О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специальных государственных органов Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2011 года № 1536
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специальных государственных органов Республики Казахстан».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений
в некоторые законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам специальных государственных органов
Республики Казахстан
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 211; 1998 г., № 16, ст. 219; № 17-18, ст. 225; 1999 г., № 20, ст. 721; № 21, ст. 774; 2000 г., № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53, 54; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 10, ст. 106; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 15, ст.137; № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 21-22, ст. 87; 2006 г., № 2, ст. 19; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 12, ст. 72; № 15, ст. 92; 2007 г., № 1, ст. 2; № 4, ст. 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; 2008 г., № 12, ст. 48; № 13-14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 71, 73, 75; № 17, ст. 82, 83; № 24, ст. 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 7, ст. 28, 32; № 11, ст. 59; № 15, ст. 71; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 130; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 19, 28; Закон Республики Казахстан от 9 ноября 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования правоохранительной деятельности и дальнейшей гуманизации уголовного законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 15 и 16 ноября 2011 г.):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 15 желтоқсандағы № 1536 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары
мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 15-16, 211-құжат; 1998 ж., № 16, 219-құжат; № 17-18, 225-құжат; 1999 ж., № 20, 721-құжат; № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 10, 106-құжат; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 15, 137-құжат; № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 58 құжат; № 21-22, 87-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 72-құжат; № 15, 92-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 4, 33-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17, 140-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 71, 73, 75-құжаттар; № 17, 82, 83-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 ж. № 1-2, 5-құжат; № 7, 28, 32-құжат; № 11, 59-құжат; № 15, 71-құжат; № 20-21, 119-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 19, 28-құжаттар; 2011 жылғы 15 және 16 қарашада «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құқық қорғау қызметін жетілдіру және қылмыстық заңнаманы одан әрі ізгілендіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в части второй статьи 65:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) органы военной полиции – по делам обо всех преступлениях, совершенных военнослужащими, проходящими воинскую службу по призыву или контракту в Вооруженных Силах Республики Казахстан, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан; гражданами, пребывающими в запасе, во время прохождения ими воинских сборов; лицами гражданского персонала воинских частей, соединений, учреждений в связи с исполнением ими служебных обязанностей или в расположении этих частей, соединений и учреждений.
Органы военной полиции Комитета национальной безопасности – также по делам о всех преступлениях, совершенных сотрудниками специальных государственных органов;»;
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
«9-1) Служба охраны Президента Республики Казахстан - по делам о преступлениях, непосредственно направленных против охраняемых лиц, перечень которых установлен Законом, и (или) совершенных в зоне проведения охранных мероприятий;»;
2) в статье 285:
часть первую изложить в следующей редакции:
«1. По делам о преступлениях, указанных в частях второй, третьей, пятой, 5-1, шестой, седьмой, 7-1, восьмой, 8-1, 8-2, 8-3, 8-4 и девятой настоящей статьи, производство предварительного следствия не обязательно и материалы дознания являются основанием для рассмотрения дела в суде.»;
дополнить частями 5-1, 8-3 и 8-4 следующего содержания:
«5-1.Органами военной полиции Комитета национальной безопасности дознание производится по делам о преступлениях, предусмотренных частью пятой настоящей статьи, а также по всем иным преступлениям, совершенным сотрудниками специальных государственных органов, по которым производство предварительного следствия не обязательно.»;
«8-3. Дознание по делам о преступлениях, предусмотренных статьями 142 (частью первой), 145 (частями первой и второй), 175 (частью первой), 187 (частью первой), 230 (частью первой), 251 (частями первой и четвертой), 257 (частью первой), 288 (частью первой), 296, 298 (частями первой и второй), 299 (частью первой), 300 (частью первой), 302 (частью первой), 333 (частью второй) Уголовного кодекса Республики Казахстан, производится возбудившим уголовное дело органом внутренних дел или Службой охраны Президента Республики Казахстан.
8-4. Дознание по делам о преступлении, предусмотренном статьей 325 Уголовного кодекса Республики Казахстан, производится возбудившим уголовное дело органом внутренних дел, финансовой полиции или Службой охраны Президента Республики Казахстан.»;

1) 65-баптың екінші бөлімінде:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлерi мен әскери құрамаларында шақыру немесе келiсiмшарт бойынша әскери қызметiн атқарып жүрген әскери қызметшiлер; әскери жиындарды өткеру кезiнде запастағы азаматтар; әскери бөлiмдердiң, құрамалардың, мекемелердiң азаматтық қызметкерлерi олардың қызметтiк мiндеттерiн атқаруына байланысты немесе осы бөлiмдердiң, құрамалардың және мекемелердiң орналасқан жерiнде жасаған барлық қылмыстары туралы iстер бойынша – әскери полиция органдары анықтау органдары болып табылады.
Сонымен қатар арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері жасаған барлық қылмыстар туралы істер бойынша – Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери полиция органдары;»;
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
«9-1) Заңда тізбесі белгіленген күзетілетін адамдарға қарсы тікелей бағытталған және (немесе) күзет іс-шаралары өткізілетін аймақта жасалған қылмыстар туралы істер бойынша – Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметі;»;
2) 285-бапта:
бірінші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы баптың екінші, үшінші, бесінші, 5-1, алтыншы, жетінші, 7-1, сегізінші, 8-1, 8-2, 8-3, 8-4 және тоғызыншы бөлімдерінде көрсетілген қылмыстар туралы істер бойынша алдын ала тергеу ісін жүргізу міндетті емес және анықтау материалдары істі сотта қарау үшін негіз болып табылады.»;
мынадай мазмұндағы 5-1, 8-3 және 8-4 бөлімдермен толықтырылсын:
«5-1. Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери полиция органдары анықтауды осы баптың бесінші бөлігінде көзделген қылмыстар туралы істер бойынша, сондай-ақ олар бойынша алдын ала тергеу жүргізу міндетті емес, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері жасаған өзге де барлық қылмыстар бойынша жүргізеді.
8-3. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 142 (бірінші бөлігінде), 145 (бірінші және екінші бөліктерінде), 175 (бірінші бөлігінде), 187 (бірінші бөлігінде), 230 (бірінші бөлігінде), 251 (бірінші және төртінші бөліктерінде), 257 (бірінші бөлігінде), 288 (бірінші бөлігінде), 296, 298 (бірінші және екінші бөліктерінде), 299 (бірінші бөлігінде), 300 (бірінші бөлігінде), 302 (бірінші бөлігінде), 333 (екінші бөлігінде)-баптарында көзделген қылмыстар туралы істер бойынша анықтауды қылмыстық істі қозғаған ішкі істер органдары немесе Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметі жүргізеді.
8-4. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 325-бабында көзделген қылмыстар туралы істер бойынша анықтауды қылмыстық істі қозғаған ішкі істер, қаржы полициясы органы немесе Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметі жүргізеді.»;

3) часть первую статьи 288 изложить в следующей редакции:
«1. По делам о преступлениях, предусмотренных частями второй, третьей, пятой, шестой, седьмой, восьмой, 8-3, 8-4 и девятой статьи 285 настоящего Кодекса, если не известно лицо, подозреваемое в их совершении, или если они совершены несовершеннолетними или лицами, которые в силу своих физических или психических недостатков не могут сами осуществить свое право на защиту, производство предварительного следствия обязательно.».
2. В Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 24, ст. 337; 2000 г., № 6, ст. 141; № 8, ст. 189; № 18, ст. 339; 2001 г., № 8, ст. 53; № 17-18, ст. 245; № 24, ст. 338; 2002 г., № 23-24, ст. 192; 2004 г., № 5, ст. 22; № 23, ст. 139, 142; № 24, ст. 154; 2005 г., № 13, ст. 53; 2006 г., № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; № 20, ст. 152; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 15-16, ст. 73; № 24, ст. 128, 130; 2010 г., № 7, ст. 28; 2011 г., № 2, ст. 19; Закон Республики Казахстан от 9 ноября 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования правоохранительной деятельности и дальнейшей гуманизации уголовного законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 15 и 16 ноября 2011 г.):
в статье 14:
часть пятую изложить в следующей редакции:
«5. Наказания в виде смертной казни исполняются учреждениями уголовно-исполнительной системы.»;
дополнить частью 5-1 следующего содержания:
«5-1. Наказание в виде лишения свободы исполняется исправительными учреждениями уголовно-исполнительной системы, а также следственными изоляторами в отношении осужденных, оставленных или этапированных для выполнения работ по хозяйственному обслуживанию.».
3. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст.146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст. 19, 25, 26, 28; № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 8, ст. 64; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 115, 116; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам миграции населения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных отношений», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 9 ноября 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования правоохранительной деятельности и дальнейшей гуманизации уголовного законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 15 и 16 ноября 2011 г.):

3) 288-баптың бірінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Кодекстің 285-бабының екінші, үшінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, 8-3, 8-4 және тоғызыншы бөліктерінде көзделген қылмыстар туралы істер бойынша, егер оны жасаған күдікті адам белгісіз болса немесе оны кәмелетке толмаған немесе өзінің дене немесе психикалық кемшіліктеріне байланысты өзін қорғау құқығын жүзеге асыра алмайтын болса, алдын ала тергеу жүргізу міндетті».
2. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 24, 337-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат, № 8; 189-құжат; № 18, 339-құжат; 2001 ж., № 8, 53-құжат; № 17-18, 245-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 23-24, 192-құжат; 2004 ж.; № 5, 22-құжат; № 23, 139, 142-құжаттар; № 24, 154-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; 2006 ж., № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17, 140-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 15-16, 73-құжат; № 24, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 2, 19-құжат; 2011 жылғы 15 және 16 қарашада «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құқық қорғау қызметін жетілдіру және қылмыстық заңнаманы одан әрі ізгілендіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
14-бапта:
бесінші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Өлім жазасы түріндегі жазаны қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелері атқарады.»;
мынадай мазмұндағы 5-1-бөліммен толықтырылсын:
«5-1. Бас бостандығынан айыру түрiндегi жазаны қылмыстық-атқару жүйесiнiң мекемелерi, сондай-ақ шаруашылық қызмет көрсету жөнiндегi жұмыстарды орындау үшiн қалдырылған немесе кезекпен әкелінген сотталғандар жөнiнде тергеушiлiк оқшаулау орындары атқарады.».
3. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128-құжат-130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 115, 116-құжаттар; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне халықтың көші-қоны мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй қатынастары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі Заңы; 2011 жылғы 15 және 16 қарашада «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құқық қорғау қызметін жетілдіру және қылмыстық заңнаманы одан әрі ізгілендіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) часть первую статьи 35 изложить в следующей редакции:
«1. Военнослужащие и находящиеся на воинских сборах военнообязанные несут ответственность за административные правонарушения по дисциплинарным уставам, за исключением случаев, предусмотренных статьями 512-1 – 512-5 настоящего Кодекса. Прокуроры, лица рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, уголовно-исполнительной системы, сотрудники финансовой полиции, специальных государственных органов и таможенных органов за административные правонарушения несут ответственность в соответствии с нормативными правовыми актами, регламентирующими порядок прохождения службы в соответствующих органах.»;
2) в статье 575:
заголовок, часть первую и абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
«Статья 575. Пограничная служба Комитета национальной  безопасности Республики Казахстан
1. Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 298 (частью первой), 306 (частью первой), 389, 390 (частью первой), 391 (частью первой), 391-1 (частью первой), 392, 394 (частью первой) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания от имени Пограничной службы Комитета национальной безопасности вправе:»;
3) подпункт 4) части первой статьи 619 изложить в следующей редакции:
«4) нарушений режима Государственной границы Республики Казахстан, пограничного и таможенного режимов, режима в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан и таможенную границу таможенного союза, злостного неповиновения законному распоряжению или требованию военнослужащего Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, военнослужащих иных войск, воинских формирований, сотрудника органов внутренних дел (полиции) – военнослужащим, сотрудником органов внутренних дел (полиции) или другим физическим лицом, исполняющим обязанности по охране Государственной границы Республики Казахстан, в подразделение, воинскую часть, Пограничную службу Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, в орган внутренних дел (полицию), орган местного управления;»;
4) в статье 620:
подпункты 3), 4) и 10) изложить в следующей редакции:
«3) Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – при совершении нарушений режима Государственной границы, пограничного режима, режима в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, незаконном провозе через Государственную границу Республики Казахстан, незаконной передаче минеральных и живых ресурсов континентального шельфа, территориальных вод (моря) и внутренних вод Республики Казахстан, неповиновении законному распоряжению или требованию военнослужащего в связи с исполнением им обязанностей по охране Государственной границы Республики Казахстан;

1) 35-баптың бірінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Әскери қызметшiлер мен әскери жиында жүрген әскери міндеттілер, осы Кодекстің 512-1 – 512-5-баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн тәртiптiк жарғылар бойынша жауаптылықта болады. Прокурорлар, iшкi iстер, қылмыстық-атқару жүйесi органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдары, қаржы полициясы, арнаулы мемлекеттік органдар мен кеден органдарының қызметкерлерi әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар үшiн тиiстi органдарда қызмет өткеру тәртiбiн регламенттейтiн нормативтiк құқықтық актiлерге сәйкес жауаптылықта болады.»;
2) 575-бапта:
тақырыбы, бірінші бөлім және екінші бөлімнің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«575-бап. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі осы Кодекстiң 298 (бiрiншi бөлiгiнде), 306 (бiрiншi бөлiгiнде), 389, 390 (бірінші бөлігінде), 391 (бірінші бөлігінде), 391-1 (бірінші бөлігінде), 392, 394 (бiрiншi бөлiгiнде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарауға және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінің атынан әкiмшiлiк жаза қолдануға:»;
3) 619-баптың 1-бөлімінің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк шекарасының режимi, шекара және кеден режимдері, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы және кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттеріндегі режим бұзылғанда, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі әскери қызметшiсiнiң, өзге әскерлер, әскери құрамалар әскери қызметшiлерiнiң, iшкi iстер органдары (полиция) қызметкерiнiң заңды өкiмiне немесе талабына қасақана бағынбағанда – әскери қызметшi, iшкi iстер органдарының (полицияның) қызметкерi немесе Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын қорғау жөнiндегi мiндеттi атқарушы басқа жеке тұлға бөлiмшеге, әскери бөлiмге, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне, iшкi iстер органына (полицияға), жергiлiктi басқару органына;»;
4) 620-бапта:
3), 4) және 10) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Мемлекеттік шекара режимі, шекара режимі, Мемлекеттік шекара арқылы өткізу пункттеріндегі режим бұзылған, Мемлекеттік шекара арқылы заңсыз алып өткен, Қазақстан Республикасының континентальдық қайраңының, аумақтық суларының (теңізінің) және ішкі суларының минералдық және тірі ресурстарын заңсыз берген, әскери қызметшінің Мемлекеттік шекараны күзету жөніндегі өз міндетін орындауға байланысты заңды өкіміне немесе талабына бағынбаған жағдайда – Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі;

4) старшим в месте расположения охраняемого объекта военнослужащим, сотрудником органов внутренних дел, специальных государственных органов, должностным лицом военизированной охраны – при совершении правонарушений, связанных с посягательством на охраняемые объекты, другое чужое имущество;»;
«10) должностными лицами органов государственного горного надзора, Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, уполномоченного органа по геологии и использованию недр, органов по охране окружающей среды и природных ресурсов, республиканского органа по рыболовству – при совершении административных правонарушений на континентальном шельфе, территориальных водах (море) и внутренних водах, связанных с нарушением условий лицензии, регламентирующих разрешенную деятельность на континентальном шельфе, территориальных водах (море) и внутренних водах Республики Казахстан, нарушением правил проведения ресурсных или морских научных исследований, нарушением правил захоронения отходов и других материалов, невыполнением законных требований должностных лиц органов охраны континентального шельфа, территориальных вод (моря) и внутренних вод Республики Казахстан об остановке судна или воспрепятствованием его осуществлению;»;
5) в подпункте 1) части первой статьи 636:
дополнить абзацем шестым следующего содержания:
«военной дорожной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (о правонарушениях, предусмотренных статьями 461 (части первая – третья, 3-1, четвертая – седьмая), 461-1, 462, 463, 463-1, 463-2, 463-3, 463-4, 463-5, 463-6, 463-7, 463-8, 464, 464-1, 465, 466, 467 (части первая, вторая, третья, пятая), 468-2, 469, 470, 474 (часть первая), 475, 476, 477 (части вторая, третья, четвертая) настоящего Кодекса, совершенных лицами управляющими военными транспортными средствами специальных государственных органов);»;
абзац сорок восьмой изложить в следующей редакции:
«Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (статьи 298 (части вторая и третья), 298-1 (часть вторая), 303 (часть вторая), 304 (часть вторая), 305 (часть вторая), 306 (часть вторая), 355, 388, 390 (часть вторая), 391 (часть вторая), 391-1 (части вторая и третья), 393;»;
7) подпункт 1) статьи 730 изложить в следующей редакции:
«1) Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан при совершении правонарушений, предусмотренных частью второй статьи 391 и частью третьей статьи 391-1 настоящего Кодекса;»;

4) күзетiлетiн объектiлерге, басқа да бөтен мүлiкке қол сұғушылыққа байланысты құқық бұзушылық жасалған жағдайда – күзетiлетiн объект орналасқан жердегi аға әскери қызметшi, iшкi iстер органдарының қызметкерi, арнаулы мемлекеттік органдардың, әскерилендiрiлген күзеттiң лауазымды адамы;
10) Қазақстан Республикасының континентальдық қайраңында, аумақтық суларында (теңізінде) және ішкі суларында рұқсат етiлген қызметтi регламенттейтiн лицензия шарттарының бұзылуына байланысты континентальдық қайраңында, аумақтық суларында (теңізінде) және ішкі суларында әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар жасалған, ресурстық немесе теңiз ғылыми зерттеулерiн жүргiзу қағидалары бұзылған, қалдықтар мен басқа да материалдарды көму қағидалары бұзылған, Қазақстан Республикасының континентальдық қайраңын, аумақтық суларын (теңізін) және ішкі суларын қорғау органдары лауазымды адамдарының кемелердi тоқтату жөнiндегi заңды талаптары орындалмаған немесе оның жүзеге асырылуына кедергi жасалған жағдайда – Қазақстан Республикасының мемлекеттiк тау-кен қадағалау органдарының, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, геология және жер қойнауын пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органның, қоршаған ортаны және табиғи ресурстарды қорғау жөнiндегi органдардың, балық аулау жөнiндегi республикалық органның лауазымды адамдары;»;
5) 636-баптың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында:
мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери жол полициясының (арнаулы мемлекеттік органдардың әскери көлік құралдарын жүргізуші адамдар жасаған осы Кодекстің 461 (бірінші-үшінші, 3-1, төртінші-жетінші бөліктері), 461-1, 462, 463, 463-1, 463-2, 463-3, 463-4, 463-5, 463-6, 463-7, 463-8, 464, 464-1, 465, 466, 467 (бірінші, екінші, үшінші, бесінші бөліктері), 468-2, 469, 470, 474 (бірінші бөлігі), 475, 476, 477 (екінші, үшінші, төртінші бөліктері)-баптарында көрсетілген құқық бұзушылықтар туралы);»;
қырық сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметiнің (298 (екiншi және үшiншi бөлiктерi), 298-1 (екiншi бөлiгi), 303 (екiншi бөлiгi), 304 (екiншi бөлiгi), 305 (екiншi бөлiгi), 306 (екiншi бөлiгi), 355, 388, 390 (екінші бөлігі), 391 (екінші бөлігі), 391-1 (екінші және үшінші бөліктері), 393-баптар;»;
7) 730-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) осы Кодекстiң 391-бабының екiншi бөлiгiнде және 391-1-бабының үшінші бөлігінде көзделген құқық бұзушылық жасалған кезде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметi;»;

8) часть вторую статьи 731 изложить в следующей редакции:
«2. Если передача выдворяемого лица представителю иностранного государства не предусмотрена договором Республики Казахстан с указанным государством, выдворение осуществляется в месте, определяемом Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.».
4. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 13, ст. 99; 2005 г., № 9, ст. 26; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 11, ст. 55; № 12, ст. 79, 83; № 16, ст. 97; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 14, ст. 105; № 15, ст. 106, 109; № 16, ст. 129; № 17, ст. 139; № 18, ст. 143; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 15-16, ст. 64; № 21, ст. 95; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 13-14, ст. 62; № 15-16, ст. 76; № 17, ст. 79; № 18, ст. 84, 86; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 6, ст. 49, 50; № 13, ст. 114):
1) подпункт 3) пункта 1 статьи 1 изложить в следующей редакции:
«3) земли промышленности, транспорта, связи, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения;»;
2) подпункт 3) статьи 13 изложить в следующей редакции:
«3) предоставление и изъятие земельных участков, в том числе для государственных нужд, из земель всех категорий в случаях, связанных с созданием и расширением особо охраняемых природных территорий республиканского значения, выполнением международных обязательств и использованием земель для нужд обороны и национальной безопасности;»;
3) пункт 1 статьи 26 изложить в следующей редакции:
«1. В государственной собственности находятся земельные участки, предоставленные органам государственной власти, государственным организациям и учреждениям, используемые для нужд обороны и национальной безопасности, занятые особо охраняемыми природными территориями оздоровительного и историко-культурного назначения, лесного и водного фондов, общего пользования на землях населенных пунктов, запаса, в том числе специального земельного фонда, пастбищные и сенокосные угодья при поселках и сельских населенных пунктах, а также отгонные пастбища и другие земли, не переданные в частную собственность.»;
4) подпункт 2) пункта 2 статьи 33 изложить в следующей редакции:
«2) предоставленных для нужд обороны и национальной безопасности;»;
5) подпункт 2) пункта 2 статьи 84 изложить в следующей редакции:
«2) предоставление земель для нужд обороны и национальной безопасности, особо охраняемых природных территорий, оздоровительного, рекреационного и историко-культурного назначения, создание и функционирование специальных экономических зон;»;

8) 731-баптың екінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Егер шығарып жiберiлетiн адамды шет мемлекет өкiлiне беру Қазақстан Республикасының аталған мемлекетпен шартында көзделмеген болса, шығарып жiберу Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі айқындайтын орында жүзеге асырылады.».
4. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 13, 99-құжат; 2005 ж., № 9, 26-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 79, 83-құжаттар; № 16, 97-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 14, 105-құжат; № 15, 106, 109-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 17, 139-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 15-16, 64-құжат; № 21, 95-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 17, 79-құжат; № 18, 84, 86-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 49, 50-құжаттар; № 13, 114-құжат):
1) 1-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және өзге де ауылшаруашылығы мақсатына арналмаған жер;»;
2) 13-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру мен кеңейтуге, халықаралық мiндеттемелердi орындау мен жердi қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік мұқтажы үшiн пайдалануға байланысты жағдайларда барлық санаттағы жерден жер телімдерiн беру және алып қою, соның ішінде мемлекет мұқтажы үшін алып қою;»;
3) 26-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мемлекеттiк билiк органдарына, мемлекеттік ұйымдар мен мекемелерге берiлген, қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік қажеттерiне пайдаланылатын, сауықтыру және тарихи-мәдени мақсаттағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтар алып жатқан орман және су қорларының, елдi мекендер жерiндегi ортақ пайдаланудағы, босалқы жер, оның iшiнде арнайы жер қорының жер телімдерi, кенттер мен ауылдық елдi мекендердiң маңындағы жайылымдық және шабындық алқаптар, сондай-ақ жеке меншiкке берiлмеген шалғайдағы жайылымдар мен басқа да жерлер мемлекеттiк меншiкте болады.»;
4) 33-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік мұқтаждықтары үшін берілген;»;
5) 84-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік мұқтаждықтарына, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға, сауықтыру, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсатқа арнап жер беру және арнайы экономикалық аймақтардың құрылуы мен олардың жұмыс істеуі;»;

6) часть первую пункта 2 статьи 105 изложить в следующей редакции:
«2. Возмещение потерь сельскохозяйственного производства производится лицами, которым предоставляются сельскохозяйственные угодья из состава всех категорий земель, за исключением земель промышленности, транспорта, связи, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения, для нужд, не связанных с ведением сельского хозяйства, а также лицами, для которых устанавливаются охранные, санитарные и защитные зоны.»;
7) подпункт 11) пункта 3 статьи 107 изложить в следующей редакции:
«11) предоставленные для нужд обороны и национальной безопасности, а также иного режима использования.»;
8) заголовок главы 12 изложить в следующей редакции:
«Глава 12. Земли промышленности, транспорта, связи, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения»;
9) заголовок, пункт 1 и часть первую пункта 2 статьи 120 изложить в следующей редакции:
«Статья 120. Земли для нужд обороны и национальной безопасности
1. Землями для нужд обороны и национальной безопасности признаются земельные участки, предоставленные Правительством Республики Казахстан для размещения и постоянной деятельности войсковых частей, военных полигонов, военно-учебных заведений, учебных заведений специальных государственных органов и иных организаций Вооруженных Сил, других войск, воинских формирований, специальных государственных органов их объектов и сооружений, выполняющих задачи в области обороны и национальной безопасности.
2. При необходимости временного использования земель для проведения учений и других мероприятий, связанных с нуждами обороны и национальной безопасности, земельные участки у собственников земельных участков и землепользователей не изымаются.»;
10) в пункте 2 статьи 121:
в подпункте 7) слово «полигонов.» заменить словом «полигонов;»;
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
«8) территории, находящиеся в пользовании специальных государственных органов.».
5. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 15 мая 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г. № 9, ст. 65; № 19, ст. 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 8, ст. 44; № 9-10, ст. 50, № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 24, ст. 122, 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 48; № 24, ст. 146, 148; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам миграции населения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 6 августа 2011 г.):

6) 105-баптың 2-тармағының бірінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік жерін және ауылшаруашылығына арналмаған өзге де жерді қоспағанда, ауыл шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мұқтаждықтар үшін жердің барлық санаттағының құрамынан ауылшаруашылығы алқаптары берілетін адамдар, сондай-ақ күзет, санитарлық және қорғау аймақтары белгіленетін адамдар ауылшаруашылығы өндірісіндегі ысырапты өтейді.»;
7) 107-баптың 3-тармағының 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«11) қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік мұқтажы үшін берілген, сондай-ақ өзге де пайдалану режиміндегі жер кіруі мүмкін.»;
8) 12-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«12-тарау. Өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік жері және ауылшаруашылығына арналмаған өзге де жер»;
9) 120-бапта тақырыбы, 1-тармағы және 2-тармағының бірінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
«120-бап. Қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер
1. Әскери бөлімдерді, әскери полигондарды, әскери оқу орындарын, арнаулы мемлекеттік органдардың оқу орындары мен Қарулы Күштердің, басқа да әскерлердің, әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік органдардың қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік саласындағы міндеттерді атқаратын өзге де ұйымдарының объектілері мен ғимараттарын орналастыру және олардың тұрақты қызметі үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі берген жер телімі қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер деп танылады.
2. Қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік мұқтажына байланысты жаттығулар мен басқа да iс-шаралар жүргiзу үшiн жердi уақытша пайдалану қажет болған жағдайда, жер телімдерінiң меншiк иелерiнен және жердi пайдаланушылардан жер телімдерi алып қойылмайды.»;
10) 121-баптың 2-тармағында:
7) тармақшадағы «аумағы жатады.» деген сөздер «аумағы;» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
«8) арнаулы мемлекеттік органдардың пайдалануындағы аумақ жатады.».
5. 2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 9, 65-құжат; № 19, 147-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 178-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 9-10, 50-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 122, 134-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 48-құжат; № 24, 146, 148-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне халықтың көші-қоны мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) пункт 1-1 статьи 156 изложить в следующей редакции:
«1-1. К работникам, постоянная работа которых протекает в пути или имеет разъездной характер либо связана со служебными поездками в пределах обслуживаемых участков, относятся работники железнодорожного, речного, морского, автомобильного транспорта, гражданской авиации, автомобильных дорог, магистральных линий связи и сооружений на них, радиорелейных линий и сооружений на них, воздушных линий электропередачи и сооружений на них, объектов связи, а также работники, обслуживающие Государственной границы Республики Казахстан.»;
2) заголовок главы 28 изложить в следующей редакции:
«Глава 28. ОСОБЕННОСТИ РЕГУЛИРОВАНИЯ ТРУДА ГОСУДАРСТВЕННЫХ СЛУЖАЩИХ, ДЕПУТАТОВ ПАРЛАМЕНТА И МАСЛИХАТОВ, СУДЕЙ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН, ЛИЦ, СОСТОЯЩИХ НА ВОИНСКОЙ СЛУЖБЕ, СОТРУДНИКОВ СПЕЦИАЛЬНЫХ ГОСУДАРСТВЕННЫХ И ПРАВООХРАНИТЕЛЬНЫХ ОРГАНОВ»;
3) статьи 256 и 257 изложить в следующей редакции:
«Статья 256. Лица, состоящие на воинской службе, сотрудники  специальных государственных и правоохранительных органов
1. К лицам, состоящим на воинской службе, относятся лица, проходящие службу в Вооруженных Силах Республики Казахстан, органах военной контрразведки и Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Республиканской гвардии, во внутренних войсках, военно-следственных органах и военной полиции, органах управления и частях гражданской обороны центрального исполнительного органа Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям и органах военной прокуратуры.
2. К сотрудникам правоохранительных органов относятся лица, состоящие на службе в органах внутренних дел, уголовно-исполнительной системы, финансовой полиции, государственной противопожарной службе, таможенных органах, органах прокуратуры Республики Казахстан, осуществляющие правоохранительную деятельность в соответствии с законами Республики Казахстан.
3. К сотрудникам специальных государственных органов, относятся лица, проходящие службу в органах национальной безопасности, уполномоченном органе в сфере внешней разведки и Службе охраны Президента Республики Казахстан.
Статья 257. Регулирование труда лиц, состоящих на воинской
службе, сотрудников специальных государственных и
правоохранительных органов
Труд лиц, состоящих на воинской службе, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов регулируется настоящим Кодексом с особенностями, предусмотренными специальными законами Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, устанавливающими особые условия и порядок поступления на службу, ее прохождения и прекращения, особые условия труда, условия оплаты труда, а также дополнительные льготы, преимущества и ограничения.»;

