О некоторых вопросах уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 марта 2012 года № 182. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 мая 2012 года № 7630. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июля 2017 года № 113 дсп
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 26.07.2017 № 113дсп.
В соответствии с Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года и Законом Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2016 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 14.08.2014 № 510 (порядок введения в действие п. 5);
2) утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 20.08.2014 № 535 (порядок введения в действие см. п. 5);
3) утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 20.08.2014 № 536 (порядок введения в действие см. п. 5);
4) утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 17.11.2014 № 819 (порядок введения в действие см. п. 5);
5) Правила осуществления охраны и надзора за лицами, находящимися в следственных изоляторах уголовно-исполнительной системы согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Правила внутреннего распорядка следственных изоляторов Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению 6 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу приказы Министра юстиции Республики Казахстан согласно приложению 7 к настоящему приказу.
3. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бердалин Б.М.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее официальное опубликование;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора Куренбекова А.Ж. и Комитет уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бердалин Б.М.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
Приложение 1 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 29 марта 2012 года № 182
Правила
ввода режима особых условий в исправительных учреждениях
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
Сноска. Приложение 1 утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 14.08.2014 № 510 (порядок введения в действие п. 5).
Приложение 2 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 29 марта 2012 года № 182
Правила посещения учреждений,
исполняющих наказания, следственных изоляторов
Сноска. Приложение 2 утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 20.08.2014 № 535 (порядок введения в действие см. п. 5).
Приложение 3 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 29 марта 2012 года № 182
Правила
организации деятельности по осуществлению надзора
за осужденными в учреждениях уголовно-исполнительной системы
и производства досмотров
Сноска. Приложение 3 утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 20.08.2014 № 536 (порядок введения в действие см. п. 5).
Приложение 4 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 29 марта 2012 года № 182
Правила
внутреннего распорядка исправительных учреждений
Сноска. Приложение 4 утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 17.11.2014 № 819 (порядок введения в действие см. п. 5).
Приложение 5 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 29 марта 2012 года № 182
Правила
осуществления охраны и надзора за лицами, находящимися
в следственных изоляторах уголовно-исполнительной системы

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 29 наурыздағы № 182 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 8 мамырда № 7630 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 26 шілдедегі № 113 қбпү бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 26.07.2017 № 113 қбпү бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Қылмыстық-атқару кодексіне және "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 30 наурыздағы Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2016 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 14.08.2014 № 510 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
2) Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 20.08.2014 № 535 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
3) Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 20.08.2014 № 536 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
4) Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 17.11.2014 № 819 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу изоляторындағы адамдарды күзету мен қадағалауды жүзеге асыру қағидасы;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті тергеу изоляторларының ішкі тәртіп қағидасы бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Әділет министрі бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті (Б.М. Бердалин):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны кейіннен ресми жариялауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары генерал-майор А.Ж. Күреңбековке және Қылмыстық-атқару жүйесі комитетіне (Б.М. Бердалин) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2012 жылғы 29 наурыздағы
№ 182 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлiгi
Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнiң түзеу мекемелерiнде ерекше
жағдайлар режимiн енгiзу қағидасы
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2014.08.14 № 510 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2012 жылғы 29 наурыздағы
№ 182 бұйрығына
2-қосымша
Жазаны орындау мекемелеріне, тергеу изоляторларына келу қағидасы
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2014.08.20 № 535 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2012 жылғы 29 наурыздағы
№ 182 бұйрығына
3-қосымша
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріндегі сотталғандарды
қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі қызметті және тексеру
өндірісін ұйымдастыру қағидасы
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 20.08.2014 № 536 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2012 жылғы 29 наурыздағы
№ 182 бұйрығына
4-қосымша
Түзеу мекемелерiнiң iшкi тәртiп қағидасы
Ескерту. Қағиданың күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 17.11.2014 № 819 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2012 жылғы 29 наурыздағы
№ 182 бұйрығына
5-қосымша
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу изоляторындағы адамдарды
күзету мен қадағалауды жүзеге асыру қағидасы

1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления охраны и надзора за лицами, находящимися в следственных изоляторах уголовно-исполнительной системы (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 33 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" (далее - Закон) и определяют порядок осуществления охраны и надзора за лицами, содержащимися в следственных изоляторах Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Комитета УИС) - подозреваемыми, обвиняемыми в совершении преступлений и осужденными (далее - подозреваемые и обвиняемые).
2. Надзор и охрана следственных изоляторов включает в себя:
1) организацию несения службы дежурными сменами;
2) организацию наружной охраны;
3) организацию охраны и надзора на внутренних постах;
4) организацию работы контролеров сборного отделения и резервной группы;
5) развод смены, приема и сдачи дежурства;
6) организацию несения службы личным составом режимного отдела;
7) организацию охраны и надзора при пропускном режиме;
8) применение технических средств охраны, сигнализации и связи;
9) порядок применения служебных собак;
10) меры безопасности, основания применения физической силы, специальных средств, газового и огнестрельного оружия;
11) обеспечение охраны и надзора в условиях сложной обстановки;
12) конвоирование подозреваемых и обвиняемых.
3. Численный состав дежурных смен и режимного отдела определяется с учетом количества режимных корпусов, постов, суточного движения подозреваемых и обвиняемых, выполнения задач по конвоированию, обыску и так далее.
4. Наружную и внутреннюю охрану следственных изоляторов, надзор за поведением лиц, содержащихся под стражей, осуществляют лица рядового и младшего начальствующего состава - контролеры.
2. Основные требования охраны и надзора
5. Охрана подозреваемых и обвиняемых и надзор за их поведением осуществляется круглосуточно личным составом четырех дежурных смен, поочередно сменяющих друг друга. Вывод подозреваемых и обвиняемых на прогулку, к следователю, врачу, на свидание и выполнение других функций, связанных с режимом содержания, обеспечивается контролерами режимного отдела.
6. Количество и расстановка постов наружной и внутренней охраны, число корпусных отделений следственных изоляторов устанавливаются табелями постов по форме согласно приложениям 1-3 к настоящим Правилам, утверждаемыми начальниками территориальных подразделений Комитета УИС (далее – территориальные подразделения).
Табели составляются в трех экземплярах: первый хранится в следственном изоляторе, второй - в территориальном подразделении, третий представляется в Комитет УИС.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің тергеу изоляторларында ұсталатын тұлғаларға күзет және қадағалауды жүзеге асыру Қағидасы (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 30 наурыздағы "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Заңының 33-бабына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің (бұдан әрі - Комитет) тергеу изоляторларында ұсталатын тұлғаларға - сотталғандар мен қылмыстар жасағаны үшін күдіктілерге (бұдан әрі - күдіктілер мен айыпталушылар) күзет және қадағалауды жүзеге асырудың тәртібін айқындайды.
2. Тергеу изоляторларын қадағалау және күзету мыналарды:
1) кезекші ауысымның қызмет атқаруын ұйымдастыруды;
2) сыртқы күзетті ұйымдастыруды;
3) ішкі бекеттерде қадағалау мен күзетті ұйымдастыруды;
4) жинақталған бөлімше мен резервтік топтың бақылаушыларының жұмысын ұйымдастыруды;
5) ауысым, кезекшілікті қабылдау-тапсыру бойынша нұсқамалық жүргізуді;
6) режим бөлімшесі жеке құрамының қызметті атқаруын ұйымдастыруды;
7) өткізу режимі барысында қадағалау мен күзетті ұйымдастыруды;
8) күзеттің, дабылдың және байланыстың техникалық құралдарын қолдануды;
9) қызметтік иттерді пайдалану тәртіптерін;
10) қауіпсіздік шаралары, қол күшін, арнайы құралдарды, газ және атыс қару-жарақтарын қолдану негіздерін;
11) күрделі жағдайларда қадағалау мен күзетті қамтамасыз етуді;
12) күдіктілер мен айыпталушыларды айдауылдауды қамтиды.
3. Кезекші ауысымдар мен режимдік бөлімдердің сандық құрамы режимдік корпустардың, күзет орындарының санын, күдіктілердің және айыпталушылардың тәуліктік қозғалысын, айдауыл, тінту және тағы басқалар жөніндегі міндеттерді орындауды ескере отырып, белгіленеді.
4. Тергеу изоляторларының сыртқы және ішкі күзетін, күзетте ұсталатын адамдардың тәртібін қадағалауды қатардағы және кіші басшы құрамдағы адамдар – бақылаушылар жүзеге асырады.
2. Күзеттің және қадағалаудың негізгі талаптары
5. Күдіктілер мен айыпталушыларды күзету мен олардың тәртібін қадағалауды бірін бірі кезекпен ауыстыратын төрт кезекші ауысымдағы жеке құрам тәулік бойы жүзеге асырады. Күдіктілер мен айыпталушыларды серуенге шығаруды, тергеушіге, дәрігерге, кездесуге апаруды және ұстау режимімен байланысты басқа да функцияларды орындауды режим бөлімінің бақылаушылары қамтамасыз етеді.
6. Сыртқы және ішкі күзет бекеттерінің саны мен орналасуы, тергеу изоляторының корпустық бөлімшелерінің саны осы Қағидаға 1-3-қосымшаларға сәйкес нысанда ҚАЖ комитеті аумақтық бөліністерінің (бұдан әрі – аумақтық бөліністер) бастығы бекітетін бекет табельдерімен белгіленеді.
Табельдер үш данада толтырылады: біріншісі – тергеу изоляторында, екіншісі – аумақтық бөліністерде сақталады, үшіншісі – ҚАЖ комитетіне ұсынылады.

7. Корпусные отделения устанавливаются по режимным корпусам или этажам. Их количество определяется из расчета содержания в одном корпусном отделении не более 300 подозреваемых, обвиняемых. Каждому корпусному отделению присваивается номер по записи в табеле.
8. Посты внутренней и наружной охраны установленные табелем постам, называются табельными. В зависимости от конкретных условий они могут быть односменными, двухсменными, или трехсменными, круглосуточными, что указывается в табеле. Каждому табельному посту внутренней и наружной охраны присваивается порядковый номер по записи в табеле. В табеле указывается, что находится под охраной каждого поста.
9. Кроме табельных постов, по распоряжению начальника следственного изолятора, дежурного помощника начальника следственного изолятора или его заместителя (далее - дежурный, заместитель дежурного) устанавливаются дополнительные (временные) посты для усиления наблюдения за одной или несколькими камерами, где, по имеющимся данным, подозреваемые и обвиняемые намереваются совершить побег, нападение на охрану либо другие противоправные действия.
10. Посты наружной охраны устанавливаются:
1) на постовых вышках круглосуточно;
2) на тропе наряда;
3) у главных ворот;
4) у подсобных ворот;
5) у прогулочных дворов (без оружия) на период проведения прогулки.
Контролеры на наружных постах вооружаются исправным оружием:
1) на постовых вышках и тропе наряда автоматом с 40 патронами (два магазина по 20 патронов);
2) на посту у главных и подсобных ворот пистолетом с 16 патронами. На наружные посты выставляются подготовленные контролеры, хорошо знающие боевые свойства оружия и порядок его применения.
11. Внутренние посты устанавливаются:
1) у камер, больничных палат, карцеров;
2) в учебно-производственных мастерских;
3) у пульта управления техническими средствами.
Контролеры на внутренних постах несут службу без оружия, обязательно экипированы специальными средствами (далее - спецсредства), а у пульта управления техническими средствами вооружаются пистолетом с 16 патронами.
Посты у камер устанавливаются из расчета передачи под охрану одного поста от 15 до 20 смежно или противоположно расположенных камер, карцеров. При изолированном расположении карцеров выставляется отдельный пост.
12. В случаях направления подозреваемых и обвиняемых для оказания неотложной медицинской помощи в лечебные учреждения органов здравоохранения для его охраны устанавливается круглосуточный пост.
На этот пост из каждой смены выделяется не менее двух контролеров, один из которых назначается старшим. Один контролер несет службу непосредственно в палате у больного, а второй, в зависимости от условий, в коридоре больницы, под окном или в другом месте с внешней стороны здания больницы.
Назначаемые на пост в больнице контролеры должны быть одеты в гражданскую одежду, иметь радиостанцию и вооружены пистолетами, спецсредствами носимыми скрытно.
Если в больницу помещена подозреваемая или обвиняемая женщина, то на пост по ее охране назначаются контролеры-женщины без оружия.
Для определения на месте порядка охраны и инструктажа контролеров, в больницу выезжает один из руководителей следственного изолятора.

7. Корпустық бөлімшелер режимдік корпустар немесе қабаттар бойынша белгіленеді. Олардың саны бір корпустық бөлімшеде 300-ден көп болмайтын күдіктілер мен айыпталушылардың есебінен анықталады. Әрбір корпустық бөлімшеге табельдегі жазба бойынша нөмір беріледі.
8. Табельмен бекітілген ішкі және сыртқы күзет орындары табельдік күзет орындары деп аталады. Нақты жағдайларға байланысты олар табельде көрсетілгендей бір ауысымды, екі ауысымды немесе үш ауысымды, тәуліктік болуы мүмкін, ол табельде көрсетіледі. Ішкі және сыртқы күзет орындарының әрбір табельдік бекетке табельдегі жазба бойынша реттік нөмір беріледі. Табельде әрбір күзет бекеттерін күзетуде нақты не бар екендігі көрсетіледі.
9. Табельдік күзет бекеттерінен басқа тергеу изоляторы бастығының, тергеу изоляторы бастығының кезекші көмекшісінің немесе оның орынбасарларының (бұдан әрі – кезекші, кезекшінің орынбасары) өкімі бойынша қашуға, күзетке шабуыл жасауға не болмаса құқыққа қарсы басқа да әрекеттер жасауға бейім күдіктілер мен айыпталушылар туралы қолда бар деректер негізінде бір немесе бірнеше камераларға бақылауды күшейту үшін қосымша (уақытша) күзет орындары қойылуы мүмкін.
10. Сыртқы күзет орындары:
1) мұнарадағы күзет орындарында тәулік бойы;
2) нарядтың жолында;
3) негізгі қақпаларда;
4) қосалқы қақпаларда;
5) серуендеу өткізу кезеңінде серуендеу аулаларында (қарусыз) орналастырылады.
Сыртқы күзет орындарындағы бақылаушылар жұмыс істейтін қалыптағы қарулармен:
1) мұнарадағы және наряд соқпағындағы күзет орындары 40 патроны бар автоматпен (20 патроны бар екі магазин);
2) негізгі және қосалқы қақпаларда 16 патроны бар тапаншамен қаруланады. Сыртқы күзет орнына дайындықтан өткен, қарудың материалдық бөлігін және қолдану тәртібін жақсы білетін бақылаушылар қойылады.
11. Ішкі күзет орындары:
1) камераларда, аурухана палаталарында, карцерлерде;
2) оқу-өндірістік шеберханаларында;
3) техникалық құралдарды басқару пультінде орналастырылады.
Ішкі күзет орындарындағы бақылаушылар қызметтерін қарусыз өткереді, міндетті түрде арнайы құралдармен жабдықталады, ал техникалық құралдарды басқару пультінде 16 патроны бар тапаншамен қаруландырылады.
Камералардағы күзет орындары бір күзет орнына 15-тен 20-ға дейінгі аралас немесе қарсы орналасқан камераларды, карцерлерді күзетке алу есебінен қойылады. Карцерлер оқшау орналасқан жағдайда жеке күзет орны қойылады.
12. Күдіктілер мен айыпталушыларға шұғыл медициналық көмек көрсету үшін олар денсаулық сақтау органдарының емдеу мекемелеріне жіберілген жағдайда оны күзету үшін тәуліктік күзет бекеті қойылады.
Бұл күзет бекетіне әр ауысымнан кемінде екі бақылаушыдан бөлінеді, оның біреуі аға бақылаушы болып тағайындалады. Бір бақылаушы өз қызметін тікелей науқас адамның палатасында, ал екіншісі жағдайға байланысты дәлізде, терезе алдында немесе аурухана ғимаратының сыртқы жағындағы басқа орында өткереді.
Ауруханадағы күзет бекетіне тағайындалған бақылаушылар азаматтық киімде болуы, радиостанция алып жүруі және жасырын алып жүретін тапаншамен, арнайы құралдармен қарулануы тиіс.
Егер ауруханаға күдікті немесе айыпталушы әйел орналастырылса, онда күзетуге арналған күзет орнына қарусыз бақылаушы - әйелдер тағайындалады.
Күзет тәртібін анықтау және бақылаушыларға нұсқама өткізу үшін ауруханаға тергеу изоляторы басшыларының бірі келеді.

13. Порядок несения службы дежурными сменами в ночное время проверяется путем проверок, производимых начальником следственного изолятора, его заместителями и другими лицами старшего и среднего начальствующего состава по графику внезапной проверки несения службы дежурными сменами следственного изолятора по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам на основании предписания по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, которое вручается проверяющему за 10-15 часов до начала проверки.
График составляется с таким расчетом, чтобы каждая дежурная смена была проверена не реже 4 раз в месяц, в период от двух часов ночи до шести часов утра.
О произведенной проверке и ее результатах проверяющие лица делают отметку в книге дежурств по следственному изолятору по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам и книге дежурств по корпусному отделению по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
14. В каждом следственном изоляторе разрабатывается оперативный план охраны, который включает:
1) генеральный план территории следственного изолятора с нанесенными на нем постами наружной охраны и обозначением рубежей и секторов предупредительной сигнализации;
2) поэтажные планы режимных корпусов, с нанесенными на них постами внутренней охраны;
3) макет следственного изолятора в разрезе;
4) инструкцию о действиях по тревоге и при осложнении обстановки;
5) списки работников, подлежащих немедленному вызову в случаях тревоги, с указанием домашних адресов, телефонов и способов вызова (списки, в случае изменений, обновляются отделом режима и охраны);
6) список должностных лиц, которые в случае чрезвычайного происшествия должны быть информированы. Все эти документы (кроме макета), подшитые в папке с описью, хранятся у дежурного.
3. Порядок организации несения службы дежурными сменами
15. Дежурной сменой охраны руководит дежурный, являющийся начальником смены. Дежурный подчиняется непосредственно начальнику следственного изолятора, его заместителям и является старшим, ответственным должностным лицом во время их отсутствия.
Каждой дежурной смене присваивается постоянный номер (первая смена, вторая смена и так далее). Состав смены должен быть постоянным. Назначение контролеров в смену производится приказом начальника следственного изолятора.
Контролер на одном и том же посту несет службу не более 12 смен подряд, после чего переводится на другой пост.
В зависимости от количества женских камер в состав дежурных смен назначаются контролеры-женщины. В следственных изоляторах, где имеется не более пяти женских камер, расположенных в общем коридоре, охрана их может быть поручена контролерам-мужчинам. Обыск и вывод женщин на санитарную обработку производят только контролеры-женщины.

13. Осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нысанда кезекші ауысымның қызмет атқаруының кенеттен тексеру кестесі бойынша, осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кезекші ауысымның түнгі уақытта қызмет өткеруін тергеу изоляторының бастығы, оның орынбасарлары мен аға және орта басшы құрамның басқа да қызметкерлері тексереді, ол тексерушіге тексеру болардан 10-15 сағат бұрын тапсырылады.
Кесте әрбір кезекші ауысымды түнгі сағат екіден таңғы сағат алтыға дейін, айына кем дегенде 4 рет тексеру есебімен жасалады.
Жүргізілген тексерулер және олардың нәтижелері туралы тексерген адам осы Қағидаға 6-қосымшаға сәйкес нысанда тергеу изоляторындағы және осы Қағидаға 7-қосымшаға сәйкес нысанда корпустық бөлімшедегі кезекшілік кітабына белгі жасайды.
14. Әрбір тергеу изоляторында күзетудің жедел жоспары жасалады, оған мыналар кіреді:
1) сыртқы күзет орындары және ескерту белгілерін беру секторлары мен шекаралары көрсетілген тергеу изоляторы аумағының бас жоспары;
2) ішкі күзет орындары енгізілген режимдік корпустардың әр қабаттық жоспарлары;
3) тергеу изоляторының кесілген макеті;
4) дабыл бойынша және жағдай ушыққан кездегі іс-қимылдар туралы нұсқаулық;
5) дабыл кезінде шұғыл шақыруға жататын қызметкерлердің мекен-жайлары, телефондары және шақыру тәсілдері көрсетілген тізімдері (тізімдер өзгерген жағдайда режим және күзет бөлімімен жаңартылады);
6) төтенше жағдайлар кезінде хабарлауға тиіс лауазымды адамдардың тізімдері енгізіледі. Барлық осы құжаттар (макеттен басқалары) тізбесі бар папкаға тігіліп, кезекшіде сақталады.
3. Кезекші ауысымдардың қызмет өткеруін ұйымдастыру тәртібі
15. Күзеттің кезекші ауысымына ауысымның бастығы болып табылатын кезекші басшылық жасайды. Кезекші тікелей тергеу изоляторының бастығына, оның орынбасарларына бағынады және олар жоқ кезде жауапты лауазымды адам болып табылады.
Әрбір кезекші ауысымға тұрақты нөмір (бірінші ауысым, екінші ауысым және т.б.) беріледі. Ауысым құрамы тұрақты болуы керек. Ауысымға бақылаушылар тергеу изоляторы бастығының бұйрығымен тағайындалады. Бақылаушылар бір ауысымнан екінші ауысымға тек өте қажет жағдайда ғана ауыстырылады.
Бақылаушы бір күзет орнына қатарынан 12 ауысымнан артық қызмет өткермейді, бұдан соң басқа күзет орнына ауыстырылады.
Кезекші ауысым құрамына әйелдер камераларының санына байланысты қажетті мөлшерде бақылаушы-әйелдер тағайындалады. Жалпы дәлізде орналасқан, бестен көп емес әйелдер камерасы бар тергеу изоляторында күзет бақылаушы - ер адамдарға тапсырылуы мүмкін. Әйелдерді тінтуді және санитарлық тазартуға апаруды тек бақылаушы-әйелдер ғана жүзеге асырады.

16. Режим работы дежурных смен устанавливается по 8 либо 12-часовому графику работы дежурных смен по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
При осложнении обстановки разрешается привлекать контролеров к несению службы сверх установленного графика по распоряжению начальника следственного изолятора на срок до 5 суток, по разрешению руководства территориального подразделения - до одного месяца.
17. В дежурную смену входят контролеры:
1) наружной и внутренней охраны;
2) сборного отделения;
3) резервной группы;
4) операторы у пульта управления техническими средствами.
18. Назначение смен на дежурство производится приказом начальника следственного изолятора по охране следственного изолятора по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, издаваемым накануне на каждые сутки, на три смены при 8-часовом дежурстве и две смены при 12-часовом дежурстве.
При наличии большого количества постов начальнику следственного изолятора разрешается утверждать персональную расстановку личного состава смен по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам по постам на 6, 12 дежурств. В этом случае в приказе делается только ссылка на утвержденную расстановку. Все текущие изменения в расстановке контролеров по постам отмечаются в справке об изменении расстановки личного состава смены по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
19. В приказе по охране указываются поручения дежурным сменам и режимному отделу. Указываются меры по усилению охраны путем выставления временных постов, а также номера камер, в которых должны быть произведены контрольные обыски и технические осмотры, и другие распоряжения.
Указания по усилению охраны должны быть конкретными. Приказ по охране является для служебного пользования, издается в одном экземпляре и хранится у дежурного до истечения его действия, после чего передается начальнику отдела специального учета и подшивается в дело приказов по охране следственного изолятора.
20. Дежурный, как непосредственный начальник закрепленной за ним смены:
1) отвечает за качество профессиональной подготовки, состояние служебной дисциплины, строгое соблюдение законности личным составом смены;
2) проводит занятия по специальной и боевой подготовке с личным составом смены.
21. Дежурный во время несения службы:
1) организует и обеспечивает охрану, надзор и изоляцию подозреваемых и обвиняемых и обеспечивает соблюдение ими установленного Законом порядка содержания;

16. Кезекші ауысымның жұмыс режимі әдетте 8 немесе 12 сағаттық кесте осы Қағидаға 8-қосымшаға сәйкес нысанда белгіленеді.
Жағдай ушыққан кезде бақылаушыларды тергеу изоляторы бастығының өкімімен 5 тәулікке дейінгі мерзімге, ҚАЖК аумақтық бөліністері басшылығының рұқсаты бойынша - бір айға дейінгі мерзімде белгіленген кестеден тыс қызмет өткеруге тартуға рұқсат етіледі.
17. Кезекші ауысымға:
1) сыртқы және ішкі күзет орындарының бақылаушылары;
2) құрама бөлімшелерінің бақылаушылары;
3) резервтегі топтардың бақылаушылары;
4) техникалық құралдарды басқару пультінің операторлары кіреді.
18. Кезекшілікке ауысымды тағайындау тергеу изоляторы бастығының әр тәулік қарсаңындағы, 8 сағаттық кезекшілік кезінде үш ауысымға және 12 сағаттық кезекшілік кезінде екі ауысымға шығарылатын бұйрығымен осы Қағидаға 9-қосымшаға сәйкес нысанда жүргізіледі.
Бұйрықта әрбір ауысымның жеке құрамының күзет орындары бойынша орналасуы көрсетіледі. Күзет орындарының саны көп болған жағдайда тергеу изоляторының бастығына ауысымның жеке құрамын осы Қағидаға 10-қосымшаға сәйкес нысанда орналастыруға күзет орындары бойынша 6, 12 кезекшілікке дербес орналастыруды бекітуге рұқсат етіледі. Мұндай жағдайда бұйрықта бекітілген орналастыруға сілтеме жасалады. Күзет орындары бойынша бақылаушыларды орналастырудағы барлық өзгерістер ауысымның жеке құрамын орналастырудағы өзгерістер туралы анықтамада осы Қағидаға 11-қосымшаға сәйкес нысанда көрсетіледі.
19. Күзет жөніндегі бұйрықта кезекші ауысымдарға және режимдік бөлімге тапсырма көрсетіледі. Уақытша күзет орындары арқылы күзетті күшейту шаралары, сондай-ақ бақылау, тінту, техникалық қарау жүргізілуі тиіс камералардың нөмірлерін қою, күзетті күшейту жөніндегі шаралар және басқа да өкімдер көрсетіледі.
Күзетті күшейту жөніндегі нұсқау нақты болуы тиіс. Күзет жөніндегі бұйрық қызмет бабында пайдалану үшін болып табылады, бір дана ғана шығарылады және күші жойылғанға дейін кезекшіде сақталады, одан кейін арнайы есепке алу бөлімінің бастығына тапсырылады және тергеу изоляторының күзет жөніндегі бұйрықтар ісіне тігіледі.
20. Кезекші өзіне бекітілген ауысымның тікелей бастығы ретінде жауап береді:
1) кәсіби даярлық сапасына, қызметтік тәртіптің жағдайына, ауысым жеке құрамының заңдылықтарды сақтауларына дербес жауап береді;
2) ауысымның жеке құрамымен арнайы және жауынгерлік дайындық жөнінде сабақ өткізеді.
21. Кезекші қызмет өткеру кезінде:
1) күдіктілерді және айыпталушыларды күзетуді, қадағалауды және оқшаулауды, оларды ұстаудың белгіленген заңнамалардың тәртібін сақтауларын ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;

2) в отсутствие начальника следственного изолятора и его заместителя принимает меры к предупреждению, пресечению и ликвидации грубых нарушений порядка содержания, неподчинения подозреваемых и обвиняемых, нападения, побегов или иных чрезвычайных происшествий;
3) систематически проверяет лично, а также через заместителя несение службы старших по корпусам и контролеров внутренних и наружных постов в дневное время не менее двух раз, а в ночное - не менее трех;
4) принимает меры к немедленному устранению неисправностей инженерно-технических средств охраны (далее - ИТСО), сигнализации, связи, а также дверей, дверных форточек, замков, решеток, камерного оборудования;
5) не допускает хранения на режимной территории лестниц, досок и других предметов, которые могут быть использованы для нападения или побега;
6) организует хранение оружия, боеприпасов и специальных средств и обеспечивает их сохранность;
7) осуществляет прием и отправку подозреваемых и обвиняемых, организует их размещение по камерам сборного отделения и личный обыск;
8) обеспечивает вызов медицинских работников для оказания неотложной помощи больным и транспортировку заболевших в лечебные учреждения;
9) организует размещение подозреваемых и обвиняемых по камерам в соответствии с планом покамерного размещения, составленным оперативным отделом;
10) обеспечивает вывод подозреваемых и обвиняемых на допросы к следователям, когда не работает дневная служба режимного отдела;
11) контролирует выполнение правил пропускной системы;
12) следит за сроками отбывания наказания лиц, водворенных в карцер или одиночную камеру, и своевременно освобождает их;
13) совместно с медицинскими работниками контролирует качество и своевременность приготовления пищи;
14) контролирует соблюдение правил пожарной безопасности в следственном изоляторе.
22. Уменьшение числа установленных приказом по охране постов внутренней и наружной охраны или изменение их дислокации производиться дежурным только в случаях, вызванных чрезвычайными обстоятельствами (отражение нападения на охрану, пресечение побега, стихийное бедствие). Дополнительные посты устанавливаются в случаях, указанных в пункте 9 настоящих Правил. Об уменьшении числа постов или об установлении дополнительных дежурный делает запись в книге дежурств и докладывает об этом начальнику следственного изолятора либо его заместителю.

2) тергеу изоляторының бастығы және оның орынбасары болмаған кезде ұстау тәртібін өрескел бұзудың, күдіктілердің және айыпталушылардың бағынбаушылықтарының, шабуыл жасаудың, қашудың немесе өзге де төтенше оқиғалардың алдын алу, жолын кесу және жою шараларын қабылдайды;
3) корпус жөніндегі жетекші мен ішкі және сыртқы күзет орындарындағы бақылаушылардың қызмет өткерулерін тікелей өзі, сондай-ақ орынбасары арқылы күндізгі уақытта кемінде екі рет, ал түнгі уақытта кемінде үш рет тексереді;
4) инженерлік-техникалық күзет құралдарының (бұдан әрі – ИТКҚ), белгі беру, байланыс құралдарының, сондай-ақ есіктердің, есіктердегі желдеткіштердің, құлыптардың, торлардың, камералық жабдықтардың ақауларын тез арада жою жөнінде шаралар қолданады;
5) режимдік аумақта баспалдақ, тақтай және шабуыл жасау мен қашу үшін пайдаланылатын басқа да заттарды сақтауға жол бермейді;
6) қарулар, оқ-дәрілер және арнайы құралдарды сақтауды ұйымдастырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді;
7) күдіктілер мен айыпталушыларды қабылдауды және жіберуді жүзеге асырады, оларды жиналу бөлімшесінің камераларына орналастыруды және жеке тінтуді ұйымдастырады;
8) ауруларға шұғыл көмек көрсету үшін медицина қызметкерлерін шақырады және ауырғандарды емдеу мекемелеріне тасымалдауды қамтамасыз етеді;
9) күдіктілер мен айыпталушыларды жедел бөлім құрастырған камералар бойынша орналастыру жоспарына сәйкес камераларға орналастыруды ұйымдастырады;
10) режимдік бөлімнің күндізгі қызметі жұмыс істемеген кезде күдіктілер мен айыпталушыларды жауап алуға тергеушіге апаруды қамтамасыз етеді;
11) өткізу жүйесі ережелерінің орындалуын бақылайды;
12) карцерге немесе жалғыз адамдық камераға орналастырылған адамдардың жаза өтеу мерзімдерін қадағалайды және оларды уақтылы босатады;
13) медицина қызметкерлерімен бірлесіп тамақтың сапасын және уақтылы дайындалуын бақылайды;
14) тергеу изоляторында өрт қауіпсіздігі ережесінің сақталуын бақылайды.
22. Кезекшіге ішкі және сыртқы күзет орындарының бұйрықпен бекітілген санын өз бетінше азайтуға немесе төтенше жағдайлар тудырған оқиғалар (күзетке шабуыл жасау көрініс бергенде, қашудың алдын алу кезінде, табиғи апаттың алдын алу кезінде) кезінен басқа кезде олардың тұрған жерін өзгертуге рұқсат етілмейді. Оған осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген жағдайларда қосымша күзет орындарын белгілеуге рұқсат етіледі. Кезекші күзет орындарының санын азайту немесе қосымша күзет орындарын қойғаны туралы кезекшілік кітабына жазба жасайды және бұл туралы тергеу изоляторының бастығына немесе оның орынбасарына баяндайды.

23. Для выполнения срочного задания дежурный вызывает и назначает для несения службы свободных от наряда контролеров и других работников.
24. Дежурный хранит в дежурной части и ведет:
1) приказы по охране следственного изолятора;
2) персональную расстановку личного состава смен;
3) справку об изменении расстановки личного состава смены;
4) журнал учета работы личного состава дежурной смены по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
5) книгу учета лиц, водворенных в карцер, одиночную камеру по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
6) книгу количественной проверки лиц, содержащихся в следственном изоляторе по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам;
7) книгу выдачи и приема имущества арттехвооружения формы 5 согласно приложению 15 к настоящим Правилам;
8) книгу учета специальных ключей по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
9) суточную ведомость учета лиц, доставленных в следственный изолятор по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
10) суточную ведомость учета лиц, временно выбывших из следственного изолятора по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам;
11) дело со списками лиц, подлежащих изоляции по форме согласно приложению 19к настоящим Правилам;
12) справку о движении (прибытии, убытии) за каждые сутки при 8-часовом дежурстве по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам, при 12-часовом дежурстве по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам;
13) оперативный план охраны следственного изолятора;
14) мастичную печать;
15) запасной ключ от оружейного склада;
16) постовое оружие, спецсредства;
17) запасные ключи тюремного типа и ключи от вторых замков камер, в которых содержатся осужденные к смертной казни и пожизненно;
18) штамп для апелляционных жалоб;
19) план покамерного размещения;
20) список осужденных, подлежащих выводу на внешние хозяйственные работы;
21) книгу дежурств по следственному изолятору.
Ведение и хранение отдельных документов, указанных в настоящем пункте Правил, дежурный может поручить своему заместителю.
25. Освобождение кого-либо из состава дежурной смены от несения дежурства производится дежурным только в случае болезни. Дежурный в период несения службы не спит и с территории следственного изолятора не отлучается.
26. В случае заболевания в период несения службы дежурный докладывает начальнику следственного изолятора или его заместителю и в дальнейшем поступает по их указанию.
27. Заместитель дежурного подчиняется дежурному и выполняет его указания по работе с личным составом смены и осуществлению задач по охране следственного изолятора во время несения дежурства.
В следственных изоляторах, где по штату в каждой смене имеется несколько заместителей дежурного, их должностные обязанности устанавливаются начальником следственного изолятора, исходя из особенности работы.

23. Кезекшіге нарядтан бос бақылаушыларды және басқа қызметкерлерді шұғыл тапсырмаларды орындау үшін қызмет өткеруге шақыртуға және тағайындауға рұқсат етіледі.
24. Кезекшілер кезекші бөлімінде:
1) тергеу изоляторының күзеті бойынша бұйрықтарын;
2) ауысым жеке құрамының дербес орналасуын;
3) ауысым жеке құрамының орналасуының өзгеруі туралы анықтамасын;
4) осы Қағидаға 12-қосымшаға сәйкес нысанда кезекші ауысымның жеке құрамының жұмысын есепке алу журналын;
5) осы Қағидаға 13-қосымшаға сәйкес нысанда карцерге және бір адамдық камераға орналастырылған адамдарды есепке алу кітабын;
6) осы Қағидаға 14-қосымшаға сәйкес нысанда күдіктілер мен айыпталушылардың сандық тексерісінің кітабын;
7) осы Қағидаға 15-қосымшаға сәйкес нысанда 5 нысандағы арттехқаруландыру мүлігін беру және қабылдау кітабын;
8) осы Қағидаға 16-қосымшаға сәйкес нысанда арнайы кілттерді есепке алу кітабын;
9) осы Қағидаға 17-қосымшаға сәйкес нысанда тергеу изоляторына жеткізілген адамдарды есепке алудың тәуліктік ведомостін;
10) осы Қағидаға 18-қосымшаға сәйкес нысанда тергеу изоляторынан уақытша кеткен адамдарды есепке алудың тәуліктік ведомостін;
11) осы Қағидаға 19-қосымшаға сәйкес нысанда оқшау ұстауға жататын адамдардың тізімі бар ісін;
12) осы Қағидаға 20-қосымшаға сәйкес нысанда қозғалыс (келуі, кетуі) туралы әр тәулікке 8-сағаттық кезекшілікте, осы Қағидаға 21-қосымшаға сәйкес нысанда 12 сағаттық кезекшілікте анықтама;
13) тергеу изоляторы күзетінің жедел жоспарын;
14) мастикалық мөрді;
15) қару қоймасының қосалқы кілтін;
16) бекеттік қаруларды, арнайы құралдарды;
17) өлім жазасына кесілген және өмірлік бас бостандығынан айырылған сотталғандар ұсталатын түрме үлгісіндегі кілттердің және камералардың екінші құлыптарының қосалқы кілттерін;
18) аппеляциялық шағымдарға арналған мөртабандарды;
19) камера бойынша орналастыру жоспарын;
20) сыртқы шаруашылық жұмыстарға шығаруға жататын сотталғандардың тізімін;
21) тергеу изоляторы бойынша кезекшілік кітабын сақтайды және жүргізеді.
Қағидалардың осы тармағында көрсетілген жеке құжаттарды жүргізуді және сақтауды кезекші өзінің орынбасарына тапсыра алады.
25. Кезекшіге ауырып қалудан басқа уақытта ауысым құрамынан біреуді кезекшіліктен босатуға, тергеу изоляторының аумағынан кетуге, қызмет өткеру кезінде ұйықтауға тыйым салынады.
26. Қызмет өткеру кезеңіндегі ауырып қалған жағдайда кезекші тергеу изоляторының бастығына немесе оның орынбасарына баяндайды және одан әрі олардың нұсқауы бойынша әрекет етеді.
27. Кезекшінің орынбасары кезекшіге бағынады және ауысымның жеке құрамымен жұмыс бойынша нұсқаулықтарын орындайды және кезекшілікті өткеру уақытында тергеу изоляторын күзету бойынша міндеттерді жүзеге асырады.
Тергеу изоляторында штат бойынша әр ауысымда кезекшінің бірнеше орынбасарлары болады, олардың лауазымдық міндеттерін жұмыстың ерекшелігін ескере отырып, тергеу изоляторының бастығы белгілейді.

28. Корпусное отделение возглавляется старшим по корпусу дежурной смены. Старший по корпусу несет службу в составе дежурной смены в корпусе и подчиняется дежурному и его заместителю. В его подчинении находятся контролеры внутренних постов. Старшему по корпусу выделяется в корпусном отделении комната, в которой устанавливаются:
1) аппараты внутренней телефонной связи и прямой связи с дежурным;
2) аппарат односторонней громкоговорящей связи с камерами;
3) кнопка охранно-тревожной сигнализации;
4) металлический шкаф для хранения документов.
29. Старший по корпусу:
1) проверяет несение службы постовыми контролерами закрепленного за ним корпусного отделения и, в случае тревоги немедленно является на пост, с которого поступил сигнал;
2) принимает в корпусное отделение прибывших и размещает их по камерам, согласно указаниям дежурного. Лично указывает место (койку), на котором должен разместиться арестованный, и обеспечивает его положенными принадлежностями и предметами личного обихода;
3) производит перемещение подозреваемых и обвиняемых в другую камеру на основании талона о перемещении по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам или списка перемещения по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам;
4) ведет учет подозреваемых и обвиняемых по камерной картотеке, производит в камерных карточках по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам все необходимые записи о перемещении из одной камеры в другую и о выданном или возвращенном имуществе;
5) следит за соблюдением правил внутреннего распорядка, своевременным подъемом, отходом ко сну, раздачей пищи, принимает меры к поддержанию дисциплины среди подозреваемых и обвиняемых, немедленно устраняет замеченные нарушения и пересекает неправомерные действия с их стороны;
6) докладывает дежурному и информирует медицинский отдел о внезапных заболеваниях подозреваемых, обвиняемых, требующих неотложной медицинской помощи;
7) назначает дежурных по камере и обеспечивает поддержание чистоты в корпусном отделении;
8) выдает под контролем в камеры иголки, нитки и ножницы для мелкого ремонта одежды и обеспечивает их возвращение;
9) передает выводным контролерам, лиц, убывающих из следственного изолятора;
10) принимает письменные заявления и жалобы и передает их дежурному;
11) при убытии подозреваемых и обвиняемых контролирует сдачу числящихся за ними инвентарных вещей, о недостающих или испорченных вещах докладывает дежурному;

28. Корпустық бөлімшені кезекші ауысымның корпус бойынша аға қызметкері басқарады. Корпус бойынша аға қызметкер корпуста кезекші ауысым құрамында қызмет өткереді және кезекші мен оның орынбасарына бағынады. Оған ішкі күзет орындарының бақылаушылары бағынады. Корпус бойынша аға қызметкерге корпустық бөлімшеде бөлме бөлінеді, оған:
1) ішкі телефон байланысы және кезекшімен тікелей байланыс аппараттары;
2) камералары бар біржақты байланыс жасайтын дауыс ұлғайтқыш аппараттары;
3) күзет-дабыл белгілерін беретін түйме;
4) құжаттарды сақтауға арналған металл шкаф орналастырылады.
29. Корпус бойынша аға қызметкер:
1) күзет орнына бақылаушылардың өздеріне бекітілген корпустық бөлімшеде қызмет атқаруларын тексереді, дабыл кезінде дереу белгі түскен күзет орындарына келеді;
2) корпустық бөлімшеге келгендерді қабылдайды және оларды кезекшінің нұсқауына сәйкес камераларға орналастырады. Қамаудағы адам орналасуға тиіс орынды (төсекті) жеке көрсетеді және оны тиісті төсек жабдықтарымен, жеке басқа қажетті заттармен қамтамасыз етеді;
3) осы Қағидаға 22-қосымшаға сәйкес нысанда орын ауыстыру талоны немесе осы Қағидаға 23-қосымшаға сәйкес нысанда орын ауыстыру тізімі негізінде күдіктілер мен айыпталушыларды басқа камераға ауыстыруды жүргізеді;
4) осы Қағидаға 24-қосымшаға сәйкес нысанда камералық картотека бойынша күдіктілер мен айыпталушылардың есебін жүргізеді, камералық карточкаға бір камерадан екінші камераға ауыстыру туралы мәлімет берілгені туралы немесе қайтарылған мүлік туралы барлық қажетті жазбаларды жүргізеді;
5) ішкі тәртіп ережесінің сақталуын, уақытында ұйқыдан тұруды, ұйқыға жатуды, тамақ таратуды қадағалайды, күдіктілер мен айыпталушылар арасындағы тәртіпті қадағалау шараларын қолданады, байқалған тәртіп бұзушылықтарды дереу жояды және олардың тарапынан болған заңсыз қауіпті әрекеттердің жолын кеседі;
6) кезекшіге күдіктілердің, айыпталушылардың кенеттен ауырып қалғаны, шұғыл медициналық көмекті қажет ететіндер туралы баяндайды және медициналық бөлімді хабардар етеді;
7) камералар бойынша кезекшілерді тағайындайды және корпустық бөлімшелерде тазалық сақтауды қамтамасыз етеді;
8) белгіленген тәртіппен киімдердің ұсақ-түйек жөндеу жұмыстары үшін камераларға инелер, жіптер және қайшыларды бақылаумен береді және қайтарылуын қамтамасыз етеді;
9) тергеу изоляторынан кететін адамдарды шығарушы бақылаушыларға тапсырады;
10) жазбаша арыздар мен шағымдарды қабылдайды және оларды кезекшіге тапсырады;
11) күдіктілер мен айыпталушылар босатылған кезде олардың есебіндегі мүліктік заттарды беруді бақылайды, жетпеген немесе бүлінген заттар туралы кезекшіге баяндайды;

12) после отбоя изымает ключи от камер у контролеров внутренних постов и хранит их до утреннего подъема подозреваемых и обвиняемых в металлическом шкафу или сдает на хранение дежурному;
13) контролирует вывод подозреваемых и обвиняемых на прогулку, санитарную обработку, производство технических осмотров камер, плановых и внеплановых обысков.
30. Оставление старшим по корпусу своего корпусного отделения допускается только по разрешению дежурного.
31. В случае заболевания, старший по корпусу докладывает об этом дежурному и поступает в соответствии с указаниями последнего.
32. В каждой дежурной смене из числа контролеров приказом начальника следственного изолятора назначается старший резервной группы, который непосредственно подчиняется дежурному и его заместителю и действует по их указанию.
Старший резервной группы:
1) возглавляет группу резерва;
2) несет службу с оружием;
3) находится в комнате дежурного в постоянной готовности к пресечению нападений на охрану, побегов и других противоправных действий;
4) при поступлении сигнала с рубежей предупредительной сигнализации действует в соответствии с инструкцией по тревоге;
5) в следственном изоляторе, где заместители дежурного имеются не во всех сменах, готовит смену к разводу;
6) при приеме дежурства разводит контролеров наружной охраны на посты. Обеспечивает их подмену и смену;
7) участвует в проверке оборудования наружных постов (предупредительной противопобеговой сигнализации, связи, пожарного инвентаря и так далее).
33. Контролеры на постах подчиняются начальнику следственного изолятора, его заместителю, дежурному и его заместителю, старшему по корпусу (внутренние посты), старшему резервной группы (наружные посты) и выполняют их приказания.
34. При заступлении на пост контролер тщательно проверяет исправность оборудования поста: дверей камер, замков, освещения, средств сигнализации и связи, противопожарного оборудования и инвентаря, а также принять постовую инструкцию и образцы пропусков на постах, где предусмотрены эти документы.
35. По общей тревоге контролер на посту действует в соответствии с обязанностями, возложенными на него инструкцией о действиях по тревоге, и указаниями начальников, которым подчинен.
36. Контролер на посту: не принимает на хранение какие-либо предметы и не передает что-либо из камеры в камеру, не отвлекается от непрерывного наблюдения за подозреваемыми и обвиняемыми и охраняемыми объектами, не сидит (на внутренних постах у камер и наружных постах), не спит, не читает и не ведет посторонние разговоры.

12) ұйқыға жатқаннан кейiн ішкі күзет орындарының бақылаушыларынан камералардың кілттерін алады және оларды күдіктілер мен айыпталушылардың таңғы ұйқыдан тұруына дейін металл шкафтарда сақтайды немесе кезекшінің сақтауына тапсырады;
13) күдіктілер мен айыпталушыларды серуендеуге, санитарлық тазартуға шығуларын, камераларға техникалық қарау, жоспарлы және жоспардан тыс тінту жүргізілуін бақылайды.
30. Корпус бойынша аға қызметкерге өзінің корпустық бөлімшесін қалдыруына тек қажет жағдайларда кезекшінің рұқсаты бойынша рұқсат етіледі.
31. Ауырып қалған жағдайда корпус бойынша аға қызметкер бұл туралы кезекшіге баяндайды және оның тиісті нұсқауы бойынша әрекет етеді.
32. Әр кезекші ауысымда бақылаушылар ішінен тергеу изоляторы бастығының бұйрығымен резерв тобының аға қызметкері тағайындалады, ол тікелей кезекшіге және оның орынбасарына бағынады және олардың нұсқауы бойынша әрекет етеді.
Резерв тобының аға қызметкері:
1) резерв тобын басқарады;
2) қарумен қызмет өткереді;
3) күзетке шабуыл жасаудың, қашудың және басқа да қауіпті іс-қимылдардың жолын кесу үшін кезекшінің бөлмесінде үнемі дайын отырады;
4) алдын ала белгі беру шебінен белгі келіп түскен кезде, дабыл жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес әрекет етеді;
5) кейбір ауысымдарда ғана кезекшінің орынбасары бар тергеу изоляторында ауысымды жұмысқа бөлуге дайындайды;
6) кезекшілікті қабылдау кезінде сыртқы күзет орындарының бақылаушыларын күзет орындарына таратады. Оларды алмастыруды және ауыстыруды қамтамасыз етеді;
7) сыртқы күзет орындарының жабдықтарын (қашуға қарсы ескерту белгілерін беретін байланыс, өртке қарсы құрал-саймандар және т.б.) тексеруге қатысады.
33. Күзет орындарындағы бақылаушылар тергеу изоляторының бастығына, оның орынбасарларына, кезекшіге және оның орынбасарларына, корпус бойынша аға қызметкерлеріне (ішкі күзет орындары), резерв тобының аға қызметкерлеріне (сыртқы күзет орындары) бағынады және олардың бұйрықтарын орындайды.
34. Күзетке кірісер алдында бақылаушы күзет бекетіндегі күзет жабдықтарының: камералардың есігін, құлыптарды, жарық түсіргіштерді, белгі беру және байланыс құралдарын, өртке қарсы жабдықтарды және мүліктерді мұқият тексеруі және олардың ақаусыз екеніне көз жеткізуі, сонымен қатар осы құжаттарды қарастыратын күзет нұсқаулықтары мен рұқсат қағаздарының үлгілерін, қабылдап алуы тиіс.
35. Күзет орнындағы бақылаушы жалпы дабыл кезінде өзіне жүктелген міндеттерге, дабыл кезіндегі іс-әрекеті туралы нұсқаулықпен және өзі бағынатын бастықтардың нұсқауларына сәйкес әрекет етеді.
36. Күзет орнындағы бақылаушыға: оқуға, отыруға (ішкі күзет орнында камера алдында және сыртқы күзет орнында), ұйықтауға, бөгде адамдармен сөйлесуге, қандай да бір затты сақтауға қабылдауға немесе бір затты бір камерадан екінші камераға беруге, күдіктілер мен айыпталушыларды және күзетудегі нысанды үзіліссіз бақылаудан басқа жайларға алаңдауға тыйым салынады.

4. Порядок организации наружной охраны
37. Пост на контрольном пропускном пункте (далее - КПП) устанавливается в комнате, прилегающей к шлюзу и сообщающейся с ним. Пост оборудуется так, чтобы к контролеру на посту исключалась возможность доступа других лиц.
Двери входа на КПП с улицы и с режимной зоны либо административного здания оборудуются дверными форточками с "глазками" и электромеханическими замками, управляемыми контролером с поста. Ворота шлюза открываются и закрываются при помощи электрического (механического) привода.
К замкам главных ворот, дверей КПП и поста контролера не должен подходить ни один из ключей от замков других помещений. Всего хранится два экземпляра этих ключей: один у контролера на посту, второй - у дежурного.
38. На посту КПП должно находиться:
1) извещатель двусторонней охранно-тревожной сигнализации и аппарат телефонной связи с комнатой дежурного или оператора, а также звонок для приема сигналов со стороны выходов;
2) щуп и другие приспособления для проверки ввозимых и вывозимых грузов;
3) образцы действующих пропусков на вход и выход из следственного изолятора;
4) постовая инструкция о порядке входа и выхода граждан, пропуска конвоев, транспорта;
5) ведомость учета движения подозреваемых и обвиняемых через главные ворота по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам;
6) столик или тумбочка. Образцы действующих пропусков хранятся в ящике-витрине, оборудованном на стене в положении, удобном для обозрения постовым контролером. Ящик-витрина запирается на замок, опечатывается или пломбируется и имеет занавеску.
39. Контролер поста КПП:
1) не допускает побега через главные ворота подозреваемых и обвиняемых и вход в следственный изолятор лиц, не имеющих на это право;
2) ворота и входную дверь постоянно держит закрытыми на замки, а ключи от них хранит при себе;
3) выпускает из следственного изолятора и впускает в него должностных лиц, сотрудников, посетителей, конвои, осужденных, подлежащих передвижению без конвоя и транспорт в соответствии с настоящими Правилами.
40. Контролер строго выполняет требования пропускного режима в следственном изоляторе. Он должен увидеть лицо входящего (выходящего) и тщательно проверить служебное удостоверение, документ, удостоверяющий личность или пропуск.
Если КПП не оборудован электрическими или механическими запорами, управляемыми контролером с поста, то прежде, чем открыть входную дверь и впустить входящего в следственный изолятор, контролер открывает дверную форточку и принимает документ, удостоверяющий личность или пропуск. При этом контролер:

4. Сыртқы күзетті ұйымдастыру тәртібі
37. Бақылау өткізу пунктіндегі (бұдан әрі – БӨП) күзет орны шлюзге жанасып тұрған бөлмеге орналастырылады. Бұл күзет орны күзетте тұрған бақылаушыға басқа адамдарға қол жетімділік мүмкіндігі шектеулі етіп қоршалуы тиіс.
БӨП-ке көшеден және режимдік аймақтан немесе әкімшілік ғимараттан кіретін есік "көзі" бар есіктегі тереземен және күзет орнындағы бақылаушылар басқарып отыратын электромеханикалық құлыппен жабдықталады. Шлюздің қақпасы электрлік (механикалық) тартпаның көмегімен ашылады және жабылады.
Бас қақпаның құлпына, БӨП және бақылаушының күзет орнының есігіне басқа үй-жайлардың құлыптарының кілттері сәйкес келмеуі тиіс. Бұл кілттердің барлығының екі данасы ғана сақталады: біріншісі күзет орнындағы бақылаушыда, екіншісі - кезекшіде.
38. БӨП-тің күзет бекетінде:
1) екі жақты дабыл белгісін беретін күзет-дабыл және кезекшінің бөлмесімен немесе оператордың бөлмесімен телефон байланысының аппараттары, сондай-ақ сырттан келетін белгіні қабылдауға арналған қоңырау;
2) қуыс бұрғымен әкелінетін және алып шығарылатын жүктерді тексеруге арналған басқа да құралдар;
3) тергеу изоляторына кіруге және шығуға қолданылып жүрген рұқсат қағазының үлгілері;
4) азаматтардың кіру және шығу тәртібі туралы күзет орнының нұсқаулығы, айдауылдың, көліктің рұқсат қағаздары;
5) осы Қағидаға 25-қосымшаға сәйкес нысанда күдіктілер мен айыпталушылардың бас қақпа арқылы қозғалысын есепке алу ведомості;
6) стол немесе тумбочка болуы керек. Қолданылып жүрген рұқсат қағаздарының үлгілері күзет орнындағы бақылаушының көріп отыруы үшін ыңғайлы жағдайда қабырғада жабдықталған жәшік-сөреде сақталады. Жәшік-сөре құлыппен жабылады, мөр басылады және пломба салынады және пердесі болуы қажет.
39. БӨП күзет орнының бақылаушысы:
1) бас қақпа арқылы қашуға және тергеу изоляторына кіруге құқы жоқ адамдардың кіруіне жол бермейді;
2) қақпаны және кіретін есікті үнемі құлыпқа жауып ұстауға, ал олардың кілттерін өзінде сақтауға;
3) лауазымды адамдардың, қызметкерлерді, келушілерді, айдауылдарды, айдауылсыз жүретін сотталғандарды және көліктерді тергеу изоляторынан осы Қағидалармен белгіленетін тәртіп бойынша шығаруға және кіргізуге міндетті.
40. Бақылаушы тергеу изоляторындағы өткізу режимінің талаптарын қатаң орындайды. Ол кірген (шыққан) адамның түрін көруі және қызметтік куәлігін, жеке бас куәлігін немесе рұқсат қағазын мұқият тексеруі тиіс.
Егер БӨП күзет орнындағы бақылаушы басқарып отыратын электрлік және механикалық құлыптармен жабдықталмаса, онда кіретін есікті ашпас бұрын және кіретін адамды тергеу изоляторына (түрмеге) жібермес бұрын бақылаушы есіктегі терезе көзін ашып, жеке бас куәлігін немесе рұқсат қағазын қабылдайды. Сонымен бірге бақылаушы:

1) сравнивает пропуск с образцами, имеющимися на посту;
2) следит за тем, чтобы пропуска не были просрочены, фотографические карточки пропусков соответствовали их предъявителям, а на разовом пропуске при выходе посетителя была отметка лица, принимавшего его;
3) докладывает по телефону дежурному о лицах, в документах которых, правильность вызывает сомнение, и действует по его указанию;
4) сверяет с фотографией на справке об освобождении внешность освобожденного лица, выходящего из следственного изолятора;
5) при выпуске конвоя сверяет число конвоиров и подозреваемых и обвиняемых с количеством, указанным в пропуске;
6) производит тщательный осмотр впускаемого и выпускаемого транспорта и вывозимого или ввозимого груза, пользуется при необходимости щупом и другими приспособлениями. Выпускает транспорт с грузом по предъявлении пропуска на этот груз;
7) проверяет при выпуске конвоя с осужденными, работающими по хозяйственному обслуживанию, количество осужденных, указанное в пропуске формы "С" согласно приложению 26 к настоящим Правилам, и производит пофамильную проверку.
41. Пост для охраны подсобных ворот оборудуется в зависимости от их назначения. К замкам этих ворот должно быть только два ключа: один из них у контролера и второй у дежурного. Ключи от замков других помещений не должны подходить к этим замкам.
42. Контролер поста подсобных ворот выполняет свои обязанности в соответствии с постовой инструкцией, руководствуясь пунктами 39, 40 настоящих Правил.
43. Наружная охрана по периметру следственного изолятора осуществляется круглосуточно вооруженными контролерами постов на вышках. Вышки устанавливаются с таким расчетом, чтобы при минимальном их количестве обеспечить наружную охрану всего периметра. Постовые вышки оборудуются согласно приложению 27 к настоящим Правилам.
44. Под охрану контролера поста на вышке передается территория по периметру длиной до 150 метров с каждой стороны вышки.
45. Контролер поста на вышке должен иметь:
1) извещатель охранно-тревожной сигнализации и телефонный аппарат для связи с дежурным;
2) свисток полицейского типа.
46. Контролер поста на вышке:
1) не оставляет поста, пока не будет сменен или снят;
2) не допускает побега через основное ограждение и проникновения в следственный изолятор посторонних лиц;
3) имеет заряженное оружие, при этом патрон в патронник не направляет. Не выпускает оружие из рук и никому не отдает его, включая и лицам, которым он подчинен;

1) рұқсат қағазын күзет бекетіндегі үлгімен салыстыруға;
2) рұқсат қағазы мерзімінің өтпегенін, рұқсат қағаздарының фотографиялық карточкаларының оларды көрсетушісімен сәйкес келуін, шыққан кезде біржолғы рұқсат қағазында оны қабылдаған адамның белгісі болуын бақылауға;
3) құжатының дұрыстығы күдік келтіретін адам туралы телефонмен кезекшіге баяндауға және ол нұсқау бойынша әрекет етуге;
4) тергеу изоляторынан босатылған адамның сырт әлпетін босатылғаны туралы анықтамадағы суретімен салыстыруға;
5) айдауылды шығарар кезде айыпталушылар мен күдіктілер санын рұқсат қағазында көрсетілген санмен салыстыруға;
6) кіретін немесе шығатын көліктерді шығарылатын немесе кіргізілетін жүкті қуыс бұрғының және басқада құралдардың көмегін пайдалана отырып, мұқият тексеру жүргізуге. Жүгі бар көлікті осы жүкке берілген рұқсат қағазын көрсеткен кезде шығаруға;
7) шаруашылық қызмет ету бойынша жұмыс істеп жүрген сотталғандарды алып жүрген айдауылдарды шығарған кезде осы Қағидаға 26-қосымшаға сәйкес нысанда "С" нысанды рұқсат қағазында көрсетілген санмен салыстыруға және тегі бойынша тексеру жүргізуге міндетті.
41. Қосалқы қақпаларды күзетуге арналған күзет бекеті олардың мақсатына байланысты жабдықталады. Бұл қақпалардың құлыптарында тек екі кілт қана: оның біреуі бақылаушыда және екіншісі кезекшіде болуы тиіс. Басқа үй-жайлардың құлыптарының кілті бұл құлыптарға сәйкес келмеуі керек.
42. Қосалқы қақпадағы күзет бекетінің бақылаушысы өз міндеттерін күзет орнының нұсқаулығына сәйкес осы Қағидалардың 39, 40-тармақтарын басшылыққа ала отырып, орындайды.
43. Тергеу изоляторының периметрі бойынша сыртқы жағынан күзетуді тәулік бойы мұнарадағы күзет орнының қаруланған бақылаушылары жүзеге асырады. Мұнаралар олардың саны аз болған жағдайда барлық периметрдің сыртқы жағын күзетуді қамтамасыз ететіндей есеппен орнатылады. Мұнарадағы күзет орындары осы Қағидаға 27-қосымшаға сәйкес нысанда жабдықталады.
44. Мұнарадағы күзет орнындағы бақылаушының күзетуіне мұнараның әр жағынан ұзындығы 150 метрге дейінгі периметр бойынша аумақ тапсырылады.
45. Мұнарадағы күзет орнындағы бақылаушыда:
1) күзет-дабыл белгілерін хабарлағыш және кезекшімен байланыс жасауға арналған телефон аппараты;
2) полицейлік үлгідегі ысқырық болуы қажет.
46. Мұнарадағы күзет орнындағы бақылаушы:
1) ауыстырылғанша немесе кезекшіліктен алынғанша күзет бекетін тастап кетпеуге;
2) негізгі қоршау арқылы қашуға және тергеу изоляторына бөгде адамдардың енуіне жол бермеуге;
3) оқталған қару ұстауға, мұнымен бірге патронды патрон салғышқа салмайды. Қаруды қолынан шығармауы және оны тіптен өзі бағынатын адамдарды қосқанда ешкімге бермеуге тиіс;

4) не допускает на пост никого, кроме старшего резервной группы, дежурного, его заместителя и лиц, которых они сопровождают.
5) останавливает приближающихся людей к посту окриком: "Стой! Кто идет?" При ответе: "Идет старший резервной группы, дежурный, его заместитель", разрешает ему приблизиться к посту. Если лицо окажется посторонним, контролер дает сигнал тревоги для его задержания;
6) не вступает в разговоры с посторонними лицами и не отвечает на их вопросы;
7) докладывает дежурному о неисправностях предупредительной противопобеговой сигнализации.
47. Контролер поста на вышке применяет оружие в порядке, установленном пунктами 179 и 180 настоящих Правил.
48. Контролер поста на вышке докладывает дежурному о всех изменениях обстановки на территории, находящейся в поле его зрения (о повреждениях стен, крыш, окон режимных корпусов), а также о всех подозрительных лицах и автотранспорте, находящихся вблизи основного ограждения с наружной стороны. В случае нападения подозреваемых и обвиняемых на сотрудников, а также драк, попыток к побегу дает сигнал тревоги.
49. В следственных изоляторах, где не представляется возможным обеспечить надежную охрану периметра контролерами с постов на вышках, выставляется вооруженный контролер на пост по тропе наряда между основным ограждением и рубежом предупредительной сигнализации.
50. Контролер поста на тропе наряда должен иметь:
1) постовую одежду по сезону;
2) аппарат радиосвязи с дежурным или оператором;
3) электрический фонарь (в ночное время);
4) телефонную трубку для подключения к внутренней телефонной сети;
5) свисток полицейского типа;
6) непосредственно при себе спецсредства.
51. Контролер поста на тропе наряда выполняет обязанности, указанные в пунктах 46-48 настоящих Правил.
52. В необходимых случаях в ночное время для обхода режимной зоны может выставляться невооруженный контролер. Его обязанности определяются руководством следственного изолятора исходя из требований пункта 48 настоящих Правил и местных условий.
5. Порядок организации охраны и надзора на внутренних постах
53. Контролер внутреннего поста у камер должен иметь:
1) ключ от охраняемых камер (в дневное время);
2) извещатель охранно-тревожной сигнализации, расположенный в месте, удобном для доступа контролера;
3) аппарат прямой телефонной связи с комнатой дежурного;
4) противопожарное оборудование и инвентарь;
5) оборудованный в стене шкаф-нишу с запором. На каждом посту у камер ведется постовая ведомость по форме согласно приложению 28 к настоящим Правилам;

4) резерв тобының аға қызметкерінен, кезекшіден, оның орынбасарларынан және олар ілестіріп жүретін адамдардан басқа ешкімді күзет орнына кіргізбеуге;
5) күзет орнына жақындаған адамды: "Тоқта! Кім келеді?" деген қатаң дауыспен тоқтатуға міндетті. Жауап: "Резерв тобының аға қызметкері, кезекші, оның орынбасары" болғанда, оған күзет орнына жақындауға рұқсат береді. Егер адам бөгде болса, бақылаушы оны ұстау үшін дабыл белгісін беруге;
6) бөгде адамдармен сөйлеспеуге және олардың сұрақтарына жауап бермеуге;
7) қашуға қарсы алдын ала белгі беретін аппараттардың ақауы туралы кезекшіге баяндауға міндетті.
47. Мұнарадағы күзет орнындағы бақылаушы қаруды осы Қағидалардың 179 және 180-тармақтарында белгіленген тәртіппен қолданады.
48. Мұнарадағы күзет орнындағы бақылаушы өзінің назарындағы аумақтағы жағдайлардың барлық өзгерістері туралы (режимдік корпустардың қабырғаларының, шатырларының, терезелерінің бүлінуі туралы), сондай-ақ негізгі қоршаудың сыртқы жағынан жақын жерлердегі барлық күдікті адамдар мен автокөліктер туралы баяндауға тиіс. Күдіктілер мен айыпталушылар қызметкерлерге шабуыл жасаған, сондай-ақ төбелескен, қашуға тырысқан жағдайларда дабыл белгісін береді.
49. Тергеу изоляторында мұнарадағы күзет орындарының бақылаушысы периметрдің сенімді күзетін қамтамасыз ететін мүмкіндігі болмаса, негізгі қоршау мен белгі беру шекарасының арасында наряд жолындағы күзет орнына қаруланған бақылаушы қойылады.
50. Наряд жолындағы күзет орнының бақылаушысында:
1) маусымға байланысты күзет киімдері;
2) бақылаушымен немесе оператормен байланыстыратын радиобайланыс аппараты;
3) электр шамы (түнгі уақытта);
4) ішкі телефон жүйесіне қосуға арналған телефон трубкасы;
5) полицейлік үлгідегі ысқырық;
6) өзімен бірге арнайы құралдар болуы қажет.
51. Наряд жолындағы күзет орнындағы бақылаушы осы Қағидалардың 46-48-тармақтарында көрсетілген міндеттерді орындайды.
52. Қажет жағдайда түнгі уақытта режимдік аймақты айналып шығу үшін қарусыз бақылаушы қойылуы мүмкін. Оның міндеттерін осы Қағидалардың 48-тармағының талаптарына және жергілікті жағдайға қарай тергеу изоляторының басшылығы анықтайды.
5. Ішкі күзет орындарындағы күзет пен қадағалауды ұйымдастыру тәртібі
53. Камералар алдындағы ішкі күзет орнының бақылаушысында:
1) күзетілетін камераның кілті (күндізгі уақытта);
2) бақылаушының қолы жетуі үшін ыңғайлы жерге орналастырылған күзет-дабыл белгілерін хабарлағыш;
3) кезекшінің бөлмесімен тікелей байланыс жасауға арналған телефон аппараты;
4) өртке қарсы қолданылатын құралдар мен құрал-саймандар;
5) қабырғаға орнатылған тиекті шкаф болуы керек. Камера алдындағы әрбір күзет орнында осы Қағидаға 28-қосымшаға сәйкес нысанда күзет орнының ведомості жүргізіледі;

6) непосредственно при себе специальные средства (наручники, палка резиновая, аэрозольная упаковка).
54. Контролер внутреннего поста у камер:
1) принимает меры к предупреждению побега из охраняемых им камер и пресечению других чрезвычайных преступлений;
2) наблюдает за выполнением подозреваемыми и обвиняемыми правил режима и внутреннего распорядка. Докладывает обо всех замеченных нарушениях старшему по корпусу или дежурному;
3) перед каждым открытием двери камеры через "глазок" удостоверяется в безопасности входа в камеру;
4) при выводе подозреваемых и обвиняемых из камеры на прогулку или санитарную обработку передает их конвоиру по счету и по счету принимает от него, отражая это в постовой ведомости;
5) следит, чтобы в ночное время все охраняемые камеры были освещены;
6) не допускает контактов подозреваемых и обвиняемых, содержащихся в разных камерах, а также с осужденными, оставленными для работы по хозяйственному обслуживанию, и другими лицами;
7) в случае поступления из камеры вызова выясняет его причину.
55. Надзор за поведением лиц, содержащихся в камерах, контролер осуществляет бесшумно, наблюдая через "глазки", обращая внимание на вызывающее подозрение поведение подозреваемых и обвиняемых.
56. Контролер заявлений от подозреваемых и обвиняемых не принимает и не вступает с ними в разговоры, не относящиеся к выполнению служебных обязанностей.
Если подозреваемый и обвиняемый обращается с просьбой или хочет сделать срочное заявление, контролер ставит об этом в известность старшего по корпусу.
При выбрасывании или передачи из камеры записок, писем контролер немедленно передает их старшему по корпусу или дежурному.
57. При обнаружении попытки к побегу или побега контролер дает сигнал тревоги и принимает меры к их пресечению, не оставляя своего поста.
58. В случае беспорядка в камере, драки, неподчинения или подозрительных действий контролер требует от лиц, содержащихся в камере, прекращения этих действий, немедленно докладывает старшему по корпусу и подает сигнал тревоги.
59. При возникновении пожара в камере или режимном корпусе контролер:
1) подает сигнал тревоги;
2) принимает меры к тушению пожара наличными противопожарными средствами. При загорании непосредственно в камере контролер после подачи сигнала тревоги открывает дверную форточку и передает в камеру средства пожарного тушения и ожидает прибытия помощи.
60. При самоубийстве или попытки самоубийства контролер немедленно подает сигнал тревоги. Если это произошло в общей камере, то он требует через дверную форточку лицам, находящимся в камере, принять меры к предотвращению самоубийства и оказанию помощи пострадавшему.
В случае если лицо, совершающее попытку суицида, находится в камере одно, контролер открывает камеру и оказывает ему необходимую помощь только после подачи сигнала тревоги и прибытия старшего по корпусу и резервной группы.

6) тікелей өзімен бірге арнайы құралдар (кісендер, резеңке таяқ, аэрозоль орамдары) болуы керек.
54. Камера алдындағы ішкі күзет орнының бақылаушысы:
1) өзі күзетіп отырған камерадан қашудың алдын алуға және басқа да төтенше қылмыстардың жолын кесуге бағытталған шаралар қабылдауға;
2) күдіктілер мен айыпталушылардың режим және ішкі тәртіп ережелерін орындауларын бақылауға міндетті. Барлық байқалған тәртіп бұзушылықтар туралы корпус бойынша аға қызметкерге немесе кезекшіге баяндауға;
3) камераның есігін әр ашқан сайын "көзше" арқылы камераға кірудің қауіпсіздігіне көз жеткізуге;
4) күдіктілер мен айыпталушыларды камерадан серуендеуге немесе санитарлық тазалықтан өткізуге алып шыққан кезде оларды айдауылдарға санап тапсыруға және олардан санап қабылдауға, оны күзет орнының ведомостіне жазуға;
5) түнгі уақытта барлық күзеттегі камераларда жарық болуын қадағалауға;
6) әртүрлі камераларда ұсталушы күдіктілер мен айыпталушылардың, сондай-ақ шаруашылық қызметін көрсету жұмыстарына қалдырылған сотталғандармен және басқа адамдармен байланысына жол бермеуге;
7) камерадан шақырту келіп түскен жағдайда оның себебін анықтауға міндетті.
55. Камерада ұсталушы адамдардың мінез-құлқын бақылауды бақылаушы "көзше" арқылы күдіктілер мен айыпталушылардың күдік тудыратын мінез-құлқына назар аудара отырып, ешбір шусыз жүзеге асырады.
56. Бақылаушы күдіктілер мен айыпталушылардың шағымын қабылдамайды және оған олармен қызметтік міндеттерді орындауға қатысы жоқ жайлар туралы сөйлесуге тыйым салынады.
Егер күдікті және айыпталушы өтініш жасаса немесе жедел шағым жасағысы келсе, онда бақылаушы бұл туралы корпус бойынша аға қызметкерге хабарлайды.
Камерадан жазба хат лақтырған немесе берген кезде бақылаушы оларды дереу корпус бойынша аға қызметкерге немесе кезекшіге береді.
57. Қашуға әрекеттенуді немесе қашуды байқаған кезде бақылаушы дабыл белгісін береді және күзет бекетін қалдырмай, олардың жолын кесу шараларын қолданады.
58. Камерада тәртіпсіздік, төбелес, бағынбаушылық немесе күдікті әрекеттер болған жағдайда бақылаушы бұл әрекеттерді тоқтатуды талап етеді және дереу корпус бойынша аға қызметкерге баяндап, дабыл белгісін береді.
59. Камерада немесе режимдік корпуста өрт болған кезде бақылаушы:
1) дабыл белгісін береді;
2) қолда бар өрт сөндіргіш құралдармен өртті өшіру шараларын қолданады. Тікелей камерада жанған кезде бақылаушы дабыл белгісін бергеннен кейін есіктегі терезені ашады және камераға өрт сөндіргіш құралдарды береді және көмектің келуін күтеді.
60. Өзін-өзі өлтіру немесе өзін-өзі өлтіруге әрекеттенуі кезінде бақылаушы дабыл белгісін береді. Егер бұл жалпы камерада болса, онда ол есіктегі терезе арқылы камерадағы адамдарға өзін өзі өлтірудің алдын алуды және зардап шегушіге көмек көрсетуді талап етеді.
Өзін-өзі өлтірген немесе өзін-өзі өлтіруге әрекет еткен кезде бақылаушы тез арада дабыл сигналын береді. Тікелей камерада өрт болған жағдайда бақылаушы дабыл сигналын бергеннен кейін желдеткішті ашады және камераға өрт сөндіру құралдарын береді және көмек келгенше күтеді.

61. Контролер внутреннего поста у камер не имеет ключ от входных дверей в режимные корпуса или коридоры, а также один не открывает камеру и не входит в нее.
На время приема пищи, контролера заменяет старший по корпусу или контролер резервной группы.
62. Контролер не производит раздачу пищи, кипятка, книг, а также передачу из камеры в камеру различных предметов, писем и не осуществляет другие действия, не связанные с выполнение его прямых обязанностей.
Передача подозреваемым и обвиняемым в камеры пищи, лекарств, книг, покупок из ларька и так далее производится соответствующими сотрудниками через дверные форточки.
63. При обходе камер администрацией, медицинскими работниками и инспектирующими, их должен сопровождать старший по корпусу или специально выделенный контролер, который, после того, как контролер внутреннего поста у камеры откроет ее, должен первым войти в камеру.
Контролеру поста у камер входить в камеру с лицами, проводящими обход, запрещается.
64. Посещение камер производится с соблюдением всех мер предосторожности.
Прежде чем открыть дверь камеры, контролер внутреннего поста у камер через дверную форточку предлагает подозреваемым и обвиняемым построиться у противоположной от двери стены и не ближе, чем в двух метрах от входа.
В момент открытия камеры контролер стоит у приоткрытой двери, придерживая ее плечом, внимательно следит за поведением лиц, содержащихся в камере. При открытии камеры должно присутствовать не менее трех человек, а в ночное время - не менее четырех, включая контролера внутреннего поста у камер.
65. Для перемещения подозреваемых и обвиняемых в другие камеры, в зависимости от характера перемещения, их выводят по одному или группами, или всем составом камеры в присутствии старшего по корпусу на основании талона о перемещении или списка перемещения.
66. На прием к врачу в кабинет, расположенный в пределах корпусного отделения, подозреваемые и обвиняемые выводятся в присутствии старшего по корпусу или резервного контролера.
67. Вывод подозреваемых и обвиняемых из камер в медицинский отдел, к фотодактилоскописту, руководству, на свидание с родственниками, в связи с отправкой из следственного изолятора производится на основании талона на вывод подозреваемого, обвиняемого из камеры по форме согласно приложению 29 к настоящим Правилам, а вывод на допрос к следователю, на свидание с адвокатом (защитником) - по талону вызова по форме согласно приложению 30 к настоящим Правилам в присутствии выводного контролера.

61. Камера алдындағы ішкі күзет орнының бақылаушысы режимдік корпусқа немесе дәлізге кіретін есіктердің кілтін ұстауға, сондай-ақ жалғыз өзі камераларды ашуға және оған кіруге рұқсат етілмейді.
Тамақ ішетін уақытында бақылаушыны бақылаушысы алмастырады.
62. Бақылаушыға тамақ, ыстық су, кітап таратуға, сондай-ақ камерадан камераға әртүрлі заттар, хаттар беруге және өзінің тікелей міндетін орындаумен байланысты емес басқа әрекеттерді жүзеге асыруға рұқсат етілмейді.
Күдіктілер мен айыпталушыларға камераларына сәлемдемелерді, тамақ, дәрі-дәрмектерді, кітаптарды, ларектен сатып алынған заттарды және т.б. беруді есіктегі терезе арқылы тиісті қызметкерлер жүргізеді.
63. Камераларды әкімшілік, медицина қызметкерлері және нұсқаушылар аралаған кезде, олардың жанында камера алдындағы ішкі күзет орнының бақылаушысы есікті ашқаннан кейін, камераға бірінші болып кіретін корпус бойынша аға қызметкер немесе арнайы бөлінген бақылаушы ілесіп жүреді.
Камера алдындағы күзет орнының бақылаушысына аралап жүрген адаммен бірге камераға кіруге тыйым салынады.
64. Камераларға кіру барлық қауіпсіздік шараларын сақтай отырып жүргізіледі.
Камераның есігін ашпас бұрын камера алдындағы ішкі күзет орнының бақылаушысы есіктегі терезе арқылы күдіктілер мен айыпталушыларға есікке қарама-қарсы қабырғаға және кіретін есіктен екі метрден алыс жерге сапқа тұруды талап етеді.
Камераны ашу кезінде ол есікті иығымен тіреп тұрып жартылай ашады да, камерада ұсталынушы адамдардың мінез-құлқын мұқият бақылайды. Камераларды ашуға кем дегенде үш адам, ал түнгі уақытта камера алдындағы күзет орнының бақылаушысын қосқанда төрт адам қатысулары керек.
65. Күдіктілер мен айыпталушыларды басқа камераларға ауыстыру үшін орын ауыстырудың сипатына байланысты оларды бір-бірден немесе тобымен, немесе камерадағы барлық құрамымен, корпус бойынша аға қызметкердің қатысуымен, орын ауыстыру туралы талон немесе орын ауыстыру тізімі негізінде шығарады.
66. Күдіктілер мен айыпталушыларды корпустық бөлімшенің шегінде орналасқан дәрігердің қызмет бөлмесіне қабылдау корпус бойынша аға қызметкердің немесе резервтегі бақылаушының қатысуымен жүргізіледі.
67. осы Қағидаға 29-қосымшаға сәйкес нысанда күдіктілерді және айыпталушыларды камералардан тергеу изоляторынан жөнелтуге байланысты, медициналық бөлімге, фотодактилоскопистке, басшылыққа, туыстарымен кездесуге шығару талонының негізінде, ал осы Қағидаға 30-қосымшаға сәйкес нысанда тергеушіге жауап алуға апаруға, қорғаушымен кездесуге шығару-шақыру талоны негізінде, шығарушы бақылаушының қатысуымен жүзеге асырылады.

68. При выводе на амбулаторный прием к врачу, для санитарной обработки и на прогулку подозреваемые и обвиняемые предупреждаются о целях вывода. Во всех остальных случаях цель вызова или вывода из камеры им не сообщается, а только указывается, как они должны одеться и что взять с собой.
Предварительно предупреждать подозреваемых и обвиняемых о предстоящей отправке или освобождении из следственного изолятора запрещается.
69. Вывод подозреваемых и обвиняемых из камеры осуществляется по одному или по двое в ряд, при этом конвоирующий контролер стоит боком у камерной двери.
70. В случаях появления в расположении поста лиц, не имеющих права прохода через пост, контролер задерживает их и докладывает старшему по корпусу.
71. При посещении поста прямыми начальниками и лицами, инспектирующими следственный изолятор, контролер рапорта не отдает, а только представляется (например: "Господин полковник, постовой контролер сержант Ахметов").
72. Контролер поста, установленного в лечебном учреждении системы здравоохранения, кроме выполнения приказа начальника следственного изолятора, его заместителя, дежурного и его заместителя также выполняет указания врачей и персонала больницы в части, касающейся перемещения больного для проведения лечебных мероприятий.
73. Контролер поста в больнице:
1) обеспечивает постоянное наблюдение за больным и принимает меры к пресечению его побега;
2) не допускает к нему родственников или посторонних лиц, а также общение с другими больными и персоналом больницы, не имеющим отношения к его лечению;
3) сопровождает больного при выводе в туалет, к врачу до его кабинета, а затем поступает в соответствии с указанием врача: входит вместе с ним в кабинет или ожидает его выхода в коридор;
4) после смены с поста докладывает дежурному о результатах несения службы и сдачи поста.
6. Порядок организации работы контролеров сборного отделения
и резервной группы
74. Численный состав группы контролеров сборного отделения для каждой смены определяется исходя из объема ежесуточного движения (прибытия и убытия) подозреваемых и обвиняемых.
В следственных изоляторах с небольшим суточным движением группа контролеров сборного отделения не выделяется, а ее функции выполняются контролерами резервной группы.
75. Во главе группы контролеров сборного отделения назначается старший контролер группы.

