; оклеивать и соединять коробки
5. 2. 4. 9 соединять детали с помощью клея
6. 2. 4. 9 соединять детали с помощью клея
7. 2. 4. 9 соединять детали скотчем
8. 2. 4. 9 соединять детали скотчем
9. 2. 4. 9 соединять детали степлером
10. 2. 4. 9 соединять детали степлером
5. 2. 4. 10 прикреплять детали из пластилина на футляр
6. 2. 4. 10 прикреплять детали из пластилина на футляр
7. 2. 4. 10 приклеивать детали на основу
8. 2. 4. 10 приклеивать детали на основу
9. 2. 4. 10 приклеивать детали на основу
10. 2. 4. 10 приклеивать детали на основу
2.5. Работа с бусами и бисером
5. 2. 5. 1 узнавать и различать бусины по форме, цвету, размеру
6. 2. 5. 1 узнавать и различать бусины по форме, цвету, размеру
7. 2. 5. 1 узнавать и различать бисер и бусины по форме, цвету, размеру
8. 2. 5. 1 узнавать и различать бисер и бусины по форме, цвету, размеру
9. 2. 5. 1 плести бисером простейшие изделия по схемам
10. 2. 5. 1 плести бисером простейшие изделия по схемам
5. 2. 5. 2 подбирать бисер и бусины по форме, цвету, размеру
6. 2. 5. 2 подбирать бисер и бусины по форме, цвету, размеру
7. 2. 5. 2 выполнять плетение на леске "веточки" из двух бусин; выполнять "шишечки" из четырҰх бисерин
8. 2. 5. 2 выполнять плетение на леске "веточки" из двух бусин; выполнять "шишечки" из четырҰх бисерин
9. 2. 5. 2 плести изделия из бисера на проволоке
10. 2. 5. 2 плести изделия из бисера на проволоке
5. 2. 5. 3 узнавать и различать застежку по форме, размеру
6. 2. 5. 3 узнавать и различать застежку по форме, размеру
7. 2. 5. 3 закреплять застежку с помощью лески
8. 2. 5. 3 закреплять застежку с помощью лески
9. 2. 5. 3 закреплять застежку с помощью проволоки
10. 2. 5. 3 закреплять застежку с помощью проволоки
5. 2. 5. 4 выполнять плетение по показу
6. 2. 5. 4 выполнять плетение по показу
7. 2. 5. 4 выполнять плетение начала и окончания работы, закреплять нить

8. 2. 5. 4 жұмыстың басы мен соңын тоқу, жіпті бекіту
9. 2. 5. 4 жіпке бірнеше моншақ салып, инені қарама-қарсы бағытта жіппен өткізу
10. 2. 5. 4 жіпке бірнеше моншақ салып, инені қарама-қарсы бағытта жіппен өткізу
5. 2. 5. 5 жіпке тоқу кезінде әр әрекетті тану және атау
6. 2. 5. 5 жіпке тоқу кезінде әр әрекетті тану және атау
7. 2. 5. 5 сызба бойынша бұйымдарды орындау
8. 2. 5. 5 сызба бойынша бұйымдарды орындау
9. 2. 5. 5 екі жіпке тоқу ережесін сақтау
10. 2. 5. 5 екі жіпке тоқу ережесін сақтау
5. 2. 5. 6 моншақтардың түстерін, өлшемін, пішінін тану және атау (дөңгелек, сопақ, шаршы, фигуралық)
6. 2. 5. 6 моншақтардың түстерін, өлшемін, пішінін тану және атау (дөңгелек, сопақ, шаршы, фигуралық)
7. 2. 5. 6 моншақтардың және бисерлердің түстерін, өлшемін, пішінін тану және атау (дөңгелек, сопақ, шаршы, фигуралық)
8. 2. 5. 6 моншақтардың және бисерлердің түстерін, өлшемін, пішінін тану және атау (дөңгелек, сопақ, шаршы, фигуралық)
9. 2. 5. 6 бір жіпке екі немесе үш түсті бисерлерді біртіндеп санын өзгертумен теру
10. 2. 5. 6 бір жіпке екі немесе үш түсті жіпті бисерлер, содан кейін олардың санын өзгерту
5. 2. 5. 7 моншақтарды жіпке теру, түйіндер байлау, бірінші және соңғы моншақтарды бекіту
6. 2. 5. 7 моншақтарды жіпке теру, түйіндер байлау, бірінші және соңғы моншақтарды бекіту
7. 2. 5. 7 негізгі бөлікті және әрлеу элементтерін тоқу
8. 2. 5. 7 негізгі бөлікті және әрлеу элементтерін тоқу
9. 2. 5. 7 әртүрлі пішіндегі жапырақшалар мен жапырақтарды тоқу
10. 2. 5. 7 әртүрлі пішіндегі жапырақшалар мен жапырақтарды тоқу
5. 2. 5. 8 сымды, кескішті тану және атау
6. 2. 5. 8 сымды, кескішті тану және атау
7. 2. 5. 8 сымды өлшеу, оны кескіштермен қажетті өлшемге дейін кесу
8. 2. 5. 8 сымды өлшеу, оны кескіштермен қажетті өлшемге дейін кесу
9. 2. 5. 8 гүл сабақтарын өру; сымның керілуімен қарама-қарсы бағытта
10. 2. 5. 8 гүл сабақтарын өру; сымның керілуімен қарама-қарсы бағытта
5. 2. 5. 9 бисерлерді өрімге теру
6. 2. 5. 9 бисерлерді өрімге теру
7. 2. 5. 9 бисерлерді сымға теру
8. 2. 5. 9 бисерлерді сымға теру
9. 2. 5. 9 бисерлерді сымға теру және дайындаманы бұрау
10. 2. 5. 9 бисерлерді сымға теру және дайындаманы бұрау
5. 2. 5. 10 бисерді бір жіпке теріп тоқу
6. 2. 5. 10 бисерді бір жіпке теріп тоқу
7. 2. 5. 10 бисерден бүршік, жапырақ, гүл тоқу

8. 2. 5. 4 выполнять плетение начала и окончания работы, закреплять нить
9. 2. 5. 4 набирать на нить по несколько бусин и продевать иглу в обратном направлении
10. 2. 5. 4 набирать на нить по несколько бусин и продевать иглу в обратном направлении
5. 2. 5. 5 узнавать и называть каждое действие при плетении на нитке
6. 2. 5. 5 узнавать и называть каждое действие при плетении на нитке
7. 2. 5. 5 выполнять изделия по схеме
8. 2. 5. 5 выполнять изделия по схеме
9. 2. 5. 5 соблюдать правила плетения на двух нитках
10. 2. 5. 5 соблюдать правила плетения на двух нитках
5. 2. 5. 6 узнавать и называть цветовую гамму бусин размер, форму (круглый, овальный, квадратный, фигурный)
6. 2. 5. 6 узнавать и называть цветовую гамму бусин размер, форму (круглый, овальный, квадратный, фигурный)
7. 2. 5. 6 узнавать и называть цветовую гамму бусин и бисера, размер, форму (круглый, овальный, квадратный, фигурный)
8. 2. 5. 6 узнавать и называть цветовую гамму бусин и бисера, размер, форму (круглый, овальный, квадратный, фигурный)
9. 2. 5. 6 нанизывать бисер двух, трех цветов на одну нитку с последующим изменением количества
10. 2. 5. 6 нанизывать бисер двух, трех цветов на одну нитку с последующим изменением количества
5. 2. 5. 7 нанизывать бусины на нитку, завязывать узелки, закреплять первую и последнюю бусины
6. 2. 5. 7 нанизывать бусины на нитку, завязывать узелки, закреплять первую и последнюю бусины
7. 2. 5. 7 выполнять плетение основной детали и отделочных элементов
8. 2. 5. 7 выполнять плетение основной детали и отделочных элементов
9. 2. 5. 7 выполнять плетение различных по форме лепестков, листочков
10. 2. 5. 7 выполнять плетение различных по форме лепестков, листочков
5. 2. 5. 8 узнавать и называть проволоку, секатор
6. 2. 5. 8 узнавать и называть проволоку, секатор
7. 2. 5. 8 выполнять измерение проволоки, отрезание секатором нужного размера
8. 2. 5. 8 выполнять измерение проволоки, отрезание секатором нужного размера
9. 2. 5. 8 выполнять плетение стебельков цветка; в обратном направлении с натяжением проволоки
10. 2. 5. 8 выполнять плетение стебельков цветка; в обратном направлении с натяжением проволоки
5. 2. 5. 9 нанизывать бисер на плетҰнку
6. 2. 5. 9 нанизывать бисер на плетҰнку
7. 2. 5. 9 нанизывать бисер на проволоку
8. 2. 5. 9 нанизывать бисер на проволоку
9. 2. 5. 9 нанизывать бисер на проволоку, скручивать заготовку
10. 2. 5. 9 нанизывать бисер на проволоку, скручивать заготовку
5. 2. 5. 10 плести из бисера на одну нитку
6. 2. 5. 10 плести из бисера на одну нитку
7. 2. 5. 10 плести бутон, лепесток, цветочек

8. 2. 5. 10 бисерден бүршік, жапырақ, гүл тоқу
9. 2. 5. 10 бисерден жасалған бұйымдарды деңгейлеп жинау
10. 2. 5. 10 бисерден жасалған бұйымдарды деңгейлеп жинау
5. 2. 5. 11 бұйымды жинауда ұлттық оюларды қолдану
6. 2. 5. 11 бұйымды жинауда ұлттық оюларды қолдану
7. 2. 5. 11 бұйымды жинауда ұлттық оюларды қолдану
8. 2. 5. 11 бұйымды жинауда ұлттық ою-өрнектерді қолдану
9. 2. 5. 11 бұйымды жинауда ұлттық ою-өрнектерді қолдану
10. 2. 5. 11 бұйымды жинауда ұлттық ою-өрнектерді қолдану
2.6. Тоқыма материалдарымен жұмыс
5. 2. 6. 1 жіптің түсін тану және атау
6. 2. 6. 1 жіптің түсін тану және атау; жұмыста жіптердің түстерінің тіркесімін қолдану
7. 2. 6. 1 "Жіппен бейнелеу" техникасында жоғарғы және төменгі бұрыштарды (мата бөліктеріне) толтыру кезектілігін сақтау
8. 2. 6. 1 "Жіппен бейнелеу" техникасында жоғарғы және төменгі бұрыштарды(мата бөліктерімен) толтыру кезектілігін сақтау
9. 2. 6. 1 түстерді "Жіппен бейнелеу" техникасында біріктіру, шеңберді ұзындығы мен түсі әртүрлі екі хорда бойымен шеңберді толтыру, қысқа хорданы ұзынның үстіне қою
10. 2. 6. 1 түстерді "Жіппен бейнелеу" техникасында біріктіру, шеңберді ұзындығы мен түсі әртүрлі екі хорда бойымен шеңберді толтыру, қысқа хорданы ұзынның үстіне қою
5. 2. 6. 2 инені алу, ұстау, инеге жіпті өткізу
6. 2. 6. 2 инені алу, ұстау, инеге жіпті өткізу
7. 2. 6. 2 инені алу, ұстау, инеге жіпті өткізу, жіптің ұзындығын өлшеу
8. 2. 6. 2 инені алу, ұстау, инеге жіпті өткізу, жіптің ұзындығын өлшеу
9. 2. 6. 2 "Спираль" техникасын қолдану, спиральды толтыру
10. 2. 6. 2 "Спираль" техникасын қолдану, спиральды толтыру
5. 2. 6. 3 картонның оң және теріс жағын тану және ажырату
6. 2. 6. 3 картонның оң және теріс жағын тану және ажырату
7. 2. 6. 3 тесіктерді санау, жіптің бағытын анықтау
8. 2. 6. 3 тесіктерді санау, жіптің бағытын анықтау
9. 2. 6. 3 тесіктерді санау, жіптің бағытын, түстердің тіркесімін анықтау
10. 2. 6. 3 тесіктерді санау, жіптің бағытын, түстердің тіркесімін анықтау
5. 2. 6. 4 ине мен жіппен жұмыс жасау кезінде тігістердің түрлерін тану және атау
6. 2. 6. 4 ине мен жіппен жұмыс жасау кезінде тігістердің түрлерін тану және атау
7. 2. 6. 4 "Құрақ тігу" техникасында тігіп, бұйым шығару (педагогтын шешімі бойынша)
8. 2. 6. 4 "Құрақ тігу" техникасында тігіп, бұйым шығару (педагогтын шешімі бойынша)
9. 2. 6. 4 "инемен алға" тігісті, қиғаш тігісті орындау
10. 2. 6. 4 "инемен алға" тігісті, қиғаш тігісті орындау
5. 2. 6. 5 мата бойынша қайшымен жұмыс істеудің қарапайым әдістерін орындау
6. 2. 6. 5 мата бойынша қайшымен жұмыс істеудің қарапайым әдістерін орындау

8. 2. 5. 10 плести бутон, лепесток, цветочек
9. 2. 5. 10 собирать изделия ярусами
10. 2. 5. 10 собирать изделия ярусами
5. 2. 5. 11 выполнять сборку изделия с применением национальных узоров
6. 2. 5. 11 выполнять сборку изделия с применением национальных узоров
7. 2. 5. 11 выполнять сборку изделия с применением национальных узоров
8. 2. 5. 11 выполнять сборку изделия с применением национальных орнаментов и узоров
9. 2. 5. 11 выполнять сборку изделия с применением национальных орнаментов и узоров
10. 2. 5. 11 выполнять сборку изделия с применением национальных орнаментов и узоров
2.6. Работа с текстильными материалами
5. 2. 6. 1 узнавать и называть цвет нити
6. 2. 6. 1 узнавать и называть цвет нити; применять в работе сочетание цветов нитей
7. 2. 6. 1 соблюдать последовательность заполнения верхних и нижних углов (кусочками ткани) в технике "Изонить"
8. 2. 6. 1 соблюдать последовательность заполнения верхних и нижних углов (кусочками ткани) в технике "Изонить"
9. 2. 6. 1 сочетать цвета в технике "Изонить", заполнять окружность по двум хордам, различным по длине и цвету, накладывая короткую хорду на длинную
10. 2. 6. 1 сочетать цвета в технике "Изонить", заполнять окружность по двум хордам, различным по длине и цвету, накладывая короткую хорду на длинную
5. 2. 6. 2 захватывать иглу, вдевать нить в иглу
6. 2. 6. 2 захватывать иглу, вдевать нить в иглу
7. 2. 6. 2 захватывать иглу, вдевать нить в иглу, отмерять длину нити
8. 2. 6. 2 захватывать иглу, вдевать нить в иглу, отмерять длину нити
9. 2. 6. 2 применять технику "Спираль", заполнять спираль
10. 2. 6. 2 применять технику "Спираль", заполнять спираль
5. 2. 6. 3 узнавать и различать лицевую и изнаночную стороны картона
6. 2. 6. 3 узнавать и различать лицевую и изнаночную стороны картона
7. 2. 6. 3 считать отверстия, определять направление нити
8. 2. 6. 3 считать отверстия, определять направление нити
9. 2. 6. 3 считать отверстия, определять направление нити, сочетание цветов
10. 2. 6. 3 считать отверстия, определять направление нити, сочетание цветов
5. 2. 6. 4 узнавать и называть виды швов при работе с иглой и нитью
6. 2. 6. 4 узнавать и называть виды швов при работе с иглой и нитью
7. 2. 6. 4 выполнять швейное изделие (на усмотрение учителя) в технике "Лоскутное шитье"
8. 2. 6. 4 выполнять швейное изделие (на усмотрение учителя) в технике "Лоскутное шитье"
9. 2. 6. 4 выполнять шов "вперед иголка", косой шов
10. 2. 6. 4 выполнять шов "вперед иголка", косой шов
5. 2. 6. 5
резать ножницами по ткани
6. 2. 6. 5 резать ножницами по ткани

7. 2. 6. 5 дайын таңбалар бойымен тесулер жасау
8. 2. 6. 5 дайын таңбалар бойымен тесулер жасау
9. 2. 6. 5 "Жіппен бейнелеу" техникасында тікелей тігістерді орындау
10. 2. 6. 5 "Жіппен бейнелеу" техникасында тікелей тігістерді орындау
5. 2. 6. 6 түйін жасау, жіпті таспамен бекіту
6. 2. 6. 6 түйін жасау, жіпті таспамен бекіту
7. 2. 6. 6 "Жіппен бейнелеу" техникасында тапсырманы орындау
8. 2. 6. 6 "Жіппен бейнелеу" техникасында тапсырманы орындау
9. 2. 6. 6 "Жіппен бейнелеу" техникасында тапсырманы орындау
10. 2. 6. 6 "Жіппен бейнелеу" техникасында тапсырманы орындау
5. 2. 6. 7 моншақтардың, пайеткалардың түрлерін, түсін, мөлшерін тану және атау
6. 2. 6. 7 моншақтардың, пайеткалардың түрлерін, түсін, мөлшерін тану және атау
7. 2. 6. 7 моншақтарды тігу әдістерін қолдану
8. 2. 6. 7 моншақтарды тігу әдістерін қолдану
9. 2. 6. 7 моншақтар мен пойеткаларды тігу әдістерін қолдану
10. 2. 6. 7 моншақтар мен пойеткаларды тігу әдістерін қолдану
5. 2. 6. 8 бұйымның бөлшектерін түйреп қою
6. 2. 6. 8 бұйымның бөлшектерін түйреп қою
7. 2. 6. 8 бұйымның бөлшектерін көктеу
8. 2. 6. 8 бұйымның бөлшектерін көктеу
9. 2. 6. 8 тігісті басында мен соңында бекітуді жасау
10. 2. 6. 8 тігісті басында мен соңында бекітуді жасау
5. 2. 6. 9 маталардың өңі және теріс жағын ажырату
6. 2. 6. 9 аппликацияны орындау, аппликация бөлшектерін матаға орналастыру
7. 2. 6. 9 бұйымның алдыңғы жағын жөрмалеу тігісімен жалғау
8. 2. 6. 9 бұйымның алдыңғы жағын жөрмалеу тігісімен жалғау
9. 2. 6. 9 бұйымның алдыңғы жағын жөрмалеу тігісімен жалғау
10. 2. 6. 9 бұйымның алдыңғы жағын жөрмалеу тігісімен жалғау
5. 2. 6. 10 "инемен алға" тігісін орындау
6. 2. 6. 10 "инемен алға" тігісін орындау
7. 2. 6. 10 бұйымның бөлшектерін түйреп қою
8. 2. 6. 10 бұйымның бөлшектерін түйреп қою
9. 2. 6. 10 бұйымның бөлшектерін түйреп қою және көктеу
10. 2. 6. 10 бұйымның бөлшектерін түйреп қою және көктеу
5. 2. 6. 11 жұмысқа қажетті қол инелерін таңдау
6. 2. 6. 11 жұмысқа қажетті қол инелерін таңдау
7. 2. 6. 11 төрт тесікті түймелерді қадау
8. 2. 6. 11 төрт тесікті түймелерді қадау
9. 2. 6. 11 "жақтауға сәйкестендіру үшін" кесінділерді өңдеу
10. 2. 6. 11 "жақтауға сәйкестендіру үшін" кесінділерді өңдеу
5. 2. 6. 12 тоқыма аппликациясының әдістерін қолдану
6. 2. 6. 12 тоқыма аппликациясының әдістерін қолдану
7. 2. 6. 12 түйін байлау тәсілдерін қолдану; аппликация бөлшектерін бұйымға орналастыру
8. 2. 6. 12 түйін байлау тәсілдерін қолдану; аппликация бөлшектерін бұйымға орналастыру
9. 2. 6. 12 матаға сәндік тігіс жасау
10. 2. 6. 12 матаға сәндік тігіс жасау
5. 2. 6. 13 жұмыс жіптің ұзындығын анықтау

7. 2. 6. 5 делать проколы по готовой разметке
8. 2. 6. 5 делать проколы по готовой разметке
9. 2. 6. 5 выполнять прямые стежки в технике "Изонить"
10. 2. 6. 5 выполнять прямые стежки в технике "Изонить"
5. 2. 6. 6 выполнять узелок, закреплять нить с помощью скотча
6. 2. 6. 6 выполнять узелок, закреплять нить с помощью скотча
7. 2. 6. 6 выполнять задание в технике "Изонить"
8. 2. 6. 6 выполнять задание в технике "Изонить"
9. 2. 6. 6 выполнять задание в технике "Изонить"
10. 2. 6. 6 выполнять задание в технике "Изонить"
5. 2. 6. 7 узнавать и называть виды, цвет, размер бисера, пайеток
6. 2. 6. 7 узнавать и называть виды, цвет, размер бисера, пайеток
7. 2. 6. 7 пришивать бисер
8. 2. 6. 7 пришивать бисер
9. 2. 6. 7 пришивать бисер и пайетки
10. 2. 6. 7 пришивать бисер и пайетки
5. 2. 6. 8 скалывать детали изделия
6. 2. 6. 8 скалывать детали изделия
7. 2. 6. 8 сметывать детали изделия
8. 2. 6. 8 сметывать детали изделия
9. 2. 6. 8 выполнять закрепку в начале и конце строчки
10. 2. 6. 8 выполнять закрепку в начале и конце строчки
5. 2. 6. 9 различать лицевую и изнаночную стороны в тканях
6. 2. 6. 9 выполнять аппликацию, располагать детали аппликации на ткани
7. 2. 6. 9 соединять лицевую сторону изделия обтачным швом
8. 2. 6. 9 соединять лицевую сторону изделия обтачным швом
9. 2. 6. 9 соединять лицевую и изнаночную стороны изделия обтачным швом
10. 2. 6. 9 соединять лицевую и изнаночную стороны изделия обтачным швом
5. 2. 6. 10 выполнять шов вперед иголка
6. 2. 6. 10 выполнять шов вперед иголка
7. 2. 6. 10 скалывать детали изделия
8. 2. 6. 10 скалывать детали изделия
9. 2. 6. 10 скалывать и сметывать детали изделия
10. 2. 6. 10 скалывать и сметывать детали изделия
5. 2. 6. 11 выбирать ручные иглы для работы
6. 2. 6. 11 выбирать ручные иглы для работы
7. 2. 6. 11 пришивать четырех-дырочные пуговицы
8. 2. 6. 11 пришивать четырех-дырочные пуговицы
9. 2. 6. 11 выполнять обработку срезов "под рамку"
10. 2. 6. 11 выполнять обработку срезов "под рамку"
5. 2. 6. 12 применять технику текстильной аппликации
6. 2. 6. 12 применять технику текстильной аппликации
7. 2. 6. 12 завязывать узелок; располагать детали аппликации на изделии
8. 2. 6. 12 завязывать узелок; располагать детали аппликации на изделии
9. 2. 6. 12 выполнять на ткани декоративную строчку
10. 2. 6. 12 выполнять на ткани декоративную строчку
5. 2. 6. 13 определять длину рабочей нитки

6. 2. 6. 13 жұмыс жіптің ұзындығын анықтау
7. 2. 6. 13 "зиг-зак" әрлеуіш тігісін орындау
8. 2. 6. 13 "зиг-зак" әрлеуіш тігісін орындау
9. 2. 6. 13 "зиг-зак" әрлеуіш тігісін, "түзу тігісін" орындау
10. 2. 6. 13 "зиг-зак" әрлеуіш тігісін, "түзу тігісін" орындау
5. 2. 6. 14 маталарды атау
6. 2. 6. 14 маталарды атау
7. 2. 6. 14 бұйымдар жасауда қолданылатын маталарды атау
8. 2. 6. 14 бұйымдар жасауда қолданылатын маталарды атау
9. 2. 6. 14 матаның үлестік және көлденең жіптері мен бөлімдерін ажырату
10. 2. 6. 14 матаның үлестік және көлденең жіптері мен бөлімдерін ажырату
5. 2. 6. 15 ілмек тігісін тану
6. 2. 6. 15 түйме тігісі түсінігін меңгеру
7. 2. 6. 15 екі тесігі бар түймелерді сәндік тігуді орындау
8. 2. 6. 15 екі тесігі бар түймелерді сәндік тігуді орындау
9. 2. 6. 15 төрт тесігі бар түймелерге сәндік тігуді орындау
10. 2. 6. 15 төрт тесігі бар түймелерді сәндік тігуді орындау
5. 2. 6. 16 түймелердің әртүрлі түрлерін және олардың қолданылуын білу
6. 2. 6. 16 түймелердің әртүрлі түрлерін және олардың қолданылуын білу
7. 2. 6. 16 түймелердің әртүрлі түрлерін тану, оларды бекіту әдістерін қолдану
8. 2. 6. 16 түймелердің әртүрлі түрлерін тану, оларды бекіту әдістерін қолдану
9. 2. 6. 16 тоқыма аппликациясын орындауда түймелерді пайдалану
10. 2. 6. 16 түймелердің әртүрлі түрлерін негізге көлденең және тігінен бекіту
5. 2. 6. 17 қазақ ою-өрнегінің элементтерін атау
6. 2. 6. 17 қазақ ою-өрнегінің элементтерін тану, атау
7. 2. 6. 17 қазақ оюының бір элементі бар жұмсақ ойыншық жасау технологиясын қолдану
8. 2. 6. 17 қазақ оюының бір элементі бар жұмсақ ойыншық жасау технологиясын қолдану
9. 2. 6. 17 қазақ ою өрнегінің түрлі элементтері бар жұмсақ ойыншық жасау технологиясын қолдану
10. 2. 6. 17 қазақ ою өрнегінің түрлі элементтері бар жұмсақ ойыншық жасау технологиясын қолдану
5. 2. 6. 18 пайдалы бұйымдарды, киім-кешек бұйымдарын және үйлерді безендіру үшін қазақтың ою-өрнегін қолдану
6. 2. 6. 18 пайдалы бұйымдарды, киім-кешек бұйымдарын және үйлерді безендіру үшін қазақтың ою-өрнегін қолдану
7. 2. 6. 18 ұлттық ою-әрнегі бар жұмсақ ойыншық жасау кезінде "алға ине" тігісін қолдану
8. 2. 6. 18 жұмсақ ойыншық жасау кезінде "алға ине" тігісін қолдану
9. 2. 6. 18 ұлттық ою-әрнегі бар жұмсақ ойыншық жасағанда "алға ине" тігісін, қиғаш тігісін, "шетінен" тігісін пайдалану
10. 2. 6. 18 жұмсақ ойыншық жасағанда "алға ине" тігісін, қиғаш тігісін, "шетінен" тігісін пайдалану

6. 2. 6. 13 определять длину рабочей нитки
7. 2. 6. 13 выполнять декоративную строчку "зиг-заг"
8. 2. 6. 13 выполнять декоративную строчку "зиг-заг"
9. 2. 6. 13 выполнять декоративную строчку "зиг-заг", "прямой стежок"
10. 2. 6. 13 выполнять декоративную строчку "зиг-заг", "прямой стежок"
5. 2. 6. 14 называть ткани
6. 2. 6. 14 называть ткани
7. 2. 6. 14 называть ткани, используемые при изготовлении изделий
8. 2. 6. 14 называть ткани, используемые при изготовлении изделий
9. 2. 6. 14 различать долевые и поперечные нити и срезы ткани
10. 2. 6. 14 различать долевые и поперечные нити и срезы ткани
5. 2. 6. 15 узнавать петельный шов
6. 2. 6. 15 узнавать понятие петельный шов
7. 2. 6. 15
декорировать и пришивать пуговицы с двумя отверстиями
8. 2. 6. 15
декорировать и пришивать пуговицы с двумя отверстиями
9. 2. 6. 15 декорировать и пришивать пуговицы с четырьмя отверстиями
10. 2. 6. 15 декорировать и пришивать пуговицы с четырьмя отверстиями
5. 2. 6. 16 узнавать разные виды пуговиц и их назначение
6. 2. 6. 16 узнавать разные виды пуговиц и их назначение
7. 2. 6. 16 узнавать разные виды пуговиц, использовать приҰмы их закрепления на основе
8. 2. 6. 16 узнавать разные виды пуговиц, использовать приҰмы их закрепления на основе
9. 2. 6. 16 выполнять текстильную аппликацию с применением пуговиц
10. 2. 6. 16 закреплять различные виды пуговиц на основу по горизонтали и вертикали
5. 2. 6. 17 называть элементы казахского орнамента
6. 2. 6. 17 узнавать, называть элементы казахского орнамента
7. 2. 6. 17 использовать технологию изготовления мягкой игрушки с одним элементом казахского орнамента
8. 2. 6. 17 использовать технологию изготовления мягкой игрушки с одним элементом казахского орнамента
9. 2. 6. 17 использовать технологию изготовления мягкой игрушки с различными элементами казахского орнамента
10. 2. 6. 17 использовать технологию изготовления мягкой игрушки с различными элементами казахского орнамента
5. 2. 6. 18 применять казахский орнамент для украшения изделий утилитарного назначения, элементов одежды и жилища
6. 2. 6. 18 применять казахский орнамент для украшения изделий утилитарного назначения, элементов одежды и жилища
7. 2. 6. 18 применять шов "вперед иголка", при изготовлении мягкой игрушки с элементами национального орнамента
8. 2. 6. 18 применять шов "вперед иголка", при изготовлении мягкой игрушки
9. 2. 6. 18 применять шов "вперед иголка", косой стежок шов "через край", при изготовлении мягкой игрушки с элементами национального орнамента и узоров
10. 2. 6. 18 применять шов "вперед иголка", косой стежок шов "через край", при изготовлении мягкой игрушки

5. 2. 6. 19 қайшымен әртүрлі жұмыс түрлерін орындау: қию, қырқу, ойып қию, кесіп алу
6. 2. 6. 19 қайшымен әртүрлі жұмыс түрлерін орындау: қию, қырқу, ойып қию, кесіп алу
7. 2. 6. 19 жіпті матаға тігістермен бекіту
8. 2. 6. 19 жіпті матаға тігістермен бекіту
9. 2. 6. 19 әртүрлі материалдармен бұйымның көркемдік дизайнын орындау: моншақтар, пойетка, өрім және бау
10. 2. 6. 19 әртүрлі материалдармен бұйымның көркемдік дизайнын орындау: моншақтар, пойетка, өрім және бау
5. 2. 6. 20 "кұрақ тігу" техникасында орындау
6. 2. 6. 20 "кұрақ тігу" техникасында орындау
7. 2. 6. 20 үтікті қолдану
8. 2. 6. 20 үтікті қолдану
9. 2. 6. 20 диван жастықтарын, ыстық ыдысқа арналған ыдыстарды, аппликациялы бір бөлікті алжапқышты, шәйнек жылытқыштарды, аппликацияланған қазақтың ою-өрнегі бар қаптамаларды, ұлттық нақыштағы сөмкелерді (қалта), ұлттық нақыштағы ыстық тағамдарға арналған астарларды жасау
10. 2. 6. 20 диван жастықтарын, ыстық ыдысқа арналған ыдыстарды, аппликациялы бір бөлікті алжапқышты, шәйнек жылытқыштарды, аппликацияланған қазақтың ою-өрнегі бар қаптамаларды, ұлттық нақыштағы сөмкелерді (қалта), ұлттық нақыштағы ыстық тағамдарға арналған астарларды жасау
9. 2. 6. 21 үтікті қолдану
10. 2. 6. 21 үтікті қолдану
2.7. Ағашпен жұмыс
5. 2. 7. 1 ағаштан жасалған бұйымдарды тану
6. 2. 7. 1 ағаштан жасалған бұйымдарды тану және атау
7. 2. 7. 1 ағаш бұйымның ұзындығын, енін анықтау
8. 2. 7. 1 ағаш бұйымның ұзындығын, енін анықтау
9. 2. 7. 1 ағаш бұйымның ұзындығын, енін, қалыңдығын анықтау
10. 2. 7. 1 ағаш бұйымның ұзындығын, енін, қалыңдығын анықтау
5. 2. 7. 2 құрылыс жинақтарының элементтерін тану және атау (текше, арқалық, кірпіш)
6. 2. 7. 2 құрылыс жинақтарының элементтерін тану және атау (текше, арқалық, кірпіш)
7. 2. 7. 2 құрылыс жиынтығының элементтерінен қарапайым конструкцияларды орындау
8. 2. 7. 2 құрылыс жиынтығының элементтерінен қарапайым конструкцияларды орындау
9. 2. 7. 2 бұйымның бөліктерін әртүрлі тәсілдермен байланыстыру
10. 2. 7. 2 бұйымның бөліктерін әртүрлі тәсілдермен байланыстыру
5. 2. 7. 3 тегістеу қағазын танып, атау
6. 2. 7. 3 тегістеу қағазын танып, атау
7. 2. 7. 3 егеуді тану және атау
8. 2. 7. 3 егеуді тану және атау
9. 2. 7. 3 егеумен, бұдыры ірі егеумен жұмыс істеу ережелерін сақтау
10. 2. 7. 3 егеумен, бұдыры ірі егеумен жұмыс істеу ережелерін сақтау
5. 2. 7. 4 сызғышты, үлгіні (шаблон) тану және атау
6. 2. 7. 4 сызғышты, үлгіні (шаблон) тану және атау

5. 2. 6. 19 выполнять разные виды работ с ножницами: надрезать, разрезать, отрезать, вырезать
6. 2. 6. 19 выполнять разные виды работ с ножницами: надрезать, разрезать, отрезать, вырезать
7. 2. 6. 19 закреплять нить стежками на ткани
8. 2. 6. 19 закреплять нить стежками на ткани
9. 2. 6. 19 выполнять художественное оформление изделия с различными материалами: бисером, пайетками, тесьмой и шнуром
10. 2. 6. 19 выполнять художественное оформление изделия с различными материалами: бисером, пайетками, тесьмой и шнуром
5. 2. 6. 20 выполнять швейное изделие (на усмотрение учителя) в технике "Лоскутное шитье"
6. 2. 6. 20 выполнять швейное изделие (на усмотрение учителя) в технике "Лоскутное шитье"
7. 2. 6. 20 выполнять влажно-тепловую обработку
8. 2. 6. 20 выполнять влажно-тепловую обработку
9. 2. 6. 20 изготавливать диванные подушки, прихватки для горячего, фартук цельнокроеный с аппликацией, грелки на чайник, корпе с аппликацией казахского орнамента, сумки в национальном стиле ("қалта"), подставки под горячее в национальном стиле
10. 2. 6. 20 изготавливать диванные подушки, прихватки для горячего, фартук цельнокроеный с аппликацией, грелки на чайник, корпе с аппликацией казахского орнамента, сумки в национальном стиле ("қалта"), подставки под горячее в национальном стиле
9. 2. 6. 21 выполнять влажно-тепловую обработку
10. 2. 6. 21 выполнять влажно-тепловую обработку
2.7. Работа с древесиной
5. 2. 7. 1 узнавать изделия из древесины
6. 2. 7. 1 узнавать и называть изделия из древесины
7. 2. 7. 1 определять длину, ширину, изделия из древесины
8. 2. 7. 1 определять длину, ширину, изделия из древесины
9. 2. 7. 1 определять длину, ширину, толщину изделия из древесины
10. 2. 7. 1 определять длину, ширину, толщину изделия из древесины
5. 2. 7. 2 узнавать и называть элементы строительных наборов (кубик, брус, кирпичик)
6. 2. 7. 2 узнавать и называть элементы строительных наборов (кубик, брус, кирпичик)
7. 2. 7. 2 выполнять простейшие постройки из элементов строительного набора
8. 2. 7. 2 выполнять простейшие постройки из элементов строительного набора
9. 2. 7. 2 соединять разными способами детали изделия
10. 2. 7. 2 соединять разными способами детали изделия
5. 2. 7. 3 узнавать и называть наждачную бумагу
6. 2. 7. 3 узнавать и называть наждачную бумагу
7. 2. 7. 3 узнавать и называть напильник
8. 2. 7. 3 узнавать и называть напильник
9. 2. 7. 3 соблюдать правила работы с напильником, рашпилем
10. 2. 7. 3 соблюдать правила работы с напильником, рашпилем
5. 2. 7. 4 узнавать и называть линейку, шаблон
6. 2. 7. 4 узнавать и называть линейку, шаблон

7. 2. 7. 4 бұйымның бөлшектерін шаблон бойынша немесе сызғыш пен шартты өлшемдердің көмегімен белгілеу
8. 2. 7. 4 бұйымның бөлшектерін шаблон бойынша немесе сызғыш пен шартты өлшемдердің көмегімен белгілеу
9. 2. 7. 4 белгілер бойынша аралау техникасын орындау
10. 2. 7. 4 белгілер бойынша аралау техникасын орындау
5. 2. 7. 5 ұзын, қысқа тақтайды таңдау
6. 2. 7. 5 ұзын, қысқа тақтайды таңдау
7. 2. 7. 5 үлгі параметрлерін дайындамаға тасымалдау ережелерін сақтау
8. 2. 7. 5 үлгі параметрлерін дайындамаға тасымалдау ережелерін сақтау
9. 2. 7. 5 белгілеу бойынша бөлшектерді жұқа тісті арамен кесу
10. 2. 7. 5 белгілеу бойынша бөлшектерді жұқа тісті арамен кесу
5. 2. 7. 6 сызғыштағы сантиметрлік, миллиметрлік бөлімдерді тану
6. 2. 7. 6 сызғыштағы сантиметрлік, миллиметрлік бөлімдерді тану
7. 2. 7. 6 сызғыштағы сантиметрлік және миллиметрлік бөлімдерді тану, метр үлгісін қолдану
8. 2. 7. 6 сызғыштағы сантиметрлік және миллиметрлік бөлімдерді тану, метр үлгісін қолдану
9. 2. 7. 6 сызғышпен белгілеу
10. 2. 7. 6 сызғышпен белгілеу
5. 2. 7. 7 қарапайым дизайндағы бұйымдарды құрастыру
6. 2. 7. 7 қарапайым дизайндағы бұйымдарды құрастыру
7. 2. 7. 7 желім арқылы бұйымды құрастыру тәсілдерін қолдану
8. 2. 7. 7 желім арқылы бұйымды құрастыру тәсілдерін қолдану
9. 2. 7. 7 желім мен бұрандаларды пайдаланып бұйымды құрастыру әдістерін қолдану
10. 2. 7. 7 желім мен бұрандаларды пайдаланып бұйымды құрастыру әдістерін қолдану
5. 2. 7. 8 бұйымның көркемдік дизайнын орындауда қазақ ұлттық ою-өренектерін қолдану
6. 2. 7. 8 бұйымның көркемдік дизайнын орындауда қазақ ұлттық ою-өренектерін қолдану
7. 2. 7. 8 бұйымның көркемдік дизайнын орындауда қазақ ұлттық ою-өренектерін қолдану
8. 2. 7. 8 бұйымның көркемдік дизайнын орындауда қазақ ұлттық ою-өренектерін қолдану
9. 2. 7. 8 бұйымның көркемдік дизайнын орындауда қазақ ұлттық ою-өренектерін қолдану
10. 2. 7. 8 бұйымның көркемдік дизайнын орындауда қазақ ұлттық ою-өренектерін қолдану
37. Бағдарлама зияты орташа түрде зақымдалған 5-10 сыныптардың білім алушыларға арналған "Кәсіп" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспардың негізінде жүзеге асырылады.
38. Оқу материалын осы бағдарламада оқу жылдары (сыныптар) және тоқсандар бойынша бөлу ұсыныстық сиапында берілген. Мұғалім оқу материалының күрделілігін төмендету немесе арттыру, әрбір білім алушының мүмкіндіктері мен нақты жетістіктерін ескере отырып, оқу мақсаттарының көлемін ұлғайту немесе азайту үшін оқу материалын төрттен бірінен (сыныптан) екіншісіне ауыстыруға құқылы.
Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Кәсіп" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспары

7. 2. 7. 4 выполнять разметку деталей изделия по шаблону или с помощью линейки и условных мерок
8. 2. 7. 4 выполнять разметку деталей изделия по шаблону или с помощью линейки и условных мерок
9. 2. 7. 4 пилить по разметке
10. 2. 7. 4 пилить по разметке
5. 2. 7. 5 выполнять зачистку поверхности доски
6. 2. 7. 5 выполнять зачистку поверхности доски
7. 2. 7. 5 соблюдать правила переноса параметров образца на заготовку
8. 2. 7. 5 соблюдать правила переноса параметров образца на заготовку
9. 2. 7. 5 выпиливать детали по разметке пилой с мелкими зубьями
10. 2. 7. 5 выпиливать детали по разметке пилой с мелкими зубьями
5. 2. 7. 6 размечать доску по шаблону
6. 2. 7. 6 размечать доску по шаблону или с помощью линейки и условных мерок с педагогом
7. 2. 7. 6 размечать доску по шаблону или с помощью линейки и условных мерок с педагогом
8. 2. 7. 6 узнавать сантиметровые, миллиметровые деления на линейке, пользоваться моделью метра
9. 2. 7. 6 размечать по линейке
10. 2. 7. 6 размечать по линейке
5. 2. 7. 7 собирать изделия простейших конструкций
6. 2. 7. 7 собирать изделия простейших конструкций
7. 2. 7. 7 использовать приемы сборки изделия на клей
8. 2. 7. 7 использовать приемы сборки изделия на клей
9. 2. 7. 7 использовать приемы сборки изделия на клей и на шурупах
10. 2. 7. 7 использовать приемы сборки изделия на клей и на шурупах
5. 2. 7. 8 выполнять художественное оформление изделия с применением национальных узоров
6. 2. 7. 8 выполнять художественное оформление изделия с применением национальных узоров
7. 2. 7. 8 выполнять художественное оформление изделия с применением национальных узоров
8. 2. 7. 8 выполнять художественное оформление изделия с применением национальных узоров и орнаментов
9. 2. 7. 8 выполнять художественное оформление изделия с применением национальных узоров и орнаментов
10. 2. 7. 8 выполнять художественное оформление изделия с применением национальных узоров и орнаментов
37. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Ремесло" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов.
38. Распределение учебного материала по годам обучения (классам) и четвертям в настоящей программе является примерным. Учитель имеет право перенести учебный материал из одной четверти (класса) в другую для снижения или увеличения сложности учебного материала, увеличить или уменьшить объем учебных целей с учетом возможностей и реальных достижений каждого обучающегося.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы по учебному предмету "Ремесло" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов

1) 5 сынып
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
5.1.1.1 өзінің жұмыс орнында жұмыс жасау, жұмыс қалпын сақтау
5.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын тану және көрсету
5.1.1.7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш)
5.1.1.9 кесу және тесу заттарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
5.1.1.10 мұғалім көрсеткендей кезең-кезеңімен жұмыс жасау
5.1.1.12 жасаған бұйымын үлгімен салыстыру
2.1. Табиғи материалдармен жұмыс
5.2.1.1 табиғи материалдарды тану және атау
5.2.1.2 дәнді дақылдардың әртүрлі түрлерін тану және атау
5.2.1.3 суретті кезең-кезеңмен орналастыруды орындау
5.2.1.4 бүршіктерді тану және атау
5.2.1.5 бүршіктердің қабыршақтарын, олардың мөлшерін, түрлерін тану және атау
5.2.1.6 жаңғақ қабығының әртүрлі тү
5.2.1.4рлерін тану және атау
5.2.1.7 жұмыртқа қабығын тану және атау
5.2.1.8 жұмыртқа қабығының қасиеттерін атау
5.2.1.9 тұқымдарды түрлері бойынша тану және ажырату
5.2.1.10 дәнді дақылдар мен тұқымдардан қарапайым жұмыстарды, ұлттық оюларды, панно жасау
2 тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
5.1.1.1 өзінің жұмыс орнында жұмыс жасау, жұмыс қалпын сақтау
5.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын тану және көрсету
5.1.1.3 қайшыны қолдану
5.1.1.4 қағаз түрлерін тану (қарапайым ақ, түрлі-түсті)
5.1.1.5 желімді тану (кеңсе)
5.1.1.6 таспаның түрлерін тану (бір жақты, екі жақты)
5.1.1.8 қамырмен және табиғи сазбен жұмыс істегенде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
5.1.1.9 кесу және тесу заттарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
5.1.1.10 мұғалім көрсеткендей кезең-кезеңімен жұмыс жасау
5.1.1.11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, ПВА желімін қолдану
5.1.1.12 жасаған бұйымын үлгімен салыстыру
2.2. Қағаз және картонмен жұмыс
5.2.2.1 қағазды жырту
5.2.2.2 газет жолақтарынан түтіктерді орау
5.2.2.3 қағаз парағынан түіршіктер орау
5.2.2.4 5.2.2.4
5.2.2.5 геометриялық фигураларды тану және көрсету
5.2.2.6 қайшымен түзу сызықпен қию
5.2.2.7 парақтың үстіңгі және астыңғы бөлігін тану және анықтау, бүктеу
5.2.2.8 жолақтарды кесу
5.2.2.9 жапсыруға арналған дайын шаблон арқылы геометриялық пішіндерден аппликация жасау
5.2.2.10 қарапайым жазықтық және көлемді бұйымдар жасау
5.2.2.11 өнім мәліметтерін тану және көрсету
5.2.2.12 қағаз тескішті тану және көрсету
5.2.2.13 бөлшектерді өлшемі бойынша тану және ажырату
5.2.2.14 конусты тану және көрсету, дайындамалардан конус жасау
5.2.2.15 ұлттық сипаты бар бұйымдарды жасау
2.3. Саз және тұзды қамырмен жұмыс
5.2.3.1 табиғи саздың қасиеттерін бақылап түсіну

1) 5 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Общетрудовые умения и навыки
5.1.1.1 занимать свое рабочее место, соблюдать рабочую позу
5.1.1.2 узнавать и показывать ремесленные инструменты и материалы
5.1.1.7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом), соблюдая правила безопасной работы
5.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности
5.1.1.10 работать поэтапно по показу учителя
5.1.1.12 сравнивать выполненное изделие с образцом
2.1 Работа с природными материалами
5.2.1.1 узнавать и называть природные материалы
5.2.1.2 узнавать и называть различные виды круп
5.2.1.3 выполнять поэтапное выполнение картинки с подбором способа выполнения, в зависимости от вида крупы.
5.2.1.4 узнавать и называть шишки
5.2.1.5 узнавать и называть чешуйки от шишек, их размеры, виды
5.2.1.6 узнавать и называть различные виды скорлупы орехов
5.2.1.7 узнавать и называть яичную скорлупу
5.2.1.8 называть свойства скорлупы яйца
5.2.1.9 узнавать и различать семена по видам
5.2.1.10 изготавливать из круп и семян простейшие работы, национальные узоры, панно
2 четверть
1.1. Общетрудовые умения и навыки
5.1.1.1 занимать свое рабочее место, соблюдать рабочую позу
5.1.1.2 узнавать и показывать ремесленные инструменты и материалы
5.1.1.3 резать ножницами
5.1.1.4 узнавать виды бумаги (простая белая, цветная)
5.1.1.5 узнавать клей (канцелярский)
5.1.1.6 узнавать виды скотча (односторонний, двухсторонний)
5.1.1.8 соблюдать санитарно-гигиенические требования при работе с тестом, природной глиной
5.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности
5.1.1.10 работать поэтапно по показу учителя
5.1.1.11 пользоваться клеем ПВА, соблюдая правила безопасной работы
5.1.1.12 сравнивать выполненное изделие с образцом
2.2. Работа с бумагой и картоном
5.2.2.1 рвать бумагу
5.2.2.2 сминать бумагу
5.2.2.3 скатывать комочки из бумаги
5.2.2.4 раскрашивать деталь в один цвет
5.2.2.5 узнавать и показывать геометрические фигуры
5.2.2.6 резать ножницами по прямой линии
5.2.2.7 узнавать и определять верх-низ листа, сгиб
5.2.2.8 нарезать полоски определенной длины (по намеченным линиям)
5.2.2.9 выполнять аппликацию из заготовок геометрических фигур на готовых шаблонах для наклеивания
5.2.2.10 изготавливать простейшие плоскостные и объемные изделия
5.2.2.11 узнавать и показывать детали изделия
5.2.2.12 узнавать и показывать дырокол
5.2.2.13 узнавать и различать детали по величине
5.2.2.14 изготавливать конус
5.2.2.15 изготавливать простые изделия с национальным колоритом
2.3 Работа с глиной и соленым тестом
5.2.3.1 иметь представления о свойствах природной глины

5.2.3.2 қамыр илеу (педагогпен бірлесіп)
5.2.3.3 қамырды сақтау шарттарын сақтау
5.2.3.4 құралдарды тану және көрсету: жалпақ десте, дөңгелек десте, оқтау, шаблон
5.2.3.5 бөлшектердің өлшемін салыстыру
5.2.3.6 саздың қасиеттерін атау
5.2.3.7 сазды жұмысқа дайындау
5.2.3.8 кәсіпті, оның бөліктерін, белгілерін атау
5.2.3.9 әр түрлі мөлшердегі шарларды жаю
5.2.3.10 бұйымдардың әртүрлі бөлшектерін (жіптер, пластиналар, шарлар) жаю, бұрау, жалпитып қысу
5.2.3.11 әр түрлі мөлшердегі шарларды алақандар арасында ұқалап және үстел бетіне қойып, жапсыру
5.2.3.12 бояудың қарапайым ережелерін орындау
5.2.3.13 жазықтықта мүсіндеу (рельеф)
5.2.3.14 әр түрлі құрылғылардың көмегімен бедермелер, фактураларды жасау
5.2.3.15 саздан жасалған тегіс қабатта дестемен немесе тіс тазалағышпен тырналап сурет салу
5.2.3.16 бұйымның бөлшектерін қолда бар құралдардың (қалыптардың) көмегімен кесу (ойып кесіп алу)
5.2.3.17 бұйымның үлгісін табиғи объектімен тану және салыстыру
3 тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
5.1.1.1 өзінің жұмыс орнында жұмыс жасау, жұмыс қалпын сақтау
5.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын тану және көрсету
5.1.1.7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш)
5.1.1.9 кесу және тесу заттарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
5.1.1.10 мұғалім көрсеткендей кезең-кезеңімен жұмыс жасау
5.1.1.11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, ПВА желімін қолдану
5.1.1.12 жасаған бұйымын үлгімен салыстыру
2.4. Қалдық материалдармен жұмыс
5.2.4.1 орауыш материалдың (кәмпит қағазы) қасиеттерін атау: орауыштардың түсі, мөлшері, құрылымы
5.2.4.2 ұлттық өрнектерді пайдалана отырып, бұйымдарға орауыштарды желімдеу
5.2.4.3 кәмпит қағаздарын өзара бір-біріне жалғау
5.2.4.4 бұйымдарды тану және ажырату, олар жасалған материалды атау
5.2.4.5 "Мозаика" техникасын орындау, картонға геометриялық ою-өрнек салу
5.2.4.6 үгінділерді жұмысқа дайындау (елеу, түрлі түстермен бояу)
5.2.4.7 сіріңке қораптарынан жасалған конструкциялар
5.2.4.8 қораптарды желімдеу
5.2.4.9 бөлшектерді желімдеп біріктіру
5.2.4.10 бөлшектерді желіммен біріктіру
5.2.4.11 жіпке тоқу кезінде әр әрекетті тану және атау
2.5. Моншақтармен және бисерлермен жұмыс
5.2.5.1 моншақтарды пішіні, түсі, өлшемі бойынша тану және ажырату
5.2.5.2 моншақтар мен бисерлерді пішіні, түсі, өлшемі бойынша таңдау
5.2.5.3 ілмектерді пішіні, өлшемі бойынша тану және ажырату
5.2.5.4 көрсетілім бойынша тоқуды орындау
5.2.5.5 жіпке тоқу кезіндегі әрбір әрекетті тану және атау
5.2.5.6 моншақтардың түстерін, өлшемін, пішінін тану және атау (дөңгелек, сопақ, шаршы, фигуралық)

5.2.3.2 замешивать тесто для лепки (совместно с учителем)
5.2.3.3 соблюдать условия хранения теста
5.2.3.4 узнавать и показывать инструменты: плоский стек, круглый стек, скалка, шаблон
5.2.3.5 сравнивать размер деталей
5.2.3.6 называть свойства глины
5.2.3.7 подготавливать глину к работе
5.2.3.8 называть поделку, ее части, признаки
5.2.3.9 раскатывать шарики разной величины
5.2.3.10 раскатывать и вить, сплющивать из различных по форме деталей изделий (жгутов, пластин, шариков
5.2.3.11 лепить, раскатывать шарики разной величины в ладонях и на поверхности
5.2.3.12 элементарные правила раскрашивать
5.2.3.13 лепить на плоскости (рельеф)
5.2.3.14 выполнять с помощью различных приспособлений оттиски, фактуру
5.2.3.15 процарапывать рисунок на глиняном пласте стекой или зубочисткой
5.2.3.16 вырезать детали изделия с помощью подручных средств (формочек)
5.2.3.17 узнавать и сравнивать образец изделия с натуральным объектом
3 четверть
1.1 Общетрудовые умения и навыки
5.1.1.1 занимать свое рабочее место, соблюдать рабочую позу
5.1.1.2 узнавать и показывать ремесленные инструменты и материалы
5.1.1.7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом), соблюдая правила безопасной работы
5.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности
5.1.1.10 работать поэтапно по показу учителя
5.1.1.11 пользоваться клеем ПВА, соблюдая правила безопасной работы
5.1.1.12 сравнивать выполненное изделие с образцом
2.4. Работа с бросовым материалом
5.2.4.1 называть свойства материала из оберток (фантиков): цвет, размер, структура фантиков
5.2.4.2 приклеивать обертки на основу с применением национальных узоров
5.2.4.3 соединять фантики между собой
5.2.4.4 узнавать и различать изделия, называть материал из которого оно изготовлено
5.2.4.5 выполнять технику "Мозаика", раскладывать геометрический орнамент на картон
5.2.4.6 готовить опилки к работе (просеивание, окрашивание в различные цвета)
5.2.4.7 конструировать из спичечных коробков
5.2.4.8 оклеивать коробки
5.2.4.9 соединять детали с помощью клея
5.2.4.10 прикреплять детали из пластилина на футляр
2.5. Работа с бусами и бисером
5.2.5.1 узнавать и различать бусины по форме, цвету, размеру
5.2.5.2 подбирать бисер и бусины по форме, цвету, размеру
5.2.5.3 узнавать и различать застҰжку по форме, размеру
5.2.5.4 выполнять плетение по показу
5.2.5.5 узнавать и называть каждое действие при плетении на нитке
5.2.5.6 узнавать и называть цветовую гамму бусин размер, форму (круглый, овальный, квадратный, фигурный)

5.2.5.7 жіпке моншақтарды теру, түйіндерді байлау, бірінші және соңғы моншақтарды бекіту
5.2.5.8 сымды, кескішті тану және атау
5.2.5.9 бисерді өрімге теру
5.2.5.10 бисерді бір жіпке теріп тоқу
5.2.5.11 бұйымды жинауда ұлттық оюларды қолдану
4 тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
5.1.1.1 өзінің жұмыс орнында жұмыс жасау, жұмыс қалпын сақтау
5.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын тану және көрсету
5.1.1.3 қайшыны қолдану
5.1.1.7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш)
5.1.1.9 кесу және тесу заттарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
5.1.1.10 мұғалім көрсеткендей кезең-кезеңімен жұмыс жасау
5.1.1.11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, ПВА желімін қолдану
5.1.1.12 жасаған бұйымын үлгімен салыстыру
2.6. Тоқыма материалдарымен жұмыс
5.2.6.1 жіптің түсін тану және атау
5.2.6.2 инені алу, ұстау, инеге жіпті өткізу
5.2.6.3 картонның оң және теріс жағын тану және ажырату
5.2.6.4 инемен жіппен жұмыс істегенде тігіс түрлерін танып, атау
5.2.6.5 мата қайшымен жұмыс істеудің қарапайым тәсілдерін орындау
5.2.6.6 түйін жасау, жіпті таспамен бекіту
5.2.6.7 майда моншақтардың, пайеткалардың түрлерін, түсін, мөлшерін тану және атау
5.2.6.8 бұйымның бөлшектерін түйреп қою
5.2.6.9 маталардың өңі және теріс жағын ажырату
5.2.6.10 "инемен алға" тігісін орындау
5.2.6.11 жұмысқа қажетті қол инелерін таңдау
5.2.6.12 тоқыма аппликациясының әдістерін қолдану
5.2.6.13 жұмыс жіптің ұзындығын анықтау
5.2.6.14 маталарды атау
5.2.6.15 ілмек тігісін тану
5.2.6.16 түймелердің әртүрлі түрлерін және олардың мақсаттарын тану
5.2.6.17 қазақ ою-өрнек элементтерін атау
5.2.6.18 пайдалы бұйымдарды, киім-кешек бұйымдарын және үйлерді безендіру үшін қазақтың ою-өрнегін қолдану
5.2.6.19 қайшымен әртүрлі жұмыс түрлерін орындау: қию, қырқу, ойып қию, кесіп алу
5.2.6.20 "кұрақ тігу" техникасында орындау
2.7. Ағаш өңдеу
5.2.7.1 ағаштан жасалған бұйымдарды тану
5.2.7.2 құрылыс жинақтарының элементтерін тану және атау (текше, арқалық, кірпіш)
5.2.7.3 тегістеу қағазын тану, атау
5.2.7.4 сызғышты, үлгіні тану және атау
5.2.7.5 ұзын, қысқа тақтайды таңдау
5.2.7.6 сызғыштағы сантиметрлік, миллиметрлік бөлімдерді тану
5.2.7.7 қарапайым дизайндағы бұйымдарды құрастыру
5.2.7.8 бұйымның көркемдік дизайнын орындауда қазақ ұлттық ою-өренектерін қолдану
2) 6 сынып
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
6.1.1.1 жұмыс киімін қию
6.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын тану және көрсету
6.1.1.3 қайшыны қолдану

5.2.5.7 нанизывать бусины на нитку, завязывать узелки, закреплять первую и последнюю бусины
5.2.5.8 узнавать и называть проволоку, секатор
5.2.5.9 нанизывать бисер на плетҰнку
5.2.5.10 плести из бисера на одну нитку
5.2.5.11 выполнять сборку изделия с применением национальных узоров
4 четверть
1.1. Общетрудовые умения и навыки
5.1.1.1 занимать свое рабочее место, соблюдать рабочую позу
5.1.1.2 узнавать и показывать ремесленные инструменты и материалы
5.1.1.3 резать ножницами
5.1.1.7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом), соблюдая правила безопасной работы
5.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности
5.1.1.10 работать поэтапно по показу учителя
5.1.1.11 пользоваться клеем ПВА, соблюдая правила безопасной работы
5.1.1.12 сравнивать выполненное изделие с образцом
2.6. Работа с текстильными материалами
5.2.6.1 узнавать и называть цвет нити
5.2.6.2 захватывать иглу, вдевать нить в иглу
5.2.6.3 узнавать и различать лицевую и изнаночную стороны картона
5.2.6.4 узнавать и называть виды швов при работе с иглой и нитью
5.2.6.5 резать ножницами по ткани
5.2.6.6 выполнять узелок, закреплять нить с помощью скотча
5.2.6.7 узнавать и называть виды, цвет, размер бисера, пайеток
5.2.6.8 скалывать детали изделия
5.2.6.9 различать лицевую и изнаночную стороны в тканях
5.2.6.10 выполнять шов вперед иголка
5.2.6.11 выбирать ручные иглы для работы
5.2.6.12 применять технику текстильной аппликации
5.2.6.13 определять длину рабочей нитки
5.2.6.14 называть ткани
5.2.6.15 узнавать петельный шов
5.2.6.16 узнавать разные виды пуговиц и их назначение
5.2.6.17 называть элементы казахского орнамента
5.2.6.18 применять казахский орнамент для украшения изделий утилитарного назначения, элементов одежды и жилища
5.2.6.19 выполнять разные виды работ с ножницами: надрезать, разрезать, отрезать, вырезать
5.2.6.20 выполнять швейное изделие (на усмотрение учителя) в технике "Лоскутное шитье"
2.7. Работа с древесиной
5.2.7.1 узнавать изделия из древесины
5.2.7.2 узнавать и называть элементы строительных наборов (кубик, брус, кирпичик)
5.2.7.3 узнавать и называть наждачную бумагу
5.2.7.4 узнавать и называть линейку, шаблон
5.2.7.5 выполнять зачистку поверхности доски
5.2.7.6 размечать доску по шаблону
5.2.7.7 собирать изделия простейших конструкций
5.2.7.8 выполнять художественное оформление изделия с применением национальных узоров
2) 6 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Общетрудовые умения и навыки
6.1.1.1 одевать рабочую одежду
6.1.1.2 узнавать и показывать ремесленные инструменты и материалы
6.1.1.3 работать ножницами

6.1.1.7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш)
6.1.1.9 кесу және тесу заттарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
6.1.1.10 үлгіге сүйене отырып, мұғалім көрсеткендей кезең-кезеңімен жұмыс жасау
6.1.1.11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, ПВА желімін, акварель бояуларын қолдану
6.1.1.12 жасаған бұйымын бөлшектерін үлгімен салыстыру (өлшемі, пішіні, түсі бойынша)
2.1. Табиғи материалдармен жұмыс
6.2.1.1 табиғи материалдарды тану және атау
6.2.1.2 дәнді дақылдардың әртүрлі түрлерін тану және атау
6.2.1.3 суретті кезең-кезеңмен орналастыруды орындау
6.2.1.4 бүршіктерді тану және атау
6.2.1.5 бүршіктердің қабыршақтарын, олардың мөлшерін, түрлерін тану және атау
6.2.1.6 жаңғақ қабығының әртүрлі түрлерін тану және атау
6.2.1.7 жұмыртқа қабығын тану және атау
6.2.1.8 жұмыртқа қабығының қасиеттерін атау
6.2.1.9 тұқымдарды түрлері бойынша тану және ажырату
6.2.1.10 дәнді дақылдар мен тұқымдардан қарапайым жұмыстарды, ұлттық оюларды, панно жасау
2 тоқсан
\1.1. Жалпы еңбек дағдылары
6.1.1.1 жұмыс киімін қию
6.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын тану және көрсету
6.1.1.3 қайшыны қолдану
6.1.1.4 қағаз түрлерін тану (қарапайым ақ, түрлі-түсті)
6.1.1.5 желімнің түрлерін тану (кеңсе, ПВА) желім
6.1.1.6 таспа түрлерін тану (бір жақты, екі жақты)
6.1.1.9 кесу және тесу заттарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
6.1.1.8 қамырмен және табиғи сазбен жұмыс істегенде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
6.1.1.10 үлгіге сүйене отырып, мұғалім көрсеткендей кезең-кезеңімен жұмыс жасау
6.1.1.11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, ПВА желімін, акварель бояуларын қолдану
6.1.1.12 жасаған бұйымын бөлшектерін үлгімен салыстыру (өлшемі, пішіні, түсі бойынша)
2.2. Қағаз және картонмен жұмыс
6.2.2.1 қағазды жырту, ұсақтау
6.2.2.2 газет жолақтарынан түтіктерді орау
6.2.2.3 қағаз парағынан түіршіктер орау
6.2.2.4 бөлшекті 1-2 түске бояу
6.2.2.5 геометриялық фигураларды тану және көрсету
6.2.2.6 қайшымен қисық сызықтар, шеңберлер және спиральдар бойымен н қию
6.2.2.7 парақтың жоғарғы-төменгі жағын, бүктемесін тану және анықтау
6.2.2.8 жолақтарды жабыстыру
6.2.2.9 үлгі бойынша геометриялық пішіндерден аппликация жасау
6.2.2.10 қарапайым жазықтық және көлемді бұйымдар жасау
6.2.2.11 бұйымның бөлшектерін білу және көрсету
6.2.2.12 қағаз тескіштің қолдану мақсатын білу
6.2.2.13 бөлшектерді мөлшері бойынша тану және ажырату
6.2.2.14 конусты, цилиндрді тану және көрсету, дайындамалардан цилиндр жасау
6.2.2.15 ұлттық сипаты бар бұйымдарды жасау
2.3. Саз және тұзды қамырмен жұмыс

6.1.1.7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом), соблюдая правила безопасной работы
6.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности
6.1.1.10 работать поэтапно по показу учителя с опорой на образец
6.1.1.11 пользоваться клеем ПВА, акварельными красками, соблюдая правила безопасной работы
6.1.1.12 сравнивать детали выполненного изделия с образцом (по размеру, форме, цвету)
2.1 Работа с природными материалами
6.2.1.1 узнавать и называть природные материалы
6.2.1.2 узнавать и называть различные виды круп
6.2.1.3 выполнять поэтапное выполнение картинки с подбором способа выполнения, в зависимости от вида крупы
6.2.1.4 узнавать и называть шишки
6.2.1.5 узнавать и называть чешуйки от шишек их размеры, виды
6.2.1.6 узнавать и называть различные виды скорлупы орехов
6.2.1.7 узнавать и называть яичную скорлупу
6.2.1.8 называть свойства скорлупы яйца
6.2.1.9 узнавать и различать семена по видам
6.2.1.10 изготавливать из круп и семян простейшие работы, панно
2 четверть
1.1. Общетрудовые умения и навыки
6.1.1.1 одевать рабочую одежду
6.1.1.2 узнавать и показывать ремесленные инструменты и материалы
6.1.1.3 работать ножницами
6.1.1.4 узнавать виды бумаги (простая белая, цветная)
6.1.1.5 узнавать виды клея (канцелярский, ПВА) клея
6.1.1.6 узнавать виды скотча (односторонний, двухсторонний)
6.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности
6.1.1.8 соблюдать санитарно-гигиенические требования при работе с тестом, природной глиной
6.1.1.10 работать поэтапно по показу учителя с опорой на образец
6.1.1.11 пользоваться клеем ПВА, акварельными красками, соблюдая правила безопасной работы
6.1.1.12 сравнивать детали выполненного изделия с образцом (по размеру, форме, цвету)
2.2. Работа с бумагой и картоном
6.2.2.1 рвать бумагу
6.2.2.2 сминать бумагу
6.2.2.3 скатывать комочки из бумаги
6.2.2.4 раскрашивать деталь в 1-2 цвета
6.2.2.5 узнавать и показывать геометрические фигуры
6.2.2.6 резать ножницами по кривым линиям, окружности, по спирали
6.2.2.7 узнавать и определять верх-низ листа, сгиб
6.2.2.8 клеить полоски
6.2.2.9 выполнять аппликацию из геометрических фигур по образцу
6.2.2.10 изготавливать простейшие плоскостные и объемные изделия
6.2.2.11 узнавать и показывать детали изделия
6.2.2.12 знать назначение дырокола
6.2.2.13 узнавать и различать детали по величине
6.2.2.14 изготавливать цилиндр из заготовок
6.2.2.15 изготавливать простые изделия с национальным колоритом
2.3 Работа с глиной и соленым тестом

7.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын қолдану мақсатын білу
7.1.1.3 бізді қолдану
7.1.1.7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш, тіс тазалағыш)
7.1.1.9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
7.1.1.10 үлгіге сүйене отырып, мұғалім көрсеткендей кезең-кезеңімен жұмыс жасау
7.1.1.11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, ПВА желімін, акварель бояуларын қолдану
7.1.1.12 орындалған жұмыс туралы есеп беру, орындалған бұйымның сапасын бағалау
2.1. Табиғи материалдармен жұмыс
7.2.1.1 табиғи материалдардан қарапайым үлгілерді құрастыру
7.2.1.2 асбұршақты (үрмебұршақты, жарманы) суреттің контур бойымен орналастыру
7.2.1.3 дәнді контур бойымен қою кезінде шаблонды қолдану
7.2.1.4 пішінді ескере отырып, бүршіктерді таңдау
7.2.1.5 бүршік қабыршақтарын жинау ережелері мен әдістерін білу және орындау
7.2.1.6 жаңғақ қабығының бір түрімен ұлттық өрнегі бар суреттің контурын салу
7.2.1.7 материалды төсеу кезінде шаблондарды (үй жануарларының суреттері) қолдану, негізге жұмыртқа қабығы
7.2.1.8 тұтас қабықтан бөліктерді шағып алу
7.2.1.9 тұқымдарды түрлері бойынша сұрыптау
7.2.1.10 жарма мен тұқымнан панно жасау; сәндік тұрмыстық бұйымдар, ұлттық кәдесыйлар
2-тоқсан
1.1.Жалпы еңбек дағдылары
7.1.1.1өз орнын алу, жұмыс қалпын сақтау
7.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын қолдану мақсатын білу
7.1.1.3 бізді қолдану
7.1.1.4 қағаз түрлерін (қарапайым ақ, түсті) және қағаздың қасиеттерін атау
7.1.1.5 желім түрлерін тану (кеңсе тауарлары, ПВА)
7.1.1.6 таспа түрлерін (бір жақты, екі жақты) тану және атау
7.1.1.7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш, тіс тазалағыш)
7.1.1.8 қамырмен және табиғи сазбен жұмыс істегенде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
7.1.1.9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
7.1.1.10 үлгіге сүйене отырып, мұғалім көрсеткендей кезең-кезеңімен жұмыс жасау
7.1.1.12 орындалған жұмыстар туралы есеп, дайын бұйымның сапасын бағалау
2.2. Қағаз және картонмен жұмыс
7.2.2.1 қағаз парағынан бөліктерді жұлу
7.2.2.2 дайындамаларды өзекке орау
7.2.2.3 қағаз парағын екіге бүктеу
7.2.2.4 бұйым дайындамаларын үлгі бойынша бояу
7.2.2.5 шаблон бойынша сызу
7.2.2.6 жолақтарды цилиндрге бір жаққа ығыстыру спираль арқылы жабыстыру
7.2.2.7 дайындамаларды қиып алу
7.2.2.8 жолақтың екі жетін бір-біріне жабыстырып, сақина жасау және сақиналарды өзара тізбекке қосу
7.2.2.9 геометриялық пішіндердден өрнек құрастыра отырып, аппликацияны орындау

7.1.1.2 знать назначение ремесленных инструментов и материалов
7.1.1.3 работать шилом
7.1.1.7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом, зубочисткой), соблюдая правила безопасной работы
7.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
7.1.1.10 работать поэтапно по показу учителя с опорой на образец
7.1.1.11 пользоваться клеем ПВА, акварельными красками, соблюдая правила безопасной работы
7.1.1.12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
2.1 Работа с природными материалами
7.2.1.1 выкладывать простейшие узоры из природного материала
7.2.1.2 выкладывать горох (фасоль, крупы) по контуру рисунка
7.2.1.3 применять шаблон (для обводки предмета, животного, растения и т.д.) при выкладывании крупы по контуру
7.2.1.4 производить отбор шишек с учетом формы
7.2.1.5 узнавать и выполнять правила и приемы заготовки чешуек с шишки
7.2.1.6 выкладывать по контуру рисунка с применением национальных орнаментов одним из видов скорлупы орехов
7.2.1.7 применять шаблоны (картинки домашних животных) при выкладывании материала, яичная скорлупа на основу
7.2.1.8 откалывать кусочки скорлупы
7.2.1.9 сортировать семена по видам
7.2.1.10 изготавливать из круп и семян панно; декоративные изделия быта, национальные сувениры
2 четверть
1.1. Общетрудовые умения и навыки
7.1.1.1 готовить материалы инструменты для работы по словесной инструкции
7.1.1.2 знать назначение ремесленных инструментов и материалов
7.1.1.3 работать шилом
7.1.1.4 называть виды бумаги (простая белая, цветная) и свойства бумаги
7.1.1.5 узнавать виды клея (канцелярский, ПВА)
7.1.1.6 узнавать и называть виды скотча (односторонний, двухсторонний)
7.1.1.7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом, зубочисткой), соблюдая правила безопасной работы
7.1.1.8 соблюдать санитарно-гигиенические требования при работе с тестом, природной глиной
7.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
7.1.1.10 работать поэтапно по показу учителя с опорой на образец
7.1.1.12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
2.2. Работа с бумагой и картоном
7.2.2.1 отрывать бумагу (по кусочкам)
7.2.2.2 наматывать заготовки на стержень
7.2.2.3 складывать лист бумаги пополам
7.2.2.4 раскрашивать заготовки изделия по образцу
7.2.2.5 обводить по шаблону
7.2.2.6 наклеивать полоски на цилиндр со смещением одной стороны – спираль
7.2.2.7 вырезать заготовки
7.2.2.8 соединять полоски в кольца и между собой в цепь
7.2.2.9 выполнять аппликацию, составляя узор из геометрических фигур

7.2.2.10 үлгіні контур бойы ретімен салу
7.2.2.11 бөлшектердің санын анықтау
7.2.2.12 тескіш көмегімен қағазды тесу
7.2.2.13 бөлшектерді өлшемі бойынша орналастыру
7.2.2.14 конустан көлемді ойыншықтар жасау
7.2.2.15 конустан көлемді ойыншықтар жасау (киіз үй)
2.3. Саз және тұзды қамырмен жұмыс
7.2.3.1 сазды езу, мыжу
7.2.3.2 ойыншықты жасау ретін сақтау
7.2.3.3 жабыстыру, жабыстыруда әр түрлі құрылғыларды (оқтау, шаблондар, пішіндер) пайдалану
7.2.3.4 тұтас саздан (қамырдан) жеке бөліктерді жұлу
7.2.3.5 әр түрлі құрылғылардан фактураларды жасау
7.2.3.6 гуашьпен жұмыс істеу ережелерін сақтау
7.2.3.7 саз сазбен жұмыс істеу ережелерін сақтау
7.2.3.8 тұзды қамырдан мүсіндеу
7.2.3.9 шарларды қысып текшелер жасау
7.2.3.10 әртүрлі пішіндегі бұйым бөлшектерін жасаудың әдістерін қолдану
7.2.3.11 бұйымды 1-кезеңде орындау: бұралған тұтқаның екі жіптерін бұрау
7.2.3.12 модельдеуді конструктивті түрде орындау (бөліктерден бүтінге дейін)
7.2.3.13 желім және ұсақ жарықшақтарды егіп тегістеу
7.2.3.14 жақтау бетінде өрнек салу үшін шағын заттарды пайдалану
7.2.3.15 түрлі материалдарды (мата, фольга, шілтер және т.б.) қолдану арқылы саз қабатының фактурасын өзгерту
7.2.3.16 бұйымның бөліктерін қолда бар құралдарды (шаблондарды) пайдаланып кесу
7.2.3.17 бұйым үлгісін табиғи объектімен, муляжбен салыстыру
3-тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
7.1.1.1 ауызша нұсқаулар бойынша жұмысқа қажетті материалдар мен құралдарды дайындау
7.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын қолдану мақсатын білу
7.1.1.бізді қолдану
7.1.1.5 желім түрлерін тану (кеңсе тауарлары, ПВА)
7.1.1.6 таспа түрлерін (бір жақты, екі жақты) тану және атау
7.1.1.7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш, тіс тазалағыш)
7.1.1.9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
7.1.1.10 үлгіге сүйене отырып, мұғалім көрсеткендей кезең-кезеңімен жұмыс жасау
7.1.1.12 орындалған жұмыстар туралы есеп, дайын бұйымның сапасын бағалау
2.4. Қалдық материалдармен жұмыс
7.2.4.1 материалды үнемді бөліп пайдалану
7.2.4.2 ұлттық ою-өрнектерді пайдаланып қораптардан сандық құрастыру
7.2.4.3 қалдық материалдан, қолданыстан шыққан заттардан құрастыру
7.2.4.4 көлемді бұйым жасау үшін кәмпит қағаздарын бүктеу техникасын орындау
7.2.4.5 дайын құрылымды безендіру
7.2.4.6 үгінділерден аппликация жасау
7.2.4.7 сіріңке қораптарын жұмысқа дайындау
7.2.4.8 таңбалау сызықтары бойымен қайшымен кесу
7.2.4.9 бөлшектерді скотчпен біріктіру
7.2.4.10 бөлшектерді бұйымға желімдеу

7.2.2.10 последовательно выкладывать узор по контуру
7.2.2.11 определять количество деталей
7.2.2.12 выполнять прокол бумаги при помощи дырокола
7.2.2.13 располагать детали по величине
7.2.2.14 изготавливать объемные игрушки из конуса
7.2.2.15 изготавливать объемные игрушки из конуса "Юрта"
2.3 Работа с глиной и соленым тестом
7.2.3.1 разминать глину
7.2.3.2 соблюдать последовательность изготовления игрушки
7.2.3.3 лепить с использованием различных приспособлений (скалка, шаблоны, формы)
7.2.3.4 вытягивать отдельные детали из целого куска глины (теста)
7.2.3.5 создавать фактуры из различных приспособлений
7.2.3.6 выполнять правила работы с гуашью
7.2.3.7 выполнять правила работы с глиной
7.2.3.8 лепить из соленого теста
7.2.3.9 сплющивать шарики в кубики
7.2.3.10 применять способы получения разных по форме деталей изделия
7.2.3.11 выполнять поделки в 1 этап: скручивать из двух жгутиков витой ручки
7.2.3.12 лепить конструктивным способом (от частей к целому)
7.2.3.13 шлифовать и затирать мелкие трещины
7.2.3.14 использовать мелкие предметы для создания рисунка на поверхности рамки
7.2.3.15 придавать глиняному пласту разнообразную фактуру, используя различные приспособления (ткань, кружево, фольгу и пр.)
7.2.3.16 вырезать детали изделия с помощью подручных средств (шаблонов)
7.2.3.17 сравнивать образец изделия с натуральным объектом, муляжом
3 четверть
1.1 Общетрудовые умения и навыки
7.1.1.1 готовить материалы инструменты для работы по словесной инструкции
7.1.1.2 знать назначение ремесленных инструментов и материалов
7.1.1.3 работать шилом
7.1.1.5 узнавать виды клея (канцелярский, ПВА)
7.1.1.6 узнавать и называть виды скотча (односторонний, двухсторонний)
7.1.1.7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом, зубочисткой), соблюдая правила безопасной работы
7.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
7.1.1.10 работать поэтапно по показу учителя с опорой на образец
7.1.1.12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
2.4. Работа с бросовым материалом
7.2.4.1 экономно распределять и использовать материал
7.2.4.2 конструировать из коробок сундучок с применением национальных орнаментов
7.2.4.3 конструировать из бросового материала
7.2.4.4 выполнять технику складывания фантиков для объемных поделок
7.2.4.5 декорировать готовую конструкцию
7.2.4.6 выполнять аппликации из опилок
7.2.4.7 готовить спичечные коробки к работе
7.2.4.8 резать ножницами по линиям разметки
7.2.4.9 соединять детали скотчем
7.2.4.10 приклеивать детали на основу

2.5. Моншақтармен және бисерлермен жұмыс
7.2.5.1 моншақтар мен моншақтарды пішіні, түсі, өлшемі бойынша тану және ажырату
7.2.5.2 балық аулау жібінде екі моншақтан тұратын "бұтақты" тоқу; төрт моншақтан тұратын "бүршікті" жасау
7.2.5.3 ілмекті балық аулау жібімен бекіту
7.2.5.4 жұмыстың басы мен соңын тоқу, жіпті бекіту
7.2.5.5 сызба бойынша бұйымдарды орындау
7.2.5.6 майда моншақтардың және бисерлердің түстерін, өлшемін, пішінін тану және атау (дөңгелек, сопақ, шаршы, пішіндер)
7.2.5.7 негізгі бөлікті және әрлеу элементтерін тоқу
7.2.5.8 сымды өлшеу, оны кескіштермен қажетті өлшемге дейін кесу
7.2.5.9 бисерлерді сымға теру
7.2.5.10 бисерден бүршік, жапырақ, гүл тоқу
7.2.5.11 бұйымды жинауда ұлттық оюларды қолдану
4-тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
7.1.1.1 ауызша нұсқаулар бойынша жұмысқа қажетті материалдар мен құралдарды дайындау
7.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын қолдану мақсатын білу
7.1.1.3 бізді қолдану
7.1.1.9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
7.1.1.10 үлгіге сүйене отырып, мұғалім көрсеткендей кезең-кезеңімен жұмыс жасау
7.1.1.11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, ПВА желімін, акварель бояуларын қолдану
7.1.1.12 орындалған жұмыстар туралы есеп, дайын бұйымның сапасын бағалау
2.6. Тоқыма материалдарымен жұмыс
7.2.6.1 "Жіппен бейнелеу" әдісімен жоғарғы және төменгі бұрыштарды (мата бөліктеріне) толтыру ретін сақтау
7.2.6.2 инені алу, ұстау, инеге жіпті өткізу, жіптің ұзындығын өлшеу
7.2.6.3 саңылауларды санау, жіптің бағытын анықтау
7.2.6.4 "Құрақ тігу" техникасында тігіп, бұйым шығару (педагогтын шешімі бойынша)
7.2.6.5 дайын таңбалар бойымен тесулер жасау
7.2.6.6 "Жіппен бейнелеу" техникасында тапсырманы орындау
7.2.6.7 моншақтарға тігу тәсілдерін қолдану
7.2.6.8 бұйымның бөлшектерін көктеу
7.2.6.9 бұйымның алдыңғы жағын жөрмалеу тігісімен жалғау
7.2.6.10 бұйымның бөлшектерін түйреп қою
7.2.6.11 төрт тесікті түймелерді қадау
7.2.6.12 түйін байлау әдістерін қолдану; бұйымға аппликация бөлшектерін орналастыру
7.2.6.13 "зиг-зак" әрлеуіш тігісін орындау
7.2.6.14 бұйымдарды өндіруде қолданылатын маталарды атау
7.2.6.15 екі тесігі бар түймелерге сәндік тігуді орындау
7.2.6.16 түймелердің әртүрлі түрлерін тану, олардың бекіту әдістерін қолдану
7.2.6.17 қазақ оюының бір элементі бар жұмсақ ойыншықтарды дайындау технологиясын қолдану
7.2.6.18 ұлттық ою-әрнегі бар жұмсақ ойыншық жасау кезінде "алға ине" тігісін қолдану
7.2.6.19 жіпті матаға тігіспен бекіту
7.2.6.20 үтік қолдану

2.5. Работа с бусами и бисером
7.2.5.1 узнавать и различать бисер и бусины по форме, цвету, размеру
7.2.5.2 выполнять плетение на леске "веточки" из двух бусин; выполнять "шишечки" из четырҰх бисерин
7.2.5.3 закреплять застҰжку с помощью лески
7.2.5.4 выполнять плетение начала и окончания работы, закреплять нить
7.2.5.5 выполнять изделия по схеме
7.2.5.6 узнавать и называть цветовую гамму бусин и бисера, размер, форму (круглый, овальный, квадратный, фигурный)
7.2.5.7 выполнять плетение основной детали и отделочных элементов
7.2.5.8 выполнять измерение проволоки, отрезание секатором нужного размера
7.2.5.9 нанизывать бисер на проволоку
7.2.5.10 плести бутон, лепесток, цветочек
7.2.5.11 выполнять сборку изделия с применением национальных узоров
4 четверть
1.1. Общетрудовые умения и навыки
7.1.1.1 готовить материалы инструменты для работы по словесной инструкции
7.1.1.2 знать назначение ремесленных инструментов и материалов
7.1.1.3 работать шилом
7.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
7.1.1.10 работать поэтапно по показу учителя с опорой на образец
7.1.1.11 пользоваться клеем, красками (акварель, гуашь, акрил), соблюдая правила безопасной работы
7.1.1.12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
2.6. Работа с текстильными материалами
7.2.6.1 соблюдать последовательность заполнения верхних и нижних углов (кусочками ткани) в технике "Изонить"
7.2.6.2 захватывать иглу, вдевать нить в иглу, отмерять длину нити
7.2.6.3 считать отверстия, определять направление нити
7.2.6.4 выполнять швейное изделие (на усмотрение учителя) в технике "Лоскутное шитье"
7.2.6.5 делать проколы по готовой разметке
7.2.6.6 выполнять задание в технике "Изонить"
7.2.6.7 пришивать бисер
7.2.6.8 сметывать детали изделия
7.2.6.9 соединять лицевую сторону изделия обтачным швом
7.2.6.10 скалывать детали изделия
7.2.6.11 пришивать четырех-дырочные пуговицы
7.2.6.12 завязывать узелок; располагать детали аппликации на изделии
7.2.6.13 выполнять декоративную строчку "зиг-заг"
7.2.6.14 называть ткани, используемые при изготовлении изделий
7.2.6.15 декорировать и пришивать пуговицы с двумя отверстиями
7.2.6.16 узнавать разные виды пуговиц, использовать приҰмы их закрепления на основе
7.2.6.17 использовать технологию изготовления мягкой игрушки с одним элементом казахского орнамента
7.2.6.18 применять шов "вперед иголка", при изготовлении мягкой игрушки с элементами национального орнамента
7.2.6.19 закреплять нить стежками на ткани
7.2.6.20 выполнять влажно-тепловую обработку

2.7. Ағаш өңдеу
7.2.7. ұзындығын, енін, ағаш бұйымдарын анықтау
7.2.7.2 құрылыс жинағының элементтерінен қарапайым конструкцияларды орындау
7.2.7.3 егеуішті тану және атау
7.2.7.4 шаблонды немесе сызғышты және әдеттегі өлшемдерді пайдаланып бұйымның бөліктерін белгілеу
7.2.7.5 дайындамаға үлгі параметрлерін беру ережелерін сақтау
7.2.7.6 сызғыштағы сантиметрлік және миллиметрлік бөлімдерді тану, метр үлгісін пайдалану
7.2.7.7 желім арқылы бұйымды құрастыру тәсілдерін қолдану
7.2.7.8 бұйымның көркемдік дизайнын орындауда қазақ ұлттық ою-өренектерін қолдану
4) 8 сынып
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
8.1.1.1 өз жұмыс орнын дайындау
8.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын қолдану мақсатын білу
8.1.1.9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
8.1.1.10 технологиялық карта бойынша бұйымды дайындаудағы жұмыс кезеңдерін жүргізу
8.1.1.12 орындалған жұмыстар туралы есеп, дайын бұйымның сапасын бағалау
2.1. Табиғи материалдармен жұмыс
8.2.1.1 табиғи материалдардан қарапайым үлгілерді құрастыру
8.2.1.2 жарма түрлерінің бірін сурет контуры бойынша жаю
8.2.1.3 жарманы контур бойымен төсеу кезінде шаблонды (қарапайым сюжетті сурет) пайдалану
8.2.1.4 бүршіктерді пішіні мен өлшеміне қарай таңдау
8.2.1.5 бүршік қабыршақтарын жинау ережелері мен әдістерін білу және орындау
8.2.1.6 жаңғақ қабықтарының бір түрін суреттің контуры бойынша салу
8.2.1.7 материалды төсеу кезінде шаблондарды (үй жануарларының суреттерін), негізге жұмыртқа қабығын пайдалану
8.2.1.8 тұтас қабықтан бөліктерді шағып алу
8.2.1.9 тұқымдарды түрі бойынша сұрыптау
8.2.1.10 дән және тұқымдардан панно жасау; сәндік тұрмыстық заттар, кәдесыйлар
2-тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
8.1.1.1 өз жұмыс орнын дайындау
8.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын қолдану мақсатын білу
8.1.1.3 жоңғышты, егеуішті қолдану
8.1.1.4 қағаз түрлерін атау (қарапайым ақ, түрлі-түсті); және қағаздың қасиеттерін атау
8.1.1.5 желім түрлерін тану (кеңсе тауарлары, ПВА)
8.1.1.6 таспа түрлерін тану (бір жақты, екі жақты)
8.1.1.7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш, тіс тазалағыш)
8.1.1.8 қамырмен және табиғи сазбен жұмыс істегенде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
8.1.1.9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
8.1.1.10 технологиялық карта бойынша бұйымды дайындаудағы жұмыс кезеңдерін жүргізу
8.1.1.12 орындалған жұмыстар туралы есеп, дайын бұйымның сапасын бағалау
2.2. Қағаз және картонмен жұмыс
8.2.2.1 қағазды бүгу және жырту (бүктеу сызықтары бойымен, бөліктерге)

2.7. Работа с древесиной
7.2.7.1 определять длину, ширину, изделия из древесины
7.2.7.2 выполнять простейшие постройки из элементов строительного набора
7.2.7.3 узнавать и называть напильник
7.2.7.4 выполнять разметку деталей изделия по шаблону или с помощью линейки и условных мерок
7.2.7.5 соблюдать правила переноса параметров образца на заготовку
7.2.7.6 размечать доску по шаблону или с помощью линейки и условных мерок с педагогом
7.2.7.7 использовать приемы сборки изделия на клей
7.2.7.8 выполнять художественное оформление изделия с применением национальных узоров
4) 8 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Общетрудовые умения и навыки
8.1.1.1 самостоятельно готовить рабочее место
8.1.1.2 знать назначение ремесленных инструментов и материалов
8.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности
8.1.1.10 работать по технологической карте
8.1.1.12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
2.1 Работа с природными материалами
8.2.1.1 выкладывать простейшие узоры из природного материала
8.2.1.2 выкладывать по контуру рисунка одним из видов крупы
8.2.1.3 применять шаблон (простая сюжетная картинка) при выкладывании крупы по контуру
8.2.1.4 производить отбор шишек с учетом формы, размера
8.2.1.5 узнавать и выполнять правила и приемы заготовки чешуек с шишки
8.2.1.6 выкладывать по контуру рисунка одним из видов скорлупы от орехов
8.2.1.7 применять шаблоны (картинки домашних животных) при выкладывании материала, яичная скорлупа на основу
8.2.1.8 откалывать кусочки скорлупы
8.2.1.9 сортировать семена по видам
8.2.1.10 изготавливать из круп и семян панно; декоративные изделия быта, сувениры
2 четверть
1.1. Общетрудовые умения и навыки
8.1.1.1 самостоятельно готовить рабочее место
8.1.1.2 знать назначение ремесленных инструментов и материалов
8.1.1.3 работать напильником, рашпилем
8.1.1.4 называть виды бумаги (простая белая, цветная); и свойства бумаги
8.1.1.5 узнавать виды клея (канцелярский, ПВА)
8.1.1.6 узнавать виды скотча, (односторонний, двухсторонний)
8.1.1.7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом, зубочисткой), соблюдая правила безопасной работы
8.1.1.8 соблюдать санитарно-гигиенические требования при работе с тестом, природной глиной
8.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
8.1.1.10 работать по технологической карте
8.1.1.12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
2.2. Работа с бумагой и картоном
8.2.2.1 сгибать и разрывание бумагу (по линиям сгиба, по кусочкам)

8.2.2.2 дайындамалардыөзекке орау
8.2.2.3 қағаз парағын қатпарлап бүктеу
8.2.2.4 дайын өнімді бояу
8.2.2.5 шаблон бойынша сызу
8.2.2.6 жолақтарды цилиндрге бір жағы ығысу арқылы жабыстыру - спираль
8.2.2.7 дайындамаларды қиып алу
8.2.2.8 жолақтың екі жетін бір-біріне жабыстырып, сақина жасау және сақиналарды өзара тізбекке қосу
8.2.2.9 әртүрлі контурлары, симметриялы және асимметриялық фигуралары бар аппликацияны жасау
8.2.2.10 үлгіні контур бойы ретімен салу
8.2.2.11 бөлшектер санын анықтау
8.2.2.12 тескіш көмегімен қағазды тесу
8.2.2.13 бөлшектерді өлшемдері бойынша орналастыру
8.2.2.14 конустан, цилиндрден көлемді ойыншықтар жасау
2.3. Саз және тұзды қамырмен жұмыс
8.2.3.1 сазды езу, мыжу, илеу
8.2.3.2 ойыншықты жасау ретін сақтау
8.2.3.3 жабыстыру, жабыстыруда әр түрлі құрылғыларды (оқтау, шаблондар, пішіндер) пайдалану
8.2.3.4 тұтас саздан (қамырдан) жеке бөліктерді жұлу
8.2.3.5 әр түрлі құрылғылардан фактураларды жасау
8.2.3.6 гуашьпен жұмыс істеу ережелерін сақтау
8.2.3.7 саз сазбен жұмыс істеу ережелерін сақтау
8.2.3.8 тұзды қамырдан мүсіндеу
8.2.3.9 жұмыс әдістерін таңдау; шарларды текшелерге тегістеу
8.2.3.10 әртүрлі пішіндегі бұйым бөлшектерін жасау әдістерін қолдану
8.2.3.11 дайын қалыптарды пайдаланып мүсіндеу
8.2.3.12 бұйымды 1-кезеңде орындау: бұралған тұтқаның екі жіптерін бұрау
8.2.3.13 конструктивті әдіспен мүсіндеу (бөліктерден бүтін жасау)
8.2.3.14 кішкене жарықшақтарды тегістеу
8.2.3.15 саз қабатын көлемді бөлшектерді жапсыру арқылы безендіру
8.2.3.16 рельефтік тақталарды ұлттық ою-өрнектерді жабыстыру, фактураларды, саусақпен ою салуды қолдану арқылы безендіру
8.2.3.17 бұйымның үлгісін табиғи объектімен, муляжбен салыстыру
3-тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
8.1.1.1 өз жұмыс орнын дайындау
8.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын қолдану мақсатын білу
8.1.1.3 жоңғышты, егеуішті қолдану
8.1.1.5 желім түрлерін тану (кеңсе тауарлары, ПВА)
8.1.1.6 таспа түрлерін тану (бір жақты, екі жақты)
8.1.1.7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш, тіс тазалағыш)
8.1.1.9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
8.1.1.10 технологиялық карта бойынша бұйымды дайындаудағы жұмыс кезеңдерін жүргізу
8.1.1.12 орындалған жұмыстар туралы есеп,дайын бұйымның сапасын бағалау
2.4 Қалдық материалмен жұмыс
8.2.4.1 материалды үнемді бөліп пайдалану
8.2.4.2 ұлттық ою-өрнектерді пайдаланып қораптардан сандық құрастыру у

8.2.2.2 скручивать трубочки из полос газеты, наматывать заготовки на стержень
8.2.2.3 складывать лист бумаги "гармошкой"
8.2.2.4 раскрашивать готовое изделие
8.2.2.5 обводить по шаблону
8.2.2.6 наклеивать полоски на цилиндр со смещением одной стороны – спираль
8.2.2.7 вырезать заготовки
8.2.2.8 клеить полоски
8.2.2.9 выполнять предметную аппликацию, имеющую различные очертания, симметричные и несимметричные формы в статичном положении
8.2.2.10 последовательно выкладывать узор по контуру
8.2.2.11 определять количество деталей
8.2.2.12 выполнять прокол бумаги при помощи дырокола
8.2.2.13 располагать детали по величине
8.2.2.14 изготавливать объемные игрушки из конуса, цилиндра
8.2.2.15 изготавливать объемные игрушки из конуса "Юрта"
2.3 Работа с глиной и соленым тестом
8.2.3.1 разминать глину
8.2.3.2 соблюдать последовательность изготовления игрушки
8.2.3.3 лепить с использованием различных приспособлений (скалка, шаблоны, формы)
8.2.3.4 вытягивать детали при помощи круглого и плоского стека
8.2.3.5 создавать фактуры из различных приспособлений
8.2.3.6 выполнять правила работы с гуашью
8.2.3.7 выполнять правила работы с глиной
8.2.3.8 лепить из соленого теста
8.2.3.9 сплющивать шарики в кубики
8.2.3.10 применять способы получения разных по форме деталей изделия
8.2.3.11 лепить, с использованием формочек
8.2.3.12 выполнять поделки в 1 этап: скручивания из двух жгутиков витой ручки
8.2.3.13 лепить конструктивным способом (от частей к целому)
8.2.3.14 шлифовать и затирать мелкие трещины
8.2.3.15 декорировать глиняный пласт объемными налепными деталями
8.2.3.16 декорировать рельефные пластины с применением национальных узоров налепливанием, использованием фактуры, пальцевым орнаментом
8.2.3.17 сравнивать образец изделия с натуральным объектом, муляжом
3 четверть
1.1 Общетрудовые умения и навыки
8.1.1.1 самостоятельно готовить рабочее место
8.1.1.2 знать назначение ремесленных инструментов и материалов
8.1.1.3 работать напильником, рашпилем
8.1.1.5 узнавать виды клея (канцелярский, ПВА)
8.1.1.6 узнавать виды скотча, (односторонний, двухсторонний)
8.1.1.7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом, зубочисткой), соблюдая правила безопасной работы
8.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
8.1.1.10 работать по технологической карте
8.1.1.12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
2.4. Работа с бросовым материалом
8.2.4.1 экономно распределять и использовать материал
8.2.4.2 конструировать из коробок сундучок с применением национальных орнаментов

8.2.6.17 қазақ оюының бір элементі бар жұмсақ ойыншықтарды дайындау технологиясын қолдану
8.2.6.18 жұмсақ ойыншық жасағанда "алға ине" тігісін қолдану
8.2.6.19 жіпті матаға тігіспен бекіту
8.2.6.20 үтік қолдану
2.7. Ағашпен жұмыс
8.2.7.1 ұзындығын, енін, ағаш бұйымдарын анықтау
8.2.7.2 құрылыс жинағының элементтерінен қарапайым конструкцияларды орындау
8.2.7.3 егеуішті тану және атау
8.2.7.4 шаблонды немесе сызғышты және әдеттегі өлшемдерді пайдаланып бұйым бөліктерін белгілеу
8.2.7.5 дайындамаға үлгі параметрлерін беру ережелерін сақтау
8.2.7.6 сызғыштағы сантиметрлік және миллиметрлік бөлімдерді тану, метр үлгісін пайдалану
8.2.7.7 желім арқылы бұйымды құрастыру тәсілдерін қолдану
8.2.7.8 бұйымның көркемдік безендірілуін орындауда қазақ ұлттық ою-өренектерін қолдану
5) 9-сынып
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
9.1.1.1 нұсқауға сәйкес жұмыс орнын дайындау және тазалау 8.1.1.1
9.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын таңдауды білу
9.1.1.3 қол араны қолдану
9.1.1.4 картон үрлері мен қасиеттерін атайды (жұмсақ, тығыз)
9.1.1.5 желім түрлерін тану және атау (кеңсе тауарлары, ПВА)
9.1.1.6 таспа түрлерін тану және атау (бір жақты, екі жақты)
9.1.1.7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш, тіс тазалағыш, қайшы)
9.1.1.8 қамырмен және табиғи сазбен жұмыс істегенде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
9.1.1.9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
9.1.1.10 технологиялық карта бойынша бұйымды дайындау кезіндегі жұмыс кезеңдерін орындау
9.1.1.11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, желіні, бояуларды (акварель, гуаш, акрил) қолдану
9.1.1.12 орындалған жұмыс туралы есеп беру, дайын бұйымның сапасын бағалау
2.1 Табиғи материалдармен жұмыс
9.2.1.1 табиғи материалдардан қарапайым өрнектерді құрастыру, үлгі бойынша аппликациялар жасау
9.2.1.2 әр түрлі дәндерді, жармаларды дайын суретке жаю (тікелей қою және себу әдісі)
9.2.1.3 жармаларды суреттің ішіне орналастырған кезде шаблондарды (қарапайым сюжетті сурет) пайдалану
9.2.1.4 пішінін, өлшемін, сыртқы түрін ескере отырып бүршіктерді таңдау
9.2.1.5 қосымша материалдарды пайдалана отырып бұйымдарды безендіру
9.2.1.6 жаңғақ қабығының әртүрлі түрлерінен дайын үлгі бойынша ұлттық ою-өрнектерін салу (тікелей салу және себу әдісі)
9.2.1.7 материалды төсеу кезінде шаблондарды (жабайы жануарлардың суреттерін) негізге жұмыртқа қабығын пайдалану
9.2.1.8 қабық бөліктерін бояу

8.2.6.17 использовать технологию изготовления мягкой игрушки с одним элементом казахского орнамента
8.2.6.18 применять шов "вперед иголка", при изготовлении мягкой игрушки
8.2.6.19 закреплять нить стежками на ткани
8.2.6.20 выполнять влажно-тепловую обработку
2.7. Работа с древесиной
8.2.7.1 определять длину, ширину, изделия из древесины
8.2.7.2 выполнять простейшие постройки из элементов строительного набора
8.2.7.3 узнавать и называть напильник
8.2.7.4 выполнять разметку деталей изделия по шаблону или с помощью линейки и условных мерок
8.2.7.5 соблюдать правила переноса параметров образца на заготовку
8.2.7.6 узнавать сантиметровые, миллиметровые деления на линейке, пользоваться моделью метра
8.2.7.7 использовать приемы сборки изделия на клей
8.2.7.8 выполнять художественное оформление изделия с применением национальных узоров и орнаментов
5) 9 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Общетрудовые умения и навыки
9.1.1.1 готовить и убирать рабочее место по инструкции
9.1.1.2 уметь подбирать ремесленные инструменты и материалы
9.1.1.3 работать ножовкой
9.1.1.4 называть виды и свойство картона (мягкий, плотный)
9.1.1.5 узнавать и называть виды клея (канцелярский, ПВА)
9.1.1.6 узнавать и называть виды скотча (односторонний, двухсторонний)
9.1.1.7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом, зубочисткой, ножницами), соблюдая правила безопасной работы
9.1.1.8 соблюдать санитарно-гигиенические требования при работе с тестом, природной глиной
9.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
9.1.1.10 работать по технологической карте
9.1.1.11 пользоваться клеем, красками (акварель, гуашь, акрил), соблюдая правила безопасной работы
9.1.1.12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
2.1 Работа с природными материалами
9.2.1.1 выкладывать простейшие узоры из природного материала, выполнить аппликации по образцу
9.2.1.2 выкладывать по готовому рисунку из различных видов круп (метод прямого набора и насыпки)
9.2.1.3 применять шаблон (для обводки предмета, животного, растения и т.д.) при выкладывании крупы по контуру
9.2.1.4 производить отбор шишек с учетом формы, размера, внешнего вида
9.2.1.5 декорировать изделие с использованием дополнительных материалов
9.2.1.6 выкладывать по готовому рисунку с применением национальных орнаментов и узоров из различных видов скорлупы орехов (метод прямого набора и насыпки)
9.2.1.7 применять шаблоны (картинки диких животных) при выкладывании материала, яичная скорлупа на основу
9.2.1.8 окрашивать скорлупу

9.2.1.9 бұйымды үлгідегі тірекпен орындау
9.2.1.10 жарма мен тұқымнан панно және ұлттық ою-өрнектері бар сыйлық кәдесыйлар жасау; жарма мен тұқымнан жасалған бұйымды безендіру
2-тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
9.1.1.1 нұсқауға сәйкес жұмыс орнын дайындау және тазалау
9.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын таңдауды білу
9.1.1.3 қол араны қолдану
9.1.1.4 картон түрлері мен қасиеттерін атайды (жұмсақ, тығыз)
9.1.1.5 желім түрлерін тану және атау (кеңсе тауарлары, ПВА)
9.1.1.6 таспа түрлерін тану және атау (бір жақты, екі жақты)
9.1.1.7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш, тіс тазалағыш, қайшы)
9.1.1.8 қамырмен және табиғи сазбен жұмыс істегенде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
9.1.1.9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
9.1.1.10 технологиялық карта бойынша бұйымды дайындау кезіндегі жұмыс кезеңдерін орындау
9.1.1.12 орындалған жұмыс туралы есеп беру, дайын бұйымның сапасын бағалау
2.2 Қағаз және картонмен жұмыс
9.2.2.1 қағазды бүгу және жырту (бүктеу сызықтары бойымен, бөліктермен)
9.2.2.2 бөлшектерді негізге қою
9.2.2.3 модульдер құрамын құрастыру
9.2.2.4 дайын өнімді берілген үлгі бойынша бояу
9.2.2.5 шаблон бойынша сызу және қиып алу
9.2.2.6 цилиндрге жолақтарды бір жағы ығысу арқылы - спиральмен жабыстыру
9.2.2.7 дайындамаларды кесіп, негізге қою
9.2.2.8 сюжеттік аппликация жасау
9.2.2.9 сюжетті аппликацияны жасау
9.2.2.10 үлгіні контур бойымен және өрнектің ішіне дәйекті түрде орналастыру
9.2.2.11 бөлшектердің қажетті санын іріктеп алу
9.2.2.12 тескіш көмегімен қағазды белгіленген жерден тесу
9.2.2.13 бөлшектерді мөлшері бойынша іріктеу
9.2.2.14 бөлшектерді үлгі бойынша орналастыру дайындамалардан сәндік фигуралар немесе басқа композициялар жасау
9.2.2.15 конустан немесе цилиндрден көлемді ойыншықтар жасау оригами техникасын қолданып бұйымдар жасау, ұлттық ою-өрнектертері бар композицияны құрастыру
2.3 Саз және тұзды қамырмен жұмыс істеу
9.2.3.1 "шикі күйінде" саздан безендіру: жабыстыру, тырналау
9.2.3.2 әртүрлі текстураларды қолдану (жақсартылған құралдар, маталар, құрылғылар)
9.2.3.3 кескіндеменің негізгі элементтерін орындау
9.2.3.4 тұтас саздан (қамырдан) жеке бөліктерді жұлу
9.2.3.5 өрнектер шеңберлер, жолақтар салып, кескіндеме жасау
9.2.3.6 ойыншықтың жасалу ретін сақтау
9.2.3.7 қамырды жұмысқа дайындау әдістерін орындау: үлгі бойынша әртүрлі көлемдегі қамыр кесектерін илеу
9.2.3.8 қамыр бөлшектерің су мен щетка арқылы қосу

9.2.1.9 отбирать семена для изготовления изделия
9.2.1.10 изготавливать из круп и семян панно и подарочные сувениры с применением национальных орнаментов и узоров; декорировать изделие из круп и семян
2 четверть
1.1. Общетрудовые умения и навыки
9.1.1.1 готовить и убирать рабочее место по инструкции
9.1.1.2 уметь подбирать ремесленные инструменты и материалы
9.1.1.3 работать ножовкой
9.1.1.4 называть виды и свойство картона (мягкий, плотный)
9.1.1.5 узнавать и называть виды клея (канцелярский, ПВА)
9.1.1.6 узнавать и называть виды скотча (односторонний, двухсторонний)
9.1.1.7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом, зубочисткой, ножницами), соблюдая правила безопасной работы
9.1.1.8 соблюдать санитарно-гигиенические требования при работе с тестом, природной глиной
9.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
9.1.1.10 работать по технологической карте
9.1.1.12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
2.2. Работа с бумагой и картоном
9.2.2.1 сгибать и разрывание бумагу (по линиям сгиба, по кусочкам)
9.2.2.2 располагать детали на основе
9.2.2.3 составлять композицию из модулей
9.2.2.4 раскрашивать готовое изделие по заданному образцу
9.2.2.5 обводить по шаблону и вырезать
9.2.2.6 наклеивать полоски на цилиндр со смещением одной стороны – спираль
9.2.2.7 вырезать и наклеивать заготовки на основу
9.2.2.8 выполнять сюжетную аппликацию
9.2.2.9 выполнять объҰмную аппликацию
9.2.2.10 последовательно выкладывать узор по контуру и внутри рисунка
9.2.2.11 отбирать нужное количество деталей
9.2.2.12 выполнять прокол бумаги при помощи дырокола по отметке
9.2.2.13 отбирать детали по величине
9.2.2.14 располагать детали по образцу; составлять декоративные фигурки или другие композиции из заготовок
9.2.2.15 изготавливать объемные игрушки из конуса, цилиндра; изготавливать изделия в технике оригами, составлять композицию с применением национальных орнаментов и узоров
2.3 Работа с глиной и соленым тестом
9.2.3.1 декорировать из глины "по-сырому": налепливать, процарапывать
9.2.3.2 использовать различные фактуры (подручные инструменты, ткани, приспособления)
9.2.3.3 выполнять основные элементы росписи
9.2.3.4 вытягивать отдельные детали из целого куска глины (теста)
9.2.3.5 выполнять роспись узорами: кругами, полосками
9.2.3.6 соблюдать последовательность изготовления игрушки
9.2.3.7 выполнять способы подготовки теста к работе: разминание, отщипывание кусочков теста разной величины, согласно образцу
9.2.3.8 соединять детали с помощью воды и кисточки

9.2.3.9 композиция құрастыру
9.2.3.10 фигураны шаблон бойынша мүсіндеу, илектеу оқтаумен жаю
9.2.3.11 бұйымды 2-кезеңде орындау: бұралған тұтқаның екі жіптерін бұрау (бұрау әдісі)
9.2.3.12 тесу, бұйымның бөліктеріне басып шығару, бояу, оларды негізге желімдеу
9.2.3.13 сәндік элементтерді жасау үшін әртүрлі заттарды пайдалану
9.2.3.14 рельефті тақтайшаларды безендіру, үстіне жабыстыру, сызу, бояу, фактураларды қолдану, сурет салу, тапсырмада бағдарлау
9.2.3.15 саз қабатын әртүрлі тәсілдермен "шикідей" безендіру
9.2.3.16 кескіндеме бұйымдарында қазақтың ұлттық ою-өрнектерін пайдалану
9.2.3.17 қолда бар құралдарды (шаблондарды) пайдаланып бұйымның бөліктерін кесу
3-тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
9.1.1.1 нұсқауға сәйкес жұмыс орнын дайындау және тазалау
9.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын таңдауды білу
9.1.1.3 қол араны қолдану
9.1.1.5 желім түрлерін тану және атау (кеңсе тауарлары, ПВА)
9.1.1.6 таспа түрлерін тану және атау (бір жақты, екі жақты)
9.1.1.7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш, тіс тазалағыш, қайшы)
9.1.1.9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
9.1.1.10 технологиялық карта бойынша бұйымды дайындау кезіндегі жұмыс кезеңдер ін орындау
9.1.1.12 орындалған жұмыс туралы есеп беру, дайын бұйымның сапасын бағалау
2.4 Қалдық материалмен жұмыс
9.2.4.1 бөлшектерден (жүн жіптер, түрлі-түсті картон, өрім) пластикалық қорапқа ұлттық ою-өрнектерді жасап жапсыруда желімдеу технологиясын (техникалық талаптарын, тәртібін, ретін) сақтау
9.2.4.2 екі жақты таспаны қолдану
9.2.4.3 бұйымның бөлшектерін жинау
9.2.4.4 қағазбен (картонмен), сіріңке қораптарымен жұмыс істеу тәсілдерін орындау
9.2.4.5 бұйымның барлық бөлшектерін қосып құрастыру
9.2.4.6 үгінділер мен сіріңкелерден аппликация жасау
9.2.4.7 сіріңке қораптарын жұмысқа дайындау, әртүрлі түстерге бояу
9.2.4.8 таңбалау сызықтары бойымен қайшымен кесу; қораптарды желімдеу және біріктіру
9.2.4.9 бөлшектерді степлермен біріктіру
9.2.4.10 бөлшектерді бұйымға желімдеу
2.5 Моншақтармен және бисерлермен жұмыс
9.2.5.1 бисерлерден қарапайым бұйымдарды дайын сызба бойынша тоқу
9.2.5.2 бисерді сымға теріп, бұйым жасау
9.2.5.3 ілмекті сыммен бекіту
9.2.5.4 жіпке бірнеше моншақ салып, инені қарама-қарсы бағытта жіппен өткізу
9.2.5.5 екі жіпке тоқу ережесін сақтау
9.2.5.6 бір жіпке екі немесе үш түсті бисерлерді біртіндеп санын өзгертумен теру
9.2.5.7 әртүрлі пішіндегі жапырақшалар мен жапырақтарды тоқу

9.2.3.9 составлять композиции
9.2.3.10 лепить фигурки по шаблону, раскатывать скалкой
9.2.3.11 выполнять поделки во 2 этап: скручивания из двух жгутиков витой ручки (способ витья)
9.2.3.12 прокалывать, наносить отпечатки на детали изделия, раскрашивать, приклеивать их на основу
9.2.3.13 использовать различные предметы для создания элементов декора
9.2.3.14 декорировать рельефные пластины налепливанием, использованием фактуры процарапыванием, росписью, ориентироваться в задании по образцу
9.2.3.15 декорировать глиняный пласт разнообразными способами "по-сырому"
9.2.3.16 расписывать изделия казахские национальные орнаменты
9.2.3.17 вырезать детали изделия с помощью подручных средств (шаблонов)
3 четверть
1.1. Общетрудовые умения и навыки
9.1.1.1 готовить и убирать рабочее место по инструкции
9.1.1.2 уметь подбирать ремесленные инструменты и материалы
9.1.1.3 работать ножовкой
9.1.1.5 узнавать и называть виды клея (канцелярский, ПВА)
9.1.1.6 узнавать и называть виды скотча (односторонний, двухсторонний)
9.1.1.7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом, зубочисткой, ножницами), соблюдая правила безопасной работы
9.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
9.1.1.10 работать по технологической карте
9.1.1.12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
2.4. Работа с бросовым материалом
9.2.4.1 соблюдать технологию (технические требования, порядок, последовательность) приклеивания деталей (из шерстяных ниток, цветного картона, тесьмы) на пластиковый футляр, коробочку с применением национальных орнаментов и узоров
9.2.4.2 использовать двухсторонний скотч для соединения изделия с применением национальных орнаментов и узоров
9.2.4.3 собирать детали изделия
9.2.4.4 выполнять приҰмы работы с бумагой (картоном), спичечными коробками
9.2.4.5 соединять детали изделия
9.2.4.6 выполнять аппликации из опилок и спичек
9.2.4.7 готовить спичечные коробки к работе, окрашивать в различные цвета
9.2.4.8 резать ножницами по линиям разметки; оклеивание и соединение коробок
9.2.4.9 соединять детали степлером
9.2.4.10 приклеивать детали на основу
2.5. Работа с бусами и бисером
9.2.5.1 плести бисером простейшие изделия по схемам
9.2.5.2 плести изделия из бисера на проволоке
9.2.5.3 закреплять застҰжку с помощью проволоки
9.2.5.4 набирать на нить по несколько бусин и продевать иглу в обратном направлении
9.2.5.5 соблюдать правила плетения на двух нитках
9.2.5.6 нанизывать бисер двух, трех цветов на одну нитку с последующим изменением количества
9.2.5.7 выполнять плетение различных по форме лепестков, листочков

9.2.5.8 гүл сабақтарын өру; сымның керілуімен қарама-қарсы бағытта
9.2.5.9 бисерлерді сымға теру және дайындаманы бұрау
9.2.5.10 бисерден жасалған бұйымдарды деңгейлеп жинау
9.2.5.11 бұйымды жинауда ұлттық ою-өрнектерді қолдану
4-тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
9.1.1.1 нұсқауға сәйкес жұмыс орнын дайындау және тазалау
9.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын таңдауды білу
9.1.1.3 қол араны қолдану
9.1.1.9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
9.1.1.10 технологиялық карта бойынша бұйымды дайындау кезіндегі жұмыс кезеңдерін орындау
9.1.1.11 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, желіні, бояуларды (акварель, гуаш, акрил) қолдану
9.1.1.12 орындалған жұмыс туралы есеп беру, дайын бұйымның сапасын бағалау
2.6 Тоқыма материалдарымен жұмыс
9.2.6.1 "Жіппен бейнелеу" әдісін қолданып түстерді біріктіру, ұзындығы мен түсі әртүрлі екі хорда бойымен шеңберді толтыру, қысқа хорданы ұзынның үстіне қою
9.2.6.2 "Спираль" техникасын қолдану, спиральды толтыру
9.2.6.3 саңылауларды санау, жіп бағытын, түс комбинациясын анықтау
9.2.6.4 "инемен алға" тігісті, қиғаш тігісті орындау
9.2.6.5 изожіп техникасы арқылы түзу тігістерді орындау
9.2.6.6 "Жіппен бейнелеу" техникасында тапсырманы орындау
9.2.6.7 моншақ пен блесткаға тігу тәсілдерін қолдану
9.2.6.8 тігісті басында мен соңында бекітуді жасау
9.2.6.9 бұйымның алдыңғы жағын жөрмалеу тігісімен жалғау
9.2.6.10 бұйымның бөлшектерін түйреп қою және көктеу
9.2.6.11 "жақтау астындағы" кесінділерді өңдеу
9.2.6.12 матаға сәндік тігістерді орындау
9.2.6.13 "зиг-зак" әрлеуіш тігісін, "түзу тігісін" орындау
9.2.6.14 көлденең жіптер мен ұлпа кесінділерін ажырату
9.2.6.15 төрт тесігі бар түймелерге сәндік тігуді орындау
9.2.6.16 тоқыма аппликациясында түймелерді қолдану
9.2.6.17 қазақ ою-өрнектерінің әртүрлі элементтері бар жұмсақ ойыншықтарды жасау технологиясын қолдану
9.2.6.18 ұлттық ою-әрнегі бар жұмсақ ойыншық жасағанда "алға ине" тігісін, қиғаш тігісін, "шетінен" тігісін пайдалану
9.2.6.19 бұйымның әр түрлі материалдармен көркем безендірілуін орындау: моншақ, пайетки, өрім және бау
9.2.6.20 диван жастықтарын, кәстрөл ұстағыштарды, аппликациясы бар бір бөлікті алжапқыштарды, шәйнек жылытқыштарды, қазақы ою-өрнек аппликациялары бар қораптарды, ұлттық нақыштағы сөмкелерді (қалта), ұлттық нақыштағы ыстық тағамдарға арналған астарларды жасау
9.2.6.21 үтік қолдану
2.7. Ағашпен жұмыс
9.2.7.1 ағаш бұйымның ұзындығын, енін, қалыңдығын анықтау
9.2.7.2 бұйымның бөлшектерін әртүрлі тәсілдермен қосу

9.2.5.8 выполнять плетение стебельков цветка; в обратном направлении с натяжением проволоки
9.2.5.9 нанизывать бисер на проволоку, скручивать заготовку
9.2.5.10 собирать изделия ярусами
9.2.5.11 выполнять сборку изделия с применением национальных орнаментов и узоров
4 четверть
1.1 Общетрудовые умения и навыки
9.1.1.1 готовить и убирать рабочее место по инструкции
9.1.1.2 уметь подбирать ремесленные инструменты и материалы
9.1.1.3 работать ножовкой
9.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
9.1.1.10 работать по технологической карте
9.1.1.11 пользоваться клеем, красками (акварель, гуашь, акрил), соблюдая правила безопасной работы
9.1.1.12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
2.6. Работа с текстильными материалами
9.2.6.1 сочетать цвета в технике "Изонить", заполнять окружность по двум хордам, различным по длине и цвету, накладывая короткую хорду на длинную
9.2.6.2 применять технику "Спираль", заполнять спираль
9.2.6.3 считать отверстия, определять направление нити, сочетание цветов
9.2.6.4 выполнять шов "вперед иголка", косой шов
9.2.6.5 выполнять прямые стежки в технике "Изонить"
9.2.6.6 выполнять задание в технике "Изонить"
9.2.6.7 пришивать бисер и пайетки
9.2.6.8 выполнять закрепку в начале и конце строчки
9.2.6.9 соединять лицевую и изнаночную стороны изделия обтачным швом
9.2.6.10 скалывать и сметывать детали изделия
9.2.6.11 выполнять обработку срезов "под рамку"
9.2.6.12 выполнять на ткани декоративную строчку
9.2.6.13 выполнять декоративную строчку "зиг-заг", "прямой стежок"
9.2.6.14 различать долевые и поперечные нити и срезы ткани
9.2.6.15 декорировать и пришивать пуговицы с четырьмя отверстиями
9.2.6.16 выполнять текстильную аппликацию с применением пуговиц
9.2.6.17 использовать технологию изготовления мягкой игрушки с различными элементами казахского орнамента
9.2.6.18 применять шов "вперед иголка", косой стежок шов "через край", при изготовлении мягкой игрушки с элементами национального орнамента и узоров
9.2.6.19 выполнять художественное оформление изделия с различными материалами: бисером, пайетками, тесьмой и шнуром
9.2.6.20 изготавливать диванные подушки, прихватки для горячего, фартук цельнокроеный с аппликацией, грелки на чайник, корпе с аппликацией казахского орнамента, сумки в национальном стиле ("қалта"), подставки под горячее в национальном стиле
9.2.6.21 выполнять влажно-тепловую обработку
2.7. Работа с древесиной
9.2.7.1 определять длину, ширину, толщину изделия из древесины
9.2.7.2 соединять разными способами детали изделия

9.2.7.3 егеуішпен және жонғышпен жұмыс істеу ережелерін сақтау
9.2.7.4 белгілерге сәйкес аралау техникасын орындау
9.2.7.5 бөлшектерді таңбалар бойынша жұқа тістері бар арамен кесу
9.2.7.6 сызғыш арқылы белгілеу
9.2.7.7 желім мен бұрандаларды қолданып бұйымды құрастыру әдістерін қолдану
9.2.7.8 бұйымның көркемдік безендірілуін орындауда қазақ ұлттық ою-өренектерін қолдану
6) 10 сынып
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
10.1.1.1 жұмыс орнын өз бетінше дайындау және тазалау
10.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын таңдауды білу
10.1.1.5 желім түрлерін тану және атау (кеңсе тауарлары, ПВА)
10.1.1.7 қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтай отырып, өткір және тесетін заттарды қолдану (қысқыш, тіс тазалағыш, қайшы)
10.1.1.9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
10.1.1.10 технологиялық карта бойынша бұйымды өндірудегі жұмыс кезеңдерін орындау
10.1.1.12 орындалған жұмыс туралы есеп беру, дайын бұйымның сапасын бағалау
2.1 Табиғи материалдармен жұмыс
10.2.1.1 табиғи материалдардан қарапайым өрнектерді салу, үлгі бойынша аппликациялар жасау
10.2.1.2 әр түрлі дәнді дақылдардан дайын үлгі бойынша төсеу (тікелей құю және себу әдісі)
10.2.1.3 жармаларды суреттің ішіне орналастырған кезде шаблондарды (қарапайым сюжетті сурет) пайдалану
10.2.1.4 пішінін, өлшемін, сыртқы түрін ескере отырып бүршіктерді таңдау
10.2.1.5 қосымша материалдарды пайдалана отырып бұйымдарды безендіру әдістерін жүргізу
10.2.1.6 әр түрлі жаңғақ қабықтарынан дайын үлгі бойынша төсеу (тікелей құю және себу әдісі)
10.2.1.7 материалды төсеу кезінде шаблондарды (жабайы жануарлардың суреттерін) негізге жұмыртқа қабығын пайдалану
10.2.1.8 қабық бөліктерін бояу
10.2.1.9 бұйымды жасау үшін қажетті тұқымдарды түрлерін таңдау
10.2.1.10 жарма мен тұқымдардан панно және сыйлық кәдесыйларын жасауға; жарма мен тұқымнан жасалған бұйымдарды безендіру
2-тоқсан
1.1. Жалпы еңбек дағдылары
10.1.1.1 жұмыс орнын өз бетінше дайындау және тазалау
10.1.1.2 кәсіп құралдары мен материалдарын таңдауды білу
10.1.1.3 тігін машинаны қолдану
10.1.1.4 картон түрлері мен қасиеттерін атайды (жұмсақ, тығыз)
10.1.1.5 желім түрлерін тану және атау (кеңсе тауарлары, ПВА)
10.1.1.8 қамырмен және табиғи сазбен жұмыс істегенде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
10.1.1.9 қауіпсіздік ережелерін, ылғалды жылумен өңдеу ережелерін, сақтау
10.1.1.10 технологиялық карта бойынша бұйымды өндірудегі жұмыс кезеңдерін орындау
10.1.1.12 орындалған жұмыс туралы есеп беру, дайын бұйымның сапасын бағалау
2.2 Қағаз және картонмен жұмыс
10.2.2.1 қағаз парағын "көзбен өлшеп" тең бөліктерге жырту

9.2.7.3 соблюдать правила работы с напильником, рашпилем
9.2.7.4 пилить по разметке
9.2.7.5 выпиливать детали по разметке пилой с мелкими зубьями
9.2.7.6 размечать по линейке
9.2.7.7 использовать приемы сборки изделия на клей и на шурупах
9.2.7.8 выполнять художественное оформление изделия с применением национальных узоров и орнаментов
6) 10 класс
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1 Общетрудовые умения и навыки
10.1.1.1 готовить и убирать рабочее место самостоятельно
10.1.1.2 уметь подбирать ремесленные инструменты и материалы
10.1.1.5 узнавать и называть виды клея (канцелярский, ПВА)
10.1.1.7 пользоваться острыми и колющими предметами (пинцетом, зубочисткой, ножницами), соблюдая правила безопасной работы
10.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
10.1.1.10 работать по технологической карте
10.1.1.12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
2.1 Работа с природными материалами
10.2.1.1 выкладывать простейшие узоры из природного материала, выполнить аппликации по образцу
10.2.1.2 выкладывать по готовому рисунку из различных видов круп (метод прямого набора и насыпки)
10.2.1.3 применять шаблон (для обводки предмета, животного, растения и т.д.) при выкладывании крупы по контуру
10.2.1.4 производить отбор шишек с учетом формы, размера, внешнего вида
10.2.1.5 декорировать изделие с использованием дополнительных материалов
10.2.1.6 выкладывать по готовому рисунку из различных видов скорлупы от орехов (метод прямого набора и насыпки)
10.2.1.7 применять шаблоны (картинки диких животных) при выкладывании материала, яичная скорлупа на основу
10.2.1.8 окрашивать скорлупу
10.2.1.9 отбирать семена для изготовления изделия
10.2.1.10 изготавливать из круп и семян панно и подарочные сувениры с применением национальных орнаментов и узоров; декорировать изделие из круп и семян
2 четверть
1.1 Общетрудовые умения и навыки
10.1.1.1 готовить и убирать рабочее место самостоятельно
10.1.1.2 уметь подбирать ремесленные инструменты и материалы
10.1.1.3 работать на швейной машинке
10.1.1.4 называть виды и свойство картона (мягкий, плотный)
10.1.1.5 узнавать и называть виды клея (канцелярский, ПВА)
10.1.1.8 соблюдать санитарно-гигиенические требования при работе с тестом, природной глиной
10.1.1.9 соблюдать правила техники безопасности, ВТО (влажно-тепловой обработки)
10.1.1.10 работать по технологической карте
10.1.1.12 отчитываться о выполненной работе, оценивать качество выполненного изделия
2.2. Работа с бумагой и картоном
10.2.2.1 разрывать лист бумаги на равные части "на глаз"

10.2.6.2 "Спираль" техникасын қолдану, спиральды толтыру
10.2.6.3 саңылауларды санау, жіп бағытын, түс комбинациясын анықтау
10.2.6.4 "инемен алға" тігісті, қиғаш тігісті орындау
10.2.6.5 изожіп техникасы арқылы түзу тігістерді орындау
10.2.6.6 "Жіппен бейнелеу" техникасында тапсырманы орындау
10.2.6.7 моншақ пен блесткаға тігу тәсілдерін қолдану
10.2.6.8 тігісті басында мен соңында бекітуді жасау
10.2.6.9 бұйымның алдыңғы жағын жөрмалеу тігісімен жалғау
10.2.6.10 бұйымның бөлшектерін түйреп қою және көктеу
10.2.6.11 "жақтау астындағы" кесінділерді өңдеу
10.2.6.12 матаға сәндік тігістерді орындау
10.2.6.13 "зиг-зак" әрлеуіш тігісін, "түзу тігісін" орындау
10.2.6.14 көлденең жіптер мен ұлпа кесінділерін ажырату
10.2.6.15 төрт тесігі бар түймелерге сәндік тігуді орындау
10.2.6.16 әр түрлі типтегі түймелерді негізге көлденең және тігінен бекіту
10.2.6.17 қазақ ою-өрнектерінің әртүрлі элементтері бар жұмсақ ойыншықтарды жасау технологиясын қолдану
10.2.6.18 жұмсақ ойыншық жасағанда "алға ине" тігісін, қиғаш тігісті, "шетінен" тігісін қолдану
10.2.6.19 бұйымның әр түрлі материалдармен көркем безендірілуін орындау: моншақтармен, пайеткалармен, өрілген және баулармен
10.2.6.20 диван жастықтарын, ыстық ыдысқа арналған ыдыстарды, аппликациялы бір бөлікті алжапқышты, шәйнек жылытқыштарды, аппликацияланған қазақтың ою-өрнегі бар қаптамаларды, ұлттық нақыштағы сөмкелерді (қалта), ұлттық нақыштағы ыстық тағамдарға арналған астарларды жасау
10.2.6.21 үтік қолдану
2.7. Ағашпен жұмыс
10.2.7.1 ағаш бұйымның ұзындығын, енін, қалыңдығын анықтау
10.2.7.2 бұйымның бөлшектерін әртүрлі тәсілдермен қосу
10.2.7.3 егеуішпен және жонғышпен жұмыс істеу ережелерін сақтау
10.2.7.4 белгілерге сәйкес аралау техникасын орындау
10.2.7.5 бөлшектерді таңбалар бойынша жұқа тістері бар арамен кесу
10.2.7.6 сызғышты пайдаланып белгілеу
10.2.7.7 желім мен бұрандаларды қолданып бұйымды құрастыру әдістерін қолдану
10.2.7.8 бұйымның көркемдік безендірілуін орындауда қазақ ұлттық ою-өренектерін қолдану
бұйрығына
51-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы "03" сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
544 - қосымша
Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты - денсаулықты нығайту және қорғау, білім алушылардың психикалық және дене дамуындағы ауытқуларды түзету, оларды өмірде және қолжетімді білім беру мен еңбек қызметтерінде мүмкішілігінше дербестікке дайындау.

10.2.6.2 применять технику "Спираль", заполнять спираль
10.2.6.3 считать отверстия, определять направление нити, сочетание цветов
10.2.6.4 выполнять шов "вперед иголка", косой шов
10.2.6.5 выполнять прямые стежки в технике "Изонить"
10.2.6.6 выполнять задание в технике "Изонить"
10.2.6.7 пришивать бисер и пайетки
10.2.6.8 выполнять закрепку в начале и конце строчки
10.2.6.9 соединять лицевую и изнаночную стороны изделия обтачным швом
10.2.6.10 скалывать и сметывать детали изделия
10.2.6.11 выполнять обработку срезов "под рамку"
10.2.6.12 выполнять на ткани декоративную строчку
10.2.6.13 выполнять декоративную строчку "зиг-заг", "прямой стежок"
10.2.6.14 различать долевые и поперечные нити и срезы ткани
10.2.6.15 декорировать и пришивать пуговицы с четырьмя отверстиями
10.2.6.16 закреплять различные виды пуговиц на основу по горизонтали и вертикали
10.2.6.17 использовать технологию изготовления мягкой игрушки с различными элементами казахского орнамента
10.2.6.18 применять шов "вперед иголка", косой стежок шов "через край", при изготовлении мягкой игрушки
10.2.6.19 выполнять художественное оформление изделия с различными материалами: бисером, пайетками, тесьмой и шнуром
10.2.6.20 изготавливать диванные подушки, прихватки для горячего, фартук цельнокроеный с аппликацией, грелки на чайник, корпе с аппликацией казахского орнамента, сумки в национальном стиле ("қалта"), подставки под горячее в национальном стиле
10.2.6.21 выполнять влажно-тепловую обработку
2.7. Работа с древесиной
10.2.7.1 определять длину, ширину, толщину изделия из древесины
10.2.7.2 соединять разными способами детали изделия
10.2.7.3 соблюдать правила работы с напильником, рашпилем
10.2.7.4 пилить по разметке
10.2.7.5 выпиливать детали по разметке пилой с мелкими зубьями
10.2.7.6 размечать по линейке
10.2.7.7 использовать приемы сборки изделия на клей и на шурупах
10.2.7.8 выполнять художественное оформление изделия с применением национальных узоров и орнаментов
Приложение 51 к приказу
Приложение 544 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Цель Программы - укрепление и охрана здоровья, коррекция отклонений психофизического развития обучающихся, подготовка к относительной самостоятельности в жизни и доступной образовательной и трудовой деятельности.

3. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) жалпы дене дамуын арттыру, ағзаның сыртқы ортаның қолайсыз әсерлеріне төзімділігін арттыруға жәрдемдесу;
2) қозғалыс техникасының негіздеріне оқыту, өмірлік қажетті қозғалыс дағдылары және машықтарын қалыптастыру;
3) қозғалыс (кондициялық және үйлесімділік) қабілеттерін дамыту;
4) дене жаттығуларымен өз бетінше айналысуға, оларды демалу, жаттығу, жұмысқа қабілеттілігін арттыру мақсатында қолдануға қажеттілікті тәрбиелеу, дағдыға айналдыру.
4. Түзете - дамыту міндеттері:
1) үйлесімді қозғалыс қабілеттерін түзету және дамыту: дене жаттығуларын орындау, кеңістікте бағдарлау, күш-жігерді саралау, босаңсу, тепе-теңдік, ырғақ, қозғалыс дәлдігі, бұлшықет-буын сезімі, қол-көзді үйлестіру кезінде дененің жекелеген бөліктерінің қозғалыстарының үйлесімділігі;
2) жоғалған немесе бұзылған функциялардың орнын толтыру, сақталған функциялардың есебінен қозғалыстың жаңа түрлерін қалыптастыру;
3) тыныс алу және жүрек-қантамыр жүйесінің функционалдық бұзылыстарының алдын алу және түзету, суық тию және жұқпалы аурулардың, жарақаттанудың және шағын жарақаттың алдын алу;
4) психикалық және сенсорлық-перцептивті процестерді түзету және дамыту: көру және есту сигналдарын, тактильді және тері-кинестетикалық сезімдерді саралау; көру, есту жады мен зейінді дамыту, вестибулярлық тітіркенуге төзімділікті дамыту;
5) білім алушылардың жеке қасиеттерін, эмоционалды-ерікті саласын түзету және дамыту: өзін-өзі бақылау, табандылық және шыдамдылық дағдылары, қозғалыс арқылы өз сезімдерін білдіру қабілеті.
2 тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Бейімделген дене шынықтыру мұғалімі медициналық құжаттамамен танысып, анамнезін зерделеп, білім алушылардың қозғалыс мүмкіндіктерінің деңгейі мен сипатын анықтап, әр сабақта білім алушының денсаулық жағдайын ескере отырып, дәрігермен жұмыс жүргізеді.
6. Оқу үдерісін ұйымдастыру кезінде келесілер ескеріледі:
1) ұжымдық оқыту жағдайында танымдық белсенділігінің әлсіздігі;
2) топтық жұмыста қолданылатын мұғалімнің бағыттау және ынталандыру көмегін толық пайдалана алмау, көмекке әлсіз реакция беруі;
3) қалыптасатын қозғалыс дағдыларын автоматтандыру қиындықтары.
7. Оқу үдерісін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдерінің негізінде зияты орташа түрде зақымдалған тұлғалардың өмірін "қалыпқа келтіру" тұжырымдамасы жатыр. Жеке даму, әлеуметтік тәжірибені қалыптастыру үшін жағдай жасау көзделеді.
8. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға оқыту және тәрбиелеу үдерісін ұйымдастыру арнайы педагогика қағидаттарына негізделген.

3. Учебные задачи Программы:
1) содействие общему физическому развитию, повышению сопротивляемости организма к неблагоприятным воздействиям внешней среды;
2) обучение основам техники движений, формирование жизненно необходимых двигательных умений и навыков;
3) развитие двигательных (кондиционных и координационных) способностей;
4) воспитание потребности и умения самостоятельно заниматься физическими упражнениями, применять их в целях отдыха, тренировки, повышения работоспособности.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) коррекция и развитие координационных способностей: согласованности движений отдельных частей тела при выполнении физических упражнений, ориентировки в пространстве, дифференцировки усилий, расслабления, равновесия, ритмичности, точности движений, мышечно-суставного чувства, зрительно-моторной координации;
2) компенсация утраченных или нарушенных функций, формирование новых видов движений за счет сохранных функций;
3) профилактика и коррекция функциональных нарушений дыхательной и сердечно-сосудистой систем, профилактика простудных и инфекционных заболеваний, травматизма и микротравм;
4) коррекция и развитие психических и сенсорно-перцептивных процессов: дифференцировка зрительных и слуховых сигналов, тактильных и кожно-кинестетических ощущений; развитие зрительной, слуховой памяти и внимания, развитие устойчивости к вестибулярным раздражениям;
5) коррекция и развитие личностных качеств обучающихся, эмоционально-волевой сферы: навыков самоконтроля, усидчивости и выдержки, умение выражать свои чувства через движения.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Учитель адаптивной физической культуры знакомиться с медицинской документацией, изучает анамнез, определяет уровень и характер двигательных возможностей учащихся, ведет работу в контакте с врачом, учитывая состояние здоровья, обучающегося на каждом уроке.
6. При организации учебного процесса учитываются:
1) низкая познавательная активность в условиях коллективного обучения;
2) слабая реакция на направляющую, стимулирующую помощь учителя, используемую во фронтальной работе;
3) трудности автоматизации формируемых двигательных навыков.
7. В основе педагогических подходов к организации учебного процесса лежит концепция "нормализации" жизни лиц с умеренным нарушением интеллекта. Предполагается создание условий для индивидуального развития, формирования социального опыта.
8. Организация процесса обучения и воспитания обучающихся с умеренным нарушением интеллекта основана на принципах специальной педагогики.

9. Педагогтар білім алушылардың бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, жеке қарқынмен даму құқығын құрметтейді; өзгермелі мүмкіндіктерді үнемі зерттейді, білім беру қажеттіліктерін бағалайды, білім алушылардың дағдыларын дамыту және игерудегі минималды ілгерілеулерді тіркейді. Кез-келген прогресс оқуда оң нәтиже ретінде қарастырылады.
10. Педагогтар осы бағдарламадан әрбір білім алушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын, сондай-ақ білім алушылардың білім беру, тұлғалық жетістіктерін бағалаудың жеке мүмкіндіктері және нәтижелерін ескере отырып, оқу әдістерін, нысандарын, құралдарын дербес таңдайды.
11. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға сөйлеуді (оның болмауына дейін), ойлауды, қарым-қатынасты дамытуда ерекше проблемалар бар. Әрбір нақты жағдайда бар проблемалар педагогикалық құралдармен өтеледі. Сөйлеуді түсінуді кеңейту, ауызша және балама қарым-қатынас құралдарын қалыптастыру, білім алушылардың көрнекі және тиімді ойлауын дамыту бойынша дәйекті жұмыс құрылуда. Педагог тарапынан білім алушылардың қызметін сөйлеу арқылы сүйемелдеуі мөлшерлі және білім алушылардың түсінуіне қолжетімді болуы тиіс.
12. Оқу үдерісі тек мазмұнды ғана емес, сонымен қатар ұйымдастырушылық формаларды да қатаң реттеуді қарастырмайды.
13. Сабақты ұйымдастырған кезде әр білім алушының қажеттілігі туындаған кезде қызмет түрін өзгерту мүмкіндігі қамтамасыз етіледі. Жеке тапсырмаларды жеке қарқынмен орындау, педагогтің жеке көмегін алу үшін жағдайлар қамтамасыз етіледі.
14. Арнайы педагогика қағидаттарына сәйкес құрылған педагогикалық іс-шаралар білім алушылардың белсенділігін, олардың бастамалары және дербестігін дамытуға бағытталған.
15. Білім алушылардың белсенділігі мен дербестігінің дамуы келесі дидактикалық шарттар орындалған кезде орын алады:
1) қозғалыс әрекеттерін шағын қадамдарға бөлу. Жаңа қозғалыстарды үйрену кезінде бастапқы позициялар, қарқын, амплитудасы өзгеруі керек;
2) саусақтардың ұсақ қимылдарын ерікті түрде реттеуді қамтамасыз ететін жаттығуларды ұсыну;
3) кездейсоқ реттеудің күнделікті қозғалыстарын пайдалану;
4) интеллектуалдық іс-әрекетін дамытуға бағытталған арнайы педагогикалық әдістерді қолдануға: қозғалыс атауларын, қарқыны, көлемі, күші, тегістігі бойынша қозғалыс комбинацияларын есте сақтауға; ойын ережелерін орындауға;
5) спорттық құрал-жабдықтарды (кегльдер, әртүрлі диаметрлі доптар) пайдалану кезінде, топтағы серіктестермен өзара іс-қимыл жасау кезінде, эмоцияларды басқару кезінде білім алушылардың қозғалыс мүмкіндіктерін кеңейтуге;

9. Педагоги уважают право школьников развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя свои уникальные особенности; постоянно изучают изменяющиеся возможности, оценивают образовательные потребности, фиксируют минимальные продвижения в развитии и усвоении навыков у учащихся. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата в обучении.
10. Педагоги самостоятельно выбирают доступное для каждого учащегося содержание обучения из настоящей Программы, а также методы, формы, средства обучения с учетом индивидуальных возможностей и результатов оценки образовательных, личностных достижений учащихся.
11. У обучающихся с умеренным нарушением интеллекта имеют место специфические проблемы в развитии речи (вплоть до ее отсутствия), мышления, общения. Существующие проблемы в каждом конкретном случае, компенсируются педагогическими средствами. Выстраивается последовательная работа по расширению понимания речи, формированию вербальных и альтернативных средств общения, развитию наглядно-действенного мышления обучающихся. Речевое сопровождение деятельности обучающихся со стороны педагога должно быть дозированным и доступным пониманию обучающихся.
12. Процесс обучения не предусматривает жесткого регламентирования не только содержания, но и организационных форм.
13. При организации урока обеспечивается возможность изменить вид деятельности в тот момент, когда такая необходимость возникает у каждого ученика. Обеспечиваются условия для выполнения индивидуальных заданий, в индивидуальном темпе, получения индивидуальной помощи педагога.
14. Педагогические мероприятия, выстроенные в соответствии с принципами специальной педагогики, направлены на развитие активности обучающихся, их инициативы и самостоятельности.
15. Развитие активности и самостоятельности обучающихся происходит при выполнении следующих дидактических условий:
1) разделять двигательные действия на маленькие шаги. При разучивании новых движений следует варьировать исходные положения, темп, амплитуду;
2) предлагать упражнения, обеспечивающие произвольную регуляцию тонких движений пальцев рук;
3) использовать повседневные движения произвольной регуляции;
4) применять специальные педагогические приемы, направленные на развитие интеллектуальной деятельности: запоминание названий движений, комбинаций движений по темпу, объему, усилию, плавности; выполнение правил игры;
5) расширять двигательные возможности, обучающихся при использовании спортивного инвентаря (кегли, мячи разного диаметра), при взаимодействии с партнерами в группе, при управлении эмоциями;

6) болашақта өмірде қолданылатын қолданбалы қозғалыс дағдыларын қалыптастыру (шаңғы тебу, велосипедке дайындық, жақын туризм, жүзу) ;
7) дене қасиеттерін жетілдіру (күш, жылдамдық, төзімділік, икемділік, ептілікті дамытуға арналған жаттығулар);
8) қоғамға интеграциялау үшін алғышарттар жасайтын спорттық іс-шараларды (интеграциялық спорт топтары, білім алушылардың дене мүмкіндіктері бойынша спорттық жарыстар) өткізуге міндетті;
9) көркем-музыкалық жаттығуларды: ритмика, би, хореография және ритмопластика элементтерін; танымдық қызметті белсендіретін речитативтермен, өлеңдермен, жұмбақтармен, санаумен қолдануға;
10) жаттығуларды бірнеше рет қайталау, дұрыс көрсетіліммен үйлестіру, қарапайым жеңіл қозғалыстардан тұратын қимылды және спорттық ойындарды таңдау;
11) адам денесінің құрылымы туралы түсініктерді бекіту: бас-бет, желке, маңдай, иек, мойын; дене-арқа, кеуде, іш; қолдар-иық, шынтақ, білезік, саусақтар; аяқтар-жамбас, тізе, табан, өкше, аяқ тұмсығы, саусақтар;
12) педагог білім алушылармен өзара іс-қимылының әртүрлі нысандарын қолдану: педагогтың басшылығымен жеке орындалатын жаттығулар, жұпта және шағын топтарда орындалатын жаттығулар.
16. Бейімделген дене шынықтыру сабағын ұйымдастырған кезде:
1) әр білім алушының жеке ерекшеліктерін ескеру (морфофункционалды даму, сақталған функциялардың жай-күйі, медициналық қарсы көрсеткіштер, қозғалыс функциялары мен үйлестіру қабілеттерінің жай-күйі, дене шынықтыру деңгейі, қимылдарды үйрену қабілеті, дене шынықтырумен айналысуға деген көзқарас);
2) сабақтардың эмоционалдылығын қамтамасыз ету (музыка, ойын әдістері, дәстүрлі емес жабдықтар);
4) тапсырмаларды нақты орындау үшін жағдай жасау, көмек көрсету, қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
5) білім алушыларды кішігірім жетістіктері үшін мадақтау, мақұлдау, мақтау;
6) оқу-танымдық үдеріс нәтижелерінің динамикасын және білім алушылардың функционалдық жағдайын бақылау.
17. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау үшін сипаттамалық бағалау пайдаланылады, бұл білім алушылардың жетістіктерінің сапалық көрсеткіші болып табылады. Білім алушылардың жетістіктерін сипаттау кезінде дағдыларды меңгерудің дербестік дәрежесі міндетті түрде көрсетіледі:
1) әрекетті өз бетінше орындайды;
2) нұсқаулыққа сәйкес әрекетті орындайды (ауызша немесе вербалды емес);
3) іс-әрекетті үлгі бойынша орындайды;
4) әрекетті жартылай физикалық көмекпен орындайды;
5) іс-әрекетті айтарлықтай физикалық көмекпен орындайды;
6) іс-әрекетті орындамайды.

6) формировать прикладные двигательные навыки, которые в будущем найдут применение в жизни (ходьба на лыжах, велосипедная подготовка, ближний туризм, плавание);
7) совершенствовать физические качества (упражнения на развитие силы, быстроты, выносливости, гибкости, ловкости);
8) проводить спортивные мероприятия, создающие предпосылки для интеграции в общество (интеграционные спортивные группы, спортивные соревнования по физическим возможностям обучающихся);
9) применять художественно-музыкальные упражнения: ритмика, танец, элементы хореографии и ритмопластики; с речитативами, стихами, загадками, счетом, активизирующие познавательную деятельность;
10) многократно повторять упражнения, сочетать с правильным показом, подбирать подвижные и спортивные игры, состоящие из простых элементарных движений;
11) закреплять представления о строении тела человека: голова — лицо, затылок, лоб, подбородок, шея; туловище — спина, грудь, живот; руки — плечо, локоть, кисть, пальцы; ноги — бедро, колено, стопа, пятка, носок, пальцы;
12) использовать разные формы взаимодействия педагога с учащимися: индивидуально выполняемые упражнения под руководством учителя, упражнения, выполняемые в парах и малых группах.
16. При организации урока адаптивной физической культуры необходимо:
1) учитывать индивидуальные особенности каждого ученика (морфофункциональное развитие, состояние сохранных функций, медицинские противопоказания, состояние двигательных функций и координационных способностей, уровень физической подготовленности, способность к обучению движениям, отношение к занятиям физическими упражнениями);
2) обеспечивать эмоциональность занятий (музыка, игровые методы, нетрадиционное оборудование);
4) создавать условия для реального выполнения заданий, оказывать помощь, обеспечивать безопасность;
5) поощрять, одобрять, хвалить школьников за малейшие успехи;
6) контролировать динамику результатов учебно-познавательного процесса и функциональное состояние учащихся.
17. Для оценивания достижений, обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта используется описательная оценка, которая является качественным показателем достижений обучающегося. При описании достижений, обучающихся обязательно указывается степень самостоятельности владения навыками:
1) выполняет действие самостоятельно;
2) выполняет действие по инструкции (вербальной или невербальной);
3) выполняет действие по образцу;
4) выполняет действие с частичной физической помощью;
5) выполняет действие со значительной физической помощью;
6) действие не выполняет.

18. Бағдарламада оқу пәнінің мазмұнын анықтау үшін нұсқаулық ретінде қызмет ететін және мұғалім білім алушылардың жеке оқу бағдарламаларын құру кезінде басшылыққа алатын оқу мақсаттарының жүйесі тұжырымдалған. Белгілі бір сабаққа оқу мақсаттарын таңдағанда, оларды нақтылауға, бірнеше бөлікке бөлуге болады.
19. Бағдарламаның мазмұны ұсынымдық сипатқа ие, мұғалім әр сынып білім алушысының мүмкіндіктері мен нақты жетістіктеріне сәйкес оқу мазмұны мен қарқынына кез-келген өзгерістер енгізуге құқылы.
3-тарау. "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің мазмұны
20. "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі келесіні құрайды:
1) 5-сыныпта-аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 6-сыныпта-аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 7-сыныпта-аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 8-сыныпта-аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
5) 9-сыныпта-аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
6) 10 – сыныпта-аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасының бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8170 болып тіркелген) бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
21. "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің негізгі мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Қозғалыс қызметі";
2) "Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру".
22. "Қозғалыс қызметі" бөлімі келесі бөлімдерді қамтиды:
1) негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту;
2) қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту;
3) кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту;
4) командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту.
23. "Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру" бөлімінде келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру.
24. 5-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) қозғалыс қызметін ұйымдастыру. Мұғалімнің көмегімен сабаққа дайындық. Үлгі бойынша мұғалімнің нұсқауларын және командаларын орындау. Жүгіруді және жүруді кезекпен орындау. Зал бойынша, гимнастикалық орындық бойынша жылжу, жалпы дамытушы: "Сапқа тұр!", "Еркін!", "Түзел!", "Тік тұр!" пәрмендерін орындау. Мұғалімнің жетекшілігімен дене мүсінін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау, лекпен жүру және жүгіру, жұптармен жарысу, сапты сақтай отырып баяу қарқынмен жүгіру; алға жылжи отырып бір аяқпен секіру, қадамнан ұзындыққа, қадамнан биіктікке, 50 см биіктіктен 45 градусқа бұрылумен тереңдікке, гимнастикалық орындық арқылы секіру. Өкшеге оралумен аяқтың ұшымен көтерілу. Кедергілерден өту, тіреуішпен және онсыз баспалдақпен түсу және көтерілу. Өрмелеу және қайта түсу. Гимнастикалық баспалдақтың төменгі сатысы бойынша жалғамалы қадамдармен бүйірге жылжу. Ішпен, арқамен жатып, дененің бастапқы күйінен төңкерілу. Денемен жан жаққа аунау. Тыныс алу жаттығулары (жатқанда тыныс алу, кеудемен және ішпен тыныс алу).

18. В Программе сформулирована система целей обучения, которые служат ориентировочной основой для определения содержания учебного предмета и которыми учитель руководствуется при создании индивидуальных программ обучения школьников. При выборе учебных целей к конкретному уроку возможна их конкретизация, разбиение на несколько частей.
19. Содержание Программы носит рекомендательный характер, педагог имеет право вносить любые изменения в содержание и темп обучения каждого ученика класса в соответствии с его возможностями и реальными достижениями.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Адаптивная физическая культура"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура"
20. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" составляет:
1) в 5 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
6) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №8170).
21. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" включает следующие разделы:
1) "Двигательная деятельность";
2) "Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни".
22. Раздел "Двигательная деятельность" включает следующие подразделы:
1) развитие и совершенствование двигательных навыков;
2) развитие прикладных умений и навыков;
3) развитие пространственно-временной ориентации;
4) развитие навыков командного взаимодействия.
23. Раздел "Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни" включает следующие подраздел:
1) формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни.
24. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 5 класса:
1) организация двигательной деятельности. Подготовка к уроку с помощью учителя. Выполнение инструкции и команды учителя по подражанию, по образцу. Чередование ходьбы с бегом. Перемещения по залу, по гимнастической скамейке, выполнение общеразвивающих команд: "Становись!", "Разойдись!", "Равняйсь!", "Смирно!". Выполнение упражнений на формирование правильной осанки под руководством учителя, ходьбы и бега в колонне, парами наперегонки, в медленном темпе с соблюдением строя; прыжков на одной ноге с продвижением вперед, в длину с шага, в высоту с шага, в глубину с высоты 50 см с поворотом на 45 градусов, через гимнастическую скамейку. Поднимание на носках с перекатом на пятки. Переступание через препятствия, спуск и подъем по ступенькам с опорой и без нее. Лазанье и перелезание. Передвижение по нижней рейке гимнастической лестницы в сторону приставными шагами. Перевороты тела из исходного положения лежа на животе, спине. Перекаты тела в стороны. Дыхательные упражнения (дыхание в положении лежа, грудное и брюшное дыхание).

Қозғалыстардың кеңістіктік-уақыттық бағдары мен дәлдігін дамыту үшін мұғалімнің көмегімен жаттығулар жасау, көру қабілетін басқара отырып, денені белгілі бір биіктікке (тұрып, жатып) бүгу және керу және көзді жұмып орындау, тепе-теңдік жаттығулары. Затпен (доп, таяқ, жалаулар, құрсау) гимнастикалық орындықта жүру. Гимнастикалық орындықта өту, еден тақтасында, 20-30 см дәлізде кездескен кезде екеуінің өтуі. Екі аяқты сызылған бағдарға итеру арқылы бір жерден ұзындыққа секіру. Ауыр заттарды, спорттық жабдықтарды жылжыту кезіндегі ұжымдық өзара іс-қимыл. Жылжымалы, спорттық, ұлттық ойындардың элементтері;
2) қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру. Дене шынықтыру сабақтарындағы қауіпсіздік ережелері; мұғалімнің көмегімен спорттық киім кию, мұғалімге еліктеу жаттығуларын орындау. Жаттығуларды орындау кезінде дененің дұрыс орналасуы, қалыптары. Спорттық құралдарды атау. Тыныс алудың әртүрлі түрлерін орындау: кеудемен, ішпен және аралас тыныс алу. Дене бітімін бақылау.
25. 6-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) қозғалыс қызметін ұйымдастыру. Жалпы дамыту жаттығулары – сапқа тұру және "Түзел!", "Тік тұр!", "Еркін!", "Оңға!", "Солға!", "Тұр!", "Тоқта!" пәрмендерін орындау, қолды бүйірге созу арақашықтығына орналасу, мұғалімнің көрсеткен бағытына айнала бұрылу. Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту – лекпен бір-бірден жүру, жүгіруді жүрумен кезектестіру. Әр түрлі қарқынмен жүру және жүгіру (жылдам, баяу). Көрнекі бақылаусыз бағдарларға бұрылу, гимнастикалық орындықта сызылған бағдарлар бойынша жүру. Бір орнынан белгіленген бағдар бойынша ұзындыққа секіру. Ауызша нұсқауларға сәйкес қолдың, дененің, аяқтың бастапқы қалпын бекіту. Бірінен соң бірі жүру, қозғалыс қарқынын жылдамдату және баяулату, мұғалімнің артынан бұралыс жолмен жүру, көлбеу тақтада бойынша жүру. Тепе-теңдік жаттығулары; орындықта, тік жазықтықта дұрыс қалыпта тұрып, арқаны тік ұстап аяқтың ұштарына отыру. Мұғалімнің белгісі бойынша бұрылыстар; залда аяқтың ұшымен, өкшемен, аяқтың ішкі және сыртқы жақтарымен жүгіру (жүру). Орналастырылған заттар арасындағы лекпен жүгіру. Басына қойылған затпен орындықта жүру, басындағы жүкпен залда жүру. 20-30 см биіктіктен секіру, екі аяқпен жолда, сызылған жолда, заттармен және заттарсыз, тікелей жүгіруден биіктікте секіру, гимнастикалық орындықтан секіру, ұзын және қысқа арқан арқылы секіру. Затпен кедергі астынан өту. Биіктігі 1 метрге дейінгі кедергіден өрмелеп өту. Гимнастикалық қабырға рейкасында 1-2 секундқа дейін қолмен ілініп тұру. Лақтыру - допты екі қолмен ұстауға тырысып лақтыру. Допты басынан асырып лақтыру. Әр түрлі заттарды (құм салынған дорба, доп, резеңке ойыншық) оң және сол қолмен қашықтыққа лақтыру. Мұғалімнің жетекшілігімен қозғалыстық және спорттық ойындарда қарапайым ережелерді орындау. Ұлттық ойындардың элементтері.

Выполнение упражнений с помощью учителя для развития пространственно-временной ориентировки и точности движений, сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение с закрытыми глазами, упражнения на равновесие. Ходьба по гимнастической скамейке с предметом (мяч, палка, флажки, обруч). Переступание на гимнастической скамейке, расхождение вдвоем при встрече на половой доске, в коридоре 20 - 30 см. Прыжки в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир. Коллективное взаимодействие при перемещении тяжелых предметов, спортивного оборудования. Элементы подвижных спортивных, национальных игр.
2) формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни. Правила безопасности на уроках физической культуры; надевание спортивной формы с помощью учителя, выполнение упражнений по подражанию учителю. Правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений. Называние спортивных снарядов. Выполнение дыхания разных типов: грудное, брюшное и смешанное дыхание. Контроль осанки.
25. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 6 класса:
1) организация двигательной деятельности. Общеразвивающие упражнения - построение и перестроение команды "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!","Направо!", "Налево!", "Встать!", "Остановились!", размыкание на вытянутые руки в стороны, поворот кругом с показом направления учителем. Развитие пространственно-временной ориентации - ходьба в колонне по одному, чередование бега с ходьбой. Ходьба и бег в разном темпе (быстро, медленно). Повороты к ориентирам без зрительного контроля, ходьба по ориентирам, начерченным на гимнастической скамейке. Прыжки в длину с места в обозначенный ориентир. Фиксирование исходного положения рук, туловища, ног согласно словесной инструкции. Ходьба друг за другом по одному, ускоряя и замедляя темп движения, ходьба по извилистой дорожке за учителем, ходьба по наклонной доске. Упражнения на равновесие - по скамейке, стоя у вертикальной плоскости в положении правильной осанки, приседания на носках с прямой спиной. Повороты по сигналу учителя; бег (ходьба) по залу на носках, пятках, внутренних и наружных сторонах стопы. Бег в колонне между расставленными предметами. Ходьба по скамейке с предметом на голове, ходьба по залу с грузом на голове. Спрыгивание с высоты 20-30 см, прыжки на двух ногах по дорожке, по начерченной дорожке, с предметами и без предметов, в высоту с прямого разбега, спрыгивание с гимнастической скамейки, прыжки через длинную и короткую скакалку. Подлезание под препятствие с предметом. Перелезание через препятствие высотой до 1 метра. Вис на рейке гимнастической стенки на руках до 1- 2 сек. Метание - бросание мяча, стараясь поймать его двумя руками. Бросание мяча из-за головы. Бросание различных подручных предметов (мешочек с песком, мяч, резиновая игрушка) в даль правой и левой рукой. Выполнение простых правил в подвижных и спортивных играх под руководством учителя. Элементы национальных игр.

Қозғалыстардың кеңістіктік-уақыттық бағдары мен дәлдігін дамыту үшін мұғалімнің көмегімен жаттығулар жасау, көру қабілетін басқара отырып, денені белгілі бір биіктікке (тұрып, жатып) бүгу, керу және көзді жұмып орындау, тепе-теңдік жаттығулары. Затпен гимнастикалық орындықта жүру (доп, таяқ, жалаулар, құрсау). Гимнастикалық орындықта өту, еден тақтасында, 20-30 см дәлізде кездескен кезде екеуінің өтуі. Екі аяқты сызылған бағдарға итеру арқылы бір жерден ұзындыққа секіру. Ауыр заттарды, спорттық жабдықтарды жылжыту кезіндегі ұжымдық өзара іс-қимыл;
2) қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру. Сабақ кезінде қауіпсіз жүріс-тұрыс ережелері: мұғалім айтқандай және көрсететіндей тек сол жаттығуларды және дәл солай орындау, мұғалімнің рұқсатынсыз спорттық құралдарға жақындамау, белгіленген ережелерді сақтау. Жаттығуларды орындау кезінде дене қалпының дұрыс орналасуы; жабдықтарды атау: бөрене, арқан, гимнастикалық қабырға. Тыныс алуды дамыту - қозғалыс сипатына сәйкес тыныс алу тереңдігі мен қарқынының өзгерту (еліктеу, қол шапалақтау, санау бойынша). Кеудемен, ішпен және аралас тыныс алу. Дененің тік қалпын бақылау.
26. 7-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) қозғалыс қызметін ұйымдастыру. Жалпы дамыту жаттығулары-сап құру және қайта құру ережелері: бағанға бір-бірден сапқа тұру, бастың артқы жағына теңестіру. Қолмен арқа артынан, басты көтеріп жүру. Бір қатарға сапқа тұру, белгі бойынша теңесу. Бағдарлар бойынша бұрылыстар. "Тұр!", "Отыр!", "Жүр!", "Жүгір!", "Тоқта!" пәрмендерін. Бұлшықет тонусын нығайту: бұлшық еттерді босаңсыту жаттығулары, саусақтардың және қолдардың білектерінің, тобық, сіңірлерінің, дененің бұлшық еттерін күшейту жаттығулары, сигнал бойынша тоқтаумен бастың, қолдың, дененің әртүрлі қимылдары. Заттармен (гимнастикалық таяқшалар, жалаулар, үлкен және кіші доптар, кіші құрсаулар), үлкен және кіші доптармен жаттығулар жасау. Тепе-теңдік жаттығуларын орындау: мұғалімнің сигналы бойынша бұрылыстары бар түзу орындықта. Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту: белгіленген жерде сапқа тұру жаттығуларын орындау, бағдар бойынша шеңбер құру, бағдарлар бойынша жүру, екі аяқпен сызылған бағдар бойынша ұзындыққа секіру. Қозғалыс дағдыларын дамыту: қозғалыс қарқынын жылдамдату және баяулату арқылы бірінен соң бірі жұппен жүру, мұғалімнің артынан бұрылмалы жолмен, көлбеу тақтаймен, зал бойымен аяқтың ұшымен, өкшемен, аяқтың ішкі және сыртқы жақтарымен жүру, 20-30 см биіктіктен секіру. Сызылған жол бойымен екі аяқпен секіру. Аяқтан аяққа секіру, ілулі затты түрту арқылы орнында жоғары секіру. Кедергілерден өрмелеуді еңбектеумен үйлестіру, әртүрлі биіктіктегі кедергілерден өту. Допты бастың артынан, оң және сол қолмен қашықтыққа лақтыру. Ойында әртүрлі диаметрлі допты кездейсоқ лақтыру. Допты орнынан қабырғаға оң, сол қолмен лақтыру. Қозғалыстық, түзету және ұжымдық ойындар. Спорттық ойындардың элементтері: пионерболда допты беру және лақтыру; допты беру, жүргізу, ұру, әр түрлі қашықтықтан қақпаға соғу. Допты беру, лақтыру. Допты беру, жүргізу және лақтыру. Спорттық ойын элементтері бар қозғалыстық ойындар. Ұлттық қазақ ойындары: мұғалімнің жетекшілігімен "Асық ату", "Бес тас" ойындарындағы техника, тактика элементтері.
Қозғалыстардың кеңістіктік-уақыттық бағдарын және дәлдігін дамыту үшін мұғалімнің көмегімен жаттығуларды орындау, көру қабілетін басқара отырып, денені белгілі бір биіктікке дейін бүгу және керу және көзді жұмып орындау, тепе-теңдік жаттығулары. Еңкейіп еденнен заттарды жинап, гимнастикалық орындықта жүру. Көлбеу гимнастикалық орындықта жүру, гимнастикалық орындықта екеулеп жүру (мұғалімнің көмегімен). Бір аяқта тұрып тепе-теңдікті ұстау; Екі аяқпен сызылған бағдарға итерілу арқылы бір жерден ұзындыққа секіру. Ауыр заттарды, спорттық жабдықтарды жылжыту кезіндегі ұжымдық өзара іс-қимыл;

Выполнение упражнений с помощью учителя для развития пространственно-временной ориентировки и точности движений, сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение с закрытыми глазами, упражнения на равновесие. Ходьба по гимнастической скамейке с предметом (мяч, палка, флажки, обруч). Переступание на гимнастической скамейке, расхождение вдвоем при встрече на половой доске, в коридоре 20 - 30 см. Прыжки в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир. Коллективное взаимодействие при перемещении тяжелых предметов, спортивного оборудования;
2) формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни. Правила безопасного поведения во время занятий: выполнять только те упражнения и только так, как говорит и показывает учитель, не подходить близко к инвентарю и спортивным снарядам без разрешения учителя, соблюдать установленные правила. Правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений; название снарядов: бревно, канат, гимнастическая стенка. Развитие дыхания - изменение глубины и темпа дыхания в соответствии с характером движения (по подражанию, под хлопки, под счет). Грудное, брюшное и смешанное дыхание. Контроль осанки.
26. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 7 класса:
1) организация двигательной деятельности. Общеразвивающие упражнения - правила построения и перестроения: построение в колонну по одному, равнение в затылок. Ходьба с руками за спиной, приподнятой головой. Построение в одну шеренгу, равнение по разметке. Повороты по ориентирам. Команды "Встать!", "Сесть!", "Пошли!", "Побежали!", "Остановились!". Укрепление мышечного тонуса: упражнения на расслабление мышц, упражнения на укрепление мышц пальцев и кистей рук, голеностопных суставов, туловища, различные движения головы, рук, туловища с остановкой по сигналу. Выполнение упражнений с предметами (гимнастические палки, флажки, большие и малые мячи, малые обручи), большими и малыми мячами. Выполнение упражнений на равновесие: по прямой скамейке с поворотами по сигналу учителя. Развитие пространственно-временной ориентации: выполнение упражнений на построение в обозначенном месте, построение в круг по ориентиру, ходьба по ориентирам, прыжок в длину с места точком двух ног в начерченный ориентир. Развитие двигательных навыков: ходьба парами друг за другом ускоряя и замедляя темп движения, ходьба по извилистой дорожке за учителем, по наклонной доске, по залу на носках, пятках, внутренних и наружных сторонах стопы, спрыгивание с высоты 20-30 см. Прыжки на двух ногах по начерченной дорожке. Прыжки с ноги на ногу, подпрыгивание вверх на месте с касанием висящего предмета. Сочетание перелезания через препятствия с подлезанием, перешагивание через препятствия различной высоты. Бросание мяча из-за головы, в даль правой и левой рукой. Произвольное метание мяча разного диаметра в игре. Метание с места мяча в стенку правой, левой рукой. Подвижные, коррекционные и коллективные игры. Элементы спортивных игр: подачи и передачи мяча в пионерболе; передача, ведение, отбивание мяча, попадание в ворота с разного расстояния. Передача, бросок мяча. Ведение, передачи, броски мяча. Подвижные игры с элементами спортивных игр. Национальные казахские игры: элементы техники, тактики в играх "Асық ату", "Бес тас" под руководством учителя.
Выполнение упражнений с помощью учителя для развития пространственно-временной ориентировки и точности движений, на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам с контролем зрения и воспроизведение с закрытыми глазами, упражнения на равновесие. Ходьба по гимнастической скамейке с собиранием предметов с пола с наклоном в приседе. Ходьба по наклонной гимнастической скамейке, расхождение вдвоем на гимнастической скамейке (с помощью учителя). Равновесие на одной ноге; Прыжки в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир. Коллективное взаимодействие при перемещении тяжелых предметов, спортивного оборудования;

2) қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру. Сабақ кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау; жаттығуларды орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, дене қалпын тік ұстау; спорттық снарядтарды атау. Тыныс алуды дамыту - негізгі ережелерді орындау және тыныс алу жаттығуларына қимылдарды үйлестіру, мұрын және ауыз арқылы әр түрлі бастапқы күйде– отырып, тұрып, жатып тыныс алу. Жаяу жүру кезінде тыныс алу жаттығулары: кеудемен, ішпен және аралас тыныс алу. Дене бітімін бақылау.
27. 8-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) қозғалыс қызметін ұйымдастыру. Жалпы дамыту жаттығулары - бағанға, қатарға мұғалімнің нұсқауы бойынша сапқа тұру, орнында (оңға, солға) санау бойынша бұрылу. Залдың әртүрлі бөліктерінде мұғалімнің нұсқауы бойынша қатарға, бағанға, шеңберге тұру. Мұғалімнің нұсқауы бойынша қатардан бағанға, шеңберге қайта тұру. Мұғалімнің нұсқауы бойынша саптық пәрмендерін орындау. Аяқтың, дененің қимылдарын қолдың әртүрлі қимылдарымен үйлестіруге арналған жаттығулар. "Аяқты бүгу" тәсілімен жүгіре отырып биіктікке секіру, белгіленген жерде итеріліп жүгіре отырып ұзындыққа секіру, 50-60 см биіктіктен белгіленген жерге тереңдікке секіру, екі аяқпен итеріліп, белгіленген жерге бір орнынан ұзындыққа секіру. Кішкентай құрсаулармен, үлкен және кіші доптармен, арқанмен, тығыздалған доптармен жаттығулар. Лақтыру, аулау, заттарды беру, жүкті тасымалдау. Гимнастикалық құрсаулардан өту; гимнастикалық қабырғада бүгілген қолдармен аспалы жаттығулар. Допты қадамнан нысанаға лақтыру. Допты қашықтыққа лақтыру. Кеңістіктік-уақыттық бағдарды дамыту - бағдарлар бойынша шеңберден шаршыға қайта құру, көруді бақылаусыз оңға, солға бұрылу. 3-4 алуан түрлі кедергілерді жеңу. Гимнастикалық қабырғаға ауыса отырып, көлденең гимнастикалық орындықпен өрмелеу, гимнастикалық қабырғаның 5-ші рейкасына дейін өрмелеу. Гимнастикалық қабырғаның көршілес бөлігіне өтумен бүйірлік қадамдармен бүйірлік қозғалыс, төмен түсу, өрмелеу және біртіндеп күрделене түсетін заттарға ауыстыра отырып заттар арқылы өрмелеуге жаттығулар. Көруді бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке дейін бүгуге және керуге арналған жаттығулар (тұру, жату) және көзді жұмып жаттығуларды орындау. Екі жағынан шектелген кедергінің астына еңбектеу. Алға қарай жылжумен аяқтан аяққа секіру, аяқты бүгіп ұзындыққа секіру, аттап өту әдісімен жүгіріп секіру. Допты белгіленген биіктікке: тізеге дейін, белге дейін, иыққа дейін секіретіндей етіп еденге соғып күшін мөлшерлеу. Допты қозғалыста ұстау және беру, мұғалімнің жетекшілігімен спорттық ойындардың элементтері. Кішкентай допты бір орыннан оң және сол қолмен көлденең және тік нысанаға лақтыру. Жылжымалы, спорттық, ұлттық ойындардың элементтері. Спорттық ойындардың элементтері - футбол, волейбол, баскетбол, гандбол (мұғалімнің таңдауы бойынша).
Қозғалыстардың кеңістіктік-уақыттық бағдары мен дәлдігін дамыту үшін мұғалімнің көмегімен жаттығуларды орындау, көру қабілетін басқара отырып, денені белгілі бір биіктікке дейін бүгу және керу және көзді жұмып орындау, тепе-теңдік жаттығулары. Мұғалімнің көмегімен гимнастикалық орындықпен, рейкамен жүру. Гимнастикалық орындықта топпен жүру. Орындықта, бөренеде бір аяқтағы тепе-теңдік (мұғалімнің көмегімен). Ауыр заттарды, спорттық жабдықтарды жылжыту кезіндегі ұжымдық өзара іс-қимыл;

2) формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни. Соблюдение правил безопасности во время занятий; правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений; называние спортивных снарядов. Развитие дыхания - выполнение основных положений и сочетание движений на дыхательные упражнения, дыхание через нос и рот в различных исходных положениях – сидя, стоя, лежа. Дыхательные упражнения во время ходьбы: грудное, брюшное и смешанное дыхание. Контроль осанки.
27. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 8 класса:
1) организация двигательной деятельности. Общеразвивающие упражнения - построение в колонну, шеренгу по инструкции учителя, повороты на месте (направо, налево) под счет. Построение в шеренгу, в колонну, в круг в разных частях зала по инструкции учителя. Перестроение из шеренги в колонну, в круг по инструкции учителя. Выполнение строевых команд по инструкции учителя. Упражнения на сочетание движений ног, туловища с одноименными и разноименными движениями рук. Прыжок в высоту с разбега способом "согнув ноги", прыжки в длину с разбега с толчком в обозначенном месте, прыжок в глубину с высоты 50-60 см, в обозначенное место, прыжок в длину с места, толчком двух ног в обозначенное место. Упражнения с малыми обручами, большими и малыми мячами, скакалками, набивными мячами. Броски, ловля, передача предметов, переноска грузов. Пролезание сквозь гимнастические обручи; упражнения на висы - на гимнастической стенке на согнутых руках. Метание мяча в цель с шага. Броски мяча на дальность Развитие пространственно-временной ориентации -перестраивание из круга в квадрат по ориентирам, повороты направо, налево без контроля зрения. Преодоление 3-4-х различных препятствий. Лазание по горизонтальной гимнастической скамейке с переходом на гимнастическую стенку, лазание по гимнастической стенке до 5-ой рейки. Движение в сторону приставными шагами с переходом на соседний пролет гимнастической стенки, спуск вниз, упражнения на лазание и перелазание через предметы, под предметами с постепенным усложнением. Упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами. Подлезание под препятствие, ограниченное с двух сторон. Прыжки с ноги на ногу с продвижением вперед, в длину согнув ноги, с разбега способом перешагивания. Дозирование силы удара мячом об пол, чтобы он отскочил на заданную высоту: до колен, до пояса, до плеч. Ловля и передача мяча в движении, элементы спортивных игр под руководством учителя. Метание малого мяча правой и левой рукой на дальность в горизонтальную и вертикальную цель с места. Элементы подвижных спортивных, национальных игр. Элементы спортивных игр – футбол, волейбол, баскетбол, гандбол (на выбор учителя).
Выполнение упражнений с помощью учителя для развития пространственно-временной ориентировки и точности движений, на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам с контролем зрения и воспроизведение с закрытыми глазами, упражнения на равновесие. Ходьба по рейке, гимнастической скамейке с помощью учителя. Ходьба по гимнастической скамейке группами. Равновесие на одной ноге на скамейке, бревне (с помощью учителя). Коллективное взаимодействие при перемещении тяжелых предметов, спортивного оборудования;

2) қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру. Жеке гигиенаны сақтау: дене жаттығулардан кейін қолды, бетті жуу. Сабақ кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Жаттығуды орындау кезінде дененің дұрыс орналасуы, қалыптары. Спорттық снарядтарды атау. Салауатты және қауіпсіз өмір салты ережелерін, спорттық-сауықтыру іс-шараларында өзін-өзі жетілдіру қажеттілігін орындау. Тыныс алуды дамыту-негізгі ережелерді орындау және тыныс алу жаттығуларына қозғалыстарды үйлестіру, мұрын және ауыз арқылы әр түрлі бастапқы күйлерде тыныс алу-отыру, тұру, жату, серуендеу кезінде тыныс алу жаттығулары, дем шығару кезінде дыбыстарды айту, кеуде, іш және аралас тыныс алу. Дене бітімін бақылау. Өзінің де, сыныптастарның да денсаулығына ұқыпты қарау.
28. 9-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) қозғалыс қызметін ұйымдастыру. Жалпы дамыту жаттығулары - бағанға, қатарға мұғалімнің нұсқауы бойынша сапқа тұру, бір орында (оңға, солға) есеп бойынша бұрылу. Бүйірлік қадамдармен ашу және жабу. Бағаннан бір-бірден екі бағанға залдың ортасы арқылы бұрылыспен қозғалыста қайта құру. Саптық командаларды орындау. Бір орында және қозғалыста орындалатын қимылдардағы қолдың, аяқтың, дененің, бастың негізгі күйлері. Аяқтың, дененің қимылдарын қолдың аттас және әртүрлі қимылдарымен үйлестіруге арналған жаттығулар. Гимнастикалық орындыққа өрмелеу, қолдар белде, аяқтар түзу, тобықты бүгу және керу. Гимнастикалық қабырғамен жоғары, төмен көтеріліп-түсу, бір аралықтан екіншісіне өту. Гимнастикалық құрсаулардан өту; аспалы жаттығулар-гимнастикалық қабырғада бүгілген қолдармен. Орындыққа тірелу. Тепе-теңдік жаттығулары - затты еденнен алып, затты аттап өтіп, гимнастикалық орындықта жүру. Қолдың әртүрлі күйлерімен бір аяқта тұру. Кеңістіктік-уақыттық бағдарды дамыту - бағдарлар бойынша шеңберден шаршыға қайта құру, көруді бақылаусыз оңға, солға бұрылу. Көруді бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке дейін бүгуге және керуге арналған жаттығулар және көзді жұмып жаттығуларды қайталау. Кедергілерді, қарсылықты еңсере отырып, жылдамдық - күштік сипаттағы жаттығуларды орындау кезінде жаттығуда жүкті тасымалдау кезінде тыныс алуды бақылау. Ешкі, ат арқылы "аяқтарын бүгіп" секіру. Допты белгіленген биіктікке: тізеге дейін, белге дейін, иыққа дейін секіретіндей етіп еденге соғып күшін мөлшерлеу. Қозғалыс дағдыларын дамыту - әр түрлі қарқынмен жүру, көруді бақылаумен және бақылаусыз қол жаттығуларын орындау. Аяқтан аяққа секіру, алға қарай жылжу, аяқты бүгу, секіру әдісімен жүгіру. Кішкентай допты оң және сол қолмен көлденең және тік нысанаға бір жерден лақтыру; біртіндеп күрделене түсетін заттардың үстінен өрмелеу және астынан еңбектеу жаттығулары. Оң және сол иықтан бір қолмен тығыздалған допты (салмағы 1 кг-ға дейін) лақтыру. Тығыздалған допты бір қолдан екінші қолға дененің артынан беру. Алға секіру, алға жылжу арқылы тығыздалған допты аяқпен айналдыру. Жылжымалы, спорттық, ұлттық ойындардың элементтері. Спорттық ойындар - футбол, волейбол, баскетбол, гандбол (мұғалімнің таңдауы бойынша).
Қозғалыстардың кеңістіктік-уақыттық бағдары мен дәлдігін дамыту үшін мұғалімнің көмегімен жаттығуларды орындау, көруді басқара отырып, денені белгілі бір биіктікке дейін бүгу, керу және көзді жұмып орындау, тепе-теңдік жаттығулары. Мұғалімнің көмегімен гимнастикалық орындықпен, рейкамен жүру. Гимнастикалық орындықта топпен жүру. Орындықта, бөренеде бір аяқтағы тепе-теңдік (мұғалімнің көмегімен). Екі аяқпен итерілу арқылы сызылған белгіге бір жерден ұзындыққа секіру. Аяқтың ұшымен бүйірлік қадамдармен, бұрылыспен, қолдың әртүрлі қозғалыстарымен жүру. Гимнастикалық таяқшаларды, доптарды еденнен алып, тепе-теңдікті сақтай отырып, гимнастикалық орындықта жүру. Қолдарында заттармен кездескен кезде екеуінің өтуі. Әр түрлі жүктерді топпен жылжыту, бір-біріне көмектесу. Бірнеше спорттық снарядтарды топпен жылжыту (уақытқа). Спорттық снарядтарды жылжыту кезінде қауіпсіздік техникасын орындау. Тыныс алуды дамыту-негізгі ережелерді орындау және тыныс алу жаттығуларына қозғалыстарды үйлестіру, мұрын және ауыз арқылы әр түрлі бастапқы күйлерде тыныс алу-отыру, тұру, жату, серуендеу кезінде тыныс алу жаттығулары, дем шығару кезінде дыбыстарды айту, кеуде, іш және аралас тыныс алу.

2) формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни. Соблюдение личной гигиены: мытье рук, лица после занятий физическими упражнениями. Правила безопасности во время занятий. Правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений. Называние спортивных снарядов. Выполнение правил здорового и безопасного образа жизни, потребности в физическом самосовершенствовании на занятиях спортивно-оздоровительной деятельности. Развитие дыхания - выполнение основных положений и сочетание движений на дыхательные упражнения, дыхание через нос и рот в различных исходных положениях – сидя, стоя, лежа, дыхательные упражнения во время ходьбы с проговариванием звуков на выдохе, грудное, брюшное и смешанное дыхание. Контроль осанки. Бережное отношение к здоровью, как собственному, так и одноклассников.
28. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 9 класса:
1) организация двигательной деятельности. Общеразвивающие упражнения - построение в колонну, шеренгу по инструкции учителя, повороты на месте (направо, налево) под счет. Размыкание и смыкание приставными шагами. Перестроение из колонны по одному в колонну по два через середину зала в движении с поворотом. Выполнение строевых команд. Основные положения рук, ног, туловища, головы, выполняемые на месте и в движении. Упражнения на сочетание движений ног, туловища с одноименными и разноименными движениями рук. Лазание по гимнастической скамейке, руки на поясе, ноги прямые, сгибание и разгибание стоп. Лазание по гимнастической стенке вверх, вниз, переход с одного пролета на другой. Пролезание сквозь гимнастические обручи; упражнения на висы - на гимнастической стенке на согнутых руках. Упор на скамейке. Упражнения на равновесие - ходьба по гимнастической скамейке с перешагиванием через предмет, с доставанием предмета с пола. Стойка на одной ноге с различным положением рук. Развитие пространственно-временной ориентации -перестраивание из круга в квадрат по ориентирам, повороты направо, налево без контроля зрения. Упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами. Контроль дыхания при переносе груза в упражнении с преодолением препятствий, сопротивления, при выполнении упражнений скоростно- силового характера. Прыжок "согнув ноги" через козла, коня, в ширину. Дозирование силы удара мячом об пол, чтобы он отскочил на заданную высоту: до колен, до пояса, до плеч. Развитие двигательных навыков - ходьба в различном темпе, с выполнением упражнений для рук, с контролем и без контроля зрения. Прыжки с ноги на ногу с продвижением вперед, в длину согнув ноги, с разбега способом перешагивания. Метание малого мяча правой и левой рукой на дальность в горизонтальную и вертикальную цель с места; упражнения на лазание и перелазание через предметы, под предметами с постепенным усложнением. Броски набивного мяча (вес до 1 кг) друг другу одной рукой от правого и левого плеча. Передача набивного мяча из одной руки в другую за туловищем. Катание набивного мяча ногой с продвижением вперед. Подвижные, элементы спортивных, национальных игр. Спортивные игры – футбол, волейбол, баскетбол, гандбол (на выбор учителя).
Выполнение упражнений с помощью учителя для развития пространственно-временной ориентировки и точности движений, на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам с контролем зрения и воспроизведение с закрытыми глазами, упражнения на равновесие. Ходьба по рейке, гимнастической скамейке с помощью учителя. Ходьба по гимнастической скамейке группами. Равновесие на одной ноге на скамейке, бревне (с помощью учителя). Прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир. Ходьба на носках приставными шагами, с поворотом, с различными движениями рук. Ходьба по гимнастической скамейке с доставанием с пола гимнастических палок, мячей, сохраняя равновесие. Расхождение вдвоем при встрече с предметами в руках. Перемещение различных грузов группой, помогая друг другу. Перемещение нескольких спортивных снарядов группами (на время). Выполнение техники безопасности при перемещении спортивных снарядов. Развитие дыхания - выполнение основных положений и сочетание движений на дыхательные упражнения, дыхание через нос и рот в различных исходных положениях – сидя, стоя, лежа, дыхательные упражнения во время ходьбы с проговариванием звуков на выдохе, грудное, брюшное и смешанное дыхание;

2) қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру. Жеке гигиенаны сақтау: дене жаттығулардан кейін қолды, бетті жуу. Сабақ кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Жаттығуды орындау кезінде дененің дұрыс орналасуы, қалыптары. Спорттық снарядтарды атау. Салауатты және қауіпсіз өмір салты ережелерін орындау, спорттық-сауықтыру іс-шараларында өзін-өзі жетілдіру қажеттілігін көрсету. Мұғалімге дене жаттығу кезінде ауырсыну немесе ыңғайсыздық сезімі туралы қол жетімді тәсілдермен хабарлау. Дене бітімін бақылау. Өзінің де, сыныптастарының да денсаулығына ұқыпты және жауапкершілікпен қарау.
29. 10-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) қозғалыс қызметін ұйымдастыру. Жалпы дамыту жаттығулары - бағанға, қатарға мұғалімнің нұсқауы бойынша сапқа тұру. Әр түрлі қарқынмен жүру. Баяу жүгіру (білім алушылардың жеке мүмкіндіктері бойынша). Жүріс пен жүгіруді кезектестіру, уақытқа жүгіру. Аяқтан аяққа секіру, алға қарай жылжу, аяқты бүгу, секіру әдісімен жүгіру. Бір орында және қозғалыста орындалатын қимылдардағы қолдың, аяқтың, дененің, бастың негізгі күйлері. Гимнастикалық орындыққа өрмелеу, қолдар белде, аяқтар түзу, тобықты бүгу және керу. Гимнастикалық қабырғамен жоғары, төмен көтеріліп-түсу, бір аралықтан екіншісіне өту. Кедергілерді, қарсылықты жеңе отырып, жылдамдық-күш жаттығуларын орындау кезінде жаттығуда жүкті тасымалдау кезінде тыныс алуды реттеу. Кішкентай құрсаулармен, үлкен және кіші доптармен, арқанмен, тығыздалған доптармен жаттығулар. Гимнастикалық құрсаулардан өту; аспалы жаттығулар-гимнастикалық қабырғада бүгілген қолдармен. Тепе-теңдік жаттығулары - затты еденнен алып, затты аттап өтіп, гимнастикалық орындықта жүру. Қолдың әртүрлі күйлерімен бір аяқты тұру. Ықтимал аралас кедергілерді жеңу (екі тіректен және екі жолақтан тұратын терезе; ұзындығы 30-60 см-ден 60 см-ге дейінгі кедергілер). Ешкі, ат арқылы "аяқтарын бүгіп" секіру. Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту-бағдарлар бойынша шеңберден шаршыға қайта құру, көруді бақылаусыз оңға, солға бұрылу. Көруді бақылай отырып, денені бағдарлар бойынша (тұрып, жатып) белгілі бір биіктікке дейін бүгуге және созуға арналған жаттығулар және көзді жұмып жаттығуларды орындау. Кішкентай допты бір қолмен орнынан лақтыру және үш қадамнан қашықтыққа, ені 10 метрге дейінгі дәліз бойымен, оң және сол қолмен көлденең және тік нысанаға дейінгі қашықтыққа "иық арқылы артқа" тәсілімен лақтыру. Тығыздалған допты итеру (1-2 кг.). Біртіндеп күрделене түсетін заттардың үстінен өрмелеу және астынан еңбектеу. Тыныс алуды дамыту-негізгі ережелерді орындау және тыныс алу жаттығуларына қозғалыстарды үйлестіру, мұрын және ауыз арқылы әр түрлі бастапқы күйлерде тыныс алу-отыру, тұру, жату, серуендеу кезінде тыныс алу жаттығулары, дем шығару кезінде дыбыстарды айту, кеуде, іш және аралас тыныс алу. Жылжымалы, спорттық, ұлттық ойындардың элементтері. Спорттық ойындар - футбол, волейбол, баскетбол, гандбол (мұғалімнің таңдауы бойынша).
Қозғалыстардың кеңістіктік-уақыттық бағдары мен дәлдігін дамыту үшін мұғалімнің көмегімен жаттығуларды орындау, көруді басқара отырып, денені белгілі бір биіктікке дейін бүгу және керу және көзді жұмып орындау, тепе-теңдік жаттығулары. Мұғалімнің көмегімен гимнастикалық орындықта жүру. Гимнастикалық орындықта топпен жүру. Орындықта, бөренеде бір аяқтағы тепе-теңдік (мұғалімнің көмегімен). Екі аяқты сызылған бағдарға итеру арқылы бір жерден ұзындыққа секіру. Аяқтардың ұшымен бүйірлік қадамдармен, бұрылыспен, қолдың әртүрлі қозғалыстарымен жүру. Гимнастикалық таяқшаларды, доптарды еденнен алып, тепе-теңдікті сақтай отырып, гимнастикалық орындықта жүру. Аяқтардың ұшымен бүйірлік қадамдармен, бұрылыспен, қолдың әртүрлі қозғалыстарымен жүру. Гимнастикалық таяқшаларды, доптарды еденнен алып, тепе-теңдікті сақтай отырып, гимнастикалық орындықта жүру. Қолдарында заттармен кездескен кезде екеуінің өтуі. Әр түрлі жүктерді, ауыр заттарды топпен жылжыту, бір-біріне көмектесу. Бірнеше спорттық снарядтарды топтар бойынша жылжыту. Спорттық снарядтарды жылжыту кезінде қауіпсіздік техникасын орындау;

2) формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни. Соблюдение личной гигиены: мытье рук, лица после занятий физическими упражнениями. Правила безопасности во время занятий. Правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений. Называние спортивных снарядов. Выполнение правил здорового и безопасного образа жизни, проявление потребности в физическом самосовершенствовании на занятиях спортивно-оздоровительной деятельности. Сообщение учителю доступными способами о болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки. Контроль осанки. Бережное и ответственное отношение к здоровью, как собственному, так и одноклассников.
29. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 10 класса:
1) организация двигательной деятельности. Общеразвивающие упражнения - построение в колонну, шеренгу по инструкции учителя, Выполнение строевых команд. Ходьба в различном темпе. Медленный бег (по физическим возможностям обучающихся). Бег в чередовании с ходьбой, челночный бег. Прыжки с ноги на ногу с продвижением вперед, в длину согнув ноги, с разбега способом перешагивания. Основные положения рук, ног, туловища, головы, выполняемые на месте и в движении. Лазание по гимнастической скамейке, руки на поясе, ноги прямые, сгибание и разгибание стоп. Лазание по гимнастической стенке вверх, вниз, переход с одного пролета на другой. Регулирование дыхания при переносе груза в упражнении с преодолением препятствий, сопротивления, при выполнении упражнений скоростно- силового характера. Упражнения с малыми обручами, большими и малыми мячами, скакалками, набивными мячами. Пролезание сквозь гимнастические обручи; упражнения на висы - на гимнастической стенке на согнутых руках. Упражнения на равновесие - ходьба по гимнастической скамейке с перешагиванием через предмет, с доставанием предмета с пола. Стойка на одной ноге с различным положением рук. Преодоление возможных комбинированных препятствий (окно, образованное двумя стойками и двумя планками; препятствия высотой 30-60 см длиной до 60 см). Выполнение опорного прыжка "согнув ноги" через козла, коня, в ширину с разбега. Развитие пространственно-временной ориентации -перестраивание из круга в квадрат по ориентирам, повороты направо, налево без контроля зрения. Упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами. Метание малого мяча одной рукой с места и способом "из - за спины через плечо" с трех шагов на дальность, по коридору шириной до 10 метров, правой и левой рукой на дальность в горизонтальную и вертикальную цель с места. Толкание набивного мяча (1-2 кг.). Упражнения на лазание и перелазание через предметы, под предметами с постепенным усложнением. Развитие дыхания - выполнение основных положений и сочетание движений на дыхательные упражнения, дыхание через нос и рот в различных исходных положениях – сидя, стоя, лежа, дыхательные упражнения во время ходьбы с проговариванием звуков на выдохе, грудное, брюшное и смешанное дыхание. Подвижные, элементы спортивных, национальных игр. Спортивные игры – футбол, волейбол, баскетбол, гандбол (на выбор учителя).
Выполнение упражнений с помощью учителя для развития пространственно-временной ориентировки и точности движений, на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам с контролем зрения и воспроизведение с закрытыми глазами, на равновесие. Ходьба по гимнастической скамейке с помощью учителя. Ходьба по гимнастической скамейке группами. Равновесие на одной ноге на скамейке, бревне (с помощью учителя). Прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир. Ходьба на носках приставными шагами, с поворотом, с различными движениями рук. Ходьба по гимнастической скамейке с доставанием с пола гимнастических палок, мячей, сохраняя равновесие. Ходьба на носках приставными шагами, с поворотом, с различными движениями рук. Ходьба по гимнастической скамейке с доставанием с пола гимнастических палок, мячей, сохраняя равновесие. Расхождение вдвоем при встрече с предметами в руках. Перемещение различных грузов, тяжелых вещей группой, помогая друг другу. Перемещение нескольких спортивных снарядов по группам. Выполнение техники безопасности при перемещении спортивных снарядов;

2) қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру. Жеке гигиенаны сақтау: дене жаттығулардан кейін қолды, бетті жуу. Сабақ кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Жаттығуларды орындау кезінде дененің дұрыс орналасуы, қалыптары. Спорттық снарядтарды атау. Салауатты және қауіпсіз өмір салты ережелерін орындау, спорттық-сауықтыру іс-шараларында өзін-өзі жетілдіру қажеттілігін көрсету. Дене бітімін бақылау. Өзінің де, сыныптастарының да денсаулығына ұқыпты және жауапкершілікпен қарау.
2 Параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
30. Бағдарламада оқу мақсаттарын пайдаланудың қарапайымдылығы үшін кодтау енгізілді. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші сан-бөлімді, үшінші сан – бөлімше, төртінші сан-оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 5.2.1.2 кодтауда "5" – сынып, "2.1" – бөлімше, "2" – оқу мақсатын нөмірлеу.
31. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) "Қозғалыс қызметі":
1-кесте
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
5. 1. 1. 1 мұғалімнің көмегімен дене шынықтыру сабағына дайындалу
6. 1. 1. 1 дене шынықтыру сабағына дайындалу және мұғалімнің көмегімен киіну
7. 1. 1. 1 дене шынықтыру сабағына дайындықты орындау
8. 1. 1. 1 мұғалімнің жетекшілігі мен сыныптан дене шынықтыру сабағына бару
9. 1. 1. 1 сыныптан дене шынықтыру сабағына бару
10. 1. 1. 1 сыныптан дене шынықтыру сабағына өз беттерінше бару
5. 1. 1. 2 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау. Тік жазықтықтың алдына тұрып, дұрыс дене бітімі күйінде тізені бүгіп, аяқтарды кезектеп көтеру
6. 1. 1. 2 дене бітіміне жаттығулар орындау. Тік жазықтықтың алдына тұрып, дұрыс дене бітімі күйінде арқаны тік ұстап аяқтың ұштарымен отырып-тұрулар
7. 1. 1. 2 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау. Басты жоғары көтеріп, қолдарды арқаға қойып жүру. Мұғалімнің нұсқаулығы бойынша дұрыс дене бітімін ұстау
8. 1. 1. 2 дене бітіміне жаттығулар орындау, тізені бүгіп, аяқтарды кезектеп көтеру, арқаны тік ұстап, аяқтардың ұшымен отырып-тұру; түрлі жүруді орындау
9. 1. 1. 2 дене бітіміне жаттығулар орындау. Гимнастикалық орындыққа колдарымен тартылып, ішпен өрмелеу; қолдары белге қойып, жүру, тобықтарды бүгу және керу. Гимнастикалық қабырғағ жоғары, төмен өрмелеу, бір бөлігінен екіншісіне өту
10. 1. 1. 2 дене бітіміне жаттығуларды өз бетінше орындау. Гимнастикалық орындыққа ішпен өрмелеу; қолдарын белге қойып, аяқты тік ұстап, жүру (жартылай отырумен); тобықтарды бүгу және керу. Гимнастикалық қабырғада жоғары, төмен өрмелеу, бір бөлігінен екіншісіне өту

2) формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни. Соблюдение личной гигиены: мытье рук, лица после занятий физическими упражнениями. Правила безопасности во время занятий. Правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений. Называние спортивных снарядов. Выполнение правил здорового и безопасного образа жизни, провление потребности в физическом самосовершенствовании на занятиях спортивно-оздоровительной деятельности. Контроль осанки. Бережное и ответственное отношение к здоровью, как собственному, так и одноклассников.
Параграф 2. Система целей обучения
30. В Программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе число – раздел, третье число подраздел, четвертое число - показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.2.1.2 "5" – класс, "2.1" – подраздел, "2" – нумерация учебной цели.
31. Система целей обучения:
1) "Двигательная деятельность":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
1.1. Развитие основных двигательных навыков
5. 1. 1. 1 готовиться к уроку физкультуры с помощью учителя
6. 1. 1. 1 готовиться к уроку физкультуры и одеваться с помощью учителя
7. 1. 1. 1 выполнять подготовку к уроку физкультуры
8. 1. 1. 1 передвигаться из класса на урок физкультуры в группе под руководством учителя
9. 1. 1. 1 передвигаться из класса на урок физкультуры в группе
10. 1. 1. 1 передвигаться из класса на урок физкультуры самостоятельно
5. 1. 1. 2 выполнять упражнения на формирование правильной осанки. Из стойки у вертикальной плоскости в положении правильной осанки, поочередное поднимание ног, согнутых в коленях
6. 1. 1. 2 выполнять упражнения на осанку. Стоя у вертикальной плоскости в положении правильной осанки, приседания на носках с прямой спиной
7. 1. 1. 2 выполнять упражнения для формирования правильной осанки. Ходьба с руками за спиной, приподнятой головой. Принятие правильной осанки по инструкции учителя
8. 1. 1. 2 выполнять упражнения на осанку.
Поднимание ног, согнутых в коленях; приседание на носках с
прямой спиной; различные виды ходьбы
9. 1. 1. 2 выполнять упражнения на осанку. Лазание по гимнастической скамейке на животе, подтягиваясь руками. Ходьба по гимнастической скамейке руки на поясе, сгибание и разгибание стоп. Лазание по гимнастической стенке вверх, вниз, переход с одного пролета на другой;
10. 1. 1. 2 самостоятельно выполнять упражнения на осанку. Лазание по гимнастической скамейке на животе. Ходьба по гимнастической скамейке руки на поясе, ноги прямые (в полуприседе), сгибание и разгибание стоп. Лазание по гимнастической стенке вверх, вниз, переход с одного пролета на другой

5. 1. 1. 3 мұғалімнің көмегімен дұрыс тыныс алумен қарапайым жаттығулардың элементтерін орындау
6. 1. 1. 3 тыныс алу жаттығуларын орындау (жатқан күйде тыныс алу, кеудемен және ішпен тыныс алу)
7. 1. 1. 3 тыныс алу жаттығуларын орындау. (еліктеу және бұйрық бойынша жүру және жүгіру кезінде өлшенген тыныс алу)
8. 1. 1. 3 тыныс алу жаттығуларын орындау. (жаттығуларды орындау кезіндегі терең тыныс алу (үлгі бойынша)
9. 1. 1. 3 тыныс алу жаттығуларын орындау. Кедергіні, қарсылықты жеңе отырып, жүкті тасымалдау кезінде тыныс алуды реттей білу. Жылдамдық-күштік сипатын орындау кезінде дұрыс тыныс алуды үйрету
10. 1. 1. 3 тыныс алу жаттығуларын орындау. Кедергіні, қарсылықты жеңе отырып, жүкті тасымалдау кезінде тыныс алуды реттей білу. Жылдамдық-күштік сипатын орындау кезінде дұрыс тыныс алуды үйрету
5. 1. 1. 4 мұғалімнің көмегімен негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау
6. 1. 1. 4 мұғалімнің сөздік нұқауы бойынша негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау
7. 1. 1. 4 өз бетінше негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау
8. 1. 1. 4 өз бетінше негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау
9. 1. 1. 4 негізгі айналымдық қозғалыстардың дағдыларын меңгеру
10. 1. 1. 4 негізгі айналымдық қозғалыстардың дағдыларын сеніммен меңгеру
5. 1. 1. 5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды, дұрыс дене бітімін сақтай отырып басында шағын шеңберді ұстауды мұғалімнің көмегімен орындау
6. 1. 1. 5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды, дұрыс дене бітімін ұстай отырып басындағы жүкпен жүруді мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша орындау
7. 1. 1. 5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды өз бетінше орындау
8. 1. 1. 5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды өз бетінше орындау
9. 1. 1. 5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау дағдыларын меңгеру
10. 1. 1. 5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау дағдыларын сенімді меңгеру
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
5. 1. 2. 1 сапқа тұруды, қайта тұруды орындау: команда және мұғалімнің көрсетуі бойынша алға созылған қолмен шеңберді ашу. Мұғалімнің бағыт көрсетуіменоңға, солға бұрылыстар. Қатарда аяқтың ұштарымен түзелу. "Сапақа тұр!", "Сапты бұз!", "Түзел!", "Тік тұр!" пәрмендерін орындау.
6. 1. 2. 1 мұғалімнің сөйлеу нұсқаулығы бойынша сапқа тұруды, қайта тұруды орындау: сыртқа созылған қолмен шеңберді ашу. Мұғалімнің бағыт көрсетуімен айналу бұрылысы". Түзел!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!" пәрмендерін орындау.
7. 1. 2. 1 мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша сапқа тұруды, қайта тұруды, аралықты ашуды, бұрылуды, сап пәрмендерін, сап ретімен санауды орындау

5. 1. 1. 3 выполнять с помощью учителя элементы простейших упражнений с правильным дыханием
6. 1. 1. 3 выполнять дыхательные упражнения (дыхание в положении лежа, грудное и брюшное дыхание)
7. 1. 1. 3 выполнять дыхательные упражнения. (дозированное дыхание при ходьбе и беге по подражанию и команде)
8. 1. 1. 3 выполнять дыхательные упражнения (глубокое дыхание при выполнении упражнений (по показу)
9. 1. 1. 3 выполнять дыхательные упражнения. Уметь регулировать дыхания при переносе груза в упражнении с преодолением препятствий, сопротивления. Обучение правильному дыханию при выполнении упражнений скоростно- силового характера
10. 1. 1. 3 выполнять дыхательные упражнения. Уметь регулировать дыхания при переносе груза в упражнении с преодолением препятствий, сопротивления. Обучение правильному дыханию при выполнении упражнений скоростно- силового характера
5. 1. 1. 4 выполнять с помощью учителя основные циклические движения
6. 1. 1. 4 выполнять по словесной инструкции учителя основные циклические движения
7. 1. 1. 4 выполнять самостоятельно основные циклические движения
8. 1. 1. 4 выполнять самостоятельно основные циклические движения
9. 1. 1. 4 владеть навыками основных циклических движений
10. 1. 1. 4 уверенно владеть навыками основных циклических движений
5. 1. 1. 5 выполнять с помощью учителя упражнения на формирование правильной осанки, удержание на голове небольшого круга с сохранением правильной осанки
6. 1. 1. 5 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения на формирование правильной осанки, ходьба с грузом на голове с удержанием правильной осанки
7. 1. 1. 5 выполнять самостоятельно упражнения на формирование правильной осанки
8. 1. 1. 5 выполнять самостоятельно упражнения на формирование правильной осанки
9. 1. 1. 5 владеть навыками выполнения упражнений на формирование правильной осанки
10. 1. 1. 5 уверенно владеть навыками выполнения упражнений на формирование правильной осанки
1.2.Развитие прикладных умений и навыков
5. 1. 2. 1 выполнять построения, перестроения: размыкание на вытянутые руки вперед по команде и показу учителя. Повороты направо, налево с указанием направления учителем. Равнение по носкам в шеренге. Выполнение команд: "Становись!", "Разойдись!", "Равняйсь!", "Смирно!"
6. 1. 2. 1 выполнять по словесной инструкции учителя построения, перестроения: размыкание на вытянутые руки в стороны. Поворот кругом с показом направления учителем. Выполнение команд: "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!"
7. 1. 2. 1
выполнять по словесной инструкции учителя построения, перестроения: размыкания, повороты, строевые команды, расчет по порядку

8. 1. 2. 1 мұғалімнің жетекшілігі мен сапқа тұруды, қайта тұруды орындау: мұғалімнің нұсқаулығы бойынша, залдың әртүрлі бөлігінде қатарға, бағанға, шеңберге тұру. Мұғалімнің нұсқаулығы бойынша қатардан бағанға, шеңберге қайта тұру.
9. 1. 2. 1 сапқа тұру мен қайта тұруды орындау: екі қатарға сапқа тұру. Әртүрлі қарқынмен бағытта жүру. Қозғалыс кезінде оңға, солға бұрылыстар.
10. 1. 2. 1 сапқа тұруды, қайта тұруды сенімді орындау: екі қатарға тұру. Әртүрлі қарқынмен бағытта жүру. Қозғалыс кезінде оңға, солға бұрылыстар.
5. 1. 2. 2 жүру мен жүгіруді орындау: сол аяғынан, аяқтың ұшынан бастап жүру. Жұптасып жарысып, сапты сақтай отырып баяу қарқынмен жүгіру
6. 1. 2. 2 мұғалімнің ауызша нұсқаулары бойынша әр түрлі қарқынмен жүруді және жүгіруді (жылдам, баяу) орындау. Аралықты сақтай отырып, баяу қарқынмен. Мұғалімнің пәрмендері бойынша жоғары жылдамдықпен жүгіру
7. 1. 2. 2 қадам ұзындығын өзгертумен жүруді орындау (үлкен, кіші қадамдар). Жүруді және жүгіруді кезектестіру. Жүгіру эстафеталары (жұптармен)
8. 1. 2. 2 қарапайым кедергілерді жеңе отырып, жүру және жүгіру. Мұғалімнің нұсқауы бойынша жүруді, жүгіруді және тоқтауды бастау. Жүруде, жүгіруде мұғалімнің нақты нұсқаулары және бағыттары бойынша бағыттарды өзгерту
9. 1. 2. 2 әр түрлі қарқынмен, бағытта жүру мен жүгіруді сенімді түрде орындау. Қозғалыстағы оңға, солға бұрылыстар
10. 1. 2. 2 әр түрлі қарқынмен, бағытта жүру мен жүгіруді сенімді түрде орындау. Қозғалыстағы оңға, солға бұрылыстар
5. 1. 2. 3 мұғалімнің көмегімен бір аяқпен алға жылжумен, қадаммен ұзындыққа, қадаммен биіктікке, 50 см биіктіктен 45 градус бұрылыспен гимнастикалық орындық арқылы тереңдікке секіруді орындау. Қолға тірелумен гимнастикалық орындық арқылы бүйірмен секіру
6. 1. 2. 3 тереңдікке секірулерді орындау. 2-3 қадамнан үзындыққа секірулер. 2-3 қадамнан "аяқтарды бүгіп" биіктікке секіру. Бір аяқпен итеріліп, жерге 2 аяқпен түсу арқылы ұзындыққа секіру
7. 1. 2. 3 ұзындыққа секіруді, жүгіруден (итеру орны белгіленбеген), жүгіруден биіктікке секіруді, тереңдікке секіруді орындау. Белгіленген жерден екі аяқты итеру арқылы ұзындыққа секіру
8. 1. 2. 3 "аяқты бүгу" тәсілімен жүгіруден биіктікке секіруді, белгіленген жерде итеріп жүгіруден ұзындыққа секіруді, 50-60 см биіктіктен тереңдікке секіруді, белгіленген жерге секіруді, орнынан ұзындыққа секіруді, екі аяқты белгіленген жерге итеруді орындау
9. 1. 2. 3 "аяқтарды бүгіп" ешкіден, аттан аттау арқылы еніне қарай (барлық оқушылар) секіруді орындау. Бұрын үйренген секірудің барлық түрлерін жетілдіру.