1) 156-баптың 1-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1-1. Тұрақты жұмысы жолда өтетін немесе жүріп-тұру сипатында болатын не қызмет көрсететін телімдері шегінде қызметтік жол жүрулермен байланысты қызметкерлерге теміржол, өзен, теңіз, автомобиль көлігі, азаматтық авиация, автомобиль жолдары, байланыстың магистральді желілер мен олардағы құрылыс, радиорелелік желі және олардағы құрылыс, электр жеткізудің әуелік желілері және олардағы құрылыс, байланыс объектілерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекара телімдеріне қызмет көрсететін қызметкерлер жатады.»;
2) 28-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«28-тарау. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК ҚЫЗМЕТШІЛЕРІНІҢ, ПАРЛАМЕНТ ЖӘНЕ МӘСЛИХАТ ДЕПУТАТТАРЫНЫҢ, СУДЬЯЛАРЫНЫҢ, ӘСКЕРИ ҚЫЗМЕТТЕ ТҰРҒАН АДАМДАРДЫҢ ЖӘНЕ АРНАУЛЫ МЕМЛЕКЕТТІК ЖӘНЕ ҚҰҚЫҚ ҚОРҒАУ ОРГАНДАРЫ ҚЫЗМЕТКЕРЛЕРІНІҢ ЕҢБЕКТЕРІН РЕТТЕУ ЕРЕКШЕЛІКТЕРІ»;
3) 256 және 257-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«256-бап. Әскери қызметте тұрған адамдар, арнаулы мемлекеттік
және құқық қорғау органдарының қызметкерлері
1. Әскери қызметте тұрған адамдарға Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, әскери қарсы барлау органдарында және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінде, Республикалық ұланда, ішкі әскерлерде, әскери-тергеу органдарында және әскери полицияда, басқару органдарында және Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органының азаматтық қорғаныс бөлімдерінде және әскери прокуратура органдарында қызмет атқаратын адамдар жатады.
2. Құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес құқық қорғау қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарында, қылмыстық-атқару жүйесінде, қаржы полициясында, мемлекеттік өртке қарсы қызметте, кеден органдарында, прокуратура органдарында қызмет атқаратын адамдар жатады.
3. Арнаулы мемлекеттік орган қызметкерлеріне ұлттық қауіпсіздік органдарында, сыртқы барлау саласындағы уәкілетті органда және Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметінде қызмет өткеретін адамдар жатады.
257-бап. Әскери қызметтегі адамдардың, арнаулы мемлекеттік және
құқық қорғау органдары қызметкерлерінің еңбегін реттеу
Әскери қызметтегі адамдардың, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары қызметкерлерінің еңбегі қызметке кірудің, оны өткеру мен тоқтатудың ерекше жағдайлары мен тәртібін, ерекше еңбек жағдайларын, еңбекке ақы төлеу шарттарын, сондай-ақ қосымша жеңілдіктерді, артықшылықтар мен шектеулерді белгілейтін Қазақстан Республикасының арнаулы заңдарында және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде көзделген ерекшеліктермен бірге осы Кодекспен реттеледі.»;

4) подпункт 1) пункта 1 статьи 303 изложить в следующей редакции:
«1) в периоды введения военного или чрезвычайного положения либо особых мер в соответствии с законодательством о чрезвычайном положении; в органах и организациях Вооруженных Сил Республики Казахстан, других воинских формированиях и организациях, ведающих вопросами обеспечения обороны страны, безопасности государства, аварийно-спасательных, поисково-спасательных, противопожарных работ, предупреждения или ликвидации чрезвычайных ситуаций; в специальных государственных и правоохранительных органах; в организациях, являющихся опасными производственными объектами, на станциях скорой и неотложной медицинской помощи;»;
5) подпункт 2) пункта 1 статьи 322 изложить в следующей редакции:
«2) военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, привлеченных к выполнению работ, не связанных с прохождением воинской службы, службы в специальных государственных органах;».
6. Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам организации исламского финансирования», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных отношений», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 6 августа 2011 г.):
1) абзац десятый подпункта 6) пункта 1 статьи 53 изложить в следующей редакции:
«социальные выплаты семьям военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, работников правоохранительных органов и органов государственной противопожарной службы, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;».
7. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; Закон Республики Казахстан от 21 июля 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специальных экономических зон», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам миграции населения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 6 августа 2011 г.):
подпункт 8) пункта 1 статьи 156 изложить в следующей редакции:

4) 303-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) соғыс жағдайы немесе төтенше жағдай не төтенше жағдай туралы заңнамаға сәйкес айрықша шаралар енгізілген кезеңде; Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің органдары мен ұйымдарында, елдің қорғанысын, мемлекеттің қауіпсіздігін, авариялық-құтқару, іздестіру-құтқару, өртке қарсы жұмыстарды қамтамасыз ету, төтенше жағдайлардың алдын алу немесе оларды жою мәселелерімен айналысатын басқа да әскери құралымдар мен ұйымдарда; арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарында; қауіпті өндірістік объектілер болып табылатын ұйымдарда; жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету станцияларында;»;
5) 322-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) әскери қызмет, арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткеруге қатысы жоқ жұмыстарды орындауға тартылған арнаулы мемлекеттік органдардың әскери қызметшілерін, қызметкерлерін;».
6. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне исламдық қаржыландыруды ұйымдастыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй қатынастары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 53-баптың 1-тармағы 6) тармақшасының оныншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«әскери қызметшiлердiң, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерінің, құқық қорғау органдары мен мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерiнiң отбасыларына Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген әлеуметтiк төлемдер;».
7. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2008 ж., № 22-I, № 22-II, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне арнайы экономикалық аймақтар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне халықтың көші-қоны мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
156-баптың 1-тармағының 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

«8) все виды выплат военнослужащим при исполнении обязанностей воинской службы, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, которым в установленном порядке присвоено специальное звание, получаемых ими в связи с исполнением служебных обязанностей;».
8. В Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 20-21, ст. 89; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 149, 152; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; Закон Республики Казахстан от 11 октября 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам религиозной деятельности и религиозных объединений», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 15 октября 2011 г.):
1) статью 60 изложить в следующей редакции:
«Статья 60. Военно-врачебная экспертиза
1. Военно-врачебная экспертиза проводится для установления годности по состоянию здоровья к воинской службе в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан или службе в специальных государственных органах, органах внутренних дел, уголовно-исполнительной системы, противопожарной службы, финансовой полиции, таможенных органах, органах прокуратуры (далее – воинская служба или служба в специальных государственных органах, правоохранительных органах), а также для определения причинной связи заболеваний, увечий (ранений, травм, контузий) (далее – увечья) и смерти у граждан в связи с прохождением (исполнением обязанностей) ими воинской службы или службы в специальных государственных и правоохранительных органах и воинских сборов.
2. Военно-врачебная экспертиза проводится:
1) при медицинском освидетельствовании:
граждан, приписываемых к призывным участкам, призываемых на воинскую службу или воинские сборы и поступающих в военные (специальные) учебные заведения, республиканские военные школы-интернаты (лицеи);
граждан, поступающих на воинскую службу или службу в специальные государственные и правоохранительные органы, в том числе по контракту;
военнослужащих, проходящих воинскую службу по призыву или по контракту;
сотрудников специальных государственных органов;
курсантов военных (специальных) учебных заведений, учебных заведений специальных государственных органов, кадетов и воспитанников;
военнослужащих (служащих Вооруженных Сил), сотрудников (работников) специальных государственных органов, отбираемых для службы (работы) и проходящих службу (работающих) с радиоактивными веществами, ионизирующими источниками излучений, компонентами ракетного топлива, источниками электромагнитных полей;
авиационного персонала государственной авиации;
граждан, пребывающих в запасе, при призыве на воинские сборы, сборы специальных государственных органов или воинскую службу, службу в специальных государственных органах или в учетных целях;

«8) әскери қызмет мiндеттерiн атқарған кезде әскери қызметшiлерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының белгiленген тәртiппен арнаулы атақ берiлген қызметкерлерiне төленетін, олар қызметтiк мiндеттерiн атқаруына байланысты алатын төлемдердiң барлық түрi;».
8. «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесi туралы» 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2009 ж., № 20-21, 89-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 32-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 149, 152-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2011 жылғы 15 қазанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне діни қызмет және діни бірлестіктер мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 11 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 60-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«60-бап. Әскери-дәрiгерлiк сараптама
1. Әскери-дәрiгерлiк сараптама денсаулық жағдайы бойынша Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiндегi, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарындағы әскери қызметке немесе арнаулы мемлекеттік органдардағы, iшкi iстер органдарындағы, қылмыстық-атқару жүйесiнiң, өртке қарсы қызмет, қаржы полициясы, кеден органдарындағы, прокуратура органдарындағы қызметке (бұдан әрi – әскери қызмет немесе арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызмет) жарамдылықты белгiлеу үшiн, сондай-ақ азаматтардың әскери қызметтi немесе арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметтi және әскери жиындарды өткерумен (мiндеттердi орындаумен) байланысты ауруының, мертiгуiнiң (жаралануының, жарақаттануының, контузия алуының) (бұдан әрi – мертiгу) және қайтыс болуының себептi байланыстарын айқындау үшiн жүргiзiледi.
2. Әскери-дәрiгерлiк сараптама:
1) мыналарды:
шақыру учаскелерiне тiркелетiн, әскери қызметке немесе әскери жиындарға шақырылатын және әскери (арнайы) оқу орындарына, республикалық әскери мектеп-интернаттарға (лицейлерге) түсетiн азаматтарды;
әскери қызметке немесе арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметке, оның iшiнде келiсiмшарт бойынша қызметке кiретiн азаматтарды;
әскери қызметтi шақыру бойынша немесе келiсiмшарт бойынша өткеретiн әскери қызметшiлердi;
арнаулы мемлекеттік орган қызметкерлерін;
әскери (арнайы) оқу орындарының, арнаулы мемлекеттік органдары оқу орындарының курсанттарын, кадеттер мен тәрбиеленушiлердi;
радиоактивтiк заттармен, иондандырушы сәулелену көздерiмен, зымыран отыны компоненттерiмен, электр-магниттiк өрiс көздерiмен қызметке (жұмысқа) iрiктеп алынатын және қызмет өткерiп (жұмыс iстеп) жүрген әскери қызметшiлердi (Қарулы күштер қызметшiлерiн), арнаулы мемлекеттік орган қызметкерлерін (жұмыскерлерін);
мемлекеттiк авиацияның авиация персоналын;
әскери жиындарға, арнаулы мемлекеттік органдар жиындарына немесе әскери қызметке, арнаулы мемлекеттік органдарындағы қызметке шақырылған кезде немесе есепке алу мақсатында запастағы азаматтарды медициналық куәландыру кезiнде;

2) при осуществлении психофизиологического отбора граждан, поступающих на службу в специальные государственные и правоохранительные органы;
3) при определении причинной связи увечий, заболеваний у военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов или граждан, проходивших воинскую службу (воинские сборы) или службу (сборы) в специальных государственных и правоохранительных органах;
4) при определении категории годности граждан по состоянию здоровья к воинской службе или службе в специальных государственных и правоохранительных органах на момент их увольнения с воинской службы или службы в специальных государственных и правоохранительных органах;
5) при определении причинной связи гибели (смерти) военнослужащих, военнообязанных, сотрудников в период воинской службы (воинских сборов) или службы в специальных государственных и правоохранительных органах либо после увольнения с воинской службы (воинских сборов) или службы (сборов) в специальных государственных органах, правоохранительных органах вследствие увечья, заболевания, полученных в период прохождения воинской службы (воинских сборов) или службы (сборов) в специальных государственных и правоохранительных органах.
3. Органы военно-врачебной экспертизы проводят военно-врачебную экспертизу в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, специальных государственных органах и органах внутренних дел.
Для специальных государственных органов военно-врачебную экспертизу проводят органы военно-врачебной экспертизы органов национальной безопасности.
4. Требования, предъявляемые к соответствию состояния здоровья для службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, специальных государственных органах, органах внутренних дел и государственной авиации, утверждаются центральными исполнительными органами в области обороны, внутренних дел и центральным государственным органом в области обеспечения национальной безопасности по согласованию с уполномоченным органом.»;
2) статью 135 изложить в следующей редакции:
«Статья 135. Оказание медицинской помощи военнослужащим,  сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, членам их семей и пенсионерам этих органов
1. Военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, членам их семей и пенсионерам этих органов медицинская помощь организуется в соответствии с законами Республики Казахстан.

2) арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарына қызметке кiретiн азаматтарға психологиялық-физиологиялық iрiктеудi жүзеге асыру кезiнде;
3) әскери қызметтi (әскери жиындарды) немесе арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметтi (жиындарды) өткерген әскери қызметшiлердiң, арнаулы мемлекеттік орган қызметкерлерінің немесе азаматтардың мертiгуiнiң, ауруының себептi байланыстарын айқындау кезiнде;
4) азаматтар әскери қызметтен немесе арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметтен босатылған кезде олардың денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке немесе арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметке жарамдылық санатын айқындау кезiнде;
5) әскери қызметшiлердiң, әскери мiндеттiлердiң, қызметкерлердiң әскери қызмет (әскери жиындар) немесе арнаулы мемлекеттік органдардағы, құқық қорғау органдарындағы қызмет кезеңiнде не әскери қызметтен (әскери жиындардан) немесе арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметтен (жиындардан) босатылғаннан кейiн әскери қызметтi (әскери жиындарды) немесе арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметтi (жиындарды) өткеру кезеңiнде алынған мертiгу, ауру салдарынан қаза табуының (қайтыс болуының) себептi байланыстарын айқындау кезiнде жүргiзiледi.
3. Әскери-дәрiгерлiк сараптама органдары Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында, арнаулы мемлекеттік және iшкi iстер органдарында әскери-дәрiгерлiк сараптама жүргiзедi.
Арнаулы мемлекеттік органдар үшін әскери-дәрiгерлiк сараптаманы ұлттық қауiпсiздiк органдарының әскери-дәрiгерлiк сараптама органдары жүргiзедi.
4. Денсаулық жағдайының Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiндегi, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарындағы, арнаулы мемлекеттік, iшкi iстер және мемлекеттiк авиация органдарындағы қызметке сәйкестігіне қойылатын талаптарды қорғаныс, iшкi iстер саласындағы орталық атқарушы органдар және ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету саласындағы орталық мемлекеттiк орган уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша бекiтедi.»;
2) 135-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«135-бап. Әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне, олардың отбасы мүшелері мен осы органдардың зейнеткерлеріне медициналық көмек көрсету
1. Әскери қызметшiлерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне, олардың отбасы мүшелеріне және осы органдардың зейнеткерлеріне медициналық көмек Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ұйымдастырылады.

2. При их отсутствии по месту прохождения службы или по месту жительства или при отсутствии в ведомственных медицинских организациях соответствующих отделений, специалистов либо специального оборудования медицинская помощь оказывается в медицинских организациях в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи.».
9. В Закон Республики Казахстан от 30 июня 1992 года «О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан 1992 г., № 13-14, ст. 348; 1994 г., № 8, ст. 140; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 7, ст. 79; № 12, ст. 184; № 21, ст. 274; 1998 г., № 24, ст. 432; 1999 г., № 8, ст. 247; № 23, ст. 924; 2004 г., № 24, ст. 150; 2007 г., № 20, ст. 152; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных отношений», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 6 августа 2011 г.):
статью 10 исключить.
10. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 1992 года «О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., № 23, ст. 560; 1994 г., № 8, ст. 140; № 20, ст. 252; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 12, ст. 184; № 22, ст. 334; 1998 г., № 24, ст. 432; 1999 г., № 8, ст. 247; № 23,ст. 923; 2007 г., № 10, ст. 69):
статью 15 изложить в следующей редакции:
«Статья 15. О льготах военнослужащим и сотрудникам специальных   государственных органов
При прохождении воинской службы и службы в специальных государственных органах на загрязненных территориях военнослужащие и сотрудники этих органов пользуются правами и льготами в соответствии с настоящим Законом и другими законодательными актами Республики Казахстан.».
11. В Закон Республики Казахстан от 13 января 1993 года «О Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., № 1, ст. 3; 1995 г., № 8, ст. 56; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 14, ст. 275; 2002 г., № 15, ст. 147; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 9, ст. 67; № 24, ст. 180; 2011 г., № 1, ст. 7):
1) статью 3 изложить в следующей редакции:
«Статья 3. Принципы деятельности Пограничной службы
Деятельность Пограничной службы строится на принципах законности, гуманизма, гласности, соблюдения прав и свобод граждан, конспирации, единоначалия, единства системы органов национальной безопасности, во взаимодействии с местными представительными и исполнительными органами, организациями и населением. Деятельность политических партий в Пограничной службе запрещается.»;

2. Қызметін өткеріп жатқан жерде немесе тұрғылықты жерінде олар болмаған жағдайда немесе ведомстволық медициналық ұйымдарда тиісті бөлімшелер, мамандар не арнайы жабдықтар болмаған жағдайда, медициналық көмек тегін медициналық көмектің кепілдендірілген көлемі шеңберінде медициналық ұйымдарда көрсетіледі.».
9. «Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы» 1992 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1992 ж., № 13-14, 348-құжат; 1994 ж., № 8, 140-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 7, 79-құжат; № 12, 184-құжат; № 21, 274-құжат; 1998 ж., № 24, 432-құжат; 1999 ж., № 8, 247-құжат; № 23, 924-құжат; 2004 ж., № 24, 150-құжат; 2007 ж., № 20, 152-құжат; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй қатынастары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
10-бап алып тасталсын.
10. «Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы» 1992 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1992 ж., № 23, 560-құжат; 1994 ж., № 8, 140-құжат; № 20, 252-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 12, 184-құжат; № 22, 334-құжат; 1998 ж., № 24, 432-құжат; 1999 ж., № 8, 247-құжат; № 23, 923-құжат; 2007 ж., № 10, 69-құжат):
15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«15-бап. Әскери қызметшiлерге және арнаулы мемлекеттік
органдардың қызметкерлеріне берiлетiн жеңiлдiктер туралы
Ластанған аумақтарда әскери қызмет және арнаулы мемлекеттік органдарында қызмет атқарған әскери қызметшілер және осы органдардың қызметкерлері осы Заңға және Қазақстан Республикасының басқа да заң актiлерiне сәйкес құқықтар мен жеңiлдiктердi пайдаланады.».
11. «Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі туралы» 1993 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., № 1, 3-құжат; 1995 ж., № 8, 56-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 14, 275-құжат; 2002 ж., № 15, 147-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 24, 180-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат):
1) 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«3-бап. Шекара қызметiнiң қағидаттары
Шекара қызметiнiң қызметi заңдылық, iзгiлiк, жариялылық, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын, құпиялылықты сақтауға, дара басшылыққа, ұлттық қауiпсiздiк органдары жүйесiнiң бiрлiгi қағидаттарымен, жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдармен, ұйымдармен және халықпен өзара iс-қимыл жасауға негiзделiп құрылады. Шекара қызметiнде саяси партиялардың қызметiне тыйым салынады.»

2) пункт 2 статьи 5 изложить в следующей редакции:
«2. Структуру Пограничной службы составляют: Центральный аппарат Пограничной службы, специальные объединения, соединения, авиационные, морские, специальные и другие части, которые образуются в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.»;
3) статью 5-1 исключить;
4) статьи 6, 7, 8 изложить в следующей редакции:
«Статья 6. Руководство и контроль за деятельностью Пограничной  службы
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан осуществляет руководство и контроль за деятельностью Пограничной службы.
Статья 7. Обязанности Пограничной службы
Охраняя Государственную границу Республики Казахстан, Пограничная служба обязана:
1) пресекать попытки незаконного изменения прохождения Государственной границы Республики Казахстан на местности;
2) отражать вооруженное вторжение на территорию Республики Казахстан, пресекать вооруженные и иные провокации на Государственной границе Республики Казахстан, защищать от указанных преступных посягательств население, государственную и частную собственность;
3) предупреждать и не допускать пересечения Государственной границы Республики Казахстан лицами и транспортными средствами, а также перемещения грузов и товаров вне пунктов пропуска или незаконными способами, выявлять и задерживать нарушителей Государственной границы Республики Казахстан;
4) осуществлять в установленном порядке пропуск через Государственную границу Республики Казахстан лиц, транспортных средств, грузов и товаров;
5) пресекать в установленном порядке самостоятельно или совместно с таможенными органами перемещение через Государственную границу Республики Казахстан взрывчатых, отравляющих, радиоактивных, наркотических веществ, оружия, боеприпасов, других предметов, запрещенных к ввозу или вывозу из Республики Казахстан, а также предметов контрабанды;
6) обеспечивать выполнение обязательств, вытекающих из международных договоров Республики Казахстан, по вопросам режима государственной границы;
7) контролировать самостоятельно или совместно с органами внутренних дел соблюдение пограничного режима;
8) контролировать самостоятельно или совместно с органами внутренних дел, администрацией аэропортов (аэродромов), открытых для международных полетов, пограничных железнодорожных станций, морских и речных портов, служб международных автомобильных перевозок выполнение установленного режима в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан;
9) осуществлять контроль за соблюдением казахстанскими и иностранными невоенными судами и военными кораблями установленного порядка плавания и пребывания в территориальных водах (море) Республики Казахстан и внутренних водах казахстанской части вод пограничных рек и иных водоемов;

2) 5-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Шекара қызметiнiң құрылымы: Қазақстан Республикасы заңнамаларында белгiленген тәртiпте құрылатын Шекара қызметiнiң Орталық аппараты, арнаулы бiрлестiктер, құрылымдар, әуе, теңiз, арнаулы және басқа да бөлімдерден тұрады.»;
3) 5-1-бап алып тасталсын;
4) 6, 7, 8-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«6-бап. Шекара қызметiнiң іс-қимылына басшылық және бақылау жасау
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекара қызметiнiң жұмысына жетекшілік етеді және бақылау жасауды жүзеге асырады.
7-бап. Шекара қызметiнiң мiндеттерi
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекараны күзете отырып, Шекара қызметi:
1) Қазақстан Республикасының жер арқылы өтетiн мемлекеттiк шекарасын заңсыз өзгертуге тырысқан әрекеттерге тыйым салуға;
2) Қазақстан Республикасының аумағына қару қолданып басып кiруге тойтарыс беруге, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасында қару қолданып және өзге де арандатушылық жасауды тыюға, халықты, мемлекеттiк және жеке меншiктi аталған қылмысты қол сұғушылықтардан қорғауға;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасынан өткiзу пункттерiнен тыс немесе заңсыз әдiстермен адамдардың және көлiк құралдарының өтуiнен, сондай-ақ жүктер мен тауарларды өткізуден сақтандыруға және оған жол бермеуге, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасын бұзушыларды тауып алуға және ұстауға;
4) белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы арқылы адамдарды, көлiк құралдарын, жүктердi және тауарларды өткiзудi жүзеге асыруға;
5) Қазақстан Республикасына әкелуге немесе одан әкетуге тыйым салынған жарылғыш, уландырғыш, радиоактивтi, есiрткi заттарын, қаруларды, оқ-дәрiлердi, басқа да заттарды, сондай-ақ контрабанда заттарын Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы арқылы өткізуге белгiленген тәртiппен дербес немесе кеден органдарымен бiрлесiп тыйым салуға;
6) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекара тәртiбi мәселелерi бойынша халықаралық шарттарынан туындайтын мiндеттемелердiң орындалуын қамтамасыз етуге;
7) дербес немесе iшкi iстер органдарымен бiрлесе отырып, шекара тәртiбiнiң сақталуын бақылауға;
8) дербес немесе iшкi iстер органдарымен халықаралық ұшу сапарлары үшiн ашық әуежайлардың (аэродромдардың), шекаралық темiржол станцияларының, теңiз және өзен порттарының, халықаралық автомобиль тасымалдары қызметiнiң әкiмшiлiктерiмен бiрлесе отырып, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өту пункттерiнде белгiленген тәртiптiң орындалуын бақылауға;
9) Қазақстан Республикасының аумақтық суларында (теңiзiнде) және шекаралық өзендер мен өзге де су қоймаларының қазақстандық бөлiгiндегi iшкi суларда қазақстандық және шетелдiк әскери емес кемелер мен әскери корабльдердiң жүзуi мен болуының белгiленген тәртiбiн сақтауын бақылауды жүзеге асыруға;

10) оказывать в районах несения пограничной службы специально уполномоченным на то государственным органам Республики Казахстан необходимое содействие в их деятельности по контролю за охраной окружающей среды, соблюдением правил промысловой деятельности.
Статья 8. Права Пограничной службы
Пограничная служба имеет право:
1) в пределах пограничного пространства располагать пограничные наряды, передвигаться при исполнении служебных обязанностей по дорогам, тропам и маршрутам, проверять документы, производить досмотр транспортных средств и перевозимых на них грузов и товаров, сопровождать транспортные средства и располагать на них пограничные наряды;
2) в установленном порядке возводить необходимые инженерно-технические сооружения, осуществлять строительство линий связи и коммуникаций, размещать и использовать технику и вооружение;
3) в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан вести дознание по делам, отнесенным законом к ее ведению;
4) осуществлять административное задержание, составлять протоколы и вести производство по делам об административных правонарушениях, отнесенным к ее ведению, в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
5) содержать лиц, подвергнутых административному задержанию, в помещениях, специально оборудованных для этих целей;
6) приглашать лиц и в установленных законом случаях доставлять в подразделения Пограничной службы для выяснения обстоятельств правонарушений, отнесенных к ее ведению. В необходимых случаях выяснение обстоятельств указанных правонарушений может осуществляться и в иных местах;
7) осуществлять профилактику правонарушений, борьба с которыми входит в компетенцию Пограничной службы;
8) проводить оперативно-розыскную деятельность, пользоваться базой данных правоохранительных органов, организаций приграничных районов в интересах охраны Государственной границы Республики Казахстан;
9) проверять у лиц, следующих через Государственную границу Республики Казахстан, документы на право въезда в Республику Казахстан или выезда из Республики Казахстан, делать в них соответствующие отметки и при необходимости изымать, не пропускать и оставлять в режимной зоне или специально оборудованных для этих целей местах граждан Республики Казахстан и других лиц, утративших документы в период пребывания за границей или в Республике Казахстан, до установления их личности;
10) осуществлять в установленном порядке самостоятельно или совместно с таможенными органами досмотр транспортных средств, грузов и товаров у лиц, следующих через Государственную границу Республики Казахстан;