68. Дәрігерге амбулаториялық қабылдауға, санитарлық тазалықтан өткізу үшін, серуенге шығару кезінде күдіктілер мен айыпталушыларды шығарудың мақсаты ескертіледі. Барлық қалған жағдайларда шығару және шақыру мақсаты оларға хабарланбайды, тек олардың қалай киінуіне және өздерімен бірге нені алуларына нұсқау беріледі.
Күдіктілер мен айыпталушыларды алдағы жіберу немесе тергеу изоляторынан босатылу туралы алдын ала ескертуге тыйым салынады.
69. Күдіктілер мен айыпталушыларды камерадан шығару бір-бірден немесе екі-екіден қатарға тұрғызу арқылы жүзеге асырылады, ол кезде айыпталушы бақылаушы камераның есігіне қырынан тұрады.
70. Күзет орны орналасқан жерде күзет бекеті арқылы өтуге құқығы жоқ адам пайда болған жағдайда, бақылаушы оларды ұстайды және корпус бойынша аға қызметкерге хабарлайды.
71. Күзет орнына бастықтар және тергеу изоляторын тексеруші адамдар келген кезде бақылаушы баянат бермейді, тек өзін таныстырады (мысалы, полковник мырза, күзет бекетінің бақылаушысы, сержант Ахметов").
72. Денсаулық сақтау жүйесіндегі емдеу мекемесіне бекітілген күзет орнының бақылаушысы тергеу изоляторы бастығының, оның орынбасарының, кезекшінің және оның орынбасарының бұйрықтарын орындаудан басқа, сондай-ақ дәрігерлердің және аурухана қызметкерлерінің емдеу шараларын жүргізу үшін науқастың орнын ауыстыруға қатысты нұсқауларын да орындайды.
73. Күзет бекетінің бақылаушысы ауруханада:
1) науқасқа тұрақты бақылауды қамтамасыз етеді және қашудың алдын алу шараларын қабылдайды;
2) оған туысқандарын немесе бөгде адамдарды жібермейді, сондай-ақ басқа науқастармен және оны емдеуге қатысы жоқ аурухана қызметкерлерімен қарым-қатынас жасауына жол бермейді;
3) науқасты дәретханаға шығарғанда, дәрігерге барғанда оның қызмет кабинетіне дейін ілесіп жүреді, ал содан соң дәрігердің нұсқауына сәйкес әрекет етеді: онымен бірге кабинетке кіреді немесе оны дәлізге шығар жерде күтеді;
4) күзет орнынан ауысарда кезекшіге қызмет өткеру нәтижесін және күзет бекетін тапсырғаны туралы баяндайды.
6. Құрама бөлімшелер мен резерв топтары бақылаушыларының жұмысын ұйымдастыру тәртібі
74. Әрбір ауысым үшін құрама бөлімшелердің бақылаушылар топтарының сандық құрамы күдіктілер мен айыпталушылардың тәулік сайынғы қозғалыс көлеміне (келулері және кетулері) қарай анықталады.
Тәуліктік қозғалыс көп емес тергеу изоляторларында құрама бөлімшелердің бақылаушылар тобы бөлінбейді, ал олардың функцияларын резерв тобының бақылаушылары атқарады.
75. Құрама бөлімшелердің бақылаушылары тобының басшылығына топтың аға бақылаушысы тағайындалады.

76. Группа контролеров сборного отделения выполняет всю работу, связанную с приемом и отправкой подозреваемых и обвиняемых.
Контролеры группы сборного отделения:
1) производят обыск прибывших подозреваемых и обвиняемых и составляют протокол личного обыска подозреваемого, обвиняемого по форме согласно приложению 31 к настоящим Правилам;
2) составляют акт на изъятые у подозреваемых и обвиняемых деньги, ценные бумаги и вещи;
3) производят первичное оформление документов на прибывших. В том числе, заполняют справочную карточку по форме согласно приложению 32 к настоящим Правилам и камерную карточку;
4) обеспечивают вывод подозреваемых и обвиняемых из сборного отделения на медицинский осмотр к врачу и санитарную обработку;
5) размещают прибывших подозреваемых и обвиняемых по камерам согласно плана размещения и обеспечивают установленные правила их изоляции;
6) готовят подозреваемых и обвиняемых к направлению в суд и принимают лиц, возвращенных из суда;
7) готовят к отправке конвоируемых, выдают им личные вещи, проводят обыск и санитарную обработку, обеспечивают их одеждой по сезону;
8) в порядке, предусмотренном настоящими Правилами, осуществляют охрану подозреваемых и обвиняемых, содержащихся в сборном отделении;
9) следят за техническим и санитарным состоянием камер, боксов сборного отделения.
Работа группы контролеров сборного отделения проводится под непосредственным руководством дежурного и его заместителя.
77. Контролеры группы сборного отделения при необходимости используются в составе резервной группы.
78. В состав каждой смены выделяется резервная группа контролеров, которая объявляется в суточном приказе по охране и находится в распоряжении дежурного.
79. Контролеры резервной группы:
1) оказывают немедленную помощь постовым контролерам в случае тревоги;
2) подменяют постовых контролеров на время приема пищи и в других необходимых случаях;
3) сопровождают медицинских работников при обходе камер;
4) участвуют по указанию дежурного или его заместителя в контрольных технических осмотрах камер.
80. В особых случаях (при неповиновении, стихийном бедствии, аварии и так далее) для усиления охраны из контролеров может формироваться специальная вооруженная резервная группа.
В приказе по охране определяется численный и персональный состав группы, срок ее действия, вооружение, порядок смены, а также даются необходимые указания.
7. Порядок развода смены, приема и сдачи дежурства

76. Құрама бөлімшелердің бақылаушылар тобы күдіктілер мен айыпталушыларды қабылдау және жөнелтуге байланысты барлық жұмыстарды атқарады.
Құрама бөлімшелер тобының бақылаушылары:
1) осы Қағидаға 31-қосымшаға сәйкес нысанда келген күдіктілер мен айыпталушыларға тінту жүргізеді және жеке тінту хаттамасын толтырады;
2) күдіктілер мен айыпталушылардың ақшаларын, бағалы қағаздарын және заттарын алуға акт жасайды;
3) осы Қағидаға 32-қосымшаға сәйкес нысанда келгендерге бастапқы құжаттар ресімдеуді жүргізеді. Оның ішінде анықтама карточкасын және камералық карточканы толтырады;
4) күдіктілер және айыпталушыларды құрама бөлімшеден дәрігерге медициналық қаралудан және санитарлық тазалаудан өткізуге шығаруды қамтамасыз етеді;
5) орналастыру жоспарына сәйкес, келген күдіктілер мен айыпталушыларды камера бойынша орналастырады және оларды оқшаулаудың бекітілген тәртібін қамтамасыз етеді;
6) күдіктілер мен айыпталушыларды сотқа жіберуге дайындайды және соттан қайтып оралғандарды қабылдайды;
7) айдауылданатындарды жөнелтуге әзірлейді, олардың жеке басына қажетті заттарын береді, тінту және санитарлық тазалау өткізеді, оларды маусымға сай киімдермен қамтамасыз етеді;
8) осы Қағидалардың көзделген тәртіппен құрама бөлімшелерде ұсталушы күдіктілер мен айыпталушыларды күзетуді жүзеге асырады;
9) камералардың, құрама бөлімшелердің бокстарының техникалық және санитарлық жағдайын бақылайды.
Құрама бөлімшелердің бақылаушылар тобының жұмысы кезекшінің және оның орынбасарының тікелей басшылығымен жүргізіледі.
77. Құрама бөлімшелері топтарының бақылаушылары қажет болған жағдайда резервтік топ құрамында пайдаланылады.
78. Әрбір ауысым құрамына бақылаушылардың резервтік топтары бөлінеді, ол туралы күзет жөніндегі тәуліктік бұйрығында хабарланады және кезекшінің өкімінде болады.
79. Резервтік топтардың бақылаушылары:
1) дабыл жағдайында күзет бақылаушыларына шұғыл көмек көрсетуге;
2) күзет бақылаушыларын тамақ ішкен кезде және басқа да қажетті жағдайларда ауыстыруға;
3) камераларды аралаған кезде медицина қызметкерлеріне ілесіп жүруге;
4) кезекшінің немесе оның орынбасарының нұсқауы бойынша камераларды бақылау, техникалық қарауға қатысуға міндетті.
80. Ерекше жағдайларда (бағынбау, табиғи апат және т.б. кездерінде) күзетті күшейту үшін бақылаушылардан арнайы қаруландырылған резервтік топ құрылуы мүмкін.
Күзет жөніндегі бұйрықта топтың сандық және дербес құрамы, оның әрекет ету мерзімі, қарулануы, ауысым тәртібі айқындалады және басқа да қажетті нұсқаулықтар беріледі.
7. Ауысымдарды бөлу, кезекшілікті қабылдау және тапсыру тәртібі

81. Дежурный и его заместитель прибывают на службу за 30 минут до начала заступления смены на дежурство. Они знакомятся с приказом по охране, после чего заместитель дежурного или старший резервной группы готовит смену к разводу.
82. Контролеры прибывают на службу заблаговременно одетыми в форму, имея опрятный внешний вид.
Развод смены проводится в специально выделенной для этой цели комнате административного корпуса.
83. Подготовка дежурной смены к разводу производится заместителем дежурного или старшим резервной группы в следующем порядке:
1) выстраивает личный состав смены и проверяет его внешний вид;
2) проверяет по приказу (персональной расстановке) прибытие контролеров на службу и отмечает отсутствующих;
3) принимает от лиц дежурной смены служебные удостоверения;
4) выдает оружие и патроны контролерам наружных постов, проверяет исправность оружия.
84. Для развода личный состав дежурной смены выстраивается в две шеренги: на правом фланге контролеры внутренних постов во главе со старшим по корпусу, а затем контролеры сборного отделения во главе со старшим группы, на левом фланге - контролеры наружных постов.
85. Для встречи дежурного его заместитель или старший резервной группы подает команду: "Смирно! Равнение направо (налево)!", прикладывает руку к головному убору и докладывает о готовности смены к несению службы, о лицах, не прибывших на развод и опоздавших.
Дежурный, приняв рапорт, здоровается с личным составом смены, подает команду "Вольно!" и на основании доклада принимает меры к замещению отсутствующих, проверяет готовность и знание личным составом смены своих обязанностей, проводит инструктаж в соответствии с указаниями, полученными от начальника следственного изолятора, доводит оперативную информацию.
Инструктаж контролеров перед заступлением на посты должен быть конкретным и целенаправленным, воспитывающим у них чувство ответственности и бдительности на посту, особенно в ночное время. В необходимых случаях производится краткий разбор недостатков в несении службы во время предыдущего дежурства.
86. По окончании инструктажа дежурный приказывает контролерам группы сборного отделения следовать на посты самостоятельно, а контролерам внутренних постов - во главе со старшим по корпусу. После этого дежурный приказывает старшему резервной группы произвести смену постов наружной охраны.
87. Старший резервной группы заступающей смены приказывает контролерам наружных постов зарядить оружие.
Заряжание и разряжание автоматов и пистолетов производится в специальной комнате под непосредственным наблюдением старшего резервной группы или дежурного, его заместителя с соблюдением мер безопасности. В автомат и пистолет вставляются магазины, патрон в патронник не направляется. К этому времени на развод должен прибыть старший резервной группы старой смены.
Оба старших резервных групп с нарядом контролеров наружной охраны следуют для приема-сдачи наружных постов. Движение наряда или отдельных контролеров наружной вооруженной охраны при смене постов производится по маршруту, где нет подозреваемых и обвиняемых или на это время они удаляются с маршрута.

81. Кезекші және оның орынбасары қызметке ауысым кезекшілікке түсерден 30 минут бұрын келеді. Олар күзет жөніндегі бұйрықпен танысады, содан кейін кезекшінің орынбасары немесе резерв тобының аға қызметкері ауысымды бөлуге дайындайды.
82. Бақылаушылар қызметке алдын ала нысандық киім киіп, сырт келбеті ұқыпты түрде келеді.
Ауысымдарды бөлу әкімшілік корпусының осы мақсат үшін арнайы бөлінген қызмет бөлмесінде өтеді.
83. Кезекші ауысымды кезекшінің орынбасары немесе резерв тобының аға қызметкері бөледі және төмендегідей тәртіппен жүргізіледі:
1) ауысымның жеке құрамын сапқа тұрғызады және олардың сырт келбетін тексереді;
2) бұйрық бойынша (дербес орналастыру) бақылаушылардың қызметке келуін тексереді және жоқ адамдарды белгілейді;
3) кезекші ауысым қызметкерлерінен қызметтік куәліктерін қабылдайды;
4) сырттағы күзет орындарының бақылаушыларына қару және патрондар береді, қарулардың жарамдылығын тексереді.
84. Бөлу үшін кезекші ауысымның жеке құрамы екі қатар сапқа тұрғызылады: оң жақ қанатқа - корпус бойынша аға қызметкерлердің бастауымен ішкі күзет орындарының бақылаушылары, содан соң топ аға қызметкерінің бастауымен құрама бөлімше бақылаушылары, сол қанатқа - сыртқы, күзет орындарының бақылаушылары тұрғызылады.
85. Кезекшіні қарсы алу үшін оның орынбасары немесе резерв тобының аға қызметкері "Сап түзе! Оңға (солға) түзел!" деп команда береді, содан кейін қолын бас киіміне апарып, ауысымның қызмет өткеруге дайындығы, қызметке бөлуге келмеген және кешіккен адамдар туралы баяндайды.
Кезекші баянатты қабылдап, ауысымның жеке құрамымен амандасады, "Еркін тұрыңдар!" деген команда береді және баяндама негізінде жоқ адамдардың орнын ауыстыру үшін шаралар қолданады, жеке өз міндеттерін білулерін және дайындықтарын тексереді, тергеу изоляторының (түрменің) бастығынан алған нұсқауларға сәйкес нұсқама өткізеді, жедел ақпараттарды жеткізеді.
Бақылаушылар қызметке кірісер алдында өткізілетін нұсқама нақты және оларды жауапкершілікті сезіну мен әсіресе, түнгі уақытта күзет орнында қырағы болуға тәрбиелейтін мақсатта болуы керек. Қажет жағдайда осының алдындағы кезекшілікті өткеру кезіндегі кемшіліктерге қысқаша талдау жасалады.
86. Нұсқама аяқталғаннан кейін кезекші құрама бөлімшелердің бақылаушыларына күзет орындарына дербес, ал ішкі күзет орындарының бақылаушыларына корпус бойынша аға қызметкердің басқаруымен баруға бұйрық береді. Кезекші бұдан кейін резерв тобының аға қызметкеріне сыртқы күзет орындарын ауыстыруға бұйрық береді.
87. Қызметке кірісетін ауысымның резерв тобының аға қызметкері сыртқы күзет орнының бақылаушыларына қаруларын оқтауға бұйрық береді.
Автоматтар мен тапаншаларды оқтау және қайта оқсыздандыру қауіпсіздік шараларын сақтай отырып, резерв тобының аға қызметкерінің немесе кезекшінің, оның орынбасарының тікелей бақылауымен қызметке бөлу бөлмесінде жүргізіледі. Автомат пен тапаншаға магазин орнатылады, бұл кезде патрон салғышқа салынбайды. Бұл уақытқа қарай қызметке бөлуге алдыңғы ауысымның резерв тобының аға қызметкері келеді.
Екі резерв топтарының аға қызметкерлері де сыртқы күзет орындарын қабылдау-тапсыру үшін сыртқы күзет орны бақылаушыларының нарядымен бірге келеді. Күзет орындарын ауыстырғанда нарядтың немесе сыртқы қарулы күзеттің бақылаушысының қозғалысы күдіктілер немесе айыптылар жоқ бағытпен жүргізіледі, немесе осы уақытта олар бағыттан әкетіледі.

88. В случае прибытия к разводу начальника следственного изолятора, его заместителя или лица, инспектирующего следственный изолятор, дежурный подает команду: "Смирно! Равнение направо! (налево)" и подходит к прибывшему лицу с рапортом: "Господин майор, производится развод дежурной смены, дежурный старший лейтенант Ахметов".
Если инспектирующий прибудет к разводу вместе с начальником следственного изолятора, то рапорт инспектирующему отдается в том случае, если он состоит в равном звании с начальником следственного изолятора, или старшему по званию.
89. За полчаса до развода очередной смены всякое движение подозреваемых и обвиняемых (вывод на прогулку, баню, к врачу и так далее), кроме вывода в кабинет к следователю, прекращается до момента заступления на дежурство новой смены.
90. Внутренние посты сменяются в следующем порядке:
1) старший по корпусу заступающей смены с группой постовых контролеров прибывает с развода в комнату старшего по корпусу и сообщает о прибытии смены;
2) оба старших по корпусу разводят контролеров заступающей смены по постам и приказывают приступить к приему-сдаче постов.
При этом старший по корпусу вручает каждому контролеру заступающей смены бланк постовой ведомости.
91. Прием-сдача поста у камер контролерами начинается с приема подозреваемых и обвиняемых. Прием производится по данным последней проверки с учетом происшедшего движения (прибытия и убытия).
Результаты приема-сдачи каждой камеры контролеры сдающей и заступающей смен указывают в своей постовой ведомости. По окончании приема всех охраняемых камер, контролер внутреннего поста у камер новой смены расписывается в постовой ведомости контролера сдающей смены в приеме от него подозреваемых и обвиняемых.
92. Во время приема производится осмотр и проверка исправности оборудования поста: сигнализации и связи, замков, запоров и "глазков", противопожарных средств. Затем контролер сдающей смены передает контролеру заступающей смены оборудование поста, ключ от камер (в дневное время) и пост считается принятым.
93. Если у контролера, сдающего пост, имеются замечания в отношении поведения отдельных подозреваемых и обвиняемых, он сообщает о них вновь заступающему на пост контролеру.
Контролер принимающей смены записывает в постовой ведомости выявленные неисправности замков, запорных устройств, смотровых "глазков", сигнализации и другие недостатки на посту и докладывает о них старшему по корпусу своей смены.

88. Қызметке бөлуге тергеу изоляторының бастығы, оның орынбасары немесе тергеу изоляторын инспекциялайтын адам келген жағдайда кезекші "Тік тұр! Оңға (солға) түзел!" деген команда береді және келген адамға "Майор мырза! Кезекші ауысымды қызметке бөлу жүргізілуде, кезекші аға лейтенант Ахметов" деп баянат береді.
Егер инспекциялайтын адам қызметке бөлуге тергеу изоляторының бастығымен бірге келсе, онда тексерушіге баянат егер оның арнаулы атағы тергеу изоляторының бастығының арнаулы атағымен бірдей немесе арнаулы атағы жоғары болған жағдайда ғана беріледі.
89. Кезекті ауысымды қызметке бөлуден жарты сағат бұрын күдіктілер мен айыпталушыларды тергеушінің қызмет бөлмесіне апарудан басқа барлық қозғалыстар (серуенге шығару, моншаға, дәрігерге апару және т.б.) жаңа ауысым кезекшілікке кіріскен сәтке дейін тоқтатылады.
90. Ішкі күзет орындары төмендегідей тәртіппен ауыстырылады:
1) қызметке кірісетін ауысымның корпус бойынша аға қызметкері күзет орындарының бақылаушыларымен бірге қызметке бөлуден кейін корпус бойынша аға қызметкердің қызмет бөлмесіне келіп, ауысымның келгені туралы хабарлайды;
2) корпус бойынша аға қызметкердің екеуі де қызметке кірісетін бақылаушыларды күзет орындары бойынша бөледі және күзет орындарын қабылдау-тапсыруға кірісуді бұйырады.
Сонымен бірге корпус бойынша аға қызметкер жаңа ауысымның әрбір бақылаушысына күзет ведомостінің бланкісін тапсырады.
91. Бақылаушылардың камера алдындағы күзет орындарын қабылдау-тапсыру қамаудағыларды қабылдаған кезде басталады. Қабылдау болып өткен қозғалыстарды (келу, кету) ескере отырып, соңғы тексеру мәліметтері бойынша жүргізіледі.
Ауысымды тапсыратын және қызметке кірісетін бақылаушылар әрбір камера жөніндегі нәтижелерді жеке өздерінің күзет ведомостінде көрсетеді. Барлық күзетілетін камераларды қабылдау аяқталған соң, жаңа ауысымның камера алдындағы ішкі күзет бақылаушысы одан күдіктілер мен айыптыларды қабылдап алғанда ауысымды тапсырушы бақылаушының күзет ведомостіне қол қояды.
92. Қабылдау кезінде қарау және күзет орнының жабдықтарының белгі беру, байланыс құралдарының, құлыптардың, тиектердің және "көзшелердің" өртке қарсы құралдардың ақаусыздығына тексеру жүргізіледі. Бұдан соң тапсырушы ауысымның бақылаушысы қызметке кірісетін ауысымның бақылаушысына камералардың кілттерін (күндізгі уақытта) тапсырады және күзет орны қабылданды деп есептелінеді.
93. Егер күзет орнын тапсырушы бақылаушының жекелеген күдіктілер мен айыпталушылардың мінез-құлықтарына қатысты ескертпелері болса, ол бұл туралы күзетке жаңадан кірісуші бақылаушыға хабарлауға міндетті.
Ауысымды қабылдаушы бақылаушы құлыптардың, тиек құрылғыларының, бақылайтын "көзшелердің", белгі беру аппараттарының анықталған ақаулары және күзет орындарының басқа да кемшіліктері туралы күзет ведомостіне жазады және ол туралы өз ауысымының корпус бойынша аға қызметкеріне баяндайды.

94. Старшие по корпусу сдающей и принимающей смен после приема-сдачи дежурства контролерами, производят количественную проверку подозреваемых и обвиняемых и разрешают вопросы, возникающие в ходе приема-сдачи.
Количественная проверка производится в следующем порядке:
1) старшие по корпусу открывают дверь камеры и предлагают всем построиться в одну, две или более шеренги, входят в камеру и производят количественный подсчет. При построении от края шеренги до двери камеры расстояние должно оставаться не менее 2 метров;
2) если смена заступает на дежурство в ночное время, подсчет в маломестных камерах производится через дверную форточку, а подозреваемые и обвиняемые общих камер принимаются по данным последней проверки с учетом движения (по постовым ведомостям).
Результаты подсчета по корпусному отделению заносятся в проверочную справку по форме согласно приложению 33 к настоящим Правилам.
95. После сдачи поста контролеры сдающей смены передают постовые ведомости старшему по корпусу, получают свои служебные удостоверения (пропуска) и с разрешения дежурного своей смены или его заместителя уходят с дежурства.
96. По окончании приема-сдачи постов контролерами и проверки подозреваемых и обвиняемых, проводится прием-сдача дежурства старшими по корпусу в следующем порядке:
1) старшие по корпусу сдающей и принимающей смен сверяют результаты количественной проверки по корпусному отделению в целом с данными камерной картотеки и записывают в книгу дежурств по корпусному отделению;
2) если имеются временно отсутствующие подозреваемые и обвиняемые, то это отражается в книге дежурств по корпусному отделению;
3) требования на вызов подозреваемых и обвиняемых в кабинет следователей по форме согласно приложению 34 к настоящим Правилам, старший по корпусу сдающей смены передает старшему по корпусу, заступившему на дежурство;
4) если при приеме-сдаче дежурства обнаружились неисправности на постах или в корпусном отделении, об этом также указывается в книге дежурств по корпусному отделению;
5) старший по корпусу сдающей смены передает старшему по корпусу заступившей смены камерную картотеку, ключ от входа в корпусное отделение или режимный корпус и оборудование.
Оба старших по корпусу расписываются в книге дежурств по корпусному отделению, и с этого момента дежурство считается принятым.
Приняв-сдав дежурство, старшие по корпусу расписываются о приеме-сдаче подозреваемых и обвиняемых в проверочной справке о результатах количественной проверки по корпусному отделению. К справке прилагаются постовые ведомости сдающей смены. После этого оба старших по корпусу докладывают дежурному своей смены о приеме-сдаче дежурства и об обнаруженных неисправностях. Проверочную справку вместе с постовыми ведомостями старший по корпусу сдающей смены сдает дежурному своей смены.
Проверочные справки с постовыми ведомостями приобщаются к приказу по охране.

94. Жаңа және бұрынғы ауысымдардың корпус бойынша аға қызметкерлері бақылаушылардың қабылдау-тапсырудан кейін күдіктілер мен айыпталушыларды сан бойынша тексеруді жүргізеді және қабылдау-тапсыру барысында туындаған мәселелерді шешеді.
Сан бойынша тексеру төмендегі тәртіппен өткізіледі:
1) корпус бойынша аға қызметкерлер камераның есігін ашады және барлықтарына бір, екі немесе одан да көп қатарлы сапқа тұруды ұсынады, камераға кіреді және сан бойынша тексереді. Сапқа тұру кезінде саптың шетінен камера есігіне дейін кем дегенде 2 метр қалу тәртібін сақтауы керек;
2) егер ауысым кезекшілікке түнде кірісетін болса, онда аз орындық камераларда санау бойынша тексеру есіктегі терезе арқылы жүргізіледі, ал жалпы камералардағы күдіктілер мен айыпталушылар қозғалысты (күзет ведомостін) есепке ала отырып, соңғы тексеру деректері бойынша қабылданады.
Корпустық бөлімшелер бойынша санау нәтижесі осы Қағидаға 33-қосымшаға сәйкес нысанда тексеру анықтамасына енгізіледі.
95. Бұрынғы ауысымның бақылаушылары күзет орнын тапсырғаннан кейін күзет ведомостін корпус бойынша аға қызметкерге тапсырады және өзінің қызметтік куәлігін (рұқсат қағазын) алады және өз ауысымының кезекшісінің немесе оның орынбасарының рұқсатымен кезекшіліктен кетеді.
96. Бақылаушылардың күзет орнын қабылдау-тапсыруды және күдіктілер мен айыпталушыларды тексеру аяқталған соң корпус бойынша аға қызметкерлердің кезекшілікті қабылдау-тапсыруды төмендегідей тәртіппен жүргізіледі:
1) бұрынғы және жаңа ауысымдардың корпус бойынша аға қызметкерлері корпус бөлімшелері бойынша өткізілген сандық тексеру нәтижелерін камералық картотекадағы деректермен салыстырады және корпустық бөлімше бойынша кезекшілік кітабына жазылады;
2) егер уақытша болмаған күдіктілер мен айыпталушылар болса, онда бұл туралы корпустық бөлімше бойынша кезекшілік кітабында көрсетіледі;
3) осы Қағидаға 33-қосымшаға сәйкес нысанда күдіктілер мен айыпталушыларды тергеушінің қызмет бөлмесіне шақыру жөніндегі талаптарды бұрынғы ауысымның корпус бойынша аға қызметкері кезекшілікке кірісетін корпус бойынша аға қызметкерге тапсырады;
4) егер қабылдау-тапсыру кезінде күзет орындарында немесе корпустық бөлімшелерде ақаулар анықталса, бұл туралы да корпустық бөлімше бойынша кезекшілік кітабында көрсетіледі;
5) бұрынғы ауысымның корпус бойынша аға қызметкері қызметке кірісетін ауысымның корпус бойынша аға қызметкеріне корпустық бөлімшеге немесе режимдік корпусқа кіретін есіктің кілтін және жабдықтарды тапсырады.
Корпус бойынша екі аға қызметкер де корпустық бөлімше бойынша кезекшілік кітабына қол қояды және осы сәттен бастап кезекшілік қабылданды деп есептелінеді.
Кезекшілікті қабылдап-тапсырған соң корпус бойынша аға қызметкерлер күдіктілер мен айыпталушыларды қабылдау-тапсыру туралы, корпустық бөлімшелердегі сандық тексерулердің нәтижелері туралы тексеру анықтамасына қол қояды. Бұдан кейін корпус бойынша екі аға қызметкер де өз ауысымдарының кезекшілеріне кезекшілікті қабылдау-тапсыру туралы және табылған ақаулар туралы баяндайды. Тексеру анықтамасын күзет ведомостімен бірге бұрынғы ауысымның корпус бойынша аға қызметкері өз ауысымының кезекшісіне тапсырады.
Тексеру анықтамасы күзет ведомостімен бірге күзет жөніндегі бұйрыққа тігіледі.

97. Если в момент приема и сдачи подозреваемые и обвиняемые, выведенные из камер, находятся в камерах и боксах сборного отделения или в кабинетах у следователей, то прием и сдача их производятся также, как в корпусных отделениях по постовым ведомостям.
98. Старший резервной группы принимающей смены дает указание контролеру-оператору, заступающему на пост у пульта управления техническими средствами охраны, приступить к приему-сдаче поста.
При приеме поста у пульта управления техническими средствами охраны, заступающий на пост контролер-оператор вместе со сменяемым оператором проверяет исправность пульта управления, распределительного щита, освещения, автономных источников питания и других приборов.
При отсутствии неисправностей прием-сдача завершаются докладами контролеров-операторов старшим резервных групп своих смен о приеме-сдаче поста. А также записью о приеме-сдаче дежурства в журнале учета работы технических средств охраны, сигнализации и связи по форме согласно приложению 35 к настоящим Правилам, в котором расписываются принявший и сдавший пост контролеры, а также старшие резервных групп принимающей и сдающей смен.
99. Старший резервной группы заступающей смены вместе со старшим резервной группы сдающей смены разводят наряд вооруженных контролеров наружной охраны на посты.
Движение наряда производится по установленному маршруту в колонне по одному, при этом старший резервной группы старой смены идет в голове колонны и подает все команды.
100. Первым сменяется контролер поста на КПП. При приеме и сдаче поста контролер сдающей смены передает контролеру принимающей смены:
1) оборудование поста, средства связи и сигнализации;
2) ключи от входа и ворот;
3) постовую инструкцию;
4) образцы действующих пропусков;
5) постовую одежду.
Приняв и сдав пост, оба контролера докладывают об этом своему старшему резервной группы: "Пост сдал" и "Пост принял". С момента доклада пост считается сданным и принятым. Старший резервной группы старой смены приказывает сменившемуся контролеру самостоятельно следовать в дежурную комнату и сдать дежурному постовое оружие и использованные пропуска. После смены поста главных ворот наряд наружной охраны следует к другим наружным постам.

97. Егер қабылдау және тапсыру сәтінде камерадан шығарылған күдіктілер мен айыпталушылар құрама бөлімшенің камералары мен бокстарында немесе тергеушінің қызмет бөлмесінде болса, онда оларды қабылдау және тапсыру корпустық бөліністердегі сияқты күзет ведомості бойынша жүргізіледі.
98. Жаңа ауысымның резерв тобының аға қызметкері техникалық күзет құралдарымен басқару пультінде күзетке тұратын бақылаушы-операторға күзет орнын қабылдау-тапсыруға кірісуге нұсқау береді.
Техникалық күзет құралдарымен басқару пультіндегі күзет орнын қабылдау кезінде күзетке кірісетін бақылаушы-оператор ауысатын оператормен бірге басқару пультінің, таратушы қалқанның, жарық беретін құралдардың, автономды қуат көздерінің және басқа да құралдардың дұрыстығын тексереді.
Ешқандай ақау болмаған кезде бақылаушы-оператор қабылдау-тапсыруды өз ауысымдарының резерв топтарының аға қызметкерлеріне күзет орнын қабылдау-тапсыру туралы баяндама жасауымен аяқталады. Сондай-ақ, техникалық күзет құралдарының белгі беру және байланыс құралдарының жұмыстарын есепке алу журналына осы Қағидаға 35-қосымшаға сәйкес нысанда кезекшілікті тапсыру-қабылдау туралы жазылып, күзет орнын тапсырушы және қабылдаушы бақылаушылары, жаңа және бұрынғы ауысымымен резерв топтарының аға қызметкерлері қол қояды.
99. Қызметке кірісетін ауысымның резерв тобының аға қызметкері ауысымды өткізетін ауысымның резерв тобының аға қызметкерімен бірге сыртқы күзет орындарының қарулы бақылаушылар нарядын күзет орындарына бөледі.
Наряд белгіленген бағыт бойынша бір колоннамен қозғалады, бұл кезде бұрынғы ауысымның резерв тобының аға қызметкері колоннаның басында жүреді және барлық команданы береді.
100. Бірінші болып БӨП-тегі күзет орнының бақылаушысы ауыстырылады. Күзет орнын қабылдау және тапсыру кезінде бұрынғы ауысымның бақылаушысы жаңа ауысым бақылаушысына:
1) күзет орнының жабдықтарын, байланыс және белгі беру құралдарын;
2) кіре беріс есіктің және қақпаның кілттерін;
3) күзет орны нұсқаулығын;
4) қолданылып жүрген рұқсат қағаздарының үлгілерін;
5) күзет орнының киімдерін тапсырады.
Күзет бекетін қабылдап және тапсырып болған соң екі бақылаушы да бұл туралы өздерінің резерв тобының аға қызметкеріне: "Күзет бекетін тапсырдым" және "Күзет бекетін қабылдадым" деп баянат береді. Баяндалған сәттен бастап күзет орны тапсырылды және қабылданды деп есептелінеді. Бұрынғы ауысымның резерв тобының аға қызметкері ауысатын бақылаушыға өз бетімен кезекші бөлімге баруды және кезекшіге күзет орнының қаруы мен қолданылған рұқсат қағаздарын өткізуді бұйырады. Бас қақпаның күзет орнында ауысым жүргізілгеннен кейін сыртқы күзет наряды басқа да сыртқы күзет бекетіне бет алады.

101. При приеме и сдаче поста на вышке контролер, сдающий пост сообщает заступающему на пост контролеру сектор наблюдения и обо всем замеченном им за время несения службы.
Затем производится проверка и осмотр оборудования поста. Удостоверившись в технической исправности поста, заступивший докладывает старшему резервной группы "Пост принял". Сдавший пост докладывает своему старшему резервной группы: "Пост сдал". С этого момента пост считается сданным и принятым.
Сдавший контролер, сойдя с вышки, становится на левом фланге колонны. Старший резервной группы ведет контролеров к следующему посту, где контролерами производится прием и сдача постов в том же порядке.
102. При приеме и сдаче поста на тропе наряда контролер принимающей смены с контролером сдающей смены с участием старших резервных групп этих смен производят проверку инженерных сооружений и рубежей сигнализации, освещения и средств связи. При исправности оборудования поста, средств связи и сигнализации заступающий на пост и сменяющийся с поста контролеры докладывают своему старшему резервной группы: "Пост сдал" и "Пост принял". С момента доклада пост считается принятым и сданным.
103. При обнаружении признаков побега или неисправностей в средствах сигнализации и связи, которые могут повлиять на надежность охраны, смена поста приостанавливается, о чем докладывается дежурным принимающей и сдающей смен для получения указания о дальнейших действиях и порядке приема и сдачи поста.
104. После смены постов наружной охраны старший резервной группы сдающей смены ведет контролеров в комнату развода и приказывает им разрядить, вычистить и сдать оружие, а затем старшие резервных групп сдающей и принимающей смен докладывают своему дежурному о смене постов и замеченных неисправностях.
105. Продолжительность непрерывного несения службы на наружных постах устанавливается начальником следственного изолятора или дежурным в зависимости от температуры воздуха и метеорологических условий. Замена производится по указанию дежурного контролерами резервной группы. Сменившиеся с наружных постов контролеры на время отдыха включаются в состав резервной группы.

101. Мұнарадағы күзет бекетін қабылдаған және тапсырған кезде күзет бекетін тапсырушы қызметке кірісетін бақылаушыға бақылау секторын және қызмет өткеру кезінде өзінің байқағандары туралы хабарлайды.
Бұдан соң күзет бекетінің жабдықтарына тексеру және қарау жүргізіледі. Қызметке кірісуші күзет бекетінің техникалық жағдайының дұрыстығына көз жеткізген соң резерв тобының аға қызметкеріне "Күзет бекетін қабылдадым" деп баяндайды. Күзет бекетін тапсырушы өзінің резерв тобының аға қызметкеріне "Күзет бекетін тапсырдым" деп баяндайды. Осы сәттен бастап күзет бекеті тапсырылды және қабылданды деп есептелінеді.
Тапсырушы бақылаушы мұнарадан шығып, колоннаның сол жақ қанатына тұрады. Резерв тобының аға қызметкері бақылаушыларды осы тәртіппен қабылдау және тапсыру жүргізілетін келесі күзет бекетіне ертіп апарады.
102. Наряд жолындағы күзет бекетін қабылдау және тапсыру кезінде жаңа ауысымның бақылаушысы бұрынғы ауысымның бақылаушысымен бірге, осы ауысымдардың резерв тобының аға қызметкерлерінің қатысуымен инженерлік ғимараттарды және белгі беру шептерін, жарық беретін және байланыс құралдарын тексереді. Күзет бекетінің жабдықтары, байланыс және белгі беруші жабдықтары жұмыс істеп тұрған кезде күзет бекетіне кірісетін және күзет бекетінен ауысатын бақылаушылардың әрқайсысы өздерінің резерв тобының аға қызметкеріне "Күзет бекетін тапсырдым" және "Күзет бекетін қабылдадым" деп баяндайды. Баяндалған сәттен бастап күзет бекеті тапсырылды және қабылданды деп есептелінеді.
103. Қашудың немесе белгі беру және байланыс құралдарының күзет сенімділігіне әсер ететін ақаулары табылған кезде күзет бекетін ауыстыру тоқтатылады, бұл туралы бұдан әрі әрекет ету, күзет бекетін қабылдау және тапсыру тәртібі жөнінде нұсқау алу үшін бұрынғы және жаңа ауысымдардың кезекшілеріне баяндалады.
104. Сыртқы күзет бекеттері дары ауыстырылған соң бұрынғы ауысымның резерв тобының аға қызметкері бақылаушыларды қызметке бөлу бөлмесіне ертіп келіп, оларға қаруларын оқсыздандыруды, тазалауды және тапсыруды бұйырады, бұдан соң ауысымды тапсыратын және қабылдайтын ауысымның резерв тобының аға қызметкерлері күзет бекеттерінің ауыстырылғаны, байқалған ақаулар туралы баяндайды.
105. Сыртқы күзет орындарында үзіліссіз қызмет өткеру ұзақтығын ауаның температурасына және метеорологиялық жағдайларға қарай тергеу изоляторының бастығы немесе кезекші белгілейді. Ауыстыруды кезекшінің нұсқауы бойынша резерв топтарының бақылаушылары жүргізеді. Сыртқы күзет бекеттерінен ауысқан бақылаушылар демалыс уақыттарында резерв тобының құрамына кіреді.

106. Контролеры, выделенные для несения службы в лечебное учреждение здравоохранения, прибывают на инструктаж к дежурному, получают оружие и на автомашине доставляются в больницу.
Сменившиеся контролеры доставляются в следственный изолятор, где сдают оружие.
107. Дежурный принимающей смены с развода возвращается в дежурную комнату и приступает к приему дежурства. На основании проверочных справок по корпусным отделениям данные количественной проверки записываются в книгу количественной проверки подозреваемых, обвиняемых и производится их общий подсчет.
Если в результате подсчета подтверждается количественный состав подозреваемых и обвиняемых в следственном изоляторе, дежурные сдающей и принимающей смен расписываются в книге дежурств о приеме и сдаче.
В случае расхождения данных об этом докладывается начальнику следственного изолятора и немедленно производится повторная проверка.
108. Заступающий на смену дежурный принимает:
1) постовое оружие, боеприпасы, спецсредства и ключи;
2) средства сигнализации и связи;
3) предусмотренную настоящими Правилами документацию;
4) резервный запас специальных ключей;
5) оборудование дежурной комнаты.
Сделав необходимые записи в книге дежурств, оба дежурных расписываются в ней. С этого момента дежурство по следственному изолятору считается сданным и принятым.
109. О приеме и сдаче дежурства дежурные сдающей и принимающей смен докладывают начальнику следственного изолятора.
Дежурный, сдавший дежурство, докладывает об обстановке в следственном изоляторе, принявший дежурство - о разводе смены и недостатках, обнаруженных при приеме дежурства.
Если прием и сдача дежурства произведены в отсутствие начальника, доклад делается по прибытии дежурным новой смены.
110. В следственном изоляторе дежурными ведется Книга дежурств по следственному изолятору, а старшими по корпусу - Книга дежурств по корпусному отделению. Книги дежурств по следственному изолятору и по корпусному отделению нумеруются, прошнуровываются, скрепляются сургучной печатью и хранятся наравне с секретными документами. Записи в них делаются в хронологическом порядке. Книги по мере использования нумеруются порядковыми номерами за текущий год и хранятся в архиве.
8. Порядок организации несения службы личным составом
режимного отдела
111. Руководство контролерами режимного отдела возлагается на начальника этого отдела, а в следственных изоляторах, где эта должность штатами не предусмотрена, на старшего инспектора режимного отдела.
В состав режимного отдела входят контролеры дневной смены, инспектор-инженер (техник) по обслуживанию ИТСО, сигнализации и связи, инструктор (помощник инструктора) пожарной профилактики.

106. Денсаулық сақтау емдеу мекемелерінде қызмет өткеру үшін бөлінген бақылаушылар кезекшіге нұсқамаға келеді, қаруларын алады және автокөлікпен ауруханаларға жеткізіледі.
Ауыстырылған бақылаушылар тергеу изоляторына жеткізіліп, қаруларын тапсырады.
107. Жаңа ауысымның кезекшісі қызметке бөлуден соң кезекші бөлмеге келеді және кезекшілікті қабылдауға кіріседі. Корпустық бөлімше бойынша тексеру анықтамасы негізінде күдіктілерді, айыпталушыларды сандық тексеру деректері сандық тексеру кітабына жазылады және олардың жалпы есебі жүргізіледі.
Егер санақ нәтижесінде тергеу изоляторындағы күдіктілер мен айыпталушылардың сандық құрамы нақтыланса, бұрынғы және жаңа ауысымдардың кезекшілері қабылдау және тапсыру кітабына қол қояды.
Деректерде алшақтық болған жағдайда бұл туралы тергеу изоляторы бастығына баяндалады және дереу қайталап санақ жүргізіледі.
108. Ауысымға түсетін кезекші:
1) күзет қаруларын, оқ-дәрілерді, арнайы құралдарды және кілттерді;
2) белгі беру және байланыс құралдарын;
3) осы Қағидада көзделген құжаттарды;
4) арнайы кілттердің резервтік қорын;
5) кезекшілік бөлмесінің жабдықтарын қабылдайды.
Кезекшілік кітабына қажетті жазбаларды жазған соң, екі кезекші де оған қол қояды. Осы сәттен бастап тергеу изоляторы бойынша кезекшілік тапсырылды және қабылданды деп есептелінеді.
109. Кезекшіліктің қабылданғаны және тапсырылғаны туралы бұрынғы және жаңа ауысымның кезекшілері тергеу изоляторының бастығына баяндайды.
Кезекшілікті тапсырушы тергеу изоляторындағы жағдай туралы, кезекшілікті қабылдаушы - ауысымды қызметке бөлу және кезекшілікті қабылдау кезінде анықталған кемшіліктер туралы баяндайды.
Егер кезекшілікті тапсыру және қабылдау бастық болмаған кезде жүргізілсе, жаңа ауысымның кезекшісі келісімен баяндалады.
110. Тергеу изоляторында кезекшілер тергеу изоляторы бойынша кезекшілік кітабын, ал корпус бойынша аға қызметкер - корпустық бөлімше бойынша кезекшілік кітабын жүргізеді. Тергеу изоляторы және корпустық бөлімше бойынша кезекшілік кітабы нөмірленеді, байланады, сүргіштік мөрмен мөрленеді және құпия құжаттармен бірге сақталады. Оларда жазбалар хронологиялық тәртіпте орындалады. Кітаптар пайдаланылуы бойынша ағымдағы жылғы реттік нөмірмен нөмірленеді және мұрағатта сақталады.
8. Режим бөлімі жеке құрамының қызмет өткеруін ұйымдастыру тәртібі
111. Режимдік бөлім бақылаушыларына басшылық жасау осы бөлімнің бастығына, ал бұл лауазым штатта көзделмеген тергеу изоляторында режимдік бөлімнің аға инспекторына жүктеледі.
Режимдік бөлімнің құрамына күндізгі ауысымның бақылаушылары, ИТКҚ, белгі беру және байланыс құралдарына қызмет көрсету жөніндегі инспектор-инженер (техник), өрттің алдын алу жөніндегі нұсқаушы (нұсқаушының көмекшісі) кіреді.

112. Режимный отдел обеспечивает:
1) производство технических осмотров, обысков камер и подозреваемых и обвиняемых;
2) профилактику правонарушений, разбирательство с нарушителями порядка содержания;
3) вывод подозреваемых и обвиняемых на прогулку, санитарную обработку, в кабинеты к следователю, адвокатам, врачу, администрации следственного изолятора, на свидания с родственниками или иными лицами, а также на хозяйственные работы;
4) прием передач, посылок и продажу продуктов питания и предметов первой необходимости для подозреваемых, обвиняемых из ларька;
5) выдачу разовых и постоянных пропусков на вход в следственный изолятор;
6) учет, хранение оружия, боеприпасов и спецсредств, а также острых режущих и других инструментов;
7) надлежащее оборудование и эксплуатацию ИТСО, сигнализации и связи;
8) пожарно-профилактическую работу;
9) своевременную уборку режимной территории от снега и мусора.
113. Расстановка сотрудников режимного отдела, в том числе контролеров, по участкам работы, порядок несения службы, начало и окончание рабочего дня, время и продолжительность обеденного перерыва, взаимозаменяемость каждой группы и отдельных сотрудников определяются начальником следственного изолятора. При этом допускается совмещение и обслуживание одной группой или одним сотрудником двух-трех участков работы. Если для выполнения какой-либо работы выделяется два и более сотрудника, один из них назначается старшим группы.
114. Для несения службы в приемной, в зависимости от объема работы, назначается один или группа контролеров, на которых возлагается:
1) прием, досмотр и вручение вещевых и продуктовых передач (посылок) подозреваемым и обвиняемым;
2) вывод подозреваемых и обвиняемых на свидания с родственниками или иными лицами;
3) выдача разовых пропусков на вход в следственный изолятор.
115. Старший группы контролеров, работающий в приемной:
1) ведет справочную картотеку, обеспечивает своевременность внесения изменений о прибытии и убытии заключенных и сохранность карточек;
2) хранит заявления о приеме передач, предоставлении свиданий и документы, послужившие основанием для предоставления свидания;
3) ведет и хранит журнал выдачи разовых пропусков, установленный Правилами посещения учреждений УИС, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 августа 2014 года № 535 (зарегистрированные в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9770) и печать для пропусков;

112. Режимдік бөлім:
1) камераларға техникалық қарауларды және күдіктілер мен айыпталушыларға тінту жүргізуді;
2) тәртіп бұзушылықтардың алдын алуды, ұстау тәртібін бұзушыларды талқыға салуды;
3) күдіктілер мен айыпталушыларды серуенге шығаруды, санитарлық тазалықтан өткізуді, тергеушінің, қорғаушының, дәрігердің қызмет бөлмесіне, тергеу изоляторының әкімшілігіне, туысқандарымен немесе өзге де адамдармен кездесуді, сондай-ақ шаруашылық жұмыстарға апаруды;
4) сәлемдемелерді, сәлем-сауқаттарды қабылдауды және күдіктілер мен айыпталушылар үшін ларектен тамақ өнімдері мен бірінші кезекте қажет заттардың сатылуын;
5) тергеу изоляторына кіруге арналған біржолғы және тұрақты рұқсат қағаздарын беруге;
6) қаруларды, оқ-дәрілерді және арнайы құралдарды, сондай-ақ өткір кескіш және басқа да аспаптарды есепке алуды, сақтауды;
7) тиісті жабдықтарды және ИТКҚ, белгі беру және байланыс құралдарын пайдалануды;
8) өрттің алдын алу жұмыстарын;
9) режимдік аумақтың қар мен қоқыстан уақтылы тазалануын қамтамасыз етеді.
113. Режимдік бөлімнің қызметкерлерін, оның ішінде бақылаушыларды жұмыс учаскелеріне бөлуді, қызмет өткеру тәртібін, жұмыс күнінің басталуы мен аяқталуын, түскі үзілістің уақыты мен ұзақтығын, әр топ пен жекелеген қызметкерлердің өзара ауысуын тергеу изоляторының бастығы анықтайды. Сонымен бірге бір топтың немесе бір қызметкердің екі-үш жұмыс учаскесіне қызмет көрсетуіне рұқсат беріледі. Егер қандай да бір жұмысты атқаруға екі немесе одан да көп қызметкер бөлінсе, олардың біреуі топтың аға қызметкері болып тағайындалады.
114. Қабылдау орындарында қызмет өткеру үшін, жұмыс көлеміне қарай бір бақылаушы немесе бақылаушылар тобы тағайындалады, оларға:
1) күдіктілер мен айыпталушыларға заттай және азық-түліктей сәлем-сауқатты (сәлемдемелерді) қабылдау, қарау және тапсыру;
2) күдіктілер мен айыпталушыларды туысқандарымен немесе өзге де адамдармен кездестіруге шығару;
3) тергеу изоляторына кіруге арналған бір жолғы рұқсат қағаздарын беру жүктеледі.
115. Қабылдау бөлмесінде жұмыс істейтін бақылаушылар тобының аға бақылаушысы:
1) анықтамалық картотека жүргізуге, қамаудағылардың келуі мен кетуі туралы өзгерістердің дер кезінде енгізілуін және карточкалардың сақталуын қамтамасыз етеді;
2) сәлем-сауқатты қабылдау, кездесулер ұсыну туралы өтініштерді және кездесулер ұсыну үшін негіз болған құжаттарды сақтайды;
3) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 20 тамыздағы № 535 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9770 болып тіркелген) бекітілген Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелеріне бару қағидаларымен белгіленген біржолғы рұқсаттамаларды беру журналын жүргізеді және рұқсаттамаларға арналған мөрді сақтайды;

4) ежедневно по окончании работы сверяет количество выданных пропусков с корешками;
5) отвечает за исполнение обязанностей, работающими в приемной контролерами.
Сноска. Пункт 115 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2016 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
116. Контролер, работающий в приемной:
1) принимает передачи, проводит свидания подозреваемых и обвиняемых с родственниками и иными лицами;
2) принимает меры к пресечению побега лиц, выводимых на свидания, следит за соблюдением установленных правил при проведении свиданий;
3) обеспечивает правильный прием и тщательный досмотр передач, не допуская проникновения в камеры запрещенных к хранению предметов или переписки;
4) организует своевременную доставку передач в камеры, следит за их сохранностью при доставке;
5) вызывает медицинских работников для осмотра передач;
6) поддерживает в помещении приемной чистоту и порядок, следит за сохранностью оборудования и инвентаря этих помещений;
7) докладывает старшему группы или режимного отдела о лицах, в правильности документов которых возникли сомнения, а также обо всех недоразумениях и инцидентах, возникающих при приеме посетителей.
117. Контролер, осуществляющий свидания подозреваемых и обвиняемых с родственниками и иными лицами:
1) проверяет документы и разрешение на свидание у лиц, прибывших на свидание;
2) разъясняет подозреваемым и обвиняемым и лицам, прибывшим на свидание, правила поведения;
3) контролирует выполнение установленных правил свидания;
4) предупреждает в случае нарушения правил свидания, а при повторном нарушении прекращает свидания и докладывает об этом начальнику режимного отдела рапортом, с указанием обстоятельств и причин прекращения свидания.
118. Контролер, обеспечивающий вывод подозреваемых и обвиняемых в следственные кабинеты:
1) проверяет у прибывших лиц правильность оформления документов на вызов;
2) конвоирует подозреваемых и обвиняемых, выводимых из камер в кабинеты и обратно, соблюдая при этом требования обеспечения изоляции, установленные статьей 31 Закона;
3) принимает меры к предупреждению побега подозреваемых и обвиняемых в пути следования, а также из кабинетов и других помещений;
4) производит неполный обыск подозреваемых и обвиняемых при выводе их из камер и при возвращении в них;

4) күн сайын жұмыс аяқталған соң берілген рұқсат қағаздарының санын түбіртекпен салыстырады;
5) қабылдау орындарында жұмыс істейтін бақылаушылардың өз міндеттерін орындауларына жауап береді.
Ескерту. 115-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2016 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
116. Қабылдау бөлмесінде жұмыс істейтін бақылаушы:
1) сәлем-сауқаттар қабылдауға, күдіктілер мен айыпталушылардың туысқандарымен және өзге адамдармен кездесулерін өткізеді;
2) кездесуге шығарылған адамның қашып кетпеуі үшін алдын алу шараларын қолдануға, кездесу өткізу кезінде бекітілген тәртіптің сақталуын бақылайды;
3) сақтауға тыйым салынған заттардың камераға өткізілуіне немесе хат алмасуларға жол бермей, қабылдауды дұрыс өткізуді және қарауды мұқият жүргізеді;
4) камераларға сәлем-сауқаттардың уақтылы жеткізілуін ұйымдастыруға, жеткізу кезінде олардың толық сақталуын бақылайды;
5) қажет болған жағдайда сәлем-сауқаттарды қарау үшін медицина қызметкерлерін шақырады;
6) қабылдау үй-жайында тазалық пен тәртіптің сақталуын назарда ұстауға, бұл үй-жайлардың жабдықтары мен мүліктерінің сақталуын бақылайды;
7) құжатының дұрыстығы күмән тудыратын адамдар туралы, сондай-ақ келушілерді қабылдау кезінде туындаған түсінбеушіліктер мен оқыс оқиғалар туралы топтың немесе режимдік бөлімнің аға қызметкеріне баяндайды.
117. Күдіктілер мен айыпталушыларды туысқандарымен және өзге адамдармен кездестіруді жүзеге асыратын бақылаушы:
1) кездесуге келген адамдардың құжаттарын және кездесуге берілген рұқсатын тексереді;
2) күдіктілер мен айыпталушыларға және кездесуге келген адамдарға жүріс-тұрыс ережелерін түсіндіреді;
3) белгіленген кездесу тәртібінің орындалуын бақылайды;
4) кездесу тәртібін бұзған жағдайда ескерту жасауға, ал екінші қайта бұзған жағдайда кездесуді тоқтатуға және бұл туралы режимдік бөлімнің бастығына жағдайды және кездесуді тоқтату себептерін көрсете отырып, баянатпен баяндайды.
118. Күдіктілер мен айыпталушыларды тергеу бөлмелеріне апаруды қамтамасыз ететін бақылаушы:
1) келуші адамдардың шақыруына рәсімделген құжаттарының дұрыстығын тексереді;
2) Заңның 31-бабында белгіленген оқшаулауды қамтамасыз ету талаптарын сақтай отырып, камерадан кабинетке шығарылатын күдіктілер мен айыпталушыларды айдауылдайды және кері алып келеді;
3) күдіктілер мен айыпталушылардың жолда, сондай-ақ қызмет бөлмелерінен және басқа үй-жайлардан қашып кетуінің алдын алуға бағытталған шараларды қолданады;
4) камерадан шығарар кезде және оған қайтып келген кезде күдіктілер мен айыпталушыларға толық емес тінту жүргізеді;

5) ведет учет вызова подозреваемых и обвиняемых в кабинеты.
119. Контролер, обеспечивающий подозреваемых и обвиняемых продуктами питания и товарами из ларька:
1) обеспечивает правильное хранение продуктов и других товаров, приобретенных для продажи подозреваемым и обвиняемым;
2) расфасовывает продукты точно по заявленному весу, следить за состоянием весов и гирь;
3) не допускает проникновения в камеры продуктов и предметов, пользование которыми подозреваемым и обвиняемым запрещено;
4) поддерживает чистоту в помещении ларька и соблюдать правила санитарии и гигиены;
5) отчитывается перед финансовой частью за подотчетные суммы и товары.
120. Прогулка подозреваемых и обвиняемых обеспечивается группой контролеров по установленному графику одним из следующих способов:
1) контролеры выводят подозреваемых и обвиняемых из камеры на прогулочный двор, наблюдают за ними и по окончании прогулки сопровождают обратно в камеру;
2) одна часть контролеров или один контролер из группы ведет непрерывное наблюдение за подозреваемыми и обвиняемыми, находящимися на прогулке, другая - выводит их из камер в прогулочные дворы и конвоирует обратно.
121. Наблюдение за поведением подозреваемых и обвиняемых в прогулочных дворах ведется, контролером на специальном помосте над прогулочными дворами. В отдельных случаях контролер может находиться в коридоре прогулочных дворов и вести наблюдение через смотровые "глазки" дверей.
122. Контролеры, осуществляющие вывод на прогулку:
1) обеспечивают передвижение по режимной территории и коридорам, не оставляют подозреваемых и обвиняемых без надзора в пути следования и прогулочных дворах;
2) производят осмотр прогулочных дворов после вывода из них подозреваемых и обвиняемых каждой камеры.
Обнаруженные в прогулочном дворе предметы или записки передаются с подачей рапорта в оперативный отдел.
123. Для вывода на санитарную обработку выделяется постоянный или временный состав контролеров, назначаемый в дни проведения санитарной обработки. Эта группа контролеров обеспечивает конвоирование подозреваемых и обвиняемых из камер в санпропускник и обратно, а также наблюдение за ними во время санитарной обработки.
При проведении санитарной обработки женщин наблюдение за ними осуществляется контролерами-женщинами.
124. Контролеры, осуществляющие вывод на санитарную обработку, выполняют указания начальника медицинского отдела или дежурного медицинского работника. Контролеры:

5) күдіктілерді және айыпталушыларды қызмет бөлмелеріне шақыру есебін жүргізеді.
119. Күдіктілер мен айыпталушыларды азық-түлікпен және ларектен алынған тауарлармен қамтамасыз ететін бақылаушы:
1) күдіктілер мен айыпталушыларға сату үшін алынған азық-түлікпен және басқа да тауарлардың дұрыс сақталуын қамтамасыз етеді;
2) азық-түлікті тура өтініміндегі салмақ бойынша өлшеп, орауға, және өлшеуіш пен таразының жағдайын қадағалайды;
3) күдіктілерге және айыпталушыларға пайдалануға тыйым салынған тамақ өнімдері мен заттардың камераларға еніп кетуіне жол бермейді;
4) ларек үй-жайының тазалығын қолдауға және санитарлық, гигиеналық ережені сақтайды;
5) есепте тұрған сома мен тауарлар үшін қаржы бөлімшесінің алдында уақтылы есеп береді.
120. Күдіктілер мен айыпталушыларды серуенге шығаруды төмендегідей әдістердің бірімен, бекітілген кесте бойынша бақылаушылар тобы қамтамасыз етеді:
1) бақылаушылар күдіктілер мен айыпталушыларды серуендеу ауласына шығарады, оларды қадағалайды және серуендеу аяқталған соң камераға кері әкеледі;
2) топтағы бақылаушылардың бір бөлігі немесе бір бақылаушы серуендеп жүрген күдіктілер мен айыпталушыларға үзіліссіз бақылау жасайды, басқалары - оларды камерадан серуендеу ауласына шығарады және кері айдауылдап әкеледі.
121. Серуендеу ауласында күдіктілер мен айыпталушылардың мінез-құлқын серуендеу ауласынан жоғарырақ орналасқан арнайы орындағы бақылаушы қадағалайды. Жекелеген жағдайларда бақылаушы серуендеу ауласының дәлізінде тұрып, есіктен қарайтын "көзше" арқылы қадағалайды.
122. Серуендеуге шығаруды жүзеге асырушы бақылаушылар:
1) режимді аумақ және дәліз бойынша қозғалу ережелерін қамтамасыз етуге, күдіктілер мен айыпталушыларды жүру жолында және серуендеу ауласында қадағалаусыз қалдырмауға;
2) әр камерадағы күдіктілер мен айыпталушыларды әкеткен соң серуендеу ауласын тексеруге міндетті.
Серуендеу ауласынан табылған заттар немесе жазбалар баянат беріле отырып, жедел бөлімге тапсырылады.
123. Санитарлық тазалаудан өткізуге апару үшін санитарлық тазалау өткізу күніне тағайындалған уақытша немесе тұрақты бақылаушылар құрамы бөлінеді. Осы бақылаушылар тобы күдіктілер мен айыпталушыларды камерадан санитарлық өткізу пунктіне және кері қарай айдауылдауды, сондай-ақ санитарлық тазалау кезінде оларды бақылауды қамтамасыз етеді.
Әйелдерді санитарлық тазалаудан өткізу кезінде оларды бақылауды әйел - бақылаушылар жүзеге асырады.
124. Санитарлық тазалаудан өткізуге апаруды жүзеге асырушы бақылаушылар медициналық бөлім бастығының немесе кезекші медициналық қызметкердің нұсқауын орындайды Бақылаушылар:

1) обеспечивают порядок вывода из камер и правила передвижения по коридорам и территории;
2) производят осмотр всех помещений санпропускника по окончании санитарной обработки подозреваемых и обвиняемых каждой камеры. Обнаруженные при осмотре записки или какие-либо предметы передаются с подачей рапорта в оперативный отдел.
125. Для производства технических осмотров и плановых обысков камер и содержащихся в них лиц из состава режимного отдела выделяется группа наиболее опытных контролеров.
Технический осмотр каждой камеры производится ежедневно в период отсутствия в ней подозреваемых и обвиняемых, для чего используется время их вывода на прогулку, санитарную обработку, работу.
При производстве осмотра тщательно проверяются оконные решетки, жалюзи, стены, полы, потолки. Проверяются кровати, столы, скамейки, крепления умывальников, санитарно-технические и водопроводные трубы. Выявляются признаки, указывающие на подготовку к побегу: наличие земли, кирпича, строительного мусора под койками, в унитазе, отсутствие на койках или решетках отдельных деталей, сплетенные жгуты.
126. Не реже одного раза в неделю проводятся контрольные технические осмотры камер по графику силами сотрудников из числа старшего и среднего начальствующего состава. В этих целях за каждым сотрудником закрепляются 2-3 камеры, где содержатся лица, привлекаемые по подозрению в совершении тяжких преступлений.
В помощь этим сотрудникам для проведения контрольных технических осмотров могут выделяться контролеры из резервной группы дежурной смены.
127. В целях обнаружения в камерах запрещенных предметов в дневное время производятся плановые обыски камер и подозреваемых и обвиняемых по графику. Каждая камера и содержащиеся в ней лица подвергаются обыску не реже двух раз месяц, а в необходимых случаях обыск производится вне графика.
128. Результаты технических осмотров камер, контрольных технических осмотров, плановых обысков камер и подозреваемых и обвиняемых отражаются лицами, проводящими эти мероприятия, в журнале учета технических осмотров камер и плановых обысков в следственном изоляторе по форме согласно приложению 36 к настоящим Правилам и докладываются начальнику режимного отдела, который информирует о проведении мероприятий дежурного под расписку в журнале.
При обнаружении в камере неисправностей или повреждений начальник режимного отдела и дежурный принимают меры к их немедленному устранению, о чем делается запись в книге дежурств по следственному изолятору.

1) камерадан шығару тәртібін және дәлізбен аумақта жүріп-тұру ережесін қамтамасыз етуге;
2) әрбір камерадағы күдіктілер мен айыпталушыларды санитарлық тазалаудан өткізу аяқталған соң санитарлық тазалаудан өткізуді жүргізетін барлық үй-жайларда тексеру жүргізуге міндетті. Тексеру кезінде табылған қандай да бір заттар немесе жазбалар баянат беріле отырып, жедел бөлімге тапсырылады.
125. Камераларға техникалық қарау және камералар мен оларда ұсталынушы адамдарға жоспарлы тінту жүргізу үшін режимдік бөлім құрамынан неғұрлым тәжірибелі бақылаушылар бөлінеді.
Әрбір камераны техникалық қарау күн сайын, онда күдіктілер мен айыпталушылар жоқ кезде жүргізіледі, ол үшін оларды серуендеуге, санитарлық тазалаудан өткізуге, жұмысқа алып кеткен уақыт пайдаланылады.
Қарау жүргізу кезінде терезе торлары, жалюздер, қабырғалар, едендер, төбелер мұқият тексеріледі. Кереуеттер, үстелдер, орындықтар, қол жуғыштардың бекіткіштері, санитарлық-техникалық және су жүретін құбырлар тексеріледі. Қашуға дайындықты көрсететін белгілер: төсектердің астында, унитаздарда топырақ, кірпіш, құрылыс қалдықтарының болуы, төсектерде немесе торларда жекелеген бөлшектердің жоқ болуы, өрілген жіптер және т.б. болуы.
126. Аптасына кемінде бір рет аға және орта басшы құрамындағы қызметкерлердің күшімен кесте бойынша камераларға техникалық қарау жүргізіледі. Бұл мақсатта әрбір қызметкерге ауыр қылмыстар жасады деген күдікпен адамдар ұсталатын 2-3 камера бекітіледі.
Бақылау техникалық қарауын өткізу үшін бұл қызметкерге көмек көрсету үшін кезекші ауысымның резерв тобынан бақылаушылар бөлінуі мүмкін.
127. Камералардан тыйым салынған заттарды табу мақсатында күндізгі уақытта камераларға және күдіктілер мен айыпталушыларға кесте бойынша жоспарлы тінтулер жүргізіледі. Әрбір камера және онда ұсталынушылар айына кем дегенде екі рет тінтуден өткізіледі, ал қажет жағдайда кестеден тыс тінту жүргізіледі.
128. Камераларды техникалық қараулар, бақылау техникалық қараулар, камераларды және күдіктілер мен айыпталушыларды жоспарлы тінтуден өткізу нәтижелері - бұл шараларды өткізуші адамдарды көрсете отырып, мекеменің камераларды техникалық қарау және жоспарлы тінту өткізу тергеу изоляторларында тіркеу журналы осы Қағидаға 36-қосымшаға сәйкес нысанда жазылады және кезекшіні іс-шара өткізу туралы журналға қол қою арқылы құлақтандыратын режим бөлімінің бастығына баяндалады.
Камерада ақаулар мен зақым келген жерлер табылған кезде режимдік бөлімнің бастығы және кезекші оларды жоюға шұғыл шаралар қолданады, ол туралы тергеу изоляторы бойынша кезекшілік кітабына жазба жазылады.

129. Из состава режимного отдела выделяется контролер (контролеры) - фотодактилоскопист, который выполняет обязанности по фотографированию, дактилоскопированию и оформлению других учетных документов на арестованных, ведущихся отделом специального учета, и выполняет другие функции, возложенные на него начальником этого отдела.
Контролер-фотодактилоскопист на основании талона на вывод может выводить из камеры в комнату фотодактилоскописта подозреваемых и обвиняемых для их фотографирования и оформления учетных документов (в период прибытия арестованных в следственный изолятор и содержания их в сборном отделении).
130. На хозяйственных работах в режимной и хозяйственной зонах обвиняемые находятся под охраной и надзором контролеров.
Охрана и надзор осуществляются одним из следующих способов:
1) при наличии большой группы обвиняемых, работающих на одном месте, у объекта работы (в мастерской или у входа в мастерскую, на режимном дворе и тому подобное) выставляется неподвижный контролерский пост;
2) при наличии небольших групп обвиняемых, работающих в разных местах, их охрана и надзор за поведением ведутся путем патрулирования.
Контролеру сообщается, в каких местах и за какими лицами он ведет наблюдение. Патрулирование по маршруту должно обеспечивать обозрение каждые 15 минут находящихся под охраной и надзором подозреваемых и обвиняемых.
Обнаружив обвиняемого вне места работы, контролер возвращает его, а если его поведение является подозрительным, доставляет к начальнику режимного отдела.
131. Контролеры, осуществляющие охрану и надзор за обвиняемыми на работе:
1) не допускают побегов;
2) не допускают попыток установления связей лиц, выведенных на работу, с другими категориями обвиняемых и иными лицами;
3) докладывают начальнику режимного отдела о нарушениях обвиняемыми правил поведения и подозрительных действиях;
4) проводят по окончании работ пофамильную проверку обвиняемых перед водворением их в камеры подвергают обыску.
132. На работы за пределы следственного изолятора, связанные с материальным обеспечением, благоустройством и поддержанием в надлежащем техническом состоянии зданий и сооружений, разрешается выводить только осужденных, оставленных для работы по хозяйственному обслуживанию, которым предоставлено право передвижения без конвоя или сопровождения за пределами охраняемой территории.

129. Режимдік бөлім құрамынан фотосуретке, дактилоскопияға түсіретін және арнайы есепке алу бөлімі тұтқындағыларды есепке алуды жүргізетін басқа да құжаттарын ресімдеу міндеттерін орындайтын және өзіне осы бөлімнің бастығы жүктеген өзге де функцияларды атқаратын бақылаушы (бақылаушылар) - фотодактилоскопияшы бөлінеді.
Бақылаушы-фотодактилоскопияшы шығару талонының негізінде камерадан күдіктілер мен айыпталушыларды суретке түсіру және олардың есепке алу құжаттарын рәсімдеу үшін фотодактилоскопияшының қызмет бөлмесіне (тұтқындағылардың тергеу изоляторына келуі мен оларды жинау бөлімшесінде ұстау кезеңінде) шығара алады.
130. Режимдік және шаруашылық аймақтардағы шаруашылық жұмыстардағы күдіктілер мен айыпталушылар бақылаушылардың күзетінде және қадағалауында болады.
Күзету және қадағалау төмендегідей әдістердің бірімен жүзеге асырылады:
1) күдіктілер мен айыпталушылар бір орында үлкен топ болып жұмыс істеген кезде жұмыс объектісінде (шеберханаға, шеберхананың кіреберісіне, режимдік аулаға және т.б.) жылжымайтын бақылаушылардың күзет орны қойылады;
2) күдіктілер мен айыпталушылар әр түрлі орындарда шағын топ болып жұмыс істеген кезде, оларды күзету және жүріс-тұрыстарын қадағалау шолу жасау жолымен жүргізіледі.
Бақылаушыға оның қандай жерде және қандай адамдарды бақылауы тиіс екені хабарланады. Шолу бағыты бойынша қозғалу оның күзетуіндегі және қадағалауындағы күдіктілер мен айыпталушылардың оның көзіне кем дегенде 15 минут сайын көрініп тұруын қамтамасыз етуі керек.
Айыпталушыны жұмыс орнынан тыс жерде жүргенін анықтаса, бақылаушы оны кері шақырады, ал егер оның жүріс-тұрысы күдікті көрінсе режимдік бөлім бастығына жеткізеді.
131. Жұмыста жүрген күдікті мен айыпталушыны күзету мен қадағалауды жүзеге асырушы бақылаушылар:
1) қашуға жол бермеуге;
2) жұмысқа шығарылған адамдардың басқа санаттағы айыпталушылармен және өзге де адамдармен байланыс орнатуға ұмтылыс жасауына жол бермеуге;
3) жүріс-тұрыс ережесін бұзған күдіктілер мен айыпталушылар жайлы және олардың күдікті әрекеттері жайлы режимдік бөлімнің бастығына баяндауға;
4) жұмыс аяқталған соң күдіктілер мен айыпталушыларды тегі бойынша тексеруге және камераларға кіргізер алдында оларға тінту жүргізуге міндетті.
132. Тергеу изоляторының шегінен тыс жердегі ғимараттар мен құрылыстардың тиісті техникалық жағдайын материалдық қамтамасыз етуге, көріктендіруге және техникалық жай-күйін тиісінше сақтауға байланысты жұмыстарға күзетілетін аумақ шегінен тыс жерде айдауылсыз және ілесіп жүрусіз құқық берілген, шаруашылық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарға қалдырылған сотталғандарды ғана шығаруға рұқсат етіледі.

133. Учет, хранение имущества арттехвооружения осуществляется сотрудниками службы тылового обеспечения.
134. Инструмент, выдаваемый осужденным во временное пользование для работы (ножи, топоры, напильники и так далее), хранится и учитывается по спискам одним из сотрудников режимного отдела.
135. В пищевом блоке инструмент (ножи, топоры, скребки и тому подобное) клеймится и учитывается по описи, которая хранится у заведующего производством или вольнонаемного повара, а копия - в режимном отделе. Для хранения инструмента на кухне оборудуется специальный запирающийся шкаф. После окончания работы инструменты изымаются и сверяются по описи.
136. В мастерских инструмент подвергается клеймению, учитывается по описи, один экземпляр которой хранится у заведующего мастерской, а второй - в режимном отделе. Осужденным инструмент выдается и принимается под расписку.
137. На инструмент (топоры, ломы, пилы, железные лопаты, рубанки и другое), используемый на работах, также составляется опись в двух экземплярах. Один экземпляр описи хранится в режимном отделе, а второй выдается на руки лицу, ведающему работами (инженеру, технику, прорабу).
При выводе осужденных на работы инструмент выдается им под наблюдением лица, ведающего объектом, и по окончании работ сверяется по описи и складывается в специально отведенное для его хранения запираемое помещение.
138. В нерабочее время лестницы, топоры, ящики, веревки, доски, а также другие предметы и строительные материалы хранятся в запираемых помещениях.
9. Порядок организации охраны и надзора при пропускном режиме
139. Войсковой караул или полицейский конвой, прибывший на автомобиле, впускается без пропуска после проверки документов у начальника караула или конвоя.
Караул или конвой с подозреваемыми и обвиняемыми выпускается по пропуску или по суточной ведомости учета лиц, временно выбывших из следственного изолятора.
140. Лица, освобожденные из-под стражи, выпускаются из следственного изолятора по пропуску формы "Б" согласно приложению 37 к настоящим Правилам. Пропуска формы "Б" выписываются начальником отдела специального учета.
141. Въезд и стоянка на территории режимных и хозяйственных зон личных транспортных средств сотрудников и других лиц не допускается.
142. Конвой с осужденными, выводимыми на внешние хозяйственные работы, выпускается по пропуску формы "С". Контролер поста КПП при выпуске осужденных проверяет их по фамилиям и сверяет со списком лиц, которых разрешено выводить на внешние работы, утвержденным руководством территориального подразделения.

133. арттехқаруландыру мүлігін есепке алуды, сақтауды тылмен қамтамасыз ету бөлiмiнiң қызметкерлері жүзеге асырады.
134. Сотталғандарға жұмыс істеу үшін уақытша пайдалануға берілген аспаптар (пышақтар, балталар, егеулер және т.б.) режимдік бөлім қызметкерінің бірінде сақталады және тізім бойынша есепке алынады.
135. Азық-түлік блогындағы аспаптар (пышақтар, балталар, қырғыштар және т.б.) таңбаланады және тізім бойынша есепке алынады, ол өндіріс меңгерушісінде немесе ерікті жалдамалы аспазда, ал көшірмесі - режимдік бөлімде сақталады. Аспаптарды сақтау үшін ас бөлмесінде арнайы бекітілетін шкаф жабдықталады. Жұмыс аяқталған соң аспаптар алынып қойылады және тізім бойынша салыстырылады.
136. Шеберханаларда аспап таңбаланады, тізім бойынша есепке алынады, оның бір данасы өндіріс меңгерушісінде, ал екінші данасы - режимдік бөлімде сақталады. Сотталғандарға аспаптар қолхатпен беріледі және қабылданады.
137. Сондай-ақ, жұмысқа пайдаланылатын аспаптарға (балталар, ломдар, аралар, темір күректер, сүргілер және т.б.) екі данада тізім жасалады. Тізімнің бір данасы режимдік бөлімде сақталады, ал екіншісі жұмысты жүргізетін адамның (инженерге, техникке, прорабқа және т.б.) қолына беріледі.
Сотталғандарды жұмысқа шығарған кезде аспаптар оларға нысан меңгерушісінің қадағалауымен беріледі, ал жұмыс аяқталған соң оны сақтау үшін арнайы бөлінген, бекітілетін үй-жайға қойылады.
138. Тергеу изоляторының аумағында сатылар, балталар, жәшіктер, жіптер, тақтайлар, сондай-ақ басқа заттар мен құрылыс материалын қалдыруға болмайды. Жұмыс уақытынан тыс кезде олар құлып салынған тиісті үй-жайда сақталуы тиіс.
9. Өткізу режимі кезінде күзетпен қадағалауды ұйымдастыру тәртібі
139. Автокөлікте келген әскери қарауыл немесе полицейлік айдауыл қарауыл немесе айдауыл бастықтарының құжаттары тексерілгеннен кейін, өткізу қағазынсыз кіргізіледі.
Күдіктілер мен айыпталушылармен келген қарауыл немесе айдауыл рұқсат қағазы немесе тергеу изоляторынан уақытша шығып кеткен адамдарды есепке алатын тәуліктік ведомості бойынша шығарылады.
140. Күзет қамауынан босатылған адамдар тергеу изоляторынан осы Қағидаға 37-қосымшаға сәйкес нысанда "Б" нысанды рұқсат қағазы бойынша шығарылады. "Б" нысанды рұқсат қағазын арнайы есепке алу бөлімнің бастығы жазып береді.
141. Режимдік және шаруашылық жерінің аумағына қызметкерлердің және басқа да адамдардың жеке көліктерінің келуіне және тұрақтауына рұқсат етілмейді.
142. Сыртқы шаруашылық жұмыстарына шығарылған сотталғандармен бірге жүретін айдауыл "С" нысанды рұқсат қағазы бойынша шығарылады. БӨП-тің күзет орнындағы бақылаушы сотталғандарды шығарған кезде оларды тегі бойынша тексереді және ҚАЖД басшылығы бекіткен, сыртқы жұмыстарға шығаруға рұқсат берілген адамдардың тізімімен салыстырылады.

143. Транспорт, следующий с грузом, выпускается по пропуску формы "Г" согласно приложению 38 к настоящим Правилам.
Использованные пропуска форм "Б", "С", "Г" подклеиваются к корешкам пропусков и по использовании всей книжки сдаются на хранение в архив.
144. Вход на территорию следственного изолятора с оружием производится только в случаях, когда объявлена общая тревога и необходим ввод вооруженного личного состава.
145. Если в следственный изолятор прибыло лицо, имеющее при себе оружие, то это оружие сдается на хранение контролеру поста КПП. Для временного хранения оружия у контролера поста КПП устанавливается железный запирающийся шкаф с нумерованными гнездами. В каждом гнезде должен быть жетон, который выдается владельцу при сдаче им оружия. При выдаче оружия жетон возвращается. При этом прием и выдача оружия и боеприпасов указанных лиц учитываются в книге выдачи и приема имущества арттехвооружения формы 5. Указанный порядок сдачи оружия - для караулов и конвоев.
10. Порядок применения технических средств охраны и надзора,
сигнализации и связи
146. В целях усиления охраны подозреваемых и обвиняемых следственные изоляторы оборудуются ИТСО, сигнализации и связи.
В комнате оператора или дежурного оборудуется пульт управления техническими средствами, который включает в себя всю аппаратуру технических средств с удобной для обозрения панелью управления и световым табло, на котором нанесены все рубежи секторов блокирования и отдельных уязвимых в побеговом отношении мест, а также все точки тревожной, вызывной и пожарной сигнализации.
147. Оконные металлические решетки или щиты-жалюзи, двери режимных корпусов, а также двери камер, в которых содержатся осужденные при особо опасном рецидиве преступлений, блокируются сигнализацией с целью получения сигнала о попытках перепилить, повредить решетку, открыть или выломать дверь.
148. На внутренних и наружных постах, в подземных и наземных переходах, кабинетах режимного и административного корпусов, где возможно пребывание подозреваемых и обвиняемых, устанавливаются извещатели для подачи сигнала тревоги. В коридорах режимных корпусов и переходах расстояние между извещателями не должно превышать 20 метров. Для принятия сигнала тревоги в комнате дежурного или оператора устанавливается приемное устройство необходимой емкости, а для прямой телефонной связи с внутренними и наружными постами и службами - коммутатор.
149. Аппараты прямой телефонной связи с комнатой дежурного устанавливаются на всех постах внутренней и наружной охраны, а также в кабинетах старших по корпусу, медицинских и оперативных работников, следователей, дознавателей и других местах по усмотрению руководства следственного изолятора.