8. 1. 2. 1 выполнять построения, перестроения под руководством учителя: Построение в шеренгу, в колонну, в круг в разных частях зала по инструкции учителя. Перестроение из шеренги в колонну, в круг по инструкции учителя
9. 1. 2. 1 выполнять построения, перестроения: построение в две шеренги. Ходьба в различном темпе, направлении. Повороты в движении направо, налево
10. 1. 2. 1
уверенно выполнять построения, перестроения: построение в две шеренги. Ходьба в различном темпе, направлении. Повороты в движении направо, налево
5. 1. 2. 2 выполнять ходьбу и бег: ходьба, начиная с левой ноги, с носка. Бег парами наперегонки, в медленном темпе с соблюдением строя
6. 1. 2. 2 выполнять по словесной инструкции учителя ходьбу и бег в разном темпе (быстро, медленно). В медленном темпе с сохранением интервала. Бег на скорость с высокого старта по команде учителя
7. 1. 2. 2 выполнять ходьбу с изменением длины шага (большими, маленькими шагами). Чередование ходьбы и бега. Эстафеты с бегом (парами)
8. 1. 2. 2 выполнять ходьбу и бег с преодолением простейших препятствий. Начало ходьбы, бега и остановка по инструкции учителя. Смена направлений в ходьбе, беге по конкретным ориентирам и инструкции учителя
9. 1. 2. 2 выполнять ходьбу и бег в различном темпе, направлении. Повороты в движении направо, налево
10. 1. 2. 2 уверенно выполнять ходьбу и бег в различном темпе, направлении. Повороты в движении направо, налево
5. 1. 2. 3 выполнять с помощью учителя прыжки на одной ноге с продвижением вперед, в длину с шага, в высоту с шага, в глубину с высоты 50 см. с поворотом на 45 градусов, через гимнастическую скамейку. Прыжок боком через гимнастическую скамейку с опорой на руки
6. 1. 2. 3 выполнять прыжки в глубину. Прыжки в длину с 2-3 шагов. Прыжок в высоту "согнув ноги" с 2-3 шагов. Прыжок в длину толчком одной ноги с приземлением на 2 через "ров"
7. 1. 2. 3 выполнять прыжки в длину, с разбега (место толчка не обозначено), прыжок в высоту с разбега, прыжки в глубину. Прыжок в длину толчком двух ног с обозначенного места
8. 1. 2. 3 выполнять прыжок в высоту с разбега способом "согнув ноги", прыжки в длину с разбега с толчком в обозначенном месте, прыжок в глубину с высоты 50-60 см, в обозначенное место, прыжок в длину с места, толчком двух ног в обозначенное место
9. 1. 2. 3 выполнять прыжок "согнув ноги" через козла, коня, в ширину (все учащиеся). Совершенствование всех видов ранее изученных прыжков

10. 1. 2. 3 тірек секіру кезінде жүгіру және аяқпен итеру техникасын орындау. Ешкі, ат арқылы "аяқтарын бүгіп" тірек секіруді орындау, бұрын үйренген секірулердің барлық түрлерін жетілдіру
5. 1. 2. 4 мұғалімнің көмегімен заттарды лақтыруды, қағып алуды және беруді орындау, жүктерді тасымалдыу
6. 1. 2. 4 мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша кішкентай допты дұрыс ұстап, оны қолдан қолға ауыстыра отырып, негізгі қимылдарды орындау. Үлкен және кіші допты жоғары лақтырып, оны серпіннен кейін ұстап алу.
7. 1. 2. 4 допты бір-бірінің иығынан лақтыру. Допты еденге кезекпен оң және сол қолмен соғу. Допты қашықтыққа лақтыру. Доптарды екі қолмен және бір қолмен лақтыру және ұстап алу
8. 1. 2. 4 лақтыру, ұстап алу, заттарды беру, жүкті тасымалдау. Допты еденге бір, екі қолмен соғу. Допты қадамнан нысанаға лақтыру. Допты қашықтыққа лақтыру
9. 1. 2. 4 бір қолмен оң және сол иықтан тығыздалған допты (салмағы 1 кг-ға дейін) бір-біріне лақтыру. Тығыздалған допты бір қолдан екінші қолға дененің артқы жағына беру. Алға қарай жылжымен тығыздалған допты аяқпен домалату
10. 1. 2. 4 қашықтыққа және нысанаға лақтыруды орындау ("Мергендер" ойыны, "Лапта" жеңілдетілген түрі)
5. 1. 2. 5 гимнастикалық қабырғаға ауыса отырып, төрт аяғындағы көлбеу гимнастикалық орындыққа өрмелеуді орындау (орындық 3-4 рельске ілулі, аяқтарын бірінші рельске қою). Екі жағынан шектелген биіктігі 40-50 см кедергіге көтерілу
6. 1. 2. 5 бұрын үйретілген әдістермен гимнастикалық орындыққа жоғары, төмен, бүйірге өрмелеуді орындау. Затпен кедергіге көтерілу. Биіктігі 1 метрге дейінгі кедергіден өту. Гимнастикалық қабырға рейкасында 1-2 секундқа дейін қолмен ілініп тұру
7. 1. 2. 5 гимнастикалық қабырғаға өрмелеу арқылы төрт аяқтап гимнастикалық орындыққа өрмелеудің үйлесімін орындау. Кедергілерге өрмелеуді астынан еңбектеумен үйлестіру. Әр түрлі биіктіктегі кедергілерден өту
8. 1. 2. 5 3-4 әр түрлі кедергілерді еңсеру. Гимнастикалық қабырғаға өтумен көлденең гимнастикалық орындыққа өрмелеу, гимнастикалық қабырғаның 5-ші рейкасына дейін өрмелеу. Гимнастикалық қабырғаның көршілес бөлігіне өтумен бүйірлік қадаммен қозғалу, төмен түсу. Екі жағынан шектелген кедергінің астына еңбектеп өту
9. 1. 2. 5 нұсқауларға сай жүгіруді, секіруді, тепе-теңдікті сақтай отырып, әр түрлі жолдармен реттелген кедергілер арқылы өрмелеуді орындау. Олар арқылы көтерілу, көтерілу арқылы кедергілерді жеңу
10. 1. 2. 5 дұрыс дене бітімін сақтай отырып, тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Кедергілерге өрмелеу, астына еңбектеу арқылы оларды жеңу (жарыстарда)

10. 1. 2. 3 выполнять технику разбега и толчку ногами при опорном прыжке. Выполнять опорный прыжок "согнув ноги" через козла, коня, в ширину с разбега Совершенствование всех видов ранее изученных прыжков
5. 1. 2. 4 выполнять с помощью учителя броски, ловлю, передачу предметов, перемещение груза
6. 1. 2. 4 выполнять по словесной инструкции учителя основные движения с правильным удерживанием малого мяча, перекладыванием его из рук в руки. Броски большого и малого мяча вверх, и ловля его после отскока
7. 1. 2. 4 выполнять броски мяча друг другу от плеча. Удары мяча об пол поочередно правой и левой рукой. Броски мяча на дальность. Подбрасывание и ловля мячей двумя руками и одной рукой
8. 1. 2. 4 выполнять броски, ловлю, передачу предметов, переноску груза. Удары мяча об пол одной, двумя руками с продвижением. Метание мяча в цель с шага. Броски мяча на дальность
9. 1. 2. 4 выполнять броски набивного мяча (вес до 1 кг) друг другу одной рукой от правого и левого плеча. Передача набивного мяча из одной руки в другую сзади туловища. Катание набивного мяча ногой с продвижением вперед
10. 1. 2. 4 выполнять метание на дальность и в цель (игры "Снайперы", облегченный вариант "Лапта"
5. 1. 2. 5 выполнять лазание по наклонной гимнастической скамейке на четвереньках с переходом на гимнастическую стенку (скамейка висит на 3-4 рейке, ноги ставить на первую рейку). Подлезание под препятствие высотой 40-50 см, ограниченное с обеих сторон
6. 1. 2. 5 выполнять лазание по гимнастической скамейке вверх, вниз, в сторону ранее изученными способами. Подлезание под препятствие с предметом. Перелезание через препятствие высотой до 1 метра. Вис на рейке гимнастической стенки на руках до 1- 2 сек
7. 1. 2. 5 выполнять сочетание переползания по гимнастической скамейке на четвереньках с лазанием по гимнастической стенке. Сочетание перелезания через препятствия с подлезанием. Перешагивание через препятствия различной высоты
8. 1. 2. 5 преодоление 3-4-х различных препятствий. Лазание по горизонтальной гимнастической скамейке с переходом на гимнастическую стенку, лазание по гимнастической стенке до 5-ой рейки. Движение в сторону приставными шагами с переходом на соседний пролет гимнастической стенки, спуск вниз. Подлезание под препятствие, ограниченное с двух сторон
9. 1. 2. 5 выполнять по инструкции перелезание через последовательно расположенные препятствия различными способами с включением бега, прыжков, равновесия. Преодоление препятствий с перелезанием через них, подлезанием
10. 1. 2. 5 выполнять упражнения в равновесии, сохраняя правильную осанку. Преодолевать препятствий с перелезанием через них, подлезанием (в эстафетах)

5. 1. 2. 6 қарапайым қимылдарды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды мұғалімнің көмегімен жеңу
6. 1. 2. 6 қарапайым дене жаттығуларды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды өз бетінше және мұғалімнің көмегімен жеңу
7. 1. 2. 6 қарапайым дене және өзгертілген жаттығуларды орындау кезінде қиындықтарды жеңу қабілетін нығайту
8. 1. 2. 6 қозғалыс белсенділігін оқытудың әртүрлі кезеңдерінде қиындықтарды жеңу дағдыларын және біліктерін жетілдіру
9. 1. 2. 6 бір және екі аяқпен секіру
10. 1. 2. 6 ұзындыққа жүгіруден биіктікке секіруді орындау ("Прыжок за прыжком", "Прыгуны и пятнашки" ойындары)
5. 1. 2. 7 мұғалімнің көмегімен аялдамалармен, спорттық ойындарда қолданылатын қорғаныс әрекеттерімен қозғалысты орындау
6. 1. 2. 7 мұғалімнің жетекшілігімен допты бір орында ұстау және беру
7. 1. 2. 7 мұғалімнің жетекшілігімен спорттық элементтері бар қимылдық ойындарда игерілген қозғалыс түрлерін қолдану
8. 1. 2. 7 мұғалімнің жетекшілігімен допты қозғалыста, спорттық ойындардың элементтерінде ұстау және беру
9. 1. 2. 7 доптарды бір қолмен нұсқауларға сәйкес лақтыру
10. 1. 2. 7 кішкентай допты бір қолмен бір орнынан және ені 10 метрге дейінгі дәліз бойымен үш қадамнан "артқы жақтан иық арқылы" лақтыру
9. 1. 2. 8 күрделендірілген қимылдарды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды жеңудегі мұғалімнің көмегі
10. 1. 2. 8 тығыздалған допты (1-2 кг.) итеру бағытына бетпен және бүйірмен тұрып бір орыннан итеру
9. 1. 2. 9 мұғалімнің жетекшілігімен спорттық ойындарда жеке әрекеттердің элементтерін көрсету
10. 1. 2. 9 мұғалімнің көмегімен мүмкінді аралас кедергілерді жеңу (екі тіректен және екі жолақтан құралған терезе; биіктігі 30-60 см ұзындығы 60 см дейінгі кедергілер)
10. 1. 2. 10 мұғалімнің жетекшілігімен спорттық ойындарда жеке техникалық-тактикалық әрекеттердің элементтерін көрсету
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
5. 1. 3. 1 мұғалімнің көмегімен кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру
6. 1. 3. 1 мұғалімнің ауызша нұсқаулығымен кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяқпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру
7. 1. 3. 1 мұғалімнің көмегімен кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяқпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру
8. 1. 3. 1 өз бетінше кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяқпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру

5. 1. 2. 6 преодолевать с помощью учителя возможные трудности, возникающие при выполнении простых движений
6. 1. 2. 6 с помощью и самостоятельно преодолевать возможные трудности, возникающие при выполнении простых физических упражнений
7. 1. 2. 6 укреплять умения преодоления трудностей при выполнении простых и измененных физических упражнений
8. 1. 2. 6 совершенствовать навыки и умения преодоления трудностей на различных этапах обучения двигательной активности
9. 1. 2. 6 подпрыгивать на одной и двух ногах
10. 1. 2. 6 выполнять прыжки в высоту, длину с разбега (игры "Прыжок за прыжком", "Прыгуны и пятнашки"
5. 1. 2. 7 выполнять с помощью учителя передвижения с остановками, защитными действиями, применяемыми в спортивных играх
6. 1. 2. 7 выполнять ловлю и передачу мяча на месте под руководством учителя
7. 1. 2. 7 применять освоенные виды движений в подвижных играх со спортивными элементами п под руководством учителя
8. 1. 2. 7 выполнять ловлю и передачу мяча в движении, элементам спортивных игр под руководством учителя
9. 1. 2. 7 метать мячи по инструкции одной рукой с места
10. 1. 2. 7 метать малый мяч одной рукой с места и способом "из-за спины через плечо" с трех шагов на дальность, по коридору шириной до 10 метров
9. 1. 2. 8 с помощью учителя преодолевать возможные трудности, возникающие при выполнении усложненных движений
10. 1. 2. 8 выполнять толкание набивного мяча (1-2 кг.) с места из положения стоя лицом и боком к направлению толкания
9. 1. 2. 9 выполнять элементы индивидуальных действий в спортивных играх под руководством учителя
10. 1. 2. 9 с помощью учителя преодолевать возможные комбинированные препятствия (окно, образованное двумя стойками и двумя планками; препятствия высотой 30-60см длиной до 60 см)
10. 1. 2. 10 демонстрировать элементы индивидуальных технико-тактических действий в спортивных играх под руководством учителя
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
5. 1. 3. 1 выполнять с помощью учителя упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир
6. 1. 3. 1 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир
7. 1. 3. 1 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир
8. 1. 3. 1 выполнять самостоятельно упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир

9. 1. 3. 1 кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды сенімді орындау: бір орыннан екі аяқпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру
10. 1. 3. 1 кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: еденнен заттарды жартылай отыра жинап, гимнастикалық орындықта жүру. Гимнастикалық орындықта екеуінің алшақтап өту (мұғалімнің көмегімен)
5. 1. 3. 2 мұғалімнің көмегімен көру қабілетін бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке (тұрып, жатып) бүгу және созу жаттығуларын орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау
6. 1. 3. 2 мұғалімнің ауызша нұсқауымен көру қабілетін бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке (тұрып, жатып) бүгу және созу жаттығуларын орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау
7. 1. 3. 2 мұғалімнің ауызша нұсқауымен көру қабілетін бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке (тұрып, жатып) бүгу және созу жаттығуларын орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау
8. 1. 3. 2 өз бетінше көру қабілетін бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке дейін (тұрып, жатып) бүгу және созу жаттығуларын орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау
9. 1. 3. 2 көруді бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке дейін бүгуге және созуға арналған жаттығуларды (тұру, жату) сенімді түрде орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау
10. 1. 3. 2 қозғалыстық ойындарда игерілген қозғалыс түрлерінің орындалуын көрсету (қатарларда тарту және шеңберден итеріп шығару, шеңбер бойынша эстафетада жылдамдыққа жүгіру және командалармен жүгіру, кедергілерді еңсере отырып эстафета,"шагай вперед" ойыны
5. 1. 3. 3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Белгілі бір затпен гимнастикалық орындықта жүру (доп, таяқ, жалаулар, құрсау). Гимнастикалық орындықта айналмалы бұрылыс. Еден тақтасында, 20-30 см дәлізде кездескен кезде екеуінің алшақтығы
6. 1. 3. 3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Гимнастикалық орындықта биіктігі 10-15 см болатын белгілі бір затты аттап өту арқылы жүру. Гимнастикалық орындықта бірге жүру. Гимнастикалық орындықта бір тіземен тізерлеп жүру
7. 1. 3. 3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Еңкейіп еденнен заттарды жинап, гимнастикалық орындықта жүру. Көлбеу гимнастикалық орындықта жүру. Гимнастикалық орындықта екеуінің өтуі (мұғалімнің көмегімен). Бір аяғындағы тепе-теңдік
8. 1. 3. 3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Мұғалімнің көмегімен гимнастикалық орындықта,рейкада жүру. Гимнастикалық орындықта топпен жүру. Бір аяғындағы тепе-теңдік (орындықта)

9. 1. 3. 1 уверенно выполнять упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир
10. 1. 3. 1 выполнять упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: ходьба по гимнастической скамейке с собиранием предметов с пола с наклоном в приседе. Ходьба по наклонной гимнастической скамейке. Расхождение вдвоем на гимнастической скамейке (с помощью учителя)
5. 1. 3. 2 выполнять с помощью учителя упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами
6. 1. 3. 2 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами
7. 1. 3. 2 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами
8. 1. 3. 2 выполнять самостоятельно упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами
9. 1. 3. 2 уверенно выполнять упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами
10. 1. 3. 2 демонстрировать выполнение освоенных видов движений в подвижных играх (перетягивание в шеренгах и выталкивание из круга, бег на скорость в эстафете по кругу и бег командами, эстафета с преодолением препятствий, игра "шагай вперед"
5. 1. 3. 3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба по гимнастической скамейке с предметом (мяч, палка, флажки, обруч). Поворот кругом переступанием на гимнастической скамейке. Расхождение вдвоем при встрече на половой доске, в коридоре 20 - 30 см
6. 1. 3. 3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба по гимнастической скамейке с перешагиванием через предмет высотой 10-15 см. Расхождение вдвоем на гимнастической скамейке. Ходьба по гимнастической скамейке с опусканием на одно колено
7. 1. 3. 3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба по гимнастической скамейке с собиранием предметов с пола с наклоном в приседе. Ходьба по наклонной гимнастической скамейке. Расхождение вдвоем на гимнастической скамейке (с помощью учителя). Равновесие на одной ноге
8. 1. 3. 3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба по рейке, гимнастической скамейке с помощью учителя. Ходьба по гимнастической скамейке группами. Равновесие на одной ноге (на скамейке)

9. 1. 3. 3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Аяқтың ұштарымен, бүйірлік қадамдармен, бұрылыспен, қолдың әртүрлі қозғалыстарымен жүру. Тепе-теңдікті сақтай отырып, еденнен гимнастикалық таяқшаларды, доптарды алып, гимнастикалық орындықта жүру. Қолдарындағы заттармен екеуінің кездескенде алшақтап өтуі
10. 1. 3. 3 тепе-теңдік жаттығуларын орындауды көрсету. Аяқ ұштарымен бүйірлік қадамдармен, бұрылыспен, қолдың әртүрлі қозғалыстарымен жүру. Гимнастикалық таяқшаларды, доптарды еденнен алумен, тепе-теңдікті сақтай отырып, гимнастикалық орындықта жүру. Қолдарындағы заттармен кездескен кезде екеуінің алшақтап өтуі
10. 1. 3. 4 үйренген қимылдарды қозғалыстық ойындарда қолдану
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
5. 1. 4. 1 мұғалімнің жетекшілігімен қозғалыстық ойындарда және кез келген спорттық ойындарда ережелерді орындау
6. 1. 4. 1 мұғалімнің сөздік нұсқаулығы бойынша қозғалыстық ойындарда және кез келген спорттық ойындарда ережелерді орындау
7. 1. 4. 1 мұғалімнің сөздік нұсқаулығы бойынша қозғалыстық ойындарда және кез келген спорттық ойындарда ережелерді орындау
8. 1. 4. 1 мұғалімнің жетекшілігімен қозғалыстық және спорттық ойындарда әрекеттерді мақсатқа бағыттап орындау.
9. 1. 4. 1 мұғалімнің жетекшілігімен қозғалыстық және спорттық ойындарда әрекеттерді мақсатқа бағыттап сенімді орындау.
10. 1. 4. 1 мұғалімнің көмегімен немесе өз бетінше гимнастикалық орындықта, рейкада жүру, гимнастикалық орындықта топпен жүру
5. 1. 4. 2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау
6. 1. 4. 2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау
7. 1. 4. 2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау
8. 1. 4. 2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау
9. 1. 4. 2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау
10. 1. 4. 2 үйренген әрекеттерді қозғалыстық ойындар кезінде қолдану, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау
5. 1. 4. 3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету (гимнастикалық матты)
6. 1. 4. 3 ауыр заттарды қолдмен тасымалдау, домалату, итеру кезінде ұжыммен әрекет ету

9. 1. 3. 3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба на носках приставными шагами, с поворотом, с различными движениями рук. Ходьба по гимнастической скамейке с доставанием с пола гимнастических палок, мячей, сохраняя равновесие. Расхождение вдвоем при встрече с предметами в руках
10. 1. 3. 3 демонстрировать выполнять упражнения на равновесие. Ходьба на носках приставными шагами, с поворотом, с различными движениями рук. Ходьба по гимнастической скамейке с доставанием с пола гимнастических палок, мячей, сохраняя равновесие. Расхождение вдвоем при встрече с предметами в руках
10. 1. 3. 4 применять изученные действия в подвижных играх
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
5. 1. 4. 1 выполнять правила в подвижных играх и любой спортивной игре под руководством учителя
6. 1. 4. 1 выполнять по словесной инструкции учителя правила в подвижных играх и любой спортивной игре
7. 1. 4. 1 выполнять по словесной инструкции учителя правила в подвижных играх и любой спортивной игре
8. 1. 4. 1 выполнять целенаправленно действия под руководством учителя в подвижных и спортивных играх
9. 1. 4. 1 уверенно выполнять целенаправленно действия под руководством учителя в подвижных и спортивных играх
10. 1. 4. 1 выполнять ходьбу по рейке, гимнастической скамейке с помощью учителя или самостоятельно, по гимнастической скамейке группами
5. 1. 4. 2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой
6. 1. 4. 2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного, агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой
7. 1. 4. 2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой
8. 1. 4. 2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой
9. 1. 4. 2 уважительно относиться к товарищам во время игр не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой
10. 1. 4. 2 применять изученные действия в подвижных играх,
радоваться победам других, поздравлять с победой
5. 1. 4. 3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов (гимнастического мата)
6. 1. 4. 3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов на руках, волоком, катанием, толканием

7. 1. 4. 3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау
8. 1. 4. 3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау
9. 1. 4. 3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау, қауіпсіздік техникасын сақтау
10. 1. 4. 3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау, қауіпсіздік техникасын сақтау
2) "Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру":
2-кесте
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 сынып
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
10 сынып
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
5. 2. 1. 1 өз қал-жағдайы туралы хабарлау, дене жаттығуларды орындау кезіндегі ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы қолжетімді әдістермен хабарлау
6. 2. 1. 1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы қолжетімді әдістермен хабарлау, ауырсынудың орнын көрсету
7. 2. 1. 1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу
8. 2. 1. 1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу, ауырсынуды сипаттау
9. 2. 1. 1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу, ауырсынуды сипаттау
10. 2. 1. 1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, жанашырлық білдіру, көмек көрсету, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу, ауырсынуды сипаттау
5. 2. 1. 2 жаттығу залында жүріп-тұру, гимнастикалық орындықта, гимнастикалық баспалдақта дене шынықтыру жаттығуларын орындау ережелерін сақтау (спорттық форманы дұрыс кию, мұғалімге еліктеу жаттығуларын орындау, дұрыс тыныс алу және дене қалпын сақтау), доппен, жалаушамен, құрсаумен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтау
6. 2. 1. 2 жаттығу залында жүріп-тұру, гимнастикалық орындықта, гимнастикалық баспалдақта, еден тақтасында, секіру және еңкею жаттығуларында, қозғалмалы ойындарда қауіпсіз ережелерін сақтау (тек мұғалім айтқан жаттығуларды және көрсеткендей орындау, дұрыс тыныс алу және дене қалпын сақтау), доппен, жалаушамен, құрсаумен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтау
7. 2. 1. 2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, секіру және еңкею, кедергілерден өту жаттығуларында, спорттық ойындар кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жаттығуларды орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, дененің тік қалпын сақтау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), доппен, жалаушамен, құрсаумен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтау

7. 1. 4. 3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения
8. 1. 4. 3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения
9. 1. 4. 3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения, следовать технике безопасности
10. 1. 4. 3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения, следовать технике безопасности
2) "Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
5. 2. 1. 1 сообщать доступными способами о своем самочувствии, болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки
6. 2. 1. 1 сообщать доступными способами о болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, уметь показать место локации болевых ощущений
7. 2. 1. 1 обращать внимание на самочувствие других и сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения
8. 2. 1. 1 обращать внимание на самочувствие других и сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения
9. 2. 1. 1 обращать внимание на самочувствие других, проявлять сочувствие и помощь, сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения
10. 2. 1. 1 обращать внимание на самочувствие других, проявлять сочувствие и помощь, сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения
5. 2. 1. 2 выполнять правила поведения в физкультурном зале во время занятий на гимнастической скамейке, гимнастической лестнице (правильно надевать спортивную форму, выполнять упражнения по подражанию учителю, правильно дышать и держать осанку), правила безопасного обращения с мячом, флажками, обручем.
6. 2. 1. 2 соблюдать правила поведения в физкультурном зале, во время занятий на гимнастической скамейке, гимнастической лестнице, половой доске. при прыжках и приседании, подвижных играх (выполнять только те упражнения и только так, как говорит учитель, правильно дышать и держать осанку), правила безопасного обращения с мячом, палкой, флажками, обручем
7. 2. 1. 2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале во время занятий на построение, перестроение, при прыжках и приседании, перелезании через препядствия, спортивных играх (соблюдать правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастической палкой, флажками, большими и малыми мячами, обручами

8. 2. 1. 2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, секіру және еңкею, кедергілерден өту жаттығуларында, спорттық ойындар кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жеке гигиенаны с ақтау, тепе-теңдік жаттығуларын орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), гимнастикалық құрал-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс ережелерін, салауатты өмір салты ережелерін сақтау
9. 2. 1. 2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, "ешкіден" секіру, кедергілерден өту, доп лақтыру, спорттық ойындар және командалық жұмыс кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жеке гигиенаны, өзара әрекеттесудің қауіпсіздігін сақтау, тепе-теңдік жаттығуларын орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), гимнастикалық құрал-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс ережелерін, салауатты өмір салты ережелерін сақтау
10. 2. 1. 2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, "ешкіден" секіру, кедергілерден өту, доп лақтыру, спорттық ойындар және командалық жұмыс кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жеке гигиенаны, өзара әрекеттесудің қауіпсіздігін сақтау, тепе-теңдік жаттығуларын орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), гимнастикалық құрал-жабдықтармен (доптар, арқандар, орындық, баспалдақ, қабырға) қауіпсіз жұмыс ережелерін, салауатты өмір салты ережелерін сақтау
32. Бағдарлама зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
33. Оқу материалын осы бағдарламада оқу жылдары (сыныптар) және тоқсандар бойынша бөлу ұсыныс түрінде берілді. Мұғалім оқу материалының күрделілігін төмендету немесе арттыру, әрбір білім алушының мүмкіндіктері мен нақты жетістіктерін ескере отырып, дене жүктемесінің көлемін ұлғайту немесе азайту үшін оқу материалын төрттен бірінен (сыныптан) екіншісіне ауыстыруға құқылы.
Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-10 сыныптары үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5 сынып:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
5.1.1.1 мұғалімнің көмегімен дене шынықтыру сабағына дайындалу;
5.1.1.2 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау. Тік жазықтықтың алдына тұрып, дұрыс дене бітімі күйінде тізені бүгіп, аяқтарды кезектеп көтеру;
5.1.1.3 мұғалімнің көмегімен дұрыс тыныс алумен қарапайым жаттығулардың элементтерін орындау;
5.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды, дұрыс дене бітімін сақтай отырып басында шағын шеңберді ұстауды мұғалімнің көмегімен орындау
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
5.1.2.1 Сапқа тұруды, қайта тұруды орындау: пәрмендерін және мұғалімнің көрсетуі бойынша алға созылған қолмен шеңберді ашу. Мұғалімнің бағыт көрсетуіме ноңға, солға бұрылыстар. Қатарда аяқтың ұштарымен түзелу. "Сапақа тұр!", "Сапты бұз!", "Түзел!", "Тік тұр!" пәрмендерін орындау;
5.1.2.2 жүру мен жүгіруді орындау: сол аяғынан, аяқтың ұшынан бастап жүру. Жұптасып жарысып, сапты сақтай отырып баяу қарқынмен жүгіру;
5.1.2.3 мұғалімнің көмегімен бір аяқпен алға жылжумен, қадаммен ұзындыққа, қадаммен биіктікке, 50 см биіктіктен 45 градус бұрылыспен гимнастикалық орындық арқылы тереңдікке секіруді орындау. Қолға тірелумен гимнастикалық орындық арқылы бүйірмен секіру;
5.1.2.4 мұғалімнің көмегімен заттарды лақтыруды, қағып алуды және беруді орындау, жүктерді тасымалдау;
5.1.2.6 қарапайым қимылдарды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды мұғалімнің көмегімен жеңу;
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
5.1.3.1 мұғалімнің көмегімен кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяқпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
5.1.3.2 мұғалімнің көмегімен көру қабілетін бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке (тұрып, жатып) бүгу және созу жаттығуларын орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
5.1.4.1 мұғалімнің жетекшілігімен қозғалыстық ойындарда және кез келген спорттық ойындарда ережелерді орындау;
5.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету (гимнастикалық матты)
2 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
5.1.1.1 мұғалімнің көмегімен дене шынықтыру сабағына дайындалу;
5.1.1.3 мұғалімнің көмегімен дұрыс тыныс алумен қарапайым жаттығулардың элементтерін орындау;
5.1.1.4 мұғалімнің көмегімен негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау;
5.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды, дұрыс дене бітімін сақтай отырып басында шағын шеңберді ұстауды мұғалімнің көмегімен орындау.
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
5.1.2.1 Сапқа тұруды, қайта тұруды орындау: пәрмендер және мұғалімнің көрсетуі бойынша алға созылған қолмен шеңберді ашу. Мұғалімнің бағыт көрсетуімен оңға, солға бұрылыстар. Қатарда аяқтың ұштарымен түзелу. "Сапақа тұр!", "Сапты бұз!", "Түзел!", "Тік тұр!" пәрмендерін орындау;
5.1.2.3 мұғалімнің көмегімен бір аяқпен алға жылжумен, қадаммен ұзындыққа, қадаммен биіктікке, 50 см биіктіктен 45 градус бұрылыспен гимнастикалық орындық арқылы тереңдікке секіруді орындау. Қолға тірелумен гимнастикалық орындық арқылы бүйірмен секіру;
5.1.2.5 гимнастикалық қабырғаға ауыса отырып, төрт аяғындағы көлбеу гимнастикалық орындыққа өрмелеуді орындау (орындық 3-4 рельске ілулі, аяқтарын бірінші рельске қою). Екі жағынан шектелген биіктігі 40-50 см кедергіге көтерілу;
5.1.2.6 қарапайым қимылдарды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды мұғалімнің көмегімен жеңу;
5.1.2.7 мұғалімнің көмегімен аялдамалармен, спорттық ойындарда қолданылатын қорғаныс әрекеттерімен қозғалысты орындау
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
5.1.3.1 мұғалімнің көмегімен кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
5.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Белгілі бір затпен гимнастикалық орындықта жүру (доп, таяқ, жалаулар, құрсау). Гимнастикалық орындықта айналмалы бұрылыс. Еден тақтасында, 20-30 см дәлізде кездескен кезде екеуінің алшақтығы
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
5.1.4.1 мұғалімнің жетекшілігімен қозғалыстық ойындарда және кез келген спорттық ойындарда ережелерді орындау;
5.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
5.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету (гимнастикалық матты)
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
5.2.1.1 өз қал-жағдайы туралы хабарлау, дене жаттығуларды орындау кезіндегі ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы қолжетімді әдістермен хабарлау;
5.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, гимнастикалық орындықта, гимнастикалық баспалдақта дене шынықтыру жаттығуларын орындау ережелерін сақтау (спорттық форманы дұрыс кию, мұғалімге еліктеу жаттығуларын орындау, дұрыс тыныс алу және дене қалпын сақтау), доппен, жалаушамен, құрсаумен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтау
3 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
5.1.1.1 мұғалімнің көмегімен дене шынықтыру сабағына дайындалу
5.1.1.2 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау. Тік жазықтықтың алдына тұрып, дұрыс дене бітімі күйінде тізені бүгіп, аяқтарды кезектеп көтеру;
5.1.1.4 мұғалімнің көмегімен негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау.
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
5.1.2.2 жүру мен жүгіруді орындау: сол аяғынан, аяқтың ұшынан бастап жүру. Жұптасып жарысып, сапты сақтай отырып баяу қарқынмен жүгіру;
5.1.2.4 мұғалімнің көмегімен заттарды лақтыруды, қағып алуды және беруді орындау, жүктерді тасымалдыу;
5.1.2.5 гимнастикалық қабырғаға ауыса отырып, төрт аяғындағы көлбеу гимнастикалық орындыққа өрмелеуді орындау (орындық 3-4 рельске ілулі, аяқтарын бірінші рельске қою). Екі жағынан шектелген биіктігі 40-50 см кедергіге көтерілу;
5.1.2.6 қарапайым қимылдарды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды мұғалімнің көмегімен жеңу;
5.1.2.7 мұғалімнің көмегімен аялдамалармен, спорттық ойындарда қолданылатын қорғаныс әрекеттерімен қозғалысты орындау
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
5.1.3.1 мұғалімнің көмегімен кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
5.1.3.2 мұғалімнің көмегімен көру қабілетін бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке (тұрып, жатып) бүгу және созу жаттығуларын орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау;
5.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Белгілі бір затпен гимнастикалық орындықта жүру (доп, таяқ, жалаулар, құрсау). Гимнастикалық орындықта айналмалы бұрылыс. Еден тақтасында, 20-30 см дәлізде кездескен кезде екеуінің алшақтығы
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
5.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
5.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету (гимнастикалық матты)
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
5.2.1.1 өз қал-жағдайы туралы хабарлау, дене жаттығуларды орындау кезіндегі ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы қолжетімді әдістермен хабарлау;
5.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, гимнастикалық орындықта, гимнастикалық баспалдақта дене шынықтыру жаттығуларын орындау ережелерін сақтау (спорттық форманы дұрыс кию, мұғалімге еліктеу жаттығуларын орындау, дұрыс тыныс алу және дене қалпын сақтау), доппен, жалаушамен, құрсаумен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтау
4 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
5.1.1.2 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау. Тік жазықтықтың алдына тұрып, дұрыс дене бітімі күйінде тізені бүгіп, аяқтарды кезектеп көтеру
5.1.1.4 мұғалімнің көмегімен негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау;
5.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды, дұрыс дене бітімін сақтай отырып басында шағын шеңберді ұстауды мұғалімнің көмегімен орындау
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
5.1.2.1 Сапқа тұруды, қайта тұруды орындау: команда және мұғалімнің көрсетуі бойынша алға созылған қолмен шеңберді ашу. Мұғалімнің бағыт көрсетуімен оңға, солға бұрылыстар. Қатарда аяқтың ұштарымен түзелу. "Сапақа тұр!", "Сапты бұз!", "Түзел!", "Тік тұр!" пәрмендерін орындау;
5.1.2.2 жүру мен жүгіруді орындау: сол аяғынан, аяқтың ұшынан бастап жүру. Жұптасып жарысып, сапты сақтай отырып баяу қарқынмен жүгіру;
5.1.2.3 мұғалімнің көмегімен бір аяқпен алға жылжумен, қадаммен ұзындыққа, қадаммен биіктікке, 50 см биіктіктен 45 градус бұрылыспен гимнастикалық орындық арқылы тереңдікке секіруді орындау. Қолға тірелумен гимнастикалық орындық арқылы бүйірмен секіру;
5.1.2.5 гимнастикалық қабырғаға ауыса отырып, төрт аяғындағы көлбеу гимнастикалық орындыққа өрмелеуді орындау (орындық 3-4 рельске ілулі, аяқтарын бірінші рельске қою). Екі жағынан шектелген биіктігі 40-50 см кедергіге көтерілу;
5.1.2.6 қарапайым қимылдарды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды мұғалімнің көмегімен жеңу;
5.1.2.7 мұғалімнің көмегімен аялдамалармен, спорттық ойындарда қолданылатын қорғаныс әрекеттерімен қозғалысты орындау
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
5.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Белгілі бір затпен гимнастикалық орындықта жүру (доп, таяқ, жалаулар, құрсау). Гимнастикалық орындықта айналмалы бұрылыс. Еден тақтасында, 20-30 см дәлізде кездескен кезде екеуінің алшақтығы
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
5.1.4.1 мұғалімнің жетекшілігімен қозғалыстық ойындарда және кез келген спорттық ойындарда ережелерді орындау;

8. 2. 1. 2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале во время занятий на построение, перестроение, при прыжках, перелезании через препядствия, спортивных играх (соблюдать личную гигиену, правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений на равновесие, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастическим снаряжением, правила ЗОЖ
9. 2. 1. 2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале, во время занятий на построение, перестроение, перестраивание, при прыжках через "козла" перелезании через препядствия, метании мячей, спортивных играх и командной работе (соблюдать личную гигиену, технику безопасного взаимодействия, правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений на равновесие, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастическим снаряжением, правила ЗОЖ
10. 2. 1. 2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале во время занятий на перестраивание, при беге, прыжках через "козла" перелезании через препядствия, метании мячей, спортивных играх и командной работе (соблюдать личную гигиену, технику бесопасного взаимодействия, правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений на равновесие, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного поведения и обращения с гимнастическим снаряжением (мячи, скакалки, скамейка, лестница, стенка), правила ЗОЖ
32. Настоящая Программа реализуется на основе долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов.
33. Распределение учебного материала по годам обучения (классам) и четвертям в настоящей программе является примерным. Учитель имеет право перенести учебный материал из одной четверти (класса) в другую для снижения или увеличения сложности учебного материала, увеличить или уменьшить объем физической нагрузки с учетом возможностей и реальных достижений каждого обучающегося.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой программы по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-10 классов
1) 5 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
5.1.1.1 готовиться к уроку физкультуры с помощью учителя;
5.1.1.2 выполнять упражнения на формирование правильной осанки. Из стойки у вертикальной плоскости в положении правильной осанки, поочередное поднимание ног, согнутых в коленях;
5.1.1.3 выполнять с помощью учителя элементы простейших упражнений с правильным дыханием;
5.1.1.5 выполнять с помощью учителя упражнения на формирование правильной осанки, удержание на голове небольшого круга с сохранением правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
5.1.2.1 выполнять построения, перестроения: размыкание на вытянутые руки вперед по команде и показу учителя. Повороты направо, налево с указанием направления учителем. Равнение по носкам в шеренге. Выполнение команд: "Становись!", "Разойдись!", "Равняйсь!", "Смирно!";
5.1.2.2 выполнять ходьбу и бег: ходьба, начиная с левой ноги, с носка. Бег парами наперегонки, в медленном темпе с соблюдением строя;
5.1.2.3 выполнять с помощью учителя прыжки на одной ноге с продвижением вперед, в длину с шага, в высоту с шага, в глубину с высоты 50 см. С поворотом на 45 градусов, через гимнастическую скамейку. Прыжок боком через гимнастическую скамейку с опорой на руки;
5.1.2.4 выполнять с помощью учителя броски, ловлю, передачу предметов, переноску груза;
5.1.2.6 преодолевать с помощью учителя возможные трудности, возникающие при выполнении простых движений;
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
5.1.3.1 выполнять с помощью учителя упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
5.1.3.2 выполнять с помощью учителя упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
5.1.4.1 выполнять правила в подвижных играх и любой спортивной игре под руководством учителя;
5.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов (гимнастического мата)
2 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
5.1.1.1 готовиться к уроку физкультуры с помощью учителя;
5.1.1.3 выполнять с помощью учителя элементы простейших упражнений с правильным дыханием;
5.1.1.4 выполнять с помощью учителя основные циклические движения;
5.1.1.5 выполнять с помощью учителя упражнения на формирование правильной осанки, удержание на голове небольшого круга с сохранением правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
5.1.2.1 выполнять построения, перестроения: размыкание на вытянутые руки вперед по команде и показу учителя. Повороты направо, налево с указанием направления учителем. Равнение по носкам в шеренге. Выполнение команд: "Становись!", "Разойдись!", "Равняйсь!", "Смирно!";
5.1.2.3 выполнять с помощью учителя прыжки на одной ноге с продвижением вперед, в длину с шага, в высоту с шага, в глубину с высоты 50 см. с поворотом на 45 градусов, через гимнастическую скамейку. Прыжок боком через гимнастическую скамейку с опорой на руки;
5.1.2.5 выполнять лазание по наклонной гимнастической скамейке на четвереньках с переходом на гимнастическую стенку (скамейка висит на 3-4 рейке, ноги ставить на первую рейку). Подлезание под препятствие высотой 40-50 см, ограниченное с боков;
5.1.2.6 преодолевать с помощью учителя возможные трудности, возникающие при выполнении простых движений;
5.1.2.7 выполнять с помощью учителя передвижения с остановками, защитными действиями, применяемыми в спортивных играх
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
5.1.3.1 выполнять с помощью учителя упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
5.1.3.3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба по гимнастической скамейке с предметом (мяч, палка, флажки, обруч). Поворот кругом переступанием на гимнастической скамейке. Расхождение вдвоем при встрече на половой доске, в коридоре 20 - 30 см
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
5.1.4.1 выполнять правила в подвижных играх и любой спортивной игре под руководством учителя;
5.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, уметь радоваться за победы других, поздравлять с победой;
5.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов (гимнастического мата)
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
5.2.1.1 сообщать доступными способами о своем самочувствии, болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки;
5.2.1.2 выполнять правила поведения в физкультурном зале во время занятий на гимнастической скамейке, гимнастической лестнице (правильно надевать спортивную форму, выполнять упражнения по подражанию учителю, правильно дышать и держать осанку), правила безопасного обращения с мячом, флажками, обручем
3 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
5.1.1.1 готовиться к уроку физкультуры с помощью учителя;
5.1.1.2 выполнять упражнения на формирование правильной осанки. Из стойки у вертикальной плоскости в положении правильной осанки, поочередное поднимание ног, согнутых в коленях. Удержание на голове небольшого круга с сохранением правильной осанки;
5.1.1.4 выполнять с помощью учителя основные циклические движения
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
5.1.2.2 выполнять ходьбу и бег: ходьба, начиная с левой ноги, с носка. Бег парами наперегонки, в медленном темпе с соблюдением строя;
5.1.2.4 выполнять с помощью учителя броски, ловлю, передачу предметов, переноску груза;
5.1.2.5 выполнять лазание по наклонной гимнастической скамейке на четвереньках с переходом на гимнастическую стенку (скамейка висит на 3-4 рейке, ноги ставить на первую рейку). Подлезание под препятствие высотой 40-50 см, ограниченное с боков;
5.1.2.6 преодолевать с помощью учителя возможные трудности, возникающие при выполнении простых движений;
5.1.2.7 выполнять с помощью учителя передвижения с остановками, защитными действиями, применяемыми в спортивных играх
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
5.1.3.1 выполнять с помощью учителя упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
5.1.3.2 выполнять с помощью учителя упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами;
5.1.3.3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба по гимнастической скамейке с предметом (мяч, палка, флажки, обруч). Поворот кругом переступанием на гимнастической скамейке. Расхождение вдвоем при встрече на половой доске, в коридоре 20 - 30 см.;
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
5.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
5.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов (гимнастического мата)
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
5.2.1.1 сообщать доступными способами о своем самочувствии, болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки;
5.2.1.2 выполнять правила поведения в физкультурном зале во время занятий на гимнастической скамейке, гимнастической лестнице (правильно надевать спортивную форму, выполнять упражнения по подражанию учителю, правильно дышать и держать осанку), правила безопасного обращения с мячом, флажками, обручем
4 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
5.1.1.2 выполнять упражнения на формирование правильной осанки. Из стойки у вертикальной плоскости в положении правильной осанки, поочередное поднимание ног, согнутых в коленях. Удержание на голове небольшого круга с сохранением правильной осанки
5.1.1.4 выполнять с помощью учителя основные циклические движения;
5.1.1.5 выполнять с помощью учителя упражнения на формирование правильной осанки, удержание на голове небольшого круга с сохранением правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
5.1.2.1 выполнять построения, перестроения: размыкание на вытянутые руки вперед по команде и показу учителя. Повороты направо, налево с указанием направления учителем. Равнение по носкам в шеренге. Выполнение команд: "Становись!", "Разойдись!", "Равняйсь!", "Смирно!";
5.1.2.2 выполнять ходьбу и бег: ходьба, начиная с левой ноги, с носка. Бег парами наперегонки, в медленном темпе с соблюдением строя;
5.1.2.3 выполнять с помощью учителя прыжки на одной ноге с продвижением вперед, в длину с шага, в высоту с шага, в глубину с высоты 50 см. с поворотом на 45 градусов, через гимнастическую скамейку. Прыжок боком через гимнастическую скамейку с опорой на руки;
5.1.2.5 выполнять лазание по наклонной гимнастической скамейке на четвереньках с переходом на гимнастическую стенку (скамейка висит на 3-4 рейке, ноги ставить на первую рейку). Подлезание под препятствие высотой 40-50 см, ограниченное с боков;
5.1.2.6 преодолевать с помощью учителя возможные трудности, возникающие при выполнении простых движений;
5.1.2.7 выполнять с помощью учителя передвижения с остановками, защитными действиями, применяемыми в спортивных играх
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
5.1.3.3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба по гимнастической скамейке с предметом (мяч, палка, флажки, обруч). Поворот кругом переступанием на гимнастической скамейке. Расхождение вдвоем при встрече на половой доске, в коридоре 20 - 30 см
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
5.1.4.1 выполнять правила в подвижных играх и любой спортивной игре под руководством учителя;

5.2.2.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау.
5.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету (гимнастикалық матты)
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
5.2.1.1 өз қал-жағдайы туралы хабарлау, дене жаттығуларды орындау кезіндегі ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы қолжетімді әдістермен хабарлау;
5.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, гимнастикалық орындықта, гимнастикалық баспалдақта дене шынықтыру жаттығуларын орындау ережелерін сақтау (спорттық форманы дұрыс кию, мұғалімге еліктеу жаттығуларын орындау, дұрыс тыныс алу және дене қалпын сақтау), доппен, жалаушамен, құрсаумен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтау
2) 6 сынып:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
6.1.1.1 дене шынықтыру сабағына дайындалу және мұғалімнің көмегімен киіну;
6.1.1.2 дене бітіміне жаттығулар орындау. Тік жазықтықтың алдына тұрып, дұрыс дене бітімі күйінде арқаны тік ұстап аяқтың ұштарымен отырып-тұрулар;
6.1.1.3 тыныс алу жаттығуларын орындау (жатқан күйде тыныс алу, кеудемен және ішпен тыныс алу);
6.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды, дұрыс дене бітімін ұстай отырып басындағы жүкпен жүруді мұғалімнің сөздік нұқауы бойынша орындау
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
6.1.2.1 Мұғалімнің сөйлеу нұсқаулығы бойынша сапқа тұруды, қайта тұруды орындау: сыртқа созылған қолмен шеңберді ашу. Мұғалімнің бағыт көрсетуімен айналу бұрылысы. "Түзел!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!" пәрмендерін орындау;
6.1.2.2 мұғалімнің ауызша нұсқаулары бойынша әр түрлі қарқынмен жүруді және жүгіруді (жылдам, баяу) орындау. Аралықты сақтай отырып, баяу қарқынмен. Мұғалімнің пәрмендері бойынша жоғары жылдамдықпен жүгіру;
6.1.2.3 тереңдікке секірулерді орындау. 2-3 қадамнан үзындыққа секірулер. 2-3 қадамнан "аяқтарды бүгіп" биіктікке секіру. Бір аяқпен итеріліп, жерге 2 аяқпен түсу арқылы ұзындыққа секіру;
6.1.2.4 мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша кішкентай допты дұрыс ұстап, оны қолдан қолға ауыстыра отырып, негізгі қимылдарды орындау. Үлкен және кіші допты жоғары лақтырып, оны серпіннен кейін ұстап алу;
6.1.2.5 бұрын үйретілген әдістермен гимнастикалық орындыққа жоғары, төмен, бүйірге өрмелеуді орындау. Затпен кедергіге көтерілу. Биіктігі 1 метрге дейінгі кедергіден өту. Гимнастикалық қабырға рейкасында 1-2 секундқа дейін қолмен ілініп тұру;
6.1.2.6 қарапайым дене жаттығуларды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды өз бетінше және мұғалімнің көмегімен жеңу
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
6.1.3.1 мұғалімнің ауызша нұсқаулығымен кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяқпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
6.1.3.2 мұғалімнің ауызша нұсқауымен көру қабілетін бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке (тұрып, жатып) бүгу және созу жаттығуларын орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
6.1.4.1 мұғалімнің сөздік нұсқаулығы бойынша қозғалыстық ойындарда және кез келген спорттық ойындарда ережелерді орындау;
6.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
6.1.4.3 ауыр заттарды қолымен тасымалдау, домалату, итеру кезінде ұжыммен әрекет ету
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
6.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы қолжетімді әдістермен хабарлау, ауырсынудың орнын көрсету;
6.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, гимнастикалық орындықта, гимнастикалық баспалдақта, еден тақтасында, секіру және еңкею жаттығуларында, қозғалмалы ойындарда қауіпсіз ережелерін сақтау (тек мұғалім айтқан жаттығуларды және көрсеткендей орындау, дұрыс тыныс алу және дене қалпын сақтау), доппен, жалаушамен, құрсаумен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтау
2 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
6.1.1.1 дене шынықтыру сабағына дайындалу және мұғалімнің көмегімен киіну;
6.1.1.2 дене бітіміне жаттығулар орындау. Тік жазықтықтың алдына тұрып, дұрыс дене бітімі күйінде арқаны тік ұстап аяқтың ұштарымен отырып-тұрулар;
6.1.1.4 мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау;
6.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды, дұрыс дене бітімін ұстай отырып басындағы жүкпен жүруді мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша орындау
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
6.1.2.1 мұғалімнің сөйлеу нұсқаулығы бойынша сапқа тұруды, қайта тұруды орындау: сыртқа созылған қолмен шеңберді ашу. Мұғалімнің бағыт көрсетуімен айналу бұрылысы "Түзел!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!" пәрмендерін орындау;
6.1.2.3 тереңдікке секірулерді орындау. 2-3 қадамнан үзындыққа секірулер. 2-3 қадамнан "аяқтарды бүгіп" биіктікке секіру. Бір аяқпен итеріліп, жерге 2 аяқпен түсу арқылы ұзындыққа секіру;
6.1.2.6 қарапайым дене жаттығуларды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды өз бетінше және мұғалімнің көмегімен жеңу;
6.1.2.7 мұғалімнің жетекшілігімен допты бір орында ұстау және беру
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
6.1.3.1 мұғалімнің ауызша нұсқаулығымен кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
6.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Гимнастикалық орындықта биіктігі 10-15 см болатын белгілі бір затты аттап өту арқылы жүру. Гимнастикалық орындықта бірге жүру. Гимнастикалық орындықта бір тіземен тізерлеп жүру
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
6.1.4.1 мұғалімнің сөздік нұсқаулығы бойынша қозғалыстық ойындарда және кез келген спорттық ойындарда ережелерді орындау;
6.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
6.1.4.3 ауыр заттарды қолымен тасымалдау, домалату, итеру кезінде ұжыммен әрекет ету
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
6.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы қолжетімді әдістермен хабарлау, ауырсынудың орнын көрсету;
6.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, гимнастикалық орындықта, гимнастикалық баспалдақта, еден тақтасында, секіру және еңкею жаттығуларында, қозғалмалы ойындарда қауіпсіз ережелерін сақтау (тек мұғалім айтқан жаттығуларды және көрсеткендей орындау, дұрыс тыныс алу және дене қалпын сақтау), доппен, жалаушамен, құрсаумен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтау
3 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
6.1.1.1 дене шынықтыру сабағына дайындалу және мұғалімнің көмегімен киіну;
6.1.1.2 дене бітіміне жаттығулар орындау. Тік жазықтықтың алдына тұрып, дұрыс дене бітімі күйінде арқаны тік ұстап аяқтың ұштарымен отырып-тұрулар;
6.1.1.4 мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
6.1.3.2 мұғалімнің ауызша нұсқауымен көру қабілетін бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке (тұрып, жатып) бүгу және созу жаттығуларын орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау;
6.1.2.4 мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша кішкентай допты дұрыс ұстап, оны қолдан қолға ауыстыра отырып, негізгі қимылдарды орындау. Үлкен және кіші допты жоғары лақтырып, оны серпіннен кейін ұстап алу;
6.1.2.5 бұрын үйретілген әдістермен гимнастикалық орындыққа жоғары, төмен, бүйірге өрмелеуді орындау. Затпен кедергіге көтерілу. Биіктігі 1 метрге дейінгі кедергіден өту. Гимнастикалық қабырға рейкасында 1-2 секундқа дейін қолмен ілініп тұру;
6.1.2.6 қарапайым дене жаттығуларды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды өз бетінше және мұғалімнің көмегімен жеңу;
6.1.2.7 мұғалімнің жетекшілігімен допты бір орында ұстау және беру
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
6.1.3.1 мұғалімнің ауызша нұсқаулығымен кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
6.1.3.2 мұғалімнің ауызша нұсқауымен көру қабілетін бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке (тұрып, жатып) бүгу және созу жаттығуларын орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау;
6.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Гимнастикалық орындықта биіктігі 10-15 см болатын белгілі бір затты аттап өту арқылы жүру. Гимнастикалық орындықта бірге жүру. Гимнастикалық орындықта бір тіземен тізерлеп жүру
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
6.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
6.1.4.3 ауыр заттарды қолымен тасымалдау, домалату, итеру кезінде ұжыммен әрекет ету
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
6.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы қолжетімді әдістермен хабарлау, ауырсынудың орнын көрсету;
6.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, гимнастикалық орындықта, гимнастикалық баспалдақта, еден тақтасында, секіру және еңкею жаттығуларында, қозғалмалы ойындарда қауіпсіз ережелерін сақтау (тек мұғалім айтқан жаттығуларды және көрсеткендей орындау, дұрыс тыныс алу және дене қалпын сақтау), доппен, жалаушамен, құрсаумен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтау
4 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
6.1.1.2 дене бітіміне жаттығулар орындау. Тік жазықтықтың алдына тұрып, дұрыс дене бітімі күйінде арқаны тік ұстап аяқтың ұштарымен отырып-тұрулар;
6.1.1.4 мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау;
6.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды, дұрыс дене бітімін ұстай отырып басындағы жүкпен жүруді мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша орындау
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
6.1.2.1 Мұғалімнің сөйлеу нұсқаулығы бойынша сапқа тұруды, қайта тұруды орындау: сыртқа созылған қолмен шеңберді ашу. Мұғалімнің бағыт көрсетуімен айналу бұрылысы. "Түзел!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!" пәрмендерін орындау;
6.1.2.2 мұғалімнің ауызша нұсқаулары бойынша әр түрлі қарқынмен жүруді және жүгіруді (жылдам, баяу) орындау. Аралықты сақтай отырып, баяу қарқынмен. Мұғалімнің командасы бойынша жоғары жылдамдықпен жүгіру;
6.1.2.3 тереңдікке секірулерді орындау. 2-3 қадамнан үзындыққа секірулер. 2-3 қадамнан "аяқтарды бүгіп" биіктікке секіру. Бір аяқпен итеріліп, жерге 2 аяқпен түсу арқылы ұзындыққа секіру;
6.1.2.5 бұрын үйретілген әдістермен гимнастикалық орындыққа жоғары, төмен, бүйірге өрмелеуді орындау. Затпен кедергіге көтерілу. Биіктігі 1 метрге дейінгі кедергіден өту. Гимнастикалық қабырға рейкасында 1-2 секундқа дейін қолмен ілініп тұру;
6.1.2.6 қарапайым дене жаттығуларды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды өз бетінше және мұғалімнің көмегімен жеңу;
6.1.2.7 мұғалімнің жетекшілігімен допты бір орында ұстау және беру
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
6.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Гимнастикалық орындықта биіктігі 10-15 см болатын белгілі бір затты аттап өту арқылы жүру. Гимнастикалық орындықта бірге жүру. Гимнастикалық орындықта бір тіземен тізерлеп жүру
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
6.1.4.1 мұғалімнің сөздік нұсқаулығы бойынша қозғалыстық ойындарда және кез келген спорттық ойындарда ережелерді орындау;
6.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
6.1.4.3 ауыр заттарды қолымен тасымалдау, домалату, итеру кезінде ұжыммен әрекет ету
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
6.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы қолжетімді әдістермен хабарлау, ауырсынудың орнын көрсету;
6.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, гимнастикалық орындықта, гимнастикалық баспалдақта, еден тақтасында, секіру және еңкею жаттығуларында, қозғалмалы ойындарда қауіпсіз ережелерін сақтау (тек мұғалім айтқан жаттығуларды және көрсеткендей орындау, дұрыс тыныс алу және дене қалпын сақтау), доппен, жалаушамен, құрсаумен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтау

5.2.2.2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
5.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов (гимнастического мата)
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
5.2.1.1 сообщать доступными способами о своем самочувствии, болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки;
5.2.1.2 выполнять правила поведения в физкультурном зале во время занятий на гимнастической скамейке, гимнастической лестнице (правильно надевать спортивную форму, выполнять упражнения по подражанию учителю, правильно дышать и держать осанку), правила безопасного обращения с мячом, флажками, обручем
2) 6 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
6.1.1.1 готовиться к уроку физкультуры и одеваться с помощью учителя;
6.1.1.2 выполнять упражнения на осанку. Стоя у вертикальной плоскости в положении правильной осанки, приседания на носках с прямой спиной;
6.1.1.3 выполнять дыхательные упражнения (дыхание в положении лежа, грудное и брюшное дыхание);
6.1.1.5 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения на формирование правильной осанки, ходьба с грузом на голове с удержанием правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
6.1.2.1 выполнять по словесной инструкции учителя построения, перестроения: размыкание на вытянутые руки в стороны. Поворот кругом с показом направления учителем. Выполнение команд: "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!", "Смирно!";
6.1.2.2 выполнять по словесной инструкции учителя ходьбу и бег в разном темпе (быстро, медленно). В медленном темпе с сохранением интервала. Бег на скорость с высокого старта по команде учителя;
6.1.2.3 выполнять прыжки в глубину. Прыжки в длину с 2-3 шагов. Прыжок в высоту "согнув ноги" с 2-3 шагов. Прыжок в длину толчком одной ноги с приземлением на 2 через "ров";
6.1.2.4 выполнять по словесной инструкции учителя основные движения с правильным удерживанием малого мяча, перекладыванием его из рук в руки. Броски большого и малого мяча вверх, и ловля его после отскока;
6.1.2.5 выполнять лазание по гимнастической скамейке вверх, вниз, в сторону ранее изученными способами. Подлезание под препятствие с предметом. Перелезание через препятствие высотой до 1 метра. Вис на рейке гимнастической стенки на руках до 1- 2 сек;
6.1.2.6 с помощью и самостоятельно преодолевать возможные трудности, возникающие при выполнении простых физических упражнений
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
6.1.3.1 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
6.1.3.2 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
6.1.4.1 выполнять по словесной инструкции учителя правила в подвижных играх и любой спортивной игре;
6.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного, агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
6.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов на руках, волоком, катанием, толканием
2.1. 2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
6.2.1.1 сообщать доступными способами о болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, уметь показать место локации болевых ощущений;
6.2.1.2 соблюдать правила поведения в физкультурном зале, во время занятий на гимнастической скамейке, гимнастической лестнице, половой доске. при прыжках и приседании, подвижных играх (выполнять только те упражнения и только так, как говорит учитель, правильно дышать и держать осанку), правила безопасного обращения с мячом, палкой, флажками, обручем
2 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
6.1.1.1 готовиться к уроку физкультуры и одеваться с помощью учителя;
6.1.1.2 выполнять упражнения на осанку. Стоя у вертикальной плоскости в положении правильной осанки, приседания на носках с прямой спиной;
6.1.1.4 выполнять по словесной инструкции учителя основные циклические движения;
6.1.1.5 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения на формирование правильной осанки, ходьба с грузом на голове с удержанием правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
6.1.2.1 выполнять по словесной инструкции учителя построения, перестроения: размыкание на вытянутые руки в стороны. Поворот кругом с показом направления учителем. Выполнение команд: "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!";
6.1.2.3 выполнять прыжки в глубину. Прыжки в длину с 2-3 шагов. Прыжок в высоту "согнув ноги" с 2-3 шагов. Прыжок в длину толчком одной ноги с приземлением на 2 через "ров"; 6.1.2.5 выполнять лазание по гимнастической скамейке вверх, вниз, в сторону ранее изученными способами. Подлезание под препятствие с предметом. Перелезание через препятствие высотой до 1 метра. Вис на рейке гимнастической стенки на руках до 1- 2 сек;
6.1.2.6 с помощью и самостоятельно преодолевать возможные трудности, возникающие при выполнении простых физических упражнений;
6.1.2.7 выполнять ловлю и передачу мяча на месте под руководством учителя
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
6.1.3.1 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
6.1.3.3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба по гимнастической скамейке с перешагиванием через предмет высотой 10-15 см. Расхождение вдвоем на гимнастической скамейке. Ходьба по гимнастической скамейке с опусканием на одно колено
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
6.1.4.1 выполнять по словесной инструкции учителя правила в подвижных играх и любой спортивной игре;
6.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного, агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
6.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов на руках, волоком, катанием, толканием
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
6.2.1.1 сообщать доступными способами о болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, уметь показать место локации болевых ощущений;
6.2.1.2 соблюдать правила поведения в физкультурном зале, во время занятий на гимнастической скамейке, гимнастической лестнице, половой доске. при прыжках и приседании, подвижных играх (выполнять только те упражнения и только так, как говорит учитель, правильно дышать и держать осанку), правила безопасного обращения с мячом, палкой, флажками, обручем
3 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
6.1.1.1 готовиться к уроку физкультуры и одеваться с помощью учителя;
6.1.1.2 выполнять упражнения на осанку. Стоя у вертикальной плоскости в положении правильной осанки, приседания на носках с прямой спиной;
6.1.1.4 выполнять по словесной инструкции учителя основные циклические движения
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
6.1.3.2 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами;
6.1.2.4 выполнять по словесной инструкции учителя основные движения с правильным удерживанием малого мяча, перекладыванием его из рук в руки. Броски большого и малого мяча вверх, и ловля его после отскока;
6.1.2.5 выполнять лазание по гимнастической скамейке вверх, вниз, в сторону ранее изученными способами. Подлезание под препятствие с предметом. Перелезание через препятствие высотой до 1 метра. Вис на рейке гимнастической стенки на руках до 1- 2 сек;
6.1.2.6 с помощью и самостоятельно преодолевать возможные трудности, возникающие при выполнении простых физических упражнений;
6.1.2.7 выполнять ловлю и передачу мяча на месте под руководством учителя
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
6.1.3.1 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
6.1.3.2 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами;
6.1.3.3 выполнять прыжки в глубину. Прыжки в длину с 2-3 шагов. Прыжок в высоту "согнув ноги" с 2-3 шагов. Прыжок в длину толчком одной ноги с приземлением на 2 через "ров";
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
6.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного, агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
6.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов на руках, волоком, катанием, толканием
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
6.2.1.1 сообщать доступными способами о болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, уметь показать место локации болевых ощущений;
6.2.1.2 соблюдать правила поведения в физкультурном зале, во время занятий на гимнастической скамейке, гимнастической лестнице, половой доске. при прыжках и приседании, подвижных играх (выполнять только те упражнения и только так, как говорит учитель, правильно дышать и держать осанку), правила безопасного обращения с мячом, палкой, флажками, обручем
4 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
6.1.1.2 выполнять упражнения на осанку. Стоя у вертикальной плоскости в положении правильной осанки, приседания на носках с прямой спиной;
6.1.1.4 выполнять по словесной инструкции учителя основные циклические движения;
6.1.1.5 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения на формирование правильной осанки, ходьба с грузом на голове с удержанием правильной осанки;
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
6.1.2.1 выполнять по словесной инструкции учителя построения, перестроения: размыкание на вытянутые руки в стороны. Поворот кругом с показом направления учителем. Выполнение команд: "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!";
6.1.2.2 выполнять по словесной инструкции учителя ходьбу и бег в разном темпе (быстро, медленно). В медленном темпе с сохранением интервала. Бег на скорость с высокого старта по команде учителя;
6.1.2.3 выполнять прыжки в глубину. Прыжки в длину с 2-3 шагов. Прыжок в высоту "согнув ноги" с 2-3 шагов. Прыжок в длину толчком одной ноги с приземлением на 2 через "ров";
6.1.2.5 выполнять лазание по гимнастической скамейке вверх, вниз, в сторону ранее изученными способами. Подлезание под препятствие с предметом. Перелезание через препятствие высотой до 1 метра. Вис на рейке гимнастической стенки на руках до 1- 2 сек
6.1.2.6 с помощью и самостоятельно преодолевать возможные трудности, возникающие при выполнении простых физических упражнений;
6.1.2.7 выполнять ловлю и передачу мяча на месте под руководством учителя
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
6.1.3.3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба по гимнастической скамейке с перешагиванием через предмет высотой 10-15 см. Расхождение вдвоем на гимнастической скамейке. Ходьба по гимнастической скамейке с опусканием на одно колено
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
6.1.4.1 выполнять по словесной инструкции учителя правила в подвижных играх и любой спортивной игре;
6.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного, агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
6.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов на руках, волоком, катанием, толканием
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
6.2.1.1 сообщать доступными способами о болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, уметь показать место локации болевых ощущений;
6.2.1.2 соблюдать правила поведения в физкультурном зале, во время занятий на гимнастической скамейке, гимнастической лестнице, половой доске. при прыжках и приседании, подвижных играх (выполнять только те упражнения и только так, как говорит учитель, правильно дышать и держать осанку), правила безопасного обращения с мячом, палкой, флажками, обручем

3) 7 сынып:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 четверть
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
7.1.1.1 дене шынықтыру сабағына дайындықты орындау;
7.1.1.2 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау. Басты жоғары көтеріп, қолдарды арқаға қойып жүру. Мұғалімнің нұсқаулығы бойынша дұрыс дене бітімін ұстау;
7.1.1.3 тыныс алу жаттығуларын орындау. (еліктеу және бұйрық бойынша жүру және жүгіру кезінде өлшенген тыныс алу);
7.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды өз бетінше орындау
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
7.1.2.1 мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша сапқа тұруды, қайта тұруды, аралықты ашуды, бұрылуды, сап пәрмендерін, сап ретімен санауды орындау
7.1.2.2 қадам ұзындығын өзгертумен жүруді орындау (үлкен, кіші қадамдар). Жүруді және жүгіруді кезектестіру. Жүгіру эстафеталары (жұптармен);
7.1.2.3 Ұзындыққа секіруді, жүгіруден (итеру орны белгіленбеген), жүгіруден биіктікке секіруді, тереңдікке секіруді орындау. Белгіленген жерден екі аяқты итеру арқылы ұзындыққа секіру;
7.1.2.4 допты бір-бірінің иығынан лақтыру. Допты еденге кезекпен оң және сол қолмен соғу. Допты қашықтыққа лақтыру. Доптарды екі қолмен және бір қолмен лақтыру және ұстап алу;
7.1.2.5 гимнастикалық қабырғаға өрмелеу арқылы төрт аяқтап гимнастикалық орындыққа өрмелеудің үйлесімін орындау. Кедергілерге өрмелеуді астынан еңбектеумен үйлестіру. Әр түрлі биіктіктегі кедергілерден өту;
7.1.2.6 қарапайым дене және өзгертілген жаттығуларды орындау кезінде қиындықтарды жеңу қабілетін нығайту
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
7.1.3.1 мұғалімнің көмегімен кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяқпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
7.1.3.2 мұғалімнің ауызша нұсқауымен көру қабілетін бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке (тұрып, жатып) бүгу және созу жаттығуларын орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
7.1.4.1 мұғалімнің сөздік нұсқаулығы бойынша қозғалыстық ойындарда және кез келген спорттық ойындарда ережелерді орындау;
7.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
7.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
7.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу;
7.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, секіру және еңкею, кедергілерден өту жаттығуларында, спорттық ойындар кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жаттығуларды орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, дененің тік қалпын сақтау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), доппен, жалаушамен, құрсаумен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтау
2 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
7.1.1.1 дене шынықтыру сабағына дайындықты орындау;
7.1.1.2 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау. Басты жоғары көтеріп, қолдарды арқаға қойып жүру. Мұғалімнің нұсқаулығы бойынша дұрыс дене бітімін ұстау;
7.1.1.4 өз бетінше негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау;
7.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды өз бетінше орындау
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
7.1.2.1 мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша сапқа тұруды, қайта тұруды, аралықты ашуды, бұрылуды, сап пәрмендерін, сап ретімен санауды орындау
7.1.2.3 ұзындыққа секіруді, жүгіруден (итеру орны белгіленбеген), жүгіруден биіктікке секіруді, тереңдікке секіруді орындау. Белгіленген жерден екі аяқты итеру арқылы ұзындыққа секіру;
7.1.2.5 гимнастикалық қабырғаға өрмелеу арқылы төрт аяқтап гимнастикалық орындыққа өрмелеудің үйлесімін орындау. Кедергілерге өрмелеуді астынан еңбектеумен үйлестіру. Әр түрлі биіктіктегі кедергілерден өту;
7.1.2.6 қарапайым дене және өзгертілген жаттығуларды орындау кезінде қиындықтарды жеңу қабілетін нығайту;
7.1.2.7 мұғалімнің жетекшілігімен спорттық элементтері бар қимылдық ойындарда игерілген қозғалыс түрлерін қолдану
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
7.1.3.1 мұғалімнің көмегімен кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
7.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Еңкейіп еденнен заттарды жинап, гимнастикалық орындықта жүру. Көлбеу гимнастикалық орындықта жүру. Гимнастикалық орындықта екеуінің өтуі (мұғалімнің көмегімен). Бір аяғындағы тепе-теңдік
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
7.1.4.1 мұғалімнің сөздік нұсқаулығы бойынша қозғалыстық ойындарда және кез келген спорттық ойындарда ережелерді орындау;
7.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
7.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
7.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу;
7.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, секіру және еңкею, кедергілерден өту жаттығуларында, спорттық ойындар кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жаттығуларды орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, дененің тік қалпын сақтау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), доппен, жалаушамен, құрсаумен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтау
3 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
7.1.1.1 дене шынықтыру сабағына дайындықты орындау;
7.1.1.2 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау. Басты жоғары көтеріп, қолдарды арқаға қойып жүру. Мұғалімнің нұсқаулығы бойынша дұрыс дене бітімін ұстау;
7.1.1.4 өз бетінше негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
7.1.2.1 мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша сапқа тұруды, қайта тұруды, аралықты ашуды, бұрылуды, сап пәрмендерін, сап ретімен санауды орындау
7.1.2.4 допты бір-бірінің иығынан лақтыру. Допты еденге кезекпен оң және сол қолмен соғу. Допты қашықтыққа лақтыру. Доптарды екі қолмен және бір қолмен лақтыру және ұстап алу;
7.1.2.5 гимнастикалық қабырғаға өрмелеу арқылы төрт аяқтап гимнастикалық орындыққа өрмелеудің үйлесімін орындау. Кедергілерге өрмелеуді астынан еңбектеумен үйлестіру. Әр түрлі биіктіктегі кедергілерден өту;
7.1.2.6 қарапайым дене және өзгертілген жаттығуларды орындау кезінде қиындықтарды жеңу қабілетін нығайту;
7.1.2.7 мұғалімнің жетекшілігімен спорттық элементтері бар қимылдық ойындарда игерілген қозғалыс түрлерін қолдану
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
7.1.3.1 мұғалімнің көмегімен кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
7.1.3.2 мұғалімнің ауызша нұсқауымен көру қабілетін бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке (тұрып, жатып) бүгу және созу жаттығуларын орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау;
7.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Еңкейіп еденнен заттарды жинап, гимнастикалық орындықта жүру. Көлбеу гимнастикалық орындықта жүру. Гимнастикалық орындықта екеуінің өтуі (мұғалімнің көмегімен). Бір аяғындағы тепе-теңдік
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
7.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
7.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
7.2.1.1 Дене жаттығуларды орындау кезіндегі ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы қолжетімді әдістермен хабарлау;
7.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, өзін-өзі ұстау, дене жаттығуларын орындау ережелерін сақтау
4 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
7.1.1.2 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау. Басты жоғары көтеріп, қолдарды арқаға қойып жүру. Мұғалімнің нұсқаулығы бойынша дұрыс дене бітімін ұстау;
7.1.1.4 өз бетінше негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау;
7.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды өз бетінше орындау
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша сапқа тұруды, қайта тұруды, аралықты ашуды, бұрылуды, сап пәрмендерін, сап ретімен санауды орындау
7.1.2.2 қадам ұзындығын өзгертумен жүруді орындау (үлкен, кіші қадамдар). Жүруді және жүгіруді кезектестіру. Жүгіру эстафеталары (жұптармен);
7.1.2.3 Ұзындыққа секіруді, жүгіруден (итеру орны белгіленбеген), жүгіруден биіктікке секіруді, тереңдікке секіруді орындау. Белгіленген жерден екі аяқты итеру арқылы ұзындыққа секіру;
7.1.2.5 гимнастикалық қабырғаға өрмелеу арқылы төрт аяқтап гимнастикалық орындыққа өрмелеудің үйлесімін орындау. Кедергілерге өрмелеуді астынан еңбектеумен үйлестіру. Әр түрлі биіктіктегі кедергілерден өту;
7.1.2.6 қарапайым дене және өзгертілген жаттығуларды орындау кезінде қиындықтарды жеңу қабілетін нығайту;
7.1.2.7 мұғалімнің жетекшілігімен спорттық элементтері бар қимылдық ойындарда игерілген қозғалыс түрлерін қолдану
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
7.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Еңкейіп еденнен заттарды жинап, гимнастикалық орындықта жүру. Көлбеу гимнастикалық орындықта жүру. Гимнастикалық орындықта екеуінің өтуі (мұғалімнің көмегімен). Бір аяғындағы тепе-теңдік
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
7.1.4.1 мұғалімнің сөздік нұсқаулығы бойынша қозғалыстық ойындарда және кез келген спорттық ойындарда ережелерді орындау;
7.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
7.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
7.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу;
7.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, секіру және еңкею, кедергілерден өту жаттығуларында, спорттық ойындар кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жаттығуларды орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, дененің тік қалпын сақтау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), доппен, жалаушамен, құрсаумен қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтау

3) 7 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
7.1.1.1 выполнять подготовку к уроку физкультуры;
7.1.1.2 выполнять упражнения для формирования правильной осанки. Ходьба с руками за спиной, приподнятой головой. Принятие правильной осанки по инструкции учителя;
7.1.1.3 выполнять дыхательные упражнения. (дозированное дыхание при ходьбе и беге по подражанию и команде);
7.1.1.5 выполнять самостоятельно упражнения на формирование правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
7.1.2.1 выполнять по словесной инструкции учителя построения, перестроения: размыкания, повороты, строевые команды, расчет по порядку
7.1.2.2 выполнять ходьбу с изменением длины шага (большими, маленькими шагами). Чередование ходьбы и бега. Эстафеты с бегом (парами);
7.1.2.3 выполнять прыжки в длину, с разбега (место толчка не обозначено), прыжок в высоту с разбега, прыжки в глубину. Прыжок в длину толчком двух ног с обозначенного места;
7.1.2.4 выполнять броски мяча друг другу от плеча. Удары мяча об пол поочередно правой и левой рукой. Броски мяча на дальность. Подбрасывание и ловля мячей двумя руками и одной рукой;
7.1.2.5 выполнять сочетание переползания по гимнастической скамейке на четвереньках с лазанием по гимнастической стенке. Сочетание перелезания через препятствия с подлезанием. Перешагивание через препятствия различной высоты;
7.1.2.6 укреплять умения преодоления трудностей при выполнении простых и измененных физических упражнений
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
7.1.3.1 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
7.1.3.2 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
7.1.4.1 выполнять по словесной инструкции учителя правила в подвижных играх и любой спортивной игре;
7.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
7.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
7.2.1.1 обращать внимание на самочувствие других и сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения
7.2.1.2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале во время занятий на построение, перестроение, при прыжках и приседании, перелезании через препядствия, спортивных играх (соблюдать правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастической палкой, флажками, большими и малыми мячами, обручами
2 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
7.1.1.1 выполнять подготовку к уроку физкультуры;
7.1.1.2 выполнять упражнения для формирования правильной осанки. Ходьба с руками за спиной, приподнятой головой. Принятие правильной осанки по инструкции учителя;
7.1.1.4 выполнять самостоятельно основные циклические движения;
7.1.1.5 выполнять самостоятельно упражнения на формирование правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
7.1.2.1 выполнять по словесной инструкции учителя построения, перестроения: размыкания, повороты, строевые команды, расчет по порядку
7.1.2.3 выполнять прыжки в длину, с разбега (место толчка не обозначено), прыжок в высоту с разбега, прыжки в глубину. Прыжок в длину толчком двух ног с обозначенного места;
7.1.2.5 выполнять сочетание переползания по гимнастической скамейке на четвереньках с лазанием по гимнастической стенке. Сочетание перелезания через препятствия с подлезанием. Перешагивание через препятствия различной высоты;
7.1.2.6 укреплять умения преодоления трудностей при выполнении простых и измененных физических упражнений;
7.1.2.7 применять освоенные виды движений в подвижных играх со спортивными элементами под руководством учителя
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
7.1.3.1 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
7.1.3.3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба по гимнастической скамейке с собиранием предметов с пола с наклоном в приседе. Ходьба по наклонной гимнастической скамейке. Расхождение вдвоем на гимнастической скамейке (с помощью учителя). Равновесие на одной ноге
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
7.1.4.1 выполнять по словесной инструкции учителя правила в подвижных играх и любой спортивной игре;
7.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
7.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
7.2.1.1 обращать внимание на самочувствие других и сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения;
7.2.1.2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале во время занятий на построение, перестроение, при прыжках и приседании, перелезании через препядствия, спортивных играх (соблюдать правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастической палкой, флажками, большими и малыми мячами, обручами
3 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
7.1.1.1 выполнять подготовку к уроку физкультуры;
7.1.1.2 выполнять упражнения для формирования правильной осанки. Ходьба с руками за спиной, приподнятой головой. Принятие правильной осанки по инструкции учителя;
7.1.1.4 выполнять самостоятельно основные циклические движения
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
7.1.2.1 выполнять по словесной инструкции учителя построения, перестроения: размыкания, повороты, строевые команды, расчет по порядку
7.1.2.4 выполнять броски мяча друг другу от плеча. Удары мяча об пол поочередно правой и левой рукой. Броски мяча на дальность. Подбрасывание и ловля мячей двумя руками и одной рукой;
7.1.2.5 выполнять сочетание переползания по гимнастической скамейке на четвереньках с лазанием по гимнастической стенке. Сочетание перелезания через препятствия с подлезанием. Перешагивание через препятствия различной высоты;
7.1.2.6 укреплять умения преодоления трудностей при выполнении простых и измененных физических упражнений;
7.1.2.7 применять освоенные виды движений в подвижных играх со спортивными элементами под руководством учителя
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
7.1.3.1 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
7.1.3.2 выполнять по словесной инструкции учителя упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами;
7.1.3.3 выполнять прыжки в длину, с разбега (место толчка не обозначено), прыжок в высоту с разбега, прыжки в глубину. Прыжок в длину толчком двух ног с обозначенного места
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
7.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
7.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
7.2.1.1 обращать внимание на самочувствие других и сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения;
7.2.1.2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале во время занятий на построение, перестроение, при прыжках и приседании, перелезании через препядствия, спортивных играх (соблюдать правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастической палкой, флажками, большими и малыми мячами, обручами
4 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
7.1.1.2 выполнять упражнения для формирования правильной осанки. Ходьба с руками за спиной, приподнятой головой. Принятие правильной осанки по инструкции учителя;
7.1.1.4 выполнять самостоятельно основные циклические движения;
7.1.1.5 выполнять самостоятельно упражнения на формирование правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
7.1.2.1 выполнять по словесной инструкции учителя построения, перестроения: размыкания, повороты, строевые команды, расчет по порядку
7.1.2.2 выполнять ходьбу с изменением длины шага (большими, маленькими шагами). Чередование ходьбы и бега. Эстафеты с бегом (парами);
7.1.2.3 выполнять прыжки в длину, с разбега (место толчка не обозначено), прыжок в высоту с разбега, прыжки в глубину. Прыжок в длину толчком двух ног с обозначенного места;
7.1.2.5 выполнять сочетание переползания по гимнастической скамейке на четвереньках с лазанием по гимнастической стенке. Сочетание перелезания через препятствия с подлезанием. Перешагивание через препятствия различной высоты;
7.1.2.6 укреплять умения преодоления трудностей при выполнении простых и измененных физических упражнений;
7.1.2.7 применять освоенные виды движений в подвижных играх со спортивными элементами под руководством учителя
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
7.1.3.3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба по гимнастической скамейке с собиранием предметов с пола с наклоном в приседе. Ходьба по наклонной гимнастической скамейке. Расхождение вдвоем на гимнастической скамейке (с помощью учителя). Равновесие на одной ноге;
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
7.1.4.1 выполнять по словесной инструкции учителя правила в подвижных играх и любой спортивной игре;
7.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
7.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
7.2.1.1 обращать внимание на самочувствие других и сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения;
7.2.1.2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале во время занятий на построение, перестроение, при прыжках и приседании, перелезании через препядствия, спортивных играх (соблюдать правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастической палкой, флажками, большими и малыми мячами, обручами

4) 8 сынып:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
8.1.1.1 мұғалімнің жетекшілігімен сыныптан дене шынықтыру сабағына бару;
8.1.1.2 дене бітіміне жаттығулар орындау; тізені бүгіп, аяқтарды кезектеп көтеру, арқаны тік ұстап, аяқтардың ұшымен отырып-тұру; түрлі жүруді орындау
8.1.1.3 тыныс алу жаттығуларын орындау (жаттығуларды орындау кезіндегі терең тыныс алу (үлгі бойынша);
8.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды өз бетінше орындау
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
8.1.2.1 мұғалімнің жетекшілігімен сапқа тұруды, қайта тұруды орындау: мұғалімнің нұсқаулығы бойынша, залдың әртүрлі бөлігінде қатарға, бағанға, шеңберге тұру. Мұғалімнің нұсқаулығы бойынша қатардан бағанға, шеңберге қайта тұру;
8.1.2.2 қарапайым кедергілерді жеңе отырып, жүру және жүгіру. Мұғалімнің нұсқауы бойынша жүруді, жүгіруді және тоқтауды бастау. Жүруде, жүгіруде мұғалімнің нақты нұсқаулары және бағыттары бойынша бағыттарды өзгерту;
8.1.2.3 "Аяқты бүгу" тәсілімен жүгіруден биіктікке секіруді, белгіленген жерде итеріп жүгіруден ұзындыққа секіруді, 50-60 см биіктіктен тереңдікке секіруді, белгіленген жерге секіруді, орнынан ұзындыққа секіруді, екі аяқты белгіленген жерге итеруді орындау;
8.1.2.4 лақтыру, ұстап алу, заттарды беру, жүкті тасымалдау. Допты еденге бір, екі қолмен соғу. Допты қадамнан нысанаға лақтыру. Допты қашықтыққа лақтыру;
8.1.2.5 3-4 әр түрлі кедергілерді еңсеру. Гимнастикалық қабырғаға өтумен көлденең гимнастикалық орындыққа өрмелеу, гимнастикалық қабырғаның 5-ші рейкасына дейін өрмелеу. Гимнастикалық қабырғаның көршілес бөлігіне өтумен бүйірлік қадаммен қозғалу, төмен түсу. Екі жағынан шектелген кедергінің астына еңбектеп өту;
8.1.2.6 қозғалыс белсенділігін оқытудың әртүрлі кезеңдерінде қиындықтарды жеңу дағдыларын және біліктерін жетілдіру
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
8.1.3.1 өз бетінше кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяқпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
8.1.3.2 өз бетінше көру қабілетін бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке дейін (тұрып, жатып) бүгу және созу жаттығуларын орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
8.1.4.1 мұғалімнің жетекшілігімен қозғалыстық және спорттық ойындарда әрекеттерді мақсатқа бағыттап орындау;
8.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
8.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
8.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу, ауырсынуды сипаттау;
8.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, секіру және еңкею, кедергілерден өту жаттығуларында, спорттық ойындар кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жеке гигиенаны с ақтау, тепе-теңдік жаттығуларын орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), гимнастикалық құрал-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс ережелерін, салауатты өмір салты ережелерін сақтау
2 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
8.1.1.1 мұғалімнің жетекшілігімен сыныптан дене шынықтыру сабағына бару;
8.1.1.2 дене бітіміне жаттығулар орындау; тізені бүгіп, аяқтарды кезектеп көтеру, арқаны тік ұстап, аяқтардың ұшымен отырып-тұру; түрлі жүруді орындау
8.1.1.4 өз бетінше негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау;
8.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды өз бетінше орындау
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
8.1.2.1 мұғалімнің жетекшілігімен сапқа тұруды, қайта тұруды орындау: мұғалімнің нұсқаулығы бойынша, залдың әртүрлі бөлігінде қатарға, бағанға, шеңберге тұру. Мұғалімнің нұсқаулығы бойынша қатардан бағанға, шеңберге қайта тұру;
8.1.2.3 "аяқты бүгу" тәсілімен жүгіруден биіктікке секіруді, белгіленген жерде итеріп жүгіруден ұзындыққа секіруді, 50-60 см биіктіктен тереңдікке секіруді, белгіленген жерге секіруді, орнынан ұзындыққа секіруді, екі аяқты белгіленген жерге итеруді орындау;
8.1.2.5 3-4 әр түрлі кедергілерді еңсеру. Гимнастикалық қабырғаға өтумен көлденең гимнастикалық орындыққа өрмелеу, гимнастикалық қабырғаның 5-ші рейкасына дейін өрмелеу. Гимнастикалық қабырғаның көршілес бөлігіне өтумен бүйірлік қадаммен қозғалу, төмен түсу. Екі жағынан шектелген кедергінің астына еңбектеп өту;
8.1.2.6 қозғалыс белсенділігін оқытудың әртүрлі кезеңдерінде қиындықтарды жеңу дағдыларын және біліктерін жетілдіру;
8.1.2.7 мұғалімнің жетекшілігімен допты қозғалыста, спорттық ойындардың элементтерінде ұстау және беру
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
8.1.3.1 өз бетінше кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
8.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Мұғалімнің көмегімен гимнастикалық орындықта, рейкада жүру. Гимнастикалық орындықта топпен жүру. Бір аяғындағы тепе-теңдік (орындықта)
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
8.1.4.1 мұғалімнің жетекшілігімен қозғалыстық және спорттық ойындарда әрекеттерді мақсатқа бағыттап орындау;
8.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
8.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
8.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу, ауырсынуды сипаттау;
8.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, секіру және еңкею, кедергілерден өту жаттығуларында, спорттық ойындар кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жеке гигиенаны с ақтау, тепе-теңдік жаттығуларын орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), гимнастикалық құрал-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс ережелерін, салауатты өмір салты ережелерін сақтау
3 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
8.1.1.1 мұғалімнің жетекшілігімен сыныптан дене шынықтыру сабағына бару;
8.1.1.2 дене бітіміне жаттығулар орындау; тізені бүгіп, аяқтарды кезектеп көтеру, арқаны тік ұстап, аяқтардың ұшымен отырып-тұру; түрлі жүруді орындау
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
8.1.2.1 мұғалімнің жетекшілігімен сапқа тұруды, қайта тұруды орындау: мұғалімнің нұсқаулығы бойынша, залдың әртүрлі бөлігінде қатарға, бағанға, шеңберге тұру. Мұғалімнің нұсқаулығы бойынша қатардан бағанға, шеңберге қайта тұру;
8.1.2.4 лақтыру, ұстап алу, заттарды беру, жүкті тасымалдау. Допты еденге бір, екі қолмен соғу. Допты қадамнан нысанаға лақтыру. Допты қашықтыққа лақтыру;
8.1.2.5 3-4 әр түрлі кедергілерді еңсеру. Гимнастикалық қабырғаға өтумен көлденең гимнастикалық орындыққа өрмелеу, гимнастикалық қабырғаның 5-ші рейкасына дейін өрмелеу. Гимнастикалық қабырғаның көршілес бөлігіне өтумен бүйірлік қадаммен қозғалу, төмен түсу. Екі жағынан шектелген кедергінің астына еңбектеп өту;
8.1.2.6 қозғалыс белсенділігін оқытудың әртүрлі кезеңдерінде қиындықтарды жеңу дағдыларын және біліктерін жетілдіру;
8.1.2.7 мұғалімнің жетекшілігімен допты қозғалыста, спорттық ойындардың элементтерінде ұстау және беру
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
8.1.3.1 өз бетінше кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: бір орыннан екі аяқпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
8.1.3.2 өз беінше көру қабілетін бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке дейін (тұрып, жатып) бүгу және созу жаттығуларын орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау;
8.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Мұғалімнің көмегімен гимнастикалық орындықта, рейкада жүру. Гимнастикалық орындықта топпен жүру. Бір аяғындағы тепе-теңдік (орындықта)
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
8.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
8.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
8.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу, ауырсынуды сипаттау;
8.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, секіру және еңкею, кедергілерден өту жаттығуларында, спорттық ойындар кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жеке гигиенаны с ақтау, тепе-теңдік жаттығуларын орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), гимнастикалық құрал-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс ережелерін, салауатты өмір салты ережелерін сақтау
4 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
8.1.1.2 дене бітіміне жаттығулар орындау; тізені бүгіп, аяқтарды кезектеп көтеру, арқаны тік ұстап, аяқтардың ұшымен отырып-тұру; түрлі жүруді орындау;
8.1.1.3 тыныс алу жаттығуларын орындау (жаттығуларды орындау кезіндегі терең тыныс алу (үлгі бойынша);
8.1.1.4 өз бетінше негізгі айналымдық қозғалыстарды орындау;
8.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды өз бетінше орындау
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
8.1.2.1 мұғалімнің жетекшілігімен сапқа тұруды, қайта тұруды орындау: мұғалімнің нұсқаулығы бойынша, залдың әртүрлі бөлігінде қатарға, бағанға, шеңберге тұру. Мұғалімнің нұсқаулығы бойынша қатардан бағанға, шеңберге қайта тұру;
8.1.2.2 қарапайым кедергілерді жеңе отырып, жүру және жүгіру. Мұғалімнің нұсқауы бойынша жүруді, жүгіруді және тоқтауды бастау. Жүруде, жүгіруде мұғалімнің нақты нұсқаулары және бағыттары бойынша бағыттарды өзгерту;
8.1.2.3 "аяқты бүгу" тәсілімен жүгіруден биіктікке секіруді, белгіленген жерде итеріп жүгіруден ұзындыққа секіруді, 50-60 см биіктіктен тереңдікке секіруді, белгіленген жерге секіруді, орнынан ұзындыққа секіруді, екі аяқты белгіленген жерге итеруді орындау;
8.1.2.4 лақтыру, ұстап алу, заттарды беру, жүкті тасымалдау. Допты еденге бір, екі қолмен соғу. Допты қадамнан нысанаға лақтыру. Допты қашықтыққа лақтыру;
8.1.2.5 3-4 әр түрлі кедергілерді еңсеру. Гимнастикалық қабырғаға өтумен көлденең гимнастикалық орындыққа өрмелеу, гимнастикалық қабырғаның 5-ші рейкасына дейін өрмелеу. Гимнастикалық қабырғаның көршілес бөлігіне өтумен бүйірлік қадаммен қозғалу, төмен түсу. Екі жағынан шектелген кедергінің астына еңбектеп өту;
8.1.2.6 қозғалыс белсенділігін оқытудың әртүрлі кезеңдерінде қиындықтарды жеңу дағдыларын және біліктерін жетілдіру;
8.1.2.7 мұғалімнің жетекшілігімен допты қозғалыста, спорттық ойындардың элементтерінде ұстау және беру
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
8.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Мұғалімнің көмегімен гимнастикалық орындықта, рейкада жүру. Гимнастикалық орындықта топпен жүру. Бір аяғындағы тепе-теңдік (орындықта)
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
8.1.4.1 мұғалімнің жетекшілігімен қозғалыстық және спорттық ойындарда әрекеттерді мақсатқа бағыттап орындау;
8.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
8.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
8.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу, ауырсынуды сипаттау;
8.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, секіру және еңкею, кедергілерден өту жаттығуларында, спорттық ойындар кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жеке гигиенаны с ақтау, тепе-теңдік жаттығуларын орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), гимнастикалық құрал-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс ережелерін, салауатты өмір салты ережелерін сақтау

4) 8 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
8.1.1.1 передвигаться из класса на урок физкультуры в группе под руководством учителя;
8.1.1.2 выполнять упражнения на осанку; поднимание ног, согнутых в коленях; приседание на носках с прямой спиной; различные виды ходьбы
8.1.1.3 выполнять дыхательные упражнения (глубокое дыхание при выполнении упражнений (по показу);
8.1.1.5 выполнять самостоятельно упражнения на формирование правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
8.1.2.1 выполнять построения, перестроения под руководством учителя: Построение в шеренгу, в колонну, в круг в разных частях зала по инструкции учителя. Перестроение из шеренги в колонну, в круг по инструкции учителя;
8.1.2.2 выполнять ходьбу и бег с преодолением простейших препятствий. Начало ходьбы, бега и остановка по инструкции учителя. Смена направлений в ходьбе, беге по конкретным ориентирам и инструкции учителя;
8.1.2.3 выполнять прыжок в высоту с разбега способом "согнув ноги", прыжки в длину с разбега с толчком в обозначенном месте, прыжок в глубину с высоты 50-60 см, в обозначенное место, прыжок в длину с места, толчком двух ног в обозначенное место;
8.1.2.4 выполнять броски, ловлю, передачу предметов, переноску груза. Удары мяча об пол одной, двумя руками с продвижением. Метание мяча в цель с шага. Броски мяча на дальность;
8.1.2.5 преодоление 3-4-х различных препятствий. Лазание по горизонтальной гимнастической скамейке с переходом на гимнастическую стенку, лазание по гимнастической стенке до 5-ой рейки. Движение в сторону приставными шагами с переходом на соседний пролет гимнастической стенки, спуск вниз. Подлезание под препятствие, ограниченное с боков;
8.1.2.6 совершенствовать навыки и умения преодоления трудностей на различных этапах обучения двигательной активности
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
8.1.3.1 выполнять самостоятельно упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
8.1.3.2 выполнять самостоятельно упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
8.1.4.1 выполнять целенаправленно действия под руководством учителя в подвижных и спортивных играх;
8.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
8.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
8.2.1.1 обращать внимание на самочувствие других и сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения;
8.2.1.2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале во время занятий на построение, перестроение, при прыжках, перелезании через препядствия, спортивных играх (соблюдать личную гигиену, правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений на равновесие, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастическим снаряжением, правила ЗОЖ
2 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
8.1.1.1 передвигаться из класса на урок физкультуры в группе под руководством учителя;
8.1.1.2 выполнять упражнения на осанку; поднимание ног, согнутых в коленях; приседание на носках с прямой спиной;различные виды ходьбы
8.1.1.4 выполнять самостоятельно основные циклические движения;
8.1.1.5 выполнять самостоятельно упражнения на формирование правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
8.1.2.1 выполнять построения, перестроения под руководством учителя: Построение в шеренгу, в колонну, в круг в разных частях зала по инструкции учителя. Перестроение из шеренги в колонну, в круг по инструкции учителя;
8.1.2.3 выполнять прыжок в высоту с разбега способом "согнув ноги", прыжки в длину с разбега с толчком в обозначенном месте, прыжок в глубину с высоты 50-60 см, в обозначенное место, прыжок в длину с места, толчком двух ног в обозначенное место;
8.1.2.5 преодоление 3-4-х различных препятствий. Лазание по горизонтальной гимнастической скамейке с переходом на гимнастическую стенку, лазание по гимнастической стенке до 5-ой рейки. Движение в сторону приставными шагами с переходом на соседний пролет гимнастической стенки, спуск вниз. Подлезание под препятствие, ограниченное с двух сторон;
8.1.2.6 совершенствовать навыки и умения преодоления трудностей на различных этапах обучения двигательной активности;
8.1.2.7 выполнять ловлю и передачу мяча в движении, элементам спортивных игр под руководством учителя
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
8.1.3.1 выполнять самостоятельно упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
8.1.3.3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба по рейке, гимнастической скамейке с помощью учителя. Ходьба по гимнастической скамейке группами. Равновесие на одной ноге (на скамейке)
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
8.1.4.1 выполнять целенаправленно действия под руководством учителя в подвижных и спортивных играх;
8.1.4.2 уметь уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
8.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
8.2.1.1 обращать внимание на самочувствие других и сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения;
8.2.1.2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале во время занятий на построение, перестроение, при прыжках, перелезании через препядствия, спортивных играх (соблюдать личную гигиену, правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений на равновесие, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастическим снаряжением, правила ЗОЖ
3 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
8.1.1.1 передвигаться из класса на урок физкультуры в группе под руководством учителя;
8.1.1.2 выполнять упражнения на осанку; поднимание ног, согнутых в коленях; приседание на носках с прямой спиной; различные виды ходьбы
8.1.1.4 выполнять самостоятельно основные циклические движения
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
8.1.2.1 выполнять построения, перестроения под руководством учителя: Построение в шеренгу, в колонну, в круг в разных частях зала по инструкции учителя. Перестроение из шеренги колонну, в круг по инструкции учителя;
8.1.2.4 выполнять броски, ловлю, передачу предметов, переноску груза. Удары мяча об пол одной, двумя руками с продвижением. Метание мяча в цель с шага. Броски мяча на дальность;
8.1.2.5 преодоление 3-4-х различных препятствий. Лазание по горизонтальной гимнастической скамейке с переходом на гимнастическую стенку, лазание по гимнастической стенке до 5-ой рейки. Движение в сторону приставными шагами с переходом на соседний пролет гимнастической стенки, спуск вниз. Подлезание под препятствие, ограниченное с двух сторон;
8.1.2.6 совершенствовать навыки и умения преодоления трудностей на различных этапах обучения двигательной активности;
8.1.2.7 выполнять ловлю и передачу мяча в движении, элементам спортивных игр под руководством учителя
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
8.1.3.1 выполнять самостоятельно упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
8.1.3.2 выполнять самостоятельно упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами;
8.1.3.3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба по рейке, гимнастической скамейке с помощью учителя. Ходьба по гимнастической скамейке группами. Равновесие на одной ноге (на скамейке)
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
8.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
8.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
8.2.1.1 обращать внимание на самочувствие других и сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения;
8.2.1.2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале во время занятий на построение, перестроение, при прыжках, перелезании через препядствия, спортивных играх (соблюдать личную гигиену, правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений на равновесие, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастическим снаряжением, правила ЗОЖ
4 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
8.1.1.2 выполнять упражнения на осанку; поднимание ног, согнутых в коленях; приседание на носках с прямой спиной; различные виды ходьбы
8.1.1.3 выполнять дыхательные упражнения (глубокое дыхание при выполнении упражнений (по показу);
8.1.1.4 выполнять самостоятельно основные циклические движения;
8.1.1.5 выполнять самостоятельно упражнения на формирование правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
8.1.2.1 выполнять построения, перестроения под руководством учителя: Построение в шеренгу, в колонну, в круг в разных частях зала по инструкции учителя. Перестроение из шеренги в колонну, в круг по инструкции учителя;
8.1.2.2 выполнять ходьбу и бег с преодолением простейших препятствий. Начало ходьбы, бега и остановка по инструкции учителя. Смена направлений в ходьбе, беге по конкретным ориентирам и инструкции учителя;
8.1.2.3 выполнять прыжок в высоту с разбега способом "согнув ноги", прыжки в длину с разбега с толчком в обозначенном месте, прыжок в глубину с высоты 50-60 см, в обозначенное место, прыжок в длину с места, толчком двух ног в обозначенное место;
8.1.2.4 выполнять броски, ловлю, передачу предметов, переноску груза. Удары мяча об пол одной, двумя руками с продвижением. Метание мяча в цель с шага. Броски мяча на дальность;
8.1.2.5 преодоление 3-4-х различных препятствий. Лазание по горизонтальной гимнастической скамейке с переходом на гимнастическую стенку, лазание по гимнастической стенке до 5-ой рейки. Движение в сторону приставными шагами с переходом на соседний пролет гимнастической стенки, спуск вниз. Подлезание под препятствие, ограниченное с двух сторон;
8.1.2.6 совершенствовать навыки и умения преодоления трудностей на различных этапах обучения двигательной активности;
8.1.2.7 выполнять ловлю и передачу мяча в движении, элементам спортивных игр под руководством учителя
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
8.1.3.3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба по рейке, гимнастической скамейке с помощью учителя. Ходьба по гимнастической скамейке группами. Равновесие на одной ноге (на скамейке)
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
8.1.4.1 выполнять целенаправленно действия под руководством учителя в подвижных и спортивных играх;
8.1.4.2 уметь уважительно относиться к товарищам во время игр, не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
8.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
8.2.1.1 обращать внимание на самочувствие других и сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения;
8.2.1.2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале во время занятий на построение, перестроение, при прыжках, перелезании через препядствия, спортивных играх (соблюдать личную гигиену, правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений на равновесие, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастическим снаряжением, правила ЗОЖ

5) 9 сынып:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
9.1.1.1 сыныптан дене шынықтыру сабағына бару;
9.1.1.2 дене бітіміне жаттығулар орындау. Гимнастикалық орындыққа колдарымен тартылып, ішпен өрмелеу; қолдары белге қойып, жүру, тобықтарды бүгу және керу. Гимнастикалық қабырғағ жоғары, төмен өрмелеу, бір бөлігінен екіншісіне өту;
9.1.1.3 тыныс алу жаттығуларын орындау. Кедергіні, қарсылықты жеңе отырып, жүкті тасымалдау кезінде тыныс алуды реттей білу. Жылдамдық-күштік сипатын орындау кезінде дұрыс тыныс алуды үйрету;
9.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау дағдыларын меңгеру
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
9.1.2.1 Сапқа тұру мен қайта тұруды орындау: екі қатарға сапқа тұру. Әртүрлі қарқынмен бағытта жүру. Қозғалыс кезінде оңға, солға бұрылыстар;
9.1.2.2 әр түрлі қарқынмен, бағытта жүру мен жүгіруді сенімді түрде орындау. Қозғалыстағы оңға, солға бұрылыстар;
9.1.2.3 "аяқтарды бүгіп" ешкіден, аттан аттау арқылы еніне қарай (барлық білім алушылар) секіруді орындау. Бұрын үйренген секірудің барлық түрлерін жетілдіру;
9.1.2.4 бір қолмен оң және сол иықтан тығыздалған допты (салмағы 1 кг-ға дейін) бір-біріне лақтыру. Тығыздалған допты бір қолдан екінші қолға дененің артқы жағына беру. Алға қарай жылжымен тығыздалған допты аяқпен домалату;
9.1.2.5 нұсқауларға сай жүгіруді, секіруді, тепе-теңдікті сақтай отырып, әр түрлі жолдармен реттелген кедергілер арқылы өрмелеуді орындау. Олар арқылы көтерілу, көтерілу арқылы кедергілерді жеңу;
9.1.2.6 бір және екі аяқпен секіру;
9.1.2.7 доптарды бір қолмен нұсқауларға сәйкес лақтыру;
9.1.2.8 күрделендірілген қимылдарды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды жеңудегі мұғалімнің көмегі;
9.1.2.9 мұғалімнің жетекшілігімен спорттық ойындарда жеке әрекеттердің элементтерін көрсету
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
9.1.3.1 кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды сенімді орындау: бір орыннан екі аяпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
9.1.3.2 көруді бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке дейін бүгуге және созуға арналған жаттығуларды (тұру, жату) сенімді түрде орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
9.1.4.1 мұғалімнің жетекшілігімен қозғалыстық және спорттық ойындарда әрекеттерді мақсатқа бағыттап сенімді орындау;
9.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
9.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау, қауіпсіздік техникасын сақтау
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
9.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу, ауырсынуды сипаттау;
9.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, "ешкіден" секіру, кедергілерден өту, доп лақтыру, спорттық ойындар және командалық жұмыс кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жеке гигиенаны, өзара әрекеттесудің қауіпсіздігін сақтау, тепе-теңдік жаттығуларын орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), гимнастикалық құрал-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс ережелерін, салауатты өмір салты ережелерін сақтау
2 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
9.1.1.1 сыныптан дене шынықтыру сабағына бару;
9.1.1.2 дене бітіміне жаттығулар орындау. Гимнастикалық орындыққа колдарымен тартылып, ішпен өрмелеу; қолдары белге қойып, жүру, тобықтарды бүгу және керу. Гимнастикалық қабырғағ жоғары, төмен өрмелеу, бір бөлігінен екіншісіне өту;
9.1.1.4 негізгі айналымдық қозғалыстардың дағдыларын меңгеру;
9.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау дағдыларын меңгеру
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
9.1.2.3 "аяқтарды бүгіп" ешкіден, аттан аттау арқылы еніне қарай (барлық білім алушылар) секіруді орындау. Бұрын үйренген секірудің барлық түрлерін жетілдіру;
9.1.2.4 бір қолмен оң және сол иықтан тығыздалған допты (салмағы 1 кг-ға дейін) бір-біріне лақтыру. Тығыздалған допты бір қолдан екінші қолға дененің артқы жағына беру. Алға қарай жылжымен тығыздалған допты аяқпен домалату;
9.1.2.5 нұсқауларға сай жүгіруді, секіруді, тепе-теңдікті сақтай отырып, әр түрлі жолдармен реттелген кедергілер арқылы өрмелеуді орындау. Олар арқылы көтерілу, көтерілу арқылы кедергілерді жеңу;
9.1.2.6 бір және екі аяқпен секіру;
9.1.2.7 доптарды бір қолмен нұсқауларға сәйкес лақтыру;
9.1.2.8 күрделендірілген қимылдарды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды жеңудегі мұғалімнің көмегі;
9.1.2.9 мұғалімнің жетекшілігімен спорттық ойындарда жеке әрекеттердің элементтерін көрсету
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
9.1.3.1 кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды сенімді орындау: бір орыннан екі аяқпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
9.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Аяқтың ұштарымен, бүйірлік қадамдармен, бұрылыспен, қолдың әртүрлі қозғалыстарымен жүру. Тепе-теңдікті сақтай отырып, еденнен гимнастикалық таяқшаларды, доптарды алып, гимнастикалық орындықта жүру. Қолдарындағы заттармен екеуінің кездескенде алшақтап өтуі
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
9.1.4.1 мұғалімнің жетекшілігімен қозғалыстық және спорттық ойындарда әрекеттерді мақсатқа бағыттап сенімді орындау;
9.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
9.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау, қауіпсіздік техникасын сақтау
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
9.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу, ауырсынуды сипаттау;
9.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, "ешкіден" секіру, кедергілерден өту, доп лақтыру, спорттық ойындар және командалық жұмыс кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жеке гигиенаны, өзара әрекеттесудің қауіпсіздігін сақтау, тепе-теңдік жаттығуларын орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), гимнастикалық құрал-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс ережелерін, салауатты өмір салты ережелерін сақтау
3 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
9.1.1.1 сыныптан дене шынықтыру сабағына бару;
9.1.1.2 дене бітіміне жаттығулар орындау. Гимнастикалық орындыққа колдарымен тартылып, ішпен өрмелеу; қолдары белге қойып, жүру, тобықтарды бүгу және керу. Гимнастикалық қабырғағ жоғары, төмен өрмелеу, бір бөлігінен екіншісіне өту;
9.1.1.4 негізгі айналымдық қозғалыстардың дағдыларын меңгеру;
9.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау дағдыларын меңгеру
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
9.1.2.1 сапқа тұру мен қайта тұруды орындау: екі қатарға сапқа тұру. Әртүрлі қарқынмен бағытта жүру. Қозғалыс кезінде оңға, солға бұрылыстар;
9.1.2.4 бір қолмен оң және сол иықтан тығыздалған допты (салмағы 1 кг-ға дейін) бір-біріне лақтыру. Тығыздалған допты бір қолдан екінші қолға дененің артқы жағына беру. Алға қарай жылжымен тығыздалған допты аяқпен домалату;
9.1.2.5 нұсқауларға сай жүгіруді, секіруді, тепе-теңдікті сақтай отырып, әр түрлі жолдармен реттелген кедергілер арқылы өрмелеуді орындау. Олар арқылы көтерілу, көтерілу арқылы кедергілерді жеңу;
9.1.2.6 бір және екі аяқпен секіру;
9.1.2.7 доптарды бір қолмен нұсқауларға сәйкес лақтыру;
9.1.2.8 күрделендірілген қимылдарды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды жеңудегі мұғалімнің көмегі;
9.1.2.9 мұғалімнің жетекшілігімен спорттық ойындарда жеке әрекеттердің элементтерін көрсету
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
9.1.3.1 кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыстың дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды сенімді орындау: бір орыннан екі аяқпен итеріліп сызылған бағдарға қарай ұзындыққа секіру;
9.1.3.2 көруді бақылай отырып, денені белгілі бір биіктікке дейін бүгуге және созуға арналған жаттығуларды (тұру, жату) сенімді түрде орындау және көзді жұмып жаттығуларды қайталау;
9.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Аяқтың ұштарымен, бүйірлік қадамдармен, бұрылыспен, қолдың әртүрлі қозғалыстарымен жүру. Тепе-теңдікті сақтай отырып, еденнен гимнастикалық таяқшаларды, доптарды алып, гимнастикалық орындықта жүру. Қолдарындағы заттармен екеуінің кездескенде алшақтап өтуі
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
9.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
9.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау, қауіпсіздік техникасын сақтау
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
9.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу, ауырсынуды сипаттау;
9.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, "ешкіден" секіру, кедергілерден өту, доп лақтыру, спорттық ойындар және командалық жұмыс кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жеке гигиенаны, өзара әрекеттесудің қауіпсіздігін сақтау, тепе-теңдік жаттығуларын орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), гимнастикалық құрал-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс ережелерін, салауатты өмір салты ережелерін сақтау
4 тоқсан
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
9.1.1.2 дене бітіміне жаттығулар орындау. Гимнастикалық орындыққа колдарымен тартылып, ішпен өрмелеу; қолдары белге қойып, жүру, тобықтарды бүгу және керу. Гимнастикалық қабырғағ жоғары, төмен өрмелеу, бір бөлігінен екіншісіне өту;
9.1.1.3 тыныс алу жаттығуларын орындау. Кедергіні, қарсылықты жеңе отырып, жүкті тасымалдау кезінде тыныс алуды реттей білу. Жылдамдық-күштік сипатын орындау кезінде дұрыс тыныс алуды үйрету;
9.1.1.4 негізгі айналымдық қозғалыстардың дағдыларын меңгеру;
9.1.1.5 дұрыс дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау дағдыларын меңгеру
1.2 Қолданбалы біліктері мен дағдыларын дамыту
9.1.2.1 сапқа тұру мен қайта тұруды орындау: екі қатарға сапқа тұру. Әртүрлі қарқынмен бағытта жүру. Қозғалыс кезінде оңға, солға бұрылыстар;
9.1.2.3 "аяқтарды бүгіп" ешкіден, аттан аттау арқылы еніне қарай (барлық білім алушылар) секіруді орындау. Бұрын үйренген секірудің барлық түрлерін жетілдіру;
9.1.2.4 бір қолмен оң және сол иықтан тығыздалған допты (салмағы 1 кг-ға дейін) бір-біріне лақтыру. Тығыздалған допты бір қолдан екінші қолға дененің артқы жағына беру. Алға қарай жылжымен тығыздалған допты аяқпен домалату;
9.1.2.5 нұсқауларға сай жүгіруді, секіруді, тепе-теңдікті сақтай отырып, әр түрлі жолдармен реттелген кедергілер арқылы өрмелеуді орындау. Олар арқылы көтерілу, көтерілу арқылы кедергілерді жеңу;
9.1.2.6 бір және екі аяқпен секіру;
9.1.2.8 күрделендірілген қимылдарды орындау кезінде туындайтын мүмкінді қиындықтарды жеңудегі мұғалімнің көмегі;
9.1.2.9 мұғалімнің жетекшілігімен спорттық ойындарда жеке әрекеттердің элементтерін көрсету
1.3 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
9.1.3.3 тепе-теңдік жаттығуларын орындау. Аяқтың ұштарымен, бүйірлік қадамдармен, бұрылыспен, қолдың әртүрлі қозғалыстарымен жүру. Тепе-теңдікті сақтай отырып, еденнен гимнастикалық таяқшаларды, доптарды алып, гимнастикалық орындықта жүру. Қолдарындағы заттармен екеуінің кездескенде алшақтап өтуі
1.4 Командалық өзара әрекет ету дағдыларын дамыту
9.1.4.1 мұғалімнің жетекшілігімен қозғалыстық және спорттық ойындарда әрекеттерді мақсатқа бағыттап сенімді орындау;
9.1.4.2 ойын кезінде достарына құрметпен қарау, жеңілістен кейін негативті және агрессивті мінез көрсетпеу, өзгелердің жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау;
9.1.4.3 ауыр заттарды тасымалдау кезінде ұжыммен әрекет ету, тасымалдаудың оңтайлы әдісін таңдау, қауіпсіздік техникасын сақтау
2.1 Қауіпсіз мінез-құлық және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
9.2.1.1 дене жаттығуларды орындау кезіндегі қасындағы адамдардың қал-жағдайына назар аудару, өзінің немесе басқаның ауырсыну сезімдері немесе ыңғайсыздық туралы хабарлай білу, ауырсынуды сипаттау;
9.2.1.2 жаттығу залында жүріп-тұру, сапқа тұру, сапқа қайта тұру, "ешкіден" секіру, кедергілерден өту, доп лақтыру, спорттық ойындар және командалық жұмыс кезінде қауіпсіз ережелерін сақтау (жеке гигиенаны, өзара әрекеттесудің қауіпсіздігін сақтау, тепе-теңдік жаттығуларын орындау кезінде дене қалпын дұрыс ұстау, әртүрлі қалыпта әртүрлі тәсілдермен дұрыс тыныс алу), гимнастикалық құрал-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс ережелерін, салауатты өмір салты ережелерін сақтау

5) 9 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
9.1.1.1 передвигаться из класса на урок физкультуры в группе;
9.1.1.2 выполнять упражнения на осанку. Лазание по гимнастической скамейке на животе, подтягиваясь руками. Ходьба по гимнастической скамейке руки на поясе, ноги прямые, сгибание и разгибание стоп. Лазание по гимнастической стенке вверх, вниз, переход с одного пролета на другой;
9.1.1.3 выполнять дыхательные упражнения. Уметь регулировать дыхания при переносе груза в упражнении с преодолением препятствий, сопротивления. Обучение правильному дыханию при выполнении упражнений скоростно- силового характера;
9.1.1.5 владеть навыками выполнения упражнений на формирование правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
9.1.2.1 выполнять построения, перестроения: построение в две шеренги. Ходьба в различном темпе, направлении. Повороты в движении направо, налево;
9.1.2.2 выполнять ходьбу и бег в различном темпе, направлении. Повороты в движении направо, налево;
9.1.2.3 выполнять прыжок "согнув ноги" через козла, коня, в ширину (все учащиеся). Совершенствование всех видов ранее изученных прыжков;
9.1.2.4 выполнять броски набивного мяча (вес до 1 кг) друг другу одной рукой от правого и левого плеча. Передача набивного мяча из одной руки в другую сзади туловища. Катание набивного мяча ногой с продвижением вперед
9.1.2.5 выполнять по инструкции перелезание через последовательно расположенные препятствия различными способами с включением бега, прыжков, равновесия. Преодоление препятствий с перелезанием через них, подлезанием;
9.1.2.6 подпрыгивать на одной и двух ногах;
9.1.2.7 метать мячи по инструкции одной рукой с места;
9.1.2.8 с помощью учителя преодолевать возможные трудности, возникающие при выполнении усложненных движений;
9.1.2.9 выполнять элементы индивидуальных действий в спортивных играх под руководством учителя
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
9.1.3.1 уверенно выполнять упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
9.1.3.2 уверенно выполнять упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
9.1.4.1 уверенно выполнять целенаправленно действия под руководством учителя в подвижных и спортивных играх;
9.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
9.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения, следовать технике безопасности
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
9.2.1.1 обращать внимание на самочувствие других, проявлять сочувствие и помощь, сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения;
9.2.1.2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале, во время занятий на построение, перестроение, перестраивание, при прыжках через "козла" перелезании через препядствия, метании мячей, спортивных играх и командной работе (соблюдать личную гигиену, технику безопасного взаимодействия, правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений на равновесие, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастическим снаряжением, правила ЗОЖ
2 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
9.1.1.1 передвигаться из класса на урок физкультуры в группе;
9.1.1.2 выполнять упражнения на осанку. Лазание по гимнастической скамейке на животе, подтягиваясь руками. Ходьба по гимнастической скамейке руки на поясе, ноги прямые, сгибание и разгибание стоп. Лазание по гимнастической стенке вверх, вниз, переход с одного пролета на другой;
9.1.1.4 владеть навыками основных циклических движений;
9.1.1.5 владеть навыками выполнения упражнений на формирование правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
9.1.2.3 выполнять прыжок "согнув ноги" через козла, коня, в ширину (все учащиеся). Совершенствование всех видов ранее изученных прыжков;
9.1.2.4 выполнять броски набивного мяча (вес до 1 кг) друг другу одной рукой от правого и левого плеча. Передача набивного мяча из одной руки в другую сзади туловища. Катание набивного мяча ногой с продвижением вперед
9.1.2.5 выполнять по инструкции перелезание через последовательно расположенные препятствия различными способами с включением бега, прыжков, равновесия. Преодоление препятствий с перелезанием через них, подлезанием;
9.1.2.6 подпрыгивать на одной и двух ногах;
9.1.2.7 метать мячи по инструкции одной рукой с места;
9.1.2.8 с помощью учителя преодолевать возможные трудности, возникающие при выполнении усложненных движений;
9.1.2.9 выполнять элементы индивидуальных действий в спортивных играх под руководством учителя
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
9.1.3.1 уверенно выполнять упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
9.1.3.3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба на носках приставными шагами, с поворотом, с различными движениями рук. Ходьба по гимнастической скамейке с доставанием с пола гимнастических палок, мячей, сохраняя равновесие. Расхождение вдвоем при встрече с предметами в руках
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
9.1.4.1 уверенно выполнять целенаправленно действия под руководством учителя в подвижных и спортивных играх;
9.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
9.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения, следовать технике безопасности
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
9.2.1.1 обращать внимание на самочувствие других, проявлять сочувствие и помощь, сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения;
9.2.1.2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале, во время занятий на построение, перестроение, перестраивание, при прыжках через "козла" перелезании через препядствия, метании мячей, спортивных играх и командной работе (соблюдать личную гигиену, технику безопасного взаимодействия, правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений на равновесие, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастическим снаряжением, правила ЗОЖ
3 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
9.1.1.1 передвигаться из класса на урок физкультуры в группе;
9.1.1.2 выполнять упражнения на осанку. Лазание по гимнастической скамейке на животе, подтягиваясь руками. Ходьба по гимнастической скамейке руки на поясе, ноги прямые, сгибание и разгибание стоп. Лазание по гимнастической стенке вверх, вниз, переход с одного пролета на другой;
9.1.1.4 владеть навыками основных циклических движений;
9.1.1.5 владеть навыками выполнения упражнений на формирование правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
9.1.2.1 выполнять построения, перестроения: построение в две шеренги. Ходьба в различном темпе, направлении. Повороты в движении направо, налево
9.1.2.4 выполнять броски набивного мяча (вес до 1 кг) друг другу одной рукой от правого и левого плеча. Передача набивного мяча из одной руки в другую сзади туловища. Катание набивного мяча ногой с продвижением вперед
9.1.2.5 выполнять по инструкции перелезание через последовательно расположенные препятствия различными способами с включением бега, прыжков, равновесия. Преодоление препятствий с перелезанием через них, подлезанием;
9.1.2.6 подпрыгивать на одной и двух ногах;
9.1.2.7 метать мячи по инструкции одной рукой с места;
9.1.2.8 с помощью учителя преодолевать возможные трудности, возникающие при выполнении усложненных движений;
9.1.2.9 выполнять элементы индивидуальных действий в спортивных играх под руководством учителя.
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
9.1.3.1 уверенно выполнять упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный ориентир;
9.1.3.2 уверенно выполнять упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами;
9.1.3.3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба на носках приставными шагами, с поворотом, с различными движениями рук. Ходьба по гимнастической скамейке с доставанием с пола гимнастических палок, мячей, сохраняя равновесие. Расхождение вдвоем при встрече с предметами в руках.
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
9.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
9.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения, следовать технике безопасности.
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
9.2.1.1 обращать внимание на самочувствие других, проявлять сочувствие и помощь, сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения;
9.2.1.2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале, во время занятий на построение, перестроение, перестраивание, при прыжках через "козла" перелезании через препядствия, метании мячей, спортивных играх и командной работе (соблюдать личную гигиену, технику безопасного взаимодействия, правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений на равновесие, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастическим снаряжением, правила ЗОЖ.
4 четверть
1.1. Развитие основных двигательных навыков
9.1.1.2 выполнять упражнения на осанку. Лазание по гимнастической скамейке на животе, подтягиваясь руками. Ходьба по гимнастической скамейке руки на поясе, ноги прямые, сгибание и разгибание стоп. Лазание по гимнастической стенке вверх, вниз, переход с одного пролета на другой;
9.1.1.3 выполнять дыхательные упражнения. Уметь регулировать дыхания при переносе груза в упражнении с преодолением препятствий, сопротивления. Обучение правильному дыханию при выполнении упражнений скоростно- силового характера;
9.1.1.4 владеть навыками основных циклических движений;
9.1.1.5 владеть навыками выполнения упражнений на формирование правильной осанки
1.2. Развитие прикладных умений и навыков
9.1.2.1 выполнять построения, перестроения: построение в две шеренги. Ходьба в различном темпе, направлении. Повороты в движении направо, налево;
9.1.2.3 выполнять прыжок "согнув ноги" через козла, коня, в ширину (все учащиеся). Совершенствование всех видов ранее изученных прыжков;
9.1.2.4 выполнять броски набивного мяча (вес до 1 кг) друг другу одной рукой от правого и левого плеча. Передача набивного мяча из одной руки в другую сзади туловища. Катание набивного мяча ногой с продвижением вперед
9.1.2.5 выполнять по инструкции перелезание через последовательно расположенные препятствия различными способами с включением бега, прыжков, равновесия. Преодоление препятствий с перелезанием через них, подлезанием;
9.1.2.6 подпрыгивать на одной и двух ногах;
9.1.2.8 с помощью учителя преодолевать возможные трудности, возникающие при выполнении усложненных движений;
9.1.2.9 выполнять элементы индивидуальных действий в спортивных играх под руководством учителя
1.3. Развитие пространственно-временной ориентации
9.1.3.3 выполнять упражнения на равновесие. Ходьба на носках приставными шагами, с поворотом, с различными движениями рук. Ходьба по гимнастической скамейке с доставанием с пола гимнастических палок, мячей, сохраняя равновесие. Расхождение вдвоем при встрече с предметами в руках
1.4. Развитие навыков командного взаимодействия
9.1.4.1 уверенно выполнять целенаправленно действия под руководством учителя в подвижных и спортивных играх;
9.1.4.2 уважительно относиться к товарищам во время игр не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша, радоваться за победы других, поздравлять с победой;
9.1.4.3 коллективно действовать при перемещении тяжелых предметов, выбирать рациональный способ перемещения, следовать технике безопасности
2.1. Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
9.2.1.1 обращать внимание на самочувствие других, проявлять сочувствие и помощь, сообщать о своих либо чужих болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки, описать болевые ощущения;
9.2.1.2 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале, во время занятий на построение, перестроение, перестраивание, при прыжках через "козла" перелезании через препядствия, метании мячей, спортивных играх и командной работе (соблюдать личную гигиену, технику безопасного взаимодействия, правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений на равновесие, правильно дышать разными способам в различных положениях), правила безопасного обращения с гимнастическим снаряжением, правила ЗОЖ

Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-9 сыныптары үшін "Танымдық даму" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-9 сыныптары үшін "Танымдық даму" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты - білім алушылардың танымдық саласын және әлеуетті мүмкіндіктерін дамыту, олардың психикалық дамуын ынталандыру және оқу бағдарламаларын табысты меңгеру үшін мақсатты қызметті қалыптастыру үшін оңтайлы жағдайлар жасау.
3. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім алушылардың танымдық іс-әрекетінің даму ерекшеліктерін және өзгермелі білім беру қажеттіліктерін ұдайы зерделеуді қамтамасыз ету;
2) білім алушылардың жалпы даму деңгейін арттыру, жеке ерекшеліктерінің дамуын ескере отырып, олардың мүмкіндіктерін іске асыру;
3) танымдық мотивацияны қалыптастыру және қолдау, сенсорлық-перцептивті, мнемикалық және интеллектуалдық процестердің дамуын ынталандыру;
4) танымдық белсенділік пен дербестікті, оқу сабақтарына қызығушылықты, жаңа білім мен дағды алуға ынталандыру;
5) білім алушылармен және ересектермен өзара іс-қимыл жасау, алған білімдерін, іскерліктері мен дағдыларын оқу және өмірлік жағдайларда қолдану дағдыларын дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
4. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушылардың сөйлеу, ойлау, қарым-қатынасын дамытуда педагогикалық құралдар арқылы жетілдірілетін ерекше проблемалары бар. Сөйлеу туралы түсініктерін кеңейту, вербалды және вербалды емес қарым-қатынас құралдарын қалыптастыру, есту және көру қабылдауын, оқушылардың көрнекі және тиімді ойлауын дамыту бойынша жүйелі жұмыстар жүргізілуде. Мұғалім білім алушыларға пәнге байланысты практикалық іс-әрекеттерді және оқушыға түсінікті әрекетті ауызша сүйемелдеуді ұсынады.
5. Дамытушы сабақтарды ұйымдастыру арнайы педагогика қағидаттарына негізделеді: педагогикалық оптимизм; педагогикалық диагностика мен түзету-дамыту жұмыстарының бірлігі; оқыту мен дамытудағы белсенділік тәсілі; оқытуды, дамытуды, тәрбиелеуді даралау; оқушылардың іс-әрекетіне арнайы педагогикалық басшылықтың қажеттілігі.
6. Мұғалімдер білім алушының өзінің бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, жеке қарқынмен даму құқығын тану қағидаты. Осы қағиданы сақтау білім алушының жеке бағдарламасының мазмұнын анықтау мақсатында оның мүмкіндіктері мен үдемелі дамуын үнемі зерделеуді көздейді. Оқытуда оң нәтиже ретінде дағдыларды дамыту мен игерудегі минималды ілгерілеуді тану. Кез-келген прогресс оқуда оң нәтиже ретінде қарастырылады.

Типовая учебная программа по учебному предмету "Познавательное развитие" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-9 классов
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа (далее - Программа) по учебному предмету "Познавательное развитие" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-9 классов разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Цель Программы - создание оптимальных условий для развития познавательной сферы и потенциальных возможностей обучающихся, стимуляции их психического развития и формирования целенаправленной деятельности для успешного усвоения учебных программ.
3. Задачи Программы:
1) обеспечить постоянное изучение особенностей развития познавательной деятельности и меняющихся образовательных потребностей, обучающихся;
2) повышать уровень общего развития обучающихся, реализовать их возможности с учетом индивидуальных особенностей развития;
3) формировать и поддерживать познавательную мотивацию, стимулировать развитие сенсорно-перцептивных, мнемических и интеллектуальных процессов;
4) стимулировать познавательную активность и самостоятельность, интерес к учебным занятиям, получению новых знаний и умений;
5) развивать умения взаимодействовать с обучающимися и взрослыми, применять полученные знания, умения и навыки в учебных и жизненных ситуациях.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. У обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта имеются специфические проблемы в развитии речи, мышления, общения, которые развиваются педагогическими средствами. Выстраивается последовательная работа по расширению понимания речи, формированию вербальных и невербальных средств общения, развитию слухового и зрительного восприятия, наглядно-действенного мышления обучающихся. Педагог предлагает обучающимся предметно-практическую деятельность и доступное пониманию обучающегося речевое сопровождение деятельности.
5. Организация развивающих занятий основывается на принципах специальной педагогики: педагогический оптимизм; единство педагогической диагностики и коррекционно-развивающей работы; деятельностный подход в обучении и развитии; индивидуализация обучения, развития, воспитания; необходимость специального педагогического руководства деятельностью ученика.
6. Педагог признает право школьников развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя свои уникальные особенности; постоянно изучает меняющиеся возможности, оценивает образовательные потребности, фиксирует минимальные продвижения в развитии учащихся. Любой прогресс рассматривается в качестве положительного результата развивающей работы.

7. Педагогтер осы бағдарламадан әрбір оқушы үшін қолжетімді оқу мазмұнын, сондай-ақ оқушылардың білім беру, тұлғалық жетістіктерін бағалаудың жеке мүмкіндіктері мен нәтижелерін ескере отырып, оқыту әдістерін, нысандарын, құралдарын дербес таңдайды.
8. Білім алушымен жеке дамыту жұмысының мазмұны оқу жылының басында жүргізілетін олардың психофизикалық жай-күйінің ерекшеліктерін зерттеу нәтижелері бойынша айқындалады.
9. Зерттеу барысында танымдық дамудың қол жеткізілген деңгейі ғана емес, сонымен қатар жақын даму аймағы да анықталады. Бұл ретте іс-әрекеттің құрамдас бөліктерін меңгеру деңгейі бағаланады: мотивациялық-бағыттау, жедел, бақылау-бағалау.
10. Зерттеу нәтижелері дамытушы сабақтарды өткізу үшін кіші топтарды қалыптастыру кезінде айқындаушы болып табылады.
11. Бағдарламада оқушының қол жеткізген мақсаттарын ескере отырып, мазмұны жартыжылдықта 1 рет қайта қаралатын білім алушының жеке дамыту бағдарламасын құру үшін бағдарлы негіз болатын мақсаттар жүйесі тұжырымдалған.
12. Мұғалімнің жетекшілігімен мақсатты іс-әрекетте оқушылар оқиды:
1) сенсорлық эталондарға назар аударуға;
2) берілген белгілер бойынша заттарды тануға;
3) заттарды сыртқы белгілері бойынша салыстыру;
4) нысаны, мөлшері, түсі, функционалдық мақсаты бойынша заттарды жіктеуге;
5) әртүрлі белгілер бойынша заттардың және олардың бейнелерінің сериялық қатарларын жасауға;
6) объектілер мен құбылыстардың белгілері мен қасиеттерін іс жүзінде бөліп көрсету;
7) қарама-қарсы бағытталған әрекеттер мен құбылыстарды ажырату;
8) өз қызметінің уақыт шеңберін айқындауға;
9) оқиғалардың реттілігін анықтау;
10) кеңістікте бағдарлау;
11) нұсқаулыққа сәйкес іс-әрекеттерді мақсатты түрде орындауға міндетті;
12) өз қимылдары мен іс-әрекеттерін келісу;
13) өз әрекетін сөйлеу арқылы жеткізу.
13. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 70 бұйрығы "Мектепке дейінгі, орта білім беру ұйымдарын, сондай-ақ арнайы білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларын бекіту туралы" бойынша Бағдарламаны іске асыру үшін сенсорлық бөлмені, құрғақ (шарикті) бассейнді, жарық, дыбыс әсерлері бар ойыншықтар мен заттарды, текстурасы, тұтқырлығы, температурасы, тығыздығы бойынша әртүрлі материалдардың үлгілерін, сенсорлық панельдерді, дидактикалық ойындарды қамтитын арнайы материалдық-техникалық жарақтандыру пайдаланылады.
14. Түрлі формадағы сабақтарды өткізу үшін (жеке, жұптық, топтық) және жұмыс түрлерін жүргізу үшін оңай қозғалатын жиһаз, кілемшені пайдаланып тұрып, отырып, тапсырмаларды орындау мүмкіндігі көзделеді. Кітап сөрелері, білім алушылардың жұмыстары мен дидактикалық материалдардың көрмесіне арналған стендтер үшін орын белгілеу қажет.

7. Педагог самостоятельно выбирает доступное для каждого учащегося содержание деятельности из настоящей Программы, а также методы, формы, средства развивающей работы с учетом индивидуальных возможностей и результатов оценки образовательных, личностных достижений учащихся.
8. Содержание индивидуальной развивающей работы с обучающимся определяется по результатам обследования особенностей их психофизического состояния, проводимого в начале учебного года.
9. В процессе обследования выявляется не только достигнутый уровень познавательного развития, но и зона ближайшего развития. Одновременно оценивается уровень овладения компонентами деятельности: мотивационно-ориентировочным, операциональным, контрольно-оценочным.
10. Результаты обследования являются определяющими при формировании подгрупп для проведения развивающих занятий.
11. В Программе сформулирована система целей, служащая ориентировочной основой для создания индивидуально-развивающей программы обучающегося, содержание которой пересматривается 1 раз в полугодие с учетом достигнутых учащимся целей.
12. В целенаправленной деятельности под руководством педагога школьники учатся:
1) ориентироваться на сенсорные эталоны;
2) узнавать предметы по заданным признакам;
3) сравнивать предметы по внешним признакам;
4) классифицировать предметы по форме, величине, цвету, функциональному назначению;
5) составлять сериационные ряды предметов и их изображений по разным признакам;
6) практически выделять признаки и свойства объектов и явлений;
7) различать противоположно направленные действия и явления;
8) определять временные рамки своей деятельности;
9) определять последовательность событий;
10) ориентироваться в пространстве;
11) целенаправленно выполнять действия по инструкции;
12) согласовывать свои движения и действия;
13) опосредовать свою деятельность речью.
13. Для реализации Программы используется специальное материально-техническое оснащение, включающее сенсорную комнату, сухой (шариковый) бассейн, игрушки и предметы со световыми, звуковыми эффектами, образцы материалов, различных по фактуре, вязкости, температуре, плотности, сенсорные панели, дидактические игры согласно Приказу МОН РК от 22 января 2016 года № 70 "Об утверждении норм оснащения оборудованием и мебелью организаций дошкольного, среднего образования, а также специальных организаций образования".
14. Для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы в помещении предусматривается легко передвигаемая мебель, возможность выполнять задания стоя, сидя, с использованием коврика. Необходимо предусмотреть место для книжных полок, стендов для выставки работ обучающихся и дидактических материалов.

15. Бағдарламаның оқу мақсаттарын іске асыру "Айналадағы әлем", "Адам және әлем", "Музыка және ырғақ", "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау", "Санау", "Бейнелеу өнері" оқу пәндерінің мазмұнын пайдалану арқылы жүзеге асырылады. Мұғалім оқушылардың пәндік-практикалық іс-әрекетін, объектілерді, іс-әрекеттерді, әлеуметтік және табиғи құбылыстарды бақылауды ұйымдастырады; оқушыларға дидактикалық ойындар (үстел, ұжымдық, жылжымалы), дамытушылық жаттығулар, сюжеттік ойындар, іскерлік ойындар ұсынады; экскурсиялар ұйымдастырады.
16. Жетістіктерді бағалау критерийлері жеке даму бағдарламаларының мақсаттары болып табылады. Бағалау құралы ретінде мұғалім сабақта оқушылардың белсенділігін бақылауды, қызмет өнімдерін талдауды, ауызша жауаптарды қолданады. Жеке даму бағдарламаларын іске асыру нәтижелерін мұғалім сабақта білім беру процесінде бағалайды. Жеке бағдарламаға сәйкес іскерліктер мен дағдыларды қалыптастырудың табыстылығы туралы бағалау пайымдаулары жеке бағдарламаның тиісті бағанында тіркеледі.
17. Бағдарламаның мазмұны ұсыныстық сипатта берілген. Бағдарламаның оқу мақсаттары білім алушының тек жоспарланған іс-әрекет түрін (пәнге байланысты практикалық іс-әрекеттер, дамыту жаттығулары) сипаттайды. Мұғалім Бағдарлама мәтінінен әрбір оқушыға сәйкес келетін оқу мақсаттарын (іс-әрекет түрлерін, дамыту жаттығуларын) таңдап алады және даму деңгейінің диагностикалық деректері негізінде оның мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін ескере отырып, тапсырманың, жаттығулардың күрделілік деңгейін өз бетінше анықтайды. Мысалы, 4 (9, 12 немесе 16) Коос текшелерін пайдаланып көрнекі есептерді шешу. Мұғалім оқушы дамуының байқалатын динамикасын ескере отырып, дамытушылық жұмыстың жеке бағдарламасында оқу мақсаттарының біртіндеп күрделенуін (немесе оңайлатуын) ашады. Мұғалім бағдарламаның мазмұнын оқушылардың жалпы дамуына бағытталған басқа да әрекеттерімен толықтыра алады.
18. Пәнаралық байланыстар "Сөйлеу дамуындағы бұзылыстарды түзету" түзету курсымен, "Айналадағы әлем", "Адам және әлем", "Музыка және ырғақ", "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау", "Санау", "Бейнелеу өнері" оқу пәндерімен байланысты.
3-тарау. "Танымдық даму" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Танымдық даму" оқу пәнінің мазмұны
19. "Танымдық даму" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта – аптасына – 2 сағат, оқу жылында – 68 сағатты;
2) 6-сыныпта – аптасына – 1 сағат, оқу жылында – 34 сағатты;
3) 7-сыныпта – аптасына – 1 сағат, оқу жылында – 34 сағатты;
4) 8-сыныпта – аптасына – 1 сағат, оқу жылында – 34 сағатты;

15. Реализация учебных целей Программы осуществляется через использование содержания учебных предметов: "Мир вокруг", "Человек и мир", "Музыка и ритмика", "Изобразительная деятельность", "Социально-бытовая ориентировка", "Счет". Педагог организует предметно-практическую деятельность учащихся, наблюдения объектов, действий, социальных и природных явлений; предлагает учащимся дидактические игры (настольные, коллективные, подвижные), развивающие упражнения, сюжетные игры, деловые игры; организует экскурсии.
16. Критериями оценивания достижений являются цели индивидуально-развивающих программ. В качестве оценочных средств педагог использует наблюдения за активностью обучающихся на занятиях, анализ продуктов деятельности, устных ответов. Результаты реализации индивидуально-развивающих программ оцениваются педагогом в ходе образовательного процесса на занятиях. Оценочные суждения об успешности формирования умений и навыков, согласно индивидуальной программе, фиксируются в соответствующей графе индивидуальной программы.
17. Содержание Программы носит рекомендательный характер. Учебные цели программы описывают только предполагаемый вид деятельности обучающегося (предметно-практическая деятельность, развивающие упражнения). Педагог выбирает из текста Программы актуальные для каждого обучающегося учебные цели (виды деятельности, развивающие упражнения) и самостоятельно конкретизирует уровень сложности задания, упражнения с учетом его возможностей и потребностей на основе данных диагностики уровня развития. Например, решать наглядные задачи с использованием 4 (9, 12 или 16) кубиков Кооса. Постепенное усложнение (или упрощение) учебных целей педагог раскрывает в индивидуальной программе развивающей работы с учетом наблюдаемой динамика развития ученика. Педагог может дополнить содержание программы другими видами деятельности учащихся, направленных на их общее развитие.
18. Межпредметные связи устанавливаются с коррекционным курсом "Коррекция недостатков развития речи", учебными предметами "Мир вокруг", "Человек и мир", "Музыка и ритмика", "Изобразительная деятельность", "Социально-бытовая ориентировка", "Счет".
Глава 3. Организация содержания предмета "Познавательное развитие"
Параграф 1. Содержание предмета "Познавательное развитие"
19. Объем учебной нагрузки по предмету "Познавательное развитие" составляет:
1) в 5 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;

5) 9-сыныпта – аптасына – 1 сағат, оқу жылында– 34 сағатты құрайды.
Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
20. Бағдарламаның мазмұны 3 бөлімнен тұрады:
1) 1-бөлім "Сенсорлық процестерді және кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту";
2) 2-бөлім "Қозғалыс саласын дамыту";
3) 3-бөлім "Зияткерлік саланы дамыту".
21. "Сенсорлық процестерді дамыту және кеңістіктік-уақыттық бағдарлау" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) есту қабілетін дамыту;
2) көрнекі қабылдауды дамыту;
3) кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту;
4) тактильді-моторлы қабылдауды дамыту.
22. "Қозғалыс саласын дамыту" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) ұсақ моториканы дамыту;
2) мимика және пантомимиканы дамыту.
23. "Зияткерлік саланы дамыту" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) есте сақтауды дамыту;
2) сөйлеу мен ойлауды дамыту.
24. 5-сыныпқа арналған "Танымдық даму" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) сенсорлық процестерді және кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту. Есту зейінін дамыту: дыбыс көзін локализациялау; таныс адамдардың, жануарлардың, дауысқа еліктеудің, дыбыстық күштің дауыстарын ажырату; дыбыстың басталуы мен аяқталуына реакция; дыбыстың әр түрлі сипатына эмоционалды реакциялар.
Көрнекі бағдарлаудың іздеу әдістері, әр түрлі бағытта қозғалатын жақын немесе алыс затты іздеу. Мақсатты түрде бақылау және адамның бетіне қарау; заттың оның бейнесімен байланысы. Суреттерге жұпты таңдау. 3-4 немесе одан да көп бөліктен суреттер жасау. Текшелерден және жалпақ геометриялық пішіндерден, үлгі, дизайн бойынша санау таяқтарынан құрастыру. Жасырын нысандар мен кескіндерді бөлік, элемент бойынша тану. Жазықтық және көлемдік геометриялық пішіндерді, негізгі түстерді, шама параметрлерін ажырату.
Өз денесінің схемасында бағдарлау; объектілердің орналасу қашықтығы мен өзара орналасуын ажырату. Еліктеу және нұсқау бойынша берілген бағыттағы қозғалыс. Мұғалімнің көмегімен және өз бетінше шағын жабық кеңістікте, мектеп бөлмесінде бағдарлау. Заттардың кеңістіктік қатынастарын білдіретін сөздер: арасында, артында, алдында, ішінде, бірінші, соңғы, жоғарғы, төменгі, қасында. Қағаз парағында бағдарлау.
Күн, жыл мезгілдерінің реттілігі мен белгілерін ажырату. Өз өміріндегі оқиғалардың уақытша ұғымдармен байланысы. Күн режимі.
Әр түрлі іс-шараларда тактильді-моторлық сезімталдықты қолдану; сөйлеу немесе ым-ишара арқылы тактильді реакциялар мен артықшылықтар.

5) в 9 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по предмету определяется типовым учебным планом, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
20. Содержание программы включает 3 раздела:
1) раздел 1 "Развитие сенсорных процессов и пространственно-временной ориентировки";
2) раздел 2 "Развитие двигательной сферы";
3) раздел 3 "Развитие интеллектуальной сферы".
21. Раздел "Развитие сенсорных процессов и пространственно-временной ориентировки" включает следующие подразделы:
1) развитие слухового восприятия;
2) развитие зрительного восприятия;
3) развитие пространственно-временной ориентировки;
4) развитие тактильно-двигательного восприятия.
22. Раздел "Развитие двигательной сферы" включает следующие подразделы:
1) развитие мелкой моторики;
2) развитие мимики и пантомимики.
23. Раздел "Развитие интеллектуальной сферы" включает следующие подразделы:
1) развитие памяти;
2) развитие речи и мышления.
24. Базовое содержание предмета "Познавательное развитие" для 5 класса:
1) развитие сенсорных процессов и пространственно-временной ориентировки. Развитие слухового внимания: локализация источника звучания; различение голосов знакомых людей, животных, звукоподражаний, силы звучания; реакция на начало и конец звучания; эмоциональные реакции на различные по характеру звучания.
Поисковые способы зрительной ориентировки, прослеживание взглядом за движущимся близким или удаленным предметом в разных направлениях. Целенаправленное наблюдение и фиксация взгляда на лице человека; соотнесение предмета с его изображением. Подбор пары к картинкам. Составление картинок из 3-4 и более частей. Конструирование из кубиков и плоских геометрических форм, счетных палочек по образцу, замыслу. Узнавание скрытых объектов и изображений по части, элементу. Различение плоскостных и объемных геометрических форм, основных цветов, параметров величины.
Ориентировка в схеме собственного тела; различение отдаленности расположения и взаимного расположения объектов. Движение в заданном направлении по подражанию и команде. Ориентировка в малом замкнутом пространстве, помещении школы с помощью педагога и самостоятельно. Слова, обозначающие пространственные отношения предметов: между, за, перед, внутри, первый, последний, сверху, снизу, рядом. Ориентировка на листе бумаги.
Различение последовательности и признаков времен суток, времен года. Соотнесение событий собственной жизни с временными понятиями. Режим дня.
Применение тактильно-двигательной чувствительности в различных видах деятельности; тактильные реакции и предпочтения с помощью речи или жестов.

2) қозғалыс саласын дамыту. Қолдар мен саусақтарды дамытуға арналған жаттығулар. Саусақ ойындары. Қол шеберлігін дамыту: жіп, сұрыптау, түймелеу-ағыту. Графомоторлық дағдыларды дамыту. Көз қолғалтқыш жаттығуларды орындау. Жануарлардың қимылына еліктеу. Заттармен және еліктейтін заттарсыз қозғалыстарды орындау. Вербалды емес қарым-қатынастың әртүрлі әдістерін қолдану (мимика, пантомимика). Артикуляция органдарының, дене мүшелерінің, позалардың қозғалысын жаңғырту;
3) зияткерлік саланы дамыту. Мүсіндеу, сурет салу, конструкциялаудағы заттардың пішінін, мөлшерін, түсін қайта шығару. Фотосуреттер мен суреттердегі адамдарды, заттарды, жануарларды тану. Заттар мен суреттердің ретін (қатарға қосу), ауызша қатарды көбейту. Екі күрделі нұсқауларды орындау. Ойынның қарапайым ережелерін сақтау. Ойыншықтың орналасқан жерлерін, дидактикалық материалдарды есте сақтау.
Ойындар мен жаттығулар процесінде сынамаларды қолдану, сынау, шама параметрлерін заттармен визуалды байланыстыру. Заттардың белгілерін тану және атау (түс, пішін, шама, массалар, заттардың мақсаты), заттарды берілген белгі бойынша топтарға біріктіру, топтан артық затты алып тастау. Өз қызметінің, басқалардың қызметінің нәтижелерін бағалау. Объектілерді шамасы бойынша салыстыру. Зейіннің шоғырлануы: объектілердің қозғалысын көзбен қадағалау; визуалды үлгі бойынша графикалық диктанттар; фигуралармен, әріптермен, сандармен түзету сынамалары; бояу, сызу, штрихтау; тоқтату жаттығулары. Ашық ұжымдық ойындарда ойын ережелерін орындау. Орындалған тапсырманы үлгімен салыстыру.
25. 6-сыныпқа арналған "Танымдық даму" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) сенсорлық процестерді және кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту. Дыбысты қабылдаудағы реакция/фокус позасы. Әуеннің сипатына, шуға эмоционалды реакциялар. Қоршаған ортаның дыбыстарына еліктеу. Дыбыстың сипатын есту арқылы ажырату (биіктігі, қарқыны, дыбыстың ұзақтығы). Әр түрлі әрекеттермен ырғақты көбейту.
Көріп қабылдаудың іздеу әдістерін қолдану: жоспарлы, мақсатты бақылау. Бөліктерден тақырыптық суреттер құрастыру. Негізгі түстер мен олардың реңктерін тану және атау. Көлемді және жазықтықты геометриялық пішіндерді ажырату. Заттардың шамасының параметрлерін тану және атау. Үлгіге және дизайнға сәйкес жобалау. Заттарды, суреттерді салыстыру, айырмашылықтар мен ұқсастықтарды табу, берілген белгі бойынша заттарды біріктіру; жалпы белгіні бөліп көрсету; ойын жағдаятында оларды алмастыратын нақты объектілерді тану.
Заттардың өз денесіне қатысты орналасуында бағдарлау. Бағытты жаңғырту (сурет салу, қозғалыс, бүктеу). Өз денесінің, басқа адамдардың, заттардың схемасында оң және сол жақтарын тану және атау. Үлкен кеңістікте (мектепте, аулада) бағдарлау. Таныс және бейтаныс кеңістіктердегі қозғалыс. Қағаз парағында бағдарлау.
Күн жоспары, сабақ кестесі. Оқиғалар тізбегі: алдымен-содан кейін. Күнтізбедегі практикалық бағдар.
Заттарды сезіну, тактильді тексеру: нысанды пішініне, салмағына, кедір-бұдырына қарай жұп түрту арқылы таңдау. Әртүрлі заттардың қарама-қарсы температураларын ажырату. Әртүрлі температурадағы материалдармен жанасу реакциясы; заттардан шығатын дірілге. Ыстық, өткір заттармен жұмыс істеу ережелерін сақтау;

2) развитие двигательной сферы. Упражнения для развития кистей и пальцев рук. Пальчиковые игры. Развитие ручной умелости: нанизывание, сортировка, застегивание-расстегивание. Развитие графо-моторных навыков. Выполнение глазодвигательных упражнений. Имитация повадок зверей. Выполнение движений с предметами и без предметов по подражанию. Применение различных способов невербальной коммуникации (мимика, пантомимика). Воспроизведение движений органов артикуляции, частей тела, поз;
3) развитие интеллектуальной сферы. Воспроизведение формы, величины, цвета предметов в лепке, рисовании, конструировании. Узнавание людей, предметов, животных на фотографиях и картинках. Воспроизведение порядка предметов и картинок (включение в ряд), словесного ряда. Выполнение двухсложных инструкций. Соблюдение простых правил игры. Запоминание мест расположения игрушки, дидактических материалов.
Применение проб, примеривания, зрительного соотнесения параметров величины в процессе игр и упражнений с предметами. Узнавание и называние признаков предметов (цвет, форма, величина, масс, назначение предметов), объединение предметов в группы по заданному признаку, исключение лишнего предмета из группы. Оценивание результатов собственной деятельности, деятельности других. Сравнение объектов по величине. Концентрация внимания: отслеживание взглядом движений объектов; графические диктанты по зрительному образцу; корректурные пробы с фигурами, буквами, цифрами; раскрашивание, зачеркивание, штрихование; стоп-упражнения. Выполнение правил игры в подвижных коллективных играх. Сравнение выполненного задания с образцом.
25. Базовое содержание предмета "Познавательное развитие" для 6 класса:
1) Развитие сенсорных процессов и пространственно-временной ориентировки. Реакция/поза сосредоточения при восприятии звука. Эмоциональные реакции на характер мелодии, шумы. Подражание звукам окружающей среды. Различение на слух характера звучания (высота, темп, длительность звучания). Воспроизведение ритмов различными действиями.
Использование поисковых способов зрительного восприятия: планомерное целенаправленное наблюдение. Составление предметных картинок из частей. Узнавание и называние основных цветов и их оттенков. Различение объемных и плоских геометрические форм. Узнавание и называние параметров величины предметов. Конструирование по образцу и замыслу. Сравнение предметов, изображений, нахождение различия и сходства, объединение предметов по заданному признаку; выделение общего признака; узнавание реальных предметов в их заместителях в игровой ситуации.
Ориентировка в расположении предметов относительно собственного тела. Воспроизведение направления (рисование, движения, раскладывание). Узнавание и называние правой и левой сторон в схеме собственного тела, других людей, объектов. Ориентировка в большом пространстве (школа, двор). Передвижение в знакомом и незнакомом пространстве. Ориентировка на листе бумаги.
План дня, расписание занятий. Последовательность событий: сначала – потом. Практическое ориентирование в календаре.
Ощупывание, тактильное обследование предметов: подбор на ощупь пары к предмету по форме, весу, шероховатости. Различение контрастной температуры разных предметов. Реакция на соприкосновение с материалами, различными по температуре; на вибрацию, исходящую от объектов. Соблюдение правил обращения с горячими, острыми предметами;

2) қозғалыс саласын дамыту. Саусақ гимнастикасын орындау, бір қозғалыстан екіншісіне ауысу. Үлгі, дизайн бойынша модельдеу; трафареттер мен шаблондарды штрихтау және дөңгелектеу; музыкалық аспаптарда еліктеу, команда бойынша ойнауға еліктеу; қозғалыстар тізбегін және шағылысқан түрде орындау; үлгілерді көшіру.
Көз қозғалтқыш жаттығуларды орындау; жануарлардың қимылдарын, позалары мен әдеттеріне еліктеу; қиялдағы заттармен еліктеу қимылдары; жүру, жүгіру, позалар, қозғалыстар, мимика сипатын жаңғырту;
3) зияткерлік саланы дамыту. Бірқатар сөздерді, заттардың орналасуын көбейту; берілген белгі бойынша бірдей заттарды іздеу; заттар немесе суреттер жиынтығындағы өзгерістерді анықтау. Күрделі нұсқауларды орындау; ойын ережелерін сақтау. Топқа іріктеу және берілген белгі бойынша объектілер тобынан шығару. Қарама-қарсы қасиеттерді анықтау (тыныш-қатты, алыс-жақын). Объектілерді маңызды белгілері бойынша, мақсаты бойынша жіктеуді орындау. Өзін-өзі бағалау және қызмет өнімдерін, орындалған жұмысты өзара бағалау. Көрнекі есептерді шешу (Сеген тақталары, Коос текшелері, Кюизнер таяқшалары).
Адамдардың іс-әрекетіне әртүрлі заттармен еліктеу. Сахналауға қатысу. Бөлшектерден бүтін құрастыру; фразалар мен сөйлемдерді аяқтау; берілген тақырыпқа модельдеу және сурет салу. Әр түрлі бағытта қозғалатын объектілерге көзқарасты бекіту. Сан қатарын тура және кері ретпен атау. Әріптерді кері және берілген ретпен атау. Әріптермен, сандармен түзету сынамаларын орындау, әріптердің, сандардың берілген тәртібін сақтау. Зейінді дамытуға арналған ашық ұжымдық ойындарға қатысу. Ойын ережелерін орындау. Үлгі бойынша бояу және штрихтау. Орындалған тапсырманы үлгімен салыстыру.
26. 7-сыныпқа арналған "Танымдық даму" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) сенсорлық процестерді және кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту. Қарым-қатынас дағдылары, әңгімеге қатысу. Дыбыстың сипатын (дыбыс деңгейі, ұзақтығы, биіктігі, ырғақтылығы), үзінді бойынша таныс әндерді, әуендерді тану; әлеуметтік маңызды тұрмыстық, қалалық шуды тану.
Жоспарлы бақылау. Үлгі және схема бойынша жобалау, ауызша нұсқаулыққа сәйкес бөлшектерден модельдеу. Суреттер сериясын құрастыру. Қосымша жазу және аяқтау. Контурлық кескіндердегі әріптерді, сандарды, заттарды тану. Бірқатар әріптерді, сандарды, пішіндерді, түстерді көшіру. Заттардың, тірі заттардың, пейзаждардың, ауа-райының сипаттамасы.
Рефлексияда қарама-қарсы, жақын тұрған адам денесінің бөліктерінің кеңістіктік орналасуын талдау. Көршіңізге қатысты өз орныңызды анықтау (сол-оң, артқы-алдыңғы). Суреттердегі кейіпкердің қай қолмен жұмыс істейтінін, қай жағынан тұрғанын анықтау. Үлгі, схема бойынша сурет салу. Мектепке іргелес көшелерде бағдарлау. Заттардың кеңістік қатынасын білдіретін сөздер мен көсемшелерді түсіну және қолдану.
Оқиғалар тізбегі (ертерек, содан кейін). Оқиғаның басынан аяғына дейін сипаттамасы. Күндер, туған күн, мерекелік күнтізбе.
Бағдарлау әдістерін қолдану: сезіну, тексеру, сипау, илеу, түрту, қысу. Өнімдердің консистенциясын анықтау. Көрнекі үлгі бойынша көлемді затты ұстау. Үлгі бойынша заттардың мөлшері мен пішінін түрту арқылы ажырату. Қауіпсіздік мақсатында тактильді-қозғалыс сезімталдығын пайдалану;

2) развитие двигательной сферы. Выполнение пальчиковой гимнастики, переключение с одного движения на другое. Лепка по образцу, замыслу; штриховка и обведение трафаретов и шаблонов; имитация игры на музыкальных инструментах по подражанию, команде; выполнение последовательности движений сопряженно и отраженно; копирование узоров.
Выполнение глазодвигательных упражнений; имитация движений, поз и повадок животных; движения по подражанию с воображаемыми предметами; воспроизведение характера ходьбы, бега, поз, движений, мимики;
3) развитие интеллектуальной сферы. Воспроизведение ряда слов, расположения предметов; поиск одинаковых предметов по заданному признаку; определение изменений в наборе предметов или картинок. Выполнение сложных инструкций; соблюдение правил игры. Подбор в группу и исключение из группы предметов по заданному признаку. Установление противоположных свойств (тихо-громко, далеко-близко). Выполнение классификации предметов по существенному признаку, по назначению. Выполнение самооценки и взаимооценки продуктов деятельности, выполненной работы. Решение наглядных задач (Доски Сегена, кубики Кооса, палочки Кюизинера).
Имитация действий людей с различными предметами. Участие в инсценировках. Дорисовывание, составление целого из частей; завершение фраз и предложений; лепка и рисование на заданную тему. Фиксация взгляда на движущихся объектах в разных направлениях. Воспроизведение числового ряда в прямом и обратном порядке. Называние букв в обратном и заданном порядке. Выполнение корректурных проб с буквами, цифрами, соблюдение заданного порядка букв, цифр. Участие в подвижных коллективных играх на развитие внимания. Выполнение правил игры. Раскрашивание и штриховка по образцу. Сравнение выполненного задания с образцом.
26. Базовое содержание предмета "Познавательное развитие" для 7 класса:
1) развитие сенсорных процессов и пространственно-временной ориентировки. Коммуникативные навыки, участие в беседе. Узнавание характера звучания (громкость, длительность, высота, ритм), знакомых песен по отрывку, мелодии; узнавание социально значимых бытовых, городских шумов.
Планомерное наблюдение. Конструирование по образцу и схеме, моделирование из деталей по словесной инструкции. Составление серии картинок. Дописывание и дорисовывание. Узнавание букв, цифр, предметов в контурных изображениях. Копирование ряда букв, цифр, форм, цвета. Описание предметов, живых объектов, пейзажей, погоды.
Анализ пространственного расположения частей тела человека, стоящего напротив, рядом, в отражении. Определение своего места по отношению к соседу (слева-справа, сзади-спереди). Определение на картинках, какой рукой действует персонаж, с какой стороны он стоит. Зеркальное воспроизведение движения. Рисование по образцу, схеме. Ориентировка на прилегающих к школе улицах. Понимание и употребление слов и предлогов, обозначающих пространственные отношения предметов.
Последовательность событий (раньше, потом). Описание события от начала к концу. Даты, день рождения, календарь праздников.
Использование способов ориентировки: ощупывание, обследование, поглаживание, разминание, постукивание, сжимание. Определение консистенции продуктов. Нахождение на ощупь объемного предмета по зрительному образцу. Различение на ощупь величины и формы предметов по образцу. Использование тактильно-двигательной чувствительности в целях безопасности;

2) қозғалыс саласын дамыту. Бір статикалық позаны екіншісіне ауыстыру (алақан-жұдырық). Күнделікті өмірдегі және сабақтардағы іс әрекеттер (байлау, шешіп алу, түймелеу). Жақтаудағы тік, көлденең және көлбеу сызықтармен үлгі бойынша штрихтау. Трафареттерді, шаблондарды, суреттерді контур бойымен, нүктелермен сызу. Нүктелерді қосу: нүктелі сызықтар, ұяшықтар бойынша сурет салу.
Жануарларды, мультфильм кейіпкерлерін, таныс адамдарды олардың қимылдарына еліктеу арқылы тану. Табиғи құбылыстарға еліктеу; адамның бет әлпеті мен жағдайы;
3) зияткерлік саланы дамыту. Заттар немесе суреттер жиынтығындағы өзгерісті анықтау (не болмады?). Есте сақтау бойынша сурет салу. Әсерлердің, оқиғалардың сипаттамасы (сұрақтар бойынша және сұрақсыз). Таныс әуендерді, мультфильм кейіпкерлерін, фильмдерді тану.
Объектілер, оқиғалар, жағдайлар арасындағы себеп-салдарлық байланыстарды орнату. Түсі, пішіні, мөлшері, бөлшектер саны, бөліктердің орналасуы, биіктігі бойынша ерекшеленетін объектілерді салыстыру. Сөздің құрамын талдау. Көрнекі есептерді шешу (Коос текшелері, Кюизинер таяқшалары).
Театрландырылған қойылымдарға, сахналауға қатысу. Заттарды, адамдарды, жануарларды сипаттамасы, бөлшектері, сұлбасы, контуры бойынша тану. Әңгімелер, ертегілер құрастыру / ойлап табу.
Көрнекі үлгідегі графикалық диктанттар. Сандар мен геометриялық фигуралар арқылы тексеру жұмыстарын орындау. Алдын ала белгіленген түрде бояу және штрихтау. Сандарды, әріптерді, геометриялық фигураларды белгілі бір ретпен орналастыру.
27. 8-сыныпқа арналған "Танымдық даму" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) сенсорлық процестерді және кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту. Әңгімеге қатысу; сыбырлап сөйлеуді қолдану (сөздер мен сөз тіркестері). Үзіндіден, әуеннен таныс әндер мен өлеңдерді тану. Әлеуметтік маңызы бар күнделікті және қалалық шуларды тану.
Көрнекі тексеру: адамдардың, жануарлардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарын анықтау. Геометриялық көлемді және жазық пішіндерді тану; аппликация мен конструкциядағы заттарды орналастыру кезінде түстер мен пішіндердің кезектесуі. Стильдендірілген суреттердегі заттарды тану: контурлық, штрихтік, нүктелі, әріптер, сандар, салалық бейнелердегі заттар. Сюжеттік суреттер сериясын қалпына келтіру.
Объектілердің кеңістіктік орналасуына байланысты ұқсастықтар мен айырмашылықтарды анықтау. Қоғамдық көлікте, қоғамдық мақсаттағы орындарда бағдарлау. Ерекше жағдайдағы объектілерді, басқа объектілерге және бақылаушыға өзгерген кеңістіктік қатынастарды тану. Құмда, суда, ауада сурет салу. Заттардың кеңістіктік қатынастарын білдіретін сөздерді түсіну және қолдану.
Бір аптаға арналған оқиғалардың сурет күнтізбесін құру және пайдалану. Апта күні; оқиға күні. Күнтізбе бойынша демалыс және мереке күндерін табу.
Заттардың салмағын/ауырлығын, олардың температурасын, консистенциясын, заттардың бетін қабылдау. Заттың жанасуы (визуалды үлгі бойынша). Жанасу орнын анықтау;

2) развитие двигательной сферы. Смена одной статичной позы на другую (ладонь – кулак). Движения в быту и на уроках (завязывание, развязывание, застегивание). Штриховка по образцу вертикальными, горизонтальными и наклонными линиями в рамке. Обведение трафаретов, шаблонов, изображений по контуру, нанесенным точкам. Соединение точек: рисование по пунктирным линиям, клеткам.
Узнавание животных, персонажей мультфильмов, знакомых людей по имитации их движений. Имитация природных явлений; мимики и состояния человека;
3) развитие интеллектуальной сферы. Определение изменения в наборе предметов или картинок (чего не стало?). Рисование по памяти. Описание впечатлений, событий (по вопросам и без). Узнавание знакомых мелодий, персонажей мультфильмов, фильмов.
Установление причинно-следственных связей между объектами, событиями, ситуациями. Сравнение объектов, отличающихся цветом, формой, величиной, количеством деталей, расположением частей, ростом. Анализ состава слова. Решение наглядных задач (кубики Кооса, палочки Кюизинера).
Участие в театрализованных представлениях, инсценировках. Узнавание предметов, людей, животных по описанию, по детали, силуэту, контуру. Составление / придумывание рассказов, сказок.
Графические диктанты по зрительному образцу. Выполнение корректурных проб с цифрами, геометрическими фигурами. Раскрашивание и штриховка заданным образом. Распределение цифр, букв, геометрических фигур в определенном порядке.
27. Базовое содержание предмета "Познавательное развитие" для 8 класса:
1) развитие сенсорных процессов и пространственно-временной ориентировки. Участие в беседе; использование шепотной речи (слова и фразы). Узнавание знакомых песен и стихов по отрывку, мелодии. Узнавание социально значимых бытовых, городских шумов.
Зрительное обследование: установление различия и сходства людей, животных. Узнавание геометрических объемных и плоских форм; чередование цветов и форм при раскладывании предметов в аппликации и конструировании; цвет в качестве сигнала к действию. Узнавание предметов на стилизованных изображениях: контурных, штриховых, пунктирных, букв, цифр, предметов в наложенных изображениях. Восстановление серии сюжетных картинок.
Установление сходства и различия между объектами по признаку их пространственного расположения. Отсроченное воспроизведение изображения. Ориентирование в общественном транспорте, местах общественного назначения. Узнавание объектов, находящихся в необычном положении, измененных пространственных отношениях к другим объектам и наблюдателю. Рисование на песке, воде, в воздухе. Понимание и использование слов, обозначающих пространственные отношения предметов.
Составление и использование картинного календаря событий на неделю. День недели; дата события. Нахождение выходных и праздничных дней по календарю.
Восприятие веса/тяжести предметов, их температуры, консистенции, поверхности предметов. Нахождение на ощупь предмета (по зрительному образцу). Определение места прикосновения;

2) қозғалыс саласын дамыту. Кескінді аяқтау; жиектерді, ою-өрнектерді, әртүрлі конфигурациялардың толқынды, көлбеу, түзу және нүктелі сызықтарын салу; берілген бағыттағы сызықтар. Ертегі кейіпкерлеріне, мультфильмдер мен фильм кейіпкерлеріне, қиялдағы заттармен әрекеттерге, позалар мен би қимылдарына еліктеу. Әр түрлі эмоционалды күйлердің мимикасын қайталау;
3) зияткерлік саланы дамыту. Берілген суреттер, ойыншықтар, таңбалар (әріптер, сандар), әрекеттер, қозғалыстар сериясын ойнату. Есте сақтау бойынша өрнектер мен суреттер салу. Өлеңдерді жатқа айту, ертегілерді айту. Мәселелер бойынша өткен күн, апта оқиғалары туралы әңгімелеу.
Себеп-салдарлық байланыстарды орнату (сюжеттік сурет, суреттер сериясы, мультфильм). Сюжеттік картиналар сериясы бойынша оқиғалар тізбегін анықтау. Сюжеттік картиналар сериясының мағынасын түсіну, басты кейіпкерлерді, негізгі оқиғаларды бөліп көрсету. Шама параметрлерін тану, атау. Таныс заттардың, объектілердің негізгі элементтерін, бөлшектерін, бөліктерін тану және атау. Жалпылама сөздерді қолдану.
Жұмбақтарды болжау. Театрландырылған іс-шараларға қатысу, музыкаға би орындау. Нысанды, объектіні сипаттама бойынша, бөлшегі, бөлігі, контуры бойынша тану. Зейінді дамытуға арналған ашық ұжымдық ойындарға қатысу. Бөлшектерді, заттарды, объектілерді сұрыптау және жүйелеу.
28. 9-сыныпқа арналған "Танымдық даму" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) сенсорлық процестерді және кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту. Әртүрлі қарым-қатынас жағдайларында жаңа ақпаратты есту арқылы қабылдау. Дыбыстық құрамы жағынан ұқсас сөздер мен буындарды ажырату. Сөздегі дыбыстардың реттілігін анықтау. Берілген дыбысқа сөз таңдау. Музыкалық жанрларды тану (вальс, полка, марш). Таныс фильм/мультфильм кейіпкерлерінің дауыстарын, әншілерді, музыкалық аспаптардың дыбыстарын тану. Сыбырлаған және дауыстап сөйлеуді ажырату және көбейту. Әлеуметтік маңызды тұрмыстық, қалалық шуды тану.
Заттардың бірнеше өлшем параметрлері бойынша рейтингі: ұзындығы, ені, биіктігі. Еріннен оқу (дыбыстар, буындар, сөздер мен сөз тіркестері). Күрделі фигураларды, ою-өрнектерді үлгі бойынша көшіру. Адамдардың, жануарлардың, қоршаған шындық объектілерінің айырмашылығы мен ұқсастығын анықтау. Жоспар бойынша, таныс жұмыс, мультфильм бойынша сюжеттік суреттер сериясын қалпына келтіру. 2 сюжеттік суреттегі айырмашылықты анықтау. Сурет сипаттамасы, фотосуреттер.
Интерьер заттарының көлемді модельдерінен бөлменің макетін жасау. Пазлдардан сюжетті сурет құру, екі қолмен бір уақытта сурет салу. Үлгі бойынша жобалау. Оқушыға қатысты заттар мен объектілердің орналасуын анықтау (зат қаншалықты алыс, қайда, қай жағынан). Суреттердегі кейіпкердің қай қолмен жұмыс істейтінін, қай жағынан тұрғанын анықтау. Заттардың кеңістіктік қатынастарын белгілеу үшін сөздер мен көсемшелерді түсіну және қолдану. Қоғамдық орындарда бағдарлау.
Фотоальбомды қолдана отырып, оқиғалар күнделігін (жеке, сынып, мектеп) құрастыру және пайдалану. Оқиғаның басынан аяғына дейін сипаттамасы. Күнтізбедегі күндер: жақындарының, достарының туған күндері.
Объектілердің қасиеттері мен сапаларын қабылдау (температура, құрылым, беткі қабат, ылғалдылық, тұтқырлық). Қолда немесе арқада "жазылған" әріптер мен сандарды тану; әріптер мен сандардың үлгілерін жанасу арқылы тану;

2) развитие двигательной сферы. Дорисовывание изображения; рисование бордюров, орнаментов, волнистых, наклонных, прямых и пунктирных линий различных конфигураций; линий в заданном направлении. Имитация сказочных персонажей, героев мультфильмов и фильмов, действий с воображаемыми предметами, поз и движений танца. Воспроизведение мимики различных эмоциональных состояний;
3) развитие интеллектуальной сферы. Воспроизведение заданного ряда картинок, игрушек, символов (буквы, цифры), действий, движений. Рисование, составление узоров и картинок по памяти. Воспроизведение наизусть стихов, рассказывание сказок. Рассказывание о событиях прошедшего дня, недели по вопросам.
Установление причинно-следственных связей (сюжетная картинка, серии картинок, мультфильм). Определение последовательности событий по серии сюжетных картин. Понимание смысла серии сюжетных картин, выделение главных действующих лиц, ключевых событий. Узнавание, называние параметров величины. Узнавание и называние основных элементов, деталей, частей знакомых предметов, объектов. Использование обобщающих слов.
Отгадывание загадок. Участие в театрализованных мероприятиях, исполнение танцев под музыку. Узнавание предмета, объекта по описанию, по детали, части, контуру. Участие в подвижных коллективных играх на развитие внимания. Сортировка и систематизация деталей, предметов, объектов.
28. Базовое содержание предмета "Познавательное развитие" для 9 класса:
1) развитие сенсорных процессов и пространственно-временной ориентировки. Восприятие на слух новой информации в различных ситуациях общения. Различение слов и слогов, сходных по звуковому составу. Определение последовательности звуков в слове. Подбор слова на заданный звук. Узнавание музыкальных жанров (вальс, полька, марш). Узнавание голосов знакомых персонажей фильмов/мультфильмов, певцов, звучания музыкальных инструментов. Различение и воспроизведение шепотной и громкой речи. Узнавание социально значимых бытовых, городских шумов.
Ранжирование предметов по нескольким параметрам величины: длина, ширина, высота. Чтение с губ (звуки, слоги, слова и фразы). Узнавание наложенных или зашумленных изображений. Копирование сложных фигур, орнаментов по образцу. Установление различия и сходства людей, животных, объектов окружающей действительности. Восстановление серии сюжетных картинок по плану, по знакомому произведению, мультфильму. Установление отличия в 2-х сюжетных картинках. Описание рисунка, фотографии.
Составление макета комнаты из объемных моделей предметов интерьера. Создание сюжетной картины из пазлов, рисование двумя руками одновременно. Конструирование по образцу. Определение местоположения предметов и объектов относительно учащегося (насколько далеко находится предмет, где, с какой стороны). Определение на картинках, какой рукой действует персонаж, с какой стороны он стоит. Понимание и использование слов, предлогов для обозначения пространственных отношений предметов. Ориентирование в местах общественного назначения.
Составление и использование дневника событий (личных, класса, школы) с использованием фотоальбома. Описание события от начала к концу. Даты в календаре: дни рождения близких, друзей.
Восприятие свойств и качеств объектов (температура, фактура, поверхность, влажность, вязкость). Распознавание букв и цифр, "написанных" на руке или спине; узнавание на ощупь моделей букв и цифр;

2) қозғалыс саласын дамыту. Тақтадан, қағаз парағынан, оқулықтан сурет салу. Ойдан шығарылған заттармен әрекеттерді орындау. Статикалық және динамикалық позалардың үлгісі бойынша орындау. Вербалды емес қарым-қатынас әдістерін қолдану (ым-ишара, мимика, пантомимика). Эмоционалды күйлерге еліктеу. Эмоциялардың өзіндік сыртқы көрінісін бақылауды жүзеге асыру;
3) зияткерлік саланы дамыту. Бірқатар таңбаларды (әріптер, сандар); сөздер (10 шегінде), сөз тіркестері, шағын мәтін, қос сөздер. Сипаттама бойынша объектілерді тану. Қолөнер жасау. Өткен күн, апта, жыл оқиғалары туралы әңгімелеу. Есте сақтау қабілетін дамытуға арналған ашық ұжымдық ойындарға қатысу. Би және гимнастикалық қимылдарды орындау. Заттарды бір белгі бойынша топтастыру (өлшемі, түсі, пішіні, қызметі, салмағы), заттарды сериялық қатарға бөлу (биіктігі, ені, шамасы бойынша). Жазықтықтағы объектілердің, сызықтардың орналасуындағы заңдылықты анықтау. Орындалған тапсырманың өзін-өзі бағалауын орындау: дұрыс, жылдам, жақсы, әдемі. Тапсырманы орындау кезінде үлгіні бағдарлау. Сюжеттік суретте суретшінің "қателіктерін" табу (кейде болмайды). Жұмбақтарды болжау. Суреттегі адамның эмоционалды жағдайын тану. Әр түрлі сезімдерді мимика мен қимылмен жеткізу: таңдану, қуаныш, қорқыныш. Зейінді дамытуға арналған ашық ұжымдық ойындарға қатысу.
Параграф 2. Оқу мақсаттарының жүйесі
29. Оқу мақсаттары оқу материалының мазмұны мен жүйелілігін анықтауға негіз болады. Бағдарламада оқыту мақсаттары әр сыныпқа кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді.
30. Оқу бөлімдері мен мақсаттары бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Сенсорлық процестерді және кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту":
1-кесте
Оқу мақсаттары
Бөлімше
5 - сынып
6 - сынып
7 - сынып
8 - сынып
9 - сынып
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
5. 1. 1. 1 айналасындағылардың сөйлеу тілін мұқият тыңдау
6. 1. 1. 1 айналадағылардың сөйлеу тілін мұқият тыңдау, тыңдау қалпын ұстау
7. 1. 1. 1 айналадағылардың сөйлеу тілін мұқият тыңдау, тыңдау қалпын ұстау, сөйлеушінің көзі мен аузына қарау
8. 1. 1. 1 айналадағылардың сөйлеу тілін мұқият тыңдау, тыңдау қалпын ұстау, сөйлеушінің көзі мен аузына қарау
9. 1. 1. 1 әртүрлі коммуникациялық жағдайларда жаңа ақпаратты естіп қабылдау
5. 1. 1. 2 дыбыс көзінің локализациясын анықтау
6. 1. 1. 2 әуеннің табиғатын эмоционалды түрде ажырату (көңілді, мұңды)

2) развитие двигательной сферы. Срисовывание с доски, листа бумаги, учебника. Выполнение действий с воображаемыми предметами. Выполнение по образцу статических и динамических поз. Использование способов невербальной коммуникации (жесты, мимика, пантомимика). Имитация эмоциональных состояний. Осуществление контроля за собственным внешним выражением эмоций;
3) развитие интеллектуальной сферы. Воспроизведение ряда символов (буквы, цифры); слов (в пределах 10), фразы, короткого текста, двустишия. Узнавание объектов по описанию. Изготовление поделки. Рассказывание о событиях прошедшего дня, недели, года. Участие в подвижных коллективных играх на развитие памяти. Выполнение танцевальных и гимнастических движений. Группировка предметов по одному признаку (величина, цвет, форма, назначение, масса), выстраивание предметов в сериационный ряд (по высоте, ширине, величине). Определение закономерности в расположении предметов, линий на плоскости. Выполнение самооценки выполненного задания: правильно, быстро, лучше, красиво. Ориентирование на образец при выполнении задания. Нахождение "ошибок" художника на сюжетной картинке (бывает-не бывает). Отгадывание загадок. Узнавание эмоционального состояния человека на картинке. Передача различных чувств мимикой и жестами: удивления, радости, страха. Участие в подвижных коллективных играх на развитие внимания.
Параграф 2. Система целей обучения
29. Цели обучения служат основой для определения содержания и последовательности изучения учебного материала. В программе для удобства использования целей обучения и проведения мониторинга вводится кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели.
30. Ожидаемые результаты по разделам и целям обучения:
1) "Развитие сенсорных процессов и пространственно-временной ориентировки":
таблица 1
Цели обучения
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.1. Развитие слухового восприятия
5. 1. 1. 1 внимательно прислушиваться к речи окружающих
6. 1. 1. 1 внимательно слушать речь окружающих, принимать позу прислушивания
7. 1. 1. 1 внимательно слушать речь окружающих, принимать позу прислушивания, смотреть на глаза и рот говорящего
8. 1. 1. 1 внимательно слушать речь окружающих, принимать позу прислушивания, смотреть на глаза и рот говорящего
9. 1. 1. 1 воспринимать на слух новую информацию в различных ситуациях общения
5. 1. 1. 2 определять локализацию источника звучания
6. 1. 1. 2 эмоционально различать характер мелодии (веселая, грустная)