10) шекаралық қызмет атқару аудандарында Қазақстан Республикасының арнайы уәкiлдiк берiлген органдарының қоршаған ортаны қорғауға бақылау жасау, кәсiпшiлiк қызмет ережелерiн сақтау жөнiндегi қызметiне қажеттi көмек көрсетуге міндетті.
8-бап. Шекара қызметiнiң құқықтары
Шекара қызметiнiң:
1) шекара кеңiстiгi шегiнде шекаралық нарядтар қоюға, қызмет мiндеттерiн атқару кезiнде жолдармен, соқпақтармен және маршруттармен жүрiп-тұруға, құжаттарды тексеруге, көлiк құралдарын және оларға тиелген жүктер мен тауарларды тексерiп қарауға, көлiк құралдарына ерiп жүруге және оларға шекаралық нарядтар қоюға;
2) белгіленген тәртіппен қажеттi инженерлiк-техникалық ғимараттар салуға, байланыс және коммуникация желiлерi құрылысын салуды жүзеге асыруға, техника мен қару-жарақты орналастыруға және пайдалануға;
3) Қазақстан Республикасының қылмыстық iс жүргiзу заңнамасына сәйкес заң бойынша өз қарауына жатқызылған iстер бойынша тергеу жүргiзуге;
4) Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес әкiмшiлiк ұстауды жүзеге асыруға, хаттамалар жасауға және өздерiнiң қарауына жататын әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша iс жүргiзуге;
5) әкiмшiлiк ұстауға алынған адамдарды осы мақсатта арнайы жабдықталған орындарда ұстауға;
6) өздерiнiң қарауына жататын құқық бұзушылықтың мән-жайын анықтау үшiн Шекара қызметiнiң бөлiмшелерiне адамдарды шақыруға және заңмен белгiленген жағдайларда оларды сонда әкелуге. Қажетті жағдайларда аталған құқық бұзушылықтардың мән-жайын анықтау өзге жерлерде де жүзеге асырылуы мүмкiн;
7) Шекара қызметiнiң құзыретiне жататын құқық бұзушылықпен күресуде алдын алуды жүзеге асыруға;
8) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын күзету мүдделерi үшiн жедел iздестiру қызметін жүргiзуге, шекара маңындағы аудандардың құқық қорғау органдарының, ұйымдарының деректер базасын пайдалануға;
9) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өтетiн адамдардың Қазақстан Республикасына келуiне немесе Қазақстан Республикасынан кетуіне құқық беретiн құжаттарын тексеруге, оларға тиiстi белгiлер соғуға және қажет болған жағдайда оларды алып қоюға, шетелде немесе Қазақстан Республикасында болған кезiнде құжаттарын жоғалтып алған Қазақстан Республикасының азаматтары мен басқа да адамдарды олардың кiм екенi анықталғанға дейiн өткiзбей, режим аймағында немесе осы мақсаттар үшiн арнайы жабдықталған орындарда қалдыруға;
10) мемлекеттiк шекара арқылы өтiп бара жатқан адамдардың көлiк құралдарын, жүктерi мен тауарларын дербес немесе кеден органдарымен бiрлесе отырып қарап тексеруді жүзеге асыруға;

11) в установленном порядке изымать провозимые через Государственную границу Республики Казахстан предметы, запрещенные к вывозу или ввозу в Республику Казахстан, а также предметы контрабанды;
12) определять совместно с заинтересованными организациями места и продолжительность остановок (стоянок) в пунктах пропуска через государственную границу Республики Казахстан транспортных средств;
13) запрещать сход на берег и пребывание на берегу членам экипажей иностранных невоенных судов и другим, находящимся на них, лицам, допустившим правонарушения при плавании в территориальных и внутренних водах Республики Казахстан, или во время стоянки судов в казахстанских портах;
14) при возникновении угрозы интересам Республики Казахстан временно ограничивать пребывание граждан, движение транспорта и производство работ в пограничной полосе, за исключением работ оборонного значения, работ, связанных с выполнением международных обязательств и ликвидацией последствий, возникших при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера;
15) передвигаться по любым участкам местности и акватории, входить в помещения организаций и жилые (нежилые) помещения граждан при преследовании нарушителей Государственной границы Республики Казахстан;
16) использовать в служебных целях средства связи, а при отражении вторжений на территорию Республики Казахстан, при пресечении провокаций на Государственной границе Республики Казахстан транспортные средства организаций, а в необходимых случаях - граждан с их согласия с последующим возмещением убытков;
17) применять оружие, боевую технику, специальные средства и служебных животных в порядке и случаях, предусмотренных законами;
18) создавать в населенных пунктах пограничных районов и в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан добровольные формирования из местных жителей для участия в охране Государственной границы Республики Казахстан;
19) в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан, в целях обеспечения служебно-боевой деятельности соединений и частей Пограничной службы приобретать специальную технику;
20) вести переписку с пограничными представителями сопредельных государств по вопросам поддержания режима государственной границы, урегулирования пограничных инцидентов, обмена информацией;
21) по взаимной договоренности приглашать представителей сопредельных государств на территорию Республики Казахстан и переходить на территорию сопредельных государств для ведения переговоров по пограничным вопросам в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

11) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн, Қазақстан Республикасынан әкетуге немесе әкелуге тыйым салынған заттарды, сондай-ақ контрабанда бұйымдарын белгiленген тәртiп бойынша алып қоюға;
12) көлiк құралдарының мемлекеттiк шекара арқылы өту пункттерiнде тоқтау (аялдау) орны мен аялдау ұзақтығын мүдделi ұйымдармен бiрлесе отырып анықтауға;
13) Қазақстан Республикасының аумақтық және iшкi суларында жүзу кезiнде немесе кемелер қазақстандық кемежайларда тұрған кезде құқық бұзушылықтарға жол берген шетелдiк әскери емес кемелер экипаждары мүшелерiнiң және онда болған басқа да адамдардың жағаға шығуына және жағада болуына тыйым салуға;
14) Қазақстан Республикасының мүдделерiне қатер төнген жағдайда, шекаралық белдеуде азаматтардың болуын, көлiктiң жүрiсiн және жұмыстар жүргiзудi уақытша шектеуге, бұған қорғаныстық маңызы бар жұмыстар, халықаралық мiндеттемелердi орындауға және табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардан туындаған зардаптарды жоюға байланысты жұмыстар қосылмайды;
15) мемлекеттiк шекараны бұзушылардың ізіне түскен кезде кез келген жер және су айдыны телімдерiнде жүруге, ұйымдардың үй-жайларына және азаматтардың тұрғын (адам тұрмайтын) үй-жайларына кiруге;
16) байланыс құралдарын қызмет мақсатында пайдалануға, ал Қазақстан Республикасының аумағына басып кiруге тойтарыс берген кезде, мемлекеттiк шекарадағы арандату әрекеттерiне тыйым салған ретте ұйымдардың, ал қажет болған жағдайда шығындарды кейiн өтейтiн болып азаматтардың көлiк құралдарын пайдалануға;
17) заңдарда көзделген тәртiп пен жағдайларда қаруды, ұрыс техникасын, арнаулы құралдар мен қызметтік жануарларды пайдалануға;
18) шекара аудандарының елдi мекендерiнде және мемлекеттiк шекара арқылы өткiзу пункттерiнде мемлекеттiк шекараны күзетуге қатысу үшiн жергiлiктi тұрғындар арасынан ерiктi құралымдар құруға;
19) Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен, Шекара қызметiнiң құрамалары мен бөлiмдерiнiң қызметтiк-жауынгерлiк қызметін қамтамасыз ету мақсатында арнаулы техника сатып алуға;
20) шектес мемлекеттердiң шекара өкiлдерiмен Мемлекеттiк шекара тәртiбiн сақтау, шекарадағы жанжалдарды реттеу, ақпарат алмасу мәселелерi бойынша хат алысуды жүргiзуге;
21) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шекара мәселелерi бойынша келiссөздер жүргiзу үшiн өзара уағдаластық бойынша Қазақстан Республикасының аумағына шектес мемлекеттердiң өкiлдерiн шақыруға және шектес мемлекеттердiң аумағына өтуге;

22) вносить государственным органам и юридическим лицам, а также иным организациям представления об устранении причин и условий, способствующих совершению правонарушений, касающихся Государственной границы Республики Казахстан;
23) создавать информационную базу данных;
24) осуществлять обмен информацией с государственными органами Республики Казахстан на безвозмездной основе и с государственными органами других государств в порядке, предусмотренном ратифицированными международными договорами;
25) осуществлять другие действия по охране Государственной границы Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан, международными договорами, а также общепринятыми принципами и нормами международного права.
Кроме того, в территориальных водах (море) и внутренних водах, казахстанской части вод пограничных рек и водоемов по отношению к невоенным судам Пограничная служба имеет право:
1) остановить судно и произвести его осмотр, если оно не отвечает на сигналы опроса, находится в запрещенном на условиях и в порядке, определяемых Правительством Республики Казахстан, для плавания районе, нарушает порядок захода в воды Республики Казахстан, плавания и пребывания в них. Осмотр судна включает проверку судовых и навигационных документов, документов членов экипажа и пассажиров, документов на грузы, а в необходимых случаях и судовых помещений. По результатам осмотра судна ему может быть разрешено продолжить плавание (пребывание) в водах Республики Казахстан с соблюдением установленных правил или предложено покинуть воды Республики Казахстан или оно может быть задержано в соответствии с уголовно-процессуальным или административным законодательством;
2) задерживать лиц, подлежащих уголовной или административной ответственности по законодательству Республики Казахстан, передавать этих лиц органам дознания и следствия или соответствующим органам, если иное не предусмотрено международными договорами Республики Казахстан;
3) преследовать и задерживать судно, нарушившее законы или правила плавания (пребывания) в пограничных водах Республики Казахстан, до захода этого судна в территориальные воды своей страны или третьего государства, если преследование было начато в пограничных водах Республики Казахстан после подачи зрительного или звукового сигнала об остановке с дистанции, позволяющей судну увидеть или услышать этот сигнал, и велось непрерывно;
4) предложить судну показать свой флаг, если он не поднят;
5) предложить судну изменить курс судна, если он ведет в запрещенный для плавания район или может повлечь другие нарушения режима плавания.»;

22) мемлекеттiк органдарға, заңды тұлғаларға, сондай-ақ өзге де ұйымдарға Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасына қатысты құқық бұзушылықтар жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою туралы ұсыныстар енгiзуге;
23) ақпараттық деректер базасын құруға;
24) өтеусіз негізде Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарымен және ратификацияланған халықаралық шарттарда көзделген тәртіп бойынша басқа мемлекеттердің мемлекеттік органдарымен ақпарат алмасуды жүзеге асыруға;
25) Қазақстан Республикасының заңнамасына, халықаралық шарттарға, сондай-ақ халықаралық құқықтың жалпы жұрт таныған қағидаттары мен нормаларына сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасын күзету бойынша басқа да iс-қимылдарды жүзеге асыруға құқығы бар.
Бұдан басқа, аумақтық сулар (теңiз) мен iшкi суларда, шекаралық өзендер мен өзге де су қоймалары суларының қазақстандық бөлiгiнде әскери емес кемелерге қатысты Шекара қызметiнiң:
1) егер кеме сұрау салу дабылына жауап бермесе, жүзуге Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейтiн жағдайлар мен тәртiп бойынша тыйым салынған ауданда жүрсе, Қазақстан Республикасының суларына кiру, оларда жүзу және болу тәртiбiн бұзса, осы кеменi тоқтатуға және оны қарап тексеруге құқығы бар. Кеменi қарап тексеру кеме және жүзу құжаттарын, экипаж мүшелерi мен жолаушылардың құжаттарын, жүк құжаттарын, ал қажет болған жағдайда кеменiң iшiн тексерудi қамтиды. Кеменi қарап тексеру нәтижелерi бойынша оған белгiленген қағидаларды сақтай отырып, Қазақстан Республикасының суларында жүзудi (тұруды) жалғастыруға рұқсат берiлуi немесе Қазақстан Республикасының суларынан кету ұсынылуы мүмкiн немесе ол қылмыстық iс жүргiзу және әкiмшiлiк заңнамасына сәйкес ұсталуы мүмкiн;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша қылмыстық немесе әкiмшiлiк жауапқа тартылуға тиiстi адамдарды ұстауға, егер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше көзделмеген болса, ол адамдарды анықтау және тергеу органдарына немесе тиісті органдарға беруге;
3) егер iзге түсу кемедегілердің дабылды көруiне немесе естуiне мүмкiндiк беретiн қашықтықтан көру немесе дыбыс дабылы берiлгеннен кейiн Қазақстан Республикасының шекаралық суларында басталып, үздiксiз жүргiзiлген болса, Қазақстан Республикасының шекаралық суларында заңдарды немесе жүзу (тұру) қағидаларын бұзған кеменi, ол кеме өз елiнiң немесе үшiншi бiр мемлекеттiң аумақтық суларына кiргенге дейiн ізіне түсуге және ұстауға;
4) егер ту көтерiлмесе, кемеге өз туын көрсету жөнiнде ұсыныс жасауға;
5) егер кеме жүзуге тыйым салынған ауданға жүзiп бара жатса немесе басқа да жүзу режимiн бұзушылықтарға әкеп соқтыруы мүмкiн болса, кемеге бағытын өзгерту жөнiнде ұсыныс жасауға құқығы бар.»;

5) заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
«3. КАДРЫ ПОГРАНИЧНОЙ СЛУЖБЫ И ОСОБЕННОСТИ ПРОХОЖДЕНИЯ ВОИНСКОЙ СЛУЖБЫ В ПОГРАНИЧНОЙ СЛУЖБЕ»;
6) статьи 9 и 10 изложить в следующей редакции:
«Статья 9. Кадры Пограничной службы и особенности прохождения  воинской службы в Пограничной службе
Кадры Пограничной службы состоят из военнослужащих и работников.
Прохождение воинской службы в Пограничной службе осуществляется в порядке, определяемом законами и актами Президента Республики Казахстан.
Военнослужащие Пограничной службы имеют единые для Вооруженных Сил Республики Казахстан воинские звания и знаки различия. Военная форма одежды и знаки различия военнослужащих Пограничной службы утверждаются Президентом Республики Казахстан, нормы снабжения ими определяются Правительством Республики Казахстан.
Офицеры Пограничной службы обеспечиваются удостоверениями установленного образца, солдаты (матросы) и сержанты (старшины) - военными билетами.
Пограничная служба комплектуется военнослужащими на основе воинской обязанности по призыву и путем добровольного поступления на воинскую службу (по контракту) в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Подготовка, переподготовка и повышение квалификации кадров и специалистов для Пограничной службы осуществляются в высших, средних профессиональных, военных и специальных учебных заведениях Республики Казахстан, в учебных отрядах, центрах (школах), а также по соглашениям (договорам) в иностранных государствах.
Несение службы по охране и защите Государственной границы Республики Казахстан в пограничных нарядах является боевым дежурством (боевой службой).
Военнослужащие Пограничной службы при исполнении служебных обязанностей являются представителями власти и находятся под защитой государства.
Никто, кроме должностных лиц, уполномоченных на то законом, не вправе вмешиваться в служебную деятельность Пограничной службы.
Статья 10. Работники Пограничной службы
Трудовые отношения работников Пограничной службы регулируются трудовым законодательством Республики Казахстан.»;
7) заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
«4. ПРАВОВОЕ ПОЛОЖЕНИЕ, СОЦИАЛЬНАЯ ЗАЩИТА И ОТВЕТСТВЕННОСТЬ ВОЕННОСЛУЖАЩИХ ПОГРАНИЧНОЙ СЛУЖБЫ»;
8) статью 12 изложить в следующей редакции:
«Статья 12. Ответственность военнослужащих Пограничной службы
Военнослужащие Пограничной службы за противоправные действия несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.».
12. В Закон Республики Казахстан от 3 октября 1995 года «О Службе охраны Президента Республики Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 19, ст. 118; № 23, ст. 142; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 10, ст. 108; № 12, ст. 184, 190; 2001 г., № 20, ст. 257; 2002 г., № 13-14, ст. 144; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 10, ст. 69; 2010 г., № 7, ст. 32; № 11, ст. 59):

5) 3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. ШЕКАРА ҚЫЗМЕТІНІҢ КАДРЛАРЫ ЖӘНЕ ШЕКАРА ҚЫЗМЕТІНДЕ ӘСКЕРИ ҚЫЗМЕТ ӨТКЕРУ ЕРЕКШЕЛІКТЕРІ»;
6) 9 және 10-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«9-бап. Шекара қызметінің кадрлары және Шекара қызметінде
әскери қызмет өткеру ерекшеліктері
Шекара қызметiнiң кадрлары әскери қызметшiлерден және қызметкерлерден тұрады.
Шекара қызметiнде әскери қызмет өткеру заңдарда және Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерiнде айқындалатын тәртiппен жүзеге асырылады.
Шекара қызметi әскери қызметшiлерiнiң Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне арналған бiрыңғай әскери атақтары мен айырым белгiлерi болады. Шекара қызметi әскери қызметшiлерiнiң әскери киiм нысаны мен айырым белгiлерiн Қазақстан Республикасының Президентi бекiтедi, олармен жабдықтау нормаларын Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
Шекара қызметiнiң офицерлерi – белгiленген үлгiдегi куәлiктермен, солдаттар (матростар) мен сержанттар (старшиналар) әскери билеттермен қамтамасыз етiледi.
Шекара қызметi шақыру бойынша әскери мiндеттiлiк негiзiнде және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен әскери қызметке ерiктi түрде келу жолымен (келiсiмшарт бойынша) әскери қызметшiлермен жасақталады.
Шекара қызметi үшiн кадрлар мен мамандарды даярлау, қайта даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру Қазақстан Республикасының жоғары, орта кәсiптiк, әскери және арнайы оқу орындарында, оқу отрядтарында, орталықтарында (мектептерiнде), сондай-ақ келiсiмдер (шарттар) бойынша шет мемлекеттерде жүзеге асырылады.
Шекара нарядтарында Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын күзету және қорғау жөнiндегi қызметтi атқару жауынгерлiк кезекшiлiк (жауынгерлiк қызмет) болып табылады.
Шекара қызметiнiң әскери қызметшiлерi қызметтiк мiндеттерiн атқарған кезде билiк өкiлдерi болып табылады және мемлекеттiң қорғауында болады.
Заң бойынша уәкiлеттi лауазымды адамдардан басқа ешкiмнiң де Шекара қызметiне араласуға құқығы жоқ.
10-бап. Шекара қызметінің қызметкерлері
Шекара қызметiндегi қызметкерлердің еңбек қатынастары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен реттеледi.»;
7) 4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. ШЕКАРА ҚЫЗМЕТІ ӘСКЕРИ ҚЫЗМЕТШІЛЕРІНІҢ ҚҰҚЫҚТЫҚ ЖАҒДАЙЫ, ЖАУАПКЕРШІЛІГІ ЖӘНЕ ӘЛЕУМЕТТІК ҚОРҒАЛУЫ»;
8) 12-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«12-бап. Шекара қызметi әскери қызметшiлерiнiң жауапкершiлiгi
Шекара қызметiнің әскери қызметшiлерi құқыққа қарсы әрекетi үшiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.».
12. «Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметі туралы» 1995 жылғы 3 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., № 19, 118-құжат; № 23, 142-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 10, 108-құжат; № 12, 184, 190-құжаттар; 2001 ж., № 20, 257-құжат; 2002 ж., № 13-14, 144-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 10, 69-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; № 11, 59-құжат):

1) часть третью статьи 1 исключить;
2) часть первую статьи 4-1 изложить в следующей редакции:
«Руководство Службой охраны Президента Республики Казахстан осуществляется начальником Службы охраны Президента Республики Казахстан, назначаемым на должность, освобождаемым от должности и (или) увольняемым со службы в специальных государственных органах Президентом Республики Казахстан.»;
3) статью 9 дополнить пунктами 2-3) и 5-1) следующего содержания:
«2-3) производить дознание в пределах полномочий, установленных законами Республики Казахстан;»;
«5-1) организовывать и нести боевое дежурство по обеспечению безопасности охраняемых лиц, охране и обороне охраняемых объектов;»;
4) статьи 10, 11, 12 и 13 исключить;
5) статьи 14, 15, 16, 17, 18 и 19 изложить в следующей редакции:
«Статья 14. Состав кадров Службы охраны Президента Республики  Казахстан
Кадры Службы охраны Президента составляют сотрудники и работники.
На службу и работу в Службу охраны Президента принимаются граждане Республики Казахстан на добровольной основе, способные по своим моральным и деловым качествам, образованию и состоянию здоровья выполнять обязанности, возложенные на Службу охраны Президента Республики Казахстан.
Лимит штатной численности Службы охраны Президента утверждается Президентом Республики Казахстан по представлению начальника Службы охраны Президента.
Численность работников Службы охраны Президента устанавливается начальником Службы охраны Президента в пределах выделенных для этих целей средств.
Статья 15. Сотрудники Службы охраны Президента Республики
Казахстан
Сотрудниками Службы охраны Президента являются лица, состоящие на службе в Службе охраны Президента Республики Казахстан.
Сотрудники Службы охраны Президента состоят в кадрах или действующем резерве Службы охраны Президента.
Порядок зачисления сотрудников в действующий резерв и прохождения ими службы устанавливается начальником Службы охраны Президента.
Для решения вопросов обеспечения безопасности охраняемых лиц, объектов и транспортных средств, охраняемых Службой охраны Президента, в государственные органах и организациях, независимо от форм собственности, с их согласия в установленном порядке могут быть прикомандированы для замещения штатных должностей сотрудники Службы охраны Президента с оставлением их на службе в специальных государственных органах.
Статья 16. Работники Службы охраны Президента Республики
Казахстан
Трудовая деятельность работников Службы охраны Президента регулируется Трудовым кодексом Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан о государственной службе.

1) 1-баптың үшінші бөлімі алып тасталсын;
2) 4-1-баптың бірінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметiне басшылықты Қазақстан Республикасының Президентi лауазымға тағайындайтын, лауазымнан босататын және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдардағы қызметтен босататын Қазақстан Республикасы Президенті Күзет қызметінің бастығы жүзеге асырады.»;
3) 9-бап мынадай мазмұндағы 2-3) және 5-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«2-3) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өкілеттіктер шегінде анықтау жүргізуге;
5-1) күзетілетін адамдардың қауіпсіздігін, күзетілетін объектілерді күзету және қорғауды қамтамасыз ету бойынша жауынгерлік кезекшілікті ұйымдастыру және кезекшілік ету;»;
4) 10, 11, 12 және 13-баптар алып тасталсын;
5) 14, 15, 16, 17, 18 және 19 баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«14-бап. Қазақстан Республикасы Президентiнің Күзет
қызметiнің кадрлар құрамы
Президенттің Күзет қызметінің кадрларын қызметкерлер мен жұмыскерлер құрайды.
Президенттiң Күзет қызметiндегi қызмет пен жұмысқа өзiнiң моральдық және iскерлiк қасиеттерi, бiлiмi мен денсаулық жағдайы бойынша Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметiне жүктелген мiндеттердi орындауға қабiлеттi Қазақстан Республикасының азаматтары ерiктiлiк негiзiнде қабылданады.
Президенттің Күзет қызметінің штаттық санының лимитін Президенттің Күзет қызметі бастығының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
Президенттің Күзет қызметі қызметкерлерінің санын осы мақсаттар үшін бөлінген қаражаттар шегінде Президенттің Күзет қызметінің бастығы белгілейді.
15-бап. Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметінің
қызметкерлері
Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметінде қызметтегі адамдар Президенттің Күзет қызметінің қызметкерлері болып табылады.
Президенттің Күзет қызметінің қызметкерлері Президенттің Күзет қызметінің кадрларында немесе әрекет етуші резервте тұрады.
Қызметкерлерді әрекет етуші резервке алу және олардың қызмет өткеру тәртібін Президент Күзет қызметінің бастығы белгілейді.
Күзетілетін адамдардың, Президенттің Күзет қызметі күзететін объектілер мен көлік құралдарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелерін шешу үшін олардың меншік нысанына қарамастан мемлекеттік органдарға және ұйымдарға олардың келісімімен белгіленген тәртіпте штаттық лауазымдарды ауыстыру үшін Президент Күзет қызметінің қызметкерлері оларды арнаулы мемлекеттік органдарға қызметке қалдырыла отырып, іссапарға жіберілуі мүмкін.
16-бап. Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметінің
қызметкерлері
Президенттің Күзет қызметі қызметкерлерінің еңбек қызметі Қазақстан Республикасының Еңбек кодексімен және Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасымен реттеледі.

