Тамақ өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігі туралы
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 8 сәуірдегі N 543 Заңы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі N 301 Заңымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасының 2007.07.21.  N 301  (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
МАЗМҰНЫ
Осы Заң тамақ өнiмдерiнiң Қазақстан Республикасы аумағында дайындалуы мен айналымы кезінде олардың сапасын және халықтың денсаулығы мен қоршаған орта үшiн қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету саласындағы қатынастарды реттейдi.
1-тарау. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгі ұғымдар пайдаланылады:
1)  тамақ өнімдерiнiң қауіпсiздiгі  - белгiленген жарамдылық мерзiмi iшiнде тамақ өнiмдерiн пайдалану мен (немесе) сақтаудың адамдар өмiрi, денсаулығы үшiн қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн тамақ өнiмдерiнiң ерекшелiгi;
2)  биологиялық жұғымды қоспалар  - жеке қолдануға немесе тамақ өнiмдерiнiң құрамына енгiзуге арналған табиғи (табиғи заттармен бiрдей) биологиялық жұғымды заттар;
3)  генетикалық түрлендiрiлген көздер  - гендiк инженерия әдiстерiн қолдана отырып, өсiмдiктен және (немесе) малдан алынған шикiзат пен өнiмдер;
4)  дайындау күнi  - тамақ өнiмiн дайындаудың технологиялық процесi аяқталған күн;
5)  орама жасау күнi  - тамақ өнiмiн тұтыну ыдысына салу күнi;
6)  тамақ өнiмдерiн, тамақ өнiмдерiмен байланыста болатын материалдар мен бұйымдарды бiрдейлендiру  - белгiлi бiр тамақ өнiмдерiнiң, материалдар мен бұйымдардың нормативтiк, техникалық құжаттардың талаптарына сәйкестiгiн белгiлейтiн рәсiм;
7)  тамақ өнiмдерiнiң сапасы  - тамақ өнiмдерiнiң нормативтiк құжаттар талаптарына сәйкестiк деңгейiн көрсететiн, олардың тұтынылу ерекшелiктерiнiң жиынтығы;
8)  таңбалау  - тамақ өнiмiн дайындаушы тұтыну ыдысына (орамаға), этикеткаға, жапсырмаға, қосымша параққа, стикерге түсiретiн ақпарат;
9)  тамақ өнiмдерiмен байланыста болатын материалдар мен бұйымдар (бұдан әрi - материалдар мен бұйымдар)  - тамақ өнiмдерiн дайындау, өндiру, орау, сақтау, тасымалдау, өткiзу және пайдалану үшiн қолданылатын материалдар мен бұйымдар, соның iшiнде көлiк, технологиялық жабдықтар, аспаптар мен қондырғылар, ыдыс, ыдыс-аяқ, асханалық керек-жарақтар;
10)  сапасыз және қауiптi тамақ өнiмдерi  - тұтынылуы (пайдаланылуы) адамдардың денсаулығы мен өмiрiне қауiп келтiруi мүмкiн немесе қауiп келтiретін тамақ өнiмдерi;
11)  нормативтiк құжаттар  - тамақ өнiмдерiнiң, материалдар мен бұйымдардың сапасы мен қауiпсiздiгiнiң талаптарын белгiлейтiн халықаралық, мемлекетаралық, мемлекеттiк стандарттар, техникалық жағдайлар, санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалар және гигиеналық нормативтер, ветеринариялық (ветеринариялық-санитарлық) ережелер мен фитосанитарлық нормативтер;

О качестве и безопасности пищевых продуктов
Закон Республики Казахстан от 8 апреля 2004 года N 543. Утратил силу Законом Республики Казахстан от 21 июля 2007 года N 301 (вводится в действие с 1 января 2008 года)
Сноска. Закон РК от 8 апреля 2004 г. N 543 утратил силу Законом РК от 21 июля 2007 г. N  301  (вводится в действие с 1 января 2008 г.).
ОГЛАВЛЕНИЕ
Настоящий Закон регулирует отношения в области обеспечения качества и безопасности пищевых продуктов для здоровья населения и окружающей среды при их разработке и обороте на территории Республики Казахстан.
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Основные понятия, используемые
в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) безопасность пищевых продуктов - свойство пищевых продуктов, обеспечивающее безопасное для жизни, здоровья людей использование и (или) хранение в течение установленного срока годности;
2) биологически активные добавки - природные (идентичные природным) биологически активные вещества, предназначенные для отдельного употребления или введения в состав пищевых продуктов;
3) генетически модифицированные источники - сырье и продукты растительного и (или) животного происхождения, полученные с использованием методов генной инженерии;
4) дата изготовления - дата окончания технологического процесса изготовления пищевого продукта;
5) дата упаковки - дата размещения пищевого продукта в потребительскую тару;
6) идентификация пищевых продуктов, материалов и изделий, контактирующих с пищевыми продуктами, - процедура установления соответствия определенных пищевых продуктов, материалов и изделий требованиям нормативных, технических документов;
7) качество пищевых продуктов - совокупность потребительских свойств пищевых продуктов, отражающих степень их соответствия требованиям нормативных документов;
8) маркировка - информация изготовителя пищевого продукта, содержащаяся на потребительской таре (упаковке), этикетке, ярлыке, листе-вкладыше, стикере;
9) материалы и изделия, контактирующие с пищевыми продуктами (далее - материалы и изделия), - материалы и изделия, применяемые для изготовления, производства, упаковки, хранения, транспортировки, реализации и использования пищевых продуктов, в том числе транспорт, технологическое оборудование, приборы и устройства, тара, посуда, столовые принадлежности;
10) некачественные и опасные пищевые продукты - пищевые продукты, употребление (использование) которых может представлять или представляет опасность для здоровья и жизни людей;
11) нормативные документы - международные, межгосударственные, государственные стандарты, технические условия, санитарно-эпидемиологические правила и нормы и гигиенические нормативы, ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила и фитосанитарные нормативы, устанавливающие требования к качеству и безопасности пищевых продуктов, материалов и изделий;

12)  тамақ өнiмдерiнің, материалдар мен бұйымдардың айналымы  - тамақ өнiмдерiн, материалдар мен бұйымдарды дайындау, әзiрлеу, өндiру, сатып алу, импорт пен экспорт сақтау, тасымалдау мен өткiзу, сауда және тамақтандыру саласында қызметтер көрсету, сондай-ақ сапасыз және қауiптi тамақ өнiмдерiн, материалдар мен бұйымдарды кәдеге жарату немесе жою;
13)  байытылған (фортификацияланған) тамақ өнiмдерi  - тамақтың құндылығын арттыру үшiн бiр немесе одан да көп қажеттi ингредиенттер (витаминдер, минералдар, белоктар, амин немесе май қышқылдары) және тамақ өнiмдерiнде бастапқыда болмаған немесе өндiру мен сақтау процесiнде жоғалтылған, сондай-ақ аурулардың алдын алу мақсатында енгiзiлген басқа да заттар қосылған кез келген тамақ өнiмдерi;
14)  тамақ қоспалары  - тамақ өнiмдерiне оларды дайындау және өндiру процесiнде белгiлi бiр қасиеттер сіңіру және (немесе) олардың сапасын сақтау мақсатында арнайы енгізілетін табиғи және жасанды заттар мен олардың қосындылары;
15)  тамақ өнімдері  - адам тамақ ретінде пайдаланатын табиғи немесе өңделген түрдегі өнімдер, соның iшiнде балаларға арналған, диеталық тағам өнiмдері, шөлмекке құйылған ауыз су, алкоголь өнiмi, сағыз, алкогольсіз сусындар, тағамдық және биологиялық жұғымды қоспалар;
16)  өнімнің тағамдық құндылығы  - адамның қажетті заттар мен энергияға деген физиологиялық қажеттіліктерiн қанағаттандыратын тамақ өнiмi қасиеттерінің жиынтығы;
17)  балалар тағамы өнімдері  - он төрт жасқа дейiнгi балалардың тамақтануына арналған және бала организмiнiң физиологиялық қажеттiлiктерiне сәйкес келетiн тамақ өнiмдері;
18)  жарамдылық мерзімі  - тамақ өнiмi мақсаты бойынша пайдалану үшiн жарамды деп есептелетiн уақыт кезең;
19)  сақтау мерзімі  - белгiленген сақтау талаптары орындалған жағдайда тамақ өнiмiнің нормативтік құжаттарда көрсетiлген барлық қасиеттері сақталатын уақыт кезеңi;
20)  тамақ өнімдеріне, материалдар мен бұйымдарға техникалық құжаттама  - өнiмнің тiршiлiк циклінің әрбiр сатысында тiкелей пайдалану үшін қажеттi және жеткіліктi құжаттар жиынтығы (бұдан әрi - техникалық құжаттама);
21)  тамақ өнімдерін, материалдар мен бұйымдарды кәдеге жарату  - сапасыз және қауіптi тамақ өнімдерiн, материалдар мен бұйымдарды олардың әуелде жаратылған және әдеттегі қолданылатын мақсатынан өзгеше мақсаттарға пайдалану;
22)  жалған тамақ өнiмдерi, материалдар мен бұйымдар  - көрiнеу және қасақана өзгертілген (қолдан жасалған) және (немесе) олар туралы ақпарат көрінеу сенiмсіз немесе толық емес болып табылатын жасырын қасиеттері мен сапасы бар тамақ өнiмдерi, материалдар мен бұйымдар;