143. Жүк таситын көлік "Г" нысанды рұқсат қағазы осы Қағидаға 38-қосымшаға сәйкес нысанда шығарылады.
Пайдаланылған "Б", "С", "Г" нысанды рұқсат қағаздар рұқсат қағаздарының түбіртегіне желімделеді және барлық кітапшалардың пайдалануы бойынша мұрағатқа сақтауға тапсырылады.
144. Жалпы дабыл берілген және қарулы жеке құрамды кіргізу қажеттілігінен басқа жағдайда режимдік аумаққа қарумен кіруге үзілді-кесілді тыйым салынады.
145. Егер тергеу изоляторына қаруы бар адам келсе, онда ол қару БӨП күзет бекетінің бақылаушысына сақтау үшін тапсырылуы тиіс. Қаруды уақытша сақтау үшін БӨП күзет бекетінің бақылаушысына нөмірленген ұялары бар, бекітілетін темір шкаф беріледі. Әрбір ұяда қаруды тапсырған кезде қару иесіне берілетін жетон болуы керек. Қаруды берген кезде жетон қайтып алынады. Сонымен бірге аталған адамдардың арттехқаруландыру мүлігін қабылдаулары мен берулері 5 нысанды кітапқа жазылады. Қарауылдар мен айдауылдардың да қару тапсырулары үшін осындай тәртіп қолданылады.
10. Техникалық күзет, белгі беру және байланыс құралдарын қолдану тәртібі
146. Күдіктілер мен айыпталушыларды күзетуді күшейту мақсатында тергеу изоляторлары ИТКҚ, белгі беру байланыс құралдарымен жабдықталады.
Оператордың немесе кезекшінің бөлмесінде техникалық құралдарды басқару пульті жабдықталады, оған айналаны шолуға ыңғайлы басқару панелі және жарық түсетін таблосы қосылады, оның ішінде барлық тосқауыл секторлары аумағы және қамаудан қашуға ыңғайлы жерлер, сондай-ақ дабыл қағу және өрттен сақтау белгісін беретін құралдар орнатылады.
147. Режимдік корпус терезелерінің темір торлары немесе қалқанша жалюздері, есіктері, сондай-ақ қылмыстың аса қауіпті қайта қайталануы бойынша сотталғандар ұсталатын камералардың есіктері торды аралау, бүлдіру, есікті ашуға немесе сындыруға ұмтылыс туралы белгілерді алу мақсатында қандай да бір үлгідегі белгі беру жүйесімен қоршалады.
148. Ішкі және сыртқы күзет бекеттерінде, жер астындағы және жер үстіндегі жолдарға, күдіктілер мен айыпталушылардың келуі мүмкін режимдік және әкімшілік корпустардың қызмет бөлмелеріне дабыл белгісін беру үшін хабарлағыштар орнатылады. Режимдік корпустардың дәліздері мен өту жолдарында хабарлағыштардың ара қашықтығы 20 метрден аспауы тиіс. Дабыл белгісін қабылдау үшін кезекшінің немесе оператордың бөлмесіне қажетті көлемде қабылдағыш қондырғы орнатылады, ал ішкі және сыртқы күзет бекеттерімен және қызметтермен тікелей телефон байланысы үшін коммутатор отырады.
149. Кезекшінің бөлмесімен тікелей телефон байланысының аппараты барлық ішкі және сыртқы күзет бекеттерінде, сонымен қатар корпус бойынша аға қызметкердің, медициналық және жедел қызметкерлердің, тергеушілердің, анықтаушылардың бөлмелерінде және т.б. жерлерге тергеу изоляторы басшылығының қарауына байланысты орнатылады.

150. По периметру ограждения в запретной зоне и других местах режимной и хозяйственной зон оборудуются телефонные розетки для связи постовых контролеров на тропе нарядов и патрульных контролеров по территории с дежурным или оператором.
Коммутатор (станция или пульт) внутренней оперативной телефонной связи не должен иметь выхода в городскую телефонную сеть.
151. Все входы в режимные корпуса, камеры, больничные палаты и другие помещения, расположенные на территории режимной зоны (пищевой блок, санитарный пропускник, мастерские и тому подобное), где содержатся или в которые имеют доступ подозреваемые и обвиняемые оборудуются механическими или электрическими замками специального (тюремного) типа. Замки должны постоянно находиться в закрытом состоянии на два оборота ригеля.
152. Ключи от замков специального типа не оставляются без присмотра работников следственного изолятора, пользующимися ими, а также не передаются подозреваемым и обвиняемым, в том числе осужденным, работающим по хозяйственному обслуживанию.
153. Все ключи специального типа, имеющиеся в следственном изоляторе, находятся на учете в режимном отделе и регистрируются в ведомости учета специальных ключей следственного изолятора по форме согласно приложению 39 к настоящим Правилам. Ключи, выданные в дежурную смену, кроме того, учитываются в книге учета специальных ключей.
По ведомости и книге учета должно быть известно, сколько всего имеется ключей, сколько и кому выдано в персональное пользование.
Резервные ключи специального типа хранятся и передаются по сменам в том же порядке, что и постовое оружие.
154. Замки дверей режимных корпусов, коридоров и других зданий, расположенных на территории режимного двора, должны быть двусторонними, а ключи к ним однотипными, но отличными от ключей к камерным замкам.
Замки камерных дверей должны быть однотипными в пределах поста. Во всех случаях ключи от этих замков не должны подходить к замкам, установленных на дверях зданий в режимной зоне.
155. Управление техническими средствами охраны, сигнализации и связи осуществляется через пульт из комнаты дежурного или сообщающегося с ней смежного помещения.
У пульта управления техническими средствами устанавливается круглосуточный пост, на который назначаются контролеры-операторы, специально обученные для работы с охранно-тревожной, противопобеговой аппаратурой, приборами сигнализации и связи.
156. Контролер-оператор пульта управления техническими средствами охраны:
1) поддерживает в рабочем состоянии технические средства охраны;
2) докладывает дежурному о поступлении сигналов на пульт;

150. Қоршаудың периметрі бойынша тыйым салынған аймақта, режимдік шаруашылық аймақтардың басқа жерлерінде наряд жолындағы күзет бекеттері мен аумақтағы патрульдердің кезекшімен немесе оператормен байланысуы үшін телефон розеткаларымен жабдықталады.
Ішкі жедел телефон байланысының коммутаторы (станция немесе пульт) қалалық телефон жүйесіне шықпауы керек.
151. Режимдік корпусқа, камераларға, аурухана палаталарына және режимдік аймақ аумағында орналасқан, қамаудағылар ұсталынатын немесе олар бара алатын басқа да үй-жайлар (азық-түлік блогы, санитарлық тазалықтан өткізгіш, түрменің өндірістік кәсіпорындары, шеберханалар және т.б.) арнайы (түрмеге арналған) үлгідегі механикалық немесе электрондық құлыптармен жабдықталады. Құлыптар үнемі екі бұралып жабылуы керек.
152. Арнайы үлгідегі құлыптардың кілтін пайдаланатын тергеу изоляторының қызметкерлеріне оларды қараусыз қалдыруға, сондай-ақ күдіктілер мен айыпталушыларға, олардың ішінде шаруашылық қызметінде жұмыс істеп жүрген сотталғандарға беруге тыйым салынады.
153. Тергеу изоляторында бар арнайы үлгідегі барлық кілттер режимдік бөлімде есепте тұруы және ведомостіге осы Қағидаға 39-қосымшаға сәйкес нысанда тіркелуі тиіс. Кезекші ауысымға берілген кілттер арнайы кілттерді есепке алу кітабына жазылады.
Ведомость бойынша және есепке алу кітабы бойынша қанша кілт бар, кімге және қанша кілт жеке пайдалануға берілгені белгілі болуы керек.
Арнайы типтегі резервтегі кілттер күзет қаруларын тапсыру және сақтау тәртібімен сақталады және тапсырылады.
154. Режимдік корпустардың, дәліздердің және режимдік аумақта орналасқан басқа да үй-жайлардың есіктерінің екі жағына да құлып салынуы керек, олардың кілттері бір үлгіде, бірақ камераға салынатын құлыптың кілтінен өзгеше болуы тиіс.
Камералардың есіктеріне салынатын құлыптары күзет орны шегінде бір үлгіде болуы керек. Барлық жағдайда да бұл құлыптардың кілттері режимдік аймақтағы үй-жайлардың есіктеріне орнатылған құлыптарға сәйкес келмеуі қажет.
155. Техникалық күзет, белгі беру мен байланыс құралдарын басқару кезекшінің қызмет бөлмесінен немесе оған жалғасып жатқан аралас үй-жайдан пульт арқылы жүзеге асырылады.
Техникалық құралдарды басқару пультінде тәулік бойғы күзет қойылады, оған күзет дабыл аппаратураларымен, қашуға қарсы қолданылатын және белгі беру мен байланыстың басқа да құралдарымен жұмыс істеуді арнайы меңгерген бақылаушы-операторлар тағайындалады.
156. Техникалық құралдармен басқару пультының бақылаушы-операторы:
1) техникалық күзет құралдарын жұмыс жағдайында ұстауға;
2) кезекшіге пультке белгі келіп түскенін баяндауға;

3) сообщает контролеру поста на вышке (тропе наряда) о срабатывании сигнализации на рубеже охраны;
4) ведет записи в журнале учета работы ИТСО, сигнализации и связи о поступивших сигналах, неисправностях и принятых мерах.
157. Контролер-оператор при поступлении сигнала с рубежей предупредительной сигнализации устанавливает, с какого рубежа и сектора он поступил, немедленно докладывает об этом дежурному и подает сигнал тревоги для резервной группы. Одновременно сообщает контролеру поста на вышке, тропе наряда о срабатывании сигнализации на рубеже охраны.
При поступлении сигнала тревоги с внутреннего поста контролер-оператор немедленно докладывает дежурному, подает сигнал тревоги для резервной группы контролеров, сообщает о тревоге старшему по корпусному отделению и контролерам постов, соседних с тем, откуда поступил сигнал тревоги.
На вызов, поступивший по линии связи, контролер-оператор выясняет причину вызова. По требованию постового на вышке, на тропе наряда, патрульного контролера или лиц, проверяющих несение службы, включает (выключает) освещение по всему периметру или на определенном участке.
158. При обнаружении неисправностей приборов контролер-оператор выясняет причину их возникновения и с разрешения дежурного устраняет их. В случаях, когда неисправности не могут быть устранены оператором, вызывается специалист (инженер, техник связи).
159. При выходе из строя (отключении) электрической сети, питающей аппаратуру (сигнализацию), контролер-оператор переводит аппаратуру на питание от дублирующей электросети или автономного источника питания и докладывает об этом дежурному.
160. При оставлении поста у пульта управления техническими средствами охраны для проверки (исправления) линейной части сигнализации или по другим причинам контролер-оператор свои обязанности передает другому контролеру, назначенному дежурным.
11. Порядок применения служебных собак
161. Служебные собаки применяются:
1) для охраны режимных корпусов, режимных и хозяйственных зон, чердаков помещений, подземных и наземных переходов следственных изоляторов;
2) при конвоировании на прогулку, санитарную обработку, хозяйственные работы, на обменные пункты и обратно;
3) для усиления охраны в период приема-сдачи дежурства (контролер с собакой находится в коридоре);

3) күзет шебіндегі белгі беру жүйесінің іске қосылғаны туралы мұнарадағы (наряд жолындағы) күзет бекетінің бақылаушысына хабарлауға;
4) ИТКҚ, белгі беру және байланыс құралдарымен жұмысты есепке алу журналына келіп түскен белгілер, ақаулар және қабылданған шаралар туралы жазуға міндетті.
157. Бақылаушы-оператор шептерден белгі беру келіп түскен кезде, оның қай шептен және сектордан түскенін анықтап, дереу бұл туралы кезекшіге баяндайды және резервтегі топ үшін дабыл белгісін береді. Бір мезгілде мұнарадағы, наряд жолындағы күзет орнының бақылаушыларына күзет шебінде белгі беру жүйесінің іске қосылғаны туралы хабарлайды.
Ішкі күзет бекетінен дабыл белгісі түскен кезде бақылаушы-оператор дереу кезекшіге баяндайды, бақылаушылардың резервтегі тобы үшін дабыл белгісін береді, дабыл туралы корпустық бөлімше бойынша аға қызметкерге және дабыл белгісі түскен жерге жақын орналасқан күзет орнының бақылаушыларына хабарлайды. Белгі беру себептерін нақтылау және анықтау үшін дабыл белгісін берген күзет бекетіне телефон шалуға тыйым салынады.
Байланыс желісі бойынша келіп түскен шақыруға бақылаушы-оператор шақырудың себебін анықтайды. Мұнарадағы, наряд жолындағы күзетшінің, патрульдік бақылаушының немесе қызмет өткеруді тексеруші адамның талап етуімен барлық периметр бойынша немесе белгі бір учаскеге жарық түсіреді (сөндіреді).
158. Құралдардың ақаулары анықталған кезде бақылаушы-оператор оның туындау себептерін анықтайды және кезекшінің рұқсатымен оларды жояды. Ақауды оператор жөндей алмаған жағдайда маман (инженер, байланыс технигі) шақыртылады.
159. Электр жүйесі, қуат көзін беретін аппаратура (белгі беру жүйесі) істен шыққан (сөніп қалған) жағдайда бақылаушы-оператор аппаратураны қайталама электр жүйесіне немесе автономды қоректендіру көзіне көшіреді және бұл туралы кезекшіге баяндайды.
160. Белгі беру жүйесінің желілік бөлігін тексеру (жөндеу) үшін немесе басқа бір себептермен техникалық күзет құралдары мен пультті басқару орнын қалдыратын жағдайда бақылаушы-оператор өз міндетін кезекші тағайындаған басқа бақылаушыға тапсырады.
11. Қызметтік иттерді пайдалану тәртібі
161. Қызметтік иттер:
1) режимдік корпустарды, режимдік шаруашылық зоналарын, үй-жайлардың шатырларын, тергеу изоляторының жер астындағы және жер үстіндегі жолдарын күзету үшін;
2) серуендеуге, санитарлық тазалаудан өткізуге, шаруашылық жұмыстарына, айырбастау пункттеріне айдауылдап апарғанда және кері қайтқан кезде;
3) кезекшілікті қабылдау-тапсыру кезеңінде күзетті күшейтуде (бақылаушы итпен бірге дәлізде тұрады);

4) при осмотре транспортных средств и вывозимых грузов с целью обнаружения лиц, пытающихся совершить побег;
5) для обнаружения наркотических средств;
6) при розыске, задержании и конвоировании лиц, совершивших побег;
7) при выдаче и приеме оружия и боеприпасов.
162. Для несения службы с собаками выделяются контролеры, прошедшие специальную подготовку. За одним контролером закрепляется не более пяти собак.
163. Контролер, выделенный для несения службы с собакой, непосредственно подчиняется заместителю начальника следственного изолятора, дежурному и его заместителю, а при выполнении задач в составе конвоя - начальнику конвоя. Контролер:
1) обеспечивает размещение собак, их содержание и соответствующий ветеринарный надзор;
2) выписывает и получает продукты для собак, кормит их;
3) проводит курс общей и специальной дрессировки, совершенствует работу собак по специальным видам службы (конвоирование, задержание, розыск);
4) по установленному расписанию производит развод собак по постам и снимает с постов;
5) обеспечивает условия для правильного несения службы собаками;
6) не допускает общения собак с подозреваемыми и обвиняемыми и сотрудниками следственного изолятора, кроме контролеров, назначенных для кормления собак, выставления их на посты и уборки помещений;
7) о результатах несения службы докладывает дежурному;
8) вести дневник учета подготовки и службы собак.
164. Лицам рядового и младшего начальствующего состава следственного изолятора в случае содержания служебных собак по месту жительства или несущим службу с личными собаками возмещаются расходы на кормление.
165. Ветеринарное обслуживание собак и наблюдение за ними осуществляется местными ветеринарными учреждениями на договорных началах. Осмотр собак производится не реже одного раза в месяц.
166. Осужденные, оставленные для работ по хозяйственному обслуживанию к кормлению собак и уходу за ними не допускаются.
167. Для охраны режимных и хозяйственных зон посты служебных собак выставляются с внутренней стороны основного ограждения в наиболее вероятных местах побега и трудно просматриваемых участках на расстоянии от одного до трех метров от стены ограждения.
Посты служебных собак могут быть:
1) подвижные на блоке для охраны участка по периметру ограды от 20 до 100 метров;
2) подвижные для свободного окарауливания внутри запретной зоны, огороженной сплошным забором высотой не менее двух с половиной метров;
3) на тугой привязи (на цепи) для охраны узкого прохода, входа, пролома в ограждении и так далее. За каждой собакой закрепляется свой постоянный пост. Выставление собак для свободного окарауливания в зоне, огражденной забором из колючей проволоки, не допускается.
Оборудование постов служебных собак производится согласно приложению 40 к настоящим Правилам.

4) қашуға әрекет жасаған адамдарды табу мақсатында көлік құралдарын және әкетілетін жүктерді қарау кезінде;
5) есірткі заттарын табу үшін;
6) қашып кеткен адамдарды іздеуге, ұстауға және айдауылдауға;
7) қаруларды және оқ-дәрілерді беру және қабылдау кезінде пайдаланылуы мүмкін.
162. Қызметтік иттермен қызмет өткеру үшін арнайы дайындықтан өткен бақылаушылар бөлінеді. Бір бақылаушыға бес иттен артық бекітілмейді.
163. Қызметтік иттермен қызмет өткеру үшін бөлінген бақылаушы тікелей тергеу изоляторы бастығының орынбасарына, кезекшіге, ал айдауыл құрамында тапсырма орындаған кезде - айдауыл бастығына бағынады. Бақылаушы:
1) иттерді орналастыруды, оларды ұстауды және тиісті ветеринарлық қадағалауды қамтамасыз етуге;
2) иттер үшін азық-түлік жаздыруға және алуға, оларды тамақтандыруға;
3) үйретудің жалпы және арнайы курстарын өткізуге, иттердің арнайы қызмет түрлері (айдап апару, ұстау, іздеу) жөніндегі жұмыстарын жетілдіруге;
4) бекітілген кесте бойынша иттерді күзет орнына бөлуге және күзет орнынан алуға;
5) иттермен бірге дұрыс қызмет өткеру үшін қалыпты жағдайды қамтамасыз етуге;
6) оларды күзет орындарына қою, тамақтандыру және үй-жайларды тазалау үшін тағайындалған бақылаушылардан басқа күдіктілер мен айыптылардың, тергеу изоляторы (түрменің) қызметкерлерінің иттермен қарым-қатынасына жол бермеуге;
7) қызмет өткеру нәтижелері туралы кезекшіге баяндауға;
8) иттерді дайындауға және олардың қызмет етуін есепке алатын күнделік жүргізуге міндетті.
164. Тергеу изоляторының қатардағы және ішкі басшылық құрамының қызметкерлері қызметтік иттерді тұратын жерінде ұстаған немесе өз иттерімен қызмет өткерген жағдайда оларды тамақтандыруға кеткен шығыны өтеледі.
165. Иттерге ветеринарлық қызмет көрсетуді және оларды бақылауды жергілікті ветеринарлық мекемелер келісім шарт негізінде жүзеге асырады. Иттерді тексеру кемінде айына бір рет жүргізіледі.
166. Шаруашылық қызмет көрсету жұмыстарына қалдырылған сотталғандардың иттерді тамақтандыруларына және оларды күтімге алуларына қатаң тыйым салынады.
167. Режимдік және шаруашылық аймақтарды күзету үшін қызметтік иттер негізгі қоршаудың ішкі жағынан, қашуға мүмкін жерлерге және бақылап тұруға қиын учаскелерге, қоршау қабырғасынан бір метрден үш метрге дейінгі ара қашықтықта қойылады.
Қызметтік иттердің күзет бекеттері мынадай:
1) 20 метрден 100 метрге дейінгі периметрлік қоршау бойынша учаскені күзетуге арналған блокта жылжымалы;
2) биіктігі кем дегенде 2,5 метр тұтас дуалмен қоршалған жабық зонаны еркін қарауылдау үшін жылжымалы;
3) жіңішке өткелдерді, кіретін жерлерді, қоршаудың ойылған жерлерін және т.б. күзету үшін қатты байлауда (шынжырда) болуы мүмкін. Әр иттің өзіне тұрақты күзет орны бекітіледі. Тікенекті сым дуалмен қоршалған аймақта еркін қарауылдау үшін иттерді қоюға тыйым салынады.
Қызметтік иттердің күзет бекетін жабдықтау жазба бойынша осы Қағидаға 40-қосымшаға сәйкес нысанда жүргізіледі.

168. Время выставления собак на посты и снятие их с постов устанавливается табелями постам служебных собак. Эти табели утверждаются начальником следственного изолятора.
169. На посты и с постов контролер водит одновременно не более двух собак на коротких поводках и в намордниках. При конвоировании подозреваемых и обвиняемых собака также удерживается на коротком поводке, но без намордника. Контролер с собакой должен находится сбоку или сзади конвоируемых лиц, удерживая ее на безопасном расстоянии.
170. Посты служебных собак периодически проверяются. О каждой проверке предупреждаются постовые контролеры наружной охраны. Проход между блок-постом и оградой следственного изолятора проверяющим посты не допускается.
171. При лае собаки постовой контролер на вышке, тропе наряда или патрулирующий по территории должен выяснить причину и сообщить дежурному.
172. Кроме контролеров, назначенных для обеспечения несения службы с собаками, в составе каждой дежурной смены, а также режимного отдела выделяются контролеры со специально обученной собакой для действий в случае тревоги, а также выполнения задач, указанных в подпунктах 3), 4), 5), 6) пункта 161 настоящих Правил.
12. Меры безопасности, основания применения физической силы,
специальных средств, газового и огнестрельного оружия
173. Физическая сила, специальные средства, газовое и огнестрельное оружие в следственных изоляторах применяются в соответствии со статьями 42-45 Закона. Применение других специальных и транспортных средств допустимо в случаях пресечения массовых беспорядков или групповых неповиновений, освобождения заложников, отражения нападения на здания, помещения, сооружения, транспортные средства, а равно освобождения их от захвата.
174. Наручники применяются по распоряжению начальника следственного изолятора, его заместителей, дежурного и начальника конвоя.
При применении наручников руки подозреваемых и обвиняемых удерживаются за спиной.
175. Наручники снимаются по указанию лиц, давших распоряжение об их применении, начальников этих лиц, а также начальников конвоев на время приема пищи, оправления естественных надобностей, при возникновении опасности для жизни (пожар, наводнение и тому подобное), а также в случае внезапного заболевания подозреваемых и обвиняемых. Наручники также снимаются после сдачи конвоируемых лиц в пункт назначения и при прохождении санитарной обработки.

168. Иттерді күзет бекеттеріне қою және оларды күзет бекеттерінен алу қызметтік иттердің күзет бекеттері табелімен бекітіледі. Бұл табельдерді тергеу изоляторының бастығы бекітеді.
169. Бақылаушы күзет бекеттеріне және күзет орындарынан бір мезгілде қысқа қарғы бауымен және тұмылдырықпен екіден көп емес итті шығарады. Күдіктілер мен айыпталушыларды айдауылдағанда ит қысқа қарғы баумен, бірақ тұмылдырықсыз болады. Иті бар бақылаушы қауіпсіз арақашықтықты сақтап, бір жағында немесе артында болуы керек.
170. Қызметтік иттердің күзет бекеттері мезгіл-мезгіл тексеріледі. Әрбір тексеру туралы сыртқы күзет бекеттерінің күзетші бақылаушыларына ескертіледі. Сонымен қатар күзет-блогының бекеті мен тергеу изоляторының қоршауы арасынан өтуге тыйым салынады.
171. Иттер үрген кезде мұнарадағы, наряд жолындағы күзетші бақылаушы немесе аумақ бойынша патрульде жүрген бақылаушы оның себептерін анықтайды және кезекшіге хабарлайды. Блок-бекеті және тергеу изоляторының қоршау арасындағы өту бекетіне тексеруге рұқсат етілмейді.
172. Дабыл кезінде, сондай-ақ осы Қағидалардың 161-тармағының 3), 4), 5), 6) тармақшаларында көрсетілген міндеттерді орындау үшін, иттермен қызмет өткеруді қамтамасыз ету үшін тағайындалған бақылаушылардан басқа, қажет болған жағдайда әрбір кезекші ауысым, сондай-ақ режимдік бөлім құрамынан арнайы үйретілген иттермен, қажет мөлшерде бақылаушылар бөлінуі мүмкін.
12. Күш, арнайы құралдар, газды және атыс қаруларын қолдану негіздерінің қауіпсіздік шаралары
173. Тергеу изоляторларында күш, арнайы құралдар, газды және атыс қарулары Заңның 42-45 бабына сәйкес қолданылады. Жаппай тәртіпсіздіктің және топтасып күзет қамауында ұстаудың бекітілген режимін бұзушылықтың жолын кесу, кепілдікке алынғандарды босату, мекеме үйлерінде, үй-жайларға, ғимараттарға, көлік құралдарына жасалған шабуылдарды тойтару, оларды басып алудан босату жағдайында басқа да арнайы және көлік құралдары қолданылады.
174. Қол кісендері тергеу изоляторы бастығының, оның орынбасарларының, кезекшінің және айдауыл бастығының өкімі бойынша қолданылады.
Қол кісендер қолдану кезінде күдіктілер мен айыпталушылардың қолдары артына қайырылады.
175. Қол кісендер оларды қолдану туралы өкім берген тұлғалардың, осы олардың бастықтарының нұсқауы бойынша, сондай-ақ тамақ ішу кезінде, қажеттілік кезінде, өмірге қауіп төнген кезде (өрт, сел және т.б.), сондай-ақ күдікті мен айыпталушының кенеттен ауырып қалған жағдайда алынады. Қол кісендер сонымен қатар, айдауылда жүрген адамдарды белгіленген пунктке тапсырған соң және санитарлық тазарудан өту кезінде алынады.

176. Специальные средства, газовое оружие и боевые приемы борьбы не применяются в отношении женщин, лиц с явными признаками инвалидности и малолетних, кроме случаев совершения ими нападения, угрожающего жизни и здоровью окружающих, группового нападения либо оказания вооруженного сопротивления.
О каждом случае применения специальных средств, повлекшем гибель людей или иные тяжкие последствия, начальник следственного изолятора в тот же день докладывает прокурору, осуществляющему надзор за применением законов в местах содержания под стражей.
177. Воздействие струей воды применяется в случаях, когда подозреваемые и обвиняемые забаррикадировали дверь камеры и препятствуют ее открытию или же вырвались из камеры в коридор.
Вода применяется по указанию начальника следственного изолятора, его заместителя, а в их отсутствие - дежурного.
Воздействие струей воды осуществляется под прикрытием личного состава. В камеру вода направляется через дверную форточку или отверстие "глазка".
178. Для успокоения буйствующие лица, находящиеся в состоянии белой горячки, реактивного психоза, пытающиеся в этом состоянии совершить умышленное причинение себе какого-либо повреждения, суицид, нападающие на других подозреваемых и обвиняемых, сотрудников следственного изолятора и иных лиц, помещаются в одиночную камеру по мотивированному постановлению начальника следственного изолятора.
Перед помещением в одиночную камеру у подозреваемых и обвиняемых изымаются все предметы, которые могут быть использованы ими для умышленного причинения себе какого-либо повреждения, самоубийства или нападения на охрану и иных лиц. Верхняя одежда (пальто, бушлат, головной убор) в камеру не выдается. Подозреваемый или обвиняемый сопровождается в камеру тремя контролерами.
За лицами, помещенными в одиночную камеру, ведется непрерывное наблюдение. Для этого выставляется пост.
Подозреваемый или обвиняемый содержится в камере до успокоения, но не более четырех часов. Если в течение этого времени буйство не прекратилось или возобновилось, он по разрешению врача (фельдшера) оставляется в камере на срок, установленный врачом (фельдшером).
Вывод из одиночной камеры производится по указанию начальника следственного изолятора, согласованному с врачом (фельдшером).
В постановлении о помещении в одиночную камеру указываются: причины водворения в камеру, врач (фельдшер), давший согласие на ее применение, время пребывания в камере, другие сведения, характеризующие применение данной меры.
179. Оружие применяется без предупреждения:

176. Әйелдерге, мүгедектік белгілері нақты адамдарға және кәмелетке толмағандарға, егер олар айналасындағылардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндірген, топтасып шабуыл жасаған не болмаса қарулы қарсылық көрсеткен жағдайлардан басқа уақытта арнайы құралдарды, газды қарулар және күрестің әскери тәсілдерін қолдануға жол берілмейді.
Адамдардың өліміне немесе басқа да ауыр зардаптарға душар еткен арнайы құралдар қолданылған әрбір жағдай туралы тергеу изоляторының бастығы тергеу изоляторына қадағалауды жүзеге асыратын прокурорға сол күні баяндайды.
177. Қатты су қысымын пайдалану заңда көзделген жағдайда, мысалы, күдіктілер мен айыпталушылар камераның есігін қоршап алғанда және оны ашуға ұмтылса немесе олар камерадан дәлізге шығып кеткен жағдайда қолданылуы мүмкін.
Су тергеу изоляторы бастығының, оның орынбасарының, ал олар болмаған уақытта кезекшінің нұсқауы бойынша қолданылады.
Қатты су қысымының әсері жеке құрамының бүркемелеуімен жүзеге асырылады. Камераға су есік көзшесі арқылы немесе "көзше" белгісі арқылы бағытталады.
178. Елесті ауру, қозбалы психоз жағдайында өзіне қандай да бір қасақана зақым келтіруге, өзін-өзі өлтіруге әрекеттенген, басқа күдіктілер мен айыпталушыларға, тергеу изоляторының қызметкерлеріне және өзге де адамдарға шабуыл жасаған адамдар тыныштандыру үшін, тергеу изоляторы бастығының дәлелді қаулысы бойынша жалғыз адамдық камераға орналастырылады.
Жалғыз адамдық камераға күдіктілер мен айыпталушыларды орналастыру алдында олармен өзіне қандай да бір қасақана зақым келтіруге, өз өзіне қол жұмсауға немесе күзетке және басқа да адамдарға шабуыл жасау үшін пайдалана алатын барлық заттар алынады. Сыртқы киім (пальто, бушлат, бас киім) камераға берілмейді. Күдіктілер немесе айыпталушыларды камераға үш бақылаушы ертіп апарады.
Жалғыз адамдық камераға орналасқан адамдарға үздіксіз қадағалау жүргізіледі. Бұл үшін күзет орны қойылады.
Күдіктілер мен айыпталушыларды мұндай камераға орналастыру тергеу изоляторы бастығының, ол болмаған кезде - орынбасарының немесе кезекшінің нұсқауы бойынша, дәрігердің (фельдшердің) келісімімен жүзеге асырылады.
Жалғыз адамдық камерадан шығару дәрігермен (фельдшермен) келісіліп, тергеу изоляторы бастығының нұсқауы бойынша жүргізіледі.
Жалғыз адамдық камераға орналастыру туралы қаулыда камераға қамаудың себептері, аталған қауіпсіздік шарасын қолдану туралы жарлық берген адам, оны қолдануға келісім берген дәрігер (фельдшер), камерада болу уақыты, аталған шараны қолдануды сипаттайтын басқа да мәліметтер көрсетіледі.
179. Қару мынадай жағдайларда ескертусіз қолданылады:

1) при вооруженном нападении на следственный изолятор, на лиц, осуществляющих охрану и надзор, состав конвоя, других работников следственного изолятора, суда, прокуратуры, внутренних дел, подозреваемых и обвиняемых либо иных лиц;
2) при нападении, угрожающем жизни и здоровью перечисленных в подпункте 1) настоящего пункта лиц;
3) по подозреваемому или обвиняемому, совершающему побег с оружием, на транспортных средствах, а также из автомобильного или железнодорожного транспорта во время его движения;
4) при побеге ночью, в условиях плохой видимости и в лесистой местности;
5) при задержании совершившего побег подозреваемого или обвиняемого, оказывающего вооруженное сопротивление.
180. Оружие применяется после предупредительного окрика "Стой! Стрелять буду!" и выстрела вверх:
1) на огражденных объектах при попытке подозреваемого или обвиняемого преодолеть линию охраны, а во всех остальных случаях после преодоления линии охраны (кроме случаев применения оружия без предупреждения, указанных в пункте 179 настоящих Правил);
2) при преследовании лиц, бежавших из-под стражи;
3) при нападении на лиц, указанных в подпункте 1) пункта 179 настоящих Правил, когда существует непосредственная угроза их жизни и здоровью.
181. Оружие не применяется в отношении женщин и несовершеннолетних, кроме случаев совершения ими вооруженного нападения, оказания вооруженного сопротивления, захвата заложников, транспортных средств, в том числе воздушного судна либо группового нападения, а также в направлении огнеопасных и взрывоопасных складов (хранилищ).
182. Применяющий оружие в зависимости от обстановки решает сам, действовать штыком, прикладом или огнем, кроме случаев применения оружия по приказанию начальников.
183. Побегом из места содержания под стражей считается незаконное оставление лицом, находящемся в предварительном заключении, места содержания под стражей либо самовольный уход из-под охраны или надзора при конвоировании (сопровождении).
184. Линией охраны является:
1) предупредительное ограждение следственного изолятора, расположенное с внутренней и наружной сторон основного ограждения, обозначенное предупредительными знаками с надписью "Запретная зона, проход воспрещен!", а где их нет - основное ограждение;
2) граница участка, обозначенная переносными ограждениями или предупредительными знаками с надписью "Запретная зона, проход запрещен!" на кратковременных участках работы;
3) стены (борта), двери (люки), пол, крыша (потолок) вагона, автомобиля на транспортных средствах;

1) тергеу изоляторына күзет пен қадағалауды жүзеге асырушы адамдарға, айдауыл құрамына, тергеу изоляторының басқа қызметкерлеріне, сотқа, прокуратураға, ішкі істер органдарына, күдіктілер мен айыпталушыларға не болмаса өзге адамдарға қарулы шабуыл жасалған кезде;
2) аталған тармақтың 1-тармақшасында тізбеленген адамдардың өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп төндіретін өзге де ашық шабуыл жасаған кезде;
3) қарумен, көлік құралдарында, сондай-ақ автомобиль немесе темір жол көлігіндегі қозғалыс кезінде қашқан күдіктілер мен айыпталушыларға;
4) түнде, көру мүмкіндігі нашар жағдайда және орманды жерлерде қашқан кезде;
5) қарулы қарсылық көрсеткен қашқан күдікті мен айыпталушыны ұстау кезінде.
180. Қару "Тоқта! Атамын!" деген ескерту айқайдан соң және:
1) қоршалған нысандағы күдікті мен айыпталушы күзет желісінен өтуге әрекеттенген кезде, ал басқа барлық жағдайда күзет желісінен өткен соң (осы Қағидалардың 179-тармағында көрсетілген ескертулерсіз қару қолдану жағдайынан басқа);
2) күзет қамауынан қашқан адамның ізіне түскен кезде;
3) осы Қағиданың 179-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген адамдарға шабуыл жасаған кезде, олардың өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп төнген жағдайда, жоғарыға атудан соң қолданылады.
181. Әйелдерге және кәмелетке толмағандарға, олар қарулы қарсылық көрсетіп, көлік құралдарын, оның ішінде әуе кемелерін кепілдікке алған не болмаса топтасып, сондай-ақ өрт қаупі мен жарылу қаупі көп қоймаларға (сақтау қоймаларына) бағытталған шабуыл жасау жағдайларынан басқа кезде қару қолданылмайды.
182. Қару қолданушы бастықтардың бұйрығы бойынша қару қолдану жағдайынан басқа кезде, кездікпен, мылтықтың дүмімен немесе атыс қаруымен іс-қимыл жасауды жағдайға қарай, өзі шешеді.
183. Алдын ала қамауда отырған адам күзет қамауында ұстау орнын өз бетінше тастап кетсе не болмаса айдауылдау (еріп жүру) кезінде күзеттен немесе қадағалаудан өз бетінше кетіп қалса, күзет қамауында ұстау орнынан қашқан болып есептелінеді.
184. Күзет шеңбері болып табылады:
1) тергеу изоляторының негізгі қоршауының ішкі және сыртқы жағына орналасқан, "Тыйым салынған аймақ, өтуге болмайды!" деген жазу жазылған ескерту белгілері қойылған ескерту қоршаулары, ал олар жоқ кезде - негізгі қоршаулар;
2) аумақтың аз уақыт қана жұмыс істейтін аумақтарында жылжымалы қоршаулар қойылған немесе "Тыйым салынған аймақ, өтуге болмайды!" деген жазу жазылған ескерту белгілері бар шекаралары;
3) көлік құралдарында, вагондардың, автомобильдердің қабырғалары (борттары) есіктері (люктері), едендері, шатырлары (төбелер);

4) стены, пол, потолок, двери и окна в зале (комнате) судебного заседания и в камере для подсудимых (осужденных);
5) при пешем конвоировании линия расположения ближайших от колонны конвоиров, при следовании конвоиров только в хвосте колонны - условная линия вокруг колонны на расстоянии семи метров.
185. При возникновении чрезвычайных обстоятельств ввод вооруженного личного состава в режимные корпуса и режимную зону следственного изолятора и применение при этом оружия осуществляются по решению председателя Комитета УИС, либо начальника территориального подразделения, начальника следственного изолятора. В этих случаях оружие применяется по подозреваемым, обвиняемым, не выполнившим команду "Ложись!", только после предупредительного окрика "Ложись! Стрелять буду!" и выстрела вверх.
186. При ранении или наступлении смерти в результате применения оружия обеспечивается охрана места происшествия до прибытия прокурора, дознавателя или следователя. В случае смерти или ранения подозреваемого или обвиняемого конвоем за пределами следственного изолятора, когда не представляется возможным обеспечить охрану места происшествия силами конвоя, начальник конвоя сообщает о случившемся начальнику следственного изолятора или начальнику территориального подразделения, которые оказывают конвою помощь в обеспечении охраны места происшествия.
Лицам, раненым в результате применения оружия, оказывается медицинская помощь.
187. О каждом случае применения оружия, а также случайных выстрелах, повлекших смерть, ранение и другие тяжелые последствия, начальник следственного изолятора немедленно уведомляет прокурора, непосредственного начальника и проводит служебное расследование.
188. При случайных выстрелах, не повлекших смерть, ранение и другие тяжкие последствия, начальник следственного изолятора ограничивается проведением служебного расследования.
13. Порядок обеспечения охраны и надзора в условиях сложной
обстановки
189. При чрезвычайном происшествии в следственном изоляторе объявляется тревога на отдельном посту или общая тревога.
Тревога на посту объявляется постовым контролером или старшим по корпусу подачей сигнала с поста дежурному.
Сигнал тревоги на посту передается по аппарату охранно-тревожной сигнализации подачей одного короткого сигнала или по телефону словами: "На посту тревога".
Отбой тревоги на посту дается распоряжением дежурного или его заместителя.
Общая тревога объявляется начальником следственного изолятора или его заместителем, а в их отсутствие дежурным подачей сигнала на все посты и в общежития личного состава.
Сигнал общей тревоги передается по аппарату охранно-тревожной сигнализации подачей трех продолжительных звуковых сигналов, а туда, где нет сигнализации, сообщается по телефону словами: "Внимание! Объявляется общая тревога".

4) сот мәжілісі залдарының (қызмет бөлмелерінің) және сотталушыларға (сотталғандарға) арналған камералардың қабырғалары, едендері, есіктері және терезелері;
5) жаяу айдауылдау кезінде айдауылдар колоннасына таяу жердегі шеңбер, айдауылдар еріп жүрген кезде тек колоннаның артында - колонна айналасында шартты шеңбер жеті метрлік арақашықтық.
185. Төтенше жағдайлар туындаған кезде тергеу изоляторының режимдік корпусына және режимдік аймағына қарулы жеке құрам кіргізу және мұнымен бірге қару қолдану ҚАЖ комитетінің төрағасының, аумақтық бөлініс бастығының, тергеу изоляторы бастығының шешімі бойынша жүзеге асырылады. Мұндай жағдайда қару тек "Жат! Атамын!" деген ескерту айқайынан соң ғана және жоғарыға атқаннан кейін қолданылады.
186. Қару қолдану салдарынан адам жараланған немесе өлген жағдайда прокурор, анықтаушы немесе тергеуші келгенше оқиға болған жер күзетпен қамтамасыз етіледі. Тергеу изоляторынан сырт жерде күдікті мен айыпталушы өлген немесе жараланған жағдайда, ол жерді айдауылдың күшімен күзету мүмкін болмаған кезде айдауылдың бастығы болған оқиға жайлы оқиға орнын күзетпен қамтамасыз етуде айдауылға қажетті көмек көрсетуге міндетті тергеу изоляторының немесе аумақтық бөліністің бастығына хабарлайды.
Қару қолдану салдарынан жараланған адамдарға медициналық көмек көрсетіледі.
187. Әрбір қару қолдану, сондай-ақ өлімге, жаралануға душар еткен кездейсоқ ату және басқа да ауыр зардаптар жайлы тергеу изоляторының бастығы дереу прокурорды, тікелей бастығын хабардар етеді және қызметтік тексеріс жүргізеді.
188. Өлімге, жаралануға және басқа да ауыр зардаптарға соқтырмаған қарудың кездейсоқ атылуы кезінде тергеу изоляторының бастығы қызметтік тексеріс жүргізумен ғана шектеледі.
13. Күрделі жағдай кезінде күзетпен және қадағалаумен қамтамасыз ету тәртібі
189. Төтенше оқиға кезінде тергеу изоляторында жекелеген күзет бекеттеріне немесе жалпы дабыл жарияланады.
Күзет бекеттеріндегі дабыл күзет бекетінен күзет бекетіндегі бақылаушының немесе корпус бойынша аға қызметкердің кезекшіге белгі беруі арқылы жарияланады.
Күзет бекетінде дабыл белгісі күзет-дабыл белгісін беретін аппарат бойынша бір рет қысқа белгі берумен немесе телефон арқылы "Күзет бекетінде дабыл" деген сөздермен беріледі.
Күзет бекетінде дабыл кезекшінің немесе оның орынбасарының өкімімен тоқтатылады.
Жалпы дабылды тергеу изоляторының бастығы немесе оның орынбасары ал олар болмаған кезде кезекші барлық күзет бекеттеріне және жеке құрамның жатақханасына белгі беріп жариялайды.
Жалпы дабыл белгісі күзет-дабыл белгісін беретін аппарат бойынша ұзаққа созылған дабыл белгісін үш рет берумен жарияланады, ал белгі беруі жоқ жерлерге телефонмен "Тыңдаңыздар! Жалпы дабыл жарияланады" деген сөздермен хабарланады.

190. Тревога на посту объявляется в случаях:
1) нападения на постового контролера, старшего по корпусу или других лиц;
2) группового неподчинения подозреваемых или обвиняемых требованиям контролера или старшего по корпусу;
3) буйства и учинения беспорядков в камере;
4) обнаружения побега или попытки к побегу;
5) пожара;
6) убийства подозреваемого или обвиняемого сокамерниками или нанесения телесных повреждений;
7) самоубийства или попытки к самоубийству и других происшествий на посту, требующих принятия срочных мер.
191. Общая тревога объявляется:
1) когда происшествие на посту приняло опасный характер или угрожает распространением по всему корпусу или следственному изолятору;
2) при вооруженном нападении на следственный изолятор;
3) при групповом побеге;
4) при возникновении пожара в режимном корпусе или на территории следственного изолятора;
5) в случае захвата подозреваемыми или обвиняемыми в качестве заложников сотрудников следственного изолятора или иных лиц, а также при других происшествиях, требующих принятия чрезвычайных мер для поддержания порядка.
192. По сигналу тревоги на посту дежурный немедленно направляет своего заместителя либо старшего резервной группы с двумя-тремя контролерами из числа резерва на пост, с которого подан сигнал тревоги, для выяснения характера происшествия и принятия мер. При этом направляемые должны быть вооружены резиновыми палками, специальными химическими средствами и наручниками.
До выяснения характера происшествия дежурный не оставляет дежурной комнаты.
Если происшествие на посту по своему характеру и размеру требует немедленного объявления общей тревоги, дежурный объявляет ее.
193. При объявлении общей тревоги после подачи сигналов тревоги на все посты и принятия неотложных мер к ликвидации происшествия дежурный:
1) докладывает о случившемся происшествии начальнику следственного изолятора, дежурному по территориальному подразделению, руководству территориального подразделения;
2) извещает прокурора, осуществляющего надзор за соблюдением законности в следственном изоляторе;
3) вызывает на службу весь личный состав следственного изолятора;
4) принимает решительные меры к наведению порядка в зависимости от характера происшествия, руководствуясь инструкцией о действиях по тревоге, применительно к создавшейся обстановке;
5) формирует вооруженную группу контролеров за счет резерва и контролеров, прибывших по тревоге;
6) усиливает наружную и внутреннюю охрану путем выставления дополнительных постов;
7) при повреждении телефонной связи о происшествии докладывает дежурному по территориальному подразделению по рации или направляет сообщение нарочным. В сообщении даются краткие и конкретные данные о происходящем и, если необходимо, запрашивается вооруженная или иная помощь.

190. Күзет орнында дабыл:
1) күзет орнындағы бақылаушыға, корпус бойынша аға қызметкерге немесе басқа адамдарға шабуыл жасалғанда;
2) күдіктілер мен айыпталушылар бақылаушының немесе корпус бойынша аға қызметкердің талаптарына топтасып бағынбаған жағдайда;
3) камера ішінде бұзақылық және тәртіпсіздіктер жасалғанда;
4) қашу немесе қашуға әрекеттену анықталғанда;
5) өрт болғанда;
6) қамаудағыны камераластары өлтірген немесе дене жарақатын салғанда;
7) өзін-өзі өлтірген немесе өзін-өзі өлтіруге әрекеттенген және күзет орнында шұғыл шара қолдануды талап ететін басқа да жағдайларда жарияланады.
191. Жалпы дабыл:
1) күзет орнындағы оқиға қауіпті сипат алған кезде немесе барлық корпустарға не болмаса тергеу изоляторына таралу қаупі туындаған кезде;
2) тергеу изоляторына қарулы шабуыл жасалған кезде;
3) топтанып қашу кезінде;
4) режимдік корпуста немесе тергеу изоляторының аумағында өрт болған кезде;
5) күдіктілер мен айыпталушылар тергеу изоляторының қызметкерлерін немесе өзге де адамдарды кепілдікке алған кезде, сондай-ақ тәртіп сақтау үшін төтенше шара қолдануды талап ететін басқа да оқиғалар кезінде жарияланады.
192. Күзет орнындағы дабыл белгісі бойынша кезекші дереу өзінің орынбасарын не болмаса резервтегі екі-үш бақылаушымен бірге резерв тобының аға қызметкерін оқиға сипатын анықтау және шара қолдану үшін дабыл белгісі берілген күзет орынына жібереді. Жіберілгендер резина таяқтармен, арнайы химиялық құралдармен және қол кісендерімен қаруланулары тиіс.
Кезекші оқиға сипаты анықталғанға дейін кезекшілік бөлмесінен кетпейді.
Егер күзет орнындағы оқиға өзінің сипаты және көлемі жағынан шұғыл жалпы дабыл жариялауды талап етсе, кезекші оны жариялайды.
193. Жалпы дабыл жарияланған кезде барлық күзет орындарында дабыл белгісі берілген соң және оқиғаны жоюдың шұғыл шаралары қабылданған соң, кезекші:
1) болған оқиға жайлы тергеу изоляторының бастығына, аумақтың басшылығына, аумақтық кезекшіге баяндайды;
2) тергеу изоляторындағы заңдылықты қадағалауды жүзеге асырушы прокурорды хабардар етеді;
3) тергеу изоляторының барлық қызметкерлерін қызметке шақырады;
4) туындаған жағдайдың сипатына қарай, дабыл кезіндегі іс-қимылдар туралы нұсқаулықты басшылыққа ала отырып, тәртіп орнатуға бағытталған шешімді шаралар қабылдайды;
5) резервтегі және дабыл бойынша келген бақылаушылардан қарулы топ жасақтайды;
6) қосымша күзет орындарын қою жолымен сыртқы және ішкі күзетті күшейтеді;
7) телефон байланысына зақым келгенде оқиға туралы жергілікті аумақ кезекшісіне рация арқылы баяндайды немесе шабарман арқылы хабарлама жібереді. Хабарламада болған оқиға жайлы қысқа және нақты деректер беріледі, ал егер қажет болса қарулы немесе өзге де көмек сұралады.

194. По сигналу общей тревоги всякое движение подозреваемых и обвиняемых прекращается и они остаются в местах, где их застала тревога, впредь до отбоя или получения указания дежурного или его заместителя.
195. Старшие по корпусу и контролеры постов, не затронутые происшествием, по сигналу общей тревоги усиливают наблюдение за подозреваемыми или обвиняемыми и действуют в соответствии с полученными указаниями дежурного или его заместителя.
196. По прибытии начальника следственного изолятора или его заместителя дальнейшее руководство по наведению порядка переходит к нему.
197. Во всех случаях тревоги и при любых обстоятельствах основной задачей всего личного состава является предупреждение и пресечение побега и групповых эксцессов.
198. Выдача оружия прибывшим по тревоге сотрудникам производится дежурным или по его распоряжению заместителем, старшим резервной группы либо другим сотрудником.
199. При нападении на постового контролера последний подает сигнал тревоги на посту нажатием кнопки охранно-тревожной сигнализации или иным способом и не допустить завладения подозреваемыми или обвиняемыми специальными ключами.
До прибытия помощи контролер, применяя боевые приемы борьбы и другие способы воздействия к подозреваемым или обвиняемым, направляет свои усилия к тому, чтобы привести их в подчинение и водворить в камеру.
200. В случаях, если при нападении на постового контролера ему не представляется возможным подать сигнал тревоги на посту, это делает первый обнаруживший нападение контролер соседнего поста или любой другой сотрудник следственного изолятора.
201. Заместитель дежурного или старший резервной группы, прибыв с контролерами по сигналу тревоги на посту к месту происшествия, принимает меры к ликвидации нападения и водворения подозреваемых или обвиняемых в камеру. Он подает команду "Ложись!" и по ее выполнении приказывает им подниматься по одному и заходить в камеру.
202. Если нападение приняло опасный характер (нападающим удалось завладеть ключами и открыть соседние камеры или прорваться в соседний коридор), об этом немедленно сообщается дежурному и, до прибытия помощи, принимаются меры к ликвидации нападения наличными силами.
Дежурный в этом случае дает сигнал общей тревоги, обеспечивает выполнение действий, указанных в пункте 193 настоящих Правил, и во главе группы контролеров, вооруженной резиновыми палками, специальными химическими средствами, наручниками, и индивидуальными средствами защиты (щитами, бронежилетами, касками), направляется к месту происшествия.

194. Жалпы дабыл белгісі берілгенде күдіктілердің және айыпталушылардың барлық қозғалыстары тоқтатылады және олар дабыл тоқтатылғанша немесе кезекшінің, оның орынбасарының нұсқауын алғанша дабыл берілген кезде болған орындарында қалады.
195. Жалпы дабыл белгілері бойынша оқиғаға тартылмаған корпус бойынша аға қызметкерлер мен күзет орындарының бақылаушылары кезекшінің немесе оның орынбасарының берген нұсқауларына сәйкес әрекет етеді, күдіктілер мен айыпталушыларды бақылауды күшейтеді.
196. Тергеу изоляторының бастығы немесе оның орынбасары келгеннен кейін тәртіп орнатуға әрі қарай басшылық жасау соларға көшеді.
197. Барлық дабыл жағдайында және кез келген жағдайлар кезінде жеке құрамның негізгі міндеті қашу мен топтасқан бұзақылықтың алдын алу және жолын кесу болып табылады.
198. Дабыл бойынша келіп жеткен қызметкерлерге қаруды кезекші немесе оның өкімі бойынша орынбасарлары, резерв тобының аға қызметкері, немесе басқа қызметкер береді.
199. Күзет орнындағы бақылаушыға шабуыл жасалған кезде ол күзет-дабыл белгі беру түймесін басып немесе өзге әдістермен күзет орнына дабыл белгісін беруге және күдіктілер мен айыпталушылардың арнайы кілттерді иеленуіне жол бермеуге міндетті.
Көмек келгенше бақылаушы кезекші жауынгерлік күрес тәсілдерін және күдіктілер мен айыпталушыларға ықпал ететін басқа да әдістерді қолдана отырып, өзінің барлық күш-жігерін оларды өзіне бағындыруға және камераға қамауға жұмсайды.
200. Егер күзет орнындағы бақылаушыға шабуыл жасалған кезде күзет бекетіне дабыл беруге мүмкіндігі болмаған кезде, оны көрші күзет орнындағы бақылаушы немесе тергеу изоляторының басқа да кез-келген қызметкері жасайды.
201. Күзет бекетіндегі дабыл белгісі бойынша бақылаушылармен бірге оқиға орнына келген кезекшінің орынбасары немесе резерв тобының аға қызметкері шабуылды тоқтатудың және қамаудағыларды камераға қамаудың шараларын қолданады. Ол "Жат!" деген команда береді және оның орындалуы бойынша оларға бір-бірден тұрып, камераға кіруге бұйрық береді.
202. Егер шабуыл қауіпті сипат алса (шабуылдаушыларға кілттерді иемдену және көрші камераларды ашу немесе көрші дәлізге шығу мүмкіндігі туындаса) ол туралы дереу кезекшіге хабарланады және көмек келгенше қолда бар күштермен шабуылды тоқтату шаралары қолданылады.
Кезекші мұндай жағдайда жалпы дабыл белгісін береді, осы Қағидалардың 193-тармағында көрсетілген іс-қимылдарды орындауды қамтамасыз етеді және резина таяқтармен, арнайы химиялық құралдармен, қол кісендермен және жеке қорғаныс құралдарымен (қалқаншалармен, бронды кеудешелермен, каскалармен), бақылаушылар тобын басқарып, оқиға орнына барады.

203. По прибытию к месту происшествия дежурный в соответствии с создавшейся обстановкой использует все меры к прекращению сопротивления подозреваемых или обвиняемых и водворению их в камеры.
В отношении лиц, не подчиняющихся и оказывающих физическое сопротивление, применяются боевые приемы борьбы, а по распоряжению дежурного применяются специальные средства и наручники.
204. В случае возникновения массовых беспорядков, неповиновения подозреваемых или обвиняемых, сопровождающихся шумом, криками, разрушением камерного инвентаря, забаррикадированием дверей, повреждением дверей и попытками вырваться в коридор, дежурный подает сигнал общей тревоги и принимает меры, предусмотренные пунктами 193 и 202 настоящих Правил.
205. Прибыв на место происшествия, дежурный действует в следующей последовательности:
1) через дверную форточку предлагает подозреваемым или обвиняемым прекратить беспорядки и занять свои места. После этого приказывает открыть камеру и предлагает подозреваемым или обвиняемым выйти по одному в коридор;
2) если беспорядок не прекращается, с группой контролеров заходит в камеру (другая такая же группа контролеров должна быть оставлена в коридоре) и с применением боевых приемов борьбы выводит участников беспорядка в коридор и размещает их мелкими группами в свободные камеры.
206. В случаях, когда подозреваемые или обвиняемые забаррикадировали двери камеры и препятствуют ее открытию, по указанию начальника следственного изолятора или его заместителя, а в их отсутствие по указанию дежурного в камеру направляется через дверную форточку, отверстие "глазка" струя воды или применяются химические средства.
Струя воды может применяться и в случаях, если подозреваемые или обвиняемые вырвались из камер в коридор.
207. Применение резиновых палок, специальных химических средств, служебных собак, наручников, индивидуальных средств защиты в случаях, указанных в пунктах 203, 205, 206 производится по основаниям и в порядке, предусмотренном пунктами 173-188 настоящих Правил.
208. В случае взятия подозреваемыми или обвиняемыми в качестве заложников сотрудников следственного изолятора или иных лиц дежурный подает сигнал общей тревоги и принимает меры, предусмотренные пунктами 192-193 настоящих Правил.
Прибыв на место происшествия, дежурный действует в следующей последовательности:
1) требует от подозреваемых или обвиняемых освобождения заложников, прекращения сопротивления, предупреждает их об ответственности за жизнь заложников и предлагает сдаться;
2) в зависимости от обстановки и местных условий устанавливает контакт с подозреваемыми и обвиняемыми и ведет с ними переговоры, проявляя при этом выдержку, не допуская нервозности.
В процессе переговоров выясняются требования подозреваемых или обвиняемых.

203. Оқиға орнына келген соң кезекші қалыптасқан жағдайға сәйкес, күдіктілердің және айыпталушылардың қарсылықтарын тоқтатудың және оларды камераларға қамаудың барлық шараларын қолданады.
Бағынбаған немесе қарсылық көрсеткен адамдарға қатысты жауынгерлік күрес тәсілдері қолданылады, ал кезекшінің өкімі бойынша арнайы құралдар мен қол кісендер пайдаланылады.
204. Шуға, айқайға, камера мүліктерін қиратуға, есіктерді бөгеуге, есіктерді бұзуға және дәлізге шығуға ұмтылып, жаппай тәртіпсіздікке ұласқан күдіктілер мен айыпталушылардың бағынбаушылығы туындаған жағдайда кезекші жалпы дабыл белгісін береді және осы Қағидалардың 193 және 202-тармақтарында көзделген шараларды қолданады.
205. Оқиға орнына келген кезекші төмендегідей әрекет етеді:
1) есіктегі терезе көзі арқылы күдіктілерге немесе айыпталушыларға тәртіпсіздіктерді тоқтатуды және өз орындарына тұруды ұсынады. Мұнымен бірге камераны ашуды бұйырады және қамаудағыларға бір-бірлеп дәлізге шығуды ұсынады;
2) егер тәртіпсіздік тоқтамаса кезекші бақылаушылар тобымен бірге камераға кіреді (бақылаушылардың осындай басқа тобы дәлізде қалулары керек) және жауынгерлік күрес тәсілдерін қолдана, отырып шағын топтарға бөліп, бос камераларға қамайды.
206. Күдіктілер мен айыпталушылар камералардың есіктерін бөгеп және оның ашылуына кедергі жасаған жағдайда тергеу изоляторы бастығының немесе оның орынбасарының, олар жоқ кезде кезекшінің нұсқауымен камераға есіктегі терезе көзі, "көзше" саңылауы арқылы су қысымын жібереді немесе химиялық құралдар қолданады.
Қысымды су егер күдіктілер немесе айыпталушылар камералардан дәлізге шыққан жағдайларда да қолданылуы мүмкін.
207. 203, 205, 206-тармақтарда көрсетілген жағдайларда резина таяқтар, арнайы химиялық құралдар, қызметтік иттер, қол кісендер, жеке қорғаныс құралдарын қолдану осы Қағидалардың 173-188-тармақтарында көзделген негізде және тәртіпте немесе басқа да нормалар бойынша жүзеге асырылады.
208. Күдіктілер мен айыпталушылар тергеу изоляторы қызметкерлерін немесе өзге де адамдарды кепілдікке алған жағдайда, кезекші жалпы дабыл белгісін береді және осы Қағидалардың 192-193-тармақтарында көзделген шараларды қолданады.
Оқиға орнына келген кезекші төмендегідей әрекет етеді:
1) күдіктілерден немесе айыпталушылардан кепілдікке алынғандарды босатуды, қарсылық көрсетуді тоқтатуды талап етеді, оларға кепілдікке алынғандардың өмірі үшін жауапкершілік туралы ескертеді және берілуді ұсынады;
2) жергілікті жағдайға және жалпы жағдайға байланысты күдіктілермен және айыпталушылармен байланыс орнатады және ұстамдылық таныта отырып, қызбалыққа жол бермей, олармен келіссөз жүргізеді.
Келіссөз барысында күдіктілер мен айыпталушылардың талаптары анықталады.

209. В случае безрезультатности переговоров руководитель операции, сообразуясь с обстановкой, принимает меры для освобождения заложников с помощью имеющихся сил и средств.
При необходимости через территориальные подразделения вызывает дополнительные силы, специализированные по взятию подозреваемых и обвиняемых, захвативших заложников.
Данная операция проводится путем блокирования места, где преступники удерживают заложников. При этом создается несколько групп. Группа захвата, которая формируется из сотрудников, хорошо владеющих оружием, приемами обезвреживания и задержания. Ее задачами являются:
1) проникновение на объект;
2) задержание, а в особых случаях уничтожение преступников;
3) освобождение заложников;
4) обеспечение сохранности следов преступления.
Группа прикрытия, которая высылается вслед за группой захвата для оказания ей помощи. Входящие в ее состав снайперы занимают места для ведения огня на поражение преступников и подавления их сопротивления. Эта группа эвакуирует заложников и принимает меры для оказания медицинской помощи пострадавшим.
Оперативная группа формируется из следователя и оперативных работников для проведения первоначальных следственных действий, сбора и доклада руководству данных о преступниках и их действиях.
Группа материально-технического обеспечения обеспечивает участников операции оружием, защитными средствами, средствами связи, транспортом и так далее.
210. Обнаружив отсутствие в камере, на прогулке, на объекте хозяйственных работ и так далее подозреваемого и обвиняемого, до выяснения причин его отсутствия дежурный прекращает всякое движение. В случае не установления причины отсутствия подозреваемого и обвиняемого дежурный незамедлительно объявляет общую тревогу, докладывает об этом начальнику следственного изолятора и в дальнейшем действует по его указанию.
211. При поступлении сигнала с рубежей предупредительной сигнализации о попытке преодоления рубежа дежурный немедленно направляет вооруженного контролера или группу контролеров на внешнюю сторону ограждения изолятора для пресечения побега и одновременно невооруженного контролера на рубеж, с которого поступил сигнал тревоги, для установления причины срабатывания сигнализации.
212. При обнаружении побега дежурный сообщает об этом начальнику следственного изолятора и немедленно направляет вооруженную группу контролеров во главе со своим заместителем или старшим резервной группы для тщательного осмотра близлежащей территории. Если проведение этих мероприятий не дало положительных результатов, преследование и местный розыск бежавшего организуется лично начальником следственного изолятора или его заместителем.

209. Келіссөздер нәтижесіз болған жағдайда операция басшысы жағдаймен санаса отырып, қолда бар күштер мен құралдардың көмегімен кепілдікке алынғандарды босату үшін шаралар қолданады.
Қажет болған жағдайда аумақтық бөлініс арқылы кепілдікке алушы күдіктілер мен айыпталушыларды қолға түсіру (жою) жөнінде мамандырылған қосымша көмек шақырылады.
Әдетте, аталған операция қылмыскерлер кепілдікке алынғандарды ұстап тұрған орындарды қоршау жолымен жүргізіледі. Бұл ретте бірнеше топ құрылады. Қаруды, залалсыздандыру және ұстау тәсілдерін жақсы меңгерген қызметкерлерден басып алу тобы құрылады. Оның міндеттері:
1) объектіге кіру;
2) қылмыскерлерді ұстау, ал ерекше жағдайларда жою;
3) кепілдікке алынғандарды босату;
4) қылмыс іздерінің сақталуын қамтамасыз ету болып табылады.
Басып алу тобының соңынан көмек көрсету үшін бүркемелеу тобы жіберіледі. Оның құрамына кіретін мергендер қылмыскерлерді атуға және олардың қарсылығын басуға ыңғайлы орынға орналасады. Бұл топ кепілдікке алынғандарды эвакуациялайды және зардап шеккендерге медициналық көмек көрсету шараларын қолданады.
Бастапқы тергеу әрекеттерін жинау жұмыстарын жүргізу үшін және басшылыққа қылмыскерлер мен олардың әрекеттері туралы деректерді баяндап отыру үшін тергеушілер мен жедел қызметкерлерден жедел топ құрылады.
Материалдық-техникалық қамтамасыз ету тобы операцияға қатысушыларды қарумен, қорғаныс құралдарымен, байланыс құралдарымен, көлікпен және т.б. қамтамасыз етеді.
210. Күдіктінің және айыпталушының камерада, серуенде, шаруашылық жұмыстар объектісінде және т.б. жерлерде жоқ екендігін анықтаған кезекші олардың болмау себебін анықтағанша барлық қозғалыстарды тоқтатады. Күдіктінің және айыпталушының болмау себебі анықталмаған жағдайда кезекші көп ұзатпай жалпы дабыл белгісін береді, бұл туралы тергеу изоляторының бастығына баяндайды және бұдан әрі оның нұсқауы бойынша әрекет етеді.
211. Ескерту белгі беру шектерінен шептен өтіп кетуге әрекет ету туралы белгісі келіп түскен кезде қашудың алдын алу үшін кезекші дереу изолятор қоршауының ішкі жағына қарулы бақылаушыны немесе бақылаушылар тобын жібереді және сол кезде белгі беру жүйесінің іске қосылу себептерін анықтау үшін дабыл белгісі келіп түскен шепке қарусыз бақылаушыны жібереді.
212. Қашу әрекеті анықталған кезде кезекші бұл туралы тергеу изоляторы бастығына хабарлайды және дереу жақын аумақтарды мұқият қарау үшін өзінің орынбасарының немесе резерв тобының аға қызметкерінің бастауымен бақылаушылардың қарулы тобын жібереді. Егер мұндай шаралар жүргізу оңды нәтижелер бермесе, қашқан адамның ізіне түсуді және жергілікті жеке іздестіруді тергеу изоляторының бастығы немесе оның орынбасары өздері ұйымдастырады.

213. При нападении на охрану следственного изолятора извне, а также при возникновении беспорядков в районе следственного изолятора, которые могут повлечь нарушение системы охраны, дежурный объявляет общую тревогу, немедленно принимает меры по отражению нападения и усилению охраны и надзора за заключенными и действует в соответствии с пунктом 193 настоящих Правил.
214. Каждый работник следственного изолятора, заметив пожар в режимном корпусе или на территории следственного изолятора, немедленно подает сигнал тревоги с ближайшей точки охранно-тревожной сигнализации.
Все сотрудники следственного изолятора, за исключением контролеров, находящихся на постах, принимают участие в тушении пожара.
215. При пожаре в режимном корпусе или на территории дежурный, кроме мероприятий, предусмотренных в пункте 193 настоящих Правил:
1) вызывает городскую пожарную охрану;
2) принимает меры к тушению пожара имеющимися силами и средствами;
3) усиливает внутренние и наружные посты и создать резервную группу из прибывших по тревоге контролеров на случай вывода подозреваемых и обвиняемых из камер.
216. Все внутренние посты по мере прибытия свободных от службы контролеров удваиваются, к камерам, где содержатся подозреваемые и обвиняемые, привлекаемые за тяжкие преступления, выставляется усиленный наряд. В коридорах и камерах обеспечивается тишина и порядок.
217. Если распространение пожара угрожает режимным корпусам, дежурный принимает меры к выводу из этих корпусов подозреваемых и обвиняемых в безопасные места под максимально усиленным конвоем контролеров без оружия.
218. При невозможности вывода этих лиц в безопасное место в пределах следственного изолятора они выводятся с разрешения руководства местного органа внутренних дел на наиболее подходящее для этой цели огражденное место с вооруженным оцеплением. Для этой цели в помощь контролерскому составу привлекаются войсковые и полицейские подразделения.
219. Одновременно с организацией тушения пожара принимаются меры к обеспечению сохранности личных дел подозреваемых, обвиняемых, карточек, материалов оперативного отдела и архива, имущества арттехвооружения с возложением персональной ответственности за их сохранность на специально выделенного сотрудника.
220. При вводе пожарной команды, войскового подразделения, сотрудников полиции в режимный двор принимаются меры, исключающие возможность побега путем присоединения к лицам, действующим по тушению пожара, и под их видом выхода подозреваемых, обвиняемых за пределы следственного изолятора.

213. Тергеу изоляторының күзетіне сырттан шабуыл жасалған кезде, сондай-ақ тергеу изоляторы ауданында күзет жүйесінің бұзылуына соқтыратын тәртіпсіздіктер туындаған кезде кезекші жалпы дабыл белгісін беріп, дереу шабуылға тойтарыс беру және қамаудағыларды күзету мен қадағалауды күшейту жөнінде шаралар қабылдайды және осы Қағидалардың 193-тармағына сәйкес әрекет етеді.
214. Режимдік корпуста немесе тергеу изоляторының аумағында өртті байқаған тергеу изоляторының кез-келген қызметкері дереу жақын жердегі күзет-дабыл белгісін беру нүктесінен дабыл белгісін беруге міндетті.
Күзет орнындағы бақылаушылардан басқа тергеу изоляторының барлық қызметкерлері өртті сөндіруге қатысуға міндетті.
215. Режимдік корпуста немесе аумақта өрт болған кезде кезекші осы Қағидалардың 193 тармағында көзделген шаралардан басқа:
1) қалалық өрт күзетін шақыруға;
2) қолда бар күштермен және құралдармен өртті сөндіру шараларын қолдануға;
3) ішкі және сыртқы күзет орындарын күшейтуге және дабыл бойынша күдіктілер мен айыпталушыларды камерадан шығару қажет болған жағдайға келген бақылаушылардан резерв тобын құруға міндетті.
216. Қызметтен бос бақылаушылар келісімен барлық ішкі күзет орындары екі есе күшейтіледі, ауыр қылмысы үшін тартылған күдіктілер мен айыпталушылар ұсталатын камераларға күшейтілген наряд қойылады. Дәліздер мен камераларда тыныштық пен тәртіп орнатылады.
217. Егер өрттің таралуы режимдік корпусқа қауіп төндірсе кезекші қарусыз бақылаушылардың айдауылын барынша күшейту арқылы күдіктілер мен айыпталушыларды бұл корпустардан қауіпсіз орынға шығару шараларын қолданады.
218. Бұл адамдарды тергеу изоляторының шегіндегі қауіпсіз орынға шығару мүмкін болмаған кезде олар жергілікті ішкі істер органы басшысының рұқсатымен неғұрлым осы мақсатқа сай келетін, қарулы тізбекпен қоршалған орынға шығарылады. Осы мақсатқа бақылаушылар құрамына көмекке әскери және полиция бөлімшелері тартылады.
219. Өрт сөндіру шараларын ұйымдастырумен қатар күдіктілердің және айыпталушылардың жеке істерінің, кәртішкелерінің, жедел бөлімшенің және мұрағаттың материалдарының, арттехқаруландыру мүлігін сақталуын қамтамасыз етуге шаралар қолданылып, олардың сақталуы үшін арнайы бөлінген қызметкерге арнаулы жауапкершілік жүктеледі.
220. Өрт сөндіру командасын, әскери бөлімшелерді, полиция қызметкерлерін режимдік аулаға кіргізу кезінде күдіктілер, айыпталушылар өрт сөндіру бойынша әрекет етіп жүрген адамдарға қосылу жолымен қашуларын және олардың тасасымен тергеу изоляторының шегінен тыс жерге шығуларына мүмкіндік бермейтін ерекше шаралар қолданылады.

221. В местностях с повышенной сейсмической активностью, а также подверженных наводнениям и другим стихийным бедствиям, разрабатываются соответствующие планы действия.
222. В целях пресечения и ликвидации групповых и массовых беспорядков и неповиновений, групповых побегов, нападений на сотрудников, захватов заложников, на случай пожара в каждом следственном изоляторе разрабатывается план действий личного состава при чрезвычайных происшествиях. В плане предусматриваются условия и порядок взаимодействия в этих мероприятиях подразделений и частей внутренних войск, сил и средств территориального подразделения.
План подписывается начальником следственного изолятора и утверждается начальником территориального подразделения и командиром части внутренних войск.
Экземпляры плана хранятся у начальника следственного изолятора и дежурного.
223. Действия по ликвидации массовых беспорядков, неповиновений, захватов заложников и пожаров отрабатываются на тренировках совместно с частями внутренних войск не реже одного раза в год.
224. На основании настоящих Правил, в каждом следственном изоляторе утверждается инструкция о действиях по тревоге, в которой конкретизируются отдельные вопросы, вытекающие из местных условий и особенностей каждого следственного изолятора.
Один экземпляр инструкции хранится у дежурного, как часть оперативного плана по охране следственного изолятора.
225. Охрана следственного изолятора переводится на усиленный вариант:
1) при осложнении обстановки в следственном изоляторе или получении данных о готовящихся массовых беспорядках и нападениях на охрану;
2) в дни национальных и государственных праздников;
3) при получении специального распоряжения руководства территориального подразделения.
226. Охрана по усиленному варианту вводится начальником следственного изолятора на срок до 3 суток, руководством Комитета УИС, территориального подразделения - до нормализации обстановки.
Решение о переводе на усиленный вариант охраны оформляется приказом начальника следственного изолятора и объявляется личному составу.
227. Планом мероприятий на период усиления охраны предусматривается:
1) увеличение наружных и внутренних постов;
2) увеличение численности дежурных смен и дневной службы режимного отдела;
3) перевод всего личного состава охраны или части его на казарменное положение в зависимости от конкретной обстановки;
4) приведение в готовность противопожарных средств, автотранспорта, средств связи;
5) увеличение количества проверок несения службы дежурными сменами;
6) активизация оперативно-профилактической работы по предупреждению побегов и других преступлений, усиление пропускного режима, производство обысков по учащенному графику, контроль за пользованием острым режущим инструментом, сокращение до минимума вывода подозреваемых и обвиняемых на внешние хозяйственные работы;

221. Сейсмикалық белсенділігі жоғары жерлерде, сондай-ақ су тасқыны және басқа да табиғи апаттарға ұшыраған жерлерде осы Нұсқаулыққа сәйкес жергілікті жерлерде іс-қимыл жасаудың тиісті жоспары қайта жасалады.
222. Өрт жағдайында топтасқан және жаппай тәртіпсіздіктердің, бағынбаушылықтардың, топтасып қашудың, қызметкерлерге шабуыл жасаудың, кепілдікке алудың жолын кесу және жою мақсатында әрбір тергеу изоляторында жеке құрамның төтенше оқиғалар кезінде іс-қимыл жасау жоспары әзірленеді. Жоспарда мұндай іс-шараларда ішкі әскер бөлімдері мен бөлімшелерінің, аумақтық бөлініс күштері мен құралдарының өзара әрекетінің шарттары мен тәртібі көзделеді.
Жоспарға тергеу изоляторының бастығы қол қояды және аумақтық бөліністің бастығы мен ішкі әскерлер бөлінісің командирі бекітеді.
Жоспардың даналары тергеу изоляторының бастығында және кезекшіде сақталады.
223. Жаппай тәртіпсіздіктерді, бағынбаушылықтарды, кепілдікке алуларды және өртті жоюды ішкі әскерлердің бөлімдерімен бірге жылына кемінде бір рет өткізілетін жаттығуларда меңгереді.
224. Осы Қағидалардың негізінде әрбір тергеу изоляторында дабыл бойынша әрекет ету нұсқаулығы бекітіледі, онда жергілікті жағдайларға және әрбір тергеу изоляторының ерекшелігінен туындайтын жекелеген мәселелер нақтыланады.
Нұсқаулықтың бір данасы тергеу изоляторының күзет жөніндегі жедел жоспардың бір бөлігі ретінде кезекшіде сақталады.
225. Тергеу изоляторын күзету төмендегі жағдайларда:
1) тергеу изоляторындағы жағдай шиеленіскен кезде немесе жаппай тәртіпсіздіктерге және күзетке шабуыл жасауға дайындық туралы деректер түскен кезде;
2) ұлттық және мемлекеттік мейрам күндері;
3) аумақтық бөлініс басшылығының арнайы өкімін алған кезде күшейтілген түрге көшіріледі.
226. Қызметтің күшейтілген түрі бойынша күзетуді тергеу изоляторының бастығы 3 тәулік мерзімге дейін ҚАЖ комитетінің аумақтық бөлініс басшылығы - жағдай қалыпқа келгенше енгізеді.
Күзеттің күшейтілген түріне көшіру туралы шешім тергеу изоляторы бастығының бұйрығымен рәсімделеді және жеке құрамға жарияланады.
227. Күзетті күшейту кезеңіне арналған жоспарда:
1) сыртқы және ішкі күзет орындарын ұлғайту;
2) кезекші ауысым санын және режимдік бөлімінің күндізгі қызметін ұлғайту;
3) күзеттің немесе бөлімнің барлық жеке құрамын нақты жағдайға байланысты казармалық жағдайға көшіру;
4) өртке қарсы құралдарды, автокөліктерді, байланыс құралдарын дайындыққа келтіру;
5) кезекші ауысымдардың қызмет өткерулерін тексеру мөлшерін көбейту;
6) қашудың немесе басқа да қылмыстарды ескерту жөніндегі жедел алдын-алу жұмыстарын жандандыру, өткізу режимін күшейту, жиілендірген кесте бойынша тінтулер жүргізу, өткір кесетін аспаптарды пайдалануды бақылауға алу, күдіктілер мен айыпталушыларды ішкі шаруашылық жұмыстарына шығаруды барынша қысқарту;

7) установление оперативного дежурства среднего и старшего начальствующего состава, врачей (фельдшеров);
8) усиление контроля за работой и санитарным состоянием пищеблоков, котельных, источников водоснабжения;
9) усиление воспитательной работы и проведение мероприятий по повышению бдительности личного состава;
10) прекращение приема передач, свиданий, конвоирования подозреваемых и обвиняемых и приема их в следственный изолятор в дни, указанные в подпункте 2) пункта 225 настоящих Правил.
14. Порядок конвоирования подозреваемых и обвиняемых
228. Личный состав охраны следственных изоляторов конвоирует, обеспечивает охрану подозреваемых и обвиняемых и надзор за ними:
1) при передвижении внутри режимных корпусов, на территории режимных и хозяйственных зон;
2) при выводе на внешние хозяйственные работы;
3) при помещении в больницу органов здравоохранения;
4) при задержании лиц, бежавших из-под охраны;
5) при доставке на станции, пристани, в аэропорты для обмена с караулами плановых маршрутов в пунктах, где нет частей (подразделений) внутренних войск, предназначенных для этих целей.
229. Групповое или индивидуальное передвижение подозреваемых и обвиняемых внутри режимных помещений и на территории следственного изолятора производится в сопровождении (конвоировании) контролеров. Групповое передвижение производится только строем.
230. Конвоирование внутри режимных помещений и на территории, расположенной с внутренней стороны основного ограждения, в том числе и на прогулочные дворы, производится без оружия.
231. Движение подозреваемых и обвиняемых производится по установленным маршрутам. На маршрутах:
1) устанавливаются маршрутные боксы для изоляции одиночных конвоируемых с целью недопущения встречи с подозреваемыми и обвиняемыми других камер;
2) двери входов в коридоры режимных корпусов оборудуются "глазками";
3) лестничные клетки и галереи перекрываются предохранительными сетками или решетками.
232. При передвижении подозреваемых и обвиняемых внутри режимных помещений и на территории следственного изолятора предупреждается возможность:
1) побега и нападения на сопровождающих (конвоирующих) контролеров;
2) завладения какими-либо предметами и орудиями, которые могут быть использованы для подготовки к побегу, нападению на охрану, убийству или самоубийству;
3) встреч подозреваемых и обвиняемых, содержащихся в разных камерах;
4) установления связи с лицами, находящимися на свободе.
233. При групповом выводе на одного контролера возлагается конвоирование одновременно не более 15 человек. При большем количестве для их конвоирования должно назначаться не менее двух контролеров.