7. 1. 1. 2 есту арқылы дыбыстардың санын ажырату және қайталау
8. 1. 1. 2 дыбыстардың санын ажырату және қайталау
9. 1. 1. 2 дыбыс құрамы жағынан ұқсас сөздер мен буындарды ажырату
5. 1. 1. 3 таныс адамдардың (ата-ананың, туыстарының, достарының) дауысын ажырату
6. 1. 1. 3 қоршаған орта дыбыстарына еліктеу
7. 1. 1. 3 сөзден дыбысты бөліп алу
8. 1. 1. 3 есту арқылы сөйлеу мен ән айтуды ажырату
9. 1. 1. 3 сөздегі дыбыс қатарын анықтау
5. 1. 1. 4 жануарлардың дауысын ажырату
6. 1. 1. 4 есту арқылы дыбыстың биіктігін ажырату
7. 1. 1. 4 шуларға эмоционалды түрде әрекет ету
8. 1. 1. 4 әр түрлі сипаттағы дыбыстар мен шуларды ажырату
9. 1. 1. 4 берілген дыбысқа сөздерді таңдау
5. 1. 1. 5 дыбыстарды ажырату және оны затпен байланыстыру (ойыншық, сурет)
6. 1. 1. 5 есту арқылы дыбыстың қарқынын ажырату
7. 1. 1. 5 қарапайым ритмдерді ажырату, дыбыстайтын ойыншықтармен ойнау, буындарды айту, қол соғу арқылы жауап беру
8. 1. 1. 5 шуларға эмоционалды түрде әрекет ету
9. 1. 1. 5 музыкалық жанрларында ажырату (вальс, полька , марш)
5. 1. 1. 6 дыбыстың күшін естіп ажырату (тыныш-қатты)
6. 1. 1. 6 дыбыс ұзақтығын ажырату (ұзақ-қысқа)
7. 1. 1. 6 таныс әндерді үзінді немесе әуен бойынша тану
8. 1. 1. 6 сыбырлап сөйлеуді ажырату (сөздер мен сөз тіркестері)
9. 1. 1. 6 таныс фильм/мультфильм кейіпкерлерінің, әншілердің дауысын тану
5. 1. 1. 7 музыкалық ойыншықтардың дыбысының басталуы мен аяқталуына жауап беру
6. 1. 1. 7 қарапайым ритмдерді ажырату, дыбысталуы бар ойыншықтарға ойнау, буындарды айту, қол соғу арқылы жауап беру
7. 1. 1. 7 әлеуметтік маңызы бар үй шаруашылығы , қалалық шуларды ажырату
8. 1. 1. 7 таныс әндерді үзінді немесе әуен бойынша тану
9. 1. 1. 7 музыкалық аспаптардың дыбыстарын ажырату
5. 1. 1. 8 шуларға эмоционалды түрде әрекет ету: өз қолымен қатты және жағымсыз шудан қорғану, жағымды дыбыстарға жауап беру, қуанышты мимикамен жауап беру, есту қабілетін шоғырландыру
6. 1. 1. 8 шуларға эмоционалды түрде жауап беру: қолмен қатты және жағымсыз шудан қорғану, жағымды дыбыстарға қуанышты мимикамен, есту зейінімен, қимылдармен жауап беру
8. 1. 1. 8 әлеуметтік маңызы бар үй шаруашылығы, қалалық шуларды ажырату
9. 1. 1. 8 сыбырлап сөйлеуді ажырату (сөздер мен сөз тіркестері), сыбырлап жауап беру
9. 1. 1. 9 әлеуметтік маңызы бар үй шаруашылығы, қалалық шуларды ажырату
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
5. 1. 2. 1 бағдарлаудың іздеу әдістерін қолдану: мақсатты бақылау
6. 1. 2. 1 бағдарлаудың іздеу әдістерін қолдану: мақсатты түрде жүйелі бақылау
7. 1. 2. 1 бағдарлаудың ізденіс әдістерін қолдану: жүйелі бақылау

7. 1. 1. 2 различать на слух и воспроизводить количество звучаний
8. 1. 1. 2 различать и воспроизводить количество звучаний
9. 1. 1. 2 различать слова и слоги, сходные по звуковому составу
5. 1. 1. 3 различать голоса знакомых людей (родители, близкие, друзья)
6. 1. 1. 3 подражать звукам окружающей среды
7. 1. 1. 3 выделять звук из слова
8. 1. 1. 3 различать на слух разговор и пение
9. 1. 1. 3 определять последовательность звуков в слове
5. 1. 1. 4 различать голоса животных
6. 1. 1. 4 различать на слух высоту звучания
7. 1. 1. 4 эмоционально реагировать на шумы
8. 1. 1. 4 различать разные по характеру звуки и шумы
9. 1. 1. 4 подбирать слова на заданный звук
5. 1. 1. 5 различать звукоподражания и соотносить с объектом (игрушкой, картинкой)
6. 1. 1. 5 различать на слух темп звучания
7. 1. 1. 5 различать и вопроизводить сложные ритмы, воспроизводить игрой на звучащих игрушках с произнесением слогов, отхлопыванием, отстукиванием
8. 1. 1. 5 эмоционально реагировать на шум
9. 1. 1. 5 различать музыкальные жанры (вальс, полька, марш)
5. 1. 1. 6 различать на слух силу звучания (тихо-громко)
6. 1. 1. 6 различать длительность звучания (долго-кратко)
7. 1. 1. 6 узнавать знакомые песни по отрывку, мелодии
8. 1. 1. 6 различать шепотную речь (слова и фразы)
9. 1. 1. 6 узнавать голоса знакомых персонажей фильмов/мультфильмов, певцов
5. 1. 1. 7 реагировать на начало и конец звучания музыкальных игрушек
6. 1. 1. 7 различать простые ритмы, воспроизводить игрой на звучащих игрушках с произнесением слогов, отхлопыванием, отстукиванием
7. 1. 1. 7 различать социально значимые бытовые, городские шумы
8. 1. 1. 7 узнавать знакомые песни по отрывку, мелодии
9. 1. 1. 7 различать звучания музыкальных инструментов
5. 1. 1. 8 эмоционально реагировать на шумы: защищаться от громкого и неприятного шума руками, на приятные звуки, отвечать радостной мимикой, слуховым сосредоточением
6. 1. 1. 8 эмоционально реагировать на шумы: защищаться от громкого и неприятного шума руками, на приятные звуки, отвечать радостной мимикой, слуховым сосредоточением, движениями
8. 1. 1. 8 различать социально значимые бытовые, городские шумы
9. 1. 1. 8 узнавать шепотную речь (слова и фразы), отвечать шепотом
9. 1. 1. 9 различать социально значимые бытовые, городские шумы
1.2. Развитие зрительного восприятия
5. 1. 2. 1 применять поисковые способы ориентировки: целенаправленное наблюдение
6. 1. 2. 1 применять поисковые способы ориентировки: планомерное наблюдение целенаправленно
7. 1. 2. 1 применять поисковые способы ориентировки: планомерное наблюдение

8. 1. 2. 1 объектілерді мақсатты түрде тексеру (көзбен қарау)
9. 1. 2. 1 нысандарды бірнеше өлшем параметрлері бойынша дәрежелеу: ұзындық, ені (серия)
5. 1. 2. 2 объектілерді оның кескінімен салыстыру
6. 1. 2. 2 5-6 бөліктен заттардың суреттерін жасау
7. 1. 2. 2 үлгі, ауызша нұсқау бойынша санау таяқшаларынан құрастыру
8. 1. 2. 2 адам мен жануарлардың ерекшеліктерін, айырмашылықтарын және ұқсастықтарын табу
9. 1. 2. 2 еріннен оқу (дыбыстар, буындар, сөздер мен сөз тіркестері)
5. 1. 2. 3 суреттерді жұбымен сәйкестендіру
6. 1. 2. 3 негізгі түстер мен олардың реңктерін ажырату
7. 1. 2. 3 объектінің суреттерін құрастыру
8. 1. 2. 3 геометриялық көлемді және жазық пішіндерді ажырату
9. 1. 2. 3 қабаттастырылған және шулы кескіндерді ажырату
5. 1. 2. 4 3-4 бөліктен сурет құрау
6. 1. 2. 4 көлемді және жазық геометриялық пішіндерді ажырату
7. 1. 2. 4 әріпте жетіспейтін элементтерді толтыру
8. 1. 2. 4аппликацияда және дизайнда объектілерді орналастыру кезінде түстерді алмастыру
9. 1. 2. 4 күрделі пішіндерді көшіру
5. 1. 2. 5 үлгі бойынша текшелерден және жалпақ геометриялық пішіндерден құрастыру
6. 1. 2. 5 шамалардың бірліктері мен сипаттамаларын ажырату
7. 1. 2. 5 контурлық кескіндердегі әріптерді, сандарды, заттарды тану
8. 1. 2. 5 түстерді әрекетке нұсқау ретінде пайдалану
9. 1. 2. 5 үлгі бойынша күрделі өрнектерді салу
5. 1. 2. 6 жасырын объектілер мен кескіндерді бөлек, элемент бойынша тану
6. 1. 2. 6 әріптегі жетіспейтін элементтерді толтыру
7. 1. 2. 6 бөлшектерден пішіндердің үлгісі жасау
8. 1. 2. 6 берілген ортадағы геометриялық пішіндерге ұқсас заттарды табу
9. 1. 2. 6 адамдар, жануарлар, қоршаған шындық объектілері арасындағы айырмашылықтар мен ұқсастықтарды табу
5. 1. 2. 7 жазық және көлемдік геометриялық фигураларды ажырату, бөлшектері мен ерекшеліктерін белгілеу
6. 1. 2. 7 үлгі бойынша санау таяқшаларынан құрастыру
7. 1. 2. 7 ерекшеліктерді бөліп көрсету және объектілерді, тірі объектілерді, пейзаждарды сипаттау
8. 1. 2. 7 стильдендірілген бейнелердегі объектілерді тану: контур, сызық, нүкте
9. 1. 2. 7 сюжетті суреттер сериясын құру
5. 1. 2. 8 негізгі түстерді ажырату
6. 1. 2. 8 заттарды, бейнелерді салыстыру, айырмашылығы мен ұқсастығын табу
7. 1. 2. 8 ауызша нұсқау бойынша санау таяқшаларынан құрастыру
8. 1. 2. 8 қабаттастырылған кескіндердегі әріптерді, сандарды, заттарды тану
9. 1. 2. 8 таныс шығарма немесе мультфильм бойынша сюжетті суреттер топтамасын құрастыру
5. 1. 2. 9 шама бірліктерін ажырату
6. 1. 2. 9 заттар мен суреттердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу
7. 1. 2. 9 симметрия осін сақтай отырып, кескінді аяқтау

8. 1. 2. 1 целенаправленно рассматривать предметы (зрительно обследовать)
9. 1. 2. 1 ранжировать предметы по нескольким параметрам величины: длина, ширина (сериация)
5. 1. 2. 2 соотносить предметы с его изображением
6. 1. 2. 2 составлять предметные картинки из 5-6 частей
7. 1. 2. 2 конструировать из счетных палочек по образцу, словесной инструкции
8. 1. 2. 2 находить особенности, различия и сходства людей, животных
9. 1. 2. 2 читать с губ (звуки, слоги, слова и фразы)
5. 1. 2. 3 подбирать пары к картинкам
6. 1. 2. 3 различать основные цвета и их оттенки
7. 1. 2. 3 составлять предметные картинки из 7-8 частей
8. 1. 2. 3 различать геометрические объемные и плоские формы
9. 1. 2. 3 различать наложенные и зашумленные изображения
5. 1. 2. 4 составлять картинку из 3-4 частей
6. 1. 2. 4 различать объемные и плоские геометрические формы
7. 1. 2. 4 дописывать недостающие элементы в букве
8. 1. 2. 4 чередовать цвета при раскладывании предметов в аппликации и конструировании
9. 1. 2. 4 копировать сложные фигуры
5. 1. 2. 5 конструировать из кубиков и плоских геометрических форм по образцу
6. 1. 2. 5 различать градации и характеристики величины
7. 1. 2. 5 узнавать буквы, цифры, предметы в контурных изображениях
8. 1. 2. 5 использовать цвета в качестве сигнала к действию
9. 1. 2. 5 рисовать сложные орнаменты по образцу
5. 1. 2. 6 узнавать скрытые объекты и изображения по части, элементу
6. 1. 2. 6 дописывать недостающие элементы в букве
7. 1. 2. 6 моделировать фигуры из деталей
8. 1. 2. 6 находить в заданном окружении предметы, похожие на геометрические фигуры
9. 1. 2. 6 находить различия и сходства людей, животных, объектов окружающей действительности
5. 1. 2. 7 различать плоскостные и объемные геометрические формы, выделять детали, признаки
6. 1. 2. 7 конструировать из счетных палочек по образцу
7. 1. 2. 7 выделять признаки и описывать предметы, живые объекты, пейзажи
8. 1. 2. 7 узнавать предметы на стилизованных изображениях: контурных, штриховых, пунктирных
9. 1. 2. 7 составлять серию сюжетных картинок
5. 1. 2. 8 различать основные цвета
6. 1. 2. 8 сравнивать предметы, изображения, находить различия и сходства
7. 1. 2. 8 конструировать из счетных палочек по словесной инструкции
8. 1. 2. 8 узнавать буквы, цифры, предметы в наложенных изображениях
9. 1. 2. 8 составлять серию сюжетных картинок по знакомому произведению, мультфильму
5. 1. 2. 9 различать признаки величины
6. 1. 2. 9 находить сходство и различия в предметах и на картинках
7. 1. 2. 9 дорисовывать изображение, соблюдая ось симметрии

8. 1. 2. 9 үлгі бойынша сюжетті суреттер қатарын құрастыру
9. 1. 2. 9 2 сюжетті суреттегі айырмашылықтарды табу
5. 1. 2. 10 көзін адамның бетінде ұстап тұру
6. 1. 2. 10 элементтерді берілген сипаттамаға сәйкес біріктіру
7. 1. 2. 10 әр түрлі қаріппен бейнеленген әріптер қатарындағы берілген әріпті тану
8. 1. 2. 10 қатардың ретін көшіру (әріптер, сандар, пішіндер, түстер)
5. 1. 2. 11 үлгі бойынша санау таяқшаларынан құрастыру
6. 1. 2. 11 нақты объектілерді олардың алмастырғыштарында тану
7. 1. 2. 11 қатардың ретін қайталау (әріптер, сандар, пішіндер, түстер)
8. 1. 2. 11 бөлшектерден әріптер мен сандар құрастыру (таяқша, ермексаз, ауада)
5. 1. 2. 12 үлгі бойынша геометриялық пішіндерден құрастыру
6. 1. 2. 12 объектілер мен жалпақ фигуралармен ойындар мен жаттығулар кезінде шама бірліктерін ажырату
7. 1. 2. 12 бөлшектерден әріптер мен сандар құрастыру (таяқша, ермексаз, ауада)
5. 1. 2. 13 жақын немесе алыс қозғалатын объектіні көзбен қадағалау (көлденең, тігінен, шеңберде, алға/артқа)
6. 1. 2. 13 үлгі бойынша сюжетті суреттерді бояу
5. 1. 2. 14 суреттерді бояу
6. 1. 2. 14 заттық және тақырыптық суреттерді бояу
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
5. 1. 3. 1 өз денесінің схемасында бағдарлау
6. 1. 3. 1 өз денеңізге қатысты объектілердің орнын бағдарлау
7. 1. 3. 1 қарсы тұрған адамның денесінде бағдарлау
8. 1. 3. 1 кеңістіктегі орналасуына қарай объектілердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау
9. 1. 3. 1 бөлменің макетін жасау
5. 1. 3. 2 өз денесінің сызбасындағы оң және сол жақтарын ажырату
6. 1. 3. 2 үлгі бойымен белгілі бір бағытта сызықтар салу
7. 1. 3. 2 көршіге қатысты өз орнын анықтау (сол-оң, артқы-алдыңғы)
8. 1. 3. 2 кескіндерді көшіру (кейінге қалдырылған)
9. 1. 3. 2 пазлдардан сюжетті суреттер жасау
5. 1. 3. 3 қағаз парағында бағдарлау (орталық, орта, жоғарғы, төменгі, сол, оң жақ)
6. 1. 3. 3 өз денесінің, басқа адамдардың, заттардың сызбасындағы оң және сол жақтарын ажырату
7. 1. 3. 3 суреттерден кейіпкердің қай қолмен және қай жағында тұрғанын анықтау
8. 1. 3. 3 берілген бағытта қозғалу
9. 1. 3. 3 сызба бойынша жобалау
5. 1. 3. 4 объектілердің орналасуының қашықтығын ажырату (онда, одан әрі, жақын)
6. 1. 3. 4 үлгі бойынша тік және көлденең бағытта жазық және көлемді объектілерді орналастыру
7. 1. 3. 4 басқа адамның қимылын көрсету
8. 1. 3. 4 қоғамдық көлікте бағдарлау: автобуста, троллейбуста, трамвайда, метрода

8. 1. 2. 9 составлять серию сюжетных картинок по образцу
9. 1. 2. 9 находить отличия в 2-х сюжетных картинках
5. 1. 2. 10 фиксировать взгляд на лице человека
6. 1. 2. 10 объединять предметы по заданному признаку
7. 1. 2. 10 узнавать заданную букву в ряду букв, изображенных разным шрифтом
8. 1. 2. 10 копировать последовательность ряда (буквы, цифры, формы, цвета)
5. 1. 2. 11 конструировать из счетных палочек по образцу
6. 1. 2. 11 узнавать реальные предметы в их заместителях
7. 1. 2. 11 копировать последовательность ряда (буквы, цифры, формы, цвета)
8. 1. 2. 11 конструировать буквы и цифры из деталей (палочки, пластилин, в воздухе)
5. 1. 2. 12 конструировать из геометрических форм по образцу
6. 1. 2. 12 различать параметры величины в процессе игр и упражнений с предметами, плоскими фигурами
7. 1. 2. 12 конструировать буквы и цифры из деталей (палочки, пластилин, в воздухе)
5. 1. 2. 13 прослеживать взглядом за движущимся близко или удаленно предметом (по горизонтали, по вертикали, по кругу, вперед/назад)
6. 1. 2. 13 составлять сюжетные картинки по образцу
5. 1. 2. 14 раскрашивать предметные картинки
6. 1. 2. 14 раскрашивать предметные и сюжетные картинки
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
5. 1. 3. 1 ориентироваться в схеме собственного тела
6. 1. 3. 1 ориентироваться в расположении предметов относительно собственного тела
7. 1. 3. 1 ориентироваться в теле человека, стоящего напротив
8. 1. 3. 1 определять сходство и различие между объектами по признаку их пространственного расположения
9. 1. 3. 1 составлять макет комнаты
5. 1. 3. 2 различать правую и левую сторону в схеме собственного тела
6. 1. 3. 2 проводить линии по образцу в определенном направлении
7. 1. 3. 2 определять свое место по отношению к соседу (слева-справа, сзади-спереди)
8. 1. 3. 2 копировать изображения
9. 1. 3. 2 составлять сюжетные картины из пазлов
5. 1. 3. 3 ориентироваться на листе бумаги (центр, посередине, верх, низ, слева, справа)
6. 1. 3. 3 различать правую и левую сторону в схеме собственного тела, на других людях, объектах
7. 1. 3. 3 определять на картинках, какой рукой действует персонаж, с какой стороны он стоит
8. 1. 3. 3 передвигаться в заданном направлении
9. 1. 3. 3 конструировать по схеме
5. 1. 3. 4 различать отдаленность расположения объектов (тут-там, далеко–дальше, близко-ближе)
6. 1. 3. 4 раскладывать плоскостные и объемные предметы в вертикальном и горизонтальном направлении по образцу
7. 1. 3. 4 воспроизводить движения другого человека зеркально
8. 1. 3. 4 ориентироваться в общественном транспорте: в автобусе, в троллейбусе, в трамваи, в метро

9. 1. 3. 4 екі қолмен бір уақытта сурет салу
5. 1. 3. 5 заттардың өзара орналасуын ажырату
6. 1. 3. 5 үлгі, жоспар бойынша жобалау
7. 1. 3. 5 үлгі, сызба бойынша жобалау
8. 1. 3. 5 қоғамдық орындарда бағдарлау: театрда, циркте, әлеуметтік қызметтерде
9. 1. 3. 5 үлгі, кесте, түпкі ой бойынша конструкциялар жасау
5. 1. 3. 6 үлгі, жоспар бойынша жобалау
6. 1. 3. 6 заттардың кеңістіктік қатынасын білдіретін сөздерді сөйлеуде қолдану
7. 1. 3. 6 мектепке іргелес көшелермен жүру
8. 1. 3. 6 триминолардан фигураларды жасау
9. 1. 3. 6 нысанның алыс немесе жақын екенін анықтау
5. 1. 3. 7 еліктеу арқылы кеңістікте берілген бағытта қозғалу (алға, артқа)
6. 1. 3. 7 үлкен кеңістікте: асханада, акт залында, спорт залында және мектеп дәліздерінде бағдарлау
7. 1. 3. 7 қоғамдық орындарда: дүкенде, дәріханада, пошта бөлімшесінде, емханада бағдарлау
8. 1. 3. 7 әдеттен тыс позициялардағы, басқа объектілермен және бақылаушымен өзгерген кеңістіктік қатынастардағы объектілерді тану
9. 1. 3. 7 суреттерден кейіпкердің қай қолмен және қай жағында тұрғанын анықтау
5. 1. 3. 8 шағын шектеулі кеңістікте шарлау: сыныпта, жатын бөлмелерде, дәретханада, киім ауыстыратын бөлмеде, сыныптарда
6. 1. 3. 8 мектеп алаңында бағдарлау: мектеп аумағы, балалар және спорт алаңдары
7. 1. 3. 8 кеңістіктік қатынастарды ауызша нұсқауларға сәйкес қайталау
8. 1. 3. 8 берілген заттарды құмға, суға, ауаға салу
9. 1. 3. 8 заттардың кеңістіктік қатынастарын білдіретін сөздер мен көсемшелерді сөйлеуде қолдану
5. 1. 3. 9 мұғалімнің көмегімен және өз бетінше мектеп аумағында жүру
6. 1. 3. 9 триминодан фигураларды жасау
7. 1. 3. 9 сөйлеуде заттардың кеңістіктік қатынастарын білдіретін сөздерді қолдану
8. 1. 3. 9 сөйлеуде заттардың кеңістіктік қатынастарын білдіретін сөздер мен көсемшелерді қолдану
9. 1. 3. 9 қоғамдық орындарда: дүкенде, дәріханада, пошта бөлімшесінде, емханада, әлеуметтік қызметтерде бағдарлау
5. 1. 3. 10 заттардың кеңістіктік қатынасын білдіретін сөздерді сөйлеуде қолдану
6. 1. 3. 10 қағаз парағында бағдарлау (орталық, орта, жоғарғы, төменгі, сол, оң, бұрыш, сол жақ бұрыштар, жоғарғы оң жақ бұрыш)
7. 1. 3. 10 оқиғалар тізбегін анықтау (бұрын, содан кейін)
8. 1. 3. 10 бір аптаға оқиғалар күнтізбесін мұғалімнің көмегімен жасау
9. 1. 3. 10 ауызша нұсқаулар бойынша заттардың кеңістіктік қатынастарын қайталау
5. 1. 3. 11 тәулік уақытының, жыл мезгілдерінің реттілігі мен белгілерін ажырату

9. 1. 3. 4 рисовать двумя руками одновременно
5. 1. 3. 5 различать взаиморасположение объектов
6. 1. 3. 5 конструировать по образцу
7. 1. 3. 5 конструировать по образцу, схеме
8. 1. 3. 5 ориентироваться в местах общественного назначения: театр, цирк, социальные службы
9. 1. 3. 5 составлять конструкции по образцу, схеме, замыслу
5. 1. 3. 6 конструировать по образцу, замыслу
6. 1. 3. 6 употреблять в речи слова, обозначающие пространственные отношения предметов
7. 1. 3. 6 ориентироваться на прилегающих к школе улицах
8. 1. 3. 6 составлять фигуры из тримино
9. 1. 3. 6 определять далеко или близко находится предмет
5. 1. 3. 7 двигаться в заданном направлении в пространстве по подражанию (вперед, назад)
6. 1. 3. 7 ориентироваться в большом пространстве: в столовой, актовом, спортивном и тренажҰрном зале, в коридорах школы
7. 1. 3. 7 ориентироваться в местах общественного назначения: магазин, аптека, почта, поликлиника
8. 1. 3. 7 узнавать объекты, находящиеся в необычном положении, в измененных пространственных отношениях к другим объектам и наблюдателю
9. 1. 3. 7 определять на картинках, какой рукой действует персонаж, с какой стороны он стоит
5. 1. 3. 8 ориентироваться в малом замкнутом пространстве: в классе, в спальне, в туалете, в раздевалке, в учебных кабинетах
6. 1. 3. 8 ориентироваться на пришкольном участке: территории участка, детской и спортивных площадках
7. 1. 3. 8 воспроизводить пространственные отношения по словесной инструкции
8. 1. 3. 8 рисовать заданные объекты на песке, воде, в воздухе
9. 1. 3. 8 употреблять в речи слова и предлоги, обозначающие пространственные отношения предметов
5. 1. 3. 9 ориентироваться в помещении школы с помощью педагога и самостоятельно
6. 1. 3. 9 составлять фигуры из тримино
7. 1. 3. 9 употреблять в речи слова, обозначающие пространственные отношения предметов
8. 1. 3. 9 употреблять в речи слова и предлоги, обозначающие пространственные отношения предметов
9. 1. 3. 9 ориентироваться в местах общественного назначения: магазин, аптека, почта, поликлиника, социальные службы
5. 1. 3. 10 употреблять в речи слова, обозначающие пространственные отношения предметов
6. 1. 3. 10 ориентироваться на листе бумаги (центр, посередине, верх, низ, слева, справа, угол, левые углы, верхний правый угол)
7. 1. 3. 10 определять последовательность событий (раньше, потом)
8. 1. 3. 10 составлять календарь событий на неделю с помощью педагога
9. 1. 3. 10 воспроизводить пространственные отношения предметов по словесной инструкции
5. 1. 3. 11 различать последовательность и признаки времени суток, времен года

6. 1. 3. 11 мұғаліммен бірге бір күннің суреттік жоспарын құру
7. 1. 3. 11 өз өміріндегі оқиғаларды басынан аяғына дейін сипаттау
8. 1. 3. 11 сағат бойынша уақытты анықтау
9. 1. 3. 11 мұғалімнің, ата-ананың көмегімен пайдаланылған және түсірілген фотосуреттерімен оқиғалар (жеке, сыныптық) күнделігін жүргізу
5. 1. 3. 12 өз өміріңіздегі оқиғаларды кеше, бүгін, ертең ұғымдарымен салыстыру
6. 1. 3. 12 оқиғалар тізбегін анықтау: алдымен-содан кейін
7. 1. 3. 12 мұғаліммен бірге бір күннің суреттік жоспарын құру
8. 1. 3. 12 жыл мезгілдері бойынша мерекелерді атау
9. 1. 3. 12 өз өміріңіздегі оқиғаларды басынан аяғына дейін сипаттау
5. 1. 3. 13 оқиғалар тізбегін белгілеу: алдымен - содан кейін
7. 1. 3. 13 сағаттың уақытын анықтау
8. 1. 3. 13 уақыт кестесінің көмегімен жұмыс күндерін, демалыс және мереке күндерін анықтау
9. 1. 3. 13 уақыт кестесінен күндерді табу: жақындарының, достарының туған күндері
5. 1. 3. 14 апта күндерін атау
9. 1. 3. 14 сағат бойынша уақытты анықтау
5. 1. 3. 15 жыл айларын атау
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
5. 1. 4. 1 әртүрлі әрекеттерде тактильді-моторлы сезімталдықты қолдану: саздан, ермексазнен, қамырдан модельдеу; саусақпен сурет салу ; үлкен мозаикамен ойындар ; ұсақ заттарды сұрыптау
6. 1. 4. 1. бағдарлаудың іздеу әдістерін қолдану: сезіну, тексеру
7. 1. 4. 1 бағдарлаудың іздеу әдістерін қолдану: сезіну, тексеру, сипау, илеу, түрту, сығу
8. 1. 4. 1 әртүрлі заттардың салмағын ажырату (мақта, шеге, жолақ)
9. 1. 4. 1 материалдарды сипаттамалары бойынша ажырату (температура, құрылым, ылғалдылық, тұтқырлық)
5. 1. 4. 2 саусақтармен нысанды сезіну немесе оның контурын сызу
6. 1. 4. 2 көрнекі үлгіге сәйкес жанасу арқылы көлемді нысанға жұпты таңдау
7. 1. 4. 2 өнімдерді консистенциясы бойынша ажырату (сұйық, қатты, тұтқыр, түйіршіктелген)
8. 1. 4. 2 үлгіні пайдаланып сипау арқылы таныс және бейтаныс заттарды табу
9. 1. 4. 2 объектілердің ерекше қасиеттерін сөзбен айту
5. 1. 4. 3 2-ден таңдау кезінде визуалды үлгіні пайдаланып үш өлшемді фигуралар мен заттарды сезу арқылы тану
6. 1. 4. 3 сұйық және қатты тағамның (ыстық, суық), әртүрлі заттардың қарама-қарсы температурасын ажырату
7. 1. 4. 3 көрнекі үлгіні пайдаланып сипау арқылы көлемді затты табу
8. 1. 4. 3 жанасуларды локализациялау
9. 1. 4. 3 қолында немесе артында "жазылған" әріптер мен сандарды атау, қайталау
5. 1. 4. 4 сөйлеу немесе ым-ишара арқылы тактильді қалауларды білдіру
6. 1. 4. 4 заттарды салмағына қарай ажырату (ауыр - жеңіл)
7. 1. 4. 4 көрнекі үлгі бойынша заттардың өлшемі мен пішінін сипау арқылы ажырату

6. 1. 3. 11 составлять совместно с педагогом картинный план дня
7. 1. 3. 11 описывать события собственной жизни от начала к концу
8. 1. 3. 11 определять время по часам
9. 1. 3. 11 вести дневник событий (личный, класса) с использованием фото с помощью педагога, родителей
5. 1. 3. 12 соотносить события собственной жизни с понятиями: вчера, сегодня, завтра
6. 1. 3. 12 определять последовательность событий: сначала-потом
7. 1. 3. 12 составлять совместно с педагогом картинный план дня
8. 1. 3. 12 называть праздники в разные времена года
9. 1. 3. 12 описывать события собственной жизни от начала к концу события
5. 1. 3. 13 устанавливать последовательность событий: сначала – потом
7. 1. 3. 13 определять время часам
8. 1. 3. 13 узнавать рабочие, выходные и праздничные дни по табель-календарю
9. 1. 3. 13 находить даты в табель-календаре: дни рождения близких, друзей
5. 1. 3. 14 называть дни недели
9. 1. 3. 14 определять время по часам
5. 1. 3. 15 называть месяцы года
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
5. 1. 4. 1 применять тактильно-двигательную чувствительность в различных видах деятельности: лепка из глины, пластилина, теста; рисование пальцами игры с крупной мозаикой; сортировка мелких предметов
6. 1. 4. 1. применять поисковые способы ориентировки: ощупывание, обследование
7. 1. 4. 1 применять поисковые способы ориентировки: ощупывание, обследование, поглаживание, разминание, постукивание, сжимание
8. 1. 4. 1 различать тяжесть разных предметов (вата, гвозди, брусок)
9. 1. 4. 1 различать материалы по характеристикам (температура, фактура, влажность, вязкость)
5. 1. 4. 2 применять поисковые способы ориентировки: ощупывать предмет или обводить его пальцем по контуру
6. 1. 4. 2 подбирать на ощупь пару к объемному предмету по зрительному образцу
7. 1. 4. 2 различать продукты по консистенции (жидкий, твердый, вязкий, сыпучий)
8. 1. 4. 2 находить на ощупь знакомые и незнакомые предметы по образцу
9. 1. 4. 2 называть словом особые свойства предметов
5. 1. 4. 3 узнавать на ощупь объемные фигуры и предметы по зрительному образцу при выборе из 2-х
6. 1. 4. 3 различать контрастную температуру жидкой и твердой пищи (горячую, холодную), разных предметов
7. 1. 4. 3 находить на ощупь объемный предмет по зрительному образцу
8. 1. 4. 3 локализовать прикосновения
9. 1. 4. 3 называть "написанные" на руке или спине буквы и цифры
5. 1. 4. 4 выражать тактильные предпочтения с помощью речи или жестов
6. 1. 4. 4 различать предметы по весу (тяжелый - легкий)
7. 1. 4. 4 различать на ощупь величину и форму предметов по зрительному образцу

8. 1. 4. 4 үлгі бойынша әртүрлі беттік құрылымы бар материалдарды және заттарды (қырлы, тікенді, жұмсақ) жанасу арқылы тану
9. 1. 4. 4 материалдар мен заттардың бетінің құрылымын атау (тікенді, жұмсақ, суық, жылы)
5. 1. 4. 5 адамның жанасуына адекватты-эмоционалды және моторлы жауап беру
6. 1. 4. 5 әртүрлі температурадағы материалдармен жанасуға адекватты жауап беру
7. 1. 4. 5 заттардың қасиеттерін ажырату (жұмсақ, қатты, тегіс, өрескел)
9. 1. 4. 5 сипау арқылы өрескел әріптер мен сандарды тану
5. 1. 4. 6 материалдармен (ағаш, металл, су) жанасуға адекватты жауап беру
6. 1. 4. 6 объектілерден шығатын вибрацияға адекватты жауап беру
7. 1. 4. 6 қауіпсіздік мақсатында тактильді-моторлық сезімталдықты пайдалану
6. 1. 4. 7 ыстық немесе өткір заттарды ұстағанда абай болу
2) "Қимыл-қозғалыс саласын дамыту"
2 - кесте
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 - сынып
6 - сынып
7 - сынып
8 - сынып
9 - сынып
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
5. 2. 1. 1 жұдырықты түйіп ашу, саусақтарды бүгіп, түзету
6. 2. 1. 1 бір қозғалыстан екіншісіне бірқалыпты ауысу: таяқшалардан заттардың контурын жасау
7. 2. 1. 1 бір статикалық позадан екіншісіне ырғақты түрде ауысу (алақан - жұдырық)
8. 2. 1. 1 суреттерді аяқтау
9. 2. 1. 1 конфигурациясы бойынша басылған әріптердің элементтеріне ұқсас фигураларды салу
5. 2. 1. 2 саусақ ұшымен үстелді түрту
6. 2. 1. 2 ермексазбен мүсіндеу
7. 2. 1. 2 күнделікті өмірде және сабақта қолмен дәл қимылдар жасау (байлау, шешу, бекіту)
8. 2. 1. 2 сызық ішінде түзу, көлбеу, үзік сызықтардан тұратын жиектерді салу
9. 2. 1. 2 үлгі бойынша нүктелер бойынша сызықтар сызу
5. 2. 1. 3 еліктеу арқылы қол соғу (ритм, мөлшер)
6. 2. 1. 3 трафарет ішінде штрихтау
7. 2. 1. 3 жақтауда тік, көлденең және қиғаш сызықтары бар үлгіге сәйкес штрихтау
8. 2. 1. 3 ырғақты өрнектерді салу, әртүрлі конфигурациядағы толқынды сызықтарды, көлбеу түзу және нүктелі сызықтарды салу
9. 2. 1. 3 шектелген кеңістікте түзу көлденең сызықтар салу
5. 2. 1. 4 саусақтармен әртүрлі пішіндер жасау
6. 2. 1. 4 шектелген кеңістікте белгіленген нүктелер бойымен контур бойымен кескіндерді қадағалау
7. 2. 1. 4 трафарет, шаблондарды сызып шығу
8. 2. 1. 4 шектеулі кеңістікте бағытын өзгерте отырып сызықтар салу
9. 2. 1. 4 ерікті бағытта әртүрлі сызықтар салу
5. 2. 1. 5 жіпке түймелерді және үлкен моншақтарды тізу
6. 2. 1. 5 түрлі музыкалық аспаптарда ойнауға еліктеу (фортепиано, барабан, гитара, керней)

8. 1. 4. 4 распознавать на ощупь материалы и предметы с разной фактурой поверхностью (ребристые, колючие, мягкие) по образцу
9. 1. 4. 4 называть фактуру поверхности материалов и предметов (колючая, мягкая, холодная, теплая)
5. 1. 4. 5 адекватно эмоционально-двигательно реагировать на прикосновения человека
6. 1. 4. 5 адекватно реагировать на соприкосновение с материалами, различными по температуре
7. 1. 4. 5 различать свойства предметов (мягкие, жесткие, гладкие, шершавые)
9. 1. 4. 5 узнавать на ощупь шероховатые буквы и цифры
5. 1. 4. 6 адекватно реагировать на соприкосновение с материалами (дерево, металл, вода)
6. 1. 4. 6 адекватно реагировать на вибрацию, исходящую от объектов
7. 1. 4. 6 использовать тактильно-двигательную чувствительности в целях безопасности
6. 1. 4. 7 осторожно прикасаться к горячему, острому
2) "Развитие двигательной сферы"
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
2.1. Развитие мелкой моторики
5. 2. 1. 1 сжимать и разжимать кулаки сгибать и разгибать пальцы
6. 2. 1. 1 плавно переключаться с одного движения на другое: составлять контуры предметов из палочек
7. 2. 1. 1 ритмично переходить из одной статичной позы в другую (ладонь – кулак)
8. 2. 1. 1 дорисовывать изображения
9. 2. 1. 1 рисовать фигуры, сходные по конфигурации с элементами печатных букв
5. 2. 1. 2 постукивать подушечками пальцев по столу
6. 2. 1. 2 лепить из пластилина
7. 2. 1. 2 производить точные движения руками в быту и на уроках (завязывание, развязывание, застегивание)
8. 2. 1. 2 рисовать бордюры, состоящие из прямых, наклонных, ломаных линий в пределах строки
9. 2. 1. 2 проводить линии по точкам по данному образцу
5. 2. 1. 3 хлопать в ладоши по подражанию (ритм, количество)
6. 2. 1. 3 штриховать внутри трафарета
7. 2. 1. 3 штриховать по образцу вертикальными, горизонтальными и наклонными линиями в рамке
8. 2. 1. 3 рисовать ритмизованные орнаменты, проводить волнистые линии различных конфигураций, наклонные прямые и пунктирные линии
9. 2. 1. 3 проводить прямые горизонтальные линии в ограниченном пространстве
5. 2. 1. 4 составлять из пальцев различные фигуры
6. 2. 1. 4 обводить изображения по контуру, по нанесенным точкам в ограниченном пространстве
7. 2. 1. 4 обводить трафареты, шаблоны
8. 2. 1. 4 проводить линии в ограниченном пространстве с изменением направления
9. 2. 1. 4 проводить различные линии в произвольных направлениях
5. 2. 1. 5 нанизывать на шнурок пуговицы, крупные бусины
6. 2. 1. 5 имитировать игру на разных музыкальных инструментах (пианино, барабан, гитара, труба)

7. 2. 1. 5 шектеулі кеңістікте белгіленген нүктелер бойымен контур бойынша сызып шығу
8. 2. 1. 5 объектінің толық бейнесін алу үшін объектінің жартысын толық сызу
5. 2. 1. 6 үрме бұршақ, бұршақ, дәнді дақылдарды сұрыптау
6. 2. 1. 6 тік, көлденең түзу сызықтарды салу
7. 2. 1. 6 нүктелі сызықтар бойымен жолақтардың әртүрлі түрлерін сызу
8. 2. 1. 6 қарапайым лабиринттер арқылы үздіксіз сызықтар салу
5. 2. 1. 7 түймелерді, сылдырмақтарды, ілмектерді бекіту және ашу
6. 2. 1. 7 дәйекті қозғалыстарды орындау ("жұдырық-шет-алақан")
7. 2. 1. 7 ұяшықтарға өрнек салу (ұяшықтарды қарау, әр ұяшыққа нүкте қою, ұяшықтарды санау)
5. 2. 1. 8 екі қолды пайдалану (сол қолмен ұстап тұрып, қағаз парағын оң қол алақанымен тегістеу, және керісінше)
6. 2. 1. 8 бір бағытта штрихтау (жоғарыдан төменге қарай)
5. 2. 1. 9 қарындашты немесе қаламды дұрыс ұстау
6. 2. 1. 9 ауыспалы элементтері бар сызыққа үлгіні көшіру
5. 2. 1. 10 сызықты сақтай отырып, екі ұяшыққа түзу сызықтарды (тік, көлденең) салу
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
5. 2. 2. 1 көз қозғалтқыш жаттығуларды орындау
6. 2. 2. 1 көзқозғалтқыш жаттығуларды орындау
7. 2. 2. 1 көзқозғалтқыш жаттығуларды орындау
8. 2. 2. 1 ертегі кейіпкерлерінің, мультфильм кейіпкерлерінің және фильмдердің мимикасы мен қимылдарына еліктеу
9. 2. 2. 1 қиялдағы заттармен әрекет ету
5. 2. 2. 2 жануарлардың әдеттеріне еліктеу
6. 2. 2. 2 жануарлардың қимыл-қозғалысына, қалпы мен әдеттеріне еліктеу
7. 2. 2. 2 қозғалыс кезінде нұсқаулықтарды қабылдау және орындау
8. 2. 2. 2 позаларды және басқа адамның қимылдары қайталау ("Айна" ойыны)
9. 2. 2. 2 бет пен дененің әртүрлі бөліктерінің (көз, ауыз, саусақ) позалары мен қимылдарын үлгі бойынша қайталау
5. 2. 2. 3 қимылдарды затпен және затсыз еліктеу арқылы жаңғырту
6. 2. 2. 3 қиялдағы заттармен еліктеу арқылы қозғалыстарды қайталау
7. 2. 2. 3 жануарларды, мультфильм кейіпкерлерін, таныс адамдарды олардың қимылдарына еліктеу арқылы болжау
8. 2. 2. 3 адамның әртүрлі эмоционалдық күйлерін (таңдану, қорқыныш, қуаныш) тану
9. 2. 2. 3 вербалды емес қарым-қатынас әдістерін қолдану (ым-ишара, мимика, пантомима)
5. 2. 2. 4 вербалды емес қарым-қатынастың әртүрлі әдістерін (мимика, пантомима) қолдану
6. 2. 2. 4 жүру, жүгіру, музыкалық ойыншықтарды ойнау қарқынын қайталау
7. 2. 2. 4 табиғат құбылыстарына (жаңбыр, жел) еліктеу
8. 2. 2. 4 елестететін заттармен әртүрлі әрекеттерге еліктеу
9. 2. 2. 4 адамның эмоционалдық күйлеріне еліктеу (таңдану, қорқыныш, қуаныш)
5. 2. 2. 5 артикуляция мүшелерінің қозғалыстарын қайталау

7. 2. 1. 5 обводить изображения по контуру, по нанесенным точкам в ограниченном пространстве
8. 2. 1. 5 дорисовывать половину предмета с целью получения целостного предметного изображения
5. 2. 1. 6 сортировать бобы, фасоль, горох, перебирать крупу
6. 2. 1. 6 рисовать вертикальные, горизонтальные прямые линии
7. 2. 1. 6 обводить разные виды дорожек по пунктирным линиям
8. 2. 1. 6 проводить непрерывные линии по простым лабиринтам
5. 2. 1. 7 застегивать и расстегивать пуговицы, молнии, кнопки, крючки
6. 2. 1. 7 выполнять последовательные движения ("кулак-ребро-ладонь")
7. 2. 1. 7 рисовать узоры по клеткам (видеть клетки, ставить точки в каждую клетку, считать клетки)
5. 2. 1. 8 рационально пользоваться двумя руками (разглаживать лист бумаги ладонью правой руки, придерживая ее левой и наоборот)
6. 2. 1. 8 штриховать в одном направлении (свеху вниз)
5. 2. 1. 9 правильно захватывать карандаш, ручку
6. 2. 1. 9 копировать узор в строке с чередованием элементов
5. 2. 1. 10 проводить прямые линии (вертикальные, горизонтальные) в две клетки, соблюдая строку
2.2. Развитие мимики и пантомимики
5. 2. 2. 1 выполнять глазодвигательные упражнения
6. 2. 2. 1 выполнять глазодвигательные упражнения
7. 2. 2. 1 выполнять глазодвигательные упражнения
8. 2. 2. 1 имитировать мимику и движения сказочных персонажей, героев мультфильмов и фильмов
9. 2. 2. 1 действовать с воображаемыми предметами
5. 2. 2. 2 имитировать повадки зверей
6. 2. 2. 2 имитировать движения, позы и повадки животных
7. 2. 2. 2 воспринимать и выполнять команды в движении
8. 2. 2. 2 воспроизводить позы и движения другого человека (игра "Зеркало")
9. 2. 2. 2 воспроизводить позы и движения различными частями лица и тела (глаза, рот, пальцы) по образцу
5. 2. 2. 3 воспроизводить движения по подражанию с предметами и без
6. 2. 2. 3 воспроизводить движения по подражанию с воображаемыми предметами
7. 2. 2. 3 угадывать животных, персонажей мультфильмов, знакомых людей по имитации их движений
8. 2. 2. 3 узнавать различные эмоциональные состояния человека (удивление, страх, радость)
9. 2. 2. 3 использовать способы невербальной коммуникации (жесты, мимика, пантомимика)
5. 2. 2. 4 пользоваться разными способами невербальной коммуникации (мимика, пантомимика)
6. 2. 2. 4 воспроизводить темп ходьбы, бега, игры на музыкальных игрушках
7. 2. 2. 4 имитировать природные явления (дождь, ветер)
8. 2. 2. 4 имитировать различные действия с воображаемыми предметами
9. 2. 2. 4 имитировать эмоциональные состояния человека (удивление, страх, радость)
5. 2. 2. 5 воспроизводить отраженно движения органов артикуляции

6. 2. 2. 5 позаларды және қимылдар қайталау ("Айна" ойыны)
7. 2. 2. 5 адамның әртүрлі эмоционалдық күйлерін (таңдану, қорқыныш, қуаныш) түсіну
8. 2. 2. 5 эмоционалды күйлерді (таңдану, қорқыныш, қуаныш) қайталау
9. 2. 2. 5 эмоциялардың сыртқы көрінісін бақылау
5. 2. 2. 6 дене қозғалыстарын қайталау
7. 2. 2. 6 әртүрлі эмоционалдық күйлерді (таңдану, қорқыныш, қуаныш) қайталау
3) "Зерделік саласын дамыту"
3-кесте
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5 -сынып
6 -сынып
7 -сынып
8 -сынып
9 -сынып
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
5. 3. 1. 1 суреттер сериясын орналастыру (5)
6. 3. 1. 1 ойыншықтар мен суреттердің берілген орналасуын көрсету
7. 3. 1. 1 толық бөліктік қатынастарды орнату
8. 3. 1. 1 ойыншықтар мен суреттердің берілген орналасуын қайталау
9. 3. 1. 1 берілген сөздер қатарын қайталау (10 ішінде)
5. 3. 1. 2 мүсіндеу, сызу кезінде заттың пішінін, өлшемін, түсін бейнелеу
6. 3. 1. 2 есте сақтау бойынша бірдей объектілерді табу
7. 3. 1. 2 нысандар немесе суреттер жиынындағы өзгерістерді анықтау (не жетіспейді?)
8. 3. 1. 2 таңбалар қатарын (әріптер, сандар) салу
9. 3. 1. 2 тыңдалған сөйлеу материалын (сөз тіркестері, қысқа мәтін, жұптар) жаңғырту және қайталау
5. 3. 1. 3 фотосуреттердегі таныс аттарды тану және атау
6. 3. 1. 3 объектілер немесе суреттер жиынындағы өзгерістерді анықтау (не өзгерді?)
7. 3. 1. 3 белгіленген суреттер сериясын орналастыру
8. 3. 1. 3 қимылдарды есте сақтау
9. 3. 1. 3 объектілерді сипаттау арқылы тану
5. 3. 1. 4 сөздер қатарын жаңғырту (3-5)
6. 3. 1. 4 бірнеше қимылдарды затпен және затсыз орындау
7. 3. 1. 4 есте сақтау арқылы сурет салу
8. 3. 1. 4 есте сақтау бойынша үлгілерді салу
9. 3. 1. 4 өткен күндегі, аптадағы оқиғалар туралы әңгімелеу
5. 3. 1. 5 объектілер мен суреттерді ретімен орналастыру (қатарға қосу)
6. 3. 1. 5 нұсқаулар кешенін орындау
7. 3. 1. 5 сұрақтар бойынша көргендерін сипаттау
8. 3. 1. 5 өлеңді жатқа айту
9. 3. 1. 5 есте сақтау қабілетін дамыту мақсатында ашық топтық ойындарға қатысу
5. 3. 1. 6 нұсқауларды орындау
6. 3. 1. 6 ритмді қайталау
7. 3. 1. 6 суреттерді тану (болған немесе болмаған)
8. 3. 1. 6 сұрақтар қойылғанда өткен күндегі немесе аптадағы оқиғалар туралы айту
9. 3. 1. 6 ереже бойынша үстел ойындарын ойнау, зейінін дамыту
5. 3. 1. 7 ойынның қарапайым ережелерін сақтау
6. 3. 1. 7 қозғалыстарды қайталау
7. 3. 1. 7 таныс әуендерді тану
9. 3. 1. 7 би және гимнастикалық қимылдарды есте сақтау
5. 3. 1. 8 ойыншықтың орнын есте сақтау (не өзгерді?)
6. 3. 1. 8 ойын ережелерін сақтау

6. 2. 2. 5 воспроизводить позы и движения (игра "Зеркало")
7. 2. 2. 5 понимать различные эмоциональные состояния человека (удивление, страх, радость)
8. 2. 2. 5 воспроизводить эмоциональные состояния (удивление, страх, радость)
9. 2. 2. 5 следить за собственным внешним выражением эмоций
5. 2. 2. 6 воспроизводить отраженно движения тела
7. 2. 2. 6 воспроизводить различные эмоциональные состояния (удивление, страх, радость)
3) "Развитие интеллектуальной сферы"
Таблица 3
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
3.1. Развитие памяти
5. 3. 1. 1 воспроизводить ряд картинок (5)
6. 3. 1. 1 отсрочено воспроизводить заданное расположение игрушек и картинок
7. 3. 1. 1 устанавливать взаимоотношения целое – часть
8. 3. 1. 1 воспроизводить заданное расположение игрушек и картинок
9. 3. 1. 1 воспроизводить заданный ряд слов (в пределах 10)
5. 3. 1. 2 воспроизводить форму, величину, цвет предмета в лепке, рисовании
6. 3. 1. 2 находить одинаковые предметы по памяти
7. 3. 1. 2 определять изменения в наборе предметов или картинок (чего не стало?)
8. 3. 1. 2 воспроизводить ряд символов (буквы, цифры)
9. 3. 1. 2 воспроизводить и пересказывать прослушанный речевой материал (фразы, короткий текст, двустишия)
5. 3. 1. 3 узнавать и называть знакомые лица на фотографиях
6. 3. 1. 3 определять изменения в наборе предметов или картинок (что изменилось?)
7. 3. 1. 3 отсроченно воспроизводить заданный ряд картинок
8. 3. 1. 3 воспроизводить действия, движения по памяти
9. 3. 1. 3 узнавать объекты по описанию
5. 3. 1. 4 воспроизводить словесный ряд (3-5)
6. 3. 1. 4 воспроизводить несколько движений с предметами и без
7. 3. 1. 4 рисовать по памяти
8. 3. 1. 4 рисовать узоры по памяти
9. 3. 1. 4 рассказывать о событиях прошедшего дня, недели
5. 3. 1. 5воспроизводить порядок предметов и картинок (включение в ряд)
6. 3. 1. 5 выполнять сложные инструкции
7. 3. 1. 5 описывать по вопросам увиденное
8. 3. 1. 5 читать наизусть стихи
9. 3. 1. 5 принимать участие в подвижных коллективных играх на развитие памяти
5. 3. 1. 6 выполнять инструкции
6. 3. 1. 6 вопроизводить ритмы
7. 3. 1. 6 узнавать картинки отсроченно (было-не было)
8. 3. 1. 6 рассказывать по вопросам о событиях прошедшего дня, недели
9. 3. 1. 6 играть в настольные игры по правилам, на развитие внимания
5. 3. 1. 7 соблюдать простые правила игры
6. 3. 1. 7 воспроизводить ряд движений
7. 3. 1. 7 узнавать знакомые мелодии
9. 3. 1. 7 воспроизводить танцевальные и гимнастические движения по памяти
5. 3. 1. 8 запоминать место расположения игрушки (что изменилось?)
6. 3. 1. 8 соблюдать правила игры

6. 3. 1. 9 объектілердің орналасуындағы өзгерістерді анықтау
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
5. 3. 2. 1 пайдалану үлгілер, сынап көру, көрнекі сәйкестендіру үшін тапсырмаларды орындау
6. 3. 2. 1 үлгіден түсі күрт ерекшеленетін таныс нысандарды таңдау (3 қарама- қарсы түс)
7. 3. 2. 1 объектілер арасындағы себеп-салдар байланысын анықтау (сюжеттік суреттер, оқиғалар)
8. 3. 2. 1 себеп-салдар байланысын анықтау (сурет, суреттер сериясы, мультфильм)
9. 3. 2. 1 объектілерді ерекше қасиеттері бойынша жіктеу
5. 3. 2. 2 объектілермен ойындар мен жаттығулар кезінде шама параметрлерін ескеру
6. 3. 2. 2 қарама-қарсы қарым-қатынастарды ауызша айту (тыныш-қатты, алыс-жақын)
7. 3. 2. 2 объектілерді және заттарды анық көрсетілген белгілері бойынша (түсі, пішіні, өлшемі, бөліктерінің саны, жекелеген бөліктерінің орналасуы, биіктігі) салыстыру (2-4)
8. 3. 2. 2 сандық параметрлерді ажырату
9. 3. 2. 2 объектілер мен сызықтардың жазықтықта орналасу үлгісін орнату
5. 3. 2. 3 объектілердің сипаттамаларын бөлектеу
6. 3. 2. 3 объектілерді және ерекше белгілері бар объектілер салыстыру
7. 3. 2. 3 сюжетті суреттер сериясынан оқиғалар тізбегін анықтау
8. 3. 2. 3 негізгі элементтерді, бөлшектерді тұтас объектіде, тақырыпта оқшаулау
9. 3. 2. 3 негізгі мүмкіндік ретінде көлемі бойынша қатарларды орындау
5. 3. 2. 4 объектілерді берілген сипаттамаға (түс, пішін, өлшем) сәйкес біріктіру
6. 3. 2. 4 нысандарды берілген бір белгі – пішіні, өлшемі немесе түсі бойынша топтастыру
7. 3. 2. 4 сюжетті суреттің мағынасын түсіну, сұрақтарға жауап беру
8. 3. 2. 4 сөйлеуде жалпылау сөздерді қолдану
9. 3. 2. 4 орындалған тапсырманы бағалау: дұрыс, тез, жақсы
5. 3. 2. 5 объектілердің мақсатын атау
6. 3. 2. 5 заттар мен құралдардың мақсатын білу
7. 3. 2. 5 визуалды есептерді шешу (Сеген тақталары , Коос текшелері, Монтессори материалдары)
8. 3. 2. 5 сюжетті суреттер сериясынан оқиғалар тізбегін анықтау
9.3.2. 5 тапсырманың орындалуын жеке бақылау
5. 3. 2. 6 өз қызметінің нәтижелерін бағалау
6. 3. 2. 6 құрдастар қызметінің өнімділігін бағалау
7. 3. 2. 6 қалғандарына ортақ сипаты жоқ бір тармақты алып тастау ("Төртінші тақ")
8. 3. 2. 6 сюжеттік картиналар сериясының мағынасын түсіну, басты кейіпкерлерді, негізгі оқиғаларды анықтау
9. 3. 2. 6 түстер мен олардың реңктерін ажырату
5. 3. 2. 7 визуалды есептерді шешу (Сеген тақталары , Коос текшелері , Монтессори материалдары)
6. 3. 2. 7 визуалды есептерді шешу ( Сеген тақталары , Коос текшелері , Монтессори материалдары)
7. 3. 2. 7 орындалған тапсырманы үлгімен салыстыру

6. 3. 1. 9 выявлять изменения в расположении предметов
3.2. Развитие речи и мышления
5. 3. 2. 1 использовать пробы, примеривания, зрительное соотнесение для выполнения заданий
6. 3. 2. 1 выбирать по образцу знакомые предметы, резко различающиеся по цвету (3 контрастных цвета)
7. 3. 2. 1 определять причинно-следственные связи (сюжетные картинки, события)
8. 3. 2. 1 определять причинно-следственные связи (картинка, серии картинок, мультфильм)
9. 3. 2. 1 классифицировать предметы по особым свойствам
5. 3. 2. 2 учитывать параметры величины в процессе игр и упражнений с предметами
6. 3. 2. 2 вербализовать отношения противоположности (тихо-громко, далеко-близко)
7. 3. 2. 2 сравнивать предметы и объекты (2-4), отличающиеся ярко выраженными признаками (цветом, формой, величиной, количеством деталей, расположением отдельных частей, ростом)
8. 3. 2. 2 различать параметры величины
9. 3. 2. 2 устанавливать закономерность в расположении предметов, линий на плоскости
5. 3. 2. 3 выделять признаки предметов
6. 3. 2. 3 сравнивать предметы и объекты, отличающиеся ярко выраженными признаками
7. 3. 2. 3 определять последовательность событий по серии сюжетных картинок
8. 3. 2. 3 вычленять основные элементы, детали в целом объекте, предмете
9. 3. 2. 3 выполнять сериацию по величине, как основному признаку
5. 3. 2. 4 объединять предметы по заданному признаку (цвет, форма, величина)
6. 3. 2. 4 группировать предметы по одному заданному признаку - форма, величина или цвет
7. 3. 2. 4 понимать смысл сюжетной картинки, отвечать на вопросы
8. 3. 2. 4 использовать в речи слова-обобщения
9. 3. 2. 4 оценивать выполненное задание: правильно, быстро, лучше, красиво
5. 3. 2. 5 называть назначение предметов
6. 3. 2. 5 называть назначение предметов и инструментов
7. 3. 2. 5 решать наглядные задачи (доски Сегена, кубики Кооса, Монтессори-материалы)
8. 3. 2. 5 определять последовательность событий по серии сюжетных картин
9. 3. 2. 5 контролировать собственное выполнение задания
5. 3. 2. 6 оценивать результаты собственной деятельности
6. 3. 2. 6 оценивать продукты деятельности сверстников
7. 3. 2. 6 исключать один предмет, не имеющий признака, общего для остальных ("Четвертый лишний")
8. 3. 2. 6 понимать смысл серии сюжетных картин, выделять главных действующих лиц, ключевые события
9. 3. 2. 6 классифицировать цвета и их оттенки
5. 3. 2. 7 решать наглядные задачи (доски Сегена, кубики Кооса, Монтессори-материалы)
6. 3. 2. 7 решать наглядные задачи (доски Сегена, кубики Кооса, Монтессори-материалы)
7. 3. 2. 7 сравнивать выполненное задание с образцом

8. 3. 2. 7 визуалды есептерді шешу (Сеген тақталары, Коос текшелері, Монтессори материалдары)
9. 3. 2. 7 сипаттамаларға негізделген бірқатар нысандарда үлгіні орнату: түсі, пішіні, өлшемі
5. 3. 2. 8 үлгі бойынша жобалау
6. 3. 2. 8 қалғандарына ортақ сипаты жоқ бір тармақты алып тастау ("Төртінші тақ")
8. 3. 2. 8 қалғандарына ортақ сипаты жоқ бір тармақты алып тастау ("Төртінші тақ")
9. 3. 2. 8 сюжеттік суреттерде қателерді табу (болады, болмайды)
5. 3. 2. 9 объектілерді өлшемі бойынша салыстыру (заттар бір-біріне; адамдар биіктігі бойынша)
6. 3. 2. 9 орындалған тапсырманы үлгімен салыстыру
8. 3. 2. 9 орындалған тапсырманы үлгімен салыстыру
9. 3. 2. 9 көрнекі есептерді шешу (Сеген тақталары, Коос текшелері, Монтессори материалдары)
5. 3. 2. 10 қалғандарына ортақ сипаты жоқ бір тармақты алып тастау ("Төртінші тақ")
9. 3. 2. 10 орындалған тапсырманы үлгімен салыстыру
5. 3. 2. 11 орындалған тапсырманы үлгімен салыстыру
31. Осы бағдарлама зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-9 сыныптары үшін "Танымдық даму" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақмерзімді жоспардың негізінде іске асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда оқу мақсаттарын сыныптар мен тоқсандар бойынша бөлу ұсыныс ретінде берілген. Мұғалім әрбір оқушы үшін оның психофизиологиялық күйі мен ерекшеліктерін тексеру нәтижелері бойынша белгіленген мүмкіндіктерін ескере отырып, қол жетімді оқу мақсаттарын дербес анықтайды. Оқушылармен жұмысты жоспарлау кезінде мұғалім бұрын оқыған оқу материалын қайталауды және қалыптасқан дағдыларды үздіксіз бекітуді қамтамасыз етеді.
Параграф 3. Зияты орташа түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 5-9 сыныптары үшін "Танымдық даму" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспары
1) 5- сынып:
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 -тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
5.1.1.1 айналасындағылардың сөйлеу тілін мұқият тыңдау
5.1.1.2 дыбыс көзінің локализациясын анықтау
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
5.1.2.1 бағдарлаудың іздеу әдістерін қолдану: мақсатты бақылау
5.1.2.2 объектілерді оның кескінімен салыстыру
5.1.2.3 суреттерді жұбымен сәйкестендіру
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
5.1.3.1 өз денесінің схемасында бағдарлау
5.1.3.2 өз денесінің сызбасындағы оң және сол жақтарын ажырату
5.1.3.3 қағаз парағында бағдарлау (орталық, орта, жоғарғы, төменгі, сол, оң жақ)
5.1.3.11 тәулік уақытының, жыл мезгілдерінің реттілігі мен белгілерін ажырату

8. 3. 2. 7 решать наглядные задачи (доски Сегена, кубики Кооса, Монтессори-материалы)
9. 3. 2. 7 устанавливать закономерность в ряду предметов по признакам: цвет, форма, величина
5. 3. 2. 8 конструировать по образцу, по собственному замыслу
6. 3. 2. 8 исключать один предмет, не имеющий признака, общего для остальных ("Четвертый лишний")
8. 3. 2. 8 исключать один предмет, не имеющий признака, общего для остальных ("Четвертый лишний")
9. 3. 2. 8 находить ошибки в сюжетной картинке (бывает-не бывает)
5. 3. 2. 9 сравнивать объекты по величине (предметы между собой; людей по росту)
6. 3. 2. 9 сравнивать выполненное задание с образцом
8. 3. 2. 9 сравнивать выполненное задание с образцом
9. 3. 2. 9 решать наглядные задачи (доски Сегена, кубики Кооса, Монтессори-материалы)
5. 3. 2. 10 исключать один предмет, не имеющий признака, общего для остальных ("Четвертый лишний")
9. 3. 2. 10 сравнивать выполненное задание с образцом
5. 3. 2. 11 сравнивать выполненное задание с образцом
31. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Познавательное развитие" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-9 классов. Распределение учебных целей по классам и четвертям в долгосрочном плане носит рекомендательный характер. Педагог самостоятельно определяет доступные учебные цели индивидуально для каждого ученика с учетом его возможностей по результатам обследования особенностей его психофизического состояния и функционирования. При планировании работы с учащимися педагог обеспечивает повторение ранее изученного учебного материала и непрерывное закрепление сформированных навыков.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы по предмету "Познавательное развитие" для обучающихся с умеренными нарушениями интеллекта 5-9 классов
1) 5 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
5.1.1.1 внимательно прислушиваться к речи окружающих
5.1.1.2 определять локализацию источника звучания
1.2. Развитие зрительного восприятия
5.1.2.1 применять поисковые способы ориентировки: целенаправленное наблюдение
5.1.2.2 соотносить предметы с его изображением
5.1.2.3 подбирать пары к картинкам
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
5.1.3.1 ориентироваться в схеме собственного тела
5.1.3.2 различать правую и левую сторону в схеме собственного тела
5.1.3.3 ориентироваться на листе бумаги (центр, посередине, верх, низ, слева, справа)
5.1.3.11 различать последовательность и признаки времени суток, времен года

5.1.3.12 өз өміріңіздегі оқиғаларды кеше, бүгін, ертең ұғымдарымен салыстыру
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
5.1.4. 1 әртүрлі әрекеттерде тактильді-моторлы сезімталдықты қолданады: саздан, ермексаздан, қамырдан модельдеу; саусақпен сурет салу; үлкен мозаикамен ойындар ; ұсақ заттарды сұрыптау
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
5.2.1.1 жұдырықты түйіп ашу, саусақтарды бүгіп, түзету
5.2.1.2 саусақ ұшымен үстелді соғу
5.2.1.3 еліктеу арқылы қол соғу (ритм, мөлшер)
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
5.2.2.1 көзқозғалтқыш жаттығуларды орындау
5.2.2.2 жануарлардың әдеттеріне еліктеу
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
5.3.1.1 суреттер сериясын орналастыру (5)
5.3.1.2 мүсіндеу, сызу кезінде заттың пішінін, өлшемін, түсін бейнелеу
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
5.3.2.1 пайдалану үлгілер, сынап көру, көрнекі сәйкестендіру үшін тапсырмаларды орындау
5.3.2.2 объектілермен ойындар мен жаттығулар кезінде шама параметрлерін ескеру
5.3.2.3 объектілердің сипаттамаларын бөлектеу
2-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
5.1.1.3 таныс адамдардың (ата-ананың, туыстарының, достарының) дауысын ажырату
5.1.1.4 жануарлардың дауысын ажырату
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
5.1.2.4 3-4 бөліктен сурет құрау
5.1.2.5 үлгі бойынша текшелерден және жалпақ геометриялық пішіндерден құрастыру
5.1.2.6 жасырын объектілер мен кескіндерді бөлек, элемент бойынша тану
5.1.2.7 жазық және көлемдік геометриялық фигураларды ажырату, бөлшектері мен ерекшеліктерін белгілеу
1.3. Кеңістік -уақыттық бағдардың дамуы
5.1.3.4 объектілердің орналасуының қашықтығын ажырату (онда, одан әрі, жақын)
5.1.3.5 заттардың өзара орналасуын ажырату
5.1.3.6 үлгі, жоспар бойынша жобалау
5.1.3.13 оқиғалар тізбегін белгілеу: алдымен - содан кейін
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
5.1.4.2 саусақтармен нысанды сезіну немесе оның контурын сызу
5.1.4. 3 2-ден таңдау кезінде визуалды үлгіні пайдаланып үш өлшемді фигуралар мен заттарды сезу арқылы тану
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
5.2.1.4 саусақтармен әртүрлі пішіндер жасау
5.2.1.5 жіпке түймелерді және үлкен моншақтарды тізу
5.2.1.6 үрме бұршақ, бұршақ, дәнді дақылдарды сұрыптау
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
5.2.2.3 қимылдарды затпен және затсыз еліктеу арқылы жаңғырту
5.2.2.4 вербалды емес қарым-қатынастың әртүрлі әдістерін (мимика, пантомима) қолдану
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
5.3.1.3 фотосуреттердегі таныс аттарды тану және атау
5.3.1.4 сөздер қатарын жаңғырту (3-5)
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
5.3.2.4 объектілерді берілген сипаттамаға (түс, пішін, өлшем) сәйкес біріктіру

5.1.3.12 соотносить события собственной жизни с понятиями: вчера, сегодня, завтра
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
5.1.4.1 применять тактильно-двигательную чувствительность в различных видах деятельности: лепка из глины, пластилина, теста; рисование пальцами; игры с крупной мозаикой; сортировка мелких предметов
2.1. Развитие мелкой моторики
5.2.1.1 сжимать и разжимать кулаки сгибать и разгибать пальцы
5.2.1.2 постукивать подушечками пальцев по столу
5.2.1.3 хлопать в ладоши по подражанию (ритм, количество)
2.2. Развитие мимики и пантомимики
5.2.2.1 выполнять глазодвигательные упражнения
5.2.2.2 имитировать повадки зверей
3.1. Развитие памяти
5.3.1.1 воспроизводить ряд картинок (5)
5.3.1.2 воспроизводить форму, величину, цвет предмета в лепке, рисовании
3.2. Развитие речи и мышления
5.3.2.1 использовать пробы, примеривания, зрительное соотнесение для выполнения заданий
5.3.2.2 учитывать параметры величины в процессе игр и упражнений с предметами
5.3.2.3 выделять признаки предметов
2 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
5.1.1.3 различать голоса знакомых людей (родители, близкие, друзья)
5.1.1.4 различать голоса животных
1.2. Развитие зрительного восприятия
5.1.2.4 составлять картинку из 3-4 частей
5.1.2.5 конструировать из кубиков и плоских геометрических форм по образцу
5.1.2.6 узнавать скрытые объекты и изображения по части, элементу
5.1.2.7 различать плоскостные и объемные геометрические формы, выделять детали, признаки
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
5.1.3.4 различать отдаленность расположения объектов (тут-там, далеко–дальше, близко-ближе)
5.1.3.5 различать взаиморасположение объектов
5.1.3.6 конструировать по образцу, замыслу
5.1.3.13 устанавливать последовательность событий: сначала – потом
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
5.1.4.2 ощупывать предмет или обводить его пальцем по контуру
5.1.4.3 узнавать на ощупь объемные фигуры и предметы по зрительному образцу при выборе из 2-х
2.1. Развитие мелкой моторики
5.2.1.4 составлять из пальцев различные фигуры
5.2.1.5 нанизывать на шнурок пуговицы, крупные бусины
5.2.1.6 сортировать бобы, фасоль, горох, перебирать крупу
2.2. Развитие мимики и пантомимики
5.2.2.3 воспроизводить движения по подражанию с предметами и без
5.2.2.4 пользоваться разными способами невербальной коммуникации (мимика, пантомимика)
3.1. Развитие памяти
5.3.1.3 узнавать и называть знакомые лица на фотографиях
5.3.1.4 воспроизводить словесный ряд (3-5)
3.2. Развитие речи и мышления
5.3.2.4 объединять предметы по заданному признаку (цвет, форма, величина)

5.3.2.5 объектілердің мақсатын атау
3-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
5.1.1.5 дыбыстарды ажырату және оны затпен байланыстыру (ойыншық, сурет)
5.1.1.6 дыбысты күшін естіп ажырату ( тыныш-қатты )
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
5.1.2.8 негізгі түстерді ажырату
5.1.2.9 шама бірліктерін ажырату
5.1.2.10 көзін адамның бетінде ұстап тұру
5.1.2.11 үлгі бойынша санау таяқшаларынан құрастыру
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
5.1.3.7 еліктеу арқылы кеңістікте берілген бағытта қозғалу (алға, артқа)
5.1.3.8 шағын шектеулі кеңістікте шарлау: сыныпта, жатын бөлмелерде, дәретханада, киім ауыстыратын бөлмеде, сыныптарда
5.1.3.14 апта күндерін атау
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
5.1.4.4 сөйлеу немесе ым-ишара арқылы тактильді қалауларды білдіру
5.1.4.5 адамның жанасуына адекватты-эмоционалды және моторлы жауап беру
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
5.2.1.7 түймелерді, сылдырмақтарды, ілмектерді бекіту және ашу
5.2.1.8 екі қолды пайдалану (сол қолмен ұстап тұрып, қағаз парағын оң қол алақанымен тегістеу, және керісінше)
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
5.2.2.5 артикуляция мүшелерінің қозғалыстарын қайталау
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
5.3.1.5 объектілер мен суреттерді ретімен орналастыру (қатарға қосу)
5.3.1.6 нұсқауларды орындау
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
5.3.2.6 өз қызметінің нәтижелерін бағалау
5.3.2.7 визуалды есептерді шешу (Сеген тақталары, Коос текшелері, Монтессори материалдары)
5.3.2.8 үлгі бойынша жобалау
4-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
5.1.1.7 музыкалық ойыншықтардың дыбысының басталуы мен аяқталуына жауап беру
5.1.1.8 шуларға эмоционалды түрде әрекет ету: өз қолымен қатты және жағымсыз шудан қорғану, жағымды дыбыстарға жауап беру, қуанышты мимикамен жауап беру, есту қабілетін шоғырландыру
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
5.1.2.12 үлгі бойынша геометриялық пішіндерден құрастыру
5.1.2.13 жақын немесе алыс қозғалатын объектіні көзбен қадағалау (көлденең, тігінен, шеңберде, алға/артқа)
5.1.2.14 суреттерді бояу
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
5.1.3.9 мұғалімнің көмегімен және өз бетінше мектеп аумағында жүру
5.1.3.10 заттардың кеңістіктік қатынасын білдіретін сөздерді сөйлеуде қолдану
5.1.3.15 жыл айларын атау
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
5.1.4.6 материалдармен (ағаш, металл, су) жанасуға адекватты жауап беру
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
5.2.1.9 қарындашты немесе қаламды дұрыс ұстау

5.3.2.5 называть назначение предметов
3 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
5.1.1.5 различать звукоподражания и соотносить с объектом (игрушкой, картинкой)
5.1.1.6 различать на слух силу звучания (тихо-громко)
1.2. Развитие зрительного восприятия
5.1.2.8 различать основные цвета
5.1.2.9 различать градации величины
5.1.2.10 фиксировать взгляд на лице человека
5.1.2.11 конструировать из счетных палочек по образцу
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
5.1.3.7 двигаться в заданном направлении в пространстве по подражанию (вперед, назад)
5.1.3.8 ориентироваться в малом замкнутом пространстве: в классе, в спальни, в туалете, в раздевалке, в учебных кабинетах
5.1.3.14 называть дни недели
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
5.1.4.4 выражать тактильные предпочтения с помощью речи или жестов
5.1.4.5 адекватно эмоционально-двигательно реагировать на прикосновения человека
2.1. Развитие мелкой моторики
5.2.1.7 застегивать и расстегивать пуговицы, молнии, кнопки, крючки
5.2.1.8 рационально пользоваться двумя руками (разглаживать лист бумаги ладонью правой руки, придерживая ее левой и наоборот)
2.2. Развитие мимики и пантомимики
5.2.2.5 воспроизводить отраженно движения органов артикуляции
3.1. Развитие памяти
5.3.1.5 воспроизводить порядок предметов и картинок (включение в ряд)
5.3.1.6 выполнять инструкции
3.2. Развитие речи и мышления
5.3.2.6 оценивать результаты собственной деятельности
5.3.2.7 решать наглядные задачи (доски Сегена, кубики Кооса, Монтессори-материалы)
5.3.2.8 конструировать по образцу, по собственному замыслу
4 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
5.1.1.7 реагировать на начало и конец звучания музыкальных игрушек
5.1.1.8 эмоционально реагировать на шумы: защищаться от громкого и неприятного шума руками, на приятные звуки, отвечать радостной мимикой, слуховым сосредоточением
1.2. Развитие зрительного восприятия
5.1.2.12 конструировать из геометрических форм по образцу
5.1.2.13 прослеживать взглядом за движущимся близко или удаленно предметом (по горизонтали, по вертикали, по кругу, вперед/назад)
5.1.2.14 раскрашивать предметные картинки
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
5.1.3.9 ориентироваться в помещении школы с помощью педагога и самостоятельно
5.1.3.10 употреблять в речи слова, обозначающие пространственные отношения предметов
5.1.3.15 называть месяцы года
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
5.1.4.6 адекватно реагировать на соприкосновение с материалами (дерево, металл, вода)
2.1. Развитие мелкой моторики
5.2.1.9 правильно захватывать карандаш, ручку

5.2.1.10 сызықты сақтай отырып, екі ұяшыққа түзу сызықтарды (тік, көлденең) салу
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
5.2.2.6 дене қозғалыстарын қайталау
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
5.3.1.7 ойынның қарапайым ережелерін сақтау
5.3.1.8 ойыншықтың орнын есте сақтау (не өзгерді?)
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
5.3.2.9 объектілерді өлшемі бойынша салыстыру (заттар бір-біріне; адамдар биіктігі бойынша)
5.3.2.10 қалғандарына ортақ сипаты жоқ бір тармақты алып тастау ("Төртінші тақ")
5.3.2.11 орындалған тапсырманы үлгімен салыстыру
2) 6-сынып:
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 -тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
6.1.1.1 айналадағылардың сөйлеу тілін мұқият тыңдау, тыңдау қалпын ұстау
6.1.1.2 әуеннің табиғатын эмоционалды түрде ажырату (көңілді, мұңды)
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
6.1.2.1 бағдарлаудың іздеу әдістерін қолдану: мақсатты түрде жүйелі бақылау
6.1.2.2 5-6 бөліктен заттардың суреттерін жасау
6.1.2.3 негізгі түстер мен олардың реңктерін ажырату
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
6.1.3.1 өз денеңізге қатысты объектілердің орнын бағдарлау
6.1.3.2 үлгі бойымен белгілі бір бағытта сызықтар салу
6.1.3.3 өз денесінің, басқа адамдардың, заттардың сызбасындағы оң және сол жақтарын ажырату
6.1.3.4 үлгі бойынша тік және көлденең бағытта жазық және көлемді объектілерді орналастыру
6.1.3.11 мұғаліммен бірге бір күннің суреттік жоспарын құру
6.1.3.12 оқиғалар тізбегін анықтау : алдымен-содан кейін
1.4. Тактильді- қозғалыс қабылдауын дамыту
6.1.4.1. бағдарлаудың іздеу әдістерін қолдану: сезіну, тексеру
6.1.4.2 көрнекі үлгіге сәйкес жанасу арқылы көлемді нысанға жұпты таңдау
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
6.2.1.1 бір қозғалыстан екіншісіне бірқалыпты ауысу: таяқшалардан заттардың контурын жасау
6.2.1.2 ермексазбен мүсіндеу
6.2.1.3 трафарет ішінде штрихтау
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
6.2.2.1 көзқозғалтқыш жаттығуларды орындау
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
6.3.1.1 ойыншықтар мен суреттердің берілген орналасуын көрсету
6.3.1.2 сте сақтау бойынша бірдей объектілерді табу
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
6.3.2.1 үлгіден түсі күрт ерекшеленетін таныс нысандарды таңдау (3 қарама-қарсы түс)
6.3.2.2 қарама-қарсы қарым-қатынастарды ауызша айту (тыныш-қатты, алыс-жақын)
2-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
6.1.1.3 қоршаған орта дыбыстарына еліктеу
6.1.1.4 есту арқылы дыбыстың биіктігін ажырату
6.1.1.5 есту арқылы дыбыстың қарқынын ажырату
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту

5.2.1.10 проводить прямые линии (вертикальные, горизонтальные) в две клетки, соблюдая строку
2.2. Развитие мимики и пантомимики
5.2.2.6 воспроизводить отраженно движения тела
3.1. Развитие памяти
5.3.1.7 соблюдать простые правила игры
5.3.1.8 запоминать место расположения игрушки (что изменилось?)
3.2. Развитие речи и мышления
5.3.2.9 сравнивать объекты по величине (предметы между собой; людей по росту)
5.3.2.10 исключать один предмет, не имеющий признака, общего для остальных ("Четвертый лишний")
5.3.2.11 сравнивать выполненное задание с образцом
2) 6 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
6.1.1.1 внимательно слушать речь окружающих, принимать позу прислушивания
6.1.1.2 эмоционально различать характер мелодии (веселая, грустная)
1.2. Развитие зрительного восприятия
6.1.2.1 применять поисковые способы ориентировки: планомерное наблюдение целенаправленно
6.1.2.2 составлять предметные картинки из 5-6 частей
6.1.2.3 различать основные цвета и их оттенки
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
6.1.3.1 ориентироваться в расположении предметов относительно собственного тела
6.1.3.2 проводить линии по образцу в определенном направлении
6.1.3.3 различать правую и левую сторону в схеме собственного тела, на других людях, объектах
6.1.3.4 раскладывать плоскостные и объемные предметы в вертикальном и горизонтальном направлении по образцу
6.1.3.11 составлять совместно с педагогом картинный план дня
6.1.3.12 определять последовательность событий: сначала-потом
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
6.1.4.1. применять поисковые способы ориентировки: ощупывание, обследование
6.1.4.2 подбирать на ощупь пару к объемному предмету по зрительному образцу
2.1. Развитие мелкой моторики
6.2.1.1 плавно переключаться с одно движения на другое: составлять контуры предметов из палочек
6.2.1.2 лепить из пластилина
6.2.1.3 штриховать внутри трафарета
2.2. Развитие мимики и пантомимики
6.2.2.1 выполнять глазодвигательные упражнения
3.1. Развитие памяти
6.3.1.1 отсрочено воспроизводить заданное расположение игрушек и картинок
6.3.1.2 находить одинаковые предметы по памяти
3.2. Развитие речи и мышления
6.3.2.1 выбирать по образцу знакомые предметы, резко различающиеся по цвету (3 контрастных цвета)
6.3.2.2 вербализовать отношения противоположности (тихо-громко, далеко-близко)
2 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
6.1.1.3 подражать звукам окружающей среды
6.1.1.4 различать на слух высоту звучания
6.1.1.5 различать на слух темп звучания
1.2. Развитие зрительного восприятия

6.1.2.4 көлемді және жазық геометриялық пішіндерді ажырату
6.1.2.5 шамалардың бірліктері мен сипаттамаларын ажырату
6.1.2.6 әріптегі жетіспейтін элементтерді толтыру
6.1.2.7 үлгі бойынша санау таяқшаларынан құрастыру
1.3 Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
6.1.3.5 үлгі, жоспар бойынша жобалау
6.1.3.6 заттардың кеңістіктік қатынасын білдіретін сөздерді сөйлеуде қолдану
6.1.3.7 үлкен кеңістікте: асханада, акт залында, спорт залында және мектеп дәліздерінде бағдарлау
6.1.3.11 мұғаліммен бірге бір күннің суреттік жоспарын құру
6.1.3.12 оқиғалар тізбегін анықтау: алдымен-содан кейін
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
6.1.4. 3 сұйық және қатты тағамның (ыстық, суық), әртүрлі заттардың қарама-қарсы температурасын ажырату
6.1.4. 4 заттарды салмағына қарай ажырату (ауыр - жеңіл)
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
6.2.1.4 шектелген кеңістікте белгіленген нүктелер бойымен контур бойымен кескіндерді қадағалау
6.2.1.5 түрлі музыкалық аспаптарда ойнауға еліктеу (фортепиано, барабан, гитара, керней)
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
6.2.2.2 жануарлардың қимыл-қозғалысына, қалпы мен әдеттеріне еліктеу
6.2.2.3 қиялдағы заттармен еліктеу арқылы қозғалыстарды қайталау
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
6.3.1.3 объектілер немесе суреттер жиынындағы өзгерістерді анықтау (не өзгерді?)
6.3.1.4 бірнеше қимылдарды затпен және затсыз орындау
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
6.3.2.3 объектілерді және ерекше белгілері бар объектілер салыстыру
6.3.2.4 нысандарды берілген бір белгі – пішіні, өлшемі немесе түсі бойынша топтастыру
3-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
6.1.1.6 дыбыс ұзақтығын ажырату (ұзақ-қысқа)
6.1.1.7 қарапайым ритмдерді ажырату, дыбысталуы бар ойыншықтарға ойнау, буындарды айту, қол соғу арқылы жауап беру
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
6.1.2.8 заттарды, бейнелерді салыстыру, айырмашылығы мен ұқсастығын табу
6.1.2.9 заттар мен суреттердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу
6.1.2.10 элементтерді берілген сипаттамаға сәйкес біріктіру
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
6.1.3.8 мектеп алаңында бағдарлау: мектеп аумағы, балалар және спорт алаңдары
6.1.3.9 триминолардан фигураларды жасау
6.1.3.10 қағаз парағында бағдарлау (орталық, орта, жоғарғы, төменгі, сол, оң, бұрыш, сол жақ бұрыштар, жоғарғы оң жақ бұрыш)
6.1.3.11 мұғаліммен бірге бір күннің суреттік жоспарын құру
6.1.3.12 оқиғалар тізбегін анықтау : алдымен-содан кейін
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
6.1.4.5 әртүрлі температурадағы материалдармен жанасуға адекватты жауап беру

6.1.2.4 различать объемные и плоские геометрические формы
6.1.2.5 различать градации и характеристики величины
6.1.2.6 дописывать недостающие элементы в букве
6.1.2.7 конструировать из счетных палочек по образцу
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
6.1.3.5 конструировать по образцу
6.1.3.6 употреблять в речи слова, обозначающие пространственные отношения предметов
6.1.3.7 ориентироваться в большом пространстве: в столовой, актовом, спортивном и тренажҰрном зале, в коридорах школы
6.1.3.11 составлять совместно с педагогом картинный план дня
6.1.3.12 определять последовательность событий: сначала-потом
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
6.1.4.3 различать контрастную температуру жидкой и твердой пищи (горячую, холодную), разных предметов
6.1.4.4 различать предметы по весу (тяжелый - легкий)
2.1. Развитие мелкой моторики
6.2.1.4 обводить изображения по контуру, по нанесенным точкам в ограниченном пространстве
6.2.1.5 имитировать игру на разных музыкальных инструментах (пианино, барабан, гитара, труба)
2.2. Развитие мимики и пантомимики
6.2.2.2 имитировать движения, позы и повадки животных
6.2.2.3 воспроизводить движения по подражанию с воображаемыми предметами
3.1. Развитие памяти
6.3.1.3 определять изменения в наборе предметов или картинок (что изменилось?)
6.3.1.4 воспроизводить несколько движений с предметами и без
3.2. Развитие речи и мышления
6.3.2.3 сравнивать предметы и объекты, отличающиеся ярко выраженными признаками
6.3.2.4 группировать предметы по одному заданному признаку - форма, величина или цвет
3 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
6.1.1.6 различать длительность звучания (долго-кратко)
6.1.1.7 различать простые ритмы, воспроизводить игрой на звучащих игрушках с произнесением слогов, отхлопыванием, отстукиванием
1.2. Развитие зрительного восприятия
6.1.2.8 сравнивать предметы, изображения, находить различия и сходства
6.1.2.9 находить сходство и различия в предметах и на картинках
6.1.2.10 объединять предметы по заданному признаку
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
6.1.3.8 ориентироваться на пришкольном участке: территории участка, детской и спортивных площадках
6.1.3.9 составлять фигуры из тримино
6.1.3.10 ориентироваться на листе бумаги (центр, посередине, верх, низ, слева, справа, угол, левые углы, верхний правый угол)
6.1.3.11 составлять совместно с педагогом картинный план дня
6.1.3.12 определять последовательность событий: сначала-потом
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
6.1.4.5 адекватно реагировать на соприкосновение с материалами, различными по температуре

2.1. Ұсақ моториканы дамыту
6.2.1.6 тік, көлденең түзу сызықтарды салу
6.2.1.7 дәйекті қозғалыстарды орындау ("жұдырық-шет-алақан")
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
6.2.2.4 жүру, жүгіру, музыкалық ойыншықтарды ойнау қарқынын қайталау
6.2.2.5 позаларды және қимылдар қайталау ("Айна" ойыны)
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
6.3.1.5 нұсқаулар кешенін орындау
6.3.1.6 ритмді қайталау
6.3.1.7 қозғалыстарды қайталау
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
6.3.2.5 заттар мен құралдардың мақсатын білу
6.3.2.6 құрдастар қызметінің өнімділігін бағалау
4-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
6.1.1.8 шуларға эмоционалды түрде әрекет ету: өз қолымен қатты және жағымсыз шудан қорғау, жағымды дыбыстардаға қуанышты мимикамен, есту концентрациясымен, қозғалыстармен жауап беру
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
6.1.2.11 нақты объектілерді олардың алмастырғыштарында тану
6.1.2.12 объектілер мен жалпақ фигуралармен ойындар мен жаттығулар кезінде шама бірліктерін ажырату
6.1.2.13 үлгі бойынша сюжетті суреттерді бояу
6.1.2.14 заттық және тақырыптық суреттерді бояу
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
6.1.3.10 қағаз парағында бағдарлау (орталық, орта, жоғарғы, төменгі, сол, оң, бұрыш, сол жақ бұрыштар, жоғарғы оң жақ бұрыш)
6.1.3.11 мұғаліммен бірге бір күннің суреттік жоспарын құру
6.1.3.12 оқиғалар тізбегін анықтау: алдымен-содан кейін
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
6.1.5.6 объектілерден шығатын вибрацияға адекватты жауап беру
6.1.5.7 ыстық немесе өткір заттарды ұстағанда абай болу
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
6.2.1.8 бір бағытта штрихтау ( жоғарыдан төменге қарай)
6.2.1.9 ауыспалы элементтері бар сызыққа үлгіні көшіру
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
6.2.2.5 позаларды және қимылдарды қайталау ("Айна" ойыны)
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
6.3.1.8 ойын ережелерін сақтау
6.3.1.9 объектілердің орналасуындағы өзгерістерді анықтау
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
6.3.2.7 визуалды есептерді шешу (Сеген тақталары, Коос текшелері, Монтессори материалдары)
6.3.2.8 қалғандарына ортақ сипаты жоқ бір тармақты алып тастау ("Төртінші тақ")
6.3.2.9 орындалған тапсырманы үлгімен салыстыру
3) 7-сынып:
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 -тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
7.1.1.1 айналадағылардың сөйлеу тілін мұқият тыңдау, тыңдау қалпын ұстау, сөйлеушінің көзі мен аузына қарау
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
7.1.2.1 бағдарлаудың ізденіс әдістерін қолдану: жүйелі бақылау
7.1.2.2 үлгі, ауызша нұсқау бойынша санау таяқшаларынан құрастыру
7.1.2.3 объектінің суреттерін құрастыру

2.1. Развитие мелкой моторики
6.2.1.6 рисовать вертикальные, горизонтальные прямые линии
6.2.1.7 выполнять последовательные движения ("кулак-ребро-ладонь")
2.2. Развитие мимики и пантомимики
6.2.2.4 воспроизводить темп ходьбы, бега, игры на музыкальных игрушках
6.2.2.5 воспроизводить позы и движения (игра "Зеркало")
3.1. Развитие памяти
6.3.1.5 выполнять сложные инструкции
6.3.1.6 вопроизводить ритмы
6.3.1.7 воспроизводить ряд движений
3.2. Развитие речи и мышления
6.3.2.5 знать назначение предметов и инструментов
6.3.2.6 оценивать продукты деятельности сверстников
4 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
6.1.1.8 эмоционально реагировать на шумы: защищаться от громкого и неприятного шума руками, на приятные звуки, отвечать радостной мимикой, слуховым сосредоточением, движениями
1.2. Развитие зрительного восприятия
6.1.2.11 узнавать реальные предметы в их заместителях
6.1.2.12 различать параметры величины в процессе игр и упражнений с предметами, плоскими фигурами
6.1.2.13 составлять сюжетные картинки по образцу
6.1.2.14 раскрашивать предметные и сюжетные картинки
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
6.1.3.10 ориентироваться на листе бумаги (центр, посередине, верх, низ, слева, справа, угол, левые углы, верхний правый угол)
6.1.3.11 составлять совместно с педагогом картинный план дня
6.1.3.12 определять последовательность событий: сначала-потом
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
6.1.5.6 адекватно реагировать на вибрацию, исходящую от объектов
6.1.5.7 осторожно прикасаться к горячему, острому
2.1. Развитие мелкой моторики
6.2.1.8 штриховать в одном направлении (свеху вниз)
6.2.1.9 копировать узор в строке с чередованием элементов
2.2. Развитие мимики и пантомимики
6.2.2.5 воспроизводить позы и движения (игра "Зеркало")
3.1. Развитие памяти
6.3.1.8 соблюдать правила игры
6.3.1.9 выявлять изменения в расположении предметов
3.2. Развитие речи и мышления
6.3.2.7 решать наглядные задачи (доски Сегена, кубики Кооса, Монтессори-материалы)
6.3.2.8 исключать один предмет, не имеющий признака, общего для остальных ("Четвертый лишний")
6.3.2.9 сравнивать выполненное задание с образцом
3) 7 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
7.1.1.1 внимательно слушать речь окружающих, принимать позу прислушивания, смотреть на глаза и рот говорящего
1.2. Развитие зрительного восприятия
7.1.2.1 применять поисковые способы ориентировки: планомерное наблюдение
7.1.2.2 конструировать из счетных палочек по образцу, словесной инструкции
7.1.2.3 составлять предметные картинки

1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
7.1.3.1 қарсы тұрған адамның денесінде бағдарлау
7.1.3.2 көршіге қатысты өз орнын анықтау (сол-оң, артқы-алдыңғы)
7.1.3.3 суреттерден кейіпкердің қай қолмен және қай жағында тұрғанын анықтау
7.1.3.4 басқа адамның қимылын көрсету
7.1.3.10 оқиғалар тізбегін анықтау (бұрын, содан кейін)
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
7.1.4. 1 бағдарлаудың іздеу әдістерін қолданады: сезіну, тексеру, сипау, илеу, түрту, сығу
7.1.4. 2 өнімдерді консистенциясы бойынша ажырату (сұйық, қатты, тұтқыр, түйіршіктелген)
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
7.2.1.1 бір статикалық позадан екіншісіне ырғақты түрде ауысу (алақан - жұдырық)
7.2.1.2 күнделікті өмірде және сабақта қолмен дәл қимылдар жасау (байлау, шешу, бекіту)
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
7.2.2.1 көзқозғалтқыш жаттығуларды орындау
7.2.2.2 қозғалыс кезінде нұсқаулықтарды қабылдау және орындау
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
7.3.1.1 толық бөліктік қатынастарды орнату
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
7.3.2.1 объектілер арасындағы себеп-салдар байланысын анықтау (сюжеттік суреттер, оқиғалар)
2-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
7.1.1.2 есту арқылы дыбыстардың санын ажырату және қайталау
7.1.1. 3 сөзден дыбысты бөліп алу
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
7.1.2.4 әріпте жетіспейтін элементтерді толтыру
7.1.2.5 контурлық кескіндердегі әріптерді, сандарды, заттарды тану
7.1.2.6 бөлшектерден пішіндердің үлгісі жасау
7.1.2.7 ерекшеліктерді бөліп көрсету және объектілерді, тірі объектілерді, пейзаждарды сипаттау
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
7.1.3.5 үлгі, сызба бойынша жобалау
7.1.3.6 мектепке іргелес көшелермен жүру
7.1.3.11 өз өміріндегі оқиғаларды басынан аяғына дейін сипаттау
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
7.1.4.3 көрнекі үлгіні пайдаланып сипау арқылы көлемді затты табу
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
7.2.1.3 жақтауда тік, көлденең және қиғаш сызықтары бар үлгіге сәйкес штрихтау
7.2.1. 4 трафарет, шаблондарды сызып шығу
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
7.2.2.3 жануарларды, мультфильм кейіпкерлерін, таныс адамдарды олардың қимылдарына еліктеу арқылы болжау
7.2.2.4 табиғат құбылыстарына (жаңбыр, жел) еліктеу
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
7.3.1.2 нысандар немесе суреттер жиынындағы өзгерістерді анықтау (не жетіспейді?)
7.3.1.3 белгіленген суреттер сериясын орналастыру
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
7.3.2.2 объектілерді және заттарды анық көрсетілген белгілері бойынша (түсі, пішіні, өлшемі, бөліктерінің саны, жекелеген бөліктерінің орналасуы, биіктігі) салыстыру (2-4)

1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
7.1.3.1 ориентироваться в теле человека, стоящего напротив
7.1.3.2 определять свое место по отношению к соседу (слева-справа, сзади-спереди)
7.1.3.3 определять на картинках, какой рукой действует персонаж, с какой стороны он стоит
7.1.3.4 воспроизводить движения другого человека зеркально
7.1.3.10 определять последовательность событий (раньше, потом)
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
7.1.4.1 применять поисковые способы ориентировки: ощупывание, обследование, поглаживание, разминание, постукивание, сжимание
7.1.4.2 различать продукты по консистенции (жидкий, твердый, вязкий, сыпучий)
2.1. Развитие мелкой моторики
7.2.1.1 ритмично переходить из одной статичной позы в другую (ладонь – кулак)
7.2.1.2 производить точные движения руками в быту и на уроках (завязывание, развязывание, застегивание)
2.2. Развитие мимики и пантомимики
7.2.2.1 выполнять глазодвигательные упражнения
7.2.2.2 воспринимать и выполнять команды в движении
3.1. Развитие памяти
7.3.1.1 устанавливать взаимоотношения целое – часть
3.2. Развитие речи и мышления
7.3.2.1 определять причинно-следственные связи между объектами (сюжетные картинки, события)
2 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
7.1.1.2 различать на слух и воспроизводить количество звучаний
7.1.1.3 выделять звук из слова
1.2. Развитие зрительного восприятия
7.1.2.4 дописывать недостающие элементы в букве
7.1.2.5 узнавать буквы, цифры, предметы в контурных изображениях
7.1.2.6 моделировать фигуры из деталей
7.1.2.7 выделять признаки и описывать предметы, живые объекты, пейзажи
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
7.1.3.5 конструировать по образцу, схеме
7.1.3.6 ориентироваться на прилегающих к школе улицах
7.1.3.11 описывать события собственной жизни от начала к концу
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
7.1.4.3 находить на ощупь объемный предмет по зрительному образцу
2.1. Развитие мелкой моторики
7.2.1.3 штриховать по образцу вертикальными, горизонтальными и наклонными линиями в рамке
7.2.1.4 обводить трафареты, шаблоны
2.2. Развитие мимики и пантомимики
7.2.2.3 угадывать животных, персонажей мультфильмов, знакомых людей по имитации их движений
7.2.2.4 имитировать природные явления (дождь, ветер)
3.1. Развитие памяти
7.3.1.2 определять изменения в наборе предметов или картинок (чего не стало?)
7.3.1.3 отсроченно воспроизводить заданный ряд картинок
3.2. Развитие речи и мышления
7.3.2.2 сравнивать предметы и объекты (2-4), отличающиеся ярко выраженными признаками (цветом, формой, величиной, количеством деталей, расположением отдельных частей, ростом)

7.3.2.3 сюжетті суреттер сериясынан оқиғалар тізбегін анықтау
3-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
7.1.1.4 шуларға эмоционалды түрде әрекет ету
7.1.1.5 қарапайым ритмдерді ажырату, дыбыстайтын ойыншықтармен ойнау, буындарды айту, қол соғу арқылы жауап беру
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
7.1.2.8 ауызша нұсқау бойынша санау таяқшаларынан құрастыру
7.1.2.9 симметрия осін сақтай отырып, кескінді аяқтау
7.1.2.10 әр түрлі қаріппен бейнеленген әріптер қатарындағы берілген әріпті тану
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
7.1.3.7 қоғамдық орындарда: дүкенде, дәріханада, пошта бөлімшесінде, емханада бағдарлау
7.1.3.8 кеңістіктік қатынастарды ауызша нұсқауларға сәйкес қайталау
7.1.3.12 мұғаліммен бірге бір күннің суреттік жоспарын құру
1.4. Тактильді- қозғалыс қабылдауын дамыту
7.1.4.4 көрнекі үлгі бойынша заттардың өлшемі мен пішінін сипау арқылы ажырату
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
7.2.1.5 шектеулі кеңістікте белгіленген нүктелер бойымен контур бойынша сызып шығу
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
7.2.2.5 адамның әртүрлі эмоционалдық күйлерін (таңдану, қорқыныш, қуаныш) түсіну
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
7.3.1.4 есте сақтау арқылы сурет салу
7.3.1.5 сұрақтар бойынша көргендерін сипаттау
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
7.3.2.4 сюжетті суреттің мағынасын түсіну, сұрақтарға жауап беру
7.3.2.5 визуалды есептерді шешу (Сеген тақталары, Коос текшелері, Монтессори материалдары)
4-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
7.1.1.6 таныс әндерді үзінді немесе әуен бойынша тану
7.1.1.7 әлеуметтік маңызы бар үй шаруашылығы, қалалық шуларды ажырату
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
7.1.2.11 қатардың ретін қайталау (әріптер, сандар, пішіндер, түстер)
7.1.2.12 бөлшектерден әріптер мен сандар құрастыру (таяқшамен, ермексазбен, ауада)
1.3 Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
7.1.3.9 сөйлеуде заттардың кеңістіктік қатынастарын білдіретін сөздерді қолдану
7.1.3.13 сағаттың уақытын анықтау
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
7.1.4.5 заттардың қасиеттерін ажырату (жұмсақ, қатты, тегіс, өрескел)
7.1.4.6 қауіпсіздік мақсатында тактильді-моторлық сезімталдықты пайдалану
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
7.2.1.6 нүктелі сызықтар бойымен жолақтардың әртүрлі түрлерін сызу
7.2.1.7 ұяшықтарға өрнек салу (ұяшықтарды қарау, әр ұяшыққа нүкте қою, ұяшықтарды санау)
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
7.2.2.6 әртүрлі эмоционалдық күйлерді (таңдану, қорқыныш, қуаныш) қайталау
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
7.3.1.6 суреттерді тану (болған немесе болмаған)

7.3.2.3 определять последовательность событий по серии сюжетных картинок
3 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
7.1.1.4 эмоционально реагировать на шумы
7.1.1.5 различать и вопроизводить сложные ритмы, воспроизводить игрой на звучащих игрушках с произнесением слогов, отхлопыванием, отстукиванием
1.2. Развитие зрительного восприятия
7.1.2.8 конструировать из счетных палочек по словесной инструкции
7.1.2.9 дорисовывать изображение, соблюдая ось симметрии
7.1.2.10 узнавать заданную букву в ряду букв, изображенных разным шрифтом
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
7.1.3.7 ориентироваться в местах общественного назначения: магазин, аптека, почта, поликлиника
7.1.3.8 воспроизводить пространственные отношения по словесной инструкции
7.1.3.12 составлять совместно с педагогом картинный план дня
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
7.1.4.4 различать на ощупь величину и форму предметов по зрительному образцу
2.1. Развитие мелкой моторики
7.2.1.5 обводить изображения по контуру, по нанесенным точкам в ограниченном пространстве
2.2. Развитие мимики и пантомимики
7.2.2.5 понимать различные эмоциональные состояния человека (удивление, страх, радость)
3.1. Развитие памяти
7.3.1.4 рисовать по памяти
7.3.1.5 описывать по вопросам увиденное
3.2. Развитие речи и мышления
7.3.2.4 понимать смысл сюжетной картинки, отвечать на вопросы
7.3.2.5 решать наглядные задачи (доски Сегена, кубики Кооса, Монтессори-материалы)
4 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
7.1.1.6 узнавать знакомые песни по отрывку, мелодии
7.1.1.7 различать социально значимые бытовые, городские шумы
1.2. Развитие зрительного восприятия
7.1.2.11 копировать последовательность ряда (буквы, цифры, формы, цвета)
7.1.2.12 конструировать буквы и цифры из деталей (палочки, пластилин, в воздухе)
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
7.1.3.9 употреблять в речи слова, обозначающие пространственные отношения предметов
7.1.3.13 определять время часам
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
7.1.4.5 различать свойства предметов (мягкие, жесткие, гладкие, шершавые)
7.1.4.6 использовать тактильно-двигательную чувствительности в целях безопасности
2.1. Развитие мелкой моторики
7.2.1.6 обводить разные виды дорожек по пунктирным линиям
7.2.1.7 рисовать узоры по клеткам (видеть клетки, ставить точки в каждую клетку, считать клетки)
2.2. Развитие мимики и пантомимики
7.2.2.6 воспроизводить различные эмоциональные состояния (удивление, страх, радость)
3.1. Развитие памяти
7.3.1.6 узнавать картинки отсрочено (было-не было)

7.3.1.7 таныс әуендерді тану
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
7.3.2.6 қалғандарына ортақ сипаты жоқ бір тармақты алып тастау ("Төртінші тақ")
7.3.2.7 орындалған тапсырманы үлгімен салыстыру
3) 8-сынып :
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1 -тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
8.1.1.1 айналадағылардың сөйлеу тілін мұқият тыңдау, тыңдау қалпын ұстау, сөйлеушінің көзі мен аузына қарау
8.1.1.2 дыбыстардың санын ажырату және қайталау
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
8.1.2.1 объектілерді мақсатты түрде тексеру (көзбен қарау)
8.1.2.2 адам мен жануарлардың ерекшеліктерін, айырмашылықтарын және ұқсастықтарын табу
8.1.2.3 геометриялық көлемді және жазық пішіндерді ажырату
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
8.1.3.1 кеңістіктегі орналасуына қарай объектілердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау
8.1.3.2 кескіндерді көшіру (кейінге қалдырылған)
8.1.3.3 берілген бағытта қозғалу
8.1.3.10 бір аптаға оқиғалар күнтізбесін мұғалімнің көмегімен жасау
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
8.1.4.1 әртүрлі заттардың салмағын ажырату (мақта, шеге, жолақ)
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
8.2.1.1 суреттерді аяқтау
8.2.1.2 сызық ішінде түзу, көлбеу, үзік сызықтардан тұратын жиектерді салу
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
8.2.2.1 ертегі кейіпкерлерінің, мультфильм кейіпкерлерінің және фильмдердің мимикасы мен қимылдарына еліктеу
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
8.3.1.1 ойыншықтар мен суреттердің берілген орналасуын қайталау
8.3.1.2 таңбалар қатарын (әріптер, сандар) салу
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
8.3.2.1 себеп-салдар байланысын анықтау (сурет, суреттер сериясы, мультфильм)
8.3.2.2 сандық параметрлерді ажырату
2-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
8.1.1.3 есту арқылы сөйлеу мен ән айтуды ажырату
8.1.1.4 әр түрлі сипаттағы дыбыстар мен шуларды ажырату
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
8.1.2.4 аппликацияда және дизайнда объектілерді орналастыру кезінде түстерді алмастыру
8.1.2.5 түстерді әрекетке нұсқау ретінде пайдалану
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
8.1.3.4 қоғамдық көлікте бағдарлау: автобуста, троллейбуста, трамвайда, метрода
8.1.3.5 қоғамдық орындарда бағдарлау: театрда, циркте, әлеуметтік қызметтерде
8.1.3.11 сағат бойынша уақытты анықтау
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
8.1.4. 2 үлгіні пайдаланып сипау арқылы таныс және бейтаныс заттарды табу
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
8.2.1.3 ырғақты өрнектерді салу, әртүрлі конфигурациядағы толқынды сызықтарды, көлбеу түзу және нүктелі сызықтарды салу

7.3.1.7 узнавать знакомые мелодии
3.2. Развитие речи и мышления
7.3.2.6 исключать один предмет, не имеющий признака, общего для остальных ("Четвертый лишний")
7.3.2.7 сравнивать выполненное задание с образцом
3) 8 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
8.1.1.1 внимательно слушать речь окружающих, принимать позу прислушивания, смотреть на глаза и рот говорящего
8.1.1.2 различать и воспроизводить количество звучаний
1.2. Развитие зрительного восприятия
8.1.2.1 целенаправленно рассматривать предметы (зрительно обследовать)
8.1.2.2 находить особенности, различия и сходства людей, животных
8.1.2.3 различать геометрические объемные и плоские формы
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
8.1.3.1 определять сходство и различие между объектами по признаку их пространственного расположения
8.1.3.2 копировать изображения (отсрочено)
8.1.3.3 передвигаться в заданном направлении
8.1.3.10 составлять календарь событий на неделю с помощью педагога
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
8.1.4.1 различать тяжесть разных предметов (вата, гвозди, брусок)
2.1. Развитие мелкой моторики
8.2.1.1 дорисовывать изображения
8.2.1.2 рисовать бордюры, состоящие из прямых, наклонных, ломаных линий в пределах строки
2.2. Развитие мимики и пантомимики
8.2.2.1 имитировать мимику и движения сказочных персонажей, героев мультфильмов и фильмов
3.1. Развитие памяти
8.3.1.1 воспроизводить заданное расположение игрушек и картинок
8.3.1.2 воспроизводить ряд символов (буквы, цифры)
3.2. Развитие речи и мышления
8.3.2.1 определять причинно-следственные связи (картинка, серии картинок, мультфильм)
8.3.2.2 различать параметры величины
2 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
8.1.1.3 различать на слух разговор и пение
8.1.1.4 различать разные по характеру звуки и шумы
1.2. Развитие зрительного восприятия
8.1.2.4 чередовать цвета при раскладывании предметов в аппликации и конструировании
8.1.2.5 использовать цвета в качестве сигнала к действию
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
8.1.3.4 ориентироваться в общественном транспорте: в автобусе, в троллейбусе, в трамвае, в метро
8.1.3.5 ориентироваться в местах общественного назначения: театр, цирк, социальные службы
8.1.3.11 определять время по часам
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
8.1.4.2 находить на ощупь знакомые и незнакомые предметы по образцу
2.1. Развитие мелкой моторики
8.2.1.3 рисовать ритмизованные орнаменты, проводить волнистые линии различных конфигураций, наклонные прямые и пунктирные линии

8.2.1.4 шектеулі кеңістікте бағытын өзгерте отырып сызықтар салу
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
8.2.2.2 позаларды және басқа адамның қимылдары қайталау ("Айна" ойыны)
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
8.3.1.3 қимылдарды есте сақтау
8.3.1.4 есте сақтау бойынша үлгілерді салу
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
8.3.2.3 негізгі элементтерді, бөлшектерді тұтас объектіде, тақырыпта оқшаулау
8.3.2.4 сөйлеуде жалпылау сөздерді қолдану
3-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
8.1.1.5 шуларға эмоционалды түрде әрекет ету
8.1.1.6 сыбырлап сөйлеуді ажырату (сөздер мен сөз тіркестері)
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
8.1.2.6 берілген ортадағы геометриялық пішіндерге ұқсас заттарды табу
8.1.2.7 стильдендірілген бейнелердегі объектілерді тану: контур, сызық, нүкте
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
8.1.3.6 триминолардан фигураларды жасау
8.1.3.7 әдеттен тыс позициялардағы, басқа объектілермен және бақылаушымен өзгерген кеңістіктік қатынастардағы объектілерді тану
8.1.3. 12 жыл мезгілдері бойынша мерекелерді атау
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
8.1.4.3 жанасуларды локализациялау
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
8.2.1.5 объектінің толық бейнесін алу үшін объектінің жартысын толық сызу
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
8.2.2.3 адамның әртүрлі эмоционалдық күйлерін (таңдану, қорқыныш, қуаныш) тану
8.2.2.4 елестететін заттармен әртүрлі әрекеттерге еліктеу
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
8.3.1.5 өлеңді жатқа айту
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
8.3.2.5 сюжетті суреттер сериясынан оқиғалар тізбегін анықтау 8.3.2.6 сюжеттік картиналар сериясының мағынасын түсіну, басты кейіпкерлерді, негізгі оқиғаларды анықтау
4-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
8.1.1.7 таныс әндерді үзінді немесе әуен бойынша тану
8.1.1.8 әлеуметтік маңызы бар үй шаруашылығы, қалалық шуларды ажырату
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
8.1.2.8 қабаттастырылған кескіндердегі әріптерді, сандарды, заттарды тану
8.1.2.9 үлгі бойынша сюжетті суреттер қатарын құрастыру
8.1.2.10 қатардың ретін көшіру (әріптер, сандар, пішіндер, түстер)
8.1.2.11 бөлшектерден әріптер мен сандар құрастыру (таяқша, ермексаз, ауада)
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
8.1.3. 8 берілген заттарды құмға, суға, ауаға салу
8.1.3.9 сөйлеуде заттардың кеңістіктік қатынастарын білдіретін сөздер мен көсемшелерді қолдану
8.1.3.13 уақыт кестесінің көмегімен жұмыс күндерін, демалыс және мереке күндерін анықтау
1.4. Тактильді- қозғалыс қабылдауын дамыту
8.1.4.4 үлгі бойынша әртүрлі беттік құрылымы бар материалдарды және заттарды (қырлы, тікенді, жұмсақ) жанасу арқылы тану

8.2.1.4 проводить линии в ограниченном пространстве с изменением направления
2.2. Развитие мимики и пантомимики
8.2.2.2 воспроизводить позы и движения другого человека (игра "Зеркало")
3.1. Развитие памяти
8.3.1.3 воспроизводить действия, движения по памяти
8.3.1.4 рисовать узоры по памяти
3.2. Развитие речи и мышления
8.3.2.3 вычленять основные элементы, детали в целом объекте, предмете
8.3.2.4 использовать в речи слова-обобщения
3 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
8.1.1.5 эмоционально реагировать на шумы
8.1.1.6 различать шепотную речь (слова и фразы)
1.2. Развитие зрительного восприятия
8.1.2.6 находить в заданном окружении предметы, похожие на геометрические фигуры
8.1.2.7 узнавать предметы на стилизованных изображениях: контурных, штриховых, пунктирных
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
8.1.3.6 составлять фигуры из тримино
8.1.3.7 узнавать объекты, находящиеся в необычном положении, в измененных пространственных отношениях к другим объектам и наблюдателю
8.1.3. 12 называть праздники в разные времена года
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
8.1.4.3 локализовать прикосновения
2.1. Развитие мелкой моторики
8.2.1.5 дорисовывать половину предмета с целью получения целостного предметного изображения
2.2. Развитие мимики и пантомимики
8.2.2.3 узнавать различные эмоциональные состояния человека (удивление, страх, радость)
8.2.2.4 имитировать различные действия с воображаемыми предметами
3.1. Развитие памяти
8.3.1.5 читать наизусть стихи
3.2. Развитие речи и мышления
8.3.2.5 определять последовательность событий по серии сюжетных картин
8.3.2.6 понимать смысл серии сюжетных картин, выделять главных действующих лиц, ключевые события
4 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
8.1.1.7 узнавать знакомые песни по отрывку, мелодии
8.1.1.8 различать социально значимые бытовые, городские шумы
1.2. Развитие зрительного восприятия
8.1.2.8 узнавать буквы, цифры, предметы в наложенных изображениях
8.1.2.9 составлять серию сюжетных картинок по образцу
8.1.2.10 копировать последовательность ряда (буквы, цифры, формы, цвета)
8.1.2.11 конструировать буквы и цифры из деталей (палочки, пластилин, в воздухе)
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
8.1.3.8 рисовать заданные объекты на песке, воде, в воздухе
8.1.3.9 употреблять в речи слова и предлоги, обозначающие пространственные отношения предметов
8.1.3.13 узнавать рабочие, выходные и праздничные дни по табель-календарю
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
8.1.4.4 распознавать на ощупь материалы и предметы с разной фактурой поверхностью (ребристые, колючие, мягкие) по образцу

2.1. Ұсақ моториканы дамыту
8.2.1.6 қарапайым лабиринттер арқылы үздіксіз сызықтар салу
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
8.2.2.5 эмоционалды күйлерді (таңдану, қорқыныш, қуаныш) қайталау
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
8.3.1.6 сұрақтар қойылғанда өткен күндегі немесе аптадағы оқиғалар туралы айту
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
8.3.2.7 визуалды есептерді шешу (Сеген тақталары, Коос текшелері, Монтессори материалдары)
8.3.2.8 қалғандарына ортақ сипаты жоқ бір тармақты алып тастау ("Төртінші тақ")
8.3.2.9 орындалған тапсырманы үлгімен салыстыру
3) 9-сынып:
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
9.1.1.1 әртүрлі коммуникациялық жағдайларда жаңа ақпаратты естіп қабылдау
9.1.1.2 дыбыс құрамы жағынан ұқсас сөздер мен буындарды ажырату
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
9.1.2.1 нысандарды бірнеше өлшем параметрлері бойынша дәрежелеу: ұзындық, ені (серия)
9.1.2.2 еріннен оқу (дыбыстар, буындар, сөздер мен сөз тіркестері)
9.1.2.3 қабаттастырылған және шулы кескіндерді ажырату
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
9.1.3.1 бөлменің макетін жасау
9.1.3.2 пазлдардан сюжетті суреттер жасау
9.1.3.3 сызба бойынша жобалау
9.1.3.11 мұғалімнің, ата-ананың көмегімен пайдаланылған және түсірілген фотосуреттерімен оқиғалар (жеке, сыныптық) күнделігін жүргізу
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
9.1.4.1 материалдарды сипаттамалары бойынша ажырату (температура, құрылым, ылғалдылық, тұтқырлық)
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
9.2.1.1 конфигурациясы бойынша басылған әріптердің элементтеріне ұқсас фигураларды салу
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
9.2.2.1 қиялдағы заттармен әрекет ету
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
9.3.1.1 берілген сөздер қатарын қайталау (10 ішінде)
9.3.1.2 тыңдалған сөйлеу материалын (сөз тіркестері, қысқа мәтін, жұптар) жаңғырту және қайталау
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
9.3.2.1 объектілерді ерекше қасиеттері бойынша жіктеу
9.3.2.2 объектілер мен сызықтардың жазықтықта орналасу үлгісін орнату
2-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
9.1.1.3 сөздегі дыбыс қатарын анықтау
9.1.1.4 берілген дыбысқа сөздерді таңдау
9.1.1.5 музыкалық жанрларында ажырату (вальс, полька, марш)
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
9.1.2.4 күрделі пішіндерді көшіру
9.1.2.5 үлгі бойынша күрделі өрнектерді салу
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
9.1.3.4 екі қолмен бір уақытта сурет салу
9.1.3.5 үлгі, кесте, түпкі ой бойынша конструкциялар жасау
9.1.3.6 нысанның алыс немесе жақын екенін анықтау
9.1.3.12 өз өміріңіздегі оқиғаларды басынан аяғына дейін сипаттау
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту

2.1. Развитие мелкой моторики
8.2.1.6 проводить непрерывные линии по простым лабиринтам
2.2. Развитие мимики и пантомимики
8.2.2.5 воспроизводить эмоциональные состояния (удивление, страх, радость)
3.1. Развитие памяти
8.3.1.6 рассказывать по вопросам о событиях прошедшего дня, недели
3.2. Развитие речи и мышления
8.3.2.7 решать наглядные задачи (доски Сегена, кубики Кооса, Монтессори-материалы)
8.3.2.8 исключать один предмет, не имеющий признака, общего для остальных ("Четвертый лишний")
8.3.2.9 сравнивать выполненное задание с образцом
3) 9 класс:
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
9.1.1.1 воспринимать на слух новую информацию в различных ситуациях общения
9.1.1.2 различать слова и слоги, сходные по звуковому составу
1.2. Развитие зрительного восприятия
9.1.2.1 ранжировать предметы по нескольким параметрам величины: длина, ширина (сериация)
9.1.2.2 читать с губ (звуки, слоги, слова и фразы)
9.1.2.3 различать наложенные и зашумленные изображения
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
9.1.3.1 составлять макет комнаты
9.1.3.2 составлять сюжетные картины из пазлов
9.1.3.3 конструировать по схеме
9.1.3.11 вести дневник событий (личный, класса) с использованием фото с помощью педагога, родителей
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
9.1.4.1 различать материалы по характеристикам (температура, фактура, влажность, вязкость)
2.1. Развитие мелкой моторики
9.2.1.1 рисовать фигуры, сходные по конфигурации с элементами печатных букв
2.2. Развитие мимики и пантомимики
9.2.2.1 действовать с воображаемыми предметами
3.1. Развитие памяти
9.3.1.1 воспроизводить заданный ряд слов (в пределах 10)
9.3.1.2 воспроизводить и пересказывать прослушанный речевой материал (фразы, короткий текст, двустишия)
3.2. Развитие речи и мышления
9.3.2.1 классифицировать предметы по особым свойствам
9.3.2.2 устанавливать закономерность в расположении предметов, линий на плоскости
2 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
9.1.1.3 определять последовательность звуков в слове
9.1.1.4 подбирать слова на заданный звук
9.1.1.5 различать музыкальные жанры (вальс, полька, марш)
1.2. Развитие зрительного восприятия
9.1.2.4 копировать сложные фигуры
9.1.2.5 рисовать сложные орнаменты по образцу
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
9.1.3.4 рисовать двумя руками одновременно
9.1.3.5 составлять конструкции по образцу, схеме, замыслу
9.1.3.6 определять далеко или близко находится предмет
9.1.3.12 описывать события собственной жизни от начала к концу события
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия

9.1.4.2 объектілердің ерекше қасиеттерін сөзбен айту
9.1.4.3 қолында немесе артында "жазылған" әріптер мен сандарды атау, қайталау
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
9.2.1.2 үлгі бойынша нүктелер бойынша сызықтар сызу
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
9.2.2.2 бет пен дененің әртүрлі бөліктерінің (көз, ауыз, саусақ) позалары мен қимылдарын үлгі бойынша қайталау
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
9.3.1.3 объектілерді сипаттау арқылы тану
9.3.1.4 өткен күндегі, аптадағы оқиғалар туралы әңгімелеу
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
9.3.2.3 негізгі мүмкіндік ретінде көлемі бойынша қатарларды орындау
9.3.2.4 орындалған тапсырманы бағалау: дұрыс, тез, жақсы
3-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
9.1.1.6 таныс фильм/мультфильм кейіпкерлерінің, әншілердің дауысын тану
9.1.1.7 музыкалық аспаптардың дыбыстарын ажырату
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
9.1.2.6 адамдар, жануарлар, қоршаған шындық объектілері арасындағы айырмашылықтар мен ұқсастықтарды табу
9.1.2.7 сюжетті суреттер сериясын құру
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
9.1.3.7 суреттерден кейіпкердің қай қолмен және қай жағында тұрғанын анықтау
9.1.3.8 заттардың кеңістіктік қатынастарын білдіретін сөздер мен көсемшелерді сөйлеуде қолдану
9.1.3.9 қоғамдық орындарда: дүкенде, дәріханада, пошта бөлімшесінде, емханада, әлеуметтік қызметтерде бағдарлау
9.1.3.13 уақыт кестесінен күндерді табу: жақындарының, достарының туған күндері
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
9.1.4.4 материалдар мен заттардың бетінің құрылымын атау (тікенді, жұмсақ, суық, жылы)
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
9.2.1.3 шектелген кеңістікте түзу көлденең сызықтар салу
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
9.2.2.3 вербалды емес қарым-қатынас әдістерін қолдану (ым-ишара, мимика, пантомима)
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
9.3.1.5 есте сақтау қабілетін дамыту мақсатында ашық топтық ойындарға қатысу
9.3.1.6 ереже бойынша үстел ойындарын ойнау, зейінін дамыту
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
9.3.2. 5 тапсырманың орындалуын жеке бақылау
9.3.2. 6 түстер мен олардың реңктерін ажырату
9.3.2.7 сипаттамаларға негізделген бірқатар нысандарда үлгіні орнату: түсі, пішіні, өлшемі
4-тоқсан
1.1. Есту арқылы қабылдауды дамыту
9.1.1.8 сыбырлап сөйлеуді ажырату (сөздер мен сөз тіркестері), сыбырлап жауап беру
9.1.1.9 әлеуметтік маңызы бар үй шаруашылығы, қалалық шуларды ажырату
1.2. Көрнекі қабылдауды дамыту
9.1.2.8 таныс шығарма немесе мультфильм бойынша сюжетті суреттер топтамасын құрастыру
9.1.2.9 2 сюжетті суреттегі айырмашылықтарды табу
1.3. Кеңістік-уақыт бағдарын дамыту
9.1.3.9 қоғамдық орындарда: дүкенде, дәріханада, пошта бөлімшесінде, емханада, әлеуметтік қызметтерде бағдарлау

9.1.4.2 называть словом особые свойства предметов
9.1.4.3 воспроизводить, называть "написанные" на руке или спине буквы и цифры
2.1. Развитие мелкой моторики
9.2.1.2 проводить линии по точкам по данному образцу
2.2. Развитие мимики и пантомимики
9.2.2.2 воспроизводить позы и движения различными частями лица и тела (глаза, рот, пальцы) по образцу
3.1. Развитие памяти
9.3.1.3 узнавать объекты по описанию
9.3.1.4 рассказывать о событиях прошедшего дня, недели
3.2. Развитие речи и мышления
9.3.2.3 выполнять сериацию по величине, как основному признаку
9.3.2.4 оценивать выполненное задание: правильно, быстро, лучше, красиво
3 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
9.1.1.6 узнавать голоса знакомых персонажей фильмов/мультфильмов, певцов
9.1.1.7 различать звучания музыкальных инструментов
1.2. Развитие зрительного восприятия
9.1.2.6 находить различия и сходства людей, животных, объектов окружающей действительности
9.1.2.7 составлять серию сюжетных картинок
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
9.1.3.7 определять на картинках, какой рукой действует персонаж, с какой стороны он стоит
9.1.3.8 употреблять в речи слова и предлоги, обозначающие пространственные отношения предметов
9.1.3.9 ориентироваться в местах общественного назначения: магазин, аптека, почта, поликлиника, социальные службы
9.1.3.13 находить даты в табель-календаре: дни рождения близких, друзей
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
9.1.4.4 называть фактуру поверхности материалов и предметов (колючая, мягкая, холодная, теплая)
2.1. Развитие мелкой моторики
9.2.1.3 проводить прямые горизонтальные линии в ограниченном пространстве
2.2. Развитие мимики и пантомимики
9.2.2.3 использовать способы невербальной коммуникации (жесты, мимика, пантомимика)
3.1. Развитие памяти
9.3.1.5 принимать участие в подвижных коллективных играх на развитие памяти
9.3.1.6 играть в настольные игры по правилам, на развитие внимания
3.2. Развитие речи и мышления
9.3.2.5 контролировать собственное выполнение задания
9.3.2.6 классифицировать цвета и их оттенки
9.3.2.7 устанавливать закономерность в ряду предметов по признакам: цвет, форма, величина
4 четверть
1.1. Развитие слухового восприятия
9.1.1.8 узнавать шепотную речь (слова и фразы), отвечать шепотом
9.1.1.9 различать социально значимые бытовые, городские шумы
1.2. Развитие зрительного восприятия
9.1.2.8 составлять серию сюжетных картинок по знакомому произведению, мультфильму
9.1.2.9 находить отличия в 2-х сюжетных картинках
1.3. Развитие пространственно-временной ориентировки
9.1.3.9 ориентироваться в местах общественного назначения: магазин, аптека, почта, поликлиника, социальные службы

9.1.3.10 ауызша нұсқаулар бойынша заттардың кеңістіктік қатынастарын қайталау
9.1.3.14 сағат бойынша уақытты анықтау
1.4. Тактильді-моторлы қабылдауды дамыту
9.1.4.5 сипау арқылы өрескел әріптер мен сандарды тану
2.1. Ұсақ моториканы дамыту
9.2.1.4 ерікті бағытта әртүрлі сызықтар салу
2.2. Мимика және пантомимиканы дамыту
9.2.2.4 адамның эмоционалдық күйлеріне еліктеу (таңдану, қорқыныш, қуаныш)
9.2.2.5 эмоциялардың сыртқы көрінісін бақылау
3.1. Есте сақтау қабілетін дамыту
9.3.1.6 ереже бойынша үстел ойындарын ойнау, зейінін дамыту
9.3.1.7 би және гимнастикалық қимылдарды есте сақтау
3.2. Сөйлеу мен ойлауды дамыту
9.3.2.8 сюжеттік суреттерде қателерді табу (болады, болмайды)
9.3.2.9 көрнекі есептерді шешу (Сеген тақталары, Коос текшелері, Монтессори материалдары)
9.3.2.10 орындалған тапсырманы үлгімен салыстыру
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 6 қарашадағы
№ 327 бұйрығына
53-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы "03" сәуірдегі
№115 бұйрығына
546 - қосымша
Зияты жеңіл түрде зақымдалған 0 - сыныптың білім алушыларына арналған "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған 0 - сыныптың білім алушыларына арналған "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" ҚР Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің мақсаты –– айтылым, тыңдалым, оқылым және жазылым дағдыларын игеру үрдісінде зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жеке психофизикалық мүмкіндіктерін және таным қабілеттерін ескере отырып, қарапайым грамматикалық түсініктерді қалыптастыру барысында функционалды сауатты тұлғаны қалыптастыруға жағдайлар туғызу.
3. Мақсатқа жету үшін келесі міндеттерді шешу қажет:
1) сөйлеуді тыңдау және түсіну, қарапайым нұсқауларды орындау дағдыларын қалыптастыру;
2) сөздік қорын анықтау және дамыту;
3) бастапқы сөйлеу дағдыларын дамыту;
4) тілдік бірліктер (дыбыс, буын, сөз, сөйлем) туралы қарапайым түсініктерін қалыптастыру;
5) жазудың функционалды негізін қалыптастыру: әріптердің бейнесін қайталауға дайындалу үшін графомоторлық дағдылар;
6) әліпбидің әріптерін жазуға үйрету;
7) тілдің фонетикалық-фонематикалық жүйесін және тілді талдау мен синтездеудің қарапайым дағдыларын дамыту;
8) сөйлеудің дыбыстық және интонациялық мәдениетін қалыптастыру;

9.1.3.10 воспроизводить пространственные отношения предметов по словесной инструкции
9.1.3.14 определять время по часам
1.4. Развитие тактильно-двигательного восприятия
9.1.4.5 узнавать на ощупь шероховатые буквы и цифры
2.1. Развитие мелкой моторики
9.2.1.4 проводить различные линии в произвольных направлениях
2.2. Развитие мимики и пантомимики
9.2.2.4 имитировать эмоциональные состояния человека (удивление, страх, радость)
9.2.2.5 следить за собственным внешним выражением эмоций
3.1. Развитие памяти
9.3.1.6 играть в настольные игры по правилам, на развитие внимания
9.3.1.7 воспроизводить танцевальные и гимнастические движения по памяти
3.2. Развитие речи и мышления
9.3.2.8 находить ошибки в сюжетной картинке (бывает-не бывает)
9.3.2.9 решать наглядные задачи (доски Сегена, кубики Кооса, Монтессори-материалы)
9.3.2.10 сравнивать выполненное задание с образцом
Приложение 53 к приказу/
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 6 ноября 2024 года
№ 327
Приложение 546
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от "03" апреля 2013 года
№ 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Әліппе, Ана тілі" для обучающихся с лҰгкими нарушениями интеллекта 0 класса (с казахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Әліппе, Ана тілі" для обучающихся с лҰгкими нарушениями интеллекта 0 класса (с казахским языком обучения) (далее- Программа) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Цель учебного предмета "Әліппе, Ана тілі" – создание условий для формирования функционально грамотной личности в процессе освоения навыков аудирования (слушания) и говорения, чтения и письма во взаимосвязи с формированием элементарных грамматических представлений с учетом индивидуальных психофизических возможностей и познавательных способностей, обучающихся с нарушением интеллекта.
3. Для достижения поставленной цели необходимо решить следующие задачи:
1) формировать умения слушать и понимать речь, выполнять несложные инструкции;
2) уточнять и развивать словарный запас;
3) развивать первоначальные навыки речевого общения;
4) формировать элементарное представление о членимости речи (звуке, слоге, слове, предложении);
5) формировать функциональный базис письма: графомоторные навыки для подготовки к воспроизведению образа букв;
6) учить писать буквы алфавита;
7) развивать фонетико-фонематическую систему языка и элементарные навыки языкового анализа и синтеза;
8) формировать звуковую и интонационную культуру речи;

9) тіл құралдарын практикалық игеру негізінде байланыстыры сөйлеуді дамыту.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) кеңістікте бағдарлауын, көріп және естіп қабылдауын, ұсақ моторикасын дамыту;
2) фонематикалық процестерді дамыту: фонематикалық қабылдау, талдау, жинақтау, фонематикалық түсініктер;
3) әрбір білім алушының жеке ерекшеліктерін ескере отырып сөйлеу мен танымдық үрдістердің дамуындағы кемшіліктерді жеңу;
4) оқуға қызығушылығын және өз мүмкіндіктеріне сенуін дамыту;
5) білім алушылардың көрнекі-әрекеттік және көрнекі-бейнелі ойлауын, ойлау операцияларын (талдау, салыстыру, қорыту, жіктеу) дамыту;
6) оқу іс-әрекетінің құрылымын мақсатты түрде қалыптастыру: мақсатты түсініп қабылдауы, іс-әрекеттерді жоспарлау, мақсатқа қол жеткізу құралдары, анықтау, негізгіні белгілей отырып материалды белсенді талдау.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесін ұйымдастырған кезде зияты зақымдалған білім алушылардың даму ерекшеліктері ескеріледі:
1) таным белсенділігінің төмендігі;
2) қызығушылықтары мен ой-өрісінің жеткіліксіздігінде байқалатын таным әрекеттерінің бұзылыстары (зейннің тұрақсыздығы, есте сақтаудың төмендігі, ойлау процестерінің әлсіздігі, қимыл-қозғалыс аяларының кешеуілдеп дамуы);
3) қабылдауының (көріп, көру-кеңістіктің, есте сақтап қабылдау) баяу темпі мен ажырату жеткіліксіздігі;
4) қалыпты дамыған құрдастарымен салыстырғанда фонематикалық естуінің кеш қалыптасуы;
5) тілдің мағыналық жағының бұзылыстары: сөздік қорының кедейлігі.
6. Тіл кемшіліктерінің ішінде мыналар байқалады: дыбысты айтудың бұзылуы, сөздерді түсінудегі қиындықтар, сөздік қорының кедейлігі, грамматикалық құрылымының бұзылуы, байланыстырып сөйлеудің дамымауы, сөйлеудің реттеуші қызметін қалыптастырудағы қиындықтар.
7. Оқу үрдісін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері даму ерекшеліктерін ескеретін және білім алушылардың ерекше білім беру қажеттіліктерін қанағаттандыруды қамтамасыз ететін арнайы педагогика қағидаттарына негізделген.
8. Жүйелілік қағидасы құрылымдық компоненттері өзара тығыз байланысты, күрделі функционалды жүйе ретіндегі психикалық даму туралы түсінікке сүйенеді. Оқу мен дамыту жұмысының жүйелелегі мен кешенділігі меңгерілген дағдылардың қайталануы және бар білімдері мен біліктеріне сүйену негізінде іске асырылады, ол өз кезегінде оқу материалын меңгеруді және психикалық дамуын қамтамасыз етеді.
9. Дамыта оқыту қағидасы оқу міндеттерінің баланың дамуының жақын аймағында қоюды көздейді. Бұл қағиданың іске асырылуы оқушылардың оқу материалын меңгеру ерекшеліктер мен жетістіктерін мұғалімнің үнемі зерттеуіне негізделеді.

9) развивать связную речь на основе практического усвоения средств языка.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) развивать пространственную ориентировку, зрительное и слуховое восприятие, мелкую моторику;
2) развивать фонематические процессы: фонематическое восприятие, анализ, синтез, фонематические представления;
3) преодолевать недостатки в развитии речи и познавательных процессов с учетом индивидуальных особенностей каждого обучающегося;
4) развивать интерес к обучению, уверенность в своих силах;
5) развивать наглядно-действенное и наглядно-образное мышление обучающихся, мыслительные операции (анализ, сравнение, обобщение, классификация).
6) целенаправленное формирование структуры учебной деятельности: осмысленное восприятие цели, планирование действий, средства достижения цели, выявление, активный анализ материала с фиксацией основного.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. При организации учебного процесса учитываются особенности развития обучающихся с нарушениями интеллекта:
1) низкая познавательная активность;
2) нарушения познавательных действий, проявляющиеся в недостаточном интересе и кругозоре (нестабильность внимания, низкая память, слабость мыслительных процессов, задержка развития двигательных сфер);
3) недостаточность восприятия (зрительного, зрительно-пространственного, запоминающего восприятия) с медленным темпом и различением;
4) позднее формирование фонематического слуха по сравнению с нормально развитыми сверстниками;
5) нарушения смысловой стороны языка: бедность словарного запаса.
6. Среди недостатков речи выделяют: нарушения звукопроизношения, трудности в понимании слов, бедность словарного запаса, нарушения грамматического строя, недоразвитие связной речи, трудности в формировании регуляторной функции речи.
7. Педагогические подходы в организации учебного процесса основаны на принципах специальной педагогики, учитывающих особенности развития и удовлетворения особых образовательных потребностей обучающихся.
8. Принцип системности опирается на представление о психическом развитии как о сложной функциональной системе, структурные компоненты, которой находятся в тесном взаимодействии. Системность и комплексность учебной и развивающей работы реализуются благодаря непрерывному повторению усвоенных навыков, опоры на уже имеющиеся знания и умения, что обеспечивает поступательное психическое развитие и усвоение учебного материала.
9. Принцип развивающего обучения предполагает постановку учебных задач в зоне ближайшего развития ребенка. Реализация принципа основывается на постоянном изучении учителем возможностей, особенностей и успехов в усвоении школьниками учебного материала.

10. Іс-әрекетке деген көзқарас қағидасы нақты іс-әрекетте жаңа білімді практикалық пысықтауды ұйымдастыруға негізделген. Іс-әрекет тәсілін іске асырудың негізгі құралы білім алушылардың ойын, танымдық және пәндік-практикалық қызметін ұйымдастыру болып табылады. Білім алушылардың пәндік-практикалық қызметі психикалық функциялардың сенсомоторлық негізін (қабылдау, сөйлеу, ойлау) дамытуға, білім алушылардың танымдық саласы мен өмірлік тәжірибесінің жеткіліксіздігін өтеуге мүмкіндік береді.
11. Оқу материалын ұсынудың дәйектілігі мен шоғырлану қағидасы оқу тапсырмаларын, жаттығуларды таңдауды қамтиды, оның құрамдас бөліктері арасында логикалық байланыс орнатылған кезде, үйренген білім мен дағдылар жаңа дағдылардың ажырамас бөлігі болып табылады.
12. Оқытудың әлеуметтік бейімделу бағытының қағидасы әлеуметтік өмірге қатысу үшін қажетті мінез-құлық нормаларын, өмірлік, коммуникативтік дағдыларды игеру бойынша арнайы жұмысты қамтиды.
13. Арнайы педагогикалық көшбасшылық қағидасы өз іс-әрекетін өз бетінше ұйымдастырудың қиындықтарымен, кезең-кезеңімен ұйымдастыру мен нұсқау беру қажеттілігімен, мұғалімнің тұрақты бағыттаушы көмегімен анықталады.
14. Зияты зақымдалған білім алушылармен жұмыста олардың еліктеу қабілеттеріне, көрнекі-іс әрекеттік ойлауының сақталған мүмкіндіктеріне сүйенеді.
15. Сауат ашуға оқыту үрдісі фонематикалық есту қабілетін дамытуға, дыбыстық-әріптік талдауға, ойлау операцияларын қалыптастыруға бағытталған дыбыстық аналитикалық-синтетикалық әдіс негізінде жүзеге асырылады.
16. Сауат ашуға оқыту үрдісі дыбыстық талдау-жинақтау әдісі негізінде іске асырылады, оны зияты зақымдалған оқушылармен қолдану ерекшеліктері келесідей:
1) зияты сақталған оқушыларды оқыту кезінде қабылданған әрбір дыбыс және әріппен танысу мерзімінің ұзаруы;
2) ұқсас және жиі араласатын дыбыстарды (жұптасқан дауысты және дауыссыз, қатаң және ұяң), бірінен соң бірі емес, дыбысқа қажетті уақыт бөліп, сәл уақыт өткен соң танысу қажеттілігі;
3) біртиптес дыбыстардың ішінен алдымен жеңіл меңгерілетін дыбыстарды ("С" дыбысын "Ш" дыбысынан бұрын) оқып танысу;
4) ұқсас дыбыстар мен әріптерді, буындарды, сөздерді бөлек мұқият зерттегеннен кейін оларды саралауға арнайы уақыт бөлу;
5) зияты сақталған оқушыларды оқыту кезінде қабылданған тәртіппен салыстырғанда дыбыстармен және әріптермен танысу тәртібін өзгерту;
17. Дыбыстар мен әріптерді зерттеу дәйектілігі дыбыстарды сөйлеуден, айтылымнан, дыбыстарды буындарға біріктірудегі қиындықтарды ескере отырып орнатылады.

10. Принцип деятельностного подхода основан на организации практической отработки новых знаний в реальной деятельности. Основным средством реализации деятельностного подхода является организация игровой, познавательной и предметно-практической деятельности обучающихся. Предметно-практическая деятельность обучающихся, позволяет развивать сенсомоторную основу психических функций (восприятия, речи, мышления), компенсировать недостаточность познавательной сферы и жизненного опыта обучающихся.
11. Принцип последовательности и концентричности предъявления учебного материала предполагает такой подбор учебных заданий, упражнений, когда между его составными частями устанавливается логическая связь, усвоенные знания и умения являются составной частью новых навыков.
12. Принцип социально-адаптирующей направленности обучения предполагает специальную работу по освоению необходимых для участия в социальной жизни норм поведения, жизненных, коммуникативных навыков.
13. Принцип специального педагогического руководства обусловлен трудностями самостоятельной организации собственной деятельности, потребности в пошаговой организации и инструктаже, постоянной направляющей помощи педагога.
14. В работе с обучающимся с нарушением интеллекта опираются на их подражательные способности, сохранные возможности наглядно-действенного мышления.
15. Процесс обучения грамоте осуществляется на основе звукового аналитико-синтетического метода, ориентированного на развитие фонематического слуха, звукобуквенного анализа, формирование мыслительных операций.
16. Процесс обучения грамоте реализуется на основе метода звукового анализа-обобщения, особенности применения которого у обучающихся с нарушением интеллекта заключаются в следующем:
1) увеличение времени на изучение каждого звука и буквы, принятых при обучении школьников с сохранным интеллектом;
2) необходимость сходные и часто смешиваемые звуки (парные звонкие и глухие, твердые и мягкие), изучать не один за другим, а через некоторый промежуток времени, достаточный для усвоения каждого звука в отдельности;
3) необходимость изучать раньше те из однотипных звуков, которые легче усваиваются ("С" раньше "Ш");
4) выделение специального времени на дифференциацию сходных звуков и букв, слогов, слов после тщательного изучения их в отдельности;
5) изменение порядка знакомства со звуками и буквами по сравнению с порядком, принятым при обучении школьников с сохранным интеллектом.
17. Последовательность изучения звуков и букв установлена с учҰтом трудностей выделения звуков из речи, произношения, слияния звуков в слоги.

18. Зияты зақымдалған оқушыларды сауат ашуға оқытудың әліппе кезеңін кезеңнен кезеңге оқу дағдыларын қалыптастыру міндеттерін күрделендіре отырып, төрт кезеңге бөлуге болады. Бірінші кезеңде келесі дыбыстар және әріптермен танысады: а, т, л, п, н, у, ғ; екінші кезеңде - дыбыстар және әріптер: й, м, о, ш, б, д, с, и, ы, қ; үшінші кезеңде: е, к, і, г, з, ү, ң, ж, ұ, в, ф, ө, ә, х; төртінші кезеңде: р, я, ю, е, ч, щ, һ, э, ч, ъ, ь. Дыбыстар мен әріптерді мұндай кезектілікпен алғанда мынандай жағдайлар ескерілді: онтогенезде тіл дыбыстарының шығу кезектілігі, дыбыстардың жеңіл айтылуы, шатастыратын дыбыстардың алшақтығы т.б.
19. Оқу материалының қол жетімділігін қамтамасыз ету үшін әдістер мен әдістер қолданылады:
1) ойындар (сайыстар, лото, домино);
2) жаттығулар (тыныс алу, мимикалық, артикуляциялық гимнастика);
3) дыбыс айтуды машықтандыруға және сөздердің буындық құрамын талдауға бағытталған жаттығулар (имитациялық ойындар, танысқан дыбыстармен буындар айту т.б.);
4) драматизация;
5) "шағын мөлшер" әдісі;
6) арнайы техникалық құралдарды пайдалану (арнайы компьютерлік бағдарламалар, АКТ-технологиялар);
7) сергіту сәттер, шаршаған кезінде демалыс минуттары.
20. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің пәнаралық байланысы "Айналадағы әлем", "Математика", "Қол еңбегі" "Бейнелеу өнері" оқу пәндерімен белгіленеді.
3-тарау. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің мазмұны
21. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі - аптасына 5 сағат, оқу жылында 160 сағатты құрайды.
22. Оқу пәнінің мазмұнын іріктеу бірліктері:
1) қазақ тіліндегі дыбыстар мен әріптер жүйесі;
2) тіл бірліктері: мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс;
3) қазақ тілінің грамматикалық құбылыстары;
4) орфографиялық және пунктуациялық нормалар минимумы;
5) балалар көркем әдебиетінің шығармалары.
23. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны. Оқыту процесінде келесідей кезеңдер белгіленеді: әліппеге дейінгі, әліппе кезеңі. 0-сыныпта сауат ашудың әліппеге дейінгі кезеңі ұйымдастырылады, ол – 75 сағатты қамтиды, және әліппе кезеңі, ол – 85 сағатты қамтиды. Әліппеге дейінгі және әліппе кезеңдеріндегі сағат саны ұсыныс ретінде беріліп отыр, сынып оқушыларының ерекше білім беруді қажет ететіндігін ескеріп, мұғалімге сағат санын өзгертіп, реттеуге мүмкіндік беріледі.
24. Әліппе кезеңінде әріптерді келесі ретпен оқи отырып сауат ашуға оқытудың бірінші және екінші кезеңдері іске асырылады:
1) 1-кезең: а, т, л, п, н, у, ғ;
2) 2-кезең: й, м, о, ш, б, д, с, ы, и, қ.

18. Выделяются четыре этапа букварного периода обучения грамоте школьников с нарушением интеллекта с постепенным усложнением задач формирования навыков чтения от этапа к этапу. На первом этапе изучаются звуки и буквы: а, т, л, п, н, у, ғ; на втором этапе - звуки и буквы: й, м, о, ш, б, д, с, и, ы, қ; на третьем этапе: е, к, і, г, з, ү, ң, ж, ұ, в, ф, ө, ә, х; на четвертом этапе: р, я, ю, е, ч, щ, һ, э, ч, ъ, ь. При таком последовательном подборе звуков и букв учитывались следующие условия: последовательность появления звуков языка в онтогенезе, легкое произношение звуков, расхождение запутанных звуков и др.
19. Для обеспечения доступности учебного материала используют методы и приемы:
1) игры (конкурсы, лото, домино);
2) упражнения (дыхательная, мимическая, артикуляционная гимнастика);
3) упражнения, направленные на отработку звукопроизношения и анализ слогового состава слов (имитационные игры, проговаривание слогов со знакомыми звуками и др.);
4) драматизация;
5) метод "малых шагов";
6) использование специальных технических средств (специальные компьютерные программы, ИКТ-технологии);
7) ритмичные моменты, минуты отдыха при утомлении.
20. Межпредметные связи учебного предмета "Букварь, Обучение грамоте" устанавливаются с учебными предметами "Мир вокруг", "Математика", "Ручной труд", "Изобразительное искусство".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Әліппе, Ана тілі"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Әліппе, Ана тілі"
21. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Әліппе, Ана тілі" составляет - 5 часов в неделю, 160 часов в учебном году.
22. Единицы отбора содержания учебного предмета:
1) система звуков и букв казахского языка;
2) единицы языка: текст, предложение, слово, слог, звук;
3) грамматические явления казахского языка;
4) минимум орфографических и пунктуационных норм;
5) произведения детской художественной литературы.
23. Базовое содержание учебного предмета "Әліппе, Ана тілі". В процессе обучения грамоте реализуются следующие периоды: добукварный, букварный. В 0 классе организуется добукварный период обучения грамоте – 75 часов, и букварный период – 85 часов. Количество указанных часов для добукварного и букварного периодов носят рекомендательный характер, учителю предоставляется возможность изменить количество часов с учетом особых образовательных потребностей учащихся.
24. В букварном периоде реализуются первый и второй этапы обучения грамоте с изучением букв в следующей последовательности:
1) 1 этап: а, т, л, п, н, у, ғ;
2) 2 этап: й, м, о, ш, б, д, с, ы, и, қ.

25. Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) 0-сыныпқа келіп түскен білім алушыларды алғаш зерттеу (жалпы және тіл дамуының деңгейін анықтау);
2) оқуға қызығушылығын арттыру;
3) есту зейінін, еліктеуге қабілеттілігін дамыту;
4) сөйлеу дағдыларын қалыптастыру;
5) сөйлеу туралы алғашқы түсініктерін қалыптастыру (сөз, сөйлем, буын, дыбыс);
6) фонематикалық қабылдауын, талдау, жинақтауын дамыту;
7) дыбыстарды дұрыс айтуын қалыптастыру;
8) ауызша сөйлеу тілін қалыптастыру;
9) көріп қабылдауын, кеңістікті қабылдауын және түсініктерін қалыптастыру;
10) қолдың ұсақ моторикасын дамыту, қолды жазуға дайындау;
11) оқу әрекеті дағдыларын қалыптастыру (партада дұрыс отыру, мұғалімнің түсіндірмелері мен нұсқауларын тыңдау, бірдеңе айтқысы келсе қолыңызды көтеру, сыныптан шығуға рұқсат сұрау).
26. Сауат ашуға оқытудың әліппе кезеңі (бірінші және екінші кезеңдерге сәйкес) үшінші тоқсанда басталады да, төртінші тоқсанда аяқталады. Дыбыс пен әріппен танысуға сағат санын мұғалім өзі сынып оқушыларының мүмкіндіктеріне қарай реттейді және оқу материалын жеңілдетіп ұсынуына болады.
27. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) танысатын дыбыстардың дұрыс артикуляциясын меңгеру;
2) сөздік қорын кеңейту;
3) фонематикалық процестерін дамыту (сөйлеу дыбыстарын қабылдау, белгілі дыбыстың сөздегі орнын табу: бірінші, соңғы);
4) "дауысты", "дауыссыз" дыбыстар, "екпін" түсінігімен таныстыру;
5) танысқан дыбыстарды әріппен салыстыру, бас, баспа, жазба әріптерді ажырату;
6) тіл бірліктері (дыбыс, буын, сөз, сөйлем, мәтін) туралы қарапайым түсініктерін бекіту;
7) дыбыстарды буындарға біріктіру, кері, тікелей ашық буындарды, тікелей жабық буындарды, үйренген буын құрылымдарынан сөздерді, қысқа сөйлемдерді біркелкі оқу дағдыларын қалыптастыру;
8) байланыстырып диалогтік және монологтік сөйлеуін қолжетімді тіл деңгейінде дамыту;
9) каллиграфия және графика нормаларына сай жазу дағдыларын дамыту;
10) ауыз әдебиеті мен көркем әдебиет арқылы ұлттық құндылықтарға силастықпен қарауға тәрбиелеу.
28. Бағдарламаның мазмұны 3 бөлімді қамтиды:
1) "Тындалым және айтылым";
2) "Оқуға дайындық;
3) "Жазуға дайындық".
29. "Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) негізгі тілдік бірліктерді (сөйлеу, сөз, сөйлем, мәтін) түсіну;
2) тыңдалған материалды түсіну;
3) тіл нормаларын сақтап, қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу;
4) сөйлемдер құрастыру;
5) сөздің дыбыстық формасында бағдарлау.

25. Задачи добукварного периода:
1) первичное изучение обучающихся, поступивших в нулевой класс (выявление уровня общего и речевого развития);
2) развитие интереса к обучению;
3) развитие слухового внимания, способности к звукоподражанию;
4) привитие навыков речевого общения;
5) формирование первоначальных представлений о речи (слово, предложение, слог, звук);
6) развитие фонематического восприятия, анализа, синтеза;
7) формирование правильного звукопроизношения;
8) развитие устной речи;
9) формирование зрительного и пространственного восприятия и представлений;
10) развитие моторики руки, подготовка к обучению письму;
11) формирование навыков учебной деятельности (правильно сидеть за партой, слушать объяснения и указания учителя, поднимать руку при желании что-то сказать, просить разрешения выйти из класса).
26. Букварный период обучения грамоте (в соответствии с первым и вторым этапами) начинается в третьей четверти и заканчивается в четвертой четверти. Количество часов на знакомство со звуком и буквой учитель регулирует самостоятельно с учетом возможностей, обучающихся класса.
27. Задачи букварного периода:
1) усвоение правильной артикуляции изучаемых звуков;
2) расширение словарного запаса;
3) развитие фонематических процессов (восприятие звуков речи, определение позиции данного звука в слове: первый, последний);
4) ознакомление с понятиями "гласные", "согласные звуки", "ударение";
5) соотнесение изученных звуков с буквами, различение заглавной и строчной, печатной и прописной букв;
6) закрепление элементарных понятий о языковых единицах (звук, слог, слово, предложение, текст);
7) формирование навыков слияния звуков в слоги, плавного чтения обратных, прямых открытых слогов, прямых закрытых слогов, слов из усвоенных слоговых структур, коротких предложений;
8) развитие связной монологической и диалогической речи на доступном речевом уровне;
9) развитие навыков письма в соответствии с нормами каллиграфии и графики;
10) воспитание уважительного отношения к национальным ценностям через произведения устной литературы и художественных произведений.
28. Содержание программы включает 3 раздела:
1) "Аудирование (слушание и говорение);
2) "Подготовка к чтению";
3) "Подготовка к письму".
29. Раздел "Аудирование (слушание) и говорение" включает следующие подразделы:
1) различение основных единиц речи (текст, предложение, слово);
2) понимание прослушанного материала;
3) участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм;
4) составление предложений;
5) ориентирование в звуковой форме слова.

30. "Оқуға дайындық" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сұрақтарды және жауаптарды дұрыс құрастыру;
2) фонетикалық-фонематикалық түсініктерін дамыту, сөздік қорын кеңейту;
3) оқудың қарапайым дағдыларын дамыту;
4) тілдің интонациялық анықтылығын ұстану.
31. "Жазуға дайындық" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) көріп қабылдауын және кеңістікте бағдарлауын дамыту (әліппеге дейінгі кезең);
2) қарапайым графикалық дағдыларды меңгеру;
3) тіл бірліктерін белгілеудің шартты-графикалық формаларын қолдану (дыбыс, сөз, сөйлем).
32. Оқу пәнінің негізгі мазмұны.
33. Тындалым және айтылым (ауызша сөйлеу тілін және фонематикалық естуін дамыту), әліппеге дейінгі кезең:
1) қоршаған орта дыбыстарын тындау және ажырату, тындап үйрену, тіл дыбыстарын анық айту;
2) мұғалім мен білім алушылардың сөзін тындау білігін қалыптастыру, аудио/бейне жазбаларды, естігенінің мағынасын түсіну, сұрақтарға нақты дұрыс жауап беру;
3) қарым қатынастың вербалды емес құралдарын (интонация, ым-ишара, жесттер, қалыптар) қолдану; сөйлеудің негізгі ережелерін (ырғақ, екпін, темп, кідіріс) сақтау;
4) коммуникация мақсаттарына сәйкес қарым-қатынас дағдыларын (топтағы қатынас, диалогқа қатысуы, сахналау, рөлдік ойындар) дамыту;
5) мұғалімнің қарапайым нұсқау, тапсырмаларын орындау; тілегі мен өтініштерін білдіру;
6) әртүрлі заттарды атау және негізгі белгілері бойынша сипаттамасын беру;
7) жаңылтпаштар, санамақ, мақал-мәтел, жұмбақтарды жаттау арқылы артикуляциялық аппаратты дамыту;
8) суреттер бойынша, көргені, білгені, естігені/ оқығаны жайлы әңгіме құрастыру; басқа адамдардың әрекеттерін көзқарасын жеткізу, өзінің эмоционалды жағдайын жеткізу тәсілдері;
9) шағын әңгімені тындау және сюжетті сурет, сюжетті суреттер сериясы және мұғалімнің сұрағына сүйеніп, әңгіме, қысқа мәтіндер құрастыру; ертегілерді сахналауға қатысу;
10) тындаған мәтіннің мазмұнын түсіну, тындаған/оқыған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
Ескерту: тындалымға берілетін материал көлемі: 30 сек.-1 мин., тындауға көркем әдебиет 15 сөзден 0,5 бетке дейін (сюжетті суретті қосқанда) болуы тиіс.
34. Тындалым және айтылым (ауызша сөйлеу тілін және фонематикалық естуін дамыту), әліппе кезеңі:
1) заттарды топтастыру және жалпылама сөздер іріктеу; сұрақтарға толық жауап беру біліктерін қалыптастыру;
2) сөйлеу әдебіне сай сөздерді қолдану, лексикалық тақырыптар негізінде сөздік қорын кеңейту;
3) сөздің мағынасын түсіну, сөздерді орынды пайдалану;

30. Раздел "Подготовка к чтению" включает следующие подразделы:
1) формулирование вопросов и ответов;
2) развитие фонетико-фонематических представлений, развитие словарного запаса;
3) развитие элементарных навыков чтения;
4) соблюдение интонационной выразительности речи.
31. Раздел "Подготовка к письму" включает следующие подразделы:
1) развитие зрительного восприятия и пространственной ориентировки (добукварный период);
2) формирование элементарных графических навыков;
3) использование условно-графических форм изображения единиц речи (звук, слово, предложение).
32. Базовое содержание предмета.
33. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха), добукварный период:
1) слушание и различение звуков окружающей действительности, умение прислушиваться, чҰтко произносить звуки речи;
2) формирование умений слушать речь учителя и обучающихся, аудио/видеозаписи, понимать смысл услышанного, правильно и точно отвечать на вопросы;
3) использование невербальных средств общения (интонация, мимика, жесты, позы); соблюдение основных правил речи (ритм, ударение, темп, пауза);
4) развитие навыков общения в соответствии с коммуникативными целями (общение в группе, участие в диалоге, инсценирование, ролевые игры);
5) выполнение простых поручений по словесному заданию учителя; выражение своих просьб и желаний;
6) называние различных предметов и характеристика их по основным свойствам;
7) развитие артикуляционного аппарата через заучивание скороговорок, чистоговорок, стихотворений, считалок, пословиц, поговорок, загадок;
8) беседы по картинкам, по наблюдениям об увиденном, пережитом и услышанном/прочитанном, передача отношения к поступкам и переживаниям других людей, способы передачи собственных эмоциональных состояний;
9) слушание и рассказывание сказок и небольших текстов с опорой на серию сюжетных картинок и вопросы учителя, участие в драматизации сказок;
10) понимание содержания прослушанного текста, ответы на вопросы по содержанию прослушанного/прочитанного текста,
Примечание: объем материала аудирования: 30 сек.-1 мин; объем художественного произведения для слушания от 10 слов до 0,5 стр. (включая сюжетную картинку).
34. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха), букварный период:
1) классификация предметов и подбор обобщающих слов; формирование умения давать полные ответы на вопросы;
2) использование слов речевого этикета, расширение словарного запаса на основе лексических тем;
3) понимание значения и смысла слова, употребление слова по назначению;

4) сөздерді орфоэпия нормаларына сай қолдану, сөздерде екпінді дұрыс қою;
5) білім алушыларды берілген және қызықтыратын тақырыптар бойынша монологиялық және диалогтық нысандарда мәлімдемелер құра біліктерін қалыптастыру;
6) тыңдалған / оқылған мәтінді қайталау (иллюстрациялар, тірек сөздер, мұғалімнің сұрақтары бойынша);
7) берілген тақырып бойынша сюжеттік сурет, суреттер сериясы бойынша сөйлемдер құру;
8) мұғалімнің дауысынан қысқа тақпақтарды жаттау.
35. Оқуға дайындық, әліппеге дейінгі кезең:
1) затты сурет пен сөзбен сәйкестендіру, "сөз" түсінігі;
2) "сөйлем" түсінігі, сөйлемнің шартты-графикалық сызбасы; сөйлемді сөздерге бөлу;
3) сурет бойынша, орындалған әрекет бойынша сөйлем құру;
4) тілдің интонациялық жағынан ұйымдастырылуын бақылау (сөйлемнің соңындағы интонация, хабарлама, сұрақ), кідірістерді ұстану;
5) сөздің буындық құрамының графикалық сызбасын құру, екпінді белгілеу;
6) сөйлеу дыбыстарын тыңдау және нақты айту, артикуляциялық жаттығулар жасау;
7) терминологияны қолданбай кейбір дауысты және дауыссыз дыбыстарды (а, т, л, п, н, у, ғ) сөздерден таңдау; берілген дыбыстардан басталатын сөздерді тану және атау;
8) мұғалім оқыған материал мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
9) әртүрлі жанрдағы шығармаларды ерекшеліктері негізінде тану (жаңылтпаш, жұмбақ, мақал-мәтел, тақпақ, әңгіме, ертегі);
10) шығармада не туралы айтылғанды белгілеу.
36. Оқуға дайындық, әліппе кезеңі (1 және 2 кезеңдер):
1) оқыталын дыбыстардың дұрыс және анық айтылуы: 1-кезең: а, т, л, п, н, у, ғ; 2-кезең: й, м, о, ш, б, д, с, ы, и, қ;
2) берілген дыбыстың сөзде барын белгілеу, оның сөздегі орнын табу: басында, соңында;
3) көрнекілікке сүйене отырып, берілген дыбысқа сөздерді іріктеу;
4) дыбыстың әріппен байланысы;
5) дыбыс пен әріпті ажырату (дыбысты естиміз және айтамыз, әріпті көреміз, жазамыз, оқимыз);
6) дыбыстар/әріптер қатарынан ұсынылған дыбыс/әріпті табу;
7) әріптердің бейнесін еске түсіру (баспалық, қолжазбалық);
8) "буын" түсінігі; сөздерді буындарға бөлу және сөздерді асықпай буындап айту;
9) дауысты және дауыссыз дыбыстарды шартты түрде белгілеу;
10) буынның (сөздің) графикалық дыбыстық моделінен сызба-моделдегі дыбыстарды әріптермен белгілеуге өту; дауысты әріпке бағдарлай отырып буынның (сөздің) дыбыс-әріптік моделін "оқу";
11) танысқан дыбыстар және әріптерден кері буындарды құру, сол буындарды дауысты дыбыстарды созып және қысқа айтып, оқи білу;
12) танысқан дыбыстар және әріптерден тік ашық буындарды құру, оларды созып және қысқа оқи білу, кері және тікелей ашық буындарды салыстыру, осы буындардан сөздерді оқу;

4) произношение слов согласно орфоэпическим нормам, правильная постановка ударения в словах;
5) формирование умений строить высказывания в монологической и диалогической формах на заданные и интересующие обучающихся темы;
6) пересказ прослушанного/прочитанного текста (по иллюстрациям, опорным словам, вопросам учителя);
7) составление предложений по сюжетной картинке, по серии картинок, на заданную тематику;
8) разучивание коротких стихотворений с голоса учителя.
35. Подготовка к чтению, добукварный период:
1) соотнесение предмета с картинкой и словом, понятие "слово";
2) понятие "предложение", условно-графическая схема предложения; деление предложения на слова;
3) составление предложений по картинке, по выполненному действию;
4) наблюдение за интонационной организацией речи (интонация конца предложения, сообщение, вопрос, восклицание), соблюдение пауз;
5) составление графической схемы слоговой структуры слова, определение ударения;
6) слушание и четкое произношение звуков речи, выполнение артикуляционных упражнений;
7) выделение из слов некоторых гласных и согласных звуков (а, у, м и др.) без использования терминологии; узнавание и называние слов, начинающихся с данных звуков;
8) ответы на вопросы по содержанию материала, прочитанного учителем;
9) узнавание произведений разных жанров на основе их особенностей (скороговорка, загадка, пословица, поговорка, стихотворение, рассказ, сказка),
10) определение, о чем говорится в произведении.
36. Подготовка к чтению, Букварный период (1 и 2 этапы):
1) правильное и четкое произнесение изучаемых звуков: 1 этап: а, т, л, п, н, у, ғ; 2 этап: й, м, о, ш, б, д, с, ы, и, қ;
2) определение наличия данного звука в слове, определение его места в слове: в начале, в конце;
3) подбор слов на заданный звук с опорой на наглядность;
4) соотнесение звука с буквой;
5) различение звука и буквы (звуки мы слышим и произносим, буквы видим, пишем, читаем);
6) выделение предложенного (-ой) звука/буквы из ряда звуков/букв;
7) припоминание образов букв (печатных, рукописных);
8) понятие "слог"; деление слов на слоги и плавное проговаривание слов по слогам;
9) условное обозначение гласных и согласных звуков;
10) переход от графической звуковой модели слога (слова) к обозначению звуков в схеме-модели буквами; "чтение" звукобуквенной модели слога (слова) с ориентировкой на гласную букву;
11) образование из усвоенных звуков и букв обратных слогов, умение читать эти слоги с протяжным и кратким произношением гласных;
12) образование из усвоенных звуков и букв прямых открытых слогов, умение читать их протяжно и кратко, сравнение обратных и прямых открытых слогов, чтение слов из этих слогов;

13) тік жабық буындарды құру және оқу;
14) сөйлемдерді (2-3 сөз) және қысқа мәтіндерді (2-4 сөйлем) буынға бөліп оқу;
15) тыныс белгілеріне сәйкес сөйлемдерді интонациялау: нүкте, сұрақ және леп белгілері, үтірмен үзілістерді сақтау; бір сөйлемді екіншісінен бөлетін үзілістерді сақтау;
16) оқылғанның мазмұны бойынша иллюстрацияларға сүйеніп, жауап беру.
37. Жазуға дайындық, әліппеге дейінгі кезең:
1) негізгі түстермен танысу, оларды ажырату;
2) заттарды берілген кезектілікте орналастыру, заттарды түсі, пішіні, көлемі, мөлшері бойынша ажырату;
3) заттар мен геометриялық фигураларды материал бойынша, атауы бойынша, түсі бойынша, пішіні бойынша, өлшемі бойынша, көлемі бойынша топтастыру;
4) әріптердің графикалық бейнесін білдіретін әртүрлі комбинациялардың түрлі-түсті жолақтарынан ойнату (н, ш, т және т.б.);
5) жолақшалардан құрылған әртүрлі пішіндерді түсі, көлемі, орналасуы бойынша ажырату, тұтасты құрама элементтеріне бөлу және бөлшектерден тұтас құру;
6) жазу гигиенасы ережелерімен танысу; жазу кезінде дұрыс отыру, дәптердің орналасуы, қарындашты, қаламды дұрыс ұстау;
7) дәптер бетінде бағдарлау (жазу жолы, жазу жолы арасы, жазу жолының жоғарғы және төменгі жолдары, тік және көлденең сызықтар); оқулық бетінің кеңістігінде (беттің жоғарысы, төмені) білігін қалыптастыру;
8) жіңішке қол моторикасын дамыту (саусақ гимнастикасы жаттығуларын, оның ішінде заттармен орындау; бояу, сурет салу, мозаикадан өрнектер жасау, шаблон, трафарет бойынша бояу, контур бойынша бояу, нүктелер бойынша қосылу, А4 форматындағы сызылмаған қағаз парақтарында шекті сақтай отырып, түрлі бағыттарда бояу және штрихтау, бормен тақтаға жазу);
9) дәптерге ою-өрнек салу (түзу және қисық сызықтардан тұратын тұратын жиектерді салу, қисық сызықтарды сызу, әріп пішініне ұқсас заттарды салу, таныс заттарды салу, түзулерден, қисықтардан және сынған сызықтардан жиектер салу, геометриялық фигуралардан өрнектер салу, толқынды сызықтардан жиектер салу);
10) әріптердің элементтерін жазу (тік таяқша, төменгі жағы дөңгеленген тік таяқша, жоғарғы жағы дөңгеленген таяқша, жарты сопақ, сопақ, бас әріптердің элементтері);
11) сызбалар арқылы сөздің дыбыстық құрылымын моделдеу; сөйлемді моделдеу.
38. Жазуға дайындық, әліппе кезеңі:
1) каллиграфиялық жазу дағдыларын қалыптастыру: жазба әріптердің графикалық бейнесін талдау (жазба және жол), олардың құрама бөліктерін салыстыру, әріптердің элементтерін жазу;

13) составление и чтение прямых закрытых слогов;
14) чтение предложений (2-3 слова) и коротких текстов (2-4 предложения) в послоговой разбивке;
15) интонирование предложений в соответствии со знаками препинания: точка, вопросительный и восклицательный знаки, соблюдение пауз при запятой; соблюдение пауз, которые отделяют одно предложение от другого;
16) ответы на вопросы по содержанию прочитанного с опорой на иллюстрации.
37. Подготовка к письму, добукварный период:
1) знакомство с основными цветами, их различение;
2) расположение предметов в указанном порядке, различение предметов по цвету, по форме, по размеру, по объему;
3) классификация предметов и геометрических фигур по материалу, по названию, по цвету, по форме, по размеру, по объему;
4) воспроизведение из цветных полосок различных сочетаний, напоминающих графический образ букв (н, ш, т и др.);
5) различение сочетаний полосок по цвету, размеру и расположению, членение целого на составные элементы и восстановление целого из отдельных частей;
6) знакомство с правилами гигиены письма; правильная посадка при письме, расположение тетради, правильное удержание карандаша, ручки;
7) формирование умения ориентироваться в пространстве страницы тетради (рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные наклонные линии); в пространстве страницы учебника (вверху, внизу страницы);
8) развитие тонкой ручной моторики (выполнение упражнений пальчиковой гимнастики, в том числе с предметами; раскрашивание, рисование, составление узоров из мозаики, обводка по шаблону, трафарету, обводка по контуру, соединение по точкам, раскрашивание и штриховка в разных направлениях с соблюдением предела на нелинованных листах бумаги формата А4, письмо мелом на доске);
9) орнаментальное рисование в тетради (рисование бордюров, состоящих из отрезков прямых и ломаных линий, вычерчивание кривых линий, зарисовки предметов, напоминающих по форме буквы, рисование знакомых предметов, рисование бордюров из прямых, кривых и ломаных линий, рисование узоров из геометрических фигур, рисование бордюров из волнистых линий);
10) письмо элементов букв (прямая палочка, прямая палочка с закруглением внизу, с закруглением вверху, петелька, полуовалы, овалы, элементы заглавных букв);
11) моделирование звукового состава слова с помощью схем; моделирование предложения.
38. Подготовка к письму, букварный период:
1) формирование навыков каллиграфического письма: анализ графического образа рукописных букв (строчных и прописных), сопоставление их структурных элементов, прописывание элементов букв;

2) каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып, кіші және бас әріптер мен олардың қосылыстарының (жоғарғы, орта, төменгі үзбелі және үзбей) кері және тікелей буындарда, сөзбен айтқанда, сөйлемдерде жазылуы;
3) дыбыс-әріптік талдаудан соң, айтуы мен жазылуында айырмашылық жоқ әріп, буын, сөздердің жазба қарпін өз бетінше көшіріп жазу;
4) буын, сөз, 2-3 сөзден құралған сөйлемдерді кеспе әліппе әріптерінен құрастырғаннан кейін, баспа қаріптен көшіріп жазу;
5) адам аттарында бас әріпті жазу;
6) алдын ала дыбыстық-әріптік талдаудан соң әріп, буын, жеке сөздерден диктант жазу; буындап жазу әрекеттерін жаттықтыру;
7) ережелерді сақтап, сөйлемдер жазу: сөйлемнің басында бас әріп, сөйлем соңында нүкте қою, сөйлемде сөздерді бөлек жазу;
8) сөз, сөйлем туралы бастапқы түсініктер, түсініктерді ажырату: "зат" және "сөз" заттың атауы ретінде;
9) сөздер-заттардың атаулары, қоршаған әлем құбылыстары, заттардың белгілерін білдіретін сөздер, сөйлеу сәтіндегі, сөйлеу сәтіне дейінгі, сөйлеуден кейінгі заттардың әрекеттерін білдіретін сөздер; бір затты, көптеген заттарды білдіретін сөздер;
10) сурет бойынша сөйлем құрау, берілген сөздерден сөйлем құрау, сөйлемдегі сөздер санын белгілеу, сөйлемдердің графикалық сызбасын құру.
39. "Әліппе, Ана тілі" пәнін оқыту келесі лексикалық тақырыптар негізінде іске асырылады: бірінші тоқсанда – "Өзім туралы", "Менің мектебім"; екінші тоқсанда – "Менің отбасым және достарым", "Қоршаған әлем"; үшінші тоқсанда- "Саяхат", "Салт-дәстүрлер және мерекелер"; төртінші тоқсанда – "Тағамдар мен сусындар", "Салауатты өмір салты", бұл тақырыптар табиғаттағы құбылыстар мен адам өмірінің өзгеруін көрсететін тақырыптармен тығыз байланыста болады.
40. Баспа әріптердің графикалық бейнесімен танысу кезінде кез келген материалдан (қағаз жолақшалары, картон, сым, таяқшалар, пластикалық материалдар, шынжыр, моншақтар) әріптерді және олардың элементтерін құрастыру қолданылады.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
41. Бағдарламада ұсынылған оқыту мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгіде бірінші белгі – сыныбын, екінші және үшінші белгі – бөлімнің және бөлімшенің реттік санын, төртінші белгі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 0.1.2.1 кодында "0" - сыныбы, "1.2" - бөлім және бөлімше, "1" - оқыту мақсатының реттік саны.
42. Бөлімдер бойынша оқыту мақсаттары жүйесі:
"Тындалым және айтылым" бөлімі
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1.1 Негізгі тілдік бірліктерді (сөз, сөйлем, мәтін) ажырату
0.1.1.1 мұғаліммен бірге дыбыстау, мұғалімнің соңынан қайталап дыбыстау, сөз, фраза, сөйлемдерді логикалық екпінді, кідірісті ескеріп, асықпай хормен айту;

2) письмо строчных и прописных букв и их соединений (верхнее, среднее, нижнее отрывное и безотрывное) в обратных и прямых слогах, в словах, в предложениях с соблюдением каллиграфических норм;
3) самостоятельное списывание с рукописного шрифта букв, слогов, слов, написание которых не расходится с произношением после звуко-буквенного анализа;
4) списывание слогов, слов, предложения из 2-3 слов с печатного шрифта после составления их из букв разрезной азбуки;
5) написание заглавной буквы в именах людей;
6) письмо под диктовку букв, слогов, и отдельных слов после предварительного звукобуквенного анализа; отработка действий послогового письма;
7) письмо предложений с учетом правил: заглавная буква в начале предложения, точка в конце предложения, раздельное написание слов в предложении;
8) начальное представление о слове и предложении, разграничение понятий: "предмет" и "слово" как название предмета;
9) слова-названия предметов, явлений окружающего мира, слова, обозначающие признаки предметов, слова, обозначающие действия предметов в момент говорения, до момента говорения, после говорения; слова, обозначающие один предмет, много предметов;
10) составление предложений по картинке, составление предложений из заданных слов, определение количества слов в предложении, составление графических моделей предложений.
39. Изучение предмета "Әліппе, Ана тілі" осуществляется на основе лексических тем: в первой четверти – "Все обо мне", "Моя школа"; во второй четверти – "Моя семья и друзья", "Мир вокруг нас"; в третьей четверти- "Путешествие", "Традиции и праздники"; в четвҰртой четверти – "Еда и напитки", "В здоровом теле - здоровый дух!", которые интегрируются с тематикой, отражающей изменения природы и жизни человека в разное время года.
40. При изучении графического образа печатных букв используется конструирование букв, их элементов из различного прикладного материала (полоски бумаги, картон, проволока, палочки, пластические материалы).
Параграф 2. Система целей обучения
41. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 0.1.2.1 "0" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
42. Система целей обучения по разделам:
Раздел "Аудирование (слушание) и говорение"
Подраздел
Цели обучения
1.1 Различение основных единиц речи (текст, предложение, слово)
0.1.1.1 произносить вместе с учителем, повторять вслед за учителем, произносить слова, фразы, предложения хором, не торопясь, с учетом логического ударения, паузы;

0.1.1.2 мұғалімнің дауысынан жаңылтпаштар, шағын тақпақтарды тындау және жаттау;
0.1.1.3 ертегілерді иллюстрация, схема арқылы айту, мұғалімнің көмегімен сахналау;
0.1.1.4 сөздерден жеке сөздерді, сөйлемдерді бөлу;
0.1.1.5 сөзді және ол белгілеген затты ажырату;
0.1.1.6 сөз, сөйлем, буын, дыбысты ажырату;
0.1.1.7 ұсынылған (бір сөз айырмашылығы бар) екі сөйлемді ажырату;
0.1.1.8 графикалық сызбаларга және мұғалімнің сұрақтарына сүйеніп ауызша және жазбаша сөйлеу тілін ажырату.
1.2 Тындаған мәтінді түсіну
0.1.2.1 айтылғандарды тыңдау, естігендері бойынша сұрақтарға жауап беру;
0.1.2.2 мұғалімнің қарапайым нұсқауларын тындау;
0.1.2.3 қысқа айтылма мәтіндерді және әртүрлі жанрдағы мәтіндерді (жұмбақ, жаңылтпаш, мақал-мәтел, тақпақ, әңгіме, ертегілер) тындау;
0.1.2.4 тындаған шағын мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
0.1.2.5 мұғалімнің көмегімен мәтінде кім/не туралы айтылғанын табу;
0.1.2.6 сюжетті суреттерге, мұғалімнің сұрақтарына сүйеніп, жағдайлардың кезектілігін сақтап, қысқа мәтін, ертегілерді айтып беру.
1.3 Тіл нормаларын сақтап, қарым-қатынастың түрлі жағдайларына қатысу
0.1.3.1 қарым-қатынастың әртүрлі жағдайында (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім, өтініш білдіру, рұқсат сұрау, қоштасу) сөйлеу әдебін сақтау.
1.4. Сөйлемдер құрастыру
0.1.4.1 тіл, ым-ишара, жест арқылы өз өтінішін, тілегін білдіру;
0.1.4.2 затпен жасалған әрекет, бақыланатын әрекет немесе процесс бойынша сөйлем құрастыру;
0.1.4.3 сюжетті сурет бойынша сөйлем құрастыру;
0.1.4.4 сөйлемдегі сөздер санын анықтау;
0.1.4.5 заттардың негізгі қасиет белгілерін сөзбен сипаттау;
0.1.4.6 2-3 сөзден құралған сөйлемнің кезектілігін қалпына келтіру;
0.1.4.7 ұсынылған тақырып бойынша 3-4 сөзден сөйлем құрастыру;
0.1.4.8 сюжетті суреттер сериясы бойынша мұғалімнің көмегімен 2-3 сөйлемнен қысқа әңгіме құрау;
0.1.4.9 берілген тақырып бойынша шағын әңгіме құрастыру.
1.5 Сөздің дыбыстық формасында бағдарлау
0.1.5.1 қоршаған ортаның дыбыстарын тыңдау және ажырату;
0.1.5.2 тілдік және тілдік емес дыбыстарды айту;
0.1.5.3 жануарлардың дауыстарын білдіретін дыбыстарды қайталау;
0.1.5.4 дыбыстық құрамы ұқсас және бір екі дыбыста айырмашылығы бар дыбыстарды естіп ажырату;
0.1.5.5 берілген дыбысқа сөз айту, берілген дыбыс бар буын басында тұрған сөздерді айту;
0.1.5.6 сөздерді буындарға бөлу;
0.1.5.7 дауыссыз және дауысты дыбыстарды естіп ажырату;
0.1.5.8 танысқан дыбыстарды дыбыстар қатарынан, буыннан, сөздерден табу;
0.1.5.9 тіл дыбыстарын белгілері бойынша сипаттау: дауысты- дауыссыз;
0.1.5.10 сөздегі дыбыстың орнын табу (басы, ортасы, соңы);

0.1.1.2 слушать и заучивать скороговорки, мини-стихи с голоса учителя;
0.1.1.3 рассказывать сказки по иллюстрации, схеме, инсценировка с помощью учителя;
0.1.1.4 выделять отдельные слова, предложений из потока слов;
0.1.1.5 различать слово и обозначаемый им предмет;
0.1.1.6 различать слово, предложение, слог, звук;
0.1.1.7 различать предложенные два предложения (с различием в одном слове);
0.1.1.8 различать устную и письменную речь, опираясь на графические схемы и вопросы учителя.
1.2. Понимание прослушанного материала
0.1.2.1 слушать сказанное, отвечать на вопросы по услышанному;
0.1.2.2 слушать простые указания учителя;
0.1.2.3 прослушивание коротких непроизносимых текстов и текстов различных жанров (стихи, жанры, пословицы, поговорки, рассказы, сказки);
0.1.2.4 отвечать на вопросы по содержанию прочитанного текста;
0.1.2.5 с помощью учителя находить, кто/о чем упоминается в тексте;
0.1.2.6 рассказывать короткие тексты, сказки, опираясь на сюжетные картинки, вопросы учителя, соблюдая последовательность ситуаций.
1.3 Участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм
0.1.3.1 соблюдать речевую этику в различных ситуациях общения (приветствие, благодарность, извинение, просьба, просьба, прощание)
1.4 Составление предложений
0.1.4.1 выражать свою просьбу, желание посредством языка, жестов, мимики;
0.1.4.2 составлять предложения по действиям с предметом, по наблюдаемому действию или процессу;
0.1.4.3 составлять предложения по сюжетной картине;
0.1.4.4 определять количество слов в предложении;
0.1.4.5 описать словами основные признаки свойств предметом;
0.1.4.6 восстанавливать последовательность предложения из 2-3 слов;
0.1.4.7 составлять предложения из 3-4 слов по заданной теме;
0.1.4.8 составлять рассказ из 2-3 предложений по серии сюжетных картин с помощью учителя;
0.1.4.9 составлять рассказ по заданной теме.
1.5 Ориентирование в звуковой форме слова
0.1.5.1 прислушиваться к звукам окружающей среды и различать;
0.1.5.2 воспроизводить речевые и неречевые звуков;
0.1.5.3 повторять звуки, обозначающие голоса животных;
0.1.5.4 различать на слух звуки, сходные по звуковому составу и отличающиеся в одном и том же двух звуках;
0.1.5.5 произносить слова на заданный звук, произносить слова, стоящие в начале слога с заданным звуком;
0.1.5.6 деление слов на слоги;
0.1.5.7 различать согласные и гласные на слух; 0.1.5.8 находить знакомые звуки в ряду звуков, слогах, словах;
0.1.5.9 характеризовать звуки языка по признакам: согласный, гласный;
0.1.5.10 находить место звука в слове (начало, середина, конец);

0.1.5.11 сөздегі дауысты дыбыстарға сүйене отырып, сөздегі екпін орнын табу;
0.1.5.12 дыбыстар санын, олардың тік, кері буындарда, сөздердегі кезектілігін табу;
0.1.5.13 тіл дыбыстарына белгілері бойынша сипаттама беру, текшемен белгілеу: дауыссыз- дауысты;
0.1.5.14 дыбыстық-әріптік талдау негізінде сөздердің дыбыстық сызбасын құру;
0.1.5.15 дыбыстың және екпіннің мағыналық ажырату рөлін түсіну және практикалық қолдану.
"Оқуға дайындық" бөлімі
2.1 Сұрақтар мен жауаптарды құрастыру
0.2.1.1 сурет бойынша қарапайым сұрақтарға жауап беру (суретте не бейнеленген? Кім бейнеленген? не?)
0.2.1.2 оқылған мәтіннің (ертегі, әңгіме) басты кейіпкерлерін атау;
0.2.1.3 оқылған мәтін кейіпкерлерінің сыртқы бейнесіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
0.2.1.4 оқылған мәтіндегі, әрекеттеріне қатысты, кейіпкерлердің әрекеттеріне қатысты сұрақтарға жауап беру;
0.2.1.5 әдебиет кейіпкерлері және олардың қылықтарына қатысты сұрақтарға жауап беру;
0.2.1.6 бақылаған әрекетке, көрген суретке сұрақтар қою;
0.2.1.7 мазмұнын мәтін тақырыбына сәйкестендіру;
0.2.1.8 мұғалімнің көмегімен мәтіндегі кілт сөздерді табу;
0.2.1.9 мұғалімнің көмегімен мәтіннің басы, ортасы, соңын табу;
0.2.1.10 мұғалімнің көмегімен әр түрлі жанрдағы мәтіндерді ерекшеліктеріне қарай тану (жаңылтпаш, жұмбақ, мақал-мәтел, тақпақ, ертегі, әңгіме).
2.2 Фонетикалық-фонематикалық түсініктерін дамыту, сөздік қорын дамыту
0.2.2.1 суреттегі затты тану және сол затты білдіретін сөзді атау;
0.2.2.2 заттарды топтастыру, жалпылама сөздердң іріктеу;
0.2.2.3 заттардың атауларын, қоршаған орта құбылыстарын білдіретін сөздерді тану;
0.2.2.4 заттардың қасиеттерін білдіретін сөздерді тану және атау;
0.2.2.5 сөйлегенге дейін/кейін заттардың әрекеттерін білдіретін сөздерді тану және айту;
0.2.2.6 бір/көп заттарды білдіретін сөздер;
0.2.2.7 сөзді буындарға бөлу, сөзді буындап бірқалыпты айту;
0.2.2.8 суретке сүйеніп жай сөйлем құрастыру;
0.2.2.9 артикуляциялық жаттығулар орындау;
0.2.2.10 сөйлеу дыбыстарын дұрыс, анық айту;
0.2.2.11 ұсынылған дыбысты дыбыстар қатарынан табу;
0.2.2.12 көрнекілікке сүйеніп берілген дыбысқа сөз ойлап айту;
0.2.2.13 сөздегі дыбыстың орнын табу (басы, ортасы, соңы);
0.2.2.14 дыбысты әріп бейнесімен сәйкестендіру;
0.2.2.15 әріптерді олардың дыбыстарымен атау.
2.3 Оқудың қарапайым дағдыларын дамыту
0.2.3.1 таныс дыбыс пен әріптерден кері буындар құру, дауысты дыбыстарды созып осы буындарды оқу;
0.2.3.2 таныс дыбыстар мен әріптерден тік ашық буындарды қалыптастыру, оларды қысқаша және созылу арқылы оқу;

0.1.5.11 находить место ударения в слове, опираясь на гласные в словах;
0.1.5.12 находить количество звуков, их последовательность в прямых, обратных слогах, словах;
0.1.5.13 характеристика звуков языка по признакам, обозначение фишками: гласный- согласный;
0.1.5.14 построение звуковой схемы слов на основе звуко-буквенного анализа;
0.1.5.15 понимать и практическии применять роль смыслового разграничения звука и ударения
Раздел "Подготовка к обучению чтению"
2.1 Формулирование вопросов и ответов
0.2.1.1 отвечать на простые вопросы по рисунку (что изображено на рисунке? Кто изображен? что?);
0.2.1.2 называть главных героев прочитанного текста (сказки, рассказа);
0.2.1.3 отвечать на вопросы, касающиеся внешнего облика героев прочитанного текста;
0.2.1.4 отвечать на вопросы, касающиеся поведения, поведения персонажей в прочитанном тексте;
0.2.1.5 отвечать на вопросы, касающиеся героев литературы и их поступков;
0.2.1.6 задавать вопросы к наблюдаемому действию, увиденному изображению;
0.2.1.7 сопоставлять содержание с темой текста;
0.2.1.8 находить ключевые слова в тексте с помощью учителя;
0.2.1.9 находить начало, середину, конец текста с помощью учителя;
0.2.1.10 узнавать с помощью учителя тексты разных жанров по особенностям (скороговорка, загадка, пословица, поговорка, сказка, рассказ).
2.2 Развитие фонетико-фонематических представлений, развитие словарного запаса
0.2.2.1 узнавать предмет на рисунке и называть слово, обозначающее этот предмет;
0.2.2.2 группировать предметы, подбор обобщающих слов;
0.2.2.3 узнавать названия предметов, слова, обозначающие явления окружающей среды;
0.2.2.4 узнавать и называть слова, обозначающие свойства предметов;
0.2.2.5 узнавать и произносить слова, обозначающие действия предметов до/после речи;
0.2.2.6 слова, обозначающие одно/много предметов;
0.2.2.7 деление слова на слоги, равномерное произношение слова по слогам;
0.2.2.8 составить простое предложение, опираясь на рисунок;
0.2.2.9 выполнение артикуляционных упражнений;
0.2.2.10 правильно, четко произносить звуки языка;
0.2.2.11 нахождение предложенного звука в ряду звуков;
0.2.2.12 придумывать слова на заданный звук опираясь на наглядность;
0.2.2.13 нахождение места звука в слове (начало, середина, конец);
0.2.2.14 соотнесение звука с изображением буквы;
0.2.2.15 называть буквы их звуками.
2.3 Развитие элементарных навыков чтения
0.2.3.1 составлять обратные слоги от знакомого звука и букв, читать эти слоги с растягиванием гласных;
0.2.3.2 образовывать вертикальные открытые слоги из знакомых звуков и букв, читать их кратко и растяжением;

0.2.3.3 тік жабық буындарды құру және оқу;
0.2.3.4 буындарға дыбыстық және дыбыстық-әріптік талдау жасау (тік, кері, тік ашық, тік жабық буындар), танысқан әріптерден сөздерден буындар құру;
0.2.3.5 таныс әріптерден кесілген әліпби әріптері және буындарынан сөздерді оқу;
0.2.3.6 таныс әріптер және буындардан құралған сөздермен сөйлемдер құрастыру;
0.2.3.7 2-3 сөзден сөйлемдер оқу, сөйлемдердің мағынасын түсіну;
0.2.3.8 қысқа мәтіндерді (2-4 сөйлемнен) буындап оқып мағынасын түсіну;
0.2.3.9 оқылған мазмұнның көрнекілігіне сүйене отырып, сұрақтарға жауап беру.
2.4 Сөйлеу тілінің интонациялық анықтылығын ұстану
0.2.4.1 сұраулы, лепті, баяндау интонацияларды түсіну;
0.2.4.2 мұғалімге еліктеу, өз бетімен сұраулы, лепті, баяндау интонацияларды қолдану;
0.2.4.3 тыныс белгілеріне сәйкес сөйлемдерді интонациялау: нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі, нүкте;
0.2.4.4 нүктеде кідірісті ұстану, бір сөйлемді екіншісімен бөлу үшін кідірістер жасау.
"Жазуға дайындық" бөлімі
3.1 Көріп қабылдауын және кеңістікте бағдарлауын дамыту
0.3.1.1 негізгі түстерді атау және ажырату;
0.3.1.2 геометриялық пішіндерді тану, ажырату (дөңгелек, шаршы, үшбұрыш, тіктөртбұрыш);
0.3.1.3 заттарды белгілі кезектілікте орналастыру;
0.3.1.4 заттарды негізгі белгілері бойынша сипаттау: түсі, пішіні, көлемі, мөлшері бойынша;
0.3.1.5 заттар мен геометриялық пішіндерді негізгі белгілері бойынша топтастыру: материалы, түсі, пішіні, көлемі, мөлшері бойынша;
0.3.1.6 түрлі түсті жолақшалардан әріптердің бейнесін құру (н, т, п, ш);
0.3.1.7 заттың бейнесін бөлшектерге бөлу және бөлшектерін біртұтасқа қосу (шаршылар, пазлдарды қолданып);
0.3.1.8 жазу гигиенасының негізгі ережелерін сақтау: жазу кезінде арқаны тік ұстау; қарындаш, қаламды дұрыс ұстау;
0.3.1.9 парақты, дәптерді дұрыс орналастыру;
0.3.1.10 парақ беті кеңістігінде бағдарлау;
0.3.1.11 жолдың жоғарғы және төменгі шектерін ажырату;
0.3.1.12 тар жолды кең жолдан ажырату;
0.3.1.13 бормен тақтада жазу;
0.3.1.14 саусақ гимнастикасын жасау;
0.3.1.15 тапсырма бойынша немес өз еркімен мозаикадан оюлар құрастыру.
3.2 Қарапайым графикалық дағдыларын дамыту
0.3.2.1 шаблон, трафарет бойынша сызу;
0.3.2.2 суретті контуры, нүктелер бойынша басып салу;
0.3.2.3 суреттің ішін бояу, штрихтау;
0.3.2.4 қысқа және ұзын таяқшалар, толқынды сызықтар салу;
0.3.2.5 тік, көлденең, қиғаш сызықтарды салу;

0.2.3.3 построение и чтение вертикальных замкнутых звеньев;
0.2.3.4 выполнять звуко-и звуко-буквенный анализ слогов (вертикальные, обратные, вертикально открытые, вертикально закрытые слоги), составлять из знакомых букв слоги от слов;
0.2.3.5 чтение слов из букв и слогов алфавита, вырезанных из знакомых букв;
0.2.3.6 составлять предложения со словами, образованными знакомыми буквами и слогами;
0.2.3.7 чтение предложений из 2-3 слов, понимание смысла предложений;
0.2.3.8 понимать смысл чтения коротких текстов (из 2-4 предложений) в слогах;
0.2.3.9 отвечать на вопросы, опираясь на наглядность по содержанию прочитанного.
2.4 Соблюдение интонационной выразительности речи
0.2.4.1 понимать вопросительные, восклицательные, повествовательные интонации;
0.2.4.2 подражать учителю, самостоятельно использовать вопросительные, восклицательные, повествовательные интонации;
0.2.4.3 интонация предложений в соответствии с знаками препинания: точка, вопросительный знак, восклицательный знак, точка;
0.2.4.4 соблюдать паузу в точке, делать паузы, чтобы разделить одно предложение с другим.
Раздел "Подготовка к письму"
3.1 Развитие зрительного восприятия и пространственной ориентировки
0.3.1.1 называть и различать основные цвета;
0.3.1.2 узнавать, различать геометрические формы (круг, квадрат, треугольник, прямоугольник);
0.3.1.3 размещение предметов в определенной последовательности;
0.3.1.4 характеризовать предметы по основным признакам: по цвету, форме, объему, размеру;
0.3.1.5 группировка предметов и геометрических фигур по основным признакам: по материалу, цвету, форме, объему, размеру;
0.3.1.6 создание изображения букв из цветных полос (н, т, п, ш,);
0.3.1.7 деление изображения предмета на части и сложение его частей в единое целое (с помощью квадратов, пазлов);
0.3.1.8 соблюдать основные правила гигиены письма: держать спину прямо во время письма; правильно держать карандаш, ручку;
0.3.1.9 правильное размещение листа, тетради;
0.3.1.10 ориентация в пространстве листа;
0.3.1.11 разграничение верхнего и нижнего пределов строки;
0.3.1.12 раграничение узкой строки от широкой;
0.3.1.13 запись на доске мелом;
0.3.1.14 выполнение пальчиковой гимнастики;
0.3.1.15 конструирование орнаментов из мозаики по заданию или самостоятельно.
3.2 Формирование элементарных графических навыков
0.3.2.1 чертить по шаблону, трафарету;
0.3.2.2 нанесение рисунка по контуру, точкам;
0.3.2.3 окраска, штриховка внутри рисунка;
0.3.2.4 короткие и длинные палочки, рисование волнистых линии;
0.3.2.5 построение вертикальных, горизонтальных, косых линий;

0.3.2.6 түзу таяқшаны қиғаш сызықпен сызу (жазу);
0.3.2.7 жоғарыны және төменін дөңгелетіп тік таяқша сызу (жазу);
0.3.2.8 сопақша, жарты сопақша салу;
0.3.2.9 ілмекпен түзу салу;
0.3.2.10 әріптердің элементтерін жазу;
0.3.2.11 келесі әріптердің баспа қаріп элементтерін жазу: а, т, л, п, н, у, ғ, й, м, о, ш, б, д, с, ы, и, қ;
0.3.2.12 әріптік қаріп элементтерін жазу: а, т, л, п, н, у, ғ, й, м, о, ш, б, д, с, ы, и, қ;
0.3.2.13 әріптерді (бас) бөлек және оларды үлгі бойынша, үзбей жазу;
0.3.2.14 таныс әріптерді буынға, сөзге үзіліспен және үзіліссіз қосып жазу;
0.3.2.15 алдын ала құрастырылған әріптерді, буындарды, бөлінген әліпби әріптерінен сөздерді баспа үлгіден көшіріп жазу;
0.3.2.16 алдын ала дыбыстық-әріптік талдаудан кейін әріптердің, буындардың, сөздердің пішіндерін баспа парағынан көшіріп жазу;
0.3.2.17 сынып тақтасынан және жазба үлгіден көшіріп жазу;
0.3.2.18 баспа қаріптерін дыбыстың атауы бойынша тану;
0.3.2.19 жазу қарпін әріптің атауы бойынша тану;
0.3.2.20 таныс әріп, буын, сөздердің дыбыстық талдауын жасаған соң, диктантын жазу;
0.3.2.21 бас әріпті сөйлем басында, адамдардың атында жазу, сөйлем соңында нүкте қою.
3.3 Сөйлеу бірліктерін (дыбыс, буын, сөз, сөйлем) бейнелеудің шартты-графикалық формаларын қолдану
0.3.3.1 мұғалімнің көмегімен буындардың шартты-графикалық сызбасын оқу;
0.3.3.2 сөздердің шартты-графикалық жазбаларын оқу;
0.3.3.3 сөйлемнің шартты-графикалық жазбасын мұғалімнің көмегімен оқу;
0.3.3.4 қызыл және көк түсті текшелермен белгіленген дауысты, дауыссыз дыбыстарды тану;
0.3.3.5 дауысты және дауыссыз дыбыстарды қызыл және көк түсту текшелермен белгілеу;
0.3.3.6 сөзді белгілеу үшін шартты-графикалық жазбаны қолдану;
0.3.3.7 шартты-графикалық жазбаларды сөзде қолдану;
0.3.3.8 сөздегі дыбыстың орнын табуда шартты-графикалық сызбаларды қолдану;
0.3.3.9 берілген сызбаға сәйкес сөйлемдер құрастыру.
43. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-сыныбы үшін "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
44. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Параграф 3. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0 - сыныбы үшін "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (оқыту қазақ тілінде)
Кезең
Тындалым және
айтылым
Оқуға дайындық
Жазуға дайындық
1-тоқсан
Әліппеге дейінгі кезең

0.3.2.6 вычерчивание (запись) прямой палочки косой чертой;
0.3.2.7 рисовать (писать) вертикальную палочку с округлением вверху и внизу;
0.3.2.8 рисовать овал, полуовал;
0.3.2.9 рисовать прямую с крючком;
0.3.2.10 написание элементов букв;
0.3.2.11 написание элементов печатного шрифта следующих букв: а, т, л, п, н, у, ғ, й, м, о, ш, б, д, с, ы, и, қ;
0.3.2.12 написание элементов буквенного шрифта: а, т, л, п, н, у, ғ, й, м, о, ш, б, д, с, ы, и, қ;
0.3.2.13 написание (прописных) букв раздельно и с их добавлением по образцу, без отрыва;
0.3.2.14 дописывать знакомые буквы в слог, слово с отрывом и без отрыва;
0.3.2.15 воспроизведение из печатной формы предварительно составленных букв, слогов, слов из букв разрезной азбуки;
0.3.2.16 списывать с печатного листа формы буквы, слоги, слова после предварительного звуко-буквенного анализа;
0.3.2.17 списывание с классной доски и письменного образца;
0.3.2.18 распознавание букв печатного шрифта по названию звука;
0.3.2.19 распознавание шрифта надписи по названию буквы;
0.3.2.20 написание диктанта после проведения звукового анализа знакомой буквы, слога, слов;
0.3.2.21 писать заглавную букву в начале предложения, в имени людей, ставить точку в конце предложения.
3.3 Использование условно-графических форм изображения единиц речи (звук, слово, предложение)
0.3.3.1 чтение с помощью учителя условно-графической схемы слогов;
0.3.3.2 чтение условно-графических записей слов;
0.3.3.3 чтение условно-графической записи предложения с помощью учителя;
0.3.3.4 узнавать гласные, согласные, обозначенные фишками красного и синего цвета;
0.3.3.5 обозначение гласных и согласных фишками красного и синего цвета;
0.3.3.6 использование условно-графической записи для обозначения слова;
0.3.3.7 использование в слове условно-графических записей;
0.3.3.8 использование условно-графических схем при нахождении места звука в слове;
0.3.3.9 составлять предложения по заданной схеме.
43. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Әліппе, Ана тілі" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0 класса согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.
44. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Әліппе, Ана тілі" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0 класса (с казахским языком обучения)
Периоды
Аудирование (слушание) и говорение
Подготовка к чтению
Подготовка к письму
1 четверть
Добукварный период

0.3.2.21 бас әріпті сөйлем басында, адамдардың атында жазу, сөйлем соңында нүкте қою;
0.3.3.1 мұғалімнің көмегімен буындардың шартты-графикалық сызбасын оқу;
0.3.3.2 сөздердің шартты-графикалық жазбаларын оқу;
0.3.3.3 сөйлемнің шартты-графикалық жазбасын мұғалімнің көмегімен оқу;
0.3.3.4 қызыл және көк түсті текшелермен белгіленген дауысты, дауыссыз дыбыстарды тану;
0.3.3.5 дауысты және дауыссыз дыбыстарды қызыл және көк түсту текшелермен белгілеу;
0.3.3.6 сөзді белгілеу үшін шартты-графикалық жазбаны қолдану;
0.3.3.7 шартты-графикалық жазбаларды сөзде қолдану;
0.3.3.8 сөздегі дыбыстың орнын табуда шартты-графикалық сызбаларды қолдану;
0.3.3.9 берілген сызбаға сәйкес сөйлемдер құрастыру.
бұйрығына
54-қосымша/
Зияты жеңіл түрде зақымдалған 1 - сыныптың білім алушыларына арналған "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1 - сыныбы үшін "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты –– айтылым, тыңдалым, оқылым және жазылым дағдыларын игеру үрдісінде зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жеке психофизикалық мүмкіндіктерін және таным қабілеттерін ескере отырып, қарапайым грамматикалық түсініктерді қалыптастыру барысында функционалды сауатты тұлғаны қалыптастыруға жағдайлар туғызу.
3. Оқу бағдарламасының міндеттері білім алушының мынадай дағдыларын қалыптастыруды көздейді:
1) сөйлеу тілін тыңдау және түсіну дағдыларын қалыптастыру, қарапайым нұсқауларды орындау;
2) сөздік қорды нақтылау және дамыту;
3) сөйлеу қарым-қатынасының бастапқы дағдыларын дамыту;
4) сөйлеудің элементарлы құрылымы туралы (дыбыс, буын, сөз, сөйлем) түсінік қалыптастыру;
5) жазудың функционалды негіздерін қалыптастыру: әріптерді жазуға дайындық үшін графомоторлық дағдыларды дамыту;
6) әліпбидің әріптерін жазуды үйрету;
7) тілдің фонетик-фонематикалық жүйесін дамыту және тілдік талдау және жинақтаудың қарапайым дағдыларын қалыптастыру;
8) сөйлеудің дыбыстық және интонациялық мәдениетін қалыптастыру;
9) тілдік құралдарды практикалық түрде меңгеру негізінде байланыстырып сөйлеуді дамыту.
4. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) кеңістікте бағдарлауын, көріп және естіп қабылдауын, ұсақ моторикасын дамыту;
2) фонематикалық процестерді дамыту: фонематикалық қабылдау, талдау, жинақтау, фонематикалық түсініктер;

0.3.2.21 писать заглавную букву в начале предложения, в имени людей, ставить точку в конце предложения;
0.3.3.1 чтение с помощью учителя условно-графической схемы слогов;
0.3.3.2 чтение условно-графических записей слов;
0.3.3.3 чтение условно-графической записи предложения с помощью учителя;
0.3.3.4 узнавать гласные, согласные, обозначенные фишками красного и синего цвета;
0.3.3.5 обозначение гласных и согласных фишками красного и синего цвета;
0.3.3.6 использование условно-графической записи для обозначения слова;
0.3.3.7 использование в слове условно-графических записей;
0.3.3.8 использование условно-графических схем при нахождении места звука в слове;
0.3.3.9 составлять предложения по заданной схеме
Приложение 54 к приказу/
Типовая учебная программа по учебному предмету "Әліппе, Ана тілі" для обучающихся с лҰгкими нарушениями интеллекта 1 класса (с казахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Әліппе, Ана тілі" для обучающихся с лҰгкими нарушениями интеллекта 1 класса (с казахским языком обучения) (далее- Программа) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Цель Программы – создание условий для формирования функционально грамотной личности в процессе освоения навыков аудирования (слушания) и говорения, чтения и письма во взаимосвязи с формированием элементарных грамматических представлений с учетом индивидуальных психофизических возможностей и познавательных способностей, обучающихся с нарушением интеллекта.
3. Задачи учебной программы предусматривают формирование у обучающегося следующих навыков:
1) формировать умения слушать и понимать речь, выполнять несложные инструкции;
2) уточнять и развивать словарный запас;
3) развивать первоначальные навыки речевого общения;
4) формировать элементарное представление о членимости речи (звуке, слоге, слове, предложении);
5) формировать функциональный базис письма: графомоторные навыки для подготовки к воспроизведению образа букв;
6) учить писать буквы алфавита;
7) развивать фонетико-фонематическую систему языка и элементарные навыки языкового анализа и синтеза;
8) формировать звуковую и интонационную культуру речи;
9) развивать связную речь на основе практического усвоения средств языка.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развивать пространственную ориентировку, зрительное и слуховое восприятие, мелкую моторику;
2) развивать фонематические процессы: фонематическое восприятие, анализ, синтез, фонематические представления;

11. Оқу материалын ұсынудың дәйектілігі мен шоғырлану қағидасы оқу тапсырмаларын, жаттығуларды таңдауды қамтиды, оның құрамдас бөліктері арасында логикалық байланыс орнатылған кезде, үйренген білім мен дағдылар жаңа дағдылардың ажырамас бөлігі болып табылады.
12. Оқытудың әлеуметтік бейімделу бағытының қағидасы әлеуметтік өмірге қатысу үшін қажетті мінез-құлық нормаларын, өмірлік, коммуникативтік дағдыларды игеру бойынша арнайы жұмысты қамтиды.
13. Арнайы педагогикалық көшбасшылық қағидасы өз іс-әрекетін өз бетінше ұйымдастырудың қиындықтарымен, кезең-кезеңімен ұйымдастыру мен нұсқау беру қажеттілігімен, мұғалімнің тұрақты бағыттаушы көмегімен анықталады.
14. Сауат ашуға оқыту үрдісі фонематикалық есту қабілетін дамытуға, дыбыстық-әріптік талдауға, ойлау операцияларын қалыптастыруға бағытталған дыбыстық аналитикалық-синтетикалық әдіс негізінде жүзеге асырылады.
15. Сауат ашуға оқыту негізінде қарапайым оқу материалынан күрделіге деген жалпыдидактикалық талап жатыр. Сонымен қоса білім алушылардың тіл кемшіліктерін ескеру және сақталған еліктеуіш қабілеттері мен көрнекі-әрекеттік ойлауға сүйену жатыр.
16. Сауат ашуға оқыту үрдісі дыбыстық талдау-жинақтау әдісі негізінде іске асырылады, оны зияты зақымдалған оқушыларға қолдану ерекшеліктері мынада:
1) зияты сақталған оқушыларды оқыту кезінде қабылданған әрбір дыбыс пен әріппен, буын, сөзбен танысу мерзімінің ұзаруы;
2) ұқсас және жиі араласатын дыбыстармен (жұптасқан дауысты және дауыссыз, қатаң және ұяң), бірінен соң бірі емес, дыбысқа қажетті уақыт бөліп, сәл уақыт өткен соң танысу қажеттілігі;
3) біртиптес дыбыстардың ішінен алдымен жеңіл меңгерілетін дыбыстарды ("С" дыбысын "Ш" дыбысынан бұрын) оқып танысу;
4) ұқсас дыбыстар мен әріптерді, буындарды, сөздерді бөлек мұқият зерттегеннен кейін оларды саралауға арнайы уақыт бөлу;
5) зияты сақталған оқушыларды оқыту кезінде қабылданған тәртіппен салыстырғанда дыбыстармен және әріптермен танысу тәртібін өзгерту;
17. Дыбыстар мен әріптерді зерттеу дәйектілігі дыбыстарды сөйлеуден, айтылымнан, дыбыстарды буындарға біріктірудегі қиындықтарды ескере отырып орнатылады.
18. Зияты зақымдалған оқушыларды сауат ашуға оқытудың әліппе кезеңін кезеңнен кезеңге оқу дағдыларын қалыптастыру міндеттерін күрделендіре отырып, төрт кезеңге бөлуге болады. Бірінші кезеңде олар келесі дыбыстармен танысады: а, т, л, п, н, у, ғ; екінші кезеңде - дыбыстармен й, м, о, ш, б, д, с, и, ы, қ; үшінші кезеңде: е, к, і, г, з, ү, ң, ж, ұ, в, ф, ө, ә, х; төртінші кезеңде: р, я, ю, е, ч, щ, һ, э, ч, ъ, ь. Дыбыстар мен әріптерді мұндай кезектілікпен алғанда мынандай жағдайлар ескерілді: онтогенезде тіл дыбыстарының шығу кезектілігі, дыбыстардың жеңіл айтылуы, шатастыратын дыбыстардың алшақтығы т.б.