Статья 17. Правовое положение сотрудников Службы охраны
Президента Республики Казахстан
Сотрудники Службы охраны Президента при исполнении служебных обязанностей являются представителями власти и находятся под защитой государства.
Сотруднику Службы охраны Президента в подтверждение его личности и полномочий выдается служебное удостоверение и жетон установленного образца.
Никто, кроме прямых и непосредственных начальников, не имеет права вмешиваться в служебную деятельность сотрудников Службы охраны Президента Республики Казахстан. Законные требования сотрудников Службы охраны Президента Республики Казахстан обязательны для исполнения гражданами и должностными лицами.
Воспрепятствование исполнению ими служебных обязанностей, оскорбление их чести и достоинства, оказание сопротивления, угроза или насилие в отношении сотрудников Службы охраны Президента, посягательства на их жизнь, здоровье и имущество в связи с осуществлением ими служебной деятельности влекут за собой ответственность, установленную законом.
При получении приказа или указания, явно противоречащих закону, сотрудник Службы охраны Президента обязан руководствоваться законом.
Сотрудники Службы охраны Президента Республики Казахстан не должны состоять в партиях, иных общественных объединениях, а также выступать в поддержку какой-либо политической партии.
Сотрудники Службы охраны Президента Республики Казахстан не вправе занимать иные оплачиваемые должности, осуществлять предпринимательскую деятельность, входить в состав руководящего органа или наблюдательного совета коммерческой организации, за исключением случаев, когда это является их должностными обязанностями в соответствии с законодательством.
Статья 18. Служебные обязанности и права сотрудников Службы
охраны Президента Республики Казахстан
1. Сотрудники Службы охраны Президента Республики Казахстан обязаны:
1) квалифицированно и точно решать поставленные перед ними задачи;
2) поддерживать необходимый уровень профессиональных и правовых знаний, физической, специальной и боевой подготовки.
2. Сотрудники Службы охраны Президента при исполнении ими служебных обязанностей в пределах и порядке, предусмотренных действующим законодательством, имеют право:
1) требовать от граждан и должностных лиц соблюдения установленного порядка в местах проведения охранных мероприятий;
2) выявлять, предупреждать и пресекать преступления, административные правонарушения;
3) проверять при необходимости у граждан и должностных лиц документы, удостоверяющие их личность;

17-бап. Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметі
қызметкерлерінің құқықтық жағдайы
Президенттiң Күзет қызметiнiң қызметкерлері қызмет бабындағы мiндеттерiн атқару кезiнде өкiмет өкiлдерi болып табылады және мемлекеттiң қорғауында болады.
Президенттiң Күзет қызметiнiң қызметкерлеріне оның жеке басы мен өкiлеттiгiн растау үшiн қызмет куәлiгi мен белгiленген үлгiдегi жетон берiледi.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметi қызметкерлерінің қызмет бабындағы жұмысына төте және тiкелей бастықтарынан өзге ешкiмнiң де араласуға құқығы жоқ. Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметi қызметкерлерінің заңды талаптары азаматтар мен лауазымды адамдардың орындауы үшiн мiндеттi.
Олардың қызмет бабындағы мiндеттерiн атқаруына кедергi келтiру, абыройы мен қадiр-қасиетiн қорлау, оларға қарсылық көрсету, Президенттiң Күзет қызметiнiң қызметкерлеріне қатысты қоқан-лоққы жасау немесе күш көрсету, қызмет бабындағы жұмысын жүзеге асыруына байланысты олардың өмiрiне, денсаулығы мен мүлкiне қол сұғу заңда белгiленген жауаптылыққа әкелiп соғады.
Заңға көрiнеу қайшы келетiн бұйрық немесе нұсқау алған ретте Президенттiң Күзет қызметiнiң қызметкері заңды басшылыққа алуға мiндеттi.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметiнiң қызметкерлері партияларда, өзге де қоғамдық бiрлестiктерде тұруға, сондай-ақ қандай да бiр саяси партияға қолдау көрсетуге тиiс емес.
Қазақстан Республикасы Президентiнің Күзет қызметi қызметкерлерінің, заңнамаға сәйкес оның лауазымдық міндеттері болып саналатын жағдайларды қоспағанда, ақылы жұмысты атқаруға, кәсiпкерлiк қызметпен шұғылдануға, коммерциялық ұйымның басшылық органының немесе қадағалау кеңесінің құрамына кіруге құқығы жоқ.
18-бап. Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметi
қызметкерлерінің қызметтік мiндеттерi мен құқықтары
1. Қазақстан Республикасы Президентiнің Күзет қызметiнiң қызметкерлері:
1) алдарында қойылған мiндеттердi бiлiктiлiкпен және дәлме-дәл шешуге;
2) кәсiптiк және құқықтық бiлiмнiң, дене күші дайындығының, арнайы және әскери даярлықтың қажеттi деңгейiн ұстауға мiндеттi.
2. Президенттiң Күзет қызметiнiң қызметкерлері өздерiнiң қызмет бабындағы мiндеттерiн атқарған кезде қолданыстағы заңнамада көзделген шектерде және тәртiппен:
1) күзет шараларын жүргiзу орындарында азаматтар мен лауазымды адамдардан белгiленген тәртiптiң сақталуын талап етуге;
2) қылмысты, әкiмшiлiк құқық бұзушылықты анықтауға, олардың алдын алуға және жолын кесуге;
3) қажет болған кезде азаматтар мен лауазымды адамдардың жеке басын куәландыратын құжаттарын тексеруге;

4) задерживать, доставлять в органы внутренних дел, служебные помещения иных правоохранительных или специальных государственных органов граждан в случае совершения ими правонарушений или преступлений;
5) использовать в служебных целях средства связи, принадлежащие организациям, а в неотложных случаях и гражданам;
6) использовать в служебных целях транспортные средства организаций (кроме транспортных средств, принадлежащих дипломатическим, консульским и иным представительствам иностранных государств и международных организаций) для предотвращения преступлений, преследования и задержания лиц, совершивших преступления или подозреваемых в их совершении, для доставления лиц, нуждающихся в срочной медицинской помощи, в лечебные учреждения, а также для проезда к месту происшествия;
7) беспрепятственно входить в жилые и иные принадлежащие гражданам помещения, на территорию и в помещения предприятий, учреждений и организаций, независимо от форм собственности (кроме дипломатических консульских иных представительств иностранных государств и международных организаций), при пресечении преступлений, создающих угрозу охраняемым лицам и объектам, а также при преследовании подозреваемых в совершении таких преступлений, если промедление может создать реальную угрозу охраняемым лицам и объектам;
8) производить в соответствии с Законом Республики Казахстан «Об оперативно-розыскной деятельности» оперативно-розыскные действия в целях безопасности охраняемых лиц и объектов;
9) временно ограничивать или запрещать движение транспорта и пешеходов на улицах и дорогах, не допускать граждан на отдельные участки местности и объекты, обязывать их оставаться на конкретных участках местности или объектах либо покинуть эти участки или объекты в целях обеспечения безопасности охраняемых лиц и объектов.
Применение физической силы, специальных средств, оружия и боевой техники сотрудниками Службы охраны Президента Республики Казахстан осуществляется в соответствии с законами Республики Казахстан.
Запрещается привлекать сотрудников Службы охраны Президента Республики Казахстан для выполнения функций, не относящихся к их служебным обязанностям.
Статья 19. Гарантия личной безопасности и правовой защиты
сотрудников Службы охраны Президента Республики
Казахстан
При исполнении сотрудником Службы охраны Президента служебных обязанностей не допускается его административное задержание, а также личный досмотр, досмотр находящихся при нем вещей, используемых им служебных транспортных средств.»;
6) статьи 20 и 21 исключить.

4) құқық бұзған немесе қылмыстар жасаған жағдайда азаматтарды ұстауға, iшкi iстер органдарына, өзге де құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдардың қызметтік үй-жайларына әкелуге;
5) ұйымдардың, ал шұғыл жағдайларда азаматтарға тиесілі байланыс құралдарын қызмет мақсатында пайдалануға;
6) қылмыстарды болғызбау, қылмыстар жасаған немесе олардың жасалуына күдiкті адамдарды қуғындап, ұстау үшiн, жедел медициналық жәрдем қажет адамдарды емдеу мекемелерiне жеткiзу үшiн, сондай-ақ оқиға болған жерге бару үшiн қызмет мақсатында ұйымдардың көлiк құралдарын (шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың дипломатиялық, консулдық және өзге де өкiлдiктерiне тиесілі көлiк құралдарынан басқа) пайдалануға;
7) егер кешеуiлдеу күзетiлетiн адамдар мен объектiлерге айқын қатер төндiруі мүмкін болса, күзетiлетiн адамдар мен объектiлерге қатер төндiретiн қылмыстардың жолын кесу кезiнде, сондай-ақ осындай қылмыс жасаудағы күдiктілерді қудалау кезінде азаматтарға тиесілі тұрғын үйлер мен өзге де жайларға, меншiк нысанына қарамастан, кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың (шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың дипломатиялық, консулдық және өзге де өкiлдiктерiнен басқа) аумақтары мен үй-жайларына кедергiсiз кiруге;
8) күзетiлетiн адамдар мен объектiлердiң қауiпсiздiгi мақсатында Қазақстан Республикасының «Жедел iздестiру қызметi туралы» заңына сәйкес жедел iздестiру жөнiнде iс-қимыл жасауға;
9) күзетiлетiн адамдар мен объектiлердiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында көлiк пен жаяу жүргiншiлердiң көшелер мен жолдардағы қозғалысын уақытша шектеуге немесе бұған тыйым салуға, азаматтарды жерлердiң жекелеген телімдері мен объектiлерге жiбермеуге, олардың жерлердiң нақты телімдерiнде немесе объектiлерде қалуын немесе бұл телімдер мен объектiлерден кетуiн талап етуге құқығы бар.
Қазақстан Республикасы Президентiнің Күзет қызметiнiң қызметкерлері Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес дене күшін, арнаулы құралдар, атыс қаруы мен жауынгерлiк техниканы қолдануды жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметi қызметкерлерін олардың қызметтік мiндеттерiне қатысты емес функцияларды орындауға тартуға тыйым салынады.
19-бап. Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметi
қызметкерлерінің жеке қауiпсiздiгi мен құқықтық қорғалу
кепiлдiктерi
Президенттiң Күзет қызметiнiң қызметкерлерi қызметтік мiндеттерiн атқару кезінде оны әкiмшiлiк ұстауға, сондай-ақ оны жеке жете қарауға, оның өзiндегі заттарды, пайдаланатын көлiк құралдарын жете қарауға жол берiлмейдi.»;
6) 20 және 21-баптар алып тасталсын.

13. В Закон Республики Казахстан от 5 декабря 1995 года «О Республиканской гвардии Республики Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 22, ст. 139; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 12, ст. 184, 190; 1998 г., № 11-12, ст. 174; № 24, ст. 436; 2001 г., № 20, ст. 257; 2002 г., № 15, ст. 147; 2004 г., № 1, ст. 2; № 23, ст. 142; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; 2010 г., № 7, ст. 32; 2011 г., № 1, ст. 7):
статью 1 изложить в следующей редакции:
«Статья 1. Республиканская гвардия Республики Казахстан
Республиканская гвардия Республики Казахстан (далее - Республиканская гвардия) - непосредственно подчиненный и подотчетный Президенту Республики Казахстан государственный орган, относящийся к силам обеспечения национальной безопасности Республики Казахстан и осуществляющий в пределах своей компетенции охранные мероприятия по обеспечению безопасности охраняемых лиц и объектов.».
14. В Закон Республики Казахстан от 12 декабря 1995 года «О государственных наградах Республики Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 23, ст. 143; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 18, ст. 366; 1997 г., № 7, ст. 79; № 12, ст. 184; 1999 г., № 8, ст. 247; № 21, ст. 782; 2001 г., № 10, ст. 121; 2002 г., № 15, ст. 147; 2003 г., № 15, ст. 131; 2007 г., № 10, ст. 69; № 17, ст. 139; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 94; 2009 г., № 23, ст. 111; 2010 г., № 11, ст. 59; 2011 г., № 1, ст. 7):
1) абзац первый части первой статьи 13 изложить в следующей редакции:
«Статья 13. Орденом «Данқ» награждаются лица высшего офицерского состава Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, а также руководящего состава специальных государственных органов, органов прокуратуры, внутренних дел и уголовно-исполнительной системы:»;
2) абзац первый части первой статьи 14 изложить в следующей редакции:
«Статья 14. Орденом «Айбын» награждаются военнослужащие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, а также сотрудники специальных государственных органов, органов прокуратуры, внутренних дел и уголовно-исполнительной системы:»;
3) абзац первый статьи 25 изложить в следующей редакции:
«Статья 20. Медалью «Жауынгерлiк ерлiгi үшiн» награждаются военнослужащие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, а также сотрудники специальных государственных органов, органов прокуратуры, внутренних дел и уголовно-исполнительной системы:».

13. 1995 жылғы 5 желтоқсандағы «Қазақстан Республикасының Республикалық ұланы туралы» Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 22, 139-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 12, 184, 190-құжаттар; 1998 ж., № 11-12, 174-құжат; № 24, 436-құжат; 2001 ж., № 20, 257-құжат; 2002 ж., № 15, 147-құжат; 2004 ж., № 1, 2-құжат; № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат):
1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«1-бап. Қазақстан Республикасының Республикалық ұланы
Қазақстан Республикасының Республикалық ұланы (бұдан әрi – Республикалық ұлан) – Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн, Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiгiн қамтамасыз етушi күштерге жататын және өз құзыретi шегiнде күзетiлетiн адамдар мен объектiлердiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi күзет iс-шараларын жүзеге асыратын мемлекеттiк орган.».
14. «Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары туралы»
1995 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., № 23, 143-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 18, 366-құжат; 1997 ж., № 7, 79-құжат; № 12, 184-құжат; 1999 ж., № 8, 247-құжат; № 21, 782-құжат; 2001 ж., № 10, 121-құжат; 2002 ж., № 15, 147-құжат; 2003 ж., № 15, 131-құжат; 2007 ж., № 10, 69-құжат; № 17, 139-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 94-құжат; 2009 ж., № 23, 111-құжат; 2010 ж., № 11, 59-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат):
1) 13-бап бірінші бөлімінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«13-бап. «Даңқ» орденімен Қарулы Күштердің, басқа да әскерлердің және әскери құралымдардың жоғары офицерлік құрамдағы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарының, прокуратура, ішкі істер органдарының және қылмыстық-атқару жүйесінің басшы құрамдағы адамдары:»
2) 14-бап бірінші бөлімінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«14-бап. Айбын» орденімен Қарулы Күштердің, басқа да әскерлердің және әскери құралымдардың әскери қызметшілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарының, прокуратура, ішкі істер органдарының және қылмыстық-атқару жүйесінің қызметкерлері:»;
3) 20-баптың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«20-бап. «Жауынгерлiк ерлiгi үшiн» медалiмен Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарының әскери қызметшiлерi, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері, прокуратура, ішкі істер органдарының және қылмыстық-атқару жүйесінің қызметкерлерi:».

15. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года «Об органах национальной безопасности Республики Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 24, ст. 157; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 10, ст. 108; № 12, ст. 184; 1998 г., № 23, ст. 416; № 24, ст. 436; 1999 г., № 8, ст. 233; № 23, ст. 920; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 20, ст. 257; 2002 г., № 6, ст. 72; № 17, ст. 155; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2009 г., № 19, ст. 88; 2010 г., № 7, ст. 32; № 10, ст. 48; 2011 г., № 1, ст. 3, 7; № 11, ст. 102;  Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных отношений», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 6 августа 2011 г.):
1) дополнить статьей 1-1 следующего содержания:
«Статья 1-1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) конспирация – сокрытие сил, средств, действий, планов и намерений контрразведки путем оперативной зашифровки и закрытия доступа к источникам секретной информации и установление особого порядка надзора;
2) контрразведывательная деятельность – система оперативных и организационных мероприятий по защите основ конституционного строя, экономического и оборонного потенциала Республики Казахстан от разведывательной и подрывной деятельности специальных служб иностранных государств и иных зарубежных организаций.»;
2) статью 4 изложить в следующей редакции:
«Статья 4. Основные принципы деятельности органов национальной безопасности
Деятельность органов национальной безопасности строится на принципах законности, конспирации, единоначалия, равенства всех перед законом, уважения и соблюдения прав и свобод человека и гражданина, независимо от деятельности политических партий и иных общественных объединений.»;
3) статью 7 изложить в следующей редакции:
«Статья 7. Система органов национальной безопасности
Единую систему органов национальной безопасности Республики Казахстан составляют: Комитет национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Комитет национальной безопасности), его ведомства, территориальные и иные органы национальной безопасности, подразделения специального назначения, учебные заведения, научно-исследовательские учреждения и другие подведомственные организации.»;
4) в статьи 8:
в пункте 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) осуществляет руководство ведомствами Комитета национальной безопасности, территориальными и иными органами национальной безопасности, а также подведомственными организациями;»;

15. «Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдары туралы» 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы 1995 ж., № 24, 157-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., № 10, 108-құжат; № 12, 184-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; № 24, 436-құжат; 1999 ж., № 8, 233-құжат; № 23, 920-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 20, 257-құжат; 2002 ж., № 6, 72-құжат; № 17, 155-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; № 10, 48-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 11, 102-құжат; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй қатынастары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) мынадай мазмұндағы 1-1-баппен толықтырылсын:
«1-1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) құпиялылық – құпия ақпарат көздеріне енуді жабу жолымен жедел шифрлау және қарсы барлаудың күштерін, құралдарын, іс-қимылдарын, жоспарлары мен ниеттерін жасыру және қадағалаудың айрықша тәртібін белгілеу;
2) қарсы барлау қызметі – Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысының негіздерін, экономикалық және қорғаныс әлеуетін шет мемлекеттердің арнайы қызметтерінің және өзге де шетел ұйымдарының барлау және бүлдіру әрекеттерінен қорғау жөніндегі жедел және ұйымдастырушылық іс-шаралар жүйесі.»;
2) 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«4-бап. Ұлттық қауіпсіздік органдары қызметінің негізгі қағидаттары
Ұлттық қауiпсiздiк органдарының қызметi заңдылық, құпиялылық, дара басшылық, баршаның заң алдындағы теңдiгi, адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын құрметтеу және сақтау қағидаттарында құрылады, саяси партиялар мен өзге де қоғамдық бiрлестiктер қызметiне тәуелсіз.»;
3) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«7-бап. Ұлттық қауiпсiздiк органдарының жүйесi
Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдарының бiрыңғай жүйесiн Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi (бұдан әрi – Ұлттық қауiпсiздiк комитетi), оның ведомстволары, ұлттық қауiпсiздiктiң аумақтық және өзге де органдары, арнаулы мақсаттағы бөлiмшелер, оқу орындары, ғылыми-зерттеу мекемелерi және басқа да ведомстволық бағыныстағы ұйымдар құрайды.»;
4) 8-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң ведомстволарына, ұлттық қауiпсiздiктiң аумақтық және өзге де органдарына, сондай-ақ ведомстволық бағынысты ұйымдарына басшылықты жүзеге асырады;»;

дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) организует планирование обеспечения органов национальной безопасности имуществом, его эксплуатацию, сохранность, учет и списание;»;
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) является юридическим лицом, имеет действительное и условное наименования, свою символику и знаки отличия.»;
пункт 2-1 изложить в следующей редакции:
«2-1. Символику, знаки отличия и ведомственные награды органов национальной безопасности утверждает Президент Республики Казахстан по представлению Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.»;
5) подпункт 3) пункта 2 статьи 8-1 изложить в следующей редакции:
«3) являются юридическими лицами, имеют действительное и условное наименования.»;
6) статью 10 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
«1-1) являются воинским формированием;»;
7) статью 10-1 исключить;
8) дополнить статьей 10-2 следующего содержания:
«Статья 10-2. Органы военной полиции Комитета национальной безопасности.
Органы военной полиции Комитета национальной безопасности предназначены для выполнения возложенных на них задач в соответствии с законодательством Республики Казахстан.»;
9) в статье 12:
подпункты 3) и 7) изложить в следующей редакции
«3) осуществлять контрразведывательную деятельность по выявлению, предупреждению, пресечению разведывательной и иной направленной на нанесение ущерба безопасности Республики Казахстан деятельности специальных служб и организаций иностранных государств, а также отдельных лиц;
7) разрабатывать и осуществлять меры по контрразведывательной защите сведений, составляющих государственные секреты, в государственных органах, воинских формированиях, частях и организациях, а также контролировать их деятельность в указанной сфере. Проводить специальную проверку граждан Республики Казахстан, оформляемых (переоформляемых) на допуск к информации, составляющей государственную и служебную тайну;»;
дополнить подпунктом 17-1) следующего содержания:
«17-1) принимать необходимые меры по обеспечению конспирации при проведении разведывательной, контрразведывательной и иной оперативно-розыскной деятельности, при реализации материалов, отражающих результаты этой деятельности, а также недопущению рассекречивания источников информации, путем распорядительной деятельности Председателя Комитета национальной безопасности или уполномоченного им должностного лица, обеспечивающей ограничение доступа к материалам оперативно-служебной деятельности до их облечения в гласную форму;»;
10) подпункты 10) и 19) статьи 13 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшасымен толықтырылсын:
«2-1) ұлттық қауіпсіздік органдарын мүлікпен қамтамасыз етуді, жоспарлауды, оны пайдалануды, сақтауды, есепке алуды және есептен шығаруды ұйымдастырады;»;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) заңды тұлға болып табылады, іс жүзіндегі және шартты атауы, өзiнiң рәмiзi және айырым белгiлерi болады.»;
2-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2-1. Ұлттық қауiпсiздiк органдарының рәмiздерiн, айырым белгiлерi мен ведомстволық наградаларын Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Төрағасының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi бекiтедi.»;
5) 8-1-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) заңды тұлғалар болып табылады, іс жүзіндегі және шартты атаулары болады.»;
6) 10-бап мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшасымен толықтырылсын:
«1-1) әскери құралым болып табылады;»;
7) 10-1-бап алып тасталсын;
8) мынадай мазмұндағы 10-2-баппен толықтырылсын:
«10-2-бап. Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери полиция органдары
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери полиция органдары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өздеріне жүктелген міндеттерді орындауға арналған.»;
9) 12-бапта 3) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Қазақстан Республикасының қауiпсiздiгiне нұқсан келтiруге бағытталған шет мемлекеттер арнаулы қызметтерiнiң және ұйымдарының, сондай-ақ жекелеген адамдардың барлау және өзге де қызметiн анықтау, алдын алу, жолын кесу жөнiнде қарсы барлау қызметін жүзеге асыруға;
7) мемлекеттiк органдарда, әскери құралымдарда, бөлiмдер мен ұйымдарда мемлекеттiк құпияны құрайтын мәлiметтердi қарсы барлаулық қорғау жөнiнде шаралар әзiрлеп, жүзеге асыруға, сондай-ақ аталған салада олардың қызметiн бақылауға; мемлекеттiк және қызметтік құпияны құрайтын ақпаратқа рұқсат алуды ресiмдейтiн (қайта ресiмдейтiн) Қазақстан Республикасының азаматтарына арнайы тексерiс жүргiзуге;»;
мынадай редакциядағы 17-1) тармақшамен толықтырылсын:
«17-1) барлау, қарсы барлау және өзге де жедел іздестіру қызметін жүргізу кезінде, осы қызметтің нәтижелері көрсетілген материалдарды іске асыру кезінде құпиялылықты қамтамасыз ету, сондай-ақ Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының немесе жедел-қызметтік қызмет материалдарына оларға жария сипат берілгенге дейін қол жеткізуді шектеуді қамтамасыз ететін уәкілетті лауазымды тұлғаның өкімдік қызметі арқылы ақпарат көздерінің құпиясын ашуға жол бермеу жөнінде қажетті шаралар қолдануға;»;
10) 13-баптың 10) және 19) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:

«10) иметь изоляторы временного содержания, следственные изоляторы для содержания в установленном законодательством Республики Казахстан порядке лиц, в отношении которых в качестве меры пресечения избрано заключение под стражу или задержанных органами национальной безопасности по подозрению в совершении преступлений. В отдельных случаях, по согласованию с органами национальной безопасности, - задержанных и арестованных правоохранительными органами и судами, а также осужденных;
19) разрабатывать, создавать, приобретать и использовать средства специальной связи, вооружения и оснащения, включая специальные технические и иные средства. Заключать в этих целях договоры, контракты с государственными органами и организациями Республики Казахстан, специальными службами и организациями иностранных государств;»;
11) статью 14 исключить;
12) статьи 16, 17 и 18 изложить в следующей редакции:
«Статья 16. Состав кадров органов национальной безопасности
1. Кадры органов национальной безопасности составляют сотрудники, военнослужащие и работники.
2. На службу в органы национальной безопасности зачисляются на добровольной основе граждане Республики Казахстан, достигшие восемнадцатилетнего возраста, но не старше предельного возраста по званиям, установленным законами, имеющие необходимые личные, моральные и профессиональные качества, уровень образования, состояние здоровья и физическое развитие.
3. Лимит штатной численности органов национальной безопасности утверждается Президентом Республики Казахстан по представлению Председателя Комитета национальной безопасности.
Штатная численность сотрудников, военнослужащих и работников органов национальной безопасности, а также подведомственных Комитету национальной безопасности государственных учреждений устанавливается Председателем Комитета национальной безопасности в пределах лимита штатной численности органов национальной безопасности, утвержденного Президентом Республики Казахстан.
Статья 17. Сотрудники органов национальной безопасности
1. Сотрудники органов национальной безопасности проходят службу в соответствии с Законом Республики Казахстан «О специальных государственных органах».
Военнослужащие органов национальной безопасности проходят воинскую службу в соответствии с законодательством Республики Казахстан о прохождении воинской службы, с учетом особенностей, предусмотренных статьями 7, 14-18, 21, 23, 28-36, главами 5-7, 9 и 10 Закона Республики Казахстан «О специальных государственных органах Республики Казахстан».
2. Органы военной контрразведки могут комплектоваться военнослужащими, перемещенными из Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.

«10) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жолын кесу шарасы ретінде қамауға алу таңдалған немесе қылмыс жасады деген күдікпен ұлттық қауіпсіздік органдары ұстаған адамдарға қатысты оларды ұстау үшін уақытша ұстау қапалары және тергеу қапалары бар болу. Жекелеген жағдайларда, ұлттық қауіпсіздік органдарының келісімімен, - құқық қорғау органдарымен, соттармен ұсталған және қамауға алынған, сондай-ақ сотталғандар;
19) арнайы техникалық және өзге де құралдарды қоса, арнайы байланыс, қару-жарақ және жарақтау құралдарын әзiрлеу, жасау, алу және пайдалану. Осы мақсаттарда Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарымен және ұйымдарымен, шет мемлекеттердiң арнаулы қызметтерiмен және ұйымдарымен шарттар, келісімшарттар жасасу;»;
11) 14-бап алып тасталсын;
12) 16, 17 және 18-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«16-бап. Ұлттық қауіпсіздік органдарының кадрлар құрамы
1. Ұлттық қауіпсіздік органдарының кадрларын қызметкерлер, әскери қызметшілер және жұмыскерлер құрайды.
2. Жасы он сегiзге толған, бірақ заңдармен белгіленген атақтар бойынша шекті жастан аспаған, қажетті жеке, моральдық және кәсіби қасиеттері, білім деңгейі, денсаулық жағдайы және дене күші дамыған Қазақстан Республикасының азаматтары ерікті негізде Ұлттық қауіпсіздік органдарына қызметке қабылданады.
3. Ұлттық қауіпсіздік органдарының штаттық санының лимитін Қазақстан Республикасының Президенті Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының ұсынуы бойынша бекітеді.
Қазақстан Республикасының Президентi бекiткен ұлттық қауiпсiздiк органдары штат санының лимитi шегінде Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Төрағасы Ұлттық қауiпсiздiк органдары, сондай-ақ Ұлттық қауiпсiздiк комитетiне ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк мекемелер қызметкерлері, әскери қызметшілері және жұмыскерлерінің штат санын белгiлейдi.
17-бап. Ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері
1. «Арнаулы мемлекеттік органдар туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері қызмет өткереді.
«Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 7, 14-18, 21, 23, 28-36-баптарында, 5-7, 9 және 10-тарауларының көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, әскери қызмет өткеру туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілері әскери қызмет өткереді.
2. Әскери қарсы барлау органдары Қазақстан Республикасы Қарулы күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарынан ауыстырылған әскери қызметшілерден жасақталуы мүмкін.

3. Для решения задач по обеспечению безопасности государства сотрудники и военнослужащие органов национальной безопасности могут быть прикомандированы к государственным органам, а также организациям с согласия их руководителей в установленном порядке с оставлением на службе в специальных государственных органах и действительной воинской службе.
4. Сотрудники состоят на специальном учете в органах национальной безопасности.
Офицерский состав и военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту на должностях солдат, матросов, сержантов и старшин органов национальной безопасности, состоят в кадрах, действующем резерве или запасе органов национальной безопасности.
5. Порядок зачисления сотрудников и военнослужащих в действующий резерв органов национальной безопасности и прохождения ими службы устанавливается Председателем Комитета национальной безопасности.
Статья 18. Правовое положение сотрудников и военнослужащих
органов национальной безопасности
1. Сотрудники и военнослужащих органов национальной безопасности находятся под защитой государства.
2. Законные требования сотрудников и военнослужащих органов национальной безопасности обязательны для исполнения гражданами, должностными лицами и организациями. Неповиновение законным требованиям сотрудников и военнослужащих органов национальной безопасности, сопротивление, оскорбление, угроза, насилие или посягательство на их жизнь, здоровье и имущество, а также другие действия, препятствующие выполнению возложенных на сотрудников и военнослужащих органов национальной безопасности обязанностей, влекут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
3. Сведения о сотрудниках и военнослужащих органов национальной безопасности, выполняющих (выполнявших) задания в специальных службах и организациях иностранных государств, преступных группах, составляют государственные секреты и могут быть преданы гласности лишь в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
4. При исполнении сотрудником или военнослужащим органов национальной безопасности служебных обязанностей не допускается его административное задержание, а также личный досмотр, досмотр находящихся при нем вещей, используемых им служебных транспортных средств.
5. Сотрудники и военнослужащие органов национальной безопасности не должны состоять в партиях, профессиональных союзах, выступать в поддержку какой-либо политической партии.
6. Сотрудники и военнослужащие органов национальной безопасности за совершение преступлений и иных правонарушений несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Порядок привлечения военнослужащих органов национальной безопасности к ответственности за нарушения воинской дисциплины устанавливается воинскими уставами.
Порядок привлечения сотрудников органов национальной безопасности к ответственности за нарушения дисциплины устанавливается Законом Республики Казахстан «О специальных государственных органах Республики Казахстан».

3. Мемлекеттiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi мiндеттердi шешу үшiн ұлттық қауiпсiздiк органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері белгiленген тәртiппен арнаулы мемлекеттік органдарда қызметте және мерзімді әскери қызметте қалдырыла отырып, басшыларының келiсiмiмен мемлекеттiк органдарға, сондай-ақ ұйымдарға iссапарға жiберiлуi мүмкiн.
4. Қызметкерлер ұлттық қауiпсiздiк органдарында арнайы есепте тұрады.
Офицерлік құрам мен ұлттық қауіпсіздік органдарының солдаттары, матростары, сержанттары мен старшиналарының лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер ұлттық қауіпсіздік органдарының кадрларында, әрекет етуші резервте немесе запаста тұрады.
Ұлттық қауіпсіздік органдарының әрекет етуші резервіне қызметкерлерді және әскери қызметшілерді қабылдау және олардың қызметті өткеру тәртібін Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы белгілейді.
18-бап. Ұлттық қауiпсiздiк органдарының қызметкерлерінің және
әскери қызметшілерінің құқықтық жағдайы
1. Ұлттық қауiпсiздiк органдарының қызметкерлерi және әскери қызметшілері мемлекеттiң қорғауында болады.
2. Ұлттық қауiпсiздiк органдары қызметкерлерінің және әскери қызметшілерінің заңды талаптары азаматтардың, лауазымды адамдардың және ұйымдардың орындауы үшiн мiндеттi. Ұлттық қауiпсiздiк органдары қызметкерлерінің және әскери қызметшілерінің заңды талаптарына бағынбау, қарсылық көрсету, қорлау, қорқыту, күш көрсету немесе олардың өмiрiне, денсаулығы мен мүлкiне қол сұғу, сондай-ақ ұлттық қауiпсiздiк органдарының қызметкерлеріне және әскери қызметшілеріне жүктелген мiндеттердiң орындалуына кедергi келтiретiн басқа да iс-әрекеттер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылыққа әкелiп соғады.
3. Шет мемлекеттердiң арнаулы қызметтерi мен ұйымдарында, қылмыстық топтарда тапсырмалар орындап жүрген (орындаған) ұлттық қауiпсiздiк органдарының қызметкерлері және әскери қызметшілері туралы мәлiметтер мемлекеттiк құпияларды құрайды және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда ғана жария етiлуi мүмкiн.
4. Ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшiсi немесе қызметкері қызмет мiндеттерiн атқаруы кезінде оны әкiмшiлiк ұстауға, сондай-ақ оны жете қарауға, оның өзiндегі заттарын, пайдаланатын көлiк құралдарын жете қарауға жол берiлмейдi.
5. Ұлттық қауiпсiздiк органдарының қызметкерлері және әскери қызметшілері партияларда, кәсiптiк одақтарда болуға, қандай да болсын саяси партияны жақтауға тиiс емес.
6. Ұлттық қауiпсiздiк органдарының қызметкерлері және әскери қызметшілері қылмыстар және өзге де құқық бұзушылықтар жасағаны үшiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
Ұлттық қауiпсiздiк органдарының әскери қызметшілерін әскери тәртiптi бұзғаны үшiн жауапқа тарту тәртiбi әскери жарғылармен белгiленедi.
Ұлттық қауiпсiздiк органдарының қызметкерлерін әскери тәртiптi бұзғаны үшiн жауапқа тарту тәртiбi «Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы» Қазақстан Республикасы Заңымен белгiленедi.

7. Государство гарантирует социальную защиту сотрудников и военнослужащих органов национальной безопасности.»;
13) статью 19 исключить;
14) статью 20 изложить в следующей редакции:
«Статья 20. Меры социальной защиты сотрудников и военнослужащих органов национальной безопасности
1. Время выполнения сотрудником и военнослужащим органов национальной безопасности заданий в специальных службах и организациях иностранных государств, преступных группах, подлежит зачету в выслугу лет в льготном исчислении для начисления пенсии, присвоения воинского или специального звания и исчисления должностного оклада в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
2. В установленном Комитетом национальной безопасности порядке Председатель Комитета отдельным категориям сотрудников и военнослужащих органов национальной безопасности может засчитывать в выслугу лет стаж их трудовой деятельности до зачисления на службу в специальные государственные органы и на воинскую службу.
3. Сотрудники и военнослужащие органов национальной безопасности и члены их семей пользуются медицинским и санаторно-курортным обслуживанием в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. В случае гибели сотрудника или военнослужащего органов национальной безопасности при исполнении служебных обязанностей или профессионального долга семья погибшего имеет право на получение не позднее одного года со дня его гибели жилища из государственного жилищного фонда на условиях и в порядке, установленных жилищным законодательством Республики Казахстан.»;
15) пункт 1 статьи 21 изложить в следующей редакции:
«1. Условия труда работников органов национальной безопасности регулируются Трудовым кодексом Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан о государственной службе.»;
16) пункт 2 статьи 23 изложить в следующей редакции:
«2. Подразделения органов национальной безопасности, участвующие в обеспечении безопасности на железнодорожном, водном и воздушном транспорте, а также оборонных и стратегических объектах, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан, обеспечиваются оборудованными, в том числе средствами связи, служебными помещениями за счет соответствующих органов и организаций, которые также несут расходы по их содержанию и эксплуатации, а также годовыми служебными билетами для проезда. Органы военной контрразведки, кроме того, обеспечиваются автотранспортом, горюче-смазочными материалами, вооружением и другим необходимым для жизнедеятельности имуществом, а также жильем и охраной административных зданий – за счет бюджетных средств, выделяемых для этих целей Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям Республики Казахстан».»;

7. Мемлекет ұлттық қауiпсiздiк органдары қызметкерлерінің және әскери қызметшілерінің әлеуметтiк қорғалуына кепiлдiк бередi.»;
13) 19-бап алып тасталсын;
14) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын
«20-бап. Ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлерін және
әскери қызметшілерін әлеуметтік қорғау шаралары
1. Ұлттық қауiпсiздiк органдары қызметкерлерінің және әскери қызметшілерінің шет мемлекеттердiң арнаулы қызметтерi мен ұйымдарында, қылмыстық топтарда тапсырмалар орындаған уақыты Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен зейнетақы тағайындау, әскери атақ беру және лауазымдық жалақы есептеу үшiн жеңiлдiкпен есептеле отырып, еңбек сіңірген жылдарына саналуға жатады.
2. Комитет Төрағасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi белгiлеген тәртiппен ұлттық қауiпсiздiк органдары қызметкерлері және әскери қызметшілерінің жекелеген санаттарына арнаулы мемлекеттік органдарға қызметке және әскери қызметке алынғанға дейiнгi еңбек қызметiнiң өтілін еңбек сiңiрген жылдарына есептеуi мүмкiн.
3. Ұлттық қауiпсiздiк органдарының әскери қызметшiлерi және қызметкерлері мен олардың отбасы мүшелерi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен медициналық және санаториялық-курорттық қызметтi пайдаланады.
4. Ұлттық қауiпсiздiк органдарының қызметкері немесе әскери қызметшiсi қызметтiк мiндеттерiн немесе кәсiби парызын орындау кезінде қаза тапқан жағдайда қаза тапқан адамның отбасының ол қаза тапқан күннен бастап бiр жылдан кешiктiрмей Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасында белгiленген шарттар мен тәртiппен мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үй алуға құқығы бар.»;
15) 21-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Ұлттық қауiпсiздiк органдары қызметкерлерiнiң еңбек шарттары Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі және Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасымен реттеледi.»;
16) 23-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Темiр жол, су және әуе көлiктерiнде, сондай-ақ тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын қорғаныс және стратегиялық объектiлерде қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қатысатын ұлттық қауiпсiздiк органдарының бөлiмшелерi сол сияқты бұларды қамту мен пайдалану жөнiндегi шығыстарды көтеретін тиiстi органдар мен ұйымдардың есебiнен жабдықтармен, соның iшiнде байланыс құралдарымен, қызметтiк үй-жайлармен, сондай-ақ жол жүру үшiн бiр жылдық қызметтiк билеттермен қамтамасыз етiледi. Әскери қарсы барлау органдары сонымен бiрге автокөлiкпен, жанар-жағармай материалдарымен, қару-жарақпен және тыныс-тiршiлiк үшiн қажеттi басқа да мүлiкпен, сондай-ақ тұрғын үймен және әкімшілік үйлердің күзетімен осы мақсаттар үшін Қазақстан Республикасы Қарулы күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына бөлінетін бюджет қаражаттары есебінен қамтамасыз етiледi.»;

17) статью 25 изложить в следующей редакции:
«Статья 25. Прокурорский надзор за деятельностью органов национальной безопасности
Высший надзор за точным и единообразным применением законов и иных нормативных правовых актов, законностью дознания, следствия и оперативно-розыскной деятельности органов национальной безопасности осуществляет Генеральный Прокурор Республики Казахстан и уполномоченные им прокуроры.»;
18) пункты 2 и 3 статьи 28 исключить.
16. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года «Об органах внутренних дел Республики Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 23, ст. 154; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 7, ст. 79; № 12, ст. 184; 1998 г., № 17-18, ст. 225; № 23, ст. 416; № 24, ст. 436; 1999 г., № 8, ст. 233, 247; № 23, ст. 920; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 13-14, ст. 174; № 17-18, ст. 245; № 20, ст. 257; № 23, ст. 309; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 12, ст. 82; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 154, 155; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; 2008 г., № 15-16, ст. 61; 2009 г., № 8, ст. 44; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 25; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111):
статью 1 изложить в следующей редакции:
«Статья 1. Статус органов внутренних дел Республики Казахстан
Органы внутренних дел Республики Казахстан (в дальнейшем – органы внутренних дел) являются государственными органами, осуществляющими в соответствии с законодательством Республики Казахстан дознание, предварительное следствие и оперативно-розыскную деятельность, а также исполнительные и распорядительные функции по охране общественного порядка и обеспечению общественной безопасности, предупреждению и пресечению преступных и иных противоправных посягательств на права и свободы человека и гражданина, интересы общества и государства.».
17. В Закон Республики Казахстан от 22 ноября 1996 года «О пожарной безопасности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 18, ст. 368; 1998 г., № 23, ст. 416; 1999 г., № 20, ст. 728; № 23, ст. 931; 2000 г., № 6, ст. 142; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 14, ст. 112; № 24, ст. 177; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 13, ст. 67; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 11, ст. 102):
статью 9 изложить в следующей редакции:
«Статья 9. Статус органов государственной противопожарной службы
Органы государственной противопожарной службы являются государственными органами, осуществляющими в соответствии с законодательством Республики Казахстан предупреждение пожаров, контроль в области пожарной безопасности и тушение пожаров.».

17) 25-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«25-бап. Ұлттық қауiпсiздiк органдарының қызметiн прокурорлық қадағалау
Заңдардың, өзге де нормативтiк актiлердiң дәл және бiркелкі қолданылуына, ұлттық қауiпсiздiк органдарының алдын ала анықтау, тергеу және жедел iздестiру қызметiнiң заңдылығына жоғары қадағалауды Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры мен ол уәкiлдiк берген прокурорлар жүзеге асырады.»;
18) 28-баптың 2 және 3-тармақтары алып тасталсын.
16. «Қазақстан Республикасының Iшкi iстер органдары туралы» 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 23, 154-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 1997 ж., № 7, 79-құжат; № 12, 184-құжат; 1998 ж., № 17-18, 225-құжат; № 23, 416-құжат; № 24, 436-құжат; 1999 ж., № 8, 233, 247-құжаттар; № 23, 920-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 13-14, 174-құжат; № 17-18, 245-құжат; № 20, 257-құжат; № 23, 309-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 12, 82-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 154, 155-құжаттар; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; 2008 ж., № 15-16, 61-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 25-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат):
1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«1-бап. Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының мәртебесі
Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары (бұдан әрi – iшкi iстер органдары) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес алдын ала анықтау, алдын ала тергеу және жедел iздестiру қызметiн, сондай-ақ қоғамдық тәртiптi сақтау мен қоғамдық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету, адам және азаматтың құқықтары мен бостандығына, қоғам мен мемлекеттiң мүдделерiне қылмыстық және өзге де құқықтық қарсы қол сұғушылықтардың алдын алу және жолын кесу жөнiнде атқарушылық және өкiмдік функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар болып табылады.».
17. «Өрт қауіпсіздігі туралы» 1996 жылғы 22 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 18, 368-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; 1999 ж., № 20, 728-құжат; № 23, 931-құжат; 2000 ж., № 6, 142-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 14, 112-құжат; № 24, 177-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 13, 67-құжат; 2011 ж., № 1, 2,3-құжат; № 11, 102-құжат):
9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«9-бап. Мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарының мәртебесi
Мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өрттiң алдын алуды, өрт қауiпсiздiгi саласындағы бақылауды және өрт сөндiрудi жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар болып табылады.».

18. В Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 8, ст. 84; 1999 г., № 13, ст. 431; № 23, ст. 921; 2001 г., № 15-16, ст. 228; 2002 г., № 6, ст. 71; 2003 г., № 11, ст. 67; 2004 г., № 14, ст. 82; № 17, ст. 101; № 23, ст. 142; 2006 г., № 16, ст. 103; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 15, ст. 106, 108; № 18, ст. 143; 2009 г., № 11-12, ст. 54; № 18, ст. 84; № 24, ст. 122; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 52; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 10, ст. 86; № 11, ст. 102; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам миграции населения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных отношений», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 6 августа 2011 г.):
1) в пункте 1 статьи 1:
в подпункте 5) слово «фонда.» заменить словом «фонда;»;
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
«6) особенностями регулирования жилищных отношений с участием сотрудников специальных государственных органов.»;
2) в статье 2:
подпункт 21) изложить в следующей редакции:
«21) жилище, приравненное к служебному – жилище, предоставляемое из коммунального жилищного фонда государственным служащим, работникам бюджетных организаций, военнослужащим, сотрудникам специальных государственных органов и лицам, занимающим государственные выборные должности, или из жилищного фонда государственного предприятия работникам данного государственного предприятия;»
дополнить подпунктами 51), 52) и 53) следующего содержания:
«51) жилищные выплаты – это дифференцированные по регионам и составу семьи объемы денежных средств, выплачиваемые в виде специального денежного обеспечения, взамен предоставления жилища нуждающимся в нем сотрудникам специальных государственных органов за счет средств государственного бюджета;
52) личный специальный счет – текущий банковский счет, открываемый сотрудниками специальных государственных органов в банке второго уровня для зачисления жилищных выплат и осуществления платежей на установленные цели;

18. «Тұрғын үй қатынастары туралы» 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 8, 84-құжат; 1999 ж., № 13, 431-құжат; № 23, 921-құжат; 2001 ж., № 15-16, 228-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2003 ж., № 11, 67-құжат; 2004 ж., № 14, 82-құжат; № 17, 101-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 16, 103-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 15, 106, 108-құжаттар; № 18, 143-құжат; 2009 ж., № 11-12, 54-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 52-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 10, 86-құжат; № 11, 102-құжат; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне халықтың көші-қоны мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй қатынастары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-баптың 1-тармағында:
5) тармақшадағы «бақылауына байланысты қатынастарды реттейдi.» деген сөздер «бақылауына;» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
«6) арнаулы мемлекеттік орган қызметкерлерінің қатысуымен тұрғын үй қатынастарын реттеу ерекшеліктеріне байланысты қатынастарды реттейді.»;
2) 2-бапта:
21) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«21) қызметтікке теңестірілген тұрғын үй – мемлекеттік қызметшілерге, бюджеттік ұйым қызметкерлеріне, әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне және мемлекеттік сайланбалы лауазымдардағы адамдарға коммуналдық тұрғын үй қорынан немесе мемлекеттік кәсіпорынның тұрғын үй қорынан осы мемлекеттік кәсіпорын қызметкерлеріне берілетін тұрғын жай;»;
мынадай редакциядағы 51), 52) және 53) тармақшалармен толықтырылсын:
«51) тұрғын үй төлемдері – бұл тұрғын үй берудің орнына бюджет қаржаттарының есебінен арнаулы мемлекеттік органдардың мұқтаж қызметкерлеріне берілетін мемлекеттік арнаулы ақшалай қамтамасыз ету түрінде төленетін өңірлер және отбасы құрамы бойынша сараланған ақшалай қаражат мөлшері;
52) жеке арнаулы есеп шот – арнаулы мемлекеттік орган қызметкерлерінің тұрғын үй төлемдерін аудару және белгіленген мақсатқа төлемдерді жүзеге асыру үшін екінші деңгейдегі банкте ашатын ағымдағы банктік есеп шоттары;

53) получатели жилищных выплат – сотрудники специальных государственных органов, признанные в установленном настоящим Законом порядке нуждающимися в жилье.»;
3) статью 3 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. Специальные государственные органы имеют служебные жилища, порядок формирования и предоставления которых устанавливается Правительством Республики Казахстан. Не могут быть приватизированы жилища, предоставленные из жилищного фонда специальных государственных органов сотрудникам с 1 января 2013 года, за исключением случаев, предусмотренных Законом Республики Казахстан «О специальных государственных органах Республики Казахстан».»;
4) в статье 13:
в части первой пункта 7:
в подпункте 8) слово «Казахстан.» заменить словом «Казахстан;»;
дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
«9) предоставленные с 1 января 2013 года из жилищного фонда специальных государственных органов сотрудникам, за исключением случаев, предусмотренных Законом Республики Казахстан «О специальных государственных органах Республики Казахстан».»;
подпункт 7) пункта 8 изложить в следующей редакции:
«7) военнослужащие, а также сотрудники специальных государственных органов, имеющие выслугу двадцать лет и более в календарном исчислении.»;
5) в пункте 1 статьи 67:
подпункт 3) части второй изложить в следующей редакции:
«3) государственным служащим, работникам бюджетных организаций, военнослужащим, сотрудникам специальных государственных органов и лицам, занимающим государственные выборные должности;»;
часть третью изложить в следующей редакции:
«Предоставляемые государственным служащим, работникам бюджетных организаций, военнослужащим, сотрудникам специальных государственных органов и лицам, занимающим государственные выборные должности, жилища, кроме жилищ, арендованных местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, приравниваются к служебным.»;
6) подпункт 3) пункта 2 статьи 74 изложить в следующей редакции:
«3) государственных служащих, работников бюджетных организаций, военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов и лиц, занимающих государственные выборные должности;»;
7) пункт 4 статьи 101 изложить в следующей редакции:
«4. Военнослужащие, сотрудники специальных государственных органов, которым жилище, приравненное к служебному, было предоставлено на период прохождения службы в данном населенном пункте, вправе приватизировать его (за исключением жилых помещений, расположенных в военных городках, пограничных заставах и иных закрытых объектах) после десятилетнего стажа воинской службы, службы в специальных государственных органах, а при увольнении по выслуге лет, болезни или по сокращению штатов – независимо от срока службы.
В случаях невозможности приватизации такого жилища вследствие его расположения в закрытых и обособленных военных городках, пограничных заставах право приватизации компенсируется стоимостью соответствующего жилища для приобретения (строительства) в другой местности.
Военнослужащие, сотрудники специальных государственных органов, имеющие выслугу двадцать и более лет в календарном исчислении, имеют право приватизировать жилое помещение безвозмездно.
В случае смерти военнослужащего или сотрудника специального государственного органа, которому было предоставлено жилище, приравненное к служебному, право приватизации переходит к членам семьи умершего (погибшего) независимо от срока работы умершего (погибшего).
Льготы, предусмотренные настоящим пунктом, применяются один раз.
Указанные льготы распространяются также в отношении лиц, прослуживших не менее двадцати лет, права которых иметь воинские звания и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года.»;

53) тұрғын үй төлемдерін алушылар – осы Заңда белгіленген тәртіппен тұрғын үйге мұқтаждар деп танылған арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері.»;
3) 3-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармағымен толықтырылсын:
«3-бап. Қазақстан Республикасының тұрғын үй қоры
«2-1. Арнаулы мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен құрылған және бөлінетін қызметтік тұрғын үйлері болады. «Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдары туралы» Қазақстан Республикасының заңында көзделмеген жағдайды қоспағанда, арнаулы мемлекеттік органдардың тұрғын үйінен қорынан қызметкерлерге 2013 жылғы 1 қаңтардан берілген тұрғын үйлері жекешелендіруге жатпайтын болады.»;
4) 13-бапта:
7-тармақтың бірінші бөлімінде:
8) тармақшасындағы «тұрғын үйлерді жекешелендіруге болмайды.» деген сөздер «тұрғын үйлерді;» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9) тармағымен толықтырылсын:
«9) «Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдары туралы» Қазақстан Республикасының заңында көзделмеген жағдайды қоспағанда 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап тұрғын-үй қорынан арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкеріне берілген тұрғын жайларды жекешелендіруге болмайды.»;
8-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«7) күнтiзбемен есептегенде жиырма және одан да көп жыл еңбек сiңiрген әскери қызметшiлер, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері құқылы.»;
5) 67-баптың 1-тармағында:
екінші бөлімінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) мемлекеттік қызметшілерге, бюджеттік ұйымдардың қызметкерлеріне, әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне және мемлекеттік сайланбалы лауазымдардағы адамдарға;»;
үшінші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«Жеке тұрғын үй қорында жергілікті атқарушы органдар жалға алған тұрғын жайлардан басқа, мемлекеттік қызметшілерге, бюджеттік ұйым қызметкерлеріне, әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне және мемлекеттік сайланбалы лауазымдардағы адамдарға берілген тұрғын жайлар қызметтікке теңестіріледі.»;
6) 74-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) мемлекеттік қызметшілер, өзге де бюджеттік ұйым қызметкерлері мен әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері мен сайланбалы лауазымдарды атқарушы адамдар;»;
7) 101-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қызметтікке теңестірілген тұрғын жай, осы елді мекенде қызмет өткерген кезеңіне берілген әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері әскери қызметте он жыл қызмет өтілінен кейін, ал еңбек сіңірген жылдары, сырқаты немесе штат қысқаруы бойынша жұмыстан босатылған кезде – қызмет мерзіміне қарамастан оны жекешелендіруге (әскери қалашықтарда, шекаралық заставаларда және өзге де жабық объектілердегі тұрғын жайларды қоспағанда) құқылы.
Мұндай тұрғын жайларды оның жабық және оқшауланған әскери қалашықтарда, шекаралық заставаларда орналасуының салдарынан жекешелендіру мүмкін болмаған жағдайларда, жекешелендіру құқығы басқа жерлерден сатып алу (құрылыс) үшін тиісті тұрғын жайдың құнымен өтеледі.
Күнтізбелік есептеуде жиырма және одан да көп еңбек сіңірген жылдары бар әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері тұрғын үйді өтеусіз жекешелендіруге құқылы.
Қызметтікке теңестірілген тұрғын жай берілген әскери қызметші, арнаулы мемлекеттік органның қызметкері қайтыс болған жағдайда жекешелендіру құқығы қайтыс болған (қаза тапқан) адамның жұмыс істеген мерзіміне қарамастан қайтыс болған (қаза тапқан) адамның отбасы мүшелеріне ауысады.
Осы тармақпен көзделген жеңілдіктер бір рет қолданылады.
Аталған жеңілдіктер, сондай-ақ кемінде жиырма жыл қызмет атқарған, әскери атақ алу және нысанды киім кию құқығы 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға қатысты қолданылады.»;

8) дополнить главой 13-1 следующего содержания:
«Глава 13-1 Особенности регулирования жилищных отношений с участием сотрудников специальных государственных органов
Статья 101-1. Реализация права на жилище сотрудниками
специальных государственных органов
1. Реализация права на жилище сотрудниками специальных государственных органов осуществляется со дня признания их нуждающимися в жилье в установленном настоящим Законом порядке, путем ежемесячного перечисления на их личный специальный счет жилищных выплат из средств государственного бюджета, выделяемых соответствующему специальному государственному органу.
Размер жилищных выплат определяется путем умножения размера стоимости аренды одного квадратного метра жилья в соответствующем регионе Республики Казахстан на площадь жилища. Площадь жилища определяется из расчета восемнадцать квадратных метров полезной площади на каждого члена семьи.
Правила определения размера, назначения, перерасчета, осуществления и прекращения жилищных выплат утверждаются Правительством Республики Казахстан.
2. Жилищные выплаты производятся на ежемесячной основе путем их перевода на личный специальный счет сотрудника специального государственного органа, открытый в одном из банков второго уровня по его выбору.
Личный специальный счет для жилищных выплат открывается и обслуживается каждым сотрудником специального государственного органа, признанным нуждающимся в жилье, самостоятельно.
3. Жилищные выплаты производятся специальным государственным органом в месячный срок со дня их назначения.
4. Сотрудники специальных государственных органов, обеспеченные в срок до 1 января 2013 года служебным жилищем, либо жилищем, приравненным к служебному, сохраняют за собой право проживания в этом жилище и право его приватизации в порядке, установленном настоящим Законом.
5. Сотрудники специальных государственных органов, нуждающиеся в жилье, но не обеспеченные им в срок до 1 января 2013 года, получают жилищные выплаты за весь период службы со дня признания их нуждающимися в жилье, за исключением сотрудников, имеющих стаж воинской службы менее десяти лет.
6.Сотрудники специальных государственных органов, признанные нуждающимися в жилье до 1 января 2013 года, при увольнении со службы получают жилищные выплаты за весь период службы, со дня признания их нуждающимися в жилье, за минусом разницы, выплаченной на дату увольнения со службы, если жилищные выплаты производились.
7. Сотрудники специальных государственных органов при увольнении со службы по выслуге лет, болезни или сокращению штатов сохраняют право получения жилищных выплат за весь период службы со дня признания их нуждающимися в жилье, за минусом разницы, выплаченной на дату увольнения со службы.
Если причиной увольнения со службы сотрудников явилось заболевание, приобретенное в период ее прохождения, жилищные выплаты перечисляются им в течение срока, равного двадцати календарным годам выслуги лет за минусом сумм, фактически перечисленных на момент увольнения.
8.Сотрудники специальных государственных органов, проходящие службу в закрытых и обособленных военных городках, пограничных заставах и иных отдаленных объектах, перечень которых определен постановлением Правительства Республики Казахстан, обеспечиваются жильем в порядке, установленном настоящим Законом на период прохождения службы в данном регионе без права на его приватизацию.
Жилищные выплаты данной категории сотрудников производятся в соответствии с настоящей главой.

8) мынадай мазмұндағы 13-1-тараумен толықтырылсын:
«13-1-тарау. Арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің
қатысуымен тұрғын үй қатынастарын реттеу ерекшеліктері
101-1-бап. Арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің тұрғын
жайға құқықтарын іске асыру
1. Арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің тұрғын жайға құқықтарын іске асыру осы Заңмен белгіленген тәртіппен олар тұрғын үйге мұқтаж деп танылған күннен бастап тиісті арнаулы мемлекеттік органға бөлінген мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен олардың жеке арнаулы есеп шоттарына тұрғын үй төлемдерін ай сайын аудару жолымен жүзеге асырылады.
Тұрғын жай төлемдерінің мөлшері Қазақстан Республикасының тиісті өңірінде тұрғын жай алаңына тұрғын үйдің бір шаршы метрін жалға алу құнының мөлшерін көбейту жолымен айқындалады. Тұрғын үй алаңы отбасы мүшелерінің әрқайсысына он сегіз шаршы метр пайдалы алаң есебінен айқындалады.
Тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін айқындау, тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру және тоқтату қағидаларын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
2. Тұрғын жай төлемдері арнаулы мемлекеттік орган қызметкерінің таңдауы бойынша екінші деңгейлі банктердің бірінде ашылған жеке арнаулы шотына оларды аудару жолымен ай сайынғы негізде жүргізіледі.
Тұрғын үйге мұқтаж деп танылған арнаулы мемлекеттік органның әрбір қызметкері өзі тұрғын үй төлемдері үшін жеке арнаулы есеп шотты ашады және қызмет етеді.
3. Тұрғын үй төлемдерін арнаулы мемлекеттік орган олар тағайындалған күннен бастап бір ай мерзімде жүргізеді.
4. 2013 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде қызметтік тұрғын жаймен не қызметікке теңестірілген тұрғын жаймен қамтамасыз етілген арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері осы тұрғын үйде тұру құқығын және оны осы Заңда белгіленген тәртіпте жекешелендіру құқығын сақтайды.
5. Тұрғын үйге мұқтаж, бірақ 2013 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде қамтамасыз етілмеген, арнаулы мемлекеттік органдардың әскери қызмет өтілі он жылдан кем қызметкерлерден басқа қызметкерлері өздері тұрғын үйге мұқтаж деп танылған күннен бастап қызметтің барлық кезеңіне тұрғын үй төлемдерін алады.
6. 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін тұрғын үйге мұқтаж деп танылған арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері қызметтен босатылған кезде тұрғын үйге мұқтаж деп танылған күннен бастап, егер тұрғын үй төлемдері жүргізілсе, қызметтен босатылған күнге төленген айырмашылығы шегеріліп, қызмет етудің барлық кезеңіне тұрғын үй төлемдерін алады.
7. Арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері еңбек сіңірген жылдары, сырқаты немесе штаттың қысқартылуы бойынша қызметтен босатылған кезде қызметтен босатылған күнге төленген айырмашылығы шегеріліп, қызметтің барлық кезеңіне тұрғын үй төлемдерін алу құқығын сақтайды.
Егер қызмет өткеру кезеңінде пайда болған науқас қызметкерлердің қызметтен босауына себеп болып табылса, қызметтен босатылу сәтінде іс жүзінде аударылған сома шегеріле отырып, еңбек сіңірудің жиырма күнтізбелік жылына тең мерзім ішінде оларға тұрғын үй төлемдері аударылады.
8. Тізбесі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен айқындалған жабық және оқшауланған әскери қалашықтарда, шекара заставаларында және өзге де қашық объектілерде қызмет өткеретін арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері осы өңірде оны жекешелендіру құқығынсыз қызмет өткеру кезеңінде осы Заңмен белгіленген тәртіппен тұрғын үймен қамтамасыз етіледі.
Қызметкерлердің осы санаттарына тұрғын үй төлемдері осы тарауға сәйкес жүргізіледі.