7) орта және аға басшы құрамның, дәрігерлердің (фельдшерлердің) жедел кезекшілігін бекіту;
8) азық-түлік блогының, қазандықтардың, сумен қамтамасыз ету көздерінің жұмысы мен санитарлық жағдайына бақылауды күшейту;
9) тәрбие жұмыстарын күшейту және жеке құрамның қырағылығын көтеру жөнінде шаралар өткізу;
10) сәлем-сауқатты қабылдауды, кездесулерді, күдіктілерді және айыпталушыларды айдауылдауды және оларды осы Қағидалардың 225-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген күндері тергеу изоляторына қабылдауды қысқарту көзделеді.
14. Күдіктілер мен айыпталушыларды айдауылдау тәртібі
228. Тергеу изоляторларының жеке құрамы мынадай жағдайда:
1) режимдік корпустың ішіндегі, режимдік және шаруашылық аймақтардың аумағындағы қозғалыс кезінде;
2) ішкі шаруашылық жұмыстарына шығару кезінде;
3) денсаулық сақтау органдарының ауруханаларына орналастыру кезінде;
4) күзеттен қашқан адамдарды ұстау кезінде;
5) ішкі әскерлердің осы мақсаттарға арналған бөлімдері (бөлімшелері) жоқ пункттерде жоспарлы бағыттағы қарауылдармен алмасу үшін станцияларға, айлақтарға, әуежайларға жеткізу кезінде күдіктілер мен айыпталушылардың күзетін бақылауды қамтамасыз етеді және айдауылдайды.
229. Күдіктілер мен айыпталушылар режимдік үй-жайлардың және тергеу изоляторының аумағында топтанып немесе жеке қозғалғанда бақылаушылар ілесіп (айдауылдап) жүреді. Топтасып қозғалу тек саппен жүзеге асырылады.
230. Режимдік үй-жайлардың ішінде және негізгі қоршаудың ішкі жағындағы аумақта, оның ішінде серуендеу ауласына орналасқан аумақтарда айдауылдау қарусыз жүзеге асырылады.
231. Күдіктілердің және айыпталушылардың қозғалысы бекітілген бағыттар бойынша жүзеге асырылады. Бағыттарда:
1) басқа камерадағы күдіктілер мен айыпталушылардың кездесіп қалуына жол бермеу мақсатында жалғыз айдауылданушыны оқшаулау үшін бағыттық бокстар белгіленеді;
2) режимдік корпустың дәлізіне кіретін есіктер "көзшелермен" жабдықталады;
3) баспалдақты клеткалар мен галереялар қорғаныс тормен немесе шарбақпен қоршалады.
232. Күдіктілер мен айыпталушылардың режимдік үй-жайларда және тергеу изоляторының аумағында қозғалысы бекітілген бағыттар бойынша:
1) қашу және ілесіп апарған (айдауылдаған) бақылаушыларға шабуыл;
2) қашуға дайындық үшін, күзетке шабуыл жасау үшін, біреуді немесе өзін өлтіруге пайдалануға болатын қандай да бір заттармен және қаруларды иемдену;
3) әр түрлі камераларда ұсталатын күдіктілердің және айыпталушылардың кездесуі;
4) бостандықта жүрген адамдармен байланысты белгілеу мүмкін екендігі ескертіледі.
233. Қамаудағыларды тобымен шығарған кезде бір бақылаушыға, әдетте, бір мезгілде 15-тен аспайтын адамдарды айдауылдау жүктеледі. Олардың саны көп болған жағдайда оларды айдап алып жүру үшін кемінде екі бақылаушы тағайындалады.

Для конвоирования в указанных случаях осужденных при особо опасном рецидиве преступлений, лиц, склонных к побегу и нападению, а также других опасных преступников состав контролеров назначается из расчета: при выводе 2-5 человек - два контролера, 6-10 человек - три контролера. В необходимых случаях одиночное конвоирование особо опасного преступника производится двумя контролерами.
234. При конвоировании двумя и более контролерами один из них идет впереди, остальные - сзади конвоируемых. При конвоировании одним контролером он находится на два шага позади строя подозреваемых и обвиняемых. При конвоировании одним контролером подозреваемых и обвиняемых внутри помещения на повороте в другой коридор контролер останавливает конвоируемых за два шага до поворота. Удостоверившись, что проход свободен, пропускает конвоируемую группу мимо себя и следует за ней.
При приближении к неохраняемой двери коридора контролер останавливает подозреваемых и обвиняемых за пять шагов до двери, проходит вперед, смотрит в "глазок" двери и, установив, что проход не занят, открывает дверь, пропуская мимо себя подозреваемых и обвиняемых, и продолжает движение сзади конвоируемых. В таком же порядке производится вывод в прогулочные дворы.
235. По всему маршруту движения контролер должен обеспечить тишину, не допускать выхода подозреваемых и обвиняемых из строя, курения, открывания "глазков" в дверях камер, мимо которых они проходят.
236. Каждый конвоирующий контролер должен иметь при себе специальные средства и свисток полицейского типа.
237. При нападении на контролера он отражает его боевыми приемами борьбы и, используя имеющиеся возможности (свисток, голос, ближайшую точку охранно-тревожной сигнализации, рацию) подает сигнал тревоги.
238. Конвоирование, охрана подозреваемых и обвиняемых и надзор за ними на работах в режимной, хозяйственной зонах и за пределами следственного изолятора осуществляются в соответствии с настоящими Правилами.
239. В случаях отсутствия в местах дислокации следственного изолятора специальных конвойных подразделений, ко времени прибытия специального вагона планового маршрута начальник следственного изолятора высылает конвой, независимо от того, имеются в изоляторе лица, подлежащие сдаче войсковому караулу планового маршрута, или нет.
240. Численность конвоя определяется в зависимости от количества лиц, доставляемых на обменный пункт железнодорожной станции и в следственный изолятор, но во всех случаях конвой должен состоять не менее чем из четырех человек, в том числе начальник конвоя, его помощник (если в составе конвоя свыше 5 человек). Расчет численности конвоя, назначаемого для конвоирования за пределами следственного изолятора, производится согласно приложению 41 к настоящим Правилам.
Состав конвоя назначается начальником следственного изолятора или его заместителем, а в их отсутствие дежурным.

Аса қауіпті қылмыстарды қайталап жасағандарды, қашуға және шабуылдауға бейім адамдарды, сондай-ақ басқа да қауіпті қылмыскерлерді аталған жағдайда айдап алып жүру үшін бақылаушылар құрамы мынадай есеппен: 2-5 адамды шығару кезінде - екі бақылаушы, 6-10 адамды шығару кезінде - үш бақылаушы тағайындалады. Қажетті жағдайда аса қауіпті қылмыскерді жалғыз айдауылдауды екі бақылаушы жүзеге асырады.
234. Екі және одан да көп бақылаушылар айдауылдау кезінде олардың біреуі айдаудағылардың алдында, қалғандары артында жүреді. Бір бақылаушы ғана айдауылдаған кезде, ол күдіктілер мен айыпталушылардың сапының артында екі қадам кейін жүреді. Күдіктілер мен айыпталушыларды үй-жайдың ішінде бір бақылаушы ғана айдауылдаған кезде басқа дәлізге бұрылатын жерде бақылаушы айдауылдағыларды бұрылысқа екі қадам қалғанда тоқтатады. Өтетін жолдың бос екеніне көз жеткізген соң, айдауылдаудағы топты өзінің жанынан өткізіп, олардың артынан жүреді.
Дәліздің күзетілмейтін есігіне жақындаған кезде бақылаушы күдіктілер мен айыпталушыларды есікке бес қадам қалғанда тоқтатады, өзі алдыға өтіп, есіктің "көзшесінен" қарайды және өтетін жердің бос екенін анықтаған соң есікті ашып, күдіктілерді және айыпталушыларды өзінің жанынан өткізеді де айдаудағылардың артынан қозғалысын жалғастырады. Серуендеу ауласына шығаруда да осындай тәртіппен жүргізіледі.
235. Бақылаушы қозғалыстың барлық бағытында тыныштықты қамтамасыз етуге, қамаудағылардың саптан шығуына, темекі шегулеріне, жанынан өтіп бара жатқан камераның есіктеріндегі "көзшені" ашуға жол бермеуге тиіс.
236. Әрбір айдап алып жүруші бақылаушының өзімен бірге арнайы құралдары және полицейлік үлгідегі ысқырығы болуы керек.
237. Бақылаушыға шабуыл жасаған кезде ол оған жауынгерлік күрес тәсілдерімен және қолда бар мүмкіндіктерді (ысқырық, дауыс, жақын жердегі күзет-дабыл белгісінің нүктелері, рация) пайдалана отырып, тойтарыс береді.
238. Режимдік, шаруашылық аймақта және тергеу изоляторы шегінен тыс жердегі жұмыстарда күдіктілер мен айыпталушыларды айдауылдау, күзету және оларды қадағалау осы Қағидаларда көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
239. Тергеу изоляторының орналасқан жерінде арнайы айдауыл бөліністері болмаған жағдайда, тергеу изоляторының (түрменің) бастығы жоспарлы бағыттағы арнайы вагон келгенше, изоляторда жоспарлы бағыттағы әскери қарауылға тапсыруға жататын адамдардың бар немесе жоғына қарамастан, айдауыл жібереді.
240. Айдауылдардың саны теміржол орындарына және тергеу изоляторына жеткізілетін адамдардың санына қарай анықталады, бірақ барлық жағдайда да айдауылдар осы Қағидаға 41-қосымшаға сәйкес нысанда төрт адамнан кем болмауы керек, оның ішінде айдауыл бастығы, оның көмекшісі (егер айдауыл құрамында бес адамнан көп болса) болуы қажет.
Айдауыл құрамын тергеу изоляторының бастығы немесе оның орынбасарлары, ал олар жоқ кезде кезекші тағайындайды.

241. В состав конвоя не назначаются работники следственного изолятора, не являющихся лицами начальствующего и рядового состава.
242. Конвой может быть обычным и усиленным.
Усиленный конвой назначается в тех случаях, когда в составе конвоируемых имеются лица, требующие усиленной охраны и надзора.
Численность усиленного конвоя в каждом отдельном случае определяется начальником следственного изолятора.
243. Конвоирование подозреваемых и обвиняемых на обменные пункты осуществляется только в специальных автомобилях. Конвоирование в пешем строю и на открытых машинах в пределах населенного пункта не допускается.
244. Система охраны при конвоировании на обменные пункты определяется начальником следственного изолятора с учетом конкретных условий несения службы конвоями непосредственно на маршрутах.
При изучении условий охраны при конвоировании на обменные пункты обращается особое внимание:
1) на наиболее скрытые и удобные места стоянки автомашин для высадки и посадки подозреваемых и обвиняемых;
2) на путь конвоирования от автомашин к специальным вагонам и обратно;
3) на порядок охраны конвоируемых в местах их обмена с караулами плановых маршрутов и посадки в автомашины;
4) на способы связи с дежурным следственного изолятора и дежурным отделения транспортной полиции.
При выборе маршрутов движения конвоя на обменные пункты:
1) намечаются улицы с наименьшим движением транспорта и граждан;
2) определяются пункты, с которых имеется возможность связаться со следственным изолятором, полицией;
3) определяются пункты оказания медицинской помощи.
На основе изучения условий охраны и маршрутов конвоирования разрабатывается план охраны при конвоировании, который включает:
1) схемы охраны и маршрута конвоирования;
2) табель постам и боевой расчет личного состава конвоя. План составляется в двух экземплярах и утверждается начальником следственного изолятора.
245. Начальник, назначающий конвой:
1) вручает начальнику конвоя предписание по форме согласно приложению 42 к настоящим Правилам и другие документы для соответствующих видов конвоя и разъясняет ему содержание и сущность каждого документа;
2) выделяет транспорт и обеспечивает выдачу довольствия для конвоируемых;
3) проверяет знание начальником конвоя и конвоирами своих обязанностей, умение обращаться с оружием, состояние оружия, боеприпасов и формы одежды;
4) инструктирует начальника конвоя и конвоиров о порядке выполнения предстоящей задачи по конвоированию;
5) называет количество лиц, подлежащих конвоированию, и разъясняет, кто из них требует усиленного надзора, куда и к какому времени должны прибыть, каким путем следовать, как поступить в условиях осложнения обстановки в пути следования;

241. Тергеу изоляторының айдауыл құрамына басшы және қатардағы құрам болып табылмайтын адамдарды тағайындалмайды.
242. Айдауыл дағдылы және күшейтілген болуы мүмкін.
Айдауылданушылар құрамында күшейтілген күзет пен қадағалауды талап ететін адамдар болған жағдайда, күшейтілген айдауылдар тағайындалады.
Күшейтілген айдауыл санын әрбір жекелеген жағдайда, тергеу изоляторының бастығы анықтайды.
243. Күдіктілер мен айыпталушыларды алмастыру пунктіне айдауылдау тек арнайы көлікпен жүзеге асырылады. Елді мекен шегінде жаяу саппен және ашық көлікпен айдауылдауға рұқсат етілмейді.
244. Алмастыру пункттеріне айдап алып жүру кезінде күзет жүйесін тікелей бағыттағы айдауыл қызметін өткерудің нақты жағдайын ескере отырып, тергеу изоляторының бастығы анықтайды.
Алмастыру пунктіне айдап алып жүруді зерделеген кезде мыналарға ерекше назар аударылады:
1) Күдіктілерді және айыпталушыларды түсіру және отырғызу үшін автокөлік тұратын неғұрлым жасырын және қолайлы жерге орналастыру;
2) автокөліктен арнайы вагонға дейін және кері қарай айдауылдау жолына;
3) жоспарлы бағыттардың қарауылдарымен алмастыратын жерде және автокөлікке отырғызарда қамаудағыларды күзету тәртібіне;
4) тергеу изоляторының кезекшісімен және көліктегі полиция бөлімшесінің кезекшісімен байланыс тәсіліне.
Алмастыру пункттеріне айдауылдау қозғалысының бағыттарын таңдаған кезде:
1) көлік және адамдар аз жүретін көшелер белгіленеді;
2) тергеу изоляторымен, полициямен байланысуға мүмкіндік бар пунктер анықталады;
3) медициналық көмек көрсету пунктері анықталады.
Күзет жағдайын және айдауылдау бағыттарын зерделеу негізінде айдауылдау кезіндегі күзет жоспары әзірленеді, оған:
1) күзет сызбасы және айдап алып жүру бағыты;
2) күзет орындарының табелі және айдауылдың жеке құрамының жауынгерлік есебі енеді. Жоспар екі данада жасалады және оны тергеу изоляторының бастығы бекітеді.
245. Айдауылды тағайындаушы бастық:
1) осы Қағидаға 42-қосымшаға сәйкес нысанда айдауыл бастығына ұйғарымды және айдауыл түрлеріне сай келетін басқа да құжаттарды тапсырады және оған әр құжаттың мазмұнын және мәнін түсіндіреді;
2) көлік бөледі және айдап апарушыларды бекітілген керек-жарақпен қамтамасыз етеді;
3) айдауыл бастығының білімін және айдауылдардың өз міндеттерін білуін, қару ұстау шеберліктерін, қарудың жай-күйін, оқ-дәрілерді және нысанды киімдерді тексереді;
4) айдауылдау жөнінде алда тұрған міндеттерді орындау тәртібі туралы айдауыл бастығына және айдап апарушыларға нұсқама жүргізеді;
5) айдауылдауға жататын адамдардың санын атайды және олардың ішінде кімнің күшейтілген қадағалауды талап ететін, қайда және қай уақытқа қарай келуі керектігін, қандай жолмен жүруді, жүру жолында жағдай асқынғанда не істеу керектігін түсіндіреді;

6) принимает при возвращении от начальника конвоя доклад о выполнении задачи.
246. Начальник конвоя и его помощник вооружаются пистолетами, а конвоиры - автоматами.
Конвой обеспечивается боеприпасами из расчета: 16 патронов (в двух магазинах) на один пистолет, 40 патронов (два магазина по 20 патронов) на каждый автомат.
Назначение каждого конвоя оформляется записью в книге дежурств по следственному изолятору.
247. Начальник конвоя подчиняется начальнику следственного изолятора, его заместителю и дежурному. Он является непосредственным начальником личного состава конвоя и отвечает:
1) за точное и своевременное выполнение задачи по конвоированию;
2) за боевую готовность личного состава конвоя, строгое выполнение обязанностей каждым лицом наряда, состояние дисциплины и порядка;
3) за сохранность и исправность оружия, техники, инженерно-технических и материальных средств, находящихся в пользовании конвоя.
248. Начальник конвоя:
1) ставит задачу конвою, разъясняет порядок выполнения этой задачи и проверяет его исполнение конвоем;
2) требует от личного состава конвоя высокой бдительности и дисциплины, знания и точного выполнения своих обязанностей;
3) производит боевой расчет личного состава конвоя на случай побега заключенных, нападения, пожара и других происшествий;
4) принимает лиц, подлежащих конвоированию;
5) обеспечивает выполнение порядка конвоирования, соблюдение маршрута следования, время отправления и прибытия в пункт назначения;
6) обеспечивает соблюдение правил применения оружия, специальных средств;
7) не допускает проезда посторонних лиц, а также перевозки грузов в автомашинах, используемых для конвоирования подозреваемых и обвиняемых;
8) при побеге подозреваемых и обвиняемых организует их преследование и задержание;
9) проверяет лично и через своего помощника несение службы конвоем;
10) лично оформляет сдачу подозреваемых и обвиняемых в пункте назначения;
11) следит за соблюдением личным составом мер безопасности, за содержанием оружия и боеприпасов, правилами заряжания и разряжения оружия;
12) не допускает в пути следования общения конвоируемых с посторонними лицами, выбрасывания ими каких-либо предметов, пресекает попытки покупок, продажи или обмена продуктов и предметов, отправки корреспонденции;
13) не разглашает место назначения и маршрут следования;
14) докладывает дежурному о выполнении задачи, сдает служебную документацию, вооружение, боеприпасы и имущество.

6) айдауыл бастығы оралған соң одан тапсырманың орындалуы туралы мәлімдеме қабылдайды.
246. Айдауыл бастығы және оның көмекшісі тапаншамен, ал айдап апарушылар автоматпен қаруланады.
Айдауылдар оқ-дәрілермен мынадай есеппен қамтамасыз етіледі: бір тапаншаға 16 патрон (екі магазинде), әрбір автоматқа 40 патрон (екі магазин 20 патроннан).
Әрбір айдауылды тағайындау тергеу изоляторы бойынша кезекшілік кітабына жазылып, рәсімделеді.
247. Айдауыл бастығы тергеу изоляторының бастығына, оның орынбасарына және кезекшіге бағынады. Ол айдауыл жеке құрамының тікелей бастығы болып табылады және:
1) айдауылдау жөніндегі міндеттерді нақты және уақтылы орындауға;
2) айдауыл жеке құрамының жауынгерлік дайындығы үшін, нарядтағы әрбір адамның өз міндеттерін қатаң орындауларына және тәртібіне;
3) қарулардың, техникалардың, инженерлік-техникалық және айдауылдың пайдалануындағы материалдық құралдардың сақталуына жауап береді.
248. Айдауыл бастығы:
1) айдауылдарға тапсырма береді, осы тапсырманы орындау тәртібін түсіндіреді және орындалуын тексереді;
2) айдауыл жеке құрамынан асқан қырағылық пен тәртіпті, өз міндеттерін нақты орындауды және оны жақсы білуді талап етеді;
3) қамаудағылар қашқан, шабуыл жасаған жағдайда, өрт немесе басқа да оқиғалар болған жағдайда жеке құрамның жауынгерлік есебін жүргізеді;
4) айдауылдауға жататын тұлғаны қабылдайды;
5) айдауылдау тәртібінің орындалуын, еріп жүру бағытының, жөнелту және белгіленген пунктке келу уақытының сақталуын қамтамасыз етеді;
6) қару, арнайы құралдар қолдану тәртібінің сақталуын қамтамасыз етеді;
7) күдіктілер мен айыпталушыларды айдауылдауға жүру үшін пайдаланылатын автокөлікті бөгде адамдардың жүргізуіне, сондай-ақ жүк тасымалдауына жол бермейді;
8) күдіктілер мен айыпталушылар қашқан жағдайда, олардың ізіне түсуді және ұстауды ұйымдастырады;
9) өзі және өзінің көмекшісі арқылы айдауылдардың қызмет өткерулерін тексереді;
10) күдіктілер мен айыпталушыларды белгіленген пункте тапсыруды белгіленген тәртіппен өзі рәсімдейді;
11) жеке құрамның қауіпсіздік шараларын сақтауларын, қару және оқ-дәрілерді ұстаудың, қаруларды оқтау және оқсыздандыру тәртібінің сақталуын бақылайды;
12) айдауылдау жүру жолында айдап апарушылардың бөгде адамдармен қарым-қатынас жасауларына, олардың қандай да бір затты лақтыруларына жол бермейді, азық-түлік және заттар сатып алуға, сатуға немесе айырбастауға, хат-хабарлар жөнелтуге әрекеттенудің жолын кеседі;
13) баратын орынды және айдауылдап жүру бағытын жария етпейді;
14) кезекшіге тапсырманың орындалуы туралы баяндайды, қызметтік құжаттарды, қаруларды, оқ-дәрілерді және мүліктерді тапсырады.

249. Не допускается отлучение начальника конвоя от конвоя, направление конвоиров куда-либо, кроме случаев, связанных с выполнением службы и болезнью.
250. Помощник начальника конвоя подчиняется начальнику конвоя и выполняет только его приказания, а в отсутствие начальника конвоя выполняет его обязанности.
251. Помощник начальника конвоя при исполнении обязанностей начальника конвоя отвечает за конвоирование.
252. Конвоир:
1) постоянно и внимательно наблюдает за поведением конвоируемых;
2) содержит оружие в постоянной боевой готовности;
3) постоянно находится на указанном ему месте;
4) принимает подозреваемых и обвиняемых для конвоирования по счету;
5) находится от конвоируемых на расстоянии, позволяющем свободно действовать оружием и исключающем внезапное нападение;
6) не вступает с конвоируемыми в разговоры, не связанные со служебными обязанностями;
7) обращается с подозреваемыми и обвиняемыми требовательно, но вежливо;
8) докладывает начальнику конвоя о нарушении конвоируемыми порядка конвоирования.
253. Лица, подлежащие конвоированию на обменные пункты, должны быть подготовлены к отправке. Документы на их отправку отделами специального учета и финансовым следственного изолятора сдаются дежурному, а конвоируемые лица сводятся в камеру сборного отделения, где разводятся по боксам с соблюдением установленных правил изоляции.
Перед сдачей конвою подозреваемые и обвиняемые опрашиваются об имеющихся жалобах и заявлениях. Подозреваемые и обвиняемые, заявившие о болезни, осматриваются врачом. Подготовленные к конвоированию лица должны быть одеты по сезону.
254. Прием лиц, подлежащих конвоированию, начинается с проверки их начальником конвоя по документам, полученным от дежурного. Начальник конвоя вызывает каждого подозреваемого и обвиняемого, опрашивает его и данные опроса сверяет со сведениями в имеющихся на него документах.
При сомнении в личности принимаемого начальник конвоя обращается к дежурному и поступает согласно его указанию.
255. Не принимаются для конвоирования лица:
1) без документов или документы которых, оформлены неправильно;
2) больные, отправка которых по заключению врача невозможна;
3) одетые не по сезону и не обеспеченные продовольствием до первого передаточного пункта.
256. Составом конвоя при приеме производится обыск конвоируемых, а также досмотр их вещей.
257. Лица, подлежащие конвоированию, считаются принятыми начальником конвоя от дежурного (при наличии подписи начальника конвоя в документах об их приеме) с момента передачи контролеру поста главных ворот пропуска на этих лиц и вывода их за пределы следственного изолятора.

249. Айдауыл бастығына айдауылдан кетуге, айдап апарушыларды тек қызметін орындауға және ауруына байланысты жағдайлардан басқа қандай да бір жерге жіберуге тыйым салынады.
250. Айдауыл бастығының көмекшісі айдауыл бастығына бағынады және оның ғана бұйрығын орындайды, ал айдауыл бастығы жоқ кезде соның міндеттерін атқарады.
251. Айдауыл бастығының көмекшісі айдауыл бастығының міндеттерін атқару кезінде айдауылдауға толық жауап береді және айдауыл бастығының барлық құқықтарын пайдаланады.
252. Айдауыл:
1) айдап апарушылардың жүріс-тұрысына үнемі және мұқият бақылау жасайды;
2) қаруды үнемі жауынгерлік дайындықта ұстайды;
3) үнемі өзіне көрсетілген орында болады;
4) күдіктілер мен айыпталушыларды айдауылдауға есеп бойынша қабылдайды;
5) айдап апарушылардан қаруды еркін қолдануға мүмкіндік беретін және оқыс шабуылдауды болдырмайтын қашықтықта жүреді;
6) айдап апарушылармен қызметтік емес байланысқа түсуге болмайды;
7) күдіктілермен және айыпталушылармен талаппен, бірақ сыпайы түрде қарым-қатынас жасайды;
8) айдауыл бастығына айдап апарушылардың белгіленген тәртіпті бұзғандықтары жайлы баяндайды.
253. Алмастыру пункттерінде айдауылданушылар белгіленген тәртіппен жөнелтілуге дайын болуы қажет. Тергеу изоляторының арнайы есепке алу және қаржы бөлімі оларды жөнелту құжаттарын кезекшіге тапсырады, ал айдауылдаушы адамдар жиналу бөлімінің камерасына алып барады, онда оқшаулаудың белгіленген тәртібі сақтала отырып бокстар бойынша бөлінеді.
Айдауылға тапсырар алдында күдіктілерден және айыпталушылардан өтініштері мен шағымдары сұралады. Ауруы туралы мәлімдеген күдіктілер мен айыпталушыларды дәрігер қарайды. Айдауылданушы адамдар маусым бойынша киінулері керек.
254. Айдауылданушы адамдарды қабылдау оларды айдауыл бастығының кезекшіден алған құжаттар бойынша тексеруінен басталады. Айдауыл бастығы әрбір күдіктіні және айыпталушыны шақырып, одан жауап алады және алынған жауаптарды оның құжаттарындағы мәліметтермен салыстырады.
Қабылданушының жеке басына күмән туған жағдайда айдауыл бастығы кезекшіге хабарлайды және оның нұсқауы бойынша іс-қимыл жасайды.
255. Айдауылдауға мына адамдар:
1) құжатсыз немесе құжаты дұрыс рәсімделмеген;
2) дәрігердің қорытындысы бойынша жөнелту мүмкін емес аурулар;
3) киімдері маусымға сай келмейтін және бірінші пунктке дейін жететін азық-түлікпен қамтамасыз етілмегендер қабылданбайды.
256. Айдауыл құрамы қабылдаған кезде айдауылданушыларға және олардың заттарына тексеру жүргізеді.
257. Айдауылдауға жататын адамдар айдауыл бастығы бас қақпаның күзет орнындағы бақылаушысына осы адамдарға берілген рұқсат қағазын берген және олар тергеу изоляторынан тысқа шығарылған сәттен бастап кезекшіден (оларды қабылдап алу туралы құжаттарда айдауыл бастығының қолы болғанда) қабылдап алынды деп есептелінеді.

258. При конвоировании подозреваемым и обвиняемым разрешается иметь при себе продукты питания, предметы и вещи, разрешенные к хранению, кроме того, больным иметь при себе медикаменты, выданные медицинской частью на путь следования, а женщинам с детьми - предметы ухода за ними.
259. Питанием (сухим пайком) лица, подлежащие конвоированию, обеспечиваются на путь следования до первого обменного пункта, а если они перевозятся без пересадки, то до конечного пункта согласно Натуральным нормам питания для подозреваемых, обвиняемых и осужденных, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года № 1255.
На каждое лицо или группу лиц, конвоируемых в одном направлении, выписывается продовольственный аттестат. Один экземпляр аттестата через начальника конвоя следственного изолятора передается начальнику караула одновременно со сдачей конвоируемых.
Сноска. Пункт 259 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2016 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
260. Для конвоирования в специальных автомобилях на каждый автомобиль назначается не менее трех конвоиров, из которых начальник конвоя и один контролер размещаются в кузове на специально отведенных местах, а второй конвоир - в кабине водителя. Двери кузова и камеры для конвоируемых лиц запираются. Одновременная перевозка в автомобиле мужчин и женщин допускается только в том случае, если автомобиль разделен на отдельные запирающиеся камеры, в которых есть возможность изолировать мужчин от женщин.
261. Перед посадкой конвоируемых в автомобиль начальник конвоя проверяет исправность замков, дверей и камер кузова и выставляет у входа в кузов конвоира.
Посадка конвоируемых в автомобиль производится лично начальником конвоя по одному человеку с одновременным отсчетом вслух.
262. При значительном удалении следственного изолятора от железнодорожной станции, аэропорта, пристани по договоренности с администрацией этих учреждений в необходимых случаях арендуются помещения, в которых организуются обогревательные пункты для временного пребывания конвоируемых в ожидании прибытия поезда, самолета.
263. Начальник конвоя, следуя на обменный пункт, принимает лиц, подлежащих конвоированию из следственного изолятора, и пакеты с личными делами на них. О приеме конвоируемых и пакетов с личными делами начальник конвоя расписывается на одном экземпляре попутного списка, оставляемого в следственном изоляторе. Дежурный вручает начальнику конвоя два экземпляра попутного списка, пакеты с личными делами и продовольственный аттестат установленного образца отправляемых лиц.
Начальник конвоя снабжается предписанием на прием и сдачу подозреваемых, обвиняемых.

258. Айдауылдау кезінде күдіктілер мен айыпталушыларға өздерімен бірге сақтауға рұқсат етілген тамақ өнімдерін, заттар мен бұйымдарды алып жүруге, сонымен бірге науқастарға - өздерімен бірге медициналық-санитарлық бөлімнің жолға берген дәрі-дәрмектерін, баласы бар әйелдерге - оларды күтуге арналған заттарды алып жүруге рұқсат етіледі.
259. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 28 қарашадағы № 1255 қаулысымен бекітілген Күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталғандарды тамақпен қамтамасыз етудің заттай нормаларына сәйкес айдауылданушы адамдар тамақ өнімдерімен (құрғақ үлеспен) жүру жолында бірінші алмастыру пунктіне дейін, ал егер олар ауысып отырмайтын жағдайда соңғы пункке дейін қамтамасыз етіледі.
Бір бағытта айдауылданушы адамның әрқайсысына немесе бір топ адамға азық-түлік аттестаты бекітілген нысан бойынша жазылып беріледі. Аттестаттың бір данасы тергеу изоляторының айдауыл бастығы арқылы айдауылданушыларды тапсырған уақытпен бір мезгілде қарауыл бастығына тапсырылады.
Ескерту. 259-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2016 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
260. Арнайы автокөліктермен айдауылдап жүру үшін автокөліктің әрқайсысына кем дегенде үш айдауылдан тағайындалады, олардың ішінен айдауыл бастығы және бір бақылаушы арнайы бөлінген орында қорапқа орналасады, ал екінші айдауыл - жүргізушінің кабинасына орналасады. Айдауылданушы адамдарға арналған есіктер бекітіліп жабылады. Автокөлікпен әйелдер мен ер адамдарды бір мезгілде тасымалдауға, егер автокөлікте ер адамды әйелдерден оқшаулауға мүмкіндігі бар, жекелеген жабылатын камералары болған жағдайда ғана рұқсат етіледі.
261. Айдауылшыларды автокөлікке отырғызар алдында айдауыл бастығы тиектердің, есіктер мен қорап камераларының дұрыстығын тексереді және қораптың кіре берісіне айдауыл қояды.
Айдауылшыларды автомобильге отырғызуды айдауыл бастығы бір-бірлеп дауыстап санап тұрып, жеке өзі жүргізеді.
262. Тергеу изоляторы темір жол станциясынан, әуежайдан (аэродромнан), айлақтан айтарлықтай алыс болған кезде қажет жағдайда осы мекемелердің әкімшіліктерімен келісім-шарт бойынша үй-жай жалға алынады, онда айдауылданушылардың поездің, ұшақтың келуін күтуде уақытша болулары үшін жылыту пункттері ұйымдастырылады.
263. Айдауыл бастығы алмасу пунктіне келіп, тергеу изоляторынан айдауылдануға жататын адамдарды және олардың жеке істері бар пакеттерді қабылдайды. Айдауылданушыларды және олардың жеке істері бар пакеттерді қабылдағаны туралы айдауыл бастығы тергеу изоляторында қалдырылған ілеспе тізімнің бір данасына қол қояды. Кезекші айдауыл бастығына екі дана ілеспе тізімді, жеке істері бар пакеттерді және жөнелтілетін адамдарға бекітілген үлгідегі азық-түлік аттестатын тапсырады.
Айдауыл бастығы күдіктілер мен айыпталушыларды қабылдау және тапсыруға арналған ұйғарыммен жабдықталады.

264. Прием, сдача подозреваемых, обвиняемых между караулами и конвоями производятся на станции, пристани, в аэропорту, только в местах, установленных планом охраны.
265. Если перевозка из следственного изолятора совершается одним автомобилем несколькими рейсами, начальник конвоя, приняв полностью подозреваемых и обвиняемых, оставляет для их охраны в следственном изоляторе своего помощника с частью конвоя, а сам следует с первым рейсом и организует высадку подозреваемых и обвиняемых из автомобиля и охрану их на обменном пункте. Помощник начальника конвоя организует конвоирование остальных с последующими рейсами.
При конвоировании несколькими рейсами с обменного пункта в следственный изолятор начальник конвоя руководит охраной и посадкой в автомобиль прибывших подозреваемых и обвиняемых и убывает в следственный изолятор с последним рейсом, где сдает всех доставленных.
При конвоировании одновременно в нескольких автомобилях посадка подозреваемых и обвиняемых в автомобили производится под руководством начальника конвоя. На каждый автомобиль назначается старший конвоир. Автомобили следуют самостоятельно по маршруту, указанному начальником конвоя. Начальник конвоя находится в голове колонны. До его прибытия подозреваемые, обвиняемые из автомобилей не высаживаются.
266. Лица, конвоируемые для сдачи проходящим плановым караулам, в случаях кратковременной стоянки поезда доставляются непосредственно к месту остановки специального вагона за 15 минут до подхода поезда.
267. Конвоирование от автомобиля к специальному вагону и обратно производится группами по 3-8 человек по заранее установленному маршруту. Перед конвоированием начальник конвоя уточняет, на какой путь прибывает поезд и место стоянки специального вагона.
268. Охрана при конвоировании на обменном пункте (от автомобиля к специальному вагону, при посадке и высадке из автомобиля и во время обмена у специального вагона) осуществляется в две линии конвоиров. Конвоиры первой линии непосредственно охраняя конвоируемых, размещаются вокруг них в 2-3 метрах от крайних шеренг. За каждым из конвоиров закрепляются определенные конвоируемые лица, за которыми они ведут наблюдение непрерывно. Лица, склонные к побегу, сосредотачиваются в середине колонны, и охрана их усиливается. При необходимости эта категория лиц конвоируется отдельно.
Конвоиры второй линии расставляются в 8-10 метрах от конвоируемых, имея назначение своевременно предотвратить побег, не допустить посторонних лиц к охраняемым, предупредить начальника конвоя о приближении поездов и маневрирующих паровозов на соседних путях.

264. Станцияларда, айлақтарда, әуежайларда қарауылдар мен айдауылдар арасында күдіктілер мен айыпталушыларды тапсыру және қабылдау тек күзет жоспарында белгіленген орындарда ғана жүргізіледі.
265. Егер тергеу изоляторынан күдіктілер мен айыпталушылар бір автокөлікпен бірнеше рейспен тасымалданса, айдауыл бастығы қамаудағыларды толық қабылдап, оларды тергеу изоляторында күзету үшін айдауылдың бір бөлігімен өзінің көмекшісін қалдырады, ал өзі бірінші рейспен барып күдіктілер мен айыпталушыларды автокөліктен түсіру мен айырбастау пунктінде күзетуді ұйымдастырады. Айдауыл бастығының көмекшісі қалғандарын келесі рейспен айдауылдауды ұйымдастырады.
Алмастыру пунктінен тергеу изоляторына дейін бірнеше рейспен айдауылдау кезінде айдауыл бастығы күзетке және келген күдіктілер мен айыпталушыларды автокөлікке отырғызуға басшылық жасайды және тергеу изоляторына соңғы рейспен келіп, барлық жеткізілгендерді тапсырады.
Бір мезгілде бірнеше автокөлікпен айдауылдау кезінде күдіктілер мен айыпталушыларды автокөліктерге отырғызу айдауыл бастығының басшылығымен жүргізіледі. Әрбір автокөлікке аға айдауыл тағайындалады. Автокөліктер айдауыл бастығы көрсеткен бағыт бойынша дербес жүреді. Айдауыл бастығы колоннаның бас жағында жүреді. Ол келгенше күдіктілер мен айыпталушылар автокөліктен түсірілмейді.
266. Қысқа уақытқа ғана тоқтайтын поездағы жоспарлы қарауылға тапсыру үшін айдалушы адамдар, арнайы вагон тоқтайтын жерге поезд келерден 15 минут бұрын жеткізіледі.
267. Автокөліктен арнайы вагонға және керісінше айдауылдау алдын-ала белгіленген бағыт бойынша, 3-8 адамдық топпен жүргізіледі. Айдауылдау алдында айдауыл бастығы поездің қай жолға келетінін және арнайы вагонның тоқтайтын орнын нақтылайды.
268. Алмастыру пунктінде (автокөліктен арнайы вагонға, автокөлікке отырғызу және түсіру кезінде, арнайы вагонда алмастыру уақытында) айдауылдар екі қатарға тұрғызылып, жүзеге асырылады. Бірінші қатардың айдауылдары айдауылданатындарды тікелей күзете отырып, олардың айналасына шеткі қатардан 2-3 метр жерге орналасады. Үздіксіз бақылауда ұстау үшін айдауылдардың әрқайсысына нақты айдалушы адамдар бекітіледі. Қашуға бейім адамдар колоннаның ортасына шоғырландырылады, олардың күзеті күшейтіледі. Қажет болған жағдайда бұндай санаттағы адамдарды жеке айдауылдайды.
Екінші қатардағы айдауылдар қашудың дер кезінде алдын алу, күзеттегілерге бөгде адамдарды жібермеу және айдауыл бастығына поездардың және көрші жолдарда маневр жасаушы паровоздардың жақындап қалғанын ескерту маңыздылығын сақтай отырып, айдауылданушылардан 8-10 метр ара қашықтықта орналастырылады.

269. По прибытии специального вагона начальник конвоя предъявляет начальнику караула предписание о приеме-сдаче подозреваемых и обвиняемых, требует от начальника караула предъявления такого же предписания и после этого приступает к сдаче и приему. Начальник конвоя сдает начальнику караула конвоируемых лиц, пакеты с личными делами конвоируемых, один экземпляр попутного списка и продовольственные аттестаты. При этом личные вещи заключенных остаются у них, кроме ценных вещей, которые передаются в установленном порядке начальником конвоя начальнику караула.
О приеме подозреваемых и обвиняемых и пакетов с личными делами на них начальник караула планового маршрута расписывается на попутном списке.
270. После сдачи доставленных караулу начальник конвоя принимает прибывших подозреваемых и обвиняемых (если они поступили) для доставки их в следственный изолятор. По прибытию с обменного пункта начальник конвоя сдает дежурному лиц, принятых от караула, пакеты с их личными делами, продовольственные аттестаты, а также документы лиц, сданных караулу планового маршрута.
271. Конвой следственного изолятора отвечает за побег во время обмена у вагона: при сдаче - до повторения счета начальником караула планового маршрута; при приеме - после повторения счета начальником конвоя следственного изолятора.
272. В каждом случае отказа начальника караула планового маршрута в приеме подозреваемых и обвиняемых составляется акт (в произвольной форме) за подписями начальника конвоя следственного изолятора и начальника караула планового маршрута, в котором указываются количество не принятых, их фамилии, инициалы и причины отказа. Акт представляется начальнику следственного изолятора. При кратковременной стоянке поезда в акте указывается только численность не принятых лиц и мотивы отказа в их приеме.
Приложение 1
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Утверждаю
Начальник территориального
подразделения
_____________________
_____________________
Табель
постам наружной охраны следственного изолятора № ___
Номер
поста
Характер
поста
Где
установлен
пост
Что под
охраной
Оборудова-
ние поста
Особые
отметки
Начальник следственного изолятора № ___ (подпись)
Приложение 2
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Утверждаю
Начальник территориального
подразделения
_____________________
_____________________
Табель
постам внутренней охраны следственного изолятора № ___
Номер
поста
Характер
поста
Где
установлен
пост
Что под
охраной
Оборудова-
ние поста
Особые
отметки
Начальник следственного изолятора № ___ (подпись)
Приложение 3
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Утверждаю
Начальник территориального
подразделения
_____________________
_____________________
Табель
корпусным отделениям следственного изолятора № ___
Номер
отде-
ления
Месторас-
положение
Внутренние
посты,
входящие в
состав
отделения
Количество камер
Примечание
общих
мало-
местных
карце-
ров
1.
1 этаж
1 корпуса
пост № 1
пост № 2
пост № 3
3
4
4
2.
2 этаж
1 корпуса
3.
Начальник следственного изолятора № ___ (подпись)
Приложение 4
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
График
внезапной проверки несения службы дежурными сменами
следственного изолятора № ___ город ___________
п/п
Должность,
звание,
фамилия,
инициалы
N
проверяемой
смены
Дата
проверки
Время
проверки
Примечание
1.
2.
..............................
9.
Резерв: 1. должность, звание, фамилия, инициалы.
2. -//-
3. -//-
Начальник следственного изолятора № ___ (подпись)
Приложение 5
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Предписание
___________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия и инициалы)
предлагается "___" _______ 20__ года с "___" часов произвести внезапную проверку несения службы личным составом смены № ___.
О результатах проверки произвести запись в постовых ведомостях, а также в книгах дежурств по корпусным отделениям и в книге дежурств по следственному изолятору.
Начальник следственного изолятора № ___
___________ (звание) _________(подпись)
"___" _______ 20__ года
Приложение 6
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Книга
дежурств по следственному изолятору
Начата: "___" _______ 20__ года
Окончена: "___" _____ 20__ года
Внутренняя сторона
В Книге дежурств по следственному изолятору в произвольной форме производятся следующие записи:

269. Арнайы вагонның келісімен айдауыл бастығы қарауыл бастығына күдіктілер мен айыпталушыларды қабылдау-тапсыру туралы ұйғарымды ұсынады, қарауыл бастығынан осындай ұйғарымды талап етеді және бұдан соң тапсыруға және қабылдауға кіріседі. Айдауыл бастығы қарауыл бастығына айдалушы адамдарды, айдауылданушылардың жеке істері бар пакеттерді, ілеспе тізімнің бір данасын және азық-түлік аттестатын тапсырады. Сонымен бірге қамаудағылардың айдауыл бастығы белгіленген тәртіппен қарауыл бастығына тапсыратын бағалы заттарынан басқа жеке заттары олардың өздеріне қалады.
Жоспарлы бағыттың қарауыл бастығы күдіктілер және айыпталушылар мен олардың жеке істері бар пакеттерді қабылдағаны туралы ілеспе тізімге қол қояды.
270. Жеткізілгендерді қарауылға тапсырғаннан кейін айдауыл бастығы келген күдіктілер мен айыпталушыларды (егер олар келсе) тергеу изоляторына жеткізу үшін қабылдайды. Алмастыру пунктінен келген соң айдауыл бастығы қарауылдан қабылданған жеке істері бар пакеттерді, азық-түлік аттестаттарын, сондай-ақ жоспарлы бағыт қарауылына тапсырылған адамдардың құжаттарын кезекшіге тапсырады.
271. Тергеу изоляторының айдауылы вагонда алмастыру уақытында: тапсыру кезінде - жоспарлы бағыт қарауылының бастығы есепті қайталағанға дейінгі; қабылдау кезінде - тергеу изоляторы айдауылдың бастығы есепті қайталаған соңғы уақыттағы қашу үшін жауап береді.
272. Жоспарлы бағыт қарауылының бастығы күдіктілер мен айыпталушыларды қабылдаудан бас тартқан әрбір жағдайда тергеу изоляторының айдауыл бастығының және жоспарлы бағыт қарауылы бастығының қолдары қойылған акт жазылады, онда қабылданғандардың саны, олардың тектері, аты-жөндері және бас тарту себебі көрсетіледі. Акт тергеу изоляторының бастығына беріледі. Поезд аз уақытқа тоқтаған кезде актіде тек қабылданған адамдардың саны және оларды қабылдаудан бас тарту себебі ғана көрсетіледі.
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
1-қосымша
нысаны
"Бекітемін"
аумақтық бөліністің бастығы
___________________________
___________________________
№ _______ тергеу изоляторының сыртқы күзеті күзет бекеттерінің
ТАБЕЛІ
Күзет бекетінің нөмірі
Күзет бекетінің сипаты
Күзет бекеті қайда орнатылған
Не күзетіледі
Күзет бекетінің жабдықталуы
Ерекше белгілер
№ _______ тергеу изоляторының бастығы (қолы)
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
2-қосымша
нысаны
"Бекітемін"
аумақтық бөліністің бастығы
___________________________
___________________________
№ _______ тергеу изоляторының ішкі күзеті күзет бекеттерінің
ТАБЕЛІ
Күзет бекетінің нөмірі
Күзет бекетінің сипаты
Күзет бекеті қайда орнатылған
Не күзетіледі
Күзет бекетінің жабдықталуы
Ерекше белгілер
№ _______ тергеу изоляторының бастығы (қолы)
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
3-қосымша
нысаны
"Бекітемін"
аумақтық бөліністің бастығы
___________________________
___________________________
№ _______ тергеу изоляторының корпустық бөлімшелерінің
ТАБЕЛІ
Бөлімше нөмірі
Орналасқан жері
Бөлімше құрамына кіретін ішкі күзет бекеттері
Камералар саны
Ескерту
жалпы
аз орындық
карцерлер
1.
1 корпустың 1-қабаты
№ 1 күзет бекеті
№ 2 күзет оны
№ 3 күзет бекеті
3
4
4
2.
1 корпустың 2-қабаты
3.
№ _______ тергеу изоляторының бастығы (қолы)
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
4-қосымша
нысаны
___________ қаласы № _______ тергеу изоляторының кезекші
ауысымдарының қызмет өткеруін кенеттен тексеру
КЕСТЕСІ
р/с
Лауазымы, атағы, аты-жөні, тегі
Тексерілетін ауысым №
Тексеру күні
Тексеру уақыты
Ескерту
1.
2.
.....................................................................
9.
Резерв: 1. Лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні.
2.
3.
№ _______ тергеу изоляторының бастығы (қолы)
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
5-қосымша
нысаны
Ұйғарым
_____________________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі мен аты-жөні)
20___ жылғы "___" _____________ "___" сағаттан бастап № _______
ауысымдағы жеке құрамының қызмет атқаруын кенеттен тексеру ұсынылады.
Тексеру нәтижелері туралы күзет бекеттеріндегі ведомосттарға,
сондай-ақ корпустық бөлімшелер бойынша кезекшілікті атқару
кітаптарында және тергеу изоляторы бойынша кезекшілікті атқару
кітабында жазба жасалсын.
№ _______ тергеу изоляторының бастығы
(арнаулы атағы) __________ (қолы) _______
20___ жылғы "___" _______________________
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
6-қосымша
нысаны
Тергеу изоляторы бойынша кезекшілік кітабы
20___ жылғы "___" ____________ басталды:
20___ жылғы "___" ____________ аяқталды:
Ішкі жағы
Тергеу изоляторы бойынша кезекшілік кітабында еркін түрде мыналар:

1) приема и сдачи дежурств;
2) недостатков, обнаруженных при приеме дежурства и мерах по их устранению;
3) приема-сдачи подозреваемых и обвиняемых;
4) приема-сдачи постового оружия и боеприпасов, спецсредств, ключей;
5) происшествий, имевших место в следственном изоляторе за время дежурства;
6) обнаруженных в ходе дежурства неисправностей в оборудовании постов и технических средств охраны (сигнализации, связи, освещения, решеток, замков и так далее);
7) выполнения приказов по охране, о производстве режимной частью технических осмотров камер, плановых обысков;
8) проверок несения постовой службы, произведенных дежурным и его заместителем;
9) проверок несения службы дежурной смены начальником следственного изолятора или другими проверяющими лицами;
10) произведенных на разводе или в ходе дежурства изменений в расстановке контролеров по постам, не прибывших на дежурство, опоздавших и заболевших;
11) дополнительного выставления временных постов, в том числе в лечебных учреждениях органов здравоохранения;
12) о конвое, назначенном от следственного изолятора с указанием состава контролеров, времени и места его убытия, количества конвоируемых, лица, инструктирующего конвой, и времени возвращения конвоя;
13) о количестве вновь прибывших подозреваемых, обвиняемых в следственный изолятор и убывших из него.
Приложение 7
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Книга
дежурств по корпусному отделению
Начата: "___" _______ 20__ года
Окончена: "___" _____ 20__ года
Внутренняя сторона
В Книге дежурств по корпусному отделению в произвольной форме производятся следующие записи:
1) приема-сдачи дежурства по корпусному отделению;
2) недостатков и неисправностей технических средств охраны сигнализации, связи, дверей, замков, "глазков" и так далее, обнаруженных при приеме-сдаче дежурства, и принятых мер по их устранению;

1) кезекшілікті қабылдау мен тапсыру;
2) кезекшілікті қабылдау кезінде анықталған кемшіліктерді және оларды жою бойынша шаралар;
3) күдіктілерді және айыпталушыларды қабылдау-тапсыру;
4) күзет орнындағы қаруды және оқ-дәріні, арнайы құралдарды, кілттерді қабылдау-тапсыру;
5) кезекшілік уақытында тергеу изоляторында орын алған оқиғалар;
6) кезекшілік барысында күзет бекеттерінен және күзет техникалық құралдардан табылған ақаулардың анықталуы (дабыл беру, байланыс, жарықтандыру, торлар, құлыптар және т.б.);
7) күзет бойынша, режимдік бөлімнің камераларына техникалық тексерісінің жүргізілуі туралы, жоспарлы тінту бұйрықтарын орындау;
8) кезекші және оның орынбасарымен жүргізілген күзет бекеті қызметінің қызмет атқаруын тексеру;
9) тергеу изоляторының бастығымен немесе өзге де тексеретін адамдармен кезекші ауысымның қызметін атқаруын тексерулер;
10) бақылаушыларды күзет орындары бойынша орналастыруда немесе кезекшілік барысында, кезекшілікке келмеу, кешігу, ауырып қалу жағдайында болған өзгерістер;
11) қосымша уақытша қойылған, оның ішінде денсаулық сақтау ұйымдарының емдеу мекемелерінде қойылған күзеттер;
12) тергеу изоляторынан бақылаушылардың құрамы көрсетіліп, тағайындалған айдауыл туралы, оның келу және кету уақыты, айдауылданатындардың саны, айдауылға нұсқау беретін адамдар және айдауылдың оралу уақыты;
13) тергеу изоляторына жаңадан келген және одан шыққан күдіктілер мен айыпталушылардың саны туралы жазбалар жазылады.
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
7-қосымша
нысаны
Корпустық бөлімше бойынша кезекшіліктің кітабы
20___ жылдың "___" ____________ басталды:
20___ жылдың "___" ____________ аяқталды:
Ішкі жағы
Корпустық бөлімше бойынша кезекшілік кітабында еркін түрде мына жазбалар:
1) корпустық бөлімше бойынша кезекшіліктің қабылдау-тапсыру;
2) кезекшілікті қабылдау-тапсыру кезінде күзетудің техникалық дабыл беру құралдарының, байланыс, құлыптар, есіктер, "көзше" және т.б. анықталған кемшіліктер мен ақаулар және оларды жою бойынша қабылданған шаралар;

3) результатов количественной проверки подозреваемых и обвиняемых по корпусному отделению (запись производится по форме проверочной справки);
4) происшествий, имевших место во время дежурства;
5) данных наблюдения контролеров за поведением подозреваемых и обвиняемых;
6) результатов проверки постов корпусного отделения старшим по корпусу и другими проверяющими;
7) наличия больных, состояние и поведение которых требует контроля, лиц, предпринимавших попытки к самоубийству. Санитарного состояния камер, коридоров и туалетов (записи делают работники медико-санитарной части);

3) корпустық бөлімше бойынша күдіктілер мен айыпталушыларды сандық тексерудің қорытындысы (жазба тексеріс анықтамасының нысаны бойынша жүргізіледі);
4) кезекшілік уақытында орын алған оқиғалар;
5) бақылаушылардың күдіктілер мен айыпталушылардың тәртібін бақылау мәліметі;
6) корпус бойынша жетекшінің және басқа да тексерушілермен корпустық бөлімшенің күзет орындарын тексеру қорытындылары;
7) өз өзіне қол жұмсауға әрекет жасаған, жағдайлары мен тәртіптері бақылауды талап ететін аурулардың болуы. Камералардың, дәліздердің және дәретханалардың санитарлық жағдайы (жазбаны медициналық-санитарлық бөлім қызметкерлері жасайды);

1. Цифры графика указывают время заступления на дежурство
2. При 8-часовом дежурстве с целью удобства пользования городским транспортом ночные дежурства могут начинаться с 23 часов 30 минут.
Приложение 9
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Приказ
по охране следственного изолятора № ___
"___" _______ 20__ года
№ ___
Назначить на дежурство:
с 8-00 до 16-00 часов 26 января смену 1
Начальник смены капитан Ахметов К.К.
с 16-00 до 23-00 часов 26 января смену 2
Начальник смены старший лейтенант Иванов Н.П.
с 23-00 до 8-00 часов 27 января смену 3
Начальник смены капитан Сидоров А.А
с 8-00 до
16-00 ч.
с 16-00 до
23-00 ч.
с 23-00 до
8-00 ч.
Зам. ДПНСИ
л-т Иванов О.Б.
к-н Аубаиров С.Т.
к-н Аганин С.Т.
Зам. ДПНСИ
по сборному
отделению
ст.
л-т Котов Р.Т.
ст-на Ивлев С.Т.
ст-на Иванов Т.А.
Старший
резервной группы
ст-на Оспанов К.
к-н Икманов Т.Д.
к-н Илюшин М.О.
Дежурный врач,
фельдшер (в СИЗО,
где введено
дежурство
медработников)
к-н Ахметова А.
к-н Улманова А.Т.
к-н Уткина А.В.
Выставить
собак на посты:
№ 1, 3
№ 1, 2, 3
№ 1, 2, 3, 4
(оборотная сторона)
В резервную группу:
1. Контролеры с-т Кротов О.Д., с-т Быков И.Л., ст. с-т Лосев А.А.
2. .....
Особые указания:
ДПНСИ капитану Паршину О.Д. проверить несение службы на постах у камер осужденных к СК и у карцеров.
ДПНСИ капитану Иванову О.Д. после окончания ужина проверить изъятие у контролеров внутренних постов ключей от камер (карцеров), а также несение службы на наружных постах.
ДПНСИ капитану Ахметову Т.П., согласно утвержденным нарядам вывести на работу осужденных, оставленных для хозяйственного обслуживания (в пищеблок, котельную и др.), а также обеспечить проверку несения службы на внутренних и наружных постах не менее трех раз.
Всем ДПНСИ обеспечить проверку несения службы контролерами в больницах органов здравоохранения.
Установить особое наблюдение за заключенными:
склонными к побегу
1. камера 25 Иванов И.Б.
2. ....
склонными к нападению
1. Камера 10 Беркимбаев К.Ж.
2. ....
склонными к самоубийству
1. камера 12 Потапов И.Д.
2. ....
ДПНСИ каждой смены обеспечить обход и осмотр основного ограждения с внешней стороны и результаты осмотра отразить в книге дежурств.
Режимной службе:
произвести плановые обыски в камерах 3, 5, 6, 8
произвести технические осмотры камер 10, 12, 18, 21, 33, 38
обеспечить проведение лейтенантом Акишевым и капитаном Айтпаевым контрольных обысков и технических осмотров.
Приложение 10
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Утверждаю
Начальник следственного изолятора
№ ____________________________
______________________________
(звание, фамилия)
"___" _______ 20__ года
Персональная расстановка личного состава смены № ___
на посты и участки службы по охране следственного изолятора

1. Кесте сандары кезекшілікке кірісу уақытын көрсетеді.
2. 8 сағаттық кезекшілік кезінде қалалық көлікті пайдаланудың қолайлығы мақсатында түнгі кезекшілік 23 сағат 30 минуттан басталуы мүмкін.
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
9-қосымша
нысаны
№ _______ тергеу изоляторын күзету жөніндегі бұйрық
20___ жылғы "___" _____________
№ _________
Кезекшілікке тағайындалсын:
26-қаңтарда 1-ауысымға сағ. 08-00-ден 16-00-ге дейін
Ауысым бастығы капитан К.К. Ахметов
26-қаңтарда 2-ауысымға сағ. 16-00-ден 23-00-ге дейін
Ауысым бастығы аға лейтенант Н.П. Иванов
27-қаңтарда 3-ауысымға сағ. 23-00-ден 08-00-ге дейін
Ауысым бастығы капитан А.А. Сидоров
08-00-ден 16-00-ге 16-00-ден 23-00-ге 23-00-ден 08-00-ге
дейін дейін дейін
ТИБКК-ның л-т О.Б. Иванов к-н С.Т. Аубаиров к-н С.Т. Аганин
орынбасары
Құрама
бөлімше
бойынша
ТИБКК-ның
орынбасары аға л-т Р.Т. Котов с-на С.Т. Ивлев с-на Т.Т. Иванов
Резервтік
топтың
аға қызметкері ст-на К.Д. Оспанов к-н Т.Д. Икманов к-н Т.Д. Илюшин
Кезекші
дәрігер
фельдшер
(мед.
қызметкерлердің
кезекшілігі
енгізілген
ТИ-де
және түрмеде) к-н А.Ахметова к-н А.Т. Улманова к-н А.В. Уткина
Күзет
бекеттеріне
иттер шығарылсын: № 1, 3 № 1, 2, 3 № 1, 2, 3, 4
Резерв тобына:
1. Бақылаушылар с-т О.Д. Кротов, с-т И.Л. Быков, аға с-т А.А. Лосев
2. .....
Ерекше нұсқаулар:
ТИБКК капитан О.Д. Паршин мырза ӨЖ-ға сотталғандардың камералары мен карцерлері алдындағы күзет орнының қызмет атқаруын тексерсін.
ТИБКК капитан О.Д. Иванов мырза кешкі астан кейін ішкі күзет орындарының бақылаушыларынан камералардың (карцерлердің) кілттерін алуы, сондай-ақ сыртқы күзет орнының қызмет атқаруын тексерсін.
ТИБКК капитан Т.Г. Ахметов мырза бекітілген нарядтарға сәйкес шаруашылық қызмет көрсету үшін (азық-түлік блогіне, қазандыққа және т.б.) қалдырылған сотталғандарды жұмысқа шығарсын, сондай-ақ кемінде үш рет ішкі және сыртқы күзет орындарының қызмет атқаруын тексеруді қамтамасыз етсін.
Барлық ауысымның ТИБКК-лері денсаулық ұйымдарының ауруханаларындағы бақылаушылардың қызмет атқаруын тексеруді қамтамасыз етсін.
Мынадай қамаудағыларға айрықша бақылау қойылсын:
қашуға бейім
1. 25-камера И.Б. Иванов
2.
шабуыл жасауға бейім
1. 10-камера К.Ж. Беркімбаев
2.
өзін-өзі өлтіруге бейім
1. 12-камера И.Д. Потапов
2.
Әрбір ауысымның ТИБКК-лары негізгі қоршауды ішкі жағынан айналып өту мен қарауды қамтамасыз етсін және қарау нәтижелерін кезекшілік кітабында көрсетсін.
Режимдік бөлім:
3, 5, 6, 8-камераларда жоспарлы тінтулер жүргізсін 10, 12, 18, 21, 33, 38-камераларда техникалық байқаулар жүргізсін.
л-т Ақышевтің және капитан Айтпаевтың қорытынды тінтулер және техникалық байқаулар жүргізуін қамтамасыз етсін.
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
10-қосымша
нысаны
Бекітемін
№ _______ тергеу изоляторының бастығы
_____________________________________
(атағы, тегі)
20___ жыл "___" _____________________
Тергеу изоляторын күзету жөніндегі қызметтің № _____ ауысымының

на период с 1 _______ по 15 _______ 20 __ года
ДПНСИ _______________________________________________________________
Заместитель ДПНСИ __________________________________________________
Старший резервной группы ____________________________________________
Наружные посты ______________________________________________________
Пост № 1 (главные ворота) ___________________________________________
Пост № и т.д. _______________________________________________________
Внутренние посты ____________________________________________________
Старший по 1 корпусному отделению ___________________________________
Пост № 1 (камеры № ___) _____________________________________________
Пост № 2 ____________________________________________________________
Старший по 2 корпусному отделению ___________________________________
Пост № 4 ____________________________________________________________
Пост № 5 ____________________________________________________________
Сборное отделение ___________________________________________________
Контролеры __________________________________________________________
Старший группы оформления личных дел ________________________________
Старший по обыску ___________________________________________________
Контролеры __________________________________________________________
Всего в смене ____ человек
В том числе начальствующего состава ____
Контролеров ____
ДПНСИ ____
Приложение 11
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
(Лицевая сторона)
Справка
об изменении расстановки личного состава смены № ___
назначенного приказом № ___ по охране следственного изолятора
от "___" _______ 20 __ года
Где установлен
пост
Номер поста
Назначен
приказом
Кем заменен
ДПНСИ ______________
(подпись)
"___" _______ 20 __ года
(Оборотная сторона)
Строевая записка
Личного состава ___ смены при заступлении на дежурство
с "___" часов "___" _______ 20 __ года
1. Всего по списку
2. Заступило на дежурство
В том числе:
ДПНСИ
Заместитель ДПНСИ
Контролеров
3. Всего отсутствует ___, из них:
1) в командировке
2) больных
3) в отпуске
4) на работах вне смены
5) занятых на военно-спортивных занятиях, соревнованиях
6) по неизвестным причинам
ДПНСИ ______________
(подпись)
"___" _______ 20 __ года
Приложение 12
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Журнал
Учета работы личного состава смены № ___ следственного изолятора № ___
п/п
Фамилия,
имя,
отчество
(при
наличии)
Должность
Число месяца
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы
п/п
Фамилия,
имя,
отчество
(при
наличии)
Должность
Число месяца
13
14
15
16
17
17
18
19
20
21
и т.д.
Примечание: в графах за каждое число проставляется количество фактически отработанных часов.
Приложение 13
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Книга
учета лиц, водворенных в карцер, одиночную камеру
Начата: "___" _______ 20__ года
Окончена: "___" _____ 20__ года
(Внутренняя сторона)
п/п
ФИО
(от-
чество
при
нали-
чии)
Год
рож-
дения
Дата
постанов-
ления, на
основании
которого
наложено
взыскание
Какое
нарушение
совершил
Вид
взыскания
и на какой
срок
водворен в
карцер
(одиночную
камеру)
Время
водворения в
карцер
Дата
Время
(часов,
минут)
продолжение таблицы
Срок окончания
отбывания
Время
фактического
прекращения
отбывания
наказания
Дата и подпись
дежурного
производившего
освобождение
Дата
Время
(часов,
минут)
Дата
Время
(часов,
минут)
Приложение 14
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Книга
количественной проверки лиц, содержащихся в следственном
изоляторе
на "___" _______ 20 __ года
Номер камеры и наличие
в них человек
а) числителем №
камеры, знаменателем
лимит мест в камере;
б) количество человек
в камере.
А

жеке құрамын 20___ жылғы 1_______ бастап 15________ дейінгі
кезеңде күзет орындарына және аумақтарға арнайы орналастыру
ТИБКК _______________________________________________________________
ТИБКК орынбасары ____________________________________________________
Резервті топтың жетекшісі ___________________________________________
Сыртқы күзет бекеттері ______________________________________________
№ 1 күзет бекеті (басты қақпа) ______________________________________
№ __ күзет бекеті және т.б. _________________________________________
Ішкі күзет бекеттері ________________________________________________
1-корпустық бөлімше бойынша жетекші _________________________________
№ 1 күзет бекеті (камера № ___) _____________________________________
№ 2 күзет бекеті ____________________________________________________
2-корпустық бөлімше бойынша жетекші _________________________________
№ 4 күзет бекеті ____________________________________________________
№ 5 күзет бекеті ____________________________________________________
Құрама бөлімшелер ___________________________________________________
Бақылаушылар ________________________________________________________
Жеке істі ресімдейтін топ жетекшісі _________________________________
Тінту жетекшісі _____________________________________________________
Бақылаушылар ________________________________________________________
Ауысымда барлығы ________ адам
Оның ішінде басшылық құрамынан _______
Бақылаушылар ________________________________________________________
ТИБКК _______________________________________________________________
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
11-қосымша
нысаны
(бірінші беті)
Тергеу изоляторын күзету бойынша № ____ бұйрықпен тағайындалған
№ ___ ауысымның жеке құрамын орналасуының өзгерісі туралы
анықтама
20___ жыл "___" _____________
Күзет бекеті қайда қойылған
Күзет бекетінің нөмірі
Бұйрықпен тағайындалды
Кіммен ауыстырылды
ТИБКК ______________
(қолы)
20__ жыл "__" _______
(артқы беті)
Жеке құрамның
20__ жылы "__" ________ сағат "__" бастап кезекшілікке түсу кезіндегі
саптық жазбасы
1. Тізім бойынша барлығы
2. Кезекшілікке түсті
Соның ішінде:
ТИБКК
ТИБКК орынбасары
Бақылаушылар
3. Барлығы болмағандар ______, олардың ішінде:
1) іссапарда
2) ауырып жатқандар
3) демалыста
4) ауысымнан тыс жұмыстарда
5) әскери-спорттық жаттығуларда, жарыстарда
6) белгісіз себептермен
ТИБКК ___________________
(қолы)
20__ жылға "__" _________
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
12-қосымша
нысаны
№ ____ тергеу изоляторының № _____ ауысымның жеке құрамының
жұмысын есепке алу журналы
р/с
Аты-жөні, тегі
Лауазымы
Айдың сандары
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы
р/с
Аты-жөні, тегі
Лауазымы
Айдың сандары
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ескертпе: бағандардағы әрбір санға нақты орындалған сағаттардың саны жазылады.
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
13-қосымша
нысаны
Карцерге, жалғыз адамдық камераға орналастырылған адамдарды
есепке алу кітабы
20__ жылғы "__" ____________ басталды
20__ жылғы "__" ____________ аяқталды
(Ішкі жағы)
р/с
Аты-жөні, тегі
Туған жылы
Соның негізінде жаза қолданылған қаулының шыққан күні
Қандай бұзушылық жасады
Жазалау түрі және карцерге қандай мерзімге қамалды
Карцерге қамалған уақыты
Күні
Уақыты (сағ., минуты)
кестенің жалғасы
Аяқталу мерзімі
Жаза өтеудің нақты тоқтатылған күні
Босатуды жүргізген кезекшінің қолы мен күні
Күні
Уақыты (сағ., минуты)
Күні
Уақыты (сағ., минуты)
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
14-қосымша
нысаны
20__ жылғы "__" ______ тергеу изоляторында ұсталатын адам санын
тексеру кітабы
Камераның нөмірі және бар адамдардың саны
а) № камерадағылар саны және камерадағы лимиттік орын
б) камерадағы адамдар саны
А

1/12
2/10
3/9
Б
7
4
5
А
4/12
5/10
6/9
Б
8
7
9
Итого в корпусе:
Не размещено по камерам "___" человек.
Всего находится в следственном изоляторе подозреваемых, обвиняемых и осужденных "___".
Сдал:
Дежурный помощник начальника
Следственного изолятора (фамилия, подпись)
Принял:
Дежурный помощник начальника
Следственного изолятора (фамилия, подпись)
Приложение 15
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
(форма 5)
КНИГА
выдачи и приема имущества арттехвооружения
____________________________________________________________________
(наименование органа, подразделения внутренних дел)
Начата "____" ________ 20 __ года
Окончена "____" ________ 20 __ года
Оглавление
пп
Наименование страниц
Номера
страниц
пп
Наимено-
вание
страниц
Номера
страниц
началь-
ная
пос-
ледняя
началь-
ная
пос-
лед-
няя
1.
Часть I. Учет
выдачи и приема
имущества
арттехвооружения.
2.
Раздел "А" – на
службу и на
занятия.
3.
Раздел "Б" – на
временное
хранение.
4.
Часть II. Учет
приема и сдачи
имущества
арттехвооружения
дежурными.
5.
Часть III. Учет
выдачи и приема
специальных
средств
аэрозольного
типа.
Часть I. Учет выдачи и приема имущества арттехвооружения
Раздел "А" – на службу и на занятия.
Дата
вы-
дачи
Звание,
фамилия и
инициалы
кому
выдано или
кем сдано
Наиме-
нова-
ние
иму-
щества
Кем дано
указание
на выдачу
Выдано
Дата
сда-
чи
Принято
Коли-
чест-
во,
серия,
номер
Рос-
пись
в
полу-
чении
Коли-
чест-
во,
серия,
номер
Роспись
в полу-
чении
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Раздел "Б" - на временное хранение.
Кем сдано
(кому
выдано)
долж-
ность,
звание,
фамилия и
инициалы
Наимено-
вание
воору-
жения и
боепри-
пасов
Принято
Выдано
Дата
при-
ема
Коли-
чество,
серия и
номер
Рос-
пись в
полу-
чении
Дата
выдачи
Коли-
чество,
серия,
номер
Роспись
в
получении
1
2
3
4
5
6
7
8
Часть II. Учет приема и сдачи имущества арттехвооружения дежурными по подразделению
Дата
при-
ема
(сда-
чи)
Зва-
ние,
фами-
лия,
ини-
циалы
прини-
маю-
щего
Состоит под сдачей
Сдал
(рос-
пись)
При-
нял
(рос-
пись)
С
за
писью
сог-
ласен
(рос-
пись
на-
чаль-
ника
под-
раз-
деле-
ния)
9,0 мм.
писто-
леты ПМ
5,45 мм.
авто-
маты
АКС-74У
И т.д.
В
с
е
г
о
В
на-
ли-
чии
В
по-
ль-
зо-
ва-
нии
В
с
е
г
о
В
на-
ли-
чии
В
по-
ль-
зо-
ва-
нии
В
с
е
г
о
В
на-
ли-
чии
В
по-
ль-
зо-
ва-
нии
В
с
е
г
о
В
на-
ли-
чии
В
по-
ль-
зо-
ва-
нии
Часть III. Учет специальных средств аэрозольного типа
Имеет-
ся в
наличии
Выдано
Кто дал
разре-
шение на
выдачу
Дата
выдачи
Номер и
вес
балон-
чика
Коли-
чество
Цель
выдачи
Фамилия
и
подпись
получив-
шего
Фамилия
и
подпись
выдав-
шего
1
2
3
4
5
6
7
Продолжение таблицы
Принято
Дата
возвращения
Номер и
вес
баллончика
Коли-
чество
Дата
применения
Фамилия и
подпись
сдавшего
Фамилия и
подпись
принявшего
8
9
10
11
12
13
Пояснение к форме 5.

1/12
2/10
3/9
Б
7
4
5
А
4/12
5/10
6/9
Б
8
7
9
Корпуста барлығы:
Камера бойынша "__" адам орналастырылған жоқ.
Тергеу изоляторында барлығы "__" күдіктілер, айыпталушылар және сотталғандар орналасқан.
Тапсырды:
Тергеу изоляторы бастығының
кезекші көмекшісі (тегі, қолы)
Қабылдадым:
Тергеу изоляторы бастығының
кезекші көмекшісі (тегі, қолы)
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
15-қосымша
(5-нысан)
Арттехқаруландыру мүлігін беру және қабылдау
КІТАБЫ
_____________________________________________________________________
(ішкі істер органы, бөліністердің атауы)
Басталды 20__ ж. "____" ________
Аяқталды 20__ ж. "____" ________
Мазмұны
р/с
Парақтың атауы
Парақтың нөмірі
р/с
Парақтың атауы
Парақтың нөмірі
бастапқы
соңғы
бастапқы
соңғы
1.
I бөлім. Арттехқаруландыру мүлігін беру және қабылдау есебі.
2.
"А" бөлігі – қызметке және сабаққа арналған.
3.
"Б" бөлігі – уақытша сақтауға арналған.
4.
II бөлім. Кезекшілермен арттехқаруландыру мүлігін қабылдау және тапсыру есебі.
5.
III бөлім. Аэрозоль типті арнайы құралды беру және қабылдау есебі.
I бөлім. Арттехқаруландыру мүлігін беру және қабылдау есебі
"А" бөлігі – қызметке және сабаққа арналған.
Беру уақыты
Кімге берілген және кімнен алған адамның шені, аты-жөні
Мүліктің атауы
Беруге кім рұқсат берді
Берілді
Тапсырған уақыты
Қабылданды
Саны, сериясы, нөмірі
Алғаны туралы қол қою
Саны,сериясы, нөмірі
Алғаны туралы қол қою
1
2
3
4
5
6
7
8
9
"Б" бөлігі – уақытша сақтауға арналған.
Кіммен тапсырылды (кімге берілді) лауазымы, шені, аты-жөні
Қару-жарақ пен оқ-дәрінің атауы
Берілді
Қабылданды
Қабылдау уақыты
Саны, сериясы және нөмірі
Алғаны туралы қол қою
Берілген уақыты
Саны,сериясы, нөмірі
Алғаны туралы қол қою
1
2
3
4
5
6
7
8
II. Бөліністер бойынша Кезекшілермен арттехқаруландыру мүлігін
қабылдау және тапсыру есебі
Қабылдау уақыты (тапсыру)
Қабылдаушының шені, аты-жөні
Тапсыруда тұрған
Тапсырды (қолы)
Қабылдады (қолы)
Жазбамен келісемін (бөлініс бастығының қолы)
9,0 мм. МТ тапаншасы
5,45 мм. АКС-74У автоматы
Және т.б.
Барлығы
Бар болуы
Қолданыста
Барлығы
Бар болуы
Қолданыста
Барлығы
Бар болуы
Қолданыста
Барлығы
Бар болуы
Қолданыста
III бөлім. Аэрозоль типті арнайы құралды беру және қабылдау
есебі
Бар болуы
Берілді
Берілген уақыты
Балончиктің нөмірі және салмағы
Саны
Берілген мақсаты
Алған адамның фамилиясы және қолы
Берген адамның фамилиясы және қолы
Беруге рұқсат еткен кім
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Қабылданды
Қайтару уақыты
Балончиктің нөмірі және салмағы
Саны
Қолдану уақыты
Тапсырған адамның фамилиясы және қолы
Қабылдаған адамның фамилиясы және қолы
8
9
10
11
12
13
5-нысанға түсіндірме

1. Книга предназначена для учета выдачи вооружения, боеприпасов, специальных средств, средств индивидуальной бронезащиты во временное пользование и контроля за их возвращением.
2. В первой части книги ведется учет выдачи и приема вооружения для служебного пользования, занятий, чистки (раздел "А"), прием вооружения на временное хранение от сотрудников, имеющих оружие на постоянном ношении, а также от сотрудников, командированных из других органов и подразделений (раздел "Б") и выдача с временного хранения.
3. Во второй части книги ведется количественный учет приема и сдачи оружия, боеприпасов, специальных средств, средств индивидуальной бронезащиты, всех предметов вооружения, а также шкафов с оружием, боеприпасами, спецсредствами и химическим имуществом дежурными органа (подразделения).
4. В третьей части книги ведется учет выдачи и приема специальных средств аэрозольного типа ("Черемуха-10" и другие).
5. Первоначальную запись во второй части книги в графах "всего" и все изменения в них производится только лицом, ответственным за вооружение органа и заверяется его подписью.
6. При приеме и выдаче оружия в графах 5 и 8 раздела "А" и в графе 4 раздела "Б" части I проставляются серия, номер и год изготовления оружия.
7. Для удобства пользования разрешается разделение книги формы 5 на три отдельные книги по частям. В этом случае их регистрация производится в секретариате по установленным правилам ведения делопроизводства. На обложках книг делаются надписи, отвечающие содержанию книги.
Приложение 16
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Книга
учета специальных ключей
п/п
режим-
ного
корпуса
Какой
этаж
или
кори-
дор
камер
Наимено-
вание
ключей
Количество
экземп-
ляров
ключей
Кому,
когда и
сколько
экземпля-
ров выдано
Отметки
Примечание: Книга ведется в дежурной части.
Приложение 17
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Суточная ведомость
учета лиц, доставленных в следственный изолятор за время с восьми
часов утра "___" _______ 20 __ года до восьми часов утра
"__" _______ 20 __ года
п/п
(№
лич-
ного
дела)
Ф.И.О.
(от-
чес-
тво
при
нали-
чии)
Год
рож-
дения
От
куда
дос-
тав-
лен
(пол-
нос-
тью)
Когда
дос-
тав-
лен
(дата)
Когда
дос-
тав-
лен
(час)
Когда
дос-
тав-
лен
(минут)
В
какую
камеру
поме-
щен
Расписка в
получении
документа
отделом
специаль-
ного учета
следствен-
ного
изолятора
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Дежурный помощник начальника
следственного изолятора (фамилия, подпись)
"___" _______ 20 __ года
Приложение 18
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Суточная ведомость
учета лиц, временно выбывших из следственного изолятора за время
с восьми часов утра "___" _______ 20 __ года до восьми часов утра
"___" _______ 20 __ года
п/
п
Ф.И.О.
(отчест-
во при
наличии)
Год
рож-
дения
Куда
убыл
(ука-
зать
осно-
вание
убы-
тия)
Фами-
лия
началь-
ника
конвоя,
наиме-
нование
части и
№ пред-
писания
Время
убы-
тия
(дата,
часы,
мину-
ты)
Рас-
писка
началь-
ника
конвоя
в
приеме
лица,
содер-
жаще-
гося
под
стражей
Когда
возвра-
щен в
СИЗО №
камеры,
в кото-
рую
помещен
Расписка
в полу-
чении
личного
дела
(доку-
мента)
специаль-
ной
частью
СИЗО
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Дежурный помощник начальника
следственного изолятора (фамилия, подпись)
"___" _______ 20 __ года
Приложение 19
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Список лиц подлежащих изоляции № ___
Числящихся за ______________________________________, подлежащих изоляции друг от друга
_______________________________________________
(отношение № от _______)
п/п
Фамилия, имя,
отчество (при
наличии)
Год
рождения
№ личного
дела
№ камеры
Примечание
Дежурный помощник начальника
следственного изолятора (фамилия, подпись)
"___" _______ 20 __ года
Примечание: На обложке личного дела лица, проходящего по групповому делу и подлежащего изоляции, проставляется штемпель: "Проходит по групповому делу. Список изоляции № ___".
Приложение 20
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Справка
о движении (прибытии, убытии) в следственном изоляторе

1. Қару-жарақты, оқ-дәрілерді, арнайы құралдарды, жеке қорғайтын құралдарды қолдану кезінде және оларды қайтару бақылайтын беру есебі үшін арналған кітап.
2. Кітаптың бірінші бөлімінде қызметтік пайдалану, тазалау кезінде қару-жарақты беру және қабылдау есебі жүргізіледі ("А" бөлігі), қызметкерлерден уақытша сақтауға қару-жарақты қабылдау, тұрақты алып жүруге арналған, сондай-ақ басқа органдардан және бөліністерден іссапарға жолданған қызметкерлерден ("Б" бөлігі) және уақытша сақтаумен беруге.
3. Кітаптың екінші бөлігінде қару, оқ-дәрілер, арнайы құралдар, жеке қорғайтын құралдарды қабылдау және тапсыру есебінің саны құралдың барлық түрлері, сондай-ақ органның (бөліністің) кезекші органымен.
4. Кітаптың үшінші бөлігінде аэрозоль үлгідегі (("Черемуха-10" және басқалары) арнайы құралдарды беру және қабылдау есебін жүргізеді.
5. Кітаптың екінші бөліміндегі "барлығы" бағанасында алғашқы жазбаны және ондағы барлық өзгерістерді органның қару-жараққа жауапты адаммен жүргізіліп және оның қолымен бекітіледі.
6. Қаруды қабылдау және беру кезінде "А" бөлігінің 5 және 8-бағанадарда және "Б" бөлігінің 4-бағанында қарудың сериясы, нөмірі және шыққан жылы жазылады.
7. Қолданыста ыңғайлы болу үшін бөлігі бойынша үш бөлек кітапқа 5-нысанындағы кітаптарға бөлуге рұқсат етіледі. Осындай жағдайда, оларды секретариатта іс жүргізудің бекітілген ережесі бойынша тіркеледі. Кітаптың сыртқы парағында кітаптың мазмұнына сәйкес жазба жасалады.
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
16-қосымша
нысаны
Арнайы кілттерді есепке алу кітабы
р/с
Режимдік корпустың №
Нешінші қабат немесе дәліз
Камера №
Кілттердің түрлері
Кілттердің данасының саны
Кімге, қашан және неше данасы берілді
Белгілер
Ескерту: Кітап кезекші бөлімде жүргізіледі.
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
17-қосымша
нысаны
20__ жылғы "__" ____ таңғы сағат сегізден 20 жылғы "__" ____
таңғы сағат сегізге дейінгі аралықта тергеу изоляторына
жеткізілген адамдарды есепке алудың тәуліктік ведомості
№ р/с (жеке істің нөмірі)
Аты-жөні, тегі (толықтай)
Туған жылы
Қайдан әкелінді (толықтай)
Қашан әкелінді (күні)
Қашан әкелінді (сағаты)
Қашан әкелінді (минуты)
Қай камераға орналастырылды
Тергеу изоляторының арнайы есепке алу бөлімінің құжаттарды алғаны туралы қолхат
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тергеу изоляторы бастығының
кезекші көмекшісі (тегі, қолы)
20__ жылғы "__" _________
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
18-қосымша
нысаны
20__ жылғы "__" ____ таңғы сағат сегізден 20 жылғы "__" ____
таңғы сағат сегізге дейінгі аралықта тергеу изоляторынан
әкетілген адамдарды есепке алудың тәуліктік ведомості
р/с
Аты-жөні, тегі (толықтай)
Туған жылы
Қайдан әкетілді(толықтай)
Айдауыл бастығының тегі, бөлімнің атауы және ұйғарым нөмірі
Қашан әкетілді (сағаты, минуты)
Күзетте ұсталынатын тұлғаны қабылдағаны туралы айдауыл бастығының қолхаты
ТИЗО-ға қашан қайтып әкелінді, орналастырылған камера №
Тергеу изоляторының арнайы есепке алу бөлімінің құжаттарды алғаны туралы белгі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тергеу изоляторы бастығының
кезекші көмекшісі (тегі, қолы)
20__ жылғы "__" _________
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
19-қосымша
нысаны
Оқшаулап ұстауға жататын адамдардың № __ тізімі
____________________________________________________ үшін бір-бірінен
оқшаулап ұстауға жататындар _________________________________________
(№ қатысты ___________)
№ р/с
Аты-жөні, тегі
Туған жылы
Жеке ісінің №
Камера №
Ескерту
Тергеу изоляторы бастығының
кезекші көмекшісі (тегі, қолы)
20__ жылғы "__" _________
Ескертпе: Топтық іс бойынша және оқшаулап ұстауға жататын
адамның жеке ісінің сыртқы бетінде: "Топтық іс бойынша өтеді. № ___
оқшаулау тізімі" деген мөртабан қойылады.
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
20-қосымша
нысаны
Тергеу изоляторында

Всего по состоянию на 8.00 "___" _______ содержится ____ человек.
Дежурный помощник начальника
следственного изолятора ________________________________
(фамилия, подпись)
"___" _______ 20 __ года
Приложение 21
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Справка
о движении (прибытии, убытии) осужденных лиц, заключенных под стражу, в следственном изоляторе
с 8.00 "___" _______ 20 __ года до 8.00 "___" _______ 20 __ года

"__" ________ 8.00-дегі жағдайда барлығы
__________адам ұсталады.
Тергеу изоляторы бастығының
кезекші көмекшісі ___________________________
(тегі, қолы)
20__ жылғы "__" _________
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
21-қосымша
нысаны
20__ жылғы "__" _______ сағат 8.00-ден
20__ жылғы "__"______ сағат 8.00-ге дейінгі аралықта тергеу
изоляторындағы күзет қамауына алынған сотталғандардың қозғалысы
(келуі, кетуі) туралы анықтама

Всего по состоянию на 8.00 "___" _______ содержится ____ человек.
Дежурный помощник начальника
следственного изолятора ________________________________
(фамилия, подпись)
"___" _______ 20 __ года
Приложение 22
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Талон
о перемещении заключенного
(размер 10х14 см)
Старшему по корпусу № ___ г-ну __________
Заключенного (Ф.И.О. (отчество при наличии)
переведите из камеры № ___ в камеру № ___
Основание перевода ____________________
____________________
(подпись лица, давшего
указание о перемещении)
"___" _______ 20 __ года
___________________
(подпись лица, произведшего
перемещение)
"___" _______ 20 __ года
Приложение 23
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Список перемещения заключенных
Старшему по корпусу № ___ г-ну _______________
Нижеперечисленных лиц переведите:
№ п/п
Фамилия, имя,
отчество (при
наличии)
из камеры № ___
в камеру
№ ___
Примечание
Ф.И.О. лица, давшего указание о перемещении ______________
(подпись)
"___" _______ 20 __ года
Указанных в списке лиц перевел ___________________
(подпись)
"___" _______ 20 __ года
Приложение 24
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Камерная карточка
Личное дело № _____
Список изоляции № _____ Отбывал ли ранее наказание
1. Фамилия ______________________ в местах лишения свободы
2. Имя __________________________ (да, нет) ________________
3. Отчество (при наличии)________
4. Год рождения _________________ (Сведения о перемещении)
5. Привлекается по ст. ___________
________________________ УК РК № камеры Дата Подпись
6 .Ранее судим ____ раз по ст. |_____________________________
_____________________________ |_____________________________
7. Дата прибытия в следственный |_____________________________
изолятор _____________________ |_____________________________
8. Осужден "___" _____ 20 __ года |_____________________________
на срок ______________________ |_____________________________
9. Вид колонии определенной судом |_____________________________
______________________________ |_____________________________
10. Личный обыск при приеме производил |_____________________________
______________________________ |_____________________________
(Ф.И.О. сотрудника, производившего обыск
______________________________
(подпись)
Поместить в камеру № ___
________________________________
(подпись лица, давшего указание)
На сданные на хранение вещи (ценности)
выписаны квитанции № ___
Когда и куда выбыл _____________
Перечень собственных вещей заключенного, имеющихся у него при поступлении и полученных в передачах и посылках, разрешенных к хранению в камере.
Наименование
Описание
Вещи из
передачи от
родственников
Личный обыск
производил
(подпись, дата)

"__" ________ 8.00-дегі жағдайда барлығы __________ адам ұсталады.
Тергеу изоляторы бастығының
кезекші көмекшісі ___________________________
(тегі, қолы)
20__ жылғы "__" _________
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
22-қосымша
нысаны
Қамаудағы адамды ауыстыру туралы талон
мөлшері 10х14 см
№ ____ корпус бойынша жетекшісі, азамат _______________________
Тұтқынға алынған (аты-жөні, тегі) _____________________________
№ ____________ камерадан № ______________ камераға ауыстырылсын
Ауыстырылудың негіздемесі _____________________________________
_______________________________________________________________
(ауыстыруға нұсқау берген адамның қолы)
20__ жылғы "__" ______________
_______________________________________________________________
(ауыстыруды жүргізген адамның қолы)
20__ жылғы "__" ______________
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
23-қосымша
нысаны
Тұтқынға алынғандарды ауыстыру тізімі
№ ______ корпус бойынша жетекшісі, азамат _____________________
Төменде көрсетілген адамдарды ауыстырыңыздар:
№ р/с
Аты-жөні, тегі
№ камерадан
№ камераға
Ескертпе
Ауыстыру туралы нұсқау берген адамның аты-жөні, тегі ________________
(қолы)
20__ жылғы "__" _________
Тізімде көрсетілген адамдарды ауыстырдым ________________
(қолы)
20__ жылғы "__" _________
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
24-қосымша
нысаны
Камералық карточка
№ ____ Жеке іс
№ _____ оқшаулау тізімі Бұрын бас бостандығынан айыру
орындарында жазасын өтеген бе
1. Тегі _____________________________ (иә, жоқ)____________________
2. Аты ______________________________
3. Әкесінің аты______________________
4. Туған жылы _______________________ (ауыстырылуы туралы мәлімет)
5. ҚР ҚК-нің ___________ бабы бойынша
_____________________________________
тартылған камераның № _______ Күні қолы
6. Бұрын ________ рет _____________________________
_____________________ баптары бойынша _____________________________
сотталған _____________________________
7. Тергеу изоляторына келген күні _____________________________
_____________________________________ _____________________________
8. "__" ____ 20__ жылы _____ мерзімге
сотталған _____________________________
9. Сотпен анықталған колонияның _____________________________
түрі ________________________________ _____________________________
10. Қабылдау кезінде жеке тінтуді _____________________________
жүргізді ____________________________ _____________________________
(Тінтуді жүргізген қызметкердің _____________________________
тегі, аты, әкесінің аты) _____________________________
_____________________________________
(қолы)
№ __________ камераға орналастырылсын
___________________________________
(нұсқау берген адамның қолы)
Сақтауға өткізілген заттарға (бағалы заттарға)
№ _________________ түбіртек берілген
Қашан және қайда кетті ______________
Тұтқынға алынғанның сақтауға рұқсаты бар, келген кезде болған және
сәлем-сауқаттардан, сәлемдемелерден алған жеке заттарының тізімі.
Атауы
Сипаты
Туыстарынан алған заттар
Жеке тінтуді жүргізді (қолы, күні)

1. Пальто
(дата)
2. Пиджак
(дата)
3. Сапоги
(дата)
"___" _______ 20 __ года
Других вещей, кроме указанных у меня нет ______________________
(подпись заключенного)
Перечень вещей, принадлежащих следственному изолятору, выданных в пользование заключенному.
№ п/п
Наименование
предметов
Количество
Дата выдачи
Старший по
корпусу
1.
Матрац
2.
Подушка
3.
Одеяло
и
т.д.
Поощрения
Взыскания
Приложение 25
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
(лицевая сторона)
Ведомость
учета движения подозреваемых, обвиняемых через главные ворота
Дежурный постовой контролер _____________________________
(звание, фамилия)
Заступил "___" _______ 20 __ года "___" часов "___" минут
сменился "___" _______ 20 __ года "___" часов "___" минут
Часы
Количество заключенных
Примечание
Прибыло
Принято
Не
принято
Убыло
(оборотная сторона)
Часы
Количество заключенных
Примечание
Прибыло
Принято
Не
принято
Убыло
Всего:
Сдал контролер __________________________
(фамилия)
Приложение 26
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Форма "С"
Корешок пропуска № ___
На выпуск осужденных в количестве
___ человек, выведенных на внешние
хозяйственные работы
Место работы __________________
_______________________________
Характер работы ______________
_____________________________
Дата вывода "___" ______ 20 __
года
Время вывода "__" часов "___"
минут
Время возвращения "___" часов
"___" минут
Начальник конвоя_______________
(звание, фамилия)
Конвоиров "___" человек
Начальник учреждения ___________
(подпись)
"___" _______ 20 __ года
Гербовая печать _________________
Расписка начальника конвоя ______
Осужденных в числе _____________
(прописью)
____ человек принял ____ (подпись)
Форма "С"
Пропуск
Выпустить из учреждения
нижеперечисленных осужденных в
количестве ___ человек выводимых
на внешние работы
п/п
Фамилия,
инициалы
осужденного
п/п
Ф.И.О.
осужденного
Основание:
список формы "___" за № ___
п/п
Обязанность
Звание
Ф.И.О.
1.
2.
3.
Начальник
конвоя,
конвоир и
т.д
1. Место работы
2. Характер работы
3. Дата вывода
4. Время вывода
5. Время возвращения
Начальник учреждения ___________
(подпись)
"___" _______ 20 __ год
Гербовая печать учреждения
Приложение 27
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Оборудование постовой вышки
Постовые вышки устраиваются из кирпича, бетона или комбинированно и размещаются по периметру основного ограждения преимущественно на углах, в необходимых случаях - на прямолинейных участках периметра, когда этот участок превышает 300 метров (далее - м.).

1. Пальто
(күні)
2. Пиджак
(күні)
3. Етіктер
(күні)
20__ жылғы "__" _______
Көрсетілген заттардан басқа заттар менде жоқ ______________________
(тұтқынға алынғанның
қолы)
Тұтқындағыларға пайдалануға берілген тергеу изоляторының заттары
№ р/с
Заттардың атауы
Саны
Берілген күні
Корпус жетекшісі
1.
Матрац
2.
Жастық
3.
Көрпе
және т.б.
Марапаттау
Жазалау
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
25-қосымша
нысаны
(алдыңғы беті)
Күдіктілерді, айыптаушылардың бас қақпа арқылы қозғалысын
есепке алу ведомості
Күзет орнының кезекші бақылаушысы ___________________________________
(шені, тегі)
20__ жылғы "__" _________ "__" сағ. "__" мин. түсті
20__ жылғы "__" _________ "__" сағ. "__" мин. ауысты
Сағаты
Қамаудағылардың саны
Ескертпе
Келді
Қабылданды
Қабылданған жоқ
Кетті
(екінші беті)
Сағаты
Қамаудағылардың саны
Ескертпе
Келді
Қабылданды
Қабылданған жоқ
Кетті
Барлығы:
Тапсырған бақылаушы _________________________
(тегі)
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
26-қосымша
нысаны
"С" нысаны
№ ___ рұқсат қағазының түбіртегі
Ішкі шаруашылық жұмыстарына
шығарылған сотталған ___ адам
Жұмыс орны _____________________
________________________________
Жұмыс сипаты ___________________
________________________________
Шығару күні 20__жылғы "___" ____
Шығару уақыты "__"сағ."__" минут
Оралу уақыты "__"сағ."___" минут
Айдауыл бастығы ________________
(шені, тегі)
Айдауылдар "____" адам
Мекеме бастығы _________________
(қолы)
"___" _______ 20__ жыл
Елтаңбалы мөр __________________
Айдауыл бастығының қолхаты _____
________________ санды сотталған
(жазумен)
___ адамды қабылдадым ____ (қолы)
"С" нысаны
Рұқсат қағазы
Мекемеден ішкі шаруашылық
жұмыстарына төменгі көрсетілген
сотталғандар "__" шығарылсын
р/с
Сотталғанның аты-жөні
р/с
Сотталғанның аты-жөні
Негіздеме:
"__" нысанды № ___ тізім
№ р/с
Міндеттері
шені
Аты-жөні, тегі
1.
2.
3.
Айдауыл
бастығы,
айдауыл, т.б.
1. Жұмыс орны
2. Жұмыс сипаты
3. Шығару күні
4. Шығару уақыты
5. Оралу уақыты
Мекеме бастығы _________________
(қолы)
20__ жылғы "___" _______________
Мекеменің елтаңбалы мөрі
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
27-қосымша
Күзет бекетіндегі мұнараны жабдықтау
Күзет бекетіндегі мұнаралар кірпіштен, бетоннан немесе екеуін де араластырып салынады және әсіресе, негізгі қоршаудың периметрі бұрышына, қажетті жағдайларда - бұл жер 300 метрден (бұдан әрі - м) жоғары болғанда, периметрдің түзу желілі аумағына орналастырылады.

Постовая вышка вплотную примыкает к основному ограждению и имеет в плане форму квадрата с внутренними размерами 1,5 х 1,5 м. Основное ограждение одновременно является двумя стенами вышки. Лестница для подъема на вышку оборудуется таким образом, чтобы лестничная площадка находилась на расстоянии 1,6 - 1,7 м. от пола постовой вышки. Между лестничной и постовой площадками наклонно устанавливается приставная лестница с широкими ступенями, которая служит для непосредственного входа через люк на постовую площадку.
Постовая площадка крепится на стенках вышки на расстоянии 2,2 м. от уровня гребня основной ограды. Настил пола должен быть деревянным. Для входа на постовую площадку в полу ее устраивается закрывающийся люк. Размеры проема люка 0,75 х 0,75 м. Крышка люка с верхней стороны должна иметь запорное устройство. Борты барьера находятся на высоте одного метра от пола постовой площадки. Внутренняя сторона стен барьера вышки обшивается деревом или пластиком. В стене основной ограды на высоте 1,45-1,5 м. от пола постовой площадки устраивается смотровая щель размером 0,18x0,4 м., которая оборудуется открывающейся форточкой с остеклением.
Вход на постовую вышку устраивается обязательно с наружной стороны основного ограждения. Для этого в заборе основного ограждения оборудуется дверь, которая с внутренней стороны обивается листовым железом и оборудуется охранно-тревожной сигнализацией с выводом сигнала на пульт управления ИТСО. Замок двери открывается с наружной стороны ключом, а с внутренней стороны - поворотом рычага. Кроме того, на двери устанавливается засов, открываемый непосредственно с постовой площадки. Стороны проема постовой площадки, обращенные к территории учреждения оборудуются металлическими решетками с ячейкой 0,2x0,2 м. Постовые вышки обеспечиваются стержневыми молниеотводами, если среднегрозовая деятельность в данной местности превышает 20 часов в год.
Приложение 28
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Постовая ведомость
(лицевая сторона)
внутреннего поста № ___ у камер № _____________________________
_______________________________ гор. __________________________
Постовой контролер ____________________________________________
(звание, фамилия)
Заступил в "___" часов "___" минут "___" ________ 20 __ года
Проверка поста
Время проверки
(часов, минут)
Должность и фамилия
проверяющего
Замечания
(оборотная сторона)
Движение подозреваемых, обвиняемых
камеры
Количество заключенных
Принято
Прибыло
Убыло
Сдано
Всего____________
Пост сдал контролер __________________________________________
(звание, фамилия)
Пост принял контролер ________________________________________
(звание, фамилия)
"___" часов "___" минут "___" _______ 20 __ года
Приложение 29
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
(лицевая сторона)
Талон
на вывод подозреваемого, обвиняемого из камеры
Старшему по корпусному отделению № ____________________________
Постовому внутреннего поста N _________________________________
Заключенного __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
выдать (с вещами, без вещей) для доставки _____________________
Дежурный помощник начальника
учреждения ЛА-155/___ ____________________
(подпись)
"___" _______ 20 __ года

Күзет бекетіндегі мұнара негізгі қоршауға нығыз жапсырылып тұрады және ішкі көлемі 1,5х1,5м. төрт бұрышты болады. Негізгі қоршау бір мезетте мұнараның екі қабырғасы болып табылады. Мұнараға көтерілетін саты сатылық алаң күзет орнындағы мұнараның еденінен 1,6 – 1,7 м. қашықтықта болатындай үлгіде жабдықталады. Саты мен күзет бекеті алаңның арасына күзет орнындағы алаңға люк арқылы кіру қызметін атқаратын, жалпақ басқыштары бар көлбеу, қосымша саты бекітіледі.
Күзет бекетіндегі алаң мұнара қабырғаларына негізгі қоршау қырынан 2,2 м. қашықтықта бекітіледі. Еденнің төсегіші ағаштан жасалған болу керек. Күзет бекетінің алаңға кіру үшін оның еденіне жабылатын люк қойылады. Люктің көлемі 0,75 х 0,75 м. Люктың есігінің жоғарғы жағынан жабылатын құрал болу керек. Қораптың тосқауылы күзет бекетіндегі алаңның еденінен бір метр жоғары орналасқан болу керек. Мұнара тосқауылы қабырғасының ішкі жағы ағашпен немесе пластикпен қапталады. Негізгі қоршаудың қабырғасында еденнен 1,45-1,5 м. биіктікте шыныланған, ашылатын желдеткішпен жабдықталған, көлемі 0,18х0,4 м. көлемдегі байқау саңылауы орнатылады.
Күзет бекетіндегі мұнараға кіру міндетті түрде негізгі қоршаудың сыртқы жағынан орнатылады. Бұл үшін негізгі қоршаудың қақпасында есік орнатылады, ол ішкі жағынан темірмен қапталып, ИТКҚ-ны пультына шығатын күзет-дабыл белгі беру құралымен жабдықталады. Есіктің құлыбы сыртқы жағынан кілтпен, ал ішкі жағынан – иін тіректі бұру арқылы ашылады. Сонымен қатар есіктерде тікелей күзет бекетіндегі алаңнан ашатын тиек орнатылады. Күзет бекетіндегі алаңның мекеме аумағына қараған жағы көздері 0,2х0,2 м. мөлшердегі металдан жасалған тормен жабдықталады. Күзет бекетіндегі мұнаралар егер осы тұрғылықты жерде найзағайдың болуы жылына 20 сағаттан асқан жағдайда, стерженді найзағай қайтарғышпен қамтамасыз етіледі.
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
28-қосымша
нысаны
Күзет бекеті ведомості
(алдыңғы беті)
№ _______ ішкі күзет бекетінің № __ камерасында _____________________
__________________________________ __________________________________
Күзет орнының бақылаушысы ___________________________________________
(шені, тегі)
20__ жылғы "__" сағат "__" минутта кірісті __________________________
Күзет бекетін тексеру
Тексеру уақыты
Тексерушінің шені мен тегі
Ескерту
(келесі беті)
Күдіктілердің, айыпталушылардың қозғалысы
Камера №
Қамаудағылардың саны
Қабылданды
Келді
Кетті
Тапсырылды
Барлығы __________
Күзет бекетін тапсырған бақылаушы ___________________________________
(атағы, тегі)
Күзет бекетін қабылдаған бақылаушы __________________________________
(атағы, тегі)
20__ жылғы "__" сағ. "__" мин.
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
29-қосымша
нысаны
(алдыңғы беті)
Камерадан күдіктілерді, айыпталушыларды шығару талоны
№ __ корпустық бөлімше бойынша жетекші ______________________________
№ __ ішкі күзет бекетінің сақшысына _________________________________
Қамаудағы ___________________________________________________________
(аты-жөні, тегі)
жеткізу үшін (заттарымен, заттарсыз) берілсін _______________________
ЛА-155/ мекемесі бастығының
кезекші көмекшісі ___________________
(қолы)
20__ жылғы "__" ____________

(формат 105х80 мм)
(оборотная сторона)
Заключенного __________________________ из камеры №_____________
принял в "___" часов "___" минут
Подпись лица, принявшего подозреваемого, обвиняемого от контролера.
Принят в камеру "___" часов "___" минут
Подпись контролера о приеме заключенного ______________________
Приложение 30
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
(лицевая сторона)
Талон вызова №  ________________
Старший по корпусу № __________
Выдайте в кабинет № ____________
для допроса (свидания с адвокатом)
(защитником)
Арестованного _________________
________________________________
(фамилия, имя, отчество)
содержащегося в камере № _______
Дежурный помощник начальника
следственного изолятора
______________________________
(подпись)
"___" _______ 20 __ года
(оборотная сторона)
Арестованного _________________
(фамилия)
из камеры № ____________________
принял в "___" часов "___" минут
"___" _____ 20 __ года
Подпись лица, принявшего
арестованного от постового
контролера для доставки на допрос
(свидание с адвокатом (защитником)
______________________________
По окончании допроса (свидания с
адвокатом (защитником)
арестованный__________________
принят в камеру "__" часов "__"
мин.
______________________________
"___" _______ 20 __ года
Подпись лица, принявшего
арестованного ____________________
_______________________________
(Размер 10х14см.)
Приложение 31
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Протокол
личного обыска подозреваемого, обвиняемого
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
________________ года рождения, доставленного в следственный изолятор
тюрьму № _____ город ________________ "___" _______ 20 __ года
При обыске осмотрены все личные вещи. При этом изъято:
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Заявления и претензии по поводу обыска ________________________
____________________________________________________________________
(если поступили, кратко изложить их сущность, а если нет – указать:
"Не
_________________________________________________________________
поступило")
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Изъятое при обыске в протокол внесено полностью. Правильность
записи подтверждаю _________________________________________________
(подпись арестованного)
Обыск производили: ____________________________________________
(должность, ФИО лиц, производивших обыск)
____________________________________________________________________
"___" _______ 20 __ года
_________________________________
(подписи лиц, производивших обыск)
_________________________________
Приложение 32
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Справочная карточка № ___

(формат 105х80 мм)
(артқы жағы)
Қамаудағы __________________________________________ № ____ камерадан
"__" сағ. "__" минутта қабылдадым.
Бақылаушыдан күдіктілер мен айыпталушыларды қабылданған адамның қолы.
Камераға "__" сағ. "__" минутта қабылдадым.
Қамаудағыны қабылдап алғаны туралы бақылаушының қолы ________________
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
30-қосымша
нысаны
(алдыңғы жағы) (екінші жағы)
Шақырту талоны № ______________ Қамаудағы ________________________
(тегі)
№ ____ корпус бойынша жетекші № камерадан ______________________
"___" сағ."___" минутта қабылдадым
№ ___ кабинетке жауап алу үшін 20__ жылғы "___" _________________
(қорғаушымен кездесу) Жауап алуға апару үшін(қорғаушы-
№__ камерада ұсталынатын мен кездесу) күзет бекетіндегі
қамаудағы _____________________ бақылаушыдан қабылдап алған
(аты-жөні, адамның қолы
_______________________________ __________________________________
тегі)
_______________________ беріңіз
Жауап алу аяқталған соң (қорғаушы-
мен кездесу) қамаудағы ___________
Тергеу мекемесі бастығының _________________________ камераға
кезекші көмекшісі "__" сағ. "__" мин. қабылданды
______________________________ __________________________________
(қолы) 20__ жылғы "___" _________________
20__ жылғы "___" _____________
Қамаудағыны қабылдап алушының
Қолы _____________________________
__________________________________
(Көлемі 10х14см)
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
31-қосымша
нысаны
Күдіктіні, айыпталушыны жеке тінтудің хаттамасы
"___" _______ 20__ жылғы № __ тергеу изоляторына
жеткізілуші _________________________________________________________
(аты-жөні, тегі)
________________ жылы туған
Тінту кезінде барлық жеке заттары қаралды. Мына заттар алынды:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тінту бойынша өтініштер мен наразылықтар ____________________________
_____________________________________________________________________
(егер келіп түссе оның мәнін қысқаша мазмұндап, ал егер келіп түспесе
_____________________________________________________________________
"Келіп түскен жоқ" деп көрсету керек)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тінту кезінде алынған заттар хаттамаға толықтай енгізілді. Жазбаның
дұрыстығын растаймын ________________________________________________
(қамаудағы адамның қолы)
Тінтуді жүргізді: ___________________________________________________
(тінту жүргізген адамдардың лауазымы, аты-жөні, тегі)
_____________________________________________________________________
20__ жылғы "___" _______
______________________________________
(тінтуді жүргізген адамдардың қолы)
______________________________________
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
32-қосымша
нысаны
№ ___ анықтама карточкасы

1. Фамилия __________________________________________________________
2. Имя, отчество (при наличии) ______________________________________
3. Год рождения _________ 4. Помещен в камеру № _____________________
Корпус № ___ "___" _______ 20 __ года
Дежурный помощник начальника следственного изолятора ________________
Отметки о перемещении выбытии
а) Перемещение в следственном изоляторе
___________________________________________________________________
Дата
__________________________________________________________________
№ камеры
___________________________________________________________________
№ корпуса
____________________________________________________________________
б) Выбытие
выбыл из следственного изолятора "___" ______________________________
в ____________ "___" _______ 20 __ года
Сотрудник приемной следственного изолятора ____________________
Отметки о передачах и свиданиях
1. Передачи
____________________________________________________________________
Дата
____________________________________________________________________
Дата
____________________________________________________________________
2. Свидания
____________________________________________________________________
Дата
____________________________________________________________________
Приложение 33
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Проверочная справка
Корпусное отделение № ___ (лицевая сторона)
"___" _______ 20 __ года
ка-
меры
Коли-
чество
человек
Приме-
чание
ка-
меры
Коли-
чество
человек
Приме-
чание
ка-
меры
Количество
человек
Итого:
(оборотная сторона)
Справка о составе подозреваемых, обвиняемых
Из общего количества ___________________________ человек на корпусе
а) мужчин ______________________________________ человек
б) женщин ______________________________________ человек
в) несовершеннолетних __________________________ человек
г) больных _____________________________________ человек
д) в карцерах __________________________________ человек
(одиночных камерах)
кормить ________________________________________ человек
е) голодающих __________________________________ человек
ж )под особым наблюдением ______________________ человек
з) осужденных при
особо опасном рецидиве _________________________ человек
Сдал: Принял:
старший корпусного отделения старший корпусного отделения
__________________________ __________________________
Приложение 34
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
(лицевая сторона)
Требование на вызов
№ ___
кабинет № ___
Прошу вызвать для допроса,
свидания (ненужное зачеркнуть)
обвиняемого (подозреваемого)
___________________________
___________________________
(фамилия, имя, отчество)
___________________________
числящегося за ______________
___________________________
Кем вызывается _____________
__________________________
(фамилия, № удостоверения)
Отношение за № _____________
от ___________________ выдано
____________________ на право
производства допроса, свидания
прилагаю ___________________
(подпись)
"___" _______ 20 __ года
(оборотная сторона)
Сведения о времени
допроса
Начат "__" _______ 20 __ года
в "___" часов "___" минут
Окончен "___" _____ 20 __ года
в "___" часов "___" минут
Продолжительность допроса
"___" часов "___" минут
___________________________
(подпись лица, производившего
допрос)

1. Тегі _____________________________________________________________
2. Аты, әкесінің аты ________________________________________________
3. Туған жылы _______ 4. №___ камераға орналастырылды _______________
№ _____ корпус "___" _____________ 20___ жыл
Тергеу изоляторы бастығының кезекші көмекшісі _______________________
Кетуге ауыстырылғаны туралы белгілер
а) Тергеу изоляторындағы қозғалыстар
_____________________________________________________________________
Күні
_____________________________________________________________________
камераның №
_____________________________________________________________________
корпустың №
_____________________________________________________________________
б) Кетуі
тергеу изоляторынан 20__ жылғы "___" _______ ________________________
___________ кетті (қайда)
Тергеу изоляторының қабылдау бөлмесінің қызметкері __________________
Сәлемдемелер мен кездесулер туралы белгілер
1. Сәлемдемелер
_____________________________________________________________________
Күні
_____________________________________________________________________
Күні
_____________________________________________________________________
2. Кездесулер
_____________________________________________________________________
Күні
_____________________________________________________________________
Күні
_____________________________________________________________________
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
33-қосымша
нысаны
Тексеру анықтамасы
(алдыңғы беті)
№ ___ корпустық бөлімше ______________
20__ жылғы "___"____________
Камера №
Адамдар саны
Ескерту
Камера №
Адамдар саны
Ескертпе
Камера №
Адамдар саны
Жиыны:
(сыртқы беті)
Күдіктілердің, айыпталушылардың құрамы туралы анықтама
Жалпы саны корпуста ________________ адам
а) ерлер ________________ адам
б) әйелдер ________________ адам
в) кәмелетке толмағандар ________________ адам
г) аурулар ________________ адам
д) карцерлерде
(жеке камерада) ________________ адам
________________ адамды тамақтандыру
е) аштық жариялағандар ________________ адам
ж) ерекше бақылаудағылар ________________ адам
з) аса қауіпті қылмысы үшін
сотталғандар ________________ адам
Тапсырдым: Қабылдадым:
корпустық бөлімшенің жетекшісі корпустық бөлімшенің жетекшісі
_____________________________ ______________________________
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
34-қосымша
нысаны
(алдыңғы жағы) (келесі жағы)
Шақыртуға талаптар Тергеудің уақыты туралы мәлімет
№ ______
№ ______ кабинет 20__ жылғы "__" _______________
Тергеу, кездесу үшін (қажет
емесін сызып тастаңыз) "__" сағ. "__" мин. басталды
20__ жылы " __" _______________
сезікті, айыпталушыны "__" сағ. "__" мин. аяқталды
шақыртуыңызды сұраймын Тергеудің ұзақтығы
_____________________________ "__" сағ. "__" мин.
_____________________________
(аты-жөні, тегі)
_____________________________ _______________________________
_____________________________ (тергеу жүргізген адамның қолы)
_____________________________
Кім шақыртты ________________
_____________________________
(тегі, куәліктің №)
№ __ тергеу жүргізуге, кездесу құқына
20__ жылғы "__" ________
______________ берілген қатынасты
ұсынамын ____________________
(қолы)
20__ жылғы "__" ________

(размер 10х14 см)
Приложение 35
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Журнал учета
работы инженерно-технических средств охраны,
сигнализации и связи
п/п
участка,
сектора
или
поста
откуда
поступил
или
выявлена
неис-
прав-
ность
аппара-
туры
Время
(часов,
минут)
поступ-
ления
инфор-
мации
Харак-
тер
инфор-
мации
Кому
доложено о
поступ-
лении
сигнала
или
неисправ-
ности
аппаратуры
и время
(часов,
минут)
Приня-
тые
меры
дежур-
ным и
время
(часов,
минут)
Состояние
инженерно-
техничес-
ких
средств
при сдаче
и приеме
дежурства
Приме-
чание
Дежурство контролера-оператора ____________________
(звание, ФИО)
с "___" часов "___" минут "___" _______ 20 __ года
до "___" часов "___" минут "___" _______ 20 __ года
1.
2.
3.
4.
Сдал ___________________(подпись)
Принял _________________(подпись)
Приложение 36
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Журнал
учета технических осмотров камер и плановых обысков
в следственном изоляторе (образец для заполнения)
Начат: "___" _______ 20 __ года
Окончен: "___" _______ 20 __ года
Раздел 1
Технические осмотры камер
Дата и
время
техничес-
кого
осмотра
Должность,
Ф.И.О.
производивших
осмотр
Номер
корпуса и
номера
камер, где
был
произведен
техосмотр
Какие
неисправнос-
ти
повреждения
обнаружены в
каких
камерах
Отметка
старшего по
корпусу о
производстве
техосмотра и
принятых
мерах по
устранению
выявленных
повреждений,
неисправ-
ностей
1
2
3
4
5
14.06.00
Старший
контролер
Ахметов К.И.
Корпус №
3, камеры
№ 1, 2, 3,
5
В камере № 5
отломана
пластинка от
кровати и
т.д.
Технический
осмотр
произведен,
повреждения
устранены
старший по
корпусу
Буланов Н.
Отметка ДПНСИ о
получении
сведений по
фактам
выявленных
неисправностей
и принятых
мерах по их
устранению
Результаты
контрольного
технического
осмотра камер
Указания
начальника
учреждения или
его заместителя
по результатам
контрольного
осмотра
Отметка ДПНСИ о
причинах
невыполнения
технического
осмотра
1
2
3
4
В камере № 5
заделано
отверстие в
соседнюю камеру
№ 6
Повреждения
оконной рамы,
отломан прут от
решетки окна
камеры № 2
Начальнику
отдела режима и
охраны
разобраться и
принять меры к
контролеру
Иванову
Раздел 2
Плановые обыски камер, подозреваемых, обвиняемых
Дата и
время
произ-
водства
обысков
Должность,
Ф.И.О. лиц,
производивших
плановый
обыск
Номер
корпуса и
номер
камеры,
где был
произ-
веден
обыск
Фамилия
арестован-
ного, у
которого
были изъяты
запрещенные
предметы и
номер
камеры
Какие
запрещенные
предметы были
изъяты, в том
числе личные
деньги и
ценности, в
каких камерах
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Отметка ДПНСИ
о получении
сведений по
результатам
проведенного
обыска
Отметка
финансовой
части об
оприходовании
поступивших
денег и
ценностей
Принятые меры
взыскания к
арестован-
ному, у
которого были
изъяты
запрещенные
предметы
Результаты
контроль-
ного обыска
камер и
заключенных
Отметка о
причинах
не
проведения
намечен-
ного
обыска
6
7
8
9
10
Приложение 37
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Форма "Б"
Корешок пропуска _____
Фамилия ____________________
Имя ________________________
Отчество (при наличии)________
Справка об освобождении
из-под стражи
№ ___ серия _________________
_____________________________
_____________________________
_____________________________
"__" _______ 20 __ года
"___" часов "___" минут
Начальник учреждения ________
_____________________________
(подпись)
(гербовая печать)
Форма "Б"
Пропуск № ___
Фамилия _________________
Имя _____________________
Отчество (при наличии)______
Справка об освобождении
из-под стражи
№ ___ серия ______________
_________________________
_________________________
_________________________
"__" _______ 20 __ года
"___" часов "___" минут
Начальник учреждения ______
__________________________
(подпись)
(гербовая печать)

(ені 10х14 см.)
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
35-қосымша
нысаны
Инженерлік-техникалық күзет, дабыл, байланыс құралдарының
жұмысын есепке алу журналы
р/с
Дабыл түскен немесе аппаратынан ақау табылған аумақтың, шектің немесе күзет орнының №
Ақпарат түскен уақыт (сағат, минуты)
Ақпараттың сипаты
Аппаратынан ақау табылуы немесе белгі түсуі туралы кімге хабарланды (сағат, минуты)
Кезекші қабылдаған іс-әрекет және уақыты
Кезекшілікті өткізу және қабылдау кезіндегі инженерлік-техникалық құралдардың жағдайы
Ескертпе
Оператор-бақылаушы кезекшілігі ________________________________
(шені, аты-жөні, тегі)
20 __ жылғы "___" _______ "__" сағ. "__" мин. бастап
20 __ жылғы "___" _______ "__" сағ. "__" мин. дейін
1.
2.
3.
4.
Тапсырдым __________________
(қолы)
Қабылдадым _________________
(қолы)
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
36-қосымша
нысаны
Камераларды техникалық тексеру және мекемелерде жоспарлы тінту
жүргізуді есепке алу журналы
(толтыруға арналған үлгі)
20__ жылғы "__" _________ басталды
20__ жылғы "__"_________ аяқталды
1-бөлім
Камераларды техникалық тексеру
Тексеру жүргізілген күн мен уақыт
Тексеру өткізушінің лауазымы, аты-жөні, тегі
Техникалық тексеру жүргізілген корпус пен камераның нөмірі
Қай камерада және қандай ақаулар анықталды
Корпус бойынша жетекшінің техникалық тексеру өткізгені және анықталған ақаулар мен бүлінгендерін қалыпқа келтіру үшін атқарылған іс-шаралар туралы белгісі
1
2
3
4
5
14.06.00
Аға бақылаушы Ахметов К.И.
№ 3 корпус, № 1, 2, 3, 5 камералар
№ 5 камерада төсектің пластинкасы сынған және т.б.
Техникалық тексеру жүргізілді, бүлінген нәрсені корпус жетекшісі Буланов Н. Қалпына келтірді
ТИБКК-нің ақаулар туралымәлімет алғандығы және қалыпқа келтіру үшін қабылданған шаралар туралы белгі
Камераларға қортынды тексеру жүргізу нәтижесі
Қортынды тексеру нәтижесі бойынша мекеме бастығының немесе орынбасарының нұсқауы
ТИБКК-нің техникалық тексеруді жүргізбеу себептері туралы белгісі
1
2
3
4
№ 5 камерадан көрші№ 6 камераға тесік жасалынған
Терезе құсауына зақым келген, № 2 камераның терезе торының таяқшасы сынған
Режим және күзет бөлімінің бастығы анқтасын және бақылаушы Ивановқа шара қолданылсын
2-бөлім
Камералардың және күдіктілер мен айыпталушылардың жоспарлы
тінтілуі
Тінту жүргізудің күні мен уақыты
Жоспарлы тінту жүргізушінің лауазымы, аты-жөні, тегі
Тінту жүргізілген корпус пен камераның нөмірі
Тиым салынған зат алынған қамаудағының тегі және камера нөмірі
Қандай тиым салынған заттар алынды, оның ішінде жеке ақшасы мен құнды заттары, қай камераларда
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
ТИБКК-нің жүргізілген тінту нәтижесі бойынша мәлімет алғаны туралы белгі
Қаржы бөлімінің түскен ақша мен құнды заттарды кіріске алғандығы туралы белгі
Тиым салынған заттар табылып, алынған қамаудағыға қолданылған жазалау шаралары
Камералар мен қамаудағыларға жасалған қортынды тінту шешімі
Белгіленген тінтудің жүргізілмеу себебі
6
7
8
9
10
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
37-қосымша
"Б" нысаны "Б" нысаны
рұқсат қағазының түбіртегі ___ рұқсат қағазының № __________
Тегі _________________________ Тегі ________________________
Аты __________________________ Аты _________________________
Әкесінің аты _________________ Әкесінің аты ________________
Босатылғаны туралы анықтама Босатылғаны туралы анықтама
№ _____ сериясы № _____ сериясы
______________________________ _____________________________
______________________________ _____________________________
______________________________ _____________________________
20__ жылғы "__" ______________ 20__ жылғы "__" _____________
"__" сағ. "__" мин. "__" сағ. "__" мин.
Мекеме бастығы Мекеме бастығы
______________________________ _____________________________
(қолы) (қолы)
(елтаңбалық мөр) (елтаңбалық мөр)

(Книжки по 100 листов формат 210х100 мм)
Приложение 38
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Форма "Г"
Корешок пропуска
№ ___
Выпустить из учреждения ________
______________________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии)
______________________________
килограмм ___ штук ___ всего ____
1.
______________________________
2.
______________________________
3.
______________________________
"__" _______ 20 __ года
"__" часов "__" минут
Дежурный учреждения ___________
______________________________
(подпись)
(печать для пропусков)
Форма "Г"
Пропуск № ___
Выпустить из учреждения ________
______________________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии)
______________________________
килограмм ___ штук ___ всего ____
1.
_____________________________
2.
_____________________________
3.
_____________________________
"__" _______ 20 __ года
"__" часов "__" минут
Дежурный учреждения __________
______________________________
(подпись)
(печать для пропусков)
(Книжки по 100 листов формат 200х135 мм)
Приложение 39
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Ведомость
учета специальных ключей следственного изолятора
№ ___ г. _______
Дата
Всего
име-
ется
спе-
ци-
аль-
ных
клю-
чей в
том
числе
Ключей
постоян-
ного
поль-
зования
началь-
ствующего
состава
Ключей
постоянного
пользования
контро-
лерами
внутренних
постов
Ключей
времен-
ного
поль-
зования
Запас-
ных
ключей
Кому,
когда
и
сколь-
ко
выдано
ключей
Отметки
о
проверки
наличия
ключей
Примечание: Ведомость ведется отделом режима и охраны учреждения
Приложение 40
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Оборудование постов служебных собак
1. Блок-пост состоит из двух столбов с оттяжками и натянутого между ними троса или проволоки. При оборудовании блок-поста местность на всем его протяжении очищается на ширину 5-6 метров (далее - м). Крепление и натяжение проволоки (троса) производится при помощи болтов. Стрела провеса не должна превышать 0,4-0,5м. На проволоку (трос) ставится специальный блок, к которому посредством карабина прикрепляется цепь длиной 2,5-3 м. Во избежание скручивания цепи в ее верхнем конце монтируется серьга. Для предотвращения ударов собаки о столб и закручивания цепи вокруг столба на проволоке (тросе) в трех метрах от столбов укрепляются задержки-ограничители. Посредине блок-поста устанавливается трехстенная будка фасадной стороной в направлении реагирования собаки.

(210х100 мм форматтағы 100 беттік кітапшалар)
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
38-қосымша
"Г" нысаны "Г" нысаны
Өту қағазының түбіртегі Рұқсат қағазының № __________
№ _____
Мекемеден шығарылсын __________ Мекемеден шығарылсын ________
_______________________________ _____________________________
(аты-жөні, тегі) (аты-жөні, тегі)
_______________________________ _____________________________
____ кг _____ дана барлығы ____ ____ кг ____ дана барлығы ___
1. 1.
_______________________________ _____________________________
2. 2.
_______________________________ _____________________________
3. 3.
_______________________________ _____________________________
20__ жылғы "__" _______________ 20__ жылғы "__" _____________
"__" сағ. "__" мин. "__" сағ. "__" мин.
Мекеме кезекшісі Мекеме кезекшісі
_______________________________ _____________________________
(қолы) (қолы)
(рұқсат қағазына арналған мөр) (рұқсат қағазына арналған мөр)
(200х135 мм форматтағы 100 беттік кітапшалар)
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
39-қосымша
нысаны
_________ қаласы, № ___ тергеу изоляторының арнайы кілттерді
есепке алу ведомості
Күні
Барлық бар арнайы кілттер, оның ішінде
Басшылық құраммен үнемі қолданатын кілттер
Ішкі күзет бекеттерінің бақылаушылары үнемі қолданатын кілттер
Уақытша қолданылатын кілттер
Қосалқы кілттер
Кімге қашан және неше кілт берілді
Кілттерді тексеру туралы белгі
Ескертпе: Ведомость мекеменің режим және күзет бөлімімен жүргізіледі.
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
40-қосымша
Қызметтік иттердің орнын жабдықтау
1. Бақылау-күзет бекеті арасы троспен немесе сыммен тартылып тұратын екі бағанадан тұрады. Күзет-блогы орнын жабдықтау кезінде оның барлық тұрғылықты орыны 5-6 метр жазықтықта тазартылады (бұдан әрі - м). Сымды (тросты) бекіту және тарту болттардың көмегімен жүргізіледі. Өту сызығы 0,4-0,5 м аспау керек. Сымға (тросқа) арнайы блок қойылады, оған карабин көмегімен ұзындығы 2,5-3 м шынжыр бекітіледі. Шынжырдың оралып қалуын болдырмау үшін оның үстіңгі жағына сырға құрастырылады. Иттің бағанаға соғылуын және шынжырдың бағанаға байланып қалуының алдын-алу үшін сымға (тросқа) бағанадан 3 м. жерге қоршау бекітіледі. Күзет-блогы орнының ортасында алдың жағы иттің әрекет ететін жағына бағытталған үш қабырғалы үйшік орнатылады.

2. Пост глухой привязи оборудуется на расчищенной площадке диаметром 7м. В центре площадки в грунт на 1м. заглубляется столб диаметром 0,18-0,2 м. Его высота от уровня земли должна быть не менее 1м. на торце столба крепится свободно вращающийся вертлюг для цепи с амортизатором. Вместо установки столбов иногда можно привязывать собак к скобкам, прибитым к стенке. На посту устанавливается деревянный навес или будка для укрытия собаки в ненастную погоду.
3. Пост свободного окарауливания состоит из двух параллельных заборов, образующих коридор шириной 3-4 м. Параллельный забор делается сплошного заполнения или из металлической сетки высотой не менее 2,5 м. Торцевые стороны коридора заделываются сеткой, которая должно обеспечивать просмотр вдоль коридора. Для впуска собаки в коридор устраивается калитка размером 0,7-1,5 м., которая после выставления собаки запирается на замок. Ключ от замка хранится у дежурного или старшего резервной группы. Во избежание подкопа и выхода собаки из коридора основной и параллельный заборы углубляются в грунт на 0,5 м. Протяженность поста для одной собаки не должна превышать 80-100м. В центре поста (коридора) устанавливается трехстенная будка.
Приложение 41
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Расчет
численности конвоя, назначаемого для конвоирования за пределами
следственного изолятора
п/п
Количество конвоируемых
арестованных
Количество
конвоиров
Примечание
1.
один-два
два
2.
три-шесть
три
3.
семь-девять
четыре
4.
десять-двенадцать
пять
5.
тринадцать-двадцать
шесть
6.
двадцать один-двадцать
восемь
семь
7.
двадцать девять-тридцать
шесть
восемь
8.
тридцать семь-сорок четыре
девять
9.
сорок пять-пятьдесят
десять
Примечание: При конвоировании свыше 50 арестованных на каждые 5 человек добавляется один конвоир. Начальник следственного изолятора в зависимости от протяженности маршрута конвоирования, условий местности, способа передвижения, времени года и суток, а также степени подготовки конвоиров может эту норму увеличить.
Приложение 42
к Правилам организации охраны
и надзора за лицами, содержащимися
в следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Штамп
следственного
изолятора
Предписание
___________________________________________________________________
(должность, звание)
___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество)
С получением сего предлагается Вам убыть в качестве начальника конвоя на обменный пункт_____________________________________________
(станция)
для сдачи-приема подозреваемых, обвиняемых караулу по плановому маршруту № _______________________________________________________
(№ и наименование маршрута)
Предписание действительно по "___" _______ 20 __ года
Начальник следственного изолятора _____________________________
(звание, подпись)
Приложение 6 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 29 марта 2012 года № 182
Правила
внутреннего распорядка следственных изоляторов Комитета
уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел
Республики Казахстан

2. Тұйықтап байланатын күзет бекеті диаметрі 7 м қашықтықта тазаланған алаңда жабдықталады. Алаңның ортасында 1 м жерде диаметрі 0,18-0,2 м бағана орнатылады. Оның ұзындығы жердің деңгейінен 1 м төмен болмауы керек, тіреудің басына еркін айналып тұратын серіппелі ұршық орнатылады. Бағананың орнына кейбір кездерде қабырғаға қағылған қапсырмаға байлауға болады. Күзет орнына ағаштан жасалған қалқа немесе ауа райы бұзылғанда иттің паналауы үшін үйшік орнатылады.
3. Кедергісіз қарауылдау күзет орны жалпақтығы 3-4 м болатын дәліз тәрізді қатар тұрған екі қоршаудан тұрады. Паралельді қоршау түгелдей толықтырудан немесе ұзындығы 2,5 м кем емес металдан жасалған тордан жасалады. Дәліздің бойын көруді қамтамасыз ету үшін дәліздің бас жақтары тормен жасалынады. Итті дәлізге жіберу үшін көлемі 0,7-1,5 м кішкентай есік орнатылады, ол итті жібергеннен кейін құлыпқа жабылады. Құлыптың кілті кезекшіде немесе резерв тобының жетекшісінде сақталады. Иттің жерді қазуын немесе дәлізден шығып кетуін болдырмау үшін негізгі және қатар қоршаулар 0,5 метрге қиыршық құмға 0,5 м тереңдікте орнатылады. Бір ит үшін күзет орнының ұзындығы 80-100 м аспау керек. Күзет бекеті (дәліздің) ортасында үш қабырғалы үйшік орнатылады.
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
41-қосымша
Тергеу изоляторының шегінен тыс жерге айдауылдау үшін
тағайындалған айдауыл санының есебі
р/с
Тұтқындағы айдауылданатындар саны
Айдауылдар саны
Ескерту
1.
бір-екі
екі
2.
үш-алты
үш
3.
жеті-тоғыз
төрт
4.
он-он екі
бес
5.
он үш-жиырма
алты
6.
жиырма бір-жиырма сегіз
жеті
7.
жиырма тоғыз-отыз алты
сегіз
8.
отыз жеті-қырық төрт
тоғыз
9.
қырық бес-елу
он
Ескертпе: Айдауыл кезінде тұтқындағылар 50-ден асса әрбір 5 адамға бір айдап апарушыдан қосылады. Тергеу изоляторының бастығы айдауыл бағдарының ұзақтығына, тұрғылықты жердің жағдайына, қозғалу тәсіліне, жылдың уақытына және мезгіліне, сондай-ақ айдап апарушылардың дайындық дәрежесіне байланысты бұл норманы көбейте алады.
Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу
изоляторындағы адамдарды күзету мен
қадағалауды жүзеге асыру қағидасына
42-қосымша
нысаны
Тергеу изоляторының мөртабаны
Ұйғарым
_____________________________________________________________________
(лауазымы, шені)
_____________________________________________________________________
(аты-жөні, тегі)
Осыны алғаннан кейін Сізге күдіктілерді, айыпталушыларды
қабылдап тапсыру үшін № _____________________________________________
(бағдардың № және атауы)
жоспарлы бағдар бойынша _____________________________________________
(стансасы)
ауыстыру пунктіне айдауыл бастығы ретінде бару ұсынылады
Ұйғарымның 20__ жылдың "__" ________ дейін күші бар
Тергеу изоляторының бастығы _________________________________________
(шені, қолы)
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2012 жылғы 29 наурыздағы
№ 182 бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi
Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi тергеу изоляторларының iшкi
тәртiп қағидасы

1. Общие положения
1. Настоящие Правила внутреннего распорядка следственных изоляторов Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" (далее - Закон) и определяют внутренний распорядок в следственных изоляторах Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в целях обеспечения в них режима содержания подозреваемых и обвиняемых.
2. Настоящие Правила устанавливают порядок:
1) приема и размещения подозреваемых и обвиняемых по камерам;
2) проведения личного обыска, дактилоскопирования, фотографирования, а также досмотра вещей подозреваемых и обвиняемых;
3) изъятия у подозреваемых и обвиняемых предметов, веществ и продуктов питания, запрещенных к хранению и использованию;
4) материально-бытового обеспечения подозреваемых и обвиняемых;
5) приобретения подозреваемыми и обвиняемыми продуктов питания, а также предметов первой необходимости и других промышленных товаров;
6) приема и передачи подозреваемым и обвиняемым посылок, передач;
7) получения и отправления подозреваемыми и обвиняемыми телеграмм, писем, денежных переводов;
8) направления подозреваемыми и обвиняемыми предложений, заявлений и жалоб;
9) отправления подозреваемыми и обвиняемыми религиозных обрядов;
10) привлечения обвиняемых к труду;
11) участия подозреваемых и обвиняемых в семейно-правовых отношениях и гражданско-правовых сделках;
12) проведения подписки обвиняемых на газеты и журналы;
13) медико-санитарного обеспечения подозреваемых и обвиняемых;
14) проведения ежедневных прогулок подозреваемых и обвиняемых;
15) проведения свиданий подозреваемых и обвиняемых с защитниками, родственниками и иными лицами;
16) обеспечения участия подозреваемых, обвиняемых и подсудимых в следственных действиях и судебных заседаниях;
17) применения мер поощрения и взыскания к подозреваемым и обвиняемым;
18) личного приема подозреваемых и обвиняемых руководителем администрации места содержания под стражей и уполномоченными им лицами;
19) выдачи тел подозреваемых и обвиняемых, умерших в следственном изоляторе;
20) освобождения подозреваемых и обвиняемых из-под стражи;
21) содержания осужденных к смертной казни или к пожизненному лишению свободы.
3. В следственных изоляторах содержатся:
1) подозреваемые и обвиняемые, уголовные дела в отношении которых приняты к производству органами дознания и следствия;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi тергеу изоляторларының iшкi тәртiп қағидасы (бұдан әрi – Қағида) "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 30 наурыздағы Заңының (бұдан әрi – Заң) 15-бабына сәйкес, күдiктiлердi және айыпталушыларды ұстау режимiн қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi тергеу изоляторларының iшкi тәртiбiн белгілейді.
2. Осы Қағида:
1) күдiктiлерді және айыпталушыларды қабылдау және камераларға орналастыру,
2) күдiктiлердің және айыпталушылардың жеке бастары мен киім кешектерін тексеру;
3) күдiктiлерден және айыпталушылардан сақтауға және пайдалануға тыйым салынған заттарды тәркілеу;
4) күдiктiлерді және айыпталушыларды материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету;
5) күдiктiлердің және айыпталушылардың азық-түліктерін, сонымен қатар бірінші кезектегі қажетті заттар мен басқа да заттарды алу;
6) күдiктiлердің және айыпталушылардың сәлем-сауқат және сәлемдемелерді қабылдау;
7) күдiктiлердің және айыпталушылардың жеделхат, хат және аударымдар қабылдау мен жолдау;
8) күдiктiлердің және айыпталушылардың өтініштерімен арыздарын жолдау;
9) күдiктiлердің және айыпталушылардың діни рәсімдер;
10) айыпталушыны еңбекке тарту,
11) күдiктiлердің және айыпталушылардың отбасылық-құқықтық қатынастары мен азаматтық-құқықтық келісімдерге қатысу;
12) айыпталушылардың газет-журналдарға жазылу жұмыстарын жүргізу,
13) күдiктiлерді және айыпталушыларды дәрігерлік-санитарлық қамтамасыз ету;
14) күдiктiлерді және айыпталушыларды күнделікті серуенге шығару жұмыстарын жүргізу;
15) күдiктiлердің және айыпталушылардың қорғаушыларымен, туыстарымен және басқа адамдармен кездесу;
16) күдіктілердің, айыпталушылардың және сотталғандардың тергеу шаралары мен сот отырысына қатысуын қамтамасыз ету;
17) күдiктiлерге және айыпталушыларға марапаттау мен жазалау шараларын қолдану;
18) күдiктiлерді және айыпталушыларды қамауда отырған орындардың уәкілетті адамдарының, әкімшілік басшыларының жеке мәселелрер бойынша қабылдау;
19) тергеу изоляторында қайтыс болған күдiктiлерді және айыпталушыларды беру;
20) күдiктiлерді және айыпталушыларды күзеттен босату;
21) өлім жазасына және өмір бойына бас бостандығынан айырылған сотталғандарды ұстау тәртібін белгілейді.
3. Тергеу изоляторында:
1) оларға қатысты қозғалған қылмыстық iс тергеу және анықтау органдарының өндiрiсiне қабылданған күдiктiлер мен айыпталушылар;

2) подозреваемые и обвиняемые, уголовные дела в отношении которых приняты к производству судами (подсудимые);
3) осужденные по уголовным делам, в отношении которых обвинительные приговоры не вступили в законную силу;
4) осужденные, привлекаемые к ответственности по другим уголовным делам, в отношении которых в качестве меры пресечения применено содержание под стражей;
5) осужденные по уголовным делам, подлежащие направлению в учреждения, исполняющие уголовные наказания в виде лишения свободы, или на принудительное лечение;
6) осужденные, оставленные в следственных изоляторах или переведенные в них из учреждений, исполняющих наказания, в связи с производством следственных действий по делам о преступлениях, совершенных другими лицами, или в связи с рассмотрением этих дел в судах.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2016 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Лица, осужденные к лишению свободы, отбывают наказание в учреждениях уголовно-исполнительной системы.
К учреждениям смешанной безопасности относятся следственные изоляторы, используемые для содержания лиц, осужденных к лишению свободы либо оставленных для выполнения работ по хозяйственному обслуживанию, либо прибывших из учреждений в соответствии с подпунктом 4) части четвертой статьи 88 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан (далее - УИК РК).
Порядок содержания в следственных изоляторах указанной категории осужденных регламентируется УИК РК, Правилами внутреннего распорядка учреждений уголовно-исполнительной системы, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 ноября 2014 года № 819 (зарегистрированные в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9984), Правилами организации деятельности по осуществлению контроля и надзора за поведением лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, и производства досмотров и обысков, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 августа 2014 года № 536 (зарегистрированные в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9757).
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2016 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Режим представляет собой регламентируемые Законом и настоящими Правилами порядок и условия содержания подозреваемых и обвиняемых.
Режим устанавливается в целях соблюдения прав подозреваемых и обвиняемых, исполнения ими своих обязанностей, их изоляции, а также выполнения задач, предусмотренных Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан (далее - УПК РК).

2) оларға қатысты қозғалған қылмыстық iс соттың өндiрiсiне қабылданған күдiктiлер мен айыпталушылар;
3) қылмыстық iс бойынша айыптау үкiмi әлi заңды күшiне енбеген сотталғандар;
4) басқа да қылмыстық iстер бойынша жауапқа тартылып, бұлтартпау шарасы ретiнде күзетпен ұстау қолданылған сотталғандар;
5) қылмыстық iс бойынша қылмыстық жазаларын белгiленген тәртiппен бас бостандығынан айыру түрiнде немесе еркінен тыс емдеу мекемелеріне жiберуге жатқызылған сотталғандар;
6) өзге адамдар жасаған қылмыстар бойынша тергеу жүргiзiлуiне немесе бұл iстердiң сотта қарау үшін тергеу изоляторында қалдырылған немесе оған жазаны орындаушы мекемелерден ауыстырылған сотталғандар ұсталады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2016 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Бас бостандығынан айыруға сотталған адамдар Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде жазасын өтейді.
Қауіпсіздігі аралас мекемелерге бас бостандығынан айыруға сотталған не шаруашылық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды орындау үшін қалдырылған не Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің (бұдан әрі – ҚР ҚАК) 88-бабы төртінші бөлігінің 4) тармақшасына сәйкес мекемелерден келген адамдарды ұстау үшін пайдаланылатын тергеу изоляторлары жатады.
Көрсетілген санаттағы сотталғандарды тергеу изоляторларында ұстау тәртібі ҚР ҚАК, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 17 қарашадағы № 819 бұйрығымен бекітілген Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің ішкі тәртіптеме қағидаларымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9984 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 20 тамыздағы № 536 бұйрығымен бекітілген Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде ұсталатын адамдардың мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі қызметті ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту жүргізу қағидаларымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9757 болып тіркелген) реттеледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2016 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Режим күдiктiлер мен айыпталушылардың құқықтарын сақтау, олардың өз мiндеттерiн атқару, оларды оқшаулау, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қылмыстық iс жүргiзу кодексiмен (бұдан әрi – ҚР ҚIЖК) көзделген мiндеттердi шешу мақсатында белгiленедi.

6. Обеспечение режима в следственных изоляторах, поддержание в нем внутреннего распорядка возлагается на администрацию следственного изолятора.
7. В каждом следственном изоляторе организуется строго регламентированный, обязательный к исполнению и соблюдению распорядок дня, утвержденный приказом начальника следственного изолятора или лицом его замещающим, с учетом особенностей работы с тем или иным составом подозреваемых, обвиняемых, осужденных, времени года, местных условий и других обстоятельств. В распорядке дня предусматривается время для восьмичасового непрерывного сна, подъема, туалета, принятия пищи, работы, воспитательных мероприятий, отхода ко сну.
8. Обвиняемый или подозреваемый вызывается на допрос в следственном изоляторе только в рабочее время, при этом не позднее 21 часа его возвращают в камеру.
9. Лица, содержащиеся в следственных изоляторах соблюдают Правила поведения подозреваемых и обвиняемых в следственных изоляторах согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
10. В следственном изоляторе ведется книга замечаний и предложений лиц, инспектирующих следственный изолятор по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, в которую инспектирующие вносят свои замечания, предложения и сроки исполнения мероприятий по устранению недостатков.
2. Порядок приема и размещения подозреваемых и
обвиняемых по камерам
11. Прием подозреваемых и обвиняемых, поступивших в следственный изолятор, производится круглосуточно дежурным помощником начальника следственного изолятора (далее - дежурный помощник) или его заместителем, который проверяет наличие документов, дающих основание для приема лица, доставленного в следственный изолятор, проводит опрос указанного лица и сверяет его ответы со сведениями, указанными в личном деле, а также дежурным врачом, который проводит медицинский осмотр.
12. Основанием для приема в следственный изолятор подозреваемого, обвиняемого, подсудимого являются постановление судьи об избрании меры пресечения в виде содержания под стражей, вынесенные в соответствии с УПК РК.
Документы, удостоверяющие личность подследственных, следственно-арестованных хранятся в личном деле, при надобности выдаются представителю органа, ведущего уголовный процесс специальным отделом (частью) под расписку, с последующим возвратом.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2016 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Помимо указанных документов, для приема в следственный изолятор женщины с ребенком в возрасте до трех лет, необходимо свидетельство о рождении или документов, подтверждающих рождение ребенка матерью в медицинской организации, усыновления, а при отсутствии таких документов - письменное указание лица, производящего дознание, следователя, прокурора или суда, в производстве которых находится уголовное дело.

6. Тергеу изоляторларында режимдi қамтамасыз ету, олардағы iшкi тәртiптi сақтау тергеу изоляторларының әкiмшiлiгiне жүктеледi.
7. Әрбір тергеу изоляторында тергеу изоляторының бастығы немесе оны ауыстыратын адам бекітіп, күдіктілермен, айыпталушылармен, сотталғандармен жұмыс істеу ерекшелігін, сонымен қатар, жыл мезгілін, жергілікті және басқа да жағдайларды ескере отырып, қатаң реттелген, орындалуға және сақталуға міндетті күн тәртібі ұйымдастырылады. Күн тәртібінде сегiз сағаттық үзiліссiз ұйқы, ұйқыдан тұру, дәрет алу, тамақтану, жұмыс, тәрбиелiк iс-шаралар, ұйқыға жату көзделедi.
8. Айыпталушы немесе күдiктi тергеу изоляторында жауап алуға тек жұмыс уақытында ғана шақырыла алады, сонымен қатар камераға 21 сағаттан кешiктiрiлмей қайтарылуы тиiс.
9. Осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес тергеу изоляторларында ұсталатын адамдар Тергеу изоляторындағы күдіктілердің және айыпталушылардың жүріс-тұрыс қағидаларын сақтайды.
10. Осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес тергеу изоляторында инспекциялаушы адамдар өз ескертулерiн, ұсыныстарын және кемшiлiктердi жою жөніндегі iс-шараларды орындау мерзiмiн енгiзетiн тергеу изоляторын инспекциялаушы адамдардың ескертулер мен ұсыныстар кiтабы жүргiзiледi.
2. Күдiктiлер мен айыпталушыларды қабылдау және камераларға
орналастыру тәртібі
11. Тергеу изоляторына келiп түскен күдiктiлер мен айыпталушыларды қабылдауды тергеу изоляторына жеткiзiлген адамды қабылдауға негiз болатын құжаттардың болуын тексеретiн, аталған адамнан сұрастыру жүргiзетiн және оның берген жауаптарын жеке iсiнде көрсетiлген мәлiметтермен салыстыратын, тергеу изоляторы бастығының кезекшi көмекшiсi (бұдан әрi – кезекшi көмекшi) немесе оның орынбасары тәулiк бойы жүргiзедi.
12. Судьяның ҚР ҚПК сәйкес шығарылған қамауда ұстау түріндегі бұлтартпау шарасын қолдану туралы қаулысы күдіктіні, айыпталушыны, сотталушыны тергеу изоляторына қабылдау үшін негіз болып табылады.
Тергеудегiлердiң, тергеу-қамаудағылардың жеке басын куәландыратын құжаттары жеке iсiнде сақталады, қажет кезiнде арнайы бөлiм қылмыстық істі жүргiзушi ұйымның өкiлiне, кейiннен қайтарып бере отырып, қолын қойғызып бередi.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2016 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Көрсетілген құжаттардан басқа тергеу изоляторына 3 жасқа дейiнгi баласы бар әйелдi қабылдау үшiн көрсетiлген құжаттардан басқа, туу туралы куәлiк немесе оның баласы екендігiн растайтын медициналық ұйымның құжаттары, баланы асырап алу құжаты, ал мұндай құжаттар болмаған жағдайда - қылмыстық iс өндірісіне берілген анықтау жүргiзетiн адамның, тергеушiнiң, прокурордың немесе соттың жазбаша нұсқауы болуы керек.

14. Документы, являющиеся основанием для приема в следственный изолятор, заверяются подписями соответствующих должностных лиц и скрепляются гербовыми печатями.
В тех случаях, когда в следственный изолятор представляется выписка из постановления судьи либо суда об избрании меры пресечения в виде содержания под стражей, в ней указываются полные установочные данные лица, в отношении которого применена эта мера пресечения. Выписка заверяется подписью должностного лица, скрепляется гербовой печатью и подлежит замене не позднее трех рабочих дней копией постановления.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2016 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Лица, конвоируемые транзитом, принимаются в следственный изолятор и направляются к местам назначения на основании справок по личным делам и попутных списков.
16. Подозреваемые и обвиняемые, в отношении которых в месте содержания задержанных срок содержания в период расследования по их уголовным делам истек и не продлен, в следственный изолятор не принимаются. Лица, в отношении которых истекли сроки содержания под стражей, после приема в следственный изолятор от планового конвоя освобождаются по постановлению начальника следственного изолятора.
17. Лица, принятые в следственный изолятор, в день их поступления, но не позднее одних суток проходят первичное медицинское освидетельствование и санитарную обработку. Результаты медицинского освидетельствования вносятся в медицинскую амбулаторную карту.
Лица, которые по заключению врача следственного изолятора нуждаются в срочном стационарном лечении, в учреждение не принимаются. При необходимости им оказывается медицинская помощь.
18. После прохождения санитарной обработки и получения результатов медицинского освидетельствования подозреваемые, обвиняемые получают постельные принадлежности, одежду по сезону (при отсутствии собственной). Лица, поступившие в форменной одежде военнослужащих или сотрудников правоохранительных органов переодеваются. Переодеваются несовершеннолетние, осужденные при особо опасном рецидиве преступлений, осужденные к смертной казни (далее - СК), пожизненному лишению свободы (далее – ПЛС) и лица, водворенные в карцер. Принадлежащая им одежда изымается и сдается на хранение.
19. Принятым в следственный изолятор подозреваемым и обвиняемым представляется информация о правах и обязанностях, режиме содержания под стражей, дисциплинарных требованиях, порядке подачи предложении, заявлений и жалоб. Указанная информация предоставляется как в письменном виде, так и устно.
В последующем такого рода информация предоставляется по радио, во время посещения камер, на личном приеме подозреваемых и обвиняемых начальником следственного изолятора и уполномоченными им сотрудниками.

14. Тергеу изоляторына қабылдау үшін негіз болатын құжаттар тиісті лауазымды адамдардың қолымен және елтаңбалы мөрмен куәландырылуы тиіс.
Тергеу изоляторына судьяның немесе соттың күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасын қолдану туралы қаулысынан көшірме ұсынылған жағдайларда, онда осы бұлтартпау шарасы қолданылған адамға қатысты толық анықтама деректері көрсетілед. Көшірме лауазымды адамның қолымен куәландырылып, елтаңбалы мөрмен бекітіледі және үш жұмыс күннен кешіктірілмей қаулының көшірмесін ауыстырылуға жатады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2016 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Транзитпен айдауылдалушы адамдар тергеу изоляторына қабылданады және жеке iстеріндегі анықтамалар және iлеспе тiзiмдер негізінде белгiленген орындарға жөнелтіледі.
16. Бірге ұсталатындардың қамауда ұстау орындарында қылмыстық iстерi бойынша тергеу кезiндегi ұстау мерзiмi аяқталған және заңнамада белгiленген тәртiппен ұзартылмаған күдіктілер мен айыпталушылар тергеу изоляторына қабылданбайды. Күзетте ұстау мерзiмдерi аяқталған адамдар тергеу изоляторына қабылданғаннан кейiн заңмен белгiленген тәртiпте тергеу изоляторы бастығының қаулысы бойынша жоспарлы айдауыл тобынан босатылады.
17. Тергеу изоляторына қабылданған адамдар келiп түскен күннен бастап бiр тәулiктiң iшiнде алғашқы медициналық куәландырудан және санитарлық тазартудан өтедi. Медициналық куәландырудың қорытындысы медициналық амбулаториялық картаға енгiзiледi.
Тергеу изоляторы дәрiгерiнiң қорытындысы бойынша шұғыл стационарлық емдеудi қажет ететiн адамдар мекемеге қабылданбайды. Қажеттiлiгiне қарай оларға медициналық көмек көрсетiледi.
18. Санитарлық тексерiстен өткеннен және медициналық куәландыру қорытындысын алғаннан кейiн күдіктілер, айыпталушылар төсек жабдықтарын алады, ал қажет болған кезде белгiленген үлгiдегi киiм-кешектi алады. Әскери қызметшiнiң немесе құқық қорғау органдары қызметкерiнiң нысанды киiмiмен келiп түскендердiң киiмдерi мiндеттi түрде ауыстырылады. Қажеттi жағдайда кәмелетке толмағандардың, қылмыстың аса қауiптi рецидивi бойынша сотталғандардың, өлiм жазасына (бұдан әрі – ӨЖ), өмір бойы бас бостандығынан айыруға (бұдан әрі – ӨБББА) сотталғандардың және карцерге орналастырылғандардың киiмдерi ауыстырылады. Оларға тиiстi киiмдер алынады және сақтауға тапсырылады.
19. Тергеу изоляторына қабылданған күдіктілерге, айыпталушыларға құқықтары мен мiндеттерi, күзетте ұстау режимi, тәртiптiк талаптары, ұсыныстарды, өтiнiштер мен шағымдарды беру тәртiбi туралы хабардар етiледi. Көрсетiлген ақпарат жазбаша түрде де, ауызша түрде де ұсынылады.
Кейiннен осындай ақпарат радио арқылы, камераларды аралау кезiнде, күдіктілер мен айыпталушылар тергеу изоляторы бастығының және оларға өкiлеттi қызметкерлердiң жеке қабылдауында берiледi.

20. На период оформления учетных документов принятые от караула (конвоя) лица размещаются в камерах сборного отделения на срок не более одних суток с соблюдением требований изоляции либо на срок не более двух часов в одноместные боксы, оборудованные местами для сидения и искусственным освещением.
21. Размещение по камерам подозреваемых, обвиняемых и осужденных осуществляется в соответствии с требованиями статьи 32 Закона на основании плана покамерного размещения по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, утвержденного начальником следственного изолятора. Подозреваемые и обвиняемые по одному уголовном) делу или по нескольким связанным между собой делам размещаются раздельно. Администрацией следственного изолятора принимаются меры по исключению контактов между ними.
Подозреваемые и обвиняемые размещаются по камерам дежурным помощником или его заместителем по согласованию с оперативным работником, а несовершеннолетние, по согласованию с инструктором по воспитательной работе. Размещение больных производится по указанию медицинского работника. Лица, подозрительные на наличие инфекционных заболеваний, размещаются в камерах, выделяемых под карантин. Срок карантина определяется по медицинским показаниям.
22. Больные инфекционными заболеваниями или нуждающиеся в особом медицинском уходе и наблюдении размещаются отдельно от других подозреваемых и обвиняемых.
23. В больницах и стационарах медицинских частей следственных изоляторов подозреваемые и обвиняемые размещаются по видам заболеваний. Раздельно содержатся мужчины и женщины, несовершеннолетние и взрослые. Изолированно содержатся подозреваемые и обвиняемые в совершении особо тяжких и тяжких преступлений, осужденные при особо опасном рецидиве преступлений, а также лица, осужденные к СК и ПЛС.
24. Несовершеннолетние размещаются в маломестных камерах не более 4-6 человек, расположенных в отдельных корпусах, секциях или на этажах режимных корпусов с учетом их возраста, физического развития и поведения.
25. Для профилактики правонарушений в камерах с несовершеннолетними в соответствии со статьей 32 Закона размещаются положительно характеризующиеся взрослые, впервые привлекаемых к уголовной ответственности.
В маломестных камерах с несовершеннолетними допускается содержание одного-двух таких взрослых, в общих камерах - не более трех.
26. Осужденные, оставленные для работы по хозяйственному обслуживанию, размещаются в отдельных помещениях на территории режимной зоны либо в камерах изолированных секций в корпусах. Эти камеры на замок могут не закрываться.

20. Қарауылдан (айдауылдан) қабылданған адамдарды есепке алу құжаттарын ресiмдеу кезеңiнде оқшаулау талаптары сақтала отырып, құрама бөлiмшенiң камераларына бiр тәулiктен аспайтын мерзiмге не орындықтармен және жасанды жарықпен жабдықталған бiр орындық бокс бөлмесiне екi сағаттан аспайтын мерзiмге орналастырылады.
21. Осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталғандарды камералар бойынша орналастыру Заңның 32-бабының талаптарына сәйкес тергеу изоляторы бастығы бекiткен камераларға орналастыру жоспары негiзiнде жүзеге асырылады. Бiр қылмыстық iс бойынша немесе өзара байланысты бiрнеше iс бойынша күдіктілер мен айыпталушылар бiр-бiрiнен бөлек орналастырылады. Тергеу изоляторының әкiмшiлiгi оларды бiр-бiрiмен байланыс жасатпау үшiн шара қолданады.
Күдіктілер мен айыпталушыларды камераларға жедел қызметтегі қызметкердiң келiсiмi бойынша, ал кәмелетке толмағандарды тәрбие жұмысы жөнiндегi нұсқаушысының келiсiмi бойынша кезекшi немесе оның орынбасары орналастырады. Науқас адамдар медицина қызметкерлерiнiң нұсқауымен орналастырылады. Жұқпалы ауруы бар деген күдікті адамдар карантинге бөлiнген камераларға орналастырылады. Карантин мерзiмi медициналық көрсеткiштер бойынша белгiленедi.
22. Жұқпалы аурумен ауыратын немесе ерекше медициналық күтiмдi және байқауды қажет ететiн аурулар басқа күдіктілер мен айыпталушылар бөлек орналастырылады.
23. Тергеу изоляторының ауруханалары мен стационарлық медициналық бөлiмшелерiнде күдіктілер мен айыпталушылар ауру түрлерiне қарай орналастырылады. Ерлер мен әйелдер, ересектер мен кәмелетке толмағандар бiр-бiрiнен бөлек орналастырылады. Ауыр және аса ауыр қылмыс жасаған күдіктілер мен айыпталушылар, аса қауiптi қайта жасалған қылмыспен сотталғандар, сондай-ақ өлiм жазасына және ӨБББА сотталған адамдар оқшау ұсталады.
24. Кәмелетке толмағандар жасына, денесiнiң жетiлуi және мінез құлқын ескере отырып, жеке корпустарында, секцияларда немесе режимдi корпустың қабаттарында орналасқан аз орындық камераларда кем дегенде 4-6 адамнан орналастырылады.
25. Ерекше жағдайларда Заңның 32-бабына сәйкес алғаш рет қылмыстық жауапкершілікке тартылғандар, жақсы мiнездемесi бар ересек күдіктілер мен айыпталушылар арасынан iрiктеп алынғандар кәмелетке толмағандармен бiр камераға орналастырылады.
Аз орындық камераларға кәмелетке толмағандармен бiрге мұндай ересектердiң бiр-екеуi, үш адамнан аспаса жалпы камераларға орналастырыла бередi.
26. Шаруашылық жөнiнде қызмет көрсету жұмыстары үшiн қалдырылған сотталушылар режимдi аймақтың аумағындағы жеке үй-жайға немесе корпустағы оқшауланған секцияның камерасына орналастырылады. Бұл камералар құлыппен жабылмауы да мүмкiн.

27. Подозреваемые и обвиняемые содержатся в закрытых на замки общих камерах, оборудованных согласно приложению 4 к настоящим Правилам. Размещение подозреваемых и обвиняемых в одиночных камерах допускается по мотивированному постановлению начальника следственного изолятора в следующих случаях:
1) при отсутствии иной возможности обеспечить соблюдение требований раздельного размещения, предусмотренных статьей 32 Закона;
2) в интересах обеспечения безопасности жизни и здоровья;
3) при наличии письменного заявления подозреваемого, обвиняемого об одиночном содержании;
4) при размещении подозреваемых и обвиняемых в одиночных камерах в ночное время, если днем они содержатся в общих камерах.
На содержание подозреваемых и обвиняемых в одиночных камерах на срок более одних суток, кроме случаев, указанных выше, выносится постановление начальника следственного изолятора о переводе подозреваемого, обвиняемого в одиночную камеру в порядке статьи 31 Закона, санкционированное прокурором по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
28. Указанный в пункте 21 настоящих Правил порядок изоляции должен обеспечиваться при всех перемещениях подозреваемых и обвиняемых (передвижение по коридорам и территории следственного изолятора, при проведении прогулок, санитарной обработки, на объектах труда).
29. Для обеспечения изоляции, на окнах карцеров оборудуются щиты-жалюзи, не препятствующие естественному освещению камеры. Для усиления изоляции по распоряжению начальника следственного изолятора щиты-жалюзи устанавливаются на окнах других камер.
30. Для размещения беременных женщин и женщин, имеющих при себе детей в возрасте до трех лет, используются наиболее светлые и сухие камеры, расположенные в отдельных режимных корпусах или изолированных отсеках режимных корпусов. Камеры оборудуются одноярусными спальными местами.
31. Окна камер, где содержатся беременные женщины и женщины, имеющие при себе детей в возрасте до трех лет, оборудуются металлическими решетками без жалюзи.
3. Порядок проведения личного обыска, дактилоскопирования,
фотографирования и досмотра вещей подозреваемых и обвиняемых
32. Подозреваемые и обвиняемые, поступившие в следственный изолятор, подвергаются полному личному обыску, дактилоскопированию и фотографированию, а их личные вещи досмотру.
33. Личный обыск подозреваемых и обвиняемых и досмотр вещей производятся с целью обнаружения и изъятия у них предметов, веществ и продуктов питания, запрещенных к хранению и использованию, либо не принадлежащих данному лицу.
34. К запрещенным к хранению и использованию подозреваемыми и обвиняемыми относятся предметы, вещества и продукты питания, которые представляют опасность для жизни и здоровья или могут быть использованы в качестве орудия преступления либо для воспрепятствования целям содержания под стражей, а также не включенные в Перечень продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые подозреваемые и обвиняемые могут иметь при себе, хранить, получать в посылках, передачах и приобретать по безналичному расчету (далее - Перечень), согласно приложению 6 к настоящим Правилам, или превышающие установленное им количество продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров.

27. Осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес күдіктілер мен айыпталушылар құлыппен жабылатын жалпы камераларда ұсталады. Күдіктілер мен айыпталушыларды тергеу изоляторы бастығының дәлелдi қаулысы бойынша жеке адамға арналған камераларға орналастыруға төмендегiдей жағдайда:
1) осы Заңның 32-бабында көзделген бөлек орналастыру талаптарын орындауды қамтамасыз етудiң өзге мүмкiндiгi болмағанда;
2) өмiрі және денсаулық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мүддесiнде;
3) күдікті, айыпталушы жеке ұстау туралы жазбаша өтiнiш берген жағдайда;
4) күдіктілермен, айыпталушыларды егер олар күндiз жалпы камерада ұсталатын болса, түнгi уақытта жеке камераларға орналастыру кезiнде рұқсат етiледi.
Күдіктілерді және айыпталушыларды жеке камераларда жоғарыда көрсетiлген жағдайлардан басқа бiр тәулiктен артық ұстау үшiн, осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес прокурор санкция беріп, Заңның 31-бабындағы тәртiпте тергеу изоляторының бастығы күдiктiнi, айыпталушыны жеке камераға ауыстыру туралы қаулы шығарады.
28. Осы Қағиданың 21-тармағында көрсетiлген оқшаулау тәртiбi барлық күдіктілер мен айыпталушылардың орын ауыстыруы (серуендеу, еңбек объектiсiнде санитарлық тазалау жүргізу кезiнде тергеу изоляторының аумағында және дәлiзде қозғалуы) кезiнде қамтамасыз етiлуi қажет.
29. Оқшаулауды қамтамасыз ету үшiн карцерлердiң терезесi камераларға табиғи жарық түсiруге кедергi келтiрмейтiн қалқан-жалюзбен жабдықталады. Қажет болған жағдайларда тергеу изоляторы бастығының өкiмi бойынша оқшаулауды күшейту үшiн қалқан-жалюздер басқа камералардың терезелерiне де орнатылуы мүмкiн.
30. Жүктi әйелдер, асырауында үш жасқа дейiнгi баласы бар әйелдер жеке режимдiк корпустардағы неғұрлым жарық және құрғақ камераларға немесе оқшауланған бөлмелерге орналастырылады. Камералар бiр ярусты кереует орындарымен жабдықталады.
31. Жүктi әйелдер, асырауында үш жасқа дейiнгi баласы бар әйелдер орналастырылған камералардың терезесiне жалюзсіз темiр тор орналастырылады.
3. Күдіктілер мен айыпталушыларды суретке түсiру, жеке тiнту,
дактилоскопия жүргізу және заттарын тексеру тәртібі
32. Тергеу изоляторына түскен күдіктiлер, айыпталушылар толық жеке тiнтуден өткiзiледi, суретке түсiрiледi, ал олардың жеке заттарын тексеру жүргiзiледi.
33. Күдіктiлер мен айыпталушыларды жеке тiнту және олардың заттарын тексеру сақтауға және пайдалануға тыйым салынған құралдарды, заттарды және азық-түлiктi немесе өзiне тиесiлi емес заттарды тауып алу мақсатында жүргiзiледi.
34. Осы Қағидаға 6-қосымшаға сәйкес күдіктiлер мен айыпталушыларға сақтауға және пайдалануға тыйым салынатын заттарға адам өмiрiне және денсаулығына қауiп төндiретiн заттар мен тағамдар, қылмыс жасау құралы ретiнде пайдаланбақ болған немесе қамауда ұстауға қарсыласу мақсатында пайдаланылмақ болған, сондай-ақ күдіктiлер мен айыпталушылардың ұстауына болатын, сәлемдеме, сәлем-сауқат арқылы және ақшасыз есеп айырысу арқылы сатып ала алатын күнделiктi қажеттi заттар: киiм-кешек, аяқ киiм, басқа да (бұдан әрi - өндiрiстiк тауарлар тiзiмi) кiргiзiлмеген немесе белгiленген мөлшерден асып кеткен азық-түлiк, аяқ киiмдер және басқа да өндiрiс заттары кiредi.

35. Личный обыск бывает полным и неполным. Полному обыску подвергаются подозреваемые и обвиняемые при поступлении в следственный изолятор, перед отправкой за его пределы, при водворении в карцер или в одиночную камеру, кроме случаев, указанных в пункте 27 Правил, а также в других случаях по указанию начальника следственного изолятора или его заместителя.
Полный обыск сопровождается тщательным осмотром тела обыскиваемого, его одежды, обуви, а также протезов. Подозреваемым и обвиняемым предлагается полностью раздеться, обнажить соответствующие участки тела. Пластырные наклейки, гипсовые и другие повязки проверяются совместно с медицинским работником. При обнаружении предметов, зашитых в одежде, ткань распарывается. Из обуви извлекаются супинаторы, металлические набойки.
Подозреваемым и обвиняемым оставляются только те предметы, вещи и продукты питания, которые им разрешается иметь при себе и хранить в камере в ассортименте, установленном в Перечне. Личные вещи и предметы, оставляемые подозреваемым и обвиняемым, записываются в камерную карточку. Все остальные предметы, вещества и продукты питания принимаются на хранение либо по решению суда уничтожаются.
36. Неполный обыск производится при выводе подозреваемых и обвиняемых в пределах следственного изолятора (к фотодактилоскопу, врачу, следователю, до и после свидания с родственниками и иными лицами, при переводе в другую камеру, в том числе в одиночную, в случаях, предусмотренных пунктом 27 настоящих Правил). При неполном обыске просматривается и прощупывается одежда и обувь обыскиваемого, без его раздевания.
37. Личный обыск подозреваемых и обвиняемых производится работниками следственного изолятора одного с ними пола. При полном обыске лица противоположного пола не присутствуют, за исключением медицинских работников.
38. Прибывшие в следственный изолятор подозреваемые и обвиняемые, при отсутствии в их личном деле опознавательных фотографий и дактилоскопических карт, фотографируются и дактилоскопируется сотрудником группы фотодактилоскопии. На каждого из них изготавливается по одной дактилоскопической карте и по шесть фотокарточек (три анфас и три в профиль) размером 4,5x6, 6x9 сантиметров.
39. Досмотр вещей подозреваемых и обвиняемых производится в их присутствии при поступлении в следственный изолятор, перед отправкой за его пределы, при переводе в другую камеру, медицинский стационар или водворении в карцер. По указанию начальника следственного изолятора или его заместителя досмотр вещей подозреваемых и обвиняемых производится в отсутствие их владельцев.

35. Жеке тiнту толық және жартылай болады. Күдіктiлер мен айыпталушылар тергеу изоляторына келген кезде одан сырт жерге жөнелтiлер алдында карцер камерасына немесе бiр адамдық үй-жайға қамалар алдында, осы Қағиданың 27-тармағында көрсетiлген жағдайлардан басқа, сондай-ақ басқа да жағдайларда тергеу изоляторы бастығының немесе орынбасарының нұсқауымен жеке тiнтуден өтедi.
Толық тiнту кезiнде тiнтiлушiнiң денесi, оның киiмдерi, аяқ киiмдерi, сондай-ақ протезi мұқият тексерiледi. Күдіктілер мен айыпталушыларға толық шешiнiп, денесiнiң тиiстi жерiн көрсету ұсынылады. Пластырлы жапсырма, гипс және басқа да байлауыштар медицина қызметкерiмен бiрге тексерiледi. Киiмге тiгiлген заттар табылған жағдайда, матасы сөгiледi. Аяқ киiмнен жапсырмасы, темiр тағалары суырылып алынады.
Күдіктілер мен айыпталушыларға азық-түлiк өнiмдерi тiзiмiнде белгiленген өзiмен алып жүруге болатын және камерада сақтауға болатын заттар мен азық-түлiк қана қалдырылады. Күдіктілер мен айыпталушылармен қалдырылған олардың жеке заттары мен құралдары камера карточкаларына жазылады. Басқа құралдары, заттары және азық-түлiк сақталып қойылуға алынады немесе соттың шешімімен жойылады.
36. Жартылай тiнту күдіктiлер мен айыпталушылардың тергеу изоляторынан тыс жерге алып шыққанда (саусағының таңбасын алуға, дәрiгерге, тергеушiге алып шыққанда, туыстарымен және басқа да адамдармен кездестiру алдында және Қағиданың 27-тармағында көзделген басқа камераға ауыстыру кезiнде) жүргiзiледi. Жартылай тiнту тiнтiлушiнi шешiндiрмей-ақ киiмiн және аяқ киiмiн қарап, саусақпен басып көру арқылы жүргiзiледi.
37. Күдіктiлер мен айыпталушыларды жеке тiнтудi онымен жынысы бiр тергеу изоляторының қызметкерi жүргiзедi. Толық тiнту кезiнде қарсы жынысты адамның қатысуына тыйым салынады, тек қажет болған жағдайда медицина қызметкерiнiң қатысуына болады.
38. Тергеу изоляторына келген күдіктiлер мен айыпталушылар олардың жеке iстерiнде танитын фотосурет пен дактилоскопиялық карта болмаған кезде фотодактилоскопия тобының қызметкерлерiмен фотосуретке түседi және дактилоскопияға түседi. Олардың әрқайсысына бiр дактилоскопиялық карта және алты фотосурет дайындалады (үшеуi анфас және үшеуi профиль) көлемi 4,5х6, 6х9 сантиметр.
39. Күдіктiлер мен айыпталушылардың заттарын тексеру олар тергеу изоляторына түскен кезде, одан тыс жерге жөнелтiлерде, басқа камераға, медициналық стационарға ауыстырылғанда немесе карцерге қамарда өзiнiң қатысуымен жүргiзiледi. Қажет жағдайларда тергеу изоляторы бастығының немесе оның орынбасарының нұсқауы бойынша күдіктiлер мен айыпталушылардың заттарын тiнту олардың иелерi болмаған кезде жүргізіледі.

40. Производство полного личного обыска или досмотра вещей подозреваемых и обвиняемых оформляется протоколом (в произвольной форме), к которому прилагается акт об изъятии запрещенных предметов, веществ и продуктов питания, составляемый в произвольной форме. При одновременном производстве полного обыска и досмотра вещей составляется один протокол. Протокол подписывается подозреваемым или обвиняемым и сотрудником следственного изолятора, производившим личный обыск или досмотр вещей. Отказ подозреваемого или обвиняемого подписать протокол и все его претензии при обыске или досмотре вещей оговариваются в протоколе. Протокол и акт приобщаются к личному делу. О проведении полного личного обыска или досмотра вещей делается отметка в камерной карточке подозреваемого и обвиняемого, с указанием даты и фамилии лица, производившего обыск или досмотр вещей.
41. При неполном личном обыске составляется рапорт (в произвольной форме) об изъятии запрещенных предметов, веществ и продуктов питания.
42. При проведении личного обыска или досмотра вещей подозреваемых и обвиняемых могут применяться технические средства обнаружения запрещенных предметов, веществ и продуктов питания.
4. Порядок изъятия у подозреваемых и обвиняемых предметов,
веществ и продуктов питания, запрещенных к хранению
и использованию
43. Принятые для хранения или изъятые у подозреваемого или обвиняемого принадлежащие ему деньги зачисляются на его лицевой счет. Ценности (драгоценные металлы и изделия из них, драгоценные камни, жемчуг и изделия из них, часы всех видов и марок, ценные бумаги, валюта и средства мобильной связи) сдаются на хранение в финансовую часть следственного изолятора. Личные документы (документы, удостоверяющие личность и другие) передаются на хранение в отдел специального учета следственного изолятора. Запрещенные к хранению и использованию предметы, вещества и продукты питания сдаются для хранения на склад учреждения или по решению суда уничтожаются.
44. По результатам изъятия либо принятия на хранение у подозреваемых и обвиняемых ценностей составляется акт по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, в трех экземплярах. Первый экземпляр выдается подозреваемому или обвиняемому, второй экземпляр передается в финансовую часть, а третий экземпляр хранится в личном деле. После зачисления денег на лицевой счет подозреваемому или обвиняемому финансовой частью выдаются квитанции с указанием изъятой либо хранящейся на счету суммы.
45. О принятых на хранение или изъятых у подозреваемых и обвиняемых суммах денег или ценностях администрация следственного изолятора информирует лицо или орган, в производстве которых находится уголовное дело, по их запросу.

40. Күдіктілер мен айыпталушыларды толық жеке тiнту мен олардың заттарын тексеру хаттамамен ресiмделедi, оған тыйым салынған азық-түлiк пен заттардың алынғаны туралы акт қоса беріледі. Толық тiнту мен заттарды тексеру қатар жүргiзiлген жағдайда бiр хаттама ресiмделедi. Хаттамаға күдiктiнiң немесе айыпталушының және жеке тiнту жүргiзген немесе заттарын тексерген тергеу изоляторы қызметкерiнiң қолдары қойылады. Күдіктiнің немесе айыпталушының хаттамаға қол қоюдан бас тартуы және оның тiнту немесе заттарын тексеру кезiндегi талаптары хаттамада жазылады. Хаттама мен акт жеке iске тiгiледi. Толық жеке тiнту немесе заттарды тексеру туралы күдiктiнiң және айыпталушының камералық карточкасында тiнту мен заттарын тексерушiнiң тегi мен тексерiлген күнi көрсетiлiп белгiленедi.
41. Жартылай жеке тiнту жүргiзiлгенде тыйым салынған заттар мен азық-түлiкті алу туралы баянат жазылады.
42. Күдіктiлер мен айыпталушыларды жеке тiнту немесе заттарын тексеру жүргiзген кезде тыйым салынған құралдарды, заттар мен азық-түлiктердi iздеуге арналған техникалық құралдарын пайдалануға болады.
4. Сақтауға және пайдалануға тыйым салынған құралдарды,
заттарды және азық-түлiктердi күдіктілер мен айыпталушылардан
алу тәртібі
43. Күдіктiден немесе айыпталушыдан сақтауға қабылданған немесе одан алынған ақшасы жеке есепшотына салынады. Қымбат мүлiктер (қымбат металдар және одан жасалған бұйымдар, қымбат тастар, iнжу және одан жасалған бұйымдар, барлық түрдегi және маркадағы сағаттар, бағалы қағаздар, валюта және ұялы байланыс құралдары) тергеу изоляторының қаржы бөлiмiне сақтауға тапсырылады. Жеке құжаттар (жеке басын куәландырушы және т.б. құжаттар) тергеу изоляторының арнайы есепке алу бөліміне сақтауға беріледі. Сақтауға және пайдалануға тыйым салынған құралдар, заттар және азық-түлiктер мекеменiң қоймасына сақтауға тапсырылады немесе соттың шешімімен жойылады.
44. Осы Қағидаға 7-қосымшаға сәйкес сақтауға келiп түскен немесе күдіктiлер мен айыпталушылардан алынған қымбат мүлiктерге белгiленген үлгiде үш данада акт толтырылады. Бiрiншi данасы күдiктiге немесе айыптыға берiледi, екiншi данасы қаржы бөлiмiне берiледi, ал үшiншiсi жеке iсте сақталады. Ақшаны жеке есепшотына түсіргеннен кейiн күдікті немесе айыпталушыға қаржы бөлiмi алынған немесе сақталудағы есептегi сомасы көрсетiлген түбiртек бередi.
45. Күдіктілерден және айыпталушыдан алынған немесе сақталуға қабылданған ақша немесе қымбат мүлiктер туралы тергеу изоляторы әкiмшiлiгi өндiрiсiнде қылмыстық iс тұрған органға оның сұратуы бойынша хабарлайды.

46. Приемка на хранение у подозреваемого или обвиняемого, предметов и продуктов питания производится комиссией, назначаемой начальником следственного изолятора из числа сотрудников отдела режима и охраны, медицинской части, по акту формы согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
47. Уничтожению подлежат запрещенные предметы, вещества и продукты питания, в том числе: спиртные напитки или изделия на спиртовой основе, продукты для их изготовления, наркотики (за исключением случаев возбуждения уголовного дела по факту их распространения) и приспособления для их употребления, огнеопасные предметы и вещества, медикаменты, признанные по заключению медицинского работника следственного изолятора непригодными к использованию по назначению, игральные карты, эротическая, порнографическая или пропагандирующая культ насилия рукописная, графическая, печатная, фото и видео продукция, продукты питания, потребление которых представляет опасность для жизни и здоровья людей либо требующие особых условий хранения, которые невозможно обеспечить в следственных изоляторах, иные предметы, вещества и продукты питания, назначение или свойства которых установить невозможно либо утратившие свои первоначальные потребительские свойства и другие, не вошедшие в Перечень.
48. По каждому факту изъятия или обнаружения у подозреваемого и обвиняемого в период содержания под стражей денег или ценностей, а также иных необходимых случаях проводится служебная проверка на предмет установления источника их поступления и подлинного владельца.
49. Обнаруженные и изъятые у подозреваемых и обвиняемых не принадлежащие им предметы, вещества и продукты питания возвращаются владельцам. Если владелец изъятых предметов, веществ и продуктов питания не установлен, деньги, ценные бумаги и ценные вещи изымаются, о чем оставляется протокол и по решению суда подлежат обращению в доход государства.
50. По заявлению подозреваемого и обвиняемого и с согласия лица либо органа, в производстве которых находится уголовное дело, предметы, вещества и продукты питания, находящиеся на хранении в следственном изоляторе, передаются родственникам подозреваемого и обвиняемого лица или иным лицам.
51. В случае смерти подозреваемого и обвиняемого, принадлежащие ему, деньги, ценности, другие предметы, вещества и продукты питания, находившиеся на хранении, передаются его наследникам в порядке, установленном Гражданским кодексом Республики Казахстан.
5. Материально-бытовое обеспечение подозреваемых и обвиняемых
52. Подозреваемые и обвиняемые обеспечиваются для индивидуального пользования:

46. Осы Қағидаға 7-қосымшаға сәйкес күдіктіден немесе айыпталушыдан заттары және азық-түлiк тергеу изоляторы бастығының режим және күзет бөлiмiнiң, медицина бөлiмiнің қызметкерлерi есебiнен тағайындаған комиссиясының жасаған актiсi бойынша сақтауға қабылданады.
47. Тыйым салынған құралдар, оның iшiнде: заттар және тамақ өнiмдерi, спирттiк iшiмдiктер немесе спирттiк негiзде дайындалған тамақтар, оларды дайындауға арналған өнiмдер, есiрткiлер (оларды тарату фактiсi бойынша қылмыстық iс қозғаудан басқа жағдайда) және оларды пайдалануға арналған құралдар: тез тұтанғыш құралдар мен заттар, тергеу изоляторы медициналық қызметкерiнiң қорытындысы бойынша арналған мақсатқа қолдануға жарамсыз деп табылған дәрi-дәрмектер; ойын карталары, эротикалық, порнографиялық немесе зорлықты насихаттайтын графикалық, баспадан шыққан, фото және бейне өнiмдерi, пайдалануы адам өмiрiне және денсаулығына қауiп төндiретiн немесе сақталуы тергеу изоляторында қамтамасыз ету мүмкiн емес, сақтауға ерекше жағдайды қажет ететiн, пайдалануы немесе құрамын анықтауға келмейтiн немесе өзiнiң алғашқы тұтынушылық маңызын жоғалтқан және 2-қосымшаға кiрмейтiн азық-түлiк пен басқа да заттар жойылуға жатқызылады.
48. Күдікті мен айыпталушыдан күзетте ұсталынуы кезiнде одан ақша немесе қымбат мүлiк табылған немесе алынған әрбiр фактi бойынша олардың қайдан пайда болғанын және нақты иесiн анықтау үшiн тексеру жүргiзiледi.
49. Күдіктілер мен айыпталушыдан табылған және алынған бөтен құралдар, заттар мен азық-түлiк өз иелерiне қайтарылады. Егер алынған құралдардың, заттардың және азық-түлiктiң иелерi анықталмаса, ақша, бағалы қағаздар және қымбат мүлiктер алынады, ол туралы хаттама ресімделеді және соттың шешімімен мемлекет пайдасына аударылуға жатқызылады.
50. Күдіктілер мен айыпталушылардың өтiнiшi бойынша және қылмыстық iс өндiрiсiнде болған адамның немесе органның келiсiмiмен тергеу изоляторында сақталуда жатқан құралдар, заттар және азық-түлiк күдiктiлердiң немесе айыпталушылардың туыстарына немесе басқа адамдарға берiледі.
51. Күдікті мен айыпталушы қайтыс болған жағдайда оның сақталуда жатқан ақшалары, қымбат мүлiктерi, басқа да құралдары, заттары және азық-түлiктері заңмен Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгiленген тәртiпке сәйкес оның мұрагерлеріне беріледі.
5. Күдіктілер мен айыпталушыларды материалдық-тұрмыстық
қамтамасыз ету
52. Күдіктілер мен айыпталушылар жеке пайдалану үшiн мына заттармен:

1) спальным местом;
2) постельными принадлежностями: матрацем, подушкой, одеялом;
3) постельным бельем: двумя простынями, наволочкой;
4) полотенцем;
5) столовой посудой и столовыми приборами: миской, кружкой, ложкой;
6) одеждой по сезону (при отсутствии собственной);
7) книгами и журналами из библиотеки следственного изолятора.
Указанное имущество выдается бесплатно во временное пользование в период содержания под стражей.
Спальные помещения должны отвечать санитарно-эпидемиологическим требованиям (квадратура помещения, освещение безопасного для зрения, возможности, при дневном освещении чтения литературы, вентиляция помещения.).
53. Для общего пользования в камеры в соответствии с Натуральными нормами материально-бытового обеспечения подозреваемых, обвиняемых и осужденных, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года № 1255 (далее - постановление Правительства № 1255) и в расчете на количество содержащихся в них лиц выдаются:
1) мыло хозяйственное, туалетное;
2) туалетная бумага;
3) прокладки гигиенические (для женского пола);
4) зубная паста, зубная щетка;
5) тарная ткань, моющие средства для уборки помещения;
6) газеты, настольные игры: шашки, шахматы, домино, нарды.
Сноска. Пункт 53 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2016 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Камеры следственных изоляторов оборудуются:
1) столом и скамейками и числом посадочных мест по количеству мест в камере;
2) санитарным узлом;
3) краном с водопроводной водой;
4) розетками для подключения электроприборов;
5) шкафом для продуктов;
6) вешалкой для верхней одежды;
7) полкой для туалетных принадлежностей;
8) настенным зеркалом;
9) бачком для питьевой воды;
10) радиодинамиком для вещания общегосударственной программы;
11) кнопкой для вызова представителя администрации;
12) урной для мусора;
13) светильниками дневного и ночного освещения;
14) вентиляционным оборудованием, а также бытовыми приборами, в случае оказания дополнительных платных услуг, перечень которых указан в приложении 8 к настоящим Правилам;
15) детскими кроватями в камерах, где содержатся женщины с детьми;
16) емкостью для гигиенических целей и стирки одежды.
55. При отсутствии в камерах водонагревательных приборов либо горячей водопроводной воды, горячая вода для стирки и гигиенических целей и кипяченая вода для питья, выдаются ежедневно в установленное администрацией следственного изолятора время с учетом потребности.

1) жатар орынмен;
2) төсек-орын жабдықтары: матрац, жастық, көрпемен;
3) төсек жабдығымен: екi жаймамен, жастық тысымен;
4) орамалмен;
5) асхана ыдыстарымен және асхана құралдарымен: тегешпен, саптаяқпен, қасықпен;
6) жыл мерзiмiне сай киiммен (өзiнiкi болмаған жағдайда);
7) тергеу изоляторының кiтапханасынан кiтап-журналдармен қамтамасыз етiледi.
Аталған заттар қамауға алынғанда ұсталатын мерзiмде уақытша берiледi.
Ұйықтайтын орындар санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сай болуы тиiс (бөлме квадратурасы, көзге қауiпсiз жарықтандырылуы, табиғи жарықтандырылуда әдебиеттердi оқуға мүмкiн болуы, бөлменiң желдетiлуi).
53. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 28 қарашадағы № 1255 қаулысымен бекітілген Күдіктілерді, айыпталушыларды, сотталғандарды материалдық-тұрмыстық қамтамасыз етудің заттай нормаларына (бұдан әрі - Үкіметтің № 1255 қаулысы) сәйкес және ондағы адамдардың санына қарай есеппен камераларға жалпы пайдалану үшін:
1) кір, иіс сабын;
2) дәретхана қағазы;
3) гигиеналық қажеттіліктер (әйелдерге арналған);
4) тіс пастасы, тіс щеткасы;
5) үй-жайларды жинауға арналған қаптық мата мен жуу құралдары;
6) газеттер, үстел ойындары: шашка, шахмат, домино, нардалар беріледі.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2016 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Тергеу изоляторының камералары:
1) стол және орындықтармен және камерадағы орындар бойынша отырғызу орындарымен;
2) санитарлық тораппен;
3) суы бар құбыр кранымен;
4) электр құралдарын қосатын розеткалармен;
5) азық-түлiк шкафымен;
6) сыртқы киiм iлгiштерiмен;
7) қажеттi заттарға арналған сөремен;
8) қабырғаға бекiтiлетін айнамен;
9) ауыз суға арналған ыдыспен;
10) жалпымемлекеттiк бағдарлама таратуға арналған радиодинамикамен;
11) әкiмшiлiк өкiлiн шақыртатын кнопкамен;
12) қоқысқа арналған ыдыспен;
13) күндiзгi және түнгi жарық беретін шамдармен;
14) тізбесі осы Қағидаға 8-қосымшада көрсетілген қосымша ақылы қызмет көрсетiлген жағдайда желдеткiш жабдығымен, сондай-ақ тұрмыстық құралдармен;
15) балалы әйелдер жататын камераларда балалардың кереуеттерiмен;
16) кiр жуатын және гигиеналық қажеттiлiкке керек ыдыспен жабдықталады.
55. Камерада су ысытатын құралдар немесе су құбырында ыстық су болмағанда кiр жууға және гигиеналық мұқтаждылыққа қажет ыстық су және қайнаған су белгiленген уақытта қажет мөлшерде берiледi.

56. Подозреваемые и обвиняемые, содержащиеся в камерах и карцерах, не имеющих санитарных узлов, выводятся в туалет для оправки покамерно два раза в сутки (утром - после подъема и вечером перед отходом ко сну). В камерах и карцерах, где нет санитарных узлов, устанавливаются специальные баки с крышками, прикрепленными к ним.
57. Не реже одного раза в неделю подозреваемому и обвиняемому предоставляется возможность помывки в душе продолжительностью не менее 15 минут. Смена постельного белья осуществляется еженедельно после помывки в душе.
58. При отсутствии собственных, бритвенные принадлежности выдаются лицам, содержащимся под стражей, по их просьбе в установленное администрацией следственного изолятора время не реже двух раз в неделю.
59. Настольные игры выдаются из расчета по одному комплекту на 10 человек или на камеру, если в ней содержится менее 10 человек.
60. Для написания предложений, заявлений, жалоб, подозреваемым и обвиняемым по их просьбе выдаются письменные принадлежности (бумага, шариковая ручка).
61. Газеты из библиотеки следственного изолятора выдаются в камеры по мере их поступления из расчета одна газета на 10 человек или на камеру, если в ней содержится менее 10 человек.
62. Обмен книг и журналов из библиотеки следственного изолятора осуществляется один раз в неделю. Правила пользования библиотечным абонементом утверждаются начальником следственного изолятора.
63. В соответствии со статьей 40 Закона подозреваемые и обвиняемые отвечают за причиненный государству во время содержания под стражей материальный ущерб.
64. Для установления виновных, причинивших материальный ущерб, администрация следственного изолятора проводит служебную проверку, которая назначается начальником следственного изолятора и должна быть завершена не позднее одного месяца со дня установления факта причинения ущерба.
65. При служебной проверке устанавливаются наличие обстоятельств, при которых наступает материальная ответственность, конкретное содержание и размер ущерба либо отсутствие оснований для материальной ответственности.
В процессе проверки обязательно получение письменного объяснения лица, причинившего материальный ущерб. При отказе указанного лица дать письменное объяснение это отражается в материалах служебной проверки.
66. Размер ущерба определяется на основании постановления начальника следственного изолятора, вынесенного по результатам служебной проверки, заверенного печатью учреждения. Постановление объявляется подозреваемому или обвиняемому учинившему ущерб, под расписку. Взыскание производится из денежных средств, имеющихся на лицевом счете подозреваемого и обвиняемого.
По просьбе подозреваемого и обвиняемого причиненный им материальный ущерб может быть возмещен его родственниками или иными лицами с их согласия.

56. Камераларда және карцерлерде ұсталатын күдіктілер мен айыпталушылар санитарлық тораптары болмаса, дәретханаға күнiне екi рет (таңертең - тұрғаннан кейiн және кешке ұйқыға жатар алдында) шығарылады. Санитарлық торабы жоқ камераларда және карцерлерде қақпағы оған жапсырылған арнайы бактар қойылады.
57. Күдіктiлер мен айыпталушыларға аптасына бiр рет 15 минуттан кем емес ұзақтықта душта жуынатын мүмкiндiк берiледi. Апта сайын душта шомылғаннан кейiн төсек жабдықтары ауыстырылады.
58. Күзетке алынған адамдарға өздерiнде болмаған жағдайларда олардың өтiнiшiмен тергеу изоляторы әкiмшiлiгiмен белгiленген уақытта аптасына кемiнде екi мәрте қырынатын құралдар берiледi.
59. Стол ойындары он адамға бiр жиынтықтан немесе iшiнде он адамнан кем болатын бiр камераға бiр жиынтықтан берiледi.
60. Күдіктiлер мен айыпталушылардың өз өтiнiшi бойынша ұсыныс, өтiнiш, шағым жазуға жазу құралдары берiледi (қағаз, шариктi қаламсап).
61. Тергеу изоляторының кiтапханасынан газеттер келiп түсу мөлшерi бойынша он адамға бiр газет немесе егер iшiнде он адамнан кем болса, бiр камераға бiр газеттен берiледi.
62. Тергеу изоляторының кiтапханасынан кiтап және журнал айырбастау аптасына бiр мәрте жүргiзiледi. Кiтапхана абонементiн пайдалану ережесiн тергеу изоляторының бастығы бекiтедi.
63. Күдіктiлер және айыпталушылар күзетте ұсталу кезiнде мемлекетке келтiрген материалдық залалы үшiн Заңның 40-бабына сәйкес жауап береді:
64. Материалдық зиян келтiрген кiнәлiлердi анықтау үшiн тергеу изоляторының әкiмшiлiгi қызметтік тексеру жүргiзедi, оны тергеу изоляторының бастығы тағайындайды және ол зиян келтiрiлген фактiнi анықтаған күннен бастап бiр айдан кешiктiрмей аяқталуы тиiс.
65. Қызметтiк тексерiс барысында материалдық жауапкершiлiк басталатын кездiң жағдайлары, келтiрiлген зиянның нақты мазмұны және мөлшерi немесе материалдық жауапкершiлiкке негiздiң жоқтығы анықталады.
Тексеру жүргiзу кезiнде мiндеттi түрде шығын келтiрген адамнан жазбаша түсiнiктеме алынуы керек. Ол адам жазбаша түсiнiктеме беруден бас тартқан жағдайда бұл жай тексеру материалдарында көрсетiледi.
66. Шығынның мөлшерiн тергеу изоляторы бастығының қызметтiк тексеру нәтижесiне орай шығарған, мекеменің мөрімен куәландырылған қаулысының негiзiнде анықталады. Қаулы шығын келтiрiлген күдiктiге немесе айыптыға оқылып, одан қолхат алынады. Шығын күдікті мен айыпталушының жеке есепшотындағы ақшадан өндiрiледi.
Күдіктінің және айыпталушының өтiнiшi бойынша ол келтiрген шығынның орнын оның туыстары немесе басқа адамдар өз келiсiмдерiмен толтыруларына болады.

67. При отсутствии у подозреваемого и обвиняемого денег на лицевом счете, а также в случаях, когда в следственном изоляторе взыскание ущерба произведено не полностью, при направлении этого лица в учреждение, исполняющее уголовное наказание в виде лишения свободы, постановление об удержании за причиненный ущерб пересылается по месту отбывания, где не возмещенный материальный ущерб взыскивается администрацией указанного учреждения из средств, заработанных осужденным за время отбытия наказания либо добровольно из других источников.
68. Постановление начальника следственного изолятора о взыскании за причиненный ущерб может быть обжаловано вышестоящему должностному лицу, прокурору или в суд. Подача жалобы не приостанавливает взыскания ущерба. В случае удовлетворения жалобы, ранее удержанные суммы зачисляются на лицевой счет подозреваемого или обвиняемого.
69. В случае освобождения подозреваемого, обвиняемого из-под стражи не возмещенный материальный ущерб может быть взыскан по решению суда.
6. Порядок приобретения подозреваемыми и обвиняемыми
продуктов питания, а также предметов первой необходимости
и других промышленных товаров
70. Подозреваемые и обвиняемые приобретают продукты питания, предметы первой необходимости и другие незапрещенные к хранению и использованию промышленные товары по безналичному расчету в магазине (ларьке) следственного изолятора.
71. Ассортимент продуктов питания, предметов первой необходимости и других промышленных товаров, разрешенных к продаже в магазине (ларьке) следственного изолятора, определяется Перечнем. Сумма денег, на которую подозреваемый и обвиняемый может приобрести товар, не ограничивается.
72. Нормы отпуска одному лицу продуктов питания и иных товаров по ассортименту, количеству не устанавливаются. Общий вес продуктов питания, которые подозреваемый и обвиняемый может хранить при себе не должен превышать 35 килограммов. Отпуск купленного товара производится не реже двух раз в месяц.
73. Подозреваемые и обвиняемые в магазин (ларек) не выводятся. Ассортимент товаров, имеющихся в магазине (ларьке) и их стоимость доводятся до сведения лиц, содержащихся под стражей.
74. Лица, желающие приобрести продукты питания, предметы первой необходимости и промышленные товары, пишут заявление по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам на имя начальника следственного изолятора, которые сдаются представителю администрации вместе с денежными квитанциями о наличии денег на лицевых счетах.
Работник магазина (ларька) проверяет в финансовой части наличие денег на лицевых счетах подозреваемых и обвиняемых, изъявивших желание приобрести товары. Купленные товары разносятся по камерам и вручаются под расписку.

67. Күдіктілер мен айыпталушының жеке есепшотында ақша болмаған жағдайда, сондай-ақ тергеу изоляторында шығынның орны толық толтырылмаған болса, ол адамды қылмыстық жазасын бас бостандығынан айыру түрiнде өтейтiн мекемеге жiберер кезде одан шығынның өтемiн ұстап қалу туралы қаулы оның тұрып жатқан жерiне жiберiледi, ол жерде өндiрiлмеген шығынды сотталған адамның жазаны өтеу кезінде немесе өзге негіздерден ерікті түрде тапқан қаржысынан аталған мекеменiң әкiмшiлiгi өндiрiп алады.
68. Тергеу изоляторы бастығының келтiрiлген шығынды өндiрiп алу жөнiндегi қаулысына лауазымды қызметкерге, прокурорға немесе сотқа шағым жазуға болады. Берiлген шағым шығынның орнын толтыруын тоқтатпайды. Шағым қанағаттандырылған жағдайда бұрынғы ұсталынған сомалары күдікті немесе айыпталушының жеке есепшотына аударылады.
69. Күдіктi, айыпталушы күзеттен босатылған жағдайда орны толтырылмаған материалдық шығынды соттың шешiмiмен өндiруге болады.
6. Күдіктiлер мен айыпталушылардың азық-түлiк, сондай-ақ
күнделiктi қажет құралдарды және басқа да өндiрiстiк тауарларды
сатып алу тәртібі
70. Күдіктілер мен айыпталушылар азық-түлiк, күнделiктi қажет құралдарды және басқа да сақтауға, пайдалануға тыйым салынбаған өнеркәсiп тауарларын ақшасыз есеп айырысу арқылы тергеу изоляторының дүкенiнен (ларегiнен) сатып алады.
71. Тергеу изоляторының дүкенiнде (ларегiнде) сатылуға рұқсат етiлген азық-түлiктiң, күнделiктi қажет құралдардың және өндiрiс тауарларының ассортиментi Азық-түлік тiзбесімен белгiленедi. Күдікті мен айыпталушының тауар алуға жұмсайтын ақшасының мөлшерi шектелмейдi.
72. Бiр адамға берiлетiн азық-түлiк және басқа да тауарлардың ассортиментi, мөлшерi бойынша нормалары белгiленбейдi. Күдікті мен айыпталушы өзiмен сақтауға болатын азық-түлiктiң жалпы салмағы 35 килограммнан аспауы керек. Сатып алынған тауардың босатылуы айына екi реттен кем болмауы керек.
73. Күдіктілер мен айыпталушыларды дүкенге (ларекке) шығаруға тыйым салынады. Дүкендегi (ларектегi) бар тауарлардың ассортиментi және олардың құны күзет қамауына алынған адамдардың назарына жеткiзiлiп отырылады.
74. Азық-түлiк, күнделiктi қажетті заттарды және өндiрiс тауарларын сатып алғысы келетiн адамдар тергеу изоляторы бастығының атына осы Қағидаға 9-қосымшаға сәйкес белгiленген үлгiде өтiнiш жазып, жеке есепшотында ақшасы бар екендiгi көрсетiлген ақша түбiртегiмен бiрге әкiмшiлiк өкiлiне тапсырады.
Дүкеннiң (ларектiң) қызметкерi тауар сатып алғысы келген күдікті мен айыпталушының жеке есепшотында ақшасының бар-жоғын қаржы бөлiмiнен тексередi. Сатып алынған тауарлар камераларға таратылып, қолхат арқылы берiледi.

75. Если у подозреваемого или обвиняемого, для которого приобретался товар, остались деньги на лицевом счете, квитанция ему возвращается с соответствующей отметкой, а если нет средств, то квитанция приобщается к заявлению. По окончании рабочего дня работник магазина (ларька) составляет авансовый отчет и вместе с заявлениями сдает его в финансовую часть для списания денег с лицевых счетов.
76. В случае отсутствия в следственном изоляторе магазина (ларька), необходимые товары подозреваемыми и обвиняемыми приобретаются в торговой точке, расположенной вне следственного изолятора.
Подозреваемые и обвиняемые выдают доверенность, заверенную начальником следственного изолятора, сотруднику на получение в подотчет требуемой суммы денег с лицевых счетов подозреваемых и обвиняемых из финансовой части учреждения. Выданные деньги списываются с подотчетного лица на основании авансового отчета и документов, подтверждающих выдачу приобретенных продуктов питания и предметов первой необходимости лицам, подавшим об этом заявление. На основании заявления и расписки в получении продуктов питания и предметов первой необходимости их стоимость списывается с лицевых счетов подозреваемых и обвиняемых.
О сумме денег (с указанием даты), израсходованных на покупку продуктов питания и предметов первой необходимости подозреваемыми и обвиняемыми, администрация следственного изолятора делает отметку в личном деле.
7. Порядок приема и передачи подозреваемым и обвиняемым
посылок, передач
77. Прием посылок и передач, адресованных подозреваемым и обвиняемым осуществляется в помещении следственного изолятора, оборудованном в соответствии с перечнем мебели и инвентаря комнаты приема передач согласно приложению 10 к настоящим Правилам. Подозреваемым и обвиняемым разрешается получать без ограничения количества посылки и передачи, вес которых не должен превышать норм, предусмотренных почтовыми правилами. Передачи принимаются в порядке очередности посетителей. Перечень вывешивается в помещении для приема передач на государственном и официально употребляемом русском языках.
78. Лицо, доставившее передачу, заполняет и подписывает заявление в двух экземплярах по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам. Оба экземпляра заявления, передача, документ, удостоверяющий личность лица, доставившего передачу, передаются работнику следственного изолятора.
79. Сверка наличия, веса и досмотр содержимого передач осуществляются в соответствии с порядком досмотра продуктовых и вещевых передач и посылок согласно приложению 12 к настоящим Правилам в присутствии доставивших их лиц. Перечень вложений и вес посылок и передач проверяются и отмечаются в заявлении. Документ, удостоверяющий личность, возвращается после проведения сверки либо досмотра содержимого передачи.

75. Егер тауар сатып алынып берiлген күдікті мен айыпталушының жеке есепшотында ақша қалса, оған тиiстi белгi қойылған түбiртегi қайтарылады, ал егер қалдық ақша болмаса, түбiртегi өтiнiшке тiркеледi. Жұмыс күнiнiң соңында дүкен (ларек) қызметкерi аванс есебiн жасап, оны өтiнiшпен бiрге жеке есепшоттағы ақшаны шығынға жазу үшiн қаржы бөлiмiне тапсырады.
76. Тергеу изоляторында дүкен (ларек) болмаған жағдайда күдіктiлер мен айыпталушылар қажеттi тауарларды тергеу изоляторынан тыс жерде орналасқан сауда нүктесiнен сатып алады.
Күдіктілер мен айыпталушылар ондағы қызметкерлерге талап етiлген ақша сомасын өз есебiнен алуға мекеменiң қаржы бөлiмiнiң кассасындағы өзiнiң жеке есепшотынан алуына, белгiленген тәртiппен куәландырылған сенiмхат бередi. Берiлген ақша өз есебiне алынған адамның есебiнен авансты есеп және өтiнiш берушiге сатып алынған азық-түлiк және күнделiктi қажет заттар берiлгенiн дәлелдейтiн құжат негiзiнде шығарылады. Азық-түлiк және күнделiктi қажет заттарды алуда өтiнiштiң және қолхаттың негiзiнде олардың бағасы күдіктiлер мен айыпталушылардың жеке есепшотынан алынып тасталынады.
Тергеу изоляторының әкiмшiлiгi күдіктiлер мен айыпталушылардың азық-түлiк және күнделiктi қажет заттарын сатып алуға жұмсаған ақша сомасы (күнi көрсетiле отырып) туралы оның жеке iсiнде белгiлейдi.
7. Күдіктiлер мен айыпталушыларға сәлемдемелердi,
сәлем-сауқатты беру және қабылдау тәртібі
77. Күдіктiлер мен айыпталушыларға арналған сәлемдемелердi, сәлем-сауқатты қабылдау тергеу изоляторының осы мақсатқа жабдықталған арнайы бөлмесі жиһаз тізімі және сәлемдемелерді қабылдау осы Қағидаға 10-қосымшаға сәйкес жүргiзiледi. Күдіктiлер мен айыпталушыларға сәлемдеме мен сәлем-сауқаттың салмағы пошта ережесiнде көзделген мөлшерден аспаса, алуға шек келтiрiлмейдi. Сәлемдемелер жеткiзушiлердiң кезектесуi тәртiбiмен берiледi. Азық-түлiктiң тiзбесi мемлекеттiк және ресми қолданылатын орыс тiлiнде сәлемдеме қабылдайтын бөлмеде iлiнедi.
78. Сәлемдеменi жеткiзген адам осы Қағидаға 11-қосымшаға сәйкес белгiленген үлгiде екi данада өтiнiш толтырады және оған қол қояды. Өтiнiштiң екi данасы, сәлемдеме, сәлем-сауқатты жеткiзген адамды куәландыратын құжат тергеу изоляторының қызметкерiне берiледi.
79. Сәлемдеменiң түгендiгiн және салмағын азық-түлік және киім-кешек осы Қағидаға 12-қосымшаға сәйкес өлшеп тексеру оны жеткiзген адамдардың қатысуымен жүзеге асырылады. Салынғанның тiзбесi және сәлемдемелер мен сәлем-сауқаттың салмағы өтiнiште тексерiледi және белгiленедi. Жеке басын куәландыратын құжат сәлемдеменi салыстырып тексергеннен кейiн қайтарылып берiледi.

80. Приняв передачу, сотрудник следственного изолятора возвращает посетителю личные документы и первый экземпляр заявления с распиской в приеме, а второй экземпляр приобщают к личному делу подозреваемого и обвиняемого после его подписи в получении передачи. В справочной карточке на это лицо делается отметка о получении передачи. В случае отказа подозреваемого или обвиняемого расписаться в заявлении, в нем делается об этом соответствующая отметка.
81. Передачи не принимаются и возвращаются посетителю в случаях:
1) освобождения адресата из-под стражи или убытия его из следственного изолятора на срок более трех суток;
2) смерти подозреваемого или обвиняемого;
3) отсутствия у подозреваемого или обвиняемого возможности лично принять адресованную ему передачу или использовать ее содержимое по назначению;
4) несоответствия веса передачи норме, предусмотренной почтовыми правилами;
5) не предъявления лицом, доставившим передачу, документа, удостоверяющего личность;
6) неправильного оформления заявления на прием передач;
7) наличия письменного отказа подозреваемого или обвиняемого в приеме передач в свой адрес;
8) лицам, конвоируемым транзитом.
82. При приеме содержимого передач, адресованных лицам, проходящим курс лечения в следственном изоляторе или больнице, учитываются рекомендации лечащих врачей.
83. После вскрытия и сверки содержимого посылок составляется в двух экземплярах опись, в которой указывается: наименование и перечень вещей и продуктов, их внешние признаки, качество, что конкретно из содержимого изъято или сдано на хранение. Предметы, вещества и продукты питания, разрешенные к хранению, передаются подозреваемому, обвиняемому под расписку в описи, первый экземпляр которой приобщается к его личному делу, а второй в номенклатурное дело.
84. Обнаруженные в передачах предметы, вещества и продукты питания, запрещенные к хранению и использованию подозреваемыми и обвиняемыми, возвращаются лицу, доставившему передачу, с указанием причин возврата. Деньги, обнаруженные в посылках и передачах, зачисляются на лицевой счет подозреваемых, обвиняемых.
85. Посылки возвращаются отправителям в случаях, перечисленных в подпунктах 1), 2), 3), 7) пункта 81 настоящих Правил. Посылки возвращаются по почте наложенным платежом с пометкой "подлежит возврату".
86. Посылки и передачи, поступившие в адрес лиц, водворенных в карцер, сдаются на склад для хранения и вручаются подозреваемым и обвиняемым после окончания срока их пребывания в карцере.
87. Родственникам подозреваемых и обвиняемых либо иным лицам предоставляется возможность через финансовую часть следственного изолятора оплатить стоимость продуктов питания, предметов первой необходимости и других промышленных товаров, имеющихся в продаже в магазине (ларьке) следственного изолятора для последующего их вручения подозреваемым и обвиняемым.
В этом случае родственник или иное лицо подает в финансовую часть следственного изолятора заявление в двух экземплярах, в котором указываются количество и вес продуктов питания и других товаров, стоимость которых он хочет оплатить и вносит необходимую сумму. После получения лицом, заключенным под стражу, купленного товара первый экземпляр заявления с его подписью возвращается лицу, оплатившему стоимость товара, а второй экземпляр приобщается к личному делу. Соответствующая отметка делается в справочной картотеке.

80. Тергеу изоляторының қызметкерi сәлемдеменi алғаннан кейiн жеткiзушiге жеке құжаттарын және өтiнiштiң бiрiншi данасын қабылдағаны жайлы қолын қойып қайтарады, ал екiншi данасы күдікті мен айыпталушының алғаны туралы қолы қойылғаннан кейiн оның жеке iсiне тiркейдi. Бұл адамға анықтама карточкасында сәлемдеменi қабылдағаны туралы белгi қойылады. Күдікті немесе айыпталушы өтiнiшке қол қоюдан бас тартқан жағдайда бұл жайлы өтiнiште тиiстi белгi қойылады.
81. Сәлемдемелер мынадай жағдайда:
1) алушы күзеттен босатылғанда немесе ол тергеу изоляторынан үш тәулiктен артық уақытқа шығарылғанда;
2) күдіктi немесе айыпталушы қайтыс болғанда;
3) күдіктiнiң немесе айыпталушының өзiне арналған сәлемдеменi өз қолымен алуына немесе iшiндегi затты керегiне жаратуға мүмкiндiгi болмағанда;
4) пошта ережелерінде көзделген сәлемдеме салмағына сай келмегенде;
5) сәлемдеменi жеткiзген адам жеке басын куәландыратын құжатын көрсетпегенде;
6) сәлемдеменi қабылдауға арналған өтiнiш дұрыс жазылмағанда;
7) күдiктi немесе айыпталушы өзiне арналған сәлемдеменi қабылдаудан жазбаша түрде бас тартқанда;
8) транзитпен жөнелтiлетiн адамдарға қабылданбайды және келушiге керi қайтарылады.
82. Тергеу изоляторында немесе ауруханада емделу курсынан өтiп жатқан адамдарға келген сәлемдемелердi қабылдарда емдеушi дәрiгердiң ұсынымдары ескерiледi.
83. Сәлем-сауқаттың құрамын ашқан және салыстырғаннан кейiн екi данада тiзiм құрастырылады, онда: заттар мен тамақтың атауы және тiзбесi, олардың iшкi сапасы, нақты не алынды және сақталғаны көрсетiледi. Сақтауға рұқсат етiлген заттар, тамақтар және азық-түлiктер күдіктiге, айыпталушыға жазбаға қолхат арқылы берiледi, оның бiрiншi данасы жеке iске, ал екiншi данасы номенклатуралық iске тiркеледi.
84. Күдіктiлер мен айыпталушылардың сәлемдемелерiнен табылған сақталуына және пайдаланылуына тыйым салынған құралдар, заттар және азық-түлiктер сәлемдеменi жеткiзген адамға қайтару себебi көрсетiлiп, қайтарылып берiледi. Сәлемдемелер мен сәлем-сауқатта табылған ақшалар күдіктiлер мен айыпталушылардың жеке есепшотына аударылады.
85. Осы Қағиданың 81-тармағының 1), 2), 3), 7) тармақшаларында көрсетiлген жағдайда сәлем-сауқат жөнелтушiлерге қайтарылады. Сәлем-сауқат пошта арқылы үстеме төлеммен "керi қайтарылады" деген таңбамен қайтарылады.
86. Карцерде отырған адамдардың атына келiп түскен сәлемдеме мен сәлем-саухат қоймаға сақтауға тапсырылады және күдіктілер мен айыпталушыларға олардың карцерде отыру мерзiмi аяқталғаннан кейiн табыс етіледi.
87. Күдіктiлер мен айыпталушылардың туыстарына не басқа адамдарға тергеу изоляторының қаржы бөлiмi арқылы тергеу изоляторының дүкендерiнде (ларектерiнде) сатуда бар азық-түлiктiң, күнделiктi заттардың және басқа да өнеркәсiп тауарларының құнын кейiн оны күдіктiлер мен айыпталушыларға табыс ету үшiн төлеуге мүмкiндiк берiледi.
Бұл жағдайда туысы немесе өзге адам тергеу изоляторының қаржы бөлiмiне екi данада өтiнiш бередi, онда өзi құнын төлегiсi келетiн азық-түлiктiң және басқа да тауарлардың саны мен салмағы көрсетiледi және қажеттi соманы төлейдi. Сатып алынған тауарды күзетке алынған адам алғаннан кейiн оның қолы қойылған өтiнiштiң бiрiншi данасы тауар құнын төлеген адамға қайтарылады, ал екiншi данасы жеке iсiне тiгiледi. Тиiстi белгiсi анықтама картотекасына қойылады.

88. Администрация следственного изолятора обеспечивает сохранность вложений посылок и передач, но за естественную порчу этих вложений в силу длительного хранения, а также утерю товарного вида в результате досмотра не отвечает.
89. Посылка или передача вручается подозреваемому или обвиняемому не позднее одних суток после их приема, а в случае временного убытия подозреваемого или обвиняемого, либо водворения в карцер или одиночную камеру, кроме случаев, предусмотренных пунктом 27 настоящих Правил, - после его возвращения либо окончания отбывания меры взыскания.
8. Порядок получения и отправления подозреваемыми и
Обвиняемыми телеграмм, писем, денежных переводов
90. Подозреваемым и обвиняемым разрешается получать и отправлять родственниками иным лицам письма и телеграммы.
91. Переписка подозреваемых и обвиняемых осуществляется за их счет только через администрацию следственного изолятора, по разрешению лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, и подлежит цензуре, кроме писем, адресованных прокурору и в суд.
92. Почтовые принадлежности (конверты, марки, бланки телеграмм) подозреваемые, обвиняемые приобретают в магазине (ларьке) следственного изолятора.
93. Письма и заполненные бланки телеграмм от подозреваемых и обвиняемых принимаются представителем администрации ежедневно. Письма принимаются только в незапечатанных конвертах с указанием на них фамилии, инициалов отправителя и почтового адреса следственного изолятора. К заполненному бланку телеграммы прилагается заявление на имя начальника следственного изолятора с просьбой снять деньги с лицевого счета лица, заключенного под стражу, для оплаты телеграммы. Заявление сдается представителе администрации вместе с денежной квитанцией.
94. Работник финансовой части проверяет наличие денег на лицевом счету, лица, заключенного под стражу, изъявившего желание отправить телеграмму, и снимает с него необходимую сумму с учетом стоимости почтового отправления.
95. После отправления телеграммы лицу, заключенному под стражу вручается почтовая квитанция, а при наличии денег на лицевом счету ему возвращается денежная квитанция с соответствующей отметкой. Если остатка нет, денежная квитанция приобщается к заявлению. Заявление лица, отправившего телеграмму, с распиской в получении почтовой квитанции приобщается к личному делу.
96. Порядок отправления заказных и ценных писем, а также денежных переводов подозреваемых и обвиняемых осуществляется в соответствии с пунктом 95 настоящих Правил.
97. С момента приема телеграммы или письма от подозреваемых и обвиняемых и до их отправки, а также с момента поступления телеграммы или письма в следственный изолятор и до их вручения адресату администрация указанного учреждения обеспечивает сохранность телеграммы или письма и тайну переписки.

88. Тергеу изоляторының әкiмшiлiгi сәлемдеме мен сәлем-сауқат iшiне салынған заттардың сақталуын қамтамасыз етедi, алайда ұзақ уақыт сақталу салдарынан табиғи бұзылуы, сондай-ақ тексеру нәтижесiнде тауарлық бейнесiнiң жойылуы кезiнде жауап бермейді.
89. Сәлемдеме немесе сәлем-сауқатты қабылдаған күннен бастап күдіктiге немесе айыпталушыға бiр тәулiктен кешiктiрiлмей, ал күдiктiнiң немесе айыпталушының уақытша болмауы не карцерге немесе бiр адамдық камерада отырған жағдайында, осы Қағиданың 27-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, - оның қайтып оралғанынан кейiн не жазалау шарасы аяқталғаннан кейiн табыс етiлуi тиiс.
8. Күдіктiлер мен айыпталушылардың жеделхаттарды, хаттарды,
ақша аударымдарын алуы мен жөнелту тәртібі
90. Күдіктiлер мен айыпталушыларға туыстарына және басқа адамдарға хаттар мен жеделхаттар жiберуге және алуға рұқсат етiледi.
91. Күдіктiлер мен айыпталушылардың хат жазысуы тергеу изоляторы әкiмшiлiгi арқылы ғана олардың өз есебiнен, қылмыстық iстi жүргiзушi адамның немесе органның рұқсатымен жүзеге асырылады және прокурор мен сотқа арналған хаттан басқалары цензураға жатқызылады.
92. Күдіктiлер, айыпталушылар пошта қажеттерiн (конверттер, маркiлер, жеделхат бланкiлерiн) тергеу изоляторының дүкенiнен (ларегiнен) сатып алады.
93. Күдіктiлер мен айыпталушылардың хаттарын және толтырылған жеделхат бланкілерін күн сайын әкiмшiлiк өкiлi қабылдайды. Хаттар тек қана желiмделмеген конвертте қабылданады, онда жөнелтушiнiң тегi, аты-жөнi және тергеу изоляторының пошта мекен-жайы көрсетiледi. Толтырылған жеделхат бланкiсiне күзетке алынған адамның тергеу изоляторы бастығының атына жеделхаттың төлемiн өтеуге жеке есепшотынан ақша алынуын сұрап жазған өтiнiшi тiркеледi. Өтiнiш ақша түбiртегiмен бiрге әкiмшiлiк өкiлiне тапсырылады.
94. Қаржы бөлiмiнiң қызметкерi жеделхат жiбермекшi болған қамауға алынған адамның жеке есепшотында ақша бар екенiн тексерiп және поштамен жөнелтiлертін заттың құнын есептей келiп, одан қажетiнше ақша бөлiнедi.
95. Жеделхат жөнелтiлгеннен кейiн қамауға алынған адамға пошта түбiртегi, ал жеке есепшотында ақшасы болса, оған тиiстi белгi қойылған ақша түбіртегі тапсырылады. Егер есепшотта ақша қалмаса, ақша түбiртегi өтiнiшке тiркеледi. Жеделхат жөнелтушi адамның өтiнiшi пошта түбiртегiн алғаны туралы қолхатпен бiрге оның жеке iсiне тiркеледi.
96. Күдiктiлер мен айыпталушылардың тапсырыс бойынша және бағалы хаттарын, сондай-ақ ақша аударымдарын жөнелту осы Қағиданың 95-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
97. Аталған мекеме әкiмшiлiгi күдiктiлер мен айыпталушылардан жеделхат немесе хат қабылдаған сәттен бастап оларды жөнелткенге дейiн, сондай-ақ тергеу изоляторына жеделхат немесе хат келiп түскен сәттен оларды қабылдаушыға тапсырғанға дейiн жеделхат пен хаттардың сақталуына жауап бередi, хат алмасудағы құпиялылықты қамтамасыз етедi.

98. Вручение писем и телеграмм, поступающих на имя подозреваемого и обвиняемого, а также отправление его писем адресатам производится администрацией следственного изолятора не позднее чем в трехдневный срок со дня поступления письма или сдача его подозреваемым и обвиняемым, за исключением праздничных и выходных дней. При необходимости перевода письма на государственный или официально употребляемый русский язык срок сдачи письма может быть увеличен на время, необходимое для перевода.
99. Сведения о смерти или тяжелом заболевании близкого родственника сообщаются подозреваемому и обвиняемому незамедлительно после их получения.
100. Письма и телеграммы, адресованные потерпевшим, свидетелям преступления, а также содержащие какие-либо сведения по уголовному делу, оскорбления, угрозы, призывы к расправе, совершению преступления или иного правонарушения, информацию об охране следственного изолятора, его сотрудниках, способах передачи запрещенных предметов и другие сведения, которые могут помешать установлению истины по уголовному делу или способствовать совершению преступления, а также выполненные тайнописью, шифром, содержащие государственную или иную охраняемую законом тайну, адресату не отправляются, подозреваемым и обвиняемым не вручаются и передаются лицу или органу, в производстве которого находится уголовное дело.
101. Деньги подозреваемым и обвиняемым переводятся почтовым переводом в адрес следственного изолятора и зачисляются на их лицевые счета. Для перевода по почте суммы денег, имеющейся на лицевом счете подозреваемого или обвиняемого, им пишется мотивированное заявление на имя начальника следственного изолятора. Перевод денег осуществляется по почте за счет средств, имеющихся на лицевом счете подозреваемого или обвиняемого.
9. Порядок направления подозреваемыми и обвиняемыми
предложений, заявлений и жалоб
102. Представители администрации ежедневно обходят камеры и принимают от подозреваемых и обвиняемых предложения, заявления и жалобы как в письменном, так и в устном виде. Ответы на предложения, заявления и жалобы объявляются подозреваемым и обвиняемым под расписку и приобщаются к личным делам.
103. Предложения, заявления и жалобы, принятые в устной форме, докладываются лицу, ответственному за их разрешение.
104. Предложения, заявления и жалобы, изложенные письменно и адресованные администрации следственного изолятора, регистрируются и докладываются начальнику следственного изолятора, который принимает меры по их разрешению. При отсутствии такой возможности подозреваемому или обвиняемому даются соответствующие разъяснения.

98. Күдiктiлер мен айыпталушылардың атына келiп түскен хаттарды, жеделхаттарды тапсыру, сондай-ақ оның хаттарын қабылдаушыға жөнелтудi тергеу изоляторының әкiмшiлiгi мереке күндерiнен басқа күндерi, хаттың келiп түскен немесе оны күдiктi мен айыпталушының тапсырған күнiнен бастап үш күндiк мерзiм iшiнде іске асырады. Хатты мемлекеттiк немесе ресми қолданылатын орыс тiлiне аудару қажет болғанда хатты тапсыру мерзiмi аударма жасауға қажет болған уақытқа ұзартылады.
99. Күдiктi мен айыпталушыға жақын туысының өлiмi немесе ауыр сырқаттануы туралы хабар алынысымен кешiктiрiлмей хабарланады.
100. Куәлерге, жәбiрленушiге арналған, сондай-ақ iшiнде қылмыстық iс бойынша қорлау, қорқыту, кек алу, қылмыс жасауға немесе басқа тәртiп бұзушылыққа шақыру, тергеу изоляторының күзетi, оның қызметкерлерi жайлы ақпараттар, тыйым салынған заттарды берiп жiберу тәсiлдерi және қылмыстық iс бойынша шындықты анықтауға кесiрiн тигiзетiн, қылмыс жасауға ықпал ететiн басқа да мәлiметтер бар құпия жазбамен, мемлекеттiк немесе басқа да заңмен қорғалған құпиялар шифрленiп жазылған хаттар мен жеделхаттар адресатқа тапсырылмайды және қылмыстық iстi жүргiзушi адамға немесе органға тапсырылады.
101. Күдіктiлер мен айыпталушыларға арналған ақша пошта арқылы тергеу изоляторының мекен-жайына аударылады және олардың жеке есепшотына салынады. Күдіктi немесе айыпталушының жеке есепшотынан ақша алып аудару үшiн, олар тергеу изоляторы бастығының атына дәлелдi өтiнiш жазады. Ақша күдіктi немесе айыпталушының жеке есепшотындағы қаржыдан пошта арқылы аударылады.
9. Күдіктілер мен айыпталушылардың ұсыныс, өтiнiш және шағым
жолдау тәртібі
102. Әкiмшiлiк өкiлдерi күн сайын камераларды аралап, күдіктілер мен айыпталушылардан жазбаша және ауызша ұсыныстарын, өтiнiштерiн және шағымдарын қабылдайды. Ұсыныстарға, өтiнiштерге және шағымдарға берiлген жауаптар күдіктiлер мен айыпталушыларға қолхат алынып хабарланады және жеке iсiне тiркеледi.
103. Ауызша түрде қабылданған ұсыныстар, өтiнiштер және шағымдар рұқсат беруге жауапты адамға баяндалады.
104. Тергеу изоляторы әкiмшiлiгiне арналған жазбаша ұсыныстар, өтiнiштер және шағымдар тiркеледi және рұқсат беру жөнiнде шешiм қабылдайтын тергеу изоляторының бастығына баяндалады. Мұндай мүмкiндiк болмаған жағдайда сезiктiге немесе айыпталушыға тиiстi түсiнiктеме берiледi.

105. Предложения, заявления и жалобы, адресованные прокурору или в суд, принимаются в запечатанном конверте и цензуре не подлежат. По мере их поступления немедленно направляются адресату.
106. Предложения, заявления и жалобы, адресованные в государственные органы, должны быть рассмотрены администрацией следственного изолятора и направлены по принадлежности не позднее суток с момента их подачи.
107. Если в заявлении или жалобе по вопросам, не связанным с производством по уголовному делу, содержатся законные просьбы или предложения, которые могут быть разрешены на месте администрацией следственного изолятора, то с письменного согласия подозреваемого или обвиняемого они адресату не направляются. В этом случае администрация принимает меры по разрешению вопросов, поставленных в жалобе, заявлении, и о результатах уведомляет подозреваемого или обвиняемого.
108. Если вопросы, поставленные в жалобе, заявлении вне компетенции администрация либо автор настаивает на их отправке адресату, они направляются по назначению.
В этом случае к жалобе, заявлению администрация следственного изолятора прилагает письмо (справку), в котором дает пояснение по существу поставленных вопросов и мерах, принимаемых по их разрешению.
109. Предложения, заявления и жалобы, содержащие сведения, которые могут помешать установлению истины по уголовному делу или способствовать совершению преступления, выполненных тайнописью, шифром, содержащие государственную или иную охраняемую законом тайну, адресату не направляются и передаются лицу или органу, в производстве которых находится уголовное дело.
110. Если предложения, заявления и жалобы содержат вопросы, которые адресат решать некомпетентен, подозреваемым и обвиняемым даются соответствующие разъяснения. Если автор настаивает на их отправке адресату, они направляются по назначению.
111. Оплата расходов по пересылке предложений, заявлений и жалоб, за исключением апелляционных и кассационных жалоб, производится за счет отправителя. При отсутствии у подозреваемого или обвиняемого денег, на лицевом счете расходы производятся за счет следственного изолятора (за исключением телеграмм).
10. Порядок отправления подозреваемыми и обвиняемыми
религиозных обрядов
112. Подозреваемые и обвиняемые отправляют религиозные обряды в камерах, а при наличии возможности в специально оборудованных для этих целей помещениях следственных изоляторов в соответствии с традициями религиозных конфессий, к которым они принадлежат.
113. Не допускается отправление религиозных обрядов, нарушающих настоящие Правила и права подозреваемых и обвиняемых.

105. Прокурорға немесе сотқа жолданған ұсыныстар, өтiнiштер және шағымдар желiмделген конвертте қабылданады және цензураға жатқызылмайды. Оларды ашуға қатаң тыйым салынады. Келiп түсулерiне орай олар кешiктiрiлмей адресатқа жолданады.
106. Мемлекеттiк органдарға жолданған ұсыныстар, өтiнiштер және шағымдар тергеу әкiмшiлiгiнiң талқылауынан өтуге және ол қабылданған уақытынан бастап бiр тәулiктен кешiктiрiлмей арналған жерiне жөнелтiлуi тиiс.
107. Егерде өтiнiш пен шағымда қылмыстық iспен байланысы жоқ, тергеу изоляторы әкiмшiлiгiнде шешiлетiндей заңды талаптар мен ұсыныстар болса, онда күдіктілер мен айыпталушылардың келiсiмiмен мекен-жай иесiне жiберiлмейдi. Мұндай жағдайда әкiмшiлiк шағымда және өтiнiште талап етiлген мәселелердi шешу үшiн шара қолданады және оның қорытындысы туралы сезiктiге немесе айыпталушыға тиiстi түсiнiктемелер берiледi.
108. Егер әкiмшiлiк шағымда, өтiнiште талап етiлген мәселелердi шешуге құзыреттi болмаса немесе автор оларды адресатқа жiберудi табанды талап етсе, олар арналған жерiне жiберiледi.
Мұндай жағдайда тергеу изоляторының әкiмшiлiгi өтiнiш пен шағымда талап етiлген мәселелерге тiкелей байланысты берген түсiнiктемелерi мен атқарған шаралары туралы баяндалған хат (анықтама) тiркейдi.
109. Ұсыныстардың, шағымдардың және өтiнiштердiң iшiнде қылмыстық iс бойынша ақиқатты ашуға кедергi болатын немесе қылмыстың жасалуына септiгiн тигiзетiн, iшiнде мемлекеттiк немесе басқа да заңмен қорғалған құпиялар, құпия жазумен, шифрмен жазылған мәлiметi бар болса, онда ол адрес иесiне жiберiлмейдi және қылмыстық iстi жүргiзушi адамға немесе органға жiберiледi.
110. Егер ұсыныста, өтiнiште және шағымда аталған мәселелердi адресатқа иесiнiң шешуiне құқығы немесе құзыретi болмаса, онда күдіктiлер мен айыпталушыларға тиiстi түсiнiктеме берiледi. Егер автор оларды адрес иесiне жiберудi табанды талап етсе, олар арналған адреске жiберiледi.
111. Апелляциялық және кассациялық шағымдардан басқа ұсыныстарды, шағымдарды және өтiнiштердi жiберу бойынша шығындарды төлеу жөнелтушiнiң есебiнен жiберiледi. Күдіктiнiң немесе айыпталушының жеке есепшотында ақшасы болмаған кезде шығын (жеделхаттан басқа) тергеу изоляторының есебiнен өтеледi.
10. Күдіктілер мен айыпталушылардың дiни салттарды атқаруы
тәртібі
112. Күдіктiлер мен айыпталушылар дiни салттарды камерада, ал мүмкiндiк болса тергеу изоляторындағы осы мақсатқа арнайы жабдықталған, дiни конфессиясының дәстүрлерiне сай бөлмелерде атқарады.
113. Осы Қағиданы және күдіктiлер мен айыпталушылардың құқығын бұзатын дiни салттарды атқаруға жол берiлмейдi.

114. Подозреваемым и обвиняемым разрешается иметь при себе и пользоваться религиозной литературой, предметами религиозного культа индивидуального пользования для нательного или карманного ношения, кроме колюще-режущих предметов, изделий из драгоценных металлов, камней либо представляющих собой культурную и историческую ценность.
115. Для оказания духовной помощи подозреваемым и обвиняемым по просьбе и с разрешения лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, допускается приглашение в следственный изолятор служителей религиозных культов.
Услуги служителей религиозных культов оплачиваются из средств подозреваемых и обвиняемых, находящихся на их лицевом счете.
11. Порядок привлечения обвиняемых к труду
116. Труд обвиняемых организуется только на территории следственных изоляторов в камерах, на производственных площадях, в мастерских и на ремонтно-строительных работах. При производстве работ обеспечивается выполнение установленных требований изоляции и правил раздельного размещения обвиняемых, установленных статьями 31, 32 Закона, а также норм гражданского и трудового законодательства, правил техники безопасности.
117. Обвиняемые не допускаются к работе в отделах специального учета следственных изоляторов, фотолабораториях, радиотрансляционных узлах, а также к работе, связанной с ремонтом и эксплуатацией инженерно-технических средств охраны, сигнализации и связи, всех видов транспортных средств и множительной аппаратуры.
118. Обвиняемые, изъявившие желание трудиться, пишут заявление на имя начальника следственного изолятора, который в течение 3 рабочих дней рассматривает его и принимает соответствующее решение. При отсутствии в учреждении возможности трудоустроить обвиняемого ему даются соответствующие разъяснения.
119. Администрация следственных изоляторов принимает меры для привлечения желающих обвиняемых к труду.
12. Порядок участия подозреваемыми и обвиняемыми в
семейно-правовых отношениях и гражданско-правовых сделках
120. Регистрация брака подозреваемых и обвиняемых производится в следственном изоляторе органом записи актов гражданского состояния (далее - ЗАГС), находящимся на территории, на которой расположен данный следственный изолятор.
121. Лицо, желающее вступить в брак с подозреваемым или обвиняемым, представляет в следственный изолятор заявление, удостоверенное органом ЗАГСа по месту его жительства или месту нахождения следственного изолятора, а также разрешение лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, на свидание с указанным подозреваемым или обвиняемым. При поступлении заявления о желании заключить брак администрация следственного изолятора передает его подозреваемому или обвиняемому для заполнения той части заявления, которая относится к нему.

114. Күдіктiлер мен айыпталушыларға өзiнде ұстауға және пайдалануға дiни кiтаптарға, жеке пайдаланылатын, денеге тағылатын немесе қалтаға салып жүретiн дiни табыну заттарына, өткiр-үшкiр құралдардан, қымбат тастардан, металл бұйымдарынан немесе табиғи және мәдени құндылығы бар заттардан басқа заттарға рұқсат етiледi.
115. Қылмыстық iстi жүргiзушi органның немесе адамның рұқсатымен және өтiнiшiмен күдіктiлер мен айыпталушыларға рухани көмек көрсету үшiн тергеу изоляторына дiн қызметшiсiн шақыртуға болады.
Дiн қызметшiсiнiң қызметiне ақы күдікті мен айыпталушының жеке есепшотындағы қаржы есебiнен төленедi.
11. Айыпталушыларды еңбекке тарту тәртібі
116. Айыпталушылардың жұмысы тек тергеу изоляторы аумағында, камераларда, өндiрiс алаңдарында, шеберханаларда және жөндеу-құрылыс жұмыстарына ұйымдастырылады. Жұмысты өндiру кезiнде Заңмен белгiленген айыпталушыларды жеке орналастыру ережесiнiң талаптарын, бекітілген Заңның 31, 32 тармақтарына, сондай-ақ азаматтық және еңбек заңдарының, техникалық қауiпсiздiк ережелерiнiң орындалуы қамтамасыз етiледi.
117. Айыпталушылар тергеу изоляторының арнаулы бөлiмдерiндегi, фотозертханалардағы, радиотрансляциялық жүйедегi жұмыстарға, сондай-ақ инженерлiк-техникалық күзет құралдарын, дабыл және байланыс, көлік құралдарының барлық түрлерiн және көбейткiш аппаратураларды жөндеумен және пайдаланумен байланысты жұмыстарға жiберiлмейдi.
118. Жұмыс iстеуге ықылас бiлдiрген айыпталушылар тергеу изоляторы бастығының атына өтiнiш жазады, ол оны үш күн iшiнде қарап және тиiстi шешiм қабылдауға мiндеттi. Айыпталушыны мекемеде жұмысқа орналастыру мүмкiншiлiгi болмағанда, оған тиiстi түсiнiктеме берiледi. Айыпталушылардың еңбекақысы заңмен көрсетiлген ұсталымдардан кейiн олардың жеке шотына ауыстырылады.
119. Тергеу изоляторының әкiмшiлiгi барлық ниет бiлдiрген айыпталушыларды жұмысқа тарту мүмкiндiктерiн қарастыруы тиiс.
12. Күдіктiлер мен айыпталушылардың отбасылық-құқықтық
қатынастарға және азаматтық-құқықтық мәмiлелерге қатысу тәртібі
120. Күдіктiлер мен айыпталушылардың некеге тiркелуiн осы тергеу изоляторы орналасқан аумақтағы азаматтық хал актiлерiн жазу органы (бұдан әрi – АХАЖ) тергеу изоляторында жүргiзедi.
121. Күдіктiмен және айыпталушымен некеге тұрғысы келетiн адам тергеу изоляторына өзi тұратын жердiң немесе тергеу изоляторы орналасқан жердiң АХАЖ мекемесi куәландырылған өтiнiшiн, сондай-ақ қылмыстық iстi жүргiзушi адамның немесе органның күдiктiнiң және айыпталушының аталған адаммен кездесуiне берген рұқсатын әкелiп бередi. Некеге тiркеу туралы өтiнiш келiп түскен тергеу изоляторы әкiмшiлiгi оны күдіктi мен айыпталушыға өзiне қатысты бөлiгiн толтыру үшiн бередi.

122. После занесения в заявление недостающих сведений администрация следственного изолятора сверяет указанные в заявлении сведения с документами личного дела подозреваемого или обвиняемого. Подлинность подписи подозреваемого или обвиняемого и правильность указанных сведений заверяется подписью начальника следственного изолятора и скрепляется печатью учреждения, после чего совместное заявление о заключении брака направляется администрацией в орган ЗАГСа по месту нахождения следственного изолятора.
123. В случае отсутствия в личном деле подозреваемого или обвиняемого документов, подтверждающих достоверность сведений о его семейном положении, они должны быть представлены родственниками, а в случае их отсутствия направляется запрос в орган ЗАГСа по прежнему месту жительства.
124. В случае подачи заявления подозреваемым или обвиняемым о желании вступить в брак, администрацией следственного изолятора это заявление направляется лицу, с которым подозреваемый или обвиняемый желает вступить в брак. Одновременно указанному лицу сообщаются наименование и адрес органа ЗАГСа по месту нахождения следственного изолятора, в котором может быть произведена регистрация брака.
125. При согласии на заключение брака лицо, получившее такое заявление, заполняет его в той части, которая относится к нему, и передает в орган ЗАГСа по месту своего жительства для засвидетельствования подписей и сведении, указанных в заявлении, после чего направляет заявление в орган ЗАГСа, о котором ему сообщено администрацией следственного изолятора.
126. Регистрация брака производится в присутствии лиц, вступающих в брак, в помещении следственного изолятора. Общее количество свидетелей со стороны указанных лиц не может быть более двух человек.
127. Оплата регистрации брака и транспортных расходов производится за счет лиц, вступающих в брак.
128. Регистрация брака с подозреваемым или обвиняемым, отбывающим дисциплинарное взыскание в карцере, должна быть произведена только после отбытия этой меры взыскания.
129. Администрация следственных изоляторов при наличии разрешения лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, после регистрации брака предоставляет подозреваемому или обвиняемому свидание с супругом (супругой) в соответствии со статьей 17 Закона.
130. Для расторжения брака подозреваемый или обвиняемый направляет заявление в суд или, при наличии взаимного согласия супругов, не имеющих несовершеннолетних детей, в орган ЗАГСа.
131. Подозреваемые и обвиняемые участвуют в иных семейно-правовых отношениях.

122. Өтiнiшке жетiспейтiн мәлiметтер енгізілгеннен кейiн тергеу изоляторының әкiмшiлiгi өтiнiште көрсетiлген мәлiметтер мен күдіктi мен айыпталушының жеке iсiндегi құжаттарын салыстырады. Күдіктiнiң және айыпталушының қолының түпнұсқасы және көрсетiлген мәлiметтердiң дұрыстығы тергеу изоляторы бастығының қолымен куәландырылады және мекеменiң мөрi басылып, содан кейiн әкiмшiлiк бiрлескен некеге тiркелу өтiнiштерiн тергеу изоляторы орналасқан жердегi АХАЖ мекемесiне жiбередi.
123. Күдіктi мен айыпталушының жеке iсiнде оның отбасы жайлы мәлiметтердiң дұрыстығын дәлелдейтiн құжаттар болмаса, онда оларды туыстары берулерi керек, ал олар болмаған болса бұрынғы тұрған жерiнiң АХАЖ органына сұрау салу жiберiледi.
124. Егер күдікті мен айыпталушы некеге тұрғысы келсе, тергеу изоляторының әкiмшiлiгi күдіктi мен айыпталушы кiммен некеге тұрғысы келедi, сол адамға өтiнiш жолдайды. Бiр уақытта көрсетiлген адамға тергеу изоляторының тұрғылықты жерi бойынша неке қию тiркеуi өткiзiлуi мүмкiн АХАЖ органының атауы және мекен-жайы хабарланады.
125. Мұндай өтiнiш алған адам некеге келiскен кезде оған қатысты бөлiгiн толтырады, және өтiнiште көрсетiлген қолдарды және мәлiметтердi куәландыру үшiн өзiнiң тұрғын жерi бойынша АХАЖ органына жiбередi, бұдан кейiн өтiнiштi АХАЖ органына тапсырады ол оған тергеу изоляторымен хабарланған болатын.
126. Некеге тiркеу некеге отырушылардың қатысуымен тергеу изоляторында жүргiзiледi. Аталған адамдардың тарапынан куәлардың жалпы саны екi адамнан аспауы керек.
127. Некеге тiркеу төлемi және көлiк шығыны некеге отырушылардың есебiнен өткерiледi.
128. Тәртiптiк жазасын карцерде өтеп жатқан күдіктілер мен айыпталушылардың некеге тiркелуі оның бұл жазасын өтегеннен кейiн ғана жүзеге асырылуы тиiс.
129. Тергеу изоляторының әкiмшiлiгi қылмыстық iстi жүргiзушi адамның немесе органның рұқсаты болса некеге тiркелгеннен кейiн сезiктi мен айыпталушыны белгiленген тәртiп бойынша жұбайымен (ерiмен) кездестiру Заңның 17-тармағына сай ұсынылады.
130. Некенi бұзу үшiн күдікті немесе айыпталушы сотқа немесе кәмелетке толмаған балалары жоқ жұбайлардың бiрдей келiсiмi болса АХАЖ мекемесiне өтiнiш бередi.
131. Күдіктiлер мен айыпталушылар егерде заңға немесе осы Қағидаға қайшы келмеген жағдайда басқа да отбасылық-құқықтық қатынастарға қатысуға құқылы.

132. Для осуществления гражданско-правовой сделки, подозреваемые и обвиняемые составляют доверенность, которая в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан удостоверяется начальником следственного изолятора.
Доверенность передается лицу, на имя которого она составлена, через лицо или орган, в производстве которого находится уголовное дело.
133. Граждане, желающие получить доверенность от подозреваемого или обвиняемого, обращаются с заявлением к представителю администрации следственного изолятора на личном приеме либо направляют его по почте.
13. Порядок проведения подписки обвиняемых на газеты и журналы
134. Обвиняемым предоставляется право подписки на газеты и журналы, распространяемые через отделения связи Республики Казахстан.
135. Для оформления подписки обвиняемый обращается с заявлением на имя начальника следственного изолятора. Лицу, изъявившему желание оформить подписку, за его счет выдаются бланки абонемента и доставочной карточки.
136. Оформление подписки в отделении связи производит сотрудник следственного изолятора за счет средств обвиняемого, находящихся на его лицевом счете.
137. Переадресовка подписки осуществляется за счет подписчика по его письменной просьбе с разрешения администрации следственного изолятора.
138. Подписка может быть оформлена на имя обвиняемого его родственниками или иными лицами.
139. Количество изданий, на которые может быть оформлена подписка, не ограничивается.
14. Медико-санитарное обеспечение подозреваемых и обвиняемых
140. Подозреваемые и обвиняемые при поступлении в следственный изолятор проходят в трехдневный срок обязательный медицинский осмотр врачами: хирургом, терапевтом, фтизиатром, психиатром, дерматовенерологом, а также флюорографическое и лабораторное обследование. Лица, не прошедшие медицинский осмотр, содержатся отдельно от других подозреваемых и обвиняемых. Результаты медицинского осмотра фиксируются в медицинской амбулаторной карте подозреваемого или обвиняемого.
141. Подозреваемые и обвиняемые обращаются за медицинской помощью к медицинскому работнику следственного изолятора во время ежедневного обхода им камер, а в случае острого заболевания к любому сотруднику следственного изолятора. Сотрудник, к которому обратился подозреваемый или обвиняемый принимает меры для оказания ему медицинской помощи.
142. Амбулаторная помощь оказывается подозреваемым и обвиняемым в камерах, иных помещениях, а также в специализированных кабинетах медицинских частей следственных изоляторов. Выдача медикаментов осуществляется по назначению врача в установленных дозах индивидуально под расписку.