11. Принцип последовательности и концентричности предъявления учебного материала предполагает такой подбор учебных заданий, упражнений, когда между его составными частями устанавливается логическая связь, усвоенные знания и умения являются составной частью новых навыков.
12. Принцип социально-адаптирующей направленности обучения предполагает специальную работу по освоению необходимых для участия в социальной жизни норм поведения, жизненных, коммуникативных навыков.
13. Принцип специального педагогического руководства обусловлен трудностями самостоятельной организации собственной деятельности, потребности в пошаговой организации и инструктаже, постоянной направляющей помощи педагога.
14. Процесс обучения грамоте осуществляется на основе звукового аналитико-синтетического метода, ориентированного на развитие фонематического слуха, звуко-буквенного анализа, формирование мыслительных операций.
15. В основе обучения грамоте лежит общедидактическое требование от простого учебного материала к сложному. Кроме того, следует учитывать языковые недостатки обучающихся и опираться на сохраненные компенсаторные способности и наглядно-деятельностное мышление.
16. Процесс обучения грамоте реализуется на основе метода звукового анализа-обобщения, особенности применения которого у обучающихся с нарушением интеллекта заключаются в следующем:
1) увеличение сроков на изучение каждого звука и буквы, слога, слова принятых при обучении школьников с сохранным интеллектом;
2) необходимость сходные и часто смешиваемые звуки (парные звонкие и глухие, твердые и мягкие), изучать не один за другим, а через некоторый промежуток времени, достаточный для усвоения каждого звука в отдельности;
3) необходимость изучать раньше те из однотипных звуков, которые легче усваиваются ("С" раньше "Ш");
4) выделение специального времени на дифференциацию сходных звуков и букв, слогов, слов после тщательного изучения их в отдельности;
5) изменение порядка знакомства со звуками и буквами по сравнению с порядком, принятым при обучении школьников с сохранным интеллектом.
17. Последовательность изучения звуков и букв установлена с учҰтом трудностей выделения звуков из речи, произношения, слияния звуков в слоги.
18. Выделяются четыре этапа букварного периода обучения грамоте школьников с нарушением интеллекта с постепенным усложнением задач формирования навыков чтения от этапа к этапу. На первом этапе знакомятся со следующими звуками: а, т, л, п, н, у, ғ; на втором этапе - со звуками й, м, о, ш, б, д, с, и, ы, қ; на третьем этапе: е, к, і, г, з, ү, ң, ж, ұ, в, ф, ө, ә, х; на четвертом этапе: р, я, ю, е, ч, щ, һ, э, ч, ъ, ь. При таком последовательном подборе звуков и букв учитывались следующие условия: последовательность происхождения звуков языка в онтогенезе, легкое произношение звуков, расхождение запутанных звуков и др.

19. Бағдарламаның түзету бағытын іске асыру арнайы әдістер мен тәсілдерді пайдалана отырып жүзеге асырылады:
1) ойындар (сайыстар, лото, домино);
2) жаттығулар (тыныс алу, мимикалық, артикуляциялық гимнастика);
3) дыбыс айтуды машықтандыруға және сөздердің буындық құрамын талдауға бағытталған жаттығулар (имитациялық ойындар, танысқан дыбыстармен буындар айту т.б.);
4) драматизация;
5) "шағын мөлшер" әдісі;
6) арнайы техникалық құралдарды пайдалану (арнайы компьютерлік бағдарламалар, АКТ-технологиялар);
7) ырғақты сәттер, шаршаған кезінде демалыс минуттары.
20. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің пәнаралық байланысы "Айналадағы әлем", "Математика", "Қол еңбегі" "Бейнелеу өнері" оқу пәндерімен белгіленеді.
3-тарау. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің мазмұны
21. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі - аптасына 5 сағат, оқу жылында 165 сағатты құрайды.
22. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің бағдарламасы 1 сыныпта сауат ашудың әліппеге дейінгі және әліппе кезеңдерін қамтиды. Қажет болған жағдайда әліппе кезеңі 2-сыныпта жалғасын табуы мүмкін.
23. Оқу пәнінің мазмұнын іріктеу бірліктері:
1) қазақ тіліндегі дыбыстар мен әріптер жүйесі;
2) тіл бірліктері: мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс;
3) қазақ тілінің грамматикалық құбылыстары;
4) орфографиялық және пунктуациялық нормалар минимумы;
5) балалар көркем әдебиетінің шығармалары.
24. Бағдарламаның негізгі мазмұны:
Сауат ашуға оқыту үрдісінде келесі кезеңдер жүзеге асырылады: әліппеге дейінгі – 40 сағат, әліппе – 125 сағат.
25. Әріптік кезеңде сауат ашуға оқытудың бірінші және екінші кезеңдерінің әріптері келесі ретпен қайталанады:
1) 1 кезең: а, т, л, п, н, у, ғ;
2) 2 кезең: й, м, о, ш, б, д, с, ы, и, қ;
26. Әріптерді келесі ретпен оқи отырып сауат ашуға оқытудың үшінші және төртінші кезеңдері жүзеге асырылады:
1) 3 кезең: е, к, і, г, з, ү, ң, ж, ұ, в, ф, ө, ә, х;
2) 4 кезең: р, я, ю, е, ч, щ, һ, э, ч, ъ, ь.
27. Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) білім алушылардың мүмкіндіктерін зерттеу (жалпы және сөйлеу тілінің даму деңгейін анықтау, 0-сыныпта қалыптасқан білім, дағдыларының жағдайын анықтау);
2) оқу әрекетіне қызығушылығын көтеру;
3) сөйлеу дағдыларын дамыту;
4) қарым-қатынас дағдыларын қалыптастыру (топтық қарым-қатынас, диалог, сахналау, рөлдік ойындар);
5) тіл туралы алғашқы түсініктерді қалыптастыру (сөз, сөйлем, буын, дыбыс);
6) фонематикалық қабылдауды, талдауды, жалпылауды дамыту;
7) дыбыстардың дұрыс айтылуын қалыптастыру;

19. Реализация коррекционной направленности программы осуществляется с использованием специальных методов и приемов:
1) игры (конкурсы, лото, домино);
2) упражнения (дыхательная, мимическая, артикуляционная гимнастика);
3) упражнения, направленные на отработку звукопроизношения и анализ слогового состава слов (имитационные игры, проговаривание слогов со знакомыми звуками и др.);
4) драматизация;
5) метод "малых форм;
6) использование специальных технических средств (специальные компьютерные программы, ИКТ-технологии);
7) ритмичные моменты, минуты отдыха при утомлении.
20. Межпредметные связи учебного предмета "Букварь, Обучение грамоте" устанавливаются с учебными предметами "Мир вокруг", "Математика", "Ручной труд", "Изобразительное искусство".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Әліппе, Ана тілі"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Әліппе, Ана тілі"
21. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Әліппе, Ана тілі" составляет - 5 часов в неделю, 165 часов в учебном году.
22. Программа учебного предмета "Әліппе, Ана тілі" включает в себя добукварный и букварный периоды обучения грамоте в 1 классе. При необходимости букварный период будет продолжен во 2 классе.
23. Единицы отбора содержания учебного предмета:
1) система звуков и букв казахского языка;
2) единицы языка: текст, предложение, слово, слог, звук;
3) грамматические явления казахского языка;
4) минимум орфографических и пунктуационных норм;
5) произведения детской художественной литературы.
24. Базовое содержание Программы:
В процессе обучения грамоте реализуются следующие этапы: добукварный – 40 часов, букварный – 125 часов.
25. В букварном периоде осуществляется повторение букв первого и второго этапов обучения грамоте в следующей последовательности:
1) 1 этап: а, т, л, п, н, у, ғ;
2) 2 этап: й, м, о, ш, б, д, с, ы, и, қ.
26. Реализуются третий и четвертый этапы обучения грамоте с изучением букв в следующей последовательности:
1) 3 этап: е, к, і, г, з, ү, ң, ж, ұ, в, ф, ө, ә, х;
2) 4 этап: р, я, ю, е, ч, щ, һ, э, ч, ъ, ь.
27. Задачи добукварного периода:
1) изучение возможностей обучающихся (определение уровня общего и речевого развития, определение состояния знаний, умений, сформированных в 0 классе);
2) повышение интереса к чтению;
3) развитие навыков речевого общения;
4) привитеи коммуникативных навыков (общение в группе, диалог, инсценирование, ролевые игры);
5) формирование первичных представлений о языке (слово, предложение, слог, звук);
6) развитие фонематического восприятия, анализа, обобщения;
7) формирование правильного произношения звуков;

8) ауызша және жазбаша сөйлеу тілін қалыптастыру;
9) көріп қабылдауын, кеңістіктік қабылдауды және түсінуді қалыптастыру;
10) қолдың ұсақ моторикасын, каллиграфия және графика ережелерін дамыту және қолды жазуға дайындау;
11) оқу іс-әрекетінің дағдыларын қалыптастыру (партада дұрыс отыру, мұғалімнің айтқанын және түсіндіргенін тыңдау, ойынға жауап беру немесе айту үшін қолын көтеру, сыныптан шығуға рұқсат сұрау).
28. Сауат ашудың әліппе кезеңі екінші тоқсанда әліппені оқытудың бірінші және екінші кезеңдерінің әріптерімен танысудан басталады да, үшінші және төртінші тоқсандарда үшінші және төртінші кезеңдердің әріптерімен танысумен жалғасады. Мұғалім дыбыспен және әріппен танысуға арналған сағат санын оқу материалын меңгеруді, оқу мақсаттарына, жеке психофизикалық ерекшеліктеріне, сынып оқушыларының танымдық қабілеттері мен мүмкіндіктеріне қол жеткізуді, сондай-ақ әрбір кезеңнің міндеттерін шешуді ескере отырып, дербес белгілейді
29. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) қазақ тілі әліпби әріптерімен танысу, танысып жатқан дыбыстардың артикуляциясын меңгеру;
2) фонематикалық үрдістерді дамыту (тіл дыбыстарын қабылдау, танысып жатқан дыбыстың сөздегі орнын табу: бірінші, соңғы);
3) әліпби әріптерінің қызметтерін меңгеру, бас және жазба, баспа және жазу әріптерінің айырмашылықтары;
4) "дауысты", "дауыссыз", "екпін" түсініктерімен танысу;
5) танысқан дыбыстарды әріптермен сәйкестендіру;
6) тіл бірліктері (дыбыс, буын, сөз, сөйлем, мәтін) туралы қарапайым түсініктерін бекіту;
7) дыбыстардан буын жасау, кері, тік ашық, тік жабық буындарды, қосып оқу, меңгерген буын құрамымен, сөйлем, шағын мәтіндерді оқу дағдыларын жетілдіру;
8) байланысты монологтық және диалогтік сөйлеу тілін қолжетімді деңгейде дамыту;
9) әріп, буын, сөз, сөйлемдерді жазуда каллиграфиялық жазу дағдыларын қалыптастыру;
10) ауызша және жазбаша сөйлеу тілін қалыптастыру;
11) сөздік қорын кеңейту және белсендіру;
12) ауызша және көркем әдебиет арқылы ұлттық құндылықтарға құрметпен қарауға тәрбиелеу.
30. Бағдарламаның мазмұны 3 бөлімді қамтиды:
1) "Тындалым және айтылым";
2) "Оқылым";
3) "Жазылым".
31. "Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) негізгі тілдік бірліктерді (сөйлеу, сөз, сөйлем, мәтін) ажырату;
2) тыңдалған материалды түсіну;
3) тіл нормаларын сақтай отырып қарым қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу;
4) сөйлемдер құрастыру;
5) сөздің дыбыстық формасында бағдарлау.
32. "Оқылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:

8) формирование устной и письменной речи;
9) формирование зрительного восприятия, пространственного восприятия и понимания;
10) развитие мелкой моторики рук, правил каллиграфии и графики и подготовка руки к письму;
11) формирование навыков учебной деятельности (умение правильно сидеть за партой, слушать то, что говорит и объясняет учитель, поднимать руку, чтобы ответить или сказать игру, просить разрешения выйти из класса).
28. Букварный период обучения грамоте начинается во второй четверти с повторения букв первого и второго этапов изучения алфавита, и продолжается в третьей и четвертой четвертях изучением букв третьего и четвертого этапов. Количество часов на знакомство со звуком и буквой учитель устанавливает самостоятельно с учетом усвоения учебного материала, достижения учебных целей, индивидуальных психофизических особенностей, познавательных способностей и возможностей, обучающихся класса, а также решения задач каждого этапа.
29. Задачи букварного периода:
1) знакомство с буквами казахского алфавита, усвоение правильной артикуляции изучаемых звуков;
2) развитие фонематических процессов (восприятие звуков языка, нахождение места изучаемого звука в слове: первый, последний);
3) освоение функции букв алфавита, различий заглавной и прописной, печатной и прописной букв;
4) ознакомление с понятиями "гласные", "согласные звуки", "ударение";
5) соотнесение изученных звуков с буквами;
6) закрепление элементарных понятий о языковых единицах (звук, слог, слово, предложение, текст);
7) совершенствование навыков слияния звуков в слоги, плавного чтения обратных, прямых открытых слогов, прямых закрытых слогов, слов из усвоенных слоговых структур, предложений, коротких текстов;
8) развитие связной монологической и диалогической речи на доступном речевом уровне;
9) формирование навыков каллиграфического письма при написании букв, слогов, слов, предложений;
10) формирование устной и письменной речи;
11) обогащение и активизация словарного запаса;
12) воспитание уважительного отношения к национальным ценностям через устную и художественную литературу.
30. Содержание программы включает 3 раздела:
1) "Аудирование (слушание) и говорение";
2) "Чтение";
3) "Письмо".
31. Раздел "Аудирование (слушание) и говорение" включает следующие подразделы:
1) различение основных единиц речи (текст, предложение, слово);
2) понимание прослушанного материала;
3) участие в различных ситуациях общения соблюдать нормы языка;
4) составление предложений;
5) ориентирование в звуковой форме слова.
32. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:

1) сұрақтарды және жауаптарды дұрыс құрастыру;
2) фонетикалық-фонематикалық түсініктерін дамыту, сөздік қорын кеңейту;
3) оқу дағдыларын дамыту;
4) тілдің интонациялық анықтылығын ұстану.
33. "Жазылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) көріп қабылдауын және кеңістікте бағдарлауын дамыту (әліппеге дейінгі кезең);
2) қарапайым графикалық дағдыларды меңгеру;
3) жазу дағдыларын қалыптастыру;
4) тіл бірліктерін белгілеудің шартты-графикалық формаларын қолдану (дыбыс, сөз, сөйлем).
34. Білім берудің негізгі мазмұны:
35. Тындалым (есту) және айтылым (ауызша сөйлеу тілін және фонематикалық естуін дамыту), әліппеге дейінгі кезең:
1) қоршаған орта дыбыстарын тындау және ажырату, тындап үйрену, тіл дыбыстарын анық айту;
2) мұғалім мен білім алушылардың сөзін тындау білігін қалыптастыру, аудио/бейне жазбаларды, естігенінің мағынасын түсіну, сұрақтарға нақты дұрыс жауап беру;
3) қарым- қатынастың вербалды емес құралдарын (интонация, ым-ишара, жесттер, қалыптар) қолдану; сөйлеудің негізгі ережелерін (ырғақ, екпін, темп, кідіріс) сақтау;
4) коммуникативтік мақсаттарға сәйкес қарым-қатынас дағдыларын дамыту (топта қарым-қатынас жасау, диалогқа қатысу, сахналау, рөлдік ойындар);
5) мұғалімнің ауызша берілген қарапайым тапсырмаларын орындау; өз өтініштері мен тілектерін білдіру;
6) әр түрлі заттардың атауы және олардың негізгі қасиеттері бойынша сипаттамасы;
7) жаңылтпаштар, санамақ, мақал-мәтел, жұмбақтарды жаттау арқылы артикуляциялық аппаратты дамыту;
8) суреттер бойынша, көрген, бастан өткерген және естіген/оқыған бақылаулар бойынша әңгімелер, басқа адамдардың іс-әрекеттері мен тәжірибелеріне көзқарасты жеткізу, өздерінің эмоционалдық күйлерін жеткізу тәсілдері;
9) сюжеттік суреттер сериясына және мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, ертегілер мен шағын мәтіндерді тыңдау және айту, ертегілерді драматизациялауға қатысу;
10) тындаған мәтіннің мазмұнын түсіну, тындаған/оқыған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
36. Тындалым (есту) және айтылым (ауызша сөйлеу тілін және фонематикалық естуін дамыту), әліппе кезеңі:
1) заттарды топтастыру және жалпылама сөздер іріктеу; сұрақтарға толық жауап беру біліктерін қалыптастыру;
2) сөйлеу әдебіне сай сөздерді қолдану, лексикалық тақырыптар негізінде сөздік қорын молайту;
3) сөздің мағынасын және мәнін түсіну, сөздерді орынды пайдалану;
4) сөздерді орфоэпия нормаларына сай қолдану, сөздерде екпінді дұрыс қою;
5) білім алушыларды берілген және қызықтыратын тақырыптар бойынша монологтік және диалогтік формаларда мәлімдемелер құра білу қабілетін қалыптастыру;

1) формулирование вопросов и ответов;
2) развитие фонетико-фонематических представлений, обогащение словарного запаса;
3) формирование навыков чтения;
4) соблюдение интонационной выразительности речи.
33. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) развитие зрительного восприятия и ориентировки в пространстве (добукварный период);
2) развитие элементарных графических навыков;
3) формирование навыков письма;
4) использование условно-графических форм изображения единиц речи (звук, слово, предложение).
34. Базовое содержание образования:
35. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха), добукварный период:
1) слушание и различение звуков окружающей действительности, умение прислушиваться, чҰтко произносить звуки речи;
2) формирование умения слушать речь учителя и обучающихся, понимать аудио/видеозаписи, смысл услышанного, четко правильно отвечать на вопросы;
3) использование невербальных средств общения (интонация, жесты, мимика, позы); соблюдение основных правил речи (ритм, ударение, темп, пауза);
4) развитие навыков общения в соответствии с коммуникативными целями (общение в группе, участие в диалоге, инсценирование, ролевые игры);
5) выполнение простых поручений по словесному заданию учителя; выражение своих просьб и желаний;
6) называние различных предметов и характеристика их по основным свойствам;
7) развитие артикуляционного аппарата через заучивание скороговорок, чистоговорок, стихотворений, считалок, пословиц, поговорок, загадок;
8) беседы по картинкам, по наблюдениям об увиденном, пережитом и услышанном/прочитанном, передача отношения к поступкам и переживаниям других людей, способы передачи собственных эмоциональных состояний;
9) слушание и рассказывание сказок и небольших текстов с опорой на серию сюжетных картинок и вопросы учителя, участие в драматизации сказок;
10) понимание содержания прослушанного текста, ответы на вопросы по содержанию прослушанного/прочитанного текста,
36. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха), букварный период:
1) классификация предметов и подбор обобщающих слов; формирование умения давать полные ответы на вопросы;
2) использование слов речевого этикета, расширение словарного запаса на основе лексических тем;
3) понимание значения и смысла слова, употребление слова по назначению;
4) произношение слов согласно орфоэпическим нормам, правильная постановка ударения в словах;
5) формирование умений строить высказывания в монологической и диалогической формах на заданные и интересующие обучающихся темы;

6) тыңдалған / оқылған мәтінді қайталау (иллюстрациялар, тірек сөздер, мұғалімнің сұрақтары бойынша);
7) сюжеттік сурет бойынша, суреттер сериясы бойынша, берілген тақырып бойынша сөйлемдер, қысқа мәтіндер құрастыру;;
8) мұғалімнің дауысынан қысқа тақпақтарды жаттау.
Ескертпе: тындалымға берілетін материал көлемі: 1-2 мин.; тындауға көркем әдебиет шығармасы 15 сөзден 0,5- 1 бетке дейін (сюжетті суретті қосқанда) болуы тиіс.
37. Оқылым, әліппеге дейінгі кезең:
1) заттың сурет пен сөзбен байланысы, "сөз" ұғымы, сөздің шартты-графикалық белгіленуі (жолақшамен);
2) "сөйлем" ұғымы, сөйлемнің шартты-графикалық сызбасы; сөйлемді сөздерге бөлу;
3) берілген шартты-графикалық схема арқылы сурет бойынша, орындалған іс-әрекет бойынша ұсыныстар жасау;
4) сөйлеу интонациясын (сөйлемнің соңындағы интонация, хабарлама, сұрақ, леп, кідірістер) дұрыс қолдану және сақтау;
5) сөздің буындық құрамының графикалық сызбасын құру, екпінді белгілеу;
6) сөйлеу дыбыстарын тыңдау және нақты айту, артикуляциялық жаттығулар жасау;
7) терминологияны қолданбай сөзден дауысты және дауыссыз дыбыстарды таңдау; берілген дыбыстардан басталатын сөздерді тану және атау; дауысты дыбыстардың шартты белгісі - қызыл және дауыссыз дыбыстар – көк түспен;
8) мұғалім оқыған материал мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
9) әртүрлі жанрдағы шығармаларды ерекшеліктері негізінде тану (жаңылтпаш, жұмбақ, мақал-мәтел, тақпақ, әңгіме, ертегі);
10) шығармада не туралы айтылғанды белгілеу.
38. Оқылым, әліппе кезеңі (1 және 2-кезеңдер):
1) бірінші және екінші кезең дыбыстарын қайталау: 1-кезең: а, т, л, п, н, у, ғ; 2-кезең: й, м, о, ш, б, д, с, ы, и, қ;
2) артикуляциялық, акустикалық, функционалдық аспектілерді ескере отырып, дыбыстарды дауысты және дауыссыз дыбыстарға жіктеу (дауысты дыбыстар еркін айтылады, дауыссыз дыбыстар кедергімен айтылады, дауысты дыбыстар дауыспен айтылады, дауыссыз дыбыстар дауыс пен шудан тұрады (ұяң), тек шудан (қатаң), дауыссыз дыбыстар тек дауысты дыбыстармен бірге буын құрайды);
3) берілген дыбыстың сөзде барын белгілеу, оның сөздегі орнын анықтау: басында, соңында, ортасында, берілген дыбысқа сөздерді таңдау, көрнекілікке сүйене отырып, берілген дыбысқа сөздерді таңдау;
4) дыбыстың әріппен байланысы; дыбыс пен әріптің дифференциациясы (дыбыстарды естиміз және айтамыз, әріптерді көреміз, жазамыз, оқимыз);
5) әріптің бейнесін есте сақтау (бас әріппен);
6) "буын" ұғымы; сөздерді буындарға бөлу және сөздердің жай айтылуы; екпінді буынды табу;
7) буынның (сөздің) графикалық дыбыстық моделінен схемалық модельдегі дыбыстарды әріптік белгілеуге көшу; дауысты әріпке бағдарланған буынның (сөздің) дыбыстық әріптік моделін "оқу";

6) пересказ прослушанного/прочитанного текста (по иллюстрациям, опорным словам, вопросам учителя);
7) составление предложений, коротких текстов по сюжетной картинке, по серии картинок, на заданную тематику;
8) разучивание коротких стихотворений с голоса учителя.
Примечание: объем материала, подаваемого на слушание: 1-2 мин.; произведение художественной литературы на прослушивание должно составлять от 15 слов до 0,5 - 1 страницы (включая сюжетные картинки).
37. Чтение, добукварный период:
1) соотнесение предмета с картинкой и словом, понятие "слово", условно-графическое обозначение слова (полоской);
2) понятие "предложение", условно-графическая схема предложения; деление предложения на слова;
3) составление предложений по картинке, по выполненному действию, по заданной условно-графической схеме;
4) правильное использование и соблюдение интонации речи (интонация конца предложения, сообщение, вопрос, восклицание, паузы);
5) составление графической схемы слоговой структуры слова, определение ударения;
6) слушание и четкое произношение звуков речи, выполнение артикуляционных упражнений;
7) выделение из слов гласных и согласных звуков без использования терминологии; узнавание и называние слов, начинающихся с данных звуков; условное обозначение гласных - красным и согласных - синим цветом;
8) ответы на вопросы по содержанию материала, прочитанного учителем;
9) узнавание произведений разных жанров на основе их особенностей (скороговорка, загадка, пословица, поговорка, стихотворение, рассказ, сказка),
10) определение, о чем говорится в произведении.
38. Чтение, букварный период (1 и 2 этапы):
1) повторение звуков первого и второго этапов: 1 этап: а, т, л, п, н, у, ғ; 2 этап: й, м, о, ш, б, д, с, ы, и, қ;
2) классификация звуков на гласные и согласные с учетом артикуляционного, акустического, функционального аспектов (гласные произносятся свободно, согласные с преградой, гласные состоят из голоса, согласные – из голоса и шума (звонкие), только шума (глухие), согласные образуют слог только вместе с гласным);
3) определение наличия данного звука в слове, определение его места в слове: в начале, в конце; в середине, подбор слов на заданный звук, подбирать слова к заданному звуку опираясь на наглядность;
4) соотнесение звука с буквой; дифференциация звука и буквы (звуки мы слышим и произносим, буквы видим, пишем, читаем);
5) запомнить образ буквы (заглавной, прописной);
6) понятие "слог"; деление слов на слоги и неторопливое произношение слов; нахождение ударного слога;
7) переход от графической звуковой модели слога (слова) к буквенному обозначению звуков в схематической модели; "чтение" звукобуквенной модели слога (слова) с ориентировкой на гласную букву;

8) дыбыстар/әріптер қатарынан ұсынылған дыбыс/әріпті табу;
9) әріптердің бейнесін еске түсіру (баспа, жазба);
10) үйренген дыбыстар мен әріптерден кері, түзу және үш әріптен тұратын жабық буындардың қалыптасуы, бұл буындарды дауысты дыбыстардың ұзақ және қысқа айтылуымен оқи білу; кері және тікелей ашық буындарды салыстыру, осы буындардан сөздерді оқу; сөйлемдер мен қысқа мәтіндерді буын арқылы оқу;
11) үшінші кезең дыбыстарымен танысу (е, к, і, г, з, ү, ң, ж, ұ, в, ф, ө, ә, х); дыбыс пен әріпті сәйкестендіру; сөзде берілген дыбыстың бар жоғын табу, дыбыстың орнын табу: басы, ортасы, соңы, берілген дыбысқа сөздер ойлап табу;
12) үйренген дыбыстар мен әріптерден кері, тікелей және үш әріптен тұратын жабық буындардың қалыптасуы: ат, та, нан, лак;
13) таныс сөздермен сөйлемдерді оқу, суреттердің астындағы жазуларды, қысқа мәтіндерді оқу;
14) төртінші кезең дыбыстары мен әріптерімен танысу (р, я, ю, е, ч, щ, һ, э, ч, ъ, ь); дыбыс пен әріпті сәйкестендіру; сөздегі дыбыстың бар/жоғын табу, сөздегі дыбыстардың кезектілігін табу; аффрикаттар: ц және ч;
15) э, ъ әріптерімен буындар және сөздер оқу;
16) сөздің ортасында дауыссыз дыбыстар қатар келген буындарды жасау және оқу: рда, ырм, арл, алд;
17) меңгерілген буын құрамынан құрылған сөздерді жасау және оқу, сөйлемдерді, шағын мәтіндерді буындап нақты анық етіп оқу;
18) тыныс белгілеріне сәйкес сөйлемдерді интонациялау: нүкте, сұрақ және леп белгілері, үтірмен үзілістерді сақтау; бір сөйлемді екіншісінен бөлетін үзілістерді сақтау;
19) оқылған мазмұнға қатысты сұрақтарға жауаптар, суреттерге сүйене отырып және сүйенбей, оқылған мазмұнға деген көзқарасын білдіру (ұнайды / ұнамайды, өйткені....);
20) оқылған мәтіннің мазмұнын түсіну;
21) мәтінді мәнерлеп оқу, рөлдер бойынша оқу.
Ескерту: оқуға ұсынылған мәтіннің көлемі әліппе кезеңінің басында 4-6 сөйлемнен және соңында 10-12 аспауы тиіс. Әрбір сөйлемдегі сөздердің саны 2-6 дан аспауы керек.
39. Жазылым, әліппеге дейінгі кезең:
1) негізгі түстерді табу және ажырату;
2) заттарды белгілі кезектілікте орналастыру, заттарды түрі, түсі, көлемі, пішіні, мөлшері бойынша ажырату;
3) заттар мен геометриялық пішіндерді материалы, атауы, түрі, түсі, пішіні, мөлшері бойынша топтастыру;
4) әріптердің графикалық бейнесін білдіретін түрлі-түсті жолақтардан, әртүрлі комбинациялардағы пластикалық материалдардан жасау;
5) жолақтардың кезектілігін түсі, өлшемі және орналасуы бойынша ажырату, бүтінді құрама элементтерге бөлу және бүтінді жеке бөліктерден қалпына келтіру;

8) нахождение предложенного звука/буквы в ряду звуков/букв;
9) вспомнить изображения букв (печатные, письменные);
10) образование из усвоенных звуков и букв обратных, прямых и трехбуквенных закрытых слогов, умение читать эти слоги с протяжным и кратким произношением гласных; сравнение обратных и прямых открытых слогов, чтение слов из этих слогов; чтение предложений и коротких текстов в послоговой разбивке;
11) знакомство со звуками третьего этапа (е, к, і, г, з, ү, ң, ж, ұ, в, ф, ө, ә, х); соотнесение звука и буквы; нахождение в слове наличия заданного звука, нахождение места звука: начало, середина, конец, придумывание слов на заданный звук;
12) образование из усвоенных звуков и букв обратных, прямых и трехбуквенных закрытых слогов: ат, та, нан, лақ;
13) чтение предложений со знакомыми словами, чтение надписей под картинками, коротких текстов;
14) изучение звуков и букв четвертого этапа (р, я, ю, е, ч, щ, һ, э, ч, ъ, ь); соотнесение звука с буквой; определение наличия/отсутствия звука в слове, определение последовательности звуков в слове; аффрикаты: ц және ч;
15) чтение слогов и слов с буквами э, ъ;
16) образование и чтение слогов, в которых согласные в середине слова соседствуют: рда, ырм, арл, алд;
17) образование и чтение слов из усвоенных слоговых структур, отчетливое послоговое чтение предложений, небольших текстов;
18) интонирование предложений в соответствии со знаками препинания: точка, вопросительный и восклицательный знаки, соблюдение пауз при запятой; соблюдение пауз, которые отделяют одно предложение от другого;
19) ответы на вопросы по содержанию прочитанного, с опорой и без опоры на картинки, выражать свое отношение к содержанию прочитанного (нравится/не нравится, потому что ....);
20) понимание содержания прочитанного текста;
21) выразительное чтение текста, чтение по ролям.
Примечание: объем текста, предоставленного для чтения, не должен превышать 4-6 предложений в начале букварного периода и 10-12 предложений в конце. Количество слов в каждом предложении не должно превышать 2-6.
39. Письмо, добукварный период:
1) определение и различение основных цветов;
2) расположение предметов в указанном порядке, различение предметов по цвету, по форме, по размеру, по объему;
3) классификация предметов и геометрических фигур по материалу, по названию, по цвету, по форме, по размеру, по объему;
4) воспроизведение из цветных полосок, пластических материалов различных сочетаний, напоминающих графический образ букв;
5) различение сочетаний полосок по цвету, размеру и расположению, членение целого на составные элементы и восстановление целого из отдельных частей;

6) жазу гигиенасы ережелерімен танысу; жазу кезінде дұрыс отыру, дәптердің орналасуы, қарындашты, қаламды дұрыс ұстау;
7) дәптер бетінде бағдарлау білігін қалыптастыру (жазу жолы, жазу жолы арасы, жазу жолының жоғарғы және төменгі жолдары, тік және көлденең сызықтар); оқулық бетінің кеңістігінде (беттің жоғарысы, төмені);
8) қолдың ұсақ моторикасын дамыту (саусақ жаттығуларын орындау, заттармен іс-әрекеттер; бояу, сурет салу, мозаиканың оюларын құру, сұлба бойынша сызу, контуры бойынша сызу, нүктелерді қосу, қағаз бетінде әртүрлі бағыттарда бояу, штрихтау, тақтада бормен жазу);
9) дәптерге орнаменттік сурет салу (тік және қисық сызықтардан тұратын жолақтар сызу, қисық сызықтарды сызу, пішіндері әріптерге ұқсайтын заттарды салу, таныс заттарды салу, геометриялық пішіндердің оюларын салу, толқынды сызықтардан жолақтар салу);
10) әріптердің элементтерін жазу (тік таяқша, төменгі жағы дөңгеленген тік таяқша, жоғарғы жағы дөңгеленген таяқша, жарты сопақ, сопақ, бас әріптердің элементтері);
11) схемалар арқылы сөздің дыбыстық құрамын модельдеу;
12) сөйлемді моделдеу.
40. Жазылым, әліппе кезеңі:
1) каллиграфиялық жазу дағдыларын қалыптастыру: қолжазба әріптердің (кіші және үлкен) графикалық бейнесін талдау, олардың құрылымдық элементтерін салыстыру, әріптер элементтерін жазу;
2) каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып, кіші және бас әріптер мен олардың қосылыстарының (жоғарғы, орта, төменгі үзбелі және үзбей) кері және тікелей буындарда, сөзбен айтқанда, сөйлемдерде жазылуы;
3) жазылуы дыбыстық-әріптік талдаудан кейін айтылуымен сәйкес келмейтін қолмен жазылған қаріптен әріптерді, буындарды, сөздерді, сөйлемдерді өз бетінше жазу;
4) кеспелі әліпби әріптерінен алдымен құрап, кейін баспа қарпінен буын, сөздерді көшіріп жазу;
5) пунктуация қағидаларын ескеріп сөйлемдерді алдын ала модельдей отырып, оларды баспа қаріпінен есептен шығару: сөйлем соңындағы нүкте, леп белгісі, сұрақ белгілері;
6) терминологияны қолданбай тиісті атауларда бас әріппен жазу;
7) алдын ала дыбыстық-әріптік талдау жүргізіп, әріп, буын, сөздер диктантын жазу; буындап жазу тәсілін жетілдіру;
8) ережелерді ескере отырып сөйлем жазу: сөйлемнің басындағы бас әріп, сөйлемнің соңындағы нүкте, сөйлемдегі сөздердің бөлек жазылуы;

6) знакомство с правилами гигиены письма; правильная посадка при письме, расположение тетради, правильное удержание карандаша, ручки;
7) формирование умения ориентироваться в пространстве страницы тетради (рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные наклонные линии); в пространстве страницы учебника (вверху, внизу страницы);
8) развитие тонкой ручной моторики (выполнение упражнений пальчиковой гимнастики, в том числе с предметами; раскрашивание, рисование, составление узоров из мозаики, обводка по шаблону, трафарету, обводка по контуру, соединение по точкам, раскрашивание и штриховка в разных направлениях с соблюдением предела в тетради, письмо мелом на доске);
9) орнаментальное рисование в тетради (рисование бордюров, состоящих из отрезков прямых и ломаных линий, вычерчивание кривых линий, зарисовки предметов, напоминающих по форме буквы, рисование знакомых предметов, рисование бордюров из прямых, кривых и ломаных линий, рисование узоров из геометрических фигур, рисование бордюров из волнистых линий);
10) письмо элементов букв (прямая палочка, прямая палочка с закруглением внизу, с закруглением вверху, петелька, полуовалы, овалы, элементы заглавных букв);
11) моделирование звукового состава слова с помощью схем;
12) моделирование предложения.
40. Письмо, букварный период:
1) формирование навыков каллиграфического письма: анализ графического образа рукописных букв (строчных и прописных), сопоставление их структурных элементов, прописывание элементов букв;
2) письмо строчных и прописных букв и их соединений (верхнее, среднее, нижнее отрывное и безотрывное) в обратных и прямых слогах, в словах, в предложениях с соблюдением каллиграфических норм;
3) самостоятельное списывание с рукописного шрифта букв, слогов, слов, предложений, написание которых не расходится с произношением после звуко-буквенного анализа;
4) списывание слогов, слов с печатного шрифта после составления их из букв разрезной азбуки;
5) списывание с печатного шрифта предложений с предварительным их моделированием; с учетом правил пунктуации: точка, восклицательный, вопросительный знаки в конце предложения;
6) написание заглавной буквы в именах собственных, без использования терминологии;
7) письмо под диктовку букв, слогов, слов, предложений после предварительного звукобуквенного анализа; отработка способа послогового письма;
8) письмо предложений с учетом правил: заглавная буква в начале предложения, точка в конце предложения, раздельное написание слов в предложении;

9) сөз бен сөйлемнің алғашқы көрінісі, ұғымдардың түсініктерін ажырату: "зат" және "сөз" тақырыптың атауы ретінде;
10) алдын ала талдау жүргізіп жазылмай қалған әріп, буындарды сөздерде жазу;
11) сөздер-заттардың атаулары, қоршаған әлем құбылыстары, заттардың белгілерін білдіретін сөздер, сөйлеу кезіндегі, сөйлеу кезіне дейінгі, сөйлеуден кейінгі заттардың әрекеттерін білдіретін сөздер; бір затты, көптеген заттарды білдіретін сөздер;
Ескерту: тексерілетін жазу жұмыстарының көлемі: графикалық диктант - 1-3 белгі, әріп диктанты – 3-5 әріп, буын диктанты – 3-5 буын, сөздік диктант – 2-5 сөз, диктант – 8-12 сөз. Жазу жұмыстарының санын оқу материалын меңгеру деңгейі мен білім алушылардың жеке мүмкіндіктеріне қарай, мұғалім өзі белгілейді.
41. "Әліппе, Ана тілі" пәнін оқыту лексикалық тақырыптар негізінде іске асырылады: бірінші тоқсанда – "Өзім туралы", "Менің мектебім"; екінші тоқсанда – "Менің отбасым және достарым", "Бізді қоршаған әлем"; үшінші тоқсанда- "Саяхат", "Салт-дәстүр. Мерекелер"; төртінші тоқсанда – "Тағам және сусын", "Дені саудың - жаны сау!", аталмыш тақырыптар жылдың әрбір мезгіліне сай табиғаттағы құбылыстармен адам өмірімен байланысты.
42. Баспа әріптерінің графикалық бейнесін зерделеу кезінде әріптерді, олардың элементтерін әртүрлі қолданбалы материалдардан (қағаз жолақтары, картон, сым, таяқшалар, пластикалық материалдар) құрастыру қолданылады.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
43. Бағдарламада ұсынылған оқыту мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгіде бірінші белгі – сыныбын, екінші және үшінші белгі – бөлімнің және бөлімшенің реттік санын, төртінші белгі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 1.1.2.1 кодында "1" - сыныбы, "1.2" - бөлім және бөлімше, "1" - оқыту мақсатының реттік саны.
44. Бөлімдер бойынша оқыту мақсаттарының жүйесі:
"Тындалым және айтылым" бөлімі
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1.1. Негізгі тілдік бірліктерді (сөйлеу, сөз, сөйлем, мәтін) ажырату
1.1.1.1 мұғаліммен бірге, мұғалімнен кейін, хормен сөздерді, сөз тіркестерін, сөйлемдерді логикалық екпінді, кідірістерді, жай сөйлеу қарқынын сақтай отырып айту;
1.1.1.2 жаңылтпаш, санамақ, шағын тақпақтарды мұғалімнің дауысынан естіп және жаттау;
1.1.1.3 мұғалімнің көмегімен иллюстрациялар, макеттер, сахналау арқылы ертегілерді айту;
1.1.1.4 сөйлеу ағынынан, сөйлемнен жеке сөздерді табу;
1.1.1.5 сөзді және ол білдіретін затты ажырату;
1.1.1.6 сөз, сөйлем, буын, дыбысты ажырату;
1.1.1.7 мәтін мен мәтін тақырыбын ажырату;
1.1.1.8 графикалық сызбалар мен мұғалімнің сөзіне қарай ауызша және жазбаша сөйлеу тілін ажырату.

9) начальное представление о слове и предложении, разграничение понятий: "предмет" и "слово" как название предмета;
10) добавление пропущенной буквы, слога в словах при списывании с предварительным анализом;
11) слова-названия предметов, явлений окружающего мира, слова, обозначающие признаки предметов, слова, обозначающие действия предметов в момент говорения, до момента говорения, после говорения; слова, обозначающие один предмет, много предметов.
Примечание: объем проверочных письменных работ: графический диктант - 1-3 знака, буквенный диктант – 3-5 букв, слоговой диктант – 3-5 слогов, словарный диктант – 2-5 слов, диктант – 8-12 слов. Количество письменных работ устанавливается учителем в зависимости от уровня усвоения учебного материала и индивидуальных возможностей обучающихся.
41. Изучение предмета "Әліппе, Ана тілі" осуществляется на основе лексических тем: в первой четверти – "Все обо мне", "Моя школа"; во второй четверти – "Моя семья и друзья", "Мир вокруг нас"; в третьей четверти- "Путешествие", "Традиции и праздники"; в четвҰртой четверти – "Еда и напитки", "В здоровом теле - здоровый дух!", которые интегрируются с тематикой, отражающей изменения природы и жизни человека в разное время года.
42. При изучении графического образа печатных букв используется конструирование букв, их элементов из различного прикладного материала (полоски бумаги, картон, проволока, палочки, пластические материалы).
Параграф 2. Система целей обучения
43. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
44. Система целей обучения по разделам:
Раздел "Слушание и говорение"
Подраздел
Цели обучения
1.1. Различение основных единиц речи (текст, предложение, слово)
1.1.1.1 произносить совместно с учителем, после учителя, хором слова, фразы, предложения с соблюдением логического ударения, пауз, неторопливого темпа речи;
1.1.1.2 слушать и разучивать с голоса учителя скороговорки, чистоговорки, небольшие стихотворения;
1.1.1.3 рассказывать сказки с использованием иллюстраций, макетов, инсценировок с помощью учителя;
1.1.1.4 выделять отдельные слова из речевого потока, из предложения;
1.1.1.5 различать слово и предмет, который оно обозначает;
1.1.1.6 различать слово, предложение, слог, звук;
1.1.1.7 различать текст и заголовок текста;
1.1.1.8 различать устную и письменную речь с опорой на графические схемы и вопросы учителя.

1.2. Тыңдалған материалды түсіну
1.1.2.1 қаратпа сөзді тындау, естігені бойынша сұрақтарға жауап беру;
1.1.2.2 мұғалімнің сөздік нұсқауына бағдарлап, оқу тапсырмаларын орындау;
1.1.2.3 қысқа баяндау мәтіндері мен әр түрлі жанрдағы мәтіндерді тыңдау және ажырату (жаңылтпаштар, жұмбақтар, мақал-мәтелдер, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер);
1.1.2.4 тындаған мәтін мазмұнына қарай сұрақтарға жауап беру;
1.1.2.5 мәтінде кім/не туралы айтылғанын мұғалімнің көмегімен табу;
1.1.2.6 жағдаяттардың кезектілігін сақтап, сюжетті суреттер сериясына және мұғалімнің сұрақтарына сүйеніп, қысқа мәтін, ертегілерді баяндау.
1.3. Тіл нормаларын сақтап, қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу
1.1.3.1 қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларында (сәлемдесу, өтініш білдіру, рахмет айту, рұқсат сұрау, қоштасу) сөйлеу әдебін сақтау.
1.4. Сөйлемдер құрастыру
1.1.4.1 өзінің тілектерін және өтініштерін сөз, ым-ишара, мимика арқылы жеткізу;
1.1.4.2 орындалған пәндік әрекет, бақыланатын әрекет немесе үрдіс бойынша сөйлемдер құрастыру;
1.1.4.3 сюжетті сурет бойынша сөйлем құрастыру;
1.1.4.4 берілген тақырыпқа сәйкес сөйлем құру;
1.1.4.5 сөйлемдегі сөздер санын табу;
1.1.4.6 сөйлемдегі сөздер кезектілігін реттеу;
1.1.4.7 3-4 сөзден құрылған сөйлемнің кезектілігін реттеу;
1.1.4.8 заттардың негізгі белгілерін сөзбен сипаттау;
1.1.4.9 сюжетті суреттер сериясы бойынша, мұғалімнің көмегімен 3-4 сөйлемнен қысқа байланыстырылған әңгіме құру.
1.5. Сөздің дыбыстық формасында бағдарлау
1.1.5.1 қоршаған орта дыбыстарын тыңдау және оларды ажырату;
1.1.5.2 тілдік және тілдік емес дыбыстарды ажырату;
1.1.5.3 жануарлардың дауыстарына қатысты дыбыстарды айту;
1.1.5.4 бір дыбыспен ерекшеленетін дыбыстық құрамы ұқсас сөздерді есту және айту арқылы ажырату;
1.1.5.5 берілген дыбысы бар сөздерді, сөздің басындағы буынды атау;
1.1.5.6 сөздерді буындарға бөлу;
1.1.5.7 дауысты және дауыссыз дыбыстарды естіп ажырату;
1.1.5.8 танысқан дыбыстарды дыбыстар қатарынан, буындар, сөздерден табу;
1.1.5.9 сөйлеу дыбыстарын белгілері бойынша сипаттау: дауысты, дауыссыз;
1.1.5.10 сөздегі дыбыстың орнын табу (басын, ортасы, соңы);
1.1.5.11 сыртқы сөйлеудегі дауысты дыбыстарға сүйене отырып, сөздердегі екпін орнын анықтау;
1.1.5.12 дыбыстардың санын анықтау, олардың кері, тік буындардағы, сөздердегі кезектілігін табу;
1.1.5.13 тіл дыбыстарын белгілері бойынша сипаттау: дауысты-дауыссыз, екпінді дауысты;
1.1.5.14 дыбыстық-әріптік талдау негізінде сөздердің сызбасын құру;

1.2. Понимание прослушанного материала
1.1.2.1 слушать обращенную речь, отвечать на вопросы по услышанному;
1.1.2.2 выполнять учебные задания, ориентируясь на словесные инструкции учителя;
1.1.2.3 слушать и различать короткие повествовательные тексты и тексты различных жанров (скороговорки, загадки, пословицы и поговорки, стихи, рассказы, сказки);
1.1.2.4 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного текста;
1.1.2.5 определять, о ком/о чем говорится в тексте с помощью учителя;
1.1.2.6 пересказывать короткие тексты, сказки, сохраняя последовательность событий с опорой на серию сюжетных картин, на вопросы учителя.
1.3. Участие в различных ситуациях общения соблюдать нормы языка
1.1.3.1 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание).
1.4. Составление предложений
1.1.4.1 выражать свои просьбы и желания с помощью речи, мимики, жестов;
1.1.4.2 составлять предложение по выполненному предметному действию, по наблюдаемому действию или процессу;
1.1.4.3 составлять предложение по сюжетной картинке;
1.1.4.4 составлять предложение по заданной теме;
1.1.4.5 определять количество слов в предложении;
1.1.4.6 восстанавливать последовательность слов в предложении;
1.1.4.7 восстанавливать последовательность 3-4 предложений;
1.1.4.8 словесно описывать и характеризовать основные свойства предметов;
1.1.4.9 составлять связный короткий рассказ из 3-4 предложений по серии сюжетных картинок; с помощью учителя.
1.5. Ориентирование в звуковой форме слова
1.1.5.1 слушать, прислушиваться к звукам окружающей действительности и различать их;
1.1.5.2 различать речевые и неречевые звуки;
1.1.5.3 воспроизводить звуки, имитирующие голоса животных;
1.1.5.4 различать на слух и произносить слова сходные по звуковому составу, различающиеся одним звуком;
1.1.5.5 называть слова с заданным звуком, слогом в начале слова;
1.1.5.6 делить слова на слоги;
1.1.5.7 дифференцировать на слух согласные и гласные звуки;
1.1.5.8 выделять изучаемые звуки из ряда звуков, в слоге, в слове;
1.1.5.9 характеризовать звуки речи по признакам: гласный, согласный;
1.1.5.10 определение места звука в слове (начало, середина, конец);
1.1.5.11 определять место ударения в словах с опорой на гласные звуки во внешней речи;
1.1.5.12 определять количество звуков, находить их последовательность в обратных, прямых слогах, словах;
1.1.5.13 характеризовать звуки языка по признакам: гласные-согласные, ударные гласные;
1.1.5.14 составлять звуковую схему слов по следам звуко-буквенного анализа;

1.1.5.15 практикалық деңгейде сөздегі екпін мен дыбыстың мағыналық рөлін түсіну.
"Оқылым" бөлімі
2.1. Сұрақтарды және жауаптарды дұрыс құрастыру
1.2.1.1 ұсынылған сурет бойынша сұрақтарға жауап беру (суретте не бейнеленген? Кім (не) бейнеленген? Ол (-олар) не істеп жатыр?);
1.2.1.2 тындаған/оқыған мәтіннің бас кейіпкерлерін атау (ертегі, шағын әңгіме);
1.2.1.3 тындаған/оқыған мәтіннің бас кейіпкерлерінің сыртқы бейнесіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
1.2.1.4 тындаған/оқыған мәтіннің бас кейіпкерлерінің әрекеттері, тәртіптеріне қатысты сұрақтарға жауап беру;
1.2.1.5 көркем шығармалардың кейіпкерлері, олардың әрекеттеріне деген өз көзқарасы туралы сұрақтарға жауап беру;
1.2.1.6 тындаған/оқыған мәтінге, бас кейіпкерлерін бақылаған әрекеттеріне, суретке сұрақ қою;
1.2.1.7 мазмұнды мәтін тақырыбымен сәйкестендіру;
1.2.1.8 мұғалімнің көмегімен мәтіндегі түйін сөздерді белгілеу;
1.2.1.9 мұғалімнің көмегімен мәтіннің басын, ортасын, соңын белгілеу;
1.2.1.10 әртүрлі жанрдағы (жаңылтпаш, жұмбақ, мақал-мәтел, тақпақтар, ертегі, әңгімелер) мәтіндерді ерекшеліктері бойынша тану.
2.2. Фонетикалық-фонематикалық түсініктерін дамыту, сөздік қорын кеңейту
1.2.2.1 сурет бойынша затты тану және оны білдіретін сөзді атау;
1.2.2.2 заттарды топтастыру, жалпылама сөздер іріктеу;
1.2.2.3 заттардың, қоршаған орта құбылыстарының атауларын-сөздерді тану және атау;
1.2.2.4 заттардың сипатын білдіретін сөздерді тану және атау;
1.2.2.5 сөйлегенде, сөйлегенге дейін, сөйлегеннен кейін заттардың әрекетін білдіретін сөздерді тану және атау;
1.2.2.6 бір, көп затты білдіретін сөздерді тану және атау;
1.2.2.7 сөзді буындарға бөлу, сөзді буындап айту;
1.2.2.8 суретке сүйеніп, жай сөйлем құрастыру;
1.2.2.9 артикуляциялық жаттығулар орындау;
1.2.2.10 тіл дыбыстарын дұрыс және анық айту;
1.2.2.11 берілген дыбысты дыбыстар қатарынан табу;
1.2.2.12 көрнекілікке сүйене отырып, берілген дыбысқа сөздерді таңдау;
1.2.2.13 сөзден берілген дыбыстың орнын табу (басы, ортасы, соңы);
1.2.2.14 дыбысты әріп таңбасымен сәйкестендіру, дыбыстар мен әріптерді ажырату;
1.2.2.15 әріптерді дыбыстармен атау;
1.2.2.16 дауысты йот дыбыстарын айту және сәйкес әріптермен белгілеу;
1.2.2.17 Йот дауыстыларының позициясына байланысты рөлін түсіну (дауыстылар жұмсақ/қатты көрсеткіші ретінде);
1.2.2.18 есту арқылы жіңішке және жуан дауыссыз дыбыстарды анықтау;
1.2.2.19 ысқырық, ызың дыбыстар мен аффрикаттарды дұрыс айту.

1.1.5.15 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения в слове на практическом уровне.
Раздел "Чтение"
2.1. Формулирование вопросов и ответов
1.2.1.1 отвечать на вопросы по предложенной картинке (что изображено на рисунке? Кто (что) изображен? Что он (- они) делает/ют?);
1.2.1.2 называть главных героев прослушанного/ прочитанного текста (сказка, мини-рассказ);
1.2.1.3 отвечать на вопросы, касающиеся внешнего облика главных героев прослушанного/ прочитанного текста;
1.2.1.4 отвечать на вопросы, касающиеся поведения, поступков главных героев прослушанного/ прочитанного текста;
1.2.1.5 отвечать на вопросы о личном отношении к литературным героям и их поступкам;
1.2.1.6 задавать вопросы к наблюдаемому действию, картинке, к прослушанному/ прочитанному тексту;
1.2.1.7 соотносить содержание с названием текста;
1.2.1.8 определять ключевые слова в тексте с помощью учителя;
1.2.1.9 определять начало, середину и конец текста с помощью учителя;
1.2.1.10 распознавать тексты разных жанров по их особенностям (скороговорка, загадка, пословицы и поговорки, стихи, рассказы, сказки).
2.2. Развитие фонетико-фонематических представлений, обогащение словарного запаса
1.2.2.1 узнавать предмет по картинке и называть слово, обозначающее его;
1.2.2.2 классифицировать предметы, подбирать обобщающие слова;
1.2.2.3 узнавать и называть слова-названия предметов, явлений окружающего мира;
1.2.2.4 узнавать и называть слова, обозначающие признаки предметов;
1.2.2.5 узнавать и называть слова, обозначающие действия предметов в момент говорения, до момента говорения, после говорения;
1.2.2.6 узнавать и называть слова, обозначающие один предмет, много предметов;
1.2.2.7 делить слово на слоги, плавно проговаривать слово по слогам;
1.2.2.8 составлять простое предложение с опорой на картинку;
1.2.2.9 выполнять артикуляционные упражнения;
1.2.2.10 правильно и четко произносить звуки речи;
1.2.2.11 выделять предложенный звук из ряда звуков;
1.2.2.12 подбирать слова на заданный звук с опорой на наглядность;
1.2.2.13 определять местонахождение заданного звука в слове (в начале слова, середине, конце);
1.2.2.14 соотносить звук с образом буквы, различать звуки и буквы;
1.2.2.15 называть буквы звуками, которые они обозначают;
1.2.2.16 произносить йотированные гласные и обозначать их соответствующей буквой;
1.2.2.17 понимать роль йотированных гласных в зависимости от ее позиции (гласный как показатель мягкости/твердости);
1.2.2.18 определять мягкость и твердость согласных на слух;
1.2.2.19 правильно произносить свистящие, шипящие звуки и аффрикаты.

2.3. Оқу дағдыларын дамыту
1.2.3.1 оқыған дыбыстар және әріптерден кері буындар құрастыру, осы буындарды дауысты дыбыстарды созып және қысқа етіп айту;
1.2.3.2 оқыған дыбыстардан және әріптерден тура ашық буындар құру, оларды созып және қысқа етіп айту;
1.2.3.3 үш әріптен құралған жабық буындарды құру және оқу;
1.2.3.4 жіңішке дауыссыз дыбыстары бар буындарды табу және оқу;
1.2.3.5 басында тұрған йотты дауыстылармен буындары бар сөздерді оқу;
1.2.3.6 дауысты йот дыбыстардың әріп таңбаларын тану, олармен буындар оқу;
1.2.3.7 сөздің басында дауыссыз дыбыстар жиынтығы бар буындарды құрастыру және оқу;
1.2.3.8 сөз соңында дауыссыз дыбыстар жиынтығы бар буындарды құрастыру және оқу;
1.2.3.9 э, ъ әріптері бар буындар мен сөздерді оқу;
1.2.3.10 буындарға (кері, тікелей ашық, тікелей жабық), меңгерген әріптерден және буын құрылымдарынан сөздерге дыбыстық және дыбыстық әріптік талдау жүргізу;
1.2.3.11 меңгерген әріптер мен буын құрылымдарын қолдана отырып, кеспелі әліпбидің буындары мен әріптерінен сөздерді құрастыру және оқу;
1.2.3.12 меңгерген әріптер мен буын құрылымдары бар сөздерден сөйлемдер құрастыру;
1.2.3.13 сөйлемдердің мағынасын бірге оқып, түсіну (2-6 сөз);
1.2.3.14 шағын мәтіндерді буындап оқу және мазмұнын түсіну (4 – 8 сөйлем);
1.2.3.15 суреттерген сүйеніп, оқығанының мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру.
2.4. Тілдің интонациялық анықтылығын ұстану
1.2.4.1 сұрақ, лепті, баяндау интонациясын ажырату;
1.2.4.2 өз сөйлеуінде және мұғалімге еліктеп сұрақ, лепті, баяндау интонациясын қолдану;
1.2.4.3 тыныс белгілеріне сәйкес сөйлемдерді интонациямен атау: нүкте, сұрақ, леп белгілері;
1.2.4.4 үтірде кідіріс жасау, бір сөйлемді екіншіден бөлгендегі кідірістерді ұстану;
1.2.4.5 дұрыс интонацияны ұстанып, рөлдерге бөліп, шағын мәтіндерді оқу.
"Жазылым" бөлімі
3.1. Көріп қабылдауын және кеңістікте бағдарлауын дамыту
1.3.1.1 негізгі түстерді атау және ажырату;
1.3.1.2 геометриялық пішіндерді атау және ажырату (дөңгелек, шаршы, үшбұрыш, тіктөртбұрыш);
1.3.1.3 заттарды ұсынылған кезектілікте орналастыру;
1.3.1.4 заттарды негізгі белгілері бойынша сипаттау: түсі, пішіні, мөлшері, көлемі;
1.3.1.5 заттар мен геометриялық пішіндерді негізгі белгілері бойынша топтастыру: материалы, түсі, пішіні, көлемі, мөлшері;
1.3.1.6 түрлі түсті жолақшалардан, пластикалық және басқа материалдардан әріптердің бейнелерін құрастыру;
1.3.1.7 заттың бейнесін құрама бөліктерге бөлу және жеке бөлшектерден біртұтас затты құру (шаршы, пазлдардан);

2.3. Развитие навыков чтения
1.2.3.1 составлять из усвоенных звуков и букв обратные слоги, читать эти слоги с протяжным и кратким произношением гласных;
1.2.3.2 составлять из усвоенных звуков и букв прямые открытые слоги, читать их протяжно и кратко;
1.2.3.3 составлять и читать трехбуквенные закрытые слоги;
1.2.3.4 читать и определять слоги с мягкими согласными;
1.2.3.5 читать слоги с йотированными гласными, когда они стоят в начале слова;
1.2.3.6 узнавать йотированные гласные и читать с ними слоги;
1.2.3.7 составлять и читать слоги со стечением согласных в начале слова;
1.2.3.8 составлять и читать слоги со стечением согласных в конце слова;
1.2.3.9 чтение слогов и слов с буквами э, ъ;
1.2.3.10 проводить звуковой и звукобуквенный анализ слогов (обратного, прямого открытого, прямого закрытого), слов из усвоенных букв и слоговых структур;
1.2.3.11 составлять и слитно читать слова из слогов и букв разрезной азбуки, используя усвоенные буквы и слоговые структуры;
1.2.3.12 составлять предложения из слов, содержащих изученные буквы и слоговые структуры;
1.2.3.13 слитно читать и понимать смысл предложений (2-6 слов);
1.2.3.14 читать и понимать смысл коротких текстов (4 - 8 предложений) в послоговой разбивке;
1.2.3.15 отвечать на вопросы по содержанию прочитанного с опорой на иллюстрации.
2.4. Соблюдение интонационной выразительности речи
1.2.4.1 различать вопросительную, повествовательную, восклицательную интонации;
1.2.4.2 употреблять вопросительную, повествовательную, восклицательную интонации в собственной речи по подражанию учителю;
1.2.4.3 интонировать предложения в соответствии со знаками препинания: точка, вопросительный и восклицательный знаки;
1.2.4.4 соблюдать паузы при запятой, соблюдать паузы, которые отделяют одно предложение от другого;
1.2.4.5 читать небольшие тексты, по ролям соблюдая правильную интонацию.
Раздел "Письмо"
3.1. Развитие зрительного восприятия и ориентировки в пространстве (добукварный период)
1.3.1.1 называть и различать основные цвета;
1.3.1.2 называть и различать геометрические фигуры (круг, квадрат, треугольник, прямоугольник);
1.3.1.3 располагать предметы в указанном порядке;
1.3.1.4 описывать предметы по основным признакам: по цвету, по форме, по размеру, по объему;
1.3.1.5 классифицировать предметы и геометрические фигуры по основным свойствам: по материалу, по цвету, по форме, по размеру, по объему;
1.3.1.6 воспроизводить из цветных полосок, пластических и других материалов образы букв;
1.3.1.7 расчленять изображение предмета на составные части и восстанавливать целое изображение предмета из отдельных частей (используя кубики, пазлы);

1.3.1.8 жазу гигиенасының негізгі ережелерін сақтау: жазу кезінде арқаны тік ұстау; қарындаш пен қаламды дұрыс ұстау;
1.3.1.9 қағаз парағын және дәптерді дұрыс орналастыру;
1.3.1.10 қағаз бетінде бағдарлау;
1.3.1.11 жазу жолының жоғарғы және төменгі шектерін ажырату;
1.3.1.12 кең жолмен жіңішке жолды ажырату;
1.3.1.13 әріптердің элементтерін және оларды қосып жазғанда көлбеу сызыққа бағдарлау;
1.3.1.14 борды дұрыс пайдалану және тақтаға жазу;
1.3.1.15 саусақ гимнастикасы жаттығуларын орындау.
3.2. Қарапайым графикалық дағдыларды меңгеру
1.3.2.1. үлгі бойынша, трафарет бойынша сызу;
1.3.2.2 суретті контуры, нүктелері бойынша сызу;
1.3.2.3 суреттің ішін бояу, штрихтау;
1.3.2.4 қысқа және ұзын таяқшаларды, дөңгелек және иректерді салу (жазу);
1.3.2.5 тік, көлденең, қиғаш тік сызықтарды сызу (жазу);
1.3.2.6 тік таяқшаны қиғаш сызықпен қосып сызу (жазу);
1.3.2.7 жоғарыны және төменін дөңгелетіп тік таяқша сызу (жазу);
1.3.2.8 сопақша және жарты сопақша салу (жазу);
1.3.2.9 таяқшамен ілгек салу (жазу);
1.3.2.10 әріптердің элементтерінен жолаққтар жасау;
1.3.2.11 баспа әріптердің элементтерін жазу;
1.3.2.12 жазба әріптердің элементтерін жазу.
3.3. Жазу дағдыларын қалыптастыру
1.3.3.1 баспа қаріптерін атауы бойынша тану;
1.3.3.2 әріптерді, буындарды, сөздерді баспа үлгісінен бөлек әліпби әріптерінен құрастырғаннан кейін жазып алу;
1.3.3.3 жазба қаріптерін атауы бойынша тану;
1.3.3.4 жазба үлгіден әріп, буын, сөздерді алдын ала дыбыстық-әріптік талдаудан соң көшіріп жазу;
1.3.3.5 баспа, жазу, бас әріптердің бейнесін ажырату;
1.3.3.6 сынып тақтасынан және жазба үлгіден әріп, буын, сөз және сөйлемді көшіріп жазу;
1.3.3.7 меңгерген әріптерден буындар, сөздерді үзбей және үзіп қосып жазу;
1.3.3.8 бас және жазба әріптерді және олардың қосындысын үзіп және үзбей, үлгі бойынша қосып жазу;
1.3.3.9 қосымша элементпен ерекшеленетін ұқсас әріптердің бейнесін ажырату (и-ш, л-м, п-т);
1.3.3.10 әріптермен сөздерді жазу: я, е, ё, ю, и - сөздің басында және дауысты дыбыстардан кейін;
1.3.3.11 дауыссыз дыбыстардың жұмсақтығын білдіретін сөздерді жазу: я, е, ё, ю, и;
1.3.3.12 дауыссыыз дыбыстардың жіңішкелігін білдіретін ь әрпімен сөздерді жазу;
1.3.3.13 алдын ала талдап, тастап кеткен әріпті/буынды орнына қойып сөздер жазу;
1.3.3.14 сөздердің астын сызу арқылы жазу-заттардың атаулары, заттардың белгілерін білдіретін сөздер, заттардың әрекеттерін білдіретін сөздер;

1.3.1.8 соблюдать основные правила гигиены письма: правильно сидеть при письме; правильно держать карандаш и ручку;
1.3.1.9 правильно располагать лист бумаги и тетрадь;
1.3.1.10 ориентироваться на пространстве листа бумаги;
1.3.1.11 различать верхние и нижние границы рабочей строки;
1.3.1.12 различать прописную (маленькую) строку от большой строки;
1.3.1.13 при написании элементов букв, букв и их соединений ориентироваться на вертикальную наклонную линию;
1.3.1.14 правильно пользоваться мелом и писать на доске;
1.3.1.15 выполнять упражнения пальчиковой гимнастики.
3.2. Развитие элементарных графических навыков
1.3.2.1 обводить по шаблону, по трафарету;
1.3.2.2 обводить рисунок по контуру, по точкам;
1.3.2.3 раскрашивать, штриховать внутри контурного рисунка;
1.3.2.4 рисовать (писать) короткие и длинные палочки, округлые и волнистые линии;
1.3.2.5 рисовать (писать) горизонтальные, вертикальные, наклонные прямые линии;
1.3.2.6 рисовать (писать) прямую палочку в соединении с наклонной;
1.3.2.7 рисовать (писать) прямую палочку с закруглением вверху и внизу;
1.3.2.8 рисовать (писать) овал, полуовал;
1.3.2.9 рисовать (писать) палочку с петелькой;
1.3.2.10 выполнять бордюры из элементов букв;
1.3.2.11 писать элементы печатного шрифта букв;
1.3.2.12 писать элементы рукописного шрифта букв.
3.3. Усвоение навыков письма
1.3.3.1 узнавать буквы печатного шрифта по их названию;
1.3.3.2 списывать буквы, слоги, слова с печатного образца после составления их из букв разрезной азбуки;
1.3.3.3 узнавать буквы рукописного шрифта по их названию;
1.3.3.4 списывать с рукописного образца буквы, слоги, слова после их звуко-буквенного анализа;
1.3.3.5 различать образ печатных, прописных, заглавных букв;
1.3.3.6 списывать с классной доски и с рукописного образца буквы, слоги, слова и предложения;
1.3.3.7 выполнять соединение изученных букв в слоги и слова по образцу, используя безотрывное и отрывное соединение;
1.3.3.8 писать прописные (заглавные) и строчные буквы и их соединения по образцу, используя безотрывное и отрывное соединение;
1.3.3.9 различать образ букв сходных по начертанию, отличающихся дополнительным элементом (и-ш, л-м, п-т);
1.3.3.10 писать слова с буквами: я, е, Ұ, ю, и - в начале слова и после гласных;
1.3.3.11 писать слова, обозначая мягкость согласных буквами: я, е, Ұ, ю, и;
1.3.3.12 писать слова, обозначая мягкость согласных на конце слов буквой ь;
1.3.3.13 писать слова, добавляя пропущенную букву, слог с предварительным анализом;
1.3.3.14 писать, выделяя подчеркиванием слова-названия предметов, слова, обозначающие признаки предметов, слова, обозначающие действия предметов;

1.3.3.15 дыбыстық құрамын талдағаннан кейін меігерген әріптерді, буындарды, сөздерді, сөйлемдерді диктант түрінде жазу;
1.3.3.16 сөйлемнің басында бас әріппен жазу, жалқы есімдерде сөйлемнің соңына нүкте қою.
3.4. Тіл бірліктерін белгілеудің шартты-графикалық формаларын қолдану (дыбыс, сөз, сөйлем)
1.3.4.1 буындардың шартты графикалық жазбасын оқу;
1.3.4.2 сөздердің шартты-графикалық сызбасын оқу;
1.3.4.3 сөйлемнің шартты-графикалық сызбасын мұғалімнің көмегімен оқу;
1.3.4.4 қызыл және көк текшелермен белгіленген дауысты және дауыссыз дыбыстарды тану;
1.3.4.5 дауысты және дауыссыз дыбыстарды қызыл және көк текшелермен белгілеу;
1.3.4.6 сөзді белгілеу үшін шартты-графикалық сызбаны қолдану;
1.3.4.7 сөздегі буындар санын белгілеу үшін шартты-графикалық сызбаны қолдану;
1.3.4.8 сөздегі дыбыстың орнын белгілеу үшін шартты-графикалық сызбаны қолдану;
1.3.4.9 берілген сызба бойынша сөйлемді құрастыру және оқу.
45. Осы Бағдарлама жеңіл түрде зияты зақымдалған білім алушыларға арналған 1-сыныбы үшін "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
46. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Параграф 3. Жеңіл түрде зияты зақымдалған білім алушыларға арналған 1-сыныбы үшін "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (оқыту қазақ тілінде)
Кезең
Тындалым және айтылым
Оқылым
Жазылым
1-тоқсан
Әліппеге дейінгі кезең
1.1.1.1 мұғаліммен бірге, мұғалімнен кейін, хормен сөздерді, сөз тіркестерін, сөйлемдерді логикалық екпінді, кідірістерді, жай сөйлеу қарқынын сақтай отырып айту;
1.1.1.2 жаңылтпаш, санамақ, шағын тақпақтарды мұғалімнің дауысынан естіп және жаттау;
1.1.1.3 мұғалімнің көмегімен иллюстрациялар, макеттер, сахналау арқылы ертегілерді айту;
1.1.1.4 сөйлеу ағынынан, сөйлемнен жеке сөздерді табу;
1.1.1.5 сөзді және ол білдіретін затты ажырату;
1.1.2.1 қаратпа сөзді тындау, естігені бойынша сұрақтарға жауап беру;
1.1.2.2 мұғалімнің сөздік нұсқауына бағдарлап, оқу тапсырмаларын орындау;
1.1.2.3 қысқа баяндау мәтіндері мен әр түрлі жанрдағы мәтіндерді тыңдау және ажырату (жаңылтпаштар, жұмбақтар, мақал-мәтелдер, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер);
1.1.2.4 тындаған мәтін мазмұнына қарай сұрақтарға жауап беру;
1.1.2.5 мәтінде кім/не туралы айтылғанын мұғалімнің көмегімен табу;

1.3.3.15 писать под диктовку усвоенные буквы, слоги, слова, предложения после анализа их звукового состава;
1.3.3.16 писать заглавную букву в начале предложения, в именах собственных, ставить точку в конце предложения.
3.4. Использование условно-графических форм изображения единиц речи (звук, слово, предложение)
1.3.4.1 читать условно-графическую запись слогов;
1.3.4.2 читать условно-графическую запись слов;
1.3.4.3 читать условно-графическую запись предложения с помощью учителя;
1.3.4.4 узнавать гласные и согласные звуки, обозначенные фишками красного и синего цветов;
1.3.4.5 обозначать фишками красного и синего цветов гласные и согласные звуки;
1.3.4.6 использовать условно-графическую запись для обозначения слова;
1.3.4.7 использовать условно-графическую запись для обозначения количества слогов в слове;
1.3.4.8 использовать условно-графическую запись для обозначения позиции звука в слове;
1.3.4.9 составлять и называть предложение по заданной схеме.
45. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Әліппе, Ана тілі" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 1 класса согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.
46. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Әліппе, Ана тілі" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 1 класса (с казахским языком обучения)
Период
Слушание (аудирование) и говорение
Чтение
Письмо
1-четверть
Добукварный период
1.1.1.1 произносить совместно с учителем, после учителя, хором слова, фразы, предложения с соблюдением логического ударения, пауз, неторопливого темпа речи;
1.1.1.2 слушать и разучивать с голоса учителя скороговорки, чистоговорки, небольшие стихотворения;
1.1.1.3 рассказывать сказки с использованием иллюстраций, макетов, инсценировок с помощью учителя;
1.1.1.4 выделять отдельные слова из речевого потока, из предложения;
1.1.1.5 различать слово и предмет, который оно обозначает;
1.1.2.1 слушать обращенную речь, отвечать на вопросы по услышанному;
1.1.2.2 выполнять учебные задания, ориентируясь на словесные инструкции учителя;
1.1.2.3 слушать и различать короткие повествовательные тексты и тексты различных жанров (скороговорки, загадки, пословицы и поговорки, стихи, рассказы, сказки);
1.1.2.4 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного текста;
1.1.2.5 определять, о ком/о чем говорится в тексте с помощью учителя;

1.3.3.16 сөйлемнің басында бас әріппен жазу, жалқы есімдерде сөйлемнің соңына нүкте қою;
1.3.4.5 дауысты және дауыссыз дыбыстарды қызыл және көк текшелермен белгілеу;
1.3.4.7 сөздегі буындар санын белгілеу үшін шартты-графикалық сызбаны қолдану;
1.3.4.8 сөздегі дыбыстың орнын белгілеу үшін шартты-графикалық сызбаны қолдану;
1.3.4.9 берілген сызба бойынша сөйлемді құрастыру және оқу.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 6 қарашадағы
№ 327 бұйрығына
55-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы "03" сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
547 - қосымша
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0 - сыныбы үшін "Букварь, Обучение грамоте" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0 - сыныбы үшін "Букварь, Обучение грамоте" пәнінен оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты – зияты зақымдалған білім алушылардың жеке психофизикалық мүмкіндіктері мен танымдық қабілеттерін ескере отырып, оқу мен жазудың бастапқы дағдыларын қалыптастыру үшін жағдай жасау.
3. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) сөйлеуді тыңдау және түсіну, қарапайым нұсқауларды орындау қабілеттерін қалыптастыру;
2) сөздік қорын нақтылау және кеңейту, сөйлеудің грамматикалық құрылымын, келісімді сөйлеуді дамыту;
3) фонемалық қабылдауды, фонематикалық түсініктерді, фонемалық талдау мен жинақтауды дамыту;
4) бастапқы оқу және жазу дағдыларын қалыптастыру.
5) сөйлеудің дыбыстық және интонациялық мәдениетін тәрбиелеу.
4. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) кеңістіктік бағдарлауды, көру және есту қабілетін, қолдың ұсақ моторикасын дамыту;
2) әрбір білім алушының жеке ерекшеліктерін ескере отырып, сөйлеу және танымдық процестерді дамытудағы кемшіліктерді еңсеру;
3) естіп-сөйлеу және көріп есте сақтауын дамыту;
4) көрнекі-әрекеттік және көрнекі-бейнелі ойлауды, ойлау операцияларын (талдау, салыстыру, жалпылау, жіктеу) дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың танымдық белсенділіктің төмендеуімен, қызығушылықтар мен мотивтердің тар шеңберімен көрінетін танымдық белсенділіктің бұзылуымен сипатталады. Баяу қарқын және қабылдаудың жеткіліксіз саралануы (көру, көру-кеңістіктік, есту) бар, әдетте дамып келе жатқан құрдастарына қарағанда, фонематикалық есту қабілетінің қалыптасуынығ кеш дамуы байқалады Сөйлеу тілі дамуының кемшіліктері қатарына: дыбыстық айтылудың бұзылуы, сөйлеуді түсінудегі қиындықтар, сөздік қорының нашарлығы, грамматикалық жүйенің бұзылуы, келісімді сөйлеу, сөйлеудің реттеуші функциясын қалыптастырудағы қиындықтар.

1.3.3.16 писать заглавную букву в начале предложения, в именах собственных, ставить точку в конце предложения
1.3.4.5 обозначать фишками красного и синего цветов гласные и согласные звуки;
1.3.4.7 использовать условно-графическую запись для обозначения количества слогов в слове;
1.3.4.8 использовать условно-графическую запись для обозначения позиции звука в слове;
1.3.4.9 составлять и называть предложение по заданной схеме
Приложение 55 к приказу/
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 6 ноября 2024 года
№ 327
Приложение 547
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от "03" апреля 2013 года
№ 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Букварь, Обучение грамоте" для обучающихся с лҰгкими нарушениями интеллекта 0 класса (с русским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Букварь, обучение грамоте" для обучающихся с лҰгкими нарушениями интеллекта 0 класса (далее - Программа) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Цель Программы – создание условий для формирования начальных навыков чтения и письма с учетом индивидуальных психофизических возможностей и познавательных способностей, обучающихся с нарушением интеллекта.
3. Учебные задачи Программы:
1) формировать умения слушать и понимать речь, выполнять несложные инструкции;
2) уточнять и расширять словарный запас, развивать грамматический строй речи, связную речь;
3) развивать фонематическое восприятие, фонематическое представление, фонематический анализ и синтез;
4) формировать первоначальные навыки чтения и письма.
5) воспитывать звуковую и интонационную культуру речи.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развивать пространственную ориентировку, зрительное и слуховое восприятие, мелкую моторику руки;
2) преодолевать недостатки в развитии речи и познавательных процессов с учетом индивидуальных особенностей каждого обучающегося;
3) развивать слухо-речевую и зрительную память;
4) развивать наглядно-действенное и наглядно-образное мышление, мыслительные операции (анализ, сравнение, обобщение, классификация).
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Для обучающихся с лҰгкими нарушениями интеллекта характерны нарушения познавательной деятельности, которые выражаются в снижении познавательной активности, узком круге интересов и мотивов. Имеет место замедленный темп и недостаточная дифференцированность восприятия (зрительного, зрительно-пространственного, слухового), более позднее, чем у обычно развивающихся сверстников формирование фонематического слуха. В числе недостатков речевого развития: нарушения звукопроизношения, трудности понимания обращенной речи, бедный словарный запас, нарушения грамматического строя, связной речи, трудности становления регулирующей функции речи.

1) зияты сақталған оқушыларды оқыту кезінде қабылданған әрбір дыбыс және әріппен танысу мерзімінің ұзаруы;
2) ұқсас және жиі араласатын дыбыстармен (жұптасқан дауысты және дауыссыз, қатаң және ұяң) әр дыбысты жеке-жеке игеруге жеткілікті уақыт аралығында танысу;
3) айтылуы оңай дыбыстарды бірінші кезекте оқу (мысалы, алдымен "С", содан кейін "Ш");
4) ұқсас дыбыстар мен әріптерді, буындарды, сөздерді бөлек мұқият зерттегеннен кейін оларды саралауға арнайы уақыт бөлу;
5) зияты сақталған оқушыларды оқыту кезінде қабылданған тәртіппен салыстырғанда дыбыстармен және әріптермен танысу тәртібін өзгерту;
15. Дыбыстар және әріптермен танысу кезектілігі дыбыстарды сөйлеуден, айтылымнан, дыбыстарды буындарға біріктірудегі қиындықтарды ескере отырып орнатылады. Зияты зақымдалған білім алушылардың сауат ашуды оқытудың төрт кезеңі бар. Әріптік кезеңнің кезеңдерін бөлектеу оқу дағдыларын қалыптастыруды жеңілдету үшін дыбыстарды буындарға біріктіру тәсілдерінің біртіндеп күрделенуіне негізделген. Бірінші кезеңде дыбыстар мен әріптер оқылады: а, у, м, о, с, х. Екінші кезеңде дыбыстар мен әріптер: ш, л, ы, н, р. Үшінші кезеңде дыбыстар мен әріптер: к, п, т, и, в, з, ж, б, г, д, й, ь әрпі. Төртінші кезеңде – дыбыстар мен әріптер: е, Ұ, ю, я, ц, ч, щ, ф, э, ъ әрпі.
16. Оқу материалының қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін әдістер мен тәсілдер қолданылады:
1) ойын (дидактикалық ойындар, лото, домино);
2) жаттығулар;
3) көрсету, иллюстрация, демонстрация;
3) драматизация;
4) "шағын бөлік" әдісі;
5) АКТ-технологиялар.
17. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің пәнаралық байланыстары "Айналадағы әлем", "Математика", "Қол еңбегі" "Бейнелеу өнері" оқу пәндерімен, "Тіл дамуының кемшіліктерін түзету" түзету компонентінің пәндерімен белгіленеді.
3-тарау. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің мазмұны
18. Пән бойынша 0-сыныптағы оқу жүктемесі аптасына 5 сағатты, оқу жылына – 160 сағатты құрайды.
19. Оқу пәнінің мазмұнын іріктеу бірліктері:
1) орыс тіліндегі дыбыстар мен әріптер жүйесі;
2) тіл бірліктері: мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс;
3) орыс тілінің кейбір грамматикалық құбылыстары;
4) орфографиялық және пунктуациялық нормалардың минимумы;
5) балалар көркем әдебиетінің шығармалары.
20. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің базалық мазмұны. Оқыту процесінде келесідей кезеңдер белгіленеді: әліппеге дейінгі, әліппе. Нөлдік сыныпта әліппеге дейінгі оқу кезеңі ұйымдастырылады, оған – 75 сағат және оқытудың әліппе кезеңі 85 сағат ішінде. Сағаттарды әліппеге дейінгі және әліппе кезеңге бөлу ұсынымдық сипатта болады, мұғалімге сынып оқушыларының ерекше білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, сағаттарды бөлуге өзгерістер енгізу мүмкіндігі беріледі.

1) увеличение времени на изучение каждого звука и буквы, принятых при обучении школьников с сохранным интеллектом;
2) изучение сходных и часто смешиваемых звуков (парные звонкие и глухие, твердые и мягкие) через некоторый промежуток времени, достаточный для усвоения каждого звука в отдельности;
3) первоочередное изучение звуков, которые легче произносятся (например, сначала "С", потом "Ш");
4) выделение специального времени на дифференциацию сходных звуков и букв, слогов, слов после тщательного изучения их в отдельности;
5) изменение порядка знакомства со звуками и буквами по сравнению с порядком, принятым при обучении школьников с сохранным интеллектом.
15. Последовательность изучения звуков и букв установлена с учҰтом трудностей выделения звуков из речи, произношения, слияния звуков в слоги. Выделяются четыре этапа букварного периода обучения грамоте школьников с нарушением интеллекта. В основе выделения этапов букварного периода лежит постепенное усложнение способов слияния звуков в слоги для облегчения формирования навыков чтения. На первом этапе изучаются звуки и буквы: а, у, м, о, с, х. На втором этапе - звуки и буквы: ш, л, ы, н, р. На третьем этапе – звуки и буквы: к, п, т, и, в, з, ж, б, г, д, й, буква ь. На четвертом этапе – звуки и буквы: е, Ұ, ю, я, ц, ч, щ, ф, э, буква ъ.
16. Для обеспечения доступности учебного материала используют методы и приемы:
1) игровые (дидактические игры, лото, домино);
2) упражнения;
3) показ, иллюстрация, демонстрация;
3) драматизация;
4) метод "малых порций";
5) ИКТ-технологии.
17. Межпредметные связи учебного предмета "Букварь, Обучение грамоте" устанавливаются с учебными предметами "Мир вокруг", "Математика", "Ручной труд", "Изобразительное искусство", с предметом коррекционного компонента "Коррекция недостатков развития речи".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Букварь. Обучение грамоте"
Параграф 1. Содержание учебного предмета Букварь. Обучение грамоте"
18. Объем учебной нагрузки по учебному предмету в 0 классе составляет- 5 часов в неделю, 160 часов в учебном году.
19. Единицы отбора содержания учебного предмета:
1) система звуков и букв русского языка;
2) единицы языка: предложение, слово, слог, звук;
3) некоторые грамматические явления русского языка;
4) минимум орфографических и пунктуационных норм;
5) произведения детской художественной литературы.
20. Базовое содержание учебного предмета "Букварь. Обучение грамоте". В процессе обучения выделяются периоды: добукварный, букварный. В нулевом классе организуется добукварный период обучения, на который отводится – 75 часов, и букварный период обучения в течение 85 часов. Распределение часов на добукварный и букварный период носит рекомендательный характер, учителю предоставляется возможность внести изменения в распределение часов с учетом особых образовательных потребностей учащихся класса.

21. Әліппе кезеңде әріптерді келесі ретпен қайталап отырып, сауат ашуды оқытудың бірінші және екінші кезеңдері жүзеге асырылады:
1-кезең: а, у, м, о, с, х;
2-кезең ш, л, ы, н, р.
22. Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) мұғалімнің нөлдік сыныпқа түскен білім алушылардың мүмкіндіктерін зерделеуі (жалпы және сөйлеуді дамыту деңгейін анықтау);
2) оқуға деген қызығушылықты, сөйлеу, ауызша сөйлеу дағдыларын дамыту;
3) есту зейінін, дұрыс дыбысталуын; фонематикалық процестерді дамыту;
4) тілдік бірліктер туралы бастапқы түсініктерді қалыптастыру (сөз, сөйлем, буын, дыбыс);
5) көрнекі және кеңістіктік қабылдау мен түсініктерді қалыптастыру; қолдың моторикасын дамыту, жазуды оқытуға дайындық;
6) оқу іс-әрекеті мен мінез-құлық дағдыларын қалыптастыру (партада дұрыс отыру, түсініктемелерді тыңдау, мұғалімнің нұсқауларын орындау, бірдеңе айтқысы келсе қолын көтеру, сыныптан шығуға рұқсат сұрау).
23. Оқытудың әліппе кезеңінде мұғалім дыбыспен және әріппен танысуға арналған сағаттар санын сынып оқушыларының мүмкіндіктерін ескере отырып дербес белгілейді.
24. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) меңгеретін дыбыстардың дұрыс артикуляциясын қалыптастыру;
2) сөздік қорын кеңейту, қол жетімді сөйлеу деңгейінде біртұтас монологиялық және диалогтық сөйлеуді дамыту;
3) фонемалық талдау мен жинақтауды дамыту;
4) тілдік бірліктер туралы қарапайым ұғымдарды бекіту (дыбыс, буын, сөз, сөйлем);
5) дыбыстарды буындарға біріктіру, буындарды, меңгерілген буын құрылымдарынан сөздерді, қысқа сөйлемдерді тегіс оқу дағдыларын қалыптастыру;
6) каллиграфия нормаларына сәйкес жазу дағдыларын дамыту.
25. Бағдарламаның мазмұны 3 бөлімнен тұрады:
1) "Тындалым және айтылым";
2) "Оқуға дайындық" (әліппеге дейінгі кезең)/ "Оқу" (әліппе кезеңі);
3) "Жазуға дайындық" (әліппеге дейінгі кезең)/ "Хат" (әліппе кезеңі).
26. "Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) сөйлеудің негізгі бірліктерін ажырату (сөйлем, сөз, дыбыс);
2) тыңдалған материалды түсіну;
3) сөйлеу нормаларын сақтай отырып, әртүрлі қарым-қатынас жағдайларына қатысу;
4) сөйлемдер құрастыру.
27. "Оқуға дайындық" (әліппеге дейінгі кезең)/ "Оқу" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау;
2) фонетикалық-фонематикалық түсініктерді дамыту, сөздік қорын кеңейту;
3) бастапқы оқу дағдыларын дамыту;
4) сөйлеудің интонациялық мәнерлілігін сақтау.
28. "Жазуға дайындық" (әліппеге дейінгі кезең)/ "Хат" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) көру арқылы қабылдау мен кеңістіктік бағдарлауды дамыту;

21. В букварном периоде реализуются первый и второй этапы обучения грамоте с изучением букв в следующей последовательности:
1 этап: а, у, м, о, с, х;
2 этап: ш, л, ы, н, р.
22. Задачи добукварного периода:
1) изучение учителем возможностей обучающихся, поступивших в нулевой класс (выявление уровня общего и речевого развития);
2) развитие интереса к обучению, навыков речевого общения, устной речи;
3) развитие слухового внимания, правильного звукопроизношения; фонематических процессов;
4) формирование первоначальных представлений о языковых единицах (слово, предложение, слог, звук);
5) формирование зрительного и пространственного восприятия и представлений; развитие моторики руки, подготовка к обучению письму;
6) формирование навыков учебной деятельности и поведения (правильно сидеть за партой, слушать объяснения, выполнять указания учителя, поднимать руку при желании что-то сказать, просить разрешения выйти из класса).
23. В букварном периоде обучения количество часов на знакомство со звуком и буквой учитель устанавливает самостоятельно с учетом возможностей обучающихся класса.
24. Задачи букварного периода:
1) формирование правильной артикуляции изучаемых звуков;
2) расширение словарного запаса, развитие связной монологической и диалогической речи на доступном речевом уровне;
3) развитие фонематического анализа и синтеза;
4) закрепление элементарных понятий о языковых единицах (звук, слог, слово, предложение);
5) формирование навыков слияния звуков в слоги, плавного чтения слогов, слов из усвоенных слоговых структур, коротких предложений;
6) развитие навыков письма в соответствии с нормами каллиграфии.
25. Содержание Программы включает 3 раздела:
1) "Аудирование (слушание) и говорение";
2) "Подготовка к чтению" (добукварный период)/ "Чтение" (букварный период);
3) "Подготовка к письму" (добукварный период)/ "Письмо" (букварный период).
26. Раздел "Аудирование (слушание) и говорение" включает следующие подразделы:
1) различение основных единиц речи (предложение, слово, звук);
2) понимание прослушанного материала;
3) участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм;
4) составление предложений.
27. Раздел "Подготовка к чтению" (добукварный период)/ "Чтение" включает следующие подразделы:
1) формулирование вопросов и ответов;
2) развитие фонетико-фонематических представлений, расширение словарного запаса;
3) развитие начальных навыков чтения;
4) соблюдение интонационной выразительности речи.
28. Раздел "Подготовка к письму"/ "Письмо" включает следующие подразделы:
1) развитие зрительного восприятия и пространственной ориентировки;

2) қарапайым графикалық дағдыларды қалыптастыру;
3) сөйлеу бірліктерінің шартты-графикалық белгіленуі (дыбыс, буын, сөз, сөйлем).
29. Білім берудің негізгі мазмұны:
30. Тындалым және айтылым, әліппеге дейінгі кезең:
қоршаған ортаның дыбыстарын тыңдау және ажырату, тыңдай білу, сөйлеу дыбыстарын анық айту. Мұғалім мен оқушылардың сөздерін, аудио/бейнежазба тыңдау, естігендердің мағынасын түсіну, сұрақтарға жауап беру. Вербалды емес қарым-қатынас құралдарын қолдану (интонация, мимика, жест-ишара, позалар); сөйлеудің негізгі ережелерін сақтау (ритм, екпін, қарқын, кідіріс). Коммуникативтік мақсаттарға сәйкес қарым-қатынас дағдыларын пайдалану (топта қарым-қатынас жасау, диалогқа қатысу, сұраққа жауап беру, сұрақтарды тұжырымдау). Мұғалімнің ауызша тапсырмасы бойынша қарапайым тапсырмаларды орындау; өз өтініштері мен тілектерін білдіру. Әр түрлі заттардың атауы және олардың негізгі қасиеттері бойынша сипаттамасы. Мұғалімнің артынан жаңылтпаштар, санамақ, мақал-мәтел, жұмбақтарды қайталау арқылы артикуляциялық аппаратын дамыту; жұмбақтарды шешу. Суреттер бойынша, көрген, бастан кешкен және естіген туралы сқйлесу, басқа адамдардың іс-әрекеттеріне деген көзқарасты жеткізу, өздерінің эмоционалды күйлерін беру тәсілдері. Сюжеттік суреттер сериясы мен мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, ертегілер мен шағын мәтіндерді тыңдау және айту, ертегілерді драматизациялауға қатысу. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, тыңдалған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауаптар.
31. Тыңдалым және айтылым, әліппе кезеңі:
заттарды жіктеу және жалпылама сөздерді таңдау. Сөйлеу этикетінің сөздері мен сөз тіркестерін қолдану, лексикалық тақырыптарға негізделген сөздік қорын кеңейту. Сөздің мағынасын түсіну, сөзді мақсатына сай қолдану. Орфоэпиялық нормаларға сәйкес сөздерді айту, сөздердегі екпіннің дұрыс орналасуы. Білім алушыларды қызықтыратын және қызықтыратын тақырыптар бойынша монологиялық және диалогтық нысандарда мәлімдеме құру. Берілген тақырып бойынша сюжеттік сурет, суреттер сериясы бойынша ұсыныстар жасау. Мұғалімнің дауысынан қысқа өлеңдерді жаттау, жұмбақтарды шешу, мұғалімнің артынан жаңылтпаштар, санамақ, мақал-мәтел, жұмбақтарды қайталау. Сюжеттік суреттер сериясына және мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, ертегілерді тыңдау және әңгімелеу, ертегілерді драматизациялауға қатысу. Мұғалім оқыған материалдың мазмұны бойынша сұрақтарға жауаптар.
Ескертпе: тыңдау материалының көлемі: 30 сек.-1 мин; тыңдауға арналған көркем шығарманың көлемі 10 сөзден 0,5 бетке дейін (сюжеттік суретті қоса).

2) формирование элементарных графических навыков;
3) условно-графическое обозначение единиц речи (звук, слог, слово, предложение).
29. Базовое содержание образования.
30. Аудирование (слушание) и говорение, добукварный период:
слушание и различение звуков окружающей действительности, умение прислушиваться, чҰтко произносить звуки речи. Слушание речи учителя и обучающихся, аудио/видеозаписи, понимание смысла услышанного, ответы на вопросы. Использование невербальных средств общения (интонация, мимика, жесты, позы); соблюдение основных правил речи (ритм, ударение, темп, пауза). Использование навыков общения в соответствии с коммуникативными целями (общение в группе, участие в диалоге, ответ на вопрос, формулирование вопросов). Выполнение простых поручений по словесному заданию учителя; выражение своих просьб и желаний. Называние различных предметов и характеристика их по основным свойствам. Развитие артикуляционного аппарата через повторение за учителем скороговорок, чистоговорок, считалок, пословиц, поговорок; разгадывание загадок. Беседа по картинкам, об увиденном, пережитом и услышанном, передача отношения к поступкам других людей, способы передачи собственных эмоциональных состояний. Слушание и рассказывание сказок и небольших текстов с опорой на серию сюжетных картинок и вопросы учителя, участие в драматизации сказок. Понимание содержания прослушанного текста, ответы на вопросы по содержанию прослушанного текста.
31. Аудирование (слушание) и говорение, букварный период:
классификация предметов и подбор обобщающих слов. Использование слов и словосочетаний речевого этикета, расширение словарного запаса на основе лексических тем. Понимание значения слова, употребление слова по назначению. Произнесение слов согласно орфоэпическим нормам, правильная постановка ударения в словах. Построение высказывания в монологической и диалогической формах на заданные и интересующие обучающихся темы. Составление предложений по сюжетной картинке, по серии картинок, на заданную тематику. Заучивание наизусть коротких стихотворений с голоса учителя, разгадывание загадок, повторение за учителем скороговорок, пословиц, поговорок, чистоговорок. Слушание и рассказывание сказок с опорой на серию сюжетных картинок и вопросы учителя, участие в драматизации сказок. Ответы на вопросы по содержанию материала, прочитанного учителем.
Примечание: объем материала аудирования: 30 сек.-1 мин; объем художественного произведения для слушания от 10 слов до 0,5 стр. (включая сюжетную картинку).

32. Оқуға дайындық, әліппеге дейінгі кезең:
тақырыптың суретпен және сөзбен байланысы, "сөз" ұғымы; суреттің астындағы сөздердің шартты-графикалық белгіленуі және оларды "оқу". Сөйлемді сөйлемнен бөлу, сөйлемнің шартты-графикалық белгіленуі. Сөйлемдегі сөздерді практикалық бекіту. Сурет бойынша, орындалған әрекет бойынша ұсыныстар жасау. Сөйлеудің интонациялық ұйымдастырылуын бақылау (сөйлемнің соңындағы интонация, хабарлама, сұрақ, леп), үзілістерді сақтау. Сөзді буындарға (бөліктерге) бөлу, сөз бөліктерінің шартты-графикалық белгіленуі (сөздегі буындар). Сөйлеу дыбыстарын тыңдау және нақты айту, артикуляциялық жаттығулар жасау. Дауысты және дауыссыз дыбыстардың сөздеріндегі таңдау: а, у, м, терминологияны қолданбай, ұсынылған дыбысты бірқатар дыбыстардан бөліп алу, оның орнын анықтау: сөздің басында, сөздің соңында; таңдалған дыбыстың түсті шеңбермен шартты-графикалық белгіленуі; осы дыбыстардан басталатын сөздердің атауы.
33. Оқу, әліппе кезеңі (1- және 2-кезеңдер):
зерттелетін дыбыстардың дұрыс және анық айтылуы оқшауланған және сөзбен (1 кезең: а, у, м, о, с, х; 2 кезең: ш, л, ы, н, р). Бұл дыбыстың сөздегі дыбыстар қатарында болуын анықтау. Сөздегі дыбыстың орнын анықтау: басында, соңында. Көрнекілікке сүйене отырып, зерттелетін дыбысы бар сөздерді таңдау. Дыбыстардың шартты-графикалық белгіленуі (терминдерді атаусыз дауысты және дауыссыз дыбыстар). Дыбыстың әріппен байланысы. Дыбыс пен әріпті ажырату (дыбыстарды естиміз және айтамыз, әріптерді көреміз, жазамыз, оқимыз). Әріптер қатарынан ұсынылған әріпті таңдау. Әріптердің (баспа) бейнелерін тану. Сөздерді буындарға бөлу және сөздерді буындар бойынша тегіс айту. Буынның шартты-графикалық дыбыстық моделіндегі дыбыстарды әріптермен белгілеу және ономатопеялық сөздерді (ау, уа), кері буындарды (ам, ум), тікелей ашық буындарды (ма, са), жабық буындарды және бір буынды сөздерді (сын, мох) оқу. Дауысты дыбыстарды ұзақ және жылдам айту арқылы буындарды оқу. Дыбыстық әріптік талдаудың іздері бойынша бөлінген әліпбидің әріптерінен буындар мен сөздерді құрастыру. Кері және тікелей ашық буындарды салыстыру, меңгерілген буын құрылымдарынан сөздерді оқу. Буынға бөліп сөйлемдерді оқу (2-3 сөз). Тыныс белгілеріне сәйкес сөйлемдерді интонациялау: нүкте, сұрақ және леп белгілері, үтірмен үзілістерді сақтау. Оқылған сөйлемнің мазмұны бойынша сұрақтарға жауаптар, иллюстрацияға негізделген ұсыныстар сериясы.
34. Жазуға дайындық, әліппеге дейінгі кезең:
негізгі түстерді ажырату. Заттарды көрсетілген тәртіппен орналастыру, заттарды түсі, пішіні, өлшемі, көлемі бойынша ажырату және топтастыру. Әріптердің графикалық бейнесін еске түсіретін әртүрлі комбинациялардың түрлі-түсті жолақтарынан ойнату (н, ш, х). Жолақ комбинацияларын түсі, өлшемі және орналасуы бойынша ажырату. Бүтінді құрама элементтерге бөлу және бүтінді жеке бөліктерден қалпына келтіру. Жазу гигиенасы ережелерін сақтау: дұрыс отыру, қағазды (дәптерді) дұрыс орналастыру және ұстау, қарындашты, қаламды дұрыс ұстау. Қағаз парағының кеңістігінде бағдарлау (дәптер парағы): жоғарғы, төменгі, ортаңғы, жұмыс жолының анықтамасы, жоларалық кеңістік, жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, қиғаш сызықтар. Оқулық бетінің кеңістігінде бағдарлау (беттің жоғарғы, төменгі жағында). Оқулық беттерін ұқыпты ашу, бетбелгіні пайдалану. Саусақ гимнастикасы жаттығуларын, соның ішінде заттармен орындау. Бояу, сурет салу, мозаикадан өрнектер жасау, шаблон, трафарет бойынша бояу, контур бойымен бояу, нүктелер бойынша қосу, А4 форматындағы сызылмаған қағаз парақтарында шекті сақтай отырып, әр түрлі бағытта бояу және көлеңкелеу, бормен тақтаға сурет салу. Түзу, қисық, сынған, толқынды сызықтардан тұратын жиектерді салу, геометриялық фигуралардан өрнектер салу. Әріп элементтерін жазу: түзу таяқша, төменгі жағында дөңгелектелген түзу таяқша, жоғарғы жағында дөңгелектелген, ілмек, жартылай сопақ, сопақша, бас әріп элементтері. Сөздің шартты-графикалық белгіленуі, сөздегі А, У, М дыбыстарының орны (басында, соңында), сөздегі буындар, сөйлемдер.

32. Подготовка к чтению, добукварный период:
соотнесение предмета с картинкой и словом, понятие "слово"; условно-графическое обозначение слов под картинкой и "чтение" их. Выделение предложения из речи, условно-графическое обозначение предложения. Практическое выделение слов в предложении. Составление предложений по картинке, по выполненному действию. Наблюдение за интонационной организацией речи (интонация конца предложения, сообщение, вопрос, восклицание), соблюдение пауз. Деление слова на слоги (части), условно-графическое обозначение частей слова (слогов в слове). Слушание и четкое произношение звуков речи, выполнение артикуляционных упражнений. Выделение в словах гласных и согласных звуков: а, у, м, без использования терминологии, выделение предложенного звука из ряда звуков, определение его места: в начале слова, в конце слова; условно-графическое обозначение выделенного звука цветным кружком; называние слов, начинающихся с данных звуков.
33. Чтение, букварный период (1 и 2 этапы):
правильное и четкое произнесение изучаемых звуков изолированно и в словах (1 этап: а, у, м, о, с, х; 2 этап: ш, л, ы, н, р). Определение наличия данного звука в ряду звуков, в слове. Определение места звука в слове: в начале, в конце. Подбор слов с изучаемым звуком с опорой на наглядность. Условно-графическое обозначение звуков (гласных и согласных без называния терминов). Соотнесение звука с буквой. Различение звука и буквы (звуки мы слышим и произносим, буквы видим, пишем, читаем). Выделение предложенной буквы из ряда букв. Узнавание образов букв (печатных). Деление слов на слоги и плавное проговаривание слов по слогам. Обозначение звуков в условно-графической звуковой модели слога буквами и чтение звукоподражательных слов (ау, уа), обратных слогов (ам, ум), прямых открытых слогов (ма, са), закрытых слогов и односложных слов (сын, мох). Чтение слогов с протяжным и быстрым произнесением гласных. Составление слогов и слов из букв разрезной азбуки по следам звукобуквенного анализа. Сравнение обратных и прямых открытых слогов, чтение слов из изученных слоговых структур. Чтение предложений (2-3 слова) в послоговой разбивке. Интонирование предложений в соответствии со знаками препинания: точка, вопросительный и восклицательный знаки, соблюдение пауз при запятой. Ответы на вопросы по содержанию прочитанного предложения, серии предложений с опорой на иллюстрации.
34. Подготовка к письму, добукварный период:
различение основных цветов. Расположение предметов в указанном порядке, различение и группировка предметов по цвету, по форме, по размеру, по объему. Воспроизведение из цветных полосок различных сочетаний, напоминающих графический образ букв (н, ш, х). Различение сочетаний полосок по цвету, размеру и расположению. Членение целого на составные элементы и восстановление целого из отдельных частей. Выполнение правил гигиены письма: правильная посадка, расположение и удержание листа бумаги (тетради), правильное удержание карандаша, ручки. Ориентирование в пространстве листа бумаги (страницы тетради): вверху, внизу, посередине, определение рабочей строки, межстрочного пространства, верхней и нижней линии рабочей строки, наклонных линии. Ориентирование в пространстве страницы учебника (вверху, внизу страницы). Аккуратное перелистывание страниц учебника, использование закладки. Выполнение упражнений пальчиковой гимнастики, в том числе с предметами. Раскрашивание, рисование, составление узоров из мозаики, обводка по шаблону, трафарету, обводка по контуру, соединение по точкам, раскрашивание и штриховка в разных направлениях с соблюдением предела на нелинованных листах бумаги формата А4, рисование мелом на доске. Рисование бордюров, состоящих из отрезков прямых, кривых, ломаных, волнистых линий, рисование узоров из геометрических фигур. Письмо элементов букв: прямая палочка, прямая палочка с закруглением внизу, с закруглением вверху, петелька, полуовалы, овалы, элементов заглавных букв. Условно-графическое обозначение слова, позиции звуков А, У, М в слове (в начале, в конце), слогов в слове, предложения.

35. Хат, әліппе кезеңі:
әріптердің қолжазба сызбасын талдау (кіші және үлкен), олардың құрылымдық элементтерін салыстыру, әріптер элементтерін жазу. Каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып, кіші және бас әріптер мен олардың қосылыстарының (жоғарғы, орта, төменгі жыртылмалы және үзілмейтін) кері және түзу буындарда, сөздерде, сөйлемдерде жазылуы. Анық айтылғаннан кейін және дыбыстық-әріптік талдаудан кейін әріптерді, буындарды, айтылуымен сәйкес келмейтін сөздерді қолжазба үлгісінен шығару. Әріптің баспа түрінің қолжазбамен байланысы. 2-3 сөзден тұратын буындарды, сөздерді, сөйлемдерді басылған қаріптен оларды бөлінген әліпбидің әріптерінен құрастырғаннан кейін көшіру. Адамдардың аттарын бас әріппен жазу. Алдын ала дыбыстық әріптік талдаудан кейін әріптерді, буындарды және айтылуымен сәйкес келмейтін жеке сөздерді диктантт түрінде жазу; "буын" жазу әдісін қолдану. Сөз бен сөйлемнің бастапқы идеясы, ұғымдардың айырмашылығын ажырату: "зат" және "сөз" тақырыптың атауы ретінде. Сөздің шартты-графикалық белгіленуі, сөздегі дыбыстардың орны, сөздегі буындар, сөйлемдер.
36. "Букварь, Обучение грамоте" пәнін оқыту лексикалық тақырыптар негізінде жүзеге асырылады: бірінші тоқсанда – "Өзім туралы", "Менің мектебім"; екінші тоқсанда – "Менің отбасым және достарым", "Қоршаған әлем"; үшінші тоқсанда- "Саяхат", "Салт-дәстүрлер және мерекелер"; төртінші тоқсанда – "Тағамдар мен сусындар", "Салауатты өмір салты", бұл тақырыптар табиғаттағы құбылыстар мен адам өмірінің өзгеруін көрсететін тақырыптармен тығыз байланыста болады.
37. Баспа әріптерінің графикалық бейнесін зерттеуде әр түрлі қолданбалы материалдардан (қағаз жолақтары, картон, сым, таяқшалар, пластикалық материалдар) әріптердің, олардың элементтерінің құрылысы қолданылады.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
38. Бағдарламада ұсынылған оқыту мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгіде бірінші белгі – сыныбын, екінші және үшінші белгі – бөлімнің және бөлімшенің реттік санын, төртінші белгі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 0.1.2.1 кодында "0" - сыныбы, "1.2" - бөлім және бөлімше, "1" - оқыту мақсатының реттік саны.
39. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
"Тындалым және айтылым" бөлімі
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1.1. Тілдің негізгі бірліктерін ажырату (мәтін, сөйлем, сөз, дыбыс)
0.1.1.1 мұғалім артынан сөздерді, сөйлемдерді жұптастырып айту және қайталаңыз;
0.1.1.2 мұғалімнің артынан жаңылтпаштар, санамақ, өлеңдерді қайталау;
0.1.1.3 иллюстрацияларға, макеттерге, сахналауға негізделген ертегілерді, әңгімелерді тыңдау;
0.1.1.4 сөйлеу ағынынан, сөйлемнен сөзді бөлектеу; 0.1.1.5 сөзді және ол білдіретін затты ажырату; 0.1.1.6 сөзді, сөйлемді, буынды, дыбысты ажырату; 0.1.1.7 мұғалімнің дауысынан жаңылтпаштар, санамақ, өлеңдерді жаттау.

35. Письмо, букварный период:
анализ рукописного начертания букв (строчных и прописных), сопоставление их структурных элементов, прописывание элементов букв. Письмо строчных и прописных букв и их соединений (верхнее, среднее, нижнее отрывное и безотрывное) в обратных и прямых слогах, в словах, в предложениях с соблюдением каллиграфических норм. Списывание с рукописного образца букв, слогов, слов, написание которых не расходится с произношением, после четкого произнесения и звуко-буквенного анализа. Соотнесение печатного начертания буквы с рукописным. Списывание слогов, слов, предложения из 2-3 слов с печатного шрифта после составления их из букв разрезной азбуки. Написание заглавной буквы в именах людей. Письмо под диктовку букв, слогов, и отдельных слов, написание которых не расходится с произношением, после предварительного звукобуквенного анализа; использование способа "послогового" письма. Начальное представление о слове и предложении, разграничение понятий: "предмет" и "слово" как название предмета. Условно-графическое обозначение слова, позиции звуков в слове, слогов в слове, предложения.
36. Реализация Программы осуществляется на основе лексических тем: в первой четверти – "Все обо мне", "Моя школа"; во второй четверти – "Моя семья и друзья", "Мир вокруг нас"; в третьей четверти- "Путешествие", "Традиции и праздники"; в четвҰртой четверти – "Еда и напитки", "В здоровом теле – здоровый дух!", которые интегрируются с тематикой, отражающей изменения природы и жизни человека в разное время года.
37. При изучении графического образа букв используется конструирование букв, их элементов из различного прикладного материала (полоски бумаги, картон, проволока, палочки, пластические материалы); применяются Монтессори- материалы.
Параграф 2. Система целей обучения
38. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 0.1.2.1 "0" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
39. Система целей обучения:
Раздел: аудирование (слушание) и говорение
Подраздел
Цели обучения
1.1. Различение основных единиц речи (предложение, слово, звук)
0.1.1.1 произносить сопряженно и повторить за учителем слова, предложения;
0.1.1.2 повторять за учителем скороговорки, чистоговорки, стихотворения;
0.1.1.3 слушать сказки, рассказы с опорой на иллюстрации, макеты, инсценировки;
0.1.1.4 выделять слово из речевого потока, из предложения;
0.1.1.5 различать слово и предмет, который оно обозначает;
0.1.1.6 различать слово, предложение, слог, звук;
0.1.1.7 заучивать с голоса учителя скороговорки, чистоговорки, стихотворения.

1.2. Тыңдалған материалды түсіну
0.1.2.1 айтылған сөзді тыңдау, сұрақтарға жауап беру;
0.1.2.2 мұғалімнің қарапайым ауызша нұсқауларын орындау;
0.1.2.3 тыңдалған ұсыныстың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
0.1.2.4 тыңдалған әңгіменің, ертегінің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
0.1.2.5 сюжеттік картиналар сериясына және мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып ертегілер айту.
1.3. Сөйлеу нормаларын сақтай отырып, қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу
0.1.3.1 әр түрлі қарым-қатынас жағдайларында сөйлеу этикетін қолдану (сәлемдесу, алғыс білдіру, қоштасу, сұрау, рұқсат сұрау, қоштасу).
1.4. Сөйлемдер құрастыру
0.1.4.1 сөйлеу, мимика, жест-ишара арқылы өз өтініштері мен тілектерін білдіру;
0.1.4.2 орындалған пәндік іс-әрекет бойынша, бақыланатын іс-әрекет немесе үрдіс бойынша, мұғалімнің сұрақтары бойынша ұсыныс жасау; 0.1.4.3 сюжеттік сурет бойынша ұсыныс жасау; 0.1.4.4 заттардың қасиеттерін ауызша сипаттау; 0.1.4.5 сюжеттік суреттер сериясы бойынша бірнеше ұсыныстар жасау.
"Оқуға дайындық"/ "Оқу"бөлімі
2.1. Сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау
0.2.1.1 суреттегі сұрақтарға жауап беру (не бейнеленген? Кім бейнеленген? Не істейді?)
0.2.1.2 тыңдалған ертегінің, қысқа әңгіменің басты кейіпкерлерін атау;
0.2.1.3 ертегі кейіпкерлерінің сыртқы бейнесі туралы сұрақтарға жауап беру;
0.2.1.4 кейіпкерлердің іс-әрекеттері туралы сұрақтарға жауап беру.
2.2. Фонетикалық-фонематикалық түсініктерді дамыту, сөздік қорын кеңейту
0.2.2.1 суреттегі тақырыпты тану және атау;
0.2.2.2 заттарды жіктеу, жалпылама сөздерді таңдау; 0.2.2.3 бір затты, көптеген заттарды білдіретін сөздерді тану және атау;
0.2.2.4 сөзді буындарға (бөліктерге) бөлу, сөзді буындар бойынша біркелкі айту;
0.2.2.5 қоршаған шындықтың дыбыстарын тыңдау және оларды ажырату;
0.2.2.6 тілдік және тілдік емес дыбыстарды ажырату;
0.2.2.7 жануарлардың дауыстарына еліктейтін дыбыстарды айту;
0.2.2.8 артикуляциялық жаттығуларды орындау; 0.2.2.9 сөйлеу дыбыстарын дұрыс және анық айту; 0.2.2.10 ұсынылған дыбысты бірқатар дыбыстардан бөлектеу;
0.2.2.11 ұсынылған дыбысты буында, сөзінде тану; 0.2.2.12 көрнекілікке сүйене отырып, берілген дыбысқа сөздерді таңдау;
0.2.2.13 берілген дыбысты, буынды сөздің басында, сөздің соңында атау;
0.2.2.14 бір немесе екі дыбыспен ерекшеленетін дыбыстық құрамы бойынша ұқсас сөздерді есту және айту;
0.2.2.15 берілген дыбыстың сөздегі орнын анықтау (сөздің басында, соңында);
0.2.2.16 кері, тікелей ашық, жабық буындарда, сөздерде дыбыстар тізбегін орнату.
2.3. Қарапайым оқу дағдыларын дамыту

1.2. Понимание прослушанного материала
0.1.2.1 слушать обращенную речь, отвечать на вопросы;
0.1.2.2 выполнять простые словесные инструкции учителя;
0.1.2.3 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного предложения;
0.1.2.4 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного рассказа, сказки;
0.1.2.5 рассказывать сказки с опорой на серию сюжетных картин и вопросы учителя.
1.3. Участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм
0.1.3.1 использовать речевой этикет ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, прощание).
1.4. Составление предложений
0.1.4.1 выражать свои просьбы и желания с помощью речи, мимики, жестов;
0.1.4.2 составлять предложение по выполненному предметному действию, по наблюдаемому действию или процессу, по вопросам учителя;
0.1.4.3 составлять предложение по сюжетной картинке;
0.1.4.4 словесно описывать свойства предметов;
0.1.4.5 составлять несколько предложений по серии сюжетных картинок.
Раздел "Подготовка к чтению"/ "Чтение"
2.1. Формулирование вопросов и ответов
0.2.1.1 отвечать на вопросы к картинке (Что изображено? Кто изображен (-ны)? Что делает (-ют)?)
0.2.1.2 называть главных героев прослушанной сказки, короткого рассказа;
0.2.1.3 отвечать на вопросы о внешнем образе героев сказки;
0.2.1.4 отвечать на вопросы о действиях, поступках героев.
2.2. Развитие фонетико-фонематических представлений, расширение словарного запаса
0.2.2.1 узнавать и называть предмет на картинке;
0.2.2.2 классифицировать предметы, подбирать обобщающие слова;
0.2.2.3 узнавать и называть слова, обозначающие один предмет, много предметов;
0.2.2.4 делить слово на слоги (части), плавно проговаривать слово по слогам;
0.2.2.5 слушать, прислушиваться к звукам окружающей действительности и различать их;
0.2.2.6 различать речевые и неречевые звуки;
0.2.2.7 воспроизводить звуки, имитирующие голоса животных;
0.2.2.8 выполнять артикуляционные упражнения;
0.2.2.9 правильно и четко произносить звуки речи;
0.2.2.10 выделять предложенный звук из ряда звуков;
0.2.2.11 узнавать предложенный звук в слоге, в слове;
0.2.2.12 подбирать слова на заданный звук с опорой на наглядность;
0.2.2.13 называть слова с заданным звуком, слогом в начале слова, конце слова;
0.2.2.14 различать на слух и произносить слова сходные по звуковому составу, различающиеся одним или двумя звуками;
0.2.2.15 определять место заданного звука в слове (в начале слова, конце);
0.2.2.16 устанавливать последовательность звуков в обратных, прямых открытых, закрытых слогах, словах.
2.3. Развитие начальных навыков чтения

0.2.3.1 меңгерген дыбыстар мен әріптерден кері буындарды құрастыру, дауысты дыбыстардың ұзақ және қысқа айтылуымен осы буындарды оқу;
0.2.3.2 меңгерген дыбыстар мен әріптерден тікелей ашық буындарды құрастыру, оларды ұзақ және қысқаша оқу;
0.2.3.3 тікелей жабық буындарды құрастыру және оқу;
0.2.3.4 буындарға (кері, тікелей ашық, тікелей жабық), игерілген әріптер мен буын құрылымдарынан сөздерге дыбыстық және дыбыстық әріптік талдау жүргізу;
0.2.3.5 игерілген әріптер мен буын құрылымдарын пайдалана отырып, бөлінген әліпбидің буындары мен әріптерінен сөздерді құрастыру және бірге оқу; 0.2.3.6 меңгерген әріптер мен буын құрылымдары бар сөздерден сөйлемдер құрастыру;
0.2.3.7 сөйлемдердің мағынасын бірге оқып, түсіну (2-3 сөз);
0.2.3.8 оқылған сөйлемнің мазмұны бойынша сұрақтарға, иллюстрацияға сүйене отырып, буынға бөлінген сөйлемдер сериясына жауап беру;
0.2.3.9 дыбысты әріп кескінімен байланыстыру; 0.2.3.10 әріптерді олар білдіретін дыбыстармен атау.
2.4. Сөйлеудің интонациялық мәнерлілігін сақтау
0.2.4.1 сұрақ, баяндау, леп интонациясын ажырату; 0.2.4.2 мұғалімге еліктеу бойынша сұраулы, баяндау, лепті интонацияларды жаңғырту;
0.2.4.3 тыныс белгілеріне сәйкес сөйлемдерді интонациялау: нүкте, сұрақ және леп белгілері.
"Жазуға дайындық"/ "Хат" бөлімі
3.1. Көру арқылы қабылдау мен кеңістікті бағдарлауды дамыту (әліппеге дейінгі кезең)
0.3.1.1 негізгі түстерді атау және ажырату;
0.3.1.2 геометриялық фигураларды атау және ажырату (шеңбер, шаршы, үшбұрыш, тіктөртбұрыш);
0.3.1.3 заттарды көрсетілген тәртіпте орналастыру;
0.3.1.4 заттарды негізгі белгілері бойынша сипаттау: түсі, пішіні, көлемі бойынша;
0.3.1.5 заттар мен геометриялық фигураларды негізгі қасиеттері бойынша жіктеу: материалы, түсі, пішіні, мөлшері, көлемі бойынша;
0.3.1.6 әріптердің бейнесін білдіретін түрлі-түсті жолақтардан әртүрлі комбинацияларды жасау;
0.3.1.7 заттың бейнесін құрамдас бөліктерге бөлу және заттың тұтас бейнесін жекелеген бөліктерден қалпына келтіру (текшелерді, пазлдарды пайдалана отырып);
0.3.1.8 жазу гигиенасының негізгі ережелерін сақтау: жазу кезінде дұрыс отыру; қарындаш пен қаламды дұрыс ұстау;
0.3.1.9 қағаз парағын және дәптерді дұрыс орналастыру;
0.3.1.10 қағаз парағының кеңістігінде бағдарлау;
0.3.1.11 жолдардың жоғарғы және төменгі шектерін ажырату;
0.3.1.12 жұмыс жолын табу;
0.3.1.13 борды дұрыс пайдалану және тақтаға жазу;
0.3.1.14 саусақ гимнастикасы жаттығуларын орындау;
0.3.1.15 өз ойы бойынша, үлгі бойынша мозаикадан өрнектер құрастыру.

0.2.3.1 составлять из усвоенных звуков и букв обратные слоги, читать эти слоги с протяжным и кратким произношением гласных;
0.2.3.2 составлять из усвоенных звуков и букв прямые открытые слоги, читать их протяжно и кратко;
0.2.3.3 составлять и читать прямые закрытые слоги;
0.2.3.4 проводить звуковой и звукобуквенный анализ слогов (обратного, прямого открытого, прямого закрытого), слов из усвоенных букв и слоговых структур;
0.2.3.5 составлять и слитно читать слова из слогов и букв разрезной азбуки, используя усвоенные буквы и слоговые структуры;
0.2.3.6 составлять предложения из слов, содержащих изученные буквы и слоговые структуры;
0.2.3.7 слитно читать и понимать смысл предложений (2-3 слова);
0.2.3.8 отвечать на вопросы по содержанию прочитанного предложения, серии предложений в послоговой разбивке с опорой на иллюстрации;
0.2.3.9 соотносить звук с образом буквы;
0.2.3.10 называть буквы звуками, которые они обозначают.
2.4. Соблюдение интонационной выразительности речи
0.2.4.1 различать вопросительную, повествовательную, восклицательную интонации;
0.2.4.2 воспроизводить вопросительную, повествовательную, восклицательную интонации по подражанию учителю;
0.2.4.3 интонировать предложения в соответствии со знаками препинания: точка, вопросительный и восклицательный знаки.
Раздел "Подготовка к письму"/ "Письмо"
3.1. Развитие зрительного восприятия и пространственной ориентировки
0.3.1.1 различать и называть основные цвета;
0.3.1.2 различать и называть геометрические фигуры (круг, квадрат, треугольник, прямоугольник);
0.3.1.3 располагать предметы в указанном порядке;
0.3.1.4 описывать предметы по основным признакам: по цвету, по форме, по размеру, по объему;
0.3.1.5 классифицировать предметы и геометрические фигуры: по материалу, по цвету, по форме, по размеру;
0.3.1.6 воспроизводить из цветных полосок различные сочетания, напоминающие образы букв;
0.3.1.7 расчленять изображение предмета на составные части и восстанавливать целое изображение предмета из отдельных частей (используя кубики, пазлы);
0.3.1.8 соблюдать основные правила гигиены письма: правильно сидеть при письме; правильно держать карандаш и ручку;
0.3.1.9 правильно располагать и удерживать лист бумаги и тетрадь;
0.3.1.10 ориентироваться в пространстве листа бумаги;
0.3.1.11 различать верхние и нижние границы строк;
0.3.1.12 находить рабочую строку;
0.3.1.13 правильно пользоваться мелом и писать на доске;
0.3.1.14 выполнять упражнения пальчиковой гимнастики;
0.3.1.15 составлять узоры из мозаики по собственному замыслу, по образцу.

3.2. Қарапайым графикалық дағдыларды қалыптастыру
0.3.2.1 үлгі бойынша, трафарет бойынша сызу;
0.3.2.2 суретті контур бойынша, нүктелер бойынша сызу;
0.3.2.3 контур сызбасының ішіне бояу, штрихтау
0.3.2.4 қысқа және ұзын таяқшаларды, дөңгелек және толқынды сызықтарды салу;
0.3.2.5 көлденең, тік, көлбеу түзу сызықтар салу (жазу);
0.3.2.6 тік таяқшаны көлбеу сызықпен жазу;
0.3.2.7 жоғарғы және төменгі жағында дөңгелектелген тік таяқшаны салу (жазу);
0.3.2.8 сопақша, жартылай сопақша салу (жазу) ;
0.3.2.9 ілмегі бар таяқшаны салу (жазу);
0.3.2.10 әріптер элементтерінен жиектерді орындау;
0.3.2.11 а, у, м, о, с, х, ш, л, ы, н, р әріптерінің баспа шрифтінің элементтерін жазу;
0.3.2.12 а, у, м, о, с, х, ш, л, ы, н, р әріптерінің қолжазба шрифтінің элементтерін жазу;
0.3.2.13 үлкен (бас, үлкен) және кіші (кіші) әріптерді жазу;
0.3.2.14 меңгерген әріптерді буындарға және сөздерге үздіксіз және үзілмейтін қосылысты қолдана отырып, үлгі бойынша қосу;
0.3.2.15 әріптерді, буындарды, сөздерді кеспелі әліпби әріптерінен құрастырғаннан кейін баспа үлгісінен есептен шығару;
0.3.2.16 қолжазба үлгісінен әріптерді, буындарды, сөздерді дыбыстық-әріптік талдаудан кейін жазу;
0.3.2.17 сынып тақтасынан және қолжазба үлгісінен қысқа сөйлемдерді жазу;
0.3.2.18 баспа шрифтінің әріптерін олардың атауы бойынша тану;
0.3.2.19 қолжазба шрифтінің әріптерін олардың атауы бойынша тану;
0.3.2.20 олардың дыбыстық құрамын талдағаннан кейін меңгерілген әріптік, буындық және сөздік диктант жазу;
0.3.2.21 сөйлемнің басында, адамдардың есімдерінде, жануарлардың аттарында бас әріп жазу, сөйлемнің соңында нүкте қою;
0.3.2.22 әріптің баспа түрін қолжазбамен байланыстыру.
3.3. Сөйлеу бірліктерінің шартты-графикалық белгіленуі (дыбыс, буын, сөз, сөйлем)
0.3.3.1 сөздегі буындардың шартты-графикалық белгіленуін тану;
0.3.3.2 сөздің шартты-графикалық белгіленуін тану; 0.3.3.3 сөйлемнің шартты-графикалық белгіленуін тану;
0.3.3.4 қызыл және көк түстермен белгіленген дауысты және дауыссыз дыбыстарды тану;
0.3.3.5 қызыл және көк түстермен дауысты және дауыссыз дыбыстарды белгілеу;
0.3.3.6 сөздің шартты-графикалық белгісін пайдалану;
0.3.3.7 сөздегі буындардың шартты-графикалық белгіленуін қолдану;
0.3.3.8 сөздегі дыбыс позициясының шартты-графикалық белгісін пайдалану.
40. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-сыныбы үшін "Букварь, Обучение грамоте" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады.

3.2. Формирование элементарных графических навыков
0.3.2.1 обводить по шаблону, по трафарету;
0.3.2.2 обводить рисунок по контуру, по точкам;
0.3.2.3 раскрашивать, штриховать внутри контурного рисунка;
0.3.2.4 рисовать короткие и длинные палочки, округлые и волнистые линии;
0.3.2.5 рисовать (писать) горизонтальные, вертикальные, наклонные прямые линии;
0.3.2.6 рисовать (писать) прямую палочку в соединении с наклонной;
0.3.2.7 рисовать (писать) прямую палочку с закруглением вверху и внизу;
0.3.2.8 рисовать (писать) овал, полуовал;
0.3.2.9 рисовать (писать) палочку с петелькой;
0.3.2.10 выполнять бордюры из элементов букв;
0.3.2.11 писать элементы печатного начертания букв а, у, м, о, с, х; ш, л, ы, н, р;
0.3.2.12 писать элементы рукописного начертания букв а, у, м, о, с, х; ш, л, ы, н, р;
0.3.2.13 писать прописные (заглавные, большие) и строчные (маленькие) буквы;
0.3.2.14 выполнять соединение изученных букв в слоги и слова по образцу, используя безотрывное и отрывное соединение;
0.3.2.15 списывать буквы, слоги, слова с печатного образца после составления их из букв разрезной азбуки;
0.3.2.16 списывать с рукописного образца буквы, слоги, слова после их звуко-буквенного анализа;
0.3.2.17 списывать с классной доски с рукописного образца буквы, слоги, слова, короткие предложения (2-3 слова);
0.3.2.18 узнавать буквы печатного начертания по их названию;
0.3.2.19 узнавать буквы рукописного начертания по их названию;
0.3.2.20 писать под диктовку усвоенные буквы, слоги и слова после анализа их звукового состава;
0.3.2.21 писать заглавную (большую) букву в начале предложения, в именах людей, ставить точку в конце предложения;
0.3.2.22 соотносить печатное начертание буквы с рукописным
3.3. Условно-графическое обозначение единиц речи (звук, слог, слово, предложение)
0.3.3.1 узнавать условно-графическое обозначение слогов в слове;
0.3.3.2 узнавать условно-графическое обозначение слова;
0.3.3.3 узнавать условно-графическое обозначение предложения;
0.3.3.4 узнавать гласные и согласные звуки, обозначенные фишками красного и синего цветов;
0.3.3.5 обозначать фишками красного и синего цветов гласные и согласные звуки;
0.3.3.6 использовать условно-графическое обозначение слова;
0.3.3.7 использовать условно-графическое обозначение слогов в слове;
0.3.3.8 использовать условно-графическое обозначение позиции звука в слове.
40. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Букварь, Обучение грамоте" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0 класса согласно приложению к настоящей Программе.

41. Бөлімдер мен тақырыптарды зерделеуге сағаттарды бөлу, сынып оқушыларының мүмкіндіктерін ескере отырып, оқу мақсатын ішінара және кезең-кезеңмен іске асыру мұғалімнің еркіне беріледі.
Параграф 3. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-сыныбы үшін "Букварь, Обучение грамоте" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (оқыту орыс тілінде)
1-тоқсан
Кезең
Тындалым және айтылым
Оқуға дайындық
Жазуға дайындық
Әліппеге дейінгі кезең
0.1.1.1 мұғалім артынан сөздерді, сөйлемдерді жұптастырып айту және қайталаңыз;
0.1.1.2 мұғалімнің артынан жаңылтпаштар, санамақ, өлеңдерді қайталау;
0.1.1.3 иллюстрацияларға, макеттерге, сахналауға негізделген ертегілерді, әңгімелерді тыңдау;
0.1.1.4 сөйлеу ағынынан, сөйлемнен сөзді бөлектеу; 0.1.1.5 сөзді және ол білдіретін затты ажырату;
0.1.1.7 мұғалімнің дауысынан жаңылтпаштар, санамақ, өлеңдерді жаттау;
0.1.2.1 айтылған сөзді тыңдау, сұрақтарға жауап беру;
0.1.2.2 мұғалімнің қарапайым ауызша нұсқауларын орындау;
0.1.2.3 тыңдалған ұсыныстың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
0.1.2.4 тыңдалған әңгіменің, ертегінің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
0.1.2.5 сюжеттік картиналар сериясына және мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып ертегілер айту;
0.1.3.1 әр түрлі қарым-қатынас жағдайларында сөйлеу этикетін қолдану (сәлемдесу, алғыс білдіру, қоштасу, сұрау, рұқсат сұрау, қоштасу);
0.1.4.1 сөйлеу, мимика, жест-ишара арқылы өз өтініштері мен тілектерін білдіру;
0.1.4.2 орындалған пәндік іс-әрекет бойынша, бақыланатын іс-әрекет немесе үрдіс бойынша, мұғалімнің сұрақтары бойынша ұсыныс жасау;
0.1.4.3 сюжеттік сурет бойынша ұсыныс жасау;
0.1.4.4 заттардың қасиеттерін ауызша сипаттау.
0.2.1.1 суреттегі сұрақтарға жауап беру (не бейнеленген? Кім бейнеленген? Не істейді?)
0.2.1.2 тыңдалған ертегінің, қысқа әңгіменің басты кейіпкерлерін атау;
0.2.1.3 ертегі кейіпкерлерінің сыртқы бейнесі туралы сұрақтарға жауап беру;
0.2.1.4 кейіпкерлердің іс-әрекеттері туралы сұрақтарға жауап беру;
0.2.2.1 суреттегі тақырыпты тану және атау;
0.2.2.2 заттарды жіктеу, жалпылама сөздерді таңдау; 0.2.2.3 бір затты, көптеген заттарды білдіретін сөздерді тану және атау;
0.2.2.5 қоршаған шындықтың дыбыстарын тыңдау және оларды ажырату;
0.2.2.6 тілдік және тілдік емес дыбыстарды ажырату;
0.2.2.7 жануарлардың дауыстарына еліктейтін дыбыстарды айту;
0.2.2.8 артикуляциялық жаттығуларды орындау;
0.2.2.9 сөйлеу дыбыстарын дұрыс және анық айту;
0.2.4.2 мұғалімге еліктеу бойынша сұраулы, баяндау, лепті интонацияларды жаңғырту.

41. Распределение часов на изучение разделов и тем, частичная и поэтапная реализация учебной цели с учетом возможностей учащихся класса предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Букварь, Обучение грамоте" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0 класса (с русским языком обучения)
1 четверть
Период
Аудирование (слушание) и говорение
Подготовка к чтению/ Чтение
Подготовка к письму/Письмо
Добукварный период
0.1.1.1 произносить сопряженно и повторить за учителем слова, предложения;
0.1.1.2 повторять за учителем скороговорки, чистоговорки, стихотворения;
0.1.1.3 слушать сказки, рассказы с опорой на иллюстрации, макеты, инсценировки;
0.1.1.4 выделять слово из речевого потока, из предложения;
0.1.1.5 различать слово и предмет, который оно обозначает;
0.1.1.7 заучивать с голоса учителя скороговорки, чистоговорки, стихотворения
0.1.2.1 слушать обращенную речь, отвечать на вопросы;
0.1.2.2 выполнять простые словесные инструкции учителя;
0.1.2.3 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного предложения;
0.1.2.4 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного рассказа, сказки;
0.1.2.5 рассказывать сказки с опорой на серию сюжетных картин и вопросы учителя;
0.1.3.1 использовать речевой этикет в ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, прощание);
0.1.4.1 выражать свои просьбы и желания с помощью речи, мимики, жестов;
0.1.4.2 составлять предложение по выполненному предметному действию, по наблюдаемому действию или процессу, по вопросам учителя;
0.1.4.3 составлять предложение по сюжетной картинке;
0.1.4.4 словесно описывать свойства предметов
0.2.1.1 отвечать на вопросы к картинке (Что изображено? Кто изображен (-ны)? Что делает (-ют)?);
0.2.1.2 называть главных героев прослушанной сказки, рассказа;
0.2.1.3 отвечать на вопросы о внешнем образе героев сказки;
0.2.1.4 отвечать на вопросы о действиях, поступках героев сказки;
0.2.2.1 узнавать и называть предмет на картинке;
0.2.2.2 классифицировать предметы, подбирать обобщающие слова;
0.2.2.3 узнавать и называть слова, обозначающие один предмет, много предметов;
0.2.2.5 слушать, прислушиваться к звукам окружающей действительности и различать их;
0.2.2.6 различать речевые и неречевые звуки;
0.2.2.7 воспроизводить звуки, имитирующие голоса животных;
0.2.2.8 выполнять артикуляционные упражнения;
0.2.2.9 правильно и четко произносить звуки речи;
0.2.4.2 воспроизводить вопросительную, повествовательную, восклицательную интонации по подражанию учителю

16. Оқу материалының қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін әдістер мен тәсілдер қолданылады:
1) ойын (дидактикалық ойындар, лото, домино);
2) жаттығулар;
3) көрсету, иллюстрация, демонстрация;
3) драматизация;
4) "шағын бөлік" әдісі;
5) АКТ-технологиялар.
17. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің пәнаралық байланыстары "Айналадағы әлем", "Математика", "Қол еңбегі" "Бейнелеу өнері" оқу пәндерімен, "Тіл дамуының кемшіліктерін түзету" түзету компонентінің пәндерімен белгіленеді.
3-тарау. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің мазмұны
18. Пән бойынша 1-сыныптағы оқу жүктемесі аптасына 5 сағатты, оқу жылына – 165 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
19. Оқу пәнінің мазмұнын іріктеу бірліктері:
1) орыс тіліндегі дыбыстар мен әріптер жүйесі;
2) тіл бірліктері: мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс;
3) орыс тілінің кейбір грамматикалық құбылыстары;
4) орфографиялық және пунктуациялық нормалардың минимумы;
5) балалар көркем әдебиетінің шығармалары.
20. Бағдарламаның базалық мазмұны. Оқыту үрдісінде келесідей кезеңдер белгіленеді: әліппеге дейінгі (қайталау) – 40 сағат , әліппе – 125 сағат.
21. Әліппе кезеңінде 0-сыныпта сауат ашу бойынша оқытудың бірінші және екінші кезеңдерінде меңгерілген әріптер келесі ретпен қайталанады:
1) а, у, м, о, с, х;
2) ш, л, ы, н, р.
22. Сауат ашудың үшінші және төртінші кезеңдерінде әріптермен танысу келесі кезектілікте жүзеге асырылады:
1)к, п, т, и, в, з, ж, б, г, д, й, және ь әрпі;
2)е, Ұ, ю, я, ц, ч, щ, ф, э және ъ әрпі.
Сағаттарды әліппеге дейінгі және әліппе кезеңдеріне бөлу ұсыныстық сипатқа ие, мұғалімге сыныптағы оқушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, сағаттарды бөлуде өзгерістер енгізуге мүмкіндік беріледі.
23. Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) Білім алушылардың мүмкіндіктерін зерделеу (Нөлдік сыныпта қалыптасқан дағдылар, жалпы және сөйлеуді дамыту деңгейін анықтау);
2) оқуға деген қызығушылықты, сөйлеу, ауызша сөйлеу дағдыларын дамыту;
3) тілдік бірліктер туралы бастапқы түсініктерді қалыптастыру (сөз, сөйлем, буын, дыбыс);

16. Для обеспечения доступности учебного материала используют методы и приемы:
1) игровые (дидактические игры, лото, домино);
2) упражнения;
3) показ, иллюстрация, демонстрация;
3) драматизация;
4) метод "малых порций";
5) технические средства, ИКТ-технологии.
17. Межпредметные связи учебного предмета "Букварь, Обучение грамоте" устанавливаются с учебными предметами "Мир вокруг", "Математика", "Ручной труд", "Изобразительное искусство", с предметом коррекционного компонента "Коррекция недостатков развития речи".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Букварь, Обучение грамоте"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Букварь, Обучение грамоте"
18. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Букварь, Обучение грамоте" в 1 классе составляет - 5 часов в неделю, 165 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №8170).
19. Единицы отбора содержания учебного предмета:
1) система звуков и букв русского языка;
2) единицы языка: текст, предложение, слово, слог, звук;
3) некоторые грамматические явления русского языка;
4) минимум орфографических и пунктуационных норм;
5) произведения детской художественной литературы.
20. Базовое содержание Программы:
В процессе обучения выделяются два периода: добукварный (повторение)– 40 часов, букварный – 125 часов.
21. В букварном периоде осуществляется повторение букв первого и второго этапов обучения грамоте, изученных в 0 классе, в следующей последовательности:
1) а, у, м, о, с, х;
2) ш, л, ы, н, р.
22. После повторения реализуются третий и четвертый этапы обучения грамоте с изучением букв в следующей последовательности:
1) к, п, т, и, в, з, ж, б, г, д, й, буква ь;
2) е, Ұ, ю, я, ц, ч, щ, ф, э, буква ъ.
Распределение часов на добукварный и букварный периоды носит рекомендательный характер, учителю предоставляется возможность внести изменения в распределение часов с учетом особых образовательных потребностей учащихся класса.
23. Задачи добукварного периода:
1) изучить возможности обучающихся (уровни общего и речевого развития, состояние навыков, сформированных в 0 классе);
2) формировать интерес к учебной деятельности, навыки речевого общения, устной речи;
3) совершенствовать представления о языковых единицах (слово, предложение, слог, звук)

4) есту зейінін, дұрыс дыбысталуын; фонематикалық процестерді дамыту, көру және кеңістіктікте бағдарлауды, қолдың білезігі мен саусақтарының қимыл үйлесімділігін дамыту;
5) Оқу әрекеті дағдыларын қалыптастыру: мұғалімнің нұсқаулығына, үлгіге сүйене отырып, оқу тапсырмаларын орындау, оқу тапсырмасын соңына дейін орындау, қиындық туындаған жағдайда көмек сұрау;
24. Оқытудың әліппе кезеңінде мұғалім дыбыспен және әріппен танысуға арналған сағаттар санын сынып оқушыларының мүмкіндіктерін ескере отырып дербес белгілейді.
25. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) 0-сыныпта үйренген әріптерді қайталау және орыс әліпбиінің жаңа әріптерімен таныстыру; үйренетін дыбыстардың дұрыс артикуляциясын бекіту, фонематикалық үрдістерді дамыту;
2) Тілдік бірліктер туралы негізгі ұғымдарды (дыбыс, буын, сөз, сөйлем) бекіту;
3) Дыбыстарды буындарда біріктіру, үйренген буын құрылымдарынан буындарды, сөздерді, сөйлемдерді, қысқа мәтіндерді бірқалыпты оқу дағдыларын жетілдіру;
4) Қол жетімді тіл деңгейіне байланысты монологтік және диалогтік сөйлеуді дамыту, сөздік қорын байыту және белсендіру;
5) Әріптерді, буындарды, сөздерді, сөйлемдерді жазу кезінде каллиграфиялық жазу дағдыларын қалыптастыру;
6) Ауыз әдебиеті мен балалар әдебиеті арқылы ұлттық құндылықтарға деген құрметті тәрбиелеу;
26. Бағдарламаның мазмұны 3 бөлімнен тұрады:
1) "Тындалым және айтылым";
2) "Оқылым";
3) "Жазылым".
27. "Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) тілдің негізгі бірліктерін ажырату (сөйлем, сөз, буын, дыбыс);
2) тыңдалған материалды түсіну;
3) сөйлеу нормаларын сақтай отырып, қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу;
4) сөйлемдер құрастыру;
28. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау;
2) фонетикалық-фонематикалық түсініктерді дамыту, сөздік қорын кеңейту;
3) оқу дағдыларын дамыту;
4) сөйлеудің интонациялық мәнерлілігін сақтау.
29. "Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) көру арқылы қабылдау мен кеңістікті бағдарлауды дамыту;
2) қарапайым графикалық дағдыларды қалыптастыру;
3) жазу дағдыларын қалыптастыру;
4) тіл бірліктері бейнесінің шартты-графикалық нысандарын (дыбыс, буын, сөз, сөйлем) пайдалану.
30. Білім берудің негізгі мазмұны:
31. Тыңдалым (тыңдау) және айтылым, әліппеге дейінгі кезең: мұғалім мен оқушылардың сөзін, аудио/бейнежазбаларды тыңдау, естігеннің мағынасын түсіну, сұрақтарға жауап беру. Вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (интонация, мимика, ым-ишара, дене қалпы) қолдану; сөйлеудің негізгі ережелерін (ырғақ, екпін, жылдамдық, үзіліс) сақтау. Мұғалімнің ауызша тапсырмасы бойынша қарапайым нұсқауларды орындау; өз өтініштері мен қалауларын білдіру. Әртүрлі заттарды атап, олардың негізгі қасиеттері бойынша сипаттау.
Артикуляциялық аппаратты мұғалімнің артынан қайталау және жаңылтпаштар, тақпақтар, өлеңдер, санамақтар, мақал-мәтелдер мен жұмбақтарды жаттау арқылы дамыту. Суреттер бойынша, көрген, бастан өткерген және естіген/оқыған бақылаулар бойынша әңгімелесу, басқа адамдардың іс-әрекеттері мен тәжірибелеріне көзқарасты жеткізу, өздерінің эмоционалдық күйлерін білдіру тәсілдері.
Ертегілер мен қысқа мәтіндерді тыңдау және оларды оқиғалық суреттер сериясы мен мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып баяндау, ертегілерді сахналауға қатысу. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, тыңдалған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру.

4) развивать слуховое внимание, правильное звукопроизношение; фонематические процессы, зрительное и пространственное восприятие, развивать координацию движений кисти руки и пальцев;
5) формировать навыки учебной деятельности: выполнять учебные задания, ориентируясь на инструкцию учителя, образец, выполнять учебное задание до конца, просить помощь при затруднениях.
24. В букварном периоде обучения количество часов на знакомство со звуком и буквой учитель устанавливает самостоятельно с учетом возможностей обучающихся класса.
25. Задачи букварного периода:
1) повторить буквы, изученные в 0 классе и познакомить с новыми буквами русского алфавита; закрепить правильную артикуляцию изучаемых звуков, развивать фонематические процессы;
2) закрепить элементарные понятия о языковых единицах (звук, слог, слово, предложение;
3) совершенствовать навыки слияния звуков в слоги, плавного чтения слогов, слов из усвоенных слоговых структур, предложений, коротких текстов;
4) развивать связную монологическую и диалогическую речь на доступном речевом уровне, обогащать и активизировать словарный запас;
5) формировать навыки каллиграфического письма при написании букв, слогов, слов, предложений;
6) воспитывать уважительное отношение к национальным ценностям через произведения устного народного творчества и детской литературы.
26. Содержание Программы включает 3 раздела:
1) "Аудирование (слушание) и говорение";
2) "Чтение";
3) "Письмо".
27. Раздел "Аудирование (слушание) и говорение" включает следующие подразделы:
1) различение основных единиц речи (предложение, слово, слог, звук);
2) понимание прослушанного материала;
3) участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм;
4) составление предложений.
28. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) формулирование вопросов и ответов;
2) развитие фонетико-фонематических представлений, расширение словарного запаса;
3) формирование навыков чтения;
4) соблюдение интонационной выразительности речи.
29. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) развитие зрительного восприятия и пространственной ориентировки;
2) развитие элементарных графических навыков;
3) формирование навыков письма;
4) условно-графическое обозначение единиц речи (звук, слог, слово, предложение).
30. Базовое содержание образования.
31. Аудирование (слушание) и говорение, добукварный период:
слушание речи учителя и обучающихся, аудио/видеозаписи, понимание смысла услышанного, ответы на вопросы. Использование невербальных средств общения (интонация, мимика, жесты, позы); соблюдение основных правил речи (ритм, ударение, темп, пауза). Использование навыков общения в соответствии с коммуникативными целями: общение в группе, участие в диалоге, ответ на вопрос, формулирование вопросов, инсценирование, ролевые игры. Выполнение простых поручений по словесному заданию учителя; выражение своих просьб и желаний. Называние различных предметов и характеристика их по основным свойствам.
Развитие артикуляционного аппарата через повторение за учителем и заучивание скороговорок, чистоговорок, стихотворений, считалок, пословиц, поговорок, загадок. Беседа по картинкам, по наблюдениям об увиденном, пережитом и услышанном/прочитанном, передача отношения к поступкам и переживаниям других людей, способы передачи собственных эмоциональных состояний.
Слушание и рассказывание сказок и небольших текстов с опорой на серию сюжетных картинок и вопросы учителя, участие в драматизации сказок. Понимание содержания прослушанного текста, ответы на вопросы по содержанию прослушанного текста.

32. Тыңдалым және айтылым, әліппе кезеңі:
Заттарды топтастыру және жалпылама сөздерді таңдау; сұрақтарға толық жауап беруді қалыптастыру. Сөйлеу әдебіне қатысты сөздерді қолдану, лексикалық тақырыптар негізінде сөздік қорды кеңейту. Сөздің мағынасын түсіну, сөзді орынды қолдану. Сөздерді орфоэпиялық нормаларға сәйкес айту, сөздерде екпінді дұрыс қою.
Оқушыларды қызықтыратын және берілген тақырыптар бойынша монологтік және диалогтік түрде ой білдіру. Сюжеттік суретке, суреттер сериясына, берілген тақырыпқа сәйкес сөйлемдер құрастыру. Мұғалімнің даусынан қысқа өлеңдерді жаттау, жұмбақтарды шешу, мұғалімнің соңынан жаңылтпаштарды, мақал-мәтелдерді, дыбысты дұрыс айтуға арналған жаттығуларды қайталау.
Сюжеттік суреттер сериясы мен мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, ертегілерді тыңдау және түсінік айту, ертегілердің сахналауға қатысу. Мұғалім оқыған материалдың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру.
Ескерту: тыңдалым материалының көлемі: 1-2 минут; тыңдауға арналған көркем шығарманың көлемі 15 сөзден 0,5 – 1 бетке дейін (сюжеттік суретті қоса алғанда).
33. Оқылым, әліппеге дейінгі кезең:
Затты суретпен және сөзбен сәйкестендіру, "сөз" ұғымы, сөздің шартты-графикалық белгіленуі (сызықша арқылы). "Сөйлем" ұғымы. Сөйлемдегі сөздерді бөліп көрсету. Сөйлемнің шартты-графикалық белгіленуі. Суретке, орындалған әрекетке, берілген шартты-графикалық сызбаға сәйкес сөйлемдер құрастыру. Хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдерді және сөйлем соңындағы интонацияны мен кідірісті дұрыс қолдану. Сөздің буындық құрылымының шартты-графикалық белгіленуі. Сөйлеу дыбыстарын тыңдау және анық айту, артикуляциялық жаттығуларды орындау. Сөздерден дауысты және дауыссыз дыбыстарды терминологияны қолданбай бөліп көрсету (тану). Дауысты дыбыстарды қызыл түсті шеңбермен, дауыссыз дыбыстарды көк түсті шеңбермен шартты түрде белгілеу. Белгілі бір дыбыстан басталатын сөздерді тану және атау. Мұғалім оқыған материалдың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру.
34. Оқылым, әліппе кезеңі:
Бірінші және екінші кезеңдердегі дыбыстар мен әріптерді (а, у, м, о, с, х; ш, л, ы, н, р) қайталау. Дыбыстың сөздегі орнын анықтау: басында, соңында, ортасында; берілген дыбысқа сәйкес сөздерді табу. Дыбысты әріппен тез сәйкестендіру; дыбыс пен әріпті ажырату (дыбыстарды біз естиміз және айтамыз, әріптерді көреміз, жазамыз, оқимыз); ұсынылған дыбыс/әріпті дыбыстар/әріптер қатарынан бөліп көрсету. Әріп бейнелерін (баспа, жазба, бас әріптер) еске түсіру.
Меңгерілген дыбыстар мен әріптерден кері, тура және үш әріпті жабық буындар құрастыру, осы буындардың дауысты дыбыстарын созып және қысқа айту арқылы оқу; кері және тура ашық буындарды салыстыру, сол буындардан сөздерді оқу. Сөйлемдерді буынға бөліп оқу.
Үшінші кезеңнің дыбыстары мен әріптерін (к, п, т, и, в, з, ж, б, г, д, й, ь әрпі) үйрену. Дыбысты әріппен сәйкестендіру, сол дыбыстың сөзде бар-жоғын анықтау, оның сөздегі орнын анықтау: басында, соңында немесе ортасында. Берілген дыбысқа сәйкес сөздерді таңдау. Меңгерілген дыбыстар мен әріптерден кері, тура және үш әріпті жабық буындар құрастыру, буын басында қатаң және жұмсақ дауыссыздары бар буындар: ак, ка, ты, ти, кот, кит.
Меңгерілген буындық құрылымдардан қатаң және жұмсақ дауыссыздары бар сөздерді құрастыру және оқу: мак, май, мир, пил, пыль, пи-ла, гор-ка, ко-тик, со-ло-ма. Екі-үш сөзден тұратын сөйлемдерді, қысқа мәтіндерді оқу.
Төртінші кезеңнің дыбыстары мен әріптерін (е, ё, ю, я, ц, ч, щ, ф, э, ъ әрпі) үйрену. Дыбысты әріппен сәйкестендіру; дыбыстың сөзде бар-жоғын анықтау, оның сөздегі орнын анықтау: басында, соңында немесе ортасында.
Йотталған дауыстылармен буындар мен сөздерді оқу, олар сөздің басында және дауысты дыбыстардан кейін тұрғанда: я-ма, мо-я; йотталған дауыстылар алдыңғы дауыссыздардың жұмсақтығын көрсеткенде, солармен буындар мен сөздерді оқу: Ле-на, ЛҰ-ня, Лю-ба, Ля-ля. Э, ъ әріптері бар сөздер мен буындарды оқу.
Дауысты және дауыссыз дыбыстарды, қатаң және ұяң дауыссыздарды (күшті позицияда), сондай-ақ қатаң және жұмсақ дауыссыздарды оқу мен жазуда тәжірибелік ажырату.
Меңгерілген буындық құрылымдардан жаңадан үйренілген дыбыстар мен әріптерді қосып буындар құрастыру және оқу, сондай-ақ дауыссыздар шоғырынан тұратын буындар: тра, кни.
Сөйлемдерді, қысқа әліппе мәтіндерін буынға бөліп анық оқу.

32. Аудирование (слушание) и говорение, букварный период:
Классификация предметов и подбор обобщающих слов; формулирование полных ответов на вопросы. Использование слов речевого этикета, расширение словарного запаса на основе лексических тем. Понимание значения слова, употребление слова по назначению. Произнесение слов согласно орфоэпическим нормам, правильная постановка ударения в словах.
Построение высказывания в монологической и диалогической формах на заданные и интересующие обучающихся темы. Составление предложений по сюжетной картинке, по серии картинок, на заданную тематику. Заучивание коротких стихотворений с голоса учителя, разгадывание загадок, повторение за учителем скороговорок, пословиц, поговорок, чистоговорок.
Слушание и рассказывание сказок с опорой на серию сюжетных картинок и вопросы учителя, участие в драматизации сказок. Ответы на вопросы по содержанию материала, прочитанного учителем.
Примечание: объем материала для аудирования: 1-2 мин; объем художественного произведения для слушания от 15 слов до 0,5 – 1 стр. (включая сюжетную картинку).
33. Чтение, добукварный период:
Соотнесение предмета с картинкой и словом, понятие "слово", условно-графическое обозначение слова (полоской). Понятие "предложение". Выделение слов в предложении. Условно-графическое обозначение предложения. Составление предложений по картинке, по выполненному действию, по заданной условно-графической схеме. Правильное использование интонация конца предложения, сообщения, вопроса, восклицания, использование паузы. Условно-графическое обозначение слоговой структуры слова. Слушание и четкое произношение звуков речи, выполнение артикуляционных упражнений. Выделение из слов (узнавание) гласных и согласных звуков без использования терминологии. Условное обозначение гласных звуков кругом красного цвета, согласных звуков кругом синего цвета. Узнавание и называние слов, начинающихся с заданного звука. Ответы на вопросы по содержанию материала, прочитанного учителем.
34. Чтение, букварный период:
Повторение звуков и букв первого и второго этапов (а, у, м, о, с, х; ш, л, ы, н, р). Определение места звука в слове: в начале, в конце; в середине, подбор слов на заданный звук. Достаточно быстрое соотнесение звука с буквой; различение звука и буквы (звуки мы слышим и произносим, буквы видим, пишем, читаем); выделение предложенного (-ой) звука/буквы из ряда звуков/букв. Припоминание образов букв (печатных, прописных, заглавных).
Образование из усвоенных звуков и букв обратных, прямых и трехбуквенных закрытых слогов, чтение этих слогов с протяжным и кратким произношением гласных; сравнение обратных и прямых открытых слогов, чтение слов из этих слогов. Чтение предложений в послоговой разбивке.
Изучение звуков и букв третьего этапа (к, п, т, и, в, з, ж, б, г, д, й, буква ь). Соотнесение звука с буквой, определение наличия данного звука в слове, определение его места в слове: в начале, в конце; в середине. Подбор слов на заданный звук. Образование из усвоенных звуков и букв обратных, прямых и трехбуквенных закрытых слогов с твердыми и мягкими согласными в начале слога: ак, ка, ты, ти, кот, кит.
Составление и чтение слов с твердыми и мягкими согласными из усвоенных слоговых структур: мак, май, мир, пил, пыль, пи-ла, гор-ка, ко-тик, со-ло-ма. Чтение предложений из двух-трех слов, коротких текстов.
зучение звуков и букв четвертого этапа (е, ё, ю, я, ц, ч, щ, ф, э, буква ъ). Соотнесение звука с буквой; определение наличия данного звука в слове, определение его места в слове: в начале, в конце; в середине.
Чтение слогов и слов с йотированными гласными, когда они стоят в начале слова и после гласных: я-ма, мо-я; чтение слогов и слов с йотированными гласными как показателями мягкости предшествующих согласных: Ле-на, ЛҰ-ня, Лю-ба, Ля-ля. Чтение слов и слогов с буквами э, ъ;
Практическое различение при чтении и письме гласных и согласных; согласных звонких и глухих (в сильной позиции); твердых и мягких.
Образование и чтение усвоенных ранее слоговых структур со звуками и буквами, изучаемыми вновь и слогов со стечением согласных: тра, кни.
Отчетливое послоговое чтение предложений, коротких букварных текстов.

Сөйлемдердегі интонацияны тыныс белгілеріне сәйкес қою: нүкте, сұрақ және леп белгілері, үтірге келгенде кідіріс жасау; бір сөйлемді екіншісінен бөлетін кідірістерді сақтау. Суреттерге сүйене отырып немесе сүйенбей оқылған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру. Мұғалімнің даусынан жаттаған 3-4 қысқа өлеңді немесе төрттағанды жатқа айту.
Ескерту: оқу үшін мәтіннің көлемі - әліппе кезеңінің басында 4-6 сөйлем және соңында 10-12 сөйлем. Сөйлемдегі сөздердің саны - 4-6.
35. Хат, әліппеге дейінгі кезең:
Негізгі түстерді анықтау және ажырату. Заттарды көрсетілген тәртіппен орналастыру, заттарды түсі, пішіні, өлшемі, көлемі бойынша ажырату. Заттар мен геометриялық фигураларды материал бойынша, атауы бойынша, түсі бойынша, пішіні бойынша, өлшемі бойынша, көлемі бойынша жіктеу. Әріптердің графикалық бейнесін білдіретін түрлі-түсті жолақтардан, әртүрлі комбинациялардағы пластикалық материалдардан ойнату. Жолақтардың комбинацияларын түсі, өлшемі және орналасуы бойынша ажырату, бүтінді құрама элементтерге бөлу және бүтінді жеке бөліктерден қалпына келтіру.
Жазу гигиенасы ережелерін сақтау: дұрыс отыру, қағазды (дәптерді) дұрыс орналастыру және ұстау, қарындашты, қаламды дұрыс ұстау. Қағаз парағының кеңістігінде бағдарлау (дәптер парағы): жоғарғы, төменгі, ортаңғы, жұмыс жолының анықтамасы, жоларалық кеңістік, жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, қиғаш сызықтар.
Саусақ гимнастикасы жаттығуларын, соның ішінде заттарды қолдану арқылы орындау. Сурет салу, бояу, мозаикадан өрнектер құрастыру, үлгі бойынша, трафаретпен сызу, контурды айналдыра сызу, нүктелерді қосу, дәптердегі шектеуді сақтай отырып, түрлі бағытта бояу және штрихтау, тақтаға бормен жазу. Түзу, толқынды, сынған сызықтардан тұратын жиектерді сызу, қисық сызықтарды салу, пішіні әріптерге ұқсайтын заттардың суреттерін салу, геометриялық фигуралардан өрнектер салу.
Қолжазба әріп элементтерін жазу: түзу таяқша, төменгі жағында дөңгелек бар түзу таяқша, жоғары жағында дөңгелек бар түзу таяқша, ілмек, жартылай сопақша, сопақшалар, бас әріп элементтері. Сөздің дыбыстық құрамын схемалар арқылы моделдеу. Сөйлемді моделдеу. Сөздің шартты-графикалық белгіленуі, сөздегі дыбыстардың, буындардың, сөйлемнің орналасу орындары.
36. Хат, әліппе кезеңі:
Нөлінші сыныпта үйренілген кіші және бас әріптердің қолжазба түрін сауат ашудың бірінші және екінші кезеңдерінде қайталау. Үшінші кезеңдегі қолжазба әріптердің (кіші және бас әріптердің) графикалық бейнесін талдау: У, П, Т, И, К, В, Г, З, Ж, Б, Д. Олардың құрылымдық элементтерін салыстыру, әріп элементтерін жазу. Кіші және бас әріптерді және олардың қосылымдарын (жоғарғы, ортаңғы, төменгі ажыратылған және ажыратылмаған) кері және тура буындарда, сөздерде, сөйлемдерде каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып жазу. Қолжазба шрифтімен жазылған әріптерді, буындарды, буындық құрылымдары меңгерілген сөздерді, екі сөзден тұратын сөйлемдерді көшіру. Сөйлемнің басында бас әріп, сөйлемнің соңында нүкте қою. Қиып алынған әліпбидегі әріптерден құрастырылғаннан кейін, ашық және жабық екі дыбысты және жабық үш дыбысты буындарды, сөздерді баспа шрифтімен көшіру. Дыбыстық құрамын талдағаннан кейін таныс сөздерді диктант бойынша жазу. Суреттердің астындағы сөздерге жетіспейтін әріптерді қою.
Сауат ашудың төртінші кезеңіндегі қолжазба әріптердің (кіші және бас әріптердің) графикалық бейнесін талдау: Е, Я, Ю, Ң, Ц, Ч, Щ, Ф, Э. Жазуға үйрету үшін меңгерілген буындық құрылымдардан тұратын сөздерді және үш-төрт сөзден тұратын сөйлемдерді тақтадан және әліппеден (қолжазба және баспа шрифті) көшіру. Адам есімдерінде бас әріптің қолданылуы (тәжірибелік таныстыру).
Дыбыстық-әріптік талдаудан кейін әріптерді, буындарды, сөздерді, екі-үш сөзден тұратын сөйлемдерді диктант бойынша жазу. Буынмен жазу әдісін қолдану. Сөйлемдерді жазу кезінде ережелерді сақтау: сөйлемнің басында бас әріп, соңында нүкте, сөйлемдегі сөздердің бөлек жазылуы. Қиып алынған әліпбидегі әріптерден үш-төрт әріптен тұратын сөздерді құрастырып, кейіннен жазу. Тақтадан көшіру кезінде сөздердегі жетіспейтін әріптерді қою. Бір затты немесе көп затты білдіретін сөздер.

Интонирование предложений в соответствии со знаками препинания: точка, вопросительный и восклицательный знаки, соблюдение пауз при запятой; соблюдение пауз, которые отделяют одно предложение от другого. Ответы на вопросы по содержанию прочитанного текста с опорой на иллюстрации и без опоры. Рассказывание наизусть 3-4 коротких стихотворения или четверостишия, разученных с голоса учителя.
Примечание: объем текста для чтения - 4-6 предложений в начале букварного периода и 10-12 предложений в конце. Количество слов в предложении - 4- 6.
35. Письмо, добукварный период:
Определение и различение основных цветов. Расположение предметов в указанном порядке, различение предметов по цвету, по форме, по размеру, по объему. Классификация предметов и геометрических фигур по материалу, по названию, по цвету, по форме, по размеру, по объему. Воспроизведение из цветных полосок, пластических материалов различных сочетаний, напоминающих графический образ букв. Различение сочетаний полосок по цвету, размеру и расположению, членение целого на составные элементы и восстановление целого из отдельных частей.
Выполнение правил гигиены письма: правильная посадка при письме, расположение тетради, правильное удержание карандаша, ручки. Ориентирование в пространстве страницы тетради (рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные наклонные линии); в пространстве страницы учебника (вверху, внизу страницы).
Выполнение упражнений пальчиковой гимнастики, в том числе с предметами. Раскрашивание, рисование, составление узоров из мозаики, обводка по шаблону, трафарету, обводка по контуру, соединение по точкам, раскрашивание и штриховка в разных направлениях с соблюдением предела в тетради, письмо мелом на доске. Рисование бордюров, состоящих из отрезков прямых, волнистых, ломаных линий, вычерчивание кривых линий, зарисовки предметов, напоминающих по форме буквы, рисование узоров из геометрических фигур.
Письмо элементов рукописных букв: прямая палочка, прямая палочка с закруглением внизу, с закруглением вверху, петелька, полуовалы, овалы, элементы заглавных букв. Моделирование звукового состава слова с помощью схем. Моделирование предложения. Условно-графическое обозначение слова, позиции звуков в слове, слогов в слове, предложения.
36. Письмо, букварный период:
Повторение рукописного начертания изученных в 0 классе строчных и прописных букв первого и второго этапов обучения грамоте. Анализ графического образа рукописных букв (строчных и прописных) третьего этапа обучения грамоте: У, П, Т, И, К, В, Г, З, Ж, Б, Д. Сопоставление их структурных элементов, прописывание элементов букв. Письмо строчных и прописных букв и их соединений (верхнее, среднее, нижнее отрывное и безотрывное) в обратных и прямых слогах, в словах, в предложениях с соблюдением каллиграфических норм. Списывание с рукописного шрифта букв, слогов, слов, состоящих из усвоенных слоговых структур, предложений из двух слов. Большая буква в начале предложения, точка в конце предложения. Списывание слогов (открытых и закрытых двухзвуковых и закрытых трехзвуковых), слов с печатного шрифта после составления их из букв разрезной азбуки. Письмо хорошо знакомых слов под диктовку после анализа их звукового состава. Вставка пропущенной буквы в словах под картинками.
Анализ графического образа рукописных букв (строчных и прописных) четвертого этапа обучения грамоте: Е, Я, Ю, Ң, Ц, Ч, Щ, Ф, Э. Списывание с классной доски и с букваря (рукописный и печатный шрифт) слов, состоящих из усвоенных слоговых структур, и предложений из трҰх-четырҰх слов. Прописная буква в именах людей (практическое ознакомление).
Письмо под диктовку букв, слогов, слов, предложений из двух-трех слов после предварительного звукобуквенного анализа. Использование способа послогового письмаю Письмо предложений с учетом правил: заглавная буква в начале предложения, точка в конце предложения, раздельное написание слов в предложении. Самостоятельное составление из букв разрезной азбуки слов из трҰх-четырҰх букв с последующей записью. Вставка пропущенной буквы в словах при списывании с доски. Слова, обозначающие один предмет, много предметов.