Статья 101-2. Получатели жилищных выплат
1. К получателям жилищных выплат относятся следующие нуждающиеся в жилье сотрудники специальных государственных органов:
1) окончившие высшие учебные заведения и получившие в связи с этим первое специальное звание начиная с 1 января 2013 года;
2) заключившие первые контракты о прохождении службы в специальных государственных органах до 1 января 2013 года;
3) призванные на службу из запаса или поступившие в добровольном порядке на службу и заключившие первый контракт о прохождении специальной службы начиная с 1 января 2013 года;
4) прапорщики (сержанты) и мичманы (матросы), общая продолжительность службы которых по контракту составит три года начиная с 1 января 2013 года;
5) прапорщики (сержанты) и мичманы (матросы), заключившие первые контракты о прохождении специальной службы до 1 января 2013 года.
2. Если оба супруга являются сотрудниками специальных государственных органов, то жилищные выплаты производятся только одному из них, признанному в установленном законом порядке нуждающимся в жилье.
Статья 101-3. Основания прекращения жилищных выплат.
Жилищные выплаты прекращаются в случаях:
1) увольнения сотрудников из специальных государственных органов;
2) утраты сотрудниками специальных государственных органов статуса нуждающихся в жилье;
3) исключения сотрудников специальных государственных органов из списков личного состава в связи с гибелью или смертью, признанием в установленном законом порядке безвестно отсутствующими или объявлением умершими.
Статья 101-4. Цели использования сотрудниками специальных
государственных органов жилищных выплат
Получатель жилищных выплат использует имеющиеся на личном специальном счете средства на основе соответствующих договоров, зарегистрированных в установленном законодательством порядке, в целях:
1) приобретения в собственность жилого помещения или жилых помещений с использованием ипотечного кредита (займа);
2) использования средств для оплаты аренды жилья или оплаты аренды жилья с последующим выкупом;
3) использования средств для погашения ранее полученного ипотечного кредита (займа);
4) использования средств для уплаты взносов при участии в долевом строительстве жилья;
5) использования средств для уплаты взносов при участии в кооперативе собственников жилья;
6) использования средств для пополнения накоплений в виде жилищных строительных сбережений;
7) использования средств для улучшения жилищных условий.
Статья 101-5. Права сотрудников специальных государственных
органов, являющихся получателями жилищных выплат
Сотрудники специальных государственных органов, являющиеся получателями жилищных выплат, вправе:

101-2-бап. Тұрғын үй төлемдерін алушылар
1. Тұрғын үй төлемдерін алушыларға мынадай арнаулы мемлекеттік органдардың тұрғын үйге мұқтаж қызметкерлері жатады:
1) жоғары оқу орындарын бітірген және 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап осыған байланысты алғашқы арнаулы атақ алған;
2) 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткеру туралы алғашқы келісімшарт жасасқан қызметкерлер;
3) қызметке запастан шақырылғандар немесе қызметке ерікті түрде келгендер және арнаулы қызмет өткеру туралы бірінші келісімшартты 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап жасасқандар;
4) арнаулы қызметтің жалпы ұзақтығы келісімшарт бойынша 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап үш жылды құрайтын прапорщиктер (сержанттар) және мичмандар (матростар);
5) 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін арнаулы қызмет өткеру туралы алғашқы келісімшарт жасасқан прапорщиктер (сержанттар) және мичмандар (матростар);
2. Егер ерлі-зайыптылардың екеуі де арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері болып табылса, онда заңда белгіленген тәртіппен тұрғын үйге мұқтаж деп танылған олардың тек біреуіне тұрғын үй төлемдері жүргізіледі.
101-3-бап. Тұрғын үй төлемдерін тоқтату негіздері.
Тұрғын үй төлемдері:
1) қызметкерлер арнаулы мемлекеттік органдардан қызметтен босатылған;
2) арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлері тұрғын үйге мұқтаждар мәртебесінен айырылған;
3) арнаулы мемлекеттік орган қызметкерлерінің қаза табуына немесе қайтыс болуына, заңмен белгіленген тәртіпте хабар-ошарсыз кеткен деп танылуына немесе өлді деп жариялануына байланысты жеке құрам тізімдерінен шығарылған жағдайларда тоқтатылады.
101-4-бап. Арнаулы мемлекеттік органдары қызметкерлерінің
тұрғын үй төлемдерін пайдалану мақсаттары
Тұрғын үй төлемдерін алушы заңнамада белгіленген тәртіппен тіркелген тиісті шарттар негізінде жеке арнаулы есеп шоттағы қаражатты:
1) ипотекалық кредитті (несие) пайдалана отырып, тұрғын үй-жайды немесе тұрғын үй-жайларды жеке меншікке алу;
2) қаражаттарды тұрғын үй жалдау ақысын төлеу немесе тұрғын үй жалдау ақысын кейіннен сатып ала отырып төлеу үшін пайдалану;
3) қаражатты бұрын алынған ипотекалық кредитті (несиені) өтеу үшін пайдалану;
4) қаражаттарды тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу кезінде жарналарды төлеу үшін;
5) қаражаттарды тұрғын үй меншік иелерінің кооперативіне қатысу кезінде жарналарды төлеу үшін пайдалану;
6) қаражаттарды тұрғын үй құрылыс жинақ салымдары түріндегі жинақтарды толтыру үшін пайдалану;
7) қаражаттарды тұрғын үй жағдайларын жақсарту үшін пайдалану мақсаттарында пайдаланады.
101-5-бап. Тұрғын үй төлемдерін алушылар болып табылатын
арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің
құқықтары
Тұрғын үй төлемдерін алушылар болып табылатын арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлері:

1) ежегодно требовать в специальном государственном органе, в котором проходит службу, сведения о средствах, перечисленных на его личный специальный счет;
2) накапливать на личном специальном счете суммы неиспользованных жилищных выплат;
3) использовать жилищные выплаты по их назначению в любом регионе Казахстана независимо от того, где проходят службу;
4) с согласия специального государственного органа и банка, где был открыт личный специальный счет, переводить неиспользованные суммы жилищных выплат из одного банка второго уровня в другой.
Статья 101-6. Обязанности сотрудников специальных
государственных органов, являющихся получателями
жилищных выплат
Получатель жилищных выплат обязан:
1) при изменении состава семьи уведомить об этом специальный государственный орган, в котором проходит службу в срок не более 10 дней со дня регистрации актов гражданского состояния и получения соответствующего свидетельства в органах юстиции;
2) при утрате статуса нуждающегося в жилье уведомить об этом специальный государственный орган, в котором проходит службу в срок не более 10 дней со дня утраты статуса нуждающегося в жилье;
3) направить их на цели, предусмотренные статьей 101-4 настоящего Закона в соответствии с договором, заключаемым между специальным государственным органом, сотрудником специального государственного органа и банком второго уровня, в котором открыт личный специальный счет сотрудника специального государственного органа.
Статья 101-7. Гарантии неприкосновенности жилищных выплат
Жилищные выплаты не подлежат изъятию в бюджет, не могут являться предметом залога или иного обременения по обязательствам владельца или других лиц, за исключением договоров по обеспечению личных потребностей в жилье получателей выплат.
Статья 101-8. Права членов семьи сотрудников специальных
государственных органов, исключенных из списков
личного состава в связи с гибелью или смертью,
признанием безвестно отсутствующими или
объявлением умершими при прохождении службы
1. В случае исключения сотрудников специальных государственных органов из списков личного состава в связи с гибелью или смертью, признанием их в установленном законом порядке безвестно отсутствующими или объявлением умершими члены их семьи имеют право использования жилищных выплат, находящихся на личном специальном счете на цели, предусмотренные статьей 101-4 настоящего Закона. При этом личный специальный счет таких сотрудников закрывается.
2. Семьям сотрудников специальных государственных органов, погибших при прохождении службы, жилищные выплаты производятся в виде единовременной денежной компенсации в размере, равном стоимости приобретения, соответствующей на момент его гибели составу семьи норме полезной площади жилья по установленной законодательством на соответствующий финансовый год цене за 1 квадратный метр за минусом всех, ранее осуществленных жилищных выплат, в период службы погибшего.

1) жыл сайын қызмет өткеріп жатқан арнаулы мемлекеттік органда өзінің жеке арнаулы есеп шотына аударылған қаражат туралы мәліметті талап етуге;
2) жеке арнаулы есеп шотқа пайдаланылмаған тұрғын үй төлемдерін жинақтауға;
3) қызмет өткеретін жерлеріне қарамастан Қазақстанның кез келген өңірінде тұрғын үй төлемдерін мақсаты бойынша пайдалануға;
4) арнаулы мемлекеттік органның және жеке арнаулы есеп шот ашылған Банктің келісімімен тұрғын үй төлемдерінің пайдаланылмаған сомаларын екінші деңгейдегі бір банктен басқасына ауыстыруға құқылы.
101-6-бап. Тұрғын үй төлемдерін алушылар болып табылатын
арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің
міндеттері
Тұрғын үй төлемдерін алушы:
1) отбасы құрамы өзгерген кезде бұл туралы азаматтық хал актілерінде тіркелген және әділет органдарында тиісті куәлік алған күннен 10 күннен аспайтын мерзімде қызмет өткеріп жатқан арнаулы мемлекеттік органды хабардар етуге;
2) тұрғын үйге мұқтаж мәртебесі жойылған кезде бұл туралы тұрғын үйге мұқтаж мәртебесі жойылған күннен бастап 10 күннен аспайтын мерзімде қызмет өткеріп жатқан арнаулы мемлекеттік органды хабардар етуге;
3) оларды арнаулы мемлекеттік орган, арнаулы мемлекеттік органның қызметкері және арнаулы мемлекеттік орган қызметкерінің жеке арнаулы есеп шоты ашылған екінші деңгейдегі банк арасында жасалған шартқа сәйкес осы Заңның 101-4-бабында көзделген мақсаттарға бағыттауға міндетті.
101-7-бап. Тұрғын үй төлемдеріне қол сұғылмаушылық кепілдері
Төлем алушылардың тұрғын үйге жеке мұқтаждықтарын қамтамасыз ету жөніндегі шарттарды қоспағанда, тұрғын үй төлемдері бюджетке алып қоюға жатпайды, кепілге қою немесе иесінің немесе басқа да адамдардың міндеттемелері бойынша өзге де ауыртпалық мәнісі болып табыла алмайды.
101-8-бап. Қызмет өткеру кезінде қаза табуына немесе қайтыс
болуына, хабар-ошарсыз кеткен деп танылуына немесе
өлді деп жариялануына байланысты жеке құрам
тізімдерінен шығарылған арнаулы мемлекеттік орган
қызметкерлері отбасы мүшелерінің құқықтары
1. Арнаулы мемлекеттік орган қызметкерлерінің қаза табуына немесе қайтыс болуына, заңмен белгіленген тәртіппен хабар-ошарсыз кеткен деп танылуына немесе өлді деп жариялануына байланысты жеке құрам тізімдерінен шығарылған жағдайда, олардың отбасы мүшелері осы заңның 101-4-бабында көзделген мақсаттарға жеке арнаулы есеп шоттағы тұрғын үй төлемдерін пайдалануға құқығы бар. Бұл ретте мұндай қызметкерлердің жеке арнаулы есеп шоттары жабылады.
2. Қызмет өткеру кезінде қаза тапқан арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің отбасыларына тұрғын үй төлемдері қаза тапқан адамның қызмет кезеңінде бұрын жүзеге асырылған барлық тұрғын үй төлемдерін шегере отырып, 1 шаршы метрге тиісті қаржы жылына заңмен белгіленген баға бойынша тұрғын үйдің пайдалы аумағының нормасымен ол қайтыс болған сәттегі отбасы құрамына тиісті сатып алу құнына тең мөлшерде бір жолғы ақшалай өтемақы түрінде жүргізіледі.

Статья 101-9. Члены семьи сотрудников специальных
государственных органов
В целях настоящего Закона к членам семьи сотрудников специальных государственных органов относятся:
1) супруга или супруг;
2) несовершеннолетние дети;
3) дети старше восемнадцати лет, ставшие инвалидами до достижения ими возраста восемнадцати лет.».
19. В Закон Республики Казахстан от 7 мая 1997 года «О Гражданской обороне» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 9, ст. 93; 1998 г., № 23, ст. 416; 1999 г., № 4, ст. 101; 2000 г., № 6, ст. 142; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 16, ст. 104; 2007 г., № 10, ст. 69; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 21, ст. 97; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102):
часть вторую пункта 1 статьи 16 изложить в следующей редакции:
«Часть должностей в уполномоченном органе, его территориальных органах и подведомственных государственных учреждениях комплектуется военнослужащими и сотрудниками, в том числе переведенными (прикомандированными) из Министерства обороны, Министерства внутренних дел, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, других войск и воинских формирований.».
20. В Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 года «О мобилизационной подготовке и мобилизации» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 11, ст. 155; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 16, ст. 104; 2007 г., № 10, ст. 69; 2010 г., № 17-18, ст. 108; 2011 г., № 5, ст. 43; № 11, ст. 102):
1) абзацы третий и десятый статьи 1 изложить в следующей редакции:
«мобилизационная подготовка – комплекс мероприятий, проводимых в мирное время и направленных на устойчивое управление государством в военное время, организованный перевод экономики страны на обеспечение потребностей Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных органов и населения Республики Казахстан, вооруженную защиту и оборону страны, обеспечение функционирования административно-территориальных единиц в период мобилизации, военного положения и в военное время;»;
«мобилизационный план Республики Казахстан – утверждаемый Президентом Республики Казахстан план мероприятий, направленный на реализацию мер по мобилизационному развертыванию Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных органов, перевод экономики, государственных органов, организаций, административно-территориальных единиц и населения Республики Казахстан на режим деятельности в период мобилизации, военного положения и в военное время путем выполнения мобилизационных заказов (заданий), а также иных мероприятий мобилизационной подготовки;»;

101-9-бап. Арнаулы мемлекеттік орган қызметкерлерінің отбасы
мүшелері
Осы Заңның мақсаттарында арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің отбасы мүшелеріне:
1) зайыбы немесе жұбайы;
2) кәмелетке толмаған балалары;
3) он сегіз жасқа жеткенше мүгедек болған он сегізден асқан балалары жатады.».
19. «Азаматтық қорғаныс туралы» 1997 жылғы 7 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 9, 93-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; 1999 ж., № 4, 101-құжат; 2000 ж., № 6, 142-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 16, 104-құжат; 2007 ж., № 10, 69-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат):
16-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Уәкiлеттi органдағы, оның аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттiк мекемелерiндегі лауазымдардың бiр бөлiгi әскери қызметшiлерден және қызметкерлерден, оның iшiнде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнен, Iшкi iстер министрлiгiнен, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнен, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардан ауыстырылған (iссапарға жiберiлген) әскери қызметшiлерден жасақталады.».
20. «Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру туралы» 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 11, 155-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 16, 104-құжат; 2007 ж. № 10, 69-құжат; 2010 ж., № 17-18, 108-құжат; 2011 ж., № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат):
1) 1-баптың үшінші және оныншы абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
«жұмылдыру дайындығы – бейбiт уақытта жүргiзiлетiн және соғыс уақытында мемлекеттiң тұрақты басқаруға, ел экономикасын Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнiң, басқа әскерлерi мен әскери құралымдарының, арнаулы мемлекеттік органдарының және халқының қажеттiлiктерiн ұйымдасқан түрде көшуге, қамтамасыз етуге, елдi қарулы қорғауға және қорғанысына, жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңiнде және соғыс уақытында әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктердiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз етуге бағытталған iс-шаралар кешенi;
Қазақстан Республикасының жұмылдыру жоспары – Қазақстан Республикасының Президентi бекiтетiн, Қарулы Күштердi, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарды, арнаулы мемлекеттік органдарды жұмылдыра өрiстету жөнiндегi шараларды iске асыруға, Қазақстан Республикасының экономикасын, мемлекеттiк органдарын, ұйымдарын, әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктерi мен халқын жұмылдыру тапсырыстарын (тапсырмаларын), сондай-ақ жұмылдыру дайындығының өзге де iс-шараларын орындау жолымен жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңiнде және соғыс уақытындағы қызмет режімiне көшiруге бағытталған iс-шаралар жоспары;»;

2) подпункты 3), 4), 8), 15) и 16) статьи 4 изложить в следующей редакции:
«3) подготовку населения, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных органов Республики Казахстан к мобилизации, военному положению и военному времени;
4) подготовку граждан по военно-учетным специальностям для укомплектования Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных органов Республики Казахстан к мобилизации;»;
«8) подготовку специальных формирований и техники, предназначенных при объявлении мобилизации к поставке в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные государственные органы Республики Казахстан, а также в организации, выполняющие мобилизационные заказы;»;
«15) проведение мобилизационного развертывания Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, специальных государственных органов;
16) перевод экономики, организаций на военное положение, включая передачу сил и средств в состав Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных органов Республики Казахстан;»;
3) подпункты 13) и 16) статьи 7 изложить в следующей редакции:
«13) при объявлении мобилизации организует выполнение и контроль за проведением мероприятий по мобилизационному развертыванию Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных органов и решений о переводе экономики Республики Казахстан на режим военного положения;
16) организует проведение военно-экономических и командно-штабных учений (тренировок) по мобилизационному развертыванию и выполнению мобилизационных мероприятий в организациях, в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях, специальных государственных органах Республики Казахстан;»;
4) пункт 2 статьи 12 изложить в следующей редакции:
«2. Организация и порядок мобилизационной подготовки и мобилизации Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, а также специальных государственных органов Республики Казахстан определяются настоящим Законом и другими нормативными правовыми актами.»;
5) часть первую статьи 16 изложить в следующей редакции:
«Материальные ценности мобилизационного резерва используются только в период мобилизации, военного положения и в военное время для обеспечения потребностей Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, а также специальных государственных органов удовлетворения мобилизационных нужд экономики.».
21. В Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 года «О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 11, ст. 154; 1999 г., № 8, ст. 239; № 23, ст. 925; 2002 г., № 6, ст. 71; 2003 г., № 1-2, ст. 13; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 157; 2005 г., № 23, ст. 98; 2006 г., № 12, ст. 69; 2007 г. № 10, ст. 69; № 20, ст. 152):

2) 4-баптың 3), 4), 8), 15) және 16) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Қазақстан Республикасының халқын, Қарулы Күштерiн, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарын, арнаулы мемлекеттік органдарын жұмылдыруға, соғыс жағдайына және соғыс уақытына дайындау;
4) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiн, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарын, арнаулы мемлекеттік органдарын жасақтау үшiн азаматтарды әскери-есеп мамандықтары бойынша жұмылдыруға дайындау;
8) жұмылдыру жарияланған кезде Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына, сондай-ақ жұмылдыру тапсырыстарын орындайтын ұйымдарға беруге арналған арнаулы құралымдар мен техникаларды дайындау;
15) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарының, арнаулы мемлекеттік органдарының жұмылдырылуын өрiстетудi жүргiзу;
16) күш пен қаражатты Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына берудi қоса алғанда, экономиканы, ұйымдарды соғыс жағдайына көшiру;»;
3) 7-баптың 13) және 16) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«13) жұмылдыру жарияланған кезде Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiн, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарын, арнаулы мемлекеттік органдарын жұмылдыруды өрiстету жөнiндегi іс-шаралардың жүргізілуіне және Қазақстан Республикасының экономикасын соғыс жағдайы режимiне көшiру туралы шешiмдердiң орындалуына бақылауды ұйымдастырады;
16) Қазақстан Республикасының ұйымдарында, Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскер құралымдарында, арнаулы мемлекеттік органдарында жұмылдыруды өрiстету және жұмылдыру іс-шараларын орындау жөнiнде әскери-экономикалық және командалық-штабтық оқулар (жаттығулар) өткiзудi ұйымдастырады;»;
4) 12-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа да әскерлерi мен әскер құралымдарының, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдарының жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыруды ұйымдастыру және оның тәртiбi осы Заңмен және басқа да нормативтiк құқықтық актiлермен белгiленедi.»;
5) 16-баптың бірінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
«Жұмылдыру резервiнiң материалдық құндылықтары Қарулы Күштердiң, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдардың қажеттiлiктерiн қамтамасыз ету, экономиканың жұмылдыру мұқтаждарын қанағаттандыру үшiн тек жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңiнде және соғыс уақытында пайдаланылады.».
21. «Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы» 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 11, 154-құжат; 1999 ж., № 8, 239-құжат; № 23, 925-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2003 ж., № 1-2, 13-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 157-құжат; 2005 ж., № 23, 98-құжат; 2006 ж., № 12, 69-құжат; 2007 ж., № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат):

1) подпункты 3) и 4) статьи 11 изложить в следующей редакции:
«3) инвалиды из числа военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных органов, лиц начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан при наступлении инвалидности вследствие увечья, полученного в результате несчастного случая, не связанного с исполнением обязанностей воинской службы, службы в специальных государственных органах (служебных обязанностей), либо заболевания, не связанного с выполнением воинского и служебного долга;
4) инвалиды из числа военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных органов), инвалидность которых наступила вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных при прохождении воинской службы, службы в специальных государственных органах, сотрудников органов внутренних дел и бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан при исполнении служебных обязанностей;»;
2) пункт 4 статьи 16 изложить в следующей редакции:
«4. Членам семей военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, органов внутренних дел и бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан, погибших или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей или прохождении воинской службы, службы в специальных государственных органах, размер месячного пособия по случаю потери кормильца увеличивается на 0,25 прожиточного минимума на каждого нетрудоспособного члена семьи, но не более 1,96 прожиточного минимума на всех членов семьи.».
22. В Закон Республики Казахстан от 20 июня 1997 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 12, ст. 186; 1998 г., № 24, ст. 437; 1999 г., № 8, ст. 237; № 23, ст. 925; 2001 г., № 17-18, ст. 245; № 20, ст. 257; 2002 г., № 1, ст. 1; № 23-24, ст. 198; 2003 г., № 1-2, ст. 9; № 11, ст. 56; № 15, ст. 139; № 21-22, ст. 160; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 23, ст. 140, 142; 2005 г., № 7-8, ст. 19; № 11, ст. 39; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 8, ст. 45; № 12, ст. 69; № 23, ст. 141; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 4, ст. 28, 30; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 24, ст. 178; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114, 123; 2009 г., № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 23, ст. 111; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 24, ст. 140; 2011 г., № 1, ст. 3; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 14, ст. 117):

1) 11-баптың 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«3) әскери қызмет міндеттерін, арнаулы мемлекеттік органдардағы қызметін (қызмет мiндеттерiн) атқарумен байланысты емес жазатайым жағдайдың салдарынан болған мертiгу не әскери және қызмет борышын орындаумен байланысты емес ауру салдарынан мүгедек болған кезде әскери қызметшiлер (мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлерден басқа), арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің, Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары мен бұрынғы Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң басшы және қатардағы құрамының адамдары ішінен мүгедектер;
4) әскери қызмет өткеру, арнаулы мемлекеттік органдардағы қызмет кезiнде жаралану, контузия, мертiгу, ауыруы салдарынан мүгедек болған әскери қызметшiлер (мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлерден басқа), арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлері, қызмет мiндеттерiн атқару кезiнде Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары мен бұрынғы Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерi ішінен мүгедектер;»;
2) 16-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қызмет мiндеттерiн атқару немесе әскери қызметті, арнаулы мемлекеттік органдардағы қызметті өткеру кезiнде жаралану, контузия, мертiгу, ауыруы салдарынан қаза тапқан немесе қайтыс болған әскери қызметшiлердiң, арнаулы мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары мен бұрынғы Мемлекеттiк тергеу комитетi қызметкерлерiнiң отбасы мүшелерiне асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша айлық жәрдемақының мөлшерi отбасының еңбекке жарамсыз әрбiр мүшесiне 0,25 ең төменгі күнкөрiс деңгейiне, бiрақ отбасының барлық мүшелерiне 1,96 ең төменгі күнкөрiс деңгейiнен көп емес мөлшерде көбейтiледi.».
22. «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 12, 186-құжат; 1998 ж., № 24, 437-құжат; 1999 ж., № 8, 237-құжат; № 23, 925-құжат; 2001 ж., № 17-18, 245-құжат; № 20, 257-құжат; 2002 ж., № 1, 1-құжат; № 23-24, 198-құжат; 2003 ж., № 1-2, 9-құжат; № 11, 56-құжат; № 15, 139-құжат; № 21-22, 160-құжат; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., № 7-8, 19-құжат, № 11, 39-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 69-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 4, 28, 30-құжаттар; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 24, 178-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114, 123-құжаттар; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 23, 111-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 140-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 14, 117-құжат):

1) подпункт 3) части первой пункта 2 статьи 5 изложить в следующей редакции:
«3) военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, которым присвоены специальные звания, классные чины, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, имеющим право на получение пенсионных выплат за выслугу лет.»;
2) подпункт 3) пункта 1 статьи 8 изложить в следующей редакции:
«3) военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, которым присвоены специальные звания, классные чины, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, имеющим право на получение пенсионных выплат за выслугу лет.»;
3) в пункте 1 статьи 11:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) служба в специальных государственных и правоохранительных органах;»;
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
«13-1) период проживания супруги (супруга) сотрудника специального государственного органа с последним в местностях, где отсутствовала возможность ее (его) трудоустройства по специальности, но не более 10 лет;»;
4) заголовок раздела 4 изложить в следующей редакции:
«РАЗДЕЛ 4. Особенности пенсионного обеспечения военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов»;
5) статью 60 изложить в следующей редакции:
«Статья 60. Право на пенсионные выплаты за выслугу лет
1. Право на пенсионные выплаты за выслугу лет имеют военнослужащие (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудники специальных государственных и правоохранительных органов, которым присвоены специальные звания, классные чины, а также лица, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года:
1) имеющие выслугу на воинской службе, службе в специальных государственных и правоохранительных органах, которым присвоены специальные звания, классные чины, не менее двадцати пяти лет, достигшие установленного законодательством Республики Казахстан предельного возраста состояния на службе;
2) имеющие выслугу на воинской службе, службе в специальных государственных и правоохранительных органах, которым присвоены специальные звания, классные чины, не менее двадцати пяти лет, уволенные по сокращению штатов, собственному желанию и состоянию здоровья;
3) офицеры, прапорщики (мичманы), сотрудники специальных государственных органов, лица среднего, старшего и высшего начальствующего состава правоохранительных органов, которым присвоены специальные звания, классные чины, а также лица, проходящие воинскую службу по контракту, уволенные по достижении установленного законодательством Республики Казахстан предельного возраста состояния на воинской службе и службе в специальных государственных и правоохранительных органах, которым присвоены специальные звания, классные чины, по сокращению штатов или состоянию здоровья, имеющие общий трудовой стаж двадцать пять лет и более, из которых не менее двенадцати лет и шести месяцев составляет непрерывная воинская служба, служба в специальных государственных и правоохранительных органах.