132. Азаматтық-құқықтық мәмiленi жүзеге асыру үшiн күдікті және айыпталушы белгiленген үлгiде сенiмхат жазады, оны Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес тергеу изоляторының бастығы куәландырады.
Сенiмхат арналып жазылған адамға қылмыстық iстi жүргiзушi адам немесе орган арқылы берiледi.
133. Күдіктiден немесе айыпталушыдан сенiмхат алғысы келетiн азаматтар, тергеу изоляторы әкiмшiлiгiнiң жеке қабылдауына өтiнiш әкеледi немесе оны пошта арқылы жолдайды.
13. Айыпталушылардың газеттерге және журналдарға жазылуын
жүргiзу тәртібі
134. Айыпталушыларға Қазақстан Республикасының байланыс бөлiмшелерi арқылы таратылатын газеттер мен журналдарға жазылуға құқық берiледi.
135. Жазылу үшiн айыпталушы тергеу изоляторы бастығының атына өтiнiш жазады. Жазылуға ниет бiлдiрген адамға оның өз есебiнен абонемент және тасымалдау карточкасының бланкілерi берiледi.
136. Жазылуды тергеу изоляторының қызметкерi оның жеке есепшотындағы қаржыдан оның өз есебiнен байланыс бөлiмшесiнде жүргiзедi.
137. Жазылуды басқа мекен-жайға ауыстыру жазылушының жазбаша өтiнiшi бойынша тергеу изоляторы әкiмшiлiгiнiң рұқсатымен оның өз есебiнен жүзеге асырылады.
138. Айыпталушының басылымдарға жазылуын оның туыстары немесе басқа адамдар да жүзеге асыруына болады.
139. Жазылуға болатын басылымдардың саны шектелмейдi.
14. Күдіктiлер мен айыпталушыларды медициналық-санитарлық
қамтамасыз ету
140. Күдіктiлер мен айыпталушыларды дәрiгерлер: хирург, терапевт, фтизиатор, психиатр, дермато-венеролог тергеу изоляторына келiп түскен кезде үш күндiк мерзiмде мiндеттi және медициналық қараудан өткiзедi, сондай-ақ олар флюрографиялық және зертханалық тексеруден өтедi. Медициналық тексеруден өтпеген адамдар басқа күдіктiлер мен айыпталушылардан бөлек ұсталады. Медициналық тексерудiң нәтижесi күдіктi мен айыпталушының медициналық амбулаториялық картасында белгiленедi.
141. Күдіктiлер мен айыпталушылар тергеу изоляторының медицина қызметкерi күнделiктi камераларды аралаған кезде одан медициналық көмек сұрап өтiнiш жасайды, ал кенеттен қысылып ауырған жағдайда тергеу изоляторы қызметкерiнiң қайсысына болса да өтiнiш жасайды. Сезiктi мен айыпталушы өтiнiш жасаған қызметкер оған медициналық көмек көрсету үшiн шара қолдануға мiндеттi.
142. Күдіктiлер мен айыпталушыларға амбулаториялық көмек камераларда, басқа бөлмелерде, сондай-ақ тергеу изоляторының медициналық бөлiмiнiң мамандандырылған кабинеттерiнде көрсетiледi. Дәрi-дәрмектер дәрiгердiң белгiлеген мөлшерiнде әркiмге қолхат арқылы бөлiнедi.

143. Прием лицами, заключенными под стражу, медицинских препаратов, полученных от родственников, осуществляется строго по медицинским показаниям и только под контролем медицинского персонала следственного изолятора. Медицинские препараты, полученные от родственников, хранятся в медицинской части.
144. При медицинских частях следственных изоляторов организуются стационарные отделения. В случаях, требующих оказания специализированной стационарной помощи, больные, содержащиеся в следственных изоляторах в соответствии с Правилами оказания медицинской помощи гражданам, свобода которых ограничена, а также лицам, отбывающим наказание по приговору суда в местах лишения свободы, помещенным в специальные учреждения, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 апреля 2015 года № 314 (зарегистрированные в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11206) направляются в медицинские организации местного органа государственного управления здравоохранением, для чего выделяются изолированные палаты, оборудованные разборными средствами охраны.
Сноска. Пункт 144 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2016 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
145. Медицинский работник проводит наружный осмотр лиц, содержащихся под стражей, в том числе лиц, прибывших в следственный изолятор со следственных действий или судебных заседаний, с целью выявления у них телесных повреждений и признаков кожных и инфекционных заболеваний. При выявлении инфекционных больных, они немедленно изолируются, проводится комплекс противоэпидемических мероприятий. По результатам осмотра на предмет телесных повреждений составляется акт.
При обнаружении телесных повреждений, медицинским работником оказывается медицинская помощь, в суточный срок производится медицинское освидетельствование, результаты которого фиксируются в амбулаторной карте лица, находящегося под стражей. О каждом факте обнаружения телесных повреждений у лиц, содержащихся под стражей, в суточный срок в письменном виде администрацией следственного изолятора сообщается в прокуратуру по надзору за законностью исполнения наказаний и реабилитации граждан.
146. В соответствии со статьей 23 Закона, медицинское освидетельствование телесных повреждений подозреваемого, обвиняемого производится работниками медицинской организации местного органа государственного управления здравоохранением в следующих случаях:
1) по решению начальника следственного изолятора;

143. Қамауға алынған адамдардың туысқандарынан алған медициналық препараттары медициналық көрсеткiштерi бойынша және тек қана тергеу изоляторының медицина қызметшiсiнiң бақылауымен қатаң түрде жүзеге асырылады. Туысқандарынан алынған медициналық препараттар, дәрiгерлiк бөлiмде сақталады.
144. Тергеу изоляторының медициналық бөлімдерінің жанында стационарлық бөлімшелер ұйымдастырылады. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 7 сәуірдегі № 314 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11206 болып тіркелген) бекітілген, Бас бостандығы шектеулі азаматтарға, сондай-ақ сот үкімі бойынша жазасын бас бостандығынан айыру орындарында өтеп жүрген, арнайы мекемелерге орналастырылған адамдарға медициналық көмек көрсету қағидаларына сәйкес тергеу изоляторында ұсталатын науқастар арнайы медициналық көмек көрсету қажет ететін жағдайларда, денсаулық сақтаудың мемлекеттік жергілікті басқару органының медициналық ұйымдарына жіберіледі, ол үшін жинамалы күзет құралдарымен жабдықталған оқшауланған палаталар бөлінеді.
Ескерту. 144-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2016 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
145. Медицина қызметкерi қамауда ұсталынатын адамдардың, соның iшiнде тергеу әрекетi немесе сот отырыстарынан тергеу изоляторына келген адамдардың, оларда дене зақымдары мен терi және жұқпалы аурулардың белгiлерiн анықтау мақсатында сыртқы қарауды өткiзедi. Жұқпалы аурулардың табылуы барысында, олар дереу оқшауланады, эпидемияға қарсы кешендi шаралар өткiзiледi. Дене зақымдарына қарау нәтижелерi бойынша актi жасалады.
Дене зақымдары табылу барысында медицина қызметкерi медициналық көмек көрсетедi, бiр тәулiк мерзiмде медициналық куәландыру жасайды, оның нәтижелерi қамауға алынған адамның емханалық картасына жазылады. ҚАЖ мекемесiнiң әкiмшiлiгi қамауда ұсталатын адамдарда дене зақымдары табылуының әрбiр фактiсi жөнiнде бiр тәулiктiк мерзiмде жазбаша түрде жаза өтеу заңдылығын қадағалау және азаматтардың құқығын қалпына келтiру жөнiндегi прокуратураға хабарлайды.
146. Күзетке алынған адамның дене жарақатын Заңның 23-бабына сәйкес медициналық куәландыруды Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулық сақтау аясында басшылық ететiн денсаулық ұйымдарының қызметкерлерi мынадай жағдайларда:
1) тергеу изоляторы бастығының шешiмi бойынша;

2) по указанию прокурора, осуществляющего надзор за применением законов в местах содержания под стражей;
3) по решению лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело;
4) по ходатайству подозреваемого или обвиняемого, получившего телесные повреждения;
5) по ходатайству защитника подозреваемого или обвиняемого, получившего телесные повреждения.
147. Для производства освидетельствования работниками организации здравоохранения уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере охраны здоровья граждан Республики Казахстан лицо, получившее телесные повреждения, либо его защитник подают заявление на имя начальника следственного изолятора. Заявление должно быть рассмотрено в течение одних суток.
15. Порядок проведения ежедневных прогулок
подозреваемыми и обвиняемыми
148. Подозреваемые и обвиняемые пользуются ежедневной прогулкой продолжительностью не менее одного часа, а несовершеннолетние не менее двух часов. Продолжительность прогулки устанавливается администрацией следственного изолятора с учетом распорядка дня, погоды, наполнения учреждения и других обстоятельств. Продолжительность прогулок беременных женщин и женщин, имеющих при себе детей в возрасте до трех лет, до трех часов.
149. Прогулка предоставляется подозреваемым и обвиняемым преимущественно в светлое время суток. Время вывода на прогулку лиц, содержащихся в разных камерах, устанавливается по скользящему графику.
150. Прогулка проводится на территории прогулочных дворов, описание которых указано в приложении 13 к настоящим Правилам. Прогулочные дворы оборудуются скамейками для сидения и навесами от дождя. Во время прогулки несовершеннолетним предоставляется возможность для физических упражнений и спортивных игр. Прогулочные дворы для женщин с детьми засаживаются зеленью и оборудуются песочницами.
151. Для досрочного прекращения прогулки подозреваемые и обвиняемые могут обратиться с соответствующей просьбой к лицу, ответственному за прогулку, который доводит ее до сведения начальника следственного изолятора или его заместителя. Указанное должностное лицо принимает решение по существу просьбы.
16. Порядок проведения свиданий подозреваемыми и
обвиняемыми с защитниками, родственниками и иными лицами
152. Подозреваемому или обвиняемому свидания с родственниками и иными лицами предоставляются на основании письменного разрешения лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело. Разрешение на свидание с родственниками и иными лицами по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам действительно только на одно свидание.
В письменном разрешении на свидание должно быть указано, кому и с какими лицами оно разрешается. На свидание с подозреваемым или обвиняемым допускаются одновременно не более двух взрослых человек.

2) қадағалаушы прокурордың нұсқауы бойынша;
3) өндiрiсiнде қылмыстық iс бар адамның немесе органның шешiмi бойынша;
4) дене жарақатын алған сезiктiден немесе айыпталушының мәлiмдемесi бойынша;
5) дене жарақатын алған сезiктiнiң және айыпталушының қорғаушысының мәлiмдемесi бойынша жүргiзуi мүмкiн.
147. Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау шеңберінде басшылығын жүзеге асыратын, медицина мекемесi қызметкерлерi медициналық куәландыру жүргiзулерi үшiн дене жарақатын алған адам немесе оның қорғаушысы тергеу изоляторы бастығының атына өтiнiш бередi. Өтiнiш бiр тәулiк iшiнде қаралуы тиiс.
15. Күдіктiлер мен айыпталушылардың күнделiктi серуендеулерiн
ұйымдастыру тәртібі
148. Күдіктiлер мен айыпталушылардың күнделiктi серуендеудi пайдалану уақыты бiр сағаттан, ал кәмелетке толмағандарда екi сағаттан кем болмауы керек. Серуеннiң уақытын тергеу изоляторының бастығы iшкi тәртiп, ауа райын, мекеменiң адамдармен толығуын және басқа жағдайларды ескере отырып тағайындайды. Жүктi әйелдердiң және қолында үш жасқа дейiнгi баласы бар әйелдердiң серуенi үш сағатқа дейiн ұзартылады.
149. Күдіктiлер мен айыпталушыларға серуендеу уақыты тәулiктiң жарығы басымырақ кезiнде берiледi. Әр камераларда ұсталушыларды серуенге шығару уақыты жылжымалы кестемен белгiленедi.
150. Осы Қағидаға 13-қосымшаға сәйкес серуенге апару арнайы серуендеу ауласында жүргiзiледi. Серуендеу ауласы орындықтармен және жаңбырдан қорғайтын шатырмен жабдықталады. Серуендеу кезiнде кәмелетке толмағандарға дене шынықтыру жаттығуларына және спорттық ойындарға мүмкiншiлiк берiледi. Балалы әйелдерге арналған аулалар көгалдандырылады және құмсалғышпен жабдықталады.
151. Күдіктi мен айыпталушылар серуендi мезгiлiнен бұрын тоқтату үшiн серуенге жауапты адамға өтiнiш жасауына болады, ол тергеу изоляторының бастығына немесе оның орынбасарына баяндалады. Аталған лауазымды адам өтiнiштiң мәнi бойынша шешiм қабылдайды.
16. Күдіктілер мен айыпталушылардың қорғаушылармен, туыстарымен
және басқа адамдармен кездесуiн өткiзу тәртібі
152. Күдіктіге немесе айыпталушыға туыстарымен және басқа адамдармен кездесу қылмыстық iстi жүргiзушi адамның немесе органның жазбаша рұқсаты негiзiнде берiледi. Туыстарымен және басқа да адамдармен кездесуге осы Қағидаға 14-қосымшаға сәйкес рұқсат беріледі, рұқсат бір реттік кездесуге жарамды.
Кездесуге берiлген жазбаша рұқсатта ол кiмге және қандай адамдармен кездесуге берiлгенi көрсетiлуi тиiс. Күдіктiмен және айыпталушымен кездесуге бiр мезгiлде екi ересек адамға ғана рұқсат берiледi.

153. На основании письменного разрешения лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, а также документов, удостоверяющих личность, начальник следственного изолятора или его заместитель дают письменное указание о разрешении свидания и определяют его продолжительность с учетом общей очереди, после чего отдают распоряжение дежурному помощнику о его проведении.
154. Свидания предоставляются в порядке общей очереди. Перед началом свидания лица, прибывшие на него, информируются о порядке поведения свидания и предупреждаются о прекращении свидания в случае его нарушения.
155. Гражданам, прибывшим на свидание без документов, удостоверяющих их личность, либо в нетрезвом состоянии, а также лицам, не указанным в разрешении, свидания не предоставляются. Свидания лицам, конвоируемым транзитом, не предоставляются. Причины отказа в предоставлении свидания объявляются лицу, прибывшему на свидание.
156. Свидания подозреваемых и обвиняемых с родственниками и иными лицами проводятся под контролем сотрудников следственного изолятора в оборудованных комнатах для проведения свиданий согласно приложению 15 к настоящим Правилам, исключающим передачу каких-либо предметов, но не препятствующую переговорам и визуальному общению.
Переговоры подозреваемых и обвиняемых с лицами, прибывшими на cвидание, осуществляются непосредственно или через переговорное устройство и могут прослушиваться сотрудниками следственного изолятора.
157. Свидания подозреваемого или обвиняемого с защитником осуществляются в рабочее время, наедине без разделительной перегородки и ограничения их количества и продолжительности. Свидания проводятся в условиях, позволяющих сотруднику следственного изолятора видеть подозреваемого, обвиняемого и защитника, но не слышать.
158. Свидания с подозреваемым или обвиняемым предоставляются защитнику при наличии у него документа, удостоверяющего его личность, документа, подтверждающего принадлежность к адвокатуре, подтверждения на участие в уголовном деле, выданного в соответствии с нормами уголовно-процессуального законодательства лицом или органом, ведущим уголовный процесс.
159. Не допускается пронос в следственный изолятор и пользование во время свидания лицами, получившим разрешения на свидания с подозреваемыми и обвиняемыми, технических средств связи, компьютеров, кино-, фото-, аудио-, видео- и множительной аппаратуры без разрешения начальников следственных изоляторов или лиц, их замещающих.
160. Основаниями для досрочного прекращения свидания являются:
1) невыполнение лицами, прибывшими на свидание, законных требований сотрудника следственного изолятора, ответственного за проведение свидания;

153. Қылмыстық iстi жүргiзушi адамның немесе органның жазбаша рұқсаты негiзiнде, сондай-ақ жеке басты куәландыратын құжаттар негiзiнде тергеу изоляторының бастығы немесе оның орынбасары кездесуге рұқсат етiп, жазбаша нұсқау бередi және кездесу уақытын жалпы кезекке байланысты белгiлейдi, содан кейiн кездесу өткiзудi ұйымдастыру үшiн кезекшi көмекшiге әмiр бередi.
154. Кездесу жалпы кезек тәртiбiмен берiледi. Кездесудi бастар алдында оған келген адамдарға кездесу кезiндегi тәртiп сақтау ережелерi хабарланады және белгiленген тәртiп бұзылған жағдайда кездесудiң тоқтатылатыны жайлы ескерту жасалады.
155. Кездесуге оның жеке басын анықтайтын құжатсыз немесе мас күйде келген, сондай-ақ рұқсат қағазында көрсетiлмеген адамдарға рұқсат берiлмейдi. Кездесуге рұқсат берiлмеу себебi кездесуге келген адамға жарияланады. Транзитпен жөнелтiлетiн адамдарға кездесуге рұқсат берiлмейдi.
156. Күдіктiлер мен айыпталушылардың туыстарымен және басқа адамдармен кездесуi осы Қағидаға 15-қосымшаға сәйкес жабдықталған бөлмеде, тергеу изоляторы қызметкерiнiң бақылауымен қандай да бiр құрал бергiзбейтiн, екi адам арасын бөлiп тұратын, бiрақ көзбе көз жүздесуге тосқауыл болмайтын қабырға арқылы жүргiзiледi.
Күдіктiлер мен айыпталушылардың кездесуге келгендермен тiл қатысуы бетпе бет немесе сөйлесу құралдары арқылы iске асырылады және оны тергеу изоляторы қызметкерiнiң тыңдап отыруы мүмкiн.
157. Күдіктiнiң немесе айыпталушының қорғаушысымен кездесуi жұмыс уақытында, оңаша өткiзiледi және олардың арасында бөлгiш қабырға болмайды, кездесудiң саны мен ұзақтығына шек қойылмайды. Кездесу тергеу изоляторы қызметкерiнiң күзетке алынған адамның және қорғаушының бет жүзiн көре алатындай, бiрақ сөздерi естiлмейтiндей жағдайда жүргiзiледi.
158. Қорғаушының жеке басын куәландыратын құжаты, адвокатураға қатысын растайтын құжаты, қылмыстық iс жүргiзу заңнамасының нормаларына сәйкес қылмыстық процестi жүргiзушi адам немесе орган берген қылмыстық iске қатысуға растау болған жағдайда, қорғаушыға сезiктiмен немесе айыпталушымен кездесуге рұқсат берiледi.
159. Күдіктілерімен және айыпталушылармен кездесуге рұқсат алған адамдарға тергеу изоляторы бастығының немесе оны ауыстыратын адамның рұқсатынсыз тергеу изоляторына техникалық байланыс құралдарын, киноға, суретке түсiретiн, дыбыс және бейнелеу және көбейткiш аппаратураларын алып кiруге және оларды кездесу кезiнде пайдалануға тыйым салынады.
160 мынандай негізде кездесу тез арада тоқтатылады:
1) кездесуге келген адамдар кездесудi өткiзуге жауапты тергеу изоляторы қызметкерiнiң заңды талаптарын орындамаса;

2) попытка передачи подозреваемому, обвиняемому либо получения oт него каких-либо предметов, веществ, продуктов питания;
3) передача сведений, могущих препятствовать установлению истины по уголовному делу, способствовать совершению преступлений и иных правонарушений;
4) использование лицами, прибывшими на свидание, для связи между собой условных сигналов, шифра и других ухищренных способов передачи информации.
161. В случае досрочного прекращения свидания сотрудник следственного изолятора, ответственный за его проведение, письменно докладывает об этом начальнику следственного изолятора с указанием причины прекращения свидания.
162. В случае кратковременного прекращения свиданий с подозреваемыми и обвиняемыми (в связи с карантином, введением режима особых условий и по другим причинам), начальник следственного изолятора извещает об этом прокурора, осуществляющего надзор за соблюдением законности в следственном изоляторе, соответствующие судебные и следственные органы, в приемной для посетителей вывешивается объявление.
17. Порядок обеспечения участия подозреваемых, обвиняемых и
подсудимых в следственных действиях и судебных заседаниях
163. Администрация следственного изолятора обеспечивает ведущим уголовные дела судьям, прокурорам, следователям, лицам, производящим дознание, беспрепятственное посещение следственного изолятора в рабочее время, для проведения следственных действий с подозреваемыми или обвиняемыми.
164. Вывод подозреваемых и обвиняемых из камер на свидание, а также по вызовам в период сдачи-приема дежурства дежурными сменами (не более одного часа), во время приема пищи (завтрак, обед, ужин) согласно распорядку дня, а также в ночное время (с 22 часов вечера до 6 часов утра следующего дня) не производится, за исключением случаев, предусмотренных УПК РК. В указанное время подозреваемые и обвиняемые, выведенные по вызовам, возвращаются в камеры.
165. По указанию следователя, лица, производящего дознание, прокурора или суда (судьи) для проведения следственных действий, амбулаторных судебно-психиатрических и других экспертиз на территории следственного изолятора, его администрация:
1) предоставляет оборудованное помещение;
2) доставляет подозреваемого или обвиняемого и обеспечить его охрану;
3) обеспечивает допуск в следственный изолятор иных лиц, привлекаемых для участия в следственных действиях;
4) производит обыск, выемку, наложение ареста на имущество подозреваемого, обвиняемого, хранящееся на складе учреждения или находящееся в личном пользовании.

2) күзетке алынған адамға қандай да бiр құралдар, заттар, азық-түлiктi бермекшi болса немесе одан алмақшы болса;
3) қылмыстық iс бойынша шындықты анықтауға кедергi болатын, қылмыс жасауға немесе басқа да құқық бұзушылыққа септiгiн тигiзетiн мәлiметтер бермекшi болса;
4) кездесуге келген адамдар өзара байланыс үшiн шартты дабылдарды, шифр немесе мәлiмет берудiң басқа айлакер тәсілдерді пайдаланса кездесудi мезгiлiнен бұрын тоқтату үшін негiздемелер болып табылады.
161. Кездесу дереу тоқтатылған жағдайда оны өткiзуге жауапты тергеу изоляторының қызметкерi тергеу изоляторы бастығына кездесудi тоқтатудың себептерiн атап көрсетiп, жазбаша түрде баяндайды.
162. Күдіктiлер мен айыпталушылардың кездесуі қысқа мерзiмге тоқтатылғанда (карантинге байланысты, ерекше жағдай кестесiн енгiзгенде және басқа жағдайда) тергеу изоляторының бастығы бұл туралы тергеу изоляторында заңның сақталуын қадағалайтын прокурорға, тиiстi сот және тергеу органдарына хабарлайды, келген адамдар үшiн қабылдау бөлмесiне хабарлама iлiнедi.
17. Күдіктілердің, айыпталушылардың тергеу амалдарына және сот
отырыстарына қатысуларын қамтамасыз ету тәртібі
163. Тергеу изоляторы әкiмшiлiгi қылмыстық iс жүргiзу соттардың, прокурорлардың, тергеушiлердiң, анықтаушылардың жұмыс уақытында тергеу изоляторына кедергiсiз кiрулерiн және тергеу iстерiн жүргiзу үшiн күдіктiлер мен айыпталушыларды шақырту бойынша жеткiзiп отыруды қамтамасыз етедi.
164. Кезекшi ауысымның кезекшiлiктi қабылдап-тапсыру кезеңiнде (бiр сағаттан аспау керек), iшкi тәртiп кестесiне сәйкес тамақ iшетiн уақытқа (таңертеңгi, түскi, кешкi ас), сондай-ақ түнгi мезгiлде (кешкi сағат 22-ден келесi күнгi таңғы сағат 6-ға дейiн) Қазақстан Республикасы ҚIК қаралған басқа да жағдайда күдіктiлердi және айыпталушыларды кездесу үшiн және шақырту бойынша камерадан шығаруға тыйым салынады. Аталған мерзiмдерде шақырту бойынша шыққан күдіктiлер мен айыпталушылар камераларға қайтуы тиiс.
165. Тергеушiнiң, анықтама жүргiзушiнiң, прокурордың немесе соттың (судьяның) нұсқауы бойынша тергеу изоляторы аумағында тергеу жүргiзу, амбулаторлық соттық - психиатрлық және басқа да сараптама жасау үшiн оның әкiмшiлiгi мынадай жағдайларда:
1) жабдықталған бөлме беруге;
2) күдіктiнi және айыпталушыны алып келуге және оның күзетiн қамтамасыз етуге;
3) тергеу iсiне қатысу үшiн тартылған басқа адамдардың тергеу изоляторына кiрулерiне рұқсат берудi қамтамасыз етуге;
4) күзетке алынған адамның мекеменiң қоймасында сақталуда жатқан немесе оның пайдаланып жүрген мүлкiн тiнтуге, оған тыйым салуға мiндеттi.

166. Подозреваемые и обвиняемые получают для хранения на руки под расписку от администрации следственного изолятора следующие документы:
копию обвинительного заключения;
извещение о замене следователя, дознавателя, защитника, судьи;
копию постановления о возбуждении уголовного дела по другой статье Уголовного Кодекса Республики Казахстан (далее – УК РК);
копию приговора или определения суда.
167. Извещение о рассмотрении дела апелляционной и кассационной инстанцией: извещение о продлении срока содержания под стражей; извещение о перечислении из одного органа за другим объявляются подозреваемым и обвиняемым под расписку и приобщаются к их личным делам.
168. Подозреваемые и обвиняемые перед отправкой для участия в следственных действиях за пределами следственного изолятора или в судебных заседаниях должны получить горячее питание. Они должны быть одеты по сезону, иметь опрятный внешний вид. В необходимых случаях указанные лица обеспечиваются сухим пайком.
18. Порядок применения мер поощрения и взыскания к
подозреваемым и обвиняемым
169. Меры поощрения и взыскания применяются ко всем подозреваемым и обвиняемым, содержащимся в следственном изоляторе в соответствии со статьями 37-39 Закона. В качестве мер поощрения применяются:
1) досрочное снятие ранее наложенного взыскания;
2) разрешение на дополнительное посещение помещения для спортивных занятий, а также на другие формы проведения досуга несовершеннолетним подозреваемым и обвиняемым.
170. Выговор налагается приказом начальника следственного изолятора. Взыскание в виде водворения в карцер налагается мотивированным постановлением начальника следственного изолятора по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам. Приказы, постановления о наложении взыскания объявляются наказанному под расписку. Копия приказа или выписка из него, постановление вместе с материалами проверки приобщаются к личному делу данного лица.
Все поощрения и взыскания, кроме объявленных устно, заносятся старшим по корпусу в камерные карточки и учитываются в книге учета взысканий и поощрений подозреваемых и обвиняемых по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам, которая ведется сотрудником отдела специального учета.
171. Водворение в карцер осуществляется при наличии заключения медицинского работника о возможности содержания подозреваемого или обвиняемого в карцере.
Лица, наказанные водворением в карцер, описание которого указано в приложении 18 к настоящим Правилам, подвергаются тщательному обыску и переодеваются по необходимости в одежду, закрепленную за карцерами. Санитарная обработка лица, водворенного в карцер, проводится после отбытия им взыскания, а по указанию врача и в период содержания его в карцере. Указание врача о необходимости досрочного освобождения из карцера заболевшего подлежит немедленному исполнению.

166. Күдіктiлер мен айыпталушылар тергеу изоляторы әкiмшiлiгiнен қолда сақтау үшiн мына құжаттарды қолхат арқылы алады:
айыптау қорытындысының көшiрмесi;
тергеушiнi, қорғаушыны, сотты ауыстыру туралы хабарлама;
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң басқа бабы бойынша қылмыстық iс қозғау туралы қаулы;
үкiмнiң немесе сот ұйғарымның көшiрмесi.
167. Iстi аппеляциялық және кассациялық инстанциялардың қарайтыны туралы хабар; күзетке алынғанда ұстаудың мерзiмiн ұзарту туралы мәлiмет; бiр органнан екiншi органға ауыстыру туралы мәлiмет күдіктiлерге және айыпталушыларға қол қою арқылы олардың жеке iстерiне тiгiледi.
168. Тергеу изоляторынан тыс жерде немесе соттың отырыстарында тергеу ic-әрекеттерiне қатысу үшiн күдіктiлер мен айыпталушылар ыстық тамақ iшуге мiндеттi. Олар мезгiлiне сай киiнiп, сыртқы бейнесi ұқыпты болу керек. Қажет болған жағдайда аталған адамдар құрғақ тамақпен қамтамасыз етiледi.
18. Күдіктенушілер мен айыпталушыларға көтермелеу және жазалау
шараларын қолдану тәртiбi
169. Көтермелеу және жазалау шаралары қамауға алынған, тергеу изоляторында ұсталатын барлық күдіктiлерге және айыпталушыларға Заңның 37-39 бабында көздеген тәртiппен қолданылады. Көтермелеу шаралары ретiнде:
1) бұрын қолданылған шараны мерзiмiнен бұрын алып тастауға;
2) кәмелетке толмаған күдіктiлер мен айыпталушыларға спорттық сабақтарға арналған үй-жайларға қосымша баруға, сондай-ақ уақытын пайдаланудың басқа да нысандарына рұқсат беру қолданылуы мүмкiн.
170.Сөгіс тергеу изоляторы бастығының бұйрығымен беріледі. Карцерге қамау түрiндегі жаза тергеу изоляторы бастығының дәлелдi қаулысы Осы Қағидаға 16-қосымшаға сәйкес қабылданады. Жазалауды қолдану туралы бұйрықтар, қаулылар жазаланушыға қолхатын алу арқылы жарияланады. Бұйрықтың көшiрмесi немесе одан үзiндi, қаулы тексеру материалдарын бiрге сол адамның жеке iсiне қосылады.
Ауызша жарияланғандардан басқа барлық көтермелеулер мен жазалауларды корпус бойынша аға қызметкер камералық карточкаларға енгiзедi және тәрбие бөлiмi жүргiзетiн күдіктiлер мен айыпталушыларды жазалаулар мен көтермелеулердi есепке алу кiтабында Осы Қағидаға 17-қосымшаға сәйкест есепке алады.
171. Карцерге қамау медицина қызметкерiнiң сезiктiнi немесе айыпталушыны карцерде ұстау мүмкiндiгi туралы қорытындысы болған кезде жүзеге асырылады.
Карцерге қамауға жазаланғандарға мұқият тiнту жүргiзiледi және олар қажеттiлiк бойынша карцерлерге бекiтiлген киiмдердi киедi (18-қосымша). Карцерге қамалған адамды санитарлық емдеу, ол жазалауды өтегеннен кейiн, ал дәрiгердiң нұсқауы бойынша оны карцерде ұстау кезеңiнде де жүргiзiледi. Дәрiгердiң сырқаттанғанды карцерден мерзiмiнен бұрын босату қажеттiлiгi туралы нұсқауы дереу орындауға жатады.

172. Вызов к следователю или в суд, а также временное убытие из следственного изолятора лица, водворенного в карцер, не освобождает его от дальнейшего отбывания наложенного взыскания. В этом случае время отсутствия в следственном изоляторе продолжительностью более суток в срок содержания в карцере не засчитывается.
19. Порядок проведения личного приема подозреваемых
и обвиняемых начальником следственного изолятора или
уполномоченными им лицами
173. Личный прием подозреваемых и обвиняемых начальником следственного изолятора или уполномоченными им лицами осуществляется ежедневно, кроме выходных и праздничных дней в течение рабочего времени.
174. Личный прием подозреваемых и обвиняемых осуществляется по графику, который доводится до сведения подозреваемых и обвиняемых. При необходимости личный прием подозреваемых и обвиняемых проводится дополнительно вне графика.
175. Запись подозреваемых и обвиняемых на личный прием осуществляется ежедневно во время обхода камер сотрудниками следственного изолятора. Заявления о приеме подаются письменно на имя начальника следственного изолятора или делаются устно и регистрируются в порядке очередности их подачи в журнале личного приема с указанием должностного лица, к которому подозреваемый, обвиняемый хотел бы попасть на прием.
176. Прием ведется в порядке очередности подачи заявлений. После окончания приема в журнале и на заявлении о личном приеме фиксируются его результаты. Заявление подшивается в личное дело подозреваемого, обвиняемого.
177. Личный прием начальника следственного изолятора, его заместителями или начальниками отделов родственников подозреваемых и обвиняемых или иных лиц производится в приемной следственного изолятора по графику, который вывешивается в помещении для посетителей. В этом же помещении производится запись граждан на личный прием.
178. Результаты личного приема родственников подозреваемых и обвиняемых и иных лиц фиксируются в специальном журнале, в котором также указываются дата приема, фамилия принимаемого лица, кем принималось лицо, повод (вопрос) обращения.
20. Порядок выдачи тел подозреваемых и обвиняемых,
умерших в следственных изоляторах
179. О смерти подозреваемого и обвиняемого администрация следственного изолятора незамедлительно сообщает его близким родственникам, указанным в личном деле, прокурору, который проводит проверку по данному факту, а также лицу или органу, в производстве которого находится уголовное дело.
Если родственники умершего проживают не в том городе, где находится следственный изолятор, извещение посылается телеграфом.
О смерти иностранных граждан незамедлительно извещаются Генеральная прокуратура, Министерство иностранных дел, Комитет национальной безопасности, а также руководство Министерства внутренних дел Республики Казахстан. Кроме того, письменно сообщается прокурору, осуществляющему надзор за применением законов в местах содержания под стражей, а также в посольство или иное представительство государства, гражданином которого являлся умерший.

172. Карцерге қамалған адамның тергеушiге немесе сотқа шақырылуы, сондай-ақ тергеу изоляторынан уақытша кетуi оны қолданылған жазаны әрi қарай өтеуден босатпайды. Бұл жағдайда тергеу изоляторында ұзақтығы бiр тәулiктен астам болмаған уақыты карцерде ұсталу мерзiмiне есептелмейдi.
19. Күдіктiлер мен айыпталушыларды тергеу изоляторы бастығының
немесе оның өкiлiнiң жеке қабылдау тәртібі
173. Күдіктiлер мен айыпталушыларды тергеу изоляторының бастығы немесе оның уәкiлi демалыс және мереке күндерiнен басқа уақытта күн сайын жұмыс уақытында жеке қабылдайды.
174. Күдіктiлер мен айыпталушыларды жеке қабылдау кесте бойынша жүзеге асырылады, ол күдіктілер мен айыптыларға хабарланады. Қажет болған жағдайларда күдіктiлер мен айыпталушыларды жеке қабылдау кестеге жүгiнбей қосымша өткiзiле бередi.
175. Күдіктiлер мен айыпталушыларды жеке қабылдауға жазуды тергеу изоляторы қызметкерлерi күн сайын камераларды аралаған кезде жүзеге асырады. Қабылдау туралы тергеу изоляторы бастығының атына жазбаша өтiнiш берiледi немесе ауызша айтылады және берген уақытына қарай кезек тәртiбiмен жеке қабылдау журналына тiркеледi.
176. Қабылдау өтiнiштiң берiлуiне қарай кезектiлiк тәртiбiмен өткiзiледi. Қабылдау аяқталған соң журналда және жеке қабылдау туралы өтiнiште оның нәтижесi бекiтiледi. Өтiнiш күдiктiнiң, айыпталушының жеке iсiне тiгiледi.
177. Тергеу изоляторының бастығы, оның орынбасарлары немесе бөлiм бастықтары күдіктiлердiң және айыпталушылардың туыстарын немесе басқа адамдарды жеке қабылдауды келушiлер бөлмесiнде iлiнiп тұратын кесте бойынша тергеу изоляторының қабылдау бөлмесiнде жүзеге асырады. Осы бөлмеде азаматтарды жеке қабылдауға жазба жүргiзiледi.
178. Күдіктiлер мен айыпталушылардың туыстарын және басқа адамдарды жеке қабылдаудың нәтижелерi арнайы журналда белгiленедi.
20. Тергеу изоляторында қайтыс болған күдіктiлер мен
айыпталушылардың денелерiнiң берiлу тәртібі
179. Тергеу изоляторының әкiмшiлiгi күдiктiнiң және айыпталушының қайтыс болуы туралы оның жеке iсiнде көрсетiлген туыстарына, осы факт бойынша тексеру жүргiзетiн прокурорға, сондай-ақ қылмыстық iстi жүргiзушi адамға немесе органға дереу хабарлайды.
Егер қайтыс болған адамның туыстары тергеу изоляторы орналасқан қалада тұрмаса хабар телеграф арқылы жолданады.
Шетел азаматтарының өлiмi туралы Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына, Сыртқы iстер министрлiгiне, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлiгiнiң басшылығына дереу хабарланады. Сонымен қатар бас бостандығынан айыру орындарындағы заңның қолданылуын қадағалайтын прокурорға, сондай-ақ қайтыс болған адам азаматы болып саналатын мемлекеттiң елшiлiгiне немесе өкiлдiгiне жазбаша түрде хабарланады.

180. Тело умершего подозреваемого и обвиняемого передается на хранение в морг ближайшего лечебного учреждения органов здравоохранения до востребования, но не более чем на семь суток, либо до завершения проверки по факту смерти уполномоченным органом. Преимущественное право для получения тела умершего имеют его близкие родственники. При их отсутствии или отказе в получении тела оно может быть выдано востребовавшему его лицу.
181. Выдача тел осуществляется с разрешения лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, по письменному заявлению востребовавшего его лица. Для получения тела необходимо предъявить документ, удостоверяющий личность.
182. Родственникам умершего и иным лицам разъясняется порядок получения свидетельства о смерти. Похоронные принадлежности обеспечиваются лицом, востребовавшим тело. Похороны осуществляются за его счет.
183. Если родственники умершего или иные лица не в состоянии своевременно прибыть для получения тела они должны сообщить об этом и оплатить стоимость его хранения сверх установленного срока.
184. Невостребованное в указанный срок тело умершего подозреваемого и обвиняемого передается захоронению за счет государства.
21. Порядок освобождения подозреваемых и обвиняемых
из-под стражи
185. Освобождение подозреваемых или обвиняемых из-под стражи производится начальником следственного изолятора по получении мотивированного постановления следователя, дознавателя, прокурора или судьи, либо по мотивированному постановлению суда.
186. Начальник следственного изолятора не позднее чем за 24 часа до истечения срока содержания под стражей подозреваемого или обвиняемого письменно уведомляет об этом орган или лицо, в производстве которого находится уголовное дело, а также прокурора.
Сноска. Пункт 186 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2016 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
187. Постановление следственного судьи о продлении срока содержания под стражей в качестве меры пресечения допускается принимать по факсимильной связи, оригинал постановления принимается по почте. Если по истечении срока содержания под стражей в качестве меры пресечения соответствующее решение об освобождении подозреваемого или обвиняемого, либо о продлении срока содержания под стражей в качестве меры пресечения не поступило, начальник следственного изолятора освобождает его своим постановлением, копию которого в течение 24-х часов направляет органу или лицу, в производстве которого находится уголовное дело, и прокурору по надзору.

180. Күдіктiлер мен айыпталушының денесi алуды талап еткенге дейiн бiрақ жетi тәулiктен асырылмай немесе өкiлеттi органның қайтыс болу фактiсi бойынша тексерудi аяқтағанына дейiн денсаулық сақтау органының жақын жердегi емдеу мекемесiндегi мәйiтханаға тапсырылады. Қайтыс болган адамның денесiн алуға оның туыстарының айрықша құқығы бар. Олар болмағанда немесе дененi алудан бас тартса, ол дене берудi талап еткен адамға бередi.
181. Қайтыс болған адамның денесiн берудi талап еткен адамның жазбаша өтiнiшi бойынша қылмыстық iстi жүргiзушi адамның немесе органның рұқсатымен берiледi. Өлген адамның денесiн алу үшiн жеке басын куәландыратын төлқұжатын көрсетуi керек.
182. Қайтыс болған адамның туыстарына немесе басқа адамдарға өлгенi туралы куәлiк алу үшiн қайда бару керектiгi түсiндiрiледi. Жерлеу жабдықтарымен өлген адамның денесiн берудi талап еткен адамның өзi қамтамасыз етедi.
183. Қайтыс болған адамның туыстарына немесе басқа адамдар дененi алуға уақытында келе алмаса, олар бұл туралы хабарлауға тиiс және дененi белгiленген уақыттан артық сақтау төлемақысын төлеуге тиiс.
184. Қайтыс болған күдiктi мен айыпталушының денесi белгiленген мерзiмде талап етiлмесе мемлекет есебiнен жерлеуге берiледi.
21. Күдіктiлер мен айыпталушыларды қамаудан босату тәртібі
185. Соттың тиiстi шешiмi тергеушiнiң, анықтау органының, прокурордың қаулысы бойынша күдіктiлер немесе айыпталушыларды қамаудан босатуды тергеу изоляторының бастығы жүзеге асырады.
186. Тергеу изоляторының бастығы күдіктіні немесе айыпталушыны күзетпен ұстау мерзімі өткенге дейін 24 сағаттан кешіктірмей бұл туралы қылмыстық істі жүргізуші органды немесе адамды, сондай-ақ прокурорды жазбаша хабардар етеді.
Ескерту. 186-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2016 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
187. Бұлтартпау шаралары ретінде күзетпен ұстау мерзімін ұзарту туралы тергеу судьяның қаулысын факсимильдік байланыспен қабылдауға болады, қаулының түпнұсқасы поштамен қабылданады. Егер бұлтартпау шаралары ретінде күзетпен ұстау мерзімінің өтуі бойынша күдіктіні немесе айыпталушыны босату туралы не бұлтартпау шаралары ретінде күзетпен ұстау мерзімін ұзарту туралы тиісті шешім келіп түспесе, тергеу изоляторының бастығы оны өзінің қаулысымен босатады, оның көшірмесін 24 сағат ішінде қылмыстық істі жүргізуші органға немесе адамға және қадағалау жөніндегі прокурорға жібереді.

Сноска. Пункт 187 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2016 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
188. В случае поступления постановления следственного судьи о продлении срока содержания под стражей до фактического освобождения подозреваемого и обвиняемого начальник следственного изолятора отменяет свое постановление, о чем ставит в известность прокурора.
Сноска. Пункт 188 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2016 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
189. Подозреваемому или обвиняемому, освобожденному из-под стражи, выдаются личные документы, вещи, деньги, хранящиеся на его лицевом счете, а также справка, в которой указывается срок его содержания под стражей и основания освобождения.
Сноска. Пункт 189 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2016 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
190. При отсутствии у подозреваемого или обвиняемого, освобожденного из-под стражи, суммы денег на лицевом счете, необходимой для проезда к месту жительства железнодорожным, автомобильным или водным транспортом, на питание во время пути, а также одежды и обуви по сезону он пишет заявление на имя начальника следственного изолятора с просьбой обеспечить его необходимым. Начальник учреждения принимает решение об оказании содействия лицу, освобожденному из-под стражи, в соответствии с постановлением Правительства № 1255.
Сноска. Пункт 190 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2016 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Порядок содержания осужденных к СК или к ПЛС
191. Прием от конвоя, осужденного к СК или к ПЛС, производит лично дежурный помощник. После приема он незамедлительно (в течение часа) докладывает начальнику следственного изолятора или его заместителю о поступлении осужденного к СК или ПЛС, обеспечивает его охрану и изоляцию от других лиц, содержащихся под стражей. На конвоирование осужденного в камеру назначаются не менее двух сотрудников, при этом наручники надеваются в положение "руки за спиной". Личное дело прибывшего осужденного дежурный передает начальнику следственного изолятора.
192. После вынесения судом приговора об осуждении лица к СК или ПЛС, это лицо подлежит содержанию в специально оборудованной камере следственного изолятора согласно приложению 19 к настоящим Правилам и переодевается в одежду согласно приложению 20 к настоящим Правилам. Другая одежда и предметы, запрещенные к хранению, изымаются и сдаются на склад. После убытия осужденного к ПЛС в учреждение чрезвычайной безопасности, указанные вещи передаются по описи в это учреждение, вещи осужденных к СК - передаются их родственникам, а в случае их отсутствия обращаются в доход государства, согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2002 года № 833 "Некоторые вопросы учета, хранения, оценки и дальнейшего использования имущества, обращенного (подлежащего обращению) в собственность государства по отдельным основаниям".

Ескерту. 187-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2016 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
188. Күдіктімен айыпталушыны нақты босатуға дейін күзетпен ұстау мерзімін ұзарту туралы тергеу судьяның қаулысы келіп түскен жағдайда, тергеу изоляторының бастығы өзінің қаулысының күшін жояды, ол туралы прокурорға хабарлайды.
Ескерту. 188-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2016 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
189. Қамаудан босатылған күдіктіге немесе айыпталушыға жеке құжаттары, заттары, жеке есепшотында сақтаулы ақшалары, сондай-ақ оның күзетпен ұстау мерзімі және босату негіздері көрсетілген анықтама беріледі.
Ескерту. 189-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2016 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
190. Қамаудан босатылған күдіктінің немесе айыпталушының жеке есепшотында тұрғылықты жеріне теміржол, автомобиль немесе су көлігімен жетуіне, жол үстіндегі азығына, жыл мерзіміне сай киім мен аяқ киіміне қажетті ақша сомасы болмаса, ол тергеу изоляторы бастығының атына өзін қажетті заттармен қамтамасыз етуін сұрап, өтініш жазады. Мекеме бастығы Үкіметтің № 1255 қаулысына сәйкес қамаудан босатылған адамға көмек көрсету туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 190-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2016 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Өлiм жазасына сотталғандарды немесе өмiр бойы бас
бостандығынан айыруға сотталғандарды ұстау
191. Өлiм жазасына сотталғандарды немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғандарды айдауылдан қабылдауды кезекшi көмекшi өзi жүргiзедi. Қабылдағаннан кейiн ол тергеу изоляторының бастығына немесе оның орынбасарына өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғанның келуiн хабарлайды, оны күзетудi және қамауда ұсталып жатқан адамдардан оқшаулауды қамтамасыз етедi. Сотталғанды камераға айдауылдауға кемiнде екi қызметкерден тұратын айдауыл тағайындалады, сотталғанға "қолы артында" қалпында қолына кiсен салынады. Келген сотталғанның жеке iсiн кезекшi тергеу изоляторының бастығына тапсырады.
192. Адамды ӨЖ немесе ӨБББА соттау туралы сот үкiм шығарғаннан кейiн, ол адам Осы Қағидаға 19-қосымшаға сәйкес тергеу изоляторының арнайы жабдықталған камерасында ұсталуға жатады және Осы Қағидаға 20-қосымшаға сәйкес киiм киедi. Сақтауға тыйым салынған басқа киiм мен бұйымдар алынып, қоймаға тапсырылады. ӨБББА сотталған жазасын өтеу үшiн төтенше қауіпсіз мекемеге кеткен соң, аталған заттар тiзiлімдеме бойынша сол мекемеге берiледi, ӨЖ сотталғандардың заттары олардың туыстарына берiледi, олар болмаған жағдайда "Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншiгiне айналдырылған (түскен) мүлiктi есепке алудың, сақтаудың, бағалаудың және одан әрi пайдаланудың кейбiр мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 26 шілдедегі № 833 қаулысына сәйкес мемлекет кiрiсiне тапсырылады.

Сноска. Пункт 192 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2016 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
193. Пост у камер оборудуется извещателем с двухсторонней тревожно-звуковой сигнализацией, прямым телефоном с пультом управления в дежурной части следственного изолятора. При наличии в учреждении более пяти камер для содержания осужденных к СК или ПЛС, для их охраны и надзора выставляется специальный пост. При меньшем количестве камер охрана и надзор возлагаются на контролера, несущего службу на посту данного коридора.
194. Контролеры, назначенные на пост по охране и надзору камер для осужденных к СК или ПЛС, инструктируются дежурным индивидуально при каждом заступлении на дежурство, и экипируются специальными средствами, в том числе палкой резиновой, наручниками и аэрозольной упаковкой. Несение службы на посту, где содержатся осужденные к СК или ПЛС, возлагается на опытных, физически крепких, владеющих приемами рукопашного боя контролеров.
195. Контролерам внутренних постов по охране и надзору за осужденными к СК или ПЛС не допускается:
1) оставлять двери камер открытыми либо снимать ограничители с двери при наличии в них осужденных;
2) одновременно выводить из камеры нескольких осужденных и осужденных, содержащихся в разных камерах;
3) при раздаче пищи открывать внутреннюю решетчатую дверь;
4) самостоятельно открывать камеру без разрешения дежурного, старшего по корпусу;
5) вступать с осужденными в неслужебные связи и вести посторонние разговоры, не связанные с интересами службы.
196. Помывка осужденных осуществляется покамерно в изолированных друг от друга банных боксах не реже одного раза в семь дней. При этом наручники снимаются только после помещения осужденных в банный бокс и запирания двери отсекающей решетки. По мере необходимости, перед помывкой осужденным к СК или ПЛС под наблюдением производится стрижка волос, им разрешается ношение волос с короткой стрижкой, при стрижке наручники с осужденного не снимаются. В день помывки производится смена нательного и постельного белья, а также смена одежды, требующей стирки. Самостоятельная стирка одежды осужденными не допускается.
197. Осужденные к СК или ПЛС ежемесячно расходуют на приобретение продуктов питания и предметов первой необходимости средства, в размере одного месячного расчетного показателя, имеющиеся на их лицевых счетах, имеют при себе и хранят в камере продукты питания и предметы первой необходимости, предусмотренные Перечнем предметов, вещей и продуктов питания, которые разрешается иметь при себе и в камерах осужденным к СК или ПЛС согласно приложению 21 к настоящим Правилам, покупать в ларьке учреждения продукты питания и предметы первой необходимости, предусмотренные Перечнем продуктов питания и предметов первой необходимости, разрешенных к продаже в ларьке учреждения осужденным к СК или ПЛС согласно приложению 22 к настоящим Правилам, получать посылки в соответствии со статьей 141 УИК РК.

Ескерту. 192-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2016 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
193. Камераның жанындағы посты екi жақты дабыл-дыбыс бергiш хабарлағышпен, тергеу изоляторының кезекшi бөлiмiнiң пультiмен, тiкелей телефонмен жабдықталады. Мекемеде өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғандарды ұстауға арналған камералар бесеуден асса, олардың күзетуге және қадағалауға арнайы посты қойылады. Камералардың саны одан аз болғанда күзету және қадағалау осы коридорда қызмет жүргiзетiн бақылаушыға жүктеледi.
194. Өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғандарды күзету және қадағалау постына белгiленген бақылаушыларға кезекшi әрбiр кезекке түсу кезiнде жеке нұсқау бередi және олар мiндеттi түрде арнайы құралдармен, соның iшiнде резеңке таяқпен, кiсенмен және аэрозольдық бұйыммен жабдықталады. Өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғандарды ұстайтын постында қызмет өткеру тәжiрибелi, күштi, қол ұрысын жақсы меңгерген күзетшiлерге жүктеледi.
195. Өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғандарды күзету және қадағалау жөнiндегi iшкi пост бақылаушыларына:
1) камералардың есiктерiн ашық қалдыруға немесе iшiнде сотталғандар болғанда есiктен шектегiштi алуға;
2) бiрнеше сотталғандарды және бөлек камерада ұсталып жатқан сотталғандарды бiр мезгiлде шығаруға;
3) тамақ тарату кезiнде iшкi тор есiктi ашуға;
4) кезекшi, корпус бойынша аға бақылаушылардың рұқсатынсыз өз бетiмен камераны ашуға;
5) сотталғандармен қызметтен тыс байланыс жасауға және қызметке қатысы жоқ бөтен әңгiме жүргiзуге тыйым салынады.
196. Сотталғандарды жуындыру камера бойынша бiр-бiрiнен оқшауланған бокстарда, 7 күннен асырмай жүргiзiледi. Бұл ретте, кiсендер жуыну боксына кiрген кезде және тор есiк жабылған соң шешiледi. Қажет болған жағдайда, өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғандарды бақылай отырып, жуынар алдында шашын алады, оларға қысқа шаш өсiруге рұқсат етiледi, шаш алу кезiнде сотталғаннан кiсен шешiлмейдi. Жуынатын күнi iшкi киiм және төсек-орны ауыстырылады, сондай-ақ жууды қажет ететiн киiмдерi ауыстырылады. Сотталғандарға өз бетiмен жуынуға тыйым салынған.
197. Осы Қағидаға 21-қосымшаға сәйкес ӨЖ немесе ӨБББА сотталғандар өздерiнiң жеке шоттарынан бiр айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде ай сайын азық-түлiк пен бiрiншi қажеттілік бұйымдарын сатып алуға арналған қаражат жұмсауға, ӨЖ немесе ӨБББА сотталғандарға өздерiмен бiрге және камераларда ұстауға рұқсат етiлген бұйымдардың, заттардың және азық-түлiктiң тiзбесiнде (бұдан әрi - Тiзбе) көзделген азық-түлiк пен бiрiншi қажеттілік бұйымдарын өздерiмен бiрге және камераларда сақтауға, Осы Қағидаға 22-қосымшаға сәйкес Тiзбеде көзделген азық-түлiк пен бiрiншi қажеттілік бұйымдарын мекеменiң дүкенiнен сатып алуға, Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексiнiң 141-бабына сәйкес сауқаттар алуға құқылы.

Сноска. Пункт 197 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2016 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
198. Осужденным к СК или ПЛС предоставляются свидания с близкими родственниками или иными лицами в соответствии со статьей 141 УИК РК. До вступления приговора в законную силу свидания предоставляются начальником следственного изолятора только по письменному разрешению председательствующего по делу или председателя суда, вынесшего приговор.
В письменном разрешении на свидание, заверенном гербовой печатью суда, указывается: кому и с каким лицом оно предоставляется. На свидание к осужденному допускается одновременно не более двух взрослых человек и двое детей. По желанию осужденным к СК или ПЛС предоставляются свидания со священнослужителем.
Сноска. Пункт 198 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2016 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
199. Краткосрочные свидания с родственниками и иными лицами осужденных к СК или ПЛС проводятся в кабинете постового контролера в режимном корпусе. При проведении свиданий присутствуют два контролера резервной группы и выводной контролер. Перед свиданием и после его окончания осужденный обыскивается.
200. Свидания с адвокатом, участвующим в деле в качестве защитника осужденного к СК или ПЛС, предоставляются наедине без ограничения их продолжительности и количества. На свидании с адвокатом осужденный к СК и ПЛС пользуется документами и записями, относящимися к уголовному делу.
201. Осужденным к СК или ПЛС не допускается:
1) нарушать установленную форму одежды;
2) передвигаться по территории учреждения без сопровождения и без наручников, одетых на руки сзади, и повязки из непрозрачного материала, надетой на глаза (кроме времени нахождения в прогулочных дворах, банных боксах, камерах);
3) без разрешения администрации открывать и закрывать оконные форточки;
4) стирать одежду в камерах;
5) закрывать смотровой глазок;
6) устанавливать контакты с осужденными из других камер.
202. К лицам, осужденным к СК или ПЛС, нарушающим требования режима, администрацией учреждения применяет следующие меры взыскания:
1) выговор;
2) водворение в карцер на срок до 15 суток.
203. Взыскание в виде выговора оформляется в письменной форме приказом начальника учреждения.
204. Взыскание в виде водворения в карцер оформляется постановлением начальника учреждения и заключения медицинского работника о возможности нахождения осужденного в карцере.
Осужденный отбывает наказание в той же камере, где содержался до наложения взыскания. В случае содержания в камере двух осужденных, подвергнутый наказанию для отбывания взыскания, переводится в другую камеру.
На период отбывания взыскания (водворение в карцер) постельные принадлежности изымаются и выдаются только на время сна в установленные часы. Осужденный лишается права получения книг, журналов, газет, получения писем, посылок, передач, приобретения продуктов питания и предметов первой необходимости, пользования настольными играми. Свидания с близкими родственниками, священнослужителем (за исключением свидания с адвокатом), осужденному, водворенному в карцер, не предоставляются.

Ескерту. 197-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2016 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
198. ҚР ҚАК 141-бабына сәйкес ӨЖ және ӨБББА сотталғандарға жақын туыстарымен немесе өзге де адамдармен кездесу ұсынылады. Үкім заңды күшіне енгізілгенге дейін тергеу изоляторының бастығы осы іс бойынша төрағалық ететін немесе үкімді шығарушы сот төрағасының тек жазбаша рұқсаты бойынша кездесу ұсынады.
Кездесуге соттың мөрiмен расталған жазбаша рұқсатта: кiмге және кiм ұсынатыны көрсетiледi. Сотталғанмен кездесуге бiр мезгiлде ең көбi екi үлкен адам мен екi бала жiберiледi. Өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғанның қалауы бойынша дiни қызметшiмен кездесу ұсынылады.
Ескерту. 198-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2016 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
199. Өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғанның туған-туыстарымен немесе өзге адамдармен қысқа мерзiмдi кездесуi. Өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғанның қорғаушысы ретiнде iске қатысатын адвокатпен кездесу жеке, ұзақтығы мен саны шектелмей ұсынылады. Адвокатпен кездесуде сотталған өзiмен бiрге қылмыстық iске қатысты құжаттар мен жазбалар алуға құқылы.
200. Өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғанды қорғау ретінде іске қатысушы адвокатпен кездесу ұзақтығы және саы шектеусіз оңаша ұсынылады. Адвокатпен кездесуде ӨЖ немесе ӨБББА сотталған қылмыстық іске қатысты жәе жазбаларды пайдаланады.
201. Өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғаның:
1) белгiленген киiм түрiн бұзуына;
2) күзетпен бiрге жүрмей және қолға арттан кигiзiлген қол кiсендерiнсiз, көзге байлайтын көрiнбейтiн материалдан орамасыз (демалу аулаларында, жуыну бокстарында, камералардан басқа) мекеме аумағы бойынша жүруiне;
3) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз терезе әйнектерiн ашып-жабуына;
4) камераларда киiм жууына;
5) қарау көздерiн жабуына;
6) басқа камерадағы сотталғандармен байланыс жасауына жол берiлмейдi.
202. Өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталған режим талаптарын бұзатын адамдарға мекеме әкiмшiлiгi мынадай жаза шараларын:
1) сөгiс;
2) 15 тәулiкке дейiн карцерде ұстауды қолдана алады.
203. Сөгiс түрiндегi жаза мекеме бастығының бұйрығымен қазақша үлгiде ресiмделедi.
204. Карцерде ұстау түрiндегi жаза мекеме бастығының қаулысымен және сотталғанды карцерде ұстау мүмкiндiгi туралы медициналық қызметкердiң қорытындысымен ресiмделедi.
Сотталған жаза қолданылғанға дейiн ұсталған сол камерада жазасын өтейдi. Егер камерада жазасын өтеу үшiн жазаға тартылған екi сотталған ұсталса, басқа камераға ауыстырылады.
Жазаны өтеу кезеңiнде (карцерге енгiзу) төсек жабдықтары алынады және белгiленген уақытта ұйықтау кезiнде берiледi. Сотталған кiтап, журнал, газет алу, хат, сәлем-саухат, сәлемдеме, азық-түлiк тағамдарын алу және бiрiншi қажеттi заттар алу, үстел үстi ойындарын пайдалану құқығынан айрылады. Карцерге қамалған сотталғандарға жақын туыстармен, дiни қызметшiлермен (адвокатпен кездесуден басқа) кездесу мүмкіндігі берілмейді.

205. К труду (за исключением самообслуживания в камере) осужденные к СК или ПЛС не привлекаются.
206. Осужденные к СК или ПЛС обеспечиваются трехразовым горячим питанием. Раздача пищи производится под наблюдением контролеров в присутствии дежурного.
Пища в камеру осужденным к СК или ПЛС передается сотрудником пищевого блока в присутствии не менее 3 контролеров, в часы, установленные распорядком дня, покамерно, через дверную форточку.
207. При передаче осужденным к СК или ПЛС разрешенных к использованию вещей и предметов (писем, медикаментов, книг и так далее), используются специальные приспособления, при этом открывается только дверная форточка, двери камер не открываются.
208. Количественная проверка осужденных при приеме-сдаче дежурства проводится через дверную форточку, без захода в камеру.
209. После открытия дверной форточки наружных дверей, осужденные к СК или ПЛС по команде выстраиваются лицом к стене, ноги на ширине плеч, руками упираются о стену, пальцы рук растопырены с развернутыми ладонями наружу. Дежурный по камере производит доклад.
Оконные форточки в камерах для осужденных к СК или ПЛС открываются специальной указкой с крючком на конце, длиной не менее 130 сантиметров, передаваемой осужденному контролером через дверную форточку, при этом указка кладется на форточку тупым концом наружу и осужденный передает ее обратно в том же порядке.
210. Камера открывается только в присутствии дежурного или его заместителя (если при этом не присутствует начальник следственного изолятора или его заместитель), при наличии не менее двух сотрудников на одного осужденного к СК или ПЛС, не считая постового контролера. Постовой контролер, открыв дверную форточку, подает команду осужденным о построении и убедившись, что его команда выполнена, после доклада дежурного по камере, только по команде старшего сопровождения, открывает наружные двери, затем, осмотрев внутреннюю решетчатую дверь, через дверную форточку надевает поочередно на руки осужденным наручники. Для этого осужденный, с руками поднятыми за спиной, подходит к двери и, повернувшись к ней спиной просовывает руки в дверную форточку. Контролер надевает ему на руки наручники, затем осужденный отходит к стене камеры и становится к ней лицом.
211. При выводе на прогулку осужденных к СК или ПЛС одежда, обувь по сезону передается им контролером резервной группы через дверную форточку внутренней решетчатой двери. Затем осужденным на руки надевают наручники, руки осужденного при конвоировании к прогулочному двору, удерживаются контролером за спиной. Осужденные выстраиваются лицом к стене противоположной двери прогулочного двора. Двери прогулочного двора запираются на замок. По команде контролера осужденные по одному подходят к дверной форточке двери прогулочного двора и им снимают наручники на период прогулки. После завершения прогулки конвоирование осужденных проводится в обратном порядке.

205. Өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғандар еңбекке (камерада өзiне қызмет көрсетуден тыс) тартылмайды.
206. Өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғандар жалпы нормалар бойынша үш рет ыстық тамақпен қамтамасыз етiледi. Тамақты тарату кезекшiнiң қатысуымен бақылаушылардың қадағалауымен жүргiзiледi.
Тамақты Өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғандардың камерасына кемiнде 3 бақылаушының қатысуымен ас блогының қызметкерi күн тәртiбiмен белгiленген уақытта, камера бойынша, есіктегі терезе арқылы бередi.
207. Өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғанға пайдалануға рұқсат берiлген мүлiктер және құралдарды (хаттар, медициналық заттар, кiтаптар және т.б.) беру кезiнде арнайы құралдар пайдаланылады, сонымен бiрге есiк көзәйнектерi ашылады, камералардың есiгi ашылмайды.
208. Кезекшiлiктi қабылдау-тапсыру кезiнде сотталғандарды санап тексеру есiк әйнегi арқылы, камераға кiрмей жүргiзiледi.
209. Сыртқы есiктегі терезені ашқаннан кейiн Өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғандар команда бойынша бетi қабырғаға қарай, аяқтарын иық енiмен бiрдей етiп түзеледi, қолдарын қабырғаға тiрейдi, саусақтары ашып, алақандарын жаяды. Камера бойынша кезекшi белгiленген нысанда баянат жасайды.
Өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғандарға арналған камералардағы көзәйнектер ұзындығы кемiнде 130 см болатын басында iлмегi бар арнайы шыбықпен ашылады, оны бақылаушы сотталғанға есiктегi терезе арқылы бередi, бұл ретте шыбықтың доғал ұшы сыртқа қаратылып берiледi және сотталған оны кейiн қарай сол тәртiп бойынша бередi.
210. Камера тiкелей қажеттiлiк жағдайында ғана кезекшiнiң немесе оның орынбасарының қатысуымен (егер осы кезде тергеу изоляторының Өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғанға кезекшi бақылаушыны есептемегенде, екi қызметкерден кем болмауы тиiс. Кезекшi бақылаушы есiктi ашқан соң сотталғандарға сапқа тұру жөнiнде команда бередi, оның берген командасы орындалғанына көзi жеткен соң, камера кезекшiсiнiң баяндауынан соң, алып барушының бұйрығымен ғана сыртқы есiктi ашады, содан соң, iшкi темiр торды қарап есiктегi көзәйнек арқылы кезекпен сотталғандардың қолдарына кiсен салады. Ол үшiн сотталған артына салынған қолдарын көтерiп есiкке жақындайды, және есiкке, артқа қарап есiктегi көзәйнекке қолын созады. Бақылаушы қолына кiсен салады, содан кейiн сотталған қабырғаға келiп оған бетi қарап тұрады.
211. Өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғандарды серуенге шығарарда резервтегi топтың бақылаушысы оларға ауысым бойынша iшкi темiр тор есiгiнiң көзәйнегi арқылы аяқ киiм, киiм бередi. Содан кейiн осы Қағидаға сәйкес сотталғандарға кiсен салынады, серуендейтiн аулаға айдауылда бақылаушы сотталғандардың қолын арттарында ұстауды талап етедi. Серуендейтiн аулада сотталғандар есiкке қарама-қарсы қабырғаға бетiмен қарап сапқа тұрады. Серуендейтiн ауланың есiгi құлыптанады. Бақылаушының тапсырмасы бойынша сотталғандар бiртiндеп серуендейтiн ауланың есiк терезесіне келедi және серуен уақытында қолдарынан кiсен алынады. Серуен бiткен соң сотталғандардың айдауылдауы кейiн қарай тәртiппен өтедi.

212. Прогулка осужденных к СК или ПЛС производится ежедневно в дневное время суток, покамерно, в прогулочных дворах, изолированных друг от друга. Прогулка прекращается досрочно дежурным при нарушении осужденными требований, установленных настоящими Правилами.
213. Внутренний технический осмотр и обыск камер для проверки исправности окон, решеток, полов, потолков и камерного инвентаря и обнаружения запрещенных к хранению предметов проводится старшим контролером по корпусу и контролером резервной группы ежедневно во время прогулки или в установленное начальником следственного изолятора время под руководством дежурного или его заместителя.
На время проведения осмотра и обыска камеры осужденный выводится из нее в другую свободную камеру или помещение режимного корпуса, либо в коридор под усиленную охрану, если осмотр или обыск проводятся не в период прогулки осужденных.
214. Контролер на посту, либо представитель администрации, выявивший возникновение чрезвычайного обстоятельства, подает сигнал тревоги путем включения тревожной сигнализации, либо средствами радио-телефонной связи. Контролер - оператор инженерно-технических средств охраны, получив сигнал тревоги, объявляет тревогу в учреждении, посредством громкоговорящей и радиосвязи, и докладывает дежурному.
215. Дежурный или его заместитель во время своего дежурства в ночное время не менее трех раз лично проверяет охрану камер, в которых содержатся осужденные к СК или ПЛС, о результатах проверки делает отметку в постовой ведомости.
216. Оказание медицинской помощи осужденным к СК или ПЛС проводится непосредственно в камере содержания. Перевод осужденного в медицинскую часть следственного изолятора производится только по письменному указанию начальника следственного изолятора или лица его замещающего и только в случаях, когда требуется срочное хирургическое вмешательство или в других неотложных случаях по медицинским показаниям. В медицинской части следственного изолятора оборудуются специальные кабинеты, в которых хирургический стол, кресло в стоматологическом кабинете, рентген аппарат оборудованы кронштейнами для удержания рук осужденных в наручниках.
В случае заболевания инфекционной болезнью осужденный содержится в камере один с проведением соответствующих санитарно-противоэпидемических мероприятий.
217. Перевод осужденных к СК или ПЛС из одной камеры в другую производится по письменному указанию начальника следственного изолятора.
Приложение 1
к Правилам внутреннего распорядка
следственных изоляторов Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Правила поведения подозреваемых и обвиняемых
в следственных изоляторах

212. Өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғандарды серуендету күн сайын тәулiктiң күндiзгi уақытында, камера бойынша, бiр-бiрiнен оқшауланған серуендеу аулаларында жүргiзiледi. Сотталғандар осы Қағидада белгiленген талаптарды бұзған жағдайда серуендетудi кезекшi мерзiмiнен бұрын аяқтауы мүмкiн.
213. Терезелердiң, торкөздердiң, едендердiң, төбенiң және камера мүкаммалының сақталуын тексеру және сақтауға тыйым салынған бұйымдарды табу үшiн камераларды iшкi техникалық тексеріп қарау мен тiнтудi корпус бойынша аға бақылаушы мен резерв тобының бақылаушысы кезекшi немесе оның орынбасарының басшылығымен күн сайын серуендеу уақытында немесе тергеу изоляторының бастығы белгiлеген уақытта жүргiзедi.
Егер тексеріп қарау мен тiнту сотталғандарды серуендету кезеңiнде жүргiзiлмесе, камераны тексеріп қарау мен тiнту уақытында сотталған одан басқа бос камераға немесе режим корпусының үй-жайына не болмаса күшейтiлген күзетпен дәлiзге шығарылады.
214. Төтенше жағдай туындағанын байқаған постыдағы бақылаушы немесе әкiмшiлiк өкiлi дабыл бергiштi қосу арқылы белгi бередi не болмаса радио-телефон байланысы арқылы дабыл көтередi. Инженерлiк-техникалық күзет құралдарының бақылаушы-операторы дабыл қабылдаған соң, дауыс күшейткiш радиобайланыспен мекеме бойынша дабыл қағады және кезекшiге баяндайды.
215. Кезекшi немесе оның орынбасары өзiнiң түнгi уақыттағы кезекшiлiк уақытында өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғандар ұсталатын камералар күзетiн кемiнде үш реттен тексеруге, тексеру нәтижелерi туралы посты ведомосына белгi қоюға мiндеттi.
216. Өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғандарға медициналық көмек көрсету ұстау камераларында тiкелей жүргiзiледi. Сотталғанды медициналық бөлiмге ауыстыру тек тергеу изоляторы бастығының немесе оны алмастыратын адамның жазбаша берген нұсқауы бойынша және медициналық шұғыл араласу немесе басқа медициналық көрсеткiштер бойынша кезек күттiрмейтiн жағдайларда ғана жүргiзiледi. Тергеу изоляторының медициналық бөлiмiнде хирургиялық үстел, стоматологиялық кабинетте кресло, сотталғанның қолын кiсендеуге арналған кронштейндермен жабдықталған рентген аппараты болатын арнайы кабинеттер жабдықталады.
Инфекциялық аурумен науқастанған жағдайда, сотталғанға тиiстi санитарлық-iндетке қарсы шаралар жүргiзiлiп, камерада жалғыз ұсталады.
217. Өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғандарды бiр камерадан басқа камераға ауыстыру тергеу изоляторы бастығының жазбаша нұсқауымен жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлiгi
Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi
тергеу изоляторларының
iшкi тәртiп қағидасына
1-қосымша
Күдіктiлер мен айыпталушылардың тергеу изоляторларындағы
мiнез-құлық epeжeci

1. Подозреваемые и обвиняемые, содержащиеся в следственных изоляторах:
1) соблюдают порядок содержания под стражей, установленный Законом и Правилами внутреннего распорядка следственных изоляторов Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
2) выполняют законные требования администрации следственного изолятора;
3) соблюдают требования гигиены и санитарии;
4) выходят на ежедневную прогулку (освобождение от прогулки осуществляется начальником следственного изолятора по заключению медицинского работника);
5) соблюдают правила пожарной безопасности;
6) бережно относятся к имуществу следственного изолятора;
7) проводят уборку камер и других помещений в порядке очередности;
8) не совершают действий, унижающих достоинство сотрудников следственного изолятора, подозреваемых и обвиняемых, а также иных лиц;
9) не препятствуют сотрудникам следственного изолятора, а также иным лицам, обеспечивающим порядок содержания под стражей, в выполнении ими служебных обязанностей;
10) соблюдают установленный распорядок дня;
11) обращаются к сотрудникам следственного изолятора на "Вы" и называть их "гражданин" или "гражданка" и далее по званию или по должности, либо "гражданин начальник";
12) при входе в камеры сотрудников следственного изолятора по их команде встают и выстраиваться в указанном месте;
13) соблюдают опрятный внешний вид;
14) при движении под конвоем или в сопровождении сотрудников следственного изолятора держат руки сзади;
15) по требованию сотрудников следственного изолятора, иных должностных лиц сообщают свою фамилию, имя, отчество (при наличии);
16) соблюдают тишину;
17) дежурят по камере в порядке очередности.
2. Дежурный по камере:
1) при входе в камеру сотрудников следственного изолятора докладывать о количестве подозреваемых и обвиняемых, находящихся в камере;
2) следит за сохранностью камерного инвентаря, оборудования и другого имущества;
3) получает для лиц, содержащихся в камере, посуду и сдавать ее;
4) следит за чистотой в камере;
5) подметает и моет пол в камере, производит уборку камерного санузла, прогулочного двора по окончании прогулки;
6) моет бачок для питьевой воды.
3. Нарушениями правил поведения подозреваемых и обвиняемых являются:
1) ведение переговоров, передача каких-либо предметов лицам, содержащимся в других камерах или иных помещениях следственного изолятора, перестукивание или переписывание с ними;
2) нарушение установленного порядка ведения переговоров, передачи каких-либо предметов и переписки с лицами, находящимися на свободе или отбывающими наказание в местах лишения свободы;

1. Тергеу изоляторларында ұсталушы күдіктiлер мен айыпталушылар:
1) Қазақстан Республикасының Заңында және Ішкі істер министрлiгi тергеу изоляторларындағы мiнез-құлық ережесiнде белгiленген күзетте ұстау тәртiбiн сақтауға;
2) тергеу изоляторы әкiмшiлiгiнiң заңды талаптарын орындауға;
3) гигиена және санитария талаптарын орындауға;
4) күнделiктi серуенге шығуға (серуеннен босатуды медициналық қызметкердiң қорытындысы бойынша тергеу изоляторының бастығы жүзеге асырады);
5) өрт қауiпсiздiгi ережесiн сақтауға;
6) тергеу изоляторының мүлкiне ұқыпты қарауға;
7) кезекшiлiк тәртiппен камераларды және басқа да үй-жайларды тазалауға;
8) тергеу изоляторы қызметкерлерiнiң, күдіктілер мен айыпталушылардың, сондай-ақ өзге де адамдардың ар-намысын кемсітетін әрекеттер жасамауға;
9) тергеу изоляторының қызметкерлерiне, сондай-ақ қамауда ұстау тәртiбiн қамтамасыз етушi басқа адамдарға қызметтiк мiндеттерiн атқаруда кедергi келтiрмеуге;
10) күн тәртіп ережесін сақтауға;
11) тергеу изоляторының қызметкерлерiне "Сiз" деп тiл қатуға және оларды "азамат" немесе "азаматша" деп және бұдан әрi шенiне немесе лауазымына қарай не "азамат бастық" деп атауға;
12) камераға тергеу изоляторының қызметкерлерi кiргенде олардың командамен орнынан тұруға және көрсетiлген орында сапқа тұруға;
13) сыртқы келбетін ұқыпты ұстауға;
14) айдауылмен немесе тергеу изоляторының қызметкерлерi iлесiп жүргенде қолдарын артына ұстауға;
15) тергеу изоляторы қызметкерлерiнiң, өзге де лауазымды адамдардың талабы бойынша өзiнiң аты-жөнiн айтуға;
16) тыныштық сақтауға;
17) кезекшiлiк тәртiппен камера бойынша кезекшiлiк атқаруы тиiс.
2. Камера бойынша кезекшi:
1) камераға тергеу изоляторының қызметкерлерi кiрген кезде камерада отырған күдіктiлер мен айыпталушылардың саны туралы баяндауға;
2) камера мүкәммалының, жабдықтарының және басқа мүлкiнiң сақталуын бақылауға;
3) камерада ұсталушы адамдар үшiн ыдыс алуға және оны тапсыруға;
4) камераның тазалығын бақылауға;
5) камераның еденiн сыпыруға және жууы, камераның сантехникалық торабын, серуендеу аяқталысымен серуендеу ауласын тазалауға;
6) ауыз суға арналған ыдысты жууы тиiс.
3. Күдіктiлер мен айыпталушылардың:
1) тергеу изоляторының басқа камераларында немесе өзге үй-жайларында ұсталатын адамдармен сөйлесуі, оларға қандай да бiр заттарды берудi жүзеге асыруы, тықылмен белгi беруі немесе олармен хат алысуы;
2) сөйлесудiң белгiленген тәртiбiн бұзуы, еркiндiкте жүрген немесе бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген адамдарға қандай да бiр заттар беруі және олармен хат алысуы;

3) выход из камер и других помещений режимных корпусов без разрешения администрации;
4) нарушение линии охраны объектов следственных изоляторов;
5) изготовление и употребление алкогольных напитков, наркотических и психотропных средств;
6) игра в настольные игры с целью извлечения материальной или иной выгоды;
7) нанесение себе или иным лицам татуировок;
8) занавешивание и обмен без разрешения администрации спальных мест;
9) пользование самодельными электроприборами;
10) пользование электроприборами без разрешения администрации;
11) развод открытого огня в камере;
12) содержание животных;
13) производство ремонта сантехники, осветительных и других приборов или регулировка освещения в камере без разрешения администрации;
14) засор санузлов в камерах;
15) снятие со стен камер информации об основных правах и обязанностях подозреваемых и обвиняемых, содержащихся в следственных изоляторах;
16) оклеивание стен, камерного инвентаря бумагой, фотографиями, рисунками, вырезками из газет и журналов, нанесение на них надписей и рисунков;
17) нарушение тишины;
18) выход из строя, курение, ведение разговоров, заглядывать в камерные глазки, поднятие каких-либо предметов, нажатие кнопок тревожной сигнализации при движении по территории следственного изолятора;
19) выброс чего-либо из окон, взбираться на подоконник, высовываться в форточку, подходить вплотную к "глазку" двери, закрытие "глазка";
20) продажа, дарение или отчуждение иным способом предметов, находящихся в личном пользовании.
Примечание:
В каждой камере на стене вывешивается информация об основных правах и обязанностях лиц, содержащихся в следственном изоляторе, на государственном и официально употребляемом русском языках.
Приложение 2
к Правилам внутреннего распорядка
следственных изоляторов Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Книга
замечаний и предложений лиц,
инспектирующих следственный изолятор
__________________________________
(название следственного изолятора)
Начата: "___" __________ года
Окончена: "___" ________ года
п/п
Дата
Должность,
ФИО
(отчество
при
наличии),
звание
инспекти-
рующего
Содержание
замечаний
Предло-
жения
Сроки
испол-
нения
Принятые
меры
Примечания:
1. Книга должна быть пронумерована, прошнурована, заверена соответствующей подписью и опечатана сургучной печатью. Хранится книга у начальника следственного изолятора.
2. Книга предъявляется для просмотра и производства в ней соответствующих записей лицам, имеющим право инспектирования следственных изоляторов.
3. Инспектирующий вносит в книгу основные замечания и предложения по всем вопросам в пределах своей компетенции. При этом указываются сроки устранения выявленных недостатков.

3) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз камерадан және режимдi корпустарының басқа да үй-жайларынан шығуы;
4) тергеу изоляторлары объектiлерiнiң күзет желiсiн бұзуы;
5) алкогольдiқ iшiмдiктер дайындауы және iшуі, есiрткi және психотроптық заттарды пайдалануы;
6) материалдық немесе өзге де табыс табу мақсатында үстелдегі ойындарды ойнауы;
7) өзiне немесе басқа адамдардың денелерiне белгi қондыруы;
8) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз жатын орнын бүркелемеуі және ауыстыруы;
9) қолдан жасалған электр құралдарын пайдалануы;
10) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз электр құралдарын пайдалануы;
11) камерада ашық от жағуы;
12) жануарлар ұстауы;
13) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз сантехника, жарық бергiш және басқа да құралдарды жөндеуі немесе камера жарығын өзгертуі;
14) камерадағы сантехникалық тораптарды ластауы;
15) камераның қабырғасынан тергеу изоляторында отырған күдіктілер мен айыпталушылардың негiзгi құқықтары және мiндеттерi туралы ақпаратты алып тастауы;
16) қабырғаларды, камера мүкаммалын қағазбен, фотосуреттермен, суреттермен, газет және журнал қиындыларымен желiмдеуі оларға жазу жазуы немесе суреттер салуы;
17) айқайлауы немесе басқа тәсiлмен тыныштықты бұзуы;
18) тергеу изоляторының аумағында қозғалу кезiнде саптан шығуы, темекi шегуі, сөйлесуі, камера тесiгiнен сығалауы, қандай да бiр құралды жоғары көтеруі, дабыл қағу тетiгiн басуы;
19) терезеден бiрдеңе тастауы, терезе алдына шығып тұруы, желдеткiштен ұмтылуы, есiктiң "қарау тесiгiне" жабыса тақалуы, "қарау тесiгін" жабуы;
20) жеке пайдалану заттарын сатуы, сыйлауы немесе басқа тәсiлмен иелiктен шығаруы мінез-құлық қағидаларының бұзушылығы болып табылады.
Ескертпе:
Әрбір камераның қабырғасында тергеу изоляторында қамауда ұсталатындардың міндеттері мен құқықтары туралы мемлекеттік және ресми қолданылатын тілдерде ақпарат ілініп тұрады.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлiгi
Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi
тергеу изоляторларының
iшкi тәртiп қағидасына
2-қосымша
нысаны
Тергеу изоляторын инспекциялайтын адамдардың ескертулерi мен
ұсыныстары кiтабы
____________________________________________
(тергеу изоляторының атауы)
"___" __________ басталды
"___" __________ аяқталды
р/с
Күнi
Инспекциялайтын адамның лауазымы, атағы, аты-жөні
Ескертулердiң мазмұны
Ұсыныстар
Орындау мерзiмi
Қабылданған шаралар
Ескертпе:
1. Кiтап нөмiрленген, тiгiлген, тиiстi қолмен бекітілген және сүргiштi мөр басылған болуы керек. Кiтап тергеу изоляторының бастығында сақталады.
2. Кiтап қарау үшін және тергеу изоляторын инспекциялауға құқығы бар адамдарға онда тиiстi жазба жазу үшiн ұсынылады.
3. Инспекциялаушы кiтапқа өзiнiң құзыретіндегі мәселелер бойынша негiзгi ескертулерi мен ұсыныстарын енгiзедi. Бұл ретте анықталған кемшiлiктердi жою мерзiмдерi көрсетiледi.

4. В сроки, установленные инспектирующим, начальник следственного изолятора докладывает вышестоящему начальнику об устранении недостатков.
Приложение 3
к Правилам внутреннего распорядка
следственных изоляторов Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Утверждаю
Начальник следственного изолятора
______________________________
(должность, подпись, фамилия)
"__" _______________ _____ года
План
покамерного размещения
Содержатся
раздельно
№ камеры
Кол-во мест в
камере
Примечание
1
2
3
4
1. Подозреваемые и обвиняемые мужчины
а) в преступлениях, не являющихся тяжкими, и ранее не отбывавшие наказание в местах лишения свободы
б) в тяжких преступлениях, ранее не отбывавшие наказание в местах лишения свободы
в) ранее отбывавшие наказание в местах лишения свободы (независимо от состава преступления)
2. Подозреваемые и обвиняемые женщины
а) ранее не отбывавшие наказание в местах лишения свободы (независимо от состава преступления)
б) ранее отбывавшие наказание в местах лишения свободы в исправительных колониях (далее - ИК) общего режима
в) ранее отбывавшие наказание в ИК строгого режима (при особо опасном рецидиве преступлений)
г) женщины с детьми, а также беременные (со сроком беременности свыше пяти месяцев)
3. Подозреваемые и обвиняемые несовершеннолетние мужского пола
а) в преступлениях, не являющихся тяжкими, и ранее не отбывавшие наказание в местах лишения свободы
б) в тяжких преступлениях
в) ранее отбывавшие наказание в ВК (независимо от состава преступления)
4. Осужденные мужчины
а) ИК общего режима
б) ИК строгого режима
в) условно осужденные
г) к направлению в дисциплинарный батальон.
5. Осужденные женщины
а) впервые, ранее не содержащиеся в местах лишения свободы (ИК общего режима)
б) ранее судимые, содержавшиеся в местах лишения свободы (ИК общего режима)
в) осужденные при особо опасном рецидиве преступлений
г) с детьми и беременные (с беременностью свыше пяти месяцев)
6. Осужденные несовершеннолетние (к отбыванию наказания в воспитательной колонии)
а) общего режима
б) общего режима в локальном участке для ранее судимых
7. Подозреваемые и обвиняемые и осужденные из числа бывших сотрудников правоохранительных органов, прокуратуры, суда, а также лица, предусмотренные в абзаце шестом подпункта 2) пункта 2 статьи 32 Закона
8. Подозреваемые, обвиняемые и осужденные иностранцы и лица без гражданства
9. Лица, конвоируемые транзитом
Подозреваемые и обвиняемые:
а) мужчины
б) женщины
в) несовершеннолетние
Эти лица размещаются раздельно с соблюдением пункта 21 настоящих Правил

4. Тергеу изоляторының бастығы инспекциялаушы адам белгiлеген мерзiмде кемшiлiктердiң жойылғаны туралы жоғары тұрған бастыққа баяндауға мiндеттi.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлiгi
Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi
тергеу изоляторларының
iшкi тәртiп қағидасына
3-қосымша
нысаны
Бекiтемiн
Тергеу изоляторының бастығы
___________________________
(атағы, қолы, тегi)
____ жылғы "___" __________
Камера бойынша орналастыру жоспары
Бөлек ұсталады
Камералар №
Камерадағы орын саны
Ескертпе
1
2
3
4
1. Мыналар:
а) ауыр емес қылмыстарда және бас бостандығынан айыру орындарында бұрын жазаларын өтемеген
б) ауыр қылмыста бұрын жаза өтеу орындарында отырмаған
в) бұрын бас бостандығынан айыру орындарында отырған (қылмыс құрамына байланысты емес) күдікті және айыпталушы ер адамдар
2. Мыналар:
а) бұрын бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтемеген (қылмыс құрамына байланысты емес)
б) бұрын бас бостандығынан айыру орындарының жалпы режимдегi түзеу колонияларында жазасын өтеген
в) бұрын қатаң режимдегi ТК жазасын өтегендер (қылмыстың ерекше қауiптi рецидивi кезiнде)
г) балалары бар және де жүктi (жүктiлiгi бес айдан жоғары мерзiммен) күдікті және айыпталушы әйелдер
3. Мыналар:
а) ауыр емес қылмыстарда және бұрын бас бостандығынан айыру орындарында жаза өтемеген
б) ауыр қылмыстар жасаған
в) бұрын ТК-да жазасын өтеген (қылмыстың құрамына байланысты емес) ер жынысты кәмелетке толмаған күдіктілер мен айыпталушылар
4. Мыналар:
а) жалпы режимдегi ТК
б) қатаң режимдегi ТК
в) шартты сотталғандар
г) тәртіптік батальонға жiберуге жататын сотталған ер адамдар
5. Мыналар:
а) бiрiншi рет, бұрын бас бостандығынан айыру орындарында ұсталмаған (жалпы режимдегi ТК)
б) бұрын сотталғандар, бас бостандығынан айыру орындарында ұсталғандар (жалпы режимдегi ТК)
в) қылмыстың ерекше қауiптi кезiнде сотталған
г) баласы бар және жүктi (жүктiлiгi бес айдан жоғары) сотталған әйелдер
6 Мыналар:
а) жалпы режимдегi
б) бұрын сотталғандар үшiн жалпы режимдегi оқшау учаскеде кәмелетке толмаған сотталғандар (жазаны тәрбие колониясында өткiзу)
7. бұрын IIМ, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнде, прокуратурада, сотта қызмет еткен, сондай-ақ Заңның 32-бабының 2-тармағы 2) тармақшасының алтыншы абзацында көзделген адамдар
8. Сотталған шетелдiктер, күдіктілер мен айыпталушылар және азаматтығы жоқ адамдар
9. Транзитпен айдауылданатын адамдар, күдікті және айыпталушы:
а) ер адамдар
б) әйелдер
в) кәмелетке толмағандар
Бұл адамдар осы Қағиданың 21-тармағын сақтай отырып, бөлек орналастырылады

10. Осужденные к смертной казни и пожизненному лишению свободы
11. Осужденные, оставленные в следственном изоляторе для работ по хозяйственному обслуживанию:
а) мужчины
б) женщины
12. Содержащиеся в карцерах
13. Больные в больничных палатах
14. Лица, содержащиеся в камерах сборного отделения
Размещение лиц в камерах сборного отделения производится в порядке, предусмотренном пунктом 21 настоящих Правил
Примечания:
1. Лица, впервые привлекающиеся по подозрению либо обвинению в совершении преступлений, не являющихся тяжкими (подпункт "а" пункта 1), могут содержаться совместно, независимо от статьи УК РК, по которой они привлекаются. Эти же лица могут размещаться по камерам по составу (характеру преступления).
2. Обвиняемые в тяжких преступлениях, ранее не отбывавшие наказание в местах лишения свободы (подпункт "б" пункта 1) и обвиняемые в особо опасных преступлениях, размещаются, как правило, изолированно друг от друга и от других категорий подозреваемых, обвиняемых.
3. План покамерного размещения должен находиться в дежурной части, оперативном, режимном отделах и отделе специального учета, а также у руководства следственного изолятора.
Заместитель начальника
следственного изолятора _______________________________________
(звание, подпись, фамилия)
Приложение 4
к Правилам внутреннего распорядка
следственных изоляторов Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Оборудование общих камер
Устройство камер, в которых содержатся подозреваемые и обвиняемые, должно обеспечивать надежную изоляцию от внешней окружающей среды и смежных помещений. Планировочная форма камер должна обеспечивать наилучший обзор их через "глазок" дверного полотна.
Двери в камерах предусматриваются двойными, размерами 90х200 сантиметров (далее - см). На высоте 95 см от уровня пола устраивать форточки 18х22 см для раздачи пищи. Общие камеры необходимо оборудовать двухярусными койками с габаритными размерами в плане 1,88х0,65 метров, столами из расчета периметра столов и длины деревянных скамеек по 0,4 метра на человека, плательным шкафом для одежды с плечиками из расчета 5 мест на один погонный метр. Все оборудование камер прикреплять к полу.
В каждой камере оборудуется санитарный узел из умывальника и унитаза. Санитарный узел отделяется перегородкой.
С внутренней стороны окон устанавливать выпуклые на 25-30 см. от стены решетки, ограничивающие доступ к оконному проему. Во всех камерах устраивать полы дощатые крашенные.
Приложение 5
к Правилам внутреннего распорядка
следственных изоляторов Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Санкционирую ________________
Прокурор ____________________
(подпись, фамилия)
"__" _____________ ____ года
Постановление
о переводе подозреваемого, обвиняемого в одиночную камеру
в порядке статьи 31 Закона Республики Казахстан "О порядке и
условиях содержания лиц в специальных учреждениях,
обеспечивающих временную изоляцию от общества"
Подозреваемый, обвиняемый ____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
____________________________________________________________________
(излагаются обстоятельства, дающие основание для содержания
____________________________________________________________________
в одиночной камере)
____________________________________________________________________
Постановил:
Подозреваемого, обвиняемого ___________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
перевести для дальнейшего содержания в одиночную камеру.
Начальник следственного изолятора _____________________________
(звание, подпись, фамилия)
"___"________________ года
Приложение 6
к Правилам внутреннего распорядка
следственных изоляторов Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Перечень
продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви,
одежды и других промышленных товаров, которые подозреваемые и обвиняемые могут иметь при себе, хранить, получать в посылках, передачах и приобретать по безналичному расчету
Подозреваемые и обвиняемые могут иметь при себе, хранить, получать в посылках, передачах и приобретать по безналичному расчету:

10. Өлiм жазасына және өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғандар
11. Тергеу изоляторында шаруашылық қызмет көрсету бойынша жұмысқа қалдырылған сотталған
а) ер адамдар
б) әйелдер
12. Карцерде ұсталатындар
13. Аурухана палаталарындағы аурулар
14. Жиынтық бөлiмшелерде ұсталатын адамдар.
Жиынтық бөлiмше камераларындағы адамдар осы Қағиданың 22-тармағында көзделген тәртiппен орналастырылады.
_______________________________________________________________
Ескертпе:
1. Ауыр емес (1-тармақтың "а" тармақшасы) қылмыстың жасалуына күдікті не айыпталуы бойынша бiрiншi рет тартылған адамдар, олар тартылған Қазақстан Республикасы ҚК-нің бабына қарамастан бiрге ұсталуы мүмкiн. Бұл адамдар қылмыстың құрамы (сипаты) жөнiнен камера бойынша орналастырылуы да мүмкiн.
2. Бұрын бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтемеген қатаң қылмыс бойынша айыпталушылар (1-тармақтың "б" тармақшасы) және ерекше қауiптi қылмыстарға айыпталушылар ережеге сәйкес бiр бiрiнен бөлек және күзетке алынғандардың санаты бойынша орналастырылады.
3. Камера бойынша орналастыру жоспары кезекшi, жедел, режим бөлiмдерiнде, арнайы бөлiмдерде және тергеу изоляторының басшылығында болуы тиiс.
Тергеу изоляторы бастығының орынбасары ________________________
(атағы, қолы, тегi)
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлiгi
Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi
тергеу изоляторларының
iшкi тәртiп қағидасына
4-қосымшаfi0Жалпы камералардың сипаттамасы
Күдіктілер мен айыпталушылар ұсталатын камералардың құрылысы сыртқы қоршаған ортадан және бiрiккен бөлмелерден сенiмдi оқшаулануы қамтамасыз етiлуi тиiс. Камералардың жоспарлану нысаны есiктiң "көзшесі" арқылы неғұрлым жақсы көрiлуiн қамтамасыз етуi тиiс.
Камералардың есiгi көлемi 90х200 сантиметр (бұдан әрi - см.) екi жақты болады. Еден деңгейiнен 95 см. биiктiкте 18x22 cм тамақ үлестiруге арналған терезе орналасуы тиiс. Жалпы камераларды көлемi 1,88х0,65 метр жоспарында қос қатарлы кереуеттермен, бiр адамға 0,4 метр үстел периметрiнiң есебiндегi үстелдермен және ағаш отырғыштармен 1 ұзына бойы метрге 5 орын есебiндегi киiм iлуге арналған шкафпен жабдықталуы керек. Камералардың барлық жабдықтарын еденге қағу керек.
Әр камерада қолжуғыштан және унитаздан тұратын санитариялық торап жабдықталады. Санитариялық торап бөлгiшпен бөлiнiп тұрады. Терезенiң iшкi жағынан терезе тесiгiне қол жеткiзудi болдырмайтын қабырғадан 25x30 см. берi шығып тұратын тор қойылуы тиiс. Барлық камераларға боялған еден салу керек.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлiгi
Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi
тергеу изоляторларының
iшкi тәртiп қағидасына
5-қосымша
нысаны
Санкциялаймын _______________
Прокурор ____________________
(тегi, қолы)
"__"_________________________
Қылмыс жасағаны үшiн күдіктілер мен айыпталушылар қамауға
алынғанда ұстау тәртiбi мен жағдайлары туралы Қазақстан
Республикасы Заңының 31-бабы тәртібінде күдіктілерді,
айыпталушыларды бiр адамдық камераға ауыстыру туралы қаулы
Күдікті, айыпталушы ___________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
_____________________________________________________________________
(бiр адамдық камерада ұстауға негiз болған
_____________________________________________________________________
анықтамалар мазмұндалады)
_____________________________________________________________________
Қаулы еттi:
Күдікті, айыпталушы ___________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
одан әрi бiр адамдық камераға ауыстырылсын.
Тергеу изоляторының бастығы ___________________________________
(атағы, қолы, тегi)
"____" _____________________
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлiгi
Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi
тергеу изоляторларының
iшкi тәртiп қағидасына
6-қосымша
Күдіктілер мен айыпталушылар өзiмен бiрге ұстауға, сақтауға
болатын, сәлемдемемен сәлем-сауқатпен және қолма-қол ақшасыз
есептесу арқылы сатып алатын азық-түлiктiң, бiрiншi кезектегі
қажет заттардың, аяқ киiмдердiң және басқа да өнеркәсiп
тауарларының тiзбесі
Күдіктілер мен айыпталушылар өзiмен бiрге ұстауға, сақтауға болатын, сәлемдемемен, сәлем-сауқатпен және қолма-қол ақшасыз төлем арқылы ала алатын заттар:

1) продукты питания, кроме требующих тепловой обработки и скоропортящихся с истекшим сроком хранения, а также дрожжей, алкогольных напитков и пива. Перечень продуктов питания может быть ограничен по предписанию санитарно-эпидемиологической службы. Общий вес продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые подозреваемый и обвиняемый может хранить при себе не должен превышать 35 килограммов, в том числе кофе и чая не более 2 килограмм;
2) табачные изделия (табак не более 2 килограмм, сигарет или папирос не более20 пачек), спички;
3) одежду (в том числе установленного образца) в одном комплекте без поясных ремней, подтяжек и галстуков, а также головной убор, обувь по сезону (без супинаторов, металлических набоек);
4) спортивный костюм в одном комплекте или домашний халат для женщин (кроме подозреваемых и обвиняемых, получивших одежду установленного образца);
5) нательное белье;
6) носки;
7) чулки или колготки (для женщин);
8) перчатки или варежки;
9) платки носовые;
10) тапочки комнатные или спортивные (одну пару);
11) туалетные принадлежности (туалетное, хозяйственное мыло, жидкое мыло или шампуни (по назначению врача следственного изолятора), зубная паста, зубная щетка, пластмассовые футляры для мыла и зубной щетки, крема, гребень, расческа);
12) зеркало карманное (при отсутствии зеркала в камере), бритву электрическую или бритвы безопасные разового пользования;
13) вещевой мешок или сумку;
14) очки и футляры пластмассовые для очков;
15) косынки, рейтузы, пояса, бюстгальтеры, марлю, заколки, вату, гигиенические и косметические принадлежности, бигуди пластмассовые (для женщин);
16) костыли, деревянные трости, протезы (по разрешению врача);
17) электрокипятильник бытовой заводского изготовления;
18) мочалку или губку;
19) шариковую авторучку, стержни к ней, карандаши;
20) бумагу для письма, ученические тетради, почтовые конверты, открытки, почтовые марки;
21) туалетную бумагу, приобретенную в магазине (ларьке) следственного изолятора;
22) предметы религиозного культа для нательного или карманного ношения;
23) постельное белье в одном комплекте (две простыни и наволочка), полотенце;
24) художественную и иную литературу, а также издания периодической печати из библиотеки следственного изолятора либо приобретенные через его администрацию в торговой сети;
25) фотокарточки - не более двух;
26) настольные игры (шашки, шахматы, домино, нарды);
27) предметы ухода за детьми (по разрешению врача женщинам, имеющим при себе детей в возрасте до трех лет);

1) жылытуды қажет ететiн, тез бұзылатын азық-түлiктен, сондай-ақ ашытқыдан, алкоголь iшiмдiктерiнен және сырадан басқа азық-түлiк. Азық-түлiктiң тiзiмi санитарлық-эпидемиологиялық қызметтiң ұйғарымы бойынша шектелуi мүмкiн. Күдiктi мен айыпталушының өзiмен бiрге сақтай алатын азық-түлiктiң, бiрiншi қажеттi бұйымдардың, аяқ-киiмiнiң, киiмiнiң және басқа да өнеркәсiптiк тауарлардың жалпы салмағы 35 килограмнан аспауы тиiс, сонымен қатар кофе мен шәй 2 кг аспауы тиіс;
2) темекi бұйымдары, шырпылар (темеекі бұйымдары 2 кг ал, темекі 20 қораптан аспауы тиіс);
3) белдiксiз, галстуксiз, тартпасыз киiмдердiң бiр жиынтығы (оның iшiнде белгiленген үлгiдегi) сондай-ақ бас киiм, жыл мезгiлiне сай аяқ киiм (темiр табансыз, темiр жапсырмасыз);
4) бiр жиынтық спорт костюмi немесе әйелдердiң үйге киетiн халаты (белгiленген үлгiдегi киiм алған күдіктілер мен айыпталушылардан басқа);
5) iшкi киiм;
6) носкилер;
7) шұлықтар немесе колготкалар (әйелдер үшін);
8) перчаткалар немесе қолғаптар;
9) бет орамалы;
10) бөлме аяқ киiмдері немесе спорттық аяқ киiмдер (бiр жұп);
11) жуыну құралдары (шаруашылық сабыны, бет сабыны, сұйық сабын немесе шампунь (тергеу изоляторы дәрiгерiнiң тағайындауымен) тiс пастасы, тiс щеткасы, сабынға және тiс щеткасына арналған пластмасса қораптар, крем, тарақ, тарауыш);
12) қалта айнасы (камерада айна болмаған жағдайда), электрлiк немесе механикалық ұстара, бiржолғы пайдаланылатын қауiпсiз ұстара;
13) заттарға арналған қап немесе сөмке;
14) көзәйнек және көзәйнекке арналған қорап;
15) бас орамалдар, рейтуздар, белдiктер, бюстгальтерлер, шаш түйгiштер, мақта, гигиеналық және косметикалық заттар, пластмасса бигудилер (әйелдер үшін);
16) балдақтар, ағаш таяқтар, протездер (дәрiгердiң рұқсатымен);
17) зауытта жасалған тұрмыстық электр қайнатқыш;
18) жөке немесе ысқыш;
19) шариктi қалам, оның стерженi (қара сия, көк түстi) жәй қарындаш;
20) хат жазатын қағаз, оқушы дәптерлерi, пошта конверттерi, открыткалар, пошта маркалары;
21) тергеу изоляторының дүкенiнен (ларегiнен) сатып алынған дәретхана қағаздары;
22) мойынға асынатын немесе қалтаға салып жүретiн дiнге табыну заттары;
23) төсек жабдықтарының бір жиынтығы (екi жайма және жастық тысы);
24) тергеу изоляторының кiтапханасынан немесе әкiмшiлiк арқылы сауда нүктелерiнен сатып алынған көркем және басқа да әдебиеттер, сондай-ақ мерзiмдi басылымдар;
25) фотосуреттер екiден аспауы керек;
26) стол ойындары (дойбылар, шахматтар, домино, нардтар);
27) бала күтуге арналған заттар (дәрiгердiң рұқсатымен қолында үш жасқа дейiнгi баласы бар әйелдер);

28) лекарственные препараты по назначению врача следственного изолятора.
Помимо перечисленного, подозреваемым и обвиняемым разрешается иметь при себе и хранить документы и записи, относящиеся к уголовному делу либо касающиеся вопросов реализации их прав и законных интересов, а также бланки почтовых отправлений, квитанции на сданные на хранение деньги, ценности, документы и другие предметы.
Предметы и вещи, не предусмотренные настоящим Перечнем, являются запрещенными.
Приложение 7
к Правилам внутреннего распорядка
следственных изоляторов Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Акт
Мы, нижеподписавшиеся, комиссия в составе ____________________,
(должность, звание, фамилия, имя, отчество (при наличии)
произвели изъятие (приняли на хранение) у подозреваемого, обвиняемого
_________________________________________________, ценностей, денег
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
перечисляются в сумме ( ______ ) ___________________________________,
прописью предметов и продуктов питания _____________________________
___________________________________________________, перечисляются
в соответствии со статьей 33 Закона Республики Казахстан "О порядке и
условиях содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых в
совершении преступлений".
Всего передано: __________ наименований ценностей, ___________ денег,
(количество) (сумма)
__________________________ наименований продуктов питания, предметов.
(количество)
передал: _________________________________ (фамилия, имя, роспись)
Принял: __________________________________ (фамилия, имя, роспись)
Присутствовал: ____________________________ (фамилия, имя, роспись)
"___"_____________ ____ года
Приложение 8
к Правилам внутреннего распорядка
следственных изоляторов Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Перечень и порядок оказания дополнительных платных услуг
1. В соответствии со статьей 25 Закона, администрация следственного изолятора обеспечивает подозреваемых и обвиняемых, при наличии соответствующих условий, следующими дополнительными платными бытовыми, медицинскими, оздоровительными и иными видами услуг:
1) отдельные виды лечения;
2) консультации врачей - специалистов органов здравоохранения;
3) стирка и ремонт одежды и нательного белья;
4) ремонт обуви;
5) модельная стрижка, укладка волос на голове, бритье;
6) доставка блюд из столовой для личного состава следственного изолятора;
7) выдача во временное пользование электрокипятильников, электробритв, электровентиляторов, холодильников, радиоприемников и телевизоров;

28) тергеу изоляторының дәрiгерi тағайындаған дәрi-дәрмектер.
Күдіктілерге және айыпталушыларға жоғарыда аталғандардан басқа қылмыстық iске немесе олардың құқықтары мен заңды талаптарына байланысты мәселелерге қатысы бар құжаттарды және қолжазбаларды, сондай-ақ пошталық тасымалдау бланкiлерiн, сақтауға тапсырылған ақшаның түбiртегiн, бағалы заттарды, құжаттарды және басқа заттарды өзiмен бiрге ұстауға және сақтауға рұқсат етiледi.
Осы тiзбеде көзделген заттар және құралдар тыйым салынған заттар болып табылады.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлiгi
Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi
тергеу изоляторларының
iшкi тәртiп қағидасына
7-қосымша
нысаны
Акт
Бiз төменде қол қойған комиссия құрамында _____________________
(лауазымы, атағы, тегi, аты-жөнi, әкесiнiң аты)
күдіктілерден, айыпталушылардан _____________________________________
(сақтауға алдық) жүргiздiк (тегi, аты-жөнi, әкесiнiң аты)
Қазақстан Республикасының "Қылмыс жасағаны үшiн күдіктілер мен
айыпталушыларды қамауда ұстау шарты және тәртiбi туралы" Заңының
33-бабына сәйкес (______) _________________________ сома ақша, бағалы
______________________________________________ азық-түлiктер алдық.
Барлығы берiлгенi: _______ бағалы заттардың атауы, ______ ақша,
Азық-түлiктiң, заттардың атауы ______________________________________
(саны)
бердiм: __________________ (тегi, аты-жөнi, әкесiнiң аты, қолы)
қабылдадым: ____________________ (тегi, аты-жөнi, әкесiнiң аты, қолы)
қатысқандар: ___________________ (тегi, аты-жөнi, әкесiнiң аты, қолы)
20___ жылғы "___" ________
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлiгi
Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi
тергеу изоляторларының
iшкi тәртiп қағидасына
8-қосымша
Қосымша ақылы қызмет көрсету тәртібінің тізімі
1. Заңның 25-бабына сәйкес, тергеу изоляторының әкімшілігі күдіктенушілер мен айыпталушыларға келесідей ақылы қосымша тұрмыстық, медициналық сауықтыру және өзгеде көмек көрсету түрлері:
1) бөлек емдеу түрлері;
2) арнайы денсаулық органдары дәрігерлерінің кеңесі;
3) кір жуу және киім кешекке жөндеу жасау;
4) аяқ киім жөндеу;
5) шашты сәндеп қысқарту, шашты сәндеу;
6) тергеу изоляторы жеке құрамына асханасына ас алдыру;
7) тоңазтқыш, теледидар, радиотыңдағыш, электроқайнатқыштар, электроқысқартқыш құралдарын уақытша пайдалануға беру;

8) юридические консультации;
9) снятие копий документов, имеющихся в личном деле лица, содержащегося в учреждении;
10) продажа бланков гражданам для оформления передач продовольственных и промышленных товаров;
11) предоставление камеры с улучшенными бытовыми условиями.
2. Дополнительные платные услуги подозреваемым и обвиняемым могут оказываться как сотрудниками следственных изоляторов, так и привлеченными для этих целей, специалистами, имеющими соответствующую подготовку и лицензию.
3. Для получения дополнительной платной услуги подозреваемый или обвиняемый пишет заявление на имя начальника следственного изолятора с просьбой снять деньги с его лицевого счета на оказание платной услуги. Ответственный сотрудник следственного изолятора проверяет наличие соответствующей суммы денег на лицевом счете подозреваемого или обвиняемого, и делает отметку на заявлении, после чего начальник следственного изолятора принимает решение по существу просьбы.
4. Оплата услуг производится в соответствии с действующими в данной местности расценками.
Приложение 9
к Правилам внутреннего распорядка
следственных изоляторов Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
На лицевом счету имеется Камера № ____ № квит.____________
________________ тенге ________________________________
(фамилия, имя, отчество (при
наличии), подозреваемого,
обвиняемого)
Бухгалтер_______________
"___"____________ года
Заявление
Прошу приобрести нижеследующие продукты питания и предметы первой необходимости:
п/п
Наименование
продуктов или
предметов
Сколько
требуется
приобрести
Отпущено
количество
(вес)
Стоимость
(тенге)
1
2
3
4
5
Итого:
Примечание: Подозреваемый, обвиняемый заполняет графы 2 и 3.
Подпись подозреваемого или обвиняемого ________________________
Расписка в получении
Продукты и предметы первой необходимости на сумму
____________________________ получил
(прописью)
Эту сумму прошу списать с моего лицевого счета
_____________________________________
(подпись подозреваемого или обвиняемого)
"___" ____________ года
Приложение 10
к Правилам внутреннего распорядка
следственных изоляторов Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Перечень
мебели и инвентаря комнаты приема передач
1. Стол для проверки передач.
2. Полки для раскладки передач.
3. Тара: корзины, сумки для доставки передач в камеры.
4. Холодильник.
5. Необходимое количество ножей, ложек, посуды и тому подобное.
6. Умывальник, зеркало, мыло, полотенце.
7. Весы, набор гирь.
8. Белые халаты и головные уборы для контролеров.
Приложение 11
к Правилам внутреннего распорядка
следственных изоляторов Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Заявление
От гражданина _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
проживающего ______________________________________________________
(адрес местожительства)
Прошу принять передачу для подозреваемого, обвиняемого_______________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) (год рождения)
Опись продуктов (предметов) передачи:
п/п
Наименование
продуктов или вещей
Вес
(килограм-
мом,
граммов)
Количествово
Примечание
Подпись заявителя _____________________
"___"_____________ года
Передачу принял_____________________________________________________
(подпись сотрудника, принявшего передачу)
Передачу получил ___________________________________________________
(подпись подозреваемого или обвиняемого, получившего передачу)
"___"_____________ г.
Приложение 12
к Правилам внутреннего распорядка
следственных изоляторов Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Порядок
досмотра продуктовых и вещевых передач и посылок

8) заңгер кеңесі;
9) мекемеде ұсталынатын тұлғаның жеке ісіндегі құжаттардың көшірмелерін түсіруге;
10) азаматтарға берілетін азық-түлік және өндірістік заттарды рәсімдеу үшін бланкілерді сату;
11) тұрмыстық жағдай жасалған камераларды ұсыну.
2. күдіктенушілер мен айыпталушыларға тергеу изоляторы қызметкерлері мен қоса осы мақсатта жәрдем беруге тартылған мамандар, арнайы дайындыққа сәйкес және лицензия барлар қосымша ақылы қызметтік көмек көрсете алады.
3. Күдіктенушілер мен айыпталушылар қосымша ақылы қызметтік көмек алу үшін тергеу изоляторының бастығының атына өзінің есеп шотынан ақылы ақша шешу үшін өтініш жазады, Тергеу изоляторының жауапты маманы айыпталушы мен күдіктенушінің есеп-шотында тиісті қаражат бар екенін тексереді және өтінішіне белгі қояды, содан соң тергеу изоляторының бастығы осы өтініш бойынша шешім қабылдайды.
4. Көрсетілген қызметке төлемақы жергілікті бағаларға сәйкес жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлiгi
Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi
тергеу изоляторларының
iшкi тәртiп қағидасына
9-қосымша
нысаны
Жеке есепшотында _____ теңге № ____ камера түбiр. ____________
________ тиын бар. _________________________________
(күзетке алынғанның тегi, аты,
әкесiнiң аты)
Бухгалтер __________________
"__" ___________________ жыл
Өтiнiш
Төмендегi азық-түлiктi және бiрiншi кезекте қажет заттарды
алуларыңызды сұраймын:
р/с
Азық-түлiктiң немесе заттардың атауы
Қанша алуға болады
Жiберiлген саны (салмағы)
Бағасы (теңге)
1
2
3
4
5
Барлығы:
Ескертпе: Күзетке алынған тек қана 2 және 3 бағандар толтыру
керек.
Күдіктінiң немесе айыпталушының қолы __________________________
_______________ теңгеге азық-түлiктi және бiрiншi қажет
(жазба жазумен)
заттарды алғандығы туралы қол қою.
Бұл бағаны менiң жеке шотымнан алуларыңызды сұраймын
____________________________________________________
(күдіктінiң немесе айыпталушының қолы)
______ жылғы "___" __________
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлiгi
Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi
тергеу изоляторларының
iшкi тәртiп қағидасына
10-қосымша
Сәлем-сауқатты қабылдау бөлмесiндегi жиhаздың және
құрал-саймандардың тiзбесi
1. Сәлем-сауқатты тексеруге арналған үстел;
2. Сәлем-сауқатты қоюға арналған сөрелер;
3. Тара, камераларға сәлем-сауқатты жеткiзуге арналған себеттер, сөмкелер;
4. Тоңазытқыш;
5. Қажеттi көлемдегi пышақтар, қасықтар, ыдыс-аяқтар және осыған тиiстiлер;
6. Қолжуғыш, айна, сабын, орамал;
7. Кiр тасы бар таразы;
8. Бақылаушыларға арналған ақ халаттар және бас киiмдер.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлiгi
Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi
тергеу изоляторларының
iшкi тәртiп қағидасына
11-қосымша
нысаны
Өтiнiш
Азамат ________________________________________________________
(тегi, аты-жөнi, әкесiнiң аты)
__________________________________ мекенжай бойынша тұратын
(тұратын жерiнiң мекен-жайы)
Сотталған _____________________________________________________
(тегi, аты-жөнi, әкесiнiң аты)
_________________________________
(туған жылы)
Азық-түлiк сәлем-сауқаттың (заттардың) тiзiмi:
р/с
Азық-түлiктердiң немесе заттардың атауы
Салмағы (кг.,г.)
Саны
Ескертпе
1
2
3
4
5
Өтiнiш берушiнiң қолы _____________________
______ жылғы "___"
Сәлем-сауқатты қабылдадым ___________________________________________
(сәлем-сауқатты қабылдаған қызметкердiң қолы)
Сәлем-сауқатты алдым ________________________________________________
сәлем-сауқатты алған күдіктінiң немесе айыпталушының қолы)
______ жылғы "___" __________
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлiгi
Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi
тергеу изоляторларының
iшкi тәртiп қағидасына
12-қосымша
Азық-түлiк және заттық сәлемдеме мен сәлем-сауқатты тексеру
тәртiбi

1. Хлебные изделия (булки, батоны, буханки и тому подобное) разрезаются на две, три части.
2. Жидкие продукты переливаются в посуду следственного изолятора.
3. Консервы вскрываются и перекладываются в другую посуду.
4. Сельдь разрезается на две, три части.
5. Колбасные изделия разрезаются на несколько частей.
6. Сыпучие предметы (махорка, сахар) пересыпаются.
7. Конфеты принимаются без оберток.
8. Все другие продукты, которые могут быть использованы для сокрытия в них переписки и запрещенных предметов, должны проверяться в таком же порядке. Досмотр производится таким образом, чтобы продукты не теряли своего качества.
9. Вещи и предметы должны также тщательно проверяться. При необходимости используются поисковые приборы.
Приложение 13
к Правилам внутреннего распорядка
следственных изоляторов Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Описание прогулочных дворов
Прогулочные дворы следует располагать, как правило, на верхних этажах режимных корпусов. При невозможности они располагаются на режимном дворе и должны сообщаться с корпусами подземными или наземными переходами или примыкать к ним вплотную.
На каждого арестованного, выводимого на прогулку, должно приходиться 2,5-3 метра квадратных (далее - м2) прогулочного двора. Минимальный размер прогулочного двора - 12 м2.
По верху прогулочных дворов крепится металлическая рама, к которой приваривается металлическая решетка с ячейками не более 17х17 сантиметров над решеткой укрепляется металлическая сетка типа "Рабица" с ячейками не более 5х5 сантиметров.
Двери прогулочных дворов оборудуются по типу камерных, но без форточек. В середине каждого прогулочного двора устанавливается скамейка, которая надежно крепится к полу. Над прогулочными дворами вдоль стен, противоположных от контролера, устраиваются облегченные навесы шириной до 1,2 метра для укрытия от атмосферных осадков.
Из прогулочных дворов должен быть обеспечен сток воды.
Прогулочные дворы для прогулки больных, женщин с детьми и беременных женщин разрешается засевать травой, а также высаживать цветы.
Для детей устанавливаются песочницы.
Над прогулочными дворами оборудуется помост для контролера с расчетом, чтобы все арестованные, находящиеся в прогулочных дворах, были под его постоянным наблюдением. На посту контролера устанавливаются извещатели охранно-тревожной сигнализации и аппараты или розетки для телефонной связи с дежурным.
Приложение 14
к Правилам внутреннего распорядка
следственных изоляторов Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Начальнику следственного изолятора
№ ____________________________
(наименование области)
Разрешение на свидание
с родственниками и иными лицами
Сообщаем, что гражданину (ке) _________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
разрешено свидание с ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество лица содержащегося под стражей)
"__" ________ 19__ года рождения, привлекаемый за совершение
преступления, предусмотренного статьей ______ УК РК, числящийся за
___________________________________________________________________
(наименование органа, ведущего уголовный процесс)
_______________________________________ подпись ____________________
(Должность, фамилия лица, в производстве
которого находится уголовное дело)
"__" ____________20 __ года
СОГЛАСЕН
____________________________________ Подпись __________________
(Должность, Ф.И.О. (отчество при наличии)
руководителя органа, в производстве которого
находится уголовное дело)
"__" _______________20__ года
Приложение 15
к Правилам внутреннего распорядка
следственных изоляторов Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Оборудование комнат для проведения свиданий
В комнате для проведения устанавливаются кабины с переговорным устройством.

1. Нан тағамдары (бөлкелер, батондар, және т.б.) екi, үш бөлiкке бөлiнедi.
2. Сұйық тамақтар тергеу изоляторының ыдысына құйылады.
3. Консервiлер ашылады да және басқа ыдысқа салынады.
4. Балық екi, үш бөлiкке бөлiнедi.
5. Шұжық тағамдары бiрнеше бөлiктерге бөлiнедi.
6. Шашылғыш заттар (махорка, қант) қайта салынады.
7. Кәмпиттер орамсыз қабылданады.
8. Хат алмасуды және тыйым салынған заттарды пайдалануға мүмкiншiлiгi бар барлық басқа да тамақтар осы тәртiппен тексерiлуi керек. Бұл азық-түлiктер өзiнiң сапасын жоғалтпайтындай етiлiп орындалуы керек.
9. Заттар және бұйымдар да осы тәртiппен тексерiлуi керек.
Қажет болған жағдайда iздестiру құралдары пайдаланылады.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлiгi
Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi
тергеу изоляторларының
iшкi тәртiп қағидасына
13-қосымша
Серуендеу аулаларының сипаттамасы
Серуендеу аулаларын әдеттегідей режимдiк корпустың жоғарғы қабаттарында орналастыру қажет. Мүмкiндiк болмаған жағдайда олар режимдiк аулада орналасуы керек және басқа да жерасты және жерүстi жолдар корпустарымен бiрлесiп немесе оларға толықтай жабысып тұру керек.
Серуенге шығатын әр сотталғанға 2,5-3 шаршы метр (бұдан әрi - м. серуендеу ауласы. Серуендеу ауласының ең аз көлемi - 12 м) келуi керек.
Серуендеу ауласының үстiңгi жағында металды жиек жапсырылады, ұяшығы 17x17 сантиметр металды торлар құйылады ұяшығы 5x5 сантиметрден аспайтын "Рабица" типтес металл тор бекiтiледi.
Серуендеу ауласының iшкi қабырғалары бар қоспамен қаланады. Серуендеу ауласының есiгi камера типтес жабдықталады, бiрақ желдеткiзне терезесінсіз. Серуендеу ауласының әрбiр орталарында еденге жақсы жапсырылған орындықтар қойылады. Серуендеу аулаларының үстiңгi жағында бақылаушыларға қарама-қарсы жерде жалпақтығы 1, 2 метрдей жеңiл шымылдықтар iлiнедi.
Серуендеу аулаларынан мiндеттi түрде су өткелi қамтамасыз етiлуi керек.
Ауруларға, балалары бар әйелдерге және жүктi әйелдерге арналған серуендеу аулаларын салуға немесе шөп, гүл егуге рұқсат етiледi. Балалар үшiн құмдағыштар орнатылады.
Серуендеу аулаларының үстiңгi жағында серуенде жүрген сотталғандарды әр уақытта бақылаушы қадағалау үшiн бұғаз орнатылады. Бақылаушының постында күзет-дабыл құралдарымен немесе кезекшiмен байланыс үшiн телефон розеткалары орнатылады.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлiгi
Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi
тергеу изоляторларының
iшкi тәртiп қағидасына
14-қосымша
нысаны
№ _____
тергеу изоляторының бастығына
Туыстарымен және өзге де адамдармен
КЕЗДЕСУГЕ РҰҚСАТ ҚАҒАЗЫ
Азамат __________________________ Қазақстан Республикасы ҚК-нің
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
___ бабында көзделген қылмысты жасағаны үшiн жазаға тартылған, 19__
жылғы "__" ______ туған, ____________________________________________
____________________________________________________________тiркелген
(қылмыстық процесс жүргiзушi орган атауы)
________________________ -мен кездесуге рұқсат етiлгенiн хабарлаймыз.
(қамауда ұсталушы адамның
тегi, аты, әкесiнiң аты)
__________________________________________________ қолы _____________
(қылмыстық iс жүргiзуiнде болатын адамның
лауазымы, аты-жөнi)
"___"_____________
КЕЛIСЕМIН
__________________________________________________ қолы _____________
(қылмыстық iс жүргізетін орган
басшысының лауазымы, аты-жөнi)
"___" _____________
М.О.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлiгi
Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi
тергеу изоляторларының
iшкi тәртiп қағидасына
15-қосымша
Кездесу өткiзуге арналған бөлмелердi жабдықтау
Кездесу өткiзу бөлмесiнде сөйлесу құралдары бар кабиналар орналастырылады.

Каждая кабина устраивается шириной 80 сантиметров (далее - см) и длиной 1 метр из металлического каркаса, щитовых элементов, столика и откидных сидений. На случай прибытия на свидание двух родственников с детьми 2-3 кабины выполняются шириной 140 см. Все кабины разделяются между собой от пола до потолка перегородками. Каркас кабины и откидные сиденья свариваются из угловой и листовой стали, столики изготавливаются из древесноволокнистой плиты. Перегородки между кабинами на высоту 80 см выполняются из прочных досок с облицовкой их пластиком, а выше они выполняются из органичного стекла. В перегородках между родственниками и заключенными допускается установка декоративной металлической решетки с остеклением ее с двух сторон. Кабины для посетителей оборудуются облегченными дверями без запоров.
В торце блока кабин оборудуется место контролера с устройством для прослушивания, предупреждения и прерывания разговоров. При количестве кабин более 10 рабочее место контролера оборудуется в середине блока кабин за прочной металлической решеткой. Площадь рабочего места контролера должна быть не менее 4 квадратных метров.
Комнаты краткосрочных свиданий обеспечиваются занавесками по количеству окон, графином с водой и стаканами (для посетителей), настенными часами и извещателем охранно-тревожной сигнализации у стола контролера.
Приложение 16
к Правилам внутреннего распорядка
следственных изоляторов Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Постановление
о водворении подозреваемого или обвиняемого в карцер
Подозреваемый или обвиняемый _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), год рождения)
____________________________________________________________________
допустил нарушение режима ________________________________________
(время, обстоятельства и характер
____________________________________________________________________
допущенного нарушения)
Руководствуясь статьей 39 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений".
Постановил:
подозреваемого или обвиняемого
____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
за злостное нарушение режима водворить в карцер на ______суток.
Начальник следственного изолятора № ___________________________
(звание, фамилия, подпись)
"___" ______________ года
Постановление мне объявлено "___"__________ года
____________________________________________________________
(подпись подозреваемого, обвиняемого)
Постановление объявил _________________________________________
(звание, фамилия, подпись)
(оборотная сторона)
Обыск производился ____________________________________________
(подпись лица, производившего обыск)
Отметки об исполнении наложенного взыскания.
Водворен в карцер "__"________ ___года в "__" час "__" минут
Дежурный помощник начальника следственного изолятора
_________________________________________________________________
(подпись)
освобожден из карцера "__"_____ ____года в "__" час. "__" минут
Дежурный помощник начальника следственного изолятора
__________________________________________________________________
(подпись)
Приложение 17
к Правилам внутреннего распорядка
следственных изоляторов Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Книга
учета взысканий и поощрений подозреваемых и обвиняемых
Начата: "__"______________ ___ года
Окончена: "__"______________ ___ года
Часть I
Учет лиц, подвергнутых взысканиям
п/п
Ф.И.О. (отчество
при наличии)
За что
наложено
взыскание
Вид
взыскания
Кем и
когда
наложено
взыскание
Примечание
Часть II
Учет лиц, поощренных администрацией
п/п
Ф.И.О. (отчество
при наличии)
За что
наложено
поощрение
Вид
поощрения
Кем и
когда
поощрен
Примечание
Приложение 18
к Правилам внутреннего распорядка
следственных изоляторов Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Описание карцера
Карцер, специально оборудованное камерное помещение для одиночного содержания. Пол деревянный. Дверь камерного типа с тюремным замком.
В ней оборудуется смотровой "глазок", форточка для подачи пищи, с наружной стороны которой устанавливается замок вагонного типа.

Әрбір кабина жалпақтығы 80 сантиметр (бұдан әрi - см) және ұзындығы 1 метр металды каркастан, щиттiк элементтерден және орындықтардан құрылуы мүмкiн. Кездесуге екi туысқан балаларымен келген жағдай үшiн 2-3 кабиналар 140 cм. орналастырылады. Барлық кабиналар бiр-бiрiнiң арасында еденнен төбеге дейiн бөлгiшпен бөлiнуi тиiс. Кабинаның каркасы және орындықтар бұрыштық және жапырақтық құрыштан құйылады. Кабиналар арасындағы бөлгiштердiң ұзындығы 80 см. орналастырылады, ал одан жоғары олар органикалық шыныдан жасалады. Туыстар мен сотталғандар арасындағы бөлгiштерде екi жағы шыныдан жасалған декоративтi металды тормен бекiтiледi. Келушiлерге арналған кабиналар жеңiл жабылғышы жоқ есiктермен жабдықталады.
Кабиналардың шығу блогында естуге, ескерту және сөйлесудi бұзу үшiн бақылаушыларға арналған орынмен жабдықталады. Кабиналардың саны 10-нан асқан болса бақылаушылардың орыны кабина блогының ортасында металл тормен жабдықталады. Бақылаушының жұмыс орынының көлемi мiндеттi түрде 4 кв. метр болуы керек.
Қысқа мерзiмдi кездесу бөлмелерi терезенiң саны бойынша шымылдықтармен, суы бар графинмен және стақанмен (келушiлерге арналған), қабырға сағаттарымен және бақылаушы үстеліндегі күзет-дабыл белгi бергiштермен қамтамасыз етiледi.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлiгi
Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi
тергеу изоляторларының
iшкi тәртiп қағидасына
16-қосымша
нысаны
Күдіктілер мен айыпталушыларды карцерге орналастыру туралы
қаулы
Күдікті мен айыпталушы ________________________________________
(тегi, аты-жөнi, әкесiнiң аты,
туған жылы)
_____________________________________________________________________
____________________________________________ режимді бұзуға жол берді
(уақыты, бұзушылықтың түрi және мiнезi)
"Қылмыс жасағаны үшiн күдіктілер мен айыпталушыларды қамауда
ұстау шарты және тәртiбi туралы" Заңның 39-бабын басшылыққа алып
Қаулы еттi:
Режимдi қатаң бұзғаны үшiн сезiктi мен айыпталушы
_____________________________________________________________________
(тегi, аты-жөнi, әкесiнiң аты)
____________________________________________ күнге карцерге жабылсын.
№ _________ Тергеу изоляторының бастығы ____________________
(атағы, тегi, қолы)
Қаулы маған жарияланды ___жылғы "___" ______ __________________
(сотталғанның
қолы)
Қаулыны жариялады _____________________________________________
(тегi, атағы, қолы)
(келесi бетi)
______________________________________________ тiнту жүргiзiлдi
(тiнту жүргiзген адамның қолы)
Берiлген жазаны орындағаны туралы белгiлер.
Карцерге ___жылғы "___" сағ. "___" "___" минутта жiберiлдi.
Тергеу изоляторы бастығының кезекшi көмекшiсi
____________________________________________________________
(қолы)
Карцерден ___жылғы "___" сағ. "___" "___" минутта босатылды.
Тергеу изоляторы бастығының кезекшi көмекшiсi
____________________________________________________________
(қолы)
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлiгi
Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi
тергеу изоляторларының
iшкi тәртiп қағидасына
17-қосымша
нысаны
Күдіктілер мен айыпталушылардың жазалары мен марапатталуын
есепке алу кiтабы
"___" _________________ басталды
"___" _________________ аяқталды
1 бөлiм
Жазалауға жататын адамдарды есепке алу
р/с
Т.А.Ә.
Жазаны не үшiн салынған
Жазаның түрi
Жаза кiммен және қашан салынған
Ескертпе
2 бөлiм
Әкiмшiлiк марапаттаған адамдарды есепке алу
п/п
Т.А.Ә.
Марапаттау не үшiн берiлдi
Марапаттаудың түpi
Кiммен және қашан марапатталды
Ескертпе
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлiгi
Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi
тергеу изоляторларының
iшкi тәртiп қағидасына
18-қосымша
Карцердiң сипаттамасы
Карцер, бiр адамның отыруына арналған арнайы жабдықталған камералық бөлме. Еденi ағаштан жасалған, мықты. Есiк түрмелiк құлыпты камерлiк типтес түрмелiк құлыппен.
Онда "көзше" қарағышпен, тамақ беруге арналған желдеткiшпен жабдықталады, ол сыртқы жағынан вагон типтес құлыппен бекiтiледi.

Карцер должен иметь окно размером 0,5-0,5 метра с металлической решеткой и щитом-жалюзи с наружной стороны. С внутренней стороны окно изолируется сеткой. Электрическая лампочка устанавливается над дверью в нише или на потолке и изолируется металлической сеткой.
В карцере устанавливается:
1. Металлическая койка с деревянным лежаком, которая должна прикрепляться к стене, а на период от подъема до отбоя - подниматься и запираться.
2. Прикрепленные к полу или стене стол и табурет.
3. Санитарный узел.
Приложение 19
к Правилам внутреннего распорядка
следственных изоляторов Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Описание оборудования камеры следственного изолятора
для содержания осужденных к СК или ПЛС
1. Камеры для содержания осужденных к СК или ПЛС оборудуются санитарным узлом и умывальником. В камере устанавливается прочная железная койка, металлический или деревянный стол и табурет, прочно прикрепленные к стене или к полу.
2. Окно камеры оборудуется прочной металлической решеткой. С внутренней стороны на окна навешивается частая металлической сетка типа "рабица", предохраняющая доступ к решетке окна, а с наружной стороны окна устанавливается изолирующий металлический щит - жалюзи, не препятствующий естественному освещению камеры.
3. Двери камеры с внутренней стороны обиваются железом. В двери оборудуется "глазок" и форточка для передачи в камеру пищи и иных вещей. Оборудуется внутренняя решетчатая вторая дверь камеры с отверстием напротив форточки первой двери камеры, достаточным для передачи в камеру пищи и иных вещей.
4. На дверях камер устанавливается два замка специального типа. Один из них - аналогичный замкам дверей камер данного поста, второй - другого устройства, к которому не подходят ключи от камерных и других замков, имеющихся в следственном изоляторе. Устанавливается дополнительная электрическая блокировка или сигнализация на дверях камеры с выводом на пульт дежурной части следственного изолятора, позволяющая открыть двери камеры только после команды дежурного.
5. Дверные форточки камер оборудуются замком, ключи к которому не должны подходить от других замков.
6. Электропроводка должна быть скрытой. Электрическая лампочка устанавливается в нише над дверью и должна иметь предохранительную решетку, исключающую доступ к ней осужденного.
7. Пол камеры должен быть деревянный.
8. В случае, когда водопроводная вода в населенном пункте, где расположен следственный изолятор, не разрешена для питья, в камеру выдается тара с кипяченной водой.

Карцердiң 0,5-0,5 метрдей металды торы бар және сыртқы жағынан қалқан-жалюзi бар терезесi болуы керек. Iшкi жағынан терезе сеткамен шектеледi. Электрлi лампа есiк үстiнде нишада немесе төбеде бекiтiледi және металды сеткамен шектеледi.
Карцерде:
1. Тұрғаннан жатқанға дейiнгi мерзiмде көтерiлiп, бекiтiлетiн қабырғаға жапсырылып тұратын, ағаштан жасалған жататын орны бар металл кереует.
2. Еденге немесе қабырғаға жапсырылған стол және орындық.
3. Санитариялық торап орнатылады.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлiгi
Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi
тергеу изоляторларының
iшкi тәртiп қағидасына
19-қосымша
Тергеу изоляторының өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас
бостандығынан айыруға сотталғандарды ұстауға арналған камерасын
жабдықтау сипаттамасы
1. Өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғандарды ұстауға арналған камералар санитарлық тораппен және қол жуғышпен жабдықталады. Камерада берiк темiр керует, қабырғаға немесе еденге нық бекiтiлген металл немесе ағаш үстел мен орындық қойылады.
2. Камера терезесi берiк металл тормен жабдықталады. Терезелерге iшкi жағынан терезе торына кiруден қорғайтын "рабица" түрiндегi жиi металл тор iлiнедi, ал терезенiң сыртқы жағынан камераға табиғи жарық түсуiне кедергi келтiрмейтiн оқшаулаушы металл қақпал - жалюзи орнатылады.
3. Камера есiктерi iшкi жағынан темiрмен оратылады. Есiктер камераға тамақ пен өзге де заттарды енгiзуге арналған "шағын тереземен" және желдеткiшпен жабдықталады.
4. Камера есiктерiне арнаулы үлгiдегi екi құлып салынады. Олардың бiреуi осы посттың камера есiгiндегi құлыпқа ұқсас, екiншiсi - басқаша жасалған, оған тергеу изоляторындағы камераның және басқа құлыптардың кiлттерi келмейдi. Есiктi кезекшi әмiрiнен кейiн ғана ашуға мүмкiндiк беретiн қосымша электрлi тосқауыл немесе камера есiктерiндегi белгi беру (сигнализация) тергеу изоляторының кезекшi бөлiмiнiң пультiне жалғанып орнатылады.
5. Камера желдеткiштерiнiң құлыптары басқа құлыптарға сәйкес келмейтiн кiлттермен жабдықталады.
6. Электр сымдары жасырын болуы тиiс. Электрлi шам есiктiң үстiңгi қуысына орнатылады және сотталғанның оған жетуiн болдырмайтын сақтандырғыш тор болуы тиiс.
7. Камераның едендерi ағаштан жасалуы тиiс.
8. Егер тергеу изоляторы орналасқан елдi мекендегi құбыр суын iшуге рұқсат етiлмесе, камераға қайнаған су құйылған ыдыс берiледi.

9. Для хранения продуктов питания и предметов туалета устраивается ниша в стене или небольшой шкаф, прикрепляемый к полу или стене.
10. Камера радиофицируется. Радио динамик устанавливается в закрытую нишу.
Приложение 20
к Правилам внутреннего распорядка
следственных изоляторов Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Описание формы одежды для осужденных
к СК и ПЛС
Одежда установленного образца для осужденных к ПЛС и СК (черного цвета) с тремя полосами из ткани белого цвета шириною 2,5 сантиметров каждая, нашитыми по горизонтали через 2 см на концах штанин брюк и рукавах куртки. На верхней задней части куртки и теплой верхней одежды наносится надпись через трафарет "ПЛС" или "СК", размер букв 15х8 сантиметров. Нижнее нательное белье из хлопчатобумажной ткани. В камере осужденные носят мягкие тапочки без металлических частей.
Приложение 21
к Правилам внутреннего распорядка
следственных изоляторов Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Перечень
предметов, вещей и продуктов питания, которые разрешается
иметь при себе и в камерах осужденным к СК или ПЛС
1. Постельные принадлежности:
Матрац - 1 штука; одеяло - 1 штука; простыни - 2 штука; подушка - 1 штука; наволочка - 1 штука; полотенце - 2 штуки (не более 50 сантиметров каждое).
2. Предметы личной гигиены:
Зубная паста (в пластмассовом тюбике) - 1 штука; зубная щетка - 1 штука; электробритва - 1 штука; мыло, мочалка из губки (находится в банном боксе, в ячейке закрепленной за камерой), одноразовый бритвенный станок (выдается при проведении бани под контролем дежурного на посту).
3. Одежда:
Один комплект одежды, белья и обуви, выдаваемые следственным изолятором, носовые платки. Тапочки комнатные или спортивные, приобретенные в ларьке следственного изолятора.
4. Очки, а по разрешению врача - костыли (протезы).
5. Письменные принадлежности:
Писчая бумага (без металлических скрепок); письма, фотокарточки, конверты, марки; авторучка в пластмассовом корпусе с пастой синего цвета; простой карандаш; документы и записи, относящиеся к уголовному делу; квитанции на сданные деньги, ценности и вещи.
6. Табачные изделия, спички, курительную бумагу.
7. Посуда: пластмассовая тарелка (выдается во время приема пищи); пластмассовые или деревянные бокал и ложка (находятся в камере).
8. Продукты питания, разрешенные для продажи осужденным к СК или ПЛС в ларьке следственного изолятора.
9. Иные принадлежности:
Нитка с иголкой (выдается старшим по корпусу на определенное время); настольные игры шахматы, шашки, домино (изготовленные из картона); предметы культа, изготовленные из недрагоценного металла.
Приложение 22
к Правилам внутреннего распорядка
следственных изоляторов Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Перечень
продуктов питания и предметов первой необходимости, разрешенных
к продаже в ларьке учреждения осужденным к СК или ПЛС

9. Азық-түлiк пен гигиеналық бұйымдарды сақтау үшiн қабырғаға қуыс, не болмаса еденге немесе қабырғаға бекiтiлген шағын шкаф жасалынады.
10. Камераға радио желiсi тартылады. Радиоқабылдағыш жабық қуысқа қойылады.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлiгi
Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi
тергеу изоляторларының
iшкi тәртiп қағидасына
20-қосымша
Өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға
сотталғандарға арналған белгiленген киiм нысанының сипаттамасы
Белгiленген үлгiдегi киiм (қара немесе көк түстi) үш жолағы бар, әрбiр енi 3 см ақ түстi матадан жасалған, шалбар балағы мен күрте жеңiнiң етегiнен көлденеңi 2 см арқылы тiгiлген. Күртенiң және сыртқы жылы киiмнiң жоғарғы артқы жағына трафаретпен "ӨБА" немесе "ӨЖ" деген жазу жазылады, әрiптердiң өлшемi 15х8 см. Iш киiм мақта-мата матасынан жасалады. Камерада сотталғандар металлсыз жұмсақ бөлме аяқкиімін киiп жүредi.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлiгi
Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi
тергеу изоляторларының
iшкi тәртiп қағидасына
21-қосымша
Өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға
сотталғандарға өздерiмен бiрге және камераларда ұстауға рұқсат
етiлген бұйымдардың, заттардың және азық-түлiктiң тiзбесi
1. Төсек жабдықтары:
Матрац - 1 дана, көрпе - 1 дана, жайма - 2 дана, жастық - 1 дана, тыс - 1 дана, орамал - 2 дана (әрқайсысы 50 см-ден аспау керек)
2. Жеке гигиена бұйымдары:
Тiс пастасы (пластмасса ыдыста) - 1 дана, тiс щеткасы - 1 дана, электрлi ұстара - 1 дана; сабын, губкадан жасалған ысқыш (монша үй-жайында, камера сыртынан бекiтiлген ұяшықта болады), бiр реттiк ұстара қырғыш (постыдағы кезекшiнiң бақылаумен моншаға түскен кезде берiледi).
3. Киiм:
Тергеу изоляторы беретiн киiмнiң, iш киiмнiң және аяқ киiмнiң бiр жиынтығы, бет орамалдар. Тергеу изоляторының шағын дүкендерiнен алынған бөлмелiк немесе спорттық аяқ киімдер.
4. Көзiлдiрiк, ал дәрiгердiң рұқсаты бойынша балдақтар (протездер).
5. Жазу құралдары:
жазу қағазы (металл скрепкасыз), хаттар, фотосуреттер, конверттер, маркалар, пластмасса корпустағы көк түстi пастасы бар автоқалам, қарындаш, қылмыстық iске қатысы бар құжаттар мен жазбалар; тапсырған ақшаға, құнды заттарға және киiмдерге берiлген түбiртектер.
6. Темекi заттары, сiрiңке, темекi шегу қағазы.
7. Ыдыс-аяқ:
пласмасса тарелке (тамақ қабылдау уақытында берiледi); пластмасса немесе ағаш бокал мен қасық (камерада болады).
8. Тергеу изоляторының шағын дүкендерiнде ӨЖ-ға немесе ӨБА-ға сотталғандарға сатуға рұқсат етiлген азық-түлiк.
9. Басқа да жабдықтар:
Ине-жiп (белгiлi бiр уақытқа корпус басшысына берiледi), үстел ойындары шахмат, шашки, домино (картоннан жасалған), қымбат емес металдан жасалған мiнажат ету заттары.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлiгi
Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi
тергеу изоляторларының
iшкi тәртiп қағидасына
22-қосымша
Өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға
сотталғандарға өзімен бірге камерада рұқсат етiлген азық-түлiк
пен бiрiншi қажеттегi бұйымдардың тiзбесi
Азық-түлiк:

1. Продукты питания:
1) хлебобулочные изделия, печенье, галеты;
2) сельдь;
3) консервы: рыбные, масло-растительные, бобовые, овощные, фруктовые;
4) жиры: масло сливочное, маргарин, сало;
5) сыр;
6) колбасные изделия (копченные и полукопченные);
7) сахар, конфеты (карамель), повидло, джем;
8) фрукты;
9) овощи;
10) табачные изделия, спички.
2. Предметы первой необходимости:
1) майки, трусы, платки носовые, чулочно-носочные изделия, тапочки комнатные или спортивные;
2) хозяйственное и туалетное мыло, зубная паста (в пластмассовом тюбике), зубные щетки, расчески;
3) бумага, почтовые конверты, марки, простые карандаши, авторучки в пластмассовом корпусе с пастой синего цвета.
Примечание:
В содержимое бандероли, получаемой осужденными к СК или ПЛС, могут входить только сухие продукты питания, а также предметы первой необходимости, перечисленные в настоящем перечне.
Перед передачей в камеру приобретенных продуктов питания они досматриваются контролерами комнаты свиданий и передач.
Приложение 7 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 29 марта 2012 года № 182
Перечень утративших силу приказов
Министра юстиции Республики Казахстан
1. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2001 года № 148 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка исправительных учреждений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1720, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2002 г., № 7-8, ст. 542).
2. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 20 ноября 2002 года № 167 "О внесении изменения в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2001 года № 148 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка исправительных учреждений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2083, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2003 г., № 4, ст. 784).
3. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года № 154 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2001 года № 148 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка исправительных учреждений", зарегистрированный за № 1720" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2878, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2004 г., № 25-28, ст. 940).

1. нан өнiмдерi, печенье, галеттер;
2. майшабақ;
3. консервiлер, балық консервiсi, өсiмдiк майы, жемiс-жидектер, көкөнiс;
4. майлар, сары май, маргарин, май;
5. iрiмшiк;
6. шұжық өнiмдерi (кептiрiлген және жартылай кептiрiлген);
7. қант, кәмпит, карамель, повидло, джем;
8. жемiс-жидек;
9. көкөнiс;
10. темекi бұйымдары, сiрiңке;
Бiрiншi қажеттегi бұйымдар:
1) мәйкi, трусы, бет орамал, шұлық бұйымдары, бөлмелiк немесе спорттық аяқ киiм;
2) кiр сабын және иiс сабын, тiс пастасы (пластмасса ыдыста), тiс щеткасы, тарақ;
3) қағаз, пошта конверттерi, маркалар, қарындаш, пластмасса корпустағы көк түстi пастасы бар автоқалам.
Ескерту: Өлiм жазасына немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталғандар алатын бандерольдар құрамына құрғақ азық-түлiк, сондай-ақ осы тiзбеде тiзiлген бiрiншi қажеттегi бұйымдар ғана кiре алады.
Алынған азық-түлiктi камераға беру алдында оларды кездесу және табыстау бөлмелерiнiң бақылаушылары тексередi.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2012 жылғы 29 наурыздағы
№ 182 бұйрығына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің күші жойылған
бұйрықтарының тізбесі
1. "Түзеу мекемелерінің ішкі тәртіп ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2001 жылғы 11 желтоқсандағы № 148 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1720 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде 2002 жылғы № 7-8, 542-құжат болып жарияланған).
2. "Түзеу мекемелерінің ішкі тәртіп ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2001 жылғы 11 желтоқсандағы № 148 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2002 жылғы 20 қарашадағы № 167 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2083 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде 2003 жылғы № 4, 784 құжат болып жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы № 154 бұйрығы "№ 2878 болып тіркелген түзеу мекемелерінің ішкі тәртіп ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2001 жылғы 11 желтоқсандағы № 148 бұйрығы №1720 тіркелген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде 2004 жылғы №25-28, 940 құжат болып жарияланған).

4. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 8 июня 2004 года № 173 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2001 года № 148 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка исправительных учреждений", зарегистрированный за № 1720" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2904, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2004 г., № 25-28, ст. 943).
5. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2007 года № 273 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2001 года № 148 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка исправительных учреждений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4994, опубликован в "Юридическая газета" от 30 ноября 2007 года, № 184 (1387).
6. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2009 года № 78 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5722, опубликован в "Юридическая газета" от 31 июля 2009 года № 115 (1712), "Заң газеті" 31 июля 2009 года № 115 (1538), Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2009 г., № 9, ст. 354, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері Бюллетені, № 9, 2009 жыл, 354-бап, Собрание актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 8, 2009 года).
7. Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 27 сентября 2010 года № 269 "О внесении дополнения в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2001 года № 148 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка исправительных учреждений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6608, опубликован в "Казахстанская правда" от 07.12.2010 г., № 331 (26392), "Официальная газета" от 17.12.2010 № 51 (521), "Егемен Қазақстан" 2010 жылғы 30 қарашадағы № 506-512 (26355).
8. Подпункт 2) пункта 1 приказа и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 27 сентября 2010 года № 268 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6582, опубликован в "Казахстанская правда" от 04.11.2010 г., № 292 (26353), "Официальная газета" от 12 ноября 2010 года, № 46 (516); "Егемен Қазақстан" 2010 жылғы 6 қарашадағы № 459-460 (26303).

4. "№ 1720 болып тіркелген "Түзеу мекемелерінің ішкі тәртіп ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2001 жылғы 11 желтоқсандағы № 148 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2004 жылғы 8 маусымдағы № 173 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2904 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде 2004 жылғы № 25-28, 943-құжат болып жарияланған).
5. "Түзеу мекемелерінің ішкі тәртіп ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2001 жылғы 11 желтоқсандағы № 148 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2007 жылғы 2 қазандағы № 273 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4994 болып тіркелген, "Юридическая газета" газетінің 2007 жылғы 30 қарашадағы № 184 (1387) санында жарияланған).
6. "Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбiр бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2009 жылғы 29 маусымдағы № 78 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5722 болып тіркелген, "Юридическая газета" газетінің 2009 жылғы 31 шілдедегі, № 115 (1712), "Заң газеті" газетінің 2009 жылғы 31 шілдедегі, № 115 (1538), Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде 2009 жылғы № 9 № 354, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2009 жылғы № 8 сандарында жарияланған).
7. "Түзеу мекемелерінің ішкі тәртіп ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2001 жылғы 11 желтоқсандағы № 148 бұйрығына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 27 қыркүйектегі № 269 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6608 болып тіркелді, "Казахстанская правда" газетінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 331 (26392), "Официальная газета" газетінің 2010 жылғы 17 желтоқсандағы № 15 (521), "Егемен Қазақстан" газетінің 2010 жылғы 30 қарашадағы № 506-512 (26355) сандарында жарияланған).
8. "Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 27 қыркүйектегі № 268 бұйрығының 1-тармақ 2) тармақшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6582 болып тіркелген).

9. Подпункт 2) пункта 1 приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 22 декабря 2010 года № 341 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6745, опубликованный в "Казахстанская правда" от 01.03.2011 г., № 74-75 (26495-26496), "Егемен Қазақстан" 2011 жылғы 15 ақпандағы № 46-47 (26449), Собрание актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 7, 2011 года).
10. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2001 года № 154 "Об утверждении Инструкции по организации надзора за лицами, содержащимися в исправительных учреждениях Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1723, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2002 г., № 9-10, ст. 544).
11. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года № 155 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2001 года № 154 "Об утверждении Инструкции по организации надзора и охраны за лицами, содержащимися в исправительных учреждениях Министерства юстиции Республики Казахстан", зарегистрированный за № 1723" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2879, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2004 г., № 25-28, ст. 941).
12. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 21 июня 2006 года № 182 "О внесении дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2001 года № 154 "Об утверждении Инструкции по организации надзора за лицами, содержащимися в исправительных учреждениях Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4313, опубликован в "Юридическая газета" от 29 сентября 2006 года, № 174 (1154).
13. Пункт 1 приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 5 декабря 2007 года № 327 "О внесении дополнений и изменений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5064, опубликован в "Юридическая газета" от 25 января 2008 года, № 12 (1412), Собрание актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 1 от 27 марта 2008 года).

9. "Қазақстан Республикасы Әділет министрiнiң кейбiр бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 22 желтоқсандағы № 341 бұйрығының 1-тармақ 2) тармақшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6745 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2011 жылғы 15 ақпандағы № 46-47 (26449), Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағының 2011 жылғы № 7 сандарында жарияланған).
10. Қазақстан Республикасы әділет министрлігі түзеу мекемелерінде ұсталатын адамдарды қадағалау мен күзетуді ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2001 жылғы 11 желтоқсандағы № 154 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1723 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде 2002 жылғы № 9-10, 544-құжат болып жарияланған).
11. "№ 1723 болып тіркелген "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі түзеу мекемелеріне ұсталатын адамдарды қадағалау мен күзетуді ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2001 жылғы 11 желтоқсандағы № 154 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы № 155 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2879 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде 2004 жылғы № 25-28, 941-құжат болып жарияланған).
12. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлiгi түзеу мекемелерiнде ұсталатын адамдарды қадағалауды ұйымдастыру жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнiң 2001 жылғы 11 желтоқсандағы № 154 бұйрығына толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2006 жылғы 21 маусымдағы № 182 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4313 болып тіркелген, "Заң газеті" газетінің 2006 жылғы 29 қыркүйектегі № 174 (1154) санында жарияланған).
13. "Қазақстан Республикасы Әділет министрiнiң кейбiр бұйрықтарына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2007 жылғы 5 желтоқсандағы № 327 бұйрығының 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5064 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағы № 1, 2008 жылғы 27 наурыздағы, "Заң газеті" газетінің 2008 жылғы 25 қаңтардағы № 12 (1412) сандарында жарияланған).

14. Подпункт 4) пункта 1 приказа и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 27 сентября 2010 года № 268 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6582, опубликован в "Казахстанская правда" от 04.11.2010 г., № 292 (26353), "Официальная газета" от 12 ноября 2010 года, № 46 (516); "Егемен Қазақстан" от 6 ноября 2010 года № 459-460 (26303).
15. Подпункт 4) пункта 1 приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 22 декабря 2010 года № 341 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6745, опубликованный в "Казахстанская правда" от 01.03.2011 г., № 74-75 (26495-26496), "Егемен Қазақстан" 2011 жылғы 15 ақпандағы № 46-47 (26449), Собрание актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 7, 2011 года).
16. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 10 июня 2003 года № 110 "Об утверждении Инструкции о вводе в действие режима особых условий в исправительных учреждениях Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2565, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2003 г., № 43-48, ст. 893).
17. Подпункт 5) пункта 1 приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 22 декабря 2010 года № 341 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6745, опубликованный в "Казахстанская правда" от 01.03.2011 г., № 74-75 (26495-26496), "Егемен Қазақстан" 2011 жылғы 15 ақпандағы № 46-47 (26449), Собрание актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 7, 2011 года).
18. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 24 августа 2004 года № 240 "О внесении дополнений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан по вопросам организации деятельности колоний-поселений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3061, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2002 г., № 7-8, ст. 542).

14. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2010 жылы 27 қыркүйектегі № 268 бұйрығының 1-тармақ 4) тармақшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6582 болып тіркелген, 2010 жылғы 4 қарашадағы "Казахстанская правда" газетінің № 292 (26353), 2010 жылғы 12 қарашадағы "Официальная газета" газетінің №46 (516), "Егемен Қазақстан" газетінің 2010 жылғы 6 қарашадағы № 459-46а (26303).
15. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылы 22 желтоқсандағы № 341 бұйрығының 1-тармақ 4) тармақшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6745 болып тіркелген, 2011 жылғы 01 наурыздағы "Казахстанская правда" газетінің № 74-75 (2695-26496), "Егемен Қазақстан" газетінің 2011 жылғы 15 ақпандағы № 46-47 (26449) жарияланған. 2011 жылғы № 7 Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер жиынтығында).
16. "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің түзеу мекемелерінде айрықша жағдайлар режимін қолданысқа енгізу туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2003 жылғы 10 маусымдағы № 110 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2565 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде 2003 жылғы № 43-48, 893-құжат болып жарияланған).
17. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылы 22 желтоқсандағы № 341 бұйрығының 1-тармақ 5) тармақшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6745 болып тіркелген, 2011 жылғы 01 наурыздағы "Казахстанская правда" газетінің № 74-75 (2695-26496), "Егемен Қазақстан" газетінің 2011 жылғы 15 ақпандағы № 46-47 (26449) жарияланған. 2011 жылғы № 7 Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер жиынтығында).
18. "Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбiр бұйрықтарына қоныс-колонияларының қызметін ұйымдастыру мәселелері бойынша толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2004 жылғы 24 тамыздағы № 240 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3061 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде 2002 жылғы № 7-8, 542-құжат болып жарияланған).

19. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 12 мая 2005 года № 128 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан по вопросам уголовно-исполнительной системы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3655).
20. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 декабря 2005 года № 345 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4053, опубликован в "Юридическая газета" от 24 февраля 2006 г. № 33-34).
21. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 25 февраля 2010 года № 66 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6114, опубликован в "Юридическая газета" от 19 марта 2010 года № 41 (1837), "Заң газеті" 2010 жылғы 19 наурыздағы № 41 (1663).
22. Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 26 октября 2010 года № 292 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6601, опубликован в "Казахстанская правда" от 12.11.2010 г., № 306-309 (26367-26370), "Егемен Қазақстан" 2010 жылғы 10 қарашадағы № 469-477 (26320).
23. Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 27 августа 2004 года № 244 "Об утверждении Инструкции по организации охраны и надзора за лицами, содержащимися в следственных изоляторах Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3064).
24. Пункт 2 приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 9 июня 2006 года № 175 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан по вопросу деятельности следственных изоляторов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4262).
25. Подпункт 7) пункта 1 приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 22 декабря 2010 года № 341 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6745, опубликованный в "Казахстанская правда" от 01.03.2011 г., № 74-75 (26495-26496), "Егемен Қазақстан" от 15 февраля 2011 года № 46-47 (26449), Собрание актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 7, 2011 года).

19. "Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбiр бұйрықтарына қылмыстық-атқару жүйесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2005 жылғы 12 мамырдағы № 128 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3655 болып тіркелген).
20. "Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбiр бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2005 жылғы 29 желтоқсандағы № 345 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4053 болып тіркелген, "Юридическая газета" газетінің 2006 жылғы 24 ақпандағы № 33-34 санында жарияланған).
21. "Қазақстан Республикасы Әділет министрiнiң кейбiр бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 25 ақпандағы № 66 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6114 болып тіркелген, "Юридическая газета" газетінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 41 (1837), "Заң газеті" газетінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 41 (1663) сандарында жарияланған).
22. "Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбiр бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 26 қазандағы № 292 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6601 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2010 жылғы 10 қарашадағы № 469-477 (26320) санында жарияланған).
23. "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің тергеу изоляторында ұсталатын адамдарды күзету мен қадағалауды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2004 жылғы 27 тамыздағы № 244 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3064 болып тіркелген).
24."Қазақстан Республикасы Әділет министрiнiң кейбiр бұйрықтарына тергеу изоляторлары қызметiнiң мәселелерi бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2006 жылғы 9 маусымдағы № 175 бұйрығының 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4262 болып тіркелген).
25. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылы 22 желтоқсандағы № 341 бұйрығының 1-тармақ 7) тармақшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6745 болып тіркелген, 2011 жылғы 01 наурыздағы "Казахстанская правда" газетінің № 74-75 (2695-26496), "Егемен Қазақстан" газетінің 2011 жылғы 15 ақпандағы № 46-47 (26449) жарияланған. 2011 жылғы № 7 Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер жиынтығында).

26. Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 27 августа 2004 года № 245 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка следственных изоляторов Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3062).
27. Пункт 3 приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 9 июня 2006 года № 175 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан по вопросу деятельности следственных изоляторов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4262).
28. Пункт 2 приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 5 декабря 2007 года № 327 "О внесении дополнений и изменений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5064, опубликован в "Юридическая газета" от 25 января 2008 года, № 12 (1412), Собрание актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 1 от 27 марта 2008 года).
29. Подпункт 5) пункта 1 приказа и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 27 сентября 2010 года № 268 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6582, опубликован в "Казахстанская правда" от 04.11.2010 г., № 292 (26353), "Официальная газета" от 12 ноября 2010 года, № 46 (516); "Егемен Қазақстан" 2010 жылғы 6 қарашадағы № 459-460 (26303).
30. Подпункт 9) пункта 1 приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 22 декабря 2010 года № 341 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6745, опубликованный в "Казахстанская правда" от 01.03.2011 г., № 74-75 (26495-26496), "Егемен Қазақстан" 2011 жылғы 15 ақпандағы № 46-47 (26449), Собрание актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 7, 2011 года).
31. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 июня 2010 года № 194 "Об утверждении Правил посещения учреждений, исполняющих наказания, следственных изоляторов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6335, опубликован в "Егемен Қазақстан" 2010 жылғы 24 тамыздағы № 342-343 (26186); "Казахстанская правда" от 18 сентября 2010 года № 246-247 (26307-26308).

26. "Қазақстан Республикасы Әділет министрі Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті тергеу изоляторының ішкі тәртіп ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2004 жылғы 27 тамыздағы № 245 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3062 болып тіркелген).
27. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2006 жылғы 9 маусымдағы № 175 бұйрығының 3-тармағы "Қазақстан Республикасы тергеу изоляторының іс-әрекеті туралы кейбір бұйрықтарына енгізілген өзгертулер мен толықтырулар" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4262 болып тіркелген).
28. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2007 жылғы 5 желтоқсандағы № 327 бұйрығының 2-тармағы "Қазақстан Республикасының кейбір бұйрықтарына енгізілген өзгертулер мен толықтырулар" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5064 болып тіркелген. 2008 жылғы 25 қаңтардағы "Юридическая газета" газетінің № 12 (1412) санында жарияланған, 2008 жылдың 27 наурыздағы № 1 Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер жиынтығында).
29. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2010 жылғы 27 қыркүйектегі № 268 бұйрығының 1-тармақ 5) тармақшасы "Қазақстан Республикасының кейбір бұйрықтарына енгізілген өзгертулер мен толықтырулар" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №6582 болып тіркелген. 2010 жылғы 4 қарашадағы "Казахстанская правда" газетінің № 292 (26353) санында 2010 жылғы 12 қарашадағы "Официальная газета" №46 (516) санында, 2010 жылғы 6 қарашадағы "Егемен Қазақстан" газетінің № 459-460 (26303) санында жарияланған.
30. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2010 жылғы 22 желтоқсандағы № 341 бұйрығының 1-тармақ 9) тармақшасы "Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына енгізілген өзгертулер мен толықтырулар" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6582 болып тіркелген. 2010 жылғы 04 қарашадағы "Казахстанская правда" газетінің № 74-75 (26495-26496) санында, 2011 жылғы 15 ақпандағы "Егемен Қазақстан" газетінінің № 46-47 (26449) санында жарияланған, 2011 жылы №7 Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер жиынтығында).
31. "Жазаны орындау мекемелеріне, тергеу изоляторларына келіп-кету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 28 маусымдағы № 194 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6335 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2010 жылғы 24 тамыздағы № 342-343 (26186), "Казахстанская правда" газетінің 2010 жылғы 18 қыркүйектегі № 246-247 (26307-26308) сандарында жарияланған).