12) оборот пищевых продуктов, материалов и изделий - заготовка, изготовление, производство, закупка, импорт и экспорт, хранение, транспортировка и реализация пищевых продуктов, материалов и изделий, оказание услуг в сфере торговли и питания, а также утилизация или уничтожение некачественных и опасных пищевых продуктов, материалов и изделий;
13) обогащенные (фортифицированные) пищевые продукты - любые продукты питания, в которые для повышения пищевой ценности добавлены один или более необходимых ингредиентов (витамины, минералы, белки, амино- или жирные кислоты) и другие вещества, не присутствующие в продуктах питания изначально или утерянные в процессе производства и хранения, а также вводимые с целью профилактики заболеваний;
14) пищевые добавки - натуральные и искусственные вещества и их соединения, специально вводимые в пищевые продукты в процессе их изготовления и производства в целях придания им определенных свойств и (или) сохранения их качества;
15) пищевые продукты - продукты в натуральном или переработанном виде, употребляемые человеком в пищу, в том числе продукты детского, диетического питания, бутилированная питьевая вода, алкогольная продукция, жевательная резинка, безалкогольные напитки, пищевые и биологически активные добавки;
16) пищевая ценность продукта - совокупность свойств пищевого продукта, удовлетворяющих физиологические потребности человека в необходимых веществах и энергии;
17) продукты детского питания - пищевые продукты, предназначенные для питания детей в возрасте до четырнадцати лет и отвечающие физиологическим потребностям детского организма;
18) срок годности - период времени, в течение которого пищевой продукт считается пригодным для использования по назначению;
19) срок хранения - период времени, в течение которого пищевой продукт при соблюдении установленных условий хранения сохраняет все свойства, указанные в нормативных документах;
20) техническая документация на пищевые продукты, материалы и изделия (далее - техническая документация) - совокупность документов, необходимых и достаточных для непосредственного использования на каждой стадии жизненного цикла продукции;
21) утилизация пищевых продуктов, материалов и изделий - использование некачественных и опасных пищевых продуктов, материалов и изделий в целях, отличных от тех, для которых они предназначены и обычно используются;
22) фальсифицированные пищевые продукты, материалы и изделия - пищевые продукты, материалы и изделия, заведомо и умышленно измененные (поддельные) и (или) имеющие скрытые свойства и качества, информация о которых является заведомо недостоверной или неполной;

23)  тамақ өнімдерін сараптау  - тамақ өнiмдерінің қауіпсiздігін анықтау, тұтынылу қасиеттерiн, тамақтық және энергетикалық құндылығын сипаттайтын ерекшеліктерін бағалау;
24)  тамақ өнімінің энергетикалық құндылығы  - физиологиялық функцияларды қамтамасыз ететін тамақ өнiмдерiнен адам организмiнде бөлiнетін қуаттың мөлшері.
2-бап. Қазақстан Республикасының тамақ өнімдерінің
сапасы мен қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
саласындағы заңдары
1. Қазақстан Республикасының тамақ өнiмдерiнiң сапасы мен қауiпсiздігін қамтамасыз ету саласындағы заңдары Қазақстан Республикасының  Конституциясына  негізделедi және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шартта осы Заңдағыдан өзге ережелер белгiленсе, халықаралық шарттың ережелерi қолданылады.  ( P991716  қараңыз)
3-бап. Тамақ өнiмдерiнің, материалдар мен бұйымдардың
айналымы
1. Нормативтiк құжаттардың талаптарына сәйкес келетiн және Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртіпте мемлекеттік тiркеуден өткен өнiмдер, материалдар мен бұйымдар айналымда бола алады.
2. Мынадай:
1) нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес келмейтiн;
2) оларды сараптау кезiнде табылған сапасыздықтың айқын белгiлерi бар;
3) олардың сапасы мен қауіпсiздiгiн куәландыратын, шығу тегiн растайтын құжаттары жоқ;
4) берiлген ақпаратқа сәйкес келмейтiн;
5) белгiленген жарамдылық мерзiмдерi жоқ (жарамдылық мерзiмдерін белгiлеу міндеттi болып табылатын тамақ өнiмдерi, материалдар мен бұйымдар үшін) немесе жарамдылық мерзiмдерi өтіп кеткен;
6) нормативтiк құжаттарда көзделген мәлiметтердi қамтитын таңбалауы жоқ;
7) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртiпте мемлекеттік тiркеуден өтпеген тамақ өнiмдерi, материалдар мен бұйымдар айналымда бола алмайды.
4-бап. Тамақ өнiмдерiнiң, материалдар мен бұйымдaрдың
сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Тамақ өнiмдерiнiң, материалдар мен бұйымдардың сапасы мен қауiпсiздігі:  ( P001783  қараңыз)
1) тамақ өнiмдерінің, материалдар мен бұйымдардың сапасы мен қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету саласында мемлекеттік реттеу шараларын қолдану;
2) тамақ өнімдерінің, материалдар мен бұйымдардың айналымы жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың тамақ өнiмдерiне, материалдар мен бұйымдарға және олардың айналымының шарттарына нормативтiк құжаттардың талаптарын орындау бойынша ұйымдық, агрохимиялық, ветеринариялық, технологиялық, инженерлiк-техникалық санитарлық-эпидемияға қарсы (алдын алу) және фитосанитарлық iс-шараларды өткiзуi;

23) экспертиза пищевых продуктов - определение безопасности, оценка свойств, характеризующих потребительские свойства, пищевую и энергетическую ценность пищевых продуктов;
24) энергетическая ценность пищевого продукта - количество энергии, высвобождаемой в организме человека из пищевых продуктов, обеспечивающей физиологические функции.
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан
в области обеспечения качества и
безопасности пищевых продуктов
1. Законодательство Республики Казахстан в области обеспечения качества и безопасности пищевых продуктов основывается на  Конституции  Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, применяются правила международного договора.  (См.  P991716 )
Статья 3. Оборот пищевых продуктов,
материалов и изделий
1. В обороте могут находиться продукты, материалы и изделия, соответствующие требованиям нормативных документов и прошедшие государственную регистрацию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Не могут находиться в обороте пищевые продукты, материалы и изделия, которые:
1) не соответствуют требованиям нормативных документов;
2) имеют явные признаки недоброкачественности, обнаруженные при их экспертизе;
3) не имеют документов, удостоверяющих их качество и безопасность, подтверждающих их происхождение;
4) не соответствуют предоставленной информации;
5) не имеют установленных сроков годности (для пищевых продуктов, материалов и изделий, в отношении которых установление сроков годности является обязательным), или с истекшими сроками годности;
6) не имеют маркировки, содержащей сведения, предусмотренные нормативными документами;
7) не прошли государственную регистрацию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 4. Обеспечение качества и безопасности пищевых
продуктов, материалов и изделий
Качество и безопасность пищевых продуктов, материалов и изделий обеспечиваются посредством:  (См.  P001783 )
1) применения мер государственного регулирования в области обеспечения качества и безопасности пищевых продуктов, материалов и изделий;
2) проведения физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность по обороту пищевых продуктов, материалов и изделий, организационных, агрохимических, ветеринарных, технологических, инженерно-технических, санитарно-противоэпидемических (профилактических) и фитосанитарных мероприятий по выполнению требований нормативных документов к пищевым продуктам, материалам и изделиям и условиям их оборота;

3) тамақ өнiмдерінің, материалдар мен бұйымдардың сапасы мен қауiпсiздiгiне, нормативтiк құжаттарға сәйкес олардың айналымының шарттарын сақтауға өндiрiстiк бақылау жүргiзу;
4) мiндеттi сертификаттауға жататын тамақ өнімдерін, материалдар мен бұйымдарды сертификаттау;
5) санитарлық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу;
6) сапаны басқарудың прогрессивтi жүйелерiн енгiзу арқылы қамтамасыз етіледi.
5-бап. Тамақ өнімдерінің ,материалдар мен бұйымдардың
сапасы мен қауiпсiздiгі туралы ақпарат
1. Тамақ өнімдерінің, материалдар мен бұйымдардың айналымы жөніндегi қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар тамақ өнiмдерінің, материалдар мен бұйымдардың сапасы мен қауіпсiздігі туралы:
сатып алушыларға және (немесе) тұтынушыларға;
бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттiк органдарға толық және дұрыс ақпарат беруге міндеттi.
2. Стандарттау, метрология және сертификаттау, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы, ветеринария және фитосанитария саласындағы уәкілетті органдар өз құзыретi шегiнде жеке және заңды тұлғаларды:
тамақ өнімдерінiң, материалдар мен бұйымдардың сапасы мен қауіпсiздігі;
тамақ өнiмдерiнiң, материалдар мен бұйымдардың сапасы мен қауiпсiздiгiне талаптар белгiлейтiн нормативтiк құжаттар;  ( P001783  қараңыз)
тамақ өнiмдерiн, материалдар мен бұйымдарды мемлекеттiк тiркеу;
тамақ өнімдерiнiң, материалдар мен бұйымдардың нормативтiк құжаттардың талаптарына сәйкестiгiн растау туралы;
сапасыз және қауіпті тамақ өнiмдерiн, материалдар мен бұйымдарды сатудың алдын алу жөніндегi шаралар туралы ақпаратпен қамтамасыз етедi.
2-тарау. Тамақ өнімдерінің, материалдар мен
бұйымдардың сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету
саласындағы мемлекеттік реттеу
6-бап. Тамақ өнімдерінің, материалдар мен бұйымдардың
сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету
саласындағы мемлекеттік нормалау
1. Тамақ өнiмдерiнің (соның iшiнде тағамдық және биологиялық жұғымды қоспалардың), материалдар мен бұйымдардың сапасы мен қауіпсiздігіне, орауға, таңбалауға, өндiрiстік бақылауға, олардың өнiмге техникалық құжаттамаларының сәйкестігін бағалауына қойылатын талаптар Қазақстан Республикасының тиiсті нормативтік құқықтық актiлерiмен, нормативтiк құжаттармен белгіленедi.  ( P001783  қараңыз)
2. Тамақ өнiмдерінің, материалдар мен бұйымдардың айналымы бойынша қауіпсiздікке қойылатын талаптар тиісті санитарлық-эпидемиологиялық ережелермен, нормалармен және гигиеналық нормативтермен белгіленеді.  ( V032403 V032526 V021989  қараңыз)
3. Ет, балық, құс, жұмыртқа және малдан алынатын басқа да шикізатты дайындау, сақтау, тасымалдау, өңдеу және өткiзу кезiндегі сапа мен қауiпсiздікке қойылатын талаптар ветеринариялық (ветеринариялық-санитарлық) ережелермен, санитарлық-эпидемиологиялық ережелермен, нормалармен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.  ( P001783 V032410 V022105  қараңыз)