1) 5-баптың 2-тармағы бірінші бөлімінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының арнаулы атақтар, сыныптық шендер берілген қызметкерлеріне, сондай-ақ еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алуға құқығы бар, арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға төленеді.»;
2) 8-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының арнаулы атақтар, сыныптық шендер берілген қызметкерлеріне, сондай-ақ арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған, еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алуға құқығы бар адамдарға төленеді.»;
3) 11-баптың 1-тармағында:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызмет;»;
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
«13-1) арнаулы мемлекеттік орган қызметкерінің жұбайымен мамандығы бойынша 10 жылдан аспай еңбекке орналасу мүмкiндiгi болмаған жерлерде тұрған кезеңi;»;
4) 4-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«4-БӨЛІМ. Әскери қызметшiлердi, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлерiн зейнетақымен қамсыздандырудың ерекшелiктерi»;
5) 60-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«60-бап. Еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы төлемдерiн алу құқығы
1. Әскери қызметшiлердiң (мерзiмдi қызмет атқаратын әскери қызметшiлердi қоспағанда), арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының арнаулы атақтар, сыныптық шендер берiлген қызметкерлерiнiң, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары жойылған адамдардың:
1) әскери қызметте, арнаулы атақтар, сыныптық шендер берiлiп, арнаулы мемлекеттік органдардағы қызметте, құқық қорғау органдарындағы қызметте кемiнде жиырма бес жыл еңбек сiңiрген, қызметте болудың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген шектi жасына жеткен;
2) әскери қызметте, арнаулы атақтар, сыныптық шендер берiлiп, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте кемiнде жиырма бес жыл еңбек сiңiрген, штаттың қысқартылуына, өз қалауы бойынша және денсаулық жағдайына байланысты босатылған;
3) құқық қорғау органдарының арнаулы атақтар, сыныптық шендер берiлген офицерлерi, прапорщиктерi (мичмандары), арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері, орта, аға және жоғары басшы құрамындағы адамдары, сондай-ақ әскери қызметтi келiсiмшарт бойынша өткерiп жүрген, әскери қызметте және арнаулы атақтар, сыныптық шендер берiлiп, құқық қорғау органдарындағы қызметте тұрудың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген шектi жасына жетуiне, штаттың қысқартылуына немесе денсаулық жағдайына байланысты босатылған, жиырма бес және одан да көп жыл жалпы еңбек өтілі бар, оның кемiнде он екi жыл алты айын әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарында үздiксiз қызмет атқарған адамдардың еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы төлемдерiн алуға құқығы бар.

2. Военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, которым присвоены специальные звания, классные чины, лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, уволенным со службы и имевшим на 1 января 1998 года выслугу десять лет и более, при отсутствии права на пенсию по выслуге лет согласно пункту 1 настоящей статьи пенсионные выплаты из Центра назначаются на общих основаниях в соответствии с настоящим Законом.
3. При зачислении пенсионеров из числа военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, бывшего Государственного следственного комитета, а также лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, на государственную службу с присвоением воинского (специального) звания, классного чина выплата пенсии прекращается со дня назначения на должность.
4. Право на пенсионные выплаты за выслугу лет имеют сотрудники правоохранительных органов, права которых иметь воинские и специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 2012 года, по достижении возраста, соответствующего предельному возрасту состояния на воинской и правоохранительной службах для данной категории лиц, зафиксированному по воинскому (специальному) званию, классному чину на 1 января 2012 года по основаниям, указанным в пункте 1 настоящей статьи.»;
6) пункты 4 и 5 статьи 61 изложить в следующей редакции:
«4. За каждый год выслуги лет на воинской службе, службе в специальных государственных и правоохранительных органах свыше двадцати пяти лет размер пенсионных выплат в полном объеме, назначенных в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 60 настоящего Закона, увеличивается на два процента, за каждый год трудового стажа – на один процент от денежного содержания, определяемого в соответствии со статьей 63 настоящего Закона. За каждый год общего трудового стажа свыше двадцати пяти лет размер пенсионных выплат в полном объеме, назначенных в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 60 настоящего Закона, увеличивается на один процент от денежного содержания, определяемого в соответствии со статьей 63 настоящего Закона.
5. Общий размер пенсионных выплат, исчисленный в соответствии с пунктами 1-4 настоящей статьи, не может превышать шестидесяти пяти процентов от денежного содержания, определенного в соответствии со статьей 63 настоящего Закона. Максимальный размер месячных пенсионных выплат военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, не может превышать сточетырехкратный месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете.»;

2. Қызметтен босатылған және 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша он және одан да көп жыл еңбек сiңiрген әскери қызметшiлерге, арнаулы мемлекеттік органдардың, құқық қорғау органдарының арнаулы атақтар, сыныптық шендер берiлген қызметкерлерiне, 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары жойылған адамдарға осы баптың 1-тармағына сәйкес еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы алуға құқығы болмаған жағдайда Орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерi осы Заңға сәйкес жалпы негiздерде тағайындалады.
3. Әскери қызметшiлер, арнаулы мемлекеттік органдардың, құқық қорғау органдарының, бұрынғы Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерi, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары жойылған адамдар арасынан зейнеткерлердi әскери (арнаулы) атақ, сыныптық шен бере отырып мемлекеттiк қызметке қабылдау кезiнде зейнетақы төлеу лауазымға тағайындалған күннен бастап тоқтатылады.
4. Әскери және арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған құқық қорғау органдары қызметкерлерiнiң осы баптың 1-тармағында көрсетiлген негiздер бойынша 2012 жылғы 1 қаңтарда әскери (арнаулы) атақ, сыныптық шен бойынша тiркелген осы санаттағы адамдар үшiн әскери және құқық қорғау қызметтерiнде тұрудың тиiстi шектi жасына жетуiне байланысты еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы төлемдерiн алуға құқығы бар.»;
6) 61-баптың 4 және 5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте жиырма бес жылдан астам еңбек сiңiрген жылдарының әр жылы үшiн осы Заңның 60-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес тағайындалған толық көлемдегi зейнетақы төлемдерiнiң мөлшерi осы Заңның 63-бабына сәйкес белгiленетiн ақшалай қаражаттың екi пайызына, еңбек өтілінің әр жылы үшiн бiр пайызына көбейтiледi. Жиырма бес жылдан астам жалпы еңбек өтiлiнiң әр жылы үшiн осы Заңның 60-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес тағайындалған толық көлемдегi зейнетақы төлемдерiнiң мөлшерi осы Заңның 63-бабына сәйкес белгiленетiн ақшалай қаражаттың бiр пайызына көбейтiледi.
5. Осы баптың 1-4-тармақтарына сәйкес есептеп шығарылған зейнетақы төлемдерiнiң жалпы мөлшерiн осы Заңның 63-бабына сәйкес белгiленетiн ақшалай қаражаттың алпыс бес пайызынан асыруға болмайды. Әскери қызметшiлерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлерiне, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары жойылған адамдарға айлық зейнетақы төлемдерiнiң ең жоғары мөлшерiн республикалық бюджет туралы заңда белгiленген айлық есептiк көрсеткiштiң жүз төрт еселенген мөлшерiнен асыруға болмайды.»;

7) часть первую статьи 62 изложить в следующей редакции:
«Исчисление выслуги лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, производится в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.»;
8) статьи 63 и 64 изложить в следующей редакции:
«Статья 63. Размер денежного содержания, учитываемый для пенсионного обеспечения
1. Размер денежного содержания, учитываемый для пенсионного обеспечения военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, а также лиц, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, определяется на день увольнения (исключения из списков личного состава) со службы.
2. В размер денежного содержания, учитываемого для пенсионного обеспечения военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, а также лиц, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, включаются должностной оклад, оклад по воинскому, специальному званию или доплата по специальному званию, классному чину.
3. Размер денежного содержания, учитываемый для пенсионного обеспечения военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, за исключением таможенных органов, а также лиц, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, подтверждается справкой установленного образца соответствующего финансового органа по последнему месту службы.
Статья 64. Сроки назначения и осуществления пенсионных выплат
1. Назначенные военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, пенсионные выплаты за счет бюджетных средств осуществляются со дня увольнения со службы (исключения из списков личного состава), но не ранее дня, по который им было выплачено денежное содержание.
2. Осуществление пенсионных выплат военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, за счет средств, предусмотренных на содержание соответствующих служб, производится полностью независимо от наличия у получателей заработка или другого дохода.

7) 62-баптың бірінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
«Әскери қызметшiлерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлерiне, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап әскери немесе арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары жойылған адамдардың еңбек сiңiрген жылдары Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн тәртiппен есептеп шығарылады.»;
8) 63 және 64-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«63-бап. Зейнетақымен қамсыздандыру үшiн ескерiлетiн ақшалай
қаражаттың мөлшерi
1. Әскери қызметшiлердi, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлерiн, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап әскери немесе арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары жойылған адамдарды зейнетақымен қамсыздандыру үшiн ескерiлетiн ақшалай қаражаттың мөлшерi қызметтен босатылған (жеке құрам тiзiмiнен шығарылған) күнге белгiленедi.
2. Әскери қызметшiлердi, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлерiн, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап әскери немесе арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары жойылған адамдарды зейнетақымен қамсыздандыру үшiн ескерiлетiн ақшалай қаражаттың мөлшерiне лауазымдық жалақысы, әскери, арнаулы атағы немесе арнаулы атағы, сыныптық шенi бойынша қосымша ақы кiредi.
3. Кеден органдарын қоспағанда, әскери қызметшiлердi, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлерiн, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап әскери немесе арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары жойылған адамдарды зейнетақымен қамсыздандыру үшiн ескерiлетiн ақшалай қаражаттың мөлшерi соңғы қызмет атқарған жерiнiң тиiстi қаржы органының белгiленген үлгiдегi анықтамасымен расталады.
64-бап. Зейнетақы төлемдерiн тағайындау және оны жүзеге асыру
мерзiмдерi
1. Әскери қызметшiлерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлерiне, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап әскери немесе арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары жойылған адамдарға тағайындалған зейнетақы төлемдерiн бюджет қаражаты есебiнен төлеу қызметтен босатылған (жеке құрам тiзiмiнен шығарылған) күннен бастап, бiрақ оларға ақшалай қаражат төленген күннен кейiн жүзеге асырылады.
2. Әскери қызметшiлерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлерiне, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары жойылған адамдарға зейнетақы төлемдерiн тиiстi қызметтердi қамтуға көзделген қаражат есебiнен жүзеге асыру алушылардың еңбекақысының немесе басқа да табысының болуына қарамастан толық жүргiзiледi.

3. Пенсионные выплаты военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, которым присвоены специальные звания, классные чины, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, за счет средств индивидуальных пенсионных накоплений производятся в соответствии с пенсионным договором.
4. При возобновлении ранее назначенных пенсионных выплат пенсионерам из числа военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, органов прокуратуры, органов внутренних дел и Комитета уголовно-исполнительной системы, органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы, которым присвоены специальные звания, классные чины и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел, бывшего Государственного следственного комитета, прокуратуры, Таможенного комитета, Комитета по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, или в случае переназначения пенсии из Центра на пенсию за выслугу лет пенсии выплачиваются в размере, определенном на момент прекращения выплаты пенсии за выслугу лет, с учетом индексации, произведенной в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, за период, на который была приостановлена выплата пенсии.
5. При возобновлении ранее назначенных пенсионных выплат пенсионерам из числа военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, а также лиц, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, или в случае переназначения пенсии из Центра на пенсию за выслугу лет пенсии выплачиваются в размере, определенном на момент прекращения выплаты пенсии за выслугу лет, с учетом индексации, произведенной в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, за период, на который была приостановлена выплата пенсии.»;
9) пункты 3, 4 и 5 статьи 65 изложить в следующей редакции:
«3. Пенсионное обеспечение военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, которым присвоены специальные звания, классные чины и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов прокуратуры, органов внутренних дел и бывшего Государственного следственного комитета, имеющих стаж воинской службы или службы в органах прокуратуры, внутренних дел и бывшего Государственного следственного комитета по состоянию на 1 января 1998 года более десяти лет, производится за счет бюджетных средств.

3. Әскери қызметшiлерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының арнаулы атақтар, сыныптық шендер берiлген қызметкерлерiне, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап әскери немесе арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары жойылған адамдарға зейнетақы төлемдерi жеке зейнетақы жинақтарының қаражаты есебiнен зейнетақы шартына сәйкес жүргiзiледi.
4. Әскери қызметшiлер, арнаулы атақтар, сыныптық шендер берiлген және Қазақстан Республикасының iшкi iстер, бұрынғы Мемлекеттiк тергеу комитетi, прокуратура органдарының, Кеден комитетiнiң, Төтенше жағдайлар комитетiнiң қызметкерлерi үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiп қолданылатын арнаулы мемлекеттік органдардың, прокуратура органдарының, iшкi iстер органдарының және Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнiң, қаржы полициясы мен мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлерi арасынан зейнеткерлерге бұрын тағайындалған зейнетақы төлемдерi жаңартылған кезде немесе еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақыға Орталықтан зейнетақы қайта тағайындалған жағдайда зейнетақы еңбек сiңiрген жылдары үшiн берiлетiн зейнетақыны төлеу тоқтатылған кезде белгiленген мөлшерде, зейнетақы төлеу тоқтатыла тұрған кезең үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүргiзiлген индекстеу ескерiле отырып төленедi.
5. Әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлері, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан әскери немесе арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары бастап жойылған адамдар арасынан зейнеткерлерге бұрын тағайындалған зейнетақы төлемдері жаңартылған кезде немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақыға Орталықтан зейнетақы қайта тағайындалған жағдайда зейнетақы еңбек сіңірген жылдары үшін берілетін зейнетақыны төлеу тоқтатылған кезде белгіленген мөлшерде, зейнетақы төлеу тоқтатыла тұрған кезең үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүргізілген индекстеу ескеріле отырып төленеді.»;
9) 65-баптың 3, 4 және 5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«3. 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша он жылдан астам әскери қызмет немесе прокуратура, iшкi iстер және бұрынғы Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарындағы қызмет өтілі бар әскери қызметшiлердi, арнаулы атақтар, сыныптық шендер берiлген және прокуратура органдарының, iшкi iстер және бұрынғы Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарының қызметкерлерi үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiп қолданылатын арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлерiн зейнетақымен қамсыздандыру бюджет қаражаты есебiнен жүргiзiледi.

4. Для военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, а также лиц, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, содержащихся за счет бюджетных средств, имеющих по состоянию на 1 января 1998 года стаж воинской службы, службы в правоохранительных органах менее десяти лет, вводится порядок обязательных пенсионных взносов в накопительный пенсионный фонд в размере двадцати процентов от размера денежного содержания, установленного пунктом 2 статьи 63 настоящего Закона, на индивидуальный пенсионный счет по выбору вкладчика за счет бюджетных средств.
Пенсионные выплаты военнослужащим и сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, осуществляются из накопительных пенсионных фондов исходя из индивидуальных пенсионных накоплений, а также за счет бюджетных средств.
5. Для военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, а также лиц, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, поступивших впервые на службу после 1 января 1998 года, распространяется порядок формирования пенсионных накоплений в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи. Пенсионные выплаты для них осуществляются из накопительных пенсионных фондов исходя из индивидуальных пенсионных накоплений.»;
10) статью 66 изложить в следующей редакции:
«Статья 66. Органы, осуществляющие пенсионное обеспечение военнослужащих и сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов
1. Назначение пенсионных выплат военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, осуществляется соответствующими государственными органами в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
2. Пенсионное обеспечение военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, а также лиц, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, за счет обязательных и добровольных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды осуществляется в порядке, определяемом настоящим Законом.».

4. Бюджет қаражаты есебiнен ұсталатын, 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша әскери қызметтегi, құқық қорғау органдарындағы қызметтегi өтілі он жылға жетпейтiн әскери қызметшiлер, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлерi, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап әскери немесе арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары жойылған адамдар үшiн бюджет қаражаты есебiнен осы Заңның 63-бабының 2-тармағында белгiленген ақшалай қаражаттың жиырма пайызы мөлшерiнде жинақтаушы зейнетақы қорына салымшының таңдауы бойынша жеке зейнетақы шотына мiндеттi зейнетақы жарналарын аудару тәртiбi енгiзiледi.
Әскери қызметшiлерге және арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлерiне, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап әскери немесе арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары жойылған адамдарға зейнетақы төлеу жеке зейнетақы жинақтары негiзге алынып жинақтаушы зейнетақы қорларынан, сондай-ақ бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
5. 1998 жылғы 1 қаңтардан кейiн алғаш рет қызметке қабылданған әскери қызметшiлер, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлерi, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап әскери немесе арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары жойылған адамдар үшiн осы баптың 3-тармағына сәйкес зейнетақы жинақтарын қалыптастыру тәртiбi қолданылады. Оларға зейнетақы төлемдерi жеке зейнетақы жинақтары негiзге алынып, жинақтаушы зейнетақы қорларынан төленедi.»;
10) 66-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«66-бап. Әскери қызметшiлердi және арнаулы мемлекеттік және
құқық қорғау органдарының қызметкерлерiн зейнетақымен
қамсыздандыруды жүзеге асыратын органдар
1. Әскери қызметшiлерге, арнаулы мемлекеттік органдардың және құқық қорғау органдарының қызметкерлерiне, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап әскери немесе арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары жойылған адамдарға зейнетақы төлемдерiн тағайындауды тиiстi мемлекеттiк органдар Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн тәртiппен жүзеге асырады.
2. Әскери қызметшiлердi, арнаулы мемлекеттік органдардың және құқық қорғау органдарының қызметкерлерiн, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап әскери немесе арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары жойылған адамдарды жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi және ерiктi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру осы Заңда белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.».

23. В Закон Республики Казахстан от 5 декабря 1997 года «Об адвокатской деятельности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 22, ст. 328; 2001 г., № 15-16, ст. 236; 2003 г., № 11, ст. 65; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 2, ст. 18; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; 2009 г., № 8, ст. 44; № 19, ст. 88; № 24, ст. 130; 2010 г., № 5, ст. 23;):
часть вторую пункта 2 статьи 7 изложить в следующей редакции:
«Адвокатом также не может быть лицо, судимость которого погашена или снята в установленном законом порядке; освобожденное от уголовной ответственности по нереабилитирующим основаниям за совершение умышленного преступления; уволенное с государственной, воинской службы, из органов прокуратуры, иных правоохранительных органов, специальных государственных органов, судов и органов юстиции или исключенное из коллегии адвокатов по отрицательным мотивам; лишенное лицензии на занятие адвокатской деятельностью; действие лицензии которого прекращено по основаниям, предусмотренным пунктом 3 и подпунктами 3), 4) и 5) пункта 5 статьи 12 настоящего Закона, в течение трех лет после наступления таких событий.».
24. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 1998 года «О борьбе с коррупцией» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 15, ст. 209; 1999 г., № 21, ст. 774; 2000 г., № 5, ст. 116; 2001 г., № 13-14, ст. 172; № 17-18, ст. 241; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 18, ст. 142; 2004 г., № 10, ст. 56; 2007 г., № 17, ст. 140; № 19, ст. 147; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 19, ст. 88; № 24, ст. 122, 126; 2010 г., № 24, ст. 148; 2011 г., № 1, ст. 2; № 7, ст. 54):
статью 9 дополнить пунктом 3-2 следующего содержания:
«3-2. Члены семьи лица, являющегося кандидатом на службу в специальный государственный орган, представляют в налоговый орган по месту жительства декларацию и сведения, указанные в пункте 3 настоящей статьи.
Примечание. Под членами семьи лица, являющегося кандидатом на службу в специальный государственный орган, в настоящем пункте признаются супруг (супруга), совершеннолетние дети и лица, находящиеся на его иждивении и постоянно проживающие с ним.».
25. В Закон Республики Казахстан от 10 июля 1998 года «О наркотических средствах, психотропных веществах, прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 17-18, ст. 221; 2000 г., № 6, ст. 141; 2002 г., № 10, ст. 106; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 5-6, ст. 30; № 24, ст. 148; 2009 г., № 18, ст. 84; 2011 г., № 1, ст. 2; № 9, ст. 81; № 11, ст. 102):
пункт 7 статьи 35 изложить в следующей редакции:

23. «Адвокаттық қызмет туралы» 1997 жылғы 5 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., № 22, 328-құжат, 2001 ж., № 15-16, 236-құжат; 2003 ж., № 11, 65-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 19, 88-құжат, № 24, 130-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат):
7-баптың 2-тармағының екінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
«Сондай-ақ заңда белгiленген тәртiппен соттылығы өтелген немесе алынған; қасақана қылмыс жасағаны үшiн ақтамайтын негiздер бойынша қылмыстық жауапкершiлiктен босатылған; терiс себептер бойынша мемлекеттiк, әскери қызметтен, прокуратура органдарынан, өзге де құқық қорғау органдарынан, арнаулы мемлекеттік органдардан, соттардан және әдiлет органдарынан босатылған немесе адвокаттар алқасынан шығарылған; адвокаттық қызметпен айналысу лицензиясынан айрылған; осы Заңның 12-бабының 3-тармағында және 5-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген негiздер бойынша лицензиясының қолданысы тоқтатылған адам – осындай оқиғалар басталғаннан кейiн үш жыл бойы адвокат бола алмайды.».
24. «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» 1998 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 15, 209-құжат; 1999 ж., № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 5, 116-құжат; 2001 ж., № 13-14, 172-құжат; № 17-18, 241-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; 2007 ж., № 17, 140-құжат; № 19, 147-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 19, 88-құжат; № 24, 122, 126-құжаттар; 2010 ж., № 24, 148-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат, № 7, 54-құжат):
9-бап мынадай мазмұндағы 3-2 тармағымен толықтырылсын:
«3-2. Арнаулы мемлекеттік органға қызметке кандидат болып табылатын адамның отбасы мүшелері тұрғылықты жері бойынша салық органына декларация мен осы баптың 3-тармағында аталған мәліметтерді табыс етеді.
Ескерту. Осы тармақта арнаулы мемлекеттік органға қызметке кандидат болып табылатын адамның отбасы мүшелері болып жұбайы (зайыбы), кәмелетке толған балалары және оның асырауындағы және онымен тұрақты түрде бірге тұратын адамдар танылады.».
25. «Есiрткi, психотроптық заттар, прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары туралы» 1998 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 17-18, 221-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; 2002 ж., № 10, 106-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 5-6, 30-құжат; № 24, 148-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2001 ж., № 1,2-құжат; № 9, 81-құжат; № 11, 102-құжат):
35-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

«7. Лицу, добровольно обратившемуся в наркологическое учреждение для прохождения курса лечения, обеспечивается по его просьбе анонимность лечения. Сведения о таком лечении могут быть предоставлены лишь органам внутренних дел и иным государственным органам в случае привлечения этого лица к уголовной или административной ответственности.».
26. В Закон Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года «О Национальном архивном фонде и архивах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 24, ст. 435; 2001 г., № 21-22, ст. 286; 2003 г., № 10, ст. 53; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 13, ст. 86; 2007 г, № 8, ст. 55; 2009 г., № 11-12, ст. 53; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 48; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102):
1) подпункт 15) статьи 1 изложить в следующей редакции:
«15) специальный государственный архив – архивное учреждение или подразделение государственного органа Республики Казахстан, указанного в пункте 1 статьи 22 настоящего Закона;»;
2) пункт 2 статьи 22 изложить в следующей редакции:
«2. Создание специальных государственных архивов осуществляется актом Президента Республики Казахстан.».
27. В Закон Республики Казахстан от 5 апреля 1999 года «О специальном государственном пособии в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 8, ст. 238; № 23, ст. 925; 2000 г., № 23, ст. 411; 2001 г., № 2, ст. 14; 2002 г., № 6, ст. 71; 2004 г., № 24, ст. 157; 2005 г., № 23, ст. 98; 2006 г., № 12, ст. 69; 2007 г., № 20, ст. 152; 2009 г., № 23, ст. 111):
1) подпункт 3) статьи 4 изложить в следующей редакции:
«3) семьи военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или в других государствах, в которых велись боевые действия; семьи военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, погибших (умерших) при прохождении воинской службы, службы в специальных государственных органах, в мирное время, семьи сотрудников органов внутренних дел, погибших при исполнении служебных обязанностей; семьи погибших при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения; семьи умерших вследствие лучевой болезни или умерших инвалидов, а также граждан, смерть которых в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний;»;

«7. Емдеу курсынан өту үшiн наркологиялық мекемеге өз еркiмен келген адамға оның өтiнiшi бойынша жасырын емдеу қамтамасыз етiледi. Ондай емдеу туралы мәлiмет ол адам қылмыстық немесе әкiмшiлiк жауапқа тартылған жағдайда, тек iшкi iстер органдары мен өзге де мемлекеттiк органдарға ғана берiлуi мүмкiн.».
26. «Ұлттық мұрағат қоры мен мұрағат туралы» 1998 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 24, 435-құжат; 2001 ж., № 21-22, 286-құжат; 2003 ж., № 10, 53-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 8, 55-құжат; 2009 ж., № 11-12, 53-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 48-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат):
1) 1-баптың 15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«15) арнайы мемлекеттік мұрағат – мұрағат мекеме немесе осы Заңның 22-бабының 1-тармағында аталған Қазақстан Республикасының мемлекеттік органының бөлімшесі;»;
2) 22-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Арнайы мемлекеттік мұрағаттар құру Қазақстан Республикасы Президентінің актісімен жүзеге асырылады.».
27. «Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттiк жәрдемақы туралы» 1999 жылғы 5 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., № 8, 238-құжат, № 23, 925-құжат; 2000 ж., № 23, 411-құжат; 2001 ж., № 2, 14-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2004 ж., № 24, 157-құжат; 2005 ж., № 23, 98-құжат; 2006 ж., № 12, 69-құжат; 2007 ж., № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 23, 111-құжат):
1) 4-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Ауғанстанда немесе соғыс қимылдары жүргiзiлген басқа мемлекеттерде соғыс қимылдары кезiнде қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) немесе жаралану, контузия алу, мертiгу, ауру салдарынан қайтыс болған әскери қызметшiлердiң, арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің отбасылары; бейбiт уақытта әскери қызмет, арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет атқару кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшiлердiң, арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің отбасылары, қызметтік мiндеттерiн атқару кезiнде қаза тапқан iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң отбасылары; Чернобыль АЭС-дағы апаттың және басқа да радиациялық апаттардың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi және басқа да апаттар мен авариялардың зардаптарын жою кезiнде қаза тапқандардың отбасылары; сәуле аурулары салдарынан қайтыс болғандардың немесе қайтыс болған мүгедектердiң, сондай-ақ қайтыс болуы Чернобыль АЭС-дағы апаттың және басқа да радиациялық апаттардың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегі авариялардың және ядролық сынақтардың әсерiне белгiленген тәртiппен байланысты болған азаматтардың отбасылары;»;

