Об утверждении Правил организации и проведения аукционных торгов на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 161. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22727.
В соответствии с подпунктом 279) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и проведения аукционных торгов на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации.
2. Департаменту развития электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамента юридический службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий
обязанности Министра
М. Журебеков
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 30 апреля 2021 года № 161
Правила организации и проведения аукционных торгов на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.11.2021 № 365 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и проведения аукционных торгов на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 279 пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 (далее – Положение), и определяют порядок организации и проведения аукционных торгов на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации.

Генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 161 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22727 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 279) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы М. Журебеков
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушының
2021 жылғы 30 сәуірдегі
№ 161 бұйрығымен
бекітілген
Генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.11.2021 № 365 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы генерациялаудың маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің (бұдан әрі – Ереже) 15-тармағының 279) тармақшасына сәйкес әзірленді және маневрлік генерациялау режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах применяются следующие основные термины и определения:
1) банковская гарантия – письменный документ, оформленный в соответствии с Правилами выдачи банковских гарантий и поручительств, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2017 года № 21 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14915) (далее – Правила выдачи банковских гарантий и поручительств), и выданный банком клиенту (лицу-должнику) на основании его заявления в пользу третьего лица (лица-кредитора), согласно которому банк обязуется выплатить ограниченную сумму денег третьему лицу (лицу-кредитору) на указанных в нем условиях;
2) бенефициар – лицо, в пользу которого осуществляются платеж и (или) перевод денег;
3) лицо-должник – юридическое лицо, по поручению которого банк-эмитент выпускает банковскую гарантию или резервный аккредитив в пользу бенефициара;
4) односторонний аукцион – форма организации аукционных торгов, направленная на определение победителя и претендента на победителя, при отказе победителя от заключения договора покупки электрической мощности, путем снижения текущего предложения о цене, начиная со стартовой цены участника аукциона для приобретения предмета аукциона, на шаг аукциона;
5) единый закупщик – юридическое лицо, определяемое уполномоченным органом, осуществляющее централизованную покупку услуги по поддержанию готовности электрической мощности и централизованное оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон);
6) реестр победителей аукционных торгов на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации – документ, формируемый организатором аукционных торгов по итогам всех аукционных торгов и подтверждающий результаты проведенных аукционных торгов;
7) индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации – тариф, определенный по итогам аукционных торгов;
8) аукционные торги на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации (далее – аукционные торги) – процесс, организуемый и проводимый организатором аукционных торгов в электронной системе на основе аукциона, направленный на отбор проектов по строительству вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации и определение их индивидуальных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности;

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) банк кепілдігі – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 28 қаңтардағы № 21 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14915 болып тіркелген) Банк кепілдіктері мен кепілгерлігін беру қағидаларына сәйкес ресімделген және банктің клиентке (борышкер тұлғаға) оның өтініші негізінде үшінші тұлғаның (кредитор тұлғаның) пайдасына берілетін жазбаша құжат, осы құжат негізінде онда көрсетілген шарттарға сәйкес банк шекті соманы үшінші тұлғаға (кредитор тұлғаға) төлеуге міндеттенеді;
2) бенефициар – пайдасына төлем және (немесе) ақша аудару жүзеге асырылатын тұлға;
3) борышкер тұлға – эмитент банкке бенефициар пайдасына банк кепілдігі немесе резервтік аккредитивті шығаруға тапсырма беретін заңды тұлға;
4) бір жақты аукцион – жеңімпазды және жеңімпазға үміткерді, жеңімпаз сатып алу шартын жасасудан бас тартқан жағдайда, аукцион затын сатып алу үшін аукционға қатысушының бастапқы бағасынан бастап аукцион адымына баға туралы ағымдағы ұсынысты төмендету жолымен анықтауға бағытталған аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру нысаны;
5) бірыңғай сатып алушы – "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) көзделген тәртіппен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті орталықтандырылған сатып алуды және электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша орталықтандырылған қызмет көрсетуді жүзеге асыратын, уәкілетті орган айқындайтын заңды тұлға;
6) генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізілімі – аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушы барлық аукциондық сауда-саттық қорытындылары бойынша қалыптастыратын және өткізілген сауда-саттық нәтижелерін растайтын құжат;
7) генерациялаудың маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тариф – аукциондық сауда-саттық қорытындылары бойынша айқындалған тариф;
8) генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған аукциондық сауда-саттық – аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушы аукцион негізінде электрондық жүйеде ұйымдастыратын және өткізетін, генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу жөніндегі жобаларды іріктеуге және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке олардың жеке тарифтерін айқындауға бағытталған процесс;

9) участник аукционных торгов на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации – юридическое лицо, прошедшее регистрацию в электронной системе организатора аукционных торгов и получившее статус участника аукционных торгов;
10) организатор аукционных торгов на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации (далее – организатор аукционных торгов) – юридическое лицо, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которого принадлежат государству и аффилированным с ним лицам, определяемое уполномоченным органом, осуществляющее в порядке, предусмотренном настоящим Законом, организацию и проведение аукционных торгов;
11) системный оператор – национальная компания, осуществляющая централизованное оперативно-диспетчерское управление, обеспечение параллельной работы с энергосистемами других государств, поддержание баланса в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан, оказание системных услуг и приобретение вспомогательных услуг у субъектов оптового рынка электрической энергии, а также техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности национальной электрической сети и обеспечивающая ее развитие;
12) комиссия – комиссия, создаваемая уполномоченным органом в области электроэнергетики (далее – уполномоченный орган) из числа не менее 9 человек, состоящая из представителей уполномоченного органа, заинтересованных государственных органов, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства, системного оператора, единого закупщика и организатора аукционных торгов, с целью принятия решений, связанных с организацией и проведением аукционных торгов, осуществляемых организатором аукционных торгов;
13) финансовое обеспечение – финансовые ресурсы в виде банковской гарантии или резервного аккредитива;
14) заявитель – юридическое лицо, планирующее участие в аукционных торгах;
15) резервный аккредитив – обязательство банка уплатить в пользу бенефициара по аккредитиву сумму по наступлению случая неисполнения лицом-должником обязательств перед бенефициаром (резервный аккредитив выпускается по системе SWIFT);
16) торговая сессия – процесс, в течение которого осуществляется подача заявок участниками аукционных торгов, определение тарифа аукционных торгов, и формируется реестр победителей аукционных торгов;

9) генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған аукциондық сауда-саттыққа қатысушы – аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушының электрондық жүйесінде тіркеуден өткен және аукциондық сауда-саттыққа қатысушы мәртебесін алған заңды тұлға;
10) генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушы (бұдан әрі – аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушы) – уәкілетті орган айқындайтын, Заңда көзделген тәртіппен аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізуді жүзеге асыратын, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы мемлекетке және онымен үлестес тұлғаларға тиесілі заңды тұлға;
11) жүйелік оператор – орталықтандырылған оралымды-диспетчерлік басқаруды, басқа мемлекеттердің энергия жүйелерімен қатарлас жұмыс істеуді қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикалық жүйесінде теңгерімді ұстап тұруды, жүйелік қызметтер көрсетуді және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінен қосалқы көрсетілетін қызметтерді сатып алуды, сондай-ақ ұлттық электр желісіне техникалық қызмет көрсету мен оны пайдалану әзірлігінде ұстап тұруды жүзеге асыратын және оның дамуын қамтамасыз ететін ұлттық компания;
12) комиссия – аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушы жүзеге асыратын аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыруға және өткізуге байланысты шешімдер қабылдау мақсатында электр энергетикасы саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган), мүдделі мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының және жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктерінің, жүйелік оператордың, бірыңғай сатып алушының және аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушының өкілдерінен кемінде 9 адамнан тұратын, уәкілетті орган құратын комиссия;
13) қаржылық қамтамасыз ету – банк кепілдігі немесе резервтік аккредитив түріндегі қаржы ресурстары;
14) өтініш беруші – аукциондық сауда-саттыққа қатысуды жоспарлайтын заңды тұлға;
15) резервтік аккредитив – борышкер тұлға бенефициар алдындағы міндеттемелерін орындамаған жағдайдың басталуы кезіндегі соманы аккредитив бойынша бенефициардың пайдасына төлеу жөніндегі банктің міндеттемесі (резервтік аккредитив SWIFT жүйесі бойынша шығарылады);
16) саудалық сессия – аукциондық сауда-саттыққа қатысушылардың өтінімдер беруі, аукциондық сауда-саттық тарифін айқындау жүзеге асырылатын және аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізілімі қалыптастырылатын процесс;

17) потребители, включенные в Реестр групп лиц – субъекты оптового рынка, находящиеся в Реестре групп лиц, формируемом и размещаемом на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа, состоящее из числа энергопроизводящих организаций и потребителей, согласно Правилам формирования и ведения Реестра групп лиц, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 10 декабря 2018 года № 489 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17923);
18) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в области электроэнергетики;
19) услуга по поддержанию готовности электрической мощности – услуга, оказываемая энергопроизводящими организациями единому закупщику, по поддержанию готовности аттестованной в установленном порядке электрической мощности генерирующих установок к несению нагрузки;
20) договор на оказание услуг по регулированию электрической мощности (далее – договор по регулированию) – договор, ежегодно заключаемый между системным оператором и победителем аукционных торгов по предоставлению услуги для компенсации отклонений фактической электрической нагрузки субъектов оптового рынка электрической энергии от заявленной электрической нагрузки;
21) договор покупки электрической мощности – договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемый между единым закупщиком и победителем аукционных торгов, по индивидуальному тарифу на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации;
22) электронная система – комплекс организационных, технических, торговых, программных компонентов, обеспечивающих проведение аукционных торгов посредством интернета.
Иные термины и определения, использованные в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 24.06.2022 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Если в утвержденном прогнозном балансе электрической энергии и мощности на предстоящий семилетний период прогнозируемый непокрываемый дефицит регулировочной электрической мощности в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан (далее – ЕЭС РК) или в какой-либо из ее зон в течение последних 3 (трех) лет прогноза превышает 100 мегаватт (далее – МВт), уполномоченный орган определяет объемы, сроки ввода в эксплуатацию регулировочных генерирующих установок с маневренным режимом генерации и направляет уведомления потребителям, включенным в Реестр групп лиц, о возникновении прогнозируемого непокрываемого дефицита регулировочной электрической мощности.

17) Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылар – уәкілетті орган қалыптастыратын және ресми интернет-ресурсында орналастыратын, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 489 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17923 болып тіркелген) Тұлғалар тобының тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларына сәйкес энергия өндіруші ұйымдар мен тұтынушылар қатарынан тұратын Тұлғалар тобының тізіліміндегі көтерме сауда нарығының субъектілері;
18) уәкілетті орган – электр энергетикасы саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
19) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет –энергия өндіруші ұйымдардың белгіленген тәртіппен аттестатталған генерациялайтын қондырғылардың электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін ұстап тұру бойынша бірыңғай сатып алушыға көрсететін қызметі;
20) электр қуатын реттеу бойынша көрсетілетін қызметке арналған шарт (бұдан әрі – реттеу жөніндегі шарт) – электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің нақты электр жүктемесінің мәлімделген электр жүктемесінен ауытқуын өтеу үшін қызметтер көрсету жөніндегі жүйелік оператор мен аукциондық сауда-саттықтың жеңімпазы арасында жыл сайын жасалатын шарт;
21) электр қуатын сатып алу шарты – генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметке жеке тариф бойынша бірыңғай сатып алушы мен аукциондық сауда-саттықтың жеңімпазы арасында жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарт;
22) электрондық жүйе – интернет арқылы аукциондық сауда-саттық өткізуді қамтамасыз ететін ұйымдастырушылық, техникалық, сауда, бағдарламалық компоненттер кешені.
Осы Қағидаларда пайдаланылған өзге де терминдер мен анықтамалар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 24.06.2022 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. Егер электр энергиясы мен қуатының алдағы жеті жылдық кезеңге арналған бекітілген болжамды теңгерімінде Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінде (бұдан әрі – ҚР БЭЖ) немесе оның қандай да бір аймағында болжамның соңғы 3 (үш) жыл ішінде реттеуші электр қуатының болжамды жабылмайтын тапшылығы 100 мегаваттан (бұдан әрі –МВт) асқан жағдайда, уәкілетті орган генерацияның маневрлік режимі бар реттеуші генерациялайтын қондырғылардың көлемдерін, пайдалануға беру мерзімдерін айқындайды және Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушыларға реттеуші электр қуатының болжамды жабылмайтын тапшылығының туындауы туралы хабарлама жібереді.

4. Отбор проектов по строительству вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации проводится путем организации и проведения аукционных торгов среди (последовательно в порядке приоритетности):
1) площадок, включенных в план размещения генерирующих установок с маневренным режимом генерации (далее – план размещения) и имеющих предварительные технико-экономические обоснования (далее – предварительные ТЭО), подготовленные единым закупщиком по заказу уполномоченного органа на основании технического задания, разработанного системным оператором (далее – Первый вид аукционных торгов);
2) площадок действующих энергопроизводящих организаций (далее – Второй вид аукционных торгов);
3) площадок, не имеющих предварительных ТЭО (далее – Третий вид аукционных торгов).
При этом аукционные торги не проводятся в отношении генерирующих установок, которые будут созданы потребителями, включенными в Реестр групп лиц, в соответствии с договором на создание регулировочной электрической мощности с уполномоченным органом, предусмотренным пунктом 11 статьи 15-5 Закона.
В качестве базы для определения объемов ввода в эксплуатацию регулировочных генерирующих установок с маневренным режимом генерации используется наибольшее значение дефицита регулировочной электрической мощности за последние 3 (три) года соответствующего прогноза, увеличенное в два раза, исходя из целей обеспечения регулирования на повышение и на понижение (далее – База).
Объемы ввода в эксплуатацию регулировочных генерирующих установок с маневренным режимом генерации, реализуемые в рамках аукционных торгов на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации (далее – аукционные торги), определяются в значении, при котором обеспечивается выдача мощности в сеть в объеме, не меньшем, чем База, скорректированная на долю нагрузки ЕЭС РК, приходящуюся на потребителей, не входящих в Реестр групп лиц, а также выполнение требований, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам.
Объемы ввода в эксплуатацию регулировочных генерирующих установок с маневренным режимом генерации, реализуемые потребителями, включенными в Реестр групп лиц, определяются соответствующими группами лиц самостоятельно в значении, при котором обеспечивается выдача мощности в сеть в объеме, не меньшем, чем База, скорректированная на долю нагрузки ЕЭС РК, приходящуюся на потребителей, входящих в группы лиц.
5. Уполномоченный орган не позднее чем за 6 (шесть) месяцев до предполагаемой даты проведения аукционных торгов разрабатывает и публикует на своем интернет-ресурсе график проведения аукционных торгов по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – График).
При этом, уполномоченный орган не позднее чем за 3 (три) месяца до предполагаемой даты проведения аукционных торгов вносит в График следующую дополнительную информацию (отдельно для каждого вида аукционных торгов):
величина предельного аукционного тарифа, тенге/МВт*месяц;
необходимый объем финансового обеспечения заявки на участие в аукционных торгах, в тенге;
необходимый объем финансового обеспечения исполнения договора покупки электрической мощности, в тенге.
Вместе с внесением в График дополнительной информации, уполномоченный орган также указывает в нем для Первого вида аукционных торгов уточненную по результатам предварительного ТЭО информацию по объему услуги по поддержанию готовности электрической мощности.
При неполучении проектной организацией одного из условий, предусмотренных пунктом 20 настоящих Правил, объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности первого вида аукционных торгов, при корректировке Графика, переносится на Третий вид аукционных торгов.
После дня, в котором уполномоченным органом внесена в График дополнительная информация, указанная в настоящем пункте, График не подлежит изменению или корректировке.

4. Генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу жөніндегі жобаларды іріктеу (реттілікпен басымдық тәртібімен) аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізу арқылы мыналардың:
1) генерацияның маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғыларды орналастыру жоспарына (бұдан әрі – орналастыру жоспары) енгізілген және жүйелік оператор әзірлеген техникалық тапсырма негізінде уәкілетті органның тапсырысы бойынша бірыңғай сатып алушы дайындаған алдын ала техникалық-экономикалық негіздемелері (бұдан әрі – алдын ала ТЭН) бар алаңдар (бұдан әрі – аукциондық сауда-саттықтың Бірінші түрі);
2) жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдардың алаңдары (бұдан әрі – аукциондық сауда-саттықтың Екінші түрі);
3) алдын ала техникалық-экономикалық негіздемелері жоқ алаңдар (бұдан әрі –аукциондық сауда-саттықтың Үшінші түрі) арасында жүргізіледі.
Бұл ретте аукциондық сауда-саттықтар Заңның 15-5-бабының 11-тармағында көзделген, уәкілетті органмен жасалған реттеуші электр қуатын құруға арналған шартқа сәйкес Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылар құратын генерациялайтын қондырғыларға қатысты өткізілмейді.
Генерацияның маневрлік режимі бар реттеуші генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға беру көлемдерін айқындау үшін база ретінде соңғы 3 (үш) жылда жоғарылатуға және төмендетуге арналған реттеуді қамтамасыз ету мақсаттарын негізге ала отырып, екі есеге ұлғайтылған тиісті болжамның реттеуші электр қуаты тапшылығының ең үлкен мәні (бұдан әрі – База) пайдаланылады.
Генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған аукциондық сауда-саттық (бұдан әрі – аукциондық сауда-саттық) шеңберінде іске асырылатын генерацияның маневрлік режимі бар реттеуші генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға беру көлемі Тұлғалар тобының тізіліміне кірмейтін тұтынушыларға тиесілі ҚР БЭЖ (бұдан әрі – ҚР БЭЖ) жүктемесінің үлесіне түзетілген Базадан кем емес көлемде желіге қуатты беру, сондай-ақ осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген талаптарды орындау қамтамасыз етілетін мәнде айқындалады.
Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылар іске асыратын генерацияның маневрлік режимі бар реттеуші генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға беру көлемін Тұлғалар тобына кіретін тұтынушыларға тиесілі ҚР БЭЖ жүктемесінің үлесіне түзетілген Базадан кем емес көлемде желіге қуат беруді қамтамасыз ететін мәнде тиісті тұлғалар тобы дербес айқындайды.
5. Уәкілетті орган аукциондық сауда-саттықты өткізудің болжамды күніне дейін 6 (алты) айдан кешіктірмей осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аукциондық сауда-саттықты өткізу графигін (бұдан әрі – График) әзірлейді және өзінің интернет-ресурсында жариялайды.
Бұл ретте уәкілетті орган аукциондық сауда-саттықты өткізудің болжамды күніне дейін 3 (үш) айдан кешіктірмей, Графикке мынадай қосымша ақпарат (аукциондық сауда-саттықтың әрбір түрі үшін жеке) енгізеді:
шекті аукциондық тарифтің шамасы, теңге / Мегаватт*ай;;
аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз етудің қажетті көлемі, теңгемен;
электр қуатын сатып алу шартының орындалуын қаржылық қамтамасыз етудің қажетті көлемі, теңгемен.
Графикке қосымша ақпаратты енгізе отырып, уәкілетті орган Аукциондық сауда-саттықтың бірінші түрі үшін алдын ала ТЭН нәтижелері бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі бойынша нақтыланған ақпаратты да көрсетеді.
Жобалау ұйымы осы Қағидалардың 20-тармағында көзделген шарттардың бірін алмаған жағдайда, Аукциондық сауда-саттықтың бірінші түрінің электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметінің көлемі Графикті түзету кезінде Аукциондық сауда-саттықтың үшінші түріне ауыстырылады.
Уәкілетті орган Графикке осы тармақта көрсетілген қосымша ақпаратты енгізген күннен кейін График өзгертуге немесе түзетуге жатпайды.

5-1. При отмене результатов аукционных торгов уполномоченный орган не позднее 6 (шести) месяцев c даты их отмены обеспечивает повторное проведение аукционных торгов.
При этом, объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности и величина предельного аукционного тарифа, указанные в Графике, по которому проведены аукционные торги не подлежат изменению или корректировке.
Уполномоченный орган не позднее чем за 2 (два) месяца до предполагаемой даты повторного проведения аукционных торгов публикует на своем интернет-ресурсе График.
После дня опубликования График не подлежит изменению или корректировке.
Основаниями для отмены результатов аукционных торгов является отсутствие заявок, поданных на снижение аукционной цены на услугу по поддержанию готовности электрической мощности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-1 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 24.06.2022 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. На аукционных торгах единым закупщиком закупается объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности.
Объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, закупаемый на аукционных торгах соответствующего года, выставляется на данные аукционные торги по значению равным или не превышающим (меньше) Базы, скорректированной на долю нагрузки ЕЭС РК, приходящуюся на потребителей, не входящих в Реестр групп лиц, в зависимости от сроков ввода в эксплуатацию регулировочных генерирующих установок с маневренным режимом генерации, определенных уполномоченным органом.
Если объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности Второго вида аукционных торгов не отобран полностью по итогам данных аукционных торгов, то соответствующий не отобранный объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности подлежит дополнению к объему услуги по поддержанию готовности электрической мощности Третьего вида аукционных торгов.
7. Вновь вводимые в эксплуатацию генерирующие установки с маневренным режимом генерации:
1) создаются и вводятся в эксплуатацию после 1 января 2022 года в зоне ЕЭС РК, в которой имеется и (или) прогнозируется непокрываемый дефицит регулировочной электрической мощности;
2) имеют подключение к автоматическому регулированию генерирующих установок;
3) имеют диапазон регулирования, определяемый в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам;
4) вводятся с использованием нового генерирующего оборудования (ранее не находившегося в эксплуатации).
При строительстве генерирующей установки с маневренным режимом генерации по типу контррегулирующей гидроэлектростанции, режим ее работы строится в прямой зависимости от режима работы действующей гидроэлектростанции, расположенной выше по руслу реки.

5-1. Аукциондық сауда-саттық нәтижелерінің күші жойылған жағдайда уәкілетті орган күші жойылған күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірмей, аукциондық сауда-саттықты қайта өткізуді қамтамасыз етеді.
Бұл ретте электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі және ол бойынша аукциондық сауда-саттық өткізілген, Графикте көрсетілген шекті аукциондық тариф шамасы өзгертуге немесе түзетуге жатпайды.
Уәкілетті орган аукциондық сауда-саттықты қайта өткізудің болжамды күніне дейін 2 (екі) айдан кешіктірмей, өзінің интернет-ресурсында Графикті жариялайды.
Жарияланған күннен кейін График өзгертуге немесе түзетуге жатпайды.
Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке аукциондық бағаны төмендетуге берілген өтінімдердің болмауы аукциондық сауда-саттық нәтижелерінің күшін жою үшін негіз болып табылады.
Ескерту. Қағида 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 24.06.2022 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Аукциондық сауда-саттықта бірыңғай сатып алушы электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтер көлемін сатып алады.
Тиісті жылдың аукциондық сауда-саттығында сатып алынатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі уәкілетті орган айқындаған генерациялаудың маневрлік режимі бар реттеуші генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға енгізу мерзімдеріне қарай Тұлғалар тобының тізіліміне кірмейтін тұтынушыларға тиесілі ҚР БЭЖ жүктемесінің үлесіне түзетілген Базаға тең немесе одан аспайтын (кем) мән бойынша осы сауда-саттыққа шығарылады.
Егер аукциондық сауда-саттықтың Екінші түрінің электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметінің көлемі осы аукциондық сауда-саттықтың қорытындылары бойынша толық іріктелмеген жағдайда, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің тиісті іріктелмеген көлемі аукциондық сауда-саттықтың Үшінші түрінің электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлеміне толықтырылуға жатады.
7. Генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар:
1) 2022 жылғы 1 қаңтардан кейін реттеуші электр қуатының жабылмайтын тапшылығы бар және (немесе) болжанатын ҚР БЭЖ аймағында құрылады және пайдалануға енгізіледі;
2) генерациялайтын қондырғыларды автоматты реттеуге қосылған;
3) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес айқындалатын реттеу диапазоны бар;
4) жаңа (бұрын пайдалануда болмаған) генерациялайтын жабдықты пайдалана отырып енгізіледі.
Генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар контрреттеуші гидроэлектр станциясының типі бойынша салынған кезде оның жұмыс режимі өзен арнасы бойынша жоғарыда орналасқан, жұмыс істеп тұрған гидроэлектр станциясының жұмыс режиміне тікелей байланысты салынады.

8. Строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (далее — Закон о строительной деятельности) и Законом.
Глава 2. Порядок организации и проведения аукционных торгов на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации
Параграф 1. Организация аукционных торгов
9. После определения дефицита регулировочной мощности уполномоченный орган в течение 30 (тридцати) календарных дней направляет запрос в соответствующие местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы (далее — МИО) о предоставлении информации о земельных участках, обладающих необходимой инфраструктурой, которые доступны для резервирования (далее – земельные участки) для Первого вида аукционных торгов.
МИО в течение 15 (пятнадцати) календарных дней предоставляют в уполномоченный орган предварительную информацию о земельных участках в количестве не менее 3 (трех) единиц, для определения площадок, в соответствии с запросом, указанным в части первой настоящего пункта, и обеспечивают их сохранность для возможного резервирования до даты получения со стороны уполномоченного органа соответствующего уведомления до начала Первого вида аукционных торгов.
10. После предоставления МИО предварительной информации о земельных участках, уполномоченный орган в течение 5 (пяти) рабочих дней направляет информацию о земельных участках в адрес единого закупщика в целях разработки соответствующих предварительных ТЭО для проведения Первого вида аукционных торгов.
11. На основании дефицита объемов регулировочной мощности, необходимых вводов в эксплуатацию вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, сроков их ввода и их предварительного распределения между видами аукционных торгов, а также предварительной информации МИО о земельных участках уполномоченный орган определяет распределение объемов вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, планируемых к реализации в рамках Первого вида аукционных торгов соответствующего года, между данными земельными участками и сроки ввода в эксплуатацию данных объемов с последующим их включением в план размещения генерирующих установок с маневренным режимом генерации (далее – план размещения) в соответствии с подпунктом 360) пункта 15 Положения.
При этом окончательные объемы вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, планируемые к введению на каждом из земельных участков, и окончательные сроки ввода данных объемов определяются в рамках соответствующих предварительных ТЭО, подготовленных единым закупщиком.
На основании результатов предварительных ТЭО информация плана размещения подлежит актуализации (далее – Актуализированный план размещения).

8. Генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі — Құрылыс қызметі туралы заң) және Заңға сәйкес жүзеге асырылады.
2-тарау. Генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу тәртібі
1-параграф. Аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру
9. Реттеуші қуат тапшылығын айқындағаннан кейін уәкілетті орган күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде аукциондық сауда-саттықтың Бірінші түрі үшін резервте қалдыруға қолжетімді, қажетті инфрақұрылымы бар жер учаскелері (бұдан әрі — жер учаскелері) туралы ақпарат беру туралы облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың тиісті жергілікті атқарушы органдарына (бұдан әрі – ЖАО) сұрау салу жібереді.
ЖАО күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде уәкілетті органға осы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген сұрау салуға сәйкес алаңдар айқындау үшін кемінде 3 (үш) бірлік мөлшерінде жер учаскелері туралы алдын ала ақпарат береді және аукциондық сауда-саттықтың Бірінші түрі басталғанға дейін уәкілетті орган тарапынан тиісті хабарлама алынған күнге дейін ықтимал резервтеу үшін олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
10. ЖАО жер учаскелері туралы алдын ала ақпарат бергеннен кейін уәкілетті орган 5 (бес) жұмыс күні ішінде аукциондық сауда-саттықтың Бірінші түрін өткізу үшін алдын ала ТЭН әзірлеу мақсатында жер учаскелері туралы ақпаратты бірыңғай сатып алушының атына жібереді.
11. Реттеуші қуат көлемі тапшылығының, генерациялаудың маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға енгізу қажеттігінің, оларды енгізу мерзімдерінің және оларды аукцион түрлері арасында алдын ала бөлудің, сондай-ақ ЖАО-ның жер учаскелері туралы алдын ала ақпаратының негізінде уәкілетті орган тиісті жылғы аукциондық сауда-саттықтың Бірінші түрі шеңберінде іске асыру жоспарланған генерациялаудың маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың көлемдерін осы жер учаскелері арасында бөлуді және Ереженің 15-тармағының 360) тармақшасына сәйкес кейіннен оларды генерациялаудың маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғыларды орналастыру жоспарына (бұдан әрі – орналастыру жоспары) енгізе отырып, осы көлемдерді пайдалануға беру мерзімдерін айқындайды.
Жер учаскелерінің әрқайсысында енгізуге жоспарланған генерациялаудың маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың түпкілікті көлемі және осы көлемдерді енгізудің түпкілікті мерзімдері бірыңғай сатып алушы дайындаған тиісті алдын ала ТЭН шеңберінде айқындалады.
Алдын ала ТЭН нәтижелерінің негізінде орналастыру жоспарының ақпараты жаңартуға (бұдан әрі – Жаңартылған орналастыру жоспары) жатады.

Сноска. Пункт 11 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Уполномоченный орган учитывает в плане размещения объемы вводимых мощностей, в том числе для покрытия прогнозируемого дефицита регулировочной электрической мощности и объемы регулировочной электрической мощности, которые созданы или будут созданы потребителями, включенными в Реестр групп лиц, в соответствии с договором на создание электрической мощности с уполномоченным органом, предусмотренным пунктом 11 статьи 15-5 Закона и направляет в течение 15 (пятнадцати) календарных дней Актуализированный план размещения в МИО. Объемы электрической мощности, создаваемые потребителями, включенными в Реестр групп лиц, вводятся в эксплуатацию без применения механизма аукционных торгов.
13. Документация аукционных торгов, проводимых по конкретной площадке, разрабатывается на основе соответствующего предварительного ТЭО, подготовленного единым закупщиком в соответствии с настоящими Правилами.
При этом, победитель аукционных торгов самостоятельно определяет конфигурацию и производителя генерирующей установки с маневренным режимом генерации при условии выполнения требований, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам, и Графика.
Сноска. Пункт 13 –в редакции приказа Министра энергетики РК от 24.06.2022 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Уполномоченный орган в целях реализации проектов, учтенных в плане размещения и планируемых к реализации в рамках Первого вида аукционных торгов, направляет системному оператору письмо о необходимости разработки технического задания на подготовку предварительного ТЭО по каждому проекту.
15. Системный оператор разрабатывает и направляет уполномоченному органу техническое задание в течение 10 (десяти) рабочих дней после получения письма от уполномоченного органа.
16. Уполномоченный орган в течение 2 (двух) рабочих дней после получения технического задания от системного оператора направляет его единому закупщику для подготовки предварительного ТЭО.
17. В целях подготовки предварительного ТЭО единый закупщик на основе конкурса привлекает проектную организацию.
18. Единый закупщик подготавливает конкурсную документацию по привлечению проектной организации по заказу уполномоченного органа на основании технического задания, разработанного системным оператором.
19. Предварительное ТЭО содержит:

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Уәкілетті орган орналастыру жоспарында енгізілетін қуаттардың көлемін, оның ішінде рттеуші электр қуатының болжамды тапшылығын жабу үшін және Заңның 15-5-бабының 11-тармағында көзделген уәкілетті органмен электр қуатын құруға арналған шартқа сәйкес Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылар құрған немесе құратын реттеуші электр қуатының тапшылығын жабу үшін реттеуші электр қуатының көлемін ескереді және күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде ЖАО-ға Жаңартылған орналастыру жоспарын жібереді. Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылар құратын электр қуатының көлемдері аукциондық сауда-саттық тетігін қолданбай пайдалануға енгізіледі.
13. Нақты алаң бойынша өткізілетін аукциондық сауда-саттық құжаттамасы осы Қағидаларға сәйкес бірыңғай сатып алушы дайындаған тиісті алдын ала ТЭН негізінде әзірленеді.
Бұл ретте аукциондық сауда-саттық жеңімпазы осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген талаптарды және Графикті орындаған жағдайда, генерацияның маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғының конфигурациясын және өндірушісін дербес айқындайды.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 24.06.2022 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Уәкілетті орган орналастыру жоспарында ескерілген және аукциондық сауда-саттықтың Бірінші түрі шеңберінде іске асыруға жоспарланатын жобаларды іске асыру мақсатында жүйелік операторға әрбір жоба бойынша алдын ала ТЭН дайындауға арналған техникалық тапсырманы әзірлеу қажеттігі туралы хат жібереді.
15. Жүйелік оператор уәкілетті органнан хат алғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде техникалық тапсырманы әзірлейді және уәкілетті органға жібереді.
16. Уәкілетті орган жүйелік оператордан техникалық тапсырманы алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде оны алдын ала ТЭН дайындау үшін бірыңғай сатып алушыға жібереді.
17. Алдын ала ТЭН дайындау мақсатында бірыңғай сатып алушы конкурс негізінде жобалау ұйымын тартады.
18. Бірыңғай сатып алушы жүйелік оператор әзірлеген техникалық тапсырма негізінде уәкілетті органның тапсырысы бойынша жобалау ұйымын тарту бойынша конкурстық құжаттаманы дайындайды.
19. Алдын ала ТЭН құрамында:

1) место размещения;
2) точку подключения к национальным электрическим сетям;
3) прогнозную стоимость реализации проекта;
4) прогнозный индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, обеспечивающий конкуренцию в аукционных торгах;
5) срок покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности, равный пятнадцати годам;
6) объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности;
7) зону дефицита регулируемой электрической мощности в ЕЭС РК;
8) требуемые технические, технологические и эксплуатационные характеристики вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
20. На стадии разработки предварительного ТЭО проектная организация получает на имя единого закупщика:
1) технические условия, от организации, эксплуатирующей национальные электрические сети, на подключение к ЕЭС РК;
2) технические условия на подключение к магистральному газопроводу, газораспределительной системе или групповой резервуарной установке для газовой генерации.
21. Разработанное предварительное ТЭО подлежит комиссионному принятию единым закупщиком.
В состав комиссии единого закупщика по принятию результатов предварительного ТЭО входят представители:
1) уполномоченного органа;
2) системного оператора;
3) единого закупщика;
4) национального оператора газа;
5) объединений юридических лиц, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, а также независимые эксперты.
22. Единый закупщик в течение 10 (десяти) календарных дней после комиссионного принятия предварительного ТЭО предоставляет его копию уполномоченному органу для разработки документации аукционных торгов.
23. Для принятия решений, связанных с организацией и проведением аукционных торгов уполномоченный орган формирует комиссию в соответствии с подпунктом 12) пункта 2 настоящих Правил.
24. Решение о создании постоянно действующей комиссии и определении секретаря комиссии принимается приказом первого руководителя уполномоченного органа либо лицом, исполняющим его обязанности.
25. Членами комиссии являются председатель, заместитель председателя и другие члены комиссии. Члены комиссии рассматривают заявки и принимают участие в голосовании.
26. Председатель и заместитель председателя комиссии определяются уполномоченным органом.
27. Председатель комиссии руководит деятельностью комиссии в рамках возложенных на него обязательств.

1) орналастыру орны;
2) ұлттық электр желілеріне қосылу нүктесі;
3) жобаны іске асырудың болжамды құны;
4) аукциондық сауда-саттықта бәсекелестікті қамтамасыз ететін, генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке арналған болжамды жеке тариф;
5) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметті сатып алудың 15 (он бес) жылға тең мерзімі;
6) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі;
7) ҚР БЭЖ-де реттелетін электр қуатының тапшылығы аймағы;
8) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың талап етілетін техникалық, технологиялық және пайдалану сипаттамалары болады.
20. Алдын ала ТЭН әзірлеу сатысында жобалау ұйымы бірыңғай сатып алушының атына:
1) ұлттық электр желілерін пайдаланатын ұйымнан ҚР БЭЖ-ге қосылуға арналған техникалық шарттар;
2) магистральдық газ құбырына, газ тарату жүйесіне немесе газ генерациясына арналған топтық резервуарлық қондырғыға қосуға арналған техникалық шарттар алады.
21. Әзірленген алдын ала ТЭН бірыңғай сатып алушының комиссиялық қабылдауына жатады.
Алдын ала ТЭН нәтижелерін қабылдау бойынша бірыңғай сатып алушы комиссиясының құрамына:
1) уәкілетті орган;
2) жүйелік оператор;
3) бірыңғай сатып алушы;
4) ұлттық газ операторы;
5)заңды тұлғалар бірлестіктері, Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өкілдері, сондай-ақ тәуелсіз сарапшылар кіреді.
22. Бірыңғай сатып алушы алдын ала ТЭН комиссиялық қабылданғаннан кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде аукциондық сауда-саттық құжаттамасын әзірлеу үшін уәкілетті органға оның көшірмесін ұсынады.
23. Аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыруға және өткізуге байланысты шешімдер қабылдау үшін уәкілетті орган осы Қағидалардың 2-тармағының 12) тармақшасына сәйкес комиссия құрады.
24. Тұрақты жұмыс істейтін комиссия құру және комиссия хатшысын айқындау туралы шешім уәкілетті органның бірінші басшысының не оның міндетін атқарушы адамның бұйрығымен қабылданады.
25. Төраға, төрағаның орынбасары және комиссияның басқа да мүшелері комиссия мүшелері болып табылады. Комиссия мүшелері өтінімдерді қарайды және дауыс беруге қатысады.
26. Комиссия төрағасын және төраға орынбасарын уәкілетті орган айқындайды.
27. Комиссия төрағасы өзіне жүктелген міндеттемелер шеңберінде комиссия қызметіне басшылық жасайды.

28. Комиссия действует со дня вступления в силу приказа уполномоченного органа по принятию решения о ее создании и прекращает свою деятельность в день принятия решения о создании новой комиссии.
29. Решение комиссии принимается голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества членов комиссии. При равенстве голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель комиссии.
30. Решения комиссии подлежат размещению на интернет-ресурсе уполномоченного органа в форме электронной копии документа.
31. Организационная деятельность комиссии обеспечивается секретарем комиссии. Секретарь комиссии не является членом комиссии и не голосует, при принятии комиссией решений.
Секретарь комиссии определяется из числа сотрудников уполномоченного органа.
32. Секретарь комиссии:
1) формирует и размещает на интернет-ресурсе уполномоченного органа документацию аукционных торгов;
2) размещает на интернет-ресурсе уполномоченного органа График, протокол вскрытия заявок на участие в аукционе;
3) размещает на интернет-ресурсе уполномоченного органа решение комиссии.
33. Комиссия не позднее, чем за 15 (пятнадцать) календарных дней до даты проведения соответствующих аукционных торгов, проверяет документы, представленные заявителями в уполномоченный орган для участия в данных аукционных торгах, на наличие и соответствие требованиям, установленным, соответственно, пунктами 47, 50 и 54 настоящих Правил и аукционной документации.
Заявители, чьи представленные документы соответствуют требованиям, установленным, соответственно, пунктами 47, 50 и 54 настоящих Правил, получают допуск к регистрации в электронной системе организатора аукционных торгов, что закрепляется соответствующим решением комиссии.
Заявители, чьи представленные документы не соответствуют требованиям, установленным, соответственно, пунктами 47, 50 и 54 настоящих Правил, не получают допуск к регистрации в электронной системе организатора аукционных торгов, что закрепляется соответствующим решением комиссии, и не принимают участия в соответствующих аукционных торгах.
34. Уполномоченный орган, в течение 3 (трех) рабочих дней после проверки документов и принятия решений комиссией, уведомляет письменно соответствующих заявителей, получивших допуск к регистрации в электронной системе организатора аукционных торгов, о получении данного допуска, а также направляет единому закупщику и организатору аукционных торгов информацию и список заявителей, получивших допуск к регистрации в электронной системе организатора аукционных торгов.

28. Комиссия оны құру туралы шешім қабылдау жөніндегі уәкілетті органның бұйрығы күшіне енген күннен бастап әрекет етеді және жаңа комиссия құру туралы шешім қабылданған күні өз қызметін тоқтатады.
29. Комиссияның шешімі дауыс беру арқылы қабылданады және егер оған комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
30. Комиссияның шешімдері құжаттың электрондық көшірмесі нысанында уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылуға жатады.
31. Комиссияның ұйымдастырушылық қызметін комиссия хатшысы қамтамасыз етеді. Комиссия хатшысы комиссия мүшесі болып табылмайды және комиссия шешімдер қабылдаған кезде дауыс бермейді.
Комиссия хатшысы уәкілетті органның қызметкерлері арасынан айқындалады.
32. Комиссия хатшысы:
1) аукциондық сауда-саттық құжаттамасын қалыптастырады және интернет-ресурста орналастырады;
2) уәкілетті органның интернет-ресурсында Графикті, аукционға қатысуға өтінімдерді ашу хаттамасын орналастырады;
3) комиссия шешімін уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырады.
33. Комиссия тиісті аукциондық сауда-саттықттар өткізгенге дейін күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірмей өтініш беруші осы аукциондық сауда-саттыққа қатысу үшін уәкілетті органға ұсынған құжаттардың болуын және осы Қағидалардың 47, 50 және 54-тармақтарында белгіленген талаптарға және аукционддық құжаттамаға сәйкес келуін тексереді.
Ұсынылған құжаттары тиісінше осы Қағидалардың 47, 50 және 54-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес келетін өтініш берушілер аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушының электрондық жүйесінде тіркелуге рұқсат алады, бұл комиссияның тиісті шешімімен бекітіледі.
Ұсынылған құжаттары тиісінше осы Қағидалардың 47, 50 және 54-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін өтініш берушілер аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушының электрондық жүйесінде тіркелуге жіберілмейді, бұл комиссияның тиісті шешімімен бекітіледі және олар тиісті аукциондық сауда-саттыққа қатыспайды.
34. Уәкілетті орган комиссия құжаттарды тексеріп, шешім қабылдағаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушының электрондық жүйесінде тіркелуге рұқсат алған тиісті өтініш берушілерді осы рұқсатты алғаны туралы хабардар етеді, сондай-ақ аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушының электрондық жүйесінде тіркеуге рұқсат алған ақпарат пен өтініш берушілердің тізімін бірыңғай сатып алушыға және аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушыға жібереді.

35. Организатор аукционных торгов, после получения от уполномоченного органа списка заявителей, получивших допуск к регистрации в электронной системе организатора аукционных торгов, производит регистрацию данных заявителей с учетом пункта 36 настоящих Правил.
36. Для регистрации в электронной системе организатора аукционных торгов, заявитель, получивший допуск к регистрации в электронной системе организатора аукционных торгов, обращается на официальный интернет-ресурс организатора аукционных торгов для прохождения онлайн-регистрации и представляет в его адрес в электронном виде следующие документы:
1) копию устава;
2) копию справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) копию решения соответствующего органа юридического лица о назначении первого руководителя;
4) доверенность на представителя (при представлении интересов осуществляет не первый руководитель);
5) информацию о реквизитах юридического лица (банковские реквизиты, адрес, контактные телефоны, электронный адрес).
37. Документы, указанные в пунктах 47, 50 и 54 настоящих Правил, заявители направляют в уполномоченный орган не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты проведения соответствующих аукционных торгов.
38. После прохождения заявителем регистрации в электронной системе организатора аукционных торгов и оплаты заявителем услуг организатора аукционных торгов по тарифам, организатор аукционных торгов присваивает заявителю статус участника соответствующих аукционных торгов.
39. Уполномоченный орган прекращает прием документов для участия в аукционных торгах от заявителей за 30 (тридцать) календарных дней до даты проведения соответствующих аукционных торгов, в соответствии с Графиком, утвержденным уполномоченным органом.
40. Участник не позднее, чем за 10 (десять) календарных дней до даты проведения соответствующих аукционных торгов, при изменении реквизитов или списка сотрудников участника, имеющих доступ в электронную систему, уведомляет об этом организатора аукционных торгов.
41. Пароль, предоставляющий доступ к электронной системе, не подлежит передаче третьим лицам.
42. Услуги организатора аукционных торгов оплачиваются на основании типового договора, заключаемого между заявителем и организатором аукционных торгов (далее – Договор).
43. Договор содержит:
1) предмет Договора, виды оказываемых организатором аукционных торгов услуг, сроки и способы оплаты;

35. Аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушы уәкілетті органнан аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушының электрондық жүйесінде тіркелуге рұқсат алған өтініш берушілердің тізімін алғаннан кейін осы Қағидалардың 36-тармағын ескере отырып, аталған өтініш берушілерді тіркеуді жүргізеді.
36. Аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушының электрондық жүйесінде тіркелу үшін аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушының электрондық жүйесінде тіркелуге рұқсат алған өтініш беруші онлайн-тіркелуден өту үшін аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми интернет-ресурсына жүгінеді және оның мекенжайына электрондық түрде мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жарғының көшірмесі;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың көшірмесі;
3) заңды тұлғаның тиісті органының бірінші басшысын тағайындау туралы шешімнің көшірмесі;
4) өкілге сенімхат (егер мүдделерді білдіруді бірінші басшы жүзеге асырмаған жағдайда);
5) заңды тұлғаның деректемелері туралы ақпарат (банктік деректемелері, мекенжайы, байланыс телефондары, электрондық мекенжайы).
37. Осы Қағидалардың 47, 50 және 54-тармақтарында көрсетілген құжаттарды өтініш берушілер тиісті аукциондық сауда-саттық өткізілетін күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей уәкілетті органға жібереді.
38. Өтініш беруші аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушының электрондық жүйесінде тіркеуден өткеннен кейін және өтініш беруші аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушының қызметтеріне тарифтерді төлегеннен кейін аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушы өтініш берушіге тиісті аукциондық сауда-саттыққа қатысушы мәртебесін береді.
39. Уәкілетті орган бекіткен аукциондық сауда-саттықты өткізу графигіне сәйкес тиісті аукциондық сауда-саттықты өткізу күніне дейін күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын уәкілетті орган өтініш берушілерден аукциондық сауда-саттыққа қатысу үшін құжаттарды қабылдауды тоқтатады.
40. Қатысушы тиісті аукциондық сауда-саттық басталғанға дейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей, электрондық жүйеге рұқсаты бар қатысушы қызметкерлерінің деректемелері немесе тізімі өзгерген жағдайда, бұл туралы аукциондық сауда-саттық ұйымдастырушысын хабардар етеді.
41. Электрондық жүйеге қолжетімділік құқығын беретін пароль үшінші тұлғаларға берілуге жатпайды.
42. Аукциондық сауда-саттық ұйымдастырушысының көрсетілетін қызметтері өтініш беруші мен аукциондық сауда-саттық ұйымдастырушысы арасында жасалатын үлгілік шарт (бұдан әрі – Шарт) негізінде төленеді.
43. Шартта мыналар:
1) Шарттың мәні, аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушы көрсететін қызметтердің түрлері, төлеу мерзімдері мен тәсілдері;

2) критерии и требования, предъявляемые к заявителю для участия в торговой сессий аукционных торгов и допуску к ним;
3) методы проведения аукционных торгов;
4) ответственность участников аукционных торгов за нарушение условий Договора.
44. В целях организации и проведения аукционных торгов организатор аукционных торгов:
1) обеспечивает работоспособность электронной системы по проведению аукционных торгов;
2) обеспечивает участникам аукционных торгов равные условия доступа к аукционным торгам;
3) проводит инструктаж сотрудников участников аукционных торгов по работе в электронной системе;
4) взаимодействует с уполномоченным органом и единым закупщиком по вопросам, связанным с организацией и проведением аукционных торгов;
5) публикует на официальном интернет-ресурсе реестр победителей аукционных торгов.
45. При объявлении несостоявшимися Первого и (или) Второго, и (или) Третьего видов аукционных торгов по причинам, указанным в пунктах 86, 115 и 117 настоящих Правил, уполномоченный орган принимает решение о проведении повторных соответствующих аукционных торгов среди площадок, указанных в пункте 4 настоящих Правил, в течение 30 (тридцати) календарных дней.
Параграф 2. Подготовка Первого вида аукционных торгов
46. После подготовки единым закупщиком предварительного ТЭО, уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней направляет информацию в МИО о необходимости резервирования земельных участков на строительство генерирующих установок с маневренным режимом генерации.
МИО в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня получения информации от уполномоченного органа осуществляют резервирование земельных участков, определенных в предварительном ТЭО для планируемых к строительству вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, до момента предоставления победителям аукционных торгов прав на земельный участок в соответствии со статьей 49-2 Земельного кодекса Республики Казахстан и направляют соответствующую информацию уполномоченному органу.
47. Заявитель для участия в аукционных торгах представляет не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты проведения аукционных торгов, уполномоченному органу следующие документы:
1) копию устава;
2) копию справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) копию решения соответствующего органа юридического лица о назначении первого руководителя;

2) аукциондық сауда-саттықтың сауда сессияларына қатысу және аукциондық сауда-саттыққа қолжетімділік үшін өтініш берушіге қойылатын өлшемшарттар мен талаптар;
3) аукциондық сауда-саттықты өткізу әдістері;
4) аукциондық сауда-саттық қатысушылардың Шарт талаптарын бұзғаны үшін жауаптылығы қамтылады.
44. Аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу мақсатында аукциондық сауда-саттық ұйымдастырушысы:
1) аукциондық сауда-саттықты өткізу жөніндегі электрондық жүйенің жұмыс қабілеттілігін қамтамасыз етеді;
2) аукциондық сауда-саттыққа қатысушыларға аукциондық сауда-саттыққа қол жеткізудің тең жағдайларын қамтамасыз етеді;
3) аукциондық сауда-саттық қатысушыларының қызметкерлеріне электрондық жүйеде жұмыс істеу бойынша нұсқама өткізеді;
4) аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырумен және өткізумен байланысты мәселелер бойынша уәкілетті органмен және бірыңғай сатып алушымен өзара іс-қимыл жасайды;
5) аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізілімін ресми интернет-ресурста жариялайды.
45. Егер аукциондық сауда-саттықтың Бірінші және (немесе) Екінші және (немесе) Үшінші түрлері осы Қағидалардың 86, 115 және 117-тармақтарында көрсетілген себептер бойынша өткізілмеді деп жарияланған жағдайда, уәкілетті орган осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген алаңдар арасында күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде қайталама аукциондық сауда-саттықты өткізу туралы шешім қабылдайды.
2-параграф. Аукциондық сауда-саттықтың Бірінші түрін дайындау
46. Бірыңғай сатып алушы алдын ала ТЭН дайындағаннан кейін уәкілетті орган 3 (үш) жұмыс күні ішінде ЖАО-ға генерацияның маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғыларды салуға жер учаскелерін резервтеу қажеттілігі туралы ақпаратты жібереді;
ЖАО уәкілетті органнан ақпарат алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарына жер учаскесіне құқықтар берген кезге дейін салынуға жоспарланатын генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар үшін алдын ала ТЭН-де айқындалған жер учаскелерін резервтеуді жүзеге асырады және тиісті ақпаратты уәкілетті органға жібереді.
47. Өтініш беруші аукциондық сауда-саттыққа қатысу үшін аукциондық сауда-саттық өткізілетін күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жарғының көшірмесі;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың көшірмесі;
3) заңды тұлғаның тиісті органының бірінші басшыны тағайындау туралы шешімінің көшірмесі;

4) доверенность на представителя (при представлении интересов осуществляет не первый руководитель);
5) информацию о реквизитах юридического лица (банковские реквизиты, адрес, контактные телефоны, электронный адрес);
6) копию финансового обеспечения заявки на участие в аукционных торгах;
7) письмо-подтверждение об ознакомлении заявителя с документацией, размещенной для заявителей на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Документы, указанные в настоящем пункте, представляются заявителем в уполномоченный орган в прошитом виде, с пронумерованными страницами, заверенными на последней странице его подписью в конверте, запечатанном снаружи.
При этом, оригинал финансового обеспечения заявки на участие в аукционных торгах прикладывается заявителем отдельно от документов, указанных в части первой настоящего пункта Правил.
Данный конверт с документами уполномоченный орган в тот же день передает на рассмотрение комиссии.
Вместе с документами, указанными в части первой настоящего пункта, заявитель также вносит в уполномоченный орган документ (договор, соглашение, меморандум) о намерении (оригинал документа), заключенный с одним или несколькими производителями генерирующих установок с маневренным режимом генерации, в рамках которого отражается готовность данного производителя, при победе заявителя на аукционных торгах, реализовать соответствующий проект и (или) изготовить и поставить генерирующее оборудование для соответствующего проекта по строительству вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, которые обеспечат заявителю, как победителю аукционных торгов, возможность оказывать услугу по поддержанию готовности электрической мощности единому закупщику, согласно соответствующему договору покупки электрической мощности, заключаемому по итогам аукционных торгов, а также будут соответствовать техническим, технологическим и эксплуатационным требованиям, указанным в приложении 1 к настоящим Правилам, с учетом результатов соответствующего предварительного ТЭО, в том числе по требуемому диапазону регулирования.
Финансовое обеспечение заявки на участие в аукционных торгах (оригинал документа), представленное заявителем в уполномоченный орган, направляется комиссией единому закупщику после рассмотрения данного документа комиссией.
Проверка документов, представленных заявителями, допуск заявителей к регистрации в электронной системе организатора аукционных торгов, их регистрация в электронной системе организатора аукционных торгов и присвоение им статуса участника соответствующих аукционных торгов осуществляются согласно пунктам 33 - 39 настоящих Правил.

4) өкілге сенімхат (мүдделерді білдірген кезде бірінші басшы жүзеге асырмайды);
5) заңды тұлғаның деректемелері туралы ақпарат (банктік деректемелері, мекенжайы, байланыс телефондары, электрондық мекенжайы);
6) аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз етудің көшірмесі;
7) уәкілетті органның интернет-ресурсында өтініш берушілер үшін орналастырылған құжаттамамен өтініш берушінің танысқаны туралы растау-хат.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды өтініш беруші уәкілетті органға тігілген түрде, беттері нөмірленіп, соңғы бетінде сыртынан мөрленген конвертте оның қолымен куәландырылған түрде ұсынады.
Бұл ретте, аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз етудің түпнұсқасын өтініш беруші Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттардан бөлек қоса береді.
Осы құжаттар салынған конвертті уәкілетті орган сол күні Комиссияның қарауына береді.
Өтініш беруші осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттармен бірге генерацияның маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғылардың бір немесе бірнеше өндірушілерімен жасалған ниет туралы құжатты (шарт, келісім, меморандум) (құжаттың түпнұсқасы) уәкілетті органға енгізеді, оның шеңберінде өтініш беруші аукциондық сауда-саттықта жеңіске жеткен кезде осы өндірушінің тиісті жобаны іске асыруға және (немесе) өтініш берушіге аукциондық сауда-саттықтың жеңімпазы ретінде аукциондық сауда-саттықтың қорытындылары бойынша жасалатын тиісті электр қуатын сатып алу шартына сәйкес бірыңғай сатып алушыға электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызмет көрсету мүмкіндігін қамтамасыз ететін, сондай-ақ тиісті алдын ала ТЭН нәтижелерін ескере отырып, оның ішінде реттеудің талап етілетін диапазоны бойынша осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген техникалық, технологиялық және пайдалану талаптарына сәйкес келетін генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу жөніндегі тиісті жоба үшін генерациялайтын жабдықты дайындауға және жеткізуге әзірлігі көрсетіледі.
Өтініш беруші уәкілетті органға ұсынған аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді (құжаттың түпнұсқасын) қаржылық қамтамасыз етуді комиссия осы құжатты комиссия қарағаннан кейін бірыңғай сатып алушыға жібереді.
Өтініш берушілер ұсынған құжаттарды тексеру, өтініш берушілерді аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушының электрондық жүйесінде тіркеуге жіберу, оларды аукциондық сауда - саттықты ұйымдастырушының электрондық жүйесінде тіркеу және оларға тиісті аукциондық сауда-саттыққа қатысушы мәртебесін беру осы Қағидалардың 33-39-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 47 –в редакции приказа Министра энергетики РК от 24.06.2022 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. При строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, которые будут использовать товарный газ для выработки электрической энергии, до проведения аукционных торгов:
центральным исполнительным органом, осуществляющим государственное регулирование производства, транспортировки (перевозки), хранения и оптовой реализации газа, а также розничной реализации и потребления товарного и сжиженного нефтяного газа, по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в соответствующих сферах естественных монополий, определяются объем и предельные цены оптовой реализации товарного газа в соответствии со статьей 20 Закона Республики Казахстан "О газе и газоснабжении" (далее – Закон о газоснабжении);
выдаются технические условия на подключение к магистральному газопроводу и (или) газораспределительной системе в соответствии с пунктом 4 статьи 12 Закона о газоснабжении.
Параграф 3. Подготовка Второго вида аукционных торгов
49. Документация Второго вида аукционных торгов готовится с учетом:
1) прогнозного индивидуального тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, рассчитанного по предварительным ТЭО аналогичных проектов и (или) результатам аукционных торгов по аналогичным проектам, проведенным в соответствии с Первым видом аукционных торгов, за вычетом затрат на строительство инфраструктуры;
2) срока покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности, равного 15 (пятнадцати) годам;
3) объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности;
4) зоны дефицита регулировочной электрической мощности в ЕЭС РК.
50. Заявитель для участия в аукционных торгах представляет не позднее чем за 30 (тридцать) календарных дней до проведения аукционных торгов уполномоченному органу следующие документы:
1) копию устава;
2) копию справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) копию решения соответствующего органа юридического лица о назначении первого руководителя;
4) доверенность на представителя (при представлении интересов осуществляет не первый руководитель);
5) информацию о реквизитах юридического лица (банковские реквизиты, адрес, контактные телефоны, электронный адрес);
6) копию финансового обеспечения заявки на участие в аукционных торгах;

Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 24.06.2022 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Аукциондық сауда-саттық өткізілгенге дейін тауарлық газды электр энергиясын өндіру үшін пайдаланатын, генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар салынған жағдайда:
газды өндіруді, тасымалдауды (тасуды), сақтауды және көтерме саудада өткізуді, сондай-ақ тауарлық және сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізу мен тұтынуды мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша "Газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Газбен жабдықтау туралы заң) 20-бабына сәйкес тауарлық газды көтерме саудада өткізудің көлемі мен шекті бағаларын айқындайды;
Газбен жабдықтау туралы заңның 12-бабының 4-тармағына сәйкес магистральдық газ құбырына және (немесе) газ тарату жүйесіне қосуға техникалық шарттар беріледі.
3-параграф. Аукциондық сауда-саттықтың Екінші түрін дайындау
49. Аукциондық сауда-саттықтың Екінші түрінің құжаттамасы:
1) инфрақұрылымды салуға жұмсалған шығындарды шегергенде, ұқсас жобалардың алдын ала ТЭН-і және (немесе) аукциондық сауда-саттықтың Бірінші түріне сәйкес ұқсас жобалардың аукциондық сауда-саттығының нәтижелері бойынша есептелген, генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметке арналған болжамды жеке тарифі;
2) 15 (он бес) жылға тең электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметті сатып алу мерзімі;
3) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі;
4) ҚР БЭЖ-дегі реттеу электр қуаты тапшылығының аймағы ескеріле отырып, дайындалады.
50. Өтініш беруші аукциондық сауда-саттыққа қатысу үшін аукциондық сауда-саттық өткізілгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жарғының көшірмесі;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың көшірмесі;
3) заңды тұлғаның тиісті органының бірінші басшыны тағайындау туралы шешімінің көшірмесі; ;
4) өкілге сенімхат (мүдделерді білдірген кезде бірінші басшы жүзеге асырмайды);
5) заңды тұлғаның деректемелері туралы ақпарат (банктік деректемелері, мекенжайы, байланыс телефондары, электрондық мекенжайы);
6) аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз етудің көшірмесі;

7) письмо-подтверждение об ознакомлении заявителя с документацией, размещенной для заявителей на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Документы, указанные в настоящем пункте, представляются заявителем в уполномоченный орган в прошитом виде, с пронумерованными страницами, заверенными на последней странице его подписью в конверте, запечатанном снаружи.
При этом, оригинал финансового обеспечения заявки на участие в аукционных торгах прикладывается заявителем отдельно от документов, указанных в части первой настоящего пункта Правил. Данный конверт с документами уполномоченный орган в тот же день передает на рассмотрение комиссии.
Финансовое обеспечение заявки на участие в аукционных торгах (оригинал документа), представленное заявителем в уполномоченный орган, направляется комиссией единому закупщику после рассмотрения данного документа комиссией.
Проверка документов, представленных заявителями, допуск заявителей к регистрации в электронной системе организатора аукционных торгов, их регистрация в электронной системе организатора аукционных торгов и присвоение им статуса участника соответствующих аукционных торгов осуществляются согласно пунктам 33-39 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 50 –в редакции приказа Министра энергетики РК от 24.06.2022 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Во Втором виде аукционных торгов принимают участие действующие энергопроизводящие организации, находящиеся в той же зоне ЕЭС РК, в которой объявлено проведение аукционных торгов.
52. Действующие энергопроизводящие организации, при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, реализуют проекты, использующие гидродинамическую энергию воды и (или) газ для выработки электрической энергии.
Параграф 4. Организация Третьего вида аукционных торгов
53. Документация Третьего вида аукционных торгов готовится с учетом:
1) прогнозного индивидуального тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, рассчитанного по предварительным ТЭО аналогичных проектов и (или) результатам аукционных торгов по аналогичным проектам, проведенным в соответствии с Первым видом аукционных торгов;
2) срока покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности, равного 15 (пятнадцати) годам;
3) объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности;

7) уәкілетті органның интернет-ресурсында өтініш берушілер үшін орналастырылған құжаттамамен өтініш берушінің танысқаны туралы растау-хат.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды өтініш беруші уәкілетті органға тігілген түрде, беттері нөмірленіп, соңғы бетінде сыртынан мөрленген конвертте оның қолымен куәландырылған түрде ұсынады.
Бұл ретте, аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз етудің түпнұсқасын өтінім беруші Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттардан бөлек қоса береді. Осы құжаттар салынған конвертті уәкілетті орган сол күні Комиссияның қарауына береді.
Өтініш беруші уәкілетті органға ұсынған аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді (құжаттың түпнұсқасын) қаржылық қамтамасыз етуді комиссия осы құжатты комиссия қарағаннан кейін бірыңғай сатып алушыға жібереді.
Өтініш берушілер ұсынған құжаттарды тексеру, өтініш берушілерді аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушының электрондық жүйесінде тіркеуге жіберу, оларды аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушының электрондық жүйесінде тіркеу және оларға тиісті аукциондық сауда-саттыққа қатысушы мәртебесін беру осы Қағидалардың 33-39-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 24.06.2022 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Аукциондық сауда-саттықтың Екінші түріне аукциондық сауда-саттық өткізу жарияланған ҚР БЭЖ аймағында орналасқан жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдар қатысады.
52. Жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдар генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр энергиясын өндіру үшін судың гидродинамикалық энергиясын және (немесе) газды пайдаланатын жобаларды іске асырады.
4-параграф. Аукциондық сауда-саттықтың Үшінші түрін ұйымдастыру
53. Аукциондық сауда-саттықтың Үшінші түрінің құжаттамасы:
1) ұқсас жобалардың алдын ала ТЭН-і және (немесе) аукциондық сауда-саттықтың Бірінші түріне сәйкес жүргізілген ұқсас жобалар бойынша аукциондық сауда-саттықтың нәтижелері бойынша есептелген, генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметке арналған болжамды жеке тариф;
2) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметті сатып алудың 15 (он бес) жылға тең мерзімі;
3) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметтің көлемі;

4) зоны дефицита регулировочной электрической мощности в ЕЭС РК.
Сноска. Пункт 53 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 10.05.2024 № 200 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
54. Заявитель для участия в аукционных торгах представляет не позднее чем за 30 (тридцать) календарных дней до проведения аукционных торгов уполномоченному органу следующие документы:
1) копию устава;
2) копию справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) копию решения соответствующего органа юридического лица о назначении первого руководителя;
4) доверенность на представителя (при представлении интересов осуществляет не первый руководитель);
5) информацию о реквизитах юридического лица (банковские реквизиты, адрес, контактные телефоны, электронный адрес);
6) финансовое обеспечение заявки на участие в аукционных торгах (оригинал документа);
7) письмо-подтверждение об ознакомлении заявителя с документацией, размещенной для заявителей в аукционных торгах на интернет-ресурсе уполномоченного органа;
8) копии правоустанавливающих документов на земельный участок в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан;
9) точка подключения к электрическим сетям с предоставлением копии предварительных технических условий на подключение к электрической сети.
Документы, указанные в настоящем пункте, представляются заявителем
в уполномоченный орган в прошитом виде, с пронумерованными страницами, заверенными на последней странице его подписью в конверте, запечатанном снаружи.
При этом, оригинал документа, подтверждающего финансовое обеспечение заявки на участие в аукционных торгах, прикладывается заявителем отдельно от документов, указанных в настоящем пункте Правил.
Данный конверт с документами уполномоченный орган в тот же день передает на рассмотрение в Комиссию.
Финансовое обеспечение заявки на участие в аукционных торгах (оригинал документа), представленное заявителем в уполномоченный орган, направляется комиссией единому закупщику после рассмотрения данного документа комиссией.
Сноска. Пункт 54 –в редакции приказа Министра энергетики РК от 24.06.2022 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Проверка документов, представленных заявителями, допуск заявителей к регистрации в электронной системе организатора аукционных торгов, их регистрация в электронной системе организатора аукционных торгов и присвоение им статуса участника соответствующих аукционных торгов осуществляются согласно пунктам 33-39 настоящих Правил.

4) ҚР БЭЖ-дегі реттеуші электр қуатының тапшылығы аймағы ескеріле отырып дайындалады.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 10.05.2024 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Өтініш беруші аукциондық сауда-саттыққа қатысу үшін аукциондық сауда-саттық өткізілгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жарғының көшірмесі;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың көшірмесі;
3) заңды тұлғаның тиісті органының бірінші басшыны тағайындау туралы шешімінің көшірмесі;
4) өкілге сенімхат (мүдделерді білдірген кезде бірінші басшы жүзеге асырмайды);
5) заңды тұлғаның деректемелері туралы ақпарат (банктік деректемелері, мекенжайы, байланыс телефондары, электрондық мекенжайы);
6) аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз ету (құжаттың түпнұсқасы);
7) уәкілетті органның интернет-ресурсында аукциондық сауда-саттықта өтініш берушілер үшін орналастырылған құжаттамамен өтініш берушінің танысқаны туралы растау-хат;
8) Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттардың көшірмелері;
9) электр желісіне қосуға арналған алдын ала техникалық шарттардың көшірмесін ұсына отырып, электр желілеріне қосылу нүктесі.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды өтініш беруші уәкілетті органға тігілген түрде, беттері нөмірленіп, соңғы бетінде сыртынан мөрленген конвертте оның қолымен куәландырылған түрде ұсынады.
Бұл ретте аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімнің қаржылық қамтамасыз етілгенін растайтын құжаттың түпнұсқасын өтінім беруші Қағидалардың осы тармағында көрсетілген құжаттардан бөлек қоса береді.
Осы құжаттар салынған конвертті уәкілетті орган сол күні комиссияға қарауға береді.
Өтініш беруші уәкілетті органға ұсынған аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді (құжаттың түпнұсқасын) қаржылық қамтамасыз етуді комиссия осы құжатты комиссия қарағаннан кейін бірыңғай сатып алушыға жібереді.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 24.06.2022 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Өтініш берушілер ұсынған құжаттарды тексеру, өтініш берушілерді аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушының электрондық жүйесінде тіркеуге жіберу, оларды аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушының электрондық жүйесінде тіркеу және оларға тиісті аукциондық сауда-саттыққа қатысушы мәртебесін беру осы Қағидалардың 3339-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.

Параграф 5. Содержание и порядок подачи заявки
56. Торговая сессия аукционных торгов проводится анонимно, дистанционно с использованием сети интернет, посредством интернет-ресурса электронной системы организатора аукционных торгов.
Информация об открытии электронной системы для проведения аукционных торгов опубликовывается на интернет-ресурсе организатора аукционных торгов.
57. Аукционные торги проводятся в форме одностороннего аукциона.
58. Торговая сессия при проведении аукционных торгов проводится в сроки, согласно Графику, и длится 30 (тридцать) минут.
При этом торговая сессия продлевается на 5 (пять) минут при поступлении заявки от участников аукционных торгов с аукционной ценой ниже, чем имеющееся минимальное предложение в течение 5 (пяти) минут до завершения торговой сессии.
59. До открытия торговой сессии организатор аукционных торгов:
1) вносит в электронную систему информацию о покупаемом объеме услуги по поддержанию готовности электрической мощности, предельный аукционный тариф и информацию в соответствии с Графиком, утвержденным уполномоченным органом;
2) вносит в электронную систему полученную от уполномоченного органа информацию по наличию зарезервированных земельных участков для планируемых к строительству вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации и возможности подключения к электрическим сетям энергопередающих организаций с указанием максимально допустимой мощности по точкам подключения к электрическим сетям (только для Первого вида аукционных торгов);
3) вносит в электронную систему информацию о величинах финансового обеспечения заявок на участие в аукционных торгах, полученную от единого закупщика;
4) вносит в электронную систему информацию о земельных участках и точках подключения к национальным электрическим сетям (только для Первого вида аукционных торгов).
60. Процедура проведения торговой сессии включает в себя:
1) открытие организатором аукционных торгов торговой сессии;
2) подачу участниками аукционных торгов заявок на участие в аукционных торгах в электронной системе;
3) закрытие организатором аукционных торгов торговой сессии;
4) подведение итогов аукционных торгов с отражением тарифа, определенного по итогам аукционных торгов;
5) формирование организатором аукционных торгов реестра победителей аукционных торгов и его опубликование на своем интернет-ресурсе по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
61. В заявке на участие в аукционных торгах участника содержатся следующие основные сведения:

5-параграф. Өтінім берудің мазмұны мен тәртібі
56. Аукциондық сауда-саттықтың сауда сессиясы жасырын, қашықтықтан интернет желісін пайдалана отырып, аукциондық сауда-саттық ұйымдастырушысының электрондық жүйесінің интернет-ресурсы арқылы жүргізіледі.
Аукциондық сауда-саттықты өткізу үшін электрондық жүйенің ашылуы туралы ақпарат аукциондық сауда-саттық ұйымдастырушысының интернет-ресурсында жарияланады.
57. Аукциондық сауда-саттық бір жақты аукцион нысанында өткізіледі.
58. Сауда сессиясы аукциондық сауда-саттықты өткізу кезінде графикке сәйкес мерзімде өткізіледі және 30 (отыз) минутқа созылады.
Бұл ретте сауда сессиясы сауда сессиясы аяқталғанға дейін 5 (бес) минут ішінде аукциондық сауда-саттыққа қатысушылардан аукциондық тарифпен қолда бар ең төмен ұсыныстан төмен өтінім келіп түскен кезде 5 (бес) минутқа ұзартылады.
59. Сауда сессиясы ашылғанға дейін аукциондық сауда-саттық ұйымдастырушысы:
1) электрондық жүйеге электр қуатының әзірлігін қолдау бойынша көрсетілетін қызметтік сатып алынатын көлемі туралы ақпаратты, шекті аукциондық тарифті және уәкілетті орган бекіткен графикке сәйкес ақпаратты енгізеді;
2) уәкілетті органнан алынған генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу жоспарланатын резервке қойылған жер учаскелерінің болуы және электр желілеріне қосу нүктелері бойынша барынша жол берілетін қуатты көрсете отырып, энергия беруші ұйымдардың электр желілеріне қосылу мүмкіндігі жөніндегі ақпаратты электрондық жүйеге енгізеді;
3) электрондық жүйеге аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімде бірыңғай сатып алушыдан алынған қаржылық қамтамасыз етудің шамалары туралы ақпаратты енгізеді;
4) электрондық жүйеге жер учаскелері және ұлттық электр желілеріне қосылу нүктелері туралы ақпарат (аукционддық сауда-саттықтың тек Бірінші түрі үшін ғана) енгізеді.
60. Сауда сессиясын өткізу рәсімі мыналарды қамтиды:
1) аукциондық сауда-саттық ұйымдастырушысының сауда сессиясын ашуы;
2) аукциондық сауда-саттыққа қатысушылардың электрондық жүйеде аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімдер беруі;
3) аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда сессиясын жабуы;
4) аукциондық сауда-саттық қорытындысы бойынша анықталған тарифті көрсете отырып, аукциондық сауда-саттық қорытындысын шығару;
5) аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушының осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізілімін қалыптастыруы және оны өзінің интернет-ресурсында жариялауы.
61. Қатысушының аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімінде мынадай негізгі мәліметтер қамтылады:

1) наименование участника;
2) аукционная цена на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, указанная в национальной валюте Республики Казахстан без учета налога на добавленную стоимость;
3) объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, не превышающий соответствующего объема услуги по поддержания готовности электрической мощности, указанного в Графике для данных аукционных торгов (далее – объем отбора), в МВт (отражается округленным до целых), по значению равный или превышающий 50 (пятьдесят) МВт;
подпункт 3) настоящего пункта применяется только для Второго и Третьего видов аукционных торгов.
Сноска. Пункт 61 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 24.06.2022 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Участники подают заявки на участие в аукционных торгах в электронную систему в течение торговой сессии, при этом аукционные цены, указываемые в заявках, не превышают величину соответствующего предельного аукционного тарифа.
63. Заявки на участие в аукционных торгах, поданные участниками в течение торговой сессии, с аукционными ценами, совпадающими с аукционными ценами в заявках на участие в аукционных торгах других участников, поданными в электронную систему, отклоняются.
64. Заявка участника, поданная на участие в аукционных торгах в электронную систему, не подлежит удалению.
65. Участники, по своему усмотрению, до окончания времени приема заявок на участие в аукционных торгах изменяют ранее поданную заявку путем подачи новой заявки. При этом, объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указываемый в новой заявке, указывается равным объему услуги по поддержанию готовности электрической мощности, отраженному в предыдущей заявке (только для Второго и Третьего видов аукционных торгов), а аукционная цена на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, указываемая в новой заявке, указывается ниже цены, отраженной в предыдущей заявке.
66. Шаг изменения цены – не менее 10 (десяти) тысяч тенге за 1 (один) МВт в месяц.
67. Фиксация даты и времени подачи заявок на участие в аукционных торгах в электронной системе осуществляется организатором аукционных торгов с точностью до миллисекунд.
Параграф 6. Виды финансового обеспечения заявки на участие в аукционных торгах и условия их внесения и возврата
68. С целью обеспечения гарантии исполнения обязательств, принятых участниками, а также обязательств, возникающих у победителей аукционных торгов, участники вносят в порядке и на условиях, определенных настоящими Правилами, финансовое обеспечение заявки на участие в аукционных торгах.
Информация о финансовом обеспечении заявки на участие в аукционных торгах является конфиденциальной и не подлежит разглашению.

1) қатысушының атауы;
2) қосылған құн салығын есепке алмағанда, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметке аукциондық баға;
3) осы аукциондық сауда-саттыққа арналған Графикте көрсетілген (бұдан әрі – іріктеу көлемі) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметтің тиісті көлемінен аспайтын МВт-пен 50 (елу) МВт-қа тең немесе одан асатын мәні бойынша (бүтін санға дейін дөңгелектеніп көрсетіледі) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметтің көлемі.
осы тармақтың 3) тармақшасы аукциондық сауда-саттықтың Екінші және Үшінші түрлері үшін ғана қолданылады.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 24.06.2022 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Қатысушылар сауда сессиясы ішінде электрондық жүйеге аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімдер береді, бұл ретте өтінімдерде көрсетілген аукциондық бағалар тиісті шекті аукциондық тарифтің шамасынан аспайды.
63. Электрондық жүйеге берілген басқа қатысушылардың аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімдеріндегі аукциондық бағалармен сәйкес келетін аукциондық бағалары бар сауда сессиясы ішінде қатысушылар берген аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімдер қабылданбайды.
64. Қатысушының электрондық жүйеге аукциондық сауда-саттыққа қатысуға берген өтінімі жойылуға жатпайды.
65. Қатысушылар өз қалауы бойынша аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімдерді қабылдау уақыты аяқталғанға дейін жаңа өтінім беру арқылы бұрын берілген өтінімді өзгертеді. Бұл ретте жаңа өтінімде көрсетілетін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі алдыңғы өтінімде көрсетілген (аукциондық сауда-саттықтың екінші және үшінші түрлері үшін ғана) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлеміне тең көрсетіледі, ал жаңа өтінімде көрсетілетін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің аукциондық бағасы алдыңғы өтінімде көрсетілген бағадан төмен көрсетіледі.
66. Бағаны өзгерту қадамы –айына 1 (бір) МВт үшін кемінде 10 (он) мың теңге.
67. Электрондық жүйеде аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімдер беру күні мен уақытын белгілеуді аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушы миллисекундқа дейінгі дәлдікпен жүзеге асырады.
6-параграф. Аукциондық сауда-саттыққа қатысуға арналған өтнімдерді қаржылық қамтамасыз ету түрлері және оларды енгізу мен қайтару шарттары
68. Қатысушылар қабылдаған міндеттемелерді, сондай-ақ аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарында туындайтын міндеттемелерді орындау кепілдігін қамтамасыз ету мақсатында қатысушылар осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен және шарттарда аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз етуді енгізеді.
Аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз ету туралы ақпарат құпия болып табылады және жария етуге жатпайды.

69. Финансовое обеспечение заявки на участие в аукционных торгах является свободным от прав требований третьих лиц, а также от других обязательств участника и (или) победителя аукционных торгов.
70. Финансовое обеспечение заявки на участие в аукционных торгах выпускается в пользу единого закупщика.
71. Условия внесения и возврата финансового обеспечения заявки на участие в аукционных торгах определяются в соответствии с настоящим параграфом.
72. Финансовое обеспечение заявки на участие в аукционных торгах является гарантией того, что заявитель, при определении его победителем аукционных торгов, на условиях и в сроки, предусмотренные настоящими Правилами, заключит договор покупки электрической мощности с единым закупщиком и внесет финансовое обеспечение исполнения условий договора покупки электрической мощности.
73. Финансовое обеспечение исполнения условий договора покупки электрической мощности предоставляется победителем аукционных торгов единому закупщику согласно параграфу 7 настоящих Правил.
74. Финансовое обеспечение заявки на участие в аукционных торгах (оригинал документа), представленное заявителем в уполномоченный орган, направляется комиссией единому закупщику после рассмотрения данного документа комиссией, согласно пункту 33 настоящих Правил.
75. Единый закупщик направляет организатору аукционных торгов список заявителей, имеющих финансовое обеспечение заявки на участие в аукционных торгах, с указанием сумм, за 2 (два) часа до начала аукционных торгов.
76. Заявитель выбирает один из следующих видов финансового обеспечение заявки на участие в аукционных торгах, выпускаемых по системе SWIFT:
1) банковская гарантия, оформленная в соответствии с Правилами выдачи банковских гарантий и поручительств;
2) резервный аккредитив.
77. Необходимый объем финансового обеспечения заявки на участие в аукционных торгах, указываемый в Графике, определяется в объеме, равном 0,5 (ноль целых пять десятых) процента от стоимости реализации проекта, определенной в рамках соответствующего предварительного ТЭО или в соответствии с информацией, указанной в Графике.
Сноска. Пункт 77 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 10.05.2024 № 200 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
78. Финансовое обеспечение заявки на участие в аукционных торгах, внесенное заявителем в виде банковской гарантии или резервного аккредитива, возвращается (освобождается) путем направления единым закупщиком соответствующего письма в банк (банки) в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня наступления одного из следующих случаев:

69. Аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз ету үшінші тұлғалардың талап ету құқықтарынан, сондай-ақ аукциондық сауда-саттыққа қатысушының және (немесе) жеңімпаздың басқа да міндеттемелерінен еркін болып табылады.
70. Аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз ету бірыңғай сатып алушының пайдасына шығарылады.
71. Аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз етуді енгізу және қайтару шарттары осы параграфқа сәйкес айқындалады.
72. Аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз ету өтінім беруші аукциондық сауда-саттықтың жеңімпазы болып айқындалған жағдайда, осы Қағидаларда көзделген талаптармен және мерзімдерде бірыңғай сатып алушымен электр қуатын сатып алу шартын жасайтындығының және электр қуатын сатып алу шартының талаптарын орындауын қаржылық қамтамасыз етуді енгізетіндігінің кепілі болып табылады.
73. Электр қуатын сатып алу шартының талаптарын орындауын қаржылық қамтамасыз етуді аукциондық сауда-саттық жеңімпазы осы Қағидалардың 7-параграфына сәйкес бірыңғай сатып алушыға береді.
74. Өтініш беруші уәкілетті органға ұсынған аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді (осы құжаттың түпнұсқасы) қаржылық қамтамасыз етуді комиссия осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес комиссия осы құжатты қарағаннан кейін бірыңғай сатып алушыға жібереді.
75. Бірыңғай сатып алушы аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушыға сомаларын көрсете отырып, аукциондық сауда-саттыққа қатысуға қаржылық қамтамасыз етуі бар өтініш берушілердің тізімін аукциондық сауда-саттық басталғанға дейін 2 (екі) сағат бұрын жібереді.
76. Өтінім беруші SWIFT жүйесі бойынша шығарылатын аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз етудің мынадай түрлерінің бірін таңдайды:
1) Банктік кепілдіктер мен кепілгерліктерді беру қағидаларына сәйкес ресімделген банктік кепілдік;
2) резервтік аккредитив.
77. Графикте көрсетілетін аукциондық сауда-саттыққа қатысуға арналған өтінімді қаржылық қамтамасыз етудің қажетті көлемі тиісті алдын ала ТЭН шеңберінде немесе Графикте көрсетілген ақпаратқа сәйкес айқындалған жобаны іске асыру құнының 0,5 (нөл бүтін оннан бес) пайызға тең көлемінде айқындалады.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 10.05.2024 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
78. Өтініш берушінің банктік кепілдік немесе резервтік аккредитив түрінде енгізген аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз ету бірыңғай сатып алушының банкке (банктерге) тиісті хат жіберуі арқылы мынадай жағдайлардың бірі басталған кезде тиісті аукциондық сауда-саттық өткізілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қайтарылады (босатылады) :

1) участник не стал победителем аукционных торгов в соответствии с итогами аукционных торгов (указанный случай не распространяется на претендента на заключение договора);
2) победитель или следующий претендент аукционных торгов заключил договор покупки электрической мощности и внес необходимый объем финансового обеспечения исполнения условий договора покупки электрической мощности.
79. При уклонении победителя аукционных торгов от заключения договора покупки электрической мощности и (или) не предоставления победителем аукционных торгов необходимого объема финансового обеспечения исполнения условий договора покупки электрической мощности в соответствии с пунктом 95 настоящих Правил, единый закупщик выставляет требование на оплату по соответствующей банковской гарантии или резервному аккредитиву, указанным в пункте 76 настоящих Правил.
Деньги, полученные в результате оплаченного требования по банковской гарантии или резервному аккредитиву, указанным в пункте 76 настоящих Правил, зачисляются на специальный счет единого закупщика и (или) направляются единому закупщику.
80. Финансовое обеспечение заявки на участие в аукционных торгах оформляется на срок действия, не менее 120 (ста двадцати) календарных дней с даты проведения аукционных торгов, и является безотзывным.
При этом, срок финансового обеспечения заявки на участие в аукционных торгах претендента на победителя, в течение 3 (трех) рабочих дней после дня завершения соответствующих аукционных торгов подлежит продлению данным претендентом на срок, не менее 90 (девяноста) календарных дней.
81. Банковская гарантия или резервный аккредитив (финансовое обеспечение), указанные в пункте 76 настоящих Правил, исполняются банком при предоставлении следующих документов единого закупщика:
1) заявление о неисполнении обязательств лицом – должником, оформленное на бумажном носителе, подписанное уполномоченным лицом единого закупщика, и заверенное оттиском печати единого закупщика;
2) требование на оплату с указанием суммы взыскания, в соответствии с настоящими Правилами.
82. Все банковские комиссии и расходы, связанные с финансовым обеспечением заявки на участие в аукционных торгах, в том числе и банка получателя (бенефициара), оплачивает лицо – должник.
83. Банковская гарантия или резервный аккредитив в качестве обеспечения заявки на участие в аукционных торгах предоставляется от банков-резидентов Республики Казахстан, долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте которых не ниже "В" по Standard&Poor’s или "В-" по Fitch или "В3" по Moody’sInvestorsService либо рейтинг родительской организации (которой принадлежит более 50% акций банка-резидента Республики Казахстан) не ниже уровня "BВB" по Standard&Poor’s или "ВВВ" по Fitch или "Ваа2" по Moody’sInvestorsService.
При этом, банковская гарантия или резервный аккредитив банков-нерезидентов Республики Казахстан подтверждаются банками-резидентами путем выпуска гарантии под контр-обязательства нерезидентов.
Банки-нерезиденты Республики Казахстан, долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте, которых не ниже "ВВВ" по Standard&Poor’s, "ВВВ" по Fitch "Ваа2" по Moody’sInvestorsService выпускают банковскую гарантию или резервный аккредитив без выпуска соответствующих контр-обязательств.

1) қатысушы аукциондық сауда-саттық қорытындыларына сәйкес аукциондық сауда-саттық жеңімпазы болмады (көрсетілген жағдай шарт жасасуға үміткерге қолданылмайды);
2) аукциондық сауда-саттық жеңімпазы немесе келесі үміткері электр қуатын сатып алу шартын жасасты және электр қуатын сатып алу шартының талаптарын орындауын қаржылық қамтамасыз етудің қажетті көлемін енгізді.
79. Егер аукциондық сауда-саттықтың жеңімпазы электр қуатын сатып алу шартын жасасудан жалтарған және (немесе) осы Қағидалардың 95-тармағына сәйкес электр қуатын сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз етудің қажетті көлемін ұсынбаған жағдайда, бірыңғай сатып алушы осы Қағидалардың 76-тармағында көрсетілген тиісті банк кепілдігі немесе резервтік аккредитив бойынша төлемге талап қояды.
Осы Қағидалардың 76-тармағында көрсетілген банк кепілдігі немесе резервтік аккредитив бойынша төленген талаптың нәтижесінде алынған ақша бірыңғай сатып алушының арнайы шотына салынады және (немесе) бірыңғай сатып алушыға жіберіледі.
80. Аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз ету аукциондық сауда-саттық өткізілген күннен бастап кемінде күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн қолданылу мерзіміне ресімделеді және қайтарып алынбайтын болып табылады.
Бұл ретте жеңімпазға үміткердің аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз ету мерзімі тиісті аукциондық сауда-саттық аяқталған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы үміткердің кемінде күнтізбелік 90 (тоқсан) күнге ұзартуына жатады.
81. Осы Қағидалардың 76-тармағында көрсетілген банк кепілдігін немесе резервтік аккредитивті (қаржылық қамтамасыз етуді) бірыңғай сатып алушы мынадай құжаттарды ұсынған кезде банк орындайды:
1) қағаз жеткізгіште ресімделген, бірыңғай сатып алушының уәкілетті адамы қол қойған және бірыңғай сатып алушының мөрімен куәландырылған борышкер тұлғаның міндеттемелерді орындамағаны туралы өтініш;
2) осы Қағидаларға сәйкес өндіріп алу сомасын көрсете отырып, төлеу туралы талап.
82. Аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз етуге байланысты, оның ішінде алушы банктің (бенефициар) барлық банктік комиссияларын және шығыстарын борышкер тұлға төлейді.
83. Аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қамтамасыз ету ретіндегі банк кепілдігі немесе резервтік аккредитив шетел валютасындағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі Standard&Poor's бойынша "В" немесе Fitch бойынша "В" немесе Moody'sInvestorsService бойынша "В3" төмен емес немесе (Қазақстан Республикасының резидент банкінің 50% астам акциялары тиесілі) бас ұйымның рейтингі Standard&Poor ' s бойынша "ВВВ" немесе Fitch бойынша "ВВВ" немесе Moody’sInvestorsService бойынша "Ваа2" деңгейінен төмен емес Қазақстан Республикасының резидент банктерінен беріледі.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінің банктік кепілдігін немесе резервтік аккредитивін резидент емес банктер резидент еместердің қарсы міндеттемелері бойынша кепілдік шығару жолымен растайды.
Шетел валютасындағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі Standard&Poor's бойынша "ВВВ"-ден, Fitch бойынша "Ваа2", Moody'sInvestorsService бойынша "ВВВ" төмен емес Қазақстан Республикасының резидент емес банктері тиісті қарсы міндеттемелерді шығармастан банк кепілдігін немесе резервтік аккредитивті шығарады.

Параграф 7. Подведение итогов и определение победителей аукционных торгов
84. В течение торговой сессии каждому участнику Первого вида аукционных торгов открыта следующая информация:
1) общая информация, характеризующая аукционные торги и указанная в Графике;
2) заявка на участие в аукционных торгах, поданная данным участником аукционных торгов, в соответствии с настоящими Правилами и аукционной документацией, с указанием аукционной цены и времени подачи данной заявки;
3) аукционные цены, указанные в заявках на участие в аукционных торгах, поданных другими участниками аукционных торгов, с указанием времени подачи данных заявок, а также наименьшая аукционная цена из всех аукционных цен, указанных в поданных заявках на участие в аукционных торгах.
85. В течение торговой сессии каждому участнику Второго и Третьего вида аукционных торгов открыта следующая информация:
1) общая информация, характеризующая аукционные торги и указанная в Графике, утвержденном уполномоченным органом;
2) заявка на участие в аукционных торгах, поданная данным участником аукционных торгов, в соответствии с настоящими Правилами и аукционной документацией, с указанием аукционной цены, предлагаемого объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности и времени подачи данной заявки;
3) аукционные цены и объемы услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанные в заявках на участие в аукционных торгах, поданных другими участниками аукционных торгов, с указанием времени подачи данных заявок, а также объемы услуги по поддержанию готовности электрической мощности, которые не попадают полностью в объем отбора в рамках данных аукционных торгов.
86. Аукционные торги проводятся при условии, что количество участников данных торгов составляет не менее двух участников и суммарный объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности заявок на участие в аукционных торгах на продажу не менее 130% объема отбора.
При невыполнении условия, указанного в части первой настоящего пункта, организатор аукционных торгов закрывает соответствующие аукционные торги по истечении времени закрытия торговой сессии и объявляет торги несостоявшимися.
Сноска. Пункт 86 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 24.06.2022 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7-параграф. Аукциондық сауда-саттықтың қорытындысын шығару және жеңімпаздарды анықтау
84. Сауда сессиясы барысында аукциондық сауда-саттықтың Бірінші түріне қатысушыларға мынадай ақпарат ашық:
1) Графикте көрсетілген және аукциондық сауда-саттықты сипаттайтын жалпы ақпарат;
2) аукциондық бағаларды және осы өтінімдерді беру уақытын көрсете отырып, осы Қағидаларға және аукциондық құжаттамаларға сәйкес аукциондық сауда-саттыққа қатысушылар берген аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімдер;
3) берілген өтінімдердің уақытын және тапсырылуын көрсете отырып, аукциондық сауда-саттыққа басқа қатысушылар берген аукциондық сауда-саттыққа қатысуға көрсетілген өтінімдердегі аукциондық бағалар, сондай-ақ аукциондық сауда-саттыққа қатысуға берілген өтінімдерде көрсетілген барлық аукциондық бағалардың ең төмен аукциондық бағасы.
85. Сауда сессиясы барысында аукциондық сауда-саттықтың Екінші және Үшінші түріне қатысушыларға мынадай ақпарат ашық:
1) уәкілетті орган бекіткен графикте көрсетілген аукциондық сауда-саттықты сипаттайтын жалпы ақпарат;
2) аукциондық бағаларды, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі қызметтің ұсынылатын көлемдерін және осы өтінімдерді беру уақытын көрсете отырып, осы Қағидалар мен аукциондық құжаттамаларға сәйкес аукциондық сауда-саттыққа қатысушылар берген аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімдер;
3) берілген өтінімдердің уақытын және тапсырылуын көрсете отырып, аукциондық сауда-саттыққа басқа қатысушылар берген аукциондық сауда-саттыққа қатысуға көрсетілген өтінімдердегі электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметтің көлемі және аукциондық бағалар, сондай-ақ осы аукциондық сауда-саттық шеңберінде іріктеу көлеміне толық енбейтін өтінімдердегі электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметтің көлемі.
86. Аукциондық сауда-саттық осы сауда-саттыққа қатысушылардың саны кемінде екі қатысушыны және сатуға арналған аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімдердің электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметтің жиынтық көлемі іріктеу көлемінің кемінде 130% - ын құраған жағдайда өткізіледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген шарт орындалмаған кезде аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушы сауда сессиясының жабылу уақыты өткеннен кейін тиісті аукциондық сауда-саттықты жабады және сауда-саттық өткізілмеді деп жариялайды.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 24.06.2022 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

87. Из заявок на участие в аукционных торгах, подаваемых в течение соответствующей торговой сессии, организатор аукционных торгов формирует список (график), ранжированный в порядке возрастания указанных в них аукционных цен, актуализируемый с каждой новой поданной заявкой (далее – ранжированный список).
После закрытия торговой сессии, организатор аукционных торгов фиксирует итоговый ранжированный список.
88. Определение победителя аукционных торгов Первого вида осуществляется после окончания времени приема заявок на участие в данных аукционных торгах в торговую сессию, путем выбора заявки с наименьшей аукционной ценой.
Наименьшая аукционная цена, указанная в части первой настоящего пункта, становится тарифом, определенным по итогам данных аукционных торгов.
Определение победителей Второго вида аукционных торгов осуществляется после окончания времени приема заявок на участие в данных аукционных торгах в торговую сессию, путем последовательного, согласно соответствующему итоговому ранжированному списку, выбора (отбора) заявок на участие в аукционных торгах, объемы услуги по поддержанию готовности электрической мощности которых полностью вошли в объем отбора в рамках данных аукционных торгов.
Аукционные цены, указанные в итоговых заявках на участие в аукционных торгах победителей Второго вида аукциона, становятся соответствующими тарифами, определенными по итогам данных аукционных торгов.
Определение победителей Третьего вида аукционных торгов осуществляется после окончания времени приема заявок на участие в данных аукционных торгах в торговую сессию, путем последовательного, согласно соответствующему итоговому ранжированному списку, выбора (отбора) заявок на участие в аукционных торгах, объемы услуги по поддержанию готовности электрической мощности которых полностью вошли в объем отбора в рамках данных аукционных торгов.
Аукционные цены, указанные в итоговых заявках на участие в аукционных торгах победителей Третьего вида аукциона, становятся соответствующими тарифами, определенными по итогам данных аукционных торгов.
При этом, величины амортизации и нормы прибыли, учитываемые при утверждении предельных тарифов на электрическую энергию для генерирующих установок с маневренным режимом генерации, реализованных в рамках аукционных торгов, не подлежат включению в соответствующие предельные тарифы на электрическую энергию в течение срока действия договора о покупке электрической мощности.

87. Тиісті сауда сессиясы ішінде берілетін аукциондық сауда-саттыққа қатысуға арналған өтінімдерден аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушы оларда көрсетілген аукциондық бағалардың өсу тәртібімен қалыптастырылған, берілген әрбір жаңа өтінім бойынша жаңарып отыратын сараланған тізім (график) (бұдан әрі – сараланған тізім) жасайды.
Сауда сессиясы жабылғаннан кейін аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушы қорытынды сараланған тізімді жазады.
88. Аукциондық сауда-саттықтың Бірінші түрінің жеңімпазын айқындау ең төмен аукциондық бағасы бар өтінімді таңдау арқылы сауда сессиясына осы аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімдерді қабылдау уақыты аяқталғаннан кейін жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген ең төмен аукциондық баға осы аукциондық сауда-саттық қорытындылары бойынша айқындалған тарифке айналады.
Аукциондық сауда-саттықтың Екінші түрінің жеңімпаздарын айқындау сауда сессиясына осы аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімдерді қабылдау уақыты аяқталғаннан кейін, тиісті қорытынды сараланған тізімге сәйкес жүйелі түрде аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімдерді таңдау (іріктеу) арқылы осы аукциондық сауда-саттық шеңберінде іріктеу көлеміне толық кірген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтер көлемі аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімдерді таңдау (іріктеу) арқылы жүзеге асырылады.
Аукционның Екінші түрі жеңімпаздарының аукциондық сауда-саттыққа қатысуға арналған қорытынды өтінімдерінде көрсетілген аукциондық бағалар осы аукциондық сауда-саттық қорытындылары бойынша айқындалған тиісті тарифтерге айналады.
Аукциондық сауда-саттықтың Үшінші түрінің жеңімпаздарын айқындау сауда-саттық сессиясына осы аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімдерді қабылдау уақыты аяқталғаннан кейін, тиісті қорытынды сараланған тізімге сәйкес жүйелі түрде, аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімдерді таңдау (іріктеу) арқылы осы аукциондық сауда-саттық шеңберінде іріктеу көлеміне толық кірген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтер көлемі аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімдерді таңдау (іріктеу) арқылы жүзеге асырылады.
Аукционның Үшінші түрінің жеңімпаздарының аукциондық сауда-саттыққа қатысуға арналған қорытынды өтінімдерінде көрсетілген аукциондық бағалар осы аукциондық сауда-саттық қорытындылары бойынша айқындалған тиісті тарифтерге айналады.
Бұл ретте аукциондық сауда-саттық шеңберінде өткізілген генерациялаудың маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғылар үшін электр энергиясына арналған шекті тарифтерді бекіту кезінде ескерілетін амортизация шамалары мен пайда нормалары электр қуатын сатып алу туралы шарттың қолданылу мерзімі ішінде электр энергиясына арналған тиісті шекті тарифтерге енгізілуге жатпайды.

89. По итогам проведенных аукционных торгов организатор аукционных торгов в течение 1 (одного) часа после закрытия торговой сессии отправляет участникам в электронном виде уведомления об итогах прошедших аукционных торгов. Письменные уведомления направляются участникам не позднее 18:00 часов времени города Астаны следующего рабочего дня.
Сноска. Пункт 89 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 15.02.2024 № 63 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
90. Реестр победителей аукционных торгов публикуется на интернет-ресурсе организатора аукционных торгов после проведения последнего вида аукционных торгов, согласно соответствующему Графику.
В реестре победителей аукционных торгов для каждого вида аукционных торгов отражается следующая информация:
победитель (победители) аукционных торгов;
тариф (тарифы), определенный (определенные) по итогам аукционных торгов;
объемы услуги по поддержанию готовности электрической мощности, полностью вошедшие в объем отбора в рамках аукционных торгов.
91. Организатор аукционных торгов, не позднее 1 (одного) рабочего дня после закрытия соответствующей торговой сессии, формирует и направляет уполномоченному органу и единому закупщику итоги соответствующих проведенных аукционных торгов с расшифровкой пошагового проведения данных аукционных торгов и указанием полной информации о всех заявках на участие в аукционных торгах, поданных в рамках данной торговой сессии в электронную систему.
92. Единый закупщик в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня подведения итогов аукционных торгов направляет победителю аукционных торгов проект договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности.
93. Победитель аукционных торгов в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня получения проекта договора покупки электрической мощности подписывает указанный договор по индивидуальному тарифу на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, определенному по результату аукционных торгов, на срок равный 15 (пятнадцати) годам отсчет которого начинается с первого числа месяца следующего после истечения сроков предусмотренных подпунктом 2) пункта 104 настоящих Правил.
При прохождении первой аттестации генерирующих установок с маневренным режимом генерации до истечения сроков предусмотренных подпунктом 2) пункта 104 настоящих Правил, началом покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности является первое число месяца, следующего после истечения сроков, предусмотренных подпунктом 2) пункта 104 настоящих Правил.

89. Өткізілген аукциондық сауда-саттықтың қорытындылары бойынша аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушы сауда сессиясы жабылғаннан кейін 1 (бір) сағат ішінде қатысушыларға өткен аукциондық сауда-саттықтың қорытындылары туралы хабарламаны электрондық түрде жібереді. Жазбаша хабарламалар қатысушыларға келесі жұмыс күні Астана қаласының уақыты бойынша сағат 18:00-ден кешіктірілмей жіберіледі.
Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 15.02.2024 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90. Аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізілімі тиісті Графикке сәйкес аукциондық сауда-саттықтың соңғы түрі өткізілгеннен кейін аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушының интернет-ресурсында жарияланады.
Аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізілімінде аукциондық сауда-саттықтың әрбір түрі үшін мынадай ақпарат көрсетіледі:
аукциондық сауда-саттықтың жеңімпазы (жеңімпаздары);
аукциондық сауда-саттық қорытындылары бойынша айқындалған тариф (тарифтер);
аукциондық сауда-саттық шеңберінде іріктеу көлеміне толық кіретін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтер көлемі.
91. Аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушы тиісті сауда сессиясы жабылғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей осы аукциондық сауда-саттықты кезең-кезеңімен өткізудің мағынасын ашып және осы сауда сессиясы шеңберінде электрондық жүйеге берілген аукциондық сауда-саттыққа қатысуға барлық өтінімдер туралы толық ақпаратты көрсете отырып, тиісті өткізілген аукциондық сауда-саттықтың қорытындыларын қалыптастырады және уәкілетті орган мен бірыңғай сатып алушыға жібереді.
92. Бірыңғай сатып алушы аукциондық сауда-саттық қорытындылары шығарылған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде аукциондық сауда-саттық жеңімпазына электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттың жобасын жібереді.
93. Аукциондық сауда-саттық жеңімпазы электр қуатын сатып алу шартының жобасын алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде есептеу осы Қағидалардың 104-тармағының 2) тармақшасында көзделген мерзімдер өткеннен кейін келесі айдың бірінші күнінен басталатын, 15 (он бес) жылға тең мерзімге аукциондық сауда-саттық нәтижесі бойынша айқындалған генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметке жеке тариф бойынша көрсетілген шартқа қол қояды.
Осы Қағидалардың 104-тармағының 2) тармақшасында көзделген мерзімдер өткенге дейін генерацияның маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғыларды бірінші аттестаттаудан өткізу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алудың басталуы осы Қағидалардың 104-тармағының 2) тармақшасында көзделген мерзімдер өткеннен кейінгі келесі айдың бірінші күні болып табылады.

При прохождении первой аттестации генерирующих установок с маневренным режимом генерации после истечения сроков предусмотренных подпунктом 2) пункта 104 настоящих Правил, началом покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности является первое число месяца, следующего за месяцем, в котором победитель аукционных торгов прошел первую аттестацию.
При этом индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, срок покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности победителя аукционных торгов, предусмотренный частью первой настоящего пункта, не подлежат корректировке в сторону увеличения.
Сноска. Пункт 93 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 24.06.2022 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
94. При несвоевременном вводе в эксплуатацию вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, срок и дата начала покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности не пересматриваются.
95. Финансовое обеспечение исполнения условий договора покупки электрической мощности предоставляется победителем аукционных торгов единому закупщику в течение 30 (тридцати) календарных дней после дня подписания договора покупки электрической мощности путем предоставления банковской гарантии, оформленной в соответствии с Правилами выдачи банковских гарантий и поручительств, или резервного аккредитива, выпущенных по системе SWIFT.
Банковская гарантия или резервный аккредитив представляются победителем от банков-резидентов Республики Казахстан, долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте которых не ниже "В" по Standard&Poor’s или "В-" по Fitch или "В3" по Moody’sInvestorsService либо рейтинг родительской организации (которой принадлежит более 50% акций банка-резидента Республики Казахстан) не ниже уровня "BВB" по Standard&Poor’s или "ВВВ" по Fitch или "Ваа2" по Moody’sInvestorsService.
При этом, банковская гарантия или резервный аккредитив от банков-нерезидентов Республики Казахстан подтверждаются банками-резидентами путем выпуска гарантии под контр-обязательства нерезидентов.
Банки-нерезиденты Республики Казахстан, долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте, которых не ниже "ВВВ" по Standard&Poor’s, "ВВВ" по Fitch "Ваа2" по Moody’s Investors Service могут выпускать банковскую гарантию или резервный аккредитив без выпуска соответствующих контр-обязательств.

Осы Қағидалардың 104-тармағының 2) тармақшасында көзделген мерзімдер өткеннен кейін генерацияның маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғыларды бірінші аттестаттаудан өткізу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алудың басталуы аукциондық сауда-саттық жеңімпазы бірінші аттестаттаудан өткен келесі айдың бірінші күні болып табылады.
Бұл ретте генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тариф, осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген аукциондық сауда-саттық жеңімпазының электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу мерзімі ұлғаю жағына қарай түзетуге жатпайды.
Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 24.06.2022 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
94. Маневрлік генерациялау режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар уақтылы пайдалануға берілмеген жағдайда, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алудың мерзімі мен күні қайта қаралмайды.
95. Электр қуатын сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді аукциондық сауда-саттық жеңімпазы бірыңғай сатып алушыға Банк кепілдіктері мен кепілгерлігін беру қағидаларына сәйкес ресімделген банк кепілдігін немесе SWIFT жүйесі бойынша шығарылған резервтік аккредитивті ұсыну арқылы электр қуатын сатып алу шартына қол қойылғаннан кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде ұсынады.
Жеңімпаз банк кепілдігі немесе резервтік аккредитивті шетел валютасындағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі Standard&Poor's бойынша "В" немесе Fitch бойынша "В-" немесе Moody'Sinvestorsservice бойынша "В3" төмен емес не отбасы ұйымының (Қазақстан Республикасының резидент банкі акцияларының 50% - дан астамы тиесілі) рейтингі Standard&Poor's бойынша "ВВВ" немесе Fitch бойынша "ВВВ" немесе Moody's' sinvestorsService бойынша "Ваа2" деңгейінен төмен емес Қазақстан Республикасының резидент банктерінен ұсынады.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінен банк кепілдігі немесе резервтік аккредитивті резидент емес банктердің қарсы міндеттемелері бойынша кепілдік шығару арқылы резидент банктер растайды.
Шетел валютасындағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі Standard&Poor's бойынша "ВВВ", Fitch бойынша "Ваа2", Moody's Investors Service бойынша "ВВВ" төмен емес Қазақстан Республикасының резидент емес банктері банк кепілдігі немесе резервтік аккредитивті тиісті қарсы міндеттемелерді шығармай шығара алады.

96. Необходимый объем финансового обеспечения исполнения условий договора покупки электрической мощности, указываемый в Графике, определяется как произведение удельного значения финансового обеспечения исполнения условий договора покупки электрической мощности (в тенге/МВт) и объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности (в МВт), указанного в Графике.
Удельное значение финансового обеспечения исполнения условий договора покупки электрической мощности составляет 1 000 000 (один миллион) тенге/МВт.
Сноска. Пункт 96 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
97. Банковская гарантия или резервный аккредитив, указанные в пункте 95 настоящих Правил, являются безотзывными, предусматривают их исполнение полностью или по частям по указанию получателя (бенефициара), со сроком действия:
для газовых электростанций – не менее 50 (пятидесяти) месяцев с даты подписания договора покупки электрической мощности;
для гидроэлектростанций – не менее 61 (шестидесяти одного) месяцев с даты подписания договора покупки электрической мощности;
для генерирующих установок, не использующих полезные ископаемые в качестве топлива – не менее 38 (тридцати восьми) месяцев с даты подписания договора покупки электрической мощности.
Сноска. Пункт 97 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 15.02.2024 № 63 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
98. Банковская гарантия или резервный аккредитив, указанные в пункте 95 настоящих Правил, исполняются банком при предоставлении следующих документов единым закупщиком:
1) заявление о неисполнении обязательств лица-должника, оформленное на бумажном носителе, подписанное уполномоченным лицом единого закупщика и заверенное оттиском печати единого закупщика;
2) требование на оплату с указанием суммы взыскания, в соответствии с настоящими Правилами.
99. Все банковские комиссии и расходы, связанные с финансовым обеспечением исполнения условий договора покупки электрической мощности, в том числе и банка получателя (бенефициара), оплачивает победитель аукционных торгов.
100. Возврат (освобождение) финансового обеспечения исполнения условий договора покупки электрической мощности или его части осуществляется при своевременном вводе в эксплуатацию вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, обеспечивающих исполнение победителем аукционных торгов его обязательств, согласно Закону.
Возврат (освобождение), указанный в части первой настоящего пункта, осуществляется путем направления единым закупщиком соответствующего письма в банк (банки) в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня введения в эксплуатацию вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, указанных в части первой настоящего пункта.

96. Кестеде көрсетілген электр қуатын сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етудің қажетті көлемі электр қуатын сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етудің үлестік мәнінің (теңгемен/МВт-пен) және кестеде көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемінің (МВт-пен) туындысы ретінде айқындалады.
Электр қуатын сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз етудің үлестік мәні 1 000 000 (бір миллион) теңге/МВт құрайды.
Ескерту. 96-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
97. Осы Қағидалардың 95-тармағында көрсетілген банк кепілдігі немесе резервтік аккредитив қайтарып алынбайтын болып табылады, алушының (бенефициардың) нұсқауы бойынша мынадай қолданылу мерзімімен толық немесе бөліп-бөліп орындалуын көздейді:
газ электр станциялары үшін – электр қуатын сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап кемінде 50 (елу) ай;
гидроэлектр станциялары үшін – электр қуатын сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап кемінде 61 (алпыс бір) ай;
отын ретінде пайдалы қазбаларды пайдаланбайтын генерациялайтын қондырғылар үшін – электр қуатын сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап кемінде 38 (отыз сегіз) ай.
Ескерту. 97-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 15.02.2024 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
98. Осы Қағидаллардың 95-тармағында көрсетілген банк кепілдігін немесе резервтік аккредитивті банк бірыңғай сатып алушы мынадай құжаттарды ұсынған кезде орындайды:
1) қағаз жеткізгіште ресімделген, бірыңғай сатып алушының уәкілетті адамы қол қойған және бірыңғай сатып алушының мөр бедерімен куәландырылған борышкер тұлғаның міндеттемелерін орындамау туралы өтініші;
2) осы Қағидаларға сәйкес өндіріп алу сомасын көрсете отырып, ақы төлеу талабы.
99. Электр қуатын сатып алу шартының талаптарын, оның ішінде алушы (бенефициар) банкінің орындалуын қаржылық қамтамасыз етуге байланысты барлық банктік комиссиялар мен шығыстарды аукциондық сауда-саттықтың жеңімпазы төлейді.
100. Электр қуатын немесе оның бір бөлігін сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді қайтару (босату) Заңға сәйкес аукциондық сауда-саттық жеңімпазының өз міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ететін, генерациялаудың маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар уақтылы пайдалануға берілген жағдайда жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген қайтару (босату) осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген генерациялаудың маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға енгізген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде бірыңғай сатып алушының банкке (банктерге) тиісті хат жіберуі арқылы жүзеге асырылады.

101. Требование на оплату по соответствующей банковской гарантии или резервному аккредитиву (соответствующему финансовому обеспечению), указанным в пункте 95 настоящих Правил, выставляется единым закупщиком в следующих случаях:
1) при не предоставлении копии уведомления о начале строительно-монтажных работ вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации (обеспечивающих исполнение договора покупки электрической мощности), направленного в государственный орган, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль, при этом, для газовых электростанций и гидроэлектростанций в течение 24 (двадцати четырех) месяцев с даты подписания договора покупки электрической мощности - в размере 30 % от суммы финансового обеспечения исполнения условий договора покупки;
2) при не предоставлении копии акта приемки в эксплуатацию вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации (обеспечивающих исполнение договора покупки электрической мощности), утвержденного в порядке, определенном Законом о строительной деятельности, при этом, для газовых электростанций данная копия предоставляется в течение срока, предусмотренного подпунктом 2) пункта 104 настоящих Правил, а для гидроэлектростанций – в течение 60 (шестидесяти) месяцев с даты подписания договора покупки электрической мощности – в размере 100 % от суммы финансового обеспечения исполнения условий договора покупки, а в случае удержания части финансового обеспечения исполнения условий договора покупки в соответствии с подпунктом 1) настоящего пункта – 70 % суммы финансового обеспечения исполнения условий договора покупки.
Сноска. Пункт 101 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 15.02.2024 № 63 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
102. Деньги, полученные в результате оплаченного требования по банковской гарантии или резервному аккредитиву, указанным в пункте 95 настоящих Правил, зачисляются на специальный счет единого закупщика и (или) направляются единому закупщику.
103. Договор покупки электрической мощности оформляется в соответствии с типовым договором о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 683 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12522), с учетом подпунктов 1), 7), 8), 13), 15), 20), 21) пункта 2, пунктов 73, 93-97, 99-101, 104-106, 108-112, 118 настоящих Правил.

101. Осы Қағидалардың 95-тармағында көрсетілген тиісті банк кепілдігі немесе резервтік аккредитив (тиісті қаржылық қамтамасыз ету) бойынша төлеуге қойылатын талапты бірыңғай сатып алушы мынадай жағдайларда қояды:
1) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберілген, генерацияның маневрлік режимі бар (электр қуатын сатып алу шартының орындалуын қамтамасыз ететін) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаның көшірмесі берілмеген кезде, бұл ретте газ электр станциялары және гидроэлектростанциялар үшін электр қуатын сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 24 (жиырма төрт) ай ішінде – сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасынан 30% мөлшерінде;
2) Құрылыс қызметі туралы заңда айқындалған тәртіппен бекітілген генерацияның маневрлік режимі бар (электр қуатын сатып алу шартының орындалуын қамтамасыз ететін) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесі берілмеген кезде, бұл ретте газ электр станциялары үшін – осы көшірме осы Қағидалардың 104-тармағының 2) тармақшасында көзделген мерзім ішінде, ал гидроэлектр станциялары үшін – электр қуатын сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 60 (алпыс) ай ішінде – сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қаматамасыз ету сомасынан 100%, ал осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес сатып алу шарты талаптарынын орындалуын қаржылық қамтамасыз етудің бір бөлігін ұстап қалған жағдайда – сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасынан 70% мөлшерінде.
Ескерту. 101-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 15.02.2024 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
102. Осы Қағидалардың 95-тармағында көрсетілген банк кепілдігі немесе резервтік аккредитив бойынша төленген талаптың нәтижесінде алынған ақша бірыңғай сатып алушының арнайы шотына салынады және (немесе) бірыңғай сатып алушыға жіберіледі.
103. Электр қуатын сатып алу шарты осы Қағидалардың 2-тармағының 1), 7), 8), 13), 15), 20), 21) тармақшаларын, 73, 93 – 97, 99 – 101, 104 – 106, 108 – 112, 118-тармақтарын ескере отырып, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 683 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12522 болып тіркелген) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы үлгілік шартқа сәйкес ресімделеді.

Сноска. Пункт 103 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 24.06.2022 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
104. После подписания договора покупки электрической мощности победитель аукционных торгов предоставляет единому закупщику следующие документы и информацию:
1) копию уведомления о начале строительно-монтажных работ, вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации (обеспечивающих исполнение договора покупки электрической мощности), направленного в государственный орган, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль, при этом, для газовых электростанций и гидроэлектростанции эта копия предоставляется в течение 24 (двадцати четырех) месяцев с даты подписания договора покупки электрической мощности;
2) копию акта приемки в эксплуатацию вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации (обеспечивающих исполнение договора покупки электрической мощности), утвержденного в порядке, определенном Законом о строительной деятельности при этом, для газовых электростанций данная копия предоставляется в течение 48 (сорока восьми) месяцев с даты подписания договора покупки электрической мощности, для гидроэлектростанций – в течение 60 (шестидесяти) месяцев с даты подписания договора покупки электрической мощности;";
3) информацию о ходе строительства вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации (обеспечивающих исполнение договора покупки электрической мощности) - по запросу единого закупщика;
4) финансовое обеспечение исполнения условий договора покупки электрической мощности – согласно пункту 95 настоящих Правил.
При этом, в процессе реализации проекта строительства генерирующей установки с маневренным режимом генерации победителем аукционных торгов, допускается отклонение объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности указанного проекта от договорного объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, как в сторону увеличения, так и в сторону уменьшения до 15 (пятнадцать) % (от договорного объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности), с последующей корректировкой договора покупки электрической мощности.
Сноска. Пункт 104 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 15.02.2024 № 63 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
105. Договор покупки электрической мощности прекращает свое действие в следующих случаях:

Ескерту. 103-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 24.06.2022 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
104. Электр қуатын сатып алу шартына қол қойылғаннан кейін аукциондық сауда-саттықтың жеңімпазы бірыңғай сатып алушыға мынадай құжаттар мен ақпаратты ұсынады:
1) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберілген, генерацияның маневрлік режимі бар (электр қуатын сатып алу шартының орындалуын қамтамасыз ететін) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаның көшірмесі, бұл ретте газ электр станциялары және гидроэлектр станциялары үшін бұл көшірме электр қуатын сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 24 (жиырма төрт) ай ішінде ұсынылады;
2) Құрылыс қызметі туралы заңда айқындалған тәртіппен бекітілген генерацияның маневрлік режимі бар (электр қуатын сатып алу шартының орындалуын қамтамасыз ететін) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесі, бұл ретте газ электр станциялары үшін осы көшірме электр қуатын сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 48 (қырық сегіз) ай ішінде, ал гидроэлектр станциялары үшін – электр қуатын сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 60 (алпыс) ай ішінде ұсынылады.";
3) бірыңғай сатып алушының сұратуы бойынша генерацияның маневрлік режимі бар (электр қуатын сатып алу шартының орындалуын қамтамасыз ететін) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың салыну барысы туралы ақпарат;
4) осы Қағидалардың 95-тармағына сәйкес электр қуатын сатып алу шартының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету.
Бұл ретте генерацияның маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғыны салу жобасын іске асыру процесінде аукциондық сауда-саттық жеңімпазына электр қуатын сатып алу шартын кейіннен түзете отырып, көрсетілген жобаның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызмет көлемінің электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен 15 (он бес) %-ға дейін ұлғаю жағына қарай да, кему жағына (электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен) қарай да ауытқуына жол беріледі.
Ескерту. 104-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 15.02.2024 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
105. Электр қуатын сатып алу шартының қолданысы мына жағдайда:

1) при непредставлении финансового обеспечения исполнения условий договора покупки электрической мощности, согласно подпункту 4) пункта 104 настоящих Правил;
2) по истечении срока действия договора покупки электрической мощности.
106. Победитель аукционных торгов ежегодно заключает договор на оказание услуг по регулированию электрической мощности в порядке, определяемом в соответствии с Правилами включения потребителей в перечень электростанций, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 30 апреля 2020 года № 169 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20554) (далее – Правила включения потребителей в перечень электростанций).
107. Уполномоченный орган включает победителя аукционных торгов в перечень электростанций. Данное включение осуществляется согласно Правилам включения потребителей в перечень электростанций.
108. Согласно пункту 12 статьи 15-8 Закона, генерирующие установки, введенные в рамках аукционных торгов, обязаны соблюдать диапазон регулирования, определяемый в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам, и иметь подключение к автоматическому регулированию частоты и мощности.
109. Согласно части пятой пункта 8 статьи 15-8 Закона, ответственность за невыполнение обязательств по договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и на оказание услуг по регулированию электрической мощности наступает посредством использования механизмов рынка электрической мощности, определяемых в соответствии с Правилами организации и функционирования рынка электрической мощности, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10612) (далее – Правила рынка мощности).
110. Договорная электрическая мощность вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации со дня их ввода в эксплуатацию подлежит ежегодной аттестации системным оператором.
111. Если в результате проведения очередной аттестации электрической мощности значение аттестованной электрической мощности вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации окажется меньше объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленного в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, принимаемый при расчете фактически оказанных услуг по поддержанию готовности электрической мощности, снижается до аттестованного значения до проведения очередной аттестации.

1) осы Қағидалардың 104-тармағының 4) тармақшасына сәйкес электр қуатын сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз етуді ұсынбаған кезде;
2) электр қуатын сатып алу шартының қолданылу мерзімі өткеннен кейін тоқтатылады.
106. Аукциондық сауда-саттық жеңімпазы Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 30 сәуірдегі № 169 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20554 болып тіркелген) Электр станцияларының тізбесіне тұтынушыларды қосу қағидаларына (бұдан әрі – Электр станцияларының тізбесіне тұтынушыларды қосу қағидалары) сәйкес айқындалатын тәртіппен электр қуатын реттеу бойынша қызметтер көрсетуге арналған шартты жыл сайын жасасады.
107. Уәкілетті орган аукциондық сауда-саттық жеңімпазын электр станцияларының тізбесіне енгізеді. Бұл енгізу Тұтынушыларды электр станцияларының тізбесіне қосу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
108. Заңның 15-8-бабының 12-тармағына сәйкес аукциондық сауда-саттық шеңберінде енгізілген генерациялайтын қондырғылар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес айқындалатын реттеу диапазонын сақтауға міндетті және жиілік пен қуатты автоматты реттеуге қосылуы тиіс.
109. Заңның 15-8-бабы 8-тармағының бесінші бөлігіне сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі және электр қуатын реттеу жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарттар бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін жауапкершілік Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген) бекітілген Электр қуаты нарығын ұйымдастыру мен оның жұмыс істеу қағидаларына (бұдан әрі – Қуат нарығының қағидалары) сәйкес айқындалатын электр қуаты нарығының тетіктерін пайдалану арқылы туындайды.
110. Генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың шарттық электр қуаты оларды пайдалануға енгізген күннен бастап жүйелік оператордың жыл сайынғы аттестаттауына жатады.
111. Электр қуатын кезекті аттестаттауды жүргізу нәтижесінде генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың аттестатталған электр қуатының мәні электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметтің көлемінен аз болады, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі іс жүзінде көрсетілген көрсетілетін қызметтерді есептеу кезінде қабылданатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметтің көлемі кезекті аттестаттауды өткізгенге дейін аттестатталған мәнге дейін төмендетіледі.

112. Победитель аукционных торгов участвует на балансирующем рынке электрической энергии в порядке, определяемом в соответствии с Правилами функционирования балансирующего рынка электрической энергии, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 112 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10532, а также Правилами рынка мощности.
113. Проведение аукционных торгов приостанавливается на период до 30 минут, при наступлении следующих обстоятельств:
1) технические неполадки на серверном оборудовании или сбои в электронной системе, приведшие к неработоспособности электронной системы;
2) технические неполадки оборудования или каналов связи сети интернет, явившиеся причиной невозможности доступа к торговой системе.
114. При приостановлении проведения аукционных торгов организатор аукционных торгов оперативно информирует участников через доступные технические средства связи о причине приостановления аукционных торгов с указанием времени, в течение которого процесс проведения аукционных торгов будет восстановлен.
115. Проведение аукционных торгов отменяется по следующим причинам:
1) неустранение технических неполадок, указанных в пункте 113 настоящих Правил;
2) длительный (более двух часов) перерыв в электроснабжении торгового зала и (или) серверного оборудования электронной системы.
116. При отмене аукционных торгов по причинам, указанным в пункте 115 настоящих Правил, повторные аукционные торги проводятся на следующий рабочий день после даты проведения аукционных торгов.
117. При объявлении аукционных торгов несостоявшимися по причинам, указанным в пункте 86 настоящих Правил, организатор аукционных торгов проводит их повторно в течение 30 (тридцати) календарных дней, в соответствии с пунктом 45 настоящих Правил.
При этом, если повторные аукционные торги объявлены несостоявшимися уполномоченный орган определяет дату их следующего проведения.
118. Победители аукционных торгов возмещают единому закупщику затраты, понесенные на разработку предварительного ТЭО, на основании которого проведены аукционные торги, в течение 30 (тридцати) дней с момента включения в реестр победителей аукционных торгов.
В качестве аукционных торгов, указанных в части первой настоящего пункта, принимаются аукционные торги Первого вида аукционных торгов.
Приложение 1 к Правилам
организации и проведения
аукционных торгов на строительство
вновь вводимых в эксплуатацию
генерирующих установок
с маневренным режимом генерации
Технические, технологические и эксплуатационные требования, предъявляемые к вновь вводимым в эксплуатацию генерирующим установкам с маневренным режимом генерации и диапазон регулирования (далее – Требования)

112. Аукциондық сауда-саттық жеңімпазы Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 112 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10532 болып тіркелген) Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының жұмыс істеу қағидаларына, сондай-ақ Қуат нарығының қағидаларына сәйкес айқындалатын тәртіппен электр энергиясының теңгерімдеуші нарығына қатысады.
113. Аукциондық сауда-саттықты өткізу мынадай мән-жайлар туындаған жағдайда 30 (отыз) минутқа дейінгі кезеңге тоқтатыла тұрады:
1) серверлік жабдықтағы техникалық ақаулар немесе электрондық жүйенің жұмыс істемеуіне әкеп соққан электрондық жүйедегі іркілістер;
2) сауда жүйесіне қол жеткізудің мүмкін еместігіне себеп болған интернет желісі жабдығының немесе байланыс арналарының техникалық ақаулары.
114. Аукциондық сауда-саттықты өткізуді тоқтата тұрған кезде аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушы аукциондық сауда-саттықты өткізу процесінің қалпына келтірілетін уақытын көрсете отырып, сауда-саттықты тоқтата тұру себебі туралы қатысушыларды қолжетімді техникалық байланыс құралдары арқылы жедел хабардар етеді.
115. Аукциондық сауда-саттықты өткізу мынадай себептер бойынша тоқтатылады:
1) осы Қағидалардың 113-тармағында көрсетілген техникалық ақауларды жоймаған кезде;
2) сауда залын және (немесе) электрондық жүйенің серверлік жабдығын электрмен жабдықтауда ұзақ (екі сағаттан астам) үзіліс болған кезде.
116. Аукциондық сауда-саттық осы Қағидалардың 115-тармағында көрсетілген себептер бойынша өтпеген жағдайда, аукциондық сауда-саттықты өткізу күнінен кейінгі жұмыс күні қайталама аукциондық сауда-саттық өткізіледі.
117. Егер аукциондық сауда-саттық осы Қағидалардың 86-тармағында көрсетілген себептер бойынша өтпеді деп танылған жағдайда, аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушы осы Қағидалардың 45-тармағына сәйкес күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде оны қайта өткізеді.
Бұл ретте егер қайталама аукциондық сауда-саттық өткізілмеді деп жарияланса, уәкілетті орган оларды келесі өткізу күнін айқындайды.
118. Аукциондық сауда-саттық жеңімпаздары бірыңғай сатып алушыға аукциондық сауда-саттық жүргізуге негіз болған алдын ала ТЭН-ді әзірлеуге жұмсалған шығындарды аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізіліміне енгізілген кезден бастап 30 (отыз) күн ішінде өтейді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген аукциондық сауда-саттық ретінде Бірінші түрдегі аукциондық сауда-саттық қабылданады.
Генерацияның маневрлік режимі
бар жаңадан пайдалануға
берілетін генерациялайтын
қондырғыларды салуға арналған
аукциондық сауда-саттықты
ұйымдастыру мен өткізу
қағидаларына
1-қосымша
Генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларға қойылатын техникалық, технологиялық және пайдалану талаптары мен реттеу диапазоны (бұдан әрі – талаптар)

Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 24.06.2022 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Располагаемый объем регулировочной электрической мощности электрических станций Республики Казахстан, задействованный во вторичном регулировании частоты и перетоков мощности обеспечивает:
1) при изолированной работе ЕЭС РК – поддержание стандартной частоты ЕЭС РК, в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике";
2) при параллельной работе ЕЭС РК с ЕЭС России – поддержание задаваемых национальным диспетчерским центром системного оператора Казахстана суммарных перетоков мощности (сальдо перетоков мощности) по внешним связям с коррекцией по частоте;
3) ограничение перетоков мощности по условиям устойчивости работы энергосистемы, допустимой токовой нагрузки проводов линий электропередачи, электротехнического оборудования подстанций;
4) располагаемый объем регулировочной электрической мощности обеспечивает полную компенсацию нерегулярных колебаний не баланса мощности, погрешностей регулирования баланса мощности в часы переменной части графика нагрузки, а также наиболее вероятной аварийной потери генерации или потребления, но не ниже мощности самого крупного агрегата или отклонения до 8 % текущего потребления ЕЭС РК.
2. Регулировочная электрическая мощность действующей электрической станции, для участия во вторичном регулировании частоты и перетоков мощности, соответствует следующим требованиям:
1) регулировочная электрическая мощность задействована в автоматическом (оперативном) вторичном регулировании частоты и мощности;
2) суммарный объем регулировочной электрической мощности электрической станции не менее 50 МВт;
3) задействование регулировочной электрической мощности в автоматическом (оперативном) вторичном регулировании частоты и мощности обеспечивается электрической станцией без ограничений по времени и продолжительности на всю заданную величину регулировочной электрической мощности.
3. Регулировочная электрическая мощность электрической станции, вводимой в эксплуатацию после 1 января 2022 года, для участия во вторичном регулировании частоты и перетоков мощности, соответствует следующим требованиям:
1) регулировочная электрическая мощность задействована в автоматическом вторичном регулировании частоты и мощности;
2) объем регулировочной электрической мощности, соответствует диапазону регулирования, предъявляемому к вновь вводимой регулировочной электрической мощности и указанному в приложении к настоящим Требованиям;

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 24.06.2022 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қазақстан Республикасы электр станцияларының жиілік пен қуат ағындарын қайталама реттеуге қатысатын реттеуші электр қуатының қолда бар көлемі мыналарды қамтамасыз етеді:
1) ҚР БЭЖ оқшауланған жұмысы кезінде – "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ҚР БЭЖ стандартты жиілігін қолдау;
2) ҚР БЭЖ-інің Ресей БЭЖ-імен қатар жұмыс істеуі кезінде – Қазақстан жүйелік операторының ұлттық диспетчерлік орталығы беретін, жиілік бойынша түзете отырып, сыртқы байланыстар бойынша жиынтық қуат ағындарын (қуат ағындары сальдосы) қолдау;
3) энергия жүйесі жұмысының орнықтылығы, электр беру желілері сымдарының, кіші станциялардың электр техникалық жабдығының рұқсат етілген ток жүктемесінің шарттары бойынша қуат ағынын шектеу;
4) реттеуші электр қуатының қолда бар көлемі қуат теңгерімінің тұрақты емес ауытқуларының, жүктеме кестесінің ауыспалы бөлігінің сағаттарында қуат теңгерімін реттеу қателіктерінің, сондай-ақ генерацияның немесе тұтынудың неғұрлым ықтимал авариялық ысыраптарының, бірақ ең ірі агрегаттың қуатынан төмен емес немесе ҚР БЭЖ ағымдағы тұтынуының 8% - ына дейінгі ауытқулардың толық өтелуін қамтамасыз етеді.
2. Жиілік пен қуат ағындарын қайталама реттеуге қатысу үшін жұмыс істеп тұрған электр станцияларының реттеуші электр қуаты мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) реттеуші электр қуаты жиілік пен қуаттың автоматты (жедел) қайталама реттеуіне қатысады;
2) электр станциясының реттеуші электр қуатының жиынтық көлемі 50 МВт кем емес;
3) жиілік пен қуатты автоматты (жедел) қайталама реттеуге реттеуші электр қуатын іске қосуды реттеуші электр қуатының барлық берілген шамасына уақыт пен ұзақтығы бойынша шектеусіз электр станциясы қамтамасыз етеді.
3. Жиілік пен қуат ағындарын қайталама реттеуге қатысу үшін 2022 жылғы 1 қаңтардан кейін пайдалануға берілетін электр станцияларының реттеуші электр қуаты мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) реттеуші электр қуаты жиілік пен қуатты автоматты түрде қайталама реттеуге қатысады;
2) реттеуші электр қуатының көлемі жаңадан енгізілетін реттеуші электр қуатына қойылатын және осы Талаптарға қосымшада келтірілген реттеу диапазонына сәйкес келеді;

3) скорость изменения объема регулировочной электрической мощности генерирующих установок на загрузку или разгрузку (соответствующая диапазону регулирования), соответствует скорости изменения регулировочной электрической мощности, предъявляемой к вновь вводимой регулировочной электрической мощности и указанной в приложении к настоящим Требованиям;
4) задействование регулировочной электрической мощности в автоматическом регулировании частоты и мощности обеспечивается электрической станцией без ограничений по времени и продолжительности на всю заданную величину регулировочной электрической мощности;
5) обеспечена возможность запуска и включения в работу генерирующих установок при отсутствии напряжения во внешней электрической сети;
6) задействование регулировочной электрической мощности на загрузку-разгрузку осуществляется как оперативно, по командам диспетчерского персонала, так и автоматически от системы автоматического регулирования частоты и мощности системного оператора.
Приложение
к Техническим, технологическим
и эксплуатационным требованиям,
предъявляемым к вновь
вводимым в эксплуатацию
генерирующим установкам
с маневренным режимом генерации
и диапазон регулирования
Диапазон регулирования, предъявляемый к вновь вводимой регулировочной электрической мощности
№ п/п
Тип электростанции энергопроизводящей организации
Диапазон регулировочной электрической мощности, МВт
Скорость изменения объема регулировочной электрической мощности, МВт/минута
Примечание
1.
Газотурбинные электростанции
+/- 50 % от Рраб.
не менее 10
***
2.
Парогазовые электростанции
+/- 50 % от Р*.
не менее 10
***
3.
Парогазовые электростанции участвующие в теплоснабжении
+/- 20% от Р*.
не менее 10
**
4.
Газопоршневые электростанции
+/- 50 % от Рраб.
не менее 10
***
5.
Гидроэлектростанции, в том числе контррегулирующие
+/- 20 % от Р*.
не менее 10
**
Примечание:
* - Р – переменная база, в МВт, значение которой определяется на каждый час суток по следующей формуле:
– значение рабочей электрической мощности генерации электрической станции энергопроизводящей организации на соответствующий час суток, согласно ведомости рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов, в МВт;
– значение технического минимума электрической станции энергопроизводящей организации на соответствующий час суток, согласно ведомости рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов, в МВт;
– значение технологического минимум электрической станции энергопроизводящей организации на соответствующий час суток, согласно ведомости рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов, в МВт;
– наибольшее из значений
, в МВт.
Значения
определяются согласно Правилам рынка мощности. Задействование регулировочной электрической мощности производиться на загрузку в пределах рабочей электрической мощности, на разгрузку до наибольшего из значений
электрической станции энергопроизводящей организации.
В рамках Второго вида аукционных торгов, параметры
применяются только для генерирующих установок, введенных в рамках данных аукционных торгов.
** - в целях обеспечения заданного диапазона регулирования среднечасовая генерация электрической энергии при формировании суточных графиков генерации, вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации учитывается на уровне, не более:
*** - в целях обеспечения заданного диапазона регулирования среднечасовая генерация электрической энергии при формировании суточных графиков генерации вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации учитывается на уровне:
Приложение 2
к Правилам организации
и проведения аукционных
торгов на строительство вновь
вводимых в эксплуатацию
генерирующих установок
с маневренным режимом генерации
Форма
График проведения аукционных торгов

3) генерациялайтын қондырғылардың реттеуші электр қуатының көлемін жүктеуге немесе түсіруге өзгерту жылдамдығы (реттеу диапазонына сәйкес келетін) жаңадан енгізілетін реттеуші электр қуатына қойылатын және осы Талаптарға қосымшада келтірілген реттеуші электр қуатын өзгерту жылдамдығына сәйкес келеді;
4) жиілік пен қуатты автоматты реттеуге реттеуші электр қуатын іске қосуды реттеуші электр қуатының барлық берілген шамасына уақыт пен ұзақтығы бойынша шектеусіз электр станциясы қамтамасыз етеді;
5) сыртқы электр желісінде кернеу болмаған кезде генерациялайтын қондырғыларды қосу және іске қосу мүмкіндігі қамтамасыз етілген;
6) реттеуші электр қуатын жүктеуге-түсіруге іске қосу жедел түрде де, диспетчерлік персоналдың командалары бойынша да, жүйелік оператордың жиілігі мен қуатын автоматты реттеу жүйесінен автоматты түрде де жүзеге асырылады.
Генерацияның маневрлік режимі
бар жаңадан пайдалануға
берілетін генерациялайтын
қондырғыларға қойылатын
техникалық, технологиялық
және пайдалану талаптары мен
реттеу диапазонына
қосымша
Жаңадан енгізілетін реттеуші электр қуатына қойылатын реттеу диапазоны
№ р/н
Энергия өндіруші ұйымның электр станциясының типі
Реттеуші электр қуатының диапазоны, МВт
Реттеуші электр қуаты көлемінің өзгеру жылдамдығы, МВт / минут
Ескертпе
1.
Газтурбиналық электр станциялары
+/- 50 % Рраб.-дан
10-нан кем емес
***
2.
Бу-газ электр станциялары
+/- 50 % Р*-дан.
10-нан кем емес
***
3.
Жылумен жабдықтауға қатысатын бу-газ электр станциялары
+/- 20% Р*-дан.
10-нан кем емес
**
4.
Газпоршеньді электр станциялары
+/- 50 % Рраб -дан.
10-нан кем емес
***
5.
Гидроэлектр станциялары, оның ішінде контрреттегіш
+/- 20% Р*-дан.
10-нан кем емес
**
Ескертпе:
* - Р – айнымалы база, МВт, оның мәні тәуліктің әрбір сағатына мынадай формула бойынша айқындалады:
Ржұм – генерацияның жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдардың ведомосына сәйкес энергия өндіруші ұйымның электр станциясы генерациясының тәуліктің тиісті сағатындағы жұмыс электр қуатының мәні, МВт-пен;
– генерацияның жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдардың ведомосына сәйкес энергия өндіруші ұйымның электр станциясының тәуліктің тиісті сағатындағы техникалық минимумының мәні, МВт-пен;
– генерацияның жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдардың ведомосына сәйкес энергия өндіруші ұйымның электр станциясының тәуліктің тиісті сағатындағы технологиялық минимумының мәні, МВт-пен;
– мәндердің ең үлкені
мәндері Қуат нарығының қағидаларына сәйкес анықталады. Реттеуші электр қуатын іске қосу жұмыс электр қуатының шегінде жүктеуге, энергия өндіруші ұйымның электр станциясының
ең үлкен мәндеріне дейін түсіруге жүргізіледі.
Аукциондық сауда-саттықтың Екінші түрі шеңберінде
параметрлер осы аукциондық сауда-саттық шеңберінде енгізілген генерациялайтын қондырғылар үшін ғана қолданылады
** - реттеудің берілген диапазонын қамтамасыз ету мақсатында генерацияның тәуліктік графиктерін, жаңадан пайдалануға берілетін генерацияның маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғыларды қалыптастыру кезінде электр энергиясының орташа сағаттық генерациясы мынадан аспайтын деңгейде ескеріледі:
*** - реттеудің берілген диапазонын қамтамасыз ету мақсатында жаңадан пайдалануға берілетін генерацияның маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғылардың генерациясының тәуліктік графиктерін қалыптастыру кезінде электр энергиясының орташа сағаттық генерациясы мынадай деңгейде ескеріледі:
Генерацияның маневрлік режимі
бар жаңадан пайдалануға
берілетін генерациялайтын
қондырғыларды салуға арналған
аукциондық сауда-саттықты
ұйымдастыру мен өткізу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Аукциондық сауда-саттықты өткізу графигі

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 15.02.2024 № 63 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Дата аукционных торгов
Время проведения аукционных торгов (время города Астаны)
Период приема документов для участия в аукционных торгах
Зона ЕЭС РК
Тип
Объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, МВт
Величина предельного аукционного тарифа, тенге /МВт*месяц
Требуемая дата ввода в эксплуатацию, срок действия договора
Необходимый объем финансового обеспечения заявки на участие в аукционных торгах, тенге
Необходимый объем финансового обеспечения исполнения договора покупки электрической мощности, тенге
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Приложение 3
к Правилам организации
и проведения аукционных торгов
на строительство вновь
вводимых в эксплуатацию
генерирующих установок
с маневренным режимом
генерации
Форма
Реестр победителей аукционных торгов от "__" ______ 20__ года № __
№ п/п
Дата аукционных торгов
Номер сделки
Тип генерирующих установок/электростанции
Наименование победителя
Земельный участок (только для Первого вида аукционных торгов)
Точка подключения к газовой инфраструктуре*
Аукционная цена, тенге/ МВт*месяц (без налога на добавленную стоимость)
Объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, МВт
1.
2.
ИТОГО:
Примечание:
* – в случае реализации проекта по газовой генерации.

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 15.02.2024 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аукциондық сауда-саттық күні
Аукциондық сауда-саттықты өткізу уақыты (Астана қаласының уақыты)
Аукциондық сауда-саттыққа қатысу үшін құжаттарды қабылдау кезеңі
ҚР БЭЖ аймағы
Түрі
Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің көлемі, МВт
Шекті аукциондық тарифтің шамасы, тг / МВт * ай
Пайдалануға берудің талап етілетін күні, шарттың қолданылу мерзімі
Аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз етудің қажетті көлемі, теңге
Электр қуатын сатып алу шартының орындалуын қаржылық қамтамасыз етудің қажетті көлемі, теңге
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Генерацияның маневрлік режимі
бар жаңадан пайдалануға
берілетін генерациялайтын
қондырғыларды салуға арналған
аукциондық сауда-саттықты
ұйымдастыру мен өткізу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізілімі 20__ жылғы "__" ______ №__
№ п/п
Сауда-саттық күні
Мәміле нөмірі
Генерациялайтын қондырғылардың / электр станцияларының түрі
Жеңімпаздың атауы
Жер учаскесі (аукциондық сауда-саттықтың бірінші түрі үшін ғана)
Газ инфрақұрылымына қосылу нүктесі*
Аукциондық бағасы, тг / МВт * ай (ҚҚС-сыз)
Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің көлемі, МВт
1.
2.
ЖАЛПЫ:
Ескертпе:
* - газ генерациясы бойынша жобаны іске асырған жағдайда.