Ескерту: тексеру мақсатында жүргізілетін жазбаша жұмыстардың көлемі келесідей: графикалық диктант – 1-3 таңба, әріптік диктант – 3-5 әріп, буындық диктант – 3-5 буын, сөздік диктант – 2-5 сөз, жалпы диктант – 8-12 сөз. Жазбаша жұмыстардың саны оқу материалының меңгерілу деңгейіне және оқушылардың жеке мүмкіндіктеріне байланысты мұғалімнің шешімі бойынша белгіленеді.
37. "Букварь, Обучение грамоте" пәнін оқыту лексикалық тақырыптар негізінде жүзеге асырылады: бірінші тоқсанда – "Өзім туралы", "Менің мектебім"; екінші тоқсанда – "Менің отбасым және достарым", "Қоршаған әлем"; үшінші тоқсанда- "Саяхат", "Салт-дәстүрлер және мерекелер"; төртінші тоқсанда – "Тағамдар мен сусындар", "Салауатты өмір салты", бұл тақырыптар табиғаттағы құбылыстар мен адам өмірінің өзгеруін көрсететін тақырыптармен тығыз байланыста болады.
38. Баспа әріптерінің графикалық бейнесін зерттеуде әр түрлі қолданбалы материалдардан (қағаз жолақтары, картон, сым, таяқшалар, пластикалық материалдар) әріптердің, олардың элементтерінің құрылысы қолданылады; Монтессори материалдары қолданылады.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
39. Бағдарламада ұсынылған оқыту мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгіде бірінші белгі – сыныбын, екінші және үшінші белгі – бөлімнің және бөлімшенің реттік санын, төртінші белгі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 0.1.2.1 кодында "1" - сыныбы, "1.2" - бөлім және бөлімше, "1" - оқыту мақсатының реттік саны.
40. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
"Тындалым және айтылым" бөлімі
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1.1. Тілдің негізгі бірліктерін ажырату (мәтін, сөйлем, сөз, дыбыс)
1.1.1.1 мұғаліммен бірге сөздерді, сөйлемдерді жұптастырып айту және қайталау;
1.1.1.2 жаңылтпаштар, санамақ және шағын тақпақтарды жатқа айту;
1.1.1.3 иллюстрацияларға, макеттерге, сахналауға негізделген ертегілерді, әңгімелерді айту;
1.1.1.4 сөйлеу ағынынан, сөйлемнен сөзді бөлектеу; 1.1.1.5 сөзді және ол білдіретін затты ажырату;
1.1.1.6 сөзді, сөйлемді, буынды, дыбысты ажырату.
1.2. Тыңдалған материалды түсіну
1.1.2.1 айтылған сөзді тыңдау, естігені бойынша сұрақтарға жауап беру;
1.1.2.2 мұғалімнің ауызша нұсқауларына назар аудара отырып, оқу тапсырмаларын орындау;
1.1.2.3 тыңдалған сөйлем мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
1.1.2.4 тыңдалған әңгіменің, ертегінің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
1.1.2.5 сюжеттік картиналар сериясына және мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып ертегілер айту.
1.3. Сөйлеу нормаларын сақтай отырып, қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу
1.1.3.1 әр түрлі қарым-қатынас жағдайларында сөйлеу этикетін қолдану (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, рұқсат сұрау, қоштасу);

Примечание: объем проверочных письменных работ: графический диктант - 1- 3 знака, буквенный диктант – 3 - 5 букв, слоговой диктант – 3 - 5 слогов, словарный диктант – 2 - 5 слов, диктант –8 - 12 слов. Количество письменных работ устанавливается учителем в зависимости от уровня усвоения учебного материала и индивидуальных возможностей обучающихся.
37. Изучение предмета "Букварь, Обучение грамоте" осуществляется на основе лексических тем: в первой четверти – "Все обо мне", "Моя школа"; во второй четверти – "Моя семья и друзья", "Мир вокруг нас"; в третьей четверти – "Путешествие", "Традиции и праздники"; в четвҰртой четверти – "Еда и напитки", "В здоровом теле – здоровый дух!", которые интегрируются с тематикой, отражающей изменения природы и жизни человека в разное время года.
38. При изучении графического образа печатных букв используется конструирование букв, их элементов из различного прикладного материала (полоски бумаги, картон, проволока, палочки, пластические материалы); применяются Монтессори- материалы.
Параграф 2. Система целей обучения
39. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
40. Система целей обучения по разделам:
Раздел: аудирование (слушание) и говорение
Подраздел
Цели обучения
1.1. Различение основных единиц речи (предложение, слово, слог, звук)
1.1.1.1 произносить сопряженно и повторить за учителем слова, предложения;
1.1.1.2 рассказывать наизусть скороговорки, чистоговорки, небольшие стихотворения;
1.1.1.3 рассказывать сказки с использованием иллюстраций, макетов, инсценировок;
1.1.1.4 выделять слово из речевого потока, из предложения;
1.1.1.5 различать слово и предмет, который оно обозначает;
1.1.1.6 различать слово, предложение, слог, звук
1.2. Понимание прослушанного материала
1.1.2.1 слушать обращенную речь, отвечать на вопросы;
1.1.2.2 выполнять учебные задания, ориентируясь на словесные инструкции учителя;
1.1.2.3 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного предложения;
1.1.2.4 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного рассказа, сказки;
1.1.2.5 рассказывать сказки, сохраняя последовательность событий с опорой на серию сюжетных картин, на вопросы учителя
1.3. Участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм
1.1.3.1 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, прощание);

1.1.3.2 сөйлеу, мимика, жест-ишара арқылы өз өтініштері мен тілектерін білдіру.
1.4. Сөйлемдер құрастыру
1.1.4.1 орындалған іс-әрекет бойынша, бақыланатын іс-әрекет немесе үрдіс бойынша, мұғалімнің сұрақтары бойынша сөйлем құрастыру;
1.1.4.2 сюжеттік сурет бойынша сөйлем құрастыру;
1.1.4.3 сөйлемдегі сөздердің санын анықтау;
1.1.4.4 заттардың қасиеттерін ауызша сипаттау;
1.1.4.5 сюжеттік суреттер сериясы бойынша бірнеше сөйлем құрастыру.
"Оқылым" бөлімі
2.1. Сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау
1.2.1.1 суреттегі сұрақтарға жауап беру (не бейнеленген? Кім бейнеленген? Не істейді?)
1.2.1.2 тыңдалған ертегінің, қысқа әңгіменің басты кейіпкерлерін атау;
1.2.1.3 тыңдалған ертегі, қысқа әңгіме кейіпкерлерінің сыртқы бейнесі туралы сұрақтарға жауап беру;
1.2.1.4 тыңдалған ертегі немесе әңгіме бойынша кейіпкерлердің әрекеттері, іс-әрекеттері мен мінез-құлқы туралы сұрақтарға жауап беру.
1.2.1.5 әдеби кейіпкерлерге және олардың әрекеттеріне қатысты өз көзқарасын білдіру үшін сұрақтарға жауап беру;
1.2.1.6 бақылап отырған іс-әрекетке, суретке, тыңдалған ертегіге немесе әңгімеге сұрақтар қою.
2.2. Фонетикалық-фонематикалық түсініктерді дамыту, сөздік қорын кеңейту
1.2.2.1 суреттегі затты тану және атауы болып табылатын сөзді атау;
1.2.2.2 заттарды жіктеу, жалпылама сөздерді таңдау;
1.2.2.3 бір затты, көптеген заттарды білдіретін сөздерді тану және атау;
1.2.2.4 сөзді буындарға (бөліктерге) бөлу, сөзді буындар бойынша біркелкі айту;
1.2.2.5 артикуляциялық жаттығуларды орындау;
1.2.2.6 сөйлеу дыбыстарын дұрыс және анық айту;
1.2.2.7 ұсынылған дыбысты бірқатар дыбыстардан бөлектеу;
1.2.2.8 көрнекілікке сүйене отырып, берілген дыбысқа сөздерді таңдау;
1.2.2.9 берілген дыбыстың сөздегі орнын анықтау (сөздің басында, ортасында, соңында);
1.2.2.10 бір дыбыспен ерекшеленетін дыбыстық құрамы бойынша ұқсас сөздерді есту және айту;
1.2.2.11 берілген дыбыспен немесе буынмен басталатын сөздерді атау.
2.3. Оқу дағдыларын дамыту
1.2.3.1 дыбысты әріп кескінімен байланыстыру (баспа және қолжазба шрифті), дыбыстар мен әріптерді ажырату;
1.2.3.2 әріптерді олар білдіретін дыбыстармен атау.
1.2.3.3 меңгерген дыбыстар мен әріптерден кері буындарды құрастыру, оларды ұзақ және қысқаша оқу;
1.2.3.4 меңгерген дыбыстар мен әріптерден тікелей ашық буындарды құрастыру, оларды ұзақ және қысқаша оқу;
1.2.3.5 үш әріпті жабық буындарды құрастыру және оқу;
1.2.3.6 жұмсақ дауыссыз дыбыстары бар буындарды оқу;
1.2.3.7 сөздің басында тұрған йотталған дауысты дыбыстары бар буындарды оқу;
1.2.3.8 дауысты дыбыстардан кейін тұрған йотталған дауысты дыбыстары бар буындарды оқу;

1.1.3.2 выражать свои просьбы и желания с помощью речи, мимики, жестов
1.4. Составление предложений
1.1.4.1 составлять предложение по выполненному действию, по наблюдаемому действию или процессу, по вопросу учителя;
1.1.4.2 составлять предложение по сюжетной картинке;
1.1.4.3 определять количество слов в предложении;
1.1.4.4 словесно описывать свойства предметов;
1.1.4.5 составлять несколько предложений по серии сюжетных картинок
Раздел "Чтение"
2.1. Формулирование вопросов и ответов
1.2.1.1 отвечать на вопросы к картинке: "Что изображено? Кто изображен (-ны)? Что делает (-ют)?";
1.2.1.2 называть главных героев прослушанной сказки, рассказа;
1.2.1.3 отвечать на вопросы о внешнем образе героев прослушанной сказки, рассказа;
1.2.1.4 отвечать на вопросы о действиях, поступках, поведении героев прослушанной сказки, рассказа;
1.2.1.5 отвечать на вопросы о личном отношении к литературным героям и их поступкам;
1.2.1.6 задавать вопросы к наблюдаемому действию, картинке, к прослушанной сказке, рассказу;
2.2 Развитие фонетико-фонематических представлений, расширение словарного запаса
1.2.2.1 узнавать предмет на картинке и называть слово, его обозначающее;
1.2.2.2 классифицировать предметы, подбирать обобщающие слова;
1.2.2.3 узнавать и называть слова, обозначающие один предмет, много предметов;
1.2.2.4 делить слово на слоги, плавно проговаривать слово по слогам;
1.2.2.5 выполнять артикуляционные упражнения;
1.2.2.6 правильно и четко произносить звуки речи;
1.2.2.7 выделять предложенный звук из ряда звуков;
1.2.2.8 подбирать слова на заданный звук с опорой на наглядность;
1.2.2.9 определять местонахождение заданного звука в слове (в начале слова, середине, конце);
1.2.2.10 различать на слух и произносить слова сходные по звуковому составу, различающиеся одним звуком;
1.2.2.11 называть слова с заданным звуком, слогом в начале слова
2.3 Формирование навыков чтения
1.2.3.1 соотносить звук с образом буквы (печатного и рукописного шрифта), различать звуки и буквы;
1.2.3.2 называть буквы звуками, которые они обозначают;
1.2.3.3 составлять из усвоенных звуков и букв обратные слоги, читать их протяжно и кратко;
1.2.3.4 составлять из усвоенных звуков и букв прямые открытые слоги, читать их протяжно и кратко;
1.2.3.5 составлять и читать трехбуквенные закрытые слоги;
1.2.3.6 читать слоги с мягкими согласными;
1.2.3.7 читать слоги с йотированными гласными, когда они стоят в начале слова;
1.2.3.8 читать слоги с йотированными гласными, когда они стоят после гласных;

1.2.3.9 сөздің басында дауыссыз дыбыстардың тіркесінен тұратын буындарды құрастыру және оқу;
1.2.3.10 сөздің соңында дауыссыз дыбыстардың тіркесінен тұратын буындарды құрастыру және оқу;
1.2.3.11 э, ъ әріптері бар буындар мен сөздерді оқу;
1.2.3.12 буындарға, сөздерге дыбыстық және дыбыс-әріптік талдау жүргізу (кері, тікелей ашық, тікелей жабық);
1.2.3.13 әріптерді қиылған әліппеден құрастырып, буындар мен сөздерді біртұтас оқып шығу;
1.2.3.14 игерілген әріптер мен буындық құрылымдардан тұратын сөздерден сөйлемдер құрастыру;
1.2.3.15 сөйлемдерді буынға бөліп, тұтас оқу және олардың мағынасын түсіну;
1.2.3.16 қысқа мәтіндерді буындарға бөліп оқып, олардың мазмұнын түсіну;
1.2.3.17 иллюстрацияларды пайдалана отырып, оқылған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру.
2.4. Сөйлеудің интонациялық мәнерлілігін сақтау
1.2.4.1 сұраулы, хабарлы және лепті интонацияларын ажырату;
1.2.4.2 мұғалімге еліктеп, сұраулы, хабарлы және лепті интонацияларын қайталау;
1.2.4.3 тыныс белгілеріне (нүкте, сұрау белгісі, леп белгісі) сәйкес сөйлемдерді интонациямен оқу;
1.2.4.4 үтірді және бір сөйлемді екіншісінен ажырататын кідірістерді сақтау.
"Жазылым" бөлімі
3.1. Көру арқылы қабылдау мен кеңістікті бағдарлауды дамыту
1.3.1.1 негізгі түстерді атау және ажырату;
1.3.1.2 геометриялық фигураларды (шеңбер, шаршы, үшбұрыш, тікбұрыш) атау және ажырату;
1.3.1.3 заттарды көрсетілген тәртіпте орналастыру;
1.3.1.4 заттарды түсі, пішіні, өлшемі бойынша сипаттау;
1.3.1.5 заттар мен геометриялық фигураларды материалы, түсі, пішіні, өлшемі, көлемі бойынша жіктеу;
1.3.1.6 түрлі-түсті жолақтардан, пластикалық және басқа материалдардан әріптердің бейнелерін жасау;
1.3.1.7 заттың бейнесін бөліктерге бөліп, оны жеке бөліктерден қайта құрастыру (текшелерді, пазлдарды қолдана отырып);
1.3.1.8 жазу гигиенасының ережелерін сақтау: дұрыс отыру; қарындаш пен қаламды дұрыс ұстау;
1.3.1.9 графикалық жұмыстарды орындау кезінде және жазу кезінде қағаз бен дәптерді дұрыс орналастыру;
1.3.1.10 қағаз парағының кеңістігінде бағдарлау;
1.3.1.11 жұмыс жолының жоғарғы және төменгі шекараларын анықтау.
3.2. Қарапайым графикалық дағдыларды қалыптастыру
1.3.2.1 үлгі бойынша, трафарет бойынша сызу;
1.3.2.2 суретті контур бойынша, нүктелер бойынша сызу;
1.3.2.3 контур сызбасының ішіне бояу, штрихтау;
1.3.2. қысқа және ұзын таяқшаларды, дөңгелек және толқынды сызықтарды салу; (жазу);
1.3.2.5 көлденең, тік, көлбеу түзу сызықтар салу (жазу);
1.3.2.6 тік таяқшаны көлбеу сызықпен салу (жазу);

1.2.3.9 составлять и читать слоги со стечением согласных в начале слова;
1.2.3.10 составлять и читать слоги со стечением согласных в конце слова;
1.2.3.11 читать слоги и слова с буквами э, ъ;
1.2.3.12 проводить звуковой и звукобуквенный анализ слогов (обратного, прямого открытого, прямого закрытого), слов;
1.2.3.13 составлять из букв разрезной азбуки и слитно читать слоги и слова;
1.2.3.14 составлять предложения из слов, содержащих изученные буквы и слоговые структуры;
1.2.3.15 слитно читать предложения в послоговой разбивке и понимать их смысл;
1.2.3.16 читать короткие тексты в послоговой разбивке и понимать их содержание;
1.2.3.17 отвечать на вопросы по содержанию прочитанного с опорой на иллюстрации
2.4 Соблюдение интонационной выразительности речи
1.2.4.1 различать вопросительную, повествовательную, восклицательную интонации;
1.2.4.2 воспроизводить вопросительную, повествовательную, восклицательную интонации по подражанию учителю;
1.2.4.3 интонировать предложения в соответствии со знаками препинания: точка, вопросительный и восклицательный знаки;
1.2.4.4 соблюдать паузы при запятой, соблюдать паузы, которые отделяют одно предложение от другого
Раздел "Письмо"
3.1 Развитие зрительного восприятия и пространственной ориентировки
1.3.1.1 называть и различать основные цвета;
1.3.1.2 называть и различать геометрические фигуры (круг, квадрат, треугольник, прямоугольник);
1.3.1.3 располагать предметы в указанном порядке;
1.3.1.4 описывать предметы по цвету, по форме, по размеру;
1.3.1.5 классифицировать предметы и геометрические фигуры по материалу, по цвету, по форме, по размеру, по объему;
1.3.1.6 воспроизводить из цветных полосок, пластических и других материалов образы букв;
1.3.1.7 расчленять изображение предмета на части и восстанавливать изображение предмета из отдельных частей (используя кубики, пазлы);
1.3.1.8 соблюдать правила гигиены письма: правильно сидеть; правильно держать карандаш и ручку;
1.3.1.9 правильно располагать лист бумаги и тетрадь при выполнении графических работ, при письме;
1.3.1.10 ориентироваться на пространстве листа бумаги;
1.3.1.11 узнавать верхнюю и нижнюю границы рабочей строки
3.2. Развитие элементарных графических навыков
1.3.2.1 обводить по шаблону, по трафарету;
1.3.2.2 обводить рисунок по контуру, по точкам;
1.3.2.3 раскрашивать, штриховать внутри контурного рисунка;
1.3.2.4 рисовать (писать) короткие и длинные палочки, округлые и волнистые линии;
1.3.2.5 рисовать (писать) горизонтальные, вертикальные, наклонные прямые линии;
1.3.2.6 рисовать (писать) прямую палочку в соединении с наклонной;

1.3.2.7 жоғарғы және төменгі жағында дөңгелектелген тік таяқшаны салу (жазу);
1.3.2.8 сопақша, жартылай сопақша салу (жазу) ;
1.3.2.9 ілмегі бар таяқшамен салу (жазу);
1.3.2.10 әріптер элементтерінен жиектерді орындау;
1.3.2.11 баспа әріп шрифті элементтерін жазу;
1.3.2.12 жазба әріп шрифті элементтерін жазу.
3.3. Жазу дағдыларын дамыту
1.3.3.1 әріптерді, буындарды, сөздерді қиынды әліпбидің әріптерінен құрағаннан кейін баспа үлгісінен көшіріп жазу;
1.3.3.2 дыбыс-буквалық талдаудан кейін жазба үлгісінен әріптерді, буындарды, сөздерді көшіріп жазу;
1.3.3.3 баспа және жазба әріптерінің бейнесін сәйкестендіру;
1.3.3.4 сынып тақтасынан (жазба шрифтімен) әріптерді, буындарды, сөздерді, үш-төрт сөзден тұратын сөйлемдерді көшіріп жазу;
1.3.3.5 үлгі бойынша бас әріптер мен кіші әріптерді буындар мен сөздерге қосу;
1.3.3.6 жазылуы ұқсас, бірақ қосымша элементімен ерекшеленетін әріптерді (и-ш, л-м, п-т, ш-щ) ажырату;
1.3.3.7 суреттердің астындағы сөздердегі жетіспейтін әріптерді қою;
1.3.3.8 сөздердің дыбыстық құрамын талдағаннан кейін оларды диктант арқылы жазу";
1.3.3.9 алдын ала талдау арқылы екі-үш сөзден тұратын сөйлемдерді диктант арқылы жазу;
1.3.3.10 қиынды әліпбидің әріптерінен үш-төрт әріптен тұратын сөздер құрап, кейін оларды жазу;
1.3.3.11 сөйлемнің басында баспа үлкен (бас, үлкен) әріпті жазу, сөйлемнің соңында нүкте қою;
1.3.3.12 адамдардың есімдерін баспа үлкен (бас, үлкен) әріппен жазу;
1.3.3.13 тақтадан көшіріп жазғанда сөздердегі жетіспейтін әріптерді қою;
1.3.3.14 борды дұрыс пайдаланып, тақтаға жазу.
3.4. Сөйлеу бірліктерінің шартты-графикалық белгіленуі (дыбыс, буын, сөз, сөйлем)
1.3.4.1 сөздегі буындардың шартты-графикалық белгіленуін тану;
1.3.4.2 сөздің шартты-графикалық белгіленуін тану;
1.3.4.3 сөйлемнің шартты-графикалық белгіленуін тану;
1.3.4.4 қызыл және көк түстермен белгіленген дауысты және дауыссыз дыбыстарды тану;
1.3.4.5 қызыл және көк түстермен дауысты және дауыссыз дыбыстарды белгілеу;
1.3.4.6 сөздің шартты-графикалық белгісін пайдалану;
1.3.4.7 сөздегі буындардың шартты-графикалық белгіленуін қолдану;
1.3.4.8 сөздегі дыбыс позициясының шартты-графикалық белгісін пайдалану.
41. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-сыныбы үшін "Букварь, Обучение грамоте" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады.
42. Бөлімдер мен тақырыптарды оқып-үйренуге арналған сағаттарды бөлу мұғалімнің еркіне беріледі.
Параграф 3. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-сыныбы үшін "Букварь, Обучение грамоте" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (оқыту орыс тілінде)
1-тоқсан
Кезең
Тындалым
Жазылым
Оқылым
Әліппеге дейінгі кезең
1.1.1.1 мұғаліммен бірге сөздерді, сөйлемдерді жұптастырып айту және қайталау;
1.1.1.2 жаңылтпаштар, санамақ және шағын тақпақтарды жатқа айту;

1.3.2.7 рисовать (писать) прямую палочку с закруглением вверху и внизу;
1.3.2.8 рисовать (писать) овал, полуовал;
1.3.2.9 рисовать (писать) палочку с петелькой;
1.3.2.10 выполнять бордюры из элементов букв;
1.3.2.11 писать элементы печатного шрифта букв;
1.3.2.12 писать элементы рукописного шрифта букв
3.3. Формирование навыков письма
1.3.3.1 списывать буквы, слоги, слова с печатного образца после составления их из букв разрезной азбуки;
1.3.3.2 списывать с рукописного образца буквы, слоги, слова после их звуко-буквенного анализа;
1.3.3.3 соотносить печатный и рукописный образ буквы;
1.3.3.4 списывать с классной доски (рукописный шрифт) буквы, слоги, слова, предложения из трҰх-четырҰх слов;
1.3.3.5 выполнять соединение прописных и строчных букв в слоги и слова по образцу;
1.3.3.6 различать образ букв сходных по начертанию, отличающихся дополнительным элементом (и-ш, л-м, п-т, ш-щ);
1.3.3.7 вставлять пропущенную букву в словах под картинками;
1.3.3.8 писать под диктовку слова после анализа их звукового состава;
1.3.3.9 писать под диктовку предложения из двух-трҰх слов с предварительным анализом;
1.3.3.10 составлять из букв разрезной азбуки слова из трҰх-четырҰх букв с последующей записью;
1.3.3.11 писать прописную (заглавную, большую) букву в начале предложения, ставить точку в конце предложения;
1.3.3.12 писать прописную (заглавную, большую) букву в именах людей;
1.3.3.13 вставлять пропущенную букву в словах при списывании с доски;
1.3.3.14 правильно пользоваться мелом и писать на доске
3.4. Условно-графическое обозначение единиц речи (звук, слог, слово, предложение).
1.3.4.1 узнавать условно-графическое обозначение слогов в слове;
1.3.4.2 узнавать условно-графическое обозначение слова;
1.3.4.3 узнавать условно-графическое обозначение предложения;
1.3.4.4 узнавать гласные и согласные звуки, обозначенные фишками красного и синего цветов;
1.3.4.5 обозначать фишками красного и синего цветов гласные и согласные звуки;
1.3.4.6 использовать условно-графическое обозначение слова;
1.3.4.7 использовать условно-графическое обозначение слогов в слове;
1.3.4.8 использовать условно-графическое обозначение позиции звука в слове
41. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Букварь, Обучение грамоте" для обучающихся с лҰгкими нарушениями интеллекта 1 класса согласно приложению к настоящей
42. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Букварь, Обучение грамоте" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 1 класса (с русским языком обучения)
1 четверть
Период
Аудирование (слушание) и говорение
Чтение
Письмо
Добукварный период
1.1.1.1 произносить сопряженно и повторить за учителем слова, предложения; 1.1.1.2 рассказывать наизусть скороговорки, чистоговорки, небольшие стихотворения;

1.3.3.6 жазылуы ұқсас, бірақ қосымша элементімен ерекшеленетін әріптерді (и-ш, л-м, п-т, ш-щ) ажырату;
1.3.3.7 суреттердің астындағы сөздердегі жетіспейтін әріптерді қою;
1.3.3.8 сөздердің дыбыстық құрамын талдағаннан кейін оларды диктант арқылы жазу";
1.3.3.9 алдын ала талдау арқылы екі-үш сөзден тұратын сөйлемдерді диктант арқылы жазу;
1.3.3.10 қиынды әліпбидің әріптерінен үш-төрт әріптен тұратын сөздер құрап, кейін оларды жазу;
1.3.3.11 сөйлемнің басында баспа үлкен (бас, үлкен) әріпті жазу, сөйлемнің соңында нүкте қою;
1.3.3.12 адамдардың есімдерін баспа үлкен (бас, үлкен) әріппен жазу;
1.3.3.13 тақтадан көшіріп жазғанда сөздердегі жетіспейтін әріптерді қою;
1.3.3.14 борды дұрыс пайдаланып, тақтаға жазу;
1.3.4.1 сөздегі буындардың шартты-графикалық белгіленуін тану;
1.3.4.2 сөздің шартты-графикалық белгіленуін тану;
1.3.4.3 сөйлемнің шартты-графикалық белгіленуін тану;
1.3.4.5 қызыл және көк түстермен дауысты және дауыссыз дыбыстарды белгілеу;
1.3.4.6 сөздің шартты-графикалық белгісін пайдалану;
1.3.4.7 сөздегі буындардың шартты-графикалық белгіленуін қолдану;
1.3.4.8 сөздегі дыбыс позициясының шартты-графикалық белгісін пайдалану.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 6 қарашадағы
№ 327 бұйрығына
57-қосымша
Зияты жеңіл түрде бұзылған білім алушыларға арналған 0 - 4 сыныптары үшін "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінен типтік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде бұзылған білім алушыларға арналған 0 - 4 сыныптары үшін "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәні бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты – зияты жеңіл түрде бұзылған оқушылардың әлеуметтенуі және сәтті бейімделуіне ықпал ететін танымдық қабілеттері мен жеке психофизикалық мүмкіндіктерін ескере отырып ауызша және жазбаша сөйлеу тілі бұзылыстарын түзету.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) Зияты жеңіл түрде бұзылған білім алушылардың көріп және естіп қабылдауын, психомоторлық, кеңістікте бағдарлау қабілеттерін дамытуға ықпал ету;
2) қолжетімді деңгейде сөйлеу біліктерін дамытуға ықпал ететін танымдық дағдыларын қалыптастыру: зейінінің тұрақтылығы, бақылау, есте сақтау қабілеті, ауыса алу біліктілігі, өзін өзі қадағалау тәсілдерін білуі, танымдық белсенділігі;
3) тілдік және тілдік емес қарым-қатынас құралдарын қолдану арқылы коммуникациялық қажеттілігін қалыптастыру;
4) тілдік қарым-қатынастың алғашқы дағдыларын дамыту;
5) зияты жеңіл түрде бұзылған оқушыларға арналған аталмыш Бағдарлама мен басқа оқу бағдарламалар аясында сөздік қорын анықтау және дамыту;

1.3.3.6 различать образ букв сходных по начертанию, отличающихся дополнительным элементом (и-ш, л-м, п-т, ш-щ);
1.3.3.7 вставлять пропущенную букву в словах под картинками;
1.3.3.8 писать под диктовку слова после анализа их звукового состава;
1.3.3.9 писать под диктовку предложения из двух-трҰх слов с предварительным анализом;
1.3.3.10 составлять из букв разрезной азбуки слова из трҰх-четырҰх букв с последующей записью;
1.3.3.11 писать прописную (заглавную, большую) букву в начале предложения, ставить точку в конце предложения;
1.3.3.12 писать прописную (заглавную, большую) букву в именах людей;
1.3.3.13 вставлять пропущенную букву в словах при списывании с доски;
1.3.3.14 правильно пользоваться мелом и писать на доске;
1.3.4.1 узнавать условно-графическое обозначение слогов в слове;
1.3.4.2 узнавать условно-графическое обозначение слова;
1.3.4.3 узнавать условно-графическое обозначение предложения;
1.3.4.5 обозначать фишками красного и синего цветов гласные и согласные звуки;
1.3.4.6 использовать условно-графическое обозначение слова;
1.3.4.7 использовать условно-графическое обозначение слогов в слове;
1.3.4.8 использовать условно-графическое обозначение позиции звука в слове
Приложение 57 к приказу/
Типовая учебная программа по учебному предмету "Коррекция недостатков развития речи" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Коррекция недостатков развития речи" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Цель Программы – исправление нарушений устной и письменной речи обучающихся с легкими нарушениями интеллекта, способствующее успешной адаптации к учебной деятельности и дальнейшей социализации с учетом индивидуальных психофизических возможностей, и познавательных способностей.
3. Задачи Программы:
1) способствовать развитию слуховых, зрительных, психомоторных, пространственных способностей обучающихся;
2) формировать на доступном уровне психологические предпосылки к совершенствованию речевых умений: устойчивость внимания, наблюдательность, способность к запоминанию, способность к переключению, приемы самоконтроля, познавательную активность;
3) формировать потребность к коммуникации с использованием вербальных и невербальных средств общения;
4) развивать первоначальные навыки речевого общения;
5) уточнять и развивать словарный запас в пределах, обозначенных данной Программой и другими специальными учебными программами для обучающихся с нарушением интеллекта;

6) сөйлеу тілі дыбыстарын дұрыс айтуын және бұзылған дыбыстарын түзету үрдісін ұйымдастыру;
7) тілдік талдау және синтездеудің қарапайым дағдыларын және фонетикалық-фонематикалық тілдік жүйесін дамытуға ықпал ету
8) жалпы моториканы және білек пен қол саусақтарының қозғалыс координациясын жетілдіру;
9) әріп сұлбасын жазуға қажетті графомоторлы дағдыларын қалыптастыру;
10) сөйлеу тілі коммуникациясы үрдісінде дұрыс тілдік қарым-қатынастың негізгі әдістерін қолдану;
2-тарау. Оқу үрдісін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
4. Зияты жеңіл түрде бұзылған оқушылардың когнитивтік және сөйлеу тілі дамуының бұзылыстары қоршаған ортамен толыққанды коммуникациялық байланыстың қалыптасуына кедергі жасайды, әлеуметтік бейімделу мен тәртібінің бұзылуына әкеп соқтырады, осының салдарынан "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәні сабақтарында сөйлеу тілі қызметі барлық мәнмәтінінде жүзеге асырылады: коммуникациялық, танымдық, реттеушілік.
5. Зияты жеңіл түрде бұзылған оқушылардың сөйлеу тіл бұзылыстары тілдің барлық құрама бөліктерінің орташа және ауыр деңгейдегі жүйелілік дамымау сипатына ие: дыбыс айту, фонематикалық қабылдау, сөйлеу тілінің грамматикалық құрылымы, жалпы сөздік қоры мен фразалық байланыстырып сөйлеуі; сонымен қатар сөзжасам және сөздерді түрлендіру дағдылары қиындықпен қалыптасады.
6. Зияты жеңіл түрде бұзылған білім оқушыларға келесі бұзылыстар тән:
1) дыбыс айтуы –полиморфты механикалық дислалия, жалған бульбарлы дизартрия, ринофония түрінде;
2) сөздің семантикалық және грамматикалық құрлымының бұзылыстары – тұрақты морфемді-құрылымдық аграмматизм түрі бойынша;
3) қаратпа сөздерді түсіну қиындықұтары, сөз қорының таяздығы;
4) байланыстырып сөйлеу тілінің дамымауы;
5) сөйлеу тілінің реттеуші қызметінің қалыптасуындағы қиындықтар;
6) жазбаша сөйлеу тілінің бұзылыстары – айқын аралас дислексия және дисграфия, тұрақты дизорфография түрінде.
7. Осы Бағдарлама мәнмәтінінде ауызша және жазбаша сөйлеу тілі бұзылыстарын түзету жұмыстың бағытын жалпы дидактикалық және арнайы қағидалар анықтайды:
1) гуманизм қағидасы – оқушылардың мүмкіндіктеріне сену, субъектті жағымды жағдай жасау;
2) жүйелілік – оқушыны біртұтас, қарқынды дамушы субъект ретінде қарастыру; оның сөйлеу тілі бұзылыстарын психикалық дамуының басқа аспектілерімен байланыстыра қарастыру;
3) реалистік – оқушының нақты мүмкіндіктері мен жағдайын және диагностика мен түзете-дамыту жұмыстарының бірлестігін ескеру;
4) онтогенез - логопедиялық ықпал ету әдісін әзірлеу барысында қалыпты жағдайда сөйлеу тілінің қызметі мен формаларының қалыптасу кезектілігі және заңдылықтарын ескеруді болжау

6) организовать процессы овладения правильным произношением звуков речи и преодоления нарушений звукопроизношения;
7) способствовать развитию фонетико-фонематической системы языка и элементарных навыков языкового анализа и синтеза;
8) совершенствовать координацию мелких движений пальцев рук и кистей, а также общей моторики;
9) формировать на доступном уровне графомоторные умения для подготовки к воспроизведению образов букв;
10) отработать основные приемы адекватного вербального поведения в процессе речевой коммуникации.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. Недостатки когнитивного и речевого развития у обучающихся с легкими нарушениями интеллекта препятствуют становлению у них полноценных коммуникативных связей с окружающими, приводят к нарушениям поведения и социальной дезадаптации, вследствие чего речевые навыки на занятиях по "Коррекции недостатков развития речи" отрабатываются в контексте всех функций речи: коммуникативной, познавательной, регулятивной.
5. Нарушения речи у обучающихся с легкими нарушениями интеллекта носят характер системного недоразвития средней и тяжҰлой степени с нарушением всех компонентов: звукопроизношения, фонематического восприятия, грамматического строя речи, словарного запаса и фразовой связной речи в целом; при этом с трудом формируются навыки словообразования и словоизменения.
6. Для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта характерны расстройства:
1) произношения – по типу полиморфной механической дислалии, стҰртой псевдобульбарной дизартрии, ринофонии;
2) семантической и грамматической структуры слова – по типу стойкого морфемно-структурного аграмматизма;
3) трудности в понимании обращенных слов, бедность словарного запаса;
4) недоразвитие связной речи;
5) трудности формирования регулятивной деятельности речи;
6) письменной речи – по типу выраженной смешанной дислексии, сех форм дисграфии, стойкой дизорфографии.
7. Направленность работы по преодолению расстройств устной и письменной речи в контексте данной Программы определяют общедидактические и специальные принципы:
1) гуманизма - веры в возможности обучающегося, субъектного, позитивного подхода;
2) системности - рассмотрения обучающегося как целостного, динамично развивающего субъекта; рассмотрения его речевых нарушений во взаимосвязи с другими сторонами психического развития;
3) реалистичности - учҰта реальных возможностей обучающегося и ситуации, единства диагностики и коррекционно-развивающей работы;
4) онтогенеза - предполагающего, что при разработке методики логопедического воздействия будут учтены закономерности и последовательность формирования различных форм и функций речи в норме;

5) этиопатогенез – логопедттің жеке сөйлеу тілі бұзылыстарының механихзімдері мен факторларын ескеруді болжайды.
8. Бағдарламаның тиімді жүзеге асыруды оқу үрдісін ұйымдастырудағы педагогикалық жағдай жасау қамтамасыз етеді.
1) логопедттің, түзете-дамыту жұмысы барысында даму ерекшеліктеріне тән жетекші іс-әрекет түріне негізделетін іс-әрекеттік әдістер;
2) жеке-саралау әдісі, жұмыс мақсатына, оқушының жеке ерекшеліктеріне тәуелді, логопедттің жұмыстың түзете-дамыту тәсілдерін, формаларын және мазмұнын түрлендіруі;
3) жүйелілік тәсіл, сөйлеу тілінің лексико-грамматикалық құрлымдарға, фонематикалық үрдістерге, дыбыс айтуына түзете-дамытушылық ықпал етудің міндетті түрде өзара байланысын болжайды..
9. Зияты жеңіл түрде бұзылған оқушылармен жүргізілетін логопедиялық жұмыстың ерекшеліктері:
1) сипап сезу, көру және аудиолық көрнекіліктерін қолдану арқылы анализаторларды максималды қолдану;
2) манипуляциялық іс-әрекетерін сөйлеу тіліне алмастыра отырып қол саусақтарының ұсақ қимыл-қозғалысын дамыту;
3) оқушылардың көрнекі-іс-әрекеттік ойлауының сақталған мүмкіндіктері мен мерзімдік қабілеттеріне сүйене отырып логопедиялық ырғақ элементтерін кенінен қолдану;
4) оқушылардың танымдық қажеттіліктерін ынталандыру үшін базалық эмоцияларын белсендендіру өзектендіру;
5) материалды қарапайым бөліктерге бөлу: оқыту әрбір элемент бойынша жеке жүргізіледі, содан соң біртұтасқа біріктіріледі, оқушыларды жалпылауға үйрету;
6) логопедиялық материал жиі қайталануы және оның жаңа жағдайда қолданылуы;
7) оқушылардың минималды оқу жетістіктерін міндетті түрде бағалау және эмоционалды көңіл күймен қолдау.
10. Түзету-логопедиялық үрдістін тиімділігін қамтамасыз ету үшін логопед мұғалім арнайы әдіс-тәсілдерді қолданады. Сөйлеу тілі материалдарын ұсынудың арнайы әдістері мен тәсілдері:
1) репродуктивті (жаттығулар жүйесін орындау);
2) мәселік мазмұндау (мәселелік жағдайды кеңейту үшін материалды түсіндіру, логикалық жатығулар);
3) ізденушілік (тіл құралдарын шығармашылық қолдану, алгоритм құру, жинақтаушы жаттығулар).
11. Білім көздері бойынша арнайы әдіс, тәсілдер:
1) тәжірибелік (шынықтырушы жаттығулар, еліктеуші-орындаушы, түзетушілік, шығармашылық; дидактикалық ойындар, сюжетті-рөлді ойындар, іскерлік ойын; моделдеу; ұсақ және жалпы моторикасынг шынықтыруға арналған жаттығулар; оқу және анықтамалық әдебиеттерімен жұмыс);
2) көрнекілік (графикалық, белгілік, иллюстрациялық, табиғи өнімдер);
3) сөздік (логопедтің әңгімесі, хабарлама әңгіме, қайталау); сөйлеу тілін талдау: фонетикалық, морфологиялық, синтаксистік талдаулар.

5) этиопатогенеза - предполагающего, что логопедом учитываются факторы и механизмы индивидуальных речевых нарушений.
8. Эффективную реализацию Программы обеспечивают педагогические подходы к организации учебного процесса:
1) деятельностный подход, согласно которому учитель-логопед в ходе коррекционно-развивающей работы опирается на ведущий вид деятельности, свойственный особенностям развития;
2) индивидуально-дифференцированный подход, согласно которому учитель-логопед варьирует содержание, формы и способы коррекционно-развивающей работы в зависимости от индивидуальных особенностей обучающегося, целей работы;
3) системный подход, предполагающий обязательную взаимосвязь коррекционно-развивающих воздействий на звукопроизношение, фонематические процессы, лексико-грамматический строй речи строй речи.
9. Особенностями логопедической работы с обучающимися с легкими нарушениями интеллекта являются:
1) максимальное включение анализаторов с использованием визуальной, аудиальной и тактильной наглядности;
2) развитие тонких движений пальцев рук с оречевлением манипулятивных действий;
3) широкое использование элементов логопедической ритмики – с опорой на подражательные способности обучающихся и сохранные возможности наглядно-действенного мышления;
4) актуализация базовых эмоций – для стимуляции познавательных потребностей;
5) детальное расчленение материала на простейшие элементы: обучение ведется по каждому элементу, и лишь затем они объединяются в целое, а обучающиеся подводятся к обобщению;
6) большая повторяемость логопедического материала, применение его в новой ситуации;
7) обязательная фиксация и эмоциональная оценка малейших учебных достижений обучающегося.
10. Для обеспечения результативности коррекционно-логопедического процесса учитель-логопед использует специальные методы и приемы. Специальные методы и приемы по способам подачи речевого материала:
1) репродуктивный (выполнение системы упражнений);
2) проблемного изложения (объяснение материала для расширения проблемной ситуации, логические упражнения);
3) частично-поисковый (творческое использование речевых средств, алгоритмизация, конструктивные упражнения).
11. Специальные методы и приемы по источнику знаний:
1) практические (упражнения тренировочные, подражательно-исполнительские, коррекционные, творческие; игры дидактические, сюжетно-ролевые, деловые; моделирование; тренировки для мелкой и общей моторики; работа с учебной и справочной литературой);
2) наглядные (графические, символические, иллюстративные, натуральные);
3) словесные (рассказ логопеда, беседа сообщающая, воспроизводящая); анализ речи: фонетический, морфологический, синтаксический разборы;

4) сөздердің буындық құрамын талдау және дыбыс айтуды машықтандыруға бағытталған жаттығулар (имитациялық ойындар, таныс дыбыстарды пайдалану арқылы буындар айту);
5) байланыстырып сөйлеу тілін, фонематикалық үрдістерді дамытуға арналған жаттығулар мен ойындар;
6) сөйлеу тілінің физиологиялық базасын дамытуға арналған жаттығулар (тыныс алу, мимикалық, артикуляциялық гимнастика).
12. Оқушылардың қызығушылықтарын арттыру, ойлау операцияларын сапалы қалыптастыру, (талдау, жинақтау, салыстыру, абстрактілеу, жалпылау), түрлі көрнекіліктерді қолдану арқылы анализаторларды максималды іске қосу үшін логопедиялық сабақтарда, дидактикалық дамытушы ортада мақсатқа бағыталған жабдықтау жағдайында оқытудың техникалық құралдары кеңігнен қолданылады:
1) Логопедиялық сабақтар немесе сабақ бөлігі сенсорлық бөлме жағдайында "Дыбыс сапасын, күшін және бағытын ажырату, ойын терапиясы, логикасын дамыту, дыбыстық әсер ету үшін интерактивті дыбыстық панельдер", "Аккустикалық қабырғалық тактильді панельдерді" қолдану арқылы жүргізіле алады.
2) сөйлеу тілдік жұмыс тәжірибесін ұйымдастыру үшін үш сатылы аксесуарлар мен карточкалар, интерактивті тақта, мультимедиялық интерактивті бағдарламалық-әдістемелік кешеннің электрондық ресурстары қолданылады;
3) дизартриясы мен ринофониясы бар оқушылармен жұмыс жасау барысындағы түзетту сағаттарда арнайы тыныс алу және дауысқа арналған дыбыстық жаттығуларды жүргізу барысында сөйлеу тілін тиімді қадағалау үшін дыбыс сигналдарын бейнелейтін "Логопедиялық жаттықтырғыш" қолданылады.
4) "Сөйлеу тілдік қарым-қатынасты меңгеру және дамытуға арналған тілді жаттықтырғыш" ассистивті қолдаушы құралды мұғалім-логопед толыққанды фразалық сөйлеу тілін меңгермеген оқушыларда жұмыс жасауда пайдаланады.
13. Зияты жеңіл түрде бұзылған оқушылардың психофизикалық, неврологиялық ерекшеліктерін, тіл бұзылыстарының полиморфтылығының негізінде жұмыс қабілеттілігінің төмендеуін ескере отырып, мұғалім-логопед дәстүрлі дидактикалық ресурстарды назарға ала отырып шектеулі және қатан мөлшермен санитарлық нормаларға сәйкес мультимедиялық, электрондық құралдарды пайдаланады:
1) үлестілмелі материал (карточкалар, суреттер, пазлдар);
2) флипчарттар мен маркерлер;
3) жас ерекшеліктеріне сәйкес әдебиеттер, оның ішінде суретті кітаптар, суреттер, әңгімелері, өлең жолдары, тақпақтарығ, халық жіәне авторлық ертегілер;
4) жас ерекшеліктеріне сәйкес журналдар;
5) ұқсас материалдар: плакаттар, дисплей тақталары және карталар
6) ұлттық ойындар және драматизация ойындарын бейнелеу үшін ұлттық нақыштағы қуыршақтар, декорациялар және аксессуарлар.

4) упражнения, направленные на отработку звукопроизношения и анализ слогового состава слов (имитационные игры, проговаривание слогов со знакомыми звуками);
5) упражнения и игры на развитие фонематических процессов, связной речи;
6) упражнения на развитие физиологической базы речи (дыхательная, мимическая, артикуляционная гимнастика).
12. Для повышения мотивации обучающихся, качественного формирования мыслительных операций (анализа, синтеза, сравнения, абстрагирования, обобщения), максимального включения анализаторов с использованием разнообразной наглядности на логопедических занятиях широко применяются технические средства обучения в условиях целесообразного обустройства дидактической развивающей среды:
1) фрагменты логопедических занятий или целостные занятия могут проводиться в условиях сенсорной комнаты с применением "Интерактивной звуковой панели для звукового воздействия, развития логики, игровой терапии и различения качества, силы и направления звука", "Акустической настенной тактильной панели";
2) применяется электронный ресурс Мультимедийного интерактивного обучающего программно-методического комплекса, включающего интерактивную панель, трехмерные аксессуары и карточки для организации практической речевой работы;
3) "Логопедический тренажер" с визуализацией звукового сигнала используется для эффективного самоконтроля речи при проведении специальных дыхательных и голосовых упражнений на коррекционных минутках, особенно в работе с детьми с дизартрическим компонентом и ринофонией;
4) ассистивное (поддерживающее) устройство "Речевой тренажер для усвоения и развития речевой коммуникации" учитель-логопед использует в работе с обучающимися, не владеющими в должной мере развернутой фразовой речью.
13. Учитывая психофизические, неврологические особенности обучающихся с легкими нарушениями интеллекта, снижение их работоспособности на фоне полиморфности речевого нарушения, учитель-логопед использует мультимедийные, электронные устройства в строгом соответствии с санитарными нормами и правилами, ограниченно и строго дозированно, отдавая предпочтение традиционным (реальным) дидактическим ресурсам, широко используя:
1) раздаточный материал (карточки, картинки, пазлы);
2) флипчарт, маркеры;
3) литературу, соответствующую возрастной категории, в том числе, книги и брошюры с картинками, рассказами, стихами; народными и авторскими сказками;
4) журналы, соответствующие возрастной категории;
5) аутентичный материал: постеры, демонстрационные панно и карты;
6) кукол в национальных костюмах, декорации и аксессуары - для инсценировок и игр-драматизаций и национальных игр кукол, кукол в национальных костюмах, декорации и аксессуары - для инсценировок, игр-драматизаций и национальных игр.

14. Бір қатар шарттарды орындай отырып Бағдарлама жалпы білім беру дайындығының негізін қалайды.
1) сабақтарда пән бойынша ортақ тақырыптарды жоспарлауға сәйкес дидактикалық материалдар пайдаланылады
2) жалпы білім беру пәндері мұғалімі логопедтің жетекшілігімен жұмыс барысында сабақтарға өзара қатысу нәтижелері бойынша, әрбір оқушының сөйлеу тілінің даму мүмкіндіктерінің сипаттамасын құрып, кәсіби білімін қалыптастырады;
3) пәндер арасындағы пәнаралық байланысты қалыптастырады: "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" оқу пәнінің пәнаралық байланысы "Әліппе. Ана тілі", "Айналадағы әлем", "Тәртіп мәдениеті" оқу пәндерімен белгіленіп, оқыту барысында білім алушыларда логопедиялық сабақтарда қалыптасатын қарым-қатынас және сөйлеу дағдылары бекітіліп дамиды.
15. Білім алушылардың нәтижелерін баллмен бағалау қолданылмайды. Бағалау сипаттау түрінде болады.
3-тарау. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" оқу пәнінің мазмұны
16. "Сөйлеу тілі дамуының кемшіліктерін түзету" оқу пәні бойынша 0-4 сыныптарда оқу жүктемесі, төмендегідей:
1) 0-сыныпта – аптасына 4 сағат, 128 сағат;
2) 1-сыныпта – аптасына 4 сағат, 132 сағат;
3) 2-сыныпта – аптасына 4 сағат, 136 сағат;
4) 3-сыныпта – аптасына 4 сағат, 136 сағат;
5) 4-сыныпта – аптасына 4 сағат, 136 сағат.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
17. "Сөйлеу тілі дамуының кемшіліктерін түзету" пәнінің мазмұны:
1) "Сөйлеу тілінің психологиялық базасын дамыту";
2) "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту";
3) "Айтылымын дамыту және түзету";
4) "Оқу және жазу үрдісін дамыту және түзету".
18. "Сөйлеу тілінің психологиялық базасын дамыту":
1) тактилді, көру мен есту гнозисі және праксисі;
2) реттілік бойынша есте сақтауды жаттықтыру;
3) "Моторика және кеңістік туралы түсініктері";
4) "Талдау-жинақтау іс-әрекеті".
19. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту" келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сөйлеу тілі дыбыстарын ажырату, тану және қабылдау;
2) дыбыстаған сөйлеу тілін түсіну.
20. "Айтылымын дасмыту және түзету" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сөздің дыбыс-буындық құрамын түзету және дамыту;
2) сөздің мағыналық құрамын түзету және дамыту;
3) аграмматизмді жою және сөздің морфемдік құрамын қалыптастыру;

14. Программа закладывает фундамент общеобразовательной подготовки при выполнении ряда условий:
1) на занятиях используется дидактический материал в соответствии со сквозным тематическим планированием по предметам;
2) учитель по общеобразовательным предметам под руководством учителя-логопеда в процессе и по итогам взаимопосещений уроков и занятий формирует полную картину профессиональных знаний о состоянии, потенциальных возможностях и перспективах речевого развития каждого из обучающихся;
3) устанавливается межпредметная взаимосвязь с учебными предметами: "Букварь. Обучение грамоте", "Мир вокруг", при изучении которых коммуникативные и речевые навыки, формируемые на логопедических занятиях, закрепляются и развиваются.
15. Бальная отметка достижений обучающихся не используется. Оценка достижений носит описательный характер.
Глава 3. Организация содержания предмета "Коррекция недостатков развития речи"
Параграф 1. Содержание предмета "Коррекция недостатков развития речи"
16. Объем учебной нагрузки по предмету "Коррекция недостатков развития речи" в 0-4 классах составляет:
1) в 0 классе – 4 часа в неделю, 128 часов;
2) в 1 классе – 4 часа в неделю, 132 часа;
3) во 2 классе – 4 часа в неделю, 136 часов;
4) в 3 классе – 4 часа в неделю, 136 часов;
5) в 4 классе – 4 часа в неделю, 136 часов.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом министра образования и науки Республики Казахстан № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170)".
17. Содержание предмета "Коррекция недостатков развития речи" включает 4 раздела:
1) "Развитие психологической базы речи";
2) "Развитие понимания речи";
3) "Развитие и коррекция говорения";
4) "Развитие и коррекция процессов чтения и письма".
18. Раздел "Развитие психологической базы речи" включает подразделы:
1) тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис;
2) тренировка памяти на линейный ряд;
3) моторика и пространственные представления;
4) аналитико-синтетическая деятельность.
19. Раздел "Развитие понимания речи" включает подразделы:
1) восприятие, узнавание и различение звуков речи;
2) понимание звучащей речи".
20. Раздел "Развитие и коррекция говорения" включает подразделы:
1) коррекция и развитие звукослоговой структуры слова;
2) коррекция и развитие семантической структуры слова;
3) устранение аграмматизма и формирование морфемной структуры слова;

4) байланыстырып сөйлеу тілін дамыту.
21. "Оқу және жазу үрдістерін дамыту және түзету" келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) оқу бұзылыстарының алдын алу және жою;
2) жазу бұзылыстарының алдын алу және жою;
3) орфографияны меңгеруге дайындығын қалыптастыру.
22. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" оқу пәнінің базалық мазмұны:
тілдің психологиялық базасын дамыту:
1) қоршаған орта дыбыстарын тындау, есту зейінін демонстрациялау, нақты және абстрактылы бейнедегі таныс заттардың визуалды бейнесін жылдам тану, бағыты, сапасы және күші бойынша аудиостимулдарды ажырату, таныс заттардың пунктир және белгілік бейнесін тану, ұқсас заттардың атауын білу және сипап сезу арқылы ажырату, әр түрлі модальділікті қабылдау үрдісінде заттарды топтастыру, марштық және вальстік ритімдегі музыуалық фрагменттерді ритмикалық негіздерін қайталау;
2) кеңістіктік және уақыт түсініктерін нақытылау, бір уаққытта ұсынылған аралас бес элемент қатарын ажырату, білек және саусақтарына өз бетінше массаж жасау, көз коррдинациямсын дамыту жаттығулары, логикалық және ассоциативті қатарды құру, таң қалу, уайымдау, қуану мимикасы арқылы өзінің қарым-қатынасын білдіру;
сөйлеу тілін түсінуін дамыту:
1) демеуліктері бар екі үш сатылы нұсқаулықтарды түсіну, мәтін және мәтінге жатпайтын сөз тіркестерін ажырату, мәтінді және оның диформацияланған нұсқаларын салыстыру;
2) тындаған мәтіннің мәнмәтіндік және нақты мазмұнын қабылдау және түсіну, сөйлемді оның ішіндегі сөздер жинағымен салыстыру, затты суретпен және сөзбен сәйкестендіру, "сөз" түсінігі, жалпылама сөздерді таңдай отырып заттарды топтастыру, негізгі грамматикалық категориялар бойынша импрессивтік сөздік қорын толықтыру, анықтау және жүйелеу ("......қайда екенін көрсет"), морфемалардың грамматикалық мәні туралы түсініктерін (зат есім, сан есім, септік жалғаулар, шақтар) толықтыру, нақтылау және жүйенлеу,
3) берілген дыбысты естіп қабылдау арқылы тану, пароним сөздер қатарына кіретін дыбыстарды ажырату, дауысты және дауыссыз қатаң, ұяң, үнді, жуан және жіңішке дыбыстарды ажырату; күрделі және қарапайым формаларға фонематикалық талдау жасау.
сөйлеуін дамыту және түзету:
1) сөйлеу кезіндегі тыныс алуын, дауысын, артикуляциялық қимылдардың кинетикалық және кинестетикалық негізін дамыту;
2) максималды қол жетерлік деңгейде барлық дыбыстарды таза айту және дикциялық жаттығулар, бір буыннан екінші буынға ауысу, бір дауыссыздан екінші дауыссызға алмасу арқылы буындық құрамды айту, түрлі заттарды, олардың бейнесін атау және осы заттарды негізгі қасиеттері борйынша сипаттау;

4) развитие связной речи.
21. Раздел "Развитие и коррекция процессов чтения и письма" включает подразделы:
1) преодоление нарушений чтения;
2) преодоление нарушений письма;
3) формирование готовности к усвоению орфографии.
22. Базовое содержание предмета "Коррекция недостатков развития речи" по разделам:
развитие психологической базы речи:
1) слушание звуков окружающей действительности, демонстрация слухового сосредоточения, быстрое узнавание визуальных образов знакомых предметов в конкретном и абстрактном изображениях, различение аудиостимулов по силе, качеству и направленности, распознавание символических и пунктирных изображений знакомых предметов, дифференциация на ощупь и называние сходных предметов, группировка предметов в процессе восприятия различной модальности, воспроизведение ритмической основы музыкального фрагмента с маршевым и вальсовым ритмом;
2) уточнение пространственных и временных представлений, воспроизведение смешанных рядов из 5-ти элементов с одномоментного предъявления, самомассаж пальцев и кистей рук, с применением 3-5 массажных приемов по образцу, упражнения на развитие координации "глаз-рука", выстраивание ассоциативных и логических рядов и цепочек, демонстрация своего отношения к увиденному посредством мимических поз радости, грусти, удивления;
развитие понимания речи:
1) понимание двух-трехступенчатых инструкций с предлогами, различение текста и не текста (случайного набора фраз), сравнение рассказа и его деформированного варианта;
2) восприятие и понимание общего фактического и контекстного содержания прослушанного текста, сравнение предложения с набором слов из него, соотнесение предмета с картинкой и словом, понятие "слово", классификация предметов с подбором обобщающих слов, пополнение, уточнение и систематизация импрессивного словаря по основным грамматическим категориям ("Покажи, где…"), пополнение, уточнение и систематизация представлений о грамматическом значении морфем (рода, числа, падежа, лица, времени);
3) узнавание на слух заданного звука, различение звуков, входящих в состав слов-паронимов, дифференциация на слух гласных и согласных; звонких и глухих, твердых и мягких, свистящих и шипящих; проведение фонематического анализа простых и сложных форм;
развитие и коррекция говорения:
1) развитие речевого дыхания, голоса, кинетической и кинестетической основы артикуляционных движений;
2) дикционные упражнения и чҰткое произнесение всех звуков на максимально доступном уровне, воспроизведение слоговой структуры слова с плавным переходом с одного слога на другой, в стечении- с одного согласного на другой, называние различных предметов, их изображений и характеристика этих предметов по основным свойствам;

3) мәтіннен сөздердің лексикалық мағынасын табу және ажырату, жиі пайдаланылатын етістіктер, сын есімдер және зат есімдердің көмегімен сөздік қорын кеңейту;
4) тікелей және астарлы мағыналарды талдау және антонимдері мен синонимдерін мағынасын нақтылау;
5) сөзжасам бойынша тәжірибелік жаттығулар (морфемалық талдау және сөздердің синтезі), басқару және келісу байлансында сөз өзгерту.
6) іштей/мағыналық жоспарлау үрдісінде сөйлеу тілдік/тілдік талдау, синтездеу, салыстыру, жалпылауды дамыту бойынша жұмыс (тірек сөздер бойынша сөйлемдер құрастыру және модельдеу, суреттер бойынша, оқығаны/естігені, басынан өткергені, бақылауы бойынша әңгімелеу, сөзаралық байланыс құралдарын пайдалану арқылы монологтық және диалогтық мәлімдеме құрастыру) дыбыстық сөйлеу тілінің негізгі заңдылықтарын сақтау (ырғақ, екпін, қарқын, интонация, кідіріс);
оқу және жазу үрдістерін дамыту және түзету:
1) әліпбиді жаттау, дыбыстың айтылуымен әріп атауындағы айырмашылықтар, берілген дыбыс пен әріпке сөздер ұсыну, дыбыстық және буындық құрамы бойынша сөзге талдау жасау, сөздегі дыбыстың орнын, кезектілігін, санын табу;
2) сөздің дыбыстық сызбасын құру, оқу (фонематикалық, оптикалық, аграмматикалық және семантикалық дислексия элементтерін) бұзылыстарының алдын алу және түзету, аналитикалық, таңдамалы, сыни оқу, түрлі дереккөздерден ақпарат алу;
3) кинетикалық және графикалық сәйкестігі бар әріп жұптарын ажырату;
4) баспа және жазба мәтіндерді көшіруге жаттығу;
5) сөздегі емлені (орфограмманы), күшті және әлсіз фонемаларды табу, сөздің позициялық моделін құру, дұрыс жазуын қалыптастыруға бағытталған жаттығулар, адам, қала атауларында бас әріпті қолдану, жазу барысында сөйлемді рәсімдеу, зат, іс-әрекет, қасиетті білдіретін сөздерге сұрақ таңдау, жазу бұзылыстарының алдын алу және түзету.
Параграф 2. Оқу мақсаттарының жүйесі
23. Бағдарламада ұсынылған оқыту мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгіде бірінші белгі – сыныбын, екінші және үшінші белгі – бөлімнің және бөлімшенің реттік санын, төртінші белгі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 0.1.2.1 кодында "0" - сыныбы, "1.2" - бөлім және бөлімше, "1" - оқыту мақсатының реттік саны.
24. Оқыту мақсаттары жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Тілдің психологиялық базасын дамыту" бөлімі:
1-кесте
Бөлімше
Оқу мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1. Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі

3) нахождение и установление лексического значения слов из контекста, расширение словаря за счет наиболее употребительных глаголов, существительных и прилагательных;
4) уточнение значений синонимов и антонимов, толкование прямых и переносных смыслов;
5) практические упражнения по словообразованию (морфемному анализу и синтезу слов) и словоизменению в парадигме связи "согласование" и "управление", группировка словаря по принципу морфемного сходства;
6) работа по развитию речевого/языкового анализа, синтеза, сравнения, обобщения в процессе внутреннего/смыслового программирования (моделирование и составление предложений по опорным словам, беседы по картинкам, по наблюдениям, об увиденном, пережитом и услышанном/прочитанном, построение высказывания в монологической и диалогической формах с применением средств межфразовой связи), соблюдение основных правил звучащей речи (ритм, ударение, темп, плавность, интонация, пауза);
развитие и коррекция процессов чтения и письма:
1) изучение алфавита, различий в наименовании буквы и звучании фонемы, подбор слов на заданные звуки и буквы, анализ слова по слоговому и звуковому составу, определение количества и последовательности звуков и места звука в слове;
2) построение линейной звуковой схемы слова, предупреждение и коррекция нарушений чтения - элементов фонематической, оптической, мнестической аграмматической и семантической дислексии, выборочное, оценочное и аналитическое чтение, извлечение информации из различных источников;
3) различение пар букв, имеющих кинетическое и графическое сходство;
4) упражнение в списывании с печатного и письменного текстов;
5) определение орфограммы в слове, сильных и слабых фонем, построение позиционной модели слова, упражнение в правописании жи-ши, ча-ща, употреблении большой буквы в именах людей кличках животных, оформлении предложения на письме, проверке безударной гласной в корне слова, подбор вопросов к словам (предметам, действиям и признакам), предупреждение и устранение нарушений письма
Параграф 2. Система целей обучения
23. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 0.1.2.1 "0" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
24. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Развитие психологической базы речи":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1. Тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис

0. 1. 1. 1 3-5 секундта таныс заттарды сипап сезіп тану;
0. 1. 1. 2 3-5 секундта таныс заттарды нақты бейнесінен тану; 0. 1. 1. 3 қоршаған орта заттары мен құбылыстарын: құстардың әні, қағаздың сыбдыры, сықыр, тоқылдату дыбыстауы бойынша ажырату.
1. 1. 1. 1 мөлшері бойынша ұқсас заттарды сипап-сезіп ажырату;
1. 1. 1. 2 3-5 секундта таныс заттарды пунктир сызықтар арқылы табу;
1. 1. 1. 3 сөздік емес дыбыстардың күшін ажырату: табиғаттың дыбыстары мен дауыстарына еліктеп: қатты-ақырын.
2. 1. 1. 1 мөлшері, пішіні, құрамы ұқсас заттарды сипап-сезіп ажырату;
2. 1. 1. 2 3-5 секундта таныс заттарды айқасқан суреттен табу;
2. 1. 1. 3 сөздік емес дыбыстардың бағытын сезініп, көрсету
(Дыбыс қай жерден шығып тұр?).
3. 1. 1. 1 стереогноз үрдісінде ортақ белгісі бойынша, заттарды топтастыру. Нұсқау беріледі: "Тек дөңгелек (тегіс, кедір-бұдыр) заттарды алып бер";
3. 1. 1. 2 3-5 секундта таныс заттарды бірнеше заттардың бейнесі ішінен тану;
3. 1. 1. 3 дыбыстың бағытын сезініп, дыбыс көзіне қарай бағытталу.
4. 1. 1. 1 стереогноз үрдісінде екі немесе одан да көп ортақ белгісі бойынша, заттарды топтастыру. Нұсқау беріледі: "Барлық дөңгелек (тегіс, кедір-бұдыр) заттарды алып бер";
4. 1. 1. 2 Равен матрицасының сюжетті суретерінен, бөлік және біртұтасты тұтасты сәйкестендіру;
4. 1. 1. 3 марш және вальс ырғағымен фрагменттің ырғақтық негізін жасау.
1.2. Сызықтыққатар бойынша есте сақтауды жаттықтыру
0. 1. 2. 1 бір уақытта ұсыну арқылы таныс заттардың бейнесі мен белгілерін (баспа әріптерді қоса отырып) үш елементтен тұратын аралас қатарды айту
1. 1. 2. 1 бір уақытта ұсыну арқылы таныс заттардың бейнесі мен белгілерін (баспа әріптерді қоса отырып) үш елементтен тұратын аралас қатарды айту
2. 1. 2. 1 екіден-бес элементке дейін сөздерді қоса отырып сөз тіркестерін қайталау
3. 1. 2. 1
3-5 элементтен тұратын жағдаяттық байланысқан сөздер қатарын жаттау және екі ден бес күнге дейін есте сақтау
4. 1. 2. 1 өз бетінше және логопедтің көмегімен сызба қатарларды құру және қайталау
1.3. Моторика және кеңістік туралы түсініктері
0. 1. 3. 1 статистикалық және динамикалық бағдарлауына саусақ жатығуларын педагогпен бірге орындау; 0. 1. 3. 2 бөлме кеңістігінде бағдарлау, алға-артқа бағытын көрсете алу.
1. 1. 3. 1 жұдырықты ырғақты түрде ашып-жұму, әртүрлі ұстау арқылы ұсақ заттарды іріктеу;
1. 1. 3. 2 кеңістікте бағдарлау, алдыға, артқа, жоғары, төмен бағытын көрсете алу.
2. 1. 3. 1
оң және сол қолды ажырата отырып, қол саусақтарын жақындату, айқастыру, қосуды, ырғақты түрде қайталау; 2. 1. 3. 2 өзінің оң және сол аяқ, қол, құлақ, көздерін атай алу және ажырату
3. 1. 3. 1 саусақтарын атауына қарай ажырата отырып , 3-5 массажды тәсілдерді қолдану арқылы білек және саусақтарына өз бетінше массаж жасау;
3. 1. 3. 2 жазықтықта бағдарлау және нысандардың орналасуыорнын атау: алдында, артында, жоғары, төменде, оң/сол жақта

0. 1. 1. 1 за 3-5 секунд узнавать знакомые предметы на ощупь; 0. 1. 1. 2 за 3-5 секунд узнавать знакомые предметы в их конкретном изображении;
0. 1. 1. 3 различать предметы и явления окружающего мира по звучанию: пение птиц, шелест бумаги, скрип, стук
1. 1. 1. 1 дифференцировать на ощупь знакомые предметы, сходные по размеру; 1. 1. 1. 2 за 3-5 секунд узнавать знакомые предметы в контурно-пунктирном изображения;
1. 1. 1. 3 различать силу неречевых звуков: громко-тихо, подражая звукам и голосам природы
2. 1. 1. 1 дифференцировать на ощупь знакомые предметы, сходные по размеру фактуре и форме; 2. 1. 1. 2 за 3-5 секунд узнавать знакомые предметы в перекрестном изображении;
2. 1. 1. 3 чувствовать и показывать направление неречевого звука (откуда звучит?)
3. 1. 1. 1 группировать предметы в процессе стереогноза по общему признаку по инструкции: "Достань все шероховатые (гладкие, угловатые, округлые)";
3. 1. 1. 2 за 3-5 секунд узнавать знакомые предметы в зашумленном изображении;
3. 1. 1. 3 чувствовать направление звука и двигаться к источнику звука
4. 1. 1. 1 группировать предметы в процессе стереогноза по 2-м и более общим признакам по инструкции: "Достань все гладкие и округлые";
4. 1. 1. 2 соотносить часть и целое в сюжетных картинах, на матрицах Равена; 4. 1. 1. 3 воспроизводить ритмическую основу фрагмента с ритмом марша и вальса (прихлопы, притопы)
1.2. Тренировка памяти на линейный ряд
0. 1. 2. 1 воспроизводить смешанные ряды из двух элементов – изображения и символы знакомых предметов- с одномоментного предъявления
1. 1. 2. 1 воспроизводить смешанные ряды из трех элементов (включая элементы печатных букв) с одномоментного предъявления
2. 1. 2. 1 отраженно повторять фразы с наращиванием слов: от двух до пяти элементов
3. 1. 2. 1 запоминать, сохранять в течение двух-пяти дней и воспроизводить порядок слов, связанных ситуативно (3-5 элементов)
4. 1. 2. 1 самостоятельно и с помощью логопеда составлять и отсрочено воспроизводить линейные ряды
1.3. Моторика и пространственные представления
0. 1. 3. 1 выполнять совместно с педагогом пальцевые упражнения на статическую и динамическую координацию;
0. 1. 3. 2 ориентироваться в пространстве кабинета, уметь показать направления вперед, назад
1. 1. 3. 1 воспроизводить ритмичное сжимание- разжимание кулаков, сортировать мелкие предметы, выполняя разные захваты; 1. 1. 3. 2 ориентироваться в пространстве, уметь показать направления: вперед, назад, вверх, вниз
2. 1. 3. 1 воспроизводить ритмичное сближение, соединение и скрещивание пальцев рук, различая правую и левую руки; 2. 1. 3. 2 различать и называть левую и правую ноги, руки, уши, глаза у себя
3. 1. 3. 1 выполнять самомассаж пальцев и кистей рук, применяя 3-5 массажных приемов по образцу, различая пальцы по названиям; 3. 1. 3. 2 ориентироваться на плоскости и называть месторасположение объектов: впереди - сзади, вверху - внизу, справа - слева

4. 1. 3. 1 сөздік нұсқаулық және үлгі бойынша, 3-5 массаждық тәсілдерді пайдалана отырып білек және саусақтарына өз бетінше массаж жасау;
4. 1. 3. 2
Децентрацияны меңгеру, үш төрт жалпы қозғалыстардан құралған қозғалыс тізбегін бір реттік үлгіден кейін қайталау
1.4. Талдау-жинақтау әрекеті
0. 1. 4. 1 заттарды топтастыру, артығын табу, тұтас пен бөлікті сәйкестендіру
1. 1. 4. 1 сюжеттік суретте берілеген жағдаятқа сәйкес заттар мен олардың бейнесін таңдау
2. 1. 4. 1 таныс емес материалда 3-5 элементтен тұратын сюжеттік суреттердің логикалық кезектілігін құру
3. 1. 4. 1 графикалық бейнелері бар суреттерді сөзбен немесе сөз тіркестерімен сипаттау
4. 1. 4. 1
Іс әреткет және оның салдарынан пайда болатын сезім, көңіл күйдің себеп салдарын анықтай алу, эмоцияларын көрсету
2) "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту" бөлімі:
2-кесте
Бөлімше
Оқу мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1.
Сөйлеу тілі дыбыстарын қабылдау және тану
0. 2. 1. 1
Сөйлеу тілі дыбыстарын тілдік емес дыбыстарынан, дауысты дыбыстарды дауыссыз дыбыстардын ажырату;
0. 2. 1. 2 "А", "Т", "У" дыбыстарының сөздегі орнын анықтай алу (басында, ортасында, соңында); 0. 2. 1. 3 дауысты дыбыстардың үйлесімділігін және портфолио бойынша артикуляциялық арттқы дыбыстарды анықтай алу.
1. 2. 1. 1 түрлі позицияларда тұрған дауысты және дауыссыз дыбыстарды дауысты және дауыссыз дыбыстарды буыннан ажыратужәне естіп қабылдауы арқылы тану, ұзын және қысқа сөздерді естіп қабылдауы арқылы ажырату;
1. 2. 1. 2 екпінді ажырату және анықтау;
1. 2. 1. 3 дауыссызы дыбыстардың үйлесімділігін және портфолио бойынша артикуляциялық арттқы дыбыстарды анықтай алу.
2. 2. 1. 1 сөздегі және буындардағы қатаң, ұяң, үндң дауыссыздарды кинестетикалық талдауына негізделе отырып естіп қабылдауы арқылы ажырату;
2. 2. 1. 2 айтылуы бойынша күшті және әлсіз фонемалар туралы түсініктері, мұғалімнің көмегімен сөздің сұлбасын құру;
2. 2. 1. 3
Бір немес екі дыбыстан құралған сөздердің нақты позициясын анықтау.
3. 2. 1. 1 қатаң және ұяң дауыссыз дыбыстарды естіп қаюбылдауы арқылы ажырату;
3. 2. 1. 2 пароним-сөздердің құрамындағы ұқсас дыбыстарды ажырату;
3. 2. 1. 3
Үш дыбыстан құралған сөздердің нақты позициясын анықтау;
3. 2. 1. 4 фонеманың дұрыс дыбысын дефект быдыстан ажырату - артикуляцияға сүйенбестен.
4. 2. 1. 1 ысқырық және ызың дауыссыз дыбыстарды естіп қабылдауы арқылы ажырату, жасалу жолына қарай аффрикаттарды саңылаулы дыбыстардан ажырату;
4. 2. 1. 2 қарапайым және күрделі формаларды фонематикалық талдау;
4. 2. 1. 3
Төрт ашық буыннан құралған сөздердегі берілген дыбыстардың нақты позициясын анықтау.

4. 1. 3. 1 выполнять самомассаж пальцев и кистей рук, применяя 3-5 массажных приемов по образцу и словесной инструкции;
4. 1. 3. 2 владеть децентрацией, повторять с одного предъявления цепочку из трех-четырех общих движений
1.4. Аналитико-синтетическая деятельность
0. 1. 4. 1 группировать предметы, выделять лишний предмет, соотносить часть и целое
1. 1. 4. 1 подбирать предметы и их изображения к ситуации, представленной на сюжетной картинке
2. 1. 4. 1 выстраивать логическую последовательность (серию) сюжетных картин из 3-5 элементов на незнакомом материале
3. 1. 4. 1 обозначать слово или фразу под картинкой графическими символами
4. 1. 4. 1 выявлять причинно-следственную связь поступка (события) и следующего за ним чувства, ощущения, настроения, демонстрировать эмоции
2) раздел "Развитие понимания речи":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1. Восприятие, узнавание и различение звуков речи
0. 2. 1. 1 отличать речевые звуки от неречевых, гласные от согласных; 0. 2. 1. 2 определять местоположение звуков "А", "У", "М" в слове (в начале, в конце или середине слова); 0. 2. 1. 3 различать гласные звуки и их сочетания, находить по профилю артикуляции заданный звук
1. 2. 1. 1 узнавать на слух и вычленять из слога гласные и согласные звуки в разных позициях, различать на слух слова длинные и короткие; 1. 2. 1. 2 различать и определять ударные, безударные гласные звуки, ударные и безударные слоги; 1. 2. 1. 3 различать согласные звуки, находить по профилю заданный звук
2. 2. 1. 1 различать на слух с опорой на кинестетический анализатор звонкие и глухие согласные в слоге и слове; 2. 2. 1. 2 иметь представление о сильных и слабых фонемах, с помощью педагога строить позиционную модель слова; 2. 2. 1. 3 определять точную позицию заданного звука в словах из одного или двух слогов
2. 2. 1. 3 бір немесе екі буынды сөздерде берілген дыбыстың нақты орнын анықтау
3. 2. 1. 1 дифференцировать на слух твердые и мягкие согласные; 3. 2. 1. 2 различать оппозиционные звуки, входящие в состав слов-паронимов 3. 2. 1. 3 определять точную позицию заданного звука в словах из трех слогов; 3. 2. 1. 4 отличать верное звучание фонемы от дефектного- без опоры на артикуляцию
4. 2. 1. 1 дифференцировать на слух свистящие и шипящие согласные, отличать по щелевые от аффрикат по представлению о способе образования; 4. 2. 1. 2 проводить фонематический анализа простых и сложных форм 4. 1. 2. 3 определять точную позицию заданного звука в словах из четырех открытых слогов

2.2. Дыбысталған сөйлеу тілін түсіну
0. 2. 2. 1 астында,үстінде, жанында деген кеңістіктік демеулері бар екіа-үш сатылы нұсқаулықтарды түсіну;
0. 2. 2. 2 затты суретпен және сөзбен сәйкестендіру.
1. 2. 2. 1 мәтін және мәтінге жатпайтынды (фразалар жиынтығын) ажырату;
1. 2. 2. 2 антонимдердің мағынасын түсіну және оларға суреттерді іріктеу;
1. 2. 2. 3 ұсынылған үш суреттің бірінен аталған әрекетті табу.
2. 2. 2. 1 кеңістікке қатысты сөздерді (қасында, арасынан, арасында) пайдаланып, әңгімелеу және оның бұзылған нұсқасын салыстыру; 2. 2. 2. 2 жаллама сөздерді таңдай отырып заттарды топтастыру;
2. 2. 2. 3 ұсынылған төрт суреттің бірінен аталған әрекетті табу.
3. 2. 2. 1 тындаған мәтіннің мазмұнын қабылдау және түсіну, сұрақтарға жауап беру, сұрақтар құрастыру;
3. 2. 2. 2 бастапқы формада берілген сөйлемді оның ішіндегі сөздер жинағымен ажырату
4. 2. 2. 1 сөздерді грамматикалық белгілері бойынша ажырату, морфемалардың грамматикалық мәні туралы түсініктерін (сан есім, септік, шақтар бойынша "Қарындаш қайда екенін көрсет", "Шар қайда - шарлар қайда?") толықтыру
4. 2. 2. 2 тақырыптың бірлестігінің белгілеріне қарай әңгімені естіп қабылдауы арқылы ажырату
3) "Дыбыс айтуын түзету және дамыту" бөлімі:
3-кесте
Бөлімше
Оқу мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1. Сөздің дыбыс-буындық құрамын түзету және дамыту
0. 3. 1. 1 сөйлеу кезіндегі тыныс алуын, дауысын, артикуляциялық қимылдардың кинетикалық және кинестетикалық негізін дамыту жаттығуларын бірлесіп орындау;
0. 3. 1. 2 екі ашық буынды екі буынды сөздерде, үш буынды үш ашық буынды сөздерде бір буыннан екінші буынға бірқалыпты ауысу арқылы сөздің буындық құрылымын айту;
0. 3. 1. 3 артикуляция мүшелерінің атауларын білу, өзінде және сызбада көрсету.
1. 3. 1. 1 тыныс алу, дауысқа арналған және артикуляциялық жаттығуларды еліктеу арқылы және үлгі бойынша орындау, а, у, о, м, с, х дыбыстарын үлгі бойынша анық айту;
1. 3. 1. 2 ашық және тұйық буындардан тұратын екі буынды сөздерде бір буыннан екінші буынға бірқалыпты ауысу арқылы сөздің буындық құрылымын қайталап айту;
13.1.3 айтылатын дыбысқаартикуляциялық шырайды таңдау.
2. 3. 1. 1 сөздерді буындарға бөлу, тасымалдауды білу, а, у, о, м, с, х дыбыстарын үлгі бойынша буын, сөздің кезкелген орнында анық айту;
2. 3. 1. 2 сөздің буындық құрамын бір буыннан екінші буынға, тіркеспен – бір тұйық және бір ашық буыннан, екі тұйық буыннан тұратын сөздерде бір дауыссыздан екінші дауыссызға ауысу арқылы айту; 2. 3. 1. 3 жеке белгілер бойынша берілген барлық дыбыстарды бөлек, буында, сөзде анық және дұрыс айту.
3. 3. 1. 1 қойылған дыбыстарды буын, сөз, фразада анық айту, қойылған дыбыспен екі-үш жаңылпаштар айту, берілген дыбысқа буындық құрамына сәйкес сөздер іріктеп айту, ң,қ дыбыстарын үлгі бойынша анық айту;
3. 3. 1. 2 сөздің буындық құрылымын бір буыннан екінші буынға бірқалыпты ауысу арқылы, тіркеспен – бір дауыссыздан екінші дауыссызға төрт буынды сөздерде ашық буыннан қайталау;
3. 3. 1. 3 фонематикалық талдау, жинақтау жүргізу.
4. 3. 1. 1 қойылған дыбыстар бар екі-үш буыннан тұратын сөздерді ырғағын келтіріп, екпінді түсіріп айту, дауыстыларды/дауыссыздарды ауыстырып буындар айту; ң, қ дыбыстарын үлгі бойынша буын, сөздің әрбір жерінде анық айту;
4. 3. 1. 2. екі тұйық және бір ашық буыннан, екі ашық және бір тұйық буыннан тұратын үш буынды сөздерде сөздің буындық құрамын бір буыннан екінші буынға, тіркеспен – бір дауыссыздан екіншісіне ауысу арқылы жаңғырту.

2.2. Понимание звучащей речи
0. 2. 2. 1 понимать двух-трехступенчатую инструкцию с пространственными предлогами в, на, под; 0. 2. 2. 2 соотносить предмет с картинкой и словом; 0. 2. 2. 3 находить названное действие на одном изображении из двух предложенных
1. 2. 2. 1 различать текст и не текст (случайный набор фраз); 1. 2. 2. 2 понимать контрастные значения антонимов и подбирать к ним картинки; 1. 2. 2. 3 находить названное действие на одном изображении из трех предложенных
2. 2. 2. 1 сравнивать рассказ и его деформированный вариант, опираясь на понимание предлогов из, около, через, между; 2. 2. 2. 2 классифицировать предметы с подбором обобщающих слов; 2. 2. 2. 3 находить названное действие на одном изображении из четырех предложенных
3. 2. 2. 1 воспринимать и демонстрировать понимание фактического и контекстного содержания прослушанного текста, отвечая на вопросы, составляя вопросы; 3. 2. 2. 2 отличать предложение от набора слов из этого предложения, данных в начальной форме;
4. 2. 2. 1 различать слова по грамматическим показателям, выраженным в морфемах ("Покажи, где спит и где спал…", "Покажи, где лампа и где лампы) 4. 2. 2. 2 отличать на слух рассказ от группы предложений по признаку единства (общности) темы
3) раздел "Развитие и коррекция говорения":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1. Коррекция и развитие звукослоговой структуры слова
0. 3. 1. 1 выполнять дыхательные-голосовые и артикуляционные упражнения на уровне совместных действий; 0. 3. 1. 2 воспроизводить слоговую структуру слова с плавным переходом с одного слога на другой в двусложных словах из двух открытых слогов, трехсложных словах из трех открытых слогов 0. 3. 1. 3 знать названия и показывать на себе и на схеме основные органы артикуляции
1. 3. 1. 1 выполнять дыхательные-голосовые и артикуляционные упражнения по подражанию и образцу отчетливо произносить звуки: а, у, о, м, с, х в изолированной позиции; 1. 3. 1. 2 воспроизводить слоговую структуру слова с плавным переходом с одного слога на другой в двусложных словах, состоящих из открытого и закрытого слогов 13.1.3 подбирать профиль артикуляции к произносимому звуку
2. 3. 1. 1 делить слова на слоги, пользоваться переносом отчетливо произносить звуки: а, у, о, м, с, х в любой позиции в слоге и слове; 2. 3. 1. 2 воспроизводить слоговую структуру слова с плавным переходом с одного слога на другой, в стечении- с одного согласного на другой в словах, состоящих из одного закрытого и одного открытого слога, из двух закрытых слогов; 2. 3. 1. 3 четко и правильно произносить все звуки, поставленные по индивидуальным показаниям,-изолированно, в слогах, словах
3. 3. 1. 1 четко произносить поставленные звуки в слогах, словах и фразах воспроизводить 2-3 чистоговорки на каждый "дежурный" (поставленный) звук, четко его произнося, подбирать слова заданной слоговой структуры на условленный звук; 3. 3. 1. 2 воспроизводить слоговую структуру слова с плавным переходом с одного слога на другой, в стечении- с одного согласного на другой в четырехсложных словах из открытых слогов
4. 3. 1. 1 воспроизводить ритмический рисунок – с имитацией серии слогов из двух и трех элементов с меняющимся ударением, трансформировать серии слогов с изменением в них гласного, опорного согласного, четко произнося все поставленные звуки на основе рациональной голосоподачи; 4. 3. 1. 2 воспроизводить слоговую структуру слова с плавным переходом с одного слога на другой, в стечении- с одного согласного на другой в трехсложных словах, состоящих из двух закрытых и одного открытого слогов, из двух открытых и одного закрытого слогов

3.2. Сөздің мағыналық құрамын түзету және дамыту
0. 3. 2. 1 зат пен оның атауын білдіретін сөзді ажыратуя;
0. 3. 2. 2 зат есімді жекешеден көпше түрге ауыстыру.
1. 3. 2. 1 сөйлемді мағыналық жағынан жетіспей тұрған сөзбен толықтыру;
1. 3. 2. 2 жалпы қызметтік және тақырыптық аясы бойынша сөз қорын топтастыру;
1. 3. 2. 3 сөйлеудің әртүрлі формаларын түсіну қаратпа,: сұраныстар, өтініштер, нұсқаулар және берілген үлгіні пайдалана отырып жауап беру.
2. 3. 2. 1 морфемалық ұқсастығы қағидасы бойынша, морфемалардың мәнін түсіне отырып сөз қорын топтастыру;
2. 3. 2. 2 синонимдер мен антонимдердің мәнін анықтау, негізгі белгілері бойынша сипаттау;
2. 3. 2. 3 антонимдердің мағыналарын нақтылау, негізгі қасиеттеріне қарай антоним сөздермен белгіленген заттар мен әрекеттерді сипаттау.
3. 3. 2. 1 зат есімдердің -шік, -ше жұрнақтары арқылы сөз жасалуы;
3. 3. 2. 2 мәтіндегі сөздердің лексикалық мәнін тауып түсіндіру, тура және астарлы мәнін түсіну;
3. 3. 2. 3 сөйлеу тілдік емес және вербалды реакциялар арқылы қарым-қатынасқа қызығушылық тан ыту.
4. 3. 2. 1 сын есімдердің -дай, -дей, жұрнақтары арқылы сөз жасалуы;
4. 3. 2. 2 зат есімдерден етістіктерді дұрыс жасау және жазу;
4. 3. 2. 3 кешірім сұрау және сыпайы бас тарту сөздерінің әртүрлі формаларын білу және дұрыс қолдана білу.
3.3. Аграмматизмді жою және сөздің морфемдік құрамын қалыптастыру
0. 3. 3. 1 үлгі бойынша фразаны жазу: зат есім+етістік; сын есім +зат есім
0. 3. 3. 2 Заттарды, іс-әрекеттерді, белгілер мен қасиеттерді білдіретін үйренген сөздерді дұрыс қолдану
1. 3. 3. 1 үлгі бойынша фразаны қайталау, толықтыру:есімдік + зат есім+етістік; есімдік +зат есім+зат есім +етістік; есімдік +сын есім+зат есім+етістік
1. 3. 3. 2 қысқа және ұзақ сөйлемдерді ажырату
2. 3. 3. 1 үлгі бойынша фразаны қайталау, толықтыру: есімдік +сын есім+зат есім+етістік; сын есім зат есім+ етістік, зат есім+үстеу+ етістік; сын есім, көптік жалғаулардың мағынасын түсіну
2. 3. 3. 2 тірек сөздерді пайдаланып сөз тіркесін құрастыру
3. 3. 3. 1 үлгі бойынша фразаны қайталау, толықтыру: есімдік+есімдік +сын есім+ зат есім+ етістік; үлгі бойынша көптік жалғауларды қолданып сөзді өзгерту (-тар, -тер, -дар, -дер)
4. 3. 3. 1 көптік, септік жалғауларды сөйлеу барысында дұрыс қолдану; өзбетінше етістіктермен сөйлемдер құрау
4. 3. 3. 2 Антонимдерді пайдаланып, мағыналық қарама-қайшылықтары бар сөз тіркестерін құрастыру

3.2. Коррекция и развитие семантической структуры слова
0. 3. 2. 1 различать слово и предмет, который оно обозначает; 0. 3. 2. 2 изменять слово по образцу, образуя форму множественного числа, мужского и среднего рода; 0. 3. 2. 3 изменять слово по образцу, образуя форму множественного числа женского рода с различением окончаний -ы, -и
1. 3. 2. 1 дополнять предложение недостающим словом- по смыслу; 1. 3. 2. 2 группировать словарь по принципу общего функционального и тематического поля; 1. 3. 2. 3 понимать различные формы обращенной речи: просьбы, поручения, инструкции и отвечать, используя заданную модель
2. 3. 2. 1 группировать словарь по принципу морфемного сходства, понимая значение морфем; 2. 3. 2. 2 уточнять значения синонимов; 2. 3. 2. 3 уточнять значения антонимов, характеризовать предметы и действия, обозначенные словами-антонимами, по основным свойствам
3. 3. 2. 1 владеть словообразованием существительных с помощью суффиксов: ик, оконок, ник, очк, Ұчк; 3. 3. 2. 2 находить и устанавливать лексическое значение слов из контекста, толковать прямые и переносные смыслы; 3. 3. 2. 3 демонстрировать заинтересованность в общении посредством невербальных и вербальных реакций
4. 3. 2. 1 владеть словообразованием прилагательных с применением суффиксов: н, нн, ов, ск; 4. 3. 2. 2 конструировать и правильно записывать глаголы-антонимы с приставками от, при, у различать значения приставок; 4. 3. 2. 3 знать и уметь верно применять различные формы слов-извинений, вежливого отказа
3.3. Устранение аграмматизма и формирование морфемной структуры слова",
0. 3. 3. 1 создавать фразы по моделям: 1) "Глагол повелительного наклонения + существительное и 2) "Нет" +существительное в родительном падеже; 0. 3. 3. 2 правильно употреблять разученные слова, обозначающие предметы, действия, признаки и качества
1. 3. 3. 1 воспроизводить дополнять, распространять фразы по моделям:1) "Существительное +глагол", 2) "Существительное +глагол+ существительное в косвенном падеже" и 3) “Прилагательное + существительное + глагол"; 1. 3. 3. 2 определять короткое и длинное предложение
2. 3. 3. 1 создавать, дополнять, распространять фразы по моделям: 1) "Прилагательное+существительное +глагол + наречие", 2) "Существительное +глагол + прилагательное+существительное" и 3) "Существительное +глагол, а существительное +глагол"; 2. 3. 3. 2 составлять фразу, по опорным словам,
3. 3. 3. 1 воспроизводить, создавать, дополнять, распространять фразы по моделям: 1) "Существительное+ прилагательное, а существительное+ прилагательн ое", 2) "Глагол+… – глагол+… (поговорки), с союзами "и", "но" и 3) фразы с элементами подчинения, начиная с союза, "который"
4. 3. 3. 1 распространять синтаксические конструкции с союзами "что", "чтобы", выстраивая парадигму в словоизменения, владеть предложно-падежным управлением, согласованием именных частей речи; 4. 3. 3. 2 составлять фразы, содержащие смысловые противопоставления, с использованием антонимов

3.4. Байланыстырып сөйлеу тілін дамыту
0. 3. 4. 1 өтініш пен тілек білдіргенде этикеттің қарапайым формаларын қолданып сұрақтарды тындап түсіну;
0. 3. 4. 2 фразаны тілдік емес құралдарымен толықтыру (ым-ишара, жест)
0. 3. 4. 3 атақты ертегінің мазмұнына байланысты тақырыптық суреттерді таңдау
1. 3. 4. 1 суреттерді тындаған мәтінге сәйкестендіру, кім/не туралы айтылғанын белгілеу;
1. 3. 4. 2
Бірізділікпен фрагмен эпизодтарының көрнекі мазмұны негізінде байланысқан сюжеттік әңгіме құрастыру.
2. 3. 4. 1 графикалық жоспар бойынша сжюетті сурет түріндегі көрнекілікке сүйеніп, мәтінді айту;
2. 3. 4. 2
Жоспар сұрақтары бойынша әңгіме құрастыру және түйін сөздерді ажырату.
3. 3. 4. 1 сюжетті сурет бойынша баяндау -әңгіме құрастыру;
3. 3. 4. 2 әңгіменің сюжеттік іс әрекетінің сонын сипаттайтын суретке негізделе отырып әңгімені аяқтау.
4. 3. 4. 1 фразааралық байланыс құралы ретіндегі есімдіктерді қолданып, экскурсия бойынша диалог жүргізу;
4. 3. 4. 2 синонимдерді фраза аралық байланыс құралы ретінде қолданып, сызба бойынша сипаттама-әңгіме құру.
4) "Оқу мен жазу үрдістерін дамыту және түзету" бөлімі:
4 кесте
Бөлімше
Оқу мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
4.1. Оқу бұзылыстарының алдын алу және түзету
0. 4. 1. 1 басқа әріптер арасынан "А", "У", "М" әріптерін табу, оларды атау;
0. 4. 1. 2 элементтерден құрау және қайта құрау, "А", "У", "М" әріптерді оқу;
0. 4. 1. 3 жазба және баспа әріптерді танып, көшіре алу.
1. 4. 1. 1 ұқсас бөліктері (тік, көлденең, қисық, көлбеу, сопақша) бар әріптерді салыстыру және ажырату;
1. 4. 1. 2 жеке түзетілген дыбыстарды оқу ажырату және біріктіру;
1. 4. 1. 3
таныс сөздерді оқуда көп нүктенің орнын тиісті дыбыспен толықтыру
2. 4. 1. 1 қысқа оқу мәтінінен түзетілген дыбысты тауып айту, буындап оқу;
2. 4. 1. 2 қысқа оқу мәтінінен өз бетінше оқу барысында өзіне таныс орфоэпиялық нормаларды қолдану;
2. 4. 1. 3 күрделі сөздерді бір ашық буыннан екінші буынға бірқалыпты жылжыта отырып оқу.
3. 4. 1. 1 сөздер мен мәтіндерді оқығанда 1-ші және 2-ші қатардағы дауысты дыбыстарды ажырата білу, буын тізбегін кезектесіп, жуан және жіңішке жұптастыру арқылы еркін оқу;
3. 4. 1. 2 қарапайым мәтіндерді дұрыс анық оқу (минутына 25-30 сөз), тапсырма бойынша бөлікті табу;
3. 4. 1. 3 суретке сәйкес мәтінді таңдау.
4. 4. 1. 1 түзетілген дыбыстары бар сөздері бар қысқа мәтіндерді саналы, дұрыс, тегіс және мәнерлі оқу;
4. 4. 1. 2 қарапайым мәтіндерді дұрыс анық оқу (минутына 35-40 сөз), графикалық жоспар бойынша баяндау.
4.2.
Жазу бұзылыстарының алдын алу және түзету
0. 4. 2. 1 ("А", "Т", "М") жазба, баспа, бас әріптердің бөліктерін жазу;
0. 4. 2. 2 Көшіру және контур бойымен жазба әріптермен жазу
1. 4. 2. 1 айтылуы мен жазылуында айырмашылық бар сөз, сөз тіркестерін, сөйлемдер диктантын жазу;
1. 4. 2. 2 баспа мәтінін жазбаша мәтінге аудару
2. 4. 2. 1 кинетикалық және графикалық ұқсастығы бар әріптер жұптарын ажырату;
2. 4. 2. 2 каллиграфиялық түрде көшіріп, диктанттан 10 сөзден тұратын мәтін жазу
3. 4. 2. 1 жазуда дауыссыздардың жіңішкелігін ь әрпімен белгілеу;
3. 4. 2. 2 акустикалық-артикуляциялық қасиеттері бойынша ұқсас дыбыстарды білдіретін әріптерді ажырату

3.4. Развитие внутреннего программирования и связной речи
0. 3. 4. 1 слушать и понимать вопросы, использовать элементарные формы речевого этикета при выражении желания, просьбы; 0. 3. 4. 2 дополнять фразу невербальными средствами общения (мимика, жест); 0. 3. 4. 3 отбирать предметные картинки, относящиеся к содержанию известной сказки
1. 3. 4. 1 соотносить иллюстрации с частями прослушанного текста, определять, о ком/о чем говорится в тексте по названию текста; 1. 3. 4. 2 составлять связный сюжетный рассказ на основе наглядного содержания последовательных фрагментов-эпизодов
2. 3. 4. 1 пересказывать текст с наглядной опорой в виде одной сюжетной картинки, по графическому плану; 2. 3. 4. 2 составлять рассказ-описание по данному сенсорному или вопросному плану, выделять ключевые слова
3. 3. 4. 1 составлять рассказ-повествование с элементами рассказа-описания по одной сюжетной картине; 3. 3. 4. 2 придумать окончание рассказа с опорой на картинку, изображающую кульминационный момент сюжетного действия рассказа
4. 3. 4. 1 инициировать и вести диалог по следам экскурсии, с использованием местоимений как средств межфразовой связи; 4. 3. 4. 2 составлять рассказ-описание и рассказ-повествование по схеме с использованием слов-синонимов в качестве средств межфразовой связи
4) раздел "Развитие и коррекция процессов чтения и письма":
таблица 4
Подраздел
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
4.1. Преодоление нарушений чтения
0. 4. 1. 1 узнавать среди других букв буквы "А", "У", "М" и называть звуками, которые они обозначают;
0. 4. 1. 2 конструировать, реконструировать из элементов, прочитывать буквы "А", "У", "М"; 0. 4. 1. 3 узнавать и уметь копировать печатные и прописные буквы
1. 4. 1. 1 сравнивать и различать пары, группы букв, имеющих сходные элементы: горизонтальные, вертикальные, косые линии и овалы; 1. 4. 1. 2 конструировать, реконструировать из элементов, прочитывать буквы, обозначающие индивидуально скорректированные звуки; 1. 4. 1. 3 дополнять недостающий звук при чтении знакомого слова с пробелами
2. 4. 1. 1 находить в коротком учебном тексте и прочитывать плавно по слогам слова с индивидуально скорректированным звуком; 2. 4. 1. 2 применять известные орфоэпические нормы при самостоятельном чтении короткого учебного текста; 2. 4. 1. 3 читать двусложные слова слитно, плавно переходя с одного открытого слога на другой
3. 4. 1. 1 дифференцировать при чтении слов и текстов гласные 1 и 2 ряда, бегло читать слоговые цепочки с чередованием парных твердых и мягких; 3. 4. 1. 2 читать правильно и выразительно простые тексты в темпе 25-30 слов в минуту, находить фрагмент по заданию; 3. 4. 1. 3 подбирать фрагмент текста к иллюстрации
4. 4. 1. 1 читать осознанно, правильно, плавно и выразительно короткие тексты со словами, содержащими скорректированные звуки; 4. 4. 1. 2 читать правильно и выразительно простые тексты в темпе 35-40 слов в минуту, пересказывать по графическому плану
4.2. Преодоление нарушений письма
0. 4. 2. 1 писать элементы рукописных-строчных и заглавных- букв ("А", "У", "М"); 0. 4. 2. 2 копировать и писать по контуру прописные буквы
1. 4. 2. 1 писать под диктовку слова, словосочетания и предложения, написание которых не расходится с произношением; 1. 4. 2. 2 транслировать печатный текст в письменный
2. 4. 2. 1 различать пары букв, имеющих кинетическое и графическое сходство; 2. 4. 2. 2 каллиграфически списывать и писать под диктовку текст из 10 слов
3. 4. 2. 1 обозначать на письме мягкость согласных гласными 2 ряда и буквой ь; 3. 4. 2. 2 дифференцировать буквы, обозначающие звуки, сходные по акустико-артикуляторным свойствам

4. 4. 2. 1 жеке түзету бағдарламасындағы әріптерді (қатаң, ұяң, үнді, ызың, ысқырық) жазуда ажырату, Р- және Л –дыбыстық талдау негізінде
4.3. Орфографияны меңгеруге дайындықты қалыптастыру
0. 4. 3. 1 педагогтың көмегімен екпін түсетін дыбысты табу және оны шапалақпен ажырату
0. 4. 3. 2 сабақтас сөздердегі екпіннің ауысу жағдайларын байқау және табу
1. 4. 3. 1 сөздің жазылуы мен айтылуын сәйкестендіру, айырмашылығы бар жерді атау
1. 4. 3. 2 мәтіннен пароним сөздерді табу
2. 4. 3. 1 сөздегі қате орынды анықтау үшін сөздің позициялық моделін құру әдісін меңгеру;
2. 4. 3. 2 логопед мұғалімнің жетекшілік етуімен екпінсіз дауысты дыбысты жазуға ұсынылған екі сөздің ішінен сынақ сөзді таңдау
3. 4. 3. 1 сөздегі дыбыс/әріптердің орнын табу, ережелерді сақтап жазу, адам, жер,су аттарын бас әріппен жазу, сөйлемді жазу, сұрақтарға жауап (зат, іс-әрекет, қасиеті бойынша) беру
3. 4. 3. 2 логопед мұғалімнің жетекшілік етуімен күмәнді дауыссыз дыбысты жазуға ұсынылған екі сөздің ішінен сынақ сөзді таңдау
4. 4. 3. 1 тастап кеткен дауысты әріпті орнына жазу, артикуляторлы, фонематикалық, аграмматикалық дисграфия элементтері – жазудың жеке бұзылыстарын түзету және алдын алу
26. Осы Бағдарлама жаңартылған білім беру мазмұны бойынша зияты жеңіл түрде бұзылған білім алушыларға арналған 0 - 4 сыныптары үшін "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінен типтік оқу бағдарламасына қосымша негізінде жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда әрбір бөлімде іске асырылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
27. Бөлімді оқу және оқу мақсаттарын белгілеу үшін сағат санын бөлу, білім алушылардың мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін ескеріп, мұғалім-логопедтің еркіне қалдырылады. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәні бойынша типтік оқу бағдарламасы негізінде білім алушылардың жеке қажеттіліктерін ескеріп, мұғалім-логопед сабақтардың жеке бағдарламаларын құрастырады.
Параграф 3. Зияты жеңіл түрде бұзылған білім алушыларға арналған 0 - 4 сыныптары үшін "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінен типтік оқу бағдарламасын іске асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 0-сынып:
1-кесте
Бөлім
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту".
1.1 Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
0.1.1.1 3-5 секундта таныс заттарды сипап сезіп тану
1.3 Моторика және кеңістік туралы түсініктері
0.1.3.1 логопедтің көрсетуі бойынша немесе бірлесіп, статикалық және динамикалық саусақ гимнастикасын орындау
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту"

4. 4. 2. 1 различать на письме буквы из программы индивидуальной коррекции, звонкие и глухие, шипящие и свистящие, Р и Л –на основе звукового анализа
4.3. Формирование готовности к усвоению орфографии
0. 4. 3. 1 распознавать на слух и выделять хлопком ударный звук в мелодии 2\4 и ударный слог в слове с помощью педагога; 0. 4. 3. 2 наблюдать и находить случаи переноса ударения в родственных словах
1. 4. 3. 1 соотносить написание слова с произношением и определять места расхождения написания и произношения;
1. 4. 3. 2 находить в тексте слова-паронимы
2. 4. 3. 1 владеть приемом построения позиционной модели слова для определения ошибкоопасного места в слове; 2. 4. 3. 2 выбирать проверочное слово из двух предложенных для правописания безударной гласной с направляющей помощью учителя- логопеда
3. 4. 3. 1 различать сильные и слабые фонемы в слове среди гласных и согласных на основе позиционной модели слова; 3. 4. 3. 2 выбирать проверочное слово из двух предложенных для правописания сомнительной согласной с направляющей помощью учителя- логопеда
4. 4. 3. 1 владеть правописанием жи-ши, ча-ща, чу-щу, вставлять пропущенную проверяемую гласную букву в слова, пользуясь подбором родственного слова по алгоритму и с направляющей помощью педагога
25. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по предмету "Коррекция недостатков развития речи" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.
26. Распределение часов на изучение раздела и определение целей обучения предоставляется на усмотрение учителя-логопеда с учетом возможностей и потребностей обучающихся. На основе Типовой учебной программы по предмету "Коррекция недостатков развития речи" учитель – логопед составляет индивидуальные программы занятий с учетом индивидуальных потребностей обучающегося.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Коррекция недостатков развития речи" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов
1) 0 класс:
таблица 1
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1 Тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис
0.1.1.1 за 3-5 секунд узнавать знакомые предметы на ощупь
1.3 Моторика и пространственные представления
0.1.3.1 выполнять совместно с педагогом пальцевые упражнения на статическую и динамическую координацию
2. "Развитие понимания речи"

2.1 Тіл дыбыстарын қабылдау, тану, ажырату
0.2.1.1 Сөйлеу тілі дыбыстарын тілдік емес дыбыстарынан, дауысты дыбыстарды дауыссыз дыбыстардын ажырату,
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту".
3.1 Сөздің дыбыс-буындық құрамын түзету және дамыту
0.3.1.1 сөйлеу кезіндегі тыныс алуын, дауысын, артикуляциялық қимылдардың кинетикалық және кинестетикалық негізін дамыту жаттығуларын бірлесіп орындау
4. "Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету".
4.2 Оқу бұзылыстарының алдын алу және түзету
0.4.2.1 басқа әріптер арасынан "А", "У", "М" әріптерін табу, оларды атау
2-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту".
1.1 Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
0.1.1.2 3-5 секундта таныс заттарды нақты бейнесінен тану
1.3 Моторика және кеңістік туралы түсініктері
0.1.3.2 бөлме кеңістігінде бағдарлау, алға-артқа бағытын көрсете алу.
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту".
2.2 Дыбысталған сөйлеу тілін түсіну
0.2.2.2 затты суретпен және сөзбен сәйкестендіру
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту".
3.1. Сөздің дыбыс-буындық құрамын түзету және дамыту
0.3.1.2 екі ашық буынды екі буынды сөздерде, үш буынды үш ашық буынды сөздерде бір буыннан екінші буынға бірқалыпты ауысу арқылы сөздің буындық құрылымын айту
4. "Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету".
4.2. Жазу бұзылыстарының алдын алу және түзету
0.4.2.1 ("А", "Т", "М") жазба, баспа, бас әріптердің бөліктерін жазу
0.4.2.2 Көшіру және контур бойымен жазба әріптермен жазу
3-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту".
1.1. Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
0.1.1.3 қоршаған орта заттары мен құбылыстарын: құстардың әні, қағаздың сыбдыры, сықыр, тоқылдату дыбыстауы бойынша ажырату
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту
2.1 Сөйлеу тілі дыбыстарын қабылдау және тану
0.2.1.2 "А", "Т", "У" дыбыстарының сөздегі орнын анықтай алу (басында, ортасында, соңында);
0.2.1.3 дауысты дыбыстардың үйлесімділігін және портфолио бойынша артикуляциялық арттқы дыбыстарды анықтай алу.
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту".
3.1. Сөздің дыбыс-буындық құрамын түзету және дамыту
0.3.2.1 екі ашық буынды екі буынды сөздерде, үш буынды үш ашық буынды сөздерде бір буыннан екінші буынға бірқалыпты ауысу арқылы сөздің буындық құрылымын айту
0.3.1.3 артикуляция мүшелерінің атауларын білу, өзінде және сызбада көрсету
3.2 Сөздің мағыналық құрамын түзету және дамыту
0.3.2.2 зат есімді жекешеден көпше түрге ауыстыру
0.3.2.3 сөзді үлгі бойынша өзгертіп, -ы, -и жалғауларын көпше түрін жасау
4. "Оқу мен жазу процестерін дамыту және түзету".
4.1 Оқу бұзылыстарының алдын алу және түзету
0.4.1.1 басқа әріптер арасынан "А", "У", "М" әріптерін табу, оларды атау

2.1 Восприятие, узнавание и различение звуков речи
0.2.1.1 отличать речевые звуки от неречевых, гласные от согласных
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.1 Коррекция и развитие звукослоговой структуры слова
0.3.1.1 выполнять дыхательные, голосовые и артикуляционные упражнения на уровне совместных действий
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.2 Преодоление нарушений письма
0.4.2.1 писать элементы рукописных-строчных и заглавных- букв ("А", "У", "М")
2 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1 Тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис
0.1.1.2 за 3-5 секунд узнавать знакомые предметы в их конкретном изображении
1.3 Моторика и пространственные представления
0.1.3.2 ориентироваться в пространстве кабинета, уметь показать направления вперед, назад
2. "Развитие понимания речи"
2.2 Понимание звучащей речи
0.2.2.2 соотносить предмет с картинкой и словом
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.1 Коррекция и развитие звукослоговой структуры слова
0.3.1.2 воспроизводить слоговую структуру слова с плавным переходом с одного слога на другой в словах моделей: СГ+СГ, Г+СГ, СГ+СГ+СГ
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.2 Преодоление нарушений письма
0.4.2.1 писать элементы рукописных-строчных и заглавных- букв ("А", "У", "М");
0.4.2.2 копировать и писать по контуру прописные буквы
3 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1 Тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис
0.1.1.3 различать предметы и явления окружающего мира по звучанию: пение птиц, шелест бумаги, скрип, стук)
2. "Развитие понимания речи"
2.1 Восприятие, узнавание и различение звуков речи
0.2.1.2 определять местоположение звуков "А", "У", "М" в слове (в начале, в конце или середине слова);
0.2.1.3 различать гласные звуки и их сочетания, находить по профилю артикуляции заданный звук
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.1 Коррекция и развитие звукослоговой структуры слова
0.3.2.1 различать слово и предмет, который оно обозначает;
0.3.1.3 знать названия и показывать на себе и на схеме основные органы артикуляции
3.2 Коррекция и развитие семантической структуры слова
0.3.2.2 изменять слово по образцу, образуя форму множественного числа, мужского и среднего рода;
0.3.2.3 изменять слово по образцу, образуя форму множественного числа женского рода с различением окончаний -ы, -и
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.1 Преодоление нарушений чтения
0.4.1.1 узнавать среди других букв буквы "А", "У", "М" и называть звуками, которые они обозначают;

0.4.1.2 элементтерден құрау және ажырату, әоіптерді оқу, "А", "У", "М"
0.4.1.3 жазба және баспа әріптерді танып, көшіре алу
4-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту".
1.2. Сызықтыққатар бойынша есте сақтауды жаттықтыру
0.1.2.1 бір уақытта ұсыну арқылы таныс заттардың бейнесі мен белгілерін (баспа әріптерді қоса отырып) үш елементтен тұратын аралас қатарды айту
1.4 Талдау-жинақтау әрекеті
0.1.4.1 заттарды топтастыру, артығын табу, тұтас пен бөлікті сәйкестендіру
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту".
2.2. Дыбысталған сөйлеу тілін түсіну
0.2.2.2 затты суретпен және сөзбен сәйкестендіру,
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту".
3.3 Аграмматизмді жою және сөздің морфемдік құрамын қалыптастыру
0.3.3.1 үлгі бойынша фразаны жазу: зат есім+етістік; сын есім +зат есім
0.3.3.2 Заттарды, іс-әрекеттерді, белгілер мен қасиеттерді білдіретін үйренген сөздерді дұрыс қолдану
3.4. Байланыстырып сөйлеу тілін дамыту
0.3.4.1 өтініш пен тілек білдіргенде этикеттің қарапайым формаларын қолданып сұрақтарды тындап түсіну;
0.3.4.3 атақты ертегінің мазмұнына байланысты тақырыптық суреттерді таңдау
4. "Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету".
4.3. Орфографияны меңгеруге дайындықты қалыптастыру
0.4.3.1 педагогтың көмегімен екпін түсетін дыбысты табу және оны шапалақпен ажырату
0.4.3.2 сабақтас сөздердегі екпіннің ауысу жағдайларын байқау және табу
2) 1-сынып:
2-кесте
Бөлім
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту".
1.1. Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
1.1.1.1 мөлшері бойынша ұқсас заттарды сипап-сезіп ажырату;
1.3. Моторика және кеңістік туралы түсініктері
1.1.3.1 жұдырықты ырғақты түрде ашып-жұму, әртүрлі ұстау арқылы ұсақ заттарды іріктеу.
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту
2.1. Сөйлеу тілі дыбыстарын қабылдау және тану
1.2.1.1 түрлі позицияларда тұрған дауысты және дауыссыз дыбыстарды дауысты және дауыссыз дыбыстарды буыннан ажыратужәне естіп қабылдауы арқылы тану, ұзын және қысқа сөздерді естіп қабылдауы арқылы ажырату
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту
3.1. Сөздің дыбыс-буындық құрамын түзету және дамыту
1.3.1.1 тыныс алу, дауысқа арналған және артикуляциялық жаттығуларды еліктеу арқылы және үлгі бойынша орындау, а, у, о, ә, т, ғ, і дыбыстарын үлгі бойынша анық айту
4. "Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету""
4.1. Оқу бұзылыстарының алдын алу және түзету
1.4.1.1 ұқсас бөліктері (тік, көлденең, қисық, көлбеу, сопақша) бар әріптерді салыстыру және ажырату
2-тоқсан

0.4.1.2 конструировать, реконструировать из элементов, прочитывать буквы "А", "У", "М";
0.4.1.3 узнавать и уметь копировать печатные и прописные буквы
4 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.2 Тренировка памяти на линейный ряд
0.1.2.1 воспроизводить смешанные ряды из двух элементов – изображения и символы знакомых предметов- с одномоментного предъявления
1.4 Аналитико-синтетическая деятельность
0.1.4.1 группировать предметы, выделять лишний предмет, соотносить часть и целое
2. "Развитие понимания речи"
2.2 Понимание звучащей речи
0.2.2.2 соотносить предмет с картинкой и словом;
0.2.2.3 находить названное действие на одном изображении из двух предложенных
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.3 Устранение аграмматизма и формирование морфемной структуры слова
0.3.3.1 создавать фразы по моделям:
1) "Глагол повелительного наклонения + существительное и 2) "Нет" +существительное в родительном падеже;
0.3.3.2 правильно употреблять разученные слова, обозначающие предметы, действия, признаки и качества
3.4 Развитие связной речи
0.3.4.1 слушать и понимать вопросы, использовать элементарные формы речевого этикета при выражении желания, просьбы;
0.3.4.3 отбирать предметные картинки, относящиеся к содержанию известной сказки
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.3 Формирование готовности к усвоению орфографии
0.4.3.1 распознавать на слух и выделять хлопком ударный звук в мелодии 2/4 и ударный слог в слове с помощью педагога;
0.4.3.2 наблюдать и находить случаи переноса ударения в родственных словах
2) 1 класс:
таблица 2
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1. Тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис
1.1.1.1 дифференцировать на ощупь знакомые предметы, сходные по размеру
1.3. Моторика и пространственные представления
1.1.3.1 воспроизводить ритмичное сжимание- разжимание кулаков
2. "Развитие понимания речи"
2.1. Восприятие, узнавание и различение звуков речи
1.2.1.1 узнавать на слух и вычленять из слога гласные и согласные звуки в разных позициях, различать на слух слова длинные и короткие;
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.1. Коррекция и развитие звукослоговой структуры слова
1.3.1.1 выполнять дыхательные, голосовые и артикуляционные упражнения по подражанию и образцу отчетливо произносить звуки: а, у, о, м, с, х. в изолированной позиции
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.1. Преодоление нарушений чтения
1.4.1.1 сравнивать и различать пары, группы букв, имеющих сходные элементы: горизонтальные, вертикальные, наклонные линии и овалы
2 четверть

1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту"
1.1. Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
1.1.1.2 3-5 секундта таныс заттарды пунктир сызықтар арқылы табу
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту""
2.1.
Сөйлеу тілі дыбыстарын қабылдау және тану
1.2.1.2 екпінді ажырату және анықтау
1.2.1.3 дауыссызы дыбыстардың үйлесімділігін және портфолио бойынша артикуляциялық арттқы дыбыстарды анықтай алу,
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту" бөлімі бойынша:
"
3.1. Сөздің дыбыс-буындық құрамын түзету және дамыту
1.3.1.2 ашық және тұйық буындардан тұратын екі буынды сөздерде бір буыннан екінші буынға бірқалыпты ауысу арқылы сөздің буындық құрылымын қайталап айту;
13.1.3 айтылатын дыбысқаартикуляциялық шырайды таңдау.
3.2. Сөздің мағыналық құрамын түзету және дамыту
1.3.2.1 сөйлемді мағыналық жағынан жетіспей тұрған сөзбен толықтыру
4. "Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету" бөлімі бойынша:"
4.1. Оқу бұзылыстарының алдын алу және түзету
1.4.1.2 жеке түзетілген дыбыстарды оқу ажырату және біріктіру
3-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту"
1.1. Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
1.1.1.3 сөздік емес дыбыстардың күшін ажырату: табиғаттың дыбыстары мен дауыстарына еліктеп: қатты-ақырын
1.4. Талдау-жинақтау әрекеті
1.1.4.1 сюжеттік суретте берілеген жағдаятқа сәйкес заттар мен олардың бейнесін таңдау
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту"
2.2. Дыбысталған сөйлеу тілін түсіну
1.2.2.1 мәтін және мәтінге жатпайтынды (фразалар жиынтығын) ажырату
3 " Дыбыс айтуын түзету және дамыту" бөлімі бойынша
3.2. Сөздің мағыналық құрамын түзету және дамыту
1.3.2.2 жалпы қызметтік және тақырыптық аясы бойынша сөз қорын топтастыру
3.4.Байланыстырып сөйлеу тілін дамыту
1.3.4.1 суреттерді тындаған мәтінге сәйкестендіру, кім/не туралы айтылғанын белгілеу
4. "Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету"
4.2. Жазу бұзылыстарының алдын алу және түзету
1.4.2.1 айтылуы мен жазылуында айырмашылық бар сөз, сөз тіркестерін, сөйлемдер диктантын жазу;
1.4.1.3 таныс сөздерді оқуда көп нүктенің орнын тиісті дыбыспен толықтыру
4-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту"
1.2. Сызықтыққатар бойынша есте сақтауды жаттықтыру
1.1.2.1 бір уақытта ұсыну арқылы таныс заттардың бейнесі мен белгілерін (баспа әріптерді қоса отырып) үш елементтен тұратын аралас қатарды айту

1. "Развитие психологической базы речи"
1.1. Тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис
1.1.1.2 за 3-5 секунд узнавать знакомые предметы в контурно-пунктирном изображения
2. "Развитие понимания речи"
2.1. Восприятие, узнавание и различение звуков речи
1.2.1.2 различать и определять ударные, безударные гласные звуки, ударные и безударные слоги;
1.2.1.3
различать согласные звуки, находить по профилю заданный звук
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.1. Коррекция и развитие звукослоговой структуры слова
1.3.1.2 воспроизводить слоговую структуру слова с плавным переходом с одного слога на другой в словах модели: СГС, СГ+СГС;
1.3.1.3
подбирать профиль артикуляции к произносимому звуку
3.2. Коррекция и развитие семантической структуры слова
1.3.2.1 дополнять предложение недостающим словом- по смыслу
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.1. Преодоление нарушений чтения
1.4.1.2 конструировать, реконструировать из элементов, прочитывать буквы, обозначающие индивидуально скорректированные звуки;
1.4.2.2
транслировать печатный текст в письменный
3 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1. Тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис
1.1.1.3 различать силу неречевых звуков: громко-тихо, подражая звукам и голосам природы
1.4. Аналитико-синтетическая деятельность
1.1.4.1 подбирать предметы и их изображения к ситуации, представленной на сюжетной картинке
2. "Развитие понимания речи"
2.2. Понимание звучащей речи
1.2.2.1 различать текст и не текст (случайный набор фраз);
1.2.2.3
находить названное действие на одном изображении из трех предложенных
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.2. Коррекция и развитие семантической структуры слова
1.3.2.2 группировать словарь по принципу общего функционального и тематического поля;
1.3.2.3
понимать различные формы обращенной речи: просьбы, поручения, инструкции и отвечать, используя заданную модель
3.4. Развитие связной речи
1.3.4.1 соотносить иллюстрации с частями прослушанного текста, отвечать на вопрос "о ком/о чем говорится в тексте", исходя из названия текста
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.2. Преодоление нарушений письма
1.4.2.1 писать под диктовку слова, словосочетания и предложения, написание которых не расходится с произношением;
1.4.1.3 дополнять недостающий звук при чтении знакомого слова с пробелами
4 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.2. Тренировка памяти на линейный ряд
1.1.2.1 воспроизводить смешанные ряды из трех элементов (включая элементы печатных букв) с одномоментного предъявления

2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту"
2.2. Дыбысталған сөйлеу тілін түсіну
1.2.2.2 антонимдердің мағынасын түсіну және оларға суреттерді іріктеу
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту
3.3. Аграмматизмді жою және сөздің морфемдік құрамын қалыптастыру
1.3.3.1 үлгі бойынша фразаны қайталау, толықтыру:есімдік + зат есім+етістік; есімдік +зат есім+зат есім +етістік; есімдік +сын есім+зат есім+етістік
1.3.3.2 қысқа және ұзақ сөйлемдерді ажырату
3.4. Байланыстырып сөйлеу тілін дамыту
1.3.4.2 бірізділікпен фрагмен эпизодтарының көрнекі мазмұны негізінде байланысқан сюжеттік әңгіме құрастыру
4. "Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету"
4.3. Орфографияны меңгеруге дайындықты қалыптастыру
1.4.3.1 сөздің жазылуы мен айтылуын сәйкестендіру, айырмашылығы бар жерді атау
1.4.3.2 мәтіннен пароним сөздерді табу
3) 2-сынып:
3-кесте
Бөлім
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту"
1.1. Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
2.1.1.1 мөлшері, пішіні, құрамы ұқсас заттарды сипап-сезіп ажырату;
1.3. Моторика және кеңістік туралы түсініктері
2.1.3.1 оң және сол қолды ажырата отырып, қол саусақтарын жақындату, айқастыру, қосуды, ырғақты түрде қайталау;
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту"
2.1.
Сөйлеу тілі дыбыстарын қабылдау және тану
2.2.1.1 сөздегі және буындардағы қатаң, ұяң, үндң дауыссыздарды кинестетикалық талдауына негізделе отырып естіп қабылдауы арқылы ажырату
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту"
3.1. Сөздің дыбыс-буындық құрамын түзету және дамыту
2.3.1.1 сөздерді буындарға бөлу, тасымалдауды білу, а, у, о, ә, т. ғ, ө, ү, ұ дыбыстарын үлгі бойынша буын, сөздің кезкелген орнында анық айту;
3.4. Байланыстырып сөйлеу тілін дамыту
2.3.4.1 графикалық жоспар бойынша сжюетті сурет түріндегі көрнекілікке сүйеніп, мәтінді айту
4. "Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету"
4.1. Оқу бұзылыстарының алдын алу және түзету
2.4.1.1 қысқа оқу мәтінінен түзетілген дыбысты тауып айту, буындап оқу
2-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту"
1.1. Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
2.1.1.2 3-5 секундта таныс заттарды айқасқан суреттен табу
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту"
2.1.
Сөйлеу тілі дыбыстарын қабылдау және тану
2.2.1.2 айтылуы бойынша күшті және әлсіз фонемалар туралы түсініктері, мұғалімнің көмегімен сөздің сұлбасын құру
2.2.1.3 бір немес екі дыбыстан құралған сөздердің нақты позициясын анықтау.
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту"

2. "Развитие понимания речи"
2.2. Понимание звучащей речи
1.2.2.2 понимать контрастные значения антонимов и подбирать к ним картинки
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.3. Устранение аграмматизма и формирование морфемной структуры слова
1.3.3.1 воспроизводить дополнять, распространять фразы по моделям:1) "Существительное +глагол", 2) "Существительное +глагол+ существительное в косвенном падеже" и 3)" Прилагательное + существительное + глагол";
1.3.3.2
определять короткое и длинное предложение
3.4. Развитие связной речи
1.3.4.2 составлять короткий рассказ-повествование на основе наглядного содержания последовательных фрагментов-эпизодов
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.3. Формирование готовности к усвоению орфографии
1.4.3.1 соотносить написание слова с произношением и определять места расхождения написания и произношения;
1.4.3.2 находить в тексте слова-паронимы
3) 2 класс:
таблица 3
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1. Тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис
2.1.1.1 дифференцировать на ощупь знакомые предметы, сходные по размеру фактуре и форме
1.3. Моторика и пространственные представления
2.1.3.1 воспроизводить ритмичное сближение, соединение и скрещивание пальцев рук, различая правую и левую руки
2. "Развитие понимания речи"
2.1. Восприятие, узнавание и различение звуков речи
2.2.1.1 различать на слух с опорой на кинестетический анализатор звонкие и глухие согласные в слоге и слове
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.1. Коррекция и развитие звукослоговой структуры слова
2.3.1.1 делить слова на слоги, пользоваться переносом отчетливо произносить звуки: а, у, о, м, с, х. в любой позиции в слоге и слове
3.4. Развитие связной речи
2.3.4.1 пересказывать текст с наглядной опорой в виде одной сюжетной картинки, по графическому плану
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.1. Преодоление нарушений чтения
2.4.1.1 находить в коротком учебном тексте и прочитывать плавно по слогам слова с индивидуально скорректированным звуком
2 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1. Тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис
2.1.1.2 за 3-5 секунд узнавать знакомые предметы в перекрестном изображении
2. "Развитие понимания речи"
2.1. Восприятие, узнавание и различение звуков речи
2.2.1.2 иметь представление о сильных и слабых фонемах, с помощью педагога строить позиционную модель слова;
2.2.1.3 определять точную позицию заданного звука в словах из одного или двух слогов
3. "Развитие и коррекция говорения"

3.1. Сөздің дыбыс-буындық құрамын түзету және дамыту
1.3.1.2 ашық және тұйық буындардан тұратын екі буынды сөздерде бір буыннан екінші буынға бірқалыпты ауысу арқылы сөздің буындық құрылымын қайталап айту
2.3.1.3 жеке белгілер бойынша берілген барлық дыбыстарды бөлек, буында, сөзде анық және дұрыс айту.
4. "Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету"
4.1. Оқу бұзылыстарының алдын алу және түзету
2.4.1.2 қысқа оқу мәтінін өз бетімен оқу кезінде таныс орфоэпиялық талаптарды қолдану
2.4.1.3 күрделі сөздерді бір ашық буыннан екінші буынға бірқалыпты жылжыта отырып оқу.
3- тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту"
1.1. Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
2.1.1.3 сөзге қатысы жоқ дыбыстың бағытын сезініп, көрсету
(қай жерден дауыстады? Дыбыс қай жерден шығып тұр?);
1.3. Моторика және кеңістік туралы түсініктері
2.1.3.2 өзінің оң және сол аяқ, қол, құлақ, көздерін атап көрсету ажырату
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту"
2.2. Дыбыстаған сөйлеу тілін түсіну
2.2.2.1 кеңістікке қатысты сөздерді (қасында, арасынан, арасында) пайдаланып, әңгіме және оның бұзылған нұсқасын салыстыру
2.2.2.3 ұсынылған төрт суреттің бірінен аталған әрекетті табу.
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту"
3.2. Сөздің мағыналық құрамын түзету және дамыту
2.3.2.1 морфемдік ұқсастығы бойынша, морфемалардың мәнін түсіне отырып сөз қорын топтастыру;
2.3.2.2 синонимдер мен антонимдердің мәнін анықтау, негізгі белгілері бойынша сипаттау;
2.3.2.3 антонимдердің мағыналарын нақтылау, негізгі қасиеттеріне қарай антоним сөздермен белгіленген заттар мен әрекеттерді сипаттау.
4. "Оқу мен жазу процестерін дамыту және түзету"
4.2. Жазу бұзылыстарының алдын алу және жою
қалыптастыру
2.4.2.1 кинетикалық және графикалық ұқсастығы бар әріптер жұптарын ажырату;
2.4.2.2 каллиграфиялық түрде көшіріп, диктанттан 10 сөзден тұратын мәтін жазу.
4-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту"
1.2. Сызықтыққатар бойынша есте сақтауды жаттықтыру
2.1.2.1 екіден-бес элементке дейін сөздерді қоса отырып сөз тіркестерін қайталау;
1.4. Талдау-жинақтау әрекеті
2.1.4.1 таныс емес материалда 3-5 элементтен тұратын сюжеттік суреттердің логикалық кезектілігін құру
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту"
2.2. Дыбысталған сөйлеу тілін түсіну
2.2.2.2 жаллама сөздерді таңдай отырып заттарды топтастыру
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту"
3.3. Аграмматизмді жою және сөздің морфемдік құрамын қалыптастыру
2.3.3.1 үлгі бойынша фразаны қайталау, толықтыру: есімдік +сын есім+зат есім+етістік; сын есім зат есім+ етістік, зат есім+үстеу+ етістік; сын есім, көптік жалғаулардың мағынасын түсіну;

3.1. Коррекция и развитие звукослоговой структуры слова
2.3.1.2 воспроизводить слоговую структуру слова с плавным переходом с одного слога на другой, в стечении - с одного согласного на другой в словах модели: СГС+СГ, СГС+СГС;
2.3.1.3 четко и правильно произносить все звуки, поставленные по индивидуальным показаниям -изолированно, в слогах, словах
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.1. Преодоление нарушений чтения
2.4.1.2 применять известные орфоэпические нормы при самостоятельном чтении короткого учебного текста;
2.4.1.3
читать двусложные слова слитно, плавно переходя с одного открытого слога на другой
3 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1. Тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис
2.1.1.3 чувствовать и показывать направление неречевого звука (откуда звучит?)
1.3. Моторика и пространственные представления
2.1.3.2 различать и называть левую и правую ноги, руки, уши, глаза - у себя
2. "Развитие понимания речи"
2.2. Понимание звучащей речи
2.2.2.1 сравнивать рассказ и его деформированный вариант, опираясь на понимание предлогов из, около, через, между;
2.2.2.3 находить названное действие на одном изображении из четырех предложенных
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.2. Коррекция и развитие семантической структуры слова
2.3.2.1 группировать словарь по принципу морфемного сходства, понимая значение морфем;
2.3.2.2 уточнять значения синонимов и антонимов, характеризовать этих предметов по основным свойствам, нахождение и установление лексического значения слов из контекста;
2.3.2.3 уточнять значения антонимов, характеризовать предметы и действия, обозначенные словами-антонимами, по основным свойствам
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.2. Преодоление нарушений письма
2.4.2.1 различать пары букв, имеющих кинетическое и графическое сходство;
2.4.2.2
каллиграфически списывать и писать под диктовку текст из 10 слов
4 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.2. Тренировка памяти на линейный ряд
2.1.2.1 отраженно повторять фразы с наращиванием слов: от двух до пяти элементов
1.4. Аналитико-синтетическая деятельность
2.1.4.1 выстраивать логическую последовательность (серию) сюжетных картин из 3-5 элементов на незнакомом материале
2. "Развитие понимания речи"
2.2. Понимание звучащей речи
2.2.2.2 классифицировать предметы с подбором обобщающих слов
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.3. Устранение аграмматизма и формирование морфемной структуры слова
2.3.3.1 создавать, дополнять, распространять фразы по моделям: 1) "Прилагательное+существительное +глагол + наречие", 2) "Существительное +глагол + прилагательное+существительное" и 3) "Существительное +глагол, а существительное +глагол";

2.3.3.2 тірек сөздерді пайдаланып сөз тіркесін құрастыру
3.4. Байланыстырып сөйлеу тілін дамыту
2.3.4.2 жоспар сұрақтары бойынша әңгіме құрастыру және түйін сөздерді ажырату
4. "Оқу мен жазу процестерін дамыту және түзету"
4.3. Орфографияны меңгеруге дайындықты қалыптастыру
2.4.3.1 сөздегі қате орынды анықтау үшін сөздің позициялық моделін құру әдісін меңгеру;
2.4.3.2 логопед мұғалімнің жетекшілік етуімен екпінсіз дауысты дыбысты жазуға ұсынылған екі сөздің ішінен сынақ сөзді таңдау
3) 3-сынып:
4-кесте
Бөлім
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту"
1.1. Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
3.1.1.1 стереогноз үрдісінде ортақ белгісі бойынша, заттарды топтастыру. Нұсқау беріледі: "Тек дөңгелек (тегіс, кедір-бұдыр) заттарды алып бер
1.3. Моторика және кеңістік туралы түсініктері
3.1.3.1 саусақтарын атауына қарай ажырата отырып , 3-5 массажды тәсілдерді қолдану арқылы білек және саусақтарына өз бетінше массаж
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту"
2.1.
Сөйлеу тілі дыбыстарын қабылдау және тану
3.2.1.1 қатаң және ұяң дауыссыз дыбыстарды естіп қаюбылдауы арқылы ажырату
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту"
3.1. Сөздің дыбыс-буындық құрамын түзету және дамыту
3.3.1.1 қойылған дыбыстарды буын, сөз, фразада анық айту, қойылған дыбыспен екі-үш жаңылпаштар айту, берілген дыбысқа буындық құрамына сәйкес сөздер іріктеп айту, ң,қ дыбыстарын үлгі бойынша анық айту
3.2. Сөздің мағыналық құрамын түзету және дамыту
3.3.2.2 мәтіндегі сөздердің лексикалық мәнін тауып түсіндіру, тура және астарлы мәнін түсіну
4. "Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету"
4.1. Оқу бұзылыстарының алдын алу және түзету
3.4.1.1 сөздер мен мәтіндерді оқығанда 1-ші және 2-ші қатардағы дауысты дыбыстарды ажырата білу, буын тізбегін кезектесіп, жуан және жіңішке жұптастыру арқылы еркін оқу
2-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту"
1.1. Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
3.1.1.2 3-5 секундта таныс заттарды бірнеше заттардың бейнесі ішінен тану
1.4. Талдау-жинақтау әрекеті
3.1.4.1 графикалық бейнелері бар суреттерді сөзбен немесе сөз тіркестерімен сипаттау
2. Сөйлеу тілін түсінуін дамыту
2.1.
Сөйлеу тілі дыбыстарын қабылдау және тану
3.2.1.2 пароним-сөздердің құрамындағы ұқсас дыбыстарды ажырату;
3.2.1.3 үш дыбыстан құралған сөздердің нақты позициясын анықтау;
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту"
3.1. Сөздің дыбыс-буындық құрамын түзету және дамыту

2.3.3.2 составлять фразу, по опорным словам,
3.4. Развитие связной речи
2.3.4.2 составлять рассказ-описание по данному сенсорному или вопросному плану, выделять ключевые слова
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.3. Формирование готовности к усвоению орфографии
2.4.3.1 владеть приемом построения позиционной модели слова для определения ошибкоопасного места в слове;
2.4.3.2 выбирать проверочное слово из двух предложенных для правописания безударной гласной с направляющей помощью логопеда
4) 3 класс:
таблица 4
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1. Тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис
3.1.1.1 группировать предметы в процессе стереогноза по общему признаку по инструкции: "Достань все шероховатые (гладкие, угловатые, округлые)"
1.3. Моторика и пространственные представления
3.1.3.1 выполнять самомассаж пальцев и кистей рук, применяя 3-5 массажных приемов по образцу, различая пальцы по названиям
2. "Развитие понимания речи"
2.1. Восприятие, узнавание и различение звуков речи
3.2.1.1 дифференцировать на слух твердые и мягкие согласные;
3.2.1.4
отличать верное звучание фонемы от дефектного- без опоры на артикуляцию
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.1. Коррекция и развитие звукослоговой структуры слова
3.3.1.1 четко произносить поставленные звуки в слогах, словах и фразах воспроизводить 2-3 чистоговорки на каждый "дежурный" (поставленный) звук, четко его произнося, подбирать слова заданной слоговой структуры на условленный звук
3.2. Коррекция и развитие семантической структуры слова
3.3.2.2 находить и устанавливать лексическое значение слов из контекста, толковать прямые и переносные смыслы
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.1. Преодоление нарушений чтения
3.4.1.1 дифференцировать при чтении слов и текстов гласные 1 и 2 ряда, бегло читать слоговые цепочки с чередованием парных твердых и мягких
2 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1. Тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис
3.1.1.2 за 3-5 секунд узнавать знакомые предметы в зашумленном изображении
1.4. Аналитико-синтетическая деятельность
3.1.4.1 обозначать слово или фразу под картинкой условно-графическими знаками
2. "Развитие понимания речи"
2.1. Восприятие, узнавание и различение звуков речи
3.2.1.2 различать оппозиционные звуки, входящие в состав слов-паронимов;
3.2.1.3 определять точную позицию заданного звука в словах из трех слогов;
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.1. Коррекция и развитие звукослоговой структуры слова

3.3.1.2 сөздің буындық құрылымын бір буыннан екінші буынға бірқалыпты ауысу арқылы, тіркеспен – бір дауыссыздан екінші дауыссызға төрт буынды сөздерде ашық буыннан қайталау;
4. "Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету"
4.1. Оқу бұзылыстарының алдын алу және түзету
3.4.1.1 сөздер мен мәтіндерді оқығанда 1-ші және 2-ші қатардағы дауысты дыбыстарды ажырата білу, буын тізбегін кезектесіп, жуан және жіңішке жұптастыру арқылы еркін оқу
3.4.1.3 суретке сәйкес мәтінді таңдау.
3-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту"
1.1. Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
3.1.1.3 дыбыстың бағытын сезініп, дыбыс көзіне қарай бағытталу
1.3. Моторика және кеңістік туралы түсініктері
3.1.3.2 жазықтықта бағдарлау және нысандардың орналасуыорнын атау: алдында, артында, жоғары, төменде, оң/сол жақта
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту"
2.2. Дыбысталған сөйлеу тілін түсіну
3.2.2.1 тындаған мәтіннің мазмұнын қабылдау және түсіну, сұрақтарға жауап беру, сұрақтар құрастыру
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту"
3.2. Сөздің мағыналық құрамын түзету және дамыту
3.3.2.1 зат есімдердің -шік, -ше жұрнақтары арқылы сөз жасалуы;
3.3.2.3 сөйлеу тілдік емес және вербалды реакциялар арқылы қарым-қатынасқа қызығушылық тан ыту.
3.4. Байланыстырып сөйлеу тілін дамыту
3.3.4.1 сюжетті сурет бойынша баяндау -әңгіме құрастыру
4. "Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету
4.2.
Жазу бұзылыстарының алдын алу және түзету
3.4.2.1 жазуда дауыссыздардың жіңішкелігін ь әрпімен белгілеу;
3.4.2.2 акустикалық-артикуляциялық қасиеттері бойынша ұқсас дыбыстарды білдіретін әріптерді ажырату.
4-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту"
1.2. Сызықтыққатар бойынша есте сақтауды жаттықтыру
3.1.2.1 3-5 элементтен тұратын жағдаяттық байланысқан сөздер қатарын жаттау және екі ден бес күнге дейін есте сақтау
1.4. Талдау-жинақтау әрекеті
3.1.4.1 графикалық бейнелері бар суреттерді сөзбен немесе сөз тіркестерімен сипаттау
2. Сөйлеу тілін түсінуін дамыту
2.2. Дыбысталған сөйлеу тілін түсіну
3..2.2.2 бастапқы формада берілген сөйлемді оның ішіндегі сөздер жинағымен ажырату
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту"
3.3. Аграмматизмді жою және сөздің морфемдік құрамын қалыптастыру
3.3.3.1 үлгі бойынша фразаны қайталау, толықтыру: есімдік+есімдік +сын есім+ зат есім+ етістік; үлгі бойынша көптік жалғауларды қолданып сөзді өзгерту (-тар, -тер, -дар, -дер)
3.4. Байланыстырып сөйлеу тілін дамыту

3.3.1.2 воспроизводить слоговую структуру слова с плавным переходом с одного слога на другой, в стечении - с одного согласного на другой в словах модели: СГ+СГ+СГ++СГС
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.1. Преодоление нарушений чтения
3.4.1.1 дифференцировать при чтении слов и текстов гласные 1 и 2 ряда, бегло читать слоговые цепочки с чередованием парных твердых и мягких;
3.4.1.3 подбирать фрагмент текста к иллюстрации
3 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1. Тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис
3.1.1.3 чувствовать направление звука и двигаться к источнику звука
1.3. Моторика и пространственные представления
3.1.3.2 ориентироваться на плоскости и называть месторасположение объектов: впереди - сзади, вверху - внизу, справа - слева
2. "Развитие понимания речи"
2.2. Понимание звучащей речи
3.2.2.1 воспринимать и демонстрировать понимание фактического и контекстного содержания прослушанного текста, отвечая на вопросы, составляя вопросы
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.2. Коррекция и развитие семантической структуры слова
3.3.2.1 владеть словообразованием существительных с помощью суффиксов: -ик-, -оконок-, -ник-, -очк-, -Ұчк-;
3.3.2.3 демонстрировать заинтересованность в общении посредством невербальных и вербальных реакций
3.4. Развитие связной речи
3.3.4.1 составлять рассказ-повествование с элементами рассказа-описания по одной сюжетной картине
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.2. Преодоление нарушений письма
3.4.2.1 обозначать на письме мягкость согласных гласными 2 ряда и буквой ь;
3.4.2.2 дифференцировать буквы, обозначающие звуки, сходные по акустико-артикуляторным свойствам
4 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.2. Тренировка памяти на линейный ряд
3.1.2.1 запоминать, сохранять в течение двух-пяти дней и воспроизводить порядок слов, связанных ситуативно (3-5 элементов)
1.4. Аналитико-синтетическая деятельность
3.1.4.1 обозначать слово или фразу под картинкой условно-графическим способом
2. "Развитие понимания речи"
2.2. Понимание звучащей речи
3.2.2.2 отличать предложение от набора слов из этого предложения, данных в начальной форме
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.3. Устранение аграмматизма и формирование морфемной структуры слова
3.3.3.1 воспроизводить, создавать, дополнять, распространять фразы по моделям:
1) "Существительное+ прилагательное, а существительное+ прилагательн
ое";
2) "Глагол+… – глагол+… (поговорки), с союзами "и", "но" и 3) фразы с элементами подчинения, начиная с союза "который"
3.4. Развитие связной речи

3.3.4.2 әңгіменің сюжеттік іс әрекетінің сонын сипаттайтын суретке негізделе отырып әңгімені аяқтау
4. "Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету"
4.3. Орфографияны меңгеруге дайындықты қалыптастыру
3.4.3.1 сөздегі дыбыс/әріптердің орнын табу, ережелерді сақтап жазу, адам, жер,су аттарын бас әріппен жазу, сөйлемді жазу, сұрақтарға жауап (зат, іс-әрекет, қасиеті бойынша) беру
3) 4-сынып:
5-кесте
Бөлім
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту"
1.1. Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
4.1.1.1 стереогноз үрдісінде екі немесе одан да көп ортақ белгісі бойынша, заттарды топтастыру. Нұсқау беріледі: "Барлық дөңгелек (тегіс, кедір-бұдыр) заттарды алып бер"
1.3. Моторика және кеңістік туралы түсініктері
4.1.3.1 сөздік нұсқаулық және үлгі бойынша, 3-5 массаждық тәсілдерді пайдалана отырып білек және саусақтарына өз бетінше массаж жасау
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту"
2.1.
Сөйлеу тілі дыбыстарын қабылдау және тану
4.2.1.1 ысқырық және ызың дауыссыз дыбыстарды естіп қабылдауы арқылы ажырату, жасалу жолына қарай аффрикаттарды щелевые дыбыстардан ажырату.
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту""
3.1. Сөздің дыбыс-буындық құрамын түзету және дамыту
4.3.1.1 қойылған дыбыстарды бар екі-үш буыннан тұратын сөздерді ырғағын келтіріп, екпінді түсіріп айту, ауыстыларды/дауыссыздарды ауыстырып буындар айту; ң,қ дыбыстарын үлгі бойынша буын, сөздің әрбір жерінде анық айту
3.2. Сөздің семантикалық құрылымын түзету және дамыту
4.3.2.2 зат есімдерден етістіктерді дұрыс жасау және жазу;
4.3.2.3 кешірім сұрау және сыпайы бас тарту сөздерінің әртүрлі формаларын білу және дұрыс қолдана білу.
4. "Оқу мен жазу процестерін дамыту және түзету"
4.1. Оқу бұзылыстарының алдын алу және түзету
4.4.1.1 түзетілген дыбыстары бар сөздері бар қысқа мәтіндерді саналы, дұрыс, тегіс және мәнерлі оқу
2-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту"
1.1. Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
4.1.1.2 Равен матрицасының сюжетті суретерінен, бөлік және біртұтасты тұтасты сәйкестендіру
1.3. Моторика және кеңістік туралы түсініктері
4.1.3.1 сөздік нұсқаулық және үлгі бойынша, 3-5 массаждық тәсілдерді пайдалана отырып білек және саусақтарына өз бетінше массаж жасау ;
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту"
2.1.
Сөйлеу тілі дыбыстарын қабылдау және тану
4.2.1.2 қарапайым және күрделі формаларды фонематикалық талдау

3.3.4.2 придумать окончание рассказа с опорой на картинку, изображающую кульминационный момент сюжетного действия рассказа
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.3. Формирование готовности к усвоению орфографии
3.4.3.1 различать сильные и слабые фонемы в слове среди гласных и согласных на основе позиционной модели слова;
3.4.3.2 выбирать проверочное слово из двух предложенных для правописания сомнительной согласной с направляющей помощью учителя-логопеда
5) 4 класс:
таблица 5
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1. Тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис
4.1.1.1 группировать предметы в процессе стереогноза по 2-м и более общим признакам по инструкции формата: "Достань все гладкие и округлые"
1.3. Моторика и пространственные представления
4.1.3.1 выполнять самомассаж пальцев и кистей рук, применяя 3-5 массажных приемов по образцу и словесной инструкции
2. "Развитие понимания речи"
2.1. Восприятие, узнавание и различение звуков речи
4.2.1.1 дифференцировать на слух свистящие и шипящие согласные, отличать по щелевые от аффрикат по представлению о способе образования;
4.1.2.3 определять точную позицию заданного звука в словах из четырех открытых слогов
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.1. Коррекция и развитие звукослоговой структуры слова
4.3.1.1 воспроизводить ритмический рисунок – с имитацией серии слогов из двух и трех элементов с меняющимся ударением, трансформировать серии слогов с изменением в них гласного, опорного согласного, четко произнося все поставленные звуки на основе рациональной голосоподачи
3.2. Коррекция и развитие семантической структуры слова
4.3.2.2 конструировать и правильно записывать глаголы-антонимы с помощью приставок от, при, у, различать значения приставок;
4.3.2.3 знать и уметь верно применять различные формы слов-извинений, вежливого отказа
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.1. Преодоление нарушений чтения
4.4.1.1 читать осознанно, правильно, плавно и выразительно короткие тексты со словами, содержащими скорректированные звуки
2 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1. Тактильный,
зрительный и слуховой гнозис и праксис
4.1.1.2 соотносить часть и целое в сюжетных картинах, на матрицах Равена
1.3. Моторика и пространственные представления
4.1.3.1 выполнять самомассаж пальцев и кистей рук, применяя 3-5 массажных приемов по образцу и словесной инструкции
2. "Развитие понимания речи"
2.1. Восприятие, узнавание и различение звуков речи
4.2.1.2 проводить фонематический анализа простых и сложных форм

3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту"
3.1. Сөздің дыбыс-буындық құрамын түзету және дамыту
4.3.1.2. екі тұйық және бір ашық буыннан, екі ашық және бір тұйық буыннан тұратын үш буынды сөздерде сөздің буындық құрамын бір буыннан екінші буынға, тіркеспен – бір дауыссыздан екіншісіне ауысу арқылы жаңғырту
4. Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету
4.1. Оқу бұзылыстарының алдын алу және түзету
4.4.1.2 қарапайым мәтіндерді дұрыс анық оқу (минутына 35-40 сөз), графикалық жоспар бойынша баяндау
3-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту"
1.1. Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
4.1.1.3 марш және вальс ырғағымен фрагменттің ырғақтық негізін жасау
1.4. Талдау-жинақтау әрекеті
4.1.4.1 іс әреткет және оның салдарынан пайда болатын сезім, көңіл күйдің себеп салдарын анықтай алу, эмоцияларын көрсету
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту"
2.2. Дыбысталған сөйлеу тілін түсіну
4.2.2.1 сөздерді грамматикалық белгілері бойынша ажырату, морфемалардың грамматикалық мәні туралы түсініктерін (сан есім, септік, шақтар бойынша "Қарындаш қайда екенін көрсет", "Шар қайда - шарлар қайда?") толықтыру
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту"
3.1. Сөздің дыбыстық құрылымын түзету және дамыту
4.3.1.1 қойылған дыбыстар бар екі-үш буыннан тұратын сөздерді ырғағын келтіріп, екпінді түсіріп айту, ауыстыларды/дауыссыздарды ауыстырып буындар айту; ң, қ дыбыстарын үлгі бойынша буын, сөздің әрбір жерінде анық айту;
3.2. Сөздің мағыналық құрамын түзету және дамыту
4.3.2.1 сын есімдердің -дай, -дей, жұрнақтары арқылы сөз жасалуы
3.4. Байланыстырып сөйлеу тілін дамыту
4.3.4.1 фразааралық байланыс құралы ретіндегі есімдіктерді қолданып, экскурсия бойынша диалог жүргізу
4. "Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету"
4.2. Жазу бұзылыстарының алдын алу және түзету
4.4.2.1 жеке түзету бағдарламасындағы әріптерді (қатаң, ұяң, үнді, ызың, ысқырық) жазуда ажырату, р- және л –дыбыстық талдау негізінде
4-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын да мыту"
1.2. Сызықтыққатар бойынша есте сақтауды жаттықтыру
4.1.2.1 өз бетінше және логопедтің көмегімен сызба қатарларды құру және қайталау
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту"
2.2. Дыбыстаған сөйлеу тілін түсіну
4.2.2.1 сөздерді грамматикалық белгілері бойынша ажырату, морфемалардың грамматикалық мәні туралы түсініктерін (сан есім, септік, шақтар бойынша "Қарындаш қайда екенін көрсет", "Шар қайда - шарлар қайда?") толықтыру
4.2.2.2 тақырыптың бірлестігінің белгілеріне қарай әңгімені естіп қабылдауы арқылы ажырату
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту"
3.3. Аграмматизмді жою және сөздің морфемдік құрамын қалыптастыру

3. "Развитие и коррекция говорения"
3.1. Коррекция и развитие звукослоговой структуры слова
4.3.1.2 воспроизводить слоговую структуру слова с плавным переходом с одного слога на другой, в стечении - с одного согласного на другой в словах модели: СГС+СГС++СГ, СГ+СГ++СГС
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.1. Преодоление нарушений чтения
4.4.1.2 читать правильно и выразительно простые тексты в темпе 35-40 слов в минуту,
пересказывать по графическому плану
3 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1. Тактильный,
зрительный и слуховой гнозис и праксис
4.1.1.3 воспроизводить ритмическую основу музыкального фрагмента с ритмом марша и вальса (прихлопы, притопы)
1.4. Аналитико-синтетическая деятельность
4.1.4.1 выявлять причинно-следственную связь поступка (события) и следующего за ним чувства, ощущения, настроения демонстрировать эмоции
2. "Развитие понимания речи"
2.2. Понимание звучащей речи
4.2.2.1 различать слова по грамматическим показателям, выраженным в морфемах ("Покажи, где спит и где спал…", "Покажи, где лампа и где лампы)
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.1. Коррекция и развитие звукослоговой структуры слова
4.3.1.1 воспроизводить ритмический рисунок – с имитацией серии слогов из двух и трех элементов с меняющимся ударением, трансформировать серии слогов с изменением в них гласного, опорного согласного, четко произнося все поставленные звуки на основе рациональной голосоподачи
3.2. Коррекция и развитие семантической структуры слова
4.3.2.1 владеть словообразованием прилагательных с применением суффиксов: -н-, -нн-, -ов-, -ск-
3.4. Развитие связной речи
4.3.4.1 инициировать и вести диалог по следам экскурсии, с использованием местоимений как средств межфразовой связи
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.2. Преодоление нарушений письма
4.4.2.1 различать на письме буквы из программы индивидуальной коррекции, звонкие и глухие, шипящие и свистящие, Р и Л –на основе звукового анализа
4 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.2. Тренировка памяти на линейный ряд
4.1.2.1 самостоятельно и с помощью логопеда составлять и отсроченно воспроизводить линейные ряды
2. "Развитие понимания речи"
2.2. Понимание звучащей речи
4.2.2.1 различать слова различных категорий по основным грамматическим показателям, выраженным в морфемах ("Покажи, где спит и где спал…", "Покажи, где лампа и где лампы);
4.2.2.2 отличать на слух рассказ от группы предложений по признаку единства (общности) темы
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.3. Устранение аграмматизма и формирование морфемной структуры слова

4.3.3.1 көптік, септік жалғауларды сөйлеу барысында дұрыс қолдану; өзбетінше етістіктермен сөйлемдер құрау
4.3.3.2 Антонимдерді пайдаланып, мағыналық қарама-қайшылықтары бар сөз тіркестерін құрастыру
3.4. Байланыстырып сөйлеу тілін дамыту
4.3.4.2 синонимдерді фраза аралық байланыс құралы ретінде қолданып, сызба бойынша сипаттама-әңгіме құру
4. "Оқу мен жазу процестерін дамыту және түзету"
4.3. Орфографияны меңгеруге дайындықты қалыптастыру
4.4.3.1 тастап кеткен дауысты әріпті орнына жазу, артикуляторлы, фонематикалық, аграмматикалық дисграфия элементтері – жазудың жеке бұзылыстарын түзету және алдын алу
бұйрығына
58-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы "03" сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
564 - қосымша
Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0 - сыныптары үшін "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бағдарламаның мақсаты – көру қабілеті бұзылған балалардың білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, тыңдалым (тыңдау), сөйлеу, оқу және жазу дағдыларын игеру үрдісінде функционалды сауатты тұлғаны қалыптастыру.
3. Бағдарламаның міндеттері:
1) қоршаған орта туралы қалыптасқан түсініктері мен білімдерін анықтау (сөздерді тану және заттар мен сөзді сәйкестендіре алу);
2) сенсорлық тәжірибені, танымдық қабілетін байыту, пішін, өлшем, қашықтық, бағыт туралы түсінік қалыптастыру;
3) талдап бақылаудың қарапайым тәсілдерін қалыптастыру, сақталған анализаторларды пайдалануды үйрету, танымдық белсенділікті дамыту;
4) моториканы, қозғалыс ырғағын, көзбен өлшеуді, қашықтан қабылдауды, түстерді ажыратуды дамыту;
5) фонемалық есту қабілетін және сөйлеу туралы бастапқы идеяларды дамыту (дыбыс, буын, екпін, сөз, сөйлем, сөйлеу интонациясы);

4.3.3.1 распространять синтаксические конструкции с союзами "что", "чтобы", выстраивая парадигму в словоизменения, владеть предложно-падежным управлением, согласованием именных частей речи;
4.3.3.2 составлять фразы, содержащие смысловые противопоставления, с использованием антонимов
3.4. Развитие связной речи
4.3.4.2 составлять рассказ-описание и рассказ-повествование по схеме с использованием слов-синонимов в качестве средств межфразовой связи
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.3. Формирование готовности к усвоению орфографии
4.4.3.1 владеть правописанием жи-ши, ча-ща, чу-щу, вставлять пропущенную проверяемую гласную букву в слова, пользуясь подбором родственного слова по алгоритму и с направляющей помощью педагога
Приложение 58 к приказу/
Приложение 564
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от "03" апреля 2013 года
№ 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Әліппе, Ана тілі" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0- го класса уровня начального образования (с казахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Әліппе, Ана тілі" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель Программы – формирование функционально грамотной личности в процессе освоения навыков аудирования (слушания), говорения, чтения и письма с учетом образовательных потребностей лиц с нарушениями зрения.
3. Задачи Программы:
1) выявить имеющиеся представления и знания (на уровне узнавания и предметной отнесҰнности слов).
2) обогащать сенсорный опыт, обогащать кругозор, формировать представления о форме, величине, расстоянии, направлении.
3) формировать элементарные приҰмы анализирующего наблюдения, учить использованию сохранных анализаторов, развивать познавательную активность;
4) развивать моторику, ритм движений, глазомер, дистантное восприятие, цветовое зрение.
5) развивать фонематический слух и первоначальные представления о речи (звук, слог, ударение, слово, предложение, интонации речи);

6) коммуникативтік біліктер мен дағдыларды дамыту: әңгімелесушіні есту және тыңдай білу, диалог жүргізуге дайын болу;
7) оқу дағдылары қалыптасуының алғышарттарын дамыту: сөйлеуді түсіну; сөйлемдер құрастыру; қоршаған әлемнің дыбыстарын бөліп көрсету және сөйлеу дыбыстарын ажырату; сөйлемдер, диалогтар, өзара байланысты мәтіндер; берілген тақырыпта қысқа мәтіндер құрастыра білу; мазмұндау;
8) жазу дағдылары қалыптасуының алғышарттарын дамыту:
нашар көретіндерге - ұсақ моториканы дамыту; қол моторикасын, оптикалық-кеңістіктік белсенділікті дамыту; контур бойымен жүруді, әріптер элементтерін жазуды үйрету;
көрмейтіндерге - ұсақ моториканы, қол қимыл қызметін дамыту, заттарды дұрыс тактильді зерттеуге, алтынүктелі қалыпта бағдарлауға үйрету, алтынүктелі қалыпта нүктелер комбинациясын құрастытуды үйрету; грифельмен, Брайль аспабымен және Брайльдің рельефті-нүктелі қарпімен басылған оқулықпен таныстыру; жазу құралымен жұмыс істеуді, грифельмен нүктелердің орнын табуды, грифельмен жазуды үйтеру.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) сенсорлық саласын дамыту: жанасу, есту арқылы қабылдауын, қалдық көру қабілетін;
2) қолды рельефті-нүктелі қаріппен жазуға және оқуға дайындау, шағын кеңістікте бағдарлауын дамыту;
3) сөйлеу вербализмінің алдын алу.
2-тарау. Оқу үрдісін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Әліппені оқытудың әлеуметтік бейімделу тәсілі, белсенді, коммуникативті, сараланған, құндылыққа бағытталған түзете-дамыту тәсілдері негізінде және оқу материалы концентрикалық түрде орналасуымен жүзеге асырылады.
6. Оқу материалының концентрикалық түрде орналасуы мазмұнының үнемі қайталану негізінде тереңдетіліп күрделеніп көрініс табады.
7. Оқытудың әлеуметтік-бейімделу тәсілі жеке тұлғаның әлеуметтік бейімсіздігін жеңуді немесе азайтуды көздейді, білім алушылардың әлеуметтік өмірге қатысу үшін қажетті мінез-құлық нормалары мен өмірлік дағдыларды игеру бойынша арнайы жұмыс көзделеді.
8. Іс-әрекеттік оқыту тәсілі оқу үрдісі барысында заттық, тәжірибелік, ойындық іс-әрекеттерін кең түрде қолдануды, сезімдік тәжірибесін дамытуды және молайтуды қарастырады; алгоритмдік ұсынымдарды қолдана отырып оқытудың кезеңдік сипатын қамтамасыз етеді, ал бұлар өз кезегінде жоғарғы психикалық функцияларының сенсомоторлық негізін дамытып, білім алушылардың өмірлік тәжірибесінің жеткіліксіздігінің орнын толтыруға, пән бойынша білімдерді, біліктіліктерді және дағдыларды меңгеруге көмектеседі.
9. Коммуникативтік тәсіл – жұппен, топта тілдік қарым-қатынас барысында ақпарат алмасу, білім, біліктілік және дағдыларымен алмасу; тіл арқылы қатынас жасау қабілеттілігі оқытудың нәтижесі болып табылады.

6) развивать коммуникативные умения и навыки: умение слушать и слышать собеседника, готовность вести диалог;
7) развивать предпосылки формирования чтения: понимание речи; составление предложений; выделение звуков окружающего мира и различение звуков речи; составление предложений, диалогов, связных текстов; умение составлять короткие тексты на заданную тему; пересказывать;
8) развивать предпосылки формирования письма:
у слабовидящих - развивать мелкую моторику; рукодвигательную, оптико-пространственную деятельность; учить обведению по контуру, написанию элементов букв;
у незрячих – развивать мелкую моторику, рукодвигательную деятельность, научить правильному тактильному обследованию предметов, ориентированию на колодке-шеститочия, учить писать комбинации точек на колодке шеститочия; познакомить с грифелем, прибором Брайля; учебником, изданным рельефно-точечным шрифтом Брайля.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развитие сенсорной сферы: осязания, слухового восприятия, остаточного зрения;
2) подготовка руки к письму и чтению рельефно-точечным шрифтом, развитие ориентировки в малом пространстве;
3) предупреждение вербализма речи.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Обучение грамоте осуществляется на основе концентрического расположения учебного материала, принципов социально-адаптирующей направленности обучения, деятельностного, коммуникативного, дифференцированного, ценностно-ориентированного коррекционно-развивающего подходов.
6. Концентричность расположения учебного материала предполагает постоянное повторение, с дальнейшим расширением и усложнением содержания, углублением и конкретизацией отдельных его элементов.
7. Социально-адаптирующая направленность обучения подразумевает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности, предусматривается специальная работа по освоению обучающимися необходимых для участия в социальной жизни норм поведения и жизненных навыков.
8. Принцип деятельностного обучения предполагает широкое использование предметной, практической, игровой деятельности в процессе обучения; развитие и обогащение чувственного опыта, обеспечение поэтапного характера обучения с применением алгоритмических предписаний, что позволяет компенсировать недостаточность жизненного опыта обучающихся c нарушением зрения, овладевать знаниями, умениями и навыками по предмету.
9. Коммуникативный подход в обучении – передача и сообщение информации, обмен знаниями, умениями и навыками в процессе речевого взаимодействия в паре, в группе; результатом обучения является способность осуществлять общение посредством языка.

10. Жеке және саралап оқыту тәсілі білім алушылардың ерекше білімдік қажеттіліктерінің ескерілуін болжайды және соған орай оларды келесі топтарға бөледі:
1) көзі көрмейтін (толық көрмейтін);
2) көзі көрмейтін – көру сезімінің толық болмауы, жарық сезуі немесе қалдық көруі бар (жақсы көретін көзінде 0,04-ке дейін түзетумен);
3) жарық қабылдағыштық қасиеті бар;
4) жақсы көретін көзінде 0,04 және одан төмен қалдықты көруі бар және одан төмен ауыстырылатын түзетумен;
5) оптикалық түзету жағдайында жақсы көретін көзінде 0,05 - 0,4 көру өткірлігімен.
Алғашқы төрт топтың білім алушылары – сабақ кезінде оқу материалын тактильдік-есту тәсілі бойынша қабылдайды, Брайль жүйесі бойынша бедерлі-нүктелі қаріппен оқып, жазады, бұл топтың оқу үрдісі көбінесе сезу және есту арқылы жүзеге асырылады. Бесінші топтағы балалар нашар көретіндерге жатады. Олар регламенттенген және жеңілдетілген көру жүктемесінің сақталуын, бұзылған көру қабілетін қорғау және рационалды пайдалану бойынша іс-шараларын, ірі қаріптегі арнайы оқулықтарды, техникалық және оптикалық құралдар жүйесін (ортоскопиялық аспаптар, жолақты лупалар) қажет етеді. Сонымен қатар көзін оптикалық әйнекпен түзеткенде көру өткірлігі 0,2 ден жоғары нашар көретін білім алушылар – қолайлы жағдайда көру арқылы емін-еркін оқиды, жазады, заттарды, шынайы өмірдің құбылыстары мен үрдісін қабылдайды, кеңістікте көру арқылы бағдарлай алады, оқыту кезінде арнайы көрнекілікті, оқытудың қосымша техникалық құралдарын қолдану, қорғау-гигиеналық талаптарды сақтауды қажет етеді.
11. Бағдарлама мазмұны білім алушылардың рухани-адамгершіліктік қасиеттерін, қазақстандық патриотизмін қалыптастыруға, төзімділігі мен құндылықты-бағдарлық тәсіл қағидасы негізінде қатынас жасау қабілетін дамытуға бағытталады.
12. Түзете-дамыту бағыты кешенді сипатта болып, қалдық көру, есту, сезіну сияқты полисенсорлық қабылдаулары негізінде танымдық әрекеттерін дамытуға бағытталады.
13. Қалыпты жағдайда адамның көру арқылы қабылдауы жетекші болып табылады, сондықтан оқу және жазу үрдісін келесідей іс-әрекеттер реттілігімен сипаттауға болады:
1) әріпті көріп қабылдау;
2) әріпті тану;
3) әріпті тиісті дыбыспен сәйкестеу;
4) әріптерді жазу.
14. Көру қабілеті терең бұзылған жағдайындағы оқу және жазу үрдісі кезінде, компенсациялық механизмнің әсерінің арқасында көру арқылы қабылдауы сезіну арқылы қабылдаумен аламастырылады, ал бұл дегеніміз жазылымдық ақпаратты қабылдау үрдісін қамтамасыз ететін, көру-есту-моторлық триадасының өзгеруіне әкеліп соғады: көру компоненті тактильдікке алмастырылады. Көрмеушілік жағдайындағы оқу және жазу үрдісі - есту мен тактильдік анализаторлары арасында жаңа байланыстар орнатылуы арқылы жүреді.

10. Дифференцированный подход подразумевает дифференциацию учебного процесса для различных групп обучающихся:
1) незрячие (абсолютная слепота);
2) незрячие – с полным отсутствием зрительных ощущений, со светоощущением или остаточным зрением (до 0,04 на лучше видящем глазу с коррекцией);
3) со светоощущением;
4) с остаточным зрением на лучше видящем глазу 0,04 и ниже с переносимой коррекцией;
5) с остротой зрения 0,05-0,4 на лучше видящем глазу в условиях оптической коррекции.
Первые четыре подгруппы (тотально незрячие и с остаточным зрением - обучающиеся с остротой зрения в пределах от 0 до 0,04 с коррекцией очками на лучшем видящем глазу) во время занятий пользуются тактильно-слуховым способом восприятия учебного материала, читают и пишут рельефно-точечным способом по системе Брайля. Пятая подгруппа - слабовидящие обучающиеся с остротой зрения от 0,05 до 0,4 с коррекцией очками на лучшем видящем глазу - нуждаются в соблюдении регламентированной облегченной зрительной нагрузки, мероприятиях по охране и рациональному использованию неполноценного зрения, применении учебников укрупненным шрифтом, системы специальных наглядных, технических и оптических средств (накладные ортоскопические, строчные лупы). Обучающиеся с остротой зрения от 0,2 и выше с коррекцией оптическими очками – при наличии определенных условий свободно читают и пишут с помощью зрения, зрительно воспринимают предметы, явления и процессы действительности, зрительно ориентируются в пространстве; при обучении необходимо применение специальной наглядности, дополнительных технических средств обучения, соблюдение охранно-гигиенических требований.
11. Содержание Программы направлено на формирование казахстанского патриотизма, духовно-нравственных качеств, развитие толерантности и умения общаться в соответствии с принципом ценностно-ориентированного подхода.
12. Коррекционно-развивающая направленность обучения носит комплексный характер, направлена на развитие познавательной деятельности на основе полисенсорного восприятия – остаточного зрительного, слухового, осязательного.
13. В норме у человека зрительный тип восприятия является ведущим, поэтому процесс чтения и письма можно представить как определенную последовательность действий:
1) зрительное восприятие буквы;
2) узнавание буквы;
3) соотнесение буквы с соответствующим звуком;
4) воспроизведение (написание) буквы.
14. В процессе чтения и письма, проходящего в условиях нарушения зрения, благодаря действию механизма компенсации, происходит замена зрительного типа восприятия на осязательный, что приводит к изменениям в зрительно-слухо-моторной триаде, обеспечивающей процесс восприятия письменной информации: зрительной компонент заменяется на тактильный. Процесс чтения и письма, осуществляющийся в условиях слепоты, происходит за счет установления новых связей между слуховым и тактильным анализатором.

15. Көрмейтін немесе көру қабілеті терең бұзылған кездегі оқу және жазу үрдісінің техникалық жағын келесі әрекеттермен көрсетуге болады:
1) рельефті-нүктелі қаріппен ұсынылған әріпті тактильді қабылдау;
2) әріптерді тактильдік түрде ажырату және тану;
3) рельефті әріпті тиісті дыбыспен сәйкестеу;
4) әріпті рельефті-нүктелі қаріппен жазу.
16. Көрмейтін білім алушылардың оқу және жазу дағдыларын меңгеру қиындықтарының себептері:
1) көру арқылы қабылдаудың симутандық сипатына (бірсәттілік) қарағанда, сезіп қабылдаудың сукцессивтік сипаты (уақыт ішіндегі тізбектігі);
2) бір-бірінен аз ғана айырмашылығы бар, рельфті-нүктелі жазудың ұқсас және айналық әріптерінің дифференциациясы;
3) жазу үрдісінің моторлық операциясының жүзеге асырылуы – көрмейтін баланың жазу үрдісі тек кинетикалық бақылау арқылы жүреді, ал қалыпты көретіндерде бұл процесс екі есе бақылаумен жүреді – кинетикалық және көру;
4) көрмейтін баланың әрбір сөздің немесе жолдың басталуын фиксациялау қажеттілігі.
5) көптеген инверсиялар мен ауыстыруларды болдыратын оқуға қатысты жазудың айналылығы.
17. Нашар көретін білім алушылардың оқу және жазу дағдыларын меңгерудегі қиындықтары:
1) жазу үрдісін көзбен бақылаудың жеткіліксіздігі;
2) ұқсас белгілер мен әріптер элементтерінің дифференциациясы: бір-бірінен сәл өзгеше;
3) тікелей және көлбеу жазуды араластыру, бұл біршама хаотикалық бейнені тудырады, өз жазуын тануда қиындық тудырады;
4) нашар көретін білім алушыларда көру қабілетінің төмен деңгейі.
18. Көрмейтін білім алушылардың оқу және жазу үрдісінің ерекшелілігі оқу және жазу барысында қиындықтар тудырады және көру қабілетінің терең бұзылымдары бар балалардың сауатын ашу барысында арнайы әдістемелік тәсілдердің қолданылуын талап етеді: дайындық кезеңінің болуы, алтынүктелі қалыпта алдын-ала жұмыс жасау, кіші кеңістікте бағдарлау, Брайль аспабында бағдарлау, грифельмен бұрыштық нүктелерді табу жаттығулары, оларды дұрыс оқу, нүктелерді орналастырудың тактильді-қимылдық бейнесін игеру.
19. Тыңдау және сөйлеу тапсырмаларының реттілігі және мысалдары:
1) артикуляциялық жаттығулар;
2) сөздерді дыбыстық талдау;
3) сөйлеуді қабылдау, сөйлеу ағынынан тілдік бірліктерді бөлу (сөйлем, сөз, буын, дыбыс);
4) қойылған мақсатқа сәйкес тыңдалған мәтіннен ақпаратты анықтау;
5) диалог құру, әңгімелесушінің көзқарасын қабылдау;
6) сұрақтарды қою және тыңдалған мәтін негізінде жауаптарды тұжырымдау;
7) таныс тақырыптарға мәлімдемелер жасау;
8) бедерлі суреттермен/суреттермен танысу, олар бойынша, жеке әсерлері бойынша, оқылғандарға ұқсас әңгімелер құрастыру;

15. Техническую сторону процесса чтения и письма, проходящего в условиях нарушения или отсутствия зрения, можно представить в виде следующих действий:
1) тактильное восприятие буквы, представленной рельефно-точечным шрифтом;
2) различение и узнавание буквы тактильным способом;
3) соотнесение рельефной буквы с соответствующим звуком;
4) воспроизведение (написание) буквы рельефно-точечным шрифтом.
16. Трудности овладения навыками чтения и письма незрячих обучающихся обусловлены:
1) сукцессивным (последовательным во времени) характером осязательного восприятия в отличие от симультанного (одномоментного) характера зрительного восприятия;
2) дифференциацией сходных и зеркальных букв рельефно-точечного письма, незначительно отличающихся друг от друга;
3) реализацией моторной операции процесса письма - процесс письма незрячего ребенка осуществляется лишь под кинетическим контролем, у нормальновидящих данный процесс протекает под двойным контролем – кинетическим и зрительным;
4) необходимостью фиксации незрячим ребенком начала каждого слова или строки;
5) зеркальностью письма по отношению к чтению, которая обусловливает большое количество инверсий и смешений.
17. Трудности овладения навыками чтения и письма слабовидящих обучающихся обусловлены:
1) недостаточным зрительным контролем процесса письма;
2) дифференциацией похожих знаков и элементов букв: незначительно отличающихся друг от друга;
3) смешением прямого и наклонного письма, что создает несколько хаотичное изображение, вызывает трудности узнавания собственного письма;
4) низким уровнем зрительного контроля у слабовидящих.
18. Специфичность процесса письма и чтения незрячих требует использования специальных методических приемов при обучении грамоте: наличие подготовительного этапа, предварительная работа на колодке-шеститочия, ориентировка в малом пространстве, ориентирование на приборе Брайля, тренировка в нахождении грифелем угловых точек, умение их правильно прочитать, освоение тактильно-двигательных образов комбинации точек.
19. Последовательность и примеры заданий по слушанию и говорению:
1) артикуляционные разминки;
2) звуковой анализ слов;
3) восприятие речи, выделение из речевого потока языковых единиц (предложение, слово, слог, звук);
4) выявление из прослушанного текста информации в соответствии с поставленной целью;
5) составление диалога, принятие точки зрения собеседника;
6) постановка вопросов и формулирование ответов на основе прослушанного текста;
7) составление высказываний на знакомые темы;
8) знакомство с рельефными изображениями/рисунками, составление рассказов по ним, по личным впечатлениям, по аналогии с прочитанным;

9) ауызша сурет салу/сипаттама;
10) таныс әңгімелер мен ертегілерді қайталау;
11) ақпаратты әңгімелесушіге және тыңдаушыларға жеткізу.
20. Оқу және жазу алғышарттарын қалыптастыру бойынша тапсырмалардың реттілігі және мысалдары:
көрмейтіндерде:
1) саусақ ойындарын өткізу, саусақтардың жанасуы мен ұсақ моторикасын дамытуға, қолды үйлестіру мен дәл қимылдауға арналған жаттығулар, алтынүктелі қалыпта бағдарлау, алтынүктелі қалыпта нүктелер комбинациясын жазу;
2) грифельмен, Брайль аспабымен; Брайльдің рельефті-нүктелі шрифтімен басылған оқулықпен танысу, дұрыс отырғызу;
3) Брайль аспабында, жолдың, торлардың орналасуында бағдарлау, грифельмен 1, 3, 4, 6 (бұрыштық) нүктелерді рет-ретімен табу біліктілігі ;
4) 1, 3, 4, 6 (бұрыштық) нүктелерді жазу, оларды дұрыс оқи білу, нүктелердің комбинацияларын жаза білу;
5) бұрыштық нүктелер бір уақытта зерттелмейді, бірақ міндетті түрде бекітіле отырып, уақыт бойынша жүйелі түрде зерттеледі;
6) белгілі бір реттіліктегі нүктелерді нөмірлеудің тактильді-қозғалтқыш бейнелерін игеру: бастапқыда 1, 3, 4, 6 (бұрыштық нүктелер), содан кейін 2 және 5 нүктелердің орналасуы;
7) 2 және 5 нүктелерді зерттеу кезінде бастапқыда олар қабылдауды жеңілдету үшін жоғарғы нүктемен бірге ұсынылады: мысалы, 1,2, содан кейін 2 бөлек; 4,5, содан кейін 5 бөлек.
8) нүктелердің тактильдік-қозғалыс бейнелерін, олардың үйлесім түрлерін игеру;
9) рельефтік суреттер мен сызбалар түрінде ұсынылған ақпаратты оқу;
нашар көретіндерде:
1) саусақ ойындарын өткізу, саусақтардың жанасуы мен ұсақ моторикасын дамытуға арналған жаттығулар, қолды үйлестіру және дәл қимылдау;
2) дәптермен, парақпен танысу, графикалық жаттығуларды орындау; сурет салу, штрихтау, дөңгелектеу; трафарет бойынша заттарды дөңгелектеу, бояу;
3) жұмыс жолында дәптерде бағдарлау, дәптердегі парақтың жоларалық кеңістігін (жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік және тік сызықтар) түсіну;
4) жазуға дайындық (дұрыс қалып, жарық, дәптердің орналасуы және жазу кезінде қарындаш/қалам ұстай білу);
5) жазу кезінде қолдың негізгі бағыттарымен танысу (жоғарыдан төмен, төменнен жоғары, солдан оңға, оңнан солға, айналмалы қозғалыстар);
6) әрбір элементті жазған кезде қозғалыс траекторияларын талдау, түсініктеме беру;
7) әріптер элементтерінің қозғалыс бейнелерін, олардың қосылыстарының түрлерін, үйлесімдерін меңгеру (нашар көретіндерге тік, көлбеу емес жазуды үйретуге назар аудару).
21.Көрмейтіндерде бастапқы кезеңде оқыту үшін жиһаз бен сөрелер, кітаптар, басқа заттар үнемі бекітілген жерлерде тұруы өте маңызды, бұл кеңістікте тез бағдарлануға ықпал етеді. Көрмейтін білім алушылар осы кеңістікті игергеннен кейін, сыныптағы жиһазды әртүрлі жұмыс түрлері (жеке, жұптық, топтық) және ойындар (басқа да белсенді әдістер) үшін жылжытуларына болады.

9) словесное рисование/описание;
10) пересказ знакомых историй, сказок;
11) донесение информации до собеседника и слушателей.
20. Последовательность и примеры заданий по формированию предпосылок чтения и письма:
у незрячих
1) проведение пальчиковых игр, упражнения на развитие осязания и мелкой моторики пальцев, координации и точных движений руки; ориентировка на колодке-шеститочия, написание комбинации точек на колодке шеститочия;
2) знакомство с грифелем, прибором Брайля; учебником, изданным рельефно-точечным шрифтом Брайля, правильная посадка;
3) ориентирование в приборе Брайля, в расположении строки, клеток, умение находить последовательно грифелем 1, 3, 4, 6 (угловые) точки;
4) написание 1, 3, 4, 6 (угловых) точек, умение их правильно прочитать, писать комбинации точек;
5) угловые точки изучаются не одновременно, а последовательно во времени с обязательным закреплением;
6) освоение тактильно-двигательных образов нумерации точек в определенной последовательности: первоначально 1, 3, 4, 6 (угловых точек), затем расположение точек 2 и 5;
7) при изучении точек 2 и 5 первоначально они предлагаются в сочетании с верхней точкой для облегчения восприятия: например, сочетание 1,2, затем отдельно 2; сочетание 4,5, затем отдельно 5;
8) освоение тактильно-двигательных образов точек, видов их сочетаний;
9) чтение информации, представленных в виде рельефных рисунков и схем;
у слабовидящих:
1) проведение пальчиковых игр, упражнения на развитие осязания и мелкой моторики пальцев, координации и точных движений руки;
2) знакомство с тетрадью, страницей, выполнение графических упражнений; рисование, штриховка, обводка; обводка и раскраска изображений предметов по трафарету;
3) ориентирование в тетради на рабочей строке, понимание межстрочного пространства (верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные и прямые линии) тетрадного листа;
4) подготовка к письму (правильная осанка, освещение, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме);
5) знакомство с основными направлениями движений руки во время письма (сверху вниз, снизу вверх, слева направо, справа налево, круговые движения);
6) разбор траекторий движения при письме каждого элемента, с комментированием;
7) освоение двигательных образов элементов букв, видов их соединений, сочетаниях (обратить внимание, что слабовидящих учим прямому, не наклонному письму).
21. При обучении незрячих на первоначальном этапе крайне важно, чтобы мебель и полки, книги другие предметы стояли на постоянно зафиксированных местах. Это способствует быстрому ориентированию в пространстве. После того как незрячие обучающиеся освоят данное пространство, мебель в классе можно передвигать для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы (игры и другие активные методы).

22. Көру қабілеті нашар және қалдық көру кезінде көру жүктемесінің реті келесілерді қамтиды:
1) көздің жұмысы мен демалуының кезектесуі;
2) көру функциясының жағдайына сәйкес үздіксіз көру жүктемесін орынды шектеу, әсіресе патологиялық бұзылым барысында;
3) сыртқы әлемнің нысандарын көру және бақылау, жазу, еңбек операцияларын жүргізу үшін көруіне жайлы жағдайлар жасау;
4) қабылдау объектілерін өлшемі, түсі, формаларының күрделілігі, олардың саны, фондық шу сипаты бойынша таңдау.
23. Бағдарламалық материалды толыққанды жүзеге асыру үшін оқу үрдісін жабдықтау нормалары белгіленген:
1) көрмейтіндер үшін: Брайльдің рельефті-нүктелі қарпімен басылған оқулық; Брайль аспабы, грифель, алтынүктелі қалып;
2) нашар көретіндер үшін: "Әліппе, Ана тілі" оқу-әдістемелік кешені, оған оқулық, жазу үлгілері, жұмыс дәптерлері, әдістемелік құрал.
3) интерактивтік және проекциялық жабдықтар жиынтығы: проектор, интерактивті тақта немесе экран;
4) электрондық басылымдар, DVD–гі бейнефильмдер, электронды плакаттар;
5) компьютер жиынтығы: жүйелік блок, монитор, микрофондық-телефондық гарнитура, акустикалық жүйе, Web-камера (Веб), желілік фильтр, көпфункционалды құрылғы;
6) қабырғалық аудиториялық тақта.
24. Тілдік оқыту барысында техникалық құрылғылар (аппаратуралар) мен дидактикалық құралдар (ақпарат тасымалдағыштар) белсенді түрде қолданылады, соның ішінде:
1) оптикалық түзеу құралдары: лупалар (қолдық, стационарлық және тіректік); көзәйнектер (микроскопиялық, гиперокулярлық және телескопиялық); бинокулярлар мен монокулярлар; проекциялық ұлғайтқыш аппараттары (эпипроекторлар және диапроекторлар);
2) көру аумағының кемістігі бар тұлғалар үшін (гемианопсия, құбырлы көру) көру аумағын қажетті шектеуде өзгертетін арнайы оптикалық жүйелер; егер көру сапасының нашарлауы жоғары жарық жағдайында болса, түссіз қапталған әйнектен немесе түрлі-түсті әйнектен жасалған жарықтан қорғайтын түзеткіш линзалар сияқты жарық техникасы қолданылады;
3) компьютерлік тифлокешен: IBM үйлесімді дербес компьютер, брайльдік дисплей, брайльдік принтер index Everest–D, сканерлеуге және оқуға арналған "Книголюб" бағдарламасы, экранды ұлғайтатын бағдарлама;
4) электрондық ұлғайтқыш құрылғысы "Книга", "Video Light VGA";
5) нашар көретіндерге арналған портативтік ұлғайтқыш құрылғы.
3-тарау. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің мазмұны
25. "Әліппе", "Ана тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:

22. Режим зрительных нагрузок у слабовидящих и при остаточном зрении предполагает:
1) чередование работы глаз с их отдыхом;
2) целесообразное ограничение непрерывной зрительной нагрузки в соответствии с состоянием зрительных функций, особенно при их нарушении на фоне патологического процесса;
3) создание комфортных для зрения внешних условий рассматривания, наблюдения объектов внешнего мира, чтения, предметных операций под контролем зрения;
4) подбор объектов восприятия по размеру, цветности, сложности форм, их количества, по характеру зашумленности фона.
23. Для полноценной реализации программного материала установлены нормы оснащения учебного процесса:
1) для незрячих: учебник, изданный рельефно-точечным шрифтом Брайля; прибор Брайля, грифель; колодка-шеститочия;
2) для слабовидящих: учебно-методический комплекс "Әліппе, Ана тілі" включающий учебник, прописи, рабочие тетради, методическое пособие;
3) интерактивное и проекционное оборудование в комплектации: проектор, интерактивная доска или экран;
4) электронные издания, видеофильмы на DVD, электронные плакаты;
5) компьютер в комплектации: системный блок, монитор, микрофонно-телефонная гарнитура, акустическая система, Web-камера (Веб), сетевой фильтр, многофункциональное устройство;
6) доска настенная аудиторная.
24. В процессе языкового обучения активно используются технические вспомогательные устройства (аппаратура) и дидактические средства (носители информации), включая:
1) оптические средства коррекции: лупы (ручные, стационарные и опорные); очки (микроскопические, гиперокулярные и телескопические); бинокуляры и монокуляры; проекционные увеличивающие аппараты (проекторы);
2) для лиц, у которых имеется нарушение поля зрения (гемианопсия, трубчатое зрение) специальные оптические системы, которые изменяют поле зрения в необходимых пределах; если ухудшение качества зрения происходит в условиях повышенной освещенности, используют такие светотехнические средства, как светозащитные корригирующие линзы из бесцветного стекла или с покрытием из цветного стекла;
3) компьютерный тифлокомплекс: IBM совместимый компьютер, брайлевский дисплей, принтер брайлевский Index Everest-D, программа "Книголюб" для сканирования и чтения, программа увеличения экрана;
4) электронное увеличивающее устройство "Книга", "Video Light VGA";
5) увеличивающее устройство для слабовидящих портативное.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Әліппе", "Ана тілі"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Әліппе", "Ана тілі"
25. Объем учебной нагрузки по предмету "Әліппе", "Ана тілі" составляет:

1) 0-сыныпта аптасына 5 сағат, оқу жылы бойынша 160 сағатты құрайды.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
26. "Әліппе" пәнін оқыту өзара байланысты кезеңдерге бөлінеді: пропедевтикалық, әліпеге дейінгі, әліппе кезеңді, әліппеден кейінгі. Пропедевтикалық және әліппеге дейінгі кезең мазмұны бойынша ерекшеленетін, пропедевтикалық 0-сыныпта, ал әліпеге дейінгі кезең 1-ші сыныптың басын қамтиды.
27. 0-сынып Бағдарламаның мазмұны келесі ортақ бөлімдерді қамтиды:
1) "Тыңдалым (тыңдау) және айтылым";
2) "Оқылым";
3) "Жазылым".
28. "Тыңдалым (тыңдау) және айтылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сенсорлық, тәжірибелік тәжірибені байыту;
2) сөйлеу тілінің негізгі бірліктерін түсіну (мәтін, сөйлем, сөз);
3) тыңдалған материалдың тақырыбы мен негізгі ойын анықтау;
4) тыңдалған материалды қайталап айту;
5) оқиғаларды болжау;
6) тыңдаушылардың назарын аудару;
7) сөйлеу нормаларын сақтай отырып әр түрлі жағдайларда қарым-қатынасқа түсу;
8) бағалау пікірін айту;
9) әңгіме құрастыру;
10) сөздің дыбыстық формасында бағдарлау.
29. "Оқылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сипап сезу қабылдауын және бағдарлануын дамыту;
2) сөйлеуді дамыту;
3) оқылған материалдың тақырыбы мен негізгі ойын анықтау;
4) мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау;
5) мәтіндегі лексикалық және синтаксикалық бірліктер рөлін түсіну;
6) сұрақтар мен жауаптарды құрастыру ;
7) мәтіннің түрін, жанрын және стилін анықтау;
8) мәтіндердің салыстырмалы талдауы;
30. "Жазылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сезімдік қабылдау мен бағдарлауды дамыту;
2) мәтін құру;
3) жазудың графикалық нормаларын сақтау;
4) жұмыстағы қателерді табу және түзету;
31. 0-сыныптағы білім берудің базалық мазмұны:
"Тыңдалым және айтылым":
1) үстел бетіндегі екі қолмен заттарды жүйелі түрде тексеру (жоғарыдан төменге);
2) заттардың белгілерін текстурасы (тегістігі, кедір-бұдырлығы), температуралық қасиеттері бойынша бөлу, зат жасалған материалды анықтау;
3) заттарды түсі, пішіні, өлшемі бойынша ажырату және тану;
4) дыбысты түсіну және қоршаған болмыстан дыбыстың шығуы;
5) дыбыстың дыбыс көзімен арақатынасы;
6) дыбыстың локализациясы (бағыт бойынша, дыбыс көзіне дейінгі қашықтық бойынша, дыбыс күші бойынша);
7) табиғи заттармен, муляждармен, ойыншықтармен пәндік-тәжірибелік іс-әрекет, түрлі-түсті және бедерлі суреттердегі кескіндермен жұмыс, аппликациялармен жұмыс;

1) в 0-м классе 5 часов в неделю, 160 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
26. В процессе обучения грамоте выделяются взаимосвязанные периоды: пропедевтический, добукварный, букварный, послебукварный. В 0 классе реализуется пропедевтический период.
27. В 0-м классе классе содержание Программы включает следующие сквозные разделы:
1) "Аудирование (слушание) и говорение";
2) "Чтение";
3) "Письмо".
28. Раздел "Аудирование (слушание) и говорение" включает следующие подразделы:
1) обогащение сенсорного, практического опыта;
2) понимание основных единиц речи (текст, предложение, слово);
3) определение темы и основной мысли прослушанного;
4) пересказывание прослушанного материала;
5) прогнозирование событий;
6) привлечение внимания слушателей;
7) участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм.
8) высказывание оценочного суждения;
9) составление рассказа;
10) ориентирование в звуковой форме слова.
29. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) развитие осязательного восприятия и ориентировки;
2) развитие и конкретизация речи;
3) определение темы и основной мысли прочитанного текста;
4) определение структурных частей текста;
5) понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте;
6) формулирование вопросов и ответов;
7) определение типов и жанров текстов;
8) сравнительный анализ текстов.
30. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) развитие осязательного восприятия и ориентировки;
2) создание текста;
3) соблюдение графических норм письма;
4) нахождение и исправление ошибок в работе;
31. Базовое содержание образования 0 класса:
"Слушание и говорение":
1) последовательное обследование предметов (сверху вниз) двумя руками на поверхности стола;
2) выделение признаков предметов по фактуре (гладкость, шероховатость), температурным качествам, определение материала, из которого сделан предмет;
3) различение и узнавание предметов по цвету, форме, величине;
4) понимание звука и выделение звука из окружающей действительности;
5) соотношение звука с источником звука;
6) локализация звука (по направлению, по расстоянию до источника звука, по силе звука);
7) предметно-практическая деятельность с натуральными предметами, муляжами, игрушками, работа с изображения на цветных и рельефных рисунках, работа с аппликациями;

8) ірі, анық, жүктелмеген иллюстрациялардың егжей-тегжейін сипаттау.
9) әлемнің тұтас бейнесінің құрамдас бөлігі ретінде тіл туралы алғашқы идеялар;
10) сөйлеудің негізгі бірліктері (мәтін, сөйлем, сөз);
11) естілетін сөздің дыбыстық жағы;
12) сөйлемдер мен шағын мәтіндердің интонациялық бояуы;
13) диалог түріндегі жағдайлар;
14) ауызша емес қарым-қатынас құралдары: интонация, поза, ым-ишара, бет-әлпет;
15) орфоэпия нормалары және сөйлемді дұрыс интонациялау;
16) оқу және тұрмыстық қарым-қатынас жағдайындағы сөйлеу этикетінің нормалары (өтініш, алғыс, құттықтау);
17) фонемалық есту мен дикцияны (тілдің бұрышы) дамытуға арналған артикуляциялық жаттығулар;
18) артикуляциялық жаттығулар;
19) сөздер мен буындардың дыбыстық құрылымы;
20) дыбыстарды дауысты және дауыссыз дыбыстарға жіктеу (артикуляциялық, акустикалық, функционалды аспектілер);
21) дауыссыз дыбыстарды қаттылық/жұмсақтық және дауыссыз/саңырау бойынша жіктеу;
22) сөздерді буындарға бөлу;
23) екпінді және соқпалы емес буындар;
24) дауысты және дауыссыз дыбыстарға әлсіз және күшті позициялар;
25) дыбыс пен екпіннің семантикалық рөлі (құлып - құлып);
26) мәтіндерді, әңгімелерді тыңдау;
27) мәтіннің негізгі тақырыбы мен ойларын бөліп көрсету, тыңдағанды қайталау;
28) диалогтар, диалогтарға қатысу, сұрақ-жауаптарды тұжырымдау, тыңдаушының назарын аудару.
"Оқылым"
көрмейтін білім алушыларда:
1) сұрақтар бойынша қайталау, объектілерді олардың белгілері бойынша салыстыру, заттарды топтастыру (артық затты алып тастау), заттарды олардың түр ұғымдары, атаулары бойынша жіктеу;
2) сөз бен бейнені салыстыру, сөздік қорын толықтыру, әңгімелесуге қатысу (өмірлік әсерлері бойынша, ертегінің мазмұны бойынша);
3) сұрақтар бойынша тыңдалғанды қайталау;
4) заттардың әрекеттері мен белгілерін сипаттайтын сөздерді таңдау;
5) рельефті суреттерді тану, сүреттеу, "оқу";
6) сөйлемдер мен бұындардың графикалық бейнелері;
7) сөйлемдегі сөздердің санын, сөздегі буындарды анықтау - оның графикалық бейнесімен сәйкестендіру;
8) буын кіші айтылым бірлігі ретінде;
9) сөйлем, сөз, буын, дауысты және дауыссыз дыбыстардың құрылымы -олардың графикалық бейнелері;
10) нүктелер комбинациясын оны құрайтын элементтерге (нүктелерге) бөлу;
11) табиғи заттарды қолдана отырып, заттық-тәжірибелік ойын әрекеті: жануарлар белгілейтін ойыншықтар, муляждар, рельефтер, ойыншықтар, қосымшалар;
12) олардың сипаттамасы;
13) әр түрлі жанрдағы шығармаларды олардың ерекшеліктері негізінде салыстыру;
14) шығарманың негізгі кейіпкерлерінің сипаттамасы.
нашар көретін білім алушыларда:
1) сұрақтар бойынша қайталау, объектілерді олардың белгілері бойынша салыстыру, заттарды топтастыру (артық затты алып тастау), заттарды олардың түр ұғымдары, атаулары бойынша жіктеу;

8) описание крупных, четких, неперегруженных деталями иллюстраций;
9) начальные представления о языке как составляющей целостной картины мира;
10) основные единицы речи (текст, предложение, слово);
11) звуковая сторона слышимой речи;
12) интонационная окраска предложений и маленьких текстов;
13) ситуации в диалоговой форме;
14) невербальные средства общения: интонация, поза, жесты, мимика;
15) нормы орфоэпии и правильное интонирование предложения;
16) нормы речевого этикета в ситуациях учебного и бытового общения (обращение с просьбой, благодарность, поздравление);
17) артикуляционные упражнения на развитие фонематического слуха и постановки дикции (скороговорки);
18) артикуляционные разминки;
19) звуковое строение слов и слогов;
20) классификация звуков на гласные и согласные (артикуляционный, акустический, функциональный аспекты);
21) классификация согласных по твҰрдости/мягкости и по звонкости/глухости;
22) деление слов на слоги;
23) ударные и безударные слоги;
24) слабая и сильная позиции для гласных и согласных звуков;
25) смыслоразличительная роль звука и ударения (за́мок - замо́к);
26) слушание текстов, рассказов;
27) выделение основной темы и мысли текста, пересказ прослушанного;
28) диалоги, участие в диалогах, формулирование вопросов-ответов, привлечение внимание слушателя.
"Чтение" у незрячих:
1) пересказ прослушанного по вопросам, сопоставление предметов по их признакам, группировка предметов (исключать лишний предмет), классификация кация предметов по их видовым понятиям, названиям;
2) соотносение слова и образа, пополнение словарного запаса, участие в беседе (по жизненным впечатлениям, по содержанию сказки);
3) пересказ прослушанного по вопросам;
4) подбор слов, характеризующие действия и признаки предметов;
5) "чтение" рельефных рисунков;
6) рельефные схемы предложений, слов с различной слоговой структурой;
7) определение количества слов в предложении, слогов в слове – соотнесение с графическими рельфными изображениями;
8) слог как минимальная произносительная единица;
9) схема предложения, слова, слога, гласных и согласных звуков - соотнесение с графическими рельфными изображениями;
10) мысленное расчленение комбинации точек на составляющие еҰ элементы (точки);
11) предметно-практическая игровая деятельность с использованием натуральных предметов: чучела, муляжи, барельефы, игрушки, аппликации;
12) их описание;
13) сравнение произведений разных жанров на основе их особенностей;
14) характеристика основных действующих лиц произведения.
чтение у слабовидящих:
1) пересказ прослушанного по вопросам, сопоставление предметов по их признакам, группировка предметов (исключать лишний предмет), классификация кация предметов по их видовым понятиям, названиям;

2) сөз бен бейнені салыстыру, сөздік қорын толықтыру, әңгімелесуге қатысу (өмірлік әсерлері бойынша, ертегінің мазмұны бойынша);
3) сұрақтар бойынша тыңдалғанды қайталау;
4) заттардың әрекеттері мен белгілерін сипаттайтын сөздерді таңдау;
5) заттық, сюжеттік суреттерді тану, сүреттеу, "оқу";
6) сөйлемдер мен бұындардың схемалары;
7) сөйлемдегі сөздердің санын, сөздегі буындарды анықтау - оның графикалық бейнесімен сәйкестендіру;
8) буын кіші айтылым бірлігі ретінде;
9) сөйлем, сөз, буын, дауысты және дауыссыз дыбыстардың құрылымы - олардың графикалық бейнелері;
10) табиғи заттарды қолдана отырып, заттық-тәжірибелік ойын әрекеті: жануарлар белгілейтін ойыншықтар, муляждар, рельефтер, ойыншықтар, қосымшалар;
11) әр түрлі жанрдағы шығармаларды олардың ерекшеліктері негізінде салыстыру;
12) шығарманың негізгі кейіпкерлерінің сипаттамасы.
"Жазылым"
көрмейтін білім алушыларда:
1) саусақтардың жанасуы мен ұсақ моторикасын, қолдың үйлестірілуі мен дәл қимыл-қозғалысын дамытуға арналған жаттығулар;
2) Л.Брайль аспабында жазу құрылғысымен, грифельмен танысу, қолдану ережелері;
3) парақ кеңістігінде, дәптерде бағдарлай білу;
4) заттарды түсі, пішіні, өлшемі бойынша танып, ажырата білу, оларды бедерлі суреттермен байланыстыру;
5) сенсорлық эталондармен өз бетінше жұмыс істей білу (түсі, пішіні, шамасы);
6) партада бағдарлай білуді дамыту (әрбір заттың өзінің тұрақты орны бар), бірінші оқу кітабында және оның беттерінде бағдарлай білу;
7) нүктелерден ою-өрнектерді тесу, алты нүктелі қалыптарды пайдалана отырып нүктелерді жазу;
8) алтынүктелі қалыпта бағдарлау, алтынүктелі қалыпта нүктелер комбинациясын жазу;
9) Брайль аспабындағы жолдар мен торлардың орналасуында бағдарлау, 1, 3, 4, 6 (бұрыштық) нүктелерді грифельмен таба білу;
10) 1, 3, 4, 6 (бұрыштық) нүктелерді рет-ретімен жазу, оларды дұрыс оқи білу;
11) нүктелерді белгілі бір ретпен нөмірлеудің тактильді-қозғалтқыш бейнелерін игеру: бастапқыда 1, 3, 4, 6 (бұрыштық нүктелер), олардың комбинациялары, содан кейін 2 және 5 нүктелердің орналасуы;
12) қалыптағы нүктелердің дұрыс орналасуы-алты нүкте;
нашар көретін білім алушыларда:
1) дәптермен танысу, парақпен танысу, графикалық жаттығуларды орындау;
2) сурет салу, штрихтау, дөңгелектеу;
3) заттарды трафарет бойынша жиектеу, бояу;
4) дәптерде жұмыс жолында бағдарлау, дәптердегі парақтың жоларалық кеңістігін түсіну (жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік және тік сызықтар);
5) жазуға дайындық (дұрыс қалып, жарықтандыру, дәптердің орналасуы және жазу кезінде қарындаш/қалам ұстай білу);

2) соотносение слова и образа, пополнение словарного запаса, участие в беседе (по жизненным впечатлениям, по содержанию сказки, рассказа);
3) пересказ прослушанного по вопросам;
4) подбор слов, характеризующие действия и признаки предметов;
5) описание одиночный изображений, сюжетных рисунков;
6) схемы предложений, слов с различной слоговой структурой;
7) определение количества слов в предложении, слогов в слове – соотнесение с графическими изображениями;
8) слог как минимальная произносительная единица;
9) схема предложения, слова, слога, гласных и согласных звуков - соотнесение с графическими изображениями;
10) предметно-практическая игровая деятельность с использованием натуральных предметов: муляжи, барельефы, игрушки, аппликации и из иллюстраций;
11) сравнение произведений разных жанров на основе их особенностей;
12) характеристика основных действующих лиц произведения.
"Письмо" у незрячих:
1) упражнения на развитие осязания и мелкой моторики пальцев, координации и точных движений руки;
2) знакомство с прибором для письма, грифелем Л. Брайля, правила их использования;
3) ориентировка в пространстве листа, в тетради;
4) умение узнавать и различать предметы по цвету, форме, величине, соотносить их с рельефными рисунками;
5) самостоятельно оперировать сенсорными эталонами (цвет, форма, величина);
6) развитие умения ориентировки на парте (каждая вещь имеет своҰ постоянное место), умение ориентировки в первой учебной книге и еҰ страницах;
7) накалывание орнаментов из точек, письмо точек, используя колодку-шеститочие;
8) ориентировка на колодке-шеститочии, написание комбинации точек на колодке-шеститочии;
9) ориентирование, в расположении строк и клеток в приборе Брайля, умение находить грифелем 1, 3, 4, 6 (угловые) точки;
10) написание последовательно 1, 3, 4, 6 (угловых) точек, умение их правильно прочитать;
11) освоение тактильно-двигательных образов нумерации точек в определенной последовательности: первоначально 1, 3, 4, 6 (угловых точек), их комбинаций, затем расположение точек 2 и 5;
12) правильное расположение точек в колодке-шеститочии;
письмо у слабовидящих:
1) знакомство с тетрадью, знакомство со страницей, выполнение графических упражнений;
2) рисование, штриховка, обводка;
3) обводка и раскраска предметов по трафарету;
4) ориентирование в тетради на рабочей строке, понимание межстрочного пространста (верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные и прямые линии) листа в тетради;
5) подготовка к письму (правильная осанка, освещение, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме);

6) жазу кезінде қолдың негізгі бағыттарымен танысу (жоғарыдан төмен, төменнен жоғары, солдан оңға, оңнан солға, дөңгелек қозғалыстар), сурет салу және жазу кезінде саусақтардың, қолдың, білектің, иықтың қозғалысын үйлестіру;
7) әр элементті жазу кезінде қозғалыс траекторияларын талдау;
8) элементтерді жазуға түсініктемелер;
9) әріптерді салу реттілігін түсіну;
10) әріптердің қозғалыс бейнелерін, олардың буындардағы, комбинациялардағы қосылу түрлерін игеру.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
32. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлімше ретін, төртінші сан - оқыту мақсатының реттік нөмірін білдіреді. 0.1.2.1 кодында "0" – сынып, "1.2." – бөлім және бөлімше, "1" – оқыту мақсатының реттік саны.
33. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Тыңдалым және айтылым" бөлімі:
1-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1.1. Сенсорлық және тәжірибелік біліктілігін байыту
0.1.1.1 екі қолмен затты тексеру;
0.1.1.2 заттарды дәйекті және белсенді түрде тексеру;
0.1.1.3 сезіну арқылы қабылдаудың барлық мүмкіндіктерін қолдану: саусақ, алақан, білек;
0.1.1.4 заттардың белгілерін құрылымы, температурасы, материалы бойынша ажырату;
0.1.15 қоршаған шындықтың дыбыстарын бөліп көрсету және ажырату;
0.1.1.6 дыбыстарды бағыты, күші, дыбысталу орны бойынша ажырату;
0.1.1.7 нысандарды пішіні, түсі, өлшемі бойынша ажырату және сипаттау;
0.1.1.8 заттарды сипаты бойынша тану;
0.1.1.9 заттарды атауы, өлшемі, пішіні және басқа да сипаттамалары бойынша топтастыру;
0.1.1.10 табиғи заттарды: тұлыптар, муляждар, барельефтер, ойыншықтар, аппликацияларды пайдалана отырып, заттық-тәжирибелік іс-әрекетті жүзеге асыру; өз қызметін түсіну
1.2. Сөйлеу тілінің негізгі бірліктерін түсіну (мәтін, сөйлем, сөз)
0.1.2.1 сөйлеу тілінің негізгі бірліктерін тану (мәтін, сөйлем, сөз);
0.1.2.2 мәтінді, сөйлемді, сөзді, дыбысты, екпінді ажырату;
0.1.2.3 ауызша және жазбаша сөйлеуді ажырату;
0.1.2.4 сөйлемнен жеке сөздерді бөлу;
0.1.2.5 сөйлемдегі сөздердің санын анықтау;
0.1.2.6 екпінді сөзге дұрыс қолдану
1.3. Тақырыпты және тыңдалған мәтіннің негізгі ойын анықтау
0.1.3.1 мәтінде кім/не туралы айтылғанын анықтау;
0.1.3.2 кейіпкерлердің іс-әрекеттері бағалау
1.4. Тыңдалған материалды қайталап айту
0.1.4.1 кеңестерге сүйене отырып тыңдалған материалды қайталап айту;
0.1.4.2 мұғалімнің қолдауымен деформацияланған сөйлемдерді қалпына келтіріңіз
1.5. Оқиғаларды болжау
0.1.5.1 мазмұнда тақырыпты бөлектеу, сюжетке рельфті сурет/иллюстрацияларды таңдау

6) знакомство с основными направлениями руки во время письма (сверху вниз, снизу вверх, слево направо, справо налево, круговые движения), координирование движения пальцев, кисти, предплечья, плеча при рисовании и письме;
7) разбор траекторий движения при письме каждого элемента;
8) комментарии к написанию элементов букв;
9) объяснение последовательности начертания элементов буквы;
10) освоение двигательных образов элементов букв.
Параграф 2. Система целей обучения
32. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 0.1.2.1 "0" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
33. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) Раздел "Слушание и говорение":
Таблица 1
Подраздел
Цели обучения
0 класс
1.1. Обогащение сенсорного и практического опыта
0.1.1.1 обследовать предмет двумя руками;
0.1.1.2 последовательно и активно обследовать предметы;
0.1.1.3 использовать весь арсенал осязательного восприятия: пальцевый, ладонный, кестевой;
0.1.1.4 различать признаки предметов по фактуре, температуре, материалу;
0.1.1.5 различать и описывать предметы по форме, цвету, величине;
0.1.1.6 различать звуки окружающей действительности;
0.1.1.7 выделять звуки по направлению, силе, локализации;
0.1.1.8 узнавать предметы по описанию;
0.1.1.9 группировать предметы по названию, размету, форме и другим характеристикам;
0.1.1.10 осуществлять предметно-практическую деятельность с использованием натуральных предметов: чучела, муляжи, барельефы, игрушки, аппликации; оречевлять собственную деятельность
1.2. Понимание основных единиц речи (текст, предложение, слово)
0.1.2.1 узнавать основные единицы речи (текст, предложение, слово;
0.1.2.2 различать текст, предложение, слово, звук, ударение;
0.1.2.3 различать устную и письменную речь;
0.1.2.4 выделять отдельные слова из предложения;
0.1.2.5 определять количество слов в предложении;
1.1.2.6 правильно использовать ударения в словах
1.3. Определение темы и основной мысли прослушанного
0.1.3.1 определять о ком/о чем говорится в тексте;
0.1.3.2 оценивать действия и поступки героев
1.4. Пересказывание прослушанного материала
0.1.4.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий с опорой на подсказки;
0.1.4.2 восстанавливать деформированные предложения с поддержкой учителя
1.5. Прогнозирование событий
0.1.5.1 выделять в содержании заголовок, подбирать рельефный рисунок/иллюстрации к рассказу

1.6. Тыңдаушылардың назарын аудару
0.1.6.1 сөйлеуде сөйлеу тілдік емес қарым-қатынас құралдары не үшін қолданылатынын білу (мимика, ым-ишара);
0.1.6.2 интонацияны не үшін сақтау керектігін білу: сөйлеуде баяндау, сұрау, лепті интонацияны дұрыс қолдану
1.7. Сөйлеу нормаларын сақтай отырып, қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу
0.1.7.1 сюжеттік сурет бойынша және/немесе мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, 12 сөзге дейінгі көлемде баяндау мәтінін құрастыру;
0.1.7.2 қарапайым диалогтарды құра білу
1.8. Бағалау пікірін білдіру
0.1.8.1 тыңдалған әңгімеге/ертегіге, оқиғаға/мультфильмге қатынасын айту, оны қарапайым сөйлемдермен негіздеу
1.9. Әңгіме құрастыру
0.1.9.1 мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып және/немесе жоспарға сүйене отырып, пәндік сурет бойынша 8-12 сөзге дейінгі көлемде сипаттау және баяндау әңгімелерін құрастыру
1.10. Сөздің дыбыстық түрінде бағдарлау
0.1.10.1 тілдік және тілдік емес дыбыстарды ажырату;
0.1.10.2 дыбыстарды сөзден бөлу,олардың санын анықтау;
0.1.10.3 дауысты/дауыссыз, екпінді/екпінсіз/, қатаң/ұяң дыбыстарды ажырату;
0.1.10.4 екпінді буынды анықтау;
0.1.10.5 сөздің, буынның дыбыстық сызбасын құрастыру
2) "Оқылым" бөлімі:
2-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаты
0-сынып
2.1. Сипап сезу қабылдауын және бағдарлануын дамыту (мақсат -5 көрмейтіндер үшін)
0.2.1.1 табиғи заттарды, муляждарды, ойыншықтарды ажырата білу, оларды түсі, пішіні, өлшемі бойынша тану;
0.2.1.2 иллюстрацияларда/ бедерлі суреттерде/ аппликацияларда бейнеленген заттарды тану;
0.2.1.3 партада, қағаз бетінде, кітапта бағдарлай білу;
0.2.1.4 дұрыс қалыпты ұстау, кітапты дұрыс қою;
0.2.1.5 алты нүктелі қалыпта бағдарлау;
0.2.1.6 алты нүктелі қалыптағы нүктелердің комбинациясын оқу
2.2. Сөйлеуді дамыту және нақтылау
0.2.2.1 заттарды олардың белгілері бойынша салыстыру, артық заттарды қоспағанда, заттарды топтастыру;
0.2.2.2 бедерлі сызбаларды/суреттерді "оқу", сөздер мен бейнелерді салыстыру;
0.2.2.3 заттардың әрекеттері мен белгілерін сипаттайтын сөздерді таңдау;
0.2.2.4 өмірлік әсерлер, ертегі, әңгіме бойынша әңгімеге қатысу;
0.2.2.5 тыңдалымды қойылған сұрақтар бойынша мазмұндау
2.3. Оқылған мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
0.2.3.1 мұғалімнің көмегімен мәтін тақырыбын анықтау
2.4. Мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау
0.2.4.1 сюжеттік бөлімдердің ретін анықтау және қайта құру;
0.2.4.2 мұғалімнің көмегімен баяндаудың басталуын, ортасын және соңын анықтау;
0.2.4.3 әңгімелеу мәтінді жалғастыру (мұғалім мәтіннің басталуын ұсынады);
0.2.4.4 мұғалімнің көмегімен деформацияланған мәтінді қалпына келтіру
2.5. Мәтіндегі лексикалық және синтаксистік бірліктердің рөлін түсіну

1.6. Привлечение внимания слушателей
0.1.6.1 использовать невербальные средства общения (мимика, жесты);
0.1.6.2 соблюдать интонацию: повествовательную, вопросительную, восклицательную
1.7. Участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм
0.1.7.1 составлять повествовательный текст в объеме до 8-12 слов по сюжетной картине и/или с опорой на вопросы учителя;
0.1.7.2 составлять простые диалоги
1.8. Высказывание оценочного суждения
0.1.8.1 высказывать отношение к прослушанному рассказу/сказке/событию/мультфильму обосновывать его простыми предложениями
1.9. Составление рассказа
0.1.9.1 составлять описательный и повествовательные рассказы в объеме до 8-12 слов по предметной картине с опорой на вопросы учителя и/или с опорой на план
1.10. Ориентирование в звуковой форме слова
0.1.10.1 выделять речевые и неречевые звуки;
0.1.10.2 выделять звуки в словах, определять их количество;
0.1.10.3 различать гласные/согласные, ударные/безударные, твердые/мягкие согласные звуки;
1.1.10.4 определять ударный слог;
0.1.10.5 составлять звуковую схему слога, слова
2) Раздел "Чтение":
Таблица 2
Подраздел
Цели обучения
0 класс
2.1. Развитие осязательного восприятия и ориентировки
0.2.1.1 различать натуральные предметы, муляжи, игрушки, узнавать их по цвету, форме, величине;
0.2.1.2 узнавать предметы, изображенные на иллюстрациях/рельефных;
0.2.1.3 ориентироваться на парте, на листе бумаги, книге;
0.2.1.4 держать правильную осанку, правильно класть книгу;
0.2.1.5 ориентироваться на колодке-шеститочия;
0.2.1.6 читать комбинации точек на колодке шеститочия
2.2. Развитие и конкретизация речи
0.2.2.1 сопоставлять предметы по их признакам, группировать предметы, исключая лишний;
0.2.2.2 "читать" рельефные рисунки/изображения, соотносить слова и образы;
0.2.2.3 подбирать слова, характеризующие действия и признаки предметов;
0.2.2.4 принимать участие в беседе по жизненным впечатлениям , сказке, рассказу;
0.2.2.5 пересказывать прослушанное по вопросам
2.3. Определение темы и основной мысли прочитанного текста
0.2.3.1 определять тему текста с помощью учителя
2.4. Определение структурных частей текста
0.2.4.1 определять и воссоздавать порядок сюжетной серии;
0.2.4.2 определять начало, середину и конец повествования с помощью учителя;
0.2.4.3 продолжать повествовательный текст (учитель предлагает начало текста);
0.2.4.4 восстанавливать деформированный текст с помощью учителя
2.5. Понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте

0.2.5.1 заттарды, олардың белгілері мен әрекеттерін білдіретін сөздерді атау және ажырату;
0.2.5.2 жалпылама мағынасы бар қарапайым сөздерді білу;
0.2.5.3 ең көп таралған антонимдерді атау (мұғалімнің көмегімен)
2.6. Сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау
0.2.6.1 сұраулы және бұйрық қаратпа сөздерін ажырату білу;
0.2.6.2 сөздік емес қарым-қатынас құралдарын қолдана отырып диалог құру: интонация, дене қимылы, ым-ишара, бет-әлпет
2.7. Мәтіндердің типтері мен жанрларын анықтау
0.2.7.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің поэтикалық және прозалық формаларын тану
2.8. Мәтіндерді салыстырмалы талдау
0.2.8.1 ертегілер, әңгімелер, өлеңдер, мақал-мәтелдер, жаңылтпаштар тыңдау және қайталау
3) "Жазылым" бөлімі:
3-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаты
0-сынып
3.1. Сипап сезу қабылдауы мен бағдарлауын дамыту (көзі көрмейтіндер үшін)
көрмейтіндер үшін:
0.3.1.1 саусақ ойындарын, саусақтардың жанасуын және ұсақ моторикасын дамытуға арналған жаттығуларды орындау, грифельмен жұмыс кезінде қолдың қимылын үйлестіру;
0.3.1.2 Брайль аспабында бағдарлау;
0.3.1.3 Брайль аспабындағы жолдар мен торлардың орналасуын білу;
0.3.1.4 аспапты ашу және жабу, қағазды салу және бекіту, Брайль грифелін ұстау, жазу кезінде дұрыс қалыпта отыру;
нашар көретіндер үшін:
0.3.1.1 саусақ ойындарын, саусақтардың жанасуы мен ұсақ моторикасын дамытуға арналған жаттығуларды орындау, жазу кезінде қолдың қимылын үйлестіру;
0.3.1.2 жазу дәптерін дұрыс қоя білу, жазу кезінде қалам ұстау
3.2. Мәтін құру
0.3.2.1 берілген тақырып бойынша 2-3 сөзден қарапайым сөйлемдер құрыңыз, заттарды, әрекеттерді, белгілерді, сызбаларды, тірек сөздерді қолдану
3.3. Жазудың графикалық нормаларын сақтау
көрмейтіндер үшін:
0.3.3.1 грифельмен бұрыштық нүктелерді тауып белгілі бір ретпен жазу: 1-нүкте; содан кейін 3-нүкте, 1,3-нүктелердің комбинациясы; содан кейін 4-нүкте және 1,3,4-нүктелердің комбинациясы; 6-нүкте;
0.3.3.2 бұрыштық нүктелермен әртүрлі комбинацияларды көшіріп жазу және айту арқылы жазу;
0.3.3.3 1,2 және 2 нүктелерін бөлек жаза білу; 4,5 және 5 нүктелерін бөлек жаза білу;
0.3.3.4 нүктелердің комбинацияларын дұрыс жазу;
нашар көретіндер үшін:
0.3.3.1 жұмыс жолы мен жоларалық кеңістікті ажырату;
0.3.3.2 әріптердің негізгі элементтерін және олардың реттілігін үлгі бойынша дөңгелектеу, жазу;
0.3.3.3 бас әріп (бас әріп) және кіші әріп элементтерін және олардың қосындыларын үлгі бойынша үзіліссіз жалғауды қолдана отырып жазу
3.4. Жұмыстағы қателерді табу және түзету
0.3.4.1 нүктелердің орналасуын, комбинациясын (көрмейтіндер); әріптер элементтерін (нашар көретін) тексеру
34. Осы оқу бағдарламасы қосымшаға сәйкес бастауыш білім беру деңгейінің 0-сыныбындағы (қазақ тілінде оқыту) көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған "Әліппе", "Ана тілі" пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.

0.2.5.1 называть и различать слова, обозначающие предметы, их признаки и действия;
0.2.5.2 использовать простые слова с обобщающим значением;
0.2.5.3 называть наиболее распространенные антонимы (с помощью учителя)
2.6. Формулирование вопросов и ответов
0.2.6.1 различать побудительные и вопросительные обращения;
0.2.6.2 составлять диалоги, используя невербальные средства общения: интонация, поза, жесты, мимику
2.7. Определение типов и жанров текстов
0.2.7.1 распознавать поэтические и прозаические формы текста с помощью учителя
2.8. Сравнительный анализ текстов
0.2.8.1 слушать и пересказывать сказки, рассказы, стихотворения, пословицы, скороговорки
3) Раздел "Письмо":
Таблица 3
Подраздел
Цели обучения
0 класс
3.1. Развитие осязательного восприятия и ориентировки
для незрячих:
0.3.1.1 выполнять пальчиковые игры, упражнения на развитие осязания и мелкой моторики пальцев, координировать движения руки при работе с грифелем;
0.3.1.2 ориентироваться в приборе Брайля;
0.3.1.3 знать расположение строк и клеток на приборе Брайля;
0.3.1.4 уметь открывать и закрывать прибор, вкладывать и закреплять бумагу, держать брайлевский грифель занимать правильную позу при письме;
для слабовидящих:
0.3.1.1 выполнять пальчиковые игры, упражнения на развитие осязания и мелкой моторики пальцев, координировать движения руки при письме;
0.3.1.2 уметь правильно класть тетрадь, держать ручку при письме
3.2. Создание текста
0.3.2.1 составлять схемы простых предложений из 3-4 слов на заданную тему, используя предметы, действия, знаки, опорные слова
3.3. Соблюдение графических норм письма
для незрячих:
0.3.3.1 находить грифелем и писать угловые точки в определенной последовательности: точку 1; затем точку 3, сочетания точек 1,3; затем точку 4 и сочетания точек 1,3,4; точку 6;
0.3.3.2 списывать и писать под диктовку различные комбинации с угловыми точками;
0.3.3.3 уметь писать точки 1,2 и отдельно 2; точки 4,5 и отдельно 5;
0.3.3.4 правильно писать сочетания точек;
для слабовидящих:
0.3.3.1 различать рабочую строку и межстрочное пространство;
0.3.3.2 обводить, писать основные элементы букв и их чередования по образцу;
0.3.3.3 писать элементы прописных (заглавных) и строчных букв и их соединений по образцу, используя безотрывное соединение
3.4. Нахождение и исправление ошибок в работе
0.3.4.1 проверять расположение, комбинации точек (незрячие); элементов букв (слабовидящие)
34. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Әліппе", "Ана тілі" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения) согласно приложению.

2) барлық оқу мақсаттарын концентрлік тәсілмен іске асыру ұсынылады: әрбір мақсат келесі тоқсанда кеңейтілген және күрделенген сөйлеу материалында тереңдете отырып қайталанады.
бұйрығына
59-қосымша
Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 1 - сыныптары үшін "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бағдарламаның мақсаты – көру қабілеті бұзылған балалардың білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, лексикалық тақырыптарды зерттеу негізінде тыңдау, сөйлеу, оқу және жазу дағдыларын игеру үрдісінде функционалды сауатты тұлғаны қалыптастыру.
3. Бағдарламаның міндеттері:
1) сезімдік тәжірибені байыту; көріп қабылдау, сипап сезу, есту, қалдық көру арқылы қабылдаудың барлық мүмкіндіктерін қолдануға үйрету; талдаушы бақылау дағдыларын дамыту;
2) ақпаратты талдау, салыстыру, жинақтау, жүйелеу біліктіліктерін дамыту;
3) фонематикалық естуді дамыту; дыбыстық талдау және синтез дағдыларын жетілдіру;
4) лексикалық тақырыптар негізінде сөздік қорын кеңейту және дәйектеу; диалог және монолог түрінде сөйлеуді жетілдіру;
5) оқулық мәтіндердің орфоэпиялық оқуды меңгерту;
6) көру қабілеті бұзылған оқушыларда мәтінді мақсатты түрде түсіну, оқуға және кітапқа деген қызығушылықты арттыру арқылы оқу қызметін қалыптастыру;
7) жазу дағдыларын қалыптастыру: көрмейтіндерге - Брайльдің рельефті-нүктелі жазуымен; нашар көретіндерге –дәстүрлі жазуды (көлбеу емес) меңгерту;
8) коммуникативтік мақсаттарға сәйкес қарым-қатынас дағдыларын дамыту: топтағы қарым-қатынас, диалогқа қатысу, сахналау, рөлдік ойындар, сөйлеу этикетінің сөздерін қолдану;

2) данный долгосрочный план носит рекомендательный характер, учитель сам в зависимости от темпа усвоения материала обучающимися может вносить изменения по собственному усмотрению;
3) все учебные цели рекомендуется реализовывать концентрическим способом: повторять с последующим углублением в каждой последующей четверти на расширенном и усложненном речевом материале.
Приложение 59 к приказу/
Типовая учебная программа по учебному предмету "Әліппе", Ана тілі" для незрячих и слабовидящих обучающихся 1 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Әліппе", Ана тілі" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель Программы – формирование функционально грамотной личности в процессе освоения навыков слушания, говорения, чтения и письма на основе изучения лексических тем, формирования элементарных грамматических представлений, с учетом образовательных потребностей детей с нарушениями зрения.
3. Задачи Программы:
1) обогащать чувственный опыт; учить использовать весь арсенал осязательного, слухового, остаточного зрительного восприятия; развитие навыков анализирующего наблюдения;
2) развивать умение анализировать, сравнивать, обобщать, систематизировать информацию;
3) расширять и уточнять словарный запас на основе лексических тем; совершенствование диалогической и монологической речи;
4) развивать фонематический слух; совершенствовать навыки звукового анализа и синтеза;
5) формировать правильное, плавное слоговое чтение на материале текстов учебника; освоение орфографического и орфоэпического чтения;
6) формировать у обучающихся с нарушением зрения читательскую деятельность через умение целенаправленно осмысливать текст, воспитывать интерес к чтению и книге;
7) формировать навыки письма: у незрячих - рельефно-точечным шрифтом Брайля; у слабовидящих – плоскопечатное прямое письмо (не наклонное);
8) развивать навыки общения в соответствии с коммуникативными целями: общение в группе, участие в диалоге, инсценирование, ролевые игры, использование слов речевого этикета;

9) оқу қызметіне, оқытылатын тілге деген қызығушылық пен сүйіспеншілікті дамыту;
10) қойылған міндет пен оны жүзеге асыру шарттарына сәйкес өзінің оқу іс-әрекеттерін жоспарлау, бақылау және бағалау білктілігін қалыптастыру;
11) оқу қызметінің сәттілік/сәтсіздік себептерін түсіну қабілетін қалыптастыру.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) сенсорлық саласын дамыту: сипап сезу, есту арқылы қабылдауын, қалдық көру қабілетін;
2) қолды рельефті-нүктелік қаріппен жазуға және оқуға дайындау, шағын кеңістікте бағдарлау дағдыларын дамыту;
3) сөйлеу вербализмінің алдын алу.
2-тарау. Оқу үрдісін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Әліппені оқытудың әлеуметтік бейімделу бағыты, белсенді, коммуникативті, сараланған, құндылыққа бағытталған түзете-дамыту тәсілдері негізінде және оқу материалы концентрикалық түрде орналасуымен жүзеге асырылады.
6. Оқу материалының концентрикалық түрде орналасуы мазмұнының үнемі қайталану негізінде тереңдетіліп күрделеніп көрініс табады.
7. Оқытудың әлеуметтік бейімделу тәсілі жеке тұлғаның әлеуметтік бейімсіздігін жеңуді немесе азайтуды көздейді, білім алушылардың әлеуметтік өмірге қатысу үшін қажетті мінез-құлық нормалары мен өмірлік дағдыларды игеру бойынша арнайы жұмыс көзделеді.
8. Іс-әрекеттік оқыту тәсілі оқу үрдісі барысында заттық- тәжірибелік, ойындық іс-әрекеттерін кең түрде қолдануды, сезімдік тәжірибесін дамытуды және молайтуды қарастырады; алгоритмдік ұсынымдарды қолдана отырып оқытудың кезеңдік сипатын қамтамасыз етеді, ал бұлар өз кезегінде жоғарғы психикалық функцияларының сенсомоторлық негізін дамытып, білім алушылардың өмірлік тәжірибесінің жеткіліксіздігінің орнын толтыруға, пән бойынша білімдерді, біліктіліктерді және дағдыларды меңгеруге көмектеседі.
9. Коммуникативтік тәсіл – жұппен, топта тілдік қарым-қатынас барысында ақпарат алмасу, білім, біліктілік және дағдыларымен алмасу; тіл арқылы қатынас жасау қабілеттілігі оқытудың нәтижесі болып табылады.
10. Жеке және саралап оқыту тәсілі білім алушылардың ерекше білімдік қажеттіліктерінің ескерілуін болжайды, және соған орай оларды келесі топтарға бөледі:
1) көзі көрмейтін (толық көрмейтін);
2) көзі көрмейтін – көру сезімінің толық болмауы, жарық сезуі немесе қалдық көруі бар (жақсы көретін көзінде 0,04-ке дейін түзетумен);
3) жарық қабылдағыштық қасиеті бар;
4) жақсы көретін көзінде 0,04 және одан төмен қалдықты көруі бар және одан төмен ауыстырылатын түзетумен;
5) оптикалық түзету жағдайында жақсы көретін көзінде 0,05-0,4 көру өткірлігімен.
Алғашқы төрт топтың білім алушылары – сабақ кезінде оқу материалын тактильдік-есту тәсілі бойынша қабылдайды, Брайль жүйесі бойынша бедерлі-нүктелі қаріппен оқып, жазады, бұл топтың оқу үрдісі көбінесе сезу және есту арқылы жүзеге асырылады. Бесінші топтағы балалар нашар көретіндерге жатады. Олар регламенттенген және жеңілдетілген көру жүктемесінің сақталуын, бұзылған көру қабілетін қорғау және рационалды пайдалану бойынша іс-шараларын, ірі қаріптегі арнайы оқулықтарды, техникалық және оптикалық құралдар жүйесін (ортоскопиялық аспаптар, жолақты лупалар) қажет етеді. Сонымен қатар көзін оптикалық әйнекпен түзеткенде көру өткірлігі 0,2 ден жоғары нашар көретін білім алушылар – қолайлы жағдайда көру арқылы емін-еркін оқиды, жазады, заттарды, шынайы өмірдің құбылыстары мен үрдісін қабылдайды, кеңістікте көру арқылы бағдарлай алады, оқыту кезінде арнайы көрнекілікті, оқытудың қосымша техникалық құралдарын қолдану, қорғау-гигиеналық талаптарды сақтауды қажет етеді.

9) развивать интерес и любовь к изучаемому языку;
10) формировать умение планировать, контролировать и оценивать собственные учебные действия в соответствии с поставленной задачей и условиями ее реализации;
11) формировать умение понимать причины успеха/неуспеха учебной деятельности.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развитие сенсорной сферы: осязания, слухового восприятия, остаточного зрения;
2) подготовка руки к письму и чтению рельефно-точечным шрифтом, развитие ориентировки в малом пространстве;
3) предупреждение вербализма речи.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Обучение грамоте осуществляется на основе концентрического расположения учебного материала, принципов социально-адаптирующей направленности обучения, деятельностного, коммуникативного, дифференцированного, ценностно-ориентированного коррекционно-развивающего подходов.
6. Концентричность расположения учебного материала предполагает постоянное повторение, с дальнейшим расширением и усложнением содержания, углублением и конкретизацией отдельных его элементов.
7. Социально-адаптирующая направленность обучения предполагает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности, предусматривается специальная работа по освоению обучающимися необходимых для участия в социальной жизни норм поведения и жизненных навыков.
8. Принцип деятельностного обучения подразумевает широкое использование предметной, практической, игровой деятельности в процессе обучения; развитие и обогащение чувственного опыта, обеспечение поэтапного характера обучения с применением алгоритмических предписаний, что позволяет развивать сенсомоторную основу высших психических функций, компенсировать недостаточность жизненного опыта обучающихся c нарушением зрения, овладевать знаниями, умениями и навыками по предмету.
9. Коммуникативный подход в обучении – передача и сообщение информации, обмен знаниями, умениями и навыками в процессе речевого взаимодействия в паре, в группе; результатом обучения является способность осуществлять общение посредством языка.
10. Дифференцированный подход подразумевает дифференциацию учебного процесса для различных групп, обучающихся:
1) незрячие (абсолютная слепота);
2) незрячие – с полным отсутствием зрительных ощущений, со светоощущением или остаточным зрением (до 0,04 на лучше видящем глазу с коррекцией);
3) со светоощущением;
4) с остаточным зрением на лучше видящем глазу 0,04 и ниже с переносимой коррекцией;
5) с остротой зрения 0,05-0,4 на лучше видящем глазу в условиях оптической коррекции.
Первые четыре подгруппы (тотально незрячие и с остаточным зрением - обучающиеся с остротой зрения в пределах от 0 до 0,04 с коррекцией очками на лучшем видящем глазу) во время занятий пользуются тактильно-слуховым способом восприятия учебного материала, читают и пишут рельефно-точечным способом по системе Брайля. Пятая подгруппа - слабовидящие обучающиеся с остротой зрения от 0,05 до 0,4 с коррекцией очками на лучшем видящем глазу - нуждаются в соблюдении регламентированной облегченной зрительной нагрузки, мероприятиях по охране и рациональному использованию неполноценного зрения, применении учебников укрупненным шрифтом, системы специальных наглядных, технических и оптических средств (накладные ортоскопические, строчные лупы). Обучающиеся с остротой зрения от 0,2 и выше с коррекцией оптическими очками – при наличии определенных условий свободно читают и пишут с помощью зрения, зрительно воспринимают предметы, явления и процессы действительности, зрительно ориентируются в пространстве; при обучении необходимо применение специальной наглядности, дополнительных технических средств обучения, соблюдение охранно-гигиенических требований.

2) ұқсас белгілер мен әріптердің дифференциациясы: бір-бірінен сәл өзгеше Н, Ң, Ы, І, Ұ, Ү;
3) тікелей және көлбеу жазуды араластыру, бұл біршама ретсіздікті, өз жазуын тануда қиындық тудырады;
4) көру қабілеті нашар балаларда көріп бақылау деңгейнің төмен деңгейі.
18. Көрмейтіндердің жазуы мен оқуы үрдісінің ерекшелігі сауат ашуға үйретуде арнайы әдістемелік тәсілдерді қолдануды талап етеді: дайындық кезеңінің болуы, алтынүктелі қалыпта алдын-ала жұмыс жасау, кіші кеңістікте, Брайль аспабында бағдарлауға үйрету: грифельмен бұрыштық нүктелерді табу жаттығулары, оларды дұрыс оқу, нүктелерді орналастырудың тактильді-қимылдық бейнесін игеру.
19. Тыңдау және сөйлеу тапсырмаларының реттілігі және мысалдары:
1) артикуляциялық жаттығулар;
2) сөздерді дыбыстық талдау;
3) сөйлеуді қабылдау, сөйлеу ағынынан тілдік бірліктерді бөлу (сөйлем, сөз, буын, дыбыс), сөйлемді, сөздің дыбыстық құрамын, буынды модельдеу;
4) қойылған мақсатқа сәйкес тыңдалған мәтіннен ақпаратты анықтау, мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру;
5) диалог құру, әңгімелесушінің көзқарасын қабылдау; сұрақтарды қою және тыңдалған /оқылған мәтін негізінде жауаптарды тұжырымдау;
6) бедерлі кескіндермен/суреттермен танысу, олар бойынша, жеке әсерлері бойынша, тыңдалғанға ұқсас әңгімелер құрастыру;
7) сөздің мағынасын бақылау (мағынасы жақын және қарама-қарсы сөздер, көп мағыналы сөздер);
8) "зат" және "сөз" ұғымдарының аражігін ажырату: сөз заттың атауы ретінде; заттардың белгілерін білдіретін сөздер; іс-әрекеттерді білдіретін сөздер;
9) таныс тақырыптар бойынша пікірлер құрастыру;
10) таныс әңгімелер мен ертегілерді қайталау; өлеңдерді, мақал-мәтелдерді, жаңылтпаштарды жатқа оқу;
11) түрлі жанрлардың ерекшеліктерін бөліп көрсету; шығарманың тақырыбын, басты ойын айқындау;
12) көркем және көркем емес мәтіндерді мәнерлеп қайталау, оқылғанның мазмұнына көзқарас білдіру (ұнайды/ұнамайды, өйткені...).
20. Көрмейтін оқушыларда оқу және жазу дағдыларын қалыптастыру бойынша тапсырмалардың реттілігі және мысалдары:
1) алтынүктелі қалыпта бағдарлау, нүктелерді жазу, алтынүктелі қалыпта нүктелердің комбинациясын жазу;
2) жазуға дайындық: Брайль аспабының дұрыс тұруы, тұру және жазу кезінде грифельді ұстай білуі, Брайль аспабында бағдарлай алу біліктілігі н қалыптастыру (Брайль аспабын жоғарыдан төмен қарай дұрыс тексеру, жұмыс жолы, тор, бос орын, төрт штифті табу, қағазды бастапқы және қайта пайдалану кезінде дұрыс салу біліктілігі );

2) дифференциацией похожих знаков и букв, незначительно отличающихся друг от друга: Н, Ң, Ы, І, Ұ, Ү;
3) смешением прямого и наклонного письма, что создает несколько хаотичное изображение, вызывает трудности узнавания собственного письма;
4) низким уровнем зрительного контроля у слабовидящих.
18. Специфичность процесса письма и чтения незрячих требует использования специальных методических приемов при обучении грамоте: наличие подготовительного этапа, предварительная работа на колодке-шеститочия, ориентировка в малом пространстве, ориентирование на приборе Брайля, тренировка в нахождении грифелем угловых точек, умение их правильно прочитать, освоение тактильно-двигательных образов комбинации точек.
19. Последовательность и примеры заданий по слушанию и говорению:
1) артикуляционные разминки;
2) звуковой анализ слов;
3) восприятие речи выделение из речевого потока языковых единиц (предложение, слово, слог, звук), моделирование предложения, звукового состава слова, слога;
4) выявление из прослушанного текста информации в соответствии с поставленной целью, ответы на вопросы по тексту;
5) составление диалога, принятие точки зрения собеседника; постановка вопросов и формулирование ответов на основе прослушанного/прочитанного текста;
6) знакомство с рельефными изображениями/рисунками, составление рассказов по ним, по личным впечатлениям, по аналогии с прослушанным;
7) наблюдение над значением слова (слова, близкие и противоположные по смыслу, многозначные слова);
8) разграничение понятий: "предмет" и "слово": слово как название предмета; слова, обозначающие признаки предметов; слова, обозначающие действия;
9) составление высказываний на знакомые темы;
10) пересказ знакомых историй, сказок; чтение наизусть стихотворений, пословиц, скороговорок;
11) выделение особенностей различных жанров; определение темы, главной мысли произведения;
12) выразительное пересказывание художественных и нехудожественных текстов, высказывание отношения к содержанию прочитанного (нравится/не нравится, потому что…).
20. Последовательность и примеры заданий по формированию навыков чтения и письма у незрячих школьников:
1) ориентировка на колодке-шеститочия, написание точек, комбинации точек на колодке-шеститочия;
2) подготовка к письму: правильная посадка, положение прибора Брайля и умение держать грифель при письме, умение ориентироваться в приборе Брайля (правильное обследование прибора Брайля сверху вниз, рабочая строка, клетка, пробел, нахождение четырех штифтов, умение правильно закладывать бумагу первично и при повторном использовании);

3) 1, 3, 4, 6 (бұрыштық) нүктелерді жазу және оқу, оларды дұрыс оқу, дұрыс жазу және нүктелер комбинациясын оқу біліктілігі (Брайль нүктелері бір уақытта зерттелмейді, керісінше уақыт өте келе нүктелер комбинациясын міндетті түрде бекіте отырып);
4) 2 және 5 нүктелерін жазу және оқу: қабылдауды жеңілдету үшін бастапқыда олар жоғарғы нүктемен бірге ұсынылады, мысалы, 1, 2, содан кейін бөлек 2; 4, 5 үйлесімі, содан кейін бөлек 5;
5) әрбір зерттелетін дыбыс пен әріптің дыбыстық және дыбыстық-әріптік талдауын жүргізу; сызбалардың көмегімен сөздің, буынның дыбыстық құрамын модельдеу;
6) әріптердің тактильді-қозғалыс бейнелерін (рельефті-нүктелі жазу нүктелерінің комбинациясын) – алдымен алтынүктелі қалыпта, содан кейін Брайль аспабында меңгеру;
7) әріптер элементтерінің жазылуы, әріптер, буындар хаты, Брайль қарпімен айналы әріптерді ажыратуға үйрету, мысалы С және Ш, Т және Ю;
8) сөйлемдегі сөздерді бөлек жазу (1-сыныпта екі бос орын қалдыруды үйрету); жазылуы айтылымға сәйкес келмейтін сөздерді айту арқылы жазу; сөз тіркестерін, сөйлемдерді көшіру;
9) тұтас сөздерді, сөз тіркестерін оқуға ауыса отырып, әр түрлі құрылымдағы сөздерді буындап оқуға үйрету;
10) тыныс белгілері ережелерін ескере отырып, сөйлемдерді жазу және оқу: сөйлем соңындағы нүкте, леп белгісі, сұрақ белгісі.
11) екпінді сақтай отырып (баяндау, леп, сұраулы екпінді), мұғалімнің сұрақтары бойынша мәтіндерден шағын үзінділерді іріктеп оқуды үйрету;
12) мәтінді өз бетінше оқу кезінде оның мазмұнын түсіну; баяндау сипатындағы деформацияланған мәтінді оқу;
13) бас әріптің мағынасын, сөйлемнің басында, есімнің атауында, қалалардың, өзендердің атауында және т.б.жағдайда қалай қолданылатынын түсіну. Көрмейтін оқушылар үшін бас әріпті қолданудың маңызы ерекше: ол теориялық тұрғыдан екінші немесе үшінші тоқсанда ұсынылады; Брайль қарпімен оқу және жазу кезінде көрмейтін оқушылар бас әріп белгісін (4, 5 нүкте) пайдаланбайды, өйткені тактильді қабылдау кезінде көптеген қосымша белгілер шатасуға және материалды ретсіз меңгеруге әкеледі, мысалы, көрмейтін бірінші сынып оқушысына мысалдағы жазылғанды меңгеру өте қиын: Тоқтар Серіков Алматы қ. тұрады;
14) Брайль бойынша тасымалдау ережелерін сақтай отырып, сөздерді дауыссыздардың тоғысуынсыз буындар бойынша тасымалдау;
15) дұрыс жазу ережелерімен танысу және оларды практикада қолдану: қосарлы дауысты дыбыстарды Я (Й+А), Ю (Й+У), Ң (Й+О) жазу, жуан, жіңішке дауысты дыбыстарды белгілеу (А-Ә, О-Ө, Ұ-Ү, Ы-І); сөздерді бөлек жазу; сөйлем соңындағы тыныс белгілері; сөздердегі Ш, Ч, Щ, Ц дыбыстарды дұрыс жазу; сөздердегі Ь жіңішке және Ъ жуан белгінің дұрыс жазылуы; сөздің соңында ұяң және қатаң дауыссыз дыбыстардың дұрыс жазылуы;

3) написание и чтение 1, 3, 4, 6 (угловых) точек, умение их правильно прочитать, правильно писать и читать комбинации точек (брайлевские точки изучаются не одновременно, а последовательно во времени с обязательным закреплением комбинации точек);
4) написание и чтение точек 2 и 5: для облегчения восприятия первоначально они предлагаются в сочетании верхней точкой, например, сочетание 1, 2, затем отдельно 2; сочетание 4, 5, затем отдельно 5;
5) проведение звукового и звуко-буквенного анализа каждого изучаемого звука и буквы; моделирование звукового состава слова, слога с помощью схем;
6) освоение тактильно-двигательных образов букв (комбинация точек рельефно-точечного письма) – первоначально на колодке шеститочия, затем на приборе Брайля;
7) письмо элементов букв, письмо букв, слогов, тренировка на различение зеркальных букв шрифтом Брайля, например, С и Ш, Т и Ю;
8) раздельное написание слов в предложении (на протяжении всего 1 класса учить оставлять два пробела); письмо под диктовку слов, написание которых не расходится с произношением; списывание словосочетаний, предложений;
9) обучение плавному слоговому чтению слов различной структуры с переходом на чтение целыми словами, словосочетаний;
10) письмо и чтение предложений с учетом правил пунктуации: точка, восклицательный, вопросительный знаки в конце предложения.
11) обучение выборочному чтению небольших отрывков из текстов по вопросам учителя, с соблюдением интонации (повествование, восклицание, вопросительная интонация);
12) понимание содержания текста при его самостоятельном чтении; чтение и исправление деформированного текста повествовательного характера;
13) значение заглавной буквы, понимание того, как употребляется заглавная буква в начале предложения, в названии имен собственных, в названии городов, рек. Для незрячих обучающихся значение употребления заглавной буквы специфично: дается теоретически примерно в второй-третьей четверти; при чтении и написании шрифтом Брайля незрячие учащиеся не используют знак заглавной буквы (4, 5 точки), так как при тактильном восприятии большое количество дополнительных знаков часто приводит к путанице и хаотичному усвоению материала, например, незрячему первокласснику, очень трудно усвоить написанное: Токтар Сериков живет в г. Алматы;
14) перенос слов по слогам без стечения согласных, с соблюдением правил переноса по Брайлю;
15) ознакомление с правилами правописания и применение их на практике: правописание гласных звуков Я (И+А), Ю (И+У), Ң (И+О), отмечать различие звуков (А-Ә, О-Ө, Ұ-Ү, Ы-І); слова писать раздельно; знаки препинания после предложения; правописание звуков Ш, Ч, Щ, Ц; правописание знаков Ь, Ъ; правописание мягких и твердых звуков в конце слова;

16) көркем және көркем емес мәтіндерді мәнерлеп оқу, рөлдер бойынша оқу, оқылған мазмұнға қатысты пікір білдіру (ұнайды/ұнамайды, өйткені...).
21. Нашар көретіндерде оқу және жазу дағдыларын қалыптастыру бойынша тапсырмалардың реттілігі және мысалдары:
1) оқулықпен, жұмыс дәптерімен, жазбалармен танысу, парақпен танысу;
2) жұмыс жолындағы дәптерде бағдарлау, дәптердегі парақтың жоларалық кеңістігін түсіну (жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік және түзу сызықтар);
3) графикалық жаттығуларды орындау; сурет салу, штрихтау, айналдырып белгілеу; заттарды трафарет бойынша айналдырып белгілеу, бояу; жазуға дайындау (денені дұрыс ұстау, жарықтандыру, дәптердің орналасуы және жазу кезінде қарындаш/қалам ұстай білу);
4) жазу кезінде қолдың негізгі бағыттарын игеру (жоғарыдан төмен, төменнен жоғары, солдан оңға, оңнан солға, айналмалы қозғалыстар), сурет салу және жазу кезінде саусақтардың, қолдың, білектің, иықтың қозғалысын үйлестіру; әр элементті жазу кезінде қозғалыс траекторияларын талдау; элементтерді жазуға түсініктемелер;
5) әріптерді жазу реттілігін түсіндіру; әріптердің көзбен көру-қимыл бейнелерін, олардың буындардағы, тіркестердегі қосылыстарының түрлерін меңгеру; жазудағы ұқсас әріптерді ажыратуға үйрету, мысалы, Н және Ң; тұтас сөздерді, сөз тіркестерін оқуға ауыса отырып, әр түрлі құрылымдағы сөздерді бірқалыпты буындық оқуға үйрету;
6) тыныс белгілері ережелерін ескере отырып, сөйлемдерді жазу және оқу: сөйлем соңындағы нүкте, леп белгісі, сұрақ белгісі.
7) екпінді сақтай отырып (баяндау, леп, сұраулы екпінді), мұғалімнің сұрақтары бойынша мәтіндерден шағын үзінділерді іріктеп оқуды үйрету;
8) сөздің мағынасын бақылау (мағынасы жақын және қарама-қарсы сөздер, көп мағыналы сөздер);
9) мәтінді өз бетінше оқу кезінде оның мазмұнын түсіну; баяндау сипатындағы деформацияланған мәтінді оқу;
10) бас әріптің мағынасы, сөйлемнің басында, жалқы есімнің атауында, қалалардың, өзендердің атауында және т.б. бас әріптің қалай қолданылатынын түсіну;
11) тасымалдау ережелерін сақтай отырып, сөздерді дауыссыздардың тоғысуынсыз буындар бойынша тасымалдау;
12) дұрыс жазу ережелерімен танысу және оларды практикада қолдану:қосарлы дауысты дыбыстарды Я (Й+А), Ю (Й+У), Ң (Й+О) жазу, жуан, жіңішке дауысты дыбыстарды белгілеу (А-Ә, О-Ө, Ұ-Ү, Ы-І); сөздерді бөлек жазу; сөйлем соңындағы тыныс белгілері; сөздердегі Ш, Ч, Щ, Ц дыбыстарды дұрыс жазу; сөздердегі Ь жіңішке және Ъ жуан белгінің дұрыс жазылуы; сөздің соңында ұяң және қатаң дауыссыз дыбыстардың дұрыс жазылуы;
13) көркем және көркем емес мәтіндерді мәнерлеп оқу, рөлдер бойынша оқу, оқылған мазмұнға қатысты пікір білдіру (ұнайды/ұнамайды, өйткені...).

16) выразительное чтение художественных и нехудожественных текстов, чтение по ролям, высказывание отношения к содержанию прочитанного (нравится/не нравится, потому что…).
21. Последовательность и примеры заданий по формированию навыков чтения и письма у слабовидящих:
1) знакомство с учебником, рабочей тетрадью, прописями, знакомство со страницей;
2) ориентирование в тетради на рабочей строке, понимание межстрочного пространста (верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные и прямые линии) листа в тетради;
3) выполнение графических упражнений; рисование, штриховка, обводка; обводка и раскраска изображений предметов по трафарету; подготовка к письму (правильная осанка, освещение, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме);
4) освоение основных направлений движения руки во время письма (сверху вниз, снизу вверх, слево направо, справо налево, круговые движения), координирование движения пальцев, кисти, предплечья, плеча при рисовании и письме; разбор траекторий движения при письме каждого элемента; комментарии к написанию элементов;
5) объяснение последовательности начертания буквы; освоение зрительно-двигательных образов букв, видов их соединений в слогах, сочетаниях; тренировка на различение схожих в написании букв, например, Н и Ң;
6) письмо и чтение предложений с учетом правил пунктуации: точка, восклицательный, вопросительный знаки в конце предложения;
7) обучение выборочному чтению небольших отрывков из текстов по вопросам учителя, с соблюдением интонации (повествование, восклицание, вопросительная интонация);
8) наблюдение над значением слова (слова, близкие и противоположные по смыслу, многозначные слова);
9) понимание содержания текста при его самостоятельном чтении; чтение деформированного текста повествовательного характера;
10) значение заглавной буквы, понимание того как употребляется заглавная буква в начале предложения, в названии имен собственных, в названии городов, рек и проч.;
11) перенос слов по слогам без стечения согласных, с соблюдением правил переноса;
12) ознакомление с правилами правописания и применение их на практике: правописание гласных звуков Я (И+А), Ю (И+У), Ң (И+О), отмечать различие звуков (А-Ә, О-Ө, Ұ-Ү, Ы-І); слова писать раздельно; знаки препинания после предложения; правописание звуков Ш, Ч, Щ, Ц; правописание знаков Ь, Ъ; правописание мягких и твердых звуков в конце слова;
13) выразительное чтение художественных и нехудожественных текстов, чтение по ролям, высказывание отношения к содержанию прочитанного (нравится/не нравится, потому что…).

22. Көрмейтіндерде бастапқы кезеңде оқыту үшін жиһаз бен сөрелер, кітаптар, басқа заттар үнемі бекітілген жерлерде тұруы өте маңызды, бұл кеңістікте тез бағдарлануға ықпал етеді. Көрмейтін білім алушылар осы кеңістікті игергеннен кейін, сыныптағы жиһазды әртүрлі жұмыс түрлері (жеке, жұптық, топтық) және ойындар ( басқа да белсенді әдістер) үшін жылжытуға болады.
23. Нашар көретіндерде және қалдық көру кезінде көзбен көру еңбегін ұйымдастыру келесілерді қамтиды:
1) көздің жұмысы мен демалуының кезектесуі;
2) көру функциясының жағдайына сәйкес үздіксіз көру жүктемесін орынды шектеу, әсіресе патологиялық бұзылым барысында;
3) сыртқы әлемнің нысандарын көру және бақылау, жазу, еңбек операцияларын жүргізу үшін көруіне жайлы жағдайлар жасау;
4) қабылдау объектілерін өлшемі, түсі, формаларының күрделілігі, олардың саны, фондық шу сипаты бойынша таңдау.
24. Бағдарламалық материалды толыққанды жүзеге асыру үшін оқу үрдісін жабдықтау нормалары белгіленген:
1) көрмейтіндер үшін: Брайльдің рельефті-нүктелі қарпімен басылған Әліппе, оқулық; Брайль аспабы, грифель; алтынүктелі қалып;
2) нашар көретіндер үшін: "Әліппе, Ана тілі" оқу-әдістемелік кешені, оқулық, жазу үлгілері, жұмыс дәптерлері, әдістемелік құрал кіреді;
3) интерактивтік және проекциялық жабдықтар жиынтығы: проектор, интерактивті тақта немесе экран,
4) электрондық басылымдар, DVD бейнефильмдер, электронды плакаттар;
5) компьютер жиынтығ: жүйелік блок, монитор, микрофондық-телефондық гарнитура, акустикалық жүйе, Web-камера, желілік фильтр, көпфункционалды құрылғы;
6) қабырғалық аудиториялық тақта.
25. Тілдік оқыту барысында техникалық құрылғылар (аппаратуралар) мен дидактикалық құралдар (ақпарат тасымалдағыштар) белсенді түрде қолданылады, соның ішінде:
1) оптикалық түзеу құралдары: лупалар (қолдық, стационарлық және тіректік); көзәйнектер (микроскопиялық, гиперокулярлық және телескопиялық); бинокулярлар мен монокулярлар; проекциялық ұлғайтқыш аппараттары (эпипроекторлар және диапроекторлар);
2) көру аумағының кемістігі бар тұлғалар үшін (гемианопсия, құбырлы көру) көру аумағын қажетті шектеуде өзгертетін арнайы оптикалық жүйелер; егер көру сапасының нашарлауы жоғары жарық жағдайында болса, түссіз қапталған әйнектен немесе түрлі-түсті әйнектен жасалған жарықтан қорғайтын түзеткіш линзалар сияқты жарық техникасы қолданылады;
3) компьютерлік тифлокешен: IBM үйлесімді дербес компьютер, брайльдік дисплей, брайльдік принтер Index Everest-D, сканерлеуге және оқуға арналған "Книголюб" бағдарламасы, экранды ұлғайтатын бағдарлама;

22. Для обучения незрячих на первоначальном этапе крайне важно, чтобы мебель и полки, книги и предметы стояли на постоянно зафиксированных местах, что способствует быстрому ориентированию в пространстве. После того как незрячие обучающиеся освоят данное пространство, мебель в классе можно передвигать для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы (игры, активные методы).
23. Режим зрительных нагрузок у слабовидящих и при остаточном зрении предполагает:
1) чередование работы глаз с их отдыхом;
2) целесообразное ограничение непрерывной зрительной нагрузки в соответствии с состоянием зрительных функций, особенно при их нарушении на фоне патологического процесса;
3) создание комфортных для зрения внешних условий рассматривания, наблюдения объектов внешнего мира, чтения, трудовых операций под контролем зрения;
4) подбор объектов восприятия по размеру, цветности, сложности форм, их количества, по характеру зашумленности фона.
24. Для полноценной реализации программного материала установлены нормы оснащения учебного процесса:
1) для незрячих: Әліппе, учебник, изданные рельефно-точечным шрифтом Брайля; прибор Брайля, грифель; колодка-шеститочия;
2) для слабовидящих: учебно-методический комплекс "Әліппе, Ана тілі", включающий учебник, прописи, рабочие тетради, методическое пособие;
3) интерактивное и проекционное оборудование в комплектации: проектор, интерактивная доска или экран;
4) электронные издания, видеофильмы на DVD, электронные плакаты;
5) компьютер в комплектации: системный блок, монитор, микрофонно-телефонная гарнитура, акустическая система, Web-камера, сетевой фильтр, многофункциональное устройство;
6) доска настенная аудиторная.
25. В процессе языкового обучения активно используются технические вспомогательные устройства (аппаратура) и дидактические средства (носители информации), включая:
1) оптические средства коррекции: лупы (ручные, стационарные и опорные); очки (микроскопические, гиперокулярные и телескопические); бинокуляры и монокуляры; проекционные увеличивающие аппараты (проекторы);
2) для лиц, у которых имеется нарушение поля зрения (гемианопсия, трубчатое зрение) специальные оптические системы, которые изменяют поле зрения в необходимых пределах; если ухудшение качества зрения происходит в условиях повышенной освещенности, используют такие светотехнические средства, как светозащитные корригирующие линзы из бесцветного стекла или с покрытием из цветного стекла;
3) компьютерный тифлокомплекс: IBM совместимый компьютер, брайлевский дисплей, принтер брайлевский Index Everest-D, программа "Книголюб" для сканирования и чтения, программа увеличения экрана;

4) электрондық ұлғайтқыш құрылғысы "Книга", "Video Light VGA";
5) нашар көретіндерге арналған портативтік ұлғайтқыш құрылғы.
3-тарау. "Әліппе", "Ана тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Әліппе", "Ана тілі" оқу пәнінің мазмұны
26. "Әліппе", "Ана тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі 1-сыныпта аптасына 6 сағат, оқу жылы бойынша 298 сағатты құрайды.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
27. "Әліппе" пәнін оқыту өзара байланысты кезеңдерге бөлінеді: пропедевтикалық, әліппеге дейінгі, әліппе кезеңі, әліппеден кейінгі кезең.
28. Сауат ашу үрдісі өзара байланысты кезеңдерге бөлінеді: пропедевтикалық, әліпеге дейінгі, әліппе кезеңді, әліппеден кейінгі пропедевтикалық және әліппеге дейінгі кезең мазмұны бойынша ерекшеленеді: пропедевтикалық 0-сыныпта, ал әліпеге дейінгі кезең 1-сыныптың басын қамтиды.
29. Дайындық кезеңінің міндеттері:
1) қоршаған орта туралы қалыптасқан түсініктері мен білімдерін анықтау (сөздерді тану және заттар мен сөді сәйкестендіре алу).
2) сенсорлық тәжірибені, танымдық қабілетін байыту, пішін, өлшем, қашықтық, бағыт туралы түсінік қалыптастыру.
3) талдап бақылаудың қарапайым тәсілдерін қалыптастыру, сақталған анализаторларды пайдалануды үйрету, танымдық белсенділікті дамыту;
4) моториканы, қозғалыс ырғағын, көзбен өлшеуді, қашықтан қабылдауды, түстерді ажыратуды дамыту.
30. Әліппеге дейінгі кезең міндеттері:
1) фонемалық естуді дамыту; дыбыс, буын, екпін, сөз, сөйлем, сөйлеу туралы ұғымдарды қалыптастыру;
2) тыныс белгілері туралы бастапқы түсініктерді қалыптастыру; сөйлем түрлері: хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдердің тыныс белгісі;
3) сызбаларды пайдалана отырып, сөздерге дыбыстық талдау жүргізу, сөздерді буындарға бөлу, сөзден екпінді буынды табу біліктілігі н қалыптастыру;
4) екпінді/екпінсіз дауысты дыбыстар, дауысты/дауыссыз дыбыстар, ұяң/қатаң дауыссыз дыбыстар туралы түсініктерді қалыптастыру;
5) көрмейтіндер үшін алты нүктелі қалыпта, Брайль аспабы мен оқулығында бағдарлау; 1,2,3,4,5,6 нүктені оқуға және жазуға үйрету; рельефті нүктелер комбинацияларын оқу және жазуға жаттықтыру.
31. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) дыбыстық талдау және синтез дағдыларын жетілдіру;
2) әліпби әріптерін меңгеру;
3) оқулық мәтіндерінің материалында дұрыс, бір қалыпты буындап оқуды қалыптастыру (Брайль/жазық басу бойынша);

4) электронное увеличивающее устройство "Книга", "Video Light VGA";
5) увеличивающее устройство для слабовидящих портативное.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Әліппе", "Ана тілі"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Әліппе", "Ана тілі"
26. Объем учебной нагрузки по предмету "Әліппе", "Ана тілі" в 1 классе составляет 6 часов в неделю, 198 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
27. В процессе обучения предмету "Әліппе" выделяются взаимосвязанные периоды: пропедевтический, добукварный, букварный, послебукварный.
28. В 1 классе реализуются добукварный, букварный, послебукварный периоды.
29. Задачи пропедевтического периода:
1) уточнить сформированные понятия и знания об окружающей среде (понимание слов и соотнесение предметов и слов);
2) развитие сенсорного опыта, познавательных умений, формировать понятия о форме, размере, растоянии и направлении;
3) формирование простых методов аналитического контроля, учить пользоваться сохранными анализаторами, развитие познавательной деятельности;
4) развитие моторики, двигательного ритма, глазомера, отдаленного восприятия, различения цветов.
30. Задачи добукварного периода:
1) развитие фонематического слуха; формирование понятий о звуке, слоге, ударении, слове, предложении, речи;
2) формирование первоначальных представлений о пунктуации; типах предложений: повествовательном, вопросительном, восклицательном восклицательный знаки;
3) формирование умения производить звуковой анализ слов с использованием схем, делить слова на слоги, находить в слове ударный слог;
4) формирование представлений об ударных/безударных гласных звуках, звонких/глухих, мягких/твердых согласных звуках;
5) для незрячих ориентирование в колодке шеститочия, приборе и учебнике Брайля; обучению чтению и письму 1,2,3,4,5,6 точек, тренировка чтения и письма комбинации рельефных точек.
31. Задачи букварного периода:
1) совершенствование навыков звукового анализа и синтеза;
2) освоение букв алфавита;
3) формирование правильного, плавного слогового чтения на материале текстов учебника (по Брайлю/плоскопечатный);

4) орфографиялық және орфоэпиялық оқуды меңгеру;
5) әріптерді, буындарды, сөздерді, сөйлемдерді жазу кезінде жазу дағдыларын қалыптастыру (көрмейтіндер үшін Брайльдің рельефті-нүктелі қарпімен).
32. Әліппеден кейінгі кезеңнің міндеттері:
1) тұтас сөздермен оқуға біртіндеп көшу, "өзіне" оқу біліктілігі н қалыптастыру;
2) байланысты сөйлеуді дамыту (қайталау, әңгімелеу);
3) ұқсас, айна әріптерін жазудағы қателіктердің алдын ала отырып, жазу дағдыларын дамыту.
4) дұрыс жазу қағидаларымен танысу және оларды тәжірибеде қолдану.
33. Барлық кезеңдерде фонетика, лексика және грамматика элементтерін оқыту балалардың шығармашылық қабілеттерін дамыта отырып, коммуникативтік-сөйлеу шеберлігі мен дағдыларын қалыптастырумен қатар жүреді.
34. Бағдарламаның мазмұны келесі ортақ бөлімдерді қамтиды:
1) "Тыңдалым (тыңдау) және айтылым";
2) "Оқылым";
3) "Жазылым".
35. "Тыңдалым (тыңдау) және айтылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сенсорлық, тәжірибелік тәжірибені байыту;
2) сөйлеу тілінің негізгі бірліктерін түсіну (мәтін, сөйлем, сөз);
3) тыңдалған материалдың тақырыбы мен негізгі ойын анықтау;
4) тыңдалған материалды қайталап айту;
5) оқиғаларды болжау;
6) тілдік нормаларды сақтай отырып тілдесудің түрлі жағдайларына қатысу.
7) сөйлеу нормаларын сақтай отырып әр түрлі жағдайларда қарым-қатынасқа түсу;
8) бағалау пікірін айту;
9) әңгіме құрастыру;
10) сөздің дыбыстық формасында бағдарлау.
36."Оқылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сипап сезу қабылдауын және бағдарлануын дамыту;
2) сөйлеуді дамыту және нақтылау;
3) оқу үрдісін меңгеру;
4) оқылған материалдың тақырыбы мен негізгі ойын анықтау;
5) мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау;
6) мәтіндегі лексикалық және синтаксикалық бірліктер рөлін түсіну;
7) мәтіннің түрін, жанрын және стилін анықтау;
8) мәтіндердің салыстырмалы талдауы.
37."Жазылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сипап сезу қабылдауын және бағдарлануын дамыту;
2) тыңдалған/оқылған материалдың мазмұнын баяндау;
3) ұғымның түрлі формаларын пайдалана отырып мәтін құру;
4) түрлі жанрдағы шығармашылық мәтіндерді жазу;
5) жұмыстағы қателерді табу және түзету;
6) графикалық нормаларды сақтау;
7) орфографикалық нормаларды сақтау;
8) грамматикалық нормаларды сақтау;
9) пунктуациялық нормаларды сақтау.
38. Әліппеге оқыту мазмұнын бөлу лексикалық ортақ тақырыптарды зерттеу арқылы жүзеге асырылады: "Барлығы мен туралы", "Менің мектебім", "Менің отбасым мен достарым", "Бізді қоршаған әлем", "Саяхат", "Дәстүр мен фольклор", "Тамақ пен сусындар", "Дені саудың жаны сау!". Тақырыптарды жоспарлау білім беру мақсаттарының интеграциясын, пәнаралық байланысты нығайтуға, оқу-тәрбие міндеттерін жақсы орындауға, ойлау қабілетін дамытуға және әлеуметтік құзыреттілікті қалыптастыруға ықпал етуге мүмкіндік береді.

4) освоение орфографического и орфоэпического чтения;
5) формирование навыков письма при написании букв, слогов, слов, предложений (для незрячих рельефно-точечным шрифтом Брайля).
32. Задачи послебукварного периода:
1) постепенный переход к чтению целыми словами, формирование умения читать "про себя";
2) развитие связной речи (пересказ, рассказывание);
3) развитие навыков письма, с предупреждением ошибок в написании схожих, зеркальных букв;
4) ознакомление с правилами правописания и применение их на практике.
33. На всех этапах обучение элементам фонетики, лексики и грамматики идет параллельно с формированием коммуникативно-речевых умений и навыков, с развитием творческих способностей детей.
34. Содержание Программы включает следующие сквозные разделы:
1) "Аудирование (слушание) и говорение";
2) "Чтение";
3) "Письмо".
35. Раздел "Аудирование (слушание) и говорение" включает следующие подразделы:
1) обогащение сенсорного и практического опыта;
2) понимание основных единиц речи (текст, предложение, слово);
3) определение темы и основной мысли прослушанного;
4) пересказывание прослушанного материала;
5) прогнозирование событий;
6) привлечение внимания слушателей;
7) участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм;
8) высказывание оценочного суждения;
9) составление рассказа;
10) ориентирование в звуковой форме слова.
36. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) развитие осязательного восприятия и ориентировки;
2) развитие и конкретизация речи;
3) освоение процесса чтения;
4) определение темы и основной мысли текста;
5) определение структурных частей текста;
6) понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте;
7) определение типов, жанров и стилей текстов;
8) сравнительный анализ текстов.
37. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) развитие осязательного восприятия и ориентировки;
2) изложение содержания прослушанного/прочитанного материала;
3) создание текста с использованием различных форм представления;
4) творческое написание текстов в разных жанрах;
5) нахождение и исправление ошибок в работе;
6) соблюдение графических норм;
7) соблюдение орфографических норм;
8) соблюдение грамматических норм;
9) соблюдение пунктуационных норм.
38. Распределение основного содержания обучения грамоте реализуется через изучение свозных лексических тем: "Все обо мне", "Моя школа", "Моя семья и друзья", "Мир вокруг нас", "Путешествия", "Традиции и фольклор", "Еда и напитки", "В здоровом теле - здоровый дух!". Планирование сквозных тем позволяет усилить интеграцию учебных целей, межпредметную связь, способствуют лучшей реализации учебных и воспитательных задач, развивают мыслительные навыки, способствуют формированию социальных компетенций.

39. 1-сыныптағы білім берудің базалық мазмұны:
"Тыңдалым және айтылым":
заттық-тәжірибелік іс-әрекет:
1) сипап сезу қабылдауының барлық мүмкіндіктерін пайдалана отырып, заттарды пішіні, өлшемі, температурасы, түсі, фактурасы, материалы бойынша тексеру және сипаттау;
2) заттарды олардың түрлері, ұғымдары, атауы бойынша жіктеу;
3) заттарды топтай білу;
4) табиғи заттарды бедерлі суреттермен/кескіндермен, аппликациялармен байланыстыруды үйрету;
5) әлемнің тұтас бейнесінің құрамдас бөлігі ретінде тіл туралы алғашқы көріністер;
6) сөйлеудің негізгі бірліктері (мәтін, сөйлем, сөз);
7) сөйлемдер мен шағын мәтіндердің интонациялық бояуы;
8) диалог түріндегі жағдайлар;
9) бейсезімдік қарым-қатынас құралдары: интонация, әлпет, ым, бет қимылы;
10) сөйлемді дұрыс интонациялау;
11) оқу және тұрмыстық қарым-қатынас жағдайындағы сөйлеу этикетінің нормалары (өтінішпен жүгіну, алғыс айту, құттықтау);
12) фонематикалық естуді дамытуға және дикцияны (жаңылтпаш) қоюға арналған артикуляциялық жаттығулар;
13) естілетін сөздің дыбыстық жағы;
14) айналадағы шындықтан дыбыстың бөлінуі;
15) дыбыстың дыбыс көзімен арақатынасы;
16) дыбыстың локализациясы (бағыт бойынша, дыбыс көзіне дейінгі қашықтық бойынша, дыбыс күші бойынша);
17) сөздер мен буындардың дыбыстық құрылымы;
18) дыбыстарды дауысты және дауыссыз дыбыстарға жіктеу (артикуляциялық, акустикалық, функционалды аспектілер);
19) дауыссыз дыбыстарды жуан/жіңішке және ұяң/қатаң бойынша жіктеу;
20) сөздерді буындарға бөлу;
21) дауысты және дауыссыз дыбыстарға арналған әлсіз және күшті позициялар;
22) диалогтар, диалогтарға қатысу, сұрақ-жауаптарды тұжырымдау, тыңдаушының назарын аудару;
23) сөздің мағынасын бақылау (мағынасы жақын және қарама-қарсы сөздер, көп мағыналы сөздер);
24) заттың атауы ретінде қолданылатын сөздер; заттардың белгілерін білдіретін сөздер;
25) әрекеттерді білдіретін сөздер;
26) мәтіндерді, әңгімелерді тыңдау;
27) мәтіннің негізгі тақырыбы мен ойын бөліп көрсету, тыңдағанды қайта айту;
28) мәтін мазмұнын сюжеттік сурет, аудио, бейнежазба, тақырып/тақырыпаты, иллюстрация/бедерлі сурет бойынша болжау;
29) иллюстрациялық материалға және/немесе мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, мәтін кейіпкерлерін және олардың әрекеттерін атау;
30) қарапайым сөйлемдерді қолдана отырып, тыңдалған және/немесе оқылған мәтінге қатысты пікір білдіру;
31) кілт сөздерді және/немесе жай сөйлемді қолдана отырып, тыңдалған мәтін кейіпкерлерінің әрекеттерін мақұлдау/мақұлдау.
"Оқылым"
көрмейтіндерде:
1) Брайль кітәбінде бағдарлау;
2) алтынүктелі қалыптарға бағдарлау;
3) сөздермен ойындар (анаграммалар, палиндромдар (ауысулар: саятшылық, топан су), сөзде буынды табу;

39. Базовое содержание образования 1 класса:
"Слушание и говорение":
предметно-практическая деятельность с оречевлением:
1) обследование и описание предметов по форме, величине, температуре, цвету, фактуре, материалу, осозанно используя весь арсенал осязательного восприятия;
2) классификация предметов по их видовым, понятиям, по названию;
3) умение группировать предметы;
4) учить соотносить натуральные предметы срельефными рисунками/изображениями, аппликациями;
5) начальные представления о языке как составляющей целостной картины мира; основные единицы речи (текст, предложение, слово);
6) интонационная окраска предложений и маленьких текстов;
7) ситуации в диалоговой форме;
8) невербальные средства общения: интонация, поза, жесты, мимика;
9) правильное интонирование предложения;
10) нормы речевого этикета в ситуациях учебного и бытового общения (обращение с просьбой, благодарность, поздравление);
11) звуковая сторона слышимой речи;
12) выделение звука из окружающей действительности;
13) соотношение звука с источником звука;
14) локализация звука (по направлению, по расстоянию до источника звука, по силе звука);
15) артикуляционные упражнения на развитие фонематического слуха и постановки дикции (скороговорки);
16) звуковое строение слов и слогов;
17) классификация звуков на гласные и согласные (артикуляционный, акустический, функциональный аспекты);
18) классификация согласных по твҰрдости/мягкости и по звонкости/глухости;
19) деление слов на слоги;
20) слабая и сильная позиции для гласных и согласных звуков;
21) диалоги, участие в диалогах, формулирование вопросов-ответов, привлечение внимание слушателя;
22) наблюдение над значением слова (слова, близкие и противоположные по смыслу, многозначные слова);
23) слова, используемые как название предмета;
24) слова, обозначающие признаки предметов;
25) слова, обозначающие действия;
26) слушание текстов, рассказов;
27) выделение основной темы и мысли текста, пересказ прослушанного;
28) прогнозирование содержания текста по сюжетному рисунку, описанию, аудио, видеозаписи, по теме/заголовку, иллюстрации/рельефному рисунку;
29) называть героев текста и их действия с опорой на иллюстративный материал и/или вопросы учителя;
30) высказывать отношение к прослушанному и/или прочитанному тексту, используя простые предложения;
31) выражать одобрение/неодобрение действиям героев прослушанного текста, используя ключевые слова и/или простое предложение.
"Чтение" незрячих:
1) ориентирование на учибнике Брайля;
2) ориентирование на колодке-шеститочия;
3) игры со словами (анаграммы, палиндромы (перевҰртыши: шалаш, потоп), нахождение слога в слове;

4) мәтіннің басында немесе тақырып бойынша оқиғалардың дамуын болжау;
5) сөйлемдегі сөздердің санын, сөздегі буындарды анықтау;
6) буын минималды айтылым бірлігі ретінде;
7) сөйлем, сөз, буын, дауысты және дауыссыз дыбыстардың схемасы;
8) әр түрлі жанрдағы шығармаларды олардың ерекшеліктері негізінде салыстыру;
9) шығарманың негізгі кейіпкерлерінің сипаттамасы;
10) әр түрлі буын құрылымы бар сөздердің графикалық үлгілері;
11) зерттелетін сөзді бөліктерге бөлу мүмкіндігі;
12) ұсынылған дыбыстармен буындар мен сөздерді құрастыру;
13) сөздің, буынның дыбыстық құрамын схемалар арқылы модельдеу;
14) әріптердің тактильді-қимыл бейнесін игеру (бедерлі-нүктелі жазу нүктелерінің комбинациясы), әріптерді оның құраушы элементтеріне (нүктелеріне) бөлу – бастапқыда алты нүктелі қалыпта, содан кейін Брайль аспабында;
15) әріптерді оқу, ұқсас, айналы әріптерді ажыратуға үйрету;
16) әр түрлі құрылымдағы сөздерді тұтас сөздермен, сөз тіркестерімен оқуға көшу;
17) тыныс белгілері ережелерін: сөйлем соңындағы нүкте, леп, сұрақ белгілерін ескере отырып сөйлемдерді оқу;
18) мәтінді өз бетінше оқу кезінде оның мазмұнын түсіну;
19) баяндауыш сипаттағы деформацияланған мәтінді оқу, оның дұрыс реттілігін қалпына келтіру;
20) бас әріптің мағынасы, сөйлемнің басында, тиісті есімдердің атауында, қалалардың, өзендердің атауында және т.б. бас әріптің қалай қолданылатынын түсіну;
21) көркем және көркем емес мәтіндерді мәнерлеп оқу, рөлдерді оқу, оқылған мазмұнға қатысты пікір білдіру (ұнайды/ұнамайды, өйткені...);
нашар көретіндерде:
1) оқулықпен, жұмыс дәптерімен танысу, қолдана алу;
2) жазу дәптеінде тік жазу;
3) сөздермен ойындар (анаграммалар, палиндромдар (ауысулар: саятшылық, топан су), сөзде буынды табу;
4) мәтіннің басында немесе тақырып бойынша оқиғалардың дамуын болжау;
5) сөйлемдегі сөздердің санын, сөздегі буындарды анықтау;
6) буын минималды айтылым бірлігі ретінде;
7) сөйлем, сөз, буын, дауысты және дауыссыз дыбыстардың сызбасы;
8) әр түрлі жанрдағы шығармаларды олардың ерекшеліктері негізінде салыстыру;
9) шығарманың негізгі кейіпкерлерінің сипаттамасы;
10) әр түрлі буын құрылымы бар сөздердің графикалық үлгілері;
11) зерттелетін сөзді бөліктерге бөлу мүмкіндігі;
12) ұсынылған дыбыстармен буындар мен сөздерді құрастыру;
13) сөздің, буынның дыбыстық құрамын схемалар арқылы модельдеу;
14) әріптердің тактильді-қимыл бейнесін игеру (бедерлі-нүктелі жазу нүктелерінің комбинациясы), әріптерді оның құраушы элементтеріне (нүктелеріне) бөлу – бастапқыда алты нүктелі қалыпта, содан кейін Брайль аспабында;

4) прогнозирование развития событий по началу текста или по заголовку;
5) определение количества слов в предложении, слогов в слове;
6) слог как минимальная произносительная единица;
7) схема предложения, слова, слога, гласных и согласных звуков;
8) сравнение произведений разных жанров на основе их особенностей;
9) характеристика основных действующих лиц произведения;
10) графические схемы слов с различной слоговой структурой;
11) умение мысленно расчленять изучаемое слово на части;
12) составление слогов и слов с предложенными звуками;
13) моделирование звукового состава слова, слога с помощью схем;
14) освоение тактильно-двигательных/зрительно-двигательных образов букв (комбинация точек рельефно-точечного письма), расчленение буквы на составляющие еҰ элементы (у незрячих точки – первоначально на колодке шеститочия, затем в приборе Брайля;
15) чтение букв, тренировка на различение схожих, зеркальных букв;
16) переход к плавному слоговому чтению слов различной структуры с переходом на чтение целыми словами, словосочетаний;
17) чтение предложений с учетом правил пунктуации: точка, восклицательный, вопросительный знаки в конце предложения;
18) понимание содержания текста при его самостоятельном чтении;
19) чтение деформированного текста повествовательного характера, восстанавление его правильной последовательности;
20) значение заглавной буквы, понимание того как употребляется заглавная буква в начале предложения, в названии имен собственных, в названии городов, рек и проч;
21) выразительное чтение художественных и нехудожественных текстов, чтение по ролям, высказывание отношения к содержанию прочитанного (нравится/не нравится, потому что…).
Чтение слабовидящих:
1) знать и уметь пользоваться учебником, рабочей тетрадью;
2) писать в прописи прямо, без наклона;
3) игры со словами (анаграммы, палиндромы (перевҰртыши: шалаш, потоп), нахождение слога в слове;
4) прогнозирование развития событий по началу текста или по заголовку;
5) определение количества слов в предложении, слогов в слове;
6) слог как минимальная произносительная единица;
7) схема предложения, слова, слога, гласных и согласных звуков;
8) сравнение произведений разных жанров на основе их особенностей;
9) характеристика основных действующих лиц произведения;
10) графические схемы слов с различной слоговой структурой;
11) умение мысленно расчленять изучаемое слово на части;
12) составление слогов и слов с предложенными звуками;
13) моделирование звукового состава слова, слога с помощью схем;
14) освоение тактильно-двигательных/зрительно-двигательных образов букв (комбинация точек рельефно-точечного письма), расчленение буквы на составляющие еҰ элементы (у незрячих точки – первоначально на колодке шеститочия, затем в приборе Брайля;

15) әріптерді оқу, ұқсас, айналы әріптерді ажыратуға үйрету;
16) әр түрлі құрылымдағы сөздерді тұтас сөздермен, сөз тіркестерімен оқуға көшу;
17) тыныс белгілері ережелерін: сөйлем соңындағы нүкте, леп, сұрақ белгілерін ескере отырып сөйлемдерді оқу;
18) мәтінді өз бетінше оқу кезінде оның мазмұнын түсіну;
19) баяндауыш сипаттағы деформацияланған мәтінді оқу, оның дұрыс реттілігін қалпына келтіру;
20) бас әріптің мағынасы, сөйлемнің басында, тиісті есімдердің атауында, қалалардың, өзендердің атауында және т.б. бас әріптің қалай қолданылатынын түсіну;
21) көркем және көркем емес мәтіндерді мәнерлеп оқу, рөлдерді оқу, оқылған мазмұнға қатысты пікір білдіру (ұнайды/ұнамайды, өйткені...);
"Жазылым"
көрмейтіндерге арналған
1) саусақ ойындарын өткізу, саусақтардың сипап сезу мен ұсақ моторикасын дамытуға, қолды үйлестіру мен дәл қимылдауға арналған жаттығулар;
2) жоғарыдан төменге қарай алгоритм бойынша заттарды тактильдік тексеру, контур бойынша қоршау;
3) Л.Брайль аспабында жазу құрылғысымен, грифельмен танысу, қолдану ережелері;
4) парақ кеңістігінде, дәптерде бағдарлай білу;
5) заттарды түсі, пішіні, өлшемі бойынша тану және ажырата білу, оларды бедерлі суреттермен байланыстыру, сенсорлық эталондармен өз бетінше жұмыс істеу;
6) партада бағдарлау біліктілігі н дамыту (әрбір заттың өзінің тұрақты орны бар), бірінші оқу кітабында және оның беттерінде бағдарлау біліктілігі ;
7) жазу және оқу кезінде дұрыс қалыпты сақтау, алдымен нүктелерден ою-өрнектерді дұрыс тесу, алтынүктелі қалыпты қолдана отырып, нүктелерді жазуды игеру;
8) алтынүктелі қалыпта бағдарлау, алтынүктелі қалыпта нүктелер комбинациясын жазу;
9) Брайль аспабында жолдар мен торларды орналастыруда бағдарлау, грифельмен 1, 3, 4, 6 (бұрыштық) нүктелерді таба білу;
10) 1, 3, 4, 6 (бұрыштық) нүктелерді дәйектілікпен жазу және оқу, оларды дұрыс оқи білу;
11) нүктелерді белгілі бір ретпен нөмірлеудің тактильді-қимыл бейнелерін игеру: бастапқыда 1, 3, 4, 6 (бұрыштық нүктелер), олардың комбинациясы, содан кейін 2 және 5 нүктелердің орналасуы;
12) алтынүктелі қалыптағы нүктелердің дұрыс орналасуы;
13) алтынүктелі қалыпта және жазуға арналған аспаптағы нүктелердің қажетті комбинациясын жаңғырту;
14) әрбір зерттелетін дыбыс пен әріптің дыбыстық және дыбыстық-әріптік талдауын жүргізу, сызбалардың көмегімен сөздің, буынның дыбыстық құрамын модельдеу;
15) әріптердің тактильді-қозғалыс бейнелерін игеру (бедерлі-нүктелі жазу нүктелерінің комбинациясы) – бастапқыда алтынүктелі қалыпта, содан кейін Брайль аспабында;

15) чтение букв, тренировка на различение схожих, зеркальных букв;
16) переход к плавному слоговому чтению слов различной структуры с переходом на чтение целыми словами, словосочетаний;
17) чтение предложений с учетом правил пунктуации: точка, восклицательный, вопросительный знаки в конце предложения;
18) понимание содержания текста при его самостоятельном чтении;
19) чтение деформированного текста повествовательного характера, восстанавление его правильной последовательности;
20) значение заглавной буквы, понимание того как употребляется заглавная буква в начале предложения, в названии имен собственных, в названии городов, рек и проч;
21) выразительное чтение художественных и нехудожественных текстов, чтение по ролям, высказывание отношения к содержанию прочитанного (нравится/не нравится, потому что…).
"Письмо" у незрячих:
1) проведение пальчиковых игр, упражнения на развитие осязания и мелкой моторики пальцев, координации и точных движений руки;
2) тактильное обследование предметов по алгоритму сверху вниз, обведение по контуру;
3) правила использования прибора для письма, грифеля Л. Брайля;
4) ориентировка в пространстве листа, в тетради;
5) умения узнавать и различать предметы по цвету, форме, величине, соотносить их с рельефными рисунками, самостоятельно оперировать сенсорными эталонами;
6) развитие умения ориентировки на парте (каждая вещь имеет своҰ постоянное место), умение ориентировки в первой учебной книге и еҰ страницах;
7) контроль правильной позы при письме и чтении, правильно накалывать орнаменты из точек, овладение письмом точек, используя колодку-шеститочие;
8) ориентировка на колодке-шеститочии, написание комбинации точек на колодке-шеститочии;
9) ориентирование, в расположении строк и клеток в приборе Брайля, умение находить грифелем 1, 3, 4, 6 (угловые) точки;
10) написание и чтение последовательно 1, 3, 4, 6 (угловых) точек, умение их правильно прочитать;
11) освоение тактильно-двигательных образов нумерации точек в определенной последовательности: первоначально 1, 3, 4, 6 (угловых точек), их комбинаций, затем расположение точек 2 и 5;
12) правильное расположение точек в колодке-шеститочии;
13) воспроизведение нужной комбинации точек на колодке-шеститочии и в приборе для письма;
14) проведение звукового и звуко-буквенного анализа каждого изучаемого звука и буквы, моделирование звукового состава слова, слога с помощью схем;
15) освоение тактильно-двигательных образов букв (комбинация точек рельефно-точечного письма) – первоначально на колодке шеститочия, затем в приборе Брайля;

16) әріптер элементтерін жазу, әріптерді, буындарды жазу, С және Ш, Т және Ю сияқты Брайльдің айналы әріптерін ажыратуға үйрету;
17) сөйлемдегі сөздерді бөлек жазу (1-сыныпта екі бос орын қалдыруға үйрету);
18) жазылуы айтылымнан ауытқымайтын сөздерді айтуға арналған хат;
19) сөз тіркестерін, сөйлемдерді көшіру;
20) тыныс белгілері ережелерін ескере отырып, сөйлемдерді жазу: сөйлемнің соңындағы нүкте, леп, сұрақ белгілері;
21) бас әріптің мағынасы, бас әріптің сөйлемнің басында, жалқы есімдердің атауында, қалалардың, өзендердің атауында және т.б. қалай қолданылатынын түсіну (көзі көрмейтіндер үшін бас әріпті қолдану теориялық тұрғыдан беріледі - Брайль қарпімен жазған кезде көзі көрмейтін оқушылар бас әріп белгісін пайдаланбайды);
22) Брайль бойынша тасымалдау ережелерін сақтай отырып, дауыссыздардың тоғысуынсыз сөздерді буынға тасымалдау;
23) дұрыс жазу ережелерімен танысу және оларды іс жүзінде қолдану: жұп дыбыстардың (А-Ә, О-Ө, Ұ-Ү, Ы-І, С-З, , Ж-И, П-Б, Г-Қ, Г-К) ерекшеліктерін тану, сөздерді бөлек жазу;
24) сөйлемнің соңындағы тыныс белгілері;
25) сөздегі өзге тілден енген сөздерде кездесетін дыбыстарды Я, Ю әріптері мен Ь, Ъ таңбаларының ерекшеліктерін түсіну, дұрыс жазылуы;
26) сөздің соңында ұяң және қатаң дауыссыз дыбыстардың дұрыс жазылуы;
нашар көретіндердерде:
1) саусақ ойындарын өткізу, саусақтардың сипап сезу және ұсақ моторикасын дамытуға, қолды үйлестіру мен дәл қимылдауға арналған жаттығулар;
2) дәптермен, парақпен танысу, графикалық жаттығуларды орындау;
3) сурет салу, штрихтау, айналдырып белгілеу; заттарды трафарет бойынша айналдырып белгілеу, бояу;
4) дәптерде жұмыс жолында бағдарлау, дәптердегі парақтың жоларалық кеңістігін (жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік және тік сызықтар) түсіну;
5) жазуға дайындық (дұрыс қалып, жарықтандыру, дәптердің орналасуы және жазу кезінде қарындаш/қалам ұстай білу);
6) жазу кезінде қолдың негізгі бағыттарымен танысу (жоғарыдан төмен, төменнен жоғары, солдан оңға, оңнан солға, дөңгелек қозғалыстар), сурет салу және жазу кезінде саусақтардың, қолдың, білектің, иықтың қозғалысын үйлестіру;
7) әр элементті жазған кезде қозғалыс траекторияларын талдау;
8) элементтерді жазуға түсініктемелер;
9) әріп жазуының реттілігін түсіндіру;
10) әріптердің қозғалыс бейнелерін, олардың буындардағы, тіркесімдердегі қосылыстарының түрлерін игеру;
11) тасымалдау ережелерін сақтай отырып, дауыссыздардың тоғысуынсыз сөздерді буынға тасымалдау;
12) дұрыс жазу ережелерімен танысу және оларды іс жүзінде қолдану: жұп дыбыстардың (А-Ә, О-Ө, Ұ-Ү, Ы-І, С-З, , Ж-И, П-Б, Г-Қ, Г-К) ерекшеліктерін тану, сөздерді бөлек жазу;

16) письмо элементов букв, письмо букв, слогов, тренировка на различение зеркальных букв шрифтом Брайля, например С и Ш, Т и Ю;
17) раздельное написание слов в предложении (на протяжении всего 1-го класса учить оставлять два пробела);
18) письмо под диктовку слов, написание которых не расходится с произношением;
19) списывание словосочетаний, предложений;
20) письмо предложений с учетом правил пунктуации: точка, восклицательный, вопросительный знаки в конце предложения;
21) значение заглавной буквы, понимание того как употребляется заглавная буква в начале предложения, в названии имен собственных, в названии городов, рек и проч. (для незрячих употребление заглавной буквы дается теоретически - при написании шрифтом Брайля незрячие учащиеся не используют знак заглавной буквы);
22) перенос слов по слогам без стечения согласных, с соблюдением правил переноса по Брайлю;
23) ознакомление с правилами правописания и применение их на практике: распознавать особенности парных звуков (А-Ә, О-Ө, Ұ-Ү, Ы-І, С-З, , Ж-И, П-Б, Г-Қ, Г-К), слова писать раздельно;
24) знаки препинания после предложения;
25) правописание звуков Я, Ю пересенных с другого языка и знаков Ь, Ъ;
26) правописание мягких и твердых звуков в конце слова.
письмо у слабовидящих:
1) проведение пальчиковых игр, упражнения на развитие осязания и мелкой моторики пальцев, координации и точных движений руки;
2) знакомство с тетрадью, страницей, выполнение графических упражнений;
3) рисование, штриховка, обводка; обводка, раскраска предметов по трафарету;
4) ориентирование в тетради на рабочей строке, понимание межстрочного пространста (верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные и прямые линии) листа в тетради;
5) подготовка к письму (правильная осанка, освещение, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме);
6) знакомство с основными направлениями руки во время письма (сверху вниз, снизу вверх, слево направо, справо налево, круговые движения), координирование движения пальцев, кисти, предплечья, плеча при рисовании и письме;
7) разбор траекторий движения при письме каждого элемента;
8) комментарии к написанию элементов;
9) объяснение последовательности начертания буквы;
10) освоение двигательных образов букв, видов их соединений в слогах, сочетаниях;
11) перенос слов по слогам без стечения согласных, с соблюдением правил переноса;
12) ознакомление с правилами правописания и применение их на практике: распознавать особенности парных звуков (А-Ә, О-Ө, Ұ-Ү, Ы-І, С-З, , Ж-И, П-Б, Г-Қ, Г-К), слова писать раздельно;

13) сөйлемнің соңындағы тыныс белгілері;
14) сөздегі өзге тілден енген сөздерде кездесетін дыбыстарды Я, Ю әріптері мен Ь, Ъ таңбаларының ерекшеліктерін түсіну, дұрыс жазылуы;
15) сөздің соңында ұяң және қатаң дауыссыз дыбыстардың дұрыс жазылуы.
40. Бағдарлама бойынша мұғалім оқушылардың бағдарламалық материалды меңгеру қарқыныны мен деңгейіне байланысты (мақсаттары мен оқу нәтижелері) белгілі бір тақырыптың сағат санын өзгерте алады. Әліппе кезеңін оқыту көлемі шамамен 96-104 сағат құрайды.
41. Әліппе кезеңінде дыбыстар мен әріптерді үйрену реттілігін келесідей ұсынамыз: А дыбысы және әрпі; О дыбысы және әрпі; Л дыбысы және әрпі; М дыбысы және әрпі; Т дыбысы және әрпі; У дыбысы және әрпі; Н дыбысы және әрпі; П дыбысы және әрпі; Р дыбысы және әрпі; Ғ дыбысы және әрпі; С дыбысы және әрпі; Й дыбысы және әрпі; Б дыбысы және әрпі; Қ дыбысы және әрпі; Ы дыбысы және әрпі; Е дыбысы және әрпі, Ш дыбысы және әрпі; Д дыбысы және әрпі; К дыбысы және әрпі; І дыбысы және әрпі; Ы-І дыбыстары; З дыбысы және әрпі; З және С дыбыстары; Г дыбысы және әрпі; К және Г дыбыстары; Ұ дыбысы және әрпі; Ң дыбысы және әрпі; Н-Ң дыбыстары; Ж дыбысы және әрпі; И дыбысы және әрпі; Й және И дыбыстары; Ү дыбысы және әрпі; Ұ және Ү дыбыстары; Х дыбысы және әрпі; Ө дыбысы және әрпі; О және Ө дыбысы және әрпі; Ә дыбысы және әрпі; А және Ә дыбыстары; Я дыбысы және әрпі; Һ дыбысы және әрпі; Ю дыбысы және әрпі; В дыбысы және әрпі; Э дыбысы және әрпі; Ң дыбысы және әрпі; Щ дыбысы және әрпі; Ц дыбысы және әрпі; Ф дыбысы және әрпі; Ч дыбысы және әрпі; Ь таңбасы; Ъ таңбасы.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
42. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлімше ретін, төртінші сан - оқыту мақсатының реттік нөмірін білдіреді. 1.1.2.1 кодында "1" – сынып, "1.2." – бөлім және бөлімше, "1" – оқыту мақсатының реттік саны.
43. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Тыңдалым және айтылым" бөлімі:
1-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-сынып
1.1. Сенсорлық және тәжірибелік біліктілігін байыту
1.1.1.1 қоршаған орта объектілерін зерттеу;
1.1.1.2 заттарды пішіні, өлшемі, температурасы, түсі, фактурасы, материалы бойынша тексеру және сипаттау;
1.1.1.3 түрлі-түсті рельефті суреттерде, аппликацияларда бейнеленген заттарды тану;
1.1.1.4 саусақтың, алақанның, білектің көмегімен сезіне білу;
1.1.1.5 табиғи заттарды, муляждарды, ойыншық-тарды ажырату, заттар мен заттардың суреттерін салыстыру;
1.1.1.6 дыбысты және дыбыс көзін байланыстыру, дыбыс қашықтығын анықтай алу

13) знаки препинания после предложения;
14) правописание звуков Я, Ю пересенных с другого языка и знаков Ь, Ъ;
15) правописание мягких и твердых звуков в конце слова.
40. Учитель самостоятельно определяет количество часов и продолжительность изучения темы в зависимости от уровня и темпа усвоения учебнго материла обучающимися. На изучение букварного периода (алфавита) рекомендуемая средняя продолжительность 96-104 часа.
41. рекомендуемая последовательность изучения звуков и букв букварного периода: звук и буква А; звук и буква О; звук и буква Л; звук и буква М; звук и буква Т; звук и буква У; звук и буква Н; звук и буква П; звук и буква Р; звук и буква Ғ; звук и буква С; звук и буква Й; звук и буква Б; звук и буква Қ; звук и буква Ы; звук и буква Е; звук и буква Ш; звук и буква Д; звук и буква К; звук и буква І; звуки І и Ы; звук и буква З; звуки С и З; звук и буква Г; звуки К и Г; звук и буква Ұ; звук и буква Ң; звуки Н и Ң; звук и буква Ж; звук и буква И; звуки И и Й; звук и буква Ү; звуки Ү и Ұ; звук и буква Х; звук и буква Ө; звки О и Ө; звук и буква Ә; звки А и Ә; звук и буква Я; звук и буква һ; звук и буква Ю; звук и буква В; звук и буква Э; звук и буква Ң; звук и буква Щ; звук и буква Ц; звук и буква Ф; звук и буква Ч; Ь знак; Ъ знак.
Параграф 2. Система целей обучения
42. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
43. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) Раздел "Слушание и говорение":
Таблица 1
Подраздел
Цели обучения
1 класс
1.1. Обогащение сенсорного и практического опыта
1.1.1.1 обследовать объекты окружающей среды;
1.1.1.2 обследовать и описывать предметы по форме, величине, температуре, цвету, фактуре, материалу;
1.1.1.3 узнавать предметы, изображенные на цветных рельефных рисунках, аппликациях;
1.1.1.4 пользоваться осязательным восприятием с помощью пальцев, ладоней, кистей рук;
1.1.1.5 различать натуральные предметы, муляжи, игрушки; соотносить предметы и изображения предметов;
1.1.1.6 соотносить звук с источником звука, определять расстояние до источника звука

1.2. Сөйлеу тілінің негізгі бірліктерін түсіну (мәтін, сөйлем, сөз)
1.1.2.1 сөйлеу, мәтін, сөйлем, сөз, дыбыс деген не екенін түсіну;
1.1.2.2 графикалық схемалар мен мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, ауызша және жазбаша сөйлеуді ажырата білу;
1.1.2.3 сөйлемдегі сөздердің санын анықтау;
1.1.2.4 сөйлемнен жеке сөздерді бөлу;
1.1.2.5 мәтіннен сөйлемдерді ажырату;
1.1.2.6 тәжірибелік деңгейде сөйлемнің сипаттамалық белгілерін, семантикалық, тілдік және интонациялық толықтығын ажырату;
1.1.2.7 сөздерді саралау-заттар, әрекеттер, заттардың белгілері;
1.1.2.8 сөйлем мен деформацияланған сөйлемді тәжірибелік деңгейде ажырату
1.3. Тақырыпты және тыңдалған мәтіннің негізгі ойын анықтау
1.1.3.1 мәтінде кім туралы/не айтылғанын анықтау;
1.1.3.2 автордың не айтқысы келетінін түсіну
1.4. Тыңдалған материалды қайталап айту
1.1.4.1 оқиғалар тізбегін сақтай отырып, тыңдалған материалды қайталап айту;
1.1.4.2 деформацияланған мәтіндегі қателерді табу, оқиғалардың дұрыс реттілігін қалпына келтіру
1.5. Оқиғаларды болжау
1.1.5.1 мәтін мазмұнын сюжеттік сурет, аудио, бейнежазба, тақырып/тақырыпаты, иллюстрация/ бедерлі сурет бойынша болжау;
1.1.5.2 иллюстрациялық материалға және/немесе мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, мәтін кейіпкерлерін және олардың әрекеттерін атау
1.6. Тыңдаушылардың назарын аудару
1.1.6.1 сөйлеу барысында бейсезімдік қатынас құралдарын қолдану (мимика, ым);
1.1.6.2 өтініш, тапсырма, бұйрық, нұсқаулық сөздерді түсіну және дұрыс қолдану
1.7. Тілдік нормаларды сақтай отырып тілдесудің түрлі жағдайларына қатысу
1.1.7.1 рөлдік ойындарда әр түрлі қарым-қатынас жағдайларында (сәлемдесу, ризашылық білдіру, кешіру, сұрау, рұқсат сұрау, қоштасу) сөйлеу этикетін қолдану;
1.1.7.2 қаратпа сөздер мен сұраулы сөйлемдерді ажыратып еркін қолдану;
1.1.7.3 тыңдалған мәтіннен сұраулы сөйлемдерді табу және түсіну:кім? не? не істейді? қандай? қайда? қашан? қалай? кімге?
1.8. Бағалау пікірін айту
1.1.8.1 қарапайым сөйлемдерді қолдана отырып, тыңдалған және/немесе оқылған мәтінге қатысты пікір білдіру;
1.1.8.2 түйінді сөздерді және/немесе жай сөйлемді, бейсезімдік қатынас құралдарын қолдана отырып, тыңдалған мәтін кейіпкерлерінің іс-әрекеттерін мақұлдау/мақұлдамау
1.9. Әңгіме құрастыру
1.1.9.1 мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, 8-14 сөзге дейінгі көлемде әңгімелеу мәтінін құрастыру;
1.1.9.2 жоспар бойынша дербес рельефті/сурет, сюжеттік иллютратция немесе суреттер топтамасы бойынша әңгіме құрастыру;

1.2. Понимание основных единиц речи (текст, предложение, слово)
1.1.2.1 понимать, что такое речь, текст, предложение, слово, звук;
1.1.2.2 различать устную и письменную речь с опорой на графические схемы и вопросы учителя;
1.1.2.3 определять количество слов в предложении;
1.1.2.4 выделять отдельные слова из предложения;
1.1.2.5 выделять предложения из текста;
1.1.2.6 различать на практическом уровне характерные признаки предложения, смысловой, языковой и интонационной законченности;
1.1.2.7 дифференцировать слова - предметы, действия, признаки предметов;
1.1.2.8 различать предложение и деформированное предложение на практическом уровне
1.3. Определение темы и основной мысли прослушанного текста
1.1.3.1 определять, о ком/о чем говорится в тексте;
1.1.3.2 объяснять, что хотел сказать автор
1.4. Пересказывание прослушанного материала
1.1.4.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий;
1.1.4.2 находить ошибки в деформированном тексте, восстанавливать правильную последовательность событий
1.5. Прогнозирование событий
1.1.5.1 прогнозировать содержание текста по сюжетному рисунку, аудио, видеозаписи, по теме/заголовку, иллюстрации/рельефному рисунку;
1.1.5.2 называть героев текста и их действия с опорой на иллюстративный материал и/или вопросы учителя
1.6. Привлечение внимания слушателей
1.1.6.1 использовать в речи невербальные средства общения (мимика, жесты);
1.1.6.2 понимать и правильно употреблять в речи просьбы, поручения, приказания, инструкции
1.7. Участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм
1.1.7.1 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание), в ролевых играх;
1.1.7.2 различать и свободно использовать побудительные и вопросительные предложения;
1.1.7.3 понимать и находить в прослушанном тексте вопросительные предложения со словами кто? что? что делает? какой? какая? какое? какие? где? когда? как? куда? кому? у кого? и правильно отвечать на них
1.8. Высказывание оценочного суждения
1.1.8.1 высказать отношение к прослушанному, используя простые предложения;
1.1.8.2 выразить одобрение/неодобрение действиям героев прослушанного текста, используя ключевые слова и/или простое предложение, средства невербального общения
1.9. Составление рассказа
1.1.9.1 составлять повествовательный текст в объеме до 8-14 слов с опорой на вопросы учителя;
1.1.9.2 составлять рассказ по плану, самостоятельно, рельефному рисунку/ сюжетной иллюстрации или по серии картинок

1.1.9.3 өз бетінше әңгіме құрастыру
1.10. Сөздің дыбыстық түрінде бағдарлау
1.1.10.1 артикуляциялық режимді және зерттелген дыбыстардың дыбысын меңгеру;
1.1.10.2 сөздердің буындардан тұратынын түсіну, сөздегі буындардың саны мен ретін анықтау;
1.1.10.3 дыбыс пен екпіннің мағына ажыратушы рөлін түсіну;
1.1.10.4 сөздегі дыбыстарды келесі белгілер бойынша: дауыссыз-дауысты, екпінді-екпінсіз дауысты-дауыссыз, жуан-жіңішке, көмекші құралдарға және/немесе естуге сүйене отырып сипаттау;
1.1.10.5 сөздегі екпін орнын анықтайтын көмекші әдістерге сүйене отырып, сөздің буындық құрамын анықтау;
1.1.10.6 сызбаларды пайдалана отырып сөздің, буынның дыбыстық құрамын модельдеу
2) "Оқылым" бөлімі:
2-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-сынып
2.1. Сипап сезу қабылдауын және бағдарлануын дамыту
1.2.1.1. өзіндік жұмыста сенсорлық стандарттармен жұмыс жасау;
1.2.1.2 жұмыс үстелінің бетінде, бетте еркін бағдарлану;
көрмейтіндер үшін:
1.2.1.3 брайльдык оқулықта, алтынүктелі қалыпта еркін бағдарлау;
1.2.1.4 Брайль аспабын ашып, жабу, қағазды салу және бекіту, Брайль грифльін ұстау, оқу кезінде дұрыс қалыпты сақтау
2.2. Сөйлеуді дамыту және нақтылау
1.2.2.1 нысандарды атау, түрлері бойынша жіктеу;
1.2.2.2 заттарды, құбылыстарды сипаттау;
1.2.2.3 әңгімеге қатысу;
1.2.2.4 жоспарға, суреттер/бедерлі бейнелер, макеттер сериясына сүйене отырып, тыңдағанды қайта айту
2.3. Оқу процессін меңгеру
көрмейтіндер үшін:
1.2.3.1 әріптердің тактильді-моторлы бейнесін меңгеру (рельеф-нүкте жазу нүктелерінің комбинатциясы), әріпті бастапқы элементтерден (нүктелерден) бөле білу- бастапқыда алты нүктелі қалыпта, содан кейін Брайль шрифтінде;
1.2.3.2 әріптерді оқу, дыбыспен сәйкестендіру;
1.2.3.3 ұқсас, айналы әріптерді ажырата білу;
1.2.3.4 толық сөздерді,сөзтіркестерін оқуға көшу арқылы буынды еркін оқуды меңгеру;
1.2.3.5 тыныс белгілерінің ережелерін ескере отырып, сөйлемдерді оқу;
нашар көретіндер үшін:
1.2.3.1 әріптердің көрнекімоторлы бейнесін меңгеру, әріпті оның құрамдас элеметтеріне бөлшектей білу;
1.2.3.2 әріптерді оқу,оны дыбыспен сәйкестеу;
1.2.3.3 емле бойынша ұқсас әріптерді ажырату;
1.2.3.4 толық сөздерді, сөзтіркестерін оқуға көшу арқылы буынды еркін оқуды меңгеру;
1.2.3.5 тыныс белгілерінің ережелерін ескере отырып, сөйлемдерді оқу
2.4. Оқылған мәтіннің тақырыбын және негізгі ойларын анықтау
1.2.4.1 мұғалімнің көмегімен оқылған мәтіннің тақырыбын анықтау;
1.2.4.2 оқыған мәтіннің негізгі ойын мұғалімнің қолдауымен жәй сөйлем арқылы айту
2.5. Мәтіннің құры-лымдық бөліктерін анықтау
1.2.5.1 мұғалімнің көмегімен оқылған әңгіменің басын, ортасын және соңын анықтау;

1.1.9.3 составлять рассказ самостоятельно
1.10. Ориентирование в звуковой форме слова
1.1.10.1 усвоить артикуляционный уклад и звучание изучаемых звуков;
1.1.10.2 понимать, что слова состоят из слогов, определять количество и порядок слогов в слове;
1.1.10.3 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения;
1.1.10.4 характеризовать звуки речи по признакам: согласный-гласный, ударный-безударный гласный-согласный, твердый-мягкий с опорой на вспомогательные средства и/или на слух;
1.1.10.5 определять слоговой состав слова с опорой на вспомогательные приемы, определять место ударения в словах;
1.1.10.6 моделировать звуковой состав слова, слога с помощью схем;
2) Раздел "Чтение":
Таблица 2
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2.1. Развитие осязательного восприятия и ориентировки
1.2.1.1 оперировать сенсорными эталонами в самостоятельной деятельности;
1.2.1.2 свободно ориентироваться на рабочей поверхности стола, на странице;
у незрячих:
1.2.1.3 свободно ориентироваться в брайлевском учебнике, в колодке шеститочия;
1.2.1.4 занимать правильную позу при чтении
2.2. Развитие и конкретизация речи
1.2.2.1 классифицировать предметы по названию, видовым признакам;
1.2.2.2 описывать предметы, явления;
1.2.2.3 участвовать в беседе;
1.2.2.4 пересказывать прослушанное с опорой на план, серию рисунков/рельефных изображений, макетов
2.3. Освоение процесса чтения
у незрячих:
1.2.3.1 освоить тактильно-двигательный образ букв (комбинация точек рельефно-точечного письма), уметь расчленять букву на составляющие еҰ элементы (точки) – первоначально на колодке шеститочия, затем в приборе Брайля;
1.2.3.2 читать буквы, соотносить их с соответствующими звуками;
1.2.3.3 различать схожие, зеркальные буквы;
1.2.3.4 освоить плавное слоговое чтение с переходомом на чтение целыми словами, словосочетаний;
1.2.3.5 читать предложения с учетом правил пунктуации;
у слабовидящих:
1.2.3.1 освоить зрительно-двигательный образ букв, уметь расчленять букву на составляющие еҰ элементы;
1.2.3.2 читать буквы, соотносить ее с соответствующим звуком
1.2.3.3 различать схожие по написанию буквы;
1.2.3.4 освоить плавное слоговое чтение с переходомом на чтение целыми словами, словосочетаний;
1.2.3.5 читать предложения с учетом правил пунктуации
2.4. Определение темы и основной мысли прочитанного текста
1.2.4.1 определять тему прослушанного/прочитанного текста с помощью учителя;
1.2.4.2 назвать основную мысль прочитанного текста, используя простое предложение с поддержкой учителя
2.5. Определение структурных частей текста
1.2.5.1 определять начало, середину и конец прочитанного повествования с помощью учителя;

1.2.5.2 деформацияланған мәтінді қалпына келтіру
2.6. Мәтіндегі лекси-калық және синтаксис-тік бірліктердің рөлін түсіну
1.2.6.1 оқылған мәтіндегі заттарды, іс-әрекеттерді, белгілерді білдіретін сөздерді ажырату;
1.2.6.2 оқылған мәтіннен жай сөздерді ажырату және жалпылама мағынасы бар қарапайым сөздерді қолдану білу;
1.2.6.3 сөйлеуде мен, сен, ол, олар, біз, сіз, осы есімдіктерін қолдану
2.7. Мәтіндердің түрлері мен жанрларын анықтау
1.2.7.1 есту арқылы мәтіннің поэтикалық және прозалық формаларын ажырату; мұғалімнің көмегімен баяндау және сипаттау мәтіндерін анықтау;
1.2.7.2 мұғалімнің қолдауымен сипаттамалық және баянды мәтіндерден негізгі сөздерді (етістіктер мен сын есімдер) бөліп алу
2.8. Мәтіндерді салыстырмалы талдау
1.2.8.1 мұғалімнің көмегімен әр түрлі жанрдағы мәтіндерді (ертегі, әңгіме, өлең) салыстыру
3) "Жазылым" бөлімі:
3-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаты
1-сынып
3.1. Сипап сезу қабылдауын және бағдарлануын дамыту
көрмейтіндерде:
1.3.1.1 қолдың қимылын үйлестіру, саусақ гимнастикасын, ұсақ моторикаға арналған жаттығуларды орындау;
1.3.1.2 Брайль аспабында бағдарлану және Брайль аспабындағы жолдар мен торлардың орналасуын білу;
1.3.1.3 аспапты ашу және жабу, қағазды салу және бекіту, Брайль грифелін ұстау біліктілігі ;
жазу және оқу кезінде дұрыс қалыпты сақтау
1.3.1.4 грифельмен бұрыштық нүктелерді тауып, белгілі бір ретпен жазу: 1 нүкте; содан кейін 3 нүкте, 1,3 нүктелер комбинациясы; содан кейін 4 нүкте және 1,3,4 нүктелер комбинациясы; 6 нүкте және 1,3,4,6 нүктелер комбинациясы;
1.3.1.5 1,2 және 2 нүктелерін бөлек жаза білу; 4,5 және 5 нүктелерін жаза білу;
1.3.1.6 Брайль әліппесінің әріптерін меңгеру;
нашар көретіндерде:
1.3.1.1 жазу гигиенасының негізгі ережелерін сақтау;
1.3.1.2 өз денесінің сызбасында, парақта, дәптерде бағдарлау;
1.3.1.3 жұмыс жолы мен жоларалық кеңістікті ажырату;
10.3.1.4 әріптердің негізгі элементтерін және олардың реттілігін үлгі бойынша жазу
3.2. Тыңдалған/ оқылған материалдың мазмұнын баяндау
1.3.2.1 мазмұнды, ойын әрекеттерін, сызбаларды, белгілерді, сонымен қатар мұғалімнің көмегімен тыңдалған/оқылған мәтіндерден материалды ұсыну
3.3. Мәтін құру
1.3.3.1 мұғалімнің қолдауымен пәндік-тәжірибелік іс-әрекетті, белгілерді, сызбаларды, тірек сөздерді қолдана отырып, берілген тақырып бойынша 3-5 сөйлемнен және 8-14 сөзден тұратын қарапайым мәтіндер құрастыру
3.4. Әр түрлі жанрдағы мәтіндерді шығармашылық жазу
1.3.4.1 мұғалімнің көмегімен қарапайым сөзтіркестерін, сөйлемдер және/немесе мәтіндер жазу;
1.3.4.2 мұғалімнің көмегімен қарапайым сөйлемдер және/немесе мәтіндер (әңгімелеу, сипаттау, сұраулы) жазу

1.2.5.2 восстанавливать деформированный текст
2.6. Понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте
1.2.6.1 дифференцировать в прочитанном тексте слова, обозначающие предметы, действия, признаки;
1.2.6.2 знать, выделять из прочитанного текста и употреблять простые слова с обобщающим значением;
1.2.6.3 употреблять в речи местоимения: я, ты, он, она, они, мы, вы, этот
2.7. Определение типов и жанров текстов
1.2.7.1 на слух/практически различать стихотворные и прозаические формы текста; повествовательный и описательные тексты с помощью учителя;
1.2.7.2 выделять ключевые слова (глаголы и имена прилагательные) из описательных и повествовательных текстов с поддержкой учителя
2.8. Сравнительный анализ текста
1.2.8.1 различать тексты разных жанров (сказка, рассказ, стихотворение) с помощью учителя
3) Раздел "Письмо":
Таблица 3
Подраздел
Цели обучения
1 класс
3.1. Развитие осязательного восприятия и ориентировки
для незрячих:
1.3.1.1 координировать движения руки, выполнять пальчиковую гимнастику, упражнения на мелкую моторику;
1.3.1.2 ориентироваться в приборе Брайля и знать расположение строк и клеток на приборе Брайля;
1.3.1.3 открывать и закрывать прибор, вкладывать и закреплять бумагу, держать брайлевский грифель занимать правильную позу при письме и чтении;
1.3.1.4 находить грифелем и писать угловые точки в определенной последовательности: точку 1; затем точку 3, сочетания точек 1,3; затем точку 4 и сочетания точек 1,3,4; точку 6 и сочетания точек 1,3,4,6;
1.3.1.5 уметь писать точки 1,2 и отдельно 2; точки 4,5 и отдельно 5;
1.3.1.6 владеть письмом букв брайлевской азбуки;
у слабовидящих:
1.3.1.1 соблюдать основные правила гигиены письма;
1.3.1.2 ориентироваться в схеме собственного тела, на листе, в тетради;
1.3.1.3 различать рабочую строку и межстрочное пространство;
10.3.1.4 писать основные элементы букв и их чередования по образцу
3.2. Изложение содержания прослушанного/ прочитанного материала
1.3.2.1 излагать материал, используя предметную, игровую деятельность, схемы, знаки, также слова из прослушанных/прочитанных текстов с помощью учителя
3.3. Создание текста
1.3.3.1 составлять простые тексты из 3-5 предложений и 8-14 слов на заданную тему, используя предметно-практическую деятельность, знаки, схемы, опорные слова с поддержкой учителя
3.4. Творческое написание текстов
в разных жанрах
1.3.4.1 писать простые словосочетания, предложения и\или тексты с помощью учителя;
1.3.4.2 писать предложения, тексты (описание, повествование, вопрос) с помощью учителя

3.5. Жұмыстағы қателерді табу және түзету
1.3.5.1 Брайль әріптерінің, айналы Брайль әріптерінің жазылуын тексере білу;
1.3.5.2 жазылуы айтылымға сәйкес келмейтін сөздердің жазылуын тексере білу және қателерді түзету
3.6. Жазудың графикалық нормаларын сақтау
1.3.6.1 "дыбыс" және "әріп" ұғымдарын ажырату;
1.3.6.2 сөздер арасында бос орын қалдырып сөздерді және қысқа сөйлемдерді анық жазу (1-сынып үшін Брайль шрифінде екі бос торкөз қалдыру); көру қабілеті нашар оқушыларда көлбеу емес тік жазу
3.7. Орфографиялық нормаларды сақтау
0.3.7.1 әріптерді, буындарды, сөздерді көшіріп жазу;
1.3.7.2 бас әріп қашан жазылатынын білу;
1.3.7.3 ға-ге, да-де, та-те, тар-тер, дар-дер жалғау-ларымен сөз тіркесімдерін жазу ережелерін білу, осы тіркесімдерді сөздің құрамымен анықтау;
1.3.7.4 мұғалімнің көмегімен тасымалдау ережелерін сақтау;
1.3.7.5 мұғалімнің көмегімен сөздерді дұрыс жазу
3.8. Грамматикалық нормаларды сақтау
1.3.8.1 жазбаша сөйлеудегі заттың-атын, заттың- белгілерін, заттың- іс-әрекеттерін ажырату;
1.3.8.2 ең көп таралған көмекші сөздерді қолдану (астында, үстінде, жанында,ішінде,жоғары,төмен)
3.9. Пунктуациялық нормаларды сақтау
1.3.9.1 сөйлемнің соңында тыныс белгілерін қою: нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі
44. Осы оқу бағдарламасы қосымшаға сәйкес бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбындағы (оқыту қазақ тілінде) көзі көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған "Әліппе, Ана тілі" пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
45. Оқыту барсында әр бөлім мен тақырыптарға берілетін сағаттар санын балалардың үлгеріміне қарай мұғалім өзі бөледі.
Параграф 3. Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныптары үшін "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар (оқыту қазақ тілінде)
1-тоқсан
Кезең
Тыңдалым мен айтылым
Оқылым
Жазылым
Әліппеге дейінгі кезең
1.1.1.1 қоршаған орта объектілерін зертеу;
1.1.1.2 заттарды пішіні,өлшемі, температурасы,түсі, фактурасы,материалы бойынша тексеру және сипаттау;
1.1.1.3 түрлі-түсті рельефті суреттерде, аппликацияларда бейнеленген заттарды тану;
1.1.1.4 саусақтың, алақанның, білектің көмегімен сезіне білу;
1.1.1.5 табиғи заттарды, муляждарды, ойыншық-тарды ажырату, заттар мен заттардың суреттерін салыстыру;
1.1.1.6 дыбысты және дыбыс көзін байланыстыру, дыбыс қашықтығын анықтау;
1.1.2.1 сөйлеу, мәтін, сөйлем, сөз, дыбыс деген не екенін түсіну;
1.1.2.2 графикалық схемалар мен мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, ауызша және жазбаша сөйлеуді ажырата білу;

3.5. Нахождение и
исправление ошибок в работе
1.3.5.1 проверять написание брайлевских букв, зеркальных брайлевских букв;
1.3.5.2 проверять написание слов, написание которых расходится с произношением и исправлять ошибки (молоко, солнце)
3.6. Соблюдение графических норм письма
1.3.6.1 различать понятия "звук" и "буква";
1.3.6.2 писать правильно разборчиво слова и короткие предложения, оставляя пропуски между словами (в брайлевской строе на протяжении всего 1-го класса оставлять по две клетки; у слабовидящих прямое, не наклонное письмо )
3.7. Соблюдение орфографических норм
1.3.7.1 списывать буквы, слоги, слова, сочетания слов;
1.3.7.2 знать, когда пишется, что заглавная буква;
1.3.7.3 знать правила написания окончаний ға-ге, да-де, та-те, тар-тер, дар-дер, узнавать эти сочетания с составе слова;
1.3.7.4 соблюдать правила переноса с помощью учителя;
1.3.7.5 правильно писать слова с помощью учителя
3.8. Соблюдение грамматических норм
1.3.8.1 различать в письменной речи слова-предметы, слова-признаки, слова-действия
1.3.8.2 употреблять наиболее распространенные предлоги (в, на, под, у, с, над, из, от, к)
3.9. Соблюдение пунктационных норм
1.3.9.1 ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
44. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Әліппе", "Ана тілі" для незрячих и слабовидящих обучающихся 1 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения) согласно приложению.
45. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Әліппе", "Ана тілі" для незрячих и слабовидящих обучающихся 1 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения)
1 четверть
Период
Аудирование (слушание) и говорение
Чтение
Письмо
Добукварный период
1.1.1.1 обследовать объекты окружающей среды;
1.1.1.2 обследовать и описывать предметы по форме, величине, температуре, цвету, фактуре, материалу;
1.1.1.3 узнавать предметы, изображенные на цветных рельефных рисунках, аппликациях;
1.1.1.4 пользоваться осязательным восприятием с помощью пальцев, ладоней, кистей рук;
1.1.1.5 различать натуральные предметы, муляжи, игрушки; соотносить предметы и изображения предметов;
1.1.1.6 соотносить звук с источником звука, определять расстояние до источника звука;
1.1.2.1 понимать, что такое речь, текст, предложение, слово, звук;
1.1.2.2 различать устную и письменную речь с опорой на графические схемы и вопросы учителя;

1.1.2.3 сөйлемдегі сөздердің санын анықтау;
1.1.2.4 сөйлемнен жеке сөздерді таңдау;
1.1.2.5 мәтіннен сөйлемдерді таңдау;
1.1.2.6 тәжірибелік деңгейде сөйлемнің сипаттамалық белгілерін, семантикалық, тілдік және интонациялық толықтығын ажырату;
1.1.3.1 мәтінде кім туралы/не айтылғанын анықтау;
1.1.4.1 оқиғалар тізбегін сақтай отырып, тыңдалған материалды қайталап айту;
1.1.5.1 мәтін мазмұнын сюжеттік сурет, аудио, бейне жазба, тақырып/ тақырыпаты, иллюстрация / бедерлі сурет бойынша болжау;
1.1.5.2 иллюстрациялық материалға және/немесе мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, мәтін кейіпкерлерін және олардың әрекеттерін атау;
1.1.6.1 сөйлеу барысында бейсезімдік қатынас құралдарын қолдану (мимика, ым);
1.1.7.1 рөлдік ойындарда әр түрлі қарым-қатынас жағдайларында (сәлемдесу, ризашылық білдіру, кешіру, сұрау, рұқсат сұрау, қоштасу) сөйлеу этикетін қолдану;
1.1.8.1 қарапайым сөйлемдерді қолдана отырып, тыңдалған және/немесе оқылған мәтінге қатысты пікір білдіру;
1.1.9.1 мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, 8-14 сөзге дейінгі көлемде әңгімелеу мәтінін құрастыру;
1.1.10.1 артикуляциялық режимді және зерттелген дыбыстардың дыбысын меңгеру;
1.1.10.2 сөздердің буындардан тұратынын түсіну, сөздегі буындардың саны мен ретін анықтау;
1.1.10.3 дыбыс пен екпіннің мағына ажыратушы рөлін түсіну
1.2.1.1. өзіндік жұмыста сенсорлық стандарттармен жұмыс жасау;
1.2.1.2 жұмыс үстелінің бетінде, бетте еркін бағдарлану;
көрмейтіндер үшін:
1.2.1.3 брайльдык оқулықта, алтынүктелі қалыпта еркін бағдарлау;
1.2.1.4 Брайль аспабын ашып, жабу, қағазды салу және бекіту, Брайль грифльін ұстау, оқу кезінде дұрыс қалыпты сақтау;
1.2.2.1 нысандарды атауы, түрлері бойынша жіктеу;
1.2.2.2 заттарды, құбылыстарды сипаттау;
1.2.2.3 әңгімеге қатысу
1.2.2.4 жоспарға, суреттер/бедерлі бейнелер, макеттер сериясына сүйене отырып, тыңдағанды қайта айту;
1.2.3.1 әріптердің тактильді-моторлы бейнесін меңгеру (рельеф-нүкте жазу нүктелерінің комбинатциясы), әріпті бастапқы элементтерден (нүктелерден) бөле білу- бастапқыда алты нүктелі қалыпта, содан кейін Брайль шрифтінде;
1.2.3.2 әріптерді оқу, дыбыспен сәйкестендіру;
нашар көретіндер үшін:
1.2.3.1 әріптердің көрнекі-моторлы бейнесін меңгеру, әріпті оның құрамдас элеметтеріне бөлшектей білу;
1.2.3.2 әріптерді оқу, оны дыбыспен сәйкестеу;
1.2.4.1 мұғалімнің көмегімен оқылған мәтіннің тақырыбын анықтау;
1.2.7.1 есту арқылы мәтіннің поэтикалық және прозалық формаларын ажырату; мұғалімнің көмегімен баяндау және сипаттау мәтіндерін анықтау
1.3.1.1 қолдың қимылын үйлестіру, саусақ гимнастикасын, ұсақ моторикаға арналған жаттығуларды орындау;

1.1.2.3 определять количество слов в предложении;
1.1.2.4 выделять отдельные слова из предложения;
1.1.2.5 выделять предложения из текста;
1.1.2.6 различать на практическом уровне характерные признаки предложения, смысловой, языковой и интонационной законченности;
1.1.3.1 определять, о ком/о чем говорится в тексте;
1.1.4.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий;
1.1.5.1 прогнозировать содержание текста по сюжетному рисунку, аудио, видеозаписи, по теме/ заголовку, иллюстрации/ рельефному рисунку;
1.1.5.2 называть героев текста и их действия с опорой на иллюстративный материал и/или вопросы учителя;
1.1.6.1 использовать в речи невербальные средства общения (мимика, жесты);
1.1.7.1 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание), в ролевых играх;
1.1.8.1 высказать отношение к прослушанному, используя простые предложения;
1.1.9.1 составлять повествовательный текст в объеме до 8-14 слов с опорой на вопросы учителя;
1.1.10.1 усвоить артикуляционный уклад и звучание изучаемых звуков;
1.1.10.2 понимать, что слова состоят из слогов, определять количество и порядок слогов в слове;
1.1.10.3 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения
1.2.1.1 оперировать сенсорными эталонами в самостоятельной деятельности;
1.2.1.2 свободно ориентироваться на рабочей поверхности стола, на странице;
у незрячих:
1.2.1.3 свободно ориентироваться в брайлевском учебнике, в колодке шеститочия;
1.2.1.4 занимать правильную позу при чтении;
1.2.2.1 классифицировать предметы по названию, видовым признакам;
1.2.2.2 описывать предметы, явления;
1.2.2.3 участвовать в беседе;
1.2.2.4 пересказывать прослушанное с опорой на план, серию рисунков/ рельефных изображений, макетов;
1.2.3.1 освоить тактильно-двигательный образ букв (комбинация точек рельефно-точечного письма), уметь расчленять букву на составляющие еҰ элементы (точки) – первоначально на колодке шеститочия, затем в приборе Брайля;
1.2.3.2 читать буквы, соотносить их с соответствующими звуками;
у слабовидящих:
1.2.3.1 освоить зрительно-двигательный образ буквы, уметь расчленять букву на составляющие еҰ элементы;
1.2.3.2 читать буквы, соотносить их с соответствующими звуками;
1.2.4.1 определять тему прослушанного/прочитанного текста с помощью учителя;
1.2.7.1 на слух различать стихотворные и прозаические формы текста; повествовательный и описательные тексты с помощью учителя
1.3.1.1 координировать движения руки, выполнять пальчиковую гимнастику, упражнения на мелкую моторику;

1.1.7.2 қаратпа сөздер мен сұраулы сөйлемдерді ажыратып еркін қолдану;
1.1.7.3 тыңдалған мәтіннен сұраулы сөйлемдерді табу және түсіну: кім? не? не істейді? қандай? қайда? қашан? қалай? кімге?;
1.1.8.1 қарапайым сөйлемдерді қолдана отырып, тыңдалған және / немесе оқылған мәтінге қатысты пікір білдіру;
1.1.8.2 түйінді сөздерді және/немесе жай сөй-лемді, бейсезімдік қатынас құралдарын қолдана отырып, тыңдалған мәтін кейіпкерлерінің іс-әрекеттерін мақұлдау/мақұлдамау;
1.1.9.1 мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, 8-14 сөзге дейінгі көлемде баяндау мәтінін құрастыру;
1.1.9.2 өз бетінше жоспар құрып,релефтік сурет/сюжеттік иллюстрация бойынша әңгіме құрастыру;
1.1.9.3 өз бетінше әңгіме құрау;
1.1.10.4 сөйлеу дыбыстарын келесі белгілер бойынша: дауыссыз-дауысты, екпінді-екпінсіз дауысты-дауыссыз, жуан-жіңішке, көмекші құралдарға және/немесе естуге сүйене отырып сипаттау;
1.1.10.5 сөздегі екпін орнын анықтайтын көмекші әдістерге сүйене отырып, сөздің буындық құрамын анықтау;
1.1.10.6 сызбаға сүйене отырып, сөздің буынның дыбыстық құрамын модельдеу
1.2.1.2 жұмыс үстелінің бетінде, бетте еркін бағдарлану;
көрмейтіндер үшін:
1.2.1.3 брайльдык оқулықта, алтынүктелі қалыпта еркін бағдарлау;
1.2.1. оқу кезінде дұрыс қалыпты сақтау;
1.2.2.1 нысандарды атауы, түрлері бойынша жіктеу;
1.2.2.2 заттарды, құбылыстарды сипаттау;
1.2.2.3 әңгімеге қатысу;
1.2.2.4 жоспарға, суреттер/бедерлі бейнелер, макеттер сериясына сүйене отырып, тыңдағанды қайта айту;
1.2.3.1 әріптердің тактильді-моторлы бейнесін меңгеру (рельеф-нүкте жазу нүктелерінің комбинатциясы), әріпті бастапқы элементтерден (нүктелерден) бөле білу- бастапқыда алты нүктелі қалыпта, содан кейін Брайль шрифтінде;
1.2.3.2 әріптерді оқу, дыбыспен сәйкестендіру;
1.2.3.3 ұқсас, айналы әріптерді ажырата білу;
1.2.3.4 толық сөздерді,сөзтіркестерін оқуға көшу арқылы буынды еркін оқуды меңгеру;
1.2.3.5 тыныс белгілерінің ережелерін ескере отырып, сөйлемдерді оқу;
нашар көретіндер үшін:
1.2.3.1 әріптердің көрнекімоторлы бейнесін меңгеру, әріпті оның құрамдас элеметтеріне бөлшектей білу;
1.2.3.2 әріптерді оқу,оны дыбыспен сәйкестеу;
1.2.3.3 емле бойынша ұқсас әріптерді ажырату;
1.2.3.4 толық сөздерді, сөзтіркестерін оқуға көшу арқылы буынды еркін оқуды меңгеру;
1.2.3.5 тыныс белгілерінің ережелерін ескере отырып сөйлемдерді оқу
көрмейтіндер үшін:
1.3.1.4 грифельмен бұрыштық нүктелерді тауып, белгілі бір ретпен жазу: 1 нүкте; содан кейін 3 нүкте, 1,3 нүктелер комбинациясы; содан кейін 4 нүкте және 1,3,4 нүктелер комбинациясы; 6 нүкте және 1,3,4,6 нүктелер комбинациясы;

1.1.7.2 различать и свободно использовать побудительные и вопросительные предложения;
1.1.7.3 понимать и находить в прослушанном тексте вопросительные предложения со словами кто? что? что делает? какой? какая? какое? какие? где? когда? как? куда? кому? у кого? и правильно отвечать на них;
1.1.8.1 высказать отношение к прослушанному, используя простые предложения;
1.1.8.2 выражать одобрение/неодобрение действиям героев прослушанного текста, используя ключевые слова и/или простое предложение, средства невербального общения;
1.1.9.1 составлять повествовательный текст в объеме до 8-14 слов с опорой на вопросы учителя;
1.1.9.1 составлять рассказ по плану, самостоятельно, рельефному рисунку/ сюжетной иллюстрации или по серии картинок;
1.1.9.1 составлять рассказ самостоятельно;
1.1.10.4 характеризовать звуки речи по признакам: согласный-гласный, ударный-безударный гласный-согласный, твердый-мягкий с опорой на вспомогательные средства и/или на слух;
1.1.10.4 определять слоговой состав слова с опорой на вспомогательные приемы, определять место ударения в словах;
1.1.10.5 моделировать звуковой состав слова, слога с помощью схем
1.2.1.2 свободно ориентироваться на рабочей поверхности стола, на странице;
у незрячих:
1.2.1.3 свободно ориентироваться в брайлевском учебнике, в колодке шеститочия;
1.2.1.4 занимать правильную позу при чтении;
1.2.2.1 классифицировать предметы по названию, видовым признакам;
1.2.2.2 описывать предметы, явления;
1.2.2.3 участвовать в беседе;
1.2.2.4 пересказывать прослушанное с опорой на план, серию рисунков /рельефных изображений, макетов;
1.2.3.1 освоить тактильно-двигательный образ букв (комбинация точек рельефно-точечного письма), уметь расчленять букву на составляющие еҰ элементы (точки) – первоначально на колодке шеститочия, затем в приборе Брайля;
1.2.3.2 читать буквы, соотносить их с соответствующими звуками;
1.2.3.3 различать схожие, зеркальные буквы;
1.2.3.4 освоить плавное слоговое чтение с переходомом на чтение целыми словами, словосочетаний;
1.2.3.5 читать предложения с учетом правил пунктуации;
у слабовидящих:
1.2.3.1 освоить зрительно-двигательный образз букв, уметь расчленять букву на составляющие еҰ элементы;
1.2.3.2 читать буквы, соотносить их с соответствующими звуками;
1.2.3.3 различать схожие по написанию буквы;
1.2.3.4 освоить плавное слоговое чтение с переходомом на чтение целыми словами, словосочетаний;
1.2.3.5 читать предложения с учетом правил пунктуации
для незрячих
1.3.1.4 находить грифелем и писать угловые точки в определенной последовательности: точку 1; затем точку 3, сочетания точек 1,3; затем точку 4 и сочетания точек 1,3,4; точку 6 и сочетания точек 1,3,4,6;

1.3.1.5 1,2 және 2 нүктелерін бөлек жаза білу; 4,5 және 5 нүктелерін бөлек жаза білу;
1.3.1.6 Брайль әліппесінің әріптерін меңгеру
нашар көретіндер үшін:
1.3.1.1 жазу гигиенасының негізгі ережелерін сақтау;
1.3.1.2 өз денесінің сызбасында, парақта, дәптерде бағдарлау;
1.3.1.3 жұмыс жолы мен жоларалық кеңістікті ажырату;
10.3.1.4 әріптердің негізгі элементтерін және олардың реттілігін үлгі бойынша жазу;
1.3.2.1 мазмұнды, ойын әрекеттерін, сызбаларды, белгілерді, сонымен қатар мұғалімнің көмегімен тыңдалған/оқылған мәтіндерден материалды ұсыну;
1.3.3.1 мұғалімнің қолдауымен пәндік-тәжірибелік іс-әрекетті, белгілерді, сызбаларды, тірек сөздерді қолдана отырып, берілген тақырып бойынша 3-5 сөйлемнен және 8-14 сөзден тұратын қарапайым мәтіндер құрастыру;
1.3.4.1 мұғалімнің көмегімен қарапайым сөзтіркестерін, сөйлемдер және/немесе мәтіндер жазу;
1.3.6.1 "дыбыс" және "әріп" ұғымдарын ажырату;
1.3.6.2 қалдырып сөздерді және қысқа сөйлемдерді анық жазу;
1.3.7.1 әріптерді, буындарды, сөздерді көшіріп жазу;
1.3.7.2 бас әріп қашан жазылатынын білу
3-тоқсан
Әліппе кезеңі
1.1.1.5 табиғи заттарды, муляждарды, ойыншық-тарды ажырату, заттар мен заттардың суреттерін салыстыру;
1.1.1.6 дыбысты және дыбыс көзін байланыстыру, дыбыс қашықтығын анықтау;
1.1.2.6 тәжірибелік деңгейде сөйлемнің сипаттамалық белгілерін, семантикалық, тілдік және интонациялық толықтығын ажырату;
1.1.2.7 сөздерді саралау-заттар, әрекеттер, заттардың белгілері;
1.1.2.8 сөйлем мен деформацияланған сөйлемді тәжірибелік деңгейде ажырату;
1.1.3.1 мәтінде кім туралы/не айтылғанын анықтау;
1.1.3.2 автордың не айтқысы келетінін түсіну;
1.1.4.1 оқиғалар тізбегін сақтай отырып, тыңдалған материалды қайталап айту;
1.1.4.2 деформацияланған мәтіндегі қателерді табу,оқиғалардың дұрыс реттілігін қалпына келтіру;
1.1.5.1 мәтін мазмұнын сюжеттік сурет, аудио, бейнежазба, тақырып/ тақырыпаты, иллюстрация/бедерлі сурет бойынша болжау;
1.1.5.2 иллюстрациялық материалға және/ немесе мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, мәтін кейіпкерлерін және олардың әрекеттерін атау;
1.1.6.1сөйлеу барысында сөздік емес қатынас құралдарын қолдану (мимика, ым);
1.1.6.2 өтініште, тапсырмада, бұйрықта, нұсқаулықта түсіну және дұрыс қолдану;
1.1.7.1 рөлдік ойындар
да әр түрлі қарым-қатынас жағдайларында (сәлемдесу, ризашылық білдіру, кешіру, сұрау, рұқсат сұрау, қоштасу)сөйлеу этикетін қолдану;
1.1.7.2 қаратпа сөздер мен сұраулы сөйлемдерді ажыратып еркін қолдану;
1.1.7.3 тыңдалған мәтіннен сұраулы сөйлемдерді табу және түсіну:кім? не? не істейді? қандай? қайда? қашан? қалай? кімге?;

1.3.1.5 уметь писать точки 1,2 и отдельно 2; точки 4,5 и отдельно 5;
1.3.1.6 владеть письмом букв брайлевской азбуки;
у слабовидящих:
1.3.1.1 соблюдать основные правила гигиены письма;
1.3.1.2 ориентироваться в схеме собственного тела, на листе, в тетради;
1.3.1.3 различать рабочую строку и межстрочное пространство;
10.3.1.4 писать основные буквы и их чередования по образцу;
1.3.2.1 излагать материал, используя предметную, игровую деятельность, схемы, знаки, также слова из прослушанных/ прочитанных текстов с помощью учителя;
1.3.3.1 составлять простые тексты из 3-5 предложений и 8-14 слов на заданную тему, используя предметно-практическую деятельность, знаки, схемы, опорные слова с поддержкой учителя;
1.3.4.1 писать простые словосочетания, предложения и/или тексты с помощью учителя;
1.3.6.1 различать понятия "звук" и "буква";
1.3.6.2 писать разборчиво слова и короткие предложения;
1.3.7.1 списывать буквы, слоги, слова, сочетания слов;
1.3.7.2 знать, когда пишется заглавная буква
3 четверть
Букварный период
1.1.1.5 различать натуральные предметы, муляжи, игрушки; соотносить предметы и изображения предметов;
1.1.1.6 соотносить звук с источником звука, определять расстояние до источникам звука;
1.1.2.6 различать на практическом уровне характерные признаки предложения, смысловой, языковой и интонационной законченности;
1.1.2.7 дифференцировать слова - предметы, действия, признаки предметов;
1.1.2.8 различать предложение и деформированное предложение на практическом уровне;
1.1.3.1 определять, о ком/о чем говорится в тексте;
1.1.3.2 объяснять, что хотел сказать автор;
1.1.4.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий;
1.1.4.2 находить ошибки в деформированном тексте, восстанавливать правильную последовательность событий;
1.1.5.1 прогнозировать содержание текста по сюжетному рисунку, аудио, видеозаписи, по теме/заголовку, иллюстрации/рельефному рисунку;
1.1.5.2 называть героев текста и их действия с опорой на иллюстративный материал и/или вопросы учителя;
1.1.6.1 использовать в речи невербальные средства общения (мимика, жесты);
1.1.6.2 понимать и правильно употреблять в речи просьбы, поручения, приказания, инструкции;
1.1.7.1 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание), в ролевых играх;
1.1.7.2 различать и свободно использовать побудительные и вопросительные предложения;
1.1.7.3 понимать и находить в прослушанном тексте вопросительные предложения со словами кто? что? что делает? какой? какая? какое? какие? где? когда? как? куда? кому? у кого? и правильно отвечать на них;

1.1.8.1қарапайым сөйлемдерді қолдана отырып, тыңдалған және/немесе оқылған мәтінге қатысты пікір білдіру;
1.1.8.2 түйінді сөздерді және/немесе жай сөйлемді, бейсезімдік қатынас құралдарын қолданаотырып,тыңдалған мәтін кейіпкерлерінің іс-әрекеттерін мақұлдау/мақұлдамау
көрмейтіндер үшін:
1.2.1.3 көрмейтіндердің брайльдік оқулықта, алтынүктелі қалыпта еркін бағдарлануы;
1.2.1.4 оқу кезінде дұрыс қалыпты сақтау;
көрмейтіндер үшін:
1.2.3.1 әріптердің тактильді-моторлы бейнесін меңгеру (рельефті-нүкте жазу нүктелерінің комбинатциясы), әріпті бастапқы элементтерден (нүктелерден) бөле білу- бастапқыда алты нүктелі қалыпта, содан кейін Брайль шрифтінде;
1.2.3.2 әріптерді оқу, дыбыспен сәйкестендіру 1.2.3.3 ұқсас, айналы әріптерді ажырата білу;
1.2.3.4 толық сөздерді,сөзтіркестерін оқуға көшу арқылы буынды еркін оқуды меңгеру;
1.2.3.5 тыныс белгілерінің ережелерін ескере отырып, сөйлемдерді оқу;
нашар көретіндер:
1.2.3.1 әріптердің көрнекімоторлы бейнесін меңгеру, әріпті оның құрамдас элеметтеріне бөлшектей білу;
1.2.3.2 әріптерді оқу,оны дыбыспен сәйкестеу;
1.2.3.3 емле бойынша ұқсас әріптерді ажырату;
1.2.3.4 толық сөздерді, сөзтіркестерін оқуға көшу арқылы буынды еркін оқуды меңгеру;
1.2.3.5 тыныс белгілерінің ережелерін ескере отырып, сөйлемдерді оқу;
1.2.4.1 мұғалімнің көмегімен оқылған мәтіннің тақырыбын анықтау;
1.2.4.2 оқыған мәтіннің негізгі ойын мұғалімнің қолдауымен жәй сөйлем арқылы айту;
1.2.5.1 мұғалімнің көмегімен оқылған әңгіменің басын, ортасын және соңын анықтау;
1.2.6.1 оқылған мәтіндегі заттарды, іс-әрекеттерді, белгілерді білдіретін сөздерді ажырату
1.3.2.1 мазмұнды, ойын әрекеттерін, сызбаларды, белгілерді, сонымен қатар мұғалімнің көмегімен тыңдалған/оқылған мәтіндерден материалды ұсыну;
1.3.3.1 мұғалімнің қолдауымен пәндік-тәжірибелік іс-әрекетті, белгілерді, сызбаларды, тірек сөздерді қолдана отырып, берілген тақырып бойынша 3-5 сөйлемнен және 8-14 сөзден тұратын қарапайым мәтіндер құрастыру;
1.3.4.1 мұғалімнің көмегімен қарапайым сөзтіркестерін, сөйлемдер және/немесе мәтіндер жазу;
1.3.4.2 мұғалімнің көмегімен қарапайым сөйлемдер және/немесе мәтіндер (әңгімелеу, сипаттау, сұраулы) жазу;
1.3.5.1 Брайль әріптерінің, айналы Брайль әріптерінің жазылуын тексере білу;
1.3.5.2 жазылуы айтылымға сәйкес келмейтін сөздердің жазылуын тексере білу және қателерді түзету;
1.3.6.1 "дыбыс" және "әріп" ұғымдарын ажырату;
1.3.6.2 сөздер арасында бос орын қалдырып сөздерді және қысқа сөйлемдерді анық жазу (1-сынып үшін Брайль шрифінде екі бос торкөз қалдыру); көру қабілеті нашар оқушыларда көлбеу емес тік жазу;
1.3.7.1 әріптерді, буындарды, сөздерді көшіріп жазу
Әліппеден кейінгі кезең

1.1.8.1 высказать отношение к прослушанному, используя простые предложения;
1.1.8.2 выражать одобрение/неодобрение действиям героев прослушанного текста, используя ключевые слова и/или простое предложение, средства невербального общения
у незрячих:
1.2.1.3 свободная ориентировка в брайлевском учебнике, в колодке шеститочия
1.2.1.4 принимать правильную позу при чтении;
у незрячих:
1.2.3.1 освоить тактильно-двигательный образ букв (комбинация точек рельефно-точечного письма), уметь расчленять букву на составляющие еҰ элементы (точки) – первоначально на колодке шеститочия, затем в приборе Брайля;
1.2.3.2 читать буквы, соотносить их с соответствующими звуками;
1.2.3.3 различать схожие, зеркальные буквы;
1.2.3.4 освоить плавное слоговое чтение с переходомом на чтение целыми словами, словосочетаний;
1.2.3.5 читать предложения с учетом правил пунктуации;
у слабовидящих:
1.2.3.1 освоить зрительно-двигательный образ букв, уметь расчленять букву на составляющие еҰ элементы;
1.2.3.2 читать буквы, соотносить их с соответствующими звуками;
1.2.3.3 различать схожие по написанию буквы;
1.2.3.4 освоить плавное слоговое чтение с переходомом на чтение целыми словами, словосочетаний;
1.2.3.5 читать предложения с учетом правил пунктуации;
1.2.4.1 определять тему прослушанного/прочитанного текста с помощью учителя;
1.2.4.2 назвать основную мысль прочитанного текста, используя простое предложение с поддержкой учителя;
1.2.5.1 определять начало, середину и конец прочитанного повествования с помощью учителя;
1.2.6.1 дифференцировать в прочитанном тексте слова, обозначающие предметы, действия, признаки
1.3.2.1 излагать материал, используя предметную, игровую деятельность, схемы, знаки, также слова из прослушанных/ прочитанных текстов с помощью учителя;
1.3.3.1 составлять простые тексты из 3-5 предложений и 8-14 слов на заданную тему, используя предметно-практическую деятельность, знаки, схемы, опорные слова с поддержкой учителя;
1.3.4.1 писать простые словосочетания, предложения и\или тексты с помощью учителя;
1.3.4.2 писать предложения, тексты (описание, повествование, вопрос) с помощью учителя;
1.3.5.1 проверять написание брайлевских букв, зеркальных брайлевских букв;
1.3.5.2 проверять написание слов, написание которых расходится с произношением и исправлять ошибки (молоко, солнце);
1.3.6.1 различать понятия "звук" и "буква";
1.3.6.2 писать разборчиво слова и короткие предложения, оставляя пропуски между словами (в брайлевской строе на протяжении всего 1-го класса оставлять по две клетки; у слабовидящих прямое, не наклонное письмо );
0.3.7.1 списывать буквы, слоги, слова, сочетания слов
Послебукварный период

2. Бағдарламаның мақсаты – көру қабілеті бұзылған адамдардың білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, тыңдалым (тыңдау), сөйлеу, оқу және жазу дағдыларын игеру үрдісінде функционалды сауатты тұлғаны қалыптастыру.
3. Бағдарламаның міндеттері:
1) қоршаған орта туралы қалыптасқан түсініктері мен білімдерін анықтау (сөздерді тану және заттар мен сөді сәйкестендіре алу).
2) сенсорлық тәжірибені, танымдық қабілетін байыту, пішін, өлшем, қашықтық, бағыт туралы түсінік қалыптастыру.
3) талдап бақылаудың қарапайым тәсілдерін қалыптастыру, сақталған анализаторларды пайдалануды үйрету, танымдық белсенділікті дамыту;
4) моториканы, қозғалыс ырғағын, көзбен өлшеуді, қашықтан қабылдауды, түстерді ажыратуды дамыту.
5) фонемалық есту қабілетін және сөйлеу туралы бастапқы идеяларды дамыту (дыбыс, буын, екпін, сөз, сөйлем, сөйлеу интонациясы);
6) коммуникативтік біліктер мен дағдыларды дамыту: әңгімелесушіні есту және тыңдай білу, диалог жүргізуге дайын болу;
7) оқу дағдылары қалыптасуының алғышарттарын дамыту: сөйлеуді түсіну; сөйлемдер құрастыру; қоршаған әлемнің дыбыстарын бөліп көрсету және сөйлеу дыбыстарын ажырату; сөйлемдер, диалогтар, өзара байланысты мәтіндер; берілген тақырыпта қысқа мәтіндер құрастыра білу; мазмұндау;
8) жазу дағдылары қалыптасуының алғышарттарын дамыту:
нашар көретіндерде - ұсақ моториканы дамыту; қол моторикасын, оптикалық-кеңістіктік белсенділікті дамыту; контур бойымен жүруді, әріптер элементтерін жазуды үйрету;
көрмейтіндерде - ұсақ моториканы, қол қимыл қызметін дамыту, заттарды дұрыс тактильді тексеруге, алтынүктелі қалыпта бағдарлауға үйрету, алтынүктелі қалыпта нүктелер комбинациясын жазуды үйрету; грифельмен, Брайль аспабымен таныстыру; Брайльдің рельефті-нүктелі қарпімен басылған оқулық;
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) сенсорлық саласын дамыту: жанасу, есту арқылы қабылдауын, қалдық көру қабілетін;
2) қолды рельефті-нүктелі шрифтпен жазуға және оқуға дайындау, шағын кеңістікте бағдарлауын дамыту;
3) сөйлеу вербализмінің алдын алу.
2-тарау. Оқу үрдісін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Сауат ашуға оқытудың әлеуметтік бейімделу тәсілі, белсенді, коммуникативті, сараланған, құндылыққа бағытталған түзете-дамыту тәсілдері негізінде және оқу материалы концентрикалық түрде орналасуымен жүзеге асырылады.
6. Оқу материалының концентрикалық түрде орналасуы мазмұнының үнемі қайталану негізінде тереңдетіліп күрделеніп көрініс табады.

2. Цель Программы – формирование функционально грамотной личности в процессе освоения навыков аудирования (слушания), говорения, чтения и письма с учетом образовательных потребностей лиц с нарушениями зрения.
3. Задачи пропедевтического периода:
1) выявить имеющиеся представления и знания (на уровне узнавания и и соотнесения предметов и слов).
2) обогащать сенсорный опыт, расширять кругозор, формировать представления о форме, величине, расстоянии, направлении.
3) формировать элементарные приҰмы анализирующего наблюдения, учить использованию сохранных анализаторов, развивать познавательную активность;
4) развивать моторику, ритм движений, глазомер, дистантное восприятие, цветовое зрение.
5) развивать фонематический слух и первоначальные представления о речи (звук, слог, ударение, слово, предложение, интонации речи);
6) развивать коммуникативные умения и навыки: умение слушать и слышать собеседника, готовность вести диалог;
7) развивать предпосылки формирования чтения: понимание речи; составление предложений; выделение звуков окружающего мира и различение звуков речи; составление предложений, диалогов, связных текстов; умение составлять короткие тексты на заданную тему; пересказывать;
8) развивать предпосылки формирования письма:
у слабовидящих - развивать мелкую моторику; рукодвигательную, оптико-пространственную деятельность; учить обведению по контуру, написанию элементов букв;
у незрячих – развивать мелкую моторику, рукодвигательную деятельность, научить правильному тактильному обследованию предметов, ориентированию на колодке-шеститочия, учить составлять комбинации точек на колодке-шеститочия; познакомить с грифелем, прибором Брайля; учебником, изданным рельефно-точечным шрифтом Брайля, учить работать с письменным прибором, находить грифелем точки, учить писать грифелем.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развитие сенсорной сферы: осязания, слухового восприятия, остаточного зрения;
2) подготовка руки к письму и чтению рельефно-точечным шрифтом, развитие ориентировки в малом пространстве;
3) предупреждение вербализма речи.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Обучение грамоте осуществляется на основе концентрического расположения учебного материала, принципов социально-адаптирующей направленности обучения, деятельностного, коммуникативного, дифференцированного, ценностно-ориентированного коррекционно-развивающего подходов.
6. Концентричность расположения учебного материала предполагает постоянное повторение, с дальнейшим расширением и усложнением содержания, углублением и конкретизацией отдельных его элементов.

8) нүктелердің тактильдік-қозғалыс бейнелерін, олардың үйлесім түрлерін игеру;
9) рельефтік суреттер мен сызбалар түрінде ұсынылған ақпаратты оқу;
нашар көретіндерде:
1) саусақ ойындарын өткізу, саусақтардың жанасуы мен ұсақ моторикасын дамытуға арналған жаттығулар, қолды үйлестіру және дәл қимылдау;
2) дәптермен, парақпен танысу, графикалық жаттығуларды орындау; сурет салу, штрихтау, дөңгелектеу; трафарет бойынша заттарды дөңгелектеу, бояу;
3) жұмыс жолында дәптерде бағдарлау, дәптердегі парақтың жоларалық кеңістігін (жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік және тік сызықтар) түсіну;
4) жазуға дайындық (дұрыс қалып, жарық, дәптердің орналасуы және жазу кезінде қарындаш/қалам ұстай білу);
5) жазу кезінде қолдың негізгі бағыттарымен танысу (жоғарыдан төмен, төменнен жоғары, солдан оңға, оңнан солға, айналмалы қозғалыстар);
6) әрбір элементті жазған кезде қозғалыс траекторияларын талдау, түсініктеме беру;
7) әріптер элементтерінің қозғалыс бейнелерін, олардың қосылыстарының түрлерін, үйлесімдерін меңгеру (нашар көретіндерге тік, көлбеу емес жазуды үйретуге назар аудару).
21. Көрмейтіндерде бастапқы кезеңде оқыту үшін жиһаз бен сөрелер, кітаптар, басқа заттар үнемі бекітілген жерлерде тұруы өте маңызды, бұл кеңістікте тез бағдарлануға ықпал етеді. Көрмейтін білім алушылар осы кеңістікті игергеннен кейін, сыныптағы жиһазды әртүрлі жұмыс түрлері (жеке, жұптық, топтық) және ойындар (басқа да белсенді әдістер) үшін жылжытуларына болады.
22. Көру қабілеті нашар және қалдық көру кезінде көру жүктеме реті мыналарды қамтиды:
1) көздің жұмысы мен демалуының кезектесуі;
2) көру функциясының жағдайына сәйкес үздіксіз көру жүктемесін орынды шектеу, әсіресе патологиялық бұзылым барысында;
3) сыртқы әлемнің нысандарын көру және бақылау, жазу, еңбек операцияларын жүргізу үшін көруіне жайлы жағдайлар жасау;
4) қабылдау объектілерін өлшемі, түсі, формаларының күрделілігі, олардың саны, фондық шу сипаты бойынша таңдау.
23. Бағдарламалық материалды толыққанды жүзеге асыру үшін оқу үрдісін жабдықтау нормалары белгіленген:
1) Брайльдің рельефті-нүктелі қарпімен басылған оқулық; Брайль аспабы, грифель, алтынүктелі қалып;
2) нашар көретіндерге: "Букварь, Обучение грамоте" оқу-әдістемелік кешені, оған оқулық, жазу үлгілері, жұмыс дәптерлері, әдістемелік құрал.

8) освоение тактильно-двигательных образов точек, видов их сочетаний;
9) чтение информации, представленных в виде рельефных рисунков и схем;
у слабовидящих:
1) проведение пальчиковых игр, упражнения на развитие осязания и мелкой моторики пальцев, координации и точных движений руки;
2) знакомство с тетрадью, страницей, выполнение графических упражнений; рисование, штриховка, обводка; обводка и раскраска изображений предметов по трафарету;
3) ориентирование в тетради на рабочей строке, понимание межстрочного пространства (верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные и прямые линии) тетрадного листа;
4) подготовка к письму (правильная осанка, освещение, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме);
5) знакомство с основными направлениями движений руки во время письма (сверху вниз, снизу-вверх, слева направо, справа налево, круговые движения);
6) разбор траекторий движения при письме каждого элемента, с комментированием;
7) освоение двигательных образов элементов букв, видов их соединений, сочетаниях (обратить внимание, что слабовидящих учим прямому, не наклонному письму).
21. При обучении незрячих на первоначальном этапе крайне важно, чтобы мебель и полки, книги и предметы стояли на постоянно зафиксированных местах. Это способствует быстрому ориентированию в пространстве. После того как незрячие обучающиеся освоят данное пространство, мебель в классе можно передвигать для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы (игры, активные методы). Обо всех перестановках мебели в классе необходимо предупреддать обучающихся.
22. Режим зрительных нагрузок у слабовидящих и при остаточном зрении предполагает:
1) чередование работы глаз с их отдыхом;
2) целесообразное ограничение непрерывной зрительной нагрузки в соответствии с состоянием зрительных функций, особенно при их нарушении на фоне патологического процесса;
3) создание комфортных для зрения внешних условий рассматривания, наблюдения объектов внешнего мира, чтения, предметных операций под контролем зрения;
4) подбор объектов восприятия по размеру, цветности, сложности форм, их количества, по характеру зашумленности фона.
23. Для полноценной реализации программного материала установлены нормы оснащения учебного процесса:
1) для незрячих: учебник, изданные рельефно-точечным шрифтом Брайля; прибор Брайля, грифель; колодка-шеститочия;
2) для слабовидящих: учебно-методический комплекс "Букварь" "Обучение грамоте", включающий учебник, прописи, рабочие тетради, методическое пособие;

7) жазу дағдыларын қалыптастыру: көрмейтіндерде - Брайльдің бедерлі-нүктелі қарпімен; нашар көретіндерде –тегіс басылған (көлбеу емес) тікелей жазу;
8) коммуникативтік мақсаттарға сәйкес қарым-қатынас дағдыларын дамыту: топтағы қарым-қатынас, диалогқа қатысу, сахналау, рөлдік ойындар, сөйлеу әдебінің сөздерін қолдану;
9) оқытылатын тілге деген қызығушылық пен сүйіспеншілікті дамыту;
10) қойылған міндет пен оны іске асыру шарттарына сәйкес өзінің оқу іс-әрекеттерін жоспарлау, бақылау және бағалау білктілігін қалыптастыру;
11) оқу іс-әрекетінің сәттілік/сәтсіздік себептерін түсіне білуді қалыптастыру.
4. Бағдарламаның түзете-дамыту міндеттері:
1) сенсорлық саласын дамыту: сипап сезу, есту арқылы қабылдауын, қалдық көру қабілетін;
2) қолды жазуға және бедерлі-нүктелі қарпімен оқуға дайындау, шағын кеңістікте бағдарлау дағдыларын дамыту;
3) сөйлеу вербализмінің алдын-алу.
2-тарау. Оқу үрдісін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Сауат ашуға оқыту оқу материалының концентрикалық орналасуы, оқытудың әлеуметтік бейімделу бағыттылығы, белсенділік, коммуникативтік, сараланған, құндылыққа бағдарланған түзету-дамыту тәсілдері қағидаттары негізінде жүзеге асырылады.
6. Оқу материалының концентрикалық орналасуы үнемі қайталануын, мазмұнының одан әрі кеңеюі мен күрделенуін, оның жекелеген элементтерінің тереңдеуі мен нақтылануын болжайды.
7. Оқытудың әлеуметтік бейімделу бағыты жеке тұлғаның әлеуметтік бейімсіздігін жеңуді немесе азайтуды көздейді, білім алушылардың әлеуметтік өмірге қатысу үшін қажетті мінез-құлық нормалары мен өмірлік дағдыларды игеру бойынша арнайы жұмыс көзделеді.
8. Белсенді оқыту принципі оқу процесінде пәндік, практикалық, ойын іс-әрекеттерін кеңінен қолдануды; сезімдік тәжірибені дамыту және байыту, алгоритмдік нұсқауларды қолдана отырып, оқытудың кезеңдік сипатын қамтамасыз етуді білдіреді, бұл жоғары психикалық функциялардың сенсомоторлық негізін дамытуға, көру қабілеті бұзылған білім алушылардың өмірлік тәжірибесінің жеткіліксіздігін өтеуге, пән бойынша білімді, білік, дағдыларды игеруге мүмкіндік береді.
9. Оқытудағы коммуникативті тәсіл - -ақпарат беру және хабарлау, жұпта, топта тілдік өзара әрекеттесу процесінде білім, білік және дағдылармен алмасу; оқытудың нәтижесі-тіл арқылы қарым-қатынас жасау қабілеті болып табылады.
10. Сараланған тәсілі білім алушылардың әртүрлі топтары үшін оқу процесін саралауды көздейді:
1) көрмейтін (толық көрмейтін);

7) формировать навыки письма: у незрячих - рельефно-точечным шрифтом Брайля; у слабовидящих – плоскопечатное прямое письмо (не наклонное);
8) развивать навыки общения в соответствии с коммуникативными целями: общение в группе, участие в диалоге, инсценирование, ролевые игры, использование слов речевого этикета;
9) развивать интерес и любовь к изучаемому языку;
10) формировать умение планировать, контролировать и оценивать собственные учебные действия в соответствии с поставленной задачей и условиями ее реализации;
11) формировать умение понимать причины успеха/неуспеха учебной деятельности.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развитие сенсорной сферы: осязания, слухового восприятия, остаточного зрения;
2) подготовка руки к письму и чтению рельефно-точечным шрифтом, развитие ориентировки в малом пространстве;
3) предупреждение вербализма речи.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Обучение грамоте осуществляется на основе концентрического расположения учебного материала, принципов социально-адаптирующей направленности обучения, деятельностного, коммуникативного, дифференцированного, ценностно-ориентированного коррекционно-развивающего подходов.
6. Концентричность расположения учебного материала предполагает постоянное повторение, с дальнейшим расширением и усложнением содержания, углублением и конкретизацией отдельных его элементов.
7. Социально-адаптирующая направленность обучения предполагает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности, предусматривается специальная работа по освоению обучающимися необходимых для участия в социальной жизни норм поведения и жизненных навыков.
8. Принцип деятельностного обучения подразумевает широкое использование предметной, практической, игровой деятельности в процессе обучения; развитие и обогащение чувственного опыта, обеспечение поэтапного характера обучения с применением алгоритмических предписаний, что позволяет развивать сенсомоторную основу высших психических функций, компенсировать недостаточность жизненного опыта обучающихся c нарушением зрения, овладевать знаниями, умениями и навыками по предмету.
9. Коммуникативный подход в обучении – передача и сообщение информации, обмен знаниями, умениями и навыками в процессе речевого взаимодействия в паре, в группе; результатом обучения является способность осуществлять общение посредством языка.
10. Дифференцированный подход подразумевает дифференциацию учебного процесса для различных групп обучающихся:
1) незрячие (абсолютная слепота);

2) көрмейтін – көру сезімінің толық болмауы, жарық сезуі немесе қалдық көруі бар (жақсы көретін көзінде 0,04-ке дейін түзетумен);
3) жарық сезуі бар;
4) жақсы көретін көзінде 0,04 және одан төмен қалдықты көруі бар және одан төмен ауыстырылатын түзетумен;
5) көру өткірлігі жақсы көретін көзінде 0,05-тен 0,04-ке дейін және көзілдірікпен түзетуі бар);
Алғашқы төрт кіші топ (көзі толық көрмейтін және көру өткірлігі жақсы көретін көзінде 0,05-тен 0,04-ке дейін және көзілдірікпен түзетуі бар) сабақ барысында оқу материалын қабылдаудың тактильді-есту тәсілін пайдаланады, Брайль жүйесі бойынша бедерлі-нүктелі тәсілмен оқиды және жазады. Бесінші кіші топ - көру өткірлігі жақсы көретін көзінде 0,05-тен 0,04-ке дейін және көзілдірікпен түзетуі бар білім алушылар-регламенттелген жеңілдетілген көру жүктемесін, көру қабілетінің төмендігін қорғау және ұтымды пайдалану жөніндегі іс-шараларды, үлкейтілген қаріппен оқулықтарды, арнайы көрнекі, техникалық және оптикалық құралдар жүйесін (үстеме ортоскопиялық, кіші үлкейткіштер) қолдануды сақтауды қажет етеді.
11. Мәтіндердің мазмұны қазақстандық патриотизмді, рухани-адамгершілік қасиеттерді қалыптастыруға, құндылыққа бағдарланған тәсіл қағидатына сәйкес толеранттылық пен қарым-қатынас жасау қабілетін дамытуға бағытталады
12. Оқытудың түзете-дамыту тәсілі кешенді сипатта болып, қалдық көру, есту, сезіну сияқты полисенсорлық қабылдаулар негізінде танымдық әрекеттерді дамытуға бағытталады.
13. Қалыпты жағдайда адамның көру арқылы қабылдауы жетекші болып табылады, сондықтан оқу және жазу процесін келесідей іс-әрекеттер реттілігімен ұсынуға болады:
1) әріпті көріп қабылдау;
2) әріпті тану;
3) әріпті тиісті дыбыспен сәйкестеу;
4) әріптерді айту (жазу).
14. Көру қабілеті бұзылған жағдайында өтетін оқу және жазу процесінде компенсациялық механизмінің әсерінен қабылдаудың көру түрі сипап сезу түріне ауыстырылады, бұл жазбаша ақпаратты қабылдау процесін қамтамасыз ететін көру-есту-моторлық үштігінің өзгеруіне әкеледі: көру компоненті тактильді түрге ауыстырылады. Көрмеу жағдайында жүзеге асырылатын оқу және жазу процесі есту және тактильді анализатор арасында жаңа байланыстар орнату арқылы іске асырылады.
15. Көрмейтін немесе көру қабілеті терең бұзылған жағдайында өтетін оқу және жазу процесінің техникалық жағын келесі әрекеттермен сипаттауға болады:
1) бедерлі-нүктелі қарпімен ұсынылған әріпті тактильді қабылдау;

2) незрячие – с полным отсутствием зрительных ощущений, со светоощущением или остаточным зрением (до 0,04 на лучше видящем глазу с коррекцией);
3) со светоощущением;
4) с остаточным зрением на лучше видящем глазу 0,04 и ниже с переносимой коррекцией;
5) с остротой зрения 0,05-0,4 на лучше видящем глазу в условиях оптической коррекции.
Первые четыре подгруппы (тотально незрячие и с остаточным зрением - обучающиеся с остротой зрения в пределах от 0 до 0,04 с коррекцией очками на лучшем видящем глазу) во время занятий пользуются тактильно-слуховым способом восприятия учебного материала, читают и пишут рельефно-точечным способом по системе Брайля. Пятая подгруппа - слабовидящие обучающиеся с остротой зрения от 0,05 до 0,4 с коррекцией очками на лучшем видящем глазу - нуждаются в соблюдении регламентированной облегченной зрительной нагрузки, мероприятиях по охране и рациональному использованию неполноценного зрения, применении учебников укрупненным шрифтом, системы специальных наглядных, технических и оптических средств (накладные ортоскопические, строчные лупы).
11. Содержание текстов направлено на формирование казахстанского патриотизма, духовно-нравственных качеств, развитие толерантности и умения общаться в соответствии с принципом ценностно-ориентированного подхода.
12. Коррекционно-развивающая направленность обучения носит комплексный характер, направлена на развитие познавательной деятельности на основе полисенсорного восприятия – остаточного зрительного, слухового, осязательного.
13. В норме у человека зрительный тип восприятия является ведущим, поэтому процесс чтения и письма можно представить как определенную последовательность действий:
1) зрительное восприятие буквы;
2) узнавание буквы;
3) соотнесение буквы с соответствующим звуком;
4) воспроизведение (написание) буквы.
14. В процессе чтения и письма, проходящего в условиях нарушения зрения, благодаря действию механизма компенсации, происходит замена зрительного типа восприятия на осязательный, что приводит к изменениям в зрительно-слухо-моторной триаде, обеспечивающей процесс восприятия письменной информации: зрительной компонент заменяется на тактильный. Процесс чтения и письма, осуществляющийся в условиях слепоты, происходит за счет установления новых связей между слуховым и тактильным анализатором.
15. Техническую сторону процесса чтения и письма, проходящего в условиях глубокого нарушения или отсутствия зрения, можно представить в виде следующих действий:
1) тактильное восприятие буквы, представленной рельефно-точечным шрифтом;

2) әріптерді тактильдік түрде ажырату және тану;
3) бедерлі әріпті тиісті дыбыспен сәйкестеу;
4) әріпті бедерлі-нүктелі қарпімен жазу.
16. Көрмейтін білім алушылардың оқу және жазу дағдыларын меңгерудегі қиындықтары:
1) көру арқылы қабылдаудың симутандық (бірсәттілік) сипатына қарағанда, сипап сезу арқылы қабылдаудың сукцессивтік (уақыт ішіндегі тізбектігі) сипаты;
2) бір-бірінен аз ғана айырмашылығы бар, бедерлі-нүктелі жазудың ұқсас және айна әріптерінің саралануы;
3) жазу процесінің моторлық операциясының жүзеге асырылуы – көрмейтін баланың жазу процесі тек қимыл қозғалыс бақылау арқылы жүреді, ал қалыпты көретіндерде бұл процесс қосарланған бақылаумен жүреді – кинетикалық және көру;
4) көрмейтін балада әрбір сөздің немесе жолдың басталуын бекіту қажеттілігі;
5) оқуға қарасты жазудың ұқсатығы, бұл көптеген инверсиялар мен шатасуларды тудырады.
17. Нашар көретін білім алушылардың оқу және жазу дағдыларын меңгерудегі қиындықтар:
1) жазу процесін көзбен бақылаудың жеткіліксіздігі;
2) бір-бірінен сәл өзгеше: ұқсас белгілер мен әріптердің Ш, Щ, М, И саралануы:
3) түзу және көлбеу жазуды араластыру, бұл біршама ретсіздікті, өз жазбасын тануда қиындық туғызады;
4) нашар көретіндердің көру бақылауының төмен деңгейі.
18. Көрмейтіндердің жазу мен оқу процесінің ерекшелігі сауат ашуға үйретуде арнайы әдістемелік тәсілдерді қолдануды талап етеді: дайындық кезеңінің болуы, алты нүктелі қалыпта алдын-ала жұмыс жасау, шағын кеңістікте бағдарлану, Брайль құралында бағдарлау: грифельмен бұрыштық нүктелерді табуға жаттығу, оларды дұрыс оқи білу, нүктелер комбинациясының тактильді-қимылдық бейнелерін игеру.
19. Тыңдалым және айтылым бойынша тапсырмаларының реттілігі және мысалдары:
1) артикуляциялық жаттығулар;
2) сөздерді дыбыстық талдау;
3) сөйлеуді қабылдау, сөйлеу ағынынан тілдік бірліктерді бөлу (сөйлем, сөз, буын, дыбыс), сөйлемді, сөздің дыбыстық құрамын, буынды модельдеу;
4) қойылған мақсатқа сәйкес тыңдалған мәтіннен ақпаратты анықтау, мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру;
5) диалог құру, әңгімелесушінің көзқарасын қабылдау; сұрақтарды қою және тыңдалған / оқылған мәтін негізінде жауаптарды тұжырымдау;
6) бедерлі кескіндермен/суреттермен танысу, олар бойынша, жеке әсерлері бойынша, тыңдалғанға ұқсас әңгімелер құрастыру;
7) сөздің мағынасын бақылау (мағынасы жақын және қарама-қарсы сөздер, көп мағыналы сөздер);

2) различение и узнавание буквы тактильным способом;
3) соотнесение рельефной буквы с соответствующим звуком;
4) воспроизведение (написание) буквы рельефно-точечным шрифтом.
16. Трудности овладения навыками чтения и письма незрячих обучающихся обусловлены:
1) сукцессивным (последовательным во времени) характером осязательного восприятия в отличие от симультанного (одномоментного) характера зрительного восприятия;
2) дифференциацией сходных и зеркальных букв рельефно-точечного письма, незначительно отличающихся друг от друга;
3) реализацией моторной операции процесса письма - процесс письма незрячего ребенка осуществляется лишь под кинетическим контролем, у нормальновидящих данный процесс протекает под двойным контролем – кинетическим и зрительным;
4) необходимостью фиксации незрячим ребенком начала каждого слова или строки;
5) зеркальностью письма по отношению к чтению, которая обусловливает большое количество инверсий и смешений.
17. Трудности овладения навыками чтения и письма слабовидящих обучающихся обусловлены:
1) недостаточным зрительным контролем процесса письма;
2) дифференциацией похожих знаков и букв, незначительно отличающихся друг от друга: Ш, Щ, М, И;
3) смешением прямого и наклонного письма, что создает несколько хаотичное изображение, вызывает трудности узнавания собственного письма;
4) низким уровнем зрительного контроля у слабовидящих.
18. Специфичность процесса письма и чтения незрячих требует использования специальных методических приемов при обучении грамоте: наличие подготовительного этапа, предварительная работа на колодке-шеститочия, ориентировка в малом пространстве, ориентирование на приборе Брайля, тренировка в нахождении грифелем угловых точек, умение их правильно прочитать, освоение тактильно-двигательных образов комбинации точек.
19. Последовательность и примеры заданий по слушанию и говорению:
1) артикуляционные разминки;
2) звуковой анализ слов;
3) восприятие речи выделение из речевого потока языковых единиц (предложение, слово, слог, звук), моделирование предложения, звукового состава слова, слога;
4) выявление из прослушанного текста информации в соответствии с поставленной целью, ответы на вопросы по тексту;
5) составление диалога, принятие точки зрения собеседника; постановка вопросов и формулирование ответов на основе прослушанного/прочитанного текста;
6) знакомство с рельефными изображениями/рисунками, составление рассказов по ним, по личным впечатлениям, по аналогии с прослушанным;
7) наблюдение над значением слова (слова, близкие и противоположные по смыслу, многозначные слова);

8) "зат" және "сөз" ұғымдарын ажырату: заттың атауы ретіндегі сөз; заттардың белгілерін білдіретін сөздер; іс-әрекеттерді білдіретін сөздер;
9) таныс тақырыптар бойынша пікірлер құрастыру;
10) таныс әңгімелер мен ертегілерді қайталау; өлеңдерді, мақал-мәтелдерді, жаңылтпаштарды жатқа оқу;
11) түрлі жанрлардың ерекшеліктерін бөліп көрсету; шығарманың тақырыбын, басты ойын айқындау;
12) көркем және көркем емес мәтіндерді мәнерлеп қайталау, оқылған мазмұнға көзқарас білдіру (ұнайды/ұнамайды, өйткені...).
20. Көрмейтін оқушыларда оқу және жазу дағдыларын қалыптастыру бойынша тапсырмалардың реттілігі және мысалдары:
1) алты нүктелі қалыпта бағдарлау, алты нүктелі қалыпта нүктелерді, нүктелердің комбинациясын жазу;
2) жазуға дайындық: Брайль аспабының дұрыс орналасуы, тұруы және жазу кезінде грифельді ұстай білуі, Брайль аспабында бағдарлай алу білігін қалыптастыру (Брайль аспабын жоғарыдан төмен қарай дұрыс тексеру, жұмыс жолы, тор көз, бос орын, төрт штифті табу, қағазды бастапқы және қайта пайдалану кезінде дұрыс сала білуі);
3) 1, 3, 4, 6 (бұрыштық) нүктелерді жазу және оқу, оларды дұрыс оқу, дұрыс жазу және нүктелер комбинациясын оқи білуі (брайль нүктелері бір уақытта емес, керісінше нүктелер комбинациясын міндетті түрде бекіте отырып, кезекпен уақыт бойынша оқытылады);
4) 2 және 5 нүктелерін жазу және оқу: қабылдауды жеңілдету үшін бастапқыда олар жоғарғы нүктемен бірге ұсынылады, мысалы, 1, 2, содан кейін 2 бөлек; 4, 5 бірге, содан кейін 5 бөлек;
5) әрбір оқытылатын дыбыс пен әріптің дыбыстық және дыбыстық-әріптік талдауын жүргізу; сызбалардың көмегімен сөздің, буынның дыбыстық құрамын модельдеу;
6) әріптердің тактильді-қимыл бейнелерін (бедерлі-нүктелі жазу нүктелерінің комбинациясы) – бастапқыда алты нүктелі қалыпта, содан кейін Брайль аспабында меңгеру;
7) әріптер элементтерін жазу, әріптер мен буындарды жазу, Брайль қарпімен айналы әріптерді ажыратуға үйрету, мысалы С және Ш, Т және Ю;
8) сөйлемдегі сөздерді бөлек жазу (бүкіл 1-сыныпта екі бос орын қалдыруды үйрету); жазылуы айтылымға сәйкес келмейтін сөздерді айту арқылы жазу; сөз тіркестерін, сөйлемдерді көшіру;
9) тұтас сөздерді, сөз тіркестерін оқуға ауыса отырып, әр түрлі құрылымдағы сөздерді буындап оқуға үйрету;
10) тыныс белгілері ережелерін: сөйлем соңындағы нүкте, леп белгісі, сұрақ белгісін ескеріп, сөйлемдерді жазу және оқу.
11) екпінді сақтай отырып (баяндау, лепті, сұраулы екпінді), мұғалімнің сұрақтары бойынша мәтіндерден шағын үзінділерді іріктеп оқуды үйрету;

8) разграничение понятий: "предмет" и "слово": слово как название предмета; слова, обозначающие признаки предметов; слова, обозначающие действия;
9) составление высказываний на знакомые темы;
10) пересказ знакомых историй, сказок; чтение наизусть стихотворений, пословиц, скороговорок;
11) выделение особенностей различных жанров; определение темы, главной мысли произведения;
12) выразительное пересказывание художественных и нехудожественных текстов, высказывание отношения к содержанию прочитанного (нравится/не нравится, потому что…).
20. Последовательность и примеры заданий по формированию навыков чтения и письма у незрячих школьников:
1) ориентировка на колодке-шеститочия, написание точек, комбинации точек на колодке-шеститочия;
2) подготовка к письму: правильная посадка, положение прибора Брайля и умение держать грифель при письме, умение ориентироваться в приборе Брайля (правильное обследование прибора Брайля сверху вниз, рабочая строка, клетка, пробел, нахождение четырех штифтов, умение правильно закладывать бумагу первично и при повторном использовании);
3) написание и чтение 1, 3, 4, 6 (угловых) точек, умение их правильно прочитать, правильно писать и читать комбинации точек (брайлевские точки изучаются не одновременно, а последовательно во времени с обязательным закреплением комбинации точек);
4) написание и чтение точек 2 и 5: для облегчения восприятия первоначально они предлагаются в сочетании верхней точкой, например, сочетание 1,2, затем отдельно 2; сочетание 4,5, затем отдельно 5;
5) проведение звукового и звуко-буквенного анализа каждого изучаемого звука и буквы; моделирование звукового состава слова, слога с помощью схем;
6) освоение тактильно-двигательных образов букв (комбинация точек рельефно-точечного письма) – первоначально на колодке шеститочия, затем на приборе Брайля;
7) письмо элементов букв, письмо букв, слогов, тренировка на различение зеркальных букв шрифтом Брайля, например, С и Ш, Т и Ю;
8) раздельное написание слов в предложении (на протяжении всего 1-го класса учить оставлять два пробела); письмо под диктовку слов, написание которых не расходится с произношением; списывание словосочетаний, предложений;
9) обучение плавному слоговому чтению слов различной структуры с переходом на чтение целыми словами, словосочетаний;
10) письмо и чтение предложений с учетом правил пунктуации: точка, восклицательный, вопросительный знаки в конце предложения.
11) обучение выборочному чтению небольших отрывков из текстов по вопросам учителя, с соблюдением интонации (повествование, восклицание, вопросительная интонация);

12) мәтінді өз бетінше оқу кезінде оның мазмұнын түсіну; баяндау сипатындағы деформацияланған мәтінді оқужәне түзету;
13) бас әріптің мағынасын, сөйлемнің басында, есімнің атауында, қалалардың, өзендердің атауында және т.б.жағдайда қалай қолданылатынын түсіну. Көрмейтін оқушылар үшін бас әріпті қолданудың маңызы ерекше: ол теориялық тұрғыдан екінші немесе үшінші тоқсанда ұсынылады; Брайль қарпімен оқу және жазу кезінде көрмейтін оқушылар бас әріп белгісін (4, 5 нүкте) пайдаланбайды, өйткені тактильді қабылдау кезінде көптеген қосымша белгілер шатасуға және материалды ретсіз меңгеруге әкеледі, мысалы, көрмейтін бірінші сынып оқушысына мысалдағы жазылғанды меңгеру өте қиын: Тоқтар Серіков Алматы қаласында тұрады;
14) Брайль бойынша тасымалдау ережелерін сақтай отырып, сөздерді дауыссыздардың тоғысуынсыз буындар бойынша тасымалдау;
15) дұрыс жазу ережелерімен танысу және оларды практикада қолдану: ысқырған дыбыстардан кейін тұратын дауыстыларды белгілеу (жи-ши, ча-ща, чу-щу); сөздерді бөлек жазу; сөйлем соңындағы тыныс белгілері; сөздердегі -чк-,-чн-, -нщ-, -шн- дұрыс жазу; сөздердегі Ь жіңішке және Ъ жуан белгінің дұрыс жазылуы; сөздің соңында ұяң және қатаң дауыссыз дыбыстардың дұрыс жазылуы;
16) көркем және көркем емес мәтіндерді мәнерлеп оқу, рөлдер бойынша оқу, оқылған мазмұнға қатысты пікір білдіру (ұнайды/ұнамайды, өйткені...).
21. Нашар көретіндерде оқу және жазу дағдыларын қалыптастыру бойынша тапсырмалардың реттілігі және мысалдары:
1) оқулықпен, жұмыс дәптерімен, жазу үлгісімен, парақпен танысу;
2) дәптердегі жұмыс жолына бағдарлау, дәптер парағының жоларалық кеңістігін (жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік және түзу сызықтар) түсіну;
3) графикалық жаттығуларды орындау; сурет салу, штрихтау, айналдырып белгілеу; заттарды трафарет бойынша айналдырып белгілеу, бояу; жазуға дайындау (денені дұрыс ұстау, жарықтандыру, дәптердің орналасуы және жазу кезінде қарындаш/қалам ұстай білу);
4) жазу кезінде қол қозғалыстарының негізгі бағыттарын игеру (жоғарыдан төмен, төменнен жоғары, солдан оңға, оңнан солға, айналмалы қозғалыстар), сурет салу және жазу кезінде саусақтардың, қолдың, білектің, иықтың қозғалысын үйлестіру; жазу кезінде әр элементтің қозғалыс траекторияларын талдау; элементтерді жазуға түсініктемелер;
5) әріптерді жазу реттілігін түсіндіру; әріптердің көру-қимыл бейнелерін, олардың буындардағы, тіркестердегі біріктірілу түрлерін меңгеру; жазудағы ұқсас әріптерді ажыратуға үйрету, мысалы, М және Ш;
6) түрлі құрылымды сөздерді бүтіндей сөздерге, сөз тіркестеріне ауыса отырып, буынмен баяу оқуға үйрету;

12) понимание содержания текста при его самостоятельном чтении; чтение и исправление деформированного текста повествовательного характера;
13) значение заглавной буквы, понимание того, как употребляется заглавная буква в названии имен собственных, в названии городов, рек в начале предложения. Для незрячих обучающихся значение употребления заглавной буквы специфично: дается теоретически примерно в второй-третьей четверти; при чтении и написании шрифтом Брайля незрячие учащиеся не используют знак заглавной буквы (4,5 точки), так как при тактильном восприятии большое количество дополнительных знаков часто приводит к путанице и хаотичному усвоению материала, например, незрячему первокласснику, очень трудно усвоить написанное: Токтар Сериков живет в г. Алматы;
14) перенос слов по слогам без стечения согласных, с соблюдением правил переноса по Брайлю;
15) ознакомление с правилами правописания и применение их на практике: обозначение гласных после шипящих (жи-ши, ча-ща, чу-щу); раздельное написание слов; знаки препинания в конце предложения; правописание -чк-, -чн-, -нщ-, -щн- в словах; правописание мягкого и твердого знака в словах; правописание звонких и глухих согласных на конце слова;
16) выразительное чтение художественных и нехудожественных текстов, чтение по ролям, высказывание отношения к содержанию прочитанного (нравится/не нравится, потому что…).
21. Последовательность и примеры заданий по формированию навыков чтения и письма у слабовидящих:
1) знакомство с учебником, рабочей тетрадью, прописями, знакомство со страницей;
2) ориентирование в тетради на рабочей строке, понимание межстрочного пространста (верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные и прямые линии) листа в тетради;
3) выполнение графических упражнений; рисование, штриховка, обводка; обводка и раскраска изображений предметов по трафарету; подготовка к письму (правильная осанка, освещение, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме);
4) освоение основных направлений движения руки во время письма (сверху вниз, снизу вверх, слево направо, справо налево, круговые движения), координирование движения пальцев, кисти, предплечья, плеча при рисовании и письме; разбор траекторий движения при письме каждого элемента; комментарии к написанию элементов;
5) объяснение последовательности начертания буквы; освоение зрительно-двигательных образов букв, видов их соединений в слогах, сочетаниях; тренировка на различение схожих в написании букв, например, М и Ш;
6) обучение к плавному слоговому чтению слов различной структуры с переходом на чтение целыми словами, словосочетаний;

7) сөйлем соңындағы нүкте, леп белгісі, сұрақ белгісі, т.б. тыныс белгілері ережелерін ескеріп, сөйлемдерді жазу және оқу;
8) екпінді сақтай отырып (баяндау, лепті, сұраулы екпінді), мұғалімнің сұрақтары бойынша мәтіндерден шағын үзінділерді іріктеп оқуды үйрету;
9) сөздің мағынасын бақылау (мағынасы бойынша жақын және қарама-қарсы сөздер, көп мағыналы сөздер);
10) мәтінді өз бетінше оқу кезінде оның мазмұнын түсіну; баяндау сипатындағы деформацияланған мәтінді оқу;
11) бас әріптің мағынасы, сөйлемнің басында, жалқы есімнің атауында, қалалардың, өзендердің атауында және т.б. бас әріптің қалай қолданылатынын түсіну;
12) тасымалдау ережелерін сақтай отырып, сөздерді дауыссыздардың тоғысуынсыз буындар бойынша тасымалдау;
13) дұрыс жазу ережелерімен танысу және оларды практикада қолдану: ызың дыбыстардан кейін тұратын дауыстыларды белгілеу (жи-ши, ча-ща, чу-щу); сөздерді бөлек жазу; сөйлем соңындағы тыныс белгілері; сөздердегі -чк-,-чн-, -нщ-, -шн- дұрыс жазу; сөздің соңында ұяң және қатаң дауыссыз дыбыстардың дұрыс жазылуы;
14) көркем және көркем емес мәтіндерді мәнерлеп оқу, рөлдер бойынша оқу, оқылған мазмұнға қатысты пікір білдіру (ұнайды/ұнамайды, өйткені...).
22. Көрмейтіндерде бастапқы кезеңде оқыту үшін жиһаз бен сөрелер, кітаптар, басқа заттар үнемі бекітілген жерлерде тұруы өте маңызды, бұл кеңістікте тез бағдарлануға ықпал етеді. Көрмейтін білім алушылар осы кеңістікті игергеннен кейін, сыныптағы жиһазды әртүрлі жұмыс түрлері (жеке, жұптық, топтық) және ойындар (басқа да белсенді әдістер) үшін жылжытуға болады. Көрмейтін оқушыға сыныптағы жиһаздың орны ауысқаны туралы ескерту керек.
23. Нашар көретіндерде және қалдық көруі кезінде көру жүктемесінің күн тәртібі мыналарды қамтиды:
1) көздің жұмысы мен демалуының кезектесуі;
2) көру функциясының жағдайына сәйкес, әсіресе патологиялық процестің фонында бұзылыс барысында үздіксіз көру жүктемесін орынды шектеу;
3) сыртқы әлемнің нысандарын бақылау, оқу, көру бақылауындағы еңбек операциялары үшін көруіне жайлы жағдайлар жасау;
4) қабылдау объектілерін өлшемі, түсі, формаларының күрделілігі, олардың саны, фондық шу сипаты бойынша таңдау.
24. Бағдарламалық материалды толық жүзеге асыру үшін оқу процесін жабдықтау нормалары белгіленген:
1) көрмейтіндер үшін: Брайльдің бедерлі-нүктелі қарпімен басылған Букварь оқулық; Брайль аспабы, грифель; алты нүктелі қалып;

7) письмо и чтение предложений с учетом правил пунктуации: точка, восклицательный, вопросительный знаки в конце предложения;
8) обучение выборочному чтению небольших отрывков из текстов по вопросам учителя, с соблюдением интонации (повествование, восклицание, вопросительная интонация);
9) наблюдение над значением слова (слова, близкие и противоположные по смыслу, многозначные слова);
10) понимание содержания текста при его самостоятельном чтении; чтение деформированного текста повествовательного характера;
11) значение заглавной буквы, понимание того как употребляется заглавная буква в начале предложения, в названии имен собственных, в названии городов, рек и проч.;
12) перенос слов по слогам без стечения согласных, с соблюдением правил переноса;
13) ознакомление с правилами правописания и применение их на практике: обозначение гласных после шипящих (жи-ши, ча-ща, чу-щу); раздельное написание слов; знаки препинания в конце предложения; правописание -чк-, -чн-, -нщ-, -шн- в словах; правописание мягкого и твердого знака в словах; правописание звонких и глухих согласных на конце слова;
14) выразительное чтение художественных и нехудожественных текстов, чтение по ролям, высказывание отношения к содержанию прочитанного (нравится/не нравится, потому что…).
22. Для обучения незрячих на первоначальном этапе крайне важно, чтобы мебель и полки, книги другие предметы стояли на постоянно зафиксированных местах, что способствует быстрому ориентированию в пространстве. После того как незрячие обучающиеся освоят данное пространство, мебель в классе можно передвигать для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы (игры и другие активные методы). Обо всех перестановках мебели в классе необходимо предупреждать незрячего обучающегося.
23. Режим зрительных нагрузок у слабовидящих и при остаточном зрении предполагает:
1) чередование работы глаз с их отдыхом;
2) целесообразное ограничение непрерывной зрительной нагрузки в соответствии с состоянием зрительных функций, особенно при их нарушении на фоне патологического процесса;
3) создание комфортных для зрения внешних условий рассматривания, наблюдения объектов внешнего мира, чтения, трудовых операций под контролем зрения;
4) подбор объектов восприятия по размеру, цветности, сложности форм, их количества, по характеру зашумленности фона.
24. Для полноценной реализации программного материала установлены нормы оснащения учебного процесса:
1) для незрячих: Букварь, учебник, изданные рельефно-точечным шрифтом Брайля; прибор Брайля, грифель; колодка-шеститочия;

2) нашар көретіндер үшін: "Букварь", "Обучение грамоте" оқу-әдістемелік кешені, оның ішінде оқулық, жазу үлгілері, жұмыс дәптерлері, әдістемелік құрал;
3) интерактивтік және проекциялық жабдықтар жиынтығы: проектор, интерактивті тақта немесе экран,
4) электрондық басылымдар, DVD бейнефильмдер, электронды плакаттар;
5) компьютер жиынтығы: жүйелік блок, монитор, микрофондық-телефондық гарнитура, акустикалық жүйе, Web-камера, желілік фильтр, көпфункционалды құрылғы;
6) аудиториялық қабырға тақтасы.
25. Тілдік оқыту барысында техникалық көмекші құрылғылар (аппаратуралар) мен дидактикалық құралдар (ақпарат тасымалдағыштар) белсенді түрде қолданылады, соның ішінде:
1) оптикалық түзету құралдары: лупалар (қолдық, стационарлық және тіректік); көзәйнектер (микроскопиялық, гиперокулярлық және телескопиялық); бинокулярлар мен монокулярлар; проекциялық ұлғайтқыш аппараттары (эпипроекторлар және диапроекторлар);
2) көру аумағының бұзылысы бар тұлғалар үшін (гемианопсия, құбырлы көру) көру аумағын қажетті шектеуде өзгертетін арнайы оптикалық жүйелер; егер көру сапасының нашарлауы жоғары жарық жағдайында болса, түссіз қапталған әйнектен немесе түрлі-түсті әйнектен жасалған жарықтан қорғайтын түзеткіш линзалар сияқты жарық техникасы қолданылады;
3) компьютерлік тифлокешен: IBM үйлесімді дербес компьютер, брайльдік дисплей, брайльдік принтер index Everest-D, сканерлеуге және оқуға арналған "Книголюб" бағдарламасы, экранды ұлғайтатын бағдарлама;
4) "Книга", "Video Light VGA" электрондық ұлғайтқыш құрылғысы;
5) нашар көретіндерге арналған портативтік ұлғайтқыш құрылғы.
3-тарау. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің мазмұны
26. "Букварь, Обучение грамоте" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі 1-сыныпта аптасына 6 сағат, оқу жылы бойынша 198 сағатты құрайды.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген) сәйкес жасалды.
27. Сауат ашу процесінде келесі кезеңдер бөлінеді: пропедевтикалық, әліппеге дейінгі, әліппе кезеңі, әліппеден кейінгі кезең.
28. 1-сыныпта әліппеге дейінгі, әліппе кезеңі, әліппеден кейінгі кезеңдер жүзеге аырылады.
29. Әліппеге дейінгі кезең міндеттері:
1) фонемалық естуді дамыту; дыбыс, буын, екпін, сөз, сөйлем, сөйлеу туралы ұғымдарды қалыптастыру;

2) для слабовидящих: учебно-методический комплекс "Букварь" "Обучение грамоте", включающий учебник, прописи, рабочие тетради, методическое пособие;
3) интерактивное и проекционное оборудование в комплектации: проектор, интерактивная доска или экран;
4) электронные издания, видеофильмы на DVD, электронные плакаты;
5) компьютер в комплектации: системный блок, монитор, микрофонно-телефонная гарнитура, акустическая система, Web-камера, сетевой фильтр, многофункциональное устройство;
6) доска настенная аудиторная.
25. В процессе языкового обучения активно используются технические вспомогательные устройства (аппаратура) и дидактические средства (носители информации), включая:
1) оптические средства коррекции: лупы (ручные, стационарные и опорные); очки (микроскопические, гиперокулярные и телескопические); бинокуляры и монокуляры; проекционные увеличивающие аппараты (эпипроекторы и диапроекторы);
2) для лиц, у которых имеется нарушение поля зрения (гемианопсия, трубчатое зрение) специальные оптические системы, которые изменяют поле зрения в необходимых пределах; если ухудшение качества зрения происходит в условиях повышенной освещенности, используют такие светотехнические средства, как светозащитные корригирующие линзы из бесцветного стекла или с покрытием из цветного стекла;
3) компьютерный тифлокомплекс: IBM совместимый компьютер, брайлевский дисплей, принтер брайлевский Index Everest-D, программа "Книголюб" для сканирования и чтения, программа увеличения экрана;
4) электронное увеличивающее устройство "Книга", "Video Light VGA";
5) увеличивающее устройство для слабовидящих портативное.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Букварь", "Обучение грамоте"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Букварь", "Обучение грамоте"
26. Объем учебной нагрузки по предмету "Букварь", "Обучение грамоте" в 1 классе составляет 6 часов в неделю, 198 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
27. В процессе обучения грамоте выделяются периоды: пропедевтический, добукварный, букварный, послебукварный.
28. В 1 классе реализуются добукварный, букварный, послебукварный периоды.
29. Задачи добукварного периода:
1) развитие фонематического слуха; формирование понятий о звуке, слоге, ударении, слове, предложении, речи;

2) тыныс белгілері туралы бастапқы түсініктерді қалыптастыру; сөйлем түрлері: хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдердің тыныс белгісі;
3) сызбаларды пайдалана отырып, сөздерге дыбыстық талдау жүргізу, сөздерді буындарға бөлу, сөзден екпінді буынды табу білігін қалыптастыру;
4) екпінді/екпінсіз дауысты дыбыстар, дауысты/дауыссыз дыбыстар, ұяң/қатаң дауыссыз дыбыстар туралы түсініктерді қалыптастыру;
5) көрмейтіндер үшін алты нүктелі қалыпта, Брайль аспабы мен оқулығында бағдарлау; 1, 2, 3, 4, 5, 6 нүктені оқуға және жазуға үйрету; бедерлі нүктелер комбинацияларын оқу және жазуға жаттықтыру.
30. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) дыбыстық талдау және синтез дағдыларын жетілдіру;
2) әліпби әріптерін меңгеру;
3) оқулық мәтіндерінің материалында (Брайль/жазық басу бойынша) дұрыс, бір қалыпты буындап оқуды қалыптастыру;
4) орфографиялық және орфоэпиялық оқуды меңгеру;
5) әріптерді, буындарды, сөздерді, сөйлемдерді жазу кезінде жазу дағдыларын қалыптастыру (көрмейтіндер үшін Брайльдің бедерліі-нүктелі қарпімен).
31. Әліппеден кейінгі кезеңнің міндеттері:
1) тұтас сөздермен оқуға біртіндеп көшу, "ішінен" оқу білігін қалыптастыру;
2) байланыстырып сөйлеуді дамыту (қайталау, әңгімелеу);
3) ұқсас, айна әріптерін жазудағы қателіктердің алдын- ала отырып, жазу дағдыларын дамыту.
4) дұрыс жазу ережелерімен таныстыру және оларды тәжірибеде қолдану.
32. Барлық кезеңдерде фонетика, лексика және грамматика элементтерін оқыту балалардың шығармашылық қабілеттерін дамыта отырып, коммуникативтік-сөйлеу біліктері мен дағдыларын қалыптастырумен қатар жүреді.
33. Бағдарламаның мазмұны келесі ортақ бөлімдерді қамтиды:
1) "Тыңдалым (тыңдау) және айтылым";
2) "Оқылым";
3) "Жазылым".
34. "Тыңдалым (тыңдау) және айтылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сенсорлық, практикалық тәжірибені байыту;
2) сөйлеу тілінің негізгі бірліктерін түсіну (мәтін, сөйлем, сөз);
3) тыңдалған материалдың тақырыбы мен негізгі ойын анықтау;
4) тыңдалған материалды қайталап айту;
5) оқиғаларды болжау;
6) тілдік нормаларды сақтай отырып түрлі жағдайдағы қарым-қатынасқа қатысу.
7) сөйлеу нормаларын сақтай отырып әр түрлі жағдайларда қарым-қатынасқа түсу;
8) бағалау пікірін айту;
9) әңгіме құрастыру;
10) сөздің дыбыстық формасына бағдарлау.
35. "Оқылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сипап сезу қабылдауын және бағдарлануын дамыту;
2) сөйлеуді дамыту және нақтылау;
3) оқу процессін меңгеру;
4) мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау;
5) мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау;
6) мәтіндегі лексикалық және синтаксикалық бірліктер рөлін түсіну;

2) формирование первоначальных представлений о пунктуации; типах предложения по цели высказывания: повествовательные, вопросительные, восклицательные;
3) формирование умения производить звуковой анализ слов с использованием схем, делить слова на слоги, находить в слове ударный слог;
4) формирование представлений об ударных/безударных гласных звуках, звонких/глухих, мягких/твердых согласных звуках;
5) для незрячих ориентирование в колодке шеститочия, приборе и учебнике Брайля; обучению чтению и письму 1, 2, 3, 4, 5, 6 точек, тренировка чтения и письма комбинации рельефных точек.
30. Задачи букварного периода:
1) совершенствование навыков звукового анализа и синтеза;
2) освоение букв алфавита;
3) формирование правильного, плавного слогового чтения на материале текстов учебника (по Брайлю/плоскопечатный);
4) освоение орфографического и орфоэпического чтения;
5) формирование навыков письма при написании букв, слогов, слов, предложений (для незрячих рельефно-точечным шрифтом Брайля).
31. Задачи послебукварного периода:
1) постепенный переход к чтению целыми словами, формирование умения читать "про себя";
2) развитие связной речи (пересказ, рассказывание);
3) развитие навыков письма, с предупреждением ошибок в написании схожих, зеркальных букв.
4) ознакомление с правилами правописания и применение их на практике.
32. На всех этапах обучение элементам фонетики, лексики и грамматики идет параллельно с формированием коммуникативно-речевых умений и навыков, с развитием творческих способностей детей.
33. Содержание Программы включает следующие сквозные разделы:
1) "Аудирование (слушание) и говорение";
2) "Чтение";
3) "Письмо".
34. Раздел "Аудирование (слушание) и говорение" включает следующие подразделы:
1) обогащение сенсорного и практического опыта;
2) понимание основных единиц речи (текст, предложение, слово);
3) определение темы и основной мысли прослушанного;
4) пересказывание прослушанного материала;
5) прогнозирование событий;
6) привлечение внимания слушателей;
7) участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм;
8) высказывание оценочного суждения;
9) составление рассказа;
10) ориентирование в звуковой форме слова.
35. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) развитие осязательного восприятия и ориентировки;
2) развитие и конкретизация речи;
3) освоение процесса чтения;
4) определение темы и основной мысли текста;
5) определение структурных частей текста;
6) понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте;

23) дауысты және дауыссыз дыбыстарға арналған әлсіз және күшті позициялар;
24) дыбыс пен екпіннің мағына ажыратушы рөлі (за́мок - замо́к);
25) диалогтар, диалогтарға қатысу, сұрақ-жауаптарды тұжырымдау, тыңдаушының назарын аудару;
26) сөздің мағынасын бақылау (мағынасы жақын және қарама-қарсы сөздер, көп мағыналы сөздер);
27) заттың атауы ретінде қолданылатын сөздер;
28) заттардың белгілерін білдіретін сөздер;
29) әрекеттерді білдіретін сөздер;
30) мәтіндерді, әңгімелерді тыңдау;
31) мәтіннің негізгі тақырыбы мен ойын бөліп көрсету, тыңдағанды қайта айту;
32) мәтін мазмұнын сюжеттік сурет, аудио, бейнежазба, тақырып/атауы, иллюстрация/бедерлі сурет бойынша болжау;
33) иллюстрациялық материалға және/немесе мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, мәтін кейіпкерлерін және олардың әрекеттерін атау;
34) жәй сөйлемдерді қолданып, тыңдалған және/немесе оқылған мәтінге қатысты пікір білдіру;
35) кілт сөздерді және/немесе жай сөйлемді қолдана отырып, тыңдалған мәтін кейіпкерлерінің әрекеттерін мақұлдау/мақұлдамау.
"Оқылым":
1) үстелдің жұмыс бетінде бағдарлау;
2) алты нүктелі қалыптарға бағдарлау;
3) сөздермен ойындар (анаграммалар, палиндромдар (ауысулар: саятшылық, топан су), сөзде буынды табу;
4) мәтіннің басында немесе тақырып бойынша оқиғалардың дамуын болжау;
5) сөйлемдегі сөздердің санын, сөздегі буындарды анықтау;
6) буын минималды айтылым бірлігі ретінде;
7) сөйлем, сөз, буын, дауысты және дауыссыз дыбыстардың схемасы;
8) әр түрлі жанрдағы шығармаларды олардың ерекшеліктері негізінде салыстыру;
9) шығарманың негізгі кейіпкерлерінің сипаттамасы;
10) әр түрлі буын құрылымы бар сөздердің бедерлі/ сызылған үлгілері;
11) оқытылатын сөзді бөліктерге бөлу мүмкіндігі;
12) ұсынылған дыбыстармен буындар мен сөздерді құрастыру;
13) сөздің, буынның дыбыстық құрамын схемалар көмегімен модельдеу;
14) әріптердің тактильді-қимыл/көру-қимыл бейнесін меңгеру (бедерлі-нүктелі жазу нүктелерінің комбинациясы), әріптерді оның құраушы элементтеріне бөлу (бастапқыда алты нүктелі қалыпта, содан кейін Брайль аспабында);
15) әріптерді оқу, ұқсас, айналы әріптерді ажыратуға үйрету);
16) тұтас сөздермен, сөз тіркестерімен оқуға ауыса отырып, әртүрлі құрылымдағы сөздерді буындап оқуға көшу;
17) тыныс белгілері ережелерін: сөйлем соңындағы нүкте, леп, сұрақ белгілерін ескере отырып сөйлемдерді оқу;
18) мәтінді өз бетінше оқу кезінде оның мазмұнын түсіну;
19) баяндауыш сипаттағы деформацияланған мәтінді оқу, оның дұрыс реттілігін қалпына келтіру;

23) слабая и сильная позиции для гласных и согласных звуков;
24) смыслоразличительная роль звука и ударения (за́мок - замо́к);
25) диалоги, участие в диалогах, формулирование вопросов-ответов, привлечение внимание слушателя;
26) наблюдение над значением слова (слова, близкие и противоположные по смыслу, многозначные слова);
27) слова, используемые как название предмета;
28) слова, обозначающие признаки предметов;
29) слова, обозначающие действия;
30) слушание текстов, рассказов;
31) выделение основной темы и мысли текста, пересказ прослушанного;
32) прогнозирование содержания текста по сюжетному рисунку, описанию, аудио, видеозаписи, по теме/заголовку, иллюстрации/рельефному рисунку;
33) называть героев текста и их действия с опорой на иллюстративный материал и/или вопросы учителя;
34) высказывать отношение к прослушанному и/или прочитанному тексту, используя простые предложения;
35) выражать одобрение/неодобрение действиям героев прослушанного текста, используя ключевые слова и/или простое предложение.
"Чтение"
1) ориентирование на рабочей поверхности стола;
2) ориентирование на колодке-шеститочия;
3) игры со словами (анаграммы, палиндромы (перевҰртыши: шалаш, потоп)), нахождение слога в слове;
4) прогнозирование развития событий по началу текста или по заголовку;
5) определение количества слов в предложении, слогов в слове;
6) слог как минимальная произносительная единица;
7) схема предложения, слова, слога, гласных и согласных звуков;
8) сравнение произведений разных жанров на основе их особенностей;
9) характеристика основных действующих лиц произведения;
10) рельефные/рисованные схемы слов с различной слоговой структурой;
11) умение мысленно расчленять изучаемое слово на части;
12) составление слогов и слов с предложенными звуками;
13) моделирование звукового состава слова, слога с помощью схем;
14) освоение тактильно-двигательных/зрительно-двигательных образов букв (комбинация точек рельефно-точечного письма), расчленение буквы на составляющие еҰ элементы (у незрячих точки – первоначально на колодке шеститочия, затем в приборе Брайля);
15) чтение букв, тренировка на различение схожих, зеркальных букв);
16) переход к плавному слоговому чтению слов различной структуры с переходом на чтение целыми словами, словосочетаний;
17) чтение предложений с учетом правил пунктуации: точка, восклицательный, вопросительный знаки в конце предложения;
18) понимание содержания текста при его самостоятельном чтении;
19) чтение деформированного текста повествовательного характера, восстанавление его правильной последовательности;

20) бас әріптің мағынасы, сөйлемнің басында, тиісті есімдердің атауында, қалалардың, өзендердің атауында және т.б. бас әріптің қалай қолданылатынын түсіну;
21) көркем және көркем емес мәтіндерді мәнерлеп оқу, рөлдермен оқу, оқылған мазмұнға қатысты пікір білдіру (ұнайды/ұнамайды, өйткені...);
"Жазылым"
көрмейтіндерде:
1) саусақ ойындарын өткізу, саусақтардың сипап сезу мен ұсақ моторикасын дамытуға, қолды үйлестіру мен дәл қимылдауға арналған жаттығулар;
2) жоғарыдан төменге қарай алгоритм бойынша заттарды тактильдік тексер, контур бойынша қоршау;
3) Л.Брайль грифельмен, жазу құрылғысын қолдану ережелері;
4) парақ кеңістігінде, дәптерде бағдарлай білу;
5) заттарды түсі, пішіні, өлшемі бойынша тану және ажырата білу, оларды бедерлі суреттермен байланыстыру, өзіндік әрекетте сенсорлық эталондармен жұмыс істеу;
6) партада бағдарлау білігін дамыту (әрбір заттың өзінің тұрақты орны бар), бірінші оқу кітабында және оның беттерінде бағдарлау білігі;
7) жазу және оқу кезінде дұрыс қалыпты сақтау, алдымен нүктелерден ою-өрнектерді дұрыс тесу, алты нүктелі қалыпты қолдана отырып, нүктелерді жазуды игеру;
8) алты нүктелі қалыпта бағдарлау, алты нүктелі қалыпта нүктелер комбинациясын жазу;
9) Брайль аспабында жолдар мен торларды орналастыруда бағдарлау, грифельмен 1, 3, 4, 6 (бұрыштық) нүктелерді таба білу;
10) 1, 3, 4, 6 (бұрыштық) нүктелерді дәйектілікпен жазу және оқу, оларды дұрыс оқи білу;
11) нүктелерді белгілі бір ретпен нөмірлеудің тактильді-қимыл бейнелерін игеру: бастапқыда 1, 3, 4, 6 (бұрыштық нүктелер), олардың комбинациясы, содан кейін 2 және 5 нүктелердің орналасуы;
12) алтынүктелі қалыптағы нүктелердің дұрыс орналасуы;
13) алтынүктелі қалыпта және жазуға арналған аспаптағы нүктелердің қажетті комбинациясын жаңғырту;
14) әрбір оқытылатын дыбыс пен әріптің дыбыстық және дыбыстық-әріптік талдауын жүргізу, сызбалардың көмегімен сөздің, буынның дыбыстық құрамын модельдеу;
15) әріптердің тактильді-қимыл бейнелерін (бедерлі-нүктелі жазу нүктелерінің комбинациясы) – бастапқыда алты нүктелі қалыпта, содан кейін Брайль аспабында меңгеру;
16) әріптер элементтерін жазу, әріптерді, буындарды жазу, С және Ш, Т және Ю сияқты Брайльдің айналы әріптерін ажыратуға үйрету;
17) сөйлемдегі сөздерді бөлек жазу (бүкіл 1-сыныпта екі бос орын қалдыруға үйрету);
18) жазылуы айтылымнан ауытқымайтын сөздерді айту бойынша жазу;
19) сөз тіркестерін, сөйлемдерді көшіру;
20) сөйлемнің соңындағы нүкте, леп, сұрақ белгілері бойынша тыныс белгілері ережелерін ескере отырып, сөйлемдерді жазу:;

20) значение заглавной буквы, понимание того, как употребляется заглавная буква в начале предложения, в названии имен собственных, в названии городов, рек и проч;
21) выразительное чтение художественных и нехудожественных текстов, чтение по ролям, высказывание отношения к содержанию прочитанного (нравится/не нравится, потому что…).
"Письмо"
у незрячих:
1) проведение пальчиковых игр, упражнения на развитие осязания и мелкой моторики пальцев, координации и точных движений руки;
2) тактильное обследование предметов по алгоритму сверху вниз, обведение по контуру;
3) правила использования прибора для письма, грифеля Брайля;
4) ориентировка в пространстве листа, в тетради;
5) умения узнавать и различать предметы по цвету, форме, величине, соотносить их с рельефными рисунками, самостоятельно оперировать сенсорными эталонами;
6) развитие умения ориентировки на парте (каждая вещь имеет своҰ постоянное место), умение ориентировки в первой учебной книге и еҰ страницах;
7) контроль правильной позы при письме и чтении, правильно накалывать орнаменты из точек, овладение письмом точек, используя колодку-шеститочие;
8) ориентировка на колодке-шеститочии, написание комбинации точек на колодке-шеститочии;
9) ориентирование, в расположении строк и клеток в приборе Брайля, умение находить грифелем 1, 3, 4, 6 (угловые) точки;
10) написание и чтение последовательно 1, 3, 4, 6 (угловых) точек, умение их правильно прочитать;
11) освоение тактильно-двигательных образов нумерации точек в определенной последовательности: первоначально 1, 3, 4, 6 (угловых точек), их комбинаций, затем расположение точек 2 и 5;
12) правильное расположение точек в колодке-шеститочии;
13) воспроизведение нужной комбинации точек на колодке-шеститочии и в приборе для письма.
14) проведение звукового и звуко-буквенного анализа каждого изучаемого звука и буквы, моделирование звукового состава слова, слога с помощью схем;
15) освоение тактильно-двигательных образов букв (комбинация точек рельефно-точечного письма) – первоначально на колодке шеститочия, затем в приборе Брайля;
16) письмо элементов букв, письмо букв, слогов, тренировка на различение зеркальных букв шрифтом Брайля, например С и Ш, Т и Ю;
17) раздельное написание слов в предложении (на протяжении всего 1-го класса учить оставлять два пробела);
18) письмо под диктовку слов, написание которых не расходится с произношением;
19) списывание словосочетаний, предложений;
20) письмо предложений с учетом правил пунктуации: точка, восклицательный, вопросительный знаки в конце предложения;

21) бас әріптің мағынасы, бас әріптің сөйлемнің басында, жалқы есімдердің атауында, қалалардың, өзендердің атауында және т.б. қалай қолданылатынын түсіну (көрмейтіндер үшін бас әріпті қолдану теориялық тұрғыдан беріледі - Брайль қарпімен жазған кезде көрмейтін оқушылар бас әріп белгісін пайдаланбайды);
22) Брайль бойынша тасымалдау ережелерін сақтай отырып, дауыссыздардың тоғысуынсыз сөздерді буынға тасымалдау;
23) дұрыс жазу ережелерімен танысу және оларды іс жүзінде қолдану: ызың дыбыстардан кейін тұратын дауыстыларды белгілеу (жи-ши, ча-ща, чу-щу);
24) сөздерді бөлек жазу;
25) сөйлем соңындағы тыныс белгілері;
26) сөздердегі -чк-,-чн-, -нщ-, -шн- дұрыс жазу;
27) сөздердегі Ь жіңішке және Ъ жуан белгінің дұрыс жазылуы;
28) сөздің соңында ұяң және қатаң дауыссыз дыбыстардың дұрыс жазылуы;
нашар көретіндердерге:
1) саусақ ойындарын өткізу, саусақтардың сипап сезу және ұсақ моторикасын дамытуға, қолды үйлестіру мен дәл қимылдауға арналған жаттығулар;
2) дәптермен, парақпен танысу, графикалық жаттығуларды орындау;
3) сурет салу, штрихтау, айналдырып белгілеу;
4) заттарды трафарет бойынша айналдырып белгілеу, бояу;
5) дәптерде жұмыс жолында бағдарлау, дәптердегі парақтың жоларалық кеңістігін (жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік және түзу сызықтар) түсіну;
6) жазуға дайындық (дұрыс қалып, жарықтандыру, дәптердің орналасуы және жазу кезінде қарындаш/қалам ұстай білу);
7) жазу кезінде қолдың негізгі бағыттарымен танысу (жоғарыдан төмен, төменнен жоғары, солдан оңға, оңнан солға, айналдыпу қозғалыстары), сурет салу және жазу кезінде саусақтардың, қолдың, білектің, иықтың қозғалысын үйлестіру;
8) әр элементті жазған кезде қозғалыс траекторияларын талдау;
9) элементтерді жазуға түсініктемелер;
10) әріп жазуының реттілігін түсіндіру;
11) әріптердің қозғалыс бейнелерін, олардың буындардағы, тіркесімдердегі қосылыстарының түрлерін игеру;
12) тасымалдау ережелерін сақтай отырып, дауыссыздардың тоғысуынсыз сөздерді буынға тасымалдау;
13) дұрыс жазу ережелерімен танысу және оларды іс жүзінде қолдану: ызың дыбыстардан кейін тұратын дауыстыларды белгілеу (жи-ши, ча-ща, чу-щу);
14) сөздерді бөлек жазу;
15) сөйлем соңындағы тыныс белгілері;
16) сөздердегі -чк-,-чн-, -нщ-, -шн- дұрыс жазу;
17) сөздердегі Ь жіңішке және Ъ жуан белгінің дұрыс жазылуы;
18) сөздің соңында ұяң және қатаң дауыссыз дыбыстардың дұрыс жазылуы.
39. Әліппе кезеңінің үлгілік тақырыптары мен өту реттілігі:
А дыбысы мен әріпі; О дыбысы мен әріпі; А, О әріптері; И дыбысы мен әріпі; Ы дыбысы мен әріпі; У дыбысы мен әріпі; И,Ы,У әріптері бар сөздер; Н дыбысы мен әріпі; С дыбысы мен әріпі; К дыбысы мен әріпі; Т дыбысы мен әріпі; Л дыбысы мен әріпі; Р дыбысы мен әріпі; В дыбысы мен әріпі; Р және В әріптері; Е дыбысы мен әріпі; П дыбысы мен әріпі; М дыбысы мен әріпі; З дыбысы мен әріпі; З және С дыбыстары; Б дыбысы мен әріпі; Б және П дыбыстары; Д дыбысы мен әріпі; Д және Т дыбыстары бар сөздер; Я дыбысы мен әріпі; Я әріпі және ол білдіретін дыбыстар, Г дыбысы мен әріпі; Г және К дыбыстары; Ч дыбысы мен әріпі; Ь әріпі; Ь бар сөздер; Ш дыбысы мен әріпі; Ш әріпі бар сөз, Ж дыбысы мен әріпі; Ш және Ш ажырату; Ң дыбысы мен әріпі; Е және Ң әріптері бар сөздер; Е және Ң дыбыстары; Й дыбысы мен әріпі; Х дыбысы мен әріпі; Ю дыбысы мен әріпі; Ю әріптері бар сөздер; Ц дыбысы мен әріпі; Э дыбысы мен әріпі; Щ дыбысы мен әріпі; Щ әрпі бар сөздер, Ф дыбысы мен әріпі; В және Ф ажырату; Ь айыру белгісі, Ъ әріпі.

21) значение заглавной буквы, понимание того как употребляется заглавная буква в начале предложения, в названии имен собственных, в названии городов, рек и проч. (для незрячих употребление заглавной буквы дается теоретически - при написании шрифтом Брайля незрячие учащиеся не используют знак заглавной буквы);
22) перенос слов по слогам без стечения согласных, с соблюдением правил переноса по Брайлю;
23) ознакомление с правилами правописания и применение их на практике: обозначение гласных после шипящих (жи-ши, ча-ща, чу-щу);
24) раздельное написание слов;
25) знаки препинания в конце предложения;
26) правописание -чк-, -чн-, -нщ-, -шн- в словах;
27) правописание мягкого и твердого знака в словах;
28) правописание звонких и глухих согласных на конце слова;
письмо у слабовидящих:
1) проведение пальчиковых игр, упражнения на развитие осязания и мелкой моторики пальцев, координации и точных движений руки;
2) знакомство с тетрадью, страницей, выполнение графических упражнений;
3) рисование, штриховка, обводка;
4) обводка, раскраска предметов по трафарету;
5) ориентирование в тетради на рабочей строке, понимание межстрочного пространста (верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные и прямые линии) листа в тетради;
6) подготовка к письму (правильная осанка, освещение, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме);
7) знакомство с основными направлениями руки во время письма (сверху вниз, снизу вверх, слева направо, справа налево, круговые движения), координирование движения пальцев, кисти, предплечья, плеча при рисовании и письме;
8) разбор траекторий движения при письме каждого элемента;
9) комментарии к написанию элементов;
10) объяснение последовательности начертания буквы;
11) освоение двигательных образов букв, видов их соединений в слогах, сочетаниях;
12) перенос слов по слогам без стечения согласных, с соблюдением правил переноса;
13) ознакомление с правилами правописания и применение их на практике: обозначение гласных после шипящих (жи-ши, ча-ща, чу-щу);
14) раздельное написание слов;
15) знаки препинания в конце предложения;
16) правописание -чк-, -чн-, -нщ-, -шн- в словах;
17) правописание мягкого и твердого знака в словах;
18) правописание звонких и глухих согласных на конце слова.
39. Предлагаемая последовательность и темы букварного периода:
Звук и буква А; звук и буква О; буквы А,О; звук и буква И; Звук и буква Ы; звук и буква У; слова с буквами И,Ы,У; звук и буква Н; звук и буква С; звук и буква К; звук и буква Т; звук и буква Л; звук и буква Р; звук и буква В; буквы Р, В; звук и буква Е; звук и буква П; звук и буква М; звук и буква З; Звуки З-С; звук и буква Б; звуки Б-П; звук и буква Д; слова Д-Т; звук и буква Я; буква Я и звуки, которые она обозначает; звук и буква Г; звуки Г-К; звук и буква Ч; слова с буквой Ч; буква Ь; слова с буквой Ь; звук и буква Ш; слова с буквой Ш; звук и буква Ж; Различай Ж-Ш; звук и буква Ң; слова с буквами Е и Ң; звуки Е, Ң; звук и буква Й; звук и буква Х; звук и буква Ю; буква Ю и звуки, которые она обозначает; звук и буква Ц; звук и буква Э; звук и буква Щ; слова с буквой Щ; звук и буква Ф; Различай В-Ф; разделительный ь знак; буква Ъ.

40. Мұғалім білім алушылардың оқу материалын меңгеру деңгейі мен қарқынына байланысты тақырыпты оқыту сағаттары мен ұзақтығын дербес анықтайды. Әліппе кезеңін (алфавитті) оқытуға ұсынылатын орташа ұзақтығы 96-104 сағат.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
41. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан - оқыту мақсатының реттік нөмірін білдіреді. 1.1.2.1 кодында "1" – сынып, "1.2." – бөлім және бөлімше, "1" –оқыту мақсатының реттік саны.
42. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Тыңдалым және айтылым" бөлімі:
1-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-сынып
1.1. Сенсорлық және практикалық тәжірибені байыту
1.1.1.1 қоршаған орта объектілерін зерттеу;
1.1.1.2 заттарды пішіні, өлшемі, температурасы, түсі, фактурасы, материалы бойынша зерттеу және сипаттау;
1.1.1.3 түрлі-түсті бедерлі суреттерде, аппликацияларда бейнеленген заттарды тану;
1.1.1.4 қолдағы саусақтың, алақанның, білектің көмегімен сипап сезіп қабылдауды пайдалану;
1.1.1.5 табиғи заттарды, муляждарды, ойыншық-тарды ажырату, заттар мен заттардың суреттерін салыстыру;
1.1.1.6 дыбысты және дыбыс көзін байланыстыру, дыбыс көзінің ара қашықтығын анықтай алу
1.2. Сөйлеудің негізгі бірліктерін түсіну (мәтін, сөйлем, сөз)
1.1.2.1 сөйлеу, мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс деген не екенін түсіну;
1.1.2.2 графикалық сызбалар мен мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, ауызша және жазбаша сөйлеуді ажырата білу;
1.1.2.3 сөйлемдегі сөздердің санын анықтау;
1.1.2.4 сөйлемнен жеке сөздерді бөлу;
1.1.2.5 мәтіннен сөйлемдерді бөлу;
1.1.2.6 практикалық деңгейде сөйлемнің сипаттамалық белгілерін, мәндік, тілдік және интонациялық толықтығын ажырату;
1.1.2.7 сөздерді саралау-заттар, әрекеттер, заттардың белгілері;
1.1.2.8 сөйлем мен деформацияланған сөйлемді практикалық деңгейде ажырату
1.3. Тыңдалған мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
1.1.3.1 1 мәтінде кім/не туралы айтылғанын анықтау;
1.1.3.2 автордың не айтқысы келетінін түсіндіру
1.4. Тыңдалған материалды қайталап айту
1.1.4.1 оқиғалар тізбегін сақтай отырып, тыңдалған материалды қайталап айту;
1.1.4.2 деформацияланған мәтіндегі қателерді табу, оқиғалардың дұрыс реттілігін қалпына келтіру
1.5. Оқиғаларды болжау
1.1.5.1 мәтін мазмұнын сюжеттік сурет, аудио, бейнежазба, тақырып/атауы, иллюстрация/ бедерлі сурет бойынша болжау;
1.1.5.2 иллюстрациялық материалға және/немесе мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, мәтін кейіпкерлерін және олардың әрекеттерін атау

40. Учитель самостоятельно определяет количество часов и продолжительность изучения темы в зависимости от уровня и темпа усвоения учебнго материла обучающимися. На изучение букварного периода (алфавита) рекомендуемая средняя продолжительность 96-104 часа.
Параграф 2. Система целей обучения
41. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
42. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) Раздел "Слушание и говорение"
Таблица 1
Подраздел
Цели обучения
1 класс
1.1. Обогащение сенсорного и практического опыта
1.1.1.1 обследовать объекты окружающей среды;
1.1.1.2 обследовать и описывать предметы по форме, величине, температуре, цвету, фактуре, материалу;
1.1.1.3 узнавать предметы, изображенные на цветных рельефных рисунках, аппликациях;
1.1.1.4 пользоваться осязательным восприятием с помощью пальцев, ладоней, кистей рук;
1.1.1.5 различать натуральные предметы, муляжи, игрушки, соотносить предметы и изображения предметов;
1.1.1.6 соотносить звук с источником звука, определять расстояние до источника звука
1.2. Понимание основных единиц речи (текст, предложение, слово)
1.1.2.1 понимать, что такое речь, текст, предложение, слово, слог звук;
1.1.2.2 различать устную и письменную речь с опорой на графические схемы и вопросы учителя;
1.1.2.3 определять количество слов в предложении;
1.1.2.4 выделять отдельные слова из предложения;
1.1.2.5 выделять предложения из текста;
1.1.2.6 различать на практическом уровне характерные признаки предложения, смысловой, языковой и интонационной законченности;
1.1.2.7 дифференцировать слова - предметы, действия, признаки предметов;
1.1.2.8 различать предложение и деформированное предложение на практическом уровне
1.3. Определение темы и основной мысли прослушанного текста
1.1.3.1 определять, о ком/о чем говорится в тексте;
1.1.3.2 объяснять, что хотел сказать автор
1.4 Пересказывание прослушанного материала
1.1.4.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий;
1.1.4.2 находить ошибки в деформированном тексте, восстанавливать правильную последовательность событий
1.5. Прогнозирование событий
1.1.5.1 прогнозировать содержание текста по сюжетному рисунку, аудио, видеозаписи, по теме/заголовку, иллюстрации/рельефному рисунку;
1.1.5.2 называть героев текста и их действия с опорой на иллюстративный материал и/или вопросы учителя

1.6. Тыңдаушылардың назарын аудару
1.1.6.1 қарым-қатынас барысында бейвербальды қатынас құралдарын қолдану (әлпет ым);
1.1.6.2 сөйлеудегі өтініш, тапсырма, бұйрық, нұсқаулықты түсіну және дұрыс қолдану
1.7. Тілдік нормаларды сақтай отырып түрлі жағдайдағы қарым-қатынасқа қатысу
1.1.7. рөлдік ойындарда, әр түрлі қарым-қатынас жағдайларында (сәлемдесу, ырзашылық білдіру, кешірім сұрау, өтініш білдіру, рұқсат сұрау, қоштасу) сөйлеу әдебін қолдану;
1.1.7.2 қаратпа сөздер мен сұраулы сөйлемдерді ажырату, еркін қолдану;
1.1.7.3 тыңдалған мәтіннен:кім? не? не істейді? қандай? қайда? қашан? қалай? кімге?кімде? сөздері бар сұраулы сөйлемдерді табу және түсіну және оларға жұрыс жауап беру
1.8. Бағалау пікірін айту
1.1.8.1 жай сөйлемдерді қолданып, тыңдалған мәтінге қатысты пікір білдіру;
1.1.8.2 түйінді сөздерді және/немесе жай сөйлемді, сөздік емес қатынас құралдарын қолданып, тыңдалған мәтін кейіпкерлерінің іс-әрекеттерін мақұлдау/мақұлдамау
1.9. Әңгіме құрастыру
1.1.9.1 мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, 8-14 сөзге дейінгі көлемде баяндау мәтінін құрастыру;
1.1.9.2 жоспар бойынша, өз бетінше, бедерлі сурет, сюжеттік иллюстрация немесе суреттер топтамасы бойынша әңгіме құрастыру;
1.1.9.3 өз бетінше әңгіме құрастыру
1.10. Сөздің дыбыстық түрін бағдарлау
1.1.10.1 оқытылатын дыбыстардың артикуляциялық құрылымы мен дыбысталуын меңгеру;
1.1.10.2 сөздердің буындардан тұратынын түсіну, сөздегі буындардың саны мен ретін анықтау;
1.1.10.3 дыбыс пен екпіннің мағына ажыратушы рөлін түсіну;
1.1.10.4 көмекші құралдарға және/немесе естуге сүйеніп, сөздегі дыбыстарды: дауыссыз-дауысты, екпінді-екпінсіз дауысты-дауыссыз, жуан-жіңішке белгілері бойынша сипаттау;
1.1.10.5 көмекші әдістерге сүйеніп, сөздің буындық құрамын, сөздегі екпін орнын анықтау;
1.1.10.6 сызбалардың көмегімен сөздің, буынның дыбыстық құрамын модельдеу
2) "Оқылым" бөлімі:
2-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-сынып
2.1. Сипап сезу қабылдауын және бағдарлануын дамыту
1.2.1.1. өзіндік әрекетте сенсорлық эталондармен жұмыс істеу;
1.2.1.2 жұмыс үстелінің бетінде, парақта еркін бағдарлану;
көрмейтіндерде:
1.2.1.3 брайльдык оқулықта, алты нүктелі қалыпта еркін бағдарлану;
1.2.1.4 оқу кезінде дұрыс қалыпты сақтау
2.2. Сөйлеуді дамыту және нақтылау
1.2.2.1 заттарды атауы, түрлері бойынша жіктеу;
1.2.2.2 заттарды, құбылыстарды сипаттау;
1.2.2.3 әңгімеге қатысу;
1.2.2.4 жоспарға, суреттер/бедерлі бейнелер, макеттер сериясына сүйене отырып, тыңдағанды қайта айту

1.6. Привлечение внимания слушателей
1.1.6.1 использовать в речи невербальные средства общения (мимика, жесты);
1.1.6.2 понимать и правильно употреблять в речи просьбы, поручения, приказания, инструкции
1.7. Участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм
1.1.7.1 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание), в ролевых играх;
1.1.7.2 различать и свободно использовать побудительные и вопросительные предложения;
1.1.7.3 понимать и находить в прослушанном тексте вопросительные предложения со словами кто? что? что делает? какой? какая? какое? какие? где? когда? как? куда? кому? у кого? и правильно отвечать на них
1.8. Высказывание оценочного суждения
1.1.8.1 высказать отношение к прослушанному, тексту используя простые предложения;
1.1.8.2 выразить одобрение/неодобрение действиям героев прослушанного текста, используя ключевые слова и/или простое предложение, средства невербального общения
1.9. Составление рассказа
1.1.9.1 составлять повествовательный текст в объеме до 8-14 слов с опорой на вопросы учителя;
1.1.9.2 составлять рассказ по плану, самостоятельно, рельефному рисунку/сюжетной иллюстрации или по серии картинок
1.1.9.3 составлять рассказ самостоятельно
1.10. Ориентирование в звуковой форме слова
1.1.10.1 усвоить артикуляционный уклад и звучание изучаемых звуков;
1.1.10.2 понимать, что слова состоят из слогов, определять количество и порядок слогов в слове;
1.1.10.3 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения;
1.1.10.4 характеризовать звуки речи по признакам: согласный-гласный, ударный-безударный гласный-согласный, твердый-мягкий с опорой на вспомогательные средства и/или на слух;
1.1.10.5 определять слоговой состав слова с опорой на вспомогательные приемы, определять место ударения в словах;
1.1.10.6 моделировать звуковой состав слова, слога с помощью схем;
2) Раздел "Чтение"
Таблица 2
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2.1. Развитие осязательного восприятия и ориентировки
1.2.1.1 оперировать сенсорными эталонами в самостоятельной деятельности;
1.2.1.2 свободно ориентироваться на рабочей поверхности стола, на странице;
у незрячих:
1.2.1.3 свободно ориентироваться в брайлевском учебнике, в колодке шеститочия;
1.2.1.4 занимать правильную позу при чтении
2.2. Развитие и конкретизация речи
1.2.2.1 классифицировать предметы по названию, видовым признакам;
1.2.2.2 описывать предметы, явления;
1.2.2.3 участвовать в беседе;
1.2.2.4 пересказывать прослушанное с опорой на план, серию рисунков/рельефных изображений, макетов

1.3.1.4 грифельмен бұрыштық нүктелерді тауып, белгілі бір ретпен жазу: 1 нүкте; содан кейін 3 нүкте, 1,3 нүктелер комбинациясы; содан кейін 4 нүкте және 1,3,4 нүктелер комбинациясы; 6 нүкте және 1,3,4,6 нүктелер комбинациясы;
1.3.1.5 1 және/немесе 2 тор көзді өткізіп әріпті және буында жазу;
1.3.1.6 Брайль әліппесінің әріптерін меңгеру;
нашар көретіндер үшін:
1.3.1.1 жазу гигиенасының негізгі ережелерін сақтау;
1.3.1.2 өз денесінің сызбасында, парақта, дәптерде бағдарлау;
1.3.1.3 жұмыс жолы мен жоларалық кеңістікті ажырату;
10.3.1.4 әріптердің және олардың кезектесуін үлгі бойынша жазу
3.2. Тыңдалған/ оқылған материалдың мазмұнын баяндау
1.3.2.1, заттық, ойын әрекеттерін, сызбаларды, белгілерді, сонымен қатар мұғалімнің көмегімен тыңдалған/оқылған мәтіндердегі сөздерді пайдаланып, материалды ұсыну
3.3. Мәтін құру
1.3.3.1 мұғалімнің қолдауымен пәндік-практикалық іс-әрекетті, белгілерді, сызбаларды, тірек сөздерді қолдана отырып, берілген тақырып бойынша 3-5 сөйлемнен және 8-14 сөзден тұратын қарапайым мәтіндер құрастыру
3.4. Әр түрлі жанрдағы мәтіндерді шығармашылықпен жазу
1.3.4.1 мұғалімнің көмегімен жай сөз тіркестерін, сөйлемдер және/немесе мәтіндер жазу;
1.3.4.2 мұғалімнің көмегімен жәй сөйлемдер және/немесе мәтіндер (әңгімелеу, сипаттау, сұраулы) жазу
3.5. Жұмыстағы қателерді табу және түзету
1.3.5.1 Брайль әріптерінің, айналы Брайль әріптерінің жазылуын тексеру;
1.3.5.2 жазылуы айтылымға сәйкес келмейтін сөздердің жазылуын тексеру және қателерді түзету (молоко, солнце)
3.6. Жазудың графикалық нормаларын сақтау
1.3.6.1 "дыбыс" және "әріп" ұғымдарын ажырату;
1.3.6.2 сөздер арасында бос орын қалдырып сөздерді және қысқа сөйлемдерді анық жазу (1-сынып үшін Брайль қарпінде екі бос торкөз қалдыру); көру қабілеті нашар оқушыларда көлбеу емес тік жазу
3.7. Орфографиялық нормаларды сақтау
0.3.7.1 әріптерді, буындарды, сөздерді, сөз тіркестерін көшіріп жазу;
1.3.7.2 бас әріп қашан жазылатынын білу;
1.3.7.3 жи-ши, ча-ща, чу-щу сөз тіркестерінің жазу ережелерін білу, осы тіркестерді сөздің құрамында табу;
1.3.7.4 мұғалімнің көмегімен тасымалдау ережелерін сақтау;
1.3.7.5 мұғалімнің көмегімен сөздің соңында және ортасында жіңішкелік белгісі бар сөздерді жазу
3.8. Грамматикалық нормаларды сақтау
1.3.8.1 жазбаша сөйлеудегі сөздер-заттар, сөздер- белгілер, сөздер- әрекеттерді ажырату;
1.3.8.2 ең көп таралған көмекші сөздерді (астында, үстінде, жанында, ішінде, жоғары, төмен) қолдану
3.9. Пунктуациялық нормаларды сақтау
1.3.9.1 сөйлемнің соңында тыныс белгілерін: нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісін қою

1.3.1.4 находить грифелем и писать угловые точки в определенной последовательности: точку 1; затем точку 3, сочетания точек 1,3; затем точку 4 и сочетания точек 1,3,4; точку 6 и сочетания точек 1, 3, 4, 6;
1.3.1.5 писать буквы и слоги, пропуская две и/или одну клетки ;
1.3.1.6 владеть письмом букв брайлевской азбуки;
у слабовидящих:
1.3.1.1 соблюдать основные правила гигиены при письме;
1.3.1.2 ориентироваться в схеме собственного тела, на листе, в тетради;
1.3.1.3 различать рабочую строку и межстрочное пространство;
1.3.1.4 писать буквы и их чередования по образцу
3.2. Изложение содержания прослушанного/ прочитанного материала
1.3.2.1 излагать материал, используя предметную, игровую деятельность, схемы, знаки, также слова из прослушанных/прочитанных текстов с помощью учителя
3.3. Создание текста
1.3.3.1 составлять простые тексты из 3-5 предложений и 8-14 слов на заданную тему, используя предметно-практическую деятельность, знаки, схемы, опорные слова с поддержкой учителя
3.4. Творческое написание текстов
в разных жанрах
1.3.4.1 писать простые словосочетания, предложения и/или тексты с помощью учителя;
1.3.4.2 писать предложения, тексты (описание, повествование, вопрос) с помощью учителя
3.5. Нахождение и
исправление ошибок в работе
1.3.5.1 проверять написание брайлевских букв, зеркальных брайлевских букв;
1.3.5.2 проверять написание слов, написание которых расходится с произношением и исправлять ошибки (молоко, солнце)
3.6. Соблюдение графических норм письма
1.3.6.1 различать понятия "звук" и "буква";
1.3.6.2 писать правильно разборчиво слова и короткие предложения, оставляя пропуски между словами (в брайлевской строе на протяжении всего 1-го класса оставлять по две клетки; у слабовидящих прямое, не наклонное письмо )
3.7. Соблюдение орфографических норм
1.3.7.1 списывать буквы, слоги, слова, сочетания слов;
1.3.7.2 знать, когда пишется что заглавная буква;
1.3.7.3 знать правила написания сочетаний жи-ши, ча-ща, чу-щу, узнавать эти сочетания в составе слова;
1.3.7.4 соблюдать правила переноса с помощью учителя;
1.3.7.5 писать слова с мягким знаком на конце и в середине слова с помощью учителя
3.8. Соблюдение грамматических норм
1.3.8.1 различать в письменной речи слова-предметы, слова-признаки, слова-действия
1.3.8.2 употреблять наиболее распространенные предлоги (в, на, под, у, с, над, из, от, к)
3.9. Соблюдение пунктационных норм
1.3.9.1 ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки

43. Осы оқу бағдарламасы қосымшаға сәйкес бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбындағы (оқыту орыс тілінде) көзі көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған "Букварь, Обучение грамоте" пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
44. Оқыту барсында әр бөлім мен тақырыптарға берілетін сағаттар саны балалардың үлгеріміне қарай мұғалім өзі бөледі.
Параграф 3. Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 1 - сыныбы үшін "Букварь, Обучение грамоте" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асырудың ұзақ мерзімді жоспары (оқыту орыс тілінде)
1) 1-сынып:
1-тоқсан
Кезең
Тыңдалым мен айтылым
Оқылым
Жазылым
Әліппеге дейінгі кезең
1.1.1.1 қоршаған орта объектілерін зертеу;
1.1.1.2 заттарды пішіні,өлшемі, температурасы,түсі, фактурасы,материалы бойынша тексеру және сипаттау;
1.1.1.3 түрлі-түсті бедерлі суреттерде, аппликацияларда бейнеленген заттарды тану;
1.1.1.4 қолдағы саусақтың, алақанның, білектің көмегімен сипап сезіп қабылдауды пайдалану;
1.1.1.5 табиғи заттарды, муляждарды, ойыншықтарды ажырату, заттар мен заттардың суреттерін салыстыру;
1.1.1.6 дыбысты және дыбыс көзін байланыстыру, дыбыс көзінің ара қашықтығын анықтай алу;
1.1.2.1 сөйлеу, мәтін, сөйлем, сөз, дыбыс деген не екенін түсіну;
1.1.2.2 графикалық сызбалар мен мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, ауызша және жазбаша сөйлеуді ажырата білу;
1.1.2.3 сөйлемдегі сөздердің санын анықтау;
1.1.2.4 сөйлемнен жеке сөздерді бөлу;
1.1.2.5 мәтіннен сөйлемдерді бөлу;
1.1.2.6 практикалық деңгейде сөйлемнің сипаттамалық белгілерін, мәндік, тілдік және интонациялық толықтығын ажырату;
1.1.3.1 мәтінде кім/не туралы айтылғанын анықтау;
1.1.4.1 оқиғалар тізбегін сақтай отырып, тыңдалған материалды қайталап айту;
1.1.5.1 мәтін мазмұнын сюжеттік сурет, аудио, бейне жазба, тақырып/ атауы, иллюстрация / бедерлі сурет бойынша болжау;
1.1.5.2 иллюстрациялық материалға және/немесе мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, мәтін кейіпкерлерін және олардың әрекеттерін атау;
1.1.6.1 сөйлеу барысында сөздік емес қатынас құралдарын қолдану (мимика, ым);
1.1.7.1 рөлдік ойындарда, әр түрлі қарым-қатынас жағдайларында (сәлемдесу, ырзашылық білдіру, кешіру, сұрау, рұқсат сұрау, қоштасу) сөйлеу әдебін қолдану;
1.1.8.1 жәй сөйлемдерді қолданып, тыңдалған және/немесе оқылған мәтінге қатысты пікір білдіру;
1.1.9.1 мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, 8-14 сөзге дейінгі көлемде баяндау мәтінін құрастыру;
1.1.10.1 оқытылатын дыбыстардың артикуляциялық құрылымы мен дыбысталуын меңгеру;

43. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Букварь", "Обучение грамоте" для незрячих и слабовидящих обучающихся 1 класса уровня начального образования (с русским языком обучения) согласно приложению.
44. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя в зависимости от успеваемости детей
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Букварь", "Обучение грамоте" для незрячих и слабовидящих обучающихся 1 класса уровня начального образования (с русским языком обучения)
1) 1 класс:
1 четверть
Период
Аудирование (слушание) и говорение
Чтение
Письмо
Добукварный период
1.1.1.1 обследовать объекты окружающей среды;
1.1.1.2 обследовать и описывать предметы по форме, величине, температуре, цвету, фактуре, материалу;
1.1.1.3 узнавать предметы, изображенные на цветных рельефных рисунках, аппликациях;
1.1.1.4 пользоваться осязательным восприятием с помощью пальцев, ладоней, кистей рук;
1.1.1.5 различать натуральные предметы, муляжи, игрушки, соотносить предметы и изображения предметов;
1.1.1.6 соотносить звук с источником звука, определять расстояние до источника звука;
1.1.2.1 понимать, что такое речь, текст, предложение, слово, слог, звук;
1.1.2.2 различать устную и письменную речь с опорой на графические схемы и вопросы учителя;
1.1.2.3 определять количество слов в предложении;
1.1.2.4 выделять отдельные слова из предложения;
1.1.2.5 выделять предложения из текста;
1.1.2.6 различать на практическом уровне характерные признаки предложения, смысловой, языковой и интонационной законченности;
1.1.3.1 определять, о ком/о чем говорится в тексте;
1.1.4.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий;
1.1.5.1 прогнозировать содержание текста по сюжетному рисунку, аудио, видеозаписи, по теме/ заголовку, иллюстрации/ рельефному рисунку;
1.1.5.2 называть героев текста и их действия с опорой на иллюстративный материал и/или вопросы учителя;
1.1.6.1 использовать в речи невербальные средства общения (мимика, жесты);
1.1.7.1 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание), в ролевых играх;
1.1.8.1 высказать отношение к прослушанному, используя простые предложения;
1.1.9.1 составлять повествовательный текст в объеме до 8-14 слов с опорой на вопросы учителя;
1.1.10.1 усвоить артикуляционный уклад и звучание изучаемых звуков;

1.3.8.2 ең көп таралған көмекші сөздерді (астында, үстінде, жанында, ішінде, жоғары, төмен) қолдану;
1.3.9.1 сөйлемнің соңында тыныс белгілерін: нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісін қою
Ескерту:
1) оқыту мақсаттары бір тоқсан ішіндегі сөйлеу әрекетінің түрлері бойынша біріктіріледі;
2) ұсынылған ұзақ мерзімді жоспар үлгі ретінде, оқушылардың оқу материалды игеру қарқынына байланысты мұғалім өзгертулер енгізе алады;
3) барлық оқу мақсаттарын концентрлік тәсілмен іске асыру ұсынылады: әрбір мақсат келесі тоқсанда кеңейтілген және/немесе күрделенген сөйлеу материалында тереңдете отырып қайталанады.
бұйрығына
62-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы "03" сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
580 - қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0 - сыныбы үшін "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бағдарлама құрылымы мен мазмұны А.Байтұрсынұлының келесідей ұстанымдары негізінде айқындалды, олар оқулық жазуда басшылыққа алынады:
1) дыбыспен жаттығу;
2) әрбір дыбыстың сөз жасаудағы қызметін есепке алу;
3) оңайдан қиынға, жеңілден күрделіге өту;
4) білімді тәжірибе арқылы өздігінен алу.
3. Әріп таныту реті А. Байтұрсынұлының еңбектерімен қатар лингвист және әдіскер ғалымдардың зерттеулері негізінде, олардың мәтінде кездесу жиілігіне, өзара тіркесімі мен сөзжасау қызметіне қарай құрылды.
4. Бағдарламаның мақсаты – дыбыспен жаттығу, әріп таныту, оқуға, жазуға үйрету, айтылым, тыңдалым, жазылым және оқылым дағдыларын қалыптастыру процесі арқылы функционалды сауаттылығының негізін қалап, білім алуға ынталы жеке тұлғаның дамуына мүмкіндік жасау.
5. Оқу бағдарламасының міндеттері білім алушының келесідей дағдыларын қалыптастыруды көздейді:

1.3.8.2 употреблять наиболее распространенные предлоги (в, на, под, у, с, над, из, от, к);
1.3.9.1 ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
Примечание:
1) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) данный долгосрочный план носит рекомендательный характер, учитель сам в зависимости от темпа усвоения материала обучающимися может вносить изменения по собственному усмотрению;
3) все учебные цели рекомендуется реализовывать концентрическим способом: повторять с последующим углублением в каждой последующей четверти на расширенном и/или усложненном речевом материале.
Приложение 62 к приказу/
Приложение 580
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от "03" апреля 2013 года
№ 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Әліппе, Ана тілі" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0 класса класса уровня начального образования (с казахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Әліппе, Ана тілі" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Структура и содержание программы определены на основе следующих принципов А. Байтурсынова, которыми руководствуются при написании учебника:
1) упражнения со звуком;
2) учет функции каждого звука в словообразовании;
3) переход от простого к сложному;
4) самообразование знаний через опыт.
3. Последовательность изучения букв строилась на основе исследований ученых-лингвистов и методистов наряду с работами А. Байтурсынова, в зависимости от частоты встречаемости, сочетания и словообразовательной деятельности в тексте.
4. Цель программы-создание условий для развития личности, мотивированной на получение знаний, заложив основы функциональной грамотности через процесс обучения звукам, буквенной выразительности, обучению чтению, письму, формированию навыков произношения, аудирования, письма и чтения.
5. Задачи учебной программы предусматривают формирование у обучающегося следующих навыков:

1) оқу әрекетіне бейімдеу;
2) дыбыс, буын, сөз, сөйлем, сөйлеу (мәтін) туралы қарапайым түсінік қалыптастыру;
3) дыбыстың айтылуын әріптердің баспа және жазба түрлерін үйрету;
4) буындарды, сөздерді, сөйлемдерді оқуға үйрету;
5) сөзді буындап оқуға, тұтас оқуға, мәтінді мәнерлеп, түсініп оқуға машықтандыру;
6) жазу дағдысын (қатесіз, көркем жазу) қалыптастыру;
7) сөздік қорын байыту;
8) коммуникативтік дағдыларын (өз ойын толық жеткізе білу, өзгенің пікірімен санаса білу, әңгімелесу, сөйлеу әдебін сақтау) қалыптастыру;
9) тілдік бірліктерді (мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс) ажырату, салыстыру, топтастыру, талдауға үйрету;
10) тілдік білімі мен дағдыларын тәжірибеде қолдана алу;
11) танымдық, шығармашылық қабілетін дамыту;
12) ана тіліне, Отанына, туған еліне, оның мәдениеті мен салт-дәстүріне деген сүйіспеншілігін арттыру арқылы рухани-адамгершілік қасиеттерін дамыту;
13) жеке тұлғалық қасиеті мен әлеуетін ашу;
14) тұрақты зейіні мен есте сақтауын, логикалық ойлауы мен білім алуға деген қызығушылығын қалыптастыру;
15) физиологиялық ерекшеліктерін ескеру және санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау.
6. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) сөйлеудің дыбыстық бұзылыуын түзету, артикуляциялық моториканы дамыту;
2) қолдың ұсақ моторикасын жазуға дайындау және дамыту;
3) оптикалық-кеңістіктік гнозисті қалпына келтіру.
2-тарау. Оқыту процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
7. Білім беру жүйесінің түзету-дамыту бағытында кешенді сипатына негізделген "Әліппе, Ана тілі" пәндері бойынша тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларына білім беру үрдісін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері арқылы балаларда психикалық және сөйлеу тілін үнемі ескеруді қамтамасыз етеді.
8. Оқыту арнайы педагогиканың принциптері мен тәсілдері негізінде жүзеге асырылады:
1) іс-әрекет тәсілі;
2) жеке-сараланған тәсіл;
3) коммуникативтік тәсіл;
4) денсаулық сақтау қағидасы;
5) оқытудың түзету бағыты қағидасы.
9. Оқытудағы әрекеттік тәсіл дағдыларды қалыптастыруға бағытталған, оқытылатын ұғымдардың мазмұнына сәйкес келетін білім алушылардың белсенді, дербес, өз бетінше әрекетін ұйымдастыруды көздейді.
10. Оқу процесін ұйымдастыруға жеке-сараланған көзқарас бойынша деңгейге байланысты топтарға бөлінеді:
1) ұсақ моториканы дамыту;
2) сөйлеу бұзылысын түзету;
3) психикалық процестерді дамыту.
11. Оқытудағы коммуникативтік тәсіл сөйлеу іс-әрекетін тілдік және сөйлеу нормаларының жүйесіне сәйкес дамытуға, сөйлеу этикетін сақтауды үйренуге мүмкіндік береді, тыңдай білуге, сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдай білуге бейімдейді, тіл арқылы, ой бөлісуге, өзгелермен қарым-қатынасты жүзеге асыру қабілетін дамытады.

1) адаптация к учебной деятельности;
2) формирование элементарного представления о звуке, слоге, слове, предложении, речи (тексте);
3) учить звукопроизношению, печатным и письменным видам букв;
4) учить читать слоги, слова, предложения;
5) упражнять в слоговом чтении слова, целостном чтении, выразительном и понятном чтении текста;
6) формирование навыков письма (безошибочное, художественное письмо);
7) обогащение словарного запаса;
8) формирование коммуникативных навыков (умение полноценно выражать свои мысли, считаться с чужим мнением, вести беседу, речевой этикет);
9) учить различать, сравнивать, группировать, анализировать языковые единицы (текст, предложение, слово, слог, звук);
10) умение применять на практике языковые знания и навыки;
11) развитие познавательных, творческих способностей;
12) развитие духовно-нравственных качеств через привитие любви к родному языку, Родине, родной стране, ее культуре и традициям;
13) раскрытие личностных качеств и потенциала;
14) формирование устойчивого внимания и памяти, логического мышления и интереса к получению знаний;
15) учет физиологических особенностей и соблюдение санитарно-гигиенических требований.
6. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) коррекция нарушений звуковой стороны речи, развитие артикуляционной моторики;
2) подготовка и развитие мелкой моторики руки к письму;
3) нормализация оптико-пространственного гнозиса.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
7. Педагогические подходы к организации учебного процесса школьников с нарушением опорно-двигательного аппарата по предмету "Әліппе, Ана тілі" обеспечивают коррекционно-развивающую направленность учебного процесса, предусматривающего учет двигательных, психических и речевых нарушений развития школьников.
8. Обучение осуществляется на основе принципов и подходов специальной педагогики:
1) деятельностный подход;
2) индивидуально-дифференцированный подход;
3) коммуникативный подход;
4) принцип здоровье сбережения;
5) принцип коррекционной направленности обучения.
9. Деятельностный подход в обучении предполагает организацию активной самостоятельной деятельности обучающихся, соответствующей содержанию изучаемых понятий, направленной на формирование навыков.
10. По индивидуально-дифференцированному подходу к организации учебного процесса подразделяется на группы в зависимости от уровня:
1) Развитие мелкой моторики;
2) коррекция речевых нарушений;
3) развитие психических процессов.
11. Коммуникативный подход в обучении позволяет развивать речевую деятельность в соответствии с системой языковых и речевых норм, учить соблюдать речевой этикет, адаптирует умение слушать, формулировать вопросы и ответы, развивает способность осуществлять общение с другими через язык.

12. Денсаулықты сақтайтын тәсіл қимыл-қозғалыс функцияларының күйін, сөйлеуді және интеллектуалды жүктемені мөлшерлеуді ескере отырып, білім алушылардың шаршауын болдырмайды.
13. Оқытуда қолданылатын технологиялар: проблемалық оқыту, дамыта оқыту, ақпараттық білім технологиялар, өмірлік тәжірибені кеңейту арқылы оқыту, жобалық әдіс.
14. Оқытудың тиімді әдістерін жинақтап-қолдану мақсатында білім алушылардың қозғалыс, психикалық және сөйлеу бұзылыстарының өзара байланысы ескеріледі.
15. Оқытудың түзете-дамыту тәсілдері: дидактикалық ойын, психогимнастика, релаксация, қол саусақтарына арналған гимнастика, өз-өзіне массаж, көзге арналған гимнастика, тыныс алу гимнастикасы, дене шынықтыру минуткалары, логопедиялық минут, артикуляциялық гимнастика.
16. Оқытуда қолданылатын түзете-дамыту әдіс-тәсілдері: дидактикалық ойын, психогимнастика, демалу, қол саусақтарына арналған жаттығу, өз өзіне массаж, көзге арналған жаттығу, тыныс алу жаттығуы, дене шынықтыру, логопедиялық минуттар, артикуляциялық жаттығулар.
17. Оқытудың түзету бағыты ең алдымен, тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушылардың қимыл-қозғалыс бұзылыстарымен байланысты, әсіресе, графикалық дағдыларды қалыптастыру кезінде, сондықтан жазудың графикалық дағдыларын қалыптастыру бойынша жұмыс баланың қозғалыс бұзылыстарын түзетумен тығыз байланысты.
18. Жазу барысында дұрыс дене қалпын қалыптастыру үшін келесілер қарастырылады:
1) қалып пен "рефлекс-тыйым салатын" ұстанымдарды таңдау;
2) баланың басы мен аяқ-қолдарын бекіту үшін арнайы құралдарды қолдану;
3) көру-моторлы үйлесімділігін дамыту.
19. Қолды жазуға дайындау бойынша тәжірибелік ұсынымдар::
1) саусақтар мен қолдың қозғалыс статикалық және динамикалық үйлесімділігін дамыту;
2) заттарды олардың мөлшеріне, серпімділігіне, салмағына сәйкес ұстауды үйрету;
3) затты ұстап тұру және онымен әр түрлі манипуляциялар жасау кезіндегі қолдың еркін қозғалысын дамыту;
4) ұсақ моториканы дамыту үшін жаттығу кешенін жасату;
5) қол массажы (арнайы бұйымдарды пайдалана отырып немесе бұйымдарсыз).
20. Қарындаш, қалам ұстаудың дұрыс тәсілін үйретуге немесе қалам ұстаудың жеке тәсілін таңдау (егер манипуляциялық функциялардың ауыр бұзылуынан дұрыс әдіс мүмкін болмаса):
1) қол мен саусақтардың қаламды ұстап тұрған сияқты қалпын қабылдауға үйрету;
2) партада жатқан қаламды дұрыс алуды қалыптастыру және жазу үшін қалыпты жасау;
3) қаламды ұстап, жазудың дұрыс қалпын сақтап тұру кезінде саусақтардың босаңсыту және кернеу;
4) қаламды ұстап тұру кезінде саусақтардың еркін қозғалысын дамыту жаттығулары.

12. Здоровьесберегающий подход предупреждает утомление обучающихся, заключается в учете состояния двигательных функций, дозировании речевой и интеллектуальной нагрузки.
13. Технологии, используемые в обучении: проблемное обучение, развивающее обучение, информационные образовательные технологии, обучение через расширение жизненного опыта, проектный метод.
14. В целях обобщения и применения эффективных методов обучения учитывается взаимосвязь двигательных, психических и речевых нарушений обучающихся.
15. Используемые коррекционно-развивающие приҰмы обучения: дидактическая игра, психогимнастика, релаксация, гимнастика для пальцев рук, самомассаж, гимнастика для глаз, дыхательная гимнастика, физкультминутки, логопедические минутки, артикуляционная гимнастика.
16. Коррекционно-развивающие приемы, используемые в обучении: дидактическая игра, психогимнастика, отдых, упражнения для рук, самомассаж, упражнения для глаз, дыхательная гимнастика, физкультура, логопедические минуты, артикуляционные упражнения.
17. Коррекционная направленность обучения связана, прежде всего, с двигательными нарушениями обучающихся с нарушениями опорно-двигательного аппарата, особенно при формировании графических навыков, поэтому работа по формированию графических навыков письма тесно связана с коррекцией двигательных нарушений ребенка.
18. В целях формирования правильной осанки в процессе письма предусматривается:
1) подбор позы и "рефлекс-запрещающих" позиций;
2) применение специальных приспособлений для фиксации конечностей и головы школьника;
3) развитие зрительно-моторной координации.
19. Практические рекомендации по подготовке руки к письму:
1) развитие статической и динамической координации движений пальцев и рук;
2) учить держать предметы в соответствии с их размерами, упругостью, весом;
3) развитие произвольных движений рук при удержании предмета и проведении с ним различных манипуляций;
4) проведение комплекса упражнений для развития мелкой моторики;
5) ручной массаж (с использованием специальных изделий или без них).
20. Обучение правильному способу удержания карандаша, ручки или выбор индивидуального способа удержания ручки (если правильный метод невозможен из-за серьезного нарушения манипулятивных функций):
1) учить принимать положение рук и пальцев, как если бы они держали ручку;
2) формирование правильного захвата ручки, лежащей на парте, и принятие положения для письма
3) расслабление и напряжение пальцев, в то время как они удерживают ручку и сохраняют правильную позицию;
4) упражнения на развитие произвольных движений пальцев при удержании ручки.

21. Әріппен танысу кезеңінде графикалық бейнелер мен әріптерді олардың құрамдас элементтеріне көру арқылы бөлуді дамыту, графикалық суреттер мен әріптердің арасындағы ұқсастықты және айырмашылықтарды анықтау бойынша жұмыс жүргізіледі.
22. Білім алушыларда кеңістіктік түсініктерді қалыптастыруға арналған тәжірибелік ұсыныстар:
1) жұмыстың бастапқы кезеңдерінде қолдың заттық әрекеттерін визуалды бақылау;
2) заттар мен құбылыстар арасындағы байланыстарды ашу үшін заттармен әртүрлі әрекеттерді жасату;
3) кеңістік қатынастарды ажырату және оларды сөйлеуде қолдану.
23. Көру-моторлы үйлесімділігін дамыту үшін алдымен мұғалімнің көмегімен пассивті, содан кейін сөздік нұсқаулық бойынша белсенді манипуляциялық қимыл-қозғалыстарды көзбен бақылау кабілеті бекітіледі. Ауада және жазықтықта қолдың қалыптасатын қозғалыстарын жасауға бастапқы оқыту. Бұл үйлесімді қимылдарды қалыптастыруға, көру-қозғалыс үйлесімін дамытуға ықпал етеді.
24. Жұмысты ұйымдастыру үшін қолданылатын қажетті техникалық құралдар: ұйымдастыру техникасы (компьютер немесе ноутбук, принтер, сканер); экран, проектор, интерактивті тақта, сандық фотоаппарат, видеокамера; диктофон/микрофон, құлаққапшықтар; бор тақтасы; маркерлік жылжымалы тақта; кішкентай маркерлі тақта; флипчарт; білім алушылардың жасаған жұмыстарын салатын сөрелер.
25. Бағдарлама қажетті көрнекі және дидактикалық құралдарды қолдана отырып жүзеге асырылады: әртүрлі жанрдағы балалар көркем әдебиетті, суретті брошюралар, журналдар, газеттер, фильмдер, аудиожазбалар және жазушылар мен ақындар туралы видеофильмдер, иллюстрациялар, портреттер, пән бойынша кестелер; әріптердің жазба және баспа түріндегі үлгілері; қуыршақ (қойылым үшін), импровизациялық жиынтықтар.
26. Сыныптарды жарақтандыру арнайы жиһазбен жағдайлар жасауды көздейді. Биіктігі реттелетін арнайы бекіткіштері бар ыңғайлы үстелдер мен парталар қолданылады.
3-тарау. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәндерінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәндерінің мазмұны
27. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі аптасына 5 сағат, оқу жылына 160 сағатты құрайды.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығына бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
28. Оқу пәнінің мазмұны:
1) қазақ тілінің дыбыстық және әріптік жүйесі;
2) негізгі тілдік бірліктерден (мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс);

21. На этапе ознакомления с буквами проводится работа по развитию зрительного деления графических изображений и букв на их составные элементы, выявлению сходства и различий между графическими изображениями и буквами.
22. Практические рекомендации для формирования у обучающихся пространственных представлений:
1) визуальный контроль предметных действий рук на начальных этапах работы;
2) совершать различные действия с предметами для раскрытия связей между предметами и явлениями;
3) различать пространственные отношения и использовать их в речи.
23. Для развития зрительно-моторной координации необходима фиксация взора на манипулятивной деятельности - сначала пассивная с помощью учителя, затем активная по словесной инструкции. Первоначальное обучение совершению формообразующих движений руки в воздухе и на плоскости. Это способствует формированию координированных движений, развитию зрительно-двигательной координации.
24. Необходимые технические средства, используемые для организации работы: оргтехника (компьютер или ноутбук, принтер, сканер); экран, проектор, интерактивная доска, цифровой фотоаппарат, видеокамера; диктофон/микрофон, наушники;меловая доска; маркерная передвижная доска; меловая маркерная доска; флипчарт; шкафы для выкладки работ обучающихся.
25. Программа реализуется с использованием необходимых наглядных и дидактических пособий: детской художественной литературы различных жанров, иллюстрированных брошюр, журналов, газет, фильмов, аудиозаписей и видеофильмов о писателях и поэтах, иллюстраций, портретов, таблиц по предмету; письменных и печатных образцов букв; кукол (для постановки), импровизационных декораций.
26. Создание условий предусматривает оснащение классов специальной мебелью. Используются удобные столы и парты со специальными креплениями, регулируемыми по высоте.
Глава 3. Организация содержания учебных предмета "Әліппе, Ана тілі"
Параграф 1. Содержание учебных предмета "Әліппе, Ана тілі"
27. Объем учебной нагрузки по предмету составляет 5 часов в неделю, в учебном году 160 часов.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170)".
28. Содержание учебного предмета:
1) звуковая и буквенная система казахского языка;
2) от основных языковых единиц (текст, предложение, слово, слог, звук);

3) қазақ тілі бойынша қарапайым грамматикалық дағдылардан;
4) орфоэпиялық, орфографиялық, пунктуациялық нормалардың қарапайым түсініктерінен құралады;
5) балаларға арналған көркем әдеби шығармалар.
29. Бағдарлама мазмұны. Оқу үдерісінде оқытылатын кезеңдер: әліппеге дейіңгі кезең - 45 сағат, әліппе оқу кезеңі - 115 сағат.
30. Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) 0-сыныпқа келген білім алушыларды зерттеу (жалпы және сөйлеу деңгейін анықтау);
2) оқу әрекетіне қызығушылығын ояту;
3) есту қабілеттерін дамыту;
4) сөйлеу, сөйлем, сөз, буын, туралы қарапайым түсінік қалыптастыру;
5) дыбыспен жаттығу: сөзге дыбыстық талдау жасау, сөздегі буын санын анықтау, сөздерді буынға бөлуге үйрету, сөз ішіндегі дыбыстарды екі, үш буынды сөзбен ажырату, дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату, дыбыстарды, дыбыстарды, буындарды біріктіру және сөздерді айту;
6) сөйлеу, сөйлем, сөз, буын, дыбыс сызба-модельдерін ажырату және қолдану дағдыларын қалыптастыру;
7) қолдың ұсақ бұлшық еттерін дамыту, жазуға даярлау (бояу, сурет салу, түрлі бағытта сызықтар жүргізу, контурларды салу, әріп элементтерін жазу);
8) қабылдау, елестету, есте сақтау, ойлау қабілетін дамыту, зейінін тұрақтандыру;
9) байланыстырып сөйлеуін қалыптастыру, сөздік қорын дамыту
10) артикуляциялық жаттығу.
Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттерін айқындауда А. Байтұрсынұлының шағын сөзді әдісі, дыбыспен жаттығу әдісі негізге алынды.
Ескерту: тыңдау материалының көлемі 7 сөйлемнен, өлең шумақтары 2-ден аспауы керек.
31. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) дыбыстық әдіс арқылы жаңа дыбыс пен әріпті айту;
2) дыбысты дұрыс айтуға жаттықтыру;
3) дауысты дыбыс түрлері туралы ұғым қалыптастыру;
4) естілген дыбыстардың түрін, яғни фонемаларды ажырата білуге үйрету;
5) жеке дыбыстарды әріптермен таңбалау: әріптердің баспа түрін үйрету;
6) баспа түрдегі үлкен және кіші әріптерді ажырату;
7) ұсақ-қол моторикасын дамыту (бояу, сурет салу, түрлі бағытта штрихтау, әріп элементтерін, баспа түрдегі әріптерді жазу);
8) ойлау, есте сақтау қабілеттерін, қиялды, қабылдауы, назар аударуды дамыту;
9) сөздік қорын байыту;
10) сөйлеу тілінде монологтық және диалогтық байланыстарды дамыту.
Әліппе кезеңінің міндеттерін айқындауда А.Байтұрсынұлының дыбысты әдісі, ауызша жалпылау әдісі, жазу-оқу әдісі негізге алынды.
32. Әліппе кезеңінде төмендегі әріп топтары қамтылады:
1) а, р, л, у, н, с;
2) о, т, қ, ы, з, м, е, д, ш;
3) у, б, й, к, і.
33. Оқу материалын меңгеру деңгейлеріне, әр кезеңнің тапсырмаларын орындауда оқу мақсаттарына жетулеріне байланысты дыбыспен және әріппен танысу үшін мұғалім сағат санын өзі реттейді.

3) элементарные грамматические навыки по казахскому языку;
4) элементарные понятия орфоэпических, орфографических, пунктуационных норм;
5) художественные литературные произведения для детей.
29. Содержание программы. В учебном процессе изучаемые этапы: добукварный период - 45 часов и букварный период обучения в течение 115 часов.
30. Задачи добукварного периода:
1) исследование обучающихся, поступивших 0 класс (определение уровня общего и речевого развития);
2) вызвать интерес к учебной деятельности;
3) развитие слуха;
4) формирование элементарного представления о речи, предложении, слове, слоге;
5) упражнение со звуком: провести звуковой анализ слова, определить, сколько слогов существует, учить делить слова на слоги, различать звуки внутри слова и в двух, трех слогах, различать гласные и согласные звуки, соединять звуки, слоги и произносить слова;
6) формирование навыков различения и применения схем речи, предложений, слов, слогов, звуков;
7) развитие мелких мышц рук, подготовка к письму (рисование линий в разных направлениях, рисование контуров, написание буквенных элементов);
8) развитие восприятия, воображения, памяти, мышления, внимания;
9) формирование связной речи, развитие словарного запаса
10) артикуляционное упражнение.
В определении задач добукварного периода за основу был взят метод малой словесности А. Байтурсынова, метод упражнений со звуком.
Примечание: объем прослушиваемого материала не должен превышать 7 предложений, стихотворных куплетов - 2.
31. Задачи букварного периода:
1) воспроизведение нового звука и буквы с помощью звукового метода;
2) упражнять в правильном произношении звука;
3) формирование понятия о видах гласных;
4) учить различать типы слышимых звуков, т. е. фонемы;
5) маркировка отдельных звуков буквами: учить печатной форме букв;
6) различение больших и маленьких букв в печатном виде;
7) развитие мелкой моторики рук (раскрашивание, рисование, штриховка в разные стороны, написание буквенных элементов, букв в печатном виде);
8) развитие мышления, памяти, воображения, восприятия, внимания;
9) обогащение словарного запаса;
10) развитие монологических и диалогических связей в речи.
При определении задач букварного периода за основу были взяты звуковой метод А. Байтурсынова, метод устного обобщения, метод письма-чтения.
32. Букварный период включает следующие группы букв:
1) а, р, л, у, н, с;
2) о, т, к, ы, з, м, е, д, ш;
3) у, б, й, к, і.
33. В зависимости от уровня усвоения учебного материала, достижения целей обучения при выполнении заданий каждого этапа учитель самостоятельно регулирует количество часов на ознакомление со звуком и буквой.

34. Бағдарлама мазмұны үш бөлімді қамтиды:
1) "Тыңдалым және айтылым";
2) "Оқылым";
3) "Жазылым".
35. Тыңдалым және айтылым:
1) сөйлеуді дамыту және түзету;
2) мұғалім мен басқа білім алушылардың сөйлеуін тыңдауы, естігеннің мәнін түсінуі,
3) сыныптастарымен тілдесуде сөйлеу мәдениетін сақтай отырып, өзі туралы айта алуы;
4) ауызша сөйлесуде тілдік емес амалдарды (интонация, ым-ишара, дене қимылдары) қолдану.
5) сюжетті суреттері бойынша әңгімелер құрастыру, ертегілер айту. Өлеңдер жаттау, ой қорытындысы, мақалдар мен мәтелдер, жұмбақтар жаттау. Жаңылтпаштар арқылы артикуляциялық аппараттарын дамыту;
6) оқиғаны болжау;
7) тыңдаушының назарын аудару;
8) сөздің дыбыстық түрінде бағдарлау
36. "Оқылым" бөлімі:
1) оқу дағдыларын меңгеру;
2) оқылған мәтіннің негізгі ойы мен тақырыбын анықтау;
3) мәтін бөлімдерінің құрылымын анықтау;
4) мәтіндегі лексикалық және синтаксистік бірліктерін қолданылуын түсіну;
5) сұрақтар мен жауаптарды құрастыру;
6) тірек сөздер арқылы шығарма кейіпкерін сипаттау;
7) мәтіндердің салыстармалы сараптамасы;
8) сөздердің графикалық түріне бағдар.
37. "Жазылым" бөлімі:
1) жазудың гигиеналық нормаларын меңгеру;
2) каллиграфиялық және графикалық нормаларды сақтау;
3) айту арқылы жазу, көшіріп жазу;
4) тыңдалған/оқылған материалдың мазмұнын баяндау;
5) жұмыстағы қателерді табу және түзету;
6) орфографиялық нормаларды сақтау;
7) грамматикалық нормаларды сақтау;
8) тыныс белгілері нормаларын сақтау.
38. Негізгі білім мазмұны.
39. Әліппеге дейіңгі кезеңдегі тыңдалым және айтылым:
1) сөйлеу есту қабілетін дамыту;
2) сөздің дыбыстық формасын бағдарлау, сөйлеу кезінде дыбыстарды ерекшелеу, сөйлеу кезінде және одан тыс дыбыстарды айту, буын, сөз, екпін туралы бастапқы ұғымдар;
3) дыбыстарды дұрыс және анық айту;
4) белгілі бір дыбыспен сөзді атау;
5) тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну;
6) сөйлеудің айтылым жағын түзету (санамақ, жаңылтпаш, логоритмикалық жаттығулар);
7) оқу және тұрмыстық қарым-қатынас жағдайларында сөйлеу этикетінің нормаларын меңгеру: сәлемдесу, қоштасу, кешірім сұрау, алғыс айту, өтініш білдіру;
8) таныстармен және бейтаныс адамдармен, туыстарымен және достарымен, құрдастарымен және ересектермен, жас балалармен қарым-қатынас жасау ерекшеліктері;
9) түрлі лексикалық тақырыптар бойынша белсенді сөздік қорын байыту;
10) иллюстрацияларды көрсету кезінде ым-ишараларды, мимиканы пайдалану;
11) сөйлеу нормаларын сақтай отырып, қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу;
12) бір-бірімен қарым-қатынас жасай білу;
13) тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну;

34. Содержание программы включает три раздела:
1) "Аудирование и говорение";
2) "Чтение";
3) "Письмо".
35. Аудирование и говорение:
1) развитие и коррекция речи;
2) слушание речи учителя и других обучающихся, понимание сути услышанного,
3) умение рассказывать о себе, сохраняя культуру речи в общении с одноклассниками;
4) Использование неязыковых приемов (интонация, жесты, движения тела) в устной речи.
5) составление рассказов по сюжетным картинкам, рассказывание сказок. Заучивание стихов, умозаключений, пословиц и поговорок, загадок. Скороговорки для развития артикуляционного аппарата;
6) прогнозирование событий;
7) привлечение внимания слушателя;
8) ориентирование в звуковой форме слова.
36. Раздел "Чтение":
1) владение навыками чтения;
2) определение основной мысли и темы прочитанного текста;
3) определение структуры разделов текста;
4) понимать употребление лексических и синтаксических единиц в тексте;
5) составление вопросов и ответов;
6) описывание героя произведения с помощью опорных слов;
7) сравнительный анализ текстов;
8) ориентирование в графической форме слов.
37. Раздел "Письмо":
1) владение гигиеническими нормами письма;
2) соблюдение каллиграфических и графических норм;
3) владение письмом под диктовку, списывание;
4) изложение содержания прослушанного/прочитанного материала;
5) нахождение и исправление ошибок в работе;
6) соблюдение орфографических норм;
7) соблюдение грамматических норм;
8) соблюдение пунктуационных норм.
38. Базовое содержание образования.
39. Аудирование и говорение на этапе добукварного периода:
1) развитие речевого слуха;
2) ориентирование в звуковой форме слова, выделение звуков из речевого потока, произнесение звуков в речевом потоке и вне его, первоначальные понятия о слоге, слове, ударении;
3) правильное и отчетливое произнесение звуков;
4) называние слова с определенным звуком;
5) понимание содержания прослушанного материала;
6) коррекция произносительной стороны речи (чистоговорки, скороговорки, логоритмические упражнения);
7) овладение нормами речевого этикета в ситуациях учебного и бытового общения: приветствие, прощание, извинение, благодарность, обращение с просьбой;
8) особенности общения со знакомыми и незнакомыми людьми, родственниками и друзьями, сверстниками и взрослыми, маленькими детьми;
9) обогащение активного словарного запаса по различным лексическим темам;
10) использование жестов, мимики при показе иллюстраций;
11) участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм;
12) умение общаться друг с другом;
13) понимать содержание прослушанного текста;

14) нақты заттар мен сөздерді олардың атаулары бойынша ажырату;
15) сөйлемдегі сөздерді тану;
16) мұғалім мен басқа білім алушылардың сөйлеуін тыңдауы, естігеннің мәнісін түсінуі, сыныптастарымен тілдесуде сөйлеу мәдениетін сақтай отырып, өзі туралы айта алуы.
40. Тыңдалым (тыңдалым) және айтылым (ауызекі тіл мен фонемалық есту қабілетін дамыту) әліппе кезеңі:
1) мұғалім мен білім алушылардың сөзін, аудио/бейнежазбаны тыңдау, естігеннің мағынасын түсіну; коммуникативтік мақсаттарға сәйкес коммуникативтік дағдыларды дамыту (топта қарым-қатынас жасау, диалогқа қатысу), лексикалық тақырыптар негізінде сөздік қорын кеңейту;
2) бейвербальді қарым-қатынас құралдарын қолдану (интонация, мимика, ым-ишара, қалып);
3) жаңылтпаштарды, өлеңдерді, санағыштарды, жұмбақтарды жаттау арқылы артикуляциялық аппаратты дамыту;
4) сюжеттік суреттерге сүйене отырып, ертегілерді айту, тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну;
5) сөздің мәнін түсіну, сөзді өз мақсатында қолдану, сөздік қорын кеңейту.
Ескертпе: тыңдау материалының көлемі: 30 сек.-1 мин; тыңдауға арналған көркем шығарманың көлемі 25-тен 35 сөзге дейін.
41. Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын зерттеу), әліппеге дейіңгі кезең:
1) сөздің мағынасы (мағынасы жағынан жақын және қарама-қарсы сөздер); сөздер мен сөйлемдердің сызбасын оқу; сөйлемдегі сөздердің санын анықтау;
2) сөздегі буын санын анықтау; буын минималды айтылым бірлігі ретінде; сөзді дауыстап айту арқылы буындарға бөлу;
3) сөздің буындық құрылымының графикалық сызбасын құру, екпінді анықтау;
4) сөз құрамындағы дыбыстардың сызықтық реттілігін анықтау; дыбыстың орналасуы (сөздің басында, соңында немесе ортасында);
5) дауысты және дауыссыз дыбыстар туралы түсінік, олардың графикалық белгіленуі, дауыссыз және дауыссыз дыбыстардың графикалық сызбаларындағы дифференциациясы және белгіленуі.
42. Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, әліпби әріптерін үйрену) әліппе кезеңі:
1) сөздерді буындық және дыбыстық талдау, фишкалар мен әріптерден алынған сөздердің графикалық схемаларын салыстыру;
2) сөздегі буын санын анықтау; сөзді дауыстап айту арқылы буындарға бөлу; дыбыс пен әріптерді ажырату.
3) дыбысты әріппен белгілеу; оқылатын әріптердің баспа бейнесін меңгеру, дыбыстар мен әріптерді ажырату, баспа әріптерінің бейнесін құрастыру және қайта құру; берілген әріптерінен буындарды, сөздер мен сөйлемдерді құрастыру, буындардан сөздерді құрастыру;
4) дыбыс пен әріптерді ажырату;
5) сөздің мағынасы (мағынасы жағынан жақын және қарама-қарсы сөздер); сөздер мен сөйлемдердің сызбасын оқу; сөйлемдегі сөздердің санын анықтау;

14) различать конкретные предметы и слова по их названиям;
15) распознавать слова в предложении;
16) слушание речи учителя и других обучающихся, понимание сути услышанного, умение говорить о себе, сохраняя культуру речи в общении с одноклассниками.
40. Аудирование (аудирование) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха) букварный период:
1) формирование у учителя и обучающихся умений слушать речь, аудио/видеозапись, понимать смысл услышанного; развитие коммуникативных навыков в соответствии с коммуникативными целями (общение в группе, участие в диалоге), расширение словарного запаса на основе лексических тем;
2) использование невербальных средств общения (интонация, мимика, жесты, осанка);
3) развитие артикуляционного аппарата путем заучивания скороговорок, стихов, считалок, загадок;
4) рассказывать сказки, опираясь на сюжетные картинки, понимать содержание прослушанного текста;
5) понимать значение слова, использовать слово в своих целях, расширять словарный запас.
Примечание: объем прослушиваемого материала: 30 сек.-1 мин; объем художественного произведения для прослушивания от 25 до 35 слов.
41. Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова), добукварный период:
1) Значение слова (слова близкие и противоположные по значению); чтение схемы слов и предложений; определение количества слов в предложении;
2) Определение количества слогов в слове; слог как минимальная единица произношения; деление слова на слоги путем произнесения вслух;
3) Составление графической схемы слоговой структуры слова, определение ударения;
4) Определение линейной последовательности звуков в составе слова; расположение звука (в начале, конце или середине слова);
5) Понятие о гласных и согласных звуках, их графическое обозначение, дифференциация и обозначение в графических схемах гласных и согласных звуков.
42. Чтение (формирование навыков чтения, изучение букв алфавита) букварный период:
1) слоговой и звуковой анализ слов, составление и сравнение графических схем слов из фишек и букв;
2) определять количество слогов в слове; делить слово на слоги, произнося их вслух; различать звук и буквы.
3) буквенное обозначение звука; овладение печатным изображением изучаемых букв, различение звуков и букв, составление и воссоздание образов печатных букв; составление слогов, слов и предложений из заданных букв, составление слов из слогов;
4) различать звук и буквы;
5) Значение слова (слова близкие и противоположные по значению); чтение схемы слов и предложений; определение количества слов в предложении;

6) дауыссыз дыбыстардың түрлерін меңгеру;
7) келесі дауысты дыбысқа сүйене отырып, буынды оқу дағдысын қалыптастыру, сөздерді, сөйлемдерді, қысқа мәтіндерді біріктірілген буынды оқу;
8) оқылған сөздерді, сөйлемдерді, мәтінді түсінуді нақтылау бойынша жұмыс, мәтіннің басы мен соңын анықтау, сөз бен сөйлемнің пәндік/сюжеттік суретпен арақатынасын, мәтіннің сюжеттік суретпен арақатынасын, сюжетті суреттердің мәтіннің бөліктерімен немесе мәтіннің жеке сөйлемдерімен арақатынасын анықтау, ксұрақтарға жауап беру, кім туралы?/ не туралы? мәтінде айтылған, мәселелер бойынша кілт сөздерді бөліп көрсету.
Ескертпе: оқуға берілген мәтіннің көлемі әліппе кезеңнің басында 2-3 сөйлемнен және соңында 5-7 сөйлемнен аспауы тиіс. Әр сөйлемдегі сөздердің саны 2-5-тен аспауы керек. Екінші жартыжылдықтың соңында оқу жылдамдығы минутына 10-нан 15 сөзге дейін (білім алушылардың танымдық және сөйлеу қабілеттеріне байланысты).
43. Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру), әліппеге дейінгі кезең:
1) жазу кезіндегі гигиеналық талаптар;
2) қарындашты, қаламды дұрыс ұстауға үйрету;
3) контурлы, нүктелі, көлеңкеленген, қабаттасқан суреттерді тану, бөліктерден тақырыптық, сюжеттік суреттерді құрастыру, алдымен бірдей боялған, содан кейін әртүрлі түстермен боялған геометриялық фигураларды табу, үлгі бойынша құрастыру;
4) трафарет бойынша басып жазу, әртүрлі геометриялық фигуралардың нүктелері бойынша қосу;
5) контурлық бейнелерді жиектеу, штрихтау, бояу;
6) жиектерді салу;
7) көзді дамытуға арналған арнайы жаттығулар, қолдың ұсақ моторикасын дамытуға арналған жаттығулар, саусақтардың ұсақ бұлшықеттерін нығайту.
44. Жазу (жазу дағдыларын қалыптастыру), әліппе кезеңі:
1) жазуға дайындық (дұрыс отырғызу, жарықтың дұрыс түсуі, дәптердің көлбеу орналасуы және жазу кезінде қарындаш/қаламды ұстай білу);
2) парақтағы кеңістікті бағдарлай білуді қалыптастыру (жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жазу жолының жоғарғы және төменгі сызықтары мен тік көлбеу сызықтардан шықпау);
3) сурет салу, штрихтау, бастыра жазу;
4) сызбалардың көмегімен сөздің дыбыстық құрамын модельдеу;
5) сөйлемді модельдеу;
6) баспа әріптерінің (үлкен және кіші) графикалық бейнесін талдау, олардың құрылымдық элементтерін салыстыру;
7) бастыра жазу, үлкен және кіші баспа әріптерінің элементтерін үлгі бойынша көшіріп жазу, құрастыру, жазу бойынша ұқсас әріптерді салыстыру;
8) сөйлемдегі сөздерді бөлек жазу, затты, әрекеттер мен белгілерді көрсететін сөздерді ажырату;
9) сөздерді алдын ала талдағаннан кейін өз бетінше жақсы таныс сөздерді дұрыс жазу, айтылым бойынша дұрыс жазу

6) овладение видами согласных;
7) формирование навыков слогового чтения с опорой на последующий гласный звук, комбинированного слогового чтения слов, предложений, коротких текстов;
8) работа по уточнению прочитанных слов, предложений, понимания текста, определение начала и конца текста, соотнесение слова и предложения с предметной/сюжетной картиной, соотнесение текста с сюжетной картиной, соотнесение сюжетных картинок с частями текста или отдельными предложениями текста, ответы на вопросы о ком?/ о чем? выделение ключевых слов по вопросам, изложенным в тексте.
Примечание: объем текста, предоставленного для чтения, не должен превышать 2-3 предложений в начале алфавитного периода и 5-7 предложений в конце. Количество слов в каждом предложении не должно превышать 2-5. В конце второго полугодия скорость чтения составляет от 10 до 15 слов в минуту (в зависимости от познавательных и речевых способностей обучающихся).
43. Письмо (формирование навыков письма), добукварный период:
1) гигиенические требования при письме;
2) учить правильно держать карандаш, ручку;
3) распознавание контурных, пунктирных, затененных, наложенных изображений, составление тематических, сюжетных картинок из частей, сначала одинаковых, нахождение геометрических фигур, раскрашенных, а затем раскрашенных в разные цвета, составление по образцу;
4) печать по трафарету, сложение по точкам различных геометрических фигур;
5) окантовка, штриховка, раскрашивание контурных изображений;
6) наложение кромок;
7) специальные упражнения для развития глаз, упражнения для развития мелкой моторики рук, укрепление мелких мышц пальцев.
44. Письмо (формирование навыков письма), букварный период:
1) подготовка к письму (правильная посадка, освещение, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме);
2) формирование умения ориентироваться на пространстве листа в тетради: рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные, наклонные линии;
3) рисование, штриховка, обводка;
4) моделирование звукового состава слова с помощью схем;
5) моделирование предложения;
6) анализ графического образа печатных букв (больших и маленьких), сопоставление их структурных элементов;
7) письмо-обводка, списывание элементов больших и маленьких печатных букв по образцам, конструирование, сравнение букв, сходных по начертанию;
8) раздельное написание слов в предложении, различение слов, обозначающих предметы, действия и признаки предметов;
9) после предварительного анализа слова самостоятельно писать хорошо знакомые слова, правописание которых совпадает с произношением, и писать по произношению;

10) сөйлемнің шекарасын жазу ережелері, сөйлемнің соңындағы белгілер, адамдар мен жануарлардың аттарын үлкен әріппен жазу.
Ескертпе:
Жазу жұмыстарының көлемі: графикалық диктант – 1-3 белгі, әріптік диктант - 3-5 баспа әріп, буындық диктант - 3-5 буын, сөздік диктант – 2-3 сөз, диктант - 3-6 сөз.
Білім алушылардың қабылдау деңгейін ескере отырып, жазба жұмыстарының көлемін мұғалім өзі реттейді.
Жүйелі түрде күнделікті жазба жұмыстарын ұйымдастыру ұсынылады.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
45. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодпен берілген. Кодтың бірінші саны сыныпты, екінші және үшінші саны негізгі дағдылардың ретін, төртінші саны оқыту мақсатының ретін көрсетеді. 0.1.2.1 кодында: "0" – сынып, "1.2." – негізгі дағдылар, "1" – оқыту мақсатының реті.
46. Оқыту мақсаттары күтілетін нәтиже түрінде айқындалған:
Тыңдалым мен айтылым
Бөлімшелер (негізгі дағдылар)
Оқу мақсаттары
1.1. Сөйлеудің негізгі бірліктерін түсіну
0.1.1.1 тілдің негізгі бірліктерін ажырату (дыбыс, буын, сөз, сөйлем);
0.1.1.2 сурет, суреттер сериясы бойынша қарапайым сөйлемдер құрастыру;
0.1.1.3 сөйлемдегі сөздердің кезеңнің анықтау;
0.1.1.4 сөйлемдегі сөздерді бөліп алу;
1.2. Тыңдаған материалдың тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
0.1.2.1 мәтіннің мазмұнын тыңдай және ести білу;
0.1.2.2 сөйлемде, мәтінде не туралы екендігін айту;
1.3. Тыңдаған материалды мазмұндау
0.1.3.1 жеке сөздерді, мәтіннен алынған сөйлемдерді есте сақтау;
0.1.3.2 мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
0.1.3.3 оқылғандарға, естілгендерге өз көзқарасын білдіру;
1.4. Оқиғаны болжау
0.1.4.1 иллюстрацияларды қарау, оларды таныс мәтінмен салыстыру;
1.5. Коммуникативтік қатынаста тілдік нормаларды дұрыс қолдану
0.1.5.1 әр түрлі жағдайларда сөйлеу этикетінің ережелерін сақтау (сәлемдесу, ризашылық білдіру, кешіру, өтініш, рұқсат сұрау, қоштасу);
1.6. Тыңдаушының назарын аудару
0.1.6.1 өзі туралы айту;
0.1.6.2 сөйлеуде сипаттама/салыстыру сөздерінің қолдану (үлкен-кішкентай, аз-көп);
1.7. Өзінің бағалау пікірін айту
0.1.7.1 қарапайым сөйлемдерді қолдана отырып, тыңдалған мәтінге өз ойын айту;
0.1.7.2 оқылған, тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жанашырлық танытып, эмоционалды түрде өз қатынасын білдіру;
1.8. Берілген тақырып бойынша әңгіме құрау
0.1.8.1 ұсынылған тақырыпқа сипаттама және баяндау әңгімелерін ойлап табу;
0.1.8.2 сюжетті суреттер тізбегі бойынша байланысты әңгіме құрастыру;
1.9. Сөздің дыбыстық түрін бағдарлау
0.1.9.1 сөздер әртүрлі дыбыстардан тұрады, егер бір дыбысты ауыстырса, басқа сөз шығатының түсіну;

10) правила написания границ предложения, знаки в конце предложения, написание имен людей и животных с заглавной буквы.
Примечание:
Объем письменных работ: графический диктант - 1-3 знака, буквенный диктант - 3-5 печатных букв, слоговой диктант - 3-5 слогов, словарный диктант-2-3 слова, диктант-3-6 слов.
Объем письменных работ с учетом уровня восприятия обучающихся корректируется учителем самостоятельно.
Рекомендуется систематически организовывать ежедневную письменную работу.
Параграф 2. Система целей обучения
45. Цели обучения в программе заданы кодом. Первое число кода обозначает класс, второе и третье число- раздел и подраздел, четвертое число- нумерация цели обучения. В коде 0.1.2.1: "0" - класс, "1.2."– раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
46. Цели обучения определены в виде ожидаемого результата:
Слушание и говорение
Подразделы (ключевые навыки)
Цели обучения
1.1. Понимание основных единиц речи
0.1.1.1 различать основные единицы языка (звук, слог, слово, предложение);
0.1.1.2 составлять простые предложения по картинке, по серии картин;
0.1.1.3 определять последовательность слов в предложении;
0.1.1.4 вычленять слова из предложений
1.2. Определение темы и основной мысли прослушанного материала
0.1.2.1 уметь слушать и слышать содержание текста;
0.1.2.2 понимать, о чем говорится в предложении, тексте
1.3. Пересказывание прослушанного материала
0.1.3.1 запоминать отдельные слова, выражения из текста;
0.1.3.2 отвечать на вопросы по тексту;
0.1.3.3 выражать свое отношение к прочитанному, услышанному
1.4. Прогнозирование событий
0.1.4.1 рассматривать иллюстрации, соотносить их со знакомым текстом
1.5. Правильное использование языковых норм в коммуникативном общении
0.1.5.1 придерживаться правил речевого этикета в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание)
1.6. Привлечение внимания слушателей
0.1.6.1 рассказывать о себе;
0.1.6.2 использовать в речи слова-описания/ сравнения (большой-маленький, больше-меньше)
1.7. Высказывание оценочного суждения
0.1.7.1 высказываться об услышанном, используя простые предложения;
0.1.7.2 сопереживать, эмоционально выражать свое отношение к прочитанному, услышанному
1.8. Составление рассказа на заданную тему
0.1.8.1 придумывать описательные и повествовательные рассказы на предложенную тему;
0.1.8.2 составлять связный рассказ по серии сюжетных картинок
1.9. Ориентирование в звуковой форме слова
0.1.9.1 понимать, что слова состоят из разных звуков, если заменить один звук, то получится другое слово;

0.1.9.2 мұғалімнің сөзінен интонациялық түрде бөлінген дыбыстарды қайталау;
0.1.9.3 сөздегі дыбысты интонациямен ерекшелеп, бөліп айту;
0.1.9.4 сөздегі дыбыс ретін анықтау және дыбыстардан сөз құрастыру;
0.1.9.5 есту арқылы дауысты және дауыссыз дыбыстарын ажырату;
0.1.9.6 берілген дыбысқа сөздер таңдау;
0.1.9.7 сөздегі дыбыстың орнын анықтау (басында, ортасында, аяғында);
0.1.9.8 сөздегі буындардың санын анықтау (мұғалім көмегімен);
Оқылым
Кегізгі дағдылар
Оқу мақсаттары
2.1. Оқу дағдыларын меңгеру
0.2.1.1 баспа түрдегі әріптерді атауы бойынша тану;
0.2.1.2 әріпті сәйкес дыбыспен байланыстыра білу;
0.2.1.3 әріптің нақты бейнесін білу;
0.2.1.4 буындарды жеке сөздерді оқу;
2.2. Оқылған мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
0.2.2.1 мәтіннің атауын түсіну;
0.2.2.2 мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
2.3. Мәтіннің құрылымдық бөлігін анықтау
0.2.3.1 мәтін бөліктеріне иллюстрацияларды таңдау;
0.2.3.2 әңгіменің жалғасы мен соңын ойлап табу;
2.4. Мәтіндегі сөздердің мағынасын түсіну
0.2.4.1 сөздердің мағынасын түсіну: мағынасы жақын / қарама-қарсы жағынан (үлкен-кішкентай, үлкен-дәу-алып);
0.2.4.2 көп мағыналы сөздердің мағынасын түсіну (адамның басы, аяқпен бас, басшы);
2.5. Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау
0.2.5.1 мәтін мен иллюстрация мазмұны бойынша қарапайым сұрақтарға жауап беру
2.6. Мәтіннің жанрын анықтау
0.2.6.1 кейбір әдеби жанрларды тану, атай білу, салыстыра білу;
0.2.6.2 әдеби шығармалардың мазмұнына эмоционалды, белсенді жауап беру;
2.7. Тірек сөздерді қолдана отырып, шығарма кейіпкеріне сипаттама беру
0.2.7.1 кейбір әдеби жанрларды тану, атау және салыстыру (өлеңдер, шағын фольклорлық жанрлар)
2.8. Дыбыс пен әріпті, буынды тану, ажырату
0.2.8.1 сөйлемдердің графикалық құрылымы;
0.2.8.2 сөз сызбасында буындарды бөлектеу
Жазылым
Кегізгі дағдылар
Оқу мақсаттары
3.1. Гигиеналық жазу талаптарын сақтау
0.3.1.1 қарындаш, қаламды дұрыс ұстау;
0.3.1.2 қағаз парағына бағдарлану, тор көзді және жолды көру;
0.3.1.3 партада дұрыс отырғызуды сақтау;
3.2. Көркем жазу талаптарын сақтау
0.3.2.1 штрихтауды орындау;
0.3.2.2 қысқа, ұзын таяқшаларды, дөңгелектенген, ирек сызықтарды салу;
0.3.2.3 баспа әріптерді көшіру және бастыра жазу;
0.3.2.4 графикалық (сызба) диктант жазу;
0.3.2.5 әріптің графикалық бейнесін, оның элементтерін және жолдағы орналасу ретін білу
3.3. Көшіру және диктант бойынша сауатты жазуға білу
0.3.3.1 әріпті тиісті дыбыспен (дыбыстармен) салыстыру;
0.3.3.2 баспа түрдегі әріптерді, буындарды, сөздерді көшіріп жазу;

0.1.9.2 повторять звуки, интонационно выделяемые в слове учителем;
0.1.9.3 интонационно выделять звук в слове и называть его изолированно;
0.1.9.4 определять последовательность звуков в слове и составлять слово из звуков;
0.1.9.5 различать гласные и согласные звуки речи на слух;
0.1.9.6 подбирать слова на заданный звук;
0.1.9.7 определять местоположение звука в слове (в начале, середине, конце);
0.1.9.8 определять количество слогов в слове (с помощью учителя)
Чтение
Ключевые навыки
Цели обучения
2.1. Владение навыками чтения
0.2.1.1 распознавание букв в печатном виде по наименованию;
0.2.1.2 уметь соотносить букву с соответствующим звуком;
0.2.1.3 знать точное изображение буквы;
0.2.1.4 чтение слогов в отдельных словах
2.2. Определение темы и основной мысли прочитанного текста
0.2.2.1 понимать название текста
0.2.2.2 отвечать на вопросы по содержанию предложения, текста
2.3. Выявление структурных частей текста
0.2.3.1 подбирать иллюстрации к частям текста;
0.2.3.2 придумывать продолжение и окончание рассказа
2.4. Понимание смысла слов в тексте
0.2.4.1 понимать смысл слов: близких/ противоположных по значению (үлкен-кішкентай, үлкен-дәу-алып);
0.2.4.2 понимать смысл многозначных слов (адамның басы, аяқпен бас, басшы)
2.5. Формулирование вопросов и ответов по содержаниютекста
0.2.5.1 отвечать на элементарные вопросы по содержанию текста и иллюстрации
2.6. Определение жанр текста
0.2.6.1 узнавать, называть и сравнивать некоторые литературные жанры;
0.2.6.2 эмоционально, активно реагировать на содержание литературных произведений;
2.7. Дать характеристику герою произведения, используя опорные слова
0.2.7.1 узнавать, называть и сравнивать некоторые литературные жанры (стихотворения, малые фольклорные жанры)
2.8. Распознавать звук, букву, слог и различать их
0.2.8.1 графическое построение предложений;
0.2.8.2 выделять слоги в схеме слова
Письмо
Ключевые навыки
Цели обучения
3.1. Соблюдение гигиенических норм письма
0.3.1.1 правильно держать карандаш, ручку;
0.3.1.2 ориентироваться на листе бумаги, видеть клетку и строчку;
0.3.1.3 соблюдать правильную посадку за партой
3.2. Соблюдение каллиграфических норм
0.3.2.1 выполнять штриховку;
0.3.2.2 рисовать короткие и длинные палочки, округлые и волнистые линии;
0.3.2.3 обводить по контуру и копировать печатные буквы;
0.3.2.4 писать графические диктанты;
0.3.2.5 узнавать графический образ буквы, ее элементы и расположение в строке
3.3. Владение письмом под диктовку, списывание
0.3.3.1 соотносить букву с соответствующим звуком (звуками);
0.3.3.2 списывать печатные буквы, слоги, слова;

0.3.3.3 баспа түрдегі әріптерді, буындарды, сөздерді диктант бойынша жазу
3.4. Шағын мәтін құрастыру
0.3.4.1 мұғалім көмегімен сурет, сызба, белгілер бойынша оқылған мәтіннің мазмұнын баяндау
3.5. Қатені табу, түзету
0.3.5.1 мұғалімнің көмегімен сөз, сөйлемді тексеру, қатені түзету
3.6. Орфографиялық, орфоэпиялық нормаларды сақтау
0.3.6.1 сөйлемнің басында, өз есімдерін бас әріппен жазу (мұғалімнің қомегімен)
3.7. Грамматикалық нормаларды сақтау
0.3.7.1 затты, әрекетті, белгіні білдіретін сөздерді тану және атау
3.8. Пунктуациялық нормаларды сақтау
0.3.8.1 сөйлем соңында тыныс белгілірін қою: нүкте, сұрақ және леп белгісі;
47. Бағдарлама тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-сыныбына арналған оқу пәндерінен үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады.
48. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Параграф 3. Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0 - сыныбы үшін "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асырудың ұзақ мерзімді жоспары (оқыту қазақ тілінде)
Кезең
Тыңдалым мен айтылым
Оқылым
Жазылым
1-тоқсан
Әліппеге дейінгі кезең
0.1.1.1* тілдің негізгі бірліктерін ажырату (дыбыс, буын, сөз, сөйлем);
0.1.2.1 мәтіннің мазмұнын тыңдай және ести білу;
0.1.2.2 сөйлемде, мәтінде не туралы екендігін айту
0.1.3.1* жеке сөздерді, мәтіннен алынған сөйлемдерді есте сақтау;
0.1.3.2* мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
0.1.3.3 оқылғандарға, естілгендерге өз көзқарасын білдіру;
0.1.4.1 иллюстрацияларды қарау, оларды таныс мәтінмен салыстыру;
0.1.5.1* әр түрлі жағдайларда сөйлеу этикетінің ережелерін сақтау (сәлемдесу, ризашылық білдіру, кешіру, өтініш, рұқсат сурау, қоштасу);
0.1.7.1* қарапайым сөйлемдерді қолдана отырып, тыңдалған мәтінге өз ойын айту;
0.1.9.2 мұғалімнің сөзінен интонациялық түрде бөлінген дыбыстарды қайталау;
0.1.9.3* сөздегі дыбысты интонациямен ерекшелеп, бөліп айту;
0.1.9.4 сөздегі дыбыс ретін анықтау және дыбыстардан сөз құрастыру;
0.1.9.5 есту арқылы дауысты және дауыссыз дыбыстарын ажырату;
0.1.9.6 берілген дыбысқа сөздер таңдау;
0.1.9.7 сөздегі дыбыстың орнын анықтау (басында, ортасында, аяғында);
0.1.9.8 сөздегі буындардың санын анықтау (мұғалім көмегімен)
0.2.2.1* мәтіннің атауын түсіну;
0.2.3.1 мәтін бөліктеріне иллюстрацияларды таңдау;

0.3.3.3 писать печатные буквы, слоги, слова под диктовку
3.4. Составление небольшого текста
0.3.4.1 изложения содержание прочитанного текста при помощи рисунка, схемы, знаков с помощью учителя
3.5. Нахождение и исправление ошибок в работе
0.3.5.1 проверять написание слов, предложений и исправлять ошибки с помощью учителя
3.6. Соблюдение орфографических и орфоэпических норм
0.3.6.1 писать заглавную букву в именах собственных, в начале предложения (с помощью учителя)
3.7. Соблюдение грамматических норм
0.3.7.1 узнавать и называть слова, обозначающие предмет, действие, признак
3.8. Соблюдение пунктуационных норм
0.3.8.1 ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
47. Программа реализуется на основе долгосрочного плана типовой учебной программы по учебным предметам для 0 класса начального образования для обучающихся с нарушениями опорно-двигательного аппарата согласно приложению к настоящей программе.
48. Распределение чисел часов по разделам и темам оставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Әліппе, Ана тілі" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения)
Период
Аудирование (слушание) и говорение
Чтение
Письмо
1 четверть
Добукварный период
0.1.1.1* различать основные единицы языка (звук, слог, слово, предложение);
0.1.2.1 уметь слушать и слышать содержание текста
0.1.2.2 понимать, о чем говорится в предложении, тексте; 0.1.3.1* запоминать отдельные слова, выражения из текста;
0.1.3.2*отвечать на вопросы по тексту;
0.1.3.3 выражать свое отношение к прочитанному, услышанному;
0.1.4.1 рассматривать иллюстрации, соотносить их со знакомым текстом;
0.1.5.1* придерживаться правил речевого этикета в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание);
0.1.7.1* высказываться об услышанном, используя простые предложения;
0.1.9.2 повторять звуки, интонационно выделяемые в слове учителем;
0.1.9.3* интонационно выделять звук в слове и называть
его изолированно;
0.1.9.4 определять последовательность звуков в слове и составлять слово из звуков;
0.1.9.5 различать гласные и согласные звуки речи на слух;
0.1.9.6 подбирать слова на заданный звук;
0.1.9.7 определять местоположение звука в слове (в начале, середине, конце);
0.1.9.8 определять количество слогов в слове (с помощью учителя)
0.2.2.1* понимать название текста;
0.2.3.1 подбирать иллюстрации к частям текста;

0.2.3.2 әңгіменің жалғасы мен соңын ойлап табу;
0.2.5.1* мәтін мен иллюстрация мазмұны бойынша қарапайым сұрақтарға жауап беру
0.2.6.1 кейбір әдеби жанрларды тану, атай білу, салыстыра білу;
0.2.6.2 әдеби шығармалардың мазмұнына эмоционалды, белсенді жауап беру;
0.3.1.1 қарындаш, қаламды дұрыс ұстау;
0.3.1.2 қағаз парағына бағдарлану, тор көзді және жолды көру;
0.3.1.3 партада дұрыс отырғызуды сақтау;
0.3.2.1 штрихтауды орындау;
0.3.2.2 қысқа, ұзын таяқшаларды, дөңгелектенген, ирек сызықтарды салу;
0.3.2.4 графикалық (сызба) диктант жазу
2-тоқсан
Әліппе кезеңі
0.1.1.1* тілдің негізгі бірліктерін ажырату (дыбыс, буын, сөз, сөйлем);
0.1.1.3 сөйлемдегі сөздердің кезеңнің анықтау
0.1.1.4 сөйлемдегі сөздерді бөліп алу;
0.1.2.1 мәтіннің мазмұнын тыңдай және ести білу;
0.1.2.2 сөйлемде, мәтінде не туралы екендігін айту
0.1.3.3 оқылғандарға, естілгендерге өз көзқарасын білдіру; 0.1.6.2 сөйлеуде сипаттама/салыстыру сөздерінің қолдану (үлкен-кішкентай, аз-көп);
0.1.7.1* қарапайым сөйлемдерді қолдана отырып, тыңдалған мәтінге өз ойын айту
0.1.7.2 оқылған, тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жанашырлық танытып, эмоционалды түрде өз көзқарасын білдіру;
0.1.8.1 ұсынылған тақырыпқа сипаттама және баяндау әңгімелерін ойлап табу;
0.1.8.2* сюжетті суреттер тізбегі бойынша байланысты әңгіме құрастыру;
0.1.9.1 сөздер әртүрлі дыбыстардан тұрады, егер бір дыбысты ауыстырса, онда басқа сөз болатын білу;
0.1.9.2 мұғалімнің сөзінен интонациялық түрде бөлінген дыбыстарды қайталау;
0.1.9.3* сөздегі дыбысты интонациямен ерекшелеп, бөліп айту;
0.1.9.4 сөздегі дыбыс ретін анықтау және дыбыстардан сөз құрастыру;
0.1.9.5 есту арқылы дауысты және дауыссыз дыбыстарын ажырату;
0.1.9.6* берілген дыбысқа сөздер таңдау;
0.1.9.7* сөздегі дыбыстың орнын анықтау (басында, ортасында, аяғында);
0.1.9.8 сөздегі буындардың санын анықтау (мұғалім көмегімен)
0.2.1.1* баспа түрдегі әріптерді атауы бойынша тану;
0.2.1.2* әріпті сәйкес дыбыспен байланыстыра білу;
0.2.1.3* әріптің нақты бейнесін білу;
0.2.2.2 мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
0.2.3.1 мәтін бөліктеріне иллюстрацияларды таңдау;
0.2.3.2 әңгіменің жалғасы мен соңын ойлап табу;
0.2.5.1 мәтін мен иллюстрация мазмұны бойынша қарапайым сұрақтарға жауап беру
0.2.7.1 кейбір әдеби жанрларды тану, атау және салыстыру (өлеңдер, шағын фольклорлық жанрлар)
0.2.8.2 сөз сызбасында буындарды бөлектеу;
0.3.1.1 қарындаш, қаламды дұрыс ұстау;
0.3.1.2 қағаз парағына бағдарлану, тор көзді және жолды көру;

0.2.3.2 придумывать продолжение и окончание рассказа;
0.2.5.1*отвечать на элементарные вопросы по содержанию текста и иллюстрации;
0.2.6.1 узнавать, называть и сравнивать некоторые; литературные жанры;
0.2.6.2 эмоционально, активно реагировать на содержание литературных произведений
0.3.1.1 правильно держать карандаш, ручку;
0.3.1.2 ориентироваться на листе бумаги, видеть клетку и строчку;
0.3.1.3 соблюдать правильную посадку за партой;
0.3.2.1 выполнять штриховку;
0.3.2.2 рисовать короткие и длинные палочки, округлые и волнистые линии;
0.3.2.4 писать графические диктанты
2 четверть
Букварный период
0.1.1.1* различать основные единицы языка (звук, слог, слово, предложение);
0.1.1.3 определять последовательность слов в предложении;
0.1.1.4 вычленять слова из предложений;
0.1.2.1 понимать содержание текста, воспринимаемый на слух;
0.1.2.2 понимать, о чем говорится в предложении, тексте;
0.1.3.3 выражать свое отношение к прочитанному, услышанному;
0.1.6.2 использовать в речи слова-описания/ сравнения (большой-маленький, больше, меньше;
0.1.7.1* высказываться об услышанном, используя простые предложения;
0.1.7.2 сопереживать, эмоционально выражать свое отношение к прочитанному, услышанному;
0.1.8.1 придумывать описательные и повествовательные рассказы на предложенную тему;
0.1.8.2* составлять связный рассказ по серии сюжетных картинок;
0.1.9.1 понимать, что слова состоят из разных звуков, если заменить один звук, то получится другое слово;
0.1.9.2 повторять звуки, интонационно выделяемые в слове учителем;
0.1.9.3* интонационно выделять звук в слове и называть
его изолированно;
0.1.9.4 определять последовательность звуков в слове и соединять звуки в слова;
0.1.9.5 различать гласные и согласные звуки речи на слух;
0.1.9.6* подбирать слова на заданный звук;
0.1.9.7* определять местоположение звука в слове (в начале, середине, конце);
0.1.9.8 определять количество слогов в слове (с помощью учителя)
0.2.1.1*распознавание букв в печатном виде по наименованию;
0.2.1.2* уметь соотносить букву с соответствующим звуком;
0.2.1.3* знать точное изображение буквы;
0.2.2.2 отвечать на вопросы по содержанию предложения, текста;
0.2.3.1 подбирать иллюстрации к частям текста;
0.2.3.2 придумывать продолжение и окончание рассказа;
0.2.5.1 отвечать на элементарные вопросы по содержанию текста и иллюстрации;
0.2.7.1 узнавать, называть и сравнивать некоторые литературные жанры (стихотворения, малые фольклорные жанры);
0.2.8.2 выделять слоги в схеме слова
0.3.1.1 правильно держать карандаш, ручку;
0.3.1.2 ориентироваться на листе бумаги, видеть клетку и строчку;

4) дыбыстың айтылуын әріптердің баспа және жазба түрлерін үйрету;
5) буындарды, сөздерді, сөйлемдерді оқуға үйрету;
5) дыбыстардан буын, буыннан сөз, сөзден сөйлем оқуға үйрету;
6) сөзді буындап оқуға, тұтас оқуға, мәтінді мәнерлеп, түсініп оқуға машықтандыру;
7) жазу дағдысын (қатесіз, көркем жазу) қалыптастыру;
8) сөздік қорын байыту;
9) коммуникативтік дағдыларын (өз ойын толық жеткізе білу, өзгенің пікірімен санаса білу, әңгімелесу, сөйлеу әдебін сақтау) қалыптастыру;
10) тілдік бірліктерді (мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс) ажырату, салыстыру, топтастыру, талдауға үйрету;
11) тілдік білімі мен дағдыларын тәжірибеде қолдана алу;
12) танымдық, шығармашылық қабілетін дамыту;
13) ана тіліне, Отанына, туған еліне, оның мәдениеті мен салт-дәстүріне деген сүйіспеншілігін арттыру арқылы рухани-адамгершілік қасиеттерін дамыту;
14) жеке тұлғалық қасиеті мен әлеуетін ашу;
15) тұрақты зейіні мен есте сақтауын, логикалық ойлауы мен білім алуға деген қызығушылығын қалыптастыру;
16) физиологиялық ерекшеліктерін ескеру және санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау.
6. Түзету-дамыту міндеттері:
1) сөйлеудің дыбыстық бұзылыуын түзету, артикуляциялық органның қозғалысын дамыту;
2) қолдың ұсақ моторикасын жазуға дайындау және дамыту;
3) оптикалық-кеңістіктік гнозисті қалпына келтіру;
4) эмоционалды ерік-жігердің дамуындағы бұзылуларды түзету.
2-тарау. Оқыту процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
7. Білім беру жүйесінің түзете- дамыту бағытында кешенді сипатына негізделген "Әліппе, Ана тілі" пәндері бойынша тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларына білім беру үрдісін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері арқылы балаларда қимылдық, ақыл – ой мен сөйлеу тілдерінің өзара әсерін үнемі ескеруді қамтамасыз етеді.
8. Оқыту үрдісі арнайы педагогикалық тәсілдері мен қағидаларға сүйенеді:
1) іс-әрекет тәсілі;
2) жеке-сараланған тәсіл;
3) құндылыққа-бағытталған тәсіл;
4) коммуникативтік тәсіл;
5) денсаулық сақтау қағидасы;
6) түзету бағыты қағидасы.
9. Оқытудағы әрекеттік тәсіл дағдыларды қалыптастыруға бағытталған, оқытылатын ұғымдардың мазмұнына сәйкес келетін білім алушылардың белсенді, дербес, өз бетінше әрекетін ұйымдастыруды көздейді.
10. Оқу процесін ұйымдастыруға жеке-сараланған тәсіл бойынша деңгейге байланысты топтарға бөлінеді:
1) ұсақ моториканы дамыту;
2) сөйлеу бұзылысын;
3) психикалық процестерді дамыту.
11. Құндылыққа бағытталған тәсіл білім алушы мен мұғалімнің оқу мақсаттарын анықтауының негізі ретінде қарастырылады, өйткені пәнге деген мотивация мен оң көзқарас оқу процесін жандандырудың маңызды шарты, оқу-танымдық іс-әрекетті жандандырудың шарты болып табылады.

4) обучение звукопроизношению, печатным и письменным видам букв;
5) учить читать из звуков слога, из слога в слово, из слова в предложение;
6) упражнять в слоговом чтении слова, целостном чтении, выразительном и понятном чтении текста;
7) формирование навыков письма (безошибочное, каллиграфическое письмо);
8) обогащение словарного запаса;
9) формирование коммуникативных навыков (умение полноценно выражать свои мысли, считаться с чужим мнением, вести беседу, речевой этикет);
10) учить различать, сравнивать, группировать, анализировать языковые единицы (текст, предложение, слово, слог, звук);
11) умение применять на практике языковые знания и навыки;
12) развитие познавательных, творческих способностей;
13) развитие духовно-нравственных качеств через привитие любви к родному языку, Родине, родной стране, ее культуре и традициям;
14) раскрытие личностных качеств и потенциала;
15) формирование устойчивого внимания и памяти, логического мышления и интереса к получению знаний;
16) учет физиологических особенностей и соблюдение санитарно-гигиенических требований.
6. Коррекционно-развивающие задачи:
1) коррекция звуковых нарушений речи, развитие движений артикуляционного органа;
2) подготовка и развитие мелкой моторики рук к письму;
3) восстановление оптико-пространственного гнозиса;
4) коррекция нарушений в развитии эмоциональной воли.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
7. Педагогические подходы к организации учебного процесса обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата по предмету "Әліппе, Ана тілі" основаны на комплексном характере коррекционно-развивающей направленности учебного процесса, предусматривающей постоянный учет взаимовлияния двигательных, психических и речевых нарушений в динамике продолжающегося развития ребенка.
8. Обучение осуществляется на основе принципов и подходов специальной педагогики:
1) деятельностный подход;
2) индивидуально-дифференцированный подход;
3) ценностно-ориентированный подход;
4) коммуникативный подход;
5) принцип здоровьесбережения;
6) принцип коррекционной направленности.
9. Деятельностный подход в обучении предполагает организацию активной самостоятельной деятельности обучающихся, соответствующей содержанию изучаемых понятий, направленной на формирование навыков.
10. Индивидуально-дифференцированный подход к организации учебного процесса подразумевает деление на группы в зависимости от уровня:
1) развития мелкой моторики;
2) речевого нарушения;
3) развития психических процессов.
11. Ценностно-ориентированный подход рассматривается как основа определения обучающимся и учителем целей обучения, поскольку мотивация и положительное отношение к предмету является важнейшим условием активизации процесса обучения, условием активизации учебно-познавательной деятельности.

12. Оқытудағы коммуникативті тәсіл – бұл екі немесе одан да көп адамның сөйлеу өзара әрекеттесу процесінде ақпаратты дұрыс жеткізу және айту, білім, білік және дағдылармен алмасу. Коммуникативті тәсілдің нәтижесі қарым-қатынасты тіл арқылы, ойды жеткізу және қарым-қатынастың басқа қатысушыларымен өзара әрекеттесу процесінде идеялармен алмасу арқылы жүзеге асыру мүмкіндігі.
13. Денсаулықты сақтайтын тәсіл қимыл-қозғалыс функцияларының күйін, сөйлеуді және интеллектуалды жүктемені мөлшерлеуді ескере отырып, білім алушылардың шаршауын болдырмайды.
14. Түзету бағытындағы қағида мыналарды қамтиды:
1) дыбысты айту және сөйлеу мәдениетін жетілдіру;
2) сөздік қорын байыту, нақтылау және жандандыру;
3) сөйлеудің грамматикалық құрылымын қалыптастыру;
4) балалар әндерін, жұмбақтарды, жаңылтпаштарды жаттау;
5) айтылымды түзету және дұрыс екпінді, интонацияны, сөйлеудің мәнерлілігін сақтау.
15. Оқыту барысында қолданылатын технологиялар: проблемалық оқыту, дамытушылық оқыту, ақпараттық білім беру технологиялары, өмірлік практикалық тәжірибені кеңейту арқылы оқыту, жобалау әдісі.
16. Түзетудің ең тиімді және барабар әдістерін таңдау үшін тірек-қимыл аппараты бұзылған кезде қозғалыс, психикалық және сөйлеу бұзылыстарының өзара байланысы, жалпы моториканың жалпы зақымдануы, қол және артикуляциялық моториканың функциялары, жалпы моториканың бұзылуын бір уақытта дамыту және түзету қажеттілігі, қолдар мен саусақтардың функционалдығы, артикуляциялық моторика ескеріледі.
17. Оқу процесінде ауызша қарым-қатынасты ынталандыру үшін мұғалімнің жетекшілігімен пәндік-практикалық іс-әрекет, оқушылардың жұпта, топта жұмыс істеуі қолданылады.
18. Түзету мәселелерін шешу үшін ойын әрекеті қолданылады, оның барысында балалар дұрыс сөйлеу білімімен мен дағдыларын игереді.
19. Оқытудың түзету-дамытушылық әдістері: дидактикалық ойын, психогимнастика, релаксация, қол саусақтарына арналған гимнастика, өз-өзіне массаж, көзге арналған гимнастика, тыныс алу гимнастикасы, дене шынықтыру минуттары, логопедиялық минуттар, артикуляциялық гимнастика.
20. Оқытудың коррекциялық бағыты тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларда қимыл-қозғалыс бұзылыстары мен сөйлеуге жатпайтын процестердің күйінен (зейін, есте сақтау, ерікті белсенділік, қол-көз үйлесімділігі) туындайтын графикалық дағдыларды дамыту кезіндегі қиындықтармен анықталады. Графикалық жазу дағдыларын қалыптастыру жұмысы баланың қозғалыс бұзылыстарын түзетумен тығыз байланысты.

12. Коммуникативный подход в обучении – это правильная передача и сообщение информации, обмен знаниями, умениями и навыками в процессе речевого взаимодействия двух или более людей. Результатом коммуникативного подхода является способность осуществлять общение посредством языка, путем передачи мысли и обмена идеями в процессе взаимодействия с другими участниками общения.
13. Здоровьесберегающий подход предупреждает утомление обучающихся, заключается в учете состояния двигательных функций, дозировании речевой и интеллектуальной нагрузки.
14. Принцип коррекционной направленности включает:
1) усовершенствование звукопроизношения и культуры речи;
2) обогащение, уточнение и активизацию словарного запаса;
3) формирование грамматического строя речи;
4) заучивание наизусть стихотворений, скороговорок, загадок, поговорок, детских песен;
5) коррекция произношения и соблюдение правильного ударения, интонации, выразительности речи.
15. Используемые в ходе обучения технологии: проблемное обучение, развивающее обучение, информационные образовательные технологии, обучение через расширение жизненного практического опыта, проектный метод.
16. С целью подбора наиболее эффективных и адекватных приемов коррекции учитывается взаимосвязь двигательных, психических и речевых расстройств при нарушении опорно-двигательного аппарата, общности поражения общей моторики, функции рук и артикуляционной моторики, необходимость одновременного развития и коррекции нарушений общей моторики, функциональных возможностей кистей и пальцев рук, артикуляционной моторики.
17. Для мотивирования речевого общения в процессе обучения используется предметно-практическая деятельность под руководством педагога, работа обучающихся в парах, в группах.
18. Для решения коррекционных задач используется игровая деятельность, во время которой дети овладевают навыками и умениями правильной речи.
19. Используемые коррекционно-развивающие приҰмы обучения: дидактическая игра, психогимнастика, релаксация, гимнастика для пальцев рук, самомассаж, гимнастика для глаз, дыхательная гимнастика, физкультминутки, логопедические минутки, артикуляционная гимнастика.
20. Коррекционная направленность обучения определяется затруднениями, которые испытывают обучающиеся с нарушением опорно-двигательного аппарата при формировании графических навыков, обусловлены двигательными нарушениями и состоянием неречевых процессов (внимания, памяти, произвольной деятельности, зрительно-моторной координации). Работа по формированию графических навыков письма тесно связана с коррекцией двигательных нарушений ребенка.

21. Жазу барысында дұрыс отыруды қалыптастыру мақсатында келесілер қарастырылады:
1) бастапқыда оқушының қарсылығын тудыратын позаны және "рефлекске тыйым салатын" позицияларды таңдау, содан кейін бала біртіндеп оларға үйреніп, берілген позаны өзі сақтауға тырысады;
2) баланың басы мен аяқ-қолдарын бекіту үшін арнайы құралдарды қолдану;
3) көру-моторлы үйлесімділігін дамыту.
22. Қолды жазуға дайындау бойынша тәжірибелік нұсқаулық:
1) саусақтар мен қолдардың қозғалысын статикалық және динамикалық үйлестіруді дамыту;
2) заттардың мөлшеріне, серпімділігіне, салмағына қарай дұрыс сараланған ұстауды қалыптастыру;
3) затты ұстап тұру кезінде және онымен әртүрлі манипуляциялар процесінде жұмыс қолының еркін қозғалысын дамыту;
4) ұсақ моториканы дамыту үшін жаттығулар кешенін өткізу;
5) қол массажы (арнайы бұйымдарды пайдалана отырып немесе бұйымдарсыз).
23. Қарындаш, қалам ұстаудың дұрыс тәсілін үйретуге немесе қалам ұстаудың жеке тәсілін таңдауға (егер манипуляциялық функциялардың ауыр бұзылуынан дұрыс әдіс мүмкін болмаса) кіреді:
1) қол мен саусақтардың қаламды ұстап тұрған сияқты қалпын қабылдауға үйрету;
2) партада жатқан қаламды дұрыс алуды қалыптастыру және жазу үшін қалыпты жасау;
3) қаламды ұстап, жазудың дұрыс қалпын сақтап тұру кезінде саусақтарды босаңсыту және кернеу;
4) қаламды ұстап тұру кезінде саусақтардың еркін қозғалысын дамыту жаттығулары.
24. Әріппен танысу кезеңінде графикалық бейнелер мен әріптерді олардың құрамдас элементтеріне көру арқылы бөлуді дамыту, графикалық суреттер мен әріптердің арасындағы ұқсастықты және айырмашылықтарды анықтау бойынша жұмыс жүргізіледі.
25. Білім алушылардың кеңістіктік түсініктерін қалыптастыру үшін тәжірибелік ұсыныстар:
1) жұмыстың бастапқы кезеңдерінде қолдың заттық іс-қимылдарын көзбен көріп бақылау;
2) заттар мен құбылыстар арасындағы байланыстарды ашу үшін заттармен әртүрлі әрекеттерді жасату;
3) кеңістік қатынастарды ажырату және оларды сөйлеуде қолдану.
26. Көру-моторлы үйлесімділігін дамыту үшін алдымен мұғалімнің көмегімен пассивті, содан кейін сөздік нұсқаулық бойынша белсенді манипуляциялық қимыл-қозғалыстарды көзбен бақылау кабілеті бекітіледі. Ауада және жазықтықта қолдың қалыптасатын қозғалыстарын жасауға бастапқы оқыту. Бұл үйлесімді қимылдарды қалыптастыруға, көру-қозғалыс үйлесімін дамытуға ықпал етеді.
27. Бағдарлама техникалық құралдарды пайдалана отырып іске асырылады: ұйымдастыру техникасы (компьютерлер немесе ноутбуктер, принтер, сканер); интерактивті тақта/ проектор/ экран; сандық фотоаппарат, веб-камера; диктофондар/ микрофондар, құлаққаптар; бор тақтасы; жылжымалы маркер тақтасы; шағын маркер тақталары; флипчарттар; білім алушылардың жұмыстарын сақтауға және көрсетуге арналған шкафтар.

21. Практические рекомендации для формирования адекватной позы при письме:
1) подбор позы и "рефлекс-запрещающих" позиций, первоначально вызывающие сопротивление обучающегося, затем он постепенно привыкает к ним и старается сам поддерживать заданную позу;
2) применение специальных приспособлений для фиксации конечностей и головы школьника;
3) развитие зрительно-моторной координации.
22. Практические рекомендации по подготовке руки к письму:
1) развитие статической и динамической координации движения пальцев и кистей рук;
2) формирование правильного дифференцированного захвата предметов в зависимости от их размера, упругости, веса;
3) развитие свободного движения рабочей руки при удержании предмета и в процессе различных манипуляций с ним;
4) проведение комплекса упражнений для развития мелкой моторики;
5) массаж рук (с использованием специальных приспособлений и без).
23. Обучение правильному способу удержания карандаша, ручки или подбор индивидуального способа удержания ручки (правильный способ невозможен из-за тяжелых нарушений манипулятивных функций) включает:
1) обучение принятию позы руки и пальцев, имитирующей удержание ручки;
2) формирование правильного захвата ручки, лежащей на парте, и принятие положения для письма;
3) расслабление и напряжение пальцев, в то время как они удерживают ручку и сохраняют правильную позицию;
4) упражнения по развитию свободных движений пальцев при удерживании ручки.
24. С обучающимися имеющими нарушения оптико-пространственной ориентировки на этапе знакомства с буквой проводится работа по развитию зрительного анализа графических изображений и букв на составляющие их элементы, по определению сходства и различия между графическими изображениями и буквами.
25. Практические рекомендации для формирования пространственных представлений:
1) на начальных этапах работы вырабатывается фиксация взора на предметных действиях рук;
2) развитие различных действий с предметами для раскрытия связей между предметами и явлениями;
3) определение пространственных отношений и их обобщение в речи.
26. Для развития зрительно-моторной координации необходима фиксация взора на манипулятивной деятельности - сначала пассивная с помощью учителя, затем активная по словесной инструкции. Первоначальное обучение совершению формообразующих движений руки в воздухе и на плоскости. Это способствует формированию координированных движений, развитию зрительно-двигательной координации.
27. Программа реализуется с использованием технических средств: оргтехника (компьютеры или ноутбуки, принтер, сканер); интерактивная доска/ проектор/ экран; цифровой фотоаппарат, веб-камера; диктофоны/ микрофоны, наушники; меловая доска; маркерная передвижная доска; маленькие маркерные доски; флипчарты; шкафы для хранения и демонстрации работ обучающихся.

28. "Әліппе" пәнін меңгеру үшін қажетті көрнекі және дидактикалық құралдар: түрлі жанрдағы балалар көркем әдебиеті, иллюстрацияланған брошюралар, журналдар, газеттер, фильмдер, аудиожазбалар және жазушылар мен ақындар туралы бейнефильмдер, түсіндірме, орфографиялық сөздік, синонимдер, антонимдер, фразеологиялық сөздіктер, этимологиялық сөздік, грамматикалық анықтамалар; портреттер, пән бойынша кестелер; жазбаша және баспа әріптерінің үлгілері; қуыршақтар (сахналау үшін), импровизациялық жиынтықтар.
29. Жазуды үйренуге арналған арнайы құралдар: қаламдар мен қарындаштар-ұстағыштар, қолға арналған ауырлатқыштар, қолдың манипуляциялық функцияларын дамытуға арналған тренажерлер.
30. Жағдай жасау сыныптарды мамандандырылған жиһазбен жабдықтауды қамтиды. Бекіткіштері бар ыңғайлы тірек, биіктігі мен көлбеуі реттелетін арнайы үстелдер мен парталар.
3-тарау. "Әліппе, Ана тілі" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Әліппе, Ана тілі" пәнінің мазмұны
31. "Әліппе, Ана тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі аптасына 6 сағаттан, жылына 198 сағатты құрайды.
32. Оқу пәнінің мазмұнын іріктеу бірліктері:
1) тіл бірліктері: мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс;
2) орыс тілінің кейбір грамматикалық құбылыстары;
3) орфографиялық және пунктуациялық нормалардың минимумы;
4) балалар көркем әдебиетінің шығармалары.
33. Бағдарламаның мазмұны: оқу процесінде кезеңдер бөлінеді: әліппеге дейіңгі кезең, әліппе кезеңі, әліппеден кейіңгі. Бірінші сыныпта нөлдік сыныпта оқылған оқу материалының қайталануы ұйымдастырылады (әліппеге дейіңгі кезең және әліппе кезеңі). Әліппеге дейіңгі кезеңге 18 сағат бөлінеді, әліппе кезеңі 78 сағатты құрайды және әліппеден кейіңгі кезең 102 сағат ішінде.
34. Бірінші сыныптың әліппе кезеңінде әріптер мен дыбыстар оқытылады: ң, ғ, ж, ә, п, ү, ө, г, и, я, ю, х, һ, щ, в, э, е, ц, ф, ч, ъ, ь.
35. Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) оқушылардың мүмкіндіктерін зерттеу (0-сыныпта қалыптасқан жалпы сөйлеу тілі деңгейлерін, білім-білік дағдыларын);
2) оқу дағдыларын қалыптастыру;
3) сөйлеу дағдысын жетілдіру;
4) оқу әрекетіне қызығушылығын ояту және қарым-қатынас дағдыларын қалыптастыру;
5) сөйлеу, сөйлем, сөз, буын, дыбыс пен және әріппен танысуға бөлінген сағаттарды мұғалім өзі реттейді;
6) есту дағдыларын дамыту және дұрыс сөйлеуін қалыптастыру;
7) дыбыстық қабылдауын дамыту, талдау, жинақтау;
8) жазу дағдыларын дамыту;
9) қабылдау, елестету, есте сақтау, ойлау қабілетін дамыту, зейінін тұрақтандыру.
Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттерін айқындауда А. Байтұрсынұлының шағын сөзді әдісі, дыбыспен жаттығу әдісі негізге алынды.

28. Необходимые наглядные и дидактические пособия для освоения предмета "Букварь": детская художественная литература различных жанров, иллюстрированные брошюры, журналы, газеты, фильмы, аудиозаписи и видеофильмы о писателях и поэтах, толковый, орфографический словарь, синонимы, антонимы, фразеологические словари, Этимологический словарь, грамматические определения; портреты, таблицы по предмету; письменные и печатные образцы букв; куклы (для постановки), импровизационные декорации.
29. Специальные приборы для обучения письму: ручки и карандаши-держатели, утяжелители для рук, тренажеры для развития манипулятивных функций рук.
30. Создание условий предполагает оборудование классов специализированной мебелью. Удобная опора с фиксирующими креплениями, специальные столы и парты с регулируемой высотой и наклоном столешницы.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Әліппе, Ана тілі"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Әліппе, Ана тілі"
31. Объем учебной нагрузки по предмету составляет 6 часов в неделю, 198 часов в учебном году.
32. Единицы отбора содержания учебного предмета:
1) единицы языка: текст, предложение, слово, слог, звук;
2) некоторые грамматические явления русского языка;
3) минимум орфографических и пунктуационных норм;
4) произведения детской художественной литературы.
33. Содержание Программы: в процессе обучения выделяются периоды: добукварный, букварный, послебукварный. В первом классе организуется повторение учебного материала, изученного в нулевом классе (добукварный и букварный период). На добукварный период обучения отводится 18 часов, букварный период обучения составляет 78 часов и послебукварный период обучения в течение 102 часов.
34. В букварном периоде первого класса изучаются буквы и звуки: ң, ғ, ж, ә, п, ү, ө, г, и, я, ю, х, һ, щ, в, э, е, ц, ф, ч, ъ, ь.
35. Задачи добукварного периода:
1) изучение возможностей обучающихся (сформированных в 0 классе уровней общей речи, знаний и умений);
2) формирование навыков чтения;
3) совершенствование речевых навыков;
4) прививать интерес к учебной деятельности и формировать коммуникативные навыки;
5) часы, отведенные на знакомство с речью, предложением, словом, слогом, звуком и буквой, корректируются учителем самостоятельно;
6) развитие слуховых навыков и формирование правильной речи;
7) развитие звукового восприятия, анализ, обобщение;
8) развитие навыков письма;
9) развитие восприятия, воображения, памяти, мышления, стабилизация внимания.
В определении задач добукварного периода за основу был взят метод малой словесности А. Байтурсынова, метод упражнений со звуком.

36. Әліппе кезеңі бірінші тоқсанда басталып, екінші тоқсанның аяғында аяқталады. Мұғалім білім алушылардың оқу материалын меңгеру деңгейіне, белгілі бір мақсатқа жетуіне және әр кезеңге арналған тапсырмаларды орындауына байланысты дыбыспен және әріппен танысу үшін сағат санын өзі бөліп, реттейді.
37. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) дыбысты әдіс арқылы жаңа дыбыс пен әріпті таныту;
2) дыбыстық талдау дағдыларын дамыту: мәтіннен/сөйлеуден сөйлемді, сөйлемнен жаңа үйретілетін дыбысы бар сөзді, сөзден буынды, буыннан дыбысты бөліп алу;
3) дыбысты дұрыс айтуға жаттықтыру;
4) естілген дыбыстардың типтерін, яғни фонемаларды ажырата білуге үйрету;
5) жеке дыбыстарды әріптермен таңбалау: әріптердің баспа және жазба түрлерін үйрету;
6) дыбыстық жинақтау дағдыларын дамыту: дыбыстардан буын, буындардан сөз, сөздерден сөйлем құрап оқуға, жазуға үйрету.
7) оқу әрекеттерін дамыта отырып, тілдік дағдыларын жетілдіру;
8) сөзді біртіндеп тұтас, дұрыс, түсініп оқуға дағдыландыру;
9) көркем жазу дағдыларын қалыптастыру;
10) сөздік қорын байыту;
11) өз ойын жеткізе білуге үйрету.
Әліппе кезеңінің міндеттерін айқындауда А.Байтұрсынұлының дыбысты әдісі, жалқылаулы-жалпылау әдісі, жазу-оқу әдісі негізге алынды.
Ескерту:
І-жартыжылдық бойынша жазба жұмыстарының көлемі: әліппеге дейінгі кезеңде графикалық диктант – 3-5 таңба, әліппе кезеңінде әріптік диктант – 5-7 әріп, буын диктанты – 4-6 буын, сөздік диктант – 2-3 сөз, диктант –3-10 сөз. Жазба жұмыстарының санын мұғалім білім алушылардың меңгеру деңгейі мен қажеттілігіне орай белгілейді. Жазба жұмыстарын күнделікті жүйелі ұйымдастыру ұсынылады.
38. Әліппеден кейіңгі кезең екінші жартыжылдықта "Ана тілі" оқулығы арқылы жүзеге асады.
39. Әліппеден кейінгі кезеңнің міндеттері:
1) тұтас сөздермен оқуға көшу, "ішінен" оқу білуін қалыптастыру;
2) мәтінмен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру:
3) байланыстырып сөйлеуін дамыту (қайталау, әңгімелеу, "ауызша сурет салу", суреттер, жеке әсерлер бойынша әңгімелер құрастыру);
4) каллиграфия және графика нормаларына сәйкес жазу дағдыларын дамыту;
5) ауыз әдебиеті туындылары мен көркем шығармалар арқылы ұлттық құндылықтарға құрметпен қарауға тәрбиелеу;
6) тыңдалым (тыңдау), айтылым арқылы сөйлеу өнеріне баулу.
Әліппеден кейінгі кезеңнің міндеттерін жүзеге асыруда А.Байтұрсынұлының жалпылау әдісі, тұтас сөздер әдісі, жазу-оқу әдісі басшылыққа алынды.
40. Бағдарлама мазмұны 3 бөлімді қамтиды:

36. Букварный период начинается в первой четверти и заканчивается в конце второй четверти. Учитель самостоятельно распределяет и регулирует количество часов на знакомство со звуком и буквой в зависимости от уровня усвоения обучающимися учебного материала, достижения определенной цели и выполнения заданий на каждый этап.
37. Задачи букварного периода:
1) воспроизведение нового звука и буквы с помощью звукового метода;
2) развивать навыки звукового анализа: выделять из текста/речи предложение, из предложения слово с новым обучаемым звуком, из слова слог, из слога звук;
3) упражнять в правильном произношении звука;
4) учить различать типы слышимых звуков, т. е. фонемы;
5) маркировка отдельных звуков буквами: учить печатным и письменным видам букв;
6) развитие навыков звукоподражания: учить читать, писать слоги из звуков, слова из слогов, предложения из слов.
7) совершенствование языковых навыков с развитием учебной деятельности;
8) постепенно приучать к целостному, правильному, понимающему чтению слова;
9) формирование навыков художественного письма;
10) обогащение словарного запаса;
11) учить выражать свои мысли.
При определении задач букварного периода за основу были взяты звуковой метод А. Байтурсынова, метод устного обобщения, метод письма-чтения.
Примечание:
Объем письменных работ по I полугодию: графический диктант на добукварном периоде-3-5 знаков, буквенный диктант на букварном периоде-5-7 букв, слоговой диктант-4-6 слогов, словарный диктант-2-3 слова, диктант-3-10 слов. Количество письменных работ устанавливается учителем в зависимости от уровня освоения и потребностей обучающихся. Рекомендуется систематическая ежедневная организация письменных работ.
38. Задачи послебукварного периода реализуется во 2-ом полугодии с помощью учебника "Родная речь".
39. Задачи послебукварного периода:
1) переход к чтению целыми словами, формирование умения читать "изнутри";
2) формирование навыков работы с текстом:
3) развитие связной речи (повторение, рассказывание, "словесное рисование", составление рассказов по картинкам, личным впечатлениям);
4) развитие навыков письма в соответствии с нормами каллиграфии и графики;
5) воспитание уважительного отношения к национальным ценностям через произведения устной литературы и художественные произведения;
6) приобщение к искусству речи через аудирование (слушание), говорение.
При реализации задач послебукварного периода А. Байтурсынулы руководствовался умением обобщать, приемом целостного слова, методом письма-чтения.
40. Содержание программы включает 3 раздела:

1) "Тыңдалым (тыңдау) және айтылым (ауызекі тіл мен фонемалық түсініктерді дамыту)";
2) "Оқылым" (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпби әріптерін зерделеу)";
3) "Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру)".
41. "Тыңдалым (тыңдалым) және айтылым (ауызекі тіл мен фонемалық ұғымдардың дамуы)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) сөйлеудің негізгі бірліктерін тану (мәтін, сөйлем, сөз);
2) тақырыпты және тыңдалған мәтіннің негізгі ойын анықтау;
3) тыңдалған материалды қайталау;
4) оқиғаларды болжау;
5) сөйлеу нормаларын сақтай отырып, қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу;
6) тыңдаушылардың назарын аудару;
7) бағалау пайымының айтылуы;
8) берілген тақырыпқа әңгіме құрастыру;
9) сөздің дыбыстық формасына бағдар.
42. "Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпби әріптерін зерделеу)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) оқу дағдыларын меңгеру;
2) оқылған мәтіннің тақырыбын және негізгі ойларын анықтау;
3) мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау;
4) мәтіндегі лексикалық және синтаксистік бірліктердің рөлін түсіну;
5) сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау;
6) тірек сөздер арқылы шығарма кейіпкерін сипаттау;
7) мәтіндердің салыстармалы сараптамасы;
8) сөздердің графикалық түрінде бағдарлау.
43. "Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) жазылымның тазалық нормаларын меңгеру;
2) каллиграфиялық және графикалық нормаларды сақтау;
3) айту арқылы жазу, көшіріп жазу;
4) тыңдалған/оқылған материалдың мазмұнын баяндау;
5) жұмыстағы қателерді табу және түзету;
6) орфографиялық нормаларды сақтау;
7) грамматикалық нормаларды сақтау;
8) тыныс белгілері нормаларын сақтау.
44. Білім берудің базалық мазмұны.
45. Тыңдалым (тыңдау) және айтылым (ауызекі тіл мен фонематикалық естуді дамыту), әліппеге дейінгі кезең:
1) сөйлеу есту қабілетін түзету және дамыту;
2) дыбыс-тілдің ең аз бірлігі, сөздер мен буындардың дыбыстық құрылымы;
3) дыбыстарды және олардың белгілерін ажырату (дауысты/дауыссыз; жуан-жіңішке, қатаң, ұяң, үнді), оларды салыстыру, дұрыс айту;
4) сөзді буындарға бөлу, олардың санын және сөздегі буын тәртібін айқындау;
5) шағын мәтіндер құрастыру.
46.Тыңдалым (тыңдау) және айтылым (ауызекі тіл мен фонематикалық естуді дамыту), әліппе кезеңі:
1) дауысты және дауыссыз дыбыстар үшін әлсіз және күшті позиция;
2) мұғалім мен білім алушылардың сөзін, аудио/бейнежазбаны тыңдау, естігеннің мағынасын түсіну, сұрақтарға дұрыс және дәл жауап беру білігін қалыптастыру;
3) коммуникативтік мақсаттарға сәйкес қарым-қатынас дағдыларын дамыту (топта қарым-қатынас жасау, диалогқа қатысу, драматизация, рөлдік ойындар), сөйлеу этикетінің сөздерін пайдалану, лексикалық тақырыптар негізінде сөздік қорын кеңейту;

1) "Аудирование (слушание) и говорение (развитие разговорной речи и фонематических понятий)";
2) "Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита)";
3) "Письмо (формирование навыков письма)".
41. Раздел "Аудирование (слушание) и говорение (развитие разговорной речи и фонематических понятий) включает следующие подразделы:
1) распознавание основных единиц речи (текст, предложение, слово);
2) определение темы и основной мысли прослушанного текста;
3) повторение прослушанного материала;
4) прогнозирование событий;
5) участие в различных ситуациях общения с соблюдением норм речи;
6) привлечение внимания слушателей;
7) произношение оценочного суждения;
8) составление рассказа на заданную тему;
9) ориентация на звуковую форму слова.
42. Раздел "Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита)" включает следующие подразделы:
1) владение навыками чтения;
2) определение темы и основных мыслей прочитанного текста;
3) определение структурных частей текста;
4) понимать роль лексических и синтаксических единиц в тексте;
5) формулирование вопросов и ответов;
6) описывание героя произведения с помощью опорных слов;
7) сравнительный анализ текстов;
8) ориентировка в графической форме слов.
43. Раздел "Письмо (формирование навыков письма)" включает следующие подразделы:
1) владение гигиеническими нормами письма;
2) соблюдение каллиграфических и графических норм;
3) владение письмом под диктовку, списывание;
4) изложение содержания прослушанного/прочитанного материала;
5) нахождение и исправление ошибок в работе;
6) соблюдение орфографических норм;
7) соблюдение грамматических норм;
8) соблюдение пунктуационных норм.
44. Базовое содержание образования.
45. Аудирование (слушание) и говорение (развитие разговорной речи и фонематического слуха), добукварный период:
1) коррекция и развитие речевого слуха;
2) звук - наименьшая единица языка, звуковая структура слов и слогов;
3) различать звуки и их признаки (гласные/согласные твердые/мягкие, глухие/звонкие/сонорные), сравнивать их, правильно произносить;
4) деление слова на слоги, определение их количества и порядка слогов в слове;
5) составление небольших текстов.
46. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха), букварный период:
1) слабое и сильное положение для гласных и согласных;
2) формирование умений слушать речь учителя и обучающихся, аудио/видеозапись, понимать смысл услышанного, правильно и точно отвечать на вопросы;
3) развитие коммуникативных навыков в соответствии с коммуникативными целями (общение в группе, участие в диалоге, инсценировка, ролевые игры), использование слов речевого этикета, расширение словарного запаса на основе лексических тем;

4) ауызша емес қарым-қатынас құралдарын пайдалану (интонация, мимика, ым-ишара, қалып);
5) сөйлеудің негізгі ережелерін сақтау (ырғақ, екпін, қарқын, үзіліс);
6) сөздің мағынасын түсіну, сөзді мақсаты бойынша қолдану;
7) сөздік қорын кеңейту;
8) сөйлем, дыбыстық сөйлемдегі сөйлемдерді тану.
47. Тыңдалым (тыңдау) және айтылым (ауызекі тіл мен фонематикалық естуді дамыту), әліппеден кейінгі кезең:
1) жаңылтпаштарды, санақтар, өлеңдерді, санағыштарды, мақал-мәтелдерді, жұмбақтарды жаттау арқылы артикуляциялық аппаратты дамыту;
2) білім алушыларды қызықтыратын және берілген тақырыптарға монологтық және диалогтық нысанда мәлімдемелер жасау, суреттер, бақылаулар бойынша, көрген, сезінген және естіген/оқыған нәрселер туралы әңгімелесу, басқа адамдардың іс-әрекеттері мен уайымдарына көзқарасты жеткізу, өздерінің эмоциялық күйлерін беру тәсілдерін қалыптастыру біліктерін қалыптастыру;
3) сюжеттік суреттер сериясына сүйене отырып және тіреусіз ертегілерді айту, сюжеттік суреттер бойынша және сюжеттік суреттер сериясы бойынша әңгімелер құрастыру, тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, тыңдалған/оқылған мәтінді (иллюстрациялар, тірек сөздер, жоспар бойынша), мәтіннің картасына сүйене отырып және оған сүйенбей баяндау;
4) тыңдау материалының көлемі: 30 сек.-1 мин.
48. Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпби әріптерін зерделеу), әліппеге дейінгі кезең:
1) фонетика және графика;
2) сөздің дыбыстық құрамының бірлігін және оның лексикалық мағынасын түсіну;
3) буын айтылым бірлігі ретінде, сөздерді буындарға бөлу;
4) сөйлеудің интонациялық ұйымдастырылуын бақылау (сөйлемнің соңындағы интонация, хабарлама, сұрақ, леп).
49. Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпби әріптерін зерделеу), әліппе кезеңі:
1) дыбысты әріппен белгілеу; сөздің дыбыстық және әріптік құрамының сәйкестігін/ сәйкес еместігін анықтау; қазақ тілінің орфоэпиялық нормаларын сақтай отырып, сөздерді айту;
2) сөздің графикалық дыбыстық моделінен үлгі-схемадағы дыбыстарды әріптермен белгілеуге көшу; дауысты әріпке бағдарланған сөздің дыбыстық әріптік моделін "оқу";
3) дыбыс пен әріптерді ажырату (дыбыстарды естиміз және айтамыз, әріптерді көреміз, жазамыз, оқимыз);
4) сөздің дыбыстық формасын оның әріптік жазбасы бойынша айту(оқу) және керісінше (жазу);
5) әріптердің қос дыбысты рөлі : ю, е, я;
6) қазақ алфавитіндегі әріптерді белгілі бір реттілігімен таныстыру;
7) қазақ тіліндегі жұп дыбыстардың (а-ә, о-ө, ұ-ү, ы-і, л-р, н-ң, с-з, с-ш, ж-ш, п-б, к-қ, г-ғ) ерекшеліктерін тану, өзге тілден енген сөздерде кездесетін дыбыстарды дұрыс айтуға дағдылану;

4) использование невербальных средств общения (интонация, мимика, жесты, осанка);
5) соблюдение основных правил речи (ритм, акцент, темп, пауза);
6) понимать значение слова, использовать слово по назначению.
7) расширение словарного запаса;
8) распознавать предложения в предложении, звуковом предложении.
47. Аудирование (слушание) и говорение (развитие разговорной речи и фонематического слуха), послебукварный период:
1) развитие артикуляционного аппарата через заучивание скороговорок, чистоговорок, стихотворений, считалок, пословиц, поговорок, загадок;
2) формирование умений строить высказывания в монологической и диалогической форме на интересующие обучающихся и заданные темы, по рисункам, наблюдениям, говорить об увиденном, ощущаемом и услышанном/прочитанном, передавать отношение к действиям и переживаниям других людей, формировать способы передачи своих эмоциональных состояний;
3) рассказывать сказки с опорой на серию сюжетных картинок и без опоры, составлять рассказы по сюжетным картинкам и по серии сюжетных картинок, понимать содержание прослушанного текста, излагать прослушанный / прочитанный текст (иллюстрации, опорные слова, по плану), опираясь на карту текста и не опираясь на нее;
4) объем прослушиваемого материала: 30 сек.-1 мин.
48. Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита), добукварный период:
1) фонетика и графика;
2) понимание единства звукового состава слова и его лексического значения;
3) слог как минимальная произносительная единица, деление слов на слоги;
4) наблюдение за интонационной организацией речи (интонация конца предложения, сообщение, вопрос, восклицание).
49. Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита), букварный период:
1) буквенное обозначение звука; определение соответствия/ несоответствия звукового и буквенного состава слова; произношение слов с соблюдением орфоэпических норм казахского языка;
2) переход от графической звуковой модели слова к обозначению буквами звуков в образце-схеме; "чтение" звукобуквенной модели слова, ориентированной на гласную букву;
3) различать звук и буквы (слышим и произносим звуки, видим буквы, пишем, читаем);
4) произносить(читать) звуковую форму слова по его буквенной записи и наоборот (писать);
5) двойная роль букв я, ю, е, Ұ;
6) познакомить с определенной последовательностью букв казахского алфавита;
7) распознавать особенности парных звуков (а-ә, о-ө, ұ-ү, л-р, н-ң, с-з, с-ш, ж-ш, п-б, к-қ, г-ғ) в казахском языке, учить правильно произносить звуки, встречающиеся в словах, вошедших в иной язык;

8) дауысты және дауыссыз дыбыстардың айтылу дағдыларын пысықтау, тұтас сөздер мен мағыналық бірліктерді оқу кезінде сөздерді дұрыс екпінмен айту (орфоэпиялық оқу);
9) орфографиялық оқу диктантпен жазу кезінде өзін-өзі бақылау.
50. Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпби әріптерін зерделеу), әліппеден кейінгі кезең:
1) тұтас сөздерді, 2-6 сөзден тұратын сөйлемдерді оқуға ауыса отырып, әртүрлі құрылымдағы сөздерді буындық оқуды және 4-8 сөйлемнен тұратын мәтіндерді дұрыс оқуды, мұғалімнің мәселелері бойынша мәтіндерден шағын үзінділерді іріктеп оқуды үйрету;
Ескертпе: көркем шығарманың көлемі 0,5-тен 1,5 бетке дейін (сюжеттік суретті қоса алғанда). Ғылыми-танымдық мәтіннің көлемі 0,3-0,5 беттен аспауы тиіс.
2) тыныс белгілеріне сәйкес сөйлемдерді интонациялау: нүкте, сұрақ және леп белгілері, үтірмен үзілістерді сақтау; бір сөйлемді екіншісінен бөлетін үзілістерді сақтау;
3) сөздің мағынасын бақылау (мағынасы жақын және қарама-қарсы сөздер, көп мағыналы сөздер);
4) өз бетінше оқу кезінде мәтін мазмұнын түсіну, баяндау сипатындағы деформацияланған мәтінді оқу, осы басы немесе соңы бойынша мәтін құрастыру; оқылған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
5) әр түрлі жанрлардың ерекшеліктерін айқындау, тақырыпты, шығарманың басты ойын анықтау;
6) мәтіндерді мәнерлеп оқу, рөлдер бойынша оқу, оқығанның мазмұнына көзқарасын білдіру;
7) оқу тапсырмаларын орындау үшін қажетті ақпаратты іздеу (мұғалімнің басшылығымен);
8) мәтін, суреттер, схемалар, пиктограммалар, белгілер түрінде ұсынылған ақпаратты түсіну;
9) 1 жартыжылдықта оқу жылдамдығының нормасы минутына 15-20 сөзді (1 және одан да көп әріптен), екінші жартыжылдықта - минутына 25-30 сөзді құрайды.
51. Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру), әліппеге дейінгі кезең:
1) жазуға дайындық (дұрыс отырғызу, жарықтандыру, дәптердің орналасуы және жазу кезінде қарындаш/қалам ұстай білу);
2) дәптердегі парақ кеңістігіне бағдарлай білуді қалыптастыру (жұмыс жолы, жоларалық кеңістік, жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік көлбеу сызықтар);
3) сурет салу, штрихтау, бастыру; сызбалардың көмегімен сөздің дыбыстық құрамын модельдеу; сөйлемді модельдеу.
52. Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру), әліппе кезеңі:
1) каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып, әріптер, бас және кіші әріптер элементтерінің және олардың қосылыстарының, буындардың, сөздердің, сөйлемдердің жазылуы;
2) каллиграфиялық жазу дағдыларын қалыптастыру: қолжазба әріптерінің (кіші және үлкен) графикалық бейнесін талдау, олардың құрылымдық элементтерін салыстыру, кіші және үлкен әріптер мен олардың қосылыстарын жазу( жоғарғы, орта, төменгі жыртылатын және тоқтаусыз), кейінгі жазудың іс-әрекеттерін пысықтау (дауыссыз дыбыс түрлерін әріптерді енгізу процесінде);

8) отработка навыков произношения гласных и согласных звуков, произношение слов с правильным ударением при чтении целых слов и смысловых единиц (орфоэпическое чтение);
9) самоконтроль при написании орфографического диктанта.
50. Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита), послебукварный период:
1) обучение слоговому чтению слов различной структуры с переходом на чтение целых слов, предложений из 2-6 слов и правильному чтению текстов из 4-8 предложений, выборочному чтению небольших отрывков из текстов по проблемам учителя;
Примечание: объем художественного произведения составляет от 0,5 до 1,5 страниц (включая сюжетную картинку). Объем научно-познавательного текста не должен превышать 0,3-0,5 страниц.
2) интонирование предложений в соответствии со знаками препинания: точка, вопросительный и восклицательный знаки, соблюдение пауз при запятой; соблюдение пауз, которые отделяют одно предложение от другого;
3) наблюдение над значением слова (слова, близкие и противоположные по смыслу, многозначные слова);
4) при самостоятельном чтении понимать содержание текста, читать деформированный текст повествовательного характера, составлять текст по данному началу или концу; отвечать на вопросы по содержанию прочитанного текста;
5) выявление особенностей различных жанров, определение темы, главной игры произведения;
6) выразительное чтение текстов, чтение по ролям, выражение отношения к содержанию прочитанного;
7) поиск информации, необходимой для выполнения учебных заданий (под руководством учителя);
8) понимать информацию, представленную в виде текста, рисунков, схем, пиктограмм, знаков;
9) в 1 полугодии норма скорости чтения составляет 15-20 слов в минуту (по 1 и более букв), во втором полугодии - 25-30 слов в минуту.
51. Письмо (формирование навыков письма), добукварный период:
1) подготовка к письму (правильная посадка, освещение, расположение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме);
2) формирование умения ориентироваться в пространстве листа в тетради (рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные наклонные линии);
3) рисование, штриховка, обводка; моделирование звукового состава слова с помощью рисунков; моделирование предложения.
52. Письмо (формирование навыков письма), букварный период:
1) написание элементов букв, заглавных и строчных букв и их соединений, слогов, слов, предложений с соблюдением каллиграфических норм;
2) формирование навыков каллиграфического письма: анализ графического изображения рукописных букв (строчных и больших), сравнение их структурных элементов, написание строчных и заглавных букв и их соединений( верхняя, средняя, нижняя отрывные и безостановочные), отработка действий по последующему письму (в процессе введения согласных видов букв);

3) алдын ала үлгілеумен қарапайым сөйлемдерді жазу;
4) жазылуы айтылымға қайшы келмейтін сөздерді, сөз тіркестерін және сөйлемдерді жазу.
53. Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру), әліппеден кейінгі кезең:
1) баспа және жазба түрдегі мәтіндерді көшіріп жазу;
2) пунктуация ережелерін ескере отырып, сөйлемдер жазу: сөйлем соңындағы нүкте, леп белгісі, сөйлемдегі сөздердің бөлек жазылуы;
3) сөйлемнің басындағы бас әріп;
4) орфограмма туралы жалпы ұғым сөздің әріптік жазбасындағы орын ретінде қалыптастыру, ол айтылыммен анықталмайды;
5) дыбыстарды әріптермен белгілеуге байланысты емес орфограммалар: сөйлемнің басындағы үлкен әріп, тиісті атаулардағы, қызметтік және дербес сөздер арасындағы интервалдар, сөздерді жолдан жолға буын бойынша ауыстыру, сөйлемнің соңындағы тыныс белгілері;
6) үндестік заңын ережелерін сақтау;
7) сөз және сөйлем, ұғымдардың аражігін ажырату: "зат" және "сөз" зат атауы ретінде;
8) жазу жұмыстарының көлемі: сөздік диктант - 4-5 сөз, диктант – 5-15 сөз, мәтінді көшіру - 15 сөзден аспайды, шығармашылық мәтіннің көлемі - 3-5 сөйлем (мұғалімнің көмегімен).
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
54. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодпен берілген. Кодтың бірінші саны сыныпты, екінші және үшінші саны негізгі дағдылардың ретін, төртінші саны оқыту мақсатының ретін көрсетеді. 1.2.1.1 кодында: "1" – сынып, "2.1" – негізгі дағдылар, "1" – оқыту мақсатының реті.
55. Оқыту мақсаттары күтілетін нәтиже түрінде айқындалған:
Тыңдалым мен айтылым
Бөлімшелер (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
1.1. Сөйлеу тілінің негізгі ұғымдарды түсіну (мәтін, сөйлем, сөз)
1.1.1.1 сөйлеу (мәтін), сөйлем, сөз, буын, дыбыс түсінігін ажырату;
1.1.1.2 сөйлемді жобалау, түрлендіру, модельдеу;
1.1.1.3 сөйлемдегі сөздер санын және мәтіндегі сөйлем санын анықтау
1.2. Тыңдаған материалдың тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
1.1.2.1 мәтін кім туралы, не туралы екенін анықтау, автордың айтқысы келген ойын түсіну;
1.1.2.2 мәтін мазмұны бойынша қойылған сұраққа жауап беру
1.3. Тыңдаған материалды мазмұндау
1.1.3.1 көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет, жоспар бойынша мұғалімнің көмегімен) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау
1.4. Оқиғаны болжау
1.1.4.1 тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау
1.5. Коммуникативтік қатынаста тілдік нормаларды дұрыс қолдану
1.1.5.1 коммуникативтік қатынаста сөз әдебін (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу) дұрыс қолдану

3) написание простых предложений с предварительным моделированием;
4) написание слов, словосочетаний и предложений, написание которых не противоречит произношению.
53. Письмо (формирование навыков письма), послебукварный период:
1) копирование текстов в печатной и письменной форме;
2) написание предложений с учетом правил пунктуации: точка в конце предложения, восклицательный знак, раздельное написание слов в предложении;
3) заглавная буква в начале предложения;
4) формирование общего понятия об орфограмме как месте буквенной записи слова, которое не определяется произношением;
5) орфограммы, не связанные с обозначением звуков буквами: заглавная буква в начале предложения, интервалы между названиями, служебными и самостоятельными словами, перенос слов из строки в строку по слогам, знаки препинания в конце предложения;
6) соблюдать правила закон сингармонизма;
7) слово и предложение, разграничение понятий: "предмет" и "слово" как наименование предмета;
8) объем письменных работ: словарный диктант - 4-5 слов, диктант - 5-15 слов, копирование текста-не более 15 слов, объем творческого текста - 3-5 предложений (с помощью учителя).
Параграф 2. Система целей обучения
54. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.2.1.1 "1" – класс, "2.1." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
55. Цели обучения определены в виде ожидаемого результата:
Раздел аудирование (слушание) и говорение
Подразделы (ключевые навыки)
Цели обучения
1.1. Узнавание основных единиц речи (текст, предложение, слово);
1.1.1.1 различать понятия: речь, текст, предложение, слово;
1.1.1.2 конструировать, преобразовывать, моделировать предложения;
1.1.1.3 определять количество слов в предложении и количество предложений в тексте
1.2. Определение темы и основной мысли прослушанного материала
1.1.2.1 определять, о ком /о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор;
1.1.2.2 отвечать на поставленный вопрос по тексту
1.3. Пересказывание прослушанного материала
1.1.3.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий (с помощью учителя, по опорным словам, по серии сюжетных картин, по плану)
1.4. Прогнозирование событий
1.1.4.1 прогнозировать содержание рассказа по заголовку/иллюстрации
1.5. Правильное использование языковых норм в коммуникативном общении
1.1.5.1 правильно употреблять в коммуникативном общении словесный этикет (приветствие, благодарность, извинение, просьба, прощание)

1.6. Тыңдаушының назарын аудару
1.1.6.1 заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолдану;
1.1.6.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу
1.7. Тыңдаған материал бойынша өз ойын айту
1.1.7.1 тыңдалым материалына қатысты өз ойын білдіру
1.8. Берілген тақырып бойынша әңгіме құрау
1.1.8.1 сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау;
0.1.8.2 затты, суретті ауызша сипаттау;
0.1.8.3 бейнелі лексикалық құралдарды білу
1.9. Сөздерді орфоэпиялық нормаға сәйкес айту
1.1.9.1 сөздерді үндестік заңына сәйкес дұрыс айту
1.1.9.2 дыбыстардың мағына ажыратушылық қызметін түсіну;
1.1.9.3 сөздің буыннан құралатынын білу;
1.1.9.4 дыбыс пен екпіннің айырмашылық мағыналарын түсіну;
1.1.9.5 сөздегі қосарлы дыбыстардың құрылымын түсіну
Оқылым
Негізгі дағдылар
Оқыту мақсаттары
2.1. Оқу дағдыларын меңгеру
1.2.1.1 сөз, сөйлем схемасын құру және оқу;
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;
1.2.1.3 түрлі құрылымдағы буындарды оқу;
1.2.1.4 сөйлемдегі қойылған кідірісті , хабарлы, сұраулы, лепті тыныс белгілерін ескеріп мәнерлеп оқу
2.2. Мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау, автордың айтқысы келген ойын түсіну
2.3. Мәтіннің құрылымдық бөлігін анықтау
1.2.3.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің басын, ортасын, соңын анықтау
2.4. Мәтіндегі сөздердің мағынасын түсіну
1.2.4.1 мұғалімнің қолдауымен сөздердің мағыналарын (мәндес; мағынасы қарама-қарсы; айтылуы бірдей, мағынасы әртүрлі) ажырату
2.5. Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақ қою, жауап беру
1.2.5.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;
1.2.5.2 оқылған мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру
2.6. Мәтіннің жанрын анықтау
1.2.6.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің жанрын (жаңылтпаш, жұмбақ, мақал-мәтел, өлең, әңгіме, ертегі) ажырату
2.7. Тірек сөздерді қолдана отырып, шығарма кейіпкеріне сипаттама беру
1.2.7.1 әдебиет кейіпкелерге мінездеме беруде лексикалық сөздерді қолдану
2.8. Сөздердің графикалық түріндегі бағдарлау
1.2.8.1 дыбыстың таңбасы – әріпті тану, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажырату;
1.2.8.2 дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату (жуан, жіңішке);
1.2.8.3 дыбыстың мағына ажыратудағы қызметін түсіну;
1.2.8.4 Ұ, я, ю әріптері мен ь, ъ таңбаларының ерекшеліктерін түсіну
Жазылым – (жазу әрекетінің түрлері) бөлімшесі
3.1. Гигиеналық жазу талаптарын сақтау

1.6. Привлечение внимания слушателей
1.1.6.1 использовать слова, необходимые для описания, сравнения предметов и явлений;
1.1.6.2 поддерживать в речи ритм голоса, ударение, мелодию, темп, паузу, передавать мысль жестами
1.7. Высказывание оценочного суждения
1.1.7.1 высказывать свое мнение относительно материала слушания
1.8. Составление рассказа на заданную тему
1.1.8.1 устно составлять небольшие рассказы по сюжетным картинкам;
1.1.8.2 словесно описывать картинку, предмет;
1.1.8.3 владеть образными лексическими средствами
1.9. Ориентирование в звуковой форме слова
1.1.9.1 правильно произносить слова в соответствии с законом сингармонизма;
1.1.9.2 понимать смыслоразличительную функцию звуков;
1.1.9.3 знать, что слово состоит из слогов;
1.1.9.4 понимание отличительных значений звука и ударения;
1.1.9.5 понимать структуру йотированных звуков в слове
Чтение
Ключевые навыки
Цели обучения
2.1. Владение навыками чтения
1.2.1.1 читать и составлять схемы слов, предложений;
1.2.1.2 использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, осознанное чтение);
1.2.1.3 читать слова разной слоговой структуры;
1.2.1.4 выразительно читать предложения, соблюдая паузы, повествовательную, восклицательную или вопросительную интонацию
2.2. Определение темы и основной мысли текста
1.2.2.1 определять, о ком/ о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор текста
2.3. Определение структурных частей текста
1.2.3.1 определять начало, середину и конец текста с помощью учителя
2.4. Понимание значение слов в тексте
1.2.4.1 различать значения слов (близкие/ противоположные по значению; произношение одинаковое, значения разные) с помощю учителя
2.5. Формулирование вопросов и ответов
1.2.5.1 формулировать вопросы к иллюстрациям/тексту (с помощью учителя);
1.2.5.2 отвечать на вопросы по содержанию прочитанного
2.6. Определение жанра текста
1.2.6.1 сравнивать тексты разных жанров (сказка, рассказ, стихотворение) и стилей (художественные и нехудожественные) с помощью учителя
2.7. Описывание героя произведения с помощью опорных слов
1.2.7.1 использовать лексические средства для характеристики литературных героев
2.8. Ориентирование в графической форме слов
1.2.8.1 распознавать образ буквы и сопоставлять его со звуком;
1.2.8.2 различать гласные и согласныеи виды гласных звуков (твердые и мягкие);
1.2.8.3 понимать функцию звука в смысловом различении;
1.2.8.4 понимать роль и особенности буков Ұ, я, ю, ь, ъ знака в слове
Раздел (виды речевой деятельности) – письмо
3.1. Владение гигиеническими нормами письма

1.3.1.1 жазу кезінде дұрыс отыру;
1.3.1.2 оқу құралдарына қойылатын талаптарды орындау
3.2. Көркем жазу талаптарын сақтау
1.3.2. әріп элементтерін, бас және кіші әріптерді және олардың қосылыстарын жазу, буын, сөздер, сөйлемдерді каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып жазу;
1.3.2.2 әріп бейнесін дыбысталуына қарай байланыстыру
3.3. Көшіру және диктант бойынша жаза білу
1.3.3.1 мұғалім көмегімен белгілі тақырыпқа сөйлемдер құрау, жазу;
1.3.3.2 айтылған дыбыс пен әріп таңбасын байланыстыру;
1.3.3.3 әріпке жатпайтын таңба құрылымдарын түсіну (тасымалдау таңбасы, сөздер арасындағы ара қашықтық);
1.3.3.4 баспа түрде жазылған сөздер мен сөйлемдерді жазба түрде көшіріп жазу
3.4. Шағын мәтін құрастыру
1.3.4.1 мұғалімнің көмегімен суреттер, сызбалар, белгілер арқылы тыңдалған/оқылған мәтіндерден ақпаратты жеткізу
3.5. Қатені табу және түзету
1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету
3.6. Орфографиялық нормаларды сақтау
1.3.6.1 айтылуы әр түрлі сөздерді көшіріп жазу;
1.3.6.2 мұғалім көмегімен тасымалдау ережесін білу және қолдану;
1.3.6.3 жалқы есімдерді, сөйлемдерді бас әріппен бастап жазу;
1.3.6.4 сөйлемдердің жазылу ережесін сақтау;
1.3.6.5 жазуда жіңішкелік белгісінің сөз ортасында, аяғында жазу
3.7. Грамматикалық нормаларды сақтау
1.3.7.1 заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану;
1.3.7.2 тәуелдік және жіктік жалғауларының қарапайым формаларын (терминсіз) қолдану
3.8. Пунктуациялық нормаларды сақтау
1.3.8.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою
56. Бағдарлама тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған оқу пәндерінен үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады.
57. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Параграф 3. Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбы үшін "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асырудың ұзақ мерзімді жоспары (оқыту қазақ тілінде)
1-тоқсан
Кезең
Тыңдалым мен айтылым
Оқылым
Жазылым
Әліппеге дейіңгі кезең
1.1.1.1* сөйлеу (мәтін), сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы түсіну;
1.1.1.2 сөйлемді жобалау, түрлендіру, модельдеу;
1.1.1.3 сөйлемдегі сөздер санын және мәтіндегі сөйлем санын анықтау;

1.3.1.1 принимать правильную позу при письме;
1.3.1.2 выполнять требования к использованию школьных принадлежностей
3.2. Соблюдение каллиграфических и норм
1.3.2.1 писать элементы букв, заглавных и строчных букв и их соединений, писать слоги, слова, предложения с соблюдением каллиграфических норм;
1.3.2.2 связать изображание буквы по звучанию
3.3. Владение письмом под диктовку, списывание
1.3.3.1 составлять, писать предложения на определенную тему с помощью учителя;
1.3.3.2 соотносить произносимый звук и буквенный символ;
1.3.3.3 понимать функции небуквенных графических средств (пробела между словами, знака переноса);
1.3.3.4 списывать слова и предложения, написанные печатным и рукописным шрифтом
3.4. Составление небольшого текста
1.3.4.1 передавать информацию из прослушанных/прочитанных текстов при помощи рисунка, схемы, знаков с помощью учителя
3.5. Нахождение и исправление ошибок в работе
1.3.5.1 проверять написание слов, предложений/ текста и исправлять ошибки с помощью учителя
3.6. Соблюдение орфографических норм
1.3.6.1 списывать/писать слова, написание которых расходится с произношением;
1.3.6.2 знать и применять правила переноса с помощью учителя;
1.3.6.3 писать заглавную букву в именах собственных, в начале предложения;
1.3.6.4 соблюдение правила написания предложений;
1.3.6.5 писать слова с мягким знаком на конце и в середине слова
3.7. Соблюдение грамматических норм
1.3.7.1 различать, использовать в письменной речи слова-предметы, слова-признаки, слова-действия и изменять их по числам;
1.3.7.2 применение простых форм (без термина) притяжательных и личных окончании
3.8. Соблюдение пунктуационных норм
1.3.8.1 написать предложение с заглавной буквы и ставить соответствующий знаки препинания в конце предложения
56. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предметам для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 1 класса уровня начального образования согласно приложению.
57. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Әліппе, Ана тілі" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 1 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения)
1 четверть
Период
Аудирование (слушание) и говорение
Чтение
Письмо
Добукварный
период
1.1.1.1* различать понятия: речь, текст, предложение, слово;
1.1.1.2 конструировать, преобразовывать, моделировать предложения;
1.1.1.3 определять количество слов в предложении и количество предложений в тексте;

1.1.5.1 коммуникативтік қатынаста сөз әдебін (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу) дұрыс қолдану;
1.1.7.1тыңдалым материалына қатысты өз ойын білдіру:
1.1.8.1 сюжетті сурет бойынша шағын ауызша әңгіме құрау;
1.1.9.1 сөздерді үндестік заңына сәйкес дұрыс айту
1.1.9.2 дыбыстардың мағына ажыратушылық қызметін түсіну;
1.1.9.4 дыбыс пен екпіннің айырмашылық мағыналарын түсіну
1.2.2.1* мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау;
1.2.5.1* мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою;
1.2.5.2 оқылған мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру
1.3.1.1 жазу кезінде дұрыс отыру;
1.3.1.2 оқу құралдарына қойылатын талаптарды орындау;
1.3.4.1* мұғалімнің көмегімен сызбалар, сызбалар, белгілер арқылы тыңдалған/оқылған мәтіндерден ақпаратты жеткізу
Әліппе кезеңі
1.1.1.1* сөйлеу (мәтін), сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы түсіну;
1.1.1.2 сөйлемді жобалау, түрлендіру, модельдеу;
1.1.1.3 сөйлемдегі сөздер мен мәтіндегі сөйлемдердің санын анықтау;
1.1.2.1 мәтін кім туралы, не туралы екенін анықтау, автордың айтқысы келген ойын түсіну;
1.1.2.2 мәтін мазмұны бойынша қойылған сұраққа жауап беру;
1.1.4.1 тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау;
1.1.6.2* сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу;
1.1.9.1 сөздерді үндестік заңына сәйкес дұрыс айту
1.1.9.2 дыбыстардың мағына ажыратушылық қызметін түсіну;
1.1.9.3* сөздің буыннан құралатынын білу,
1.1.9.4* дыбыс пен екпіннің айырмашылық мағыналарын түсіну
1.2.1.1 сөздер мен сөйлемдерді оқып, сызбаға түсіру;
1.2.1.3 түрлі құрылымдағы буындарды оқу;
1.2.5.2 оқылған мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру;
1.2.8.1 дыбыстың таңбасы – әріпті тану, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажырату
1.3.1.1 жазу кезінде дұрыс отыру;
1.3.1.2 оқу құралдарына қойылатын талаптарды орындау,
1.3.2.1 әріп элементтерін, бас және кіші әріптерді және олардың қосылыстарын жазу, буын, сөздер, сөйлемдерді каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып жазу;
1.3.2.2 әріп бейнесін дыбысталуына қарай байланыстыру
2-тоқсан
Әліппе кезеңі
1.1.2.1 мәтін кім туралы, не туралы екенін анықтау, автордың айтқысы келген ойын түсіну;
1.1.2.2 мәтін мазмұны бойынша қойылған сұраққа жауап беру;
1.1.4.1 тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау модельдеу;
1.1.6.1 заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолдану

1.1.5.1 правильно употреблять в коммуникативном общении словесный этикет (приветствие, благодарность, извинение, просьба, прощание);
1.1.7.1 высказывать свое мнение относительно материала слушания
1.1.8.1 устно составлять небольшие рассказы по сюжетным картинкам;
1.1.9.1 правильно произносить слова в соответствии с законом сингармонизма;
1.1.9.2 понимать смыслоразличительную функцию звуков;
1.1.9.4 понимание отличительных значений звука и ударения
1.2.2.1* определять, о ком/о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор текста;
1.2.5.1* формулировать вопросы к иллюстрациям/тексту (с помощью учителя);
1.2.5.2 отвечать на вопросы по содержанию прочитанного
1.3.1.1 принимать правильную позу при письме;
1.3.1.2 выполнять требования к использованию школьных принадлежностей;
1.3.4.1* передавать информацию из прослушанных/ прочитанных текстов при помощи рисунка, схемы, знаков с помощью учителя
Букварный
период
1.1.1.1* различать понятия: речь, текст, предложение, слово;
1.1.1.2 конструировать, преобразовывать, моделировать предложения;
1.1.1.3 определять количество слов в предложении и количество предложений в тексте;
1.1.2.1 определять, о ком /о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор;
1.1.2.2 отвечать на поставленный вопрос по тексту;
1.1.4.1 прогнозировать содержание рассказа по заголовку/ иллюстрации;
1.1.6.2* поддерживать в речи ритм голоса, ударение, мелодию, темп, паузу, передавать мысль жестами,
1.1.9.1 правильно произносить слова в соответствии с законом сингармонизма;
1.1.9.2 понимать смыслоразличительную функцию звуков;
1.1.9.3* знать, что слово состоит из слогов;
1.1.9.4* понимание отличительных значений звука и ударения
1.2.1.1 читать и составлять схемы слов, предложений;
1.2.1.3 читать слова разной слоговой структуры;
1.2.5.2 отвечать на вопросы по содержанию прочитанного;
1.2.8.1 распознавать образ буквы и сопоставлять его со звуком
1.3.1.1 принимать правильную позу при письме;
1.3.1.2 выполнять требования к использованию школьных принадлежностей;
1.3.2.1 писать элементы букв, заглавных и строчных букв и их соединений, писать слоги, слова, предложения с соблюдением каллиграфических норм;
1.3.2.2 связать изображение буквы по ее звучанию
2 четверть
Букварный период
1.1.2.1 определять, о ком/о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор;
1.1.2.2 отвечать на поставленный вопрос по тексту;
1.1.4.1 прогнозировать содержание рассказа по заголовку/ иллюстрации;
1.1.6.1 использовать слова, необходимые для описания, сравнения предметов и явлений;

1.1.6.2* сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу;
1.1.8.1 сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау;
0.1.8.2 затты, суретті ауызша сипаттау;
0.1.8.3 бейнелі лексикалық құралдарды білу;
1.1.9.1 сөздерді үйлестік заңына сәйкес дұрыс айту
1.1.9.2 дыбыстардың мағына ажыратушылық қызметін түсіну;
1.1.9.3* сөздің буыннан құралатынын білу,
1.1.9.4 дыбыс пен екпіннің айырмашылық мағыналарын түсіну
1.2.1.1 сөздер мен сөйлемдерді оқып, сызбаға түсіру;
1.2.1.3 түрлі құрылымдағы буындарды оқу;
1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын
анықтау;
1.2.4.1 мұғалімнің қолдауымен сөздердің мағыналарын (мәндес; мағынасы қарама-қарсы; айтылуы бірдей, мағынасы әртүрлі) ажырату;
1.2.5.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою;
1.2.5.2 оқылған мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру;
1.2.8.1 дыбыстың таңбасы – әріпті тану, оны әріпті салыстыру;
1.2.8.2 дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату (жуан және жіңішке)
1.3.1.1 жазу кезінде дұрыс отыру;
1.3.1.2 оқу құралдарына қойылатын талаптарды түсіну;
1.3.2.1. әріп элементтерін, бас және кіші әріптерді және олардың қосылыстарын жазу, буын, сөздер, сөйлемдерді каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып жазу;
1.3.2.2 әріп бейнесін дыбысталуына қарай байланыстыра білу
3-тоқсан
Әліппеден кейіңгі кезең
1.1.2.2 мәтін мазмұны бойынша қойылған сұраққа жауап беру;
1.1.3.1көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет, жоспар арқылы мұғалімнің көмегімен) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау;
1.1.5.1 коммуникативтік қатынаста сөз әдебін (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу) дұрыс қолдану;
1.1.6.1 заттар мен құбылыстарды сипаттауғ, салыстыруға қажет сөздерді қолдану;
1.1.6.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу;
1.1.7.1 тыңдалым материалына қатысты өз ойын білдіру;
1.1.8.1 сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау;
0.1.8.2 затты, суретті ауызша сипаттау;
0.1.8.3 бейнелі лексикалық құралдарды білу;
1.1.9.1 сөздерді үндестік заңына сәйкес дұрыс айту;
1.1.9.2 дыбыстардың мағына ажыратушылық қызметін түсіну;
1.1.9.3 сөздің буыннан құралатынын білу,
1.1.9.4 дыбыс пен екпіннің айырмашылық мағыналарын түсіну;
1.1.9.5 сөздегі қосарлы дыбыстардың құрылымын түсіну
1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;

1.1.6.2* поддерживать в речи ритм голоса, ударение, мелодию, темп, паузу, передавать мысль жестами;
1.1.8.1 устно составлять небольшие рассказы по сюжетным картинкам;
1.1.8.2 словесно описывать картинку, предмет;
1.1.8.3 владеть образными лексическими средствами;
1.1.9.1 правильно произносить слова в соответствии с законом сингармонизма;
1.1.9.2 понимать смыслоразличительную функцию звуков;
1.1.9.3* знать, что слово состоит из слогов;
1.1.9.4 понимание отличительных значений звука и ударения
1.2.1.1 читать и составлять схемы слов, предложений;
1.2.1.3 читать слова разной слоговой структуры;
1.2.2.1 определять, о ком/ о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор текста;
1.2.4.1 различать значения слов близкие/противоположные по значению; произношение одинаковое, значения разные) с помощью учителя;
1.2.5.1 формулировать вопросы к иллюстрациям/тексту (с помощью учителя);
1.2.5.2 отвечать на вопросы по содержанию прочитанного;
1.2.8.1 распознавать образ буквы и сопоставлять его со звуком;
1.2.8.2 различать гласные и согласные и виды гласных звуков (твердые и мягкие)
1.3.1.1 принимать правильную позу при письме;
1.3.1.2 выполнять требования к использованию школьных принадлежностей;
1.3.2.1 писать элементы букв, заглавных и строчных букв и их соединений, писать слоги, слова, предложения с соблюдением каллиграфических норм;
1.3.2.2 связать изображение буквы по ее звучанию
3 четверть
Послебукварный период
1.1.2.2 отвечать на поставленный вопрос по тексту;
1.1.3.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий (с помощью учителя, по опорным словам, по серии сюжетных картин, по плану);
1.1.5.1 правильно употреблять в коммуникативном общении словесный этикет (приветствие, благодарность, извинение, просьба, прощание)
1.1.6.1 использовать слова, необходимые для описания, сравнения предметов и явлений;
1.1.6.2 поддерживать в речи ритм голоса, ударение, мелодию, темп, паузу, передавать мысль жестами;
1.1.7.1 высказывать свое мнение относительно материала слушания
1.1.8.1 устно составлять небольшие рассказы по сюжетным картинкам;
1.1.8.2 словесно описывать картинку, предмет;
1.1.8.3 владеть образными лексическими средствами
1.1.9.1 правильно произносить слова в соответствии с законом сингармонизма;
1.1.9.2 понимать смыслоразличительную функцию звуков;
1.1.9.3 знать, что слово состоит из слогов;
1.1.9.4 понимание отличительных значений звука и ударения;
1.1.9.5 понимать структуру йотированных звуков в слове
1.2.1.2* использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, осознанное чтение);

1.2.1.3 түрлі құрылымдағы буындарды оқу;
1.2.1.4 сөйлемдегі қойылған кідірісті , хабарлы, сұраулы, лепті тыныс белгілерін ескеріп мәнерлеп оқу;
1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау, автордың айтқысы келген ойын түсіну,
1.2.3.1 ауыстырылып берілген мәтін бөліктерін мұғалімнің қолдауымен анықтап, орнына қою;
1.2.5.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою;
1.2.6.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің жанрын (жаңылтпаш, жұмбақ, мақал-мәтел, өлең, әңгіме, ертегі) және стилін (көркем және көркем емес) ажырату;
1.2.7.1 әдебиет кейіпкелерге мінездеме беруде лексикалық сөздерді қолдану;
1.2.8.1 дыбыстың таңбасы – әріпті тану, оны әріппен салыстыру
1.2.8.2 дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну;
1.2.8.3 дыбыстың мағына ажыратудағы қызметін түсіну
1.3.2.1 әріп элементтерін, бас және кіші әріптерді және олардың қосылыстарын жазу, буын, сөздер, сөйлемдерді көркемжазу нормаларды сақтай отырып жазу;
1.3.3.2 айтылған дыбыс пен әріп таңбасын байланыстыру;
1.3.4.1 сызба, сурет, белгілер арқылы шағын мәтін құрастыру;
1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені
1.3.6.1 әр түрлі сөздерді көшіріп жазу;
1.3.6.2 мұғалім көмегімен тасымалдау ережесін білу және қолдану;
1.3.6.3 жалқы есімдерді, сөйлемдерді бас әріппен бастап жазу;
1.3.6.4 сөйлемдердің жазылу ережесін сақтау;
1.3.6.5 жазуда жіңішкелік белгісінің сөз ортасында, аяғында кездесетінін білу, жазу түзету;
1.3.7.1 заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану;
1.3.8.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою
4-тоқсан
Әліппеден кейіңгі кезең
1.1.1.1* сөйлеу (мәтін), сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы түсіну;
1.1.2.1 мәтін кім туралы/ не туралы екенін анықтау, автордың айтқысы келген ойын түсіну;
1.1.3.1 көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет, жаспар арқылы мұғалімнің көмегімен) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау;
1.1.4.1 тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау;
1.1.5.1 коммуникативтік қатынаста сөз әдебін (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу) дұрыс қолдану;
1.1.6.1 заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолдану;

1.2.1.3 читать слова разной слоговой структуры;
1.2.1.4 выразительно читать предложения, соблюдая паузы, повествовательную, восклицательную или вопросительную интонацию;
1.2.2.1 определять, о ком/ о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор текста;
1.2.3.1 определять начало, середину и конец текста с помощью учителя;
1.2.1.4. выразительно читать предложения, соблюдая паузы, повествовательную, восклицательную или вопросительную интонацию
1.2.5.1 формулировать вопросы к иллюстрациям/тексту (с помощью учителя);
1.2.6.1 сравнивать тексты разных жанров (сказка, рассказ, стихотворение) и стилей (художественные и нехудожественные) с помощью учителя;
1.2.7.1 использовать лексические средства для характеристики литературных героев;
1.2.8.1 распознавать образ буквы и сопоставлять его со звуком;
1.2.8.2 различать гласные и согласные; понимать, что гласные делятся на мягкие, твердые;
1.2.8.3 понимать функцию звука в смысловом различении функцию звука в смысловом различении
1.3.2.1 писать элементы букв, заглавных и строчных букв и их соединений, писать слоги, слова, предложения с соблюдением каллиграфических норм;
1.3.3.2 соотносить произносимый звук и буквенный символ;
1.3.4.1 передавать информацию из прослушанных/ прочитанных текстов при помощи рисунка, схемы, знаков с помощью учителя
1.3.5.1 проверять написание слов, предложений/текста и исправлять ошибки с помощью учителя;
1.3.6.1 списывать/
писать слова, написание которых расходится с произношением ;
1.3.6.2 знать и применять правила переноса с помощью учителя;
1.3.6.3 писать заглавную букву в именах собственных, в начале предложения;
1.3.6.4 соблюдение правила написания предложений;
1.3.6.5 писать слова с мягким знаком на конце и в середине слова;
1.3.7.1 различать, использовать в письменной речи слова-предметы, слова-признаки, слова-действия и изменять их по числам;
1.3.8.1 написать предложение с заглавной буквы и ставить соответствующий знаки препинания в конце предложения
4 четверть
Послебукварный период
1.1.1.1* различать понятия: речь, текст, предложение, слово;
1.1.2.1 определять, о ком /о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор;
1.1.3.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий (с помощью учителя, по опорным словам, по серии сюжетных картин, по плану);
1.1.4.1 прогнозировать содержание рассказа по заголовку/иллюстрации;
1.1.5.1 правильно употреблять в коммуникативном общении словесный этикет (приветствие, благодарность, извинение, просьба, прощание);
1.1.6.1 использовать слова, необходимые для описания, сравнения предметов и явлений;

1.1.6.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу;
1.1.7.1 тыңдалым материалына қатысты өз ойын білдіру;
0.1.8.2 затты, суретті ауызша сипаттау;
0.1.8.3 бейнелі лексикалық құралдарды білу;
1.1.9.5 сөздегі қосарлы дыбыстардың құрылымын түсіну
1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;
1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау;
1.2.3.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің басын, ортасын, аяғын анықтау;
1.2.4.1 мұғалімнің қолдауымен сөздердің мағыналарын (мәндес; мағынасы қарама-қарсы; айтылуы бірдей, мағынасы әртүрлі) ажырату;
1.2.6.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің жанрын (жаңылтпаш, жұмбақ, мақал-мәтел, өлең, әңгіме, ертегі) ажырату;
1.2.8.3 дыбыстың мағына ажыратудағы қызметін түсіну
1.3.3.1* мұғалім көмегімен белгілі тақырыпқа сөйлемдер құрап, жаза білу;
1.3.3.2 айтылған дыбыс пен әріп таңбасын байланыстыра білу; 1.3.3.3 әріпке жатпайтын таңба құрылымдарын түсіну (тасымалдау таңбасы, сөздер арасындағы ара қашықтық);
1.3.3.4 баспа түрде жазылған сөздер мен сөйлемдерді жазба түрде көшіріп жазу;
1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету;
1.3.6.1 айтылуы әр түрлі сөздерді көшіріп жазу;
1.3.6.2 мұғалім көмегімен тасымалдау ережесін білу және қолдану;
1.3.6.3* жалқы есімдерді, сөйлемдерді бас әріппен бастап жазу;
1.3.6.4 сөйлемдердің жазылу ережесін сақтау;
1.3.6.5 жазуда жіңішкелік белгісінің сөз ортасында, аяғында кездесетінін білу, жазу;
1.3.7.1 заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану;
1.3.7.2 тәуелдік және жіктік жалғауларының қарапайым формаларын (терминсіз) қолдану;
1.3.8.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою
Ескерту:
- білім алушылардың қажеттілігін ескере отырып, әр сабаққа 3-4 оқу мақсаты, оның ішінде біреуі жетекші мақсат ретінде алынады;
- "*" белгісімен көрсетілген оқу мақсатының бөлігін таңдап жүзеге асыруға болады.
Жазылым жұмыс дәптерлердің (№1, №2, №3) көмегімен жүзеге асырылады.
бұйрығына
64-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы "03" сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
581 - қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0 - сыныбы үшін "Букварь, Обучение грамоте" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде)

1.1.6.2 поддерживать в речи ритм голоса, ударение, мелодию, темп, паузу, передавать мысль жестами;
1.1.7.1 высказывать свое мнение относительно материала слушания;
1.1.8.2 словесно описывать картинку, предмет;
1.1.8.3 владеть образными лексическими средствами;
1.1.9.5 понимать структуру йотированных звуков в слове
1.2.1.2* использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, осознанное чтение);
1.2.2.1 определять, о ком/о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор текста;
1.2.3.1 определять начало, середину и конец текста с помощью учителя;
1.2.4.1 различать значения слов (близкие/противоположные по значению; произношение одинаковое, значения разные) с помощью учителя;
1.2.6.1 сравнивать тексты разных жанров (сказка, рассказ, стихотворение) и стилей (художественные и нехудожественные) с помощью учителя;
1.2.8.3 понимать функцию звука в смысловом различении
1.3.3.1* составлять, писать предложения на определенную тему с помощью учителя;
1.3.3.2 соотносить произносимый звук и буквенный символ;
1.3.3.3 понимать функции небуквенных графических средств (пробела между словами, знака переноса);
1.3.3.4 списывать слова и предложения, написанные печатным и рукописным шрифтом;
1.3.5.1 проверять написание слов, предложений/ текста и исправлять ошибки с помощью учителя;
1.3.6.1 списывать/ писать слова, написание которых расходится с произношением;
1.3.6.2 знать и применять правила переноса с помощью учителя;
1.3.6.3* писать заглавную букву в именах собственных, в начале предложения;
1.3.6.4 соблюдение правила написания предложений;
1.3.6.5 писать слова с мягким знаком на конце и в середине слова;
1.3.7.1 различать, использовать в письменной речи слова-предметы, слова-признаки, слова-действия и изменять их по числам;
1.3.7.2 применение простых форм (без термина) притяжательных и личных окончании;
1.3.8.1 написать предложение с заглавной буквы и ставить соответствующий знаки препинания в конце предложения
Примечание:
- с учетом потребностей обучающихся за каждое занятие берется 3-4 учебные цели, из них одна в качестве ведущей;
- это можно сделать, выбрав часть учебной цели, обозначенную знаком "*".
Письмо осуществляется с помощью рабочих тетрадей (№1, №2, №3).
Приложение 64 к приказу/
Приложение 581
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от "03" апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Букварь, Обучение грамоте" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0 класса уровня начального образования (с русским языком обучения)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бағдарламаның мақсаты – тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылым дағдыларын игеру процесінде функционалды сауатты тұлғаны қалыптастыру үшін қарапайым грамматикалық көріністерді қалыптастырумен байланысты жағдайлар жасау.
3. Бағдарламаның міндеттері:
1) тыңдауға, сөйлеуге, оқуға және жазуға үйрету;
2) сөйлеу мүшелерінің қарапайым түсінігін қалыптастыру (дыбыс, буын, сөз, сөйлем);
3) фонемалық естуді дамыту (дыбыстарды бірізділікпен бөле білу, олардың саны мен сапасын анықтай білу);
4) білім алушылардың белсенді, пассивті сөздік қорын кеңейту;
5) айналадағыларға тілектестік қарым-қатынасты қалыптастыру, сөйлеу мәдениетін және қарым-қатынас мәдениетін дамыту;
6) танымдық қызығушылықты қалыптастыру және өз сөзін жетілдіруге ұмтылу арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту;
7) қоршаған ортаны игеру арқылы оқытылатын тілге деген қызығушылық пен сүйіспеншілікті дамыту;
8) коммуникативтік біліктер мен дағдыларды дамыту: әңгімелесушіні тыңдай және ести білу, диалог жүргізуге және әртүрлі көзқарастардың болу мүмкіндігін мойындауға, өз ұстанымын білдіруге, оны негіздеуге дайын болу;
9) оқу іс-әрекетінің сәттілік/сәтсіздік себептерін түсіну қабілетін қалыптастыру.
4. Кең ауқымды дағдылармен бірлікте жеке тұлғалық қасиеттерді дамыту білім алушылардың білім берудің базалық құндылықтарын бойына сіңіру үшін негіз болып табылады: "қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу".
5. Бағдарламаның түзете-дамыту міндеттері:
1) сөйлеудің дыбыстық бұзылысын түзету, артикуляциялық моторикасын дамыту;
2) қолдың ұсақ моторикасын жазуға дайындау және дамыту;
3) оптикалық-кеңістіктік гнозисті қалпына келтіру.
2-тарау. Оқыту процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
6. "Букварь, Обучение грамоте" пәні бойынша тірек-қимыл аппараты бұзылған оқушылардың оқу үрдісін ұйымдастыруға арналған педагогикалық тәсілдер оқу үрдісінің түзету және дамыту бағытын қамтамасыз етеді, бұл оқушылардың қозғалыс, психикалық және сөйлеу дамуының бұзылыстарын ескеруді көздейді.

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Букварь, Обучение грамоте" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель Программы – создание условий для формирования функционально грамотной личности в процессе освоения навыков аудирования (слушания), говорения, чтения и письма во взаимосвязи с формированием элементарных грамматических представлений.
3. Учебные задачи Программы:
1) учить слушать, говорить, читать и писать;
2) формировать простое представление о членимости речи (звуке, слоге, слове, предложении);
3) развивать фонематический слух (уметь выделять последовательно звуки, определять их количество и качество);
4) расширять активный, пассивный словарь обучающихся;
5) формировать доброжелательное отношение к окружающим, развивать культуру речи и культуру общения;
6) развивать творческие способности через формирование познавательного интереса и стремления совершенствовать свою речь;
7) развивать интерес и любовь к изучаемому языку через освоение окружающего мира;
8) развивать коммуникативные умения и навыки: умение слушать и слышать собеседника, готовность вести диалог и признавать возможность существования различных точек зрения, высказывать свою позицию, обосновывая ее;
9) формировать умение понимать причины успеха/неуспеха учебной деятельности.
4. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра является основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни".
5. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) коррекция нарушений звуковой стороны речи, развитие артикуляционной моторики;
2) подготовка и развитие мелкой моторики руки к письму;
3) нормализация оптико-пространственного гнозиса.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
6. Педагогические подходы к организации учебного процесса школьников с нарушением опорно-двигательного аппарата по предмету "Букварь, Обучение грамоте" обеспечивают коррекционно-развивающую направленность учебного процесса, предусматривающего учет двигательных, психических и речевых нарушений развития школьников.

7. Оқыту оқу үрдісін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері мен қағидалары негізінде жүзеге асырылады:
1) іс-әрекеттік тәсіл;
2) жеке-сараланған тәсіл;
3) коммуникативтік тәсіл;
4) денсаулық сақтау қағидасы;
5) түзету бағыты қағидасы.
8. Оқытудағы іс-әрекеттік тәсіл - білім алушылардың оқытылатын ұғымдардың мазмұнына сәйкес келетін, дағдыларды қалыптастыруға бағытталған белсенді, дербес іс-әрекетін ұйымдастыруды көздейді.
9. Сараланған тәсіл әртүрлі топтағы оқушыларды тиімді оқыту үшін қолданылады, ол оқушыларды қозғалыс, танымдық және сөйлеу дамуының ерекшеліктерін ескере отырып, топтарға бөлуге мүмкіндік береді, сондай-ақ оқу үрдісінде тапсырмаларды көлемі мен күрделілігі бойынша қолдануды, іс-әрекет қарқынын және мұғалімнің көмегінің мөлшерін реттеуді көздейді.
10. Оқытудағы коммуникативтік тәсіл – бұл ақпаратты дұрыс жеткізу және хабарлау, екі немесе одан да көп адам арасындағы тілдік өзара әрекеттесу барысында білім, қабілет және дағдылармен алмасу. Коммуникативтік тәсіл такт сезіміне, ізгі ниетке, сыпайылыққа және қақтығыссыз қарым-қатынасқа негізделген тұлғааралық өзара әрекеттесуді болжайды; сөйлеу арқылы қарым-қатынас барысында оқушылар оқу және іскерлік ынтымақтастық орнатып, өзара келісім арқылы ортақ шешім табады және құрдастарының пікіріне құрметпен қарайды.
11. Денсаулықты сақтау тәсілі оқушылардың шаршауын болдырмауды көздейді және қозғалыс функцияларының жағдайын, сөйлеу мен интеллектуалдық жүктемені мөлшерлеуді ескеруге негізделеді.
12. Оқытуда қолданылатын технологиялар:проблемалық оқыту, дамыта оқыту, ақпараттық білім технологиялар, өмірлік тәжірибені кеңейту арқылы оқыту, жобалық әдіс.
13. Оқытудың тиімді әдістерін жинақтап-қолдану мақсатында білім алушылардың қозғалыс, психикалық және сөйлеу бұзылыстарының өзара байланысы ескеріледі.
14. Оқу үрдісінде сөйлеу қарым-қатынасын ынталандыру үшін мұғалімнің жетекшілігімен пәндік-тәжірибелік іс-әрекет, оқушылардың жұпта, топта жұмыс істеуі қолданылады.
15. Түзету міндеттерін шешу үшін балалар дұрыс сөйлеу дағдылары мен қабілетін меңгеретін ойын әрекеті қолданылады.
16. Оқытуда қолданылатын түзете-дамыту әдіс-тәсілдері: дидактикалық ойын, психогимнастика, демалу, қолсаусақтарына арналған жаттығу, өз өзіне массаж, көзге арналған жаттығу, тыныс алу жаттығуы, дене шынықтыру, логопедиялық минуттар, артикуляциялық жаттығулар.
17. Оқытудың түзету бағыты оқушылардың графикалық дағдыларды қалыптастыру кезінде кездесетін қиындықтарымен анықталады, бұл қиындықтар қозғалыс бұзылыстары мен сөйлеуге қатысы жоқ функциялардың (назар, жад, өзін-өзі реттеу, көз-моторлық үйлесімділік) жағдайымен байланысты. Жазудың графикалық дағдыларын қалыптастыру жұмысы қозғалыс бұзылыстарын түзетумен тығыз байланысты.

7. Обучение осуществляется на основе принципов и подходов специальной педагогики:
1) деятельностный подход;
2) индивидуально-дифференцированный подход;
3) коммуникативный подход;
4) принцип здоровьесбережения;
5) принцип коррекционной направленности обучения.
8. Деятельностный подход в обучении предполагает организацию активной самостоятельной деятельности обучающихся, соответствующей содержанию изучаемых понятий, направленной на формирование навыков.
9. Дифференцированный подход применяется для успешного обучения обучающихся в условиях неоднородного контингента, который позволяет распределить обучающихся в группы с учетом особенностей двигательного, познавательного, речевого развития и использовать в обучении задания различного объема, сложности, варьируя темп деятельности и меру помощи педагога.
10. Коммуникативный подход в обучении – это правильная передача и сообщение информации, обмен знаниями, умениями и навыками в процессе речевого взаимодействия двух или более людей. Коммуникативный подход предполагает межличностное взаимодействие, основанное на чувстве такта, доброжелательности, вежливости, бесконфликтности; в процессе речевого общения обучающиеся устанавливают учебное и деловое сотрудничество, находят общее решение на основе согласования позиций и учҰта взаимных интересов, уважают мнение сверстников.
11. Здоровьесберегающий подход предупреждает утомление обучающихся, заключается в учете состояния двигательных функций, дозировании речевой и интеллектуальной нагрузки.
12. Используемые в ходе обучения технологии: проблемное обучение, развивающее обучение, информационные образовательные технологии, обучение через расширение жизненного практического опыта, проектный метод.
13. С целью подбора наиболее эффективных и адекватных приемов обучения учитывается взаимосвязь двигательных, психических и речевых расстройств, имеющихся у обучающихся.
14. Для мотивирования речевого общения в процессе обучения используется предметно-практическая деятельность под руководством педагога, работа обучающихся в парах, в группах.
15. Для решения коррекционных задач используется игровая деятельность, во время которой дети овладевают навыками и умениями правильной речи.
16. Используемые коррекционно-развивающие приҰмы обучения: дидактическая игра, психогимнастика, релаксация, гимнастика для пальцев рук, самомассаж, гимнастика для глаз, дыхательная гимнастика, физкультминутки, логопедические минутки, артикуляционная гимнастика.
17. Коррекционная направленность обучения определяется затруднениями, которые испытывают обучающиеся при формировании графических навыков, обусловленными двигательным нарушениями и состоянием неречевых функций (внимания, памяти, саморегуляции, зрительно-моторной координации). Работа по формированию графических навыков письма тесно связана с коррекцией двигательных нарушений.

18. Жазу барысында дұрыс қалыпты қалыптастыруға арналған тәжірибелік ұсыныстар:
1) дұрыс отыру қалпы және "тыйым салу- рефлекс" позицияларын таңдау;
2) оқушының қол-аяғын және басын бекітуге арналған арнайы құралдарды қолдану;
3) көз-моторлық үйлесімділігін дамыту.
19. Қолды жазуға дайындау бойынша тәжірибелік ұсыныстар:
1) саусақтар мен қол білектерінің статикалық және динамикалық қозғалыс үйлесімділігін дамыту;
2) заттардың өлшемі, серпімділігі және салмағына байланысты оларды дұрыс және сараланған түрде ұстауды қалыптастыру.
3) затты ұстау кезінде және онымен түрлі қимылдар жасау үрдісінде жұмыс істейтін қолдың еркін қозғалысын дамыту;
4) ұсақ моториканы дамыту үшін жаттығу кешенін жүргізу;
5) қол массажы (арнайы бұйымдарды пайдалана отырып немесе бұйымдарсыз).
20. Қарындашты немесе қаламды дұрыс ұстауды үйрету немесе қаламды ұстаудың жеке әдісін таңдауға (дұрыс әдісті қолдану қимыл функцияларының ауыр бұзылыстарына байланысты мүмкін емес) кіреді:
1) қаламды ұстауды имитациялайтын қол мен саусақтардың қалпын қабылдауды үйрету.;
2) партада жатқан қаламды дұрыс алуды қалыптастыру және жазу үшін қалыпты жасау;
3) саусақтар қаламды ұстап, дұрыс позицияны сақтап тұрған кезде оларды босаңсыту және ширықтыру.;
4) қаламды ұстап тұру кезінде саусақтардың еркін қозғалысын дамыту жаттығулары.
21. Оптикалық-кеңістіктік бағдарлауында бұзылыстары бар оқушылармен әріппен танысу кезеңінде графикалық бейнелер мен әріптерді олардың құрамдас элементтеріне көзбен талдау, сондай-ақ графикалық бейнелер мен әріптер арасындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарды анықтау бойынша жұмыс жүргізіледі.
22. Кеңістіктік түсініктерді қалыптастыруға арналған тәжірибелік ұсыныстар:
1) жұмыстың бастапқы кезеңдерінде көзқарасты қолдың заттық әрекеттеріне шоғырландыру қалыптастырылады;
2) заттар мен құбылыстар арасындағы байланыстарды ашу үшін заттармен әртүрлі әрекеттерді жасату;
3) кеңістіктік қатынастарды анықтау және оларды сөйлеу арқылы жалпылау.
23. Көз-моторлық үйлесімділікті дамыту үшін назарды қимыл әрекетке шоғырландыру қажет — алдымен мұғалімнің көмегімен пассивті түрде, содан кейін ауызша нұсқаулар бойынша белсенді түрде. Алғашында, қолдың ауада және жазықтықта жасайтын қозғалыстарын үйрету. Бұл үйлесімді қозғалыстардың қалыптасуына, көз-қимыл үйлесімділігінің дамуына ықпал етеді.
24. Бағдарлама жазуға үйрету үшін техникалық құралдар мен арнайы құрылғыларды пайдалана отырып жүзеге асырылады: кеңсе техникасы (компьютерлер немесе ноутбуктер, принтер, сканер); интерактивті тақта/проектор/экран; сандық фотоаппарат, веб-камера; диктофондар/микрофондар, құлаққаптар; бор тақта; жылжымалы маркерлік тақта; шағын маркерлік тақталар; флипчарттар; қаламдар мен қарындаш ұстағыштар, қолға арналған салмақтар, қолдың қимыл функцияларын дамытуға арналған жаттықтырғыштар; оқушылардың жұмыстарын сақтау және көрсетуге арналған шкафтар.

18. Практические рекомендации для формирования адекватной позы при письме:
1) подбор позы и "рефлекс-запрещающих" позиций;
2) применение специальных приспособлений для фиксации конечностей и головы школьника;
3) развитие зрительно-моторной координации.
19. Практические рекомендации по подготовке руки к письму:
1) развитие статической и динамической координации движения пальцев и кистей рук;
2) формирование правильного дифференцированного захвата предметов в зависимости от их размера, упругости, веса;
3) развитие свободного движения рабочей руки при удержании предмета и в процессе различных манипуляций с ним;
4) проведение комплекса упражнений для развития мелкой моторики;
5) массаж рук (с использованием специальных приспособлений и без них).
20. Обучение правильному способу удержания карандаша, ручки или подбор индивидуального способа удержания ручки (правильный способ невозможен из-за тяжелых нарушений манипулятивных функций) включает:
1) обучение принятию позы руки и пальцев, имитирующей удержание ручки;
2) формирование правильного захвата ручки, лежащей на парте, и принятие положения для письма;
3) расслабление и напряжение пальцев, в то время как они удерживают ручку и сохраняют правильную позицию;
4) упражнения по развитию свободных движений пальцев при удерживании ручки.
21. С обучающимися имеющими нарушения оптико-пространственной ориентировки на этапе знакомства с буквой проводится работа по развитию зрительного анализа графических изображений и букв на составляющие их элементы, по определению сходства и различия между графическими изображениями и буквами.
22. Практические рекомендации для формирования пространственных представлений:
1) на начальных этапах работы вырабатывается фиксация взора на предметных действиях рук;
2) развитие различных действий с предметами для раскрытия связей между предметами и явлениями;
3) определение пространственных отношений и их обобщение в речи.
23. Для развития зрительно-моторной координации необходима фиксация взора на манипулятивной деятельности - сначала пассивная с помощью учителя, затем активная по словесной инструкции. Первоначальное обучение совершению формообразующих движений руки в воздухе и на плоскости. Это способствует формированию координированных движений, развитию зрительно-двигательной координации.
24. Программа реализуется с использованием технических средств и специальных приборов для обучения письму: оргтехника (компьютеры или ноутбуки, принтер, сканер); интерактивная доска/проектор/экран; цифровой фотоаппарат, веб-камера; диктофоны/микрофоны, наушники; меловая доска; маркерная передвижная доска; маленькие маркерные доски; флипчарты; ручки и карандаши-держатели, утяжелители для рук, тренажеры для развития манипулятивных функций рук; шкафы для хранения и демонстрации работ обучающихся.

25. Бағдарлама көрнекі және дидактикалық материалдарды пайдалана отырып жүзеге асырылады: әртүрлі жанрдағы балалар көркем әдебиеті, суреттері бар брошюралар, журналдар, газеттер, жазушылар мен ақындар туралы фильмдер, аудио және бейнежазбалар; пән бойынша иллюстрациялар, портреттер, кестелер; баспа және жазба әріптердің үлгілері; қуыршақтар (қойылымдар үшін), сахналауға арналған безендірулер.
26. Оқушыларды оқытуға жағдай жасау сыныптарды арнайы жиһазбен жабдықтауды көздейді. Ыңғайлы бекіткіштері бар тіреуіштер, биіктігі мен үстел бетінің еңкеюін реттеуге болатын арнайы үстелдер мен парталар қолданылады.
3-тарау. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің мазмұны
27. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі аптасына 5 сағатты, оқу жылына 160 сағатты құрайды.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
28. Оқу пәнінің мазмұнын іріктеу бірліктері:
1) орыс тілінің дыбыстық және әріптік жүйесінен;
2) тілдік бірліктерден (мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс);
3) орыс тілінің кейбір грамматикалық құбылыстары.;
4) орфографиялық және пунктуациялық нормалардың минимумы;
5) балаларға арналған көркем әдеби шығармалар.
29. Бағдарлама мазмұны. оқу барысы әліппеге дейіңгі кезең, әліппе кезеңі, әліппеден кейіңгі кезең болып бөлінеді. Оқу үрдісінде оқытылатын кезеңдер 0 сыныпта әліппеге дейіңгі кезең - 45 сағат, әліппе кезеңі - 115 сағатты құрайды.
30. Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) 0 сыныпқа түскен білім алушыларды бастапқы зерделеу (жалпы және сөйлеу тілінің даму деңгейін анықтау);
2) оқуға деген қызығушылығын ояту;
3) фонемалық есту қабілеттерін дамыту;
4) сөйлеу туралы бастапқы түсініктерді қалыптастыру (дыбыс, буын, екпін, сөз, сөйлем);
5) екпінді/екпінсіз дауысты дыбыстар, жұмсақ/қатты дауыссыз дыбыстар туралы түсініктерді қалыптастыру;
6) сөздердің дыбыстық талдауын жүргізу, екпінді буынды белгілеу білігін қалыптастыру;
7) дауысты дыбыстарға бағдарлана отырып, сөздің дыбыстық моделін "оқуға"; сөйлем схемалары-модельдерін "оқуға" үйрету;
8) ұсақ-қол моторикасын дамыту;
9) ойлауды, есте сақтауды, қиялды, қабылдауды, зейінді дамыту;
10) білім алушылардың сөздік қорын байыту.
31. Әліппе кезеңінің міндеттері:

25. Программа реализуется с использованием наглядного и дидактического материала: детская художественная литература различных жанров, брошюры с картинками, журналы, газеты, фильмы, аудиозаписи и видеофильмы о писателях, поэтах; иллюстрации, портреты, таблицы по предмету; образцы печатных и письменных букв; куклы (для постановок), декорации для импровизации.
26. Создание условий для обучения школьников предполагает оборудование классов специализированной мебелью. Удобная опора с фиксирующими креплениями, специальные столы и парты с регулируемой высотой и наклоном столешницы.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Букварь, Обучение грамоте"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Букварь, Обучение грамоте"
27. Объем учебной нагрузки по предмету составляет 5 часов в неделю, 160 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом министра образования и науки Республики Казахстан № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170)".
28. Единицы отбора содержания учебного предмета:
1) система звуков и букв русского языка;
2) единицы языка: текст, предложение, слово, слог, звук;
3) некоторые грамматические явления русского языка;
4) минимум орфографических и пунктуационных норм;
5) произведения детской художественной литературы.
29. Содержание Программы. В процессе обучения грамоте выделяются периоды: добукварный, букварный, послебукварный. В 0 классе организуется добукварный период обучения, на который отводится – 45 часов, и букварный период обучения в течение 115 часов.
30. Задачи добукварного периода:
1) первичное изучение обучающихся, поступивших в 0 класс (выявление уровня общего и речевого развития);
2) привитие интереса к учебной деятельности;
3) развитие фонематического слуха;
4) формирование первоначальных представлений о речи (звук, слог, ударение, слово, предложение);
5) формирование представлений об ударных/безударных гласных звуках, мягких/твердых согласных звуках;
6) формирование умения производить звуковой анализ слов, обозначать ударный слог;
7) обучение "чтению" звуковой модели слова с ориентировкой на гласные звуки; "чтению" схем-моделей предложений;
8) развитие мелкой моторики рук;
9) развитие мышления, памяти, воображения, восприятия, внимания;
10) обогащение словарного запаса обучающихся.
31. Задачи букварного периода:

1) орыс әліпбиінің әріптерімен танысу;
2) оқу іс-әрекетіне қызығушылықты дағдыландыру, сөйлеу іс-әрекетінің дағдыларын қалыптастыру;
3) фонемалық процестерді дамыту (дыбыстарды қабылдау, сөздерді талдау және синтездеу);
4) білім алушылардың сөздік қорын байыту;
5) үйренген дыбыстарды әріптермен сәйкестендіру, алфавит әріптерінің қызметін меңгеру, баспа әріптердің үлкен және кіші түрлерін ажырату.
6) тілдік бірліктер туралы қарапайым ұғымдарды бекіту (дыбыс, буын, сөз, сөйлем, мәтін);
7) Сөздер мен сөйлемдерді дұрыс және біркелкі буындап оқу дағдыларын қалыптастыру.
8) орфографиялық оқуды меңгеру;
9) лексика-грамматикалық категорияларды меңгеру;
10) қолжетімді сөйлеу деңгейінде үйлесімді монологиялық және диалогтік сөйлеуді дамыту.
32. Әліппе кезеңінде әріптер келесі ретпен оқытылады:
1) а, у, о, м, с, х,
2) р, ш, ы, л, н, к, т, и, п;
3) й, г, в, д, б.
33. Дыбыспен және әріппен танысуға арналған сағат санын мұғалім оқу материалын игеру деңгейіне, оқу мақсаттарына қол жеткізуге және әр кезеңнің тапсырмаларын орындауға байланысты реттейді.
34. Бағдарлама мазмұны 3 бөлімнен тұрады:
1) "Тыңдалым (тыңдалым) және айтылым (ауызекі сөйлеу тілі мен фонемалық есту қабілетін дамыту)";
2) "Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпби әріптерін зерттеу)";
3) "Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру)".
35. "Тыңдалым (тыңдау) және айтылым (ауызекі сөйлеу тілі мен фонемалық есту қабілетін дамыту)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) сөйлеудің негізгі бірліктерін тану (мәтін, сөйлем, сөз);
2) тақырыпты және тыңдалған мәтіннің негізгі ойын анықтау;
3) тыңдалған материал бойынша түсінік айту;
4) оқиғаларды болжау;
5) сөйлеу нормаларын сақтай отырып, қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу;
6) тыңдаушылардың назарын аудару;
7) бағалау пікірін білдіру;
8) берілген тақырыпқа әңгіме құрастыру;
9) сөздің дыбыстық формасында бағдарлау.
36. "Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпби әріптерін зерделеу)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) оқу дағдыларын игеру;
2) оқылған мәтіннің тақырыбын және негізгі ойларын анықтау;
3) мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау;
4) мәтіндегі лексикалық және синтаксистік бірліктердің рөлін түсіну;
5) сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау;
6) шығарма кейіпкерін тірек сөздері арқылы суреттеу;
7) мәтіндердің салыстырмалы сараптамасы;
8) сөздердің графикалық формасында бағдарлау.
37. "Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) жазылымның тазалық нормаларын меңгеру;
2) каллиграфиялық және графикалық нормаларды сақтау;

1) знакомство с буквами русского алфавита;
2) привитие интереса к учебной деятельности, формирование навыков речевой деятельности;
3) развитие фонематических процессов (восприятия звуков, анализа и синтеза слов);
4) обогащение словарного запаса обучающихся;
5) соотнесение изученных звуков с буквами, освоение функции букв алфавита, различение большой и маленькой печатных букв;
6) закрепление элементарных понятий о языковых единицах (звук, слог, слово, предложение, текст);
7) формирование навыков правильного, плавного слогового чтения слов и предложений;
8) освоение орфографического чтения;
9) освоение лексико-грамматических категорий;
10) развитие связной монологической и диалогической речи на доступном речевом уровне.
32. В букварный период буквы изучаются в следующей последовательности:
1) а, у, о, м, с, х,
2) р, ш, ы, л, н, к, т, и, п;
3) й, г, в, д, б.
33. Количество часов на знакомство со звуком и буквой учитель регулирует сам в зависимости от уровня усвоения учебного материала, достижения целей обучения и выполнения задач каждого периода.
34. Содержание Программы включает 3 раздела:
1) "Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха)";
2) "Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита)";
3) "Письмо (формирование навыков письма)".
35. Раздел "Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха)" включает следующие подразделы:
1) узнавание основных единиц речи (текст, предложение, слово);
2) определение темы и основной мысли прослушанного текста;
3) пересказывание прослушанного материала;
4) прогнозирование событий;
5) участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм;
6) привлечение внимания слушателей;
7) высказывание оценочного суждения;
8) составление рассказа на заданную тему;
9) ориентирование в звуковой форме слова.
36. Раздел "Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита)" включает следующие подразделы:
1) владение навыками чтения;
2) определение темы и основной мысли прочитанного текста;
3) определение структурных частей текста;
4) понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте;
5) формулирование вопросов и ответов;
6) описывание героя произведения с помощью опорных слов;
7) сравнительный анализ текстов;
8) ориентирование в графической форме слов.
37. Раздел "Письмо (формирование навыков письма)" включает следующие подразделы:
1) владение гигиеническими нормами письма;
2) соблюдение каллиграфических и графических норм;

3) айту арқылы жазу, көшіріп жазу;
4) тыңдалған/оқылған материалдың мазмұнын баяндау;
5) жұмыстағы қателерді табу және түзету;
6) орфографиялық нормаларды сақтау;
7) грамматикалық нормаларды сақтау;
8) тыныс белгілері нормаларын сақтау.
38. Білім берудің базалық мазмұны.
39. Тыңдалым (тыңдау) және айтылым (ауызекі сөйлеу тілі мен фонемалық есту қабілетін дамыту) әліппеге дейінгі кезең:
1) сөйлеу есту қабілетін дамыту; сөздің дыбыстық түрін бағдарлау, сөйлеу ағынынан дыбыстарды бөлу, сөйлеу ағынында және одан тыс дыбыстарды айту, буын, сөз, екпін туралы бастапқы ұғымдар; дыбыстарды дұрыс және анық айту; белгілі бір дыбыспен сөзді атау; тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну; сөйлеудің айтылу жағын түзету (санамақ, жаңылтпаш, логоритмикалық жаттығулар);
2) оқу және тұрмыстық қарым-қатынас жағдайларында сөйлеу этикетінің нормаларын меңгеру: сәлемдесу, қоштасу, кешірім сұрау, алғыс айту, өтініш білдіру; таныстармен және бейтаныс адамдармен, туыстарымен және достарымен, құрдастарымен және ересектермен, жас балалармен қарым-қатынас жасау ерекшеліктері; түрлі лексикалық тақырыптар бойынша белсенді сөздік қорын байыту; иллюстрацияларды көрсету кезінде ым-ишараларды, мимиканы пайдалану; сөйлеу нормаларын сақтай отырып, қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу; бір-бірімен қарым-қатынас жасау, достар, отбасы, сүйікті ойыншықтар, жануарлар; тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну; нақты заттар мен сөздерді олардың атаулары ретінде ажырату; сөйлемдегі сөздерді тану.
40. Тыңдалым (тыңдау) және айтылым (ауызекі сөйлеу тілі мен фонемалық есту қабілетін дамыту) әліппелік кезең:
1) мұғалім мен білім алушылардың сөзін, аудио/бейнежазбаны тыңдау, естігеннің мағынасын түсіну біліктерін қалыптастыру; коммуникативтік мақсаттарға сәйкес қарым-қатынас дағдыларын дамыту (топта қарым-қатынас жасау, диалогқа қатысу), лексикалық тақырыптар негізінде сөздік қорын кеңейту;
2) ауызша емес қарым-қатынас құралдарын қолдану (интонация, мимика, ым-ишара, дене тұрысы);
3) жаңылтпаштарды, өлеңдерді, санамақтарды, жұмбақтарды жаттау арқылы артикуляциялық аппаратты дамыту;
4) сюжеттік суреттер сериясына сүйене отырып, ертегілерді айту, тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну;
5) сөздің мағынасын түсіну, сөзді мақсаты бойынша қолдану, сөздік қорын кеңейту.
Ескертпе: тыңдау материалының көлемі: 30 сек.-1 мин; тыңдауға арналған көркем шығарманың көлемі 25-тен 35 сөзге дейін.
41. Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын зерттеу), әліппеден кейінгі кезең:
1) сөздің мағынасы (мағынасы жағынан жақын және қарама-қарсы сөздер); сөздер мен сөйлемдердің сызбасын оқу; сөйлемдегі сөздердің санын анықтау;

3) владение письмом под диктовку, списывание;
4) изложение содержания прослушанного/прочитанного материала;
5) нахождение и исправление ошибок в работе;
6) соблюдение орфографических норм;
7) соблюдение грамматических норм;
8) соблюдение пунктуационных норм.
38. Базовое содержание образования.
39. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха) добукварный период:
1) развитие речевого слуха; ориентирование в звуковой форме слова, выделение звуков из речевого потока, произнесение звуков в речевом потоке и вне его, первоначальные понятия о слоге, слове, ударении; правильное и отчетливое произнесение звуков; называние слова с определенным звуком; понимание содержания прослушанного материала; коррекция произносительной стороны речи (чистоговорки, скороговорки, логоритмические упражнения);
2) овладение нормами речевого этикета в ситуациях учебного и бытового общения: приветствие, прощание, извинение, благодарность, обращение с просьбой; особенности общения со знакомыми и незнакомыми, с родными и друзьями, ровесниками и взрослыми, с маленькими детьми; обогащение активного словарного запаса слов по различным лексическим темам; использование жестов, мимики при показе иллюстраций; участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм; общение друг с другом, составление рассказа о друзьях, семье, любимых игрушках, животных, об отдыхе; понимание содержания прослушанного текста; разграничение реальных предметов и слов как их названий; распознавание в предложении слов.
40. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха) букварный период:
1) формирование умений слушать речь учителя и обучающихся, аудио/видеозаписи, понимать смысл услышанного; развитие навыков общения в соответствии с коммуникативными целями (общение в группе, участие в диалоге), расширение словарного запаса на основе лексических тем;
2) использование невербальных средств общения (интонация, мимика, жесты, позы);
3) развитие артикуляционного аппарата через заучивание скороговорок, стихотворений, считалок, загадок;
4) рассказывание сказок с опорой на серию сюжетных картинок, понимание содержания прослушанного текста;
5) понимание значения и смысла слова, употребление слова по назначению, расширение словарного запаса.
Примечание: объем материала аудирования: 30 сек.-1 мин; объем художественного произведения для слушания от 25 до 35 слов.
41. Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова), добукварный период:
1) значение слова (слова, близкие и противоположные по смыслу); чтение схем слов и предложений; определение количества слов в предложении;

2) сөздегі буын санын анықтау; буын минималды айтылым бірлігі ретінде; сөзді дау айту арқылы буындарға бөлу;
3) сөздің буындық құрылымының графикалық сызбасын құру, екпінді анықтау;
4) сөз құрамындағы дыбыстардың сызықтық реттілігін анықтау; дыбыстың орналасқан жері (сөздің басында, соңында немесе ортасында);
5) дауысты және дауыссыз дыбыстар туралы түсінік, олардың графикалық белгіленуі, дауыссыз және дауыссыз дыбыстардың графикалық схемаларындағы дифференциациясы және белгіленуі.
42. Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, әліпби әріптерін үйрену) әліппе кезеңі:
1) сөздерді буындық және дыбыстық талдау, әріптерден сөздердің графикалық сызбаларын құрастыру және салыстыру;
2) сөздегі буындардың санын анықтау; буынды айтылым бірлігі ретінде; сөзді дауыстап айту арқылы буындарға бөлу; дыбыс пен әріптерді ажырату.
3) дыбысты әріппен белгілеу; зерделенетін әріптердің баспа бейнесін меңгеру, дыбыстар мен әріптерді ажырату, баспа әріптерінің бейнесін құрастыру және қайта құрастыру; бөлінген әліпби әріптерінен буындарды, сөздер мен сөйлемдерді құрастыру, буындардан сөздерді құрастыру;
4) дыбыс пен әріптерді ажырату;
5) сөздің мағынасы (мағынасы жағынан жақын және қарама-қарсы сөздер); сөздер мен сөйлемдердің сызбасын оқу; сөйлемдегі сөздердің санын анықтау;
6) дауыссыз дыбыстардың қаттылығы мен жұмсақтығын белгілеу кезінде әріптердің рөлін игеру;
7) кейінгі дауысты дыбысқа сүйене отырып, буынды оқу дағдысын қалыптастыру, сөздерді, сөйлемдерді, қысқа мәтіндерді біріктірілген буынды оқуды автоматтандыру;
8) оқылған сөздерді, сөйлемдерді, мәтінді түсінуді нақтылау бойынша жұмыс, мәтіннің басы мен соңын анықтау, сөз бен сөйлемнің пәндік/сюжеттік суретпен ара қатынасын, мәтіннің сюжеттік суретпен ара қатынасын, сюжеттік серия суреттерінің мәтіннің бөліктерімен немесе мәтіннің жеке сөйлемдерімен ара қатынасын анықтау, кімдер туралы сұрақтарға жауап беру?/ не туралы? мәтінде айтылған, мәселелер бойынша кілт сөздерді бөлектеу.
Ескертпе: оқуға берілген мәтіннің көлемі әліппе кезеңінің басында 2-3 сөйлемнен және соңында 5-7 сөйлемнен аспауы тиіс. Әр сөйлемдегі сөздердің саны 2-5-тен аспауы керек. Екінші жартыжылдықтың соңында оқу жылдамдығы минутына 10-нан 15 сөзге дейін (оқушылардың танымдық және сөйлеу қабілеттеріне байланысты).
43. Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру), әліппеге дейінгі кезең:
1) жазу кезіндегі гигиеналық талаптар; қарындашты, қаламды дұрыс ұстауға үйрету;
2) контурлы, нүктелі, көлеңкеленген, қабаттасқан суреттерді тану, бөліктерден тақырыптық, сюжеттік суреттерді құрастыру, алдымен бірдей боялған, содан кейін әртүрлі түстермен боялған геометриялық фигуралардың серияларын табу, үлгі бойынша құрастыру;

2) определение количества слогов в слове; слог как минимальная произносительная единица; деление слова на слоги путҰм скандирования;
3) составление графической схемы слоговой структуры слова, определение ударения;
4) определение линейной последовательности звуков в составе слова; местоположение звука (в начале, конце или середине слова);
5) понятие о гласных и согласных звуках, их графическое обозначение, дифференциация и обозначения на графических схемах согласных и гласных звуков.
42. Чтение (формирование навыков чтения, изучение букв алфавита) букварный период:
1) слоговой и звуковой анализ слов, составление и сравнение графических схем слов из фишек и букв;
2) определение количества слогов в слове; слог как минимальная произносительная единица; деление слова на слоги путҰм скандирования; различение звука и буквы.
3) обозначение звука буквой; усвоение печатного образа изучаемых букв, различение звуков и букв, конструирование и рекоструирование образа печатных букв; составление слогов, слов и предложений из букв разрезной азбуки, составление слов из слогов;
4) различение звука и буквы;
5) значение слова (слова, близкие и противоположные по смыслу); чтение схем слов и предложений; определение количества слов в предложении;
6) усвоение роли букв при обозначении твердости и мягкости согласных звуков;
7) формирование навыка чтения слога с опорой на последующую гласную, автоматизация слитного слогового чтения слов, предложений, коротких текстов;
8) работа по уточнению понимания прочитанных слов, предложений, текста, определение начала и конца текста, соотнесение слова и предложения с предметной/сюжетной картинкой, соотнесение текста с сюжетной картинкой, соотнесение картин сюжетной серии с частями текста или отдельными предложениями текста, ответы на вопросы о ком? / о чем? говорится в тексте, выделение ключевых слов по вопросам.
Примечание: объем текста, предоставленного для чтения, не должен превышать 2-3 предложений в начале букварного периода и 5-7 предложений в конце. Количество слов в каждом предложении не должно превышать 2-5. Темп чтения к концу второго полугодия составляет от 10 до 15 слов в минуту (в зависимости от когнитивных и речевых возможностей обучающихся).
43. Письмо (формирование навыков письма), добукварный период:
1) гигиенические требования при письме; обучение правильному способу удержанию карандаша, ручки;
2) узнавание контурных, пунктирных, заштрихованных, наложенных изображений, составление предметных, сюжетных картинок из частей, нахождение серий из геометрических фигур, сначала одинаково раскрашенных, затем раскрашенных разными цветами, конструирование по образцу;

3) трафарет бойынша жүргізу, әртүрлі геометриялық фигуралардың нүктелері бойынша қосу; контурлық бейнелерді жиектеу, штрихтау, бояу; жиектерді салу;
4) көзді дамытуға арналған арнайы жаттығулар, қолдың ұсақ моторикасын дамытуға арналған жаттығулар, саусақтардың ұсақ бұлшықеттерін нығайту.
44. Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру), әліппе кезеңі:
1) жазуға дайындық (дұрыс отырғызу, жарықтандыру, дәптердің орналасуы және жазу кезінде қарындаш / қалам ұстай білу); дәптердегі парақ кеңістігіне бағдарлай білуді қалыптастыру: жұмыс жолы, жоларалық кеңістік, жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік, көлбеу сызықтар; сурет салу, штрихтау, соғу; сызбалардың көмегімен сөздің дыбыстық құрамын модельдеу; сөйлемді модельдеу;
2) баспа әріптерінің (үлкен және кіші) графикалық бейнесін талдау, олардың құрылымдық элементтерін салыстыру;
3) үлкен және кіші баспа әріптерінің элементтерін үлгі бойынша жазу, құрастыру, жазу бойынша ұқсас әріптерді салыстыру;
4) сөйлемдегі сөздерді бөлек жазу, затты, әрекеттер мен белгілерді көрсететін сөздерді ажырату;
5) сөзді алдын-ала талдағаннан кейін емлесі айтылыммен сәйкес келетін жақсы таныс сөздерді айтуға арналған дербес хат және хат;
6) сөйлемнің шекарасын жазу ережелері, сөйлемнің соңындағы белгілер, адамдар мен жануарлардың лақап аттарындағы үлкен хат, жи-ши емлесі.
Ескерту:
Жазу жұмыстарының көлемі: графикалық диктант – 1-3 белгі, әріптік диктант - 3-5 баспа әріп, буындық диктант - 3-5 буын, сөздік диктант – 2-3 сөз, диктант-3-6 сөз.
Жазбаша жұмыстардың санын білім алушылардың меңгеру деңгейі мен қажеттіліктеріне байланысты мұғалім белгілейді. Жазбаша жұмыстарды жүйелі түрде күнделікті ұйымдастыру ұсынылады.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
45. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодпен берілген. Кодтың бірінші саны сыныпты, екінші және үшінші саны негізгі дағдылардың ретін, төртінші саны оқыту мақсатының ретін көрсетеді. 0.1.2.1 кодында: "0" – сынып, "1.2." – негізгі дағдылар, "1" –оқыту мақсатының реті.
46. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
Тыңдалым мен айтылым бөлімі
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
1.1. Сөйлеу тілінің негізгі бірліктерін тану (мәтін, сөйлем, сөз)
0.1.1.1 сөйлеу тілінің негізгі бірліктерін ажырату (дыбыс, буын, сөз, сөйлем);
0.1.1.2 сурет бойынша немесе суреттер сериясы бойынша қарапайым сөйлемдер құрастыру;
0.1.1.3 сөйлемдерден сөздерді бөліп алу;
0.1.1.4 сөйлемдегі сөздердің ретін анықтау.
1.2. Тыңдалған материалдың тақырыбы мен негізгі ойын анықтау

3) обводка по трафарету, соединение по точкам различных геометрических фигур; обводка контурных изображений, штриховка, раскрашивание; рисование бордюров;
4) специальные упражнения для развития глазомера, упражнения для развития мелкой моторики рук, укрепление мелких мышц пальцев.
44. Письмо (формирование навыков письма), букварный период:
1) подготовка к письму (правильная посадка, освещение, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме); формирование умения ориентироваться на пространстве листа в тетради: рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные, наклонные линии; рисование, штриховка, обводка; моделирование звукового состава слова с помощью схем; моделирование предложения;
2) анализ графического образа печатных букв (больших и маленьких), сопоставление их структурных элементов;
3) письмо-обводка, списывание элементов больших и маленьких печатных букв по образцам, конструирование, сравнение букв, сходных по начертанию;
4) раздельное написание слов в предложении, различение слов, обозначающих предметы, действий и признаки предметов;
5) самостоятельное письмо и письмо под диктовку хорошо знакомых слов, написание которых совпадает с произношением, после предварительного анализа слова;
6) правила написания границ предложения, знаки конца предложения, большая буква в именах людей и кличках животных, правописание жи-ши.
Примечание:
Объем письменных работ: графический диктант - 1-3 знака, буквенный диктант – 3-5 печатных букв, слоговой диктант - 3-5 слогов, словарный диктант - 2-3 слова, диктант –3-6 слов.
Количество письменных работ устанавливается учителем в зависимости от уровня освоения и потребностей обучающихся. Рекомендуется систематическая ежедневная организация письменных работ.
Параграф 2. Система целей обучения
45. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 0.1.2.1 "0" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
46. Система целей обучения:
Раздел: аудирование (слушание) и говорение
Подразделы (ключевые навыки)
Цели обучения
1.1. Узнавание основных единиц речи (текст, предложение, слово)
0.1.1.1 различать основные единицы языка (звук, слог, слово, предложение);
0.1.1.2 составлять простые предложения по картинке, по серии картин;
0.1.1.3 вычленять слова из предложений;
0.1.1.4 определять последовательность слов в предложении
1.2. Определение темы и основной мысли прослушанного материала

0.1.2.1 тыңдау арқылы мәтіннің мазмұнын түсіну;
0.1.2.2 сөйлемде, мәтінде не жайлы/кім жайлы екендігін айту.
1.3. Тыңдаған материалды мазмұндау
0.1.3.1 мәтіннен жеке сөздер мен тіркестерді жаттау;
0.1.3.2 мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
0.1.3.3 оқылған, тыңдалған мәтін мазмұны бойынша өз көзқарасын білдіру.
1.4. Оқиғаны болжау
0.1.4.1 иллюстрацияларды қарап, оларды таныс мәтінмен сәйкестендіру;
1.5. Сөйлеу нормаларын сақтай отырып, қарым-қатынастың түрлі жағдайларына қатысу
0.1.5.1 қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларында (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу) сөйлеу әдебінің ережелерін сақтау.
1.6. Тыңдаушының назарын аудару
0.1.6.1 сөйлеуде сипаттау/салыстырмалы сөздерді (большой-маленький, больше, меньше), вербалды емес коммуникация құралдарын (мимика, ым-ишара) қолдану;
0.1.6.2 өзі туралы айту.
1.7. Тыңдаған материал бойынша өз ойын айту
0.1.7.1 қарапайым сөйлемдерді қолдана отырып, естігені туралы айту;
0.1.7.2 оқылған, тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жанашырлық танытып, эмоционалды түрде өз көзқарасын білдіру.
1.8. Берілген тақырып бойынша әңгіме құрау
0.1.8.1 ұсынылған тақырып бойынша сипаттамалық және баяндамалық әңгімелер ойлап табу;
0.1.8.2 сюжетті сурет бойынша жүйелі әңгіме құрау.
1.9. Сөздің дыбыстық формасына бағдарлану
0.1.9.1 сөздер әртүрлі дыбыстардан тұратынын, егер бір дыбысты ауыстырса, онда басқа сөз болатынын білу;
0.1.9.2 мұғалімнің сөз ішіндегі ерекше интонациямен айтылған дыбысын қайталау ;
0.1.9.3 сөздегі дыбысты интонациямен бөліп айту;
0.1.9. сөздегі дыбыстардың ретін анықтау және дыбыстардан сөз құрастыру;
0.1.9.5 айтылымдағы дыбыстардың дауысты, дауыссыз екенін ажырату;
0.1.9.6 белгілі бір дыбысқа сөздер айту;
0.1.9.7 сөздегі дыбыстың орнын анықтау (басында, ортасында, аяғында), екпінді дыбысты ерекшелеу;
0.1.9.8 сөздегі буындардың санын анықтау (мұғалім көмегімен).
Оқылым бөлімі
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
2.1. Оқу дағдыларын меңгеру
0.2.1.1 баспа түрдегі әріптерді атауы бойынша тану;
0.2.1.2 әріпті сәйкес дыбыспен байланыстыра білу;
0.2.1.3 буындарды, жеке сөздерді оқу.
2.2. Оқылған мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
0.2.2.1 мәтіннің атауын түсіну;
0.2.2.2 сөйлем және мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру.
2.3. Мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау
0.2.3.1 мәтін бөліктеріне иллюстрациялар таңдау;
0.2.3.2 әңгіменің жалғасы мен аяқталуын ойлап табу.
2.4. Мәтіндегі лексикалық, синтаксистік мағынадағы сөздердің рөлін түсіну
0.2.4.1 сөздердің лексикалық мәні мен мағынасын түсіну: мәндес/қарама-қарсы мағыналар (большой-маленький; маленький-крохотный-крошечный);

0.1.2.1 понимать содержание текста, воспринимаемого на слух;
0.1.2.2 называть о чем/о ком, говорится в предложении, тексте
1.3. Пересказывание прослушанного материала
0.1.3.1 запоминать отдельные слова, выражения из текста;
0.1.3.2 отвечать на вопросы по тексту;
0.1.3.3 выражать свое отношение к прочитанному, услышанному
1.4. Прогнозирование событий
0.1.4.1 рассматривать иллюстрации, соотносить их со знакомым текстом
1.5. Участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм
0.1.5.1 придерживаться правил речевого этикета в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание)
1.6. Привлечение внимания слушателей
0.1.6.1 использовать в речи слова-описания/ сравнения (большой-маленький, больше, меньше), невербальные средства общения (мимика, жесты);
0.1.6.2 рассказывать о себе
1.7. Высказывание оценочного суждения
0.1.7.1 высказываться об услышанном, используя простые предложения;
0.1.7.2 сопереживать, эмоционально выражать свое отношение к прочитанному, услышанному
1.8. Составление рассказа на заданную тему
0.1.8.1 придумывать описательные и повествовательные рассказы на предложенную тему;
0.1.8.2 составлять связный рассказ по серии сюжетных картинок
1.9. Ориентирование в звуковой форме слова
0.1.9.1 понимать, что слова состоят из разных звуков, если заменить один звук, то получится другое слово;
0.1.9.2 повторять звуки, интонационно выделяемые в слове учителем;
0.1.9.3 интонационно выделять звук в слове и называть его изолированно;
0.1.9.4 определять последовательность звуков в слове и составлять слово из звуков;
0.1.9.5 различать гласные и согласные звуки речи на слух;
0.1.9.6 подбирать слова на заданный звук;
0.1.9.7 определять местоположение звука в слове (в начале, середине, конце), выделять ударный звук;
0.1.9.8 определять количество слогов в слове (с помощью учителя)
Раздел: чтение
Подразделы (ключевые навыки)
Цели обучения
2.1. Владение навыками чтения
0.2.1.1 узнавать по названию буквы, записанные печатным шрифтом;
0.2.1.2 называть букву соответствующим звуком;
0.2.1.3 читать слоги и отдельные слова
2.2. Определение темы и основной мысли прочитанного текста
0.2.2.1 понимать название текста;
0.2.2.2 отвечать на вопросы по содержанию предложения, текста
2.3. Определение структурных частей текста
0.2.3.1 подбирать иллюстрации к частям текста;
0.2.3.2 придумывать продолжение и окончание рассказа
2.4. Понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте
0.2.4.1 понимать лексическое значение и смысл слов: близких/противоположных по значению (большой-маленький; маленький-крохотный-крошечный);

0.2.4.2 көпмағыналы сөздердің лексикалық мәнін түсіну (лист бумаги, лист дерева; кисть руки, кисть для рисования).
2.5. Сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау.
0.2.5.1 мәтіннің мазмұны мен иллюстрация бойынша қарапайым сұрақтарға жауап беру.
2.6. Тірек сөздерді қолдана отырып,шығарма кейіпкеріне сипаттама беру
0.2.6.1 эмоционалды түрде, белсенді түрде әдеби шығармалардың мазмұнына жауап беру;
0.2.6.2 әдеби кейіпкерлерге жанашырлық таныту, олармен бірге сезіну және сипаттау.
2.7. Мәтінді салыстырмалы түрде талдау
0.2.7.1 кейбір әдеби жанрларды тану, атау және салыстыру (өлеңдер, шағын фольклорлық жанрлар).
2.8. Сөздерді графикалық түрінде бағдарлау
0.2.8.1 сөйлемді шартты-графикалық түрде рәсімдеу;
0.2.8.2 сөз сызбасынан буындарды бөліп көрсету, екпінді буынды анықтау.
Жазылым бөлімі
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
3.1. Жазудың гигиеналық талаптарын игеру
0.3.1.1 қарындаш пен қаламды дұрыс ұстау;
0.3.1.2 қағаз бетінде бағдарлану, торкөз бен жолды көру;
0.3.1.3 партада дұрыс отыруды сақтау.
3.2. Каллиграфиялық және графикалық нормаларды сақтау
0.3.2.1 штрихтау жұмыстарын орындау;
0.3.2.2 қысқа және ұзын таяқшаларды, дөңгелек және ирек сызықтарды сызу;
0.3.2.3 баспа әріптерді контур бойынша бастырып және көшіріп сызу;
0.3.2.4 графикалық диктант жазу.
0.3.2.5 әріптің графикалық бейнесін, оның элементтері мен жолдағы орнын тану;
0.3.2.6 оптикалық және кинетикалық ұқсастығы бар әріптерді ажырату.
3.3. Диктант бойынша жазу және көшіріп жазу дағдыларын меңгеру.
0.3.3.1 әріпті сәйкес дыбыспен (дыбыстармен) сәйкестендіру;
0.3.3.2 баспа әріптерді, буындарды, сөздерді көшіріп жазу;
0.3.3.3 баспа әріптерді, буындарды, сөздерді диктант бойынша жазу.
3.4. Тыңдалған/оқылған материалдың мазмұнын баяндау
0.3.4.1 тыңдалған мәтіндерден ақпаратты сурет, сызба, белгілер арқылы мұғалімнің көмегімен жеткізу.
3.5. Жұмыстағы қателерді табу және түзету.
0.3.5.1 мұғалімнің көмегімен сөздер мен сөйлемдерді тексеріп, қателерді түзету.
3.6. Орфографиялық нормаларды сақтау
0.3.6.1 бас әріпті жалқы есімдерде және сөйлемнің басында жазу (мұғалімнің көмегімен).
3.7. Грамматикалық нормаларды сақтау
0.3.7.1 заттың атын, санын, сынын, қимылын білдіретін сөздерді тану және айту.
3.8. Пунктуациялық нормаларды сақтау
0.3.8.1 сөйлем соңында тыныс белгілірін қою: нүкте, сұрақ және леп белгісі.
47. Осы оқу бағдарламасы "Букварь, Обучение грамоте" пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес тірек-қимыл аппараты бұзылған 0-сынып оқушыларына арналған бастауыш білім деңгейі үшін ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес жүзеге асырылады.

0.2.4.2 понимать лексическое значение многозначных слов (лист бумаги, лист дерева; кисть руки, кисть для рисования)
2.5. Формулирование вопросов и ответов
0.2.5.1 отвечать на элементарные вопросы по содержанию текста и иллюстрации
2.6. Описывание героя произведения с помощью опорных слов
0.2.6.1 эмоционально, активно реагировать на содержание литературных произведений;
0.2.6.2 сопереживать, сочувствовать и описывать литературных героев
2.7. Сравнительный анализ текстов
0.2.7.1 узнавать, называть и сравнивать некоторые литературные жанры (стихотворения, малые фольклорные жанры)
2.8. Ориентирование в графической форме слов
0.2.8.1 условно-графически оформлять предложение;
0.2.8.2 выделять слоги в схеме слова, выделять ударный слог
Раздел: письмо
Подразделы (ключевые навыки)
Цели обучения
3.1. Владение гигиеническими нормами письма
0.3.1.1 правильно держать карандаш, ручку;
0.3.1.2 ориентироваться на листе бумаги, видеть клетку и строчку;
0.3.1.3 соблюдать правильную посадку за партой
3.2. Соблюдение каллиграфических и графических норм
0.3.2.1 выполнять штриховку;
0.3.2.2 рисовать короткие и длинные палочки, округлые и волнистые линии;
0.3.2.3 обводить по контуру и копировать печатные буквы;
0.3.2.4 писать графические диктанты;
0.3.2.5 узнавать графический образ буквы, ее элементы и расположение в строке;
0.3.2.6 различать буквы, имеющие оптическое и кинетическое сходство
3.3. Владение письмом под диктовку, списывание
0.3.3.1 соотносить букву с соответствующим звуком (звуками);
0.3.3.2 списывать печатные буквы, слоги, слова;
0.3.3.3 писать печатные буквы, слоги, слова под диктовку
3.4. Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
0.3.4.1 передавать информацию из прослушанных текстов при помощи рисунка, схемы, знаков с помощью учителя
3.5. Нахождение и исправление ошибок в работе
0.3.5.1 проверять написание слов, предложений и исправлять ошибки с помощью учителя
3.6. Соблюдение орфографических норм
0.3.6.1 писать заглавную букву в именах собственных, в начале предложения (с помощью учителя)
3.7. Соблюдение грамматических норм
0.3.7.1 узнавать и называть слова, обозначающие предмет, действие, признак
3.8. Соблюдение пунктуационных норм
0.3.8.1 ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
47. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Букварь, Обучение грамоте" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0 класса уровня начального образования согласно приложению.

48. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Параграф 3. Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0 - сыныбы үшін "Букварь, Обучение грамоте" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асырудың ұзақ мерзімді жоспары (оқыту орыс тілінде)
1-тоқсан
Кезең
Тыңдалым мен айтылым
Оқылым
Жазылым
Әліппеге дейінгі кезең
0.1.1.1* сөйлеу тілінің негізгі бірліктерін ажырату (дыбыс, буын, сөз, сөйлем);
0.1.2.1 тыңдау арқылы мәтіннің мазмұнын түсіну;
0.1.2.2 сөйлемде, мәтінде не жайлы/кім жайлы екендігін айту;
0.1.3.1* мәтіннен жеке сөздер мен тіркестерді жаттау;
0.1.3.2* мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
0.1.3.3 оқылған, тыңдалған мәтін мазмұны бойынша өз көзқарасын білдіру 0.1.4.1 иллюстрацияларды қарап, оларды таныс мәтінмен сәйкестендіру;
0.1.5.1* қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларында (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу) сөйлеу әдебінің ережелерін сақтау;
0.1.7.1* қарапайым сөйлемдерді қолдана отырып, естігені туралы айту;
0.1.9.1 сөздер әртүрлі дыбыстардан тұратынын, егер бір дыбысты ауыстырса, онда басқа сөз болатынын білу;
0.1.9.2 мұғалімнің сөз ішіндегі ерекше интонациямен айтылған дыбысын қайталау ;
0.1.9.3* сөздегі дыбысты интонациямен бөліп айту;
0.1.9.4 сөздегі дыбыстардың ретін анықтау және дыбыстардан сөз құрастыру;
0.1.9.5 айтылымдағы дыбыстардың дауысты, дауыссыз екенін ажырату;
0.1.9.6* белгілі бір дыбысқа сөздер айту;
0.1.9.7* сөздегі дыбыстың орнын анықтау (басында, ортасында, аяғында), екпінді дыбысты ерекшелеу;
0.1.9.8 сөздегі буындардың санын анықтау (мұғалім көмегімен).
0.2.2.1* мәтіннің атауын түсіну;
0.2.3.1 мәтін бөліктеріне иллюстрациялар таңдау;
0.2.3.2 әңгіменің жалғасы мен аяқталуын ойлап табу;
0.2.5.1* мәтіннің мазмұны мен иллюстрация бойынша қарапайым сұрақтарға жауап беру;
0.2.6.1 эмоционалды түрде, белсенді түрде әдеби шығармалардың мазмұнына жауап беру;
0.2.6.2 әдеби кейіпкерлерге жанашырлық таныту, олармен бірге сезіну және сипаттау.
0.3.1.1 қарындаш пен қаламды дұрыс ұстау;
0.3.1.2 қағаз бетінде бағдарлану, торкөз бен жолды көру;
0.3.1.3 партада дұрыс отыруды сақтау;
0.3.2.1 штрихтау жұмыстарын орындау;
0.3.2.2 қысқа және ұзын таяқшаларды, дөңгелек және ирек сызықтарды сызу;
0.3.2.4 графикалық диктант жазу.
2-тоқсан
Әліппе кезеңі
0.1.1.1* сөйлеу тілінің негізгі бірліктерін ажырату (дыбыс, буын, сөз, сөйлем);
0.1.1.3 сөйлемдерден сөздерді бөліп алу;
0.1.1.4 сөйлемдегі сөздердің ретін анықтау;

48. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Букварь, Обучение грамоте" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0 класса уровня начального образования (с русским языком обучения)
Период
Аудирование (слушание) и говорение
Чтение
Письмо
1 четверть
Добукварный
0.1.1.1* различать основные единицы языка (звук, слог, слово, предложение);
0.1.2.1 понимать содержание текста, воспринимаемого на слух;
0.1.2.2 называть, о чем/ о ком, говорится в предложении, тексте;
0.1.3.1* запоминать отдельные слова, выражения из текста;
0.1.3.2*отвечать на вопросы по тексту;
0.1.3.3 выражать свое отношение к прочитанному, услышанному;
0.1.4.1 рассматривать иллюстрации, соотносить их со знакомым текстом;
0.1.5.1* придерживаться правил речевого этикета в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание);
0.1.7.1* высказываться об услышанном, используя простые предложения;
0.1.9.1 понимать, что слова состоят из разных звуков, при замене одного звука, получается новое слово;
0.1.9.2 повторять звуки, интонационно выделяемые в слове учителем;
0.1.9.3* интонационно выделять звук в слове и называть
его изолированно, сохраняя твердость или мягкость;
0.1.9.4 определять последовательность звуков в слове и соединять звуки в слова;
0.1.9.5 различать гласные и согласные звуки речи на слух;
0.1.9.6* подбирать слова на заданный звук;
0.1.9.7* определять местоположение звука в слове (в начале, середине, конце), выделять ударный звук;
0.1.9.8 определять количество слогов в слове (с помощью учителя)
0.2.2.1* понимать название текста;
0.2.3.1 подбирать иллюстрации к частям текста;
0.2.3.2 придумывать продолжение и окончание рассказа;
0.2.5.1* отвечать на элементарные вопросы по содержанию текста и иллюстрации;
0.2.6.1 эмоционально, активно реагировать на содержание литературных произведений;
0.2.6.2 сопереживать, сочувствовать и описывать литературных героев
0.3.1.1 правильно держать карандаш, ручку;
0.3.1.2 ориентироваться на листе бумаги, видеть клетку и строчку;
0.3.1.3 соблюдать правильную посадку за партой;
0.3.2.1 выполнять штриховку;
0.3.2.2 рисовать короткие и длинные палочки, округлые и волнистые линии;
0.3.2.4*писать графические диктанты
2 четверть
Букварный
0.1.1.1* различать основные единицы языка (звук, слог, слово, предложение);
0.1.1.3 вычленять слова из предложений;
0.1.1.4 определять последовательность слов в предложении;

14) оқу іс-әрекетінің сәттілік/сәтсіздік себептерін түсіну қабілетін қалыптастыру.
4. Кең ауқымды дағдылармен бірлікте жеке тұлғалық қасиеттерді дамыту білім алушылардың білім берудің базалық құндылықтарын бойына сіңіру үшін негіз болып табылады: "қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу".
5. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) сөйлеудің дыбыстық жағының бұзылуын түзету, артикулярлық моториканы амыту;
2) жазуға қолдың ұсақ моторикасын дайындау және дамыту;
3) оптикалық-кеңістіктік гнозды қалыпқа келтіру;
4) эмоционалды-жеке саланың дамуындағы бұзушылықтарды түзету.
2-тарау. Оқыту процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
6. "Букварь, Обучение грамоте" пәні бойынша тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушылардың оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері баланың үздіксіз даму динамикасындағы қозғалыс, психикалық және сөйлеу бұзылыстарының өзара әсерін тұрақты есепке алуды көздейтін оқу процесінің түзету-дамыту бағытының кешенді сипатына негізделген.
7. Оқыту арнайы педагогиканың принциптері мен тәсілдері негізінде жүзеге асырылады:
1) іс-әрекет тәсілі;
2) жеке-сараланған тәсіл;
3) құндылықты-бағытталған тәсіл;
4) коммуникативтік тәсіл;
5) денсаулық сақтау қағидасы;
6) түзету бағыты қағидасы.
8. Оқытудағы іс-әрекет тәсілі дағдыларды қалыптастыруға бағытталған оқытылатын ұғымдардың мазмұнына сәйкес келетін білім алушылардың белсенді дербес қызметін ұйымдастыруды көздейді.
9. Оқу процесін ұйымдастыруға жеке-сараланған көзқарас бойынша деңгейге байланысты топтарға бөлінеді:
1) ұсақ-қол моториканы дамыту;
2) сөйлеу бұзылысын түзету;
3) психикалық процестерді дамыту.
10. Құндылықты-бағытталған тәсіл білім алушы мен мұғалімнің оқу мақсаттарын анықтауының негізі ретінде қарастырылады, өйткені пәнге деген мотивация мен оң көзқарас оқу процесін жандандырудың маңызды шарты, оқу-танымдық іс-әрекетті жандандырудың шарты болып табылады.
11. Оқытудағы коммуникативті тәсіл – бұл екі немесе одан да көп адамның сөйлеу өзара әрекеттесу процесінде ақпаратты дұрыс жеткізу және жеткізу, білім, Дағдылар мен дағдылармен алмасу. Коммуникативті тәсілдің нәтижесі-қарым-қатынасты тіл арқылы, ойды жеткізу және қарым-қатынастың басқа қатысушыларымен өзара әрекеттесу процесінде идеялармен алмасу арқылы жүзеге асыру мүмкіндігі.
12. Денсаулықты сақтау тәсілі оқушылардың шаршауын болдырмауды көздейді және қозғалыс функцияларының жағдайын, сөйлеу мен интеллектуалдық жүктемені мөлшерлеуді ескеруге негізделеді.

14) формировать умение понимать причины успеха/неуспеха учебной деятельности.
4. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра является основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни".
5. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) коррекция нарушений звуковой стороны речи, развитие артикулярной моторики;
2) подготовка и развитие мелкой моторики руки к письму;
3) нормализация оптико-пространственного гнозиса;
4) коррекция нарушений в развитии эмоционально-личностной сферы.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
6. Педагогические подходы к организации учебного процесса обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата по предмету "Букварь, Обучение грамоте" основаны на комплексном характере коррекционно-развивающей направленности учебного процесса, предусматривающей постоянный учет взаимовлияния двигательных, психических и речевых нарушений в динамике продолжающегося развития ребенка.
7. Обучение осуществляется на основе принципов и подходов специальной педагогики:
1) деятельностный подход;
2) индивидуально-дифференцированный подход;
3) ценностно-ориентированный подход;
4) коммуникативный подход;
5) принцип здоровьесбережения;
6) принцип коррекционной направленности
8. Деятельностный подход в обучении предполагает организацию активной самостоятельной деятельности обучающихся, соответствующей содержанию изучаемых понятий, направленной на формирование навыков.
9. Индивидуально-дифференцированный подход к организации учебного процесса подразумевает деление на группы в зависимости от уровня:
1) развития мелкой моторики;
2) речевого нарушения;
3) развития психических процессов.
10. Ценностно-ориентированный подход рассматривается как основа определения обучающимся и учителем целей обучения, поскольку мотивация и положительное отношение к предмету является важнейшим условием активизации процесса обучения, условием активизации учебно-познавательной деятельности.
11. Коммуникативный подход в обучении – это правильная передача и сообщение информации, обмен знаниями, умениями и навыками в процессе речевого взаимодействия двух или более людей. Результатом коммуникативного подхода является способность осуществлять общение посредством языка, путем передачи мысли и обмена идеями в процессе взаимодействия с другими участниками общения.
12. Здоровьесберегающий подход предупреждает утомление обучающихся, заключается в учете состояния двигательных функций, дозировании речевой и интеллектуальной нагрузки.

13. Түзету бағытындағы қағида келесілерді қамтиды:
1) дыбысты айту және сөйлеу мәдениетін жетілдіру;
2) сөздік қорын байыту, нақтылау және жандандыру;
3) сөйлеудің грамматикалық құрылымын қалыптастыру;
4) балалар әндерін, жұмбақтарды, жаңылтпаштарды жаттау;
5) айтылымды түзету және дұрыс екпінді, интонацияны, сөйлеудің мәнерлілігін сақтау.
14. Оқыту барысында қолданылатын технологиялар: проблемалық оқыту, дамытушылық оқыту, ақпараттық білім беру технологиялары, өмірлік практикалық тәжірибені кеңейту арқылы оқыту, жобалау әдісі.
15. Түзетудің неғұрлым тиімді және барабар әдістерін таңдау мақсатында тірек-қимыл аппараты бұзылған кезде қозғалыс, психикалық және сөйлеу бұзылыстарының, жалпы моториканың зақымдану ортақтығының, қол мен артикуляциялық моториканың өзара байланысы, жалпы моториканың бұзылуын, қол мен саусақтардың функционалдық мүмкіндіктерін, артикуляциялық моториканы бір мезгілде дамыту және түзету қажеттілігі ескеріледі.
16. Оқу процесінде ауызша қарым-қатынасты ынталандыру үшін мұғалімнің жетекшілігімен пәндік-практикалық іс-әрекет, оқушылардың жұпта, топта жұмыс істеуі қолданылады.
17. Түзету мәселелерін шешу үшін ойын әрекеті қолданылады, оның барысында балалар дұрыс сөйлеу дағдылары мен біліктерін игереді.
18. Оқытудың түзету-дамытушылық әдістері: дидактикалық ойын, психогимнастика, релаксация, қол саусақтарына арналған гимнастика, өзін-өзі массаж, көзге арналған гимнастика, тыныс алу гимнастикасы, дене шынықтыру минуттары, логопедиялық минуттар, артикуляциялық гимнастика.
19. Оқытудың түзету бағыты графикалық дағдыларды қалыптастыру кезінде тірек-қимыл аппараты бұзылған оқушылардың қиындықтарымен анықталады, қозғалыс бұзылыстарымен және сөйлеу емес процестердің күйімен (зейін, есте сақтау, ерікті әрекет, қол-көзді үйлестіру) анықталады. Графикалық жазу дағдыларын қалыптастыру бойынша жұмыс баланың қозғалыс бұзылыстарын түзетумен тығыз байланысты.
20. Жазу кезінде тиісті позаны қалыптастыруға арналған практикалық ұсыныстар:
1) бастапқыда оқушының қарсылығын тудыратын позаны және "рефлекске тыйым салатын" позицияларды таңдау, содан кейін ол біртіндеп оларға үйреніп, берілген позаны өзі сақтауға тырысады;
2) баланың басы мен аяқ-қолдарын бекіту үшін арнайы құралдарды қолдану;
3) көру-моторлы үйлесімділігін дамыту.
21. Қолды жазуға дайындау бойынша практикалық ұсыныстар:
1) саусақтар мен қолдардың қозғалысын статикалық және динамикалық үйлестіруді дамыту;

13. Принцип коррекционной направленности включает:
1) усовершенствование звукопроизношения и культуры речи;
2) обогащение, уточнение и активизацию словарного запаса;
3) формирование грамматического строя речи;
4) заучивание наизусть стихотворений, скороговорок, загадок, поговорок, детских песен;
5) коррекция произношения и соблюдение правильного ударения, интонации, выразительности речи.
14. Используемые в ходе обучения технологии: проблемное обучение, развивающее обучение, информационные образовательные технологии, обучение через расширение жизненного практического опыта, проектный метод.
15. С целью подбора наиболее эффективных и адекватных приемов коррекции учитывается взаимосвязь двигательных, психических и речевых расстройств при нарушении опорно-двигательного аппарата, общности поражения общей моторики, функции рук и артикуляционной моторики, необходимость одновременного развития и коррекции нарушений общей моторики, функциональных возможностей кистей и пальцев рук, артикуляционной моторики.
16. Для мотивирования речевого общения в процессе обучения используется предметно-практическая деятельность под руководством педагога, работа обучающихся в парах, в группах.
17. Для решения коррекционных задач используется игровая деятельность, во время которой дети овладевают навыками и умениями правильной речи.
18. Используемые коррекционно-развивающие приҰмы обучения: дидактическая игра, психогимнастика, релаксация, гимнастика для пальцев рук, самомассаж, гимнастика для глаз, дыхательная гимнастика, физкультминутки, логопедические минутки, артикуляционная гимнастика.
19. Коррекционная направленность обучения определяется затруднениями, которые испытывают обучающиеся с нарушением опорно-двигательного аппарата при формировании графических навыков, обусловлены двигательными нарушениями и состоянием неречевых процессов (внимания, памяти, произвольной деятельности, зрительно-моторной координации). Работа по формированию графических навыков письма тесно связана с коррекцией двигательных нарушений ребенка.
20. Практические рекомендации для формирования адекватной позы при письме:
1) подбор позы и "рефлекс-запрещающих" позиций, первоначально вызывающие сопротивление обучающегося, затем он постепенно привыкает к ним и старается сам поддерживать заданную позу;
2) применение специальных приспособлений для фиксации конечностей и головы школьника;
3) развитие зрительно-моторной координации.
21. Практические рекомендации по подготовке руки к письму:
1) развитие статической и динамической координации движения пальцев и кистей рук;

2) заттарды олардың мөлшеріне, серпімділігіне, салмағына сәйкес ұстауды үйрету;
3) затты ұстап тұру және онымен әр түрлі манипуляциялар жасау кезіндегі қолдың еркін қозғалысын дамыту;
4) ұсақ моториканы дамыту үшін жаттығу кешенін жасату;
5) қол массажы (арнайы бұйымдарды пайдалана отырып немесе бұйымдарсыз).
22. Қарындаш, қалам ұстаудың дұрыс тәсілін үйретуге немесе қалам ұстаудың жеке тәсілін таңдауға (егер манипуляциялық функциялардың ауыр бұзылуынан дұрыс әдіс мүмкін болмаса) кіреді:
1) қол мен саусақтардың қаламды ұстап тұрған сияқты қалпын қабылдауға үйрету;
2) партада жатқан қаламды дұрыс алуды қалыптастыру және жазу үшін қалыпты жасау;
3) қаламды ұстап, жазудың дұрыс қалпын сақтап тұру кезінде саусақтарды босаңсыту және кернеу;
4) қаламды ұстап тұру кезінде саусақтардың еркін қозғалысын дамыту жаттығулары.
23. Әріппен танысу кезеңінде графикалық бейнелер мен әріптерді олардың құрамдас элементтеріне көру арқылы бөлуді дамыту, графикалық суреттер мен әріптердің арасындағы ұқсастықты және айырмашылықтарды анықтау бойынша жұмыс жүргізіледі.
24. Білім алушылардың кеңістіктік түсініктерді қалыптастыру үшін ұсынылады:
1) жұмыстың бастапқы кезеңдерінде қолдың заттық іс-қимылдарын көзбен көріп бақылау;
2) заттар мен құбылыстар арасындағы байланыстарды ашу үшін заттармен әртүрлі әрекеттерді жасату;
3) кеңістік қатынастарды ажырату және оларды сөйлеуде қолдану.
25. Көру-моторлық үйлесімділігін дамыту үшін алдымен мұғалімнің көмегімен пассивті, содан кейін сөздік нұсқаулық бойынша белсенді манипуляциялық қимыл-қозғалыстарды көзбен бақылау кабілеті бекітіледі, бастапқыда қолдың қалыпқа келтірілген қозғалыстарын ауада және жазықтықта жасауды үйреді, бұл үйлесімді қимылдарды қалыптастыруға, көру-қозғалыс үйлесімін дамытуға ықпал етеді.
26. Жұмысты ұйымдастыру үшін қолданылатын қажетті техникалық құралдар: ұйымдастыру техникасы (компьютер немесе ноутбук, принтер, сканер); экран, проектор, интерактивті тақта, сандық фотоаппарат, видеокамера; диктофон/ микрофон, құлаққапшықтар;бор тақтасы; маркерлік жылжымалы тақта; кішкентай маркерлі тақта; флипчарт; білім алушылардың жасаған жұмыстарын салатын шкафтар.
27. Бағдарлама көрнекі және дидактикалық материалдарды қолдану арқылы жүзеге асырылады: әр түрлі жанрдағы балалар көркем әдебиеті, сурет кітапшалары, журналдар, газеттер, фильмдер, жазушылар, ақындар туралы аудиожазбалар мен бейнефильмдер; түсіндірме, сөзжасам, орфографиялық сөздіктер, синонимдер, антонимдер, фразеологизмдер сөздіктері, этимологиялық сөздік, грамматика бойынша анықтамалықтар; иллюстрациялар, портреттер, тақырып бойынша кестелер ("Дұрыс отыр" кестесі, "Алфавит" кестесі, буын кестелері); баспа және жазбаша әріптердің үлгілері; қуыршақтар), импровизацияға арналған декорациялар.

2) формирование правильного дифференцированного захвата предметов в зависимости от их размера, упругости, веса;
3) развитие свободного движения рабочей руки при удержании предмета и в процессе различных манипуляций с ним;
4) проведение комплекса упражнений для развития мелкой моторики;
5) массаж рук (с использованием специальных приспособлений и без).
22. Обучение правильному способу удержания карандаша, ручки или подбор индивидуального способа удержания ручки (правильный способ невозможен из-за тяжелых нарушений манипулятивных функций) включает:
1) обучение принятию позы руки и пальцев, имитирующей удержание ручки;
2) формирование правильного захвата ручки, лежащей на парте, и принятие положения для письма;
3) расслабление и напряжение пальцев, в то время как они удерживают ручку и сохраняют правильную позицию;
4) упражнения по развитию свободных движений пальцев при удерживании ручки.
23. С обучающимися имеющими нарушения оптико-пространственной ориентировки на этапе знакомства с буквой проводится работа по развитию зрительного анализа графических изображений и букв на составляющие их элементы, по определению сходства и различия между графическими изображениями и буквами.
24. Практические рекомендации для формирования пространственных представлений:
1) на начальных этапах работы вырабатывается фиксация взора на предметных действиях рук;
2) развитие различных действий с предметами для раскрытия связей между предметами и явлениями;
3) определение пространственных отношений и их обобщение в речи.
25. Для развития зрительно-моторной координации необходима фиксация взора на манипулятивной деятельности - сначала пассивная с помощью учителя, затем активная по словесной инструкции. Первоначальное обучение совершению формообразующих движений руки в воздухе и на плоскости. Это способствует формированию координированных движений, развитию зрительно-двигательной координации.
26. Программа реализуется с использованием технических средств: оргтехника (компьютеры или ноутбуки, принтер, сканер); интерактивная доска/проектор/экран; цифровой фотоаппарат, веб-камера; диктофоны/микрофоны, наушники; меловая доска; маркерная передвижная доска; маленькие маркерные доски; флипчарты; шкафы для хранения и демонстрации работ обучающихся.
27. Программа реализуется с использованием наглядного и дидактического материала: детская художественная литература различных жанров, брошюры с картинками, журналы, газеты, фильмы, аудиозаписи и видеофильмы о писателях, поэтах; толковый, словообразовательный, орфографический словари, словари синонимов, антонимов, фразеологизмов, этимологический словарь, справочники по грамматике; иллюстрации, портреты, таблицы по предмету (таблица "Сиди правильно", таблица "Алфавит", слоговые таблицы); образцы печатных и письменных букв; куклы (для постановок), декорации для импровизации.

28. Жазуға үйретуге арналған арнайы құралдар: қаламдар мен қарындаш - ұстағыштар, қолға арналған ауырлатқыштар, қолдың манипулятивтік функцияларын дамытуға арналған тренажерлер.
29. Арнайы жағдайлар жасау сыныптардың арнайы жиһазбен жабдықталуын көздейді. Биіктігі реттелетін арнайы бекіткіштері бар ыңғайлы үстелдер мен парталар қолданылады.
3-тарау. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің мазмұны
30. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі аптасына 6 сағатты, жылына 198 сағатты құрайды.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
31. Оқу пәнінің мазмұны:
1) тілдік ұғымдар: мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс;
2) орыс тіліндегі кейбір грамматикалық құбылыстар;
3) еміле мен пунктуация нормаларының минимумы
4) балаларға арналған көркем әдеби шығармалар
32. Бағдарлама мазмұны: Оқу барысы әліппеге дейіңгі кезең, әліппе кезеңі, әліппеден кейіңгі кезең болып бөлінеді. Бірінші сыныпта нөлінші сыныпта оқытылған оқу материалын қайталау ұйымдастырылады (әліппеге дейіңгі кезең және әліппе кезеңі). Әліппеге дейіңгі кезеңге 18 сағат, әліппе кезеңіне 78 сағат, және әліппеден кейіңгі кезеңге 102 сағат бөлінеді.
33. Бірінші сыныптың әліппе кезеңінде оқытылатын әріптер мен дыбыстар: е, Ұ, ж, з, ф, ц, ч, щ, ъ, ь, э, ю, я.
34. Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) оқушылардың мүмкіндіктерін зерттеу (0-сыныпта қалыптасқан жалпы және сөйлеу тілі дамуының деңгейін, білім мен дағдылардың жағдайын анықтау);
2) оқу қызметінің дағдыларын қалыптастыру;
3) сөйлеу қарым-қатынас дағдыларын жетілдіру;
4) оқуға деген қызығушылықты дамыту және коммуникативтік дағдыларды қалыптастыру;
5) сөйлеу туралы түсініктерді қалыптастыруды жалғастыру (сөз, сөйлем, буын, дыбыс) ;
6) есту зейінін дамыту және дыбыстың дұрыс айтылуын қалыптастыру;
7) фонематикалық қабылдауды, талдауды, синтезді дамыту;
8) жазу дағдыларын дамыту;
9)ауызша және жазбаша сөйлеуді, ойлауды, есте сақтауды, қиялды, қабылдауды, зейінді дамыту.
35. Әріптік кезең бірінші тоқсанда басталып, екінші тоқсанда аяқталады. Мұғалім дыбыспен және әріппен танысу сағаттарының санын оқу материалын меңгеру деңгейіне, оқу мақсаттарына қол жеткізуге және әрқайсысының міндеттерін орындауға байланысты реттейді.

28. Специальные приборы для обучения письму: ручки и карандаши-держатели, утяжелители для рук, тренажеры для развития манипулятивных функций рук.
29. Создание условий предполагает оборудование классов специализированной мебелью. Удобная опора с фиксирующими креплениями, специальные столы и парты с регулируемой высотой и наклоном столешницы.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Букварь, Обучение грамоте"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Букварь, Обучение грамоте"
30. Объем учебной нагрузки по предмету составляет 6 часов в неделю, 198 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170)".
31. Единицы отбора содержания учебного предмета:
1) единицы языка: текст, предложение, слово, слог, звук;
2) некоторые грамматические явления русского языка;
3) минимум орфографических и пунктуационных норм;
4) произведения детской художественной литературы.
32. Содержание Программы. В процессе обучения выделяются периоды: добукварный, букварный, послебукварный. В первом классе организуется повторение учебного материала, изученного в нулевом классе (добукварный и букварный период). На добукварный период обучения отводится 18 часов, букварный период обучения составляет 78 часов и послебукварный период - 102 часа.
33. В букварном периоде в первом классе изучаются звуки и буквы: е, Ұ, ж, з, ф, ц, ч, щ, ъ, ь, э, ю, я.
34. Задачи добукварного периода:
1) изучение возможностей обучающихся (выявление уровня общего и речевого развития, состояния знаний и навыков, сформированных в 0 классе);
2) формирование навыков учебной деятельности;
3) совершенствование навыков речевого общения;
4) развитие интереса к обучению и привитие коммуникативных навыков;
5) продолжение формирования представлений о речи (слово, предложение, слог, звук);
6) развитие слухового внимания и формирование правильного звукопроизношения;
7) развитие фонематического восприятия, анализа, синтеза;
8) развитие навыков письма;
9) развитие устной и письменной речи, мышления, памяти, воображения, восприятия, внимания.
35. Букварный период начинается в первой четверти и заканчивается во второй четверти. Количество часов на знакомство со звуком и буквой учитель регулирует сам в зависимости от уровня усвоения учебного материала, достижения целей обучения и выполнения задач каждого.

36. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) оқу іс-әрекетіне қызығушылықты ояту, сөйлеу іс-әрекетінің дағдыларын қалыптастыру;
2) білім алушылардың сөздік қорын байыту;
3) фонемалық естуді, сөйлеуді қабылдауды дамыту;
4) тілдік бірліктер туралы қарапайым ұғымдарды меңгеру (дыбыс, буын, сөз, сөйлем, мәтін);
5) орыс алфавитінің әріптерімен танысу, сөйлеудің айтылу жағын жетілдіру;
6) әліппе әріптерінің функциясын, бас және кіші, баспа және бас әріптердің айырмашылықтарын игеру;
7) екпінді, екпінсіз дауысты дыбыстар ұғымымен танысу;
8) тұтас сөздермен оқуға ауыса отырып, дұрыс, тегіс оқу дағдыларын қалыптастыру;
9) орфографиялық және орфоэпиялық оқуды меңгеру;
10) әріптер, буындар, сөздер, сөйлемдер жазу кезінде каллиграфиялық жазу дағдыларын қалыптастыру;
11) ауызша және жазбаша сөйлеу дағдыларын қалыптастыру.
Ескерту:
1-сыныптың І жартыжылдығындағы жазба жұмыстарының көлемі: графикалық диктант – 3-5 белгі, әріптік диктант - 5-7 әріп, буындық диктант - 4-6 буын, сөздік диктант –2-3 сөз, диктант-3-10 сөз.
Жазбаша жұмыстардың санын білім алушылардың меңгеру деңгейі мен қажеттіліктеріне байланысты мұғалім белгілейді. Жазбаша жұмыстарды жүйелі түрде күнделікті ұйымдастыру ұсынылады.
37. Әліппеден кейінгі кезеңнің міндеттері 2-ші жартыжылдықта "Обучение грамоте" оқулығының көмегімен жүзеге асырылады.
38. Әліппеден кейінгі кезеңнің міндеттері:
1) тұтас сөздермен оқуға көшу, "ішінен" оқу білігін қалыптастыру;
2) мәтінмен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру;
3) байланыстырып сөйлеуін дамыту (қайталау, әңгімелеу, "ауызша сурет салу", суреттер, жеке әсерлер бойынша әңгімелер құрастыру);
4) каллиграфия және графика нормаларына сәйкес жазу дағдыларын дамыту;
5) ауыз әдебиеті туындылары мен көркем шығармалар арқылы ұлттық құндылықтарға құрметпен қарауға тәрбиелеу;
6) тыңдалым (тыңдалым), айтылым арқылы сөйлеу өнеріне баулу.
39. Бағдарлама мазмұны 3 бөлімді қамтиды:
1) "Тыңдалым (тыңдалым) және айтылым (ауызекі тіл мен фонемалық түсініктерді дамыту)";
2) "Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпби әріптерін зерделеу)";
3) "Жазылым" (жазу дағдыларын қалыптастыру).
40. "Тыңдалым (тыңдалым) және айтылым (ауызекі тіл мен фонемалық ұғымдардың дамуы)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) сөйлеудің негізгі бірліктерін тану (мәтін, сөйлем, сөз);
2) тақырыпты және тыңдалған мәтіннің негізгі ойын анықтау;
3) тыңдалған материалды қайталау;
4) оқиғаларды болжау;
5) сөйлеу нормаларын сақтай отырып, қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу;

36. Задачи букварного периода:
1) привитие интереса к учебной деятельности, формирование навыков речевой деятельности;
2) обогащение словарного запаса обучающихся;
3) развитие фонематического слуха, восприятия речи;
4) освоение элементарных понятий о языковых единицах (звук, слог, слово, предложение, текст);
5) знакомство с буквами русского алфавита, совершенствование произносительной стороны речи;
6) освоение функции букв алфавита, различий заглавной и строчной, печатной и прописной букв;
7) ознакомление с понятием ударные, безударные гласные звуки;
8) формирование навыков правильного, плавного слогового чтения с переходом на чтение целыми словами;
9) освоение орфографического и орфоэпического чтения;
10) формирование навыков каллиграфического письма при написании букв, слогов, слов, предложений;
11) формирование навыков устной и письменной речи.
Примечание:
Объем письменных работ I полугодия 1 класса: графический диктант - 3-5 знаков, буквенный диктант – 5-7 букв, слоговой диктант - 4-6 слогов, словарный диктант - 2-3 слова, диктант – 3-10 слов.
Количество письменных работ устанавливается учителем в зависимости от уровня освоения и потребностей обучающихся. Рекомендуется систематическая ежедневная организация письменных работ.
37. Задачи послебукварного периода реализуется во 2-ом полугодии с помощью учебника "Обучение грамоте".
38. Задачи послебукварного периода:
1) переход к чтению целыми словами, формирование умения читать "про себя";
2) формирование умений работать с текстом:
3) развитие связной речи (пересказ, рассказывание, "словесное рисование", составление рассказов по картинкам, личным впечатлениям);
4) развитие навыков письма в соответствии с нормами каллиграфии и графики;
5) воспитание уважительного отношения к национальным ценностям через произведения устной литературы и художественных произведений;
6) приобщение к искусству речи посредством аудирования (слушания), говорения.
39. Содержание Программы включает 3 раздела:
1) "Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематических представлений)";
2) "Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита)";
3) "Письмо (формирование навыков письма)".
40. Раздел "Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематических представлений)" включает следующие подразделы:
1) узнавание основных единиц речи (текст, предложение, слово);
2) определение темы и основной мысли прослушанного текста;
3) пересказывание прослушанного материала;
4) прогнозирование событий;
5) участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм;

6) тыңдаушылардың назарын аудару;
7) бағалау пайымының айтылуы;
8) берілген тақырыпқа әңгіме құрастыру;
9) сөздің дыбыстық формасына бағдар.
41. "Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпби әріптерін зерделеу)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) оқу дағдыларын меңгеру;
2) оқылған мәтіннің тақырыбын және негізгі ойларын анықтау;
3) мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау;
4) мәтіндегі лексикалық және синтаксистік бірліктердің рөлін түсіну;
5) сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау;
6) шығарма кейіпкерін тірек сөздері арқылы суреттеу;
7) мәтіндердің салыстырмалы сараптамасы;
8) сөздердің графикалық формасында бағдарлау.
42. "Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) жазылымның гигиеналық нормаларын меңгеру;
2) каллиграфиялық және графикалық нормаларды сақтау;
3) айту арқылы жазу, көшіріп жазу;
4) тыңдалған/оқылған материалдың мазмұнын баяндау;
5) жұмыстағы қателерді табу және түзету;
6) орфографиялық нормаларды сақтау;
7) грамматикалық нормаларды сақтау;
8) тыныс белгілері нормаларын сақтау.
43. Білім берудің базалық мазмұны.
44. Тыңдалым (тыңдалым) және айтылым (ауызекі тіл мен фонематикалық естуді дамыту), әліппеге дейінгі кезең:
1) сөйлеу есту қабілетін түзету және дамыту;
2) дыбыс-тілдің ең аз бірлігі, сөздер мен буындардың дыбыстық құрылымы;
3) дыбыстарды және олардың белгілерін ажырату (дауысты/дауыссыз; жуан-жіңішке, қатаң, ұяң, үнді), оларды салыстыру, дұрыс айту;
4) сөзді буындарға бөлу, олардың санын және сөздегі буын тәртібін айқындау;
5) шағын мәтіндер құрастыру.
45.Тыңдалым (тыңдалым) және айтылым (ауызекі тіл мен фонематикалық естуді дамыту), әліппе кезеңі:
1) дыбыс пен екпіннің мағыналық ажыратушы рөлі ([мал] – [м’aл], [за́мък] – [замо́к]), бір немесе бірнеше дыбыстармен ерекшеленетін сөздерді салыстыру;
2) дауысты және дауыссыз дыбыстар үшін әлсіз және күшті позиция;
3) мұғалім мен білім алушылардың сөзін, аудио/бейнежазбаны тыңдау, естігеннің мағынасын түсіну, сұрақтарға дұрыс және дәл жауап беру білігін қалыптастыру; коммуникативтік мақсаттарға сәйкес қарым-қатынас дағдыларын дамыту (топта қарым-қатынас жасау, диалогқа қатысу, драматизация, рөлдік ойындар), сөйлеу этикетінің сөздерін пайдалану, лексикалық тақырыптар негізінде сөздік қорын кеңейту;
4) вербальды емес қарым-қатынас құралдарын пайдалану (интонация, мимика, ым-ишара, қалып); сөйлеудің негізгі ережелерін сақтау (ырғақ, екпін, қарқын, үзіліс);
5) сөздің мәні мен мағынасын түсіну, сөзді мақсаты бойынша қолдану. Сөздік қорын кеңейту; сөйлем, дыбыстық сөйлемдегі сөйлемдерді тану.

6) привлечение внимания слушателей;
7) высказывание оценочного суждения;
8) составление рассказа на заданную тему;
9) ориентирование в звуковой форме слова.
41. Раздел "Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита)" включает следующие подразделы:
1) владение навыками чтения;
2) определение темы и основной мысли текста;
3) определение структурных частей текста;
4) понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте;
5) формулирование вопросов и ответов;
6) описывание героя произведения с помощью опорных слов;
7) сравнительный анализ текстов;
8) ориентирование в графической форме слов.
42. Раздел "Письмо (формирование навыков письма)" включает следующие подразделы:
1) владение гигиеническими нормами письма;
2) соблюдение каллиграфических и графических норм;
3) владение письмом под диктовку, списывание;
4) изложение содержания прослушанного/прочитанного материала;
5) нахождение и исправление ошибок в работе;
6) соблюдение орфографических норм;
7) соблюдение грамматических норм;
8) соблюдение пунктуационных норм.
43. Базовое содержание образования.
44. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха), добукварный период:
1) коррекция и развитие речевого слуха;
2) звук – минимальная единица языка, звуковое строение слов и слогов;
3) различение звуков и их признаков (гласные ударные/безударные; согласные твердые/мягкие, глухие/звонкие), сравнение твердые и мягкие согласные, правильное произнесение их;
4) членение слова на слоги, определение их количества и порядка слогов в слове;
5) составление предложений, коротких текстов.
45. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха), букварный период:
1) смыслоразличительная роль звука и ударения ([мал] – [м’aл], [за́мък] – [замо́к]), сопоставление слов, различающихся одним или несколькими звуками;
2) слабая и сильная позиции для гласных и согласных звуков;
3) формирование умений слушать речь учителя и обучающихся, аудио/видеозаписи, понимать смысл услышанного, правильно и точно отвечать на вопросы; развитие навыков общения в соответствии с коммуникативными целями (общение в группе, участие в диалоге, инсценирование, ролевые игры), использование слов речевого этикета, расширение словарного запаса на основе лексических тем;
4) использование невербальных средств общения (интонация, мимика, жесты, позы); соблюдение основных правил речи (ритм, ударение, темп, пауза);
5) понимание значения и смысла слова, употребление слова по назначению. Расширение словарного запаса; предложение, распознавание в звучащей речи предложений.

46. Тыңдалым (тыңдалым) және айтылым (ауызекі тіл мен фонематикалық естуді дамыту), әріптен кейінгі кезең:
1) жаңылтпаштарды, санамақ, өлеңдерді, санауыштарды, мақал-мәтелдерді, жұмбақтарды жаттау арқылы артикуляциялық аппаратты дамыту;
2) білім алушыларды қызықтыратын және берілген тақырыптарға монологтық және диалогтық нысанда мәлімдемелер жасау, суреттер, бақылаулар бойынша, көрген, сезінген және естіген/оқыған нәрселер туралы әңгімелесу, басқа адамдардың іс-әрекеттері мен уайымдарына көзқарасты жеткізу, өздерінің эмоциялық күйлерін беру тәсілдерін қалыптастыру біліктерін қалыптастыру;
3) сюжеттік суреттер сериясына сүйене отырып және тіреусіз ертегілерді айту, сюжеттік суреттер бойынша және сюжеттік суреттер сериясы бойынша әңгімелер құрастыру, тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, тыңдалған/оқылған мәтінді (иллюстрациялар, тірек сөздер, жоспар бойынша), мәтіннің картасына сүйене отырып және оған сүйенбей баяндау;
4) тыңдау материалының көлемі: 30 сек.-1 мин.
47. Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпби әріптерін зерделеу), әліппеге дейінгі кезең:
1) фонетика және графика;
2) сөздің дыбыстық құрамының бірлігін және оның лексикалық мағынасын түсіну;
3) буын айтылым бірлігі ретінде, сөздерді буындарғабөлу, екпінді, екпінсіз буындары ажырату;
4) сөйлеудің интонациялық ұйымдастырылуын бақылау (сөйлемнің соңындағы интонация, хабарлама, сұрақ, леп).
48. Оқу (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпби әріптерін зерделеу), әліппе кезеңі:
1) дыбысты әріппен белгілеу; сөздің дыбыстық және әріптік құрамының сәйкестігін/ сәйкес еместігін анықтау; орыс тілінің орфоэпиялық нормаларын сақтай отырып, сөздерді айту;
2) сөздің графикалық дыбыстық моделінен үлгі-схемадағы дыбыстарды әріптермен белгілеуге көшу; дауысты әріпке бағдарланған сөздің дыбыстық әріптік моделін "оқу";
3) дыбыс пен әріптерді ажырату (дыбыстарды естиміз және айтамыз, әріптерді көреміз, жазамыз, оқимыз);
4) сөздің дыбыстық формасын оның әріптік жазбасы бойынша жаңғырту (оқу) және керісінше (жазу);
5) орыс графикасының позициялық принципін меңгеру, ь-жіңішкелік белгісі және я, ю, е, Ұ әріптері арқылы дауыссыз дыбыстардың жіңішке айтылуы, мен, ю, е, е әріптерін қолдана отырып [й'] дыбысын белгілеу;
6) мен, ю, е, е әріптерінің қосдыбыстық рөлі;
7) орыс алфавитімен әріптердің белгілі бір реттілігі ретінде танысу;
8) дауысты және дауыссыз дыбыстардың айтылу дағдыларын пысықтау, тұтас сөздер мен мағыналық бірліктерді оқу кезінде сөздерді дұрыс екпінмен айту (орфоэпиялық оқу);
9) орфографиялық оқу диктантпен жазу және есептен шығару кезінде өзін-өзі бақылау құралы ретінде

46. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха), послебукварный период:
1) развитие артикуляционного аппарата через заучивание скороговорок, чистоговорок, стихотворений, считалок, пословиц, поговорок, загадок;
2) формирование умений строить высказывания в монологической и диалогической формах на заданные и интересующие обучающихся темы, беседы по картинкам, наблюдениям, об увиденном, пережитом и услышанном/прочитанном, передача отношения к поступкам и переживаниям других людей, способы передачи собственных эмоциональных состояний;
3) рассказывание сказок с опорой на серию сюжетных картинок и без опоры, составление рассказов по сюжетной картинке и по серии сюжетных картинок, понимание содержания прослушанного текста, пересказ прослушанного/прочитанного текста (по иллюстрациям, опорным словам, плану), с опорой на карту текста и без опоры на нее;
4) объем материала аудирования: 30 сек.-1 мин.
47. Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита), добукварный период:
1) фонетика и графика;
2) осознание единства звукового состава слова и его лексического значения;
3) слог как минимальная произносительная единица, деление слов на слоги, ударные и безударные;
4) наблюдение за интонационной организацией речи (интонация конца предложения, сообщение, вопрос, восклицание).
48. Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита), букварный период:
1) обозначение звука буквой; установление соответствия/ несоответствия звукового и буквенного состава слова; произношение слов с соблюдением орфоэпических норм русского языка;
2) переход от графической звуковой модели слова к обозначению звуков в схеме-модели буквами; "чтение" звукобуквенной модели слова с ориентировкой на гласную букву;
3) различение звука и буквы (звуки мы слышим и произносим, буквы видим, пишем, читаем);
4) воспроизведение звуковой формы слова по его буквенной записи (чтение) и наоборот (письмо);
5) овладение позиционным принципом русской графики, обозначение мягкости согласных звуков с помощью букв гласных (я, ю, е, Ұ, и) и буквы ь, обозначение звука [й’] с помощью букв я, ю, е, Ұ;
6) двойная роль букв я, ю, е, Ұ;
7) знакомство с русским алфавитом как определенной последовательностью букв;
8) отработка навыков произношения гласных и согласных звуков, произношение слов с правильным ударением во время чтения целыми словами и смысловыми единицами (орфоэпическое чтение);
9) орфографическое чтение как средство самоконтроля при письме под диктовку и списывании.

49. Оқу (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпби әріптерін зерделеу), әліппеден кейінгі кезең:
1) тұтас сөздерді, 2-6 сөзден тұратын сөйлемдерді оқуға ауыса отырып, әртүрлі құрылымдағы сөздерді буындық оқуды және 4-8 сөйлемнен тұратын мәтіндерді дұрыс оқуды, мұғалімнің мәселелері бойынша мәтіндерден шағын үзінділерді іріктеп оқуды үйрету;
Ескерту: көркем шығарманың көлемі 0,5-тен 1,5 бетке дейін (сюжеттік суретті қоса алғанда). Ғылыми-танымдық мәтіннің көлемі 0,3-0,5 беттен аспауы тиіс.
2) тыныс белгілеріне сәйкес сөйлемдерді интонациялау: нүкте, сұрақ және леп белгілері, үтірмен үзілістерді сақтау; бір сөйлемді екіншісінен бөлетін үзілістерді сақтау;
3) сөздің мағынасын бақылау (мағынасы жақын және қарама-қарсы сөздер, көп мағыналы сөздер);
4) өз бетінше оқу кезінде мәтін мазмұнын түсіну, баяндау сипатындағы деформацияланған мәтінді оқу, берілген басы немесе соңы бойынша мәтін құрастыру; оқылған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
5) әр түрлі жанрлардың ерекшеліктерін айқындау, тақырыпты, шығарманың басты ойын анықтау;
6) мәтіндерді мәнерлеп оқу, рөлдер бойынша оқу, оқығанның мазмұнына көзқарасын білдіру;
7) оқу тапсырмаларын орындау үшін қажетті ақпаратты іздеу (мұғалімнің басшылығымен);
8) мәтін, суреттер, схемалар, пиктограммалар, белгілер түрінде ұсынылған ақпаратты түсіну;
9) 1 жартыжылдықта оқу жылдамдығының нормасы минутына 15-20 сөзді (1 және одан көп әріптен), екінші жартыжылдықта - минутына 25-30 сөзді (шылаулар, жалғаулықтар, демеуліктер, одағайлар сөз ретінде есептеледі) құрайды.
50. Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру), әліппеге дейінгі кезең:
1) жазуға дайындық (дұрыс отырғызу, жарықтандыру, дәптердің орналасуы және жазу кезінде қарындаш/қалам ұстай білу);
2) дәптердегі парақ кеңістігіне бағдарлай білуді қалыптастыру (жұмыс жолы, жоларалық кеңістік, жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік көлбеу сызықтар);
3) сурет салу, штрихтау, соғу; сызбалардың көмегімен сөздің дыбыстық құрамын модельдеу; сөйлемді модельдеу.
51. Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру), әліппе кезеңі:
1) каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып, әріптер, бас және кіші әріптер элементтерінің және олардың қосылыстарының, буындардың, сөздердің, сөйлемдердің жазылуы;
2) каллиграфиялық жазу дағдыларын қалыптастыру: қолжазба әріптерінің (кіші және үлкен) графикалық бейнесін талдау, олардың құрылымдық элементтерін салыстыру, кіші және үлкен әріптер мен олардың қосылыстарын жазу( жоғарғы, орта, төменгі жыртылатын және тоқтаусыз), кейінгі жазудың іс-әрекеттерін пысықтау (дауыссыз дыбыс түрлерін әріптерді енгізу процесінде);

49. Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита), послебукварный период:
1) обучение плавному слоговому чтению слов различной структуры с переходом на чтение целыми словами, предложений, состоящих из 2-6 слов, и правильному чтению текстов, состоящих из 4-8 предложений, обучение выборочному чтению небольших отрывков из текстов по вопросам учителя;
Примечание: Объем художественного произведения от 0,5 до 1,5 страниц (включая сюжетную картинку). Объем научно-познавательного текста не должен превышать 0,3-0,5 страниц.
2) интонирование предложений в соответствии со знаками препинания: точка, вопросительный и восклицательный знаки, соблюдение пауз при запятой; соблюдение пауз, которые отделяют одно предложение от другого;
3) наблюдение над значением слова (слова, близкие и противоположные по смыслу, многозначные слова);
4) понимание содержания текста при самостоятельном чтении, чтение деформированного текста повествовательного характера, составить текст по данному началу или концу; ответы на вопросы по содержанию прочитанного;
5) выделение особенностей различных жанров, определение темы, главной мысли произведения;
6) выразительное чтение текстов, чтение по ролям, высказывание отношения к содержанию прочитанного;
7) поиск необходимой информации для выполнения учебных заданий (под руководством учителя);
8) понимание информации, представленной в виде текста, рисунков, схем, пиктограмм, знаков;
9) норма скорости чтения в 1 полугодии составляет 15-20 слов в минуту (из 1 и более букв), во втором полугодии - 25-30 слов в минуту (предлоги, союзы, частицы, междометия считаются как слова).
50. Письмо (формирование навыков письма), добукварный период:
1) подготовка к письму (правильная посадка, освещение, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме);
2) формирование умения ориентироваться на пространстве листа в тетради (рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные наклонные линии);
3) рисование, штриховка, обводка; моделирование звукового состава слова с помощью схем; моделирование предложения.
51. Письмо (формирование навыков письма), букварный период:
1) письмо элементов букв, заглавных и строчных букв и их соединений, слогов, слов, предложений с соблюдением каллиграфических норм;
2) формирование навыков каллиграфического письма: анализ графического образа рукописных букв (строчных и прописных), сопоставление их структурных элементов, письмо строчных и прописных букв и их соединений (верхнее, среднее, нижнее отрывное и безотрывное), отработка действий послогового письма (в процессе введения букв, обозначающих согласные звуки, парные по мягкости – твердости, звонкости – глухости);

3) алдын ала үлгілеумен қарапайым сөйлемдерді жазу;
4) жазылуы айтылымға қайшы келмейтін сөздерді, сөз тіркестерін және сөйлемдерді жазу.
52. Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру), әліппеден кейінгі кезең:
1) баспа және жазба түрдегі мәтіндерді көшіріп жазу;
2) пунктуация ережелерін ескере отырып, сөйлемдер жазу: сөйлем соңындағы нүкте, леп белгісі, сөйлемдегі сөздердің бөлек жазылуы;
3) сөйлемнің басындағы бас әріп;
4) орфограмма туралы жалпы ұғым сөздің әріптік жазбасындағы орын ретінде қалыптастыру, ол айтылыммен анықталмайды;
5) дыбыстарды әріптермен белгілеуге байланысты емес орфограммалар: сөйлемнің басындағы үлкен әріп, тиісті атаулардағы, қызметтік және дербес сөздер арасындағы интервалдар, сөздерді жолдан жолға буын бойынша ауыстыру, сөйлемнің соңындағы тыныс белгілері;
6) дыбыстарды әріптермен белгілеуге байланысты орфограммалар: дауысты дыбыстардан кейінгі әріптер (жи-ши, ча-ша , чу-щу), әріп тіркестері-чк -, - чн -, - чт -, - щн -, ь және ъ әріптері-бөлу белгілері, дыбыссыз дауысты дыбыстардың емлесі (екі буынды сөздер), сөздің соңында дауысты және қатаң дауыссыз дыбыстардың емлесі;
7) Сөз және сөйлем, ұғымдардың аражігін ажырату: "зат" және "сөз" зат атауы ретінде;
8) сөздер-заттардың, қоршаған әлем құбылыстарының атаулары, заттардың белгілерін білдіретін сөздер, сөйлеу кезіндегі, сөйлеу сәтіне дейінгі, сөйлегеннен кейінгі заттардың әрекеттерін білдіретін сөздер; бір затты, көптеген заттарды білдіретін сөздер, "он", "она", "оно", "они" сөздерімен байланысты сөздер;
9) жазу жұмыстарының көлемі: сөздік диктант – 4-5 сөз, диктант – 5-15 сөз, мәтінді көшіріп жазу – 15 сөзден артық емес, шығармашылық мәтіннің көлемі – 3-5 сөйлем (мұғалімнің көмегімен).
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
53. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодпен берілген. Кодтың бірінші саны сыныпты, екінші және үшінші саны негізгі дағдылардың ретін, төртінші саны оқыту мақсатының ретін көрсетеді. 1.1.2.1 кодында: "1" – сынып, "1.2" – негізгі дағдылар, "1" –оқыту мақсатының реті.
54. Оқыту мақсаттары күтілетін нәтиже түрінде айқындалған:
Тыңдалым мен айтылым бөлімі
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1.1. Тілдік негізгі ұғымдарды түсіну (мәтін, сөйлем, сөз)
1.1.1.1 ұғымдарды ажырату: сөйлеу, мәтін, сөйлем, сөз;
1.1.1.2 сөйлемді жобалау, түрлендіру, модельдеу;
1.1.1.3 сөйлемдегі сөздер санын және мәтіндегі сөйлем санын анықтау
1.2. Тыңдаған материалдың тақырыбы мен негізгі ойын анықтау

3) запись простейших предложений с предварительным их моделированием;
4) письмо под диктовку слов, словосочетаний и предложений, написание которых не расходится с произношением.
52. Письмо (формирование навыков письма), послебукварный период:
1) списывание предложений, текста с рукописного и печатного текста;
2) письмо предложений с учетом правил пунктуации: точка, восклицательный вопросительный знаки в конце предложения, раздельное написание слов в предложении;
3) заглавная буква в начале предложения;
4) формирование обобщенного понятия об орфограмме как месте в буквенной записи слова, которое однозначно не определяется произношением;
5) орфограммы, не связанные с обозначением звуков буквами: большая буква в начале предложения, в именах собственных, интервалы между служебными и самостоятельными словами, перенос слов со строки на строку по слогам, знаки препинания в конце предложения;
6) орфограммы, связанные с обозначением звуков буквами: буквы гласных после шипящих (жи -ши, ча -ща, чу -щу), буквосочетания -чк-, -чн-, -чт-, -щн-, буквы ь и ъ – разделительные знаки, правописание безударных гласных (двусложные слова), правописание звонких и глухих согласных на конце слова;
7) слово и предложение, разграничение понятий: "предмет" и "слово" как название предмета;
8) слова-названия предметов, явлений окружающего мира, слова, обозначающие признаки предметов, слова, обозначающие действия предметов в момент говорения, до момента говорения, после говорения; слова, обозначающие один предмет, много предметов, слова, которые соотносятся со словами "он", "она", "оно", "они";
9) объем письменных работ: словарный диктант – 4-5 слов, диктант – 5-15 слов, списывание текста – не более 15 слов, объем творческого текста – 3-5 предложений (с помощью учителя).
Параграф 2. Система целей обучения
53. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
54. Система целей обучения:
Раздел: аудирование (слушание) и говорение
Подразделы (ключевые навыки)
Цели обучения
1.1. Узнавание основных единиц речи (текст, предложение, слово)
1.1.1.1 различать понятия: речь, текст, предложение, слово;
1.1.1.2 конструировать, преобразовывать, моделировать предложения;
1.1.1.3 определять количество слов в предложении и количество предложений в тексте
1.2. Определение темы и основной мысли прослушанного материала

1.1.2.1 мәтін кім туралы, не туралы екенін анықтау, автордың айтқысы келген ойын түсіну;
1.1.2.2 мәтін мазмұны бойынша қойылған сұраққа жауап беру
1.3. Тыңдаған материалды мазмұндау
1.1.3.1 көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау
1.4. Оқиғаны болжау
1.1.4.1 тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау
1.5. Сөйлеу нормаларын сақтай отырып, қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу
1.1.5.1 әр түрлі жағдайларда сөйлеу этикетінің ережелерін қолдану
1.6. Тыңдаушының назарын аудару
1.1.6.1 ойды жеткізу үшін сөйлеуде ең дәл сөздерді, интонацияны және ауызша емес қарым-қатынас құралдарын қолданыңыз (мимика, ым-ишара);
1.1.6.2 сөйлемдерді оның мақсатына қарай интонациялау
1.7. Тыңдаған материал бойынша өз ойын айту
1.1.7.1 естіген, оқылған, көрген материалына қатысты лексикалық құралдарды пайдалана отырып өз ойын білдіру
1.8. Берілген тақырып бойынша әңгіме құрау
1.1.8.1 сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау;
0.1.8.2 затты, суретті ауызша сипаттау;
0.1.8.3 бейнелі лексикалық құралдарды білу
1.9. сөзді дыбыстық формасында бағдарлау
1.1.9.1 сөздердегі дыбыстарды ажырату және олардың белгілерін ажырату (екпінді/екпінсіз дауыстылар, дауыссыз қатаң/жұмсақ, ұяң/үнді);
1.1.9.2 сөздегі буын саны мен тәртібін анықтау;
1.1.9.3 екпінді буынды анықтау және белгілеу;
1.1.9.4 дыбыс пен екпіннің мағыналық айырым рөлін түсіну;
1.1.9.5 сөздегі йотирленген әріптердің функцияларын түсіну
Оқылым бөлімі
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
2.1. Оқу түрлерін қолдану
1.2.1.1 сөйлем, сөздің графикалық сызбасын құрастыру, оқу;
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;
1.2.1.3 түрлі құрылымдағы буындарды оқу;
1.2.1.4 сөйлемдегі қойылған кідірісті , хабарлы, сұраулы, лепті тыныс белгілерін ескеріп мәнерлеп оқу
2.2. Мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау, автордың айтқысы келген ойын түсіну
2.3. Мәтіннің құрылымдық бөлігін белгілеу
1.2.3.1 ауыстырылып берілген мәтін бөліктерін мұғалімнің қолдауымен анықтау
2.4. мәтіндегі лексикалық және синтаксистік бірліктердің рөлін түсіну
1.2.4.1 сөздердің лексикалық мағынасын олардың мағыналарының жалпылануын ескере отырып ажырату (заттың атын білдіретін сөздер, заттың белгілерін білдіретін сөздер, қимылды білдіретін сөздер);
1.2.4.2 көп мағыналы сөздердің лексикалық мағынасын контекстке байланысты ажырату: мейірімді сөздер-мейірімді адамдар; тіл-сөйлеу органы, тіл-қазақ/орыс (мұғалімнің көмегімен);

1.1.2.1 определять, о ком /о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор;
1.1.2.2 отвечать на поставленный вопрос по тексту
1.3. Пересказывание прослушанного материала
1.1.3.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий (с помощью учителя, по опорным словам, по серии сюжетных картин, по плану)
1.4. Прогнозирование событий
1.1.4.1 прогнозировать содержание рассказа по заголовку/иллюстрации;
1.5. Участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм
1.1.5.1 использовать правила речевого этикета в разных ситуациях
1.6. Привлечение внимания слушателей
1.1.6.1 употреблять в речи для передачи мысли наиболее точные слова, интонацию и невербальные средства общения (мимика, жесты);
1.1.6.2 интонировать предложения в зависимости от его цели
1.7. Высказывание оценочного суждения
1.1.7.1 высказывать собственное суждение о прочитанном, услышанном, увиденном, используя лексические средства
1.8. Составление рассказа на заданную тему
1.1.8.1 устно составлять небольшие рассказы на заданные темы;
1.1.8.2 словесно описывать картинку, предмет;
1.1.8.3 владеть образными лексическими средствами
1.9. Ориентирование в звуковой форме слова
1.1.9.1 выделять звуки в словах и различать их признаки (гласные ударные/безударные; согласные твердые/мягкие, глухие/ звонкие);
1.1.9.2 определять количество и порядок слогов в слове;
1.1.9.3 определять и обозначать ударный слог;
1.1.9.4 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения;
1.1.9.5 понимать функции йотированных букв в слове
Раздел: чтение
Подразделы (ключевые навыки)
Цели обучения
2.1. Владение навыками чтения
1.2.1.1 читать и составлять схемы слов, предложений;
1.2.1.2 использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, осознанное чтение);
1.2.1.3 читать слова разной слоговой структуры;
1.2.1.4 выразительно читать предложения, соблюдая паузы, повествовательную, восклицательную или вопросительную интонацию
2.2. Определение темы и основной мысли текста
1.2.2.1 определять, о ком/ о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор текста
2.3. Определение структурных частей текста
1.2.3.1 определять начало, середину и конец текста с помощью учителя
2.4. Понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте
1.2.4.1 различать лексическое значение слов с учетом обобщенности их значений (слова, обозначающие предметы, слова, обозначающие признаки предметов, слова, обозначающие действия);
1.2.4.2 различать лексическое значение многозначных слов в зависимости от контекста: добрые слова – добрые люди; язык- орган речи, язык – казахский/русский (с помощью учителя);

1.2.4.3 сөздің лексикалық мағынасын ажырату: мағынасы жағынан жақын/ қарама-қарсы
2.5. Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақ қою, жауап беру
1.2.5.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою;
1.2.5.2 оқылған мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру
2.6. Тірек сөздерді қолдана отырып, шығарма кейіпкеріне сипаттама беру
1.2.6.1 әдебиет кейіпкелерге мінездеме беруде лексикалық сөздерді қолдану
2.7. мәтінді салыстырмалы талдау
1.2.7.1 мұғалімнің қолдауымен түрлі жанрдағы мәтіндерді (жаңылтпаш, жұмбақ, мақал-мәтел, өлең, әңгіме, ертегі, көркем , көркем емес шығармалар) салыстыру
2.8. сөздерді графикалық түріде бағдарлау
1.2.8.1 әріптің бейнесін тану және оны дыбыспен салыстыру;
1.2.8.2 сөздегі әріп өзінің ұстанымына қарай қандай жұмыс атқаратынын түсіну (дауысты дыбыстар дауыссыз дыбыстардың жұмсақтық/ қаттылық көрсеткіші ретінде);
1.2.8.3 сөздегі ь,ъ таңбаларының рөлін түсіну
Жазылым бөлімі
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
3.1. Гигиеналық жазу талаптарын сақтау
1.3.1.1 жазу кезінде дұрыс отыру;
1.3.1.2 оқу құралдарына қойылатын талаптарды түсіну (дәптерге, қаламға)
3.2. Көркем жазу талаптарын сақтау
1.3.2.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркемжазу талаптарына сай жазу;
1.3.2.2 әріп бейнесін дыбысталуына қарай байланыстыру ( сөздер арасындағы қашықтық, тасымалдау тәсілдері)
3.3. Көшіру және диктант бойынша жаза білу
1.3.3.1 берілген тақырыпқа қарапайым сөйлемдерді/мәтіндерді құрастыру және жазу, анықтама үшін сөздерді қолдану/мұғалімнің көмегімен;
1.3.3.2 баспа және қолжазба шрифтімен жазылған сөздер мен сөйлемдерді көшіріп жазу
3.4. Тыңдалған/оқылған материалдың мазмұнын баяндау
1.3.4.1 мұғалімнің көмегімен сурет, сызба, белгілер арқылы тыңдалған/ оқылған мәтіндерден ақпарат айту
3.5. Жұмыстан қатені табу, түзету
1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету
3.6. Орфографиялық нормаларды сақтау
1.3.6.1 жазылуы айтылымға қайшы келетін сөздерді жазу/жазу (су, қар, пенал);
1.3.6.2 тасымалдау ережелерін қолдану (мұғалімнің көмегімен);
1.3.6.3 жазу ережелерін қолдану: жи-ши, ча - ША, чу-щу; - чк -, - чн -, - нщ -, - щн-;
1.3.6.4 сөйлемнің басында (мұғалімнің көмегімен ) өз есімдерінде бас әріпті жазу;
1.3.6.5 сөздің соңында және ортасында жіңішкелік белгісі бар сөздерді жазу
3.7. Грамматикалық нормаларды сақтау
1.3.7.1 заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану;
3.8. Пунктуациялық нормаларды сақтау

1.2.4.3 различать лексическое значение слов: близкие/противоположные по значению
2.5. Формулирование вопросов и ответов
1.2.5.1 формулировать вопросы к иллюстрациям/ тексту (с помощью учителя);
1.2.5.2 отвечать на вопросы по содержанию прочитанного
2.6. Описывание героя произведения с помощью опорных слов
1.2.6.1 использовать лексические средства для характеристики литературных героев
2.7. Сравнительный анализ текстов
1.2.7.1 сравнивать тексты разных жанров (сказка, рассказ, стихотворение) и стилей (художественные и нехудожественные) с помощью учителя
2.8. Ориентирование в графической форме слов
1.2.8.1 распознавать образ буквы и сопоставлять его со звуком;
1.2.8.2 понимать, какую работу выполняет буква в слове в зависимости от ее позиции (гласный как показатель мягкости/твердости согласных);
1.2.8.3 понимать роль ь, ъ знака в слове
Раздел: письмо
Подразделы (ключевые навыки)
Цели обучения
3.1. Владение гигиеническими нормами письма
1.3.1.1 принимать правильную позу при письме;
1.3.1.2 выполнять требования к использованию школьных принадлежностей (тетрадям, ручкам)
3.2. Соблюдение каллиграфических и графических норм
1.3.2.1 писать элементы букв, заглавных и строчных букв и их соединений, писать слоги, слова, предложения с соблюдением каллиграфических норм;
1.3.2.2 понимать функции небуквенных графических средств (пробела между словами, знака переноса).
3.3. Владение письмом под диктовку, списывание
1.3.3.1 составлять и писать простые предложения/тексты на заданную тему, используя слова для справок/с помощью учителя
1.3.3.2 списывать слова и предложения, написанные печатным и рукописным шрифтом
3.4. Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
1.3.4.1 передавать информацию из прослушанных/ прочитанных текстов при помощи рисунка, схемы, знаков с помощью учителя
3.5. Нахождение и исправление ошибок в работе
1.3.5.1 проверять написание слов, предложений/ текста и исправлять ошибки с помощью учителя
3.6. Соблюдение орфографических норм
1.3.6.1 списывать/писать слова, написание которых расходится с произношением (вода, снег, пенал);
1.3.6.2 применять правила переноса (с помощью учителя);
1.3.6.3 применять правила правописания: жи-ши, ча-ща, чу-щу; -чк-, -чн-, -нщ-, -шн-;
1.3.6.4 писать заглавную букву в именах собственных, в начале предложения (с помощью учителя);
1.3.6.5 писать слова с мягким знаком на конце и в середине слова
3.7. Соблюдение грамматических норм
1.3.7.1 различать, использовать в письменной речи слова-предметы, слова-признаки, слова-действия и изменять их по числам
3.8. Соблюдение пунктуационных норм

1.1.2.2 мәтін мазмұны бойынша қойылған сұраққа жауап беру;
1.1.3.1 көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау;
1.1.5.1 әр түрлі жағдайларда сөйлеу этикетінің ережелерін қолдану;
1.1.6.1 ойды жеткізу үшін сөйлеуде ең дәл сөздерді, интонацияны және ауызша емес қарым-қатынас құралдарын қолданыңыз (мимика, ым-ишара);
1.1.6.2 сөйлемдерді оның мақсатына қарай интонациялау;
1.1.7.1 естіген, оқылған, көрген материалына қатысты лексикалық құралдарды пайдалана отырып өз ойын білдіру;
1.1.8.1 сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау;
0.1.8.2 затты, суретті ауызша сипаттау;
0.1.8.3 бейнелі лексикалық құралдарды білу;
1.1.9.1 сөздердегі дыбыстарды ажырату және олардың белгілерін ажырату (екпінді/екпінсіз дауыстылар, дауыссыз қатаң/жұмсақ, ұяң/үнді);
1.1.9.2 сөздегі буын саны мен тәртібін анықтау;
1.1.9.3 екпінді буынды анықтау және белгілеу;
1.1.9.4 дыбыс пен екпіннің мағыналық айырым рөлін түсіну;
1.1.9.5 сөздегі йотирленген әріптердің функцияларын түсіну
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;
1.2.1.3 түрлі құрылымдағы буындарды оқу;
1.2.1.4 сөйлемдегі қойылған кідірісті , хабарлы, сұраулы, лепті тыныс белгілерін ескеріп мәнерлеп оқу;
1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау;
1.2.3.1 ауыстырылып берілген мәтін бөліктерін мұғалімнің қолдауымен анықтау 1.2.5.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою;
1.2.6.1 әдебиет кейіпкелерге мінездеме беруде лексикалық сөздерді қолдану;
1.2.7.1 мұғалімнің қолдауымен түрлі жанрдағы мәтіндерді (жаңылтпаш, жұмбақ, мақал-мәтел, өлең, әңгіме, ертегі, көркем , көркем емес шығармалар) салыстыру;
1.2.8.1 әріптің бейнесін тану және оны дыбыспен салыстыру;
1.2.8.2 сөздегі әріп өзінің ұстанымына қарай қандай жұмыс атқаратынын түсіну (дауысты дыбыстар дауыссыз дыбыстардың жұмсақтық/қаттылық көрсеткіші ретінде);
1.2.8.3 сөздегі ь,ъ таңбаларының рөлін түсіну
1.3.2.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркемжазу талаптарына сай жазу;
1.3.3.2 баспа және қолжазба шрифтімен жазылған сөздер мен сөйлемдерді көшіріп жазу;
1.3.4.1 мұғалімнің көмегімен сурет, сызба, белгілер арқылы тыңдалған / оқылған мәтіндерден ақпарат айту;
1.3.5.1* мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзеу;
1.3.6.1 жазылуы айтылымға қайшы келетін сөздерді жазу/жазу (су, қар, пенал);

1.1.2.2 отвечать на поставленный вопрос по тексту;
1.1.3.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий (с помощью учителя, по опорным словам, по серии сюжетных картин, по плану);
1.1.5.1 использовать правила речевого этикета в разных ситуациях;
1.1.6.1* употреблять в речи для передачи мысли наиболее точные слова, интонацию и невербальные средства общения (мимика, жесты);
1.1.6.2 интонировать предложения в зависимости от его цели;
1.1.7.1 высказывать собственное суждение о прочитанном, услышанном, увиденном, используя лексические средства;
1.1.8.1* устно составлять небольшие рассказы на заданные темы;
1.1.8.2 словесно описывать картинку. предмет;
1.1.8.3 владеть образными лексическими средствами;
1.1.9.1* выделять звуки в словах и различать их признаки (гласные ударные/безударные; согласные твердые/ мягкие, глухие/звонкие);
1.1.9.2* определять количество и порядок слогов в слове;
1.1.9.3* определять и обозначать ударный слог;
1.1.9.4 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения;
1.1.9.5 понимать функции йотированных букв в слове
1.2.1.2* использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, осознанное чтение);
1.2.1.3 читать слова разной слоговой структуры;
1.2.1.4 выразительно читать предложения, соблюдая паузы, повествовательную, восклицательную или вопросительную интонацию;
1.2.2.1 определять, о ком/ о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор текста;
1.2.3.1 определять начало, середину и конец текста с помощью учителя;
1.2.5.1* формулировать вопросы к иллюстрациям/ тексту (с помощью учителя);
1.2.6.1* использовать лексические средства для характеристики литературных героев;
1.2.7.1* сравнивать тексты разных жанров (сказка, рассказ, стихотворение) и стилей (художественные и нехудожественные) с помощью учителя;
1.2.8.1 распознавать образ буквы и сопоставлять его со звуком;
1.2.8.2 понимать, какую работу выполняет буква в слове в зависимости от ее позиции (гласный как показатель мягкости/твердости согласных);
1.2.8.3 понимать роль ь, ъ знака в слове
1.3.2.1* писать элементы букв, заглавных и строчных букв и их соединений, писать слоги, слова, предложения с соблюдением каллиграфических норм;
1.3.3.2 списывать слова и предложения, написанные печатным и рукописным шрифтом;
1.3.4.1* передавать информацию из прослушанных/прочитанных текстов при помощи рисунка, схемы, знаков с помощью учителя;
1.3.5.1* проверять написание слов, предложений/текста и исправлять ошибки с помощью учителя;
1.3.6.1* списывать/писать слова, написание которых расходится с произношением (вода, снег, пенал);

1.3.6.2 тасымалдау ережелерін қолдану (мұғалімнің көмегімен);
1.3.6.3 жазу ережелерін қолдану: жи-ши, ча - ша, чу-щу; - чк -, - чн -, - нщ -, - щн-;
1.3.6.4 сөйлемнің басында (мұғалімнің көмегімен) өз есімдерінде бас әріпті жазу;
1.3.6.5 сөздің соңында және ортасында жіңішкелік белгісі бар сөздерді жазу
1.3.7.1 заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану;
1.3.8.1 сөйлем соңына тиісті тыныс белгіні қою: нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі
Ескерту:
1) бір тоқсан шегінде оқыту мақсаттары сөйлеу қызметінің әртүрлі түрлері бойынша біріктіріледі;
2) " * " белгісімен белгіленген оқыту мақсаттарын ішінара іске асыру ұсынылады.
бұйрығына
66-қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Коррекция недостатков развития речи" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1 тарау. Жалпы ережелер
1. "Коррекция недостатков развития речи" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бағдарламаның мақсаты – жеке психикалық мүмкіндіктері мен танымдық қабілеттерді ескере отырып, оқуға сәтті бейімделу үшін және одан әрі әлеуметтену үшін тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар білім алушылардың ауызша және жазбаша сөйлеуіндегі бұзылыстарды түзету.
3. Міндеттері:
1) білім алушылардың есту, көру, кинестетикалық және кеңістіктікті бағдарлау қабілеттерін дамытуға ықпал ету;
2) сөйлеу тынысы, дыбыс шығару және артикуляцияның синхрондылығын, қолдың саусақтары мен білегінің ұсақ қозғалыстарының, артикуляциялық және жалпы моториканың үйлесімділігін қалыптастыру.
3) сөйлеу дағдыларын жетілдірудің психологиялық алғышарттарын қалыптастыру: зейіннің тұрақтылығы, байқампаздық, есте сақтау қабілеті, ауысу қабілеті, өзін-өзі бақылау әдістері, танымдық белсенділік;
4) әр түрлі коммуникативті мәселелерді шешу қабілетін дамыту;
5) тіл нормалары, тілдік құралдар туралы білімдерін тереңдету;

1.3.6.2* применять правила переноса (с помощью учителя);
1.3.6.3* применять правила правописания: жи-ши, ча-ща, чу-щу; -чк-, -чн-, -нщ-, -шн-;
1.3.6.4 писать
заглавную букву в именах собственных, в начале предложения (с помощью учителя);
1.3.6.5 писать слова с мягким знаком на конце и в середине слова;
1.3.7.1 различать, использовать в письменной речи слова-предметы, слова-признаки, слова-действия и изменять их по числам;
1.3.8.1 ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
Примечание:
1) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) цели обучения, обозначенные знаком "*", рекомендуется реализовать частично.
Приложение 66 к приказу
Типовая учебная программа по учебному предмету "Коррекция недостатков развития речи" для обучающихся с нарушениями опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Коррекция недостатков развития речи" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель Программы – исправление нарушений устной и письменной речи обучающихся с нарушениями опорно-двигательного аппарата для успешной адаптации к учебной деятельности и дальнейшей социализации с учетом индивидуальных психофизических возможностей, и познавательных способностей.
3. Задачи:
1) способствовать развитию слуховых, зрительных, кинестетических и пространственных способностей обучающихся;
2) формировать синхронность речевого дыхания, голосообразования и артикуляции, координацию мелких движений пальцев рук и кистей, артикуляторной и общей моторики;
3) формировать психологические предпосылки к совершенствованию речевых умений: устойчивость внимания, наблюдательность, способность к запоминанию, способность к переключению, приемы самоконтроля, познавательную активность;
4) развивать умение решать различные коммуникативные задачи;
5) углублять знания о нормах языка, о языковых средствах;

6) сөйлеу мәдениетін, сөйлеу этикетінің ережелерін қоғамда қолдана білу;
7) сөйлеу дыбыстарының дұрыс айтылуын қалыптастыру және автоматтандыру;
8) сөйлеудің жалпы түсінікті болуына, оның дикциясы үшін жеке жауапкершілікке деген ұмтылысты дамыту;
9) жеке оқу мен жазудың бұзылуын жеңу және алдын алу.
2 тарау. Оқу үдерісін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
4. Тірек-қимыл аппараты бұзылған балалардың көпшілігінде сөйлеу қабілеті ерте жастағы мидың сөйлеу қозғалысын бақылайтын талдағышының зақымдануы, қоршаған орта туралы білім мен түсініктердің шектеулігі, заттық-тәжірибелік қызмет пен әлеуметтік байланыстардың жеткіліксіздігі, сондай-ақ дұрыс емес тәрбиенің (гиперқамқорлық) нәтижесінде бұзылады.
5. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар кезінде негізгі сөйлеу тілінің бұзылысы дизартрия болып табылады.
6. Дизартрияда сөйлеу тілі және қозғалыс бұзылыстары арасындағы клиникалық және патогенетикалық ортақтық байқалады. Патологиялық тоникалық рефлекстердің ұзақ уақыт сақталуы артикуляциялық аппараттың бұлшықет тонусына теріс әсерін тигізеді, бұл келесіні анықтайды:
1) тіл бұлшықеттерінің жоғарылауы, төмендеуі немесе дистониясы;
2) тыныс алудың қиындауы, дауыстың пайда болуы, ауызды ерікті түрде ашу, тілдің алға және жоғары қозғалысы;
3) артикуляциялық бұлшықеттерде еріксіз қозғалыстардың (гиперкинез және тремор) және синкинезияның (бейсаналық ілеспе қозғалыстар) болуы.;
4) артикуляторлық қозғалыстарды үйлестірудің бұзылуы (атаксия);
5) кинестетикалық қабылдаудың жеткіліксіздігі және нәтижесінде сөйлеу тілінің дыбысты айту жағының бұзылуы.
7. Дизартрияның жетекші ететін бұзылыстар – сөйлеу тілінің және просодиканың дыбыстық-айтылу жағының бұзылысы (сөйлеу тілінің әуезді-интонациялық және темпті-ырғақты сипаттамалары), сондай-ақ сөйлеудің анық еместігін, дыбыстың түсініксіздігін және бұлыңғырлығын көрсететін сөйлеу тілінің тыныс алуы, дауысы және артикуляциялық моториканың бұзылысы.
8. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балалардың дизартриясы ерекше белгілермен сипатталады:
1) дыбысты айту бұзылуының тұрақты сипаты және оларды жеңу қиындықтары;
2) дауыссыз дыбыстардың ғана емес, дауысты дыбыстардың да айтылуының бұзылуы (орташалану немесе қысқару);
3) ысқырық (с, з, ц) және ызың (ш, ж, ч, щ) дыбыстардың бұрмаланған (тіларалық және бүйірлік) айтылуының басымдығы.
4) қатты дауыссыз дыбыстарды ұяндануы (жіңішкеру).
9. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балаларда дизартриялық бұзылыстың ауырлығының 4 дәрежесі бар:
1) дыбысты айту бұзылысын баланы тексеру барысында маман ғана анықтайды;
2) айтылымның бұзылысы бәріне байқалады, бірақ сөйлеу тілі басқаларға түсінікті;
3) сөйлеу тілі тек баланың жақындарына түсінікті;
4) сөйлеу тілі жоқ немесе түсініксіз, тіпті баланың жақындарына да түсінікс – анартрия.

6) прививать культуру речи, умения применять правила речевого этикета в обществе;
7) формировать и автоматизировать правильное произношение звуков речи;
8) развить стремление к общей разборчивости речи, личной ответственности за свою дикцию;
9) преодолевать и предупреждать индивидуальные нарушения чтения и письма.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. У большинства детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата (далее – НОДА) нарушается речь в результате раннего поражения речедвигательного анализатора головного мозга, ограничения объема знаний и представлений об окружающем, недостаточности предметно-практической деятельности и социальных контактов, неправильным воспитанием (гиперопека).
5. При НОДА основным речевым нарушением является дизартрия.
6. При дизартрии отмечается клиническая и патогенетическая общность между речевыми и двигательными нарушениями. Длительное сохранение патологических тонических рефлексов оказывает отрицательное влияние на мышечный тонус артикуляционного аппарата, что обуславливает:
1) повышение, понижение или дистонию мышц языка;
2) затруднения дыхания, голосообразования, произвольного открывания рта, движений языка вперед и вверх;
3) наличие насильственных движений (гиперкинезов и тремора) и синкинезий (непроизвольных сопутствующих движений) в артикуляционной мускулатуре;
4) нарушение координации артикуляторных движений (атаксию);
5) недостаточность кинестетического восприятия и, как следствие, нарушения звукопроизносительной стороны речи.
7. Ведущими нарушениями при дизартрии являются нарушение звукопроизносительной стороны речи и просодики (мелодико-интонационной и темпо-ритмической характеристик речи), а также нарушения речевого дыхания, голоса и артикуляционной моторики, что выражается в неразборчивости речи смазанности и нечеткости звучания.
8. Дизартрия детей с НОДА характеризуется специфическими признаками:
1) стойким характером нарушений звукопроизношения и трудностью их преодоления;
2) нарушением произношения не только согласных, но и гласных звуков (усредненность или редуцированность);
3) преобладанием искаженного (межзубного и бокового) произношения свистящих (с, з, ц) и шипящих (ш, ж, ч, ш) звуков;
4) смягчением твердых согласных звуков (палатализацией).
9. Различают 4 степени тяжести дизартрического расстройства у детей с НОДА:
1) нарушения звукопроизношения выявляются только специалистом в процессе обследования ребенка;
2) нарушения произношения заметны каждому, но речь понятна для окружающих;
3) речь понятна только близким ребенка;
4) речь отсутствует или непонятна даже близким ребенка – анартрия.

10. Анартрия (сөйлеудің толық болмауы немесе толық болмаудың қасы) орталық жүйке жүйесінің ауыр зақымдануларында байқалады, сөйлеу аппаратын басқарудың бұзылуы аясында айқын орталық сөйлеу мотор синдромдарында көрінеді, сондықтан анартриямен ауыратын баланың мүмкіндігінше толық және ерте әлеуметтік бейімделуін қамтамасыз ету үшін оны бағдарламада "Психогимнастика элементтері және байланыс" 1.4-бөлімінде ұсынылған балама және паравербалды коммуникация құралдарына үйрету қажет.
11. Дизартриядан зардап шегетін балалардың көпшілігінде сөйлеу тілінің лексикалық-грамматикалық құрылымының өзіндік бұзылыстары, сөздіктің сандық және сапалық шектеулері және оның баяу қалыптасуы байқалады: мектепте оқудың басында да, тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балалардың көпшілігі сөйлемдерді құруда грамматикалық құралдарын қолдана алмайды.
12. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балаларда жазбаша тілдің бұзылуы – дислексия және дисграфия – фонематикалық есту қабілетінің бұзылуымен, форманы көру арқылы қабылдаумен, оптикалық-кеңістіктік көріністердің жеткіліксіз дамуымен, фонематикалық қабылдаумен, ұсақ моториканың бұзылуымен байланысты.
13. Сөйлеу, психикалық функциялардың, қозғалыс саласының даму ерекшеліктерін, әртүрлі анализаторлық жүйелердің қызметін жан-жақты кешенді (логопед-мұғалімнің, дефектолог-мұғалімнің, балалар невропатологының, ЕДШ дәрігерінің қатысуымен) тексеру тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар баланың сөйлеу тілінің дамуындағы кемшіліктерге объективті баға беруге және оларды түзетудің оңтайлы жолдарын анықтауға мүмкіндік береді.
14. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар баланың зияты неғұрлым жоғары болса, сөйлеудің даму динамикасы соғұрлым жақсы болады, логопедиялық жұмыстың нәтижелері оң болады.
15. Осы Бағдарлама контекстінде ауызша және жазбаша тілдің бұзылуын жеңу бойынша жұмыстың бағыты жалпы дидактикалық және арнайы қағидаларды анықтайды:
1) гуманизмді – баланың мүмкіндігіне деген сенім, субъективті, оң көзқарас;
2) жүйелілікті – баланы біртұтас, сапалы өзіндік мінезді, серпінді дамып келе жатқан субъект ретінде қарау; оның сөйлеу тілі бұзылыстарын психикалық дамудың басқа тараптарымен өзара байланыста қарау;
3) реалистікті – баланың нақты мүмкіндіктері мен жағдайын, диагностика мен түзете-дамыту жұмыстарының бірлігін есепке алу;
4) онтогенезді – логопедиялық әсер ету әдістемесін әзірлеу кезінде сөйлеу тілінің әртүрлі формалары мен функцияларының қалыптасу заңдылықтары мен реттілігі ескеріледі деп болжайды;
5) этиопатогенезді – логопед жеке сөйлеу тілі бұзылыстарының факторлары мен механизмдерін ескереді.

10. Анартрия (полное или почти полное отсутствие речи) наблюдается при тяжелых поражениях центральной нервной системы, проявляется в ярко выраженных центральных речедвигательных синдромах на фоне расстройства управления речевым аппаратом, так что для обеспечения максимально полной и ранней социальной адаптации ребенка с анартрией необходимо обучить его средствам альтернативной и паравербальной коммуникации, представленным в Программе в подразделе 1.4 "Элементы психогимнастики и коммуникация"
11. У большинства детей, страдающих дизартрией, отмечаются своеобразные нарушения лексико–грамматического строя речи, количественное и качественное ограничение словаря и медленное его формирование: даже к началу обучения в школе большинство детей с НОДА практически не умеют пользоваться грамматическими средствами оформления предложений.
12. Нарушения письменной речи у детей с НОДА – дислексия и дисграфия — связаны с нарушениями фонематического слуха, зрительного восприятия формы, недостаточным развитием оптико-пространственных представлений, фонематического восприятия, с нарушениями мелкой моторики.
13. Комплексное (с участием учителя-логопеда, учителя-дефектолога, детского невролога, врача ЛФК) всестороннее обследование особенностей развития речевых, психических функций, двигательной сферы, деятельности различных анализаторных систем позволит дать объективную оценку имеющихся недостатков речевого развития ребенка с НОДА и наметить оптимальные пути их коррекции.
14. Чем выше интеллект ребенка с НОДА, тем более благоприятной будет динамика развития речи, лучше результаты логопедической работы.
15. Направленность работы по преодолению расстройств устной и письменной речи в контексте данной Программы определяют общедидактические и специальные принципы:
1) гуманизма – веры в возможности ребенка, субъектного, позитивного подхода;
2) системности – рассмотрения ребҰнка как целостного, качественного своеобразного, динамично развивающего субъекта; рассмотрения его речевых нарушений во взаимосвязи с другими сторонами психического развития;
3) реалистичности – учҰта реальных возможностей ребҰнка и ситуации, единства диагностики и коррекционно-развивающей работы;
4) онтогенеза – предполагающего, что при разработке методики логопедического воздействия будут учтены закономерности и последовательность формирования различных форм и функций речи в норме;
5) этиопатогенеза – предполагающего, что логопедом учитываются факторы и механизмы индивидуальных речевых нарушений.

16. Бағдарламаны тиімді іске асыруды оқу үдерісін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері қамтамасыз етеді:
1) түзете-дамыту жұмысы барысында логопед-мұғалім жасына тән жетекші қызмет түріне сүйенетін ісәрекеттік тәсілдеме;
2) логопед-мұғалім баланың жеке ерекшеліктеріне, жұмыс мақсаттарына байланысты түзете-дамыту жұмысының мазмұнын, түрлері мен әдістерін өзгертетін жеке-сараланған тәсілдемені;
3) дыбыстың айтылуына, фонематикалық үдерістерге, лексикаға және сөйлеудің грамматикалық құрылымына түзете-дамыту әсерлерінің міндетті өзара байланысын қамтитын жүйелік тәсілдемені.
17. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар білім алушылармен логопедтік жұмыстың ерекшеліктері:
1) визуалды, аудио және тактилді көрнекілікті қолдана отырып, анализаторларды барынша көп қосу;
2) манипуляциялық әрекеттерді орындай отырып, саусақтардың нәзік қимылдарын дамыту;
3) балалардың еліктеу қабілеттеріне және көрнекі-әрекеттік ойлаудың сақталған мүмкіндіктеріне сүйене отырып, логопедтік ырғақ элементтерін кеңінен қолдану;
4) танымдық қажеттіліктерді қоздыру үшін негізгі эмоцияларды өзектендіру;
5) материалды қарапайым элементтерге егжей-тегжейлі бөлу: оқыту әр элемент бойынша жүзеге асырылады, содан кейін ғана олар тұтастай біріктіріледі, ал білім алушылар жалпылауға жеткізіледі;
6) логопедтік материалдың көп қайталануы, оны жаңа жағдайда қолдану;
7) баланың кішкентай оқу жетістіктерін міндетті түрде бекіту және эмоционалды бағалау.
18. Көмек нәтижелілігін қамтамасыз ету үшін логопед-мұғалім арнайы әдістер мен тәсілдерді қолданады:
1) сөйлеу тілі материалын беру тәсілдері бойынша:
а) репродуктивті (жаттығу жүйесін орындау);
б) проблемалық баяндаманы (кеңейту үшін материалды түсіндіру; проблемалық жағдай, логикалық жаттығулар);
в) даралық-ізденістік (сөйлеу тілі құралдарын шығармашылық қолдану, алгоритмдеу, сындарлы жаттығулар);
2) білім көзі бойынша:
г) практикалық (даярлық, еліктеу-орындау, түзету, шығармашылық жаттығулар; дидактикалық, рөлдік, іскерлік, ойындар; модельдеу; ұсақ және жалпы моторикаға арналған жаттығулар; оқу және анықтамалық әдебиеттермен жұмыс);
д) көрнекі (графикалық, символдық, иллюстрациялық, табиғи);
е) ауызша (сөз, логопедтің әңгімесі, әңгімелесу, жаңғырту); сөйлеуді талдау: фонетикалық, морфологиялық, синтаксистік талдау;
3) логопедтік әсер етудің айрықша әдістері:
ж) сараланған логопедтік массаж (тынымды массаж немесе ынталандыратын массаж), зондтық массаж, нүктелі массаж. акупрессура,
з) пассивті және белсенді артикуляциялық гимнастика, тыныс алу және дауыс жаттығулары,
и) жасанды жергілікті контрастотермия (гипо-және комбинациясы гипертермия).

16. Эффективную реализацию Программы обеспечивают Педагогические подходы к организации учебного процесса:
1) деятельностный подход, согласно которому учитель-логопед в ходе коррекционно-развивающей работы опирается на ведущий вид деятельности, свойственный возрасту;
2) индивидуально-дифференцированный подход, согласно которому учитель-логопед варьирует содержание, формы и способы коррекционно-развивающей работы в зависимости от индивидуальных особенностей ребенка, целей работы;
3) системный подход, предполагающий обязательную взаимосвязь коррекционно-развивающих воздействий на звукопроизношение, фонематические процессы, лексику и грамматический строй речи.
17. Особенностями логопедической работы с обучающимися с НОДА является:
1) максимальное включение анализаторов с использованием визуальной, аудиальной и тактильной наглядности;
2) развитие тонких движений пальцев рук с оречевлением манипулятивных действий;
3) широкое использование элементов логопедической ритмики – с опорой на подражательные способности детей и сохранные возможности наглядно-действенного мышления;
4) актуализация базовых эмоций – для возбуждения познавательных потребностей;
5) детальное расчленение материала на простейшие элементы: обучение ведется по каждому элементу, и лишь затем они объединяются в целое, а обучающиеся подводятся к обобщению;
6) большая повторяемость логопедического материала, применение его в новой ситуации;
7) обязательная фиксация и эмоциональная оценка малейших учебных достижений ребенка.
18. Для обеспечения результативности помощи учитель-логопед использует специальные методы и приемы:
1) по способам подачи речевого материала:
а) репродуктивный (выполнение системы упражнений);
б) проблемного изложения (объяснение материала для расширения; проблемной ситуации, логические упражнения);
в) частично-поисковый (творческое использование речевых средств, алгоритмизация, конструктивные упражнения);
2) по источнику знаний:
г) практические (упражнения тренировочные, подражательно-исполнительские, коррекционные, творческие; игры дидактические, сюжетно-ролевые, деловые; моделирование; тренировки для мелкой и общей моторики; работа с учебной и справочной литературой);
д) наглядные (графические, символические, иллюстративные, натуральные);
е) словесные (слово, рассказ логопеда, беседа сообщающая, воспроизводящая); анализ речи: фонетический, морфологический, синтаксический разборы;
3) специфические методы логопедического воздействия:
ж) дифференцированный логопедический массаж (расслабляющий или стимулирующий), зондовый массаж, точечный массаж,
з) пассивная и активная артикуляционная гимнастика, дыхательные и голосовые упражнения,
и) искусственная локальная контрастотермия (сочетание гипо- и гипертермии).

19. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 22.01.2016 жылғы №70 бұйрығына сәйкес оқушылардың ынтасын арттыру, сөйлеу-ойлау операцияларын неғұрлым сапалы қалыптастыру (талдау, синтездеу, салыстыру, абстракциялау, жалпылау), тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балалардың қатысуымен логопедтік сабақтарда әртүрлі көрнекілікті пайдалана отырып, анализаторларды барынша қосу үшін дидактикалық даму ортасын орынды жайластыру жағдайында оқытудың, түзетудің және дамытудың техникалық құралдары кеңінен қолданылады:
1) тактильді панельдер, әртүрлі мөлшердегі түйіршіктері бар пуфик-кресло, пластикалық мөлдір шарлары бар құрғақ бассейн, массаж ролигі, "Бочча" добы (салмағы 275 г, шеңбері 270 мм), тренажерлерге арналған еңкейтілетін Панель (қолдар мен саусақтарды дамыту үшін), Вертикализатор, ауырлататын құрал (500 г, 1 кг, 2 кг), сөйлеу тілінің психофизиологиялық базасын, сенсорлық үдерістерін және релаксацияны дамытуға арналған массаж кушеткасы;
2) жеке логопедтік сабақтарға арналған айна, топтық логопедтік сабақтарға арналған қабырға айнасы, логопедтік зонд (көмекші, массаж және қойылымдық), логопедтік шпатель, акустикалық қабырға тактильді панелі, "Произношение. Мир звуков" - альбомның электронды нұсқасы, дыбыстық сигналды бейнелейтін "Логопедический тренажер" – ойын терапиясын қолдана отырып, дыбыстың айтылуы мен просодикасының бұзылуын жоюға арналған;
3) лексикалық тақырыптар бойынша реттелетін үстел ойыны немесе ойыншық, бағдарламалық жасақтамасы бар үстел сөйлеу құрылғысы, 100 хабарламаға 20 түйме, логиканы дамытуға арналған интерактивті дыбыс тақтасы; сөйлеудің лексикалық-грамматикалық құрылымын дамыту бойынша практикалық жұмысты ұйымдастыруға арналған үш өлшемді аксессуарлары мен карточкалары бар мультимедиялық интерактивті оқыту бағдарламалық-әдістемелік кешені;
4) "Речевой тренажер-коммуникатор для усвоения и развития речевой коммуникации" ассистивті (қолдаушы) құрылғыны логопед-мұғалім тиісті дәрежеде толық фразалық сөйлеуді және ауызша қарым-қатынас құралдарын меңгермеген білім алушылармен жұмыста пайдаланады.
20. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар білім алушылардың неврологиялық және психо-физикалық ерекшеліктерін, сөйлеу тілі бұзылыстарының полиморфизмі аясында олардың жұмыс қабілеттілігінің төмендеуін ескере отырып, логопед-мұғалім мультимедиялық, электронды құрылғыларды санитарлық нормалар мен ережелерге қатаң сәйкес, шектеулі және қатаң мөлшерде дәстүрлі (нақты) дидактикалық ресурстарға артықшылық бере отырып, кеңінен қолданады:
1) "тарату парақтары" (карточка, суреттер, пазлдар)
2) флипчарт, маркерлер;
3) жас санатына сәйкес келетін әдебиеттер, оның ішінде кітаптар, әңгімелер, өлеңдер, мен суреттері бар брошюралар; халық және авторлық ертегілер;
4) жасына сәйкес келетін журналдар
5) аутентті материал: постерлер, демонстрациалық панно және карталар;

19. Для повышения мотивации обучающихся, более качественного формирования речемыслительных операций (анализа, синтеза, сравнения, абстрагирования, обобщения), максимального включения анализаторов с использованием разнообразной наглядности на логопедических занятиях с участием детей с НОДА широко применяются технические средства обучения, коррекции и развития в условиях целесообразного обустройства дидактической развивающей среды, согласно Приказу №70 МОН РК от 22.01.2016 года:
1) панели тактильные, пуфик-кресло с гранулами разных размеров, сухой бассейн с пластмассовыми полупрозрачными шариками, массажный валик, мяч "Бочча" (вес 275 г, окружность 270 мм), панель, наклоняемая для тренажеров (для разработки кистей и пальцев рук), вертикализатор, утяжелители (500 г, 1 кг, 2 кг), массажная кушетка – для развития психофизиологической базы речи, сенсорных процессов и релаксации;
2) зеркало для индивидуальных логопедических занятий, Зеркало настенное для групповых логопедических занятий, Логопедический зонд (вспомогательный, массажный и постановочный), Логопедический шпатель, Акустическая настенная тактильная панель, Электронная версия альбома-пособия "Произношение. Мир звуков", "Логопедический тренажер" с визуализацией звукового сигнала – для устранения нарушений звукопроизношения и просодики с применением игровой терапии;
3) регулируемая настольная игра или игрушка по лексическим темам, настольное речевое устройство с программным обеспечением, 20 кнопками на 100 сообщений, интерактивная звуковая панель для развития логики; мультимедийный интерактивный обучающий программно-методический комплекс с трехмерными аксессуарами и карточками для организации практической работы по развитию лексико-грамматического строя речи;
4) ассистивное (поддерживающее) устройство "Речевой тренажер-коммуникатор для усвоения и развития речевой коммуникации" учитель-логопед использует в работе с обучающимися, не владеющими в должной мере развернутой фразовой речью и вербальными средствами общения.
20. Учитывая неврологические и психофизические особенности обучающихся с НОДА, снижение их работоспособности на фоне полиморфности речевого нарушения, учитель-логопед использует мультимедийные, электронные устройства в строгом соответствии с санитарными нормами и правилами, ограниченно и строго дозированно, отдавая предпочтение традиционным (реальным) дидактическим ресурсам, широко используя:
1) раздаточный материал (карточки, картинки, пазлы);
2) флипчарт, маркеры;
3) литературу, соответствующую возрастной категории, в том числе, книги и брошюры с картинками, рассказами, стихами; народными и авторскими сказками;
4) журналы, соответствующие возрастной категории;
5) аутентичный материал: постеры, демонстрационные панно и карты;

6) ұлттық киімдегі қуыршақтар, сахналау мен драмалық ойындар және ұлттық ойындарға арналған – декорациялар мен аксессуарлар.
21. Әрбір жаңа артикуляциялық қозғалысты пысықтау келесі ретпен жүргізілуі керек:
1) іс-әрекет көрсетілімнен кейін ересек адаммен бірге орындалады;
2) іс-әрекет еліктеу бойынша орындалады;
3) іс-әрекет үлгі бойынша орындалады;
4) іс-әрекет ауызша нұсқауларға сәйкес орындалады.
22. Бағдарлама бірқатар шарттарды орындау кезінде жалпы білім берудің негізін қалады:
1) жалпы білім беретін пәндер бойынша мұғалім логопед-мұғалімнің жетекшілігімен сабақтар мен сабақтарға өзара қатысу үдерісінде және қорытындысы бойынша білім алушылардың әрқайсысының сөйлеу дамуының жай-күйі, әлеуетті мүмкіндіктері мен перспективалары туралы кәсіби білімнің толық бейнесін қалыптастырады;
2) оқу пәндерімен пәнаралық байланыс орнатылады: "Язык и литература", "Букварь, Обучение грамоте", "Литературное чтение", "Познание мира", "Коррекционная ритмика", "Ознакомление с окружающим миром и развитие речи", оларды зерттеу кезінде логопедтік сабақтарда қалыптасатын коммуникативті және басқа да сөйлеу дағдылары бекітіледі және дамиды.
3 тарау. "Коррекция недостатков развития речи" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1 Параграф. "Коррекция недостатков развития речи" пәнінің мазмұны
23. 0-4 сыныптарда "Коррекция недостатков развития речи" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 96 сағат;
2) 1-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 99 сағат;
3) 2-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 3-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
5) 4-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат.
Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасының бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8170 болып тіркелген).
24. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінің негізгі мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Сөйлеудің психологиялық базасы және просодика";
2) "Сөйлеуді тыңдау және түсіну";
3) "Айтылым";
4) "Оқылым және жазылым".
25. "Психологиялық сөйлеу базасы және просодика" бөлімінде келесідей бағыттарды қамтиды:
1) тактильді, көру және есту гнозисі және праксис;
2) моторика және кеңістіктік түсініктер ;
3) интонация, сөйлеудің қарқыны және ырғағы;
4) психогимнастика элементтері.
26. "Сөйлеуді тыңдау және түсіну" бөлімінде келесідей бағыттар бар:
1) сөйлеу тілі дыбыстарын қабылдау, тану және ажырату;
2) сөйлеу тілін түсіну.

6) кукол в национальных костюмах, декорации и аксессуары – для инсценировок и игр-драматизаций и национальных игр.
21. Отработку каждого нового артикуляторного движения следует проводить в следующем порядке:
1) действие выполняется совместно со взрослым после показа;
2) действие выполняется по подражанию;
3) действие выполняется по образцу;
4) действие выполняется по словесной инструкции.
22. Программа закладывает фундамент общеобразовательной подготовки при выполнении ряда условий:
1) учитель по общеобразовательным предметам под руководством учителя-логопеда в процессе и по итогам взаимопосещений уроков и занятий формирует полную картину профессиональных знаний о состоянии, потенциальных возможностях и перспективах речевого развития каждого из обучающихся;
2) устанавливается межпредметная взаимосвязь с учебными предметами: "Язык и литература", "Букварь, Обучение грамоте", "Литературное чтение", "Познание мира", "Коррекционная ритмика", "Ознакомление с окружающим миром и развитие речи", при изучении которых коммуникативные и другие речевые навыки, формируемые на логопедических занятиях, закрепляются и развиваются.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Коррекция недостатков развития речи"
Параграф 1. Содержание предмета "Коррекция недостатков развития речи"
23. Объем учебной нагрузки по предмету "Коррекция недостатков развития речи" в 0-4 классах составляет:
1) в 0 классе – 3 часа в неделю, 96 часов в учебном году;
2) в 1 классе – 3 часа в неделю, 99 часов в учебном году;
3) во 2 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 3 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 4 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №8170).
24. Базовое содержание предмета "Коррекция недостатков развития речи" включает следующие разделы:
1) "Психологическая база речи и просодика";
2) "Слушание и понимание речи";
3) "Говорение";
4) "Чтение и письмо".
25. Раздел "Психологическая база речи и просодика" включает подразделы:
1) тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис;
2) моторика и пространственные представления;
3) интонация, темп и ритм речи;
4) элементы психогимнастики.
26. Раздел "Слушание и понимание речи" включает подразделы:
1) восприятие, узнавание и различение звуков речи;
2) понимание звучащей речи.

27. "Айтылым" бөлімінде бөлім бойынша бағыттар бар:
1) сөздің дыбыстық-буындық құрылымы;
2) лексикалық-грамматикалық жүйе;
3) ауызша байланыстырып сөйлеу тілі.
28. "Оқылым және жазылым" бөлімі мына бағыттарды қамтиды:
1) оқу;
2) жазба;
3) орфография негіздері.
29. Бағдарламаның 0 сыныпқа арналған негізгі мазмұны:
1) сөйлеу тілінің психологиялық базасы және просодика: қоршаған шындықтың дыбыстарын тыңдау, есту шоғырлануын көрсету, белгілі бір және абстаркті бейнелердегі таныс заттардың визуалды бейнелерін тез тану, дыбыстық ынталандыруды күші, сапасы және бағыты бойынша ажырату;
2) сөйлеуді тыңдау және түсіну: екі-үш сатылы нұсқауларды көмекші сөздермен түсіну, мәтін мен мәтін еместі ажырату (кездейсоқ тіркестер жиынтығы), оқиғаны және оның деформацияланған нұсқасын салыстыру;
3) айтылым: артикуляция мүшелерімен, артикуляциялық қозғалыстардың кинетикалық және кинестетикалық негіздерімен танысу, дикциялық жаттығулар және барлық дыбыстарды барынша қолжетімді деңгейде анық айту, бір буыннан екіншісіне ақырын ауысу арқылы сөздің буын құрылымын жаңғырту;
4) оқылым және жазылым: әліппені, әріптің атауындағы және фонеманың дыбысындағы айырмашылықтарды зерттеу, берілген дыбыстар мен әріптерге сөздерді таңдау, буынды және дыбыстық құрамы бойынша сөзді талдау, дыбыстардың саны мен реттілігін және сөздегі дауысты дыбыстың орнын анықтау.
30. Бағдарламаның 1-сыныпқа арналған негізгі мазмұны:
1) сөйлеудің психологиялық базасы және просодика: таныс заттардың символдық және үзік сызықты кескіндерін тану, ұқсас заттарды атау және сипап қарап дифференциалау, әр түрлі модальділікті қабылдау процесінде заттарды топтастыру, қатты және ақырын, жоғары және төмен дауысты ажырату;
2) сөйлеуді тыңдау және түсіну: барлық берілген дыбыстарды есту және ажырату, тыңдалған мәтіннің жалпы нақты және контекстік мазмұнын қабылдау және түсіну, сөйлемді одан алынған сөздер жиынтығымен салыстыру, тақырыпты сурет пен сөзбен байланыстыру, "сөз" ұғымын игеру, жалпылама сөздерді таңдаумен заттарды жіктеу;
3) айтылым: дыбыстардың анық айтылуы: а, у, о, м, с, х- оқшауланған позицияда, сөздің буынды құрылымын бір дауыссыздан екінші дауыссызға ақырын ауысу арқылы жаңғырту; бұзылған дыбыстарымен жұмыс; әртүрлі объектілерді, олардың бейнелерін атау және осы объектілерді негізгі қасиеттері бойынша сипаттау, контекстен сөздердің лексикалық мағынасын тауып, белгілеу;
4) оқылым және жазылым: сөздердің, сөз тіркестерінің және сөйлемдердің айтқаннан естігенін жазу, олардың жазылуы айтылуымен сәйкес келмейді, сөздің сызықтық дыбыстық схемасын құру, жеке оқудың бұзылуының алдын алу және жою – фонематикалық, оптикалық, мнестикалық, аграмматикалық және семантикалық дислексия элементтері, таңдамалы, бағалау және аналитикалық оқу.

27. Раздел "Говорение" включает подразделы:
1) звуко-слоговая структура слова;
2) лексико-грамматический строй;
3) связная устная речь.
28. Раздел "Чтение и письмо" включает подразделы:
1) чтение;
2) письмо;
3) основы орфографии.
29. Базовое содержание Программы для 0 класса:
1) психологическая база речи и просодика: слушание звуков окружающей действительности, демонстрация слухового сосредоточения, быстрое узнавание визуальных образов знакомых предметов в конкретном и абстрактном изображениях, различение аудиостимулов по силе, качеству и направленности;
2) слушание и понимание речи: понимание двух-трехступенчатых инструкций с предлогами, различение текста и нетекста (случайного набора фраз), сравнение рассказа и его деформированного варианта;
3) говорение: знакомство с органами артикуляции, кинетической и кинестетической основы артикуляционных движений, дикционные упражнения и чҰткое произнесение всех звуков на максимально доступном уровне, воспроизведение слоговой структуры слова с плавным переходом с одного слога на другой;
4) чтение и письмо: изучение алфавита, различий в наименовании буквы и звучании фонемы, подбор слов на заданные звуки и буквы, анализ слова по слоговому и звуковому составу, определение количества и последовательности звуков и места гласного звука в слове.
30. Базовое содержание Программы для 1 класса:
1) психологическая база речи и просодика: распознавание символических и пунктирных изображений знакомых предметов, дифференциация на ощупь и называние сходных предметов, группировка предметов в процессе восприятия различной модальности, различение громкого и тихого, высокого и низкого голоса;
2) слушание и понимание речи: узнавание на слух и различение всех поставленных звуков, восприятие и понимание общего фактического и контекстного содержания прослушанного текста, сравнение предложения с набором слов из него, соотнесение предмета с картинкой и словом, усвоение понятия "слово", классификация предметов с подбором обобщающих слов;
3) говорение: отчетливое произношение звуков: а, у, о, м, с, х- в изолированной позиции, воспроизведение слоговой структуры слова с плавным переходом с одного согласного на другой - в стечении; называние различных предметов, их изображений и характеристика этих предметов по основным свойствам, нахождение и установление лексического значения слов из контекста;
4) чтение и письмо: письмо под диктовку слов, словосочетаний и предложений, написание которых не расходится с произношением построение линейной звуковой схемы слова, предупреждение и устранение индивидуальных нарушений чтения – элементов фонематической, оптической, мнестической, аграмматической и семантической дислексии, выборочное, оценочное и аналитическое чтение.

31. Бағдарламаның 2-сыныпқа арналған негізгі мазмұны:
1) сөйлеудің психологиялық базасы және просодика: кеңістіктік және уақыттық көріністерді нақтылау, бір мезгілде ұсынудан 5 элементтен тұратын аралас қатарларды жаңғырту, үлгі бойынша 3-5 массаж әдістерін қолдана отырып, саусақтар мен қолдардың өзін-өзі массаж жасау, "көз-қол" үйлестіруді, ұсақ және жалпы моториканы дамытуға арналған жаттығулар, ассоциативті және логикалық қатарлар мен тізбектерді құру және музыкалық фрагменттің негізін маршты және вальсті ырғақпен жаңғырту, тыйым салынған позаға (мимикалық және жалпы) тапсырмаларды орындау үшін мұғалімнің бұйрығымен релаксация;
2) сөйлеуді тыңдау және түсіну: буын мен сөздегі дауысты және қатаң дауыссыз дыбыстардың кинестетикалық анализаторына сүйене отырып, естуді ажырату, негізгі грамматикалық категориялар бойынша импрессивті сөздікті толықтыру, нақтылау және жүйелеу ("Қайда екенін көрсет..."), сөздің позициялық моделін құру, салыстыру және ажырату, әңгіме және оның деформацияланған нұсқасы "-дан,-ден,-нан,-нен,-тан,-тен, жуық, арқылы, арасында" көмекші сөздерін (демеулік) түсіну;
3) айтылым: ашық және жабық буындарды тоғысусыз айту кезінде артикуляцияның бір әдісінен екіншісіне біртіндеп ауысу, ең көп қолданылатын етістіктер, зат есімдер мен сын есімдер арқылы сөздікті кеңейту, синонимдер мен антонимдердің мағыналарын нақтылау, тікелей және ауыспалы мағыналарды түсіндіру, сөзжасам бойынша практикалық жаттығулар (морфемалық талдау және сөз синтезі) және "келісу" мен "басқару" байланыс парадигмасындағы сөз түрлендіру;
4) оқылым және жазылым: әртүрлі дереккөздерден ақпарат алу, кинетикалық және графикалық ұқсастықтары бар әріптер жұбын ажырату, баспа және жазбаша мәтіндерден көшіру жаттығуы, жеке түзетілген дыбысы бар сөздерді буындар бойынша біртіндеп оқу.
32. Бағдарламаның 3-сыныпқа арналған негізгі мазмұны:
1) сөйлеудің психологиялық базасы және просодика: стереогноз үдерісінде заттарды жалпы негіз бойынша топтастыру; қуаныштың, қайғының, таңданудың мимикалық бет-әлпеті арқылы көргенге деген көзқарасын көрсету, фонопедиялық және просодикалық жаттығуларды қолдана отырып, сөйлеу тілі тынысын, дауысын дамыту, сөйлеу қарқынын, ырғағын, интонациясын өзгертуге арналған тапсырмалар, ауызша және фразалық логикалық екіпінін қоюмен сөйлеу тілі поэтикалық ырғақтарын жаңғырту, қорқыныш пен басқа да жағымсыз эмоцияларды жеңуге арналған арнайы жұмыс;
2) сөйлеуді тыңдау және түсіну: ұсынылған фонеманы өндіру тәсілі ретінде қолдың көмегімен тоғысымды, саңылауды, дірілді немесе жарылысты модельдеу, грамматикалық мәні туралы морфемалардың (түрі, септік жалғау, тәуелдік жалғау, уақыты) түсініктерін толықтыру, нақтылау және жүйелеу, берілген дыбысты есту арқылы тану, пароним сөздердің құрамына кіретін оппозициялық дыбыстарды ажырату;
3) айтылым: әрбір "кезекші" (қойылған) дыбысқа тіл жаттықтырғыш жаттау және айту, зат есімдердің жұрнақты сөзжасамында жаттығу, морфемалық ұқсастық қағидаты бойынша сөздікті топтастыру, ішкі\семантикалық бағдарламалау процесінде сөйлеу\тілдік талдауды, синтезді, салыстыруды, жалпылауды дамыту бойынша жұмыс (тірек сөздер мен модельдер бойынша сөйлемдерді модельдеу және құрастыру, суреттер бойынша, бақылаулар бойынша, көрген, бастан кешкен және естіген/оқыған әңгімелер, фразааралық байланыс құралдарын қолдана отырып, монолог және диалогтық нысандарда мәлімдеме құру);
4) оқылым және жазылым: минутына 25-30 сөз қарқынымен қарапайым мәтіндерді дұрыс және мәнерлеп оқу, тапсырма бойынша фрагментті табу, сөздегі қате орынды, күшті және әлсіз фонемаларды анықтау, сөздің позициялық моделін құру, адамдардың аттарында, жануарлардың лақап аттарында бас әріпті қолдану.

31. Базовое содержание Программы для 2 класса:
1) психологическая база речи и просодика: уточнение пространственных и временных представлений, воспроизведение смешанных рядов из 5-ти элементов с одномоментного предъявления, самомассаж пальцев и кистей рук, с применением 3-5 массажных приемов по образцу, упражнения на развитие координации "глаз-рука", тонкой и общей моторики выстраивание ассоциативных и логических рядов и цепочек, воспроизведение ритмической основы музыкального фрагмента с маршевым и вальсовым ритмом, расслабление под команды учителя выполнять задания на запрещенную позу (мимическую и общую);
2) слушание и понимание речи: различение на слух с опорой на кинестетический анализатор звонких и глухих согласных в слоге и слове, пополнение, уточнение и систематизация импрессивного словаря по основным грамматическим категориям ("Покажи, где…"), построение позиционной модели слова, сравнение и различение рассказ и его деформированный вариант, опираясь на понимание предлогов "из, около, через, между";
3) говорение: плавный переход с одного способа артикуляции на другой при произнесении открытых и закрытых слогов без стечения, расширение словаря за счет наиболее употребительных глаголов, существительных и прилагательных, уточнение значений синонимов и антонимов, толкование прямых и переносных смыслов, практические упражнения по словообразованию (морфемному анализу и синтезу слов) и словоизменению в парадигме связи "согласование" и "управление";
4) чтение и письмо: извлечение информации из различных источников, различение пар букв, имеющих кинетическое и графическое сходство, упражнение в списывании с печатного и письменного текстов, плавное прочитывание по слогам слов с индивидуально скорректированным звуком.
32. Базовое содержание Программы для 3 класса:
1) психологическая база речи и просодика: группировка предметов в процессе стереогноза по общему признаку; демонстрация своего отношения к увиденному посредством мимических поз радости, грусти, удивления, развитие речевого дыхания, голоса с использованием фонопедических и просодических упражнений, задания на изменение темпа, ритма, интонации речи, воспроизведение речевых стихотворных ритмов с расстановкой словесного и фразового логического ударения, специальная работа по преодолению страхов и других негативных эмоций;
2) слушание и понимание речи: моделирование с помощью кистей рук смычку, щель, вибрацию или взрыв как способ производства представленной фонемы, пополнение, уточнение и систематизация представлений о грамматическом значении морфем (рода, числа, падежа, лица, времени), узнавание на слух заданного звука, различение оппозиционных звуков, входящих в состав слов-паронимов;
3) говорение: заучивание и воспроизведение чистоговорок на каждый "дежурный" (поставленный) звук, упражнение в суффиксальном словообразовании существительных, группировка словаря по принципу морфемного сходства, работа по развитию речевого\языкового анализа, синтеза, сравнения, обобщения в процессе внутреннего\смыслового программирования (моделирование и составление предложений по опорным словам и моделям, беседы по картинкам, по наблюдениям, об увиденном, пережитом и услышанном/прочитанном, построение высказывания в монологической и диалогической формах с применением средств межфразовой связи);
4) чтение и письмо: правильное и выразительное чтение простых текстов в темпе 25-30 слов в минуту, нахождение фрагмента по заданию, определение ошибкоопасного места в слове, сильных и слабых фонем, построение позиционной модели слова, упражнение в правописании жи-ши, ча-ща, употреблении большой буквы в именах людей, кличках животных.

33. 4-сыныпқа арналған бағдарламаның негізгі мазмұны:
1) сөйлеудің психологиялық базасы және просодика: психогимнастика элементтерінің көмегімен психикалық бұлшықетті және эмоционалдық кернеуді автотренингтер түрінде алып тастау тәсілдері (әртүрлі бұлшықет топтарының дәйекті релаксациясына өзіне-өзі гипноз формуласын ұсыну, формуласын іштей қайталау, формула бойынша әрекет ету), сергіту сәттер (сигнал бойынша басталуы мен аяқталуы), релақсация этюдтары, релаксацияға ықпал ететін музыкалық сүйемелдеумен қозғалу, айнаға өзін-өзі басқара отырып, мимикалық бұлшықеттердің өзін-өзіне арналған массажы;
2) сөйлеуді тыңдау және түсіну: паронимдік сөздердің құрамына кіретін дыбыстарды ажырату, ұяң және қатаң, жуан және жіңішке, ызың және ысқырық, дауысты және дауыссыз дыбыстарды есту арқылы дифференциациялау; қарапайым және күрделі формаларға фонемалық талдау жүргізу, ұсынылған фонемалардан сөздерді синтездеу, морфемаларда көрсетілген грамматикалық көрсеткіштер бойынша сөздерді ажырату, нақты мазмұнды, мәнмәтінді мен жасырын мазмұнды анықтау және ажырату;
3) айтылым: таныс және бейтаныс мәтінде тыныс алудың дұрыс таралуы; дыбыстық сөйлеудің негізгі ережелерін сақтау (ырғақ, екпін, қарқын, біркелкі, интонация, кідірту), бір буыннан екінші буынға ауыса отырып, сөздің буын құрылымдарын жаңғырту - бір дауыссыздан екіншісіне, жұрнақтарды қолдану арқылы сын есімдердің сөзжасамы: синтаксистік конструкцияларды жалғауларымен тарату, сөз түрленімдерінің парадигмасы, септік жалғауды басқару, сөйлеу тілінің атаулы бөліктерін келісу, мәнмәтін мен мазмұн мәтінді, тікелей және ауыспалы мағыналарды түсіндіру, фразааралық байланыс құралдарын қолдана отырып, схема бойынша пайымдау элементтері бар әңгімелер құрастыру;
4) оқылым және жазылым: түзетілген дыбыстары бар сөздермен мәтіндерді саналы, дұрыс, біртіндеп және мәнерлеп оқу, оқылған мәтін-пайымдау материалында тезистер мен қорытындылар жасау, жазбада сөйлемді ресімдеу, үндестік занына сәйкес сөзге қосымшалар жалғау, бас әріппен жазылатын сөздерді ажырату және дұрыс жазу, сөздерге (заттарға, іс-әрекеттер мен белгілерге) сұрақтарды іріктеу, артикуляторлық, фонематикалық, аграмматикалық дисграфия элементтері – жеке жазудың бұзылыстарын алдын алу және жою;
2 параграф. Оқыту мақсаттары жүйесі
34. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодталған: кодта бірінші сан – сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлім бойынша бағыттар, төртінші сан – оқу мақсатын нөмірлеуін білдіреді. Кодтауда 0.1.2.1 "0" – сынып, "1.2." – бөлім және бөлім бойынша бағыттар, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.

33. Базовое содержание Программы для 4 класса:
1) психологическая база речи и просодика: приемы снятия психомышечного и эмоционального напряжения с помощью элементов психогимнастики в виде аутотренингов (представление формулы самовнушения на последовательное расслабление различных групп мышц, повторение формулы "про себя", действие по формуле), "Минутки баловства" (начало и окончание по сигналу), этюдов "Штангист", "Сон на берегу моря" под музыкальное сопровождение, способствующее расслаблению, самомассаж мимических мышц с самоконтролем в зеркало;
2) слушание и понимание речи: различение звуков, входящих в состав слов-паронимов, дифференциация на слух гласных и согласных; звонких и глухих, твердых и мягких, свистящих и шипящих, проведение фонематического анализа простых и сложных форм, проводить фонематический анализа простых и сложных форм, синтезировать слова из предложенных фонем, различать слова по грамматическим показателям, выраженным в морфемах, определять и различать фактическое содержание, контекст и подтекст;
3) говорение: правильное распределение дыхания в знакомом и незнакомом тексте; соблюдение основных правил звучащей речи (ритм, ударение, темп, плавность, интонация, пауза), воспроизведение слоговых структур слова с плавным переходом с одного слога на другой, в стечении - с одного согласного на другой, словообразование прилагательных с применением суффиксов: н, нн, ов, ск , распространение синтаксических конструкций с союзами "что", "чтобы", парадигма словоизменения, предложно-падежное управление, согласование именных частей речи, толкование контекста и подтекста, прямого и переносного смыслов, составление рассказов с элементами рассуждения по схеме с использованием средств межфразовой связи;
4) чтение и письмо: осознанное, правильное, плавное и выразительное чтение текстов со словами, содержащими скорректированные звуки, составление тезисов и выводов на материале прочитанного текста-рассуждения оформление предложения на письме, проверка безударной гласной в корне слова, подбор вопросов к словам (предметам, действиям и признакам), предупреждение и устранение индивидуальных нарушений письма – элементов артикуляторной, фонематической, аграмматической дисграфии.
Параграф 2. Система целей обучения
34. Цели обучения в программе представлены с кодировкой: в коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 0.1.2.1 "0" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.

6) сөйлеу мәдениетін, сөйлеу этикетінің ережелерін қоғамда қолдана білу;
7) сөйлеу дыбыстарының дұрыс айтылуын қалыптастыру және автоматтандыру;
8) сөйлеудің жалпы түсінікті болуына, оның дикциясы үшін жеке жауапкершілікке деген ұмтылысты дамыту;
9) жеке оқу мен жазудың бұзылуын жеңу және алдын алу.
2 тарау. Оқу үдерісін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
4. Көптеген тірек-қимыл аппараты бұзылған балаларда тілге байланысты қиындықтар ерте жастағы бас миының сөйлеу-қозғалыс талдағышының зақымдануы, қоршаған орта туралы білім мен түсініктің шектеулілігі, заттық-практикалық әрекеттің және әлеуметтік байланыстардың жеткіліксіздігі, сондай-ақ дұрыс емес тәрбиенің (гиперқамқорлық) салдарынан пайда болады.
5. Тірек-қимыл аппаратында бұзылыстары бар кезінде негізгі сөйлеу тілінің бұзылысы дизартрия болып табылады.
6. Дизартрияда сөйлеу тілі және қозғалыс бұзылыстары арасындағы клиникалық және патогенетикалық ортақтық байқалады – патологиялық тоникалық рефлекстердің ұзақ уақыт сақталуы артикуляциялық аппараттың бұлшықет тонусына теріс әсерін тигізеді, бұл келесіні анықтайды:
1) тіл бұлшықеттерінің жоғарылауы, төмендеуі немесе дистониясы;
2) тыныс алудың қиындауы, дауыстың пайда болуы, ауызды ерікті түрде ашу, тілдің алға және жоғары қозғалысы;
3) артикуляциялық бұлшықеттерде зорлықшыл қозғалыстарының (гиперкинездер мен треморлар) және синкинезиялардың (еріксіз ілеспе қозғалыстар) болуы;
4) артикуляторлық қозғалыстарды үйлестірудің бұзылуы (атаксия);
5) кинестетикалық қабылдаудың жеткіліксіздігі және нәтижесінде сөйлеу тілінің дыбысты айту жағының бұзылуы.
7. Дизартрияның жетекші ететін бұзылыстар – сөйлеу тілінің және просодиканың дыбыстық-айтылу жағының бұзылысы (сөйлеу тілінің әуезді-интонациялық және темпті-ырғақты сипаттамалары), сондай-ақ сөйлеудің анық еместігін, дыбыстың түсініксіздігін және бұлыңғырлығын көрсететін сөйлеу тілінің тыныс алуы, дауысы және артикуляциялық моториканың бұзылысы.
8. Тірек-қимыл аппаратында бұзылыстары бар балалардың дизартриясы ерекше белгілермен сипатталады:
1) дыбысты айту бұзылуының тұрақты сипаты және оларды жеңу қиындықтары;
2) дауыссыз дыбыстардың ғана емес, дауысты дыбыстардың да айтылуының бұзылуы (орташалану немесе қысқару);
3) ызың (с,з,ц) және шұғыл (ш, ж, ч, ш) дыбыстардың қате (тіларалық және жанама) айтылуының басым болуы;
4) қатты дауыссыз дыбыстарды ұяндануы (жіңішкеру).
9. Тірек-қимыл аппаратында бұзылыстары бар балаларда дизартриялық бұзылыстың ауырлығының 4 дәрежесі бар:
1) дыбысты айту бұзылысын баланы тексеру барысында маман ғана анықтайды;
2) айтылымның бұзылысы бәріне байқалады, бірақ сөйлеу тілі басқаларға түсінікті;
3) сөйлеу тілі тек баланың жақындарына түсінікті;
4) сөйлеу тілі жоқ немесе түсініксіз, тіпті баланың жақындарына да түсінікті – анартрия.

6) прививать культуру речи, умения применять правила речевого этикета в обществе;
7) формировать и автоматизировать правильное произношение звуков речи;
8) развить стремление к общей разборчивости речи, личной ответственности за свою дикцию;
9) преодолевать и предупреждать индивидуальные нарушения чтения и письма.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. У большинства детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата нарушается речь в результате раннего поражения речедвигательного анализатора головного мозга, ограничения объема знаний и представлений об окружающем, недостаточности предметно-практической деятельности и социальных контактов, неправильным воспитанием (гиперопека).
5. При нарушении опорно-двигательного аппарата основным речевым нарушением является дизартрия.
6. При дизартрии отмечается клиническая и патогенетическая общность между речевыми и двигательными нарушениями. Длительное сохранение патологических тонических рефлексов оказывает отрицательное влияние на мышечный тонус артикуляционного аппарата, что обуславливает:
1) повышение, понижение или дистонию мышц языка;
2) затруднения дыхания, голосообразования, произвольного открывания рта, движений языка вперед и вверх;
3) наличие насильственных движений (гиперкинезов и тремора) и синкинезий (непроизвольных сопутствующих движений) в артикуляционной мускулатуре;
4) нарушение координации артикуляторных движений (атаксию);
5) недостаточность кинестетического восприятия и, как следствие, нарушения звукопроизносительной стороны речи.
7. Ведущими нарушениями при дизартрии являются нарушение звукопроизносительной стороны речи и просодики (мелодико-интонационной и темпо-ритмической характеристик речи), а также нарушения речевого дыхания, голоса и артикуляционной моторики, что выражается в неразборчивости речи смазанности и нечеткости звучания.
8. Дизартрия детей с НОДА характеризуется специфическими признаками:
1) стойким характером нарушений звукопроизношения и трудностью их преодоления;
2) нарушением произношения не только согласных, но и гласных звуков (усредненность или редуцированность);
3) преобладанием искаженного (межзубного и бокового) произношения свистящих (с, з, ц) и шипящих (ш, ж, ч, ш) звуков;
4) смягчением твердых согласных звуков (палатализацией).
9. Различают 4 степени тяжести дизартрического расстройства у детей с НОДА:
1) нарушения звукопроизношения выявляются только специалистом в процессе обследования ребенка;
2) нарушения произношения заметны каждому, но речь понятна для окружающих;
3) речь понятна только близким ребенка;
4) речь отсутствует или непонятна даже близким ребенка – анартрия.

10. Анартрия (сөйлеудің толық болмауы немесе дерлік толық болмауы) орталық жүйке жүйесінің ауыр зақымдануларында байқалады, сөйлеу аппаратын басқарудың бұзылуы аясында айқын орталық сөйлеу мотор синдромдарында көрінеді, сондықтан анартриямен ауыратын баланың мүмкіндігінше толық және ерте әлеуметтік бейімделуін қамтамасыз ету үшін оны бағдарламада "Психогимнастика элементтері және байланыс" 1.4-бөлімінде ұсынылған балама және паравербалды коммуникация құралдарына үйрету қажет.
11. Дизартриядан зардап шегетін балалардың көпшілігінде сөйлеу тілінің лексикалық-грамматикалық құрылымының өзіндік бұзылыстары, сөздіктің сандық және сапалық шектеулері және оның баяу қалыптасуы байқалады: мектепте оқудың басында да, тірек-қимыл аппаратында бұзылыстары бар балалардың көпшілігі сөйлемдерді құруда грамматикалық құралдарын қолдана алмайды.
12. Тірек-қимыл аппаратында бұзылыстары бар балаларда жазбаша тілдің бұзылуы – дислексия және дисграфия – фонематикалық есту қабілетінің бұзылуымен, форманы көру арқылы қабылдаумен, оптикалық-кеңістіктік көріністердің жеткіліксіз дамуымен, фонематикалық қабылдаумен, ұсақ моториканың бұзылуымен байланысты.
13. Сөйлеу, психикалық функциялардың, қозғалыс саласының даму ерекшеліктерін, әртүрлі анализаторлық жүйелердің қызметін жан-жақты кешенді (логопед-мұғалімнің, дефектолог-мұғалімнің, балалар невропатологының, ЕДШ дәрігерінің қатысуымен) тексеру тірек-қимыл аппаратында бұзылыстары бар баланың сөйлеу тілінің дамуындағы кемшіліктерге объективті баға беруге және оларды түзетудің оңтайлы жолдарын анықтауға мүмкіндік береді.
14. Тірек-қимыл аппаратында бұзылыстары бар баланың зияты неғұрлым жоғары болса, сөйлеудің даму динамикасы соғұрлым жақсы болады, логопедиялық жұмыстың нәтижелері оң болады.
15. Осы Бағдарлама контекстінде ауызша және жазбаша тілдің бұзылуын жеңу бойынша жұмыстың бағыты жалпы дидактикалық және арнайы қағидаларды анықтайды:
1) гуманизмді – баланың мүмкіндігіне деген сенім, субъективті, оң көзқарас;
2) жүйелілікті – баланы біртұтас, сапалы өзіндік мінезді, серпінді дамып келе жатқан субъект ретінде қарау; оның сөйлеу тілі бұзылыстарын психикалық дамудың басқа тараптарымен өзара байланыста қарау;
3) реалистікті – баланың нақты мүмкіндіктері мен жағдайын, диагностика мен түзете-дамыту жұмыстарының бірлігін есепке алу;
4) онтогенезді – логопедиялық әсер ету әдістемесін әзірлеу кезінде сөйлеу тілінің әртүрлі формалары мен функцияларының қалыптасу заңдылықтары мен реттілігі ескеріледі деп болжайды;
5) этиопатогенезді – логопед жеке сөйлеу тілі бұзылыстарының факторлары мен механизмдерін ескереді.

10. Анартрия (полное или почти полное отсутствие речи) наблюдается при тяжелых поражениях центральной нервной системы, проявляется в ярко выраженных центральных речедвигательных синдромах на фоне расстройства управления речевым аппаратом, так что для обеспечения максимально полной и ранней социальной адаптации ребенка с анартрией необходимо обучить его средствам альтернативной и паравербальной коммуникации, представленным в Программе в подразделе 1.4 "Элементы психогимнастики и коммуникация"
11. У большинства детей, страдающих дизартрией, отмечаются своеобразные нарушения лексико–грамматического строя речи, количественное и качественное ограничение словаря и медленное его формирование: даже к началу обучения в школе большинство детей с НОДА практически не умеют пользоваться грамматическими средствами оформления предложений.
12. Нарушения письменной речи у детей с НОДА – дислексия и дисграфия — связаны с нарушениями фонематического слуха, зрительного восприятия формы, недостаточным развитием оптико-пространственных представлений, фонематического восприятия, с нарушениями мелкой моторики.
13. Комплексное (с участием учителя-логопеда, учителя-дефектолога, детского невролога, врача ЛФК) всестороннее обследование особенностей развития речевых, психических функций, двигательной сферы, деятельности различных анализаторных систем позволит дать объективную оценку имеющихся недостатков речевого развития ребенка с НОДА и наметить оптимальные пути их коррекции.
14. Чем выше интеллект ребенка с НОДА, тем более благоприятной будет динамика развития речи, лучше результаты логопедической работы.
15. Направленность работы по преодолению расстройств устной и письменной речи в контексте данной Программы определяют общедидактические и специальные принципы:
1) гуманизма – веры в возможности ребенка, субъектного, позитивного подхода;
2) системности – рассмотрения ребҰнка как целостного, качественного своеобразного, динамично развивающего субъекта; рассмотрения его речевых нарушений во взаимосвязи с другими сторонами психического развития;
3) реалистичности – учҰта реальных возможностей ребҰнка и ситуации, единства диагностики и коррекционно-развивающей работы;
4) онтогенеза – предполагающего, что при разработке методики логопедического воздействия будут учтены закономерности и последовательность формирования различных форм и функций речи в норме;
5) этиопатогенеза – предполагающего, что логопедом учитываются факторы и механизмы индивидуальных речевых нарушений.

19. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 22.01.2016 жылғы № 70 бұйрығына сәйкес оқушылардың ынтасын арттыру, сөйлеу-ойлау операцияларын неғұрлым сапалы қалыптастыру (талдау, синтездеу, салыстыру, абстракциялау, жалпылау), тірек-қимыл аппаратында бұзылыстары бар балалардың қатысуымен логопедтік сабақтарда әртүрлі көрнекілікті пайдалана отырып, анализаторларды барынша қосу үшін дидактикалық даму ортасын орынды жайластыру жағдайында оқытудың, түзетудің және дамытудың техникалық құралдары кеңінен қолданылады:
1) Тактильді панельдер, әртүрлі мөлшердегі түйіршіктері бар пуфик-кресло, пластикалық мөлдір шарлары бар құрғақ бассейн, массаж ролигі, "Бочча" добы (салмағы 275 г, шеңбері 270 мм), тренажерлерге арналған еңкейтілетін Панель (қолдар мен саусақтарды дамыту үшін), Вертикализатор, ауырлататын құрал (500 г, 1 кг, 2 кг), Массаж кушеткасы – сөйлеу тілінің психо-физиологиялық базасын, сенсорлық үдерістерін және релаксациясын дамытуға арналған;
2) Жеке логопедтік сабақтарға арналған айна, топтық логопедтік сабақтарға арналған қабырға айнасы, логопедтік зонд (көмекші, массаж және қойылымдық), логопедтік шпатель, акустикалық қабырға тактильді панелі, "Айтылу. Дыбыстар әлемі" - альбомның электронды нұсқасы, дыбыстық сигналды бейнелейтін "Логопедтік тренажер" – ойын терапиясын қолдана отырып, дыбыстың айтылуы мен просодикасының бұзылуын жоюға арналған;
3) Лексикалық тақырыптар бойынша реттелетін үстел ойыны немесе ойыншық, бағдарламалық жасақтамасы бар үстел сөйлеу құрылғысы, 100 хабарламаға 20 түйме, логиканы дамытуға арналған интерактивті дыбыс тақтасы; сөйлеудің лексикалық-грамматикалық құрылымын дамыту бойынша практикалық жұмысты ұйымдастыруға арналған үш өлшемді аксессуарлары мен карточкалары бар мультимедиялық интерактивті оқыту бағдарламалық-әдістемелік кешені;
4) "Сөйлеу тілі коммуникациясын игеру және дамыту үшін сөйлеу жаттықтыру-коммуникаторы" ассистивті (қолдаушы) құрылғыны логопед-мұғалім тиісті дәрежеде толық фразалық сөйлеуді және ауызша қарым-қатынас құралдарын меңгермеген білім алушылармен жұмыста пайдаланады.
20. Тірек-қимыл аппаратында бұзылыстары бар білім алушылардың
неврологиялық және психо-физикалық ерекшеліктерін, сөйлеу тілі бұзылыстарының полиморфизмі аясында олардың жұмыс қабілеттілігінің төмендеуін ескере отырып, логопед-мұғалім мультимедиялық, электронды құрылғыларды санитарлық нормалар мен ережелерге қатаң сәйкес, шектеулі және қатаң мөлшерде дәстүрлі (нақты) дидактикалық ресурстарға артықшылық бере отырып, кеңінен қолданады:
1) "тарату парақтары" (карточка, суреттер, пазлдер)
2) флипчарт, маркерлер;
3) жас санатына сәйкес келетін әдебиеттер, оның ішінде кітаптар, әңгімелер, өлеңдер, мен суреттері бар брошюралар; халық және авторлық ертегілер;
4) жасына сәйкес келетін журналдар
5) аутентті материал: постерлер, демонстрациалық панно және карталар;

19. Для повышения мотивации обучающихся, более качественного формирования речемыслительных операций (анализа, синтеза, сравнения, абстрагирования, обобщения), максимального включения анализаторов с использованием разнообразной наглядности на логопедических занятиях с участием детей с НОДА широко применяются технические средства обучения, коррекции и развития в условиях целесообразного обустройства дидактической развивающей среды, согласно Приказу №70 МОН РК от 22.01.2016 года:
1) панели тактильные, пуфик-кресло с гранулами разных размеров, сухой бассейн с пластмассовыми полупрозрачными шариками, массажный валик, мяч "Бочча" (вес 275 г, окружность 270 мм), панель, наклоняемая для тренажеров (для разработки кистей и пальцев рук), вертикализатор, утяжелители (500 г, 1 кг, 2 кг), массажная кушетка – для развития психофизиологической базы речи, сенсорных процессов и релаксации;
2) зеркало для индивидуальных логопедических занятий, Зеркало настенное для групповых логопедических занятий, Логопедический зонд (вспомогательный, массажный и постановочный), Логопедический шпатель, Акустическая настенная тактильная панель, Электронная версия альбома-пособия "Произношение. Мир звуков", "Логопедический тренажер" с визуализацией звукового сигнала – для устранения нарушений звукопроизношения и просодики с применением игровой терапии;
3) регулируемая настольная игра или игрушка по лексическим темам, настольное речевое устройство с программным обеспечением, 20 кнопками на 100 сообщений, интерактивная звуковая панель для развития логики; мультимедийный интерактивный обучающий программно-методический комплекс с трехмерными аксессуарами и карточками для организации практической работы по развитию лексико-грамматического строя речи;
4) ассистивное (поддерживающее) устройство "Речевой тренажер-коммуникатор для усвоения и развития речевой коммуникации" учитель-логопед использует в работе с обучающимися, не владеющими в должной мере развернутой фразовой речью и вербальными средствами общения.
20. Учитывая неврологические и психофизические особенности обучающихся с НОДА, снижение их работоспособности на фоне полиморфности речевого нарушения, учитель-логопед использует мультимедийные, электронные устройства в строгом соответствии с санитарными нормами и правилами, ограниченно и строго дозированно, отдавая предпочтение традиционным (реальным) дидактическим ресурсам, широко используя:
1) раздаточный материал (карточки, картинки, пазлы);
2) флипчарт, маркеры;
3) литературу, соответствующую возрастной категории, в том числе, книги и брошюры с картинками, рассказами, стихами; народными и авторскими сказками;
4) журналы, соответствующие возрастной категории;
5) аутентичный материал: постеры, демонстрационные панно и карты;

33. 4-сыныпқа арналған бағдарламаның негізгі мазмұны:
1) сөйлеудің психологиялық базасы және просодика: психогимнастика элементтерінің көмегімен психикалық бұлшықетті және эмоционалдық кернеуді автотренингтер түрінде алып тастау тәсілдері (әртүрлі бұлшықет топтарының дәйекті релаксациясына өзін-өзі гипноз формуласын ұсыну, "өзіне-өзі" формуласын қайталау, формула бойынша әрекет ету), "Еркелету минуттары" (сигнал бойынша басталуы мен аяқталуы), "Зілтемірші" этюдтары, Релаксацияға ықпал ететін музыкалық сүйемелдеумен "Теңіз жағасындағы ұйқы", айнаға өзін-өзі басқара отырып, мимикалық бұлшықеттердің өзін-өзіне арналған массажы;
2) сөйлеуді тыңдау және түсіну: паронимдік сөздердің құрамына кіретін дыбыстарды ажырату, ұяң және қатаң, жуан және жіңішке, ызың және шұғыл, дауысты және дауыссыз дыбыстарды есту арқылы дифференциация; қарапайым және күрделі формаларға фонемалық талдау жүргізу, ұсынылған фонемалардан сөздерді синтездеу, морфемаларда көрсетілген грамматикалық көрсеткіштер бойынша сөздерді ажырату, нақты мазмұнды, мәнмәтінді мен жасырын мазмұнды анықтау және ажырату;
3) айтылым: таныс және бейтаныс мәтінде тыныс алудың дұрыс таралуы; дыбыстық сөйлеудің негізгі ережелерін сақтау (ырғақ, екпін, қарқын, біркелкі, интонация, кідірту), бір буыннан екінші буынға ауыса отырып, сөздің буын құрылымдарын жаңғырту - бір дауыссыздан екіншісіне, жұрнақтарды қолдану арқылы сын есімдердің сөзжасамы:, синтаксистік конструкцияларды шылаулармен тарату, сөз түрленімдерінің парадигмасы, септік жалғауды басқару, сөйлеу тілінің атаулы бөліктерін келісу, мәнмәтін мен мазмұн мәтінді, тікелей және ауыспалы мағыналарды түсіндіру, фразааралық байланыс құралдарын қолдана отырып, схема бойынша пайымдау элементтері бар әңгімелер құрастыру;
4) оқылым және жазылым: түзетілген дыбыстары бар сөздермен мәтіндерді саналы, дұрыс, біртіндеп және мәнерлеп оқу, оқылған мәтін-пайымдау материалында тезистер мен қорытындылар жасау, жазбада сөйлемді ресімдеу, сөз түбіріндегі екпінсіз дауысты дыбысты тексеру, сөздерге (заттарға, іс-әрекеттер мен белгілерге) сұрақтарды іріктеу, артикуляторлық, фонематикалық, аграмматикалық дисграфия элементтері – жеке жазудың бұзылыстарын алдын алу және жою;
2 параграф. Оқыту мақсаттары жүйесі
34. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодталған: кодта бірінші сан – сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлім бойынша бағыттар, төртінші сан – оқу мақсатын нөмірлеуін білдіреді. Кодтауда 0.1.2.1 "0" – сынып, "1.2." – бөлім және бөлім бойынша бағыттар, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.

33. Базовое содержание Программы для 4 класса:
1) психологическая база речи и просодика: приемы снятия психомышечного и эмоционального напряжения с помощью элементов психогимнастики в виде аутотренингов (представление формулы самовнушения на последовательное расслабление различных групп мышц, повторение формулы "про себя", действие по формуле), "Минутки баловства" (начало и окончание по сигналу), этюдов "Штангист", "Сон на берегу моря" под музыкальное сопровождение, способствующее расслаблению, самомассаж мимических мышц с самоконтролем в зеркало;
2) слушание и понимание речи: различение звуков, входящих в состав слов-паронимов, дифференциация на слух гласных и согласных; звонких и глухих, твердых и мягких, свистящих и шипящих, проведение фонематического анализа простых и сложных форм, проводить фонематический анализа простых и сложных форм, синтезировать слова из предложенных фонем, различать слова по грамматическим показателям, выраженным в морфемах, определять и различать фактическое содержание, контекст и подтекст;
3) говорение: правильное распределение дыхания в знакомом и незнакомом тексте; соблюдение основных правил звучащей речи (ритм, ударение, темп, плавность, интонация, пауза), воспроизведение слоговых структур слова с плавным переходом с одного слога на другой, в стечении - с одного согласного на другой, словообразование прилагательных с применением суффиксов, распространение синтаксических конструкций союзами, парадигма словоизменения, предложно-падежное управление, согласование именных частей речи, толкование контекста и подтекста, прямого и переносного смыслов, составление рассказов с элементами рассуждения по схеме с использованием средств межфразовой связи;
4) чтение и письмо: осознанное, правильное, плавное и выразительное чтение текстов со словами, содержащими скорректированные звуки, составление тезисов и выводов на материале прочитанного текста-рассуждения оформление предложения на письме, проверка безударной гласной в корне слова, подбор вопросов к словам (предметам, действиям и признакам), предупреждение и устранение индивидуальных нарушений письма – элементов артикуляторной, фонематической, аграмматической дисграфии.
Параграф 2. Система целей обучения
34. Цели обучения в программе представлены с кодировкой: в коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 0.1.2.1 "0" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.