3) проведения производственного контроля за качеством и безопасностью пищевых продуктов, материалов и изделий, за соблюдением условий их оборота в соответствии с нормативными документами;
4) сертификации пищевых продуктов, материалов и изделий, подлежащих обязательной сертификации;
5) проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы;
6) внедрения прогрессивных систем управления качеством.
Статья 5. Информация о качестве и безопасности пищевых
продуктов, материалов и изделий
1. Физические и юридические лица, осуществляющие деятельность по обороту пищевых продуктов, материалов и изделий, обязаны предоставлять полную и достоверную информацию о качестве и безопасности пищевых продуктов, материалов и изделий:
покупателям и (или) потребителям;
государственным органам, осуществляющим контрольные и надзорные функции.
2. Уполномоченные органы в области стандартизации, метрологии и сертификации, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, ветеринарии и фитосанитарии обеспечивают физических и юридических лиц в пределах своей компетенции информацией о:
качестве и безопасности пищевых продуктов, материалов и изделий;
нормативных документах, устанавливающих требования к качеству и безопасности пищевых продуктов, материалов и изделий;  (См.  P001783 )
государственной регистрации пищевых продуктов, материалов и изделий;
подтверждении соответствия пищевых продуктов, материалов и изделий требованиям нормативных документов;
мерах по предотвращению реализации некачественных и опасных пищевых продуктов, материалов и изделий.
Глава 2. Государственное регулирование в области
обеспечения качества и безопасности пищевых
продуктов, материалов и изделий
Статья 6. Государственное нормирование в области
обеспечения качества и безопасности пищевых
продуктов, материалов и изделий
1. Требования к качеству и безопасности пищевых продуктов (в том числе пищевых и биологически активных добавок), материалов и изделий, упаковке, маркировке, производственному контролю, оценке их соответствия технической документации на продукцию устанавливаются соответствующими нормативными правовыми актами Республики Казахстан, нормативными документами.  (См.  P001783 )
2. Требования к безопасности по обороту пищевых продуктов, материалов и изделий устанавливаются соответствующими санитарно-эпидемиологическими правилами и нормами и гигиеническими нормативами.  (См.  V032403  ;  V032526  ;  V021989  )
3. Требования к качеству и безопасности при заготовке, хранении, транспортировке, переработке и реализации мяса, рыбы, птицы, яиц и другого сырья животного происхождения устанавливаются ветеринарными (ветеринарно-санитарными) правилами, санитарно-эпидемиологическими правилами и нормами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.  (См.  P001783  ;  V032410  ;  V022105  )

4. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк стандарттарын, санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларды, гигиеналық нормативтердi, ветеринариялық (ветеринариялық-санитарлық) ережелердi және фитосанитарлық нормативтердi тиiсiнше стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегі уәкiлеттi орган, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы, ветеринариялық және фитосанитарлық қадағалау саласындағы уәкiлеттi органдар Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртіппен бекiтедi.  ( Z040603  қараңыз)
5. Тамақ өнiмдерінің, материалдар мен бұйымдардың Қазақстан Республикасының мемлекеттiк стандарттарымен, санитарлық-эпидемиологиялық ережелермен және нормалармен, гигиеналық нормативтермен, ветеринариялық (ветеринариялық-санитарлық) ережелермен және фитосанитарлық нормативтермен белгiленген сапасы мен қауiпсiздiгiне қойылатын талаптар тамақ өнiмдерінің, материалдар мен бұйымдардың айналымы жөнiндегі қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың орындауы үшiн мiндетті болып табылады.
7-бап. Тамақ өнiмдерiн, материалдар мен бұйымдарды
мемлекеттік тiркеу
1. Өндiрiске алғаш енгiзiлетiн және Қазақстан Pecпубликасының аумағына әкелiнетiн тағамдық және биологиялық жұғымды қоспалар, генетикалық түрлендiрiлген көздер, балалар тағамы өнiмдерi, сумен және тағам өнiмдерiмен байланыста болатын бояғыштар, материалдар мен бұйымдар мемлекеттiк тiркеуге жатады.  ( P001787  қараңыз)
2. Өндiрiске алғаш енгiзiлетiн және Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн балалар тағамы өнiмдерiн, тағамдық және биологиялық жұғымды қоспаларды мемлекеттiк тiркеу халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен жүргізiлуге тиiс.
3. Мемлекеттiк тіркеу:
1) дайындаушы (жеткiзушi) беретiн және тамақ өнiмдерiнің, материалдар мен бұйымдардың нормативтік құжаттардың, оларды дайындау немесе жеткiзу шарттарының талаптарына сәйкестiгiн растайтын құжаттардың сараптамасын, сондай-ақ өткiзiлген сынау нәтижелерiн;
2) Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға рұқсат берiлген заттар мен өнiмдердi, олар туралы, оларды дайындаушылар (жеткiзушiлер) туралы ақпаратты Мемлекеттік тiзiлiмге енгізудi қамтиды.
4. Бiр атаумен тамақ өнiмдерiнің, материалдардың, бұйымдардың бiрнеше түрiн мемлекеттiк тiркеуге, сондай-ақ тамақ өнiмдерiнiң, материалдар мен бұйымдардың бiр түрiн бiр атаумен немесе әртүрлi атаулармен, оларды әртүрлi өндiрушiлер дайындаған жағдайларды қоспағанда, бiрнеше рет тiркеуге жол берiлмейдi.
8-бап. Тамақ өнiмдерінiң, материалдар мен бұйымдардың
сапасы мен қауіпсiздігіне қойылатын талаптарды
сертификаттау және растау

4. Государственные стандарты Республики Казахстан, санитарно-эпидемиологические правила и нормы, гигиенические нормативы, ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила и фитосанитарные нормативы утверждаются соответственно уполномоченным органом по стандартизации, метрологии и сертификации, уполномоченными органами в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, ветеринарии, фитосанитарного надзора в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.  (См.  Z040603  )
5. Требования к качеству и безопасности пищевых продуктов, материалов и изделий, установленные государственными стандартами Республики Казахстан, санитарно-эпидемиологическими правилами и нормами, гигиеническими нормативами, ветеринарными (ветеринарно-санитарными) правилами и фитосанитарными нормативами, являются обязательными для выполнения физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность по обороту пищевых продуктов, материалов и изделий.
Статья 7. Государственная регистрация пищевых
продуктов, материалов и изделий
1. Государственной регистрации подлежат впервые внедряемые в производство и ввозимые на территорию Республики Казахстан пищевые и биологически активные добавки, генетически модифицированные источники, продукты детского питания, красители, материалы и изделия, контактирующие с водой и продуктами питания.  (См.  P001787  )
2. Государственная регистрация впервые внедряемых в производство и ввозимых на территорию Республики Казахстан продуктов детского питания, пищевых и биологически активных добавок должна проводиться в порядке, установленном уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
3. Государственная регистрация включает в себя:
1) экспертизу документов, которые представляются изготовителем (поставщиком) и подтверждают соответствие пищевых продуктов, материалов и изделий требованиям нормативных документов, условиям изготовления или поставок, а также результаты проводимых испытаний;
2) внесение в Государственный реестр веществ и продукции, разрешенных к применению на территории Республики Казахстан, информации о них, их изготовителях (поставщиках).
4. Не допускаются государственная регистрация нескольких видов пищевых продуктов, материалов, изделий под одним наименованием, а также многократная регистрация одного и того же вида пищевых продуктов, материалов и изделий под одним наименованием или под различными наименованиями, за исключением случаев, когда они изготовлены различными производителями.
Статья 8. Сертификация и подтверждение требований
к качеству и безопасности пищевых продуктов,
материалов и изделий