2) подпункт 6) части третьей статьи 7 изложить в следующей редакции:
«6) семьям военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или в других государствах, в которых велись боевые действия; семьям военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, погибших (умерших) при прохождении воинской службы, службы в специальных государственных органах в мирное время; семьям сотрудников органов внутренних дел, погибших при исполнении служебных обязанностей; семьям погибших при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения; семьям умерших вследствие лучевой болезни или умерших инвалидов, а также граждан, смерть которых в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний, – 4,3 месячного расчетного показателя;».
28. В Закон Республики Казахстан от 19 октября 2000 года «Об охранной деятельности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 14-15, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 34; № 17, ст. 155; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 2, ст. 18; № 8, ст. 52; 2008 г., № 12, ст. 51; 2009 г., № 18, ст. 84; № 24, ст. 122; 2010 г., № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102):
часть вторую пункта 1 статьи 1-1 изложить в следующей редакции:
«Охрана объектов, подлежащих государственной охране, осуществляется государственными органами, специализированными охранными подразделениями органов внутренних дел, Вооруженными Силами, другими войсками и воинскими формированиями Республики Казахстан, а также специальными государственными органами.».
29. В Закон Республики Казахстан от 19 января 2001 года «О государственном оборонном заказе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 2, ст. 15; 2004 г., № 23, ст. 142; 2009 г., № 17, ст. 78; 2011 г., № 11, ст. 102):
подпункты 2), 3) и 5) пункта 1 статьи 3 изложить в следующей редакции:
«2) научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы по разработке опытных образцов, модернизации состоящих на оснащении Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных органов вооружения, военной техники и боеприпасов;

2) 7-баптың үшiншi бөлiмнiң 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«6) Ауғанстандағы немесе соғыс қимылдары жүргiзiлген басқа да мемлекеттердегi соғыс қимылдары кезiнде қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) немесе жаралану, контузия алу, мертiгу, ауру салдарынан қайтыс болған әскери қызметшiлердiң, арнаулы мемлекеттік орган қызметкерлерінің отбасыларына; бейбiт уақытта әскери қызмет, арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткеру кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшiлердiң, арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің отбасыларына; қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде қаза тапқан iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң отбасыларына; Чернобыль AЭC-дағы апаттың және басқа да радиациялық апаттардың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi авариялардың зардаптарын жою кезiнде қаза тапқандардың отбасыларына; сәуле ауруы салдарынан қайтыс болғандардың немесе қайтыс болған мүгедектердiң отбасыларына, сондай-ақ өлімі Чернобыль АЭС-дағы апаттың және басқа да радиациялық апаттар және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi авариялардың және ядролық сынақтардың әсерiне белгiленген тәртiппен байланысты болған азаматтардың отбасыларына - 4,3 айлық есептiк көрсеткiш;».
28. «Күзет қызметi туралы» 2000 жылғы 19 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., № 14-15, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 34-құжат; № 17, 155-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 12, 51-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат):
1-1-баптың 1-тармағының екінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
«Мемлекеттiк күзетiлуге жататын объектiлердi күзетудi Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары, iшкi iстер органдарының мамандандырылған күзет бөлiмшелерi, Қарулы Күштерi, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдары, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдары жүзеге асырады.».
29. «Мемлекеттiк қорғаныстық тапсырыс туралы» 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 2, 15-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2009 ж., № 17, 78-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат):
3-баптың 1-тармағының 2), 3) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«2) Қарулы Күштердi, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарды, арнаулы мемлекеттік органдарды жарақтандырудағы қару-жарақтың, әскери техниканың және оқ-дәрiлердiң тәжiрибелiк үлгiлерiн әзiрлеу, жаңғырту жөнiндегi ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстар;

3) ремонт, модернизация и регламентированное техническое обслуживание вооружения и военной техники, утилизация, дезактивация и уничтожение снятых с оснащения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных органов вооружения, военной техники и боеприпасов;»;
«5) производство военной и специальной формы одежды, знаков различия и средств индивидуальной защиты для военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований и сотрудников специальных государственных органов.».
30. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 17-18, ст. 243; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 6, ст. 10; № 7-8, ст. 19; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; № 23, ст. 144; № 24, ст. 148; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 16, ст. 129; 2008 г., № 21, ст. 97; № 24, ст. 129; 2009 г., № 15-16, ст. 76; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111):
1) статью 1 дополнить подпунктом 30-1) следующего содержания:
«30-1) охраняемые объекты – здания, строения и сооружения, предназначенные для пребывания охраняемых лиц, а также прилегающие к ним территория и акватория. Перечень охраняемых объектов утверждается Президентом Республики Казахстан;»;
2) пункт 1 статьи 56 дополнить частью второй следующего содержания:
«Территории, в пределах населенных пунктов и вне их пределов, предназначенные для размещения охраняемых объектов являются зонами режимных территорий.».
31. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2002 года «Об органах финансовой полиции Республики Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 13-14, ст. 145; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 14, ст. 62; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; 2009 г., № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 3, 7; № 11, ст. 102):
статью 1 изложить в следующей редакции:
«Статья 1. Органы финансовой полиции Республики Казахстан
Органы финансовой полиции Республики Казахстан (далее – органы финансовой полиции) являются правоохранительным органом, осуществляющим деятельность, направленную на предупреждение, выявление, пресечение, раскрытие и расследование преступных и иных противоправных посягательств на права человека и гражданина, интересы общества и государства в сфере экономической и финансовой деятельности, борьбы с коррупцией путем проведения оперативно-розыскной деятельности, предварительного следствия и дознания, административного производства в пределах их полномочий, установленных законом.».

3) қару-жарақ пен әскери техниканы жөндеу, жаңғырту және оларға регламенттелген техникалық қызмет көрсету, Қарулы Күштердi, басқа да әскерлердi және әскери құралымдарды, арнаулы мемлекеттік органдарды жарақтандырудан алып тасталған қару-жарақты, әскери техниканы және оқ-дәрiлердi кәдеге жарату, залалсыздандыру және жою;
5) Қарулы Күштердiң, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік органдардың әскери қызметшiлерi мен қызметкерлері үшiн әскери киiм нысанын, айырым белгiлерiн және жеке қорғану құралдарын тігу кiредi.».
30. «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы» 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 17-18, 243-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 6, 10-құжат; № 7-8, 19-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; № 23, 144-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 30-1) тармақшасымен толықтырылсын:
«30-1) күзетілетін объектілер – күзетілетін адамдардың болуына арналған ғимараттар, құрылыстар мен құрылғылар, сондай-ақ оларға іргелес жатқан аумақ пен су айдыны. Күзетілетін объектілердің тізбесін Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді;»;
2) 56-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөліммен толықтырылсын:
«Елді мекендердің шегінде және олардан тыс жерлерде қорғалатын объектілерді орналастыруға арналған аумақтар режімдік аумақтар аймақтары болып табылады.».
31. «Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдары туралы» 2002 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 13-14, 145-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 14, 62-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; 2009 ж., № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжат; № 11, 102-құжат):
1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«1-бап. Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдары
Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдары (бұдан әрi – қаржы полициясы органдары) заңмен белгiленген өкiлеттiктерi шегiнде жедел-iздестiру қызметiн, алдын ала тергеу және анықтау, әкiмшiлiк iс жүргiзу арқылы экономика мен қаржы қызметi, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес саласында адам мен азаматтың құқықтарына, қоғам мен мемлекет мүдделерiне қылмыстық және құқыққа қайшы өзге де қол сұғушылықтың алдын алуға, оны анықтауға, жолын кесуге, ашуға және тергеуге бағытталған қызметтi жүзеге асыратын құқық қорғау органы болып табылады.».

32. В Закон Республики Казахстан от 5 марта 2003 года «О военном положении» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 4, ст. 22; 2005 г., № 14, ст. 56; 2007 г., № 10, ст. 69; 2011 г., № 11, ст. 102):
1) пункт 4 статьи 5 изложить в следующей редакции:
«4. Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные государственные органы Республики Казахстан в период действия военного положения применяются для отражения агрессии в соответствии с законодательством Республики Казахстан.»;
2) подпункт 2) пункта 1 статьи 6 изложить в следующей редакции:
«2) проведение мобилизационного развертывания Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных органов Республики Казахстан;».
33. В Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года «Об обязательном социальном страховании» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 9, ст. 41; 2004 г., № 23, ст. 140, 142; 2006 г., № 23, ст. 141; 2007 г., № 3, ст. 20; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 9-10, ст. 50; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; 2011 г., № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 14, ст. 117):
пункт 1 статьи 15 изложить в следующей редакции:
«1. Исчисление расходов работодателя, выплачиваемых работнику в виде доходов, производится в порядке, предусмотренном Налоговым кодексом Республики Казахстан, с включением в расходы работодателя выплачиваемого в виде доходов работникам денежного содержания военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, органов внутренних дел, органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы.».
34. В Закон Республики Казахстан от 7 января 2005 года «Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 1-2, ст. 1; 2007 г., № 9, ст. 67; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2010 г., № 7, ст. 32; № 10, ст. 48; 2011 г., № 1, ст. 7; № 5, ст. 43; № 8, ст. 64; № 11, ст. 102):
1) подпункт 11) статьи 5 изложить в следующей редакции:
«11) другие войска и воинские формирования – Пограничная служба, органы военной контрразведки и военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Республиканская гвардия, внутренние войска и военно-следственные органы Министерства внутренних дел, органы управления и части гражданской обороны уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций, органы военной прокуратуры;»;
2) статью 15 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:

32. «Соғыс жағдайы туралы» 2003 жылғы 5 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 4, 22-құжат, 2005 ж., № 14, 56-құжат; 2007 ж., № 10, 69-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат):
1) 5-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдары және арнаулы мемлекеттік органдары соғыс жағдайы күшiнде болған кезеңде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес агрессияға тойтарыс беру үшiн қолданылады.»;
2) 6-бап 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарының, арнаулы мемлекеттік органдарының жұмылдырылып көрсетiлуiн жүргiзу;».
33. «Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы» 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 9, 41-құжат; 2004 ж., № 23, 140, 142-құжаттар; 2006 ж., № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 178-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 9-10, 50-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 14, 117-құжат):
15-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жұмыс берушiнiң қызметкерге табыс түрiнде төлейтiн шығыстарын есептеу Қазақстан Республикасының Салық кодексiнде көзделген тәртiппен жұмыс берушiнiң қызметкерлерге табыс түрiнде төлейтiн шығыстарына әскери қызметшiлердiң, арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің, iшкi iстер органдарының, қаржы полициясы органдары мен мемлекеттiк өртке қарсы қызмет қызметкерлерiнiң ақшалай үлесiн қоса отырып жүргiзiледi.».
34. «Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштерi туралы» 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2005 ж., № 1-2, 1-құжат, 2007 ж., № 9, 67-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; № 10, 48-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; № 5, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат):
1) 5-баптың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«11) басқа да әскерлер мен әскери құралымдар – Шекара қызметі, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери қарсы барлау және әскери полициясы органдары, Республикалық ұлан, Iшкi iстер министрлiгiнiң iшкi әскерлерi мен әскери-тергеу органдары, төтенше жағдайлар саласындағы уәкiлеттi органның басқару органдары мен азаматтық қорғаныс бөлiмдерi, әскери прокуратура органдары;»;
2) 15-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармағымен толықтырылсын:

«3-1. Охрана и содержание оборонных объектов, предназначенных для органов военной контрразведки, осуществляются Вооруженными Силами, другими войсками и воинскими формированиями за счет бюджетных средств, выделяемых им для этих целей.».
35. В Закон Республики Казахстан от 18 февраля 2005 года «О противодействии экстремизму» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 5, ст. 3; № 13, ст. 53; 2010 г., № 10, ст. 48; Закон Республики Казахстан от 11 октября 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам религиозной деятельности и религиозных объединений», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 15 октября 2011 г.):
часть вторую статьи 15 изложить в следующей редакции:
«Лица, признанные судом участниками экстремистских организаций или совершившими экстремистские действия, могут быть ограничены в допуске к государственной службе, воинской службе и службе в специальных государственных и правоохранительных органах.».
36. В Закон Республики Казахстан от 21 февраля 2005 года «Об органах военной полиции» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 5, ст. 4; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г., № 15-16, ст. 73):
1) статью 5 дополнить часть второй следующего содержания:
«Кроме того, задачами органов военной полиции Комитета национальной безопасности являются:
1) производство дознания по преступлениям, совершенным сотрудниками специальных государственных органов в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан;
2) производство по делам об административных правонарушениях (в части нарушений правил дорожного движения, совершенных лицами, управляющими военными транспортными средствами специальных государственных органов).»;
2) дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
«Статья 7-1. Полномочия органов военной полиции Комитета национальной безопасности
Полномочия органов военной полиции Комитета национальной безопасности в части проведения дознания распространяются на военнослужащих и сотрудников специальных государственных органов.».
37. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года «О воинской обязанности и воинской службе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 14, ст. 60; 2007 г., № 9, ст. 67; № 20, ст. 152; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2010 г., № 10, ст. 48; № 24, ст. 151; 2011 г., № 1, ст. 7; Закон Республики Казахстан от 11 октября 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам религиозной деятельности и религиозных объединений», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 15 октября 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 9 ноября 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования правоохранительной деятельности и дальнейшей гуманизации уголовного законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 15 и 16 ноября 2011 г.):

«3-1. Әскери қарсы барлау органдарына арналған қорғау объектілерін күзету мен ұстау осы мақсаттар үшін Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға бөлінетін бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.».
35. «Экстремизмге қарсы iс-қимыл туралы» 2005 жылғы 18 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2005 ж., № 5, 3-құжат; № 13, 53-құжат; 2010 ж., № 10, 48-құжат; 2011 жылғы 15 қазанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне діни қызмет және діни бірлестіктер мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 11 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
15-баптың екінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
«Сот экстремистік ұйымдарға қатысушылар немесе экстремистік әрекеттер жасады деп таныған адамдар мемлекеттік қызметке, әскери қызметке және арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарына қызметке кіруде шектелуі мүмкін.».
36. «Әскери полиция органдары туралы» 2005 жылғы 21 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 5, 4-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж. № 15-16, 73-құжат):
1) 5-бап мынадай мазмұндағы екінші бөліммен толықтырылсын:
«Бұдан басқа, Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полиция органдарының міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының қылмыстық іс жүргізу заңнамасына сәйкес арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері жасаған қылмыстар бойынша анықтау ісін жүргізу;
2) арнаулы мемлекеттік органдардың әскери көлік құралдарын жүргізетін адамдар жасаған жол жүру қағидаларын бұзу бөлігінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізу.»;
2) мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
«7-1-бап. Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы
органдарының өкілеттігі
Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының анықтау ісін жүргізу бөлігіндегі өкілеттігі арнаулы мемлекеттік органдардың әскери қызметшілері мен қызметкерлеріне қолданылады.».
37. «Әскери міндеттілік және әскери қызмет туралы» 2005 жылғы
8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2005 ж., № 14, 60-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2010 ж., № 10, 48-құжат; № 24, 151-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; 2011 жылғы 15 қазанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне діни қызмет және діни бірлестіктер мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 11 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 15 және 16 қарашада «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құқық қорғау қызметін жетілдіру және қылмыстық заңнаманы одан әрі ізгілендіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 11 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) пункт 4 статьи 4 изложить в следующей редакции:
«4. К прохождению срочной воинской службы приравнивается время обучения граждан на очных отделениях учебных заведений органов внутренних дел, финансовой полиции, уголовно-исполнительной системы, специальных государственных органов и пожарно-технических учебных заведений органов государственной противопожарной службы.»;
2) статью 7 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
«5. При поступлении на воинскую службу гражданину, проходившему службу в специальных государственных органах, присваивается воинское звание без переаттестации и не ниже имеющегося специального звания.».
38. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 20, ст. 151; 2008 г., № 23, ст. 124; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 21; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам миграции населения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 24 октября 2011 года «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан «Об образовании», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 29 октября 2011 г.):
1) подпункт 13) статьи 4 изложить в следующей редакции:
«13) создает, реорганизует и ликвидирует по представлению органа государственного управления государственные организации образования, финансируемые за счет бюджетных средств, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан;»;
2) пункт 5 статьи 21 изложить в следующей редакции:
«5. Высшие военные и специальные учебные заведения реализуют профессиональные образовательные учебные программы по военным и иным специальностям, утверждаемые руководителем соответствующего государственного органа по согласованию с уполномоченным органом в области образования.»;
3) часть вторую пункта 2 статьи 36 изложить в следующей редакции:
«Реализация профессиональных образовательных учебных программ послевузовского образования по военным и иным специальностям осуществляется в адъюнктуре высших военных и специальных учебных заведений.»;
4) подпункт 2) пункта 3 статьи 43 изложить в следующей редакции:
«2) разработка и утверждение рабочих учебных планов и рабочих учебных программ, кроме утверждения рабочих учебных программ по военным специальностям и специальностям учебных заведений специальных государственных органов;»;

1) 4-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Азаматтардың iшкi iстер, қаржы полициясы органдарының, қылмыстық-атқару жүйесi, арнаулы мемлекеттік органдардың оқу орындарының және мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының өрт-техникалық оқу орындарының күндiзгi оқу бөлiмдерiнде оқыған уақыты мерзiмдi әскери қызметті өткеруге теңестiріледi.
1) 7-бап мынадай мынадай мазмұндағы 5-тармағымен толықтырылсын:
«5. Арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткерген азамат әскери қызметке кірген кезде қайта аттестаттаусыз және бар арнайы атағынан төмен емес әскери атақ беріледі.».
38. «Білім туралы» 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 20, 151-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 21-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне халықтың көші-қоны мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 29 қазанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Білім туралы» Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 24 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 4-баптың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«13) мемлекеттiк басқару органының ұсынысы бойынша бюджет қаражаты есебiнен қаржыландырылатын мемлекеттiк бiлiм беру ұйымдарын, егер өзгелері Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, құрады, қайта ұйымдастырады және таратады;»;
2) 21-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Жоғары әскери және арнаулы оқу орындары бiлiм беру саласындағы уәкiлеттi органның келiсiмі бойынша тиісті мемлекеттiк органның басшысы бекiтетін әскери және өзге де мамандықтар бойынша кәсiптiк бiлiм беретін оқу бағдарламаларын iске асырады.»;
3) 36-баптың 2-тармағының екінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
«Әскери және өзге де мамандықтар бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің кәсiптiк білім беретін оқу бағдарламаларын iске асыру жоғары әскери және арнаулы оқу орындарының адъюнктурасында жүзеге асырылады»;
4) 43-баптың 3-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) әскери мамандықтар және арнаулы мемлекеттік органдары оқу орындарының мамандықтары бойынша жұмыстық оқу бағдарламаларын бекітуден басқа, жұмыстық оқу жоспарлары мен жұмыстық оқу бағдарламаларын әзiрлеу және бекiту;»;

5) часть вторую пункта 2 статьи 65 изложить в следующей редакции:
«Военные и специальные учебные заведения имеют право в соответствии с международными договорами и контрактами осуществлять подготовку специалистов из числа иностранных граждан.».
39. В Закон Республики Казахстан от 22 мая 2010 года «О внешней разведке» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 10, ст. 46; 2011 г., № 1, ст. 3):
1) пункт 3 статьи 2 изложить в следующей редакции:
«3. Орган внешней разведки является специальным государственным органом, относится к силам обеспечения национальной безопасности Республики Казахстан, имеет символику, знамя, ведомственные награды и нагрудные знаки, действительное и условные наименования.»;
2) подпункт 7-1) статьи 7 изложить в следующей редакции:
«7-1) утверждает перечень должностей органа внешней разведки, которым присваиваются специальные звания;»;
3) подпункт 4) статьи 8 изложить в следующей редакции:
«4) реализация мер по зашифровке военнослужащих, сотрудников и работников субъектов внешней разведки, организации их деятельности, в том числе с использованием в этих целях иной ведомственной принадлежности;»;
4) подпункты 16), 20) и 21) статьи 9 изложить в следующей редакции:
«16) отбор, проведение специальной проверки граждан Республики Казахстан для принятия решения о приеме на службу или работу в органе внешней разведки, оформление (переоформление) на зачисленных в кадры сотрудников и работников допуска к информации, составляющей государственные секреты, подготовка, переподготовка и повышение квалификации кадров в учебных заведениях и научно-исследовательских учреждениях Республики Казахстан, а также в учебных заведениях других государств, в том числе и специальных;»;
«20) использование документов, иных методов и средств, зашифровывающих ведомственную принадлежность подразделений, объектов, помещений, транспортных средств, сотрудников и работников лиц, оказывающих конфиденциальное содействие;
21) командирование сотрудников и работников, в том числе за пределы Республики Казахстан;»;
5) статью 13 изложить в следующей редакции
«Статья 13. Кадры субъектов внешней разведки
1. Кадры органа внешней разведки составляют сотрудники и работники.
2. Сотрудники органа внешней разведки являются представителями государственной власти и находятся под защитой государства.
3. Сотрудники и военнослужащие субъектов внешней разведки, арестованные или взятые в заложники при исполнении обязанностей за пределами Республики Казахстан, а также интернированные в нейтральные страны, сохраняют статус сотрудников и военнослужащих. Руководители субъектов внешней разведки и других уполномоченных государственных органов обязаны принять меры по защите прав указанных сотрудников и военнослужащих в соответствии с нормами международного права.

5) 65-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«арнаулы оқу орындарының халықаралық шарттар мен келiсiмшарттарға сәйкес шетелдiк азаматтардың қатарынан мамандар даярлауды жүзеге асыруға құқығы бар.».
39. «Сыртқы барлау туралы» 2010 жылғы 22 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 10, 46-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат;):
1) 2-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Сыртқы барлау органы арнаулы мемлекеттік орган болып табылады, Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету күштерiне жатады, нышаны, туы, ведомстволық наградалары мен төс белгiлерi, нақты және шартты атаулары бар.»;
2) 7-баптың 7-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«7-1) арнаулы атақтар берілетін сыртқы барлау органының лауазымдар тізбесін бекітеді;»;
3) 8-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) сыртқы барлау субъектiлерiнiң әскери қызметшілерін, қызметкерлері мен жұмыскерлерін шифрлау, оның iшiнде осы мақсаттар үшiн өзге де ведомстволық тиесiлiлiктi пайдалана отырып, олардың қызметiн ұйымдастыру жөнiндегi шараларды iске асыру;»;
4) 9-баптың 16), 20) және 21) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«16) сыртқы барлау органындағы қызметке немесе жұмысқа қабылдау туралы шешiм қабылдау үшiн Қазақстан Республикасының азаматтарын iрiктеу, арнайы тексеруден өткiзу, кадрға есепке алынған қызметкерлер мен жұмыскерлер мемлекеттiк құпияны құрайтын ақпаратқа қол жеткiзуiн ресiмдеу (қайта ресiмдеу), Қазақстан Республикасының оқу орындары мен ғылыми-зерттеу мекемелерiнде, сондай-ақ басқа мемлекеттердiң оқу орындарында, оның iшiнде арнаулы оқу орындарында кадрлар даярлау, қайта даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру;
20) бөлiмшелердiң, объектiлердiң, үй-жайлардың, көлiк құралдарының, қызметкерлер мен жұмыскерлердің, жасырын көмек көрсететiн адамдардың ведомстволық тиесiлiгiн шифрлайтын құжаттарды, өзге де әдiстер мен құралдарды пайдалану;
21) қызметкерлер мен жұмыскерлерді iссапарға, оның iшiнде Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге жiберу;»;
5) 13-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«13-бап. Сыртқы барлау субъектiлерiнiң кадрлары
1. Сыртқы барлау органының кадрларын қызметкерлер мен жұмыскерлер құрайды.
2. Сыртқы барлау органының қызметкерлері мемлекеттiк билiк өкiлдерi болып табылады және мемлекеттiң қорғауында болады.
3. Сыртқы барлау субъектiлерiнiң Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде мiндеттерiн атқару кезiнде қамауға немесе кепiлге алынған, сондай-ақ бейтарап елдерге тұруға ерiксiз жiберiлген қызметкерлері мен әскери қызметшiлерi қызметкерлер мен әскери қызметшiлер мәртебесiн сақтайды. Сыртқы барлау субъектiлерiнiң және басқа да уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың басшылары халықаралық құқық нормаларына сәйкес аталған қызметкерлер мен әскери қызметшiлердiң құқықтарын қорғау жөнiнде шаралар қабылдауға мiндеттi.

4. Сотрудники и военнослужащие субъектов внешней разведки для достижения целей разведывательной деятельности могут занимать должности и прикомандировываться в государственные органы и организации независимо от форм собственности с согласия их руководителей без раскрытия их ведомственной принадлежности и с оставлением на воинской службе, службе в специальных государственных органах.
Должностные лица указанных органов и организаций несут предусмотренную законами Республики Казахстан ответственность за разглашение ставшими им известными сведений о принадлежности сотрудников и военнослужащих к субъектам внешней разведки.
5. Сотрудники органа внешней разведки состоят в кадрах, действующем резерве и запасе. Сотрудники органа внешней разведки имеют право на ношение, хранение оружия и специальных средств в соответствии с законами Республики Казахстан.
Руководитель органа внешней разведки отдельным категориям сотрудников засчитывает в выслугу лет стаж их трудовой деятельности до зачисления на службу в органе внешней разведки.»;
6) статьи 14, 15 и 16 исключить;
7) статью 17 изложить в следующей редакции:
«Статья 17. Ответственность сотрудников органа внешней разведки
За неисполнение или ненадлежащее исполнение сотрудниками органа внешней разведки своих служебных обязанностей и за противоправные действия они несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.».
40. Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года «О государственном имуществе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 42; Закон Республики Казахстан от 21 июля 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам центров обслуживания населения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных отношений», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 11 октября 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам религиозной деятельности и религиозных объединений», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 15 октября 2011 г.):
1) подпункт 22) статьи 1 изложить в следующей редакции:

4. Сыртқы барлау субъектiлерiнiң қызметкерлері мен әскери қызметшiлерi барлау қызметiнiң мақсаттарына қол жеткiзу үшiн лауазымдық қызметке тұруы және олардың ведомстволық тиесiлiлiгiн ашпай әрi әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік органдарда қызметте қалдырыла отырып, олардың басшыларының келісімімен мемлекеттiк органдарға және меншiк нысанына қарамастан ұйымдарға iссапарға жiберiлуi мүмкiн.
Аталған органдар мен ұйымдардың лауазымды тұлғаларды қызметкерлер мен әскери қызметшiлердiң сыртқы барлау субъектiлерiне тиесiлiлiгi туралы өздерiне белгiлi болған мәлiметтердi жария еткенi үшiн Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылықта болады.
5. Сыртқы барлау органының қызметкерлерi кадр есебiнде, әрекет етушi резервте және запаста тұрады. Сыртқы барлау органы қызметкерлерiнiң Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қару мен арнайы құралдарды алып жүруге, сақтауға құқығы бар.
Сыртқы барлау органының басшысы қызметкерлердің жекелеген санаттарының сыртқы барлау органына қызметке алынғанға дейiнгi еңбек өтiлiн олардың еңбек сiңiрген жылдарына есептейдi.»;
6) 14, 15 және 16-баптар алып тасталсын;
7) 17-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«17-бап. Сыртқы барлау органы қызметкерлерiнiң жауапкершiлiгi
Сыртқы барлау органының қызметкерлерi өз қызметтiк мiндеттерiн орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн және құқыққа қайшы iс-әрекеттерi үшiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.».
40. «Мемлекеттік мүлік туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 5, 42-құжат; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне халыққа қызмет көрсету орталықтарының мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй қатынастары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 15 қазанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне діни қызмет және діни бірлестіктер мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 11 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-баптың 22) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

«22) реестр государственного имущества – единая информационная автоматизированная система учета государственного имущества, за исключением имущества, находящегося в оперативном управлении специальных государственных органов;»;
2) статью 161 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
«3. Порядок передачи, реализации, утилизации и списания, а также предоставления в имущественный наем (аренду) недвижимого имущества специальных государственных органов определяется Правительством Республики Казахстан.».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2012 года, за исключением пункта 18 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2013 года.
Президент
Республики Казахстан

«22) мемлекеттік мүлік тізілімі – арнаулы мемлекеттік органдардың жедел басқаруындағы мүлікті қоспағанда, мемлекеттік мүлікті есепке алудың бірыңғай ақпараттық автоматтандырылған жүйесі;»;
2) 161-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
«3. Арнаулы мемлекеттік органдардың жылжымайтын мүлігін беру, өткізу, кәдеге жарату және есептен шығару, сондай-ақ мүліктік жалға беру (жалдау) тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.».
2-бап. Осы Заң, 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 18-тармағын қоспағанда, 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті