Об утверждении Регламента Агентства Республики Казахстан по защите прав потребителей
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по защите прав потребителей от 28 апреля 2014 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 мая 2014 года № 9470. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 мая 2016 года № 223
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 27.05.2016 № 223.
В соответствии с пунктом 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 26 марта 2008 года № 289 «Об утверждении Типового регламента центрального государственного органа Республики Казахстан», в целях совершенствования организации работы и установления общих правил деятельности Агентства Республики Казахстан по защите прав потребителей, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Регламент Агентства Республики Казахстан по защите прав потребителей.
2. Руководителям структурных подразделений, территориальных органов и подведомственных организаций Агентства Республики Казахстан по защите прав потребителей обеспечить неукоснительное соблюдение Регламента Агентства Республики Казахстан по защите прав потребителей.
3. Департаменту административного обеспечения и информатизации Агентства Республики Казахстан по защите прав потребителей (Куспекова Г.Е.) обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по защите прав потребителей.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации и подлежит официальному опубликованию.
Председатель                               Б. Куандыков
УТВЕРЖДЕН
приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
по защите прав потребителей
от 28 апреля 2014 года № 55
РЕГЛАМЕНТ
Агентства Республики Казахстан по защите прав потребителей
1. Общие положения
1. Настоящий Регламент Агентства Республики Казахстан по защите прав потребителей (далее - Регламент) устанавливает общие правила деятельности Агентства Республики Казахстан по защите прав потребителей (далее - Агентство) в процессе выполнения возложенных на него задач и функций в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента, Положением об Агентстве, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1538 (далее - Положение об Агентстве) и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Тұтынушылардың құқықтарын қорғау агенттігінің регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Тұтынушылардың құқықтарын қорғау агенттігі төрағасының 2014 жылғы 28 сәуірдегі № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 27 мамырда № 9470 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 27 мамырдағы № 223 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.05.2016 № 223 бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасы Орталық мемлекеттік органының үлгі регламентін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 26 наурыздағы № 289 қаулысының 2-тармағына сәйкес, Қазақстан Республикасы Тұтынушылардың құқықтарын қорғау агенттігінің жұмысын ұйымдастыруды жетілдіру және қызметінің жалпы қағидаларын белгілеу мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Тұтынушылардың құқықтарын қорғау агенттігінің регламенті бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Тұтынушылардың құқықтарын қорғау агенттігінің құрылымдық бөлімшелерінің, аумақтық органдары мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының басшылары Қазақстан Республикасы Тұтынушылардың құқықтарын қорғау агенттігі регламентінің мүлтіксіз сақталуын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Тұтынушылардың құқықтарын қорғау агенттігінің Әкімшілік қамтамасыз ету және ақпараттандыру департаменті (Г.Е. Құспекова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Тұтынушылардың құқықтарын қорғау агенттігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Төраға                                             Б. Қуандықов
Қазақстан Республикасы
Тұтынушылардың құқықтарын
қорғау агенттігі төрағасының
2014 жылғы 28 сәуірдегі
№ 55 бұйрығымен
БЕКІТІЛДІ
Қазақстан Республикасы Тұтынушылардың
құқықтарын қорғау агенттігінің
РЕГЛАМЕНТІ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Тұтынушылардың құқықтарын қорғау агенттігінің регламенті (бұдан әрі – Регламент) Қазақстан Республикасының Конституциясына, Заңдарына, Президент актілеріне, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1538 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Тұтынушылардың құқықтарын қорғау агенттігі туралы ережеге (бұдан әрі – Агенттік туралы ереже) және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес оған жүктелген міндеттер мен функцияларды орындау процесінде Республикасы Тұтынушылардың құқықтарын қорғау агенттігі (бұдан әрі – Агенттік) қызметінің жалпы қағидаларын белгілейді.

2. Требования, установленные настоящим Регламентом, распространяются на всех работников структурных подразделений, территориальных органов в областях, городах Астане и Алматы, районах, городах и районах в городах, на транспорте и подведомственных организаций Агентства.
2. Планирование работы
3. Свою деятельность Агентство осуществляет в соответствии со Стратегическим и операционными планами, а также с планами работы, составляемыми на квартал и год.
Ежеквартальное планирование определяет задачи на краткосрочный период и призвано обеспечивать, прежде всего, реализацию мероприятий Стратегического плана и годовых планов работы Агентства.
Стратегический, операционный планы, а также ежеквартальные, годовые планы и мероприятия по их реализации могут корректироваться в течение года, исходя из политической и социально-экономической ситуации в стране.
4. Планы работы Агентства формируются Департаментом стратегического развития (далее – ДСР) по мотивированным предложениям структурных подразделений и подведомственных организаций (далее - подразделения) не позднее, чем за 15 календарных дней до начала очередного периода.
5. Планы работы Агентства утверждаются Ответственным секретарем Агентства Республики Казахстан по защите прав потребителей (далее – Ответственный секретарь). При этом, планы работы Агентства утверждаются не позднее, чем за 5 календарных дней до начала очередного периода.
6. Утвержденные планы работы Агентства не позднее, чем за 3 календарных дня до начала планируемого периода направляются для ознакомления и дальнейшего исполнения курирующим Заместителю Председателя Агентства - Главному государственному санитарному врачу Республики Казахстан и Заместителям Председателя Агентства (далее – Заместители Председателя) и структурным подразделениям и территориальным органам Агентства.
7. Материалы о реализации плановых мероприятий подготавливаются руководителями структурных подразделений в сроки, предусмотренные в планах, и в обязательном порядке подлежат согласованию с Заместителями Председателя или Ответственным секретарем в соответствии с распределением обязанностей, после чего направляется в ДСР.
Ход реализации Стратегического, операционного, ежеквартальных планов работы Агентства контролируется ДСР. По мере необходимости ДСР организуются совещания с участием руководителей подразделений по обсуждению состояния исполнения соответствующих пунктов плана.
8. На основе плана работы Агентства его структурные подразделения составляют свои планы работы, согласованные курирующими Заместителями Председателя, которые утверждаются Ответственным секретарем. Корректировки в указанный план вносятся Ответственным секретарем на основании мотивированной служебной записки руководителя подразделения, согласованной с курирующим Заместителем Председателя.
Планы работ подразделений, деятельность которых непосредственно курируется Председателем, утверждаются их руководителями.

2. Осы Регламентте белгіленген талаптар Агенттіктің барлық құрылымдық бөлімшелерінің, облыстардағы, Астана мен Алматы қалаларындағы, аудандардағы, қалалардағы және қалалардың аудандарындағы, көліктегі аумақтық органдардың және ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың барлық қызметкерлеріне қолданылады.
2. Жұмысты жоспарлау
3. Агенттік өз қызметін Стратегиялық және операциялық жоспарларға, сондай-ақ тоқсанға және бір жылға құрылатын жұмыс жоспарларына сәйкес жүзеге асырады.
Тоқсан сайынғы жоспарлау қысқа мерзімдік кезеңге арналған міндеттерді айқындайды және ең алдымен Агенттіктің Стратегиялық жоспарының және жылдық жұмыс жоспарларының іс-шараларын іске асыруды қамтамасыз етуге бағытталған.
Стратегиялық, операциялық жоспарлар, сондай-ақ тоқсан сайынғы, жылдық жоспарлар және оларды іске асыру жөніндегі іс-шаралар елдегі саяси және әлеуметтік-экономикалық ахуалға қарай бір жыл ішінде түзетілуі мүмкін.
4. Агенттіктің жұмыс жоспарларын кезекті кезеңнің басталуына дейін күнтізбелік 15 күннен кешіктірмей, құрылымдық бөлімшелердің және ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың (бұдан әрі – бөлімшелер) дәлелді ұсыныстары бойынша Стратегиялық даму департаменті (бұдан әрі – СДД) қалыптастырады.
5. Агенттіктің жұмыс жоспарларын Қазақстан Республикасы Тұтынушылардың құқықтарын қорғау агенттігінің жауапты хатшысы (бұдан әрі – Жауапты хатшы) бекітеді. Бұл ретте, Агенттіктің жұмыс жоспарлары кезекті кезеңнің басталуына дейін күнтізбелік 5 күннен кешіктірмей бекітіледі.
6. Агенттіктің бекітілген жұмыс жоспарлары жоспарланған кезеңнің басталуына дейін күнтізбелік 3 күннен кешіктірілмей танысу және одан әрі орындау үшін Агенттік төрағасының жетекшілік ететін орынбасары – Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігеріне және Агенттік төрағасының орынбасарларына (бұдан әрі – Төрағаның орынбасарлары) және құрылымдық бөлімшелер мен аумақтық органдарға жіберіледі.
7. Жоспарлы іс-шараларды іске асыру туралы материалдарды құрылымдық бөлімшелердің басшылары жоспарларда көзделген мерзімдерде дайындайды және міндеттерді бөлуге сәйкес міндетті түрде Төрағаның орынбасарларымен немесе Жауапты хатшымен келісуге жатады, содан кейін СДД-не жіберіледі.
Агенттіктің стратегиялық, операциялық, тоқсан сайынғы жоспарларының іске асырылу барысын СДД бақылайды. Қажеттілігіне қарай СДД-ы жоспардың тиісті тармақтарының орындалу жағдайын талқылау бойынша бөлімшелер басшыларының қатысуымен кеңестер ұйымдастырады.
8. Агенттіктің жұмыс жоспарының негізінде оның құрылымдық бөлімшелері Төрағаның жетекшілік ететін орынбасарымен келісілген, Жауапты хатшымен бекітілетін өздерінің жұмыс жоспарларын жасайды. Көрсетілген жоспарға түзетулерді Жауапты хатшы бөлімше басшысының жетекшілік ететін Төрағаның орынбасарымен келіскен дәлелді қызметтік жазбасының негізінде енгізеді.
Қызметіне тікелей Төраға жетекшілік ететін бөлімшелердің жұмыс жоспарларын олардың басшылары бекітеді.

9. Работа комиссии по оценке деятельности административных государственных служащих, аттестационной комиссии, повышение квалификации, зарубежное командирование работников Агентства, а также работа по организации контрольных мероприятий службы внутреннего контроля Агентства планируются отдельно в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 июля 1999 года «О государственной службе», Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, Стандартами государственного финансового контроля, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 7 апреля 2009 года № 788, и Правилами осуществления внутреннего государственного финансового контроля на республиканском и местном уровнях в Республике Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 марта 2009 года № 235.
3. Порядок планирования, подготовки материалов и
проведения заседаний коллегии Агентства
10. Коллегия Агентства является консультативно-совещательным органом при Председателе и осуществляет свою деятельность под его руководством, ее решения обязательны для сотрудников Агентства, структурных подразделений Агентства, территориальных органов и организаций.
Председателем коллегии является Председатель, который утверждает численный и персональный состав Коллегии из числа руководителей структурных подразделений, территориальных органов Агентства.
11. Заседания Коллегии Агентства проводятся на государственном и русском языках в соответствии с планом работы коллегии. Заседания Коллегии являются открытыми, при необходимости Председатель может объявить о проведении закрытого заседания коллегии.
В случае необходимости по решению Председателя могут проводиться внеочередные и выездные заседания коллегии.
12. План работы Коллегии разрабатывается ДСР на основании предложений Председателя, Ответственного секретаря, Заместителей Председателя, руководителей структурных подразделений и утверждается приказом Председателя. Изменения и дополнения в план работы коллегии могут быть внесены только Председателем (либо лицом, исполняющим его обязанности).
При формировании плана заседаний Коллегии ее члены не менее, чем за 15 календарных дней до заседания Коллегии вносят предложения в план, повестку заседания Коллегии.
13. ДСР обобщает материалы, представленные для рассмотрения на заседании Коллегии, и докладывает об их готовности Председателю.
14. Председатель Коллегии:
1) председательствует на заседаниях Коллегии;
2) организует работу Коллегии;
3) утверждает план работы Коллегии, повестку дня, регламент работы коллегии, дату, время и место проведения заседания, порядок ведения и иные необходимые документы и материалы;

9. Әкімшілік мемлекеттік қызметшілердің жұмысын бағалау жөніндегі комиссияның, аттестаттау комиссиясының жұмысы, біліктілікті арттыру, Агенттік қызметкерлерінің шетелдік іссапарға баруы, сондай-ақ Агенттіктің ішкі бақылау қызметінің бақылау іс-шараларын ұйымдастыру бойынша жұмыс «Мемлекеттік қызмет туралы» 1999 жылғы 23 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңына, 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджеттік Кодексіне, Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 7 сәуірдегі № 788 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 2 наурыздағы № 235 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында республикалық және жергілікті деңгейлерде ішкі мемлекеттік қаржылық бақылауды жүзеге асыру ережесіне сәйкес бөлек жоспарланады.
3. Агенттік алқасының отырыстарын жоспарлау,
материалдарды дайындау және өткізу тәртібі
10. Агенттіктің алқасы Төраға жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады және өз қызметін оның басшылығымен жүзеге асырады, алқа шешімдері Агенттіктің, Агенттіктің құрылымдық бөлімшелерінің, аумақтық органдары мен ұйымдарының қызметкерлері үшін міндетті.
Алқаның төрағасы Агенттіктің құрылымдық бөлімшелері, аумақтық органдары басшыларының ішінен алқаның сандық және жеке құрамын бекітетін Төраға болып табылады.
11. Агенттік төрағасының отырыстары алқаның жұмыс жоспарына сәйкес мемлекеттік және орыс тілдерінде жүргізіледі. Алқаның отырыстары ашық болып табылады, қажет болған жағдайда Төраға алқаның жабық отырысын өткізу туралы хабарлай алады.
Қажет болған жағдайда Төрағаның шешімі бойынша алқаның кезектен тыс және көшпелі отырыстары өткізілуі мүмкін.
12. Алқаның жұмыс жоспарын СДД-ы Төрағаның, Жауапты хатшының, Төрағаның орынбасарларының, құрылымдық бөлімшелер басшыларының ұсыныстары негізінде әзірлейді және Төрағаның бұйрығымен бекітеді. Алқаның жұмыс жоспарына өзгерістер мен толықтыруларды тек Төраға (не оның міндетін атқарушы адам) енгізе алады.
Алқа отырыстарының жоспарын жасау кезінде оның мүшелері Алқа отырысына дейін кемінде күнтізбелік 15 күн бұрын жоспарға, Алқа отырысының күн тіртібіне ұсыныстар енгізеді.
13. СДД-ы алқа отырысында қарауға ұсынылған материалдарды жинақтайды және олардың дайындығы туралы Төрағаға баяндайды.
14.Алқаның төрағасы:
1) Алқаның отырыстарында төрағалық етеді;
2) Алқаның жұмысын ұйымдастырады;
3) Алқаның жұмыс жоспарын, күн тәртібін, Алқа жұмысының регламентін, отырысты өткізу күнін, уақытын және орнын, жүргізілу тәртібін және өзге де қажетті құжаттар мен материалдарды бекітеді;

4) определяет докладчиков (содокладчиков) по вопросам, вносимым на рассмотрение Коллегии;
5) руководит деятельностью Коллегии, осуществляет общий контроль над реализацией его решений.
15. Снятие запланированных и включение в повестку дня незапланированных вопросов допускается только по согласованию с Председателем или по решению Коллегии.
16. Члены Коллегии имеют право:
1) голосовать по вопросам, внесенным на рассмотрение Коллегии;
2) вносить предложения о включении вопросов в повестку для рассмотрения на Коллегии;
3) на особое мнение, которое в случае его выражения должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу заседания Коллегии.
17. Заседание Коллегии считается правомочным, если в нем принимают участие не менее двух третей ее членов. Каждый член Коллегии обладает одним голосом при принятии решений. Члены Коллегии участвуют и голосуют на заседаниях Коллегии лично.
Заседание Коллегии стенографируется ДСР, при необходимости, в соответствии с решением Председателя Коллегии ведется видео-, аудиозапись.
18. Решения Коллегии принимаются большинством голосов его членов. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал Председатель Коллегии.
19. Вопросы о ходе исполнения актов и поручений Президента Республики Казахстан не реже одного раза в квартал рассматриваются на заседании Коллегии Агентства.
20. В отсутствие Председателя Коллегии его функции исполняет один из членов Коллегии, определенный Председателем.
21. Рабочим органом Коллегии является ДСР.
22. Подготовленные структурными подразделениями материалы Коллегии передаются в ДСР за 5 рабочих дней до даты заседания Коллегии для последующего их предоставления на ознакомление Председателя и участниками Коллегии.
Материалы состоят из справки объемом не более 10 страниц, проектов решения Коллегии, порядка проведения заседания, пресс-релиза, других документов с визой Ответственного секретаря и Заместителей Председателя. Также составляется список лиц, приглашаемых и выступающих на заседании Коллегии.
Персональная ответственность за своевременность и качество подготовки материалов, вносимых на рассмотрение Коллегии, возлагается на руководителей структурных подразделений Агентства, инициировавших рассмотрение вопроса, а также на их курирующих Заместителей Председателя.
23. На заседание Коллегии Агентства могут быть приглашены представители государственных органов, исходя из задач межведомственной координации в смежных сферах деятельности, а также неправительственных организаций. По решению Председателя на заседание Коллегии приглашаются представители средств массовой информации.
О заседании Коллегии его участники не менее чем за 5 календарных дней уведомляются письмом, в котором указывается повестка дня, докладчики, дата, время и место проведения заседания Коллегии. Уведомление и явка приглашаемых лиц обеспечивается структурным подразделением, ответственным за подготовку вопроса.

4) Алқада қарауға енгізілетін мәселелер бойынша баяндамашыларды (қоса баяндамашыларды) айқындайды;
5) Алқаның жұмысына басшылық етеді, оның шешімдерінің іске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асырады.
15. Жоспарланған мәселелерді күн тәртібінен алып тастауға және жоспарланбаған мәселелерді күн тәртібіне енгізуге тек Төрағаның келісімі бойынша немесе Алқаның шешімі бойынша жол беріледі.
16. Алқаның мүшелері:
1) Алқада қарауға енгізілген мәселелер бойынша дауыс беруге;
2) Алқада қарау үшін күн тәртібіне мәселелерді енгізу туралы ұсыныстар енгізуге;
3) білдірілетін жағдайда жазбаша түрде баяндалуы тиіс ерекше пікірге құқылы және Алқа отырысының хаттамасы қоса тіркеледі.
17. Егер Алқаға оның мүшелерінің үштен екісі қатысатын болса, Алқа отырысы заңды болып саналады. Алқаның әрбір мүшесі шешім қабылдаған кезде бір дауысқа ие болады. Алқаның мүшелері Алқаның отырыстарына өздері қатысады және дауыс береді.
Алқаның отырысын СДД-ы хаттамалайды, қажет болған кезде Алқа төрағасының шешіміне сәйкес бейне-, аудиожазба жүргізіледі.
18. Алқаның шешімдері оның мүшелерінің көпшілік дауысымен қабылданады.
Дауыстар тең болған жағдайда Алқа төрағасы дауыс берген шешімі қабылданған болып саналады.
19. Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының орындалу барысы туралы мәселелер Агенттіктің Алқа отырыстарында тоқсанына бір реттен сиретпей қаралады.
20. Алқа төрағасы болмағанда оның міндеттерін Төраға айқындаған Алқаның мүшелерінің бірі орындайды.
21. Алқаның жұмыс органы СДД-ы болып табылады.
22. Құрылымдық бөлімшелер дайындаған Алқаның материалдары Төраға және Алқаға қатысушылар кейіннен олармен танысуы үшін Алқа отырысының күніне дейін 5 жұмыс күнінен бұрын СДД-не беріледі.
Материалдар 10 парақтан аспайтын көлемдегі анықтамалықты, Алқа шешімінің жобаларын, отырыс өткізу тәртібін, пресс-релизді, Жауапты хатшы және Төрағаның орынбасарлары қол қойған басқа да құжаттарды қамтиды. Сондай-ақ Алқаның отырысына шақырылған және сөз сөйлейтін адамдардың тізімі жасалады.
Алқаға қарауға енгізілетін материалдарды уақтылы және сапалы дайындау үшін мәселені қарауға бастамашылық еткен Агенттіктің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, сондай-ақ Төрағаның оларға жетекшілік ететін орынбасарлары дербес жауапты болады.
23. Агенттіктің Алқа отырысына қызметтің аралас салаларында ведомствоаралық үйлестіру міндеттеріне қарай мемлекеттік органдардың, сондай-ақ үкіметтік емес ұйымдардың өкілдері шақырылуы мүмкін. Алқаның отырысына Төрағаның шешімі бойынша бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері шақырылады.
Алқа отырысы туралы оның қатысушылары Алқа отырысының күн тәртібі, баяндамашылары, өткізу күні, уақыты және орны көрсетілетін хатпен кемінде күнтізбелік 5 күн бұрын хабарланады. Шақырылатын адамдарға хабарлауды және олардың келуін мәселені дайындауға жауапты құрылымдық бөлімше қамтамасыз етеді.

24. Заседание Коллегии откладывается Председателем при возникновении обстоятельств, препятствующих проведению заседания Коллегии в назначенное время.
25. ДСР материалы Коллегии передаются Председателю и членам коллегии не позднее, чем за 3 рабочих дня до даты заседания.
При проведении незапланированных заседаний Коллегии материалы по рассматриваемым вопросам могут вноситься в ДСР в день их проведения и доводиться до участников заседания Коллегии непосредственно на заседании Коллегии.
26. По результатам рассмотрения вопросов на заседании Коллегии большинством голосов присутствующих членов коллегии принимается решение Коллегии, оформляемое в виде протокола.
Участники заседания Коллегии должны вести рабочие записи поручений, данных в их адрес. При этом, структурные подразделения, к компетенции которых относится реализация данных на заседании Коллегии поручений, должны приступить к их исполнению, не дожидаясь получения постановления Коллегии.
27. С учетом состоявшегося обсуждения подразделение, подготовившее вопрос, в течение 1 дня дорабатывает протокол заседания Коллегии, другие материалы и после согласования с курирующими Заместителями Председателя и Ответственным секретарем передает их в ДСР.
Проект протокола заседания Коллегии на государственном и русском языках представляется на подпись Председателю Коллегии не позднее 2 рабочих дней со дня проведения заседания Коллегии.
Протокол заседания Коллегии, после его подписания Председателем, регистрируется в единой системе электронного документооборота (далее - ЕСЭДО) Агентства и незамедлительно направляется для ознакомления структурным подразделениям, территориальным органам и организациям, указанным в решении в качестве исполнителей, а также в Департамент административного обеспечения и информатизации (далее – ДАОИ) для постановки на контроль. Оригиналы протоколов хранятся в рабочем органе Коллегии согласно номенклатуре дел.
Приказы, служебные записки и другие организационно-распорядительные документы, подготовленные в соответствии с протоколом заседания Коллегии, визируются Заместителями Председателя, Ответственным секретарем, и представляются Председателю в сроки, установленные протоколом заседания Коллегии. Проекты указанных документов в обязательном порядке предварительно должны быть согласованы с ДСР.
В целях обеспечения качественного и своевременного исполнения решений коллегии, их формулировка должна содержать четкие и ясные поручения о принятии конкретных мер, а также сроки исполнения.
Заместители Председателя, Ответственный секретарь, руководители структурных подразделений несут персональную ответственность за обеспечение надлежащего и своевременного исполнения протоколов заседаний Коллегии.

24. Алқа отырысын өткізуге кедергі келтіретін міндеттемелер туындаған кезде Төраға Алқаның отырысын белгіленген уақытқа кейінге қалдыруы мүмкін.
25. СДД-ы Алқа материалдарын отырыс күніне дейін 3 жұмыс күнінен кешіктірмей Алқаның төрағасына және мүшелеріне береді.
Алқаның жоспарланбаған отырыстарын өткізу кезінде қаралатын мәселелер бойынша материалдар оларды өткізетін күні СДД-не енгізілуі және Алқа отырысында тікелей Алқа отырысының қатысушыларына дейін жеткізілуі мүмкін.
26. Алқа отырысында мәселелерді қарау нәтижелері бойынша Алқаға қатысушы мүшелердің көпшілік дауысы хаттама түрінде ресімделген Алқаның шешімімен қабылданады.
Алқа отырысына қатысушылар тапсырмалардың жұмыс жазбаларын, оларға берілген деректерді жүргізуі тиіс. Бұл ретте, құзыретіне Алқа отырысында берілген деректерді іске асыру жататын бөлімшелер Алқа шешімдері хаттамасының тапсырмаларын күтпестен, оларды орындауға кірісуі тиіс.
27. Өткізілген талқылауды есепке ала отырып, мәселені дайындаған бөлімше 1 күннің ішінде Алқа отырысының хаттамасын, басқа да материалдарды пысықтайды және Төрағаның жетекшілік ететін орынбасарларымен және Жауапты хатшымен келіскеннен кейін оларды СДД-на береді.
Алқа отырысының мемлекеттік және орыс тілдеріндегі хаттамасының жобасы Алқа отырысы өткізілген сәттен бастап 2 жұмыс күнінен кешіктірмей Алқа төрағасына қол қоюға ұсынылады.
Төраға қол қойғаннан кейін Алқа отырысының хаттамасы Агенттіктің электрондық құжат айналымның бірыңғай жүйесінде (бұдан әрі – ЭҚАБЖ) тіркеледі және орындаушылар ретінде шешімде көрсетілген құрылымдық бөлімшелерге, аумақтық органдар мен ұйымдарға танысу үшін, сондай-ақ Әкімшілік қамтамасыз ету және ақпараттандыру департаментіне (бұдан әрі – ӘҚАД) бақылауға қою үшін дереу жібереді. Хаттамалардың түпнұсқалары іс номенклатурасына сәйкес Алқаның жұмыс органында сақталады.
Алқаның отырысының хаттамасына сәйкес дайындалған бұйрықтар, қызметтік жазбалар және басқа да ұйымдастыру-өкімдік құжаттарға Төрағаның орынбасарлары, Жауапты хатшы қол қояды және Төрағаға Алқа отырысының хаттамасында белгіленген мерзімдерде ұсынылады. Аталған құжаттардың жобалары міндетті тәртіппен СДД-мен алдын ала келісілуі тиіс.
Алқаның шешімдерін сапалы және уақтылы орындауды қамтамасыз ету, оларды тұжырымдау мақсатында нақты шараларды қабылдау туралы нақты және анық тапсырмаларды, сондай-ақ орындау мерзімдерін қамтуы тиіс.
Төрағаның орынбасарлары, Жауапты хатшы, құрылымдық бөлімшелердің басшылары Алқа отырысы хаттамаларының тиісінше және уақтылы орындалуын қамтамасыз ету үшін дербес жауапты болады.

28. ДСР осуществляет организационную подготовку заседаний коллегии, ведет ее делопроизводство, учет и контроль за исполнением поручений Председателя, данных на заседании коллегии Агентства, ежегодно изучает и обобщает практику работы коллегии и вносит предложения Председателю о мерах по совершенствованию ее деятельности.
29. Информация об итогах работы коллегии Агентства должна размещаться ДСР на официальном Интернет-ресурсе Агентства не позднее 7 рабочих дней со дня проведения коллегии.
4. Порядок планирования, подготовки и проведения
еженедельных и ежемесячных совещаний
30. В целях координации и совершенствования работы аппарата Агентства, а также оперативного решения вопросов, связанных с его деятельностью, в Агентстве проводятся:
заседания Методического совета;
заседания Координационного совета по вопросам нормотворчества;
аппаратные совещания;
селекторные совещания;
оперативные совещания;
заседания иных создаваемых консультативно-совещательных органов.
31. В качестве вспомогательных консультативно-совещательных органов в Агентстве создаются Методический и Координационный советы, состав и порядок деятельности которых определяется соответствующими приказами Агентства.
32. Методический совет Агентства является консультативно-совещательным органом при Агентстве.
33. Заседания Методического совета проводятся еженедельно в среду в 16 час. 00 мин, а также по мере необходимости решения задач и проблем, имеющих общесистемный, методологический характер. Заседание Методического совета считается правомочным, если в нем принимает участие не менее двух третей от общего числа членов совета.
34. Круг участников Методического совета определяется Председателем по предложению Ответственного секретаря и Заместителей Председателя.
35. С целью организации работы Агентства по разработке и совершенствованию нормативной правовой базы, по мере необходимости, но не реже 1 раза в месяц, под председательством Ответственного секретаря с участием Заместителей Председателя и иных должностных лиц проводятся заседания Координационного совета по вопросам нормотворчества.
36. На Координационном совете по вопросам нормотворчества обсуждаются вопросы ведения законопроектной работы, анализа, совершенствования, систематизации законодательства, актуализации нормативных правовых актов, проведения юридической экспертизы проектов нормативных правовых актов в пределах компетенции Агентства и другие текущие вопросы, связанные с правовым обеспечением деятельности Агентства, в том числе вопросы правового мониторинга нормативных правовых актов.

28. СДД-ы Алқа отырыстарын ұйымдастырып дайындауды жүзеге асырады, оның ісқағаздарын жүргізеді, Агенттік Алқа отырысында берілген Төрағаның тапсырмаларын есепке алуды және бақылауды жүргізеді, жыл сайын Алқа жұмысымен танысады және тәжірибені қорытындылайды және оның қызметін жетілдіру бойынша шаралар туралы Төрағаға ұсыныстар енгізеді.
29. Агенттік Алқасының жұмыс қорытындылары туралы ақпаратты Алқаны өткізген күннен бастап 7 жұмыс күнінен кешіктірмей СДД-ы Агенттіктің ресми интернет-ресурсында орналастыруы тиіс.
4. Апта сайынғы және ай сайынғы өндірістік кеңестерді
жоспарлау, дайындау және өткізу тәртібі
30. Агенттік аппаратының жұмысын үйлестіру және жетілдіру, сондай-ақ оның қызметімен байланысты мәселелерді жедел шешу мақсатында Агенттікте:
Әдістемелік кеңестің отырысы;
Норма шығару мәселелері жөніндегі үйлестіру кеңесінің отырысы;
аппараттық кеңестер;
селекторлық кеңестер;
жедел кеңестер;
өзге де құрылатын консультациялық-кеңестік органдардың отырысы өткізіледі.
31. Агенттікте қосымша консультациялық-кеңестік органдар ретінде қызмет құрамы мен тәртібі Агенттіктің тиісті бұйрықтарымен айқындалатын Әдістемелік және Үйлестіру кеңестері құрылады.
32. Агенттіктің Әдістемелік кеңесі Агенттіктің жанындағы консультациялық-кеңестік органы болып табылады.
33. Әдістемелік кеңестің отырысы апта сайын сәрсенбі күні сағат 16.00-де, сондай-ақ жалпы жүйелік, әдіснамалық сипаттағы міндеттер мен проблемаларды шешу қажеттілігіне байланысты өткізіледі. Әдістемелік кеңестің отырысы егер, оған Кеңес мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысатын болса, тең құқылы деп саналады.
34. Әдістемелік кеңеске қатысушылардың құрамын Жауапты хатшының және Төрағаның орынбасарларының ұсынысы бойынша Төраға айқындайды.
35. Агенттіктің нормативтік құқықтық базасын әзірлеу және жетілдіру бойынша жұмысын ұйымдастыру мақсатында қажеттілікке байланысты, бірақ аптасына 1 реттен сиретпей Төрағаның орынбасарларының және өзге де лауазымды адамдардың қатысуымен Жауапты хатшының төрағалық етуімен Норма шығару жөніндегі үйлестіру кеңесінің отырысы өткізіледі.
36. Норма шығару мәселелері жөніндегі үйлестіру кеңесінде заң жобасы жұмысын жүргізу, заңнаманы талдау, жетілдіру, жүйелендіру, нормативтік құқықтық актілерді жандандыру, Агенттіктің құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілердің жобаларына заңды сараптама жүргізу мәселелері және Агенттіктің қызметін құқықтық қамтамасыз етумен байланысты басқа да ағымдық мәселелер, оның ішінде нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингі мәселелері талқыланады.

37. Состав участников Координационного совета по вопросам нормотворчества, его положение, время проведения, повестка дня заседания определяются Ответственным секретарем.
38. Вопросы, проработанные на Координационном совете по вопросам нормотворчества, при необходимости, выносятся на рассмотрение Методического совета.
39. Председателем Агентства еженедельно или по мере необходимости проводятся аппаратные совещания по понедельникам в 10 час. 00 мин. с участием Ответственного секретаря, Заместителей Председателя, руководителей структурных подразделений и иных лиц, по усмотрению Председателя. Ответственный секретарь, Заместители Председателя и руководители структурных подразделений докладывают о проделанной работе за неделю и исполнению поручений, данных на предыдущих аппаратных совещаниях.
Участники аппаратных, селекторных совещаний должны вести рабочие записи поручений, данных в их адрес. При этом, структурные подразделения, территориальные органы и организации Агентства, к компетенции которых относится реализация данных на аппаратных, селекторных совещаний поручений, должны приступить к их исполнению, не дожидаясь получения протокола совещания. Аналогичный порядок распространяется и на поручения, данные в ходе оперативных совещаний.
40. На аппаратных совещаниях:
рассматриваются текущие вопросы;
заслушивается информация по исполнению плановых мероприятий и контрольных поручений;
планируется работа на предстоящую неделю или более длительный период;
определяются приоритеты в работе;
рассмотрение состояния исполнительской дисциплины и иные вопросы, связанные с обеспечением организации деятельности Агентства.
Решения, принятые на аппаратном совещании, оформляются протоколом, который готовится ДАОИ в течение одного рабочего дня после аппаратного совещания.
Контроль за исполнением решений аппаратного совещания осуществляет Департамент внутренней администрации (далее – ДВА). Результаты исполнения поручений, данных на аппаратных совещаниях, при необходимости, рассматриваются на совещаниях, организуемых ДВА.
41. Председателем Агентства еженедельно или по мере необходимости по средам в 11 час. 00 мин проводятся селекторные совещания с участием руководителей территориальных органов и организаций.
42. В ходе селекторных совещаний рассматриваются вопросы исполнения текущих задач, доведение до территориальных органов и организаций конкретных рекомендаций и поручений по организации работы, координации взаимодействия между территориальными органами и организациями Агентства.
43. Под председательством Ответственного секретаря по мере необходимости могут проводиться оперативные совещания, при этом порядок организации их проведения аналогичен порядку организации проведения аппаратных совещаний. Время проведения, состав участников определяются в каждом конкретном случае председательствующим.

37. Норма шығару мәселелері жөніндегі үйлестіру кеңесіне қатысушылардың құрамын, оның ережесін, өткізу уақытын, отырыстың күн тәртібін Жауапты хатшы айқындайды.
38. Норма шығару мәселелері жөніндегі үйлестіру кеңесінде пысықталған мәселелер қажеттілігіне байланысты Әдістемелік кеңеске қарауға енгізіледі.
39. Агенттіктің төрағасы апта сайын немесе қажеттілікке байланысты дүйсенбі күні сағат 10.00-де Жауапты хатшының, Төраға орынбасарларының, құрылымдық бөлімшелер басшыларының және өзге де адамдардың қатысуымен Төрағаның еркі бойынша аппараттық кеңестер өткізеді. Жауапты хатшы, Төрағаның орынбасарлары және құрылымдық бөлімшелердің басшылары аптаның ішінде орындалған жұмыс және алдыңғы аппараттық кеңестерде берілген тапсырмалардың орындалуы туралы баяндайды.
Аппараттық, селекторлық кеңестерге қатысушылар оларға берілген тапсырмалардың жұмыс жазбасын жүргізуі тиіс. Бұл ретте, құзыретіне аппараттық, селекторлық кеңестерде берілген деректерді іске асыру жататын Агенттіктің құрылымдық бөлімшелері, аумақтық органдар мен ұйымдар кеңестің хаттамасын алуды күтпестен, оларды орындауға кірісуі тиіс. Осыған ұқсас тәртіп жедел кеңестердің барысында берілген тапсырмаларға да қолданылады.
40. Аппараттық кеңестерде:
ағымдық мәселелер қаралады;
жоспарлы іс-шаралардың және бақылау тапсырмаларының орындалуы бойынша ақпарат тыңдалады;
алдағы аптаға немесе неғұрлым ұзақ кезеңге жұмыс жоспарланады;
жұмыстағы басымдықтар айқындалады;
Агенттіктің қызметін ұйымдастыруды қамтамасыз етумен байланысты орындаушылық тәртіп және өзге де мәселелердің жағдайын қарау;
Аппараттық кеңесте қабылданған шешімдер хаттамамен ресімделеді, оны аппараттық кеңестен кейін бір жұмыс күні ішінде ӘҚАД-ы дайындайды.
Аппараттық кеңестің шешімдерінің орындалуын бақылауды Ішкі әкімшілік департаменті (бұдан әрі – ІӘД) жүзеге асырады. Аппараттық кеңестерде берілген тапсырмалардың орындалу нәтижелері қажет болғанда ІӘД-де ұйымдастырылатын кеңестерде қаралады.
41. Агенттіктің төрағасы апта сайын немесе қажеттілікке байланысты сәрсенбі күні сағат 11.00-де аумақтық органдар мен ұйымдардың басшыларының қатысуымен селекторлық кеңестер өткізеді.
42. Селекторлық кеңестердің барысында ағымдық міндеттерді орындау, жұмысты ұйымдастыру бойынша нақты ұсынымдар мен тапсырмаларды аумақтық органдар мен ұйымдарға дейін жеткізу, Агенттіктің аумақтық органдары мен ұйымдары арасындағы өзара іс-қимылды үйлестіру мәселелері қаралады.
43. Жауапты хатшының төрағалық етуімен қажеттілікке байланысты жедел кеңестер өткізілуі мүмкін, бұл ретте, оларды өткізуді ұйымдастыру тәртібі аппараттық кеңестерді өткізуді ұйымдастыру тәртібіне ұқсас. Өткізу уақытын, қатысушылардың құрамын төрағалық етуші әрбір нақты жағдайда айқындайды.

44. Структурные подразделения по мере необходимости направляют заблаговременно Ответственному секретарю перечень вопросов для рассмотрения на оперативном совещании.
45. Делопроизводство и организация проведения оперативных совещаний (а также совещаний по международным вопросам), в том числе оповещение участников, подготовка материалов, ведение протокола, обеспечение регистрации протоколов оперативных совещаний и иные организационные вопросы, осуществляются подразделением, инициировавшим совещание, либо подразделением, которое является ответственным за организацию оперативного совещания по обсуждаемому вопросу и контроль за их исполнением.
46. Проекты протоколов оперативных и других совещаний Агентства представляются на подпись председательствующему в течение одного рабочего дня со дня их проведения.
ДАОИ осуществляет рассылку подписанных протоколов совещаний соответствующим структурным и территориальным органам и организациям Агентства и контроль за их исполнением.
47. Персональную ответственность за исполнение протокольных поручений совещаний несут руководители структурных подразделений Агентства, территориальных органов и организаций, на которых возложено исполнение.
48. Протоколы еженедельных совещаний у Председателя Агентства хранятся в ДВА.
49. Контроль за своевременностью и качеством исполнения решений, принятых на совещаниях, возлагается на Ответственного секретаря, Заместителя Председателя Агентства, ответственных за исполнение.
5. Организация работы структурных подразделений Агентства
50. Организация работы структурных подразделений Агентства обеспечивается непосредственно их руководителями.
51. Положения о структурных подразделениях Агентства, которыми определяются их задачи и функции, должностные инструкции, которыми определяются должностные полномочия руководителей и сотрудников указанных структур, курируемых Председателем Агентства или его Заместителями, утверждаются Ответственным секретарем по согласованию с Председателем.
Положения о структурных подразделениях Агентства, которыми определяются их задачи и функции, курируемых Ответственным секретарем, утверждается самостоятельно им самим.
52. Организация контрольных мероприятий службы внутреннего контроля Агентства осуществляется Управлением внутреннего контроля в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, Стандартами государственного финансового контроля, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 7 апреля 2009 года № 788 и Правилами осуществления внутреннего государственного финансового контроля на республиканском и местном уровнях в Республике Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 марта 2009 года № 235.

44. Құрылымдық бөлімшелер қажеттілікке байланысты жедел кеңесте қарау үшін мәселелердің тізбесін Жауапты хатшыға алдын ала жібереді.
45. Ісқағаздарын және жедел кеңестердің өткізілуін ұйымдастыруды (сондай-ақ халықаралық мәселелер бойынша кеңестер), оның ішінде қатысушыларға хабарлауды, материалдарды дайындауды, хаттаманы жүргізуді, жедел кеңестер хаттамаларының тіркелуін қамтамасыз ету және өзге де ұйымдастыру мәселелерін кеңесті өткізуге бастамалық еткен бөлімше не талқыланатын мәселе бойынша кеңесті ұйымдастыруға және олардың орындалуын бақылауға жауапты бөлімше жүзеге асырады.
46. Агенттіктің жедел және басқа да кеңестері хаттамаларының жобалары оларды өткізген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде төрағалық еткен адамға қол қоюға ұсынылады.
ӘҚАД-ы кеңестердің қол қойылған хаттамаларын Агенттіктің тиісті құрылымдық және аумақтық органдары мен ұйымдарына таратуды және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
47. Кеңестердің хаттамалық тапсырмаларының орындалуына Агенттіктің орындауға жүктелген құрылымдық бөлімшелерінің, аумақтық органдары мен ұйымдарының басшылары дербес жауапты болады.
48. Агенттіктің төрағасында өткізілген апта сайынғы кеңестердің хаттамалары ІӘД-де сақталады.
49. Кеңестерде қабылданған шешімдердің уақтылы және сапалы орындалуын бақылау орындауға жауапты Агенттіктің Жауапты хатшысына, төрағасының орынбасарларына жүктеледі.
5. Агенттіктің құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастыру
50. Агенттіктің құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастыруды олардың басшылары тікелей қамтамасыз етеді.
51. Міндеттері мен функциялары айқындалатын Агенттіктің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді, Агенттіктің төрағасы немесе оның орынбасарлары жетекшілік ететін аталған құрылымдардың басшылар мен қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын Төрағаның келісімі бойынша Жауапты хатшы бекітеді.
Жауапты хатшы жетекшілік ететін Агенттіктің құрылымдық бөлімшелерінің міндеттері мен функциялары айқындалатын құрылымдық бөлімшелер туралы ережелерді өздері өздігінен бекітеді.
52. Агенттіктің ішкі бақылау қызметінің бақылау іс-шараларын ұйымдастыру 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексімен, Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 7 сәуірдегі № 788 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарымен, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 2 наурыздағы № 235 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында республикалық және жергілікті деңгейлерде ішкі мемлекеттік қаржылық бақылауды жүзеге асыру ережесімен айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.

6. Иные вопросы организации деятельности Агентства
53. Руководители департаментов по защите прав потребителей областей, города республиканского значения, столицы и на транспорте назначаются на должности Ответственным секретарем по согласованию с Председателем.
Заместители должностных лиц, указанных в части первой настоящего пункта, назначаются Ответственным секретарем.
Руководители и заместители иных территориальных органов Агентства назначаются на должности руководителями департаментов по защите прав потребителей соответствующих областей, города республиканского значения, столицы, на транспорте по согласованию с Ответственным секретарем.
54. В целях осуществления функций, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, Председатель определяет Главного санитарного врача Республики Казахстан, а также главных санитарных врачей на соответствующих территориях и на транспорте, их заместителей.
55. Вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, поощрения, выплаты надбавок и премирования работников центрального аппарата Агентства, а также должностных лиц, указанных в части первой пункта 53 настоящего Регламента, решаются Ответственным секретарем. При этом вопросы командировании и предоставления отпусков Заместителей Председателя решаются Ответственным секретарем по согласованию с Председателем.
56. Вопросы командирования за пределы соответствующей области, города республиканского значения, столицы, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, поощрения, выплаты надбавок и премирования должностных лиц, указанных в части второй пункта 53 настоящего Регламента, осуществляется руководителями департаментов по защите прав потребителей областей, города республиканского значения, столицы и на транспорте по согласованию с Ответственным секретарем.
В целях согласования командирования должностных лиц, указанных в части второй пункта 53 настоящего Регламента, руководитель территориального органа заблаговременно до дня планируемой командировки направляет в Агентство письмо, в котором указывается цель, маршрут и срок командировки соответствующего лица.
Служба управления персоналом в 2-дневный срок готовит соответствующее письмо - согласование и после подписания его Ответственным секретарем незамедлительно направляет его соответствующему лицу
57. Вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, поощрения, выплаты надбавок и премирования должностных лиц, указанных в части третьей пункта 53 настоящего Регламента, осуществляется руководителями департаментов по защите прав потребителей областей, города республиканского значения, столицы и на транспорте.

6. Агенттіктің қызметін ұйымдастырудың өзге де мәселелері
53. Облыстар, республикалық маңызы бар қаланың, астананың және көліктегі тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменттерінің басшыларын Төрағаның келісімі бойынша Жауапты хатшы лауазымға тағайындайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген лауазымды адамдардың орынбасарларын Жауапты хатшы тағайындайды.
Агенттіктің өзге де аумақтық органдарының басшылары мен орынбасарларын Жауапты хатшының келісімі бойынша тиісті облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, көліктегі тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменттерінің басшылары лауазымдарға тағайындайды.
54. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген функцияларды жүзеге асыру мақсатында Төраға Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерін, сондай-ақ тиісті аумақтардағы және көліктегі бас санитариялық дәрігерлерді, олардың орынбасарларын айқындайды.
55. Агенттіктің орталық аппаратының қызметкерлерін, сондай-ақ осы Регламенттің 53-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген лауазымды адамдарды іссапарға жіберу, демалыстар беру, материалдық көмек көрсету, марапаттау, үстемеақы төлеу және сыйақы беру мәселелерін Жауапты хатшы шешеді. Бұл ретте, Төрағаның орынбасарларын іссапарға жіберу және демалыстар беру мәселелерін Төрағаның келісімі бойынша Жауапты хатшы шешеді.
56. Осы Регламенттің 53-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген лауазымды адамдарды тиісті облыстан, республикалық маңызы бар қаладан, астанадан тыс іссапарға жіберу, демалыстар беру, материалдық көмек көрсету, марапаттау, үстемеақы төлеу және сыйақы беру мәселелерін Жауапты хатшының келісімі бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың және көліктегі тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменттерінің басшылары жүзеге асырады.
Осы Регламенттің 53-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген лауазымды адамдарды іссапарға жіберуді келісу мақсатында аумақтық органның басшысы жоспарланатын іссапар күніне дейін алдын ала Агенттікке хат жолдайды, хатта тиісті адамның іссапар мақсаты, бағыты және мерзімі көрсетіледі.
Персоналды басқару қызметі 2 күн мерзімде тиісті келісім хат дайындайды және оған Жауапты хатшы қол қойғаннан кейін кешіктірмей оны тиісті адамға жолдайды.
57. Осы Регламенттің 53-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген лауазымды адамдарды іссапарға жіберу, демалыстар беру, материалдық көмек көрсету, марапаттау, үстемеақы төлеу және сыйақы беру мәселелерін облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың және көліктегі тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменттерінің басшылары жүзеге асырады.

58. Командирование руководителей организаций, подведомственных Агентству внутри и за пределы соответствующей территориальной единицы (области, района) осуществляется Председателем.
59. Командирование иных работников территориальных органов и организаций, подведомственных Агентству, внутри и за пределы соответствующей территориальной единицы (области, района) осуществляется первым руководителем соответствующего территориального органа или организации, либо лицом, его замещающим.
60. Вопросы дисциплинарной ответственности работников центрального аппарата Агентства, а также должностных лиц, указанных в частях первой и второй пункта 53 настоящего Регламента, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих органов и должностных лиц, решает Ответственный секретарь.
61. Вопросы предоставления отпусков, оказания материальной помощи, поощрения, выплаты надбавок, премирования, дисциплинарной ответственности иных работников территориальных органов Агентства решаются лицами, имеющими право назначения на должность и освобождения от должности данных работников.
62. Порядок и условия возмещения расходов сотрудникам центрального аппарата Агентства, территориальных органов и организаций, подведомственных Агентству, направляемым в служебные командировки в пределах Республики Казахстан, устанавливается Правилами о служебных командировках в пределах Республики Казахстан работников государственных учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета, а также депутатов Парламента Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2000 № 1428.
7. Взаимодействие с территориальными органами и организациями
Агентства, заграничные командировки сотрудников Агентства и его
территориальных подразделений
Параграф 1. Подготовка и направление в территориальные органы и
организации Агентства поручений и контроль за их исполнением
63. Поручения в территориальные органы и организации направляются в соответствии с планом работы Агентства или планом работы самостоятельного подразделения, в рамках исполнения поручений Главы государства, руководства Администрации Президента, Правительства Республики Казахстан и руководства Агентства, а также при рассмотрении обращений физических и юридических лиц.
Поручения могут быть даны Председателем, Ответственным секретарем или Заместителями Председателя.
Запросы о представлении в Агентство периодичной отчетной информации, в том числе запросы в рамках находящихся в производстве обращений физических и юридических лиц подписываются Председателем, Ответственным секретарем или Заместителями Председателя, а также руководителями структурных подразделений Агентства в пределах компетенции.

58. Агенттікке ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың басшыларын тиісті аумақтық бірлік (облыс, аудан) ішінде және одан тыс іссапарға жіберуді Төраға жүзеге асырады.
59. Агенттіктің аумақтық органдары мен оған ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың өзге де қызметкерлерін тиісті аумақтық бірлік (облыс, аудан) ішінде және одан тыс іссапарға жіберуді тиісті аумақтық органның немесе ұйымның бірінші басшысы не оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
60. Еңбек қатынастары мәселесі жоғары органдардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлер мен лауазымды адамдарды қоспағанда, Агенттіктің орталық аппараты қызметкерлерін, сондай-ақ осы Регламенттің 53-тармағының бірінші және екінші бөліктерінде көрсетілген лауазымды адамдарды тәртіптік жауапкершілікке тарту мәселелерін Жауапты хатшы шешеді.
61. Агенттіктің аумақтық органдарының өзге де қызметкерлеріне демалыстар беру, материалдық көмек көрсету, марапаттау, үстемеақы төлеу, сыйақы беру, тәртіптік жауапкершілікке тарту мәселелерін осы қызметкерлерді лауазымдарға тағайындауға және лауазымдардан босатуға құқығы бар адамдар шешеді.
62. Агенттіктің орталық аппаратының, Агенттіктің аумақтық органдары мен оған ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының Қазақстан Республикасының шегінде қызметтік іссапарларға жіберілетін қызметкерлеріне шығыстарды өтеу тәртібі мен шарттары Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 22 қыркүйектегі № 1428 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік бюджеттің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер қызметкерлерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттарының Қазақстан Республикасының шегіндегі қызметтік іссапарлары туралы ережемен белгіленеді.
7. Агенттіктің аумақтық органдары және ұйымдарымен
өзара іс-қимыл, Агенттіктің және оның аумақтық
бөлімшелерінің қызметкерлерін шетелдік іссапарларға жіберу
1-параграф. Агенттіктің аумақтық органдары мен ұйымдарына
тапсырмалар дайындау және жіберу, олардың орындалуын бақылау
63. Аумақтық органдар мен ұйымдарға тапсырмалар Агенттіктің жұмыс жоспарына немесе өзіндік бөлімшенің жұмыс жоспарына сәйкес Елбасының, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының және Үкіметінің және Агенттіктің басшылығының тапсырмаларын орындау шеңберінде, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау кезінде жіберіледі.
Тапсырмаларды Төраға, Жауапты хатшы немесе Төрағаның орынбасарлары беруі мүмкін.
Агенттікке мерзімдік есептік ақпаратты, оның ішінде өндірістегі жеке және заңды тұлғалардың өтініштері шеңберінде сұратуларды ұсыну туралы тапсырмаларға Төраға, Жауапты хатшы немесе Төрағаның орынбасарлары, сондай-ақ Агенттіктің басшылығының келісіміне сәйкес құзыретінің шегінде құрылымдық бөлімшелердің басшылары қол қояды.

64. Поручение должно содержать четкое изложение целей и задач, оснований, перечень подлежащих выяснению вопросов, форму реализации и сроки исполнения, за исключением поручений, связанных с рассмотрением обращений физических и юридических лиц.
65. Учет направленных поручений ведется посредством ЕСЭДО.
66. С целью обеспечения надлежащего учета поручений не реже 1 раза в квартал структурными подразделениями Агентства проводится анализ исполнения поручений, направленных в территориальные органы и организации поручения на предмет отмены тех, которые утратили свою актуальность.
По итогам проведения данной работы структурные подразделения Агентства информируют Председателя и Ответственного секретаря.
67. Контроль за исполнением конкретного планового и внепланового поручения осуществляет структурное подразделение Агентства, которое его подготовило и направило в территориальный орган и/или организацию.
Руководители территориальных органов и организаций обязаны осуществлять оперативную координацию и мониторинг работы вверенных им территориальных органов и организаций, а также поступающих поручений с Агентства.
Параграф 2. Выезды в территориальные органы и организации
Агентства
68. Выезды в территориальные органы и организации Агентства осуществляются в соответствии с Планом работы Агентства с целью проведения анализа и оценки деятельности территориальных органов и организаций Агентства, оказания методической и практической помощи, изучения положительного опыта (далее - плановые выезды), а также по поручению Председателя, Ответственного секретаря, Заместителей Председателя для проверки жалоб, в связи с чрезвычайными происшествиями, а также для решения иных вопросов, требующих рассмотрения на месте (далее - внеплановые выезды).
69. При подготовке к выезду в территориальные органы и организации следует проанализировать имеющиеся в Агентстве статистические и иные материалы, характеризующие состояние работы в соответствующем регионе, ознакомиться с решениями коллегии Агентства, результатами предыдущих выездов и принятыми по ним решениям, определить в соответствии с целями выезда основные направления работы и составить план.
70. Состав комиссии для выезда формируется из числа сотрудников структурных подразделений Агентства, определяемых их руководством, и оформляется приказом Ответственного секретаря. В состав комиссии могут быть включены сотрудники территориальных органов и организаций Агентства.
71. Продолжительность внеплановых выездов должна составлять не более 5 рабочих дней, а для проведения плановых выездов - 10 рабочих дней, без учета времени нахождения в пути.
Срок выездов может быть продлен Председателем или Ответственным секретарем, принявшим решение о выезде.

64. Тапсырма мақсаттар мен міндеттердің нақты жазылуын, негіздемелерді, анықталуға жататын мәселелердің тізбесін, заңды және жеке тұлғалардың өтініштерін қараумен байланысты тапсырмаларды қоспағанда орындау мерзімдері мен іске асыру нысанын қамтуы тиіс.
65. Жіберілген тапсырмаларды есепке алу ЕҚАБЖ арқылы жүргізіледі.
66. Тапсырмаларды тиісінше есепке алуды қамтамасыз ету мақсатында тоқсанына 1 реттен сиретпей Агенттіктің құрылымдық бөлімшелері аумақтық органдар мен ұйымдарға жіберілген тапсырмалардың орындалуына өзінің өзектілігін жойған, күшін жойған мәніне талдау жүргізеді.
Осы жұмысты жүргізу қорытындылары бойынша Агенттіктің құрылымдық бөлімшелері Төрағаға және Жауапты хатшыға хабарлайды.
67. Нақты жоспарлы және жоспардан тыс тапсырманың орындалуын бақылауды оны дайындаған және аумақтық органға және/немесе ұйымға жіберген Агенттіктің құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады.
Аумақтық органдар мен ұйымдардың басшылары оларға сеніп тапсырылған аумақтық органдардың жұмысын жедел ұйымдастыруды және мониторингін, сондай-ақ Агенттіктен келіп түсетін тапсырмаларды жүзеге асыруға міндетті.
2-параграф. Агенттіктің аумақтық органдары мен ұйымдарына бару
68. Агенттіктің аумақтық органдары мен ұйымдарына бару Агенттіктің жұмыс жоспарына сәйкес, Агенттіктің аумақтық органдары мен ұйымдарының жұмысына талдау және бағалау жүргізу, әдістемелік және практикалық көмек көрсету, оң тәжірибемен танысу (бұдан әрі – жоспарлы бару) мақсатында, сондай-ақ Төрағаның, Жауапты хатшының, Төраға орынбасарларының тапсырмасы бойынша шағымдарды тексеру үшін, төтенше жағдайларға байланысты, сондай-ақ оқиға орнында қарауды (бұдан әрі – жоспардан тыс бар) қажет ететін өзге де мәселелерді шешу үшін жүзеге асырылады.
69. Аумақтық органдар мен ұйымдарға баруға дайындық кезінде Агенттіктегі статистикалық және тиісті өңірдегі жұмыстың жағдайын сипаттайтын өзге де материалдарды талдау, Агенттік Алқасының шешімдерімен, алдыңғы барулардың нәтижелерімен және олар бойынша қабылданған шешімдермен танысу, бару мақсаттарына сәйкес жұмыстың негізгі бағыттарын анықтау, бару жоспарын құру керек.
70. Бару үшін комиссияның құрамы Агенттіктің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары айқындайтын құрылымдық бөлімшелердің қызметкерлерінің ішінен құрылады және Жауапты хатшының бұйрығымен ресімделеді. Комиссияның құрамына Агенттіктің аумақтық органдары мен ұйымдарының қызметкерлері енгізілуі мүмкін.
71. Жоспардан тыс тексеруге барулардың ұзақтығы жолдағы уақытты есептемегенде 5 жұмыс күнінен аспауы, ал кешенді тексеруге бару үшін 10 жұмыс күнін құрауы тиіс.
Тексеруге бару мерзімдерін тексеруге бару туралы шешімді қабылдаған Төраға немесе Жауапты хатшы ұзартуы мүмкін.

72. Справка о результатах выезда (планового - объемом не более 20 (двадцати) страниц, внепланового - не более 5-7 страниц) составляется на месте и должна содержать анализ и оценку деятельности территориальных органов и организаций, его должностных лиц, выводы о причинах допущенных недостатков и нарушений, рекомендации по их устранению.
Справка о результатах выезда, составляемая в двух экземплярах, подписывается всеми членами комиссии и руководителем анализируемого и оцениваемого подразделения. Один экземпляр справки передается руководителю анализируемого подразделения для ознакомления и принятия мер по устранению выявленных нарушений.
По итогам выезда проводится совещание с руководством и работниками анализируемого подразделения, на котором обсуждаются результаты проведенного анализа, а также даются рекомендации по улучшению его деятельности.
73. По возвращении из командировки руководитель комиссии в течение 3-х рабочих дней докладывает письменно о результатах выезда Председателю или Ответственному секретарю.
74. Результаты выездов могут выноситься на обсуждение Коллегии Агентства, на аппаратные совещания Агентства.
75. Порядок и условия возмещения расходов работников Агентства, направляемых в служебные командировки в пределах республики, определяются Правилами о служебных командировках в пределах Республики Казахстан работников государственных учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета, а также депутатов Парламента Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2000 года № 1428.
Параграф 3. Вызов сотрудников с территориальных органов
и организаций Агентства
76. Вызов руководства и специалистов территориальных органов и организаций в Агентство осуществляется по указанию Председателя, Ответственного секретаря и заместителей Председателя по мотивированной служебной записке руководителей структурных подразделений, согласованной с курирующим Заместителем Председателя.
77. Срок командировки руководителей и специалистов территориальных органов в Агентство не должен превышать 5 рабочих дней, не считая времени нахождения в пути. Продление срока командировки допускается в исключительных случаях (отсутствие транспортных средств или срочность командировки) не более чем на 5 рабочих дней путем издания соответствующего приказа.
Параграф 4. Выезды сотрудников центрального аппарата,
территориальных органов и организаций Агентства в заграничные
командировки
78. Порядок выезда работников центрального аппарата, территориальных органов Агентства в заграничные командировки устанавливается положениями Инструкции по обеспечению режима секретности в Республике Казахстан (далее - Инструкция по обеспечению режима секретности).

72. Тексеруге бару нәтижелері туралы анықтама (жоспарлы – көлемі 20 (жиырма) парақтан аспайды, жоспардан тыс – 5-7 парақтан аспайды) сол жерде жасалады және аумақтық органдар мен ұйымдардың, оның лауазымды адамдарының қызметін талдауды және бағалауды, жол берілген кемшіліктер мен бұзушылықтардың себептері туралы қорытындыларды, оларды жою бойынша ұсынымдарды қамтуы тиіс.
Екі данада жасалатын тексеруге бару нәтижелері туралы анықтамаға комиссияның барлық мүшелері және талдау мен бағалау жүргізілетін бөлімшенің басшысы қол қояды. Анықтаманың бір данасы танысу және анықталған бұзушылықтарды жою бойынша шаралар қабылдау үшін тексерілген бөлімшенің басшысына беріледі.
Тексеруге бару қорытындылары бойынша жүргізілген талдау нәтижелері талқыланатын, талданатын бөлімшенің басшысымен және қызметкерлерімен кеңес өткізіледі, сондай-ақ оның қызметін жақсарту бойынша ұсынымдар беріледі.
73. Іссапардан оралғаннан кейін комиссияның басшысы 3 жұмыс күні ішінде Төрағаға немесе Жауапты хатшыға тексеруге бару нәтижелері туралы жазбаша баяндауы тиіс.
74. Тексерулерге бару нәтижелері Агенттіктің Алқасына, Агенттіктің аппараттық кеңесіне талқылауға шығарылуы мүмкін.
75. Республиканың шегінде қызметтік іссапарларға жіберілетін Агенттіктің қызметкерлерінің шығыстарын өтеу тәртібі мен шарттары Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 22 қыркүйектегі № 1428 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік бюджеттік есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер қызметкерлерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттарының Қазақстан Республикасының шегіндегі қызметтік іссапарлары туралы ережесімен айқындалады.
3-параграф. Агенттіктің аумақтық органдары мен ұйымдарынан
қызметкерлерді шақыру
76. Аумақтық органдар мен ұйымдардан басшылары мен мамандарын Агенттікке шақырту Төрағаның жетекшілік ететін орынбасарымен келісілген, құрылымдық бөлімшелер басшыларының дәлелді қызметтік жазбасы бойынша Төрағаның, Жауапты хатшының және Төраға орынбасарларының нұсқауымен жүзеге асырылады.
77. Аумақтық органдардың басшылары мен мамандарын Агенттікке іссапарға жіберу мерзімі жолдағы уақытты есептемегенде 5 жұмыс күнінен аспауы тиіс. Іссапардың мерзімін ұзарту ерекше жағдайларда, тиісті бұйрықты шығару арқылы 5 жұмыс күнінен аспайтын мерзімге (көлік құралдарының болмауы немесе іссапардың шұғылдығы) рұқсат етіледі.
4-параграф. Агенттіктің орталық аппараты, аумақтық органдары
мен ұйымдары қызметкерлерінің шетелдік іссапарларға баруы
78. Агенттіктің орталық аппараты, аумақтық органдары мен ұйымдары қызметкерлерінің шетелдік іссапарларға бару тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 14 наурыздағы № 390-16с қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында құпиялық режимді қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықтың (бұдан әрі – құпиялық режимді қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулық) ережелерімен белгіленеді.

79. Порядок и условия возмещения расходов работников центрального аппарата, территориальных органов Агентства, направляемых в заграничные командировки, определяется Министерством иностранных дел Республики Казахстан в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 февраля 2008 года № 108 «О возмещении государственным служащим расходов на служебные заграничные командировки за счет средств республиканского и местных бюджетов» или приглашающей стороной.
80. Командирование за пределы Республики Казахстан сотрудников центрального аппарата Агентства (Заместителей Председателя по согласованию с Председателем), а также руководителей территориальных органов осуществляется Ответственным секретарем.
81. Ежегодный план заграничных командирований сотрудников центрального аппарата, территориальных органов и организаций готовится ДСР и предоставляется на утверждение Председателю.
82. ДСР, при выезде работников центрального аппарата, территориальных органов и организаций Агентства в служебные командировки, обеспечивает оформление необходимых документов, ведет учет командированных сотрудников Агентства, а также собирает и анализирует отчеты, подготовленные командированными центрального аппарата, территориальных органов и организаций Агентства по итогам служебных командирований.
8. Оформление, прохождение, рассмотрение входящей и исходящей
корреспонденции Агентства
83. Рассмотрение и прохождение входящей, исходящей корреспонденции (в том числе, поступающей в формате электронного документа) и иных служебных документов в Агентстве осуществляется в соответствии с требованиями законов Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», от 11 июля 1997 года «О языках в Республике Казахстан», от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», Правил подготовки, согласования и представления на рассмотрение Президенту Республики Казахстан проекта послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, подготовки, согласования и представления на подпись проектов актов и поручений Президента Республики Казахстан, реализации послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, осуществления контроля за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан и проведения мониторинга нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 27 апреля 2010 года № 976, Регламента Правительства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года № 1300 (далее - Регламент Правительства), Инструкции по делопроизводству в Администрации Президента, Инструкции по делопроизводству в Канцелярии Премьер-Министра, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 января 2001 года № 168, Правилами документирования и управления документацией в Агентстве и настоящим Регламентом.

79. Шетелдік іссапарларға жіберілетін Агенттіктің орталық аппараты, аумақтық органдары мен ұйымдары қызметкерлерінің шығыстарын өтеу тәртібі мен шарттарын «Мемлекеттік қызметшілерге республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен қызметтік шетелдік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 ақпандағы № 108 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі немесе шақырушы жақ айқындайды.
80. Агенттіктің орталық аппараты қызметкерлерін (Төрағаның келісімімен Төрағаның орынбасарлары), сондай-ақ аумақтық органдардың басшыларын Қазақстан Республикасынан тыс іссапарларға жіберуді Жауапты хатшы жүзеге асырады.
81. Агенттіктің орталық аппараты, аумақтық органдары мен ұйымдары қызметкерлерінің жыл сайынғы шетелдік іссапарлар жоспарын СДД-ы дайындайды және Төрағаға бекітуге ұсынылады.
82. СДД-ы Агенттіктің орталық аппаратының, аумақтық органдары мен ұйымдарының қызметкерлері қызметтік іссапарларға баруы кезінде қажетті құжаттармен ресімдеуді қамтамасыз етеді, Агенттіктің іссапарға жіберілген қызметкерлерін есепке ауды жүргізеді, сондай-ақ Агенттіктің орталық аппаратының, аумақтық органдары мен ұйымдарының іссапарға жіберілген адамдары қызметтік іссапарлар қорытындылары бойынша дайындаған есептерін жинайды және талдайды.
8. Агенттіктің кіріс және шығыс хат-хабарларын ресімдеу,
өткізу, қарау
83. Агенттікте кіріс, шығыс хат-хабарларын (оның ішінде электрондық құжат форматында келіп түсетін) және өзге де қызметтік құжаттарды қарау және өткізу Қазақстан Республикасының «Әкімшілік рәсімдер туралы» 2000 жылғы 27 қарашадағы, «Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы» 1997 жылғы 11 шілдедегі, «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңдарының, Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 27 сәуірдегі № 976 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауының жобасын дайындау, келісу және Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының жобаларын дайындау, келісу, қол қоюға ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауын іске асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылауды жүзеге асыру және Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарына мониторинг жүргізу қағидаларының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 10 желтоқсандағы № 1300 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің Регламентінің (бұдан әрі – Үкіметтің Регламенті), Президент Әкімшілігінде ісқағаздарын жүргізу жөніндегі нұсқаулықтың, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 31 қаңтардағы № 168 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Прмьер-Министрінің Кеңсесінде ісқағаздарын жүргізу жөніндегі нұсқаулықтың талаптарына, Агенттіктегі құжат айналым және құжаттаманы басқару қағидаларына және осы Регламентке сәйкес жүзеге асырылады.

Все подготавливаемые служебные документы оформляются на государственном, либо государственном и русском языках, в том числе в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», за исключением проектов нормативных правовых актов. При необходимости служебные документы могут составляться на русском языке в качестве приложения к основному документу на государственном языке, при этом на бланке Агентства должен распечатываться вариант документа, составленный на государственном языке. При неисполнении данного требования документ должен быть возвращен Управлением по работе с обращениями, документооборота и контроля ДАОИ исполнителю письма для приведения в соответствие с указанными требованиями.
Работа по регистрации корреспонденции и контролю исполнения документов осуществляется посредством ЕСЭДО.
Служебные записки на имя Председателя, Ответственного секретаря, Заместителей Председателя, подготовленные подразделениями Агентства, регистрируются ими посредством ЕСЭДО. Их дальнейшее продвижение осуществляется подразделениями самостоятельно, за исключением служебных записок на имя Председателя.
Копии служебных записок об исполнении плановых, протокольных мероприятий после рассмотрения руководством Агентства передаются в ДСР и ДВА.
84. Порядок и условия организации электронного документооборота в Агентстве определяются в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года «Об электронном документе и электронной цифровой подписи», Правилами электронного документооборота государственных органов Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 апреля 2004 года № 430, а также настоящим Регламентом.
85. Организация и ведение секретного делопроизводства осуществляется Управлением защиты государственных секретов, мобилизационной работы, ГО и ЧС в соответствии с Инструкцией по обеспечению режима секретности. Порядок и условия организации электронного документооборота не распространяются на документы, содержащие сведения, составляющие государственные секреты Республики Казахстан.
86. Делопроизводство в приемных Председателя Агентства, Ответственного секретаря, Заместителей Председателя ведется специалистами приемных, на которых возлагается персональная ответственность за прохождение документов и надлежащее их хранение.
Ответственность за ведение делопроизводства (учет, сохранность и своевременное прохождение документов (документооборот), контроль за их исполнением) в структурных подразделениях Агентства возлагается на их руководителей и персонально на каждого сотрудника. ДАОИ является ответственным за делопроизводство и документооборот Агентства.
Координацию работы специалистов (делопроизводителей) подразделений и приемных Ответственного секретаря, Заместителей Председателя по ведению делопроизводства и электронного документооборота осуществляет ДАОИ.

Нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қоспағанда, барлық дайындалатын қызметтік құжаттар мемлекеттік, не мемлекеттік және орыс тілдерінде, оның ішінде «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңымен көзделген тәртіппен ресімделуі тиіс. Қажет болғанда қызметтік құжаттар мемлекеттік тілдегі негізгі құжатқа қосымша ретінде орыс тілінде жасалуы мүмкін, бұл ретте Агенттіктің бланкінде мемлекеттік тілде жасалған құжаттың нұсқасы басып шығарылуы тиіс. Осы талап орындалмаған жағдайда құжатты ӘҚАД-ы өтініштермен жұмыс, құжат айналымы және бақылау басқармасы хатты аталған талаптарға сәйкес келтіру үшін кері қайтаруы тиіс.
Хат-хабарды тіркеу және құжаттардың орындалуын бақылау бойынша жұмыс ЭҚАБЖ арқылы жүзеге асырылады.
Агенттіктің бөлімшелері Төрағаның, Төраға орынбасарларының, Жауапты хатшының атына дайындаған қызметтік жазбалары Агенттіктің ӘҚАД-ы өтініштермен жұмыс, құжат айналымы және бақылау басқармасында тіркеледі. Оларды одан әрі жылжытуды Төрағаның атына жазылған қызметтік жазбаларды қоспағанда бөлімшелер өздігінен жүзеге асырады.
Жоспарлы, хаттамалық іс-шаралардың орындалуы туралы қызметтік жазбалардың көшірмелері Агенттіктің басшылары қарағаннан кейін СДД-не және ІӘД-не беріледі.
84. Агенттікте электрондық құжат айналымды ұйымдастыру тәртібі мен шарттары «Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы» 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 17 сәуірдегі № 430 қаулысымен бекітілген Электрондық құжат айналымы ережесіне, сондай-ақ осы Регламентке сәйкес айқындалады.
85. Құпия ісқағаздарын ұйымдастыруды және жүргізуді құпиялық режимін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес мемлекеттік құпияларды қорғау, жұмылдыру жұмысы, АҚ және ТЖ басқармасы жүзеге асырады. Электрондық құжат айналымын ұйымдастыру тәртібі мен шарттары Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын құрайтын мәліметтерді қамтитын құжаттарға қолданылмайды.
86. Агенттік төрағасының, Жауапты хатшысының, Төраға орынбасарларының қабылдау бөлмелеріндегі ісқағаздарын құжаттардың өткізілуіне және олардың тиісінше сақталуына дербес жауапкершілік жүктелетін қабылдау бөлмелерінің мамандары жүргізеді.
Агенттіктің құрылымдық бөлімшелеріндегі ісқағаздарының жүргізілуіне (құжаттарды есепке алу, сақтау және уақтылы өткізу, олардың орындалуын бақылау) жауапкершілік олардың басшыларына және әрбір қызметкерге дербес жүктеледі. ӘҚАД-ы Агенттіктегі ісқағаздарына және құжат айналымына жауапты болып табылады.
Бөлімшелердің және Жауапты хатшы, Төраға орынбасарлары қабылдау бөлмелерінің ісқағаздарын және электрондық құжат айналымын жүргізу жөніндегі мамандарының жұмысын үйлестіруді ӘҚАД-ы жүзеге асырады.

87. Входящая корреспонденция, за исключением корреспонденции из Администрации Президента, Парламента и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, принимается Агентством в рабочие дни с 9.00 до 17.00 часов.
Корреспонденция, поступающая из Администрации Президента, Парламента и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, принимается в рабочие дни до 20.00 часов, в субботние - до 17.00 часов.
Прием входящей корреспонденции в субботние дни осуществляется путем организации дежурства работников по отдельному графику, утверждаемому Ответственным секретарем.
88. Документы, подготовленные государственными органами во исполнение срочных поручений (со сроком исполнения до 10 календарных дней), принимаются в течение рабочего дня при предъявлении документа, подтверждающего срочность.
89. Документы, поступившие от государственных органов, должны содержать следующие обязательные реквизиты:
исходящий номер и дату;
ссылку на соответствующие акты и поручения Президента, Администрации Президента, Парламента, Правительства и Премьер-Министра, его заместителей и Руководителя Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, а также при ответе на запрос государственного органа;
номер и дату запроса;
подпись первого руководителя государственного органа или его Заместителя либо Ответственного секретаря (либо должностного лица, осуществляющего полномочия Ответственного секретаря);
фамилию исполнителя и номер его телефона.
Входящая корреспонденция, оформленная с нарушением требований настоящего Регламента, не принимается и (или) возвращается Управлением по работе с обращениями, документооборота и контроля ДАОИ в тот же день соответствующему государственному органу, кроме корреспонденции Администрации Президента, Парламента и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан.
Поступающая в Агентство корреспонденция принимается под роспись с указанием даты и времени приема.
90. Регистрация, распределение, оформление и доведение входящей корреспонденции до адресатов осуществляется Управлением по работе с обращениями, документооборота и контроля ДАОИ в течение 2 часов с момента ее поступления в Агентство, а срочной - незамедлительно (во внеочередном порядке).
При этом, в структурные подразделения Агентства, в компетенцию которых входит рассмотрение соответствующих вопросов, незамедлительно направляются электронные варианты срочных поручений посредством ЕСЭДО, не дожидаясь поступления официального бумажного варианта.
91. Председателю Агентства и его Заместителям передается Управлением по работе с обращениями, документооборота и контроля ДАОИ на рассмотрение корреспонденция непосредственно им адресованная, а также корреспонденция по курируемым ими вопросам.

87. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігінен, Парламентінен және Премьер-Министрі Кеңсесінен келіп түсетін хат-хабарларды қоспағанда кіріс хат-хабарын Агенттік жұмыс күндері сағат 9.00-ден 17.00-ге дейін қабылдайды.
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігінен, Парламентінен және Премьер-Министрі Кеңсесінен келіп түсетін хат-хабарлар жұмыс күндері 20.00-ге дейін сенбі күндері 17.00-ге дейін қабылданады.
Сенбі күндері кіріс хат-хабарларын қабылдау Жауапты хатшы бекітетін жеке кестеге сәйкес қызметкерлердің кезекшілігін ұйымдастыру арқылы жүзеге асырылады.
88. Шұғыл тапсырмаларды орындау үшін мемлекеттік органдар дайындаған құжаттар (күнтізбелік 10 күнге дейінгі мерзіммен) шұғыл екендігін растайтын құжатты көрсету кезінде жұмыс күні ішінде қабылданады.
89. Мемлекеттік органдардан келіп түскен құжаттар мынадай деректемелерді қамтуы тиіс:
шығыс нөмірін және күнін;
Қазақстан Республикасы Президентінің, Президенті Әкімшілігінің, Парламентінің, Үкіметінің және Премьер-Министрінің, оның орынбасарларының және Премьер-Министр Кеңсесі Басшысының тиісті актілеріне және тапсырмаларына сілтемені, сондай-ақ мемлекеттік органның сұрау салуына жауап берген кезде;
сұрау салудың нөмірі мен күніне;
мемлекеттік органның бірінші басшысының немесе оның орынбасарының не Жауапты хатшының (не Жауапты хатшының өкілеттігін жүзеге асыратын лауазымды адамының) қолын;
орындаушының тегі және оның телефон нөмірін.
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Парламентінің және Премьер-Министрі Кеңсесінің хат-хабарларын қоспағанда, осы Регламенттің талаптарын бұзып ресімделген кіріс хат-хабарды ӘҚАД өтініштермен жұмыс, құжат айналымы және бақылау басқармасы қабылдамайды және (немесе) тиісті мемлекеттік органға сол күні кері қайтарады.
Агенттікке келіп түсетін хат-хабар қабылдау күні мен уақыты көрсетіле отырып, қол қою арқылы қабылданады.
90. Кіріс хат-хабарларын тіркеуді, бөлуді, ресімдеуді және адресаттарға дейін жеткізуді Агенттікке келіп түскен сәттен бастап 2 сағаттың ішінде, ал шұғыл болса, (кезектен тыс тәртіппен) ӘҚАД-ның өтініштермен жұмыс, құжат айналымы және бақылау басқармасы дереу жүзеге асырады.
Бұл ретте, тиісті мәселелерді қарау құзыретіне кіретін Агенттіктің құрылымдық бөлімшелеріне ресми қағаз нұсқасының келуін күтпестен, ЕҚАБЖ арқылы шұғыл тапсырмалардың электрондық нұсқалары дереу жіберіледі.
91. Агенттіктің төрағасына және оның орынбасарларына ӘҚАД-ы өтініштермен жұмыс, құжат айналымы және бақылау басқармасы оларға тікелей жіберілген хат-хабарды, сондай-ақ олар жетекшілік ететін мәселелер бойынша хат-хабарды қарауға береді.

92. Структурные подразделения Агентства рассматривают поступившую к ним корреспонденцию и принимают соответствующие решения по всем вопросам, входящим в их компетенцию.
93. Информация государственных органов об исполнении программных документов, отчетная информация, по которым Агентство определено ответственным за свод, передается Управлением по работе с обращениями, документооборота и контроля ДАОИ непосредственно руководителям соответствующих структурных подразделений.
94. Рассмотренная руководством Агентства входящая корреспонденция передается в Управление по работе с обращениями, документооборота и контроля ДАОИ для надлежащего оформления и последующей передачи руководителю структурного подразделения Агентства (исполнителю).
95. Ответственность за обеспечение сохранности документов и недопущение утечки служебной информации несут руководители структурных подразделений Агентства (либо лица, исполняющие их обязанности) и исполнители документов.
Не допускается передача третьим лицам оригиналов или копий документов Агентства без разрешения руководителей подразделений.
96. При переписке внутри Агентства бланки Агентства установленного образца не используются. Бланки (приказов, писем и т.д.) Агентства изготавливаются типографским способом по заявкам ДАОИ для последующей выдачи подразделениям.
97. Передача документов от одного подразделения другим должна осуществляться следующим образом:
в случае отсутствия резолюции руководства Агентства - по договоренности руководителей структурных подразделений Агентства по их согласию, а при наличии разногласий - на основании служебной записки, внесенной на имя руководства Агентства;
в том случае, когда к документу имеется резолюция руководства Агентства, с поручением в адрес одного из структурных подразделений Агентства, передача таких документов на исполнение в другое подразделение возможна только на основании письменного указания руководства Агентства путем внесения структурным подразделением Агентства служебной записки на имя руководителя Агентства не позднее 3-х рабочих дней со дня получения.
Служебная записка с резолюцией руководства и передаваемый документ должны быть направлены в Управление по работе с обращениями, документооборота и контроля ДАОИ для внесения соответствующих отметок и передачи подразделению, ответственному за исполнение.
98. В целях обеспечения своевременного и качественного исполнения поручений Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, в случае необходимости, ответственными сотрудниками Агентства разрабатываются планы мероприятий по их реализации (дорожные карты), в соответствии с которыми за выполнение каждого конкретного пункта определяется ответственный исполнитель – структурное подразделение Агентства.

92. Агенттіктің құрылымдық бөлімшелері оларға келіп түскен хат-хабарларды қарайды және олардың құзыретіне кіретін барлық мәселелер бойынша тиісті шешімдер қабылдайды.
93. Агенттік жиынтық жасауға жауапты деп айқындалған бағдарламалық құжаттардың орындалуы туралы мемлекеттік органдардың ақпаратын, есептік ақпаратты ӘҚАД-ы өтініштермен жұмыс, құжат айналымы және бақылау басқармасы тиісті құрылымдық бөлімшелердің басшыларына тікелей береді.
94. Агенттіктің басшысы қараған кіріс хат-хабары тиісінше ресімдеу және Агенттіктің құрылымдық бөлімшесінің басшысына (орындаушыға) кейіннен беру үшін ӘҚАД-ы өтініштермен жұмыс, құжат айналымы және бақылау басқармасына беріледі.
95. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз етуге және қызметтік ақпараттың жария болмауына Агенттіктің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары (немесе олардың міндетін атқарушы адамдар) және құжаттардың орындаушылары жауапты болады.
Бөлімшелердің басшыларының рұқсатынсыз Агенттіктің құжаттарының түпнұсқаларын немесе көшірмелерін басқа адамдарға беруге тыйым салынады.
96. Агенттіктің ішінде хат алмасу кезінде белгіленген үлгідегі Агенттіктің бланкілері пайдаланылмайды. Агенттіктің бланкілері (бұйрықтары, хаттары және т.б.) бөлімшелерге кейіннен беру үшін ӘҚАД-ның өтінімдері бойынша типографиялық тәсілмен дайындалады.
97. Бір бөлімшеден екіншісіне құжаттарды беру мынадай жолмен жүзеге асырылуы тиіс:
Агенттік басшысының қарары болмаған жағдайда – құрылымдық бөлімшелер басшыларының келісіміне байланысты олардың уағдаластықтары бойынша, ал келіспеушілік болған кезде – Агенттік төрағасының атына енгізілген қызметтік жазбаның негізінде;
Агенттіктің бөлімшелерінің бірінің атына тапсырма беріп, құжатқа Агенттік басшысы қарар қойған жағдайда, мұндай құжаттарды басқа бөлімшеге орындауға беру Агенттік басшысының атына Агенттіктің құрылымдық бөлімшесі алған күнінен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей қызметті жазбаны енгізуі арқылы Агенттік басшысының жазбаша нұсқауының негізінде ғана мүмкін болады.
Басшылықтың қарары бар қызметтік жазба және берілетін құжат тиісті белгілер енгізу және орындауға жауапты бөлімшеге беру үшін ӘҚАД-ы өтініштермен жұмыс, құжат айналымы және бақылау басқармасына жіберілуі тиіс.
98. Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің тапсырмаларын уақтылы және сапалы орындауды қамтамасыз ету мақсатында, қажет болған жағдайда, Агенттіктің жауапты қызметкерлері оларды іске асыру жөніндегі ведомствоішілік іс-шаралар жоспарын (жол карталары) әзірлейді, соған сәйкес әрбір нақты тармақтың орындалуы үшін жауапты орындаушы – Агенттіктің құрылымдық бөлімшесі айқындалады.

99. Документы, направляемые в Администрацию Президента, Парламент, Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан, а также срочная корреспонденция сдается в Управление по работе с обращениями, документооборота и контроля ДАОИ для отправки до 15.00.
100. Исходящая корреспонденция, направляемая в Парламент, Администрацию Президента и Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан, перед подписанием проверяется Управлением по работе с обращениями, документооборота и контроля ДАОИ на предмет наличия в них ссылок на поручения и правильности их оформления, в том числе соответствия планов мероприятий и актов об их утверждении.
Ненадлежащим образом оформленные документы (подписанные неуполномоченным лицом, без указания соответствующих реквизитов исполнителя, не имеющие электронного варианта и т.д.) возвращаются в соответствующие структурные подразделения Агентства для доработки.
101. Проекты документов, адресуемые в адрес Администрации Президента, Канцелярии Премьер-Министра, Парламента Республики Казахстан и государственных органов, согласовываются с соответствующими структурными подразделениями Агентства исходя из их компетенции.
102. В целях обеспечения прозрачности процедур, связанных с прохождением корреспонденции в Агентстве, на его официальном Интернет-ресурсе размещается следующая информация:
фамилия, имя, отчество, должность, прямой телефон сотрудников ответственных за контроль сроков исполнения и прохождения документов в аппарате Агентства;
фамилия, имя, отчество, должность, прямой телефон руководителя Управления по работе с обращениями, документооборота и контроля ДАОИ в аппарате Агентства;
номер телефона доверия, действующего в Агентстве в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
график приема граждан руководством Агентства;
иная информация в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Ответственность за ведение, наполнение и актуализацию Интернет-ресурса Агентства возлагается на ДАОИ.
103. Документы, адресованные Президенту Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан, Руководителю Администрации Президента Республики Казахстан и его заместителям, Председателям Палат Парламента Республики Казахстан, Правительству, Премьер-Министру Республики Казахстан и его заместителям, Руководителю Канцелярии Премьер-Министра и его заместителям, Государственному Секретарю Республики Казахстан, первым руководителям государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Главе государства, первым руководителям центральных исполнительных органов Республики Казахстан, руководителям аппаратов Палат Парламента Республики Казахстан, Председателю Конституционного Совета Республики Казахстан, Председателю Верховного Суда Республики Казахстан, Генеральному Прокурору Республики Казахстан, Председателю Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Акимам областей, городов Астаны и Алматы, ответы на запросы депутатов Парламента Республики Казахстан, представления об устранении нарушений закона готовятся подразделениями, в компетенцию которых входит рассмотрение соответствующих вопросов, визируются их руководителями, Заместителями Председателя, а также Ответственным секретарем и подписываются Председателем (либо лицом, исполняющим его обязанности).

99. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігіне, Парламентіне, Премьер-Министрі Кеңсесіне жіберілетін құжаттар, сондай-ақ шұғыл хат-хабар жөнелту үшін ӘҚАД-ы өтініштермен жұмыс, құжат айналымы және бақылау басқармасына сағат 15.00-ге дейін тапсырылады.
100. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігіне, Парламентіне, және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесіне жіберілетін шығыс хат-хабарын қол қою алдында ӘҚАД-ы өтініштермен жұмыс, құжат айналымы және бақылау басқармасы оларда тапсырмаларға сілтеменің болуын және олардың дұрыс ресімделуін, оның ішінде іс-шаралар жоспарларының және оларды бекіту туралы актілердің сәйкестігін тексереді.
Тиісті жолмен ресімделмеген құжаттар (өкілетті адам қол қоймаған, орындаушының тиісті деректемелері көрсетілмеген, электрондық нұсқасы және т.б.) пысықтау үшін Агенттіктің тиісті құрылымдық бөлімшелеріне кері қайтарылады.
101. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігіне, Премьер-Министрдің Кеңсесіне, Қазақстан Республикасының Парламентіне және мемлекеттік органдарға жіберілетін құжаттардың жобалары Агенттіктің тиісті құрылымдық бөлімшелерінің құзыретіне қарай олармен келісіледі.
102. Агенттікте хат-хабарды өткізумен байланысты рәсімдердің айқындығын қамтамасыз ету мақсатында оның ресми Интернет-ресурсында мынадай ақпарат орналастырылады:
Агенттік аппаратында құжаттарды өткізу және орындалу мерзімдерін бақылауға жауапты қызметкерлердің тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы, тікелей телефоны;
Агенттік аппаратында ӘҚАД-ы өтініштермен жұмыс, құжат айналымы және бақылау басқармасы басшысының тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы, тікелей телефоны;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Агенттікте қолданыстағы сенім телефонының нөмірі;
Агенттік басшылығының азаматтарды қабылдау кестесі;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де ақпарат.
Агенттіктің Интернет-ресурсын жүргізу, толықтыру және оны жандандыру үшін жауапкершілік ӘҚАД-не жүктеледі.
103. Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысына және оның орынбасарларына, Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталарының төрағаларына, Қазақстан Республикасының Үкіметіне, Премьер-Министріне және оның орынбасарларына, Премьер-Министр Кеңсесінің Басшысына және оның орынбасарларына, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Хатшысына, Мемлекет Басшысының тікелей қарамағындағы және есеп беретін мемлекеттік органдардың бірінші басшыларына, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы органдарының бірінші басшыларына, Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталары аппараттарының басшыларына, Қазақстан Республикасы Конституциялық кеңесінің төрағасына, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының төрағасына, Қазақстан Республикасының Бас прокурорына, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының төрағасына, облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкімдеріне бағытталған құжаттарды, Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының сұратуларына жауаптарды, заң бұзушылықтарды жою туралы ұсынымдарды тиісті мәселелерді қарау құзыретіне кіретін бөлімшелер дайындайды, олардың басшылары, Төрағаның орынбасарлары, сондай-ақ Жауапты хатшы бұрыштама қояды және Төраға (не оның міндеттерін атқаратын адам) қол қояды.

104. Документы, подготовленные во исполнение обращений депутатов на имя Председателя, готовятся заинтересованными структурными подразделениями и подписываются Председателем (либо лицом, исполняющим его обязанности).
105. Документы, адресованные заведующим отделов Администрации Президента Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра, готовятся подразделениями, в компетенцию которых входит рассмотрение соответствующих вопросов, визируются их руководителями и подписываются Ответственным секретарем или курирующими Заместителями Председателя.
106. Документы, адресованные руководителям дипломатических представительств Республики, первым руководителям международных организаций, ответы на представления об устранении нарушений закона, независимо от форм собственности, а также гражданам готовятся подразделениями, в компетенцию которых входит рассмотрение соответствующих вопросов, визируются их руководителями и подписываются Ответственным секретарем или Заместителями Председателя.
107. Документы, адресованные Председателю, Ответственному секретарю, Заместителям Председателя, подписываются руководителями структурных подразделений.
108. Документы, затрагивающие вопросы разъяснения и практики применения законодательства Республики Казахстан, в обязательном порядке подлежат визированию руководителем Департамента юридической службы (далее – ДЮС).
109. Визирование документов, поступающих в Агентство на согласование в соответствии с Регламентом Правительства, осуществляется путем наложения визы Председателя (либо лица, исполняющего его обязанности) на первом экземпляре документа.
110. При уходе работника в отпуск, отсутствии по причине болезни, а также при выезде в командировку, по указанию руководителя подразделения согласно акту приема-передачи имеющиеся у него на исполнении служебные документы передаются другому работнику.
9. Порядок подготовки, оформления и согласования проектов
нормативных правовых и правовых актов
Параграф 1. Порядок подготовки, оформления и согласования
проектов законов, указов Президента, постановлений
Правительства и распоряжений Премьер-Министра Республики
Казахстан
111. Подготовка проектов законов, указов Президента, постановлений Правительства и распоряжений Премьер-Министра Республики Казахстан (далее - проекты), разрабатываемых Агентством, осуществляется структурными подразделениями Агентства, в пределах своей компетенции, на государственном и русском языках в соответствии с требованиями законов Республики Казахстан от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах», от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», от 30 мая 2005 года «О международных договорах Республики Казахстан», от 11 июля 1997 года «О языках в Республике Казахстан», от 31 января 2006 года «О частном предпринимательстве», Регламента Правительства, постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 августа 2006 года № 773 «Об утверждении Правил оформления и согласования нормативных правовых актов», постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 августа 2006 года № 778 «Об утверждении Правил государственной регистрации нормативных правовых актов», постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 августа 2003 года № 840 «Об утверждении Правил организации законопроектной работы в уполномоченных органах Республики Казахстан», постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 мая 2002 года № 598 «О мерах по совершенствованию нормотворческой деятельности», методическими рекомендациями по проведению анализа законодательного акта и практики его применения, по подготовке и оформлению концепций проектов законов Республики Казахстан, по прогнозированию последствий принятия нормативных правовых актов, утвержденными протокольным решением Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности от 4 февраля 2008 года № 159, Правил документирования и управления документацией в Агентстве и настоящего Регламента.
Основанием для разработки проектов приказов являются поручения Администрации Президента, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстана, вышестоящих должностных лиц и руководства Агентства и требования нормативных правовых актов Республики Казахстан.

104. Төрағаның атына депутаттардың өтініштерін орындау мақсатында дайындалған құжаттарды мүдделі құрылымдық бөлімшелер дайындайды және Төраға (не оның міндеттерін атқаратын адам) қол қояды.
105. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Премьер-Министрі Кеңсесінің бөлім меңгерушілеріне бағытталған құжаттарды құзыретіне тиісті мәселелерді қарау кіретін бөлімшелер дайындайды және олардың басшылары бұрыштама қояды және Жауапты хатшы немесе Төрағаның жетекшілік ететін орынбасары қол қояды.
106. Республиканың дипломатиялық өкілдіктерінің басшыларына, халықаралық ұйымдардың бірінші басшыларына бағытталған құжаттарды, меншік нысанына қарамастан, сондай-ақ азаматтарға заң бұзушылықтарды жою туралы ұсынымдарға жауаптарды құзыретіне тиісті мәселелерді қарау кіретін бөлімшелер дайындайды, олардың басшылары бұрыштама қояды және Жауапты хатшы немесе Төрағаның орынбасары қол қояды.
107. Төрағаға, Жауапты хатшыға, Төрағаның орынбасарларына бағытталған құжаттарға бөлімшелердің бірінші басшылары қол қояды.
108. Қазақстан Республикасы заңнамасын түсіндіру және оны қолдану практикасы мәселелеріне қатысты құжаттарға Заң қызметі департаментінің (бұдан әрі – ЗҚД) басшысы міндетті түрде бұрыштама қоюы тиіс.
109. Үкіметтің Регламентіне сәйкес Агенттікке келісуге келіп түсетін құжаттарға бұрыштама қою құжаттың бірінші данасына Төрағаның (не оның міндеттерін атқаратын адамның) бұрыштамасын қою жолымен жүзеге асырылады.
110. Қызметкер еңбек демалысына кеткен, ауру себебі бойынша болмаған, сондай-ақ іссапарға шыққан кезінде бөлімше басшысының нұсқауы бойынша қабылдау-тапсыру актісіне сәйкес ондағы бар қызметтік құжаттар басқа қызметкерге беріледі.
9. Нормативтік құқықтық және құқықтық актілердің жобаларын
дайындау, ресімдеу және келісу тәртібі
1-параграф. Заңдардың, Президент жарлықтарының, Үкімет
қаулыларының және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі
өкімдерінің жобаларын дайындау, ресімдеу және келісу тәртібі
111. Агенттік әзірлейтін Заңдардың, Президент Жарлықтарының, Үкімет қаулыларының және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімдерінің жобаларын (бұдан әрі – жобалар) дайындауды өзінің құзыретінің шегінде Агенттіктің құрылымдық бөлімшелері мемлекеттік және орыс тілдерінде «Нормативтік құқықтық актілер туралы» 1998 жылғы  24 наурыздағы, «Әкімшілік рәсімдер туралы» 2000 жылғы 27 қарашадағы, «Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы» 2005 жылғы 30 мамырдағы, «Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы» 1997 жылғы 11 шілдедегі, «Жеке кәсіпкерлік туралы» 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңдардың талаптарына, Үкіметтің Регламентіне, «Нормативтік құқықтық актілерді ресімдеу және келісу қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 16 тамыздағы № 773 қаулысына, «Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 17 тамыздағы № 778 қаулысына, «Қазақстан Республикасының уәкілетті органдарында заң жобалау жұмыстарын ұйымдастыру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 21 тамыздағы № 840 қаулысына, «Норма шығармашылығы қызметін жетілдіру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 30 мамырдағы № 598 қаулысына, Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның 2008 жылғы 4 ақпандағы № 159 шешімімен бекітілген Заңнамалық актіге және оны қолдану практикасына талдау жүргізу жөніндегі, Қазақстан Республикасы заңдары жобаларының тұжырымдамаларын дайындау және ресімдеу жөніндегі, қабылданған нормативтік құқықтық актілердің салдарларын болжау жөніндегі әдістемелік ұсынымдарға, Агенттікте құжаттамалау және құжаттаманы басқару қағидаларына және осы Регламентке сәйкес жүзеге асырады.
Бұйрықтардың жобаларын әзірлеу үшін Президент Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің, жоғары тұрған лауазымды адамдардың және Агенттік басшылығының тапсырмалары және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің талаптары негіз болып табылады.

112. Структурное подразделение, разработавшее проект, направляет его на согласование в заинтересованные структурные подразделения Агентства и в обязательном порядке в ДЮС.
Срок рассмотрения структурными подразделениями Агентства проекта составляет не более 10 рабочих дней. Сроки рассмотрения могут быть сокращены согласно поручениям Администрации Президента, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан и руководства Агентства.
В случае представления структурными подразделениями Агентства замечаний и предложений по проекту он дорабатывается структурным подразделением-разработчиком в течение 5-ти рабочих дней или в более короткие сроки и вносится повторно в структурные подразделения Агентства с листом согласования для визирования руководством соответствующего структурного подразделения Агентства. Лист согласования к проекту руководителем соответствующего структурного подразделения Агентства должен быть завизирован в течение 1 рабочего дня.
При наличии непреодолимых разногласий между структурными подразделениями Агентства по проекту вопросы выносятся на ближайшее заседание Координационного совета по вопросам нормотворчества.
113. Поступившие в Агентство на согласование проекты нормативных правовых актов направляются службой документооборота ДАОИ на рассмотрение руководству Агентства, которое определяет структурное подразделение, ответственное за прохождение проекта, и заинтересованные в силу их компетенции подразделения Агентства, которым направляются проекты. Одновременно копии проектов после их поступления направляются в ДЮС, с которым в обязательном порядке согласовываются все проекты.
114. Структурные подразделения Агентства в срок не более 5-ти рабочих дней со дня регистрации проекта, если руководством Агентства не установлены более короткие сроки, рассматривают проект и представляют свои заключения структурному подразделению, ответственному за прохождение проекта, руководитель которого определяет непосредственного исполнителя проекта.
Рассмотрение и согласование проектов осуществляется в следующие сроки:
экспертами и главными экспертами в течение трех рабочих дней;
руководителями управлений в течение одного рабочего дня;
директором департамента и его заместителем в течение одного рабочего дня.
115. Общий срок рассмотрения проектов определяется Регламентом Правительства и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также поручениями вышестоящих государственных органов и должностных лиц.
116. Направляемые для согласования в заинтересованные государственные органы посредством ИПГО проекты нормативных правовых актов удостоверяются с применением электронной цифровой подписи удостоверяющего центра государственных органов (далее – ЭЦП) Директором Департамента юридической службы (либо лица, исполняющего его обязанности) и Председателем Агентства. При этом организациям на согласование направляется бумажная копия электронного документа, заверенная в порядке, установленном Правилами электронного документооборота, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 апреля 2004 года № 430.
Направляемые в Канцелярию Премьер-Министра проекты нормативных правовых актов (постановление Правительства РК, распоряжения Премьер-Министра РК, проект закона (в том числе на электронных носителях) и проект постановления Правительства о внесении данного законопроекта (законопроектов), проект акта Президента Республики Казахстан и т.д.) и приложения к ним полистно парафируются Председателем либо лицом, исполняющим его обязанности. При этом, документация, прилагаемая к проектам нормативных правовых актов полистно парафируется и подписывается курирующим заместителем Председателя Агентства в случаях предусмотренных Регламентом Правительства.

112. Жобаны әзірлеген құрылымдық бөлімше оны Агенттіктің мүдделі құрылымдық бөлімшелеріне және міндетті түрде ЗҚД-не келісуге жібереді.
Агенттіктің құрылымдық бөлімшелерінің жобаны қарау мерзімі 10 жұмыс күнінен аспайды. Қарау мерзімі Президент Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің және Агенттік басшылығының тапсырмаларына сәйкес қысқартылуы мүмкін.
Агенттіктің құрылымдық бөлімшелері жоба бойынша ескертулер мен ұсыныстар берген жағдайда, әзірлеуші-құрылымдық бөлімше 5 жұмыс күні ішінде немесе барынша қысқа мерзімде оны пысықтайды және Агенттіктің тиісті құрылымдық бөлімшесінің басшысы бұрыштама қоюға арналған келісу парағымен Агенттіктің құрылымдық бөлімшесіне қайта енгізеді. Жобаға келісу парағына Агенттіктің тиісті құрылымдық бөлімшесінің басшысы 1 жұмыс күні ішінде бұрыштама қоюы тиіс.
Агенттіктің құрылымдық бөлімшелері арасында жоба бойынша шешімін таппайтын келіспеушіліктер болған жағдайда, сұрақтар норма шығару мәселелері жөніндегі үйлестіру кеңесінің жақын арадағы отырысына шығарылады.
113. Агенттікке келісуге келіп түскен нормативтік құқықтық актілердің жобаларын ӘҚАД-нің құжат айналымы қызметі Агенттік басшылығының қарауына жібереді, ол жобаны өткізуге жауапты бөлімшені және құзыретіне байланысты жобалар жіберілетін Агенттіктің мүдделі бөлімшелерін айқындайды. Сонымен бірге жобалардың көшірмелері олар келіп түскеннен кейін барлық жобалар міндетті тәртіппен келісілетін ЗҚД-не жіберіледі.
114. Егер Агенттіктің басшылығы барынша қысқа мерзімді белгілемесе, Агенттіктің құрылымдық бөлімшелері жоба тіркелген күннен бастап 5 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жобаны қарайды және өзінің қорытындысын жобаны өткізуге жауапты бөлімшеге береді, оның басшысы тікелей жобаны орындаушыны айқындайды.
Жобаларды қарауды және келісуді мынадай мерзімдерде:
сарапшылар және бас сарапшылар үш жұмыс күні ішінде;
басқарма басшылары бір жұмыс күні ішінде;
департамент директоры және оның орынбасары бір жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
115. Жобаларды қараудың жалпы мерзімі Үкіметтің Регламентімен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен, сондай-ақ жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың тапсырмаларымен айқындалады.
116. МОИП-ы арқылы мүдделі мемлекеттік органдарға келісу үшін жіберілетін нормативтік құқықтық актілердің жобалары мемлекеттік органдардың орталығын куәландыратын электрондық цифрлық қолы қолданыла отырып, Заң қызметі департаментінің директоры (не оның міндеттерін орындайтын адамның) және Төраға куәландырады. Бұл ретте, ұйымдарға келісуге Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 17 сәуірдегі № 430 қаулысымен бекітілген Электрондық құжатайналымы  қағидаларымен белгіленген тәртіппен расталған электрондық құжаттың қағаз көшірмесі жолданады.
Премьер-Министрдің Кеңсесіне жіберілетін нормативтік құқықтық актілер жобаларының (Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімі, Заңның жобасы (оның ішінде электрондық тасығыштарда) және осы заң жобасын (заң жобаларын) енгізу туралы Үкімет қаулысының жобасы) Қазақстан Республикасының Президенті актісінің жобасы және т.б.) және олардың қосымшаларының әрбір бетіне Төраға немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды. Бұл ретте, Үкіметтің Регламентінде көзделген жағдайларда Агенттік төрағасының жетекшілік ететін орынбасары нормативтік құқықтық актілердің жобаларына қосымшаларының әр бетіне және соңына қол қояды.

117. Проекты нормативных правовых актов (законы, Указы, постановления Правительства, приказы), разработчиками которых являются другие государственные органы, вносятся на визирование Председателю с листом согласования, завизированным Заместителями Председателя, Ответственным секретарем с пояснительной запиской к нормативному правовому акту.
118. Рассмотрение проектов, поступающих в Агентство в соответствии с Регламентом Правительства, осуществляется с даты поступления проекта в срок, установленный Регламентом Правительства либо поручением Администрации Президента, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан и руководства Агентства.
119. В случае наличия замечаний в пределах компетенции Агентства, исполнитель ответственного структурного подразделения обобщает мнения заинтересованных подразделений и готовит в соответствии с законодательством проект ответа органу-разработчику о наличии либо отсутствии замечаний, который визируется руководителем структурного подразделения, ответственного за прохождение проекта, ДЮС, руководителями заинтересованных подразделений, руководством Агентства согласно распределению обязанностей.
120. В случае подготовки заключения о возможности согласования проекта без замечаний орган-разработчик представляет подлинник проекта на визирование, а ответственный исполнитель заводит лист согласования, который визируется руководителями структурного подразделения, ответственного за прохождение проекта, ДЮС, заинтересованных структурных подразделений и руководства Агентства.
121. При наличии замечаний у Агентства проект возвращается официально письмом по ЕСЭДО для доработки в государственный орган - разработчик.
122. Проекты вносятся в Канцелярию Премьер-Министра в порядке, предусмотренным Регламентом Правительства.
123. Разработанные Агентством и вносимые в заинтересованные государственные органы проекты, подготовленные на государственном и русском языках, должны содержать все необходимые документы, предусмотренные Регламентом Правительства.
124. Проекты в обязательном порядке согласовываются с заинтересованными в силу их компетенции, установленной законодательством, государственными органами в форме электронных документов на интранет-портале Агентства (далее - ИПГО), при этом такая заинтересованность в согласовании проекта устанавливается, исходя из предмета рассматриваемых в проекте вопросов, а также при наличии в проекте поручений в адрес Агентства или их руководителей.
125. Разработчик проекта размещает на ИПГО в форме электронных документов проект, пояснительную записку к нему и другие необходимые документы, удостоверенные с применением электронной цифровой подписи руководителя юридической службы (либо лица, исполняющего его обязанности) и Председателя и направляет на согласование соответствующим государственным органам посредством ИПГО, а организациям на согласование направляется бумажная копия электронного документа, заверенная в порядке, установленном Правилами электронного документооборота, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 апреля 2004 года № 430.

117. Әзірлеушілері басқа мемлекеттік органдар болып табылатын нормативтік құқықтық актілердің жобалары (Заңдар, Жарлықтар, Үкімет қаулылары, бұйрықтар) нормативтік құқықтық актіге түсіндірме жазбасы бар Төрағаның орынбасары, Жауапты хатшы бұрыштама қойған келісу парағымен Төрағаға бұрыштама қоюға енгізіледі.
118. Үкіметтің Регламентіне сәйкес Агенттікке келіп түсетін жобаларды қарау Үкіметтің регламенті белгілеген мерзімде жоба келіп түскен күннен бастап не Президент Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің және Агенттік басшылығының тапсырмасымен жүзеге асырылады.
119. Агенттіктің құзыретінің шегінде ескертулер бар болған жағдайда, жауапты құрылымдық бөлімшенің орындаушысы мүдделі бөлімшелердің пікірлерін қорытындылайды және заңнамаға сәйкес жобаны өткізуге жауапты бөлімшенің, ЗҚД-нің, мүдделі бөлімшелердің басшылары, міндеттерді бөлуге сәйкес Агенттіктің басшылығы бұрыштама қоятын, әзірлеуші органға ескертулердің бар не жоқ екендігі туралы жауаптың жобасын дайындайды.
120. Жобаны ескертусіз келісу мүмкіндігі туралы қорытынды дайындаған жағдайда, әзірлеуші орган жобаның түпнұсқасын бұрыштама қоюға ұсынады, ал жауапты орындаушы жобаны өткізуге жауапты мүдделі құрылымның, ЗҚД-нің, мүдделі құрылымдық бөлімшелердің басшылары және Агенттік басшылығы бұрыштама қоятын келісу парағын бастайды.
121. Агенттікте ескерту бар болған жағдайда жоба ЭҚАБЖ бойынша ресми хатпен әзірлеуші мемлекеттік органға пысықтау үшін кері қайтарылады.
122. Жобалар Премьер-Министрдің Кеңсесіне Үкімет Регламентінде көзделген тәртіппен енгізіледі.
123. Агенттік әзірлеген және мүдделі мемлекеттік органдарға енгізілетін, мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындалған жобалар Үкімет Регламентімен көзделген барлық қажетті құжаттарды қамтуы тиіс.
124. Жобалар міндетті түрде заңнамада белгіленген олардың құзыреттеріне қарай мүдделі мемлекеттік органдармен Агенттіктің интранет-порталында (бұдан әрі – МОИП) электрондық құжаттар нысанында келісіледі, бұл ретте жобаны келісуде осындай мүдделілік жобада қаралатын мәселелердің мәніне қарай, сондай-ақ жобада Агенттікке немесе олардың басшыларына тапсырмалар бар болған жағдайда белгіленеді.
125. Жобаны әзірлеуші МОИП-ға электрондық құжаттардың нысанында заң қызметі басшысының (не оның міндетін атқарушы адамның) және Төрағаның электрондық цифрлық қолымен куәландырылған жобаны, оған түсіндірме жазбаны және басқа да қажетті құжаттарды орналастырады және МОИП арқылы тиісті мемлекеттік органдарға келісуге жібереді, ал ұйымдарға келісуге Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 17 сәуірдегі № 430 қаулысымен бекітілген Электрондық құжатайналымы  қағидаларымен белгіленген тәртіппен расталған электрондық құжаттың қағаз көшірмесі жолдайды.

Параграф 2. Порядок подготовки, оформления и согласования
проектов приказов Агентства
126. Разработка, внутреннее согласование, оформление проектов приказов, опубликование и государственная регистрация, осуществляются в соответствии с законами Республики Казахстан от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах», от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», постановлениями Правительства Республики Казахстан от 16 августа 2006 года № 773 «Об утверждении Правил оформления и согласования нормативных правовых актов» от 17 августа 2006 года № 778 «Об утверждении Правил государственной регистрации нормативных правовых актов» настоящим Регламентом и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
127. Основанием для разработки проектов приказов являются поручения Администрации Президента, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстана, вышестоящих должностных лиц и руководства Агентства и требования нормативных правовых актов Республики Казахстан.
128. Проекты приказов, подготовленные структурными подразделениями Агентства, передаются на визирование руководству структурного подразделения Агентства согласно распределению обязанностей не позднее, чем за семь календарных дней до планируемого мероприятия либо окончания срока, Ответственному секретарю не позднее, чем за шесть календарных дней, Заместителям Председателя не позднее, чем за пять календарных дней, а Председателю - не позднее, чем за три календарных дня до окончания срока исполнения.
129. Разработанные проекты приказов Агентства направляются заинтересованным структурным подразделениям, а также в случае необходимости другим государственным органам для дачи заключений по данным проектам.
130. Руководители структурных подразделений Агентства не позднее, чем за 3 календарных дня (или в иные установленные руководством Агентства сроки) после получения на согласование проекта приказов Агентства по вопросам основной деятельности информируют в письменном виде структурное подразделение, осуществляющее разработку данного проекта (далее – Разработчик) о замечаниях и предложениях по проекту, либо об их отсутствии.
Срок для дачи заключений по сложным и (или) объемным проектам может быть продлен руководством Агентства.
Срок согласования проектов приказов Агентства по кадровым вопросам и о командировании не должен превышать 1 рабочего дня.
131. Разработчик после получения заключений структурных подразделений Агентства по проекту приказа Агентства дорабатывает проекты с учетом поступивших замечаний и предложений в срок не более 2 календарных дней, а по сложным и/или объемным проектам – не более 5 календарных дней или в иные установленные руководством Агентства сроки.

2-параграф. Агенттік бұйрықтарының жобаларын дайындау,
ресімдеу және келісу тәртібі
126. Бұйрықтардың жобаларын әзірлеу, ішкі келісу, ресімдеу, жариялау және мемлекеттік тіркеу Қазақстан Республикасының «Нормативтік құқықтық актілер туралы» 1998 жылғы 24 наурыздағы, «Әкімшілік рәсімдер туралы» 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңдарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің «Нормативтік құқықтық актілерді ресімдеу және келісу қағидаларын бекіту туралы» 2006 жылғы 16 тамыздағы № 733 және «Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы» 2006 жылғы 17 тамыздағы № 778 қаулыларына, осы Регламентке және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.
127. Бұйрықтардың жобаларын әзірлеу үшін Президент Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің, жоғары тұрған лауазымды адамдардың және Агенттік басшылығының тапсырмалары және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің талаптары негіз болып табылады.
128. Агенттіктің құрылымдық бөлімшелері дайындаған бұйрықтардың жобалары міндеттерді бөлуге сәйкес Агенттіктің басшылығына жоспарланған іс-шараға не мерзімнің аяқталуына дейін күнтізбелік жеті күннен кешіктірмей, Жауапты хатшыға күнтізбелік алты күннен кешіктірмей, Төрағаның орынбасарына күнтізбелік бес күннен кешіктірмей, ал Төрағаға орындалу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік үш күннен кешіктірмей бұрыштама қоюға береді.
129. Агенттік бұйрықтарының әзірленген жобалары мүдделі құрылымдық бөлімшелерге, сондай-ақ қажет болған жағдайда осы жоба бойынша қорытынды беру үшін басқа мемлекеттік органдарға жіберіледі.
130. Агенттіктің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары Агенттіктің негізгі қызмет мәселелері бойынша жобаларын келісуге алғаннан кейін күнтізбелік 3 күннен кешіктірмей (немесе Агенттік басшылығы белгілеген өзге де мерзімдерде) осы жобаны әзірлеуді жүзеге асыратын бөлімшеге жоба бойынша ескертулер мен ұсыныстар туралы не олардың жоқтығы туралы жазбаша түрде хабарлайды.
Күрделі және (немесе) көлемді жобалар бойынша қорытынды беруге арналған мерзімді Агенттіктің басшылығы ұзартуы мүмкін.
Агенттіктің кадр мәселелері жөніндегі және іссапар туралы бұйрықтарының жобаларын келісу мерзімі 1 жұмыс күнінен аспауы тиіс.
131. Агенттік бұйрығының жобасы бойынша Агенттіктің құрылымдық бөлімшелерінің қорытындыларын алғаннан кейін әзірлеуші жобаларды келіп түскен ескертулер мен ұсыныстарды есепке ала отырып, күнтізбелік 2 күннен аспайтын, ал күрделі және/немесе көлемді жобалар бойынша күнтізбелік 5 күннен аспайтын мерзімде немесе Агенттіктің басшылығы белгілеген өзге де мерзімдерде пысықтайды.

132. В случае если проекты приказов связаны с вопросами финансирования и (или) государственной собственности, то они подлежат обязательному визированию директором Департамента экономики и финансов (далее – ДЭФ), Ответственным секретарем в соответствии с распределением обязанностей, утвержденных приказом Председателя.
133. Проекты приказов Ответственного секретаря по кадровым вопросам (о назначении, увольнении, командировании, предоставлении отпусков, поощрении, премировании, наложении дисциплинарных взысканий, оказании материальной помощи и другие) визируются, руководителем заинтересованного структурного подразделения Агентства, Заместителями Председателя и подписываются Ответственным секретарем, а в случаях, предусмотренных Указом Президента Республики Казахстан от 27 июля 2007 года № 372 «О статусе и полномочиях ответственного секретаря центрального исполнительного органа Республики Казахстан», по согласованию с Председателем.
134. В случае, если проекты приказов Ответственного секретаря по кадровым вопросам касаются вопросов финансирования, то подлежат обязательному визированию директором ДЭФ (либо лицом, исполняющим его обязанности). По указанию Ответственного секретаря такие приказы согласовываются также с ДЮС.
135. Визы проставляются на втором экземпляре приказа ниже подписи руководителя, который хранится в папке приказов и является документом строгой отчетности.
136. Проекты приказов Агентства, не подлежащих государственной регистрации в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах» в Министерстве юстиции Республики Казахстан, до внесения на подпись полистно парафируются руководителем структурного подразделения - разработчика либо лицом, исполняющим его обязанности.
137. Проекты приказов территориальных органов и организаций Агентства не должны содержать указаний либо поручений структурным подразделениям центрального аппарата Агентства.
138. Проекты приказов, носящие нормативный правовой характер и подлежащие государственной регистрации в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах», подлежат полистному парафированию руководителем структурного подразделения - разработчика либо лицом, исполняющим его обязанности, и руководителем ДЮС либо лицом, исполняющим его обязанности.
139. Проекты приказов обязательно визируется управлением развитию государственного языка ДАОИ.
140. Приказы по основной деятельности регистрируются Управлением по работе с обращениями, документооборота и контроля ДАОИ в соответствующих журналах.
Приказы по личному составу регистрируются службой управления персоналом отдельно в соответствующих журналах.
Приказы нумеруются порядковой нумерацией в пределах календарного года. Копии приказов или их размноженные экземпляры заверяются печатью и подписываются исполнителем.

132. Егер бұйрықтардың жобалары қаржыландыру және (немесе) мемлекеттік меншік мәселелеріне қатысты болса, онда Төрағаның бұйрығымен бекітілген міндеттерді бөлуге сәйкес оларға Экономика және қаржы департаменті (әрі – ЭҚД) директоры, Жауапты хатшы міндетті түрде бұрыштама қоюы тиіс.
133. Жауапты хатшының кадр мәселелері жөніндегі бұйрықтарының (тағайындау, жұмыстан босату, іссапар, еңбек демалысын беру, мадақтау, сыйлықақы беру, тәртіптік жаза қолдану, материалдық көмек көрсету және басқалары туралы) жобаларына Агенттіктің мүдделі құрылымдық бөлімшесінің басшысы, Төрағаның орынбасарлары бұрыштама қояды және «Қазақстан Республикасы орталық атқарушы органының жауапты хатшысының мәртебесі мен өкілеттіктері туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 27 шілдедегі № 372 Жарлығында көзделген жағдайларда Төрағаның келісімі бойынша Жауапты хатшы қол қояды.
134. Егер Жауапты хатшының кадр мәселелері жөніндегі бұйрықтарының жобалары қаржыландыру мәселелеріне қатысты болса, онда ЭҚД директоры (не оның міндетін атқаратын адамы) міндетті түрде бұрыштама қоюы тиіс. Жауапты хатшының нұсқауы бойынша осындай бұйрықтар сондай-ақ ЗҚД-мен келісіледі.
135. Бұрыштамалар бұйрықтың екінші данасына басшының қолынан төмен қойылады, ол бұйрықтар папкасында сақталады және қатаң есептілік құжаты болып табылады.
136. «Нормативтік құқықтық актілер туралы» 1998 жылғы 24 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуге жатпайтын Агенттік бұйрықтарының жобалары қол қоюға енгізілгенге дейін әзірлеуші – құрылымдық бөлімшенің басшысы не оның міндеттерін атқарушы адам әрбір парағына бұрыштама қоюы тиіс.
137. Агенттіктің аумақтық органдары мен ұйымдары бұйрықтарының жобалары Агенттіктің орталық аппаратының құрылымдық бөлімшелерінің нұсқауларын не тапсырмаларын қамтымауы тиіс.
138. Нормативтік құқықтық сипаттағы және «Нормативтік құқықтық актілер туралы» 1998 жылғы 24 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес мемлекеттік тіркеуге жататын бұйрықтардың жобаларын әзірлеуші - құрылымдық бөлімшенің басшысы не оның міндеттерін атқарушы адам және ЗҚД басшысы не оның міндеттерін атқарушы адам әр парағына бұрыштама қоюы тиіс.
139. Бұйрықтардың жобаларына ӘҚАД БАҚ-пен жұмыс және мемлекеттік тілді дамыту басқармасы міндетті түрде бұрыштама қоюы тиіс.
140. Негізгі қызмет бойынша бұйрықтарды ӘҚАД өтініштермен жұмыс, құжатайналымы және бақылау басқармасы тиісті журналдарда тіркейді.
Жеке құрам бойынша бұйрықтарды персоналды басқару қызметі бөлек тиісті журналдарда тіркейді.
Бұйрықтар күнтізбелік жылдың шегінде реттік нөмірлеумен нөмірленеді. Бұйрықтардың көшірмелері немесе олардың көбейтілген даналары мөрмен куәландырылады және оларға орындаушы қол қояды.

141. После подписания и регистрации приказа Председателя, Ответственного секретаря по основной деятельности его ознакомление с заинтересованными подразделениями, а также рассылка производится ДАИО.
Своевременное ознакомление работников вверенных подразделений с приказом Председателя, Ответственного секретаря возлагается на их руководителей.
142. Разработчик проекта нормативного правового приказа Агентства, после его утверждения несет ответственность за своевременное и качественное представление материалов Пресс-секретарю для обеспечения им официального опубликования акта.
143. Структурное подразделение, ответственное за разработку нормативного правового приказа, совместно с ДЮС обеспечивает его государственную регистрацию в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах».
144. Выдача копии приказа руководства Агентства по основной деятельности осуществляется ДАОИ с проставлением на копии вместо подписи руководства Агентства печати «Кеңсе», оформление записи «Копия верна» и указанием фамилии и инициалов лица, проставившего данную запись.
145. Выдача оригиналов приказов по основной деятельности осуществляется сотрудником ДАОИ в соответствии с законодательством Республики Казахстан под роспись в соответствующем Журнале с обязательным указанием структурного подразделения, фамилии и инициалов сотрудника Агентства, цель получения оригинала приказа, дата выдачи и предполагаемая дата возврата оригинала приказа Агентства.
10. Проведение встреч (переговоров) с представителями
иностранных государств и международных организаций в Агентстве
146. Порядок проведения встречи (переговоров) с представителями иностранных государств и международных организаций устанавливается положениями Инструкции по обеспечению режима.
Встречи (переговоры) с представителями иностранных государств и международных организаций проводятся в Агентстве и его структурных подразделениях с согласия Ответственного секретаря.
147. Обращения международных организаций и представителей иностранных государств о проведении встречи (переговоров) в Агентство должны сопровождаться соответствующим письмом.
148. Материалы о предстоящей встрече (переговорах), целях ее (их) проведения составе участников представляются в Управление защиты государственных секретов, мобилизационной работы, ГО и ЧС за два рабочих дня до даты ее проведения.
149. Информация по итогам встречи с обязательным указанием достигнутых договоренностей участников встречи (переговоров) представляется в Управление организации работы по защите государственных секретов, ГО и ЧС.

141. Негізгі қызмет бойынша Төрағаның, Жауапты хатшының бұйрығына қол қойылғаннан кейін және ол тіркелген соң оны мүдделі бөлімшелерге таныстыруды, сондай-ақ таратуды ӘҚАД жүргізеді.
Сеніп тапсырылған бөлімшелердің қызметкерлерін Төрағаның, Жауапты хатшының бұйрығымен уақтылы таныстыру олардың басшыларына жүктеледі.
142. Агенттіктің нормативтік құқықтық бұйрығының жобасын әзірлеуші ол бекітілгеннен кейін актінің ресми жариялануын қамтамасыз ету үшін баспасөз хатшысына материалдарды уақтылы және сапалы ұсынуға жауапты болады.
143. Нормативтік құқықтық бұйрықтарды әзірлеуге жауапты құрылымдық бөлімше ЗҚД-мен бірлесіп оның Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және «Нормативтік құқықтық актілер туралы» 1998 жылғы 24 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес ресми жариялауды қамтамасыз етеді.
144. Негізгі қызмет бойынша Агенттіктің басшылығы бұйрығының көшірмелерін беруді ӘҚАД-ы көшірмелерге Агенттік басшылығы қолының орнына ӘҚАД-ы өтініштермен жұмыс, құжат айналымы және бақылау басқармасының «Кеңсе» деген мөрін қойып, «Көшірмесі дұрыс» деген жазбасын ресімдеп және осы жазбаны қойған адамның тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, жүзеге асырады.
145. Негізгі қызмет бойынша бұйрықтардың оригиналдарын беруді ӘҚАД-ның қызметкері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тиісті Журналда құрылымдық бөлімшені, Агенттік қызметкерінің тегін және аты-жөнін, бұйрықтың оригиналын алу мақсатын, берілген күнін және Агенттік бұйрығы оригиналының болжамды қайтарылатын күнін міндетті түрде көрсете отырып жүзеге асырады.
10. Агенттікте шетелдік мемлекеттердің және халықаралық
ұйымдардың өкілдерімен кездесулер (келіссөздер) өткізу
146. Шетелдік мемлекеттердің және халықаралық ұйымдардың өкілдерімен кездесулер (келіссөздер) өткізу тәртібі режимді қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықтың ережелерімен белгіленеді.
Шетелдік мемлекеттердің және халықаралық ұйымдардың өкілдерімен кездесулер (келіссөздер) Агенттікте және оның бөлімшелерінде Жауапты хатшының келісімімен өткізіледі.
147. Халықаралық ұйымдардың және шетелдік мемлекеттер өкілдерінің Агенттікте кездесу (келіссөздер) өткізу туралы өтініштері тиісті хатпен берілуі тиіс.
148. Алдағы кездесу (келіссөздер), оны (оларды) өткізу мақсаттары, қатысушылар құрамы туралы материалдар ол өткізілетін күнге дейін 2 (екі) жұмыс күнінен бұрын Мемлекеттік құпияларды қорғау, жұмылдыру жұмысы, АҚ және ТЖ басқармасына ұсынылады.
149. Кездесу қорытындылары жөніндегі ақпарат кездесуге (келіссөздерге) қатысушылардың қол жеткізген келісімдері міндетті түрде көрсетіле отырып, Мемлекеттік құпияларды қорғау, жұмылдыру жұмысы, АҚ және ТЖ басқармасына ұсынылады.

11. Контроль за исполнением поручений
150. Организация контроля за своевременным и качественным исполнением поручений осуществляется в соответствии с Конституционным Законом Республики Казахстан от 18 декабря 1995 года № 2688 "О Правительстве Республики Казахстан», законами Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращении физических и юридических лиц», Указом Президента Республики Казахстан от 27 апреля 2010 года № 976 «Об утверждении Правил подготовки, согласования и представления на рассмотрение Президенту Республики Казахстан проекта послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, подготовки, согласования и представления на подпись проектов актов и поручений Президента Республики Казахстан, реализации послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, осуществления контроля за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан и проведения мониторинга нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан», Регламентом Правительства, настоящим Регламентом, а также иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
151. Субъектами, осуществляющими контроль за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан в Агентстве, являются следующие должностные лица:
1) Председатель Агентства - осуществляет общее руководство и контроль за своевременным и качественным исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан;
2) Ответственный секретарь - организует контроль за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан и соблюдением исполнительской дисциплины, обеспечивает эффективное взаимодействие структурных подразделений Агентства в целях своевременного исполнения актов и поручений Президента;
3) Заместители Председателя Агентства – в соответствии с приказом Председателя несут персональную ответственность за своевременное и качественное исполнение актов и поручений Президента Республики Казахстан по курируемым направлениям работы.
152. Контроль за своевременным и качественным исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан осуществляется путем:
1) истребования необходимой информации;
2) заслушивания и обсуждения отчетов и докладов об исполнении;
3) ревизии и иных форм документальной проверки;
4) проверки с выездом на место;
5) другими, не противоречащими законодательству способами.
153. Сроки исполнения поручений, установленные в актах и поручениях Президента Республики Казахстан, исчисляются в рабочих днях со дня их поступления в государственный орган и/или организацию.

11. Тапсырмалардың орындалуын бақылау
150. Тапсырмалардың уақтылы және сапалы орындалуын бақылауды ұйымдастыру «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 18 желтоқсандағы Конституциялық Заңына, Қазақстан Республикасының «Әкімшілік рәсімдер туралы» 2000 жылғы 27 қарашадағы, «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңдарына, «Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауының жобасын дайындау, келісу және Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының жобаларын дайындау, келісу, қол қоюға ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауын іске асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылауды жүзеге асыру және Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарына мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 27 сәуірдегі № 976 Жарлығына, Үкіметтің Регламентіне, осы Регламентке, сондай-ақ өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жүзеге асырылады.
151. Агенттікте Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын субъектілер мынадай лауазымды адамдар болып табылады:
1) Агенттік төрағасы – Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының уақтылы және сапалы орындалуына жалпы басшылықты және бақылауды жүзеге асырады;
2) Жауапты хатшы – Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының орындалуына және атқарушылық тәртіптің сақталуына бақылауды ұйымдастырады, Президент актілері мен тапсырмаларын уақтылы орындау мақсатында Агенттік бөлімшелерінің өзара тиімді іс-қимылын қамтамасыз етеді;
3) Агенттік төрағасының орынбасарлары – Төрағаның бұйрығына сәйкес жұмыстың жетекшілік ететін бағыттары бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының уақтылы және сапалы орындалуына жеке жауапты болады.
152. Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының уақтылы және сапалы орындалуын бақылау:
1) қажетті ақпаратты сұрату;
2) орындалуы туралы есептер мен баяндамаларды тыңдау және талқылау;
3) құжаттамалық тексеру ревизиялары және өзге де нысандары;
4) орынға бару арқылы тексерулер;
5) заңнамаға сәйкес келмейтін басқа да тәсілдер арқылы жүзеге асырылады.
153. Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларында белгіленген тапсырмаларды орындау мерзімдері олардың мемлекеттік органға және/немесе ұйымға келіп түскен күнінен бастап жұмыс күндерімен есептеледі.

154. В случае дачи поручений в адрес Агентства на совещаниях в Администрации Президента и в Правительстве, присутствовавшие на них должностные лица доводят соответствующее поручение до соответствующих должностных лиц Агентства, которые должны приступить к исполнению сразу после заседания (совещания), не дожидаясь поступления к ним протокола заседания (совещания).
155. Исполнение актов и поручений Президента Республики Казахстан, обеспечивается в следующие сроки:
1) указанные в актах и поручениях Президента Республики Казахстан;
2) с пометками «весьма срочно» - в течение 3 рабочих дней, «срочно» и «ускорить» - до 10 рабочих дней.
156. В случаях, если в поручениях со штампом «Бақылауға алынды» не установлены сроки, то они исполняются в месячный срок с внесением информации в адрес Президента Республики Казахстан или Администрации Президента Республики Казахстан. В иных случаях информация представляется в соответствии с дополнительным запросом Администрации Президента Республики Казахстан в установленном порядке.
157. Личные поручения Президента Республики Казахстан подлежат исполнению всеми государственными органами, организациями и должностными лицами не более чем в двухнедельный срок со дня дачи поручения, если иное не установлено Президентом Республики Казахстан.
158. Акты и поручения Президента Республики Казахстан с учетом установленных сроков исполнения ставятся на следующие виды контроля:
1) срочный - с пометками «весьма срочно» в течение 3 рабочих дней, «срочно», «ускорить» - до 10 рабочих дней;
2) краткосрочный - от 10 рабочих дней до 1 месяца;
3) среднесрочный - от 1 до 6 месяцев;
4) долгосрочный - свыше 6 месяцев.
159. Если в поручении, поступившем из Администрации Президента Республики Казахстан, предусматривается совместное рассмотрение вопроса государственными органами и организациями, то ответственным за обобщение и представление в Администрацию Президента Республики Казахстан информации является руководитель государственного органа (организации), указанный в поручении первым или рядом с наименованием, которого стоит пометка «(созыв)».
160. Решением Председателя Агентства может утверждаться План организационных мероприятий по реализации актов и поручений Президента Республики Казахстан.
161. Агентство, являясь соисполнителем актов и поручений Президента Республики Казахстан, обязано вносить свои предложения государственному органу, осуществляющему свод в порядке и сроки, предусмотренные Регламентом Правительства.
162. Пункты актов и/или поручений Президента Республики Казахстан снимаются с контроля Агентством только после снятия их с контроля Президентом Республики Казахстан или Руководством Администрации Президента Республики Казахстан.

154. Президент Әкімшілігіндегі және Үкіметтегі кеңестерде Агенттікке тапсырмалар берілген жағдайда оларға қатысқан лауазымды тұлғалар отырыстан (кеңестен) кейін Агенттіктің тиісті лауазымды адамдарына отырыстың (кеңестің) хаттамасы келіп түсуін күтпестен орындауға кірісуі тиіс тиісті тапсырмаларды жеткізеді.
155. Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының орындалуы:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларында көрсетілген;
2) «өте шұғыл» белгісі бар – 3 жұмыс күні ішінде, «шұғыл» және «жеделдету» белгілері бар – 10 жұмыс күніне дейінгі мерзімдерде қамтамасыз етіледі.
156. Егер «Бақылауға алынды» деген мөртабаны бар тапсырмаларда мерзімдері белгіленбесе, онда олар Қазақстан Республикасы Президентінің немесе Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің атына ақпарат енгізу арқылы бір айлық мерзімде орындалады. Өзге жағдайларда ақпарат белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Президентінің қосымша сұратуына сәйкес ұсынылады.
157. Егер Қазақстан Республикасының Президенті өзгеше белгілемесе, Қазақстан Республикасы Президентінің жеке тапсырмаларын барлық мемлекеттік органдар, ұйымдар және лауазымды адамдар тапсырма берілген күннен бастап екі аптадан аспайтын мерзімде орындауға тиіс.
158. Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмалары белгіленген орындалу мерзімдері есепке алына отырып, бақылаудың мынадай түрлеріне қойылады:
1) шұғыл - «өте шұғыл» белгісі бар – 3 жұмыс күні ішінде, «шұғыл» және «жеделдету» белгілері бар – 10 жұмыс күніне дейін;
2) қысқа мерзімдік – 10 жұмыс күнінен 1 айға дейін;
3) орта мерзімдік – 1 айдан 6 айға дейін;
4) ұзақ мерзімдік – 6 айдан артық.
159. Егер Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігінен келіп түскен тапсырмада мемлекеттік органдар мен ұйымдардың бірлесіп қарауы көзделсе, онда Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпаратты жинақтау және ұсыну үшін тапсырмада бірінші болып немесе «(шақыру)» белгісі тұрған атаудың жанында көрсетілген мемлекеттік органның (ұйымның) басшысы жауапты болып табылады.
160. Агенттік төрағасының шешімімен Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларын іске асыру бойынша ұйымдастыру іс-шараларының жоспары бекітілуі мүмкін.
161. Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының қоса орындаушылары бола отырып, Агенттік Үкіметтің регламентінде көзделген тәртіппен және мерзімдерде жинақтауды жүзеге асыратын мемлекеттік органға өзінің ұсыныстарын енгізуге міндетті.
162. Қазақстан Республикасы Президентінің актілері және/немесе тапсырмаларының тармақтары оны тек Қазақстан Республикасының Президенті немесе Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшылығы бақылаудан алғаннан кейін ғана Агенттіктің бақылауынан алынады.

163. Поручения Премьер-Министра или его заместителей о подготовке ответов на запросы депутатов Парламента и проектов заключений на законопроекты, инициированные депутатами Парламента, исполняются соответственно не позднее 10 (десяти) рабочих дней, если в поручениях не установлены иные, более короткие сроки.
164. Поручения Премьер-Министра, его заместителей и Руководителя Канцелярией Премьер-Министра исполняются не позднее месячного срока со дня поступления, если в поручениях не установлены иные сроки.
165. Поручения, имеющие в тексте пометку «срочно» или «ускорить», исполняются в течение 10 (десяти) дней и представляются исполнителем для визы руководителю подразделения за 4 (четыре) дня до истечения установленного срока исполнения, курирующему Заместителю Председателя для визы либо на подпись - за 3 (три) дня, Председателю, Ответственному секретарю на подпись - за 2 (два) дня.
166. Постановка на контроль и снятие с контроля, продление сроков исполнения контрольных документов в Агентстве осуществляются в соответствии с Конституционным Законом Республики Казахстан от 18 декабря 1995 года «О Правительстве Республики Казахстан», законами Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращении физических и юридических лиц», Указом Президента Республики Казахстан от 27 апреля 2010 года № 976 «Об утверждении Правил подготовки, согласования и представления на рассмотрение Президенту Республики Казахстан проекта послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, подготовки, согласования и представления на подпись проектов актов и поручений Президента Республики Казахстан, реализации послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, осуществления контроля за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан и проведения мониторинга нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан», Регламентом Правительства, настоящим Регламентом, а также иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
167. Руководители структурных подразделений Агентства осуществляют контроль исполнения документов в возглавляемых ими подразделениях Агентства, вносят предложения по привлечению к дисциплинарной ответственности своих сотрудников, допустивших нарушения сроков или некачественное исполнение контрольных документов, несут персональную ответственность перед руководством Агентства за работу вверенных им структурных подразделений Агентства.
Заместители руководителей структурных подразделений Агентства несут ответственность за организацию работы по документообороту и исполнительскую дисциплину;
ДАОИ обеспечивает своевременную регистрацию и постановку документов на контроль, устанавливает сроки их исполнения с учетом резолюции руководства Агентства и требований Регламента Правительства, осуществляет мониторинг состояния исполнительской дисциплины в Агентстве, информирует руководство Агентства о поступивших контрольных поручениях и сроках их исполнения путем рассылки перечней контрольных документов и напоминаний о наступлении сроков их исполнения (еженедельно), координирует работу сотрудников структурных подразделений Агентства, ответственных за ведение делопроизводства и внутренний контроль; несет персональную ответственность за организацию делопроизводства и работу службы документационного обеспечения Агентства несет ответственность за правильность постановки документов на контроль и снятие их с контроля, установление и перенос сроков исполнения контрольных документов вносит предложения в пределах своей компетенции руководству Агентства о привлечении к ответственности сотрудников Агентства, допустивших срывы сроков или некачественное исполнение контрольных поручений;

163. Премьер-Министрдің немесе оның орынбасарларының Парламент депутаттарының сұратуларына жауаптарды және Парламент депутаттары бастамашылық еткен заң жобаларына қорытындылардың жобаларын дайындау туралы тапсырмалары егер, тапсырмаларда өзге, неғұрлым қысқа мерзім белгіленбеген болса, сәйкесінше 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей орындалады.
164. Премьер-Министрдің немесе оның орынбасарларының және Премьер-Минстрдің Кеңсесі Басшысының тапсырмалары егер, тапсырмаларда өзге қысқа мерзім белгіленбеген болса, келіп түскеннен бастап бір айдан кешіктірмей орындалады.
165. Мәтінінде «шұғыл» немесе «жеделдету» деген белгілері бар тапсырмалар 10 (он) күннің ішінде орындалады және орындаушы орындауға белгіленген мерзім аяқталғанға дейін 4 (төрт) күн бұрын бөлімшенің басшысына бұрыштама қою үшін, Төрағаның жетекшілік ететін орынбасарына бұрыштама қою не қол қою үшін 3 (үш) күн бұрын, Төрағаға, Жауапты хатшыға қол қою үшін 2 (екі) күн бұрын ұсынады.
166. Агенттікте құжаттарды бақылауға қою және бақылаудан алып тастау, бақылау құжаттарының орындалу мерзімін ұзарту «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» 1995 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Конституциялық Заңына, Қазақстан Республикасының «Әкімшілік рәсімдер туралы» 2000 жылғы 27 қарашадағы, «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» 2007 жылғы 12 қарашадағы Заңдарына, «Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауының жобасын дайындау, келісу және Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының жобаларын дайындау, келісу, қол қоюға ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауын іске асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылауды жүзеге асыру және Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарына мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 27 сәуірдегі № 976 Жарлығына, Үкіметтің Регламентіне, осы Регламентке, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.
167. Агенттіктің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары Агенттіктің өздері басқаратын бөлімшелерінде құжаттардың орындалуына бақылауды жүзеге асырады, бақылау құжаттарының мерзімдерін бұзуға немесе сапасыз орындауға жол берген өзінің қызметкерлерін тәртіптік жауапкершілікке тарту бойынша ұсыныстар енгізеді, Агенттіктің өзіне сеніп тапсырылған құрылымдық бөлімшелерінің жұмысы үшін Агенттік басшылығының алдында жеке жауапты болады.
Агенттіктің құрылымдық бөлімшелері басшыларының орынбасарлары құжат айналымы және атқарушылық тәртіп бойынша жұмысты ұйымдастыру үшін жеке жауапты болады.
ӘҚАД-ы құжаттарды уақтылы тіркеуді және бақылауға қоюды қамтамасыз етеді, Агенттік басшылығының қарарын есепке ала отырып, оларды Үкімет Регламентінің талаптарын орындау мерзімдерін белгілейді, Агенттікте атқарушылық тәртіп жағдайына мониторингті жүзеге асырады, келіп түскен бақылау тапсырмалары және бақылау құжаттарының тізбесін тарату және оларды орындау мерзімдерінің келгені туралы ескерту (апта сайын) жолымен оларды орындау мерзімдері туралы Агенттіктің басшылығына хабарлайды, ісқағаздарын жүргізу және ішкі бақылау жүргізу үшін жауапты Агенттіктің құрылымдық бөлімшелері қызметкерлерінің жұмысын үйлестіреді; ісқағаздарын жүргізуді және Агенттіктің құжаттамалық қамтамасыз ету қызметінің жұмысын ұйымдастыру үшін жеке жауапты болады, құжаттарды бақылауға қою мен оларды бақылаудан алып тастаудың дұрыстығына жауапты болады, құзыретінің шегінде Агенттіктің басшылығына бақылау тапсырмаларының мерзімдерін бұзған немесе сапасыз орындаған Агенттіктің қызметкерлерін жауапкершілікке тарту туралы ұсыныстар енгізеді.

168. Проекты документов, подготовленные подразделениями Агентства во исполнение контрольных документов, передаются на визирование руководству Агентства согласно распределению обязанностей не позднее, чем за три дня до окончания срока исполнения, а Председателю Агентства - не позднее чем за два дня до окончания срока исполнения.
169. Документы, подготовленные во исполнение контрольных документов со сроком исполнения от 5 до 10 календарных дней, передаются на визирование руководству Агентства согласно распределению обязанностей и на подпись Председателю Агентства не позднее, чем за один рабочий день до окончания срока исполнения.
170. Документы, подготовленные во исполнение контрольных документов со сроком исполнения до 5 календарных дней передаются на визирование руководству Агентства согласно распределению обязанностей и на подпись председателю Агентства немедленно по их готовности и незамедлительно рассматриваются указанными должностными лицами во внеочередном порядке.
12. Рассмотрение обращений физических, юридических лиц (в том
числе поступающих на Блог Председателя) и организация приема
граждан и представителей юридических лиц в Агентстве
171. Рассмотрение обращений физических и юридических лиц, прием граждан и представителей юридических лиц в Агентстве осуществляются в соответствии с законами Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц» и постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2002 года № 974 «Об организации приема физических лиц и представителей юридических лиц в центральных и местных исполнительных органах Республики Казахстан», Правилами учета обращений физических и юридических лиц, отчета формы № 1-ОЛ «О рассмотрении обращений физических и юридических лиц» и Инструкции по его заполнению, утвержденной приказом Генерального прокурора Республики Казахстан от 16 ноября 2011 года № 109 (Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 ноября 2011 года № 7315).
172. Поступающие обращения физических и юридических лиц регистрируются в ЕСЭДО в ОКДО в день их поступления в Управление по работе с обращениями, документооборота и контроля ДАОИ.
Регистрационный номер обращения физического лица состоит из начальной буквы фамилии автора, порядкового номера в регистрационно-контрольной форме (далее – РКФ) и буквенного индекса «ЖТ».
Регистрационный номер обращения юридического лица состоит из начальной буквы фамилии должностного лица, подписавшего обращение, порядкового номера в РКФ и буквенного индекса «ЗТ».
Регистрационный номер анонимного обращения состоит из буквенного индекса «АНМ» и порядкового номера в РКФ.
При поступлении повторного обращения в течение календарного года проставляется регистрационный номер первоначального обращения с указанием «второе», «третье» и так далее, а в РКФ указывается номер первого документа. В верхнем правом углу первого листа повторного обращения и РКФ проставляется пометка «Повторно». К повторным обращениям приобщаются материалы рассмотрения предыдущих обращений.
Обращения одного и того же лица по одному и тому же вопросу, направленные различным адресатам, и поступившие для рассмотрения в одну организацию, учитываются под регистрационным номером первого обращения с добавлением порядкового номера, проставляемого через косую черту (дробь).
Обращения физических и юридических лиц, поступающие через портал «электронного правительства», подлежат регистрации после проверки целостности и действительности ЭЦП заявителя.
Регистрационный индекс является одновременно входящим и исходящим, и все ответы по обращениям регистрируются под этим же номером. После этого проставляется код характера обращения. Далее составляется аннотация на письмо, которая должна быть логичной, краткой, отражать содержание обращения (предложения, заявления либо жалобы). При этом необходимо, чтобы запись в учетной карточке обосновывала адресность направления обращения на рассмотрение.
Делопроизводство по обращениям физических лиц и делопроизводство по обращениям юридических лиц ведутся отдельно от других видов делопроизводства.
Отказ в приеме обращения запрещается.

168. Бақылау құжаттарын орындау үшін Агенттіктің бөлімшелері дайындаған құжаттардың жобалары міндеттерді бөлуге сәйкес Агенттіктің басшылығына орындалу мерзімі аяқталғанға дейін үш күннен кешіктірмей, ал Агенттіктің төрағасына орындау мерзімі аяқталғанға дейін екі күннен кешіктірмей бұрыштама қоюға беріледі.
169. Орындау мерзімі күнтізбелік 5 күннен 10 күнге дейінгі бақылау құжаттарын орындау үшін дайындалған құжаттар міндеттерді бөлуге сәйкес Агенттіктің басшылығына және Агенттіктің төрағасына орындау мерзімі аяқталғанға дейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей қол қою үшін беріледі.
170. Орындау мерзімі күнтізбелік 5 күнге дейінгі бақылау құжаттарын орындау үшін дайындалған құжаттар міндеттерді бөлуге сәйкес Агенттіктің басшылығына бұрыштама қоюға және Агенттіктің төрағасына қол қоюға олар дайын болғанда тез арада беріледі және көрсетілген лауазымды адамдар оларды кезектен тыс тәртіппен қарайды.
12. Агенттікте жеке, заңды тұлғалардың (оның ішінде Төрағаның
блогына келіп түсетін) өтініштерін қарау және азаматтар мен
заңды тұлғалардың өкілдерін қабылдауды ұйымдастыру
171. Агенттікте азаматтардың өтініштерін қарау және азаматтар мен заңды тұлғалардың өкілдерін қабылдау Қазақстан Республикасының «Әкімшілік рәсімдер туралы» 2000 жылғы 27 қарашадағы, «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңдарына және «Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті атқарушы органдарының жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін қабылдауын ұйымдастыру туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 4 қыркүйектегі № 974 қаулысына, Қазақстан Республикасының Бас прокурорының 2011 жылғы 16 қарашадағы № 109 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылғы 29 қарашада № 7315 болып тіркелген) Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін есепке алу ережесіне, «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» № 1-ОЛ нысанды есепті және оны толтыру жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.
172. Жеке және заңды тұлғалардан келіп түсетін өтініштер ӘҚАД-ы өтініштермен жұмыс, құжат айналымы және бақылау басқармасына келіп түскен күні БҚҚБ-да және ЭҚАБЖ-да тіркеледі.
Жеке тұлға өтінішінің тіркеу нөмірі автор тегінің бастапқы әрпінен, тіркеу-бақылау нысанындағы (бұдан әрі – ТБН) реттік нөмірден және «ЖТ» әріптік индексінен тұрады.
Заңды тұлға өтінішінің тіркеу нөмірі өтінішке қол қойған лауазымды адам тегінің бастапқы әрпінен, ТБН-дегі реттік нөмірден және «ЗТ» әріптік индексінен тұрады.
Иесі бүркемеленген өтініштің тіркеу нөмірі «АНМ» әріптік индексінен және ТБН-дегі реттік нөмірден тұрады.
Бір күнтізбелік жыл ішінде өтініш қайта түскен кезде «екінші», «үшінші» және одан әрі реті көрсетіле отырып, бастапқы өтініштің тіркеу нөмірі қойылады, ал ТБН-де бірінші құжаттың нөмірі көрсетіледі. Қайталама өтініштің бірінші парағының үстіңгі оң жақ бұрышында және ТБН-де «Қайталама» деген белгі қойылады. Қайталама өтініштерге алдыңғы өтініштерді қарау материалдары қосып қойылады.
Бір адамның бір мәселе бойынша әртүрлі адресаттарға жіберілген және қарау үшін бір ұйымға келіп түскен өтініштері бірінші өтініштің тіркеу нөмірімен, қисық сызық (бөлшек) арқылы қойылатын реттік нөмірді қоса отырып, есепке алынады.
«Электрондық үкімет» порталы арқылы келіп түсетін жеке және заңды тұлғалардың өтініштері өтініш беруші ЭЦҚ-сының тұтастығы мен дұрыстығы тексерілгеннен кейін тіркеуге жатады.
Тіркеу индексі бір мезгілде кіріс және шығыс болып табылады және өтініштер бойынша барлық жауаптар осы нөмірмен тіркеледі. Бұдан кейін өтініш сипаттамасының коды қойылады. Бұдан кейін хатқа аннотация жасалады, ол қисынды, қысқа, өтініштің (ұсыныстың, арыздың не шағымның) мазмұнын көрсетуге тиіс. Бұл ретте есеп карточкасындағы жазба өтінішті қарауға жіберудің атаулығын негіздеуі қажет.
Жеке тұлғалардың өтініштері бойынша іс жүргізу және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша іс жүргізу басқа іс жүргізу түрлерінен бөлек жүргізіледі.
Өтініштерді қабылдаудан бас тартуға тыйым салынады.

173. Заявителю, непосредственно обратившемуся письменно в Агентство, выдается талон установленной формы в соответствии с Правилами учета обращений физических и юридических лиц, отчета формы № 1-ОЛ «О рассмотрении обращений физических и юридических лиц» и Инструкции по его заполнению, утвержденной приказом Генерального прокурора Республики Казахстан от 16 ноября 2011 года № 109 (Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 ноября 2011 года № 7315) с указанием уникального номера.
174. Повторными считаются обращения физических или юридических лиц, поступившие от одного и того же лица по одному и тому же вопросу, не менее двух раз в котором обжалуется решение, принятое по предыдущему обращению, сообщается о несвоевременном рассмотрении ранее направленного обращения, если со времени его поступления истек установленный срок рассмотрения, но ответ заявителем не получен, указывается на другие недостатки, допущенные при рассмотрении и разрешении предыдущего обращения. Обращения одного и того же автора, но по разным вопросам, считаются первичными.
Рассмотрение обращений прекращается, если в повторных обращениях не приводятся новые доводы или вновь открывшиеся обстоятельства, а в материалах предыдущего обращения имеются исчерпывающие материалы проверок и заявителям в установленном порядке давались ответы.
При поступлении нескольких обращений по одному и тому же вопросу в интересах одного и того же лица первое обращение регистрируется как основное обращение, а последующие приобщаются к основному обращению и рассматриваются как одно обращение с уведомлением заявителей о результатах их разрешения в пределах установленного срока, исчисляемого со дня поступления первого обращения.
На повторных обращениях, в которых автор в течение календарного года ставит один и тот же вопрос, проставляется регистрационный номер первоначального обращения с указанием «второе», «третье» и так далее, а карточка учета с пометкой «повторно» помещается с первоначальной в картотеке текущего года. К повторным обращениям приобщаются материалы рассмотрения предыдущих обращений.
175. Передача обращений из одного структурного подразделения Агентства в другое производится только по согласию Ответственного секретаря, в случае его отсутствия курирующим Заместителем Председателя, через Управление по работе с обращениями, документооборота и контроля ДАОИ с соответствующей отметкой в карточке учета.
Контроль за исполнением поручений руководства Агентства по обращениям физических и юридических лиц, направленных в структурные подразделения Агентства, возлагается на их руководителей, а также ДАОИ.
Если рассмотрение обращения физического или юридического лица поручено нескольким структурным подразделениям Агентства, то ответственным за исполнение является подразделение, указанное в резолюции первым, либо то, рядом с названием которого стоит пометка «(созыв)».
В случае продления по указанию руководства Агентства срока рассмотрения обращения физического или юридического лица, оно берется на дополнительный контроль, о чем на обратной стороне учетной карточки письма Управлением по работе с обращениями, документооборота и контроля ДАОИ делается отметка, вносится соответствующая поправка и вводятся соответствующие учетные данные в базу данных регистрационно-контрольных карточек системы электронного документооборота.

173. Агенттікке жазбаша түрде тікелей жүгінген арыз берушіге бірігей нөмірді көрсете отырып, (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылғы 29 қарашада № 7315 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Бас прокурорының 2011 жылғы 16 қарашадағы № 109 бұйрығымен бекітілген Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін есепке алу ережесіне, «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» № 1-ОЛ нысанды есепті және оны толтыру жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес белгіленген нысандағы талон беріледі.
174. Бір адамнан бір мәселе бойынша кемінде екі рет келіп түскен, осының алдындағы өтініш бойынша қабылданған шешімге шағым жасалған, егер бұрын жіберілген өтініш келіп түскен уақыттан бастап белгіленген қарау мерзімі өтіп кетсе, алайда арыз беруші жауап алмаған болса, оның уақтылы қаралмағаны туралы хабарланған, осының алдындағы өтінішті қарау және ол бойынша шешім қабылдау кезінде жіберілген басқа да кемшіліктер көрсетілген жеке немесе заңды тұлғалардың өтініштері қайта жасалған өтініш деп саналады. Бір автордың әртүрлі мәселелер бойынша өтініштері алғашқы өтініш деп саналады.
Егер қайта жасалған өтініштерде жаңа дәлелдер немесе жаңадан анықталған мән-жайлар келтірілмесе, ал осының алдындағы өтініштің материалдарында тексерудің егжей-тегжейлі материалдары бар болса және арыз берушілерге белгіленген тәртіппен жауаптар берілсе, өтініштерді қарау тоқтатылады.
Бір тұлғаның мүддесі үшін бір мәселе бойынша бірнеше өтініш келіп түскен кезде бірінші өтініш негізгі өтініш ретінде тіркеледі, ал кейінгілері негізгі өтінішке қоса тіркеледі және бірінші өтініш келіп түскен күннен бастап есептелетін белгіленген мерзім шегінде оларды шешудің нәтижелері туралы арыз берушілерге хабарлана отырып, бір өтініш ретінде қаралады.
Авторы бір күнтізбелік жыл бойы бір мәселені қоятын қайта жасалған өтініштерге «екінші», «үшінші» және одан әрі көрсетіле отырып, алғашқы өтініштің тіркеу нөмірі қойылады, ал «қайталанған» белгісі бар есепке алу карточкасы алғашқы өтінішпен бірге ағымдағы жылдың картотекасына орналастырылады. Қайта жасалған өтініштерге алдындағы өтініштерді қарау материалдары қоса тіркеледі.
175. Өтінішті Агенттіктің бір құрылымдық бөлімшесінен екіншісіне беру тек Жауапты хатшының, ол жоқ болған кезде Төрағаның жетекшілік ететін орынбасарының келісімі бойынша ӘҚАД-ы өтініштермен жұмыс, құжат айналымы және бақылау басқармасы арқылы есепке алу карточкасына тиісті белгі қоя отырып, жүргізіледі.
Агенттіктің құрылымдық бөлімшелеріне жіберілген жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша Агенттік басшылығының тапсырмаларының орындалуын бақылау олардың басшыларына, сондай-ақ ӘҚАД-не жүктеледі.
Егер жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау Агенттіктің бірнеше құрылымдық бөлімшелеріне тапсырылса, онда қарарда бірінші болып көрсетілген не атауының жанында «(шақыру)» белгісі тұрған бөлімше орындалуы үшін жауапты болып табылады.
Агенттік басшылығының нұсқауы бойынша жеке немесе заңды тұлғалардың өтініштерін қарау мерзімдерін ұзартқан жағдайда, ол қосымша бақылауға алынады, ол туралы хатты есепке алу карточкасының келесі бетінде ӘҚАД-ы өтініштермен жұмыс, құжат айналымы және бақылау басқармасы белгі қояды, тиісті түзетуді енгізеді және электрондық құжат айналымы жүйесінің тіркеу-бақылау карточкаларының деректер базасына тиісті есепке алу деректерін енгізеді.

176. В адрес центральных и местных исполнительных и иных органов обращения физических и юридических лиц пересылаются для рассмотрения в соответствии с их компетенцией в срок не позднее трех рабочих дней с сообщением об этом заявителю с сопроводительным письмом за подписью курирующего заместителя Председателя.
177. Срок исполнения поручений руководства Агентства к обращениям физических лиц устанавливается не более 30 календарных дней, а не требующих дополнительного изучения и проверки - не более 15 календарных дней, и исчисляется со дня их регистрации в Управлении по работе с обращениями, документооборота и контроля ДАОИ.
Рассмотрение обращения нельзя считать законченным, если в ответе на него не содержатся данные о принятых мерах по фактическому разрешению вопросов, поставленных в обращениях.
В тех случаях, когда необходимо проведение дополнительного изучения или проверки обращений, срок их рассмотрения может быть продлен не более чем на 30 календарных дней, о чем сообщается заявителю в течение 3 календарных дней с момента продления срока рассмотрения.
Срок рассмотрения по обращению может быть продлен Ответственным секретарем либо Председателем на основании служебной записки руководителя соответствующего структурного подразделения.
По результатам обращений принимается одно из следующих решений:
1) о полном или частичном удовлетворении обращения;
2) об отказе в удовлетворении обращения с обоснованием принятия такого решения;
3) о даче разъяснения по существу обращения;
4) о прекращении рассмотрения обращения.
178. Обращение физического или юридического лиц снимается с контроля Управлением по работе с обращениями, документооборота и контроля ДАОИ после направления исчерпывающего ответа заявителю, с разъяснением их права на обжалование принятого решения и заполнением карточки исполнения в ЕСЭДО.
При поступлении ответов на контрольные обращения структурные подразделения Агентства, ответственные за их исполнение, изучают качество и полноту решения поставленных в обращениях вопросов и докладывают руководству Агентства о результатах рассмотрения с предложением о снятии с контроля, продлении сроков исполнения или других действиях. По обращениям физических и юридических лиц, снятым с контроля, исполнители в структурных подразделениях Агентства заполняют в учетной карточке соответствующие графы, после чего обращения и материалы к ним вместе с учетными карточками сдаются в текущий архив структурного подразделения.
179. Обращения, по которым невозможно установить авторство, отсутствуют подпись, в том числе электронная цифровая подпись, почтовый адрес заявителя считаются анонимными обращениями и рассмотрению не подлежат, за исключением случаев, когда в таком обращении содержатся сведения о готовящихся или совершенных преступлениях либо об угрозе государственной или общественной безопасности и которые в таком случае Управлением по работе с обращениями, документооборота и контроля ДАОИ после доклада руководству Агентства немедленно перенаправляются в государственные органы в соответствии с их компетенцией.
Также не подлежат рассмотрению обращения, в которых не изложена суть вопроса.

176. Орталық және жергілікті атқарушы және өзге де органдардың атына жеке және заңды тұлғалардың өтініштері олардың құзыреттеріне сәйкес үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде Төрағаның жетекшілік ететін орынбасарының қол қойылған ілеспе хатпен арыз берушіге бұл туралы хабарлай отырып, қарау үшін жіберіледі.
177. Агенттік басшылығының тапсырмаларын орындау мерзімі жеке тұлғалардың өтініштеріне күнтізбелік 30 күннен асырмай, ал қосымша зерделеуді және тексеруді талап етпейтіндерге күнтізбелік 15 күннен асырмай белгіленеді және ол ӘҚАД-ы өтініштермен жұмыс, құжат айналымы және бақылау басқармасында тіркелген күннен бастап есептеледі.
Егер өтінішке берілген жауапта онда қойылған мәселелерді іс жүзінде шешу бойынша қабылданған шаралар туралы деректер болмаса, өтінішті қарауды аяқталды деп санауға болмайды.
Өтініштерге қосымша зерделеу немесе тексеру жүргізу қажет болған жағдайларда, оларды қарау мерзімі күнтізбелік 30 күннен аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін, бұл туралы қарау мерзімі ұзартылған күннен бастап күнтізбелік 3 күн ішінде өтініш берушіге хабарланады.
Өтініш бойынша қарау мерзімін Жауапты хатшы не Төраға тиісті құрылымдық бөлімше басшысының қызметтік жазбасы негізінде ұзартуы мүмкін.
Өтініштердің нәтижелері бойынша мынадай шешімдердің бірі қабылданады:
1) өтінішті толық немесе ішінара қанағаттандыру туралы;
2) осындай шешім қабылдауды негіздей отырып, өтінішті қанағаттандырудан бас тарту туралы;
3) өтініштің мәні бойынша түсінік беру туралы;
4) өтінішті қарауды тоқтату туралы.
178. Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін өтініш берушіге егжей-тегжейлі жауап жіберілгеннен кейін олардың қабылданған шешімге шағымдануға құқықтары түсіндіріле отырып және ЭҚАБЖ-де орындау карточкасы толтырыла отырып, ӘҚАД-ы өтініштермен жұмыс, құжат айналымы және бақылау басқармасы бақылаудан алады.
Бақылау өтініштеріне жауаптар келіп түскен кезде олардың орындалуына жауаптылар Агенттіктің құрылымдық бөлімшелері өтініштерде қойылған сұрақтардың сапасын және шешімнің толықтығын зерделейді және Агенттіктің басшылығына бақылаудан алу, орындау мерзімін ұзарту немесе басқа да іс-әрекеттер туралы ұсынысымен қарау нәтижелері туралы баяндайды. Бақылаудан алынған жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша Агенттіктің құрылымдық бөлімшелеріндегі орындаушылар есепке алу карточкасында тиісті бағандарды толтырады, содан кейін өтініштер мен олардың материалдарын есепке алу карточкасымен бірге құрылымдық бөлімшенің ағымдағы мұрағатына тапсырады.
179. Авторын белгілеу мүмкін емес, қолтаңбасы, оның ішінде электрондық цифрлық қолтаңбасы, арыз берушінің почталық мекен-жайы жоқ өтініштер иесі бүркемеленген өтініштер болып табылады және мұндай өтініште дайындалып жатқан немесе жасалған қылмыстар туралы не мемлекеттік немесе қоғамдық қауіпсіздікке төнетін қауіп туралы мәліметтер бар және осындай жағдайда ӘҚАД-ы өтініштермен жұмыс, құжат айналымы және бақылау басқармасы Агенттік басшылығына баяндағаннан кейін мемлекеттік органдардың құзыреттеріне сәйкес оларға дереу жіберуге тиіс жағдайларды қоспағанда қарауға жатпайды.
Сондай-ақ мәселенiң мәнi баяндалмаған өтiнiш қарауға жатпайды.

180. По истечении календарного года рассмотренные обращения физических и юридических лиц и все материалы к ним формируются в дела и сдаются в архив.
Анонимные обращения хранятся в Управлении по работе с обращениями, документооборота и контроля ДАОИ один год, после чего уничтожаются по акту.
181. Личный прием физических лиц и представителей юридических лиц в приемной граждан Агентства проводится руководством Агентства в соответствии с графиком, утвержденным приказом Председателя Агентства. График личного приема вывешивается на информационном стенде.
Учет приема граждан ведется по карточкам с указанием фамилии, имени, отчества заявителя, места его работы, должности, адреса, краткого содержания обращения, поручения и результатов рассмотрения.
Если заявление или жалоба не могут быть разрешены во время приема, то поднимаемые гражданами вопросы излагаются в письменном виде и в дальнейшем с ними ведется работа как с письмами граждан.
182. Контроль за сроками рассмотрения обращений физических и юридических лиц и исполнения поручений руководства Агентства к ним осуществляет ДАОИ.
183. Отчет 1-ОЛ (обращения лиц) готовит ДАОИ и ежеквартально направляет его в Комитет по правовой статистике и специальному учету Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
184. Сроки исполнения по вопросам/обращениям, поступившим на официальную блог-платформу Председателя Агентства и на сайт Агентства устанавливаются с даты поступления вопроса/обращения и не должны превышать трех календарных дней, в случае если они не требуют дополнительного изучения и проверки.
В случае если рассмотрение обращения/вопроса требует дополнительной проверки, то сроки устанавливаются в соответствии с пунктом 177 настоящего Регламента.
185. Пресс-секретарь проводит регулярный мониторинг блога Председателя, анализирует поступающие вопросы, а также распределяет их между структурными подразделениями Агентства.
186. Руководители структурных подразделений в срок не более пятнадцати календарных дней с даты поступления вопроса, представляют подписанные ответы Пресс-секретарю для размещения на блог Председателя, в раздел Интернет-ресурса «Вопрос-ответ», на языке обращения в письменном и электронном виде, в формате:
1) текстовая и табличная информация в формате «*.doc», размер 14, шрифт «Times New Roman»;
2) ответы на вопросы читателей предоставляются на языке обращения;
3) форма предоставления ответов – от первого лица.

180. Күнтізбелік жыл аяқталған соң жеке және заңды тұлғалардың өтініштері және олардың барлық материалдары істер болып қалыптастырылады және мұрағатқа тапсырылады.
Иесі бүркемеленген өтініштер ӘҚАД-ы өтініштермен жұмыс, құжат айналымы және бақылау басқармасында бір жыл сақталады, содан кейін акті бойынша жойылады.
181. Агенттіктің азаматтарды қабылдау бөлмесінде жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдауды Агенттіктің басшылығы Агенттіктің бұйрығымен бекітілген кестеге сәйкес жүргізеді. Жеке қабылдау кестесі ақпараттық стендіде ілінеді.
Азаматтарды қабылдауды есепке алу карточкалар бойынша өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты, оның жұмыс орны, лауазымы, мекенжайы, өтініштің қысқа мазмұны, тапсырмалар мен қарау нәтижелері көрсетіле отырып, жүргізіледі.
Егер өтініш немесе шағым қабылдау кезінде шешілмейтін болса, онда азаматтар көтеретін мәселелер жазбаша түрде баяндалады және одан әрі олармен жұмыс азаматтардың хаттары ретінде жүргізіледі.
182. Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау мерзімдерін және Агенттік басшылығының оларға берілген тапсырмаларының орындалуын бақылауды құжат айналымы қызметі жүзеге асырады.
183. № 1-ОЛ есебін (адамдардың өтініштері) ӘҚАД өтініштермен жұмыс, құжат айналымы және бақылау басқармасы дайындайды және оны Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетіне жолдайды.
184. Агенттік төрағасының ресми-блог-тұғырнамасына және Агенттіктің сайтына келіп түскен сұрақтар/өтініштер бойынша орындау мерзімдері сұрақтың/өтініштің келіп түскен күнінен бастап белгіленеді және егер олар қосымша зерделеуді және тексеруді қажет етпесе, күнтізбелік үш күннен аспауы тиіс.
Егер өтінішті/сұрақты қарау жағдайы қосымша тексеруді қажет етсе, онда мерзімдер осы Регламенттің 182-тармағына сәйкес белгіленеді.
185. Баспасөз хатшысы Төрағаның блогына тұрақты мониторинг жүргізеді, келіп түсетін сұрақтарға талдау жасайды, сондай-ақ оларды Агенттіктің құрылымдық бөлімшелері арасында таратып береді.
186. Құрылымдық бөлімшелердің басшылары сұрақ келіп түскен күнінен бастап күнтізбелік он бес күннен аспайтын мерзімде қол қойылған жауаптарды Төрағаның блогына, «Сұрақ-жауап» Интернет-ресурсының бөліміне орналастыру үшін өтініш берілген тілде жазбаша және электрондық түрде, мынадай форматта ұсынады:
1) мәтін және кесте түріндегі ақпарат «*.doc» форматында, 14 өлшемде, «Times New Roman» шрифтімен;
2) оқырмандардың сұрақтарына жауаптар өтініш берілген тілде ұсынылады;
3) жауаптарды беру нысаны – бірінші адам береді.

187. При несоответствии вопроса по направлению деятельности структурного подразделения, вопрос по принадлежности решается в рабочем порядке Пресс-секретарем, в случае непреодолимых разногласий, вопрос по принадлежности решается Ответственным секретарем Агентства, на основании служебной записки, представленной руководителем структурного подразделения.
188. Ответы, подписанные руководителями структурных подразделений, в тот же день размещаются Пресс-секретарем на официальной блог-платформе Председателя, в разделе Интернет-ресурса «Вопрос-ответ».

187. Сұрақ құрылымдық бөлімшенің бағытына сәйкес келмеген жағдайда сұрақты тиістілігі бойынша Баспасөз хатшысы жұмыс тәртібімен шешеді, анықталмайтын келіспеушіліктер кезінде, сұрақты тиістілігі бойынша Агенттіктің жауапты хатшысы құрылымдық бөлімшенің басшысы ұсынған қызметтік жазбаның негізінде шешеді.
188. Құрылымдық бөлімшелердің басшылары қол қойған жауаптарды сол күні Баспасөз хатшысы Төрағаның ресми блог-тұғырнамасына, «Сұрақ-жауап» Интернет-ресурсының бөліміне орналастырады.