1. Мiндеттi сертификаттауға жататын тамақ өнiмдерiнiң, материалдар мен бұйымдардың тiзбесiн халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы, ветеринария және фитосанитарлық қадағалау саласындағы уәкiлеттi органдардың ұсыныстары негізiнде стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлеттi органның ұсынымы бойынша Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтедi.
2. Тамақ өнiмдерi, материалдар мен бұйымдар үшiн әзiрленетiн нормативтiк құжаттамаларға енгiзiлетiн сапа және қауiпсiздiк көрсеткiштерi стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлеттi органмен, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы, ветеринария және фитосанитарлық қадағалау саласындағы уәкiлеттi органдармен мiндеттi түрде келiсiлуге жатады.
3. Тамақ өнiмдерiне, материалдар мен бұйымдарға тамақ өнiмдерiнiң айналымы саласында көрсетiлетiн қызметтерге, сондай-ақ сапа жүйелерiне сертификаттау жүргiзу тәртiбi (сәйкестік туралы декларацияны мiндетті және ерiктi түрде беру) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.  ( Z040603  қараңыз)
Мiндеттi сертификаттау тiзбесiне кiрмейтiн тамақ өнiмдерi, материалдар мен бұйымдар Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды берiле отырып, мiндеттi санитарлық-эпидемиологиялық сараптауға жатады.  ( V032600  қараңыз)
4. Егер тамақ өнiмдерiнiң айналымы саласында сертификаты және (немесе) санитарлық-эпидемиологиялық қорытындысы бар жеке және (немесе) заңды тұлғалар нормативтiк құжаттарда белгiленген талаптарды бұзса, осы бапта көрсетiлген құжаттарды берген стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі уәкiлеттi орган, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлетті орган олардың қызметiн және аталған құжаттардың қолданылуы бұзушылық жойылғанға дейiн тоқтата тұруға мiндеттi. Егер бұзушылықты жою мүмкiн болмаған жағдайда, аталған құжаттар керi қайтарып алынады.
Сәйкестiк туралы декларация берген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың бұзушылығы анықталған жағдайда, уәкiлеттi органдар тамақ өнiмдерi, материалдар мен бұйымдар айналымы саласындағы қызметті дереу тоқтата тұруға, сәйкестік декларациясын қайтарып алу арқылы оның қолданылуын тоқтатуға және сәйкестiк декларациясының қолданылуын тоқтату туралы стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегі уәкiлеттi органға хабарлауға мiндетті.
9-бап. Тамақ өнімдерінің, материалдар мен бұйымдардың
сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету
саласындағы мемлекеттік қадағалау және бақылау
1. Тамақ өнімдерінің, материалдар мен бұйымдардың сапасы мен қауiпсiздiгiн мемлекеттiк қадағалау мен бақылауды халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы, ветеринария, фитосанитарлық қадағалау саласындағы уәкілетті органдар мен стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкілеттi орган Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген өз құзыреті шегінде жүзеге асырады.  ( P001783  қараңыз)

1. Перечень пищевых продуктов, материалов и изделий, подлежащих обязательной сертификации, утверждается Правительством Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа по стандартизации, метрологии и сертификации на основании предложений уполномоченных органов в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, ветеринарии и фитосанитарного надзора.
2. Показатели качества и безопасности, вводимые в разрабатываемую нормативную документацию для пищевых продуктов, материалов и изделий, подлежат обязательному согласованию с уполномоченным органом по стандартизации, метрологии и сертификации, уполномоченными органами в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, ветеринарии и фитосанитарного надзора.
3. Порядок проведения сертификации (обязательной и добровольной подачи декларации о соответствии) пищевых продуктов, материалов и изделий, услуг в сфере оборота пищевых продуктов, а также систем качества осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.  (См.  Z040603  )
Пищевые продукты, материалы и изделия, не входящие в перечень обязательной сертификации, подлежат обязательной санитарно-эпидемиологической экспертизе с выдачей санитарно-эпидемиологического заключения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.  (См.  V032600  )
4. В случае, если физические и (или) юридические лица, имеющие сертификат и (или) санитарно-эпидемиологическое заключение в сфере оборота пищевых продуктов, нарушают требования, установленные нормативными документами, уполномоченный орган по стандартизации, метрологии и сертификации, уполномоченный орган в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, выдавшие указанные в настоящей статье документы, обязаны приостановить их деятельность и действие указанных документов до устранения нарушений. В случае, если устранение нарушений не представляется возможным, указанные документы отзываются.
При установлении нарушения, допущенного физическими и (или) юридическими лицами, подавшими декларации о соответствии, уполномоченные органы обязаны немедленно приостановить деятельность в сфере оборота пищевых продуктов, материалов и изделий, прекратить действие декларации о соответствии посредством ее отзыва и сообщить о прекращении действия декларации о соответствии в уполномоченный орган по стандартизации, метрологии и сертификации.
Статья 9. Государственные надзор и контроль
в области обеспечения качества и
безопасности пищевых продуктов,
материалов и изделий
1. Государственные надзор и контроль за качеством и безопасностью пищевых продуктов, материалов и изделий осуществляются уполномоченными органами в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, ветеринарии, фитосанитарного надзора и уполномоченным органом по стандартизации, метрологии и сертификации в пределах своей компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан.  (См.  P001783  )

2. Тамақ өнімдерінің сапасы мен қауіпсiздігі және халықтың денсаулығын қорғау саласындағы мемлекеттік саясаттың басым бағыттарын айқындау, сондай-ақ сапасыз және қауіптi тамақ өнiмдерінің, материалдар мен бұйымдардың тұтыну рыногына келiп түсуiн болғызбау жөніндегі шараларды әзiрлеу мақсатында халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті орган санитарлық-эпидемиологиялық мониторинг жүргізеді.
10-бап. Тамақ өнімдерінің, материалдар мен бұйымдардың
айналымын жүзеге асыратын жеке және заңды
тұлғалардың құқықтары мен мiндеттері
1. Жеке және заңды тұлғалардың:
1) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес аумақтың және (немесе) объектiнiң санитарлық-эпидемиологиялық және эпизоотологиялық жай-күйi туралы дұрыс ақпаратты уақытылы алуға;  ( Z020361  қараңыз)
2) санитарлық ережелер мен нормаларды, гигиеналық нормативтердi, ветеринариялық (ветеринариялық-санитарлық) ережелер мен фитосанитарлық нормативтердi орындау мақсатында зерттеулер жүргізу бойынша мемлекеттiк органдарға және ұйымдарға жүгiнуге;
3) санитарлық-эпидемияға қарсы (алдын алу), ветеринариялық және фитосанитарлық ic-шараларды өткiзуге қатысуға құқығы бар.
2. Жеке және заңды тұлғалар:
1) мемлекеттік және мемлекетаралық стандарттарда белгiленген тамақ өнімдерiнiң, материалдар мен бұйымдардың, оларды дайындаудың, ораудың, таңбалаудың, сақтаудың, тасымалдаудың және өткiзудiң технологиялық процестерiнiң сапасы мен қауiпсiздiгiне қойылатын талаптары бар техникалық регламенттер мен мiндеттi талаптарға сәйкес келетiн техникалық шарттарды әзiрлеуге және бекiтуге;
2) тамақ өнiмдерінің, материалдар мен бұйымдардың жаңа түрлерiнiң сапасы мен қауiпсiздiгiне оларды сынақтан өткiзу әдiстемесiне өндiрiстiк бақылау жасау бағдарламаларын әзiрлеуге және олар үшін мiндетті жарамдылық және сақталу мерзiмдерiн нормативтiк құжаттарға сәйкес белгілеуге;
3) тамақ өнiмдерiнiң, материалдар мен бұйымдардың әрбiр партиясының сапасы мен қауіпсiздiгiн, сондай-ақ тамақ өнiмдерінің, материалдар мен бұйымдардың айналымы кезiнде нормативтiк құжаттар талаптарының сақталуын бақылауды қамтамасыз етуге;
4) тамақ өнімдерін, материалдар мен бұйымдарды сатып алушылардың немесе тұтынушылардың талабы бойынша өнiмдерiнiң, материалдар мен бұйымдардың сапасы мен қауiпсiздiгiн куәландыратын құжаттар беруге;
5) тамақ өнiмдерiнiң орамасы мен таңбалануын нормативтiк құжаттардың талаптарына сәйкес қамтамасыз етуге;
6) сапасыз және қауiптi тамақ өнiмдерiнiң, материалдар мен бұйымдардың дайындалуын мұндай тамақ өнiмдерiн, материалдар мен бұйымдарды дайындауға әкеп соқтырған себептердi жою үшін қажет мерзiмге тоқтата тұруға мiндеттi. Мұндай себептердi жою мүмкiн болмаған жағдайда сапасыз және қауiптi тамақ өнiмдерiнiң, материалдар мен бұйымдардың дайындалуын тоқтатуға, оларды айналымнан алып тастауға, Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен сараптама жүргiзудi, кәдеге жаратуды немесе жоюды ұйымдастыруға;

2. В целях определения приоритетных направлений государственной политики в области качества и безопасности пищевых продуктов и охраны здоровья населения, а также разработки мер по предотвращению поступления на потребительский рынок некачественных и опасных пищевых продуктов, материалов и изделий уполномоченный орган в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения проводит санитарно-эпидемиологический мониторинг.
Статья 10. Права и обязанности физических и
юридических лиц, осуществляющих оборот
пищевых продуктов, материалов и изделий
1. Физические и юридические лица имеют право:
1) своевременно получать достоверную информацию о санитарно-эпидемиологическом и эпизоотологическом состоянии территории и (или) объекта в соответствии с законодательством Республики Казахстан;  (См.  Z020361  )
2) обращаться в государственные органы и организации по проведению обследований в целях выполнения санитарных правил и норм, гигиенических нормативов, ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил и фитосанитарных нормативов;
3) принимать участие в проведении санитарно-противоэпидемических (профилактических), ветеринарных и фитосанитарных мероприятий.
2. Физические и юридические лица обязаны:
1) разрабатывать и утверждать соответствующие техническим регламентам и обязательным требованиям, установленным в государственных и межгосударственных стандартах, технические условия, содержащие требования к качеству и безопасности пищевых продуктов, материалов и изделий, технологических процессов их изготовления, упаковки, маркировки, хранения, транспортировки и реализации;
2) разрабатывать программы производственного контроля за качеством и безопасностью новых видов пищевых продуктов, материалов и изделий, методики их испытаний и устанавливать в соответствии с нормативными документами обязательные для них сроки годности и хранения;
3) обеспечивать контроль за качеством и безопасностью каждой партии пищевых продуктов, материалов и изделий, а также соблюдением требований нормативных документов при обороте пищевых продуктов, материалов и изделий;
4) предоставлять документы, удостоверяющие качество и безопасность пищевых продуктов, материалов и изделий, покупателям или потребителям пищевых продуктов, материалов и изделий по их требованию;
5) обеспечивать упаковку и маркировку пищевых продуктов в соответствии с требованиями нормативных документов;
6) приостанавливать изготовление некачественных и опасных пищевых продуктов, материалов и изделий на срок, необходимый для устранения причин, повлекших за собой изготовление таких пищевых продуктов, материалов и изделий. В случае невозможности устранения таких причин прекратить изготовление некачественных и опасных пищевых продуктов, материалов и изделий, изъять их из оборота, организовать в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, проведение экспертизы, утилизацию или уничтожение;

7) тамақ өнiмдерiнің, материалдар мен бұйымдардың сақталуы мен тасымалдануын нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес қамтамасыз етуге;
8) тамақ өнімдерiн, материалдар мен бұйымдарды тасымалдау мен сақтау кезінде тамақ өнімдерінің, материалдар мен бұйымдардың тиiстi сапасын жоғалтуына және олардың қауiптi қасиеттерді сiңiруіне әкеп соқтырған бұзушылықтар туралы тиістi уәкiлеттi органдарға хабарлауға және оларды сараптамаға жiберуге;
9) санитарлық-эпидемиологиялық және ветеринариялық-санитарлық сараптамалардың оң қорытындысы бар тамақ өнiмдерін, материалдар мен бұйымдарды өткiзуге жол беруге;
10) егер тамақ өнiмдерiнiң, материалдар мен бұйымдардың тиiстi сапаларының жойылуына әкеп соқтырған бұзушылыққа жол берiлсе және (немесе) олардың қауiптi қасиеттерi пайда болса, бұл жағдайда олардың өткiзiлуiн тоқтатуға оларды тұтынушылардан қайтарып алуды қамтамасыз етуге, сараптамаға жiберуге және олардың кәдеге жаратылуын немесе жойылуын ұйымдастыруға мiндеттi.  ( V021989 V032526  қараңыз)
3-тарау. Тамақ өнімдерінің, материалдар мен
бұйымдардың сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз етуге
қойылатын талаптар
11-бап. Тамақ өнімдерiнiң, генетикалық түрлендiрiлген
көздердiң, материалдар мен бұйымдардың сапасы
мен қауіпсiздiгін қамтамасыз етуге қойылатын
жалпы талаптар
1. Халықтың тұтынуына арналған тамақ өнiмдерi, генетикалық түрлендiрiлген көздер, материалдар мен бұйымдар халықтың санитарлық-эпидемиологиялық caлауаттылығы саласындағы уәкiлетті орган бекiткен нормативтік құжаттарға сәйкес келуге, физиологиялық қажеттiлiктердi қанағаттандыруға, органикалық-лептикалық және физикалық-химиялық көрсеткiштер (химиялық, радиоактивтiк, биологиялық заттар мен олардың қосындылары және микроорганизмдердiң жол берiлген құрамы) бөлігiнде қойылатын талаптарға сай болуға тиіс.
2. Тамақ өнiмдерi, балалар тағамы өнiмдері, олардың тағамдық, биологиялық және энергетикалық құндылығы орамада (ыдыста) көрсетiлген нормативтiк құжаттар мен ақпаратқа сәйкес келуге тиiс.
Диеталық және емдеу-профилактикалық тағам өнiмдері, тағамдық және биологиялық жұғымды қоспалар арнайы мақсаттағы өнiмдерге жатады және олардың азаматтардың денсаулығын сақтау саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен бекітiлген нормативтiк құжаттарға сәйкес келетiн қасиеттерi мен сипаттамасы болуға тиiс.
3. Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлетiн жоғары және бiрiншi сортты бидай ұны Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген тәртiппен мiндеттi түрде фортификациялануға (байытылуға) тиіс.
Витаминдi-минералдық кешендi құрамның нормалары, оның сапасы, қауiпсiздiгi, фортификациялау әдiстерi техникалық құжаттамаларға, санитарлық-эпидемиологиялық нормаларға және өзге де нормативтiк құжаттарға сәйкес келуге тиiс.  ( V032403  қараңыз)

7) обеспечивать хранение и транспортировку пищевых продуктов, материалов и изделий в соответствии с требованиями нормативных документов;
8) информировать соответствующие уполномоченные органы о нарушениях при транспортировке и хранении пищевых продуктов, материалов и изделий, приведших к утрате пищевыми продуктами, материалами и изделиями соответствующего качества и приобретению ими опасных свойств, и направлять их на экспертизу;
9) допускать к реализации пищевые продукты, материалы и изделия, имеющие положительные заключения санитарно-эпидемиологической и ветеринарно-санитарной экспертиз;
10) прекратить реализацию пищевых продуктов, материалов и изделий в случае, если допущено нарушение, приведшее к утрате ими соответствующих качеств и (или) приобретению опасных свойств, обеспечить их отзыв от потребителей, направить на экспертизу и организовать их утилизацию или уничтожение.  (См.  V021989  ;  V032526  )
Глава 3. Требования к обеспечению качества и
безопасности пищевых продуктов, материалов и
изделий
Статья 11. Общие требования к обеспечению качества
и безопасности пищевых продуктов,
генетически модифицированных источников,
материалов и изделий
1. Пищевые продукты, генетически модифицированные источники, материалы и изделия, предназначенные для употребления населением, должны соответствовать нормативным документам, утвержденным уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, удовлетворять физиологические потребности, отвечать предъявляемым требованиям в части органолептических и физико-химических показателей (к допустимому содержанию химических, радиоактивных, биологических веществ и их соединений и микроорганизмов).
2. Пищевые продукты, продукты детского питания, их пищевая, биологическая и энергетическая ценность должны соответствовать нормативным документам и информации, указанной на упаковке (таре).
Продукты диетического и лечебно-профилактического питания, пищевые и биологически активные добавки относятся к продуктам специального назначения и должны иметь свойства и характеристики, соответствующие нормативным документам, утвержденным в порядке, установленном уполномоченным органом в области охраны здоровья граждан.
3. Пшеничная мука высшего и первого сортов, производимая на территории Республики Казахстан, подлежит обязательному фортифицированию (обогащению) в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Нормы содержания витаминно-минерального комплекса, его качество, безопасность, методы фортификации должны соответствовать технической документации, санитарно-эпидемиологическим нормам и иным нормативным документам.  (См.  V032403  )

12-бап. Тамақ өнімдерiн, материалдар мен бұйымдарды
әзiрлеу кезiнде олардың сапасы мен қауiпсiздiгiн
қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
1. Жеке және (немесе) заңды тұлғалар әзiрлейтiн техникалық құжаттамаға тамақ өнiмдерiнiң, материалдар мен бұйымдардың сапасы мен қауiпсiздiгiн көрсеткіштерi, олардың жарамдылық мерзімдерi, орауға, таңбалауға қойылатын талаптар дайындалуы мен айналымының шарттары, олардың сапасы мен қауiпсiздiгiн өндiрiстiк бақылау бағдарламалары, сынақтар әдiстемесi, сапасыз және қауiптi тамақ өнiмдерiн, материалдар мен бұйымдарды кәдеге жарату немесе жою тәсiлдерi енгiзуге тиiс.
Техникалық құжаттама жобалары және тамақ өнiмдерінің, материалдар мен бұйымдардың тәжiрибелiк үлгілерi шикiзатына қарай санитарлық-эпидемиологиялық, ветеринариялық-санитарлық сараптауға жатады.  ( Z020361  қараңыз)
Аталған жобаларды жеке және (немесе) заңды тұлғалар санитарлық-эпидемиологиялық қорытындысы және (немесе) сараптама актісi болған кезде ғана бекiтедi және олар Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен тіркеледi.
2. Бекiтілген техникалық құжаттамадағы талаптар тамақ өнiмдерiнiң, материалдар мен бұйымдардың айналымымен байланысты қызметті жүзеге асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалар үшін мiндеттi болып табылады.
3. Шығарылатын тамақ өнімдерiндегi жекелеген ингредиенттерді ауыстыру сол өнімге арналған нормативтiк құжатқа келісiм берген уәкiлеттi органның рұқсатымен, нормативтік құжатқа тиістi өзгерiстер енгізгеннен кейiн жүргізіледі.  ( V032600  қараңыз)
13-бап. Тамақ өнімдерін, материалдар мен бұйымдарды
дайындау және өндiру кезінде олардың сапасы
мен қауіпсiздігін қамтамасыз етуге қойылатын
талаптар
1. Тамақ өнімдерiн, материалдар мен бұйымдарды дайындау және өндiру үшін сапасы мен қауiпсiздігі нормативтiк құжаттардың талаптарына сәйкес келетін шикiзат қолданылуға тиіс.
2. Азық-түлік шикiзатын дайындау және өндiру кезiнде мемлекеттік тiркеуден, санитарлық-эпидемиологиялық және (немесе) ветеринариялық-санитарлық сараптамалардан өткен азықтық қоспаларды, малдың өсiмiн жеделдеткiштердi (соның ішінде гормонды препараттарды), пестицидтердi, агрохимикаттарды пайдалануға жол берiледi.
3. Балалар өнiмдерi, диеталық және емдеу-профилактикалық тағам дайындау мен өндiру кезiнде азықтық қоспалар, малдың өсiмiн жеделдеткіштер (соның iшiнде гормонды препараттар), дәрiлiк заттардың жекелеген түрлерi, пестицидтер, агрохимикаттар, генетикалық түрлендiрiлген көздер және адамның денсаулығына қауіптi басқа да заттар мен құрамалар пайдаланылған азық-түлік шикізатын қолдануға тыйым салынады.

Статья 12. Требования к обеспечению качества и
безопасности пищевых продуктов, материалов
и изделий при их разработке
1. В техническую документацию, разрабатываемую физическими и (или) юридическими лицами, должны быть включены показатели качества и безопасности пищевых продуктов, материалов и изделий, сроки их годности, требования к упаковке, маркировке, условия изготовления и оборота, программы производственного контроля за их качеством и безопасностью, методика испытаний, способы утилизации или уничтожения некачественных и опасных пищевых продуктов, материалов и изделий.
Проекты технической документации и опытные образцы пищевых продуктов, материалов и изделий в зависимости от сырья подлежат санитарно-эпидемиологической, ветеринарно-санитарной экспертизе.  (См.  Z020361  )
Указанные проекты утверждаются физическим и (или) юридическим лицом только при наличии санитарно-эпидемиологического заключения и (или) акта экспертизы и регистрируются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Требования, содержащиеся в утвержденной технической документации, являются обязательными для физических и (или) юридических лиц, осуществляющих деятельность, связанную с оборотом пищевых продуктов, материалов и изделий.
3. Замена отдельных ингредиентов в выпускаемых пищевых продуктах производится с разрешения уполномоченного органа, согласовавшего нормативный документ на этот продукт, после внесения соответствующих изменений в нормативный документ.  (См.  V032600  )
Статья 13. Требования к обеспечению качества и
безопасности пищевых продуктов, материалов и
изделий при их изготовлении и производстве
1. Для изготовления и производства пищевых продуктов, материалов и изделий должно применяться сырье, качество и безопасность которого соответствуют требованиям нормативных документов.
2. При изготовлении и производстве продовольственного сырья допускается использование кормовых добавок, стимуляторов роста животных (в том числе гормональных препаратов), пестицидов, агрохимикатов, прошедших государственную регистрацию, санитарно-эпидемиологическую и (или) ветеринарно-санитарную экспертизы.
3. При изготовлении и производстве продуктов детского, диетического и лечебно-профилактического питания запрещается использование продовольственного сырья, при производстве которого использовались кормовые добавки, стимуляторы роста животных (в том числе гормональные препараты), отдельные виды лекарственных средств, пестициды, агрохимикаты, генетически модифицированные источники и другие опасные для здоровья человека вещества и соединения.

4. Қазақстан Республикасының аумағында жоғары және бiріншi сортты бидай ұнын оны фортификациялау талабын сақтамай өндiруге, әкелуге, сондай-ақ өткізуге тыйым салынады.  ( V032526  қараңыз)
14-бап. Tамақ өнiмдерiн бөлшектеп өлшеп салу, орау
және таңбалау кезiнде олардың сапасы мен
қауiпсіздiгiн қамтамасыз етуге қойылатын
талаптар
1. Тамақ өнімдерi сақталу, тасымалдау және өндірiлу кезiнде сапасы мен қауіпсiздігін сақтауды қамтамасыз eтуге мүмкіндік беретін тәсiлдермен өлшеп оралуға және оралуға тиiс.
2. Тамақ өнiмдерiн өлшеп орау мен орауды жүзеге асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалар тамақ өнiмдерiн өлшеп орау мен орауға, оларды таңбалауға, сондай-ақ тамақ өнiмдерiн өлшеп орау мен таңбалауға пайдаланылатын материалдарға қойылатын нормативтік құжаттардың талаптарын сақтауға мiндетті.
3. Орауға арналған материалдар мен бұйымдардың этикеткаларында, жапсырмаларында, қосымша парақтарында және стикерлерiнде тамақ өнімдерінің түрлерi есепке алына отырып, Қазақстан Pecпубликасының заңдарында айқындалған ақпараттан басқа, мемлекеттік және орыс тiлдерiнде:
1) өнiмнің тағамдық құндылықтары (калориялылығы, белоктардың, майлардың, көмiртегiнiң, витаминдердің, макро- және микроэлементтердің құрамы);
2) арнаулы және қолданылу (соның ішінде балаларға арналған, диеталық және емдеу профилактикалық тағам өнiмдерi мен биологиялық жұғымды қоспаларды) шарттары;
3) дайын тағамды (тамақ өнiмдерiнiң концентраттары мен жартылай фабрикаттары үшiн) дайындау тәсiлдерi мен шарттары;
4) сақтау шарттары мен мерзiмдерi (сақтау шарттарына талаптар белгiленген тамақ өнiмдеріне қатысты) және жарамдылық мерзiмдерi;
5) тамақ өнiмдерi дайындалған күн және оралған күн;
6) тағамдық және биологиялық жұғымды қоспаларымен қоса, құрамы және қолданылатын генетикалық түрлендiрiлген көздерi туралы мәлiметтерi бар ақпарат болуға тиiс.
4. Фортификацияланған тамақ өнiмдерiнiң орауы олардағы нормативтiк құжаттарда көзделген мөлшерде витаминдi-минералдық жиынтық құрамының сақталуын қамтамасыз етуге тиiс.
15-бап. Тамақ өнімдерiн, материалдар мен бұйымдарды
сақтау және тасымалдау кезiнде олардың caпасы
мен қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге
қойылатын талаптар
1. Тамақ өнiмдерiн, материалдар мен бұйымдарды сақтау және тасымалдау олардың сапасы мен қауiпсiздігін сақтауды қамтамасыз ететiн жағдайларда жүзеге асырылуға тиiс.
2. Тамақ өнiмдерiн, материалдар мен бұйымдарды нормативтiк құжаттардың және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнiң талаптарына сай келуге тиiстi арнайы жабдықталған үй-жайларда, ғимараттарда сақтауға жол берiледi.

4. Запрещаются производство, ввоз, а также реализация пшеничной муки высшего и первого сортов на территории Республики Казахстан без соблюдения требований к ее фортификации.  (См.  V032526  )
Статья 14. Требования к обеспечению качества и
безопасности пищевых продуктов при их
расфасовке, упаковке и маркировке
1. Пищевые продукты должны быть расфасованы и упакованы такими способами, которые позволяют обеспечить сохранение качества и безопасность при их хранении, перевозке и реализации.
2. Физические и (или) юридические лица, осуществляющие расфасовку и упаковку пищевых продуктов, обязаны соблюдать требования нормативных документов к расфасовке и упаковке пищевых продуктов, их маркировке, а также к используемым материалам для упаковки и маркировки пищевых продуктов.
3. На этикетках, ярлыках, листках-вкладышах и стикерах упаковочных материалов и изделий, кроме информации, определенной законодательством Республики Казахстан, с учетом видов пищевых продуктов должны быть указаны на государственном и русском языках сведения о (об):
1) пищевой ценности продукта (калорийности, содержании белков, жиров, углеводов, витаминов, макро- и микроэлементов);
2) назначении и условиях применения (в том числе продуктов детского, диетического и лечебно-профилактического питания и биологически активных добавок);
3) способах и условиях изготовления готовых блюд (для концентратов и полуфабрикатов пищевых продуктов);
4) условиях и сроках хранения (в отношении пищевых продуктов, для которых установлены требования к условиям их хранения) и сроках годности;
5) дате изготовления и дате упаковки пищевых продуктов;
6) составе, включая пищевые и биологически активные добавки, и применяемых генетически модифицированных источниках.
4. Упаковка фортифицированных пищевых продуктов должна обеспечивать сохранение содержания в них витаминно-минерального комплекса в количествах, предусмотренных нормативными документами.
Статья 15. Требования к обеспечению качества и
безопасности пищевых продуктов, материалов
и изделий при их хранении и транспортировке
1. Хранение и транспортировка пищевых продуктов, материалов и изделий должны осуществляться в условиях, обеспечивающих сохранение их качества и безопасность.
2. Хранение пищевых продуктов, материалов и изделий допускается в специально оборудованных помещениях, сооружениях, которые должны соответствовать требованиям нормативных документов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.

3. Тамақ өнiмдерiн, материалдар мен бұйымдарды тасымалдау үшiн арнайы осы мақсаттарға арналған және (немесе) жабдықталған, Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен ресiмделген санитарлық паспорты бар көлiк құралдары пайдаланылады.  ( P001783  қараңыз)
4. Байытылған (фортификацияланған) тамақ өнiмдерi мен азық-түлiк шикiзаты үшiн сақтаудың, тасымалдаудың және өткiзудiң ерекше режимдерi белгіленедi.
5. Егер тамақ өнiмдерiн, материалдар мен бұйымдарды сақтау және (немесе) тасымалдау кезiнде олардың тиiстi сапасын жоғалтуға және олардың қауiпті қасиеттерін тудыруға әкеп соқтырған бұзушылыққа жол берiлсе, бұл жағдайда олар өткiзiлуге жатпайды, тиiстi сараптамаға жiберiп, соның нәтижелерiне сәйкес кәдеге жаратылады немесе жойылады.  ( V032526  қараңыз)
16-бап. Тамақ өнімдерiн, материалдар мен бұйымдарды
өткiзу кезiнде олардың сапасы мен қауiпсіздігін
қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
1. Нормативтiк құжаттардың талаптарына сәйкес келетiн тамақ өнiмдерi, материалдар мен бұйымдар өткiзiлуге жатады.  ( P001783  қараңыз)
2. Тамақ өнiмдерi, материалдар мен бұйымдар:
1) сапа мен қауiпсiздiк көрсеткiштерi бойынша нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес келмеген;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен олардың сапасы мен қауiпсiздігін растайтын тиiстi сертификаты, санитарлық-эпидемиологиялық қорытындысы және (немесе) сараптама актiсi мен олардың шыққан жерiн анықтайтын өзге де құжаттар болмаған;
3) сапасыздығының айқын белгiлерi болған;
4) таңбалануы немесе нормативтiк құжаттарда және осы Заңда көзделген мәлiметтерi бар ақпараты болмаған;
5) iлеспе құжаттамада келтiрiлген ақпаратқа атауы мен түрi және таңбалануы бойынша сәйкес келмеген;
6) жарамдылық мерзiмi өтіп кеткен жағдайда оларды өткiзуге жол берiлмейдi.
3. Егер тамақ өнiмдерiн, материалдар мен бұйымдарды өткiзген кезде тамақ өнiмдерiнiң, материалдар мен бұйымдардың тиiстi сапасының жоғалуына және олардың қауiптi қасиеттерге ие болуына әкеп соққан бұзушылықтарға жол берiлсе, тамақ өнiмдерiн, материалдар мен бұйымдарды өткiзудi жүзеге асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалар мұндай тамақ өнiмдерi, материалдар мен бұйымдарды өткiзуден алып тастауға, олардың тұтынушылардан керi қайтарылуын қамтамасыз етуге, сапасыз және қауіптi тамақ өнiмдерiн, материалдар мен бұйымдарды сараптамаға жiберуге, ал қажет болған жағдайда, олардың кәдеге жаратылуын немесе жойылуын ұйымдастыруға мiндеттi.
17-бап. Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн
тамақ өнiмдерiнің, материалдар мен бұйымдардың
сапасы мен қауiпсiздігiн қамтамасыз етуге
қойылатын талаптар

3. Для транспортировки пищевых продуктов, материалов и изделий используются специально предназначенные и (или) оборудованные для таких целей транспортные средства, имеющие оформленный в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, санитарный паспорт.  (См.  P001783  )
4. Для обогащенных (фортифицированных) пищевых продуктов и продовольственного сырья устанавливаются особые режимы хранения, транспортировки и реализации.
5. В случае, если при хранении и (или) транспортировке пищевых продуктов, материалов и изделий допущено нарушение, приведшее к утрате их надлежащего качества и приобретению ими опасных свойств, они не подлежат реализации, а направляются на соответствующую экспертизу, согласно результатам которой утилизируются или уничтожаются.  (См.  V032526  )
Статья 16. Требования к обеспечению качества и
безопасности пищевых продуктов, материалов
и изделий при их реализации
1. Реализации подлежат пищевые продукты, материалы и изделия, соответствующие требованиям нормативных документов.  (См.  P001783  )
2. Не допускается реализация пищевых продуктов, материалов и изделий, которые:
1) не соответствуют требованиям нормативных документов по показателям качества и безопасности;
2) не имеют соответственно сертификата, санитарно-эпидемиологического заключения и (или) акта экспертизы, подтверждающих в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, их качество и безопасность, и иных документов, определяющих их происхождение;
3) имеют явные признаки недоброкачественности;
4) не имеют маркировки или информации, содержащей сведения, предусмотренные нормативными документами и настоящим Законом;
5) не соответствуют по наименованию и виду информации, приведенной в сопроводительной документации и маркировке;
6) имеют истекший срок годности.
3. Если при реализации пищевых продуктов, материалов и изделий допущено нарушение, приведшее к утрате пищевыми продуктами, материалами и изделиями соответствующего качества и приобретению ими опасных свойств, физические и (или) юридические лица, осуществляющие реализацию пищевых продуктов, материалов и изделий, обязаны изъять такие пищевые продукты, материалы и изделия с реализации, обеспечить их отзыв от потребителей, направить некачественные и опасные пищевые продукты, материалы и изделия на экспертизу, а при необходимости организовать их утилизацию или уничтожение.
Статья 17. Требования к обеспечению качества и
безопасности пищевых продуктов, материалов и
изделий, ввоз которых осуществляется
на территорию Республики Казахстан

1. Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетін тамақ өнiмдерiнiң, материалдар мен бұйымдардың сапасы мен қауiпсiздiгi нормативтiк құжаттардың талаптарына сәйкес келуге тиiс.
2. Қазақстан Республикасының аумағына Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен мемлекеттiк тiркеуден өтпеген және олардың сапасы мен қауiпсiздiгiнiң нормативтiк құжаттардың талаптарына сәйкестігін куәландыратын құжаттары жоқ тамақ өнiмдерiн, материалдар мен бұйымдарды әкелуге тыйым салынады.  ( P001783 Z040603  қараңыз)
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнде мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық, ветеринариялық қадағалауды, фитосанитарлық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғалар өз құзыреттерi шегінде тамақ өнiмдерiн, материалдар мен бұйымдарды, олардың тауарлық iлеспе құжаттарын тексеруден өткізеді және мұндай тамақ өнiмдерінің, материалдар мен бұйымдардың Қазақстан Республикасының аумағында әкеліну мүмкіндігі туралы шешiм қабылдайды.
Егер Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн тамақ өнiмдерi, материалдар мен бұйымдар нормативтiк құжаттарға сәйкес келмесе немесе қауіптi болып табылса, осы тармақта аталған лауазымды тұлғалар оларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелуді уақытша тоқтата тұру жөнiнде шешiм қабылдайды немесе оларды әкелуге тыйым салуды белгілейдi.
4. Сараптама нәтижелерi бойынша сапасыз және (немесе) қауiптi деп танылған тамақ өнiмдерiн, материалдар мен бұйымдарды иеленушi оларды он күннің ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан алып кетуге мiндеттi.
Егер сапасыз және (немесе) қауіптi тамақ өнiмдерi, материалдар мен бұйымдар осы тармақта белгiленген мерзiмде Қазақстан Республикасының аумағынан әкетілмеген болса, олар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес алып қойылады, кәдеге жаратылады немесе қойылады.
18-бап. Тамақ өнiмдерiнің, материалдар мен бұйымдардың
сапасы мен қауіпсiздiгiне өндiрiстiк бақылау
жасауды ұйымдастыру мен жүргізуге қойылатын
талаптар
1. Сапасы мен қауіпсiздiгiн өндiрiстік бақылау тамақ өнiмдерi, материалдар мен бұйымдар айналымы жөніндегi қызметті нормативтік құжаттардың талаптары негізінде жүзеге асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалар әзiрлеген тәртіппен жүргiзiледi.
2. Тамақ өнiмдерінің, материалдар мен бұйымдардың сапасы мен қауіпсiздігін бақылауды Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен аккредиттелген (аттестацияланған) зертханалар жүзеге асырады.  ( P001783 V032526  қараңыз)
19-бап. Сапасыз және қауіпті тамақ өнімдерін,
материалдар мен бұйымдарды айналымнан алып
тастауға, оларды кәдеге жаратуға және жоюға
қойылатын талаптар

1. Качество и безопасность пищевых продуктов, материалов и изделий, ввоз которых осуществляется на территорию Республики Казахстан, должны соответствовать требованиям нормативных документов.
2. Запрещается ввоз на территорию Республики Казахстан пищевых продуктов, материалов и изделий, не прошедших государственную регистрацию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, и не имеющих документов, удостоверяющих соответствие их качества и безопасности требованиям нормативных документов.  (См.  P001783  ;  Z040603  )
3. В пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан должностные лица, осуществляющие государственный санитарно-эпидемиологический, ветеринарный надзор, фитосанитарный контроль, в пределах своей компетенции проводят осмотр пищевых продуктов, материалов и изделий, проверку их товаросопроводительных документов и принимают решение о возможности ввоза таких пищевых продуктов, материалов и изделий на территорию Республики Казахстан.
В случае, если пищевые продукты, материалы и изделия, ввоз которых осуществляется на территорию Республики Казахстан, не соответствуют нормативным документам или являются опасными, должностные лица, указанные в настоящем пункте, принимают решение о временном приостановлении их ввоза на территорию Республики Казахстан или устанавливают запрет на их ввоз.
4. Владелец пищевых продуктов, материалов и изделий, признанных некачественными и (или) опасными по результатам экспертизы, обязан в течение десяти дней вывезти их за пределы территории Республики Казахстан.
Если некачественные и (или) опасные пищевые продукты, материалы и изделия в установленный настоящим пунктом срок не вывезены за пределы Республики Казахстан, они изымаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан, утилизируются или уничтожаются.
Статья 18. Требования к организации и проведению
производственного контроля за качеством и
безопасностью пищевых продуктов,
материалов и изделий
1. Производственный контроль за качеством и безопасностью проводится в порядке, разработанном физическими и (или) юридическими лицами, осуществляющими деятельность по обороту пищевых продуктов, материалов и изделий, на основании требований нормативных документов.
2. Контроль качества и безопасности пищевых продуктов, материалов и изделий осуществляется аккредитованными (аттестованными) лабораториями в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.  (См.  P001783  ;  V032526  )
Статья 19. Требования к изъятию из оборота
некачественных и опасных пищевых продуктов,
материалов и изделий, их утилизации и
уничтожению

1. Сапасыз және қауіпті тамақ өнiмдерi, материалдар мен бұйымдар айналымнан алып тастауға жатады.
Сапасыз және (немесе) қауiпті деп танылған тамақ өнімдері, материалдар мен бұйымдарды иеленушi оларды айналымнан өзi алып тастауға немесе халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы, ветеринария, фитосанитарлық қадағалау саласындағы уәкілеттi органдардың және стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлеттi органның ұйғарымдары негiзiнде табылған кезден бастап дереу алып тастауға мiндетті.
Уәкiлетті органдардың ұйғарымдарына Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен шағым беруге болады.
2. Егер сапасыз және қауiптi тамақ өнiмдерiн, материалдар мен бұйымдарды иеленушi оларды айналымнан алып тастау жөнiнде шаралар қолданбаған жағдайда, олар Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен алып қоюға жатады.
3. Айналымнан алып тасталған сапасыз және қауіпті тамақ өнiмдерi, материалдар мен бұйымдар олардың кәдеге жаратылу немесе жою мүмкiндiктерiн анықтау мақсатында Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен өткiзiлетiн тиiстi сараптама жасауға жатады. Сапасыз және қауiптi тамақ өнiмдерiн, материалдар мен бұйымдарды кәдеге жарату немесе жою туралы шешiм Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен сараптаманың нәтижелерi бойынша қабылданады.
4. Шыққан жерi белгiсiз, сондай-ақ сапасыздықтың белгілерi бар және осыған байланысты адамның өмiрi мен денсаулығына тiкелей қатер төндiретiн тамақ өнiмдерi, материалдар мен бұйымдар сараптамадан өткiзiлмей-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен алып қоюға және жойылуға жатады.
5. Өңделген өнiмдi арналуы бойынша немесе оның жаңа атауымен одан әрi пайдалану тиiстi санитарлық-эпидемиологиялық қорытындыны ала отырып, санитарлық-эпидемиологиялық сараптаманың оң нәтижелері болған кезде ғана мүмкiн болады.
6. Халыққа қауiп төндiретiн залалды тамақтық және ауыл шаруашылық өнімдерiн жою алдында олар Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртіппен зарарсыздандырылады.
Сапасыз және қауiптi тамақ өнiмдерiн, материалдар мен бұйымдарды жою және (немесе) көму кезiнде, осы мақсаттар үшiн көзделген жерлердегi ауа бассейнiн, топырақты, жерасты суларын ластауды болғызбау үшiн қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органның оң экологиялық сараптамасының болуы мiндеттi.
7. Сапасыз және қауiптi тағам өнiмдерiнiң, материалдар мен бұйымдардың сараптамасына, тасымалдануына, кәдеге жаратылуына немесе жойылуына қатысты шығыстарды оларды иеленушілер төлейдi.

1. Некачественные и опасные пищевые продукты, материалы и изделия подлежат изъятию из оборота.
Владелец пищевых продуктов, материалов и изделий, признанных некачественными и (или) опасными, обязан с момента обнаружения немедленно изъять их из оборота самостоятельно или на основании предписания уполномоченных органов в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, ветеринарии, фитосанитарного надзора и уполномоченного органа по стандартизации, метрологии и сертификации.
Предписания уполномоченных органов могут быть обжалованы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. В случае, если владелец некачественных и опасных пищевых продуктов, материалов и изделий не принял мер по их изъятию из оборота, они подлежат изъятию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Некачественные и опасные пищевые продукты, материалы и изделия, изъятые из оборота, подлежат соответствующей экспертизе, проводимой в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в целях определения возможности их утилизации или уничтожения. Решение об утилизации и (или) уничтожении некачественных и опасных пищевых продуктов, материалов и изделий принимается по результатам экспертизы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. Пищевые продукты, материалы и изделия неизвестного происхождения, а также имеющие признаки недоброкачественности и представляющие в связи с этим непосредственную угрозу жизни и здоровью человека, подлежат изъятию и уничтожению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, без проведения экспертизы.
5. Дальнейшее использование переработанной продукции по назначению или же в новом ее наименовании возможно только при положительных результатах санитарно-эпидемиологической экспертизы с получением соответствующего санитарно-эпидемиологического заключения.
6. Инфицированные пищевые и сельскохозяйственные продукты, представляющие опасность для населения, перед уничтожением обеззараживаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Во избежание загрязнения воздушного бассейна, почвы, подземных вод при уничтожении и (или) захоронении некачественных и опасных пищевых продуктов, материалов и изделий в местах, предусмотренных для этих целей, обязательна положительная экологическая экспертиза центрального исполнительного органа в области охраны окружающей среды.
7. Расходы на экспертизу, перевозку, утилизацию или уничтожение некачественных и опасных пищевых продуктов, материалов и изделий оплачиваются их владельцами.

8. Аурулардың пайда болуы мен таралуын және адамдар мен жануарлардың улануын, сондай-ақ қоршаған ортаның ластануын болғызбау мақсатында уәкiлеттi органдар тиiстi актiлердiң негiзiнде сапасыз және қауiптi тағам өнiмдерiнiң, материалдар мен бұйымдардың кәдеге жаратылуын немесе жойылуын бақылауды жүзеге асыруға мiндеттi.  ( V032410  қараңыз)
20-бап. Тамақ өнімдерiнің, материалдар мен бұйымдардың
айналымы жөнiндегi қызметті жүзеге асыратын
тұлғаларға қойылатын талаптар
1. Тамақ өнiмдерiнің, материалдар мен бұйымдардың айналымы жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын, бөлшек сауда, қоғамдық тамақтандыру саласында қызмет көрсететiн тұлғалар алдын ала және мерзiмдi медициналық тексеруден, сондай-ақ халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен гигиеналық оқытудан өтедi.
2. Тамақ өнiмдерiнiң, материалдар мен бұйымдардың айналымы жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғалар жұқпалы аурулармен ауыратын және әр түрлi ауруларды тарату көздерi болып табылатын, сондай-ақ алдын ала және мерзiмдi медициналық тексеруден және гигиеналық оқытудан өтпеген адамдарды жұмысқа жiбермеуге және жұмыстан шеттетуге мiндеттi.
Жұқпалы, паразиттiк аурулармен ауырады деп күдiк келтiрiлген адамдар, олармен байланыста болған адамдар, сондай-ақ алдын ала және мерзiмдi медициналық тексеруден өтпеген адамдар осы бапта аталған қызметке жiберiлмейдi.  ( V032526  қараңыз)
4-тарау. Қорытынды ережелер
21-бап. Қазақстан Республикасының тамақ өнiмдерінiң
сапасы мен қауiпсіздiгi туралы заңдарын
бұзғаны үшін жауаптылық
1. Қазақстан Республикасының тамақ өнiмдерiнiң сапасы мен қауiпсiздiгi туралы заңдарының бұзылуына кiнәлi тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.  ( P001783 K010155  қараңыз)
2. Айыппұл салу не өзге де өндiріп алулар кiнәлi тұлғаларды келтiрiлген залалды Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен өтеуден босатпайды.
22-бап. Осы заңды қолданысқа енгізу тәртiбi
Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

8. В целях недопущения возникновения и распространения заболеваний и отравлений людей и животных, а также загрязнения окружающей среды уполномоченные органы обязаны на основании соответствующих актов осуществлять контроль за утилизацией или уничтожением некачественных и опасных пищевых продуктов, материалов и изделий.  (См.  V032410  )
Статья 20. Требования к лицам, осуществляющим
деятельность по обороту пищевых продуктов,
материалов и изделий
1. Лица, осуществляющие деятельность по обороту пищевых продуктов, материалов и изделий, оказывающие услуги в сфере розничной торговли, общественного питания, проходят предварительные и периодические медицинские осмотры, а также гигиеническое обучение в порядке, установленном уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Юридические лица, осуществляющие деятельность по обороту пищевых продуктов, материалов и изделий, обязаны не допускать и отстранять от работы лиц, больных инфекционными заболеваниями и являющихся источниками различных болезней, а также не прошедших предварительные и периодические медицинские осмотры и гигиеническое обучение.
Лица с подозрением на инфекционные, паразитарные заболевания, лица, контактирующие с ними, а также лица, не прошедшие предварительные и периодические медицинские осмотры, не допускаются к деятельности, указанной в настоящей статье.  (См.  V032526  )
Глава 4. Заключительные положения
Статья 21. Ответственность за нарушение
законодательства Республики Казахстан
о качестве и безопасности пищевых продуктов
1. Лица, виновные в нарушении законодательства Республики Казахстан о качестве и безопасности пищевых продуктов, несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.  (См.  P001783  ;  K010155  )
2. Наложение штрафа либо иных взысканий не освобождает виновных лиц от возмещения ущерба в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 22. Порядок введения в действие
настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан